ricorum macula fornicatio/
ms impetit:ſecundum precepium
pauli apoſtoli duo uel tria teſti/
monia requirantur ab illo: quod ſi
non potueritdatis teſtimoniis ap
probare quod dicit excommunica
tionem accuſati accuſator accipiat
Ex premiſſis itaqʒ colligitur
quod duorumuel mrium teſtimo/
nio epiſcopus conuinciuel damna

ut extra de teſti. lʒ. vnde ĩ te⸗
ſtamentis bene requiruntur
vij. C. qui teſt. fa.poſ.hac cõ
ſultiſſima.niſi in his que ec/

tria.S.di.xlviij.quoni

Quot teſtibus epiſcopus uel pre
ſ vneer uel reliqui clerici ſunt cõui
cendi.
Reſul non damnatur niſi

ſcopus. Sed nunquid
contra papaʒ duplicabuntur
teſtes:non imo duo ſufficiũt
⁊ in hoc eſt deterioris con
ditionis.quia ipſe ſine com-/
paratione aliorum creatus ẽ
maior.⁊ ideo ſine ſpe uenie
condemnandus eſt vt diabo

ter autem cardinalis niſi cum. lx/
iiii.teſtibus non deponatur. dia/
conus uero cardinalis urbis ro/
me niſi cuʒ. xxvii.teſtibus non cõ

Teſtes extra de teſti.per . .
C . de demnabiiur. ſubdiaconus acoly/

ſonas. ⁊. c.ſuper eo.

epiſcoporum. Sed hoc non
nidetur poſſe ſtare. quia nullus poteſt iudicare clericos romane eccleſie niſi
ſolug papa. Item quia epiſcopi epiſcopum depõere non poſſunt: vt.iij. q· vi.
quãuis. Rñ.qꝙ loquitur in eo caſu quando papa committit alijs cauſam ſuo
rum clericorum: ne ipſe ſuſpectus habeat uel ne fauore ꝓ eis uel odio 3 eos
iudicaret.ff. de iuriſdic.om.iu.l.pretor.

¶ Bamnationem. ſ. iij. q. vi. accuſatus.⁊.c. quãuis.

lꝛ ¶ Epiſcoporum.ſ.v.q.iiij.duodecim.

1

Falſum. v. capitula iurabunt teſtes.ſ.ut dicant veritatem.vt.iij.q.ix. hor
tamur. æ ꝙ teſtentur pro utraqʒ parte ueritatem.ut. xiiii.q.v.non ſane.ꝙ nõ
admiſceant falſitatem: ut hic: ꝙ nec amore nec odio nec proprio commodo
teſtentur vt extra de teſ.quotiens. Item quinto requiritur ꝙ dicant quicgd

de re ipſa nouerint ſiue fuerint interrogati ſiue non ut extra de accu.cum di⸗

Item ex concilio braca/

les ſint qui accuſare poſſint.⁊ pri/· mt. ſ.e. c. ii.iiiſ. . v.
us ad ſacra chriſti quattuor eunn, Et hoc nerumeſt i
gella ſacramenta preſtent.quod ni indicibus ordina/
bil falſum depromant:ſicut nobis rüis. In delegatis
bearusſilueſter rradidit romana automcqiſingnitn
ſi tota iuriſditio eſt

ſancta uidetur tenere eccleſia. aſi
inter eos quoſdamnandos eſſe di
xerint homines fuerit epiſcopus
qui ſuam cauſazʒ in preſentia roma
ne ſedis epiſcopi petierit audiri

delegata. appellat
ad primum delegã
tem. extra de of. de
le.ſuper queſtionũ
§. porro. ff. quis ?

nullus ſuper illum diffiniriuaʒ pre quo. ap. l.i. ſed ſino
ſt dareſ. am: ſed . tota cauſa: tunc ad
umar dare ſententiam: ſed omni/
e 1 ðᷣlegãtem ſecunduʒ
no eaʒ audiri decernimus. Sʒ ut. C. qui ꝓ ſua iu⸗
hocuel ſpeciali priuilegio de cleri riſditione.l.i ff. gs
cis romane eccleſie itelligitur: uel 7 a quo ap.l.fi.⁊ ex

tra ð of. dele. ſuper

propter improbitatem quorundã of. dele. iup
queſtionũ. Judice

qui cum non ſint ſpectate uite ⁊ ſci

n.

cum. xxii. teſtibus. preſby

entie in accuſatione nuniſtrorum ſegene ni
dei repente proſiliunt. Quorum l ..ſed er i. 3
. 1. . pellari. ſed ex iudi⸗
uita uero adeo laudabilis eſt:uiſin ciũ in libello tatum
omnibus imitanda appareat: de appellabit. vl.ſ.eo.
quorum aſſertione nulli dubitatio &iudicibus.· . lit/
naſci poterit: eoruʒs teſtimonio du atoribus. ff. ð ap.

orum uelrriũ quilibet iure conuin
ci ? damnari poterit.

a ſnia. §. ulti. ßm le
ges appellatur tan

Equit᷑i. vi. queſtioqua um ho⸗ rifkmnut,
querebatur quo reme/ nam ſententiam. ni
io cauſa uiciata ſubleue ſi in caſibus notatiſ

iur: aſiremediuʒ illud ſit
dandum ei qui cauſa dilationis uo

ſ. e. non ita. extra ð
ap. ſuper eo. ii. hin

cem appellanonis exhibuerit: cun canontg.⸗ ante lit.
ſa uero uiciata remedio appellati/ conteſta. poſt u
onis ſubleuari poterit. ¶Vnde ſtnane ſe rug
fabianus papa au. licʒ hoc ſit correctũ
Cauſe uiciate remedium appellari r conſtitutionem
onis ſupueniat. nouam. extra. e. ut
rcir appellatori uiciatam —
cauſam remedi . ꝙ cauſa appellatio
uis ſubleuare cdio appellatio a vebet alſignari
canones
. pellantem non debet af / Pochenur quotiẽs
flicto ulla aut carceris aut ſuperior iudex iue-

nitur. nt. ſ. e. omnel
hbm leges bis taniu

vt. ſ. e. poſt ſecundam.io. Hoc pro certo teneas.qꝙ ante ſententiam
poteſt appellari quotiens pars grauatur? allegatur cauſa. vt exira

leges preall. nec aſſignatur tunc cauſa ſed dicit appello ab iniqua ſẽ
tentia. ſententia tamen in cauſa matrimonij non tranſit in rem iudi
catam.t extra de ſententia⁊ re iudi. lator. .c. conſanguinei. b. Nẽ
appellatur uſqʒ ad decem dies continuos.ut.ſ.e.anteriorum. Ap⸗
pellanti datur annus uel biennium. vt. ſ. e. ſiquis appellat. tamen iu
dex poteſt moderari tempus reciſius.extra.e.cum ſit romana. 7.c.
reprehenſibilis. Item appellatione pendente nihil innouanduz ẽ.
u. ſ. e. appellatione. niſi appellans ſuſpectus ſit uel depopulator yt
ſ. e. quotiens. In cã criminali reus cuſtoditur uel dabit fideiuſſorẽ

e.ut debitus. Sed poſt diffinitinam ſententiam tantuʒ bis. ut dicut

imd

gyere
ginln

xlni⸗

nd

Eni

ipoſeſ

ſſoftn

uſſo

lin

eide

Aeven

7

iiloci

mi

amia
inſe
ſd

mdi
ing

worn

leane

le qui ſimplex legatus eſt nõ hʒ illud prinilegiũ niſi ei ſpecialiter ſit datum
io. Quicquid dicat io.omnibus pretermiſſis curritur ad legatum vt dicit il⸗
la decre.⁊ quod facit legatus papa facere vꝛ.xciiij. di.c.i.vt.ff.de admiſ.tu.

ſi eſt ſuſpectus. C. de ap. eos..ſuper his. Judicis officium ? libel
ſtetene⸗ los dimiſſorios dare.j.e.poſt appellationem.iudex autem ad quẽ
appellatur ſi appellatur a ſententia ſm priores allegationes uel in/

nene frmabit uel confirmabit ſententiam: ut.ſ. e. 5. diffinitiua. in fi. poꝛ ita autem. 5. geſſiſſe. b. .
unni u tamen nouas allegationes audire.C. deap.eos.ꝭ.i.ff.de ap.q i 0O Mnes epiſcopi.quotiens.dũ tamen non ultra ſecundam vicem ne li
lani ſitum in fi. extra de tes in infinitum extendantur
Nean fi. inſtru. cum io. qñ M . non enim licet tertio appella
ange autez non eſt necen retentionis imuriare cuſtodia. D romanam ſedem omnes riſuper eodẽ capitulo.· vt..
unmun ſe appellare bhes .Ntem anacletus papa. epiſcopi: qui uoluerini uel eling. li erban her dicrio
niomi⸗ · e. . diffinitia. In Seęcodem. quibus neceſſefuerit quaſi ad ca/ guotiẽs.f. de leg. iij. fideicð
N bibetur autem ap⸗ . ſſus liberer A miſſis.S.ſiquis.x.ff. de edẽ.
ſenſi el ahia n MMnis oppreſſus libere ſa ut ſuum confugere: eamqʒ appel veluti i fi. ſünile orlens ha
einenltn elad Pneligtur cerdotum ſi uoluerit appel lare debent: ut inde accipiant uiti bes exira de elec querelam
ffdeleil X. qiii. cuncta. nc let iudiciuʒ ⁊ a nullo probibeatur onem atque conſecrationem. Secũdũ. h.exponitur quoti
ſhelami aprefecto pretorio ſʒab his fulciatur ? liberemr a au Quod omnibus minime conue/ ens ſiueante lit. cõteſ. ſine p⸗
hnl nn C. de offi. prefe. p diatur. Si aurem difficiles cauſe nirdenegari epilcopis. ſed abſque Alij dicũt ꝙ lʒ t ter appella⸗
ücan to.li. neca ſenatu. aut maiora negocia ortafuerit. ad ulla cuſtodia aut excommunicatri ri Encanones urrri f.
mne ur.ffa quibus app. maiorem ſedem referantur. aſiione aut expoliatione uel damna/ othariul.e omnis. 0. .
ng n uce: .i. gec b lic facile diſcerni non potuerĩt aut rnone libere ire concedatur. 40 ege . abellart a l
unemin; li ec ellatolti iuſte terminari: ubi fuerit ſumma ¶ Item uictor epiſcopus. poſt ſententtatntanlum. cex
nife mii ciatus. ſ.e.5. difſini rum congregatio ſub moerrcpolii Qui a proprio metropolitano ſe poonit quotiens ideſt in omni
e ht ꝓpter ſceleris ma/ nos fier appeler . a ſententia.ut.ſ.e.ſiqnis in q
detrsatin itudinẽ nõ appel — . 5 i, ui itſeg . 5. ⁊ extra de ap. direct
D gitudinẽ nõ appe placite coram patriarcha aut pri/ uis putauerit ſe a proprio cunqʒ. ⁊ extra de ap. directe
hiur C. quori h mate eccleſiaſtica negocia: coraʒ merropolitano grauari apnd ..dicitc in illo c omns.
nainid pel.nõre. l ü. ẽ e parricio negociaſecularia iudicẽ⸗ atriarcham uel primatem diore Ertio ſuit relatum. hoc non
unictocd de ap. cũ ſit roma 8 ſi . fuit per appellationeʒ ſʒ ꝑ cõ
gn. i na Item imométa lurin commum . Item ſixius ſeos aut penes uniuerſalis apoſto ſultationem. ut. s. di. xpiij. c.
rnun deri nea poſſeſſione. urt papa omnibus rectoribus eccle lice eccleſie iudicetur ſedem. i.⁊ extra.e.ſua nobis.
BrNn ſ.e. .diffinitina. ðx. ſie ſcribitdicens. ¶Item. ſepherinus urbis rome h Dromanã. qui nolne⸗
Pii Noene⸗ ßham DQuiſquis = fuerit apoſto epiſcopus. Alrine. erge nugraror
Poltdcne eges. ſed per cano licam ſedem appellat Adromanam ec admit titur.nt ex.e.coſuluit.q
eunkln lcauerunt. cde it in ali ſirate: licenter romanam eccleſiam ab . d cõ
egüenſeunn eſti. ſpo. cũ ad ſedẽ rit in aliqua aduerſitat .Z. c. pſonas.
o Kirene nõ capit bãc ſacratam 7950 ſtolicam ſedeʒ oymnibus maxime tamen ab onir ier ſt otrs
ſtorllis dilationẽ. ff. de a⸗ appelleta ad eã quaſiad caput ſu oppreſſis eſt appellandum ? con, coſulibus. 2. C. quoꝝ ap.n
aghonlin pella. re.l. ulti. ? ex fragium habeat ne innocens dam currendũ quaſi ad matremut eiuſ reci. ab executore. ĩ fi. vbi i.l.
ndafccrſfr tra de rapto. in lit⸗ netur: aut eccleſia ſua detrimentũ uberibus nutriantur auctoritate libris auri punit fruſtratorie
nſei u teris. arg. contra 5 patiatur. CItem greg. defendãtur:a ſuis oppreſſionibus appellas. ergo ius nõ dʒ eam
ecene ponti ap.qua fronte.in fi. . Ar . admittere.nt.xxiij.q.iiij.qui
uclenn 5 . Epiſcopi grauioribus cauſis pul releuentur.quia non poteſt nec de er-lit ExIij- q:ilt.
upötnundaen⸗ Itẽ a ſententia ma ſe licam ſede I b liuiſci fili peccat. immo non debet per
pelniſcin ioris partis capitu at S icam iſ m aope lani et mater obliuiſci filium ſuum. eã negociũ ĩpedire: ex.e.pa
cünglbeloin ern de his que 0 Rsalemtetn ellerin ncn J te mn i lius papa. ſtoꝛalis. Rñ.dubia fruſtrato
lbiie i.a ma. per. c.i. iteʒ 18 P ni uotienſ aliquis appellauerit ria ẽ admittẽda.ſicut occultꝰ
* ib otumax n appellat tur grauioribus cauſis quoniẽs ne lenti pp g ccator ad euchariſtiã. ð cõ
eau ax n appellat ri ientia ſibi non denegenyr. pe
Gunbigfiß nt. xxiiij. q. iii. de l ceſſe fuerit: libere apoſtolicam ſe/ Lacuitut a quibuſcunqʒ ec ſe.di.ii.nõ ꝓhibeat.ᷣ hodie at
ſüuſun ſeitn ſee. lint auo. dem appellent: atqʒ ad eam quaſi cleſiaſticis iudicibus ad ali ſe inlaeilziin boellatio
gamnnn nac F. ſinamen ad matreʒ conſugiant. ¶ Itẽ mar õs iudices eccleſiaſticos: ubi efſft an ſmiam. niſi euidẽs cã ꝓpo
un ufnt randũ.ꝭ.ſinautem cellus papa. r . ſn nat᷑.que ſi ꝓbata eẽt debeat
i item ab accuſatore papa. maior quetoritas prouocatumn appellatio legitima reputari
rierem non appellatur. ſ. e. Ab omnibus appelletur ad roma erit:audienti non neget. Idẽ. ut ex.e.ut debitus. ſʒz cum bo
n ſnam .diffinitina. P. ab nam. eccleſiam. Yniuſte damnati reſtiutonem er ¶die ipſo iure ſit ihibita appel
– executore. latio.quid ꝓdeſt ſcribere re/
ſemnlum ei icidere
iog ui, 3 O AMnis. Po mora appellatione: Rñ.ſiap
nanfu necaſuan c pellatio remouetur i litteris.
uneinthe appellatur a ſubdito epiſcopi ad epiſcopum:deinde ad metropolita tunc intelligitur remota etiam poſt fententiam.alias ẽt rõnes aſſignaui ſuper

num. deinde ad cõciliu metropolitani.
ienit bi¶ Libere.i. ſiue ante ſentẽtiam ſiue poſt.
ſ neſthni cC. Sacerdotum. ergoa ſeculari iudice ad papam poteſt appellari.

illa conſtitutione vt debitus.ſed ſi non apponitur in lr̃istantumañ ſententiã
eſt remota.io.Ego credo ꝙ nihil prodeſt remotio appellatiõis niſiad reme
uendã fruſtratoriam appellationem ut dicit decre. expreſſe extra ð ap.ex ꝑte

Vntu gerumel nacante imperio.ut ey de fo.compe.ʒ. alias no. ut ex b. hoc ſcias niſi iudici euidenter pateat appellationem tenere nunquam ð
unn ennu d dhnaione 6. ; di moltis,6 ferat ei. vnde ſi non credit tenere appellationem non deferat ipſi.Iʒ ſuperior
tingtidt e ECoram en multis. F.i. M poſſit retractare quod factumeſt: ut extra.e. paſtoralis. Sed pone ꝙ iudex
anie⸗ E Secntan i e ch Riceas eſt. nt. xcix. di. pronincie. dubitat de ap.ant deferet tali appellationi aut nõ.ſi deferet mẽtit. ↄſtitutio
ceht ſt re fecularia indicia. xi. q. i, t Lonicem: dat⸗ prelati nõ debẽt tracta ⁊ vᷣcre nã ↄſtitutio dicit niſi falis cã ſit ꝓpoſita. que ſi foret ꝓbata legitĩa
nfreng non uulr arene iſtiinn in aun . ge cumlalcus iudex ext appellatio nõ ẽ deferẽdũ appellatiom.iĩtẽ decre. paſtoralis dicit ꝙ ſolis il
elm rigat cſimolnerir ſaceren ſcnete aphe r F clericum nt ipſum cor lis caſibus deferẽdũ ẽ appellationi. ubi a iure indulgetur expreſſe ꝙ poſſit
. girnch, xxiiſ.q. v. agnnniſtrat el Aeloia wen ipum excommunicare. nt appellari. Si dubitatur de appellatione. nõ dʒ cogſcere de cã cũ dubitetan
rnien, t . Gorde on el. Ael dic ꝙ cu index ſecularis ſuſpectus ẽ ſit indexut.xi.q.iij.graue.Ad hoc dico ꝙ ſi iudex dubitat de cã appellatiõis
tguuni pe 4 “ i ecc aliaſtlens ut in aut. ut diffe. iudi. . ſi vero. coll. ſümati põt iquirere ð cã uel ſeorſũ er formã iudicij ĩiquirẽdo de ca ⁊ ſi videbi
necen S H erit ut ibi dicitur. uel ſi habeatur querela con tur cã ꝓbabilis. et preterea talis qꝙ ea ꝓbata legitima iudicaret: defert ei. vñ
tend H rendem coll. ulti. ſic extra de foro. cõpe.ex tranſmiſ no uffecit appellãti pponere talẽcãm ſi pbata eẽt debeat appellatio legitia
„ g Jn cornnun .i. publi⸗ iudicari.ſed ẽt requirit᷑ ꝙ ſit ꝓbabilis.⁊ ꝙ iudici iuſta nideat᷑.
. Ptin Janis vnein N cc. l· Coſecrationẽ. ſi metropolitanus diſtulerit. viij.q.iij. artaldus.
4 ſnmg . ni icam. ex his. Laretg ad papam aliis preter m Euſtodia. qui appellat. nec cogitur dare cautionẽ proſ. equẽda appella
nan ae⸗ vii 1 wobhe tur. ſed in alijs ſecus eſt. ut.j. e. decreto. æ.q. tione nec cuſtodiri debet.niſi ſit cauſa criminalis ⁊ ſnſpectꝰ ſitut. C. de ap.
intg, dner obe nſilij.c.lr. . ij. conqueſtus. 2.xvii. diſ. multis. xyvi eos.ꝭ.ſemper his. Excommunicatione.pro
nil nnl gaonn non an 1 Maraum ergo hoc ſit priuilegium pape. ergo ad le aliis tñ bñ põt excõicari vt extra de ap.adhoc.⁊.c.propoſuit.
tonnt contra de offis ur omiſſo epiſcopo. nt. xi. q. i. peruenit. ſed 0oGOG Iquis putauerit vel primatem.vel ꝓ.i.
nl nk⸗ fuitt leg ega.⸗ um non ignoretis. ſed dicas quod ille non p Dromanã eccleſiam. matrem.nec preſumitur eẽ mater niſi diligat fili
lumn e, tunt tannun legatns. ſod metropolitanus. Etſi ille legatus non ba/ A mm. nt e de preſũp. afferte.
nl uiſſetillud prinilegium. inutile fuiſſet officium legationis. ſed i

PD Lacuit.maior.ff.de ap.l.i.ꝭ.ſiquis.j.e.anteriorum.

Beo huic conciliis.ergo .

5.di.iij.S.porro.di.xvii.ł
bAc reſtitutionibus: arg. hbi

Laun.

tet esotus nð poteſt facere eociliũ. ut dirxi
ic ſedi.
c ꝙ ſolus papa poteſt reſtituere elericum depo

ſitum: ð pe.diſ.vi.qui uulj.in fi. ⁊. ff. de queſtioni.l.i.in fi:⁊ de pe.l.diui.arg.
contra.xi.q.iij.epiſcopus in ſynodo.⁊.xlvi.di.clericus maledicus .ad hoc di

cas ꝙ ſi ẽ ſolenniter degrada
tus. ſolus papa poteſt euʒ re
ſtituere ſecus ſi eſt uerbo ſolo
depoſitus.
CVTum ergo. magiſter ma⸗
gis approbat opinioneʒ que
dicit ꝙ fruſtratoria admitti-
tur ⁊ probat hoc ſequentibꝰ
iiij.c.? ſuſpenditur conſtru/
ctio vſqʒ ad illum. S.pʒ.ergo
vnde in titulo. cuiuſſibet. c.
ponitur hec dictio cůũ.
d Ecreto noſtro. emulo
Vrum. Si emuli erant.
quomodo admittebantur ad
accuſationem cum hoc ſit ꝓ
hibitum: vt. ſ. e.q.vii.ſiqui ſt᷑
æ. iij.q.v.c.ii.⁊.iij. Rñ. om/
nes accuſatores uulgo dicun
tur emuli.preſumitur eniʒ ꝙ
ſemper inuidie cauſa fiat ac
cuſatio. vnde canon nocat ac
cuſationeʒ illaudabilem intẽ
tioneʒ:ut.j.e.q.vij.ſiquis epi
ſcopus.nam non ſolum vide
tur eẽ diſcordia ĩter accuſato
rem ⁊ accuſatum.ſed etiam ĩ
ter domeſticos ⁊ amicos ac
cuſatoris ⁊ accuſati.vt.ff.de
lega. ſciendum. Fe ij.
e¶ Auditionem.uidetur ꝙñ
licet appellari ad apoſtolicũ
omiſſo metropolitano. ⁊. ſ.
q.vii. merropolitanum: ut.s.
e.ſiquis putauerit.⁊.ff.ð ap.
imperatores.ſed non tenei q̊
in foro eccleſiaſtico..eo. ſi⸗
quis.

oppreſſiauxilium a romana eccle
ſia debent habere.

T Deo huic ſanctiſedi prefata
pꝛiuilegia ſpecialiter ſunt con

celſſa tam de congregãdis Sgiliis

iudiciis ac reſtiunonibus epi/
ſcoporum quam a de ſummis ec/
cleſiarũ negociis:ut ab eaomnes
oppreſſi auxilium ⁊ iniuſte damna
ti reſtitunonem ſumant: 2 talia
ab impiis non preſumantur abſ/
que ultione:nec exerceantur abſ/
qʒ ſua damnatione. Cum ergo ʒe
pherinus dicat ab omnibus eẽ ap
pellandum maxime tamen ab op
preſſis: ⁊ marcellus ſcribat epiſco
pi qui uoluerint uel quibus neceſ/

ſe fuerit appellare debẽt: pʒ quod

accuſato ſiue grauetur ſiue nõuox
appellationis non eſt deneganda.
Nuidam tamen ita diſtinguunt:
ut uolẽteſad confecrãdos. neceſſi
tatem patientes ad oppreſſos re/
ferãt᷑: ut ſit ſenſus:omnes qui uo/
luerint a romana cccleſia conſecra
tionem accipere:⁊ ab aliquibus ĩ/
pediuntur: eam debenr appellare:

quibuſcunque in ſuis oppreſſioni

bus neceſie fuerit ad eam confuge
re:ſimiliter uocem appellationis
exhibeãt.ut iſti tuitionem ⁊ illi cõ
ſecrationem ab ea accipiant Simi
liter a illud zepherini diſtinguitur
ab omnibuss eſt appellandum ad
romanam eccleſiam. intelligendũ
eſt:qui ab ea conſecrationem uolu
erint accipere:uel qui a prelatis ſu
is aliquam iniuriam paſſi fuerint:
maxime tamen ab oppreſſis. Se
cundum primam interpretationẽ
oppreſſi intelliguntur aliqua iniu
ria affecti:iuxta ſecundaʒ uero op
preſſi dicuntur a iudice iniuſte con
demnati.ſecundum hanc diſtincti
onem: qui in aliquibus negociis
non ad releuandum: ſed ad diffe/
rendum uoceʒ appellationis exhi
buerint: appellandi auctoritatem
non habent. Sed cum gregorius
ſcribat omnibus per diuerſas pro

nincias.

Sc cauſa appellationis cognoſce

re non licet:niſi ei adquem appel/

latur.

Excreto noſtro ueſtram ro/
gantes charitatem manda

mus: ut ſi aliquis: quod non opta

mus ſuorum emulorumaldricum

cẽnomanẽſis eccleſie epiſcopuʒ ae

cuſare damnabiliter tentauerit: li
ceat illi poſt auditionem primatũ
dioceſeos ſi neceſſe fuerit nos ap/
pellare ⁊ noſtra auctoritate aut an
te nos aut ãte legatos noſtros ex

larere miſſos iuxta patrum decreta

ſuas exercere atqʒ diffinire actio/

Wegatos. ad hoe deſtinatos. uel dic ꝙ in legato pape ſpeciale

ſm quoſdam vt de crimine poſſit diffinire. vt.xvi.q.i.frater. alias

ſecus. ut. ff. de offi. procon.i.ſolent.⁊.ff.de of.e.cuiman.eſt iuriſdi
l. i.immo nec dico.legatum pape hoc poſſe facere ſine mandatoſpe

ciali.ut extra de of.lega.ꝙ iranſlationem.

nesꝰnulluſqʒ; illum ante hoc iudi/
cet aut iudicare preſũai. ſʒ ſi quid
quod abſit graue intolerandumq;
ei obiectum fuerit:noſtra erit ex/
pectanda cẽſura: ut nibil prius de
eo qui ad ſinum ſancte eccleſie ro

mane confugerit a eius implorat

auxilium decernatur: quaʒ ab eiuſ

dem eccleſie auctoritate fuerit pre

ceptum: que uices ſuas ita aliis i⸗
partiuit eccleſiis: ut in partem ſint

uocate ſollicimudinis non in pleni

tudinem poteſtatis. Si at quod

non arbitramur:a quoquam lecus

preſumptum fuerit:ab officio cleri
ſubmotus? auctoritatis apoſtoli/
ce reus ab omnibus iudicetur: ne
lupi qui ſub ſpẽ ouium ſubintra/
uerunt. beſtiali ſeuitia quoſdã au
deãt lacerare:a quod ſibifieri no
lunt:aliis iuferre preſumant.
Item cum iulius papa diczt.
Judicia appellantium ab eis ſunt
audienda ad quos appellatur.
CQa ſe ſciraliis eſſe pꝛepoſi
tum:non moleſte ferat ali/
quem ſibi eſſe prelatũ.ipſa nanqʒ
eccleſia que prima eſt ita reliquis
eccleſiis uices ſuas credidit largi
endas:ut in partem ſin uocate ſol
licitudinis non in plenitudineʒ po
ieſtatis.unde omnium appellanti
um apoſtolicam ſedem epiſcopo/
rum iudicia ⁊ cuncta maiorum ne/
gocia cauſaruʒ eidem ſedi reſerua
ta eſſe liquet:preſertim cum in hbis
omnibus eius ſemper ſit expeciã
dum conſultum. cuius tramiti ſi/
quis obuiare tentauerit: ſacerdo
tum cauſas nõ ſine honoris ſui pe
riculo ſe apud eandem ſedez noue
rit redditurum. ¶ Item cum ni/
co.pa.in remenſeʒ archiepiſcopũ
inuehatur:qui rotarduʒ epiſcopũ
appellantem apoſtolicam ſedẽ da
nare auſus eſt ira dicens.
Se remenſi archiepiſcopo qui ap
pellantem romanam ſedem iudi
care eſt auſus.
gut ſapientia tua utinam
in bono accepto fomite iudi
cii materiam depoſitionis aduer
ſus rotardum aſſumpſerit: ⁊ ab iti
nere apoſtolice ſedis remouerit:⁊
continuatim apoſtolicam ſedem
appellantem damnauir ? carcera⸗
lucuſtodie mancipauit:⁊ infra.pri
uilegia tamen apoſtolice ſedis uoſ
obliuioni tradere nullo modo de
buiſſetis:quibus uenerandi cano
nes iudicia torius eccleſie ad hãc
deferre iubent ⁊ infra. Hoc quip⸗
pe nos in rotardo iccirco noueri
tis operatos: ut priuilegia ſedis
apoſtolice:que male auobis uio⸗/

lata eſſe uidebant᷑: auctoꝛitate apo

9 Actioues. notã
dum actiones pro
ponendas. xi.q.i.
. experientie.⁊ extra
de mutu. pe. c. i. ex
tra de iudi. exami
nata. Arg. contra
extra ð iudi.dilecti
io. Sol. bm ius ca⸗
nonicum non tene
tur aliquis propõe
re act ionem:ut ex
de iudi. dilecti. Sʒ
ſi preponatur⁊ ine
pta.cadit a cauſa p
ponens ut extra.e.
ti, examinata. b.
h CSubmot?. ecce
pena illius qui ñ ð
fert appellationi ſe
cundum leges puni
tur in. xxx. põdoau
ri. C. de ap.quoni
am.
i )AViſe ſcit æc.
iij.q. vi. qua
uis ⁊c.

le A Raguta. conti
nuatim.i.ite
rum ? iterunm.
Etcarcerali. qðᷣ
poteſt fieri in cauſa
criminali ſi cõdem
natus appellas eſt
ſuſpectus. nec po/
teſt dare fideiuſſo
rem. ut. C. de ap.
eos.

it tech
ſenlil
o

(en
Eunmonn
Aroii
ro
forn
uun
lang.
i
–
edla
moſt

ſetrgle

elate

mnoid

iſt.

Kincri

Ee calu

ldn

sarg

enzeo.
Perecuto

ſe cän
Miturn
extra
en
lipoſ.
mnde.
ie
en

Mnt⸗

iatc
mn
ere
Qynn,

Nſene

ine
munn
calih
i
yri

nn⸗
hon
Unſge
Winn
nn
e⸗

= =
= =
= S= =

e=
⸗
=S

=
S
—

=
E
2S=

— = =
—
— = =

— =
=

—
=

—
= „ —,

S=

S=☛
—

–

—=

Dnchltgent
Porensnem
Utepuminne
Ahinet
Pena ſizagi
ſen oelnin
Cundummlege
turinprſit
1Cene
dH
ſſig
lig ei,
Bonnen
pumrinit

fume lenne

CEGI

Poteſkſenntn

Crimipacta

Muonpelt
ſſeens e

ſeſtdue ſAn

fen l LN
eas.

9

BHonore.vt ſicut de facto fuit depoſitus.ð ſic de facto reſtituatur.
de ap · ad hec.ſicut.⁊.c.ad preſentis.S.c.q.i.primates.

Vi ſcit. Ita facit hoc.c.ad propoſitum.quia ſicut epiſcopus
b 0 uel alius ꝑrelatus eccleſie vult deferri appellatiõibus ad ip/

ſum factis. ſic ⁊ ipſe
apoſtolicam. Et eſt

ſimile bonum. C. ð
of. pre. vr.l.i.vbi di
citur ꝙ eſt ſocietas

muneris. ꝙ magi⸗/

ſtratus gradum ſu
perioris agndſcat.

¶ Exegerit. ſi. xxx

ij. q. vj. c.i.⁊.ij. Z.
lxxiiij.di. quorũdã
c. di. ix. neqʒ.in fi.
ff. de adult.ſi vxor
iudex io.
d ¶Patet. ergo con
demnabitur ſi ap-
pellatio alicuius fu
erit pronũciata fru
ſtratoria.tunc ſi pri
or iudex a quoẽ ap
pellatuʒ. non admi
ſit appellationem iĩ
criminali negocio li
te perdita notatus
abicedat. C. de ap.
a proconſulibus.ſʒ
ſi prior iudex admi
ſit appellationem ꝓ
arbitrio iudicis pu
nitur. vt. C. e.l.eoſ
ſed ſi in ciuili nego
cio per calumniam
appellat.punitur in
l. libris argenti. C.
quoruʒ ap. non re.
ab executore. in fi.
ſi ſine calumnia nõ
unitur: niſi ĩ expẽ
is: extra de ap.ſe/
pe.extra de eo qui
mit.i poſ. cauſa rei
ſeruande. cum ue/
niſſent. item remit
titur ad eum a quo
appellauit:extra.e.
cũ ĩ eccleſia. Dicũt
tamen quidã ꝙ niſi
euidens ſit aliqueʒ
calumnioſe appel⸗
laſſe non debet pu
niri in expenſis.ar.
optimum. ff. de le.
ij. qui ſolidum. 5. ẽt
alioqui quilibet me

tenetur deferre appellationibus factis ad ſedẽ

ſtolica ⁊ canonica patrum delibera
tione priſtino tandem ingenio ⁊ p
prio decorentur honore.¶. Nez
cum leo papa.
Quiſque obedientiaʒ maioribus
exbibeat quam ab inferionibus de
ſiderat. h
( ) Vi ſcir ſe quibuſdam pre/
opoſitum non moleſte ferat
aliqueʒ ſibi eſſe prelatum:ſed obe
dientiam quam exegerit etiam ip
ſe dependat:a ſicut non uult gra/
uis oneris ſarcinas ferre:ita nõ au
deat aliis importabile pondus ĩ/
ponere.Diſcipuli eniʒ ſumus hu
milis ⁊ mitis magiſtri dicentis:di
ſcite a me quia mitis ſum ⁊ humi/
lis corde. Pater ergo quod
nulli appellanti ſunt inducie dene
gande. Ceterum ſi cauſa fruſtrato
rie dilationis appellauerit:a iudi
ce ad quem prouocatum fuerit cõ
demnabitur. ¶ρempus uero ap
pellationis eſt ante dataʒ uel poſt
datam ſententiam. quotiens enim
quis ſe grauari ſenſerit libere po/
teſt appellare. ¶C Unde ſixtus
pa. ait.
NQui grauatur a proprio metropo
litano: primates aut nniuerſalem
eccleſie ſedem appellet.
2 Iquis putaueritſe a proprio
metropolitão gtauari:apud
primates dioceſeos aut penes uni
uerſalis apoſtolice eccleſie papaʒ
iudicetſur. HH
Deeodem.
Q orlene epiſcopi ſe a ſuis
comprouincialibus uel a
metropolitào putauerint pregra
uari:aut eos ſuſpectos habuerit:
mox romanam appellent ſedem:

in expenſarum relinqueret ius ſuum indefenſum. vt. ff. de pe. her̃.
illud. tunc autem preſumitur non fieri calumnioſe. cum iuratum eſt
de calumnia.yt.i.q.vii.ſancimus.ſed hoc non credo.immo ſemper
in cauſa appellationis condemno victũ ut.ſ.e. omnino. ⁊ in conſti.
noua. inno. de ꝗp. vt debitus.. ff. de ap.negociorum. in prin. ?.5.

c.q.i.in primis.io.

e Qorions epiſcopi. putauerint. licet non grauentur. ⁊ ſuf/
ficit quod putant hoc. ⁊ ſufficit probare probabilem cau/
ſam appellandi.extra.eo.bone.in fi.⁊.ff.eo.appellanti. niſi ſit re 7
mota appellatio.tunc requiritur ꝙ ſit provabilis ꝙ ſit talis qua
probata legitima ſit appellatio. ut.ex. e. vt debitus.io.Ego credoĩ

diſtincte ꝙ hodie dʒ eẽ cã
quod itellligo ãte ſuiam.

b.

ꝓbabilis ⁊ legitima.ut ex.e.ut debitus.

Appellẽt. Hota põt a iudice ſuſpecto recedi ꝑ appellationem

nel etꝑ recuſationẽ. ut hic ? ex.e.poſtremo.⁊.s.c.ꝓxi.⁊ er nt li.nõ

ↄteſ.accedens.⁊ ꝗcquid fit poſt recuſationẽ ec⸗ caſſat᷑ ſicut ſi fieret
i

poſt ap. ut ex de eo qui mit.in poſ.cũ ſicut.in

i. Refert tñ cũ dꝛ re/

cuſo iudicẽ ut ſt uſpectũ. quo caſ n loquitur decre.extra de ap.ſcðo re
quiris. vel ſi ſic dicatur habeo iudicem ſuſpectũ. quo caſu non cogi⸗
tur corg arbitro probare cam ſuſpicionis qꝛ pot iudicẽ clinare per
appellationem. ut dictũ ẽ. G
¶ Audiri. nota nibil intereſſe utru dicat ꝗs ꝙ velit cãʒ ſuã audiri

a papa uel expreſſe ad i
quis facto nel vbo.ex.e
Excõmunicare. pot

pſũ appellauerit.ſicut nec referi an appellat
c. dilecti. in deciſa.
tamẽ de lacto ad cautelam petere abſoluti

◻

onem. vt extra.e.ad preſentiam.ſi uero appellatio nõ tenet tunc poteſt talis

119

excommunicari poſt appellationem.ar.extra.e.queſtioni.io.

atqʒ eis libere ire liceat.⁊ duʒ pre
dictam romanam eccleſiam appel
lauerint:aut ab ea ſe audiri popo/
ſcerint:nullus eos aut excommu/
nicareaut eorum ſedes ſurripere

gut res eorum auferre aut aliquaʒ

eis uim inferre preſumat:antequã
amborum cauſa romani pontificis
auctoritate terminetur. Quod ſi
aliter a quoquam preſumptum fue
rit:nihil erit ſed uiribus carebit.
Item iulius papa.
HDe eodem. Palea.
1 Deo huic ſancte ſedi prefata
pPriuilegia ſpecialiter conccſ/
ſa ſunt:ut ab ea omnes auxiliũ op
preſſi ⁊ iniuſte damnati reſtitutio/
nem ſumant. Oppreſſi ⁊ ſe pregra
uari purãtes intelliguntur ante da
tam ſniam. iniuſte uero damnati
poſt datam ſententiam. ¶ Unde
euticianus urbis rome epiſcopus
ſcribit omnibus epiſcopis.
Ante exitum cauie per appellatio
nem recedcre licet.
. nita ĩ eccleſiaſticis agẽ
dum eſt negociis: ſicut in
ſecularibus. nam in ſecularibus
poſtquam legibus quiſquis uoca
tus uenerii ⁊ in foro decertare ce/
perit non licet ei ante peractã cau
ſam recedere. In eccleſiaſticis ue
ro dicta cauſa recedere licet: ſi ne
ceſſe fuerit: aut ſi ſe uiderit pregra
uari. Qui vo ex ↄtumacia iudi
cibus obtemperare noluerit com
munione priuetur. ¶ Ande in cõ
ci.mileuitano.
Excommunicetur qui iudicibus
ſuis obtẽperare non uult.

( is brobar⸗ fuerit

pro contumacia nolle obtẽ

On ita. ſm leges ante diffinitiuam ſententiam nõ appellatur. ut. C. ð iu
Edi. apertiſſimi. .ſ.e. non ſolent. tamen clericus ante diffinitiuam ſẽten
tiam appellat.yt.C. de epiſcopaliaudi.l.ii.? cũ actorũ uel pronũciatiõis edi

tio negatur. C. vt lit. pẽ.l.ij.
⁊ cum ab iiuria appellatur.ut
ff. de minoribꝰ. ait pretor. S.

permittitur. Idẽ dico vbi ap

pellatur a grauamie manife⸗
ſto. vt. C. de ap.ſiquis ꝓuo⸗/
cationẽ. Idẽ vbicunqʒ iudex
aliquid facit ð legem negãdo
dilationẽ uel gd ſimile. vt.j.
e.non ſolłẽt.Hodie aũt ſʒ ius
canonicũ nõ appellatur an ſẽ
tentiam.niſi euidẽs fuexit cã

grauaminis.ut i cõſti.ĩno.vt

debitus.⁊ ſic uidetur ideʒ iu
ris ſᷣim leges ⁊ ſᷣim caõnes qð
falſũ ẽ ut dicunt doctores le/
gum. ⁊?.j.e.non ſolent.

lꝛ ¶ Mon licet. alia eſt rõ ne-

gociorũ eccleſiaſticoꝝ alia ſe

cularium. vt. ſ. de cõ. di. iii. ce

lebritatẽ.x.diſt.leges.xxxiij.
q.ij.admonere. ar. .xi.q.i.
quicunqʒ litem. ſed hoc non
tenet.vt extra de fo.cõpe.pro
poſuiſti. Quidã tamẽ dicunt
ꝙ ubicũqʒ tã ſᷣm leges qᷓ; hᷣm
canones põt ſieri appellatio
a manifeſto grauamiue. Alij
dicũt ꝙ an ſniam ſᷣm leges n
appellatur niſi i caſibus in iu
re expreſſis.

I¶ Bicta cauſa.i.aſſignata cã

appellationis.ſed non opor/

tet ibi probari. ſed coram iu/

dice ad queʒ appellat.ut.C.
de ap.eos.⁊.ſ.e.q.in fi.niſi ĩ
cãu.E. de precibus impera.
of.auc.que ſupplicatio.⁊ ex
de his que fi.a ma. per. cum
in cunctis. nec prius ẽ audiẽ
dusappella a iudice ad quẽ
appellauit.q; conſtet ipſuʒ ap
pellaſſe ab aliquo grauamine
aliter eni remittẽdus ẽ ad eũ
a quo appellauit. ut er de ap
pellationi.cum in eccleſia.vi
detur ergo ꝙ quilibet tenet
aſſignare cãm appellandi.ut
hic.⁊ er̃ de ap.cõſtitutus.⁊.
ff. de ap. appellãti. ſicut in ſu
ſpecto iudice cã ẽ aſſignanda
ſzalipi ꝓbanda ſit.ſed ꝙ non
it aſſignãda ꝓbatur quia fru

ſtratoria appellatio ſecundum bec iura eſt admittenda. Item non uidetnr eẽ

neceſſarium ꝙ allegetur cauſa:quia

teſt abea recedi.ff.e.ſcio queſitum.in

fi. Item ꝙ non ſit neceſſecauſam aſſignari probatur.extra ut li.non conteſ.
accedens.Et dicit.l.ꝙ cum coram iudice appellatur ſufficit dicere appello.
vt. ff. de ap.ſcio. Dicas ergo ꝙ ſemper appellans tenetur aſſignare cauſam.
ut extra.e.ut debitus.tamen ſi cauſam non aſſignat.⁊ poſtea contra iudicem
appellationis probat inſtam fuiſſe cauſam appellandi.bene caſſabitur quod
factum eſt.ut extra ut li.non conteſ.accedens.Et ita prior iudex bene facit
non deferendo appellationi cum cauſa appellationis non ſit expreſſa. Secun
dus ſimiliter bene excuſat quod factum eſtcum iuſta cauſa ſubfuit appellan
di.Alii exponunt dicta cauſa.i.li.non conteſ.quia ante li.conteſ.non eſt ap
pellandum.nt extra de ap.reprehenſibilis.niſi ſit apertum grauamen.ut ex
e.conſuluit.⁊.c.cum ſit romana.io.hodle ante ſententiaʒ qui vult indicem re
cuſarc ſemper proponat cauſam.nt extra.e.ut debitus.⁊ offerre debet propo
nens ſe uelle eam probare coram arbitris.ſi iudex petit alioquin eius appella
tio non ualet.ut extra de ap.interpoſita.Si uero non recuſet iudicem ſed aliã
cauſam proponet. alleget talem qua probata ſit legitima.⁊æ eam coram iudi

ce offeret ſe probaturũ ſi iudex petit.b.

Viſquis. Iſtud.c.intelligũt quidam de delegatis iudicibus.quorum
ſententiam epiſcopus loci tenetur mandare executioni. ut er de offi.

dele.ſignificaſti. Alii intelligunt de iudicibus datis ab ipſo epiſcopoqui ſuã

ſententiam non

ſſunt mandare executioni. quia tantum delegati a princi

pe poſſunt mandare ſuas ſententias executioni.ᷣff.de re iudi.a dino.ſed hoc
non eſt verum.quia ſubdelegati hoc poſſunt.ut extra de of.dele.ex litteris.⁊
extra de ſen.x re.iud.cum bertoldus.io. YFere omnes dicunt ꝙ ſubdelegatꝰ

O

ol e.

—

R N

ℳ
NN
4

Lau.

non poteſt ſententiam mandare executioni per legem. fl. de reiudi. a diuo.=

ſi excõicare

ſſit: vt ex ð of. dele. ex lr̃is.qꝛ iubere cauere ⁊ i poſſeſſionẽ mit

tere magis e iperii ꝙᷓ iuriſditionis ut. ff. de iuriſ. om. iu. iubere. b.
a Probatum:ergo qui dicit aliquem cõtumacem:hoc probabit.ſicut qui do
lum obicit. ⁊ ar. S.q.i.c.i.⁊.c.nemo.extra.de reſti.ſpo.audita.ar.ð.ff. de re

iudi.contumacia.⁊.lxv.di.c.
ultimo.
bY Feaa etiam in crimina
L ibus. immo potius ĩ cri
minali ꝙ in ciuili.ut.ff.ð ap.
non tantum. ⁊. j. e.nõ ſolet. =
5§. eſt s ein anando nulle.
C quis. poſt datam.j.
GS v. dies biim ſtatuti fu
erunt duo dies. theodoſius ð
dit.v.deinde iuſtinianus. x·
ut. j. e. anteriorum.
d Unde in theodoſianis
leg. qui has leges allegat fal
ſarius eſt. ut. C. de neteri iu/
re enu.l.ij. S. hec oĩa. ⁊. C/ð
nouo cod.cõfir. in fi.
PD Ropter ſuperfluam.
gqꝓuo iter. vi ſemꝑ. xx.
miliaria pro die computent:
vt. ff. ſiquiſ cau.l.i.⁊ ſiquid ſu
pererit.hoc etiam pro die co
putetur. ut. ff. de v. ſig.l. iij.
fHB eo.itra.v.hodie.xxx
ut. j. e. q. in fi. F. poe.
CStatuta. ſic ⁊ hoc hodie ñ
tenet.ut. C.e.quoniam.
b O NVicũqʒ.quod obtinet
in ciuili. ut confeſſus
non audiatur appellãs in cri
minali aliud:ut.ſ.e.ſunt quo
rum.niſi alia probatio iudicẽ
inſtruat.ff.de queſti. l.i.S.di
uus. io.
1 0 NVdtiens. ſequeſtran/
tur. hoc non tenet ho/
die. ut. j. xvi. q.iiij. nolumus
ſ. e.appellatione pẽdẽte.⁊ ex
de ſequeſ.ad hec.uel tenet in
caſu qui eſt. ff. de app · impe
ratores.ſ. quando poſſeſſor
dilapidat fructus.ut ibi dicit
boc expreſſe patet de ſequeſ.
c. pe.⁊ fi.uel dic ꝙ ſi appellat

ab execntore ꝙ tũc ſequeſtrãa

tur fructus ſed non res ipſa:
ut. C. quorum ap. non reci.
ab execntore.
l: Anino.ſumptus.ſᷣm
O canones punitur in ex
penſis.ut bic ⁊.ex.e.reprehẽ
ſibilis. bm leges punitur in
ciuili cã in.l.libris argẽti.C.
quorum ap.nõ reci.ab execu
tore. In crimiali infamis eſt
⁊ litem perdit.ut.C.de ap.a
proconſulibus.

remperare iudicibus:cuʒ hoc pri
me ſedis epiſcopo fuerit probatũ
