motheo cõſtannopolitano epõ cõ
ſenſerunt:quẽ cõciliũ chalcedonẽ
ſe anathematiʒauerat.xl.vo epi il
lyrici ⁊ grecie cõueniẽtes ĩ unũ ꝑ
ꝓfeſſionem ĩſcriptis factã:uta ꝓ/⸗
prio metropolitano diſceſſeruntꝰ
romã mittẽtes:romano epõ cõi
care in ſcriptis profeſſi ſunt:⁊ pau
lo poſt.Cũ dioſcorus iunior ma/
nꝰipoſitionẽ accepiſſet a rege: re⸗
ceſſerũt multitudines populoꝝ di
cẽtes:qꝛ ſᷣm quod ↄtinẽt canones
ſcõrũ apoſtoloꝝ nõ eſt factus epũſ
iõ nõ recipietur. principes..n.ĩ
troniʒauerãt eum. Nẽ paſcha⸗
lis papa. H
Excoimunicetur qui ꝑ laicos ec
cleſias obtinet.
JIgs clericus abbas nel mo
nachꝰ ꝑ laicos eccleſias obti
nuerit:ſᷣm ſcõrũ apoſtoloꝝ canõeſ
⁊ antiocheni ↄcilii capimlũ excõi/
cationi ſubiaceat. C Icdẽ.

ui ꝑ laicos eccleſias obtineta g

manꝰiponit:cõione priuet᷑.
Onſtitutiones ſãctoꝝ cano
nũ ſequẽtes ſtatuimꝰ:u qui
cũque clericorum ab hac hora in/
ueſtituraʒ eccleſie uel eccleſiaſtice
dignitatis de manu laici acceperit
⁊qui ei manũ ipoſuerit:gradꝰ ſui

2097

1 —0 Voniã ĩ quibuſdã.tumore.eitũñ nõ credit᷑.ut ex de eo qui cog. ↄſang.

ſuper eo.

m Ep̃m. ſimiliter ⁊ alie cõuẽtuales ecclie

hẽbũt iconomũ.ut.ix.q.iij.cnʒ ſci

mus.? qñqʒ pa rochiales eccleſie. nt ex de offi.ordi.cũuos.2⸗ regulariter dz
iconomꝰ eligi ꝑepm.ut.ix.q.iij.cũ ſeimus.⁊.C. de epi.⁊ cle.oẽs.ꝭ.ſed nihi

ꝑiculo ſubiaceat:⁊ communiõe pꝛi
uetur. IJdem.
De eodem.
TDene laicoꝝ eccleſias nel
eccleſiarũ bõa occupet uel
diſponat.ꝗ vo ſecꝰ egerit:iuxta be
ati alexãdri capitulũ ab eccleſie li/
minibus arceat᷑. C JIJdẽ.
De eodem.
Icut dni ueſtimẽtũ ſciſſũ non
Aꝗéi ſʒ de eo ſortiti ſũt: ita nec ec
cleſia ſcindidʒ:qꝛ i unitate tota cõ
ſiſtit. In prãtem ergo ꝓpꝛii epi ec
cleſie reducãt᷑:a ab ipſo ſicĩ ſacris
canonibꝰcautũ ẽ ordinẽt᷑. alioqn ⸗
eccleſie ipſe ⁊ clerici earũdẽ diuĩs
deſtimãtur officiis. Item ale/
xan. papa.ii.
Hullus clericus per laicos eccle
ſiam obtineat.
PD Er laicos nullo mõ quilibet
clericꝰ aur preſoyter obtieat
eccleſiã:nec gratis nec precio ullꝰ
habitũ mõachi ſuſcipiat: ſpẽ aut ꝓ
miſſionẽ hñs:ut abbas fiat. Nul⸗
lus preſbr duas hẽat eccleſias.
Itẽ in cõci.chalcedoñ.
Singuli epi ſuos babeant icono/
mos.
Moniã iĩ qnibuſdã eccleſiiſ
ut rumorẽ cõꝑimuſ:preter
iconomos epi facultates eccleſie
tractãt:placuit oẽm eccleſiã hñtem
epũmꝰhabere iconomũ de clero
ꝓprio ꝗ diſpẽſetres eccleſiaſticas
ſm ſniam ꝓprii epi:ita ut eccleſie
diſpẽſario preter teſtimoniũ epiñ
ſu:a ex hoc ne diſpgãtur eccleſiefa
cultates ⁊ ſacerdotio maledictiõis
derogatio/ꝓcuretur.ꝙ ſi hoc mini
me fecerit:diuinis ↄſtituniõibꝰ ſhᷣ
iacebit. Iẽ ex cõci. hiſpalenſi:
cui interfuit iſidorus.
Laici nõ ſũt cõſtituendi iconomi.
T Nnona actione didicimus
quoſdã ex uro collegio cõtra
eccleſiaſticos mores laicos haber̃
in rebꝰ dhuinis conſtituios icono
mos. /pĩde pariter tacttes elegi
mus ut unuſquiſqʒ ueſtrũ ſᷣm chal
cedonẽſium prum decreta ex pro/
prio clerum iconomum ſibi conſti
tuat. Indecorum enim eſtuicariũ
epĩ laicum eſſe:a uiros eccleſiaſti
cos iudicare. In uno’.n. eodem
qʒ offõ non dʒ diſpar eſſe ꝓfeſſio.
quod ẽt in lege diuina prohibetur
dicente moyſe:non arabis ĩ boue
ſimul aſino.i.homines diuerſe
profeſſionis in uno officio ſimul ñ
ſociabis.unde oportet nos a diui
nis libris ⁊ ſanctorum patruʒ obe
dire preceptis:conſtituentes ut ꝗ
in adminiſtrationibus ſociant᷑ põ
tificibus nec profeſſiõe diſcrepẽt:
nec habitu nam coherere ⁊ pↄiũgi

lominꝰ.niſi couſuetudo ſit ꝗ;
capitulũ eligat.ex de elec.cu
ecclia.dẽ at iconomuſ cui res

eccleſie gubernaude mãdãat

C. de ſa. ſa. ec. iubemus.nice
dominꝰãt dr qui adminiſtrat
res epi.ut.lxxxix.di.uolumꝰ
Sindici appellat᷑ qui ab nni
uerſitate ad nniuerſitatẽ cãrũ
conſtituũtur.actor vo ad unã
cãm ⁊ ab una perſona põt cõ

ſtitui.ut.ff.ꝙ cniuſqʒ vniuer.

l. itẽ. S ii.inſti.de cura.S.ulti.
nec ob. qõ eſt de mune.⁊ ho.
l.munerũ.5. defenſores. vbi
dĩ ꝙ ſindicꝰt qui ad certam
cãm cõſtituit᷑:qꝛ ibi large ſu
mitur nomen ſindici ꝓquoli
bet defenſore.
n ¶ De clero ꝓprio.ar. ð iu
ra.calũ.iĩꝑator.ubi dr ꝙ ico
nomus nõ erit unus de colle
gio.ſed ibi poni iconomꝰ ꝓ
ipſo ſindico.
o ¶Teſtimoniũ.S.ii.q.pe.cũ
paſtoris. H
p MN nona actiõe.i.d ie.
q Iudicare.ita di. lxxx
ix.decenter.
r ¶ In uno. xii.q.ii.cognouiꝰ
ſMec hitu.nũquid g albus
monachus põt eẽ monachus
inter nigros: vꝛ ꝙ non.quia
quiljbet ↄformabit ſe moribꝰ
eorũ ĩter quos uiuit.nt.xli.d.
quiſquis.nã ex diuerſitate ha
bitus ſeandalũ generatur.ut
xii.diſ.illa.xxxiij.q. v.ꝙ; deo
eõð vr ꝙ nõ ẽ ibi diſpar ꝓfeſ⸗
ſio cũ tantum monachalis ꝓ
feſſio ſit ibi.nã dummodo cle
ricalis ꝓfeſſio ſit ibi una pfeſ
ſio dicitur. xii.q.i.duo.prete
rea vꝛ ꝙ monachuo poſſit.fi
eri canonicꝰ.ut lxxiiij.di.quo
rũdã.⁊ prelatus maior ĩ ſecu
lari ecclia.ut.lviii.di.c.ii.⁊ ẽt
epᷣs in ſeculari.ut.xviij.q.i.c.
i.⁊ ſic vr̃ ꝙ licite poſſit eẽ ĩ ea
dẽ ecclia diſpar habitus qnã
tũ ad colorẽ ueſtium: qd ſatis
põt admitti.⁊ B. h. cõcedit.tñ
q;to magis ſe poſſũt tales cõ
formare aliis in exteriori ha
bitu hoc faciant.ne ſcdalum
fiat vnde monachus factus
canonicꝰ nel eps nõ abiiciet
habitũ:ſʒ retento habitu ðᷣſu

per ferat habitum: in quo ma

gis conueniat eis inter quos
eſt:ut ex de vi.⁊ hone. cle.de
us.qui.

—

Laganu.
ij
g, 2 i n
aliquis tpoſtt, ouete cpiellum pot petere. ut ex?. eo. preterea. xriij. 2
ii. eleutherius. io. . - .
a ◻ On placnit. . . PEP Zin ui xpianis.ꝗ̊ indeus nõ efficeret᷑ patronꝰ. lʒ füdaret
SS i.di. bene quidem. ſeeus fi g Rigett. qui xpianis. Q iudeue nicunqʒ 14
VRicis.facultas.hoc uerũẽ de ure di:ut:xepi.di Rine uid priuilegiũ aliquam erelen e iejſeuinng net ſint ibire Ee
v L. babeat hoc ex ſpeciali priuilegio: ita tamen ut nõ h Ccleſias.per cõgrua.ut no dones. nec aliduo i
c quis Prmeipu⸗dnat tilianũ uocat᷑: ali/ it:na propter h
xxiii.q. viij. cõ . uod ſextilianũ ueu
5 rlle nſequtegiaz. non poſſuut quibus ſtudia Endtd ea hodſ michaelis archãge daulos⸗ nette⸗ ui⸗
4 Je mentis. nunc uide ſunt Sinerſa. i uis daue⸗ ett AlI martini cõfeſſoris p ſua efei umlocum. ui ſeeo⸗
RKaquale ius proni habe/ pus poſt hec eccleſialt em admi one füdaſſe:a iõfi chariſſime:ſi ad ſiquis uult.⁊ ð con. i
ant in eccleſia. ant ins pfona per laicalem ochrancne ſtimo tuam prinet parochiam: bñdictio di.i.tribus.⁊.lxxii inu
tus quoddã ius qð non ie niſtrandam elegerit aut ſi teſtin e nẽ ſupra memorate baſilice ſolen ij. di. quorundam. inten
mere ſpuale mec emore ale nio iconomi gubernandam noc ni deuonone ueneratiõe ipende i ¶Bntra. nomi gin
ſpuale nõ eſlguigcoge ut. ſ. diderit:uere ut conrennpa ſialtit nihil t ſibifundator ex hac baſili mnati.⸗ ergo ex nut
co? tranſra . Pai ns eſt: a num ⁊ fraudator rerurn ee iren ca nouerit uendicãdũ: niſi proceſ trtebiranee u
ecolcen⸗ de iu· carum: non ſolum a chri ne ͦ gchriſtianis o us i inequſt ſus y⸗
ndi non poteſt. ut ex de iu . iudicabitur reus: ſionis aditũ ꝗ chriſtiani 1 ut. lxxii. di. placuit b
repa. de iut. nec poteſt Siclc bus pa Perum iudicnbareus coi debet. E tẽ clemẽs. vlil. q. ii cuſſt.
parti ſit tꝑale: partim fpũale. ſed etiam concilio ma do ſynnina⸗ De eodem. 5 1. mi.ii.q.vi.noĩatio⸗ iti
cũ ipſũ ſu ſimplex nec rerlnit xius. ¶ Item in ſynodo ſy Ccleſias ꝑ ↄgrua⸗ utilia fa es. by dixi. xii. Ke
diuiſionẽ.ut ex eo.ti.c.i chi papu.eaeàe. i ite loca:quas diuinis preci i. quanto. acit
bene cocedo cg ſit 12 in lim⸗ Hon bʒ laicus aliquid ſtatuendii bus erant z: nõ a quoquã gra/ l ¶ Expellere. hic nine
le ⁊ partim ſpua eiiin poti⸗ eccleſia facultatem. zri. C Atem leo quarus carolo babes ꝙ expelli vi ae
lexx: quia talis diul Poti⸗ nplacuit laicum ſtatuen uari. J ani nonachnnettuxr
sa ielleet Patſer 1 eccleſia habere aliquuũ regi. is nõ d dignitaté ad qu znnf.
Kleteng eſkennbiene ue õ ſubſequeudi ma,/ Aici preſbyteros de eccleſüs nõ eſt nominauus el li
dicit ꝙ illð quod dicit:g poreltatem: ch eg eiiciant. . electus. nam idem lvan
uus dr Sis: potiugad intei⸗ net neceſſitas: non nſetarilas iin Ontraſcõrũ pruʒ cenſuras erſt auferre quod i ⸗
lectum ẽp ad õ perãdi. ¶ Item in concilio leſis (Nuna exiſtere: ſi ſecularis dare ntdixi eg. aun
n fiden in er ũali eẽ 5 gela. epiſcopus ſyracuſane ecc uel laicus preſbyteros ab eccleſi/ ———— i
rcpa. einte geaes r. n ſicas dignitates laici d / isi quib⸗ 1de ordinauottis co v7 Eepe f de bo. ne. An
i paieetwrer⸗ fun ſponere non pnt. . jgioſ enlloien bori datores eccle inc. Garun ns m
datione.vñ uerſus. Patronũ Aicis quamnis religio 18 ſiaꝝ ad iopiaʒ uergere ce erĩt:ab cauit. ubi dicuur: i
faciũt dos ediſicatio fundus nulla de enaſlice dni⸗ eiſdẽ eccleſis tpalis uite ſuffragia nemodeitciur nli un
Sotatione c coſtructio xvill tatibus aliquid diſponedi Gli⸗ ercipiãt ¶ Vñ in toletano cõci. qui poſſeſſione; bBa eͤi
ſe fauis. cſange isantem attributa facultas. Item cali eaimr. Rbmeneni ien
q.ii.abbatem. . ur. . i boeinte i
poſt cõſecrationem dat gliga⸗ uß an: ilegus habetur: qui di undatores cecleſar ſi ope⸗ 5 ar. Iubi ei amum O
kecleſle. Phoch; faonk vat ſpoſitionem uel dominationem re perint eſſe:ab eiſdẽ alimẽta accip qaut poſſodi datur an
d qui ante cõſecra . . nt. hoc interdictum.
ceauic eccleſie fit patronus. rum eccleſiaſticarum narte 9 Vicũqʒ fideliũ ꝓpriade/ Vicunqʒ. ali krnr
port gura lepernelt reni ꝗanis nbanan en ſen uoriõe de facultatibus ſuis qvich nonii nn
e g aecnſenation oicoruin daſoſoe poſſeſſt eccleſie aliqd cõtulerint:ſiforte ip propter nz hrt
ne. quia ſi p dominationem rerum 1 lii dactifuerit ad ino modicam dat
“ . . redacti tue elnnen
ſeet in fauitns rein⸗ ones eccleſiaſticarum ſibi nendi ſi autfili eox leſt ii bi te conſe crationem Mumn
erei aucas . dion m. ia ſuffragiũ ui/ eiigr auis patro nzlune
nideret iponi ſeruitus . it: ut ſacrilegus iudicetur. piã:ab eadẽ eccleſia ſuff Iefficitur quis patro
5 . guerit: ut lacrilegu eite is uſu pcipiãt. Si iſi tantumde ſiaſrce
cre:quod eẽ non dʒ:ut.ff. de . i te ꝓ temporis uſu ꝑcip St nus. niſi tantumide ifn
ſernt ſeruirues. Enl 3 Iieʒ gelaſi.papa ſenectiori ep eigo eccleſiaſticas Bcultane diſt e deritquos Kffru ⸗
humani iuris eẽ leſinit: ſer⸗ copo. is edificat ni idi ptãtẽ nõbñt: multo minus ec⸗· Ad neceſſari mi,
nitutem nõ recipit. ff. comn. p In eccleſia quam uis zdfica, m/ ſidige ipſas quibuſiibet adregen niſtrorum ⁊ ad lu⸗ dine
dio.l.caueri.Sũt at tria que hil ſibi pre ceteris uendicet. laliis auferre minaria utdecon. Allia
t᷑ pꝛonꝰ:honorẽ onus:⁊ ig lectanda de dum committere uel aliis nemo nbe
Pſeg pꝛor homore onnel Je mentis ample⸗ Hic autem diſtinguen/ diinemo. S l
rltaie ſoc Mitkege ne uotio eſt: qua ſe iulius nobis mlent uid iuris fundatores cec mAd mnonlam –
on⸗pz i defededo eccleii in re iuli i iuris fundaſſe per/ um eſt quid . nõne eccleſie inct
as dilapidet e.ut.ſ.e. filis. in re iniane ni lnrtaſi in boore cleſiarum in eis habeant: uel quid tur omnibus panpe lle
wrinnare bzaniaerucrglad iberecc nn omine non. habent ius prouidendi ⁊ con ribus ſubnenineuatt umfß
opiam pronidebit ei eccleſia. ſancti uiti conkeſſoris eiuns n 1 ſulendi a ſacerdotem inueniendi: 5. e. q. i. quoniam. nbe
re vfüz enun van chpitcoſecrari. Pacigir walerc . ſed non habent ius nendendiuel KReſpoõ ſic. ſaͤiſa llier
perib⸗ tenraſur gapidre i, riſſime:ſi ad tuam dioceſim perti 4 di tanquã ꝓpriis. ¶ Unde abundantius q ali in
ei abundantius ꝙ alii:ut cx on ambigis: ex more conue donandi tanquaꝙ is. extra de teſta. c ufid
ſta. ceum in officiis. Tranſ⸗ nere non am ius donari in canonibꝰ iuenitur. . in officüs: 2 melinf wue
er tnſpatronatue anaſtu⸗ nirekcorii collat üris eccleſie Meredes eius qui eccleſiam con promidebit ei gquuij Eif
r modlamn an t. rnlal n fen dudei teſtatur ſtruxitet ipſi ꝓ ea ſollicimdinẽ ge oazͤfuit dines l
ceſſione.ut.ſ.e.conlideradu . bi rere debent. li. di. non cog⸗ s
Secnudo donatiõe. nt ex.e. oblator. ſciturus ſine dubio Nrcer JIliis uel nepotibus acho/ Yind aüt teſiga e
ex inſinuatiõe. e.ccõſultatii proceſſionis aditũ qui omni chri B iorib“ ppinquis:eins: Imco panonde An
Praini⸗ kränt ianarto ſianoneber ain n nic⸗ ngrint nelditannt eccleſia, in ſummam rgeli⸗ ſtu
ſ.e. nemini. Traſit et qua ii iuris habiturũ. em. qnconiHentevtut ſi ſ tem gecuclus eſt. e
BasSeae dneite primrteſgonti e ade, lineren ndo ede
culum. Jus aüt NRigentius vo petitoria no cerdotem aliquid exc zeſta ſupereſt. xxv. a. iijr
non deſcendit ad beredes 2½ õ i. eſſit: in defraudare preuiderit: aut hõeſta ult acl in eon. ah⸗
portionibus herectktarlia. ſ. bis ilinua ggellit: caſu libertus uenar W
quilibet eoruʒ eſt patro . .li.l. ſiquis a liberis.5.parenles. wſul
ſolidũ:ut extra.e.c.i.ſicutt ? ibetheredũ. nt alere ſuum patronũ.nt.ff. de agno.li.l. 3 men
alia iura que incorporalia ſunt in ſolidũ deſcenduntad quemli v.F. pe. mais. rüe p Piuſpatronaius notranſeat na
de lerui. vie. io. anari. nt de cõ. liis.propinquis. X ren⸗ uitur de quo AIxn
e W Lollata. ſed nonne antequam nncharen debillt an al mtcn, . Dieces ſanguinto-tamen clni ſiete twdaatg atre Dennd, en
di.i.nemo utiqʒ.ſed quod omiſſum fuit reſtaurandum eſt:ut di. rge. ſ.oconſideranau rec ln nres. Sed r n cge nt vr q . A
a mores. ipſo ad epiſe ꝛcum clerici preſentäã to de crimine amittit filius iuſpa l.inij. ar. ð. dicut quidam n ſei
U Proceſſionis.i.ꝙ procedet cum ipſo ad epiſcopum:cum tẽæ ſicenſus nerum. . fl.de iurepa. qui contra. .l iii ar.
tur.oliʒ tñ nihil iuris hẽbat patroni pre aliis.ut.x.q.i.uoucrit.J 4

ng ſante
Uſmegt
fencnin
elult
neſti
eftrd
giner
ncenk
Ul.cherr
Wodiurt
ipeſthe
fnnt
ſpit
Stna
toſter
Eitellu

an

Conu
Cſeann
ſetngnep⸗

iiand.
den

nuimn
unntt
enunte
S
u
oniu
Neſmne

nen

xVI C. vij.

priuat illo niſia ſolo papa:cũ illud hẽat anẽte canonis.ar. ex.e.ti.e.

i. uel dic. ꝙ cũ nninerſitate laicꝰ iudex põt aliquẽ priuare iurepatro/

natus ſed per ſe non poſſet. ar. ad H.ex de iurepa.ex litteris.
a ¶ Benũciẽt. ergo patroni pnt accuſare uel denunciare ſacerdotẽ:

ut. 5. e. q. i. oſtitutũ.imo quilibet qui ẽ de ſus plebe.ar.lxiii.di.plebs

⁊ e de teſti. ex ꝑte
ade. Idẽ credo poſ
ſe facere patronũ i
eccleſia cõuentuali.
ar. lxiij.di. reatia.⁊
e de iurepa.c. no/
bis. Sed in hoc eſt
dꝛa:quia in eccleſia
cõuentuali pronus
nõ preſentat nec eli
git. ex ð iurepatro.
nobis. ʒ vꝛ eſſe. Z.
xviii.q.ii.abbateʒ.

b Regis. ut eũ coꝛ

rigat.cũ ꝑ eccliaſti
cũ iudicẽ cogi ñ põt
nt.xi. q.i.petimus
xvii. di. nec licuit.

uel ẽt cũ iudex eccle

ſiaſticus deſes ẽ ut
exlꝛa de fo. compe.
ex trãſmiſſa. alias
non poteſt adiri iu/
dex ſecularis:ut.xi
.i. placuit ut qſqʒ.
c Quod aut. hoc
dicẽ: ut aut ĩ mul
to aut i aliquo ꝓſit
eccleſie:aut ſaltim ĩ
nullo noceat.
d ¶ Annue.i.pãnũ
abſtinebit a ſacris
eccleſie ſi laicug ?ẽ: ſi
clericꝰ deponet᷑.xii.
q.ii.apoſtolicos.⁊
c.ꝗqbbatibus.

e Ecernimuſ.

idoneos de
eodẽ epiſcopatn.ut
Ixxi.di. hortamur.

¶Offerãt. dixit. h.

ꝙ in eccleſiis colle
giat is hoc ius hñt
pꝛoni: ut repreſen/
tent platos ep̃is:et
ut iterſint electioni.

⁊. 3. e. q. x. ſi gs epo
rü.⁊.lxiii.di.princi
pati.ſed eum ẽ.ex
e. c. nobis.

g CFundatores. 2?

ſic vr ꝙ auẽte huiꝰ
capituli laicꝰ poſſit
inſtituere i ſpualibꝰ
? tẽporalibꝰ.uel die
ipſe eps reuoca⸗/
bit factü ſuuʒ. nt ex
ðelec. noſti.l. di. pe

ↄuẽtione cõpeſcãt aut epõ nel iudi
ci corrigẽda denunciẽt. Quod ſi
talia epũs agere tẽtet:metropolita
no eiꝰiſinuari ꝓcurẽt.Si ãt metro
politanꝰ talia gerat:regis hoc au
rebꝰintimare nõ differat:ipſis tñ
heredibꝰ ĩ eis rebꝰnõ liceat quaſi
ꝓprii iuris ptãtẽ preferre:nõ rapi
nã ⁊ fraudẽ igerer̃:nõ uiolẽtiã quã
cũqʒ preſumere:ſʒ hoc ſolũ i ſalu
tarẽ ſollicitudinẽ adhibere:q aut
nullã operatio noxã nocẽs aitigat
aut mulctam uel aliquã ꝑtẽ ſaluta/
ris mercedis aſſumat. Si ꝗs uero
deinceps hec monita temerar᷑ pꝛe
ſumpſerit:a male rapta cũ cõfuſio
ne reſtituet:a excõicationis ãnueꝰ
ſententiam ſuſtinebit· ¶ Itẽ ex cõ
ci.toletano quarto. .
Fudatores eccleſiaꝝ ordinãdos
in eis epõ offerãt.
Ecernimus utquandiufũ/
aatores eccleſiax ĩ hac uita
ſuperſtites fueriĩt: ꝓ eiſdẽ locis cu
ram hẽant ſollicitã:itaqʒ reciores
idoncos in eiſdem baſilicis idem
ipſi epiſcopo offerant ordinãdoſ.
Quod ſi ſpretis eiſdẽ fũdato ribꝰ
rectores ibidem preſũpſerit ordi
nare epũs:a ordinationẽ ſuam irri
taʒ nouerit: ⁊ ad uerecundiam ſui
alios in eorum loco quoſipſi fun
datoaes condignos elegerint oꝛ
dinari. ¶Item ex romana ſyno

Adominio conſtructoris mõaſte
rium nonẽ auferẽdũ.

Onaſteriũ uel oratorium
canonice cõſtructũ a dñio
cõſtructoris eo ĩuito nõ auferatur
liceatqʒ illi preſbytero cui uolue/
rit pro ſacro off cio illius dioceſis
cum calen ſu We walnd ꝰexiſtat
cõmendare. ẽgregorius pa.
De cs . 5 P
Alrtionis ordo nõ patitur: ut
monaſteriũ ↄtra uolũtatem
füdatorũ ab eorũ diſpoſuione ad

nitentes. Iteʒ ſi eps pᷣmũ pñatũ ſprenit: ⁊ ſm recepit:tenet̃᷑ primo
Puider.ut ex.e.ti.paſtoralis.lʒ alex.dederit epo clectionẽ:utrũ pri
muũ uel ſʒ uellet recipere.ex.e.ti.cũ autẽ.cũ ꝗᷓ epᷣs puniat᷑ ꝑ illud. c.
paſtoralis. pʒ y bodie eps nõ hʒ electionẽ.
Onaſteriũ.i.eccleſiam.

dominio. i. diſpoſitiõe. eſt g hic ar. ers iuito pꝛono

no pot de eccleſia facere monaſteriũ.ut.j.c. ꝓx.qꝛ iã derogaret ĩ H
luri proni ielectione ⁊ ĩ recipiẽdo ab eccleſia alimẽta.ſic nec dijs rei
pot uſũ rei imutare ẽt ĩ melius iuito nſufrnctuario.ff. de uſu.⁊ ha.l.
ylti. ar. tm. . x. q. i. c. i. . j.e,. c. nemini.
MHe mailꝰ. ar. ꝙ ſufficit aliquẽ nõ malũ eẽ.ut.nõ.viii.q.i.lʒ.⁊ te
net eps pñtatũ recipere:niſi aliquid obiiciat ĩ perſonã eius.ut.lxy.
di. de per ſõa.I.di. poſt. zæ e eo.ti. paſtoralis. Sed nũquid eps te/
net probare crimen qò obiicit? vꝛ ꝙ ſufficiat ſi dicat:eligatis aliuʒ.
ul. xx viij. di. priuſq. z. xxxix. di petrus. quod põt admitti: ſ põt pa
lroncũ ſuperiore agere. ut eps crimẽ ꝓbet uel eũ admittat.ut.viii.
· iij. artaldus.ix.q.iii.nunc uero.

fundus quemadmodum ſi plures ſunt

q AANuentum eſt. niſi 8

nã queda ſurepamonat adextraneos here
airon⸗ oↄferat ecclie uele

nidet᷑ ergo ꝗ;
ↄuenire dilapi

209

edes trãſeũt. ut. C. de ĩius no.l.ii.
erat ecea Fneo inſpatronatꝰ ꝙ ammõ nõ põt
ates eccleſiã. uel ẽt petere alimẽta.ar.ad Hex de teſti. ſignifi⸗

cauit. babiliꝰ vr ꝙ tali iuri qð ẽ ad utilitatẽ ⁊ fauorẽ ĩductũ eccleſie ñ poſſit
patronꝰ renũciare vñ lʒ filii abſtineat ab hereditate. nõiõ ꝑdiderũt iuſpatro

arbitrium ſuũ quis debeatuendi
care. “Prouidentia tamen a ad
monitione epiſcopi a fundatoribꝰ
cccleſie bonorari debent. AUn
de grego.
Epõrũ prouidentia afundatoribꝰ
eccleſie honorẽtur.
Onſiderandum eſt quate/
nus ſi ſecundum prouidenii
am ⁊ admonitionem epiſcopi ipſi
coheredes eas uoluerint tenere:
⁊ honorare faciat. Si autem hoc
contradixeriut:in epiſcopi poteſta
te maneat:utrum eas confiſtere ꝑ
mittat aut reliquias inde auferre
uelit. ¶ Item ex concilio triburiẽ

1.
Reliquie auferantur eccleſiarum
ſi plures heredes de eis conten/
derint.
Iplures heredes contende
Arit oe cõi eccleſia: auferriiu/

beat epiſcopus reliquias ſacras

eccleſiam claudi.donec communiꝰ
ſenſu ⁊ conſilio epi ſtatuãt ibi preſ
byterũ ⁊ unde uiuat. ¶ Ut ergo
ex his auctoritatibuſ colligitur de
manu laicorũ eccleſie recipiẽde nõ
ſunt: niſi cum conſenſu epiſcopo/
rum. ¶Juxta illud magocienſis
concilii.
n liceat laicis preſ byteros de
eccleſia eiicere.

Aicipreſoytetos de eccle/
lſia nõ eiciãt: neqʒ; in eis con
ſtimmat ſine ↄſenſu ſuorũ epõrum.

Sex concilio cabilonenſi.
1 Eoene or b hen Prejby
teros de eccleſiis nõ eiiciãt.
Muẽtũ ẽ:ꝙ multi arbitrii ſui
etemeritate:a quod ẽ grauius
ducti cupiditate preſbᷣris ꝗbuſſibʒ
abſqʒ conſenſu ſuoꝝ epõꝝ eccleſi⸗
as dant uel auferũt: unde oʒ ut ca/
nonica regula ſeruata nullꝰ abſqʒ
conſenſu epi ſui cuilibet preſbyte
ro eccleſiã det: quã ſi iuſte adeptꝰ
fuerit hanc ñ niſi graui culpa corã

natꝰ.ut.ff. de. iurepa.filii.nec
n. gnãli renũciatioe remittit
dolꝰ.ut.ff. de libe.le.aurelius
Ego credo ꝙ tali iuri poſſit
renũciari: cum donari poſſit
ut ex.e.ex inſinuatione.

n B Iplureſ.auferri.hic dẽ

ꝓcp̈s ꝓpter diſcordi
am patronoꝝ dʒ claudẽ eccle
ſiã. ut ex.e.c.i.⁊.ij.alibi drq;
ſua auctoritate cõfert ſi proni
nõ cõcordãt uſqʒ ad. iiij.mẽ⸗
ſes:ut ex.e.quoniã.ĩ gbuſdaʒ
alibi uſqʒ ad ſex. nt ex.eo.ti.
eã te. Diſtiguas òᷣ: qꝛ aut di
ſcordiaẽ inter epᷣm ⁊ pronũ:
aut ĩter ipos patronos.ſi in/
ter epiſcopum ⁊ patronum
tũc epᷣs ponet iconomũ in ec
cleſia.quouſqʒ ſit terminatuʒ
negociũ.ut ex de offi.or.cum
uos.ſʒ ſi iter pr̃onos ẽ diſcor
dia. aut ſuper electione fſacta
ab eis:aut ſuꝑ ipſo inrepatro
natꝰ.ſi ĩ electiõe diſſẽtiũt: tũc
ſi põt fieri ſine ſcãdalo pᷣferat
eps illũ ꝗ maioribꝰ iuuat᷑ me
ritis.ut ex.e.quoniã i quibuſ
da.ſed ſi pares ſũt.gr̃am põt
facere cui nult.ut.lxiii.diſ.ſi
forte.⁊ ex.e.cũ aũt.ſi vᷣo ↄtẽ/
tio ẽ de iurepatronatꝰ epᷣs in
ſtitnat aliquẽ in cccleſia.⁊ ille
poſtmodũ pntet᷑ ab eo ꝗ eni/
cit iuſpatronatꝰ.nt ex.eo.ti.ſi
vo.⁊ hoc faciat ſi vcordes nõ
fuerĩt uſqʒ ad ſex mèſes a tꝑe
unacatiõis uel uſqʒ ad q̃ttuor
a tꝑe mote controuerſie.ut ex
e.ti.eã te.⁊.c.cũ pꝑ.ſi ãt epᷣs
hoc ſine ſcãdalo facere nõ po
teſt:tũc claudet eccleſiam.ut
hic dr.⁊ ex.e.ti.c.i.⁊.ii.

o . Commnni. ergo uon ſta⸗

tur hic iudicio maioris par/
tis.ut extra.e.quoniam.ſic ex
tra de reſcrip.c.paſtoralis.ſi
militer uidetur ꝙ in delega
tis a principe non ſtatur ſen
tentie maioris partis.ut.C.
de ap. in offerendis ⁊.l. inbe
mꝰ. ſimiliter in diſcordia cre
ditorum. ut. C. qui bo. ce.
poſ.l.ult ſimiliter in cauſa li
berali.ut.C.de communi ſer
no. ma.l.ii.ꝭ.hoc nalet.ſimili
ter ĩ oĩ re cõi.ut.ff. cõi di.ſabi
nꝰ.⁊ hodie in electiõe epi.ut
er de elec.qꝛ propter. Sed q̃ᷓ

ritur ſi duo ſunt patroni.⁊ unus reliquit plu res filios ⁊ alter unicum an iſte
vnus par ius habeat cum illis pluribus? uidet᷑ ꝙ ſic. ceum ex pluralitate ſuc/
ceſſorum non debeat uariari obligatio.ff. de nerb. ob.l.ii.unde omnes illi de

bent reputari pro uno. cum in loco unius

ſuccedant.ut.ff.de condi.⁊ de. cui
modo canonici ĩ eccleſia qᷓ; prius fue

runt.non plus iuris habent modo muiti qᷓ; prius habuerunt pauci. Sed cõ
tra quilibet iſtormm eſt patronus in ſolidum.ergo iſti plures plus habẽt in
ris q; ille unus.⁊ hoc probatur. ff. de bo.li.ſi lbertus Item ſecundum hoc
non plus iuris haberet cui conceſſa eſſet poteſtas eligendi qᷓ prius per ſe ha
buit.qð falſum vr.ut ex de elec.ne pro defectu.⁊.ff.de aſſig. li. l. i. in fi. Dic p
ſunt omnes equaliter patroni.ut ex.eo.c.i.fſorte hoc uerum eſt cũ hereditas

eſt diuiſa.

p Aii.

rani.non eſt ergo quis pro qualibet culpa deponen

dus.ut. lxviii. di. c.i. iteʒ ar. ꝙ nullus debet prinari ſno beneficio ſine cul

1 Anonts.
m O Onſiderãdũ.coheredes.ẽ᷑t exnei.⁊ vꝛ ꝙ idiſticte loquitur.

pa ſua.ut.lvi.di.ſatis peruerſum. ⁊ extra de conſti.cognoſcentes.arg.extra ðᷣ
cle.egro.c.ult.ſed illud ꝓpter ſcãdalũ ꝓ quo multa omittuntur.ut. di. l. ut cõ
ſtitueretur.ex de no.oper.nun.cum ex iniuncto. H

Lanu.

Corã epo. ergo ſolus eps põtcognoſcere de crimiĩe:ubi agit᷑ ð priuatio⸗
ne beneficii ſiue ad aliã penã:dũmõ nõ agatur ad depoſitionẽ ordinis.ut nõ
ni.xv.q.viii.ĩ ſũma.lʒ aũt nõ remoueat᷑ aliquis ab adminiſtratiõe niſi ꝓ gra
ui culpa:tamẽ regulares prelati pro leui culpa remonẽtur.ut.ex de ſimo.per

tuas.in fi.⁊.S.e.q.i.c.ult.

bꝓ Sicut ergo.hieronymi.ut

g. E. q: i.c. ul.

nunt caſum:nulli licet
dare iuſpatronatus priuate ꝑ
ſone uel ẽt ↄmutare cũ priua
ta perſona:ſed dari poteſt ꝓ
monaſterio uel cõmutari cnʒ
monaſterio:uẽdi aũt nulli po
teſt. ꝓ iſtoꝝ caſu facit qð legi
tur extra.e.ti.de iure.ſed eis
obſtat ex.e.ex inſinnatione.ĩ
prin.ſed poteſt dici ꝙ ibi vnꝰ
alii ceſſit adminiſtrationẽ ſo
lidã:nõ.n.dedit iuſpatronat⸗
cũ prius fuiſſet patronus.h.
aũt intelligit de ipſa ecclcſia:
ꝙ nullus põt dare eccleſiam
priuato:ut ide faciat habita/
culũ.ut.xix.q.iii.que ſemel.
De permutatione eccleſie pla
nũẽ:quia ñ põt eccleſia ꝑmu
tari niſi cũ alia eccleſia.ut ex
de rerũ ꝑmn.ad qões. Satil
credo ꝙ ſiue ſit eccleſia ſiue
iuſpatronatus bene põt cõce
di monaſterio: dũ tn habeat᷑
cõſẽſus epᷣi.ut ex.e.cõſultatio
nibꝰ.ĩ fi.⁊.c.nullus.ſilir.⁊ ec
cleſie ſeculari.ut ex de reſti.
ſpo. cũ neniſſet.io. Ego cre/⸗
do ꝙ iuſpatronatus poſſit cõ
cedi ſine epiſcopo.ut ex.e.il⸗
lud. b. .
e ¶ In propriũ.i.priuatũ.
f Monaſteriũ.i.eccleſiam.
g Jquis.ad melioradũ.
ec ẽ una ð tribus cais
ꝓpter quas trãſferũtur eccle
ſie deloco ad locũ.ut de cõſe.
di.i.tribus.S.e.q.i.⁊ ſꝑis.⁊=
ẽ cõtra regulã illa.xix.q.iii.q̃
ſemel.⁊ perdit prior eccleſia
priuilegiũ ſunʒ.ut.S.e.⁊ hoc
diximus.
b Onſtituit. hoc.c.legi/⸗
tur.xx.q.iij.cõſtituit.

i ngregatio.j.xviii.q.
ii. abbas. ⁊. c. abbateʒ⸗
l Mldetiner i uult ꝓpter hin
mi

Emini. quidam ſic po⸗

itatẽ renunciare.ut.xviii.

q.ii.abbas.
I ¶OPropinquis. S. di. lxxxix.
decenter. io.
Didã preſbyter.

Dod antema uoto.
hic queritur: an liceat
N¶ alicni diſcedere a noto. Et in
hpac qõe mgr diſtiguit: ꝙ ali/
ugdẽ uotũ ↄceptum corde ore
ſimpliciter ꝓnũciare: ⁊ alið
E obligatione aliqua ſe obno/⸗
xiũ facere.ſʒ tũ quocũqʒ mõ
iſtorũ modorũ quis noneat:
nõ licet ei recedere quo ad de
nʒ ſʒ quo ad eccleſiã licet a p
mo uoto ei recedere.ſed nõ
a ſcðo.Sed miꝝ vr cum h̊ ſit
peccatũ quo ad deũ:quare ec
cleſia illud tolerat.cũ hoc ſit
laqueũ iniicere talibꝰ et ðᷣci⸗
pere aias eorũ: quod nõ ẽ fa-
ciẽdũ.ut.xxvii.q.i.de nidnis
cũ dñs ipſe noluit facẽ driaʒ

iter iuramẽtũ ⁊ ſimplicẽ lod/

epõ canonica ſeueritate amittat.
Si ergo auctoritate hieronp/
mi decimas male poſſeſſas a laiciſ
epõ cõſentiente licet monachis de
mau laicoꝝ reciꝑe eaſꝑpetua ſta
bilitate tenere:ſic ⁊ eccleſias a lai/
cis male detẽtas cũ cõſenſu epõrũ
lʒ monachis ad ordinãdũ acciper
⁊ eis ĩ perpetuũ/puidere.¶ Vn⸗
de urba papa. ii. .
Sine uolũtate epõꝝ decias uel ec
cleſias a laicis mõachi ñ ſuſcipiãt.
Ecimas eccleſias a laicis
mõachi ñſuſcipiãt abſqʒ cõ
ſẽſu epõꝝ ⁊ uolũtate. Quod ſi ali/
ter preſumptũ fuerit:cãonice ulti
oni ſubiaceãt. Itẽ ex decreto ſil
ueſtri pape.
Mulli icear in ſuũ ius monaſteriũ
cõuertere:alii mi ad ordinãdũ tra
dere illud ualer.

. nt. xxii. q.v. iuramẽti. Põt melius diſtin
⁊ uolũtatem ⁊ notn.ſi gs recedit a delibera

gui iter deliberationem
tione non peccat morta

liter:ſi quis aũt recedit a ꝓpoſito qð firme fixerat i aio ſuo. peccat

ſʒ uenialuer bm quoſdã.ut ex de uo.⁊ uo.redẽp.litteraturã. bm. b.

vo peccat talis mortalit:ac ſi uerbis uouiſſet.ut.j.e.qui bona.ſed a

mãu aduocati renũciauit.poſtquã
ↄualuit mox ſe futurũ monachuʒ
negauit:⁊ eccleſiã ⁊ bñficiũ repo⸗
poſcit.¶Hic primũ querit᷑:utrũ
reus uoto leneat᷑:an liceat ei a p/
poſito ſui cordis diſceder᷑. ¶ Se
cũdo:an eccleſia ⁊ bñficiũ ei red⸗
dẽda ſt ꝗ priꝰlibera uolũtate refu
tauit.¶. Tertio:ſi cõrigiſſet eũ: ſe
ſua monaſterio tradidiſſe: an li/
cẽtia abbatis liceatei ad ꝓpriare/
dire. & Nuarto: ſi ſinelnia abba
tis retro abierit:an ſua ſibi ab ab/
bate reddenda ſint.
„ 4
od aũta uoto diſcede
en liceat: multis aucto
icatibꝰ ꝓbat᷑.ait.n.pro
pheta: uouete⁊ reddite
uota dño deo vr̃o. Jiẽ aug.
Que deo uouẽtur:neceſſario red

BEñmi regũ aut cuiquã bõöi) dantur.

um ĩ ꝓpriũ ius liceat .Z
ſteriũ tradere uel cõuertere niſi ꝗ

aliud mõaſteriũ.uel ↄmutare: niſi
cũ alio mõaſterio.uel quocũqʒ cõ
mertio uẽder̃. Quod ſifẽm fuerit
ſi ualebit:ſʒ ipſũ mõaſteriũ ĩ priſti
nũ reformet᷑ ſtatũ.¶ Itẽ ex eodẽ
Epi ⁊ frjm cõſilio monaſterinʒ ad
meliorãdũ alii ſupponere nullus
ꝓhbibeat.
Iauis uult monaſteriũ ſuum
ad meliorãdũĩ aliũ locũ põe
re fiat cũ cõſilio epĩ ⁊ fratrũ ſuorũ:
⁊ dimittat preſbyterũ ĩ priori loco
ad miſteria eccleſie.¶ Itẽ ex cõ/
ci.magocien.
PDubuce pnuie ſbüciãt᷑: ꝗ circũue
niẽdo aliquos tòdere preſumunt.
Onſtituit ſae ſacer iſte ↄuẽ

tuſut epi ſiue abbates ꝗqnõi

fructu aĩarũ ſed ĩ auariciaʒ ⁊ turpe
lucrü ihiãtes quoſſibet hoĩes cir/⸗
cũueniẽdo totõderũt: ⁊ res eorũ
tali ꝑſuaſiõe ſurripuerũt pñie cano
nice:utpote turpis lucri ſectatoreſ
ſubiaceãt. Hi vo ꝗ illecti comã de
poſuerũt:ĩ eo quod ceperũt ꝑſeue
rare cogãt᷑:res vo eoꝝ heredibuſ
reddãtur. ¶ Itẽ ex cõci. toletão.
Sine uolũtate frum aliquẽ de ſuis
propinquis abbas ſibi ſubſtimer.
non ualet.
(N ngregatio dʒ ſibi eligere
abb atẽ: poſt abbatis ſui mõ
tẽ uel eo uiuẽte ſi ipſe diſceſſerit uel
peccauerit.Epũs.n.nõ dʒ abbatẽ
uiolẽter retiner i loco ſuo:ipſe aũt
nõ põt aliquẽ ordinare de ſuis pro

pigꝗs uel amicis ſñ uolũtatefrum.

mõachũ dixit: ec
cleſie ⁊ bñficio i

Ant quedã que ẽt nõ uouen
tes debemꝰ:quedamꝰ ẽt que
niſi uouerimus nõ debemus: ſed
poſtquã ea deo promittimus ne/
ceſſario reddere cõſtrigimurꝰ.
ANẽ hierouymus.
De eodem.

Ouẽtibꝰ nõ ſolũ nubere ſʒ

cét uelle danabile eẽ. ¶ Itẽ
gregorius ĩ regiſtrto.
Dignꝰ ẽ ſupplicio qui ſeipſũ deo
ſubtrahira uoto reſiliẽs.
Manias deo pecunias uo/
uerat:quas pꝰ nictus perſua
ſiõe diaboli ſubtraxit: ſʒ qua mor
te mulctatus eſt:ſcis.Si ergo il/
le mortis ꝑiculo dignusfuit ꝗ eos
quos dederat nũmos deo abſtulit
cõſidera quãto ꝑiculo ĩ diuino iu/
dicio dignus eris: qui nõ nümos
ſed temetipſũ deo oĩpotẽti: cui te
ſub monachali habitu deuoueras
ſubtraxiſti. Itẽ ſup eʒechieleʒ
Ante dei oculos cadunt qui bona
que concipiunt agere recuſant.

4 i bona agunt ſi meliora
agere deliberant poſt de
liberata non faciunt:lʒ in bõis pꝛi
oribus perſeuerent: in conſpectu
tamen dei ceciderunt ex delibe/
rationc. Item ſunt qui cuncta re/
linquere ⁊ dei ſeruino ſe ſubdere
⁊ freno caſtitatisſe reſtringere de/
liberant: ſed cum poſt caſtitatem
alios cecidiſſe conſpiciunt: ſe re/
trabendo meęritum perdunt.
¶Siergo poſt uotum quiſque

neceſſario cogitur ſoluere quod
olũ i. uduit : ſi uouentibus non ſolum
Aidã preſbᷣrin nubere ſed etiam uelle damnabi/
firmitate graua l eſt: patet quod ſacerdos iſte ad
tus ſe fieri uelle

executionem ſui uoti cogendus

eſt: et non ſolum non fieri ſed eti

am uelle monachum nonfieri ſibi

uoto qð uerbis expᷣ
mit ſine cũ ſolẽnita
te ſiue ſine ea ñ licʒ
recedere ſine mor⸗
tali pcõ ſᷣm oẽs ut
ex ꝗ cle. uel vo. rur
ſus.lʒ alex. uideat
dicere ꝙ poſt uotũ
ſimplex põt hi ma

trimoniũ.ut ex g cle

ri.uel uo.uenics.i
illud itell gas d co⸗
paratina ꝑmiſſione
io.

0 12 ☛☚ quedã.
debemus. ut

ad fidẽ ſeruandã =
generaliter ad oia

illa ſine quibus bõ

ſaluari non põt. de
quibus hẽtur ð pe.
di.ij.charitas.
pQuega ct. vt cõ
tinẽtiaʒ ut.xxxii.q.
i. integi itas.

q Promittimè. ar.

ꝙ ex nuda ꝓmiſſio
ne gs tenet: ut. xii.
q.ii.quicũqʒ ſuffra

gio. xxvii.q.i.e.ii.

r¶Neceſſario.niſi

tale ſit illud qð pen

deat ð aliẽo arbito

ut ſi un? cõiugat? p

mittat cõtinẽtiã:nõ

lenet.ut.xxvii.q.ii.

ſi tu. itẽ notuʒ aliqð
abſtinẽtie nõ põt fa

cer̃ nxor ſine viro.
xxxiij.q.v.maniſe

ſtü. nec monachꝰ ſi
ne abbate. xx.q.iiij.

mõacho. Itẽ nec fi

liꝰ ipubes ſñ nolun
tate pꝛis.xx.q.ii.c.
i.⁊.ii. nec ſuus ſine
nolũtate dñi.ut.liiii
di. ex ãtiquis.
ſ Coſtrigimunr. ni
ſi fortiꝰ niculũ ſuꝑ
nẽiat.xxvii.d.ſi uir
tPNManias.de H̊
A hẽs.xij.q.i.di
lectiſſimiis.
n Temetipſũ. ar.
ꝙ maior ẽ aliẽatio
pſone iᷓ rei.ſic. xii.
.i. pcipimus.
x4 1 Vboe agũt
ſ.mrimõiũ.
a C Si meliora.i. co
tinẽtiXã.

b Beliberant. fir
miter ꝓponẽdo: ?

tũc ſᷣm. h. peccant
mortaliter: ſʒ alios
uenialiter.
cCeciderũt.ipro

prie.ſ.ab eo qd non

hñt. ut ibi. cadent a
later tuo mille ⁊c.
d ¶Si ergo ꝓnüci
at. & obligat gs ex

ſolo ppoſito cordis

qð. h. ocedit.

—õ

.

=☛ —

= = V=—
n, e S– — = -
— ☛ = =ꝛ = —

=☛ = ⸗ ..
=

☛

m i i 5? intitulat᷑ ſecũda: an
Onſaldus. In B. c. terminat᷑ prima qo ? intit

2 0 9

xVI Q iiſ. Qucſtio. iiif.

¶Sciẽa.s ſi ſciuiſſet ꝙ uotũ ſimplex fecerat peccaſſet ipſa mortaliter.qð ue

u eſt ſicut ? alter qui ipediuiſſet uotũ illiꝰ.ut.xxxii.q.ii.Nᷣ ſanctũ.⁊ eſt ſi imile
ſiciauit. æ dicendũ ꝙ ſic: q rũe GInr T a. propoſitum. nt.liii di. legk. r. liiil diſnnnl
ñficiũ cui renũciauit. ? dicendũ ꝙ la de eo qui dux.in ma.propoſitum. .ut. liii. di. legẽ. ?. liiii. diſ. mu .
poſſit gs repelere bisig cas fnũciauit.ar.xxii.q.ii.negi extra gs. enick elasienepr in dabin monachali de
n fnieiant Putdbun ei paſniar reltſciations Hiudicat alicui. ut g toſ. æ er qui ck.neluo.ſnpco. pbabili beat eſſe cũ nõ aliter poſſitex
un b T. Sandeonsrerſ des pᷣſi.legatus.⁊.C.de defẽ.ciui.l.ult.ar. periri aſpitatẽ orcis niſ n
es vi. q.iii.deniqʒ.⁊.ff.deof. V — at habitu.⁊ qð dicit hic nõ
e de renü. qð in du uun ſanctũ cõferre. nõ m poſtea 10 ſtat: intellige cũ effectu ?2 ut
* iseorieriQůc. eſt. Quod vo inter uou actus eſt ſuſcipere quod coꝛde cõ/ eñ no poſſit reüicre.
oic iii. deniqʒ. ſ ſi renũ iſte cõputandus ſit: pʒ ex vbis it: æoꝛe pꝛonũciauit. Auctoꝛi/ h Aut liber .ꝑ iſtud.c. vr ſo
6 aſſeenn anan⸗ an nfni dicẽtis. Dixi nichorfe. tas ula alex. ſecuia eſt inſtitution? luta nathio:ſiuroraus leer
Luger ſui teneret renüci a pietas dei eſt: urad ſo 35 kasi rij ti benedicti: ſua tradidit religiõi ſine lic
eue rniniüetis no S ietas dei eſt: uta egorii: et beati benedicrii: ſin idi tat
zeen io:niſi tũc tꝑis n ſoa ar/ beati greg ia nxoris ? poſtea repetit a
ſ ſſet cõpos ſui. ut miſſionẽ peccata dimittat. Mon ue ꝓpbandis annu indulger ſed tã ti⸗ ea ſint ei res ſue
e fui ntel. . Iciatoꝛe: et tñ deus que,poan triennium uxor: an poſtea ſint ei res ſu
Gutd e de ſuc. ab inteſ. c. dum eniĩ pꝛonũciatoꝛe: ei tñ tũ nons:incognitis vo trie nife⸗ reſtituẽde. hic dr ꝙ ſic. uel in
d ni Keniillon ineuü iam audit in coꝛde. otũ enim p cõcedit.¶ VUñ ex decreto bonifa. telligit de tali liberto qui eſt
ueg bit ꝓPbalio. uel illi g opere reputat᷑.¶Sicut ergo pr . Ante ꝓbationẽ triennii nullus in aſtrictus alicni cunrite.
mi dicit ꝙ fuerat ↄpos Pere! Eies reputat᷑: qꝛ di io ſuſcipiatur. Infra trienniũ.ſʒ cum iſte
ielge illi qui dicit ꝙ& ů phera inter uou Hue ſHmonaſterio ſuſcip aen seccrit ſurtiſſar m n
