*K ficatur vriũ. j. ð cõ dictus epilentico cadat. iuero dei inſtituere. Decundo an amico electus fuit linus:eo mortuo
nini ſe di.v. Sria. Ideo mMiſericordia conualuerit quando rum patrocinia in electione debe, electus ẽ cletus. quo mortuo
nin gut hic dantur os quidem non culpa: ſed infirmitts antconualeſcere. ¶Tertio: an ſit denno fuit clemens electus.
1 carnes iſti preter eſt in cauſa: eum ſacrificare iam nõ babendus ſymoniacus: qui poſt Et ſic clemens ſm vnã cõpuj
iin eainas. que prouo/ interdicimus. ¶Item gelaſius electionem huiuſmodi iuramenti tationem fuit ſecundus.⁊ ſᷣm

ruſtico a fortunato epiſcopis.

canonicis preſtat. Quarto: an

aliam fuit quartus vnde uer-

itſum 071 „ebicoh Pr arte .r ei a⸗
gnit Aczi Aregimine ſuſpendatur eccleſie licear clericis ante ſententie tepbus ſus. Diſpuiat bic mũ dus qr
Nhtu qui in terram frequenter eliditur. ab epõſuo diſcedere. Quito: Trad d boc inducit
Nchl agens. 6 Polino di WeR lꝛ ¶ Tradente.ad hoc inducit
eſtin Dod at. 88 Aper ſoro populẽſis eccle/ an ſine litteris apoſtolicis debeat capitulum.
ſncen Certü ẽ ſie clerici una cũ ſabino epõ ⁊ redire ad propriam eccleſiam.
M ̈ non pelagio laicis propria ſuggeſti/ . Mod autem epiſcopo OQ. i.

1
in gin

7

onſtivin

.

perſaliter permitti
tur ut maguntino

one reſerarunt:preſulẽ ſuum graui
quadã neceſſitate uexari:cuius cũ
dicerent incurſione frequenter eli

ſucceſſorem ſibi inſtitne
re liceat ex uerbis zacha

Cbni enter rie pape coniicitur: qui
leſt ſum.quod neſcandalum fidelibuſ ¶ bus epõ maguntino permiſit adiu
ling. uideretur ingerere:⁊ eccleſiaʒ dei ¶¶torem ſibi ſtatuere: qui ei defũcto
fiine, ubiqʒ poſitam hac offenſione tur/ in plenitudinem poreſtatis ſucce/
nni bare:precipue cũ eodẽ ipſo uolen ?ꝰ*f deret. Item ex uerbis ſymma
nu te buc ſe perrexiſſe firmarẽt:ad di) / chi pape dicentis. Si manſitus pa
Gnir lectionem ueſtram ſcripta direxi/pe ĩopinatus euenerit ut de ſui ele
Nohet mus:ut eccleſie cuius rector tali ctione ſucceſſoris non poſſit ante
ſrdd caſu tenetur aſtricius: uiſitatione,y decernereꝰ apparet quod epiſcopi
gii congruaʒ reddatis. uerum qꝛ nüic ſucceſſores ſibi inſtituere poſſunt
knfen idem ipſe uenit buc ponufex falſa ¶ Item exemplo beaniperri illud
uuimn que omnia de ſe iactata diſſeminat idem probatur: qui beatum clemẽ
t ſub diuini contemplatione iudicii tem ſibi ſucceſſorem inſtituit.
mir ueſtreque conſcientie eſtimatio · VUngde ioannes tertius ſcribit
mn niſque reſpectu rerum fide ſolertiſ epis germanie gallie.
ſime perquiſita ſi aliquando ſcili, Quõd pemus linum 2 cletum ad
cetuel in domo uel in proceſſione iutores libi aſtinit.
uel ĩ alio quocũque loco probatur NJpernus princeps apoſtolo
. repente collapſus: uoceſque de/ Dan adiutores ſibi aſciuit li/
diſſe confuſas a ſpumas ore iactaf num æ cletum: non tamen poreſta
ſe:quanta fieri poteſt examinatio/ tem põtificii autſoluendi aut ligã
ne queratur:quod tamen ſiue non dinormam eis tradidit ſed ſucceſ
poſſit aliquorum factum teſtificati ſori ſuo clementi qui ſedem apo/
one firmari: ſiue nunquam conti ſtolicam poſt eum ⁊ poteſtatem põ
giſſe dicatur:non putandum ẽ poſ iificalem tradẽte ſibi bearo petro

ſe ſufficere:ſed certum manifeſtũ/
que documentum: quia de tanta re

non ſegnius agendum eſt: faciat

rem tua dilectio frater ruſtice ſuis
modis ⁊ aptam magno pontifici:
ur eum uel.xxx. diebus tecum eſ
ſe conſtituas: eumque carnibus ĩ
differenter neceſſaria probatione
compellas uti.

tenere promeruit.linus uero a cle
tus miniſtrabant exteriora: prin/
ceps autem apoſtolorum petrus
uerbo ⁊ oratiom inſtabat.

Aales⸗
VNce ipſe clemenſ in epiſto
la ad iacobũ bieroſolymita/
nũ miſſa inter cetera ſcribit:quod
petrus adhuc uiuens clementẽ in
epiſcopum elegit. Simon petrus

U

4 Piſcopo.

d

Cau.

ſucceſſorem. verum ẽ ꝙ nõ põt de iure cõi ſed ex diſpenſatiõe

pape.vii. q.i.petiſti.nec obſtat.xx.q.iii.pñſ.vbi pater nolebat ꝙ eo mor
tuo filius eius fieret monachus.ſed ibi non erat ſucceſſio iuris. .
Piſcopo.epõꝝ.̊ requiritur in ordinatione.ſed non in electione.lxiiii.

b.
O di. per totum.
P Leriqʒ. acclamatũ ab
in

nniuerſis.
Que dei: ut eccleſiaſtice
dignitates:ut.xvi.q.i.iĩ cano/
nibꝰ.⁊.xxiii.q.viii.ꝰↄuenior.

e Oyſes.ſfacie.i.fſamilia
riter.
f ocutus eſt.ſᷣm quoſdaʒ

apparuerat per angelnʒ i ſpẽ
Vibut, ſicnt vicitur doſcedif
ſe per angelos.ii.q.i.deus.
ioannes at dicit in canonica
epiſtola deum nemo vidit vn
quaʒ.tũ ex eo ꝙ dicitur moy
ſen uidiſſe poſteriora dei di/
cunt quidam eum vidiſſe in
ſpecie niſibili.

g C. Potuit. quia adhuc ñ erat

ꝓhibitum hoc. ſi.xxxii.q.iiii.
obiiciuntur.

hb Be alia tribu. moyſes eniĩ

erat de tribu.leui.ieſus naue
ſiue ieſue fuit de tribu effraiʒ
de his tribubus hẽs. vii.q.i.
deniqʒ.

i ¶ Hon ſaguini. ar. ꝙ reges

debent fieri per electionẽ. xc
iii.di.legimus ⁊.j.e.ſi ergo.
niſi habeãt ex primilegio con
ſtituere ſucceſſorẽ ſibi:ut. lx⸗
iii.di.in ſynodo.alias eſfet de
iure omnes ſeculareſ poteſta
tes non debent ſuccedere:ut
C.ut omnes tam ciuiles qua
mili.iudi.l.vnica.in prĩ.ꝙ ãt
dauid iu nita ſna ſalomonem
ſibi ſucceſſorẽ iſtituit iſtinctu
ſpũs ſacti eſt factũ.ar.tamen
d.vii.q.i.deniqʒ.

le ¶ Sed nite. S. xl. di. nos ꝗ.
Roganerit. ergo uidet᷑ ꝙ

preces inducãt ſimoniam:ut
hic.⁊.i.q.i.ſunt nonnulli.Et
dici conſueuit ꝙ ſi preces fi
unt pra digno non inducunt
ſimoniã: ut.i.q.i.quibuſdaʒ.
in fi. hoc uerumẽ ſi non ſint
conſanguinei ſui:nut ex ð eta.
⁊ qua.tuam.i fi.io. Non cre
do ꝙ preces cõſanguineoruʒ
iuducant ſimoniã:ſi fiant pro
digno: ut.i.q.i.latorem.⁊ ma
xime cũ quis poſſit pro ſe ro
gare ſi dignus ẽ: ut extra ð ſi⸗/
mo.tua.nec illa decre.tuam.
ↄdicit. ſi bene inſpiciatur. b.

m VLNt deteriora.color ẽ rhe

toricus qñ dicit quod dicit ſe
uelle tacere.

n⅞Poſtolica. prebendas.

Evpiſcopo non licet fili
os ĩiſtitnere in paternis eccle
ſiis.ex de fi.pᷣſby.pntium.ni

ſi ꝑ mediã perſona.ut ex. eo.

ex tranſmiſſa.prebẽdã anteʒ
põt habere in eadẽ ccclia ſi ẽ
legitimus.ex᷑.e.ti.ad hee.ſed
lʒ ſit legitimus.beneficiuʒ tñn
paternũ non põt habere ſicut
hic dieit.ſed illegitimus ĩ ea/
dẽ ecchia ſecularieẽ nõ poteſt
canonicꝰ ut extra.e.ti.ad abo
lẽdã.tamen per illam conſti⸗
tutionem videtur etiam ꝙ le
gitimus nõ poſſi habere be/
neficiũ cũ patre.⁊ hoc teneaſ
ð oĩbus deſcendentibus.arg.

in ipſis diebus quibus uite finem
ſibi preſenſit: apprebẽſa mãu mea
in auribus totius eccleſie hec pro
tulituerba. Clementem hunc uo
bis ordio epiſcopum:cui ſoli mee
predicationis doctrine cathe/
dram trado: quẽ pre ceteriſexper
tus ſum deum colentem: homineſ
diligẽtem:diſcendi ſtudiis deditiũ
ſobrium: benignum: iuſtũ:patien
tem:ſcientem nonnullorum ferre
etiam ex bis que uerbo dei inſtitu
unt᷑ iniurias. ¶ Sed in antioche
no concilio hocomnino fieri pro/⸗
hibetur:in quo ſic ſtatutum legit᷑.
Epiſcopo ſucceſſorem ſibi conſti/

tuere non ſicet.

Piſcopo nõ liceat ꝓ ſe alte
Qnn ſucceſſorem ſibi con/
ſtituere lʒ ad exitũ uite perueniat.
quod ſi tale aliquid factum fuerit:
irritum ſit huiuſmodi cõſtitutum
Seruetur autem ius eccleſiaſticuʒ
id continens non aliter oportere
fieri:niſi cum ſynodo ⁊ iudicio epi
ſcoporum ⁊ electione clericoruʒ:
qui poſt obitum quieſcentis pote
ſtatem habet eũ qui dignus extite
rit eligere ꝓmouere. C Itẽ ex
cõci.martini pape.
De eodem.
Piſcoponõ liceat ante fi
nem uite alium i loco ſuo cõ
ſtituere ſucceſſorem. ſiquis autem
hoc uſurpare tẽtauerit: talis cõſti
tutio irrita erit:non ergo aliter fie
ri oportet niſi cuʒ ↄcilio ⁊ iudicio
epiſcoporuʒ:qui poſt exitũ prede
ceſſoris poteſtatẽ habent dignum
eligere. Item hilarius papa.
De eodem.
P Lerique ſacerdotes in mor
tis confinio conſtituti in lo
cum ſuum feruntur alios deſigna/
tis nominibus ſubrogare:ut.ſ.nõ
legitima expecterur electio.ſed de
functi granficatio pro populi ha⸗
beatur aſſenſu. quod quam graue
ſit:eſtiate. Abuniuerſis acclama/
tum eſt:hec preſumptio nũquam
fiat.que deiꝰſunt: ab homine dari
non poſſunt. C ANẽ hieronymus.
De eodem.
0 Oyſes amicus dei:cuifa⸗
cie ad faciem locutuſeſt de
us.potuiiutique ſucceſſores prin
cipatus filios ſuos facere:⁊ poſte
ris propriam relinquere dignitatẽ
ſed extraneus de alia tribuꝰ eligit̃
ieſus.i.ioſue:ut ſciremus princi
patum in populo non ſanguini de/
ferendũ eſſe ſed uite*. At nunc cer
nimus plurimos hanc rem beneſi
cio facere:ut non querant eos ĩ ec
cleſias colũnas erigere quos pluſ

cognoſcant eccleſie prodeſſe ſed

extra de inrepa.ↄſuluit.extra de inſti. ad decorẽ.⁊. ff. ner.ſig. fli.

Forte aliud in collateralibus ⁊ aſcendentibus ar.de pe.di.i pene.

ſʒ it. ar. ↄtra ex de inſti.ad decorẽ io. Sed certe põt probabiliter di
ci quod h̊ non extenditur ad nepotes.quia pene ſũt reſtringẽde.ff.

de libe.⁊ poſthu.cũ quidã.in fi.nec ſemper nomine nepotis filii itel

quos uel ipſi amant: uel quorum
ſunt obſequiis deliniti: uel ꝓ qui
bus maiorum quiſpiaʒ rogauerit᷑
ut deteriora taceam qui ut.cleri
ci fierent muneribus impetrarunt
¶ FIrem innocen. papa.ii.
De eodem.
POoſtolica auctoritate ꝓbi
beus nequis eccleſias 7 pre
bendas prepoſituras capellanias
aut reliqua eccleſiaſtica officia he
reditario iure ualear uẽdicare:aut
expoſtulare preſumat.quod ſiquiſ
improbus aut ambitionis reus at
tentare preſumpſerit debita pena
mulctabitur ⁊ poſtulatis carebit.
C¶HMis oibus auctoritatibus ꝓ/
hibẽtur epi ſucceſſores ſibi inſtitu
ere.Sed aliud eſt de ſui ſucceſſo/
ris electione cũ fratribus delibe/
rare:aliud ẽ ex teſtõ tanquã ſue di
gnitatis heredẽ ſibi querere. Il/
lud fieri permittirur: hoc ãt peni⸗
tus prohibetur. Illud ãt beati pe
tri apoſtoli ab illis ualet in argu/
mentum aſſumi: qui tales ſibi ſub
ſtituunt:qualẽ ſibi ſucceſſorem be
atus petrus queſiuit. uerum quia

officium non uite ſed ſanguini ce/
pit deferri: atqʒ ad epãtum tales

quiſquis ſibi ſucceſſores querere
cepit:qui uel odioſi populis uel a
plebe docendi inueniumiur.idcir/
co ſacris canonibus conſtitutum ẽ
ne quiſqʒ ſibiſui officii querat ſuc
ceſſorem:ſed populi electiõe que
ratur qui eorũ utilitati digne deſer
uiat:qui illorum utilitatem nõ ſua
lucra querat: qui chriſto ſemẽ ue/
lit ſuſcitare:non ſibidiuitias ↄgre
gare:quod quifacere ↄtẽpſerit:iu
re ab eccleſia repudiat᷑. C Ande
gquguſtinus in libro contra mani/
cheos.
NQui ſibi ⁊ eccleſie ꝓdeſt: utroqʒ
pede calceatus ĩtelligitur.
Qzinziſis ẽ frater premor
tui fratris uxoreʒ ducere:ut
non ſibi ſed illi ſuſcitaret ſobolem
eiuſqʒ noĩe uocaret quod iĩide na/
ſceretur quod ſi recuſaret:diſcalci
atus uno pede ↄſpui ſolebati faciẽ
nũc euãgelii quiſqʒ predicator ita
dz ĩ eccleſia laborare:ut defuncto
fratri.i.chriſto ſuſcitet ſemẽ:qui ꝓ
nobis mortuus cẽ.⁊ quod ſuſcitatũ
fuerit eius nomẽ accipiat.Atuero
qui electus ab eccleſia miniſteriuʒ
euangeliʒandi ⁊ baptiʒandi renue
rit ab eccleſia ipſa digne meritoqʒ
ↄtẽnitur.qui.n.⁊ ſibiꝓdeſt ⁊ eccle
ſie: bene intelligitur utroqʒ pede
calciatus.unde illud:quã ſpecioſi
pedes euãgeliʒãtiũ bõa.qui.n.lu
crãdorũ curã refugit aliorũ:diſcal
ciati illius nõ figuratũ ſignificauit

liguntur. ut inſti. g
dari tu.nõ poſ. ĩ fi.
ti.b. Sed quid de il
lo qui renunciat:ut
detur alii forte con
ſanguinco. hanc re⸗/
nunciationeʒ papa
approbat extra de
offi. dele. ex parte.
ſed dic ꝙ ibi fuit pu
ra renunciatio.

o His omnibus.

hegtug. Bed nun/
gd adhuc papa poſ
ſet facere ſb ſ⸗ ieel
ſorem: non quia h̊
eſt immutare ſtatu
tum ecclie:ut.xxv.
q.i.que ad perpetu
am. ? qꝛ ſtatutuʒ fa
cit id tempus in qꝰ

nõ eſt futurꝰ iudex

ff. ð iuriſdi.om. iu.
eum qui.

p Lim. ſobo⸗
O leʒ.tamẽ iſti

us erat carnalis fili
ns: ſʒ erat filiꝰ mor

tui alesiur, lvi.

diſ. iſmachel. Ma⸗
theus ponit carna⸗

les patres:vbi dicit

qui gẽuit.Et lucas
ponit legales:cũ di

cit qui fuit.duos.n.
habebat patres bu

iuſmodi filius car/
nalem ⁊ legalẽ.

q C MNomine.i.filiũ

mortui.
r CUVtroqʒ pede.

quia ⁊? de ſe curat

⁊? ð proximo.

Mon figuratu3.

ſz etiã ſignum. hoc

ẽ dicere: factñ iſtiuſ

ſignum eſt ⁊ figure
⁊ figurati.uel hoe
uult dicere ꝙꝙ faciũ
iſtius nõ ſignificat
factnm illius:ſed fa
ctum iſtius ſignifi/

cauit factũ iſtiꝰ.nel

ideo dicit hoc:quia

in facto iſtius com/

pletur illa figura.

eiſecn

unlen
ſumigi
thncon

nifiche
chinani
cci
lani
(hoeur⸗
ngiri⸗
nmſnen

iote.
UNtas ſed

dpe
Wendin
lämmid
dd
Honnn Fe⸗
pnerſtne
äiiſi
de
role i
ſicgnciges
ſalenatek
launnſie
(e a
ſliog
mni e
een
Mtoner
mi.
inperen
ulhrin
ier d
binglent
wosar
ugni.
Ppomon

teßs

an
Y Minſin
(lafe
Uumm:

n

lpnne
ere
ohr

eme
leer N
Pitſen
leigg
Oſpriig
Dl

atnit

temnid

entſlee
Nen
nache

hontent

Umeofbi
ntAe
fegkedt
ſffurde

ot kree.

od flue
nilt
Ponirli
l.
Mg
Ete
forfno⸗
P
iſgun
lat

VIn

8O H ſcripturis. veniſſe. ꝑ electionẽ. vel forte nolebãt recuſare.
12 Fugientibus.ſic.xl.di.an oiĩa. C. de epi.⁊ cle.ſi quẽq ⁊.ẽ.
lxxiij.di. epiſcopus contra.ᷣ ſedillud depenitus inuito.ſed ab initio
aligs dʒ cogi ut cõſenxiat. nã nullus eligendus eſt niſi ab inino diſſẽ
tiat.i. q. vi.c. vl. tepide tamen debet diſſentire ſicut femina. xxxii.q.

ij. honorantur. aliaſ

ſi diceret nolo cum
forte veliet: facerer

z conſcientiam: ex
de preſũp.c.vlt.uel⸗

ſi fſorte diceret non
ſü dignus. I. h. di/
xerit ꝙ poſſit ſimu
lare ſe non eſſe ido

neum. xxij. q. ij. vti

lem.

c ¶ Scriptum eſt. in

epiſtola ad hebreoſ
d C Et rurſus.i ſa
epiſtola ad corinthi

e Minime. Squi

ſe dignũ credit.⁊ p
latura ſibi oblatã ni
recipit mortalit᷑ pec

cat:vt. ð. eo.c. ꝓx.⁊

ſ. e. qui epãtũ.

Prophetaꝝ ope

re. ar. diuerſarũ per
ſonarum ſententiã
ntraqʒ tenere. xxii.
q.ij. beatuſ. z. ð cõ.
diſ. ii. quotidie. ⁊
xxxv.q.v.ad ſedeʒ
Item. ar. ꝓ diuer/
ſis conſuetudinibꝰ
xii.di.illð.xxxi.di.
agliter. ⁊ de cõſe. di.
iiii. de trina. Item.
ar. ꝓ diuerſitate te/
ſtiu. ex ð v. ſi. nihil
obeſt. ⁊ de pe. di. i.
periculoſe.xxiij.q.

vil. quicũque. S. di.
v. ad eius.⁊ ex ð te

ſti. cum tu fili.

g Plene. ecce re/

ſpõſio illius qui ad
epiſcopatũ petitur
n dicet expreſſe no

lo. quia tunc menti

retur.xxii.q.ii.cuʒ
humilitatis. nec dʒ
ſe ſtati ingerere. ſed
dicat ut dixit muti⸗

nenſis eps: nolens

volo. ? uolenſ nolo
xvi.q.i.vos autem.

b Purgatu. ar. p

h. ꝙ promouẽdus
debet epo confiteri
crimen. ⁊ epᷣs dʒ eũ
purgare.i.ſecum di
ſpenſare. Jſaias. n.
adhuc imũdus ob/
tulit ſe. ⁊ poſtea fu/
it purgatus. Item
eſt hic ar. ꝙ ſi aligſ
eligitur qui adhuc
ein mortali pecca/
to. ꝙ iõ non eſt vici
oſa electio ſiipſe ve
lit corrigi: ut.S.l.d.
quid ẽ. Item ẽ hic
ar. ꝙ duo ſimul poſ

ſed in ſe impletum portauit oppro
brium. ¶ Item gregorius in re/
grro.
Locus regiminis ſicut deſideran
nibus eſt negandus ita fugientibuſ
ẽ offerendus.
Nſcripturis ueſtris uos ma
nopere requiẽ queſiſſe narra
tis:ſed per hoc ad paſtoralẽ ſollici
tudinem uos congrue ueniſſe oſtẽ
ditis:qꝛ ſicutlocus regiminis de/
ſiderantibus negãdus eſt: ita fugi
entibus offerenduſẽ. Et ſicutſcri
ptũ eſt: nec quiſquã ſibi ſumat ho
norẽ:ſed qui uocatur a deo tanquã
aaron. Et rurſus idem egregius
predicator dicit: Si unus ꝓ oĩbuſ
mortuus eſt:ergo ⁊ oẽs mortui ſt
7 ꝓ oĩbus chriſtus mortuus eſt: ⸗
ſi hoc eſt:ſupereſt ut qui uiuũt:nõ
iã ſibi uiuãt:ſʒ ei qui ꝓ ipſis mor/
tuus ẽ: ⁊ reſurrexit. Et paſtori ſcẽ

eccleſie dicitur. ſimõ ioãnis amas

me:paſce oues meas.Ex quibus
vbis colligimur: quod ſi is qui ua/
let oĩpotẽns dei oues renuit paſce
re:oſtendit ſe paſtorem ſũmũ mini
me amare. ſi enim unigenitus pa
trispro explenda utilitare omni/
um de ſecreto patris ad publicum
noſtrum egreſſus ẽ:nos quid di/
cturi ſumus:qui ſecretuʒ noſtrum
preponimus utilitati ꝓximorum:
quies itaqʒ nobis ex corde appe/
tendac: a famẽ pro multorũ lucro
aliquãdo poſtponẽda.naʒ ſicut to
to deſiderio debemus occupatio/
nẽ fugere:ita ſi deſii qui predicet:
occupationis onus libenti neceſſe
ẽhumeroſubire.quod ex duorum
ꝓphetarũ opere docemur:quorũ
unus predicationis officiũ uitare
conatuſ eſt:⁊ alter appetiit.nã mit
tenti ſe domino hieremias reſpon
dit dicẽs.a.a.a.domine deus ecce
neſcio loqui:quia puer ego.ſum ⁊
u oipotens deus ad predicãdum
ſibi perſonã quereret dicens queʒ
mitiam:⁊ quis ibit nobis:ultro ſe
obtulit iſaias dicẽs: Ecce ego:mit
te me. En ab urriſque exterius di

uerſa uox ꝓdiit:ſʒ non a diuerſo fo

te dilectiõis emanauit. duo quip/
pe ſũt precepta charitatis amor
dei ⁊ proximi.per actiuã igitur ui/
tam prodeſſe proximis cupiẽs iſa
ias officium predicatõis appetiit:
per cõtẽplatiuã vo hieremiaſamo
ri ↄditoris ſedule iherere deſide/
rãs:ne mitti ad predicãdũ debeat
ↄtradicit. Quod ergo laudabili/
ter unus appetiit:hoc laudabiliter
alius expauit. iſte ne tacite cõtẽpla
tiõis lucra loquẽdo perderet: ille
ne dana ſtudioſi operis tacendoſẽ
liret. Sed hoc ĩ utriſque eſt ſubti

C.

154

ſũt eligi. ut ſiunus ſuccumbat. alter obtineat: ut dixi.. lxi di. ſtudii.
. Ciendũ.ſi de ſuo.i.ex ambitione.ponit᷑.n.i mala ſignificatione: ut.iij:

q.ix.pura.
lꝛ Hon habuerit. de propria noluntate.

I¶Proprie. hic pʒ rõ quare epiſcopo iuiio nõ põt clericus eiꝰuocari ad epatũ

liter intuendũ:qꝛ ⁊ is qui recuſa⸗
uii pleneꝰnõ reſtitit:⁊ is qui mitti
uoluit ante ſe per altaris calculum
purgatũꝰuidii: ne aut nõ purgaus
adire quiſqʒ myſteria ſacra audeat
aut quẽ ſuperna grã elegit:ſub hu
militatis ſpecie ſuperbe contradi
cat. ¶ Idem in moralibus.
Locus deiectionis in uoto digni
tatis ſemper ſit ĩ neceſſitate.
ODiendu ſũmopere eſt quod
obediẽtia aliquãdo ſi de ſuo
aliquid habuerit: nulla ẽ: aliquan
do ſi de ſuo aliquid non habueritꝰ
nunima eſt:nã cu huius mũdi ſuc
ceſſus precipit᷑:cũ locus ſuperior
imperatur: is qui ad percipienda
hec obedit:obediẽtie ſibi vturem
euacuat ſi ad hec ex proprio anbe
lat.neqʒ.n.ſe ſub obedientia diri
git:qui ad percipienda huius uite
ꝓſpera libidini ꝓprie ãbitiõis ſer
uit. Rurſus cũ mundi deſpectus
precipitur:cũ probra adipiſci ⁊ cõ
tumelie iubẽtur: niſi ex ſemertipſo
animuſappetat:obediẽtie ſibi me
ritum minuit:qꝛ ad ea que ĩ hac ui
ta deſpecta ſũt inuiius nolẽſqʒ de
ſcendir. Et paulopoſt ſuperius:
obediẽtia uictimis iure preponit
qꝛ per uictias aliena caro:per obe
diẽtiam vo propria uoluntas ma/
ciatur:quod ↄtra ariolãdi pecca/
tum iobediẽtia eẽ mõſtrat᷑ Ex ad
uerſoꝰergo melius oſtendit᷑ quid
de eius laude ſentiat. Si. n. quaſi
peccatũ ariolãdi eſt repugnare: ⸗

quaſiſcelus idolatrie nolle acquie

ſcere:ſola eſtꝰque fidei meritũ poſ
ſidet obediẽtia: ſine qua quiſqʒ in
fidelis conuincitur etiam ſi fideliſ
eẽ uideatur. ¶C Nem auguſtinus.
Qui preeſſe ⁊ nõ prodeſie deſide
rat epiſcopari non debet.
Uiepãtum deſiderat: bo
um opus deſiderat:expo
nere uoluit quid ſit epãtus:quia
nomẽẽ operis ñ honoris.grecu ẽ
n. atqʒ ide dictũ uocabuluʒ:quod
ille qui preficitur: illis quibus pre
ficitur ſuperitendit curam eorũ.ſ.
gerẽs.ſcopos quippe itentio ẽ er

go epõs ſi uelimus latne ſuperitẽ

dẽtes poſſumuſdicere:utitelligat
nõ ſe epũm: qui preeſſe dilexerit:
nõ prodeſſe. Itaqʒ a ſtudio ↄgno
ſcende ueritans nemo ꝓbibetur:
quod ad laudabile pernnet ociũ.
locuſ vo ſuperior ſine quo regi po
pulus nõ põt:⁊a ſi ita teneatur atqʒ
miniſtretur ut decet: tamẽ non de
center appetiturꝰ:quãobrẽ ocium
ſanctũ querit charitas ueritatis:
negociũ iuſtum ſuſcipit neceſſiias
charitatis: quã ſarcinã ſi nullus ĩ/
ponit: percipiende atqʒ intuende

vt.lxiij.di.litteras.ſed innito
eo fu monachuſ.xix.q.ii.due
qꝛ iſte preſumitur facere ex
ambitione.⁊ facit ad ſuuʒ cõ
modũ.ille nequaquam.
m ¶Inuitus. ar. ꝙ remune/
rari nõ debemus de eo quod
iuiti facimuſ.ut.xiii.q.ii.quã
pᷣpoſterũ.xx.q.i.illud.⁊.xxx
ii.q.v.ille.

n Inobedientia. In hoc pʒ

ꝙ inobedientia equiparatur
herefi: ut dixi.iiij.q.i.iĩ ſũma.
o. ¶Ex adyvſo.i.ex eo ꝙ unũ
riũ cõmẽdat᷑: alið nitupera
tur:ut.ſ.de pe.di.ii.ꝭ. ecõtra
rio.Et nõ hic ꝙ optima ẽ ꝓ/⸗
batio que fit per ſuũ jriũ: vt
hic. ⁊æ.i.q.i.c.i.⁊.xiij.q.ij.aĩe
⁊.ff.de offi. eius cui man. eſt
iur. l. i.
p Sola ẽ.i.neceſſatia.ſic.S.
di. viii.c.ſi ſolus.
q Di edicoparniep
ri.i.preeſſe ut proſit ñ
ut preſit ut.xl.di.multi.ſpera
re ergo ⁊ ðᷣſiderare poſſumꝰ
epiſcopatũ.ut.lix.di.ſi officia
⁊.lxxvij.di.in ſingulis.⁊.i.q.
i.non eſt putanda.
r ¶ Itaqʒ. dixit ꝙ quis põt de
ſiderare epiſcopatũ.modo di
cit qualiter.ſ. ut non ingerat
ſe.ff. de procur.l.que omnia.
ſ ¶Appetitur. ar. ꝙ aliquis
ſeipſũ nõ dʒ eligere ſi poteſtaſ
in eum ſit trãſlata.S.e.ĩ ſcri⸗
pturis.⁊.xyvi.q.i.uos aũt.qꝛ
inter conferentem ⁊ eum cui
confertur erit diſtantia:ut e
de bap.debitũ. ſimile extra ð
iurepa.per noſtras.⁊ ex de ĩ
ſti. cum ad noſtram. poteſt
tamen ſe coeligere:ut extra ðᷣ
elec. cum in iure.

n)p 2

Laun.
aC Suanitas. contemplationis. cia ſñt e. ð reſti. ſ ta er 12 gſin
nt ex. ð reſti. ſpol andita. ⁊ ex de elee.cũ nobis. Itſ n
bC Et oppeinaln int conlemplatſa eum penitus non impediat quni forte ſte põt eligi. ꝗ illa electionẽ nõ admittit elbnodn eaing i
nimis uuit eſſe intentus contemplatiõi. tuo decreto ſacita uel ſtatuta ſũt nõ admitut᷑ appellatio d de n
c O Eor er u did ingemio.i. .ii dieſi rector. cip.uel nõ.l.pe.⁊ ult.nõ.n.ẽ querẽdũ ð meritis pſoe cũ mai eap. re ife
d Apprime.i. valde. merus ex vna ꝑte qᷓ ex altera. ut ex de elec eonntalorſitnn ſi
e¶ Et doctꝰ. que ſacerdlotes dudu. Dic nices i ſili. ch
vel epiſcopi ſcire debeant: ha 6 d kade eclie entt
vexxxyit : nul-- ſe. ſuffi uacandũ eſt ueritati. Si ãtimponi plius aliquid uideo in eo quod di Winzior ge D
cittamen mediocris ſcientia: ur ſuſcipienda eſt ppter chari nig es , Ps elgat rͤ
vt eẽ de elec.nobis. Ur lulcipien. a eſt ꝓppter charita⸗ cii:quia couocauit moyſes omnez de eccleſia aliena lʒ zivd⸗
Pauidus.i.timẽs peccar. ris nece itatem: ſe ed nec ſic oĩmo⸗ ſynagogaʒ:ut hoc ſit colligere om pꝰ appellationez: P ejlen
8 C Fore. i. futuru eſſe. doueritatis delectatio deſerẽda ẽ: nes animi uires in unum congre ualet electio maio/ ſei⸗
SSXn0ns. inua- jargus ne ſubtraparur illa ſuauitas 2 obp garcuirutes meum ſermodela/ kis prigci altcrap zuth
. n. erit. lxxxyi. di. fr. primatur iuſta neceſſiras. Ite,z cerdotalibus babetur ſacramẽtis delin eligil: ut er ah
i C Releua. ar. iudicẽ potius erus uigilent omnes animi uirtutes 1 i mo eralon abnn nine
depere fearenian . riga⸗ Pro ingenio diſcentiunm doctor tente ſint: ut nihilſcientie nihil in one ſequerel . M nd
renin figeſtn Hooz poaͤne moderetur vba doctrine. cis ſapientie nihil deſit induſtrie: bet peccaret bñfaci a
ſed tenetur ſepius remittere: O Porter eum qui docet ⁊ in ſed adſit omnis multitudo ſenſu/ endo. qꝛ bñ poſſet ſnce
ut. xlv. di. lʒ ⁊. xxvi.q. vii.alli ſtruit animas rudes eẽ taleʒ um:adſit omnis congregatio ſan meliorẽ rem facere rn
gant. ut pro ingenio diſcentium ſemetiop ctarum cogitationũ: ut quid ſit bp ſ magiſter peccet ĩ iian
lr NVi uos ſum poſſit aptare:a vbi ordinẽ pꝛo tifexquid unctio quidñi egẽdo qꝛ poſſet me Sir
audientis capacitate diri 15 ei zc f. ſe indumenta luus facere. ſ.orare nui⸗
.— apacitate dirigere. de us conferens intra ſacrariuʒ coꝛ o& „ erſe Tmne
1 L Rer drecepiſſet. Ag beret ergo apprime'eẽ eruditus⸗ dis ſui poſſit aduertere. C Item Peeodrloin ſn liinb
rce e lineed an Sane au docius irreprebenſ ibilis mamn/ ex libro numerorum. cta ſũt nõ põt Zdici ihuin
aera ulſas inia nibi corine rne pauidus ſicut ipſi probaſtiſſo Populi gubernano diuina elecii liiii·di.nulli.lxxrr, eſi
at iniqni. ar. e de ſen. æ re iu 16 Nem uans hunc poſt me. one preſtemur. :dy ſernoſte wi –
di.cãm.nã qui datur ad eligẽ tem eiuldem. ergo tatuſi i di. o dicitig: r cum ing
dũ:pot poſtulare: ut er ek. Quũ omnibus preeſt: ſingulos re Se on unlinctalis mnon ntecchia cleckzeif ulr
ĩ canſis:. de renũci. poſt tra leuare contendat. ſuo de eligend Drinci quis cõſeſit: pomſteaean irnt
flationẽ in pn. ? ꝓcurator da/ Lemensſi . e eligendo populi principe n auditur odics en
daronein e ae vorage CO mens ſ tanquam oibus de conſtituendo ſucceſſore: quis S5. d. iiil in iſlisſ. un
re ad exbibẽdũũ. f. de procu. preeſſe uo ueris: ſingulos ꝓ erit qui audeat uel ex plebe que ſe e.q.ii.dilectiſſimi. W
ad rem mobilem. ſufficit. n. ut poteris iuua ſingulos releua pe clamoribus aut gratia aut pre/ P Retractatio. e
ꝙ fiat id quodẽ uicinũ mäda qun ſingulorum onus ac ſolliciu cio fortaſſe excitata amoueri ſolet hoe vr ꝙ populus unt
io licet ipſũ nõ ſit mandatũů: dinem portas. Irem bierony nuel ex ipſis etiã ſacerdotibus quiſ poſſit retractareele n
nt. ff. iuc. ſol. i tñ. §. ul. f. ma. mus. eerit qui idoneum ad hoc ſe iudi ctionẽ qne fitieus mn
dati.l.vl. Itẽ ar. ꝙ licet ödice Contra chriſtum faciunt:qui gra - cert:niſi ſz oce in/ abſẽtia cũ exciperre m.
4 e⸗ cet:niſi hoc ſi cui oranti ⁊ petentia ſſet Zͤ electionez il
re reſcripio uel madato prin tia non meritis gradum eccleſiaſti i poſſer eleltion At
cipis qñqʒ. e de offi. dele. x cum tribuũt domino reueletur ſicut⁊ deus di ut. xxiii. di. illud. caäͤI
parte. qe ly madet ſoli epop Aiuos 'ſperni cirad moyſen: aſſume ad temeti, eisinutienoſrdi i
det alicuiipbed: tñ non faci ALiuos ſpernit: me ſper/ ſum ieſum filium naue hominem: doepᷣs:ut. xiii. d.c. In
et hoc ſine cõſenſu canonico ⸗ nit. Ex J manifeſtum ẽ. qui habet ſpiritum dei in ſemetip ult. ſed ̊ nõ pcedo. nnn
rü: ut n. vii. q. i.petiſti. qui⸗ qui apoſtoli lege cõtẽpta ec/ ſo a impones manus tuas ſuper ntgir xialci uiin
m C Etiam populi. S. di. lxiii. cleſiaſticu gradũ nõ meritis uolu- euma ſtaes eum coram eleasa / chon ek zmlel⸗ ae
Rebediees. ioeoſſe r. rint alicuius deferre ſed gratie: c roſacerdote: precepta ei dato in me vnr butn
n Oni preſtatior. hic cõpa tra chriſtu ſcore uidẽtur qui qua 2ſpectu totiſynogoge a precipue r Quic indumen irtt
ratiuã tẽperat. b. m eum.n. lis n e eſia preſbyter conſtituen de ipſo coram eis ⁊ dabis clarita/ ta. xliij. d.ſit rector fit
ſufficit , bonus eligatur. eſt endus ſit per apoſtolũ ſuũ ĩ ſeguẽ tem tuam ſuper illum ut audiant diſcretus. ui
alauovonus ainloyn tibus Aechms S l⸗ Item hiero/ eujmfilii iſrael. Audis euidenter B Jergonanrn. nn
eſt malus. ut er d preſũp. du in li. leuitici. ordinationem principis . quis erit. Ar. unt
dũ.⁊.ff. de le.ii.cũ pr.ꝭ.rogo W acerdonium non eligatur niſi tam manifeſte õ ꝙ ñ licet minoric gdgen
ncr⸗. laion benng unius qui ceteris ⁊ ſanctior ⁊ doctior ba ne expoſitione non egeait mn⸗ 1 gir liattor ſat
alii dʒ facere pᷣiudiciũ: ut. iii. . H . ij. q. v. ſi paulus. M
ir wereſſe eech. ſemeaund beaun 1 . hic populi acclamatio nulla con/ t hambnibno ſi ugi
2. C. ſia. - ima. l. vlt. Si ãt 4 Icer ergo dominus de con / ſanguinitatis ratio: nulla propin/ Helectio que fit lad Ulmpi
aliquis de alia eccleſia eligit: ‚ſtimendo principe precepii quitatis habita contemplatio eſt: clamorẽ popuili nõ5 Alumn
ipſe dʒ optimus eẽ ſicut ſi tu let ⁊ elegiſſet: tamen cõuocatur er propinquis agrorum 2 pre i nalet. ut hic. c c 5 uie
imusg . 9 8 predio/ X0
ior de eadẽ ciuitate ſumii: ſa⸗ ſynagoga. requirirur ergo inordi rum relinquatur hereditas. gu⸗ clec. oſiuſ.r eſtſiim en
tis eſt ſi eſt bonus. ſi de alia: nando ſacerdote etiã populi pre bernatio populi illi rradatur que le. C. de penis oöuu uſt
tunc erit optimus. ff.de tu.⁊ ſentia: ut ſciant omnes int. d . radaſur queʒ rionũ.ſic.xxii.q.ii Aie
en a. Chmib wini dicunt me igeunſtiantomnnes ⁊ cerii ſint: eus elegit. bomini: ſcilicet tali ij. unuſqniſqʒ.Qui um
liorem ſẽper eẽ preferẽdũ.vñ Zac⸗ aun pre ſtantior eſt ex O po qui hahet ſicur ſcriptum audiſtis enim ad clamorem ingſi
ſi panciores nolunt eligere pu o: qui doctior: quiſanctior: qui ſpiritum dei in ſemetipſo: et prece populi manumittitt
optimum: maor pars minus in omni uirtute eminẽtior: ille eli pta dei in conſpeci eius ſunt: et aliquẽ: uidet coact⸗ inmn
bonũ. ſi minor pars appellat gitur ad ſacerdotium: 2 hoc ane- qui moyſi ualde notus ⁊ familia/ manumittere. C. un
tenet eor appellatio. n iuſt ſiante populo'ne qua poſtmodu, ris ſit ideſt in quo ſit claritas eius ami a voflr · Ah
cãm aſſignat:ut er ð his q fi. retractanocuiquam nequis ſc legis a ſcienti inte ff aui a quibns 4 A
nt exd Hiea q quis ſcru/ egis ⁊ ſcientia utpoſſint eum au/⸗ 3 jaz dad 1
a ma.par ca.cũ in cũctis. Sʒ pulus reſideret. hoc ẽ autẽ direfilii Buatus. Qnqʒ 4 Aatre
ſi illi elegerint: caſſanda ẽ eo hocẽ autẽ quod nuc lii iſrael. Item gregori. nocẽ ppli aliquid fi Au
rum electio.cũ ſꝑ optimũ ðᷣ neß alolnsbrecin ordinatio/ ginibus neapolitanis. xxviii. di. ð ſiracuſa kein
buerũᷓteligere: ut lxui di. me ne Aer ls⸗ leng: aüt illum on ex fauore ſed iudicio debet ne. l. di. ut coſtinne⸗e i
tropoitano. lxi i ne emeri nsn 4 , bonum ab hiſ uenire electio. reiur. auane ad ce Pn
tis.lxxv.di.c.ul.lxxiiii.di.epi .Ego tamen am £ i morẽ ppli remitti⸗ U
ſcoporũ.nõ obſtat. vni . 4 Ecnouum necrep rehenſi tur alicui pena. fi. M
monaſteriũ.ubi dĩ.ſufficit ꝙ ð ſic.l.pe.ð hocnoᷣ N
nõ ſit mnalug aui illud intelli ert ninonen V
gunt cũ aliꝰ ibi melior nõ eſt “ ui ſe idonenz f
in monachis ẽt obtinet ꝙ ſp meli „ D . ar. ꝙ nullopõt ſe eli Alte
Ego magis adhereo nioreRteligguggigut monech Hul. col. ie er. S.e.iĩ ſcripturis. xjT. Acclamatio..c.ꝓx. . Sed ibi bonũ ace
cto quare erit electio caſſãda:nã appeliatio no d e igettbus nec in ele teſtimoniũ ppli audit. hic pᷣo ſtrepitꝰ negat. v.q.iiii.in loco. Nn
6 dz caſſare niſi ea que üiuſte fa Ec nouum.ſi.S.lxiii.di.noſſe.quia quot ſum homines: tot ſuͦt

cne
iligr
cifin,
lopte
leret
Ctetbtg
b N
W
Gape

leln.
hag
epctiet

ſenpien.

dendtn
cpiotif
cdiſten
iar e
ſüiiitee
loniie
Remnenm,
font
Utemont
ſeſtic
ere
unn
ninl
puittont

Gke riidt

Gröne
luidd
ötinet
lon zrnn
Gpw
Mdidn

—= S E
S
=sß = —
= = -
S

ͦͦ
—
— =
S S —
— Ẽ =

W
önfn

==

ſnie tot opiniões. ſj.

de cõſe. di. iiij. ſicut
i ſacramẽtis.?. ff. ð
recep.itẽ ſiunus.5.
principaliter.
Reprehẽſibile .
ſinõẽ reprehẽſibile
quare g caſſat ele/
ctio que fit i ſciſma
te:ut er᷑ de elec.qꝛ.
bᷣNVUdacter. ar/
Aetid pen
atu ne ſit. Z. ſ. xxiii
gq.i. quid culpat᷑ cõ

◻WÜ
—

tra vbi dr ꝙ nõ eſt

ptas niſi a deo iubẽ
te uel ſinente. xxvi.
q. v. nec miruʒ. Dʒ
nõ approbat ſed ꝑ
mittit eos regnare
ſi. vi. q. i. ex merito.
c Et ñ per me. cõ
probantẽ. ſʒ tamen
iubẽteʒ. Et ita ẽ ar.
ꝙ qñqʒ aliquid iu/
bemus qð n appro
bamus.⁊ c ar.õ ea
que ꝑ iprobitatem
obtinẽtur ꝙ illa di/
cũtur fieri iuito dã
te: ut ex de reſcrip.
ſi qn. ⁊. C. de peti.
bo. ſubla. l. i. 2. vii.
q.i. ſcias. ybi hẽs
ꝙ qui inuituſ aliqd
facit potius dẽ pati
qi facer:ut.õ.di.vi.
teſtamentum.
d C Per oſiliũ.i.ꝗ
probationẽ.
e 6 Vnt in ecclia
ꝓpt hec.ar.
in re tꝑali nõ eẽ ſer
niẽdũ alicui niſi ſe⸗
cũdario:ut.lxxv.d.
c.vl.⁊.lxi. di.quid
ꝓderit.⁊.hxxiiii.di.
cõſuluit. ⁊. lix.di.c.
ſi officia.
f 1 Llud.melioreſ
ar. ꝙ n plus dʒ
ꝓ aliquo pſumi iõ
q; hʒ dignitatẽ. xl.
di. nõ loca. ⁊.c.mul
ti⁊.ij.q.vij. querit
2. d. ix. ego ſolis ar.
). xi.q. iii.abſit. ⁊
lxi.d.miramur.iĩ fi.

C Prohibent. pro

pter negligentia: ut
Dalis erit.
maioreʒ. ſic
.5.xcvi. diſti. quis
dubitet. S. diſtin.
lxi. Aackeme .7. C.
quid ꝓderit:vñ qui
dam diſcipuli dl H
decepti nimis feſti/
nat ad cathedram.
7 dum delectatur i
loco glie:fiunt aliis
auctores ruine: ut
xlviij. di. quoniam
cuʒz magiſter faciat
cathedrã. nõ cathe
dra magiſty: ut. xl.
di. e. vlt. magiſtri.n.
moribus ⁊ facũdia
debent alios.prec e
dere: ut. C. ð ꝓfeſ.
? medi.magiſtros

VII

bile eſt in eligendo epiſcopo po/
puli ſe uota in duas partes diuide
re:ſed graue eſt quando in huiuſ
modi cauſa non ex iudicio ſed ex
ſolo fauore uenit electio. & Cum
autẽ gubernatio populi ei tradi iu
betur quem deus elegit: datur in/
telligi: quod aliquado quibuſdaʒ
traditur quos deus non elegit.
CAUnde bieronymus.
Non ex arbitrio dei aliquãdo da
tur princeps ecqcleſie.
◻1 daeren fortaſſe aliquid di
B cimus:tamen quod ſcriptũ
eſt dicimus:non ſemper princeps

populo ⁊ iudex eccleſie per dei ar

bitriũ datur: ſʒ, pur merita noſtra
depoſcunt. ſi mali ſũt acius noſtri
operamur maligna in conſpectu

dei: dantur nobis principes ſecun
dum cor noſtrũ: ? boc nibi deſcri

pturis ſanctis probabo. audi nam
qʒ quid dominus dicart.feceruntſi
bi regem ⁊ non per me:: principẽ
non per conſilium meuũ.Et hoc
dietum uidetur de ſaule illo:quem
utique ipſe dominus elegerat:⁊ re
gem ſibi fieri iuſſerat: ſed quoniaʒ
nõſecũdũ dei uolũtatẽ ſʒ ſecũdum
peccatoris populi merimum fuerat
electus: negat eum cum ſua uolũ/
rate uel cõſilio conſtitumm. Tale
ergo aliquid intelligamuſẽt i eccle
ſus fieri:quod pro merinis aut in
vᷣbo aut opere potens a deo tribui
tur rector eccleſie:aut ſi malignuʒ
faciat populus in cõſpeciu domini
tales perſeuerent talis eccleſie
iudex datur ſub quo fameʒ ⁊ ſitim
populus patiatur non fameʒ paniſ
neque ſuim aque: ſed fameʒ audi
endi uerbum dei. Item augu.
Non ſunt fili ſed mercenaru qui
bonorẽ ab bominibus appetũt.
8— Vnt in eccleſia quidam pre/
poſiti de quibus apoſtolus
paulus dicit: ſua querẽteſ non que
ieſu chriſti. Quidẽſua querentes
nõ chriſtũ gratis diligẽtes: ſed de
um nõ ꝓpter deũ querentes: tẽpo
ralia cõmodaſequẽtes: lucris ibi
antes:honorẽ ab hoĩbus appeten
tes.hec quãdo amãatur a prepoſi
1o: ⁊ ꝓpter hec ſeruitur deo:quiſ/
quis talis eſt mercenarius ẽ:inter
filios eius ſe nõ cõputet. Non
ergo qui preficiuntur ſemper cemn
ris meliores intelligutur. C En-
de hiero.
Ex electione nõ preficiũtur epi ſʒ
cõprobanmr.
Llud ĩferẽdũ ẽ aduerſus eos
qui de epiſcopam intumeſcut
putat ſe non diſpẽſationẽ chriſti
ſed imperium cõſecutos: qꝛ non
ſtatim omnibus his meliores ſũt
quicunque epiſcopi nõ fuerint or/
dinati:⁊ ex eo quod epiſcopi ele/
cti ſunt:ſe magis eſtiment cõpro/
batos.Si aũt peccata filiorum al
epiſcopam iuſtum prohbibentquã
to magis ſeunuſquiſque ↄſiderãs

