
gliquo non pᷣſumit

nt. xii.q.ii.gloꝛia.
ar. SZ.xxiiii.di.quan
to.⁊ certe pro no⸗/
bilibus ſemꝑ debet
pſumi ĩ his que ſpe
ctãt ad nobilitatem
ar. ff. de fide inſtru.

l. fi.

b Neiibet oc/⸗

culta. arg. Z
heremitas.

i C Erratibus.i.pec

catis.

EßCPernerſa cinita

te.ar.non nocet bo
no.maloꝛũ ↄuerſa⸗
tio uel cohaqĩtatio:

IIn mõte. xv. q.i.

inebriauerũt.

m Cecidit.nã ex

uarietate locoꝝ nul
lũ diſcrimẽ inducit
C. de lẽp.in inte. re
ſti. l. nl. ar. S. xxxii.
q.v.qui viderit.

m C Cecidit.⁊ hec

eſt cã quare nos ꝑ/
fequit᷑ qꝛ nos illuc
debemus aſcendeĩ
vnde ipe deſcẽdit.
xyi.q.ii.c.i.

n Czidam. .

XL

.

gioſa prudẽtia tua:nihil eſſe ĩ hac
uita ⁊ maxime hoc tempore facili
us ⁊ leuius ⁊ hominibus accepta
bilius epiſcopi aut preſbyteri aut
diaconi officio ſi perfũctorie atqʒ
adulatorie res agat᷑ ſ̊ nibil apud
deum miſerabilius ⁊ triſtius ⁊ dã
nabilius.¶ ¶ Idem nihilleſt in hac
vita ⁊ maxime hoc tempore diffi/
cilius ⁊ laborioſius ⁊ periculoſiꝰ
epiſcopi aut preſbyteri aut diacomi
officio:ſed apud deuʒ nihil beati⸗
ſi eo modo militet᷑ quo noſter im/
perator precipit.quis autẽ ſit mo/
duſ:nec a pueritia nec ab adoleſcẽ
tia mea didici ⁊ eo tẽpore quo di/
ſcere ceperã:vis mibi facta eſt me
rito peccatorũ meoruʒ. nam quid
agliud exiſtimẽ neſcio:ut ſecundus
locus gubernaculorum mihi tra/
ditus eſt:qui remum tenere nõ no
ueram. ¶ Ieem iſidorus.

Corrumpitur 1 ad terram ſacer/

dotium traditur niſi legaliter a iu
ſte ſeruetur.

O viri 1 mulieris digna cõ/

ũctio vnum facit matrimoniũ
ſicut duorum copulatio vnũ per

ficit corpus:ita clericatus a ſacer
dotium unum faciunt preſbyterũ

⁊ electioa conſecratio vnum faci⸗
unt epiſcopum: que omnia unum

faciunt corpus quod cicins corrũ

itur ⁊ ad terram trahitur niſi lega

iter conſeruetur niſi iuſte viuẽdo

laudetur. ¶ Item ambroſius.
e eodem.

LAn lanten aĩaduerte: quod
extra paradiſum vir factus eſt:

intra paradiſum mulier:ut aduer
tas:quod non lociꝰnõ generis no
bilitate ſed virtute unuſquiſqʒ gra
tiam cõparat ſibi.deniqʒ; extra pa/
radiſũ hoc eſt in inferiori loco vir

factus melior inuenitur ⁊ illa que

in meliori loco hoc eſt in paradiſo
facta eſt:inferior iuenitur. rez

gregorins. J .
ratia non locus ſaluat animam.

Aelibet occulta loca ſine
gratia animam ſaluare non
poſſunt. quod aliquando in ipſis
quoqʒ conſpicimus erratibus ele
ctorum. Nam loth in ipſa peruer

ſa ciuitate fuit iuſtuſ:in monte pec

cauit. Sed iſta cur dicimus: cum
maiora nouerimus:quid enim pa
radiſo iucundius: quid celo ſecu/
rius:a tamen homo ex paradiſo ⁊
angelus de celo peccãdo cecidit.
dem. De eodem.
Ham primuſ homo pro pec
cato de paradiſo eiectus eſt.
hocẽ quia dei nobilitatẽ a ſe deie
cit:nobilitate loci priuatus eſt.
Igem io.chryſſo..
Non eſt uer ſacerdos omnis qui
nominatur ſacerdos.
Vlti ſacerdoteſa pauci ſacer
dotes.multi ĩ nomine ⁊ pau
ci ĩ opere.videte ergo fratres quo
modo ſedeatis ſuper cathedram.

XLI

quia non cathedra facit ſacerdotẽ
ſed ſacerdos cathedram.non lo/
cus ſanctificat homineʒ ſed homo
locuʒ ſanctificat non omnis ſacer
dos ſanctus ſed omnis ſancius eſt
ſacerdoſ.qui bene ſederit ſuper ca
thedram:honorem accipit cathe
dre.qui male ſederit: iniuriam fa/
cit cathedre. IJdeoqʒ malus ſacer
dos de ſacerdotio ſuo crimen ac/
quirit non dignitatem. in iudicio
enim tuo ſedes.ſi quidem bene vi
xeris ⁊ bene docueris:populuʒ in
ſtruis.ſi bene docueris ⁊ male vi/
xeris:tui ſolus condemnator eris
Nam bene uiuendo: bene docen

do populum inſtruiſ quomodo vi

uere debeat:bene autem docendo

male viuẽdo deum inſtruis: quo

modo te debeat cõdemnare. Idẽ
quicunqʒ deſiderauerit primatuʒ
in terra:inueniet confuſioneʒ in ce
lo.nec inter ſeruos chriſti compu
tabit᷑: qui de primatu tractauerit
nec unuſquiſqʒ eoruʒ feſtinet quo
mõ aliis maior appareat: ſed quo
modo omnibus inferior uideatur
quoniam non qui maior fuerit in

honore inter homines:ille eſt iu/

ſtior:ſed qui fuerit iuſtior. ille eſt
in

Cce quibus oporteat ſa
cerdotem eſſe ornatum
moribus. Sed preterea
— portet illum eſſe orna/
tum exterioribus habim videlicʒ
ĩceſſu.habitu ut nec fulgidis nec
ſordidis ſe ueſtibus ornet.ut eniʒ

air hie.nec affectate ſordes nec ex

quiſite delicie laudeſpariũt.quod
tam de ueſtibus quam de cibis in
relligendum eſt. Andeaugu.
ait in li. de doctrinachriſtiana.

Pro moribus eorũ cum quibus
viuimꝰ etiã uti debemuſalimẽtis
0 UViſquis rebus pretereunti
bus reſtrictius utitur quam

ſeſe habent mores eorum cuʒ qui

bus uiuit:aut intemperans aur ſu
perſtitioſus eſt.quiſquis uero ſic

eis utitur ut metas conſuetudinis

bonorum inter quos uerſatur ex/

cedat:aut aliquid ſigificat: aut fla
gitioſus eſt. In omnibus eniz ta
libus non uſus rerum ſed libido
in culpa eſt.quod igitur locis ⁊ tẽ
oribus ⁊ perſonis conueniat. di
kgemer attendendum eſt. nec te
mere flagitia reprehendamus. fi

cri eniz poteſtut ſine aliquo uicio

cupidinis uel uoracitatis precio/
ſiſſimo cibo ſapiens utatur:inſipi/
ens autem fediſſima gule flamma
in viliſſimum olus ardeſcat:a ſani
us quiſqʒ maluerit more domini
piſce ueſci: quam lenticula more
eſau nepotiſ abrae aut hordeo mo
re iumentorũ.non eniʒ proprerea
continentiores nobis ſũt plereqʒ
beſtie:quia uilioribus alunt᷑ eſcis
Nã in oibus huiuſcemodi rebus
non earũ rerũ natura quibus uti⸗

3 6

4 4 VAlti. ſed hõ locũ. ſie
res accedere dʒ hoibꝰ

nõ bomo rebus.ff. de edil.

edic.iuſtiſſime.

p ¶ Beſiderauerit.ad q̊ ut pᷣ/

ſit non ut proſit.ne obſtet.viii
q.i.qui epiſcopatum.

q ¶ Tractauerit.no. ꝙ eo ſo⸗
lo ꝙ cũ allquis loquit᷑ de eba

tu punit᷑.ſic eo ipſo ꝙ quis lo
quit᷑ ãbitioſe de nümiſ peccat
xvi.q.i.ſi cupis ⁊ qui logꝗt᷑ de
mulieribꝰ.ut.xxxii.di.hoſpiti
olum.

r ¶ In honore. qꝛ nõ gradus
elegãtioꝛ ſed vite melioris a⸗/

R—

ctio ↄprobat᷑.xxiii.q.iiii.ſic ⁊

xxi.q.i.ſũt nõnulli.⁊ ẽ hic ar.

ꝙ illa pars que inſtioꝛi rõni ĩ

nitit᷑ maioꝛ dr łiʒ ſit minoꝛ.ſic
xxxi.di.nicena.xix.di.iĩ cano⸗
nicis.ᷣiiii.q.iii.ꝭ.ii.ex de teſti.

in noſtra.

8 Cce quibns. Suß

in pcedẽti di.dictũ
E. ꝙ oʒ epʒ eẽ oꝛna
moꝛibꝰ? ᷣtutibꝰ
In hac.xli.di.dĩ ꝙ oʒ eü eſſe
oꝛnatũ in exterioꝛibus in ha/

bitu ⁊ inceſſu. in hitn ne ful

gidis uel ſoꝛdidis ueſtibus ſe
exoꝛnet.qð ꝓbat auẽte hiero.
nec affectate ſordes nec exꝗ/
ſite delicie laudes pariũt qðᷣ

tã de veſtibus q; cibis intelli

gendũ eſt.⁊ ad hoe iducit ſe.

c.de inceſſu aũt dicit.ꝭ.vlt.
Di. xli.

t ¶ Et inceſſu. ut grauitate iti ⸗
neris oñdat grauitatẽ mẽtis.

n ¶ Dilquiſ vin it.no. ꝙ q

libʒ ſe confoꝛmabit ſo

cijs ſuis in cibo ⁊ moꝛibꝰ. nt
di. viii. que S. xii.di.illa.⁊ eſt

ar. ꝙ rõne ſocictatis tolerat

excoicatus qꝛ excõicatus rõe
Ictus ad cõionẽ admittit᷑ ez?

de ſen. ex. ſi uere.

x Aut intemperans.ſ.nolẽſ

confoꝛmare ſe alijs.

y ¶ Superſtitioſus. ĩanis glo

rie cupidus uethypocrita.

3 CSignificat. foꝛte hʒ nẽtrẽ
inſaciabilẽ.uel cauſa infirmi/

tatis hoc facit.

⁊ Aut flagitioſuſ eſt. ꝓdig⸗

uel hypocrita.
29 Sed libido.q.d.potiꝰ ↄſi
derabimꝰ cãm facti q; ipſum
factñ.ſic.xxiii.q.viii.occidit.
⁊.xxix.di.ſciendũ.ar.j.xxxii.
q.iiii.oꝛigo.

⁊ Vlagitia.i.non ſtatim di-
camus aliquid eſſe vcioſũ.nã
dubia in melioꝛẽ partẽ ſũt in

pꝛetãda er de reg.iur.eſtote.

a PDiſce.hanc hiſtoꝛiam ha/

bes de pe. di. iij. . opponit᷑.

e 4

a Sec ex cauſa.⁊.ſ.xxi.q.ii
ii.omnis iactlantia.
b Elicie. ünf
Cc L On cogãt᷑.ar. ꝙ mitin:

agendũu eſt cũ diuitibus

⁊Z nobilibus qᷓ; cũ pauꝑibꝰ.ut
lxxxvi.di.non ſatis.⁊.lxxxiiii
di. puenit.l.di.coõtumaces.xx
vi.q.vii.tꝑa.ar. tra.xxii.q.v
qui cõpulſus.dic ꝙ ignobiles
magis puniũtur coꝛpali pena
qᷓ; nobiles.ſed pecuniarit᷑ ma

gis punit᷑ nobilis ꝙᷓ; ignobilis

ut.xxiiii.q.i.qui cõtra.⁊.ff.de

penis.ſiꝗſ aliqnid.⁊.l.quedã.

d ¶ Biuites.cũ ſunt in pnia.
e Si ↄſuetudinẽ.ar.ꝙ ↄmu
tatiões penaꝝ poſſũt fieri in
ſpũalibus.lxxxii.di.pᷣſbyter.
f Bunklmio.nprecioſis⸗ .
g C Pauperibus.ar.contra.j.
xlix.di.c.vlt.in fi. .
h 0 Vog dicit ĩ euãgelio
tãgit hie qð xpᷣs i euã/
gelio mathei. vi. dicit de inde
is.nenit ioãnes nõ mãdncãs
carnes neqʒ bibenſ vinũ.⁊ di
xiſtiſ demoniũ hʒ.uenit ieſus
mãducãs ⁊ bibens.⁊ dixiſtiſ
ecce uoratoꝛ ⁊ potatoꝛ vini.ſʒ
licet alij male opinarentur de

ipſo.iñn iuſtificatus eſt ab apo

ſtolis ſuis.
1 Illi. datiui caſus.
Poſitas.coꝛam alijs.
1¶Sitid in tẽpoꝛe.i. ꝓ tpe. ſ.
cum coꝛã aliquibus iꝑe neceſ
ſitatis citius pꝛeponit᷑ cibus.
m C Meqʒ.i.nõ ideo debʒ ꝗs
ſtatim comedere ꝙ videt ali⸗
os neceſſitate exigẽte come/
dere.⁊ pꝛeponit᷑ cibus.
n LQum. i. quando.
o His.i.eis. .
p Scio.ſic faciẽt epi cũ neni
ent ad pauꝑes ecclias ne bꝛe/
niſ hoꝛa ↄſumat nictũ lõgi tẽ
poris et᷑ de cenſibus cũ apo/

lus.

uſum.
r ¶ Diligentiã.i.uoluptatem.
8 Intucatũ.i.pꝛecioſũ.uel ĩ
fucatum.i.nõ pᷣcioſe fucatũ.

t ¶ In pꝛiuatis. ar. cõtra illos

qui dicũt meliꝰ eẽ oꝛãduʒ in pᷣ

uato loco ⁊ nõ coꝛã hoibus q;

in eccleſia ex illa aucte.tu aũt

cũ oꝛaueris intra cubiculũ tu

um ⁊ clauſo oſtio oꝛa prem.ſʒ
illud de cubiculo mentis ĩitel/
ligitur.
n ¶ Qnue ſupra. naʒ quicquid

ſuꝑerogaueris reddam tibi.

ſic. xxxvi.di.non ſatis.
x GOQK Epe uicia. ſtulti dũ vi/

currunt.

1

Arſimoniã.i.tꝑatum

tant vicia in contraria

DI

mur:ſed ex cauſa utendi mõ ap/
petendi uel probãdum uel impro
banduʒ eſt quod facimus. ¶ Itẽ
aug. ſuper epiſtolã ioannis.
Non cibus ſʒ appetitus in culpac

O0 Elitie quelibet ſi abſqʒ deſi

derio percipiantur non offici
unt:a uiles cibi appetenter acce/
pti impediunt profectum abſtinẽ
tie. Hauid enim aquam male con
cupitam effudit:a helias carnẽ co

medit. ¶ Ideʒ in li. de uerbis do

mini.
Contra ſue infirmitatis conſuem
dinem aliquibus cibis diuites uti
non cogantur.
On cogantur diuites pau⸗
peruʒ cibis ueſci. urantur cõ
ſuetudine infirmitatis ſue:ſed do
leant aliter ſe non poſſe ſuſtentare

Si conſuemdinem mutant: egro

tant. urantur ſuperfluis: dentino
pibus neceſſaria.urantur precio/
ſis dent pauperibus uilia.
Igẽ in li. queſtionũ euãgelii.
Egquanimitas ſolerandi non uſus
nel abſtinentia cibi iuſticiam facit.

Vod dicit dominus in euan

gelioꝰ: iuſtificata eſt ſapiẽtia
ab omnibus filiis ſuis.oſtendit fi
lios ſapientie itelligere. nec in ab
ſtinendo nec in manducando eſſe
iuſtitiam:ſed in equanimitate tole
randi inopiam ⁊ temperantia per
abundantiam non ſe corrumpen/
di atqʒ opportune ſumẽdi uel non
ſumendi ea:quorum non uſus ſed
concupiſcẽtia reprehẽdẽda eſt.nõ
enim intereſt omnino quid alimẽ/
torum ſumes:ut ſuccurras neceſſi
tati corporiſ:dummodo congruat
in generibus alimẽtoruni his cuʒ
quibus tibi uiuendũ eſt:neqʒ quã
tum ſumas intereſt multum:cũ vi
deamus aliorum ſtomachum citi
us ſaturari cibis ⁊ eos cuʒz illi ipſi
paruo quo ſatiantur ardenter into
lerabiliter ⁊ omnino turpiter inhi

gre:alios autem pauloplus pocu/

lo quidem ſamrari ſed tolerabili/

ter inopiam perpeti.uel ante ho/

raʒ poſitas epulas ſi id in tempo
re aut opus ſit aut neceſſe ſit cũ trã
quillitate aſpicere:neqʒ tangere.
magis ergo intereſt:non quid uel

quantum alimentorum pro cogru

entia hoĩuʒ atqʒ perſone ſue ⁊ pro
ſue ualitudinis neceſſirate quis ac
cipiat:ſed quanta facilitate ⁊ ſeue/
ritate animi careat: cum bis uel
portet uel neceſſe ẽ carere utillud
in aĩo chriſtiani compleatur quod
apoſtolus dicit:ſcio' minus ha/
bere:ſcio ⁊ abũdare ubiqʒ ⁊ ĩ om
nibus imbutus ſum:a ſatiari ⁊ eſu
rire 1 abundare a penuriam pati:
omnia poſſum in eo qui me confor
tat. ¶ Item ex conci. gangrẽ.
Temperantia ciboruʒ ? ueſtiũ nõ
diſſolurio eorum laudatur.
Arſimoniã cum ueſte bumi/
li non reprobamus: ſicut etiã
ornatum preter corporis diligen

tiam infucatum laudamus. diſſo/

lutos autem ⁊ fractos ueſtibus ⁊ ĩi
ceſſu non recipimus. pietatem in
priuatis domibus non includen/
tes:omnem locuʒ in nomine dei e
diſicatum honoramus:⁊ congre/
gationem in eccleſia dei factam ad
utilitatem cõem recipimus:⁊ bo/
na opera que ſupra vires ĩ fratres
pauperes exercentur:ſecunduʒ ec
cleſiaſticas traditiones beatifica/
mus:⁊ omma que conueniunt tra
ditionibus apoſtolicis ⁊ ſanctarũ
ſcripturarũ preceptis in eccleſia fi
eri exoptamus. ¶ Item greg.
Sub ſpecie uirtutum ſepe ſe vicia
ingerunr.

Epe ſe uicia ingerunt:a ſe eſſe

virtuteſmentiuntur: ut tenaci
parſimonia:effuſio largitas: cru/
delitas ʒelus iuſticie:remiſſio pie
tas uelit videri. Iteʒz ex conci.
cartba. iil.
MWeritis fidei æuite non diuitiis
epiſcopalis auctoritas querimur.

ONiſcopus vileʒ ſupellecti/

lem ⁊ menſam ac victum pau
perem habeat: ⁊ dignitatis ſue au
ctoritatem fidei ⁊ vite meritis que
rat:hoſpitiuʒ quoqʒ non longe ab
eccleſia habeat. ¶ Item ex eodẽ.
De eodem:
Zericus profeſſionem ſuaʒ ⁊
habitu ? iceſſu probet.a ideo
nec ueſtibus nec calciamentis de/

corem querat.Sicut ergo in cibiſ

mores eorum cum quibus uiuimꝰ

obſeruare monemur:ſic ⁊ de indu

mentis intelligendum eſt.ut enim
glibi dicitur:quiſquis contemptis
his cum quibus uiuit lautiora ſibi
uel auſteriora pre ceteris indumẽ
ta uel alimẽta querit:aut intempe
rans ſui aut ſuperſtitioſus eſt. In
iceſſu auteʒ debeteſſe ſacerdos or

natus ut grauitate itineris mentis

maturitatem oſtendatr. Incompo
ſitio enim carporis utaug.ait qua
liratem indicat mentiſ.vnde hiſto
riographus ille cum eius mutabi
litatem deſcriberet cuius conſciẽ/
tia excitata curis menteʒ uaſtabat
inter cetera hoc etiam notabile in
dicauit dicens inceſſuſeius modo
citus modo tardus.

Bſpitalem' uero ſacer/

doteʒ eſſe oportet:ne ſit
de numero eorum: qui⸗
brs iudicio dicetur. ho
ſpes fui nõ ſuſcepiſtiſ me.qui eni
apoſtolũ ſecutꝰfuerit:alios ad ho
ſpitalitatem debet iuitare.quomo
do boſpitalitatis exhortator pote
rit eſſe qui domũ propriam hoſpi
tibus claudit.Si eni ſacerdos pri
mũ a ſeipſoꝰ a domeſtica ſua eccle
ſia debet exigere: quod poſtea po
pulis imparet: ſi primum imitãdo
chriſtum ipſe debet facere que po

ſtea populum doceat.neceſſe eſttut

pauperes in hoſpitio recipiatquo
ad hoſpitalitatem facilius ſuo exẽ
plo ſubditos attrahat.¶Orqdi/

in ecchia nõ faciẽdiſ

yPiſcopus ſu

pellectileʒ. H

hogie non tenet qꝛ

modo habẽt ãplas
poſſeſſiones.ut.xii

q.i.expedit.⁊ ſic nõ

eſt cõtra.de conſe.
di. i. uaſa.⁊ ex ð cẽ.
cum apoſtolus.ubi
d icitur ꝙ archiepi
quiquaginta equita
turas habebũt in vi
ſitationibus.

5 .ρ nde hiſtoꝛio

graphus. ſaluſtiuſ.

⁊2 Mutabilitateʒ.

Cateline.

hac diſt.
ſtendit

talis erit oꝛdinãduſ
qꝛ non haberet ali⸗
as frontem inuitan
di alios ad hoſpita/
litateʒ.ſi domũ ſuã
hoſpitibus claude-
ret.⁊ qꝛ hec pietas
remunerat᷑ eterna⸗
liter ⁊ tꝑaliter. Itẽ
exẽplo abrae ⁊ loth
qui quoniã hoſpita
les erãt angeloſ ho
ſpitio recipere me⸗
ruerũt.addit etiam
ꝙ in hoſpitalitate ñ
erit electio uel dele

ctus ꝑſonaꝝ.adiun

git etiã de cõuiuijs

in fine bꝛeuiter tan

git. vij. c. apoſtolice
regule.ſ.oʒ epm eẽ

pudicum.
⁊ ¶ A ſeipſo. ſi. ff. ð

neg. geſ. ſi pupilli.
vietßoe ehin

toꝛ.ff.de pac.cum i
eo.xlvil.di. .. necel⸗
ſe in pꝛin.

gratianus ꝗ; boſpi

— — — —

xIN XIII 7
a Hliens. xlvii. di. ſicut.j.xciii. di. diaconi.j.xiiii. q.iiii.quid dicam cte oĩbus eſt danda.ut hic.i.q.ii.q;pio.⁊.xi.q.iii.quoniã.niſi quis ꝑ ſecurita⸗
1 ic extra de reſt.ſpo.ſepe.⁊.xvi.q.i.decime. tem cibi negligat iuſtitiam tunc ſubtrahenda eſt ei.ut.v.q.v.non omnis. niſi
Ulns b Corpoꝛalis.ſine operibus pietatis. iam fame moꝛiatur.ut.lxxxvi.di.paſce.ſi autem nõ poſſumus oibus ſufficere
tri, eEid ola.i.ad tempoꝛalia ceterna. ut.xyi.q.i.decime. tunc danda eſt potius bono q; malo ⁊ conſanguineo qᷓ; extraneo. ⁊ ſic loquit᷑
eni bbae hoſhtalnate. illud deſudet elemoſyna ⁊c.⁊ illud oꝛdinauit in mechariidtem. . Xxvl.diſt.
nſe. eAllienꝰ. ut. xxxx non latis.
V archichiaconum. . B “ m (Sed quoniã oẽs. arg.
d Vidua. xxxi. i nandus itaqʒ ſacerdos ad memo ham hoſpitalẽ ſe circa omnes oſtẽ ratione dubitatiouis melius
heii quomodo. riam reuocet: quomodo abrabaʒ debat.ſi ſcrutator eſſet circa refu eſt ex abũdãati aliquid facere
gl JIquis loth per boſpitalitatiſopera deo gientes ad ſe: nunquam angelos Foliqui dimittere. nt. xi. q.
tnt b & Piuc placuere angelos hoſpitio me/ boſpitio recepiſſet fortaſſis enim u ve tre rii ir uõ eſane
ſtoio dioreki dacatdo⸗ ryeruntrecipere. quomodo ange non putaſſet eos angelos: ſed cuʒ eſt ar. ad aönesen dubitat 96
ſ tez. li ſodomis boſpitaliranis domum reliquis repelleret. ſed quoniam ex duobus occiderit boiez. q
nie⸗ ALieſcamus ingreſſi lomb cum familia ſua libe/ omnes ꝰrecipiebat: ſuſcepit ⁊ an/ potius abo admittani adoꝛ⸗
curioſitate. rauerũt.quomodo clauſaſ domos gelos. non enim ex vita coru quoſ dines q; ãbo repellãt᷑.ar. ⸗.x
Pin, non eni ſemperim? cuʒ hoſpitibus ignis igreſſus per accipis mercedem tibi reiributu/ xiii. q.ult. ſi quatuoꝛ. quid iu-
N curioſi. nam wulte diderit.quomodo etiamſecundũ ruſ eſt deus: ſed ex voluntate ⁊ bo ris ſit de hacnoret in qonib⸗
edſt. ſunt diſſmnäch pie. aliena rapere cõuincitur: qui norificẽtia multa a miſericordia 2 zeſ ere ũ de bomi. ſigni⸗
encit E Peneulnß i· Vlrxra neceſſaria ſibi retinere pro-⸗ bonitate. Sed licet ipſa conuiuia · EES oportet gteg. r do
d J Kminoribusadbi- bantur. ac ſi per opera omnia pieta deſpicienda non ſint: tamen nonin L mü mittere. ⁊73 epos
in benda eſt diſcretio ris ſe inſtituat: ut eriam preſentis eccleſiis celebrari: nec clericos ad qni nolũt ꝓuincias viſitare ⁊
pin foꝛtius in maioꝛibꝰ uite ſubſidia eterne ciaritatis vi ea ↄuocatos partes ex eis ſibi tol/ tamen petunt redimi ꝓcura-
C ſie. vii. a ii. c. xlt. f. te premiaa deo percipiat. urũqʒ lere oy. Q. Vnde in laodicẽſi cõci. tiones. ut.x..i. relatga. ⸗
nüͤſii dcanho t5 i. eniz pietati promittitur. vnde apo Llerici ad agapẽ. uocati partes i oC Proyler fania .enſania.
lunde⸗ Se nlaner Pe ſtolus ſcribens ad timothe. ait: ex bi non rollant. »Lben ge ſertes⸗ ic in ia⸗
getn⸗ egina ut. ſ. erce teihſum ad pietates. nam cor A5 On oportet miniſtros alta , Aere ca neceſſitatis ut. xluii.
ben, e.c. Pr. 2.5.5. Pr. ? poralis uice; exercitatio ad mo ris uel quoſſlibet clericos ad di clerici. de vi. ho. cle. cle⸗
nge lxxxvi.di paſce. J..· dicum utilis eſt. pietas autem eſt agapẽ uocatos partes tollere:pro rici.
q·ii. ᷓpio ⁊.xi.q. iii vtilisad omnia babens promiſſio pter iniuria que ex hac occaſiõe ec q Hoſpitioꝛũ. tñ eccleſiaſti/
otba quoniã multos.?.x nem vite que nunc eſt⸗ future. ab cleſiaſtico ordini poterit deputari cecauſe pñt ⁊ debẽt tractarii
ne⸗ vi. q.i.ſi eupis.?.xx hac quiſquis alienus fuerit: in ſa⸗ Inlocis deo dedicatis nec come/ eccleſia. ut.ii.q.ii. preceptuʒ.
eiun Rü ivno allhi cerdotem ordinari nõ poterit. Di dere nec accubitus ſternere liceat Vdicuſ. Hic bꝛeui
nei dee eas oi diet Eenim vidua ab eccleſia recipi pro Bn oportet in baſilicis ſen nageie:ada⸗
uldee⸗ deſudet elemoſyna bibetur que pauperes nõ recipit iĩ Lin eccleſiis agapẽ facere: ⁊ in/ ℳ₰ run Vpockene
aann in manu tna donec boſpitio:que pedeſ ſanctorũ nõ la tus manducare uel accubitus ſter g Un ſienkinn genas ci⸗
i inuenies iuſtuz eni uit? que omne opus bonum nõ eſt nere non licet. Nem ex conc. bi ſic per pdicatioes eccleſie
des. ⁊ in nt⸗ vhn Raum multo masie ſunt probi/ cartha. iii. MZMU fideles incoꝛpoꝛatur ut de cõ
R“R dlrik o Qiaun me ẽdia ſacerdotio qui ab opere bie MNiſi neceſſitate coactii cerici in ec ſe. di. i.qꝛ paſſus.
in catee amell tatis probantur alieni. & Unde cleſia non conuiuenwur:· . Debel gean. hic ꝓſequit
broe gꝛimo uidam hoſpitalitatis opera deſſi aAlli epiſcopi uel derici in ec gincablice vegle-0 —
Kſi ſedo parétes (lentes in gangrenſi conci. excõi/ cleſia conuiuentur: niſi forte es docto ietales uin ſc t
deus. ſcðo p * e e . — 4 docere ⁊ pᷣdicare.cõſiderabit
pili⸗ deide fili poſtes do Ccantur. ſic enim in eo ſtatutum eſt. wanſeuntes boſpinorum neceſſi aut pꝛins quibus ⁊ que pꝛedi
ul ,⸗ meſtici ultio extra- Non ſunt deſpiciendi qui cõuiuia tate illic reficiantur. populi etiam cet.qꝛ nõ oia oĩbus ſũt pꝛedi
cne nei diligantur. ? A uheribus exbibent. ob huiuſmodi conuiuiis quãtũ po cãda.hereticis eni ſecreta ſi⸗
necel⸗ binien inbo ob Jquis deſpicit eos qui fideli reſtfieri probibeaniur.¶ Atez ex dei nõ ſũt pandenda. nec ni⸗
eenaan rdis ter agapes.i.conuiuia paupe/ dictis beati benedicti abbatis. s diee mnnnd canrel
vi di. no ſatis. 2 bkie domini conuocat fratres uolue/ Ratorium hoc ſit quod dici boctrina eead
ro. dicit ꝙ in paupe rit cõmunicare huiuſcemodi uaca nec ibi quicquam aliud geraf v Siletio. expone negatiue
ribus non tam pau tionibus paruipendens quod ge/ uel cõdat᷑ quã quod diuinis myſte ſic. ii.q.vii.ſancta.
pertas q religio elt ritur:anathema ſit. Minc ena,z rils ↄueniat. Item aug. xCMã latratu.i.predicatiõe
onedende urervi ioanneſ euangeliſtg in epiſtola ſua Noratorio preter orãdi ⁊ pſal FCanũ.j.ii.q.vii.que nec.
4 dde, HHS quendam diotrepẽ excõicaui:qui M lendi culmʒ penitus nihil agat ʒ Et bacculo.i.cõminatõiſ.
rienti panis tollituꝛ nec pauperes recipiebat ⁊ recipiẽ ut nomini hnic ⁊ opera iugirer im ẽ* 2 Alereto alus deine
. i de cibo ſecurns les de eccleſia deiiciebat. In ho⸗ venſa concordem. Rn⸗

⁊c̃.ut.v.q.v.nõ oĩs
xxiii.q.iiii.nimium
Biſtingue eoꝝ qui
petunt elemoſynã a
lij ſunt cogniti alij
nõ. Itẽ alij petũt qi
ex debito ut predi/
catores ⁊ pᷣlati alij
ꝓ ſuſtẽtatioe coꝛpo
ris.Si ergo quiſ pe
tat ex debito ⁊ rõne
officij qꝛ dicit ſe ad
hoc miſſum nt ibi p
dicet ⁊ tale officium
conſtat ei cõmiſſuʒ
eẽ recipiendus eſt.
ſi eſt incognitus eſt
examinãdus.an ita
ſit. ut in hoc. c.ſi aũt
quis petit pꝛo nutri
mento. tunc indiſti

ſpitalitate aurẽ non eſt habendus

delectus perſonarum: ſed indiffe/

renter quibuſcunqʒ ſufficimuſ:ho
Ees nos exhibere debemus:

AVnde ioanneſ chriſo.in epiſto

la ad hebreos.
In recipiendis.boſpitibus nulla
deber eſſe diſtinctio.
Aieſcamus ab hac abſurda
curioſitate ⁊ diabolica ⁊ per
emptoria. Si enim in clero ſe ele/
ctum eſſe dicat.ſi ſacerdotem ſe no
minet:ſcrutare.non enim ſine peri
culo in talibus indiſcuſſa cõicatio
eſt. circa maiora maius periculuʒ
uertitur.non enim das ſed accipis
Si uero pro nutrimento poſtulat
ne i bis examines quomodo abra

Adicus quoqʒ dʒ eſſe ſa
cerdos:ut ⁊ moribꝰ ⁊ v⸗
bis pudorẽ indeſinenter
exbibeat. Unde in canti

Ocis cãticorũ gene ſpõle.i.predica

tores turtri comparanlur. debet
etiã gratiã docẽdi babere. quiaut
biero. ait. Innocẽs abſqʒ ſermõe
cõuerſatio quatũ exẽplo prodeſt:
tantum ſilẽtio nocer.nã latratu ca
num:a baculo paſtorũ lupi ſũt ar/
cẽdi. In ipſa auũt doctrina diſcretũ
oʒ eẽ rectorẽ:ne aut tacenda profe
rat: aut dicenda taceat. AUnde
rego.in.xv.c.ſui paſtoralis ait·
ediſcretiõe predicatoriſa ſilẽtii

2 Itrector diſcretus in ſilentio
utilis 1 cautus in uerbo:ne aurt

ctoꝛ nec ſilenda ꝓferet.nec ꝓ
ferẽda ſilebit.⁊ hoc ꝓbat.viii
auctoꝛitatibuſ.ſcðo dicit ꝙ ta
lia ꝓponat que nõ deducant
hoĩes in erroꝛem.⁊ hoc ꝓbat
tribus auctoritatibus. tertio
oſtendit ꝙ etiã utilia nõ debʒ
nimis effundere.⁊ hoc ꝓbat
iii.auctoritatibus.

—--

Weniente. iuxta illud. nã

ſiluiſſe nocet multoſqʒ ſilẽtia

damnat.
b ¶Latrare. ppter pigriciaʒ.
c Rurſus.pꝛimo cõſequit᷑.
⁊ pꝛimo ponit uerba ꝓphete
deinde ea expõit.⁊ ſic ꝓcedit
per totum.c.
d Dicere.i.dicitur.
e Terga.no. ꝙ tacens ⁊ ti⸗
mens fuger dicitur.vnde eti⸗
am lacens pꝛo contum ace ha
bet. ut.lxv.di.ſi foꝛte.⁊.ff.de
ĩterro.act.de etate.ꝭ.ꝗ tacuit.
f Qui. dum fugitiua.i.tran
ſitoꝛia.

JS Quos ſimplex relatio.

b Securitate.eo ipſo ꝙ ta/
cetur ꝓmittit ſecuritas delin

uẽtibꝰ.ut.lxxxxiii.di. erroꝛ.

i . Sermo. doctoris.
H Meſcit. ſ. eſſe peccatuʒ ille
cui predicatnur.uel cũ eius pe
nitentia auditur.querit᷑ ab eo

locus ⁊ tempus ⁊ ꝑſona cum

qua deliquit que foꝛte pecca/
toꝛ ꝓpter verecũdiã vult oc/
cultare.ut de pe.di.vi.c.i.ĩ fi.
tamẽ in queſtiõibus vbi fit pᷣ/
indiciũ alij non fient ſpãles ĩ
terrogatiões.ut.ff.de queſtio

nibus.l. i. F. qui queſtionem.

Cnſtodiũt.i.cuſtodire de
bent.
m Qnia ãageluſ.i.nũciuſdñi
n Preconis.j. de cõſe. diſt.
iiii.bapt immus.
o Paſtoꝛes.i.apoſtolos.
pꝓ CTintinnabulis.lxxx. tintĩ
nabula ⁊ totidẽ mala punica
in inferioꝛi margine tunice ſa
cerdotalis pendebant.
q ¶ Mon moꝛiatur aia. ſ.pec/

cando uel ut fama eius nõ ſit

moꝛtua.

X ¶Opera. ar. ꝙ ſi aliqna per

miſerit ſe deſponſari uel arra
ri.licet expreſſe non cõſentiat
videt᷑ ꝙ ſpõſalia ſint õcta.ar.
xxx.q.v.ſemine.xxvii.q.ii.ſi
quis deſponſauerit.xxxii.q.ii
honoꝛant᷑.ff.de ſpon.ſed quẽ
Nã opa ꝓbant.nt.xlvi. diſt.
c.i.xi.q.iu.eſtimant.xxii.q.v

canete.ut extra de his que fi.

a ma.par. ca.ex oꝛe.arg.ff. de
mino. ſi filius.ff. de inof. te. l.

DI

tacenda proferat: aut proferenda
reticeſcat. Nam ſicut incauta locu
tio in errorem protrabit:ita indi/

ſcremm ſilentium eos qui erudiri

poterãt in errore derelinquit. Se
pe nãqʒ rectoreſimprouidi huma
nam amittere gratiam formidãtes
loqui libere recta pertimeſcũt a iu
xta ueritatis uocem nequaquã gre
gis cuſtodie paſtorum ſtudio ſed
marcenariorũ uice deſeruiũt:quia

ueniente lupo fugiunt dum ſe ſub

ſilentio abſcondunt. hinc namqʒ

eos per prophetam dominus in⸗/

crepat dicens in eſaia: canes muti

non ualentes latrare bhincrurſus

dominus dicens in ezechiele:non
aſcendiſtis ex aduerſo:neqʒ poſui

ſtis uos muruʒ pro domo iſrael ut
ſtaretis in prelio in die domini.

Ex aduerſo quippe aſcendere eſt
pro deſenſione gregis uoce libera

huiuſmodi poteſtanbus ↄtraire:
in die domini in prelio ſtare: ẽ pra
uis decertantibus ex iuſticie amo

re reſiſtere.paſtorem enim recta ti

muiſſe dicereꝰ: quid eſt aliud quaʒ

tacendo terga prebuiſſe qui nimi/
rum ſi pro grege ſe obiicit: muruʒ

pro domo iſrael hoſtibus oppõit
hinc rurſus delinquenti populo di

cimur in hiere/prophete miuide/
runt tibi falſa ⁊ ſtulta:nec aperie/
bant tibi iniquitateʒ tuam:ut te ad
penitentiam prouocarent.prophe
te quippe in ſacro eloquio nonnũ
quam doctores uocantur:qui duʒ
fugiriua eſſe preſentia iudicãt que

uentura ſunt manifeſtant. quos di
uinuſ ſermo falſa uidere redarguit
quia dum culpas corripere meiu/

unt: incaſſum deęlinquentibus pro
miſſa ſecuritate blandiuntur.quii

iquitatem peccantium nequaquaʒ

aperiunt:quia ab increpationiſuo
ce conticeſcunt.clauis quippe ape
ritioniſ eſt ſermo correctiõis: que
increpando culpam detegit: quaʒ

ſepe neſcir.ipſe etiaʒ qui perperra

uit. hinc etiam paulus ait ad ritum

ut potẽs ſis in docrrina ſana expor
tari:⁊ eos qui contradicunt redar

guere. binc per malachiam dicitur
labia ſacerdotis cuſtodiunt ſcien

tiam a legeʒ exquirunt ex ore eiꝰ:

quia angelus domini exercituum
eſt. hinc per iſaiam dominus mo/
net dicens: clama ne ceſſes: quaſi
muba exalta uocem maʒ.preconis

pe officium ſuſcipit quiſquis

ni
acerdotiũ acceditut ante aduẽ
tum iudicis qui terribiliter ſequit᷑
ipſe ſcilicet declamando gradiat᷑.
Sacerdos ergo ſi predicationis ẽ
neſcius quam tibi clamoris uoceʒ
daturus eſt preco mutuſ. NHinc eſt
enim quod in actibus apoſtolorũ
legitur ſuper paſtores primos in
linguarum ſpecie ſpiritus ſanctus
inſedit.quia nimirum quos reple
uerit de ſe protinus loquentes fa/
cit. hinc moyſi precipimir i exodo

ut tabernaculum ſacerdos ingre/

diens tintinnabulis ambiatur ꝛ ut
videlicet predicatoris uoces ha/
beat:ne ſuperni inſpectionis iudi

cium ex ſilentio offendat: ſcriptuʒ

quippe eſt ut audiatur ſoniiuſ quã
do ingreditur egreditur ſanctua
riuʒ in conſpeciu domini:a nõmo
riatur. ſacerdos nãqʒ ingrediens
uel egrediens moritur ſi de eo ſo/
nitus non audiatur:quia iram con

nra ſe oculti iudicis erigit:ſi ſine p

dicationis ſonim incedit.apte aũt
tintinnabula ueſtimentis illius de
ſcribuntur inſerta. ueſtimenta eni
ſacerdotis quid aliud quam recta
opera debemus accipere prophe
ia teſtante qui ait in pſal.cxxxvi.ſa
cerdotes tui indu. iuſti. ueſtimen

tis itaqʒ illius tintinnabula inbe/
rent: ſi vite viam cum lingue ſoni/
tu ipſa quoqʒ opera ſacerdotiſcla

ment. Sed cum rector ſe ad loquẽ

dum preparat:ſub quanto cautele

ſtudio loquatur attẽdat:ne ſi inor

dinate ad loquendum rapitur er/
roris vulnere corda audientium
feriantur:⁊ cum fortaſſe ſapienteʒ
ſe videri deſiderat. uirtutis com/
pagem inſipienter abſcidat. binc

namqʒ ueritas dicir in marco: ſa

lem in uobis ⁊ pacem habete in/
ter uos.per ſalem quippe uerbiſa

pientia deſignatur:qui ergo loqui

ſapienter niitur magnopere mem
mat:ne eius eloquio audientium
vnitas confundatur. binc paulus

ait ad romanos: non plus ſapere

guaz oportet ſapere:ſed ſapere ad

obrietatem . MHincin exodo in ſa
cerdotis ueſte iuxta diuinam uocẽ

tintinnabulis malapunica coniun

guntur. Quid ergo per malapuni
ca niſi fidei vnitas deſignat. Naʒ

ſicut ĩ malopunico uno exteriꝰ cor
tice multa iteriꝰgrana muniũt᷑: ſic

inumerosſancte eccleſie populos

unitas fidei cõtegit quos ĩtꝰ diuer

ſitaſ meritorũ tener.ne igit᷑ rector
icautus ad loquẽdũ proruat. hoc
quod iaʒ premiſimus per ſemetip
ſã veritas diſcipulis clamat in mar
co habete ſalem in uobis ⁊ pacem
inter uos.ac ſi figurate per habitũ
ſacerdotiſdicat malapunica tintin
nabuliſiungite:ut per omne quod
dicitis vnitatem fidei cauta obſer
uatione reneatiſ.prouidendũ quo
qʒ eſt ſollicita intentione recrori/
bus ut ab eis non ſolum praua nul
lo modo ſed nec recia quidem ni/
mie inordinate proferãtur: quia
ſepe dictorum virtus perditur: cũ
apud corda audientium loquaci/
tas incauta opportunitate leuigat᷑
auctorem ſuum hec eadẽ loqua
citas inquinat qui ſeruire audito/
ribus ad uſum profecius ignorat
vnde bene per moyſen dicitur ĩ le
uitico uir qui fluxum ſeminis pati
tur immundus erit. in mẽte quip
pe audientium ſemen fumre cogi/
tationis eſt audite equalitas locu
tionis.quia dum per aurem ſermo

ſi tamen...ei qui io.
Ego dico ꝙ ſiotra⸗

hentes poſſunt log
exprimere debẽt cõ

ſenſum ſuum. alio⸗

quin non iudicaret᷑
pꝛo matrimonio cũ
neceſſaria ſint uer-
ba quantum ad ec/
cleſiam.ut extra de

ſpon.tue fraternita

tis.quia etiam mu⸗/
tus ſi contrahit ſi⸗

gnis debet expꝛime
re conſenſum.ut ex

ade ſpõ.cũ apud

8 Sed ſapere. ad
hec que hic dicun⸗
tur bene facit extra

de heret. cum ex in⸗

iuncto.

1d ſobrietatem
.i.ſine preſumptio-
ne.

u Mimie. ideſtni

multiloquio.

x Leuigatur. i. le⸗
uis ⁊ inanis ab au/
ditoꝛibus ĩdicatur.
y. Erit ſcʒ vſqʒ ad
eſperam ut. S. diſ.
vi. teſtamentum.g

—.
——

—————

ſnn,
nn
Nin⸗

en
dio⸗

eſtri
au⸗,

dil.
n.

XLII

uerſum qui nalet ad multas expoſitiones. Emuloꝛ inflat᷑ amat inuidet ac imi

& Semiuerblus. a preſoyteris athenienſiũ dictum eſt de apoſtolo
quid ſibi vult iſte ſeminatoꝛ verboꝝ. ⁊ ſm hoc erit hic ſemiuerbius

ſed ſi habes ſemiuerbus tũc dic ꝙ obſcurꝰerat.uel qꝛ ut dicitur vici

um lingue habebat.

b Premilit. ar. ꝙ ab oꝛdine uerboꝝ eſt argumentandũ.xlii.di...i.

⁊.xxiii.q.iiii.diſpli/
cet. ⁊.i.q.i.ut enidẽ
ter. ⁊.iii.q.vii.ĩ gra
uibus. e ð reſcrip.
cum dilecta. ⁊ ſi pꝛe
cedens uerbũ ẽ du/

biũ ⁊ ſequẽs mani /

feſtũ.ſequens clau/
ſula eſt ſequenda. ff
de pet. here. utꝝ au
tem. quãdoqʒ etiaʒ

ſm pcedentẽ expõi

tur ſequẽs.ff. de le.
i.ſi ſeruus plurium
in fi.
c Impoꝛtunitas.
no.ꝙ pꝛopt tria co/⸗
ſueuit induci.c.ſ.
tacẽs ⁊ timens vidẽ
tur fugere. iteʒ ; a⸗
liquid probat᷑ factiſ
ut dictis. itẽ oꝛdinẽ
v̈boꝝ attendẽdum
ut per.no.S.õpoſitaʒ
patet.
d MHmandatiſ.ñ
1 põt. nã timoꝛ in
dubijſ deterioꝛa cre
auit ⁊ lucanus. peſ-

ſimus in dubijs au-

gur timoꝛ. .
e¶ Qõð.i. qꝛ bona ẽ
f¶Virtutũ.ergo vi
etur ꝙ qui nõ bʒ
fidem poſſit haber
virtutem qð nõ eſt
nerum.ut.xxiiii.q.i
vbi.
g Que palã.i. idu
bitater ſunt mala.
hVPDermanet. ſepi
us ammonitus.
i ¶ Be ſecretioꝛibuſ
ſed ea que ſpectant
ad admonitiõem ñ
aũt ſecreta fidei.qꝛ
ſi illa ſciret facilius
nos inde impugna/
ret.nt.xi.q.iii.noli/
te.
lePrudẽter.trãſte
rẽdo nos callide ad
alienã materiã cuʒ
nec ipſi debeant ali
eni rᷣgni ſcrutari ar/
cana. C. de cõmer⸗/
cijs.mercatoꝛes.⁊
extra de elec. ꝙ ſic.
imo ſubtili ingenio
debemus a barba⸗
ris extoꝛquere auꝝ
nt. C. de cõmercijs
l. ii. ⁊.xiiii.q.iiii.ab
illo ⁊.q.v.c.dixit.
¶Eludere.no.do/
lum eſſe bonum cõ
tra hoſtem. ſic. xxii
q.ii.vtilem.⁊.ff.de
dolo. l.i.
me Penuria. ar. .
ſ. xxiiii.q.iii.cũ qui
bus.
n ρα◻ D LCimus. per⸗
2 dant.i.cõfun
dant.
OEmulatione..i.
dilectione. vnde nõ

concipitur:cogitatio in mente ge/
neratur. vnde ⁊ ab huiuſmodi ſa/
pientibus in actibuſapſtolorũ pre
dicator egregius ſemiuerbius eſt
uocatus.qui ergo fluxum ſe nimii
ſuſtinet immundus aſſeritur: quia
multiloquio ſubditus ex eo ſeſe in
quinat.quod ſi ordinate promeret
prolem recte cogitatiõis edere in
audientium corde potuiſſet: dum
qʒ incautus per loquacitatem de/
fluit.non ad uſum generis ſed adi

mundiciaʒ ſemẽ fundit.vnde pau
lus quoqʒ cum diſcipuluʒ de inſtã

tia predicatioms ãmoneret: dixit
ad timotheuʒ epiſtola ſecunda: te
ſtificor corã deo ⁊ chriſto ieſu: qui
iudicaturus eſt uiuos ? mortuos
per aduentum ipſius⁊ regnũ eiꝰ
predica uerbum:inſta opportune
importune.dicturus importune
premiſit opportune quia.ſ. apud
auditoris mentem ipſe ſua vilitate
ſe deſtruit ſi babere importunitas

opportunitatem neſcit¶ Itẽ ori

genes.

Porcis ⁊ canibus ſacra non ſunt

cõmittenda.
WNVmandatis habemus:ut ve
nientes ad ciuitatem diſcamus
priuſquis in ea dignus ſit:ur apud

eum cibum ſumamus:quanto ma
gis noſſe oportet quis qualiſue ſit

is:cui ĩmortalitatis uerba creden
da ſunt.ſolliciti enim debemus eẽ
ne margaritas noſtras mittamus
ante porcos.ſʒ ob alias cauſas uti
le eſt viri huiuſmodi habere noti
tiam. Si enim ſcientia quia in bis
de quibꝰ nõ poteſt dubitari quod
bona ſint:emendatuſ eſt ⁊ inculpa
bilis:hoc eſt ſi ſobriꝰſi miſericors
ſi iuſtus ſi mitis ⁊ humanꝰ eſt:que
utiqʒ bona eſſe nulluſ ambigit:tũc
