lcſeti ſtetit. ſ. quo ad exe Srrriin i Atorem. per interceſſionem. nam ſepe papa gicoruz.
i cutionem. r ſr oe pe i Gegrrrhd Amorſee men L dinat bldeipenſalßel tolerat. vt. xxyiij.di.de ſyracuſane..di. clerico .
V i Eorum. ⁊ ita ſimõiaciẽ occulti ipſo iure ſunt ſuſpenſi: nõ len —2. 0Ol.
ic Lorum⸗ pbari nõ põtei⸗ ſimonia.vi.q.ij.ſi tãtũ.ſic exaudi ex lLxiij. di. ſalonitane.
tt de ſimo. tanta. ?.5. e. reperiuntnr.

Proficere. ex ⁊ obe ex de tẽ.or.cũ in diſtribuendis.
Proficere.er de ma.⁊ obe.per tuas exd nchi

Lau.

quis.ſed quoniã nõ habnit capitulum induxit leges que in hoc fa
ciunt ad propoſituʒ. vbi in eis aliquid dicitur negatiue. Quod aüt

Mon babet. ſine licentia eius.lxiij.di.litteras.⁊? quo ad hoc nihil eſt

8 Ylum wandaſttein mandat minor maiori ſic.xi. q.iij. rogo.
deᷣ

iale in eceleſia romana. vt. xxi. q.ij. c. i. x. di. ſanctorum. ſed ordinatia

papa licet inter alios digni honore

ſint ſubſunt tamen epiſcopis:extra de ma

io.⁊ obe.per tuas.ff. de albo ſcri. leult. ⁊ preferentur eis tantum qui ſunt eiuſ

dem ordinis. ff.e.l.i.⁊ ab epi
ſcopo poteſt deponi ordina-
tus a papa.

c ¶ Mon itaqʒ. ordinandi. ?

ita aliquis poicſt ꝓ ſe dignas
preces offerre quod. h. non
concedit. in quo non credo
enʒ bene dicere:quia multoſ
condemnat.io.
d Er principaleʒ. hoc.c.
Khabes.ix.q.iij.c.ult.
e ¶ Poteſtatem. hoc idem po
teſt epiſcopus.ij.q.vij.cum
paſtoris. extra de cle. nõ re/
ſi. de cetero.
f ¶ Redimendi. extra de ſi.qᷓ
relam.⁊.c.ſi nullus.
5 LRa enmnaſe winde⸗
Evocat angariam uel per
angariam quod lex nocat fo/
re ſordidum munus. xvi. q.
i. §. nouarum.
b Ex vſu. i.non aſſueſcat:
vel ex uſu preterito preter id
quod hactenus eſt conſtitu-
tum quaſi ratione preſcripti
onis vt angarias ſacerdoti/

bus non imponat. cum enim

de aliqua rerum preſcriptiõe
agitur: inſpiciẽdũ ẽ ntrum cõ
muni iure talia a talibus poſ
ſideri valeãt: nec ne.prio ca
ſu ſola longe vſurpationis ð
tentiõe currit preſcriptio: vt
xvi. q.iij.⁊.iiij.per totum.ſal
no eo quod de limitibus dici
tur ea. ca. z. q.c. Iʒ. ⁊. c. inter
memoratos.ſecundo caſuñ
currit preſcriptio.pꝛeſcriptio
enim ius aduocat creatum.
nouum autem non creat: vt
xxiij. q.v.ꝙ ðo.⁊ diſ.c.ꝰ.mo
rem. ⁊ di.xciij. illud autem.
2z. xvi.q.i.c.vlt.⁊.q.iij. .põt
ẽt ⁊.q.vij.decimas. ⁊.ſ.e.q.
iij. queſitum. in his omnibuſ
⁊ in alijs infinitis caſibus pᷣ

ſcriptio euaneſcit qꝛ non ẽè ꝓ

ditum ius commune ſcriptũ
uel non ſcriptuʒ: quo tales ta
lia valeant poſſidere.io.HNec
regula fallit: extra de cã poſ.
cũ eccleſia. ⁊ extra de pᷣſcript.
auditis.io. Sed certe nõ fal-
lit. quia iura incorporalia q̃ſi
poſiidentur. ⁊ interdicta pro
eis poſſeſſoria conſtituta ſũt
ff. de ſerui. quotiens.b.
i(Ex vſu. nꝗ tẽpus nõẽ mo
dus ⁊cc.x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ
ff. de ac. ⁊ ob. obligationum
fere. . placet.niſi forte cuius
non extat memoria. ar. ff. de
aqua quot. eſti.hᷣ iure.⁊ er
de v. ſig. c. abbate.

Auiſquis ĩ romana eccleſia ſacrũ
oꝛdinem acceperit: ab ea ulterius
egrcdi non poterit. “
PHlium ueſtrum epiphaniuz
mandaſtis : ut ad ſacrum oꝛ
dinem pꝛomouere deberemus uo
biſqʒ tranſmittere:ſed in uno uoſ
audiuinius: in altero minime po/
mimus audire: diaconus quidem
factus eſt. Sed quiſquis ſemel in
hac eccleſia ſacrum oꝛdinẽ accepe
rit egrediendi ex ea ulterius licen
tiam non haber. Si uero uidere
uos non pomi ex hacre conſolati
onem habeo:quia ĩ filio ueſtro re
queſco. Non itaqʒ; quorumli/
bet precibus ordinatiões facte fal
ſe diiudicantur:ſed he demuʒ que
precibus ordinandiuel eius ami⸗
ci nõſpirituali ſed carnali affectu
porrectis fiunt: cum alias future
non eſſent quas non charitas in/
terueniens: ſed ambitio ſuppli/

cãs extorquet. Mon ſoluʒ autem

clericos cuiuſiiber epiſcopi ſum/
mus põtifex in eccleſia romana ua
ler ordinare: uerumetiam oppor
tunitate exigẽte monachos ⁊ quoſ
cunqʒ clericos conuocare poteſt

T inuitare. Ande nicolaus pa/

pa. De eodem.
P Er principalemꝰ beatorum
perri a pauli poteſtatem ius
habemus non ſoluʒ in monachos
uerum etiam in quoſſiber clericoſ
de quacunqʒ dioceſi cum neceſſe
fuerit ad nos cõuocare atqʒ eccle
ſiaſticis exigentibus oppoꝛtunita
ribus inuitare. Quoliberergo
munere interueniente falſa diiudi
catur ordinatio. Sicut autem pre

cio ĩterueniẽte ſacris ordines nõ

ſunt tribuendi: ita necreſtimendi
ut enim ait beatus ambroſius ſa/
cri ordines nec precio ſuntemen

di nec redimẽdi?. ¶MHinc enam

greg. vii. aiit.
PBrecio interueniẽte ſacerdotale
ofticium non reſtituaur.
T Nnms epiſcopus grauamẽ
ſeu ſeruileſeruitiuʒ ex uſu
contra eccleſiaſticam normam ab
batibus ſeu clericis ſuis impõat:

i Ecdleſiaſticam. nam iuſta de c bñ põt ab eis auxilium petere.ex de cenſi
bus.cũ apoſtolus.⁊ ſic non eſt contra. xviij. q. vlt. ſeruitiũ. qꝛ illud intelligit

Dde licitis.

le ¶ Reſtituat. nec abſoluere poteſt pro precio niſi ſit conſt uetudo. extra de ſi.
nemo. Itẽ nec reconciliare.extra de ſi.c.nemo. Sed nũquid ipſi clerico licet

redimere cum iniuſte ſuſpẽſus ẽ.

us. ar. S. ſ. ꝙ poſſit redimere

denſur. c. i. ⁊ extra de ſi. dilec
de condi.ob tur.cãm.quod euitau

videt᷑ ꝙ nõ. . F. ꝓxi.in fi. extra de ſi. mathe
ius ſuũ ⁊ uexationeʒ ſuam.i.q.iij.queſitum. ex⁊̃
tus. immo ?⁊ ſi quid ðderit repetere poterit.C.
di. quidam dicunt ꝙ non poteſt in aliquo

caſu redimere. alij contra.ſ.cum iniuſte ſuſi penditur. hoc nõ.xvi.q.vij. deci/

mas.

lI. ¶Qui autem. tractauit magiſter queſtionẽ iſtam affirmatiue. nunc autẽ vult

tractare eam negatiue.ſ.utrum

ſit ſimonia dare pecuniam ut non ordinetur

m In fames. ? ſimoniacilar

hoc ſit ſimoniacũ habetur extra de ſimo.nemo.ĩfi.

ge. ar. ex de ſimo. nemo. ar. C. de in

of.tel. ſi qñ.ſed alij ↄtra ꝓpt᷑ deſcriptionẽ ſimõie.ſed mortalit pec

uel interdictum ſacerdotale offici
um precio interueniente reſtituat
quod ſifecerit: officii ſui periculũ
ſubeat. ¶ Qui autem pecuniam
accipiuntut ordinandis ſacros oꝛ
dines non tribuant: uel ut canoni/
ce electioni aſſenſum non prebeãt
aut eccleſis edificandis uel conſe
crandis lapidem benedictum: uel
conſecranonem ſubrrabant: mul/
ris argumẽtis accepte pecunie rei
infames eſſe probantur. CAit
enim paſcalis.ii. ?YJVNL
Sacrilegi ſunt iudicandi qui eccle
ſiam dei non permittunt regulari /
ter ordinari. S=
Ant quidam qui uel uiolẽtia
uel fauore non permittunt ec
cleſias regulariter ordinari: bos
etiaʒ decreuimus ut ſacrilegos iu
dicandos.

Codice li. ix. ad.l. iul. repenmmda

bemusꝰa hortamur ut ſi/
quis forte honoratorum de/
curionum poſſeſſorum poſtremo
etiam colonoruʒ aut cuiuſlibet or
dinis a iudice fuerit aliqua ratiõe
concuſſus:ſiquis ſcitde iure uena
lem fuiſſe ſententiam: ſiquis penã
uel precio remiſſam: uel uicio cupi
ditatis ĩigeſtam: ſiquis poſtremo
quacunq; cauſa improbum iudicẽ
potuerit approbare: is uel admi/
niſtrante eo uel poſt adminiſtrati
onem depoſitam in publicum pro
deat: crimen deferat: delatum ap
probet:cum probauerit uictoꝛiaʒ
reportaturus gloꝛiam. ¶Item
in digeſtis ti. de calüniatoribus.
Alpianus.
De eodem.
Meum qui ut calunie cã ne/
gociũ faceret uel nõ faceret:
pecuniam detegitur accepiſſe ĩtra
utileʒ annũ in quadruplũ eius pe

cunie quam accepiſſe dicitur: poſt
annũ ĩ ſimplũ ĩ factũ actio ↄpetitꝰ.

Ibidem li. xlvii. titulo de cocuſſi
one iudicis.
6 ncuſſionis iudicium pu/

blicum non eſt. ſed ſi ideo

pecuniam quis accepit:quod cri/

cant.j.e.q.iij. vẽdẽ

tes. ſ. ed certe ſimo/
niaci ſunt ut dicit

illa decre.nemo.io.
n Ont ſarli
gos.i. ſimo/

niacos.alias nõ fa⸗/

cit ad ꝓpoſitũ. O.
⁊ ꝙ ſi ſacrilegiuʒ.

ſic probat᷑. ſi.n. ille
qui frãgit iĩmunita/⸗
tem eccleſie. vel qui
inde aliquid eripit
ſacrilegus iudicat᷑
multo fortius ꝗ fa/
cit ne eccleſie ordi
nentur. vel ne ordi

nes tribuantur. uel
impediatur alicuiꝰ

electio uel ꝓmotio.
o Vbemul. ad h
introducit has
leges vt oñdat pari
pena mulctãdos ꝗ
precio iductiipedi
unt fieri quod de iu

re fieri debet.⁊ qui
faciunt quod de iun

re fieri nõ deberet.
p ¶Hortamur. for
te ſe temperat ne ui
deatur queʒ iubere
accuſare inuitũ.C.

vt nemo inuitusin

rubro⁊ nigro.
q Admiſtrante.
ſi is talis ſit quẽ in

ius uocari liceat.ſʒ

Z.ij.q.i.ꝓhibẽtur.
Sol. illud ð maioꝛi
bus magratibus H̊
ð mioribꝰ. ar. ff. ð
iiu. nec magfatib⸗

z. ff. ð iius uo.l. ij.

nel h ð ꝑpetuo iudi
ce ar. f. de re. cre. p

ĩ aut. ut differẽtes
iudices.5. ſi tñ. col.
ix.⁊ hoc ne crimen

eius inultũ remane

at: illud ð tpali. vel

hic cũ peccauit ĩ ip
ſa admiſtratiõe:ibi
ð co ꝗ er admiſtra-
tionẽ ↄmiſit. ff. ð in
di.l. ij. F. legatis · in
aut. nt iudi.ſine q

quo ſuf. .. ſiquis at

coll. ij.
r ¶Reportaturus.

reportabit.n.qᷓdru

plu.j.l. ꝓx. xij. . ij.

15 duotiſſima.
6

Meü. intra an

num utilẽ. a principio poſt cõtinuũ.ff. de calum. annus.

t ¶ In quadruplum. in quo cõtinetur reiꝑ

ſecutio.nt tantum triplũ

ſit pena. vt. ff. e.l. in heredem. 5. fi.æ hoc ẽ uerum cũ ipſe idem dat.
nã ſi alius daret pro eo:tunc totum quadruplum eſt pena. quia ille

qui dedit repetit pecuniam quam

liato.

. dedit. ff. e. ſ. de calum. ſiquisab
alio. huius autem quadrupli medietas dabitur fiſco. medietas ſpo

n ¶ Coõpetit. nõ ei qui dedit cũ turpiter dederit. ſed ei ad cuius leſi⸗
onẽ data eſt. ut.ff. de calũ. l. generaliter. 5. illud erit.
x O Gncuſfionis ocuſſionis crimen eſt cum quis minatur ali

cui niſi ita uel ita faciat.ſ.xxiij.q.i.mi cnl.l.,.
a ¶ Publicũ.i.ordinarium.⁊ ͥ ſemper.uelnon eſt publicũ niſi cum

litar. f. ð ↄcuſ.l.i.?. iſ.

quis pecuniã extorſerit. hoc eſt quod ſequitur ſed ſi ideo. publicu

. (Queſao . ij . 101

nbor

D ſt intumig:. „ 3 Lacunit. ex debito.ar.i.qi placuit.j.e.q.iiij. eccleſia. 5. e. q. ſtatuimus
ad cuius acculationẽ quilibet de populo admittltnr. niſi ne Il.xviij . i ele õ aut. de man. rin. üluch. ? in .
Senatulco ltis. uoluſia „ ee en Lt. Aguf. pt nu J. uunl. õt dici ꝙ ⁊ illa qꝗ coſueuit pcipere E
n EaTrin deinueerſininkonkitn :in ſerno ultimü ſup. ſpote oblata recipere pot uel pot Aigg ilg nupe Por Srpglaboe
in b ¶ Wornelie. cuius pena in libero ẽ depor tatio:in ſeruo ultimũ ſi ar. xij. q. ij. charitatẽ. ub boc
li alicin cor. . iu obtinuit. xpiij. q. fi. ſerut
e Nafedeor. inatus ſit: poteſt iudicium ſerre rectoꝛibus: necaliter ſunt re Duge enblte rpiiſ, g li ſerut
un c vnoenm. ſe men minatus ſitpore ſconſtultie! cipiendi niſi ſua obmulerit. Szali q ¶ Botẽ. imo nec pᷣmarium
nemn cus ſi nocentũ.xri. publicum eẽ ex lenatu lieꝰtene, ud ſua ſpõte offerre:aliud ẽ cxa,/ lapide ponere debuit: ut. ſ. ð
ir ij. ſane. ibus pena legis coꝛnelie ſHR! Anna nmiater ſamu cõ. di.i. nemo.ĩ ant. ut deter/
Gi q· vij. ſane. „ gundbus penale uſatione inno cta perſoluere. Anna ita: ſ ſpa l.l. cle. 5. ineſti⸗
e 4 2 Ae ladt H ob accuſaduy elis non exacta neqʒ berid: 65 b0 D r Lonn. Frvt ault
önc net. qꝛ rddit cẽtü coierint.quiu Keuganz inera ſacerdonbus obtulit. gales igit. coll. i. . xvi. q. ult.
i; druplũ ⁊ ifamiſ Eeing e u denüciandu uel lte munera lace . ie. ⁊. c.frigetius.ſʒ hic omil
enbiae⸗ eade uel nõ accuſa s efndcn pecu Kredentes etiam ſua ſponte offe/ r fin etoe reſtauradum:
ſat S.i. hoc crimen etiã non denücian u teuno rrebant apoſtolis: ut indige ntium vel ia declarat prius. ſed hic
ind extraordinarie pu niam eceperit. . de le e iulia neceſſitatibus deſeruirent: nen dʒ facere iſtrumẽtũ. Vñ ſi ide
ſei nitur. ff. e. l. lex in⸗ Ibidẽ li xlviii. mali 68 ſtante perſecutiõe ifideliũ eis „ t nõ dediſſet kialbe tre pot
lin lia. . fi. Lleen repetundarum: ina tundarum te ſigdere non licebat. elasn rellenpide tentitenihen
ih e E Kege inl. legen Ege iulia repet 6 ideo damnatus eſt: quia ſua mari lapideẽ.ſicut in oo qui
* z. i. eligẽduũ: ut eli . . pote qqʒ nõ ideo õs blice pecuniam
ng dũ.i.eligẽdũ: nt eli netur qui cum aliquam pote ſed quia ſpirimuiſan ꝓmiſit reipublice p
ien ir qui non dehz i ob iudicädun nollet offerre: ſe Anaſt dDaree. ff. de pol. l. i.
nt del Zrng. Iiigalẽ haberẽt pecunião nẽdum cco mentimus precia eor qaueabo r ¶Eorũ. pluribus ergo ſuf⸗
gi CAmnitzdiine. pt uel non iudicandum ecrr is aut ſtolis obtulerat: ex parte frauda/ ficere debet eccleſia. vi vij.q.
at mittatur in legatio ue acceperint: uel Ano aceret bat. NMon ergo his auctoritatibuſ i.illud. 7 de cõ. di. i. H quoqʒ
laſpnit nem qui non ẽ mit minus quid exofficio ſuo . permittitur rectoribus ab in igreſ ſ¶ Ibidẽ. ar. S. clericos gali
nddernel nömit iczlege enemm qiod PriamiandedianeKaſſins iciercliaſua morat:s o
ntu rur qui mittend⸗ Agezʒ lege tenetur: qui ob ſuſcipere: quia illud damnabi xxxyij.de quibuſda.. ]. xvi.
oilen et. Qna;Egeen uel nõ denũ õ Ande q. i generaliter. xij. ij. co⸗
Bandu pu — dennneiandum uel iaacce leeſt hoc uero minime. ¶ Ande fio. =ð
deide ciandm AAnai dpeiucr uz in bracarenſicõ.legitur. A r Qãpio. quidã petebãt
nin uſlore velloco in er al ee ob militem lege ,/ Pro degicandis eccleſiis nihil Aaobalns tearetei d
b Eſtimanda. ne dũ omittẽduue es eiende riga Zacuiturquotiẽs ab aliquo bit geatis ciͦ etteis vllio
indne ſenimer iie mino⸗ quis ob ſentetiam iſenanu cocilio fideliuʒ ad conſecrandas ec hec eſt aſultatio.
numt aemoneo uepublico dicendam becuniaʒ ac ias epiſcopi innitantur: nõ ua u Reſponſũ. non dubitauit
ee. rheloceniang ueinda erebhofnends datdde n re iuris et in gone.
ſclei er vr. ffad.l. acl. uʒ. Marcellus ibidẽ: Zex lex õůõ ſed ironice hoc dieitt.
ſchhtn 6 Enoraduy. cuſanduʒz. Marcellus ibide: niſ atore requirãt: ſed ipie fundator Anxiũ. qꝛ dubitatis ntrũ
ninil Hrscn. iul. r eperüdarum ue äcn nng. guicſem aligutch ex ſuo uoto ob/ Jrenti wwin iteruẽtu
ſun Bec qo ob iudicẽ arbitrumue 5aod cnten, on reſpuatur. Si uero aut muneris prouocadus ſit ſed
ncrzde nnn heneecdd iuben ppaupertas illu aur neceſſitas ren- iuneris nõẽ. c de ſi. ſi qõ
ſi Mé. ex dum uel non mu o uden ihil exigatur ab illo. Hoc ta nes.
nloſigi itẽ eſtimãdã? net: nihil exigatur ah Hoc ta tu. .rriii d, ſiiſ⸗
n enkecclie meltyl duũ:neue ob litẽ eſtimada eiudiciũ en unuſquiſque epiſcoporü me/ a ¶ Inrernẽtu. .xxiij. . iii
in ex.e. veniẽs. ntt ue capitis pecunieue faciendũ uel me erit errins dedicet eccle/ dʒ. S. xly. Bi nern. 3 ſed
a (ex. e. quonia ino⸗ iendum aliquid acceperit: minerit: Prius dedice B nõ yfr ꝓhiberi niſi pactio.nã
ltin niaca. vnde nec an non faciendum al eII ſiam: niſi antea dotẽ baſilice ⁊ ob, noy o7 honorãdo ? loqu?
nin nec poſt põt petiali hodie ex lege iulia linennenglerl ſequiũ ipſius per donationem car 60 rco lfideli⸗
rn quid. vt.s.q.i.eos eriracrdinem unne r uel eétimm tule cõfirmatũ accipiat. NMã non bus yt cõuertãtur. h. Sed tu
Gnl Perdle in n ane erlio Bunern Hac le leuis culpa eſt iſta ſemeritas urſi dieſimontach ſipagano uct
i⸗ pbendas.niſi forte durius prout adiniſerint. /, luminariis uel ſine ſi ubſtantiali heretico detur vt chriſtianuſ
Nenon aſterium ita eẽt ſtimonium publi/ ne nmiani ihi Jỹ* ſi. querelam. ſed vr
Nnan lenne non poſſet ge H der, eſſe poſtulareue ſuſtẽtatione eorum qui ibidẽ ſer Feerwe nr ofſing pecunth⸗
lm idere ei. tuc enj edare ituri ſunt: tanquazʒ domus prius cun “
licn uidere ei. tũc eni cedar uituri ſunt: tanq edimere. ut de pe. di.i. me⸗
Lfht di pollz oiiei ncc probibemr. it.ii. queflio: qng ta Coſecretur eccleſia. IJtem bo echhneſe e auc poſſim. ?
ſtin ). fj. Y Gnt- Anpro igreſ nifacius ur bis rome epũs ſcribit ſilueſter ꝓiniſit oibus mune
rmn eẽt ſimonia:bene re queritur An ecunia oibus carolitãe eccleſie cenobiis. ra quellet baptizari.
W ciperemus re ſi bꝛe ſu monaſterii pecu Ab bis qui ad conuerſionem acj p E Alimẽto. qd dabãt apo
giitan mul poſſeſſiões vñ ſit exigenda uel exacaa .J ci eſtergenengner der Butentuaemaſen,
Deinu ppmt i er lurda⸗ Hocurrn; licitumi a an dconuerſionẽ eſtiui, ßſus prin. qõnis v.ſed illud.
ifnng ſe.ſiquis ppter h. eri utriuſqʒ teſtamẽtiſerie ↄproba cioa iquis a SVIn cõcinne. quia nõ cõpe
lä H tn vr reptobare Legitur.n.iĩ prio libro reguz: tandus. JM fr tit oppoſitioo.
ſifix illa cõſtitutio quoni tur. Teg „ tulirſecuz ſamuelem Uampio mẽtis gffectuf 9 d CAαοorum.i. quia eorum.
ſltet am ſimoniaca. Ppp quod annade fuerat:ĩ tribuſ res chariſſimi ueſtre deſti e ¶ Negabantur. ar. ꝙ ana⸗
Nclint textu pauptati poſ poſtquã ablactatus ne 14 r am tutioni romana ↄopatiatur eccleſia thematijato dʒz dari elemoſy
ſſſant ſit peti pecunia. io. nitulis tribus modiis arie? ſ uobis fortaſſis eſt incognitum: ſʒ na. 5. di. xlij. quieſcamus. xi.
Acuich dicar i. pporg umniad domu domini i ſy⸗/ itori omniũ nõ ĩcognitũ ha/ · iij. quoniaʒ. xxiij. q. iiij. dʒ
anen ſuſic ealnrſimol lo. In actibus vo telnn le bosetornnint ar ueſtre qucd 3. ſed illud de iam catholics
n Lt vi explſe dico. — ltitudinis creden et. . q. i. ſi cupis. ſed Z. v. q.
brrſt expile itur:quod multitu 1 ſponſü de xxvi.q.i.ſi cup v. q.
re ðᷣcre.ex ð ſi.quo g . idoneum eſt demus re ponſũ 9 1
ei naälnonkedtor: necalicuid corug ane volandet u teſtiſicor: ipſa quoque me du / v. c. ij.
,ru 12 ¶ ADultitudinis. nec ali 4 LLEs SSõ dditan in a ieptũ.nun/
n erl rin eẽ dicebat bitatio reddit anxiu eptu. m
6 1 Wliter hoe nõẽ anſana mur hei ſinguliuen quam eni inns⸗ Dorhinidiſeipn
nnn ſz allegado di⸗ irpredia ſua: ⁊ põebãt precia los uel eorũ miniſterio c
eert⸗ yex ſʒ . debãt predia ſua:⁊ põebat nele icuru aliquo mu
ice, cit hoc. 3 ſtolorũ. Quo quempiam ad dei culti g
8 1 edes apoſtolorũ. Quo em 1 7
⸗ i Ee as lee ri⸗ nums. 1 ananias dum partẽ ſibi tcede ueelkc bigii ſor
n ß xix.q.iij.ſiqua ere re ſua ſaphira: te de pauperum alim 15 lIU
nt⸗ ier. reſeruaret cum uxo 4 . uoꝛumꝰnulli cuiuſ
ger. j icnonis accepia ãte pe cinne Pponat quoꝛum nn 6
ochen e shnß ſuniamaledicnonis nqʒ profeſſionis eẽtuictualia ne
d debeat quis cõica/ des apoſtoli cecidit mortuus. . cunqʒ Pr. idẽ quod
. ſ Dincifani . abaturꝰ. Scimus equidẽ q
4 ta reuocar.j. de pe. Hinc liquido apparet: quod iĩ ga cums C. 4
il di. iij. ſut plures. xx Ceſa, monaſteriuh ſuadebẽt of oẽdatum optimũ ⁊0 donum Per
ie ii. q· iij. ſt g opes.
N 6

LCau.
ſic intellige ſoquẽtia. c. cũ. ſ. male diſpeſat . xij. .i. lli qui.

& Paetio. non remonetur niſi pactlo inhoneſta. nã honeſta nõ remonet᷑. xx

iij. di. ;

ſy. ð. di. c. in ea ſynodo. ar.xviij.q·ij. eleutberius.extra de preben. ſi

gnificatum. xvi. q. vij. per laicos.s.di.lix.hoc ad nos:vij:q.i. mutationes.

nõ. viij. q.iij. in ſumma.

b Coõuentio. nomen cõnẽtionis generale eſt. fl. de pac. l.i. F. ij

cPoſtmodum. ar. ꝙ licet
poſt quod non licet an: ut.ſ.
viij. q. iij. talia. 7.c. artaldus.
ar. quod nõ licet ãte nec poſt
vt. 8. e. q. i. eos ad fi. ꝙ licʒ
anñ qð nõ poſt: ui.̊. di.ilij. in
ſſtis.ij. q. vi.quotiẽs epi.⁊.x⸗
iij. q. ij. dilectiſſimi. S. e. q.i.
eos Z. So. ibi ex pactione da
tũ fuit ꝗcquid datuʒ fuit:hic
nero ex mera liberalitate uel
gratia ſubſidij ↄceditur io.
d Subſidij. nel honoris: vt
ſ. e. q. iij. ex multis. 7.ff. ma.
ſi remunerãdi. ⁊ certe hoc ca
ſu idẽ eẽt ãte Palt. ſed hoc
fit hic ꝓpter pᷣſuptionẽ vita/
dã.⁊ H ſoluit ↄrium. S. e.q.i.

eos.ſʒ ex qno ambitio pceſſit
2 petitio pecunie nocere cer
te debnit etiã poſt. uel gratia
ſubſidij debuerũt ꝑcipere:ax
ſ. e. ſicut epiſcopũ ĩ fi.a prio
ſenſu.
g BG Zenninil:. archi⸗
L iaconus cum exami⸗
nat vocãdo ordinãdos.xxii/
ij. di. qñ. .
ſVoceʒ.i. lectionẽ euã eli⸗
cã:er̃ de ſimo.c.i.⁊ ar.i ſupe
riori palea.F. re la L7.
g Calamũ.i. ſcriptura qua
ordinatus recepit ab ordina
tore. ne dubitet de eius ordi
natione: vt. ſ. ij. q. i. legum. H
oli. h. uel R itelligit: cũ hʒ ſa/
lariũ de publico glias depu⸗
tatũ.H̊ tñ dico ꝙ ĩ collatione
ordinis ñ ẽ diſtiguẽdũ an ha
peat ſalarium uel nõ.nã dicit
ꝙi collatione ordinis nec ꝓ
labore nec Decpar dʒz aligd
recipere: ſed eps ꝓcuret ita
ꝓt ſine muneris alicuius acce
ptione ſcribatur: nec tenetur
lex:ĩ anẽ. de ſãctiſ.epi.ꝭ·iiij.
col.ix.

pEx ambientis. vbi enim

cã nõ adeſt viciũ ñ iputatur.
Aunctoritate. cõnerſiouẽ.i.
fidẽ ⁊ cultũ dei.lxi.di.ꝭ. his
omnibus.
C Op
xit nibil exigẽdũ ab igreſſu⸗
ris:q.d. idifferẽter oẽs ðᷣbẽt
ſuſcipi nt paſcãtur de rebꝰ ec
cleſie:exceptis talibus de g⸗
bus loquit᷑ ĩ capitulis ſequẽ/
tibnus.
1 O Iduas honora.que ð
bẽt ſumptibus eccleſie
ſuſtẽtari. ⁊ nidua qũqʒ dicit
gque nirũ nõdũ habuit. ff. de
Ee alu. .Fictnan.
m ¶ Vidue.i.q ſicut a niris:
ita c a rebus æ amore mũdi
ſũt deſtitute:nõ recipiatur ut
ſuſtẽtentur ſũptibus eccleſie:

niſi ſua dẽt eccleſie. xij. q. i. il /

li. S. di. xlij. F. i.. di. xlvij. ſic.
n ¶Sufficiat. ar. ꝙ nõ tene
ant᷑ canonici ſuſcipere aliquẽ
nltra ꝙ ſacultates eccleſie ſuf
ſiciũt. ⁊ de cõſe. di. i. ẽs. ⁊ e
de iſti. c. i.xxi.q.i.quoniã qc
quid.
9 LCericos. accipiũt.⁊ ĩ
alios uſus ↄnertũt.⁊

nitur. ad id qð di-

Ectũ de ſurſũ ẽ deſcendens a patre

luminum apud quem ⁊ a quo bo/

ne uoluntatis donũ accipit: qui ſã

cro deliberationis arbitrio gratis
deo ſeruire diſpoſuit. Reſtat ergo
ut qui ꝓ aliqua eccleſie ſuſcepuo/
ne munus accipit donũ dei quoda
parre luminũ deſcẽdere debuit uẽ
dat:munus ãatlargiens ipoꝛtunus
emat:quid at de diuĩ doni uẽdito/
ribus uel emptoꝛibus cõſequatur
ↄcludi neceſſe nõ ẽ. Canete ergo
fratres quã ſit ambiguũ quod peti
ſtis ↄſiliuʒ quod quidẽ ſecũdũ ue
ſtre uolũtatis ꝓpoſitũ nulla ĩueni
mus rõe ↄfirmatũ: uerũ tamẽ ſi ue
ſtreneceſſitati adeo ẽ opportiunus
quẽ reperiſſis: dũ tamecn oĩs abſit
pactio oĩs ceſſet ↄuẽtio nullaque

ueſtre eccleſ ie fiat diſtractio:acce/

dar gratis: deo ſeruire ĩcipiar: ſui/
que regiminis deuote geſtet obſe
quiũ:a poſtmodũ uos quaſiſub/
ſidiigratia aliqua ſue eccleſie mu
nera largiri fratrũ ſolatio romana
permittit eccleſia. Ande urba

nus papa.
De eodem. PSalea.
Allus abbas preciũſume
re uel exigere ab eis qui ad
ↄuerſionẽ ueniũt: aliqua pacti ob
ſeruatione uel occaſiõe preſumat.
Regulã ãatiquam ſequens nul
li unquã de ordinatiõibus aliquid
oĩo accipiẽdũ eẽ ↄſtituo: neqʒ ex
datione pallii neqʒ ex donatione
cartharũ:neqʒ ex ea quã noua per
ambitionẽſimulatio iuenit appel
latione paſtelli:quia.n.in oꝛdinan
do epiſcopo põnſex manũ iponit:
euãgelicã lectionẽ miſter legit.cõ
firmarionis at eius epiſtola nora
riuſ ſcribit. ¶ Itẽ gre. i regiſtro:

Ab oꝛdinando non debet aliquid

exigi: ſed nec uoltarie oblatare
ſpui oz.
Dr epiſcopũ nõ decet ma/
nũ qua iponituẽdere:ita mi
niſter uel notarius nõ dʒ ĩ ordina
tione eius uocẽ ſuã uel calamũ ue
nüdare. JIs aũt qui oꝛdinatus fue
rit:ſi non ex pactio neqʒ exactus ac
peritus poſt acceptas chartas et
pallium offerre aliquid cuilibet ex
clero gratie tãmimmõ cã noluerit:
boc accipi nullo mõ ꝓhibemus:
qꝛ eius oblatio nullã culpe macu/
lã igerit:que nõ ex abiẽtis petitio
ne ꝓceſſit. Auctoꝛitate bonifa
cii patẽter oſtẽdit᷑: quod ſicutnul/
lus precio ẽ iuitãdus ad cõnerſio/
nẽ: ita nulli pecunie iĩteruẽtu eccle
ſie largiri oʒ igreſſũ. Auctoritate
uero gre. dat itelligi quod pro in
eſſu eccleſie nõ lʒ pecuniã exige
re:ſed ſpõtanee oblatã licet ſuſci/

p ¶Sacrilegiũ.ar. ꝙ ſtipẽdia eccleſie nõ ſũt dãda his quibus
ſufficiũt: vt.xij.q.i.illi qui.ex de ſi.cũ ſit romana.nec vlla ereleß⸗

ca. ar. Z. xij. q.ij. charitatẽ. ff. de re. iur. ſm nãm Solu. quod bic dꝛ

exhortatio ẽ nõ pceptũ.uel de hisloquitur qui occaſione patrimo

pere. Itẽ opponitur illud apo
ſtoli ad rimotbe. Se eodem.
0 Iduas honora que uere ui
due ſũt.que ãt nõ ſunt uere
uidueꝰ.i.que ſuis uel parẽtũ opi⸗
bus ſuſtẽtari poſſũt:nõ recipiãtur
ut eccleſia ſufficiat his que uere ui
due ſunt. ¶ Itez bieronymus ad
damaſum papm.
Qui ſumptibus propriis ſuſten/
tari poteſt ab eccleſia ſtipendia nõ
accipiar.
C LZericos ãt illos cõuenit ec⸗
cleſie ſtipẽdiis ſuſtẽtari: qui
bus parentũ propinquorũ nulla
ſuffragãtur bona. Qui ãt bõis pa
rẽtũ ⁊ opibus ſuis ſuſtẽtari poſſũt
ſiquod pauperũ ẽ accipiũt ſacrile
gium profecto ↄmitcũt: a per abu
ſionẽ taliũ iudiciũ ſibi mãducãt ⸗
bibunt. ¶ Item ꝓſper in li. de cõ
remplatiua nar. .
Zubus ſuaſufficiut: eccleſie ali/
mẽtis non ſuſtentenmr.
Aſtor eccleſiel his quibus
ſua ſufficiunt non dʒ aliquid
erogare.quaãdoquidẽ nihil aliud
ſit habẽnibus dare quam perdere:

nec illi qui ſua poſſidentes dariſi

bi aliquid uolũtſine gradi pecca⸗
to ſuo unde pauper uicturus erat
accipiunt. De clericis quidẽ dicit
ſpũs ſcũs.peccata populi mei co/⸗
medũt. ſed ſicut nibil babẽies ꝓ
priũ non peccata ſed alimẽta qui/
bus indigere uidẽmur accipiũt: ita
ſſeſſores nõ alimẽta quibuſ abũ
dãt ſed aliena peccata ſuſcipiunt.
¶ VUerũ his auctoritatibus ꝓhi/
bẽtur ab eccleſia ſuſcipi nõ illi qui
quõdam fuerũt diuites ſed poſtea
oĩa reliquerunt: ut petrus ma/
theus paulus: aut pauperibus
diſtribuerunt ut zacheuſ: aut eccle
ſie rebus adiunxerũt ſicutilli pre/
dia ſua uẽdẽtes põebãt precia ãte
pedes apoſtolorũ ur eẽntillis oĩa
coĩa:ſed illi quiĩ domibus parẽtũ
reſidẽtes uelſua relinquere nolen
tes eccleſiaſticis facultatibus pa
ſci deſideꝛãt. ¶ SDe quibus in eo
dem li. proſperi ſubinfertur.
Aui ſua relinquere non uult:non
debet ſũptibus eccleſie ſuſtentari.
Daus ppter hoc ſua relique
re nõ uult ut hẽat unde uiuat:
ut quid accipitunde rõnez reddat
ut quid de peccatis aliẽis ſua mul
tiplicat. Ideʒ. nõẽ meü dicere
quale peccatum ẽ qui cibos paupe
rum preſumendo ſuſcipiunt qui ec
cleſiam quam iuuare de propiis fa
cultatibus debuerant:ſuis expen
ſis inſuper grauant: ꝓpter bocfor
taſſis in cõgregatione uiuentes ne
aliquos pauperes paſcãt: ne adue

nij amplia di quod

hnt ſe a dininis ſub
trahũt obſegis: qui

bus ſe abſẽtatibus
dãdũ nõ ẽ. uel hic ð

rta pauperibus
bita a dari ꝓhibet

abũdãtibus.panis

n. egentiũ ⁊c.vt.ſ.

xiiij.q.v.c.ij.⁊ iſũ⸗
ma.ſi abũdãtes de
bonis ecclie ſuſcipi
unt ſiue abſẽetes ſi⸗

ne prefẽtes ſüt. ñ
dʒz eis denegari poꝛ

tio:quia nemo cogi
tur ſuis ſtipẽdiiſmi
litare: mortaliter tñ
peccant pᷣſerti ſi ex
cupiditate ſua reſer
uãt. j. e. F. uerũ. cuʒ
c. ſe.
Aſtor eccle⸗
ſie. paup. pa
nis egẽtiũ vita pau
Er F. ꝗ fraudat il
ũ hõ ſanguinis eſt
vt. ſ. xiiij. q. v. c. ij.
iij. g.i.nulli.

r ¶ VNerũ.ſuſcipi.i.

ſuſcepti alimentari
nõ.n. tantum de ſu
e loquitur.
Petrus. nõnide
turↄpetere exẽplũ
de petro ꝗ fuit pan
ꝑ piſcator:⁊ ita reli
quit paupertatẽ tã
tũ ꝓter amorẽ dei
⁊ ſic faciũt multi tẽ
larii hoſpitalarii
hodie ⁊ q̃ſi oẽs reli
gioſi: ſed petrus ſe
ipſũ abnegauit.

1

t Iquis. ut qd

9 vii.q.i.expe/
dit.xxiii.q.vii.ꝙ at
xii. q.i. illi. aũt. 5. i.
n ¶ Alienis.i.obla⸗
tis ꝓ peccatis alio
rum.

—

9 Nä!elut pißa er
pẽſa ſua.ar. aliquẽ
poſſe dare ecclie ðᷣ
ꝓprijs ꝓ ſua ſuſtẽ⸗
tatiõe. h. H ñ ẽ veꝝ:
niſi illð fiat ſine pa

cto:ut ex de ſi.tua.

nec excuſat pauper
tas:ut e.e.quoniã
ſimoniaca.
b Jactãtia. nã no
cet iactatia. vi.q.i.
imitare.
e ¶ Quia pfectiõ.i.
expeditior ad ſerui
Edũ deo ẽ.
d ¶Expoliat. nam
tũc dr̃ ĩeo manere
ſpũs ſanctus:cũ no
lũtariã diligit pan/
ꝑtatẽ. de pe.di.ij.q
rẽdũ. dinites tñ cũ
bonis ⁊c̃.xxx. diſt.
hoc ſcripſimus.
e Acerdos. di
ſpẽſatiõis. ſc
xij.q.i.c.expedit.
f ¶ Accipit.i.accipe
eſent
TBiſpenſat. i. di
Penne debet tam
lbi ꝙ aliis æc̃.
b ¶Paupertbꝰ. qoᷣ
ei licet.xii.q.iij.c.i.
Z. iij.
¶ In domibus. ſ⸗
de cõ. di. v. ĩ oibns.
S.j.xij. q.i. ncceſſa
ria. .ſ. xij.q. ij.no
bis. So. hic loquit
de clericis ĩdigẽtibꝰ⸗
Abus tenet᷑ ꝓnide
re ſicut alijs paupe
ribus.iſti tales acci
piũt ab eccleſia: nõ
qꝛ clerici:ſʒ qꝛ pau⸗
peres.ar.canoniciſ
licere beneficia di⸗
uidere:ut priuatim
perc ipiãt quod in
cõi ſoliti erant hꝛe:
ut di. xxxii. ſi ꝗ vo.

lꝛ ¶ Sacrario.j.xiii.

q.i. F. qꝛ S. ſ. xvi. q.
i.c.pe.⁊ ult.
¶Perciper. xij. q.
ii.charitatẽ.
m Manibns. ſ. x.
q.iii.cauẽdũ. j.xxi.
.i.clericus.

n ¶ Aſus ſũ. ne ea

occaſione pſeudo
apoſtoli acciperent
T ſie ĩ pdicatione ꝑ
ſiſterẽt. nã exquo ni
debant eum nõ ac⸗-
deren ererilcabei
ur ⁊ ipſi accipere.
0C Sloriz qug ba
apud deũ de H
qð nõ accipio.nel ſi

æcciperẽ cũ ſcãdalo

yvelultra q; debereʒ
nel ſi pdicarẽ eo ob
tetu nt acciperem.

P ¶ IKenci deſer

niunt. Et ifir⸗
mi ſerniũt: ex ð cle.
egro. c.i.ff. ð ſta.li.
l.cũ hereſ. .. ſtich⸗

q Meritũ. j. xpi.

q·vii. c.i. . ſed ibi

nientes accipiant: aut ne ſuum cen
ſum quotidianis expenſis minu/
ant.quod ſi aliquid de fructibus

ſuis eccleſie uelut pro ipſa expen

ſa ſua contulerint: non ſe preferãt
inani iactantiaꝰ: illis quos nibil
babentes paſcit a ueſtit eccleſia:
quia ꝓfecto perfectior eſt ille qui
ſe mundi rebus expoliat: aut qni
cum nihil habuerit nec habere de
ſiderat:quã ille qui ex multis que
poſſidet eccleſie aliquid preſtire/
rit ac ſe de eo quod preſtiterit foꝛ/
ſitan iactar. Ecce qui prohibẽ/
mr ab eccleſia ſuſcipi. Ili vo qui
oĩa ſua reliquũtuel pauperibus di
ſtribuũt uel eccleſie rebus adiun /
gunt:a⁊ ab eccleſia laudabiliter ſu/
ſcipiendi ſunt:⁊a eius opibus ſuſtẽ
tandi. ¶ Unde in eodeʒ li. legitf᷑.
Qui ſua relinquunt uel pauperi ,.
bus diſtribuunt uel eccleſie rebus
adiungunt:laudabiliter eccleſiaſti
ca diſpenſant. M
Acerdos cui diſpenſatiõis
cura commiſſa eſt:non ſolum
ſine cupiditate ſed eriam cum la

.

ro recipere. ¶ Item ex cõci.aga
thenſi.

Juxta meritum laboris eccleſiaſti
ciſtipẽdia ſacerdotes diſtribuãr.

Lerici omnes qui eccleſie fi
deliter uigilanrerque deſer
uiuntſtipendia ſanctis laboribuſ
debita ſecundum ſeruitii ſui me/
ritum per oꝛdinationem canonuʒ
aſacerdotibus conſequantur.
Ntem ex concilio urbani pape
habito aluernie.
AVltoruʒ auctoritatibus lu
. ce clarius conſtat quod ab
ingreſſuris monaſteriuʒ non licet
pecuniã exigere: ne ⁊ ille qui exi
git ⁊ ille qui ſoluitſimonie crimen
rgt.
yEd adhuc obiicit᷑ quod
qui ingreſſuri monaſteri
um pecunias tribuunt:

nis ſed participationem ſtipendi
orum eccleſie emũt.Z. emporalia

er go non ſpiritualia ementes ne/
gquaquaʒ ſimoniaci habendi ſunt.

His itaque reſpondermur nõſo

de pieiatis accipit a populo di/ lum qui ſpirimualia ſed etiaʒ qui tẽ

ſpenſanda ⁊ fideliter diſpenſat ac/

cepta quia omnia ſua ant parenti/

bus reliquit aut pauperibus di/
ſtribuit aut eccleſie rebus adiun/
xit: a ſe in numero pauperum pau
pertatis amore conſtituit:utunde
pauperibus ſubminiſtrat:ĩde ⁊ ip
ſe tanquam pauper uolũtarius ui/
uat. Clerici quoque quos paupe/
res natiuitas fecit cuʒ perfectione
uirtutis uite neceſſaria ſiue in do/
mibus ſuis ſiue in congregatione
uiuentes accipiant: quia ad ea ac/
cipienda non eos cupiditas. ducit
ſed uiuẽdi neceſſitas cogit. de tali
bus dicere uidemnr apoſtolus qui
in ſacrario operantur: que de ſa⸗
crario ſunt edant:a qui altario de
ſeruiunr de altario participent
quod niſi hoc de contemptoribug
ſuarum facultatum uellet intelligi:
nunquam ſecutus adiũgeret. Ita
deus oꝛdinauit his qui euangeli
um annunciant de euangelio uiue⸗
re. De euangelio uiuunt:qui ni/
bil habere propꝛium uolunt: qui
nec habenr nec habere aliquid cõ
cupiſcunt non ſuorum ſed commu
nium poſſeſſoꝛes. Quid eſt aliud
de euangelio uiuere niſi laboran/
tem inde ubi laborat neceſſaria ui
te percipere/. apoſtolus tamẽ qui
ſic predicauit euangelium: urne/
ccſſaria ſibi ſuis manibus mini .
ſtraret de ſe confidenter loquitur:
Ego autem nullo horũ uſus ſũ ⸗
quare dixerit ſecutus apparuit di
cens: Expedit mibi magis mori
quam ut gloꝛiam meam quis eua/
cuet. Euacuari dicit gloriam ſi
93: ſi ab eis quibus predicabarno
luiſſet accipere uite remporalis ex
penſam.nolebar quippe in preſen

ii laboris ſui fructum: ſed in fum/

poralia eis annexa precio accipi/
unt uel rribuunt ſimoniaci iudicã
ur. unde malachiaſloquẽs ex per
ſona domini ait. Quis eſt inquit
in uobis qui claudatoſtia a incen
dat altare meum gratuito:non eſt
mihi uoluntas ĩ uobis dicit domi
nus exercimum: ⁊ munus nonſu
ſcipiaʒ de manu ueſtra. Oſtia clau
dere non eſt ſacri muneris officiũ
ſed tantum ſibi adiunctuʒ. Nrẽ
greg. ſcribit uniuerſis epiſcopis
hbiſpanis.
De his qui ſacros ordines mune
rum acceptione diſpenſant.
Adiuĩus dilectiſſmi quod
nos audire oportuit:ſed au
diſſe pfecto non libuir quoſdam
ſcilicet eſſe ſacxorum ordinum pꝛo
feſſores:qui ſub munerum datio
ne uel acceptione dei eccleſias uel
earũ ſibi beneficiauſurpant: quod
quidem ſcelus uos iam non dudũ

gccriter correxiſſe uehementer ad

miramur. Juſte enim uterque cor

ripiendus ẽa aſacte liminibus ec

dleſie ſubmouẽdus:a qui ꝓ eccle
ſie ambitu munera largitur: qui
ut eccleſiam adeat quicquam pre
ſumit accipere. iſte quippe donuʒ
dei emere:hic autem preſumiruẽ
dere.a ſacrilegioꝰ quoqʒ hocfaci
nus nõ diſpar dixerim:cuᷣ id quod
ſpõte ⁊ ſacro deliberationis agrbi
trio gratis fieri debuitſub pecũie
pactione cauſamr. Quarefratreſ
chariſſimi que taliter facra ſunt eu
rioſe refellite: infecta probibete:
ueſtriſque iuſſionibus reſiſtentes
digno anathematis uinculo percu
tere non dubitate. ¶ Iteʒz rotho
magenſi epiſcopo ⁊ gallicis omni
bus epiſcopis.

De bis qui eccleſiauel eccleſiaſti

non propoſium religio

102

ſoluitur. uel meritũ. i. vt pre
ſbyter pluſꝙ alij percipiãt:ut
di.lxxiiij.coſuluit.quod non
ẽ in alia ſocietate.ff. ꝓ ſoc.ue
rum.ꝭS.ſed cũ tres.
Eg adhbuc. Hic de
pingitur. iij. q. an
ſ. ingreſſũ uel pre/
bendas emere ſit
ſimormiacũ. primũ mẽbrũ ex/

pedituʒ ẽ.S.e.prox.q.ſcõʒ ex·

3
peditur hic. Nota ꝙ pbẽda
dicitur qnq; ius quoddã ſpi
ritualepercipiẽdi eccleſiã uel
ipſã prebẽdam. H̊ mõ emere
ſimoniacũ ẽ.qnq; dicũtur ip
ſi fructus prebẽde quos eme
re nõ ẽ ſimoniacũ : vt er ne pᷣ
la. vices ſuas.c. vlt.niſi quis
forte emeret fructuſ ab initio
ſue ordinationis in ipſa eccle
Q. i.
ſia: ut habeat dũ uixerit: ar.

ſ. e.ſiquis obiecerit.⁊.c.ſalua

tor.tũc.n. ita füt ãnexa:ut ꝗ
pᷣuetur officio priuetur ⁊ il-
lis:vt.lxxxi.di.ſiquis ſacer-
dotum.
ſ K Annexa. ar. ꝙ idem iuris
it ĩ uno coherẽtiũ ⁊ cõnexo⸗
rum quod in altero:vn qui pᷣ
uatur officio ⁊ bñficio:ut.&.
di. xxviij.decernimus.S.diſ.
lxxxi.ſiquis ſacerdotuʒ. ⁊.c.
