dᷣrogari iuri alicuius.j.xxv.q.ij.ꝙ vᷣo dicitiſ.j.ix.q.iii.ꝰqueſtus.ſ.

2

X

8 4

ctũ pᷣlati.ut ex ne ſe.ua.illa.lʒ ſit ar. ꝙ ſolus papa poſſit:xxiiii.di.pᷣſbᷣri.ex de
de coceſ.pbẽ.qꝛ diuerſitatem. . .
g/¶ Niduatis.oli nã pꝰ ↄfirmationẽ electi iã ẽ mðr̃imoniũ ĩter eũ ⁊ eccliam ð

trãſlat.pla.iter corporalia.uel dic ꝙ viduaẽ quo ad epalia.
h XTres. accuſatus de hoc coram papa. alias non.

xi.q.i.peruenit.S.lxiii.di.qto.sS.lxxxv. di.archidiaconũ florẽtinũ
ĩfi.ar. j.viii.q.iii.artaldꝰ.ſic ex de of.dele.ſuꝑ eo.ubi dr:ñ ẽ itio
nis noſtre alicui drogare ꝑ reſcriptũ nim.⁊ ita arg.qð uni attribui
tur alii ſubtrahit᷑.ar.xlv. di.diſciplia.ff.ð iudi.cũ pretor.i fi.⁊ ex ð

reſcrip.oli.i fi.xxx i ¶ Cõſecratiõis.i.ↄfirmati⸗
v. di. archidiaconũ HꝗM R onis ſi ante erat ess.
arg. neini cõſulidũ alki pluſeỹ rõ exigit pꝛebet. Ego exigẽtibus a fortiter poſtulãiit. l ¶ Poſt ſcdam. dicũt gdam
cũ alterius iacturg: n vbis qro ꝓſperariſed moꝛibus Riſca ↄſuetudo obtinuirtut faciẽdã ipſi metropolitao. ſ.

vt. j.xi.iii.ſiquis

vo.nõ. xxii.·ii. bpi meos honorẽ ſuu perdere cogno cãrũ meritis ⁊ fortiterꝰ poſtulanti õ ehis
u. Eiitl.c.. dent, ſco. Meus nãq; ẽ honoꝛuniuer/ dari nõ dẽat. ¶Itẽ ioãani coritho m eirop ol. Re dereimg
a dreber. . n de ſalis eccleſie:meus honoꝛẽ frar rũ epö. eeodẽ. Palea. natio poſt fam æc. determiat
bẽt plus.ᷣeẽ ſubditi meorũ ſoliduſuigoꝛ.LZũc ego ho uit ſactitas tna qꝛ prius illud ybĩ careat.? bm Be bic
qᷓ expedit.ii.q.ᷣvii. noratus ſũ:cũ ſingulis quibuſque alliũ niſi dato cõmõ nõda ar.ꝙ mora pot purgari alif
admonẽdi. nec pla honoꝛ debitus nõ negat. Si. n. bat᷑ quod qꝛ icõgruũ erat:facto cõ dicũt ꝙ hec admõitio dʒ fieri

ti ita hũiles ut ↄtẽ
nant. lxxxvi. di. qñ

b Kſchtannn en nniuerſũ: ſj abſit hoc: recedaruer rũ oꝛdiatiõibus aliquid accipere Vaae eenlnetr Rontnds
ba que ueritatẽ ĩflãt ⁊ charitatem ſub diſtricta iterdictõe uetuimus.

C. de cadu.tol.l.i.
5. vlt. C. de nup. i/

eẽ ð uniuerſitate:cu
tñ rõana ecclia ñ ſit
vniuerſalis. lʒ ſit ð
uniuer ſitate. io.

iſco ezi 1 05 ſi s di pciſe nõ deſcendit ad metro
latur. c. - nee ine! deſcẽdit ad papam cũ aligsẽ
dil. qꝛ ſcã ↄſuetudinẽ ſcẽ ſedi apice expo pene metropolitanouti liceat. negliges i eligedo. vc ſi. lxv.
fecerat metionẽ de nere detractãtes uſũ pallii neq; ex CLngde ioannes epũs giliberro di ſi forte.io. hodie ſolus pa
pᷣmatibus ⁊ archi petũt neqʒ percipiunt:ac per hoc agripinenſi epiſcopo. pa facit hoc ꝑ decre.illã dile
epiſ. ?ẽ eoꝝ dignitaſa epõrũ ↄſecratio uiduatis ecleſiis Niſi poſt ↄſuetã fidei profeſſion? cius.b.

vr eẽ imꝑfecta ſine

nec honorẽ eẽ deputo ĩ quo fratreſ

uniuerſalẽ papã neſtra ſanctitas di

cit:negat ſe hoc eẽ quod me fatet

uulneranrt.

Infra tres mẽſes fidẽ ſu expõere
palliũ poſtulare a romana ecclia
quiſqʒ metropolitanus ſtudeat.

nõ ſine periculo ꝓtelat᷑: placuit ut

honor palli niſi exigẽribuſ

cilio ante corpus bii petri apoſto
lorũ pricipis tã de hoc quã de eo

oʒ ergo ut neqʒ per cõmodũ neqʒ

re ⁊ fidei ſue ꝓfeſſionẽ priꝰ iuramẽ
to ↄfirmet:a apoſtolicis decretis
atque ſynodalibus ſtatutis ſe obe
diturũ nihilominus caueat. Pal

pallium dari nõ debet

alios duos mẽſes anqᷓ; depo

tãtũmõ a ſuffraganeiſ metro
politãi ad quos ut dicũt trãſ

nei poſt admonitionẽ negle/
xerit ↄſecrare ueleligere.nici

perialis. in pri.nec NPõs ꝰaũt oꝛdiare ãte per gratiã aut quorũdã ſupplicati ni metropolitãi ↄſecrabũt cõ
.. LC. palliũ acceptum nec ar onibus aliquos ad ſacros oꝛdies ſilio pape. Sed quare aufert
n. publice pdeſt ⁊c. chiepõ nec pꝛimati nec ↄſeẽtuatis uel permittatis adduci. capitulo ptaseligendi: qꝛ ne
. de ſe⸗ pfec. pre. WVatriarche licʒ. Quod ¶Carũ vo merita accipiẽda ſüt Rpenachanereſii elertn
c Negatſeeéi exautte pelagii papelʒ miuſeuidẽ uta is quipoſtulat mereat accipe veuertiad bopmm eligedt. S
ter dat itelligi ait. n. pelagiꝰ papa.

q̃re deſcẽdit ad metropolita-
nũ cũ tantũ ad papam deuol
nuntur epatꝰ. ut ex ð el
bẽ.⁊ eccle.nõ ua.dileccꝰ.ſʒ qᷣ

Cüů oↄſilio dicũt gdã H̊ gnã

allio. ut ex ð elec. . irꝗ atiũ tibi iu nũ le eẽ ꝙ vbicũqʒ ꝑ negligẽtia
3 gnificaltii ſpaͤle quiſqʒ metropolitãus ultra tres Ptatũ tibi palliũ nüc ↄfer Pnd og ſſere en 5 1 Keliaz
tractat ð pallio:on.· Mẽſeſ ↄſecratõis ſue ad fidẽ ſuã ex re nequiuimus: q; fidei tue illenon Predlet mii Prorec
dẽſꝙ niſi hẽant pal ponẽdã palliũqʒ ſuſcipiendum ad pagina minus quà opoꝛteat ptine rat auẽteʒ ſuperioris. ſʒ Hͥ ne
liũ nõ pñt epalia ex aplicã ſe edẽ nõ miſerit: cõmiſſaſi ibi re reperimus ci uidelicet nullaʒ ĩ go. ⁊ ẽ hic ſpale. alias ſecus
ercer officia. põit ẽet careat dignitate:ſiiqʒ metropoli,/ eaſcarũ uniuerſaliũ ſynodorũ: in ix.q.iii.cũ ſimꝰ.ar.ff. ð ↄdi.

ſ. qð tpᷣs dẽat peti
⁊ dari:qꝛ.j.treſ mẽ
ſes. ⁊ gbꝰ:qꝛ bñ me

tanis aliis licẽtia poſt ſecudãaa ter
niã cõmonitionẽ uiduatis eccleſiis
ↄſilio rõani pontificis oꝛdinando

quibus fidei noſtre ſymbolũ cõti
net᷑:nec decretaliũ põtificũ roma

iſti.qui ſub oditiõe.s.ulti.

m UVltra.ſʒ q̃re nõ dãt᷑ niſi

bns ſorke voſtn F norũ cõſtitutorũ ſecũdum moram tres mẽſes rchie orl.Se
lãtibac ꝗo ie lit eo epüm ſubuenire. Si uero cõſecrã feceris mẽtionẽ. Sʒ necillã pro/ cce mams periculi eſii mo

utẽdũ:qꝛ tatũ ĩ cele

bratiõe miſſe: niſi

di epi negligẽtia prouenerirutul/
tra tres mẽſes eccleſia uiduata cõ

pria ſubſcriptione munieras: nec
aliquẽ qui hãc iureiurãdo firma/

ra metropolitani.xlii.di.qui
eſcamus.

mniie: nit „ n ¶ Cedat ↄ.vii.q.i.mulatio
plus ex pᷣmilegio ali ſiſtat cõione priuet᷑ quouſqʒ aurlo ret miſeras. ¶ Iteʒz greg. aregio nes ⁊. iii. q. vi. amuts er de
cui vceſſũ ſi:⁊ qag co cedar aut ſe cõſecrãdũ offerre epõfrancorum. trãſla.iĩter.ſʒ qͥ ſpale ẽnt ↄfir
liter ſit dãdũ: qꝛ cũ nõdiff erat. Quod ſi ultra.v. men matũ poſſit metropolitanus

donatiõe noni pᷣui
legii uel renouatio

ſes per ſuã negligẽtiã retinuerit ui
duatã eccliam: neqʒ ibi neqʒ alibi

tões epoꝝ.cũ ecclia uacãte ↄproniĩciales epi aliquẽ ↄſecrare ĩ eßm
poſſint: ut. xiiii.diſ.gꝗa ex ð elec qꝛ diligẽtia. Itẽ ⁊ſi ipſe nõ hẽat pal
liũ.tñ aliis maãdare poſſet conſecrationẽ.ut ex ð elec. ſuffraganeis.
ad h põt dici qð illud. c.loꝗt qn electꝰ ẽ ĩmora petẽdi palliũ. ſ.pꝰ

Qui palliũ deſiderat accipere pri
us a ſe amouere illicita pmittat.

depõere. ⁊ huiꝰ i odiũ negli
gẽtie.Alius ẽ caſus.xcii.diſ.

ne veteris ⁊c. cch eqz ibi neqʒ MNeaſynodo quaʒ ↄtra ſimo
Voniz fic⸗ oſecraniõis donũ percipiat. immo T niacã hereſim per fratrẽ ⁊ co üſetfouneta
i. fidelitatẽ: metropolitani ſui iudicio cedat. epũm noſtrũ ſiagriũ decreuimus ponit᷑ niſi abobtinẽdo nõ ab
vel et ſymboluz: ut Iiez grego. papa. brunichillde cogregari. ſcirate ueſtra nolumus ordine quẽ hʒ. ut ex de accu.
CEAaru. gor regien. itereſſe:atqʒ eidẽ fratri ita alliuz c. ſuper hYis.
differßtt. nolecrs Honor pallii nõ det niſi meriis quod traſmiſimus rribui ſi prius o Riſcacõſuetudo.⁊ foꝛ

titer ſʒ ſi fortiten poſtu

let nõne põt notari abitio.nõ quia cũ quis ſuo iure ntatur prodeſt inſtantia.
de pe.di.i.importuna.lxxii.di.c.i..ii.q.vi.poſt appellationem.

p —0O Ptatü.mins.ar.totũ ↄctũ uel reſcriptũ uel iſtrumẽtũ nil nalere ⁊ eſſe

7 Weal n Eecr e Im . irritandũ ſi aliqua neceſſaria deſint ĩ eo. ar. xxxviii. d.q ipſis. iii.q.ix.
ares meles elapſos.· vñ ipe aliis nõ põt amittere oſecrationeʒ. nec pura.Y idem facit plus qominusmtr di. ſiad ocras or. de mpfina noͤyi
ẽettũc ſuffraganei ſui pñt oſecrare aliquẽ: ut ꝑ ̊ maior rubor icunri ciãt. ut de oſe.di.iiii.ſi no ſcificatur. ff. de reg.iur. nõ ſolẽt.
at electo: cũ viderit ſuũ ſi uffraganeũ ↄſecrari ab aliis exneis: quia ꝗq AMWetionẽ. de eiscõſeruandis.quid aũt iurare dẽat ꝗ palliũ petit. hẽs ex᷑ qᷣ
nõ multũ curaret ſi a ſuis cõſecraretur.ſed uſqʒ ad tres mẽſesanqᷓ; iureiur. ego ⁊ de elec.ſignificaſti.? nõ. xxiiii.di.q;quã.

ſit ĩmora petẽdi palliũ: ſatis vꝛ q; oproniciales epi poſſint epᷣalia
iura ſupplere:cũ ſꝑ uicini epi ſuppleãt defectũ alicuius uacãtis ec-
deſie.ut.vii.q.i. potifices.xy. di.ſi forte. Sʒ ipſe elect⸗ Iʒ ſit oſecra
ius iura epalia nõ põt exercere an receptũ palliũ.nec pᷣgines cõſe⸗

crare:nec ordiare clicos
i fi. ex. e.ſignificaſti.ſed
Afirmar eos ꝗ ſi electi ĩ
ſã. de traſla. cũ ex illo.i

nec ſynodñ celebrare.ut ex de elec. ꝙ ſicut
nũgd electus ĩ archiepm ⁊ cofirmatus ꝓpõt
epos:dico ſic er 5 elec.noſti.⁊.c.trãſmiſ
ſa. de tral mo ⁊ capitulũ põt ↄfirmare qꝛ ſupplet nicẽ
Pplati.e ð here.ad abolẽdã. Sʒ dico ꝙ nec capitulũ ĩ ſupplet vfe

r ¶ Subſcriptione.ar. ð

¶Aliquẽ

onationẽ epᷣi nihil ualere niſi eius ſubſcriptiõe firme

tur. ſicut cũ cõcedit aliquẽ locũ uel iuriſditionẽ alicuiꝰ loci alicui loco uel ho
ſpitali ar. di. xcyi.bene.ar. xii.q.ii.ſine exceptione.?. c. cũ redemptor.

–—
*

é. ar. quẽ per aliũ iurare. S. di. lxiii. tibi dño.j. xpii.q.iiii. metuentes.
t¶Jureiurãdo. extra de iura.calũ.inherentes. V G

u Uea.quod trãſmiſimus. ar. pactiones ĩ donatione ſpũaliũ poſſe ĩterue

nire ? cõditiões.ar..i.q.ii.qpio.ſed ibi itelligitur pactio ⁊ oditio illici

ta.ſy hec ẽlicita cũ ad eã nihilominus teneretur. uel an electionẽ nulla dz eẽ

ſed poſt electionẽ ante cõſecrationẽ põt eẽ ſaltim licita: ut de rebus cõſnetu

DI

dine ecclie ? fidei articulis ? huiuſinõi oſeruãdis.⁊ hoc a maiori ña miori
exigi põt.ar.xxviii.diſ.de ſiracuſae:ut nõ.viii.q.iii.inſũma uel dic ꝙ hec di

ctio ſi nõ nõt hic ↄditionẽ ſʒ quãdã modiſication:ar. ff. de tute. muto. 5. ii. ſic

ponitur ex ð elec.ſignificaſti imo.nec dr conditio cũ ſubitelligatur. ff. de con
di. ⁊ demõ. ↄditiones ar.ↄ.qꝛ cõditio ẽ. Mã ſi dico dato illi ſi iurauerit.hoc

dicere ne dato illi niſi iura/
uerit. ff. de cõdi. ⁊ demõ.qui
bus diebus. S. i.io. ego credo
ꝙ honeſta ⁊ licita cõditio ap
poni põt ĩ collectione ſpũali
um:ut ex de elec. ſignificaſti:
⁊ e de ſer.ñ or. eo libẽtiꝰ.b.
a C Biſcurrẽtibus.i.cito dire

ctig.
„65 Alliũ tibi.ĩtra eccſam
tuã.q;cunqʒ ſue dioce
ſis.er de uſu pal.c.i.non aũt
põt nti pallio alteriꝰ. ut er.e.

c. ad hec.nec ĩ alteriꝰ dioceſi.

e.ti. c. ad honorẽ.
C¶ AMWiſſarũ.⁊ ĩſynodo ẽt vti
põt.ſʒ nõ põt ſynodũ congre
gare añ ſuſceptioneʒ pallii nt
ex de elec. ſignificaſti:tñ.c.
xi.dicer᷑ vr̃ ꝙ tantũ ĩ eccleſia
dẽat vti pallio:nec ĩ ꝓceſſiõe
utetur eo:ut ex.e.c.i.
d U Ontra morẽ. patiẽtiſ
ſime. ar. ꝙ licet videa
tur iniuſtũ quod precepit pᷣla
tus patiẽt tñ ferẽdũ ẽ.s. diſ.
xxxi.añ triẽniũ.⁊ diſ.xix. in

memoriã.xxiii.q.i.quid cul,-

atur. B
eCõſuetudies.ſʒ nũꝗd ua
let priuilegiũ ita generale: ſic
vt. xix.di.ſi romaoꝝ.⁊ eſt ſi.
ix.q.ii.epi.xxiii.diſt.pterea
ff. de le. i. l. ſi qñ. tñ cũ H pui
legiũ obſcure loquit᷑: ⁊ faciat

mẽtionẽ alterins puilegii nel

ↄſuetudis neceſſe ẽ ut illð ex
hibeatut:ut.lxxvi. di.ieiuniũ

ĩ pᷣn. ⁊ e ð ner.ſig. abbate.ut

nõ.. di. ix. ut ueterũ.ad hoc

dicũt gdã ꝙ ſi ĩ priuilegio

iſerit᷑ totus tenor primi nõẽ
neceſſe primũ exhiberi.ex ð
iura.calũ.ĩherẽtes. C.ð do.
ſi donatio.ff. de dona. ex hac
ſcriptura.ff. de admi.tu.chi⸗
ograpbis lic certe illud n
ſufficit. nã adhuc põt eẽ falſi
tas ĩ bulla uel filo:ut ex ð pri
ni. cũ oli ĩ. fi. alii dicũt ꝙ ſi au
ctoritate iudicis ẽ reſcriptuʒ

ublicatũ:nõ ẽ neceſſe exhi/

beri. ſecꝰ ſi ꝑ tabellionẽ:qꝛ pu
blicatio facta corã iudice fidẽ
facit lʒ poſtea ꝑdat᷑: ut.C. de
teſta.publicati.⁊ iudex diligẽ
tius ſingula ↄſiderat qᷓ; tabel

lio. Sed iſtis obſtat:ex ð ſẽ.?

re iudi.cũ iter ad hoc dico ꝙ

ſufficit ſi corã iudice ẽ publi/

catũ:ita ut nõ teneat᷑ exhibe
ri pus iſtim niſi aduerſarius
dicat ſe uelle ꝓbare falſũ. tũc
n. dz illnd exhibere: ʒ prius

ſe ꝓmiſeritillicita que ꝓbibuimuſ
per diffinitionẽſynodi aſca eccle/
ſia remoueri: de qua ſynodo oẽm
nobis ſubtiliter oꝛdinẽ tã frater/
nitatẽ uolumus ſcriptis diſcurrẽti
bus nunciare utipſe cuius nobis
ſcitas ualde expertac: nos reddat
de oĩbus certoreſ ¶¶ Idcẽ uigilio

epõ arelatẽſi.

—

5 niſi ad miſſarũ ſolẽnia archi/
epiſcopis uti pallio licet.
N Alliũ tibi trãſmiſimus quo
fraternitas tua itra tua eccle
ſiꝗ ad ſola miſſarũ ſolẽnia utat᷑.

¶Itẽ ioãni rauennati archiepõ.

De codem. Palea.
T On multũ tẽporis ĩterual
llũẽ:quod quedã nobis de
tuafraternitate fuerũt nunciata:de
quibus ueniẽte illuc caſtorio nota
rio ſancte eccleſie cui deo auctore
reſidemus ſubtiliter nos iudicaſ
e meminimus: peruenerat nãqʒ
ad nos quedã ĩ eccleſia ueſtra con
trautilitatẽ eccleſie ⁊ ↄſuetudinis

tramitẽ geri:que ſola ut bene no/

ſtis ẽ officii ſacerdotalis ereptio.
Que ſiſapina ueſtra uel manſuete

uel cũ epali ſuſcepiſſet ſtudio: non

de illis accẽdi debuerar: ſed opor
merat hec eadẽ cũ gratiarũ actiõe
corrigere ¶ Idẽ ioãni archiepõ
rauẽnati. De eod.
OH Ontra moꝛẽ quippe eccleſi
laſticũ ẽ ſi nõ patiẽriſſime to/
lerat᷑ qd a nobis abſitẽt iiuſta cor
rectio ⁊ ifra illud frater chariſſime
nõ putamus tibi ignotũ:quod pe/
ne de nullo metropolitão ĩ quibuſ
liber mũdi partibus ſit auditũ ex/
tra miſſarũ tẽpus uſũ ſibi pallii uẽ
dicaſſe ⁊ qe bene hãc cõſuetudinẽ
generaliſeccleſie noueritis ueſtriſ.
nobis manifeſtiſſimis ſignificaſtiſ
epiſtolis:quibus preceptũ prede
ceſſoris noſtri ioãnis pape nobis
in ſubditis trãſmiſiſtis annexũ cõ
tinẽs omnes cõſuetudies ex priui
legio predeceſſorũ noſtrorũ ↄceſ
ſas uobis ueſtreqʒ eccleſie dẽre cõ
ſeruari: cõfitemi igitur eẽ aliã ge⸗
neralis eccleſie cõſuetudinẽ poſt/
quã ea que gerius uobis ex priui

riꝙ cõſuetudo aliaꝝ eccleſiarũ nõ derogat cõſuetudini iſtiꝰ:ut.5.
xii.di. illud.⁊ extra de capel.mona.dilectus.circafinem.

. .

h ¶Olſtẽdi.hoc ẽ õ tres regulas.unã ꝙ tenetur poſſeſſor dicere ti „

tulũ ſue poſſeſſionis.hoc ẽ id.ii.q.v.ꝭ.i.aliã.q ab eo gius neg
— 7 . „ 4 . 4 . 4 . * at
nõ requiritur probatio quod eſt contra id.ff. de probatio.ab cacer

legio uendicatis.nulla ergo nobiſ
in bac re ut arbitramur poteritre/
manere dubietas.aut.n. mos om
niumꝰ metropolitanorum ẽt a tua
eſtfraternitate ſeruãdus:aut ſi tue

eccleſie aliquid ſpecialiter dicis eſ prriuil. paſtoralis.
ſe cõceſſũ preceptũue a prioribus nullus iñ tenet ede
rõane urbis ponuſicibus:qd bec re niſi ill articul
rauẽnati eccleſie ſunt cõceſſa auo/ ꝗ facit ad rẽ: er ð fi.

bis oportetoſtẽdiꝰ:qq ſi boc non
oſtẽditur reſtat poſtquã talia age
re neque cõſuetudie generali ne/
que priuilegia uendicas:uſurpare

te cõprobes quod feciſti.a infra: dit ſe ꝑ tale pᷣuilegi
decorari pallio nolumus forſämo nvm. oʒ ut illud exbi
ribus ĩdecori: dũ nihil in epiſco/ beat. ut er de fi. in /
pali ceruice ſplendidius fulgeat ſtru. accepim? ſicq
quã hũilitas. opoꝛter ergo frater (get duas pbedas
nitatẽ tuã ſi honores ſuos ſibi qui eü de le poſſt
buſiibet argumẽns ſtabiliprepo/ easpoſſider ſi eü
ſuit mẽte defẽdere: aut generalita agat. ipe tenei pro
tis uſuʒ ex non ſcripto ſequi:aut bare qualiter hʒ. ſe
ex ſcriptis priuilegiis ſe tueri. (us ſicõneniat ſup

NQuod ſi poſtremo nibil borumẽ

aliis metropolitãis huiuſmodi te

E Ationis oꝛdoꝰomnino nos
admonet: ut cum uſupallii
aliqua priuilegia largiri debeamuſ
Sed quoniã cũ honoris augmen

to cura quoqʒ ſollicitudiſ dʒ excre bus taliter poſſide
ſcere:ut cultui ueſtiũ actionis qdue antur ⁊ quod deiu
qʒ ornamnẽta ↄueniãt oʒ ur eniix recõ non poſſider
us ĩ cũctis ſtudiis ſe ueſtra frater / nec pſeriptione geg
nitas exerceat: a circa ſubiectorũꝰ rulin bicx. xciij.
acus ſit cura uigilas: E. Iez 07 10 tleckidins. ſe
ni epõ prime iuſtiniane illirice. nibil ẽ ſplẽdidins iĩ
Aſus pallii cõcedat: ⁊ anniqua pni principe iᷓ recta fi
uilegia nnchanr. des C. delun in
V Alliuʒ uobis ex more tranſ terclarags.
PD zifunnor⸗ nices nos apo/ mC Ex nõ ſcripto.
ſ. xxy. q.ii. iſtitutio

ſtolice ſedis agere iterata innoua

none decreuimus. ¶.Idem epis do.
epiris. Deeogem. n Tueri. 5. dil. xi.
B Criptorũ ueſtrorũ ĩſinuatio catholica. ar. . ſo.
fratres chariſſimi patefecit onus põt gs iduce
andreã nichomediãe ciuitaris ei reſibi ex oſuetudi

ſcopum deo pꝓppitio ſolẽniter ordi

natum : cui pallium nos direxiſſe

tiam é̈ actoꝛ nõ
bãte reus nõ ab
nit᷑. vi. q. ult. actor.
ſed hoc ẽ iõ.qꝛ pᷣſũ
ptio ipſũ faciit.

i Mõ oñdit. ꝗ.n.

puil.allegat dʒ ꝓba
re ⁊ oſtẽdere: ex de

iſtru. cõtigit. aliaſ
nẽo poſſet iudicare
ð priuil. ſedis.apo

ſtolice ex ð iudi.cũ

ueniſſẽt. tũ g defẽ

prima tãtũ. dicunt

tii quidã ꝙ canoni

prebere uolumus preſupnõis ex ietllirfannht
emplum. . Priuilegia quoq; tutionẽ ſuã.ex ðap.
Ebe uſu pallii debentↄcedi. lſonas.ar. er. ð p⸗
AUngde ideʒ gre.ſiagrio epõ au cu. ex iſinuatõe. ar.
guſtinidem. DHe eodem. ii. q. i. leguz.
lhe Te ↄprobeſ. nõ

preſcriptione poſ

ſet iſte ſe tueri? nõ.

qꝛ nullũ ius prodi

tũ ẽ quo talia a tali

nis. ᷓ. di. i. coſuetu

ne nõ honorẽ.piii.

q.i.ĩ ſcripturis.

.B Atois ordo.

cura. arg. ad

„

fuerit ei fides ĩpoſita.niſi iuret illud ſe pdidiſſe.nt.C. de fi.iſtr.l. ul. io. hoe
hodie determiatur. extra de fi.iſtru.c. ul. bar.

N Prinilegio. nide qliter argumẽtat᷑ exquo ꝑ ſnilegii hoc nẽdicat᷑.nõ ergo

—

de inre cõi hoc põt nẽdicari.quaſi ſimul nõ poſſet quis initi priuilegio ⁊ iuri

cõi.ut.xvi.q.i.hinc c᷑.⁊.ff.ad mũic.l.i.ff.ð le.i.ſi qn.ſʒ certe qñqʒ utiĩ ꝗs⁊ p

E

uil. æ iure cõi.ut er de cõſue.cum dilectus.nec renunciat quis priuilegio mi⸗

litari. licetutatur iure cõi.ut.ff.de mili.teſta.l.iii.ſic.ff. de priuil.cre.l.añpe.

xxiii.di.qꝙ. in pᷣn.ſic ⁊ inri cõi ⁊ ct ↄſuetudi põt ꝗs initi.ut ex de cẽſi.c. ſopi

te. ⁊.xcv.di.oli.io.ſʒ certe gꝗcqꝗd dicat ioãnes nõ dr̃ priuilegiũ de eo qð cõpe⸗/
tit de iure cõi cũ prinilegiũ ſit lex priuata. ð: di.iii. priuilegia. nec illa decre.ð
cõſue. cũ dilectus. ↄdicit.imo cocordat.cũ cõfirmatio ad priuilegiũ ⁊ elcctio
ad ius cõe pertinere dicat᷑.ex de elec.cũ ĩter. ad fi.bar. .
g . Oium. nide qualiter argumẽtatur. ex quo alie ecclie utũtur tali cõſuetudi

ne. ergo ⁊ iſta dʒ uti eadẽ.ar.ſl. ex de cẽſi. ex pte ſz huic argumẽto poſſet rñnde

quẽ pertinet honoꝛ ⁊ onus:ut di.lvi.dominus nr᷑.di.xxxvi. fratrẽ.

di. xiij. nerui.xl.di.an oĩa.di.xxxy. ecclie. nã dicit lex ꝙ utilitas ꝑ
dignitatẽ angmẽtatur. ff. ð indi.l.ſi lõgius in fi. ff. ð dona. filiꝰ. F. i.

p¶Subiectorum.S. xxxvii. di. i. . c. diuine.

q Alliũ. uices. ꝑ priuilegiũ fecerat eũ legatũ ſuũ:ſicut ſuus pꝛe

gdeceſſor fuerat nel iõ ſ̊ dicit q; omnes vocatur abeoi. parté
ſollicitudinis nõ ĩ plenitudinẽ ptãtis.ut.ii.q.vi.decreto nel pri?erat

——

legatus ſed eẽ deſiit factus archiepiſcopꝰ ar.ff. de arbi.nõ diſtigue

mus. §. i. D
r O Criptorũ vꝛoꝝ.oꝛdinatũ.a ſuis epᷣis.nã hoc regulare nta
ſuis ſuffraganeis cõſecretur archiepis. lxiii.di.to.? pot ꝑ
pendi ex boc. c. ?. 6. e. quoniã.· =.xiiij. di. qꝛ qd metropolitanus Ct
fine licentia ſũmi pontificis põt coſecrari.⁊ ad papã non ſpectat ut
uidetur niſi datio pallij. alii dicũt iſtud obtinere ubi metrpolitanus

Can. QAuſno pris

icen ⸗ omn Ii. eti b petat᷑ reperiũt᷑.qñqʒ ſpoliatio oĩium bonorũ.ut.xxiii.q.v.ð liguribꝰ. nqʒ ðᷣpoſitio
n 83 drlnale uelen Nr acemd hoaet uugarn Prerdie bicrimnlienpimſis Lierteien Aeponitis unn e Aanantne ifa
N 09 nrlte iſta riuilegia fuerũt perſonalia ⁊ trãſierũt cuʒ mes.ut.j.e.q.iii.c.ſi.? accepta tenẽtur reſtituere. ex de ſi.de H.ſ. e. q. iij. ligs
hur a g. a ere r mlin ⁊ e de iſti.cũ ueniſſẽt.ſed łʒ traſeãt cũ ꝑ/⸗ dator.diſpẽſatur aũt circa tales.qnqʒ aũt ut laicã hẽant cõionẽ: ut.j.e.q.vii.
Rns tñ debẽt cõcedi ſucceſſori cũ petierit.⁊ fit iiuria ei.niſi cõceda c.i. minich acda iminorip ofdiſiboucaſliuiridr et ann ee
un quo. ?eſti. Li . pe. cognoſcite atqʒ priuilegia' cuncta nia cuidam exconſiliariis archie ſpeſare. bes ſ.e q. v.c f io.
c nã ſi ipetraui nt du conceſſiſſe que pꝛedeceſſoꝛes no/ piſcopi cõſecratur iſte in amtiſtirẽ ſ nſhnlam
i cam aquã de ſuuni ſtri eius predeceſſoꝛibus contule nelſcius paterni obſequii oblate Paa. Sr iolid nute
n ne publſeo bpdiuz runt. . pecunie. procedente vo tempore –onomoͤdicilt ges
ire men ellolldi h Nuna aũt prouincia diuo nonnullos per pecuniã Grclinuit. , Fitiſc osnel hec non pñt
gſnt diüprüinlegidt non nmerropolitani eẽ nõ dicut quibuſdam uero gratis benedici emi uel nẽdi qtũ ĩ eis . non
flenid traſit ad te: ſed tñi Aicut in calcedonẽſi ocil. le onẽ ſacerdotalẽ dedit. tandẽ apud n. cõferũtur niſi gratis.j.eo.

ini petrabile ẽ a te:⁊ in git ſtatutum eẽ. PSrnetnmiſe Acnnaneſ ar De Gerige iroeed
muria fit tibi ſi n 5 Duo metropolitani in una 1 eade conictus ſniam i ſe damnatiõis ac or dignitas ordis ? oẽſacra
es eedat᷑. ſed tñ multa

ir. . imu in Etũ eccliaſticũ pᷣter mr̃imo
prouincia ee nõ pebent. ECLcxpir. C. NHinc primũ ucrun an nii Yre⸗ oĩa iutg eccliaſtica
ſle poõt iudex ⁊æ dʒ face IQEruẽit ad nos quod quidi ſit peccatũ emere ſpũalia. Se⸗ Ul dmiſtratõe
liun re ad que cõpelli ñ ) Euen aanos . d eccleſie ſit exi ſpũaliũ reꝝ.ut admiſtratões
ihili põt. ff. de indi. non prerer eccleſiaſticas oꝛdina cundo an ꝓ ingreſſu eccleli xi pbẽde. ius decimarũ. cimite
4 Duicquid. C. qud ? nationes affectantes potenna per gendapecunia uel ſi exacta fuerit tia. ordo. hec uẽdita traſterũ
hüif qn index.l. i. pragmaticum ſacrum unã ꝓpuincei an ſit perſoluẽda. ¶Terrtio an in tur quo ad charactere taruz.
lii b· Hnuna. am in duas diuidat. a ex hoc iueni greſſuz uel prebẽdas eccleſie eme nõquo ad uite mertti deſa
in ruenit. ð. antur duo metropolitani epſſcopi reſit ſimoniacum. ¶ Quarto an ccoeninõ de iure pe 3
e di. x.c.i in una eadẽ icia eẽ ſir iſte reus criminis:qd' eo igno- libꝰ vẽditio. Qnqʒ ipe res ſa
gdrxr. i, in una eadẽqʒ prouicia eẽ. Statu ens er nin e ig . eco venzeli ie en
dufe cũ.i Zrcppio relei it ergo ſancta ſynodus deſceps in aert vce m eſ Tkücc an bñ uẽdunt᷑ clericis uel laicis
enii ptuʒ. pragma. n. c¶ hil tale attentaria quoliber epõ: lcegterclſe in eceleliq uel fügi eg „ataz racta. yt. x. q. ii.
Uifi dꝛ. pragmatica ſan eos vo qui aliquid tale tẽtauerint ordinatione qua⸗ Aterna pecunia ius. In ima ſcias. c⸗p ſpi
ſelne ctio dicit cã ĩ conſi cadere de ꝓprio gradu. HMacte eſt ſſecums. d exto an illi qui ritualibꝰ in corporalib? qnqʒ
hnlinz ſtorio principis uẽ nus de elecnõe clericorũ mracrani ab eo iam ſimoniaco ignorãter or mundar aliqñ Pdigno nee
ai⸗ tilata cora ꝓPeerib? mus. Nuc ad ſimoniacorũ ordia dinati ſunt: abiiciendiſint: an nõ. vhersiu ſi 6 ng t Snal.
uir ſacripallati c cõſſi nones tranſeamus. Etut facile i O. Seprtimo ſi renucias ſue bere Srlin⸗goregitale Buzl
him mtio principis fcg queat quid ſuper hãc hereſim ſcõ ſiſitrecipiendus in epiſcopali di/ reſi decerero. de ſpfjali obſe
un pragatica ſäetio. Tum patru decreuit aucroritas: ca gnitate nelnon. Poqnqnq; daripoſſitnoeſt
i eWgns ex qn deducatur in mediũ cuius negoi og autẽ ſpũalia emere d
ani priceps diuidit due um ⁊ deſciẽter a ſimoniacis ordia ppeccatum ſit ꝓbatur mul/ qõẽtex zurfioe er depret⸗
niak lüt pꝓnicie. ff. de of. tis ⁊ de ignorãter a ſimoniacis cõ tis auctoritatibus. ſignificatũ imo Bpremniid
aſſeſ. ſi eadem. ſecratis:⁊ de ordinationibus que - ¶ Ait eni leo papa. qð dʒ iteruenire mn⸗ e. e
greri fIn una. qð fieii ecuniã fiunt cõtineat . Simoniaci gratis preſtan?ę ritũ hois. talis. n. ſimõia ſpuũ
in Edonil er releat per pecuniq fiunt cõtineat. imoniadi gratiam non pr ang alis no reprobatur: ſicut nec
e uam uendexe quęrunn, Na ſpüglis. arg. xxliii, qei.
8 u irack,c Hult. 3 Kariaſ no gratis daĩ uel aacchfeliaang ali pſpt
in⸗ 8D ¶Cale. ar. g licet Segcundus tractatus. accipitur gratia nõ eſt. Si⸗/ ritualibꝰ icorporalibus nũqꝙᷓ;
l P inceps legitimet moniaci aũt nõ gratis accipiunt. iteruenire dʒ niſi i.v. caſibꝰ.ĩ
ulti aliquẽ: nõ tamẽ erit . igitur gratiaʒ que maxime in eccle manungioee rgcr ar
Npaſk esitinn⸗ quoad ec Aidaʒ habens ſiaſticis ordinibus operatur: non lo.neſ ager es
Rn Leleſtrgeer ügert filii obulit eux accipiut. Siaut nõaccipiit nõ ha lerirus n er ur tarerdlos
Met en non d an ditiſſimo ceno/ bent. ſi autẽ non babẽt: necgrais ne Pia paoes ogee viit⸗
4 ad aliud. bio exactus ab nec nõ gratis cuiquã dare poſſũt xii. q. ii. charitatẽ. YAdẽ eſt ?æ ſi
tln Didam.qꝛ abbare ⁊ afratri quid ergo dam:profecto quod ba ſint debite: du tamẽ ius dicat
ift hie tractat bus decẽ libras bẽt. Quid at habent: ſpiruũ uri,/ aliquid dãdũ. ar. x. q. iij. rela
Mmin de ſimonia: uidea/ſolnitut flius ſuſciperetur: ipſo aa qʒ mendacii. quomodo boc pro/ tũ. er de ſi. cũ E e Paln⸗
mus auil ſi ſino mẽ beneficio etatis hoc ignorãte bannus:ꝛ iſpirims vaais kes eeternar haok teniſſtone
hiin quibus modis phi genupuerrper incremẽta tempo re ipſaueritate de qua ꝓcedit gra

EuE1 . e aĩe. Itẽ ſm quoſdaʒ ꝓ iure ſi
mr:quis ad accuſã rũ ⁊ officioruũ ad uirilẽ etatem ⁊ ſa tis accipitur ꝓculdubio ſpũs men Ziefmquoſdaz g⸗

4 Aem AP,‚Pe Se bi. Opetẽte.ne vexetur ĩ eo.ſ.
lch⸗ du uel teſtificdů i cerdorii gradum peruenit. exinde dacii eſſe cõmncimr qui nõ grais e. q:iij dſitu extra de nſur..
rt tali crimine admit ſuffraganibus meritis ĩ epiſcopuʒ accipitur nel datur. Item gre. i. ? e de ſi dilectus.ſpũale ãt
ni wk⸗ Ben iponat· eligit᷑.iterueniente obſequio 1 paꝛ ſiagrio epiſcopo auguſtudinenſi. ſpuali hmutar bor. en
diſpẽſatio circa ta i i cit: quicũ de re. permu. ad qones.pro
ei 1 Wtainat. Soilernis prec bus data quoqʒ pecu Inamter ſacerdos dicit᷑: quicũqʒ plib⸗⸗ Prorbortiibe poni
Ninn nia ẽ ſtudioſa cupi H SèͦJUdUd niã darñ ẽ ſimõia ut ꝓcalice
hooe⸗ ditas nel nolũtas emendi uel uendẽdi aliquid ſi pũale ut.ſ. eo. ꝗ ſtu ꝓ libro niſi iuẽiat᷑ phibitũ.ut ĩ ecclia ĩ cimit᷑io ⁊ chriſi mate:ut.j.e.placuit ⁊æc.
ſan det nec oʒ addi nel annexũ ſpũali ꝓpter illo. c. i. . iij. ſigs obiecceit le Ratia.i.donum ſpũs ſci.uel eccleſiaſtica dignitas.
Mc videt᷑ mñ ꝙ hoc addi dʒ: arg. e de iurepa.de iure.licet quidã dic(at I ¶ ¶ Si non gratis.i.ſine munere aliquo non debito. —R
NNA. uſpatronatus ſpirituale eẽ. æ male de fructibus vero nõ ẽ gõ. qꝛ ẽt m Accipitur ar.S.xxiii.q.iiii.ille gladium. qꝛ ille dicitur gladiũ accipere /
gniſe⸗ dari porcis ⁊ vẽdi pnt:ut ex ne prela. vi. ſu.c.fi.⁊ de emp.⁊ uẽdi.c. illicite accipit. B
gl cõſtitutus.dr ſimonia a ſimone mago:qui primo i nouo teſtõ huiu n ¶ GBratis.i.cum gratia.i.cũ charitate.i.non cõſertur gratia niſi gratis. ⁊c.
Go ſceleris auctor extitit. Sicut.n.gieʒi ĩ ueteri teſtõ voluituendere ſa o ; Poſſunt arg. quenquam non poſſe dare quod non habet.i.q. vii. daiber

nitatem naaman regi.ſic ⁊ iſte uoluit emere donũ dei.vnde gieʒiti tum. ff. de re.iur.nemo.ð conſe.di.iiij.quomodo.j.eo.q. qui perfectioneʒ ðᷣ
Cier cus ẽ dicẽdusqui uendit gratiã:ſimoniacus qui emit.vnde ſimoni conſe.di.iiii.ſolet contra creditor diſtrahitpignus cuius dominium nõ ha
aci ſũt appelladi emptores. Cõtrahif aũt tribus mõis:a manu: ab bet.unde ar.õ.ff.ð acqui.re.do.non eſt nouum.⁊ extra de electi.ſi uffragane
ge obſequio: ra lingua. ut. .e. ſut nonulli.æ hitur qnqʒ ex parte dan is. io. So. generale eſt ꝙ nemo de iure dare poteſt quod non habet.ſed fallit
“W tis. qnqʒ ex ꝑte accipiẽtis.qnqʒ ex vtraqʒ.qnqʒ ex neutra. extra de in caſibus.b.
ſi. ⁊ſi qnes. ut nõ.j.e.q.v.c.i.Admittitur ãt quilibet ð ſimoniacũ p ¶ Spiritum mendacii.i.effectum diaboli qui pater eſt mẽdacii.quia iſti ſt
4 ſicut in crimie leſem aieſtatis.xx.qłiij.ſane.ſi tamẽ clericus accuſa mendaces cum ſint heretici.? omnis hereticus mendaxẽ.j.e.ſiquis iquit.
tur cũ diſtictione admittitur laicus.ſ.bone fame. ) eũ ti ſm diʒin⸗ q ¶TLeſtante. cum ait gratis accepiſtis. gratis date ⁊c.ar.a contrariis. Oria
e, cionẽ.er de ſi. ꝑtuas.ij. q.i. in primis. in fi. Inponitur auũt eis pe enim contrariis opponuntur. . di. ix.c.i.?.xxv.q.ii.deceſſorum.⁊.xxiiii.q.
na quadruplex. qnqʒ excõicatio.qnqʒ; ĩ mõaſteriu deruſio. ut.j. e. ii· ſane.xxxii.di.hoſpitioluʒ.vi.q.v.delatori.⁊ de pe.di.ii.c.ii.⁊ uide quod

9140
j. q. i. ſciendam. ſſſe. q.quicũqʒ.⁊.c.placuit.uel diẽ anathema ſeparationẽ a corp 6
ð. viij. q.i.ſciendum. ““ e.q.quicũqʒ.⁊.c.placuit.uel di hema ſeparationẽ a corpore
4 8 Aicuqz ſtudet. hic ſola uolũtas facit hoiem ſimoniacũ:ut.j.e.repe/ ⁊ ſanguine.unde ſubdit atqʒ ꝓ ideſt ⁊c. nam Peſten excdicaugeſt e
riuntur æ. q.iii.non ſolũ.ᷣſicut ſpes ſola facit hoiem vſurariuʒ:ut.xiiii. j.e. qm ſtudet.⁊.q.iii.ex multis.quod ẽ ꝓ quolibet mortali peccato Noni.
q.iii.c.i. Itẽ hic uolũtas ſine effectu iputatur: ⁊ dicit baʒ.ꝙ huiuſmoi peccatũ ſed ad deteſtationẽ ipſius dicit:qð generaliter ĩtelligit. H tn ẽ ſpale ſon
ſi non pceſſerit ad actũ ſola uolũtate deletur: ſicut ea ſola cõmiſſuʒ ẽ: ar.ex ð i notorio crimie fornicationis ⁊ ſimõie ꝙ ſuſpenſi ſunt:ut di.xxxii. kepri
re.inr.oĩs.uel ĩtellige H̊ pᷣbuʒ ver ſ ar. tñd f
ſtudet cũ effectu.j. xxxvi.ꝗ. ””MMD Aſimoniac? nõ ſit ip b.
ii. ſi gs nõ dicam . s. di. l. /½ ſimoniace ordinatur. ſublimitatẽ accipiãt: obliti uerbo ſoiure ſuſpẽſus. ex min
quis poſt. . 5. di. xix. anaſta O Aicũqʒ; ſtudet precii dati rum perri qui dixitad ſimoneʒ: p- cex tue. dicas gi⸗
ſius. S. di.l. is vo qui. .vi.q. one ſacrum ordinẽ accipe/ cunia tua tecum ſit in perdinione,z is petõt occultus ln
F. eru k dl ſiauis eumn io⸗ ſacerdos noné: ſed inaniter ti quia exiſtimaſtidonum dei pecu / ſuſpenſusquoad
Do boclie ſola pnia fine reſi re: ſacerdos nonẽ: ld ante tn n xI im dei pecu/ ſeipſü. ut ſ. e. ſacer li⸗
gnatione queſitorum ſufticeit tummoco dici cõcupiſcit. Iẽ mia poſſidere. Oroĩde qꝛ ⁊ uſiia dotes ſj ſimoniac
eum ſimonia in aia gerebar in regiſtro. mum' tantum malum Tmaiorum ſuſpẽſus eſt quo ad min
ntriqʒ: ut ex de ſi. c. fi. b. Spoliemr honore:qui eccleſiam extat frequenter mucrone ſucciſũ ſe. ⁊ q ad alios. ut giii
b ¶ Cõcupiſcit.i. ex ſua couu per peomiam obinct. nos quoque buic uulneri cancero etr de ſi. tata. ⁊ boc ſi
pia ſequit: ut inaniter dica/ P Rer byter ſi per pecuniã ee ſoignitum quod ſupereſt adbuuc nuerũ Eoillog emit aſi⸗
in eadoe ſilacerdotii. .(Leſiam obiinueru: non ſolũ inücimus ſerruʒ decernentes om oräine talie⸗ n pe⸗ u
2 hoe brübſi moduũ ag Eecleſia priuetur: ſed erſe acerdotii nino: ut quicunque deinceps pro fürmmd begn meri en
coictus, ſz ſiin bonore ſpolietur: quia altare de accipienda diuini dignitate doni jj. q. vi. ſi re.
cuſationis ẽ cõuictus.ſʒ ſi onde Lie u E . 1 evrlres. 1
modũ exceptiõis ſec?: ut ex¶ / cimas: ſpuʒ ſanctů emere nel uẽ quodlibet premium detecius fue r Codẽnatu: a ſia is
accu. ſup bis. it ſiĩ mom iqui ere ſimoniacam bereſim eſſe nul rit obmliſſe: ex eodem rempore ſe tutis patruʒ ipſo in ſn
ſitionis ↄuicit tũc pᷣnatur bñ lus fidelium ignorat. nouerit anathematis obprobꝛio re ex genere delici ſi⸗
ficio ⁊ nõ ordine:ex de ſi.di 6 Be ecodem. condemnatum .atqʒ a participati iii. q. vii. .. pono.
lectus. qnqʒ et nõ puat oib⸗ Enedictio illi in maledicii one corporis a ſanguinis chriſti Ex quo. q cer ih
bñficiis ĩ eo caſu:ut ex ðᷣ elec. ä li ill ſt eo tꝑe ſit excõicatꝰ i⸗
p iquiſitionẽ. Iẽ hec vᷣa ſunt Nonem cõuertitur: qui ad boc alienum: exquo illum contitat exe nelſciat ſe ↄdẽnatũ eni
it pora bniicia ſi eo ſci ut fiat bereticus promouetur. crabile chril o perpetraſſeflagiriũ ex quo temporecõ ni
ente fuerit data pecũia. alias Idemineodem. quodſe ialiquis eius accuſatoꝛ exii ſtat uobis cc. qd. al
ſine culpa ſua priuaret eo Partem babebit cũſimone: qui terirt ille qui bunc ordinem mune exeotpe ſit excoica a
eẽt legitime adeptꝰ: ut.xvi. d. cotra ſimoniacos nebemẽter non rum fuerit danatione lucrams ⁊ ſu tus.uuel ſciatſe odẽ ni
vij. iuẽtũ. itẽ ec ilt beneſi. exarſerir: ſccepto honoris gradu priuetur: natum erxquo tepo .
cium nec ordinẽ perdet ſi in .“ 5 1 ſnon, re ppetrauit crimẽ .
fraudẽ ipſius ſutr it data pe Qmiſauls per peécuma oꝛdi rin nanidris Ri acenmpem reilſtecrind leſe eot
cunia. ut er de ſi. ſicut.⁊.c.no natur adboc utfiat hereti tentiaretru at. IAli uero qui hac maie. arg. C. ad.
bis iq. vi 5. vot. cus pmouetur. quiſquis ergo con cauſa munerum acceptores extite iul.ma. quiſquis. . uin
d C Et ſpũm ſactũ.i.ordinẽ tra ſimoniacam ? neophitoruʒ bhe rint ſi clerici fuerint honoris ſui donationes ⁊c. Et gi
⁊ alia officia qᷓ dõa ſũt ſpũs reſim pro officii ſui loco uehemen amiſſione mulctentur. ſ i uero laici ita illud vbuʒ exꝗ⸗ pie
ſancti. ter non exarſeritꝰ: cum eo ſe nõ du perpetuo anathemate cõdemnen determiat vbum xꝑ lee
e Dimoniaca ar. .e. g. i. beitet habiturum portionẽ qui pſi tr. ¶ Item ex concil. calcedo/ petraſſe. vm hunc
eec acroſ us commiſitboc piaculare flagiii neni obus it ar deletn n aacln
. B Enedictio illi. ad hoc. i. um. C. Item gelaſius papa. Dannanm epi ropus qui per H- (ſuseſt. neldelemi 4
qui ſic honorem accepit imonis damnatio pariter dante manonem cit. nat h uerbũ oſtat. ſi
hereſim icurrit.ẽ.n.li.ut con 7 accipientem inuoluit: PJauis epiſcopus per pecu⸗ tũc eſt ſenſus.ex Ii
ſecutiuũ nõ cãtinũ.ut di.lxx/ (os eonſtiteit indignos Iniam ordinationem fecerit: oſtat eü ſimoniacũ i.
ni.coulal. lii d. vll . ie. ¶meritis ſacram mercaros ⁊ ſub precio redegeritſpũſiſci gra dema ein ſuſe
⁊.vi.q.i.ex merito.⁊ ẽ ſi.lex znro eid diqnirat oni ndi . 8. H u -⸗. n
ſ̃ Rbieranil ut abudaret deli/ Ece recdigeie ſof. 1os05 e nan Auc nendinoPolcſi ordiin bat martinus biſpa he
ctũ.ſi.C. de obſe.pr̃o. pᷣſt.ſi ceri non ſine periculo facinus ta que per p Prel byie/ nns. Z
manumiſſori. ⁊ hic.⁊.ff.ad perpetrates 2 danteé Pariter 7 90/ num aut diaconum uel qnemlibet t ¶ Extiterit. Hoc
l. acqui.lſi ex plagiſ.ꝭ.i.ſie-? clpietẽ danatio ſimonis quã ſacra de his qui cognominãtur in dero ney ẽ ſi põt ꝓbare
E. de indi. ꝓperadũ.in pn. lectio teſtat iuoluit. ¶ Itẽ äbro. promouerit a diſpenſatorem aut illud. alias non no t
3 Qianls neophitoru in li. paſtorai. defenſorem uel quẽliberꝰ qui ſub cet ei taciturnitas n
