re.diuus.alias et᷑ iudicinʒ ſe
cus eſt.ut.xi.q.iii.cure.lxxi.
di.erneo. ,
e ¶ Sed preſentes. fallit.ff.ð
iureiuran.ad perſonas.ff. de
teſti. ſi quis teſtiũ.
e ¶ Sed preſẽtes.in cauſa cri
minali ſemper teſteſ erũt pre
ſentes.ſed in ciuili ſeruet᷑ con
ſuetudo regionis.ut.ff. de te
ſti. l. iii. in fine.
f¶ Que nonerũt ⁊ uiderunt
i.in aliquo ſenſu corporeo ꝑ
ceperũt.large enim ſumit᷑ ui
ſus:ut ibi.guſtate ⁊ uidete.et
legit᷑ in Exodo.videbant vo
ces.i.audiebant.vnde ſi audi
mu aliqui cõſcii ſunt de aliquo
rũ fornicatione bene poſſunt
de hoc teſtificari.er᷑ de teſti.
preterea.⁊ ꝙ de auditu reci⸗
ſ

ĩ uoce decipi.ut.xxvii.q.i.nec a

⁊z Qin tactu.xxxiiii.q.ii.in lectũ

fMouerunt. ergo de his q

pupillus uidit nõ poteſt eſſe

teſtis.quia hec etas ignorat

qd uideat.C. de fal.mo.il.i.
b¶Preſentia.dum tamen in
telligant. nam aliter nõ dicũ
tur preſentes.ut.ff. de ver. ſi
gni.coram. Mõ intellige pre

ſentem prout ponitur. xvi.q.
iii. S. poteſt. ſed intellige pre
ſentem ſiue in eadem domo:

ſiue alibi ſit dum tamen audi
re poſſit. ut.ff. ad ſyl.l.i.ꝗ.
eodem tecto.
cBe his.q̃ audierunt.plu/⸗

res poſſunt notari caſus ubi

fertur teſtimonium de audi

tu. Vnus hic. Alius cuʒ pro
batur uoluntas obmuteſcen
tiſ ut.xxvi.q.vi.qui recedunt

⁊.c.is qui. Alius ĩ matrimo
nio.ut.xxxv.q.vi.de parẽte

la. Alius in probatione per

iurii.ut.xxii.q.v.hoc uidet.
Alius in memoria facti ope
ris.ut.ff. de prob. ſi arbiter.

Alius extra de teſti.preterea

⁊ ex eo.ti.cum cauſam. Sed
certe non concedo ꝙ alicubi
fit teſtimonium de auditu ni
ſi ubi teſtatur quiſ ꝙ ſic audi
uit recitari a maioribꝰ. ut di
citur de teſti.quotiens. Et h
tantum cõtingit in matrimo
nio ⁊ in memoria facti operiſ
lIʒ hodie circa matrimonium
illud ex parte ſit imutatum.
er de teſti. lʒ.niſi uelit quiſ di
cere ibi ideo eſſe teſtimoniuʒ
de anditu: quia melius in ta
livus cõprehendimus per au
ditum q; per uiſum. Vnde ſi

duo intereſſent cõtractui quo

rum vnus eſſet ſurdus:⁊ al
ter cecus.vnus audiret vᷣba
contractus: alter nideret nu
merare pecuniam: per illos
forte non probaretur contra

ctus.Sunt tamẽ hic alia duo

ſpecialia.ſ.ꝙ ualet confeſſio
extra ius.ſicnt ⁊ alibi extra ð
exceſ.prela.q;ſit graue. Et ĩ

Lau.

piatur teſtimonium. extra deteſti. eum cauſa.nam ſufficit qualitercũqʒ al/
quid ſciat᷑.xxii.q.v.hoc nidetur. Si ergo aliquis eſt mutus dum tamẽ audi
at ⁊ ſcribere ſciat bene teſtificat᷑.nt.C. qui teſ.fa.poſ.diſcretis. ſimiliter ce
ens teſtificatur ſi uoces pᷣhentiũ habet notas. nec obſtat ſi dicas ꝙ cec? pot

liq.nã ĩ uiſu poſſumꝰ decipi.ut.xxxi.q.i.qũo

ſub eoꝛum pꝛeſentia acta eſſe noſ
cuntur. ¶ De his etiam que audi
erunt ſiad hocuocati ſunt:in ciuili

cauſateſtimonium dicere poſſunt.

Vnde in autenticis col.ſeptinia ti.
de teſtibus. codice eo.ti.legitur.
Si debitum ſcriptum ſit:⁊ pꝛoba
tio ſolutionis pꝛoferatur a litigan
tibus per teſtes ſineſcriptura: tũc

ſuſceptibilem eam apud iudicẽ eſſe

uolumus:dum ad hocipſumteſteſ
aſſumantur ut pꝛohibeant teſtimo
nium pꝛofacienda ſolutione: autꝓp
memoꝛia facta alicui iamfacte ſolu
tionis:⁊ pꝛo confeſſione eius qui
pecunias accepit. hec autẽ teſtimo
nia inania erunt ſi ex tranſim perhi
bita ſunt:aut ab eo qui pꝛopter ali
ud opus adueniens audiuitaliquo
dicente ſe accepiſſe ab aliquo aurũ
aut debere alicui: nulla ratione ua
lere cenſemus. Similiter auteʒ ne

ceſſe eſtut uideant: quod ſilalius

uno tempoꝛe:a alius alio tempoꝛe
uiderit:diuerſitas tempoꝛum eoꝛũ
teſtimonium non admittit. ¶ Un
de leo ppa.
Non adminuntur in reſtimonium
quos non eodẽ tempoꝛe negocio
interfuiſſe conſtiterit.
Ihilominus quoqʒ punien
Ai ſunt teſtes: qui ad calũni
am aliquid teſtificantur. nec eoꝛuʒ
uoces tanquam plurium admittun
tur: quos tempoꝛum quidẽ diuer
ſiras ſimul interfuiſſe phibuit.

¶ Nteem ambꝛoſius in libꝛo de pa

radiſo dei.
Ad ſeriem geſtoꝛum teſtis ex ſus
nihil adiiciat.
Vra a ſimplex teſtimonii ſe

ries intimanda eſt. Plerũqʒ

hSimul. Quidam dienn

ſi. C. de teſta.ſi vnus.

t hoc tenere in his que non niſi ſemel

cõmittuntur: ut homicidium alicuius. ſed ſi ſepius aliquid poteſt
cõmitti:ibi non nocet temporũ diuerſitas:ſed eis obiicitur de Su

ſanna. Sed illi reſpondent ꝙ ideo fuerũt illi te

teſtis dum ad ſeriem geſtoꝛum ali

crimine iniuriaruʒ:in quo illuſtris

perſona etiam per pꝛocuratoꝛem ctis ſingulares. Si
intendere excipere poteſt: ſerua tamen aliquex acti
tis ceteris ſolennitatibus: ut codicontinuuʒ uiderent

ce ti de iniuriis.l. ulima. ¶ Iteʒ
elagius papa ſindue magiſtro mi
itum.
Reo abſente libellus accuſatiõis
fruſtra offermr.

(D Arthe quas dedit nobis lu

ſtes reprobati:quia
dixerunt ꝙ in eadẽ

hora ⁊ i diuerſisoo

cis cõmiſſum eſſet

quid exſuo adiicit totam teſtimo adulteriũ.ſed nõpo
niifidem partis mendacio decolo aer in ea⸗
rat. nibil igitur quod bonum uide ſigſoeil t bor diect
n . „ Dicut
wur addendum eſt. ¶ Iem felix propter expreſſ ſi
Rabet⸗ militudinẽ non pro
Abſens per aliuz necaccuſare nec pterideẽtitatem. na;
accuſari poteſt. e reuera aliud eſtad
Mlensper aliuʒ accuſare aut alterium i hocie
accuſari non poteſt. Nec affi ra du as
nis teſtis admittitur. Niſi in non concedo: cũ ſin

guli ſint in ſuis di

aliqui:lʒ diuerb ho
ris videtur ꝙ teſti

monium teneret:ut

ſi ſucceſſiue in vno
foramine uiderunt
aliquos fornicari:

uel ſi aliqui nolunt

cidius ſi illo tempoꝛe aduer teſtari , aliquis ex
ſ. nins ipſius illicpꝛeſens fuiſſerna cvicalus cehen 4
eerat. Sed quia aduerſario ab miiſſe alter principi
ſente geſta que nobis recenſuit fa um. in hoc caſucon
cta leguntur: talia leges nõ recipi cedocos bene teſta
nnt. Id em decoꝛaio patrino. ri ð vna re propter
Teſtes coꝛpoꝛaliter pꝛeſtito iura cõtinuationc actus.
mento reſtimonium dicant. ſicut propter cõtinu
HOꝛtamur:ut ſub nimoꝛe do ailont poſſeſſionis
mini conſuetam conſciẽtieue und factalitadi
ſtre ſinceritatem in hoc quoqʒ ne berſis perſoni
. V nerſis perſonis.ut
gocio conſeruanteſ: omnem perſo xxvi. ili. 5poteſt ſ
nis que ueritatem cauſe iſtius ſcire Eent etiam vnns dici
poſſunt: faciatis amputari foꝛmidi imr ꝓconſulatus. I
nem: ueſtris pꝛeſentari cõſpecti diuerſe pſone ipſuʒ
bus tactis ſacroſanctis euangeliis weten N 3
„ . „ 0 1. .
pꝛebito etiam legaliter ſacramen miſſe. Item qui ſi
ro que in ueriate rerum nouerut cõueniant in tẽpoꝛe
pꝛofeſſione ſue teſtificationis ape ſed diſcordent ĩ of
riant: ut patefactiſ omnibus que ſe ficiis. vnus dicit de
cundum leges ⁊ iuſticiam cẽſenda miſſa: alter dieit de
. ueſperis. Eadeʒ eſt
queſtio ſi vis proba
re ſolntionem decie

alio caſu quando quis confitetur ſe debere pecuniam cauſa adiecta. ut. C. ðᷣ
non nu.pecu.generaliter. Et in caſu qui habetur de ſecunda cautione quam
mulier poſt biennium emiſit. C. ad vell.ſi mulier. Et generaliter dicunt qui
dam valere confeſſionem factam extra ius ubi teſtes interſunt rogati. Item
aliud ſpeciale eſt hic ꝙ non valent teſtes niſi ſint rogati. Et iidem requirũt
in teſtamentis ⁊ in codicillis.C. de teſta.autẽ.rogati.⁊ in matrimonio.ut ui
detu:.xxx.q.v.noſtrates.⁊ in diuortio.ff.de diuor.l.nullum.alias non requi
ritur ꝙ teſtis ſit rogatus.ut.j.proxi.q.iiii.ad fidem. Jo.onſueuit generali
ter dici ꝙ eſt verum ꝙ confeſſio extra indiciuʒ nõ preiudicat niſi cauſa adii
ciatur. ut confiteor me tibi debere centum ex cauſa mutui. ut.C. de non nu.
pecu. l. generaliter. b. Et ſcias ꝙ omnes iſtiteſtes rogati dicuntur intereſſe:
quia rogati ſunt audire. ʒ ad aliud nenerint. ut. ff. de teſta. beredes palam. au
tẽ.tamen generaliter milerur dicere ꝙ teſtes debeant eſſe rogati. ui. C. de te
ſti. autẽ. rogati.ſed hoc uerum eſt cum cõtractus eſt in ſcriptis.
d Si debitum. aut pro memoria. Tres hic ponit caſus ꝙ teſtes rogati poſ
ſunt teſtificari. uel pro ſolutione quã uoluit facere creditori debitor. uel pro
ſolutione ei facta. uel pro confeſſione creditoris.
e¶ onfeſſiõe.ĩmo magis eſt pro debitore cõfeſſio creditoris ꝙᷓ ſi ſit ei red
tum inſtrumentum. C. de ſolu. pecunie. .„
ſJhilominus.puniendi. In criminali punit teſtis capitali pena.xxxiii.
La v. hec imago. hoc m leges ueteres.ſᷣm canones infamis eſt. vi.q/i. ꝗ
cunqʒ.xxii.q.v.ſiquis.ſed ſᷣm legem accuſatur de crimine falſi.ff. ad.l.cor.de
fal.eos qui.non obſtat.ff.de his qui not.infa.lucius.extra de ordi.cog.cum
dilectus.quia ibi non eſt ſententia lata cõtra teſtem.
SQuos temporum.ſimile.j.iiii.q.iii.in teſtibus.C. de codi.l.ultima.S.ult.

fhdõõ

2 vnus dicit frumentum ſolntũ: ? alter dicit fabam. Et rn no va
let teſttmoniũ:quia omnes ſunt in ſuo teſtimonio ſingulares. ut er
de elec. cum dilectus. diem forte nõ tenetur teſtis exprimere ſiz mẽ
ſem. ut. S. ii. q.viii.libellorum.

i Vra.i.ſine dolo.

k Ea. (BSimplex. qualiter hoc intelligatur: dixi.iiii. iii . in telti

bus.

l. ¶ Aliquid.ar. vtile per inntile uiciari.ut.xiiq.ii.ſiquos de ſernig.

5̊.di.xxxvii.ſiquid veri.Sed cõtra.ff.de excu.tu.qui teſtamento.s.

di. ix. ſiad ſcripturas. So.vtile per inutile uiciatur ubi in iure inne

nitur expreſſum alias nõ. ar. xv. q.iii. S.cum autem. D
m ¶Adicit.uel ſubtrahit.ut.v.q.ult.preſbyteri.ex de ver. ſig. forus

.vlti ar. xi q. ii. quiſquiſ metu. xxv. ii. preſcriptione. xxii. ii.cu
de boc nõ iuraſſet

humilitatis.C.de teſti.teſtium.
n CAddendũ.qnia nõ preiudicaret hoc alicui ſi
nt er de teſti.c. de teſtibo. vbi de hoc dixi. S. i. · vi. ſiquddo⸗
0 Bſens. nec affinis. S. e. q. v. ſimiliter.
p ¶ Reo. bec rubrica eſt falſa: quia nõ intelligitur de libello accuſati
onis ſed de libello atteſtationũ. “r
rthe. abũte.5. ii.q.i.ĩ pᷣmis.ex ð teſt.ĩ noĩe dni.⁊.c veeler⸗
T DOrtamur.amputari.hic eſtar.ꝙ iudex preſtabit cõductum?
ecuritatẽ teſtibus.extra ut lite nõ cõteſ.accedens.ct de elect.
bone memorie.extra.de appel.ex parte.xxxiii.q.ii.ſiue.
ſ ¶Preſentari.ſic.S.e.teſtes. B —33
1 Mouerunt. teſtis enim pro ntraqʒ parte teſtabitur. xiiii.q.. ⸗

de⸗
enn
d
vdti
(hpen
i
.lan
IS
ann
n
4
Wo
e
Mße
pi
(ben
dec
Ulsfr
one
iſon
i
linie
nhee
Mfn-
ftunin

N.

t
6

Nbſiſeg
ni
eſr
W
nſſnee
nüccin
WE
Natinder
teban
er eeſi
diſan
nnaludt,

mn

ſinſeig
Cfralnc,
ſin rit
ſngtns
entiggti
gnungutne
iczdnei
Ulenrge
niumtin
cteſſwrn
Univeticen
Pos ſcnien
ſalinintn
Uiggtlnen
awocdexrn
vocndſtti
ſedlerpen
inborcncen
oesboer
nnulepeh,
ummmnin
tproercdin
in
dicturpeen
ölſenſn
öhelcnigt
aiſpoti
tonwvece
Penilnuf
ſegreſ⸗
ntatft
Hoonn nan
en
D
lelentetit
ſomnpen
edhedwin
wsn
ngemn
Ennigi
tont
apinußt

ſane.⁊ iurabit ꝙ nihil falſitatis dicet.ii.q.iiii.nulilaoiam.
Eceſſe.quantacunqʒ.parilitas enim ſeruanda eſt in iudiciis.
C. de proxi.ſacrorũ ſcri.in ſacris.ff.de arbit.ſi cum dies.ꝭ.ſi

arbiter. arg. cõtra extra de do.⁊ contu.ex litteris.⁊ eſt ſimile.i.q.i.
teneamus.S. di. ix. ego. in ſententia ⁊ in iudicio nulli eſt deferendũ

ſz in ſedẽdo ⁊ inſili

b. ſic. ü. q. viii. gſaſ
b Preindiciuʒ.ſic

xi.q.iii.ſigs vᷣo.C.
ſta. ? ima.l.iiii.
NVod vero.
vbi gs ſimul
de plibuſ cri
bus accuſat:ſi ĩ uno
deficiat bñ admitti
tur ad alia. ut..ii.
q.i.in primis.dum
modo nõ ſit calũni
ator. ut.ii.q.iii.pau
lum. nam ⁊ cõdem
natus proſequitur
crimen de quo iſcri
pſerat pendente ac
r.
cuſatione.ut.ſ. e. ne
ganda.æ. ff. de pub.
iudi.is qui.s.illu
ſed capitula hic
ſita loquuntur: ubi
quis de calũnia cõ
uictus vult accuſaĩr
aliquem ⁊ deceptuſ
ſuit. ſecus ſi promiſ

ſione aliqᷓ deceptus
fuit. ut.ii.q.iii. pan

lum. H. ⁊æ alii diſtin

guunt vtruʒ defece

rit in miori uel ma

iori. Si in minori

admittit᷑ ad ſequen
tia alias non. nt.ii.
q.i. in primis.In ci
nilib us aũt cais cõ
uictꝰ de calũnia bñ
ad ſeqntia admitti

ut. C. de inoffi. teſ.
eum qui. inſti. de ex

cu. tuto...qui autẽ.
extra de appell.con
ſtitutus. Quidã di
cunt ꝙ ſiquis accu
ſauit de pluribꝰ cri
minibus ⁊ conteſta

tus eſt liteʒ ſup om

nibus: ʒ in yno de

ſiciat bene admitti

tur ad ſequẽtia tan
iã incepta.ſʒ ſi tã
tũ ſuꝑ nno ẽ lit.ↄt.
⁊ ðᷣfic ĩ illo ñ admit

tit᷑ ad ſe. q̃i ſuſpectꝰ

ð ac. ſi cui. vi.q.i

geũqʒ. Tu diſtigue
un ſit calüniat? uel

non. ut dixi. tamen
ſi quis primo egit
criminalit᷑:ſiue ob

tiuerit ſiue ſuccubu

ſunt cognoſcatis:et competentem
legibus ⁊ ueritati terminum detiſ.
¶Ntem nicolaus papa iſmaro re
moꝛum archiepiſcopo. .
Accuſatoꝛ⁊ accuſatus ſimul debẽt
adeſſe. .
T Eceſſe eſt ſecundum ſacrarũ
lſcripturarum documentũ: ac
ſecundũ iuſticie tramitem ⁊ accuſa
tum ⁊ accuſatoꝛẽ ſmul adeſſe ⁊ unã

22 I UDD
partem quantacunqʒ a qualitercũ/

qʒ pꝛedita ſit auctoꝛitate ſic ꝓꝛſus
iri:ut alreri parti nullum pꝛeiu
diciumirrogetur.
UVogd ueto teſtes deficiẽ
es ĩ pꝛio capitulo nõ ſint
admittendi ad ſequẽtia.ex
concilio carthaginenſi ſeptimo cõ
firmatur:in quo ſic ſtamtum legit᷑
Qui in pꝛimo capitolo deficit: ad
cetera non admittamrr.
Pracbtt ut quotienſcũqʒ cleri
cis ab accuſatoꝛibus multa cri
mina obiüciuntur. Etunum ex his
de quo pꝛius egerĩt pꝛobare nõ ua
luerint:ad cetera iam non admittã
tur.. C ODrobatrur illud idem au
ctoꝛitate arelatenſis cõcilii tertii in
quoſic diffinitum eff.
Qui falſa fratribus obiiciũt uſqʒ
ad eximʒ non cõmunicen.
Oæs qui falſafratribuſobieciſ

ſe capitulaconuicti fuerit:pla

cuit uſqʒ ad exium non cõmunica
re:ſicut magnaſynodus ante cõſti

tuit: niſi digna ſatiſfactione penitu
erint. ¶ Itemfelix papa in ſecun

da decretali epiſcopis gallie.
Qui quod obiicit pꝛobare nonua
let:decetero ad arguendum nõ ad
mittitur:niſi pꝛius pꝛopꝛiam cauſã
ciuilem dũtaxat aſſerere uoluerit.
SS accuſatoꝛum perſone in iudi
cio epiſcopoꝛuʒ culpabiles ap
paruerint:ad arguendũ epiſcopos
decetero non admittãtur: niſi pꝛo
pꝛias cauſas aſſerere non tame cri
minales uel eccleſiaſticas uolue
rint. C Cum ergo qui falſa fratri
bus obüciunt: ia; ad exitum nite
a cõmunione pꝛohibeant᷑: cum illi
qui in epiſcopoꝛũ iudicio culpabi

erit põt poſtea agere ciuilit᷑. C. qñ ciuilis actio criali piudicet.l.i.

◻criminibus ſimul ? eodem libello z litem ſuper his conteſtor
in vno deficiam:tamẽ admittor ad ſequẽtia l iam ſim infamis. et
hoc eſt ideo:quia tẽpore litis cõteſ.fui bone fame.ut. ff. de publi. in
di. is qui. ?.ii. q/i. in primis.ibi:an grauiora. ⁊c. Si autẽ te primum
aecuſo de vno crimine?⁊ deficio:non admittor poſtea ad alia. Joh.
d certe mirũ nidetur de iſtis opinionibus.nam ſi litẽ cõteſtatus
eſt accuſator ſuper pluribus criminibus: publicatis atteſtationibus
poſtea nõ admittitur ad probandũ aliquid. Si ſuper vno tantum li
tem coteſtatus eſt æ nõ probauit nidetur calũniari:æ ita nõ admitti

tur ad ſeqnẽtia nt hec ea
e¶MHonadmittant᷑. Se

d Dacni Quidam ſic pouũt caſum:accuſo te ſuper pluribus
. 1

itula dicũt que in hoc caſu intelligunt᷑ b.
uidetur ꝙ huiuſmodi exceptio non poſſit

obüci poſt lit. conteſ. ut. ff. de adulte.ſi maritus.ꝭ.preſcriptiones.
marune cum exceptio.ſ.tu es calũniatus ſit dilatoria.quia tantum

III

ad ſeque

3 2

declinatoria eſt iudicii.qð ex hoc patet. nã ab alio adhuc accnſari põt. Reſpõ
dent quidam ſpeciale eſſe in adulterio ut etiam peremptoriã ibi aliquis non

poſſit obiicere poſt lit. conteſ.ſ.hanc:tu per quinquenniũ tacuiſti.ut.C. ò ad

ulte. adulter. ſicut æ ſpeciale eſt in illa exceptione.ex qui ma.accu.poſ.cum in
tua. Alii dicunt ꝙ hec exceptio:tu cs calũniatus:bene põt obiici poſt litis cõ

les inueniuntur:ad arguenduʒ de
cetero admitti pꝛohibentur: a pa
ret quod in pꝛimo capitulo deficiẽ
tes tanquam falſoꝛum obiectoꝛes
ntia pꝛocedere nõualent.
H accuſato uero accuſa
tionem in accuſatoꝛẽ uer
i:multoꝛum auctoritate
pꝛohibetur. ¶ Item ſte
hanus papa.
Accuſati niſi pꝛius ſe purgauerint
alios accuſare non poſſunt.
1 ennd e accuſatis licen
Ntia criminandi pꝛius quaʒ ſe
crimine quo pꝛemuniur exuerint:
quia non eſt credenduʒ contra ali
os eoꝛum confeſſioni: qui crimini
bus implicantur: niſiſe pꝛius pꝛo
bauerint innocentes:quoniam pe
riculoſa eſt ⁊ nõ debet admitti reiꝰ

aduerſus quemcunqʒ pꝛofeſſio:

libꝛo. ix. codicis nit.i. Inperatoꝛ
ualentinus ualerius gratianus.

T)sRmmdn eſt accuſatis: niſi ſi

as ſuoꝛumqʒ iniurias pꝛoſe
quantur licentia criminandi in par

uel minoꝛi crimine pꝛius quam ſe
crimine quo pꝛemuntur exuerint:
ſecundũ ſcita ueterum iuris condi
toꝛum:ita tamen ut⁊ ipſi inſcriptõ
nes contra eos etiam pendente ac
cuſatiõe deponere poſſint. ¶ Itẽ
ex decreto hadriani pape.
e eodem.
BVn eſt credendum contra
allios eoꝛum confeſſioni qui
criminibus implicantur:niſi ſe pꝛi
us pꝛobauerint innocentes: quia
periculoſa eſt ⁊ admirti non debet
rei aduerſus quemcũqʒ pꝛofeſſio.
VNoc autem intelligendum eſt
in pari ⁊ minoꝛi crimine. Ceteruʒz
ſi de maioꝛi criinine eum accuſare
uoluerit:uelutiſi accuſatus de foꝛ
nicatione: de periurio: de homi⸗
cidio uelſimonia:uel quolibʒ alio
huiuſmodi crimine accuſatoꝛeʒ ſu

teſta.ſed melius dic ꝙ hic lis
nõ fuit conteſtata:niſi ſuꝑ eo
in quo defecit.vnde cuʒ vult
hroegders ad alia ſuper qui/
us lis nõ eſt cõteſtata: iuſte
admittitur huiuſmõi exceptõ
cõtra illũ. vel dic ꝙ illa exce
ptio de nouo cepit competeĩr
vnde põt ea vti poſt litem cõ
Q. xi.
teſtatã. ut extra de offi. dele.
inſinuante.

f IVs. obieciſſe. calumni

oſe.

g9 Jaccnuſatorũ.culpabi⸗/
B H

les.i.calũnioſe.
h ¶ MHon tamẽ. ſuam iniuriã
nõ proſequẽdo.uel ſpecialeẽ
in calũniatore epiſcopi: ne ſit
cõtra.iiii.q.vi.omnibus.⁊.õ
ii.q.i.prohibentur.
i ¶ Eccleſiaſticas. hoc ideo
dicit:quia cauſa eoeleſiaſtica
nõ eſt agenda niſi
nẽ bone opiniõis.v.q.iii.qꝛ.
B accuſato.ſi accu
ſatus crimen ſuuʒ
proponit cõtra ſu
m accuſatorẽ pen
ente accuſatõne. aut propo
nit in modũ accuſatiois. aut
in modum exceptionis. ſi in
modũ accuſatiõis: aut nomẽ
accuſati eſt receptum inter re
os:aut non: hoc eſt dicere: ſi
lis eſt conteſtata aut non.Si
non:poteſt eum accuſare de
maiori crie ⁊ audiet᷑ pꝰ.ut.ſ.
e.pꝰ.⁊.j.c.ii.ſi eſt receptũ nõ
poteſt:ſed pendente accuſati
one poteſt contra eum inſcri
ptionem deponere ⁊ poſt ſen
tentiam eam cõſũmare. ut. j.
e.c.ii.⁊.ff. de public.iudi.is
qui. Si autẽ ſuam iniuriam
proſequitur tũc ⁊ ante ⁊ poſt
damnationem poteſt ipſuʒ in
cipere accuſare. ff. de accu.
qui iudicõ.Si vero in modũ

exceptionis proponit᷑ crimẽ

ſemper auditur excipienſ.ut
C. de adul. quoniam alexan
drum. ⁊.xxxii.q.vi. nihil ini
quius.C. de lib.cã.ſi filium.
7 ex de or.cog.cum dilectus.

per homi

ff. de pub. iu.is ꝗ.ſʒ Hͥ nõ eſt nex.ut.c. ꝓxi.

⸗ chn IEganda.nõ in crimini
um impetere uoluerit: his auctoii Lors nõ habere locuʒ re
tatibus non pꝛohibet᷑. ¶ Aliquã cõuentionẽ ut hic.⁊.j.e.priꝰ
do enim criminalis queſtio pꝛeiu ut nõ.s.q. viii.c.i.
dicat ciuili: aliquando crininali. m Accuſatis. inter eos rece

z ptis.ut. ff. de adul.ſi maritus
Vngde in libꝛo terno codicis ti. de d elerttonen.
= n ¶ Criminãdi.etiã ſi ſuã in
iuriã ꝓſequat᷑ ſm. R.qꝛ nõ relatione crüninũ ſʒ innocẽtia reus purgabit᷑ hN
o CRei.i.accuſai.
p Quẽcunqʒ.eo ipſo ꝙ quis accuſatur perdit legitima iura. ut.ff.õ mu.
⁊ ho.reus.lxxxi.di.tantis.ex de accu.deus omnipotens.

q a. Eganda. niſi ſuas.ſʒ tuncnõ ꝑmittit᷑ niſi ponas illũ qui accuſat ſimilit

ꝓſequi ſuã iniuriã.alioqn cõcederet᷑ poſteriori qð aufert᷑ prio. cõdemnatus
auũt nõ põt niſi ſnã iniuriã ꝓſequat᷑.ff. deaccu.qui indicio.cũ iam ſit infamis
ff.de pub. iu.infamẽ.⁊ hoc ſi poſt condẽnationẽ accuſationẽ inchoat in exne
um nõ in ſuũ accuſatorẽ.ſi eni in ſuũ:põt ſi nõ ꝑdit ex illo crie ciuitatẽ uel lib
tatẽ. ut.ff. de pub.iu.l.is qui.⁊ H ſceo⸗parri illi qui ꝓuocatꝰ vult ſe ulciſci
ff. de bo.li.qui cũ maior.ꝭ.. ſi libertus. canones aũt cũ ꝗs eſt dãnatus de
crie ãmodo nõ põt accuſare nec ſuũ nec er̃neũ accnſatorẽ.ut.vi.q.i.q crimẽ.

L niſi ſuã uel ſuoꝝ iniuriã proſequatur.iiii.q.vi.omnibus.
rRE

On eſt credendum.

̃ Cinili. ſepe fit.nam qnqʒ aliter fit.ex de reſti.ſpo.itẽ cum quis.C. de do.

ſ 2

*

etiam poſt abſolutionẽ nõ admittitur ad actus legitios. ar. xlyi. di.

inter vi.⁊ uxo.ſi maritus.poſſet tamẽ illud intelligi cum crimen in modũ ex/

ceptionis obiicitur: uel directe fuit propoſitum ſed non accepta pagina inſcri accuſatores.quia nemo eſt excõicandus niſi propter cõtumaciã. xi. s
pPpprtionis. ut. C. de fal.ſatis. q.iii.nemo.⁊.c.certum.preterea inobedientia grauiſſimũ crimenẽ vn
a KRinus.nõ ſi due ſint qões principales ⁊ ambe ſint ciniles que pᷣus ꝓpo viii. q. i. ſciendum. æ qui ſemel fuit rinninoſe repellit. vi.q.i. gcri e
nit᷑ pus eſt determinãda:lʒ ſint inequales dũmodo ſe nõ cõtingãt ⁊ directe ꝓ men. xxv.di.c.ult.item in ueteri teſtamento puniebat᷑ cõtumacia ca Che
ponantur ut erdeor cogen bocier cveliieand ſbhe
Ddilectus.ff.de iudi.qui prior . „„ . e repellit a pro zal.
Siſſint criminales ineug oꝛdine iudicioꝛum legitur. Ciuili adoleſcentẽ infra decema quartu, motide. lii oi. mul ni
les ⁊ directe proponunt᷑ ma· ʒqꝓueſtione intermiſſa ſepe fit ut pꝛi etatis ſue annum ad aſſertionẽ ſue ros: A Srauiſſun ns
cri Preneniſtirac achede us de crimine iudicemr: quod ut cauſe adducit. pꝛobibitus ab accu Erilib gein cortipe⸗ i
crimingli print ag e. Siue bote maius minoꝛi merito pꝛefer miionc ooleſten en een gtoren zur. Sglanitlimmm
ro nõ ſunt ambe principales tur. ¶ Item libꝛo. ix. codice quu æſeteſtem acit. adoleſcens perſo peccatuʒ eſt. xxiiii. . .
ſed una incidit alteri: de inci accuſa. non poſ. l. i. „1J . nam accuſatoꝛis 7teſtis gerere cu q.i. nõ afferam?. im icl⸗
denti prins cognoſcit᷑. Inci/ KRius eſt ut iu reſpõdeas cri pit: die ſtatuta ad iudicium electo moeſt crimẽ idola ni
dit autẽ quandoqʒ criminaliſ minibus cedis atq; uulnerux rum iudicum ueniunt: epiſ⸗ obus ri mnoledllttn ut n
criali: qñqʒ eiulliſ ciuili: an que tibi ur grauioꝛa crimina ab ad minime occurru: a coone ſuſpen. vital Kienduz ct e
erialiſciuili: an; cits cri uerſario mo obuciuntur: ? tunc cx dimur. tandem reuocato iudicio ac Sinej, xriuit d
erlaligineldn crialt co euentucauſe iudex eſtimabit: an ti cuſatoꝛ culpabiis e accuſatõne in afferamus ſed boe 2
ini ind exẽ ipermi tei 5, ppꝛie erone ie Y
lenocinium.·? pone aliud exẽ bi permittendum ſit eundem accu nenten⸗ enn Atonez. ben e nõ credo: quia abſo S
ciuili:ut ſi petenti hereditatẽ poſuiſti. Aliquãdo ciuils ꝛeiudi tur: an in excõmunicatione conſti xit excoicatio. ii.q.
obiiciĩ queſtio ſtatus.Crimi cat ciuili: aliquando crimiali. ſicut tutus alium accuſare ualeat. ¶ Se iii. .. notandũ. er dð 8*
nalis ciuili: ut ſi agenti per ali enizʒ in ſeptimo libꝛo codi. ti.de oꝛ cundo:an infra decimũquartuʒ an er uiid diligetia.
quod inſtrumeninʒ obiciin gqine cognitionũ legiur. Si debe numin iminali cauſa teſtari quis Jo. fa. diſtinguit: ſi i
ueſtio excipiendo de falſita E ſi L ſ Tertio:an ab ſatiõ eſt excõicatus ꝓcri W
Ciuilis criminali: ut ſi ac reditate a libertate cõrrouerſia eſt poſſit. ¶ Tertio:an ab accuſatiõe mim L conteimt gate vi
culanti obiicitur aſtio ſttts Pꝛius debet agi cauſa libertatis. pꝛohibitus perſonam teſtificantis tunc repellir etiam in
b ¶ Cauſe. quia ſi proſeqris Item ſi crunen aliquod infeꝛa poſſit aſſumere. uarto an idẽ poſt abſolutionem. ſel
iniuriã tuã bene potes alias tur ei qui ingenuus elſe dicit᷑: liber poſſit eẽ accuſatoꝛ reſtis. Qui ſecus ſi procõtuma im.
nõ: hoc nõ placet: quare eniz tatis cauſa ſuo oꝛdine ame debet to:an die conſtituta nõ occurrens cia tantũ. Alilautẽ in
diceret ex euentu cauſe. nam agi cognitionem ſuam pꝛeſ ide pꝛeE acomunione ſit remouendus. .. dicunt: aut crimẽ ꝓ
etiam ſi eſſet condẽnatus be bente: quoniam ſi delictũ pꝛobatũ ¶ Sexto: ſiin epiſcopoꝛuʒ iudicio quo eſt excõicatus
nead mitterei ad acenſandu Cnα†anteaſcire neceſſe eſturum accuſatoꝛis perſona culpabilis nn dieit q, imobell a
nolens proſequi iniuriã ſunz in li ngenuum: an utin uentafuerit: an ad aſſertionem pi- daia mon inobecdi a
nt. ff. de accu. qui iudicio.- muil ur in iberum ⁊ ing Anr i ie cauſe de ſir acunttec⸗ entia morte punie ſant
tomagis ergo ſi fuerit abſolu ſeruum cõſtitui qpoꝛteat CNtem Pzie Qule ecetero ſit admitted. batur. hoc intelligo are,
tus: lʒ nõ proſequatur iniuri Qui confitetur ſe pati controuer ESpꝛima queſtione ſic ſta AQi. iuen
am. vel aliter ex euentuſi con ſiam ſtatus: fruſtra poſtulat ſibi da/ turum legitur in concilio ubi quis erat preua u
demnatus es nõ permittit ti re poteſtateʒ accuſandi eum quiſe £△ Carthaginenſi ſe eptimo: ricator legEl cü feni
bi:ſi abſolutus es benc knt ſuum dominü eſſe fatetur. &au cui interfuit fauſtinus rro quss non obedint n
Por 3 wade ddae ſa uero libertatis terminata: ſi ſer mane eccleſie legatus. nic iedete
bbe ul. cones bene uus pꝛonunciatus fuerit dominuz Ad accuſationem non admittatrr malefactord. ntrr
põt poſtea perficere. ut. s. eo. ſuum accufare nõ poterit. Codice qui in ex cõicanone perſeuerat. iii. q. v. miles. quis
neganda.ſed dic inchoatas o lib. ix. ti. i. Si quis enim ex fami O. Iffinimus eum rite ad gccu eniʒ diceret ꝙ talis j
alios nõ contra accuſatorem liaribus uel ſeruis cuiuſlibet do ſationem nõadmitti:qui poſt cõtumar morte pũi nin
Ael pone caſuʒ: ſi cepitte ai mus cuiuſcunqʒ criminis delato: quam excommunicaus fuerit: in retur qui no ſoa
quis accuſare ꝙ ſibi eius ſer atqʒ accuſatoꝛ emerſerit: eius eſti ſa adbuc excõmunicatione con erbernn mã ai⸗
ni ſuipniſi talivic ubii 55 caput rfoꝛtunas petiturus ſtitutus: ſiue ſit clericus: ſiue la⸗ datum iucſicig en un
cis ei ꝙ ille ſernum illum iter matioʒ caput ? lOꝛn . . . ueniri aũt poteſt ex er
fecit anteriori die: tunc er cuius familiaritati inbeſerirueldo cus accuſare uoluerit: onines etin czicatus. extra d in
enẽtu cauſe patebit an poſſit mino ame exhibitionem teſtiũ: an infamie maculiſe aſperſi: ideſt biſtri di. intelleximus. et
te accuſare uelnon. te examinationem iudicii in ipſa ex ones aut turpitudinibus ſubiecte extra de ſentẽ ex.ſi
¶Item ſi crimen. in ſerum poſitione criminũ accuſatiõis ex perſone. hereiici etiam ſiue paga naere. ſz an pot ſcõ D
aliter enim punit ſeruus: alit oꝛdioultoꝛe gladio feriatur. M ni ꝛſiue iudei ab accuſatõne pꝛohi nenire aliquẽ excdi gr
liber. ut. xxii.q.v. qui ↄpullun cem enim funeſtã interdici opoꝛtzʒ bentur. ¶ Item nicolaus papa. catus. verepnen ne
a. Duieskilenn uls tbe potius quã audiri. aieſtatis a Meretici pꝛobanmur: qui ſcumate HD H 1
ſunt gariant r nter rem crimẽ excipit. C. Sinnliter e nel exrcõmunicate ab Eccleſia ſunt maS vrtu cy poſfi, h
am. v.l. cum ipſe. ſi liberti accuſatoꝛes manumiſſozun ſeparati. . qe quialias nõ põt
Si quiſ .auiac nõ pol. bereduue eſſe pꝛeſumpſerint eode Vod autem bi qui iam apꝛe gxccuſare ſi accuſat ſ
lpeæz:liniumm. quoz ur ſerui ſupplicio rencbunt Hfatofratre: comminiſtro no ferit accuſat. f. de
f¶Ex familiaribus.i.nutriii luituri penas ante prohibite delati o ignatio depoſitiuel excõmuni bo. li.ꝗ cui maigt K.
is. ſic intellige ſi accuſat do onis exoꝛdium. cati: uel anathematiʒati fuerãt: nul ſi lieſfne. Naan .
nariuel intenſterel o Aichgz. b. in excdica, lam aduerſus euz intoꝛqueredun izr erge hnui
Cribi poteſt. fl. de — none linutngen iſco nationem pomerunt:ex pꝛolato ſe iit eiridere c oi?a
ſeruitutem cõtra. ſz illud itel puʒ accuſare diſponit: cunde uniuerſalisꝰ ſynodi capium (oſeqntia ut er öof
ligitur cum de unorih cri RL ſindiele el.
minibus accuſabat:⁊ ideo nõ de iuril. om. iud. P
ſic punitur.ſed hoc penitus contrariũ eſt in familiaribus epiſcopi.nt extra ð l.i. Eõ vr ꝙ nõ:qꝛ tũc cogeret᷑ iurare ſʒ nõ põt tãgere ſacta cũ ea n .
accu.nulli.ſed hoc ideo rani religioſos viros debet epus tantũ habereſin poſſit ngrecli. di. v. ad eiꝰ ſo uc cui Seiben alin ſid gis
familia.ut.ii.q.vii.cum paſtoris. ut. xcv. di. illud. Itẽ qrit᷑ ancõpenſare poſſit.vr ꝙ ſic.quia h qi
g & Fortunas.i.bona. nõ poſſit Lanlnd N tñ cpelaren in nali debito. ff. de cõpẽ. ctiã.
h¶Similiter. hoc eſt verbum gr. atiani. . l. . . . per exceptionẽ repelleret᷑ ſi ageret: ꝗqno poſſet cõpenſare. ff. 5 c0
¶NCiberti. accuſatores.qð hic dicitur uerũ eſt de priuatorum libertis. ſecuſ O pen quecũqʒ.ſed hec queſtio eſt ſoluta e de excep. cũ inter.
cſt de libertis eccleſie. nam tales reuocantur in ſeruitutem. nt. xii.q. ii. epiſo I Iſfinimꝰ. adhuc. g poſtea reſtituit ad aceuſationẽ u viequ.
Ndpus qni mancipium- . .⸗ . illioẽs. xxxii.q.v.pceptũ.ĩ fi.qð ẽ õ.h.ſʒ ſʒ eũ uacat ar.⸗ Zrio ſeſu.
Aidam in excõicatione. De prima queſtione nõ eſt dubiũ.ſ. ꝙ ercõ m ¶ Hiſtrionis.j. de con. di.ii. pro dilectione.
municatus nõ et aliquẽ accuſare ſe tranſfert ſe. h. ad queſtionẽ il n O eni i nagenal HS 5 di
ſam. ſan excõicatus poſt abſolutionẽ poſſit aliquẽ accuſare ſm.b.excõicatus o od aut.ſecũde vniuerſalis.ſ.cõſtantinopolitane.ut..di.

8ghnſchn
ncken
dafarnne
eteinit
mhrlit
W
mtüpn
düntic

gudlin
hfioſtn
ercdengze
fletcoſane
eſepelkein
ſtwponinen
cnsſipdoeinn
Anunni Niri
Cntentaini,
oeſereden
marurmn
dkginl
tig nore n
turhoeſte
icnisantgen
Norlegsli
s ſonordt
leinbisin
Wtadpidien
Neſtwrün
gemtlog
6ientotn
bunurnoregt
hrgtitolit
fprmütti
Cunincdiesn
ſiunpecte
Nangermn
itelanm
mmnrinit
gehmhi

nirticliade

s Räte
eidehtN
gciteſntc
ari
litip i
lreſtman
Utmutrkt
üm
tenss giß⸗

IIII

epi. ſancta. ?. xxiii.q.iiii.ipſa pietas. —è
4 S uero Eecleliallirü nt ſimoni hereſis uſura.xi.q.i.ſiquis enʒ
Qlerico. imo omne crumen eſt eccleſiaſticũ.ut ex de iudi.nouit.
b Sed ne.uerba nicolai.
c ¶ Bercticos.uerba ſynodi.

u ij. &.iiſ. .

5 9

teſtis cõtra illũ.videtur enim eſſe ſuſpectus ⁊ enʒ odio habere qui totiẽs vult

cõtra ipſum teſtari.⁊ hoc intelligunt in criminali cauſa.ſic ⁊ gratianus intelli

git. ⁊ eſt ar. ad hoc ex de app.ad hec ſi in una. Sed m dicas q;diu atteſtatio
nes clauſe ſunt etiam in eadem cauſa ⁊ iidem aliiqʒ teſtes denuo poſſunt idu

d Ab eccleſia. ſ. ex
cõicati. nota ꝙ oĩs
excõicatus dicit he
reticus. ut.ſ.xxiii.
q.iiii. ipſa pietas.
¶ NLaicali. laici nue
ro abſolnti poſſunt
clericoſ accuſare.ſʒ
iutellige de clericis
depoſitis quibꝰ qn
qʒ laica cõio cõcedi
t xi.q.iii.teu/
gualdum.
Ecũda aũt.
hic queritur
ante. xiiii.annuʒ
aliquis ſit admittẽ
dus ad teſtimoniũ
Et quidem in ciuili
cauſa poſt.xiiii.an/
nos admittit.ut.j.
e.c.i.ſed in crimia
li non ante.xx.ãnoſ
ut. j. e. in. S in teſtio
nium. Job. Hoc tñ
ſcias ꝙ puella poſt
xiiii.in ciuili cauſa
ĩcipitur ad teſtimo
nium: quia tunc tu
tela eſt finita. ut in
ſti. qui.mo.tu.fi.cir
ca mediũ. preterea
tunc nubere poteſt
puella. ut ex de de
ſpon. impu.c.ultio.
tunc etiaʒ põt intra
re religionẽ.ut.xx.
q.ii.puella. itẽ poſt
illam etatẽ teſtamẽ
MQ.ii.?⁊. iii.
tuʒ facere põt.ut.ff.
qui teſt.fa.poſ.qua
etate. Joh. 7
cauſaʒ matrimonii.
nt extra de procur.

lo declaratir cuʒ dicitur: Si uero
eccleſiaſticũ fuerit crimẽ quod epi
ſcopo illatum fuerit: tunc pꝛobari
opoꝛtet accuſantiũ perſonas ut pꝛi
nio quidem hereticis nõ liceatac/
cuſationes cõtra oꝛthodoxos epi
ſcopos pꝛo ecclłęſiaſticis facere ne
gocus. Sed ne hos hereticos eſ
ſe denegemus:audite ſequẽtia:he
reticos autem inquiũt dicimus ta
eos qui olim ab eccleſia pꝛoiecti
ſunt quã qui poſt hoc a nobis ana
thematizati ſunt. Doꝛꝛo ſi adhuc
necſic creditis:audite quod ſubdi
tur. Preter hos autẽ aiunt ⁊ eos
qui fidem quidẽ ſanã negantuel ſi
mulant confiteri ſciſmaticos eſſe.⁊
eos qui ſeoꝛſum a cõicantibus no
bis epiſcopis collectas faciũt. D.e
inde uero: ſi quidaʒ ab eccleſia ſu
per cauſis quibuſdam repꝛehenſi
ſunt ⁊ pꝛoiecti aut excõicaii:ſiue ex
clero:ſiue ex laicali oꝛdie:nec his
licere accuſare epiſcopũ antequaʒ
pꝛopꝛio crimine primitus exuant᷑
Similiter autẽ ⁊ eos qui ſub accu
ſatione pꝛioꝛi exiſtunt nõ ante eſſe
acceptabiles in accuſatione epiſco
pi aut alioꝛum clericoꝛũ:quã inno
xios ſemet ipſos illatoꝛũ ſibi oſtẽ
derint criminũ. quid auteʒz pericu
li regule hnius ĩmineat cõrempto
us nõ ignoꝛatis.
Ecunda autem et tertia
queſtio eodẽ cõcilio uno
Jeodẽq; capitulo terminã

ur. Alud uero eſt huiuſmo/
i.
AQui ab accuſatione repellunt᷑:ant
ad annum decimũquartuʒ nondũ
peruenerint teſteſ eſſe nõ poſſunt.
Eſtes autem ad teſtimonium
non admittendos eſſe cenſe/
mus qui nec ad accuſationem ad
mitti iuſſi ſunt:uel etiam eos quos
ipſe accuſatoꝛ de domo ſua produ
xerit. Ad teſtimonium autem in
fra annum decimũquarmum ſue eta
tis conſtituti non admittantur.
Item ex concilio maucenſi. ca.
ſexto.
Se eodem: Oalea.

Lacuit ſancto conuentui ut te
ſtes ad teſtimonium dicenduʒ
pꝛecio non conducantur: ⁊ ut qui⸗
qʒ optimi ⁊ fidelioꝛes in teſtimoni
um aſſumantur:utis contra quem
teſtimonium ferre debent: nullam
eis poſſit afferre calumniam: et ut
nullus teſtimonium dicat niſi ieiu
nus. Item in crimiminali cau /
ſa pꝛoduci teſtis non poteſt qui an
tea in eum reum teſtimonium dixe
rit.ſicut in.xxii. libꝛo.ff.ti.de teſti
bus inuenitur. Itein ti. eodem.
Iteſtes omnes eiuſdem hone
ſtatis aeſtimationis ſint: etne
gocii qualitas ac iudicis motus cũ
bis concurrit:ſequẽda ſunt omnia
reſtimonia. Si uero ex his quidaʒ
eoꝛum aliud dixerint: licet in pa/

ci. ut extra de teſti cum cauſam. in fi. ?. C. d teſti.l. ulti. ſed poſt publicatas at

teſtationes nõ poſſũt induci
uel iidem uel alii ſuper eadeʒ
cauſa.niſi ſi id qd ego primo
probaui in modũ exceptioniſ
modo nelim probare directe
ut extra.e.c.ueniens.ii.tunc
autem ante publicationẽ teſti
um poſſum eundẽ teſtem idu

cere.ſi forte primo nõ habuit

omia in memoria.ut in autẽ.
e.ti..S.quoniã uero multi.ff.
de queſti. repeti. Item ideʒ te
ſtis põt redire ⁊ errorẽ ſuuʒ
corrigere.ut extra de teſti.co
gen. preterea.⁊.xxxv.q.vi.ð
parẽtela.ibi diſcordaſſe. Iteʒ
ſi teſtis aliquid obſcure dixit
poteſt ab co etiam poſt publi
cationem queri interpretatio
ut. ff. de teſtib. heredes. .. i. lʒ
ſit ar. cõtra extra de proba.in
preſentia.ſed ibi forte ex cau
ſa omiſit iudex interꝛogare te
ſtem. Alii exponũt reum teſti
