quan ſancti patres ſalubriter or
inauerunt.ut ſcilicet bini conuen

tus per annos ſinguloſhabeantur

in quibus de omnibus'’ querelis

9

h

i

14

cleſia hʒ pꝛimatũ a dño?æ nõoa
ocilijs.ſʒ dic pꝛicipalifer hũit
a dño.ſcdarioa concilijs.
¶Reuerentiam. DBebet im⸗
peratoꝛ reuerentiam eccleſie
ſz de rebꝰ eccleſie nihil poteſt
diſponere.ut.xcvi.di.bñ. vn
de nec dignitates nec pꝛeben⸗
das dare poteſt. ut.xvi.q.vij.
ſiquis deincepſ.ar.contra.ex
tra de conſue.cuʒ inter.in ꝑte
deciſa.vbi dicitur rex confer/
re decanaſum. ſed hoc foꝛte
ex conſuetudine ⁊ ex pꝛiuile
gio.xxi.q.i.hinc etiam.
¶ Immunis.ſ. ij. q. vij. .. itẽ
cum balaam. in fi. contra ibi
dicitur ꝙ ſimoniacus poſt re
ſtitutionẽ rñder tenet᷑ accuſa
toꝛibꝰ.ſed dic ꝙ pᷣmo fuit ac
cuſatuſ de hereſi ſed cũ appa
rer̃t calũnia accuſãtis.poſtea
fuit abſolutus.ut hic dicitur.
¶Añ tps.qð fieri n debnit.
ut. viij.q.iiij.nõne.ꝭ.illud.

Kk Sinodo.vt.xcvi.di. bñ.

l

n

que inter diuerſos eccleſie ordi )

nes naſci aſſolent iudicetur: acſi

forte ĩter ipſos qui preſunt de ma

ioribus peccatis quod abſit naſci
tur cauſa:que prouinciali exami:

ne nequeat diffiniri: fraternitateʒ

tuam de totius negocii qualitate

Piſcopos. ſue tempus
OBene alel ꝙ qui pus
dignitatem ceperunt pꝛeferẽ
di ſunt alijs.vt.lxxiiij.di.epi
ſcopoꝛum.⁊. lxxv.di.c.vlti.⁊
extra de ma.⁊ obe.c.i.quoni
am ille gradus ceteros ante/
cedit quem laboꝛ ꝓlixioꝛ ⁊ ſti
pendia longioꝛa fecerunt an
teire. ut. C. de offi. magi. off.
le.nemo.sniſi ſi aliquis recipit
dignitatem a pꝛincipe. ille.n.
Di. xyiij.
pꝛeponitur alijs.ut extra de
maio.⁊ obedi.per tuas. ⁊. ff.
de albo ſcri.l.ij.? niſi ſit loco
metropolitani.uel alicuiꝰ ma
ioꝛis dignitatis qui licet ſint
poſteriꝰ oꝛdinati.tñ pᷣponũt᷑
glijs:ut hic in paleaplacuit.
DPiſcopoꝛum. Hic
ititulat᷑.xviij. di.
In pꝛoxima diſt.
. magiſter ondit
ꝓnicialia ↄcilia nihil gñaliteꝛ
pñit ↄſtituer̃ iõ cõſequẽter oñ
ditad ꝗd ſint vtilia.Addit ẽt
quotiens in anno ⁊ quo tem/
poꝛe anni ⁊ cnius auctoꝛitate
ſint celebꝛanda/⁊ ꝙ metropo
litanus nihil ðbet exigere ab
epiſcopis cõueniẽtibus ad cõ

cilium addit de pena epiſco/

pi qui nocatuſad ſinodũ non
venit. In fine dicit ꝙ ifra ſex
menſes debet epiſcopus indi
care ſuis ſubditiſ ea que in cõ
cilio acta.ſunt.

Lonſtituẽdum. 7 ſtud nõ
e

verum:quia epiſcopi bene
poſſunt condere canones epi
ſcopales.⁊ archiepiſcopus ꝓ
uinciales quia quilibet popu
lus ⁊ quelibet eccleſia ſibi po
teſt ſtatuer aliquod ius.ut.õ.
di.i.ius ciuile.⁊.viij.di.que õ
⁊æ.xi.di.catholica.⁊.xij.di. il⸗
la.⁊ de cõſe.di.iij.c.i.⁊ extra

de fer. conqueſtus.ſed de ma

ioꝛibuſ negocijs nõ poſſũt ali
gd ſtatuere.ut hic.⁊.xij.diſti.
preceptis.

o Eocilijs bini h̊ corri-

git. ſ. e.quoniã.⁊ ex ð accuſa.
ſicut olim.

p Be oibꝰ.ad eoſ ſpectãtibꝰ
q Ordines.i.laicos uel cle/

DI

ricos.loquitur pꝛimati nel patriarche. . .
C Aletropolitanus. nota ꝙ in magnis negocijs ſemper conſulet archiepns
fuum pꝛimatem. ut hic.⁊. xv.di. de perſona.⁊. vi.q.iiij.ſi inter epiſcopos.⸗ tẽ
habes hic ꝙ pꝛimas non debet intereſſe concilio metropol.⁊. xcii.di.c.pen.⁊

pꝛecedentia.nam ſiquis ab hereticis per violentiam tractus fuerit
⁊ per menſem ſteterit cum eis preſumitur non tractus.ut.i.q.i.con
ſtat. Item ar.contra pꝛelatos ex vicijs ſubditorum ⁊ contra magi⸗/
ſtros ex vicijs diſcipuloꝛum.ut.xxviij.di.pꝛiuſquaʒ ⁊.xxii.q.ij.qð

xi. q.i.ſi clericus aduerſus.
bInſtruere. ergo iudex a
quo appellatur. poteſt inſtru
ere indicem ad quem appella
tur.⁊ eius cauſam quare non
recipit eius ap.⁊ exemplum
ſibi reddere debʒ.ut.ff. ð ap.
recipi.ſciendum. non tamen
tanquã teſtis.ut.ij.q.vi.ſtatu
endum.
e LP Abeatur. dies quadra

ꝙ poſt tertiam hebdomadaʒ
paſche.ſed iſte canon pꝛeiudi
cat illi:quia iſte canon pꝛeiu/
dicat illi: quia iſte canõ eſt ni/
ceni concilij uel loquitur ſᷣm
diuerſas conſuetudines.xvi.
di. c.ſexta.ver.pꝛima.
d ¶ Simultatibus. Simultaſ
eſt odium pꝛiuatum.lxv.diſt.
c.i.
e ¶ Circa tempus.idibus o/

obꝛis.ut.ſ. c. ſe.
f Ropter. admoneant

ii.conuocẽt uel ꝓpꝛie
⁊Z ſic eſt ar.ꝙ moꝛa poteſt pur
gari licet certus dies ſit appo
ſitus:alias quare admonerẽt
ſic. j. e. di. quoniã.⁊ extra de
conceſ. pꝛeben.⁊ ec.non va.
quia diuerſitatem.⁊. ff. de pe/
ricu.⁊ com.rei ven.l.i.ꝭ. licet
guteʒ. ar. contra extra ð elect.
cum in cunctiſ.ar.contra.vij.
g.i.pꝛeſentium.⁊.xx.q.ij.pu
ella.⁊. C. de contrahẽ.ſti.ma
gna.⁊ extra de do.⁊ contu.cũ
dilecti. So. vbi dies pꝛefigit

a canone moꝛa põt purgari.ſe

cus ſi ab hoie pᷣfigit̃ dies.ar.
ff. de ar. ſi cum diel. §. vlt. . l.
celſus.io.Sed hoc non ẽ ve⸗
rum vt extra de ſup.neg.pla.
licet vbi dici videtur ꝙ moꝛa
purgari non poſſit. ſed certe
nona decre.dicit ꝙ in ſolutio
ne penſionis moꝛa intra bꝛe/
ne tempus poſſit purgari. ut
extra de locato.c. vlt. ſed illa
loquitur in alio caſu q; decre.
licet uel dic ꝙ illa coꝛrigit de⸗
cre.licet.b.
g C Idibus. Hoc falſum vide
tur.quia idus ſemp eſt in.xiii
die uel. xv. ſᷣm ꝙ none prece
dunt.ſi enim mẽſis habʒ.iiij.
nonas ſunt idus in.xiij.die.ſi
yero ſex nonas ſũt in.xv. die
⁊ ita iduſ nunqᷓ;ᷓ ſunt in.x.die

geſime. In ſeq. c. dicit᷑

metropolitanus curabit ĩſtruereꝰ
ut ſi coraʒ poſitis partibus nec tuo
fuerit res ſopita iudicio:ad noſtrã
cognitionẽ quicquid illud eſt trãſ
raran (a Idem ex niceno conci
io.
Quo tempore cõcilia epiſcoporũ
ſunt celebranda.
Abeatur ſemel conciliuʒ an
ftẽ dies quadrageſime:ut oĩ/
buſſi que ſunt ſimuliatibus ampu
tatis mundum ieinnium ſolenne
deo poſſit offerri.ſecundum uero
agarur circa tẽpus autũni. ¶C Itẽ
nhocen concilio.
d morum correctionem ⁊ cõtro
uerſiarum diſſolunionem bis in an
no epiſcopale concilium fiat.

P NRopter eccleſiaſticas cauſaſ

que exiſtunt ↄtrouerſias diſ
ſoluendas ſufficere nobis uiſũ eſt
bis in anno per ſingulas prouinci
gas epiſcoporuʒ conciliũ fieri. Se
mel quidem poſt tertiã hebdoma
dam paſchalis ſolẽnitatis:ita ut in
quaria hebdomada que ſequit᷑ ⁊ ĩ
medio temporis inter paica pen
tecoſten conciliuʒ compleatur. ad
moneant aũt cõprouinciales epõſ
hi qui in amplioribus ciuitatibus
.i.metropolitanis degunt¶¶ Se
cuudum uero concilium idibus o
ctobris habeatur: qui d;es apud
grecos bhyberperiti menſis deci/
mus inuenimr. In ipſis autem cõ
ciliis ⁊ preſbyteros ⁊ diacones pᷣ
ſentes eẽ oportet:a oẽs quotquot
ſe leſos exiſtimant ſinodicã ex/
pectare ſniam: nec liceat aliquibuſ
apud ſemenpſos concilia ſine me
troplitanorũ ⁊ epiſcorũ conſcia ⸗
conſenſu facere:quibus ⁊ de om/
nibus cauſis conſtat eſſe permiſſũ

iudicium. ¶ Item ex conci. laodi

cen. L
Semetipſos accuſant: qui uocati
ad ſinodum uenire contemnunt.
On oʒ uocatos epõs ad
ſnodũ ↄtẽnere uenire:ſ adi

ait. liij. di.legẽ.xij.q.ij.quatuoꝛ.xliiij.di.multiſ.xxxiiij.q.i. cũ ꝑ bel

re debere ⁊ aut docere aut doceri
que ſunt ad eccleſie ceterorumqʒ
correctionem utilia quod ſi con/
tempſerit ſeipſos uidentur accuſa
8 —
reniſi forte ire non poſſint. C Itẽ
ex concilio calcedonen.

Corripiantur epiſcopi qui ad con
cilium uocati nenire recuſant.
Eruenit ad noſtras aures qð
in prouinciiſconſtituta epiſco
porum concilia minime celebren
tur. hoc ex eo probatur quod mul

te que correctione opuſhabent ec

cleſiaſtice res negligantur. Statu
it hec ergo ſancia ſinodus ſecun/
dum regulas patrum bis in anno
in unum conuenire per ſingulas ꝓ
uincias epiſcopoſubi ſingula que

emerſerint corrigantur. Qui ue/

ro noluerit conuenire epiſcopi cõ
ſtituti in ſuis ciuitatibuſ:⁊ hoc ma
xime cuʒ ſui corporis ſanitate ſint
conſiſtentes cum etiã ab omnibuſ
aliis urgentibus neceſſitatibus ⁊
inexcuſabilibus negociis ſint libe
ri.licere eos fraterne charitatiſ cõ
motionibus corripi. ¶ Item ex
concilio.vii.ſinodo.

Canonicis ſubiaceat peniſmemro
politanus qui ſaltem ſemel in an/
no celebrare concilium negligit⸗
CO. UMoniaʒ quidem regula eſt
que dicit bis in anno per ſin
gulas prouincias oportere per cõ
uentum epiſcoporum regulares ĩ
quiſitiones propter fatigationes ⁊
ut opportune habeantur ad iter a-
gendum hi qui congregandi ſunt:
diffinierunt ſexte ſinodi ſancti pa/
tres omni excuſatione remota oĩ
bus modis ſemel in anno fieri 7
de prauata corrigi. Hunc ergo
canonẽ a nos renouamus: ſi quiſ
quã princeps inuentus fuerit hoc
prohibere: communione priue/
tur. Si quis uero metropolitanuſ
hoc neglexerit agere abſaʒ neceſſi

licam. 2. L. de ad-
ul. hi qui.

pMeceſlitatibus
que neceſſitas excu
ſet. habes de ↄſec.
di.iiij.hi qui. Item
ſiquis ꝓpter tempe
ſtateʒ uel flumẽ: uel
qꝛ uocatꝰeſt ad teſti
moniũ uel ad digni
tatẽ:uel ſi incipit ab
eſſe cã reipubli. uel
ſi domeſtico funer
impedit᷑.uel ſi maiꝰ
negociũ ipᷣm trahit
excuſat᷑. ut. ff. ſigs
cau.l.ij.S.i.⁊.ij.⁊.l.
iiij. ⁊.ff. ex quibus
cau.maioꝛes. itẽ hi
uel ſi ad maius tri-
bunal vocatus ẽ. ut
ff. de re iudica.con/
tra pupillum. 5. is
qui eodẽ.iteʒ timoꝛ
hoſtiũ.extra de ap/
pel. ex ꝑte.
ꝗ —O Voniã gdeʒ
regula. Illo
no.ꝙ cũ hec ſinodꝰ
velit coꝛrigere anti⸗
quã ↄſtõnẽ facit mẽ
tionem de ipa. ⁊ ſic
eſt hic ar. ꝙ vna cõ
ſtitutio non reuoce
tur ꝑ aliã niſi faciat
mentiõem illiꝰ. ſic ẽ
in reſcriptis.qꝛ alit
non videt᷑ papa ex
certa ſcia riũ ↄſti/
tuere. ſʒ h non dico
uexꝝ ⁊ iʒ ĩ reſeriptis
⁊ pᷣuilegijs requira
tur ꝙ fiat mentio p
oꝛũ ad h ut poꝛa re-
nocẽt᷑:non tiñ eſt ita
in ↄſtõnibꝰ? h ideo
qꝛ ↄſtõ ꝓcedit ex li
bero motu dñi pa⸗
pe.⁊ qꝛ oĩa iura bʒ
in ſcrinio ſui pecto
ris.ut. C. de teſta.
oium. Itẽ ⁊ eſt arg.
ad h̊ extra ð cogna.
ſpi. c. i. ſimiliter i te⸗
ſtamentis non reg⸗
rit᷑ ꝙ fiat mẽtio pᷣo/
ris.qꝛ teſtamẽtũ ꝓ

nerum eſt apnd nos:ſed apð
grecos bene eſt in. x. die.di- DUẽG G
cunt quidam ꝙ idus quãdoqʒ dicitur large.nut hic.ſ.totũ illud tempuſex quo
poſt nonas ſtatim incipiunt computari:ut cum dicitur.viij.idus.vii.iduſ⁊ ſic
de inceps. nam in pꝛin. menſis dicitur calende. deinde. iii. uel. xi. nonas dein

de terminatis nonis dicit.viij.idus ſeptio idus.quare ergo dicitur ꝙ ſit deci

mus.ſed dicas ꝙ hic nocat hoc noie i

us quẽlibet diem qui eſt inter illos dieſ

qui dicũtur idus. nõ vltimũ diẽ illoꝝ qui ꝓprie ⁊ abſolute dicit iduſ.alia expo

ſitio que fit hic non ualet.

h Hyberperiti men ſis.i.octobꝛis.

i C Et oẽs.⁊ ꝓ.i.alias ſi oẽs de

bent cõnenire de ꝓuincia.quare eps reſeraret

eis oĩa ea que fierent in ſinodo.ut.ſ.c.decernimus. —
k Cocilia ꝓnincialia. qꝛ quilibet epus irrequiſito metropolitano põt facere
concilia epiſcopalia.ut.xxxviij.di.quaãdo.
¶ Cauſis.que ad ſtatum ꝓuincie ſpectant.

On oportet doceri. Nicet enim non debeant indigere doctrina. ut. i.q.

niepnenierbus. iamen diſcere debent.xxiiij.q.iij.ſi habes.
n Accuſare.i.debent excõicari.nt.ij.q.vi.quiſquis pꝛelaſus.
6 Eruenit. ꝙ multe ar. ꝙ per ſequentia intelliguntur ? preſumuntur

lege buat. xiij. q. ij.
HW è c. fvlt. niſi in duobuſ
caſibꝰ. ut ſi ſit teſtamẽtũ factũ ĩter liberos.nt.C. de teſta.l.hac oſul/
tiſſimia. 5. ex ipfecto.⁊ auc. int᷑ liberos.⁊ niſi ipe teſtatoꝛ legẽ ſibi te/
ſtãdi dixerit: cũ dixẽit ſi fecero alid teſtamẽtũ ñ naleat.qꝛ te faciẽdo
ſʒ oʒ ꝙꝓ faciat mẽtiõeʒ de pꝰ.ut.fl.ð leg.iij.ſiquis in pn.i ↄcilijs autẽ
ãtiꝗꝰ obtinet ſi ẽ potioeis auctis.ut.l.di.dno ſcõ in 1 io. veꝝ ẽ ꝙ in
reſcriptis cõtinet᷑.ſq̊ oium factoꝝ hr̃e memoꝛiã potiꝰẽ diuinitatis iỹ
hũanitatiſ.C. de vete.iu.enu.l.ij.ꝭ.ſigs:nec pᷣſuit᷑ papa ex certa ſcia
indulger ꝑ ſm reſcpᷣtũ poſt pᷣmũ ſuꝑ eodẽ.ſʒ pᷣſi ũit ꝙ h faciat imme
moꝛ poris.er de of.dele.ex ꝑte.ipᷣm eni fallit obliuio.xxxiij.di.pte/
rea.ſʒ ut tãgit᷑ in gl.io.ipᷣe hʒ nel pſumit᷑ hr̃e oĩa iura in ſcrinio pec/
toꝛis ſui.in legibꝰ ⁊ ↄſtonibꝰ ↄtinẽt᷑ iura ⁊ poſterioꝛ tollit poꝛẽ lʒ nõ
faciat mẽtiõem de ipſa. ff. de le.nõ eſt nouũ. In teſtamẽtis aũt alia ẽ
rõ ne libertas ſupmi indicij infringat᷑qð eẽ nõ qʒ.ff. ꝓ ſocio.cũ duo
by. ð.idẽ rudit.qꝛ nihilẽ qð magis hoibꝰ debeat᷑ ꝙᷓ; ꝙ ſupᷣme volũta
tis liber ſit ſtilꝰ:⁊ libeꝝ qð iteꝝ nõ reddit arbitriũ.C.de ſacroſanc.
eccl.l.i.i fi.ſʒ in duobꝰ caſibꝰ ſup nõtis in glo.io.ẽ ſpãle.bar.
C ¶ Excuſatiõe.friuola. Naã rõnabiles exceptiões ſemꝑ admittũtur

XVNI

vt extra de offi. dele ex pDrte.
9 Cõione.no.pncipes poſſe excõicari.quod verũ eſt etiam a ſacer
dotibus.ut.j.di.xcvi.duo ſunt.xi.q.iij.ſi aũt nobis.⁊.C.ybi ð cri.
agi. opoꝛtet.auc.qua in pꝛouincia.

a ¶ Ael vi. videt᷑ ergo ꝙ

terim fit contra ipʒ
ꝙ retractari poſſit

aglicuius aliquis no
venerit ad iudiciuʒ

ſi aligs ꝑ vim detineat᷑ ab aliquo ⁊ aligꝗd in-

his que defert epiſcopus ſecũ ſiue
iumentũ ſiue aliquam ſpeciem ex/

15

excuſat leuis febricula ueluetus quartana.ut.ᷣff.ð edił.edic.l.i..ſʒ ſciẽdũ.

h KLitteratoꝛie.uel etiam per certum nũcium cui credi poſſit.ut.xcvij.di.no

biliſſimus.extra de offi.dele.pꝛudentiam.extra de reſcrip.ex parte ⁊.c.ſciſci

tatus.

Aſqʒ ad proximã ſinodum a com
munione abſtineat:qui a metropo

iBationem. Mõ non ſufficit dicere ſe non poſſe uenire niſi rationẽ impedi

menti aſſignet. ſic extra ð of.
& po.iudi.dele.prudẽtiã.⁊ de

iüllud. Idem eſt ſi ꝑ tate uel vi ſeu aliqua rõnabili oc- eſſe contempſerit: reſcrip.ſciſcitatus.⁊ illã cãm
dolum alteriuſ non ſione:canonicis penis ſubiaceat. Jquis autẽ ſinodo adeſſe ne ꝓbabit.im.iiij. q.v. quiſquis.
Peniat. NN ertra del dum autẽ ſinodus agit᷑ ſuper cano glexerit:uel cetum fratrũ ante n ſe rp vni teſtem eã poteſt
nnegleſi r inen nicis ⁊ euagelicis negocis: opor quam concilium diſſoluatur creli (hnattone lteerge ksce
legit. ff ſiqniſ euut. tet cõgregatos epiſcopos in medi erit eſſe deſerendum. alienum ſe minte. reſti. ex lriſ. io. Sʒ cer
l. ij. F. vlt. ⁊. ff. de eo tatione ⁊ ſolicitudine ſieri cuſtodi afratrum cõione agnoſcar. nec euʒ te credo hoc eſſe ſpale vĩ vni
quem factũ erit endorum diuinorũ ⁊ uiuificãdorn recipi liceat niſi in ſequẽti ſinodo teſti credatur cuʒ ſuo iuramẽ
l. vl. vbi dicitur ꝙ ſi domini mãdatorũ. ¶ Porro nõ fuerit abſolutus. ¶ Item exocil. to.io. HD
per dolum aut ꝑ viʒ habet metropolitanus licẽtiam ex ſecundo agaten. KkC. Cõione. videt᷑ ꝙ aliquis

põt eſſe excõicatus in vna ec⸗
cleſia ⁊ noñ in altera.ut hic.⁊

onfeendar el⸗ perendi: quod ſi boc egiſſe conui,/ litano uocatus abſqʒ graui neceſſi in dl an ade ee
cõtra ipm impedẽ cius fuerit: ſoluat quadruplum tate ſinodo adeſſe neslexerit. ſed dic ꝙ iſte non eſt excõica⸗
tem. ſed dic ꝙqq non ¶ Nem leo. iiii. .—. B3 epiſcopus metropo.ad cõ⸗ tus.ſed cum alijs epis nõ cõi
reuocatur ipſo iure Non cogãtur preſb teri ad ſacra prouinciales epiſcopos epiſto cabit:qꝛ nõ veniet ad negocia

ſed per in integ. re⸗

nitur pena cõcuſſio
nis:ut.xxiij.q.i.mi
litare. hic ſignat᷑ cõ

concilia eulogias deferre.

qʒ alia grauiori neceſſitate impedi
unmr: cõperenter occurrãt. quod
ſi non poterint occurrere:excuſati

collectam a ſcholaribus vt libentiꝰ ueniãt ad ſcholas.ſic.i.q.i. bapti
ʒandis ⁊.c.placuit ver.vnuſquiſqʒ.i.q.iij.vendentes.
e ¶Keſpuende.ar.qꝙ quedã licite poſſumꝰ⸗ recipere:que tñ petere p

las direxerit:in quibuſ eos aurad

1 altercationum ſolutioneſ be
ne paticu per ſingulaſ prouincias
bis in anno conciliũ fieri: conuo⸗

ipſoꝝ uel ad conſecrãdu epᷣʒ

eue i — inde, 1(8, Eeulogiis ad ſacra concilia ordinationẽ ſummi pontificis aut 1 Ngse opug abbatẽ boci
tentoꝛ non eſt ſoluẽ deferendis nihil inuenimus ad ſinodum inuitet poſtpoſitis oĩ O telligi põt de abbatibuſ
do.extra de reſtitu. a maioribus terminatmʒ: ſed ſicut bus excepia graui infirmitate cor ciſtercien. oꝛð.ut extra de ſta.
ſpo. olim. unicuiqʒ preſbytero placuerit.nã voris ac preceptione regiaad cõ⸗ mo. c.i.niſi ꝓ crimine enoꝛmi
b &Qnadruplum. ſi cõſtitutũ fuerir aliquid illo tem /· fſuimtam diem adeſſe non differant xi. q.iij. puilegiũ ar. e de pꝛi⸗
Ar. ꝙ clerici pnt pe/ pore bęnedictiõis afferre: forſiti quod ſi defuerint ſicutpriſca cano ui. tuaꝝ. ſed alij abbates de⸗-
cunialiter puniri S minus libenter ad ſinodũ occur/ num auctoritas precepit:uſqʒ ad bent venire ad concilium. ut
Nrite g. Vij nil. rerct: ⁊ magis uenire obrecrabuũt proximã ſinodũ acharitate frarri xiij d. i. abbates a ba,
ij oitfimiutt ec. ſi que non ſunt ut arbitror rõnabili/ eccleſie priuẽtur communione. be rriiſcl.. ſ am ha
gs deiceps. ⁊. xxiii. ter requirende:neculiro delatere Irem ex conci. wron. m ¶ Iquis auteʒ. antequã
q. v. ð liguribꝰ. arg. ſpuẽde. C Itẽ ex ↄci.carthag· iiii. Cõione priuet᷑ epiſcopuſ qui a me B ſic. ſ. de conſe. diſtin. i.
comtra extra de p⸗/ Sine graui neceſſitate epiſcopus rmopol. uocats ad ſinodum ueni omnis.xi.q.iij. certuʒ
nis licet. ſed dic ꝗ ad ſinodum ire non tarder. re contemnitt. nMini in ſequenti. ſic ergo
dpem ſphalieſt Qons ſinodũ ire nõ 8 Iquis epiſcopori commoni quandoqʒ dilſerut ablolnis
debetinfligipecuni non ſuiſaut necech N) isameropol adſnodnni armanneroiſeitinnbicne⸗
aria. alias ecus. ex ſitate inbibeatur. ſic tamẽut in prr la graui neceſſitare ĩtercedẽre cor inſaeremio vicfern mong.
ut lite non cõteſta. ſona ſua legat mittat ſuſcep wurus porali uenire contẽpſerit: ſicut ſta tius confcnncarurxpij,Tiif
quoni in fi. Jdeo ſalnafidei ueritate quicquid ſino tuta patruʒz ſanxerunt uſqʒ ad fuu ſiquis ſuadente ſcviſſertur
Arupfnan ams ind ſſie ſtomcri. C. Aẽ ex conci. car vm oonet ium cunctorum epiſco⸗ dbſonntr nling animunth de
.Jula cri⸗ Gin. v. porum charitatis cõi iuetun iquit.nt.xi.q.iij.qui iubente
ne euſſonsck⸗ Excuſatorias lirteras dirigãt:qui * Irem e cone martim papen vade licet ante volnertt abſol
pens genpflat⸗ grauan ad ſinoduz ire nõ poſſunt. Preſbyreri ? diaconia cuncn qui rienon n alüͤgreaula.
quidam. æ. q.vii. ſã Aacuir ut quotienſcũqʒ con⸗/ ſe leſos exiſtimant: ad metropoli. tra gappel. qua fronte x
cimus. in fi.? tãẽ laa gregãdũ eſt ↄcilium epiſcopi ſinodum conueniant. o ger . R—
B. inn e En . . piſcopus pontificis
eus i clericns pur-· qui neqʒ etate neqʒ egritudine ne PDP Roprter eccleſiaſticaſ cauſasꝰ 2 i. epiſcopi. ut.ij.q.ᷣ vij.

c. accuſatio. uel audire de eis

que oꝛdinauerit ſummus põ
tifex.

Irorims-il . fr ones ſuas litteratorie'ſcribaãt: ni cante merropol. epiſcopo omnes P Tenegia icz eniſcobna ſyo
¶ ꝓeccleſia nõ debet ſi autez rõnem ipedimẽni ſui apud prouinciales epiſcopos itaut ad meanurobed re, urddt en
ſuum cũ angnmento primatẽſuũ reddiderint: eccleſie concilium ueniant omnes preſby quecontra moꝛeʒ. tamen dic
fcipere.ſj dic bice ſue coionem debent eſſe conteni. teri⸗ diaconi uel hi qui ſe leſos ex defert regie dignitati. ut. xij.
oree nnoee SItem exconcl.mmon. c. i. iſtimãt: ut in ↄcilio cauſe examina qꝗ.ij. de rebus. xiij. di. ſaloni⸗
xvi. q. vi ſi epm. iſe Daleg. bbate? Nead iuſtum iudicium perducant tane. Item in hac ſynodali ci
cenſogifs. Piſcopus nõ debet abbarẽ ⁊ ſi aui mãifeſte epiſcopi uel pſby tatione vnica citatio ſufficit.
O Diſt⸗ cogere ad ſinodũ ire niſi ali/ reri . ſinnenti er mri ut hic. ⁊ ſimile.j.iiij.q.v.quiſ
eulogie dicũ ogeres teri aut diacones inuenti fuerint in le ddiniacheiaa
mr munera que d⸗ qua rõnabilis cauſa exiſtar. Itẽ offfen ſa: ſecundum rationem excõ Quis. ſed in indiciali rina ii
ferunt ſubditi ſis ex concilio arelateni. municẽtur: quaʒ diu de communi qiia. ..l deilli
a Eag Acõione ſit alienuſqui ſinodo ald coſenſu de bis placuerit dare ſen, q Regia. xxiij. q. vlt. ſi no⸗
mmag fri non weter bis.⁊.c.ſiquis epiſcopus. cõ⸗

tra.ſʒ hic loqnitur de his qui

habent feudum. ibi non. immo ⁊ quilibet deberet uenire ſi uocaretur pꝛopter
negocium regni.uel illud intelligitur cum epiſcopus relicto eccleſiaſtico iudi⸗
cio pergit ad imperatoꝛem petens ibi iuſticiam. quod nullus clericus debʒ fa

bibemur.nt.i.q.ij.placuit.e.q.q; pio.xiij.q.ij.queſta.
f Pilrobi le gatũ. ar. ꝙ licet citatꝰ ad iudiciũ venire non poſ⸗
it. nibilominus teneiur mittere ꝓcuratoꝛem. x. q. iij. ſi egro⸗
tans.? ex de ap.cõſtitutus.ar.contra ex ð ꝓcu.querelã.de bac ma
eria queras. v. q.iij. ſi egrotans. ſed illud. c. querelaʒ. loquitur in ar
dua cauſa. S
4g Lacuit.neqʒ egritndine.grani nt.j.e.ſiquis epᷣoꝝ.non enim

cere.xi.q.i.placnit.
PNJjuis epiſcopoꝛum.nihil notatur.
6 Ropter eccleſiaſticas cauſas. Martinꝰ qui fuit ſollicitus ꝓ republica
renouauit canones. vnde dicitur renouatoꝛ canonum.
¶.· Nel hi. q.d.uel oẽs neniant.uel ſaltem hi qui ſunt leſi.non.n.omnes tenẽ⸗
tur uenire.ut.ſ.e.c.pꝛoxi.
uICE Lommuni. epiſcopoꝛum.io.

*

a Sententiam abſolutiõis.
hConcilia. pꝛouincialia.ſ.
enʒ alijs epiſcopis. ſed epiſco
pale poteſt.ut.xxxviij.diſt. c.
quando.xij.q.ij.c.placuit.

c Ecernimus. ut dum
H.ꝑi. poſtquam.
d Abbates. Immo abbateſ

non vocabit ad ſinoduʒ. ut.ẽ.

e.in illa palea epiſcopus.
e ¶ Excommunicationis.i.ſu
ſpenſionis ab officio duoruʒ
menſium ſic. xxxxxi.diſt. tan/⸗
ta. ?.x.q.iij.vnio in fi.
Vepiſtolis. ſupra in
pꝛoxima diſt. tracta/
iuit de auctoꝛitate ca/
nonum. hic agitur ð
auctoꝛitate decretaliũ.? oſtẽ/
dit hic ꝙ eiuſdem ſit auctoꝛi-
ratis decretales ⁊ canones.
Sciendum itaqʒ ꝙ quedam
decretalis epiſtola eſt genera
lis.quedam ſpecialis.genera
lis eſt que ad omnes dirigit.
ut. ij. q. v. omnibus. ſpecialis

eſt que ſpecialiter ad aliquos

mittitur. ut.xxxx.q.iii.quod
ſcripſi. vii.q. i.petiſti.ſiue ſit
generalis ſiue ſit ſpalis dum/
modo aliquid diffiniatur per
eam pꝛo iure generali haben
da eſt.ut.xvi.q.iij.licet.extra
de ſen. ⁊ re iu.ĩ cauſis. niſi ſit
tradita ex tpe ex loco ex cauſa
ut. xxix. di. ſciendũ. ſed ſi du-

pium eſt an ſit decreta. recur

rendum eſt ad regiſtrum. ut
Di. xix.
5. di.ix. nt neteruʒ. preſũi
tamen ꝙ ſit decretalis ſi reꝑi
tur inter alias decretales ad ĩ
ſtar illius que reperitur inter
alias moniales que pꝛeſumi/⸗
tur ex hoc monialis.arg.xx.
q.i. quem pꝛogenitoꝛes. nel
ſi plures eam tenent. tenẽda
eſt. nt.xvi. di.iſidoꝛus. diſtin
gne pꝛout dicit extra de fide
inſtru. paſtoꝛalis. “
8 OD romanoæ.repꝛobat᷑
—

ar. ꝙ id qð papa appꝛo
bat:uel repꝛobat ⁊ nos apxpo

bar̃ uel repꝛobare debemꝰ.ut
xxiiii.q.i.hec eſt fides.⁊.xxx
v. q.ix. veniaz.
hb¶ Quanto. Satis enim ab⸗

ſurdum eſt aliquem alij opi/

tulari ⁊ non ſibi nt.C. de na/
turali li.l.nuper. in i.
i ¶ Suffragari. ar. ꝙ illud qð
pꝛo ſe quis inducit.etiam con
tra ipſum inductum non de-/
bet repꝛobare:nt inſtrumen/
ta ⁊ ſi qua ſimilia ſunt.ar. di.
ix.neqʒ quorumlibʒ.⁊. iiii.q.
iii. S itẽ in crinali.ver.ſiquis
teſtibus.⁊.iii.q.viij.cuius in
agendo extra de cen. cũ olim

ar. contra.ij. q. vij. ſi hereticO
contra diſtin. xxxxvii. ſi quid

neri. ⁊.S.di.x.lege.pꝛimnʒ re
gnlare. ſecundum ſpeciale in

odium hereticorum ⁊ fauoꝛe
fidei ⁊ religionis.ar.ad hoc

extra de fo.com.cũ ſit gñale.
k ¶ Item ſi ideo membꝛanas
licet leges abrogatas non te/

neamus.tamen noticia earuzʒ

eft neceſſaria.S.di.vii.fuerũt
⁊ eſt hic ar.ꝙ nullum verbuʒ
poſitnʒ in aliqua ſcriptura de

tentiamꝰ*. ¶ Mulli autem epiſco/

po liceat propria apud ſemeripſuzʒ

concilia facere preter eos auibuſ

metropoles ſunt credite. Ex con

cilio bilon. aleg.

¶ Aunnis ſingulis epiſcopuſ in ſua

dioceſi ſinodũ faciat de ſuis cleri/
cis necnon abbatibus:⁊ diſcutiat
adulteros clericos ⁊ monachos.
Singuli uero epiſcoporũ ſuis ec/
cleſus notificare ſtudeant que in
conciliis ſtatuuntur. ¶ ¶ AUnde in
toletano concilio. M
Que in concilis ſtamũtur: ſingu
li epiſcoporuʒ ſuis eccleſus nouſi
cent.
0 Ecernimus ut dum in quali
bet prouincia concilium agi
tatur: unuſquiſqʒ epiſcoporũ ad/
monitionibus ſuis infra ſex menſi
um ſpacia omnes abbates prelby
teros diacões atqʒ clericos ſeu eni
am omnem conuẽtum ciuitatis ip
ſius ubi preeſſe dignoſcitur:necnõ
cunctam dioceſis ſue plebem ag
gregare nequaquã ĩmoretur: qua
tenus coram eis pleniſſime omnia

referet: que eodem anno in conci

lio acta ſunt uel diffinita eſſe noſcũ
tur. quod ſi quiſpiam hec peruipẽ
denda crediderit: ſnĩa excõicatio
nis duorum menſiũ curriculo per
ſiſtat uſqʒquaqʒ mulctatus.
Eepiſtolis uero decre
alibus queritur: an uim
uctoritatis obtineant:
cum in corpore canonuʒ
nõ inueniant᷑. ¶ De his ita ſcrib.
nico.pa. archiepiſcopis ⁊ epiſco/
is per galliam conſtituntis.
Pekre des epiſtole vim aucori
tans habeant.
2 Jromanorum pontificuʒ de
creto ceterorum opuſcula tra
ctatorum approbantur uel repro/
bantur:ita ut quod uere ſe.ap.pro
bauit:hodie teneatur acceptum:
7 quod illa repulit hactenus ineffi
cax habeatur:quãto potiuſea que
ipſa pro catholicafide ꝓ ſanis dog
matibus pro uariis 7 multifariis
eccleſie neceſſitatibuſa fideliũ mo
ribus diuerſo tempore ſcripſit: oĩ
honore debent preferri:⁊ ab om⸗/
bus prorſus in ꝗbuſlibet neceſſi/
tatibus uel opportunitatibus di/
ſcretione uel diſpenſatione magi⸗/
ſtra reuerẽter aſſumi:quãquã qui
dam ueſtrum ſcripſerint: haud illa
decretalia priſcorum pontificũ in
toto canonũ codicis corpore eſſe
deſcripta:a iõ ĩter canones nõ aſſu

menda:cum ⁊ ipſiubi ſue intentio

ni boc ſuffragari alias amalagioſe
conſpiciũt in oibus illis indifferẽ
ter utanmur:a ſolum nunc ad dimi/
nutiõem ſedis apoſtolice poteſta/

tis ⁊ ad ſuorum augmentũ prinile
giorũ minus accepta eſſe perbibe
ant. el. Itez . Si ideo non eſſe de
cretales epiſtolas priſcorum pon
tificum romanoruʒz admittendas

DI

dicunt: quia in codice canonũ non
habentur aſcripte: ergo nec ſancti

gregorii nec ullius alterius qui an

te ipſum fuit uel poſt ipſum eſt ali/
quod inſtitutum uel reſcriptum re
cipiendum:eo quod in codice ca/
nonum non habeatur aſcriptũ: er
go doctrinam eorum a ſanctiones
que ab omni linguã uenerantur:
quia in codice canonum non babẽ
iur aſcripte:de codicibus ſuis ab
radant:ut quid uel mẽbranaſoccu
pant poſtquaʒ nõ habent᷑ accepte.
Sed uate multuʒz imoremur:cũ
nec ipias diuinas ſcripturas uete
ris ⁊ noui teſtamenti iam recipie/
mus:ſi iſtos dixerimus eſſe audiẽ
dos:etenim neutrũ horum in co
dice canonum eccleſiaſticorũ ha/
betur inſertum. Sed reſponſu
ri ſunt iſti qui ad reſiſtendũ potius
quam ad obediendũ pati ſunt:di/
centes quod inter canones inueni
atur capitulũ ſancti pape innocen.
cuius auctoritate doceat᷑ a nobis
utrũqʒ teſtamentũ eſſe recipiẽduʒ
quãquã in ipſis paternis canoni/
bus nullum eoruʒ ex toto contine
atur inſertum. ¶ Quibus ad hec
reſpondendũ eſt: quoniã ſi uetus
nouumqʒ teſtamentũ ſunt recipiẽ
da:non quod codici canonũ ex to
to habeantur annexa:ſed quod de
his recipiendis ſancti pape inno/

cen.prolata uideatur eſſe ſentẽtia

reſtat nimirũ quod decretales epi
ſtole romanornʒ pontificũ ſunt re

cipiende ſi non ſunt codici cano
num cõpaginate:quoniaʒ inter ip
ſos canones unuʒ beati leonis pa

pe capimlũ conſtat eſſe permixtuʒ

quo ita omnia conſtituta ſe. apoſt.
cuſtodiri mandant᷑: ut ſi quis in il

la cõmiſerit:nouerit ſibi ueniaʒ de
negari. DOicit eniz capitulo.x. ſua
rũ decrtaliũ nequid uero ſit quod
pretermiſſum a nobis forte creda

tur:omnia decretalia conſtituta tã
bone recordationis innocen. quã

oĩum predeceſſorũ noſtroruʒ que
dei eccleſiaſticis ordinibus? ca/
nonum ꝓmulgata ſunt diſciplinis
ira noſtra delectatiõe cuſtodiri mã

damus:ut ſiquis in illa commiſe/

rit ueniã ſibi nouerit denegari deĩ
ceps. ¶ Dicẽdo uero omnia de
cretalia conſtituta:nulluʒ de decre
talibus ↄſtitutiſ pretermiſitquod
non mandauerir eſſe cuſtodiendu

Etrurſus aſſerendo oĩum prede

ceſſorum noſtrorum nullum pon
tificum romanorum qui anre ſe fu
erunt excepit:cuius ita non prece
ceperit decretalia conſtituta ab oĩ

bus cuſtodiri:ut ſiquis in illa com

miſerit ueniã ſibi deinceps noue/
rit denegari. Itaqʒ nihil intereſt

utrum ſint omnia necne decreralia

ſed. apoſto.conſtituta inter cano/

nes conciliorũ immixta: cum om

nia in uno corpore cõpaginari nõ
poſſunt:a illa eis inrerfuit que fir/

bet vacare uel ſup⸗/
flue poni.ut.xxviii.
q.i.ſic enim ⁊ extra
de maio.⁊ obe:ſoli⸗
te.⁊.ff.ð nſur.l.iiii.
ar. contra.C. de fi-
deiuſ.non recte.

lO:Keſtat. q. d. qo

obtinet in vno debʒ
obtinere in omnibꝰ
ſimilibuſ. ut.iiij. di.
deniqʒ in fi.⁊.xxvi.
di. deinde.
m Capitulum. N
lud. c.eſt.xxv.q.i.
omnia.ubi tamẽ at⸗
tribuit᷑ damaſo pa/
pe.⁊ põt eſſe ꝙ uteꝛ
qʒ fecerit illud.⁊ eſt
ſi. i.q.i. decetero. Z·
de conſe. di.i. cõſul⸗
to.
n Bicendo.argu.
ꝙ vᷣbo generali om
nia debent compꝛe⸗
hendi nt hic.⁊.i.q.
i.ſũt nõnulli.⁊.xiiii
q.iij.putat.⁊.xii.q.
i.c.dilectiſſimis. ?
xiij.q.ii.non eſtime
mus.contra de con
ſe. di. i. reuera. ⁊. j.
lxxy.di. ꝙ die.

CBelſunt. Eſt hie

ar. ꝙ ſi papa in ali/

quo pᷣuilegio nel re

ſcripto ↄfirmat ali/
cui eccleſie pᷣuilegia
exemptiõis uel alte
rius rei quã hʒ in p

nilegijs ſuis: ꝓeo

ipſo robur hẽant il⸗/
la puilegia: lʒ ñ poſ
ſit exhiberi.dicitur
enim hic ꝙ decreta

les ſint recipiende:

cuʒ capitulũ leonis
qð eſt in coꝛpoꝛe ca
nonũ hoc dicat: ꝙ;/
uis ille nõ ſint ĩ coꝛ
poꝛe canonuʒ. de H
dixi. ð.di. ix.ut uete

rum.
b¶ Biuerſis. Mota

ꝙ vᷣbũ indefinite ꝓ
latũ generaliter ẽ in
telligẽdũ.nt.i.q.iij
ſaluatoꝛ.⁊.xv.q.i.
nec is.xxviij.q.i.i⸗/
dolatria.xxxi.q.i.
ſi doꝛmierit. arg.

nulli.
e 2 Ic oẽs petri.
. nã papa ſcita
tẽ ̃cipit a cathedra
ut. xl. di. nõ nos io.
d I meno⸗i i1
gum. ut. c. di. cõ
tra moꝛem.xi.q.iij.
quid ergo.idem eſt
in alijs platiſ.ut.ij.
.vij. ſacerdotes.
¶Fallſazʒ. dĩ char⸗
ta falſa ex dicto nel
tacito.⁊ in tali falſo
diſtinguit: ut extra
de reſcrip.ſuꝑ lr̃is.
⁊ talis dr bene fal/
ſarius.ut.ff. de fal.
ſigs obrepſerit. Itẽ

dicit᷑ falſa ſcriptura

ut eũ ſcribit oẽs uel
maiorẽ ꝑtẽ fuiſſe pᷣ⸗
ſentẽ que nõ fuit ali

as nere pñs.ut ex ðᷣ
hiſque fi. a p.ſi.cõ.

ca.q;to.⁊ lalis falſa

rius ſuſpẽdit᷑ ab of/

ficio ⁊ beneficio.nt
ex de teſti. tã lr̃is.in
fi. Itẽ ipſo facto dr

falſariꝰ.ut ſi cartha

apparet raſa uel im
mutata.⁊ talis falſa
rius deponit᷑. ut eẽ
de crimine falſi.ad
audiẽtiã. Qui autẽ
falſam chartã fabꝛi
cat ð nouo. nõ ſolũ

ðpõit᷑:ſʒ ⁊ curie tra-

dit᷑ut ex ð falſa.ad
falſarioꝝ dicit falſa
cahrta q n hʒ teſtes
iſcpᷣtoſ.ut ex᷑ ð pcu.
c.i. Itẽ dr falſa que
hʒ ſubſcpᷣtiões ua/
rijs manibꝰ nõtas
⁊ que nõ ẽ ꝑfecta ea

dẽ manu. nt er ð pᷣ.

ni. cũ oliʒ. in fi. niſi
ex h̊ ſit ibi diuerſi⸗
tas ꝙ ſit ibi calami
nel atramẽti muta/
tio.ut in anc.ð fiði
ſtru. cau. ĩ n. col.

XNX

mitatem bis que deſunta uigoreʒ
ſuum aſſignant.preſertim cum ſi⸗
nodalia geſta inter que ipſi cano⸗
nes ſtatuti ſũt.in codice canonum
non habeantur ſed a nobis omni
culiu debito uenerentur. ¶ Con
ſonat autem huic beatiſſimo leoni
pape etiam facundiſſimus ſanctus
in decretis ſuis papa gelaſius ita ĩ
auiẽs.DHecretales epiſtolas quaſ
beatiſſimi pape diuerſis rempori/
bus ab urbe romana pro diuerſo
rum patruʒ conſultatione dederũt
uenerabiliter ſuſcipiendas decer
nimus. ¶ In quo notandum eſt:
quod non dixit decretales epiſto/
las que inter canones habent᷑ uel
quas moderni pontifices edide/
runt ſed quas beatiſſimi pape di/

uerſis temporibus ab urbe roma

na dederunt. Dicenſ autem diuer
ſis temporibus: etiam illa tempo
ra uir ſanctus comprehendit que
crebreſcentibus paganorum per/
ſecutionibus ad ſe.apoſto.deferri
cauſas epiſcoporuʒ difficilime per
mittebant. ¶W. Mis itaqʒ diuina fa

uente gratia prelibatis oſtendimꝰ

nullam eſſe differentiam inter illa
decreta que in corpore canonũ ha

bentur ſedis apoſt.preſulum:⁊ ea

que pre multitudine uix per ſingu
la corporum uolumina reperiunt᷑
cum omnia ⁊ omnium predeceſſo
rum ſuorum decretalia conſtimuta

atqʒ decretales epiſtolas quas be
atiſſimi pape diuerſis temporibus

ab urbe romana dederunt:fore ue
nerabiliter ſuſcipiendas ⁊ cuſtodi
endas eximios preſules leonem
ſcilicet ⁊ gelaſium mandaſſe pro⸗
bauimus. ¶Irem agatho. pa. oĩ
bus epiſcopis.
mnes ſanctiones apo ſtolice ſe
diſirrefragabilirer ſũt obſeruãde.
Ic omnes ſanctiones ap.ſed.
Jaccipiende ſunt:tanquam ipſi⸗
diuina uoce petri firmate. ¶Itez
xconc. caroli imperatoris.
olerãdum eſt iugum quod a ſan
cta ſede imponitur:licer intolera/
bile uideatur.

N memoriam beati petri apo
ſtoli honoremus ſanctaʒ ro.ec
cle.a apoſtolicaʒ ſedem: urque no
bis ſacerdotalis mater eſt dignita
ns:eccleſiaſtice eẽ debet magiſtra
rationis:quare obſeruanda eſt cũ

manſuetudine bumiliras. 2 licet

uix ferendum ab illa ſancta ſede ĩ/
ponatur iugum: ramen feramus 2
pia deuotione toleremus. Si ne/
ro quod non decet quilibet ſiue ſit
preſbyter ſiue diaconus aliquam
perturbationez machinando ⁊ no
ſtro miſterio inſidiando redargua

mr falſam ab ap.ſe. attuliſſe epiſto
lam.uel aliud quod inde non ue/

nerit ſalua fide ⁊ integra apud apo
ſtolicum humilitate penes epiſco
pum ſi poteſtas utrum eum in car
cerem autin aliam demudat cuſto

diam.uſquequo per epiſtolam aut
per idoneos ſue partis legatos a/
poſtolicam interpeller ſublimita/
tem ut potiſſimum ſua ſancta lega.
tione dignetur decernere: 1 quid
de talibus ſancta romana lex ſtatu
it diffinire:ut⁊ is corrigatur ⁊ ce/
teris modis imponatur. ¶ Item
ſtepha.pa.quinuus. ,B
MQuicquid romana eccleſia ſtamit
uel ordinat:ab omnibus obſeruã
dum eſt.

Nimuero quia in ſpeculum ⁊

exemplum ſaneta ro.eccl.cui

nos chriſtus preeſſe uoluit: pre/
poſita eſt: ab omnibus quicquid
ſtatuit quicquid ordinat:perpetuo

quideʒ irrefragabiliter obſeruã

um eſt. CT Aem greg.
A ponnficaſibus RKaenns offi /
ciis:qui apoſtolicis non vult obe
dire preceptis.

AMAllisfas eſt uel uelle uel poſ

ſe tranſgredi ap.ſedis prece
pta nec noſtre diſpoſitionis mini/
ſterium quod ueſtram ſequi opor
tet charitateʒ.ſit ergo ruine ſue do
lore proſtratus quiſquis apoſtoli

cis uoluerit cõtraire decretis: nec

locum deinceps inter ſacerdotes
habeat:ſed exors a ſancto fiatmi/
niſterio:nec de eius iudicioꝰquiſ/
quam poſtea curaʒ habeat: quoni
am iaʒ damnatus a ſancta ⁊ ap.ec.
ſua inobedientia atqʒ preſumptio
ne a quoquam eſſe non dubitetur:
quia maioris excõmunicatiõis de
iectione eſt abiicienduſ:cui ſancte
eccleſie commiſſa fuerit diſciplina
quia non ſolum prelate ſancte ec/
