pꝛeſule requiſitus an hoc q augꝰ
mandauerat generaliter cuncte ec
cleſie tenendũ eſſet apertiſſime mõ
ſtratur uõ aliis hoc quam illi genti

mandaffe t
illi poſtquã in fide eſſent firma ra⸗
dice ſolidati ⁊ uniuerſali eccleſie
cẽſuitſẽꝑ eẽ tenẽdũ ut nullã de pꝛo
pꝛia cõſanguinitare uel affinitate ĩ
fra.vii.gñationẽ aliquis ſibi aude
at in cõiugio copulare. Ecce aꝑte
mõſtratũ eſt ex vbis ipſius legis ⁊
auctoꝛitate pꝛudẽtiſſimi pape gre

go. quid de gradibus cõſanguini/

tatis numerãdis ſentire debeamꝰ

quãuiſ alia quoqʒ rõ mõ pari ipſoſ

reuicat aduerſarios.nã ſiut ipſi fa
tent᷑ in illo.vi.gradu ↄſanguinitaſ
finiret᷑:oẽ
illũ ĩ pi cõ

„ —

tinẽt᷑:uelut ſuꝑfluos oʒ detrũcari.

ſz qꝛ oẽs ꝗĩ pictura pꝛedicte arbo
ris ↄtinent᷑ ex una ꝑentela cõſiſtũt
nũquã ſine diminutione cõſangui/
nitatis a ſe poterũt ſeꝑari: ueluti ñ
ſine dãno cuiuſqʒ perſone ualenta
ꝓpꝛio coꝛpoꝛe manꝰ bꝛachia ⁊ pe
des trũcari.illa quoqʒ ſacroꝝ pꝛe
ceptio canonũ que iubet a pꝛopꝛia
abſtinere conſanguinitate quadiu
generatõ recoꝛdatur aut memoꝛia
retinetur: neca pꝛedicta parẽtela
diſcrepat compuratione.nã ſi i.vii

rrn lraen.
drter 12
S“ —
.

xXxxxV. (w.

gradibꝰ canonice ⁊ uſualiter nũe/
retur: ultra quos nec ↄſangninitaſ
inuenit᷑:nec noĩa graduũ reperiũ
tur:nec ſucceſſio põt ãplius ꝓroga
ri:nec memoꝛiter ab aliquo gene/
ratio recoꝛdari. Ne vo in hac con
ſanguinitatis cõputatiõe aliqua de
binc ambiguitas ualeat remanere
aliã quã quidã faciunt numeratio
nẽ:in hac etiã alia diſputatione du
ximus diſcutiendã. S iz qui

Sunt eniʒ qui
dam qui non a fratribus ſed a filiiſ

eoꝛiũ.i.patruelibus uel cõſobꝛiniſ
genealogiã numerare incipiãt dicẽ

les filios fratrũ ĩ pꝛima generatio

ne cõputari debere: qꝛfres quaſi
quidã truncus ex quo ceteri ramuſ
culi oꝛiuntur exiſtunt.ſed nec iſta
graduũ ↄputatie ſi bene intelleeta

fuerit ab ea quã ſuperius expoſui⸗

mus in ſententia poterit eẽ diuerſa
Iſti eni qui ĩitii numerãdi ſumũt
afiliis fr̃ʒ:nõ ꝓgrediũtur ultra vi.
generationẽ ſʒ ſicut toniꝰ mũdi ſex
etates exiſtunt ⁊ humane uite iti/

dẽ ſex:ita ⁊ in cõſanguinitate ſex tã

tũmodo autumãt cõputandas eẽ

generationes: quibus finitiſ noue

cõiũctionis dicunt᷑ poſſe fieri initi
um:ut quaſifugientẽ poſſũt reuo/
care cõſanguinitatẽ. Hec itaqʒ cõ
putatio que incipita fr̃ʒ filiis:⁊ nu
merat᷑ uſqʒ ad ſextantũdem ualet

c uſqʒ ad. vii. nec ulla in
ſenſu conſiſtit diuerſitas: quäůuis

numero graduũ uarietas uideatur
ultima eni generatio ſi a fribus ſu
mat initiũ adi. vii. inuenit̃
ſia filiis fratrũ reꝑitur.vi. Taliteꝛ
igitur determiatis gradibus con/
ſanguinitatis apoſtolica auctoꝛita
te admonemꝰ uos fr̃es ⁊ filii ut oĩ

P Ono de affinitate quã dicitiſ

m
i numeranda eſſe ſan/

xerunt cantiqano mos ſeẽ vniuer

taſſe monſtratur. nã ſi quis ꝑuerſa
7 obſtinata mente a recto tramite
apoſtolice ſedis deuiare uoluerit.
aliter quã nos in nuptus celebꝛã
dis gradus parẽtele numerare cõ

tengderit:pꝛimũ ꝓ ſua temeritate ce

leſti pena plectetur: poſtmodũ vo
gladio ppe

g mi anathematis noue /
rit ſe iugulandũ. ¶ JItẽ greg. pa.
Quare conſanguiniias uxoꝛis ad
uirũ pertinere dicitur: ⁊ qũo affini
tas ſit computauda. H
parẽtelã eẽ que ad uirũ ex ꝑte
uxoꝛis ſeu que ex parte uiri ad ux
oꝛẽ pertinet: manifeſtiſſima rõ eſt
qꝛ ſi ᷣm diuinam ſniam ego uxoꝛ

meaſumus una caro: pꝛofecto mi

bi⁊ illi mea ſuaqʒ parẽtela ꝓpin/
quitas una efficitur:quocirca ego
⁊ ſoꝛoꝛ uxoꝛis mee inuno ⁊ pꝛimo
gradu erimus: filius uero eius in
ſecũdo gradu erita me: neptis ue
ro tertio.idqʒ uiriqʒ ĩ ceteris agẽ

dum eſt ſucceſſinibus. uxoꝛem
uero pꝛopinqui cuiuſcunqʒ gra/
dus ſit ita me oʒ attendere: quẽad
modũ ipſiꝰ quoqʒ gradus aliqua

femina pꝛopꝛie pꝛopinquitatis ſit.

quod nimirũ uxoꝛi mee de ꝓpiqui
tale ſui uiri in cũctis cognationis
gradibus eõuenit obſeruari: que
ro alioꝛſũ ſentiunt antechꝛiſti ſunt:
a quibus tanto ſolliciti uos oʒ ca⸗
uere:quanto apertius depꝛehẽdi/
tis illos diuinis legibꝰoppugnare
¶ Jtem zacharias papMea.
Qualiter pẽtele gradꝰ cõputanf.
Arẽtele gradus taliter cõpu
tamus ſi quidẽ ego ⁊ ftẽ meus
una generatio ſumus: pꝛimumqʒ
gradũ efficimus nullo gradu diſta
mus.rurſus filius meꝰ friſqʒ mei
filius ſecũda generatio ſunt ac gra
dũ ſecũdum faciunt nec aſe aliquo
gradu ſeꝑant᷑:atqʒ ad hũc modũ
cetere ſucceſſiones ſũt habende.
poꝛo de affinitate quã dicitis ꝑen
telam: ur ſupꝛa.c.gregoꝛii. ¶ Iiẽ
alexander papa ſecundus.
Equiuocano eſt: cuʒ ſoꝛoꝛ uxoꝛis
cognata uocatur.

Mod autẽ frater ſoꝛoꝛueur

oꝛis tue cognati dicũtur eg
uocationis iure fit: ⁊ in neceſſitate
vulgaris appellatiõis potiꝰ quam

ulla cã cognationis.uxoꝛ. n. fratriſ

fratriſſa potius quaʒ cognata uoca
tur. mariti fr leuir dr. duox aũt frʒ
uxoꝛeſuocãtur ianitrices quaſi eã

dem ianuã tenẽtes: uel ꝑ eandem

ianuã intrantes.uiri ſoꝛoꝛ glos ap
pellat᷑.ſoꝛoꝛis aũt uir nõ bʒ ſpãle
nomẽ:necuxoꝛis fr. Itẽ iſido.
HNoia graduũ ſuperioꝛũ ſiue iferi
oꝛũ ſiue ex larere neniẽtium.

PDP Rimo gradu ſuperioꝛi linea

cyoõtinet᷑ pr 1 mr: inferioꝛi filiꝰ
2 filia Aulbus nulle alie ꝑſone iun
unt᷑. ¶ Secũdo gradu cõtinent᷑
ſuperioꝛi linea auꝰ auia: ĩferioꝛi ne
pos neptis: in rrãſuerſafr̃ ⁊ ſoꝛoꝛ
que ꝑſone duplicãtur. auus eniʒ ⸗
anuia tã ex pr̃e quã ex mr̃e accipiũt
que ꝑſone ſequẽtibꝰquoqʒ gradi/
buſſimiliter ꝓ ſubſtãtia eoꝝ ĩ quo
gradu cõſiſtũt ipſo oꝛdie duplicãt᷑
iſte perſone in ſecũdo gradu iõ du
plices appellãtur:qꝛ duo aui ſũt ⁊
pr̃nꝰa nir̃nꝰ.itẽ duo gña nepotũ ſũt
ſiue exfilio ſiue ex filia ꝓcreati:fr a
ſoꝛoꝛ ex trãſuerſo ueniũt.i.aut fra
ter patris aut fr̃ mr̃is: qui aut pa.
truus aut auũculus noĩatur quia 7
ipſi hoc oꝛdie duplicãtur. ¶ Ter

tio gradu ueniũt ſupꝛa pꝛoauus ꝓp

auia:a infra pꝛonepos pꝛoneptis:
ex obliquo quoqʒ fratris weoril⸗
qʒ filius uel filia patruus amita i
ẽ pr̃is fr ⁊ ſoror:auũculꝰmr̃tera id
eſt frater matris ⁊ ſoꝛoꝛ.I¶ Quar
to gradu proueniunt ſupra abauꝰ
abauia:infra abnepos abneptis.
Ex obliquo fratris ſoꝛoꝛiſqʒ ne/⸗
pos ⁊ neptis:patruelis frater ſo/

roꝛ patruelis ideſt patrui filius et

z 5 ²

Qilit

Vnc querit᷑.accu
, ſantibns. Hec que
ſtio.vi. expedit᷑.j.
eo.c.i.⁊.ij.⁊ e qui mat.acc.
po.videt᷑.⁊ extra de ſen.⁊ re
iu. tenor. nam conſanguinei
preferunt᷑ extraneis ea rõne
quia melius poſſunt ſcire ſuã
conſanguinitatem cum char
tis cũ teſtibus cũ recitatione
maiorum ⁊ aliis argumẽtis.
hoc tamẽ qð dicit᷑ de conſan
guineis in teſtimonijs admit
tendis exaudi tãtum cum de
ↄſanguinitate agit.nam ſi ſu
per alio ageretur non ſũt ad
mittendi niſi cũ eo tempera/

mento qð dirxi.iij.q.v.in pᷣn.

⁊ hoc ꝓbatur extra de teſti.
ſuper eo. itẽ licʒ ſoli conſan/
guinei accuſare poſſunt ma/
trimonium.tamẽ quilibet po
teſt denũciare.nt extra de co
gna. ſpi.tua.⁊ licʒ ꝑ denũcia
tionem nõ agatur niſi ad pe/
nitentiam.ut extra de ac.ſuꝑ
his.tamen quia ĩ hoc caſu nõ
poſſunt penitere niſi ſeꝑaren
tur: iudex ab officio ſuo eos
ſeꝑabit. ar. xxiiii.q.iii.ecce.

0 Onſãguineos.extra/
neoꝝ.ar.qꝙ peregrini
aduene alienigene nõ recipi
antur in cauſa conſanguini/
tatis ⁊ ꝙ ꝓpinqui ceteris ꝑ/
ſonis preferant᷑ ſi cõtradixe
rit quod eſt verum. ut extra
ui ma. ac.poſ.videtur.
cMullus.niſi deficiẽte pa/
rentela.ut hic in fi.
d Accuſet. improprie ſin
h.ar. C. de inoffi. teſta.parẽ
tibus.vbi ponitur accuſare p
agere. ⁊ nota ꝙcã mr̃imoni
alis nõ eſt criminalis: nec ci
ilis etiaʒ ubi de crimine agi
iur in foro eccleſiaſtico: ſed
mixta.extra de ꝓcur.tue.
e .Nel conſangninitatẽ cõ/
putant ⁊c.hoc referas ad te/
ſtem.⁊ eſt ar.ꝙ nõ poteſt idẽ
accuſator eſſe ⁊ teſtis in can
ſa criminali qð veruʒ eſt: licʒ
quidam conſentiant dicẽtes
hoc ſpeciale eſſe in matrimo
nioꝛnt idem ſit accuſator ⁊ te
ſtis ſicut eſt ſpeciale ꝙ non
iuretur in eo de calum. cum
ſit queſtio ſpiritualis.extra
de iura.calũ.lr̃as.⁊ ꝙ cõſan/
guinei admittũtur. ⁊ ꝙ non
oĩno ibi obſeruatur ordo iu/
diciarius.extra ut lit. nõ con
teſt. ad hoc dens. ⁊ ꝙ valet
beſtimonium de anditu? ⁊ ꝙ
poſt publicationem atteſtati
onum teſtes poſſunt induci.
extra de teſti.ſeries.⁊.c.licʒ.
Q. pi. ,
fPropinqui. hic pᷣferunt
ꝓpinqui ⁊ in accuſati
ulterii. C. de adul.l.quãuis.
2Z interdicto de libero homi/
ne exhibendo. ff. de libe. ho.
exhi.l.iii..penul.⁊ in accu
ſatione de effuſis ⁊ eiectis.ff.
de effu. ⁊ eiect.ſi vero.ꝭ.cum
Iutem *
& Moticiam. arg. ꝙ non ſit
igdonenus teſtis in hac cauſa ꝗ
non habnit noticiam conſan

Laun.

filia conſobꝛinus cõſobꝛina.ideſt
auunculi a matertere filius ⁊ filia
amitinꝰ amitina. i. amite filius 7
filia. itẽ cõſobꝛini ꝗ ex duabꝰ ſoro

ribus naſcũtur:quibꝰ accreſcit pa

truus magnus:amita magna ideſt
aui paternifrater ⁊ ſoꝛor: auũculꝰ

magnus matertera magna.i. auie

tã paterne quam materne frater 2

ſoror. Quinto gradu ueniunt

ſupra quidẽ attauus attauia: infra
adnepos adneptiſ:ex obliquofra
tris ⁊ ſororis ꝓnepos ꝓnepiis fra
tris patruelis ſororis patruelis
amitini amitine:conſobrini conſo
brine filius uel filia:proprior con
ſobrinus:proprior conſobrina.i.

patrui magni auunculi magni ma

tertere magne amite magne filius
uel filia: quibus accreſcũt propa
truus proamita. . Hi ſunt pro
aui paterni frat⁊ ſoror ꝓauũculꝰ
ſcilicet ⁊ promatertera.hiſunt pro
auie pr̃ne mr̃neqʒ.fr ⁊ ſoror ꝓaui
qʒ magni materni. Hec ſpecies
nec alus gradibus quã ſcripta eſt:
nec aliis uocabulis declarari põt.
SSerxto gradu ueniũt ſupra tri⸗
tauus tritauia:infra trinepoſ trine
ptis:ex obliquofris ⁊ ſororis ab.
nepos abneptis fratris patruelis
et ſororis patruelis amitini ami/
tine conſobrini conſobrine pa/
trui magni amite magne auunculi
magni matertere magne nepos ne
ptis ꝓprtoris cõſobrini filius uel
filia abpatruus abamita. Hi ſunt
abaui paternifr a ſoror abauũculꝰ
abmat᷑tera. Hi ſũt abauie pr̃ne mr
ne fr ⁊ ſoror abauiqʒ materni. Mi
quoqʒ explanari ampliꝰ nõ poſſũt
quã ipſe auctor diſſeruit. Sepii
mo gradu qui ſibi ſnnt cognati rẽa
linea ſupra infraqʒ propriis nomi

nibus non appellantur ſʒ ex tranſ

uerſali linea cõtinent᷑ fris ſororis
acnepos acneptis cõſobrini filii fi
lieqʒ ſucceſſionis.iccirco gradus
ſex conſtimii ſũt: qꝛ ulterius ꝑ re
rũ naturam nec nomẽ inueniri nec
ultra ſucceſſio põt ꝓpagari. In biſ
vi gradibꝰ oĩum ꝓpinquitatũ oĩa
noiĩa cõtinent᷑: ultra quos nec a
nitaſ inueniri:nec ſucceſſio conſan
guinitatis põt ãplius ꝓrogari.
ÆSDBDe gradibꝰ ↄſanguinitariſ uel
affinitaus quot ſint:qũo cõputãdi
quibꝰ etiã appellẽt᷑ noĩbus:aucto
ritate beati iſidoꝛi atqʒ greg. ⁊ ale
xan.ſufficiẽter mõſtratũ eſt.
Anc querit᷑ quibꝰ accu/
ſantibꝰ uel teſtificãtibus
cõſanguieoꝛũ ↄiũctio di
rimenda ſit. De his
ita ſcribitab. pa.
KCoõſanguinei tantũ uel ſi ꝓgenies
defecerit:antiqui ⁊ ueraces ꝓpin/
uitatẽ in ſynodo cõputent.
Onſanguincos extraneoꝛũ
nullus accuſet uel'cõſangui/
nitqtẽ in ſynodo cõputer:ſed ꝓpi/
qui ad quoꝝ noticiã ꝑtinet.i.pr ⁊

mẽ' ſoꝛoꝛ ⁊ fr pr̃nus auũculus ami

ta matertera ⁊ eoꝝ ꝓcreatio.ſi aũt
ꝓgenies tota defeceritꝰ ab antiqꝗo

ribus ⁊ ueracioꝛibꝰ: quibꝰ eadeʒ
pꝓpinquitas nota ſit: epiſcopꝰ cão

nice ꝑquirat:a ſi inuẽta fuerit/ ꝓpĩ
quitas ſeparẽt. ¶Celeſtini pape
decretũ eccleſie floꝛẽũe miſſum.
PWalea.
Idet᷑ nobis ꝙ ſecũda quam
tra ꝓhibitionẽ eccleſie du/
xit nõ ſituxoꝛ ẽt ſi pꝛimã non hẽret
deſpõſatã.nã quod ↄtra interdẽm
oꝛdinẽ eccleſie factũ eſt:ratũ non
bẽri iã hũane quã diuĩe legis ꝓcla
mat auctoꝛitas:qꝛ ea quã inoꝛdĩia
te ſuperduxit ꝓhibitiõe renitente
uxoꝛ non eſt:eã cogendus eſt reci
pere:quã iurauit ⁊ deſpõſauit: ⁊ ex
ea ꝓlẽ genuit:ut iuramẽti religio ñ
uilipendat᷑ ⁊ fides abinuicẽ ꝓmiſ/
ſa ſeruet᷑: ⁊ ꝓles in cultu dei nutria
tur ⁊ educet᷑:a alii exinde occaſio/
nẽ peccandi ⁊ alios decipiẽdi aſſu/
mere nõ ualeãt.ꝙ autẽ parẽtes fra

tres ⁊ cognati utriuſq; ſexus in te/

ſtificationẽ filii ⁊ filie ad matrimo
niũ cõiungendũ uel dirimẽdũ ad
mittant᷑ tam antiqua cõſuetudiĩie le
gibus appꝛobata quã diuiniſ a hu
manis legibꝰ appꝛobãtur. in diri/
mẽdo aũt mr̃imonio iõ maxie pen
tes recipiũtur:ſiue ſi defuerint pa/
rentes ꝓximioꝛes admittũt᷑: quo
niã unuſquiſqʒ ſuã genealogiaʒ cũ
teſtibus ⁊ chartis cũ exerciiatione
2 recitatione maioꝛũ ſcire laboꝛat
quia igitur aliis melius ſciũt:ideo
maxime admittuntur. ſimiliter eti
am recipiũtur ⁊ in teſtificationem
matriĩonii cõiũgendi.qui enĩ meli
us recipi debẽt quã illi qui melius
ſciũt ⁊ quoꝝ eſt intereſſe:ita ut ſi ñ
interſint ⁊ cõſenſum nõ habuerint
ſm leges nullũ fiat matrimoniuʒ.
quod vo legit᷑:pater nõ recipiatur
in cã filii nec filius in cauſa patris:
in criminalibus cauſis ⁊ contracti
bus uerũ eſt in matrĩonio cõtrahẽ
do ⁊ diſiũgendo ipſius cõiugii pꝛe
rogatiua:qꝛ ⁊ fauoꝛabilis res ẽ cõ
grue recipiuntur. Item urba.
pa.ricario ianuenſi epiſcopo.
Qui iureiurando ꝓpinquitatẽ fir
mare debesnt.
AZDOiificamꝰ tibi: ut poſtquã
. tres aut duo ex ꝓpinquioꝛi/
bus iã defuncte uxoꝛiſ uel uiue:eiꝰ
qui accuſat᷑ hãc ꝓpinquitatẽ iureiu
rãdo firmauerĩt: uel ſi tres aut duo
ex antiquioꝛibꝰ ianuenſibꝰ quibꝰ

hec pꝛopinquitas ſit nota qui bo/

ne fame ⁊ ueracis teſtimonii ſint
remoto amoꝛe timoꝛe pꝛecio ⁊ om
ni malo ſtudio ſupꝛadicto mõ con
ſanguinitatem firmaueritſine om/
ni moꝛa cõiugia diſſoluant᷑. q; ſi ꝓ
pinqui aut extranei uerbis tantuʒ

pꝛopinquitatẽ teſtant᷑: ⁊ iuramen/

1o ꝓbare noluerint uel nequiuerit
cõiugiũ nullatenus diſſoluat᷑: ſed
cõpetẽs eis penitentia ꝓpter infa

guineoruʒ quos cõ
putat ſi ſuo tempo⸗/
re fuerint.
h Befecerit. quia
non ſunt uel neſci/
unt ul ſunt ifames.
i Mota ſit. ante
motam queſtioneʒ
extra de conſãgui.
⁊ affini. ex litteris.
lhe Otificamus.
efũcte. mor

tua enim erat vxor

cuiꝰconſanguineaʒ
poſtea accepiſſe di
cebatur uel affinẽ.
LBone fame. ar.
ꝙ debent eſſe bone
fame teſtes in pro⸗/

ba nda cõſanguini

tate. ut ex de teſti. ĩ
lr̃is.⁊ extra.eo.ti.li
cet.ſʒ quid ſi crimi
noſus ſeruus nel in
famis contraxit nũ
quid poſſunt admit
ti ibi homines ſimi
lis conditionis: vi
detur ꝙ ſic.ii.q.vij
ſi hereticus.C. deĩ
offi. teſta. in arenã.
dico ꝙ nõ ſicut nec
dico alias crimino
ſos teſtes cõtra cri
minoſum admitten
dos.nec eniʒ hʒ ibi
locuʒ replicatio.ex
tra de excepti.a no
bis.

m Eis.i.accuſa/⸗/

toribꝰ. teſtes enim
non puniuntur an/

teqᷓ; dixerĩt teſtimo

niuʒ. ar. C. de teſti.
nullum. eſt tamẽar.
hic ꝓ.h. ꝙ ideʒ poſ
ſit eẽ accuſator ⁊ te
ſtis ĩ huiuſmodi cã.

Pnindi
Ctutbi
Unchent
woni
lrndeic
al heis
Gdokt
ticde
ſea
Non⸗
uinffci
kſipree
C Alin
gegro
ſegeegee
ſefaſn
vornlip
ſens i.
ſe⸗
iſmnire⸗
eippn
iſunes
fon
nin
n e⸗
p
ſcheiunen
poin
mtciii
nigii
oeit.
leytint
ſi
1Le⸗
nnig
ſnter
ſisin
ſfop.
Uiſucfn

hoge
endo⸗

tarir
lneſi,
inen
leine⸗
eſone
igr.
Uoe
Cgnnn.
le. r
fRppor
Guineß
ſiſeen
lafini
ne,gr,
ſebore
moro⸗/
goini⸗
eſeſtii
eo il
ſicimi
ovelin
faritni
Mtochnit
nesſini
onigrhi
lig pi
Cdei
gareni.
ſeutnee
crimnino
ract
dninen
nbſp
tioert
Prl ao

renſt
tesenin
hnturane
tteſtino
detet.
unent
idezpe⸗
Uor ete
nodici⸗

b ¶Abaccu

XXXV. (Qieſno Vj.

& Lontraxerunt. ſed forte nõ bono ʒelo diffamauerunt mrimo/
nium.ut. C.de adulte.quãuis.in fi. .
b NIYono viriſe. ſicutẽ fama. nam ſine fama non ſufficeret eoꝝ
8 confeſſio.ut extra de eo qui cog.cõſang.vxo.ſue ſuper eo.lʒ
h. dicat ſufficere ſi vterqʒ iuret ſeptima manu.xxxiii.q.i.requiſiſti.

ſed ↄtrarium eſt ex
tra de eo qui cog. ſu
per eo. vbi dicit ꝙ
rumor ⁊c̃. ſed dici
poteſt ꝙ alind ẽ vbi
ſe cõſanguineos di
cãt ut hic:aliud vbi
turpitudinem alle/
gãt ut ibiꝭ quia nec
tunc familiares te/
ſtes admittũtur. ut
extra de teſti.in lr̃iſ
nel facias vim ĩ eo
qð dicit rumor ⁊c̃.
qꝛ aliud ẽ q; fama.
Iteʒ ſi ade ſt preſũ/
ptio violenta cũ fa
ma ſufficit. ut ex de
teſti. preterea.
c & R liminibus. ſe
gregatos ⁊c.ſed dic
ſegregatos quo ad
ſacra ſicut quilibet ĩ
m ortali peccato exi
ſtens.i.q.i.ſacerdo
tes.
d& Atqʒ; infames.
infamia canonica qᷓ
delet ꝑ pniaʒ.vi.q.
i. infames.
e Bonec.ar. ꝙ in
famia per penitẽti
am aboletur.
EMõ ꝓbibeant᷑.
rõne iuuenil etatis
nel ipſo iure ſi igno
rant᷑ cõiũcti ſũt.ar.
xxxiii.q.ii.interfe/
ctores.⁊.c.ĩ adoleſ
centia.⁊.xxxiiij.q.
i. F. i.

g Ecce quibꝰaccu

ſantibꝰ. g. ꝓut colli
gi põt ex rubricig
iſtis qᷓ̃tuor põit gnã
ſacr̃oꝝ. Primo po
nit ſacr̃m accuſato/⸗
ris in pmo.c.de pa
rẽtela. Scðo ponit
ſacr̃m ſynodaliũ te
ſtiũ in. c.epᷣs. Ter
tio teſtiũ in.c.de pa
rẽtela illa. Quarto
ſacr̃m eoꝝ ꝗ ſeꝑan
tur ĩ.c.ab iſto.dicũt
tñ quidã.g.ðᷣceptũ
fuiſſe per conſuetu
dinẽ italie qᷓ ẽ ut ac
cuſator dẽat iurare
iuxta tenorẽ illiꝰ.c.
de parẽtela.nam di

miã uel pci maculã ſi foꝛte in hboc
cõtraxerit aliquã ĩiũgat᷑. ¶ Iteʒ
ex cõcilio yrba.pa.hiĩto in apulia.
Sue ↄfeſſiõi relinquit᷑: quoꝝ ince
ſtũ nullus iureiurado aſfirmat.
B Iduo uiri uel tres cõſanguini
tatẽ iureiurãdo firmauerit uel
ipſi foꝛte cõfeſſifuerint: ↄiugia diſ
ſoluant᷑ſi uero neutrũ ↄnigerit epi
ſcopi eos ꝑ baptiſmũ ꝑfidẽ chꝛiſti
ꝑ chꝛiſti iudiciũ inuera obediẽtia
obteſtent᷑ qnatenꝰ palã faciãt utrũ
ſe ſiẽ ẽ fama recognoſcãt eẽ ↄſãgui
neoſ.ſi negauerit:ſibiipſis reliquẽ
di ſũt ita tñ utſi aliud i ↄſcia hẽant
ſe a liminibꝰeccleſie a coꝛpea ſan
guine dni a fideliũ cõione nouerit
ſegregatos atqʒ infames effectoſ
donec ab inceſti facinoꝛe deſinãtſi
ſe iudicio epõꝛuʒ ſegregauerint: ꝗ
iuuenes ſũt alia mrimonia ↄtrabe
re nõ/ ꝓbibeant᷑. Eece quibꝰ accu
ſantibꝰ el teſtificãtibꝰoſanguieo
ru cõiunctões ſunt dirimẽde. n
iuſmõi vo iuramẽtũ ab accuſatoꝛeꝰ
ſit exigẽdũ:ex rõno oꝛdine babet᷑.
SEſt autem huiuſmodi.
Juramẽtũ acceſatoꝛis. .
(O. Eparẽtela illa quã dicũt eſſe
inter iſtũ ⁊ iſtã eius cõingez
quicquid inde ſcis aut audiſti a tu

is uicinis auta tuis ꝓpinquis anti

quioꝛibus:tu ꝑ nullũ ingeniũ nec
ꝓpter timoꝛẽ nec ꝓpter amoꝛẽ nec
ꝓpter pꝛemiũ aut ppter cõſangui
nitatẽ celabis epiſcppo tuo aut eiꝰ
miſſo cui hoc requirere iuſſerit qñ
cunqʒ te ex boc interrogauerit ſic
deus te adiuuet iſtoꝛũ ſanctoꝛuʒ
uramenſum teſtij. reliquie.
LaAlnd ſocrem quod iſte iurauit
de illa pentela que inter filium
J eius cõiugẽ. N. cõputat᷑:q; tuil
lud obſeruabis inquãtũ ſapis: ſic
te deꝰ adiuuet. Hoc iuramẽtũ nõ
eſt ſeꝑatõis ſʒ ſynodale inſtitumʒ
ab euticiano papa.ii.ait enim.
Syndodale iuramentum: J
S Piſcopꝰ in ſynodo reſidẽs
poſt cõgruã allocutionẽꝰ. vii

cũt quidã ꝙ accuſator iurare nõ debet.qꝛ nec etiã de calũnia in hu

—

iuſmodi cã iurat᷑.ex de iura.ca.lr̃as.vñ vtrũqʒ caplim de parẽtela ĩ

telligit᷑ de ſacr̃o teſtiũ.ſ
dicit eſſe ſepꝑatioiſ:qꝛ ꝑ

5de parẽtela pᷣmũ loquit᷑ de ſacr̃o teſtiũ qð
illud ſeparant᷑ quoꝝ mr̃imoniũ accuſat᷑. In

illo aũt.c.eps.ᷣfit mẽtio de iuramẽto teſtiũ ſynodaliũ qð nõ di ſeꝑpa
tionis put dicit pᷣcedẽs.c.qꝛ per tale iuramentũ nulli ſeꝑantur: qꝛ
per illud nõ ſe obligant ad aliud teſtesilli ſynodales niſint nũcient
epo ꝙ illicite ꝑpetrat in parochia. vñ exquo nũciauerit epo ſi vo⸗
luerint ꝙ ſegent᷑:oportet ꝙ iterũ pᷣſtẽt aliud ſacramẽtũ de quo ba/

bes in. c. de parẽtela.in

quo plus t᷑.qꝛ debẽt addere de credulitate.

z teſtes ſynodales nõ iurant niſi de auditu. Nec odicit er̃ de teſti.

—

quotiens.ubi dr ꝙ de ſciĩa debẽt iurare. nã illud ꝑ Fᷣ itelligo. in illo
aüt. c. ab iſto. ponit᷑ ſacrm eoꝝ ꝗ ſcꝑant̃ ppt᷑ oſanguinitatẽ.
ſatore. hoc falſũ eſt ſin quoſda:imo a teſtibus.
i E parẽtela.audiſti anñ motã queſtionẽ. ex de oſã.⁊ affi.ex lit
teri
ſ△

is.iõ aũt ͥ ad mittit teſtimoniũ de auditu: qꝛ difficile ẽ ꝙ

3

3 5. 3

aliquis ſciat quouſqʒ ↄſanguinitas ꝓtendit᷑ ff. de gradi.cogna.nõ facile. cir⸗
ca pᷣn.licʒ H̊ ſit correctũ ꝑ illud.ex de teſti. licʒ.? nõ ꝙ ſm qð gratianꝰinducit
boc.c.habes ꝙ accuſator dʒ iurare de veritate dicẽda: licʒ nõ de calũnia. ⁊ ẽ
ar. ad idẽ.er de ðõſpõ.ĩpu.atteſtatiões.admittit aũt reſtimoniũ de auditu tin
vbi agit de ↄſanguinitate.alias ꝑ auditũ nõ ꝓbaret᷑ mrimoniũ: imo putaret

ex plebe eius parochie uel eo ãpli
us ꝓut uiderit expedire maturio⸗
res honeſtioꝛes atqʒ ueracioꝛeſui
ros in mediũ dʒ aduocare:a illatiſ
ſcõꝝ pignoꝛibꝰ vnũquẽqʒ illoꝛuʒ
tali ſacramẽto ↄſtringere:ut ãmõ
inante quieꝗd noſti aut audiſti aut
poſtmodũ inquiſuurꝰes quod cõ
tra uolũtatẽ dei ⁊ rectã chꝛiſtianita
tem in iſta parochia factum ſit aut
faumurum erit. ſi in diebus tuis eue
nit tantũ ad tuam cognitionẽ quo
cunqʒ modo ꝑueniat.ſi ſcis aut in
dicatum fuerit tibi ſynodalẽ cauſã
eſſe ad miniſteriũ epiſcopi ꝑninere
quod tu nec pꝛopter amoꝛem nec
ꝓpter timoꝛẽ: nec ꝓpter pꝛecium
nec ꝓpter parẽtelã ullatenus celeſ
epiſcopo:aut eius miſſo cui hoc ĩ
quirer iuſſerit:quãdocũqʒ ex hoc
te interrogauerit: ſic te deus adiu
uet ⁊ ille ſcõꝛum reliquie. lud
ſacramentũ quod iſte iurauit de ſy
nodali cã:qd m illud ex te ita ob/
ſeruabis inquantũ ſapis aut audi/
ſti aut ab hac die in antea inquiſim
rus es:ſic ie deꝰ adiuuet. & Ab
hoc iuramento illud ſũptũ eſt pꝛĩ
cipio paululum deriuato. Doꝛꝛ0
de iuramento ſeparationis innoc.
papa.ii.ſcribit ottoni lucenſi epiſ/
o dicens. S
uramenium illoꝛum qui conſan

guinitatem pꝛobant.
Epatétela illa vnde nos cõ

ſfulere uoluiſti ꝓ qua etiam
eſt ad noſtram audientiam appel/
latum: alioꝛum fratrum ſcripta ſuſ
cepimus qui utiqʒ cauſam ipſam
diuerſo modo narrabant:a pꝛimo
quidẽ tã in gradibꝰ quã in noibus
ꝑſonarũ diſcoꝛdaſſe: poſtmoduʒ
uero in altero eoꝛũ computatoꝛes
eiuſdem parentele dicuntur cõue/
niſſe. Ceterũ in huiuſmodi caſibꝰ
ſũmoꝑe cõſiderãda eſt qualitas ꝑ
ſonarũ:que aliquid ↄtra quoſſibʒ
aſtruere uelint:que etiã iuſiurãdũ
pꝛeſtar̃ debẽt:ꝙ neqʒ gra neqʒ pꝛe
cio uel timioꝛe uel odio alicuiꝰpoc

clãdeſtinunm. .
lꝛ ¶ Aut audiſti. ar.teſtimo/
niũ de auditu eẽ recipiẽdũ.nt
iii. q.ix. . de his. xiiii.q.ii.ſu
P.⁊.c.q.xxxiiij.q.i.non ſa
tis. hodie nõ.nt ex.e.licʒ.
Regrere.ſileeỹ de teſti. ſi
gteſtiũ. ⁊ hic ẽ intellectus.
m QQneũqʒ.dũ tñ añ teſtiũ
publicationẽ. ex de teſti.frat
nitatis.⁊.c. ſeries.uel dic ;
iudex ex officio ſuo ⁊ poſt aꝑ
tas atteſtatiões põt reqrere a
teſtibꝰ.ex de oↄſag.⁊ affi.c.i.
n ¶Clud ſacr̃m. ſm ĩtellectũ
g Hᷓ̊ iuramẽtũ eſt teſtis pᷣ
miſſũ accuſatoris.ſʒ meliꝰeſt
ut pᷣmo expᷣmatr᷑ ſorma ſubqᷓ
iurãt ſequẽtes.h.
o α Hoc. nõ ſepatiõis. i. non
fit ſeꝑatio ad iſiud inter eos
quoꝝ mr̃imoniũ accuſat᷑ niſi
iterũ preſtet᷑ ſacr̃m ſequẽtis
c.qð aꝑte colligitur.ex de te/
ſti. cog. preterea.
p Qn copꝰ. allocutioneʒ
li.pdicationẽ. x.q.i.pla
cuit.
q Pignoribꝰ.i.religs quib⸗
obligat ſiẽ ꝑ pignora.
r & Ammõ.ar. ꝙ ſine accuſa
tore contra aliquem induce/
re teſtes põt epiſcopus ⁊ pro
nunciare:⁊ ꝙ idem poſſit eẽ
iudex ⁊ accuſatõ. ſimile.vi.q
ii.ſi tatũ..xi.q.iii.precipue.
?. õ. e. q.c.i.⁊.ii.q.v.preſby⸗
tra.
ſPoſtmodum.ar.q in cau
ſa conſanguinitatis teſtim o⸗
niuʒ poteſt ferre quis de his
que recenter dicit. ar. contra
ʒ.e.in.c.tribus.⁊ argu.extra
de conſangui. ⁊ affi. ex litte/
ris.ſed hic poſtmodũ non in
telligitur poſt motam queſti
onem quod prohibetur. ſed
de cetero.⁊ ſic per equiuoca/
tioneʒ ſolue ad hoc proxima

Ncꝓ aũt.
t Synodaleʒ.ĩmo quelibet
cauſa eſt ſynodalis indirecte
ut extra de iudi.nounit.
n Ab hoc.illud.ſ.de paren
x C. Separationis. ideſt ad
quod fit ſeparatio teſtium.
y Eparentela. dinerſo
ergo nulli erat creden
dum.aut.iiij.q.iij.item qui fal

ſo.uel loquitur hic de dinerſitate teſtium qui diſcordant.ienẽtur enim teſtes

ex vtroqʒ laere probare conſanguinitatem. extra de conſang. ⁊ affi. ex lris.
u

⁊ ſingulos gra

s clare diſtinguere æ ꝓpriis nominibus noĩare perſonas

oẽs nel ſufficienti circũlocutione.⁊ debent vidiſſe ꝙ perſone conſtitute ĩ vno
predictoꝝ graduũ ſe pro conſanguineis habuerũt. ut extra de teſti. licʒ. ſed
certe teſtes qui debent probare conſanguinitatem debent incipere a princi
pio ⁊ ſic deſcendere vſqʒ ad perſonas illas de quibus queritur.⁊ incipiunt
duobus frairibus.⁊ bene probant illos fuiſſe fratres.ſed de patre eorum
nihil ꝓbant nec inde aliquid ſciunt:⁊ alios deſcẽdentes probãt gradus: nũ
quid hoc ſufficit. dico ꝙ ſic:quia de ſtipite nõ innenimus cautum.ſed tantũ
de lateribus.ut extxa de teſti.ſeries.⁊ ipſos fratres canon quandoqʒ ponit

Poſtmodũ.ponamꝰergo ꝙ petrꝰ?⁊ hertaꝗ ſunt frat᷑ ? ſoror vhũt mrfimo
niũ.⁊ duo teſtes bene ꝓbãat petrũ cẽ filiũ iohanis.ſʒ de berta nihil ſciũt. IVtẽ
alij duo ꝓbãt bertã eẽ filiã iohannis.ſed de petro nihil ſeiũt ſeꝑabit ne tale
mrimoniũ:dicũt oẽs ꝙ non:q; nec iſti duo ꝓbant ↄſi anguinitatẽ nec illi duo

Can·x„*². .vij M06 viij.

nã aliud ꝓbãt iſti: ⁊ aliud illi.ſed quił dicũt ceci ſunt:q; ſi ꝓbani aliquẽ eſſe accuſatorem niſi aceuſatus ipſuʒ ſponte admittat.nt extra ꝗ matri. beb⸗
filiũ alterius illũ eẽ patrẽ iſtius ꝓbaui.ſed incaſu iſto ꝓbatũ eſt iudici: ꝙ io/ accu.poſ.per tuos. H Eel
hãnes eſt pat᷑ petri.ſimilit᷑ ẽ ei ꝓbatũ ꝙ iobannes ẽpat᷑ berte. cõſtat iudici q O E gradibus. multa.argu. ratione diuturnitatis poſſe fieri 1 E
ꝙ idẽ eſt pat᷑ vtriuſqʒ:g̊ ↄſanguinitas ẽ ꝓbata.⁊ forte pᷣmi meliꝰdicũt. quod alias fieri non debet. ỹ. diſt. iiii.deniqʒ.et. xcy. diſt. ec ſie
a eAi⸗ credãt. ſufficit ꝙ iurẽt de credulitate:nec ẽ ↄtra e de teſti. quotiẽs ce.i.q/i.cito.S.xxiiii.q.i.ſciſma.contra. ſuünr
illud eni intelligo ꝑ H: æ iiap 1 Fllios. nota fil ſigu⸗
ſtant iſti duo ſacr̃a. . . „ðð orum ſuſceptioneʒ iglin
b ¶UNel gjrietas.h̊ rudet qͥ/ dicũt cõtra eos de quibus agitur: ſtibus termietur dno dicente. non c⁊annoꝝ longa cur Mne
ſtioni facte io. ſed ponius qꝛ credàt ita uerũ eſſe: vnus ſter contra alium: ſed in oꝛe ricula diſpenſatio/ Arontio
e NVB iſto die. ſub vno. i.lo zitaſe a ſuis anteceſſoꝛibus audi,/ duoꝛum uel triü teſtiũ ſtet oẽ vbu, nez inducere nema CAd
to uſpecto. na aumuiſſe:in quibus oĩbꝰ nõ dʒ aliqua itẽ cũ alibi dicat᷑. nulliꝰ pſone quã munon um ſeyarel nenige
zit c. xviii. q.ii. pꝑnicioſã. . Icõtrarietas tinueniri mũlibʒ exercitate ieſtimonio aliqꝗd oelie autem longi niſ
dE Licẽtia. cũ ſit ſenex.ſi.n. uarieias uelcomqrietas nuemm. ni Jonfiſſi g tudo temporis nou ſaſgn
eet innenis de iunre coi polſe ui ueroſeparant᷑ ab inuicem: bu cer edat᷑: euidentiſſime apper: vniꝰ excu at. ntextra de rſtt
here ſᷣm quoſdã. nt notaui iuſmodi iuramẽtũ pꝛeſtabunt. alſertiõe cõiugia 10ec dirimeda. Q. vij. etodto
rxxxiii.q.ii. ĩ adoleſcẽtia. uramentum ſeparationis. Mod aũt queritur:ſi illi conſangui.⁊ affini. niſieſe
e ¶Beus adiunet.ſed clericꝰ Biſto die in antea tu ꝑ nul/ qui de inceſtuoſis naſ/ non debet. io. mngeente
cũ ſeꝑatur a ↄcnbina ſua non lü ingenium te ſociabis huic cũtur fili reputentur. Aut fortaſſe. du oroͤhad⸗
drareurerde coha. cler. mue conſanguinee nec in coniugio ¶Augu. ĩ li. qõnuz ſup bitando Onetl. aul ſirot
Ml cericoos. nec in adulterio nec cũ illa ad un⸗ leuit. c. lxxxvii.detmiat ita dicẽs. etopenchagun ugli
f 6567 Vltoꝝ.abijcere ꝓpᷣa . . R i filii: qui de i eſt diſpenſandoʒ m (betbe
anctoritate qno licz Menſam manducabis ⁊ bibes aut on appellantur filu: quide incc ſier magna canſa. SGi
xxxiii. q. i c.i.et.i. ſub uno tecio manebis: niſi in ſtuoſis naſcũtur. dicunt autem qui⸗ eer
Cõſilii. ᷣoli. nel eraudi vVna eccleſia aut in alio loco publi/ 0 AVid ẽ: quicũqʒ doꝛmierit dam ꝙ dominꝰ pa/ ſnbe
diſtributiue. de H̊ nõ. xxxiii. co:ubi nulla mala ſuſpicio poſſit cuũ cognata ſua ſine fuliiſ mo pa in hoc.c.dat ge⸗ minni
b e, t mmmeé: ut ibi coꝛã teſtibus idoneiſpꝛo trietur: cũ filui er hmõi cõiũctiõibꝰ neralem formã om (pententb
atrerefe , certa neceſſitate pariter colloqua⸗ zante nani ſũta bodie naſcãtur:an hous reltis cr 1
cleſia ſi fuit decepta. mini: nec aliã cõiugẽ accipies niſi hoc ĩtelligendũ eſt lege dei cõſtim gnos in tali gradu: Irn
i Oõ aüt vnius. hec qſtio ĩ foꝛte poſt actã penitentiã tibi licen rũ ut quicũqʒ ex eis natifuerĩt: nõ æ illa tria precedũt 4
cident᷑ pponii. tia data fuerit ab epiſcopo tuo aut deputent᷑ filu: a nullo parẽtibꝰ iu/ non ſeparent eos: Punr⸗
lꝛ ¶ Omne. S.ii. q. iiii. .F. i. et eius miſſo:ſic te deꝰ adiuuet. Oc re ſuccedant. nec de cauſa cogno nn N
nenlt. . ð caſione uero cõſanguinitatis uxo Ehis qui ignoꝛãter cõ ſcant alias ſic. nn
1 Stabit. niſi in caſu. de cõ⸗ rẽ ſuã dimittere a aliã ducere non iũcti ſuut.ĩ quo gradu cõ pliſ. Pacn
di ui ienit lervi di. liceralicuini cauſa pꝛimũ pꝛob⸗ ſanguinitatis uel affinita Eeoinie n linin
«— Dodaut ſiparctes 10 fuerit. E UAnde alexã. papa.ii. tis ex diſpẽſatõe eccleſie ſo. den luteici
ne ſciũt ĩpedimẽtum uilelmo de monſtrolico. relinquantur. Brego. in regi/ 1 π)ad os. ſed ginec
Int legitimi. ut ex ꝗ fi. ſint le / ꝓbata uxoꝛẽ dimittere non licet. on leparent᷑ qui infra. vii. gene traxerat uel contra muegſ
gitteci inle ſiaũt us ſci/ 8 Vltoꝛũ relatione cognoui / rationẽ ignoꝛante⸗ opulantui. boeretch tune ſpa⸗ n
nit ? alt neſcinit: dicũt gdam AA mus te ppeiã uelle abiicere Egradibꝰ vo cognationu viririnſraannich⸗ ſröſi
ꝙ quãtum ad ſciẽtem nõ ſũt uxoꝛẽ ⁊ adberere alteri pꝛetẽdẽétezʒ efra vii Ganoem i mri- dirit infra annico/ hedi
legitimi.ſed quãtũ ad ignoꝛã cöſanguinitati ſionẽ: vñ Ini i: ſi neſciẽter fi. ronam. Peludd
tẽ ſunt.ar.xxxii.q.ii.ſolet qri öſanguinitatis occaſionẽ: vn apo monio ſunt inuenu: i neſciẽter fe, nn &ρIndulgentiaz. iekdef
2. C. ſo.ma.ſiignorãs.ſʒ licʒ ſtolica auctoꝛitate interdicẽdo mã ceriĩt a⁊ multia curricula annoꝛũ ſũůt ſed obijcio tibi: aut ſſi ſh
b.⁊.l.ita dixerũt.tñ reproba damus tihi:ut hãc quã nũc habeſ reuoluta: ita utfilios hẽant ĩi. vi. g papa diſpenſauit: uſites
tur eoꝝ diſtinctio.ex.e.ex te uxoꝛẽ nullatenus pꝛeſumas dimit iuuenti ſunt aut foꝛtaſſe in.v. hu/ aut non. ſi diſpenſa eſedi
nore.qꝛ incõueniẽs eẽt ꝙ ali tere uel aliam ducere: donec apud iuſmodi non ſeparẽtur donec nos uit ergo ſtati fitma Kulſeiit
quis eet tim legitimus.⁊ ꝑ/ epiſcopoꝛũ religioſoꝛuʒ conſiliuʒ ad hos domino pꝛomittẽte oꝛe ad trimoniuʒ.quare er ieen
nim illegitimꝰ: ſicut nemo pt coanſam iuſtam examinaueris. os loquamur:boc autẽ dico ſm ẽ So dien non ſeparẽ fnuci
eſſe ꝑtim liber ⁊ partim ſer/ R 5 ané ini n t r tur donec nobis le/ ffnonn:
nns f.delib. ca dnobus. 3 RKecepniusuero ea dua innu dulgentiam non m imperiũ. qui gquantur. ſi nondiſ. nſiuten
ſi ambo parẽtes ſciũt imped ſte dimiſit: hoc modo iurabit. uero de bis duobus gradibus no penſauit quomodo Tindiod
mentũ:tales filti nõ ſunt legi Keconcialiationis iuramentum.· uas conraxiſſe nuptias uident᷑.i. ergo pmiſit eos eſſe bigeni
timi licʒ eccleſia habuit illud Biſto die in antea iſtã conin infra anni coꝛonã modis omnibꝰ in inceſtu. item qua ufſmno
ꝓmr̃imonio.ut ex de cläde,⸗ & gẽ. NH. quâ iiuſte dimiſeras ſeparentur. De cetero uero gene re hm hoc ſubiun/ lcni⸗
ſi oeſpon vu mbibiit. iita tenebis ſicut maritus ſuã cõiu/ traalia per omnẽ pꝛouinciã ſtatutaꝑ git. hoc aũt dicoben nunt⸗
„ ( Sigen bläcko⸗ di gem debet babere in dilecnone et currentia taliter firment ur nullus e rie niiſeenſe nio⸗
gando rũdit ſic. xxii.· ii. debita diſciplina: neceã pullũ ma audeat deĩceps tale ſcelus ꝑpetra nuit i mrimõio: ſj diſ Hüreſi
Sit. lũingeniũ a te ſeparabis:nec eaui re.a qui fecerit ſine retractatoms pſauit ĩ ꝙ dz dil yletg
o ESDine ſiliis.ſ. legitimis. uente aliã accipies: ſic te deus ad miſericoꝛdia acrius puniti ultioni ferri cognitio cauſe düreſtin
dicuntur enim non eſſe filii iuuet. Quod aũt unius teſtino bus ſeparẽtur. Hi uero qui pꝛopi nel etiã ꝓlatio ſnie: Kveiit
qui non ſunt boni. xii.q.ii. nio cõiugia apud quoſdã dirimif qjuas ſanguis uxoꝛis ſue in ma/ ⁊ iõ medio tꝑe alter ſbcöt
anaiccrr. di moneeteg ner nulla rõe ratũ habet. Cuũ.n. dſjs trimonio ſibi ſociauerũt: ſicut iaʒ aterin debpitir ſaunea
do rcnmali tantumm lennm dirc narbu ſbei in oꝛe mnax dudũ uobis ſcripſimus qui in eo Snc no ↄſtaret ð eö Ka,
comimtinr, eriſa de ihrein⸗ uel triũ teſtiuũ. Itẽ cu in hiler/ dem gradu inuenti ſunt ſeparẽtur ſigoinitate ut er ut lin
ran. quintauallis. ff de oper. denſi cõcilio dicat᷑:oĩſ cõtrouerſia aut ſuſpẽdat eoꝝ cã uſqʒ dũ nos i li.pẽ. laudabilẽ uel irn
lib. ſi libertus. que de eccleſiaſticis rebus fit: bᷣm ſijnul dño auxiliãte ↄueniamus. dic ꝙ diſpẽſauit ſb Mlin
. Ehis vᷣo. hic depꝭ diuiuã legẽ ſub duobꝰ uel tribus te Idẽ. De bisꝗ moꝛtua uxoꝛe ditoe ſi ↄſtaret de ſbeii⸗
agitur. viii. q. q que “ . pmiſſis. uel exrpone nan
ritur quo gradu poſſit diſ⸗ S non ſeꝑent tu ad nns
penſari cum conſanguineis cohabitationẽ. ſʒ ꝑ wrniſi
uel affinibus. ? quidem in tertio ⁊? papa ſolus.ſed in pᷣmo ⁊ ſecundo non po H nõ dat eis licẽtiaʒ cõmiſcendi.
teſt ut dicunt. quia in leuitico prohibitus fuit vterqʒ in canſanguinitate? af r Roronã.i. anni circulũ uel reuolutionẽ᷑. nõ noua mrimonia di mi
finitate. ſed hoc falſum eſt. ut extra de diuor.gaudemus. ut notaui.xxx.q.iii. ci q nõ ſũt annua.ſimilit᷑ mãcipiũ dr̃᷑ nonũ qð nõdũ ſᷣniuit ꝑ annuʒ ine
pitatium.⁊ ſunt tria que inducunt banc diſpenſationem proles ⁊ tempus.ſ. ff. de pubł.⁊ vecti.int᷑dũ.ꝭ.quotiẽſ.ſilr vinũ. ff. de vi. tri. ? ol. le. vetꝰ n
e.c.i.ff. de ritu nuptia.qui in prouincia.⁊ reformatio pacis.ut extra de de/ Be his. ad quartũ ſi intelligas ̊ de ſcðo genere affinitatis tũůc N i
ſpon.impub.acceſſit.in parte deciſa.⁊ bec eſt indirecta diſpenſatio. In hoc nulla ẽ ibi diſpenſatio.nec illud qð ſequitur H̊ nõ ſpectat ad illud ge nein
enim caſu tantum videtur diſpenſare ꝙ poſt ſpacium longum non admittũt nus affinitatis.ſed ad primum. filnn

griſ

„ 4 .
Qau. XxXV. Qucſho. i 54
m a Prelibauimꝰ.i.olim cõceſſimns quibuſdam. ta ꝑ falſas allegatiões. . de indi.ſi ptor. Itẽ ſi iteruẽit falſus ꝓcurator. ut e
ſeſen b Ec ſalubrit᷑.affinitatis.ↄſanguinitatis ſigna nelueſtigia. de ꝓcu. in nia.ff. de iudi.lʒ. Itẽ ſi ẽ lata a iudice nõ ſ̃ uo. nt ex de iudi. at ſi ele
Ae⸗ c LR Matrimonio.i.vſq; ad.vii.gradum. . rici. C. ſi a nõ ope.iudi.ꝑ iorũ. Itẽ ꝑ in itegrũ reſtitutionẽ. ut er de in inte. re
