dr cuius lacies ĩmu
tat᷑.ff.de no. oper.
nü.l.i.S. opus nouũ
ſi totü monaſteꝛiũ
eſt deſtructũ regrit
cõſẽſus epᷣi in ↄſtru
ctõe.ſed in reꝑatiõe

nõ regrit. ut. xvi.q.

nulti. ſi gs vult. ex de

iude. iudei.z. C. de

op.pub.l.ii.⁊.iii.axr.

e¶Aut ꝓbante. ex
poſt facto.qꝛ ratiha
bitiõe põt cõfirmar

ut.xvi.q.i.c.ult.

f llulas. ant

cõgregantiũ
noua collegia nõ po
teſt gs facere nec ẽt
nouas regulas uel
nouã uitã. cx ð reli.
domi. ne nimia. ff.
de colle. illi. l.iii.

g ABllus.ãbitõiſ

L ſirmitatis. n.
cã põt abbaſ ꝑmitte
re mõacho facẽ cel

lula ſpalẽ. ut. xxi. q.

liii.c.ulti.

h GR◻£ quis abbaſ
eaut. vꝛ ꝙ

aligs põt deponi ꝓ
keer ſimplicitatẽ ut
ic. 7. xxiiii.d. epo
rũ.ſʒ dicas ꝙ; h̊ uo/
cat illũ incautũ ꝗ ne
gligẽs ẽ.nam ꝓpter
negligẽtiã deponit
aliqs.nt.lxxxi.di.di
ctũ.uel dic ꝙ abba⸗
tes ꝓpter modicas
cas pñt remoneri⸗
ut e de ſimo. ꝑ tuaſ
Arceat. hic patʒ
ꝙ eps ſine numero
epoꝝ abbalẽ põt de
ponere a dignitate
abbatie. ſʒ noõ põt ſo
lab ordie deponer
nt. xvi.q.pii.inuẽtũ
ut no. xv. q.vii.in ſũ
ma.⁊ h iõ:quia cã il
la nõ ẽ crialis. e de
accu. ſupꝑ his.⁊ de ſi
mo.c. per tuas.

ciuitate eſt epũs ſᷣm traditionẽ ſan
croꝝ patrũ:neq; per pꝛeſumptiõʒ
recedanta ſuo epiſcopo. Eos võ
qui auſi fuerint reſcrindere hmõi ĩ
ſtitutionem quocũqʒ modo:uel ſi
noluerintſubiacere ꝓpꝛio epiſco/
po:ſi quidẽ fuerint clerici p̃ᷣm ꝑſo/
nax oꝛdinationẽ ſubiaceãt cõdẽna
tionibus canonũ.ſi vo laici uel mo
nachi fuerint cõione pꝛiuent᷑. Itẽ
clerici qui paupeꝝ diſpoſitioni uel
monaſterioꝝ uel martyriorũ pꝛei
ſunt ſub poteſtate ſingulariũ ciuita
tũ epõꝝ ſᷣm canonũ traditrionẽ per
durẽt: neqʒ per ſuã temeritatẽ epiſ
copi ſui moderationẽ declinẽt.qui
aũt hmõi diſpoſitionẽ quolibet mõ
ſubuertere auſi fuerint: ⁊ epiſcopo
ſuo nõ obedierint:ſi quideʒ clerici
fuerint:canonice dãnarioni ſubia/
ceant.ſi aũt monachi uel laici ſunt:
a cõione ſuſpendant᷑. ¶ Iteʒz ex cõ
cilio carthaginẽſi quarto.
Examinetur ab epiſcopo qui reli⸗
gioſis feminis pꝛeponendus eſt.
UAi religioſis feminis pꝛepo
nẽdus eſt ab epis ↄpꝛobet᷑.

¶WMonaſteriũ quoqʒ abſqʒ epiſ/

copi permiſſione nulli incipere aut
fundare licet. ¶ Unde in agathen
ſi concilio legitur. .
Sine ꝑmiſſione epiſcopi nullꝰ mo
naſteriũ pꝛeſũat inciꝑe aut fdare.
Smonachis monaſteriũ no/
uũ niſi epõ pernuttẽte aur p
bante nullus incipere aut fundare
pꝛeſumat. CItem ex eodem.
De eòdem.
Ellulas/ nouas aut cõgregan
tiũ eccleſias monachoxꝝ abſqʒ
epĩ noticia ꝓhibemus inſtitui.
Teten ex cõcilio aurelianẽ ſi.
Abſqʒ epiſcopi efabbanns uoluũ/
tate:nullus monachox cellulã con
ſtituere pꝛeſumat.

Allus monachus cõgregati
one nonaſterii derelicta ãbi
tionis a uarietatis impulſu cellu/
lã cõſtruere ſine epĩ ꝑmiſſione uel
abbatis ſui uolũtate pꝛeſumat.
Itẽ ſũtalii qui ꝓ executione di /
uerſaꝝ cãꝝ quoſlibet admittũt: ꝗ
diſt rictionẽ eoꝝ ſoluãt: a quietem
religionis perturbent. De qui
huß in cõci. riburienſi legiur.
bas qui caums in regimine nõ
fuerit a ꝓpꝛio epiſcopo ⁊ a uicinis
abbatibus a ſuo arceat᷑ honoꝛe.
quis abbaſcautus in regimi
ne humilis: caſtus: miſericoꝛs
diſcrems:ſobꝛiuſqʒ nõ fuerit:ac di
uina pꝛecepta uerbis a exẽplis nõ
oſtenderit:ab epiſcopo in cuiꝰ ter
ritoꝛio cõſiſtit ⁊ a uicinis abbatibꝰ
cete ris deũ timentibus a ſuo ar/
ceatur honoꝛe: etiã ſi omnis con/
gregatio uiciis ſuis cõſentiens euʒ
abbarẽ habere uoluerit. Item
concilio aurelianenſi.
In epõy piatc abbates cõſiſtant.
Bbates pꝛo humilitate reli/
ionis in epõꝝ ptãte cõſiſtãt:

⁊ ſi quid extra reguſam fecerint:ab
epĩs coꝛꝛigant᷑:qui ſemel in annoĩ
loco ubi epũs elegerit accepta uo
catione cõueniãt. ¶Oonachi autẽ
abbatibus omni obediẽtia ⁊ deuo
tione ſubiaceãt: ꝙſi quis ꝑ ↄtuma
ciã extiterit indeuotus: aut per lo/
ca aliqua uagari: aut peculiare ali
quid habere pꝛeſũpſerit:omia que
acgſierit: ab abbatibus auferant᷑:
ſ̃m regulã monaſterio pꝛofutura.
Ipſi aũt qui fuerãt peruagati: ubi

inuẽti fuerint cũ auxilio epi tãquaʒ

fugaces ſub cuſtodia reuocent᷑. et
reum ſe ille abbas futurum eſſe co
gnoſcat:qui in hmõi perſonis non
regulariter animaduertit:uel ꝗ mo
nachũ ſuſceperitꝰ alienũ. ¶ Item
ex conctlio arelatenſi.
Onaſteriaꝰ uel monachoꝛuʒ
diſciplina ad eũ pertineãt epi
ſcopũ:in inn d territoꝛio ↄſtitu
ta. ¶.Aẽ paſchalis papa. ii.
Mmiſtre Abobabus epiſ⸗

copalia: qui alicui epiſcopoꝛuʒ no

lunt ſubeſſe.
Bbatibus qui neqʒ ſub epõ

eq; ſub metropolitano neqʒ

ſub pꝛimare neqʒ ſub priarchaſũt.
nullus ꝓrſus epõrũ epãlia queli/
bet adminiſtret.cũ eni ſe nulli ep
omnino ſubeſſe pꝛofiteantur:cõſe/⸗
uens eſtut nullus epiſcopoꝝ que
na ſunt eis tanquã exmaneis largi
at᷑. ¶ Pro huiuſcemõi ergo ſta/
tutũ eſt ut cauſe a utilitates mona/
ſterioꝝ per epõs diſponãt᷑. ¶ Un
de gregoꝛius ſcribit uitali defenſo

Anilitates monaſterii a ꝓpꝛio epi
ſcopo debent diſponi.
Ognouimꝰ q; monaſteria ſer
uox dei uel feiaꝝ pꝛo ſuo quiſ
qʒ libiru a diuerſaꝝ cauſaꝝ executi
one ꝑturbet:quod oĩno non grate
ſuſcipimus.tuãqʒ ex hoc experien
tiã cõmonemus:ut nequaquã hoc
uſurpare denuo accepta noſtra au/
ctoꝛitate ꝓmittas:ſʒ epõ loci illius
ſub cuiꝰ moderamie degũt cure ſit
cãs eoꝝ utilitateſqʒ diſponere.ual
de enĩ ẽ indecẽs:ut omiſſoꝰ eo aliꝰ
glibet ſe illoꝝ cãis admiſceat: ſʒ il
le eoꝝ uitas ↄpetẽti regulariqʒ dʒ
moderamie diſponere:qui pꝛo cõ
miſſis eoꝝ aĩabus cõpellit᷑ röůnem
reddere. Pro bmõi ẽr ꝓphibʒ
beatus Fegoꝛins⸗ mulieres paſſiʒ
ad mõaſteriũ accedere ⁊1 monacho

rũ cõmatres ſieri: ſcribens ualen,

tino abbati. Z
ea cõmfes ſibifacere neqʒ ad

femias accedere monacho licet.

Eruẽit ad nos ꝙ in monaſte/
rio tuo paſſiʒ mulier̃s aſcẽdãt
qd ẽ grauiꝰ monachos mos ſibi
cõmr̃es facere:a ex hoc incauram
cũ eis cõionẽ hr̃e. Ne ergo hac oc
caſione bũani gñis inimicꝰ ſua eoſ
qd abſit calliditate decipiat:iõ bu⸗
ius te pꝛecepti ſerie cõmonemꝰ:ut
neq; mulieres in mõaſterio mo de

2 i 5

l· Bbates. in eporuʒ. ad
Aepm eni ꝑtinet oĩſcura
dioceſis tã in monaſteriis qᷓ;
in aliis eccleſiis.nt.ix.q.iii.
c.ii.⁊.xciii.di.nulla.io.
lI Docatiõe.ſi neceſſitaſma
gna fuerit:alias abbateſ non
debẽt uocari ad ſynodũ.ut.x
viii.di.epũs.
m ¶ Aut peculiare.niſi ab ab
bate ei cõceſſa ſit admĩſtratõ
ut ex de ſta.mona.monachi.
n CQue acquiſierit. gͤ fugiti
ni ⁊ uagabũdi acqrũt eccleſie
ſue geꝗd acqrũt ut hic. ⁊.C.
de epi.⁊ cle. deo nobis.ꝭ. hoc
etiã.ſic ſeruꝰ fugitinꝰ dño ac
quirit. ff·de acꝗ.poſ.l.i S.per
ſeruũ. Sʒ ponamꝰ ꝙ aliquis
ſepiꝰ deliqt ppter qðᷣ mona/
ſteriũ noluit ipſũ reciꝑe.qro
ſi id qð poſtea acquirit pᷣori
monaſterio acꝗrat uel ſeqnti
vr ꝙ ſequẽti.quia cũ ꝓ dereli
cto hĩtus ẽ nõ dʒ pᷣori acꝗrer
ſiẽ nec ſeruus hitus ꝓ dereli
cto.ut.ff. de ſtipu. ſer. ꝙ ſi ſer
uus.⁊ aꝛ.xvi.q.vi.de lapſis.
C. de lati. li. tol.ſʒ ſcimus.io.
ſz hanc qõem plene nõui int
dnicales queſtiones.b.
o ¶ Suſcepit. ſine cõſenſu ab
batis.ut.xx.q.iiii.monachũ.

Jo.
p Onaſteria. .
q batibus..xciii.diſt.
nulla ratione.
r ¶Epalia. lʒ abbas ſit exem

plus tñ prio dʒ petere iura
epalia ab epõ loci:niſi ipi ma
licioſe deneget ea.

ſ ¶ I¶ Oonouimus. utomiſ

ſo. ar. ꝙ omiſſo epiſco
po ñ põt appellari ad metro
politanũ.nt.vi.q.iii.ſcitote.
t .Aiabus.ar. eui maius cõ/
mittit᷑ ⁊ minuſ.ut.xii.q.i.pre
cipimus.
Eruenit.cõmatres. ſʒ
nõne p baptiſmũ pᷣhit
cõpr̃nitas:ſic.ut.xxx.q.i.oẽſ
ſz monachi pñt baptiʒare.ut
xvi.q.i.doctos.ᷓ pnt eſſe cõ
barreo. Rn.pñt fieri cõpr̃es
aptiʒãdo ſʒ nõ leuãdo.quia
in illo maior cõtrahit᷑ famili
aritas.io.

4 O Iffinimus. duplex. in
quo ſũt mõachi ⁊ mo/

nache.
b Lognatis. nam quiſecu⸗/
lo uult ⁊ rebꝰ renüciare renũ
ciabit ⁊ cognatis. xii.q.i.cui
ortio. S
cEAonachi.imo nec cleri/
cus nec laicus dʒ viſitare mo
naſteriũ monialium.nt er de
vi. ⁊ ho.cle. monaſteria.

2 .

d Vntercipit.i. int cipere ſo
let. quia ex cohabitatiõe pᷣſu

mit᷑ acceſſus.xxvii.q.i.nec a
liqua.⁊.lxxxi.diſ.clericꝰ.⁊.c.
in oĩbus.⁊.xxxv.q.vi ab iſto
T eſt ar.hic ꝙ cũ petit᷑ reſtitu
tio cõſanguinee:ꝙ nõ ſolũ cõ
mixtionis imo nec cohabita/
lõis facicẽda eſt reſtitutio.
e ¶ Vt in breui. hic manifeſte
pꝑpendit᷑ ꝙ preſumit᷑ nariis
modis õ̊ aliquẽ ⁊ pro aliquo
ex cohabitatione:ex loco: ex
ſingularitate: ex ſocietate: ex
breuitate tꝑis ꝗᷣ oĩa iudex diſ
cretus cõſiderabit.ut.xxiii.q
vili. occidit.⁊.lxxxi.di.in om
nibus.j. de pe.di.i.aut facta.
extra de teſti. cum cauſam.
i nullo loco.in vnũ. fe⸗
re eadẽ vᷣba ponũt᷑ ĩ auc.
de ſan. epil. 5. ſi gs aũt ad mo
naſticã uitã. col.ix.
ꝗ Jura. forte ꝓ nũero per
ſonaꝝ. cum eni collegiũ ſepa
rat᷑ pro numero ꝑſonaꝝ diui

dunt᷑ bona.ut.ff.de colle.illi.

l.i. in fi. uel forte bʒ quilibʒ

dedit monaſterio.ar.xii.q.ii.

i. X

MNdecima.et᷑ eaʒ.i.pret᷑

c
b
1T ↄſcientiã abbatiſſe.

Lau.

incepſ qualibet occaſiõe ꝑmittas a

ſcendere: neqʒ monachos tuos ſi⸗/

bi cõmr̃es facere.naʒ ſi hoc denuo
ad aures nr̃as quocũq; mõ puene
rit: ſic te ſeueriſſime noueris ulniõi
ſubdendũ:ut emẽdatõis tue quali
tate ceteri ſine dubio coꝛigantur.
Mõ ſolũ aũr incauta familiari⸗
tas aliaꝝ muliexꝝ eis interdicit᷑: ue
rũ etiã a ſcimonialiũ hĩtatiõe ꝓhi⸗
bent᷑. ¶ Uñ. in. vui. ſynodo legit᷑
KEum ſanctimonialibus monachil
habitare non licet. 1
Iffinimꝰmĩme duplex mona
Aſteriũ fieri: qꝛ ſcãdalũ id et of
fendiculũ multis efficit. ſi vo aliꝗ
cũ cognatis mũdo abrenũciare et
mõaſticã uitã ſectare uoluerint: de
bẽt quidẽ uiroꝝ adire cenobiũ.fe/
mine vo mulieꝝ ingredi monaſte/
riũ. In hoc eniĩ placat᷑ deus. Que
aũt hactenus fuerũt dupla ᷣm regu
lã ſci patris baſilii: ⁊ ᷣm pꝛeceptio
nẽ eius ita foꝛment᷑. Nõ hitent in
uno mõaſterio mõachia monache
adulteriũ enĩ intercipit cohabita/
tio:ſi hẽat aditũ monachus ad mo
nachã:uel monacha ad monachuʒ
ſecreto ſingulariter ad collocutiõʒ
Nõ cubet mõachꝰ in muliebꝛi mo
naſterio:neqʒ ſingularit cũ mona/
cha cõuiuet᷑:⁊ qñ neceſſaria uite a ꝑ
te uiroꝝ ad regulares deferunt: ex
tra poꝛtã hec ſuſcipiat abbatiſſa in
monaſteriũ femĩaꝝ cũ quadã uetu

la monacha.pono ſi ↄtigerit? ali/

—☛

quã ꝓpiĩquã ſuã uider̃ uoluerit mo
nachus: in pñ̃tia abbatiſſe buic cõ⸗
fabulet᷑ per modica ⁊ ↄpẽdioſa uer

ba: a ĩ bꝛeui ab ea diſcedat. ¶ Itẽ

kegiſtro gregoꝛil. 2ð
nachia monache in nulloſi/
mui cobabitent loco.
N nullo loco monachos ⁊ mo
nachas ꝑmittimus in unũ mõa
ſteriũ habitare: ſz nec ea que dupli
cia monaſteria uocant᷑.⁊ ſi quid ta
le ẽ: religioſus epũs mulieres qui
dẽ in ſuo loco mãere ſtudeat.mona
chos aũt aliud monaſteriũ edifica
re cogat.ſi ãt plurima ſint talia mo
naſteria:ſeparent᷑ in aliis monaſte
riis monache: ain aliis monachi.
res aũt quas habẽt cões m iura⸗
eis cõperẽtia diſtribuant. Item
cõcilio agatbenſi.
monaſterio monachor lõgius
cõſtruant᷑ monaſteria puellaꝝ.
Hnaſteria puellarũ lõgius a
monaſterio monachoꝝ aui/p
ter inſidias Diaboli⸗an rob
bennone hoĩm collocen
x cO filio bilpalenſi.
uellax nionſaſteria monachox
pꝛeſidio 1 miniſterioregantur.
Ndecia actiõe ↄſenſu cõi decre
uimuſ ut monaſteria uirginũ in
ꝓuincia bethilica mõachoꝝ admi
niſtratione ac pꝛeſidio gubernent.
tũc enĩ ſalubꝛia chꝛiſto dicatis uir/
Sgihus pꝛobamus: qñ eis patres
pũales eligimus: quoꝝ nõ ſolum

te
CItẽ

gubernaculis tueri ſz etiã doctriniſ

edificari poſſint.ea mñ circa mona/
chos cautela ſeruata ut remoti ab

eaꝝ familiaritate:nec uſqʒ ad ueſti
bulũ habeãt accedẽdifamiliare ꝑ/
miſſũ.ſʒ neqʒ abbatẽ uel eũ qui pꝛe
ficit᷑ exira eꝗ que pꝛeeſt loqui uir/
ginibus chꝛiſti aliquod q ad inſti
tutionẽ uel adminiſtrationẽ eaꝝ ꝑ i
net licebit:nec cũ ea ſolalque pꝛeeſt
frequẽter eos loqui opoꝛtet: ſʒ ſub
teſtimonio duaꝝ uel triũ ſoꝛox:ita
ut rara ſit acceſſio:a bꝛeuis oĩno lo
cutio. C Pꝛohibẽt᷑ etã ſanctimo
niales ꝓpꝛia receptacula habere.
VUnge innocentius.ii.
Sanctimõialibus receptacula ſeu
domicilia pꝛiuata hr̃e nõ licet.

rnicioſã et deteſtabilẽ cõſue

uiudinẽ quarundã mulieꝝ:que
lʒ neqʒ ſᷣin regulã beati bñdicti ne
qʒ baſilii aut auguſtini uiuãt: ſancti
moniales tñ uulgo cenſeri deſide/
rãt:aboleri decernimus.Cũ enim
iuxta regulã ſcĩ benedicti degẽtes
in cenobiis tã in eccleſia quã refe/
ctoꝛio atqʒ doꝛmitoꝛio cõiter eſſe
debeãt: ꝓpꝛia ſibi edificãt recepta/
cula a pꝛiuata domicilia: in quibus
ſub hoſpitalitatis uelamine paſſim
hoſpites minus religioſos ↄira ſa
cros ⁊ bonos moꝛes ſuſciꝑe nulla
tenus erubeſcãt. qꝛ ergo omiĩs qui
male agit odit lucẽ:ac per hoc ipſe
abſcõdite in iniuſtoꝝ tabernaculo
ſe opinant᷑ poſſe latere oculos iudi
cis cũcta cõſpiciẽtiſ:hoc tã inbone
ſtũ deieſtandũqʒ flagitiũ ne ulteriꝰ
fiat:oĩno ꝓbibemus:a ſub pẽa ana
thematis interdicimꝰ. Simili mõ
ꝓhibemus ne ſanctimõiales ſimul
cũ canonicis ⁊ monachis in eccle/
ſia in uno choꝛp cõueniãt ad pſallẽ
duũ. Itẽ ſunt aiii quos epiſcopi
pꝛegꝛauãtes ſalutẽ ipſaꝝ aĩaꝝ ne/
gligut quibuſſibʒ occaſiõibus bõa
monaſterioꝝ diſtrabere cupiũt. ta/
les erãt quidã clerici rauẽnatis ec
cleſie qui ſimulata religiõe mõaſte
riis cupiebãt pꝛefici nõ trãſeuntes
ad monaſticũ hĩtũ neqʒ renũciãteſ
eccleſiaſtice militie. ¶ De quibuſ
grego. ſcribit iohanni rauẽnati ar⸗
epilcopo.
Önaſteria clericoꝝ aut laicoꝛuʒ
Pnaenl fieri nõ debẽt.
Eruẽit ad me ꝙin eccleſtisfi
nitatis tue aliqua loca dudũ miona
ſteriis ↄſecrata nũc hiĩracula cleri/
coꝝ aut etiã laicoꝝ facia ſunt:dũqʒ
hi gꝗſüt in eccleſiis fingũt ſe religi
oſe uiuere: mõaſteriis pꝛeponi cu
piũt: eoꝝ uiias monaſteria de/
ſtruũt᷑. nẽo enĩ põt eccleſiaſticis of
ficiis. c. ⁊ infra. ꝛoinde frater
nitas rua ſi hoc quolibʒ in loco fa
crũ ẽ: emẽdare feſtinet.qꝛ ego nul
lo modo patiar: ut ſacra loca pro
clericoꝛum ambitu deſtruantur
Idẽ marno archiepõ rauenati
NQuũi in iacro ſunt oꝛdine coſtituti:
in monaſteriis nullã babear prate.

Buax bicptʒ O

ſi clericus accuſer g

deliqrit cũ moniali
vel cũ alia põt ſe ex

purgare cũ mulieri
bus.ad ꝗd enĩ uoca
rẽt iſte ſi nõ poſſent

eẽ teſtes! cũ eniʒ ele

ricꝰ repellat᷑ a digni
tate obtinẽda ꝓpt᷑
teſtimoniũ muliex
ut et᷑ de teſti. tã lr̃is
multo potiꝰ per eas

erpurgar ſe põt. vñ

ſatis admitti põt ꝙ
ſi clericuſ nõ põt ha
bere alios cõpurga
tores clicos ꝙ ꝑ ho
neſtos laicos põt ſe
purgare.ut.ii.q.v.c
oĩbꝰ. in fi. lxxxi.diſ.

clerici. ⁊ ſic.xii.q.i.

c.i.⁊ in auc.de mõa
chis. S. cogitanduʒ.
col.i.
lꝛ Ennicõſã. cõi
ter.iõ cõitoĩa
faciũtut ſibi inuicẽ

ſint teſteſ ? honeſta

tis ⁊ caſtitatis.ut in
auẽ. de mona. .. co
gitandũ. coll. i.
Tem ſunt.
m Eruenit. fin
gũt. lales ſũt
cogendi ut uel ueri
clerici uel ueri mõa
chi ſint. ut er de ſe
gu. ut clerici.

n TPreponi. de lali

bus habuiſti. xvi. q
ulti. ciii.

o CBeſtruant.i. cõ

uertant in aliaʒ fot

maʒ. ut. ſ. cꝗ ꝓxi. q.
üii. F. querii.

tn
an
nin
lii
ind.
lebe
ice
nid,
le.
lli⸗
lieg
Mt)
o
din
ftlg
Ki
ſap
inonct
iint.
ſlen
(utti
Auene
unm
Cyre
X.
hnnn
b.
e
Ddn
cun
lnhu
(lic
mmng
iin
ffüne
(ſuie

ulſtitaa

ſettberd
lirre
denaage
uncict
Lonſon.

tuu

e.

iunde
inlein
ſne näik
hnin
tbeltt
..
Uetwnt
hnipiu
uſe
ent

achi ſtarernitati. nõne cũ aligꝗd precipit᷑ alicui:ſufficit ꝓ½
. receptũ ſit pᷣdeceſſo ſor ten⸗
Ase Hͥ vo iubemus.col.ix.ſʒ aliud ſit in mãdato.qꝛ illud ex

nulli iu

XIX

ri ad ̊ ut ſucceſſor teneat᷑.ut in auẽ.ut

tinguit morte.ut ex de of.dele.gratũ. dicũt quidã ſiue fit preceptũ ſi
ue mãdatũ dũmõ expᷣſſis nõibus ſcribat᷑ ſemꝑ expirat morte.ut e

de offi. dele. quoniã

abbas. alii dicũt ali
ud eſſe in precepto

ꝙᷓ in mãdato.
biHortãdi.i.pre/
dicandi.

c¶ Inuitati. ð. e. lu⸗

minoſo.io.

d Sed ne. xvi. ꝗ.

i.ne ꝓcuiuſſibet.

e Iſitãdi.quo
Uiucs.c vtili⸗

taſ uel ncceſſitas ex
igit:alias ſemel tan
tũ in ano nẽiet eps

nt nõui.x.q.i.decer

nimus.vr tñ ꝙ ho/
die bis in anno poſ
ſit ex officio uiſitar

ut ex de cẽ. cũ uene

rabilis.in fi.

ſUVt grauamẽ.i.

ut ñ exigat enormẽ
2z imoderatã ꝓcura
tionẽ. ut.x. q. iii. illð
ſz hin ꝙ taxat.e de
cẽli.cũ apoſtoluſ.et
H intelligas cũ epᷣs
accedit ad eccleſiaʒ
ꝓpt vtilit atẽ ecclie

ſ ſi cã ꝓprii nego/

cii accedit nõ tenet
ei monaſteriũ ꝓui/
der.ut.x.q.i.relata
⁊.c.placuit.xii.q.ii
charitatẽ. er̃ de cẽ.
cũ uenerabiliſ.⁊.c.
romana.ibi: cũ cau
ſa correctõis.⁊c.

9 – On ſemel.
Pro talibꝰ

—

.ſſ. epis.eis enĩ non
ſubſunt monaſteria
quo ad legẽ dioceſa
nam.io.

. ——

coõueniſſe. ar.
ꝙ pactio põt int᷑ue
nire in ſpũalibꝰ.ut
x.q.iii.c.ul.⁊.c.nec
numerus.⁊.i.q.iii.

Alitũ. ut no. viii. q.

iii.in ſũma. ſʒ huic
c.obſtat.i.q.ii.c.i.⁊
q.i.ſtatuimus.æ.q.
iiii.ecchia.⁊.ſ.de cõ.
di. i. ſigs baſilicã. ſʒ
dicaſ ꝙ hic nõ uere
dr pacinʒ. qꝛ ⁊ ſine
pacto tenet᷑ eccleſia
aligd dare epo in ſi
gnũ ſubiectois ut h
dĩ in fi. Itẽ ⁊ auẽte
epi põt aligd conſti
tui pr̃ono.ut ex ð.iu
repa.pterea.
le Penſioi. ultra
id qð cõuenit in pᷣn
cipio.
lE. Enlogie.i. in ſig
nũ pdicatiois quaʒ
fecit tꝑe ↄſecratõis
m Bẽat. cõſidera
ta cõſuetudine alio
rũ monaſterioꝝ.ut
ex de cẽ.ſuꝑ eo.⁊.x.
q · iii. nec numerus.

Adũ ad nos multox relatiõe
ꝑuenerat:monaſteria in rauẽ/
natũ partibꝰ cõſtituta oĩno clerico

rũ ur̃oꝝ dñio pꝛegrauari: ita ut oc

caſionẽ regiminis ea quidẽ qꝗ dici
graue ẽ uelut in ppꝛietate poſſide⸗
ant:ꝗbus nõ modicũ ↄdolẽtes pꝛe
deceſſoꝛi ur̃o lr̃as miſimus:ut hoc
emẽdare debuiſſet:ſʒ quoniã uite ẽ
termino citius occupatus:nec hoc
onus monaſteriis remaneat:frater

nitati ur̃e nos eadẽ ſcripſiſſe reco

limus.⁊ qꝛut cõperimꝰ in huiꝰ rei
bacienus coꝛectõe ceſſatũ eſt: hec
audiẽtes ad uos iterũ pꝛeuidimus
ſcripta dirigere. hoꝛtamur ergo ut
omni moꝛa oĩqʒ excuſatõe ſũmota
ita nionaſteria ipſa ab hmõi ſtudea
tiſ grauamie releuare: quatenꝰ nul
lã deinceps in eis clerici uel qui ſũt
in ſacro oꝛdine ↄſtituti:ob aliud:ni
ſi hoꝛtãdi tãtũmõ cã accedẽdi ba/
beãt lniam: aut ſi foꝛte ad ꝑpagẽda
ſacra miſſaꝝ fuerint inuiran myſte
ria.ſʒ ne pꝛo cuiuſliber mõachi aut
abbatis ꝓmotiõe.⁊c.⁊ infra. Nec
illic ulterius hẽat prãtem aliquam:
ne monaſteria huius occaſiõiſuela
mie ea que phibemus ſimul cũ ca
nonicis ⁊ monachis in ecclelia ſu/
ſtinere onera cõpellant᷑. Hec iraqʒ
oĩa uigilãti cura emendare iaʒ ſecũ
do cõmonita ſanciitas ur̃a nõ diffe
rat:ne ſi poſt hec negligẽtes uos eẽ
q nõ credimus ſenſerimus: aliter
monaſterioꝝ quieti ꝓſpicere pↄpel
lamur.nã nomũ uobis ſit ꝙ tãte ne/
ceſſitan ſeruoꝝ dei cõgregationem
ſubiacere nõ patiemur. Idem.
Gratia uiſitandi ⁊ expoꝛtandi mo
naſteriij epũs adire ppot.
Iſitãdi exhoꝛtandiqʒ gratia:
U ad monaſteriũ quouẽs pꝓlacu
erit ab annſtite ciuitatis accedatur
ſed ſic charitatis offici illicimple
at epũs ut g rauamen aliquod mo
naſteriũ non incurra.
¶Itẽ ex cõcilio aurelianenſi.
Frequẽter epi monaſteria uiſitent
que coꝛigẽda ſunt:coꝛigant.
On ſſemel ſʒ ſepius in anno
T epiſcopi uiſitẽt mõaſteria mo
nachoꝝ:⁊a ſi aliquod coꝛigendum
fuerit:coꝛꝛigat᷑. ¶ Pro talibꝰꝰ ꝗ
animaꝝ curã nõ habẽtes bona tãtũ
monaſterioꝝ in ſuoſuſus ↄuertere
cupiebãt.ſtatutũ eſtut monaſteria
cũ ſuis rebus penitus ſint libera a
ptãte ⁊ dñio epõꝝ.qꝙ autem nullis
canonicis iuribus monaſteria dicũ
tur eſſe ſubiecta:nõ ua intelligedũ
eſt quin ipſi epiſcopo aliquid noĩ?⸗
eulogie:uel in die dedicationis ueſ
in natali ſcõꝝ quoꝝ noĩe ipſũ mo/
naſteriũ dedicatũ eſt: debeat᷑ offer
ri. Ande gelaſius papa ait.

.8

in fi.ex h.c. pʒ , monaſteria nõ ſunt penitus exẽpta a lege dioceſana.ð tenent

„

2 1 4

eni eiad eulogia ſiẽ hic dr.itẽ tenent᷑ ad ꝓcurationẽ q̃ deber᷑ rõe uiſitatõis.ut
er de pᷣſcrip.cũ ex officii.itẽ ſi aligd ex coſuetudine debẽt. ut. ſ. e. c. ꝓxi.

HNõ debet eps aliquid a monaſte
rio exigere pꝛeter cõditõnes quas
dedicationis tempoꝛe conſtituerit

R Aeutheriꝰ frater ⁊ coepũs nr

querit᷑ ꝙ mater eiꝰ in caſa que

caſtellũ dicit᷑ oꝛatoꝛiũ ↄſtruxerit ac

dedicauerit: a in eodẽ loco mona/
chos cõſtituerit:ex quibus unusẽ
pꝛeſbyter. hocaũt tẽpoꝛe dedicati
onis inter epũm cardellũ cuiꝰ ipſa
dioceſis eſt:⁊ matrẽ ſuã aſſeritↄue⸗
niſſe :ut quicquid dedicationiſ uel
natalis martyꝝ die: quoꝝ in eodẽ

monaſterio reliquie ſunt:per fide ⸗

liũ oblatiões intrauerit:medieta

ẽ quidẽ habeatipſũ monaſterium
medietas aũt epiſcopo offerat᷑. cõ

traſquã cõuentionẽ mariũ preſby/
terũ:ſiue ſciente ſiue neſciente epõ
monachis ipſis uel pꝛeſoytero qui
ex eis eſt uim dicit᷑ intuliſſe:a fre/
quenter moleſtias generare:ita ut
memoꝛatum pꝛeibyterum pꝛope
ceciderit: ⁊ miſſas eum facere nul/
lo mõ permittat dicens:ut quaſi pẽ
ſionis noie aliquid ſtatuere dẽat.
Hec igit᷑ omia diligẽter te examia
re iubemus.a ſi apud te euidẽti ra
tione cõſtiterit:qꝛ tẽpoꝛe quo dedi
catũ eſt ipſũ monaſteriũ:cõditiões
ſuperius poſite cõuenerint:ſerua⸗
ri eas ex noſtra aucroritate pꝛecipi
mus:nec aliquid ampliꝰ exinde ab
aliquo exigatur.ſin vo nil tale inter
eos ↄſtiterit:mediante te quid inſi
epõ noĩe eulogie offerri debearin
ter ipſos monachos ⁊ pꝛeſbyterũ
uolumꝰ diffiniri: ſaluo m̃ eo nt pꝛeſ
byter gaudẽtius qui etiã monachꝰ
ek: miſſas in mõaſterio ſuo ſicut cõ
ſuenit facere:a nullo ulierius debe
at ꝓhiberi. Nẽ urbanus.ii.

Conſueta ſeruſtia epiſcopis mona

ſteria exbibeant.
Eruitiũ quod monaſteria aut
eoꝝ eccleſie a ẽpoꝛe greg. vii.
uſqʒ ad hoc tempusꝰ fecerũt:a noſ
cõced mus. ¶Canonica ergo iu
ra quibuſ monaſteria ſubiecta non
ſunt: ſynodales exacriones intelli
gunt᷑.nõ enim cogendus eſt abbaſ
icut in tuꝛonico cõcilio ſtatuit᷑ ad
ſynodũ ire:niſi aliqua rõnabilis cã
exiſtat.ſunt enim quedã ſeruitutis
officia aut angarie operũ crebꝛe re
ceptiões annue exactiones mulcta
tiones peccantiũ:a quibus omni/
bus monaſteria libera ſunt.
AVoclericiꝰ ad mo/
naſterium tranſire
uolunt.uterqʒ licen
iã ab epiſcopo ſu
petiit: unus relicta
pꝛopꝛia eo ĩuito: al
ter dimiſſa regulari canonica ceno
bio ſe contulit. Modo querit᷑:

Eruitiũ.? t uix fuerũt.xxv.anni a tꝑe grego.uſqʒ ad tẽpus urbani.
Aſqʒ ad ᷣ tps. cõſuetudo inducit annuas preſtatiões.nam ⁊ dat

iuriſditionẽ ⁊ dat pᷣuilegiũ.ut
no.ix.q.iii.cõqueſtus.in fi.et
dat ius eligẽdi.er de cõſue.cũ
dilectus.in fi.itẽ ⁊ inducit ſer
uitutẽ.ff.de aq̃ plu.ar.l.i.S.ul
ti. ⁊.ff. cõia pᷣdi.uẽditor.itẽ et
conſuetudo obligat ſicut ius
ſcriptũ.ut.xi.diſ.eccleſiaſtica
ruʒ.⁊ ꝙ ex tꝑe aligd pᷣſumi
debitũ.ſunt arg.multa.ff. de
uſur.ꝗ ſemiſſes.⁊.l.cũ quidã
F. i. . C. de fideicõ.l.i.arg. õ
iſta.er de cõſue.c.i.⁊ ex ð cẽ.
ſciẽteſ.z.c.ꝑuenit.⁊.i.q.i.nul
lus.⁊.x.q.iii.qꝛ cognouimus
⁊2. ff. de ope. lib. opis. ⁊. C. ð
pac.l.ſi certis.⁊ ex de cã poſ.
cũ eccleſia.itẽ qꝛ ex curſu tꝑiſ

nulla orit᷑ obligatõ cũ nec tol

lat᷑ tꝑe.ut.ff.de act.⁊ ob.obli
gationũ.ꝭ.placet. ſʒ uarii na
riis mõis dixerũt de hac mꝗ.
ſz omiſſis illis dico q nunqᷓ;
ex cõſuetudine ſola lʒeſſʒ pre
ſeripta ius aliqð ſit qſitũ.niſi
forte ſit tãta cuiꝰ mẽoria ñ eẽt
ut. ff. de aqᷓ quoti. —

ctus aqᷣ.ſʒ ſolũmõ ↄmodũ et

ius poſſeſſionis qſitũ ẽ ex cõ
ſuetudine.poſſeſſor enĩ nihil
tenet᷑ ꝓbare de iure ſuo.ſʒ ad
uerſariꝰ ꝓbabit eſſe indebitũ
vn ꝙdiu eſt q̃ſtio.an talis pᷣ
ſtatio ſit debita:ſemꝑ erit poſ
ſeſſor in poſſeſſiõe.ut.xvi.q.
iiii.volumꝰ.ex᷑ ut li.pen.a me
moria.⁊.ff.de aq̃ quo.l.pe.⁊
hoc eſt uerũ cũ allegat aliquã
cõſuetudinis cãm.⁊ tũc eniʒ
cã allegata ⁊ cõſuetudine lõ
giſſima, pbata debitũ pᷣſumit
adeout nõ admittat᷑ ꝓbatio ĩ

Zriũ.⁊ ſᷣim h̊ nulla eſt dria in

ter cõſuetudinẽ pᷣſeriptã et pᷣ
ſcriptionẽ. quidã tñ aſſignat

hãc driam inter pᷣſcriptã con

ſuerudinẽ ⁊ preſ. criptionẽ.qꝛ
ʒ preſcriptionẽ nõ admittit
ꝓbatio: lʒ cã preſcriptõis ap
pareat iniuſta.ut er ð pᷣſcrip.
de q̃rta.ſʒ õ cõſuetudinẽ pre
ſcriptã bene.lʒ alleget᷑ debitũ
pceſſiſſe.ut.C. de agr.⁊ cen.
litibꝰ.li.xi.tutiꝰ credo pᷣſcri
tionẽ allegandã qᷓ; cöſhetucht
nẽ pᷣſcriptã.qꝛ ad ꝓbandã cõ
ſuetudinẽ multa requirũtur.
nt dixi.ð.d.viii.fruſtra. hec
uerg ſunt ꝙ cõſuetudo ſemꝑ
tuet poſſeſſorẽ donec ꝓbetur
riũ niſi ui uel clã uel pᷣcario
poſſederit. tũc eniĩ ille qui de
dit ſua auẽte põt negare.x.q.
iii.qꝛ cognouimuſ.io.ꝗcquid
dicat io.ego credo ꝙ ex ↄſue
tudine pᷣſcripta ſpacio.xl.an
noꝝ ⁊ bona fide ius ⁊ poſſeſ
ſio acꝗrat᷑.ut er̃ de ↄſuc.c.ul.
in fi.⁊. ff.de legi.diuturna.b.

SðõůL

Aod epũs.dubitatio harũ triũ qõnũ ab codeʒ fonte ꝓcedit: vpnjẽ vna te Dignior. tñ in tribus caſibꝰ preiudicat pᷣuata ler publice. nã mu
ſolutiõe terminant᷑. Hu.dicit ꝙ clericꝰ ſecularis inuito epo poſſittrã lier lʒ ducat᷑ lege dei:nõ põt inuito utro intrare religionẽ. nec ĩpubeſ
ire ad monaſteriũ. ut.ſ. e. c.i. . j.e.q.ii.due.ſed nec monachuſ nec re inuito patre.nec eps inuito papa.nõ fallit regula intelligẽtes.io.
—— gularis canonicus põt inuito abbate tranſire ad locũ aliũ.ut.j.e.q.i l L Vllus.monachus.ut priores qui pᷣſunt monaſtcriis.extra ð 4
c.i. 2. c. ſtatuimꝰ. ſed eius opinio corrigit. ex de regu.⁊ traſe:ad reli.licet. vbi ſta. mona. monachi. mm Regulares ſili .
habeſ ꝙ quilibet põt trãſirad . ter clericus in q ec/
artiorẽ religionẽ petita tñ li/ . . . . cleſia eſt ſemel ltiuu .
cæétia lʒ nõ obtẽta. ſʒ ad pareʒ ſi epũs debeat ꝑmittere: ut relicta monaſterio uel regniari canõica ſal latus in ea pſeueret 45
religionẽ nemo põt tranſire. ꝓpꝛia eccleſia clericuſ monaſtenũ uare ſe uoluerit:qꝛ lege pꝛiuata du ut. lxx. di. ſanctoxꝑ.
ut ex de regu. ſane. i0õ.. ingrediat᷑. & Secundo queritur: cit᷑: nulla ratio exigii: ut lege publi ulxri.dſclerieos. 8
OA eier neltos bee ſi epũs Iniam dare noluerit: an ooii cacoõſtringat᷑. dignioꝛ c en lex pii in eporatoinan in⸗
ri Amammorrani mnam eſt. uito mõaſteriũ poſſit adir᷑. C Ter uata quã publica. ſpũs quideʒ dei gquis nocato eſt ĩ eaan i
xciii di. legimus. in fi. ſed nõ tio querit᷑:ſi ↄngeritipſos regula/ lex eſt:ia qui ſpũ dei agunt᷑:lege dei ꝑmaneat. ut. xxi·q.
ad paré. e de regu. ſane. ? im res canonicos fuiſſe: utrũ cõceden ducunt᷑.⁊ quis eſt qui ſpũi ſcò poſ ci. in
dicit. c.ſic niue in monaſterio qus eſſet eis monaſterii ingreſſus. ſit reſiſtere digne. quiſgs igit hoc n Sui eccleſiã. ſi. ic
ut clericus eſſe mercaris.xyvi Vod epũs licentiã cleri ſpirim ducit᷑ etiam epiſcopo ſuo cõ eẽ de vi. ho cleri. ni
·i. ſic vine. io. is adeundi monaſteriunu tradicẽte eat liber nra auctoꝛitare. peus cn derell do. in
624. dare debeat: in oletão coõ Juſto eni lexr nõ eſt poſita: ſed ubi inter en .
Nieni clerieu imo nec cilio pꝛecipit. in quo ſic ſpüs deiibi libertas arſiſpiritudei (I) Andamus. 4
etiã laicũ alienũ.ut.lxxi 2. 1 pit. in que pus deilbi libertas.liſp p A Napſus. iin
di. ᷣmatus. ſi clericus bui⸗ ſtaturũ legitur. S ckeri mini: nõ eſtis ſub lege. tüc enĩ poſſet ut.xx 8
epatus eligit᷑ ad aliquã digni debernegari ingreſſus clericis Anonicos aüt regulareſ q.i ſieutio. .
tatẽ in alio epatu ſine licentia / qui monachoꝝ ꝓpoſitũ appemunt. ad mõaſteriũ trãſire mul A. iii. ne
huius epi no põt eã recipe.ut erici qui mõachoꝛũ nꝛopoſi tis auctoꝛitatibus phibe ꝗ E Oonach or 0
lxxvi ·oi·c. ulti.x lxiii di ras rũ appetũt: qꝛ melioꝛẽ uitã ſe Atur. Añ in cõcilio elu Ccoſucuit intelliglcn
. rrr⅞. archidiaconu. ni cupiunt: liberos eis ab epis in cenſi cõgregato ſub gregorio ſepyi aſpiore nira tn 86 ie
d O Ue ſunt. puata. ut cha monaſteriis lar giri opoꝛtet ingreſ mo legitu. f cogi ibi ſtare ut eẽ lui
ritas de qua dr̃:habe charita ſus.nec inrerdic ꝓpoſitũ eoꝝ qui Kegulares canomai monachi e/ de regu. licet. ſz mai 1
l fac quicquid uis.ut ð pe.. (¶ad cõtemplationis deſideriũ tran ri non debent “ feſte obſtatex ð ſta. (A
di. ii. radicata. AſfMire nituntur. Allus abbaſ uel monachus mo. cũ nobis.ſz hec a
e¶ Sine cõmendaticiis.ſeld MNuito vo ehiltoh cleri ¶canonicos regulares a ꝓpo nolz vn ſatiſcre nn
cũ eius a nullo eſſe ſuſci/ iito pfeſſionis camnonice reuocare: centla eo⸗ betin⸗
rise eu nohtichiadt piendum leo epus teſtaꝭ z ad mõaſticũ hitũ trabẽdo ſuſcibe nec obſta creſne iii
cie reetia wehla.naſn que 5 exibens ruſtico narbonę audeat: ut moachi fiãt quãdiu oꝛdi ¶qr ibi dicit pmittas. o
cõmẽdãdi aĩo dicunt᷑ neminẽ ſi epiſcoo. nis ſui eccleſiã inueire guerint: in T ſic eſt diſ penſatio
obligat. ut. ff. de Zbẽ. emp. aa Inuito epiſcopo eius clericuim ne qua canonice uiuẽdo deo ſeruire et r Aẽor alẽ. nõ gy linie
ne. ſʒ dicas ꝙ ſi qnis cõmen mo ſuſcibiat. . aĩam ſuã ſaluare poſſint.ꝙ ſi teme/ ſit monachẽ ſ rõne tel
ir rẽ in genere no obligatur lienũ clericũ inuito epõipſi rario auſu id agere tẽtauerint: ana Boris malefici.. ut ae⸗
ſeg liin Perie abligal. f de us nemo ſuſcipiat. ¶ Sʒ ſub thematis uinculo obligent. ¶ Itẽ Fmnarunsqaltrall K
ed adle leien a are E audiendũ eſt:niſi ad ꝓpoſitũ meli urbanus. pa. i. eeodem. nit ad religionez re u
certa ſeia rem vicioſã ut exẽ¶ 5 oris uite manſire uoluerit. iunc eni Andamꝰa uniuerſaliter iter nocatꝰ ab vxore ſua an
ſcru.c.vnico.alioqꝗn de dolo liberũ eſt illi etiã epõ cõradicente &E dicimꝰ:ne ꝗs canonicꝰ regu nõ fert cucullam. ut (h
tenet᷑. ut.ff. de dolo.uẽditor. monaſteriũ ingredi. An urba/ lariter ꝓfeſſus:niſi q abſit:publi xxxiii.q.v.ꝙ deo. irn
f Propter crioſos. Iʒ ppter s papa in capitulo ſci ruſini. ce lapſus fuerit: monachꝰ defficiat ſic qñq; põt eẽ diſp in
erioſos fuerit cõſtitutio data Srhonacboꝝ ppoſitui appetit: ꝙ; ſi decreto nr̃o cõraire pꝛeſumẽs bit in — nin
rn frtendi criolog at etiã inuito epõ ſuſcipiendus eſt. agere tẽtauerit: ad oꝛdinẽ cãonicũ 1CSulanaen nj. ül
rig iſs. em aliquid ſtatu Eeſbntinauit leges: una pu Reriginius ut Tieen 7 deinens t )Tatuim uel ain
it ꝓpter impulſiuã cãm: cau⸗ blica: altera pꝛiuata. ubli memoꝛialẽ cucullã deferat: ⁊ ulii/ diſtrictioris. ſ.xr. an
ſa ceſſante nõ iõ ceſſat ↄſtitu ca lex eſt que a ſcis pribus ſeriptis mus in choꝛo maneat. C Subau iiii.vᷣgines. . e de mb.
tio.ſed ubi aliquid ꝓpter fi eſt ↄfirmata: utẽ lex canonũ: que ꝗ diendũ vo eſt:niſi cũ pr̃is ſui lnia fggu.c.i.ſʒ hec dictõ de
nalẽ cãm eſt ſtatutũ: hʒ ibi ceſ dẽ ppier m̃ſgreſſiones eſt tradita: religionis ꝓpoſitũ induerit. leuitatis Pui Zriu n
ſet cã nõ ceſſat conſtitutio.ſic nerbi gratia. Decretũ ẽ in cꝛnoni· ¶Ange urbanus papa.ii. ſcribit reſtE. 0.ma. Amli
diſtinguit. ff. de donat . l. i. ·. pus clericũ nõdebere de ſuo epiu abbati ſancti rufini. efi d. e ieigx un
lliuli. daliũ trãſire ſine ↄmẽdaticiis Tlit Pris ſui cõceſſione regulares ca vebhdirmage. twiß
g ¶ In ſuo. S. vii.q.i.ſi qs pꝛe ad aliũ tralireſine om H ici hi fieri poſi gõem põit mag. et nen
ſbyter. teris ſui epiſcopi.quod ꝓpier crio nonici monachifieri poſſunt. illa duplicit pot itel lrin
h Sigs hoꝝ. marĩe qꝛ id ſos cõſtitutũ eſt ne uidelʒ infames Tatuimꝰ ne ꝓfeſſionis canõi ligi. vno mõ ſic: an ittin
eſt in aliis.lxi.di. S. his oĩbꝰ. ab aliquo epõ ſuſcipiantur perſone ce quiſpiã poſtquã dei uice ſu· de moaſterio polit 7
i ¶ Et ſi afflatus.ſ̊ qualit pꝛ ſolebãt eni officia ſua cũ nõ poteꝛãt pꝛa caput ſibi bominẽ impoſuit ali fieri ſecularil deni ſn
aliquis cleric⸗ witochè trã in ſuos epiſcopatu: in aliẽo celebꝛa cuius leuitatis inſtinctu uel diſtri/ vliint plieiſerule
ſrc ad religtoneeunci ſone re: qd iure pꝛeceptis a ſcriptis de- crions religiõis obtẽm ereodem esdlerie, Bicass
2æ crimẽ idolatrie ſit nolle obe teſtatũ eſt. Lex vo pꝛiuata ẽ que in clauſtro audeat ſine pamis ⁊ totius ꝙ de moaſterio nu d
dire. ut.viii.q.i.ſciendũ.⁊ vR. ſtincmi ſancti ſpiritus in coꝛde ſcri/ cõgregatiõis pmiſſione recedere. i põt fieri ſecularil no
deo ꝙ peregrinari nõ põt ſi/ bitur:ſicut de quibuſdã dic apoſto diſcedẽtẽ vo nullus abbatũ uel ebi eccleſia ut hic viim R
ne licẽtia epᷣi. ut de con.diſ.v. lus:qui habẽt legẽ deiſcriptain in ſcopox:nulluſ monachoꝝ ſine coi ſienõmit unn mi⸗ —
nõ oporter. æ ſepe bonũ omit coꝛdibus ſuis.a alibi: cum gentes lraꝝ cauniõe ſuſcipiar. Querit pit monaun ſena ſinn
gencki eſt ppter meriti obe / legẽ nõ habeant: ſi naturaliter que ſi mõaſteria que ſemel dedicata ſũt erenonicleni cu; nuſi
ee rue⸗ lesjs ſuͦt faciuͦt: ipſi ſibiſut lex. SZHi Poſſint raͤſire in clericox uelſecu⸗ anctepape utevte gnn
ſie aliquid peipiat. ui xrii. quis bo in eccleſia ſuaſub epiſco lariũ habitacula: quod in chalcedo de.neſ mo. relsian i
q.i.qꝗd culpat᷑. Itẽ cũ clericꝰ po populum retinet: et ſeculariter nenſi cõcilio omnibus mõis ꝓhibe uel niſi ita ſit ꝙ n win
nõ poſſit alienare res eccleſie uiuit.a ſi afflatus ſpũ ſcõ in alique mur capitulo.xxiiii. Inneniant aliqvl at
ſue. ergo multo potiꝰ ſe ipſuʒ ordine illo ꝑ o⸗ W
nõ põt alienare:cum ꝑſone di poſſit locus on 8
gniores ſint rebus.ut.xii.q.i.precipimus.⁊ maior eſt alienatio ꝑſone ꝙ rei. ri.ut et᷑ de reli.do.inter. uel niſi ita ſit ꝙ alit᷑ nõ poſſit reformaril
ut. xvii. q.i.c.iii.ſʒ dic ꝙ excuſat᷑ a delicto inſtinctu ſpũs ſancti ſicut alii.ut ex cus ille q; per canonicos.ut et᷑ de ſta.mo.cũ nobil.q eſt ſemer. e *
de diuor. gaudemus.xiiii.q.v.dixit. vr ꝙ eps licite poſſit de ſeculari eccleſia facere regularẽ.ut extra

ℳ

2 15
* 2 i. ꝗ ve.
noui. xvi q ꝛeque
ria. q EH . Kiet alten
g . ce 92li. 7 qꝛ tc
XIX eemttesbit vyrt oeinrha dr ki den
Sira eremim en itbetd turbato. am insrarluh in fi. ſed a ſanore
n „☚ qua gulter lees l – miſert e Enat,
cedut aſe heredare C. de epi. hic roe Itẽ adhu l. iud.
iad aliũ d Oyier uis exhe idem. C ligiõis. l. ix. utnul. 8
i.ſiquis unlt. rti ad aliũ nõ põt quis ii. ad relig .col. iã ptez
n Fbrgeſgia dee⸗ põt va aleie Kne cog rol vu. i neran bʒ nei in ni
ientiã. ut. x ec üt mac laſticis. de ap. eſt. onox fiſie de Equia i
Etin ccdi. ad aeimihergeeh naſmhe na e dent do. iffiniriõe dateec. honiſege ldoogqun Sʒ
iſnf Aeſemnel. m H. ſz nec . buato. nt. ſus. C. gis di ꝛio diaco mnaſteriü. fuit mo entu
ut ‚EE rel do ad bl er Fufahson erta leg nreſſi eic m lio inuito ſerirt.Kamnentu
E .0 ri tn poſ erti a Pp 5 eg. P „ eſſũ id ſi pᷣmo fe fũ mon
gan 2 ſü. ut ex de dene⸗ con ſte „ ¶Itẽ gre ſterii inge enda. I1., quid ſi pᷣ er ingrei oſthu
fantl 1 e.pin.m toris no icata monaſ J ſt mo⸗ confer onillaʒ idet ꝙ pe naſi per poſt cõ
eni ic domui. id ſi moa el ſüt . perſeu na ſterio oĩ⸗ ſt ad nosS ig pꝛoge ſterii ionẽ. ecele de P
