diſſimili diuerſo fato. Soꝛtilegi
ſunt qui ſub nomine.⁊c.ut ſupꝛa.
Saliatoꝛes uocati ſunt:qui dũ eis
membꝛoꝝ quecũqʒ partes ſalieriĩt
aliquid ſibi exinde pꝛoſpeꝝ ſeu tri
ſte ſignificari pꝛedicũt. Queri
tur ãt de natura demonũ cuiꝰ natu
re ſint:an futura pꝛeſcir̃ ualeãt: uel
quot modisfutura pꝛenoſcãt.He
his ita ſcribit aug. in eodẽ libꝛo.
Quot modis deſrones futura pꝛe
noſcunt.

CLiendũ eſt' hanc eſſe naturaʒ
demonũ:ut aeriicoꝛpoꝛis ſen

ſu terrenoꝝ coꝛpoꝝ ſenſum facile
pꝛecedãt:celeritate etiã pꝛopter ae
rei coꝛpoꝛis ſuperioꝛẽ mobilitateʒ
nõ ſolũ curſus quarũlibet rerũ ut

hominũ uel ferarũ:uerũ etiam uo
latus auiũ incõparabiliter uincant

quibus duabus rebus quantuʒ ad
aereũ coꝛpus attinerpꝛediti:hoc ẽ
acumine ſenſus ⁊ celerirate motus
multo ante cogitata nüciãt que ho
mines pꝛo ſenſus terreni tarditate

mirent᷑.acceſſit etiãẽ demonibꝰ per

tam longũ tempus quo eoꝛuʒ uita
pꝛotendit᷑ rerũ longe maioꝛ expe/
riẽtia quã põt hominibus pꝛopter
bꝛeuitatẽ uite ꝓuenire per has effi
cacias quas aerei coꝛpoꝛis natura
ſoꝛtita eſt:nõ ſolũ multa futura pꝛe
dicũt demones:uerũ etiã multa fa
ciunt:que quoniã homines dicere
nõ poſſũt.aut facere eos dignos ꝗ

dã quibus ſeruiãt: ⁊ quibus hono

res diuinos deferant arbitrant: in
ſtigante maxie uicio curioſitatis ꝓ
pier amoꝛẽ felicitatis falſe atqʒ ter
rene ⁊ excellẽtie tẽpoꝛaliſ. Nuc igi
tur quoniã de diuinatiõe demonuʒ
queſtio ẽ.pꝛimũ ſciẽdũ eſt illos ea
plerũqʒ pꝛenũciare: que ipſi factu
ri ſunt. accipiunt eni ſepe ptãtem
moꝛbos ĩminere ⁊ ipſũ aerẽ uician
do moꝛbidũ reddere:a in peruerſ
atqʒ amatoꝛibus terrenoꝝ cõmo/
doꝝ malefacta ſuadere de quoꝛuʒ
moꝛibus certi ſunt ꝙ ſint eis talia
ſuadẽtibus cõſenſuri.ſuadẽt eni eiſ
miris ainuiſibilibus modis peri
lã ſubtilitatẽ coꝛpoꝛa hoĩm nõſen/
tientiũ penetrãdo: ⁊ ſe cogirationi

buseoꝝ per quedã imaginaria ua

ſa miſcẽdo ſiue nigilãtium ſiue doꝛ
mientiũ:aliqñ aũt nõ que ipſi faci/
unt:ſʒ que naturalibus ſignis fum
ra pꝛenoſcũt:que ſigna in hominũ
ſenſus uenire nõ poſſũt:ante pꝛedi
cunt.neqʒ eni qꝛ pꝛeuidet medicꝰ

Laun.

que pꝛeuidere neſcit huiꝰ artis ig, b Cogitatoibus.

narus:ideo iñ diuinus habẽdꝰ eſt
quid aũt mirũ ſi quẽadmoduʒ ille
coꝛpoꝛis humani ꝑturbata uel mõ
tificata tẽperie ſe bonas ſeu malas
fumuras pꝛeuidet ualitudines. ſic
demones in aeris affectõne ſibi no
tas nobis ignotas:futuras pꝛeui/
dent tẽpeſtates.aliqñ etiãõ hominũ
diſpoſitões nõ ſolũ uoce pꝛolatas:
uerũ etiã cogitatiõe cõceptas: cuʒ
ſigna quedã ex aĩio expꝛimuntur in
coꝛpoꝛe tota facilitate perdiſcũt:at
qʒ hic etiã multa futura pꝛenũciãr:
aliis nidelʒ mira qui iſta diſpoſita
nõ nouerũt:fallũt.⁊ ſtudio fallendi
inuida uolũtate qua bominũ er/
roꝛe lerant᷑. Sed ne apud cultoꝛeſ
ſuos põdus auctoꝛitatis amittant:
id agũt:ut interpꝛetibꝰ ſuis ſigno/
rũqʒ ſuoꝝ cõiectoꝛibꝰ culpa tribu
at᷑ qñ ipſi deceptifuerint uel men/
titi.nõnũquã vo ipſi maligni ſpũs
⁊ illuſoꝛes hominũ atqʒ ſalutis eo
rũ inuaſoꝛes ſolent pꝛedicere defe
ctũ culture ſue ⁊ idoloꝝ ruinã qua
tenꝰ pꝛeſcii uideant᷑ quid in ſingu/
lis regnis aut locis uentuꝝ ⁊ quid
aduerſi ſue factiõi cõnngere poſſit:
q etiã illi qui gentiliũ biſtoꝛias le
gũt nõ ignoꝛãt.quid ergo miruʒ ſi
iam iminẽte tẽploꝝ et ſimulacroꝛũ

euerſione quã ꝓphete dei ſũmi tã

to ante pꝛedixerũt:ſerapis demon
alicui cultoꝝ ſuoꝝ hoc de pꝛoximo
pꝛodit:ut ſuã quaſi diuinationẽ re⸗/
cedẽs uel fugiẽs ↄmendaret. Qd
aũt hominũ diſpoſitões cogitatiõe
cõceptas per exterioꝛa ſigna: dia/
bolus depꝛehẽdat nõ firma ratiõe
uidet᷑ appꝛobatũ. & Unde idem
aug.ait in lib.ii.retractationũ.
Quod ex coꝛpoꝛeis monibus in/
ternas animi cogitatiöes diaboluſ
depꝛehẽdat res occultiſſima eſt.
Uodã loco dixi:demones ali
Igqñ bominũ diſpoſuões nõſo
ũ uoce ꝓlatas:uerũ etiã cogitatio

ne cõceptas:cũ ſigna quedãa ex aio
expꝛimunt᷑: in coꝛpoꝛe tota facilita

te perdiſcere.reʒ dixi occultiſſimã
audacioꝛi aſſertõne quã dehui.nã
peruenire iſta ad noticiã demonuʒ
per nõnulla etiã experimẽta cõper
tũ eſt.ſed umũ quedã ſigna dentur
ex coꝛpoꝛe cogitantiũ illis ſenſibi⸗
lia nos aᷣt latẽtia:an alia ui ſpiritu
ali iſta ↄgnoſcãt:aut difficillime po

poteſt inueniri.
Vyni ſiceſſar̃ noluerit excõi
bat᷑. E ſt enĩ quoddã genꝰ culmure
idoloꝝ ex demonũ cõſultanõibus
futura pꝛedicere.ſicut eni auarus:

qꝛ cultũ deo debitũ nũmo ĩpendit:
idoloꝝ cultoꝛ ab apoſtolo nomiat

ſic illi qui fumra:que ex dei oꝛacu/

lo nõnũquã reuelata inueniunt᷑:uel
demonũ cõſultatiõe:uel quibuſſibʒ
pꝛeftigiis inuenire laboꝛat diuini/

teſt ab hominibus:aut omnino nõj
Aod aũt ſoꝛtilegi et diui

candi ſunt: rõe ⁊aucte p

videt ꝙ diabolꝰ no
uit cogitationes ho
minũ.ſed ) ſolꝰ de⸗
ſeit occulta cordinʒ
ut. xxxii.diſ.erubeſ
cãt. ſʒ ipſe ſe pſũ de
h corrigit. ſ. c. ꝓxi.

* 1

4*

gf
ent
echnn.
imnin
e. ,
guini
ie
“
nthe
fini
Cini

ecces.
ſmant.
lgipst
ſemalne
nſcesͤcd
ripyen
ncdeist
wiem
lunn
neni
mmignct
igeten
rhynni

cwiigſ

Hütenitcz
* .
Jee
Ran
tſveoniti

Eppnnſn

iuniſvend
uubande
Ktunnan.
iolin
meungt
al.

.

3 J 9s. filateri
8. filateria di
ennt hic charteĩg⸗
bus cõtinenĩ incan
tationes.

b Qdmian

nes. ĩ domoſ
ſuas. m legẽ iſti cõ
eremant ſʒ ille ĩ cu
ius domo hec fiunt
ſt publicationeʒ
noꝝ ĩ exiliũ mit
tir.ut.C. ð malefi.
nullns.

dit᷑ aſtronomia.nũ
quid ꝑ uẽtos ⁊ diſ
poſitiones lune lici
tu eſt ruſticis conſi
derare tẽpꝰ ſeminã
di.et medicis tẽpo
ra potionũ ⁊ minu
tionũ. certe hec nõ
reprobant ſʒ illi re
robant qui credũt
ineſſe neceſſitatẽ ſu
perioribꝰ. vñ nõ eſt
dicendũ ꝙ ſuꝑiora
ſint cã rerũ licʒ ſint
rerũ.

ſigna rerß.
d 8 JI gs eps.cõ

ſuluiſſe. nota
pro ſolo conſilio de
bere puniri ſiue fa
ciat artẽ ſiue nõ. ſic
ꝓſola uocatiõe pu
nit̃ qui uocat cleri
cũ ad iudiciũ impꝑa
toris.ui.xi.q.i.pla
cuit.

C n liceat. p/
ſegetes. nũ H .
quid hic reprebẽ gs hariolos auruſpices uel
incantatoꝛes obſeruauerit:aut

XKVI Queſtio V.

tatis iura creamris attribuũt.futu
ra enĩ pꝛeſcire ſolius dei eſt:qui in
ſui cõtemplatiõe etiaʒ angelos illa
pꝛeſcire facit.vñ Iſaias ait:pꝛioꝛa
7 nouiſſima annũciate mihi⸗ dicaʒ
ꝙ dii eſtis. cultoꝛes vo idolorũ a
fideliũ cõione ſeparãdli ſunt.vñ in
epiſtola ad coꝛinthios aplũs ait.ſi

quis frater noĩatur foꝛnicatoꝛ: aut

auarus:aut idolis ſeruiẽs:cũ eiuſ⸗

modi nec cibũ ſume. Hinc etiaʒ in

decre. gre. iunioꝛis legitur.
Anathema ſit qui hariolss uel in/
cantatoꝛes obſęruar.

ilateriis eoꝝ uſus fuerit: anathe

ma ſit. ¶ ¶ Nem ex concilio anqui

ritano.c.xxxiiii.
Quinquennio peniteat qui diuina
tiones expetit.

Ai diuiuatiões expetũt mo
rẽ gentiliũ ſubſequunt᷑: ueliin

domos ſuas hmõi homines intro
ducunt exquirẽdi aliquid arte ma
gica:aut expiandi cauſa ſub regula
quinquẽnii iaceant ᷣm gradus pe
nitentie diffiniros. ¶ Item ex cõ
cilio martini ppe.

Elementa colere lune aut ſtellarũ

curſus in ſuis operibus chꝛiſtiãis

ſeruare non licet.

Onliceat xpianis tenet᷑ ma
aditiones gentiliũ ⁊ obſᷣuare

colere elemẽta aut lune aut ſtella
rũ curſus:aut inanẽ ſignoꝝ fallaciã
ꝓ domo faciẽda:uel ꝓpter ſegetes
uel arboꝛes plãtandas:uel ↄiugia
ſociãda.ſcriptũ eſt enĩ:oĩa quefa/
cietis aut ĩ uerbo aut in opere oĩa
in nomiĩe dñi nr̃i ieſu chꝛiſti facite:
gr̃as agẽtes deo.nec in collectioni
bus herbaꝝ que mediciales ſunt:
aliquas incãtatiões liceat attẽdere
niſi tãtũ cũ ſymbulo diuio aut oꝛa
tiõe dñica ut tãtũ deus creatõ oĩnʒ
dñs honoꝛet᷑.ſi quis aũt pagano
rũ cõſuetudinẽ ſequens diuinos et
ſoꝛtilegos in domũ ſuã introduxe
rit quaſi ut malũ foꝛas mittãt: aut
maleficia inneniãt:uel luſtratiões
paganoꝝ faciãt:quinqʒ ãnis pniaʒ
agãt. mulieribꝰ quoqʒ xpianis nõ
liceat in ſuis laneficiis uanitatẽ ob
ſeruare:ſed deũ inuocẽt adiutoꝛẽ:
qui eis ſapienniã extẽdi donauerit.
¶Ntem ex concilio laodicenſi ca
pitulo.xxx.

Sacris officiis dediti magi uelin

cantatoꝛes nõ fiant.
gQOn opoꝛʒ ſacris officiis de
Aitos nel clericos magoſaut
ncãtatoꝛes exiſtere:aut facere fila

reria que aĩaꝝ ſuaꝝ uincula ꝓbant᷑
hos aũt qui talibꝰ rebus umunt᷑ ꝓ

iici ab eccleſia iuſſimus. Itẽ ex

cõcilio toletano.iiii.c.xxx.
Honoꝛe pꝛiuet᷑ epũs uel pꝛeſbyt
g magos uel auruſpices coſulunt.

9
B Jauis epũs autpꝛeſbr̃ uel dia
conus uel gꝗliberde oꝛdinibus

clericoꝝ auruſpices aut incantato

res aut hariolos:aut certe augurs
uel ſoꝛtilegos:uel qui ꝓfitent᷑ artẽ
magicã aut aliquos eoꝝ ſimilia ex
ercẽtes ↄſuluiſſe fuerit depꝛehẽſuſ
ab honoꝛe dignitans ſue ſuſpẽſus

monaſterii curã excipiat: ibiqʒ pe

nitẽtie perpetue deditus ſcelus ad
miſſũ ſacrilegii ſoluat. Item ex
cõcilio agathenſi.c.xxxviii.
Se his qui auguriis ⁊ dinnatio/
bus ſfudent.—
Liquanti clerici ſiue laici ſtu/
gernt auguriis ſub noĩe ficte
religiõis per eas quas ſcõꝝ patrũ
ſoꝛtes uocant diuinatõis ſciam ꝓfi
tent᷑:aut quarũcunqʒ ſcripturaꝝ in
ſpectiõe futura ꝓmittũt. hic quicũ
clericus aut laicus detectus fuerit

uel cõſulere uel docerę ab eccleſia

habeat᷑ extraneus. Iẽ leo.iii.
epiſcopis bꝛitannie.
Soꝛs mihil aliud quã diuinatio et
maleficiũ eſſe decernitur.
Oꝛtes quibꝰ cuncta nos ur̃is
iſcriatis ꝓuinciis quas pr̃es
dãnauerũt:nihil aliud quã diuina⸗
tiões ⁊ maleficia eſſe decernimus.
quãobꝛẽ uolumus illas oĩno dãna
ri ⁊ inter xpianos ultra nolumꝰ no

minari:⁊a ne exerccant᷑:anathema

tis interdicto ꝓhibemus. Itẽ
grego.hadriano notario.
Incãtatoꝛes ſoꝛtilegoſ:uelut chꝛi
ſti inimicos inſeęqui opoꝛtęt.
ruenii ad nos ꝙ quoſdã in
cãtatoꝛes atqʒ ſoꝛtilegos fue/
ris inſecutus: ⁊ oino nobis ſollici
mudinẽ ʒelũqʒ tuũ gratũ fuiſſe cog
noſcas. ſtudii enim mi ſit ſollicite
querere: ⁊ quoſcũqʒ hmõi chꝛiſti
inimicos inueneris diſtricta ultio
ne coꝛꝛigerr. Itein ex concilio
aurelianenſi.
Excõicetur clericus monachus la
icus diuinationes uel auguria uel
ſoꝛtes ſecuns. S
3 quis clericus monachuſuel
ſecularis diuinatiões uel augu
ria crediderit obſeruãda:uelſõtes
quaſ mẽniunt᷑ eſſe ſcõꝝ quibuſcũqʒ
putauerit intimãdas cuʒ his ꝗeis
credideriĩt ab eccleſie cõione pellã
tur. .οItem gregoꝛius.
Kötra ſacrilegos idoloꝝ cultoꝛes
cuſtodia paſtoꝛalis iguiſiler⸗
Ontra idoloꝛuʒ cultoꝛes uel
auruſpiceſ atqʒ ſoꝛtilegos fra
ternitatẽ tuã uehementins paſtoꝛa
li hoꝛtamur inuigilare cuſtodia:q;
ſi emendare ſe a talibus nolle re/
ereris:ſi ſerui ſunt uerberibꝰ uo
umus caſtigari:ſi uero liberi ĩclu
ſione digni diſtrictãqʒ ſunt in penã
dirigendi. Item ex cõcilio car
thaginenſi.c.xxxix.
Ab eccleſia ſeparetur:anguriis et

incãtationipus deſerniens.
Yhriis incaãtatõibus bᷣuiẽ

tẽ ſimilit᷑ iudaicis ſuꝑſtuõibꝰ

uel feriis inherentẽ a cõueni ec/

cleſie ſeparandũ pꝛecipimus.
Zẽ ex cõcilio aquirenſi.c.i.

2 6 i

¶Suſpẽſus.i. depoſitꝰ. ptʒ

per ſequentia.

+

fALiquãti.uel docere.na

ſimilis eſt culpa phi⸗/
bita diſcere et docere. ut.C.

de malefi.culpa.et multa ſũt

q melius eſt neſcire q; ſcire.

de hereti.quicunqʒ.ultra me

diuʒ. ubi dẽ ꝙ ille qui illicita
docet uel deportat᷑ nuel punũ
nltimo ſupplicio.diſcipuli ue
ro puniunt᷑.x.libris auri.ſed
ibi loquit᷑ de higqui diſcendi
cã nenerũt nõ tñ didicerunt.
Itẽ Zriũ eſt.xxxvii.diſt.ꝗ de
menſa.ſed illi diſcebãt nõ ut
ſequerent᷑ ea ſʒ ut aliis per ea
poſſent obuiare.xxxvii. di. le
gimus.
g BOrtes. diſcriatis.i.iu
dicatis uel diiudicatis

b D Eruenit.

i B Jquis clericns.
lz Ontra idoloꝝ. nerbe
rribus. cũ hic ſcribatur
epᷣis pʒ hoc crimẽ eccleſiaſti
cũ eſſe. Itẽ ptʒ ꝙ epᷣs põt ali
quos vᷣberibus caſtigare. ut
xxiii.q.v.c.i.itẽ pʒ hic ꝙ epᷣs
põt in carcere mittere reos.
Itẽ hẽs hic ꝙ alio mõ punit
nobilis q; ignobilis.nt.xxiiii
q.i.qui contra.xii.q.ii.frater
niiatis.io.

Piſcopi eoꝝ. vtinaʒ.i.
OB utinã nõ plnres.ſimilis
expoſitio eſt.i.q.i.duces.
ber⸗ Sed in corꝑe.i.corporeo
enſu percipi. zc.
c NVicũqʒ. doloris. niſi
forte iõ faciat qꝛ ecclia
ſus ſpoliat᷑ ut illud in ſignum
meroris faciat.ſicut quidam
ponũt ſpinas ſuper altare:ſic
etiã denudat᷑ altare in paſſio
ne dñni in ſignũ triſticie.

ſia. illud etiã nõ eſt obmittendũ q;

Can.

Soꝛtilegã magicã artẽ epĩ oĩbꝰ

modis elimingre ſtudeeant.

Piſcopi eoꝛũqʒ miſtri oĩb
modis elaboꝛar̃ ſtudeãt:utꝑ⸗/
nicioſã ⁊ a zabulo inuentã ſoꝛtileꝰ-
gã ⁊ magicã artẽ ex parochiis ſuiſ
penitꝰ eradicẽt.a ſi aliquẽ uirũ aut
mulierẽ huiuſcemõi ſceleris ſecta⸗
toꝛc innueniũr: turpiter dehoneſta⸗
tũ de parochiis ſuis deiiciant. ait
enĩ aplũs hereticũ hoĩeʒ poſt pꝛi
mã ⁊ ſecundã coꝛectioneʒ deuita:
ſciẽs qꝛ ſubuerſus eſt ⁊ is etiã qui
eiuſmodi eſtſſubuerſi ſũt ⁊ a diabo
lo captiui tenent᷑:qui relicto crea/
toꝛe ſuo diaboli ſuffragia querunt
⁊ iõ a ta li peſte dʒ mũdari ſcã eccle

quedã ſcelerate mulieres retro pꝰ
ſathanã cõuerſe demonũ illuſioni
bꝰ a fantaſmatibꝰ ſeducte: credũt
ſe 1 ꝓfitent᷑ cũ diana nocturnis bo-
ris dea paganoꝝ:uel cũ herodia/
de:uel cũ inumera multimdie mu
lieꝝ equitare ſuꝑ quaſdã beſtiaſ:a
multaꝝ terraꝝ ſpacia intẽpeſte no-
ctis ſilẽtio ꝑrrãſire: eiuſqʒ iuſſioni
bus obedire uelut dñe certis no-
ctibꝰ ad eius ſeruitiũ euocari.ſed
utinã he ſole in ꝑfidia ſua periſſẽt
7nõ multos ſecũ ad infidelitatis ĩ⸗
teritũ ꝑtraxiſſẽt.nã ⁊ inumera mul
titudo hac falſa opinione decepta:
hec uera eſſe credũt:a credendo a
rectafide deuiãt erroꝛe paganoꝝ
inuoluunt᷑:cũ aliꝗd diuinitatis aut
numinis extra unũ deũ arbitratur.
qua,/ppter ſacerdotes per eccleſiaſ
ſibi cõmiſſas populo dei omni in⸗/
ſtãtia pꝛedicare debẽt ut nouerint
hec oĩno falſa eẽ:⁊ nõ a diuĩo ſeda
maligno ſpũ talia fantaſmata mẽti
bus fideliũ irrogari arbitramur.ſi
quidẽ ipſe ſathanas qui trãſfigurat
ſe in angelũ lucis cũ mentẽ cuiuſ/
cũqʒ mulieris ceꝑit ⁊ hãc per infi
delitatẽ ſibi ſubiugauerit:illico tmñſ
foꝛmat ſe in diuerſaꝝ ſpecieſ ꝑſona
rũ atqʒ ſimilitudines 1K mentẽ quãꝗ
captiuatã tenet in ſomniis deludẽſ
mõ leta mõ triſtia:mõ cognitaſ mõ
incognitas ꝑſonas oñdẽs per que
qʒ deuia deducit.⁊ cuʒ ſolus ſpũs
hoc patit᷑: infidelis hoc nõ in aĩo:
ſʒ in coꝛpe euenire opinat᷑.ꝗs enĩ
in ſomniis ⁊ nocturnis uiſionibus
nõ extra ſeipſũ deducit᷑:a multa ui
det dõmiẽdo que nũquã uigilãdo
uiderar:quis vo tã ſtultus ⁊ hebeſ
ſit qui hec oĩa que in ſolo ſpũ fiũt:
etia in coꝛꝑe accidere arbitret᷑:cuʒ
ezechiel ꝓpheta uiſiões dñi ĩ ſpũ:
nõ in coꝛꝑe uidit ⁊ audiuit:ſic ipſe
ſtatim inquit:fui in ſpũ.a paulꝰ nõ
audet dicere ſe raptũ in coꝛꝑe: oĩ/
bus itaqʒ publice annũciandũ ẽꝙ;
qui talia credit ⁊ his ſimilia fidẽ ꝑ
dit: ⁊a qui rectã fidẽ nõ bʒ:hic nõ ẽ
eiꝰ ſʒ illiꝰ in quẽ credit.i.diaboli.
nã de dño nr̃o ſcriptũ eſt:oĩa ꝑ ip/
ſũ facta ſũt.⁊c. quiſꝗs ergo credit
poſſe fieri aliquã creatura aut ĩ me

lius aut in deterius ĩmutari:auttñſ-/ d Satiſfactio ar.

foꝛmari in aliã ſpeciẽ uel in aliaʒ ſi
militudinẽ: niſi ab ipſo creatoꝛe ꝗ
oĩa fecita per quẽ oĩa facta ſũt.pꝛo⸗/
culdubig infidelis eſt⁊ pagano de⸗
terioꝛ (Hõnulli inueniunt᷑ qui imer
no liuoꝛe ꝑmoti in ꝑniciẽ ſuoꝝ ini⸗
micoꝝ altaria ſacris neſtibꝰ exuũt
aut ueſte lugubꝛi accingũt:uelcon
ſueta lũiarioꝛuʒ obſequia eccleſiis
dei ſubtrahũt: uel miſſã pꝛo requie
deſunctoꝝ ꝓmulgatã pꝛo uiuis ce⸗
lebꝛãt hõibus quoꝝ oĩm maleficia
nequiſſima:toletanũ cõciliũ cõdẽ/⸗
nat diceaaeaenn.
Abiüciatur ſacerdos qui huiuſce/
modi maleficiis operâ dedit.

NVicũqʒ ſacerdotũ uel alioꝛũ

miſtrox deiceps cã doloꝛis
cuiuſſibʒ ꝑmotus:aut altare ueſti/
bus ſacris exuere pꝛeſũpſerit: aut

qualibʒ alia lugubꝛi neſte accinxe/

rit:ſeu etiã cõſueta luiarioꝝ obſe/
quia de tẽplo dei ſubtraxerit ⁊ ex/
tingui pꝛeceperit: ſi eũ amea uere
peniiudinis coꝛã metropolitão ſa
tiſfactioꝰ nõ purgauerit loci ſui di
gnitate ſe nouerit ⁊ honoꝛe pꝛiua/
ri: illis ꝓculdubio ꝑſonis ab bac
ultionũ ſentẽtia ſeꝑatis:que aur cõ
taminationem ſanctoꝝ oꝛdinũ uel
ſubuerſionẽ ſancte fidei meruẽtes:
aur hoſtilitatẽ uel obſidionẽ perfe
rẽtes:ſeu etiã diuinoꝝ iudicioꝝ ſẽ
tentiã metuẽtes feciſſe cõtigerit:in

quoꝝ facto plus humilitas qua de

us placat᷑ quã interni liuoꝛis dolo
ſitas declarat᷑.pleriqʒ enã ſacerdo
tũ ſauciati inimicitie dolo miſſã ꝓ
requie defunctoꝝ ꝓmulgatãfalla/
ci uoto pꝛo uiuiſ ſtudent celebꝛare
hominibus:ut is pꝛo quo ipſũ of/
fert᷑ ſacrificiũ:moꝛtis incurratpe⸗
riculũ.pꝛoinde noſtre elegit vnani
mi tatis cõuentus: ut ſi quis dein/
ceps talia ꝑpetraſſe fuerit detectus
a ꝓpꝛii deponat᷑ oꝛdinis gradu.et
tam ipſe ſacerdos quã etiã ille qui
eum ad talia peragẽda incitaſſe per-
pendit᷑:exilii perpetui ergaſtulo re
legent.ex pꝛemiſſis auctoꝛitatibuſ
colligit᷑ ꝙ barioli haruſpices incãa
tatoꝛes ⁊ ſoꝛtilegi:atqʒ ceteri huiꝰ
ſectatoꝛes ab eccleſia ſunt eliminã
di.⁊ niſireſipuerint perpetuo excõ
municãdi.ſed q in ultimo aquien⸗
ſi capimilo ea que fiunt per incanta
toꝛes:nõ in coꝛpoꝛe ſʒ in ſpũ fieri
dicunt᷑. Auguſti. in libꝛo de ciuita /
te dei idem uidet᷑ aſſerere ita dicẽs
Que magox pꝛeſtigiis fiunt: non
uera ſed fantaſtica eſſe pꝛobanf.
Sc mix de magoꝛũ pꝛeſtigi
is:quoꝛũ in tantuʒ pꝛodiere
maleficioꝛũ artes:ut eniã mopſi in
illis ſignis reſiſtere uertentes vir
gas in draco nes: aquam in ſangui
nem dicant. in gentiliũ etiaʒ libꝛis
legitur:ꝙ quedã maga circe ſoci⸗
os ulixis mutauerit in beſtias. Ce
git᷑ etiã de ſacrificio q archades
deo ſuo lieo imolabãt:exquo qui/

ꝙ ſi aligs ſatiſfece/
rit de crimine ul in
de egerit penitẽtiaʒ
amplius non poſſit
accuſari: lʒ ſit publi
cũ crimen.ut notat
xxxiii.q.ii.ãmone⸗
re. io.
D Ec mirũ. ac ſi
E nõ attract?. qꝛ
ab angelo fuit nüci
ata natiuitas eius.

XXVI

cunqʒ ſumerẽt:in beſtiarũ foꝛmas
cõuerterent᷑.ſed hec omnia magi⸗/
cis pꝛeſtigiis potiꝰ Sngeban quã
rerũ ueritate cõplerent᷑:ut ergoi
ſi erroꝛes ignoꝛantibus manitfeſti
fiant: de eoꝝ propꝛietate atqʒ inuẽ
toꝛibus iuxta traditionẽ maioꝛuʒ
patrũ dicere congruũ arbitramur.
magi ſũt qui vulgo malefici obfa/
cinoꝛũ magnitudinẽ nuncupantur
bi ſunt qui permiſſu dei elemẽta cõ
cutiũt:turbãt mentes hominũ mi
nus confidentiũ in deo:ac ſine ul
lo ueneni hauſtu uiolentia tantum
carminis interemũt. vnde lucanꝰ
mens hauſti nulla ſanie polluta ue
neni incantata perit.demonibꝰenĩ
accitis audent uẽtilare: ut quoſcũ
qʒ ſuos perim ãt malis artibus ini
micos.hi etiã ſanguine utunt᷑:⁊ ui
ctimis ſepe ↄtingunt moꝛiuoꝝ coꝛ
poꝛa. Mecromãtici ſunt quoꝝ pꝛe
cãtationibꝰ uident᷑ reſuſcitari moꝛ
tui: diuinare ⁊ ad ĩterrogata reſpõ
dere.nigꝛon enĩ grece latine moꝛ/
tuus: mancio diuinatio nuncupat᷑:
ad quos ſuſcitandos cadaueri ſan
guis adiicit᷑. nam amare ſanguineʒ

demones dicunt᷑. ideoqʒ quotiẽſ/

cunqʒ nigromantia fit:cruoꝛ aque
miſcet᷑ ut coloꝛe ſanguinis facilius
pꝛouocent᷑ Hydromãtici ab aqua
dicti. eſt enĩ hydromãtia in aquaꝝ
inſpectione umbꝛas demonũ euo
care:a imagineas ludificatões eo
rũ uidere:ibiqʒ ab eis aliqua audi
re:ubi adhibito ſanguine etiã infe
ros perhibentur ſuſcitare. ⁊ infra.
Ad hec omnia ſupꝛadicta ꝑtinent
ligature execrabiliũ remedioꝛum
que ars nõ cõmendat medicoꝛuʒ:
ſeu in pꝛecãtatiõibus ſeu in chara/
cteribus ſuſpẽdẽdis atqʒ ligãdis
in quibus oibus ars demonũ ẽ ex
quadã peſtifera ſocietate hominũ
angeloꝝ maloꝛũ exoꝛta. vñ bec
cũcta uitãda ſunt chꝛiſtião ⁊ omni
penitus execratione repudiãda at
qʒ dãnanda.auguria aũt ſunt auiũ
Hec aũt phryges pꝛimi inuener̃t.

pꝛeſtigiũ uero mercurius dicit pꝛi

mo inueniſſe. dictũ eſt aut pꝛeſtigi
um quo d pꝛeſtringat aciẽ oculoꝛũ
Aruſpicine artẽ pꝛimus betruſcis

tradidiſſe dicit᷑ quidã tages.hicex

aniinis aruſpicinã dictauit: ⁊ pꝰea

nõ apparuit.nam dicit᷑ fabuloſea⸗/

rante od ruſtico ſubito ex gle/
bis exiluiſſe:a aruſpicinam dictaſ/
ſe:qua die moꝛtuꝰ eſt.quos libꝛoſ
romani ex hetruſca lingua in ꝓpꝛi

am mutauerũt.his ergo poꝛtentis

per diaboloꝝ fallaciã illudit᷑ curio
ſitas humana qñ id impudenter ap
petũt ſcire quod nulla ratione cõ/
petit eis inueſtigare:hec ptãs ĩmũ
dis ſpiritibus ideo dat᷑: ut peruer
ſos ſibi aptẽt:hoc eſt pꝛauos hoĩeſ
ſeducant:illos.ſ.qui ſpernunt ueri
tatẽ ⁊ credent mẽdacio:iuxta pau/

li ſententiã. ſanã doctrinã nõ ferũt

ſed ad ſua deſideria coaceruabunt

ſibi magiſtros pꝛuriẽtes auribus:
⁊ a ueritate quidẽ auditũ auertent.
ad fabulas autẽ cõuertent᷑:onerati
peccatis ducent᷑ uariis deſideriis
ſemꝑ diſcẽtes nũquã ad ſciẽtie ueri
tatẽ ꝑuenientes: quẽadmodũ autẽ
iãnes ⁊ mãbꝛes reſtiterunt moyſi:
ita ⁊ iſti reſiſtant ueritati.homineſ
coꝛꝛupti mente repꝛobi circa fideʒ
ſed ultra nõ ꝓficient.inſipiẽtia eoꝝ
manifeſta erit oĩbus ſicẽ̃ ⁊ illoꝝ fuit
nec ideo quiſquã credere dʒ quoſ
libet magicis artibus aliquid face
re poſſe ſine ꝑmiſſu dei:qui omnia
que fiũt:aut iuſto iudicio facit:aut
permiſſu ſuo ita fieri ſinit:q; pꝛedi
cti magi legunt᷑ ſimilia feciſſe moy
ſi:qui uirgã ſuam pꝛoiecit:a cõuer
ſa eſt in draconẽ.pꝛoiecerũtqʒ ſin/
guli uirgas ſuas ⁊ conuerſe ſunt in
dracones: ſed deuoꝛauit vᷣga aarõ
uirgas eoꝝ.nõ eniĩ fuerũtcreator̃s
draconũ:nec magi nec angeli qui⸗
bus miniſtris illa operabantur. in
ſunt enĩ rebus coꝛpoꝛeis per omĩa
elemẽta quedã occulte ſemĩarie ra
tiones:quibus cũ data fuerint op/
poꝛtunitas tẽpoꝛalis atqʒ cauſalis
pꝛoꝛũpunt in ſpecies debitas ſuis
modis ⁊ finibus.a ſic nõ dicuntur
angeli qui iſta faciũt animaliũ crea
toꝛes:ſicut nec agricole ſegetũ uel
quoꝛũcunꝗʒ in terra gignentiũ cre
atoꝛes dicẽdi ſunt:quãuis nouerit
pꝛebere quaſdã uiſibiles oppoꝛtũi
tates ⁊ cauſas ut illa naſcant᷑.quod
aũt iſti faciũt uiſibiliter: hoc illi in
uiſibilit᷑. deus vᷣo ſolꝰ vnus ẽ crea
toꝛ:qui cãs ipſas ⁊ ſemiĩarias ratõ
nes rebus inſeruit.pꝛeterea quidã
querẽdũ putant qũo ſcriptura nar
rat phytoniſſã pꝛophetã ſuſcitaſſe
ad colloquiũ ſaulis impiiſſimi re/
gis. ſi phytonica diuinatio erroꝛi
magice artis deputãda ſit:quibus
ita reſpõderi poteſt:indignũ oĩno
facinus eſſe ſi ᷣm uerba hiſtoꝛie cõ
modet᷑ aſſenſus.qũo enĩ poterat fi
eri:ut arte magica attraheret᷑ uir a
natiuitate ſanctus ⁊ operibus nite
iuſtus:ac ſi nõ attractus eſt ↄceſſit:
quod utrũq; de iuſto creder̃ aduer
fũ eſt.nullũ enĩ ſuffragiũ habet iu
ſticia ſi attractus aut uolũtarius cõ
ſenſus amiſit meritũ ſpirituale: q
poſitꝰ in carne queſierat quod ual
de abſurdum eſt:quia qui hinc iu/
ſtus recedit permanet iuſtus.poꝛ

ro hoc pꝛeſtigiũ ſathãe quo ut plu

rimosfallat:etiam bonos habere
in poteſtate ſe confingit quod apo
ſtolus inter cetera oſtendit dicens
ipſe ſathanas tranſfigurat ſe in an/
gelũ lucis: ut enim erroꝛẽ faceret:
in quo gloꝛificaretur in habitu uiri
iuſti nomineſe ſuboꝛnauit:ut ni⸗
hil pꝛoficere ſpecies quam pꝛe/
dicebant dei cultoꝛes mentiretur:
quando binc exeuntes iuſtos fin/
xit in ſua eſſe poteſtate. Sed hoc
quoſdam fallit:ꝙ de moꝛte ſaulis
filii eius non ſit mentitus: qualſi

¶ Permanet. ut. S. xxv. dii.

4
oluere. ut.xxi.di.inferior. ?
e de elec. innotuit.niſi in ar
ticulo mortis.ut ex de ſen. ex

a Titulis.ſ. argumẽtis. io.
NBVog aũt ab epo. cer
tũ eſt ꝙ ligatũ a ma

iori nõ põt minõ ab

cõ.nõ dubiũ.magiſter tñ lar

gius ꝓſequit᷑ queſtionẽ.an pᷣ

ſbyter poſſit recõciliare peni
tẽtes.dicas ̊ ꝙ eſt recõcilia⸗
tio:quedã publica quedã pꝛi

nata.publica ſolus epᷣus ppot

recõciliare.nt.j.e.c.i.⁊.l.di.
in capite.illa nõ fit niſi in cri⸗/
mine qð totã urbẽ cõmonet.
ut.j.e.c.ul.priuata aũt põt ſa
cerdos recõciliare.ut.j.e.pᷣſ
byteri.⁊ tẽpore neceſſitatis ꝗ
libet põt aliuʒ recõciliare ec/
cleſie.ut de cõ.di.iiii.ſanctũ.

o.
c T. etropolltanũ ṽ eſt

nerũ cũ eſt appellatũ ad ipᷣm
ut eẽ de ſen. excõ.ꝑ tuas.ſitñ
metropolitanus abſoluat cũ
nõ ſit appellatũ ad ipſũ. Bi⸗/
cũt quidã ꝙ tenet abſolutio
lʒ abſolnere nõ debeat. ſed H
nix credo.cũ canõ uocat euʒ
peregrinũ ſiue extraneũ iudi
cẽc.ut.vi.q.iii.ſcitote.⁊.iii.q.
vi.peregrina.nec hʒ iuriſditi
onẽ niſi in certis caſibꝰ.ut ex
de of.or.paſtoralis.io.

Laun-

magnum ſit diabolo ante occaſum

moꝛtem coꝛpoꝛis pꝛeuidere:cum

ſigna quedã ſoleant apparere mo-

rituris:quippe a quibus dei pꝛote
ctio mota uidet᷑: quãto magis a di
abolo:quẽ angelica poteſtate ſubli
men pꝛophenica oꝛacula fuiſſe teſtã
tur. de cuius magnitudine apoſto

lus ait. an ignoꝛatis altitudinẽ ſa/

thane:quid mirũ ergo ſi ĩminen/
tẽ pꝛope moꝛtẽ pomit pꝛeuidere:

cuʒ hoc ſit unde fallit:⁊ ſe in dei po

teſtate uult adoꝛari. nam tanta he/
bitudine demens effectus eſt ſaul:
ut ad phytoniſſã cõfugeret.depꝛa/
uatus eniʒ cauſa peccati ad hoc ſe
cõtulit quod dãnauerat.ſed ſi quis
pꝛopter hiſtoꝛiã ea que uerbis ex/
pꝛeſſa ſunt putet nõ pꝛetermittẽda
ne ratio hiſtoꝛie inanis ſit:recte fa
cit quidẽ:ſi tamẽ iſtud minime ad
ueri rationẽ rapiat:ſed ad uiſum et
ad intellectũ ſauliſ: neqʒ eni repꝛo
bus factus bonũ intellectũ pote/
rat habere. hiſtoꝛicus enĩ menteʒ
ſaulis ⁊ ſtatũ ſamuelis deſcribit:⁊
ea que dicta ⁊ uiſa ſunt expꝛimens

pꝛetermittẽs ſi uera an falſa ſit:qui

ait. audiens in quo habitu eſſet ex
citatus:intellexit inquit hũc ſamu
elẽ eſſe:quid intellexerit rettulit.⸗
quia nõ bene intellexit ↄtraſcriptu
ram aliũ adoꝛauit quã deũ:a putãſ
ſamuelẽ adoꝛauit diabolum:utfru
ctũ fallacie ſue baberetſathanas.
ad hoc eni nitit᷑ ut adoꝛet᷑ quaſi de

us.ſi enĩ ſamuel illi uere apparuiſ/
ſet:nõ utiqʒ uir iuſtus permiſiſſʒ ſe

adoꝛari:qui pꝛedicauerat dominũ

ſolum eſſe adoꝛandũ:a qũo hõ dei

qui cũ abraã in refrigerio erat dice
ret ad uirũ peſtilentie dignũ ardo
re iehenne:craſ mecũ eris.his du
obus titulis ſubtilitatẽ fallacie ſue
pꝛodidit impꝛouidus ſathanaſ:qꝛ
adoꝛari ſe permiſit ſub habim et
nomine ſamuelis cõtra legẽ ⁊ uirũ
peccatis pꝛeſſum cũ magna diſtan
ria peccaroꝝ ⁊ iuſtoꝝ ſi cũ ſamue/
le iuſtiſſimo:futuruʒ mentimus eſt.

uerũ poteſt dici uerũ poteſt uideri

ſi de ſamuelis nomine taceat᷑: uia
ſaul cũ diabulo fururus erat.ad eũ

eni tranſmigrauit quẽ adoꝛauit.ſẽ/

per ergo diabolus ſub uelamine la
tens pꝛodit ſe dum ea cõfingit que
hereant perſonis per quas fallere
nititur. ſi autẽ quiliber opponitet
dicit:qũo uel quãdo eueniunt ali/
qua que illi diuini pꝛedicuntfumira
aut qũo poſſunt egris pꝛebere me
delã:aut ſanis imittere egritudinẽ

ſi aliquid pꝛopꝛie uirtuis ac pote

ſtaris nõ habeant:hoca nobis reci
piat reſponſũ:q; ideo quiſ qʒ nõ de
bet eis credere:quia aliquado eue
niunt que pꝛedicũt aut ſanare uidẽ
tur languidos aur ledere ſanos:qꝛ
boc permiſſu dei fit ut ipſi qui boc
audiunt uel uident pꝛobent᷑ ⁊ appa
reant quali fide ſint uel deuonone
erga deum. ſicut in deuteronomio

legitur: moyſes ex uerbo dei popu

lo dei pꝛecepiſſe ita dicens:ſi ſurre

xerit in medio tui pꝛopheta: aut ꝗ

ſomniũ dicat ſe uidiſſe : pꝛedixerit

ſignum atqʒ poꝛtentum er euene/
rit quod locutus eſt:⁊ dixerit tibi:

eamus et ſequamur deos alienos
quos ignoꝛamus ⁊ ſeruiamus eis:

nõ audies uerba pꝛophete autſom
niatoꝛis quia tẽtatuos dominꝰ de
us ueſter: ut palam fiatutrũ diliga
tis eũ an nõ:a in toto coꝛde ⁊ ĩ tota
aĩa ur̃a dominũ deum ueſtrũ ſequa
mini: ipſũ timete mandata eius cu
ſtodite ⁊ audite uocẽ illius:ipſiſer
uietis ⁊ ipſi adher̃bitiſ.⁊c.ubi ſane
intelligi uoluit etiã illa que a diui/
nantibus nõ pᷣm deum dicunt᷑: ſi ac
ciderint que dicunt᷑ nõ ſint ſic acci

pienda:ut fiant que pꝛecipiunt᷑ ab

eis: nec colantur que coluntur ab
eis.nec pꝛeter ſuam poreſtateʒ de /
us oſtendit eſſe q; continguntiſta:
ſed quaſi quereret᷑ cur ea permittat
cauſam tẽtationis expoſuit ad cog/
noſcendã utiqʒ eoꝛũ dilectionem:
utrũ eã hẽant erga deũ ſuũ:cognoſ
cendũ uero ab ipſis potius quã ab
illo qui ſcit omnia antequã fiant.
Vod auteʒ ab epiſcopoꝰ
excõmunicatus eo incon

nõ poſſit:niſi foꝛie ꝑ eius

cõmunicãdi uel recõciliandi ab epi

ſcopis accipiunt:nõ epiſcopi a pꝛe
ſ. yteriaentosideo excõmunicatoſ
a ſacerdotibus recõciliare poſunt
Excõmũicatos uero ab epiſcopis
ſacerdotes recõciliare nõ poſſunt.
Reconciliatio nãqʒ penitentiũ e/

iſcopale officiũ eſt non ſacerdota
e. ¶ Ange in concilio carthagi/

nenſi ſecundo foꝛtunatus epiſcopꝰ
dixit.

Penitentium reconciliatio chꝛiſ
matis ⁊ puellarũ conſecratio a pꝛe
ſbyteris non fit.

NJiubet ſanctitas ueſtra ſugge

ro. nan memini pꝛererito con

cilio ſtatutum: ut chꝛiſma uel recõ

ciliatio penitentium: necnõ ⸗ pnel
larum cõſecratio a pꝛeſbyteris nõ
fiat. Si quis autem emerſerit hoc
faciens:quid de eo ſtatuendnm ſit:
aurelius epiſcopus dixit. Audiuit
dignatio ueſtra ſuggeſtionem fra/
tris ⁊ coepiſcopi noſtri foꝛtunati:
quid ad hoc dicitis: Ab vniuerſis
epiſcopis dictuʒ eſt: chꝛiſmatis cõ

fectio a puellarum cõſecratio a pe
ſbyteris non fiat: reconciliare qu?
quã in publica miſſa pꝛeſbytero nõ

liceat:hoc omnibus placet. puel/

larum tamen cõſecratio epiſcopo
cõſulto per pꝛeſbyterũ fieri ualet.

AUnge in carthaginenſi conci/
lio tertio.
Permiſſiõe epiſcopi uirgines cõ
ſecrare pꝛeſbyter ualet.

ſulto ab alio reconciliari

metropolitanũ: uel per ſummum
ponuſficẽ ratione ⁊ auctoꝛitate pꝛo
bamr.pꝛeſbyteri nãqʒ poteſtatẽ ex

d σα☚ Yiubet. a pl⸗
bytis. uidua
tñ abeis põt recipe
re ſacrũ nelamẽ. ut
xx.q.i.uidua.
e VE Recõciliare. eſt
ʒ hic ar. ꝙ cũ prel
byter non poſſit ali
quẽ reconciliare ec
cleſie. ꝙ multo for
tius ñ poſſit aliquẽ
eiicer̃ publice eẽ ee
cleſiã. ſic nidet gñ
poſſit excõicare.in
telligũt aũt quidaʒ
gð hic dꝛ ꝙ tune ſʒ
cerdoſ nõ poſſit pu
blice recõciliare. cũ
eps indirerit peni
tẽtiã alicui. ſecus ſi
ſacerdos indirxerit
penitẽtiã. itẽ publi
ce recõciliare põt ut
dicunt ex mandato
epiſcopi.j.e.aureliꝰ
io.

DQ. .

4 ehſ
anl
arci ari
ſianosbe
linien
pitnti
elci,t
itkecen
ilneire
1geinben
nigni
oinin
Pinbere
Ainenn
Aelunen
tn
Ianon
6 füee
fckalſir
cntlltpe
tltnde
Nicione
luirgiei
tarſlhend
onci
Pe
Poſen
ns.
(ſue
nicheki

ftſbo

Uimmneno
hiſuttin
Mimnone
Uinlſunt
tint
tnhſclc
nmmi n
nmgeten
wumn tſe
ſhſſri
fimmer
Ugiei
W
inane

fünne

e . Reſbyter incõſulto.nacat hic arg.a cõtrario ſenſu nel locale i Impleat. quandoqʒtamen indulget᷑ cõmunio corporis domini ante fini
ehi DP fuit uel tẽporale. ſicut illud.xcv.di.peruenit.hodie eniʒ ſolis tu tempus penitẽtie.ut.lxxxii.di.preſbyter.xii.q.ii. de niro.io.

4 „2 E „— . . . . „. F . .— 4 .
NS is illud cõpetit. lxviii. di. qᷓuis. io. l Qirecedut. ſine reconciliatoria. ſolenni.ſcilicet epiſcopali. ne ſit con
epis cilicet epilcopali.ne ſit con

Euun bꝓ Iniſtrare.i.cõficere corpus xpᷣi.i.tradere ſine mãdato ſa/ Kta. f.c. proxrimo. =
ticd (D cerdotis. ut. i. q.i in eccleſia. Uð ¶Penitentiã.priuatã.nam ſolennẽ nõ faciunt clerici. ut.l.di. coõfirmandum
ni talia uerba. ſit no/ P Neſoyter incõſulto epiſcopo epiſcopi accipere debent. ¶ Iteyz ſcer oss. pe SS
d mẽ domini benei uirgines non ↄſecret: chꝛiſi ma ex concilio arauſico. u m ¶ Penitentiam.i.fructũ pe
d eti eli no tcy uero nunquã conficiat. ¶ Itez ex Sine manus impoſirione receden eienei ſionig inn
fluge 4 5 Relbyteri. concilio agath enſi. l tes de coꝛpoꝛe reconcilientur. rit amẽs a natinirane lalis
ſtrinn Ouiuſſione. ſiij Mec diaconis miniſtrare nec peni Ca recedunt de coꝛpoꝛe be⸗ teſt baptizari ? coꝛpus xpn
gän telligas boc de erc? tentem in eccleſia benedicere pꝛei· ¶A nirentia accepta placuit ſine reihateecivene, ſi vo nõ
rign municato planũ eſt bytero licet. L reconciliatoꝛia manus impoſitio/ fuit amens a natiuitate ſʒ cre
bnig nel intelligas de il 6 Iniſtrare diaconus aut con⸗ ne eis cõmunicare ꝙ moꝛientis ſuf ditur eſſe in mortali peccato
RM locui epũs peniten ſecrare altare pꝛeſbyter non ficit recõciliationẽ m diffininon?ę noneſt ci dandũ corpus xpi.
lrn naitickenmin gab pꝛeſumat. benedictionẽ quoqʒ ſu patrũ qui huiuſi mõi cõionẽ niaticũ n de bap. ? eius ef. ms
lein und ans pöt recs ber plebem in eccleſia fundere: aut congrue nominauerũt: ꝙ ſi ſuper/ o Saqui. audierũt. nnnqd
tiiin ciliare ſi neceſſitts penitẽtẽ in eccleſia benedicere pꝛie nixerint: ſtent in oꝛdine penitenn/ credit ſimplici vbo iſio
gicin,, fuerit. ut. . e.c. ult. ſbyter openitus non licebit. Ecce um⸗ui oſtenlis neceſſariis pemten rum.ſiue iſti ſunt bone fame
mant e¶NAVreliꝰ. ſi epi ab epiſcopo excõicatuſper ſacer tie fructibus legiuma cõmunionẽ ſine nõ. Item nũquid ſolite
epſent A ſcopus.illud i dotem recoõciliari nõ poteſt.ſed no cum recõciliatoꝛia manus impoſi/ ſti in hoc caſu credetur cnum
lelligas cũ quis eſt tandũ eſt ꝙ reconciliatio alia ẽ pu tione recipiant.clericis quoqʒ de/ pluraliter hic loquat᷑. uidet᷑
excõicatus abepo. blica:alia pꝛiuata.publica reconcei ſideranubus penitentiã nõ eſi ne/ plures requirunt᷑.ꝙ tamẽ
nel — liatio eſt quando penitẽtes ante ec ganda.ſimiliter ſubiro obmuteſce. Sni ſoli credatur. nidetur ex
ſeneeuichi n⸗ ſe⸗ cleſie ingreſſũ publice repꝛeſentan pꝛout ſtatuiũ eſt baptiʒari: aut pe/ Hor Siſeuans urdirunprein
c.ulti.⁊ de conſ.di. tur: 71 per imp oſitionẽ manus ep iſ⸗ nitenna acapere poteſt: ſi uolũta di.iiii.cum itaqʒ.⁊.c.placuit.
iiii. ſanctũ. ? eſt hic copalis eccleſie publice reconcili/ tis pꝛeterite teſtimoniũ alioꝝ uer alias uoluntas defuncti non
ar. ꝙ cu in ſarramẽę antur. hec ſacerdotibus uidet᷑ eſſe bis habet aut pꝛeſentis in ſuo nu/ proreſt ꝓbari per tale teſtimo
tis conferendis ab pꝛohibita.vnde circa finẽ illius ca tu. amentibus etiã quecunqʒ pie/ niũ qð dicit ſe audiuiſſe a de
n ſens citat. ꝙ multo pituli nõ ſimpliciter pꝛobibent᷑ pe tatis ſunt:ſunt conferenda.i¶ Itẽ fſuncto.licʒ ſuper tali negocio
potius abſentes in nitentes reconciliare: ſed in publi exconcilio carthaginenſi quarto. alius nerus teſtis habeatur.
ne ſun med ca miſſa. pꝛtuata uero reconciliat Alſioꝛum teſtimonio monmrus ft rna de ſuc ab inteſta. cudi
n. vii.· i. fct io. eſt quado de occultis peccatis pe delis reconciliet: ſi obmutuit uel p Penitentiã. i. abſolutionẽ
Janis nece!. nitentes uel in exremis agentes: infreneſim cõuerſus eſt. fkkformã abſolutionis habes ex
ſariũ. neceſſa ad gratiaʒ recõciliationis accedũt S qui in infirmitate penitenti tra de ſen. exc. a nobis.
riũ̃ eſt ad ſalutẽ ſal hec reconciliatio poreſt fieri per ſa am perit: ſi caſu dum ad eum in q C Et infundat᷑.ſed qualit
