ut. xii.q.i.nõ dicatis.vn non
facere hãc recõpẽſatioõeʒ.
Propriũ.qꝛ nẽ̃o põt plus
iuris in aliũ ⁊c̃.ut e᷑ ð dona.
inter viꝝ ⁊ uxo.nuꝑ ⁊. ff. de
re.iu.nemo.i.q.vii.daibertũ
ſed fallit ẽ de elec. ſuffraga⸗
neis.ff. de acqui.re.do.nõ e
nonum.
sAllienari.xii.q.ii.ſi quis.
niſi in caſibꝰ.ut.ff.de pig.ac.
ſi ↄuenerit.⁊ inſti.ꝗ.ali.nõ li.
F.i. 7. ff. de uſufru. l. ꝙ noſt.
t Proprio.ſi.er de iure pa.
autem.
u Hac auctoꝛitate. in alio.ſ.

. .

xxii.q.iiii.in uenditionibus.

g 4

DI

4 ¶ D Oltos negare. ex boe vr ꝙ ſerni eccleſiaꝝ ſᷣm pᷣſcriptũ modũ pꝛobati
impediri nõ pñt ſi uelint ꝓmoneri.cum opus ſit pietatis manumitter

ſeruos.xii.q.ii.cum redemptoꝛ.

led dic ꝙ grego.non dat ptãtem hic ſeruis cõ

uertendi ? ſe ſubtrabendi. ſed platos inſtruit nt non aliter manumittãt ꝗ; ꝓ⸗
batione adhibita. uel die ꝙ loquitur de iam manumiſſis.ut etiam tales indiſti

cte nõ ſint recipiẽdi.niſi
tur ꝑ trienniũ ĩ lacali hitu.
b Hia. ⁊ ita nõ debemus oẽſ
refutare nec etiã oẽs admitte
re ⁊ ſic media via tenẽda ẽ.ut
xlv.di.diſciplina.ff.de offi.ꝓ
cõſulis.ſolent.

c ¶ Militie. non ob. xix.q.iii.

mõaſterijs.⁊ dixi.liii.di.legẽ
d Morte. non tñ oĩa nec ſo
la que tũc puniebãt moꝛte hbo
die repellunt a ꝓmotione.qꝛ
furtũ ⁊ ſimplex foꝛnicatio nõ
puniebãt᷑ moꝛte.ut.xxxvi. q.
ii.deniqʒ.⁊ in alijs multis.ut
xxii.q.ii.ſiquis ꝑ uetꝰ.hec tñ

icrepellunt a ꝓmotione.
e Rohibẽdũ c. fuerit.i.
vixerint.uel etiã eoꝛuʒ

heredes.nt.C.de liber.⁊ eo/
rũ li.libertine. filius tñ liber
ti põt.ut.ff.ð obſequijſ liber.
heres. C. de oꝑis libertoꝛnʒ
ꝙ ex liberta. ſecus iñ eſt in li⸗
bertis ecchiax. ut.S.eo.qui ex
famulis.q;ꝛ eoꝝ dna.ſ.ecclia
nũquã moꝛitur.ut.xii.q.ii. li⸗
berti

NEOrpore v̈o viciati
Hic agit de coꝛꝑe
viciatis. Z que pẽa

ribus taliũ.notãdũ ſponte

viciati in quocũqʒ mẽbꝛo re⸗/

pellũtur a ꝓmotoe ⁊ deiiciũt
iã ꝓmoti.ni.ſ.e. penitẽtes. ſũt
eni ſui homicide.ſ.e.ſi quiſ.⁊

c.qui ꝑtẽ.ſiãt eaſu viciati ſũt
coꝛpꝑe.ſ.ab hoſtibꝰ initi.uel ꝓ

pter egritudinẽ noluntarij ſi
nea ſe ſiue a medicis. ñ obeſt
eis.j.e.ſi quis a medicis ſi ãt
glias ſũt viciati aut ipſi ĩſiſte/

bãt opꝑi licito ant opi illicito.ſi⸗

illicito repellũt᷑. ſi licito ⁊ ſũt
viciati in minimiſ mẽbꝛis ſiue
occultis nõ repellũt᷑ a ꝓmoti
one.nt.j.e.qui ꝑtẽ.⁊.c.eunu/
chus.ſed ſi ĩ magnis ⁊ mani
feſtis ñ ꝓmouẽt.ut.j.e.ſi euã
gelica.ſi galiquis in pᷣncipali
buſ mẽbꝛis.ſ.in oculo uel ma
nu hʒ enoꝛme viciũ ꝓmonet᷑
ſecus ſi modicũ ⁊ qð nõ gene
ret ſcãdalũ.ut ex de cle.egro.
nel debili. c. pſbyteroꝝ.ex de
coꝛ.vici.c.i.⁊.ii.io.
Bi. ly.
NKiſciſ. uel ſufficiẽtibꝰ
ubi eni nõ ẽ copia alio
rũ.bene aſſumũt minus legi

timi. ut. ff. de decu. generalit

h. pe. ſic alias in defectü ⸗
tionũ admitti᷑ minus idone
ns teſtis. ut.iiii.q.iii.ꝭ. item ĩ
criminali.v.item.ſᷣni.xiiii.q.
ii. c.li.
h AMWonaſterialibus.hic vrĩ
q; monachi nõ pñnt eẽ pᷣlati ec
cleſiaꝝ ſeculariũ niſi ex diſpẽ
ſatiõe.ex de capel.mona.c.in
ecclijs.ex de ſta.mo.c.ii.h.di
cit ꝙ de iure pñnt dũ tñ hẽant
⁊ abbatis ⁊ epi cõſenſuʒ.xyi.
q.i.cũ ꝓutilitate.⁊.c.doctos
de regu. habeſ ꝙ licite poſſũt
ut e de ſta. mo.c.ii.io.credo
ꝙ de iure cõi pñt ꝓmoueri.ſi

nebeatur oꝛdinato

beãt aſſumi:auctoritate greg.pro

batur qui in generali ſynodo reſi/

dens dixit
Si conuerſationis probate ſuerit
famulus eccleſie poteſt ordinari.
Vltoſde eccleſiaſtica familia
nouimus ad omniporẽtis ſer
nitium feſtinare:ut ab humana ſer

uitute liberi in diuino ſeruitio uale

ant in monaſteriis ↄuerſari.quod

ſi paſſim dimittimus: omnibus fu
giendi eccleſiaſtici iuris dominiuʒ

occaſione prebemus. Si uero fe/

ſtinantes ad omnipotentis ſeru iti
um incaute retinemus:illi inueni/
mur negare quedaʒ qui deditom
niaꝰ. unde neceſſe eſt utſi quis ex
uiris eccleſiaſticis uel ſeculariſ mi
litie ſeruitute ad dei ſeruitium con
uerti deſiderat:probetur prius in
laicali habim conſtitutus:⁊ ſi mo/
res eius atqʒ cõuerſatio bono de
ſiderio illius teſtimonium ferunt
abſque ulla retractione in mona/
ſterio omnipotenti domino ſerui/
re permittaiur:ut ab humano ſer/
uirio liber recedat: qui diuino a/
more diſtrictiorem appetit ſubire
ſeruitutem. Si autẽ ⁊ in monacha
li habitu ſecundum patrum regu/
las irreprebenſibiliter conuerſa⸗
tus fuerit:poſt prefixa a ſacris ca⸗
nonibus tempora iam ad quodli/
bet eccleſiaſticum officium proue
hatur.ſi tamen illis non fuerit cri/
minibus maculatus:que in uereri
teſtamento morte mulctantur.
CEcce quando ſerui ad clerica⸗
i aſſumi ualeant uel quando nõ
admittãtur. liberti quoqʒ nõ ſunt
promouendi ad clerum:niſi ab ob
ſequiis ſui patroni fuerint abſolu
ni . VUngde in ↄcilio elibertano:
Abſque patroni aſſenſu liberni no
promoueantur ad clerum.

rum patroni in ſeculo fuerint
ad derum non promoueantur.
Orpore uero viciatiſi/
militer a ſacris officiis
prohibentur. AUnde
elaſius papa ſcribit di/

P Rohbibẽdũ eſt ut liberti quo

Qui de monaſterialibus diſcipli⸗
nis ad clericale munus accedit 2
de laicis: anteacta eius uita exa/
minetur.
Riſcis igitur pro ſua reueren
tia manentibus inſtituns que
quidem ubi nulla rerum uel tem/
porum urget anguſtia:regulariter
cõuenit cuſtodiri:quia eaienus ec
cleſie uel cũctis uel ſufficientibusꝰ
priuate ſunt miniſtris urplebibus
ad ſe pertinentibus diuina mune/
ra ſupplere non ualeant:concedi/

poſſunt ſecum habere ſocium ſui oꝛdinis.ut ex eo.ti.monachi.

Allus.ſeuerioꝛem.⁊ nõne ſeuerioꝛ fuit illa oſtitutio que pᷣuat

ales ptãte oꝛdinãdi.ut.xxxvi.di. ꝗqeccleſiaſticis.ſic ⁊ hic adij⸗

citur alia pena.

mus urſi quiſ monaſterialibus di
ſciplinis eruditus ad clericale mu
nus accedit:etiam de laicis: antea
cta eius uita requiratur.ne ſit ali/
quo facinore infectus uel illittera/
tus uel bigamus uel ab adoleſcen
tia ſordidatus uel corpore viciat⸗

uel ſeruilis uel originarie conditõ

nis uel curie uel publicarum reruʒ
nexibus implicatuſ uel publica pe
nitentia notatus uel nulla congru
entis temporis expectatiõe diſe
us. Cem ex concilio arelate
i. iii.
Annue ſuſpenſioni ſubiaceat: qui
preter canonum formam aliquem
ordinat.
Allus penitenteʒ nullus bi
gamum nullus viduaruʒ ma
ritum in predictis honoribus au
deat ordinare:⁊a licet boc iam om
nium prope canonum inſtimta cõ
tieant:tamen ne cuiquam ſacerdo
tum ſupplicantium ſicut iam ſupra
diximꝰ importunitaſ uel ſuggeſtio
iniqua ſubrepat:neceſſe fuitut nũc
ſeueriorem regulam ſibi uelint do
mini ſacerdotes imponere.a ideo
quicunqʒ ab hac die contra ea que
ſuperius comprehenſa ſunt: cle/
ricum ordinare preſumpſerit: ab
ea die qua hoc ei pomuerit appro/
bari:annointegro miſſas non pre
ſumat celebrare. quam rem ſi quiſ

obſeruare noluerit:a contra ſtati

ta fratrum faciens miſſas celebra/
re preſumpſerit:eccleſie cõmunio
ne priuetur. ⁊ ab omnium frarrum
cõmunione nouerit ſe alienũ:quia
dignum eſt ut ſeueritatem eccleſia
ſtice diſcipline ſentiat: qui ſalubri
ter a ſanctis patribus inſtitura ob
ſeruare contemnit. ¶ Item hila/
rius papa.
Hon ordinentur penitentes uelil
litterati.

Enitentes vel inſcii litterarũ

qaut aliqua membrorum dãna
perpeſſi ad ſacros ordines aſpira
re non audeant. Quiſquis autem
talium conſecrator extiterit: factũ
ſuum ipſe diſſoluer · Corpore
autem viciati intelliguntur non ca
ſu ſed propria uoluntate abſciſſi.
Vnde in canonibus apoſtolo/
rumlegitur.
Aui ſemenipſum abſciderit nõor
dinemur.

B Iquis abſcideritꝰ ſemeripſuz

ideſt ſiquis amputauerit ſibiui
rilia non fiar clericus: quia ſui eſt
homicidaꝰa dei conditioni inimi/
cus. Si quiſ cuʒz clericus fuerit ab
ſciderit ſemetipſum omnino dam
netur quia ſui homicida eſt.
¶Item exconcilio arelatenſi.ii.

I¶ Anno.nõ boc annũ cõputaria tꝑe ſcie.ut.xxvii.q.ii.ſi quis inco⸗

gnitus.ii.q. vi. .. bi⸗

duũ.quid ſi annus

ſit biſextilis in quo
aliquis ſuſpenſus ẽ
nũquid ſufficit ab⸗
ſtineĩ. ccclxv. diebꝰ
nõ vr qꝛ illi duo di⸗
es hñtur ꝓ vno.ut
eẽ de ner. ſig. queſi
nit. ſed nõ eſt ita. ut
ff. de ſta. li. cũ herel
§. ſtichus. qꝛ hoc. c.
loquit de viciatis ĩ
aĩla ⁊ qtũ ad hoc fa
cit ad ꝓpoſituʒ ma/
iſtri.

1 Enitentes.

diſſoluet. ar.
aliquẽ vẽire õ factũ

ꝓpꝛiũ.ᷣſi.xxxv.q.ix

ꝙ quis.xii.q.i.cer/
te. e de elec. noſti.
ar. ) de cle. cõiu. di⸗
nerſis fallacijs ex ð
conceſ.pben. cũ ſu/⸗
ꝑ qõne. ex de fi. pᷣſ.
ueniẽs. uel dic ꝙ ip
ſe dr diſſoluere. qꝛ
ob igminiã ſui diſ⸗
ſoluit. ſic. xx. di.ne
minẽ.⁊.xxi.q.ii.c.i
cum eniʒ ob hoc ſit
dignuſ depoſitione
ipiemet non diſſol⸗
net.io.ſo.ð iure cõi
nõ põt aliquis ueni
re õ factuʒ ſuũ. niſi
in caſibus expᷣſſis ĩ
iure.b.

m α& Tauis abſci
erit. ex indi

gnatione uel etiam
cã continentie.

n lericus. ſʒ ꝗd

dices ð oꝛigine ꝗ ſe
eunuchũ fecit nt li⸗
beriꝰ in occulto poſ
ſet pᷣdicare tꝑe ꝑſe/
cutionis ecclie muli

eribus.⁊ tñ poſtea

apud ceſariaʒ factꝰ

ẽ ſacerdos.itẽ mar

cus pᷣcidit ſibi polli
cẽ.ut ſic fieret indi⸗
gnus ſacerdotio.⁊

tamen poſtea factꝰ

eſt ſacerdos.nt legi
tur in hiſtoꝛia eccle
ſiaſtica. ſed hec nõ
ſunt trahẽda ad cõ/
ſequẽtiã.iiii.q.iii.c.
ult. vii.q.i.petiſti.
o Homicida.non
ꝙ bomicida ſit. ſed
propter bomicidij
periculuʒ quod ſegꝗ
poterat ſectionẽ dĩ
homicida.ſicut qui
infantẽ exponit ho⸗

micida dr.hxxrii.

di. c. vlt. ⁊ eſt ar. ꝙ
non eſt conſideran⸗
dum quid eueniat.
ſed ꝗd euenire poſ-
ſit. ut. xxii.q.i.in no
no.xxi.di.deniqʒ.x
xiii.q.v.relegentes
ff. de his qui deiec.

.
ehee
i⸗

iſh
nns
enſis
lelih⸗
die
duode⸗
ho.
reſ
kiann
lbere
hoce.
cansi
hoef
wymn

entes.
eten
ſri
aſ
dice⸗

ſol.

coindi
tſoeid
1ciſ⸗
efißͦ.
ſegp
ere.e
ſnidit
. dine
iici
Pboeſt
oſtione
n dicc⸗
irecii
Nisveni
ſ ii
erpſei

is tſi
exind
ctiom

e,
ſd
ſegle
li⸗
10 bol
de li,
lemoli

poſten

ſues
ſtemnar
bipoi
et inci⸗
dono.?
ſu
lgi
hecle
be ſo
aded
iii
n
g.no⸗
ltſel
nico
vogſi
noſe
atn
vund
run.
ſat. 4
ſdelan
henit.

ſio. penul. . C.

de nſufruc. ſi ambi⸗

guitatem. ar. cõtrra.

xxiii.q.v.de occidẽ
dis.
a ¶ Igui ſe. vicio
L? Mriiidi. ma
ritum ⁊c. —
b VNDi partẽ di⸗
0 giti. foꝛte ſi
haberet ſuꝑfluoſ di
gitos eos poſſet pᷣ/
cidere.ſicut vngueſ
nel dentes nimis ꝓ
lixos pᷣcidere poſſʒ
⁊ hiero.fecit ſecare
dentes ⁊ iſaias ſuã
linguam aputanit.
nt. viii.q.i.i ſcriptu/
ris. ar. .xxxv. diſ.
ab exoꝛdio.ubi dĩ
ꝙ deus nihil ſupflu
um creauit in nobil
⁊ eſt ar.ad hoc.S.e.
ſi quis.ubi dicit᷑ ini
micus.
¶ Precipiũt.i.per
mittunt.ſic.xxxi.q.
i. hac rõne.
d Caſus. ſic ſim/
plicitati ⁊ ignoꝛan/
tie uenia tribuit.j.

de re. ꝑmu. cũ vni-
nerſoꝝ.iñ caſus nõ
excuſat in amotiõe
termino⁊. ff. de ter⸗
mi. amo.l.ii.
e Similiter. iſtud
reſpicit ultimã ꝑteʒ
capituil.

f Iquis a me/
2 dicis.medicꝰ

licite ꝓmouetur. ſi
eũ nõ remoꝛdet cõ/
ſcia.ex ð eta.⁊ qua.
ad aures. ei.n.non

imputat᷑ euẽtꝰ moꝛ⸗

talitatis.ff. de of.p⸗
ſi illicital. . ſicuti.
tamẽ imperitia eiꝰ

culpe ãnumeratur.

ff. ad.l.aquil. idem
iuris circa mediuʒ.

g ¶Beſectuſẽ.nut tñ

nõ pariat nimiã de⸗
foꝛmitateʒ. ut e de
cle.egro.pᷣſbyterũ.

h ¶Audẽtqʒ.ꝗ eniʒ

ſibi audet manũ in2
ferre.multo potius
alijs auderet.ut.ff.
de edil.edic.cũ aũt
.excipitur.

i ¶ Aut dñi.qui aũt

buum caſtrat capite
punit᷑ ⁊ ſeruus ⁊ lo/
cus ĩ quo hoc factũ
eſt cõfiſcãt. C. ð eu
nuchis.l.i.

lꝛ Vnuchus.

talis eni vi/
cioſus eſt. ut. ff. de
edil.edie.cuʒ aũt.⁊
qñqʒ; pᷣcioſioꝛ.ff.ad
l.aquil. ſi ſeruus.j.
⁊ ſi puerum.

¶ Si in pſecutione

nõ eſt ergo neceſſe
pᷣnare carnẽ illã uel
puluerem ut dicunt
vnlgares.

LV

Non producantur ad cleruʒ: qni
ſeipſos abſcindunt.

Jqui ſe carnali vicio repu/
gnare neſcientes abſcindum

ad clerum peruenire non poſſunt
¶ Item innocentius ſcribit felici
m eceriano epiſcopo.
Non eſt ordinãdus:qui partẽ di/
giti uolens ſibi abſcidit.
Vi partem cuiuſlibet digitiꝰ

◻ ſibüpſi uolens abſcidit:hũc
9

cleruʒ canones non admittunt
cui uero caſu aliquo contigerit:dũ
operi ruſtico curam impendit: aut
aliquid faciens ſe non ſponte per/⸗
cutit:hos canones precipiũt⁊ cle
ricos fieri:⁊ ſi in clero repern fue/
rint non abiici. In illis enim uolũ
tas eſt vindicanda: que ſibi cauſa
fuit ferrum iniicere.in iſtis autem

caſus ueniam meruit. ¶ Simili/

ter uero intelligendum eſt de bis
qui per languorem a medicis ſecã
tur aut a barbaris abſcindunt᷑: aut
a dominis caſtrantur.
AUnge in niceno con. legitur.
Qui per lan
ſecatur: ad clerum ualet admitti:
quis a medicis propter lan
guorem deſectus eſtsaut a bar
baris abciſſus: hic in clero perma
neat. Si quis autem ſe cum ſanus
eſſet abſcidit hunc ⁊ in clero conſti
tutum abſtinere cõueniet: ⁊ dein/
ceps nullum debere taliuʒ promo
ueri. Sicut auteʒ claret hoc quod
de his qui hanc rem affectauerint
audentqʒ ſeipſos abſcindere:hec
que diximꝰ ſũt ſtatuta:ſic eos quoſ
aut barbari aut domini caſtraue/
rũt:ſi inueniuntur alias digniſſimi
tales ad clerum ſuſcipit eccleſiaſti
ca regula. Nem ex canone apo
ſtolorum.
Zicite ordinetur epiſcopus: qui
per hominũ inſidias eunuchiʒat.
Anuchus : ſi per inſidias ho
minum factus eſt:uel ſi ĩ perſe
cutione eius ſunt amputata uirilia
uel ſi ita natus eſt: ⁊ eſt dignus fi⸗/

at epiſcopus. ¶ Item ex concilio

martini pape.
HNon excludãtur a clero:qui a me
dicis uel a barbaris uela dominis
ſuis caſtrantur.

Danis pro egrimdine natura

lia a medicis ſecta habueritſi/
militer ⁊ qui a barbaris aut qui'a
dominis ſuis caſtrati fuerint:a mo
ribus digni inueniuntur: hos ca/
non admittit ad clerum promoue
ri. Si quis autem ſanus nõ per di
ſciplinam religionis ⁊ abſtinentie
ſed per abſciſſionem a deo plaſma
ti corporis exiſtimat poſſe a ſe car
nales concupiſcentias amputari
ideo ſe caſtrauerit:non euʒ admit
ti decernimus ad aliquod clerica/
tus officium:quod ſi iã fuerit ante
promotus ad clerum: prohibitus
a ſuo miniſterio deponat᷑. ¶ Iteʒ
foncilid hilerdenſi.
on probibetur a ſacris ordini/

orem a medicis de

bus qui a medicorũ inciſione clan
dus efficitur.

ricus medicorum inciſiõe clau
Ss efficit᷑:promoueri ad ſacros
ordines eum non denegamus.
¶Ntem ſtephanus roberto ma⸗
renſi epiſcopo. .
Non probibetur a clero:qui digi
tum ſihi caſu abſcidit. HW
Ator preſentium flauius ſcili
cet clericus ad ſedem apoſto
icam ueniens detulit a te directaʒ
nobis epiſtolam:qua indagare ſtu
duiſti euʒ a normãnisꝰnuperrime
captum ſiniſtre manus digituʒ ha
bere abſciſſuʒ. ſciſcitaris ſi ob hoc
ad eccleſiaſticum ordinem ualeat
promoueri an non. Quod etiam
nos reperientes quia ſolertia tua
magis ſuper hoc ſollicita a ſede a/
poſtolica doceri flagitat: normam
iuſticie ſemper ſequi deſiderans:
ſtudium tue ſanctitatismerito col
laudamus:reuerentiam tuam ſci/
re uolentes:quoniã ſi ita eſt quod
a normãnis digituʒ ipſe habeat ab
ſciſſum ad promouendum ſi alias
dignꝰ? fuerit nil einocebit.eo quod
quid de bis qui a medicis uel do/
minis ſiue paganis non ſponte ta
le quid patiuntur:ſacri cenſeant ca
nones:dilectioneʒ tuam latere nõ
credimus. Item gelaſius pa/
pa palladio epiſcopo.
Tempore ſynceritatiſ dignitas ac
cepta ſequenti debilitate nõ amit/
tinir.

Oe. quis in infirmitate poſitꝰcle
u

P Recepta canonica: quibuſec

cleſiaſtica regitur diſciplina.ſi
cut non patiuntur uenire ad ſacer
dotiuʒ debiles corpore:ita ſi quis
in eo fuerit conſtitutus ac tunc ſue
rit ſauciatus: amittere non poteſt
quod tempore ſue ſynceritatis ac
cepit.Stephanus ſiquidem pre/
ſbyter:petitorio nobiſ defleuit ob
lato quod haberet in ſubditis oliʒ

ſibi ⁊ ante annos plurimos colla/

tam preſbyterii dignitarem quam
reuera immaculati corporis iudi/
cio ſuſcepiſſet.ſed nuper propter
prouincie uaſtitatem thuſcie quaʒ
pre omnibus prouinciis barbaro

rum feritas diuerſa ſectantiũ 1 am

biguitas inuexit animorũ dum im
minẽtes gladioſeuadere fuge pre
ſidio niteretur:acutis ſudibus oc
currentia ſibi ſepta tranſiliens infe
riores partes corporis inſeruiſſe
ſuggeſſit:que uix adhibita curati/
one biennio potuiſſent abſtergi⸗
ideo frater chariſſime ſupradi⸗
cto locum ſuum dignitatemqʒ re/
ſtitue:quatenuſ ſacroſancta myſte
ria ſicut conſueuit exerceat.nec.n.

conuenit ob hoc auferri ante ſuſce

ptum ordinem in quo poſtmodũ
in inualitudinẽ corporis caſu pro
batur faciente prolapſus. ¶ Hoc
agutem non de omnibus mẽbris in
telligendum eſt.qui enim oculum
caſu amiſerit licet deſit uolũtas ta

§ 3
m Matus. ut frigidus.
n Iquis pꝛo egritudine
nõ per diſciplinã.ut vi

deat᷑ coꝛã hoĩbus eius cõtinẽ
tia.⁊ foꝛte hoc facit ꝓpter hy
pocriſim.ſic.xxxv.diſt.ecclie
principbes.
o ¶Igquis claudus. nõ tñ
ut opoꝛteat ipm uenire
cũ baculo ad altare.ut de cõſ.
di.i.nullus epᷣs.tñ ſᷣm legem
veterem claudus nõ ꝓmoue
bat᷑.xlix.di.c.i.?⁊ Ullt.
p Altoꝛ.a noꝛmãnis ð iſto
rum ferocitate habes.j.
vii.q.i.ſciſcitaris.
q Siniſtre.idem ſi dextre.
dum tamen non ſit defoꝛmi⸗
tas magna.extra.e.c.i.⁊ ex ð
cle.egro.preſbyterum.maxi⸗9
me ſi non amiſit aliquem de il
lis periquos fit ſignuʒ crucis.
r. Recepta. debiles.ſcʒ
uoluntate non caſu.
8 Inferiores. uidebatur ꝙ;
iſte non poſſet eſſe ſacerdos
quia nec miles eſſe poſſet niſi
haberet ad minus vnuʒ teſti⸗
culum.ff. de re mili.qui cum
vno.
t Poſtmodum. ar.ꝙ licʒ gs
ꝑuenit ad ſtatũ a quo nõ põt ĩ
cipere.tamen toleratur.xxix.
q.ii.pꝑlatum.xxx.q.i.ad limi/
na.xxxii.q.vii.hi qui.⁊.c.ne⸗
qʒ.ar.contra extra de etat.⁊
quali.c.i.

4* 2 euãgelica.iuitus.ar.
ęſt ad ꝗonem ꝙ ſi ſpon
ſa eſt oppꝛeſſa a ſpoſo nõ po
ſet intrare religionẽ.qꝛ nõ ꝓ-
deſt ei ꝙ inuiia eſt paſſa.qd
de hoc ſit in qõnibus dixi.tñ
qui oculũ amiſerit ĩmanet tu
toꝛ.ut.C.ð excu.tu.frat᷑ tuꝰ.
b ¶ Excepiſſe.ar. ꝙ ubi canõ
non excipit nec nos excipere
debemus.ii.q.v.conſuluiſti.
C¶ Ininrie.qꝛ pena vnius nõ
debet onerti in pᷣmiũ alteriꝰ.

ff. ad ſill. l. ſi ſequenſ. ff. quod

me. cauſa.ſicut.ꝭ.pedius.
d ¶Pronocare. granins deli⸗
quit qni me ad iracũdiã ꝓuo
cat.q; ego.C. ad.l.inl.ð vi p/
a. quoniã. ⁊. xxiii.q.v.cũ hõ
Reſbyteroꝛũ. De
legitimis nõ eſt du
biũ quin licite pꝛo/

timi nõ. ſi tñ ſint in monaſte/-
rijs uel canonicis regularibꝰ
licite ꝓmouẽtur. nt.j.e.c.i.⁊
ex᷑.e.c.i.⁊.c.ad abolẽdã.quia
ingreſſus monaſterij tollit ir
regularitatẽ.ut.xvi.q.i.legi.x
ix.q.nlt.c.ult.⁊ in auc.de mo

nachis. in pn. coll.i. licet qui/

dam ↄriũ dicãt.⁊ dicũt ꝙ re/
ligio circa eos non plus oꝑat᷑
niſi ꝙ facilius cũ eis diſpẽſat
ar. pꝛo eis.lv.di.c.priſcis.⁊.l
di. c. ſi ille. ⁊ dico epᷣm poſſe
diſpenſare eirca taleſ.ut ex.e.
neniens.⁊.c.extrãſmiſſa.ſed
ſolus papa diſpenſat cũ eis ĩ
epᷣatu.ut er de elec.inotuit.di
cũt tn quidam ꝙ circa pr̃naſ
ecclias imediate hñdas ſolꝰ
papa poſſit diſpenſare.ar. ex
e.ex tua.qð nõ credo ꝑ illã de
cre.ueniẽs.io.ſed certe ſolus
papa diſpenſat in hoc caſu ut
ex.e.c.dilectꝰ filius ⁊ extra.e
c.vl.ubi ð hoc tradit.b.
f Reſbyteroꝝ.idẽ de di
aconis ⁊ ſubdiaconis
q; nõ eſt alia cã ꝓhibitiõis ni
ſi qꝛ timẽtur in eis exẽpla pĩ-/
ni criminis.ut.xxi.q.i.ꝭ.ueꝝ
⁊ etiã ꝑꝑ odiũ paternũ.ut.xv
q.ul.cuũ multe.⁊.xxiiii.di.qn.
HDi. lyi. .
g Silios. ſed nunquid Hᷣ ad
nepotes extendit: ⁊ vr ꝙ ſic.
qꝛ noie filioꝝ nepotes ↄtinet
fj. ð v.ſig. liberoꝝ.⁊ ar.fl.ad
macedo. filiũ.ſed nõ eſt ita qꝛ
odia ſũt reſtringẽda.nt ð pe.
di. i.pene. ff. de liberis ⁊ ſt
hu.cũ quidã.tollit᷑.n.vici
ꝑ ſucceſſiõem.nt.j.e.dñs.⁊ lʒ
ſenatoꝛ nõ poſſit ducere illaʒ
cuius pater nel miĩ artẽ ludi-
crã fecit.tñ põt illã ducere cun
ius aunſ uel auia artẽ ludicrã
fecit. ut. ff. de ritu nup.l.iul.l.

ge gi. .
h ¶Eenobijſ. ſz boc ad facili
tatẽ diſpẽſatiõis referas nit ꝗ/
dam dicũt.idẽ eſt ubicũqʒ cõ
nerſent᷑ religioſi.q; locus no
ſanctificat hoĩem. ut.xl.di. ñ
loca.nã cõnerſati in monaſte
rijs ſepe deterioꝛes ſunt alijs
nt.xlvii.di.quaãtũlibet.
i ¶ Sed hoc intelligẽduʒ eſt.
iſto ſpectat ad pᷣncipiũ capli.
le Ndecũqʒ.nulla.ſimi-
O lis locutio. ueſtes 65

moneãt᷑.ſed illegi /

DI

men ſacerdotiũm adipiſci non po
teſt. ¶ Ande gelaſius ſcribit ru/
phino epiſcopo.
Non ſunt preſtanda iura ſacerdo
tii eui oculus erutus eſt.
Jeuangelica admonitio ira/
cundiam necuſqʒ ad uerbũ ſu
rentem proſilire permittit: ut ſi ra
cha fratri ſuo quis dixerit:reus ſit
gehẽne ignis:quali puramus pe/
na plectendum eſſe: qui non ſoluʒ
pugno impie percuſſit ĩ leuitici or
dinis hominẽ miniſterio ſeruiẽteʒ
ſed quaſi non ſufficeret ad cedem
manus:ita inſtigante ſe diabolora
ptus eſt ad iracundiam: ut fuſte nõ
ſolum percuteret: ſed etiam erue/
ret oculum fratris:⁊ quãuis huiuſ
modi exceſſus grauiori eſſet pena
plectendus:bene tamen fraterni/
tas tua fecit ab officio eum preſby
terii renioueri. hoc tamen ſollici/
tudinis tue ſit ut locum ei peniten
tie conſtituas in aliquo eum mo
naſterio retrudas laica tantuʒ ſibi
cõione conceſſa.in loco autem illi
us aliũ te neceſſe eſt ordinare pre
ſbyterum. Nam illi cui erutus eſt
oculus non poſſunt ſecundum ca/
nones ſacerdotii iura concedi. ne
qʒ enim aliquid ei prodeſt:qui o/

culum inuitus amiſit: cum nec uo

lens quiſquaʒ oculum amiſiſſe cre
dendus eſt:nec ſacratiſſimos ca/
nones aliquem caſuʒ in amiſſione
oculi ei qui ſacerdotium adipiſcẽ
duʒ non impedirerſuis excepiſſe
regulis inuenimus.ſed hoc tãtum
modo ad probibitionem feciſſe vi
demus:ut qui caret oculo ſacerdo
tii officiũ adipiſci non poſſi. Sed
nec illi nullatenus quaſi in compẽ
ſatione iniurie ſacratus ordo con
cedi porerit: qui ad rantum ſacer/
dotem propriuz potuit iracundiã
prouocare:ut ⁊ ille officiũ in quo
erat amittereta iſte prouectus ſui
erderet facultatem.
Reſoyterorum etiam ſi
lii ad ſacra officia non ſũt
admittendi. C Andeur
ba. papa.ii. ait.
ilii preſbyterorum a ſacris pro/
bibenmr officiis.
NReſoyterori filiosꝰ a ſacris
miniſteriis remouemus: niſi
aut in cenobiis aut in canoniciſ re
ligioſe probati ſuerint conuerſari
¶Sed boc intelligendum eſt de
illis qui paterne incontinentie imi
tatores fuerint uerum ſi morũ bo
neſtas eos cõmendabiles fecerit
exemplis a auctoritatibus:non ſo
lum ſacerdotes ſed etiaʒ ſummi ſa
cerdotes fieri poſſunt. ¶ AUnde
damaſus papa ſcribit hier. preſby
tero. Pachäa
Sius papa fuit filius ſtepha
ni ſubdiaconi. Bonifacius
papa fuit filius iocundi preſbyteri
de titulo faſciole. Agapitus papa
filius gordiani preſbyteri: Zbeo

dorus papa filius theodori epiſco
pi de ciuitate bieroſolyma. Silue
riuſ papa filius ſiluerii epiſcopi ro
me. Deus deditpapa filius iocun
di preſbyteri. Felix enĩ tertius na
tione romanus ex patre felice pre
ſbytero fuit. Irem gelaſius natiõe
afer ex patre epiſcopo ualerio na/
tus eſt. Item agapitus natione ro
manus ex patre gordiano preſby
tero originem duxit.quamplures
etiaʒ alii inueniuntur:qui de ſacer
dotibus nati apoſtolice ſedi prefe
runt. ¶ Hinc auguſtinus ait.
Aicia parentum filiis non impu/
tentuur.
TMdrcanc homines naſcan
tur:ſi parentum uicia non ſe/
ctantur honeſti ſalui erunt. Se/
men enim hominis ex qualicunqʒ
homine dei creatura eſt:a eo male
utentibus male erit:non ipſum ali
quando malum erit:ſicut auteʒ bo
ni filii adulteroruʒ nulla eſt defen
ſio:ſic mali filii cõiugatorum nul/
lum eſt crimen nuptiarum. ¶ Itẽ

ioannes chriſoſtomus ſuper ma/

theum homelia.iiii.
LEaduan de uiciis erubeſca
mus parentuʒ: ſed illud unũ
queramꝰ ſemper amplectamur uir
tutem uidelicet huiuſmodi etiam
ſi alienigenam habet matrem etiã
ſifornicatione pollutam uel quoli
bet huiuſmodi dedecore ſordida
tam:nihil tamen de eius aut uilita
te fuſcabitur aut crimine polluetur
Quod ſi fornicatorẽ ipſum ad me
liora conuerſum nequaquam pri/
or uita cõmaculat:multo magis ex
meretrice natus ⁊ adultera ſi pro/
pria uirtute decoretur parentũ ſuo
rum nec dedecoratur opprobriis
Item non eſt omnino nec de uirm
te nec de uicio parentum aut laudã

ddus aliquis: aut culpanduſ. nemo

uere inde aut obſcurus aut clarus
eſt.ĩmo etiam ut ſi conſiderantius
aliquid dicamuſ aut expreſſius:ne
ſcio quomodo ille magis nonre⸗/
ſplendet:qui ex parentibus a uir
tutibus prorſus alienus: quã ipſe
qui fuerit dei uirture mirabilis.
¶Item bieronymus in epiſtola

contra ruphbinum.

Non parentum ſed propria culpa
quenquã condemnat.
Aſci de adulterio non eſt ei⸗
culpa qui naſcitur:ſed illius
quigenerat.quomodo in ſemini/
buſ non peccat terra que confouet
non ſemen quod in ſulcis iacitur:
non bumor uel calor quibus tem
perata frumenta in germen pullu⸗
lant.ſʒ uerbi gratia:fur ⁊ latro qui
fraude vi eripit ſemina: ſic genuſ
humanum recipit terra ideſt vul/
ua quod ſuum eſtꝰ:a receptum con
fouet:⁊ confotum corporat:corpo
ratum in membra diſtinguit: ⁊ in/
ter illas ſacri uẽris anguſtias dei
manus ſeniper operatur. idemqʒ

geritiſ. ſoꝛdida lans
fuit.

I ¶Sic mali. no. q;

bonũ pᷣcedens non

excuſat malum ſe⸗
quens nec bonũ ſe-

quenſ purgat malũ

pcedẽs. ut.xxiii.q.
v.relegẽtes.⁊.xiiii.

q.v.foꝛte.⁊.c. neqʒ
ſed uerũ eſt ꝙ non
nocet delictũ patriſ
filio tũ ad uitã et/
nã.nocet tñ quo ad

alias penas quoad
ſucceſſiõeʒ.nt. vi.q.
i.5. neꝝ. itẽ quo ad

alias penas. ut.i.q.
iiii.itẽ peccato.miti
us tñ loquit lex de
illis qui ſpurij ſunt
q nõ obeſt eis hoc
qui poſſint eligi ad
decurionatũ. qꝛ nõ
eſt ipedienda digni
tas eiꝰ qui nihil ad

miſit. ut. ff. de deean·

rio.ſpurij in pꝛin.?⁊
l. generaliter.ꝭ. ſpu
rios. ⁊ boetius. ꝗd
genuſ aut ꝓaunꝰ ?c.
⁊Z inuẽalis.tolle tuũ
bãnibalẽ Malo pr̃
tibi ſit terſites. dũ⸗
mõ tu ſis. Eacide ſi
milis vulcãiaqʒ ar/
ma capeſſas. Quã
te terſiti ſimilẽ ꝓdu
cat achilles.

m Vnqᷓ; neſcio.

H vult dicere
ꝙ ille qui natus eſt
ex parẽtibꝰ ꝓꝛſus a/

lienis a virtutibus
dũ tñ ipſe ſit vonnas

melioꝛ eſt qᷓ ille qui
natus eſt de bonis
parentibus ipe licʒ
etiã fit bonus.

n C Parẽtibus.i.xõ

ne parentum.
LNais ſuuz
Et. mulieres. n.
ad hoc natura genu

it.nut partus ederẽt

nt. C. de indic. vi⸗
dui.l.ii.⁊ pudoꝛ eſt
feĩs nuptiaꝝ pᷣmia
nõ habere.ut. xxxii.
q.ii.pudoꝛ.

— —— -—

— — —

— —£

——— — ---——

hln

Gin
n ſe,
müſe⸗
nala
hiie
..
enen
füpunt
luli,
icnond
voad
l rig.
o ed
tomiti
lerde
vriſſun⸗
kesbee
teſcih
n. ano⸗
upi
ntbleg
Ldeden
npene
ter hn
lins,
tadei,
loletni
abopf
e8. D⸗
Errceſi
iagger⸗
ſ1s. Oni
mnle
. .
Pneſele
ldiere
ſuns e
Pposr
rtutbo⸗
Gileqn
Lbwnn
ſpelc
.
us. 15
m.
8 ſon
lieres.
al
hs edei

ſndic 5

Oocaet
pßnn
llt ri
N

86 Sanctos. tñ i B

nõ fuit ſactus.qꝛ te-
merariũ iuramẽtũ
uoluit ſeruare.ut.x
xii.q.iiii.vnꝰ quiſqʒ

b ¶Triticũ.xxiiii.q

i. quoniam uetus.

c G Ponſus. ec⸗
cleſia uocat
ſpõſa xpi.qꝛ adhuc
ꝑ delictũ ſeꝑari põt
ab ipſa ſicut ſponſa
a ſpõſo ante confir⸗
matũ mrimoniũ.ſʒ
in futuro ſeculo di⸗
cetuxoꝛ que mõ ſpõ
ſa dr. vii. q. i. ſic vir.
d Altis ꝑuerſũ
2 iſtud.c.intel/
ligit de iaʒ ꝓmoto.
talis eni ꝑꝑ delictũ
alterius no pᷣuat iu
re ſuo.nõ eni puan/
dus eſt quis iur ſuo
nili ꝓ grauiſſimo ð
licto.ut.xvi.q.vii.iĩ/
uentũ.⁊.lxxiiii.diſ.
geſta. excipiũt gdã
caſũ ĩ eo qui ignoꝛa
ter adeptus eſt bũfi
ciũ pecunia patris.
ut. ih v. c.i. ſed illð
iõ ꝑdit qꝛ furtiuuʒ ẽ
Sed quid ſi pat᷑ cõ/
miſit crimẽ leſe ma-
ieſtatis. nõne filiꝰ p
nandus eſt bnficio
tũ ſit infamis factꝰ
ut. vi. q.i.S. uerum.
⁊T infames ꝓmoti ẽt
deijciũt.ut.vi.q.i.ĩ
fames nõ.qꝛ cũ cle/
ricꝰſitẽ a iuriſditiõe
pncipis exẽptus.itẽ
fallit illud ex de ec.
edi.ad audiẽtiã. ii.
⁊ e de cle.egro.c.
ii.ubi quis ſine cul⸗/
pa pᷣnat iure ſuo. HG
tñ ſcias ꝙ multoti⸗
ens quis punit᷑ ſine
culpa.
e O Dminus. a
ſacerdotio ñ
intelligas ꝙ ipo iuĩ
poſſit ꝓmoueri. ſʒ
Hideo dicit ꝙ epᷣus
tenet᷑ ĩ h caſu diſpẽ⸗
ſar̃ qꝛ diſpẽſatio qñ
qʒ ẽ debita.ut dixi.l
di. ut ↄoſtitueretur.

fRepellit. ſʒ non

ne filij ſacerdodotũ
ſerui ſũt ecclie.ut.x
v. q.ul.cũ multe. qꝗ⸗
liter ergo ꝓmouẽt
ñ adepta libertate
ſed dic ꝙ illud loꝗt
de his qui qſi legiti
me ⁊ ſolẽnit᷑ ducũt
nel derogatů eſt ei
Zria cõſuetudine.ii
ii.di. S. leges.

9 1 Smgel. frat᷑na

quã habuit con
tra iſaac.xxxii.q.ii⸗
ii.recurrat.

h.Ptãs. hãc olim

habuerũt ptãtẽ mu
lieres ut de licentia
nel ptãte ipſaꝝ viri
poſſent acceder̃ ad
acillas ſuas.filij ita

corporis creator a anime eſt. noli

deſpicere bonitateʒ figuli ideſt dei
qui te plaſmauit ⁊ fecit ut uoluit.ip
ſe eſt dei uirtus ⁊ dei ſapientia:qui
in utero virginis marie ediſicauit
ſibi domum. Inepte iter uiros ſan
ctos apoſtoli uoce numeratus me
retricis eſt filius eſau de rebecca ⁊
iſaac hiſpidus tam mẽte quam cor
pore. quaſi bonum triticum inter
lolium auenaſqʒ degenerat: quia
non ĩ ſeminibus ſed in uolũtate na
ſcentis cauſa uiciorum eſt atqʒ uir
tutum. . Item auguſtinus.
Iniquitates parentum filiis obeẽ
non poſſunt.

B8 Donſus ille: qui uocaturus
e

rat ad nuptias bonos a maloſ
congruens inuitatis: naſci etiã uo
luit de bonis ⁊ malis.quo exẽplo
diſcant parentum ſuorum ſiii ini
quitates ſibi obeſſe non poſſe.
Item gregorius.
Hon aliena culpa:ſed propria ali
uem ab eo quo fungit᷑ deiicit gra
u.

Dais peruerſuma contra ec/

cleſiaſticam probatur eſſe cen/
ſuram:ur fruſtra quorundam uolu
ptatibus ſuis quiſpriuetur officiiſ
quem ſua culpa uel facinus ab offi
cii quo fungitur gradu non deiicit
Item hiero.
Ex adulterio natꝰ a ſacerdotibus
non probibetur.
Ominus noſter ieſus chri⸗
ſtus uoluit non ſolum de alie
nigenis cõmixtionibus ſed etiam
de adulterinis naſci:nobiſ magnã
fiduciam preſtans:ut qualicunqʒ
modo naſcamur:dum tamen ueſti
gia eius imitemur:ab ipſius cor/
pore non ſeparemur:cuius per fi/
deʒ membra effecti ſumus. ſicut
ille uerus eſt põtifex ex adulteri
nis natus coniũctionibus:ita qua
licunqʒ ordine natus ſit aliquiſ: ta

men ur perfectam fidem babeat: 2

quod ſide tenet operibus impleat
ſitqʒ litteratus ⁊ vir unius uxoris
nequaquam a ſacerdotio repelli/
tur . Judas enĩ patriarcha concu
buit cuʒ thamar nuru ſua:a exillo
concubinatu nati ſunt phares ⁊ ʒa
ran.ĩde poſtea ſalmõ qui fuit dux ĩ
deſerto. inde obeth. inde quoqʒ
boos.inde poſtea yſay qui fuit pa/
ter dauid.ex illa ergo progenie o/
rigo ducitur chriſti: qui uerus ſa/
cerdoſeſt.ideoqʒ ſi filii eius ſumꝰ
ue ipſe fecit nos imitari debemꝰ
Item aug. de vnico baptiſ. li. i.
A populo dei non ſeparat aliqueʒ
materna ↄditio:ſʒ propria culpa.

T Smael ut ſeparetur a populo

dei non obfuit mater ancilla: ſʒ
obfuit fraternadiſcordia: nec pro
fuit poteſtas uxoris cuius magis
filius erat: quia per ipſius iura cõ
iugalia ⁊ in ancilla ſeminatus erat:
ex ancilla ſuſcepius eſt. Con
tra bonifa.martyr ſcribẽs regi an

Gorm.
icia parẽtum etiam ad poſteros
tranſferuntr.
885 gens anglorũ: ſicut per iſtaſ

prouicias diuulgatum eſt ⁊ no

bis in francia ⁊ in iralia imprope⸗
ratur ⁊ ab ipſis paganis nobis ob
iicitur:ſpretis legalibus conubiis
adulterando ⁊ luxuriãdo ad inſtar
ſodomitice gentis fedam uitaʒ du
xerit:de tali cõmixtione meretricũ
eſtimandum eſt degeneres popu/
los ⁊ ignobiles ⁊ furentes libidi/
ne fore procreandos: ⁊ ad extre/
mum uniuerſam plebem ad deteri
ora ignobiliora uergentem:a no
uiſſime nec bello ſeculari fortẽ nec
in fide ſtabilem:⁊ nec honorabilẽ
bomnibus nec deo amabilem eſſe
uenturam:ſicut aliis gentibus hi/

ſpanie ⁊prouincie a burgundoruʒ

populis contigit.que ſic a deo re/
cedentes fornicate ſunt:donec iu/
dex talium criminum ultrices pe/
nas per ignorantes leges dei etiã
per ſaracenos uenire? ſeuire per/
miſit. C Ande idem urbanus in

fine ſuperioris.c.preſbyterorum

diſtinguendo ſubiunxit.
Si religioſi inuenti fuerint filiiſa/
cerdotum ordinentur.
LD aut in cenobiis aut in ca⸗
noniciſreligioſe probati fue
rint conuerſari filii ſacerdotum nõ
admittantur ad clerum. Item
alexan. ii. De eodem.

Roſtolien auctoritate preci

pimus uobis ut ſi eum qui ab

eccleſia electus eſt altero dignio/

rem eſſe canonicamqʒ eius electio

nem probaueritis:fulti noſtra au/

ctoritate conſecrertis. nam pro eo
quod filius ſacerdotiſ dicitur:ſi ce
tere uirtutes in eum cõueniant nõ
reiicimus:ſed ſuffragantibus me
ritis conniuẽdo eum recipimus.
Hoc autem quod de filiis ſacer
dotum dicitur:ex diſpenſatione ec

cleſie ĩtroduci videtur. ⁊ quod ex

diſpenſatione introducitur ad ſe/
quenriã regule generalis trabi nõ
poteſt. Unde urba.ſcribit bar.
turonen. archiepiſcopo.
Filii ſacerdotum non probibent᷑
ab epiſcopam: ſi cetere uirtutes in
eis inueniantur.
C Enomanẽſeʒ electum pro eo
quod ſfiliꝰ ſacerdotis dicit᷑: ſi
cetere virtutes in euʒ conueniunt
non reiicimus ſed ſuffragãtibꝰ me
ritis eum patiẽter ſuſcipimus: nõ
tamẽ ut hoc pro regula in poſteruʒ
aſſumat᷑:ſʒ ad tempus eccleſie pe
riculo coſolit. &E Cum ergo ex ſa
cerdotibus nati in ſũmos pontifi
ces ſupra legãtur eſſe promoti:nõ
ſüt intelligẽdi de fornicatiõe : ſed
de legitimis coniugiis nati:que ſa
cerdotibus ante prohibitiõeʒ ubi
qʒ licita erant ⁊ in orientali eccle/
ſia uſqʒ hodie eis licere probant᷑.
OQuod autẽ uiciũ originis ſemi

54

nati dicebãt᷑ potius filij dñe
qᷓ ancille ſed erat legalis filiꝰ
dne ⁊ carnalis filiuſ ancille.æ=⁊
ita ſᷣm legẽ moſaycã muliereſ
poterãt adoptare filios. ſʒ ſ
legem iuſtiniani non pñt niſi
filij eius ſint in acie amiſſi.ut
inſti.de adop.ꝭ.femine.
i 83 genſ. degeneres. quo
ag foꝛtitudinẽ ⁊ nobili
tatem.ut.xxxv.q.iii.quidaʒ.
l ¶Permiſit no. ꝙ ꝓpter dðᷣli
ctũ ꝑmittit deus ĩferri penas.
ut.v.q.v.nõ oĩs.xvi.q.i.⁊ tcẽ/
poꝛis.⁊.c.reuertimini.⁊.vii.
q.i.ſciſcitaris.
I Vngde.iſtud ↄtinuat᷑ ei qð
dixit.S.in illo.S.ſed hoc ĩpᷣn.
m Poſtolica ab ecclia.nõ
A ꝙ di ab ecclia electꝰ g
a maioꝛi ꝑte capli ẽ electꝰ ut ex
ð elec.cũ nobᷣ oli.ff.ad mũici.
ꝙ maioꝛ er de elec. ĩter ĩ pᷣn.
n Cetere.ipꝛopꝛie ponit.ſic
xxvi.di.deinde. uel noie cete
roꝝ oẽs cõpꝛehẽdũt᷑.ut.ff.de
uer.ſig.ceteroꝝ.
0 Enomanẽſem.electũ.
C hocdie nõ ſũt tales eli
gendi ſed poſtulãdi a ſolo pa
pa.qꝛ metropolitanus cũ ele/
cto in epᷣm nõ poſſet diſpẽſaĩr
ut er de elec. innotuit.
p Sed ad tps.ſ.i.q.vii.tali
q ¶ Cum ergo.reſpicitpꝛimũ
F. huins di.
r Be foꝛnicatione. nõ dicit
bene.qꝛ ſi eẽnt legitimi ſine di
ſpenſatione ꝓmouerentur. ..
quod autem. “J

A
e

iit prefici parro/
chialibus ecèleſijs. ſed crede

01

a & Megatur. 5. e. vndecunqʒ. „ “
