ſtoli pro ſue felicitatis augmento
uelle ſeruari. “Item leo quartuſ
lothario auguſto.

Romana lex nullis temeritate de

ber corrumpi. .

ſtinctis offic ia ptãtis mrnſe dil O Eſtrã flagitamꝰ clemẽtiã: ut
i bu

creuit ꝓpria uolẽs medicina
militate hominũ corda ſurſum eſ

ferri nõ hũana ſuperbia rurſus ĩ in

feriora demergi:ut etiã chriſtiani
imperatores ꝓ eterna uita põtifi
cibꝰ indigerẽt:a põtifices pro cur
ſu tẽporaliũ tantũmõ rerũ impe/
rialibꝰ legibus uterent᷑:quatenus
ſpũalis actio a carnalibus diſtaret

incurſibus:⁊ deo militãs minimẽ
ſecularibus negocijs ĩplicaret. ac

uiciſſim:ne ille rebus diuinis pre
ſidere uideret᷑ qui eſſet ſecularibꝰ
negocijs implicatus. ¶C Itez leo
iii.lothario auguſto. Xeges

imperatorũ cuſiodiri oportet.

cũ legittimat aliquẽ in ſpũalibus ⁊ tẽpo:alibus.ut ex.qui fi.ſint.le.per venera
bilẽ. ſj illud fuit ad petitiõʒ regis qui hocipſũ feciſſe dotuit ut ibi dꝛ. nec ob. ꝙ
a ſeculari indice appellat᷑ ad papã.qꝛ hoc fit ꝓpter defectũ iudicis ſecularis ut
expꝛimit᷑ ex.de fo. ↄpe.licet.ſ̊ facit ad petitionẽ ꝛegis.nã etiã vacãte imperio
ſupplet defectũ imperij.ut ex.de fo.ↄpe.licet.
m Procurſu.ar.ꝙ in mr̃imonio ⁊ ceteris cãis ſpũalibus nõ ſit vtendũ legi/
bus impialibꝰ.ſʒ ð.xxxv.q.v.ad ſedẽ.dic ̊ ꝙ illud tantũmõ determinat illud
verbũ tẽpoꝛaliũ:ſʒ nõ illud verbũ vterent᷑.ut ſicut ſpũales cãe ad indicẽ ſecu/
larẽ nõ pertinẽt.ſic nec cãe ſanguinis ad eccleſiaſticum.ut.ſ.xxiij.q.viij.ſepe

pꝛincipes.⁊.c.his a quibus.

n OD E capitulis.pontificũ.imperatoꝛes enĩ olim pontifices appellabantur

ut. xxi. di. cleros.

0 Aendacezʒ. ex magna humilitate.hic loquitur ſicut alibi.j.ij.q. vij.nos ſi

incõpetenter

ſicut hactenus romana lex ui
guit abſqʒ uniuerſis ꝓcellis ⁊ que
ꝓ nullius perſona hõis reminiſci
tur eſſe corrupta:ita ⁊ nũc ſuu ro⸗

Vod vo legibꝰ ↄſuem/
do cedat:iſidorus teſtat
dicẽſ in ſynonimis libro
ſecundo. Prauus

mus ranone ſuperatur zlege.

Sus auctoriiati cedat: pra
uum uſum ⁊ lex ⁊ ratio uicat
¶ Item Micolaus papa michae
li imperatori.

Nion poteſt ſtatutis pontificuʒ cõᷣ

ſuetudo cuiuſquã refragari.

Seruent᷑ ab oibusro

ditiõe:tn ſi lata fuęit

tenʒ. ut.ij. q. vi. F. bi
duũ.circa pᷣn. Iteʒ

ꝓhibet᷑ ne eps coſe

cret alteriꝰ eccleſiã
tñ ſi cõſecrauerit te
net ↄſecratõ.ut.vij
q.i.eps in dioc. Sʒ
dic ꝙ hec regula in
telligit de talibꝰ vbi
eſt ꝑpetua cã ꝓhibi

tõis.ſ. ne filiꝰ hat

cũ mꝛe. vl dic ꝙ me
rẽt̃ diſſolui niſi vbi
Poↄſtõnem aliã tole

rarẽt᷑.ar. S.xlv.diſ.

de indeis.ſʒ h̊ in fa
uoꝛẽ fidei.ff.ð reli.
⁊ ſũp.fu.ſũt ꝑſone.

q Vis aũt.ↄtẽ

ni. gotennit

leges peccat. nõ tñ

oĩs peccat ꝗñ paret

legibꝰ vybi de ↄſilio

loquunt᷑.ut.xiiij.q.
i.qſquis.⁊ ſic aliud
eſt ↄtẽnere:aliud ẽ

—

nõ pareꝛe.io.

r Ertũ ẽ.quas

.i. q? eas.

8 Regocijs. hoc
vnlt dicef g exquo

leges ſeruant in ne
gocijs laicorũ:mul
tofoꝛtiꝰ ſũt ſeruãde
in negocijs clicoꝝ:
niſi obuiẽt canõicis
inſtitutis.

t ¾ Eſtra flagita

mæ. ꝗᷓ ꝓ nili?

qꝛ in neminiſ pꝑſona
omittẽdũ ẽ qð ſtatu

tis gualibꝰ otinet.

ut. lxi.di.miramur.
n ¶ Reminiſcit᷑ pal

ſine.
Dogd p̈o le
gibꝰ. Hic
ititulat᷑.xi.

bur. ꝓpriũqʒ uigorẽ obrinerar.· dr in q dꝛ ꝙ oſuetu

do pᷣna cedit legi tã
Aechaſticech ſecula
ri. Sʒ nõ ꝙ ↄſuetu
do:quedã eſt gñal.
Di. xi

1. xt. 5
qbedãẽ ſpãlis. Sʒ
ſpãlis eſt. ut. j. e. ca⸗
tholica.xij.diſ.illa.
GBñalis eſt qᷓ vliter
oↄſenſu oĩm ẽ appꝛo

bata ⁊ oẽs aſtringit

⁊ hec tãqᷓ; canõ:uel
tanqᷓ lex ẽ obſeruã/

da. nt.j.e.eccliaſti/

carũ.⁊.c.quis neſciat.Spãlis ſiue ꝑticularis ẽ illa q hoĩes alicuiꝰ lo
ci aſtringit.⁊ in eodem loco habet legis vigoꝛc.ut.j.ea di.catholica
niſi ſit oneroſa.nt.xij.di.omnia.lxviij.di.cor epiſcopi.uel niſi pari/
at occaſionẽ malignandi.tunc enim reijcitur.arg.xij.di.nos cõſue⸗
tudinem. Olim enim donatiſte de facili recipiebantur:⁊ de conſue/
tudine ad pꝛimatiã pꝛomonebantur quod abolitum eſt.quia hereti
ca pꝛauitas inde minus cauebatur. vel niſi ſit cõtraria cõſtitutioni.
ut. ſ. e. c.ij.?.iij. Et niſi conſuetudo ſit pꝛodita ex illis cauſis.ut.j.x/
xix.di.ſciendum. Vel niſi pꝛinceps conſentiat: vel niſi ſit ſuper tali

articulo qui indifferens eſt.ut.j.ꝓxima di.illa.Hug.ſed melius di

ſtingue.nt dixi.S.viij.di.fruſtra.io.

y Sus. malus.

Auctoꝛitati ſcripte.

⁊7 Et ratio vincat.ut.s.di.piij.veritate. Jo.

2

„

4 Onſequens eſt.i.conueniens.
2.

C Plena pape auctas plena eſt:alioꝰ epᷣex ſemiplenaẽ?. “

ipſi ſunt in partẽ ſollicitudinis vocati nõ in plenitudinẽ poteſtatis.
ut.ij. q. vi. decreto.⁊.c.qui ſe ſcit.

CCoſuetudinis.ni

ut nõui. S. viij. diſt.
fruſtra.

d Alite. ⁊ doce⸗

talis ſit cõſuetudo que poſſit piudicare iuri.

Onſequẽs ẽ'ut quod ab hui⸗

6

im ⁊ manaſſe. Itẽ in eʒechiele legũ ꝙ cũ ꝑueniſſent ei ſex viri vaſa habẽtes in
mambus:⁊ quidã vir apparuiſſet in medio eoꝝ habẽs atramẽtũ ad renes do
minus dixit ad eũ.ſigna thau in frõtibus dolentiũ ⁊ gementiũ.ſʒ illud fuit ta⸗

tum in figura pꝛeceptum.

r ¶ Tripharia.tripharia dicunt verba:qꝛ eadẽ te

pharia digeſta ſuper panẽ calicẽ

rtio repetunt᷑ in ſecretis.ſ.ho

ſtiã ſanctã.ho.purã ho.ĩma/

culatã.hic oꝛdo nec in ve.te.
nec in nono eſt pꝛefixus ſeda

Ere. pʒ bic ꝙ; ũñᷣ ſedis rectoribus plena aucto prolixe oratõis uel ↄſecratõis uer ſcis patribꝰ vſualiter traditꝰ.
ſemp coſiietudlnez ritate ſancit᷑: nullius ↄſuetudinis ba cõmendauit. nã nõ mõ quod in xeliõ dicuni tripharia quaſi
nſtipſe Peipiat e prepediẽte occaſiõe ꝓprias tanti euãgelio ↄunet᷑ nel apoſtolo quo ſn eapiiar bento ſan nl.
eſſe ſeruandã. nt. ſ. mõ ſequẽdo uoluũtates remouegt. libet inſert ſecretis dicimus: ſ 2 vſqʒ ad dinca oꝛatont. tertii
e. c. vlt. multa enim ſed firmius atqʒ incõcuſſe teneat. alia plura adiicimus magnã quaſi vſq; ad agnns dei.
ßuat romana eccle/ ¶Item iulius papa. uim ↄmẽdantia myſteriis que ori sS Alia plura. hec habes ex᷑.
ſia que alie nõ ſuãt Non licet a conſuetudine romãe entẽ vᷣſus nos litterarũ orare for de cele. miſ. cũ marthe.

ut. xxxi.di. aliter.et
de ↄſe. di. iiij. de tri
na.⁊ di.i.de hinis.

e ¶ Onſuetudi/
nis. vicat ar.

ꝙ cõſuetudo nũq;
tollit legẽ.ut.sS.i.di.

eccleſie membris diſſentire.
Plite errare frẽſ mei chariſ
ſimi doctrinis uariis? extra
neis nolite abduci:a inſtituta apo

ſtolorũ ⁊ apoſtolicorũ uirorũ cão

neſqʒ hẽtis his fruimi:ut freti eis

ma docuit. Benedicimꝰ fontẽ ba
ptiſmatis oleo unctõiſ. Huic acce
dit quod ter oleo inungimꝰ quos
baptiʒamus vbis abrenũciare ſa

thane angelis eius juformamur

unde ⁊ hec ⁊ alia in huc modũ nõ

Sʒ tñ legit ꝙ daniel in baby

t ¶ Que oꝛientẽ.ſ.no.⁊ ve.te.

lonica captiuitate oꝛabat ver⸗

ſus tẽplũ ⁊ iudei ſiliter.tẽplũ

aũt erat verſus oꝛientẽ.⁊ ĩ ſa
lomone legit᷑. mane ad ſolem

oꝛabis: ſʒ dic ꝙ illa faciebat iĩ

cõſuetudo. Sʒ obij ↄtra cũcta inimicorũ iacula perſi⸗ pauca niſi tacita ac myſtica traditõ veneratione templi.
cit hec lex aut lene ſttere ualeatis. Satis eni indignũ ne a patribꝰ eccleſiaſtico mor acre u ¶ Qleo. oleo ĩ ſcapulis ⁊ pe
sbonn- n bo elſt quẽquã uel põtificũ uel ordinũ uerẽtiori diligẽna ſuntin miniſteri negeit de cs di liij. deincke⸗
nu ls nulla ro vin⸗· ſubſequenti hacregulã refutare: is obſeruata magis ſilẽtio quã bu zn eea tit eucta ts b in
cer. Si de mala: de quã bii petri ſedẽ? ſequi uiderit? blicata ſcripto. ¶Aem ad eaſula (cendit. larga greemſoe ie
illa nõ põt dici ꝓñ docere.multũ eniĩ ↄuenit ut totũ num preſbyterß. Zaudabilis appellat oleu chꝛiſma. ſicut e
ſit vilis eius auctai⸗ corpus eccleſie ĩ hac ſibi obſerua eſtconſuemdo que nibil fidei con conerſo. ſ. xcy. di. illud ſuper⸗
Agd hoc dicunt qui tiõe ↄcordet:que inde auctoritat trarium uſurpat. L fluum.io.
dã ꝙ pꝛincipiũ loꝗ hbʒ ubi dominꝰ totiuſ eccleſie poſu Onſuetudinẽ laudamꝰ que x O Onſuetudinem que.j

tur de bõa:finis au

tẽ de mala ↄſuetudi
ne. ſz ille intellectuſ

it pricipatũ.¶ AItẽ codice. li.viii

ri.que ſit lon.cõſue. Mõ poreſt

tamẽ cõtra fidẽl catholicam ni

hil uſurpare dignoſcit᷑. C Jdẽ ad
eundem. Abi auctoritas defi

di. xij. c. nos cõſuetudi
nẽ. ⁊.j.di.ꝓxi.oĩa. ibi enim
dẽ ꝙ iuis cõſuetudo nõ ſit õ

. Equi us ⁊ ↄpſuetudo legẽ ⁊ rõeʒ uicere Ac
ineptus ẽ qui ſeꝑat un . — ” 1 . 18 Oo fidẽ tñ eſt repellẽda.Sol.hic
caudaʒ a capite að . Onſuemudinis uſuſqʒ lõgeni cit:mos populi a maiorum inſtim de tolerabilt ibi de ſupſticio⸗
nõ licet.ex.de bap. nõ uilis auctoritas ẽ:uerũ nõ ta pro lege ſeruantur. ſa ⁊? intolerabili cõſuetudine.

maioꝛes. Alij fere

hb Coõſuetudine.ñ

m ¶ Mon per ſcri

uſq; adeo ualimra momẽto ut aut

eccleſie nõ per ſcripturas a patri

NMNMhiſrebus de quibꝰ nil certi

ſubſiſtit 1 regit. ¶ Idẽi li. cõtra

ipſis fundatiſſimis apoſtoloruʒ ſe

⁊ ſic oẽs auẽtes intelligende

his que fi.a ma.par.ca.cũ in

que tantũ ex pᷣuilegio poſſũt

g er noſamcir leg⸗ rõem uincat aut legẽ ſcriptã. Cuʒ ſtatuit dinĩa ſcriptura: mos po ſunt que ð illud.c.reclamare
ſpole generale: 7 0 nec ſacriſ canonibus nec huma puli dei inſtituta maiorũ ꝓ lege videntur. fidei 3 bonol m
in eo municipio bi nis legibꝰ cõſuetudo obuiare mo- ttenẽda ſunt.⁊ ſicut preuaricatoreſ ¶Lotra 1 i. 3 bon a .
vincit vbi ſeruat. ſʒ ſtratur: incõcuſſa cõſuetudo ſerui diuinarũ legũ ita ↄtẽptoreſ eccleſi tes. ? ira ſi exponcdu bes
3 daeſt. C Ande auan. ditin libr ſticarü c 10E CeCIC de cõ. di.iij. ſi nõ ſanctificat.
certe de hoc nunq; ſt. nde aug git in 0 9 icaru cõſuetudinũ coercẽdi ſũt vbi ex neceſſitate opoꝛtet fa-
Blaui — e diclis baſilii. Sadẽin lib. de chriſtianafide. cere eandẽ expoſitionem.
ierndo rleun⸗ nalo abius eſt conſuemdo que Auctoritate a raditione generali 3 T Mbis rebus.pꝛo lege.ſẽ
er dbns uinſs nec humanis legibus nec ſacriſ caa nel ſpeciali eccleſia regimr. per diuturni moꝛes ꝓ le⸗
is nerpeasde nonibus ohuiare monſtraum. O Atholicaꝰ eccleſia per orbeyʒ ge ſernani. ut.. diſ. pxi diu·
pſuetudine pticula Ccleſiaſticarũ inſtõnũ quaſ/ tterrarũ diffuſa tribus mõis ꝓ r ſe Ser di nluetucdlaſs
ri que hʒ bona ſit tñ dã in ſcriptis: quaſdã vo apo bat exiſtere:quicquid eniĩ in ea te a ron nuetn ecineeß
nõ vincit legẽ: etiaʒ ſtolica traditiõe per ſucceſſores in netur aut auctoritas eſt ſcriptura/ D ſicut nunſarelſo⸗ legis
ii loco. niſi ad miniſterio⸗ ofirmatas accepunus rũ:aut traditio uniuerſaliſ:aut cer ut.i.q.vij.ſiquis omneʒ. ⁊. .
dirg. duame.. quaſdã vo pſuerudine, roborataſ tre ꝓpria ⁊ particularis iſtructio.ſſ e. eccleſiaſticaꝑ. vnde ſicutca
f n approbauit: uſus quibꝰ par rituſ⸗ auctoritate tota ↄſtringit᷑ uniuer nonice nõ licet obuiare legi ſi
Orũ, aditione idé uriſqʒ pietatis debet᷑ affectus ſali traditione maioruʒ nibilomi ne licentia pape. lic nec coſue
ſine ſcriptis.io. unde quis uelaliquatulũ ſacrarũ nus tota.priuatis vo ↄſtõibus ⁊ p tudini ut dicit in hoc. e.c. fa
g Ainiſterio. di · experius ſcripturarũ beſitauerin. priis informatõibus unaqueqʒ meyetgrdenrpegintre
uino. Si eni attẽderimus ↄſueiudines locorũ uarierate ꝓut cuiqʒ uiſuʒ ẽ to firmatã ſi cã ſubeſt. ut ex. ð

7 F 7 7 7 7 n . 4 2
ͦ aglio ſed neſci bus traditas nihil eſtimare uuan manicheos. Aalerad ſides c¶ cictis. ſed oriũ eſt in ſtatutis
i Wnde. i. deano tũ religio detrimẽti ſit latura intẽ tholicã auctoritas eccleſie. xv.q.vi.anctem.io.
k C Nel.i. etiq. quo riue inſpiciẽtibꝰ liquido ↄſtabit. Pa eſt quod in re dubia gdq b. Qa en particularis
CHeſitauerit. q.d Que eni ut inde exordiamur ſcri fidẽs a certitudinem ualeat au ſed .ſ.c. diſ. cõtra mo⸗
nemo etiaʒ inſcius plura' ſalutifere crucis ſignaculo: ctoritas eccleſie catholiceꝰ queab Vrybi dvartieularls aſne
hic dubitat. fideles docuit iſigniri: uel que tri tudo nõ excuſat ſed tantũ ge·
. neralis.ſʒ hoc verum in illis

pturas.ſʒ per ↄſue/⸗ H
e⸗ yICEſtimare.i. valere. niſi vniuerſalis ſit. haberi ubi nõ valet ↄſuetudo
o Tatura.i.paſſura. e ¶ Sʒ aucte.i.ſcripture.

pꝓ Intentiue.i. intente To
. . ta. eccleſia.
q Scriptura ve.vel noui teſtamẽti.nõ eni ſcriptura vete.uel no.te. e ¶ Kegitur. quia quelibet pꝛoninci in t. lxxvi. di. pti
Nit ſa riei⸗ Oei le. ur.quia quelibe . 8
hor doeuuß doer canonica in fronte ⁊ in aliſs mebꝛis ſignaculum 1 ennent. nelſbe 4 monſhi abundat in ſuo ſenſu.ut.ixxvi.di.ytinaʒ.
r:e A eeeeccleſie. qua etiam in alijs. iis ſtatnit ob
anerebrnenn ypn prrenti eſt filijs inabet vtruch poſtẽ gCAld fidem hrvencſam nalife etcleſis ſiatunt ob empanda.
1 eagni ad modũ thau lr̃e que eſt ad modũ crucis. et hp ¶ Latholice.ſ. romane ad quã 3 te I,
J., . Eeldam . .ſ.romane ad quã recurrit᷑ in dubijs.ut.xx.diſ.de 2 ſic
d ꝙ Jacob cãcellatis manibus ſuis benedixit filijs ioſeph.ſ.effra⸗ ſeruande ſunt leges aplici ſctleges peirint wr. viſie diiſs lbellio. ſte .

a Et tot. ar. ꝙ pꝛiuilegiũ quod a pluribus epiſ datur pꝛeualet illiquod a pan
tioꝛibus datur.⁊ ar.xix.di.in canonicis.

.

Oc veſtre.poſi hoc ar.ꝙ grauiꝰ punit᷑ delictũ iteratũ.ut.xyv.q.viij.hiꝗ.
¶ Becentio.iſte fuit electus in epᷣm.⁊ lIʒ ſciret cõſuetudines ro.ec.in pe

tijt a papa ut ei ſcribat eas ꝓpter maioꝛẽ auctem.xxiij.di.qꝗ;.

d 9 Vis neſciat.petrꝰ a⸗
poſtolus. vel aliquiſ
ex eius mãdato ut paulus.nã
petrus paulo dedit licentiã
dicandi auẽte dni.dũ dicit:ſe
gregate mihi paulũ ? barna/
baã. ut.lxxv. di. quod die.
e ¶ Alius.i. rius.ſic ponituꝛ
xi.q.iij.c.ij.
f ¶ Mo:ẽ.ſic oſtrue.ſatis cer
te haberemꝰ dilectionẽ tuam

agno niſſe quẽ moꝛem in cele

bꝛãdis ⁊c.
g ¶ Teneat. l. ro.ec.vel teneat
.i. tenere debeat dilectio tua.
h ¶ Certũ.tuã dilectioneʒ.
i ¶ Buxiſſes.dilectio tua.
k ¶ Ignoꝛare.hic indicat enʒ
ſcire ⁊ neſcire:ſed vulgariter

loquit᷑.q.d.ſatis crederem te

ſcire niſi a me queſiuiſſes.
¶Auẽcte.cũ iſte epᷣs hoc ſua
auẽte poterat facere.⁊ per cõ
firmationẽ pape nihil noui iu
ris detur.ut.ſ.di.ꝓx. pᷣceptiſ
qui enĩ cõfirmat nihil donat.
ut ex de fi. inſtru. int᷑ dilectos

In quo ẽ ergo maioꝛis aucto

ritatis. Dicunt quidã ꝙ ſolet
plus timeri ⁊c.ut.xxiij.di.q
q;. immo dico ꝙ auctas pape
uel eius cõfirmatio id qð mi/
nus fuit validũ facit validuʒ.
ut ex.de tranſac.c.i. Itẽ quia
nulli pter auctẽ ro.pont.licet
illud reuocare.nt ex.de ↄfir.
vti. uel inuti.c.ij.

m Houitates.ſ.xxx.di.et H

ſcripſimus.⁊. ff. de cõſti.pᷣn.
in rebus.S.iiij.di.erit.
n ¶ Alterius.i.õrie boniſmo
ribus.ſic ſoluit j.j.diſt.ꝓxi.
nouit.cõtra ſic inſtit.de ſatiſ.

.

xlti.

Vogd abſqʒ.i.ut no/
na cõſuetudo teneat

ſter ꝓſequit᷑ materi-
am pcedentis di.ſ.ꝙ cõſuetu
do ſit ſeruãda que nõ eſt ↄria
iuri naturali nel ↄſtõi. in fine
dicit ꝙ oẽs eccleſie debeãt ſeꝛ
nare cõſuetudinẽ metropoli/
tane eccleſie.ut.ſ.e.di.de his
niſi ſint monaſteria ut ibi dr̃.
Ponit aũt in pꝛicipio duo.c.
per que vult interpꝛetari vlti.
c.pꝛecedẽtis di.vbi dicit᷑ ꝙ a
cõſuetudine ro.ec.deuiaꝛe nõ
debemus.⁊ ſic intelligit ꝙ ſi⸗
ne diſcretione deniare nõ de⸗
bemus ſz cũ ratione poſſumꝰ
gqð pꝛobat per duo.c.ꝓxima.
a contrario ſenſu.io. .
* On decet. mẽbꝛa. ſic. ſ.
de cõ. di. iij. celebꝛitateʒ
⁊ in auc.de eccle.ti.in pꝛin.et
eſt hic ar. idem iuriſ eſſe in to
to qð in ꝑte.ut.i.q.i.ſi gꝗs eps
Di. xij.

q ¶ Omniũ.ergoet grecoꝛuʒ

nt. xxiij.q.i.paratus.
r ¶¶ Biſcretione. nũquid ergo

—

cũ diſcretione licitũ eſt cõtrai
vacat hic ar.a contrario ſenſu.
Receptis. nõ dura. ꝙuis graue? intolerabile ſit adimplẽdũ eſt. ut.xix
di. in memoꝛiã.⁊.c.di.cõtra moꝛc.vel aſſignet᷑ rõ quaꝛe adimpleri non

9

In hac.xij.di. magi

dibus uſqʒ ad hodiernũ diẽ ſucce
dentiũ ſibimet a epiſcoporũ ſerie
⁊ tot populorũ conſenſione firma
tur. Item leo papa. Abapo
ſtolicis iſtituris nõ noer recedere.
EBScueſtre indicimus chari
ltatiur ab apoſtolicis ĩſtitutis
nullo ulterius recedatis exceſſu:
quia inultũ poſt hoc eẽ nõ poterit:
ſi quiſquã apoſtolicas regulas in
aliquo crediderit eſſe negligẽdas
Item innocẽ.decẽtio epiſcopo
Ab oibus pſeruari debet:quod
romana ſeruar eccleſia.
Ais neſciat aut nõ aduertat
Aid quod a principe apoſtolo
rũ petro romane eccleſie maditũ ẽ
ac nunc uſqʒ cuſtodit᷑ ab oibus de
bere ſeruari: nec ſuperduci aut in
troduci aliquid quod auctoritatẽ
debeat generalẽ aliunde accipere:
uel exemplũ:preſertim cũ ſit mai
feſtũ in oẽm italiã ⁊ galliã hiſpani
am ⁊ affricã atqʒ ſiciliaʒ inſulaſqʒ
interiacẽtes nullũ inſtituiſſe eccle
ſias:niſi eos quoſuenerabils apo
ſtolus petrus aut ſucceſſores eiuſ
cõſtituerint ſacerdotes. Legãr ãt
ſi in his ꝓuinciis alius apoſiolus
inuenit᷑ aut legit᷑ docuiſſe: quod ſi
nõ legũt quia nuſquã inuemiũt: oʒ
eos hoc ſequi quod eccleſia roma
na cuſtodit:a qua principiũ eoſac
cepiſſe nõ dubiũ eſt:ne dũ peregri
nis ſermonibus ſtudẽt:caputinſti
tutionũ uideãt᷑ amittere.Sepe di
lectionẽ tuã ad urbẽ ueniſſe:ac no

biſcũ in eccleſig ↄueniſſe nõ dubiũ
eſt.a quẽ morẽ uel in ↄſecrandis

myſteriis uel ceteris agendis ar/
chanis teneat agnouiſſe. quod ſuf
ficẽ arbitraremur ad informatiõʒ
tue eccleſie:uel reformationem ſi
predeceſſores tui minus aliquid:
aut aliter tenuerit ſatiſcertũ habe
remus. niſi de aliquibꝰ nos ↄſulẽ
dos eſſe duxiſſes:quibꝰ iccirco rę
ſpõdemus non quod te ignorare
credamus ſʒ ut maiori auctorita/
te uel tuos inſtituas:uel ſiqui a ro
mane eccleſie inſtitutõibus errant
qut cõmoneas aut nobis indicare
nõ differas:ut ſcire ualeamus qui
ſint qui aut nouitates iducũt:aut
glterius eccleſie quã romane exi
ſtimãt cõſuerudinè eſſe ſeruandã.
. Vod abſqʒ diſeretione
iuſticie nulli agere licer
¶AUnde Calixtus pa

llã agere.certe nõ.ut.xvij.q.iiij.ꝭ.qui aũt.vnde

DI.

pa oĩbus epiſcopis ait.

poſſit. ut extra. de reſcript.ſiquando.

— 2 — —

t ¶Mõ nouũ.ar.ꝙ nõ dicit᷑ nonũ qð qñqʒ

ſtatutũ fuit: mõ renone⸗·

tur.ut.xxiiij.q.i.achatius.⁊.xxxiiij.q.i.nõ ſatis.vnde ſi eps iurauit
ꝙ nõ alienabit nouũ feudũ:tñ feudũ de nouo vacãs põt licite aliena

re.ut ex.de feu.ex parte. Ite habes hic ꝙ per cõfirmationẽ pape noõ

Mulli agere lʒ ſine diſcrerõe inſti
cie otra diſciplinã romãe eccleſie.
Bn decer a capite mẽbra di

fſccedere:ſʒ iuxta ſcripture te
ſtimoniũ oĩa mẽbra capui ſequãt᷑.
nulli vo dubiu ẽ qd apoſtolica ec/
cleſia mat᷑ ſit oĩm eccleſiarũ: a cu
ius regulis nullarenꝰ uos ↄuẽit de
uiare.⁊ ſic dei filiꝰ uẽit facere uolũ
tatẽ patris ſui:ſic ⁊ uos iplete uo/
lũtatẽ matris ueſtre que ẽ eccleſia.
cuiꝰ caput ut predictũ ẽromana cõ
ſiſtit eccleſia. Quicquid ergo ſine
diſcretiõe iuſticie ↄtra huius diſci
plinã actũ fuerit ratũ habere nulla
rõ permittit. Itẽ grego. papa.
Apoſtolicis preceptis nullus ſu⸗
perbe reſiſtar.
Recepris apoſtolicis nõ du
ra ſuperbia reſiſtat᷑:ſ per obe
diẽtiã que a ſca romana eccleſia et
apoſtolica auctoritate iuſſa ſunt ſa
lutifere ipleant᷑ ſi eiuſdẽ ſcẽ dei ec/
cleſie que ẽ caput ueſtrũ cõionẽ ha
bere deſideratis:nõ nouũ aliquid
preſẽti iuſſõe precipimꝰ ſʒ illa que
olĩ uidẽt᷑ indulta firmamꝰ:cũ nulli
dubiũ ſitquod nõ ſolũ põtificalis
cauſatõꝰ oĩs ſcẽ ſpei ro.ec.⁊ religi
onis relatio ad ſe.ap.quaſi ad ca⸗
put oĩm eccleſiarũ debuit referri:
ide normã aſſumẽ unde aſſũpſit

exordiũ ne caput inſtõis uideatur

omitti:cuiꝰ auctoritatis ſanctionẽ
oẽs teneãt ſacerdotes qui nolue/
rit ab aplice petre ſuper quã xpũs
uniuerſalẽ fũdauit eccleſiã ſolidita
te ↄuelli.Si quis hec aplice ſedis
precepta nõ obſeruauerit: prece/
pti honoris eẽ hoſtis nõ dubitet᷑.
¶ Itẽ nico. michaeli imperatori
Põ eſt reſiſtendũ ↄſuemidini:cui
canonica nõ obſtat auctoritas.
CLit ſancta romana eccleſia:
quod nihil obſunt ſaluti credẽ
tium diuerſe pro loco et tempore
conſtitutiones uel conſuemdines
ſi illis canonica non obſiſtat aucto
ritas:pro qua eis obuiare debea/
muſ:unde nil iudicamus eis debe
re uel poſſe reſiſti. ¶ Itez byero
nimus ad lucianu.,. Cõſuetudi
nes que fidei nõ officiũt: aut a ma
ioribus tradite ſunt obſeruentur.
Alud breuiter te admonendũ
puio:traditões eccleſiaſticas:
preſerti' que fidei nõ officiant ita

obſeruãdas:uta maioribꝰ tradite

ſunt nec aliquorũ cõſuetudinẽ alio

rũ ↄtrario more ſubuerti.

3ʒ Preſertim.i. tan

dat ius nouũ. ut ex
de cõfir. cũ dilecta.
quid iuris ſit dixi ðᷣ
hoc. S. di. ꝓx. c. vlt.
CLauſatõ.i.accu
ſatio epoꝝ. ſolꝰ enĩ
papa põt cõdemna/
re epʒ łʒ ab alio poſ
ſit abſolui. ut. iij. q.
vi.q;uis.⁊.c.dudũ.
⁊.v.q.iiij.duodecĩ.
Itẽ ſoluſ papa reſti
tuit eũ.ut.ij.q.vi.
Itẽ ſolꝰ agit de eoꝝ

renũciatõe.ut.vi.q

iij. deniqʒ. ⁊ de eoꝝ
mutatione.ut.vij.q
i.mutatiões.⁊ de eo
rũ exemptiõe.ut.x/⸗
vi.q.i.frater.

x Cit ſcã. ↄoſue
GH

tudines.ut.x
xxi.di.alit᷑.⁊ de cõ.
di. iiij. de trina. ⁊ ðᷣ
cõ.di.ij.quotidie.

y Lud. traditio

nes.i.ↄſuetudi
nes. viij. di. que cõ⸗
tra moꝛes.
tũ.ſic ponit.xi.q.iij
ſi quis eps dãnatuſ
⁊Z.xvi.q.iij.per ſin⸗
gulas. vij. q. i.ſi ꝗs
pꝛeſbyter. ⁊.xxvij.
q.ij.multorũ.⁊ dic
nõ officiaãt.i.que fi⸗
dei nõ aduerſentur
uel moꝛibus bonis
ut. j. e. ola.
2 ¶Coõtrario moꝛe
ar. eſt hic cõtra epi⸗
ſcopos qui ſic argu
mentant᷑ g eccleſiã
aliquaʒ.exquo alie
eccleſie hoc uljillud
faciunt. ergo ⁊ iſta
idẽ faciet. Rndeat
ergo eis ꝙ cõſuetu
do vnius ecclie nõ
ſubuertit ꝓpter cõ
trarias cõſuetudieſ
aliaꝝ.ar.tñ eſt pro
eis.c.di.cõtra moꝛẽ
e. de cen. ex parte.
ar.cõtra e.de cap.
mo. dilectꝰ.circa fi.
io.So.quelibet ec/
cleſia faciet id qð a/
lie faciũt de iure cõi
lxi.di.miramur.ni⸗
ſi pſcripſerit.ut ex.
de pᷣſcript.auditis.
nel niſi habeat pui⸗
legiũ. xxi.q.i.hinc
etiã. b. Ex his duo
beᷣ. c. vr ꝙ iudex de
legatꝰ iudicabit ſᷣm
ↄſuetudinẽ loci.⁊.j

c.que cõtra moꝛes.

vbi dicit nulla ciuis
uel veregrini.et er.

de cõſue.cũ olim.in fi.⁊ de cog.ſpi.ſuper eo.⁊ optie er de eo ꝗ mit.
in poſ.cũ veniſſet.⁊.C. de edif.pꝛi.an in totũ.vbi dicit᷑ ꝙ index ſex
uabit ea que in oppido frequẽter ſeruata ſũt: ⁊ legatus ſᷣuabit ↄſue/
tudinẽ ꝓuicie. nã magnũ eſtimãt /ꝓuinciales ſibi puari ↄſuetudies

XD.

ſnas.ff. de offi. ꝓcon. obſernare. Itẽ lex pcipit ꝙ; iudex ſeruet oſue⸗
tudinẽ ꝓuincie.ff. de teſti.l.iij.in fi.eꝰ ꝓbat ꝙ iudicabit ſᷣm ius ro
manũ.ut. S. di. Pxi.c. vlti.⁊.c.cõſuetudinis.⁊ in ſatiſdatõne dicit lex
ſernandã cõſuetudinẽ vrbis romane.nt inſti. de ſatiſda.ꝭ.vlti.⁊ ex.
de ſen. ⁊ re iudi.in cãis.⁊.xxv.q.ij.ſeruatis.in fi. Iẽ qꝛ delegatꝰ nõ

ſua ſz delegantis vi
ce fungit᷑.ut.xciij.
di. c. vlti.ex.de offi.
de le. ſane. ff. de off.
eius cui mã.ẽ iuriſ.
l.iij. Iẽ magnũ ſe⸗
queret᷑ incõueniẽs
ſi ſᷣm cõſuetudine
loci iudicaret᷑.qꝛ ſi

/

Itẽ nico.ignatio epiſcopo.
Traditiones a patribus inſtitute
non ſunt infringende.
Qdiculũ eſt a ſatis abomina
bile dedecus. ut traditiones
quas antiquitus a patribus ſuſce/

illa loca haberẽt di pimus infringi patiamur. ¶ Nez
uerſas cõſuetudies inſtitutionũ li.i.ti.ij. Dinuturni
in quibꝰ iudicat᷑: iã mores pro lege ſunt habende.
ſequeret ꝙ eaadẽ cã Juturni mores niſi legi ſint
egeter neoſnemn aduerſi:ↄſenſu utentium ap
ines rias.xij.q. CEe. ie ein e
ij mouemus. JItem probati legẽ imitant. Iẽ Cocdice
vr ꝙm oſuetudi⸗ li. viij. ti. que ſit lon.cõ.lege.i.
nẽ rei ſit indicandu Quicquid fit cõtra longã conſue/
tuʒ ꝗꝛ actoꝛ ſemp ſe tudinẽ reuocari oporter.
quit᷑ ſox rei.ut. xi. C HOnſuetudo precedẽs ⁊ ratõ
elielis unnn que ↄſuetudineʒ ſuaſit tenẽda
unt ; actoꝛes. Ad eſt. ? quicquid optra lougã oſuemu
hoc dicũt quidaz p dinẽ fiet: ad ſollicitudinẽ ſuã ruo
ſi aliqui ſpote ſe ſub cabitpreſes ꝓuincie. ¶ Itẽ gre.
ijciãt iudicio alicu· uniuerſis epiſcopis numidis.
ius nel ſponte petit Immota maneat conſuemdo que
iudices delegatos: ↄtra fidem catholicã nibil uſurpa
ꝓſemp m ↄſnen redignolſcitur.
dinẽ delegãtis iudi dinee fi
candũ ſit.ſi aũt inui LMeocann ine que ↄtra ni
tis datus ſit iudex: dẽ catholicã nil uſurpare di⸗

tunc iudica bi ſᷣm

cõſuetudinẽ litigãti

um: ⁊ potius ſm cõ ſiue de ceteris capitulis: exceptis
. uvinerer en bis qui de donatiſtis ad epiſcopa
diſtingui. aut appel in perucnun quo 8 Puebiad bg
lat ad papã autnõ. tuſ dignitatẽ eniã cũ ordo clerico
ſi ꝓpter appellatio/ rũ eos deferat ad locũ eũdẽ mõis
nẽ obtinetur iuder oibus prohibemꝰ: ſufficiat autẽ il
dico tunc delegaunz lis oↄmiſſe ſibi plebis curã gerere.
debẽ ſequi cõſnetu· noõ aũt illos antiſtites quos catho
e loc 3 ao licafides in eccleſie ſinu docuit: et
dex appellatoõis te,. Senuit ad obtinendũ culmen pria
net ſequi legẽ pᷣoꝛiſ mgantene⸗ Nem gregorius
ſentẽtie. ut in auctẽ. onegent que 2ſuemidinis ur.
col. viij. ut cũ de ap. Vẽadmodũ que illicita ſũt
cog.in pꝛin.ar.ad ʒ perpetrare non patimur. ſic
diſa ornnei gue ſunt dſnemcis nõ negamus.
pol naexap. ſe⸗ Itẽ gre. aug.ãglorũ epiſcopo.
au anreruamnel iSras Sdenb ledton
latũ. ſed ſiine ap. „luetudo locum comendar.
impetret᷑ iudex tũc TMuit fraternitas tua roma⸗
tenet ſequi cõſuen ¶. Leecclie ↄſuetudineʒ in qua
dinẽ delegtis. anr. ſe memit eſſe nurita: ſ mibi placʒ
33 oehe ecci⸗ ut ſiue ĩ roana ſiue ĩ gallicorũ ſiue
Aaedon in qualibz eccleſta inueiſti a pluſ
qexindicabitz cj⸗ ommporet deo poſſit placere: ſol
ſuetudinẽ rei. enza licite eligas: a in anglorũ eccleſia
ctoꝛ foꝝ rei ſequat᷑. èð 1
ut ex.de foꝛ.ↄpe.cũ

gnoſcit᷑ imotã permanere cõcedi
mus:ſiue de primatibꝰ ↄſtituẽdis

ſit gñale.niſi rõe ↄctus uel maleficij factus ſit de foꝛo alterius. quia
tunc ſeruabit᷑ cõſuetudo loci vbi ↄxit uel vbi deligꝗt.ut.viij.di.que cõ

Ds coſuetudinẽ.
Lè

9

hominũ mẽoꝛiã ut dicũt quidã.uel etiã ꝙ ſit pᷣſcripta.ſʒ iſtud veꝝ eſt vbi oſue
tudo nõ eſt ius.uel qn eſt vetuſta:ita ui excedat memoꝛiã hominũ.ff. de aq̃
plu.ar.in ſũma.ꝭ.itẽ varus.qꝛ tũc habet᷑ loco cõſtituti.ut.l.hoc iure.s.ductus
aq.ff.de aq quoti.⁊ eſti.vbi aũt eſt iuri öᷣria regrunt᷑ ea q̃ no.s.viij.di.fruſtra

que adhuc in fide noua eſt:⁊ in cõ
ſtimtione precipua:que de multis
eccleſiis colligere poteris infun/
das. Non enim pro locis res ſed
pro rebus loca amanda ſunt. Ex
ſingulis ergo quibuſcũqʒ eccleſi⸗
is que pia:que religioſa que recta
ſunt elige:⁊ hec quaſi in faſciculuʒ
collecta apud anglorũ mentes: in
conſuetudinem depone. ¶ Item
augu. ad ianuariũ.
NQuod neqʒ cõtra fidem: neqʒ cõ
tra bonos mores eſſe cõuincitur:
indifferenter eſt habendum.
T Ala autem que non ſcripta ſed
tradita ſunt cuſtodimus. que
quidem toto orbe terrarum obſer
uantur datur intelligi:uel ab ipſiſ
apoſtolis:uel ex plenariis concili

is:quoruʒ eſt in eccleſia ſaluberri

ma auctoritas:omendata atqʒ ſta
tuta retineri: ſicut id quod domi
ni paſſio ⁊ reſurrectio ⁊ aſcẽſio ad
celum aduentus ſpiritus ſancti an
niuerſaria ſolẽnitate celebrantur.
Et ſiquid aliud tale occurreritqd
ſeruetur ab uniuerſis quocunqʒ ſe
diffundit eccleſia. Alia uero:que
per loca terrarum regioneſqʒ uari
antur: ſicur eſt quod alii ieiunant
ſabbatũ:alii non: alii uero quotti
die cõmunicãt corpori et ſanguini
domini. alii certiſ diebus accipiũt
ſiquid aliud huius animaduerti
poteſt:totuʒ hoc genus reruʒ libe

ras habet obſeruationes. quode

nim neqʒ contra fidem catholicaʒ
neqʒ conma bonos mores eſſe cõ
uincitur indifferẽter eſt habendũ:
pro eorũ inter quos uiuitur ſoci

etate ſeruandum eſt. ater mea

mediolanũ me ſecuta iuenit eccle
ſiã ſabbato nõ ieiunanteʒ: ceperat

fluctuare quid ageret. Lũc ego cõ

ſului de hac re beatiſſime mẽorie
am broſiũ epiſcopum. At ille ait.
Cum romã uenio: ſabbatum ieiu
no.cum Mediolani ſum non ieiu
no. Sic ⁊ iu:ad quãcunqʒ forte ec
cleſiam ueneris eius morẽ ſerua:
ſi cuiquã nõ uis eſſe ſcandaluʒ:nec
quẽquã tibi.hoc cũ matri renunci
aſſem. libenter amplexa eſt. Hoc

.

imotã.⁊ ex.de ↄſue.cũ venerabilis.ſʒ ibi de cõſuetudie

circa ſtatuia canonũ.ut.xxij.
q.i.? iurabunt.
f¶Be pꝛimatibꝰ.ar.eſt hic q;
cõſuetudo attendit᷑ in electio
ne.ut.xxiiij.q.i.pudẽda.iĩ fi.
⁊ ex.de elec.cũ inter vniuer/
ſas.⁊ cũ eccleſia.de cã poſſ.=⁊
ꝓPpꝛi.cũ eccleſia. Itẽ ẽ hic ar.
q; ꝑſona que alias eſt ineligi/
bilis rõe cõſuetudinis fit eli/
gibilis.ex.de cle.ↄiu.cũ olim
⁊.ff. de decu.nõ tantũ.in fine
ar. ð ex. de ↄſue.cũ venerabi/
lis. Itẽ hẽs hic: ꝙ diſpenſat
in vno oꝛdie cũ aliquo qui tñ
nõ põt ꝓmoueri ad ſuperio/
rẽ oꝛdinẽ.nut.xxxiiij.di.lector
⁊.i.q.v.c.i.⁊.q.vij.ſaluberri/
mũ.põt enĩ aliquis hre mino
rẽ honoꝛẽ qui nõ põt hre ma/
ioꝛẽ.ut.ff.de ĩterdi.⁊ rele.rle
gatoxꝝ. §. vlt. 2. xxvi. q. vl. c. i.
g ¶ Etiꝗ cum.i.q;uis.
hOrdo. ſqʒ ſint talis oꝛdinis
ꝙ poſſint eſſe primates.
i ¶Probibemus.xxiij.q.iiij.
ipſa pietas. .i.q.i.ſiquis he/
retice.i.q.vij. c.i.⁊.c.cõueniẽ
tibus. ſo.de iure cõiẽ ꝙ nul
lus rediẽs ab hereſi põt oꝛdi/
nari.i.q.ᷣvij.c.i.ſʒ diſpenſatu⸗
cũ eis multiplicit᷑. Diſpenſat
eni cũ eis qnq; ſemiplene:qũ
ad minoꝛes oꝛdines ꝓmouẽ/
tur. ut.i.q.i.ſiquis heretice.
plena eſt qn põt fieri ſaceẽdos
⁊Z nõ vltra.i.q.vij.ↄueniẽtibꝰ
plenioꝛ qn põt fieri epᷣus ſed
nõ pꝛimas ut hic. pleniſſima
qn ad oẽs oꝛdines ⁊ dignita/⸗

tes ꝓmouet᷑.xxiij.q.iiij.ipſa
pietas.csido.
k Vẽadmodũ.ſic ſimilł
cõparatio eſt. ij. q. i. ſi⸗
uit. ſiue in gallicoru
125. pxi.di. c. vlt. ſed 7
de gñali ↄſuetudine.vel ibi ðᷣ
illa que cõſiſtit in oꝛdine.liiij
di. ex antiquis.hic de illa que
cõſiſtit in obſequiss.
m ¶ Res.i.ↄſuetudines.q.d
nõò iõ eſt ↄpꝛobãda ↄſuetudo
mala qꝛ bonꝰ locus eſt. xl.di.
non loca.
n NLla.intelligi.ar. ꝙ pꝛeſu
me ndũ eſt ↄſuetudinem
eẽ iuſtã ? ex iuſta cã ꝓceſſiſſe
niſi ꝓbet᷑ Sriũ.ar.ſ.e.di.oĩa.
⁊.lxviij.di.coꝛepᷣi.⁊ er.de cẽ.
puenit.vbi hẽs ꝙ h oꝛdo coꝛ
epoꝝ diu ßuatus ab oibus fu
erit:tñ abolet᷑.qꝛ cã inſtitutio
nis ignoꝛat᷑.ſʒ illa cõſuetudo

mala fuit ? oneroſa. ? i fuit extirpata. hic aũt loquit de bona cõſuetudine? ñ
oneroſa. Itẽ eſt hic ar. ꝙ ex tꝑe pᷣſumit᷑ aliqꝗd eſſe debitũ.ut. xviij. ·ij. ßuitiũ.

tra moꝛes.⁊ ex.de fo. pe.c.vlti.bar. ü
⁊2 ¶Coõtrario moꝛe.C. de tẽ. in inte.re.pe.l.vlt.õ.vbi dꝛ ꝙ abſurdũ
eſt ex locoꝝ drĩa aliqð induci diſcrimẽ. So.verũ eſt ꝙ ꝓpter loca di
Eerſ a nõ dʒ induci ius diuerſũ.niſi alia rõ ſubſit.xxix.di.ſciẽdũ
a ¶Igiculum eſt.ff. de interdictis ⁊ relegatis. lege relegatorum.

O Svltimo. .
b VQJutnurni. hoc dicit᷑ inſti. de iure na... ex nõ ſcripto.
c U nſuetudo.pbi nõ eſt cõtraria iuri ſcripto.
d LCõtra longã.ſʒ longũ eſt illud qð eſt.x.uel.xx.annoꝝ.nt
C. depꝛeſcrip.lõ.tẽpo.per toiu.nõ requiri ꝙ cõſuetudo excedat

o C Commendata. eſſe.
p ¶ Ketineri.i.ut retineantur. 2 —
q ¶ Libeꝛas. hic dicit aug. ꝙ libeꝝ eſt ſabbato ieinnare qtũ ad er̃neos nõ q;⸗
tũ ad illos vbi talis cõſuetudo ſeruata eſt. Sʒ ↄriũ dicit ino.j.de cõ.di.iij.ſab
bato.ſʒ ibi loquit᷑ de ↄſilio.uel ſpñaliter illud pcipit᷑ romais.lxxvi.di.vtinaʒ.
r. ¶Societate.ar.qꝙ quilibet tenet᷑ viuere ſm ↄſuetudinẽ illoꝝ inter quos ver
ſat.ut.S.viij.di.que cõtra.⁊.xli.di.quiſquis. — .
s ¶Yeneris.ar. ꝙ viatoꝛes tenent᷑ ſequi ↄſuetudinẽ loci ad quẽ veniũt ut hic
7. S. di. viij. que cotra. ar. cõtra.ff. de iudi. heres abſens.

t C Amplexa eſt. ſed foꝛte nõ libenter ieiunauit.

Dj.

NHoc aũt.qð ſupꝛadictũ eſt de conſuetudine ſeruanda.
b Ania talia. loquit᷑ de cõſuetudine irrõnabili ne ſit õ. S. c.illud.
c O VCauſe. ar. ꝙ nõ ſufficit dicere ita ſtatutũ eſt: niſi cã ſtatuti aſſignet
ut. ſ. ij. q. v. conſuluiſti.j.de cõ.di.i.placuit.j.hxxiij.di.coꝛepi.arg.cõtra.fſ.de
leg. nõ omnium. .
a Facultas.i.vbi põt fieꝛi ſi
ne ſcandalo.ut.l.di.ut conſti-
tueꝛetur. “
e ¶BReligionẽc.xpᷣianam.
¶Qusã in panciſſimis.ar.
illos qui nimias fundũt orati
ones. ff. qd me. cã.l.i.verius:
qꝛ gaudent bꝛeuitate moder⸗
ni. no. e. ti. l. i.
g Manifeſtiſſimis. S. diſt.
üiij. erit.
b Ehis.voluntatẽ illaʒ.
ſ.doctrinis varijs nolite ab/
duci.ut.S.di.ꝓxi.nolite.
i ¶ Ciues.ciues ergo cantant

agutem de cõſuetudine illa intelli/
gendum eſt que uel uniuerſalis ec
cleſie uſu uel temporis prolixitate
roboratur. Ceterũ ſi pro uarieta/
te temporũ uel animorũ uel loco/
rum uarie cõſuetudines introdu/
cantur:inuenta opportunitate re/
ſecande ſunt potius quã obſeruan
de C Ande augu.ſcribit ad inqui
ſitiones ianuaru.
Reſecanda ſunt que neqʒ auctori
cũ clericis ⁊ dicũt amen.xxx/ rarib us negz gioribus uniuerſita/
viij. di. ſedulo. ris comprobantur.
¶Sui epi voluntatẽ. arg. ꝙ —O nia taliaꝰ que neqʒ ſancta
regimẽ omniũ monaſterioꝛin rũ ſcripturarũ auctoritatibus
ſpectat ad epm. ut.ix.q.iij.ꝑ cõtinentur.nec in ↄciliis epiſcopo
nge if⸗ ieneinona⸗ rũ ſtatuta inueniuntur. nec conſue
ſteria monachorũ potius ſüt udine uniuerſalis eccleſie robo-
m abbatẽ regẽda ad queʒ to rata ſunt: ſed diuerſorũ locorũ: di
ta ptas monaſterij ſpectat. ut uerſis moribus innumerabiliter
xviij.q.ij.c.nullã.ſed illud ve uariantur:ita ut uix aut nuquã om
rũ eſt de regulis viuẽdi nõ de nino poſſint inueniri cauſe quaſin
degnlincaniandxiſdinon nis Sanendis bwir ſechi ſunt
S ubi facultas tribuit᷑:ſine ulla dubi
₰ . „ 2 „ „ — „
enim neqʒ hoc inueniri poſſit qauo
modo cõtra fidem ſint:ipſaʒ tamẽ

cũ ipi populũ habeãt:ſed mo
nachi non ſemper habent po docORrand 11 195
religionẽ quã in pauciſſmis⁊ ma

pulũ:vnde ipi nõ faciũt publi
ca offa.ut.xvi.q.i.int᷑ᷣ dicimꝰ.
m Aſtringat. ar. metropoli⸗-
tanũ poſſe ſuſpẽdere ⁊ excõi/
care ſuũ ſuffraganeũ. nt.j.x/
vilj. di. placuit. 2.c.ſi eps.j.x
q.iij.qꝛ cognouimus.xi.q.iij

mentis miſericordia dei uoluit eſ/
ſe liberã:ſeruilibus oneribus pre
munt:adeo ut tolerabilior ſit con
ditio iudeorũ. Quin etiam ſi tem
pus libertans nõ cognouerunt:le

is epĩs.
9 Tacuit..de con. di v. galibus tamen ſacramẽtis non hu
õuenit. iſtis tñ capina manis preſumpniõibus ſubiiciun
liſ derogaĩ ppriã acnerndie tur. Item ex cõci. tol.xvi.
6 Eem adnerſus. Nſſi Oes prouinciales eundẽ in pſallẽ
6 gnanit magi differ? do modũu teneat quẽ metropolita
tiaã iuris nalis ad a-

furam origine et nã ſedem babere cognouerint.
amplitudine.nũc O Ehis qui cõtra apoſtolicam
uoluntare circũferunt᷑ omni
uento doctrine:placuit ſlancto cõci
lio ut metropolitane ſedis aucto/
ritate coacti uniuſcuiuſqʒ prouin/
cie ciues rectoreſqʒ eccleſiarum:
unũ eundẽqʒ in pſallendo reneant
modũ quem a meropolitana ſede
cognouerit inſtitutũ:nec aliqua di
uerſitate cuiuſq; ordis uel officii:
a merropolitana ſede patiant᷑ diſiũ
