itſunn licet adopta ra ex a os eiʒ ſt ſu etur ei p
e triamen eiquedam adlop.l. pe .e. non Pencſtur nedos de l D Brcz ariſ deros
nm 1 tionem. ut. C. de a hoc ultra filium e cõtrabunt.arg.
le cipa Ta. vnde inter di a mea ſpũali bene enal
eie⸗ 4 eus ? frater nlieris.2 qe nuſi pro
Mo Keino eromulie

.
m 9

dicit. c. vrba
r hoc.c.nam spaſcha
intellexit alexande menutbanga gaſehs
ale intellexi balis:cum tamenu icit paſchali
rectum em ij. c. paſcha ſa: vbi dicit pal e
nones: ⁊ ſic “ ſtene ita olnte lnera dſennleine paſchalis pre/
rohibent rer lenatorenn lertax.fr de ſhon ſen — debet dici ibi paſ⸗
n: imer ſen on ſecundus.
oqʒ eim leges p ? inter cere.n
ii, d mni Wireobegllan acolytos yxores du
6 e⸗ 27 lege . m.
iß⸗ ſali. tutoꝛ germnunie
„4 nones. xy. q.

0% T. ” Cp⸗
aſt Cau. Sun
mn
ceſſit vrbanum ſecunduʒ. vnde nihil eſt in littera ſupplendum: z eſi hoc abro CD briſtianitatis. ĩmergendo. S.i. q.i. ꝙ; quidam. Alij exponnunt in
gatum ⁊ ĩtelligitur prout ſonat:⁊ huic iuri antiquo imititur illa cõſuetudo. ex dederit chriſtianitatis miſterium.i.tenuerit ad catheciſmum. utde uni
tra de cog ſpi.ſuper eo. conſe.di.iiij.in catheciſmſo. W 1 ſie⸗
a Emacipatos. nã filius emacipatue bene poteſt copulari filio adoptino. ff. õü hic colligitur eum alter coningum ſuſcipit gih
de ritu nup.per adoptioneʒ.uel emancipato ſcilicet adopiiuus copulari põt. lium alicuius ſtatim ambo coniuges efficiumur compatres illins an
b - ALlIund. filiam. ſcilicet cõ⸗ ergo nihil refert an liun
matris poſſe ducere in , . SDõ poli carnaliter mil⸗ ni
SGrem. qui ex comparre uel cõmatre nati Vna caro per connubium efficiun cerentur. nel non p uni
c säl poſt⸗ fuerint: matrimonio coniungi nõ tur.reſtat nimirum uirum compa. in uoluit dicere. g. uin
ea diffiniuit. na in re onbia poſſunt. quia leges ſeculi nõ ema ttrem conſtitui illi mulieri cuiꝰ ma ao. l.e. F. notan⸗ mſe
erts ſerfur ſenſeuti vbi de (jipatos adoptiuis pꝛobibentco/ trimonio aſſumpfa uxoꝛ cõmater m N Caro percs gim
pulari. Igdem ex libꝛo digeſto eſie uidebatur. iccirco liquer ui/ ſam de prelenti b inſnitre
d Filiam. bic vides ꝙ pa/ rum ti. de rim nuptiarum perpen / rum illi ſemine non poſſe coniun . acquiritur compa ns
ter ſpiritualis goteſt copulari ditur in quo ita legiur. gi in copulaʒ que cõmater eiꝰ erat ternitas ergo cni .
ſorori filie ſpiritualis.ſimili/⸗ Er adoptionem Malęa cum qua idem fuerat una caro effe canon hoc ponat p kenne
ter ⁊ filie poteſt quia talis co/ queſita fraternitas eouſaʒ i/ ctus. Aẽ ex ocilio chalcedon. ratione q; ſuntynas iien
gnatio non extenditur. ſimili pedit nuptias donec manet adop Octo anniſ penieat: qui duabus caro effecti. Iez ſi rr
ter dico ꝙ pater poteſt ſume/ tio. ideodz eam ater ment Smiſcetur comatribne hec eſt cauſa quare ſel
re filiam ſpiritualem filij car 10. ideoqʒ cam quam pater Con ceiu filiuf n5. fratrel Etrabatur compa niiin
ritualts de ſcẽdat de patre ad uxoꝛem ducere ⁊ ſi me emancipa/ cum una muliere: aut ſi cum coeſt effectus eum int
filios: non tamen de filio ad to illam in poteſtate retinuerit:po matre 7 filia aut cum duabus ſoꝛo ea. ergo per coitum ftutſon
patrenm. terimus iungi matrimonio. Ita ribus aut cum duabus commatri fornicarium cõtra uſnmnd
¶Sortuito. idem ſi ex pro/⸗ qʒ uolenti generum adoptare ſua bus aliquis concubuerit bᷣm anti/ hit compaternitas –
poſito. detur utfillam emancipet.ſimili / gquam a bumanioꝛem diffinitione. qn u aaͤbere me Pu
Elictã bec? quar ker ſuadetur ei ut qui uelit nurum octo annis peniteat. Item In fnemm nbt dbn
i ane ſtio. an quil adoptare emancipet filiũ. Si quii nocen. exuperio tol. epiſcopo. xxii qiiii in eo. na zimin
dk acciper̃ ĩnxo uero aliquo foꝛtuito caſu filiaʒ ſue Hullus duabus commatribus affinitas acquirr iltibr
‚een relictam com cõmatris uxoꝛem acceperit nõ co commiſceamr. per coitum fornica iſin ni⸗
patris ſue vxoris. æ licet ſlb gitur eam dimittere. ρAnge in JIquis unus ex coniugio filii riuʒ.vt.xxxv.q. iW. mulm
hac fſorma nerbor⸗ bec que triburienſi concilio legiur. aut filiam alterius de ſacro föo⸗ de inceſtis. . c. nõ GV .
Pehdcnin eon dan Hon cogitur quis dimittere filis te ſuſceperit: aut ad chꝛiſma tenne com. Nern de lod min
mmen aee ic ponndan it in cor rit:uel chꝛiſtianitatis miſterium coleng. diſcre Wnn
ſcilicet aliquis diuerſis tem/ ſue commatris quam duxit in con 1 1 tionem.quidam tñ Dchonr⸗
poribus poſſit contrabere cũ iugigm. „½ Detcerit ambo a uir ⁊ uxoꝛ compa/ refugiunt dicere ꝙ i.
diabus cõmatribus. In tri⸗ Xlud etiam nec canonica inſti tres exiſtunt parentibus infantis: per fornicarium co K Kin
bus primis capitulis ⁊ in vl⸗ mtione diffinimus nec inter? quia uir mulier caro una effecti itum contrahatur ſcbcete
timo dicitur ꝙ non. in medi⸗ ictione aliqua refutamus: ſed ꝓ ſſunt. ¶ Econtrario inuenitur in compaternitas. cũ Triüten
diisc ſc g boe modo ſoluit pier eos qui diuerſe de eo ſentiüt concilio triburieñ.c.xlviii. co nlpuin ſit vi nelie
dum. aulaſt RNeriis dſl/ oc loco aliquid cõmemoꝛamus. Axoꝛem compamiſducere poteſt n. ſoirin Puſ
pit berie fili de fonte: ſi poſt ſi quis ſue ſpiritualis commatris cuzʒ ipſa commater non fnerat. Ouëd inciope lngi
carnaliter vxorem meam co/ filiam foꝛtuito 1 ita contĩgente re Ai ſpiritualem habet com conſtructioneʒ lice linta
gnoſco. tunc berta efficit mi rum caſu in coniugium duxerit: cõ marire: cuius filiũ de laua/ at ei qui ſpiritnaleʒ eale
bi cõmater ⁊æ nũq; eam duca ſilio maturioꝛi ſeruato babeat: at uacro ſacri fontis accepir: æ eius habet ⁊c. ſed obijci füere⸗
re potero. ut.c.i.⁊ ultimo. ſi qʒ honeſte legitimo cõiugio ope/ uyxoꝛcommater nõ eſt liceat ei de tur ſi uxor mea le/ kütercl
vxorem non cognonero tunc ram detr. J funcio compatre ſuo eius uiduam wui Elton glicnl Qy.
. iilt. .. f . . em ſz ð ſacro fonte mihi W
bertaſion elfecini inibl coin Klca vero omparis duoce in uxoꝛem ſi nullam habet degoifit oomparek e
marer: æ mortua nxore mea uxoꝛis ſue nullus in con conſanguinitatis pꝛopinquitatem mnitas per eam. nt.
potero eam ducere.? ita ba/ iugium ducere poteſt. quid enim nunquid non poſſunt pꝛox. c. queritur. ſi (hehn
bebo dnas cõmatres diuerſiſ Ande Hicolaus pa ciungi quos nulla pꝛopinquits quem babet ex alio tinn
temporibns.nt.c.medijs.ſed a ſcribicõſtancieñ. epiſcopo ſa carnalis uel nulla generauo ſecer miro mihi per eam imnec
becſoluti indigna enela lomoni. Duas cõmatres nit ſpirimalis. ¶ Item ex epiſto ns gcanltiinn con, e
isre no legainus. c. mcd alicui hahere non licet. la paſchalis pape.ii.ad rheginun, patnitas. Ad boc Eünn
cancellata ergo ea opi. z. R. ⸗ n e . e . reſpondet cardina ie
. . ¶LLiſcitatur a nobis ſanctitas epiſcopum. De eogdem. carann tnet
Jo. qui diſtinxerunt inter di ſtra ſi aliquis. b Eſt uxoꝛis obitum cũ cõ lis ꝙ coninges ſibi neſcni
rectam ? indireciam comp &α uelſtra li aiquis-homo duas roꝛis obitum cu coma (zmnnicant acões iiben
ternitatem cum non ſit anctẽ⸗ cõmatres babere ualeat unã poſt tre uxoꝛis uiri ſuperſtitis cõ ſed non paſſiones. krin
tica: dico rferre an compater alrerã in quo meminiſſe deberſcri iugio copulari nulla uidet᷑ auctoꝛi qð eiʒ vnꝰ coningũ tenn
nitas uel cõmaternitas prece prum eſte: erunt duo in carne una. tas uel rõ pꝛohibere.neqʒꝰ.n.co/ agit reliquus intelli hinan
dat carnalem copulam an ſe⸗ itaqʒ cum cõſtat quia uir ⁊ mulier gnationi carnis cognatio ſpiritus glt ager cũ ſint vna mlia
quatur.ſi precedat licite põt —2 8 caro.iʒ ꝑ hoc nõ aſſi ii N
habere duas cõmatres:quia G Inatur r diuerſita ul
per unioneʒ carnis ſequenteʒ ””M iuiiſ querit. qre aciõ nn
non pertranſitur ad nnionem ſpiritus precedentem. nt.j. c. poſt nxoris.ſi an nes cõmunicant ⁊ non paſſiones.dicas ergo ꝙ cum ego nullo mõ
tem ſequatur aut alier coniungum nel nterqʒ ſuſcepit filium alterius:aut filius ſim pater huius pueri nec carnalis nec adoptinus nec ſpũalis.non
eorum cõmunis ſuſcipitur ab alio.ant filius alterius eorum tantum ſnſcipi- pooſſum dici compater ſuus. ꝙ non ſiʒ pater ſpũalis patet quia filia
tur.in primo ⁊ ſecundo caſu non poteſt quis habere duas ↄmatres.in tertio mea licite copulatur ei. Item ſilins mens ⁊ ille puer nõ ſunt fratres en
poteſt: quia licet efficiatur aliquis compater nxoris mee. non tamen eſt mibi ſpũales ergo ego non ſum pater ſpualis ipſius. o. ſl
compater niſi filius eius ſit ⁊ meus qui leuatur de ſacro fonte.vnde breniter nn ꝙ Itez qui ſpualem. duo hec.c.in eodem caſu loquũtur.ſed iĩ pmo ſini
teneas ꝙ ſi compaternitas ſequatur carnalem copulam in nullo caſu pot ali · caſu dicitur ꝙ aliqua põt habere duos compatres quoruʒ ſecũdus Nn
quis habere duas cõmatres:nel aliqua dnos compatres niſi in hoc ſolo caſu ſuſcipit filium pᷣmi de alia vxore.in ſecũdo dꝛ ꝙ quis poteſt babere in
quãdo filius tatum alterius ſuſcipitur de ſacro fonte. dduas cõmatres qñ ſecũda ſuſcipit pᷣme filium de alio vio. ſen
g Qiſcitatur.per cõnubium.i.per carnalem copulaʒ.nt.xxviij.q.ij. aga O Dlſt. neque.crederet aliquis ꝙ cognatio ſpũalis geacicen lein
thoſa. Dnariopuroem ſuam ſicut ⁊ cognatio carnalis ꝙ ſicut oes i ſ
b NJ pater. viij. ſeptẽnis penitentia indicitur pro quolibet mortali.nt. xx conlſangninei nxoris ea mediante efficiuntur uiro affines.iia com ihn
xiij.q.ij.hoc ipſuʒ.niſi aliud ſuadeat criminis enormitas uel dignitas patres ⁊ cõmatres vxores efficerentur marito per eam compatres win

.i Syatanarranngſate wont antem.

Xu). ⁊ cõmatres.hoc negat hic.
Jquis.ex coniugio.i.ex coniugibus.

o ¶ Cognatio.ſ.ſpiritualis.

X Queſno v. 2 i
V itteret reliquũ probatõibnus deſtitn rn in ⁊c.xxxii.q.ii.c.hõrant᷑.
or .
tur. 2 B. et ktie eſtimet᷑ auctor ſi ip
r.i. aſſimilat̃ in hoc ꝙ; per uxorem acquiritur. Lit᷑.petat᷑ ne appetẽtie e met auc bibino. RW
J ratur. i. aſſimilat in h . J ibus. er̃ de cladeſti. deſpõ. cum inhil 6. nã ubi piculũ nertit᷑ in
Comparatur. i. al neat: .Xc. ʒ recibus. er el. derg artẽ. nã ubi ꝑi I
6 t ſtatim. neqʒ enim ſtogno m CP O ſumit᷑ in deteriorẽ p ui gici eius
mnclus erptim ßm h reprobat intellectus.g.utrũ quis poſt sinbrrie, ican; ku nterde homi. ad anegnirimnains zon:
b Per vnionẽ. 5 rnl ali tutiorẽ partẽ interptandũ eſt. ñq; ti pᷣſumitcanõ pro mr̃i
n Paione Kec matrimoniñ ſine calnalẽ copuli aliter be onoeut, xxxiii. q.i. aa
ne e¶Ad vnionẽ. pceea . . . cepit.ſʒ nõne in mrimõ
ne pertranſiret niſi 99 õgruo tpꝑe petita legibꝰ dotet: ac ſict Pbari ꝙ aligs eã iuo ha
ni cum filius alterius arat᷑: neqʒ per vnionẽ carnis . S lter accipiatur ⁊ biduo uel urt rit eo pterxtu ut eã ꝑpetuo ba
uta uſeſpe. om cveione ſpu⸗ Nralak WMpranc Krooratdibus uacẽt ⁊ caſtitatẽ cu/ beret. ʒ aliud naſt ecib. .
Nltine dNotandũ.c liud eſt cõmatrẽ alicui legitima i. q. ii. ſolet. ? in liber mu
. Hoeſt: ad eſt cõmatrẽ diant. Iteʒ ita peracta leg 4 xxxii. q. ii. ſe 9fumit
ntn atrẽ. uxoreʒz ſuam vo eſt: ꝙ alin . ictã ab ſto unt. Alez ita aliter vo pꝛeſũ ieris cõditione potiꝰ pᷣſumi
uus iam facta coõmatreʒ cognoſcer: atqʒ lind ecl ad ſcirote eſſe connbia alirer Ho cõ Uratkinnoac q pcubin te. ut
Ninn alicuius. i. poſtiᷓ ẽ aliquo cõmatrẽ alic iꝰ fieri. pta nõ cõlugia ſed adulteria u . fl. de ri.nup. in libere. ni cuʒz
di eoczu ritafillanicola pape vcbalcedon. .cä nclle ae ali
H cuius feie.quo cãu ſynodi illũ pꝛohibet cõmatris ſue potiꝰ quã legitima cõiugis eẽ uã ut cõcubinã. dũmõ hone
Crag nõ põt duceꝛe aliaz rnodtiliu p N nlari: qui nes pot Zni ꝛia ſu quã ut cõci hẽbit eã ut legi
Cng no pot du⸗ 71 uxoꝛis matrimonio copi dubitat᷑: niſi uoluntas ꝓp ſta ſit mulier hebit eã ut leg
neni Kunin vrore mor ur ꝛi ſue debitũ reddidit. poſtquã it ⁊ uota ſuccurrerint legi/ timã. ut.ff. de ocu. in cõcubia
fefnin tua hmn . SSS r extitit. Ala vo au⸗ fragauar ex decret.oꝛmiſde tu.ſo.canõ cõſiderat ꝑiculuʒ
inenn e¶Triburiẽſis. me illius coõmater n concilii illos tima. Niem ex aie. ? iõ potiꝰ iudicat eſſe for
Inhrpen lius diceret paſcha ctoꝛitas triburienſis opulari: cu pape. c. vi. lebꝛare non nmienrioe ỹ miimoniũ. lex
egſnn i tnid ed camng. permittit Poſtets vnna ſuo dere- Nupnas occultas cele . tñ ſtricti⸗ Snceret 5 Anmd
gefe gee 0 aut. E 1 . 2i O. U A.. E. 4 2 — — uö. nã́ i alie
ai . peritur. ſ. de lin⸗ R Ukae Onater eintalt, nec Uilag fidelis cuiuſcũqʒ co nin Wrelkeraigus petuo re
un eon. dr lil. no plu⸗ s paternitatẽ a uiro ſuo cogno dHitionis ſit: occulte nuptias faciat: tinere ſecũ.niſi dicat ꝙ nelit
nan Kegel ntende⸗ ſai Aucrit aüut an uxoꝛ cũ mini. ſedbuckicnone acceptaa ſacerdo,⸗ rrtinene in uxorẽ tiine
ſkeſſeneg pa quẽ con atip err⸗ . ul debeat ſuſci in dño. te mi nõ erit mr̃imoniũ.in „. 4.
nn klaeſre ti D aänert hnn bis ita ſcribit tepublice arihoſia mo.na.effi. le. .. pe.col.ix. j.
nngtunin ſtatuit non de bẽ ad pere puerũ. C öbꝛi enli. colaus ad cõſulta bu 6“ debent . e.ſig s diuinis. ſecꝰ ſm cano
on uſctpiendiͦ puer en lt giiuſt roftlin aleniuf Hupne publice celebꝛari i feie nes. ut xrii a. i ſolet in H an
ä de baptiſmo plureſ Axoꝛ ſimul cum uirofiliũ alicui Oſtrates tã mares quã feĩe tẽ cõcordo leges canonib⸗ ꝙ
–—Z accedere. qũo dicit in baptiſmate nõ ſit ſuſcipiens. . õ ligaturã aureã uel ar etea inter ĩpares pſonas nõ pꝛeſu
unn bis nollaguerorita . Aod autẽ uxoꝛ cuʒ mnarnoin auter quoſibe metallo cõpoſiiam inter iß mrimoniũ niſi Sota
ſoſiire te innenit᷑ prohibi⸗ ſimul non debeat t ötrabũt: in ca la inſtra interueniant. C. .
igiüigan õõ i/ —0 baptiſmate ſimul. non ſi nuptialia federa cõtra 1 lia inſtra interuen itẽ illo
Piegest tiũ.ᷣſed ſʒ hoc ſanci/ . 7. roꝛitate re/ añ . õſalia fe⸗ nub⸗i erialis. S. imo.i
l nodutni fſuſcipep egeneillaan mritagihnlt hitibus arrnt⸗ant falaſe⸗ ſiderocirca Mcteeſſen.
nmgi manus legentiũ ue perit᷑ ꝓhibitũ.ſed utp mi labe 7 dera que futuraꝝ ſun öſenſu eoꝛũ an maritalis affectio pceſſeẽit
Prtuni gerat. nel forte vir tualis paternitatis ab omm m miſſio.federa quoqʒ cõſen cõparatis ꝑſonis ⁊ uite cõiũ
e uxor no reputant infamia cõſeruet᷑ imunis. dignu ui hoc cõtrabut hoꝝ in quoꝛuʒ ctione cõſiderata. ut. ff. de do
i dlutescñ pim car ſſe decernimꝰ ut utriqʒ inſimulad q ite ſũt celebꝛant᷑: ⁊ poſtquã arriſ na. donatiões. itẽ et famã lo
— probentur. 5. e. c. ſi Dl ſpirare minime SSS . or ſi ſibi ſpõſus: per digitü fidei ciconſicero. uter de pfünen
Rr”ũ is. „Een git i cõmiſit: ꝗ du r oderit: dotẽqʒ lud.itẽ ꝙ ſimn recepe
genn duls⸗ H culare flagit iu cõmiſit:ꝗ loꝛinſignitã deſpõ . lud. itẽ ꝙ ſimul recepe u
1 t infamia. de vo pia abus ſo annio öſus eius ſcripto ta. ut. xxviii.q.i.caue.
fſntiunt 80. ömatribus uelut dua 5 qʒ; placitaʒ ſpõſus eius ſcrip cramẽta. irat in omni
to. crederent. n. abus cõm utriqʒ placita: inantitakicr . requirat᷑ in omr
mng ſee i aliquã proxi⸗- ibus nupſit: magna iuxta modũ hoccõtinente coꝛã inuitatis ezg dos Pi dꝛ. potes in
npnni nteleliana grort or itẽtia ſib debet iniungi. paciu dideri: aut mox mimonlo ur hic dꝛ. ib? pſo
Enianl: mitatẽ inter eos co ulpe penitẽtia ſibi II⸗ utraqʒ pte tradi rit: 1 Leliigere in ſublimiori ꝑſo
intt culpe p lii ꝗ ſpi 9 9 tẽpꝰ trellig
He nabnſiſiſul ſu Allud po miburienſis cõcilii g ſpi tapto tꝑe ne uidelicʒ ante tẽp nis. nã ibi ? dos ⁊ alie loleni
. anni ud ritualẽ habʒ cõparrẽ. arrurfmer. lege diſfimti tale qui eerheſa ns auun meger
n fuũ eſſet ut uterqʒ ibitiõʒz dictu intelligi uel uxoꝛ d nuptialia federa per bug aũt ꝑſonis ſᷣm lege
lim ſuſciperet. cũ ex ſuſ ꝓhibitiõʒ dictuͦ inte deʒ filio mãt:ambo ad nuꝑ ſiã dñi cũ iciut teſtes niſi ſcriptura
½uſciperet. c er ⸗ nõ ex eodeʒ fi f: ⁊ pꝛimũ in eccleſiã dñi ci ſufficiũt teſtes niſi ſcri
ſſtin4 tiõe alteriꝰ vter cõmater accipiat᷑:nõ ex ducunt᷑:⁊ p t i.ð in infimis ſufficiunt te
s Bezutrſitun canhiro ed 4 ia mdellina cõ mieler ſonomemſ Knennmn aaͤlr inn auẽ.ꝗ.mo.na.effi.
Ntettn udine ẽ ta oda 1 agcer v1 5 col. vi. “
imn decsiherd 3 od fieri nõ debeãt: eua cg denmc benedictionẽ ⁊ uelamẽ ogisSrindlcaret
iſnin men in quibuſdã lo riſtus papa teſtat᷑ ſcribẽſ eleſte ſuſcipiũt. Item ſunt pꝛeter dali mr̃imonio ꝑ eoꝝ cõfeſſio
Gninnt. ſuſcipit. ideſtina coniugia fieri nõ debẽt ſr: pacta cõiugioꝝ ſolẽnia. pecca eco. „
ðòð Age ſterlegitimu SSineius rirhacti ne cunctg innubtiaſii L. iins cim buid phlbit
enbien cotraria eſt quo ad niſi a 2 ident᷑ 1 a/ federe no Oſtrates. anulo. anu 5
onhee fidem. dominationẽ habere uie : 7 a pare⸗ Item leo bapMͤa. L nificat mutuũ amoꝛẽ
M iDel nxor. meli⸗ bus cuſtodit᷑ uxoꝛ bpetat᷑: ⁊ a lee . In contrabendo coiugio:iſtaſunt fide Giug alẽ e ſeruãdã. ut
fin dixiſſet uel uir ↄpa tibus ⁊ ꝓpinquioꝛibus ſponſetur — . H .
ntten ter efficiat nõ ex eo legibus doret᷑:a ſuo repoꝛe ſacer 0 Valisꝰ dẽatuxoꝛ eẽ que habẽ r Inuitatis. ar. teſtes in
dand filio cumurore: 4 Siner ut mos eſt cũ pꝛecibusꝰ O Eſm legẽ uirgo caſta: de miimonio err rogatiſicuti
mnn ſec ex alio. ſed umt n ns aſacerdote ben⸗ Ppöſata in uirginitate ? dotata leli minmoni un foe diuor. nul
ſonſpſae at ſexuʒ quia pon 7 „2l Sſinen. 5 rg * 70 ͤanoaedo.
gn in ſmimo genere dicat᷑ 1 a Biinitcdceumt ris ame: a parẽtibus tradita ſponſo j ⸗Pnset 50; quita eta .
lmn eundẽ caſũ queʒ po docet cuſtodita ⁊ cõ te.⁊ nõ in qdrageſima ducet
giͤn/ ſuit in maſculino. i de ma.cõ. interdic.ec.ex lr̃is.in ꝑte deciſa.io.
eng c qui ſpirurale nbi eã. lʒ E. Soerchalnciirdema cz.
mii ck d beon patres. q̃ſtio.⁊ erat in themate in'ꝗqn r e n ſoolge celeſte nel ſpũale ſignificauit.j.e.femme.
e ln/ — . . 2 11 1 . *. — „ . 1 e. „ 2—
1 od aũt. hic depingit quinta q̃ſtt. io manifeſte piudicet. u Leleſte. ec ſingula. iiates nõ erigunt nccio. naz ſi omittant ł
eho aſieß deſtina deſpõſat 1 Cuncta.i.hec ſingula. . unt᷑ nccio.naʒ
epingen eigl arerdect k i dehroecha⸗ Booſne. a Womteruciat bo if ertennaeris fi. dos pot omitti.qꝛ ſʒ dos
H ? quidẽ pᷣindicaret ſi cſſtaret de ea.ex de anifeſta ꝓbatio. defeci ni dica nõ nocẽt. ut. ff. de vẽ. inſpi. l.i. in fi. ſſe põt. ut. ſ. e. ſi qs diuĩs
gaceg leſie nõ cõſtat de ea ei pᷣiudicat m is nõ iudicat. xxxii. di. nia nel modica nõ ne ſſit.mr̃imoniũ tñ ſine dote eſſe põt. ut lik. ſ. de
ſo ſzaꝛ eccle le no ur. cleſia de occultis nõ iudicat. I. di ſine mr̃imonio eẽ no po ll. m. intelligit in eodẽ caſu cũ illo. c.a r.l.
u nõ ius ſʒ ꝓbatio.q; eccleſia d it eam ponere. ſz poit ſſ o iſj, uineoꝝꝑ. ſʒ illud intelligit in eo f. h. tũ dicit pec
Harſa mad achbnn Gelisertaeootenm oncre. Bpet ſiz Eia lill oſangui, vfrüpreſtunanr akcnlken repellunt. h. tñ
Rr e ss ia debeãt fieri. ⁊ q õsõ cculte cõtrahentibus.
aliã.ſ.utrũ clãdeſtina matrimoni ñtia teſtiũ ? traductiõe ⁊ aliiſ o
n fiat tenẽt. ⁊ ſunt clãdeſtina que ſine pñti

zi olenj 5 ſũ ba mrimo
, ſolenitatibus ↄhunt᷑.ſʒ cũ hmõi ſolẽnitates nõ ſũt de ſu

ſ ſi . . I —

1s. ionis. . iquã fornicariã deflora
Dalis.legem promotio idicũt ꝙ ſi aliquã fornicariã de
cõtra illos qui dicũt ꝙ ſi 19 icorruptã duxe
inemfimonnaliz coinnen ſe c. Be Dirnocines. in uxorẽ nõ repellor a ꝓmotiõe quaſi corrup K
9 Eann enuaniltſiar rvteeti neine er mutaret ꝓpoſitũ ? di ni ⁊ eã poſtm
d harent᷑.ſepe enĩ mrimonio occu
iun
ℳ

4
“

Lau.

4

rim.ar.xxviii.di.quia ſunt xexiiii.di.curandũ.lxxvii.di.quicũqʒ.xxxiiii.d in uxorẽ.⁊c.æ ꝙ illa uerba ad preſens tempus referant᷑.probatur ſ
precipimus.ar. cõtra. xxxiiii.di.ualentino.ſed certe ⁊ hoc caſu in uirginita⸗ extra de matri.cõ.cõtra interdic.eccle.ex lĩis. . ii
te videt᷑ iſta deſponſata. omnia enĩ que pceſſerũt legitimant᷑ per ſequẽs m i ¶ Vel habituꝝ.i.habitã me retenturũ.b. 4 gii
trimoniũ.extra qui fi.ſint legit.tanta. li ¶ Cõfeſſione.ecce aꝑte dicit.g. ꝙ cõfeſſioni ⁊ ſacro cõinnctoꝝ oc ſ lor
a ¶ Per ſcripturã.. de pe. di.i.quẽ penitet. cõtra.ſed ibi ꝓbibet᷑ abſens per culte dẽat credere eccleſia cũ alit ꝓbari nõ põt eos õxiſſe. qð intel G
ſcriptnrã cõtfiteri.uel ꝙ peni V ligo cũ ↄfuent᷑ pꝛo ſai⸗
teniiã accipere dẽat.hic autẽ SS . Z”Mũ malrimonio.tũc eo oltmn
ꝑmittit mulieri ſimplicRi dum æa paranymphis accipienda:a ita re eoꝛum coꝛda iungãtur. unde et riũ cõfeſſiõi ſtat. ni Noltr
pñs ſit in ſcripto peccata of / ſ̃m iegẽ ⁊ euangeliũ publicis nu/ quarto anulus digito iſeritur:ideo ſi piudicet᷑ prio uel gi.
. ferre. Maira⸗vir .ſ caliſt⸗ ptiis in cõiugiũ liquide ſumenda: uia in eo uena quedam ut fertur: ſecũdo miimonio. liſot
Konuo moe enrn⸗ 1 omnibus diebus uite ſue: niſi ex ſangnis ad coꝛ uſqʒ perueniat. ang aper mubenn ien
tũ ſi aliter fiat. conſenſu ⁊ cauſa uacandi deo: nun Iltẽ ambro. in li. de priarchis. ſeparatiedmm maft, Eel
Allũ.iuxta.i.ſim facul/ quã pꝛopter hominẽ eſt ſeparãda Nũpni dicunt᷑ ab obnubendo:eo moniũ ob h.lʒ nide ſin
(tatẽ ⁊? niri nobilitateʒ. u 7 ſi foꝛnicata fuerit dimittenda:ſed caput ſuũ obnubere ſoleant. at᷑ et de rapt. cuʒ wei
f. de iur. dot. quero.ff. de re illa uiuente altera non ducenda: qꝛ Ec illudꝰ ocioſũ ꝙ cũ uẽirer cqãm. nã ibi dꝛ cre⸗ nu
ſignis ſepulcrũ..ulii. ddulteri regnũ dei nõ poſſidebunt rebecca:uidit iſaac deambu dendũ eẽ cõſeſſiõi ünt
4 os ſ Por Cicch arnd ⁊penitentia illius per ſcripturam' lantẽ: ⁊2 cũ interrogaſſet quis eſſet: mulietſo . Kol zünel
gnd ſiniimni apa anentas recipienda. ¶ Item ex ↄcilio car cognito ᷣ ipſe eſſet cui duceretur Waludmefihi da acin
cogat ſalre vabis vnü denari thaginenſi quarto. uxoꝛ:deſcendit ⁊ caput obnubere tur p⁊. ⁊ m ̊ idẽ iut
garſae dolie i Huüomodo ſpöſus aſponſa ad be cepir: docẽ j P r. m ids uei
um quod nõ cõcedo.⁊ hoc ẽ omodolp ponlaa ſuũ cepit:docẽs uerecundiã in nu/ eſt in mr̃imõio car⸗/ ſinnl
conſilium. nedictionẽ accedant. ptiis pꝛeire debere:inde eni ⁊ nu⸗ nali ⁊ ſpũali.arg.ð igihnen
eEmine. ſubditas.j.xxx Ponſus ⁊ ſpõſa cũ benedicẽè prie dicte ꝙ pudoꝛis gratia ſe puel Ex. de regu. tran. ie
lira.r. cum caput. et.c. diſunta ſacerdote: a parẽtibus le obnuberent. Sed obiicitur gaͤn r ulang eir.n⸗
multerem. . Re . ex Ol Mnes
f Anulul.dꝛcit.h.ꝙ per tra dvarennis er⸗ r cccl pꝛeem ina⸗ ult ſaae pꝛobibẽ uina.ut.xii.q.ii.cũ ſlnn⸗
ditionẽ anuli uel donationeʒ d 5 a E P . ut que iant ex pol ciο conu deuotiſſimã. ul die tſfiſ
preſumit pro mrimonio. ar. nes icnonẽ eadẽ nocte pꝛo reuerẽ leſcũt: pꝛobibent uouẽtes mairi/ aliud eẽ in mrimo⸗ fncg
er de preſup. illud. - h etiam tia benedictionis in uirginitate ꝑ monia cõtrabere: que iñ ſi cõtraxe nio ſpũali.cũ ãt agi Ciliig
nidet᷑ ꝑ oratiões greg.q dien maneant. Item ex cõcilio arela rint inuiolata permanere opoꝛtet: tur ad matrimõiuʒ rridi⸗
tur in bndictionibus ubi diẽ enſi.c.ſexto. . ſic ⁊ clamdeſtina cõiugia cõtra le/ diſſoluẽdũ qꝛ dicũt inleni
benedic dñe bas arras.?⁊ ar. Sine publicis nuptiis nullus du⸗/ ges quidẽ fiũt: tñ cõtracta diſſolui nullü eẽ ꝓpter con müfte
xxvii.q.ii.ſi quis nxorẽ.Alii cal uxoꝛem. nõ poſſunt: quia ex legirimo uoto ſangninitatẽ uel ali (hen
dicũt ſpõſalia tantũ preſumi AVlſlũ ſine dote fiat cõiugi ſubſ. . boꝛenk. vñ en nd impedimẽtũ.nõ ilagn⸗
niſidet aſacerdote arg. . e. Allü ſine dote fiat cõiugium ubſequente conoboꝛant᷑. vñ eua⸗ credii eoꝝ eõfeſſio u
noſtrates. uel niſi ſit de oſue iuxta poſſibilitacẽ fiat dos: riſtus cũ dixiſſet: aliter pꝛeſumpta nietiã cũ ſacro. niſi ſtin
tudine loci ꝙ anulus deturi ne ſine publicis nupnis quiſquam no ſunt cõiugia:ſed adulteria addi aliud admiculũ int mmalt
matrimonio.⁊ eſt ſi.qð dicit nubere uel uxoꝛẽ ducere pꝛeſumat dit:niſi uolũtas pꝛopꝛia ſuffraga/ nenerit. xxxx.q.vi. Ntã
lex in arra ꝙ nõ facit emptio His omnibus auctoꝛitatibus oc uerit:⁊ uota ſuccurrerint legitima ſi duo.j.xxxiii.q.i. fän.
e Kaelkeln nann inſtide culte nupne pꝛohibent᷑: atqʒ ilgeo Minc etiã in nouellis. EHS ſhrc
3 P Ee dlud aror erat. Fi ſ⸗ cõtra auctoritgt ſuntnuprie J quis diuis zactie ſericturis tutis crederei tune ni
Llror 7eſponſata-arg. intechs Pabenmde ent. Ded que/ urauit mu ieri legitima ie eaa,z eſfeſſioni alteriꝰ er ai
xxxü. q. ii F. cu ergo.? eſtar. rit᷑ ꝗd ſibi uelint ille ſolẽnitateſ ue uxoꝛẽ babitux uel ſi in oꝛatoꝛio ta de dinor. ex lriſ. vñ r ſine
ꝙ matrimoniũ poteſt cõtra/ lamis ⁊ anuli que in piugiis obſer le ſacrjm dederit:ſit illa legitiauxoꝛ in mtrimonio nõſẽ⸗ fulmer
bi inter abſentes qui nuq ſe uant᷑. ¶ De his ita ſcridit iſidoꝛꝰ gquamuis nulla dos nullaſcriptura ꝑcredit aligbus 3 pani
uiderũt.quod uerũ eſt ſi fa/ in.ii.lib.de officiis.c.xvi. alia interpoſita ſit. His ita reſpon ſe. itẽ pone ꝙ ſtabã füaſer
ma uel aliquo alio mõ ſe no/ uarefeie uelant᷑ dũ maritanf᷑. detur:cõiugia que clam cõrrahunt᷑ 5 mr̃imõiũ dicebã nne
nerut. ein ianotog er foro cõ Emine dü maritant ideo ne, nonegankt elſe coͤiugia nec iubetuur me babere alia pe nit
ſentire nõ poſſumꝰ.ſed in eo lank: utſ. intſe iſſolui: ſi utriuſqʒ ↄfeſſione rẽ nõ ꝓbaui me ha nucln
qui nõ ſũt penitus ignoti poſ lant: utſe nouerintſemꝑp ma- diſiolui:in utriuſqʒ ↄfeſſione ꝓpba/ bere. nũquid iſta ð ünhe
ſimus coſentire. ut.lxiiii. di. Fitis ſuis ſubditas eſſe 1 bumiles ri poterũt: uerũtamẽ ꝓbibent᷑:qꝛi functa poſſũ ſtatiʒ WRü
c. i. .ii.di. xv. c. ii. ⁊. iii. ꝙ in Iẽ ꝙ nubentes poſt benedictio mutata uolũtate alterius eoꝝ alte Zhere. vꝛ ꝙ nõ. qe negt
ter abſentes matrimoniũ cõ⸗ nẽ uitta inuiceʒ quaſi vno uinculo rius confeſſione fides iudici fieri fui confeſſus ð me. gine
trabat᷑ eſt ar. er qui cleri. uel copulant᷑:uidelicʒ ideo fi ne cõpa nõ poteſt. unde publice cũ alteriuſ nelpone ꝙ diceba ime
no. ueniens.ff. de ri.nup.mu gẽcõiugalis vnitatis diſrüpant. at uota in alterã partẽ ſe tranſtulerint aliqn e urone mot
Eeren woe ſpon; nnien er vo quod eadẽuitta cĩdido purpu pꝛo pꝛioꝛi cõiugio quod iudici in/ B36 ana sbere n
qui conſenſu contrabunt in eoqʒ coloꝛe ꝑmiſcet᷑. candoꝛ ꝗp certi eſt: ſnia fieri nõ poterit. In/ v ꝙ nocadẽ rkre. iMn
Vr abſentes celebrant. f. de Ppe eſt ad mũdiciã uite. purpura ad certa eni ut ſixtus papa ſcribit epi gꝛ cuilibʒ credit 3 äͤi
cõtraben.emp.l.i.S.eſt autẽ. ſanguinis poſteritatẽ adhibet᷑: ut per hiſpaniã cõſtitutis: nemo pon ſe. xiiii. q. ii. .i. ſed 1
dum tamẽ hoc agat᷑.nõ enim boc ſigno ⁊ cõtinentia a lex cõtinẽ tificũ iudicare pꝛeſumat:a quãuis dic ꝙ pot. al. ff. de öd
dico ꝙ ſolus conſenſus facit di ab utriſqʒ ad tẽpus admoneat᷑: uera ſint nõ m̃ credenda:niſi que acg. poſſ. nãliter ·. . winti
matrimoniü.niſi hoc ſit acti 2 poſt hboc reddenduʒ debitũ non certis indiciis cõpꝛobant᷑:niſi que ul. eĩ daelpor.n D
mereo ſerierleger Trai neget. Itẽ in pꝛimi nuptiis anu maifeſto iudicio ↄuicunt᷑: niſi ue di bes ꝙ iegi rei 4
ſicienduͤ ſir quic ugnut. . lus a ſpõſo ſponſe dat᷑: fit nimirux iudiciario oꝛdie publicant. Hicẽt ven. poſſü agere in
de ac.⁊ obli.obligationũ.ar. uel ꝓpter mutue dilectionis ſi igni uictoꝛ pa. ſ. cri. theophilo epo. In terd lcto uti poſ. licʒ a
z er de ſpon. duo. duob.bi uel ꝓpter id magis ut eodẽ pigno certa chariſſime nullatenꝰ iudice/ ſint Zria. na ꝑ pᷣmũ ven
corde ⁊ ore.⁊ ſi nõ ſirigit ⁊c. cõtendo nõ me po ſiii
ſed dic ꝙ ore dicent᷑ cõſenti lidere. pꝑ ſecũdũ di⸗ vri,
re. cũ procuratores eoꝝ noie cõſentiunt. Sed quid dices ſi aliquis cõſenſũ co me poſſidere.bñ enĩ põt ꝗs agẽdo ꝓponere hᷣria nel excipiẽdo n
ſuũ exprimat alicui femine per lras:⁊ ante receptas ab illa iſte peniteat.b. ⁊ talis ẽ caſus expᷣſſus e de deſpõ. ĩpu. atteſtatiões.ſʒ nõ aſſeredo p
dicit nõ eſſe matrimoniũ Iʒ illa cõſentiat.qꝛ requirit᷑ ꝙ duret uolũtas pᷣoris nt nõ.xiii.q.i.ĩfi.talibꝰ tñ ꝗ ſic iurãt nõ dʒ dari lnia vbend⸗i.cũ per. ler
nã requirit᷑ ibi mutuꝰ cõſenſus.ſecus tñ eſt in aliis madatis.nã lʒ reuocetur ſnĩaʒ ſeꝑant ſʒ ſue ſũt cõſcie relinquẽdi.ut er de iureiu. mulieri. in
mandatũ altero ignorãte tn cõtracius tenet.ut.ff.ma.ſi mãdaſſe E.ar.tñ eſt ꝰ l ¶ Coõſfeſſione. xxiii.q.i.ſi quis. .ſed ibi de carnali cõmixtione. 16
ff. de diuor. ſi penituit.itẽ ſecus eſt in electiõe.ut er de elec.cum inter. hic de ſponſalibus agit. —
h¶Sed obiicit. in nouellł.in auc.qui.mo.na.ef.le.ꝭ.pe.col.vi. m C Credẽda.ar ex his anctoritatibus ? ſequẽtibus.c. ꝙ iudex no i
i Habituꝝ.ſʒ nũquid per hec uerba futuri tꝑis:iuro habebo te pro legi⸗/ ſm cõſcientiã ſed ſm allegata debet iudicare.ſ.de con.di.x.c. ti. l
tima uxore ↄhit᷑ matrimoniũ.nõ vꝛ:cũ hec vᷣda hic poſita futuri tꝑis ſint.ut ã.xv.q.v.preſbyter.S.ii.qi.deus omnipotens. S. iii. · vii. iudicet ll
ex̃ de cõdi.ap.c.ul.⁊ er̃ de ſpõ.de illis.lex iſta t dicit ꝙ ſic ⁊ eſt neru.q; hoc xi. q.iii.eoꝝ. ⁊.c.q;uis.⁊.c.graue.⁊.c.ſũmopere.at.xi.q·iil. tüc ue ſ
uerbu habebo reſpectũ hʒ ad pñs tẽpus.aliud eẽt ſi dicerei.iuro ꝙ ducaʒ te ra.⁊.c.plerũqʒ.ↄtra ar.xxiiii.q.iii.deus qui.colra.
4

xXXI AQueſtio f. 28:
. — 5 -Ar; ſy, ũ ſit. ul ꝙ tpa appellatõii
alian uel ꝙ inſtrʒ quoddã corã ipo lectũ ſit.ulꝙt aPpeil
. liter. q. d. nunq; iudicamus.? ponit᷑ impro/ Daliqacitaucit. el M cs liter dico in bis ä ſpectat ad inba
N H pona umnicooert bi ſedea veriio mels. e,do labi petinderivppls ut lvi,oi vepetro din alter⸗ a. Wonds ar
rie ſicut ibi. . adict nict jren⸗ rit legitis documẽtis. ut er de ꝓba. quon 0.
necponii ſode ctefnallter. ns. . di. lxxxvi.ſi quid. s. xi. q. iudicis niſi qten etenectamno immemneerta uttcwe ezn nna hg
ſerche b Vllũ.s.ii.qi.deus omnipotens.õð.di. iiEx pmiſſis. a certis. te neertiglocus cſtcoieeturig.
ſecc⸗ iii.eoꝝ.⁊.c.in cunctis. de bomi ad andientiã.
R c etscnn⸗ lter adulterã ſibi in ux ff or⸗oo⸗einn⸗ Fiff
tafte cta. vꝛ ca te⸗ quouſqʒ ueniat dñs qui latẽ moꝛtuo adulter a ſulcepra ann de ri. nup.l. adoptiuus.).bui
ffi⸗ ſte poſſit ingquireer mus: qu ind : illuminabirab orez accepit: filiã ex ea ſuſcept. il- les. 00.
ſidinn an talis ſit ut poſſit tia ꝓducat in lucẽ:2 ifeſtabit dam in cõiugẽ ſe daturũ iurauit:i Xorẽ. cõſtupranuit.
uIm teſtari. ul. il l. vi. dq ſcondita tenebꝛaꝝ et man ſint la aſſenſũ no pꝛebuit. deinde pater In hac cq addit.
rutggi rendũ. nõ tũ in om (õſilia coꝛdiũ: quauis enĩ uera int lici wadidit: apenno repoſchur noalia ipedimen
ni nibus erit ita curio nõ iñ credenda ſunt niſi que mani 9 Ouerit: an po it duci in cõiugiũ ta matrimonin.. enormitatez
iſinti ſs nqnedſea eſtis indiciis cõpꝛobant᷑: niſi que ꝛius eſt polluta per adulteri/ criminis. de qua tractat in b
W mus dilſimulai no mäifeſlo indicio duicunt: niſi que un Secundo an filia inuita ſit ma goe. caanaſteadin
enn .ut. ff. de n mati . icät. Itez „ WBec l in ſecũda.adiũgit etiã in
an Ravoſki fi. v.xxii iudiciario araichublict n Jeʒ madeda alicui. 1 Terno: an baſt geruke ergnelid d
ſtii g. üc⸗nilem, cuariltus Onnibusc lus eſt in ris ſpõſionẽ illa poſſit nubere alii frangẽda: ut qũt hec. xc. x nõ
fezen d Et ordinẽ.⁊ cir Ante iuſtã ꝓbationẽ das. Dulterio polluta ꝓpi ,) i.
ſerigt cuſtatasoes er de qicandus Aurdannancuge 5 bet duci in cõiugiũ aucto lʒ enormitas delicti impe
utan reſſt. Alliͦ anteuera naſt aas ppo ritate leonis pape qua di dat matrimoniũ Zbendũnõ
1ßrſͤ C. de iudi.iudices ionẽ iudicare autdãnare de- impedit tñ niſi in his caſib
Binia g inaut. inbemns. mus teſte apoſtolo ait. tu ꝗs es polluta non ducamr ab .cũ ꝗs cõmittit inceſtũ.xxx
iun ianl in ꝛlmmis et bennei alienũ uũ:ſuo domĩio Adulter nlaerimonto. ii. q. vii. ſi aniug ven gon
entne. xxiii.q.viii.occidit qui iu it. mala itaq; andita nul eodem in! latrine terficit uxorẽ.xxxiii.q.ii. ad
Ndnern finees. ſtat aut cadit.ma . bſe Allus ducat in matrimoni⸗ monejr.⁊ in aliis caſibꝰ nõtis
anin elena in perto lu moueãt: aut paſſim dicta abſʒ m quã pꝛius polluit adulte xxvii q l bi qui oe aliio non
nſn 1 ſſo⸗ ione quiſquã unquã cre qunpali Pollns teſta rit expꝛeſſũ ꝙ impediãt
ttigiid rio.ſed in poſſeſſo⸗ certa ꝓbatione quiſquã unq . rio. Sed auguſtinus ecõtra teſt reperit expꝛeſſũ ꝙ imp G
Fſfnſn no ufſen matim qat: ſy ante audita diligẽter linid turſcribens ad ualeriũ de nuptis miſiquis nelit de noruzen
iihfſr agẽ negociũ. ff. ad ipita uicquaz ali öcnoiſcentti. iter penitẽte de quocũqʒ er
adliErndu nec ar leutbersbeha⸗ i Eenhiſeed er marimonio: murhe impedluntur xrxriij
uanie iudi.a diuo. e — iqua indicãda pnuſquã . IIniragdulterid. ii.de his.qꝙ nõ admitto. il
lnmni dere iudi Non ſũr aliqua indicãda p liuit adulterio. .i. d̃
livnce Eut lit.nõ conteſt. on. I-E qua pꝛius pollui e . ſt ueꝝ ꝙ nullü crimẽ
hiligui e n in. certis demonſtrent indiciis. 9 niqʒ moꝛtuo eo ci; quo fu lnd gie er iſtin auob⸗
un f ¶ Interrogãdi. dicantẽ opoꝛter cuncta nilin tueru connubiũ fieri põt cõ caſibꝰ ſequẽtibus.ubinõ tan
pelirii uides ꝙ pars a ꝑte ri 7 oꝛdinẽ rerũ plena leneſ⸗ 41 iugiũ cum qua eceſſit adulteriuʒ tũ crimẽ ꝙtũ cõſtitutio eccle
lrih Tiudex a partibus one diſcutere inrerrogandi r eſpõ tem in libꝛo de bono cõiugali. ſie re denin
baiun do ſemdnoge⸗ dendi obiiciẽdiqʒ ꝛebirap arng Poſſe ſane fieri licitaſ nuptias ex eenin Med n
rui =èð sirmtentgef nerngindugs eroms idlenre aegonete onigetturonencene
INN . 2. S. 4 . .— „1 2
— ſ. inter. ac. ſi ſie 1illũiata ſitp lit ſua ſnia obuiare: placito ſubſequente man ſtini: de quã polluit p adulteriũ. æ vt
ai⸗ ⁊ ex de cõceſ. pben. iudex pꝛius uelit ſuaſ ibus ni Heculiia auctoꝛitas auguſtini: de ꝙ ſie. ut. . e. deniqʒ. niſi in tri
ſſinul Tec nona. poſt ele niſiquando iã peractis omibus n oncubinis loquit᷑:perbibens cõ/ bus caſibus. puta ſiuiuente
nni ctionẽ. ſiliter aduo/ bil habeãt in qõne quod ꝓponant c binas poſſe tranſire ad honeſtũ marito dedẽit ei fidẽ ſi ma
aa , cati pñt interrogaĩ tamdiu actio uẽulet᷑ quouſqʒ ad cubinas poli Prima aucto nituſ pmoreret eã ducerʒ. ul
ſonieti fi 7tamdia a lacitũ nuptiarum. . itin pn. Emariti cuz ef
in giif nr. fde nd rei ueritatẽ perueniat᷑. eauauer Rns auguſtini loquitur de repudi ſialter in ornarnitieg
ſinmmil aꝝ eni merita prr interrogari opoꝛtet neal ata:quã dum uiuente uiro ſuo:q latũ.⁊ ex de eo qui dux.in
