entiam:ſpes in rem.charitas
auteʒ angebitur. vnde ꝓphbe
ta.viuit dominus:cuiuſ ignii
in ſyon.i.in eccleſia militante
⁊ caminus in hieruſalem.i.ĩ
ardentiſſima charitate.j.diſ.
iij. S.auctoritas.⁊.c. ignis.

9 Nctio.charitas eſt.i.

uUocatur.

b Argente.i.a tribulatione

feruente.
c¶Solis.i.laboris ⁊ tribu/⸗
lationis.iuxta illud.in ſole.i.
in labore poſuir dominus ta/
bernaculum ſuum.tribulatio
eĩm ᷣm apoſtolum patientiã
operatur.ſed ꝙ tribulatio pa
tientiam non tollit hoc facit
charitas.

, D Ennata. tangit illud

MNiiij.

eʒechielis.ſcʒ ꝙ vidit quattu
or animalia pennata ð quibꝰ
hic dicitur.nõ reuertantur cũ
incederent. ſed vnüquodqʒ
ante faeieʒ ſuaʒ gradiebatur.
a ¶. Per prophetam eʒechie /
lem.
b & Incederent. ⁊ ita ſancti
iſti dici poſſunt habere veraʒ
naturaʒ ⁊c.ſicut aues que uo
lant ⁊ non reuolant.inſtit.de
rerum diuiſio.ꝭ.pauonum.
cC σUVngde paulus in epiſto/
la ad philipenſes.
d Vnum nero. q. d. non cõ

prehãdi.vnũ ãt de me vobis

aſſero ꝙ ego oblitus ea q ⁊zc̃.
e ¶Que retro.i.terrena que
reliqui.
f Anteriora.i.ante nos ſũt
eterna:poſt nos ſunt tꝑalia.
S Que ſola. ſcilicet terrena
b L Mn reuertebantur. re
deant.finaliter ſaltem
i ¶ Jam minus.i.inſufficiẽs
erit eim tunc deus oia in om
nibus.i.ſufficientia omniuʒ.

leBNOQteſt diſcurſus. tãgit
illud eʒechielis. qꝛ iu/
xta quattuor animalia que ni
dit erant quattuor rote in qui
bus erat ſpiritus uite ⁊ quo⸗
cũqʒ ibat ſpũs ſequebãtur ro
e.cum ſtabat:ſtabant ⁊ rote.
⁊ ita quandoqʒ ſtabant quan
doqʒ monebantur rote. hoc
myſticat hic gregorius.
¶EVCaſtitas.que ſola cum fi⸗/
ducia põt deo animas preſen
tare. in auctẽ.de lenonibus.
ſancims.
m Miſericorditer. ne ide
ſuperbiat homo.vi.q.i.c.imi
tare.⁊.c.ſunt plurimi.

n E Icta.i.non finalis.
Oo Æ◻11 Ex premiſſis. infert
charitatem ſemel habitã non
amitti.⁊ adijcit:ꝙ qui chari
latem ſemel habuit decetero
non pecca bit.et ex hoc cõclu
dit falſo ꝙ penitẽtiaʒ qui poſt
modum eſt peccaturus non a
git.⁊ ad hoc inducit argumẽ
ta uſqʒ ad.ꝭ.hec que de chari
tate.
p Mon poterit.coniunctim
intellige.non emm poteſt ſi⸗
mul charitatem habere ? pec
care.
q CNt ad gratiã. ſcilicet vir
tutem ipſam quam dnʒ quis
habet non p eccat nec pecca⸗/
re poteſt:ut coniunctim intel
ligatur.
F NVia radix omniũ ma
lorum. quo ad gene⸗
ra ſingu oruʒ: non quo ad ſin
gula generum. i. non eſt ma⸗
lum alicuius generis.ſ.ꝙ in

De peni

actibus ad ſpiritualia tranſeunt ut
ad ea que reliquerant ulterius nul
latenus reflectãmr. Et paulo poſt
Nemo mittens manũ ſuam in ara
trum cc. manum quippe in aratrũ
mittere quaſi per quandam cõpun
ctionis uomerem ad pꝛoferendoſ
fructus terram ſui coꝛpoꝛis aperi⸗
re fed retro poſt ararum aſpicit ꝗ
poſt exoꝛdia boni operis: ad ma/
la reueriitur que dereliquit: quod
quia electis dei minime contingit
recte nunc per pꝛophetam dicitur
non reuertebantur cum incede/
rem. Et pqulo poſt. Ande paul⸗
unum nero que retro ſunt obliuiſ

cens ad anterioꝛa me excendens:
ſequoꝛ ad palmã ſuperne uocatio-

nis.in anterioꝛa etemim extenius
eoꝛum que retro ſuntoblitus fue/
rat:quia tempoꝛalia deſpiciẽs que
ſolasſunt eterna requirebat.
tem in eadem bomelia. v.
On reuertebantur cum ince
Qerent quia elecii quiqʒ ſic
ad bona tẽdunt:ut ad mala perpe/
tranda non redeam. qui eniʒ per
ſeuerauerit uſqʒ adfinem hic ſaluꝰ
erit.⁊ ſicut per ſalomonem dicitur
Juſtoꝛũ ſemita quaſi lux ſplendẽs
pꝛocedit ⁊ creſcit uſqʒ ad perfectũ
diem. In eorum nãqʒ ammo bo/
num deſiderium atqʒ intellectus
lucis intime iam pars diei eſt. ſed
quia uſqʒ ad finem uite in uirtute
pꝛoficiunt ad perfectum diem tũc
ueniunt quando ad celeſtia regna
perducti in ea luce quaʒ deſiderãt
iam minus aliquid non habebunt
Item in eadem homelia. v.

PE diſcurſus atqʒ mobili

ras ſpiritus ſic intelligi in ſan
ctoꝛum quippe coꝛdibꝰiuxta quaſ
dam uirtutes ſemper maneat iux/
ia quaſdam uero receſſurus uenit
uenturus recedit.in fide eni ſpe
atq; charitate ⁊ aliis bonis ſine ꝗ
bus ad celeſtem patriam non põt
perueniri:ſicuti eſt humilitas caſti

as iuſticia atqʒ miſericoꝛdia:fecũ

da perfectoꝛum coꝛda non deſerit.
n pꝛophetie uero uirtute doctri
na fecunda miraculoꝛuʒ exhibitio
ne electis aliquãdo deeſt: aliquan
doſe ſubtrabit.⁊ paulo poſt. In
bis itaqʒ uirtutibus: ſine quibus
ad uitam minime peruenitur ſpiri
tus ſanctus in elecioꝛum ſuoꝛũ coꝛ
dibus permanet:vnde recte ſtabi
lis dicitur.in his uero per quos ſã
ctitatis uirtus oſtenditur aliquan
do miſericoꝛditer pꝛeſto eſt: aliqñ
miſericoꝛditerꝰrecedit. ¶ Unde
ambꝛoſius ſuper epiſtolam.ii.ad

corinthiog.
Icia charitas eſt que deſerit
Liadherſitate. Ex pꝛemiſ
ſis itaq; apparet ꝙ charital ſemel
habita ulterius nõ amittitur. qui
enim charitatem ſemel habuerit:
criminaliter ulterius peccare non
poteriiꝰut ad gratiam non ad na⸗

turam impoſſibilitas referatur.

autem charitatem habens crimia
liter peccare non poſſit: teſtat᷑ au/
guſtinus in homelia.viii. dicens.
Aiia radix omnium maloꝝ
Cds cupiditas:⁊ radix ommũ
bonoꝛum eſt charitas:⁊ ſimul am
be eſſe non poſſunt niſi una peni/
tus euulſa fuerit alia plantari non
poteſt:ſine cauſa conatur aliquis ĩ
cidere ramos.ſi radicem nõ contẽ
dit euellere.Cum ergo qui crimi
naliter peccat:charitatem nunquã
habuiſſe pꝛobatur euidenter colli
gitur penitentiã nõ agere: qui quã
doqʒ criminaliter peccauit.
Binde auguſtinus.
aritas eſt aqua de qua do⸗/
minus ait in euangelio qui bi
berit aquam quam ego dabo ei nõ
ſiuet in eternum.repꝛobus auteʒ
cum eternis ſit mancepatus.incẽ
diis in eternum ſuiet quomodo bi
bet aquam uiuam: aui quomodo
potabit aquam ſalientem inuiram
eternam:qui quaſi plumbeus' di⸗/
uerſis in ima penas luit damnato
nis eterue. Nem. Sine charitate
quomodo quis ueram coꝛdis con
tritionem habere poterit. quomo
do ergo delictoꝛum remiſſionem
que ſi dimiſſa quomodo non om/
nia pꝛoꝛſus ad penam exigẽda ſũt
Item. Amen amen dico uobis:
qui credit in me habetuitaʒ eter/
nam. qui ergo non habet uitã eter
nam in chriſtũ nõ credit?. In chꝛi
ſtum uero credit qui charitatẽ bʒ.
In chriſtum quippe credere eſt
amando in ipſuʒ tendere. hec eſt
fides ut diffinit apoſtolus qui peꝛ
dilectionem operatur: huic'dum/
taxat remiſſio delictoꝛum promit/
titur.ꝙ ſi charitas a fide chꝛiſtia⸗
noꝛum ſeiungi nequit: cui ſcilicet
ſola uenia pꝛomittitur: quomodo
qui charitatem non habuerit fidẽ
chꝛiſtianoꝛum habuit. ideſt ĩ chri
ſtum credidit: quomodo ergo ue
niam delictoꝛum accepit: quam ſi
non accepit: quomodo nõ omnia
pꝛoꝛſus oꝑa erernis ſuntferienda
ſuppliciis. Item dominus. Ego
ſum panis uiuus qui de celo deſcẽ
di:ſi quis mãducauerit ex hoc pa
ne niuet ineternum: qui ergo non
uiuit ineternum non manducabit
panem uiuum in eternum.ſed qui
nõ manducauerit:in eum non cre
didit. hoc eſt enim manducare pa
nem viuũ:quod credere in chri⸗
ſtuʒ. ideſt amandotendere in ipſũ.
Cũ ergo repꝛobus in eũ nõ credit
quẽ non màducauit:⁊ ita fidẽ chri
ſtianoꝛum qua ſola peccata relaxã
tur non habuit quomõ ſi uiuit do/
minus cui omne iudiciũ dedit pa
ter: iudicium perpetue dãnationis
effugiet omnium non ſolum actua
liũ ſed etiam originaliuʒ. ¶ Hec
que de charitate dicuntur: de per
fecta intelligi poſſunt: que ſemel

de pcedere non pol
lit. ⁊ eſt ſimile. xxxv
diſtinc. ante oiĩa.

ſ¶VBon poſſunt.

xxxij.q.i.cum renũ
ciatur.

t .Cum ergo. ex

falſo fallum concl
dit.
n Haritas. a/
qua.quia ad
modum aque lanat
7 delet peccata.
x In eternum. id
eſt in patria. in via
aulem beatus ẽ qui

ſitit mſtitiam. ut. õ.

e.querendum.

y Mancipatus.

ideſt deſtinatus.
3 Plumbeus. po/
dere peccatorum.

¶ Item. ſine. om

nia hec ſunt nerba
auguſtini: nt dicũt
quidam. uſqʒ ad. 9.
hec que de charita
te. alij dicũt eſſe. .
ab illo loco reprobꝰ⸗
9 . Amen. non cre
dit.a deſtructõne 9
lequentis infert.
2 Lec eſt. j. de cõ
ſe. di. ij. ut quid.
a ¶ Fides. iforma
ta charitate.
b ¶ Hnic. S. xxiiij.q
i.c.ſi petrus.contra
ſʒ nec hic nel ibi ex
ciuduntur alie uirtu

c¶ VDredere.crede
deo:credaſqʒ deuʒ
pluſ ereao unalere ſi
credas in eum qᷓ; ꝙ
ei uel eum.
d ρQug ſola. . xx
iiij.q.i.ſi petrus.

e ¶Hec de charita

te. premiſſas aucto
ritates ſoluit ⁊ dicit
intelligendas eſſe ð

perfecta charitate.

⁊ inde ſumpta occa
ſione gradus in vir
tutibus eſſe oſtẽdit.
nſqʒ ad. 5. econtra.
⁊Z nota ꝙ ꝑfecta dici
tur chariſas quoad

ſufficientiam. ⁊ hec

quelibet ? quanta⸗
libet ſufficit ad ui⸗
taʒ eternam baben
dam. argu.ſ. diſt.
xima.talis.⁊ eſt per
fecta quoed effectũ
ut.ſ. faciat homineʒ
paratum mori pro
xpo. S. ea. charitas.
j. ea.ſi quis tantam
⁊ dicitur ꝑfecta quo
ad perſeuerantiam
finalem.de qua agi
tur. S. e.vnctio. ⁊.c.
charitas.

6
tgenſtb
Utoronin
n genan
Gnmeun
o gog
lccei⸗
ſnorwnnu
ſnlnttern
levrq me
Uynbut.
Ugalnsin
Potenclpa
ſre ſbi
IMarina,an
eriſti
Ulſtmedin
nummetum
ner iog
ntinrionn
grune
hntepe
gecceſe
Mnoninihn
ſtnare
Gemnaͤn
lenovin
plaparr
Finorenin
a e

ſence

ſtdeonn
Uirluttbue
berſteron
ura ſere
Mlamen
eqſorm
unprwr,
ſonngen
Mnwü
0pponur.
(AAtlni
linte
ſpamnan
morche
npoſſt
niordin
n.
1 Jue⸗
Poprier
lugeſſen
lunnch
e ite
hona
Aälrg

luintef
nd
thidts.
irad
jch

Gve deehnn

Nic
olptntt

Anmn:men
dnefni)
hanisfſn

6

hrcki A

iſcrgc

Kttaſn

e.
hucäii
lpenneem
chenedba
unurtein

Crtdenl
creltig
Ctconlert
toneungt
Ham.
Quby
Gilens
beedechni
eniſim
ebutnt
lgenlnlii
en cin
Eeonptt
Ceffi
eeſoſit.
1ſann
1gnan
nnog
tunth
ſutan
uunb
nnin
Ulatcin
lohn
D
acnnn
G
itag
ſennin
6elo

==
S==

Sunt itaqʒ gradus. amnis uirtus intenditur ? remittitur: ⁊ iõ

gradus merito in ea diſtinguuntur. ſed qꝛ uirius eſt medium duoꝝ

uitiorum. ut dicit ariſtoteles ? oratins. Virtus eſt mediũ duorũ ui

tioruʒ utrinq; redactum. ut in puncio medio qui ẽ inter duo uitia 9
traria: videtur ꝙ ſuuma nuirtus ibi conſtituta ſit. qui ergo illud me-

dinʒ ſeruaret ſũme
vir nol us baberi ð
beret. ſed in omni/
bus medinʒ ſeruar
vltra hominẽ eſt. iõ
qʒ ſumme uirtuoſuſ
nemo dicendus eſt
Ex premiſſis ſequi
tur ꝙ uirtus in aſcẽ
dendo non in infini
tum ꝓtenditur cuʒ
nltra medium inten
tio nõ progredieba
tur:ſed qꝛ etiam ex/
tremorum uitiornz
non ſunt termini:vi
detur ꝙ mediuʒ eo
ruʒ nihil ſil.puta P/
digalitas in ifinituʒ

protendi põt. ſimili

ter ⁊ ſibi contrariia
anaritia. quare vr
ꝙ inter iſta duo ni
bil ſit medium ⁊? de
terminatum. prete/

rea ex quo gradus

ſunt in uirtute:nide
tur ꝙ latitudinẽ ha
beant ⁊ ꝙ poſſint ð
creſcere.ſed tamen
ntrum in ifinitũ poſ
ſint decreſcere non

nidetur. nã ſic habe

retur ꝙ uirtuſ alicu
ius ita parua eſſʒ ꝙ

minor ea iueniri no

poſſi. Preterea illð
ſciendu eſt ꝙ lʒ ita
ſit de omnibus alijſ
nirtntibus ꝙ queli⸗
bet iter duo vitia cõ
traria ſit conſtituta
boc tamen in chari
tate q forma eſt alia
rum virtutũ non hʒ

locum. qꝛ ei vnuʒ ſo

lum vitium. ſ.odinʒ
opponitur. vnde ac
cidit ꝙ in infinitum
oſſu in tendi ĩ via.
ĩ patria aũt puto ꝙ
maior charitas eſſe
non poſſit qᷓ ſit ſup

miordinis angelo/

rum⸗

b ¶Inter uirtutem

iproprie dicitur gra
dus eſſe inter unã ⁊z

aliam: cũ in eadeʒ li

nea intenſionis nõ
diſponatur. ſʒ ſic iõ

dicitur qꝛ una nirtꝰ

alia intẽſior inuenit
Vm ſanctã
grego⸗ expo

nit verbü illud eʒe/

chielis. ⁊ veniebat
uir ad portã que re
ſpiciebat ad orientẽ
⁊ aſcendit gradus e
ius.⁊ dum exponit
itroducit auctõitatẽ
danid deuſ in gradi

bus eius dignoſceft

cũ ſuſcipiet euʒ. In
prin. ergo.c.ponit᷑
expoſitio illius ver

habita nunquã amittitur. Exoꝛdia
uero charitatis enutriũtur: ut creſ
cant ⁊ conculcantur ui deficiant.ne
mo enim repente fit ſummus:ſedĩ
bona cõuerſatione que ſine chari
tate nulla eſt a minimis quiſqʒ in/
choat ut ad magna perueniat. ſunt
itaqʒ gradus non ſolum inter uir/
utemꝰa uirtutem ſed a⁊ in eadẽ uir
mte. ¶ Unde greg. ſuper eʒechie
lem ſcrib. dicens.
Um ſanctam eccleſiam domi
nus fuſcepit:in gradibus eiꝰ
dignoſcitur quia eius gloꝛia per il
lius incrementa declaratnr. quan
tum enim ſancta eccleſia aſcendẽ
do pꝛoficit tantum deus bomini⸗
bus ex eius uirtute innoteſcit. De

bis quoqʒ gradibus beatus iob

loquitur dicens.per ſingulos gra
dus meos pꝛonũciabo illum. om
nipotentem quippe dominum per
ſingulos gradus ſuos pꝛonunciat
qui per incrementa uirtuitum que
accipit ei ſemper laudem ſue pie/
tatis reddit:ſiquidem gradus in
coꝛdis aſcenſione non eſſent pſal/
miſta non diceret. ambulabunt de
uirtute in uirtutem. NHec mirum ſi

de uirtute in uirtutem gradus ſunt

quando ipſa unaqueqʒ; uirtus qua
ſi quibuſdam gradibus augetur:⁊
per incrementa meritoꝛum ad ſũ/
ma perducitur. Alia nãqʒ ſunt ex
oꝛdia uirtuns aliud uirtutiſ pꝛoue
ctus:aliud perfectio.ſi enim⁊ ipſa
fides ad peꝛfectionem non quibuſ

dam gradibus duceret᷑: ſancti apo
ſtoli minime dixiſſent. auge nobis

ſidem.a quidam nenit ad dominũ
qui curarifilium ſuũ uoluit:ſed re
quiſitus an crederet:reſpõdit cre/
do domine.adiuua incredulitateʒ
meam:penſate rogo quod dicitur
ſi credebat:cur incredulitatem di
cebat.ſi uero incredulitatem ſe ha

bere nouerat:quomodo credebat

ſed quia per occultam inſpiratiõeʒ
gratie meritoꝛum ſuoꝛuʒ gradibꝰ
fides creſcit: uno eodemqʒ tempo
re is qui nonduʒ perfecte credide
rat:ſimul ⁊ credebat ⁊ incredulus
erat:hos nimirũ gradus dominꝰ
ſub meſſis nomine deſcribirdicẽs.
ſic eſt regnum dei quemadmoduʒ
ſi iactet homo ſemen in terram et
doꝛmiat ⁊ exurgat nocte ac die: et
ſemen germinet ⁊ creſcat dum neſ
cit ille.ultro enim terra fructificat

pꝛimũ herbam. deinde ſpicã dein/

de plenum frumentũ in ſpica. cũ
exſe pꝛoduxeritfrucis ſtatim mit
titad falcem: quoniaʒ adeſt tẽpus
k 2 2 . —
meſſis. Semen hõ iactat in rerrã
cũ coꝛdi ſuo bonã intentionẽ inſe/
rit ⁊ poſtquã ſemẽ iactatũ eſt:dor/

3 ° 9

ſus.deus in gradibus eius ⁊c. Secundo probat ꝙ in uirtutibus gradus iue
niuntur per anctoritatem iob. per ſingulos gradus ⁊c.æ dauid.? deaãbulabüut
de virtute in virtutem ⁊c.⁊ per illud. Auge nobis fidem.⁊ per ſimilitudineʒ
euangelij de ſemente primo eodnor te herbã.deinde ſpicam. poſt frumen

tum lemen eſt cognitio que

mit:quia iam in ſpe boni operis ꝗ
eſcit.nocte uero ſurgit ac die:quia
inter aduerſa a proſpera pꝛoficit:
ſemen germinat creſcit: dũ neſ
cit ille:quia cum adhuc metiri in/
crementa ſua non ualet ſemel con
cepta uirtus ad pꝛofectuʒ ducitur:
⁊ ultro terrafructificat:quia preue
niente ſe gratia mẽs hominis ſpõ
tanea ad fructum boni operis ſur/
git. ſed hec eadem terra pꝛimum
berbam deinde ſpicaʒ: deinde ple
nuʒ frumẽtũ pꝛoducit in ſpica.her
bam quippe producere: eſt incho
ationis bone adhuc teneritudinẽ
habere.ad ſpicam uero herba ue⸗
nit:cum ſe uirius animo concepta
ad profectum honi operis ꝓirahit

plenum uero frumentum in ſpica

fructificat:quando iã tantum uir/
tus proficit:ut eſſe robuſti ⁊ perfe
cti operis poſſit:ſed cum ex ſe pro
duxerit fructusſtatim mittit falceʒ
quoniam adeſt tempus meſſis.
ODmnipotens enim deus produ
cto fructu falcem mittit:⁊ meſſem
ſuam deſecat.quia cum unũquẽqʒ
ad perfecia opera produxerit eiuſ
temporalem uitã per emiſſam ſen
tentiam incidit: ut granum ſuũ ad
eeleſtia hoꝛꝛea perducat. cum igit
deſideria bona concipimus: ſemẽ
in terram mittimus.cuʒ uero ope
rari recia incipimus:herba ſumꝰ.
cum autem ad profectuʒ boni ope
ris creſcimus ad ſpicã peruenimꝰ
Cunqʒ in eiuſdem operanonis ꝑ
fectione ſolidamur iam plenũ fru
ctũ in ſpica proferimus.herba ete

nim petrrus fuerat qui paſſionistẽ

pore per amorem dominũ ſequẽs
hunc deum cõfiteri ante ancille uo
cem timebat.erat enim iam uiridi
tas in mente:quia credebat domi
nũ omniuʒ redemptoꝛẽ ſed ualde
adhuc flexibiles pede conculbat᷑
timoꝛis. Jam in ſpica ſurrexerat
quando eum quem moriturũ con
fueri timuerai: nunciante euange
lio in galilea uiuentẽ uidebarſʒ ad
plenũ granum in ſpica peruenerat
quando deſuper uiuente ſpiritu ⸗
ſuam mentem illius amoꝛe robo/
rante ita ſolidams eſt ut uires per

ſequentium ceſus deſpiceret a re⸗

dẽproꝛem ſuum libere inter flagel
la predicaret. nullus itaqʒ qui ad
ꝓpoſuũ bonũ adhuc in mentis te
neritate eſſe conſpicitur:deſpiciat
quia frumentũ dei ab herba icipit
ut granũ fiat.uir ergoꝰ uẽit ad por
tamꝰquia doininus ac redemptoꝛ
noſter membris ſuis intrannbus
perducit ad ſe:a aſcendit per gra/
dus eius quia nobis proficiẽtibꝰ
eo amplius nobiſ exaltabitur quo

erbã producit cum incipit operari:cum autem

conſumatur ſpicam facit. cuʒ
autem perſeuerat frumentuʒ
mittit in ſpicam.⁊ eadẽ ſimili
tudo aptatur ĩ perſona petri.
Tertio ⁊ ultimo illud verbũ
eʒechielis exponit. Et uenit
nir ⁊c̃.
d Prolicit. intenſione vir⸗
tutum.
e ¶ Be his. pietatis. ⁊ quãto
largiora ⁊c̃.arg.xxiij.q.iiij.ſi
cut excelſis.ꝭ.i.⁊ dic landem
ſue pietatis.i.laudat deum ð
ſua pietate.
f ¶Virtus.⁊ nitium.j.e. F. e
contrario.⁊.S.non eſt miruʒ.
g ¶Et qnidà. ut habeĩ᷑ ĩ euã
gelio Mathei.
h ereaulttateemodlicas
credulitatem quia qui incipit
credere parum credit.ar.ð ↄ
ſe. di. ij. qꝛ paſſus.⁊.c.poſtea
⁊ ita hec prepoſitio in: dimi-
nnit hic.non priuntt.
i ¶Beſcribit in euangelio.
lꝛ Meſſis. hucuſqʒ fuerũt
uerba euãgelſte.
1 r Inter aduerſa. aliud i ad
uerſis ⁊ proſperis:quia in ad
ver ſitate creſcit. S. e. vnctio⸗
m Herba. li herba. fuit er
go charitatem habuit.ſed qñ
neganit mortaliter peccauit.
gcharitatem nõ habuit.ergo
nec herba fuit. ſed hoc debet
referri ad tempus ante nega
tionem.⁊ ita diſtribuite tẽpo
ra ⁊c.nt.ij.q.i.ſi peccanerit.
vnde verſus. Petro peccãte
nõ tunc fuit herba ſed ante.
n ¶ Conculcabatur.cuʒ xpᷣm
negauit. HW
o “Vir ergo. ð eʒechiele tra
cium eſt. ⁊ ſunt adhuc verba
gregorii ab illo loco.cum ſan
ctam ⁊c.in eʒechiele eſt ita.⁊
venit vir ſanctꝰ ad portã que
reſpiciebat ad uiam orienta
lem ⁊ aſcẽdit per gradus eiuſ
Expone vir.i.xps ſtat i por
ta qꝛ per eum quaſi per portã
ad patrem ingredimus ⁊ ſiñ
quo iu ciuitatem intrare non
poſſumus. Iteʒ qui in porta
eſt:partim intus eſt ⁊ partim
extra.partim videtur ⁊ parti
abſconditur.ita ⁊ xpᷣs per hu
manitateʒ eſt uiſibilis:per di
uinitatem inuiſibilis. vel vir
ideſt homo venit ad portam
ideſt xpm qui dicitur oſtium
ỹ.i.q.i.ordinationes.
p Ad portã. ideſt ad ſacraʒ
ſcripturam nel fideʒ per qua
rum utrãqʒ intratur ad patri
am.
q Perducit. illa mẽbra ſua
cilicet fideles.

De peni

pnella puer laʒarus iſia hanc notant vbo bũc motu lachrymdo ſn um

4 ¶Ainnlt Caſus. Si quis hape: volont ꝛen ſu nineri oĩa pro xpᷣᷣ
lamen ſi imineret ei periculũ in rei veritate non ſuſtineret.re nera iſte ſcitat illum. xpᷣs ⁊ in medico naſcit᷑ eger hõ.ad hoc.s.e.di . ſoſein
baber Fbartealen licet moccz aue voſts⸗ augetur quando cũ effecin paratui vbi tres quoqʒ.⁊.S.non ſunne,c. Micin penitet. . c. di. .. ex his Sa
eſt omnia ſuſtinere.quod probat exemplo petri. y Ciendum quippe.tribus modis.aliter iſti eer gol
a ¶Qui vuult.quodam motn bono.ſ.affectionis non effectionis.⁊ ſic non ẽ 2 mogi in 5c oe n
contra.S.di.i.votum. . HH eean
. .reſpicienduʒ. . Oich.
b ¶ Mandata.i.ardua ⁊ dif de reſ 55. iriwben
“ „ 2 ,Z . . delinquunt. ie
ficilia . ponere animaʒ pro altus a⁊ incõpꝛehenſibilis eſſe cog ita nemorepentefit turpis. 3 C. Ignoraͤtin 5. x Picn
. Por poreſte ipediente noſcit᷑. In uirtute quippe noſtraꝝ Dinc etiam aug. ait in ſermõe ha,/ xxij.q. vij. quẽadmo
canaliiateg. gradibus ipſe aſcendere dicitur :· byo in monte. dum. xxiij.qi. ſigs huurn
à Poterit... acere manda Lanto ipſe nobis ſublimioꝛ oſten/ B Icut tibus gradibus ad pec ðerit.viij.icõſue un
ta dei. ditur quanto noſter animus a re⸗ catũ peruenitur ſuggeſtiõe de ul riſ ſneo il
e ¶ECharitatem. i. opus nel bus infimis ſeparatur. & Hic au lectatione conſenſiõe: iia ipſiꝰ pec p n . crum 3. iu
. ſignum ch nrnarte uiaioris. guſtinus ait iu libro de gratia ⁊ li, cati treſ ſunt differentie 1 in coꝛde S. xv. q. H.i mnus. immii
f Petrus.l. di. lidelioꝛ. bero arbitrio. D in facto ⁊ in cõſuetudine tanqua 2 Et grauiꝰ. hoc ktzdo
g Bicebat. domine animaʒ b . 5
Weamprorepona⸗lieet vo Vi vult facere dei mãdata tres moꝛtes. una quaſi in domo. intelligal ꝑ accumu iücuſpe
facere non pof. — ⁊ nõ põt iꝗ quidẽ hbʒ bonam ideſt cũ in coꝛde cõſenntur libidi/ lationẽ: ſicut magis Neſtnn
b & Si quis tantam. naſcif. uoluntatemſ. eꝗ adhuc paruã ⁊ in/ ni. altera uero quaſi iã pꝛolata ex/ peccat ꝗ ex ifirmita —
ſic etiam gradus notantur in ualidã. poterit autem cum magna ia poꝛtam cum in factuʒ pꝛocedit exi en Mraͤtle i ſne
conuerſione pauli.naʒ ꝓſtra babuerit ⁊ robuſtam. quando eni aſſenſio.tertia cũ ui conſuetudinis ſi Se rer ig ſola —
D karur Gbaaretar et l. artrl en illa magna leccron mꝗ male tanquam mole terrena. pre/ anctontas e Koall —
ij. q. iiij. Ditplicet. data: magna utiqʒ uo .i . . i 3 ier
i EVAa perſectu. i.ad perfec- engel eSaeinafe untate. ideſt mitur animus: quaſi in ſepulchro us peccat ꝗq peccatiĩ reheſtun
tionema deodatam. magnac efecerunt. de qug iam putrens. que tria genera moꝛ filiuz p qui peccati Inncht
õ ait dominus. maioꝛem charitateʒ tuoꝛuʒ dominũ reſuſcitaſſe quiſqʒ Pieʒ at oſtat eü iqui aogpent
Pabestalenzgerkectſonent. nemo habet.⁊c.a paulo poſt. Ip, legit euangelium agnoſcit. peccat ꝑ ifirmitate,ʒ nobliere
Aiuere. xpᷣs eſt mibi vi/ ſam charitatem apoſtolus petrus ¶Item gregorius. peccare ꝑ ipotentiã lmnizpe
nere.i. cauſa quare neliʒ niue nondum habebat:quando timoꝛe Ciendum quippe eſt ꝙ tribꝰ⸗ z it naat in hrez ngla
e 0d hoe eĩm nino ut penn ter dominum negauit 7 tamẽ quã modis admittitur peccatum. a in bi P ſens ſnn
m ierumn:e pei mon n annd 7 znerleche nondeerat nam auti gnoꝛantia'ant infirmita, rantiam peccat i flli tini,
rinſ lioeroꝛa neueria e traſeo c aritas quan o dicebat domi te aut ſtudio perpetrato.a grauiꝰꝰ um cui attribiit᷑ ſa/ itabono
ad elicnatem velrps e ml ſi mitnan nici pono pꝛo te. Icds quidem infirmitate quam ignoꝛã- pientia. ſʒ qð hic dĩ Plant
niuere.i. uita bic ? in fummro. uper epiſtolaʒ iohaãnis. Si quis tia ſed multo grauius ſtudio quaz no eſt referendũad 1 Sain
hic per fidem ⁊ ſpem. in futu rantam habuerit charitatem: ut pa infirmitate peccatur. ρ Idem. peta que omittunt Dehen
ro per ſpeciem. ? moripchri ratus etiam ſit pꝛo fratribus moꝛi HNer hec ſciẽduz ẽ aliud eẽ Medg d huin mnſ
ſto eſt mibi lucrũ qꝛ deponaz perfecta eſt in illo charitaſ.ſed nũ aius de tetationibꝰ cornis yi wiran amg niel muuttin
corpus mortale ⁊ reſumam ĩ quid mox ut naſcitur iam pꝛoꝛſus itur. ali . de gi.alianis inſum⸗ Ninllt
morigle, erfeeageſtnt erſei titur. aliud uero cum per ſenſuʒ de incõtinẽs ⁊ lʒ ſciatiĩ niln
m autſeti ſient enim pe hert ut pernciatur naſcitur lectationis obligatur. plerumqʒ fornicatiõe ᷣe moꝛta Srbee
ſoa innwcneit fllunr cũ fuerit nata nutritur. cũ fuerit nu enim cogitatione praua pulſatur le hetüz in fornicat gödprten
nec enz eotemmanet:ita iimor trita roboꝛatur.cũ fuerit ropoꝛata ſed re nittitur. plerumꝗʒ autem ꝑ tãc excuſet pꝑ ſue Sie
charitatem:cũ ea tamen eſſe perficimur. cũ ad perfecium uene/ uerſum quod concipit intra ſe/ ineotinentie iurmi/ lun
non põt. ar. xxiij. q. vi. F. ex rit quid dicis mihi uiuere chriſtꝰ ipſte iami . tateʒ. lalis plus pec ſosefd
on pot. ar. 1 . metipſum etiam iam per deſideri/
bis.⁊.j.di.vij.nullus hoc de eſt:⁊ moꝛi lucrum. In ea/ Irir. nimi tat qui ex certa ſcia oſthens
ſernili. eſt alius initialis quii dem Unm uolnit. autmirum mentem ne Pquler onorautl⸗ ni
tim reſpicie premiä merieß. Scutſeta introducit flum ira quaquam cogitatio inimunda in/ qui.ſ.ignorat forni nun
tim penam inpplicij. ð tali di ri . as lucit filum ita quinar cum pulſat ſed cum hanc ſi cationẽ mortale pec iigaet
citur cauger charilas e mi/ . imoꝛ introducit charitatem bi per delectationem ſubiugat. catũ ẽe. alleuiat eim ſprllii
nuitun umor. ſ.e. pri. nian⸗ Creſcit charitas minuitur timoꝛ er Hicetenim predicatoꝛ egregius gnor antia et ſi non mminn
dum fiat pfecta charitas que Econuerſo WIn eadem. Fentatio uos non apprebendat: io. i öruzẽ buic elnmn⸗
ſoras mitiit timorem omneʒ. Oꝛte nata eſt ĩ te charitas ſſy niſi bumana.bumana quippe ten boeo as diett abra. wohelc
ar. xxiij.q.vi.ſciſmatici. nondũ perfeeta noli deſpera tatio eſt:qua plerũqʒ in turpi cogi graniter hercag guul atüe
n & Et econnuerſo.arg. ꝙ cha re.nutri eam: ne foꝛte ſuff. latio eit: qua pleruqs in turpi cogi promittis tibi ipu⸗ ſegeſi
rtasderteſerepot moner Eri eam e oꝛte ſuffocertur. tatõne tangimur etiam nolentes?: nitatem. grauiuſ qꝛ
oum profet antoefſor. m E. ad bieronymum. quia ut nõnunquam illicita ad ani contẽenis. grauiſſi/ uunn
dic ꝙ charitas crelcit 2 deere Haritas in quibuſdaʒ perfe mum ueniunt. hoc utiqʒ in nobi! meqꝛ ignoras. ſz il⸗ Pagrn
ſcit tum ad intenſionem. a- — Cia:in quibuſdã imperfecita ?ꝓ meiipſis ex bumanitatis coꝛupti lud dicfturadterto terntn
lias non. fectiſima autem in bac uita babe bilis pondere babemus iam uero rem. velbicgtauiſqi niaſg
* ( aritas. ſect ilfuna i. en otel . dien⸗ grego. demoniaca eſt ⁊ non humana tẽta me Rh aniſons En
igdeſt qua pfectior nõ ermo'meus inuenerit ali⸗ tio:cum ad h d ibili niad pe 8 Nii
oſſit haberi. pndde dicit a 17 . Peltl.e cum ad hoc quod coꝝꝛuptibili agitur ð peccato qð Niiſſp
Poud ſupepiſtolazn drehe a. incoꝛdibus Peliris⸗ ſcin/ tas carniſſuggerit ꝑ conſenſum ſe ignoratur. ita boc Darn
ſios. nemo tam perfectus ani llam gratuitu amoꝛiſ dei ipſaʒ; nu animus aſtringit. . Item Hie dicit ꝑꝑ difficultatẽ Ain
non poſſit erel⸗ her lectus qui trire ad hancaugendam uoſadus ronymuſ 6 /. penſtenckieal . dil. ſeen
oſſit creſcere. . ] dile
O& ¹. predicatio care ſtudete. Et paulo poſt. Fla⸗ Aper mibus ſceleribuſ damaf li. iucas. . magni 3 uul
O nea. reinutrite in uobis ut cũ creuerit: ci: ⁊c᷑. ut ſupꝛa. Non eſt miru ?* NHier hec. iani den
q Flate. mortalia peccata. flammã digniſſimãfecerit: omni ſiinui . nat per morta Ine
ai ſ iſif . ae . i in uirtute gradus eſſe dicuntur Un
.j. di. iiij. inter hec hircum. um cupiditatum ligna conſumat doqui epeccatmin. lennnn
V ¶Econtrario.i.per ſunʒ Econtrario etiam gradus in ui quandoquidem 2 peccat gradus a ſoredicat pan- unn
trarium.ſ.peccatũ ⁊ nitiũ qd tute eſſe pꝛob graaus in ur ita eujdenter monſtrantur. Hec us in prima epiſto tten
nirtuti eſt contrariũ.ar. viij. ſe pꝛobantur. quia a in ipſiuſ itaqʒ charitaſque in petro ante ne la ad coꝛinthios. hurſt
q.i. ſcien dum. Reaen gradus euidenter apparéet ganonem herbafuit: 2 in ſingulis b. Tentatio. nole⸗/
IU Yia nemo vnde Junena ſicut enim nemo repẽte fit ſmmꝰ: naſcitur antequam roboꝛetur ante tes. vndex apoſto Ken
lis. nemo repente fit ſummuſ lus. ago qð nolo qꝛ ſen
accipient te panlatim qui lon primi motus no ſũt nurt
. 9³ don Eidimienl ſument. Al e ditfee. ſuper rias in poteſtate noſtra. nn
cut tribus. ad peccatum. i. actum exteriorem. . S. . Dl.ixc. inper ipn. - l b. e
1 OHR Suggeſiione. . di. vi teſtamentu in rpalea eſt. e Hiana. i. niſi de his ſine quibus nita iſta ce nõ põt.ſ.venialibꝰ. 0
Xx Zãꝙᷓ. meno mala mors intus. malus actus mors foris. ſus. Tumba ed uallo . it ad
. Lec itaqʒ.ex illo.c.ẽ e.di.cuʒ ſanct.infert magiſter ⁊ redit ad

3 10
— — intentio.
D..kJI. in eis.ſ.opus ? alacritas ⁊? recta in
Acõmendatur in eis.ſ. opui
. CZiiler auod eemende facit ad propoſitum.
abitam n. q. d. non nunc. ita fa ciendo. . ius: q; ſi
dhuc charitatem ſemel h n Aun. i. faciendo Holie ſimilibus. oraliter abũd eutc eichil
hn; incip ale.? de moyſi ? aa ſta amitti põt Pro quibu liter remunera non penitue tia mala
W ropoſitum pꝛ ime exẽplo ade fecta ſit in hac uita i. nũc au y nefaciet. eterna na bona per ſequentia n s
n nirtitur. imo v cn ra.ut muit in beata virgine mortua irrita penitetia; ?0
unng a . Amitti ratiã confirmata. rum ⁊ ſanctifi/ ſpſa cadem per p reuiuilcüt
a ſeſſetper giatta Cen . iſſionem peccatort luſticd e hone Mqenia rnaz vel
ewain tem. 5. nomi anist ittitur's reparar m ionem in ſpiritu ſancio nia el quo ad uitam cte nel
ſhind AQuicũqʒ. or 2 . annittitur „2 catione tionis: que om d temporale prem
n b C . ab origie . fectioneʒ e cOꝛꝛecuioeë bone opera uere fue quo a licium ſu
nali.i.qn na na⸗ ſui * uſti. in lib. de e igia am ritare nunquã ue vel ad minus ſupp r. nibil.
Mhnint rrabit ? cuʒ qua na- Ance angn uicunqʒ ab illa oꝛ S aut ſine cha aut ueram charitatem eundum. . e. di. iij. ver.
ne ſcitur. uretur. id- 7 Fratig. ione iſta diuie te de runt in eis: ua poſtea lapſi ſunt: ubi de boc. ui operib?
na cG. icnliate eorũ läonmnarion ſunt non eſ dubin . bpabuenunt l legis giriabant. . . Pormanog ani⸗ uolebãt
miede eſt ad natur. itate diſc eis euangelium: de operi h⸗ lio aug tẽpore gie ſ⸗ nlicet.
ent lega⸗ Edri. opera nn rtncredhta in fide que ꝗ Item de quolibet adu precepta Eeelgrleno
ſen a e ae imobi cum —= oberain uſaz in mes Zicncharüiatem odium den; extra n ilee =
aletru imobt cumà c 2 ſi qu EBOlle is qui non dili „ di imediata öria ſ
giſe Rmu. i oluͤbi per dile⸗ rſeuerant: 7 .2 omms qui nond odiũ imedi 5
Egn eſt. z pol ſti finem uite perſeuel mendantur:: v Item omm elio. ſuſceptibile. arg. .
ginan le ſit eũ qui prede oꝛbitent co b bomini todir. ſiis ᷣuire. aut ..i. ois qui non dilig .
fuiſſe exo m aſi ab re- odit. g. obꝰ dñis pᷣu j di. i.ois qui non inaʒ chari
iſan natus eſt non idam eoꝛum a ſi am quaz ' pot due it 1 alrerũ iabolum añ ruinaz b
ver qu ipiantur: in uiam e Nem habebit 2 alte ar.diabolun ſi nõ habe
gerin predeſtmnaum. coꝛnpianiu zin rẽ i eogdeʒ im vnum odio habeb lterüqʒ babuiſſe. qꝛ ſi nõh ,
D oli ine non 1. g= J 7 enim v ſuſtinebit alte 45 tatem habuii diũ tenerʒ. ex
irganin. ba ſunt apo da ad liquerant reden damentuʒ ſtaii iliget: aut unũ ſuſtinebit aln uiri haritatẽ odiũ te ec⸗
R . „ 1 ilige . ero cu in ret c . net.i. perp
Coriittu piſtola ſecun Irmüu dei lun ſignacu/ d t. Adamu ante/ e odium tenet.i.
dtiinde . ens iangen/ ontemnet. tus ſu: an pon it odibilis.
Ricinie iymotheum 5. immohbile habene ſüt eiuſu c mino creatu 1 um deo fit odibilis. ff. ð
H damentuʒ. imme . a8 qui ſu li etate a do etur cun cal ſeruire.ar. ꝭ.
hntkggge fE Fun ern⸗ „ p ſcit dominx H ionem 1e . lo temptar = Memo. e
ke natio⸗ lum dpoc ſc dilecnonem a diabo emr du „ 1
Wcnn r.predeſti ile. i. il⸗ um hoc ue per „% gquam adiabe oꝛfoꝛmaretur ope. libe. l. pe. gba ſunt gtg.
” obile.i. mfides qꝗ inmnon re eius ux ie in⸗ EE o. Yba ſun 9
Anan Do aa eegi boru ꝛofecto aut o nita dę late ngelice curie in, do Adã uero.
ſee. . 7 6de . . „db ſi raptus a g chꝛi 9 —. uomodo.
gſliti auoder ei ie oneealen Pi ui ſunt quoꝛum ni in exta igilanſfutura Razillud qu⸗ betie.
ſttigg j 1 ita : dum euigilanſfutura c ‚ uͤlſaz li.ſ. prop i
eipfnmn T imobili ſeuerant dceficit. aurſi q antequam u rerat: dun uaticina In extali. ſ rat ei
Mepſplrt fundanit: tem pe ficit rep iniquitate ꝗ i7 eccleſie P odiũ ba Interer ia quã age
SH ar finak deficit⸗ deleta iniquitate rle ſtin eg itatem aut ec io7 data ſcia qu
etti firmi. q erat finalit finiat᷑ iſta d finem berl. gut char bebat reue latio ? qui ſunt in cele
N. N i 9 batur d dium ha . lli ni ſun
hnbrigin rijt non 1o. i. ð . rrerat uſqʒ n eodẽ. * Si gautem o pec li habent ⁊ illi q
WI damento. i. ntercu Ine bar. oſtri pec ihabe
— delangimt. dini. ueramtitecpumumur.4Pn . ma⸗ 15 fuit evolne auclon ate a deo ati eni. cinabar. dicẽs: hoe
1 Pii bono. ver M uS finit hacu Itez 1nn 775 . em in L ſſibꝰ meis ⁊c. vn/
nimmi ni.ſi ex 5 ömutaius fin caati. Itez ſimilitudinem ie cosepoemetsec re⸗
i ere id aliud. um com . . eſt: eius ite. 8 ſacramẽ 3 m
nien — I. er In Orahm diligemtide oi Gcarione ſi cnenecege darrblcatinapar reraieii
denne boc habens me libus deum uſaz tẽ ſi ſine charirate cre ea gIn biga. debinm. in
eynin boc in ſignum Ali in bonum: uſqʒ Itẽ ſi ſin fcũſnõẽ. Cr 1 extra de d nõ ſtatim in
nn eſſum in ſign erantur in iaz ſi qui us ĩnocẽs a deo fcũſn jarbi abebat. ſe
eflüſin Pr. icis 7 inimicis. 4 coop mnia ut etiaʒz ſi us ⁊ inocẽs ax 4 liberi ar e¶HHabe ſe .
iitſeyn alnie cedant. ꝛorſus o bitant etiam aqʒ rõnis capax baritate ui creatione. ritate. viðᷣo
fiariftint miels iſut territi fu deuiant 7 ex ficere in ii iuſticie 1 ĩnocẽtieſin igit ergo Ita liſin rĩ ꝙ adã ha
ern ein niciſu ee 27 eoꝛum iet eis pꝛo trii in 2 Colligit 1 tentẽ aſſere jcé vir⸗
lnigt ſii inin hoc. l. ſcit ⁊c. mipſum facie lus ad ga iceps eſſe nõ põt. tatẽ b a. nitente g e duplicẽ vi
,6,3 ant. Hoc. li. boc 1P apoſto U ticeps 1 tcharitatẽ 2 it ex creation ſjte ſnia a
tiriene Scoun ſunt mali. ¶W Item puceps? a peccaret charitate buit ex creati ũt ẽ ſnĩa ꝙ
* 4 anquã p inocẽs eẽ nõ elebrioꝛ a .
föinii eilq dun amat eb ponum. ”MU adã anquã p ² iĩnocẽs eẽ tmtẽ. Celebrioꝛ atnz ant
in D Fck — abeg ciſio non Laliauid endai ur. ſine UEults geneſi ad l; dam kreadcne elanin
c it ſüt rcucilie ides que oꝑai uit i dicimur ſi petũʒ. in creation uel m
reptefen ſuos kt duʒ mali ſũ ſed fide pot prenouari umur n petũʒ. bů ꝓlicere uel n
inne ꝛeputiu: lim in uobis. omore d didit pri accepit qui ſt creatiõeʒ
–W rhoſ eos duenne ( ionẽ: 1 boc olim fi ñ recipimꝰ quod ꝑ . ð poterat.poſt creatt ie
r. ilectionẽ: er opera n recipum ipimꝰ: qꝛ iu reri nõ poter tuita. vñ d
nierannti munit: apparz he ſi ulect batis bene p d be lãe recipim *AR ddita ſũt ei gratu ſſet ſtaĩ
iattgom bus ⁊ amicis e quia currebati Itez ad be H 8 hõ:boc P lapſus ẽ. Et a ſit ada vnñ poſſe
. ilectione. mus do eccaiu laplus e. augu. hüi icere. æ hoe
ſcorint ſüt ſignacula Di. ver 7 ex dilectio zIe a ex quaip „— eterẽ 50 We, oſſet ꝓfice .
i.i. diſeretö dei : ſtici Expoliãtes u ſʒ nõ vñ poſſet ſt angu. 7
winunen⸗ ſonaeu h..dilere⸗ breos. iniuſtus deus: lopoſt. Exp ' qrenouat᷑ in 15 ſtatu. dicit aũ .
11,liene . iniu „2 pau op „„ k U 9 ren on 0 1pmo — ſſe qð ve
