giß

XxXIIII

denuntiatiue. ſatis vr hec rõ ſufficere:tñ ſi denũciatine pbareturõ

quẽ ninentẽ aliquid ⁊ nollet corrigi excõicaret᷑.At iſte ẽ ĩ ↄptumacia

iquã deuenit ex culpa ſua a qna no põt exire:⁊ iõ nõ põt excõicari.
Quidã in dicũt cũ quibus c.h.ꝙ nõẽ aliqnis admittẽdus denũcia
tiue:iĩmooʒ ꝙ iſcribat ſe:⁊ ꝙ ſe obliget ad talionẽ.iiii.q.iiii.c.ii.ſʒ

cui pene ſuppõeret᷑
dico ꝙ ei cui ſuppo

neretur iſte ſi uiue/

ret: ſed non cui mõ
ſupponit. nec mirũ
cũ grauins ſit pec/
care i mortuũ q in
uiuum: ut. C. de ſe
pul.nio. qui ſepul/
chra.

a Itẽ romanorũ.

i.coſtãtinopol.
b ¶ In fide peccaſ⸗
ſet. tatü. ſʒ in ro. põ
ti. ſniam excõicatio
nis ꝓtulit: ut dixi.
xxi. di. in tantũ. nel
non peccauit ĩ fide
nt eẽt inẽtor hereſiſ
ſz ueteris imitator:
nel articuloſ fidei ñ
tenebat: ut. S. xx. d.
c.i.xl. di. ſipapa õ.
ſz hic ð ↄſtatiopol.

c¶Origenẽ. nõ loꝗ

tur hic de origene ð
quo habemꝰ. j. e.q.
iii.vſi. quidã orige
narii.aliũ.n.errorẽ
babnit iſte: qꝛ dixit
oẽm hoiem eẽ ſaluã
dũ ꝑ illud:nil odiſti
eoꝝ qᷓ feciſti: ⁊ ita
dicebat deum adeo
miſericordem ꝙ ñ
iuſtum. pret erea di
xit xpʒ paſſũ ĩ aere
ꝓ diabolis ſaluan/
dis.ſed cũ iſte dam

eius ſcripta.utiqʒ.
extra ð here.frater
nitatis.quid ẽ ergo

ꝙ quedã opuſcula

recipiũtur.n qꝛ eiꝰ
ſint. ſʒ quia eccleſia
approbauit.oĩa.n.
M. tiii.
nra facimꝰgbus an
ctoritatẽ ipartimur
ut. C. de nete. int.
enu. l. i. F. i.

Dod auteʒz.
Hic intiinla
tur qo.iij.in

qua queſitũ fuit an

pro ðlicto dñi fami

lia eẽt excõicãda.⁊
tn ipſe diſtigue ! qꝛ⸗
ẽ pena corporalis.
⁊ẽ̃ pena ſpũᷣalis.pe

na corꝑali ſepe pu

nitur unus pro alio
ut.i.q.i.ſiq uis cnʒ
militibus. ⁊ de con
ſe. di. i. in ſancta.i.
q.iiii.ĩ ſumma. Itẽ
pena ſpirituali du
pliciter. aut interdi
cti aut excõicatiõis

etiam de mortuis iudicare: quia
iudiciũ nõ tantum de uiuis ſed eti
am mortis ſoletfieri. Itẽrabula
ſancte memorie epiſcopus facius
ediſſene ciuitatis qui in ſacerdoni
bus reſplẽduit theodoꝝ moſothe
mũ poſt mortem in eccleſia anathe
matiʒauit. Item romanorũ ẽtec⸗/
cleſia ante ãnos paucos dioſcorũ
ꝗfuit papa eiuſdẽ eccleſie ẽt pꝰeiꝰ
mortem anathematizauit cum nec
in fide peccaſſet tantum: a hoc oẽſ
boies ſciunt qui degunt hic rome
maxime qui in dignitatibꝰexiſtũt
qui etiam eidem dioſcoro commu
nicatores permanſerunt uſque ad
mortẽ eiꝰ. Itẽ ſi ad tꝑa theophili
ſacie memorie uel ſuperius aligs
recurrerit:ẽᷣt origenẽ iueniet poſt
mortẽ anathematizatum quod ẽt
i iſto fecit:a ueſtra ſanctitas ⁊ iuliꝰ
religioſiſſimꝰ papa ãti goris rome
Item ſancta ſynodus dixit: Suffi
ciunt que dictaſũt ⁊ prolata eccle/
ſiaſticam traditioneʒ demr̃are q;
oʒ hereticos ẽt poſt moriẽ anathe
matiʒari. Item in actione quarta
ſcã ſynodꝰ dixit: Anguſtini ſancte
memorie gꝗ iter epõs aphricanos
ſplenduit:diuerſe epiſtole ſũt reci
tate ſignificãtes qꝛ oʒ hereticoſ ẽt

p⸗ꝰ mortẽ anathematiʒari. talẽ aũt

cani epi reuerẽdiſſimi ſeruauerũt:

ñB ⁊ rõana ſcã eccleſia quoſdã epõs

ẽt poſt mortẽ anathematiʒauit:lʒ ĩ

nita ſua ꝓ fide non eẽnt accuſati:2⸗
uirunq apud nos habita geſta ſi/

7

nificant.
Vod autẽ ꝓ peccato ali
cuiꝰtota familia excõican
da ſit: multorũ exẽplis ꝓ
bat᷑ ꝓ peccato nãqʒ ſodo

mitaꝝ puuli eoꝝ ꝗ bñficio etatis

pr̃na flagitia neſciebãt:celeſti igne
ſũt cõſũpti. Itẽ ꝓ peccato amale/
chitarũ nõſolũ paruuli eoꝝ ſʒ etiã
bruta aĩalia uſqʒ ad miĩgẽtẽ ad pa
rietẽ iuſſa ſũt a dño deleri. Itẽ da/
ihan ⁊ abirõ auctores ſciſmatis fu
erũt ↄtra moyſen ⁊ aaron:nõ tan/
tũ ipſi ſoli ſed omnis ſubſtantia eo
rũ cuʒ ipſis deſcẽdit ad ĩferos. In
nouo teſtõ nõnũquã peccatis exi/
gẽtibꝰ grauis peſtilẽtia deſeuiſſe
legit᷑:que ẽt illos ĩuoluit: qui pec
cati ↄſciẽtiã nõ hẽbãt.ſi ergo ta ſe/
ueriſſime ꝓ peccatis parẽtũ iueni
ũtur paruuli puniti:nulli dubiũ eſt
quin ꝓ peccatis eorũdẽ ſnia excõi
catiõis piter feriri ualeãt. His ita
qʒ rñdet᷑.ꝓ peccatis parẽtũ paruu
los corporaliter flagellari ex uer⸗
bis euãgelii apparet.ubi apoſtoli
de ceco nato chriſtũ iterrogaſſe di

Queſtio iij.

2 §5 1

pena interdicti dñ punitur vnus ꝓ alio.ex de ſpõ.c.nõẽ nobis.ſimiliter alia
pena ſpũali. ut.xc.diſ.oblationes.xvii.q.iiii.miror.de fil.preſby. per totum.
i.q.i.quicũqʒ.ſed pena excõicatiõis nõ niſi ut quidã dicũt enormitas delicti
aliud ſnadeat.ut.j. ea. ſi hẽs. ex de ſen. ex.inter.in fi. Sʒ pena eterna nẽo pu-
nitur ꝓ alio.xi.q.iii.illud.g.pro utraqʒ ꝑte allegat.

cũt᷑. Rabi quis peccauit hic aut
parẽtes eiꝰ ut cecꝰ naſceret᷑: In ꝗ
buſẽt illud ↄplet᷑:quod dñs aitad
moyſen:ego ſũ deꝰ ʒelotes uiſitãs
pcta parentũ ĩfilios uſqʒ ĩ tertiaʒ

7 quartã ꝓgeniẽ.ſpũaliter ãt pec/

catis parẽtũ paruuli nõ tenẽtur ex
quo ꝑ ſact̃m regeneratiõis ab ori⸗
ginali pctõfuerũt emũdati.vñ per
eʒechielẽ dñs ait aia que peccaue
rit ipſa moriet᷑.ð filiꝰ.n.ñ portabit
iniquitatẽ pr̃is nec pr̃ iniquitatem
filii.iuſticia iuſti ſuꝑ eũ erit:a ipie/
tas ipii ſuꝑ eũ ⁊c̃.quecũqʒ ẽtpec/
cata parẽtes ↄmiſer᷑̃t:filius ex quo

ꝓſonaliter ab eis ſeꝑatus fuerit:ei

imputãt᷑ ad penã. unde pctõ ade
iõ omnes poſteri teneri dicunt᷑:
quia nõdũ aliquis ex illo materia
liter fuerat proſeminatus:quia vo

apud deum non ſententia ſacerdo

tum ſed uita eorũ queritur: patet
ꝙ nõ eſt notadus ſnia quẽ peccati
macula nõ ĩficit.hinc paulus corin
thiis ſcribẽs ait: ſi quisfr̃ noĩamir
fornicator aut auarꝰ aut idolis ſer
uiẽs cũ his nec cibũ ſumere debe
tis. Ex quibus uerbis datur intel
ligi ꝙ niſi primũ aliquis noĩarꝰ fu
erit de crimine.i.uel coraʒ iudice
accuſatus uel conuictus uel in iure
ipſe de ſe cõfeſſus fuerit ꝙ nec ſen/

tẽtia ẽ feriẽdus:nec ab eius cõione

abſtinẽdũ. Nõ ergo ꝓ alicinꝰ pec

c(to tota familia excõicãda eſt.
Ange aug·ſcri.ad auxiliũ epi/

ſcopum.
Pro peccaio patris nõ eſt filius
anathematizãdus.
8 JYhabes de hac re ſnĩam cer
tis rationibus uelſcripturaꝝ
teſtimoniis exploratã nos docere
digneris quomõ recte anathema
tiʒet filius ꝓ pctõ patris aut pro
mariti pctõuxor aũt ꝓ dñi ſeruus
gaut quiſquã ĩ domo ẽt nõdũ natuſ:
ſi eo tꝑe quo uniuerſa domus eſt
anathemaie obligata naſcat᷑:nec ei
poſſit ꝑ lauacrũ regenerationis in
mornis ꝑiculo ſbgeniri. hec.n. fu
it corporalis pẽa qua legimꝰquoſ

dam cõtẽptores dei cũ ſuis oibus

qui eiuſdẽ ipietatis participes fue
runt pariter interfectos.tũc quip/
pe ad terrorẽ uiuentiuʒ mortaliaꝰ
corpora perimebãtur qñqʒ ẽtmo
ritura.ſpũalis ãt pena qua fitquod
ſcriptũ ẽ.quecũqʒ ligaueris ſuper
terram erunt ligata ⁊ in celo:aĩas

obligat de quibus dicmʒ eſt:ut ani

ma patris ua ⁊ anima filii mea eſt
anima que peccauerit ipſa moriet
audiſtis fortaſſe aliquos magni
nominis ſacerdotes cum domo
ſua quempiã anathematiʒzaſſe pec
cantium ſed forte ſi eſſent interro

e ¶ Pro pecceato. S.i.q.iiii.itẽ
peccato achor.
f Ad mingentẽ.i.nſqʒ ad ca
nẽ uelifirmũ qui ꝓpter debi
litatẽ adheret parieti ⁊ migit

g Mõ tenẽt᷑. S.di.lvi. vnde

cũqʒ.⁊.c.nũq;.
b 6 JY habes. anathemati
zetur.alias minori ex-
cõicatione bene unus ꝓalio

punit᷑.⁊ ſic non ſunt õria.xc.

di.oblationes.xvii.q.iiij. mi

ror.extra de ſpon.nõ ẽ nobis
i ¶Aut pro mariti.nec ẽt eiui
liter uxor ꝓ marito:niſi in ca
ſu ubi res uxoris pro marito
itelligũtur obligate..de pꝛi
mpilo.l.i.⁊.ii.in fi.li.xii.
lꝛ . Hec.n. antipophora ẽ ꝙ
poſſet dici quia iuenio unũꝓ
glio punitum.
¶Pena. certe in hoc grauit
excedunt. Haʒ iſtud ſpaliter
eis conceditur.aliis etiam in
terdictis extra de ſponſ.non

ẽ uobis. Sed pone ꝙ poſſit

anathematiʒari ſic familia ꝓ
peccato alicuiꝰ uel ciuitas to
ta:nũquid erũt excõicati qui
naſcũt᷑ qᷓ; primum ſunt bapti
zati an non.pro hoc facit: qꝛ
eadem familia eſt.vii.q.i.dei
que. ff. de iudi. ꝓponebatur.
quida tñ dicũt ꝙ qui naſcun
tur nõ ſunt excõicati.
m CAld terrorem. ii. q.vii. qᷓ
propter.
n Mortalia.⁊ ideo nõ vr eſ
ſe magnuʒ ſi id faciam qued
alias facturus eſſem. nt.õ. ꝓ
xi.q.i.quid culpatur.ff.de cõ
ob eãm.i.ſi pecunia.ꝭ.ult.
o Nt aia. S.i.q.iiii. indei.
p Aludiſtis.alia antipophe
ra.
A ¶NMominis. ironice.

Zal

a & Idonei. non fufſicit dicere niſi rõ dicti aſſignetur.i.q.vii.criminationes.

ar. ). de pe. di. iiii.ſi ex bono.ff.de leg.nõ oĩum.⁊.S.ꝓx.q.iiii.de tyriis.ar.te/
ſtes nõ eſſe recipiẽdos qui dicũt ſe rẽ ſcire:niſi qualitatẽ ⁊ unde nouerit de/
clararẽt:niſi.n.oĩa iquirãtur nõ põt perneniri ad ueritatẽ.xxiii.q.viii.occidit
⁊ ar.S.xxii.q.iiii.miror ar.xxxv.q.vi.de parentela.⁊.iiii.q.iij.ſi teſtes.ex de

ſen. ⁊ re indi.ſicut.
b Coͤmonerer. genus eſtilo
quendi ſicut ⁊ illud ego nõ ſaʒ
cereim, tale quid niſi eſſem ex
meipſuʒ:poſſet tñ prohiberi
familie ne dno cõicarẽt forte
ꝓꝑ atrocitatẽ facinoris:ut ar.
ex de ſen. ex.iter alia.i fi.⁊.x/
vii.q iiij.miror.⁊ nõ.xi.q.iij.
quoniã multos. Sʒ nunquid
hoc licebit:⁊ ſi grauiſſime cõ
moueret᷑:nõ.innit ergo ñ qd
fierideberet:ſed ꝗd fieri poſ
ſet. ſolent quippe hoĩes recẽ/
tioribus factis turbulẽtiꝰexci
ari. nt.xxiii.q.v.c.ii.⁊.xi.q.
iij. ira. .
¶ Senex. reprebenſibilis ẽ
n. eps quia perito ſubdito cõ
tnit edoceri. S.xxxviii. di. c.
ult. S. di.xxii.de conſtantino.
Et nulla etas ſera eſt ad di-
ſcendum uſqʒ ad.lxxxviii.an
num. ff. de fideicom. li. apð in
li. ⁊ ſepe reuelatur minori ⁊c.
ut.xcv. di. eſto. .
d ⸗ Expiãda.ſ.de ↄſe.di.iiij.
ſi quicquid.
e Ald eũ pertiĩere.S.i.q.i.do
minus ðclarauit. S. i.q.v. c.i.
fBDe cõiuge.S. xi.q.iii.quo
miã multos. C. de ſacro ſan
ec.ſãcimꝰ.in fi.
g ¶ Innocẽtes.ar.maius pec
catũ eſſe iterficere paganuũ q;
chriſtiannʒ bonum:ar.xxiij.
q.v.ſi non licʒ.Sed hoc ueꝝ
Ei illato nõ ĩ comiſſo.i.maius
peccatũẽ ſi una aia ꝑ peccatũ
iſidelitatis pereat q; ſi innu⸗
merabiliũ martyꝝ corpora/p
eo trncidarẽt᷑.⁊ h̊ vr̃ lra dicẽ
ſi inocẽtes de eccleſia er̃hant
ſi martyrũ corꝑa pereãt nõẽ
dãnũ.ſed dr̃ ſjm vulgare boĩ/
um dãanũ ibi eẽ.

hb & Mediolañ. i.de illa cini⸗

tate nato nel ſuffraganeꝰ me
diolanen.archiepi.
i , Diperim?. prinauit.
ar. S. ff. de re iud.l.iiii.
8. cõdẽé. archieps.
lꝛ ¶ Lanrentius. is fuit archi

eps mediolan. di.xvii.S· hic

ẽt. S.iii.diſ.qto.uel ipſe ma
gnus fnit poſt laurẽtiũ natuſ.
lMnnitus. ar. ꝙ ſicut ſolo
Ks excõicat᷑ quis. ita ⁊ ſolo
uerbo abſolui põt.ar.v.q.i.ꝗ
dam. ar.S. j. e. S. nõndũ.exð
ſẽ.ex.cũ deſideres.xi.q.iii.cũ
aliquiſ.credo ꝙ ſolo vᷣbo poſ
ſit abſolui. qꝛ ois res ꝑ quaſ⸗
cũqʒ cãs gᷣhitur ⁊c.ex de re.
inr.c.i.nel nõ tenuit hec ſnia.
q laurent⸗ erat batetten io.
m i negligũt. Ooſuetu⸗
QOQ dineʒ.ĩducit᷑ ex ↄſue
tudine preſũptio.ut di.xliiii.
multis.j.e.deꝰ.ff.ð re mi.nõ
oĩs.ff.de uſu ⁊ habi.plenũ.j.
ſʒ ſi. ff. de accu. ſicui.
n q Maledicãt.qð fit qñ non
credit eẽ uerum qð dicũt.uel
qn pr̃ maledicit filio.ut.v.q.

v. non oſculat᷑.
0 HB Jquis.nihil leditur..

gati:reperirentur idonei inde red
dere rationem. ego autem ſi quiſa
me queſieritutrum id recte fiat ꝗd
ei reſpondeam non inuenio:nun

quam hoc auſus ſum de quorundã

facere facioribꝰ unanimiter aduer
ſus eccleſiam ꝑpetratis:niſi grauiſ
ſime cõmouerer ſed ſi tibi ꝙ iuſte
id fiat dñs reuelauit: nequaquam

iuuenilem etatem tuam 1 bonoris

eccleſiaſtici rudimẽta cõtemno ſe
nex.n. a iuuene ⁊ epũs tot annorũ

ꝗacollega necdum anniculo paratꝰ

ſum doceri: quomodo poſſim uel
deo uel hoibꝰ iuſtã reddere ratio
nem: ſi aias inoſcẽtes ꝓſcelere ali
eno quod nõ ↄtrahũr ex adã ĩ quo
oẽs peccauerũt ſpũali ſupplico pu
niamus.etenim claſſiciani filius⸗
ſi traxit ex parente noxã primi ho/
minis ſacro fonte bapiiſmaris ex
piandaʒ tamen quicquid poſtquã

eũ genuit peccati pr̃ eiꝰadmiſit ubi

ꝑticeps ipſe nõ fuit:ad eũ ꝑtinere
quis ambigit. quid dicaʒ de coniu
ge'.quid de tot aiabus uniuerſe fa
milie:unde ⁊ ſi una anima per iſtã
ſeueritate diſciplia qua tota domꝰ
iſta anathẽatiʒzata ẽ: ſine baptiſma
te de corpore exeũdo ꝑierit:innu/
merabiliuʒ mors corporũ ſi de ec

cleſia hoĩes inocẽteſuiolenter ab

ſtrabantur ĩterficiantur buic dã
no non poteſt cõparari.ſi ergo de
bac re potes reddere rationẽ: uti
nam nobis reſcribendo preſteſ:
ut poſſimus ⁊ nos:ſi autem non po
tes quid tibi eſt inconſulia cõmo/
nitione animi facere:unde ſi inter
rogatus fueris: reſponſionem re/
ctam non uales inuenire. hec autẽ
dixi etiam ſi filius noſter claſſicia/
nus aliquid admiſit: quod tibi ana
themate plectendum iuſtiſſime ui
deretur. Et ergo ex hac auctorita
te euidentiſſime monſtratur illici
te excõicat᷑ quis pro peccato alteri
us neque aliqua ratione nituntur:
q ꝙ peccatounius in totam famili
am ſententiam ferunt excommuni
cationis. Alicita autem excommu
nicatio notatum non ledit ſed excõ
municantem. Unde gregor u
ſcribit magno mediolanenſiꝰ epi/
ſcopo
Illicite ſi aliquis excommunicat
ſemetipſum non illum condem/
Omperimus ꝙ laurentiꝰ
quondam frater ⁊ coepiſco/
pus noſter nullis te culpis exigen
iibus communiõe priuauit. Ideo

qʒ buius precepti noſtri auctori/

tate munitus officium tuum ſecu/
rus perage z1 communionem ſine

xi. q.vl. cui illata. z. e.q.⁊ ſiad tpᷣs.

4. 2 =

Qui ſius.ẽ.ij.q.i.nẽo. .xi.q.iij.illud.dic ꝙ nõ obeſt quãtũ ad
recipiẽdũ unitatẽ ſactorũ.leditur aũt q;tũ ad participada ecchiaſti
ca miniſteria. ſnia ãt paſtoris ſꝑtimẽda ẽ.na quo ad deũ nõ potec⸗
cleſia ligare.niſi cũ emittit ↄſtitutionẽ aliq;.ut.S.e.q.i.c.i.⁊.ii.

ne aliqua ſume formidine. Itẽ
hieronymus in leuitico.
Qui non corde ſed ore maledicũt
labiorum immundiciam contra/

bunt. G
AlUiſ negliguntoris maſedi
0 cti conſuetudinem reſeca
re etiam ſi non corde maledicant
tamen immundiciam labiorum fᷣʒ
iſaie uerbũ ⁊ iquinamẽta oris in/
currũt. ¶Irẽ.
Aita nonſententia quẽlibet ligat
uel ſoluit.
aauis non recto indicio eo
rum qui preſüt eccleſie depel

latur ⁊ foras mittatur:ſi ipſe antea

non exiit. hoc ẽ ſi nõ ita egitut me
reretur exire nihil leditur in eo ꝙ;
non recto iudicio ab bominibus
uidetur expulſus. ita fit ut inter/
dum ille quiforas mittitur intꝰ ſit:
a ille foris qui intus uidetur retie
ri. O Item rabanus de eccleſiaſti
cis preſſuris li.i.
De eodem.
Bnin perpetuum danina
mur cuʒz iniuſte iudicamur
dicente pſalmiſta: nec damnabit il
lumBcum iudicabitur illi.multi ſa
cerdotum culpam ʒelo dei ſe perſe
qui profitentur:ſed dum indiſcre
te hoc agitur ſacrilegii facinus in/
currunt:⁊ dum precipites quaſi ad
emendandum ruuntipſi quoque

multo magis deterius cadunt.

Item ex conci. pariſi.tempore
lodouici.
NQua penaferiatur qui illicite ali/
quem excõicar.
Billicita excommunicatio
ne lex iuſtiniani imperato/
ris catholici quam probat ⁊ ſeruat
catholicaeccleſia conſtitutione.
cxxviii. capitulo.ccc.l.i.decreuit
ut nemo preſbyter excommunicʒ
aliquem antequam cauſa probe/
tur:propter quam eccleſiaſtici ca/
nones hoc fieri iubent. Si quis
autem aduerſus eam aliquem ex/
communicauerit: ille quidem qui
excommunicatus eſt:maioris ſa/⸗
cerdotis auctoritate ad gratiam
ſancte communionis redeat. Js
autem qui legitime non excom/
municauerit in tantum abſtineata

ſacra communione tempus quan

tum maiori ſacerdoti niſuʒ fuerit:
ut quod ĩiuſte fccerit ipſe iuſte pa

tiatur. Et hinc ſãcius grego.ad io

hannem epiſcopum iniuſte excõi/⸗
cantem inter ceteraſcribitdicens:
caſſatis prius atqʒ ĩ nihilum reda
ctis predicte ſententie tue decretiſ

ex beati petri principis apoſtoloꝝ

auctoritate decernimus.xxx.dieꝝ

q D On ĩppetuũ.

ulu. l. iuſtü.
r Vli. i. ad malnʒ
illius.ſ. iniuſti.
¶Sacrilegii.itẽ te
net act. iniur.xi.q.
iii.c.temerariũ.⁊ te
net᷑ ad oẽ ĩtereſſeꝛ
ad maioreʒ penã ſi
viſũ fuerit expedir᷑.
e de ſen. ex. ſacro.
tẽ crimẽ ſacrilegij
ignü ẽ depoſitioe
nt. lxxxi.di.apoſto⸗
lus nec põt ꝓmone
ri taliſ ut ibi dr.qre
tãtũ pena ſuſpẽſio
nis.xxx. dieꝝ ifligi
tur ei.nt.ſ. e.c. ꝓxi.
ſed forte ibi ſoct
cũ agit ad depoſiti
onẽ. uel dic ꝙ non

quodlibʒ ſacrilegiũ

iducit depoſitionẽ.

1St dü precipi⸗

tes.iudices nõ erũt
pcipites iudices ad
excõicãdũ. ut et̃ de
ap. reprehẽſibilis.

iniquitas. n. oia pci

pitat. vᷣtus at leta ẽ
⁊ oĩum pꝑcũctatrix.
de pe. di.iii. lter hec
hircũ.
n E illicita. c.
xxviii.hodie
nõ diſtiguitur liber
iſte ꝑ.c.põit aũt lex
iſta i auc. de ſã.epi.
§. oibꝰ. coll. ix. ii. q.
i.nemoeps.

x ¶¶ Maioris.qñ ſu

perior poſſit abſol
nere ligatũ ab inte

riore:nõ.xi.q.iii.ſi

epᷣs.qᷓ aũt pena pu/
nit᷑ iniuſte excõicãſ
bẽs ex de len. ex. ſa
cro.
yOni legitime.ẽt
ſi iuſta fuerit cõ ex
cõicatiõis ut.er de
ſẽ.ex.ſacro.
3 Viſũü.ᷣ hodie re⸗
linquitur arbitrio
iudicis nel epi. ſed
tantũ mẽſis ad h p
figit.nt ex de ſẽ. ex.
ſacro. uel dic ꝙ fm
arbitriũ ſuperioris
carebit cõione hoĩ⸗
nm. ſʒ tñ ipſo iure ẽ
priuatus Ingreſſu
eccleſie.

ufäen
an
mimtii

rropet
tt
etctr
fülyefn
inge
Jee
ninmif

Aitergeti

racret

niſ
icgdie⸗
iiimam
fücziüſn

tichco

ſeppn,
dintcſide
niginis
fugthil
Eiminrin
Uiencäſt
l
lnsen
Uherodben
hin
fuliec.
iemag
n Cer
Fitrun

nupinte
ltnn

N
ubeii
euſtfa
nnt
Uſeen
nti⸗
f
ldrgn
ſhirti
Nlr
dig
eefii,
sſtut
ticüni
Orhtk
unnit
mih
nünn
Rlitr

.
Eüch.
ſibi
ehöfit
e edi
olti
noeme
Cairatit
ſtt
lgin
eſänigil
füm
iuſecriu
rtne

Milgint
Efon
ioit
ſ⸗
ioht
Hin wp

Ncſeni
teircie
Uel Nefe
iſtete
ſe

= —–

XXIIII

a Cione. hodie tatũ ab igreſſi ecclie:nt er de ſẽ.ex.ſiero.
b ¶Manfeſtoꝝ. ar. ꝙ i manifeſtis cribus precedit admõitio: ar.
iii.q.v.qꝛ ſuſpecti.ar. O.ex de iureiu.ad nram.

NLex Pec lex non inenitur niſi ĩtelli
C.qũo ⁊ qñ iu. conſentaneũ.

d Auctoritatibꝰ.
i. citationibus.
e, C Perẽpiorio. di⸗
co ꝙ quilibʒ index
pt perẽptoriũ mit
Reboobt ex de ſẽ.
⁊ re iudi.cũ bertol/
dꝰ.in pri.ex ðᷣ offi.
iudi. dle.ex lr̃is.lʒ
oes dicẽ oↄſueuerit
tãtü ordinarius
uela principe dele/
gat? poſſit illud mit
lere:ut ĩ auc. de lit.

H.oẽʒ. ĩ fi. col. ix. C.

de iundi. ſancimꝰ.in

fi. ex de appel. ſicut

romana. Itez perẽ
ptoriũ non ẽ ſtatim
mittendũ niſi cogat
neceſſitas: ut ex de
dila.c.i.ff.de iudi.
nõnũquã. Irẽ ſciaſ
p z lex dicat ꝙ in⸗
dex dʒ mittere ad-
huc nnũ edictuʒ p⸗
perẽptoriũ.ut.ff.de
iudi.⁊ poſth. illud
i non eſt uerũ niſi
nelit iudex gratiam
facere ei ut ex ð of.
dele. ↄſuluit. Itẽ dꝛ
cũt quidã ꝙ ꝑẽpto/
riũ debeat ↄtinere
tatũ quãtũ ſi quod
libet triũ edictoruʒ
ꝑſe ꝓponeret. C.
qũo ⁊ qñ index.in
anẽ.qui ſemel.Sed
vius credo ꝙ illud
ſit i iudicis arbitrio
ut e de ap.cũ ſit ro
mana. Itẽ lʒ iudex
tribꝰ edictis ⁊ uno
perẽptorio ðbeat ci
lare:ſi tũ pars non
nenerit ad primã ci
tationẽ punit ĩ ſum
ptibus litis. C. de
iudi.ſã cimus. Iteʒ
ſi index ter citet:⁊ ñ
appõat hoc aduer/
bium perẽptorie tñ
itelligit citatꝰ perẽ⸗
ptorie nt. C. qũo ⁊
qn index.tres denũ
ciatões. It ſi reꝰad
primã citationẽ di⸗
cat ſe nolle uenire
nõ ẽ denuo citãdus
qꝛ iõ ter citatur nt p
ſumatur eius cõtu
macia. ff. de re iud.
ↄtumacia.cũ qͥ cer/
tũ ſit eũ nolle nenir
non eſt denuo citã
us: qꝛ in incertis
no i certis locns eſt

.

ſpacio a ſacra communione prius
tum ab omnipotenti deo tanti ex/
ceſſus ueniam cũ ſũma pñia ac la⸗
chrymis exorare. q; ſi hãc ſniam

nr̃am te cognouerimus non ipleſ

ſe remiſſius:non iã tantum iiuſtici
am ſed contumaciam fraternitatis
tue cognoſcas iuuante deo ſeueriꝰ
puniendam:quia nemo ꝓpereuel
prepoſtere uel non commonitꝰ ne
qʒ conuictus eſt iudicãdus.de cõ
uentiõe autem huiꝰ iperatoris ma
nifeſtorum criminum lex dicit: ꝗ
cunqʒ tribus auctoritanbusiudi
cis conuentus eſt:uel tribus edi/
ctis fuerit ad iudicem prouocatus
aut uno/ꝓ omnibus peremptorio
i.quod cãm extinguit fuerit uoca/⸗
tus:⁊ penitentiam ſuam apud euʒ
iudicem a quo ei denunciatum eſt
exhibere noluerit aduerſus eum
quaſi contumacẽ iudicari poteſt:

quinĩmo rerractari nec per appel

latiouemnegocia poſſunt:quoti/
ens in contumacẽfuerit iudicatũ.
Sed ⁊ haneſniam de tribuſ aucto
ritatibus conuentis ea euãgelicaꝰ
auctoritate celeſtinꝰ ad neſtorium
dicens:a epheſina ſynodus de eo

dem decernens ⁊ beatus greg.ad

ioannẽ ſcribẽs cõprobauit.de p er
emptorio ſcripto aphricanum cõ/
cilium demõſtrat de creſconio: ut
ſi cõuentus reſipiſcere detractaue
rit ſuo cõtẽptuẽt ſua contumacia fa
ciente auctoritate iudiciaria iam p
rinus excludatur. Item beatꝰ gre
gorius de ſnia iudiciaria ĩ cõtuma
cem ſcribens ad maximũ preſum
ptorem ſalonitanũ epiſcopum di.
xit:hortamur ut ad nos uenire om
ni poſtpoſita excuſatione feſtines:
quatenus ſeruata iuſticia hec qui/
bus accuſaris ⁊ cognoſcere a fini/
re ſecundum canonica iſtitura chri
ſto reuelante poſſimus. Ita auteʒ
facut ad ueniendum amplius iam
moras non ingeras nec magis ip/
ſa te abſentia obnoxiuʒ bis que di
cuntur aſſignet:a nos in te hecreſ
non ſolum propter predicta crimi
na que purgare ſubterfugiſ:ſed eti
am propter inobedientie culpam
durius ſcilicet ut in contumacem
cogat ex conſilio ferre iudiciumꝰ.
¶WItem origenes ſuper leuiticũ.
AVita nonſnia ab eccleſia aliquem
eiicit uel ad eã reducit.
Aim aliquis exiit a ueritate
a timore dei:a fide:a chari/
rate:exiit de caſtris eccleſie:ẽtſi ꝑ
epiſcopi uocem minime abiiciatur
ſicut econtrario aliquis non recto
iudicio foras mittit᷑ ſʒ ſi añ nõ exie
rit.i.ſi non egerit ut mereret᷑ exire
nihil ledit᷑. Interdum.n.ꝗ foras

gatur de tenore legis que eſt

—

idẽ vr arg.ꝰ.C.qũo ⁊ qñ iu.ceſſãte.

— „„

mittit᷑ intus ẽ: ⁊ quiforis ẽ:ĩtus vf
rerineri. ¶ Itẽ augu.
Et qui aperto ſacrilegio ⁊ qui per
uerſa uita fidelibus nõ ſociãtur:ad
eccleſiam non pertinere probant᷑.
Eillis qui ab eccleſia ſũtſe
gregati nõ dicit ea que ſunt
ſpũs nò ꝑcipientes:ne ad ſcientieꝰ
perceptionẽ referat᷑.ſʒ dictũ ẽ ſpũʒ
nõ habẽteſ. hoc utiqʒ nõ diceretur
niſi de ſegregatis ab eccleſia qui di
cti ſũt ſpũm nõ hnñtes. Sed nec il
le dicẽdus ẽ eẽ i eccleſia ca ad iſtaʒ
ſocietatem ſpũs ꝑtinere:qui oni/
bus chriſti ficto corde miſcetur.ſã
ctus.n.ſpũs diſcipline effugiei fi
ctũ.neqʒ.n.ſolũ ad eccleſiã nõ ꝑti
nent qui ſeparationis aperto ſacri
legio manifeſti ſũt:ſj ẽi illi qui ĩ eiꝰ
unitate corporaliter mixti ꝑ peſſi/
mam uitã ſeparatur. Ite ex. v.
A deo ſeparamus quos ipios de

monſtramus.

Ertũ ẽ ꝙ qui ipiꝰ demõſtra
tus ẽ:oio ſeꝑatus ẽa deo:ſi
cut ẽt ille qui anathematiʒatꝰ ẽ tꝗ
quã ipius ſeparatꝰ ẽ. Nihil.n.ali
ud ſignificat anathẽa niſi a deo ſe/

parationem. Illicita ergo excõi/

catio ut ex premiſſis apparet non

ledit eũ ꝗqnõt᷑:ſed illũ a quo nõt᷑.
ac per hoc gqinocentesſũt ex alte/

rius crimine cõdemnari non poſ⸗
ſunt ſicut ab ĩprudẽtibꝰfamilie po
tentũ ꝓ peccatis dñoꝝ cõſueuer̃t
notari · Sed adhuc obiicit᷑ illud:
quod nõ ſolũ ĩnocẽtes ſʒ necẽt cri
minoſi ſnia maledictiõis ſint feriẽ
di. Ait.n.chriſtꝰ ĩ euãgelio: Ora
te ꝓ ꝑſequẽtibus ⁊ calumniãtibus
uos:benefacite his qui uos ode/
runt. Item apoſtolus:benedicite
ꝑſequẽtibꝰ uos:benedicite ⁊ noli
te maledicere. ANẽ Maledici re/
gnũ dei nõ poſſidebũt. ¶ Itẽ hie
ro.i epiſtola ad tirr.
Ab oi maledicto fideles imunes
eſſe oporret.
Jigitur michael nonfuit au
ſus diaboloꝰ cerie maledi/
ctionis digniſſimo iudicium iferre
blaſphemie :quãto magis nos ab
omni maledicto puri eſſe debemꝰ
merebatur diabolus maledictum
ſed per os archangeli blaſphemia
exire non debuit. Relege uetereſ
libros:a uide ⁊ que tribus in mon

te gariſim conſtitute ſunt ut bene

dicerẽt populo:a que in monte al
tero“ꝰut maledicerent ruben ꝗ ma

culauerat torum parentis. ʒabu

lon nouiſſimus ne filius ⁊ ancilla
rum liberi in monte heliel ponun
tur ut maledicant his qui maledi
ctiõe ſũt digni. ¶Ide in lib. iudi

2 5 2

coniectcure.ff. de ner. ob. ↄtinuus. Sed quid ſi index proferat ſniam citatũ
nõ peremptorie:vr ꝙ nõ teneat ſententia: ut. C. qũoæ qn iudex ea que. ⁊ hoc

fPer appellationẽ.nã ? cõtumax nõ anditur appellãs nt.ii.q.vi.item ſunt
quorum. ſed ẽ ar. ð.iii.q. x. reuera. er de fẽ.ex. per iungs.

gl/Ea euangelica.nam pater
familias bis miſit ſeruos ſu⸗
os.tertio filium ad inuitatos
uel loquitur de euangelica ðᷣ
nuntiatiõe:ut.ii.q.i.ſi pecca
uerit.
h Judiciũ.põt ĩtelligi de in
ſamato qui ſc noluit expurga
re:unde ꝓpter hoc erat ðpo
nendus:ut.xxx. di.c.ult.i fi.
uel intelligas iſtud de ſen.ex.
⁊ non de diffinitiua quia illa
non lertur niſi lit.conte.qua/
liter autẽ in criminibꝰ ferẽda
ſit nõui.iij.q.ix.i ſũma.io.
i Eillis.nõ dicit indas
apoſtolus.
lꝛ ¶¶ Ad ſcientie.hoc nult dice

re ꝙ hẽtici ⁊ hypocrite ab ec

cleſia ſũt ſegre gati:nec ſpũm
ſcũm hñt:lʒ habeant dõoa ſpi
ritus ſci.ſciam ⁊ fortitudinẽ.
I¶In eccleſia. j. de conſe.di.
iiij.eſt unitas. ⸗. ſed ibi eccle/
ſie nomẽ largius ſumitur: ut
cõprehendat bonos ?æ malos
ad hoc facit.xi.q.iii.audi.⁊

melius.c.nolite.
m Ertum eſt. anathema
tiʒatuſ.ſ.iuſte.nã quo

ad deum eque ſeparatur quii

a deo per peccatum ſicut per

excommunicationen.
n Separationem. S.iij.q. ii
ij. engeltrudã.
o . In epiſtola. iude.
p Æσ Iigit michael diabo⸗/

lo. cum contendebant

de corpore moyfi.
q GBlaſphemie.cui non alið

dixit qᷓ; hoc imperet tibi deꝰ·
ſed unde hoc habuit apoſto

lus ignoratur.

T Populo. illi qui ſeruaret

legem dei.
Altero.i.gebal.
t ¶ Heliel.iĩ proxi.c.uocat eun
dem montem gebal.

u ¶ Maledicant. non ſeruãti

bus.

F in

2

2 Am ergo. pppoliti.i.ua
triis mõis pᷣuabat lex. ꝗ
dam ſeruãt eã amore iuſticie
quidã timore pene.
b Ad ſalutem.ſicut paulus
5.ꝓxi.q.iiij.quis nos.tamen
qdiu ſeruilis timor ẽ in hoĩe
non ſaluatur: ut.S. ꝓx.q.vi.
§. ex hHis.
c Maloꝝ. idẽ dꝛ i deutero
nomio.
d Sʒ qui.prie. ſ.fr̃no odio
uel peccato ade.io.
e ¶ Lhanaan. ipſi chã nõ ma
ledixit: ſʒ filio eius: ut often/
deret ꝙ primi motus non eſ
ſent puniendi ſed ipſi ſecũdi
nel ideo quia magis terrent

parentes in penam filiorum
q; ĩ propria:ut.ff.quod me.

cauſa iſti quidem.ꝭ.ult.

fSi angelus. hoc expoſitũ

E. S.xi.q.iii.ſi is qui preeſt.
g ¶ Diſtiguendũ ẽ. Qui ex ꝑ
tinacia maledicit punitur:nt
extra de cle.male.c.i.Qni ex
temeritate uel leuitate meret
ueniam:ut.ii.q.iij.ſi quis ira
tus. 5§. i. 2. F. notadũ. talis.n.
uenialiter peccat: ut.xxv. di.
§. alias. in fi. Qui ex inſania:
miſeratiõe dignus eſt:ut.C.
ſiquis impera.maledi.l.uni⸗
ca.

h O Vm ſci.niri.ultionis

Mõ.xiv.di.c.uera iuſti⸗
cia. 5. Ixxxvi. di. odio.
i BSubtile. ar. ꝙ ſubtilitas ẽ
icanonibus conſiderãda.ar.
ij.q.i.ĩ primis.ar. ex de ap
pel.dilecti.⁊ inſti.de fideicõ.

here.5. ſed quia.ubi dꝛ ꝙ ſb/

tilitas pernicioſa ẽ in legibus
2 ſimplicitas eſt amica ueri
tatis.io.

I Poſtolice. exẽplo ꝗ tra

didit corinthiũ ſathãe.
I CErrantiũ.ĩ fide.io.
m Am ſaeerdotes. fide/
7Liast. prelali:ſ ic nõ eſt

hic.argu.ꝙ iſtud ſi peccanue/

rit ⁊c. ſpeciat ad oẽs.

LCau.

Quos ſignificant illi qui ad bene
dictionem quiue ad maledictio/

nem de filiis iſrael elecri ſunt.
( 1 Am ergo in ſin gulis quibꝰ
I qʒ fidelium talis ſit propoſi
ti uarietas:hoc mihi deſignari ui
detur in hoc loco ꝙ dimidii illi ꝗ
iuxta montem gariſim incedunt il/
lum qui ad henedictionem eleciꝰ⸗
eſt:iſtos figuraliter indicent: qui
non meiu pene ſed benediciionuʒ
repromiſſionum deſiderio ueni
unt ad ſalutemꝰ: illi uero dimidii:
qui iuxta montem gebal incedũti
quo maledictões prolate ſũt iſtos
alios indicant: qui malorumP me/
iu ⁊ ſuppliciorum timore complen
tes que in lege ſcripta ſunt perue
niũt ad ſalutem. Sed qui pro per
ſecutoribuſ iuſſit orare primos pa
rentes pro tranſgreſſione manda/
ti mortis maledicto percuſſit. Ca
in quoqʒ quia prime preuaricatio
ni ſantegaten adiunxit ſententi/
amamaledictionis a domino repoꝛ
tauit. Abrahe quoque dominus
dixit:maledicam maledicentibus
tibi ⁊ benedicam benedicentibus
tibi. In euangelio etiam cum eſu
riens ueniret ad ficum non inueni
ens fructum in eaſua maledictiõe
perpetua ſterilitate ipſam damna/
uit. Item noe cum uerenda ſua a
cham deriſa cognoſceret: filium
eius chanaan maledicẽs dixit: ma
ledictus chanaan ſit ſeruus fratrũ
ſuorum. Iſaac cuʒ benediceret ia
cobfilio ſuo ait: qui maledixerit ti
bi: ſit ille maledictus:⁊ qui bene/
dixerit tibi benedictione repleat.
Item ſicut in libro numerorum le
gitur:moyſes ex precepto dei.xii.
tribus filiorum iſrael in duas par
tes diuiſit:a ſex tribus iuſſit ut iu
xta montem gebal incedentes ma
ledictionem tranſgredientium le/
gem uociferarent. Aliis precepit
iuxta alium montem incedentes
benedictiones obſeruantium ex/
clamarent. In nouo etiam teſtamẽ
to petrus apoſtolns legitur ſimo
ni maledixiſſe cum ait:pecunia tua
tecum ſu in perditione. Paulus
quoqʒ qui dixerat:bñdicite ⁊ no
lire maledicere.fornicatorem co/
rinthium iuſſit excommunicari.
Item in alia epiſtola ait:ſi quis nõ
fuerit ſecutus doctrinam domini
noſtri ieſu chriſti ſit anathema ma
ranatban. Item galatbis ſi ange
lus de celo ueniens aliud uobis
euangeliʒauerit:anathema ſit.Di
ſtinguendumꝰeſt ergo inter male/
dictum quod prohibetur a maledi
ctum quod a domino ſanctiſſi/
mis uiris rationabiliter profertur
Maledictum quod probibetur ẽ
illud quod procedit ex uoto ultio
nis ⁊ odio perſequẽtis nõ ex amo
re iuſticie.maledictum vo quo ſan

cti maledicunt eſt illud quod pro/

cedit ex amore iuſticie non ex liuo

re uindicte. ¶ Ande grego. aiti
moralibus lib.tertio.

Sancti uiri non ex uoto ultionis
ſed amore iuſticie aliqua maledi/
cunt.
VAm ſancti uiri maledictio/
nis ſniaʒ proferũt non ĩ hãc
ex uoto ultionisꝰſed ex iuſticie ex
amine prorumpunt:intus ſubtile
iudicium reſpiciunt:a mala foris
ſurgentia qua maledictione ferire
debeat cognoſcunt: ⁊ eo maledi/
cto non peccant ĩ quo ab eterno iu
dice non diſcordant. Item ſcriptu
ra ſacra duobus modis maledictü
memorat: aliud uidelicet quod ap
probat aliudquod damnat. Ali/
ter enim maledicium profertur iu
dicio iuſticie:ut in ipſo primo pec
cante prolatum eſt: cum audiuit:
maledicta terra in opere tuo ⁊c̃.⁊
ſicut abrahe dicitur: maledicam

maledicentibus tibi. aliter uero
profertur maledictum quod non

iudicio iuſticie ſed liuore uindicte
punitur:a quo uoce pauli predicã
tis ceſſare admonemur: qui ait be
nedicite nolite maledicere.
Iiẽ pela. pa.anglio epõ.

Errantes : in errorem mittentes

excõicentur.

Poſtolice auctoritatis ex/
emplo didicimus errantiũ
7 in errorem mittentium ſpiritus
tradendos eſſe ſathane ut hlaſphe
mare dediſcant. ¶ Item anacle/
ius papa.

n Se parẽtur. gla
cerqdot es habent of
ficium excõicandi:

ut.ij.q.i.nemo eps

0 O Ecxcõicati
onis articu
lo. gradus.quia pe
riculo gradus ho⸗
noris ſui excõica⸗
nerat eũ.nelſᷣm gra

duʒ honoris ſuiuo

cauerat ipſũ. Nam

aliter uocandi ſunt

maiorcs aliter mio
res. uel quia grada
lim uocauerat ipſũ
ĩ ultimo perempto
rio.
p Eſecande ſũt
Nouis. xly. di. ſz
illud.
q C Totum. totum
dicit ⁊ nõ taãtum ale
xãdriã eccleſiam in
tellexit:ut.i.q.i.ma
nifeſtũ. nel dic to⸗
tum:quia eius ſeqᷓ;
ces erãt per totum
orbem. 1

Deiuinquentes corrigãtur a ſacer

donibus: incorrigibiles inuenti
excommunicentur.
IIAE— ſacerdotes quam reli/
gquiſfideles omnes ſummaʒ
debẽt habere curã de bis qui pere
unt:quatenus eoꝝ redargutione
aut corrigantur a peccatis:autſi i
corrigibiles apparuerint: ab eccle

ſia ſeparentur?. ¶ Item gregoriꝰ

aba.
Secunda uel tertia admonitione
interpoſita excommunicationis ſẽ
tentia precedat.
Eexcommunicationis ar/
ticulo que tamen interpoſi
ſita conditione gradusꝰ iam utita
dicam ſecũdouel terno:ex neceſſi
tate ſubiũcta ẽ: btitudo ueſtra im
merito querit᷑:cũ paulꝰ apoſtolus
dicat:i prõptu habẽtes ulciſci oẽʒ
iobediẽtiam. ¶ Item hiero.
ali ab eccileſia ſũt eliminandi.
Elſecãde ſũt putride carnes
NL. ⁊ ſcabioſa ouisa caulis re/
pellenda:ne tota domꝰ maſſa cor
pus ⁊ pecoraardeant:corrumpan
tur putreſcant intereant. Arrius ĩ
alexãdria una ſcinlla fuit:ſed quo
niam non ſtati oppreſſus eſt:per
totum orbem eius flamma popu
lata eſt. Itez augu.

.
Ne.

Plinrune
Gnein k
libeeni
inſtat ee
segiſt

Imd N

Uitſäenn
kbanor
ſligſir
ſucni
lbeutme.
nlithin
kitii
hiennifn
mleſer
ſhniali

Elleonie
. uem

Annoho
Ugtigen
Ufnmmi
uſ ſnpie
ſtehe
aprnge
ficni
nſunſen

um
umnti
mii
uſcgrnie
ln

An N

Br

—
E

☛
ð

S= 2
S=.
—

Amm
tniü
üue
enluign
tüinge,
annc
gitzetn
en.

—

XXIiII

.

4 O Orripiantur. epiſcopale. ar. ꝙ excommunicatio ſpectet tan

ium ad officiũ epiſcopale.uã muero epi dꝛ.xvi.q.ii.uiſis.ðᷣ

hac materia dixi.ii.q.i.nemo eps. 2 , „ HSõ
b ¶ Aaior.ſiexcoicatio ẽ maxima: S nõ dʒ infligi ꝓ leuibꝰ cribus:
nt. . e. q.i. non afferamus. in fi. ?. xi.q.iii.nẽo epoꝝ.⁊.c.epᷣi.

cCBeſperaãdum ẽ.
ſ. xxxii.q.ii.ancillã

2 de pe. di. vii. nẽo.

d C Bamnatnʒz. ab
eccleſia.

e Mon dãnat.i. ñ

dilponit damnare

eternaliter.

ſ¶Separare.quia

talis damnatio.me

dicinalis ẽ nõ mor
talis: ut.ii. q.i.mul
ti.
g Oce nolent
Abns. arg. ẽ hie
ꝙ in notoriis requi
ritur admonitio:ut
argn. S. e. de illicita
Itẽ eſt hic ar. ꝙ lʒ
quis neget crimen:
tñ dr notoriũ Iteʒ
hic ar.ꝙ ẽt ſi ĩmo
dũ exceptionis eſt
aliquod crimẽ ꝓba
iũ ꝙẽ facta fides:
7 põt talis puniri:
niſi corrigat ex H
quod dicit: undecũ
qʒ claruerint. Naʒ
⁊ indiciũ heretico/
rũ clarificat eccleſi
am: ut. ð. e. q. i.ſbdi
aconus. Ad h̊ põt
dici ꝙ ĩ cã/ denũcia
tionis loquitur ubi
qualiſcũqʒ ſnia ſuf⸗/
ficit:ut dixi.xxii.q.
v. hoc uidetur.⁊.ii.
q.i. multi. ⁊ Iʒ in cã
denũciatiõis agat᷑
ad pniam:tñ ſi no/
luerit poſtea penitẽ
põt puniri. alii ĩtel
ligunt de crimie no
lorio.
h Vndecunqʒ. 7
eodem modo dicit
lex qualitercunque
conſtet tutori ꝙ ſit
mutor:ſi ſimplieiter
dictum ſit ei pericu
lum ſpectat ad eum
nt. ff. ð admi. tu. pa
ter. 5. ult. ſic. xxii. q.
y. hoc nidetur.
i ¶ Patientie.i. p
pter denũciationeʒ
noluerit corrigi. ſiĩ
telligas ꝓut alii in
telligunt ð notorio
criminc: tunc expo
nas ſi nõ fuit diſpẽ
ſatum cum eis. naʒ
bñ eps cũ talibꝰ po
teſt diſpenſare. ex ð
indi.at ſi clerici.

Pro diuerſitate culparum ſubdi
nia prepoſitis corripianmr.
Orripiantur itaqʒ a prepo
ſitis ſuis ſubditi correctioni
bus de charitate uenientibus pro
culparum diuerſitate diuerſis uel
minoribus uel amplioribus: quia
⁊ ipſa que damnatio nominat᷑ quã

facit epiſcopale iudicium: qua pe/

na in eccleſia nulla maioreſt:po/
teſt ſi deus uoluerit in correptionẽ
ſaluberrimam cedere atqʒ profice
