C. de dona ſiquis argentuʒ
§. ult.
i ¶Credulus.ar.ꝙ ĩputatur
alicui ꝙ nimis eſt credulus:
xi. q.ili. non ſolum. lxxxvi.
di. ſi qd. ⁊.xxiii.q.iſij. ; ma.
gnum.ar. .xxij.q.iiii.inno/
cens.
l ¶Fraude. immo donator
cauere dʒ donatori de dolo:
ne res donata benigne frau⸗
dis ↄſilio reuocet᷑.ðff.de edil.
edic.l.ad res.
1 Aine. abſqʒ epiſcopoꝝ
83. e. q.i. peruenit.
m ¶Temporalibus.ſiqueras
ĩ quo ſacerdos teneat᷑ rũder
monachis de tꝑalibus:dicoĩ
boc ꝙ ſi eccleſie monachoꝝ
non ſit cenſus ipoſitus: eum
pñt monachi iponere.ſʒ ſieſt
impoſitus ab antiquo:ipſi eũ
nõ pnit angere.nt. e ð cenſi.
ꝓbibemus. Itẽ nõ ſolũ mo/
nachis ſacerdos rñdebit ĩ tẽ/
poralibꝰ:ſed ẽt epo ſi ecclia il
la ab antiquo pᷣſtitit cẽſũ epo
ut.i.q.iij.peruenit.⁊.xviii.q.
ti. c. ult.⁊ pe.io.ſed certe de/⸗
cre.dicit ꝙ cenſus nouꝰ ipõi
non põt ẽt auctoritate epi:ut
ex᷑ de cẽ.ſignificauit. niſi fue/
rit ab initio ipoſitus: ut hẽs
extra.e.ti.eccleſis.xviii.q.ii.
eleutherius ẽt auctoritate epi
a prin.ut ex de cenſi.preterea
⁊ ẽt poſtea ſi nũqᷓ fuit ĩpoſitꝰ
põt iponi:nt ex de cen· cũ ue
nerabilis:⁊ hoc cum eccleſia
eximitur. b.
n Sic cuiqʒ.ð.xii.q.ii.cũ de
notiſſimam.
o ¶CTatuendum. regimini
abbates. n. corrigũtur
ab epis. ut.j. xviij.q.ij.abba/
ies.
p ¶ Obſequia:ſic.i.q.iij.que
ſitũ. ⁊.xviii.q.ii.c.ul.⁊ penul
ti. io.
q QEcce urbanus.
PFC.Sed illud.S. e.uiſis.
ſ¶Edificant. ⁊ ita pingnius

ius habẽt monachiĩ eccleſijs

fundatis in ſolo ſuo qᷓ; laici ĩ
eccleſiis fundatis in ſuo.
Ales.de epᷣo.ſ.qui edi
6 Aſi eccleſias in aliẽis
dioceſibus:⁊ ĩ propri
iis prediis:⁊ qꝛ cõtinuat᷑ hec
materia cum precedẽti:iõ tra
ctat᷑ hic qõ quinta. Sed qua

—

per ſuos ſacerdotes inſtituantur.
Diuine.n. leges habent a ſecula
res ut cuius eſt poſſeſſioꝰ eius fiat
iſtifutio: ſi i dando quod maius
eſt:faciſis fuit charitas:ſitfacilioꝛ
in concedendo quod minus ẽ ſan
cta largitas. maius eniʒ fuit poſſeſ
ſionem dare quam ſit inueſtitu/
ram concedere. quomodo poſſeſ

ſoris iura cognoſcentur: ⁊ ſuarum

rerũ ſibi tributa reddẽt᷑ ubi quod
ſuum eſt per alterum datur ⁊ cum
uoluerit aufertur. Humãi moꝛis
eſt illuʒ uereri:cuius iudicioꝰ ⁊ uo
luntate nunc erigitur:nunc depri/
mitur. unde fit ut in partem epĩ ad
ſeruiendũ ſacerdos procliuior fiat
ſic epiſcopus quod ſancte ⁊ reli⸗
gioſe dederat: quadã ſimulata au/
ctoritate ad ſe trahat. ſic itaqʒ pri
uatur mercede quam conſecutus
fuerat:tũ qꝛ ficta charitate aufert
quod dederat:tum quia prauoruʒ
ſacerdotum diſcordias? ſciſſuras
amantium vbis nimis factus cre/
dulus:⁊a quod prius fucate molie
bat᷑ lucrari: poſt detecta fraude co
natur quadaʒ uſurpatione ex toto
auferre:quoꝝ aduertentes callidi
tates ⁊ hoſtis uerſuti ſuaſiões:mo
nachis deinceps omnino Iñiaʒ da
mus ſuarum eccleſiarum ĩueſtito/⸗
res fieri:ita tũ ut iudicio ſynodi ſi
ↄtra ſacerdotiũ agere prcſũpſerint
mulctentur:a felici mucrõe epĩ ſa/

cerdotum piacula reſecenmur.

Hac auctoritate mõachis con
ceditur inueſtitura ſuarum eccleſia
rum:ſed uidetur contraire urbanꝰ
papa.ii.dicens.
alea.
Smonemus atq; precipi
muſ:ut decimas omninod
re deo nõ negligant:quas ipſe deꝰ
dare conſtituit. Quia rimenduʒ ẽ:
qui deo ſuum debitum ſubtrabit:
ne ei auferat neceſſaria. & Itez ni
colaus papa.
Se codem. PBalea
PDP Recipimꝰ ut ⁊ decinie ⁊ pri
mitie ſeu quecũqʒ oblariões
uiuorũ ⁊ mortuorũ eceleſis dei fi
deliter reddãtur a laicis: a ut in de
poſitione epiſcoporum ſint ſᷣm ca
nones diſtribuende: quas qui te/
nuerit:aſancta cõiõe priuet᷑ aut ſe⸗/
paremr. & Itẽ leo papa.
De eodem. alea.
Allus decimas ad aliũ per
nnentes accipiat. Item
ambꝛoſius.
Dalea.
Am qui deo nõ uult redde
re decimas quas tenuit:

pomini non ſtudet reddere quod

iniuſte abſtulit:nõ timet adhuc de

58

re non ita fecit magiſter ĩthemate: quia forte nõ ita ↄperenter poſj

ſet poni thema. Hõ ergo ꝙ ſi eps füdat ecchiam in ſuo ꝓprio ſolo
⁊? in alterius dioceſi.nõ bʒ ibi ptatẽ nec quo ad temporalia nec que
ad ſpũalia.ſi vᷣo in ſolo ecclie cui preeſt ⁊ in ałterius dioceſi: habet

ptãtem ibi quo ad temporalia.nõ aũt quo ad ſpũalia: ſicut ? mona⸗

um:⁊ ignorat que ſit uera pñiaue
raqʒ confeſſio. Iſte talis nõ põt ue
ram facere elemoſynam. ¶Nẽ.
Abbates abſqʒ epiſcopi conſilio
in parochialibus eccleſiis preſby
teros nõ ordinent. ̊
ne quia monacboꝝ quidã
pĩs ius ſuum auferre comẽ
dunt: ſtaiuimus:ne in parochiali/
bus eccleſis quas tenẽt abſqʒ epi
ſcoporũ cõſilio preſbyteros collo
cent:ſʒ epi parochie curam cuʒ ab

batis conſenſuſacerdoti commit/

tant:ut eiuſmodi ſacerdoteſde po
puli quidẽ cura epis rõnẽ reddant
abbati vo/p rebꝰ tꝑalibus ad mo
naſteriũ ꝑtinẽtibꝰ debitã ſubiectio
nẽ exhibeãt:⁊ ſic ſua cuiqʒ iura ſer
uentur. JIdẽ. In parochialibus ec
cleſus preſbyteri ꝑ epõs ĩſtiruãtur
qui eis rñdeant de animarũ cura:
his que ad epũm ꝑtinẽt. ¶ Itẽ
ex concilio apud fauẽtiã babito.
Nuorũcũq; monacborũ eccleſie
epõꝝ ſubdantur regimini.
¶ Tatuẽdũ nobis eſt:quatenꝰ
eccleſie quorũcũqʒ mõacho
rum in ſingulis parochus ſite epõ
rum:ut decet diuinitus ſubdaniur
regimini eiſqʒ debita obſequiaex
bibeant. Ecce urbanus papa
prohibet inueſtituram parochiali
um eccleſiaꝝ per monachos fieri:
quas Joannes papa eis cõceſſit.
Sed illud ioan.pape intelligen/
dum eſt de illis capellis:que cum
oĩ iure ſuo ab epis monachis con
cedũtur. Ilud aũt urbani intelli/
gitur de illis quas abbates in pro

priis prediis edificanti uillis uc

ſuis.
Ales ⁊ ſi ius territorii
babeant:tñ ptãtẽ gub/⸗/
nãdi populum ⁊ ſpirim
alia miniſtrandi non ha
bent: quod ẽt de epiſcopo ĩtelligẽ
dum eſt. C Ande nicolaus papa
git.
Epũs qui ĩ alterius dioceſi eccle
ſiam ediſicat:eius conſecrationeʒ
ſibi uendicare nõ ualet.
8 Iquis epiſcoporum in alie/
ne ciuitatis territorio ꝓ qua
cunqʒ ſuorum oportunitate eccle
ſiam edificare diſponit: non preſu
mar dedicationem facere que illiꝰ
eſt: ĩ cuius territorio eccleſa aſſur
git. edificatori vo epõ hec gratia
reſeruetur: ut quos deſiderar cle/
ricos in re ſua ordinari: ipſos or/
diner is cius territorium eſt: uel
ſi ordinati iam ſunt ipſos babere
acquieſcar: ⁊ omnis eccleſie ipſiuſ
gubernatio ad eum in cuius ciuita
nis territorio eccleſia ſurrexii per/
tinebit. ¶ Itẽ ex ↄci.toletão.iiii.

in caſtellis

chi:lʒ quidam hoc
negent dicenteſ epi
fcopũ uel clericos
non habere niſi iul

patronatus in eccle

ſia quam füdãt ip
dio proprie eccleſie
⁊ in aliena dioceſi.
Si g legatur boc.c.
de eccleſia fundata

in proprio predio.

nerbũ illudcirca fi
nem.ſ.oĩs guberna
tio ĩtelligit quo ad
temporalia ⁊ ſpiri⸗

tualia.ſi vo de eccle
ſia fundata in füdo
ecclie ⁊ ĩ alio epatn

dic oĩs gubernatio
quo ad ſpiritualia
tantum. nã qua rõ/
ne ↄcedcretur hoc
monachis in predi
is monaſlerij.ea rõ
ne ⁊ epis ⁊ clericis
ĩ prediiſ eccleſie ſue
⁊ hoc mõ intclligit
e de iurepa.ſigniſi
caſti.
n Iauis epoꝝ.
B8 In territorio
i. dioceſi.qñqʒ acci
pitur ꝓ ipſa fterra?
poſſeſſione ⁊ ꝓprie
tate. ut.ð. ꝓxi...i.
ſ. q. iii. I. Quid aũt
ſit ierritoriũ hẽl.ff.
de ver. ſig. pnpillus
§. territorium. Ter
ritoriũ.n.ẽ uniuer/
ſitas agrox itra ſi⸗
nes cniuſqʒ ciuita/
tis.ut ibi dicitur.
x ¶ Beſiderat.⁊ di
cit. h. ꝙ prinilegiuʒ
= epi:ut undecũq;
nelit poſſit clericuʒ
pntare. illd. xxi⸗
di.hortamur. H tñ

nõ dr hic.

a ¶ Clericos. ar.

plures poͤt pntare
patronꝰ? ad unaʒ ec
cleſiam. ar.lxiii.di.
de principali.

b ¶ Ordinet.i. inſti

tuat.ſi autem ſunt
ordinati:quid iuriſ
ſit. ſequitur in litte⸗

ra.
b ¶Ordinet.etiam
ſine examinatione
quia ſufficit teſtio⸗
nium epiſcopi pre⸗
ſentantis. vii. q. i.

epᷣs ð loco.ᷣſic ⁊ mo

nacho abbalis. . e.
g.i. monachi. ſi t
ſit de ſuo epatu cni
teſtumoniũ fert.io.

—

— – == =—
— — ☛e =

.
Uem
on
ntn
lde
ateſ
Puint
in
ſjti
an
n
one
ninteti
ietie
Aldde
n

movni⸗

Eih

Rerd

odtäde
Un
Eetſne
Mllepen
lcn
Pfſeni
ulnae
A i
nupef
Andn
uunn

tulit
mm
fit t
ic
men
(ehei
wi ci

clgf
ppening
ſaſitne
fintnrin
litſii⸗
Obchn
walſin
nbnnſigns
eoechnnn
otchent
zwonſetg
eteßſteti
Netiicte
enistg

Gle
Ym
Doſtcet
Uimofln

ſthng⸗

nenrig

cithi

ſtninitt
deleſg
ſninmt
itnüin
ſtrtgginl
ſchanſzei
btinn
Mut

bepe

leiunn
unſten

initt

Gotnm

xVI

ſeffio. i. predij ꝓprietas. ar. ff. de uerb.ſig. interdum.
DRreum upopalt iuriſditionẽ.⁊ ita populus fa/

cit conuentum. . .
c L Pertinebunt.ſ.e.q.vii.omnes.
d L

Ator pntium.j.de con.di.i.precepta.S.vii.q.i.epiſcopus ĩ dio

ceſi. .
e ¶ Sedicare.ſʒ nũ M .
quid fecit voum e Baſilice nouiter condite ad epũz
— Deheddh pertinent: cuius conuentus eẽcõ
eccletlam .
ſenſu ꝓprii epiſco/ ſtiterit.

Oſſeſſio territorii conuen⸗
Ium non adimit: ideoqʒ no
ue baſilice que condite fuerint: ad
eum proculdubio ꝑrinebunt epũʒ

pi? videtur ꝙ non
ar. inſti. de rerum
di. .. ſacre. de cõſe.
di.i.nemo.credo ta

men Hrium: ut. vi. cuiꝰ conuentus eſſe conſtirerit.
gicks in dioceſi. ¶Jrem gregorius.
. c enun S dq Edikicatori epiſcopo in dioceſi al
nüquid deſtrui faaa terius eccleſiam conſecrare nonli
et eccleſiam?nõ.ar.

cet.
— 4qg,
xvii. q. iiij. qſti. xiiii Ator preſentium ioannes
q. vi. cõꝑimꝰ. . vii. ffrarer ⁊ coepiſcopus noſter
q. ieps in dioceſi. indicauit nobis: ꝙ exuperantiꝰepi

ar.5 er de no. ob. ſcopus auſu temerario ĩ dioceſi ip

dtoirog a denn, ſius bratoꝛium conſtruxit: ipſũqʒ
ciatio preceſſerit:ꝛ ſine preceptii auctoritate cõtra mo
ſtrui debet illud qð rem preſumpſerit dedicare miſſaſ
fact ẽ: aliter non. qqʒ illic celebrare non memuit:quã
8 Quogd de iure. rem cum ſumma te celeritate ac di

ſtrictione cõuenit emendare: nec
ulterius tale aliquid attentare per
mittere. Quod de iure ordinan/
di non poſſidendi intelligendum
eſt. ¶C His auctoritatibus facile
perpendi poteſt:ꝙ ſiue abbates ſi
ue epiſcopi in ſuis caſtellis uel uil
lis eccleſias edificauerint: non iõ
epiſcopo in cuius dioceſi fuerint
conuentus adimitur:a ideo ſacer/
dotes iuxta illud urbani ⁊ nicolai

reſpicit. c. poſſeſſio
5. e.

Vod autẽ
preſcripti
one. Hic
deſcribit tertia que
ſtio:an omnia iura
preſcriptione tollã
tur. Ad euidentiaʒ
ergo dicẽdorum ui
dendum eſt prius
de uſucapionibus:

poſt de preſcriptio in eis niſi per epiſcopos cum con
ne. Nidendum er ſenſu tamen electione edificanti
go gd ſit uſucapio: um ordinari poſſunt.
? quid in ea exigat᷑tł Vod autem preſcriptio
M. üſe.⸗ ne temporiſommia iura
⁊ que res poſſit uſu HYlriollantur: probatur au⸗
capi. Aſucaplo ẽ ac . . d ſi
quiſitio dominii — — — cioritate chalce onen iſ
continnam poſſel⸗ concilii ⁊ gelaſii pape ⁊ toletani cõ
ſionem temporis e ci. rima becẽ.
ge diffiniti. ar. f.8 de. Ruſticane parochie apud epiſco

uſuca.l.iii. Exigun

. 1 pos qui eas poſſident.xxx. annis
tur autem in ea qui

ſine niolentia permaneant immo

Vba icel abutra biles
t *I. E „ . .
net . ope⸗ Er ſingulas eccleſias paro/
ſcrip.xxx.an.anten
bodie. Item iuſtus

titulus ⁊ continna poſſeſſio: ꝙ res ſit mobilis:⁊ ꝙ non ſit nicio⸗
ſa:⁊ quod dixi ab ntraqʒ parte:uerũ eſt quo ad initium ↄctus non
quo ad contractum medij temporis.ſ.e.. poteſt. m canones tamẽ
exigitur bona fides cõtinua. extra de preſcrip.uigilanti.æ.c.ult. Ti
tulus autem eſt iuſta cã poſſidendi quod noſtrum non eſt:⁊ exigit
titulus.ut.C. de uſuca.pro emp.l..ult.⁊ ex᷑ de.preſcrip. ſi diligenti.
quandoqʒ tamen uſucapio proced t ſine titulo inſto errore interue⸗
niente.C. de uſuca. pro. do.l.i.ff.pro emp.qꝙ uulgo.ff.pro legato.l.
iiii.? vl. Juris tamen error non prodeſt in uſucapionibus. ff. ð iu.

⁊ ſa.ig. iuris.᷑ff.de uſuc.nunquam. i.rnſo. Exigitur etiam continua

poſſeſſio: hoc planum eſt: æ res ſit mobilis: qꝛ in immobilibus n
habet locum uſucapio. Que aũt res nicioſa dicatur: habes inſti. de
uſuca. 5. i.7. i.f. de acqui. re. do. bonefidei. Itẽ uſucapio non inter
rumpitur litis cõteſtatione. ff. de rei nen. ſiquis poſt acceptum. æ. ff.
bro emp.l.ii.. ſi rem alienam. ar. C. de anna.excep.ut perſectus.j.
e. .. tolluutur. illi tñ quattuor caſus ſunt ſpales. Sequitur ð preſcri
piione quid ſit: æ que ad eam exigantur:⁊ que preſcriptio currat ʒ
eccleſiam. ? qualiter interrumpatur. quis ſit eius effectus. Preſcri/
ptioẽ exceptio ex tẽpore ſubſtãtiã capiẽs:que actioni ꝑſonali uel in
rem opponit᷑. Eſt at quedã lõgi tꝑis pᷣſcriptio:de qua nihil ad pñs
ců ð eccleſiã nõ currat:que ð pnñtes ſpatio.x.an. ↄ abſentes ſpatio

202

xx.an.completur. C. de preſcrip.x.uel.xx.an.l.nl.nec cevrrit niſicũ bona fi⸗
de.Alia eſt lõgiſſimi tꝑis.i.xxx.nel.xl.an.in qua vᷣm leges non exigitur bõa
fides uel titulus. C. de anna.excep l.i.m canones hec nõ pcedit:niſi quis
bonã fidẽ habuit.ex de preſcrip.nigilãti.⁊ in conſti.inno. quoniam oẽ. z. xxx
iiii.q.ii.ſi uirgo.nec etiam illa que ẽ.xxx.an.currit contra eccleſiã:ſed tantnuz

chias ruſticanaſ permanere immo
biles apud eos qui eas tenẽt epõs
decreuumꝰ: a maxie ſi eas ſine uio
lẽtia per.xxx.ãnos gubernauerũr.
ſiuero intra. xxx. annos facta fue/
rit de hiſdubitatio:liceat eis qui
ſe dixerint leſos propterea moue
re apud ſynodum prouincie certa
men. C Item gelaſius.
Triginta annis ab epiſcopis poſ/
ſeſſe immobiles permaneant dio
ceſes.
Reſulum noſtrorum aucto
ritas emanauit:utfacultates
eccleſie epiſcopi ad regendum ha
beãt poteſtatem: ita tamen utui/
duarum et pupillorum atqʒ pau/
perum:necnon ⁊ clericorum ſtipẽ
dia diſtribuere debeãt.hoc eis eti
am ſtatuimus dari: quod hactenuſ
decretum eſt:reliquuʒ ſibi epiſco
pi uendicent:ut ſicut antea diximꝰ
eregrinorum atque captiuorum
argitores eẽ poſſint. Item gelaſi
us.ii. Alud ẽt annecti placuit:ut ſi
quod abſit:facultates eccleſie nec
non dioceſes ab aliꝗbus poſſiden
tur epis iure ſibi uẽdicẽt: quod tri
cẽnalis lex ocludit.qꝛ ⁊ filioꝝ no
ſtroꝝ pꝛincipũ ita manauit aucto/
ritas. ¶ Item ex conci. toletano
quarto. Territoꝛii poſſeſſio
ↄuẽtũ ĩ adimit.
Icut dioceſiʒꝰalienã tricẽna
lis poſſeſſio iollit:ita territo
rii poſſeſſio ↄuẽtuʒ nõ adimit.
Item ex eodem.
Tricennalis poſſeſſio intraunã/ ꝓ
uinciam ſeruari deber.
Vicunqʒ; epiſcopus alteri
C. uſ epiſcopi dioceſiʒ ꝑ.xxx.
an.ſñ aiiqua interpellatione poſ/
ſederit:quãuis ſecundum ius le/
gis eiꝰ nõ uideatur eſſe dioceſis:
admittẽda m̃ nõẽ ↄtra eũ actio re
poſcendi.ſʒ hoc ĩtra unã ꝓuiciaʒ

iam titubare.C. de acqni.poſ. nemo.unde non preſcribit ad mille annos. ut
extra de preſcrip.quoniã.ſed leges que nõ curant de mala fide dicunt. xl. an

☛

xl.j.e.quas actiones. Itẽ ſm
canones titulus requirit᷑ i lõ
giſſima preſcriptõe.ut er de
preſcrip.ſi diligenti io.quod
T. negat.niſi roe preſũptiõiſ
B.quandoqʒ tamẽ minus in
ſtus titulus parit cãm pᷣſcri⸗
bendi.ut extra de emp.⁊ uẽ.
peruenit.⁊ ex ð iurepa.cura.
Interrũpitur ãt naturaliter
⁊ ciuiliter.ſi nãliter interrum
pitur.prodeſt oĩbus ins habẽ
tibus i re.ff. de nſuca.nãliter
ſi ciuiliter ꝓdeſt ĩterrumpen
ti tantum ⁊ eiuſ heredi.ut.ff.
de diuer. ⁊ temp.preſcrip.in/
ter quattuor. Eſt aũt effectuſ
eius ut acquiratur tantũ exce
tio ſᷣm io.nõ dñium niſi uti/
e. nt. ſ. e. quicũqʒ. bm. b. ali
os ẽt directũ dnium acquirit
nt eſt expreſſum. C. de bo.
ma.auten.niſi.⁊.ſ.e.inter me
moratos.ibi ſit eternum do⸗/
minium.
Jura. hoc nõẽ uerũ:quia
nec omnia iura nec a quocũ/
qʒ preſcribi pñt:ꝙ nõ oia ha
bes.jj. e. ʒ. ⁊. C. de preſcrip.
xxx.an.comperit. quod non
aquocũqʒ.ex de preſcrip.cũ
ex officii.⁊.c.cãm.io.

lꝛ Er ſingulas. xxx. bo

die non ſtatur huic nu-
mero.extra de preſcrip.quar
ta.j.e.quas actiones

Maxime.i.tantuʒ. ſic. xi.

q.iii.ſi quis epᷣs.nã niolentꝰ
detentor nõ preſcribit. extra
de preſcrip.c.ult.

m ¶¶ Bubitatio. per li. cõte. ſic

enim res efficitur dubia. ar.
extra de offi. dele. relatũ. C.
quibus ad liber. procla.l.iii.
uel per libellum oblatum pᷣn
cipi ſecuta conuentiõe nt.C.
de preſcrip.xxx.an.l.iii.uel ꝑ
ſynod alcm proclamationem
extra de preſcrip.ſãctorũ.nã
ſimplex denuntiatio habetur
pro lit.conte.ut extra nt li.nõ

conte.quoniam. in fine.⁊ di-

co ꝙ exquo ſemel facta ẽ lit.
conte.poſt ſᷣm canones non
currit preſcriptio.quia preſu

mitur poſſidens iam habere

malam fidem. ⁊ de iure ſuo

nos exigendoſ.io.
n Reſulum.ad regendum. arg. ff.pro empto.qui fundum.ꝭ.ſi tutor
0 ¶Becretum eſt.ab eodem gelaſio. xii.q.ii.quattuor.

p ¶Inut diocefim.i.eccleſiam. DNioceſis.i.eccleſia.

qWMWonuentum..i.ius epiſcopale.
r ¶ Mon adimit.i.non ideo adimit.

1 18 Vicunqʒ.legis.naturalis nam de iure naturali non ſunt preſcriptio/
3 nes inducte.nam iure naturali iniquum eſt aliquem ditari cum aliena
iactura.ut extra de penis.ſuam.⁊. ff. de condi. inde. nam hoc.ſed ideo inuen
ta eſt preſcriptio.ne dominia rerum ſemper ſint in incerto.ff. ð uſuca.l.i.uel
dic ſjm ius legio ciuilis.⁊ hoc ſm opinionem dicentium preſcriptione dñiuʒ
non acquiri.ſed tantuʒ exceptionem.ſed/ geos eſt.jſ.e.q.clerici.i fi. C. de bo.

mater. auc. niſi.⁊ res preſcriptione temporis mutant dominium.fl. de uſuca.

eum. 5. uninerſitas.

t¶Proninciam.i.dioceſim.qqʒ.n.prouincia ſumit̃ pro dioceſi.ut.l di.ſtu⸗
deat.qũqʒ ⁊ econuerſo.ut.ix.q.ij.epᷣi.quidam tamen in loco iſto dixerũt i
tra aliam ꝓuinciã non poſſet preſcribi.qʒ intra aliã dioceſim poſſit. Quid ãt
reſcribi poſſit in dioceſi alterius. narie a uariis eſt ndtatum.? celebris fuit
bec ſnia: ꝙ quicquid ẽ iĩfra terminos alteriuſ dioceſis preſcribi põt.dũmõnõ

*2

Lan.

fit in limite uel cõiunctũ limiti: ut e de parochiis.ſuper eo.nõ tñ quo ad epi⸗
ſcopalem iuriſditionẽ ſed tantum quo ad proprietatem ut dicũt:⁊ hoc dũ cõ
ſtat de limitibꝰiʒ ſi ð limitibꝰñ ↄſtat:tũc quo ad ꝓprietatẽ ⁊ quo ad epᷣalia iu
ra res alterius epᷣi preſcribitur. ut.j.e.lʒ. extra de deci.cũ ſint homines. ſed il-
lis nebementer obſtat e ð preſcrip.ad aures.⁊.c.auditis.⁊.c.cũ ex officii.⁊

de relig. do. c.i.in quibus nõ
ſolum res ſed iura epãlia pre
ſcribuntur. Similiter hic di⸗
ſtingui põt ĩter iura parochia
lia:⁊ iura epãlia.ut iura paro
chialia poſſint preſcribi: ſiue
diocefes ſint limitate ſiue nõ
ut ius decimarũ: baptiſmata
oblationes:⁊ ꝓcuratiões dũ
mõ res ille non ſint coniũcte
limiti.ſʒ iura epalia nõ utcõ/
ſecratio. immo ulteriꝰ ꝓcedi
põt:ꝙ ſimiliter iura epalia qͥ
conſiſtunt in lege iuriſditiõis
epalis pᷣſcribi pnt ab alio epo
quia taliter pſcribit᷑ exẽpiio
nõ tamẽ unus itrabit termioſ
alterius.ſʒ ifra terminos pro
prios uteiur iure illo:niſi i ca
fu. ut. j.e.placuit. Sʒ tamẽ di
cunt quidã ꝙ qðolibet ius epa
le põt pᷣſcribi:dũmodo nõ ſit
uicinũ limiti. Sʒ qtũ ad pro
prietatẽ ſatis vr ꝙ ſine ſit i li⸗
mite ſiue alias ꝙ res alterius
pſcribi poſſit.ut extra ð pro/
ba. ex litteris. Si queras qᷓre
limes nõ poſſit pᷣſcribi: dico
iõ ne cõfũdãtur termini ꝓuin
ciaꝝ:uel iõ quia limes cois ẽ.
nt ꝓbat᷑. ff. de acqui.reꝝ do.

adeo.S.ult.⁊.l.ſe.ſed ſi rẽ que

mihi ẽ cõis cũ alio ille poſſe/
derit:ego ꝑ ipſũ retineo poſ/
ſeſſionẽ.ut.fj.quẽad.ſ.amit.
ſi cõem. uel iõ non preſcribit
quia non preſumit᷑ ꝙ aliquis
cõi re uicioſe utat᷑:ut. ff.ꝓ ſo
cio merito.⁊ ſic preſumitur
ꝙ quãtocũqʒ tꝑe alter poſſi
deat ꝙ nõ tantũ noie ſuo ſed
noĩe meo poſſederit. Sʒ cer
te hec rõnõ vr̃ ſufficiens. qꝛ
eadẽ rõe nec fines prediorũ
poſſẽt preſcribi:qð falſũ ẽ.ut
ſ. e. q. iiij. nolumus. ⁊ ex ð pᷣ/
ſcrip.quia.⁊.C. fi.regũ.l.ul.
alij dicũt ꝙꝙ limel bñ põt pᷣſcri
bi.ſed nõ manẽs limes:quia
qᷓ; cito eſt preſcriptus deſinit
eſſe limes. .
a C Er᷑ vᷣo.quãtũ ad oĩa epa/
lia iura.
b L Icet.parochias.i.ĩtra li
Amitẽ unius dioceſis.
e¶ BBiſpoſitiõe.i. terminatioe
g.xiij.q.i.c.i. J
d Exempli.S.di.xcvi.bene
quidẽ.S.i.q.i.principatus.
e Innaſa:nã iuaſores nõ pᷣ
ſcribunt.C.de preſcrip.xxx.
an.ſi quis emptionis.⁊.xciii.
di⸗ illud.
fPutat. naʒ diuturnitas tẽ
poris ⁊c̃.ex ð ſimo.nõ ſatis.
g Formã ar.quod certis ꝑ
ſonis mãdatur ad alios exten
di.⁊ quod in uno negocio ſta
tuitur ad omnia ſimilia exten

extra uero nullo modo:nedum di
oceſis defenditur: prouinciarum
termini confundant᷑. Ecce his
auctoritatibus probatur ꝙ poſſeſ
ſionis ⁊ gubernatiõis iura preſcri
ptione tolluntur: ſed idem gela/
ſius contra teſtatur ſcribens maxi
mo ? euſebio epiſcopis.
Status parochiarum nec preſum
ptione nec temporis preſcriptio/
ne mutari poteſt.
NIcet in regulis contineatur
L antiquis parochiasꝰunicui/
qʒ eccleſie priſtina diſpoſitione de
putatas nulla poſſe ratione conuel
li: ne per conſuetudinem peſſimaʒ
exempli mali temeritate creſcente
uniuerſalis confuſio naſceretur:ta
men etiam decretis noſtris an nõ
multum temporis deſtinatis om/
nia iuſſimus que taliter fuerant in/
uaſa reſtitui:ſed quia temeritas ꝑ
uadentiũ legeʒ ſibi poſſe putat ge
nerari:ſi ſceleri ſuo pertinaciam re
tentionis adiũgat:ea que inter fra
trem ⁊ cocpiſcopum noſtrum con
ſtantinum canuſcane eccleſie ſacer
dotem ⁊ iter nuncios directos ab
anconitano pontifice decreuimus
per uos impleri cupimus:tũc for
mamꝰin ceteris cognitiõibus que
ſit ſequenda perſcripſimus. Mul/
la igitur preſumptione ſtatum pa/
rochiarum qui perpetue etatis fir
mitate durauit: patimur mutari: qꝛ

neqʒ negligenni pontificis nec tẽ

poralis obiectio:que per incuriaʒ
forte generatur: neqʒ ignauia fa/
ciente conſenſus adhibitus necſbᷣ
repente ſupplicatione preceptio
diuellere poteſt ſemel dioceſim cõ
ſtitutam: ex qua ſemper ad regene
rationem atqʒ conſignationeʒ epi

ſcopi plebs deuota conuenit Ter

ritorium etiam non facere dioceſiz
olim noſciiur oꝛdinatum. Hoc
multipliciter diſtiguitur. Sũt que
dam dioceſes que certis limitibuſ
diſtincte ſunt:he nullo modo pre/
ſcribi poſſunt. Alie uero que non
ſunt certis limitibuſ diſtincte:⁊ de
quibus certa diffinitio non olim
preceſſit:preſcriprione tolluntur.
VUnge innocetius papa.
Aumitis poſſeſſio prelcribi nõ po⸗
teſt.
Nter memoratos fratres no

di.õ.ii/q.i.multi.xiiij.q.ii.ſemꝑ.xxxij.q.vij.apoſtolꝰ.ar.di.lxi.miramur. di.
xxxviij.ignorãtia.ex de re iudi.i cauſis.
h ¶ Conuenit. Pone ꝙ aliquis eps poſſideat eccleſiã itra dioceſim alterius
ep̃i remotam a limite:⁊ flumus erat limes:ſed fluuius paulatim accedit ad il
lam eccleſiam.ita ꝙ efficitur vicina limiti.dic ꝙ iterrũpit preſcriptio natura
liter. nec preſcribitur.uel dic ꝙ nihilominus ꝓcedit preſcriptio.nec termini
epᷣales uariantur ꝓpter H.ut.ff.de contraben emp.rntilia polla Qnid dices
de eccleſia ſita in limue.⁊ in utraqʒ dioceſi habʒ parochianos.dic ꝙ erit cõis
quo ad parochialia:ſicut ⁊ arbor in cõfinio poſita.inſti.de re.di.ꝭ. inſula.i ſo

lidum autem habebunt epiſcopalia ſi diſcordant in eccleſie diſpoſi

tione.ſuperioris erit officium ĩ hac ꝑte.ut alternis annis diſponat

ff. de uſufr. qnotiens.

i 1 Nter dilcuſſi io. i. q̃ diſcutiendi.

ſtros fulgenuium aſtigitanuz 1 ho
norium cordubenſem epiſcopos
diſcuſſio agitata eſt propter paro/
chiam baſilice cuiuſdam: quaʒ ho

rum alter celanenſem alter reginẽ

ſem aſſeruit:a quia inter utraſque
partes hactenus limitis actio uen
tilata eſt:cuius: quanuis ſit uetu/
ſta rerentio:nullu tamen iuris pre
iudicium affert. Jdeoqʒ ne in du/
bium ultra inter eos noſtra deuo/
caretur ſententia prolatis canoni
bus ſynodalia decreta perlectaſũt
quorum auctoritas premonet ita
oportere inhiberi cupiditatem:ne
quis terminos alienos uſurpet.
Ob hoc placuit inter alternaſ par
tes inſpeciores uiros mittendos
ita ut dioceſis poſſidentis ſi tamẽ
baſilicam ueris ſignis limes pro/
uiſus monſtrauerit eccleſie cuius
eſt ius retentionis ſit eternum do
minium. Quod ſi limes legitimꝰ
eandem baſilicam non cõcludit:⁊a
tani longi temporis probatur ob
iecta preſcriptio:appellatio preſẽ
tis epiſcopi non ualebit: quia illi
tricennalis obiectio ſilentium ĩpo
nit. hoc etiam ⁊ ſecularium princi
pum edicta precipiunt:a preſuluʒ
romanorum decreuit auctoritas.
Si vo intra metas tricennalis tem
poris exira alienos terminos ba/

ſilice iniuſta retentio reperitur: re

petentis epiſcopi iuri ſine moꝛa
reſtituetur. Item gelaſius pa/
pa iuſto epiſcopo.
Spacia que diffinita fuerint:tem/
pore preſcribi nõ poſſũt.
(O Nectio tua ſtudeat queſita
omnium fideliter rerum ue
ritate:utſi de ſpaciis de quibꝰ me
moratur orta contentio:diffinitio
dudum certa proceſſeru: inteme/
rataPſeruetur: alioquinſi nibil un/
quam conſtiterit terminatum:tũc
de preſcriptione temporum ſiqua

pars cõfidit prebeat ſacramentũ

ut tamen que hactenus poſſediſſe
probabitur iuſt iurandũ ſinatur of⸗
ferre. ¶ Poteſt etiam aliter di /
ſtingui. Que quiſqʒ ſua auctorita
te ulurpat:quia nullio titulo poſſi
dere incipit preſcribere non po/
teſt.⁊ in hoc caſu intelligenda eſt
illa auctoritas gelaſu: Tẽpoꝛalis
obiectio que per incuriam forte

u Alter celanen,

ſẽ. que eccleſia erat
ſubiecta ſibi.

¶Mullum. ar. ꝙli
mitis manifeſtatio
rem iudicatam re/
cet. ar. S.e.q.i.felix
m Sententia. quã
ſuper hoc ſentimꝰ.
n Mittẽdos. ubi
enim agitur de fini
bus ag ri:oculis ſũt
ipſa loca conſiderã
a. ff. fi. regun. l. ſi
irruptione.⁊ utriuſ
qʒ ꝑtiſ teſtes audiũ
tur.nt er de proba.
ex litteris.
o Ita ut dioceſis.
ſic cõſtrue.i. ut eter
nũ dominlũ dioce⸗
ſis.ſ.de qua eſt con
trouerſia poſſiden
tis eccleſie cuius ẽ
ius retentionis.
p Ius retentiõis.
i. que eſt in poſſeſſi
one.

OQnogd ſilimes.

poteſt eẽ ſenſus.i. ſi
limes ipſius poſſi⸗
dentis eũ non con/
cludit.⁊ tamen ipſe
habeat eccleſiaʒ. ue
alit᷑ ſi dioceſis nonl

eſt limitata. ⁊ eaʒ p

ſcribit. habeat.
r ¶ Appellatio.i.in
terpellatio.

ſ ¶ Preſemtis.i pelẽ

¶Extra alienos.

ideſt illius contra
quem ius preſcribi
tur.io.

n OD IVlectio. ut ſi

de ſpatijs. p

diorum non limitũ

ſ. g. iiij. c. ij. uel in/
tellige de limitibꝰ.

xX Intemerata. .

vi.q.iiij.ꝙ bene.ſ.
xviij.q.ii.eleutheri
us.
a CSacramentum.
ſcilicet teſtium per
quos probat pre/
ſcriptionem. ſic.xx
xi. q.ij. ſi nerum.
b Gfferre. alteri
parti. uel dic ꝙ illi
parti que probauit
preſcriptionem. ſi
non poteſt probare
titulum ⁊? bonam ſi
dem. permittendũ
eſt ei iurare. ꝙ bo⸗

na fide poſſederit rem illam. ꝙ iuſto titulo babuit eam non Ia/
men dico ꝙ cogitur probare titulum. fed ſi probat curſum tempo
ris. ⁊ allegat titulum:preſumo ratione temporis ipſum habere ti
tulum.nt. xij. di.ð illa.ð ff. de uſur.cum de in rem uerio.nec ob. quo

dicitur extra de preſcrip.ſi diligenti.⁊ ex
tur dici ꝙ debeat conſtare de nitulo.Intel

tra de proba. . ubi nide
ligo enim tunc quan 06

preſumptio contra eum.nt ibi fuit.⁊ ſic intelligo quod eſt extis ge

deci. dudum.ſed fatuus eſt qui allegat titulum quẽ probare no pot

ſed dicat preſcripſi.

oin
glyen
re
Ng
Fenpi
lün
ſarns
T ul
Ntinie
Nennu
n
l
Ptre
nigi
fne
GSabov
ian
uinile
Lon n
Unucb⸗
Wm⸗
m
WNa
nlling
od.
Pidlan
Mre
ulne
(Ceni
laceſe ie
laler
ebeern
ern e⸗
fmnepe
mnte
inzuer
umpnce
üümntui
Mnn
t
uutr
Afae⸗
lſcr

XVI 03
e Lacvit.priuilegia:ſ.xxv.q.ij.c.i.⁊.ij. ꝙ iſte non. ſed eius ſucceſſor. = ſc intelligitur extra de inrepa. cura poſtora/
2 Eaper rin delleſe ir quis de clericis. lis.vel dic ꝙ iſte bona fide poſſedit:quia ignorauitillã ſententiam non teneĩ.
b E C . ſuetudo dat priuilegium.ix.q.iij. ↄque ⁊ ſic ſententia que nulla eſt.dat alicui cauſaʒ preſcribendi.ſicut titulus quiñ
onſuetudine.ergo conſue p eſt. d b⸗
c n ualet dat cauſam preſcribendi. ut extra de emp. peruẽit ff. pro emp. ꝙ vulgo
en eratoribus.hic canõ emẽdat.l.que loqui de quadriennij ff. pro legꝛ.l.iij.⁊.iiij.necdicit extra de his que fi.a prela. c.ii. quia ibi ſcien
an⸗ d C. rce rebn “ te ca tnlsalienacto fuifl cta
glen is ab impera , . poſſeſſionũ.vñ ibi poſſeſſor
dnis⸗ ke generatur non poteſt diuellere di ½¼ tano. ↄoci. ſtam:ũ eſt. au tutus ẽ. ſʒ gierabiinlo
e¶ Eriginta. ar. h oceſim ſemel cõſtitutam: intelligẽ Aita irrite diſponẽtis non poterit cnars nöpeſſtrmreießſen
ni preſcriptio do⸗ dum eſt ſi nullo titulo ſed ſola uſur pertineread tricẽmü ſbin⸗ Rridi hrio .bo mater Li ain ⸗
iun beiuiecnii no r? batione eã poſſidere cepit. Si vo Aſacerdotes uel miniſtri dũ 6 deterioris ↄditõis ecclia q;
da teeetti ut ibſ i,· iudicis auctoritate a primlegiorũ gubernacula eccleſiarum ad minor ſiue filiuffamilias. qaenñ
im⸗ drinn epoſſir retine longa conſuetudine poſſidere ce/ miiniſtrare uidentur contrapatruʒ prius ) eũ pſcribit ꝙᷓ; ſue po
ain He:alij dicũt . Sʒ pit:tunc temporalis obiectio acto ſanctiſſimas ſancniones de rebus teſtatis eẽ icipiat.ut.C. ð bo.
iiln none Zriñ.?. C. de ri ſilentiũ iponit. ¶ VUnde gelaſi/ eccleſie diffiniſſe aliqua dignoſcun ue. lhe quecu⸗ Foe raͤf
u quad. preſcrip.l.be us papa ait. tur:nonex die quo talia ſcribẽdo m C. on 6e cſi deien
hind geazenone na iDebent priuilegia. xxx. ĩnis po / gecreuerunt: ſed ex quo talia mo⸗ ſi.xii. q. ij. ſi dnos. ſi fl. de di⸗
ſ ti dicitur: ſiimpera ſeſſa immobiliter obſeruari. riendo diffinita reliquerunt: ſup/ ner. 7 tep. pſerip. cũ beres. in
n rebnnnſdn Zacuit huic ſãcte magneq;ʒ putationis ordo ſubſtabivꝰ. nu/ ſi.
in D ⁊ hic dici ſynodo:ut reſuel priuilegia quam etenim poterit ad tricennii’ n Moriẽdo.iõ quia łʒ glibʒ
ängt tur neceſſariam es que dei eccleſis ex longa conſue / temporis pertinere uita irrite iu poſſit male alienata reuocar.
nens preſcriptionẽ. ſʒz uel tudine pertinent etiam ſine a diue dicantis: quia ſtatus contractunʒ ut. xii. q. ii. nõ liceat. no tñ ita
Yuutet dic maxime:uel dic recordationiſ imperatoꝛibus ſiue non ſumpſit initiuʒ ab origine eg de gelt ainitterer 0 en
Ktnine ? pro.i. C. de uer. ab alis dei cultoꝛibus in ſcriptis tatis. ¶ Item ea que in benefici/ 4 öclere rel las borato
hnmüſdh ſ l pe uel noe Ddonata: ab eis per an. trigita poſ is poſſidentur ſiue que metu hoſti cep. lil. F.ult. . C. de bo ane
ſrnt ſient eecleſia no vr ſeſſaſũt: nequaquã a poreſtate pe litatis ĩterueniẽte diutius poſſeſſa be. l in ex de indi. cam.
in bo⸗ leagf. anlcuq ſulü eorum quecũqʒ perſona ſecu fuetinnpre. cribi nanpolſun. o Supputationis.i. reputa
Ni ilitü. i. . in agatenſi concilio diffi tionis.
1etentne militũ.ita nec ꝓ ſe. laris per poteſtateʒ ſubirahat: aut UAn e in agatenli c MMUU
unmni nel ibi loquitur cu per argumenta quilibet auferat: iʒ nitum eſt. Subſiabit.i. incipiet nu⸗
itad edit iperator reali ſint omnia in poteſtate ac iuſſu pe OQue i benekiciis poſſidẽt᷑ preſcri Ar ctni.. i Zctus queʒ
M en tanc alenam. ſulis eccleſie quecũque intra. xxx. binon oſfim. 4 Sanoz laag dn
Oolſir bie cum tanqueam annoru ſpacia abeccleſis poſſeſſa erici quilibet quantacun/ eP Dʒ; mn z. 8
Betcicis ſuam. uel hoc quccd g/ . 1 . iõ dico:quia preſcriptio nõ ẽ
niet dicitde. xxx, annis fuiſſe potitnur Louitas ergo cle diuturnitate enpori de. zctus.
r rad proxi icorũ iuz cõ i 0 Ab origiĩe.ar. initiũ ſpectã
refertur ad proxij/ ricorũ uel ſeculariuʒ cõtra pñẽ di eccleſie remuneratione aliqua poſ r Ab origie. ar. pecte
mn mum. ſ. ad ios: 7 finitionem egerit nin ſacrile ſederint:in ius proprium Hrcſeei 14 du ut. lxi.di. miranuri gi.
lttnr on ad i 9 iudicetur: a donec ſe correxerit ptione temporis non uocẽztur:dũ principatus.er de elec.dudũ
bentt non ad imperato/ gꝰ iudicetur:⁊ donec ſe corre wur .erde
— tem: ut ex. de ſen.. et cccleſie ꝓpꝛia priuilegia ſeu reſ modo pateat eccleſie reʒ fuiſſe: ne ff. pro np aunfuanm.. m
ntn n re iudi. cum inter. reſtituerit: anatbema ſit. C IJdem uigeantur etiam epiſcopi tempore s erici. ins porſum.
4 fi. 1. . 1. . V hic patet ⁊ in ſeq.c.q;
n e „ epis dardanie. agdminiſtrationis prolixe aut pre oonie piccario poſſi ſcies
Anut 1 ba ſunt gratii. Mepeti nõ pñit que.xxx. annis ge carias cum oꝛdinati ſint facere l nullo ſpe preſcribunt. utx.q.
mpl g Conſtituta xpi. te poſſidentur. . . debuiſſe aut diu retentas facu 199 iii.quia cognouimus. ex ð po
otni i. eccleſie alicuins. Mter cetera inquit:poſt qui tes in ius ſue ꝓprietatis poſte traſ ſtu. bone. Ita nec aliquis qui
e b(I Lex.i. preſcri⸗ gentos annos cõſtituta chri/ kerbere t Item ex concilio au/ oehotler erde
acherte tio a lege introdu 1. audi te relianenſi. n ligell. Arem
n nlex.t eſſe tẽ ni. oläanacto nesnerte Que bumanitatis intuim aliqui/ uſuſructuarius. ut iſti. ꝑ qs p
mmien poris nöo potconſir ecum rxr. 4 nu ſo.no.acq.ꝭ.fructuarius. Itẽ
8 arleqltaſt eſt in non poſſit abrumoi. ¶ Item ſide bus preſtantur preſcribi non pol ner creditor. ff. de uſuca. non
lAu‚u:ſtati ualet ? c? rebus eccleſie controuerſia moa ſunt. AlAllũ..qui pignori. ? Hy iõ:qꝛ
le firmatur:ſi eſt inu eſt ⁊ diffinitio ſubſecuta:a ſi inin/ Jepiſcopus humanitatis in oẽs iſti aliẽo noie poſſidẽt vñ
ſta nunq nalet. 5. ſta ſit:tamen quia non ſua ſed diffi tuitn mãcipiola uineolas uel illi tantũ dicũt poiſſdere quo
mmna, di.iiij. erit antẽ lex nientis auctoritate poſſidere cepit terrulas clericis aut mõachis uel rũ noie poſſidet᷑. ut e ð reſti
uils uidetur tamen q H tricennalis preſcriptio petitori ſi quibuſñibet preſtirerit excolẽdas iu ſhoren neniſſer. . nſane
ſme lcezboret nreſei lentium imponit: ita tamenut ſup uel tempore tenendas: etiam ſi lo d Dogelliotg. c merle
te di n u anno⸗ putatio preſcriptionis non a tẽpofr ga rranſiſſe annorum ſpacia com/ poſſeſſü ẽ:n obſtat nbi alih
igtan iu. li. . Sacng. diffimtionis: ſed a deceſſu diffiniẽ probentur: nullum eccleſia preiu pſeriptio. ut bic pʒ. . C. de
„„ 1 CIem ſde reb. tis exordiũ ſumat. ¶ Ande i tolle dicium patiatur: nec ſecularis: le/ big ac ne creditores. ?. C.
d aucte. na inſte poſ⸗ de preſcrip.xxx.an.male.⁊ H
ſec in ſidet qui uetche P . , J . nexꝝ ðẽ. niſi uelis dicere ꝙ per
vo c tore poſſidet.xiiii.q.v.dixit.extra qui filij ſint leg.cũ ĩter.ff.ð acꝗ. longam obliuionẽ aliquis ꝑdat poſſeſſionẽ per id qð ẽ.ff.de uſuca.furiũ.uel

poſ.iuſte. ar. ð de pe. di. ij. ſi quis ſemel. .
gtiu le ¶ Tricennalis.immo preſcriptio.x. dierũ tunc ſufficeret: nã plus
facit ſentẽtia Iʒ iniuſta ꝗ; aliquod priuilegium. ut extra de ſen. ⁊ re.
iin iudi.cum inter.in fi.io.ſed nõ loquitur de tali ſententia ſed de cõcor
4 ia que diffinitio nocatur.b. .
