ſancta ſanctorum eſt non data robis:q.d. cur non feciſtis celebꝛeʒ penitẽtiã g ¶Intendit.i.intendere dʒ. vel intendit qnaſi conferens ſecum.ꝙ N
Mote

*
D . III: 3 1 g
tent, R
menl ea que cõmittuntun incertia ſunt.⁊ ita ſpes illoꝛum ſera aut nulla eſt catũ vitetur ⁊ illud deſignat hereſim. Secũdo oſtẽdit quid ſignificet illud q
mnine xlvij. diſtin. omnes. . moyſes pꝛecepit aaron ⁊ filijs eius vt portiones oblatiõis comederent ĩ ſan⸗
innin aft Interim. dum ſic eſt piger ⁊ dum cogitat de futuris. cta ſanctoꝝ illud.ſ.qui vult agere pniam agere dʒz illam ad pꝛeceptũ ſacerdo/
unhei⸗ be Impudenti. ad mala ſacienda. q. Affecius. penitendi. tum qui ſunt in eccleſia.⁊ ꝙ oblatio corporis xpi non oʒ recipi niſi in eccleſia
6 tgn di Exuruur.ſicut hircus ab igne. Tertio onidit quid notat illud verbum biſtoꝛie mopyſes hircum exuſtũ reperit
nntlie ec Eam. ſ. pniam qꝛ.ſ.ſicut poſt moꝛtem filioꝛũ
tuneſbe per hireum ſignifi⸗ , . . aaron qui ſumpſerunt ignem
iont caram. æ alluctad quorum ſpes ſera: tardior ſructus ſacerdos ait. meus cibus eſt nt ſfa alienum.non remanſu hoſtia
nninn ſactum morcteler. interim precurrit ipudẽtia: a ſpe ciam uoluntatem patris mei qui in que ſignificat. ſ.ſ.ſed eſt con⸗
hiſnnn ſe ga men ej preſentium penitentia excluditur celis eſt. ideſt ut peccatores conꝰ ſumpta. ita bol monem ek
eintlin, eiberalins prela 2 affectus eius exuriturs aboler uerſi a penitemes ſaluen ur. non hathatinpena : nelimmn
nagti a in eo ſignifica· querit eaʒ lexa non inuenit. con/ eſt acceptum deo ſacrificium: niſi hoſtia mbralo coꝛinm Ans
8 s. vt. ſ. e. buſta eſt eniʒ in feruore ⁊ fumo ini uerum ⁊ ſynceruʒ ¶Irẽ eſitius. eſe nem mg en
H tus vel xpᷣs. vt. j. e. buſta eſt eniʒ uore 2 fumo ini Er P E 3 nullü eccleſ⸗ ie ſacrm eis ꝓdeſt
en di inter bec bircrůũ. quitatis. Inde enim iraſciturr di Mier hecbircuz: qui offertur be Quia omne. ita continua
ani g Iraſcilur. allu· cit deuorandam fuiſſe penitentia cetera. qꝛ omne peccatum ꝑ recte ꝓ peccato offert hircus
Nliutiſii dic dire in ſancta ſanciorũ ſacerdotes qua penitentiam delerur. qui predi/- per quem pnia deſ gnatur. qꝛ
unielle nm 6 ſiſegnes increpat:reſpõdit aarõ cium peccatum alterius docirine Vt geſ madad gabind. hi
Inlnitipt & Jraſcſtur negli prouidum debere eſſe ſacerdota/ 2 blaſphemie ↄmiſerũt: ſaluati nõ ſignifi diit peretieos qui alle
nagn 5 genrbus platis. le iudicium nec maleꝰ. ſane cõſcie ſunt cauſam morus eorum legii nom ignẽ. . cuprcltatie paa
ain b&α Bouozandam. facile eſſe credenduʒ id muneris lator expomi inier hec hircuz qui ue doctrine in ecclia accẽ dũt
Rai i.celebꝛandam. ne fia error dererior prioꝛe. uaſe oblatus fuerat ⁊ cetera.quia.ſ.nõ ? qni ſcripturaʒ ſacram male
– E Pniam. i boſtis eniz fenido uel oleuʒ uel uinumfa comederũt filii aarõ quod de pec· interpꝛetatur ⁊ pꝛaue.? ſic in
neccato. ſicj. cile corrũpitur. Quomodo aute,z cato erat in locoñſancto.i. pemitẽ/ —— elercamin
nninn deranen pmna poteratubi ignis alienus erat pec tiam cõmiſſi peccati in eccleſia per en Predietainra ſt.
leniffinin 1 n In ſancta ſãcio catum exuri in conſpeciu domi ggi non fecerunt. quibus hoc pre rie erelcogo, 1
inſiiaae rum i. in eccleſua. ni:cui omnia apertaſunt: quaſi di cepium eſt: quos chriſtus in eccle IE Peccatum. i. per pꝛedictuʒ
Nimdagt IESacerdotes.i. cat non complacet deo qui iuſticiã ſia ſua uicarios conſtituit.ipſe au/ vic iũ deſignatum.
ninſaglig eieaʒar ? ithamar ſfi corde incluſam tenet: a ſe peniten tem oblationis ſue ſanguinez: que me Blaſphemie.qꝛ accipien
tenteſurnt lios aaron. riam agere perhibet.ignis alienuſ pro noſtro ſanguine oblatra eſt: in do ignem alienuʒ blaſphema
irräuli m & Reſpõdit. hoe libido: auaricia: ⁊ omnis praua cu ſanctium id celum in conſpectu pa bantæz ſacſebane 2 doctrinaz
retvon iſſe i l piditas:hic ignis exuri non mun ris obtulit. debet autem comedi nlSecde Sſemptt unr.
Penhei een at. In quibus eniz eſt ſi offerane boc ſacrificium in loco ſancto. ſ. in o duil ca igne coſup
in ſerunttt accidit qð vides ⁊c̃ . 15iE Ka ie HS . o& Moꝛtis tempoꝛalis.
ſi n p in conſpectu domini:ignis eos ce eccleſia ĩ propiciationeʒ peccato/ „„ *
morttißimn n σAaron. platus. e ige⸗ . propiciationeʒ pecc p Latoꝛ exponit. moyſes pʒ
i ict o & Pꝛouidum. in leeſtis aſſumit ſicut nadab abiud ruʒ: unde addit: quẽéadmodũ pre myſticũ intellectum auctori⸗
nlon.ſeint iniũgenda pnia. cum bis que pro peccato fuerant ceptuʒ eſt mihi ſic precepi. Moy tatis exponit.dicẽs ad aaron
ttnntfigrn p & Judiciu.xlviij. oblata.qui ergovult mũdari:ignẽ ſes ergo gerit perſonam chriſti ex yt habetur in leuitico.hoc eſt
onemht di. c. vti. alienum remoueat ⁊ illi igni ſe of/ uſtum reperit:quia in ſpiritum ſã/ ꝙ loentus eſt dominus. Sa /
nlhhnt⸗ qlr l ee mnale. nol. ferat qui culpam exurit non bomi ctum peccauerat. ab intelligibili crilt kaboꝛin his ſhe appꝛopi
Aaſt r Wlo der ſer nem. bic ignis ſiccauit emorroiſſe igne ſpiritus ſancti oblatio per pe nis popult gionſicabon gane
⸗ nelcat. . di. didi⸗ prollgemrein ſanguinem. hic ſicaa mitentiã ꝗblata eſt⸗uolnntarie pe per eos datum eſt exeplum ce
eſenienini cünus. nit culpam latronis. Ignis qui cõ cantibus non re inquitur boſtia ieris quomodo timeat vt au⸗
RKHZ ¶Aunerilſ penitẽ ſumẽs eſt: ſanat ſimpliciter pure pro peccato.naʒ ſicut uera penitẽ gu. exponit. .de con. di. ij. et
vdieg gif lia.l. muneris.tunc cõfitentes. iudas inquit. peccaui tia ueniam promeretur: ita ſimula Diecit. 7 dic ſanctificaboꝛ igeſt
enlemi n. melius ẽ quieſce tradens ſanguinem iuſtum: ſed in ta deum irritat: quia ſpiritus ſãcti ſanctus apparebo etiam in
dnemninpt E Tene ce. .e i pectore habuit ignem alienũ quo diſcipline effugiet fictum. Hoc au dis “ ſer iſicant mihi vlci
mumnwtut 1& Fiat crror r inflamante cucurrit ad laqueum. tem ſancti patres irremiſſibile pec encan Pe Vi aohor ige
ſennſelf contemptum ban indignus autem remedio fuit: catum a blaſphemiam in ſpiritum hudaboꝛe manlfeltabor in⸗
eunn tentie iniuncte. non pura mente penituit. Culpa,ʒ ſanctium dixerunt: a in ſceleribus ſtus.
hemil vVDaſe unde bo ergo eius non auferunt ſacerdo 7 uſque ad fineʒ uiie perſ. euerare de q& In loco.hoc verbum my
Gpehein ra. Syncernz ẽ niſſ tes qui doloſe ſe offert. nec in eo potentia ⁊ miſericordia dei redẽ ſticat.
5 s ruͤaue laſn poſſunt epulari: quorun cibus eſt pioris diftidere ⁊ de ſalute ſui de/ rmn ülearios⸗ ſacerdotes et
ſ lEx ſi cornocalkt peccatorum remiſſio.unde uerus ſperare. Item iohãnes os au/ x& Vicailog. 5. q . eunnch⸗
nute mihi vas coꝛꝛuptũ Ioſe autem. ita continua.
tw ſcienter ⁊ vinum acuit teneris cõmodati. ſecus ſi ignoꝛanter. ſeens garon obtulit bic cum ꝓ peccato populi.ipſe aũt.ſ.xps ⁊c̃.
hühi in locatoꝛe vel venditoꝛe. qꝛ ille tenetur ſiue ſcienter ſiue ignoräter t Sanguine. 1I.peccato m illud. libera me de ſanguinibus. i. peccatis.⁊ ali⸗
locet vel vendat vas coꝛꝛuptũ.yt.ff.cõmo.ᷣin rebus..pl.ff. locati.ſi bi. ſanguinem ſanguis tangii.i.peccatum peccato additur.S.e.q.ij.admonẽ.
Mieſei addes. 5. i. ff. de ac. emp.⁊ ven.teneiur.5.ſi vas. Itẽ nõ idẽ in ſeruo v.ſanguis tuus.i.peccatum tuũ ſuper caput mum.
hnlunt locato qð in vaſe.ff.locati.ſi domũ.ꝭ.i.⁊.l.cũ plures.ꝭ.ſernũ. in Sacrificium.coꝛpoꝛis x-pi. x“ Vnde.addit moyſes.
Nn i xOleuzʒ. pietatis. a. ¶Vel vinũ.ſ.diſtrictionis. y Ab intelligibili. qꝛ.ſ.ſ.intelligibiliter ⁊ myſtice dicitur ignis cõſumens.
Nionnd a ¶ Alienus.tangit ꝙ nadab ⁊ abiud poſuerũt ignem alienũ. a & Voluntarie.i.in voluntario peccato vſq; in finẽ durantibus.j.e.indas.
venthin V b &ρPeccatum. exuri. i. pꝛo peccato delendo penitentiã fieri. biPeecantibus.ſ.nadab ⁊ abiud.
ſruunſin. b Peccatum.i.hircus. c & Mon relinquitur. cum enim eos ſubito ignis celeſtis conſumpſerit.nõ po
c¶ In quibus.n. eſt.i.ignis alienus qui alienat a deo. tuerunt purgari per hoſtiam cum ⁊ quedam crimina eſſent que nullis ſacrifi-
chhn. d ¶ Ignis.i. vindicta celitus miſſa. cijs mundabantur.xt.xxxii.q.i.ꝙ aũt.quare foꝛſan ⁊ iſtud erat.vel põt iſtud
Cren e ¶ Alienum.S.i.q.i.ſicut eunuchus. exponi de quolibet ſic peccante.i.in peccato ꝑſeuerante vſqʒ in fi. bar.
ſMHec in eo.quaſi diceret comedẽdns erat hircus il a ſacerdoti Hoſtia ſecũda. ſ. q; ſemel tantum chriſtum opoꝛtuit paui. nec relinquit᷑ ſe-
eniſin. bus intra ſancta.non enim oblatũ eſt de ſanguine eius intra ſancta cundus baptiſmus. relinquitur antem ſecunda penitentia ⁊? tertia ⁊ ſic dein/
ſi.n. holocauſtũ eſſet cremaretur cũ pelle æ fumo.ſicut fiebat de vi ceps.voluntarie enim peccantibus ideſt in peccato vſque in fineʒ perſeue rãti
tula ruffa tantũ ſemel in ãno ⁊ ẽ ſenſus ad penitentiaʒ hominibeim bus iam non relinquitur hoſtia pꝛo peccato.ideſt non iterum imolatur chri⸗
ponendã. vnſt enim vti miniſterio ſacerdotũ vt.ſ.peccaia populico ſtus qui eſt hoſtia pꝛo peccatis.vel ſic ideſt non relinquitur locus ſecunde ho
medat. iple enim per ſe abſtulit peccata mundi in ſi anguine ſuo. vñ ſtie ſicut in veteri lege dittum eſt. ſepius hoſtiam pꝛo peccato imolari vel vo⸗
apoſtolus chꝛiſtus po.fu.bo. ⁊c.per pꝛopꝛium ſanguineʒ introiuir lũtarie peccantibus non relinquitur hoſtia pꝛo peccatis ideſt nõ pꝛodeſt chri
in ſancta ſanctoꝛum ⁊c̃. ſtus qui eſt hoſtia pꝛo peccatis iam ſcilicet in hoc ſeculo pꝛeſenti per quod cõ/
NUier hec. Caſus. in pꝛin. c. oſtẽdit eſitius ꝙ iccirco latoꝛ legis ſiat nec in futuro.
uste moꝛtem xpꝛimit eoꝛum.qꝛ ignẽ alienũ acceperunt vt illud pec. æ Perlſeuerare.ð.e. di. i. .. poteſt.

De peni.
ł—) B . 271 . „ 2 „ 2 . „ . . ⸗ 22 „ „ — ͤꝭłß20 — . veln
.eeſau. ð pecc te primogeniture vẽdite.vij.q.i.qᷓ; perieuloſũ. Mter oĩa.diſtuliſſes.hic inuitur iudam moꝛte pᷣueniſſe chriſiuʒ. euton
b , as er rercstoll en ane uterque. ſ. . 4. e⸗ ſed innito hiero.ſuper marcũ.cuʒ iniquis deputatus eſtdſis ei gin
c Aperitur. ar. ex ſequentibꝰoprebendi precedentia.ar.l.di.ſi quis diaconꝰ iniquis veritas deputata iniquũ reliquit. i. ſiniſtrum. alteru aſſum . lumt.
ar. di. xviij. peruenit.ar. S. xxiij.q.iiij.ꝗqd crudele.ar.j.xxxiiij.q.i.cũ ꝑ bellicã. pſit.ſ.dextrum.ſic faciet in die iudicij.ex ſimili crimine diſſimile ſti⸗ erenin
dꝙ Ex boc peccato. mendacij.quia poſt homicidium ſecutum eſt mendaciũ pendium ſoꝛtiunt᷑.alter precedit petruʒ in Radiſo.alter prceedit iu Se.
gquod magis fuit. ar. S. di. i... d i iferno. ? ita vr l fia
alij econtra.c.ſerpens. .— „ mors xpi mortẽ Pamnieg
e Memoriam. S. di. i. F. his reum in epiſtola ad hebreos. exinaniteuſque ad fundamentuʒ iude puenerit. ſy. cnuge.
auctoritaribus. v. item illud. AUAdas penituit:ſʒ male laqueo in ea:quam miſeratus dauid ait. fſi maogis in hoc cre⸗ 4.
iohannes. ? hoc idem. 5. di. T nãqʒ ſe ſuſpendit. penituit etiã lia babylonis miſera. utique baby denanm eſtprero. ontn⸗
xxxi. valeat. contra ſolnitur ſau: magis iſt ituit. lonis filia eſt anima: que dei fila leoni. vel fonte lts bẽ
ibi. memoria ſ. ad ↄtritionẽ eſau: magis ite. neqʒ penituit. la zit eſe. cui tñ medicu imntatdi mors iude ſecuiaẽ inneter
n ad delectationẽ. ſ. di. v. c. i. chryme quippe non erant beniten deſ nteſſe u in medici iſmiiatdi mortem. latronis. Plneſi
lalicib⸗ caſus. dicn da tie ſed animi uiolenti indignati /· c&s. beatus qui tenebit ⁊ alli.p. ſu. pyuenit tñ mortem mutil
JI uid quomodo cantabimꝰ onis interne quod eius operibus ad.p. hoc eſt. qui infirmas ⁊ lubri xpi.xpᷣ eni pꝛiuſq; Girnr oee
canticum nouum in terra ali⸗ aperitur?. Mon igitur negemꝰ pec cas cogitationes habet: elidat ad latro ẽ mortuꝰ. vñ ricſtin
ena.quod exponens ambro. cata noſtra neque nos impudentia chriſtum: qui omnes irrationabi/ non fregerunt eius pnnlen
ait. Terra aliena caro ẽ qne duros efficiat.ſponte noſtra puni les motus ſui reuerentia diſcreti S. Soriag
ni mentis nõ ſubiacet amus peccata ne pendamus non one cõminuat. ¶Item hieronpy/ nenit 5 ln⸗ ti Graſalnd
iiſta terra domarinõ poteſt ſpõte ſupplicia. Audiuit chai mus ſuper matbeum. in vuln? xpi ue tet c.
nec accipere penitentiam de⸗/ Pote iupplicig. Audiuit chaim a Per roßiuit eaiſſe pe/ lancea infixum. ex iuecie⸗
ipſa erit inutilis ⁊ aufert vſũ xit.neſcio:nunquid cuſtos fratris I Mänus per quam ſcelꝰ cor cramẽta ne redem *
poſterioris. hoc ẽ quod dicit mei ſum ego. uides quomodo ex rigere non potuit. Si quando fra ptionis.? itla mors eumai
In ſalicibus.i.a ſalicibus boc peccato ãplius operatus eſt. ter ſic in fratrem peccatut emenda Xfipreceſſi. hoe ſoͤnu
per quod deſignantur mali. noöne a pater eius ſimiliter: audiés reualeat'quod peccauit: poteſt ei er de bap. veieffe⸗ inoaman
g In medlo eius ui ſunti enim a ipſe adaʒ: ubi es. dixit. au/ gqimnitus dimitri: ſinautem per/ di.quieds. n
b Suſpedimus. i. ſubtraxi diui domine uocem tuam a timni maneant opera: fruſtra uoce aſſu/ tC lis auctoritati nmmugt
mus æ diltulimus. quoniam nudus ſum: a abſcondi mitur penitentia. hoc eſt quod lde bus. ab illo antem W
i & Organa. i. orationes no/ me. ¶ Dagnum eſt ut quis pecca/ eo dicitur:a oratio eius fiat in pec . ſiue aut. oſtenſuʒ ruſrn⸗
ſtras uel confeſſiones que in ta ſua agnoſcat:⁊ memoriam eorũ catum:ut non ſolum emendare ne eſtque veraq falſa . 1
ntiles ſunt.duʒ ſumus in pec perſeueranter retineat. Nulluʒ in quiuerit proditionis nefas:ſed ꝓ ſit pnia. hic latẽter Wun.
ſ j. n. cõpat ſalici . . . i homicidii ſcelu idit.· ubintrat aliaz que (Aumma.
caus. veccalj. n. copat lalici uenitur delictorum tale remediuy prii homicidii ſcelus addidit. HS 3 ⸗ piniimt
pp infructuoſiatẽ.i. i. ſine ſicut eorum continuata memoria. Irem leo papa in ſermone. bionem ſean glatd ii
nir.e organũ oꝛoni po duclle (Aré ambro. in libro de pnia Nter omnia ſceleratior omni nibus poller dyno in
dinem. xlxv. diſti. cuʒ beatus. I O l⸗ e geos e. ce. Hy nVibus poſſet ð vno man
xlvi. diſtinctio. hoc autẽ. naʒ MNiſalicibus ĩquit ĩ medio ei bus o iuda a infelicior omnib?ꝰ obtinere veniã per 1 unſſlt
quomodo cantabimuſ.i.ops ſuſpendimus organa noſtra extitiſti: quem non penitentia re/ manendo in alijſ. öupſol
ra fructuoſa faciemus. quomodo cantabimus canticum uocauit ad deum: ſed deſperauo pꝛimo ꝓbat tribvs nd tet
h Cultoris anime. dominiin terra aliena. ſi eni cro traxit ad laqueum. expectaſſes cõ/ auctoritatib? vna — vo
l¶Que ſi ſemel fuerit nuſurpa menti repugnat nec ſubdita eſt aĩ ſũmationem criminis tui:⁊ donec oie ito rnicil gi eman
tati non uere recepta.. ppec gubernaculo a mentiſimperio.ali ſanguis cbriſti pro peccatoribus ſevſh acg,ſechp engan
m ¶ Aufert uſum poſterioris Eena eſt terra: que non domatur ex funderetur:informis leti ſuſpen / tiallegat p pte ad kimtmmm
quia non ſolent petere tales ercitio cultoris: fructus non po/ dium diſtuliſſes. uerſa qi qoem ter⸗/ min tbo
ut eis iterum iniungatur ſa⸗ teſt chariattis penitentie ⁊ pacis ¶Mis auctoritatibus que ſit ue/ minãdo ꝑ auẽtem nnnija⸗
tiſtactio pro illis.licet inutilẽ afferre. melius eſt ergo tunc quie/ ra que ſit falſa oſtenditur peniten/ aug. Tertio loco de .
egerunt penitentiaʒ.imo nec ſcere quã exercere:ñ queras ope/ tia: 1 falſe nulla idulgentia dari ꝓp/ terminat auctes nn ) fuſſ
debent ele⸗ illud autem ra penitentie ne in ipſa penitentia batur. in quo illorum ſentẽtia de/ uetg ppe Nein an
n Rolierioris lim ipſige iai quod poſtea indigeat peniſen, ſtruitur qua eum qui pluribus ir/ aetig Scher/ nau⸗
poſtea non agitur m coniue lia. que ſi ſemel fuerituſurpata nec renius fuerit peccaus: aſſeritur nullus pot oleg ſnii
tudinem quarũdam eccliarũ iure celebrata: nec fructum prio/ vnuus delicti penitentia eiuſdem peniã ð vno. nec q⸗ iennit
j. e. F. vl. . 5. e. di. c. quãuis. H ris obtinet ⁊ aufert uſum poſteri/ ueniaʒ conſequi a domino ſine al- adculpã nec qꝰad uenee
enim de ſolẽn ibi intelligit. h oris. Sane ⁊ cum caro repugnat terius criminis penitentia. quod penã. niſi de oibuus. Menimt
ſed de alia intelligi põt. nam mẽs ad deum debet eſſe intenta:i etiam multis auctoritatibus pro/ ſatiſfaciat. qð ſic oñ ſeſupche
vauinur ambꝛo de iuo 8 ac. ſ opera non ſequũtur fides nõde/ bare conantur: quarum prima eſt rieenean —
pponit illnd. deſche. Ii⸗ ne ſeratur. a ſi earnis illecebre impu/ illa naum prophete. Non iudi-⸗ no ſiex charitates Win
ſus facereiſi qnieſceretacs⸗ gnant uel ptaãtes aduerſarie:mane cabit deus bis in idipſũ. ¶ Sed deuz diligit 5ano⸗ ünh
feſſione ⁊ faceret bona q paſ· at mens deo dedita.tunc eniʒ ma quẽ ſacerdos iudicat: deꝰ iudicat nit deũ dilige ? odtt ſlif
ſet vt deus illuſtret coꝛ eius. xime urgetur cum caro non cedit cuius perſonaʒ ĩ eccleſia gerit. qui q ſibi gria ſt. ̊ qð⸗ Untro
vt.j.e.di.v.falſas. Si eniʒ ſu 7 ſunt qui uehementer incunbantꝰ ergo a ſacerdote ſemel ꝓ peccato libʒ mõtale odit qð jmoyn
Perſielem talts ga paiam miſerere anime querentes omne punitur: non irerum pro eodẽ pec ſalſisnni r chan unn
U abt uuabitur di . mdi 7 . ate. Gille d
bote, S maink ⸗ nabiun auferre preſidium. unde illud eſft cato a domino iudicabit. Diez ieemig cũ n ſit cha mmin
intellectum ꝓcede ſic.melius S ritate iformat?.gn oneee
eſt abſtinere a ſatiſfactione pnie tibi iniũcte a ſacerdote.ſ.tãqᷓ; bene penitẽti. eſt opꝰalicniꝰ virtutis.ergo ñ ẽ nite meritoriꝰ.ſʒ idrns. Forte di/ Ge
q exercere confitendo.ſi queras opera pnie tibi iniungi a ſacerdote.ſ.tanqᷓ ces ꝑ hãc iductionẽ n hri ꝓpoſitũ.qꝛ n qᷓrebat an retẽtis ceteril poſl henin
bene penitenti.videas ne in ipſa pnia ſimulata facias qð poſtea indiget pnia ſit quis ꝓmereri uitã eternã ſʒ an retẽtis ceteris poſſit ð vno uenia ipgtit
vt.xvij.q.iiij.ſunt qui operas. mereri. rndit imo idẽ ẽ qꝛ ſi quis dolẽdo ñ charitate poſſet de uno ſenit
oO Incumbant. ſ. demones. veniã mereri.ergo eadẽ ratione ð oibus.⁊ ita aliquis nel eẽ poteſt etdenn
p ¶ Exinanite.hoc eſt dictum in templi deſtructione a ſyriis.⁊ dic exinanite. ſine merito mortis ⁊ ſine merito uite eterne.⁊ ita nec bonꝰ nec ma/ fſenge
ideſt enacuate . lus. qd nõ ẽ uerũ.ſic ergo probato ꝙ peccatũ nõ dimittitur quo üinem
q ¶ Aſoʒ ad füdamẽtũ ĩ ea.i.vſqueqaliqð edificiũ virtutũ nõ remaneat ĩ ea culpaʒ. probatũ ĩtelliguur ꝙ nec dimittitur quo ad pena. na ratio/ ſintt
vſqʒ ad fundamẽtũ.⁊ ſũt pᷣba demonũ exhoꝛtantiũ ſead concupias carnis. ne culoe ⁊ pena datur.bñ tamẽ cõccdo ꝙ tali perẽti penuctia noe hunen
6 Jhil. valeat. i.contingat ipſuʒ emẽdare deteſtando ⁊ abominãdo ⁊ deo denegãda. extra de pe.⁊ re.ꝙ quidam.in donec peniteat de oibus. R
digne ſatiſfaciẽdo. nõ enim intelligitur hec emẽdatio rei ablate recompẽ inutiiis eſt quo ad vitam eternam. ſed cũ penitet de oibus efficitur ſgſe
ſatio vel reſtitutio delicti.ſed deteſtatio delicti ⁊ ſatiſfactio.vel ſi peccat ĩ frem⸗/ vtilis.nec alia ſatiſfactio ei imponet᷑ ab eccleſia ꝓ illo peccato. . lenſen
vt ꝑ illũ doloꝛẽ ⁊ ꝑ illã pniam valcat emendare deo.i.coꝛꝛigere ⁊ delere. u ¶ Idipſum.q.d.peccatum ſufficienter puniiu in hac vita ñᷣ pumt ſun

Neſtig
ent.
mnin.

icye

Dtuctrid

dotloton.

Eiitoſn
hepeni
Muheli
unnnig
Menkartt
dineinmen
eheſtir
hnereknit
nuntgnie
oportin

lofteenn

vepfuhut
eliofnun
ſhniſt
Uegrei
iſcint
ficein
Zmmori
fitnmint
Cn,gein
ſſtizen
ni mi

hi egt
nlirin
ſncht
ipti
Gcint
ſerchnun
gulgtten
Niolgft
gzulet
etcc⸗

lisiA
füöfnenHn

in altera vel non bis in idipſũ hic.ſ.per miſtrum qꝛ eccleſia bis pro
eodem peccato non punit.vel potius hec auctoritas intelligit᷑ ð bis
tantum qui inter flagella cõmutant᷑ in bonuʒ ⁊ corrigũtur ⁊ ad cha
ritatem redeunt. ꝓfecto tales iterum nõ puniũtur ꝓ bis peccaiis.ſʒ
ſigd inde remaniit ðlebitur in purgatorio.j.e.ꝭ.hac auctoritate.v.

intelligitur.

4 P Luit. rliquit

auctoritatem
hãc exponit gra.j.

c. 5§. illud.
. Corrigit. tribꝰ

modis quis ſe cor/
rigit a vicijs ⁊ ea re

ſe. at. ſ. cuʒ ceſſet ab

actibus eoꝝ ſed nõ
confitetur. Secun⸗

do cũ ceſſat ab acti

bus eorum ⁊ ea de
teſtatur.ita ꝙ con
ſitetur ea.ſed nõ ex
charitate nec cum
charitate.cũ occul-
tet mortale pecca/
tum alias. ⁊ de bis
duobus modis itel
ligit̃ qð dicit greg.
Tertio cum quis ð
teſtat᷑ peccata ⁊ er/
rata omnia ex cha/
ritate ⁊ deuotione
⁊ ea confitetur.⁊ ꝓ
eis ſatiſfacit. ð hoc
5. e.perfecta.
cOctonario. no
ta ꝙ a beati imacu
lati vſqʒ ad domi/
num cum tribula⸗
rer.eſt unuſ pſalmꝰ
C‚ habet.xxij.diſtic
tiones. ? quelidet
diſtinctio continet
octo uerſus.⁊ ita cõ
tinet.xxij.octonati
os.naʒ octo nerſus
faciunt unum octo
narium.⁊ hoc ẽ qð
dicit in. xyiij.octo/
nario
d DP Ria. ſi fides
deſit. i. conſci
ktia peccati alicuiꝰ
deſit. i.nõ occurrit.

ePena. ⁊c. ideſt ꝑ

patientiã ⁊ humili

tatem que hẽtur in

ipſa penitentia ſier
idla flagella ? pec⸗
cata que ad memo
riam non occurrũt
dimittũtur. hãc ex
poſitionem habes.
ſ. e. F. ilud. v. uem.
illud ambroſij.
Item opponit᷑.

non ampl us. põt

aliquis nõ penitẽs
de moꝛtali debitaʒ
ꝓ eo euadere dãna
tionẽ. Sed quo ſen
ſu hoc dixerat hie⸗
ro.ſuper eũdem lo
cum oſtendit dicẽs
querit hic quis ⁊c̃.

e

eg. ſuper ezechiele L
PDP Luit dominus ſuper unaʒ ci
uitatem ſuper alteram non
pluit:a eandem ciuitatem ex parte
cõpluit ⁊ exparte aridam reliquit
cum ille qui proximum odit: 1 ab
aliis uiciis corrigit ſe:una eadẽqʒ
ciuitas ex parte cõpluitur ⁊ ex par
te arida manet:quia ſunt qui cum
quedam uicia reſecãt: in alis gra/⸗
uiter perdurant. Mez ambro.
in.xviii.ocionario'.
Rima conſolatio eſt:quia nõ
obliuniſcitur miſereri deꝰ. Se
cũda per punitioneʒ:a ubi ſi fides
deſit:penitentia uel pena ſatiſfa/
cit ⁊ releuat. ¶ Item opponimur
de hiero.qui ſuper naũ ſenure ui/
det᷑:ꝙ ſi infidelis adulterando in/
terficeretur: de adulterio non am/
plius a deo punireturꝰ. Iteʒ ſi illaꝰ
ſatiſfactio non fuit: quam in adulte
rio uiuens pro homicidio obiulit
cum adulterii eum penituerit:utri
uſque ei penitẽtia imponenda erit
quod a ranonæ alienum eccleſiaſti-
ca probatur conſuerudine: que ꝓ
eodem peccato niſi reiteratum fu/
erit nulli bis penitennam impo/
nir.ſed quod ei qui crimen ſibi re
ſeruat de alio uenia non preſtetur
non ſolum premiſſis probatur au
ctoritatibus eſitii adamantii:greg
aug.ſmaragdi:iſidori:verum etiã

7

alia auctoritate eiuſdem Aug.in li.

de penitentia. ait enim.
UVnt plures quos peccaſſe pe
nitet ſed non omnino: reſeruã

les ſibi quedam in quibus delec/
tenturnon aĩaduertenteſ deum ſi
mul mutum ⁊ ſurdum a demonio
liberaſſe.per hoc docet nos nun/
quam: niſi de omnibus ſanariꝰ.
Si eniʒ uellet peccata ex parte re
ſeruari hñti.vii. demonia pomuit
proficere.vi.expulſis.expulit au/
tem.vii.ut omnia crĩa ſimul eüci/
enda doceret.legiõeʒ autẽ ab alio
eiiciens neminem reliquit de om/
nibus qui liberatum poſſideret:
oſtendẽs ꝙ ſi ẽt peccata ſint milleꝰ
oporteret de omnibus penitere.
Laudatus enim eſt dominus: ꝙ;
eiecto demonio locums eſt mutus
MNunauam aliquem ſanauit queʒ
omnio non liberauit.totum. n. bo⸗/

yt. ſ. e.di. q. d. poti hic oſtendit ꝙ ꝗ per tẽporale ſupplicium vel fla

gitium non coꝛigũtur poſtea eternaliter puniuntur agens de depꝛe
henſo in adulterio decollato.
Puntretur. ivere cõfiteret᷑. ar. xxiij. q.v.qnid &.
Si illa. verba ma

yvſqʒ ad illud qð a rõ
dinem ſed particulare
. auctoꝛitas.ᷣ circa finem.

hb Si illa.i.gena que ei inflicta ꝓ peccato fuit

1

giſtri ſunt. quidam dicũt ꝙ ſunt verba hiero.
e.⁊ loquitur nõ ſm generalem eccliecõſnem/
m alicuius loci.ſed ꝙ ſint magiſtri patet.j.e.

i Imponit. quaſi diſpéſandam.

lu.

—

3 1 9

Sed quod. non pᷣſtetur.ð.xxiij.q.v.quid ergo..di.i.illa.v.e.irriſoꝛ.⁊.c.q

admiſſa. S.e.di.pniam agite.s.e.di.c.penitentes.

Vn plures. caſus. ꝗ penitet oio peniteat.qꝛ xp̃ᷣs nullum curauit quẽ oĩo

ñ liberaret.ſic apparet ĩ exemplis i lra poſitis.i ſi.ſuppõit ꝙ ñ vꝛ vere pe⸗

minẽ ſanauit ĩ ſabbato quia ⁊ cor
pus ab infirmitate sK animam ab oi
contagione liberauit:indicans pe
nitentes oportere ſimul dolere de

ommni crimine orto ĩ anima ai cor/

pore.ſcio.n.deum inimicum om
ni criminoſo*. Nuomodo ergo ꝗ
crimen reſeruat de alio rciperetue
niam:ſine amore dei conſequeret᷑
ueniã:ſine quo nemo unquaʒ inue
nit gratiam. hoſtis eni dei eſt dum
offendit perſeueranter. Quedaʒ
n. impietas infidelitatis eſt ab illo
qui iuſtus: ⁊ iuſticia eſt dimidiam
ſperare ueniam. nam quomodo ſi
ne uera penitentia inueniret gratiã
penitentia.n. uera ad baptiſmi pu
ritatem confitentẽ conatur addu⸗
cere.recie enim penitentes quic/
quid ſordis poſt purificationeʒ cõ
traxit oportet ut abluat ſaltem la/
chrymis mentis. ſed ſatis durus
eſt cuius mentis dolorem oeuli
carnis nequeunt declarare ſed ſci
at culpabiliter ſe duruʒ: qui deflet
dãna temporis uel mortem amici

7 dolorem peccati non oſtendtt in

lachrymis:non eſt itaque ut quis
exeuſet ſe non habere fontem la/
chrymarum. qui nõnũquã oſten/
dit lachrymis dolorem amore iẽ/
poralium.quem ergo penitet:om⸗/
nio peniteat a cetera.
Auctoritas illa naum prophbe
te:non iudicabit deus bis ⁊ cete/
ra.non indiſtincte oſtendit omnia
que temporaliter puniuntur nõ vl⸗
terius a deo punienda. quãuis.n.
ſodomitas egyptios iſrahelitas in
eremo ſuper eundem locum dicat
hieronymus tẽporalitera deo pu
nitos:ne iterum punirentur:nõ ia
men de omnibus generaliter hoc
intelligendum eſt: alioquin cuiqʒ
ſceleroſo optandum eſſet ut cele/
ſti fulmine percuſſus aut aquiſ ſub
merſus aut a ſerpentibus vulnera

tus pro peccatis ſuis diuinitus in

teriret: ut eternos cruciatus bre/

uis momentanea pena termina-

ret. Illud etiam apoſtoli falſum eſ-
ſet ꝙ de proſtratis in deſerio i epbi
ſtola ad bebreos ſcribens ait.pro⸗
pter incredulitatem ſuam non in/
trauerunt terram ꝓmiſſionis: vbi

ꝓbat᷑ ꝙ ſicut merito ſue iſidelitanui q

nare. S.xxiiij.q.iiij.eſt ininſta.
b¶Moõnunqᷓ;. ideſt aliquando.

nitẽ ꝗ penitẽdo n ꝓrũpit in la

chrymas.cum pro temporali
damno pꝛonus ſit ad plangẽ-

dum.
m Belectentur. hec eſt falſa

pnia.vt.ſ. di.v.falſas.

n W Mos nunq. ö. e. di. F. da⸗

nid. ⁊. c.ille rex tantus.S.di.
i.. alij econtra.c.non poteſt

ris.
ol Miſi de oĩbus.ſicut nec li

berat᷑ pgnus lʒ de ꝑte debiti
creditoꝛi ſit ſatiſfactuʒ.C. de
diſtrac.pig.quãdiu.⁊ dic lex
ꝙ qui aliquid facere tenetur.
faciendo p ꝑte non liberatur
a pena. fl. de v.ob.i executiõe

§. pe. ⁊ ſententia non debet ꝓ

parte tenere ⁊ pro parte non
ff. fami. her.ĩ hoc iudicio.ff.
de eden.l.i.ꝭ.penulti.⁊ argu.
ad queſtioneʒ. an a pluribus
excõomunicatus diuerſis de
cauſis poſſit ab vno abſolui
ſine alijs.
Sansri.⁊ vni nõ dinerſis

confiteri.j.di.v.c.i.circa finẽę
ar. ff. de arbi. item ſi vnus.O.

item ſi plures. æ. l. quid tamẽ
Z. le labeo.

q Potuit. ſ. ſanare. vij. non
ſucceſſiue ſed ſimul. e;
r Simul eijciẽda.ff.de ſer.

vr. pᷣ. per fundum.

ſ Cille. ſed nunquid pro
vnoquoque moꝛtali peceato

ſeptẽnis penitentia eſt impo⸗

nenda. argu.S.xxiij.q.ij. hoe

ipſum. ſᷣm boe ergo non ſufſi
cite vita hominis ad explẽdã
huius ſatiſfactioneʒ. Me. ſine
dubio cuilidet moriali ſepten

nis penitentia debetur.ſed tñ

quia arbitrarie ſunt huiunſmo
di penitentie arbitrabitur et
artabit eas index infra tẽpus
congruum penitendi. argu.
xxvi.q.vij. tempoꝛa penitu⸗

dinis. .
tOmnino. non. S. ea. di. F.

item ꝙ. c. adhuc.contra. ſed

non tunc cecus erat cũ lepꝛso

ſus eſſet. ideo de hoc nõ poſ⸗
ſet ſanari. S. di. ij. F. li.

1 Corpore. ideſt in anima
miniſterijs coꝛpoꝛis.nullum

enim peccatuʒ eſt in corpoꝛe

tantum. eſt tamen aliqð volũ

tatis tantum.
Criminoſo. eum autem
ei qui in vno deliquit fit ini⸗
micus.patet ꝙ talis ſit crimi
noſus.

y Pnuritatem. vt. ſ. purificet

ſicut baptiſmus.
Beclarare. ſecus dicit lex
in indice. C. ad. I. coꝛne. de
fal.vbi.ff. de offi. pꝛeſi.obſer⸗

c Amore. vnde Juuenalis. Ploꝛatur lachꝛymis. admiſſa pecnnia veris et

alibi. Minoꝛe tumuliu plangutur nõnũqꝙᷓ funera.
d ¶Peniteat. S. di. i. . nͤn ſunt. 7. c. quem penitet.
e 'Aoctoꝛitas. ſoluit an toꝛ tates inductas ad probandum ꝙ quis agen/
do penitentiam,de vno peccato et non de alio conſequatur veniam de vno ?

non de alio.

WBreuis. . e.di. F. ecce cuius. . c. talis mibi.

De peni.

Cõmutant. in bonum ⁊ charitatem ad veram pniam.

b ¶ In cantico moyſi.ſ.audite celi que loquar. cuius cqtici eſt ᷣſus ille. Yguis

ſuccenſus eſt in furoꝛe meo ⁊ ardebit vſq; ad inferni nouiſſima.

c Quod aũt.magnã vero.ſ.qui tꝑaliter non puniũtur ſufficienter.

d AVerat. S. xxiij. q. v. quid ergo.

e. Beus.bis.i.non punit ali
quem ꝓ aliquo facto iterum.
pꝛo quo ſufficienter eũ ſemel
nninit.
Fruſtrentur.i.euitent.
g Menſuras.i. ſcire quib
27 quatis flagellis quelibʒ pec
cata ſunt pumẽda.
hl¶¶ Behinc.i.poſt banc vitaʒ
i ¶ui.i.puniri.
le Culpa leuis.⁊ tamẽ mor.
talis.oĩs.n.culpa dr̃ leuis ꝗ
tꝑaliter punitur reſpectu illiꝰ
que eternaliter ſicut quelibet
pena tꝑalis dĩ leuis reſpectu
eterne. j. e. di. vij. c. vlti.

ILompẽlſata. hic aperte in

nuit hiero.grauia peccala de
quibus nõ agitur pnia ĩter fla
gella ⁊ hic puniri graui ſup/
plicio.⁊ in futuro punienda
eternaliter. leuia vᷣo que hic
puniũtur ſufficſẽter ꝓ leui pe

nmna cõpenſationeʒ vite eterne

recipere. qð in bonis fieri nõ

ambigimus. ? in malis foꝛte
ita fit ſed non credo.qꝛ iaʒ re

mitteret᷑ peccatum quo ad pe
nam eõfitendo de vno ⁊ non
de alio qð negamus..i illo.ꝗ
his auctoꝛitatibus.
m ¶ Item ſi fm. arbiter. ſ. de
con. di.iiij.oĩs qui.
n¶Et ſi fidcs.õ. i.q.i.fertur.
xx viij. q.i. .. ex his.

ol·Quod aũt. ſatiſfactio.S. e

Di.ſatiſfactio.

pl¶ Obijcit. hic patet illa fuiſ
ſe v̈ba magiſtri. .e. ſi illa. ⁊c.
gqMon percipit᷑. ecce plane

vr velle ꝙ ꝑticularis cõfeſſio
facta.ſ.de vno peccato adue-

niente charitate incipiat ⁊? ni

uerxe ⁊ ualere ad nitaʒ eternã
Et ſic intelligat per exem/
plum pʒ qð inducit de baptiſ
mo.ſm qð diĩ ð oibus bonis
que fiunt ſine charitate ꝙ in/
cipiant viuere qð tñ non cre
do ĩmo tãtnʒ illa bona q̃ fiũt
cũ charitate.Et ſi poſtea ſũt
moꝛtificata iterum adueniẽte
charitate reuiuiſcunt.ſi non
aduenerit charitas.idem eſt
qð de eis que fiunt ſine chari
tate. qꝛ nec illa nec iſta valent
niſi ad bonum tpale nel ad il
luſtrandũ uel ad incõmodnʒ
vitandum.nel ad minoꝛẽ pe-/
nã ſubeũdam.ad excuſandnʒ
vero magiſtrum dicimus ꝙ
intellexit eam ad hoc ualere
ꝙ ulterius ei pro illo pecca⸗
to non iniungitur a ſacerdo/
te ſatiſſactio alia vt.S.ꝭ.item
opponitur.v.ſi illa ſatiſfactio
ſicut baptizatus licet ficte nõ
rebaptiʒatur. de cõ.di.iiij.ſo
let.quod tamen rñ. negat.ſʒ
melius diſtinguit. bona ope
ra cum charitate facta.⁊ po/
ſtea mortificata ꝑ pctũʒ reni

mor⸗

æ requiem illam amiſerunt:ita pro
pter eãdem infidelitatem ueraʒ re
quiẽ eterne beatitudiniſ nullo mo
do intrauerunt. intelligitur ergo
illud hieronymi de his tantũ: qui
iter ipſa flagella penitentiam ege⸗
runt:quam ⁊ ſi breuem ⁊ momen/⸗
taneam tamen non reſpuit deus. ſi
cut ⁊ illud prophete. non iudicat

deus bis in idipſum.de bis tantuʒ

intelligi oportet: quos preſentia
ſupplicia commutant ſuper quos
non conſurget dnplex rribulatio.
qui auteʒ inter flagella duriores 7

deteriores fiunt:ſicut pharao qui

flagellatus a domino durior factꝰ

eſt: preſentibus eterna cõnectunt

ut temporale ſuppliciuʒ ſit eis eter
ne dãnationis initium. Unde

gug. in cantico deuteroñ.

Bnis ſuccenſꝰẽ ⁊ cetera. Hec
elſt uindicia. hic incipiet ar/
Adebit uſque ad extremaʒ damnati
onem. & Hoccontra illos notan
dum eſt qui dicunt.non iudicat de
us bis in idipſum ad omnia perti
nere ffagella:quia quidam hic fla/
gellis iudicantur uel emendaniur
alii ⁊ bic ?⁊ in eternum puniuntur:

ſicut antiochus berodes.quod

autem ſuper eundem locum de ad

ultero ifideli hiero. ſentire uidet᷑

ex eiuſdem uerbis falſum eſſe pro
batur. exemplo enim illius qui iſ

raelitas maledixerat ⁊ qui ligna ĩ

ſabbato collegerat oſtencit parua
peccata ⁊ breuibus temporalibus

ſuppliciis purgari. magna uero di

uturnis a eternis ſuppliciis reſer⸗
uari. Ait enim.

—0O UVerat hic aliquis:ſi infide/

lis deprebenſus in adulterio
decolletur: quid de eo poſtea fiat
aut enim punietur: a falſum ẽ hoc
quod dicitur.nõ iudicabit deꝰbis
in idipſum in tribulatõne.aut non

punietur: 1 optandum eſt adulte/

ris: ut in preſentiarum breui pe/
na puniantur ut fruſtrentur crucia
tus eternos. Ad quod reſponde/
mus deum ut omnium rerum ⁊ ita
ſuppliciorum quoque ſcire menſu
rasꝰ:a non preueniri ſentẽtia iudi

cis.nec illi in peccatorem exercen

de. debinc pene auferri prãtem.

magnum peccatũ magnis diutur⸗

nis lui cruciatibus.ſi quis autem
pũitus ſit:ut ille in lege: qui male
dixerat iſraelite:⁊ qui in ſabbato
ligna collegerat:tales poſtea non
puniri:quia culpaꝰ ſeuis preſenti
ſupplicio compẽſata ſit. ¶¶ Illud
gutem greg.pluit dominus ſuper

unam ciuitatem cetera nõ ad cri/

minis ueniam: ſed ad eius referen

niſcunt iteꝝ ꝑ chaxitatẽ ad uitã eternam conſequendã ſic facta oliſi
ne charitate reuiuiſcunt ⁊ nalent tantum ad temporale premiũ nel

ad minus ſuppliciũ ſubeunduʒ. ad idem valent bona facta cuʒ cha

ritate.etiam poſtea per peccatum mortificata.ſi hõ nunqᷓ; ad chari

tatem redeat.ſecundum primum membrum intelliguntur ille due

dum eſt deteſtationẽ:ut ideo pars
ciuitatis dicat᷑ eẽ ↄpluta:qꝛ crimẽ
quod dilexerat: deteſtari incepit:
non ꝙ eius veniam conſequatur.
Criminis autem deteſtatio plu/
uia uocatur: quia ex fonte diuine
gratie cordi noſtro inſtillat᷑: ut uel

ſic quiſque ad ueram penitentiam

neniat.aut eo minus a deo punia/
tur quo ꝙ diuturniori delectatio⸗
ne peccati maius ſibi ſuppliciuʒ ac
cumulaſſet.ſi uero ad indulgentiã
cris pluuia rferatur. euãgelice ſen
tẽtie cõtrarie uidentur.ſi.n.pro/
pter fraternum odium etiam que
dimiſſa ſunt replicantur ad penam
multo magis que non ſunt dimiſſa
ad uindictam reſeruari probãtur
item ſi ʒ aug.arbiter ſue uolunta
tis non poteſt inchoare nouam ui
