pit ordinem: dum tamẽ pꝛincipaliter eo ꝓpoſito non oꝛdinei fſed dd oocelis eſſe reprobandos.videt᷑ ꝙ ſic.ut.j.lxiii.di.ſacrorum.⁊.c.plebs ⁊.c.

ſciatur an oẽs canõici fuerint pñtes in electione.ar. extra de his que fi.a pꝛe.
ito in fi. licet ergo ſcriptura requirat᷑ in electioe.tamen ſi fiat ſine ipſa tenet
⁊ eſt ſimile.nam i matrimonio multa requirũtur interuenire.⁊ tamen ſi nõ in
terueniant tenet matrimoniũ.nt.xxx.q.v.noſtrates.io.b. extra de elect.in/
notuit.

DI

noſſe. ? extra de uſu pall. cum ſuper.illi enim videtur eſſe de aliena eccleſia cũ
totum non ſit aliud a ꝑte. ut extra de elec. cum nobis olim. ? qui in continẽtibꝰ
edificijs demoꝛantur rome morari videntur.ut.ff.de uer.ſig.l.qui in cõtinen
tibus. ?.l.edificia ⁊.l.pupillus.5.incola.ſicut in tutela reprobandi ſunt oẽs de

ciuitate antequã eatur ad vicinasciuitatel.ut.ᷣ ff. de tu. ? cu.l.diuꝰ.⁊ pᷣſes dʒ eẽé

de dioc. ut. C.li.x.de incol.l. in cunctis.ſed hic ⁊
uerum.⁊ hoc concedit.h. ſed ſimilia loquũtur in
credo ſufficer repꝛobatiſůͦt nullus quod euenire non credi/ remoto ſtudio'uno eodemqʒ con eocaſu. quandoeli⸗
oẽs ð maioꝛi ca. ar. extra ð v. mus dignus poterit reperiri. pri/ ſenſu talem preficiendum ſibi ex/ gentes latebat vici⸗
:un derlcit Aeſrip.ko nium emm illi reprobandi ſunt: ut petant ſacerdotem: qui tanto mini uun electi.ſic. xxyiii
eligit exer e d innie Haliqui de alienis eccleſiis merito p ſterio ualeat dignuſreperiri: ⁊ aue diie rn e.
git de gremio ſuo. vr e hie p⸗ ferantur. habeat unuſquiſqʒ ſuum nerandis canõibus nullatenus re ſub conditoneutil
ualebit electio paucox. ut. vii fructuʒ militie in eccleſia in qua ſu ſpuatur. commouemus etiam fra pꝛimus non obtine
q.i. deniqʒ. nam in poſiulatio am per omnia officia tranſegit eia ternitatem tuam: ut nullum de al/ at ſcõᷣs maneat. ut.
ne oẽs erũt cõcoꝛdes.nt. lxiii tem. in aliena ſtipendia minime al tera eligi permittas eccleſia: niſi xxxv. diſ. archidia⸗
di. F̃as.io.lo.hoc falſum eſt. ter obrepat:nec ali debitam alter forte inter clericos ipſius ciuita/ conũ floꝛentinũ.ſic

ſufficit enĩ ꝙ due ꝑtes cõſenti
ant in poſtulatiõe.de elec.ſeri
ptum. b. Item minoꝛ ꝑs iuſtã
habet cãm oödicendi. vnde li-

cet ſint paucioꝛes.audit eoꝝ

ſibi uendicare audeat mercedem.
ſi facultas clericis renitendiſi ſe
uiderint pregrauari: queʒ ſibi in

geri ex tranſuerſo uiderint: non ti

d CVel liberum.i. ſaltem. H
G Tudij. declinari.ar.ꝙ eccleſia poteſt in duos conſentire. ut ſi

unus non obtineat. alter ſaltem obtineat. xxxv. diſ. archidia/

conũ.⁊.viii.q.i.in ſcripturiſ.maxime ubi diffidunt de iure ſuo.ut er

de poſtu. bone. ſed nõne pꝛiuati debẽt eſſe iure ſuo.ut er de elec.cuʒ

tis in qua uiſitationiſ impendis of
ficium:nullus ad epiſcopatum di/
gnus: quod euenire non credimꝰ⸗
poterit inueniri: prouiſurus ante

extra de elec. cũ ter
ra.ſic.vii.q.i.quã⸗
uis.⁊.c.paſtoralis.
f O HBitum. ſolẽ
nit᷑.i. ita ple⸗

Idictio. ut er de his que fi.a meant refutare qui ⁊ ſi nõ debium omniane ad cuiuſlibet conuerſati ne quaſi es oĩa di⸗
ma. par.ca. cũ in cunctiſ.xxxi epiſcopatus premiumuel liberũ onis meritum laice perſone aſpira ſponet. ut. xii. q. i.
di. nicena. ar. extra de elec. de eo qui eos recturꝰ eſt: debẽt ha re preſumant:ne: ille perſone uo uoniã velina.
cum nobis olim ⁊.c.cuʒ inter bere iudicium. Palea. luntatis affectum non inueniant: ⁊ Studio. diſſen/
dca denat elecktäctn mindeꝛiſ Nordinatione prepoſiti illa ſ· tupericuluʒ ordinis tui quod ab ſſone uel inuidia.
monicg, deſuogrenno. vnde per conſideret᷑ ratio: ut hic con ſit:incurras. monaſteria autem ſi ban üicunte,

ſi diuerſi ſunt clerici.pꝛiꝰ exa/
minat ille qui eſt de ꝓpria qᷓ;
qui eſt ð aliena eccleſia.ut di.
lxxxv.floꝛentinũ archidiaco/
num.nec ob. pᷣmiſſe decre.iõ
n.n.tenuit ibi electio maioꝛis
ptis.qꝛ nullus fuit ibi ex ad/
uerſo electus. ſed adhuc ob.

extra eo.ti.in cauſis.ubi pᷣua . . e 33 iuris per
ler poſtulatio trium de aliena tem perſonam pari conſilio elege tibi lImugimus:cuius epiſco dusl erpmt ar.
eccleſia electiomi duoꝛum de rit: a uicia ipſa aliquatenus in noti pum de hac luce tranſiſſe ſuſcepra xxyiii. q.ii. hoc tatuʒ
phria. ſed boc fuit ꝓpter ſo tiam epiſcopiuel ad alios nicinos erirelatione didicimus. impoſſi vñ nõ dico ipm poſ
mãa mandaſi.qꝛ ita couenert prepoſitos uel chriſtianos clarue bile'enim eſt ur nos in prouincia ſe eliger. ut. lxiii. di.
ut in Jemendio pars are rint: prohibeatur prauoruʒ prena illa duntaxat in ſyracuſanis parti/ §. ex bis. ea aũt fac
EHS enrotlr.r der lere conſenſum:ſed domui dei evi bus alii cuilibet cauſas que ad de Ziſnstor Raer
nonicos. ſed quid ſi omnes e- ſcopus conſtimatur cum alis di / unm pertinent committamus: niſi lecr vit, ctipett⸗
ligunt de aliena eccleſia pꝛet gnum diſp enſatore n C ANẽ gre/ forte talem per te deus nunc in ca fices. Itẽ niſi.j.an⸗
vnum qui eligit de ꝓpꝛia. hic gorius ciuibus neapoli. tinenſi eccleſia eligere uoluerit:de nũ ꝓcuret ꝙ ſit ibi
dico non nalere electiõeʒ vni De eodem. cuius conſcientia poſſimus eſſe ſe epus ipe remonef.
us.qꝛ nullum de pꝛopꝛia põt Tudii ueſtri ſit etiam aliũ qui curi:uta te labores iſtos paululuʒ vii.q.i.ↄſtitutum.⁊
eligere cum quilibet eoꝛuz cõ aptus ſit prouidere.ut ſi forte remouere poſſimus. mox ergo di viuet de rebe ecclie
ſenſit in alium vce in ſeißn petrus quem auobis electum aſſe lectio tua adh ſupradictam cannen xii ii charitttn
greck alinnneNein ritis buic ordini non uideatur ido ſim eccleſiam pergat: a homineʒ Tielendoepotß
ut eligant ? ipſi poſtulant ex neus: ſit in quo declinari ueſtra e⸗ de clero qui nec uxorẽ habeat nec bendas ? eccliaſ ua
traneum. tenet poſtulatio. ut lectio poſſit.nam graue cleri illiuu fſilios nec crimen aliquod canoni cãtes. ut hic innni
extra de renũci.poſt trãſlatio erit opprobrium: ut ſi hic fortaſſe bus inimicum: eligi cũ auxilio dei in fi. c. .xii.q.ii.nõ
nem. extra de elec.in canſis ð probatus non fuerit.aliuʒ ſe dicãt compellat atqʒ ſuadeat: ⁊ ſtatim liceat.
poſtu. bone. licet auteʒ expte qui eligi debeat non habere. eum ad urbem romam cum decre iE Parrochia. in to
ſint egreſſi fines mandati.tn ¶Item grego. in regiſtro. to? teſtificatione relatiõis tue rraa la dioceſi hebit iſte
fecerunt id quod ẽ uicinũ mꝗ Se eodem. mitte. Item greg. paſſino epi/ ꝓuiſionẽ.ut. xii.q.i
dato.nt.ff.iudi.ſol.iam tamẽ Hõ . quoniã uelia.ut pʒĩ
§. ul. io. quicquid dicat io. ei Bitum uictoris panormita, ſcopo. fi. c.
opinio nõ ſernatur de electio Hne ciuitatiſantiſtitis directa re Qui in epiſcopuʒ eligitur: non ſi k Atinẽſis im⸗
ne minoꝛis ꝑtis de eadẽ ece latio patefecit: qua propter uiſiiaii reus criminum que ſacra lex mor poſſibile. i. n
ſia. vnde cum totum capitulũ onis deſtitute eccleſie fraternitati te punit. ↄmode alit᷑ fieri po
facer videatur quod fita ma- me operam ſoleniter delegamus. Ene nouit fraternitaſtua quã tuit. qꝛ iſte erat vici⸗
iorr nie⸗ gant mnezanarde bis ideo fraternitas tua ad predictã longo tempore aprucium ci/ nuselie mif de
ne edber electio xrranel. eccleſiaʒ ire properet a aſſiduis ex. uitas paſtorali ſit ſollicimdine de⸗ Fe r inolſiea
un dicit.t. per decre. ſuperins hortationibus clerũ plebẽqʒ eiuſ ſtituta: ubi diu queſiuimuſ quis or nõẽ honeſtũ. ff. de
allegatas.quia multa fierinõö⸗ dem eccleſie admonere feſtinet: ut dinari debuiſſet: ⁊ nequaquã po/ ↄdi.iſti. filiꝰ. itẽ qð
debent. tamen aliter facta te/ no iuſte fit. xxiiii q.

nent.nam melioꝛ eligi debet.

ut. viii. q. i. licet. tiñ ſufficit ſi bonꝰ eligat.ut extra ð elec.cum nobis.⁊.c.cũ dile

ſtituatur: queʒ omnis concors cõ
gregatio ſecundum timorem dei:
ſiue etiam pars ↄgregationis quã
uis praua ſaniori conſilio elegerit
uite auteʒ merito ⁊ ſapientia eliga
tur qui ordinandus eſt: a ſi ulum⸗
eſt in congregatione. quod ſi oĩs

congregatio uiciis ſuis conſentiẽ/

qua ſunt in ipſius conſtituta parro
chia ſub tua cura diſpoſitioneqʒ
quouſqʒ; illic proprius fuerit ordi
natus epiſcopus concedimus.
Irem pelagius papa eucarpo
meſſanenſi epiſcopo.
De eodem:
Atinenſis eccleſie uiſitationẽ

ciat hõ.

lectio imputatur vi
ſitatoꝛi.⁊? per hoc.c
dicit. h. viſitatoꝛem
habere ius in electi
one.⁊.ſ.c. ꝓxi.⁊.lxi
ii. di. plebs.alias ñ

vfj quare pateret pe

nã. ſed dico ꝙ non

ii.ſane.xxii.q.ii.fa/

l¶ Mec filios.tñ alias qtũ ad ſeculares honores ꝓ

“

— — - ——

ſũt filij. ubi filiꝰ ꝓ ãno ↄputat᷑.ff.de mino.l.ii.ſed nũʒd iſtud ẽõ p⸗
ceptũ apli ꝗ dixit uniꝰ nxoꝛis vix.ſo.hic loquit᷑ qñ pſũptio eſt ꝙ ꝑpꝑ
filios dilapidet bona ecclie.ſic.xxviii.diſt.de ſyracuſane.⁊ tũc dabit
1. . . cautiõeʒ.⁊ faciet inuẽtariũ.xii.q.i.ſint manifeſte.idẽ dico de nepoti⸗
c Premiũ.ſ.obtinet.ut aliquis de ipſis eligat᷑.ꝑ hoc vr ꝙ licʒ aliqui perdide bus. utĩ anẽ qũo oʒ epos.i.i.coll.i. m C. Cõpelllat. aliquis
rint ius eligẽdi ꝙ pñt excipere ↄ illũ qui dat eis.vr tñ ꝙ excipere non poſſũůt poõt cogi ad epatum ſicut ad alios oꝛdines.ut.xl.oi.añ oia.xcii.di.ſi
ſed tantũ agere.ut extra de ap.conſtitutus in fi. B quis epᷣs vacans.lxxiiii.di.placuit.io.
n

cti. ⁊. C. de ſtatuis ⁊ ima.l.ult.b. .
a & MHon credimus. nõ benignã pᷣſũptiõem ꝙ ſemꝑ pᷣſumitur ꝙ aliquis ſit di
gnus in eccleſia.nt.j.e.obitum.
b ¶Fructum. ſic.ff.de adop.nec ei.ꝭ.pꝛeterea.

.

Ene.ubi diu.ar.ꝙ differri pot electio cũ non inuenitur idone

er aliestri i u iuſto impedi⸗ nõ t.j.de cõſe.di.iiii.nullus autem.
e liqui infra tempus ſtatutũ iuſto impedimento detenti nõ nt. di. ii
dr 2 nliel didanane electione. ut extra de elec.ne pro defectu. nam g Hec docet᷑.ſi.extra de iurepa.qꝙ autem.
o⸗

h Siqui.i.q.i.ſacerdotes.⁊.c.ſiqui a pſeudo epiſcopis. . ——G
i DVcendus.ut ꝑ ſeueritatem.ſ.excõicatiõem.ferro eni reſecãda ſũt vul
nera ⁊c.ut.xyvi.q.i.in canonibus.

ocurrit pſcripti i nõ teligere.ut extra de cõ
nõ currit pᷣſcriptio contra illum qui nõ poterat eligere.
dle⸗ wcpre no ari⸗ diuerſitatẽ.⁊ ar. C. de ana.ex.l.i.in fi.⁊.C.ð inof.
itte teſta..ff.ex qui.ca.ma.l.ꝙ quidem.
int a Ael monachus

alte

kAVllus.deponat᷑.i.q.i.ſi

nncott
hnſt,

ſed quar̃ monachuſ
foꝛte qꝛ erat mona/
ſteriũ cui deerat p⸗/

mimus inuenire: ſed quia optimꝰ⸗
mihi ĩ moribus ſuis in pſalmodie

do epis ĩ eorũ eccleſiis ordiati ſũt
cetera ⁊ infra.cã ſimõiacorũ ter/

quiſ eps.ſiqui ep̃i. .di.
l. ex penitentibuſ.s.xxxpi.di.
qui eccleſiaſticis.

latus. nelideo qua ſtudio in amore oratiõiſ ualde lau tia. . Ne celeſtinus van⸗ .B . „ Acrin gkarecen
d ſiell monachas d aius religioſam uitaʒ omnino di Popaluln dz drepe e. a bici tanimn vebe⸗
trl — ut. citur agere: hunc uolumus ut fra, Ocẽdꝰẽ populꝰ nõ ſequẽdu conſentire electiõi
nchin vi de monachuſ lernitas ueſtra ad ſe faciat uenire: nos quoqʒ ſi neſciunt eos ad Pjenins bid pſequitur ꝙ nul
nenl Tarnsnchi diutiꝰ ⁊ de anima ſua admoneatur: qua/ liceat quidue nõ liceat ↄmoueren lo modo debent iutereſſe.? H
nbli expectabit qᷓ; ꝑ vi. tenꝰin bonis ſtudiis creſcata ſi nul bis ↄſeſũ pᷣbere debemus.quiſaꝗs facit uſqʒ ad i bis omni⸗
nmniſ menſes.quod eẽ nõ laei crimina que per legis ſacre re conatus ſuerit tẽtare prohibita: ſẽ bus. veinde dro r annart
untr debʒ. nt.loi. poſtp gulaʒ morte mulcranda ſunt: obui iiet cẽſurã Kdis Mlec irnne dem pmnnlOs adilus delecti ge⸗
ong ſe Fe olins r. vu. ent: tunc hortandus eſt ut uel mo tura. que eni ſolaa mae cto priuilegia fuerunt imperato
unl b enn vi nachus uel auobis ſubdiaconus ritate nõ corrigimno: nece e utt nibus data circa electioeſ que
elui⸗ oned fiat: 1poſt aliquantum temporis: ſeueritatẽ ↄgruẽtẽregulis vin ice poſtmoclum fuerunt eis abla
stn⸗ bes ꝙ papa viſitani ſi deo placuerit: ipſe ad paſtorale,z mus. per totas ergo que propriis ia. ultimo dicit q feligioſt nir⸗
1igt onis comittit offici⸗ curam debeat promoueri. ¶Cui recioribus carẽet ecclelias uolum ri non ſn⸗ excludendi ab ele
ln. nʒ. ſed an metropo/ auteʒ uiſitatio iniungitur: nibil de ut boc inoteſcat: ut nullꝰſibi aliqua cbus e ergo vee –
fudſ litanus poſſit viſita rebus eiuſdem eccleſie a quoequa, ſpe forſitã blãditiiſ illudat. NÜi Mareug iens⸗ de dar inle
ni toꝛem ulinere . preſumi patiawmr. Ande greg. ſiaũr canõice elecius fuerit pſecra tuellcecleſa. nilt Hochahen
ai⸗ ſent prele anao HMNõ patiat᷑ a quoquã preſum öre rinõdʒ. ¶ Unde alxrms papa. ex conſuetudine. ut exira de
—RWZ Fult. non credo io. be eccleſie cui fuerit iiucta viſitatö. Mon cõſecret in epiſcopuʒ niũ ca iurepa. uobis. licet. h. dixerit
glbeee ego dico ꝙ ſic. cum (Wian feſtus capuane ec/ nonice electus. . ꝙ ibi poteſt bene patronus ĩ/
ſatoemm non inueniã ꝓhibi⸗ cleſie epiſcopus:in romana llus epum niſi canonice ieeſſe ur xpiil d 1 alhatemn
ineeti tũ.extra de ſen.ex. ciuitate poſitus de hac luce migra eelectũ ↄſecret.qð ſi preſũptũ os dieit ute igi de non
Pani nuper. b. uit:cure nobis fui que uniuerſis fuerit.ↄſecrans ⁊ ↄſecratus abſq patronig- enal un⸗ g ui ſicn
Nilngi e Redditu. a quo eccleſis impendit:fraternitati tue recuperationis ſpe deponatur. P errin.
Manhl uſtoditi ddem bo prreſẽta ſcripta dirigere: ut memoa – Aici nullo mõ ſe debẽt ĩſe / gni plus quia vnul poteſt ſup
og noͤu ſxii gein cha⸗ rate eccleſie uiſitator accedas: ſic rere electiõi. ÆιUnde ba/ plere per operam quod ei de
ul iate.r.c illuch tamen ut nibil de prouectionibus Arianus papa. Zaici ele eſt in patrimonio. ff. pro ſol.
lri Reuiter (lericorum de reddim ornatu mi ctiõi ponnſicu nõ e ingerant. l.v. Zlluc cbinn en
cißngt nunc bic niſteriiſqʒ uel quicquid prefati lo D UAllus laicorũ principuʒ uel m D lus conuncunn
Nriide ſtoendit. ci eſſe poterit a quoquam preſumi potẽtũ ſemet iſerat electioni ai S0 hec nia roale d r
entitſi Y cleri· potiaris: ſed omnem uigilantiã at aut promotiõi parriarche meiro, vcanonlen ſi vnum rmm
jo bun⸗ voein ſit gere . qʒ cautelã circa clericos plebẽqʒ polite aut cuiuſſibet epi.ne uideli deeſt vicioſa eſt electio.nt ar.
oſton⸗ gona ciampn a eeinſdẽ eccleſie exbibet te ↄuenit: cet iordinata ⁊ ĩcõgrua ſiat electrio xxxviii di que ipſis. non em
igihin liquis fuerit conſe⸗· ut i uigiliis obſequioqʒ eccleſiaſti uel ↄfuſio uel ↄttio:preſertim cu,ʒ ſufficit electionem eſſe cõmu⸗
l cratus ſine auctoꝛi/ co ſedule ac deuote dẽant deßuire. nullã ĩ talibꝰ ptatẽ quẽquã ptatiuo nem. niſi ſiteanonica. nt hic.
nani, Bi. xi. . Reuiter monſtratuz eſt rũ uel cererorũ laicorũ habere cõ ieir olce. cantepe. ire;
bheccie deponitn. quos gradus ſunt elige pricipũ uel porẽtũ uel alterius di/ Pralis wonſenlug non ain
mimen Aanesaple di. Nuc uidẽdũ ẽa qui gnitatis laicus aduerſus cõem cõ Piawotaltoneſctiracpneed
*D ſus Nde reanirit bo ſut eligendi a oſecrãdi. Electio fonãtẽ atq; canoica electiõem ec/ pyublicum facte non nalent.
alealß in Wnse ved ipſo clericorũ eſt cõſenſus pricipis pe cleſiaſtici ordis agere tẽtauerit:a⸗ ut. ii. q.vi.noĩationes.⁊ pꝛiua
– ↄſetiüt ꝙ phibẽt ei titio plebiſ. Ande leo papa. nathema ſit dõecobediat ⁊ oſẽtiat tia connenticula in electioni⸗
hrien teſtimoniũ qꝛ teſſio Mon ſut habendi imer epuicopos qjuicquid eccleſia de electiòe 1K or bus probibentur. ut. lxii. di.
Miqln niü plebis equiualʒ qui neca clericis eligun neca ple dinatiõe proprii reſie ulis ſe uelle 5. i..c.nullus.h. Ne⸗
“ electiõi.ut.xxiiii.di. bibus expemntur: l mõſtrauerit. Itẽ ex. viii.ſyno/ Ixiii. di. quanto. extra de elec.
hui c.i.⁊.lxvii.di.relig. io ſinit ut i De eodem. ſicut.⁊ extra ð poſtu.bone
bihr f ſed quid ſi aliquis ẽ 15 Alla ratio ſinitut inter epi/ do. „Beeoge “ 9 in fi.⁊ ſeruitus ſeparatiʒ con
nigi conſecratus qui nõ ſcopos babeaniur qui nec ¶/ Adrianꝰ papa.ii.qð nicola cegitur. ff. de ſerui. per fundũ
Auußi babuit conſenſum (clericis ſunt electi neca plebibus predeceſſor eiuſdiſpoſuerat dico nullam talem eſſe electio
a⸗ plebis.nunquid caſ ſunt expetiti nec a cõprouincialibꝰ miſſos ſuos dona t.ſ. hoſtiẽſeẽ epi nem. cum ſit clandeſtina. ut
ſeſgin⸗ ſabitur conſecratio epiſcopis cum metropolitani iudi ſcopũ ⁊ ſtepypanũ neopheſinũ epʒʒ extra de elec.quia pꝛopter.ad
ſſrſein ridetur ꝙ ſic in oli cio conſecrati. unde cum ſepe ue zmarinũ diaconẽ ſancte ro.ec. ad o hor hacie determinati
kſetn um conſecrantium ſtio de male accepto bonore naſci balſiliũ iperatorẽ ⁊ ad filios eiuſ cõ ter⸗ 8 Eler li geneſt. nb
mift aigrronmn lectex wr: quis abigat nequaquà ab iſtis ſtatinu leonẽ auguſtos Oſtaͤtino nes Roighalent,b⸗
s an gratia popii⸗ ſitre⸗ Eẽ& tribuẽd að necdocet fuiſſe col poli direxit cũ quibus 1 anaſtaſiuſ n Eccleſia. eccleſiam bic no
oſſbie⸗ quirendus nel uo⸗ latũ.ſi qui ãt clerici ab iſtis pſeu/ bibliothecarius romãe ſedis utri cat niros eccleſiaſticos.quan
etüf cãdus.ut.xvi.q.vii doqʒ; nocatur congregatio fi
ſ i decernimus. xxi. . delium.ut.j.de conſe.di.i.ec-
ſti⸗ ii.c.i. nam ſemper conſenſus plebis eſt requirendus.nt. viii q.i. licz cleſia. de hoe dixi. vii.q.i.ſcire. V
nigi⸗ Item qꝛ laicus põt excipere contra electum ⁊ dicere ꝙ ei inuito nõ H Adrianus.diſpoſuerat.arg. ſucceſſoꝛem debere confirmare quod ante/
oſeh; eſt dandus epũs.nt.j.lxiii.di.c.ſi foꝛte.⁊.c. hadrianus.h.dicit ſi oꝛi ceſſoꝛ inchoauit. ut hic. z. xii.q.ii.hec huius.
ſutlh⸗ iur ſcandalũ ex hoc ꝙ caſſanda ſit electio ⁊ ↄſecratio. ſed dico non p Auguſtosnota ꝙ filij imperatoꝛum dicuntur etiam angnſti. quia ſperaba⸗
ockoſt ideo caſſandã licet non affuerit.qꝛ plura exigũt que tñ omiſſa nõ vi tur quod eſſent futuri imperatoꝛes.⁊ quaſi per auguriuʒ hoc ſperabaſur uel
iüedi ciant factum. ar. xxx. q.v. noſtrates. qꝛ huiuſmodi leuia omiſſa non ſicut imperatoꝛ dicitur anguſtus.quia illius propoſiti debet eſſe quod augeat
eſe, niciat rem. ut. ff. de uen. inſpi.l.i. in fi. eo ipſo aũt intelligit laicus cõ ſic ⁊ filius poteſt dici auguſtus.quia ⁊ hoc propoſitum debet habere cum ha⸗
Sich⸗ ſentire ſi non diſſentit. ut. liiii.di. ſi ſeruus. ff. ſo. ma. l.fil. bebit imperium. Mẽ
ini ¶ Fribuendumiſti iamen dant oꝛdinem ⁊ habent eũ ſed nõ iuſte q ¶. Bibliothecarius.i.cancellarius.s.xxi.di.ſubmittitur.

b
mriin

a & Conſecrationes.hec ſunt

uer ba concilij. .
Laicoꝝ.j.xcvi.di.bñũꝗdẽ.

c C d octandũ.i.ſimul tra-

ctandum.

d Inuitat᷑. hic initant laici

ad electiõem.alibi ad ſermo⸗
nẽ faciẽdũ.ut.xxiii.di.mulier
qnqʒ ad cãs mr̃imoniales.nut

xxxv.q.v.ad ſedẽ.cauſis aũt

fidei intererunt etiã nõ noca/
ti.ut.xcvi.di.ubi nã.ſed nun/
quid ſubſcribẽt laici.ar.ꝙ ſic
vii.q.i.eps de loco.

e O Aletinianus.epos.er

go electiõi metropoli⸗/
tani intererũt oẽs epᷣi ꝓuinci
ales.ui.j.e.metropolitano.⁊
lxvi.di.c.i.io.ſed in his nõ at
tẽdo niſi cõſuetudinẽ.ut ex᷑ de
elec.cũ eccleſia.⁊ ex de poſtu.
bone. de iure cõi omis electio
ſpectat ad capitulũ.ut ex ð cã

oſ.⁊ ꝓpꝛie.cũ eccleſia.b.

Solo.ſic magiſtri moꝛibꝰ
⁊ facũdia alios debẽt pceder
ut.C. de ꝓfeſſoꝛibus ⁊ medi
cis magiſtros lib.x.

g Teſtẽqʒ nõ. ꝙ cõuerſatio

pbet alicui teſtimoniũ.ut.ii.q
vii.cum paſtoꝛis.

h Submittamus. ar. ꝙ ipe/

ratoꝛ eſt minoꝛ quolibet epᷣo
⁊ excõicari põt ab epᷣo.ut hic
innuit᷑.⁊.xviii.di.quoniã qui
dẽ.⁊.xcvi.di.duo.tñ imꝑatoꝛ
eſt maioꝛ in temꝑalibus illis
qui ab eo recipiunt temꝑalia
ſed minoꝛ eſt in ſpũalibus.ex
de ma. ⁊ obe.ſolite.

i Supꝑuos.i.ad nos ſpectat

ſic rñdit theodoſius.xvii.diſ.
§. hinc. uel ideo hic dicit ſuꝑ
uos.qꝛ electio eſt periculo eli
gentiũ.ᷣſi quis eni malũ noĩat
tenet᷑ ð oĩ dãno ⁊ diſpẽdio qð
per eum acciderit.C.de ꝑicu
lo noĩantiũ.l.i.lib.xi. Itẽ ſi in
habilẽ noĩant ⁊ appellat᷑.tenẽ
tur dare ſũptus quos fecerãt
aduerſarij.C. de decur.l.ii.

le ¶ Electꝰ.⁊ ita male dicit.g.

ꝙ ſnerit poſtulatus..lxi.diſ.
§. ſic beatus in fi. ſed potes di
cere ꝙ fuit electus in poſtula
dũ.ut ex de renũ. poſt traſla/
tiõem.io.⁊ dicit.t.ꝙ clericus
alterius eccleſie in ſacris oꝛdi
nibus cõſtitutus eligi põt.ita
no. in illa decre. poſt trãſlatio
nẽ niſi ſit eps. ut vr dicere de⸗
cre.ex de elec.cũ inter can.⁊
poſtea debet poſtulari.b.
LCoꝛpoꝛa.⁊ ita fuit curialiſ
ſz abſolutus fuerat.nec ex of/
ficio ↄxerat irregularitatẽ.ali
oquin nõ ꝓmouereĩ. li.di. ſi-
quis poſt.

m ¶ Hꝛdinẽ.ex hoc nerbo di

xerunt quidaʒ ꝙ iperatoꝛ dʒ
habere oꝛdinẽ ſubdiaconaleʒ
ſed nõ eſt ueꝝ qꝛ habʒ milita
rẽ characterẽ.ut.i.q.i.ꝙ qui/
dãa.gerit tamen officiũ ſubdi⸗/
aconi.cum miniſtrat epo.

Orro. fauentẽ. in cri/⸗

mine adulterij cũ gal/
rada.uel foꝛte fec eoſ iurare
ei fid elitatẽ.qð clerici non de
bent facere laico.xxii.q. vl.c.
vlt. niſi habeãt ab ipᷣo regalia
xxii.q.v.de foꝛma.

uſqʒ lingue grece ⁊ latine peritus
perrexit.a ſynodo cõgregata quã
octauam uniuerſalem ſynodum il
luc conuenientes appellauerunt:
exortum ſciſma de ignacii depoſi/
tione ⁊ fotini ordinatione ſedaue
runt:fotinum anathematiʒzãtes ⁊
ignacium reſtituẽtes in qua ſic ſta
tutum eſt. conſecrationes pro/

DI

motiones epiſcoporũ concordãs

prioribus conciliis clericoruʒ ele
ctione ac decreto ⁊ epiſcoporũ col
legio fieri hec ſancta ⁊ uniuerſalis
ſynodus diffiniuit⁊ ſtatuit:atqʒ iu
re promulgauit: nemineʒ laicorũꝰ
principum uel porenmm ſemet in
ſerere electioni uel promotioni pa
triarche uel metropolitani aut cu/
iuſlibet epiſcopi:ne uidelicet inor
dinata ⁊ incõgrua hinc ſiat electio
contemptio uel confuſio: preſerni
cum in talibus nullam poteſtatem
quẽquam poteſtatiuorum uel lai/
corum ceterorum habere conue⸗
niat:ſed ſilere ⁊ attẽdere ſibi uſqʒ

quo regulariter a collegio eccleſie

ſuſcipiat fineʒ electio pontificis fu
turi. Si uero quiſquam laicorum
ad contractandum uel cooperan/

dum inuitatur ab eccleſia:licet hu

iuſmodi laico cuʒ reuerentia ſi for
te uoluerit obtemperare ſe aſſiſtẽ
tibus.taliter enim dignum paſto/
rem ſibi regulariter ad ſuam ⁊ ec/
cleſie ſalutem promouetclerus.
Item ex biſtoria tripartita.
Elẽcuom epiſcoporuʒ imperator
intereſſe non debet.

Alentinianus imperator ue
niens ab oriente ab heſperiaſ
partes:ut refert hiſtoria eccleſia/
ſtica mortuo auxentio arriane per
fidie magiſtro:qui mediolanẽſem
eccleſiam ut lupus dilaniauerat:
cum uellet imperator catholicum
deo ordinante ibi conſecrari epi/
ſcopuʒ euocãs epiſcopos bec eis
locutus eſt. noſtiſaperte eruditi di
uinis eloquiis qualeʒ oporteat eẽ
pontificem: ⁊ quia non decet eum
uerbo ſolo ſed etiam conuerſatio
ne gubernare ſubiectos totius ſe

metipſum imitatoreʒ uirtutis oſtẽ

dere teſtemqʒ doctrine couuerſa

tionem habere bonã: talem itaqʒ

in pontificali conſtimite ſede: cui
q nos ani gubernamus imperium
ſyncere noſtra capita ſubmittamꝰ
eius monita dum tanquaz bomi
nes delinquimus neceſſario uelu
ti curãtis medicamina ſuſcipiam⸗
hec autem cum dixiſſet imperator
petiit ſynodus: ut magis ipſe de/
cerneret ſapiẽs ⁊ piꝰ exiſtens atqʒ
ille ait ſꝑuos ẽ talis electio. Mos
enim gratia diuina potiti ⁊ illo ſplẽ

dore fulgentes melius poteritis

eligere. tunc ſacerdotes egreſſide
epiſcopali ſede tractabant.cum au
tem ordinatione diuina ambroſiũ
nondum baptiʒatus electus ſuiſſj

exultans imperator ait:gratias a/

go tibi domine omnipotens? ſal/
uato noſter: quoniam buic uiro
ego quidem commiſeram corpo/
ra: tu autem animas: 1 meam ſen
tentiam oſtendiſti iuſticie tue con
uenire cunqʒ ſanctus ambroſius
contriſtaretur de hoc quod accide
rat ut ideʒ ipſe in ſuis epiſtolis ſcri
bit: confortauit eum imperator ⁊
ait:noli timiere:quia deus qui tee
legit:ſemꝑ te adiuuabit: ⁊ ego ad
iutor tuus ut meü ordinem decet
ſemper exiſtã. Item nicolaus
papa lothario regi. .
uctoritate apoſtolica non regio
fauore epiſcopus eſt eligendus:

P Orro ſcias quia relatim eſt

nobis quicunqʒ ad epiſcopa/
tum in regno tuo prouehẽdus eſt
non niſi fauentem tibi permittas
eligiꝰ. Iccirco apoſtolica auctori/
tate ſub diuini iudicii obteſtatione
iniũgimus tibi ut in treuerenſi ur
be ⁊ in agrippina colõia nullũ eli
gi patiaris: antequã relmol per
hoc noſtro apoſtolatui fiat.Itẽ
ex conci.pariſienrein.
on recipiatur a cõprouincialib⸗
qui regia ordinatione epiſcopale
culmen eſt adeptus.

B Iper ordinationemregiã ho

noris iſtiuſculmen peruadere
aliquis nimia remeritate preſũpſe
rit:a cõprouincialibus illius loci
epiſcopis recipi nullatenus mere
atur: quem uero indebite ordina/
tum agnoſcunt:ſi quis de cõproui

cialibus recipere eum contra iter

dicta preſumpſerit: ſit a fratribus
omnibus legregatus: alg ig ſorũ
omni charitate ſemorus. “ Item
exconci. lgocice ſ.
eeodem.

On eſt permittendum tur/
bis electionem eorum face⸗
re qui ſanr ad ſacerdotium promo
uendi. Item ex ſecunda actio

ge: di.ſyncci. ccc.l. cpiſcoporuz.

ſbyteri a principibus facta.

—0 nis electio epiſcopi uel p

ſbyteri uel diaconi a princi/

pibus facta irrita maneat ſecundũ

regulaʒ que dicit. Si quis epiſco
pus ſecularibus poteſtatibus uſuſ
eccleſias per ipſos obtinuerit: de
ponatur ſegregeniur ab eccleſia
omnes illi qui cõmunit cã.¶W.& Itẽ
ex conci.marti.pape. .B
on eligantur a populo qui ſunt
promouendi ad clerum.

D On licer populo electionẽ

. facere eoruʒ qui ad ſacerdo
tium promoueniur ſed in iudicio
epiſcoporum ſit:ut epiſcopi eum:

probent:ſi in ſermone ? fide ⁊ ſpi

rituali uira edoctus ſir. W His oi
bus auctoritatibus laici excludũ
tur ab electione ſacerdotum: atqʒ
iniungitur eis neceſſiias obedien
di non libertas iperandi. ¶ Ecõ
tra uero ſcribit beatus grego.io.

olEEligi. videtur g
in illiſ duabus ec
cleſijs nõ poſſit fie⸗/
ri electio niſi uolun
taſ pape requiratur
ſicut ẽ in eccleſia ra
uennati. uel iſtud ꝓ
tꝑe fuit ſtatutũ.uel
dic eligi.i. cõſecrari
uel inſtitui.

p G Ipoꝛdinati/
onẽ recipi.tñ

ille qui recipit eccle
ſiam a laico non eſt
excõicatus.ſed ẽ ex
cõicandus.ut ex de
iurepa. pᷣterea niſi
a ſacr̃is.xvi.q.vl.c.
quoniã.⁊.c.ſi quis

deinceps. ſi tamen
poſt donatiõem lai ⸗

ci acceſſerit ↄſẽſus
epi.confirmat᷑ do⸗
natio.ut extra de iu
repa. cura paſtoꝛa⸗

lis.io.hodie etiã ta

lis ieligibilis fit. ut
ex ð elec.quiſꝗs.b.

Dn eſt.

xr Mnis ele⸗
ctio. regulã
xvi.q.vii.ſi quis de
inceps.
8 Onlicet.

¶BHis oibus econ/

tra.tu dicas ꝙ laici
debent intereſſe nõ
ad eligendum ſʒ ad

conſentiendum.j.e

noſſe.

LXII 5 8
llen
* * „ 4 „— — — — „ —
une ſic di iuſtinianus ibi natus eſt. v̈ba denoio te in mulierẽ.ſʒ ſi ꝑ denoĩatiõem expᷣmit᷑ cõſenſus de pñti. tũc de⸗
f 3 T Brne .nonſtone ueſte ieo Rceil adiacet illirico mari. noiato ius eſt acquiſitũ.qꝛ nõ refert quibus ybis quis expᷣmat ↄſenſũ.ut.xxii
lnn “ dichrde anenachir i. collegii. q.v.bũane.maxie ſi cõſuetudo ẽ alicuius ecclie ꝙ ꝑ talia yba celebret electio
M c CEonſentünns rofrma⸗lo electionẽ tuã.⁊ ita papa cõfir⸗ . alin aaächen e aend eidirt de byer 4 is⸗ 34
2 „— „* + . .Z. C. Di. i9 e . „OHe „Ole H. . E eC!
hitl nni ots tuetloholi,aos. ut.ſ. Eiot..ſalonitane ⁊.c.di.quoniam P beieni ipnai⸗
nin intellige ꝙ hic nõ erant due
abe deangen 5 prime iuſtiniane illirice gi ac ſicut aſſeritur: is quia nobis ꝑtes irchque ad minus de⸗/
. einullo mecio ſin⸗ hoß eune untimane ſnari iã prob dicit᷑ a paucis ⁊ tenui bent eẽ in electiõe.⁊ iõ in frau
ine ſüt. ut. j. e. cũ lõge. luntas principis in ordinatio ig probatus dicit ap 1 dẽ nolebãt ſubſcribere ne eo
un 2. ſ. di. ꝓxi.qꝛ ꝑ am ne pontificis deſideratur. bus putat᷑ electus cũ ad uos perti rũ paucitas fprehenderetur
V bitionem. niſi velis Via igitur ſuſcepta framrum neat uniuerſos aſſidua admonitiio vñ ci abinitio no fuit cöſen⸗
onn dicere gro ſpl * atque coepõrũ relatio ad lo ne ↄpellere:ut oẽs in unũ quẽ di/ ſus eoꝝ legitimus bene dicit
ſclig ape räntelſant cũ uos ſacerdotii totius conciliiꝰ gnũ ſacerdotio uiderint ſine ali/ daa iperdarar ſe c viii.
ter a papa. intelligitun 13 1101 ſſimi princ qua reprehẽſiõe ↄſentiãt.⁊ iõ frẽs di. de ſyracuſane. ?. xxxix. di.
lekte cofirmari ab ipo.j EVvnito cõſenſu ſeremſſimi princi/ repei croibne ope Peinne. et vlepffeetveitus
nal mo pleriqʒ archi- pis uoluntate declarat accerſiri: charil imi diuer ſos x ee reqgnireaabcorgcoenſuo u
aa epiſcopi nõ confir⸗ gratias ſaluatori noſtro magna cũ dicti oci parrochüs 5 mret 3 3 de er. rt. pre per funcum
jd maͤtur nec oſecra exultatiöe rettulimus. nos quoqd; ⁊ diaconos 2 uniuerſa turba uos ſedilluci no eſtimile. aebui⸗
ing nilia uis ſabatis perſona fraternitatis mie per oia oʒ ſepius cõuocare: quatenus nõ tus cöcedli pot iepatum Hele⸗
t gſit nec petit in mari cõſentimus:atq; oĩpotentẽ deum prout cuilibʒ libuerit ſed cõcordã ctio dʒ eſſe cis. ut hic dr. .
fnneN 3 Papa —H deprecamur:urt charitatẽ ueſtram tibus animis talẽ uobis admonen e. c. i. ſed cũ gra. itelligat hoc
ennder naninet da. ſicut gratia ſua te eligit: ia ĩ oibus tibus ſibi querat ſola diuinitatis c. conſenlus laicorů bic e
gaſtn . ſub ſi tectione cuſtodiat. ¶ IJẽ attẽ̃tiõe perſonã: quã nulla cõtrari quirebat᷑.· quare & dicit ſub/
nid a. ſcripta rel⸗ greg. ioanni ſubdiacono. as P Reppanuſepiis ſubleribaͤt. vil c. ..epg oe lo⸗
ſet orhor r Kléus 2populus pontificis ele ſcriptis . Item ſtepba Sco. z ii q-vii. ſiquis aũtepus
ad dam dixerunt ꝙ e⸗ ioni intererunt. ſeruus ſeruorũ dei romano archie le bleptio no ve elechio⸗
kei po biei⸗ Aanto apoſtolica ſedes ſua piſcopo rauennati. De eodẽ. z de ſolẽnitate. ut. lxi. di. eps.
Nise⸗ dus Pi di finn⸗ auctoritate cũctis prelata cõ Oſſe tuã fraternitatem uolu e Januã.nõ ꝙ uocãtur ab⸗
1 dermbn rren ſt leſus: tanto inter multipli mę'ad noſtras aures fore per ſentes a mediolauo uſqʒ ad
aci RecNrir eccnis ainon Kei⸗ Etũ imolenſem epũm ab hac luce ianuã.ſed nõ uſqʒ ad.xii.die⸗
ſicnede i.oẽs feie. ⁊ arg. ꝓ ces curas ⁊ illa nos ualde ſollici, uẽtũ imolenſem epũm 8 bacl Hin De decenagan a.
. eis extra de cẽ. olij̊. tat:ubi ad conſecrãdũ antiſtitẽ no migraſſe in cuius ſucceſſoris ele/ deborintblt winn pm ern,
ic. alij dicunt uſqʒ ad ſi bitriũ. defücto igi ctione populi diuiſiõem perueniſ/
inisen eſt. ſtrũ ſperatur arbitriũ.defũcto igi/ po Pencn factus.
lugs SSſematioen eſe muramtiſtite laurẽnio eccleſie medi ſe audiuimus quod quia ſepe 5, fC Barbarica pp Hnerbu in
ate tats eligenti utex olanenſis archiepo ſua nobis rela tingere ſoler querẽtibus ſingulis ducit magiſter. c. ut etiã cõſẽ⸗
oin e eliganmi ione clerus inotuit in elecnõe ſe ſi que ſua ſuntnõ que ieſu chriſti: nõ ſus laicoꝰ requirat.
donſa de pᷣb.cum nõ igno tione clerus inotuit in electiõe ſe ſi eruürame in boc 5 .—.. 2=
mdhmje res.⁊ ex eo ꝙ dicit lii noſtri ↄſtãcii diaconi ſui unani/ adeo miramur. ru liianoe 9 Pera rarerdr noẽ co/⸗
hic ꝑdurare.ſ.e. ſa/ miter ↄſẽſiſſe:ſed quoniã eadẽ nõ mã plurimũ oʒ achbiberi 0 ciin / ſlne⸗ nil i ureten d de di.
lonitane.xxyiii di. fuit ſubſcripta relatioꝰ:ne aliud qð diuẽ: ut cõuocato clero a populo ego. ff de in rem . iipro ꝑte
de ſyracuſane. lxi. ad cautelã pertinet omitiamus.ic talis ibi eligat᷑ per dei miſericordai Serſinn.
deſtuad vd vÿirco buiꝰ precepti auctoritate ſu am cui ſacri nõ obuiat canones. ſa TAſſenſn. bic babes q; pa-
Alecmub nlq; ad c, lultũ ianuã proſiciſci re neceſſe eit cerdotũ quippe eſt electio: ſde. pacöfirmarclecnem meiro
ſirmatioen utek 5 2 quia illic multi mediolanẽſiũ co lis populi conſenſus adhibẽdus ẽ politani. ut dixi. 5. c. pri.
elec. cum in cũctis. acti barbarica /feritate conſiſtunt: quia docendus eſt populus nonſe i Tebſ.? tenub ei mo⸗
nec cogitur inſcri⸗ eorũ te uolũtates oportet cõuoca quendus.¶ Item nicolaus papa — dce aneno r l ngra.
bere qui excipit cõ⸗ tis clericis in cõione perſcrutari 2 io.rauennati archiepiſcopo. umned wron
nra electum non cõ ſi nulla eos diuerſitas ab electiõis Decodem. Aigeriüͦ conicher Serurenr.
firmatuʒ. quia non itate diſterminat: ſi quidẽ in pre Piſcopos per emiliã nõ cõ .
NrA unitate diſterminat: ſi quidẽ in p . is dudum.
ei bobento. icto filio noſtro ↄſtantio oĩuʒ uo ſecres: niſi poſt electiõem uel xoraun Cibus. Sin electse eßi
f lutates atqʒ ↄſenſũ perdurare co ↄſenſũ cleri ⁊ populi. ¶ Item pe totus clerus ciuitatis ĩtererit
extra de accu.ſuper J i al C li P 8 cler ita it
his. Itẽ quia ante gnoſcis tunc eum apropriis epis lagius papa tuliano epõ grumen/ nt hic. . ſ.e. dben bus r. viii
cõfirmationem nõ ſicut antiquitatis mos exigit: cum tino. Deeodem. g.i. . ſed der er le⸗ in
renũciat electus e/ noſtre auctoritatis aſſenſu ſolaciã I Itteras charitatiſ tue ſuſcepi al colentie 15 sel ligee ln;
piſcopatui. cum dq te a auxiliãte domino facias conſe I. mus: quibus ſigniſicaſ latinũ ete pol iaieetunmnae
y⸗ niliris ſtc crari:quatenus huiuſmodi ſerua/ diaconẽ tuu ad epan eccleſie mar clegg.
irallin inter eat. I cõſuetudine a apoſtolica ſedes cellianẽſis a clero ⁊ oĩbus qui illit Turba boc. c. r diaquedi
dicas ꝙ per cõſen· proprium uigorem retineat: 7 aſe conueniunt poſtulari. hic itaqʒ di cunt laicos nocari ad electio-
ſum eligentiũ ius ½ ↄceſſa aliis iura nõ minuat.¶ Iẽ cimus:ut ſi omnes eum eligunt: ? nẽ intelligit. h. de pfonis.
acquiſitum electo. gelanne papa philippo: gerenti/ ie eum czeeclere⸗ ranurn nobis m. iarmonettbug: 65 bie
dum tamen ipſe õ no epiſcopis. eſle cognoſce ⁊ ſi poteſt:ante die viſitator non eligit ut dixi.
ſentiat nel conſenti In elecriõe epi populus dʒ adeſſe ſanctum feſtinet occurrere: ut ue nr deglium. lenlez. thtpe
denelit ut erg ee Lebs diotrenſis data nobis lſabbato ipſo noctiſ magne poſt ba 3 ſtepbaninoeror incts
nohicoc inſt ioan, -K betitioe defleuitdiuſe inere⸗ ptiſnücundel gratia ualeat ordi

nec poſſũt poſt ele⸗

ctionem uariare.ſʒ

ctoris proprii gubernatiõe diſper

nari.¶ Idem laurentio epiſcopo

ſedes epalis.ſʒ iũ iĩ caſtro ſã
cti caſſiani ⁊ ſic eſt ar.ꝙ ñ vi/⸗

ciat᷑ reſcriptũ.lʒ quis noĩetur
epᷣs non nomine cathedre.ſed hoc ideo ſecit.qꝛ locus ille celebꝛioꝛ erat.
o Sepe.ſj.e.c.ul.⁊.j.viii.q.i.nec nouum., p CLlero ? populo.?
nõ p̈bũ ſemel hic poſitũ equoce põi.ſic.xxviii. dipſr.
