ret ⁊ pacẽ:dico inquit uobis:quia
ſi duo ex uobis conuenerint in ter
ra: de omni re quecũqʒ perieritis
in noie meo ↄtingent uobis a pa⸗/
tre meo qui in celis eſt: ubicunqʒꝰ
enim fuerint duo aut tres collecti
in noĩe meo.ego cum his ſuʒ. oſtẽ
dit non multitudiniſed unanimita
te deprecantiũ plurimuʒ tribui. ſi
duo inquit ex uobis conuenerint
in terra ⁊c.unanimitatẽ prius po/
ſuit.concordiã pacis ante premiſit
ut conueniat nobis ⁊ fideliter ⁊ fir
miter docuit.quõ auteʒ poteſt ipſe
cuʒ aliquo ↄuenire qui cum corpo
re ipſuis eccleſie ⁊ cũ uniuerſa fra/
ternitate nõ cõuenit:quõ autẽ poſ/
ſunt duo uel tres in noie chrilti col
ligi quos cõſtat a chriſto ⁊ eiꝰ euã
gelio ſeparari. ¶ Itẽ bieronymꝰ.
Ligandi et ſoluẽdi non habei po
teſtatẽ qui unitatẽ eccleſie catholi
ce non tenet.
. MMnibus conſideratis puto
me nõ temere dicere alios ita
eſſe in domo dei: ut enã ipſi ſint do
mus eadẽ dei que dicitur edificari

ſupra petramꝰ que unica columba

appella:ur: que ſponſa pulchra ſi/
ne rugaꝰa macula a ortus ↄcluſus
fons ſignatus puteus aque uiue
paradiſus cum fruciu pomoruʒ.
que domus etiaʒ claues accepit ac
poteſtatẽ ſoluendi etligandi.hanc
domũ ſi quis corrigentẽ corripiẽ/
temqʒ contẽpſerit: ſit tibi inquit ſi
cut eihnicus a publicanus.de hac
domo dicitur: dñie dilexi decorem
domus tue ⁊ locũ.h.g.t.a qui ha
bitare facitunanimies in domo: et
letatus ſum in his que.d.ſ.m.iĩ.d.
d. ibimus. Et beati qui habitãt in
domo tua domine in. ſ.ſ.l. te.
¶Item biero. aria crimi
na uariis ſunt penis afficienda.

La afferamus ſtateras do
Hloſas:non appendamꝰ quod

holumus pꝛo arbitrio noſtro dicẽ

2 4 7

L afferamus. pone caſũ ꝑ illud.xxxvij.di. relatũ.nã ſunt quidã ꝗ ſub
tilitate ſua ducunt᷑ ⁊ volũt aliter interpꝛetari diuinas ſeripturas qᷓ; de/

beant. ⁊? ita errãt.⁊ in ſciſma incidũt.qð peccatũ ꝙ; grane ſit ondit ex gñe pe/
ne.qꝛ grauiꝰfuit punitũ delictũ qᷓ; libri exuſtio uel idolatria.

o ¶Stateras.i.ſnias iniquas.ar.ex de emp.⁊ ven.ut mẽſure.alias locũ habʒ

tes:hoc graue eſt:hoc leue eſt:ſed
afferamus diuinã ſtateram de ſcri/
piuris ſacris tanquã de theſauris
dominicis:a in illa quod ſit graui
us appendamus tẽpore quo domi
nus priora delicta recentibus pe/
narum exẽplis cauẽda monſtrauit:
idolũ fabricatũ atqʒ adoratũ eſt:
⁊ pꝛopheticus liber. ira regis con
tẽptoris incenſus ſciſmatentatũ
idolatria gladio punita eſt: exu⸗
ſtio libri bellica ſede et peregrina
captiuitate ſciſma hiatu terre ſepul
tis auctoribus uiuis ⁊ ceteris cele
ſti igne conſũptis.quis iam dubi/
tauerit hoc eſſe ſceleratius cõmiſ/⸗

ſum: quod eſt grauius uindicamzʒ.

¶Nem gregorius in moralibus:
Ex ſola eccleſia ſacrificium domi⸗
nus accepit.

0C. Via ex ſolaleccleſia catholi

ca ueritas conſpicitur. apud
ſe eſſe locũ dominus prohibet de
quo uideatur. in petra moyſes po
nitur ut dei faciẽ contẽpletur: qꝛ ni
ſi quis fidei ſoliditatẽ tenuerit di/
uinã pñtiaʒ non agnoſcit.de qua ſo
liditate dominus dicit ſuper. h.p.
e.e.m.ſola quippe eſt per quaʒ ſa
crificium dominus accipiat libẽter
ſola que pro errantibuſintercedat
fiducialiter. vnde etiaʒ de agni bo
ſtia dominus precepitdicens. In
una domo comedetis neqʒ effere

tis de carnibus eius exira fores. ĩ

una nãqʒ domo comeditur: quia ĩ

una catholica eccleſia vᷣa hoſtia re

demptoris ĩmolatur de cuius car/
nibus lex foras efferri diuina pꝛo/
hibet:quia ſanctũ dariP canibꝰ ue/

tat:ſola eſt que intra ſe poſitos ua/

lida charitatis cõpage cuſtodit.un
de ⁊ aqua diluuii archã quidem ad

ſublimiora ſuſtulit: oẽs autẽ quos

extra archã inuenit exiinxit.
¶Irtẽ ambro. Mõ exbibet ſidẽ
chriſto: ꝗ corpꝰ eius diſcerpit.
Duocauit ad ſe cyprianꝰ epi
ſcopunm ſatyrũ:nec ullã puta/
uir ueram niſi uere fidei gratiã.p/⸗
cunctatuſqʒ ex eodem eſt:utruʒ nã
de catholicis epiſcopis eſſet: hoc
eſt ſi cum romana eccleſia conueni
ret.a forte ad id locorũ in ſciſmate
regionis illius eccleſia erat.lucifer
enim ſe a noſtra cõmunione diuiſe
rat:⁊ quamquã pꝛo fide exulaſſet:
fideiſue reliquiſſʒ heredes: nõ pu
tauit tamen fidem eſſe in ſciſmate.
nam ⁊ ſi fidem erga deuʒ reneren
tamen erga dei eccleſiam non tene
bant:cuius patiebantur uelut quoſ
dam artus diuidi ⁊ mẽbra lacera/
ri. etenim cum propter eccleſiam
chriſtus paſſus ſit ⁊ corpus chriſti
ſit eccleſia:non uidet᷑ ab bis exbi/

pena.l.cor.de fal.ffde extra
or.cog. annonã.ar. ff.de do/
lo. ar bitrio.ꝭ.de eo ꝗ ſciens.
p ¶Et ſciſma.ſʒ videt᷑.S.pij.
q.i.deniqʒ.qꝛ ibi dr̃ ꝙ ſciſma
nõ fecerũi ſupple tantũ qtuʒ
alij de quibꝰ dicit᷑ ibi.nel fac
vim in eo ꝙ dicit tentatũ.naʒ
aliud eſt tẽtare aliud facere.

ſicnt dr de dno.⁊ cũ guſtaſſet

noluit bibere.
q ¶Sceleratius.nã dicit.l.ꝙ
maiora delicta maioribꝰ pe⸗
nis minora minor ibꝰ ſũt pu⸗
nienda:⁊ in delicto eq̃ti ꝓpin
quas eẽ penas.in auc. ut fra/
trũ filij.col.ix.⁊ videt᷑ ſm qG̊
ꝙ; maiꝰ ſit peccatũ ſciſma qᷓ;
hereſis. ſʒ S.j.xxxij.q.vij.q;
in oĩbus.ſʒ dic ꝙ oẽ ſciſma hʒ
hereſim annexã. maxime ex
quo ꝑſeuerat.vñ nõ eſt dr̃a ni
ſi quo ad pꝛincipiũ.ut ar.ſ.q
iij. int ſciſma.⁊ ita non eſt õ.
uel dic ꝙ lʒ hereſis ſit maius
crimẽ in ſui natura qᷓ; ſciſma.
magis tñ peccauerũt ſciſmati
ci qꝙᷓ; illi heretici ꝗ idolũ ado/
rauerũt cũ illi ꝓmptiores eſ
ſent ad H.qꝛ in egypto cõſue/
ner̃t videre idola adorari ab
egyptijs.ſʒ choꝛe datan ⁊ abi
ron nõ peccauerũt ex aliq in
becillitate vel ↄſuetudine.ſʒ
tantũ ex ↄtumacia vel ſcient᷑.
⁊ hᷣm hũc intellectũ ſceleratiꝰ
erit aduerbiũ. Nã quato ma
ioꝛ eſt contẽptus.tãto maius
ſeelus cõmittit᷑.xl.d.c. homo
chriſtianus.
r NVia ex ſola.caſus pꝛo
— bat multiplici ancte ꝙ
ſalnari nõ poſſumꝰ niſi tenea
mus ecclie vnitatẽ.ut.S.i.q.i
extra catholicã.⁊.c.ſi ꝗs ingꝗt
S.xc vi.di. c.ij.
8¶Quia ſanctuʒ dari.ſ. q.e.
ſciſma. de pe. di. i.nõnulli.io.

A Duocauit.heredes.i.ali

quos inſtructos reliꝗl/
ſet in fide.
n Putauit. cypꝛianus.

x¶Tenerẽt. lucifer ⁊ ſatyrus
B; aut nõ ꝓdeſt. ut.vij.q.i.de⸗

niqʒ. 2.—.
yArtus. artꝰ dicunf̃ epig
viriliter ſuſtinent cccliam.

Lau.

Mo. i. eecleſia ꝓqua ipſe paſſus eſt. r LContritos.ideſt hereticos humil atos cternaliter cõt .. lut⸗
3ELalno bne olalomo⸗ns qulibet pꝛelatꝰ eſt dñicus debitoꝛ.xlix.d.di dvoctrinas eoꝝ falſas contẽnendas i cõtemptibiles. cicndos er
ſpenſatio. „ [Nacus. lacus or qꝛ nõ habet aquas intelligentie. an
eSolutionis.i.pᷣdicationis.qua audita ouertebant᷑.x ſic ſoluebant᷑ a pctrtis. ⁊ Signatus.in eccleſia dei.ut.s.e.omnibus. in
d In affectu. na affectus ſine affectu nõ ſoluit dnicum debuoꝛẽ.lʒ vᷣrium fj/ iIn Cibum. vde quo cibo ⁊ q̃ ſiti habemꝰ.õ.xiij.q.i.andacter. ln
at ut hic. ⁊ de pe.di.i..ſimili x Deſtimẽta. enz vnne
ter.⁊ illud de pe.di.vi.c.i.ibi . . , . ,B . fuit baptiʒatus.j. d ſn
nã ex d ſiderio ⁊c.⁊ idẽ eſt in beri fides chriſto a quibꝰ euacua/ pi. neqʒ vᷣo uaſtitas tanti elemen con. d. iiij poſt bap Ain
obligatione qua quis tenetur tur paſſoeius atqʒ diſtrahitur. ita ti liquentis ⁊ interiacens latitudo tiſmũ. uel fnit mo/ nn
hbõ.ſi paratꝰ eſt ſoluere.⁊ non qʒ quãuis gratie fedus teneret? et terraruʒ mea precioſe margarite nachus. nei⸗
inuenit cui. non imputabit ei. metueret tati nominis debitor na · potuit inquiſitione probibere. ubi 2 argarite.e ſ. un
C. de vſu.accepiã.ff.de arbi. Ee E , . luit ubi ieri illic eo ,ſacja ecclie. ro. pe! rti
celſus. uigare: tamẽ eo traſire maluit ubi cunqʒ fuerir corpus illic cõgrega ict i q i nolte bhtün
eBeigram. i. libertatẽ pꝛe· tutepoſſet exoluere. iudicabat enix, buntur a aquile profligato a ſobo b Ete qaiceiealſe Crmn
dicandi. diuine ſoluiionis gratiam in affe/ le mala patrimomo apud uos ſo- eccleſie fideles que ſn.
¶ Et accepit. idẽ cypꝛianus ctuꝰac fide eſſe:quam quideʒ ſtaniʒ los incorruptaa patrum omnino alte volant. ex ore ſala
poſtes. . ut primum copia eccleſie liberior ſeruatur auctoritas.: ibi ceſpite ter nnn. litteras. . px. Peg.
g O Anis. ? patrẽ.õ. diſ. fuit implere nõ diſtulii dei gratiã: ra fecundo domini ſeminis puri/ Aen in lege. nit
b anln aumnryrdie 7 accepit deſiderata ? ſeruabit ac tatem cẽteno fruciu refert. bicob . ollgao rdel Uä
ene. . i. ceptã. C Irem bedaſuper ioanis rupta ſulcis frumenta in loliũ aue ript pfi “ R Wd
Coõicat. 5. di. xliij. cum ha? epiſtolam. naſq; degenerani. Munc in occi ſideicom. ſaneind iff
rianus. Etiam corpore ab eo recedendu,y dente ſol iuſticie oritur. in orientt C ofrec. puin. zagnt
lꝛ ¶ Joannes. euãgeliſta. eſt qui fidem chriſti non habet. autem lucifer ille qui ceciderat ſu gni oꝛdinariaʒ. vbi mnßf
I Exhibuit. na cepit ieſus fa Olnis qui recedit ⁊æ non ꝑ/ pra ſidera poſui thronũ ſuuʒ. uos ppconſumere poni ulwhe⸗
cere ⁊ docere.s.xxxxi. diſ.§. manet ĩ doctrina chriſti hic eſtis lux mundi: uos eſtis ſal terre tur ui hic. zunt
rccer ſdere mi olſicum. deum non habet. qui permanet in uos uaſa aurea a argentea. Hic te d & Patrimonio. i. muſt
m Fe ncelein docirina chriſti bica filin ⁊ patre, ſteauaſa uirga ferrea ⁊ eternũ ope ſenel panumdo D
ielligo in neceſſitate. ar. de cõ habet. ſi ꝗs uenerit ad uos: et hac riuntur incendium: quamquam ę TvFecundo. : do⸗ ie
ſe. di. iij. puenit. Sʒ videt ex doctrinam afferet: nolite eum re⸗ igit᷑ mi me terreat magnitudo: ta/ gmata hereticoruz unira.
cuſari etiã in h caſu. xi.q. iij. cipere in domum:nec aue ei dixeri men inuitat humilitas:a ſacerdo/ f NLoliũ.i. hereſel (Mulide
quoniã multos. ita nõ debe tis.Nuilenim illi dicit aue:cõmu/ te uictima ſalutem:a paſtore prey/ g CAuenaſqʒ.i. eil AImimm.
mus lauari cũ hoibus aliene nicatullius operibꝰ malis. hec eni ſidium ouis flagito. fatiſcat inni, maga. Mmm
eete cut edict arn e ioannes de ſciſmaticis ſiue hberei dia romaniculminis recedat am b Begenerãt. .t nit
derepn. lvlt F.vl ed neroꝛa (is uitandis: que uerbis docuit: et bitio. Xum ſucceſſore piſcatoris S6 nerand rodi uin
re cum eis. ſed nunquid ine factis exbibuii Marrat eni de ilo ⁊ diſcipulo chriſti loquor ego nul, qeadaiterio. Stumn
cleſia interdicta poſſumꝰ oꝛa auditor eius ſanctiſſimꝰ uir ⁊ mar lum premium niſichriſtuz ſequs 1C Poſuit ſbereti⸗· fii
re:ſic.tacite tñ.ij.q.iij.ſi quiſi tyr fortiſſimus policarpus ſmyr/ beatitudini tue ideſt cathedre ſan cos pꝛelatodg. igitnr
epiſcopnus. neorum antiſtes: quia tẽpore quo cti petri communionem conſorti,/ łE ¶ Operiunt.i. eo 0r.
m ¶Ingreſſus.tñ tẽpoꝛe con dam cum apud ephbeſum balneas or. ſuper illam petram fundatam operiuntur. (brtaun
ſantinmwerstornts ſu a lauandi gratia fuiſſet ingreſſusꝰ: et eccleſiam ſcio.quicunqʒ extra hic ¶ CZni.o paop. umtli
liciepi Loptun Tähnrin endlt uidiſſet ibi cherinthum exire: con domum agnuʒ comederit propha m Ceniatln H
um quoꝝ vnsfuit luciſer. SSinuo diſceſſit non lorus dicens: mnas eſt. ſi quis in archa noe nõſue nisdoſi geccauero. iah .
moꝛtuo cõſtatinoreuocati fſe fugiamꝰ binc: ne ⁊ balnee ipſe nos rit:peribit regnate diluuio.et quia n EFaliſcat. i. cel / ſahnn
runt. ⁊ cum lucifer rogaretr corrumpant: in quibus cherimbꝰ pro facinoribusmeis ad eam ſoli ſetuel deficiat. mminui
ut pergeret alexandriã.ut ibi lauatur inimicus ueritatis. IJdem rudinem commigraui: que ſyriam oCInnidia.i. extol rlinn
de ſiatu ecclie indicaret miſit eriam policarpus martoni cum ali comuncto barbarie fine derermi/ lenia. yn innidia ſe Imn tin
Siaconüſnn ſe ſenh qn occurriſſet dicenti ſibi:agnoſce nat. non poſſum ſanctum domini pe naſcit. vnde cn Amlieſin
Amioriparti b Bnautlele bl nos: reſpondit agnoſco prinoge/ torimeriacentibus ſpatis a ſancti dno nrcnterobie⸗ Alſer
cnit qo factü euſebius reno. nitum ſatbane. . INem biero. monig ma ſemper expetere. JIdeo ciber nobllltatezl –
canit.⁊ alium qui omnibꝰ pla Prophanus eſt extra eccleſiã bii qʒ collegas tuos egyptios mar terius. alius ex ad. . n
cuit inſtituit.lucifer autẽ do⸗ petri agnum comedere tentans. tyres 7 cõfeſſores ſequor ⁊ ſb̊ one nerſo reſpondit. pi lfi .
lẽs epiſcopũ oꝛdinatum a ſuo Noniam uetus oriẽs inter rariis parua nauicula deliteſco.nõ ſcatoꝛi petro fabri ün
diacono non eſſe receptũ re/ ſe populorum furore colliiꝰ noui uitalem. miletũ reſpuo. igno fio ſucceſſoꝛẽ que nf
ceſſit cũ quibuſdã epiſcopis indiſſciſſamꝰdomini tunicam et de ro paulinum. quicunqʒ non tecum rimus nonauguſto fſemn
alijs. nec voluit alioꝛ ſtata ſuper textam minutanz per fruſtr colligitſpargit: hoc eit qui chriſti nobilitatis faſtum limii
ſeruare. Et cũ cypꝛianus de nper ex m m raniz P ultr gitlp Git: 7r. quic faſtus litẽ parat. ar aitnn
quo hic agiiur in oco ↄuerſa diſcerpii: a chriſtinineam vulbes non eſt annchriſti eſt. mat E odinmn. cd⸗ M ine
retur. vbi per luciferũ ſciſimna exterminant inter lacus contrruoſ Item ambroſius. piunt bec triQ mo: nnll
erat ſemmatnʒ. tunc vocaunit qui non habent aqua ⁊ difficile ubi Hereticoruʒ conſortia a catholi/ tisiter. ünnin⸗
ad eum quendã epiſcopiũ illi · fons ſignatus ⁊ ortus cõcluſus ſit cis ſunt fugienda. p C Pꝛo facinoꝛib. un
25 loci nole Riniz in uten poſſit itelligi:ideo mihi cathedrã Ae dignior· domus apoſto purgandis ꝑ miſe- rin
ſe opis cif autem depecbe · beiri 2 fidem apoſtolico ore lau/ lico predicationis ingreſſu riccgiarn en i
ſet eum noneſte alhal. l datam cenſui conſulendam. Inde quam ſancra romana eccleſia: aut d idei en ale
nec alios ibi catholicos inne- nunc mee anime poſtulans cibuʒ quis preferendus magis omnib'’ q Et ſubonemei aaſl
niret. trãſtulit ſe ad alias par-· Vnde olim chriſti ueſtimenta ſuſce uiderur quam chriſtus eſt: qui pe is. id eſt magniſna hln
tes.nt cnʒ opoꝛtunitas a dño uibus. nam quedã Archu
daretur. ad eaſdem partes pᷣ ſunt onerarie.que/ n.
dicaturus reuerteretur. daʒ ephace.i hoies n
n Voniam uetus.Caſus.hieronymus dicit in ecclia oꝛientali hereſes ferentes.ut.ff. de exer.l.i. .i.qᷓ ſi? ab alio mntuatis. ⁊.S. nauem. ax.
⁊ ſciſmata pullulare.qð nõ eſt in ecclia romana.cuius fidẽ ſe ꝓfitetrr x Amiichriſti. ⁊ ꝗ nõ eſt mecũ me eſt. ? quicũqʒ a fide catholica ſiß
tenere. ⁊ licʒ loco ſit remotus.non tñ mente. Hã ſi quis in ea non inueniatur diſcr epat ci Srius eſi. C. de indi.celicolarũ. ar. f de ſidecõ.l. ſi ei. h ie
peribit. ſicut illi qui ſunt innenti er archã dilumij. 9 NAe.domus.aſus.Due ſunt eccleſie.vna catholica que no i.
o. Oriens.i. oꝛictalis ecclia.ſaciẽs oꝑa veteris hoĩs.nel dĩ diabolꝰ vet? oꝛs patit᷑ pollutos habitare in ſe cũ habeat xpm habitatorẽ. quẽ Ra
reſpectu xpᷣi de quo legit. viſitanit nos oꝛiẽs ex alto. nemo debet deſerere. ſicut nec petrus.ĩmo ibi eſt pdicandus? ha lei
¶Indiſſciſſam. ᷓ. xvi.q.rij. ſicut deinde. . bitaculũ eligendũ. Alia ẽ hereticoꝝ ꝗᷓ vera nõẽ̃. hec ſemp vitanda Ati
q Tunica.i. eccleſiam. vel tunicã deſuper contextã. ſccharſtate que ſub yno . ne ariditate eiꝰpollnamur. deſerẽdus eſt bẽticꝰ pꝰ admomitione en
coꝛtice multa genera.i.ſideles continet.ut.xliij.di.ſit rectoꝛ. t. Ingreſſu. ꝓpter quã. uel ad quã fu ingreſſus aplica pdicatione. ſte

XXIIII.
2 4*

b& UVeſtigijs. ideſt operib
“H . us mi
di. ij. foꝛte dicis. Cum enim xp̃us dere nares.non eni densb. anltobolptos. n attribuit deo qð ẽ hoĩ⸗
19 iij. quidã. v. antropomo: 3 ver is ncr. ſicut dicunt dats . Lolsſechan,
.T eſt ar.hic ꝙ ſiclicꝰ agitõ laicũ eretici. q.
ð laicũ dʒ loꝗ vulgarii
riE

a ¶ Qui pedes.ideſt operationes pꝛauas

Holocauſta.S.q.i.illi offerunt.

i re ſponderunt qui/
n — durns eſt hie
ſige⸗ ermo. et ſeparaue/ .
R runt ſe abe⸗ nrde s ſs ↄſueuit auare boſpinibꝰ
Ae era rat pollutis noan ſua receperit domo dean . holocauſta obiulerint: ut XNMon ea. ut remuneretet
ln dño. ad quẽ ibimꝰ ſtigiis ſ patiatur habitare ue antur ieiunare: dare elen no pꝛemio. .xiiij. . i.i. pii
N . igiis ſʒ maculoſos ſi ĩ nas:pudicitiam polliceri ioſy,· ſ. ede pe. di. v. conli⸗ eferipii
ſnnin v̈ba uite elerne hẽſ rit licet uite prioris i ea recepe locauſt polliceri: que h le pe. di. v. conſideret. 8. e.
E H e¶ Hoſpitiũ. arg. ) men mũd prioris in reliquuʒ ta d uſta ſunt uera: non ea ſuſci 5 Aigltenus ſde conſe. di. v.
tiſte illos gſepe mutant hic eſt igfturolgneſin proceſſus nmninnd Mem non lacrikicloruz “ medioefiter. . xiiij. ant
hoſontium. olu udinẽ c.pl.
. . 6 „.. X„E 5 7 4 . . . . . 7 .
ſcit ſia..i. ge legedu i ne dicitur domine ad quem ibi *9 que in congen tnmmime pC Bn de.ip-c-. .
int⸗ eligendu eſt ibi eẽ uerba uite eterne h umn rat: omnib inuta miſe/ minuta. affectũ dan
cnd pet in ana e relelia dimns: nidi ne habes ⁊ nos cre omni us a ſaluatore preferm tis penſat cenſura tonanti
in eligendum ibi eſſe ſtium imus executorem cele ſde dominꝰ?nõ ea que offeru vnde illud. Jupiter nt cent
n babitaculi ſi xpus m preceptorũ:qui quoniã no ed uoluntatẽ reſpicit offe Ntinn tauroruʒ ſanguine fuſo Sie
dichſr pabiacululi Pe utauit hoſpitium cele n Item . erentiuz. capitur minimi thuris a ic
ibi ſit. ſi aff. celeſt auguſt mi th
ſolnz lligitur. i. ge abiationis emeruit. ſi uſtici non eſt: ibi e 69o.
en meratrplab des ergo inprimis cecleie . ui cialbenmn non üribifdesuel CJ es ermlian
i. 5 „ *l . 4 . C. * . „ .— ‧OoSe iij. i
non dubielir. bitator ſir band dubl ſi chriſtuſ ha * n ſides non eſt: nõ po danis d ec dieinmr bbi eeni
Raen zma dubiꝰ in fide ſi vo perfidus Pornanmitnen, eexfide ulene dca tuin iuſtus enc t ſlcelis ſ ano
n ereticus. ex de he ptoꝛ hereticus d ut prece/ ſibi exiſtam 3 ſciſmatici aligq d Jult⸗ ionem.
en eformet habi lbi ex iſta merced . g Juſtus.i. inſticia effici
GFerl reti.c.i. lum eccleſie nir gbilacu ſimili elC epromittant: ſit di . ia efficit ut
. anda eſt hereti imiliter ubi chari tanl: a: ignus vita eterna. M
*RZ rifr teſt eſſe iuſticia. dilectio en non bi xpᷣs non eſt fund. ü
Lliie ctibus noſtris. cenſetur fugienda ſynagoga. oteſt eſſe iuſticia. dil sönone amentũ
ſewe⸗. e 99. ali; ectio enim ⁊c̃.ut.i.q.i.cũ paulus
Z be Puuictdden uis ne ſtennhoe pedums pul xuni naſi non operatur: quã ſi 1e enim viruneo anng gtne⸗
nni i Me fatiſc mib⸗ lis ſiccitatibusꝰ us perfidie ſteri aberent:nõ dilaniarent coꝛ trimentũ ab vno vicio. ⸗
e ideſt fiſſum Aien⸗ de grenoſeqy mennom humi ari/ * t illiquoc eſt eccleſia he. dl.v. c. . ui in hoe cac w⸗
mni lidus uel deficiemi polluarur. ntis tue ueſtigiuʒ Wen innocentius papa. De. Eretici. perfectionem.
M bus. Bnrmiüancs am ſicut corporeas ne ecedẽs ſpiritus perfectio i: eo. ideſt ſanctitatem. ut. i.
gel be CSiccitatibus. i. pere in ſedeb populi fidelis ſuſci⸗ m aurtir. bentecno’ Donus nrliuſliciam. .c.
. beretlienn ror: iuxta ge ſeangeli predica DB ereriel cũ a fide catholica de teinnero ſ
cud i. q.i. ſicut eunu HH criptũ eſt:quis i ſtiterint: pfectioneʒ ſpiri pone caſuʒ
(Dni chus firmatur: 1e quis in 5 t: pfectioneʒ ſi DPper illa dno. vij. q. i
. us. . 0 „ e. U iritus uo. vij. q.1.
2è ð
ſd a res tardat. ali neca tcier uat: 4rrSii ilio ſalutẽ. nelius canonice eſſe
Cm oeces. allena decavololtee vrccicariom fun, b acriſcii poreſtate bemans carẽt ene in papammn nonausntos
kan⸗ m .Infirmitates. fidie poſſit aſpe at: ne quã labẽ ꝑ/ ici. aue nnlt volebat eligi. otra
iſe S. ij. a. vij.5. de his quod pergere deſerẽda eſt Idicimus oẽs oĩo hereti ſ. it cypꝛianus eũ non
Gen Eoirtn⸗ recedite. Aadnbofolus quoqʒ euidenter cos a ſciſmaticoſ . baberes geſia Pateg aliquam in ec⸗
uru lrxxxvi. nõ ſatis. 5 8 cens: bereticu er prätis ziuri aberẽ a boleſtatem. cum ſit ſcil.
1e 89 ; B. I81 % * m hom 5 uris. ꝓppter b matic cil⸗
ut ſeriptum. nem deuita. 8 nec dznec por excipi: d. ardken ait
minnun nC. Denita. 2 itg ei ¶ Item bed enta. in? i pot excipi: pud duos eſſe non
a ſuper matth minꝰ ipſe quoqʒ ext pi: quo probat polſir
6 . v 5 rr 5 re ⁊ dath . .
mmmntii ſicet noſtr n ns lolum nec. celeſte re ſtẽs ↄtra pacẽ ac dilecuionẽ chri an ⁊ abiron
mnin qi nole Fxin. . Krar ecͤ ab vnitate diuiſus ee⸗ ſiseies inter aquerſe len⸗ n⸗ . HSSõ ſciſmattet etid
ttin iii.quidã. nõ aute Br. g“ hriſtos cõputet᷑. oꝛes eorum puniuntur.
rnium quoad correctione Aiciaz ab vnitate fidei uel cleſia vna ẽ que vnn aulohtt. Ec/⸗ Ditimo dicit eos remiſſionẽ
leforchor, ar. i. q. vij. ↄuenien . locieſauis petri a ſtoli 118 eẽ ñ põt ſi eni eẽꝛ fo⸗ P non hiñt dare nõ poſſe
un, ibus binotidtei liber modo kemeripſos lege⸗ ane e: apud corneliũ iench nonanan 5 õ er de ſcil⸗
biet lellige tam poſt pꝛi int:tales nec uinculi aue corneliüfui fuit: ſi vo apud ig.c.i.xij.q.ᷣij.alienati
fpſune uge lam . culis pe rneliũ fuit:ꝗ fab Pi nes. ſi tam 9
Ninge ma ꝙ poſt ſecunda abſolui nec i peccatoru ei iano epõ legi en eſt occultus.
nens K“ —D ccleſtis iugrean. poſſunt r egen rcnaione ſucceſſit: aus Peri r nael u Endn
itl .quid tf. . TH norẽ nis ſciſmati
ei kaannſincem⸗ Pembiero. namgs. phetã ars loriftcatuienonanan lgctcl el berettens niſi gnariens
nienea 5. Pxi. q. y. nõ ntur ſacriſcia quoꝛu ia non eſt: nec epũs cõ eccie .ut ii dixi.
Dihui Pxi. q. y. no vos. ſides reprob quoꝛũ eſt: nec epuũs cõputari põ hb 'Propt
im. Slaüt quis errati probat a uita. ut geuãgeli eier Pot: Propter quod. ar. ab vni
8 e Kenon ie errari Di pieci feſtiui ont er 8 lica 7 apoſtolica traditi uerſali ad ſingulares res RMR
Me bereti 1 t E uitates ur̃ 8 pta nemini ſu 6 q.iij.cum ſcim T iͤ
vne do Enens, venm „ na ſa capiã odorẽcemũ ueſiro ipſo ortꝰ c.hr̃e nãqʒ a ccedẽs aſe finita.i.q. iij. Re iaz aan
age obaroms ſitcor/ uz: ꝙ ſi obtuleritis mi o ſi nullo mõ po ut tener eccle nita. 1 . i. ſallatoꝛ. quado
i . iht hol nullo mõ põt: ꝗqordinaiꝰ i q;a pꝛimo ad ultim j
tot ſigrm. g e hec eſt ſtomata:⁊ mu ocanu cleſia nõẽ: B rdinaiꝰ in ec/ i. idolatri u. xxvlij.
Wüenon yulecor piam: nera ueſtra non acci la nõc: 2 paulopoſt. Quod vo 1 aria.
D „ . 5 „— 3 „ * 1 4 4 . „
Hsee ngi vſgz ac annu ſpuam. odir dchen ueſtorum re — ernos deü d Wre n iudicat
gickne, 60 eſt babẽ⸗ odit:ſed pꝛoiici us ⁊ non ſolum xpum eun Eẽſpũm ſanctũ dicatur non equens ſu
dit: ſed pꝛoiicit feſtiui ſe dicunt᷑: unctũ noſ non eſſe tua. ut. ff. d
ſeme s Pheretico. ut „ iuitates e . : nec adiuuar pꝛoc ie tn. uI. H. de
W ex de here.excõi qui non celebr ere⸗ Orz infra. i . . e põt tales.⸗ * u.põponius.S ij. 7. ff. d
excõica ſuas“ an feſtiuitateſ dei ra. inuenimꝰin tali faci excep.rei iudi.ſi inter. iteʒ 4
us. nasꝰa poſt pa Dei ſʒ ſolü d geinore non rcep. rei in i. ſi inter. iteʒ eſt
gepenl odorar pauca odiſſe autẽ ⁊ no olu duces 1 auctores ſʒ etiã parti hic arg. ꝙ duo epiſcopi
α 5= orari⸗ 7n0 . 8lʒ etiã uo epiſcopi non
di.i. verbö. pe. dei . ut nos affectu aioꝝ ſe ſeꝑpauerint precipiẽ inſolidum ut quert ſolet
geſchin di. i. verbũ. noſtris ſermoni in mino ecipiete do vij.q.i.non aute .
p C Ingredi cũ onibus agnoſa ꝑ moyſẽ ⁊ dicentẽ: le A ſei utem.
aton, ngredi.cũ iſt ca/ g tab . e: ſeꝑami 7 2 C A ſeipſo ort Io
„(cdaueg e abernaculis hominũ iſtoꝛũ ni ſeidſuz ea rtus. ⁊ ideo in
Cnnn, es habeat. ut. 5. xx. dj minũ iſtoꝛũ d cipſuʒ cadere debet. æ ita ne
A q BDi. feſti 5. xk. di. F.i. eu du/ re debet. ? ita ne
v 1 .i. feſtiuit pio. 4 mo poteſt ſeipſum elige
1 1 0 U. R ates oues non tenentes vnitatè l bi ſientis. n eligere. ut
vnitatẽ eccleſie. rem poteſt.ff. de tuto.⁊ — ſtras. ne ex dinrcep. pue
t Adiuuare. nã qui cu.pꝛetoꝛ.ar.ð.ff. de pᷣhe .nec pꝛetor ſe dare tuto⸗
e..na qui totã legẽ n d t de heinenp. i ulas. 5. i.
auté in vno factus eſt oium

eſ
Sed ſuas puam.hucuſqʒ ſunt verba pꝛophete

ad eccleſiã nt vide reus.nt.j.de pe.di.ij.S. itẽ
yvideant do ſ. de pe.di.ij.S.itẽ opponit᷑.ſi.enim ingt.s.pij.q.i.deni
b. vil..i. deniqz.

m C int. 5. i
Separauerint.S.i.q.i.ſi quis inquit.

Cau.
a ¶ Snupplicio eq̃li.qꝛ facto conſenſerunt.ut.i.q.iij.qui alioꝛũ. xMediolañ.S.xi.q.i.iſtud.io.
b Aerita. intellige eterna. nã ⁊ tꝑalia poſſunt.xij.q.ij.ſi quelibet. In qua. i. ad quãd. „ UVniuer falis.i. vniuerſorum 4
c BSupplicia. nã in pena non põt eſſe pꝛemiũ.ar.xvi.q i.legi.⁊.ff.de nego. ⁊ ¶ Meliꝰ.ar.iudicẽ ĩ eo loco debere iudicare.vbi rei vitas ma is ſen.
ge. ſiue heditaria. 7. fl. ex ꝗ. cau. ma.l. ſciui. . ff. de iterdic. releg.l.legatoru, poſſit ingri.xxxiij. q.ij. ſine. ar. xxiij. q.iiij.ſi illic. ? e ð ap. ex parte 66
d Euncti. S. xi. q.iii. nibl. a ¶ Etenim.hoc cõtinuat᷑ cũ lĩa que pᷣceditillud videamus.io
NDVisãõ. C. que res ven. b ¶In aplica. ideſt ſſenne
Pnon poſ.l. oit. apoſtoloxꝝ.ſ.apli‚u Ml
f ¶ Priuati.hic habes ꝙ dicũ riſſimorum: a nolite tangere de oĩ gtate nel difficultate ineriſ ab apo ad intellectũ fiatre .
tur priuati illi qui non ſũt ꝛe bus que ſunt eorum: ne ſimul ꝑea/ ſtolicooneroſũ illiſfuerat ordiari. latio. ſi.ð. di. xxxiiij Hinn
dti iebſee rvl ido. iis in peccatis eorum. quod com ipſiſe iuicẽ mediolanẽſis a aglegẽ fraternitatis. uu
3 ri 5. 5. rli A non ovan minatus per moyſẽ dñs fuerat im ſis ordiare epiſcopi debuiſſent: ita c . Woriſſunum er uun
8 rij a. ij. de rebus 5. xij. d. bleuit: ur quiſqʒ qui ſe a chore da/ muti ea ciuitate ĩ qua erat ordinã ainnii⸗peobaiger utn
ij. fraternitas. ff. ð in ius vo. than a abyron nõſeparaſſet penas dus epũs:alteriꝰ ciuitatis põtifex mil enim ita eſt in in
l. vlti. ſtatim pro impia cõmunione ꝑſol/ occurrere debuiſſi ut ordinãdi ele bitatum gn ſollicitã —
h ¶ Proſcriptionẽ. S. xxiij.q. ueret. quo exemplo oſtenditur et ctio a pñti ordinatore ex ↄſẽſu vni recipiat dubitatio⸗ enl
v. de lyguribus. probat᷑ obnoxios oẽs culpe ⁊ pe / uerſalis cui preficiẽdꝰerat eccleſie nem. in anc. de ta/ n
vonobiles. ſone dienntar ne futuros qui ſe ſciſmaticis cõtrra melius ac faciliꝰpotuiiſſet agnoſci bel.in medio. ? ia anlſ.
ce.nnp bumilem. depenis Prepoſitos ? ſacerdotes irreligio z ſua ꝗ ad epãtuʒ ꝓuehẽdus erat: S winutlis uannl
is hebemusg . de meiri, ſa temeritate miſcuerint. ſicut eſiaz nec tñ ordinatori ſuo ſubdẽdꝰ fſe da ſit ar exde n⸗ inn
l.iij. O. de peni. capitaliuʒ.5. per oſee pꝛophetã ſpiriius ſanciꝰ rat: ut ordinaret᷑ eccleſie.eteni cũ ba. c. i. . ij. C N. n
ulti. de hniuſmodi aũt pena teſtatur ⁊ dicit: ſacrificia eorũ tan/ ſicut dicimꝰ eccleſia vna ſit cuiĩ cã ꝓba. ad ꝓbationẽ. Ui
nõ.qꝛ ſi eſt pecuniaria uel ſpi quã panis luctus ⁊ oẽs qui mandu ticis cannicoruʒ dr̃.vna eſt colüõba d ·Per iucceſſio/ uin
ritualis ſemꝑ maioꝛ imponit cãt ea ↄtaminabunt᷑ docens oſtẽ miea:nullã aliã eẽ ↄſtar niſi que in nes. S. d. lxviij. quo mirt
nablic; gnobilntxto. bõ gens oes oio cum auctoribus ſuis apoſtolica radice ẽ fundata: a gbuꝰ rum viceae. lnn
t dhi na ihl mino: upplicio ciugii qui fuerunt eoru ipſam ſidem vniuerſo orbe, ppaga Gewalies .di. mal
imponit epo ꝙ pſbytero. ſed Peccatiſↄtaminati: que ergo apud t eſſe nõpoteſt dubitari. quodut f — Ciſins.logni mhüi
hoe intellige in dinerſis crini eos merita eſſe circa deum poſſũt: nobis licer notiſſimũ omnino ſit: 2 mur pelag? 3 ummio
nibus.ſ.in negligẽtia epi et quibus ſupplicia diuinitus irroga beati tamẽ auguſtini teſtimonio cõ quoſdã qui dicebãt K.
ſimonia pꝛeſbyteri.ſed coꝛpo tur. infra.ſi auteʒ foris cunctiꝰ ſci/ probamꝰ:audite quid in quodam elſſſe cõicandũ ꝗbui Su
ralis maioꝛ imponit᷑ ignobili matici ⁊ heretici non habẽt ſpiriiũ opere ſuo preclariſſimꝰ doctor di, daʒ hereticis ea rõ –
te eein Fcgar. ſanctuʒ: ⁊ ideo apud nos eis ma/ cat eccleſie.ait enim ꝙſi nullo mo ne nſe mal ſunt igmti⸗
rbior v queca del⸗ rifedt nus imponit᷑: ut bic accipiat᷑ qucd do recte dici poteſt eccleſia in qua haribi niic uſr ae un
penã militibꝰ que nõ paganii illic non eſt nec dari poreſt. manife ſcifſma eſt:reſtat ut quoniã eccleia q. illud deocenl. cſc
Sʒ nõ facias vim in eo ꝙ viẽ ſtum eſt nec remiſſionẽ peccatoruʒ nulla eſſe non poteſt: ea ſit quam tis intelligitur. hic ſemini
queda.quia qð dicit᷑ ibi ſpãle per eos dari poſſe quos ↄſtat ſpiri ſedis apoſtolice per ſucceſſiones de manifeſtis agit. Effin,
eſt. alias qð dicit᷑ hic regula⸗ tum ſanciũ non babere. ¶ Item epiſcoporum radice ↄſtitutã homi Secũda ratio erat atet
re lc m dicunt ꝙ ſg liberius papa. num nullorũ malorũ malicia etiaz quia iaʒ diu fuerĩt ſai⸗
poꝛali ſiue pecuniaria. ar-xi. I bax cecleſie pituntur. poris rõne toleranda iudicetur ul ſia cõmunicatü. d55 mni
q.iij. pcipne. vñ H qð hic dĩ Aicontra eccleſie pacẽ ſunt lo mõualeat exinguere.¶ Icdeʒy. repꝛobat pela giuus nuttmn
ꝙ ignobiles debeant verbe⸗ ſi dignitatẽ aut cinguluʒ mili Anitati nõ cõmuntcat ſciſmancis idi. nec enim leni. lal
rari.intellige quãdo nihil ha tie habent:nudent᷑ eis.ſi autẽ priua conſentieng. Tertia ratto eſt. n Aſinle
bent. fl. de in ius vo.l.vl. xiiij tiſi quidẽ nohpiles ſunt:ſuaꝝ ſbaꝝ Ciſma ſiquidẽ ipſũ quod gre isrãtia uel ſimplicd n Nn
ke /4.· vi. ſi res aliena. io. proſcriptionẽ patiatur. ſi aũt igno um nomẽ eſt ſciſſuram ſonat. tate errabant. qöre Rge
Sgdenda. Caſus. ↄſue iles'non ſolum i in vni nö ꝛobat nbi dicit. ſ⸗ ſiuſtl
indo erat inter mediciam biles non ſolum in corpore uerbe in vnitate ſciſſura eſſe nõ poteſt pꝛot 35 ſnnn
inter mediolanen- rentur ſed exilio perpetuo caſti onitati i neeilluch. Ad pli⸗ ung
ſem ⁊ aquilegenſẽ archiepos Perp altigen non ergo vnitati communicat qui mum ponit concn Auumlt
ut ſe 9ſecraret adinnicẽ. Itti lur. . Item pel. papa. ſciſmauicis cõmunicat: partes ſibi ſioneʒ ſuã ibi ad ſi unde
cũ eſſent in ſciſmate vnns cõ Miec conſecrat nec ↄlecrat᷑ in ſci/ fecerunt ⁊ ab eo quod vnum eſtut mam.p quã pat p inlin
ſecrauit aliũ ⁊ non obſeruata mat onſtitutus epiſcopus. apoſtoli iude iam uerbis loquar: alicui loquitur quau Eltimi⸗
conſuetudine antiqua facaa Adenda ut ita dicã rapina in ſemetipſos ſegregantes ſpiritum in eccleſia nra erat.
fuit cõſecratio.⁊ dicit qꝙ cum 1 ione eſt non conſecratꝰ ſſy non habent. quibus omnibꝰ illul cuʒ dicit nos qöb ſin
in ſciſmate ſunt ⁊ nõ in ecclia execratus ꝰepiſco ſi enim ipſũ fficitur: ig in oni bnüj nõ ſit. vnũ caſũ colligẽ kunme
potius execrãt q; conſecrant. Nnnzn pncopus. enimn wpin erticitur: ut quia in vniſate Vnu no dum credo ex illo unin
I Vt ita dicꝗ. impꝛopꝛietatẽ nomẽ conſecratonis rõnabili ac ſunt: uni quig inparic eſſe uoluerüt: verbo circa fi · nolli lrtip
ocntiõis notat. ? ẽibi empha uiuaci intellectu diſcutimꝰ is ꝗ cũ ut quia ſpiritum non habent: cor/ ergo 7. ſmmni
ſis.xxvii.q.i.nnptis.⁊ dauuſ vVniuerſali detractarꝰoſecrari eccle poris chriſti ſacrificiuʒ hahere nõ g Eſſe non põt. in
eſt ipſũ ſceinuns. ſia. conſecrat᷑ dici uel eſſe nulla rõ/ poſſunt. non autem nobis nunc il de eſt qd veſtis dſi tin
m Erxecrats qꝛ nõ eſt con/e ne poterit. conſecrare eni eſt ſiul laqueſtio eſt: utrum tolerare ma, vnitatẽ ſignifiec⸗
dain in eonſhevcrem. ſacrare: ſed ab eccleſie uiſceribus los ſed utrum debeamus ſciſmati⸗ bat. remaſit ind ui R
TE õä depe diuiſus ab apoſtolicis ſedibꝰ ſe· cis ſociari. ſed etiaz illi licet inſen ſa.ur r a. vlli lun
di.iij. penitentia. par atus execrat ipſe poti2 nõ ↄſe ſu ſuo abundamtes inter materna talge qloanes i
p σ Betractat. i.dicit uel cõ crat. Jure ergo execraiꝰ taniũ nõ tamen uiſcera poſiti quererentue/ aꝗe bpuiuſmodi dictt ſemt ſ
tenit. ↄſecratus poterit dici quẽ ſimul ſa ritatem a nobis repellẽdi nõ erãt: hi ſũt qui ſegregãt ſti
q Execratus. hec ppoſitio crare in vnitate ↄiunctis mẽbris ñ donec apud eos ratiõe duce reiue ſeipſos.aiaʒ uel ſſii iür
ex defoꝛmitatẽ ſignat.ſicut et agnoſcit eccleſia. Nideamꝰ m utx ritas claruiſſet:ſed quia ſe ab vni/ ritũ non habentel. inm
õ Kaetus. uel ipſaꝝ ↄſuetudinẽ partiũ in ſua uerſali eccleſia diuiſerunt: ſicutbea nut. ſ.e. q. iij. de ilis n
de ca d.l. 2 generallter. ordinatione conſeruauerit nẽpe ius auguſtinus ait. omnis catboli quiſunt. Aum
r P. Nideamꝰ.interpoſitio eſt bic mos antiquꝰ fuit: ui ꝛ p logi 9 3 m i ¶. Mon poſſũt. quo ulin
lcuſqʒ; ad illud. . eteni ꝛc. antiquꝰ fuit:ut qꝛ ꝓ lõgin cus ſecurꝰ eã partem deteſtatur: ad effectũ. uel qni rin
s8 & Coſuetudinẽ.arg.in rebꝰ non conkſiciunti foꝛ nn
pperã geſtis bonũ eſſe ordinẽ ſolitũ obſeruari.nt.xxxij.q.vij.nõ ſolũ.⁊.c.Kꝛd ma eccleſie.⁊ ita exandi.nt.ſ.e.in fi.
ulterij. ar. pꝛo particulari conſuetndine. lꝛ: Mon autẽ.rñ.pꝛime obiectioni. Anm
t Bifficultate. S. di. lxiij. cũ lõge. . xcuij. di. iuſta. io. l ¶ Sociari.qð non eſt facicndũ cũ ſint extra eccleſiã. lneſgd⸗
u ¶QAplico.ar. ꝙ metropoliani ab aplico ſunt ordinandi.ſʒ ↄtra.li.di.qui in m Deteſtat. excõicati.nõ peccãt uitado cõionẽ fideliũ.qꝛ peccant cune
. aliquo.⁊.lxxvi.di.c.i.ex de lc. or. ſi archiepᷣs.ego dico de iure cõia ſuis ſuffra hẽtici ſed nõ argunnt᷑.qꝛ cũ ſint ſciſmatici catholicis ñ cõicant. ſed gin
ganeis eü debere conſecrari. ſʒ in papa ↄrium facit.io. . qꝛ ab initio ſaciẽtes ſciſma ab ecclia ſe ſeparauerunt. n
A

XXIIII

„
ſ.

A Lenigat. Reſpon. ſecundẽ ration.
g 5 Eaantepii deſimo. non ſatis. j.xxxii.q.vii. flagitia .B. xvi.

249

q Beſiffit. ipſe ſni prius tempore erat exiſtendo bonus. ð. e. omnibus. nel

eccleſia deſiſiat eſſe apud eum. el „=
Ne H . It celeſtinus.ſiquis uel catholicus predicare ex h diſtinguit. g. ut. 5.e.
u. reſtitiſſe eccleſie. i. ĩ ſeiſmate pe iſſe. erunt. eparanerunt ſe.S. c. prox. uer. ſiẽt illi l. 2 ud forte
ui eſe an aſta per conſequens nec reciperetur ab eis. (W Leperunt. ſupple 2 ſepara P intelligatur de ilis qvi iam p
Bum illica⸗ H dicare ceperunt. b omielli
n f magis cui eccleſiam uniuerſalem apoſto epiſcopo neſtorio uel ab Rliis edt canonis nel hominis qui nui
N illi heretici. licis ſedibus roboratam non com ecum ſequuntur at talig ec lo mõ excõicari põt. utdixi.ẽ.
n Laicis.quia laia municare cognoſcit.nec enim leu care ceperunt ue excommunic e. q. i. F. i. ſed Zdicit. in fi.
ni 5 cos ⁊ clericos ca/ rcrimen eorum: magis vo au/ nuel exuſtus eſt ſeu antiſtitis ſeu cle
u tpolicos uitabant. Sard eos diu reſtitiſſe dixiſtis: rici dignitate. in noſtra hunc com t Mec iudicamus. ſ. talem
