pluribus officiis.ut.xvi.q.i.pᷣſbyteros.⁊.lxxxix.di.ſingula. In mri

mõioðẽ ſpãle ut idẽ ſit accuſator ⁊ teſtil.ut nõ.xxxv.q.vi.c.i.tñ iproprie dicit
in mr̃imonio accuſatio.nã mixta dicit᷑ inter ciuilẽ ⁊ crialẽ.ut ex de ꝓcu.tue.in
denüciatiõe aũt idem ẽ denũciator ⁊ teſtis.ut ex de teſti.in omni negocio.⁊ ex

de ſimo.licet.ſʒ exquo ſemel quis apparnit inter accuſatores ãmodo non põt

eſſe teſtis.ut er de accu.cum.p.manconella.

r ¶ Aliqũ.per officiales. hoc exemplũ nõ ualet:quia ibi nõ fit acen/

ſatio.loquit᷑ eni in notorio criĩe.iſta lex ꝙ ſolũ officiati denunciãt. ſi
enĩ denũciat officialis aliud crimẽ ei no credit᷑ niſi ꝓbet legitüe. ut
C.de accu.eaque.C. de curioſis.curioſi.li.xii.
ſ Si maritus.lx.dies a tẽpore diuortii cõputãdos.ut.ff. de adul.

l.is cuius ope.ꝭ.pe.ſʒ iure er̃nei põt eã accuſare poſt hos dies etiã
dum tm nõ exceſſerit quinquẽniũ.ut.ff.e.ti.mariti.ſed ad thori ſepa

rationẽ etiã poſi ſeptẽniũ põt. ut.xxxiii.q.ii.admonẽ. Coſiſtit autẽ
ius mariti in H ꝙ ex ſuſpiciõe facit uxorẽ reã:⁊ ꝙ prefert aliis accu

ſatoribus:⁊ q nõ inſcribit:⁊ ꝙ nõ punit᷑ quaſi calũniator ſm quoſ

dã: niſi euidẽs ſit calũnia. ut. C. de adul.iure mariti.f. e.is cuiꝰ. Ju
re tñ nono tenet᷑ nir inſcribere.ut in antẽ.ut li.ma.⁊ auie.ꝭ. cauſas.

colla. ix. ⁊ e de ꝓcu. tue.m canonẽ nõ vr̃ ꝙ ſuſtineat penã taliõis.

ut. xxxiii.q.x. bec imago.ſed ᷣeſt nerũ cũ agit ad thori ſeparatiõeʒ
ſecus ſi agat᷑ ad penã legalẽ.ut et᷑ de procu.tue.
t ¶ Quam ex ſuſpicione.xxxii.q.i.c.ii.
u ¶ Abacti.i.cum quis gregẽ abigit uel partẽ gregis.
x¶Inſcriptionibus.i.cũ agitur criminaliter.
a ¶ Obſeruatiõe.i.cum ciuiliter.
b ¶ Si quis.C. de accu.ſi quis ſe.
c¶ Mõ ad ſiationarios.i.nõ pedaneos iudices.
d ¶Aut libellos.cũ criminaliter.
e ¶ Aut querelas.cũ ciuiliter.

ſWIn aliis.male exẽplificat magiſtcr.ubi non cogit quis inſcribere

s
ſheim
hrdel
is
lorio
ſcne⸗
et
lincy
iide
iinin
(ous
ſſe⸗
AN
fren
Mpeq
Fmnn
(an
glͤſten
n
no
cle

hr
el
(ſone
fhet

ler
ruen
o
ock
n
en
un

(ſg

ehon
lnip
Mſen
se
lge⸗
y
no
el
My

. (Queſtio V. IIII

.5. ii. a. iii. . c⁊.q.ulti.in ſũma. ¶Ex ea. nõ ꝙ cõputandũ eſt ſemper tẽpusa receptiõe litteraꝝ ut hic. . xxi
woſi⸗ ſed ueros caſus poſui.s.ii.q.iii. . notan qum Td ſam. ff. de iuriſ ä quinquaginta. nec cõ
8 a ritũ.leges.extra de offi. iudi.dele.cauſam. ff.de iuri lacuit.ii l. ſu dee
tſ 3 l& dan Kg riſditioni putabit᷑ dies in quo recepit litteras.ut.ff. ſi quis cau.l.i.
Nitid bC Aneentn i de domo cuiuſlibet iudiciſ. de hoc di bh Alterũ.ſed aelturan primus ers fuit eprorino:am nõ. ſi nn
Aigaſti b E ded N . . it recipere uare excõicatur cõtra illud.xxiiii.q.iii.de illicita.ſi nit:quare datur ei alius
ui ii. v. rcndarores iudex tñ ſuos domeſticos cogit recipere ʒ q menſta poſſen Ite; qualiter
W ſe. ut. C. de aſſer. . fuit hic miſſũ peremptoriuʒ
hückun E quint. dignum eſtut inſcriptiones pꝛopo noluerit: utuel ibi cauſa eiuſ termi dacer dicen. na cr de
nn JHe iu terr nantur que magnimdinem uidel, neitur:ipſe in ſe damnationis ſen/ ei e d Gi ns tener⸗
ninmn eſt citädus crimis tẽpuſqʒ deſignent ur alter/ tentiam dixiſſe iudicemr. e fuitprimo miſſ pereptorii⸗
quilibet. ut.xxii nutram partem digna leguz terrere re ſane quo non cõniunicat: necue ut en de in inte. reſti. tů ex lit
. 1..11 — ſt . . . . F 1 b 5 .—– . „ — —2
nime, iðcta epoſſit auctoritas. Inſcriptio uero in ſua eccleſiauel parochia comu, teriſt ia ti c fſ. indi. nönuic-
antig ad primam eltade⸗ ſemperfiatut talionem calũniatoꝛ nicet. accuſ. nor autem gins 1 nü 2 Ganen heremptonis darnt
⸗ nem noben r m ipiat: quia ante inſcriptionẽ ne quã diebus cau edicene e defuerit ad cõuincendã maliciã. ſic.j.
nimuni uit: qꝛ ſpernit ma fecipiat-qe d iueld P ari: cũ ſubtrahens ſe a cõmunione non re v. q· iii. c.i. jm aliũ caſum non
ſn mur.fl ſigs ilus uo. ſeculi leges hec eadem retineant. moueatur. Si uero Rictnanco de⸗ then bor heeen n Ponim
ild nõie.l.i fl. ſi glius ¶ He domo etiam iudicis accuſa fueritſubirahens ſe:reſtituto in cõ bicſentetia ercotcatsis Zinn
ae inn di. nõ obtem. l. vni ½ toꝛ uel teſtis pꝛoduci non debʒ: ne munione epiſcopo: remoucatur a penſionis uel alia. nam bene
elhlin dens litle de la ld6 (TCandenicolaus papa. necipſi adimatur facultas peragẽ emptoria. ut. v. q ii. preſenti.
heedit ugeft. . anienr Suſpicionis incidet in crimen iu e cauſe:ſi ſe ad diem ſtamtum nõ C. de iudi. ſa nelinus. fſ i gs
güilci⸗ . c0O. cuſaroꝛ . 6 . in ius vo.nõ ie.l.ii.
ſüt hic de induciis cia dex de cuius domo uel accuſatoꝛ uoluiſſe ed nõ potuiſſe occurrere ias nen ne Geramettz.
n toris ſine ergeca uel teſtis pꝛoduci aarr. Erta uero queſtio eodẽ l Bamnationis. cuzʒ lis eſt
z ni toriis que dant᷑ epi Ontra ritum eccleſiaſticum xt qu i Mlwi
Anrat HH contraq; uenerandas leges i ermnng in qauo cõteſtata. uel legitur de ſentẽ
lli gen nr xy g.vli ſiauͦt. . pꝛoducitur accuſatoꝛ uel teſtis de am n⸗ ,Idtia excõicationis. .
inori dietu⸗ de hil. . iii imperialibus edibus et cui impe In ciuili et pꝛopꝛio dum IMoicet. ar. ꝙ qui eſt ſuſpẽ
Meſeti Dictl e de blt⸗ rari poteſt:cum ad falſum teſtimo negocio ad arguenduʒ admit ſus in vna eccleſia ⁊ in altera
Flülti 4Quiſqus. Ca nium dicendum quis adhibetur: nimr:qui in epiſcopi accuſatiõe cul in e frnmn celer
lſcuon ſus. epiſcopus acauu fiunt ſuſpecti iudices ⁊ lupi cuſton pabilis louenn. parrimn ereccleſiamn. ut xxriift
timli ſatus ſi infra tpus ⸗ des. Aluchuero placuit: ut cum age .i loquitur. . pil. q. .ſiquis
nul . W Egquinta uero queſtio re ceperit in epiſcoporum iudi preſbyter. ar. cõtra.lviii.di.ſi
n et dnius S ne in concilio carthagine cio ſifuerit accuſatoꝛis perſona di quis de alterius.
iſs ii Roac Nas e uenerit ſi.iiii.ſic inuenitur diffi/ nabilis: decetero ad arguendũ nõ m Accuſator. ſed quare co
Rui rrctean Si alle nitum. admittatur: niſi pꝛopꝛias cauſas gitur iſte accuſare cõtra illaʒ
1.N gat iuſtum impedi Mon eſt a cõmunione ſuſz penden non tamen eccleſiaſticaſuel crimi⸗ Falemn Crut end irsn
Licll mentuz datur ei ali quſ: qui die ſtatuta ad cauſam ueni nales aſſerere uoluerit. ¶ Ytez ex BSnanſge raelor. e
ſithiͤſt us menſis. ſed ima xe non potuit. concilio carthaginenſi octauo. namoncano,nl.e an aetnn
winbi neblt excdicat quo Viſquis epiſcopo ꝛum accu Pꝛopꝛiam cauſaʒ agere ualet cui nõ poſ.qui crimen. forte hoc
fän uſche dbabe iuſlu CQE ad pꝛimates pꝛouincie accuſare non licet. , eſt ſpeciale ĩn epiſcopo: ſicut
inn ſnnenerieſerado cins ipe cautamdeſ ſatoꝛ Anibus quibus accuſato aliudl j.cã prori qein eiii.? 6
Glna ſi nõ uenerit ſecũdo eius ipſe cauſam deferat accuſatoꝛ AI. ꝛin pꝛopriig eanſi btuuicnerucl ſarog.
1 ſe damnabitu nec a cõmunione ſuſpendatuꝛ: cui ¶denegatur: in pꝛopꝛiis cauſis o tinet cum ex accuſatõne or
luc Manſe dan ſt ſt infamia cõtra epiſcopũ
ir Si uero accuſator crimen intenditur: niſi ad cauſam accuſandi licen⸗ non e ventgan ne dokii inn eiſ i
in nonuenit die ſlauu ſuam dicendam electoꝛum iudicuz ca⸗ S Rem elix papa omnibus dere. nt. ſ. proxi.q.i. quidam
lſenlie 1o excommunic ie ſtatuta litteris euocatus mini⸗ . .epiphaniũ. uel hic i
mmdal duseſt. Ccfli iuſl 5 ie n erc infra ſpaci⸗ n accuſatione epiſcopoꝛmn defit EgräGnipu, valhie
mug õ enſis ex ea die qua eum lit⸗ ciens ciuiliter tanum experiri po procedere. uter de accn. licʒ.
iigſe Pinetur ei voſmo ten ee iſſe Snſtient Nuod terit. in fi. Si autem nec accuſator
ie g din Se Yaneſ ſi erge uas neceſſiratis cauſaſ Jaccuſatoꝛum perſone in iudi nec accuſatus uenit tunc neu
nini enninit nauge cio epiſcopoꝛum culpabileſa ter eſt puniendus.ff. ſi quis ĩ
Morötsi potitor onſ men Reobeeriricainas occurrere ͤC iſtag al wien aun noe dnake ins uo. non ie. Lüi. ..ulti. Itẽ
hſium em.1. pol princibi potuiſſe manifeſtuz ſit: ſue cau ſedi paruerit: ad argue nõad habes pic wſ aechlator ſz
dirinl ſectgi mmerlig. cende intra alterum menſem inte tantur: niſi pꝛopꝛias cauſas ſllere pr obatitan. canſhn abſen
ulcin pultacnlar Piſeo gram habeat facultatem. uerum 13 re:non tamen criminales ue eccle Re amodono auditur de illo
ſin pum vadit ad hᷣma liiupoſt menſem ſecunduʒ non cõ ſiaſticas uoluerint. ¶ Item badri erimine. ut extra de accu. lic
mi tem.uocatur epiſco municet᷑ donec purgetur. Si autẽ anus papa. C. qui accu.non poſ. l.iii.idẽ
lglin t ilur De eod forte ubi de crimiĩe agitur eti
pus: eligit iudicos aduniuerſale concilum occurrere eeodem. orte ubi de crimic agitur et
epiſcopꝰ.· deinde uo am ciuiliter. oe inre fil. lli
ſeall. catur ab eis ut ſit ta L S. ſenatus. Idem ubi accu at
gat li die coram eis.⁊ ſi tunc nenerit ſuſpendatur. Si autẽ miſerit nun inſtrumentũ falſum. utextra de fi. inſtru. cõtingit. IJdem ubi accnſatur matri

Sironk
ſglisen
Tfn
Gat
Kcue
fülin

eium qui alleget iuſtam cauſam abſentie:uel aliã iuſtaʒ excuſationẽ
dalur ei alius menſis.⁊ ſi in fine ſecũdi menſis non uenerit tunc ex
cõicatur. Et ſm hoc expone poſt ſecundũ menſem. i. poſt finẽ ſecun
di menſis.⁊ ſic nõ obſtat.j.cauſa proxi.q.iii.ſiegrotanſ.quia ibi da
tur terrins menſis ad cõuincendã maliciam.extra de dolo ⁊ contu.
cum olim.

e Occurrerit. ſed pone ꝙ iudex ita dixerit:ſi nõ ueneriſdie illa ſis
excõicatus.⁊ ille nõ uenit quia nõ poteſt nenire:nunquid erit excõi
Catus.videtur ꝙ nõ.nam ⁊ audit᷑ hic cauſa abſentie:2⸗ probata cau
ſa nõ abſoluit. nec enim extat cõditio:quia nõ dicetur nõ ueniſſe ex
quo caſu nõ uenit. ut.ff. de cõdi.⁊ de.l.ii. nec propoſuit iudex excõi
care ipſũ in oĩ caſuiſʒ ĩ caſu cõtumacie tãtũ.ar. ad hoc. ff de ſol. ſi ſer
uus. x. in fi. cum nõ contumar penã contumacie nõ patiat ſi non
uenit. ut. ff. de re iudi. cõtumacia. io. So. excõicatuſ eſt ſed abſoluit
ſine expenſis. quia excõicatio tenet:niſi in duobus caſibus.ut extra
de ſentẽ. excõ.per tnas. b.

MWeuſis. uel triũ menſiũ.ut.j. ꝓxi.q.iii.ic.i.⁊.q.ii.c.ii. .

n CAdimatur.

moniũ.ut er qui ma.accu.poſſ.per tuas. Idem ubi prefigit terminus ad in
ducendos teſtes.ut extra de proba. licet. Ideʒ ubi proponit᷑ terminus ad ex
ceptiones proponendas. ut ex de excep.paſtoralis. Idem ubi impetitnr ſta
tus alicuius.ut.C. de inge.manu. diffamari.ſecus aut in ciuilibus negociis.
ubi per trienniũ expectat᷑.ut.C. de iudi.properandum.

ut. C. qui accu. nõ poſ.ſi ea. .l.qui crimen. 3l
o Probauerit.ſuum ſacramentum ſufficit in hoc caſu.ut.xxii.q.i.c.i.C. de

re.cre.in bone.c.di.optatum.extra de procu.ex inſinuatione.nõ enim requi
ritur ꝙ plene probet᷑ cauſa abſentie.ut ex de ſen.⁊ re indi.cum bertolduſ.ar.

)ex de in integ. reſti. ex litteris.

p ¶lud.non admittat᷑iſtud eſt expoſitũ.s

iii.q.x.ſi accuſatoꝝ.et.c.i.⁊.iii.

q ¶Hõ admittat᷑.quidam dicũt ꝙ in nullo crimine admittat cotra epiſcopũ.
Mnibus.excipiunt excõicati.ut.S.e.q.i.c.i. Itẽ ſerui ⁊ impuberes.
ut. iii. q. vii..tria. in prin.æ minores.ut.C. de auc. preſta.l. clarum. 7
in caſu quẽ habes er qui ma.accu.poſ.cum in tna. Item fallit in nſurario. nt
e de vſur. quia fruſtra. Itẽ fallit in libertis ⁊ parentibus.ut.ii.q.i.prohibẽ
tur. Item in muliere.nt.xxxii.q.i.ꝭ.hoc in mulieribus.

r-—⸗ (Queſho-
„5 f Cau. Rio:
iſcopi. Be pma. Mic querũ ꝗᷓ pena puni l ayi⸗. itali. ſi capitali fuit crimen cõſcripiũ alias nõ (Mn
ñ libellũ uel falſũ Ppo . ri 6. ſi ce Ut. 8. rcitet᷑ quis lʒ nõ dicat perẽptorie:tñ ſufficit hoc Vul
qui famoſũ libellü nelt t certũ eſt quis cõpoſuit.aut nõ. ſi cer Ocatio.ſi ter citet᷑ quis łʒ nõ dicat᷑ perẽptorie:tñ Nllt
ſcripſit. Et diſtinguit:au celtue eſſus. ſi couict? hm leges de N eld el ut. E. no ⁊ q iudex. cõſentaneum. ⁊.l. giigi⸗
tů eſt. aute aet e rlanos carmẽ.ſᷣm canõeſ ut peremptorie ſit citatus g tres denũciationes nĩ
capitat.ut.ſ.m.I. oals g int abilis. S. cã el celane. flöri uͤn
a ſnhiieit nerberibꝰ. ut. j. er Teſ⸗ re dʒ iuder bei
uero ſubiicit nerberib. ut. j. ſerit: hematis ultiõe per apponere dʒ iu
5 e erit: qnathematis orie citet.
e.c. i. Si ero mte ; Vod ſi accuſatoꝛum perſane unten utfallax ac peſtifera ſancte Dobozcennlmnii i
nõ nel e gitin fi. Si nõ eſt in iudicio epiſcopoꝛum Pa eccleſie coꝛpoꝛe ſit diuiſus. Sin au ſinõ uenerit pee i
tertu drbetaamoner ut pro biles apparuerint: ad arguendum tem in eadem ciuitate ingreſſus pu qet.ff ð indi in per uiae
geat in publicũ ⁊Z ꝓbet quod non admittãtur: niſi pꝛopꝛias bir blice poterit docere que dixerit: emptorio.⁊ uel in pᷣ cm i
ſcripſit. qð ſi nõ fecerit primo ſas aſſerere:utſupꝛa eiſdẽ uerbiſ. elfoꝛte ſciens ſe nõ poſſe que ſcri ma uel ſecunda uel fomnir
õ infamia cninſeltq we dere erroreʒ ſuumfuerit terrtia citatione põt ri
biker hor en e nnorensal epiſcopi: chartula Wen eoedalſuvedomtu, coꝛpo/ citar gemnptorte ut KKPi
= iy ſi reuſ fu ſcribit. * 9 r⸗ „7 . ex de in inte. reſtit. Ctpr
quis infamat. ſecns dit pec occulte con ſanguinis participatione nõ ltis. in fic.
erit ꝗ accuſat᷑: qꝛ expedit pe Tandem accuſatoꝛ ris ac ſanguu e eccleſie wmerx liis. infi
calg voee uin cileuoen ftde paocecſtinpubllcu ſirpauan e ſgen emdlngnung, ⸗
b — Vi niterfuſ publice JEpiſcopus autẽ ſe ſ cheilio elibertano. ret᷑ pereptorium ni nan
.i. in publico looco. illeris euocatus cauſe ſue die coe izʒentur qui famoſos li mis. ut er dedilat. ſe
Flogelen. bin legẽ capite e nonualens per, pcu Anathematizentur quifamo Dilecti.
Pamt ſe. iquio. penas rmls cdeſe ſerepꝛeſentauit: abſ bellogin ele SS oſos o Venerit. ſi aligt ſnet
torpalcs infligi s. r91t102 A tur qui imnen uc inuenit rome pro ne
corgal s intligi mcmione ſynodali audientia damnatur. ſi ĩ eccleſia ponere ana untg
F. xlv. di. cũ . libelloſ ĩ eccleſia ponerea ſua ncẽitate nel ex
r Naundie Rin Kinſe den uun ludicio ni⸗ . bearien; atizentur. Item codice lib. (auſa dlegatois nel in
eTE Incurrere.põt tñ ꝓbare renouato de accuſatoꝛi dem in nono titu. de famoſis libellis. In appellatois n cogit no
ime ſi vult. ff. de iniur. eũ g. epiſcopus conqueritur.tan ſ erator ualentinianus a ualerius. ibidẽ reſpõdere ed giin
Liclazmaligni. qulli wpſa pꝛobatione defici Penalirſert SS quis famoſum libelluʒz ſiue bor dom ing. n
nõ exierit:nõne debui . Primo queri Qqua lico: ſiue in quo./ ut. . de iudi.l. il. ..
e 1 6i domi: ſiue in publico: ſiue i ff. quibul VUn
admmonitio precedere xci/ Ans qui famoſum libellum clan äqz loco iqnarnirepperin: aut coꝛ ea quoqy ff g KR
nonitio precedere . ui cũq; loco ignaruſrepperit:aut c ex cau.in poſſ. ea.l.
catienẽ. ut. xii.q.ii. indigne ſcribẽs pꝛobare negligit que neniat ken o kunge
bi ⁊ qꝛ i / culo ſcribẽs pꝛobare negugit at pꝛius quam alter inneniart nittons. e in hun
ſe inehn⸗ e aſſtleck dz litteris mãdauit.¶ Fecrc mmnke ⸗ Daitdntnr innenuun. Si cog ſawine e
ad qð tpus teneat exie: ſia tiens ſit uocandus ad can is ercri uero non ſtatim eaſdem chartulas aſi voepiſcopi col ici
in tenet erte c d nan ſere quuam ſententiaz damnationis er uel conuperit: uel igne cõbuſſerit: vii ſec ſi ſit tbi er iut
itexquoeſt in mora ſtati in iat. Tertio: an per pꝛocurato in earum doloſe manifeſtaue nugalutate. ut in autẽ. nnre
rit erquo eir iè Mora i piat. C. gleat: qui ſed uini earum dolo Eile ſigs epus aut ſrck
cici mexcoieatlene ſtar. rem cauſam ſuam agereu . 5 po rit.ſciat ſe quaſi autoꝛem huiuſmo e. .. ſi gs Cldeepil. nnil
dn lig teſa libertas. perſeipſum cauſe ſue ceſen chhſ di delicti capitali ſententia ſubiu eli eF. nnbaͦr. i
de manunig. vot exire ꝙ ñ teſt. ¶Quarto an abſq; Quin gandum Huiuſmodi autem libel naz roma cõis pfia ſüfen
ſea vi g cydin dientia ſir damnãdus.Quin/ . 1 5led eſtint. fk ag munic. ſoig
atus. ff. de uer. obli. gudi dam dus ſit ini inionem nõledat. eſt. ut. ff. ad munic. nign
ſit excõic ideo al habẽdus ſit in lus altering opinig V 6
ita ſtipulatus... i. Detrus hii to:an ideo aliquis habẽ indicat Bcatio autem eius qui Ai. ni
anmbdirit expectandũ uſqq micus quia crimẽ alterius red impetitur: non ſemelſel roma.· nmã ch epiſco ni
2rl icc ĩ depur caul Sexto: qua pena ſit pleci ler⸗ bis tertio per congruũ pifacit cocilia be⸗ K
bec tñ ueritas eſt e condlio qui quod intulitprobare e garig acium: rationabilibus ne tenct iqnllbB ne
enentatteſt iis N ESpria aenbitdicens: ſeriptis debztieri e Eindle dama Eerzamtlaad d
negatiua. ue nus papd iaid ſcripta ſus papa ſcribit dicens. . bet generali citatio in
neris capitoliũ erponif . Flagelletur qui ſcrip catio ad ſynodum eius qui im ne citat᷑. ut di.xviii. ſii⸗
Regrni verc demde alterius amamnegſet coan zimternpris per ſpaciuz fi per toii Quaes n
Ji 6, c6 — jcit hi E
tres.ut.ff.de cõdi.⁊ demõ.cõ reritprobare. . . , dicit hic ꝙ nõ .
qinio. ſe codlitio negatina ſi. Cr i inalterius famam ⸗M cano ad ſynodum iurtade. anf roono⸗die
a inſe mereie, erperamen rereparans cretap mrũ canonica eius qui en bic ſno⸗ xxri
primũ deſinis poſſe in 5 tumelioſa confixerint:et re irur: rationabilibus ſcriptis ſͦ aliquẽ cõuentuʒ ſtĩ
nt. ff. de ner⸗ i Kionlan ſcripmuram non probauerit: flagel HS debet fieri congruum cntobor qui pro in
L⸗ libertatis ut ff de manu letura qui gir brinee hte eanonicum: quia niſi canonice pter necclmnat⸗ l usi
ris facii 8 cano fit. nõ tn ſyn Iden
teſ. libertas.5. i. at ſi non uult aucto ritſuo tempoꝛe⸗ uã fit. notn
õ pe.di.i. .. Paarrere⸗, Item gregorius. ſcnn SH uenerit ad i cauſa ueniũt. uel fi⸗
8, As auetibns. vbi penustivt V d nica oꝛdinanonc- eceſſitate: ic ꝙ ſpeciale eſt in ebo
Bis auctibus. vbi pe eg De ege an . iritus co onuentum quacunqʒ neceſſitate: dic ꝙ ſp ulaceu
tpi dleo aeerene⸗ Vidam maligni acnori⸗ ſ iſponte uoluerit: nullatenus ſu enſ ena⸗ re A
iſtud pro dereſtatiõe crimis ſilio repletus conira caſtori⸗ n rinſtdigroribus, 3 R
1 Ralodinffeſol dion I otn reſponns l r onafteſſen papa. ol nſ Paben 4
t i. rurno ſiletio ĩ ciuit⸗ imi . ſpaciis reus uo ducias.ſecus in ci duy
ſit ignota. F5 Oeiin ſuit in eius crimine OQuibus tempoꝛũ ſpaciis r. cigs. lecu
Ad diſciplinã.i.correctõʒ teſtationem poſuit: uilibus cauſis. pl
3CSaen⸗ ſednone re? buᷓ⸗ loquẽtẽ:iibiqʒ nti⸗ gſeebarci me La ſanlege creto cenſemus: Reſent.
5 0 S 6 itelligi
cuſatorẽ poſſet remouere.· facienda pace callide cõtrad 5 5& in pꝛimis paternaliter uocẽ bus re
5 it. uel qð lerit neqʒ publice C0 Ut in pum P I c. de raptoribus .
q: cum no premonn qui ſinon exierit neq;! qui : 7 ii. dies expectentur nul cſiaſticarum
us nnrieſ ane feſſus fuerit: Antala eſian lins ekaͤelalincrei interclecta i el ⸗ odium N
vt.A. amcniine⸗ hoc agere pꝛeſum ; a dengf tione iterũ a de clericis
inocẽtia ſui ↄfidebat.ſʒ cer te iniquitatis conſilio pꝛe- tia. buicuero expectatione eox. ucl de clel icl u
iſte ſit infamis i to ? ſum tante iniquitatis c . 4 ies interdicta eccle in eadẽ ciuitate co K
z iſte ſit infamis ipſo facto iz domini noſtri Jeſu dãtur ſeptem dies in CC in eadẽ cin lo
er ſniaʒ tn in odiũ ſuũ ? ĩ fa uerit: ex dei ⁊ dom i ent li omnia diui itutis quibus mio
per ſniaz th in it ad accuſati byecſt iritu diffinimus: ut ſancti ſiam intrandi licentia dan road ſt⸗ vun inducie ih
nare aci nocttin chꝛiſti ſpirin inis partici a officia audiendi. Poſtue ee ig uleſ.eg..
ut ſic clareat de innocẽtia ius coꝛpoꝛis ac ſanguinis partiea . pace et remotis. ut. ſ. ea. q.
onen 5prob ein Siuero quia dantur duo dies quibus a pace iii. ſi egrotas: uelð
erecn arn kre bie parione pꝛiuats ſi:: reenetina e ſancte eccleſie ſint ſuſpeſe ii ſicr vat
Perigl alungia ctloſu 24 latet: a quoniam netu 1 ain Deincke uero iteruz aliis duobus miſeg aaiectbes nel 4
ſpeciale ꝙ aliqui ſcipli non ualet: Ii tan Qe . n .
ecig uiSCI iſciplinam 1A . deʒ expectanone ex er quas quiſ expe NR
mittit ad accuſationẽ lʒ nõ ꝓ 5 ſci hibitus: coꝛpus 7 diebus ſub eadez expect⸗ per gue⸗ n
uat ſuã uel ſuoꝝ iniuria. li conſcius 1 mor r: quibus uno die luper ctat᷑ etiaʒ po de
KErrorẽ.S. di.viii.cõſuetu ſanguinem domini percipere pꝛe/ pecrtentur: qu

Münin
ſſſfüt
Nititgn
fmri

Mnten
Cotni
naſen
öocin
utui,

üen

einbei
mnne
nſneſck
rfitie

7 7

tin,

„

Gnoe

itnmn
neiden
eetli
Nmen
neclene
dlgtier
blutef
lehitntl
niten
deli
voczficn
minggal
ogninmin
Nlmni
Venicgi
ſeliſthig
tnentirri

ſsgien

o ,N
ezſi
onaciepi
lffadn.
1 cic
iteiclir⸗
eiticni
feerelti
hunlicg
erictn
tünrinn
i Cm
biechnrt
mnt
hfricnni
Lirbuft⸗
lhicund
oor
iſt
tnit
frtu
noreut
nid
leecomn
hiibttu
. n .
gocAl
nt

nonice ⁊ per tẽpus legitimũ citatus nõ uenerit.nuel nõ tenet per il/
lud.j. xxiiii..iii·de illicia. — .
q Addantur.ſi.C. de iudi.auẽ. iubemus.er de dol.⁊ cõtu.cũ oli.
T Cõione.ſed nõne eſt eadem hec pena cũ prima.nã cui interdici
tur eccleſia interdicta ſunt ſacramẽta eccleſie.ut.xii.q.ii.de uiro.et

xxxiii.q.ii. latorem
Item nõ põt intelli
gi de cõione fideliũ
uia de illa loquit i
ine. ſy dic ꝙ loquit
de cõione fratrũ.i.
nõ cõicabit aliis
ratribuſ uel in cho
ro uel in menſa uel
in dormitorio.
a Elatü.ſcripta
ic. S. ii.q.viii.
per ſcripta.
b ¶ Teſtimoniũ. iu
diciale. nam ꝑ lr̃as
põt aliquis perhibe
re alii teſtimoniũ fa
me ſue. ut. lxxxi.diſ.
extraneo.⁊.c.horta
mur. ⁊ ð cõ.di.i.iu
bemꝰ. ſʒ iudiciale ñ
c¶ Ira. quia tẽpoꝛe
ire nõ diſcernit ho/⸗
mo qð iuſtuʒ eſt. ut
xi.q.iii.illa.
d 8 J primates.
pacificar.po
teſt index cõpone
re inter ꝑtes.ut.xc.
di. ſtudẽdũ.⁊.xxiii.
q.ult.ſi quis mẽbro
rũ.⁊.q.iiii.ſi illic.ff
de no. ope nunci.l.i
. pot. ⁊ eſt ſi. ff. de
uſur. equiſſimũ.ſed
boc uerũ eſt in crĩc
qð nõ inducit depo

ſitionẽ. quia in aliis

ʒ cõponat᷑ poteſt iu
dex ex officio ſuo ðᷣ
crimine inquirere.
ut ex de coll. dete.c
i. ?.ii.⁊.C.de abol.
l. ii. Similiter in de

nũciatiõe nõ admit

tit̃ cõpoſitio.ut.S.
ii.q.vii. quapropt᷑.
nel inteiligit en nõ
accuſatur ð iniuria

facta eccleſie ſʒ ꝑpſo

ne.xxii.q.iiii.ſi is ꝗ
⁊T ſic nõ obſtat.ii.q.
vii.quapropter.vel
melius ibi loquitur
in denũciatione ad
quã quilibet tenet᷑.
de hoc nõni. S. ii. q.
iii. F. notandũ.ii.in
fine.
¶Quid eis. ſic.iii
q.ix.indicas. et᷑ de
dila. preterea. er de
ap.ſignificantibus.

addito: omni expectatione ueluti
iam deſperata uenia reus mox ana

themaus gladio feriamr. ¶Itez

damaſus papa.
Nullius accuſatio perſcripta ſuſci
piatur.
Elanuz eſt ad ſedẽ apoſtolicã
os accuſationes frarum per
cripta ſuſcipere abſq; legitimo ac
cuſatoꝛe: quod deinceps in omni
oꝛbe terrarumifieri apoſtolica au/
ctoꝛitate pꝛohibemus.a quod nu/
per facium eſt abſqʒ ulla retardati
one coꝛigere curamus. Necun/
quã pꝛius per ſcripta eoꝛuʒ qui ac
cuſantur cauſas diſcutere: quam
per querelantium inſtiturioneʒ uo
cati canonice ad ſynodum ueniant
pꝛeſens per preſentem agnoſcat

V . if.

4:

promiſiſſetaliquis ſtare indicio ad certũ diem: ſi probaret iuſtam cauſam ab
ſentie ſubuenitur ei.ut.ff. de arbi.ſi cum dies..ſi quis ex litigatoribus.nam
egritudo iudicis uel partis prorogat diem. fl. de re iudi.queſitũ. imo etiaʒ ſi
probabili cauſa abſit nõ procedit᷑ cõtra eum.ut extra de offi. dele. conſultatio
nibus. Item ſm hoc nõ eſſet melior conditio illius qui abeſt ex iuſta cauſa qᷓ;

niãt.nã ſi aut ui aut tioꝛe eiecti:aut
ſuis rebus expoliati fuerit:nec cão
nice ad ſynodũ uocari poſſũt: nec
reſpõdere emuliſ debẽt antequã ca

nonice reſtimãt᷑: ⁊ oĩa ſua legaliter

eis reddant᷑.(¶ Hiſ auctoꝛitatibui

euidẽtiſſie dat᷑ intelligi qð niſi quiſ
canonice uocatus fuerit:etiaʒ ſi ali
qua occaſiõe ad ſynodũ ueniat:ſuiſ
nullatenns cogit᷑ reſpõdere inſidia
toꝛibus. Canonica aũt uocatio eſt
quãdo ſeruato dieꝝ interſtitio:ſm
auctoꝛitatẽ bii ſilueſtri cãe ſue litte
ris adeẽ iubet᷑: quibus quid ei ob
iiciat:auctoritate feliciſpape ſigni
ficari opoꝛtet.
AVod auũt per ꝓcuratoꝛcẽ
cãm ſuã agere ualeat:qui
ipedituſcãe adeẽ nõ ualʒ

ueraciter a intelligit ea que rei ob⸗ auctoꝛitate romane ſynodi: que tẽ

iiciuntur. Leges enim ſeculi accu/
ſatoꝛes pꝛeſentes exigunt ⁊ nõ per
ſcripta abſentes. Unde canonica
Pntun inſtituta nõ ſemel ſed ſepiſ
ime clamant:nec accuſationeſ nec
reſtimonium ulluʒ per ſcripta poſ
ſe pꝛoferre. nec de aliis negocis
quicunqʒ teſtimonium dicant: niſi
de his que ſub eoꝛuʒ pꝛeſentia acta
eſſe noſcuntur. Similiter ⁊ qui ac/
cuſare alium elegerit: pꝛeſens per
ſe ⁊ non per alium accuſet: inſcri/
ptione uidelicet pꝛemiſſa. Neque
ullus unquam iudicetur antequaʒ
legitimos accuſatoꝛes pꝛeſẽtes ba
beat:⁊ locum defendendi accipiat
ad abluenda crimina. Curandum
quoq; eſt ne ira cuiquam ſurrepat
faciatqʒ citius omne quod non li/
cet. ¶ Item felix papa anaſtaſio 2
omnibus oꝛientalibus epiſcopis.
UVi aut nmoꝛe eiecti autſuis rebuſ
expoliati ad ſynoduʒ non uocẽtur.
Ipꝛimates accuſatoꝛeſ epjſco

poꝛum cum eis pacificare fa-

miliariter minime potuerint: tunc
tempoꝛe legitimo eos ad ſynoduʒ
canonice antea conuocatam nõ in/
fra auguſta tempoꝛa canonice con.

uocent:⁊a non pꝛius quam eis per

ſcripta ſignificẽt quid eis opponi

tur ut ad reſpõſionẽ pꝛeparan adue

Oogd autẽ. In cauſa iniuriarũ datur procurator. Item in
imine ſuſpecti. ut.ff. de ꝓcu. non ſolũ.ꝭ.ulti.Et in mino
ibus crim nibus. ff. an per aliũ cauſe ap.l.i.quia in leuibꝰ
criminibus nõ fit inſcriptio.ff. de accu.leuia.⁊ ad allegan
um cauſas abſentie in ciuili dari poteſt procurator: ſed in actiõe

populari nõ poteſt procurator dari.ff. de procu. licet. ⁊ in cauſa ſta
tus. ut. C. de aſſer. toll.l.i. quidam etiã cogunt᷑ dare procuratorem
ut epiſcopi.nt.j.quia epiſcopus.⁊ illuſtres perſone.ut.C.ð procu.
ulti. de hoc plenius inuenies.. ii. q.vi.ſi quando.
3 Jegrotans. legatum.ſed nunquid tenetur infirmus uel abſẽs
ex iuſta cauſa ex neceſſitate procuratorẽ mittere reſponſi urnz
nomine abſentis.nõ uidetur.extra de procu.querelã.nam ſi contra
abſentem ferat ſententia ⁊ ipſe poſtmodũ probet iuſtam canſaʒ ab
ſentie retractat ſententia:lʒ non miſerit procuratorem.nt extra de
ſen. ⁊ re iudi.cum bertoldus.?.vii.qi.preſentiũ.imno⁊ ſi ſub pena

poꝛe hadriani pape celebꝛata ẽ:
bari uidet᷑:in qua ſic ſtatutũ legit᷑.
Pro ſe legam ad ſynoduʒ mittat
quẽ grauis neceſiuas pꝛemit.
JYegrotãs fuerit epũs: aut ali
qua eũ grauiſ neceſſitas detinuerit
ꝓ ſe legatũ ad ſynodũ mittat:nec
a cõione ſuſpendat᷑ cui crimẽ inten
dit᷑:niſi ad cãm ſuã dicẽdã uenire
electoꝝ iudicuʒ die ſtatuta litteris
euocatus nõ occurrerit: hocẽ niſi
eũ aliẽa pꝛeoccupauerit nccitas in
fra ſpaciũ duoꝝ uel triũ menſiũ uel
eo ãpliuſ ꝓut cã dictauerit.cod.li.
ix.ti.de accuſatiõibus ⁊ inſcriptiõi
bus. Imperatoꝛ alex. aug. Reos
capitaliũ criminũ abſẽtes ẽt per
curatoꝛes defendi leges publicorũ
iudicioꝝ permittũt.¶ Ecce quod
epũᷣs ĩpeditus cãe ſue adefſſe nõ ua
lẽs legamʒ ꝓ ſe iubet᷑ ad ſynodum
mittere:ſʒ legatus iſte nõ ad cauſã
agendã ſʒ ad nccitatẽ per pꝛeſentiã
ſuã ſynodo exponẽdã mitii᷑:qꝛ im
pedituſepũs ſynodo pꝛeſentiã ſuã
exhibere nõ ualuit. Cãʒ aũt maxĩe
crialein nulli niſi per ſe agere licʒ.
Aude badrianus papaait.
Crialiter accuſans uel accuſatus
per ſe experiamr.
Ncriminalibus cauſis nec ac
cuſatoꝛ niſi perſe aliquem accu

tamen non nego quin ſemper poſſit actor mitti

illius qui abeſt ex iniuſta cau
ſa: quia qui nõ vult intereſſe
ſufficit ei ſi mittat procurato
rẽ.ut.ff.de procu.l.i.Et gene
raliter tradit᷑ pro regula.quo
tienſcũqʒ quis abeſſ ex neceſ
ſitate nõ ex uoluntate: ſubue
nit᷑ ei ſiue habeat procurato
rem ſiue nõ.at.ff. ex qui.cau.
ma.ſed ⁊ſi.ꝭ.ulti. Item ſuffi
cere debʒ taliſ qui allegat cau
ſam abſentie. ut.lxv. di. ſi qs.
Ecõtra probat᷑ ꝙ nõ ſufficit
mittere procuratoreʒ qui alle
get cauſã abſentie niſi alleget
cauſam cauſe.ut.xviii.di.epi
ſcopuſ.nam ſicut quis poteſt
mittere nunciũ ſic ⁊ procura
torẽ. ut extra de ap.conſtitu
tus. Nec excuſat᷑ quis per iu
MQ.iii.
ſtaʒ abſentiã quin fiat miſſio
in poſſeſſionẽ bonorũ ſuorũ
ſi nõ ſit qui defendat eum. ut
extra de eo qni mit.in poſſ.ec.
ulti. nec eruli ſubnenit᷑ ſi non
reliquit procuratorẽ.ut.ff.de
mino.papiuianus. nec ei qui
appellationis cauſam ꝓſequi
tur. ut.ff. eũ qui ap.in prouin
cia deber̃ defendi.l.i.⁊.ii.nec
ſubuenit᷑ abſenti cauſa reipu
blice ut.C. de in inte.re.igno
rare.Ad hoc dicũt quidaʒ ꝙ
actor ſemper tenet᷑ mitter̃ ſu
um procuratorẽ ſiue poſſit ſi
ne non poſſit nenire.ꝑ id qðᷣ
legitur. ff. de diuer. tempo.
preilcrip.l.i.reuſ autẽ nõ tene
tur. Melius põt dici ꝙ ſiue
ſit reus ſiue ſit actor: ſi habet
iuſtam cauſam abſentie nõ te
netur mittere niſi ſub hac for
ma ſit citatus ut ueniat uel ꝓ
curatorẽ mittat. ut probatur
extra de dolo ⁊ cõtu.cum dile
cti.in fi.alioquin ſufficeret ta
lem mittere qui alleget cauſã
abſentie. xviii.di.placuit.⁊ ex
de ſentẽ.⁊ re iudi.tenor.tamẽ
ſi diutino impedimento quis
eſt detẽtus ſi tale ſit uegociũ
quod poſſit expediri per pro
curatorem:ita ut plene iudex
poſſit inſtrui per procurato
rem ſicut per dominum bene
tenetur mittere procuratoreʒ
talem ſufficienter inſtructum
et ego credo ꝙ dect᷑.querelã
tales cauſas appellat graues
que ita ĩtricate ſunt ⁊ inuolu
te:ꝙ non de facili per procu
ratoreʒ poſſuntexpediri.ſed
in poſſeſſionem rerum abſen

tis ex quacunqʒ cauſa reus abeſt vbi actio eſt tempore peritura. Jo.

h ¶Miſi ad cauſam.ideſt ſi non. —R
iiHAliena.uel quia nocatur a rege.ut.xviii.di.ſi epiſcopus.tamen canon alia

tria excipit:etatem:⁊ egritudinem:⁊ grauiorem neceſſitatem.ut.xviii.di pla
cuit. Itẽ ſi ad teſtimoniũ dicenduʒ ueſ ad municipaleſ nccitateſ uocet᷑.ff.ſi ꝗs
cau.l.ii.in princi. Item ſioccupatio propriorum negociorum eum urgeat.ut

ff. de re iudi.cõtumaciã.

lꝛ ũ Reos.defendi.ſcilicet ad excuſationes proponendas ⁊ etiam ad excepti

ones obiiciendas. ut extra de accuſa. ueniens.⁊.c.ſuper his. Melius eſt eni
qualemcunqʒ procuratorem admitti:q;ᷓ abſentem.cc̃.ff.de procu. ſerunʒ.ꝭ.

ſtationẽ poteſt interuenire procurator ad defendendũ in crimine.

isene rdintr ennczitoen dicat per legem iſtam ꝙ poſt litis conte

Mcriminalibus.niſi in caſibus nõtis.ii.q.vi.ſiqñ.

S . iiij

qui ſuperilluſtres ſunt col. v. Ideo aũt iubenĩ ſacerdotes cõſtituere ꝓcurato
res: quia non expedit ſeruos dei litigioſos eſſe. ut er de ſyndico.c.vno.⁊.ii.

—

g. vii. ſicut. ⁊ ne cogant recedere a diuinis obſequiis.ut.C. de epiſ.⁊ cle.oẽs.

tũ etiã quia cauſe materiã cri
minibꝰ creare noſcunt᷑. ut.C
de iudi.properandũ.in prin.
habebit gᷣ qlibet eccleſia ico/
nomũ. ut. lxxxix. di. qꝛ. ?. ix.q
iii.cum ſimus.xvi.q.vii.quo
niã in quibuſdã.⁊ ille ↄſtitue
tur auẽcte epiſcopi. C. de epi.
⁊ cle.oẽs. .hoc nihilominus
Sed quid ſi canonici alig
epũm uolũt agere:tũc a ſupe
riore dãdus ẽ curator ad litẽ
ſicut cũ pupillus agit õᷣ tuto⸗
rẽ. C. de in li. dãdo tu.nelcu.
l.ii. ⁊ ulti.ſed ſm iura noſtra
canonici per ſe ſine epiſcopo
cõſtituẽt ꝓcuratorem.io.ſe
certe ꝓcuratorẽ ad agenduʒ
cõtra aliũ ab epiſcopo nõpñnt
cõſtituere ſine auẽte epiſcopi
nec eſſe in iudicio.ut er̃ de iu
di.cauſã.⁊ ex de ꝓcu.c.i.b.
Itẽ habes hic ꝙ ꝓcurator ñ
põt eſſe infamis.ut dixi.iii.
g.vii. c.i. Itẽ habel hic ꝙ e
ſcopus ⁊ ſacerdos ſemper de
bent litigare ꝑ ꝓcuratores.⁊
ſie pʒ ꝙ ante litis cõteſ.⁊ poſt
põt clericus ſᷣm iura nr̃a con
ſtituere procuratorẽ ⁊ ꝑ ipſũ
iurare de calũnia.ut ex de iu/
ra. calũ.cũ cauſam. niſi uelis
exponere ibi ꝓcuratorẽ.i.ico
nomũ.ex de iura.calũ.in per
tractãdis.⁊ lex dicit ꝙ ubi cõ
uenit᷑ monaſteriũ uel eccleſia
ſtica perſona poſſũt cõſtitueĩ
ꝓcuratorẽ.ui ĩ auẽ.ð ſanctiſ.
epiſ. 5.ſi uero epᷣi.col.ix. Alii
uero cõparãt prelatos tutori
bus.⁊ dicũt ꝙ ſicut tutor nel
curator nõ põt ante litis ↄteſ.
cõſtituere ꝓcuratoꝛẽ.ut.C.ð
ꝓcn.neqʒ. ſic neqʒ prelatus.
qð nõ cõcedo. Nulla eſt eniʒ
cõparatio inter tutores ⁊ pre
latos:quia tutor eſt tẽporalis
prelatus ẽ perpetuns.iutor n
utit bõis pupilli:ſicut platus
bonis eccleſie.tutela eſt onus
ſed prelatura eſt honor.pre/
latus hʒliberã ⁊ generalẽ ad
miniſtrationẽ in bonis eccle
ſie: ⁊ dare põt bona aliqua: ſi
hoc hẽat conſuetudo eccleſie
ſed tutor nõ.ex de dona. cete
b Publico. publicum uoeat
hic crimẽ de quo ſolẽniter et
publice põt quis accuſari.idẽ
eni eſt in priuatis criminibꝰ.
nt.C. de iureiur.l.ulti.qꝛ nec

in illis interuẽit ꝓcurator. ut

5.c.in criminalibus. .
Aduocatũ.i.procuratorẽ

q.viii. ſed hoc ſoluʒ
bic addit ꝙ romanuſ põtifex

ſine cõcilio põt epũm danare

ut. ſ. SF. quod uero.

e VDllus. aucte. generali.
HHaudiri eni põt cᷣ epiſco
pi:ſed nõ põt terminari ſine

Paclolt mãdato apoſtolice ſe
is: ʒ abſolui poſſet.ut.iii.q.
vi. ꝙᷓuis.⁊.c.dudum.tñ hoc

„
N.

AVod autẽ. Hec que
ſtio tractata eſt. S. iii

ſare poteſt:nec accuſams per aliaʒ
perſonam ſe defendere permittit.
¶Ntem anacletus papa.
Inomnibus cauſis pꝛeterquaʒ in
crimialibus epiſcopi? ſacerdotes
pꝛoſe aduocatum babeant

C Via epiſcopus uniuerſiq

ſacerdotes ad ſolam laudeʒ
dei bonoꝛumqʒ operum actones
conſtimuntur:debetunuſquiſqʒ eo
rum tam pꝛo eccleſiaſticis quaʒ eti
am pʒo ſuis actiõibus: excepio hu
blicoꝰ uidelicetcrimie babere ad/
nocatum non male fameſuſpeciuzʒ
ſed bone opinioniſa laudabilis ar
tis inuentum: nedũ humana lucra
attendunt. eterna pꝛemia perdãt.
AVog antem abſqʒ ſyno
dali audiẽtia damnari nõ
debeat: auctoꝛitate Julii
pape pꝛobatur qui ait.
Niſi in lẽgilima ſynodo epũs iu/⸗
dicari uel audiri non debet.
Allus epiſcopus niſi in legi
uima ſynodo:a ſuotempoꝛe:
apoſtolica auctoꝛitate conuocata:
ſuper quibuſdam criminatõibus
ulſatuſ audiatur uel iudicetur uel
damnetur. Sin autem aliter a qui
buſdam pꝛeſumptum fuerit: in ua/
num deducatur quod egerit: nec ĩ
ter ſtatuta eccleſiaſtica ullo modo
reputetur. C Item zepherinus
urbis rome archiepiſcopus omni
bus epiſcopbis.
Epiſcopuſ accuſatus a duodecim
audiatur: cauſe uero finis ad ſedeʒ

apoſtolicam deferamr.
Qeim arliced quilibʒ ac
cuſatuſ epiſcopus ſi neceſſe fu
erit eligar: a quibus eiuſ cauſa iudi
cetur. nec pꝛius audiatur aut excõi
cetur uel iudicetur quaʒ ipſi per ſe
. eliganter: regulariter uocatuſ ad
fuoꝛuʒ pꝛimo conuentũ epiſcopoꝝ
