quo uerecũdiaʒ cõtegatis: ur afflu
enti quemadmodum? illi benedi
ctione repleri moderãte domino
mereami. CJrẽ ex epiſtola gre.
ad hermanũ metẽſẽ epiſcopum.
Regũ ⁊ principum paires magi
ſtri ſacerdotes eſſe cenſentr.
—0 Uis dubitet ſacerdotes
chhriſti regů? pricipũ oĩuʒ
qʒ fideliũ patres ⁊ magiſtros cele
ri: nõne miſerabilis ĩſaie eẽ cogno
ſcit᷑: ſifilius patrẽ diſcipulus magi
ſtrũ ſibi conet᷑ ſubiugare: iiquis
obligatiõibus illü ſue ptati ſubiice
re:a quo credit nõ ſolũ ĩ terra: ſed
ẽtĩ celis ſe ligari poſſe ⁊ ſolui.
¶Itẽ gelaſius papa anaſtaſio ĩpe
ratori. Auctoritas ſacra
põnificũ a regalis poteſtas huius
mundi gubernacularegunt.
Uoſũt quippe iperator au
guſte quibus principaliter
bic mũduſ regit᷑: auctoritas ſacra
põtificũ ⁊ regalis ptas. in quibus
tãto grauius ẽ põdus ſacerdotum
quãto ẽt ꝓ ipſius regibus uel legi
gibus hominũ iĩ diuio ſũt redditu
ri examie rõem oſt pauca:noſti
itaqʒ iter hbec ex ilorũ te pendere
iudicio nõ illoſ ad tuã poſſe redigi
uolũtatẽ. talibus igit᷑ iſtitutis tali
buſqʒ fulti auctoꝛitatibus pleriqʒ
põtificũ alii reges alii iperatores
excõicauerũt. Nã ſi ſpale aliquod
de perſõis prĩcipũ requirat᷑ exem
pluù:beatus inocẽtius papa archa
diũ ĩperatorẽ: qꝛ ↄſẽſit ut ſacius.
io. chꝛyſoſtomus a ſuaſede pelle/
ret᷑ excõicauit. beatus ẽt abꝛoſiuſ
lIʒ ſacius nõ tamẽ uniuerſalis eccle
ſie epũs ꝓ culpa que ab alüs ſacer
donbus nõ adeo grauis uidebat᷑
theodoſiũ magnũ iperatorẽ excõi

cãs ab eccleſia excluſit.qui ẽti ſuiſ

ſcriptis oſtẽdit: quod aurũ nõtam
precioſius ſu plubo: quã regia po
teſtate ſit altior ordo ſacerdotalis
boc mõ circa principiũ ſui paſtora
lis ſcribens:honor fratres: ſubli
miras epiſcopalis nullis poterit

pparatiõibus adequari. ſiregũful

gori ↄpares prĩcipũ diademati:
ſõge erit iferius qus ſiplübi metal
lũ ad auri fulgoreʒ cõpares: quip
pe cũuideas regũ colla pricipu
ſubmitti gẽibus ſacerdotũ: ⁊ oſcu
lata eorũ dextra oratiõibus eorũ
credãt ſe cõicari uel muniri.
¶Neez iones paopa.
Imperatores debẽt pontiſicibus
Oenpe nõpreeſſe.
imperator catholicus eſt

dicit lex ꝙ parum eſt ius in ciuitate “

eẽ niſi ſint per quoſ
ius reddatur. ff.de
ori. iur. l. ii. F. poſt
originem.

r Rationem. j. xx
iii. q.ii.cognouimꝰ9N.
ſ¶Te pedere quo
ad ſpiritualia. ſ.de

pe. di. i. multiplex.

t Judicio. ʒacha
rias quoque regem

frãcorũ depoſuit:⁊

in locũ eius pipinũ

ſubſtit uit: ut. ſ. xx.
q.vi.alius.
u CLonſenſit. arg.

con ſentientem ma
iori pena aſtringi
quam facientem:ar
gu. xxiiii.q.iii. qui
aliorum. argu. S. x

xxvi. diſ. tanta negꝗ
tig.

x Excommunica
uit. nota principeʒ
poſſe excommuni/
cari etiam aquouis

epiſcopo. S. diſtin.
lxiii.valentinianus
arg. ſ. xi. q. iii. ſi au
tem vobis. nidetur
tamen quod hoc ſe
cerit ex delegatõe
ſynodi:quod innui
tur ex illo: pro cul
pa que ab aliis ſa
cerdotibus ⁊c. ſed
primum eſt uerum
a Vigdebatur. ſed

male. quia licet pro

minimis cauſis no
ſit quis excommu
nicandus vt.xi. q.
iii.epiſcopi tamen
quelibet contuma
tia digna eſt excom
municatiõe. immo
tanto maior vider
quanto ex re mino
ri. conſurgit. ii. q.
vii. non poſſunt.
b CFulgorem. ? ꝙ
ta eſt differentig in
ter ſolem ? lunam
tanta eſt difteren/
tia inter imperium
⁊ ſacerdotiũ.exira
de ma. ? obe. ſolite.
Jiperatoꝛ.fi
lius eſt. . xx.
iii.q. ulti. conuent
or. qui tamen prela
ti eccleſiarum dicu
tur. vt dixi.xi.q.iii.
precipue.

hſchn
gilln
bünt
holtt
gdeti
gcn
lnt
bi
botit
eknm
Aent
Ulluut
Sanſen
honnn
6n
en
Hnnnm
enn
iei
ae
Pſng1.
rgdte
enn

8 & Mon docere. ſ.

xvi.q.i.adiicimus.

b ¶Binitus. non g

a pa pa.nã imperiũ
a ſolo deo eſt. vt. xx
iii.q.iiii.queſitum.
nã a celeſti maieſta
te bʒ gladii poteſta
tem. C. de ve. iu.
enu.l. i. in prin. qð
concedo de uero ĩ/
peratore. ſed quis
eſt verus iperator.
dicunt quidam ꝙ
cõſtãtinopolitanus
ſed iſte alius ꝓcu/
rator ẽ ſiue defẽſor

ro.ec.ar.de cõ.diſ.

v. in die. F. hic ⁊ hu
ic romana eccleſia.
concedit gladii po/
teſtatem ⁊? coronã.
ſed ex de elec. ve
nerabilẽ. dicitur ibi
romana eccleſia
tranſtulit imperiuʒ
in occidenteʒ a gre
cis ⁊ ita iſte roma/
nus eſt nerus impe
rator

¶Quas. ergo de

bet dici bona pote/
ſtas eſt iſta.

d C Jus. S. diſti. x.

imperium. ⁊.c.cer⸗
tũ ẽ.xi.q.i.ſi tribu
tum.
e¶ ¶ Beneficia. arg.
clericũ ſtãtẽ contra
eccleſiã vñ hʒ bene
ficiũ:debere illo p
nari niſi forte pro
talibus ꝑſonis pro
quibus licitũ ſit ei
2 quẽlibet ager: qᷓs
bhẽs. ff. de poſtu.l.
hi qui.⁊.iii.q.vii.
H. tria. in fi. ſ. in pro

LXXXXVI

quod ſalua pace ipſius dicius: fili
us ẽ nõ preſul eceleſie: quod ad re
ligionẽ ↄperit diſcere ei ↄuenit nõ
docere babet priuilegia ſue ptatis
que adniſtrãdis legibus publiciſ
diuinitus cõſecutus ẽa eius bene
ficiis nõĩgratus ↄta diſpõnẽ cele
ſtis ordinis nil uſurpet. ad ſacer/
dotes.n. deus uoluit que eccleſie
diſponẽda ſunt pertiere nonad ſe
culi ptãtes quas ſi fideles ſunt ec
cleſie ſue ſacerdotibus uoluit eſſe
ſubiectas.nõ ſibi uẽdicet alienum
iusꝰa miniſteriũ quod alteri depu
tatum ẽ: neqʒ ↄtra eũ cõtendat ab
rũpi a quo oia cõſtimta ſunt⁊ con
tra illius beneficia pugnare uidea
tur:a quo propriã cõſecuius ẽ po
teſtatem nõ legibus publicis nõa
ptãtibus ſeculi ſed a põtiſicibus :
ſocerdotibuſoĩpotẽs deus chriſti
ane religiõis clericos ſacerdoteſ
uoluit ordiari: a diſcuti ⁊ recipi ð
errore remeantes. Inperatores
chriſtiãi ſubdere debẽt execuriões
ſuas eccleſiaſticis preſulibusꝰ nõ
preferre: Idẽ. Deeodem.
LEndn de põötificibus niſi
eccleſiã iudicare debere: ñ
eẽ humanarũ legũ de talibus ferre
ſniam:abſqʒ eccleſie pricipaliter
cõſtitutis põtificibus obſequi ſole
re pꝛicipes chꝛiſtiãos decretis ec
cleſie nõſuã pꝛeponere ptãtẽ:epis
caput ſubdere pꝛicipes ſolitũ eſt:
nõ de eoꝛũ capitibus iudicare.
HDee eodem. Palea.
Onſtãtinus iperator coro/
nam ⁊ oẽm regiã dignitateʒ
in urbe romana ⁊ ĩ italia ⁊ ĩ parti⸗
bus occidentalibus apoſtolico cõ
ceſſit. Nã in geſtis beati ſilueſtri:
que beatus papa gelaſius ĩ cõcilio
lxx.epõrũ a catholicis legi cõme/
morart:⁊a ꝓ ãtiquo uſu multas hoc
imitari dicit eccleſias:ita legii.
Deeodem. Palea.
Onſtãtinus iperator quar
tIa die ſui baptiſmi priuilegi
um romane eccleſie põtifici ↄtulit
ut in toto orbe romani põtifices
uel ſacerdotes ita hũc caput habe
ant ſicut iudices regẽ.in eo pꝛuile
gio ita iter cerera legit. Atile iudi
camus una cũ oĩbus ſatrapis no/⸗
ſtris ⁊ uniuerſo ſenatu optiatibus
cũcto populo iperio romane ec
cleſie ſubiacẽti utſicut beatus pe/
trus ĩ terris uicarius filii dei uidet
eẽ cõſtitums:ita ⁊ pontifices ipſi/
us pricipis apoſtolorũ ĩ terris pꝛiĩ
cipatus ptãte aplius quã terrene ĩ
perialis noſtre ſerenitatis mãſue/
mdo habere uidet᷑:ↄceſſã anobis
noſtroqʒ ĩperio obtineãt. eligẽteſ

nobis ipſũ pricipẽ apoſtolorũ uel

eius uicarios firmos apud deũ eẽ
patronos: a ſicut noſtra ẽ terrena
iperialis potẽtia:ita eius ſãctã ro
manã eccleſiã decreuimus uenerã
ter honorare ⁊ aplius quã noſtrũᷣ
iperiũ terrenũqʒ thronũ ſedem ſa

cratiſſimã beati petri glorioſe exal
tari tribuẽtes ei ptãtẽ ⁊ gloriã ⁊ di
gnitatẽ atqʒ uigorẽ ⁊ honoꝛificẽti
am ĩperialẽ atqʒ decernẽtes ſancti
mus ut pricipatũ teneat: taʒ ſuper
quattuor ſedes alexãdrinã antio/
chenã hieroſolimitanã ↄſtãtiopo
litanã quam ẽt ſuper oẽs ĩ uniuer/
ſo orbe terrarũ eccleſias dei:a põ
rifex qui per tempora ipſius ſcẽ ro
mane eccleſie extiterit celior ⁊ pri
ceps cũctis ſacerdotibus ⁊ totius
mundi exiſtat:a eius iudicio que
ad cultũ dei uelfidẽ chriſtianoruʒ
uel ſtabiliratem ꝓcurãda fueritdi
ſponãt᷑:⁊ infra eccleſiis beatoꝛum
apoſtolorũ petri ⁊ pauli ꝓↄtinua
tiõe luminarioꝛũ poſſeſſionũ pre/
dia ↄtulimus ⁊ rebus diuerſis eaſ
ditauimus: ⁊ per noſtrã iperialem
iuſſionẽ ſacraml tam i oriẽte quam
i occidẽte:uelẽta ſeptentrionali ⁊
meridiana plaga uideliceti iudea
grecia aſia thracia aphrica a italia

uel diuerſis inſulis noſtra largira

te ei ↄceſſimus:ea prorſus rõe:ut
per manus beatiſſimi patriſ noſtri
ſilueſtriſũmi põtificis ſucceſſorũ
qʒ eius oĩa diſponantur. ⁊ infra.
HBeato ſilueſtro ⁊ oĩbus ſucceſſo
ribus eius de preſẽti rradidimus
palatiũ iperii noſtri lateranẽſe:de
inde diadẽa uidelicet coronã capi/⸗
tis noſtri ſimulqʒ phrigiũ necnõ
ſuper bumerale uidelicet loꝛuʒ:
quod ĩperiale circundare aſſolet
collũ.uerũ ẽt clamidẽ purpuream
atqʒ tunicaʒ coccineã ⁊ oĩa iperia
lia ĩidumẽta ſeu ẽt dignitatẽ iperia
liũ pꝛeſidẽtiũ equitũ: cõferẽtes ei
etiã ĩperialia ſceptraſimulqʒ cun/
ctaſigna atque banna ⁊ diuerſa or
namenta imperialia 2 oẽm ꝓceſſi
onẽ iperialis culmĩs ⁊ gloꝛia pote
ſtatis noſtre uiris ẽt diuerſi ordis
reuerendiſſimis clericis ſcẽ roma
ne eccleſie ſeruiẽtibus illud culmẽ
ſingularis potẽtie ⁊ pꝛecellẽne ha
bere ſancimus. cuius apliſſimus
noſterſenatus uidetur gloꝛia adoꝛ
nari.i.patricios ⁊ conſules effici.
necnon ⁊a ceteris dignitatibus im
periaſibus eos pꝛomulgamus de
corari:⁊a ſicut iperialibus extat de
coꝛata militia:ita clerũ ſcẽ romane
eccleſie adoꝛnari decreuius:⁊a quẽ
admodũ iĩperialispotẽtia diuer /
ſis officiis cubicularioꝛũ nempe
oſtiarioꝛũ atqʒ oĩum cõcubitoꝛũ
oꝛdinat᷑ ira ⁊ ſcãaʒ romanã eccleſiã
decorari uolumus a utampliſſime
põtificale decus pꝛefulgeat decre /·
uimus:⁊a ut clerici eiuſdem roma
ne eccleſie mappulis a linteamini
bus.i.cãdidiſſimo coloꝛe decora
tos equos equitent.⁊ ſicut noſter
ſenatus calciamentis utitur cũ ulo
nibus.i. candido linteamine illu/
ſtret᷑ ⁊ ita celeſtia ſicut terrena ad
laudẽ dei decoꝛẽt᷑. Pꝛe oibus ãt
licẽtiaʒ tribuimus beato ſilueſtro
a ſucceſſoꝛibus eius ex noſtro ĩdi

9 5

pria cã vel parentũ ſuorum.
uel pupillorũ ſuorum. ſimile
ẽ inter uaſallũ ⁊ dominũ:vt
ſ. xxii.q.vlt.de forma.ſi.ð ad
uocatis.C. de aduo.di.iu.l.
ii.. de reuo.do.l.i.⁊.vii.q.
i.qꝛ frater.⁊ dixi de hoc.iii.
q.i.nulli.hoc tamen exaudio
de eccleſia ad quam intitula
tus ẽ:pro qua ſtare põt cõtra
quãlibet eccleſiam etiam in q̃
habet beneficium:quia ſaluu
fuit ius prime:immo ſi aliqð
munus ei iniungitur ab eccle
ſia:nullam excuſationem põt
pretendere. C. de excu. tu. li
bertos.xxiii.q.i.in ſumma.

f¶ Et diſcuti.ergo antequaʒ

eſſet aliqua conſtitutio etiaʒ
clerici non erant de iuriſdicti
one ſeculari.vnde omnes cõ
ſtitutiones que emanauerũt
quod clerici nõ ſunt iudican
di niſi ab epiſcopis:non ſunt
niſi iuris declaratio.io.

g ¶Preſulibus. hic bene diẽ

nam dicit lex quod ſi iudex
ſecularis iudicauerit clericũ
eſſe damnandum: primo de
bet exui priuilegio clericali:
vt. xi. q.i.ſiquis.ĩ auc.vt cle.
apud proprios... illud plane
col.vi. licet illud hodie nõ te
neatur.ſi.ex̃ de iudi.at ſi cleri
ci. c.

3 G Jeut. ſenſus eſt: ſicut
parua ciuitas non po/
teſt regnum impugnare: ita
nec imperium ſacerdotium.
uel ſicut licet epiſcopus ſit in
parua ciuitate rex tamen nõ
põt iudicare de clericis eius
im hoc dic:diſpẽſationis re⸗
ligioſi.i.epi ↄſtituti ĩ parua
cinitate.
v ¶ Mon tñ cõtra religioneʒ.
nam in eo caſu poſſet a quo
cunqʒ redargui.xl.di.ſi papa
nel ẽt ſi ſciſma faceret.xxiii.
q. v. ð liguribꝰ Et ꝓlures ca

ſusi quibus laici hñt iuriſdi

tionem ſuꝑ clericos dixi.xx
iii.q.v.principes.

e¶ AMHullatenus. lxiii.di. valẽ

tinianus.
d Oni.contritas ut.xxv.
q.i.diuinis ⁊c.

e ¶ Reſtaurare.xvii.q.iiii.dif

fininit. xyvi. q.i. ſtatuimus.

DI

cto:ut quem placatus pꝛopꝛio con

ſilio clericari uoluerit:⁊ in religio

ſorum numero clericorum connu
merare:nullus ex omnibus preſu
mat ſuperbe agere. Hecreuimus
itaqʒ: ⁊ hoc:ut ipſe ⁊ ſucceſſores
eius diademate uidelicet coꝛona
quam ex capite noſtro illi conceſſi
mus:ex auro puriſſimo ⁊ gemmis
pꝛecioſis uti debeat ꝓ bonore be
ati eri. ipſe uero beatiſſimus pa
pa ſuper coꝛonam clericatus quaʒ
gerit ad gloriam beatiſſimi perri
ipſa ex auro non eſt paſſus uti co/
rona.phꝛigiuʒ uero candido nito
re ſplendidũ reſurrectionẽ domi/
nicam deſignans eius ſacrariſſimo
vᷣtici manibus noſtris ipoſuimus
7 tenentes frenũ equi ipſius ꝓre
uerentia beati petri ſtratoris offi/
cium illi expibuimus: ſtatuentes
eodem phꝛygio omnes eius ſuc/
ceſſores ſingulariter uti ĩ proceſſi
onibus ad imitationem iperii no
ſtri.unde utpontificalis apex non
uileſcat:ſed magis quam terreni ĩ
perii dignitas gloꝛia ⁊ potentia de
coꝛetur:ecce tam palatium noſtrũ
quam romanam urbem ⁊ omnes
italie ſiue accidentalium regionuʒ
prouincias loca ciuitates beatiſſi/
mo pontifici ⁊ uniuerſali pape ſil
ueſtro concedimus atque reliqui
mus:⁊a ab eo ⁊ a ſucceſſoribꝰ eius
per pragmaticum conſtitutum de/
creuimus diſponenda atqʒ iuri ſã
cte romꝗe eccleſie cõcedimus per
manenda:unde ↄgruum perſpexi
mus noſtrũ iperiũ ⁊ regni poteſt

tem oꝛientalibus tranſterri regio-

nibus:⁊ in biʒãtie prouincie opti
mo loco nomini noſtro ciuitatem
edificari:⁊ noſtrum illic imperiuzʒ
conſtitui: quoniã ubi principatus
ſacerdorum ⁊ chriſtiane religioniſ
caput ab iperatore celeſti conſtitu
tum eſt iuſtũ non eſt ut illic ĩpera/
tor terrenus habeat poteſtatem.
hec oĩauero que per hanc iperialẽ
ſacrã ⁊ per alia diualia decreta ſta⸗
tuimus ⁊ ↄfirmauimus:uſqʒ ĩ finẽ
mundi illibata ⁊ inconcuſſa perma
nere decreuimus unde coram
deo uiuo qui nos regnare prece/
pit:a coram terribili eius iudicio
obteſtamur oẽs noſtros ſucceſſo
res imperatores uel cunctos opti
mates ſarapas ẽt ampliſſimum ſe
natuʒ ⁊ in uniuerſuʒ populũ ĩ toto
oꝛbe terraruʒ nunc ⁊ in poſterum
nulli eorum quoquo mõ licere aut
cõfrigere uel i quoquam ↄuelli. ſi
quis ãt quod nõ credimus ĩ hoc te
merator aut contemptor extiterit
eternis ↄdẽnationibus ſubiaceat ĩ
nodatus:⁊ ſanctos dei principes
apoſtoloꝛũ petri ⁊ pauli ſibi in pꝛe
ſemi ⁊ in futura uita ſentiat contra
rios atqʒ in inferno inferiori ↄcre
matus cũ diabolo ⁊ oĩbus deficiat
ipiis: huius uero ĩperialis decre
ti paginã propꝛiis manibus robo

rantes ſuper uenerãdũ coꝛpus be
ati perri poſuimus. data rome ter
tio kal. apꝛilis a ↄſtantino auguſto
uarto cõſule a gallicano.iiii.ↄci.
Item gre. gelaſio.
Imperiaſis quctoritas religioſe
diſpẽſarionis mẽſurã nõ mutat.
Nut queuis parua ciuitas
pꝛerogatiuã pꝛeſentis regni
nõ minuir:ſic ĩperialis pꝛeſẽtia mẽ
ſurã diſpẽſationis religioſe nõ mu
tat:⁊ infra Semper c effectum ĩ ſa
cerdotali cõcilio de ſacerdotibus

iudicia puenire Nã qualeſcũque

põnifices ſint⁊ ſi erroꝛe hũanitus
accedente nõ tamẽ cõtra religionẽ
ullatenus excedentes nullatenus
uidẽt᷑ aſeculari poteſtate poſſe per
celli. ¶ Itẽ marcellus papa maxẽ
tio epiſcopo.
cſe reſtaurare ↄtritas non

põtifices perſequi bõi pꝛicipis ẽ.

6 pꝛicipis eſtacreligioſi
eccleſias ↄtritas atque con
ſciſſas reſtaurare nouaſque edifica
re:a dei ſacerdotes honorare ac
tueri. Ande ſanctos apoſtolos eo
rumqʒ ſucceſſores ſub diuina cõte
ſtatione cõſtitutos pꝛecepiſſe legi
mus nõ debere fieri perſecutiões

neciferriluctuationes:nec iuide

re laboratibus in agro dominico
nec expelli ererni regis diſpenſato
res.
Occapitulo patenter

oſtendit᷑ quod nec ĩpe
ratoꝛi nec cuilibet laico
licet decernere uel de

electõe ſũmi põtificis uel de rebuſ

eccleſiaſticis quecũqʒ ãt ab eis cõ
ſtituta fuerint pro ĩfectis habenda
ſunt niſi ſubſcriptione romani põ
tificis fuerit roborata. unde illud
bhonoriiꝰauguſti ut ſupꝛadictumẽ:
uanũ eẽ uidet᷑: quod ↄtra auctoꝛi
tatem ſacrorum canonũ de electio
ne ſummi pontificis decernere ten
rauerit.ſed ſicurex eodẽ capitulo
habet᷑ eccleſie pꝛecibus ĩperator ĩ
preſuptores ualet decernere ſicut
ꝓ defẽſione fidei quõdã decreuiſ
ſe leguntur ne hereticiꝰaliquid no
mine eccleſie poſſiderent.ab ea ãt
non iuitati de rebus eccleſiaſticis
aliquid diſponẽdi nõ habẽt faculta
tẽ.honorius uero auguſtus nõſua
auctoritate:ſed beato bõifacio ſup
plicãte eccleſiaſtice quieti ↄſulere
certantiũ ãbitionẽ punire cura
uit. Ande idem bonifacius epũs
ſupplicatiõis epiſtolã honorio au
uſto deſtiauit diccs. Epiſtola
onifacii ad honoriũ auguſtum.
Ccleſie mee cui deus no/
ſter meũ ſacerdotiuʒ uobis
res hũanas regẽtibus deputauit:
nos cura conſtrinxit: ne cãis cius
quãuis adhuc corporis icõmodi
tate detineari: ꝓpter puẽtusquia
ſacerdotibus umuerſis ⁊ clericis
7 cbriſtiane plebis promirbatio/
nibus agitantur apud aures chri

Oc capi
tulo. re⸗

ac diſ.
xcvii. illud.c. bene
quidẽ xcvi. diſtin.?
aſſignat i hoe. 5. ;
dã cõtrarietatem:?

dat poſtea ſolutio

nem.
g Honoꝛii.. diſ.
lxxix.ſi duo.
Me heretici.
di. viii. quo iure.?⁊
xxiii.q.iiii.c.i.⁊.ii.
7.c. nimirum.
i YInuitati. S. diſ.
lxiii. hadrianus.⁊
c.in ſynolo.
k Eoeeſie. j. c.
ꝓxi.yvictor
ſed ut ibi dꝛ:iã n

i cõualeſcentia. ad
buc tñ erat debilis

ut hic.
ICõuentus. i. cõ
nẽticulas.C. ð epi.
⁊ cle.conuenticulã.

ixxnvij.

lm

a C Facere.ſ. uidemini.
66 Sare kuſcen de teſta. quia ingredientibus.⁊.lxiii.di.c.i.
c¶Sub üllis.⁊.xi.q.i.de ſacerdotibus. 4
d C Sormidentur. chriſtianis. .
e Virginẽ.⁊.xxvii.q.i.nuptiarum.in fi.
Porcellaꝝ.i. he

ret icorum.

CSFaciẽ eccleſie.
86 Preterita. ſ. be⸗

gratias referr̃ pñti
ſ.⁊ preterito nõ fu
turo:qꝛ nec deus fu
tuꝝ pecatũ idulget
ſ. de pe. diſ. iii. ſane
cauẽdũ.nec pactuʒ

ualet ſi fiat ꝙ non

LXXXXVII

ſtianiſſimi principis exiſtimemur

de eſſe. Si.n. ſecus quã opoꝛteat

nefic. eueniat: non uos id facere qui cũ
b r derttelto cia equa moderatiõe ponitis: ſʒ
ij. paniſ. ꝙ. ſ. o m nos per noſtrã tacentẽ deſidiã ui
nere debemus doo debimur: quod ciuitatis quietem

⁊ eccleſie pacem peruertere ualeat

admiſiſſe.cum.n. humams rebus

diuine culror religiõis domino fa
uente preuideas:noſtra culpa erit
ſi non id ſub ueſtra gloria quaʒ cer

tum eſt diuinis rebus ſẽper animo

agã de futura ini / pꝛomptiorefauiſſe: firmo ⁊ ſtabili
ria. ff. de pac.ſi vnꝰ iure cuſtodiatur:quod per tot an /
§ pacta. norum ſeriẽ ſub illis enam princi
i. Hepetit. i. reo pibus obtinuit: quos nulla noſtre
lrpadmemor uam religionis cura cõſtrixit. i. ut lici/
le Tibi. ne ſis igra ta ſeruentur ⁊ ſub ueſtre imperio
tus. clementie minie que ſunr licita for
C. Euulſa. paffe- migdenturꝰ. Ipſa enim eccdeſia de
ctũ.i.euellẽs. uotionem tuam chriſtianiſſime im
m Proſequẽtibus perator non meo quidem ſermõe
legationẽ noſtrĩ. ſed ſuo quidem uenerabili affectu
n. Poſtulatis. dati gppellar quam chriſtus deus no
ui caſus. Abellat qug h.,

0 Ictor. ſz qre ſter uere fidei rector a ueſtri gu/

pmiſit hic ĩ

perator nomẽ ſuuʒ

forte hec conſuetu

do erat oli.C.ð ſũ.
tri.inter claras.pa

pa tñ alios ſibi pꝛe

põit.xii.q.i.dilectiſ

ſimis uel forte tũc
nouella erat eccle/
ſia. ⁊ ad hoc obtine
bat illud:quare fre
muerunt gẽtes ⁊c̃.
poſtea ãt iperator
ſubiecit ſe pape: ut
xxiii.q.iiii.diſplicʒ.

p C Saa ſtudia. i.

ↄſpirationes.io.

L Obiliſſimus.

ar. ꝙ ſine litte
ris nõẽ adhibenda
fides legatis.ix.q.
ii.lugdun.
rSignatiſ. oʒ ̊ ⸗
legatꝰ exhibeat lraſ
legatõiſ ſue:ad hoc
ut credat᷑ ei nt hic.
⁊.lxiii.diſt.lectis.⁊
C. de man. prin.l.
nnica. Sed ꝗd ſi ꝑ
didit lr̃as ⁊ nult ꝓ
bare amiſſionem.
dico ꝙ põt:nõ tamẽ
ſufficit ꝓbare teno
rẽ lre niſi ?⁊ ꝓbet
illa lra fuerit ſine vi
cio:nt ex ð pᷣuil.cũ
oli.i fi. J. C. ð fide
iſtru.l.vlt. Sed nũ
gd ſufficit mãdatũ
ſine lris? dico g le⸗
gato nõ ſufficit pꝛo
bar mãdatũ:ut.C.
de mã. pn.l.i.qꝛ le
gati nõ ſine ꝑiculo
recipiũt.vñ maior
ẽ i eis facienda exa
minatio:ut. lxii.di.

bernator imperii ſibi uni deſponſa
tã ⁊ intactã uirginẽ ſeruat ne in ea
aliquos patiamini inſidiãtiũ ꝓcel
larũ/fluctus iſlidi ⁊ quieram faciẽs
tẽpeſtatis inſolito tumore turbati
glorioſiſſime ⁊ trãquilliſſime ipe⸗

rator auguſte:ipſa uero que um de
ſponſatac:noſtta tamẽ eccleſia ma

rer ẽ: pietatẽ ueſtrã legatione quaʒ
ſuis ſacerdotibus ↄmiſit appellat
preterita preſentiaqʒ repetit uo/
bis inquit religioſiſſime ĩperanti
bus modo mutus eſt populus tam
fidelis deo quã tibi principi chri/
ſtiano.ecce.n.inter myſteria inter

preces ſuas quas eccleſia pro feli

citate ueſtri dependit imperii teſte
apud quẽ ⁊ de cuius ſede agit᷑ ſcõ
perro ſollicitis ꝓ religionis obſer
uantia uocibus clamat ad uos:ci
ſollicita petinione miſcet᷑ oratio ne
bũanas res ſollito tẽtatore occul/
te ſollicitante ſemel euulſaidiſcor
dia diſtrabat. augeretur pluribus
princeps chriſtianiſſime mater ec
cleſia:niſi apud re ſuarum eẽt cura
cãrũ:⁊a niſiĩ oppꝛeſſionibus idolo
rum in hereticorũ coꝛꝛecrtionibus
fide tua diuio pariter clericatu cuʒ
imperio noſtro ſẽper florẽte uiciſ
ſet. hẽt refugiũ pium tue mãſuetu

dinis animũ cũ ſue religionis ue/

neratiõe cõiũctũ:cũ quicquid hu/
ic ꝓficiat eccleſie uos agatis ⁊ cõ/

feratis fratribus ⁊ ↄſacerdotibus

meis ꝓbatiſſimis niris a me ⁊ ab
oĩbus qui eccleſiã faciant legatis:

quibus pſequentibus precamur

ſacre careligionis:ut ĩurbe ueſtre
mãaſuetudis hoc aĩo quo poſtula/
uis ⁊ anuitis i perpetmuũ ſtatui uni

ſignatis apicibus legationẽ unde

moris fuerit abſqʒ ſignatis apici

mus:⁊ ei ſicut honeſtũ fuit credi

LXXXXVIII 96

quieſcamus:ſed delegatus põt ꝓbare mãdatũ ſine litteris:ut in autẽ.ð lit. F.
oẽm.col.ðix.⁊ ar.ex de of. dele. prudentiam. ⁊ extra de reſcriptis.ex parte.io.
an. ⁊ quidam alii dicũt ꝙ in iudice delegato nõ ſufficit ꝓbare amiſſionẽ re

ſcripti niſi oſtendat autenticũ: ut extra de of. dele. cũ i iure.xxv.q.ii.ſancimꝰ.

⁊ e de fide inſtru.c.i.ita notauit.T. ſuper illa decre.cũ oli io. Sed pone ꝙ
partes niderunt æ approba
uerũt reſcriptum.⁊ poſtea re
dactũ fuit in publicã formã
per tabellionẽ nunquid amiſ
opoſtea reſcripto iudex pꝛo
cedere poterit:ſatis credo ꝙ;
ſic. ut nõni in qõnibus meis
b. Sed cũ hic ĩdiſtincte dicat
ꝙ littere debeant eẽ ſignate
videtur ꝙ a quocunqʒ ſint ſi
gnate ꝙ ſufficiat ad ut ſcri
ptura dicatur autẽtica.ut er
de ap.pſonas.⁊ er᷑ ð fideiuſ.
puẽit. Nã ⁊ eps ſigillat ſigil
lo eccleſie ſue ut.lxxiii. di.in
noie dni.iĩ fi. Itẽ ⁊ alieno anu
lo põt quis ſignare teſtamen
tü.ut ĩſti. de teſta.F. pñt autẽ
item ⁊ alienũ ſigillũ ẽt nõiu
dicis ſui facit fidem.ut.ſ.di.
Px. c.i.⁊.ij. Sʒ dic ꝙ alienũ
ſigillũ facit fidẽ ſi nõ hr ꝓpri
um alias non. ut er de ap. ſi
gnificauit. ⁊.lxv. diſ. epiſco⸗.
pus item littere non dicũtur
ſignate ſi legi nõ poſſunt cha
racteres ut extra ð fi. inſtru.

uerſalis eccleſie cõſulatis.
Reſcriptum honoꝛii ad bonifaci
um papam.
0 Ictorꝰ honorius ĩclytus tri
umphatoꝛ ſẽper auguſtus:
ſcõ ac uenerabili bõifacio pape ur
bis rome. ſcripta btitudis tue de
bita reuerẽtie gramlatiõe ſuſcepi⸗/
mus quibus recenſitis egimus oi
potẽti deo maxias gratias: quod
fanctimoniã tuã poſt longũ icõmo
dũ optate redditã didicius ſaitari
⁊ iõ reuertentibus uenerabilibus
uiris gaudiũ noſtrũ ſanctoruʒ api
cũ atteſtatõe ſignamus ac perimuſ
ut quotidianis oꝛatiõibus apoſto
latus tuus ſtudiũ ac uorũ ſuum cir
ca ſalutẽ atqʒ iperium noſtrũ ipen
dere dignetur. Illud ãt pietati no
ſtre ſatis placuiſſe cognoſce:quod
ſcimõia tua de eccleſiarũ ac populi
perturbatiõe ſollicitaẽ: que ut ali
qua rõe nõ poſſit euẽire ſatiſclemẽ
tia noſtra credidit eẽ ꝓuiſũ:dẽiqʒ
pꝛedicãte bnitudine tua id ad cleri
corũ cũctorũ notitiã uolumus per
uẽire:ut ſi quid foꝛte religioni tue
quod nõ opramus hũana ſorte ↄti
erit ſciãt oẽs ab ãbitiõibus eẽ ceſ
adũ ac ſiduo ↄtrafas ⁊c. utſupꝛa.
7 ffra. unde id ſeruãdumẽ: ut oẽs
traquilla metezp acificos animos uincia credendũ eẽt ſine litte
ex ſerenitatis noſtre admõitiõe cu ris. maxiĩe cũ non cõtigat car
ſtodiant nec aliquid ſeditiõis oſpi dinalẽ vnq; abeſſe. niſi legati
ratiõibus tẽtare conẽtur:cũ certũ onis cꝗ.io.
ſit nulli partiũ ſua ſtudia ꝓfutura.
Sine ſignatis apicibus nõ eſt
mos romane eccleſie undecũqʒ le
gationẽ ſuſcipere neqʒ mittere.
Ungde nicolaus papa.
Romana nõ ↄſueuit eccleſia ſine

H. ſi ſigna: ⁊. S.ſignum.item ſi
filum ruptũ ſit non dicũtur
ſignate. ut extra de cri. fal. c.
licet.ſi autem filũ ex toto non
eſt fractum. bene dicuntur ſi
gnate. ut.ff. de bono. poſ.ſim
tabu. l.i.ꝭS.ſi linũ. extra de fi
de iſtru.ſicut.
ſMihilominꝰ g. æ cardina
li qui bene notus eſt in aliq ꝓ

uoci ⁊ aſſertiõi nnius credẽ
dũ ſit.ſi perſona ſit honeſta
⁊ autẽtica.arg.viii.q.iii.c.i.
ar.O.ix.di.ego ſolis ſic econ
uerſo ex perſona proferẽtis
iſtrumentum mius creditur
inſtrumẽto ut. ff. de edendo
ſiquis. S.i. ſic ſi malus aligd
dicat non facile ei creditur.
ut.xxiiii.q.i. quiſquis. arg.

cunque ſuſcipre.
T Obiliſſimus duir atqʒ ſtre
Anuus ueſtre ſublimitatis le

ei no .xix. di. bm.
gatus lʒ nullã epiſtolã iuxta ↄſue/ M U. circa Hic depi
tudinẽ a uobis noſtro põtificio de gitur. xcviii. di. in

mliſſet: ʒ niquã apoſtolice ſedis cuius pricipio vti
. tur. g. tranſitu. in
gquo oſtendit quid dixerit ha
ctenus ⁊ quid in hac dicturꝰ
ſit. Maʒ quia clerici ſepe mit
tuntur de pronincia ad pro
uinciam. breuiter oſtendit ꝙ
non ſunt recipiendi in alia p
uincia ſine litieris epiſcopoꝝ
ſuorum. .
Bi. lxxxxviij

bus undecuqʒ legationẽ ſuſcipere
nos iamẽ uos ĩ illo honorãteſ eiuſ
qʒ grauitatẽ ⁊ eloquiorũ illius ue
ridicas cognoſcẽtes aſſertiões ni
bilomius eũ ⁊ ſicur decuirſi uſcepi

dimus'.
Ae circa oꝛdinandos
ſintobſeruãda:que ĩ eo
rũ electione diligẽt ſüt
dſigderãda multorũ au
ctoritatibus mõſtrata ſunt: ſed qꝛ
ueritas rei nõnũquã obſcurat᷑ mu
tatiõe ꝓuicie:decretũ ẽ ſacris cão
nibus ut peregrini niſi quiqʒ uel
eo aplius ſuorũ epiſcoporũ fuerit
ↄmẽdati cbirographis nõ oꝛdinẽ

inter ⁊.ff. de teſta.ad teſtium

t Credimus. ar. ꝙ interda

DI
a Aluus aliqua iſta capitula introducta ſunt ad cautelam.uel legũtur vᷣ o¶Quotiẽs.i. bis a ſnia:uel poſt ſniam.⁊ nõ ꝙ dicit quotiẽs ſᷣmle og
S eccleſia. ⁊ ſic ſecus bodie. — ges. ſed tñ nõ lʒ im leges appellare niſi in caſu an ſniam. ? ita ẽ , 1
q ¶ Miſi quinqʒ · 3. lxxi. di.c.ii:ſed hec capitula loquũt᷑ qnando ita remo ad expõnẽ illius. ii. q. vi.ois oppreſſus. . ſ
ti ſunt ꝙ ſigilla epiſcoporum⸗ etiam loca ignota ſunt illud quãdo epiſcopꝰ p ¶ Ipſis. repetit quod dixerat. ſen
propinquus eſt ⁊ eius ſigillũ bñ cognoſcitur ⁊ H colligitur extra de cle. pe Jormã. ar. C. ð codicil.ſiidẽ. qꝛ diuerſitas noĩnũ dʒ dſignaĩ “ 4
ine. Sed põe ñ bʒlr̃as ẽ ne dinerſitate repoͤt. n
recipiendus ſi ꝓbet ꝑteſtes: xxi. d. cleros v: ut ſ
ita. e ve cle pe.c. ul. naz m tur. . Ande ſilueſter papaĩ gene ſoſaʒ appellabãt quotiens opus 1r Komitibuſ.io
gis crededuͦ eninapoc clne; nerali concilio preſidẽs dixit. erat: ſicuti lege eorũ ſcriptũ erat. mitatib' uel ſequẽ⸗ 8
oonrei vi⸗ . Telligit ⸗ Niſi.v.epõrũ litteris deſignatuʒ ipſis quoque ĩ ciuitatibus uel lo )/ę tibus eos.uel comi t.
VO. Col. vl. D. ueii . . in ; Boi tãtibꝰ.i.epis comi
pitula abrogata. oli.n. babuit traͤſmarinu boiem ad clericatum cis noſtros atriarchas uel prima Utus. n. df diſtri 19 ſon
locũ h ca.ꝑpꝑ multitndinẽ he- nullus ſuſcipiat. „⸗ W tes qui una forma tenet l diuerſa alicutz ciultatis ubi e
reticoꝝ. Sed illud. c. tue eua T nanic rõe trãſmari ſint noĩa:leges diuine eccleſiaſti ceps.ᷣ nel hoc ene e.
cuat opinioneʒ iſt. ſed certe mnmnü boſem penes uos iĩ cle/ ceponi ⁊ eẽ iuſſerũt ad quos epi/ notare ꝙ, archieps
nõ vr recipiẽdus. etſi mille ſi ricatus gradus ſuſcipiat: niſi quin ſcopi ſi neceſſc fuerit cõfugerẽt eoſ maiorẽ bʒ ptatẽ i
Faen Gaaſe igndt . D⸗ ʒʒ aut eo ampliusepõrũ deſigna qʒ appellarẽt: ⁊ ipſi noĩe primatũ nuicia ⁊ iuriſditionẽ n
nnũ tgnoti Pterea i teſt ita ws ſit chirogr aphis. C Ide eng fruerent. Nelique vo mend oli⸗ Fahontan 1eſtn k
inenis: ꝙ cuũ ſigna ſũt ignota ſtaſius urbis romane epũs omm/ tane ciuitates que miores iudices ꝗ ordiomut eſtin nni.
ↄuocãt oẽs illi quoꝝ dicũt ſi bus epiſcopis. Seeodem. hẽbant lʒ maiores ↄmitibus eẽent epoꝝ ꝓui 129 diuz fioͤe
gilla ut ſciat an recognoſcãt RRaãſmarinos hoĩes ĩ cleriia berent metropoliranos ſuos qui la ditbieß ientz i
fua ſigua: ut.ff. quẽadmodũ ius bonorẽ nẽo ſuſcipiat: niſi pꝛedictis iuſte obedirent primati maiorpriarchi
teſta. api. cũ ab initio. ? H ꝛe quinqʒ aut eo aplius epõrũ chiro bus ſicuti legibus ſeculi olim oꝛdi Comitib?. i. pp co⸗
doKnifellie us af Farbie⸗ fuerint delignani: qrper naruzcraraui nõprimatũ ſed aut mites:t ppt epos X
tis eccleſiis e nõ ſit eis cre/ urreptionẽ multa ſolẽt enenire. metropolitanorũ aut archiepiſco uſigantos. . 15
dẽdũ etſi mille ſint: ar. eẽ le CIdẽ gre. romãe eccleſie preſi boru noie fruerentur: ¶ Itez ani * e⸗ ar. ex noi
fi. inſtru. c. qð ſuper his. ſquillitano epiſcopo. De eodẽ. cius. Non uocent᷑ primates kea ſ eg nonuin.l. li
Ranſmarinos idẽ ĩtelli Hz paſſim ⁊ ignaros pe⸗ niſi qui pximas ſedes tenent. noſa vere unfet. . ſt
80 de quolibet ignoto regrinos ad eccleſiaſticos 1I Alli archiepiſcopi prima ,/ t PAlli archieß̃i Kdr
ſigilla repreſetat ignota.. oꝛdines accedétes nullaroe ſuſci⸗ s uocetur niſi illi qui pꝛri oͤmates nocti
4 GXdeuſs nor i, pias?: qꝛ afrorũ alii quidẽ maichei mas ſedes tenent: quarum e iſco C. de li. c inbem 1
ordibe de irregularitate ſua alii rebaprizati ſt. peregrini nero pos apoſtoli eorũqʒ ſucceſſores C. pPbat. nec ehi
gib de ee i ex dPplurimii mioribus oꝛdinibus cõo: regulariter patriarcbas uel pꝛima ſtolis.
e Per ſurreptionẽ.ſi.r ð P Piurinnimolipne. c02 patriarchas uelpꝛim C Aui ſie
cur. c.i. . iii. q. iij. iducie. ſtituti foꝛtioresꝰ deſe pretendiſſe tes eẽ conſtituerũt: niſi aliqua ges romãu H
f Fros. roe ꝓuincie pᷣſu honores ſepe pꝛobatiſũt. Iẽ deiceps ad fidẽ cõuertat᷑ cui necei nieramrimes xu
mit aliquẽ: or. xxiti. ex conci. eliberrano. ſe ſit pre multimdie primate; 2ſtſi di cleros. ga deue ſr
r. n.ff. de edi. edic. ꝙ ſino Mõſ ut ꝓmouẽdi ad clerũ:qui pe tuĩ. Reliqui metropolitãi noien netodic g eprie
einias ut offt cient o 2 fuerint baptiʒati. tur qui alias metropoles tenent. reſpectu iferioꝝ er
pnlũ.alias bene. extra ð cle. Wnes quii peregrinatiõe ¶Iẽ ex cõci. aphricãao. VHi ſide on⸗ a 3
pere.c.pe. Afuerit baptizati eo quod eo⸗ Pꝛiceps ſacerdotũ uelſůmus ſa 1 a ſol ouene
b Fortiores. pec eſtuna rõ rũ mie ſit cognita uita: placuitad cerdos nõ appelletur niſi prime ſe ſcæẽtes ⁊c beoſe di 1
AIre ñ admittũt. alie aſſignäfẽ clerum non eẽ promouẽdos in ali dis epiſcopus. v. nũ̃ᷓ. ⁊ inuẽt ro E⸗
DBi. xxxxix. rouinciis. L Rime ſedis epũs nõ appel mana excreſcẽsno ĩ
ir.ide Por c . pꝛimatibus aut quorũ letur princeps ſacerdotum uã ſibi ciuitateʒ edi
. O de adultiſ Sed mon ſupra mẽtionem fecimus ue ſummus ſacerdos aut aliquid ficauit I. da n
daptiſmus tollit oẽm pctĩ ma querit quẽ gradũ in eccſia buiuſmõi: ſʒ tatũ pꝛie ſedis epĩs. ln enner a⸗ ſ⸗
eulã.utiqʒ:ſic.j.de pe.di.vlt. obtineãt: ani aliquo a. patriarchiſ ¶Aniuerſalis at necẽt romäus nã alias vix doſſet i⸗
c. ult. hoc iõ:qꝛ forte iſti bi/ differãt: quã obediẽtiam archiepi põtifex appellet. ¶ Unde pelagi ↄrigere ꝙ ĩ aliquo in
gami nel alias irregulares ſt ſcopi. eiſdebeãt. Priates patri us oibus epiſcopis. L ſoco ĩ tãtũ excreſce
aꝛañ baptiſmũ foꝛte fuerunt arche diuerſorũ ſunt noiuz: ſʒ eiuſ Necẽt romanus pontifex uniuer ret popul⸗ ut pᷣma
nn Fere⸗ dem officii ab archiepis aut quo ſalis eſt appellandus. tte idigeret: ut. xxx l
. i di. lxx- ties neceſſe fuerit: epi ad primates lus patriarcharũ ulira/ iiii. di.fraternitatiſ. te
, xral. g. S.idli.lxxx.men llãt:ſed a priatibus ad arch „» ((Lonſtitni. ar. ſ.
nonẽ de primatibꝰ æ patriar/ appellãt: ſed a prianbus ad archie iis uocabulo unquã utat᷑: arochiã alicui? no dor
chis. ſ ne gs crederet ꝑꝑ no piſcopos appellare nõ licet: debẽt qꝛſi ſũmus patriarcha uniuerſaliſ dereoſtitui eccleſiã lg
minũ diuerſitatẽ aliq; eẽ rea ergo obediam pꝛimatibus archie dicit᷑ parriarcharũ nomen ceteris niſi inrininudo fide ieh
lẽ differẽtiã. iõ oñdit ĩ hac di. piſcopi ĩ oĩbus qne ſibi fuerintab derogat. ſed abſir boca fidelibus liũ excreuerit. ni
dram eẽ tatũ ĩ noie. oñdit ẽt eis iuſte ĩperata. ¶Ande anacle hoc ſibi uelle quẽpiã arripere.un gg illo iuito cuid eſt .
ð reuerẽtia ꝙ dicũt archiefi tus pa. ait. AQne obediẽtia ſit ex de bonorẽfratrũ ſuoruʒ iminuere prochia potit hů fie
ſuis pᷣmatibꝰ. oñditẽt ꝙnec hibẽda primatibus 1 pariarchis. ex quã lacũq ri irreqꝗſito.nõ:ut
fex debet uni⸗ manm Dan 2 x quãmlacũqʒ parte uideat᷑ qua irregſito. no:ur
romanus poõtifex debet um NRouincie multo ãte chriſti 5 . xvi. q.i. multiſ Ocii
uerſalis appellari. PD uincie multo ale chriſti ꝓprer charitas ueſtra nemineʒz un is. ?. xvi. q.i. felix. fe
IBRoinicie. añ xpᷣi aduen aduẽtũ tẽpoꝛe diuiſe maria quam ẽtſuis ĩ epiſtolis uniuerſal c.ſe * ſintaſin nol ſs
tü. an tps gelaſii ?ẽ dd Ex parté ſũt:a poſtea ab apoſtolis noiĩet:ne ſibi debitũ ſubtrabat cuʒ let eetire: ñ mius
onyſü diſticte erãt ꝓuicie. n 2 brõ clemẽte pꝛedeceſſore noſtro alteri honorẽ ifertidebitũ. tñ fieret ꝑ maiorẽ. ð
reprobatĩ ſolutio que ponitur ipſa diuiſio ẽ renouata.⁊ iĩ capite ꝓ Arẽ gre. eulogio patriarcbe ale (ꝑpapazer dece.
X. q. ii necnumer cg ſeum uiciarü ubi duduz primates legis xandrino. eeodem. ed. c. ili.eiꝰtñ ↄſẽſu e
vernie e iniſe. erat ſeculiacprima iudiciaria ptaſ. KEce in prefatione epiſtole ps reglito: ? n &ᷣ 4
ꝓuincie fuerũtdiuiſe: ad quos qui per reliquas ciuitateſ maione ep role uyuinſnoi regſitio
ut hic ſed dioceſes nõ niſia d quos qui per reud utafe quaad me ipſuͦ qui ꝓhibui faciẽda ẽ cũ ille loc Pnn
tpe dyõiſii·xiii. q.i. c. i. uel ſol cõmorabat᷑ quãdo eis neceſſe erat direxiſtis: ſuperbe appellationis extĩ ꝗꝰ exefuit mij tin
ne illã litterã: maxia ex pte dui ad aulã ĩperatori uel regũ cõoj/ bbů uniuerſalẽ me papã dicẽs ĩpꝛi titudo fideliũ i de inſ
q.d.non omnes. fugere no poterat uel quibus per mere curaſtis:qd peto mihi dul/ utatus alicui ez
n ulns omiſſũ. q mo⸗· muiſſuͦ no erat cõfugiebat p oppꝛeſ ciſſima ſanctitas ueſtra ultra non tui: alias no. u
dna rarchumins li vrante ſionibus eorũ uel iuſticiis ſuis ip faciat quia uobis ſubtrabitquoll 3 Nimei he/ e
n Hõ erat. ut clericis qui ĩ . 2 ns. . Nin
cãis eccleſiaſticis nõ pñt appellare ad principẽ yt. ſ. xi. q. i. placuit. 9 Qceißfatone. ſubtrabi. ar. papa ꝑ ſuũ mãdatũ non uult 1

LXXXXNX

