bere.C. cõia dini.ſi maior. õ brare preſumat: niſiin cone fur. d. Item ex niceno concilio. nẽ uel augmẽtũ cuʒ s
E. fa. perc. non iõ. C. de rei (xatis ab epiſcopo locis: qui ſui ꝑ Eccleſiã ſemel deo cõſecrata quun fonma reiſit e rei⸗ i
yven. indicia. ) etiã ſi innenii liceps de cetero uoluerit eẽ ſacer/ do eſt iterum conſecranda. ar. x. q. iij. H ius. Icẽ Uffeüt
tur ĩ libris ecclie credẽdũ efſt dotii. ¶ Itez felix papa oĩbus or Lleſis ſemel deo conſecra ẽſiẽ enoꝛmit᷑ fracta Aren
nl in lapide.ar.xxiiij.q.ij.ſa thodoxis. . tis non debetiterum conſe/ tabula ultra.ſ.medi torẽ.
nein . ſies. nelteſtis vn⸗ Singulis annis ediegtionn ſo cratio adhiberi:niſi aut ab igne ex hant re ecra⸗ e⸗
r ec teſtes. nel teſtis vn Eni 5 i e. ni 5 ũ ẽ altare.ex᷑ de co 4
ſicut ĩ baptiſmmo. . di. iii par⸗ lẽnitates celebrant᷑. cõſe crat᷑ etiã uſte?:aut ſanguinis effuſiõe aut cu ſe ee. uelal. c iiioſe nfen
nulos.ſupꝑ.n.ᷣ facto credere cratio aũt ipſiꝰ alta/ ercſe.
tur vni teſti: niſi inde vterer ris pᷣſerti ĩtelligit eẽ hel
ↄtentio.⁊ ſufficit ibi teſti moniũ de anditu.ar.xxii.q.v.ᷣ vr.er de tefti.cog.ꝑ in ↄiũctiõe mẽſe.ſ.lapidis ſuꝑioris ⁊ ſtructure inferioris. ſi mẽſa uut.
nenit. ff. de aqua plu. arc. in ſũma. §. item labeo. „ fuerit mota uel aligꝗs de iferioribꝰlapidibꝰtãgẽs ipſã execraret᷑ alta 1 .
ſEacit. ⁊ dicit epiſcopus. ſi conſecrata es non reconſecro. ſed ſi non ⁊c.de re ⁊ recõſecrãdũ.ſi aũt fit aliqð additamẽtu altario ñ ob ̊ execrat
bap.⁊ eiꝰ effec.e.ii. ſz ſacrũ trahit ad ſe nõ ſacrũ.ar.ex de ↄſe.ec.uel al.c.iii.du tn no i⸗
t Iteratum. nota id quod non apparet dicitur non eſſe. ff. de contrahen. tef̃ multũ ↄiũctio mẽſe ⁊ ſtructure inferioris. nS
empti. in lege. p Exccleſia.i. altare m. b. ? ſic exponit᷑.i.q.iii.qſitũ.nõ eni ni dicit 16
Factum. argu. contra clãdeſtina coniugia ſcilicet ꝙ taliter contrahentes ꝓpt᷑ altaris motionẽ recõſecrãda eẽt ecclia.ut ex de ↄſe.ec. ad hec.
poſſunt cũ alijs ↄtrahere cum talia piugia ſint incerta.ut.xxx.q.v.ꝭ.his ita alia ẽ enĩ ↄſecratio ecclie:alia altaris.⁊ ̊ ſine illa ſepe fit. alii intclli 905
7. lxviii.di.preſbyteri. . Aunt prout littera ſonat.
x Oerares cxemlu na eiꝰ oꝑatio nr̃a eſt lectio.nt.S.ii.q.i.deus. c Autãt᷑. ⁊ ñ füditꝰ m. h.ᷣb. aũt diẽ ꝙ etiã fũditꝰ altari amoto. 1
y Facta. ter fuit tẽplũ ↄſecratũ. pᷣmo in ſeptembri. ut. S. e. c. i. ſcdðᷣ0n d 5lecret. i. m ũdet᷑ ꝑ aſpſionẽ. ut er̃ de ↄſe.ec.uel alta. ppoſui/ ſſn
martioſub dario.ar.i.q.i. propheta. tertio ſub iuda machabeo in decembri. B azzruuul ,enite ſti. S lg
ideo dic hic byems erat. e cleſijs.exuſte.ꝓ maiori ꝑte alias ſecꝰ. ar. ff.de ahẽ. empt. ſnnd
ernti,

D. j. 338
ee
domũ.ſ.cũ ita ↄburit ꝙ deſtruat᷑ uel decruſtat interiꝰ⁊ exteriꝰ tũ tionẽ cũ nõ recõſecretur.ſed dicit lex.ff.de vᷣbo.ob.inter ſtip.5. ſacramenta.
ſir execrat᷑.oↄſecratio.n.ecclie maxime ↄſiſtit in vnctione exteriori et q̃ diſtinguit int᷑ domũ ⁊ nauẽ:⁊ vr̃᷑ velle ꝙ eadẽ ſit nanis poſt refectionẽ: ſed
, vnctione ⁊ diſpoſitione lapidum. . non eadem domꝰ. ſed poteſt dici ꝙ alind ſit in ecclia q; in domo pᷣuata.q;ꝛ ec⸗/
i * Semine.p coitũ emiſſũ ꝑ adulteriũ nel ꝑfornicationẽ.nã ſi per cleſia naui cõꝑatur. xxiiii.q.i.nõ turbat᷑.xl.di.an oĩa.ſed ſi ſubtilit᷑ volumus
r onũ uelꝑ coitũ cũ vxore nõ iõ recõſecrabit᷑ ecclia ſm.h. ꝓcedere nõ ẽ eadẽ ecclia.ſed vtilitas exigit ut eadẽ cẽſeat᷑:ne videlʒ ſacr̃m ↄſe
b ¶ Baptiʒari. . di. cratõis iteret᷑.ar.ff.ð bui.vr.
n lxviii.ſicut. ö. xxxii. . HW pre.l.ſuitutes.ꝭ.ſi ſublatũ.
ir g. vii. quẽadmodũ. iuſquaʒ ſemine pollutefuerint: qꝛ Aanac ab epiſcopo'loci fuerit ſan ſ ¶Totiꝰ.i.pinde ẽ venerã/⸗
e Pdi .e.ſ oiſ ui i ſicut inſans a qualicũqʒ ſacerdote cti cgt uel ꝑmiſſũ:ut ſit diſcretio caa oi ecratidis ſolẽ⸗
d. i. hi g. ⁊.ſ.diſ.iiii. . ſzato9 nS 3 . cari ibita.
Woapndd , nem⸗ innoie pa. 7. fl. 7. ſ. ſ Paptiʒat n iger acꝑ 1 nõ ſacx. nec dedicanio EOi voag.d. pdicto caſunõ
irj ſi doebet iterũ baptiʒari: ita nec loc nẽ fingatniſi ſit.quod ſi fecerit de 6 Pdicka
cer. bap.l.i.ſi tñ ĩ fi . H dus eſt deturꝰ:ſi clericꝰ eſt. ſi vo laicꝰ debẽt oſecrari. ſed in iſto ſic
de ſeẽ trinitatis ec· dedo dicatus iterũ cõſecrandus e gradetur: li ceric eſt. ſi vo laic ſ. cũ mouet᷑ altare.
n cleſia ab eis ↄſecra- niſi ꝓpter eas cauſas quas ſupius anathematiʒzet. ¶ Itẽ ex cõcilio ij ¶ Ablata ſunt.moto altari.
enn ta ſit recõſecrãda ẽ. noĩauimus:ſi tñ fidẽ ſancte trinita aphꝛicano. c.i. . r ¶Sãctificatiõis.i.aſꝑſiõis
gei ſed ꝗ tenẽt ꝙ ecclia tis tenuerit qui eũ ↄſecrauerit. Euertant᷑ altaria:que ſine ſcõꝛum ague tãtũ ⁊ miſſe celebratiõe
cle in ſotma erelie ae NAẽ io.pa.de eodẽ. Se eodẽ. reliquiis eriguntur. ci airare ns fhertr motũ: ſed
no tii crata ab hereticis n . 4 1*mBierij rſt⸗ 4 reliquie tunt a E.
tergnga ſi⸗ G Ccleſias grrianord ubicũqʒ Zacuit: ut altarl dne paſſim Aluo Plbyter pbi alia
*ð exponũt ꝙ li conſe . huenerins camolias cag ELagros 7 †nilias faqua ne⸗ L ria ſint erigenda:⁊ q̃lia
ie⸗ crauerũin illa for⸗ dirimis varcid 70 bibus abſqʒ ul moꝛie martyrũ cõſtituũtur in ꝗb eẽ debeãt: qs ecclias liceat
laſt ma ꝗ́ ptẽdat fidẽ ſã 9 moꝛa C ecrate . icut 7 nos feci/ nullü coꝛpus aut relige martyr 18 ↄſecrare:⁊ I quibꝰlicet miſſaſ
üe cte trinitatis. Se / mus cũ pꝛo cã theodorici regis cõ cõdite ꝓbant᷑:ab epiſcopis qui eiſ ecelebrare:quibꝰex cauſis ſoe
rin quẽtia vo.c. intelli⸗ ſtantinopoli fuiſſemus. Item dẽ locis pꝛeſũt ſi fieri põt euertãt᷑: ca ſanctoꝝ licet mutare.xi.e.
os gunt᷑ in eo caſu añ in dialogo gregorii. ſiaũt hoc ꝓpter tumultꝰ popula/ oſtendxdir.
li⸗ arriani nõ cõſecrãt De eodem. res nõ ſinit᷑: plebes admoneantur ʒ CAb epo. 5. di. lxvili. ᷓuis
, ecclias in forma ec . f . 2 . znnr. . ¶Figat. ut dedicaſuʒ dicat
cl⸗ leſie. na ada Rrianoꝛũ eccleſia in regiöe ne illa locafrequẽtent: ut qui recte ? d daelu; to⸗
fru ee n urbis huius que ſubura dicit ſapiüt nulla ibi ſupſtitõe deuicti eEecẽ q nõeſt. uel reliquias di/
an. faciebat ſacra in foꝛ 5cl. d guein ſiſſ õõä l 8 1 cat eẽ q nõ ſunt.
ſeck ma ecclie.⁊ gꝗdã nõ cũ clauſauſqʒ ad biẽniũ ꝑmanſiſſy neantur: a iõ nulla memoꝛia mar- 2 & Begradet. ar. eos eſſe de
“ qð habet in illo. 5. placuitut in fide catholica inrodu tyruʒ ꝓbabiliter accipiat᷑: niſi aut ponẽdos ab ordinibꝰ ꝗ figũt
digsh i.q.i... ſed notůdũ. ctis illic beati ſebaſtiani ⁊ ſcẽ aga/ ubi coꝛpꝰ a relige certe ſũt:aut ubi uel dicũt ſe hre ordines cuʒ ñ
ur fſ qois oſugerit the uirginis ⁊ martyris reliquiis oꝛigo alicuiꝰ hitationis nel poſſeſ habẽt. ex decle. nõ or mini.
eitzl ad ar rianoo. dedicari debuiſſet quod factũẽ. ſionis uel paſſionis ſideliſſima oꝛi c. i..l.di. ex penitẽtibꝰ. v. di.
335 c¶Ccleſias arri .—KM . lii. ſolicitudo. ⁊ ſic punit᷑ ꝗ ſe
cſe⸗ G anor. genon Item agapitus papa. guine tradit᷑. nã que ꝑ ſõnia 1 ina gerie Prmilftegnb milesk.
iäd in forma ecclie cõſe Gapitus papa uas catholirn nes quali reuelatiões quoꝛũlibert ad.l.cor. de fal. eos.. q ſe
in crate erãt. nt.i.q.i. Leuangelii tuba pꝛeco iuſticie hominũ ubicũqʒ cõſtituũt᷑ altaria: milite geſſit. 1
endll arrianos.⁊ ita ĩtelli ſacra altaris ſediſqʒ uelamia ſacri oĩno repꝛobẽtur. T Itẽ ex conci D Lacuit. paſſim nõ ĩec
ni ge.c. ſequetia. legis antimi ĩfecta fabulis ſuis caa lio aurelianẽſi. c. iii. . cleſijs.ſ paſſi ꝑ agros
ti d- recib 7 oben tholicis pꝛecibuſ deleuit. IJẽ Hãõ eſt conſecrada eccleſia ĩ qua a C Relige. ar. ſine reliquijs
if. or Paf ereſei iulius papa. Se eodem. paganus ſepultus imuenitur. SeanRe⸗ Bfrad une,
n⸗S negamge ebriſmna. 7 Efabꝛica vo cuiuſſibʒ eccle 6 Ecleſi in qua paganuſſſepul mult ar ali uc p oſt⸗
I. tis vnctiõe ſuſcipit. ſie ſi diruta fuerit inſtaurãda tus ẽ nõ liceat cõſecrari neqʒ ponendũ ꝓpter tumultum 7
—„ 2 2„ — —/ — „ * 7 G. „ P
i nt. .di. iii. ab antij ⁊ ſi in eo loco cõſecratõis ſolẽnitaſ miſſas in ea celebꝛare ſʒ iactare ſo feandalũ. utel.di. ut ↄſtituere
finn ſec?ãt occidẽtal agẽ debeat iterari in quo ſanctuaria ñ ras ⁊ mũdari oʒ. ¶ Itẽ ex cõcilio tur. de his vo ſic. ff. de ſicca.
gſg⸗ ↄſneuit.nt in pᷣdi. . fuerint nihil iudicamꝰ officere: ſi agrippinenſi. 7ELpenuu.
ndeſ⸗ e Cõſecrate. non peã minime iactet᷑ aqua exoꝛciʒza Se eccleſiaĩ qua cadauera fideliin c Probabilit.i. ſolenit.
eui ranſerte forma ta: qꝛ in cõſecratione cuiuſiibet ee nuel infideliũ ſepeliuntur. d “Habitatiõis. qꝛ hõ ſigni-
nii ecce. ue quomem · (leſia in qua ſpũs ſci arra nõ ponit Ccleſiã in qua moꝛtuoꝛũ ca, faiicat locũ.xl. di.multt.
Pi abſqʒ religis ecclas itals inorranth omiſſarß in qug . e ¶ Origine. ar. originẽ rei ?
ſtan ſeẽbant: ⁊ iõ eccdie celebꝛitatẽ ſcimꝰtantũ eẽ miſſarũ. danera infideliũ ſepeliuntur o Berjdg brS rpi.
zfei 2 A . . A. . ne pᷣncipiũ ſpectãdũ. ut.S.xvi.
cliei ↄſecrate n erãt. ſʒ re ⁊ iõ ſi qua ſcõꝝ baſilica a füjdamẽ ſcificare nõ lʒ.ſʒ ſi apta uidet᷑ ad cõ q.iii.ſi ſacerdotes.s.i.q.i.pn
Uih conſecrabant.nt.ſ. tis fuerit innouata ſine altaris mo ſecrandũ inde euulſis coꝛpoꝛibus cipatus. S
Niann e. arrianorum. riõe ſine aliqua dubitatõe cũ in ea ⁊ raſis ꝑietibꝰuel tignis eius loci f ECcleſiã.ↄſecrari. ante
nomt 1 A Hrianorũ .·. fuerit miſſarũ ſolẽnitas celebꝛata: reedificet᷑ ſʒ ſi bec cõſecrata ante eiectiõeʒ cadaueris ipſi
in S Dlic totius cõſecratio ſcificatiõis ĩple/ fuerit:miſſas in ea celebꝛare lʒ: im̃ ns pagani. Pohinnti
D“lð e beprift. ſi uero' ſanctuaria que bebant ſifideles fuerũt ꝗin ea ſepuln ſũt. I. Celebrare. huid oſtitutio
CinncG cie. pconis.n. blara ſunt rutrſus eoꝛũ depoſiti er cõcili rüni nis rõ eſt.qꝛ ĩfideles ab eccle
ttie officiũ ſuſcipit gſgs ablata lunt rur us eoꝛu depoſtio TJrẽ ex cocilio maruim pape. ſia repelluntur.ut.xxi. di.cle
NAe d acerdotiũ accc/ ne a miſſarũ ſolẽnitate reuerẽtiam Suꝑ monumẽta in caãpo nõ diſtri 5
ad ad ſacer miſiaru lolenitate 4 cap ros.? di. xxv. ꝑlectis. ꝭ̊ mor/
ſn dit. ut. s. xliii. di. ſit ſancrificanõis accipier. Item buãtur ſacra mpſteria. tmi: qꝛ quibꝰ viuentib ecclia
Cnel rector. ex decretis hoꝛmiſde pape.c.xN. 18 On oʒ clericos ignaros ꝛ et non cõicat ⁊ mortuis cõicare
n b Fabulis. fabu· Abſqʒ epiſcopi ꝑmiſſu in eccleſia pꝛeſũpiuoſos ſuꝑ monumẽ nõ põt. ut.ᷣ xxiiii.q.i. c.i.ſ gd
in⸗ dicſt a pter ſormã ↄſecrata nõ erigat᷑ altare. . ta in capũ myſteriauel altaria poꝛ dices denuere Snate mnor
. t 1“Belenit. . pur⸗ Alluſ pꝛeſbyrer i ecceſia c? tare aur diſtribuere ſacramẽta: ſed ma: duid vicut c ſepelietur
g ganit. ſecrata aliud altare erigat: ni aut ĩ eccleſia aut ĩ baſilica:ubi mar nentris ſ. D. li ſtamil .de
pi h SE fabrica.ſ. yen. inſpici. l.i . i. coſuenit tñ
eian gueſitũ eſt. ”s . aperiri⁊ fetus extrabi ⁊ ex⸗
aen IInſtauranda.i.conſecrãda.de ↄſecrãda enĩ qᷓrebat᷑. tra cimiteriũ ſepeliri.ad hoc facit.c.extra de ſepultu.ſacris.
giro m ¶ Sanctuaria.i.reliquie ſanctorum nuel altaria. hb ECcleſiã in qᷓ.non conſecrata.
n C NHãõ fuerint dimiſſa.qꝛ inde erant ablate reliquie. i C Sanctiticare.ante eiectionem.
rd o Officere. qꝛ exquo ſemel ↄſecrata fuit ſemꝑ mãſit. lꝛ; Euulſis. anctoritate epiſcopi nel pᷣncipis tm̃. ff.ð reli.oſſa.et.j.e.ecorpa.
Al p ¶ Scimꝰ eẽ.i.obtinere vicem ↄſecrationis. lI Et raſis.i.dealbatis.nã mutata forma iterimit᷑ ſubſtãtia rei.ff.ad exhi.
int q Ideo ſi qua. modo melius aperit que ſtiones. iul. 5. ſed ſi quis.
r ( Innouata. H intelligit. h. cũ nõ ſimul ſʒ ſucceſſiue ꝑietes deſrn m C Reediſicetur.i.ipſa raſura debet dealbari. .
nne cti ſunt ⁊ ſucceſſiue reꝑati.tũc eni ecclia intelligir eadẽ.ar.ff.de leg. n ¶ Si ſideles.ubi aut diſcerni nõ poſſunt fideles ab infidelibns neutri ſũt
i.l.ꝙ in rerũ nã.ff.de iudi.ꝓponebat᷑.ſecꝰ vᷣo ſi ſimul ꝑietes fũdit⸗ exhumandi. extra de ſepul.ſacris.
corruãt:qꝛ tũc ↄſecrãda ẽ ſᷣm eũ: licʒ altare motũ nõ ſit.qꝛ alia ẽ cõ o L avortet. ignaros.i.imperitos.
NA ſecratioæcclie. alia altaris. hic ̊ arguir̃ ꝙ eadẽ ſit ecclia poſt repa/ p Apſteria.i.miſſam celebrare ſuper ſepulchrum. R
li

a Oncedimus.iĩ capellis.i.oratoriis nöoſecratie ii talibus nõ licet cele um ln. E coglenuen ann. ſirucke gomnibus penlil i⸗
brare ſine ꝑmiſſu epi.ut.j.e.vnicuiqʒ.⁊.S.e.miſſarum. q L gna. de lignis eccleſie deſtructe ⁊ omnibus vᷣtenſilibus ec üdaye
b & Celebrari permittimus. ad quid eſtopus permiſſione. quia dicitur inca Na leſie reuerenter vtendis iſtis ſex caplis ſequentibus oſten/ tnis
pellis: quoniam forte capelle non erant olim eccleſie cum antiquitus diceren ditur. . , Ce
tur capelle tuguria caprarum pellibus tecta: uel hoc referas ad ſolennitates x C Ad alind. extra de rer. permuta. mancipla. ff. d rei vendicn. Ee⸗
maximas. que religioſis. Gmr
C¶ Sub dino.i. ſub aere. . „ . „ „„„ ſ Ael ad profe⸗ ust in
tyrũ reliquie ſunt depoſite uip ci vo ſiĩ his feſtiuiratibus quas ſu cctum. non tamen in ſmmnn
1 Ltaria. ſi non ſint lapi defunctis oblationes offerri ſolẽt pꝛa diximus niſi iubente aut pmit differenter. ſed uel gnis vel
Qaea. legit᷑ in exodo ꝙ necliceat chriſtianis prãdia ad de tente epiſcopo ibi miſſas celebraĩ in capitulo nel dor⸗ nis io.
dils abinealtine li⸗ functoꝛũ ſepulcbra deferre ⁊ ſacriſi erin Aon priuẽtur. mneels le
. moꝛtui E i. tribu. Item Auguſt. i . n .
bilia. æ ſalomon fecit anreum Gremonus. Riecrz uniba. Pian 8 ex Sune Ed: ctoꝛum in coquina uel ĩ vi⸗ ſenus.
ſed illa facta ſut in ligura ri,. poin lelnagi murandaſint neis paſtinandis. .
.ii.gloria.⁊ dicitur de alta/ Ecelebrarr. S ai.
. lisranenii quod ligneum Encedimꝰ etiã: ut ſicubi qᷣ WI Ribus ex cãis loca ſanctoꝛuʒ t In laicorum. ar ige
ſit. e.⸗ Apeccatis noſtris exigentibus A tranſmutãda ſũt: pꝛia:cũ ncci gu. ſemel aue conſe on
e¶ Non conſecrẽtur. quia pplurimũ factũ eſt a noꝛmãnis et las ꝑſecutoꝛũ loca eoꝝ grauauerit crata ſunt non de⸗ ſe hot
ſhnlus denaierk rri di⸗ . (clauis ab ungaris ⁊ a malis chri⸗ ſecũda cũ difficultas locoꝛũ fuerit are reriire in us linm
. . — 7 7 „ — — „ — — . — aico .8. . 3
Merropoli. . xii:diſt.de peilis ⸗ tabula cõſecrata miſſas En alen coꝛpꝑa or de loco ad dlrienneſt ſan ar⸗ rni
dis. Peuh CISl 1 . gu. S.di. liiii. ex an⸗ Ne
16 MHicuiqʒ. oratoriũ. ns iterũ celebꝛari pꝛemittimꝰ donec locũ tranlkerre non licet. tiquis. ſi ſeruus.et nin
aecrum. ſacrum aure,z eccleſie ipſe reſtaurari queãt. in iti Hꝛpora ſcõrũ de loco ad lo/ c. frequens. perrnd

ſua auctoritate facere non li⸗
cet niſi auctoritate epiſcopi.
S.e.diſt. nemo.xviii.q.ii.qui

dam.
h ¶ Mon licet.niſi pro ſum/
ma neceſſitate:tamẽ cum cõ/
ſenſu epiſcopi.ut.j.e.ſi quis
etiam ⁊c.
i Lericos ꝗ miniſtrant
ideſt miniſteria in ho
ris diurnis nel nocturnis ex
ercent.
le. G Jquis etiam.extra.ẽ.
xii.q.i.ſcimus.S.xvi.
q.i.quicunqʒ.⁊.q.v.ſi quis.
I Oratorium. hoc exaudi
de oratorio priuato.ſecus in
oratoriis aliis que populus
facit. nt extra de eccle.edifi.
ad andien. nam in feſtinita/
tibns celebrare licitum eſt.
m Propter fatigationem.
ar. propter difficultatem lo/
ci uel itineris aliquid tempe
rari quod alias obtinet gene
raliter. extra de eccleſi.edifi.
ad audientiam. S.di.lxiiii.c.
i.S. di.lxiii. cum longe.S. di.
xciii.inxta ſanctorum.S.xiii.
q.ii.vbicunqʒ.⁊.j.c.proxi.
tribus.
nPRibus. cum facultas.
ut pro aeris intemperie
ut. lxxiũi.di.quorundam ma
lorum.nam propter maliciã
populitrãſfertur ſedes.xxv.
q.ii.ita nos.propter maliciã
populi epiſcopus renunciat
dignitati. extra de renuncia.
niſi.ver.propter maliciaʒ ple
bis.quarta canſa ẽ quare non
tranſfertur eccleſia ſcilicʒ cau
ſa melioratiõis.ut.xvi.q.vii.
c.antepe.
0 O Orpora.ſine eonſilio
ff. de reli. oſſa. in pᷣn.
p Principis. ideſt pape.
xviii.q.ii.diffinimus.⁊ hoc
verum eſt cum corpus tradi
tum eſt iam perpetue ſepultu
re.C.de religi.l. ulti.niſi ne
ceſſitas immineat tunc ſuffi⸗
cit auctoritas preſidis pro/
nincie.C.eo.l.i.ſi autem nõ
eſt traditum perpetue ſepul/
ture bene poteſt tranſferri ſi-
ne auctoritate alicuius ad ali

nere uero poſitis ſi eccleſia defue/
rit ſub diuo ſeu in tẽtoriis: ſi tabu
la altaris cõſecrata ceteraqʒ ſacra
miniſteria ad id officiũ pertinen/
tia ibi affuerint:miſſarũ ſolẽnia ce

lebrari cõcedimus. ¶ Iteʒ ex cõ

cilio byponẽſi.c. vi.
Chriſmate non ungãtur altaria ni
ſifuerint lapidea.

Ltaria ſi non fuerint lapidea

chhriſmatis unctiõe nõ ↄſecrẽ
ture.ad celebꝛãda aũtdiuiꝗ officia
oꝛdinẽ quẽ metropolitani tenent:
cõprouinciales eorũ obſeruare de
bebunt. ¶ Irẽ ex cõci. agathenſi.
Cpriſmans unciione ſacerdota
li benedictione ſacrantur altaria.
Ttaria placuit nõ ſolũ unctio
ne chriſmatis ſed etiã ſacerdo
tali benedictione ſacrari. Nez
ex cõcilio aurelianenſi.c.iii.
n priuats oratorus licet oꝛare.
ſed nõ miſſam celebꝛare.

0 Nicuiqʒ fideliũ in domo ſua

oratoꝛiũ licet hẽre ⁊ ibi oꝛar
miſſas autẽ ibi celebrare nõ licer.
Item exſexta ſynodo.
In pꝛiuatis oꝛatoꝛiis abſqs cõſen
ſu epiſcopi nullus miniſtrare pre/
ſumat. .
Lericos qui miniſtrãt in oꝛa
toriis que intra domos ſunt
cũ cõſenſu epiſcopi loci hoc facere
pꝛecipimus. ſi quis vo hoc nõ ob
ſeruauerit deponatur. Itez ex
concilio agatheñ.
Nui extrã parochias habẽt ora/
toria bis diebus ad parochias re
dire cogantur.

B5 quis etiã extra parochias ĩ

quibꝰ legitimuſẽoꝛdiariuſqʒ

cõuentus oꝛatoꝛiũ hr̃e uoluerit re
liquis feſtiuitatibꝰ:ut ibi miſſã au
diat ꝓpter fatigationẽ familie iu/
ſto oꝛdine ꝑmittimꝰ. paſcha vᷣo na
tali dñi epiphania aſcenſiõe dñi pẽ

tecoſte ⁊ natali ſancti iobannis ba

ptiſte: a ſi qui maximi dies ĩ feſtiui
tatibus babent: nõ niſi in ciuitati/
bus aut in parochiis audiãt. cleri

cũ nullus tranſferre preſumat
ſine ↄſilio principis uel epiſcopo
rũ ſcãqʒ ſynodali licẽtia. Item
iginus papa.
nuſu laicoꝛũ non licet cõuerti li
gna eccleſie dedicata.

1 Igna eccleſie dedicata nõ de

bent ad aliud opus iungi niſi

ad aliã eccleſiã:uel igni ſũt cõburẽ

da:uel ad profectũ in monaſterio
fratribus in laicoꝝ oꝑa nõ debent
admitti. Itẽ clemẽs pa.iacobo
hieroſolymitano epiſcopo.
Meſtimenta ſacra ⁊ uaſa ꝓ uetuſta
te cõſumpta incendãtur: a cineres
in loca occulta proiiciantur.

uris dalſ⸗ cathedra cande

labꝛũ ⁊ uelũ ſi fuerĩtuetuſta/
te cõſũpta:incendio dent᷑:quia nõ

licet ea que in ſacrario fuerint ma/

le tractari:ſed incẽdio uniuerſa tra
dantur.cinereſ quoqʒ eoꝝ in ba/
ptiſterio ĩferant᷑ ubi nullus trãſitũ
habeat aut in pariete aut in foſſis
pauimẽtorũ iactentur ne introeun
tiũ pedibus coĩquinent᷑. ¶ Ideʒ
Woꝛtui nõ obuoluantur ueſtimẽ
tis altaris.

DeEmop ignoꝛantiã clericus

mortuũ credat ad uoluendũ
aut eius ſcapulaſ operire uelit pal
la:que fuerit ĩ altari:aut certe que
diacono data eſt in menſa domini:
qui hocfecerit:uel leuiter quaſi ni
bil negligenter' babuerit: diaco
nus triennio ſexqʒ menſibus a do
minico erit remotus altari graui ꝑ
cuſſus anathemateP eo ꝙ clericum
non admonuerit.preſbyter deceʒz
annis ⁊ ſex menſibus excommuni
catus ſit.propterea ꝙ de domini
cis ſacramentis ſubiecta ſibi non
admonuerit miniſteria: 1 poſtea
cum grandi bumilitate matri recõ
cilietur eccleſie. Dallas uero ue
larque in ſanctuario ſunt ſi ſoꝛdida

fuerit ac miniſteria: diaconi cũ hu

milibꝰ miſtris intra ſanctuariũ la
uẽt nõ eiiciẽtes foras a ſacrario et
uelamĩa dñice mẽſe abluãt ne foꝛte

u A Ltaris.

xy SEmo mortu⸗
um laicum.nã
clerici mortui bene
induuntur neſtibuſ
ſacris.xiii.q.ii.nul
lus.
yUIn menſa do /

mini.ideſt ad men /

ſam domini com/
ponenda ʒquod ad
ipſum ſpectat. arg.
xxv.diſt. perlectis.
⁊ diſt.xciii.diaconi.
vbi ſacerdos poſt
conſecrationem ma
nus tergit: nel for⸗
te palla cui innuol
nit calicem ⁊ abſter

3 T Negligenter. ar
gu. negligentiamut

factum puniendaʒ
xxv.q.i.nulli fas.
2„ WAnathemate.
ideſt ſuſpenſione.

nõ enim debet ana⸗

thematiʒari pro ta/
li cauſa.
9 Excommunica
tus ſit. ideſt a com/
mnnione remotus:
⁊ ita habes hic pe/
nam non admonen
tis prelati. nam ali
bi tamen dicitur.
ve ſi non ſperſeri⸗
mus ⁊c. xliii. diſt.

diſpenſatio. Item

per hoc .·.c. videtur
reprobari intelle
ctus quorundam:

quem habes in il⸗

lo.c.i.q.i.quicquid

inuiſibilis. nam ibi

per negligentiam
non excommunica
bitur preſbyter ni⸗

ſi per quatuor men

ſes.

é Et vela. ideſt

ornamenta altaris
nel vela cortie. huic
bodie derogatum ẽ
conſuetudine gene
rali.

Ir

gervef
Nievela
ſericain
nn,
O
lianrei
lei.
(Ce
Aie
füceu⸗
ſerind
Utinye
pitreo
corp
minns.
gunct
Nſeko
lnheſet
lekher⸗
ice.
ölino
5s
Pleri⸗
casdi
eſtyen
deers
oh
Ulmen

N
9
giian
ihn
ighif⸗
idip
ſuno
mnf
ſeret
1d
C
Inno
eln
102
an
1N

„
de/
nie
dur

dor⸗
l

Ut
nnd
bene
tbot
fütul

ad/
nen
ſcon/
volad
na
lects.
dlo⸗
ennn
pelſo

IndH
Ata

enten
tiant

nienty
liſis.

ſoe,
betan
ipon

AM⅓d

enoe⸗
hee
Aronn
ſni
Netnr,
Ni
.
,Nen
ele
cn:

ornen

„,

1,0

eme⸗

h,
ſcni⸗
arn
Mund

6 Klon foris.i.ab
aliis ſegregatũ: ⁊ ẽ
ſecũda veſtis ſacer/
dotalis.
b ¶Dela.i.cortine
in eccleſiſs extẽ
untur feſtiuis die
bus ⁊ in quadrage
ſima cauſa ↄſignati
onis nel ſignificati
onis.io.
c¶UNſancta.nõ ab
alijs.ð.di.xxiii.
ſacratas.⁊.c.non li
ceat.
d ¶Et perit. i. pe⸗
na patit.⁊ punitur
corporalit᷑ ⁊ temꝑa
liter. nõ aũt ſpiritu
aliter nel eternalit᷑:
⁊ vno peccãte ⁊c.ẽ.
di. xlv. ſed illud de
hac mã nõ.i.q.iiij.
in pᷣn. ⁊ ſimilit᷑ no⸗
ta ſub illo... item ꝓ
peccato plebs iſrae
litica.
e Eſtimenta.
f B nuptiaruʒ.
polluũtur. ar.
ꝙ ex ne ſte alicuius
dñe uel alteriꝰnõ dʒ
fieri caſula uł aligs
ornatus ecclie.
3 Aſa.calices.
[ upple debẽt
eẽ aurei uel argen /
tei.
hb ¶ ¶ Vtebant᷑. ſʒ nũ

gd ↄficiebant vtiqʒ
nũc aũt ꝗd ⁊ quide

fieri nõ dʒ. ſʒ ſi ſiat
ut in vaſe ligneo nel
vitreo quis confici
at corpꝰ xpᷣi nihilo
minusẽ verũ corpꝰ
qꝛ in vᷣbo ↄſecrãtis
plicũ ↄſecratio nõ

in vaſe.ut.j.di.ii.im

ter. ver.ſi ita.
i ¶ Xvi. xix. ↄputa/
tis lino ⁊ cleto.
he ¶Snccreuit. ar.
platũ nõ poſſe pᷣbẽ
das diminuere: qð
eſt veruʒ ſine cã.ex
de exeel.pre.ſicut.
IPlacari. C. vñ
vi meminerint.

m T calix. ex
Qlamo. s.S. rij
q.ii.aurũ. ſed illud
qñ pauperes more
rent᷑ fame quo caſu
vẽdi poſſent.C.de
ſacroſã.ec.ſãcimus
n & In ligneo. qꝛli
gnů poroſum eſt.
o ¶ In vitreo.qꝛ vi
trum fragile ẽ ⁊ imi
neret periculũ effu/
ſionis.
p O Onſulto. in
ſerico corpo

rali.
q ¶Sed in puro,.ut
innocens ⁊ ſine ma
cnla intelligatur.
r ¶Terreno. qꝛ ve⸗
ram carnẽ mortalẽ
7 paſſibilem de cor
●

puluis dñici corꝑis male decidat.
ſyndoneʒ uero nõfoꝛis abluãt:et
erit hoc nõ operanti peccatũ. Ic/
circo intra ſacrariũ miniſtris pꝛeci
pimus cũ diligentia cuſtodire.ſed
peluis noua cõꝑetur ⁊ pꝛeter hoc
nihil aliud tangat:ſed nec ipſa pel
uis uelis appõat᷑ lauãdis:niſi que
ad dominici altaris cultũ ꝑtinent.
pallę in alia pelui lauent᷑: ⁊ in alia
uelaꝰianuarũ. Cura ſit etiã hoſtia
riis ex admonitione maioꝛis: ne
quis negligens aut ignarus ad ue
lum ianue domus domini manus
incognite tergat ſed ſtatĩ coercituſ
diſcat oĩs homo: quia uelum atrii
domus domini cẽ. ¶ Itẽ ſix. pa.

Sacra uaſa non niſia ſacrauis tra⸗

ctentur pominibus.
N ſancta apoſtolica ſedeſtatu

tũ eſt ut ſacra uaſa non ab aliis

quam a ſacratis dominoqʒ dicatis

hominibus cõtractentur:ne ꝓ tali

bus pꝛeſumptionibus dñs iratus
plagas imponat populo ſuo: ⁊ hi
etiam qui non peccauerunt pereãt
⁊ perit iuſtus ſepiſſime ꝓ impio.
Item ſtephanus epiſcopus fa
miliari amico hilario.
Non niſi a ſacris hoibus ueſtimẽ
ia ſacrata feranſur·
Eſtimẽta eccleſie:quibꝰdño

miniſtrat᷑ ⁊ ſacrata debent eẽ

⁊ honeſta.quibus aliis uſibꝰ non
debẽt frui: quã eccleſiaſticis ⁊ deo

dignis officiis: qne nec ab aliis de

bent cõtingi aut offerri:niſi a ſacra
tis hoĩbus ne ultio que baldaſar

regẽ ꝑcuſſit ſuꝑ boc tranſgrediẽteſ

ueniat ⁊ coꝛuere eosfaciat ad ima
Itẽ ex cõci. aurelianenſi.
Dinina miniſteria nuptiarum non
pꝛeſtentur oꝛnatipus.

nuptiarũ oꝛnatum diuina

miniſteria non pꝛeſtentur ne
dů impꝛoboꝛũ tactuuel pompa ſe
cularis luxurie polluũt᷑ ad officiũ
ſacri miniſterii uideãtur indigna.
¶ Ntem ex cõci. triburienſi. c.ix.
In ligneis uaſculis dominici cor/
poris ⁊ ſanguinis ſacramenta non
ſunt celebranda.

6 E aein quibuſ ſacroſancta cõ

ficiuntur myſteria:calices et
patene de quibꝰ bonifacius mar/
tyr ⁊ epiſcopus interrogatꝰ:ſi lice
ret in uaſculis ligneis ſacramenta
cõficere:reſpondit.quondã ſacer
dotes nõ aureis ſʒ ligneis calicibꝰ
utebantur ʒepherinus.xvi.roma
nus epiſcopus patenis uitreis miſ
ſas celebꝛare cõſtituit. deinde ur/
ba.x.pa.oĩa miniſteria ſacra fecit
argentea. In hoc eni ſicut ⁊ in reli
quis cultibus magis ⁊ magis ꝑ i
cremẽta tempoꝛũ decus ſuccreuit
eccleſiarũ.noſtris eniʒ diebuſ qui
ſerui patriſfamilias ſumus ne de/
cus matris eccleſie minuatur: ſed
magis cumuletur ⁊ amplificet᷑: ſta
tuimus ut deinceps nullus ſacer/

1.
dos ſacrũ myſteriũ coꝛpoꝛis . ſan

guinis domini noſtri Jeſu chꝛiſti
in ligneis uaſculis ullo mõ cõficer
pꝛeſumat ne unde placari dʒ inde
iraſcat᷑ deus. ¶ Itrẽ ex cõcilio re/
menſi. c. vi.
Ex qua materia calix cum patena
fieri debeat.
Tcalix dñi cũ patena ſi non
ex auro oĩno ex argento fiat
ſi quis aũt tã pauper eſt:ſalteʒ uel

ſtagneũ calicẽ habeat. De ere aũt

aut ex auricalco nõ fiat calix.quia
ob uini uirtutẽ eruginẽ facit: pari/
terqʒ uomitũ pꝛouocat:nullus au
tẽ in ligneo aut uitreo calice pꝛeſu
mat miſſam cãtare. ¶ Itẽ ex epi/
ſtola euſebii pape ſilueſtri.
n in ſerico pãno: ſed lineo ſa/
crificiũ conſecretur altaris.
Onſulto omniũ ſtatuimꝰ:ut
ſacriſiciũ altaris non in ſeri/
co panno aut intincto quiſquã cele
brare miſſam pꝛeſumat: ſed in pu/
ro lineo uel linteo ab epiſcopo cõ
ſecrato terreno ſcilicʒ lino ꝓcrea
to atqʒ contexto:ſicut coꝛpus dñi
noſtri ieſu chriſti in ſyndone linea
munda ſepultum fuit. ¶ Item ex
vi.ſynodo.
A quibus fuerit tradita miſſarum
celebratio.
Acobus fr dñi ſᷣm carnem cui
pꝛimũ credita eſt bieroſolymi
tana eccleſia:abaſilius ceſarienſis
epiſcopus cuius claritas ꝑ totum
oꝛbem refulſit:in ſcripturis addi/
derũt nobis miſſe celebꝛationeʒ.
Itẽ teleſphoꝛus pa.iiii.a petro
Qua hoꝛa ſint miſlarũ ſolẽnia ce/
lebꝛanda.
Octe ſancta natiuitatis dñi
üaſaaluatoꝛis miſſas celebꝛent
pꝛeſbyteri ⁊ hymnũ ãgelicũ ĩ illis
ſolẽniter decãtent:quoniã ⁊ eadeʒ
nocte lab angelo paſtoꝛibꝰeſt nun
ciatus:⁊ ſubito fca eſt cum angelo
multitudo militie celeſtis laudan
tiũ deũ ⁊ dicentiũ. Gloꝛia in excel
ſis deo:a ĩ terra pax hboĩbus bone

uolũtatis. Reliquis vo tẽpoꝛibꝰ

miſſarũ celebꝛatõeſante hoꝛã diei
tertiã minime ſũt celebꝛãde qꝛ ⁊ in
eadẽ hoꝛa ⁊ dñs cruciſixꝰ eſt: ⁊ ſu
per apoſtolos ſpiritus ſanctꝰ legi
tur deſcendiſſe. Iẽ ex ↄci. cbar
taginenſi. c.vii.
Nõ niſi a ieiunis hoibꝰ ſacramẽ/
ta celebꝛentur altaris.
cramẽia altaris nõ niſi a ie/
iunisꝰhoĩbꝰcelebꝛẽt᷑:exceptoꝰ
uno die ãniuerſario quo cena dñi
celebꝛatur. Nã ſi aliquoꝛũ ꝓ meri
diano tꝑe defũctoꝛũ ſiue epiſcopo
rũ ſiue ceteroꝛũ cõmendatio faciẽ

da eſt:ſolis oꝛatõibꝰ fiat:ſi illi qui

faciãt iã pꝛanſi inueniãtur. ¶ Itẽ
ex cõcilio gabilonenſi.

Ante miſſarũ ſolẽnia circa hoꝛã

nonã decanfatã in quadrageſima
nulli comedere lxcet.

z 5 9

pore aſſumpſit.xxiij.di.qui
epiſcopus.

ſNLino. quod tunſionibus

multis ad candorẽ deducit᷑.
ſic et chriſtꝰ preſſuris mul/
tis peruenit ad gloriã: ita et
boni ꝓpter preſſuras ad glo
riem dñi veniũt.i.q.i.ſalua/
or.

t lcobus.ideo dicitur fra

ter quia valde aſſimulaba
lur ei.nel quia fuit filius ſo/
roris matris domini.

u ¶ Celebrationẽ.i.ordinem

celebrãde miſſe. verba enim
quibus corpus conficitur ab
ipſo domino ſunt tradita. ut
j.di.ꝓxi.quia corpus ⁊ ſan/⸗
guis.ſed etiã poſt alii alia ad
diderunt ad decorem ⁊ ſolen
nitatẽ.ut.xi.di.eccleſiaſtica/
rum.

K† cte. de celebritate miſ

(Iſe. vii.c.adiũgit: oſten/

dens quomodo a ieinnis can

tande ⁊ audiende ſũt.⁊ quot
in die ⁊ qua hora ſunt cele/
brade.

y¶Mocte. tres miſſe in die

natalis domini celebrantur.
vna ante diem que ſignificat
tempus ante legeʒ qñ eramꝰ
in tenebris. ſecũda cum dieſ
cit ⁊ ſignificat tẽpꝰin lege qñ
nondũ plena agnitio dei ha⸗
bebat᷑.⁊ tertia in die:⁊ ſigniſi
cat tempus gratie quando iã
plena cognitio habebatur.vn
de verſus. Nocte prior: ſub
luce ſequens: in luce ſecũda.

3 Bloria ĩ excelſis deo. hec

v̈ba dicta ſunt ab angelo.alia
addit hilariꝰ.nel.j.e.de hym
nis.

⁊ Erncifixus.lingnis:non

manibns.S.de pe. di.i.peri/

9 Acramenta.a ieinnis.

ieiuni ergo debent con
ficere ut hic ⁊ ſignare in fron
te.ut diſt.v.ut ieiuni.⁊ ſacra
mẽtum calũnie preſtare.xxii
q.v.honeſtum.⁊ teſtimoniũ
dicere.extra de teſti.placuit.
⁊ ordines conferre ⁊ acciꝑe.
lxxv.di.qꝙ a patribꝰ.ſed quã
do dicetur quis ieiunus.po/
ne ꝙ comedo hodie nec dor
mio per diem ⁊ per noctem.
nunquid incipiente alio die
ſum ieiunus.dicunt quidam
ꝙ ſic. ar. extra de tempo.or.
litteras. alias ſõnus dicereĩ
ſoluere ieiunium. ſed dico ie
iunium celebrata digeſtione

ſ. di. ii. tribus.

¶Excepto.S.xvii.q.i.ni/

hil eſt .ð j.di.ꝓxi.liquido. .
ſ. di.v.ut epiſcopi. õ.ſed dero
gatum eſt huic.c. per illa ⁊
ↄtrariam conſuetudinem.S.

72222

di.iiii. . leges.

KR tii

ne licitũ eſt debitori añ
tẽpus ſoluere pecuniaʒ.plus
enim ſoluit qui ante tẽpus ſol
uit. ut iſti. de acti.S. plus aũt
Rñ.verũ eſt quãdo diesad.
iecius eſt fauore debitoris.
alias ſi fauore creditoris an/
te tempus ſoluendo non libe
ratur.ut.ff.de an.le.eũ qui.
b In ieiuniis. qd a patribꝰ
S.di.lxxv.qð a patribus.⁊.c.
ordinationes preſbyteroꝝ
c¶ Item gelaſt⸗ ius. S.di.lxxv.
ordinationes.
d ¶¶Itẽ pelagius.s.di.lvx vi.
dilectionis tue.
e Eceſſe eſt.non poſſunt
niſi. Hᷣ niſi reſpicit illud
verbum puetur.
e ¶ Miſi pᷣma.j.di.ii.tribus
gradibus.S. S. e. nocte. S in
fi.ſed illud abrogatum eſt.j.
di.ii. tribus. uel illud de ſolẽ/
ni miſſa.

3 G Mlent. ſi ante. ſed non

ſEpiſtolã.in qua hoc.c.cõ

tinetur.

F G T hoc attendendum.
peculiares dicũtur pri

uate.ergo omnis miſſa qᷓ pri
nata non eſt publica dicenda
eſt exquo publice ⁊ maniſe/
ſte fit.
hIn pnblico.i.ſolẽniter.
i ¶Sed ſacerdotes qui ꝑ vr

bem ſunt ad ſolẽnem miſſam

debere conuenire in maiori
eccleſia.nel potius is eſt ſen/
ſus.c.ſ.ut in ciuitate ⁊ per to
tum epiſcopatuʒ hora tertia

⁊ ſacerdotes ⁊ populi conne

niant ad publicas miſſas q̃s
ſacerdotes eoꝝ ſaciunt.
12 Vfficit.quia chriſtus
OS ergo non niſi ſemel dʒ
celebrari. ſed quia quotidie
peccamꝰ:ideo quotidie ꝓ no
bis euchariſtia imolat᷑ myſti
ce. ſ. di. ii. vtrum.
IEEt alterã. g etiã ĩ necitafe
nõ tres exquo dixit alteram
ar.xxxi.q.i.quomodo.extra
de cele. miſſa.conſuluiſti.er
go adhuc remanet ieiunꝰ pꝰ
primã cum poſſit iterum can
tare aliaʒ.ar.vii.q.i.nihil.qd
ergo dices de vino vnde preſ
byter ablnit digitos. non de
bet ſumere illud ſi aliam vult
cantare. extra de cele. miſſa.
ex parte.

Be. con.

AOlent plures qui ſe ieiunare

Pputant in quadrageſima mox

ut ſignũ audierit ad hoꝛã nonã co
medere qui nullatenꝰ ieiunare cre
dendi ſũt ſi ante mãducauerit quã
ueſpertinũ celebꝛetur officiũ. Cõ
currendũ eſt euim ad miſſas: ⁊ au
ditis miſſarũ ſolẽnibus ⁊ ueſperti
nis officiis:a larginis elemoſynis
ad cibũ accedendũ eſt. ſi uero ali/
quis neceſſitate cõſtrictus fueritut
ad miſſaʒ uenire nõ ualeat eſtimata
ueſpertina hoꝛa cõpleta oꝛationę
ſua ieiuniũ ſoluat.¶In ieiuniis
quatuoꝛ tẽpoꝝ circa ueſpertinas
hoꝛas:in ſabbato uero ſancto cir/
ca noctis initiũ miſſarũ ſolẽnia ſũt
celebꝛanda. Ange leo epiſco/
pus: quoda preſbpteris noſtris.
Itẽ gelaſius oꝛdinatiõeg pꝛeſ
byteroꝛuz. &Nẽ pelagius.dile
ctionis tue ſcripta. Require i tra
ctatn oꝛdinandoꝛum. &Dꝛima
quoqʒ parte diei miſſarum ſolẽnia
non incongrue celebrẽtur. Uñ
leo pa.dioſcoꝛo alexãdrino epõ.
Etiam prima parte diei miſſas ce
lebrari licet.

Eceſſe eſt autẽ ut quedã po
puli ꝑs ſua deuotione priue

tur ſi unius rantũ miſſe moꝛe ſerua
to ſacriſficiũ offerre nõ poſſunt niſi
prima diei ꝑte cõuenerit. Studio
ſe ergo fraternitatẽ tuã familiariter
admonemꝰ:ut quod noſtre cõſue
tudini ex ſoꝛma pr̃ne rraditionis ĩ
ſedit:tua quoqʒ cura nõ negligat:
ut per oĩa nobis fide ⁊ actibus cõ
gruamꝰ:propter quod remeanti
filio noſtro poſſidonio preſbyteꝛo
banc ad dilectionem muam epiſto/
lam dedimus perferendaʒ qui no
ſtris proceſſionibus atqʒ actioni⸗
bus frequenter interfuit: ⁊ toriẽs
ad nos miſſuſ quid in omnibꝰapo
ſtolice ſedis auctoritas teneret a/
gnonit.¶ Item auguſt.
Wiſſe peculiares non ſunt in pu/
blico cantãde.
T boc attendẽdũ ut miſſe pe
culiaresꝰ:que ꝑ dies ſolẽnes
a ſacerdotibꝰ fiunt:non ita ĩ publi
coꝰfiãtut ꝓpter eas populus a pu
blicis miſſaꝝ ſolẽnibꝰ que hora ter
tia canonice fiunt abſtrahat. ſed ſa
cerdotes qui in circuitu urbis aut
in eadẽ urbe ſunt:a populꝰ in unũ
ad miſſarũ publicã celebrationeʒ
cõueniant.¶Itẽ alexã. papa.
Quot miſſas in die ſacerdoti cele
lebrare licet.
Afficit ſacerdoti nã miſſam
Qie una celebrare :quia chri
ſtus ſemel paſſus eſt:⁊ totũ mũdũ
redemit:nõ modica res eſt unam
miſſam facere: a ualde felix eſt qui
unã digne celebrare põt.quidã m̃
pꝛo defunctis unaĩ faciunt: a al/
terã de die ſi ncẽe fuerit. qui vo ꝓ
pecuniis aut adulationibꝰ ſecula⸗
riũ una die pꝛeſumũt plures facere

miſſas:nõ exiſtio euadere dãnatio
nẽ. ¶ Itẽ ex cõci. toletano.iii.

Ex ſaluatoꝛis ⁊ apoſtoloꝛũ doce/

L O hymnis canẽdis ſalua/
toꝛis ⁊ apoſtoloꝛũ habemus
exemplũ.nã ⁊ ipſe dĩs hymnũ di
xiſſe phibetur matheo euãgeliſta
teſtante.⁊ hymno dicto exierunti
monte oliuarũ. Et paulus apoſto
lus ad epheſios ſcribit dicẽs. Im
leamini ſpiritu ſãcto loquẽtes uo
bis ipſis in pſalmis ⁊ bymnis ⁊ cã
ticis ſpirimalibꝰ.a qꝛ nõnulli hym
ni hũano ſtudio in laudẽ dei arqʒ
apoſtoloꝝ ⁊ martyrũ triũphos cõ
poſiti eẽ noſcũtur:ſicut hi quos be
atiſſimi doctoꝛes hilariꝰ atqʒ am/
broſius cõdiderunt: quos m̃ ꝗdã
ſpecialiter repꝛobãt ꝓ eo ꝙ de ſcri
pturis ſcõꝛũ canonũ uel apoſtoli/
ca traditione nõ exiſtũt. Reſpuãt
ergo illi bymnũ ab hoibus cõpoſi
tũ quẽ quotidie publico pꝛiuatoqʒ
officio in fine oĩum pſalmoꝛũ dici
mus. Gloꝛia ⁊ honoꝛ. p. 7. f. 7. ſ. ſ.
