fames nõ excludũt᷑ a ciuilibꝰ
muneribus. ſed honoꝛibus.
ar. C. li.x. de his qui imple.
ſti. ſacra.li. ſũt.l.i.⁊ ex ð eta.
2 qua.tuã.⁊ ſic ꝓcu.monaſte
rij põt eẽ infamis.ſed nõ ꝓcu
ratoꝛ epi.v.q.iii.qꝛ eps.q n
requirit᷑ ſũma in eis ꝑfectio ĩ

te itatis. nt. xvi. q.i. legi. .
i ſto. ⁊ ultra tres me

ſes. tres menſes dant
ad electionema die moꝛtis ⁊
alij tres menſes ad ↄſecratio

nẽ petendã..e.di.quoniã.⁊.l

xiii.di.obeũtibns.⁊ er ð elec.
ne pꝛo defectu.niſi Pneceſſi⸗
tatẽ ꝓrogetur.ut.xxviii.di.
Kiracnſane.

D1.

Xcedensad gorgoniam inſu
lam fraternitas ueſtra diſcuti/
at id quod ad noſde ſaturnino pre
ſoytero relatum eſt. peruenit nan
qʒ ad nos: quod poſtquam de ſa/
cris ordinibus lapſus a ſui ſacer/
dotii ordine eſt deiectus:ad explẽ
dum miniſterium preſbyterii pre
ſumpſerit accedere: ⁊ omnipoten

ti deo hoſtias immolare: quod ſi

ita factum ueſtra fraternitas reppe

rit:eum ſacri corporis ⁊ ſanguinis

domini participatione priuatuʒ in
penitentiaʒ redigat: ita ut uſq; ad
diem ultimum in eadem excõmu⸗/
nicatione permaneat: ⁊ uiaticuzʒ tã
tummodo exitus ſui tempore per
cipiat. Si autem eum talem peni/
tentiaʒ agere fraternitas ueſtra co
gnouerit: ut ei iuſte ad recipiendã
inter laicos cõmunionem etiã an/
re exitum debeat miſereri: hoc in
tue fraternitatis ponimus pote/
ſtate. ⁊ infra . ¶ ¶ Prererea ad fra
ternitatis tue conſulta reſponden
tes ſtatuimus diaconem abba/
tem quem de pori ueneris in cri
men indicas cecidiſſe: ad ſacrum
ordinem non debere uel poſſe ali/
quo modo reuocari. quem quidẽ
ſacro ordine priuatum in peniten
tiam depurare te conuenit: cuius ſi
poſtea actus conuerſatioqʒ meru
erit:priorẽ inter alios monachos
ubi decreueris:ſtandi locum non
ordinem obtineat.ſubdiacõi quo
qʒ quos ſimilis culpa conſtringit
ab officio ſuo irreuocabiliter de/
poſiti inter laicos cõmunionẽ acci
piant. In portu autem ueneris lo
co lapſi diaconi alium qui boc offi
cium implere debeat. ordinabis:
Saturninum uero preſbyteruʒ ut
nunquam ad ſacri ordinis miniſte

riuʒ preſumat accedere ſcriptis ca

uere decreuimus. ſed eum in inſu
la gorgonia atqʒ capraria ſollicitu
dinez monaſterii gerere:⁊ in quo
ſtatu eſt ſine cuiuſquam aduerſita
te manere permittimus. Idẽ.
Toco lapſialius ordinandus eſt.
Oſtquam quẽquam crimina
liter cadentem in locum:quo
lapſus eſt:nulla ratio permittit re
uocari:a ultra tres menſes eccle/
ſiam uacare pontifice ſtatuta ſan/
ctorum canonum non permittunt
ne cadente paſtore dominicuʒ gre
gem hoſtis: quod abſit: antiquus
inſidiando dilaniet: fraternitas ue
ſtra dept ecationi eorum conſenti/
re:⁊a in lapſi loco debet epiſcopum
ordinare. CItẽ martinus papa.
Qui poſt ordinationeʒ ſuam in la
pſum cecider it: ſacra myſteria non
debet tractare:

B Qpoſt ordinatõneʒ ſuam quiſ

piam in lapſũ ceciderit: a ſi pre
uaricarionis peccato fuerit depre

benſus obnoxiuſ:omni modo pro

bibendus ẽ cum manibus lutulen
tiſatqʒ pollutis myſteria noſtre ſa
lutis tracrare. Econtra exem./

plis auctoritatibus probat᷑ poſt
acram penitentiam proprios gra/
dus licite poſſe adminiſtrare ? ad
maiores poſſe conſcendere. ¶ Oa

ria enim ſoror aaron poſtquam le

pra percuſſa ẽ:quiaĩ moyſen mur
murauerat acta penitentia a pecca
to mundata eſt:⁊ priſtinam gratia

prophetizandi recepit. aaron aũt

poſt conflatum vitulum etiam in
ſummum ſacerdotem conſecratus
eſt.dauid poſt adulteriuʒ ?⁊ bomi
cidium ſpirituʒ prophetie recepit
ĩ proprio gradu permãaſit.achab
quoqʒ poſt mortem nabute viri ſa
ctiſſimi per penitentiam humilia/
tus in regia ſede remanſit. Et ut
pretereamns multa exempla uete
ris teſta. petrus negauit chriſtum
⁊ poſtea princeps apoſtolorum fa

cius eſt. paulus ſteppanum lapi/

dauitꝰ:a tamen a deo in apoſtoluʒ
electus eſt.multi quoqʒ ab hereſi

ad unitatem catholice fidei reuer

tentes in ſuis ordinibus ſunt rece
pti. alii uero ad epiſcopalem etiaʒ
graduʒ ſunt promoti. utpote aug.
7 ali quamplures. ¶ Iem ex epi
ſtola cyril.ad ioan.antiochenum.
Se eodem.
Dannes chryſoſtomus dua/
bus ſynodis orthodoxorũ epi
ſcoporum fuit diiudicatus:ſed ite
rum fuit reſtitutus. marcellus epi
ſcopus anchire gallacie depoſitus
fuit:ſed poſtmodum proprium re
cepit epiſcopatum. Aſclepius di⸗
iudicatus a ſynodo eccleſiam ſuaʒ
poſtea recepit.marceanus epiſco
pus andrinopolite damnatus a pa
pa iulio recepit eccleſiam ſui epi/
ſcopatus.cyrillus epiſcopus bie/
roſolymitanus depoſiius fuit: po
ſtea reconciliatus eſt ſue eccleſie.
Simili modo polocromium eiuſ
dem eccleſie hieroſolymirane põ
tiſicem ſixtus papa damnauit.⁊ ite
rum ipſe eum reconciliauit. inno/
centius papa fortunatum epiſco/
pum damnauit: ſed ipſe poſtea eũ
in proprium locum reſtimit eccle
ſie ſue.miſenum epiſcopum afeli/
ce papa damnatũ gelaſiuſ papa ſuc

ceſſor illius reconciliauit:⁊ eccle,/

ſie ſue reſtituit. leücius dum eſſet
preſbyter depoſitꝰ fuit: ſed poſtea
in antiochia patriarcha extitit.gre
gorius uero.iiii.papa theodoſiuʒ
quem eugeniꝰ eius anteceſſor pre
ſbyterii honore priuauerat:ſancte
eccleſie ſeguine conſecrauit epiſco
pum.abbas nãqʒ epiſcopus diiu/
dicatus fuit: ſancta ſynodus cano
nice ſuaʒ illi reſtimit eccleſiã. Ro
cardum uero epiſcopuʒ ſancte ſue
ſonienſis eccleſie a ſynodo cui ca
rolus interfuit rex condẽnatum 2
ſophidinum placentinũ epiſcopũ
merito reprobatum nicolaus pa/
pa ambos reconciliauit. Mrete
rea calix. papa de huius ſcribitita.
Clerici poſt lapſum ſuis ordinibꝰ
reparari non poſſunt.

le J poſt oꝛdia

tionem.
¶ Econtra de ma⸗
ria dr.ii.q.ᷣvii.ꝭ. itẽ
obijcitur.
m ¶Aaron. hec hi⸗
ſtoꝛia habetur. xlv.
di. diſciplina.
n & Banid. hec hi⸗
ſtoꝛia dicta eſt. iij. q
vii. S. iteʒ cũ balaa.
o CLapidauit.i. la
idantibus conſen
ſit cuſtodiendo ue⸗
ſtes. ut. j. e. conſide
randũ.unde non fu
it penitus imunis.
ut extra de homi.c.
ſiẽ. 5. illi quoqʒ. tñ
hoc exemplũ nõ cõ
petit.quia iſtud fuit
ante baptiſmum.
p¶Auguſtinuſ.qui
fuit manicheus. ſʒ
ante baptiſmum. ⁊
ideo non competit
exempluʒ ⁊c.

— — — — ----—

— —

— ———

— —

—
— — — — —

—N —N h e——

a BSngét. gra⸗

i.ns erit quili
bet in v̈bis. ut. q.iiii
Hitẽ in criminalib⸗
v. in teſtibus.⁊ qui
cito fat᷑ ad pniam/p
perat. ut diẽ ſeneca
⁊ põt as in ꝓpꝛio fa
cto petere inducias
ad rndendũ.ff.de ĩ
terro.ac.qui ĩiterro/
gat an heres ſit. nã
teſtis repentinꝰ ⁊c.
v. q.v. F. ſed aliud.
b ¶ Quod uibi.ĩ to/
bia. S
c ¶ Te. nã rõ ꝑis
mutat ↄſtitutiõem.
nt.xxxiiii.di.frater
nitatis.
d Apoſtolus. ad
galathas.
e ¶ ¶Banid. hoc exẽ⸗
plum nõ cõpetit.nã
nihilominꝰ fuit di⸗
ctũ ei ñ ſacrificabis
mihi qꝛ vir ſangui
nũ es.ſ. de cõ. diſt.
f¶ Miniſtrare. di⸗
ſpẽſatiue ſi crimen
manitfeſtũ.uel ipo
iure ſi crimẽ eſt oc/
cultũ.ex᷑ de tẽ.oꝛ.c.
ult.
g MQui doꝛmit. in
peccato.

hb ¶ Mõadiſciet.i.ñ

chnat bene operan

o.
i ¶Ut reſurgat. per

penitentiam.
lhe ¶ Docnit.i.doctu
rũ ſe ꝓmiſit.⁊ ſic eo
ipſo ꝙ quis ꝓmiſit
ſe nelle docere deo
obligat. ſic. xxi. diſ.
in nouo. ubi ſimilit
arguit anacletus ex
illa auctoritate da⸗
bo tibi claues.i.doĩ
coꝛꝑe moꝛtali ⁊ ſic
futuꝝ ponit ꝓ pñti
ut de cõ. di. ii.ĩ x-pᷣo
ff. de v. ſig. nerbum
erit.
I ¶ Miſericoꝛdiã.ſi
eniĩ in aliquo redar
guẽdi ſumus.meli⸗
ẽ miſericoꝛdie red/
dere rõnẽ q; crude/
litatiſ.xxxv.q.ix.ne
niã.⁊.j.xxvi.q.vii.
alligant. ⁊.xi.q. iii.
nemo.ſ.lxxxyi. diſ.
nõ ſatil. ſ. i. q. vii. ex
igunt. . di. ix. ſane
quippe.

m purgabit.

nerba mala⸗
chie ſunt.ecce neni⸗
et dñs exercituum
⁊ quis põt cogitare
diẽ aduẽtus eius.⸗
quis ſtabit ad vidẽ⸗/
dum eum. ipſe eniʒ
quaſi ignis conflãs
⁊ quaſi herba fullo/
nũ.⁊ ſedebit ↄflãs
⁊ emũdãs quaſi au
rũ argentũ.⁊ pur
gabit filioſ leui ? co
labit eos quaſi anꝝ

P Gngeretunuſquiſqʒ ſermo

nes ſuoſ:⁊ quod ſibi loqui nõ
vult alreri non loquatur. vnde be
ne ſacra ſcriptura ait: Quodꝰ nibi
non vis fieri:alteri ne facias. nos
enim tempore indigemus ur ali/
quid maturius agamus.non preci
pitemus conſilia 1 opera noſtra:
neqʒ eorum ordinem corrumpa/
mus. Sed ſi aliquis lapſus quo/
quo modo fuerit: a portemus eũ
fraterno corripiamus affectu.ſi
cur ait beatus apoſtolus. Si pre
occupatus fuerit homoĩ aliquo de
licto uoſ qui ſpirituales eſtis iſtrui
te buius i ſpiritu lenitatis.alter al
terius onera portantes:a ſic adim
plebitis legeʒ chriſti. Porro ſan
ctus dauid de mortifieris crimi/
nibus penitentiam egit: ⁊ tamẽ in
honore permanſit: Beatus quo/
ʒ petrus amariſſimas lachrymaſ
fudit:quando dominum ſe negaſſe
penituit: ſed tamen apoſtolus per
manſit. ⁊ dominus per prophetaʒ
pollicetur dicens: peccator in qua
cunqʒ hora conuerſus fuerit ⁊ in/
gemuerit omnium iniquitatũ eius
non recordabor ampliùs. Errant
itaqʒ qui putant ſacerdotes poſt la
pſum ſi condignam egerint penitẽ
tiam: domino non poſſe miniſtra/
re'a ſuis honoribus frui:ſi bonaʒ
deinceps uitam duxerint a ſuum ſa
cerdotiũ digne cuſtodierint.⁊ ipſi
qui hoc putant non ſolum errant:
ſed ⁊ traditas eccleſie claues deſpi
cere videntur:de quibus dicimr.
quodcunqʒ ſolueritis in terra erit
ſolutum ⁊ in celo.alioquin hec ſen
tentia aut domini non eſt aut uera
eſt. NMos uero indubitãter tam do
mini ſacerdotes quam reliquos ſi
deles poſt ſatiſſactionem dignam
poſſe redire ad honorem credimꝰ
teſtante domino per prophetam:
nunquid qui dormitnon adiiciet
ut reſurgat:a propheta dauid pe/
nitentiam agens dixit. Redde mi
hi leticiam ſa.t.a ſpi.prin.cõ.me.
ipſe nãqʒ poſt penitentiam ⁊ alios
docuit.a ſacrificium deo obtulit

dans exemplum doctoribus ſan /
cte eccleſie ſi lapſi fuerint ⁊ condi/

gnam penitentiam deo geſſerint:
utrunqʒ facere poſſe docere⁊ ſan/
ctificari.docuit enim quando dixit
docebo iniquos vias.t.a im.ad te
cõ.Sacrificium deo obmlit pro ſe
du dicebat. Sacri. deo ſpũs cõtri.
cor ↄtri. vidẽs auteʒ propheta ſua

ſcelera mundata per penitentiam:

non dubitauit predicando domi
no libãdo curare etiã aliena.Mũ

detur ergo hbomo a peccato: gra

tia dei reſurgit a lapſu:⁊ in priſti/

no manet officio iuxta predictas

auctoritateſ.videat ne amplius ca
dat:ſed euangelica ſententia in eo
maneat:que ait: vade ⁊ ãplius no
li peccare.vnde apoſtolus ait: nõ
ergo regnet peccatũ in ueſtro mor

tali corpore non obediatis con/

cupiſcentiis eius ſententiam que

uetat miſericordiam .non ſolum

tenere fratres ſed etiam audire fu
gite:quia potior eſt miſericordia
omnibus holocauſtomatibus ſa
crificiis. ¶ Item hieronimus.
In priſtinum gradum poſt penitẽ
tiam reuocari poſſunt penitentes.
Tpurgabir filios leui:tem/
pusenim eſtut iudicium a do
mo dei incipiat.⁊ alibi ſcribitur a
ſanctis meis incipite. In filiis aũt
leui omnemaſacerdotalem intelli
gens eſſe dignitatem. ſi autẽ ſacer
dotes purgandi ſunt ⁊ colandi:ut
purum aurum remaneat ⁊ argen/
tum:quid de ceteris eſt dicendum
qui cum emendati fuerint ⁊ colati
tunc offerent deo iuſta ſacrificia:⁊
placebit domino ſacrificium eorũ
quod offertur pro iuda a hieruſa/
lem:bhoc eſt pro his qui dominuʒ
conſfitentur ⁊ pacem eiuſ mente cõ
ſpiciunt:ſicut dies ſeculi ⁊ ſicut an
ni antiqui.hoc eſt ut quomodoĩ
principio placuerunt deo:ſic poſt
peccatum penitentiam placere i
cipiant:cum omnium fuerint pec/
catorum ſorde purgati. ¶ Irem
grego. ſecundino.

ireparari poſſunt.
0 Via ſanctitas tua requiſiuit
luIut tibi de tali ſacerdotali offi
cio poſt lapſum reſurgendi aucto
ritates ſcriberemus: duʒ dicis:de
hoc canonum diuerſorum te legiſ
ſe diuerſas ſententias: alios reſur
gendi alios nequaquã poſſe.ideo
nos Senerales ſynodos a nicena
ſynodo incipientes hanc cum reli
quis quatuor ueneramur:quia ip
ſam ſequentes cetere in cunctis ca
nonicis ſententiiſ vnanimiter con
cordant.nos uero precedẽtes pa
tres ſequimur:quia auctore deo a
ſacra doctrina illorum non diſcor
damus.a capiteitaqʒ incipientes
uſqʒ in quartum altaris miniſtrũ
hanc formam ſeruandam cognoui
mus:ut ſicut minorem maior pre
cedit honore:ita etiam crimine .
quem maior ſequitur culpa: maio
ri plectat᷑ vindicta:⁊ ſic poſtea pe
nitentia credat᷑ eſſe fructuoſa.quid
enim prodeſt triticum ſeminare 2
fructumeius non tollere: aut do

mum conſtruere : non illic habita

re.poſt dignam itaqʒ ſatiſfactionẽ
credimus poſſe redire ad honorẽ
7 ad fontem miſericordie recurrẽ
tes euangelicam ſententiam profe
ramus gaudeo inquit ſuper vno
peccatore penitentiam agente:ma
gis quã ſuper.xcix.iuſtus.qui nõ
indigent penitentia:⁊ ouem perdi
tam.xcix. non errantibus relictis
in deſerto ꝰhumeri pii paſtoris ad
ouile reportandam dominus ipſe
teſtat᷑. Si ouis perdita errãs poſt
inuentionem ad ouile bumero de
portat᷑:predictis.xcix. non erran

4 5

⁊ argentum. ⁊ erũt offerẽtes
dño iuſta ſacriſicia.⁊ placebit
dño ſacrificiũ inda ⁊? hieruſa⸗
lem. ſicut dies ſeculi ⁊ ãni an
tiqui.
n ¶. Tẽpus.uerba petri in epi
ſtola canonica.
o domo.i.a ſacerdotibus
ola enĩ mala a ſacerdotibꝰ ꝓ
ceſſerũt.xxiiii.q.iii.trãſferũt
p ¶Et alibi. in eʒechiele.
q Oẽm.ar.qð de vno dr.de
oĩbus intelligit᷑.ut. l⸗ di. mi⸗
ramur.⁊.xxiiii.q.i.qdᷣcũqʒ.
r ¶ Antiqui.i.patres.
s In pncipio. ante peccatũ
ar. ſ. pꝛox.c. ””
t ¶ Sicpoſt peccatũ.imd pluſ
ſ. c. fidelioꝛ.
Via.quatuoꝛ.ſ.eõſtã⸗
tiopolitana. epheſina
chalcedonenſis ⁊ anchirita⸗
na.de qua habeſ.j.e.domino
x¶Acapite ideſt eo.
y Aſqʒ in quartum.i.ſuddi
aconatum.g S
¶ Ita etiã crimine.j. xxiiii.q
i. non afferamus.
2z ¶ Triticum.i.pniam.
2 ¶Et fructũ.i.reſtitutionẽ.
⁊ Gaudeo.iõ dicit gandeo.
qꝛ poſt pniaʒ fonior reſurgit
homo.ut.ſ.e.fidelioꝛ.
a Mouẽ.per quod deſignã
tur.ix.oꝛdines angeloꝝ.deꝗ
bus habes.ſ. de pe. di. ii. pꝛin
b ¶ In deſerto.i.iĩ celo.qð di⸗
abolus per caſum deſeruit.

aEt pᷣma:ar. ꝙ reſtituti pñt acecuſare ? teſtificari. ar..e. ferrũ.⁊.c. dño ſcõ.
b ¶ Pauci. difficile enim eſt continere.ut.xxviii.di. de his.⁊.xxxiii.q.v.qui ſi⸗
tit. nec tn ideo minus delictũ eſt.ut.ii.q.i.multi in fi.⁊.xxxii.q.vii.flagitia.⁊ li
Qæi iſtud ſit naturale.nõ tñ excuſat.ut.ff. ad.l.agl.ſi ſuꝰ.ꝭ. ſi foꝛnicariꝰ.
c Aid eſt.quod ꝓphete eʒechie li.

d ¶ Stãs.hic ſtans accipit᷑ in
mala ſignificatione ⁊ pꝛiuſ in
bona.⁊ ita eſt hic ar. ꝙ aduo/
catus uarijs modis põt iura
exponere ſicut hec auctoꝛitas
v̈bũ caro factũ eſt.uel illð.vi/
tas de terra oꝛta eſt. qñqʒ ex/
ponit᷑.i.xpᷣs de vᷣgine natꝰ c.
ut.xxxv.q.x.c.i.quq; expõit
.Ji. ↄfeſſio de penitente. de pe.
di.i.gcũqʒ ar. .xxiii.q.vii.qꝙ;
antem.
e ¶ Timoꝛe.ſeruili.ſ.cuʒ quo
charitas ðödignat᷑ hitare. idu
cit tñ iſte timoꝛ filialẽ ſicut ſe/
ta filum. ut.j.de pe.di.ii.ſi gꝗs
tantam. ,
f Pæii, ĩiob ↄtinet᷑ ita hʒ
argẽtũ nuenaꝝ ſuaꝝ pᷣnci
pia.⁊ auro locus eſt in quo cõ
flat᷑.ferrũ de terra tollit. lapiſ
caloꝛe ſolutuſ in eis couertit᷑.

g ¶ Incipit. ar. ꝙ poſt pniam

reuertit᷑ quis ad poꝛes actus
ſi.xxxii.q.i.cũ rnũciat᷑.⁊.q.v
pceptũ.in fi. ⁊. vi.q.i. illi qui
7. S. e. q. tua.i fi. ff. ð edil.edi.
ꝙ ita. ar. ʒ.lxi.di. in ſacerdo⸗
tibꝰ. Rideo ꝙ nũq pniaʒ
reuertit᷑ res ad poꝛẽ ſtatũ.ut
xxxiii.q.ii.admoner.⁊.lxxxi.
di.romanꝰ.⁊.c.ſi quis clericꝰ

ſʒ ꝑ diſpẽſatiõem. ut.ij. q. iii.

notãdũ.in fi.io.niſi ĩ occultis
crimibuſ.ut ex ð tẽ.oꝛ.c.ul.b.
h ¶Qõ nõ fuit. i. qlis nõ fuit.
⁊ ſic nõ eſt hic aliqua fictio in
ris.nel dic ꝙ ius fingit eũ eẽ
nonũ hoĩem.ſicut baptiʒatuʒ
xxvi.di.c.i.alteratus iñ ẽ.ii.q
vii. .. qꝛ S. ſic fingit nõ eẽ ho⸗
micidã qui eſt homicida.xxx
iii.q.v.ſi homicidiũ ſimiliter
fingit aliquẽ nõ trãſiſſe ꝗ trã/
ſiuit. ut. vii.q.i.mutationes.⁊
nõ eẽ epᷣm qui eſt eps.ut. ij.qꝗ
vii.nõ oẽs.⁊.c.qui nec.⁊ eẽ v
ginẽ que nõ eſt vᷣgo. ut. xxxii.
q.v. ꝓpoſito.⁊ nõ eẽ mrimo/
niũ.qdð eſt.nt.xxx.q.v.aliter.
ſed nũquid ꝑ tales fictiones
piudicabit᷑ vitati.ita ut nõ ad
mittat᷑ ꝓbatio in priũ. vr ꝗꝙ
ſic ut e de regula. vidua. við
tur g.nt er̃ de renũ. ſuꝑ eo.⁊
ff. qd me. cã. nõ eſt neriſimile
⁊ una pᷣſũptio ꝑ aliã pſũptio/
nẽ tollit. ff. de in inte. re. diuꝰ.
Ego dico bꝛeuiter ꝙ Z oẽʒ p/
ſũptionem audit᷑ ꝓbatio.niſi
ubi ius de iure alicuius nõ ta
tum pꝛeſumit.ſed etiã certum
quid ſtatuit.nec multũ appꝛe
cioꝛ illã diſtinctiẽeʒ quoꝛũdã
ꝙ eſt quedã pᷣſumptio iuris.
quedã hoĩs.quedã nature.qꝛ
lex dicit ꝙ ꝑ fictiõem iuris vi
tas nõ cõfundit᷑ nec delet. ut
C. de iure dot. in rebus ipᷣn.
1 CO AVm exaudiero.iſaias
ppheta ⁊c. .
*I Eſus.in typo.quia duxit
alienigenã ſicut xpᷣſ eccle
ſiam.
¶Soꝛdidatuſ.qꝛ dimiſit nxo
rem.
m Diaboluſ.i.nxoꝛ que ido

nbus ĩ deſerto relictis:cur iſte pꝰ
penitentiam ad eccleſie miniſteri/
um lapſus non reuocetur: ſicut in
apocal.dicitur de miniſterio eccle
ſie.memento vnde cecideriſa age
penitentiam 1 prima opera fac.
NQuid enim grauius eſt aut carna
le delictum cõmittere ſine quo pau
civinueniuntur: aut dei filium inre
iurando negat᷑:in quo uerbo hũc
ipſum beatum petrum apoſtolorũ
principem ad cuius ſacruʒ corpus
indigni ſedemus lapſũ eſſe cogno
uimus:ſed poſt negationem peni
tentia ſecuta eſt:⁊ poſt penitentiaʒ
miſericordia data eſt:qui ab apo/
ſtolatu eum non expulit: qui ante
quidem ipſum ſe negare predixit.
¶Igem ſuper ezechielem.
Poſt acerrimam penitentiam la
pũ reparanmr.
Vid ẽ hoc quod prophete
iacenii dicitur: ſta ſupra pe/
des tuos ⁊ loquar tecum. qui enĩ
iacenti loquebatur:cur ſtatim pro
mittit ſe locuturum. Sed ſciendũ
eſt:quia alia ſunt que iacẽtes: alia
que ſtantes audire debemus. iacẽ
ti enim dicitur ut ſurgat: ſtanim au
tem precipitur ut ad predicationẽ
proficiſci debeat.adhuc enim no/
bis in infirmitatis conſuſione iacẽ
tibus preſbyteri non debet aucto
ritas predicationis: ſed cum iam
in bono opere ſurgimus cum iam
recti ſtare ceperimus dignũ eſt ut
ad lucrandos alios in predicatiõe
mitti debeamuſ. Stans ergo pro
pheta uiſionem ſpiritualeʒ uidit 2
cecidit:cadens uero admonitiõis
uerba ſuſcepit ut ſurgeret.ſurgenſ
autem preceptum audiuit ut predi
caret.nam qui adbuc ex ſuperbie
uertice ſtamuſ:cũ iã de eternitatis
timore aliquid ſentire ceperimus
dignum eſt ut ad penitentiam acce
damus. dũ infirmirates noſtras
ſubtiliter cognoſcentes humiliter
iacemus.per diuini uerbi conſola
tionem ad ſortiora opera reſurga
mus. C Idem. De eodeʒ.
Errum de terra tollitur: cuz
fortis propugnator eccleſie a
terrena quam prius renuit actione
ſeparatur.non ergo in eo deber de
ſpici quod fuii:quia iam incipit eẽ
uod non fuit. ¶ Item aug:
Port condignam penitentniaʒ pri
ina recipiunt officia.
(Nan exaudiero eos:dabo eis
uirtutem ſpirimus mei:a iple/
bo eos iudicio meo⁊ fortitudine
Animaduertite in preſeti loco poſ
ſe docere aliquem poſt peccatum:

ſi tamẽ uicia priſtina penitentia di

gna diluerit. vnde dauid poſt adul

*

la coluit.

clericorum.⁊.xii.q.ii.fraternitas.

terium ⁊ homicidium loquitur in
pſal. aſperges me iſopo ⁊ mun. la.
me ⁊ ſuper ni. dealbabor.nec ſua
tamen puritate contempius eſt:ſ
infert:redde mi.le.ſa.t.a ſp.prin.
cõ. me. cunqʒ hoc feceris doce⸗
bo ait iniquos vias muas. ¶ Iteʒ
hiero. HSeeodem.
Eſus filius ioſedech ſacerdoſ
magnus: quãquam in typo ad
uentum preceſſerit ſaluatoris:qui
noſtra peccata portauit ⁊ alienige
nam ſibi ex gentibus copulauit ec

cleſiam:tamen ſecundum litteram

poſt ſacerdotium ſordidatus idu
citur: aſtat diabolus a dextris eiꝰ
candida illi deinceps ueſtimen/

ta redduntur. ¶ Item ex conci. a

gathenſi.
Poſt penitẽtiam clerici correcii
gradum ſuum ? digniratem recipi
ant.
Ontumaces clerici:prout di
gnitatis ordo permiſerit: ab
epiſcopo corrigantur. ſi qui prio
risꝰgradus elati ſuperbia cõionẽ
fortaſſe contempſerint:aut eccleſi
am frequentare uel officium ſuum
ĩplere neglexerint:peregrina eis
cõmunio tribuatur:ita ut cum eos
penitentia correxerit: reſcripti in
matricula gradum ſuum dignitatẽ
qʒ recipiant. ¶ Iteʒ ex cõci.mar
ti ni pape. Be eodem.

82 quis preſbyter aut diaconuſ

aut ſubdiaconus inuentus ſue
rit aliquid de miniſteriis eccleſie
uenundaſſe: quia ſacrilegium com
miſit: placuit eum in ordinatione
eccleſiaſtica non haberi. In iudi⸗
cio tamen epiſcopi dimittendꝰ eſt
ſi in ſuo debeat recipi gradu quia
multotiens hoc ipſum quod de ſa

croſancto altario contaminatũ eſt

in epiſcopi poteſtare dimiſſum eſt
¶Item aug. ab bonifacium.
Ene ualʒ ſacerdos reſtitui ad
honorem ſuum poſt peractaʒ
penitentiam licet in hoc diuerſi di
uerſa ſentiant dicentes nõ poſſe re
ſtitui ad honorem. ſed ſic dietum
eſt propter ſimulatas penitentias
quorundam ⁊ propter affectatas
bonorum dignitates. ¶ Item au
uſtinus. Mãĩ
Acerdos quidem ſi cadit:ua/
et babet reſtitutionis locum
poſt dignam ⁊ peractam penitenti
am in honorem ſuuʒ propheta at/
teſtante qui ait.nunquid qui cadit

non adiiciet ut reſurgat: beatus

gregorius.dicit hoc ad ſecundinũ
epiſcopum incluſum amicum ſuuʒ
etiam ab ipſo propheta in hoc ar/
gumẽtum habemus:qui cum poſt
peracium adulteriuʒ ⁊ bomicidiũ

n Cãdida.q ad cõſiliũ heſdre reliquit illã.xxviii.q.ii.S.i.⁊.ii.
Ontumaces. ꝓut oꝛdo.alio enim mõ ſũt puniẽdi clerici mi⸗
noꝝ ordinũ ⁊ alio maioꝝ.ut.xxxv.di.ante oia.⁊.xi.q. i.ſi ꝗ

p ¶ Prioꝛis.i.altio⸗

ris.

q C Cõionẽ.i.nolũt

eſſe inter alios.

r ¶ Meglexerint. of

fertur eni h officiũ
ac beneficium. io.

8 Peregrina. au-

fert eis beneficium
⁊Z officium.

t¶ In matricula. ſic

ii.q.i.nomen.

u ¶ Bignitatẽqʒ. ſi

enia viglijs deeſt.
auferẽdum eſt ei ſti
pendiũ.ut.xci.diſt.
clericus uictuʒ.ſʒ ſi
platuſ per tres heb
domadas deeſt. ꝑ
trienniũ ſuſpendit
uel etiã ſi diebꝰ ſolẽ
nibꝰ deeſt. ut. vii. q.
i·ſi quis in clero. ſi
ꝑ duos mẽſes pᷣnat

eccha.ut.xii.q.i.pñ

tiũ niſi uelis dicere
hodie correctuʒ. ut
ex ð cle.ñ ĩſi.ex tue
Sed an poſſit repe
tere fructus poſtea
cũ t̃unertit᷑ nõ vr. ut

C.de re mili. l.i.li.
xii.alioquin ſpe re⸗

ſtitutiõis facilius ðᷣ
liqueret.ut.ð.e.diſ.
c.i.itẽ qꝛ pene nõ ſo
lent repeti. ff. de cõ.
inde.pene.⁊ penaʒ
quã quis ex ſuo de
licto pᷣſtitit nõ repe
tit. ff. de ꝓcu. qui ꝓ
pꝛio.ꝭ.penã. itẽ hic
⁊ in.c.ſe.vr̃ qꝙ epᷣuſ
poſſit diſpenſare cũ
depoſito.nã ⁊ ſena/
tus reſtituit. ff. ð po
ſtu. l. i. . de qua aũt
⁊Z ſenatus equipara
tur pᷣncipi.ut.ff. de
aq̃ plu.ar. ꝙ pᷣnci⸗
pis ⁊ ecclia hʒ ſunʒ

ſenatuʒ.ut.xvi.q.i:

ecclia.ar.ad h.xi.q
iii.epᷣſ.⁊.C.ð epi.
cle.placʒ.ar. O.er
cle.nõ reſi.ex tue in
fi. ⁊ dixi de hoc.ii.q
vii.iõ.io.ſol.cũ ðᷣpo
ſito ſolẽniter ſolus
papa diſpenſat. ut ð
pe. di. vi. c. i. in fi. b.

x quis. iudi⸗
B 35 eßi. hic g

pmittitur eps diſpẽ
ſar in ſacrilegio. ſic
⁊ in hereſi.nt.j.e.p
ſbyteroſ.qui ⁊ inoc
cultis etiaʒ magnis
ſ. e.de his.⁊ hoc ne
ruʒ eſt. niſi ſit enoꝛ/
me ſacrilegium. ut
xii.q.ii.de viro.

— — — -----—

ͤn

Ao⸗

w
.
finto
oſfei
ni.
. gu⸗
fehnm

ſe

z.ſ
Reſ.
Keigi
ldi
tſ
esbeb
keſ.
ſenlſt
ddſe
Nrü,
led
Pſn
gihi
diere
n
extne
tnpe
zoen
dfn
Alil.
ſete⸗
eluod
Sel
ſeſil
ſd
49e,
Elode
no ſehe
gnig
iibe
peht
ſareci
Aſena,
f.öo
uaait
vipane
N de
Ghne⸗
Rylon
migt
benif
fei⸗
renn
rli
opo
ſos
1td
nd,
ſbieg
en
gol
Nſey
itnte

poſſe reſtituere tales.

b .

8 Tconſtitueret᷑.non deſperatiõe.i.ob hoe q; ecclia ðᷣſperet ſe

rigoꝛe. hic manifeſte colligit᷑ qð canões qui dicũt lapſos nõ

eſfe reparandos uel reſtituendos.de rigore loquũtur.

c ¶Etiã de ceteris.i.o

ſig. ceterorum.
d Sed nõ iõ.q.d.
lʒ poſſint rſtitui ali/
qui hm rigoꝛeʒ.
e ¶Mibil detrahe/
bat᷑.i.ubi nõ timet
periculũ.
f ¶Alliquid. i.rigo/
rẽ ut nõ reſtitnerẽt
nt ſic fierent magis
humileſ.

& Addiderũt. ſ.ut

non poſſint reſtitui
b C Per affectatas.
ideſt ꝓpter.
i C Potẽtias.i.digni
tates.
le ¶ Expimẽta.ſic.x
xix.di.ſciẽdum. nel
aliter. ut qñqʒ fiat
ſtitutio qñqʒ non.
¶ Strages.S.xliiii
di. comeſſatiões.

m C Betrahẽdũ eſt

hic hẽs ꝙ diſpenſa
tio qnq; eſt debita.
.ſſ. ubi ſtꝛageſ multo
rũ iacet.⁊ alibi.ut.

eiſpẽſatiões.⁊.xi.q
ui.plerũqʒ.⁊.xxiii.

q.i.noli.in fi.⁊.ſ.e.

ↄſiderãdũ.cũ eni
diſpẽſatio ſit quaſi
quedã miſicoꝛdia.
⁊ eſt certũ ꝙ glibet
tenet᷑ eẽ miſericoꝛi
ut. lxxxvi.diſ.nõ ſa/
tis.⁊ licet debita ſit
tñ peti nõ põt.ſicut
epᷣatus debet᷑ bono
⁊ tñ nõ põt eũ peteĩ
ut. viii.q.i.qui epa/

tũ.qñqʒ aũt ꝓhibe

tur diſpẽſatio.ut.i.
q.i.erga. ⁊.s.e.mi⸗
roꝛ.quãdoqʒ etiã ꝑ
mittit᷑ diſpẽſatio. ut

ſoyter. Z nõ ꝙ ali⸗
Ha n rigoꝛ aliud ẽ
ius.aliud eſt diſpẽ
ſatio. Rigoꝛ eſt qui
dã exceſſus iuris ⁊
quedam auſteritas
facta ad troꝛẽ.ſʒ ꝙ;
dicit canõ ꝙ pnia ĩ
ponit᷑ Zhenti ſcðᷣas
nuptiaſ.ut.xxxi.di.
hac rõe.⁊.c.pcedẽ
ti. ⁊ ꝙ cõio nõ ẽ dã/
da etiaʒ in fine uite
his qui defecerunt
in accuſatione cleri
coꝝ. hoc eſt epoꝝ.
nt.ii.q. iii. ſi gs epʒ
⁊ rigoꝛ nõ eſt ſerua
dꝰ niſi ubi timet᷑ ex
emplũ mali.nt.xlv.
di. ſed illð. qnqʒ tñ
rigoꝛ eſt idẽ qð ſub
tilitas iuris.ut er ð
reſti.ſpo.i lris.⁊ e
de no. ope.nũ.iĩtelle
ximus. Biſpẽſatio
eſt idẽ qð iuris rela
xatio.⁊ ea nõ ẽ nten

ibus. noĩe eni ceteroꝝ oẽs intelligũt.ff.de i.

perpetrauit:a tamen poſtea pera/
cta digna penitentia per dei gratiã
ad priſtinum officium reſtiruitur.
Quomodo igitur huius auctori/
tatum diſſonantia ad concordiam
reuocari ualeat breuiter inſpicia/
mus. Sunt tamen quidam quos
non odium criminis:ſed timor uti
litatis ⁊ amiſſio proprii gradus 2
ambitio celſioris ad penitentiam
cogit.hos ſacri canones irrecupe
rabiliter deuciunt:quia qui ſimu/
latione penitentie uel affectiõe ho

noris a deo non conſequitur ueniã

nec ab eccleſia reparationem me/
retur. ¶ Vnde aug. ſcribit ad bo
nifacium.
Quare conſtitutum eſt in eccleſia
ne poſt penitentiam quis ad cleri/
catum redeer.
Tconſtitueretur in eccleſia:
ne quiſquaʒ poſt alicuius cri
minis penitentiam clericatum ac/
cipiat uel ad clericatum redeatuel
in cericatu permaneat:non deſpe
ratione indulgentie ſed rigore ſfa
ctum eſt diſcipline: alioquin cõtra
claues eccleſie datas diſputabitur
de quibus dictum eſt. Quecunqʒ

ſoluerisſuper terram ſoluta erunt

⁊ in celo. Sed ne forte etiam de ce
teris criminibus ſpe honoris ec/
cleſiaſtici animus intumeſcens ſu/
perbe ageret penitentiam: ſeueriſ
ſime placuit:ut poſt actam peniten
tiam de damnabili crimine nemo
ſit clericuſ: ut deſperatione tempo
ralis altitudinis medicina maior
7 uerior eſſet humilitatis. NMam

⁊ ſacius dauid de criminibus mor
tiferis egit penitentiam: ⁊ tamẽ in

bonore ſuo perſtitit:⁊ beatum pe/
trum quando amariſſimas lachry
mas ſudit utiqʒ deum negaſſe pe/
nituit:⁊ tamen apoſtolus perman
ſir. Sed non ideo opinanda eſt ſu
peruacua poſteriorum doctorum
diligentia:quia ubi ſaluti nihil de/
trabebatur humilitati aliquid ad
dideruntquo ſalus tutius inueni/
retur.expertus credo aliquorum
fictas penitentias per affectatas
honorum potentias.cogunt eniʒ
multas inuenire medicinas multo
rum experimenta morborum. ue
rum ĩ huius cauſis ubi per graues
diſſenſionum ſciſſuras non huius
aut illius hominis periculum ſed
populorum plurimorum ſtrages
iacet:detrahendum eſt aliquid ſe
ueritati ut maioribus ſanãdis ma
lis charitas ſyncera ſubueniat.
¶ Item ex epiſtola cleri romaniꝰ
miſſa pape cypriano'.
Keparationis beneficium non ni
ſi poſt pniam debet concedi.

p Cypriano.i

4 6⁶

dum niſi ſit neceſſitas uel ntilitaſ.nt.i.q.vii.tali. Ins aũt media ſtrata incedi
iter rigoꝛẽ ⁊ diſpẽſatiõeʒ.ff.de iuriſ.om.iu.qui iuriſditiõi.⁊.xxiiii.q.ii.legat᷑.

„

n ¶ Maioꝛibus.ſic di.iiii.deniqʒ.
o ¶Cleri romani.uel coꝛnelij pape.

n cronicis nõ inuenit᷑ ꝙ aliquis papa dictus fuerit cypꝛianus

„

Bſit a romana eccleſia uigo

rem ſuum tam prophana faci,/

litate dimittere:a neruos ſeueri/
tatiſ euerſa fidei maieſtate diſſolue
re:ut cum adhuc non tantum iace
ant in peccatis:ſed etiam cadant
euerſorum fratrum ruine propera
ta nimiſremedia cõicationũ utiqʒ
non proſutura preſtentur: ubi eni
poterit penitentie medicina pro/
cedere:ſi etiam ipſe medicuſ inter
cepta penitentia indulget pericu/
lis. boc eſt non curare: ſed ſi ũe/
rum dicere uolumus occidereẽ.
¶ Irem cyprianus de lapſis.
Impenitẽnibus uenia concedi nõ
poteſt.

emerarius remiſſionem pec/
catorum cunctis putat ſe dare poſ
ſe: aut audet domini precepta re/
ſcindere:non tãtũ mhil prodeſt ſjʒ
obeſt lapſis.prouocaſſe eni irã dei
ẽnon ſeruaſſe ſententiã: nec miſe
ricordiam piiſſimi domini depre/
cari:ſed cõtempto domino de ſua
facilitate preſumere:a infra.man/
dant enim aliqua martyres fieri:
ſed ſi iuſta ſi licita ſi nõ contra ipſũ
dominum ac dei ſacerdotes ſunt:
facienda ſunt. Si obtemperantis
facilis ⁊ prona confeſſio:ſi peniten
tis fuerit religioſa moderatio: mã
dant martyres aliqua fieri. ſed ſi
ſcripta nõ ſunt in lege domini que
mandant aut eſt utſciamusillos a
deo inipetraſſe que poſtulãt:⁊ tũc
facere quod mandant. neqʒ enim
ſtatim uideri poteſt diuina maie/
ſtate conceſſum quod fuerat huma
na pollicitatione promiſſum. Mã
moyſes pro peccatis populi petiit
nec tamen peccantibus ueniam a
deo cum petiiſſet accepit. Itez
iſido. ad maſſanum epiſcopũ.
Qui ſunt reparanei poſt lapſum
uel quando:
Omino ſanctoꝰ meritiſqʒ ſã
cio fratri maſſano epõ iſido/
rus epiſcopus ſalurem. quod ĩ epi
ſtolis uenerabilis fraternitas tua
innotuit:uidelicet quod in cano/

ne anquiritano ca.xix. legitur poſt

lapſum corporalem reſtauranduʒ
honoris gradum poſt penitentiaʒ
alibi legitur poſt buius delictũ ne
quaquam reparandum antiqui or
dinis merituz. hec diuerſitas hoc
modo ſoluitur.illos enim ad pri/
ſtinos gradus redire canones pre

cipiunt:quos penitentie preceſſit

ſatiſfactio uel condigna peccatorũ
cõfeſſio.at contra hi qui neqʒ a vi
cio corruptionis emendãtur:atqʒ
hoc ipſum carnale delictum quod
adminunt: uendicare quadam ſu

quis prepoſtera feſtinatiõe

tñ ꝙ fuit Pane habes. j. e. de
eo tantũ ſed foꝛte ⁊ hic ⁊ ibiẽ
mẽdoſa littera.
q Bñſit.fidei.i.diſcipline.
r. Aaceatin peccatis.
68 Sedæẽt cadãt. ulterius.

t ¶ RKnine. i. euerſi irruentes
fratres.

u ¶ Pꝛopata. qꝛ que ↄmittũt
in deũ remitti nõ pñt ſine pe/
nitẽtia ⁊ qꝛ facilitas nenie in/
centiuũ tribuit delinquẽdi.ut
ſ. xxiii.q.iiii.ſi is qui.⁊.c.eſt ĩ
iuſta.
x Intercepta.i. dimiſſa.
y JIquis.rᷣmiſſionẽ.que
HG eni in nos delinqnũtur
poſſumus remittere ſine pe/
nitẽtia.ſed non que in deum.
ut.xxiii.q.iiii.ſi is qui
3 ¶ Sniam. qui g nõ ſuat ſen
tẽtiam iudicis offendit iudi-
cẽ ⁊ iiuriã facit iudici qui fru/
ſtratoꝛie appellat ab ipo. C.
qñ ꝓuo.nõ eſt nec.l.vlt.in fi.
⁊ hec põt eſſe cã quare iudex
debeat eẽ ſuſpectus ei qui ap/
pellauit ab ipo.ut extra ð ap.
ad hec.
⁊z? ¶ Martyres.i.xpᷣi ſacerdo
tes.
29 VNt ſciamus.per ſigna ex⸗
rioꝛa conſiderata in peniten/
tibus. ðèð
a ¶ Nideri. ar. ꝙ nõ ſtatim te
net᷑ quis credere etiam bono
viro.ut.ix.di.ego ſolus.ſi.ff.
qð cũ falſo m.l.ii.ĩmo ipntat᷑
alicui ꝙ nimis eſt credulꝰ.xi.
q.iii.no ſolũ.lxxxvi.diſ.ſi ꝗd
vero.ff.de eo per quẽ fac.l.i.ꝗ
i.non ob.xxiii.q.i.quid eulpa
tur.ubi ĩ dubio obedit᷑qꝛ ibi
loquit᷑ dum pꝛelatus pꝛecipit
qð eſt dubium. hic de marty⸗
ribus qui non erant pꝛelati.
xxvi.q.v.nec mirum. .
b ⸗Bñmino ſancto.in epi⸗
ſtolis maſſanus rogat
iſidoꝛum. ut ſolutiõem cano⸗
nũ contrarioꝝ circa reſtinuti/-
onem lapſoꝛuʒ ei reſcriberet.
c. ¶ Vendicare. i.defendere.
⁊ ſic etiam ecõtra ponitur.

a ¶ Superſticioſa. ð. viii. diſt.
quo iure.
b ¶ Meceſſe.ex hoc pᷣboneceſ

ſe ⁊ ex illo vbo pcipiũt gð. z.
ponit᷑ pʒ diſpẽſatiõeʒ qñqʒ eẽ

debitã. ut. S. e. ut ↄſtitueret.⸗
ſic pʒ ꝙ epᷣus peccat ſi nõ di⸗

ſpenſat ubi pʒ rõ diſpenſandi
ut.xxxiiii.di.fraternitatiſ.ar.
ii.q.v.qto.tñ cuʒ ſuꝑioꝛe agi

põt officio indicis. nt fiat di⸗

ſpenſatio.ut ex de iurepa.nul

lus.lʒ nõ poſſit peti iure actio

nis. ſicut põt dici de elemoſy⸗/

na pauperi debita.
c ¶ Antiquitateʒ ideſt moꝛes
antiquos.
d ¶ Atqʒ ignominiã.ex hoc vᷣ
bo ⁊ ex illo vᷣbo depoſitũẽ ar.
qꝙ eps põt depoſitũ ⁊ infamẽ

reſtituere.qꝛ ignominia ideʒ
eſt qð infamia.ut. ff. de his q

no.ifa.l.ii..ignominie. ⁊ ſic
pʒ ꝙ põt tollere infamiaʒ: qð
ↄcedo ubicũq; põt diſpẽſare
ut dixi.ii.q.iii.ꝭO.hinc colligit
e ¶ Bepoſitiõem.i.ſuſpẽſionẽ
ſic. xlvi. di. clericus.
Biſcoꝛs.nõne illa ſnia eſt
potius ſequẽda que maioꝛem
cõtinet pietatẽ? ut.ix.di.ſana.

lʒ eni canon apoſtoloꝝ potioꝛ

ſit.qꝛ antiquioꝛ ſit alijs canõi
bus.tn piudicat᷑ ei ꝑ poſterio
res.nt.lxxxii.di.pᷣſbyter ideʒ
patʒ in canone.io.nt.xxvi.di.
deinde.⁊.c.acutius.itẽ qũqʒ
piudicat ille canõ qui non eſt
potioꝛ.ut.xxv. q.i. ſtatuta.
qð ergo dr hic. intellige cum
ambe oſtitutiões ſũt ꝑticula/
res ⁊ locales ⁊ de illis loquit
c.xix.di.in canõicis.ſed ſi am
be ſũt generales ſemꝑ poſte/
rioꝛ pᷣindicat.nt ex ð cog. ſpi.
c.i.ff. de legi.nõ eſt nouun. ſed
qualiter pᷣfert᷑ vnus canõ alte
ri.cũ oẽs ſunt ꝓmulgati iſtin

etu ſpũs ſancti.xvi.q.iii.nẽo.

KRñ.ꝙ duo canones pñt eſſe
Zrij.⁊ tamẽ uterqʒ eſt iuſte in
ſtitutus.qð enĩ vnus ſtatvit⁊
iuſte alter öᷣrium põt ſtatuere
⁊ iuſte.lxiii.di.ꝭ.uermmn.
g ¶ Cuius antiquioꝛ.ſi ambo
ſunt equalis pietatis.xix. di.iĩ
canonicis. .
hb CQuicunqʒ.7.
i BG J quiſ diaconꝰ.pᷣma ꝑs
c.fac õ ſolutiõeʒ grani.
ideʒ facit ꝓ ea in ſcdᷣa ꝑte que
incipit ibi.ꝙ ſi eos. .
le ¶ Ecce.uſq; ad hunc locuʒ
ſũt verba niceni concilij.
I ¶ Cccxviii. videt᷑ ꝙ hoc ſit
ſtatutũ niceni ↄcilij cui tot in
terfuerũt.ut.xv.di.canones
licet damaſus papa de.ccc.ta
tũ loquat᷑x.q.i.hãc ↄſuetudi
nẽ.ſed minoꝛ numerus nõ ex
cludit maioꝛem. „
m ¶Beprehẽſi.aliquo ſeqnẽ⸗
tiũ modoꝝ.vr̃ ergo ꝙ ſola ð/
pᷣhẽſio ſufficit.ut hic.⁊.lxxxi.
diſt. Pſbyter. ⁊ habes.j.eo.de
his.ſed nõ eſt ita niſi ſint con
nicti uel cõfeſſi.ut ſequit.j.ii.
q.i.nos in quẽq.⁊.xii.q.i.nõ
dicatis. uel itellige deprehẽ⸗
ſi ita ꝙ factũ ſit notoꝛiũ ex fa/
cti euidẽtia.ut ex de coha.cle.
⁊ mu.tua.tales enĩ qui in ma/

DI

perſticioſa temeritate nitũtur:nec

gradum utiqʒ honoris nec gratia

recipiunt cõionis.ergo ita ẽ deter
minanda ſententia: ut neceſſe ſit il
los reſtaurari in loco honoris:
qui per penitentiam recõciliatio/
nẽ recepiſſe merentur ſtatim diui/
ne pietatis.hi enim non immerito
conſequũtur adepte dignitatis ſta
tum:qui per emendationem peni
tentie recepiſſe noſcuntur remedi
um uite. Id autem ne forte magis
ſit ambiguum diuine auctoritatis
ſententia cõfirmetur: eʒechiel qui
