mine carnis lapſus actio de dolo n der
e peyhibetur an / Pmima re. ut.ff. de
equã ſacerdotalem dol.idem.
benedictionem con pꝓ Sornicatioc · h.
. reiur: poſtqui dirit magis peccari
vo ſacerdotium adeptus eſt:in ſu / cuũ pulcbra ycü de
Enerſus qauendaminterkecl formi.qꝛ magis no
cuperata vo ſanitate: apud epiſco/ pulchrã. Hin defor
pum accuſatur ab ea cũ qua lapſus miꝙᷓ citiꝰ pot abſol
eſſe dicitur. epiſcopus autẽ die do uit ſe.baz. dixitma⸗
minico cauſam examinat.ſacerdos gs peccari cu deß
mnficaur crimen ſidi llaum. quo miech dlura ſund
rundam clericoꝛum ſibi ini nadet omicerip
patrocinig ae q deformi ·ſ.

—-

pulchritudo ei?? li

ſz alio modo.ut er᷑ de iude.ita ber. ¶ Ande gregoꝛius. 9,3.
quorũdã. 2. xi.q.i.ſi quis ſa⸗/ Qui rem alienã conſecrat:eiꝰ eſti⸗
cerdotũ. mationem reſtituat.

i ¶ Clam. ſſi eſt occultũ.ii.q/i.

0 Omperimus nullam extitiſſe

demũ ſolus ⁊ abſoʒ ſynodali audiẽ
ria illum ſentenniaferit. Queri
aũt:an ea que mente alienatafiuut.

l Biuerſitas.ar. ꝙ ſᷣm dinẽ

ſitatẽ perſonaꝝ diuerſe pene
ſtatuunt᷑.ut.xii.q.ii.fraterni
tas.xxiiii.q.iii.corripiant᷑.
m O Hmperimus. eis.i.la
icis.qꝛ res ſel cõſecta
nõ debet ãmodo ad ꝓphãos

uſus redigi.ut.xii.q.ii.aurũ.

⁊.j.de cõ.di.i.ligna.Si auteʒ
res illa fuiſſet alicuius ecclie:
illi bene eſſet reſtituenda.ut
xii.q.ii.apoſtolicos.⁊.xvii.q
iiii.queſti. aliud tñ ẽ in re aĩa
ta.nam ſi ſeruus alicuius fuit
cõſecratus bene reſtituit᷑ dño
ſuo.ut.liiii.di.ex antiquis.ſʒ
Hᷣ ideo eſt:quia cũ ſeruꝰ ſit reſ
aĩata delinꝗt ꝑmittẽdo ſe or/
dinari. ſʒ res inaĩata in nullo
delingt. ut nides in ſi.vii.q.i.

epũs.eandẽ rationẽ aſſignat lex ꝙ

ſi peccauerit. cauſam pꝛo quareſeoꝝ pomiſ
R Palã ſieſt manifeſti.· vi. ſent rnabiliter a teoc upari: atq;
q.i. ſi omnia. eas incõſulte ac temere conſecrari.

iccirco experientie me pꝛecipimus
ut qꝛ quod ſemel cõſecratũ eſt:eisꝰ
nõ ualetultra reſtitui: ſtudii tui ſit:
ut ipſe epũs debeat pꝛecium dare.
¶Pꝛo malis aũt apud pꝛincipeſ
eccleſia debet intercedere:non eos
temerario auſu defendere. ¶ Añ
gregoꝛius romano defenſoꝛi.
Eccleſia pꝛo malis intercedat non
eos lemerario auſu defendat.
5 AYqui in furtis publicis impli
at ſunt a nobis nõ uideãtur

iniuſte defendi: ne opinionẽ male

agentiũ ex indiſcrete defenſiõis au
ſu in nos ullo modo tranſferamus

ſi neſcio vbi ſit ſernus meus nõ ideo poſſeſ

ſonẽ ipſius perdidi.ſed aliud eſt in his que anima carent.ut.ff. de acꝗ.poſſ.
ſi rem mobilem.⁊.l.pomponius.in prin.
2/ Jqui.iniuſte.i.nimis improbe ⁊ importune.⁊ hoc uerũ eſt cuʒ ſcit aut
credit eos iuſte condẽnatos.ſi autẽ fugerint ad eccleſiam: tunc omnibꝰ⸗

delectatio:⁊ hec ẽ peccatũ.⁊ q̃ ex tali infirmitate fiũt ipuiant.

nri 6,d. lienatus
ſint imputanda. ¶.Secũdo:an ꝓ Rrecyneſeit gaͤ fa
impenſis patrociniis liceat clerici a diſcẽnitnee
munera exigere. C Tertio: an ex imnreligit: nõ iputat
mulieris cõfeſſione iſte ſit cõdẽnan eiqð facit..ea. ai/
dus: ¶ Quarto:an die dominico quol.⁊.c.illa.?.xpii
eius cauſa ſit uentilanda. Quin q. ii. coſaldus. . il.
to:an ſibi neganti purgano ſitdefe ix. indicas. u
renda. ¶ Sexto: an eius cõfeſſio: tm diſtignut cp lue
te, 2 culpa icidit ꝗs ialie
cruciatibus ſit extoꝛquẽda. ¶ De mnatiöʒ metis ipulal
ptimo:an abſqʒ ſynodali audiẽtia: ei. ſi ſine culpa ñ. ut
epiſcopus ualeat ſacerdotem dam ſ. e.ſi giſamẽs. quã
nare. ¶ Octauo:ſi ſponte confeſ/ diſtinctõʒ no admit
ſus aut ab aliis conuictus fuerit to. B. allegat p?
ante oꝛdinationem peccauerit: an ad irelligeti eiui
ſu forchils officium exequi ſi ddi e ale
i liceat. nis. Inkirmitas
Vod auteʒ que alienata carnis Inn .
R aie dupler eſt. Vna
dr ira uel odiuʒ vel

Nli

ẽpena ut obliuio ignorãtia. ⁊ q ex hac fiũt qñq; iputani dnazns⸗
milit infirmitas carnis duplex ẽ. vna ẽ fomeſ peccati.ſorigu ſor
catũ ⁊qꝗ ex hac cã fiũt ĩputan t᷑.alia ẽ pena peccati ut febris ⁊ furo

⁊ q ex hac cauſa fiunt no imputant ſi nõ diſcernit quid agat.

*⁶

1
4

ngonunt
NdNen
Nironeni:
llidbau
ulponi
beſen
Aemäi,
ninarentt⸗

monrbect

ſeniſgr
Wodei
prünmtut
Miſten
(miai
Drtmger
cipchnfi
fmnignu

a ¶ Non ſint. melius eſſet ſine nõ. quia pᷣmo ꝓbat ꝙ imputantur.
b ¶ Mon imitandũ.i.non faciendũ.
c ¶ ANel adipiſcendũ.i.facienddunm.
d ¶ Preterea.i. in diffinitione nolũtatis iõ ponit᷑ affirmatio ? nega
tio: ut oſtendat᷑ qua uoluntate ꝗs dicat uolens ⁊ qua uolũtate dicat

nolẽs. naʒ nolũtate
ad aliquid faciẽduʒ
dĩ quis uolẽs.⁊ uo
lũtate ad aligd non
faciendũ dr̃ quiſ no

lẽs.⁊ ſic ois nolens

dr uolẽs. ⁊ eadẽ q̃li
tas dici põt uolũtaſ
nolũtas.nã nolle
facere idẽ eſt qð nõ
nelle facere, unde la
pis nõ dicit nolens
cũ nõ hʒ uoluntateʒ
nõ faciẽdi.nã ſᷣm re
gulã iuriſ: eiuſ ẽ nol
le cuius eſt uelle. ut
ff. de reg. iur. l. eius
hinc pʒ qð auguſti.
vult:ꝙ eadẽ nis aĩe
ſit uis cõcupiſcibiliſ
⁊ uis iraſcibilis.nã
per vim cõcupilcibi
lẽ appetimus aliꝗd
⁊ per vim iraſcibilẽ
deteſtamur aligd.
e ¶Xvyolũtate.
MCLoͤcupiſ/

cẽtia.i.fomes origi

nalis peccati.

9 Ad penã. ſ non

ſemꝑ puniunt᷑ pctã
q̃ ꝓuẽiũt ex ignorã
tia. xxxiiii.q. i. in le
ctum.

h Ignorat.i. q ap/

petit ignorare uel ꝗ
cõtẽnit ſcire uel ne/
gligit ſcire cũ poſſit
qrere a peritioribꝰ
vn quedã ignoꝛãtia
eſtex ſimplicitate nt
illoꝝ qui ad litteraʒ
aliquid intelligunt
quedaʒ ex culpa:q/
dã ex negligentia.⁊
ſᷣm h magis uel mi
nus punitur. xi. q.
ui. excellẽtiſſimus.
c.quoniaʒ. 2. c. fi.

i · ¶Zelum. quidã ex

iudeiſbono ʒelo mo

uebant᷑ cõtra diſci /

pulos domini ⁊ ipʒʒ
dominũ. ⁊? ipſe dñs
in cruce ꝓ illis ora
nit cũ dixit. dñe re⸗
mitte illis quia ne/
ſciũt quid faciũt.lu
ce.xx.iſti habebant
ʒelũ ſʒ nõ ßm cõſciẽ
tiã.i. ᷣm fidẽ. qꝛ er
roneã habuerũt cõ
ſcientiã.alii aũt ſciẽ
ter deliquerüt. xxiii
q.i.paratus.

lꝛ ¶ Be corpore.i.ð

dominio carnis in
qua mors eſt.S̊. diſ.
v. ſed penſandũ.pa
lea eſt.

mẽte fiũt nõſint ĩputãda:facile ui⸗
det᷑ poſſe ꝓbari.peccata nãqʒ alia
penes uolũtatẽ animi: alia circa na
ture infirmitatem uident᷑ cõſiſtere.
Eſt aũt uoluntas ut augꝰ.ait in li.i.
retractationũ. animi moms ad ali⸗
quid imitandquũ uel nõ imitaãdũ uel
adipiſcendũ.quod pꝛeterea dictũ
eſt:ut hac diffinitiõe uolens a nolẽ
te diſcerneret᷑. C Ex uolũtate ita/
qʒ pctã ꝓcedũt que libero meniis
arbitrio ⁊ delinquẽdi ꝓpoſito ↄmit
tunt᷑. Poꝛꝛo infirmitas alia eſt ani
mi:alia carnis. Infirmitas aninniẽ
ignoꝛãtia. Carnis infirmitas ẽ eiuſ
cõcupiſcẽtia. Ex utraqʒ aũt infirmi
tate que ꝓcedunt ĩputant᷑ ad penãꝰ
unde de quibuſdã ignoꝛaãtibus di/
ctũ eſt. Si quis ignoꝛat ignoꝛabit᷑
tales illi erãt de quibus xpũs ait a/
poſtolis.extra ſynagogã faciẽt uos
qꝛ arbirrabunt᷑ obſequiũ ſe pꝛeſtar
deo. De eiſdẽ eriã apoſtolꝰ ſcribit
in epiſtola ad romanoſ.teſtimoniũ
illis ppibeo:qꝛ ʒelũ dei habẽt ſed
nõ ſᷣm ſciam.nullũ m eoꝝ in ꝑfidia
ſua ꝑſeuerantẽ hec ignoꝛantia excu
ſat. Ex carnis infirmitate ꝓcedunt
que nature languoꝛe fiũt.que niſi ĩ/
putarent᷑ ad penã:nequaquam apo
ſtolus lege carmis grauatus diceret
Infelix ego hõ gꝗs me liberabit de
coꝛꝑe moꝛtis huiuſ.ac. Siue ergo
penes uoluntatẽ ſiue penes infirmi
tatẽ peccata cõſiſtant: ſenꝑ imputã
tur ad penã. Cuiꝰ ſentẽtie illud au/
guſtini de uera religione ↄtrariũ ui
detur:uſqʒ adeo peccatũ uo ũtariũ
malũ eſt ut niſi ſi uoluntariũ:nullo
mõ peccatũ ſit.⁊ hoc quidem adeo
manifeſtũ eſt:ut nulla huic doctoꝛũ
paucitas:nu la indoctoꝝ turba diſ
ſentiat.quare aut negandũ eſt pec⸗
catũ cõmitii:aut fatendũ eſt cũ uo/
luntate cõmitti. ¶ Sed hoc nõ ge
neraliter de oĩbus pcus intelligen
dũ eſſe. Idẽ aug.in.i.li.retractatio
nũ oñdit dicẽs.uſqʒ adeo peccatũ
uoluntariũ maluʒ eſt: ut nullo mõꝰ
peccatũ ſii ſi nõſituoluntariũ. Do
teſt uideri falſa hec d ffiniio: ſed ſi
diligẽter excutiat᷑ inuenit᷑ ueriſſima
peccatũ illud quippe cogitandũ eſt
quod tãtũmodo peccatũ eſt: nõ qqᷣ
eſt etiaʒ pena peccati:quãuis ⁊ illa
que nõ imerito nõ uoluntaria pecca
ta dicunt᷑:qꝛ uel a neſciẽtibus uel a
coactis perpetrãt᷑:nõ oĩmõ poſſint

¶Semper. allegando dicit.
m Cui.hic allegat inõriũ ꝙ ea que mentc alienata fiunt nõ impu
tant.unde hic ponebat antiqui notulã:defenſor.
nScd hoc. eſt notula impugnator.

o & Mogdo. quedam dicunt ſimpliciter peccatũ 2 nõ pena.æ quedã

pena peccati ⁊ non peccatũ.pena peccati ſiæut ignorãtia infirmitas
7 obliuio.Illud autẽ dicitur ſimpliciter peccatũ quod ex libera uo
luntate procedit.Quidã tamẽ dicũt ꝙ omne peccatũ preter pecca

XV Queſtio j.

i 9 0

tum primi parentis ſit pᷣeccatũ ⁊ pena peccati.peccata enim que quotidie fa
cimus ſunt pena originalis peccati.ſed qualiter hoc ſtare põt:cum omnis pe
na a deo ſit. ergo nullũ peccatũ eſt pena. Item omnis pena eſt paſſio:? omne
peccatũ actio.cu ergo actio nõ ſit paſſio nõ eſt dicendũ ꝙ peccatũ ſit pena. ſi
autem alicubi inuenies ꝙ peccatũ eſt pena:expone.i.pro quolibet peccato de

non uoluntaria dici. ¶ Idem in eo
dem. ¶ Diffinitio peccati quaʒz di
ximus: Deccatum eſt uoluntas re
tinendi uel conſequendi quod iuſti
cia uetat.unde liberum eſt abſtine/
re:pꝛopterea uerum eſt:quia id dif
finitum eſt quod tantũmodo pecca
mum eſt:non quod etiã pena pecca/
ti. ¶ Idem in libꝛo queſtionũ.
Non ſunt peccata nolentium: niſi
neſcientium.
0 Erito querimr: que ſunt pec
cata nolentiũ:utrum que a ne
ſcientibus cõmittuntur:an etiam re
cte poſſitdici peccatum eſſe nolen/
tis quod facere cõpelliturſ.nam et
hoc contrauoluntatẽ dici ſolet: ſed
ntiqʒ uultid opir quod facit cũ
uult eum uiuere ſi quiſquã niſi fece
rit moꝛtẽ minetur.uult᷑ ergo facere

quia uulr uiuere: a ideo non per ſe

ipſum appetitut falſum iurer:ſed ut
falſum iurando uinat.quod ſi ira ẽ
neſcio:utrum poſſint ita dici pecca
ta nolentium:qualiter hic dicuntur
peccata expianda.nam ſi diligenter
inſpiciatur: foꝛte ipſum peccare ne
mo uelit: ſed pꝛopter aliud quod
uult peccat. omnes quippe hbomi/⸗
nes qui ſcientes faciunt quod non
licet:uellẽt licere facere.uſqʒ adeo
ipſum peccare nemo appetit pꝛop⸗
pter hoc ipſũ: ſed pꝛopter illud qᷣ
ex eo conſequitur. bec ſiſita ſe ha/
bent:non ſunt peccata nolentium:
niſi neſcientium que diſcernuntur a
peccatis nolentium. ff.titulo de in/
iuriis.
Alud relatum pereque eſt:eos
Ta in iuriam pati poſſunt et fa⸗/
cere poſſe. Sane ſunt quidam qui
facere nõ poſſunt: utputa furioſusꝰ
impubes qui doli capax non eſt.
nanqʒ hi pati iniuriam ſolent non
facere. cum enim in uria ex affectu
facientis conſiſtat:conſequens erit
dicere hos:ſiue pulſent: ſiue con/
uicium dicant:iniuriam feciſſe non
uideri. Itaqʒ pati quis iniuriam:
etiam ſi nonſſentiat poteſt.facere ue
ro nemo:niſi qui ſcit ſe iniuriam fa
cere etiaʒ ſi neſciat cui faciat. Qua
re ſi quis per iocum alium percu/
tiat:aut dum certat: iniuriaruʒ non

tenetur. Si quis liberum homi,/

nem ceciderit: dum purat ſeruum
ſuum:in ea cauſa eſt: ne iniuriarum
teneatur. Itaque ex pꝛemiſ⸗

betur pena.nel dicit᷑ pena.qꝛ
eſt pena ⁊ paſſio anime.

p Kno coinpellim re

fert qualis ſit coactio:
an abſoluta uel cõditionalis.
ut cx qð me.cau.ſacris.

q ¶Nult.arg. ꝙ coacta volũ

tas eſt uolũtas ut hic.⁊.xxiii
q.iiii.diſplicet.⁊.q.vi.nides
⁊.lxxiiii.di.conſuluit.⁊.ff.qð
me.cauſa. ſi mulier.ꝭ.ulti.eſt
ergo in iſtis caſibus arg. ꝙ te
net matrimoniũ:lʒ coactio in
terueniat.ut.xxii.q.iiii.inter
cetera.⁊.ff.de ritu nupt.ſi pa
tre.ſed hoc non eſt uerum.ut
extra de ſponſa.ueniens.⁊.c.
cum locum.⁊.xxxi.q.ii.c.i.et
ii. Item ſicut coacta nolũtas
eſt uoluntas:ſic decepta uolũ
tas dicit᷑ uoluntas.ut.xx.q.
iii.conſtituit.et extra qð me.
Sauſa.cnʒ dilectus.⁊ extra de
couer.coniug.ex parte.ar.co
tra.ff. de libe.ho.exhi.l.iii.S.
ſi quis uolentem.tamẽ coacta
licentia non eſt licentia ut ar.
xxxiii.q.v.notificaſti.

r ¶ Nult. certe hec argumen

tatõ non ualet:uolo hoc ergo
uolo omne quod ſeq uitur ex
illo ut iſte uult fornicari:ergo
nult damnari. niſi intelligas
indirecte ⁊ per conſequentiã
ut di. viii.quo iure.

ſE Hemo. vnde Seneca. Et

i ſcirem deos ignoſcituros:
homines autẽ ignoturos:ad
huc dedignarer peccare.

t Meſcientium.ſic neſciens

nõ peccat.⁊ ſic eſt cõtra.xxxii
q.vii.quẽadmodũ. So.nari
is modis dicit᷑ quis neſcire.
dicit enim neſcire qui nõ ſcit
id qð facit eſſe peccatum.uel
nõ ſcit tantum eſſe peccatum
quantũ eſt.⁊ talis neſciẽs pu
nitur:licʒ non adeo grauiter.
ut.viii.di.conſuetudo. ⁊ põe
exemplũ de tali.xiiii.q.v.for
te. Item dicit neſcire qui ſcit
factum ſed neſcit qualitatẽ fa
cti.talis quãdoqʒ punit ſi er
rat in iure.ſic ignorabat pau
lus concupiſcentiã eſſe pecca
tum.extra de conſti.nam con
cupiſcentiam. quãdoqʒ non
punitur.ſ.cum errat circa ſa
ctum ipſuʒ. ut.xxxiiii.q.ii.in
lectum. Item dicitur neſcire
propter caſum ſequentẽ. nt ſi
aliquis uolens interficere leo
nem dum vult defendere ho

minẽ caſu interficit homineʒ
ut. l. diſ. ſepe. Item diritur ne

ſcire qui omnino neſcit:ut pu
er ebrius furioſus.talis eniʒ
non peccat.ut.j.e.aliquos.

u Xlud.furioſus.nota quod furioſus facit idem eſt ac ſi caſu accidiſſet.ut

ff. de admi. tu.l. ulti. in fi.

x ¶Qui doli capax.ſi enim eſt doli capax bene punitur.ut extra de delict. pu.
c.i. de con.di.iiii.eos.ſed in pubere minori diſtinguit᷑.an delinquat ex aio:

an ex culpa.nt.C. ſi aduer.delic.l.i.⁊.ii.

a ¶ Per iocum. dum tñ iocus ille nõ ſit noxius.utex de preſũp.c.i.nam ludus
noxius eſt in culpa.nt.ff. ad.l. aquil. nam luluus. .
b ¶Seruũ ſuũ.ſecus ſi alienũ ſeruũ uel etiã aliquẽ liberũ hoĩem uoluit ꝑcutẽ

⁊ ꝑcuſſit aliũ:tũc tenet᷑ actiõe
iniuriaꝝ illi qui ꝑcutit᷑. ut.ff.
de iniur.eũ qui.ꝭ.ſi iniuria.⁊
hoc iõ.quia oĩbus mõis intẽ/
dit nocere: ⁊ ſi nõ illi cui no/
cet.ſed ſecus in caſu pori.⁊ ẽ
ar. ꝙ ſi aliquis credit ſolutaʒ
cognoſcere ⁊ cognoſcat vxo/⸗
ratã:uidet᷑ ꝙ punit᷑ quaſi ad/
ulter.

a CItaqʒ ex pmiſſis.nõ ẽ reꝰ

b ¶ Penitus.cũ eni inſiſtit gs

ut.xxxiiii.q.ii.in lectum.

operi illicito: tũc non excuſat
caſus.ſecꝰ ſi licito qꝛ tũc excu
ſat. ut. l. di. ſepe.

c ¶ Irmiſſime.pro noĩie xpᷣi.

duũ tñ adſit/ charitas: alit
nõ ſufficit alicui ad ſalutẽ pa
ti martyriũ.ut.xc.di.neqʒ.

d ꝙ Per baptiſmũ. deberʒ ad

ere tertiũ membrũ.ſ.baptiſ
mũ cõtritois. Eſt eni triplex
baptiſinus.fluminis:flamis:
7 ſanguinis.i.aque ⁊ ſanguis
⁊ cõtritionis.ut de cõ.diſ.iiii.
c.baptiſmi uicem.

e Be bobus. ſ. quo ad vitaʒ

f

eternã.ſed quo ad tẽporalem
bene.iuxta illud.homiĩes ⁊ iu
mẽta ſaluabis dne.ſ.pro ſalu
te tẽporali ꝓuidẽdo eis neceſ
ſaria.iuxta illud:oĩa expectãt

a te dñne ut des illis eſcaʒ in tẽ

pore oportuno.
4 UAlier. ad omne.i.ad
W angs ex oibus. ſi.ẽ.i.
q.vii.ſi quis omnẽ.

g Memoriã. ſi. ẽ. lxxxi. diſ.

nalet. alibi tũ reſeruant᷑ turi
bula laminaꝝ ⁊ publice expo

nentur.nt.pii.q.i.deniqʒ.⁊ ð

cõ.di.ii.⁊ dixit.ſʒ iſtud ad ter
rorem fit.?c(.

Can-

ſis apparet ſiue uoluntate ſiue ex ĩ
firmitate peccata pꝛocedant:palam
eſt illa imputari. Sed carnis infir/
initas dupliciter intelligit᷑. Eſt eni
languoꝛ nature qui carnis cõcupiſ
centia appellatur: que ueriꝰ anime
infirmitas dici poreſt.ſed ideo car/

nis infirmitas dicimur: quia accidit

anime ex cõiuncte carnis coꝛꝛupti⸗
one. Poꝛo alia eſt infirmitaſ que
pꝛopꝛie carnis dicitur:qua elemen
toꝛum ſeu humanoꝝ concoꝛdia tur
bata ipſa caro afficitur: tandẽ diſ/
ſe Dlunt⸗ Similiter animi infirmitas

dquplex eſt. Ana que uiciũ ꝗppella

tur qua anima a deoſeparat᷑: ut eſt
ira:odiũ:a alia hmõi. Alia infirmi
tas animi:que cum ipſa non ſit pec
catũ: eſt tamẽ pena ⁊ cauſa peccati:
ut eſt obliuio ⁊ ignoꝛantia.furoꝛ au
tem cũ non ſit peccatũ: eſt tamen pe
na peccati:ut febꝛis ⁊ cetere paſſio

nes:quas pꝛopꝛie carnis dicimus

eſſe.quarũ motus.i.ea que illis ꝑ/
turbantibus fiunt: nulli imputãtur
ad penã. Sed obiicitur de lamech
qui cũ cecus eſſet:chaym interfecit
nec eum excuſauit cecitatis infirmi
tas.unde dictũ ẽ:ſeptuplũ ultio da
bit᷑ de chaym:de lamech vo ſeptu/
agies ſepties. Sed cecitas ignoꝛã
tie ſimilis eſt. Exutraqʒ enim que

dam fiunt que imputant᷑.quedã vo
que minime.cecus nãqʒ ſidebitum

ſue uxoꝛi credenſ reddere alienam
polluit:non eſt reus adulterii.ſi au
tem ex ludo uel exercitatione uiriũ

uel uenatione iaculum mittens ali/

queʒ perimat: quia ab eo penitus
hoc debet eſſe alienum: homicidii
reus habetur. mens vo alienatafu
roꝛe:cum ſui cõpos non ſit:eoꝛum
que admittit reatum nõ contrabit:
quia facultatem deliberandi nõ ha
buit.unde pupillo ⁊ furioſo in ma⸗
leficiis ſubuenitur: ut non eis im/

putentur ad penam que ex mentis

deliberatione non pꝛoceſſerunt. di
geſtis titulo de iniuriis.illud rela/
tum.require ſupꝛa:quod nõſolum
humanis ſed enam diuinis legibuſ

noſcitur appꝛobatum. ¶Ait eniz

auguſtinus de paruulis ad petrum
diaconum. .

Irmiſſime tene et nullatenus

dubites: excepiiſillis qui pꝛo
nomine chꝛiſti ſuo ſanguine bapti
zantur:nullum hominẽ accepmruʒ
uifam eternam:qui non hic a maliſ
fueritper penitentiã fidemqʒ con/
uerſus ⁊ per ſacramentum fidei et
enitentie.i.per baptiſmũ libera/
tus.⁊ inaioꝛibus quidem neceſſari
um eſſe ⁊ penitentiaʒ de malis ſuis
agere: ⁊ fidem catholicã ſᷣm regulã
neritatis tenere a ſacramentuʒz ba
nſmatis accipere. paruulis vo qui
necdum pꝛopꝛia uoluntate credere
nec penitentiam pꝛo peccato quod
oꝛiginaliter contrahunt agere poſ.
ſunt:ſacramentum fidei quod ẽ ſan
ctũ baptiſma quãdiu rationis etas

eoꝛum capax eſſe non poreſt ſuffice
re ad ſalutem. ¶Ex eo autẽ quod
infine huius auctoꝛitatis dicit᷑:quã
diu.ſ.rationis eoꝝ etas capax eſſe
non poteſt: euidenter datur intelli
gi nulli poſt baptiſmũ peccata ipu
tari:ſiue ſit adultus ſiue impubes:
niſi rationis ſit capax.unde etiã de
bꝛutis aĩalibus eadẽ ratio ab augu
ſtino in eodeʒ libꝛo redditur quare
ſua facta eis non imputent᷑. Aialia
enim inquit pñtis ſeculi curſuʒ aut
oꝛnatum pᷣm creatoꝛis incõpꝛeben
ſibilem peragunt uoluntatẽ:que de

ſuis factis nullã rationez redditura

ſunt: qꝛ rationabilia nõſunt. Nun
quid enim de bobus cura eſt deo:
Homines vo qꝛ rõnabiles ſunt fa
cti: ⁊ de ſe ⁊ de oibus rebus quas ĩ
uſu uite pꝛeſentis acceperũt: rõneʒ
reddituri ſunt deo ⁊ ꝓ ſuoꝝ actuuʒ
qualitate recipiẽt aut gloꝛiã autpe
nã. Sacre t legis auctoꝛitate aia/
lia iubent᷑ interfici:nõ ꝓpter cõſciẽ

tiam peccati: ſed quia refricant me

moꝛiã facti. Unde auguſtinꝰ ſu
per leuiticum.
Non pꝛopter culpam ſed pꝛopter

memoꝛiaʒ facti pecus occiditur:ad
gquod mulier accedit.
Alier que acceſſerit ad om/
ne pecus: et uult aſcendi ab

eo: interſ cietiſ mulierẽ:a pecꝰ moꝛ
te moꝛiat᷑rei eni ſunt. Querit᷑ qũo
ſit reũ pecus cuʒ ſit irrõnabile:nec
ullo modo capax legis eſt. Itez pe
coꝛa inde credendũu eſt iuſſa inter/
fici:quia tali flagitio cõtaminata in
dignam refricant facti memoriamꝰ

–

Een furioſis autem euidẽtiſſime
cribit Auguſtinus in libꝛo queſti

onum ueteris ⁊ noui teſtamenti ita

dicens.

Kulpa non neceſſitate ſed uolunta

e reum conſtringit.
iquos ſcimus ſubito demen
tes factos ferro fuſte lapidibꝰ
morſibus multis nocuiſſe: quoſ/
dam etiam occidiſſe:captos autem
induſtria et iudiciis ꝰ oblatos mi/⸗
nime reos factos:eo q; non uolun
rate ſʒ impellẽte ni neſcio qua hec
geſſerint neſcientes. quomodo eni
reus conſtituit᷑:qui neſcit᷑ quod fe
cerit. ¶ Item ambꝛoſius in exa/
meron in tractam pꝛimi diei.
Reus noluntate nõ neceſſitate cõ
ringiun
TX

a cauẽda ſunt: que ex noſtra

uoluntate pꝛodeunt:delicta iu⸗
uentuus ?⁊ irrationabiles coꝛpoꝛis
paſſio nes:quoꝛuʒ igitur nos ſumꝰ
domini : eoꝛum pꝛincipia extrin/
ſecusꝰnon requiramus:necderiue
mus in alios: ſed agnoſcamus ea
que pꝛopꝛia noſtraſunt.quod eniʒ
poſſumus non facere ſi uolumus:
huius electionẽ mali nobis potius
debemus aſcribere quã aliiſ. ideo
etiam in iudiciis iſtiuſmodi uolun
tarios reos non neceſſitate cõpul/
ſos:culpa cõſtringit:pena ↄdẽnat.

b ANanos vin
diciis.i.iudi

cibus.

1 Heol. ↄdẽnatof

lꝛ ¶ Ni.i.furore.
¶ Qui neſcit. B ma
nifeſte uideſ ꝙ ea q
a furioſis fiunt nõ i
putant᷑.ut.ſ.c.pxi.
⁊. iii.q.ix.indicas.
lʒ quidã dicant ꝙ ſi
culpa ſua quis inci
dat in furorẽ impu
tat ei.j. e. ſi gs inſa
niens.
m Lla. dni. i. au
ctores.
n. Eox.i.uiciorũ

0 . Pricipia. i. cãs.
pP (Extrinſecus i.

aliis nõ imputemꝰ.
q Agnoſcamuſ.i.
nobis attribuamus
ea.
1r CDolütarios. qꝛ
uaſiſ ire.⁊c.ut.xxiii

q.iiii.nabuchodo/⸗

noſor.

xv C. .

1 On ᷑. erumnã.i.penam uel culpam. .⸗ „
L NReluctatibꝰ.i.ex toto diſſetiẽtibꝰ.ſ.cũ ẽ abſoluta coactõ.ldi. pſbros

9 i

u Legis.molayce.tãgit qð legit᷑ in exodo ⁊ deutronomio:qꝙ tres
ul E een refugii ultra iordanẽ ⁊ treſ citra.quaꝝ talis erat vſus

ſon inẽ nolẽs occidiſſet fugiebat ad vnã illaꝝ:ibi de cõoſan,⸗- n C nuidia. i.pena.
— rartmas. ſed ſi = illuc Pueniſſet inuctus fuiſſy o C Heriuamus. i. aliis Jernplu damus. tion: enn
iutt ille ꝗ poterateſſe ultor ſanguiniſeffuli ipune occidebat eũ.ſʒ poſt p Auctionat᷑.i.emit. ue auctionat᷑.i.per auc ouspeti . i delis de
likeen illic nenerat: ſi ꝓpĩ q ¶DPeccatoꝝ ere.i. petis de
eſde qui occiſi uolebant ⸗ . V , ülectatibus. nã ipſũ peccatum
Ke eü cõuincere ꝙ ſpꝰ neqʒ enim ſi per furoꝛeʒ aliquis in tis aſtrictum poſſidet: niſi ſe ei pri —— peio
gti e occidiſſeteũ:⁊ H nocentem perimat: obnoxius moꝛ us peccatoꝛũ ere uendiderit. D tr. u:iad 8. Kal
iſte Pbabarcorã cinib ti eſt: quinetiam diuine legis oꝛa- E tem in libro de paradiſo. Lfe auinui unie
Nfunee urbis illiuſ tradeba igam in⸗/ ¶ Giniſter dei eſt: qui inuims ho/ Pre ꝙ cu aligs c
ſune . d culo ſi quis per impꝛudentiam in Am 1elit: ꝗ occidit hoĩem non peccat.ut
nſtni tur illis ndorciden tulerit necem: accipit impunitatis micidium facir. “ xxiii.q.v.ſi homicidiü.
eſst 3s1e poſſit Ecis qui inuitꝰ aliquod bo T Eius. ſoceidentis.
. ciliationẽ cũ ꝓpin,/ euadere.hoc igiturꝰ de eo quod/p micidium fecerit exira mini/ LtKeuita. i. ſacerdos.
mmui quis occiſi: uel uſqʒ ꝛie malum uidetur: dicum ſit. ma ſterium dei eſt. ſiquidem lex ait de 1 Benillionts. Rergron.
ln ad mortẽ ſũmi põti a enim non ſunt: niſi que crimine ceo:quia deus dedit eũ in manu eiꝰ Cltigr en ni. Sbine ane
Mluri ſicis in qua oesin⸗ mentem implicant ⁊ conſcientiã li⸗ manus ergo eius inſtrumenti mo/ a Vbiabomlatioi, perſona
Emtin gitiui ſecure fdibit gant. Ceterum paupertiatẽ et igno do diuine uliioni miniſterium pꝛe abominabllis.
gnüintn Wpron a, i.prio bilitatem egritudinem er moꝛtem: buerunt. euita igitur miniſterre, b & Lolecrat in aliis.
Npr ve G.1. nemo ſapiens mala dixerit: nec in miſſionis eſt. percuſſoꝛ autem qui c Priogenitu. totü ſy myſti
Monntnn ¶MAne. nenia. i. maloꝛum ſoꝛte numerauit: quia ne non ex diſpoſitione ſed pꝛeter uo/ ee põt legi. : ſic appellant pri
i mi nori pena: ceſſaria iſta in bonis habentur mna/ luntatem fecerit homicidium Diui⸗ nos man egypii vicia ꝗ Aa
ſnnin . ſiex certaſcla fe / ximis:quoꝛum nobis alia ex nam/ ne miniſter eſtultionis. Illud quo⸗ bag . nn. Pmogenita iſra
imnn ciſſenn. ra: glia ex cõmoditate accidere ui/½ qʒ ſ pecta: quia cum imterſicitur im d & Mo ad vnũ erce iliter in
. d C Banant. ? etiã dentur. ¶ Idem in libꝛo de patri/ pius:chꝛiſtus infunditur:a ubi ab definita exponit pliter. ſic i.
raarguͤt eaſgſit archis. M omiatio aboletur: ſanctificatio cõ üii ſaluaror, circa fi. xxviii
Priciͤ ſe, ali intel Aeniam babent: que ignoꝛantes ſecratur quia dixit dominus: in ea q.·i.idolatria
ligũt ꝙ nõ punit de ebrii cõminunt. , die qua interfecero omne primoge e &α6 9s. pnia. iſtis ĩponit
eo ꝙ ebrius fecit ſʒ Ane diximus uitandam ebꝛie nituʒ egypti ſanctificabo mibi om 4 Rrie tn nbdeialnerſe
tantü pro eo ꝙ le⸗ tatem: per quam crimina caue/ ne pꝛimogenitũ iſrabel. quod non kit ad cantelã. ut. l. di 1
uiseratad inebri⸗re non poſſumns. naʒ que ſobꝛii ca ad ununm diez afflictionis refertur ntn dedeerrräi gifl ule
dum ſe. uemus: per ebꝛietatem ignoꝛanteſ egyptiſed adomne tẽpus. C Cuz crtu. ä ne diſcip

OQH7 cõcupiſcen

tia.i. fomes

mentũ.io.
i NMebriauerunt.
culpandus ẽ. vr

cõmittimus.neſciunt quid loquan

tur ſi abſqʒ culpa eſt in coꝛpoꝛe doꝛ
mientis : quanto magis abſqʒ cul
pa eſt in coꝛpoꝛe non conſennentis

rit ſuo iuri.neminem iugo ſeruimu/

iraqʒ qui inuirus hominem inter/

nenda eſt. ¶ Sed hoc foꝛte de eo
intelligitur: quem pꝛopꝛia culpa ad
furoꝛem perduxit. Item obiicitur

opus inſpicit nõuoluntateʒ . in gr̃a

tur.ut.xxiii.q.v.excõicatoꝝ.
0.
f R Sed h.ppria. hec opinio

originalis peccati. tur qui nimio uino indulgent:iacẽt fecerit: miniſter dei ſit: cum innocẽ . opinio
CWel inobediẽtia ſe epulti. Ideoque ſi qui per uinum tem furoꝛe perimens moꝛii nequa nõeſt approbada. quia ſatis
i.origĩale peccatũ: deliquerunt: apud ſapientes iudi/ quã obnoxius ſit:cum ſubito demẽ ipſo lurore punii. utii . ir.
quod ex inobedien ces uenia quidem facta donantur: tes eoꝛum que faciunt rearum mi⸗ imndicas. fj. deoff. pſel. din .
taproceſſt. ſec leuitans damnantur auctoꝛes mnime geſtent. patet buncſacerdo/ 3 CSeſt. tiae Fee io⸗
8 . Habitat. nõ eni Irem auguſtinus libꝛo pꝛrimo tem bomicidii reum non eſſe: un⸗ M Pplen diſe per
oli deni origa⸗ de ciuitate delI. Aes nec ſacerdotio pꝛiuari debet. mittit magiſtro. ut. ack hae
ad ſuicſſennd gebd DInobeclientia uel concupiſcenna Obiccimr autem illud quod in quil ſed eſi uin
effectü mitigat bag non habet culpam in coꝛpoꝛe non uenitur in penitentiali theodoꝛi. i Quantũ aũt. ad legẽ moſa
tiſmuſ ne ꝑ illud di conſentientis. In ſe reuerſus pniam agat:qui in⸗ yca:q pmittebat ꝙ ſi quis ca
nemur. ut. ſ. de con. Jconcupiſcentia uel inobedi- ſaniens aliquem occidit. ſu occidiſſʒ Hornin dumodo
di.iiii. ctlii. entia que adhuc in mẽbꝛis mo 85 quis inſaniens aliquem occi ehegeen,, arluc ga
.Soeniennig de ribundis babitat: pꝛerer noſtre uo derit: ſiadſanam mentem per, qqme tiſen⸗ chen ol
ens percet. 5. dl. pi. luntatis legem quaſi ſua lege moue uenerit:leuioꝛ ei penitentia im po dã. ſiliter m.i.canonũ im

dit᷑a ꝓmotione pᷣm quoſ. a;
qð nõ cõcedo.ut diri.l.diſ.de
his. uel intellige qð hic dicit

gc peccatg neſcie.· WIgem cõtra fauſtũ libro.ii. ſunt quedam que ⁊ ſi non imputen ñ exceſſit modũ ĩ corrigẽdo
2⁊ inebrietate aligd non de inceſtu ſed de ebꝛiera tur 43 penametamen impedlum ſa Sginenceſenal. ut
erdende. tebalganun⸗ eins: daman ſignaculum. Amdifond eg vel e ut
cbie nocrat lond NDehꝛiaucruntloth filie eius:: qʒ parentum filio non imbutatur Voluntatẽ.ſic.ẽ xiiii.q.
neſciẽs. nã eni ñ pa ſe neſcienti miſcuerunt: qua pꝛo ad penam: cui tamen obeſt ad ec/ ſi gd inueniſti. j. e. q. vi. c. i. in
tit ꝙ aligs neſcienn· pter culpandus eſt quidem: nõ ta/ cleſie munus accipiendum.ſicque fine.
eorat. ſ vr neſcienn. men quantum 'ille inceſtus:ſj qui mente alicnatafiunt: ſi non impu
qaꝛ neſciebat eẽ filiaaf tum ebrieras illa meretur. & Iez tantur ad penam: tamen ſacri mu/
ſuas credebat eniz ambꝛoſius de beata uiita. neris executionem impediunt.
eorſaa Nemo mabitur ud culpam: niſi dd Unde hieronynius ait.
trigliciter expoit 5 ctus pꝛopꝛia uo untate. Innocens eiſt: qui non iramus ſed
gaã ſic expon On eſt ꝗ cuiquã noſframa/ pꝛopter diſciplinam caſu aliquem
punit pro inceſin ?⁊3 ¶. Eſcribamus erumnam miſi no interfecit.
Pebrietate. nel alit ſtre uoluntati. Nemo noſtrum te⸗ Iquisꝰ nõ iratus ſed pꝛopter
no punit quatũ ice netur ad culpam niſi uoluntate pꝛo diſciplinã aliquẽ uerberauerit:
oerci efaace pꝛia deflexerit. nci habent crimen uel palmã alicui dederit: et caſu oc
ratiõe. alii dicunt que inferuntur re uctannbus uo cigerit:ſicui fieri ſolet: quanmuʒ ad
nullomõ puni pro luntaria tantuz cõmiſſa ſequitur de grati innocens eſt: quia uolunra/
inceſtn ſy ttũ pe⸗ lictoꝛum inuidia quam in alios de iem non opus requirit. quanrum
rierate: qebrietgs riuamus uoluntarium ſibi milit aüt ad legè reus eſt: quia opera lex
ancie neniale pec girchiiins: uolantar injn ſeruuʒ querit. Itẽ ſi in perſe ecutione vgo
milen arr d. Hcri ſibi diabolus auctionatur 7 acqui fuerit oppreſſa:repellit lege :quia

06 ij. ueſtio iij.

4 Sicut. ad gratiã.ſ. dei.
be Beiiciunt.ut.lx viii.di.ſicut.xxxix.diſt.petrus.⁊ turpius eiicitur.⁊c.l.di·
quicunqʒ.ii.⁊ de iureiuran.quemadmodum.
Quãuis.ſ.s.vii.q.i.quãuis.

Lan⸗

ſciẽter deleget cãm. ut. ii q.v.mẽnã.⁊.xxiii.q. iiii.ſi quos.⁊.xii.q.ii.
cũ deuo:iſſimã.uel niſi ex pᷣſcripta cõſuetudine H̊ heat.ut er de arb.

dilecti. Item nec docere põt.ut.xxiii.di.mulier.
m· Judicũibi eni legit᷑ ꝙ delbora ꝓphet iſſa poſuit tẽtoriũ ſuũ in

mõte ephraym ſub arbore palme qᷓ dicebat palma delbore. ⁊ ibi iu

Prio ꝗ ſcias ꝙ cleri
8 in cã criali coraʒ ſeculari
iudice nõ põt allegare.ut.li.
di. aliqtos.⁊.xxiii.q.viii.his
a quibꝰ.niſi ad H̊ nn ſupplicet
ꝓeis.ut.xiiii.q.vi.ſi res.⁊.x
xiii.q.v.c.i.⁊.ii.⁊.c.reos. Itẽ
in ciuili cã corã ſeculari iudi⸗
ce nõ aduocabit:niſi ꝓſe ⁊ ecc
cleſia ſua ? ꝓ miſerabilibꝰ ꝑ/
ſonis.⁊ Hᷓ ſiue ſint in ſacris ſi
ne in mioribꝰ ordibꝰ ↄſtitnti
dũmõ bñuiciis eccliaſticis ſu
ſtẽtẽt᷑. ⁊ ſi nõ hit bnficiũ: tũc
ſi ſunt in mioribꝰ ordibꝰ pñt
ex de = autẽ et
ſacerdoteſ nõ debẽt indifferẽ
ter aduocar᷑:ne nileſcat digni
tates ipſoꝝ.nt.hxxxviii.diſ.ꝑ
latũ. ⁊.xiiii.q.v.deniqʒ.ſʒ co
rã eccliaſtico indice licite pnt
oẽs aduocare:ſed nõ pñt pete
re ſalariũ ſi ſũt in ſacris ordi
nibuſ. ut. j. e. c. i. derogatũ tñ
ẽ huic canoni ꝑ priã ↄſuetudi
nẽ.nemo eniʒ cogit᷑ facere de
ſuo bnficiũ.ut.x.q.ii.pcarie.
tẽ dignũ ẽ eũ recipere emo
nmẽtũ ꝗ pᷣſtat obſeqũ.ut.xii.
q.ii.charitatẽ. Itẽ nemo cogi
tur ſuis ſtipẽdiis militare.ut

i

exẽ de ſüuno.cũ ſit in ꝑte deciſa

imoc expᷣſſũ er de preſcript.
cũ ex officii.rfligioſi vᷣo ut mo
nachi uel regulares nõ niſi p
ſua ecclia debẽt aduocar̃ ⁊ ab
bate ſuo pcipiẽte.xvi.q.i.mo
nachi. io. qd diẽ de ſacerdote
hodie corrigit᷑ ex de poſtu.c.

α ⸗
e ¶Bſeruandũ.iudicũ.i.

aduocatoꝝ.nel dic iſtũ eẽ tẽo
rẽ.c.ꝙ lʒ ꝓ ſeculari honor ali
quid dari.ut.ff. de pollici. pa
ctũ.⁊.l.ſi ꝗs ob honorẽ.nõ tñ
ꝓ eccleſiaſtico aliꝗd põt peti.
itẽ nõꝙ ſʒ ꝓ ſeculari honor̃ a
ligd Poſi ꝓmitti:ñ tñ ꝓ ſecu
lari admiſtratiõe.ul.i.q.vii.
ſancimus.io.
Ertio.p mulieris te
ſtimoniũ nõ põt cle/
NVYricꝰ cõuinci de crie:
tũ qꝛ mulier nõ põt eẽ einſdeʒ
onqis. nr.F. . q vii. ipſiapli.
æ. c.teſtes.tũ qꝛ ipſa qͥ cõfitet
priũ delictũ nõ põt teſtifica
ri de alteriꝰ delicto.ut.ſ.e.ne
mini. regularir̃ cõfeſſio vni
M. iii

us alteri nõ piudicat. ut.ii.q.

v.ĩterrogatũ. admittit̃ mn mu
lier cũ agit᷑ de crie in modu ð
nũciatõis uel inqſitõis.ut ex
de teſti. quoniã.uel cũ agit in
modũ exceptõnis.ut ex de te
ſti. tam litteris.
gC Prohibitũ.nt. j. xxxiii.q.

v. mlierẽ. ⁊ ex de v. ſig.forꝰ.

hBeneraliter.excipit.

iNLegibus. ff. de reg. iur. fe

mine. S.qiii.q.vii.S.tria.
k Econtra. intendit.

¶ Aulieres. feia de iure nõ

põt eſſe iudex. ut.xxxiii.q.v.
mulierẽ.⁊.iii.q.vii..tria. ff.
de reg.iur.feĩe.niſi ei pnceps

C.
N ĩpenſis. Hic qrit᷑ an clericis liceat reciꝑe munera ꝓaduocatõibꝰ

autem quaſi uirgo ſuſcipitur: quia

non opera querit ſed uoluntatem.
Sicui ergo qui pꝛopter diſciplinã
caſu homicidium facit:quantuʒ ad
legem reus eſt: quantũ ad gratiam
innocens eſt. ſic iſte ſacerdos qui
fuꝛoꝛe homicidiũ fecit:quantuʒ ad
culpam innocẽs eſt. quantuʒ ad ſuſ
cepti muneris execunonẽ reuſ pꝛo
batur. “ HMis ita reſpondet᷑: Mõ
omnia que oꝛdinanduʒz impediũt:
oꝛdinatum deiiciunt .non enim po
teſt ad ſacerdotiũ pꝛouebi:qui ali/
quando inſaniuit.uerũtamẽſi poſt
ſacerdotiuʒ furere incepit:nõ ideo
ſacerdotio carebit: niſi foꝛte nun/
quã ad ſane meniis officium illum
redire conringat. Sicut de quodã
epiſcopo grego. ſcribit in regiſtro
ad eleutheriũ epiſcopum. quãuis
triſte ſu nobis ? cetera. ut ſupꝛa in
cauſa. Lõga inualitudine grauatuſ
epiſcopus.
Ro impenſis vo patro⸗
ciniis in terraconenſi cõ⸗
cilio clerici exigeꝛe mune
ra ꝓhibentur: in quo ſic
ſtatutum legitur.
Pro patrociniis impenſis cleri/
cus munera exigere non debet.
Bſeruandum quoqʒ decerni
mus:ne quis ſacerdotum uel
clericoꝛũ moꝛe ſecularium iudicũ
pꝛo impenſis patrociniis munera
audeat accipere:niſi in eccleſia gra
tuito oblata que non fauoꝛe mune
ris uidentur accepta:ſed collanõe
deuorionis illata.ꝙ ſi quis ita pꝛo

batur accipere:ueluti exactoꝛ feno

ris aut uſurarum poſſeſſoꝛ ̃ᷣm ſta/
tuta patrum ſe nouerit degradan/
dum. Moc autem de illis intel/
ligendam eſt: qui canonicam uitaʒ
pꝛofeſſi:regulariter ſe uicturos ꝓ
poſuerunt. generali nanqʒ eccleſie
conſuetudine receptum eſt ⁊ moꝛi
bus appꝛobatũ ut clerici moꝛe ad
uocatoꝛum patrocinia impendant:
pꝛo impendẽdis munera exigãt:
pꝛo impenſis ſuſcipiant.
Ertio querimur an ex mu
lieris cõfeſſione iſte ſit cõ
demnandus:in quo pꝛi/
mo uidendũ eſt:an muli/
er ſacerdotẽ accuſare ualeat: quod
ſacris canonibus omnino nidetur
eſſe pꝛobibitũs. generalitereniĩ ſta
tutum eſt ex decretis fabiani pape:
ut ſacerdotes domini nõ accuſent:
nec ĩ eos teſtificent᷑ qui ſui oꝛdiniſ
nõ ſunt nec eſſe poſſunt. Muliereſ
autẽ nõ ſolum ad ſacerdotium: ſed
nec etiam ad diaconatum pꝛouehi
poſſunt. unde nec ſacerdotes accu
ſare:nec in eos teſtificari ualẽt. e
gibus quoqʒ cautum eſt: ut ob ue

recundiãſui ſexuſ mulier apud pꝛe
toꝛem pꝛo alio non intercedat:niſi
foꝛte ſuas uel ſuoꝛũ iniurias pꝛoſe
qui noluerit. Hec auteʒ que nec ſu
as nec ſuoꝛum iniurias pꝛoſequit᷑
ad hanc accuſationem admitti non
debet. ¶Econtra qui iudicis per
ſonam gerere ualet:ab accuſatoꝛis
officio non remouet᷑.mulieres au

tem in ueteri teſtamento populum

iudicaſſe quicũqʒ libꝛum iudicuʒ
legerit ignorare nõ poteſt. non ita
qʒ ab accuſatione remoueri poſſũt
quas etiam iudicis perſonã frequẽ
ter geſſiſſe cõſtat:nec ulla ſerie diui
narum ſcripturarũ ab accuſanõe,/p
hibentur.¶ ¶ Mis ita reſpondetur
In ueteri lege multa permitteban
tur:que hodie perfectõe gratie ab
olita ſunt. Cum eni mulieribꝰ per
mitteretur populum iudicare:ho/
die pꝛo peccato quod mulier intro
duxit: ab apoſtolo eis indicimr ue
