ppoſtera.quid ergo ſieps eũ
excõicat patienter ferat. nec
curet. cum nõ liget᷑ apud deũ
ut xi.q.iii.quõ.quid obeſt.j.
e.ut euidenter.h.
e¶ Sic etiam per oſee.
d. Peccato.i.cõſenſu pecca/
ti eoꝝ.viii.q.i.ꝭ.cũ aũt.⁊.xx

„„ „

iii.q.iiii.ita plane.⁊.c.ſi.quis

a catholica.
e Ore eccliaʒ.i.extra foꝛ
mã ecclie rone effect?.
AVUnueniẽte. noctis. ⸗
tuoꝛ ſũt ꝑtes noctis cõ
ticiniũ intempeſta. galliciniũ
antelucanum.

g ¶ Acciperet. quare in neci/

tate poſſũt ab beretico baptiſ
mũ accipere ⁊ nõ euchariſtiã
dixi rõnẽ.xxiiii.q.i.ſiquem.
hRianos.ſacerdotes in
dignos xpᷣi honoꝛibus
i ¶Sub imagine. imaginem
pnie appellat publicã recõci
liatiõem que fit ꝑx manus im/
poſitionẽ.
lꝛ: ¶ Baptiſmate. qð fecerunt
nel acceper̃t.S.e.q.ſi quis õ.
I.·¶ Mec arbitramur. ſubaudi
dici. nõ eni vident᷑ clerici ⁊c̃.
qꝛ eoꝝ laicos ⁊c̃. quaſi enʒ H
alias ſit ð laicis.merito ſic de
bet eẽ de clericis.nõ eni cleri/-
ci ſimili foꝛma recipiẽtur.⁊ iõ
patet ꝙ ſunt digni eccleſiaſti
cis honoꝛibus ⁊ ↄtinuat᷑ h.c.
cũ fine illius.S.e.ſuꝑneniẽte
nel dic qunia eoꝛum.i.quãuis
q.d.quauis laicos eoꝛum ita
ſuſcipimus.non tamen cleri/
ci ita ſuſcipiendi ſunt in hono
re.
m. ¶ Quoniam. hec ratio nõ
videtur ſufficiẽs.ſed ſatis vi/
detur in hoc ꝙ dicit anctoꝛes
eoꝛum.nam tunc ſunt aucto/
res eoꝛum.cum illi ⁊ iſti ſunt
extra eccleſiam.uel dic ꝙ ſuf⸗
ficiens eſt quo ad hoc ꝙ non
poſſunt cõferre de merito vi⸗
te. xl.di.multi.
n. ¶ Derfectionem.i. ſanctita/
tem ⁊ officij executiõem.
o ¶ Vt eoꝛum.i.quia eoꝝ ut
it relatinum cum cauſa ⁊ ita
per hoc pꝛecedens lectio ap-
pꝛobata nõ videtur.i.ideo nõ
videtur quia ⁊c.
p . Imperfectos. quia nõ re/
ceperunt gratiaʒ per illud ba
ptiſma.

cum boies non ſint foꝛmaz bũanã
imirantur: vultum eccleſie catholi
ce ⁊ auctoritatem ſibi ⁊ ueritatem
uendicat: cum ipſe in eccleſia nõ ſit
benedicit:cum a deo ſit maledictꝰ
uitam pollicetur: cum ſui mortuus
deum inuocat: cum ſit blaſpphemuſ
ſacerdotium adminiſtrat propha/
nus. munus ponit ante altare ſacri
legus.ad hec omnia accedit ⸗ il/
lud malum: ut antiſtes diaboli au/
deat euchariſtiam facere. Et cum
nec ſacrificari oblatio illic poſſit
ubi ſpiritus ſanctus non ſit:nec cui
quam dominus per eius preces ⁊
orationes proſitqui deum ipſe uio
lat. Si enim qui eccleſiam uiolant
eihnici 1 publicani habentur: mul
to magis rebelles hoſtes falſa al
taria illicita ſacerdona 2 ſacrifi⸗/
cia ſacrilega ⁊ omia adulterina fin
gentes inter eibnicos publica⸗
nos neceſſe eſt ut compurent᷑ quo
omnes conſtat a charitate 2 vnita
te eccleſie catholice receſſiſſe. Er
go omnia quecunqʒ faciun hereti
ci: carnalia ſunt inama falſa: ita
ut nihil eorum que illi geſſerunt a
nobis Rrobea, debeant. Non ſta⸗
tim ſuſcipienda ſunta aſſumenda

que iactantur in chriſti nomine: ſʒ

que gerunt᷑ ĩ chriſti uirtute. Nuo
modo enim perfſicere que agũt aut
imperrare aliquid illicitis conati/
bus a deo poſiuut:qui contra deũ
quod eis non licet moliunt᷑. NQua
re qui bereticiſa ſciſmaticis patro
cinantur. cenſura dinina in eorum
probaniur facinore ? penis non ſo
lum duces ⁊ actores ſed etiam par
ticipes deſtiari:niſi ſe a cõione ma
lorum ſeparauerint precipiẽte do
mino per moyſen:ſeparamini a ta
bernaculis hominum iſtorum du
riſſimorum: a nolite tangere de oĩ
bus que ſunt in eis.ne ſimul perea
tis in peccatis eorum: ⁊ quod cõ/
minams dominus per moyſen fu
erat impleuit: ut quiſquis ſe a cho
re a dathan a abiron non ſeparaſſ
penas ſtatim pro impia communi
one ſolueret.ſic etiam per oſee ꝓ/
phetaʒ ſpiritus ſancius teſtatur di
cens:ſacrificia eorum tanquam pa
nis luctus: omneſ qui manducant
ea conraminabuntur. docens ſcili
cet a oſtendens ⁊ omnes omnino
cum auctoribus a fautoribus ſup/
plicio coniungi qui fuerint pecca⸗
toꝰ eorum contaminati. ¶ Iem
auguſtinus.

UVera ſacramẽta non niſi in ſide ec
deſie celebrantuur.
Etra catholicam eccleſiaʒ nõ
eft locus ueri ſacrificii. ¶ Nẽ gre

a (Multtetigerit.
r ¶ Dãnati.i.dana

tur. quedam non.ut vnctio i
t ¶ Impoſitio. recõciliatoꝛia.

go. in. iii. li. dialogorum ait de re/
migildo rege leouigili filio.
Se manu bereticorum cõmunio
non eſt recipienda.
Vperueniente paſcalis feſtiui
tatis die intempeſte noctis ſi⸗/
lentio ad eum perfſidus pater arria
num epiſcopũ miſit: ut ex eius per
ſidis manibus ſacrilege conſecra/
tionis cõionẽ acciperet: atqʒ per
hoc ad patris gratiam redire me/
reretur. Sed uir deo deditus arri
ano epiſcopo ueniẽti exprobrauit
ur debuit: eiuſqʒ a ſe perſidiam di
gnis increpationibus repulit.
¶Item innocen⸗capitulo. vii.
Sacerdotes hereticorum epiſco/
i bonoribus non babetur digni.
anae wreſer⸗ ceteraſqʒ
Puiuſmodi peſtes:quia eoruʒ
laicos conuerſos ad deuʒ ſub ima
gine penitẽtie ac ſpiritus ſancti ſa/
ctificatione per impoſitionem ma
nus ſuſcipimus: non uidentur cle
rici eoꝛũ cũ ſacerdotii aut cuiuſpiã
miniſterii ſuſcipiendi dignitate et
quoniam quibus ſolum bapriſmũ
ratum eſſe permittimus: quod uii
qʒ in noĩe patris ⁊ filii⁊ ſpũs ſan/
cti percipitur. nec ſpiritum ſanctuʒ
eos babere ex illo baptiſmate illiſ
qʒ miniſteriis arbirramur. quoni
am cum a catholica fide eoruzʒ au
ciores diſcederent etiaʒ perfectio
nem ſpiritus quam acceperant a/
miſerunt. nec dare eius plenitudi
nem poſſunt: que maxime in ordi
nationibus operatur qui per impi
etatis ſue perfidiam fidem domim
perdiderũt: propter quod fieri nõ
poteſt ut eorum prophanos ſacer
dotes dignos chriſti honoribꝰ ar
bitremur: quorum laicos imperfe
ctosut dixi ad ſpiritus ſancti per/
cipiendam gratiam cuʒ penitentie
imagine recipimus. Item legitur
qui terigerit immundũ immudus
erit. Quomodo ergo ei tribuetur
qui immundicias a ſpurcitias con
ſueuit accipere. a infra qui parti/
ceps factus eſt damnati: quomo/
do honoreʒ debeat acciperę: inue
nire non poſſumus. Ex eo autem
quod manus impoſitio iterari pre
cipimur ſacramentum eſſe oſtendi
tur. Unde auguſt. de baptiſmo
libro. iiii.
Wanus impoſitio non eſt ſacra/
menti iteratio.
Anus 'impoſitio nõ ſicut ba
priiſmus repeti non poteſt.
quid enim eſt aliud niſi oratio ſu/
per bominem. ¶ Cum ergo ind/
centius ſolum baptiſma berencis
ratuʒ eſſe permittat: cũ gregoꝛius

tactu mẽtis.extra de ſen.ex. nuper.
tiõis uel auctoꝛis iã damnati ⁊c. 4
8 Ex eo. nõ elt ratio bec. quia ſunt quedam ſacramenta que iterã/
nfirmoꝛum ⁊ dedicatio eccleſiarum.
⁊ intelligas de pꝛiuata.qꝛ ſolẽnis non

reiteratur.
n ¶ Pꝛecipit. quoti
enſcunqʒ reuertun

tur ab hereſi. ð. eo.
hi ꝗ baptiſma. 2c.

x Anus. ſen⸗
ſus eſt. ma⸗

nus impoſitio põt

repeti.ut.j.de cõſe.
diſt. iiii. quõ baptiſ⸗

mꝰ.lxviii.di. ſicut:·

y.·¶ Impoſitio. con⸗
ſecratoꝛia. ſed ↄfir/
matoꝛia non. Item
nec oꝛdinatoꝛia.

ſed curatoꝛia bene
iteratur. de qua di/

citur. ſuper egros

manus iponẽt .

ut. xcvi. diſt. F. ſed
illud. reconciliato/
ria ſimiliter ut hic

imponitur eni recõ

ciliatoꝛia manꝰ? he-
reticis reuerſis. nt
S.e.ꝗrrianos.ð co.

diſt. iiii.quõ. Et ex

cõicatis.ut.xi.q. iii
cũ aliquis.⁊ penitẽ
tibus.ut.l.di.in ca/
pite. ⁊ in hereticis
uel excõicatis nõ ẽ
ſacr̃m. ⁊ ideo repe⸗
tit̃ in penitentibus
ſi eſt publica. eſt ſa

cramentum. ? ideo

non iteratur.⁊ con
uenit tantum epis

ut. xxxvi.q.vi.c.i.?

l. di. in capite. ſi eſt
pꝛiuata nõ eſt ſaciʒ

? iterat? conuenit
etiã pᷣſbꝛiſ. ut. xxvi.

q. vi. c. pſbꝛi. . ecce
3 ¶ Mon ſicui.i. lic
¶ MRepeti.. e. .
quidã 9.Sol.ſʒ ibi
manus impoſitio⸗
nem conſecratioeʒ
noĩat.hic uero ma⸗
nus extenſioneʒ ſu
per penitentẽ cum
oꝛatione inuocato
ſancto ſpiritu para
clito.uel ibi ꝓhibet
reiterationem ma/

nus impoſitiois fie

riin publico. hic at
permittit fieri in oe
culto.

ii
hunn⸗
ſrn

Dð
feun
feſi
mi,
n
geſtnn
ſtni
deat
ban
dſe
Ntoen
itzi⸗
aen
lumn,
oitte⸗
degat
W
ſat.
ſl
donelt
eruede
renits
hnanh
leſſs
nosd
ibn
gllnui
Nodel
loite
batt
töſanit
1Cot⸗
eſieten
Lbtad
funck
unt
ine
ſaN
apieti
Noetii
LAnvet
m
ſiſenn
ind
i)et
o
Gincn
otoens
evene
ntinn
ehien
eion
Dherrt
R
inmns
ſtin
oh
tenne

4 B8 Jent xpᷣus eſt qui baptiʒat.interius.de con.diſt.iii.nemouel

cum effectu.

b . Vnde oꝛo te. putabat iſte eum qui homicida uel adulter ſuerat
mundari in baptiſmo.nõ ita tamen ut dignus eẽt ſacerdotio. Brati/⸗
anus tamen hoc intelligit de occulto peccatoꝛe.naʒ dicebant quidaʒ

de tali ⁊ male.ꝙ li⸗
cet poſſet baptiſma
dare non tñ cõficeĩ
⁊ hic tales repꝛehẽ
duntur ⁊ ſm hoc ẽ
ar. Z. l. diſt. qui ſub
gradu.ſed ibi de ðᷣ/
poſito cum quo di/
lpenſat᷑ nt baptiʒet
hic de tolerato.
c ¶ Sacerdotẽ.i.ſa⸗
cramenta poſſe cõ/
ficere.
d C¶Poteſt fieri. ar.
ꝙꝙ nuno de duobus
que ſunt eiuſdeʒ iu⸗
ris conceſſo.alierũ
conceditur.exquo
enim aliquid alicui
conceditur.eius co
herens ei concedit
nt. j.iii.q.vi. huius
quippe.⁊.xvi.q. i.
ſi monachuſ.⁊.q.ii
c.i.S.viii.di.quo in
re. h.
e ¶ Coopante. iſtð
cooperante falſum
cſt quantum ad dã/
tem uel facientem.
non quantuʒ ad re-
cipienteʒ.ſ.e. dñs.
Aledicam.
aliam expo⸗/
ſitionem huius ner
bi habes.j.e. multi
ſecularium.
g ¶NMtra ab iſto lo
co uſqʒ ad. c.ſa
cerdotes loquunt᷑
omnia.c. de malis
ſacerdotibus tole/
ratis ab eccleſia.

h C Recreant᷑.quo

ad ſuſtentationem
coꝛpoꝛis.⁊ poſt ani
me.ut de con. diſt.
ii.non iſte panis.

i Lnia ſac⸗

men:a. ? ueꝛ
bum.i.pꝛedicatio.
que ſi fiat ab indi⸗
gno alijs pꝛodeſt ſʒ
ſibi nocet.ar.di. xx
xiii..qᷓ.ar.xy.q
ult. c. ult.

he Bictum eſt. ta-

les inſtruunt deuz
qualiter eoſ punire
debeat. xl. di. multi
Ropheta/
nit. hic ꝓbat
ꝙ malus ſacerdos
poteſt conficere qꝛ
ſaul malus erat? ꝓ
phetauit.immo ma
li habent omnia do
na ſpiritus ſancti pᷣ
ter charitateʒ. S. e.
multe. hiſtoꝛia aũt
erit hic pꝛo caſu.

m Mon noni.i.ñᷣ

appꝛobaui. Yta di⸗
cunt aliqni ſĩchola/
res qui noti ſunt a-
liquibus in ſcholis
cum vident eos in

ſacrilegam uocet conſecrationem
arrianorum:cum cyprianus que/
cunqʒ ab hereticis fiunt carnalia
inania ⁊ falſa iudicer: cuʒ hierony
mus omnia que ab eis offeruntur
contaminata in conſpeciu dei aſſe/
rat:cum leo extra eccleſiam nec ra
ta ſacerdotia nec uera ſacrificia eẽ
teſtetur:patet quod ſacramenta ec
cleſiaſtica preter baptiſmautſupra
dictum eſt ab hereticis miniſtrari
non poſſunt. ¶. Item obiicitur il/
lud hieronymi ad luciferianum.
Qui in baptiſmo ſanctus eſt:adal
tare peccator non accedat.

Ncut chriſtus eſt qui baptiʒat
ita ipſe eſt qui ſanctificat:unde
oro teut aut ſacrificandi licentiaʒ
ei tribuas:cuius baptiſma appro⸗
bas: aut reprobes eius bapuſma
quem non putas eſſe ſacerdotemꝰ
neq; enim poteſt fieriꝰ:ut qui ĩ ba
— ſanctus eſt:ſit ad altare pec
cator. Sed hoc de peccatore tan/
mm catholico non de heretico in/
telligendum eſt: qui quicquid cuʒ
fide catholica pro officio ſuo facit
licet indignus tamen diuina gratia
cooperante ratum eſſe creditur. a
lioquin ſi de bereticis dictum in⸗
telligitur:ipſe ſibi contrarius eſſet
cum dicat in oſee:ſacrificia eorum
.7 auipi in perſona domini.
SeN ictiõibus hereticorũ deꝰ
maledicit. J

Alegicam benedictiombus
ueſtris. hoc eſt quicquid uo
bis benedicitur per me erit male/
dictum. Hoc ergo intelligendum
eſt de heretico. Illud aurẽ ad luci
ferianum de eccleſiaſtico peccato .
re:de quo aug.ait in li.de corpore
domini.
oni ⁊ mali ſacerdotes eque coꝛ
pus chriſti conficiunt.

Miravcatholicã eccleſiam ĩ my
ſterio corporis a ſanguinis do
mini nibil a bono maius: nil a ma
lo minuſ perficitur ſacerdote:quia
non in merito conſecrantis ſed in
uerbo perficit᷑ creatoris ⁊ uirtute
ſpus ſci. Si. n. in merito eẽt ſacer
dotis:nequaquã ad chriſtũ perti
neret. Nũcaut ſicut qui baptiʒat
ipſe chriſtuſ eſt: ia ipſe eſt qui per
ſpũm ſcũm hãc ſuã efficit carneʒ ⁊
trãſfundit in ſanguinẽ. Credẽeduʒ
eſt eni quod in uerbis chriſti ſacra
menta conficiant᷑ cuius prius creã
tur imperio:eius ungz uerbo re/
creant ad melius. Idem in li.
ii.contra Yiltol parmeniani.
e eodem.

Mnia ſacramenta obſunt in

digne tractantibus:proſũt ta
men per eos digne ſumentibus: ſi

9 §

terra fua dicunt.non noni nos nel quando ſunt oinites dicunt pauperibus.nõ

noui uos.uel quod peius eſt nolunt loqui cum eis.
B Kopheta. ad lIram intelligit᷑ de bab

ylonica captiuitate. nã cyro dante

licentiã reuertẽdi de babylonica captiuitate. populus iſrael edificauit
altare.⁊ deiecerunt fundamẽtũ tẽpli ſed E lias cãbiſe ducis militie ipius cyri

cut ⁊ uerbum dei.unde dicmuʒ eſtꝰ

que dicunt facite.que autem faciũt

facere nolite. ¶.Item in tractatu
epiſtole ioannis.
e his aoui ſanctis male utuntur.
) Rophetauitr ſaul rex malus
cũ eriã ſanctum dauid perſe/
queretur.nõ ergo ſe iactent qui foꝛ
te ſine charitate habent ſanciũ mu
nus dei. ſed uideãt qualẽ rõnẽ ſint
habituri cum deo qui ſanctis non
ſancte utuntur. Ex his erũt qui di
cturi ſũt in iudicio.⁊ in nomĩe tuo
ꝓphetauimus. Quibus nõ dicet᷑
mennimini: ſed non nouiuos ⁊æc.
Spũm ergo propheni dicẽdi ſũt
habuiſſe: ſed non merituʒ. Itẽ
hie.in aggeo.ii. c. .Y
uiſquam non tam ſanctificat᷑ ex
hoſtiis quaʒ pro peccato polluit᷑.
Ropheta qui altari tantũ ex/
tructo ⁊ domo mea dirutaꝰho
ſtias mibi offers in altari a uicti⸗
mis eius ſanctificari te putas. Sci
to quoniã ſanctum quidẽ eſt quod
offeriur in altari ſed nõ tam ſancti
ficaris ex hoſtiis quam e r mortu/
is operibus pollueris. ¶Ireʒ au
uſtinus in li. de uerbo domini.
ontra ſpiritũ ſanctum uerbu di/
citur:cum ex diſperſione nunquaʒ
reditur.

Za fit ierbumꝰotra ſpũm ſcũʒ

cum ex diſperſione ad cõgrega
riõem nũquã uenit᷑:que ad remit
tenda peccata accepit ſpũm ſanctũ
ad quã ↄgregatiõem ⁊li per maluʒz
clericũ ſ̊ tamẽ catholicũ miniſtrũ
reprobũ ⁊a fictum ſi aliquis acceſſe
rit corde non ficto:in ipſo ſpũs ſã „
cius operat᷑ remiſſionẽ peccatorũ
qui ĩ ſca eccleſia ita oꝑat᷑ ur repro/
bos fugiat: a tamẽ per eoruʒ mini
ſterium probos colligat.
inſermoe de rgmiſſioe eccatorũ.
on meritis boium: ſed uirtute
ſpuͦs ſancti peccara remittuntur.

Teuidentrer oſtenderet do/
minus a ſpirim ſancto quem
donauit fidelibus ſuis dimitti pec
cata non meritis bominum: quo/
dam loco ſic ait:accipite ſpũm ſan
cium ⁊ continuoſubiecit.ſi cui di/
miſeritis peccata remittuntur ei:
hoc eſtſſpiritus ſãctus dimittit nõ
uos. Proinde ſicut is queʒ ſacer
dos tolerat in eccleſia: eſt tamẽ ex
tra eccleſiam ⁊ extra corpus eius
cuius caput eſt chriſtus ſi ei oſtia /
rius non aperuerit: ita nõ ideo ex

tra eccleſiam eſt. a non eſt de cor/

pore ſi quis paſtoris pr iudicio
compellitur foris eſſe. Itẽ am

broſius de ſacramentig.
eus non merita perſonaruz: ſed

ſacerdotum officia conſiderat.

Idez

Phibitus eſt in edificatiõe ꝓ/
cedere nſqʒ ad ſᷣm ãnũ darij ĩ
quo egreſſus eſt edificare tẽ-
plum ceptum ab aggeo ꝓphe
ta ad hoc exhoꝛtante popnlũ
loquitur ergo hieronymꝰ de
medio tempoꝛe.in quo ĩmola
bant in altari.ſed domuʒ dei
ſ.templũ reedificar neglige⸗
bant.cum domos ꝓbꝛias ree
dificarẽt. quod in ipᷣo aggeo
nius patet.
o Biruta.i.edificatiõe vᷣtu⸗
tum.diruit enĩ remotis vᷣtuti
bus aia.xv.q.i.merito.
p Ta fit uerbuʒ.i.blaſphe⸗
mia. j. de pe. di. i. F. ulti. ⁊
di. iij. F. ſine. h.

q Congregatiõem.i.unita⸗

em eccleſie.
r EWNũqᷓ;.⁊ ita peccatũ in ſpi
ritum ſanctum eſt finalis in
penitentia. de qua dicit aug.
de pe. di.vii.c.i.⁊ fi. ⁊ notaui
xxyv. di.qualis.
8Et tamen. hoc dicit. qꝛ ab
iſto poſſum accipere etiam ſi
ne neceſſitate. L
t T enidenter. quodaʒ
ita ⁊ aduocatuſ poteſt
allegare.ut dicit quedam lex
y. di. cum beatus.
u VEt continuo.ar.vᷣboꝛũ oꝛ⸗
dinem ſpectandũ eſſe.ut.xx
iij. q.i.F. i. ar. ex ſerie uerboꝝ
aliquid perpẽdi.ſ.xxiiij.q.i.
glienus.
x Bimiſeritis bene dixit di
miſeritis.nõ cui putaneritis

Pimitti.
yHoc eſt ſpũs ſanctus.j.xj
q.iij illud.⁊.c.nemo.cõdem
nat. j. e. q. dictum eſt. j. de cõ.
di.iiij.nemo.h. .
3 Qſtiarins.i. xps. idemeſt
luñ ut. ſe. . odinanioe.
⁊ σ Pꝛeiudicio.i.pꝛauo indi⸗
cio.j.xxiiij.q.iij.ſiquis.⁊.xj.
q.iij.ſi epiſcopus foꝛte.s.e.q.
remiſſionem. j.ij.q.iij.quid
obeſt. h.

3 Vm ſcriptura. hic ĩitẽ⸗
dit ambꝛoſius ꝓbare
ꝙ ſpus ſanctus tꝑe hoc opat᷑
inuiſibiliter in ſacr̃is ecclie.
qð ex eo ꝓbat qꝛ olim niſibi⸗
liter oꝑabat᷑ in legalibus ſac/
mentis. . .„
b . Cũ ſcriptura teſtet ⁊c.q
ĩ diceret.cũ nullus dubitare
bic debet mẽdaciter appoſuit
granus ſicut dat itelligi uſqʒ
igniſ.nec reddit rõnẽ abꝛoſi⸗
quare olim niſibiliter nũt vo
inuiſibiliter oꝑet᷑ ſpũs ſcũs.
nec fit ibi maloꝝ mẽtio ſacer-
dotũ ut.c.interpoſuit.ſʒ dũta
xat bonoꝝ puta helie hiero/
boã ⁊ alioꝝ ſanctoꝝ quos ibi
ambꝛoſiꝰ noĩat vnde ad pniẽ
materiam nihil oꝑat᷑ io. ita

falſa eſt lr̃a cum bieroboã =c.

b. r Scriptura. quã nõ habe/
mus. ſed eſt in ſcpᷣtura. xx. in
terpꝛetum.
c Hieroboaʒ. hieroboã qui
nit malus ſecũdũ falſũ intel/
lectũ grani.alia hierobaal q̃ſi
ſacrabaal deſtruenſ.hiero.n.
ſacrũ hic dictus eſt gedeon.

ſed hoc non faceret ad ꝓpoſi

tũ gratiani.io.
d. AUlti. hoc. c. intelligit
de malis tolerãdis qꝛ
generaliter loquitur de oĩbuſ
ſacr̃is. Caſus. In pꝛima ꝑte
repꝛehẽdũtur quidã laici qui
nitã ſacerdotũ repbẽdẽdo di
nina ſacr̃a ab eis collata cõtẽ
nebãt gerẽtes trabẽ in oculiſ
ſuis ⁊ feſtucaʒ nolẽtes mone/
re de oculis alioꝝ. In ſecũda
pte dicitur ꝙ tũcũqʒ ſit ſa⸗
cerdos malus ſacra tn eiꝰ pa
ſunt nec magis ſanctificãt᷑ a
bono. In tertia oñdit gꝗd ſit
myſteriũ ⁊ quid ſit ſacrificiũ
nltimo ponũtur nerba oſee ꝓ
phete.
e NEZederet. ar. alteriꝰ crimẽ
non nocer innoccti.ſ. e. q. iiii.
c.i. S. e. q. fertur ö.b.
¶ Spernüt. ex bis ↄuiĩcit
miſſa maloꝝ ſacerdotũ andi
ri poſſit.⁊ſi ꝓbibitũ ſit ĩ caſn
nt. j. xyx.q.ul.c.ul.j.viij.q.iij.
c.ul. õ. xix. di. c. fi. .S.di.xxx
ij. null?. di. lxxxi. ſi q pſbꝛi. ſʒ
illud de pnublico uel de dãna/
to.ſed hic de tolerato.h.
Minus.i.non.
h ¶ Incõpꝛehẽſibiliter. nõ. n.
a nobis cõpꝛehendi põt qua/
lit᷑ trãſubſiãtiatio ſub ſpecie
panis ⁊ vini coꝛpus xpi ⁊ ſan
guis fiat.
Itaqʒ.⁊ qꝛ occulte ⁊ inuiſi
iliter.
le ¶ Biſpenſatiõem. i. nirtutẽ
2 gfam a deo deſpenſatam ?
collatam.
IQuia pꝛece. ſacrilicia nete
ris teſtamẽti non faciebãt qð
figurabãt. de cõ.di.ij. ſacrifi⸗
cin.⁊ qð dicit pꝛece myſtica
cõſecretur. hoc rferas ad ſpe
ciem facti m.b.qꝛ nec coꝛp⸗
xpᷣi cõſecrat᷑. q; ⁊ pᷣus coꝛpꝰ
ſacratiſſimũ erat.nec panis.
qꝛ ibi definit eẽ ſtatim.
m Qnid melius coꝛpe. cer-/
te aĩia xpi.vnde hoc dictũ in/
telligas dutaxat amplificato

i

Lau.

ad preces hieroboã igniſ de
endu de celo: a⁊ rurſus precante
helia ignis emiſſus eſt qui ſacrifi/
cia ↄſumeret:datur intelligi quod
deus non merita perſonarum con

A mſcriptura teſtetur quod

ſiderat ſed officia ſacerdomm.
Ignis ille uiſibilis mittebatur ur

crederent: nobis inuiſibilis opera

tur quod credimꝰ. Credo ergo ad

eſſe dominum ieſum inuocatũ pre

cibus ſacerdotum qui ait: ubi fue/

rint duo uel ires congregati in no
mine meo:ibi ſum in medio eoruʒ
¶Nitiem greg.
Non merita ſacerdomm ſed uir/

us di ſeranenn ſancnficat.
ti ſecularium hominũ cũ

plus ſacerdotis uitam quaʒ

D. diſcutiunt: in magnum con/
temptionis diuinorum ſacramen/

torũ crimen incurrunt. magna enĩ

trabe vulneratos babentes ocu⸗

los eamqʒ negligentes feſtucaʒ te

nuem in aliorum conſpiciunt ocu/

lis:quam dum incaute feſtinanta⸗

uellere: erroris in foueam dilabũ

tur: minus quidem conſiderãtes
go non eos ſacerdotum nita le
erer ſi ipſi humiliter bonis ſacer
dotum admonitionibus aurem ac
commodarent. Sed dum bypo/
critarum more plus illorum famã
quam propriam uitam uel uite ne
gligentiam diiudicãt: ſpernunt ſaã
cta monita a ſpiritualia dona. unde
fit ut non ſolum ab eis dicta reſpu/
ant:ſed quod ẽ deterius diuina eti

am myſteria contemnãt ut nec cor

poris cõmunionem nec ſanguinis

domini noſtri ieſu chriſti eoruʒ mi
niſterio confectam aſſumant: putãẽ
tes hanc minus eſſe ſanctificataʒ:
ſi illorum fiat officio quorum uita
eorum oculis uidetur ignobilis.
Heu in quam magnum laqueũ in
cidunt: ut diuina ? occulta myſte/
ria plus ab aliis ſanctiſicata poſſe
fieri credant:cuʒ unus idemqʒ ſpi
ritus ſanctus in eccleſia diffuſa per
totum orbem terrarum incompꝛe
benſibiliter ea myſteria occulta
arqʒ inuiſibiliter 1 operando ſan/
ctiſicet ⁊ benedicendo benedicat:
myſterium itaqʒ fratres ob hoc di
citur: quod ſecretam ⁊ reconditaʒ

habet diſpenſatiõem. Sacrificiuz

autem quaſi ſacrum factũ:quia pre
ce myſtica conſecratur pro nobis
in memoriam dominice paſſionis
Sacramentum uero eſt in aliqua
celebratione cum res geſta ita fit:
ut aliquid ſanctificate accipiamus
quod ſancte accipiendum eſt. ſunt

autem ſacramenta baptiſma chriſ
ma corpus a ſaguis chriſti:que ob

id ſacramẽta dicuntur: quia ſub te
gumento corporalium rerum diui
na uirtus ſecretius ſalutem eorun
dem ſacramentorum operatur. vn
dea ſecreris uirtutibus uel ſacris
ſacramenta dicuntur. que ideo fru

X

ctuoſe penes eccleſiam fiunt: quia

ſanctus in ea manens ſpiritus eo/

rundem ſacramentorum latenter
operatur effectuʒ cuius panis ⁊ ca
licis ſacramentum grece euchari/
ſtia dicitur: latine bona gratia in/⸗
terpretatur. Et quid melius cor/
poreꝰ ſanguine chriſti. Siue er/
go per bonos ſiue per malos mini
ſtros intra eccleſiaʒ diſpenſetur ſa
cramentum tamen eſt. quia ſpiri/
tus ſanctus myſtice illud uiuificat
qui quondaʒ apoſtolico in tempo
re uiſibilibus apparebat operibuſ
nec bonorum meriuts diſpenſato⸗
rum ampliatur: nec malorum atte
nuatur. quia neqʒ qui plantat eſt a
liquid neqʒ qui rigat: ſed qui in/

cremẽtũ dat deus. hoc de corpore

ſanguine domini noſtri ieſu chri
ſti. hoc etiã de baptiſmaten chriſ
mate ſẽtiẽdũ eſt ⁊ tenẽdũ:quia uir
tus diuina ſecretius operatur ĩ eis
diuina ſolummodo bec eſt uirtuſ
ſiue poteſtas: non bumane effica/
cie.polluimus itaqʒ panem.i.cor
pus chriſti quando indigne acce/
dimuſ ad altare: a ſordidi mundũ
ſanguinem bibimus. a infra: ma/
ledicã inquit benedictionibus ue
ſtris: hoc eſt iis que nunc meis be
nedicrionibus poſſidetis:ſeu quic
quid auobis benedicitur maledi/
cam. uel quoniam non benedicũt
ſanctiſex uero corde.uel quia qui
inique agunt benedicuntur ab eis
adulanturaz peccatoribus dũmo
do diuites ſint. Item fabianus
papa epiſcopis orientalibus.
Non ſacerdotum merita: ſed que
docent 7 miniſtrant cõſiderare de

bemus. “M
Agnificaſtis inſuper pleroſqʒ
attendere multos in ipſis bo/
noribus eccleſiaſticis non congru
enterꝰuiuere ſermonibus ⁊ ſacra/
mentis que per eos populis mini
ſtrantur. O miſeroſ homines qui
hos intuendo chriſtum obliuiſcũ
tur: qui ⁊ multo ante predixit: ut le

gi dei potius obtemperetur quam

imitandi uideantur illi qui ea que
dicunt non faciunt.a traditoreʒ ſu
um tolerans uſqʒ in finem: etiã eũ
euangelizare cum ceteris miſit.nã
apoſtoli talem conſuetudinem nõ
habuerunt nec babendam docue⸗
runt . Nem mecolaus papa mi
chaeli imperatori.

De eodem.
BVn naſes⸗ ſacerdotes do/
G mini ſunt:ſed quid de domi
no lõquantur eſt uobis magnope
re preuidendũ. nec in uicariis be
ati petri apoſtoli uobis eſt atten⸗
dẽdum quid ſint: ſed quid pro coꝛ
rectione eccleſiarum: quid pro ſa
lure neſtra ſatagant.nec enim illoſ
inferiores dicetis ſcribis ⁊ phari/
ſeis ſedentes ſuper cathedrã moy
ſi: de quibus dominus precepit di
cens:quecunqʒ dixerint uobis fa/

nis gratia. ſi.j. xxx
ij. q.vj.nihil.⁊.q.vx
ij. qð in oibus uet
ſic quaſi nulla ſacr̃a
eccleſiaſtica quo ad
ſanctitatẽ ⁊ reuerẽ⸗
tiã.ut.j.de cõ.di.ij.
nihil ⁊.c.qui mãdu
cat. ⁊.xcv.diſ. ecce.
uel inter res eiuſdẽ
generis ſcilicet iter
coꝛꝑalia.uel intelli⸗
ge de coꝛpe gð eſt
xpus.
MQui rigat .j. e.
A. iterrogo. ſʒ. .
di. lexxi. ſig pſbyte
ri.ſed ibiexpone ⸗
buʒ.i.filiũ. ⁊ ſic nõ
eſt cõtra. de pe. diſ.
i. uerbum.

oVDel qꝛ. iſta do

uel reſpiciũt tantũ
ꝓximum mẽbꝛum
cuius due inueniũ⸗
tur expoſitiones ꝑ/
ſequentia.

pꝙ Isnificaſtis

non congruẽ
ter.ideo vitabat eo
rum ſaeramenta.
q Bocuerunt. er⸗
go nec nos pꝛelu⸗
mere uel inuenire

xxxvii.qui de men/
ſa. ſ. ij. q. v. conſuln
iſti. . xxxi. q. i. eyſi
3.di. lv. ſi euangeli
ca. . di. xlv. c. epmn
rBVn qles. nec
enim illos. no
ta modum arguẽdi
de malis ad bonos
de con. di.i. c. i.ſ. xj.

V q.i.ſacerdotibus.

di. xxj. ſubmittitur.

iſße
tiene
fliͤte⸗
nde
ton 1
Ntn
ſſti
unni
6dleſce
ebin
enin
Ye
nln
ſtofin
hſmme
Naen
ſee ſooſt
ene fn
ensni
Nigiv
ſafn
ſnng
lſin
dinnes
giel
Gi
ainue
chnnet
Nloli
rohiht
enthin
ſbnin

3 Ominus declaranit.nõ ꝙ aug. in hoc.c.impꝛobat duas opi
niões petiliãi. ꝗ petilianꝰ dicebat ĩmũdiciã maloꝝ mũdis ob
eẽ. dicebat etiã mali ſacerdotes nõ cõferebã tuera ſacra. Dicit er/
go in pᷣma pꝑte imundicia maloꝝ bonis ⁊ mũdis nõ obeſt. In ſe⸗
cũda põit quãdam obiectiõem petiliani que nõ tãgit ꝓpoſuũ.2⸗ eaʒ

ſoluit. In tertia oñ
dit ꝙ ſacramẽta ſi
in foꝛma ecclie ↄfe/⸗
rãtur a quocunqʒ.
nera ſũt.⁊ hoc oſtẽ
dit triplici exẽplo
caiphe. apoſtoli ⁊

dauid. In q̃rta oñn/

dit ꝙ quales ſunt.
qui ſacr̃a accipiunt
talia ſũt eis ipᷣa ſa/
cramenta. In quin
ta infert duplicẽ cõ⸗
cluſiõem ) duplicẽ

opinioneʒ petiliani
gras agens deo ꝙ

acquieuit petilianꝰ
ſuis rõnibus.
b C Beclarauit. in
parabolis. de ʒiʒa/
nia ſeꝑanda a triti/
co.xi.q.iii.nolite.ð

edis.nt.xxiii.q.vii.

c.i.uel ðclarauit ſu/
ſtinẽdo iudaʒ.ii.q.
i.vnus ex uobis.
c LCetu.i.collecti/
one apoſtoloꝛũ uel
ecclie. ubi ſunt bõi
⁊ mali. xxii.q. iiii.
recurrat.
d C Petilianꝰ. obij⸗
ciendo. dicebat eni
malũ ſacerdotẽ nõ
poſſe cõficere.qꝛ ñ
eſt uerus ſacerdos
ſicut nec laicuſ põt.
e ¶ Baptiſma. qua
ſi hoc querimus 2z
nõ illud. æ ideo nõ
nalet. zc.
¶Sacro.oꝛdine⸗
officio ſine iuſticia.
ar. Z. xl. di. ſicẽ niri.
6 ibi agit de eẽntia
acerdotis.hic ðᷣ qᷓ/
litate.
g Suũ.i.ſi nõ ſua
ſed dei foꝛma.ſ. ec-
cleſie.
h Item. uerba ſüt
epimẽidis illiꝰ the/
bani ſacerdotiſ qui
malꝰ⸗ fuit.⁊ apoſio⸗
lIus ſumit eadẽ ᷣba
in teſtimoniũ ĩ epi/
ſtola ad titum.
¶Si ergo. 2 ᷣmẽ.
ſupple ⁊ iðo appꝛo⸗
bemus.
leC Habʒ. ar. pteſti
monio alicuiuſ qui
non eſt bonus.⁊ ut
credat᷑ teſtimonio
in quo ueꝝ dicit. =
ſi in alijs mẽtiatur
5. di. xxxxvii. turbat
2.c.ſiquid.ſed con⸗
tra.iii.q.ix.pura.
I¶VDex. qq.d. nõ.=
ita non quicũqʒ ve

rum dicit uerax eſt

xii.q.ii. homines.
m ¶ Niolatis.i.vio
landa eẽ creditis.
nSacrilegiũ. q̃ſi

cite:ſecundum opera eorum noli/
te ſacere. Ergo imperatoꝛ conſide
ra ſi illos dixit audiendos qui ſu/
per caihedraʒ moyſi ſedebãt: quã
to potius qui ſuper cathedram pe
tri reſident eſſe exiſtimas obaudiẽ
dos. Item aug.contra petilia
num.
Sacerdotum immũdicia ſacramẽ
tum non polluit.
Ominus declarauitꝰ in uno
ceiuP bominũ eadem ſacramẽ
ta ſumentium non obeſſe mundis
aliquorum immundiciam. petilia
nus dixit at ſi quiſquaʒ carmina ſa
cerdotis memorit᷑ tenear. nũquid
inde ſacerdos eſt: quod oꝛe ſacri⸗
lego carmen publicat ſacerdotis.
auguſtinus reſpondit.ita iſtud di/
cis quaſi modo queramuſ quid ſit
uerus ſacerdos: ⁊ non quid ſitue/
rũ baptiſma: ut enim quiſqʒ ſit ue
rus ſacerdos:oporterut non ſolũ
ſacramẽtoſed iuſticia quoqʒ indu
atur ſicut ſcriptum eſt: ſacerdotes
tui induãt᷑ iuſticia.qui aũt ſolo ſa/
cramẽto ſacerdos eſt:ſicut fuit põ
tifex caiphas perſecutoꝛ nniꝰ ⁊ ue
riſſimi ſacerdotiſ: quamuis ipſe ue
rax nõ eſt:quod dat tamen uerũẽ:
ſi nõ dat ſuuz ſed dei. ¶ Itẽ.· Ere
tẽſes male beſtie pigri coꝛde. Si
ergo apoſtolus neſcio cuius alie⸗
nigene teſtimoniũ qꝛ uerũ cõperit
eniã ipſe aneſtatus ẽ: cur nos apud
quẽcũqʒ; inuenerimus quod chri .
ſti eſt: ⁊ uerũ eſt:etiam ſi ille apud
quẽ inuenimus peruerſus ⸗ fallax
eſt non diſcernimus ꝓpter uicium
quod hõ haber vitatem quã nõſu
am ſed chriſti habet: a dicimus ſa
cramẽtũ hoc uerũ eſt: ſicut ille ait

teſtimoniü hocuerũ eſt. ſ nũquid
ideo dicimus:etiam ipſe bomo ue

rax eſt:qꝛ dicimus ſacramẽtũ boc
uerũ eſt. uobis aũt neceſſe eſt ur ſẽ
per erretis quãdiu propter hoiuʒ

nicia dei ſacrameta uiolatis: qut

noſ propter dei ſacramẽta que ĩ uo

bis uiolare nolumus: etiam ueſtri

ſciſinatis ſacrilegium aſſumere pu
tatis. ¶ Itez. Baptiſmi ergo pu

ritas ab impuruate uel ĩmundicia

conſcientie ſiue dantis ſiue accipiẽ
tis omnino diſtincta eſt. & Item.
Demẽto ſacramẽtis dei nibil ob

eſſe moꝛes maloruʒ bominũ: quo

illa uel non ſint uel minus ſancta
ſint. ¶Item. Si non babebat

ſaul ſacramenti ſanctitatẽ: quid in
eo dauid nenerabatur: Si autẽ ha

bebat innocentiam: quare innocẽ

tem perſequebatur: nam eum pro

pter ſacramentiunctioneʒ 2 hono
rauit uiuum:⁊ uindicauit occiſum

9 6

compꝛobare ſciſma neſtrum videamur ex eo ꝓ ſacramenta ueſtra non repꝛo

bamus.

0 Inõ habebat ſaul. quem dus elegerat ? fecerat regem.i.fieri iuſſerat.

ult. ſ. viij. q. i. audacter.

p Pãniculum.qn pꝛecidit chlamydem ueſtimenti ſui. ut.ij. q. vij. F. de his.

Et quia uel panniculuʒꝰex eius ie
ſte abſcidit: percuſſo coꝛde trepi/
dauir. Ecce ſaul non habebat in „
nocentiam:a iamen habebat ſan/
ctitatem: non uite ſue ſed unctio/
nis. Nam hec ſine innocentia ha/
beri non poteſt:ſed ſacramentum
dei quod ⁊ in malis bominibus ẽ
ſancium eſt. Item. Mos dici/
mus tale cuiqʒ ſacrificium fieri
qualis acceditut offerat: qualis
accedit ut ſumat ⁊ eos de ſacrifi/
ciis taliuʒ manducare qui ad illud
rales accedunt quales ⁊ illi ſunt.
Itaqʒ ſi offerat deo malus:⁊ acci „
piat inde bonus tale cuiqʒ eſt qua
lis quiſqʒ fuerit: quia ⁊ illud ſcri „
ptuʒ eſt. Omnia munda mundis.
Per hanc ſententiam ueridicam
catholicam etiam uos optati ſa/
crificio non eſtis polluti. Si facta
eius diſplicebãt uobis: non utiqʒ
panis illius panis luctus erat:ſub
cuius iniquitatibus africa tota lu/
gebat. Sed panem luctus omni „
bus uobis communeʒ eſſe omniũ
neſtrum malum ſciſmatis facit.
¶. Item gratias ago deo quia tã
dẽ confeſſus poſſe ualere inuoca
tum nomen chriſti ad alioꝛum ſalu
tem:etiam ſi a peccatoꝛibus inuo /
cetur. Hinc ergo intelligite: cum
chriſti nomen inuocatur: non ob
eſſe alioꝛum ſaluti aliena peccata.
¶Igem in li. pſalmorum.
Etiam per malum miniſtrum do/
na dei ad eos perueniunt: qui cuʒz
fide accipiunt.
CU Hriſtus quid fecit nobiſ:qui
traditoꝛem ſuũ tãta patientia
pertulit: ut ei pꝛimã' euchariſtiam
cõfect manibus ſuis ⁊ oꝛe ſuo cõ
mẽdatã ſicur ceteris' apoſtolis tra
deret. Quid nobis fecitdeuſ: qui
eũdẽ traditoꝛẽ ſuũ quẽ diabolũ no
minauit: qui ante rraditiöem do „
mini nec loculis dominicis fidem
potuit exhibere:cum ceteris diſci
pulis ad pꝛedicaãdũ regnũ celoꝛuʒ
miſit:utr mõſtraret dona dei perue
nire ad eos: qui cũ fide accipiunt:
etiã ſi taliſ ſit per quẽ accipiũt:qua
lis iudas fuit. Item greg.
Sacramẽtis epiſcopi malicia non
nocer.

D On nocet malicia epĩ neqʒ
dag baptiſmũ ĩfantis neqʒ ad
eccleſie ſecranõeʒ:qꝛ baptiſma
a deo dat᷑ nõ ab hoĩe uenit. ſica eu
chariſtia: ⁊ oĩa quecũqʒ ĩ altari po
nũtur: nõ ab hoie ſʒ a deo ſcificari
onẽ accipiũt. ¶ Sed obiicitur il
lud bieronymi in ſophonia.
Hon uerbaſed meriia ſacerdotnʒ
cuchariſtiam faciunt.

S. item opponitur.
q Hos dicimus. oĩa mũda
iuxta illud. Qui manibus ſoꝛ
des.opeꝝ pꝛiuſ ablue ſoꝛdes
Intus te mũda.quia mũdis
omnia munda.
rOotati. ꝓpꝛiũ nomẽ eſt. ⁊
erat malus catholicus uel he
reticus ſed occultus.
SBSacriſicio.hic pʒ ꝙ pcilꝰ
conficit.ut.j.e.nõ nocet. ⁊?. c.
dicunt. ⁊ de cõ.di.iiij.nõ ĩ uo⸗
bis. pterea que eẽt rõ quare
danatus a deo poſſet cõficer
idiu tolerat᷑ ab eccleſia. ſed
dãnatus ab hoĩe nõ.dicas er
go ꝙ hereticus excõicatꝰ põt
boc ſacr̃m ⁊ reliqua ſacr̃a mi
niſtrare ꝑ capitula que dixi. g
dam tñ prium dicunt ꝑ id qð
eſt. xxiiij.q.i.ſciſma.ubi dicit
pelagius. ſi vitate duce regi⸗
mur nõeſt xpᷣi coꝛpus qð he/
reticus conficit.itẽ qꝛ hoc ſac̃
mentũ eſt ſacr̃m vnitatiſ.ut ðᷣ
cõ.di.ij. qꝛ paſſus.item qꝛ e
vnitateʒ ecclie confici nõ põt.
ut. S. e. extra eccliaʒ.j. e. ſacer
dotes.
tPolluti.ar. non ĩpnutari ſo⸗
cio peccatũ alteriꝰ ſi ei diſpli⸗
ceat dumodo euʒ admoneat
ut reſipiſcat. ut.j. e. q.iiij. c. i.
incipit nullius crimẽ.ar.xxiij
q.iiij.recedite.viij.q.i.qꝗd au⸗

—

tem.j.xj.q.iij.qð pᷣdeceſſoꝛ. j
xxiiij.q.iij.ſi habes.j.de con.
di.i. in ſancta. .j.e.q.v.c.i.
contra.h. V —NM
n Hriſtuiſ ꝗd fecit.qui ſi
gna patiẽtie oñdit no/
x Pꝛimã.i.pᷣmo ↄfectaʒ en
chariſtiã dedit. nã vna ſolaẽ
⁊ iõ nõ ẽ pᷣma nel ultima. uel
ſic. pᷣmã.i.vnicã ⁊ nõ plures.
y¶Oee. cũ dixit h̊ eſt coꝛpus
meũ.j.de cõ. di.ij.accipite.
5 Ceteris.ſj.xxiij.q.iiij.tu
bonꝰ.⁊.c.q; maganũ.ſ. de cõ.
di. ij. cũ oẽ. ðᷣ ſo.ſʒ ibi ð buccel
la panis quam ſoli iude tradi
dit poſtea. hic ð coꝛꝑe xpᷣi qdð
pᷣmo tradidit ſibi poſtea om⸗
nibus dedit.
⁊ & Noiauit.ubi neſcio.ſʒ cre
do ꝙ ibiꝗ itigit mecũ manũ
⁊cẽ. ar.inſti.de exhere. li... ſ
feminini.
2 Loculis. ar. Z ifideles ſ⸗
uientes. io. ꝙ ſint diaboli. de
pe.di.i.O. hoc idem.
9)BOn nocei. ad ecclie. ſ. ð
L cõ.di.i.ecclijs. . ſʒ illð
qn foꝛma ſᷣuata non eſt.
bCLoõſecratiõeʒ. dũ tñ ceſſʒ
oĩs pactio uel aliqua turpis ꝓ
miſſio.alioquin execrata po⸗
tius q; cõſecrata dici debet.
ut. ſ. e. q. iiij. ecclia.ſʒ ͥ in odi
um cõſecratis.nã reuera con
ſecrata eſſ.
c¶Segd obijcitf. reſpecit. S. h
4. . ꝓxime poſitũ. nã inducit
iſta.vi.c.quedã directe.que⸗
dãa a ſenſu orio ad ꝓbãdũ q;
malus ſacerdos no poſſit ↄfi

cere ſacta. ſed ibi rũdet inſe/
quenti.ꝭ. cum vita.
2 GR◻ Acerdotes. impcãtis.
ii.innocatis ꝑ pces.
b ¶Mõ vitaʒ.q;tũ ad rẽ ſacr̃i
ſ. ut digne cõficiãt. alias uita
non exigit᷑ ut conficiant.
c ¶ Macula. moꝛaliſ peccati
ar. de cõ di. ij. quotidie.uel ue
nialis.⁊ tũc eſt cõſiliũ.ar.diſ.
vi. teſtamẽtũ.h.tñ hec auẽtaſ
intelligit᷑ de macula coꝛpoꝛali
ut. xlix.di. hinc etiam.⁊ ita ſo
phiſtice iducit S.nõ accedat
dũ eni eſtuauerit in pectoꝛe pᷣ
cantis ignis alienus.qui eſu-
rijt ⁊ nõ ſatiat.ñ põt digne ac
cedere ad altare.de pe.di.iij.
inter hec hircũ.vnde no. hic
ꝙ quilibet ſacerdos ꝓmacu⸗
la moꝛtalis peccati ſuſpẽſus ẽ
quo ad ſe.qꝰ ad accipiẽteſ ve
ro non.niſi nt no.xxxij. di. .
ueꝝ. ?.c.nullus.
d I Pfſi ſacerdotes.comedũt
H.i. oblata peccatis. uel
dicũtur comeder᷑ peccata po/
puli.qꝛ delent.⁊ ſic comedũt
pcẽa populi oronibꝰ ſuis.uel
