gum libro de uxore hieroboaʒ ad
hbominem dei pergentem que nõ
niſi decem panes obtulit a cruſtu/
lam ⁊ uas mellis.hec magis in ſũ
ptumꝰprophete quaʒ muneri pro
phetie reputanda ſunt:licet porue
runt hi qui ad ariolos ire conſue/
uerant ex mala eorum conſuetudi
ne idipſum exrimaſſe de prophetiſ
uoluiſſe ſanctis uiris offerre qð
diuinis offerre conſueuerant. un/
de in quarto libro regum legitur
quod beliſeus uenit ad damaſcuʒ
benadab rex ſyrie egrotabat: an
nunciaueruntqʒ ei dicentes: uenit
uir dei huc. aitrex ad aʒaelem tol
le tecum munera:a nade in occur/
ſum uiri dei. ⁊ conſule dominũ per
eum dicens:ſi euadere de infirmi
tate hac potero. Juit igitur aʒaelĩ

occurſum eius habens ſecum mu

nera ⁊ omnia bona damaſci. one/
ra.xl. camelorum. ſed non eſt cre
dendum accepiſſe:ſicut de eodem
heliſeo legitur quod naamã mun/
datus a lepra obtulit ei munera di

cens obſecro teut accipias bene/
dictionema ſeruo tuo.at ille reſpõ
dit:uiui dominus ante quem ſto:

quia non accipiam/cunꝗʒ uim face
ret:penitus non acquieuit.
dem in eodem.

partem accipitur uidebant᷑
quidẽ ſibi eſſe prophete: ſed quia
pecuniam accipiebant prophetia

eorum facta eſt diuinatio. Cum er

go ſecundũ hieronymũ boni pro
phete non munera prophetie acci

piebãt:ſed ſtipes rabernaculi.ma
li autem quia accipiebant proppe

tia que dei erat donum in diuina⸗
nionem que diabolica eſt conuerte
bat᷑:quid aliud colligit᷑ niſi quod

in ſimoniacis:quod ſuperius di/

ctum eſt:nulla ſpiritualiſ gratia co
operatur. cum enim in ſacramẽns
neqʒ qui plantat:neqʒ qui rigat ſit
aliquid:ſed qui incrementum dat
deus. quis operatur in eis ſi domi
nus qui incrementuʒ dat in eis nõ
lucet ſed ẽ ocioſus. INẽ quod dici
tur de chriſto quod ſicut chriſtus
uenditus auriculam reſtituit mal/
cho ⁊ fecit miracula: ſic ⁊ ſpiritus
ſanctus poſſit uendi: ⁊ in ipſa uen
ditione ſuam gratiaʒ operari. non
nalet hec ſimilitudo.non eniʒ ope
ratur ſpiritus ſanctus ſpirimaliter
in perfidis mercimoniis auaricie
quod chriſtus geſſit corporaliter
certi miniſterii cauſa ad exempluʒ
patientie.ſi enim omnifaria eſt ſi/
militudo:cum credatur poſſe uen
di ſicut chriſtus:credatur etiam ⁊
ſpiritꝰ ſanctꝰ poſſe crucifigi: quod

impoſſibile eſt. poteſt etiam intelli

gi ur a ſimilitudine non recedamꝰ⸗
quod ſicut chriſtus nenditus non
uenditori uel ementi: ſed eis qui
neſcientes aderant dona ſue gratie

Anquam dininatioin bonã

n & ud bolem. ſ. a/

chiã qui ei pꝛedixit
moꝛtẽ filij abie.?
pcca ſua expꝛobra⸗
et ⁊ ſuã ultiõem pᷣ

diceret.ut.j.e.ſigs

inqutt.

o Inſũptũ. ad ſũ

ptus eni ⁊ ſuſtẽtati

onẽ acciꝑe hʒ. ex de

ſi. cũ ſit. ff. ð of. pcõ
ſul. ſolẽt. ff. de of. p⸗

ſi. plebiſcito. Et ita

pſbꝛ ſi paup eſt ac⸗

ciper̃᷑ põt ꝓ cclebꝛa

tione miſſe. ex de p
ben. ſignificatũ.ni/

ſi ſit ꝓpꝛiꝰ ſacerdoſ
de cõ.di.i.ſufficit.

pNLibꝛo regũ.qui

miſit lignũ in aquã

⁊ natauit ferrũ.j.ð
cõ. di. ij. reuera.
q ¶Ald aʒaelẽ. ſua⸗

rũ reꝝ diſpẽſatoꝛ.
r¶Bůõa.i.aliqᷓ ð oĩ

bus bõis. i. de oĩge
ner̃ bonoꝝ. ff. ð re.

iu. alind. §. refert.
8Obtulit. ar. jeo
dem facto ſʒ diuer

ſitatẽ intẽtõiſ alteꝝ

peccat᷑ ⁊ alteꝝ n.ut
xxxii.q.v.ꝓpoſito.

t¶Viuit. hec iura⸗/

tio erat ĩ ue. te.xxii

q.i.⁊ iurabũt faceĩ

ar. Z. cathalanos.

3 Vnq.i.raro
ꝓ maioꝛieniʒ

pte dictũ eſt. aliter
falſũ eſt. ut. ð. e. eos
qui.

x¶Biuinatio. H. n.
ipoſſibile eſt. ꝙ di ⸗
uinatio ſit ꝓphelia
expone ergo ſic fa⸗

cta eſt diuinatio.i.

dininatio eox que
credebat᷑ eẽ ꝓphe/

tia. eoꝛũ eniʒ ꝓphe

tia declarata eſt nõ

eẽ ꝓphetia.
a Lüů ergo ᷣm. ?
ita docet nos imgr

reſiſtere.ar.a ſimili
xxvii.q.i.nuptiax
ff. de condi.inde. ſi

reus.xxxii.q.vii.a-
poſtolus. pᷣterea rñ
deri põt ꝑ id qð nõ
5. e. eos.

b ⸗ obijcit. ĩ de
fenſionem ſimonia

coꝝ uſqʒ ad.5.ſʒ ni
hil. ⁊ ibi ſtatim inci
pit impugnar eos.

ni
n⸗
i
el
gi
g
ſee

lit
60

. S

9 1

ſine a Per ſupplãtatiõem.tñ factã inſtinctu dñi. auꝝ.Sed quid de iurepatronatus illius ecclie? dic ꝙ datur ecclie cni facta eſt
liien b KRincipatꝰ.non offendit.ſic.xiiii.q.v.neqdʒ. ignominia.extra de ſi.de hoc autem in auc.de ſan.epi.ꝭ.ꝓoibus.ff. de calũ.l.
W Exẽplo.ſilitudo exempli ⁊ rõ exẽpli nonulla ſigdeʒ in ca/ generaliter.S.illud. Item quid ſi ex pecunia ſimoniaca quis emit vineã nun/
gllin J nonibus oꝑani. Multa eni repꝛobãt᷑ ne ſint ꝑnitioſa exẽplo.q poſ⸗ quid de fructu faciet elemoſynã:non.quia eodem iure cenſetur cum pecunia
unſen ſet tolerari.ut.xi.q.iii.pcipue.s.l.di.ð his vᷣo.s.di.lxxxii.plimos.s cum fructus in locum pecunie ſuccedant.ar.extra de uſuris cum tu. in fi.fl. d
ſh di. xcyi.bñn.ar.⁊.xx le.ii.imperatoꝛ.ꝭ.ul.⁊.l.ſe.⁊c
ſhit⸗ i. q.ii.ſiquis iaʒ ar. S.xciiii.di.c.i.ar.cõtra. ff.de
ſie xxx.q.i. qð ſi...xxx dↄtulit:pro quibuſ etiã in cruce ſupꝝ honora deũ de tuis iuſtis labori / fur. qui uas.i.pe. ? ult.
e ii.q. ii. inſtitutü eſt. plicauit: ſic ⁊ ſpũs ſancius nõ uẽde bus. Qui ergo male tollit: utqua e . . ſed opponit᷑ fac
ir d Et difficile.i.nũ ti uel emẽn: ſed his qui de manib? ſi bene prebeat. cõſtat quia ſine du ianuatis. ſecficczponftr m
iit i. j. e. ſigs neqz n eorũ ignorãtia ducti ſacramẽta do bio dominum non honorat. Hinc de diuitijs ſollicitudinibus æ
n o chtu bett. minica accipiüt ſue gratie effecruz quoqʒ per ſalomonez dicitur: qſi ſaboꝛibus ocquiſitis uel aui⸗
pch e Pono. ar. Z e g largiri ꝓbat᷑. Nẽ obücit᷑ quod aſi offert ſacrificium de ſubſtantia puu buus abſtuliſti ſua ſtituas uel
ni fi.ſint legi. tata. 7 8 Pall Rictclettalttica encre tamen Perlazoe ſi nictimer ſliun in con 6 eun Hentibur nel ns moꝛ
Dſcin mrimonio pcto p⸗ epe ſiniſtra pricipia ad felices per ectu patris. Nuanius autem do tuis ſacerdotibus offeras. ?
Nlſirt uotũ de fütaro⸗ . ueniũt exitus:ut iacob per ſupplã r ſit patris perpẽdamus ſi in eiꝰ iſti oẽs facti tibi amici oꝛabũt
glft f¶ Pꝛincipio. ar in tationem peruenit ad benedictio conſpectu filius uictimetur:a binc ſrd te ad dan; lcet onti
n iun ſpecranhh 7 neum: ut ſeges que leproſa manu fe fſacile cognoſcitur quantus apud tu ponn ndend aalun inn
lii paincipio coflige ritur munda tamẽ meiit᷑ ut ex adul deum dolor exaſperatur: quando i patrocinabitur. b. male ac⸗
* ex his. arg. x. q. ili. terino ↄcubitu pulchra ſoboleſ na ei ſacriſicium ex rapina tribuitur. quirere pꝛopter elemoſynam
ti placnit. xx. q. iii. ⸗ ſtureſie zpe cinia que per ſimo/ mimis irgo eclinandu; ſ⸗ ſub zid in bonun expendere eſt
ie ſitũ. lxi. di. mira⸗ nia acquiritur felice hʒ exituʒ cum tentu elemolyne peccata ſimonia filinʒ in conſpectu patris ma
⸗ mnr xci. di. ſiqnis pauperib? profutura erogat᷑. ſʒ ni ce hereſeos perpetrare. Nam ali cctare. aliter autem acqniſituʒ
ini eßs. er de elee. au ⸗ hil horum ſimoniacis parrocinaf udd eſt propter peccata elemoſynaſ ut amoꝛe filioꝛum ꝛ in bonnz
ltft ditis. er de ee pne⸗ ¶ Ait enim leo epiſcopꝰ ad mau fſacere. aliud propter elemoſynas epenſum i nitl dat ocinabi
lſit nfede dpeinin ros epiſcopos. peccata perpetrare. &t poſt pauca 1 Peins mres inas. Sumite
Au ana dð pcio. ff. ð his AQuẽe malo inchoantur principio NQuiſquis ergo ſacerdotium non mm ur̃is ꝗ ſcribitis equam.
ini qui no.infa.qd q̊.? non peragunur bono exitu. . ad elationis pompam ſed ad uti/ Diribꝰ ⁊ vᷣſate diu gd ferrer
* de oꝛi.iu. l i. ar. . ff PNincidarms queʒz aut ſeditio litatem adipiſci deſiderat:prius ni cuſẽt. Quid naleãt hũeri. ar.
angee de le. nõ oium. xxi. H extorſit aui abitus occupauir. res ſuas cum eo quod eſt ſubiiu/ ff de excu. tu. panꝑtas. Ideʒ
iirn Aiſaaiin . Aſ Horibne rgctibus non of 116 onere mellatrint ſi eſt impar g leri⸗ Nlige dad 1 deg.
Nine er 4.].xiii. q. Y. endit :ipſius tamẽ inicii ſui ẽ per abſtineat:a ad id cum metu etiaʒ uiS d.l. T. l. a6&. v.
inhiti neqʒ .xyl.a. tc. ll nicioſus exẽploꝛ difficile ẽ ut bo cui ſe ſufficere exiſtimataccedat. im Abſtineat. hic pſut Z in
2 * — 5 . 2
uhtu es en no peragantur exim que malo ſüt ¶ Iteʒ theodorico theodeber gnuß nſtac maleine
ioã.ſiquis ſemper anti no epi . n Erxr. ſimõiaca. Notat ꝙ
. babet mal fidem Mon arerechificatn onũ opus bus prebet medicinam. hõmo de negligẽtia regel
d nũqꝙᷓ habebit exiũ ubi chriſtus fundamentum non Ertũr ſimõiaca hereſis que iſtos fracie eo ꝙ dinal.mia
tnti —— inco⸗ eſft. prima contra dei eccleſiam di a hgiun deie le or u
hielkg 3 (NTn panluſ Am paulus dicat ſundamen abolica ſupplantatione ſurrepſit ⁊ retoꝛqat Tertio timẽdu eẽ d
“D Adicat tunda⸗ ti aliud nẽo põt ponere pre/ in ipſo oriu ſuo zelo apoſtolice ul his qtales apud deũ intceſſo
eagolt mẽtũ ar. õ ðᷣbile pᷣn ter id quod poſitũ eſt quodẽ chri tionis percuſſa atqʒ damnata eſt ĩ res hñt.ꝗad ſe ꝓuocãt irã ði
nihn cipiũ melioꝛ foꝛtu⸗ ſtus ieſus:ↄſequẽter probat᷑:quia regni ueſtri finibus damnari: cum quam placare debent.
garc na ſequet. æ ar. n“5 ubi chriſtus non eſt fundamẽétum in ſacerdotibus ſides ſit eligenda o Et in ipo otu. quo ad no
ieng bagarzatins ſuſci⸗ nullius boni operis eſt ſuper edi/ cum uita.ſi enim uita deeſt: fides?ꝰ num keſtamennn. * intallig⸗
nn der nn Trit. ficium. ¶ Igem ſiagrio epö. meritum non habet: beato iacobo ved enrcen Bema,
Nanisper depf. · Lion poteſt heri eiemoſyna ex px ateſtante: qui ait: fides ſine operi eſt contra. decon. dr i. ma.
Den ſiquis p.ex de p. ñ ia ſimoni Q 1 e d⸗ p ¶ SFides. pꝛofeſſionis ſcili⸗
jauce dap. neniens. ?.c. ſi cunia ſimoniace agcquiſua. bus mortua eſt. Que enim ope/ cet.
e quis. On eſt putanda elemoſyna ra eſſe ualeant ſacerdotis qui bo/ q Operibus. exterioꝛibus.
en hb nẽ. Caſus ſi pauperibꝰ diſpẽſetur quod norem tanti ſacramenti conuinci / rAoꝛtna eſt. ſi tempus da
ging in pma pte ꝓp ex illicitis rebus acquiritur: quia tur obtinere per premium: ⁊ poſt tur uel locꝰ.de pe.di.iii.c.ul.
uun denimier hut⸗ qui bac intẽtiõe mala accipitut be pauca. Minc igitur nõ ſolum in or Oerumetlainerecllentie
Eh nõ eſt elemoſyna fa air ſEergranal erpo rigeſt D maſalns r ainari auſmarm lera ſmnoeenn. ar, diri.mirantnr
Kügt cienda. Pꝛima an⸗ et. Vnde etiã certũ eſt quia aſi euulnus infligitur: uerum etiam ver. ſicht enim. ar. e. q. domi⸗

ctoꝛitas eſt illa ho⸗

mõaſteria uel xenodochiauel ali⸗

excellentie ueſtre regimen ueſtro

nus.contra.ſ.ea.q.iiii.c.i.axr.

ſtſcti ſtie impioꝝ ⁊c. S· quid aliud ex pecunia que pro ſa/ rum epiſcoporum culpa quorum viii. q. iii. c.i. contra di. lxxxi
ſnſnot cunda honoꝛa deũ. cris ordinibꝰ dat᷑ cõſtruat᷑:nõ pro magis interceſſionibus iuuari de . ſiqui pꝛeſbyteri arg. di.xxxv.
Gnſhe Tentia goffert la ⸗ ſicir mercedi. Ne ergo ſub obten buerat pregrauatr. Si enim di / iüi. 5. nt itagʒ. ar. de conſe. diſt.
httne crifi.æc. In quara tu elemoſyne cuʒ peccato aliquid gnuſis ſacerdotio creditur:cui nõ i.inſancta.ar.ↄtra.xxiiii.q.i.
nhii⸗ her dieii. ſialigs ſtudeamus accipere: probiberſeri actionis merita: ſed premiorum no turbatur. ar. vi q exme⸗
z gece⸗ ptura dicens:hoſtie impiorũ abo rito.ar.xlix.di.S.i.ar.ii.q.vii

deĩr oͤus vires ſuas
cõſideret ⁊ etiã ſi ſe

hic dicit ꝙ de ma⸗
le acquiſitis nõ de/

minabiles ſũt domino que offerũ

1

bet fieri elemoſyna.uerum eſt cum dñium non eſt trãſlatũ. nel ſi re
petitio cõpetit ut dixi i ſũma.xiiii.q.v.ſed ubi nõ cõpetit rpetitio bñ
vnde ⁊ meretrix põt facere elemoſynã ſed nõ latro.ar. ff. de cõ.ob
tur. cqm.ideʒ.ꝭ.quotiens.Sed quid ſi de pecunia ſimoniaca funda
ta eſt ecclia dico ꝙ non demolietur.xiiii.q.vi.cõperimus.⁊.xii.q.ii

copia ſuffragatur:reſtat ut nihil ſi
bi in eccleſiaſticis honoribus gra

c.i.ꝭ.ſiquis.ar.j.e.q.multi.⁊
eſt ar.ꝙ res inter alios acta a

ſufficiẽtẽ videat. en tur ex ſcelere. Nuicquid enim in uitas: nibil ſibi defendat induſtria lijs non pꝛeiudicat.j.de peni.
timoꝛe accedat.ali/ dei ſacrific 10 ex ſcelere offertur oi ſed totum auri prophanus honor di. vi. c.i.ff.de re iud.ſepe.io.
naio modo ac⸗ — dei non lacar ſracnchiag obtineat:⁊ dum uicia honore mu/ Hoc bꝛeuiter tene ꝙ reſ inter
KKeagct. ed irritat. Hinc rurſus ſcriptũ eſt erat:in locum ultoris is fort alios acta alijs non nocet ge
i TEx illicitis rebꝰ . SS neraim oris is fortaſſe neraliter. nec crimen alteriuſ

alij nocet.in caſibus tamẽ ſpe
cialibus fallit.qui in iure ex/

pᷣſſi inueniuntur.extra de re ind.q;uis.⁊.vi.q.i.ꝭ.uerum. ⁊ alijs ſilibns caſi⸗

bus.ut.ii.q.vi.S.diffinitiua.

t,¶ Suffragatur. n dic lex qualiter aſqʒ

meret᷑. nõ ;tũ dare ſufficiat eſtimet.C. de epi.⁊ cle.ſiquẽquã.Sʒ querit᷑ qꝛ e
ſcribit papa regi cũ nõ hẽat ptãtẽ ſuꝑ his.xi.q.i.ſacerdotibꝰ.iõ qꝛ ꝑticepſ erat

nel qꝛ erant incorrigibiles.ut.ſ.e.q.ul.c.ult.

u ¶ Vltoꝛis.i.plati ꝗ vicia
m „ʒ

alioꝛum debet ulciſci.

a ¶ VAiciſcendus.i.ꝓpter peccata puniendus.
b ¶ ulnerato. ꝓuocant in ſe non in illos pꝛo quibus ſupplicant.? ita etiam

exaudi.iii.q.vii.in grauibus.

c ¶ „ Icut eunuchus.phutifa
lecum poſtea fuit oꝛdina

tus ſacerdos eliopolis fuit ex
ectus uel ut quidam dicunt:
ſiccauit dns genitalia eius qꝛ
ad turpeſ uſus emerat ioſeph

eccleſie celebꝛantur.

Cau:

2

r qui pꝛimo habuit nxoꝛem filiam pharaonis.

qui fuerarulciſcendus adducit᷑ at
qʒ hinc ſacerdotes non proficere
ſed perire potius iudicantur. Aul

tur ei qui accipit ignoꝛanter. S. e. ſi iuſtus.

nũ chriſti:quia per illũ purꝰ fluuiꝰ
trãſita uenit ad fertilẽ terraʒ. ſcio
quia lapis ex aqua fructũ ferre nõ

q Le Et vᷣbis ſuis.⁊ ita vba neceſſaria ſunt.ar.ſ.e.detrahbe.
Tr Ec foꝛis. V

O

Acr̃a.mutaſtis.i.nõ er foꝛmã ecclie tradidiſtis.
¶ Iniuriã. ar. ꝙ ꝓpter alteꝝ nõ debet alteri iniuria fieri. de

,R——

con.di.iiii.oſtendi⸗
tur. ff. de re. iu. non
debet io.

n Oyeunt ficti. ſ
Anũquid ẽ da/-

ar. tñ contra. xxxiii. di.c. ul. oOnibus adbibʒ medicinâ: aut quo adua ad areolas. in canali lapideo ſed poſt cõpellẽduſ
ſ. e. dns. io. modo populum orationis clypeo nibil generatur: ſy hori⸗ plurimuʒ eſt fidẽ obſeruare.
e ¶ Antiocho.iſte antiochus tueatur:qui iaculis hoſtium ſeſe fe fructũ affert. Spũalis eni vtus ſa ar. xlv. di. de indeiſ
grecus fuit.⁊ multuʒ iudeos riendum exponit.aut qualem fru/ cramenti vt lux pura ab illũia ndis utrũ aũt baptiʒetur
oppꝛeſſit. vendidit ſacerdoti ctum de ſe producturus eſt cui gra excipit᷑:ſʒ per imũdos trãſ iẽs nõ isgnoꝛãs uel inuitus
um tepli. ? eſt ar. bic ꝙ in ne. gni peſte radix ĩfecta eſt. Naior er coinquinat᷑. C Itẽ ad vincẽtiũ’ũ do uel doꝛmiẽs.hbabeſ
teſt. ſimõia erat oꝛdinẽ emer᷑. da eſt locis illis calami tiſta He eodem ex ð bap.⁊ eiꝰ ef.c.
WNon lucere. ignis miſſna So metuenda eſt locig.illis calann natig. k a ſüroiafl⸗ maioes.
a hieremia in puteo qui tamẽ tas: ubi tales interceſſores ad lo/ X catholica eccleſia ſũt oĩa ſa x &Hõemẽdamus
poſt nunqᷓᷓ fuit inuentꝰ.ſʒ aq̃ cum regiminis adducũiur qui dei Acramenta dominica: que ſicut ſ. de cõ. di. iiij. oſtẽ⸗
pinguis lapidi ſuppoſita illũ magis in ſe iracundiam prouocãt bẽtis datis: ſic habebãt dabãt dit᷑.⁊.c.ſolet queri
oↄburebat. de iſto igne habes quam per ſemetipſos placare de/ priuſquã inde exiretis. C Itẽ ad ſ. e. ſiquis inquit. ſ
de pe. di. iii. inter hec hircu x buerant. Cum ergo ſecundum leo donatiſtas. Be eòdem. 3. e. a. ſicut vigeri
zutens erorin Lalle toſaziher nem ſimonia non bono peragatur Ic ant deus adeſt ſacramẽtiſa naͤbie de frtiee
Vuopehnheſla bieremis i exiin ſecundum grego. nullum bo vybis ſuis per quoſ libet admi veat e one
ptaz. q interptatur purifira ni operis ſequatur edificium: nec niſtrent quorũ ſacramẽta⸗ vba re dantis,nelquando⸗
tio.io.lan. eſt putanda elemoſyna que ex pre ctia ſũt: ſicut mali hoĩes quib nihil no in ſoꝛma ecclie:
g ¶Sed obijcit. in defenſiõe cio ſimonie erogatur pauperibus ꝓſũt:ubiqʒ peruerſi ſũt.i.iĩtus fo xxxii.di.ꝭ.nex.
ſimoniacoꝝ ꝓbaãdo ꝙ habẽt nulnerato paſtore medicina nõ ad ris. C. Nem. y Eqʒ in hoie.
efeer ſacramẽta ab eis cola hibetur curandis ouibus:de infe/ L foris ergo nec inns duſ M naloi ner
,IlOoO0. . 3 0 uel in necitate
ga e etorrektelandc iKeio. elannnin entes Adine etetftsrag
c.nſqʒ ad illud etiã coꝛ . 7 zei uaz . xxii.nullus.⁊.c.pᷣt
de oñdit magiſteꝛ ꝙ ſacramẽ iuitur. ergo de tam ſiniſtro princi/ ſacramẽtũ quod chriſti eſt. C Itẽ hoc.hd.
ia hereticoꝝ va ſũt ⁊ uere b pio: quis felix eximus ſperatur. ad emerium. 3 Dnne. vult p
eis cõferũt᷑ ſi in foꝛma ecclie Hinc enam aug. ait. Sacramẽta que nõ mutãtur catho Lbareungin
ↄferãt᷑.nõ tn quo ad vtutẽ cũ Simoniacorumlacrament:a effe/ licis ⁊ bereticis cõia probantur. c.ꝙ apud hereticoſ
diſtictiõe tn. qꝛ ſacr̃a necitatił ctu gratie carent. Acramẽta que nõ muta ſtis ſi ſunt vera ſacramẽ/
ſi incitate gs ſinnat ab hereri Ncut eunuchuſ fuit qui ioſeph cut habetis approbat᷑ a nobis ta vduia ervel ahes
co.uel etiã ſi igꝛanter ſumat ⁊ e Qin io f. ſtra 1 4 1 indeos qui peioꝛes
virtutẽ ⁊ vᷣtatẽ quidẽ accipit comp arauit:ita qui graiia mer ne orie cum ve ra prauitate corri erant ſodomitiſ. itẽ
ſacramẽti. ſi nero nõ necitate catur uiuum ſemennon habet ſic/ gere volumus illis myſteriis que z alia rõe. quia ſi g
uel ſciẽter accipit vitatẽ gdeʒ cis genitalibus:ſic quoqʒ ignis ſa in veſtra prauitate deprauata non tiles aligꝗd boni ba/
accipit ſacr̃i ñ virtutẽ.ſi tamẽ crificii:qui per ſeptuaginta annos ſuũt:ſacrilegã faciamꝰ ĩiuria . neqʒ buerunt hoc ſancti
agat pniam habebit utrunq babplonice captiuitans ſub aqug ſuul deprauauerat vncnöem quaz pirinon repꝛobaue
de cõ. di.iiii.tunc nalere. ⁊ in uixerat exrinctus eſt antiocho iaſo acceperat.cui vnctiõi dauid piꝰ ſe / runt.ꝙ autez apud
ſed notãdũ.ſ.e.in ſacco vo ni uendenti ſacerdorium quod ſi· pius exhibuit taãtũ honorẽ.¶ Itẽ indeos eſſent vera
dignitatis ut in oꝛdine diſtin nificauit ſpiritus ſanctii. 5 a donatiſt De eodẽm. ſacramenta pꝛobal
gue ßm illa diſtinctiõem. ix. Pniſicguit Pirius lanct ignem no nauſtag 20² . exéplo dñi ? zacha⸗
Poꝛdinatiões. 7 in ſumma ibſi lucere in ſimoniacis ſacramentis Icut ſicti vaciter nõ ficte reci/ rie. zacharias tñ bo
poſita. In ſacro euchariſtie quid ĩ his ſimilitudinibus beatus piũt: nec eorũ baptiſma repro nus fuit. vñ ratoeꝑ
dicimus ꝙ de manu heretici auguſtinus notare uoluit:niſi quia bat᷑: ſic ⁊ illa que ſciſmatici ⁊ here/ ãſsone nulla eſt ꝓba⸗
ſumendũ non eſt. xxiiii. q.. c ſacramenta ſimoniacorum ſicut ? iici nõaliter habẽt necaliter agür tio. ſed iſte eodem
akberne, ek. r woen ceterorum hereticorum. licet ſint quã va eccleſia. dũ ad nos veniit modo ſerisbat
in foꝛma ecclie eſt cõfectũ nõ ner nanunind ſonnoem . deffe n nsdn ſ R SSl roba/ 2 Peiores.. xxii
pꝛout quidam dicunt ꝙ ipi ñ quantum ad ene mus. Jde otrapenlianu. ii. q. i. nõ afferamnſ
bonfictant. xxiiu qa.i. LNma. Cctum: cum non poſſintin cordibun Non effugianiur ſacramẽta a qu quia illi tantum na
. lantaui. pꝛedicando. hominũ gignere uel accende re ce cuꝗʒ miniſtrenm. turalem legem traſ
le ¶ RKigauit. baptiʒando. leſtem gratiam. ¶ Sed obiciturꝰ 1T Eqʒ ĩ hoĩe bono aliquis dei grreſſi ſunt.iudei ẽt
¶Tranſit.j.e. ſicut populus illud aug.contra hereticos. ſacramẽta fugiat neqʒ i hoĩe ſcripturã.ðilli pꝛedi/
contra ſo.hic de ſacramentis Sine boõnus ſiue malꝰ ſu miniſter malo'. ¶ Ideʒ in li. de baptiſmo catoꝛes non habue
necitatis que ſemper habent per utrunqʒ effectus gratie confer Hominum malicia ſacramenta nõ nunt iſtietiam ieſũ
awm cnnca ſuſeinien tur. prophanat chꝛiſtum 8pc lſ
tis impediat ⁊ ibi de ſacramẽ . . . H iracula fa⸗
tig wininatib. de die de fiee B3 iuſtus fuerit miniſter: com/ . Onne ſodõite eth nici erant mulan mided iſtot
oꝛdinatis ibi de his quos ec⸗- uto eum cum paulo qui glori L.i. gẽtiles. peiores ergo iu/ multa facta ſunt. ?
cleſia tolerat. uel dic ꝙ ſunt am ſuam non querit dicens. Ego dei quibꝰ dominꝰ dicit: tolerabiliꝰ pꝛeterea iſti chꝛiſtũ
polluta itum ad illos.nt.x· plantaui apollo rigaui deus aut erit ſodomis ĩ die iudicii quã voę/ ecrncifixerunt.
rdi ei vpa nl eſt⸗. incrementuʒ dedit. qui uero ſuper bis.a quibus ꝓpheta dixit: iuſtifi &. Juſta.i. minus
l
deiturg era tan ſacrame putabitur: ſed non contaminat᷑ do iuſta'facta eſt. Nuquid ramẽ ideo tenparallone me:
ta hereticoꝛum que in foꝛma

lioꝛis vite.non po/

teſtate iudicij.
a ¶ Talia.ideſt tale ſacrificium eſt. qualis ſacrificãs.j.e.dñs decla⸗
uit. ver. item nos dicimus. ⸗
b Que dominus. ſcilicet ut circunciſionem quando cũ hoſtijs in
templo fuit pntatus.de cõ.di.iiii.ꝓpꝛie.in fi.

n ¶ Oia.i.oium ſacr̃oꝛum veritas ⁊ foꝛma.
o Habebantur. ar. S.j.e.extra catholicam.ſed ibi expone.i.extra foꝛmã ca/
tholice eccleſie. .

p Ic aũt deus. deꝰ dicit adeẽ talibꝰ ſacris. pitas ſubſiſtat ? ut pᷣtus pꝛeſte

chenn
harttf
hüigt
Wrlinn
wmnt
bhin⸗
er
fei
dig
10e
ſnbnt
egſan
biexite
ennsgnt
tiünts
Skaltnt
inſtmd
fiaiſen
Ki
mhitt
nelineirn
oneſzin
inulnaut
ch.
on
Lbongt
ltt
Vpanmn
zaptaunte
edoctitt
lantt
gtiegil
zigltun⸗
nrbor
vonneprbn
gnam
aodlend
nenapti
godfire
Ithnipt
üfint
Henlucte
haſen
hirte
vrii

ſoet
neg

iudeos.

2EEt ea zacharie. ecce per bonos oſtendit ſacriſicium fuiſſe apnd

b ¶. Et rectũ. ar. ppter pſone deteſtatiõem non repꝛobare dicta illi⸗

5.xxxvii. di.ſi quid veri.⁊.c.turbat.j.xxiii.q.iiii.qd ergo.j.e.q.i.dñſ

declarauit.s.xix.di.ſcõm.j.xxvi.q.ii.ſi de area. .ix.di.ſiad ſacras

.di.xvi.canones.
dic ut in ðᷣcre.ſi ad
ſacraſ.uel dic ꝙ uti
le viciat᷑ per inutile
cum alteri fit pꝛeiu
dicium. xvi. diſ. c. i.
c 67 Vlte auteʒ
oꝑatiões.i.
multa ſũt dona que
ſpũs ſcũs oꝑatur.
d In quodã.i.in

epiſtola pᷣma ad co

rinthios.xii.c.
e Vti ſaul. æ ĩ cay
pha expedit ut unꝰ
moꝛiat᷑ ⁊c.j.e.q. p/
phetauit.

fC Boni. ſ. p gram

inhabitãtẽ.j.xxiiii.
Y.iii.deus qui.
5B Emiſſionem
Apeccatoꝛum. a
uari ñ dãt.i.ĩdigni
ſuũt dare. ſ. ð cõ. di.
iiii.quõ.uel intelli/

ge de pciſis.qꝛ non

dãt in vitate niſi ſa-

cramẽtũ in ncitate

⁊ eins etiã vᷣtutem.
h Auari.i. idola/

tre.i.quilibet mali.

xxviii.q.i.idolatria

i ¶ Que per ofonẽ

qꝛ faciliꝰ pcibus iu
ſtoꝝ ꝗ ſũt in ecclia
ohiinet᷑ rmiſſio. ut

jf.xxiii.q.iiii.obtine

ri.uel ꝑ viculũ cha/
ritatis ecclie dimit⸗

iiiii. ecclie charitas.
h1 ¶ Soꝛis.ſi intelli⸗

gas.c.de toleratis.
dic foꝛiſ.i. e eccliaʒ
que cõplectit tãtuʒ
grana.ſi de pᷣciſis.

dic foꝛis.i.ex᷑ eccle

ſiaʒ militãtẽ que cõ
plectitur grana cuʒ

paleis.vii q.i. .. cũ

Vero.

IApte. cũ ſit xpia

nꝰ cccliaʒ ipugnãs
manifeſte. ſiue per/
turbãt eccliam oc⸗

culte. xxxii.q.iiii.ĩ⸗
currat.. finali.

m Si s; ſacfa. re⸗

ſpicit illud. c. ſi. in⸗
ſtus fuerit. S. e.

n Et nõ iania. ne⸗

rũ eſt hoc in ſacr̃o
necitatis.xxiiii.q.i
ſi quem foꝛte.
Sed notädum.
.ſ. ſimõiacos. rñ⸗
det eni ꝑ diſtinctio⸗

nẽ ſequẽtẽ ſue con-
clnſiõi.ſacr̃m enim

ſacramenta diuina que apud iude
os talia erant quales a ipſi erant:
que dominus quoqʒ ipſe ſuſcepit
⁊ ad ea celebranda leproſos quos
mũdauerat miſit ? ea ʒacharie mi
niſtranti angelus aſtinit: eumqʒ in
templo ſacrificantem exauditũ eẽ
nunciauit. hec eadem ſacramenta
T in bonis hominibus illius tem/
poris erant ⁊ in malis peioribus

quam ſint ethnici: quandoquideʒ

in malicia prelati ſunt ſodomitis

tamen illa ſacramẽêta erantin utriſ

qʒ integra ⁊ diuina. Mam ⁊ ipſi gẽ
tiles ſiquid diuinum ⁊ rectumꝰ in
doctrinis ſuis habere potuerunt:
non iprobauerunt ſancti uiri: quã
uis illi per ſuas ſuperſtitiones ⁊ i/
dolatriam ſuperbiamqʒ ⁊ ceteros
erditos mores deteſtandi eſſent
7 niſi corrigerentur diuino iudicio
puniendi. Idem.
Sacramenta mali habere poſſunt
licet uirtutem ſpiritus ſancii habe
re non poſſint.

( Alteauem operationes ſũt

ſpiritus ſancti: quas cum a⸗
poſtolus in quodaʒ loco comme
moraſſet ita concluſit: omnia autẽ
hec operatur vnus ⁊ idem ſpirituſ
diuidens ſingulis prout vult. Cũ
qʒ ergo aliud ſit ſacramẽtũ: quod
habere etiam ſimõ magus potuit
⁊ aliud prophetia que in maliſ bo

minibus etiaʒ fieri ſolet ut in ſaulꝰ

aliud operatio eiuſdem ſpiritus ſã
cti: quazʒ niſi boni habere non poſ
ſunt ideſt charitas.quodlibet ho/

rum heretici ⁊ ſciſmatici accipiant

charitas que operit multitudinem
peccatorum proprium donum eſt
catholice vnitatis ⁊ pacis nec eſt ĩ

cramentis dignitatis.

9 2

p Mecitatis.neceſſitatis quinqʒ ſunt ſacr̃a. baptiſmus.cõfirmatio pnia ulti
ma vnctiõis coꝛpꝰ xpi. In baptiſmno tãtũ hᷣ eſt ſpãle. ꝙ in ſũma necitate acci⸗
pi pot a quocũqʒ.xxxii.di.ꝭ.ueꝝ.vſus fi.⁊ idem circa pniam.nã cõſiteri poſ⸗
ſũ cuicũq; in necitate.de pe.di.i.quẽ penitet.Circa alia ſacr̃a neceſſitatis nel

ſi in modum puri fluuii per lapide

os canales ad fertiles areolas per

ueniunt: patet qauod ſimoniaci ſa/

cramentum vnctionis ſibi quideʒ
inutiliter ⁊ pernicioſe habent: aliiſ
utiliter ⁊ ſalubriter eandem vncti

onem adminiſtrent. ſicut ergo ſũt
era ſacramenta hereticorum quã

tum ad formam:ita ſunt uera 1 nõ
inania quantum ad effectuʒ. Sed
notandumeſt quod ſacramento/
rum alia ſunt neceſſiratisꝰ alia di/
gnitatis.quia enim neceſſitas non
babet legem: ſed ipſa ſibi facit le/
gem: illa ſacramenta que ſaluti ſũt
neceſſaria:quia iterari non poſſũt
cum ſint uera auferri uel amitti nõ
debent: ſed cum penitẽtia rata eſſe
permittuntur Illad uero ſacramẽ/
ta que ſunt dignitatis:niſi digne ſu
erint adminiſtrata ita ur digni di/
gne a dignis promoueantur digni
tates eſſe deſinunt: non ut minuat

ueritas ſacramenti ſedut ceſſet of
ficium adminiſtrandi uel loco uel

tempore uel promotiõe. Loco ut
gitleo.

De his qui apſeudo epiſcopis or

dinantur.

8 Jquia pſeudo epiſcopis or/

dinati fuerint: poteſt rata ha/

beri talis ordinatio: ita ut in ipſis

eccleſiis perſeuerent. aliter uana

habẽda eſt talis ordinatio. ¶ Ec

ce aliquis a pſeudo epiſcopis or/
dinatus: ſi locum ſue ordinatiõis
mutauerit:uana eſt:a ſine admini
ſtratione erit talis ordinatio.
Tempore ur ait innocentiuſ de

ordinatis a bonoſo heretico.

Que pro neceſſitate conceduntur

eadem ceſſante ceſſabunr.

omnibus donũ eius:quia necom 0— Vod pro neceſſitate tempo

nes ſunt eius. ¶ Idem.

Licet ſacramenta mali miniſtrent

remiſſionem peccatorum non pre
B Emiſſionem peccatorumꝰ ꝗ/
uarinon dant: que per oratio
nem ideſt per columbe gemitum
datur. Quicunqʒ baptizat ſi tamẽ
ad eius pacem illi pertinent qui/
bus datur. non enim raptoribus
feneratoribus dicitdominus:ſicui

dimiſeritis peccata dimittuntur il-

li: ſicui tenueritis tenebunir. fo/
ris quidem nec ligari aliquis po/
teſt nec ſolui ubi non ſit qui alium

ligare poſſit aut abſoluere:ſed ſol

male ecehth dnbl unur qui cum columbafecit paceʒ
q in eo pᷣſtito noo ⁊ ligatur qui cum columba non ba
cipit gra.ſy arguni bet pacem: ſiue aperte ſoris ſit: ſi/
tur malicia. ⁊ Hð om ue intus eſſe videatur. ¶ Si ergo
nibus ſacris ẽ coe. ſacramenta in modum lucis b 1i9
ee negat execn.· mundis coinquinari non poſſunt:
Hadoipolesſik ee m⸗

ris ſtatutum eſt: ceſſante ne/
ceſſitate debet ceſſare parit᷑ quodꝰ

ur gebat: quia alius eſt ordo legi/

timus: alia uſnurpatio. ¶ Ergo ſia
liquis alio tempore ab eo qui bo

noſo ſimilis ſit ordinatus ceſſabit
ab adminiſtratione: que pro neceſ
ſitate illius temporis fuit permiſſa

7

Item romotione utait leo.

AQui ab hereiiqciſre
promotionis in ſuis ordinibus re

NJIguis beretice

redeunt:ſine ſpe
cipi poſſunr.

agione ſe maculauerit hoc in

magno beneficio habeat ſi adem/

pta ſibi omni ſpe promotionis: in

A inueniturvordine permaneat

Ecce ſi clericus uel ordinatio/

ne uel quolibet ſacramento here/
ticis cõmunicat ceſſans a promo/
tione uix in ſuo ordine perſeuerar

Non eſt enim de ſacramento hoc

munionis cöõ

circa iſta duo cum non inſtat
necitas.hoc eſt attẽdendum.
ꝙ cum peccat quis accipiẽdo
acta pnia.rata intelligũt quo
ad effectũ. In ſacriſ vo digni
tatis h eſt de iure ꝙ nõ habe
ant executiõem cũ peniteant
accipiẽtes niſi cũ eis diſpẽſet
⁊ ſacr̃a dignitatis ſunt oꝛdo
⁊ iõ dr̃ in plurali qꝛ ſũt plureſ
ſpẽs oꝛdinis.xxi.di.cleros.⁊
dicũtur dignitatis.qꝛ a digni
oꝛibꝰ.i.epᷣis cõferũt. nel qꝛ ñ
niſi digni aſſumẽdi ſũt.videt
etiã ꝙ; baptiſmꝰ nõ ſit necita⸗
tis ſacr̃m.ar.de cõſe.di.iiii.c.
baptiſmi vicem.
q ¶ Illa. hic aſſignat vnã dif⸗
ferẽtiã inter baptiſmũ ⁊ alia
ſacr̃a.aliã ponit.j.in ſe.ꝭ.ecce
ſi clericus. aliã in illo.ꝭ. ecce
cum honoris
r B Iqui a pſeudo.i.nõ ca
nonice electis toleratiſ
th.ſic.lxii.di.c.i.ar. D.xii.q.ii
alienatões.ibi ius cõe.hic mi
ſericoꝛdia.
8Eccleſijſ. j. e. q. v. e. i. Z. ſo.
ibi ꝓpt᷑ ſcadalũ in ecclia quã
ꝑ manifeſtã adeptus eſt ſimo
niã nõ ꝑmittit᷑ miniſtrar. hic
ecõtra.ſ.ꝑp ſcãdalũ cũ occul⸗-
tũ ſit delictum in ecclia cui in
titulatꝰ eſt ⁊? nõ in alia ſuſcibi
tur.nel hoc cũ emit illũ oꝛdi/
nem. illud cũ dignitatẽ uel be
neficiũ.j.e.erga.
1 O NVod ꝓ nec̃itate tꝑis.
⁊c.ceſſante necitate ⁊
diſpenſatio ceſſare debet.

n ¶Qõ.i.qꝛ diſpẽſatio vꝛget.

uel qð eſt accuſatiui caſus.i:
qð necitas vꝛgebat.i.induce/
bat. ar. S. ſ.xix.q.ii.due.ibi ꝓ
pter criminoſos.
x G Iquis.hoc.c.nõ loqui
tur de mero iure.
a ¶ Pꝛomotiõis.s.xxxiiii.di.
+☛ 1. . —.:
pcipimus.C. depo.ſi depoſi
li.de hoc eni gratificare debʒ
b ¶ Inuenitur. niſi in caſibus
notatis.ix.q.i.in ſuma.
c ¶Ecce.oñdit magiſter in H
S. driam inter ſacr̃a dignitatiſ

alia ⁊? cauſam drie.

a & Infamia. que etiã ſine eulpa
b Anndicie. ut in illo qui cõtrahit cum ancil

c CIſtud ſolum.ſ.oꝛdinem. L
d Faun epiſcopi talem. extra de temp.oꝛ.las.
e

Lau.

x·Chriſti eſt. in quarto li.ſniaxꝝ legit᷑. Hie cõſiderãdũ eſt ſi bapti/
ʒati ſunt baptiſmo xpi a ioãne baptiʒati.⁊ qua foꝛma vᷣbox ſit uſus
ioãnes. Illi ꝗ baptiʒati ſũt a ioãne neſciẽtes ſpũm ſanctũ eẽ ac ſpem
ponentes in illius baptiſmo voſtea baptiʒati ſunt baptiſmo xpi.ba⸗

vbitur. vla i iverum.
a. xxxiiii. di. ſiquis viduam.

Qualem. extra de pᷣben.graue.

f¶Aliquo mõ. diſpenſatiue.

Increpatione.nt.xlv.di.cuʒ
beatus. Itẽ in ſcie recognitio

ne. xvi. q. i. reuertimini in fi.

Itẽ in ptãte ligãdi nel ſoluẽ/
di.xxiiii.q.iii.de illicita. Iteʒ
in pꝛinilegijs.xi.q.iii.pꝛiuile/
giũ. Itẽ loꝛdinis collatione
ut in. c. pñti ſiqui epi. Iteʒ in
honoꝛis ablatiõe.ut dixi.xcix
di. nullus. Itẽ in armoy retẽ
tione. ut.i.ꝗ. vii.c.i. hD.

9Oꝛdinatiois.S. di. l. ex pe

nitẽtibus. Z. S. di. xxxvi. ꝗ ec/
cleſiaſticis. S. S.lv.di.nullus.
3. di. li. . i. in. F. i. So. ibi ð hiſ
qui ex ꝑtinacia O canones oꝛ/
dinãat tales.hic de illis qui ex
ſola negligentia hoc faciũt in
telligit ar.ii.q.i.in pᷣmis.nec
eſt 9 ex de temp.oꝛ.lĩas.quia
ibi nõ idignũ ſed indigne oꝛ/
dinauit.alias ſemꝑ eſt hec vᷣi
tas ꝙ qui ꝓmouei indignum
depoſitiõem meret ut. l. di. ex
penitẽtibꝰ. ⁊ ar.hic ibi enaſe/
rint.ita in ſi ſciẽter hoc facit
cum ⁊ ille ſit in notoꝛio crimi
ne. aliter nõ poſſet eũ repelle/
re aboꝛdine ſuſcipiendo.ex ð
tẽp.oꝛ.ex tenoꝛe.uel dic ꝙ ua/
rie ſũt pene. hodie mitiꝰ agit
ut e de pben. grane.
bC Mon habebũt. ſcʒ cuma⸗/
ligs punit in eo in quo deligt

i ¶ Illi baʒ. dicit ꝙ illũ eũdẽ
o:dinẽ nõ põt cõferre.ſed mi-

noꝛẽ uel maioꝛẽ bene. arg. ex
de temp.oꝛ. lF̃as.qꝛ hec pena
eſt.? ideo nõ debet ãplius ex
tendi ꝙ; inneniat᷑ delictũ.h.ꝰ

dicit ꝙ hec dictio illi facit ſin

plicẽ relationem.
l¶ UVnq. ar. in eo puniẽduʒ
eẽ aliquẽ in quo deliquit.xii.
q.ii.de viro.⁊.c.qui ⁊ bũaniſ
ſ. e. q. v. c. i.. di. xxxi.valet.x
vii.q.iiii. frater.⁊.vii.q.i.ſigs
ðoꝛdine.⁊.xxxiii.q.ii.admo/

nere. j. xxvii. q. ii. ꝗ doꝛmierit
1CEcce. adhuc pſenerat aſſi-

gnãdo dr̃iam ⁊ cam drie.

ris. vnde 7 aſſecla coꝛuus ali
ter ſi eẽnt ſui digni plus eis te

nerẽt.ar.xii.q.i.hoc ius.lxx

xvi.di.non ſatis.
nIn ſcandaluʒ.qui ergo oc
caſionẽ dãni dat danũ ⁊c̃. ex
de iniu. ⁊ dã. ſi egreſſus.j.e.
placuit.ar. .xxiii.q.v.de oc/
cidendis.
0 O Iliſſimus.ð.di.xxv.ꝗ
nunc autem.
p · Miſi pcellat.i.niſi habeat

m ¶J quoſcũqʒ.i. aliauos
L &ο collige ex ilo vbo
alſeclis ab obſequoꝛ obſeque

nt de ceteris. Cetera enim uel ad
culpas abluẽdas dantur: ut baptiſ
mus a penitẽtia.uel pro culpis nõ
in eternum:ſed ad horam negan/
tur: ut euchariſtia que in articulo
mortiſ penitẽti etiã de nefariis pec
catis cõceditur. hoc non ſolum ꝓ
culpa ſed etiam pro infamia inter
dicitur. eiam pro mũdicie ſue im
minuta uel extrinſece uel intrinſe/
ce perſectionis prerogatiua i bi⸗
gamis nel uidue maritis uel illite
ratis uel corporis qualibet parte
nicians denegatur: quibus tamen
baptiſmus uel euchariſtia nonne/
gatur:poteſt etiam talis cerera ſa/
cramenta adminiſtrare: qui iſtud
ſolum non ualet conferre. ¶ An
Se epiſcopis qui talem conſecrãt
qualem conſecrare non licet.
Jqui epiſcopi talem conſecra
uerint ſacerdotem qualem nõ
liceat eẽ enam ſialiquo modo dã/
num proprii honoris euaſerint:or
dinationistamen ius ulterius nõ
habebunnec illiunquam ſacra⸗/⸗
mento intererunt quod immerito
preſtiterunt. ¶Ecce cum bono/
ris periculum euadãat: ut cetera ſa
cramenta ſacerdotaliter admini/
ſtrare permittãtur: ab hoc ſolo nõ
modo pro hereſiuel pro qualibet
maiori culpa:ſed etiam pro negli/
gentia remouenmur. In quibus oĩ
bus ſollicite notandum eſt: quod

ſacramentum ſacerdotalis promo

tioms pre cereris omnibus magiſ
accurate a digne dandum uel acci/
piendum eſt: quia niſi ita collatuʒ
fuerit: eo deſinet eſſe ratuʒ quo nõ
fuerit rite perfectum. Cetera enizʒ
ſacramenta vnicuiqʒ propter ſe dã
tur 1 vnicuiqʒ talia fiunt quali cor
de uel ↄſcientia accipiũtur. Iſtud
ſolum non propter ſe ſolum ſed ꝓ
prer alios datur. a ideo neceſſe eſt
ut uero corde: mundaqʒ conſcien
tia quantum ad ſe ſumat:quantum
ad alios uero non ſolum ſine om/
ni culpa: ſed etiam ſine omni infa/

mia propter ſcandalum fratruz: ad

quorum utilitatẽ non ſolum ut pre
ſint ſed etiam ut proſint ſacerdotiũ
datur. ¶ Ange hie. in michea.

illã diſcretiõem que in pᷣlato exigitur. æſi nõ eminẽtẽ. tamẽ ſufficietẽ. ex ð elec.
cum nobis olim. ſufficit enĩ ꝙ ſit bonus. xy. di.c.ul. quid ergo ſi oẽs ſint nal-
de periti.non ideo erit iſte viliſſimꝰ.qꝛ non eſt nt ſalomon.de hoc.viii.q.i. lʒ.
