teʒ qꝛ tollit pecoata cerdotem. C Unde euariſcus pa uitatus ſacerdos uenit oppꝛeſſus ĩ recipiet euchariſtiam qui ita
nenialia. ut de con. pa ait. firmitate obmutuerit:uel ſi in fre/ infirmat᷑.ſi enim tincta in pa
irrione nee Juſſione epi de occuliis peccatis: nelſim ↄuerſus fuerii: dent teſtimo ne dauur ei hoc obiber u
debeat ſoſpendt in pꝛeſbvterxi penitentẽ recõcilient. niu qui eum audieruntꝰ: ⁊ accipiat alio modo uidet danda. quia
patibulo. ut. xiii. q. Pisalteri de occultis pecca⸗ penitentiã.a ſi cõtinuo credit mo punitur infirmuſ qui euomit
li. queſitum. is iuſſione epi penitẽtes recõ riturus: recõcilietur per manꝰ im euchariſtiã. ut de cõ. dil. ii. ſi
W¶In deſperatiõe. cilienta ſicut ſupꝛa pꝛemiſimus in poſitionẽ:a infundatur ori eiꝰ eu/ quis per ebrietatẽ.
ſanitatis. firmãtes abſoluãt ⁊ cõicẽt. Itẽ chariſtia. ſi ſuperuixerit admonea r 4)) Ehis.reeedunt. hoc

b Mõ accipiat.nõ
tamẽ ideʒ eſt in illo

ex cõcilio carthaginenſi. ii.
Si epus abſens eſt: per pꝛeſbpte/

tur a ſupꝛadictis teſtibus petitioni
ſue ſatiſfactũ ⁊ ſubdatur ſtatuns pe

eſt ꝙ qui abſolui deſi
derat ſine mora etiã nõ obſtã

4 9 — — . „ ? — .„ „ ₰ℳ „ 2 — 7 . .
qui eſt abſolut? b ru recocilier in piculo cõſtitums. nitetie legibus:quãdiu ſacerdos q ealiqua appellatione eſt ab
excõmunicatione.il “ derit: HDH ſoluendus.ut extra de appel.
le nõ recidit in excõ Arelius epũs dixit:ſi ꝗſquaʒ henitennaʒ dederit: pꝛobauerit. qua fronte.

municationẽ. talis
enim ſi fuerit abſo

in periculo fuerit conſtitutus:
⁊ſe recõciliari diuinis altaribꝰ pe/

—

Item penitentes qui in infirmita
te uiaticũ euchariſtie accipiunt nõ

ſ Hos qui.fide.talcs enim
Enõ ſunt recipiendi ſine

lutus tenet᷑ adire ſe tierit:ſi epũs abſens fuerit: debet ſe credant abſolutos ſine manꝰ im recõciliatione ſolenni aut iu
dem apoſtolicã eʒ pꝛeſoyter utiqʒ cõſulere epiſcopi poſiiione ſi ſuperuixerint. ¶ Itẽ ramento. ut.i.q.vii.ↄuenien
dartunn fuern: ⁊ ſicpericlitantẽ eius pꝛecepto re ex niceno concilo. iibus. 7. . . vii.c. quotiẽs.
decetero. ? ſicẽ ar · Ccõciliare: quã rẽ debemus ſalubꝛi Cura ⁊ pꝛobatione epiſcopi moꝛi
re aligua reſtu conſilio roborare: ab oĩibus epis emes reconcilienur.
ta in pꝛiſtinũ gradũ dictũ eſt: placet ꝙ ſanctitas ueſtra 0—0 Ehis uero qui recedunt᷑ ex
priora iura ei uel cõ nos neceſſario inſtruere dignataẽ. coꝛpoꝛe antique legis regula
tra ipſu reſtituunn. Itẽ ex cõcilio martini puape. obſeruabit᷑:a nunc ita utſi foꝛie ꝗs
nt. ſ.e. q. ꝓrxi. c. i. ex Qui meti moꝛtis recõciliatur:cõ recedat ex coꝛpoꝛe neceſſario uite
deeket dnia dilio ualeſcens ſine cõmunione peniten ſue non defraudet᷑ uiatico: quod ſi
di. lli qnerise. nie impleatteinpns. deſperatus aliquis recepta cõmu/

B6 quis de coꝛpoꝛe exiẽs nouiſ
ſimũ ? neceſſariũ cõionis uia/
ticũ experit:non ei deneget᷑.ꝙ ſi in
deſperationeꝰ poſitus poſt acceptã
cõionem iterũ ſanus fuerit factus:
tantũ in oꝛatione particeps ſit. Sa
cramentũ nero nõ accipiatꝰ donec
inſtitutũ penitentie impleat tem/
pus:qui ergo in exitu moꝛtis ſunt
deſiderant accipere ſacramentuʒ
cum conſideratione ⁊ pꝛobatione

nione ſuperuixerit:ſu inter eos: ꝗ
ſola oꝛauone cõmunicant.de omꝰ
nibus enĩ his qui a coꝛpoꝛe rece/
dunt: in tradendo eis cõionem cu
ra ⁊ pꝛobanio ſit epiſcopi.
¶ Item leo epiſcopus.
Nõeſt neganda recõciliatio bis ꝗ
tẽpoꝛe neceſſitatis eã imploꝛant.
BDB* quiꝰ tempoꝛe neceſſitatis
: in periculi urgentis inſtãtia
pꝛeſidiũ penitẽtie eti modũ recon/

4 JYaliquis. confeſſus.ſe

nelle accipere pniam.

bᷣBblationẽ. H intelligen/

dũ eſt de tali ꝗ deliarat ⁊ nõ
ſatiſfecerat.ſi enĩ talis fuerat
excõicatus lʒ apparuiſſent ſi
gna pnie nõ tñ orandũ eſt ꝓ
eo. ⁊ lʒ infirmus põt abſolui

a quolibet ſacerdote nõ tamẽę

mortuus.t e de ſen.excõ.a

nobis.in fi.ſed a ſolo papa ſi

incidit in canonẽ late ſenten
tie.xvii.q.iiii.ſi quis ſuadẽte

Jo§.
CJpreſbyter.in ultimo
Ou dicit auguſti. ꝙ ſero

penitẽtibꝰ pniam dare poſſu
P

mus.ſecuritatẽ nõ poſſumuſ
nõ dico ꝙ condẽnabit᷑ ſʒ nec
dico ꝙ liberabit᷑.ut de pe.di.
vii.nemo.⁊.ꝭ.ſe. Iteʒ rapto
ri nocet ſera pnia qꝛ negatur
ei ſepultura.licʒ admitiat᷑ ad
pniam. et᷑ de rap.ſuꝑ eo.
dᷣ HBnonimus. mẽte. non
Aeni cõſideranda eſt mẽ
ura tꝑis ſʒ doloris. ut ð pe.
di.i.menſuram.
e Reſbyter.publicnuʒ.GB
iõ fit ut nõ tãtuũ ꝓſit il⸗/
li ad ſalutẽ ſed aliis ſit in exẽ
plũ.ut de pe.di.i.in actione.
in fi. ⁊ pʒ hic ꝙ tantũ pro no
torio crimine eſt iniũgẽda ſo
lenis penitẽtia.
Abſidiã.altera ꝓducta.

Lap:

ciliationis imploꝛant:necſatiſfac/
tio interdicenda eſt: nec recõcilia/

ſio deneganda: quia miſericoꝛdie

dei nec menſuras poſſumus pone

re nec tẽpoꝛa diffinire:apud quem
nullas patit᷑ uenie moꝛas cõuerſio
dicente dei ſpiritu per eʒechielem
pꝛophetã. cum cõuerſus ingemue
ris tunc ſaluus eris.; ſi ita aliqua
egritudie aggrauati ſunt: ut quod

aula ame poſcchanr: ſub pꝛeſenn
ignificare nõ ualeant teſtimonio:
eis fideliũ ⁊ circumſtantiũ teſtimo

niũ pꝛodeſſe debebit:ſimul tamen
enitenti recõciliationis bene/
iciũ conſequant᷑: ſeruata tamenre
gula ſanctoꝝ canonũ parernoꝝ cir
ca eoꝝ perſonas qui a dñi fide diſ/
cedendo peccauerunt. Item ex
concilio epanenr.
Non reſpuatur eius oblatio: qui
feſtinans ad penitentiam ſacerdo/
tem inuenire non potuit.

Rͤ aliquis fuerit moꝛtuus ꝗ iaʒ

Ait cõfeſſus teſtimoniũ habet
bonũ ⁊ nõ poterat uenire ad ſacer/
dotem: ſi pꝛeoccupauit eum moꝛs
in domio aut in uia: faciant pꝛo eo
oblationẽ ad altare parentes eius
dent redemptionẽ pꝛo captiuis.
ecce ꝙ epiſcopo pꝛecipiente peni/
tentes de occultis peccatis ſiue iin
periculo conſtituti per pꝛeſbyterũ
poſſunt recõciliari.ſed ſi neceſſita/⸗
le moꝛtis peccatoꝛ urget: ⁊ epiſco
pus ita remotꝰ eſt ꝙ pꝛeſbyter eũ
cõſulere nõ poſſit:negabit᷑ peniten
tia moꝛienti ⁊ beneficiũ reconcilia
tionis nõ pꝛeſtabit᷑ penitenti:queʒ
conuerſum deus recipit ad ueni/
am:iuxta illud. In quacunqʒ ho/
ra peccatoꝛ cõuerſus fuerit.⁊c̃. Et
item cõuertimini ad me ⁊ ego con
uertar ad uos. eccleſia ſibi reconci
liare negliget quẽ deus intus ſuſci/
lauit eccleſia foꝛis abſoluere contẽ
net.dãnabit abſenna epiſcopi:quẽ
gratia diuine pꝛeſentie illuſtrat per
lauacrum regenerationis.moritu
ris ſuccurritur etiã a laicis ſi pꝛeſ/
byteri deſũt. cur ergo beneficio re
cciliationis per pꝛeſbyterũ ei ſub
uenire nõ porerit ſi cõtigerit epiſ/
copũ deeſſe. Si ſᷣm aug. qui agẽs
in extrremis confitet᷑ ſocio turpitu
dinẽ criminis fit dignus nẽia ex de
ſiderio ſacerdotis:cur nõ ſimiliter
ſit dignus recõciliatione ex deſide
rio epiſcopi:qui ſacerdoti non ne/
gat maculã ſui reatus. Item moꝛiẽ
tibus penitentiã negare pꝛeſbyteri
nõ debent. & Uñ ilius papa ait.
Reus eſt aniax pꝛeſbyier quipe/
nitentiã moꝛiennbus abnegat.

Ipꝛeſoyter penitentiã moꝛien

ribus abnegauerit reus erita/⸗
nimarũ:quia dominus dicir:qua/
cunqʒ die cõuerſus fuerit peccatoꝛ
ad penitentiã uita uiuet ⁊ nõ moꝛie

tur. uera enĩ confeſſio in ultimo tẽ

oꝛe eſſe poteſt:quia dominus nõ
olũ tẽpoꝛis ſed etiã coꝛdis inſpe/

ctoꝛ eſt: ſicut latro vnius momenti

penirentia: meruit eſſe in paradiſo/
in hoꝛa ultime cõfeſſionis. C S
celeſtinus papa ait. Kkentia ſit mori
Meniſentia moꝛientibuſ nõ eſtde ned rdcen
Negangg. 6 m innoteſcenda?
Bnouimus penitentiã moꝛi eis ꝑ hec ſba. ppte
entibus denegari: nec illoꝛu,z reaq tu cõmiſiſſti qᷓ

deſideriis annui:qui obitus ſui tẽ⸗ tu feciſti talit debel

poꝛe hoc aĩe ſue cupiunt remedio penitere ſʒ expecta

ſubueniri. hoꝛꝛemus fateoꝛ tãte im mus quouſq; euaſe

pietatis aliquẽ inueniri: ut de dii s ur de pe li. vi.

. vult. ſecnndũ mem
bonitate deſperet: quaſi non poſſi prũ bui⸗ ndüm ſn

ad ſe quouis tẽ poꝛe cõcurrẽti ſu utrũ ſacerdos pro

currere:⁊ periclitantem ſub onere ſuo arbitrio poſſit i
peccatoꝝ hominẽ redimer̃: quo ſe iungere pniaʒ. ⁊ di
uelle expediri deſiderat a liberari cendũ ꝙ ſic. ut. .e.
quid hoc rogo aliud eſt: quã moꝛi pora.cõſiderabit.

. 1O042 tñ quilibet ſacerdoſ
enti moꝛtem addere:eiuſqʒ animã circũſtantiaſ oẽs.ſ.

ſuaʒ crudelitate ne abſolura poſſi pſone tpis loci ? cri

eſſe occidere:cum dominꝰ ad ſub/ minis qualitatem?

ueniendũ paratiſſimꝰ inuitat ad pe cãm. ꝓut dicit ð pe

nitentiã ſic pꝛomittẽs peccatoꝛi:in ni. di. v. in prin. di.
quacunqʒ hoꝛa.c.et irem. NMolo i.c. aut facta. q per
moꝛtem peccatoꝛis: ſed ut magis Hos neſue –
cõuertat᷑ ⁊ uiuat. Salutẽ ergo ho/ uis qamd ubiqu

r e Ur, B bᷣ auxiliis cur qũo
minũ adimir quiſquis moꝛtis em zqn. .
poꝛe penitentiã ſibi denegat: et de bIR infirmis.
ſperet de miſericoꝛdia dei: qui eu,zʒ Ainquirẽda. di

ad ſubueniendũ poſſe moꝛienti ſuß ligenter ſacerdos i
ficere: uel in momẽto nõ credit pof quirat circũſtatias

ſe. perdidiſſet utiqʒ latro in cruce¶in de pe. dil. v. in.
pꝛemiũ ad dexterã chꝛiſti pendẽs:
ſi illũ vnius hoꝛe penitentia nõ iu⸗
uiſſet: cũ eſſer in pena penituit:⁊ ꝓ
vnius cõfeſſione ſermonis habita
culuʒ paradiſi eo pꝛomittente pꝛo
meruit. uera ergo ad deum cõuer⸗/
ſio in ultimis poſitoꝝ mente potiꝰ
eſtimãda eſt quã tẽpoꝛe: pꝛopheta
hoc taliter aſſerente:cuʒ cõuerſus
ingemueris tunc ſaluus eris. Cuʒ
ergo dñs ſit coꝛdis inſpectoꝛ: quo
uis tẽpoꝛe nõ eſt denegãda penitẽ
tia poſtulãti:cũ ille ſe obliget iudi
ci:cui occulta oĩa nouerit reuelari
Cui aũt penitẽtia nõ negat᷑ nec re/
cõciliatio ſibi denegãdaẽ. Incõſul
to ergo epiſeopo penitẽtẽ pꝛeſbyt
recõciliare nõ debet.niſi ultima ne
ceſſitas cogat. Unde in cartha
inenſi concilio tertio legitur.
Fncgſulto epiſcopo enicnt pꝛe
ſbyter recõciliare:niſi uluima neceſ
ſitas cogai:nõdebet.
Rer br incõſulto epõ nõrecõ
ciliet penitẽtẽ: niſi abñte epõ:
ultia neceſſitas cogat. Cuiuſcunqʒ
penitẽtis publicũa vulgatiſſimuʒ
crimẽ eſt qd vniuerſam cõmouerit
urbẽ ante abſidiã ideſt atriũ eccle Q. ni.
ſie manꝰ ei imponat᷑.
E tempoꝛe uero ſatiſfacii
onis an ſit imponendum
“Tmoꝛituris:theodoꝛus cã
mariẽſis archiepiſcopus in penitẽ
tiali ſuo ita diffinit. —.
In periculo cõſtimtis pnie quãni⸗
tas nõ eſt imponẽda ſʒ inoteſcẽda.
B infirmis in periculo mor
tis poſitis pura eſt inquirẽdaꝰ
cõfeſſio peccatoꝛuʒ:nõ tamen illis

ũ ꝙ nõ. ut. ſ. e c. i.

imnwe
aloipeni
Gimeſot
utidinn
iſtherp
ixſenet
Gnincitin
iihneero.
Lbor
niite.

ril
uhit

itl Aro⸗

((Mos

Hanß
ſceond
Crſſhn

Mli
P

Muck
Gen

ſrorpe

lisgcceg

uſn
Mieler

(ommin
minoppe
rloiine

Mcſn
glttret
ſtontie
ehſſen
gegtiuee
rhuntin
Anitrnn
eminer
Pleſſsnr
scllti
iizan
,

1 fnt
nin

Wmerſrate

mncnii
depedſrſe

. Orationib'. na
rorationẽ vnius
deler pecatũ alteriꝰ
ut. xiii.q.ii.pro ob
cũtibus.⁊.c.aĩe.
SZmpa. indi /
ccio. ex ̊ pʒ ꝙ;
nie oẽs ſunt arbi⸗

trarie. vñ epᷣus põt

diminnere pniam:
quaʒ indixit papa.
ut.xxxiii.q.ii.lato/
rẽ.ſicut ꝓcurator ex
cã põt madare con
trariũ illius qð mã
dauit dñſ.nt.ff.mã
dati.ſi hominẽ.
¶Senilis. Mõ ꝙ
abet rõ ſenectutis
nt.lxxxxi.di.tanta.
⁊ iuuẽtutis.nt.xxx
iii.q.ii.in adoleſcẽ/
tes.item ⁊ nobilita
nis.nt.xli.di.nõ co/
gant᷑.itẽ pauꝑtatis
er de ſen. ex. c. ulti.
iteʒ inimicitiaꝝ. nt
cæx e.decetero.io.
d Ehis uero.
militie.qð ñ
licet. ut di. li.ſi quis
poſt acceptũ.⁊.xx/⸗
iii.q.ii.admonere.
e¶ PDreſens. ſic iu/
er põt meliꝰ ſcire
näta fides adhibẽ
a ſit teſtibꝰ. ut. ff. ð
teſti. l.ii. io.
f e. JIs qui.
g Dgnuetibug.
d Acerdoſ. abſ
. qʒ ꝑſonaꝝ.i.
nõ fauore ꝑſone ſed
alias ꝑſone qualita
tes conſiderabit.ut
dixi.ð.e.tẽpora.
i Omni autẽ.i.in
omni ãno tꝑe ieiu/
nii.ut.l.di. in capite

imponẽda eſt quantitas penitentie

ſed innoteſcẽda:et cum amicoꝛum
oꝛatiõibus elemoſynarũ ſtudiis
Banchuis penitentie ſubleuandũ: ſi
oꝛte migrauerint ne obligati ⁊ cõi
one ⁊ cõſoꝛtio uenie fiant alieni: a
quo periculo ſi diuinitus ereꝑtus

ↄualuerit penitentie modũ a ſacer

dote ſibi inpoſiuiũ diligẽter obſer/
uet:a ideo ſᷣm auctoꝛitatem canoni
cam: ne illis ianua pietatis clauſa
uideatur:oꝛationibus ⁊ cõſolatiõi
bꝰ eccleſiaſticis ſacra unctiõe olei
inuncti ſᷣm ſtatuta ſanctoꝛũ patruʒ
cõmunione uiatici reficiantur. Ali
is uero pꝛo qualitate peccati ⁊ pꝛe
ſidentium arbitrio tempoꝛa penitẽ
tie decernenda ſunt. Ande leo
papa.
Pꝛeſidentiũ arbirio pꝛeſigantur
tempgꝛa penitudinis
Emnpoꝛa penituclinis: habita
moderatione conſtituẽda ſunt
6 iudicioꝰ:pꝛout cõuerſoꝛuʒ ani
mos perſpexeris eſſe deuotos: pa
riter etiam habẽtes etatis ſenilis
intuitum ⁊ periculoꝛuʒ quoqʒ quo
rũcunqʒ:aut egritudinũ reſpicien
tes neceſſitates. In quibus ſi quis
ita grauiter urgeat᷑: utdum adhuc
penitet de ſalute eius deſperetur:
opoꝛtet ei per ſacerdotẽ ſollicitudi
nẽ cõionis gratia ſubueniri.
Item nicolaus papa.
Et qualitas criminũ et cõtritio pe
nitentiũ in ſatiſfactione imponẽda
a ſacerqote cſideretur.
bis vo qui pꝛo crininibꝰ

ernienui egerũt.:et ad cin
gulũ militie cõueriuntur: conſtat

eos cõtra ſacras regulas agere.ue
rumi quia crimina nõ equaliaſunt:
perbibes quoqʒ; alioſ hoꝛum pꝛo
pter nimiã bebemudinẽ in deſpera
tionẽ cecidiſſe:alios ob boc ad pa
ganos fugiſſe: nibi boc cõmitumꝰ
decernendũ: ni mirum qui loca et
tempoꝛa religionis illius ⁊ modũ
culpe:nec nõ ⁊ penitentiam ? gemi
ius hominũ ad cõfeſſonem uem/
entium pꝛeſens poſitus inſpicere
ales Ren ex cõcilio laudicẽſi
Deodem.
Is qui diuerſoꝛum peccaio
rum lapſus incurrunt: K oꝛati
onẽ ⁊ confeſſione ⁊ penitentia ma
loꝛũ ſuoꝛum perfectam cõuerſano
nem demõſtrant:pꝛo qualitate pec
cati peniientie tempus attribuen/
dum eſt:pꝛopter miſericoꝛdiã ⁊ bo
nitatem dei. Qui ergo huiuſmodi
ſunt reuocandia ad cõmunionẽap
plicandi ſunt. Itẽ ex ↄcilio car
thaginenſi tertio.
Epiſcopi arbitrio ꝓ qualitate pec
cati penirẽnie tẽpoʒa diſtrihuantur
nitentibus m differenti⸗
P am peccatoꝛuʒ epiſcopi arbi/
mio penitenne tempoꝛa decernan
mr. ¶¶ Itẽ ex cõci.laudicenſi.iiii.
Sine perſonarum acceptione: im
ploꝛanti penitentia detur.

XXVI

ucſho Vif.

Acerdos peni tentiã imploꝛã/
i abſqʒ perſon arũ acceptione
penitentia ᷣm legem iniungar.ne/
gligentioꝛes uero penitentes tar/
dius reconcilient. omni autẽ tẽpo
re ieiunii manus penitentibus a ſa
cerdoribus imponant. Diebꝰ eti
am remiſſionis penitentes genua
flectant ⁊ moꝛtuos in eccleſiã affe
rant᷑ ⁊ ſepeliant.die aũt dominicoꝰ
nõ ieiunent.nam qui dominico die
ſtudioſe ieiunat: non creditur eſſe
catholicus.penitẽres uero qui le
ges enitentie attente exequuntur
i caſu in itinere uel in mari fuerint

mõtui:ubi eis ſubueniri nõ poteſt

memoꝛia eoꝛũ ⁊ oblationibus: et
oꝛationibus cõmendet᷑. Ande
in octaua ſynodo legitur.
Tempus penitentie pꝛo qualitate
peccati unbenchar .
O Ro qualitate delicti tempus
ppenitentie impendat. Aẽ.
Tempus ⁊ modus penuendi de/
linquentibus pꝛeſidentium impo

natur indicio.
Beft poſitũ in iudicio eoꝛũ
La pꝛeſunt:quanto tempoꝛe
uel quali modo penitere debeant
qui delinquũt: quia etas ad erudi
tionem multã haberi facit differen
tiã pene. Quo affeciu penitentẽ ſu
ſcipere ⁊ impenitentẽ abücere de/⸗
beamus ex eadẽ ſynodo euidenter
oſtenditur cum dicitur. .

Intimo charitatis affecm peniten
tem gebemug ſuſcipexe.

. nitentẽ ex coꝛde ita opoꝛtʒ
⸗ſuſcipi:ſicut dominꝰ oſtendit:

m dicit:quia conuocaui amicos
meos ⁊ uicinos dicens: cõgratula
mini mihi: quia inueni ouem me/
am quã perdiderã. ¶ Nem.
Penitentes legeʒ dei diltgant: in
i nirenn odio habeant.

2. „

ectum illũ in ſe recipiatpe

nitens quẽ gerebat ille qui di
cebat.iniquitatẽ odio habui a ab/
ominaius ſum: ᷣm ea que ſcripta
ſunt in ſexio pſalmo atqʒ in quãplu
rimis aliis:uel ea que apoſtolꝰ di/
xit ad eos qui ſᷣm deum contriſtan
ſunt: quanmũ inquit operams eſt in
nobis ſollicitudinẽ ſed excuſatio/
nem ſed indignationẽ:ſed emula/
tionẽ:ſed uindictã.in omnibus ex
bibuiſtis uos cautos eſſe negocio
ſed ⁊ ipſis in quibus deliqui agẽs

multa conmaria ſic ⁊ zacheꝰ fecit.

CItem.
Impenitentes tanquaʒ ethnici ba
beanaurr.
Rga eum qui peccata ſua nõ
punit: iales eſſe debemus ſi/
cut dominus pꝛecepit dicens: ſit ti
bi ſicut ethnicus etp blicanus: et
ſicut apoſtolus docuit dicens:ſub/
trahite uos ab omni fratre:ambu/
lante inoꝛdinate: a non ᷣm maditi
onem quam tradimus uobis.
Irem iohãnes chꝛyſoſtomus.

¶ Welius eſt errare in milericoꝛdia

2 6 4

lꝛ ¶ Remiſſionis.i.ieiunii.
IEBSepeliãt. debẽt enĩ peni⸗/
tentes ſe nilioribus officiis
applicare. ut de pe.diſt.ii.in
princi.
m Bñico. z. xxx.di.ſi quis
tanq.lxx vi.di.utinã.
n Penitẽtes. hic nõ erit.ꝭ.
ut pʒ per ſequẽtia.io.
o ρUVnde in octaua. hic non
erit unde ſed item.
p Ro qua litate.
q ¶BOc ſit. quãto.ſʒ nũqd
Noot ſacerdos totũ tẽpꝰ
remitte non.ut.xxiii.q.iiii.ſi
is qni pᷣlatus.
r Quia etas. quoniaʒ etas
non excuſat.nt.xxi.q.v.ſi ꝗs
cniuſlibet.io.
ſ Enitentẽ.
t

AJTãtet tũ.H̊ᷣ vult dicere ꝙ
tantũ dẽmus hr̃e affec/
tũ in canẽdo ⁊ in recipiendo
peccatores.ſicut apoſtolꝰ ha
buit cũ excõicauit ⁊ poſtea re
cepit corinthinʒ qui publice
tenebeinonerce ſuã. if
n Operatus eſt. i. ipſũ. ſ. ſe
cõtriſtari ſᷣm deuʒ operat᷑ ſol
licitudinẽ de futuris pctis.
X Multa Zria.peniẽs eniʒ
Iria debet lacere illis ꝓ qui
bus penitet.qꝛ Oria griis cu
rantur.nt de pe.di.ii.ſi ꝗs ſe

lel. io.
„Sgꝛeum.

a Lligant. meliꝰ. eſt arg.

ꝙ index potiꝰ ſernabit
miſericordiã ꝙ; rigorẽ.l.diſ.
põderet.in fi.⁊.lxxxvi.di.nõ
ſatis.xi.q.iii.nemo peritorũ
er de ſortile.c.ii.qnqʒ tñ po
tius ſeruat᷑ rigor q; miſericõ
dia.ſ.ubi nõ eſt ſpes correcti
onis.ut.xxiii.q.iiii.ẽ iniuſta.

b 4 Tenax.hec eſt ratõ q̃re iu
e

C

x põt augere onus legis ſʒ
illud nõ põt diminnere. ut.ff
de re iudi. ſi ſe nõ.ꝭ.ſi quis.
ſimiliter generalia uerba que
rinceps ponit in ſuis priui
egiis.tu nõ debes ſtricie ⁊ te
naciter interpretari.ut ẽ᷑ de
deci.ad audientiã.⁊.xvi.q.i.
frater.et᷑ de do.cũ dilecti.
On licet. ab hoc loco uſ
La in finẽ repetit quedã
c.que obmiſerat in quinta qᷓ
ſtione.in quibus oĩbus repꝛe

hendunt᷑ xpᷣiani qui ad iſtar

paganoꝝ dies obſeruãt ⁊? an

nos ⁊ alias friuolas ſuperſti

tiones.

Laun.

remittẽdi quã in neritate ulciſcẽdi

ligant autem onera grauia
et impoꝛtabilia et cetera. Ta

les ſunt ſacerdotes etiaʒ nunc qui
omnem iuſticiã populo mandant:
⁊ipſi nec modicam ſeruant:uideli
cet nõ ut faciendo ſint: ſed in dicen
do appareant iuſti. tales ſunt qui
graue pondus uenientibus ad pe
nitentiã imponũt:quia dicunt ⁊ nõ
faciunt.⁊ ſicduʒ pena pꝛeſentis pe
nitentie fugitur contẽnit᷑ pena pec
cati futura.ſicut enim ſi faſcem ſu/
per humeros adoleſcenns quẽ nõ
poteſt baiulare poſueris: neceſſe
habetut aut faſceʒ reiiciat:aut ſub
pondere confringatur.ſic ⁊ homo
cui graue pondus penitẽtie impo/
nis:aut penitentiã reiiciet: aut ſuſ/
cipiens dum ſufferre nõ poteſt ſcã
daliʒatus: amplius peccat. deinde
ſi erramus modicam penitentiã
imponentes: nõne melius eſt pꝛo
pter miſericoꝛdiã rationem redde
re quã pꝛopter crudelitatẽ. ubi eni
paterfamilias largus eſt diſpenſa/
toꝛ nõ debet eſſe tenaxꝰ. ſi deus be
nignus:utr quid ſacerdos eius au/
ſterus uult apparere.
¶ Item martinus papa.
Kalendarum obſeruationes age/
re non licet.

Gn licer iniquas obſerua/

tieones agere kalẽdarũ oci
is uacare:neqʒ lauro aut uiridita⸗
te arboꝛũ cingere domos*. Om
nis enim hec obſeruatio pagano/
rü eſt. ¶Ande ʒacharias papa.
Anatbema ſir qui ritum paganoꝝ
7 kalęndarum obſeruat.
quis kalendas ianuarii ritu
paganoꝛum colere uel aliquid
plus noui facere pꝛopter nouũ an
nũ aut menſas cum lampadibꝰ uel
epulis in domibꝰ pꝛeparare ⁊ per
uicos ⁊ plateas cantatoꝛes et cho
ros ducere pꝛeſumpſerit:anathe/
ma ſit. ¶ Ieem auguſtinus.
Infirmitatibns homĩnũ incantati
ones nihil remedii pꝛeſtant.
moneant fideles ſacerdo/
tes populos ſuos: ut nouerit
magicas artes incãtationeſqʒ qui
buſſibet infirmitatibus hominum
nil remedii poſſe cõferre: non ani
malibꝰ languẽtibus claudicãtibuſ
ue uel enã moꝛibundis quicquaʒ

mederi:ſed hec eſſe laqueos a inſi

dias antiqui hoſtis:quibus ille ꝑ
fidus genus humanũ decipere ni⸗/
titur.a ſi quis hoc exercuerit cle/
ricus degradet᷑:laicus anathema/
tizet᷑. ¶ Item auguſtinus.

Dies earpnd ianuarii kalen,
unt

de non ſuntohſeruande.
On obſeruetis dies qui di/
(cütur egyptiaci aut kalẽdas
ianuarii: in quibus cantilene que⸗
dam ⁊ comeſſationes ⁊ adinuicem
dona donantur: quaſi in pꝛincipio
anni boni fati augurio aut aliquot
menſes aut tempoꝛa aut dies ⁊ an

nos:aut lune ſoliſqʒ curſum: quia
qui ⁊ has ⁊ quaſcunqʒ diuinatiões
aut fata aut auguria obſeruat: aut
attendit:aut conſenuit obſeruanti

bus:inutilirer ſine cauſa magis ad

ſui damnationẽ quã ad ſalutem ten

dit:ſiue per quoſdam numeros lit
terarum ⁊ lune per pythagoꝛicam
necromantiã egrotantiũ uitam uel

moꝛtem:uel pꝛoſpera: uel aduer/
ſafutura inquirunt:ſiue qui atten/
dunt ſomnialia ſcripta ⁊ falſa: dani
elis nomiĩe intitulata:⁊ ſoꝛtes que
dicuntur ſanctoꝛum apoſtoloꝛuʒ: ⁊
auguria auium:aut aliqua pꝛo do/
mo facienda:aut pꝛopter coniugia
copulãda:aut in collectionibꝰ her
barum carmina dicunt: aut pictaci
olas pꝛo quauis infirmitare ſcrip.
tas ſuper bomines a animalia po/
nunt pꝛeter ſymbolũ ⁊ oꝛationẽ do
minicã:aut magicis falſuatibus in
grandinariis ⁊ tempeſtatibus cre/
dunt: qui autem talibus credunt:
aut ad eoꝛum domũ euntes:aut ſu
is domibus introducunt ⁊ interro
gant:ſciant ſe fidem chꝛiſtianam et
baptiſmũ pꝛeuaricaſſe et paganum
7 apoſtatam:ideſt retro abeunteʒ
dei inimicũ iram dei grauiter in/
eternum incurriſſe:niſi eccleſiaſti/
ca penitentia emendatus deo recõ
cilietur. Dicit enim apoſtolus:ſi⸗/
ue manducatis ſiue bibitis:ſiue ali
quid aliud facitis:in nomine domi
ni noſtri Jeſu chuſtifacite: in quo
uiuimꝰ mouemur et ſumꝰ. ¶ De
tempoꝛum quoqʒ obſeruationibꝰ
ſcribit Auguſtinus in enchiridion
ideſt manuali libꝛo.

Graue peccatum eſt dies obſerua

re menſes 71 annos.
0 Vis exiſtimaret quã magnuʒ
peccatum ſit dies obſeruare
mẽſes a annos tempoꝛa:ſicut ob
ſeruant qui certis diebus ſiue men
ſibus ſiue annis uoluntuel nolunt
aliquid inchoare:eo quod ſᷣm ua/
nas doctrinas hominuʒ fauſta uel
infauſta exiſtimẽt tempoꝛa: niſi hu
ius mali magnitudinem ex timoꝛe
apoſtoli penſaremus:qui talibꝰait
Timeo uos ne ſine cauſa laboꝛa/
uerim in uobis. Item ſuper epiſto
laʒ ad galathas. Intelligat lectoꝛ
ad tantum periculum anime perti
nere:ſuperſticioſas tenipoꝛum ob
ſeruationes:ut dicat apoſtolus: ti
meo uos ne foꝛte ſine cauſa laboꝛa
uerim in uobis:quod quamuis tã
ta celebꝛitate atqʒ auctoꝛirate per
oꝛbem terrarum in eccleſiis lega/
tur:plena ſunt tamen conuenticula
noſtra hominibus:qui tempoꝛa re
rum agendarum a maihematicis
accipiunt. Jam uero ne aliquid in
choetur:aut edificioꝛum:aut huiuſ
modi quoꝛumlibet opeꝛuʒ diebus
quos egyptiacos uocant: ſepe eti
am nos monere non dubitant.
¶ Item hieronymus.

d ρBomos. cum B
it iõ quia credit᷑ ali
quid ſalutis inde re
cipere.
eMQRI al. bic repe
lit magt. c. q
tradidit obliuioni
quinta queſtione.

HPOn obbuetis.
Lesppetue egy

ptü inuenerũt nt g
aliqð opus die tali
inchoaret malũ ha
berz exitũ. tñ ex an
tiquitate eccleſia ſi
gnat hos dies in ca
lendariis ſuis: ubi
reprobant᷑. xxxvii.
di. legimus.

ſvfert
zuftoni⸗
areme
ſer

UPdion
imaürn
monqr
ſemninis
Uiagmige
pumnont
Dpumde
iſſimi
Mneihep
ho boe
lplcam
mmanmt.
inloeto
nnonii
wienron
mnaon
bisi
umnſcoxe
ain
Anſpo
ſrugt
uhhſ
Afnr⸗
(Münn
—
ie
a
ſum
Uen
h

n
humn

ſcäſe
mnſen
h
ſoneg
Miro

SS

xxVI. (Aueſtio . 26;

Vidam votum caſtitatis. Tractato denegocijs ? mini/
ſterijs eccleſiaſticis. adiungit de ſacramentis.pꝛimo de
matrimonio lIʒ alia ſint digniora ? magis neceſſaria. Et
hoc ideo.cum matrimoniũ magnũ ſit in chriſto ⁊ ecclia
ſacrm ⁊ tꝑe antiquius ẽ ⁊ vſu cõiꝰ.antigꝗꝰ.qꝛ an peccatũ inſtitutum
eſt. comunius.quia
cum ſacramẽta oĩa

ſint in eccleſia dei. Sine incantatione berbas uel pe

boc tamẽapud gen rras licet habere.
s eaeſ ſorere 0 Emoniüũ ſi Einenichue:lic
ſcõ eiꝰ. i. vbi ecclia petras uel herbas habere ſi
edificata eſt.? quia neincatt ene.e .
de matrimonio ſe/ Aidam uotum
pe querit᷑ iĩ iudicio. caſtitatis habẽs
iõ aſſignando mul⸗ deſponſauit ſibi

tiplicia eius impe/
dimenta tractatu/
rus de eo continu/

uxorem:illa prio
ri conditioni re/
nunciãs tranſtu

at. x. cauſas. Ad eiꝰ
ergo euidentiã pꝛe litſe ad alium et
libandũ eſt quid ſit nubpſit illi. ille cui
matrimoniu et j/ prius deſpoͤſata fuerat repetit eaʒ.

dicatur. ⁊ vybi ⁊ q
2 quibꝰ verbis fue
rit inſtitutũ.et que
ſint cauſe matrimo

Hic primũ querit᷑ an cõiugiũ poſ⸗
ſit eſſe inter uouẽtes. Secũdo an li
ceat ſponſe a ſpõſo recedere:a alii

ij bere
nij. vel que ? quot nue. H
1 O.i. Mod uouentes? matri
ſont eius bona. qne monia contrabere nõ

poſſunt multis aucto⸗
ritatibꝰ pꝛobatur. In
ↄci.nãqʒ cart haginẽſi

nel quot eiꝰimpedi
menta. quid ſit ma
trimoniũ habes. j.

ikangnn arbi tertiò: capimtlo quarto ſtatntuũ in/
ia in deletiptione: nenitur de uiduis: que proſeſſam
Dicitur aũt matri/
monium quaſi ma/

tris muniũ.ideſt officiũ. Sed quare potius dicit᷑ a matre qᷓ; a patre

quiactoꝛ ẽ generatiõis ut diceref patrimoniũ. Rñn. qꝛ plura onera

matrimonij ſubit ⁊ tolerat mulier. Eſt enim in conceptu grauida.
in partu doloroſa.in lactando laboꝛioſa.ex de ↄuer. infi.c.ij. Fuit
aũt iſtitntũ in paradiſo ⁊ ante peccatũ cã ſobolis pꝛocreande.ut re⸗
pararet᷑ lapſus angeloꝝ.de conſec.di.i.hi duo.Et fuit inſtitntũ hiſ
verbis.hoc nuncos ⁊c. alij dicunt ꝙ alijs ver bis.ſ.his.creſcite et
multiplicamini.ſed credo ꝙ illis verbis vſus eſt dñs tantũ ut pꝛeci
peret carnalẽ cõmixtionẽ.ſicut pʒ ex eo ꝙ etiã poſt diluuiũ eiſdẽ ver

bis vſus eſt dñs ad Moe ⁊ filios eiꝰ iam pꝛidẽ vxoꝛatos. vFnit etiaʒ

matrimoniũ ſecundo inſtitutũ poſt peccatũ ad remediũ ut vitaret᷑
foꝛnicatio.ut.xxxii.q.ij.ꝭ.his ita. Canſe aũt matrimonij quedã ſũt
per quas ptrahit matrimoniũ. ut ſpõſalia ⁊ conſenſus.quedã ꝓpt᷑
qs.et ex bis qdã ſnnt pꝛincipales.nt vitatio fornicationis.ſuſceptio
ſobolis.alie ſecundarie que ſunt multe.ut pulchritudo femine. di
nitie.amicoꝝ copia.pacis refoꝛmatio. Bona matrimonij ſunt tria.
fides.pꝛoles.ſacramentũ.j.e.q.ij.omne. Impedimẽta matrimonij
ſunt. xv.ſ.votũ.ordo.habitus.diſpar culius.erroꝛ pſone.erroꝛ con
ditionis. cognatio. ligatio. publice honeſtatis inſticia. enoꝛmuas de⸗
licti.impoſſibilitas coeundi.tẽpus feria ꝝ.ĩterdictũ eccleſie. coactio
etas.furoꝛ.io.verũtamẽ queda ex his impediũt ↄhendũ ſed nõ cõ
traciũ dirimunt. ut. ſ. dicetur.
Vod vouentes.hic intitulatur queſtio pꝛima qua querit᷑
an teneat matrimoniũ a vouẽte ↄtractũ.⁊ ꝙ non teneat ꝓ
batur vſqʒ ad. S. his auctoꝛitatibꝰ. poſtea allegat in örinʒ
vſqʒ ad.ꝭ.vlti.? hac contrarietatẽ ſoluit ſaus bñ.s. xxvij. di. F. xl. ꝗꝙ
valʒ.pꝛima.c.intelligũt᷑ de voto ſolẽni.alia de ſimplici.ar.ex ꝗ cleri.
uel vo. meminimus.ſ.e.c.i.vbi dicit.⁊ neſte laicali.ſub teſtimonio
epiſcopi.H.dicit ꝙ non refert an votũ ſit ſimplex an ſolẽne.qꝛ vtrũ
q; dirimit matrimoniũ.ſolẽnitates eniʒ ipſe nõ ſunt deſbᷣa voti.ſʒ h
refert. an ſit votũ ſimplex an ſolẽne.qꝛ virũqʒ dirimit matrimoniũ.
ſolẽnitates eni ipſe non ſunt de ſba voti. ſed hoc refert an ſit votnʒ

e pnti cũ ſolẽnitate ſiue ſine illa. nt voueo continentiã hoc ipedit ⁊

dirimit. ſic intelligũt̃ hec.c.pꝛima vſqʒ ad.c.nuptiaꝝ.an ſit de futu⸗
ro qð ipꝛopꝛie dicit votũ.i.quedã ꝓmiſſio de futuro voto emittẽdo.
nt ſi dico. ego ꝓmitto ꝙ vouebo ↄtinẽtiã pꝰ ãnũ moꝛtua vxore mea
nel ꝓmitto ꝙ itrabo religionẽ. uel ↄſimile.̊ᷣ ipedit ſʒ non dirimit.
ut. c. nuptiarũ..c.ſequentibꝰ. alij dicũt ꝙ nullũvotũ dirimit. qꝛ q
rone dirimeret votũ ſolẽne ⁊ ſimplex. cũ ideʒ ſu ĩ ſba.ſolẽnitateſ eni

n ſüt ðſba ſʒ ipſa ↄſtitutio ecchie dirimit ſi poſt votũ ſolẽniter factũ

contrahat.ego dico ꝙ nullũ votũ eſt ſolẽne niſi cum quis deuonet
ſe religioni alicui. nel alijs dnobꝰ modis in ſequentibus.c.vñ ſi co⸗/
ram tota eccleſia diceret quis hec verba voneo continentiã. ſiↄtra
heret teneret matrimoniũ.Que eſt eniʒ ratio quare ↄſtitutio ecclie

gioſo habitu apparuerint: poſtea

magis debeat ſpectare ad illa vota que ſoléniter fiunt ꝗ; ad pꝛiuata. dummõ
poſſit eccleſie conſtare ſiue per teſtes ſiue per conſeſſionẽ pꝛopꝛiã ꝙꝙ votum
fecerit.qcito enim ↄſtat eccleſie per confeſſionẽ uel per teſtes dicit᷑ notoꝛiũ.
⁊ ſic deberet eccleſia dirimere matrimoniũ poſt illud votũ contractum.io.tu
breuiter dicas ꝙꝙ ꝓfeſſio tacita uel expꝛeſſa alicuius religionis impedit con-
tractum ⁊? contrabendum. ex
de regu.vidua.vt.xxvij.d.ꝙ
interrogaſti.? ex de regu.cõ⸗/
ſulti. ?.c.ſtatuimus.⁊ pcedẽ⸗
ti.c.que.c.expꝛeſſe hoc dicũt
ꝙ cum aliquis dicit deuoueo
mehuic religioni.ibi pꝛofeſ⸗
ſio continentie tacita intelli/
gitur et religionis expꝛeſſa.
oꝛdo ſimiliter impedit ſiẽ ſa/
cer.nam ibi intelligitur tacita
continentia facta cũ ſolẽnita/
te ⁊ ex conſtitutione eccleſie
⁊ ita ſemꝑ conditio tacita uel
expꝛeſſa uel cõſtitutio eccleſie
ſolẽniʒat votũ.ſic mihi. Bar.
brix. videt᷑ dicendũ.ex ꝗ cle.
uel vouen.c.rurſus.
c G Icut bonũ eſt. ut ſi que
vidue.licet de illis ſpe-
cificet de oĩbꝰ intelligi debet.
d C In minoribꝰ annis.i.xxv
anno nel. xij.vel.xiiij.⁊ dicun
tur minoꝛes annis multiplici
ter quantũ ad diſcretionẽ vſ-
qʒ ad.vij.C. de iure deli. ſi ĩ
fanti.itẽ quantũ ad matrimo
niũ vſqʒ ad.xij.ĩ femina. ĩ vi
ro vſqʒ ad.xiiij.annũ.itẽ quã
tum ad factionem teſtamenti
vſqʒ ad.xiiij.annũ.ij.q.vi.ꝭ.
diffinitiua. Itẽ quantũ ad re/
ſtitutionem vſqʒ ad.xxv. an/⸗
num. fff. de mino.l.i.hic aũt vocat minores qui ſunt infra.xxv.an.nam aliter
pater poſſet eos reuocare ſieſſent infra.xij.uel.xiiij.annũ.ut.xx.q.ij.c.i.⁊.ij
ſed quare nõ reſtituit̃ puella infra.xxv.annũ.ut habitum quẽ ſulſcepit poſſit
deponere ſicut in alijs contractibus. Rñ. quia non eſt leſa.quia ei nubit quẽ
melioꝛẽ poteſt inuenire inxta illud. Illi ſũ deſpõſata cuiangeliſeruiũt ⁊c.⁊ mi
noꝛ nõ reſtituitur niſi cũ ledit᷑.ff.dẽ mino.verũ.ꝭ.ſciendum.

—

continentiã preuaricate ſunt.
Excõmunicentur uidue:que reli/
gioſo habitn abiecto: nuptias etiã
elegerint.
Ncut bonum eſt eaſtitatis pre/
mium: ita maiori obſeruantia
preceptione obſeruandum eſt:ut
ſi que uidue quãuis adhuc in mi/
noribus annis poſite etimamira
etate a uiro relicte ſe deuouerint
deo:⁊ ueſte laicali abiecta: ſub te/
ſtimonio epiſcopi a eccleſie in reli

vo ad ſeculares tranſierunt nupti/
as: ᷣm apoſtolũ dãnationẽ habe⸗/
bunt:quia fideʒ caſtitatis quã deo
uouerunt:irritã facere uiſe ſunt.ta
les ergo pſone a chriſtianorum cõ
munione ſequeſtrent᷑ donec ad bo
num quod acceperãt reuertent᷑: ne
qʒ in cõione:uel ↄuiuio cũ chriſtia
nis cõmuniceni:naʒ ſi adulterii cõ
iuges ree ſunt:ſi ſuis obnoxie uiriſ
non fuerint: quantomagis uidue
que dei religioſitatẽ mutauerunt.

e Immatura.i.nõ matura.nã vidue ante annũ.xl.nõ velant᷑.ut.xx.q.i.ſan/

ctimonialis.nel due dictiones ſunt in etate matura thoꝛo.inxta illud. Jã ma⸗
tura thoꝛis plenis adoleuerat annis virginitas.

C¶Sub teſtimonio. nam ita ſolẽniʒatur votum nt dicunt quidã cum ſcilʒ ac⸗

cepit veſtẽ ab epiſcopo.ut hic vel de manu pꝛeſbyteroꝝ uel miniſtri.xx.q.i.vi
dua.quod credo dum tamẽ emittat votũ.nã alias veſteʒ tantũ accipiendo nõ
obligatur ſolẽniter ſed ſimpliciter.ex qui.cle.uel vo.conſuluit.vbi etiã habes
ꝙ ſolẽniʒatur votũ in manu abbatiſſe.itẽ ſolẽniʒatur ſi per ſeipſã recipiat ha⸗
bitum ⁊ incipiat cũ alijs cantare in eccleſia.j.e.vidua.Et nota ꝙ votũ conti⸗
nẽtie ſolẽniʒatur tribꝰ modis tantũ.Sacri oꝛdinis ſuſceptione.xxviij.d.dia⸗
coni.ſecundocum accipit veſtẽ ſacram a quocunqʒ.dum tamẽ poſt ſuſceptio
nem incipiat cohabitare cum alijs monachis ⁊ monialibus in eccleſia.j.eo.
vidua.Tertio cum ita dicit coram epiſcopo uel abbate uel abbatiſſa uel coꝛaʒ
teſtibus dnobns.ego deuoneo me huic religioni.hoc enim aliud eſt. ⁊ aliud
cuʒ dico.ego voueo continentiam.deuotus enim religioni non poſſet contra
here ita ꝙ matrimoniũ teneret.nec mirũ cum etiam iam contractum matri/
monium religio diſſoluit.ex de conuer.coniuga.ex publica.at in voto conti/
nentie ſecus.non eniʒ votũ dirimit.vnde ſi coram tota eccleſia diceret vonueo
continentiam per hoc non ſolẽniʒatur votũ niſi uelis dicere ꝙ tale votũ nõ di
rimit ſed conſtitutio eccleſie ſuper voto.nam ſi votũ dirimeret quare potius
vnũ ꝙ aliud.ſi hoc haberet ex ſui natura ⁊ ita dirimeret votũ ſimplex qð 2Rlu
guſtinus non vult.j.e.nuptiaꝝ.dic ergo votũ nunquã ſolẽniʒari niſi tribꝰmo
dis pꝛedictis.⁊ ita exaudi qð hic dr.io.tu dicas ut.õ.dixi in glo.illa hic inti/
tulatur circa fi. .
h C Habitu.ar. ꝙ ita tenet voto ꝗ ita publice in religionis habitu apparuerit
ac ſi publice habitũ ſuſceperit.ex̃ de regu.vidua.⁊.ſ.e.vidua.

i Apparuerint. ita ꝙ aliqdin in eccleſia inter alias ſteterit ſcilicet per tri/
duum. xextra de regu.⁊ tranſe.ad noſtram. uel diſtingue ꝙ triplex eſt habi⸗
tus ſcilicet pꝛofeſſionis qui votuʒ habet annexum ⁊ dirimit matrimonium.
de quo hic loquitur. Conuerſionis qui ſimiliter votuʒ habet annexũ ſed nõ
dirimit matrimonium.de quo loquitur extra qui cler.uel vo.conſuluit.extra
de regu.ſuper eo.habitus pꝛobationis.qui nec impedit nec dirimit matrimo
ninm. de quo loquitur extra de renunc.c.vlt.firme ergo teneas ꝙ nunqnam
ſolus habitꝰ ſolẽniʒat votũ.extra de regu.poꝛrectũ.⁊ extra qui cle.uel vonẽ.
conſniuit.nec obſtat.xxvij.di.ꝙ interrogaſti.⁊ extra de regul.vidua.quia ſo
lus habitus ut dixi.s. non facit monachũ uel nõ ſolẽniʒat votũ. 1

Lau.

vin
cte. tunc enim ſecus eſſet.ex qð me.cã perlatũ. ideo minus venditio ⁊c. C.de contraben. emp.non iccirco. uel p . ſel
8 Eaor arenun naerenlat viaper SG ſipoſt ea ſent cõſenſus.ut. xxxiiij teſt hoc intelligi quando nõ expꝛeſſ. e ſe religioni obligauerunt c un
q.i. cum per bellicam. ⁊? ex de eo q dux.in ma. ſignificauit. caſu exigitur ꝙ per aliquod tẽpus fuerit in monaſteriocum alijs. ri
c Iguas.ſimulauer int.arg.qꝙ voti ſimulatio ſicut ipſa pꝛofeſſio obligat quod tempus potius eſt ad arbitrium boni uiri referendum q; alit ſni
