hb C Mec illud. Rñ̃. deapoſtolicfe ſedibus cõicantes i muntõne duraſſe durare maniſe icanonle erar oron.
tertie obieetioni. or * In ſt. nec iudicamus eum eſſe uC Remotum. ar. j. proxi.
n tertieobiertiont. o communione reciperent. In ſtum eſt. nec iue 1 eim lo ultlr te
l nnanterezeed, e⸗ enim dum ⁊ illicu landil unt remotu n nid. ere ententnech rar eo en on xix. diſ.
nlhn e ſibi i communicare talibus uoluer̃t quam ein V nulli. .
M deataena n di lmnglorramenlitl execrandi iam ſe prebuerat ipſer emouendũ xCAld clerum. hec non ſunt
uin niſiteos metuẽtes ſunt qui non ſolũ in ſacerdotibus Igem ad clerum conſtantino uerba.g. ſed nicolai.hoc.c.
i de futuro indicio: ð nmamonem apoſtolicarum ſe olitanum. 2 ſuperius torum eſt unum.
ic pena gehẽne. ſolẽt d ruerum etiam in ipſis laicisꝰ on habentur excommunicati 9 quod pʒ per illud.j. eo.intel⸗
erettitalia m Alium: nerum eriamn bei ab bereticis excommnnicantur. lexiſti.
dirh ariniſi ſbi creka ſpreuerunt. ſed necilludeis Hro/ „ Iift ſy Tic mn erte. qui ita deiecti fu
dni hant ren e8 uel opi deſt ꝙ eos in eiſdẽ lineriſuel igno Perte inquit ſedis noſtre 7 erunt.
modinit eos me⸗ rantia rationis uel ſimplicitate in ſanxit auctoritas nulluʒ ſiue 3
MAu tuentes quedaʒ di tellectus ſui a noſtra ſe communio V epiſcopum ſiue clericum ſi lue pro/ Titubabat. nõ timbanteʒ
¶Ann abaliis bereti⸗ ne ſuſpendiſſe perbibetis. idipſu, feſſione aliqua chriſtianum: qane in ide eſſe bercticũ ficut fal⸗
Chn cis:⁊ tamen icogni . is pter quod ſciſ⸗ ſtorio uel eius ſimilibus ex quo ta ſi aſſertorẽ dici:⁊ ut.S. iiii. q.
nſer bi Enñnim magis eit: p . ie⸗ it: uel cõmu/ iii. i teſtib⸗ er de here.dubiꝰ
lim aſbi. matici ſunt: quia non eos diuerſa lia predieare ceper unt:uel comuag corũ nocabulo c
— vgnor atha leno ſentiẽdi iudicium ſed quedã apud nione uel loco ſuo deiecti ſunt: uel het dn ikiaraannnd⸗
mi rn artecults ſe delata ſibi tamen incognita me· euiectum uel excommunicatuz uide it erien e bere⸗an
umt fdei: quos oẽs ſcei ·: mentes a contra apoſtolicam ſedẽ ri.ſed hi omnes in noſtra cõmuni nes. in fi. qñqʒ tamen tituba
lgte retenentur. ar. xxx tremere credentes peſſima diuiſit one hucuſqʒ perdurãt: quia nem Koexcuſat Z repetitionem in
i vij di.c. ult.ſed cle opinio.quod ſciſma ſpaliter eẽ be nem deücere uel remouere bote/ ducit.l.fi.C. ð condi.ide.io.
lin rici exactiuſ. viii. q. e denunnat aug. dicens: De ia rat: qui predicãs talia titubabat ĩ
in inon wllicere. libus aduerſus auctoritatem tua tellexiſti erai' ex ſupra memo⸗ a 69] Ramaur. Ken
n h Abagis eſt. pro ſtoli rati otuiſſe: ut nõ dicamus ticiis. r.
dllſſ dagise ab apoſtoli/ ratis non p ut! 3 .
fim: ter quod ſciſma nn rum eccleſiarum que abꝗ . i ſiiſz ſalrẽ emouef aliquis eſt excommunicatus
pnfr Pcelns Zriũ. Alit ca ſede epiſtolas accipeĩ meruer̃t prelatũ ſuũ ſaltẽ quelibz . mont 2 ſipoſtbicit ſe abſolutmm n
hni emim magts nide⸗ temere credendo immaniſſimum u fuerant olim remon- r⸗ cu⸗ eẽ. ei credendum ſine litteris
nia rentur heretici qni ſciſmatis crimen a ſe propulſare ñ cere quequa iam ante proſtrati. ut nõ.i.q.vii. didici.extra de
nn cx iduſiria peccant poterunt. ad ſummam aut illos c· ¶ Itẽ nicolaus Papa. De fi.ordi. exparte.
iquam qui ex ruſtici leſiam eſſe creditis ⁊ cum due ec⸗ Achiudicãdũ excoicati nonrecipi b& Etiam. cum minimis. 5.
umteuelſimplcciare deſe e non poſſunt: nos: qu.d antur. Ol xliii nobis. ð. di. xxi. inferi
eloteſt dici put ablit ſciſmaticos iudicabitis: aut Jramur quomodo excõica⸗ giaaen röldim “ 1
Rera dnr en ſineram in apoſtolicis ſedibus eẽ ti ad iudicãdum recepti ſũt Pltic ve ſeng aul inignuſ.
Mina. ⸗ qui tantum prr conſtat eccleſiam: a illos ab unita / cum ᷣm apoſtolicos canones ſine nam ſipene cauſa propibei
n ümplicitatem ſns re diuiſos cognoſcite 1 communio commendanciis litteris in com /½ Amaiott et ammorl f vein
nun ſeparantur ab eccle nis queſtionem eſſe ſublatam qua munione ſola recipi probibeaur. ter. ? re. relegatorum. J. ult.
r i eramniltinunitate conſtareſeß abſurdum. n eſtmcui nonly en Jeſeruiserpor cul pacto.
n ter ſubtilitate ali⸗ oſſe. Noli ergo ãſi nullaſciſma⸗ cum minimis iuxta ſacras regulas c C BHis auctoritatibus. hoe
. nlins ioses nearnz atqʒ eccleſie differentia ſit communicare liegteri ei de ſuis nade mocfern 1 Anert .
n. ſbtilitas iſtos cõ 0 ; 5 maioribꝰ iudicare. His au/ ex.c. precedetibus ꝙ er
i m nen elcniterene⸗ noneſt corpug croritatibus perſpicue monſtrat᷑ ſor volen gurnenen erc,
ſec inuiti: illos de/ chriſti quod ſciſmaticis conficit: ſi ꝙex quo aliquis contra ſidem ce/ municare. Secüdo ponit ob
na cipitignorantia no ueritate duce dirigimur. nec enim perit aliquid docere nec deiice/ eectionem quandam: z eam
—R luntaria. diuiſumeſſe chriſtum poterit qniſ re quenquam ualet nec damnare ſolnit diſtinguendo inter po
IC.Adnerſul. aliuẽ ſine apoſtoli re probatione Obiicitur tñ illud augu.receden teſtatem ⁊ poteſtatis executi
e ſcilct nangere Punarn autem ut ſepe tes afide nec baptiſma nec bapti,/ ein Tertid vonr nanchez
niſe n E Kbialas. de dictum eſt que chriſti corpus eſt ʒandi ptãtem amitiunt. Cuʒ ergo oing rer dlſtitent onem, ad
ig dei ſue: nt. di. xix. conſtat eſſe eccleſiam. que in duo ſacerdotalẽ uncnionem uragʒ alteram partem diſtinctionis
4 incanonicis. ar. p nel in plura diuidi non poteſt. ſi/ teſtaſ nidelʒ baptiʒãdi a excõica inducit capitula ſequentia.
ne pſi exemplo ſicut mul enim cum ab ea quiſqʒ; receſſe ſequat᷑ a fide recedẽtes:aututrãqʒ
Iigtnali ſit fides rit eccleſia eſſe deſiſtit. ¶ Itez ni reniebüt aut utraq; carebut. ſy ali d Cum ergo. argu. ſacer
aghhibenda. ar. xx- o. pa. ſcribit michaeli auguſto. ud eſt poteſtas officii:aliud exe/ dos poteſt excommunicare
Ri ſaneinue. 75 co. P. iſcopus fidem eccle’ſe cunio. plerũqʒ; officii poteſtas uel xq-i nemo ertra de offi or.
HA extra ð fi. iſtru. c. i. Ex quo epiſcop . ipitur? ueluti a monachis in ſa cum abeccleſiarum. lʒ. M.
O n Zid ſummam. docet alium excommunicare po/ Recipitur nelung mo otaſñ iceret 5. xvi. q.i. c. i.xi. q. iii.
eEpplead uienmmm teſt. cerdotali unctione nel acceptaſñ debent.
4l.. dico nel aſſuma It celeſtinꝰ pa.orientalibus ſui executore retineiur uelunia ſu e Etraqz.ſi ergo coniuncta
taſſumptionem fa epiſcopis ſcribens:ſi quiſ ab ſpenſis quibus adminiſtratio ĩter ſunt. aut uirunqʒ retinẽdum
cam⸗ chilcop eſt ea Wa lure 5
o0 C Ntrorumqʒ. ca . —“ li.quidam.ff.de admi.tu.cuʒ
tholicum ergo allo .
2 . :uel loqnitur eriitur.
6 cierico ꝗ ormn J ſzont ſa ſ. oc ĩ te iſta ſimiliter diſtinxi.xyi. q.i.9.ecce.
Tuit.j.de conſe.di.iiii.non in nobiſ. .i.q.i.ſicut io.ſauen.hoc ĩtel bet de poteſta

lexit ad litteram.

pC Diniſum. i. quin reprobetur ab apoſtolo.

¶¶Qel accipitur. puta ſine executione.
hb Del accepta.puta ſine executione. uel accepta cum execnione.

. Lau.
a Manus reconciliatorie. ʒ=èUUBW fides ⁊ cõtritio nicẽ ſuppleat ſacti:de con.di.ii.ut quid paras.ædi. Een
b Si hereticꝰ. idẽ eſt ſi catholicus:quia continet errorem intolerabilem. iiii baptiſini uicẽ. Rn.plenior remiſſio fit ĩ baptiſmo q;; ĩ ſola cordiſ San
Sententia. ex̃ de ſnia cx. per iuas. contritione:ita ꝙ nec purgatoriũ ſentiant: qui ĩ fi. baptiʒantur. de ſnt
d C Quod. hic ponit incidẽtem qneſtionẽ quã ſtati foluit. pe. di.vii.nullus expectat.ſufficit aüt contritio eoꝝ. uel quia alia eſt i
eBladio. ſʒ nũquid H̊ ẽ ita ſimpliciter ueꝝ ꝙ ſipoſſũ eũ repellere a teſtimo in reliquis ſacris cõſideratio ꝙ ĩ baptiſmo: ut.xxxii. di. . uex. quia gneh⸗
nioð me ꝙ polſů ? eũ a ferẽ . neceſſariorbaptif ;, in
da ſnia nõ vr.na obiiciẽdo ei mus eſt? ianua oi/ uh
crimẽ imodum exceptidisre dicitur poteſtas nõ aufert᷑.a fide Abdiaconꝰ quidã hiſpaniẽ um ſaciop. uel ſu⸗· Nmnſin
llã e a teſtionio ex ð teſti. itaqʒ chriſti recedentibus pote/ ſis eccleſie noĩe primꝰ cũ ab ficit ſie ſcriptů eſſe. ſun bi
ſuper eoeniblominetn lene ſtas non adimitur ſicur redeunti/ acceſſu ĩdiſciplinato ſãctimoniali’ũ uel quia in euchari agirh
o criemnen zicni vliteelii,. bus non redditur ne nõ hõi ſed ſa probiberetur: aiqʒ ordiata ſana ſlic lach o ſolent be⸗ um
ponne æ niltin calu. cu poli cramento iniuriafieri uideatur. un precepta cõtenereta clericatu re/ bergertenenlct umi
confirmationem an cõſecra ab hereticis baptiʒau uel ordinati moius eſt. ego ſi placet dño iſtum c. ſciſma. in fi. i ba⸗ anſen
tionem crimẽ ĩ modũ excepti cum ad unitatem catholicefidei re modũ ſeruo: ſiquis apud eos pꝛso prtiſmoueronon:. 5 uld
onis obiicit. ex ð acc.ſuꝑ hiſ. dierint: ſi forte imitu eccleſiaſti/ pter diſciplinam degradatus eſt ↄſe. di. iiii. ſiue he/ —
Teſtimonia. ar. Z. C. de ce pacis in ſuis recipientur ordini ad eccleſiam catholicã tranſire uo reticus. ba. uel iõ qꝛ —
etelquens. iz ilud nöna bus.: non iterabitur ſacrm quod ĩ luerit ĩ humiliatione pnie recipiar quſcuc; dccipit ba una
e ran⸗, de ereexcom, forma eccleſie ꝓbabitur miniſtra-⸗ quo a ipſi eum forſitan cogerentſi daan verlpl xpi ſu
municamns. “ tum: ſed per impoſitioneʒ manus? apud eos manere uoluiſſet. Sʒ il nerfiug, d. conge Müitnn
g Poterũt..ii.q.vi.ſi her· preſtabit᷑ uirtus ſacr̃i que exira ec lud auguſtiniꝰĩtelligit᷑ dictũ nõ ꝑꝑ diiiiij nulli ẽalina in 8
ticus. cleſiam nulli docetur eſſe collata. ſnĩam cuiꝰ poteſtas nulla eſt exrra tenus. an pee
hbIn hereticũ.ð.di.xxxvii. cum ergo utraqʒ poteſtas ĩ hereti eccleſiam ſʒ i deteſtatione criminũ ſ Mullatenus·ſ. n balcn
ſiquid neri.xxxii.q.vi.c.i.ↄD. cis remaneat ſi hereticꝰ catholi / que in herencis ſicut in catbolicMis ec. ult. nuc
. C Dis 6. vr Meel. cum uel alium hereticum excomu eque ſũt puniẽda. põt millud au/ JYauezʒ. extre aannt
l & A nobis. . pe oeer nicauerit ut in coionem ſue hereſis guſtini de ptãte baptizandi ĩtelligi dereg in a eans “
C0 Ze He. Se⸗ illum deducat: quia iniqua ẽ ſnĩa non ligandi aut ſoluendi uel cet eger.. quoch (ie,
bum. 5. ſed qnaliter öriers 1 gna uuch Sanct5 endi uelcete, eſtlicitum undeer ſiin
ſoluat: in ſequenti §. innenit. pondere caret. quodſi in catholi ra ſacr̃a miniſtrandi. baptiſma nã citd debet boc ſace
¶ Ita ſuſcipit.ar. ſniam her cum praue uiuentem uel ĩ hereticũ qʒ ſiue ab heretico ſiue a laico mi re.i.q.i.conſtat. Cinanan
tici fideʒ facere eccleſie ⁊ uni flagitiis uel facinoribus dedituʒ. niſtratũ fuerit: dũmõ ĩ unitate ca / u Prelentẽ. i. ilc Emlilli
us iudicis ſniam fidẽ ſacere ut animal ad recte uiuendi normã tholice fidei accipiatur nõ carebit eipreſentem. cor nhn
alii:ut. ẽ.ii.q.i.multi.⁊.ff.de uterqʒ redeat:ſententiaʒ dederit. effectu. Alia vol ſacr̃a: ut ſacri coꝛ di ſuo adbibuit. Gunttui
cri. expil. here. res hereditari raue. eiꝰ & ninig diji errãi a f x. Baptiſmatis. ſ. Milyceht
eere an uterque an hereticus tantũ ei poris ⁊ ſãgninis dñi excõicatiwis SA .
as.ar.op.ff.de iureiu.ſi duo deti ſni dü „Sn de cõ.di.iiii.ſacrũ. Mitvine
patroni. ſed tamen qui ſigna etineatur ſnia. merito querendũ nuel recociliatõis ſi ab heretico uel aW Eſſe. 5. i. g. . do in ſi
nit hoc.ar. nõ ĩtellexit ar.i hiſ nidetur. poteſt aũt dici catholicuʒ catholico nõ ſacerdote miniſtrenfß min öclaranit. minuſli
capitulis:quia non dr hic ꝙ ſentemtia heretici minime ieneri. uel nullũ uel letalẽ habebũt effe,· b Perwerſitate.. —
excõicatos ab hereticis noo nõ.n. poreſt oris gladio ferir: qu cim. vñ ⁊ ab oĩbus fidelibꝰ nulla L..vii. conuenien, uſuli
pro excõicatis habeamus: q accuſare uel in quẽ teſtiſicare nua tenus ſũtrecipiẽda. Hic.aug.ſcri ibus. zNd
ipſi neminẽ poſſunt excõicar let. ſi.n. quos diuina teſtimonia ñ bitin primo libro de unico baprii cBrodeſſe. . de umm
e de here: ergentie. ſe dns conſequuntur: qꝛ extra eccleſiã ſũt mo on dl iil tunc na ae
recipimus eodem mo malo . ani roſt z35 . 2„ B = nadis
beraogctf bonos bereii b odus büani teſtimonii p erdide „ In extremo poſits etiã ab bere/ a& Iniquns c. ab e
cos:quia non ad dignitates runt aduerſus eos qui ĩ eccleſia ei tico pniam accipere ualet. initio non ex pofſt mß geſe
nel ordines lſorte. æ ſi ſeuns ſe uidentur: nec aduerſus eoſdem B Jquem forte cogerit extrc/ facto. ulcen
fiat:qñqʒ fit ꝓpter ſcandalũ. eccleſiaſtice auctoritatis põdus ha ma neceſſitas:a ubi catholi/ lulio⸗
ut dr i.c.quiſquis. bere poteruntqui ab eius fide di/ cum per quem accipiat nõ inuene utin ach
m Opdiaconꝰ. recipiai ſceſſiſſe probani ſunt: atqʒ ideo ab rit: a in animo pacè᷑ catholicam cu nuſmm

ad pniam.nõ eni dicit
ſub excommunicatiõe nel de
poſitione.
nI. Quo.i.ad quam. ſed illõ
non ꝓpter ſniam eiꝰ.ſ.excõi/
cationis. Mãa ĩ cais cinilibus
2 crimialibꝰ ſnia ex eccliaʒ bʒ
firmitatẽ.ar.xi.q.iii.inlianui

.ſ.
06 Sed illud auguſtini.ẽ.e.
q.ꝓx.ꝭ.his auctibus.in illo
uerbo recedẽtes.S.ði.q.i.qð gꝗ
dam.
p ¶ Alia nero.large hic ſumi
tur ſacr̃m:ut.i.q.iii.c.ulti.
qLSacerdote.niſi in neceſ/
ſitate.tũc laicus reconciliar̃
rHabebunt. cum extrema
neceſſitate cogente ſacrm ba
tiſmi a quocũqʒ tradit᷑ lʒ ab
erelico.Queritur quare en
chariſtie ſacr̃m non ſit ab hẽ⸗
tieo accipiẽdũ cũ i alierutro

eccleſiaſunt cõdemnati In berei
cum ãt poteſtatem bhabere uidet
hereticus ſicut ⁊ diabolꝰ ptãteʒ in
malis tãquã in ſuo pecore.¶ Añ
ſcribit aug. uincentio donatiſte
rogati ſte.
Pro aliquo faciore ab hereticis
excommunicamus a catbolicis nõ
eſt recipiẽdus.
Viſquis pro aliquo flagi
tio uel facinore proiecium
auobis ita ſuſcipitſicut ſuſcipiunt
qui excepto errore quo a nobis ſe
paramini ſine crimie apud uos ui
xerint:diſplicet nobis.ſed necfaci
li iſta monſtratis.⁊ ſi nõ mõſtrens
nõnullos toleramuſquos corrige
re uel punire non poſiumus.neqʒ
ꝓptet paleam reliquimus areã do
mini:neqʒ ꝑꝑ piſces malos rumpi
mus retia dni:neqʒ ꝑp hedosiĩ ſi:
ne ſeparãdos deſerimꝰ gregẽ dni
neqʒ ꝑꝑ uaſa facta ĩ cõtumeliã mi/
gramꝰ de domo dñi. Idem ad
euſebium.
Nuiſgꝗs ꝑꝑ diſciplinã ab hereticis

excõicatur:nõẽ a catholicis recipi

endus.

ſtodiens per aliquẽ extra unitateʒ
catholicam poſitũ acceperit.quod
in ipſa erat catholica unitate perce
pturus: ſi ſtatim ẽt de hac uita mi/
grauerit:non eum niſi catholicum
deputamus.ſi aũt fuerita corpora
li morte liberatus cũ ſe catholice

cõgregatiõi ẽt corporali pnia red

diderit:unde nũquã corde diſceſ
ſerat: non ſolũ nõ iploramꝰ quod
fecit ſed etiam ſecuriſſime neriſſi⸗/
meqʒ laudamus:quoniam preſen
temPdeum credidit corde ſuo ubi
unitatem ſeruabat: ⁊a ſine ſancti ba
ptiſmaiis ſacramẽto: quod ubicun
qʒ iuenit non bominum ſed dei eſ
ſe coguouit: noluit ex hac uita mi
grare.ſi quis autem cum poſſit in
ipſa accipere: aliqua mentis per/
uerſitaie elegerit in ſciſmate ba/
ptiʒari:etiam ſi poſtea uenerit ad
caibolicam eccleſiam cerium eſt il
li prodeſſe ſacramentum:quod ali
bi accipi poteſt prodeęſſe nõporeſt
peruerſus iniquus eſt:⁊ tanto ꝑ
nicioſius quanto ſcienius.
¶Item iulius papa.
NPer annũ peniteat qui de manu

.
A.*
97
4
1 o,
11 N
el
N
t,e
4 1
Ny

= = =
E⸗
—
E
E
=

Hftime
iii
nahin
ign
ii
D
dain
Nüfnlit
un

DMNte

Ole:
ni
lre
Atichnng

cddätetne.
ſeſgiee.

ei
Gehnin
Giſwad

CENn

Ceaddiii
R
iötr
Ee
icütm

bn
Po

düin
SZ
gint

toeg

e

XXIIII

Iguis dederit.ar. hic clicſtur ignorantia iuris partim ex)
. 8* ſed non ex toto.releuat quidem penã ſed non abſorbet

4

culpam. ſimile innenitur. xxxii. di. plurimos.xxviii.di. preſbyternʒ

viu. di.conſuetudo.j.de con. di.ii.ſcriptura.xxx.q.i.de his.S.lii.di.

c.i. de conſe.di.iiij.retulerunt.

b ¶Et neſcit ꝙ ec/
n dicit: uel ne
ſcit de facto: ſed eſt

ignorantia craſſa.

c Eumanius. hec
ſnia potior eſt
⁊ ceteris preponen
da que maiori nitit᷑
pietati. ix. diſ. ſana
ff. de pac. maioreʒ.

d Sine ohlatiõe.

5. xii.q. ii. de uiro:

2.xxxiii.q.ii.latorẽ
e 6 rex. ar.

ꝙ filius regiſ
rex uocari debeat:
kz regnum non ha-
beat: ⁊ eſt ar. ꝓ co
mitibus theutonie
2Z ilalie. iam.n. dnis
& ſola adminiſtra
tio deeſt. ff. de li.
po.l. in ſuis.

WNil ſuiſſe.i pa⸗

rum.

Perciperet. rati

dnem quare liceat i
neceſſitate ab here
tico recipere baptiſ
ma ⁊ nõ corpꝰ chri
ſti. habes. ð. eo.ĩ no
ta. cũ extrema. Itẽ

nota ꝙ in neceſſita

te poſſum ſocio cõ
fiteri: ð pe. di. i. quẽ

penitet. Item recõ

ciliationem petere:
de con.di.iiii.ſãciũ
Igem poſſet dici ð
vnctione olei. Sed

de omnibꝰ que ſpe
ctant ad officinʒ ſa
cerdotis illud ſoln,z

licere laicis. credo
etiam in neceſſitate

de quibus expreſſũ

od aũt. ſũ

köllige. ſ. e. c. ul. ex ð
ſẽ. ex.a nob. Sʒ nõ
ꝙ poſt mortem nõ
põt quiſ accuſari ni

ſiin tribns:de here

ſi.j. e. c. ult. uel ſi he
reticos inſtit uit he

redes: extra de he
re. ſi quis epiſcopꝰ
lel ſi in notorio cri

mine deceſſerit. lx
xxviii. diſ. neqʒ. S.

ꝓx. q.v.placuit.alii

uero uolunt plures

caſus adder᷑.ꝙ ubi
cunq; poteſt agere
de crimie ꝓpter bo

.. lie
na alicnius ſemper

poſſit accuſari nt iĩ

crimie leſe maieſta

tis hereſeos repetũ

darnʒ ⁊ aliis. C. ad

l.iul. ma. l. ult. C. ö G⸗

am iſtius .

—

heretici neſcieaůs probibitam cõ⸗
munionem accephꝛit.
Jquis dederit aut acceperit
ccommunionẽ de manu bere
lici:⁊ neſcit ꝙ catholica eccleſia ꝰ
tradicit: poſtea intelligens unum
annum integrum peniteat. ſi auteʒ
ſcit ⁊ neglexerit ⁊ poſtea pnĩaʒ ege
rit decem annos peniteat. alii iudi
cant ſeptem ⁊ quidam bumanius
ut quinqʒ annos peniteat. Si gs
permiſerit herericum miſſã ſuã ce
lebrare in eccleſia catholica:a ne/
ſcit.xl.dies peniteat.ſi pro reuerẽ
tia eius annum unum peniteat. ſi
pro damnatione eccleſie catholice

conſueiudinis romanorum pro

iiciatur ab eccleſia ſic hereticus ni
ſi habeat penitentiam ſi habuerit

decem anos peniteat. ſi receſſerit
ab eccleſia catholica i cõgregatio/

nem hereticorum: ⁊ aliis perſua/
ſerit ⁊ poſtea penitentiã egerit dno
decim anos peniteat:tres exira ce
cſeſiã.vii.inter audientes duos
adhuc extra communionem. He
his ita in canone dr̃: ut.xii.ãn.cõ/
munionẽ ſine oblatione ꝑcipiãt.
Ztẽ greg. papa.
Potius ẽ mortẽ arripere quaʒ de
manu heretici cõion acciꝑe.
pit ermigildus rex iuue/
is terrenum regnũ deſpici
ciens ſʒ forti deſiderio celeſte que
rens in ciliciis iacere ninculatus:
⁊ iõ oĩpotẽti deo ad ſe ↄfurmãdum
preces effũdere.rãtoqʒ ſublimiuſ
gloriã trãſeũtis mundi deſpicere:
quanto ⁊ religamus agnouerat mil
fuiſſe quod poterat auferri.ſuper
ueniente autem feſtiuitatis paſcha

lis die intempeſte noctis ſilentio
dQd eum perfidus pater arrianũ epi
ſcopum miſit: ut de eius manu ſa/

crilege conſecrationis cõionem ꝑ
ciperet:atqʒ per hoc ad gr̃am pa
tris redire mereret᷑:ſ uir deo de/
ditus arriano epiſcopo ueniẽti ex/
probrauit ut debuit:eiuſqʒ a ſe per
fidiam dignis increpationibus re
pulit:quia: ſi exterius iacebat li⸗
gatus apud ſe tamen in magno mẽ
tis culmie ſtabat ſecurus.ad ſe ita
qʒ reuerſo epõ arriano pater ifre/
muit:ſtatiqʒ ſuos appitores miſit:
qui conſtãtiſſimũ confeſſorem dei
illic ubi iacebat occiderunt.
JQeog autem poſt mortẽ

ualeat uel abſolui ex uer
abis euangelii monſtrat᷑:

—

de bere. manicheoſ. C. ſi reꝰ uel acen.l ult.C. ö apo. apoſtatarnm.
ar. ex qui fi. ſint legi. cam. ſed dic ꝙ leges non permittunt aliquem
aecuſari poſt mortẽ niſi ꝓpter bona taũ. ut ꝙ excõicet uel alia pe
na afficiatur ĩ fllis. vi.q.i..uerũ. vñ conſiderata legis intentione

nullus excommunicari

Nueſno ij G

que tantum ad bona agit. pʒ m eſ ꝙ accuſarinõ pot nt excõicet᷑ ſʒ de quocũ

2 ⁷0

qʒ crimine ciniliter agi poſſe õ defuctũ ꝑꝑ damna illata reſarciẽda.⁊ hoc hᷣm
canonicam equitatem. ar. xvi. q.vi. ſi epm. ex de rap.c.pe. ex de uſu. tua lʒ ſʒ
leges ſecus diſtinguit. pcedit hoc mõ ĩ hac qoe.primo ꝓbat vſqʒ ad. §. his.

ꝙ nõ põt excõicari poſt mortem abinde prin

quibus dicitur: quodcũqʒ ligaue
ris ſuper terram æc. ſuper terram
inquit non ſub terra oſtendens ꝙ;
uiuentes pro uarietate ſuoruʒ me
ritorum ſoluere poſſumus a ligar
de mortuis autem ſententiam fer⸗
re non poſſumꝰ. ¶ AUnde leo pa.
ſcribens ruſtico narbonenli epõ.
Mon poſſut ab eccleſia ſolui poſt
moriem qui i hac uita ab ea noluæę
runtabſoiin.
Ecommunione priuatis⸗
iina deſuncus horuʒ cauſa in
dicio dei reſeruãda eſt:i cnius ma
nibus fuit: ut talium obitus nõuſ
qʒ ad communionis remediuʒ dif
feretur. nos autem quibus niuen/
tibus non communicamus mor/
tuis communicare non poſſumus
Itẽ gelaſiuſ pa.fauſto magiſtro
fungenti legationis officio apud
conſtantinopolim.
Eccleſia uiuẽtes poteſt ligare uel
ſoluere non mortuos.
Egatur ex quoẽ religio chri
ſſtiana. uel certe detur exem/⸗
plum in eccleſia dei a quibuſſibet
pontificibus aut ab liſs apoſtoliſ
aut ab ipſo deniqʒ ſaluator̃ ueniã
niſi ſe corrigentibus fuiſſe conceſ
ſam. auditam enim ſub iſto celo ñ
legitur omnino nec dicitur quod
ex eorum uoce depromitur. date
ueniam nobis. dum tamen nos in

errore duremus.id quoqʒ pariter

etiam oſtendant qui nobis canõeſ
nituntur opponere: quibꝰ hoc ca
nonibus quibus regulis qua lecti
one quoue documẽto ſiue a maio/
ribus nr̃is ſiue ab apoſtolicis ipſiſ
quos poriores merito fuiſſe nõ du
biuʒz eſt ſeu ab ipſo ſaluatore domi
no ꝗ iudicaturꝰcredit᷑ uiuoſa mor
tuos ſiue factum ẽ unquã uel faciẽ

dũ eẽ mandatur.mortuos ſuſcitaſ
ſe chriſtũ legimus:ĩ errore mortu

os abſoluiſſe non legimuſ.⁊ ꝗhoc
tantum faciendi ſolus habuitpo/
teſtatem beato petro apoſtolo pꝛi
cipaliter mandauit:quodcũqʒ li/
gaueris ſuper terram erit ſolutum
7 in celis ⁊ quodcunqʒ ligaueris
ſuper terram æc. ſuper terram iꝗr.
Nã in ligatione defunctum nun⸗
quã dixit eẽ abſoluẽdũꝰ.¶ Item
urbanus iulimũdo epõ.
Non os ab eorum elemoſynis pꝰ

morté abſtinere: quibus in uita cõ

municare non deſtitimus.
NDAln audelſuper ricardo fi/
lio borelli ueſtra fraternitas

1 Super terram.niſi cũ iam
eſt in aliqua archa mortuus
non ſuper terram: arg. de re
lig.diui.hoc falſum:ex de ſẽ.
ecx a nobis.
le⸗ Ecõione.ſupple dici/
lI ¶Indicio.S.xi.q.iii.quicũ/⸗

qʒ in terra.S.xxiii.di.quorũ

dam.

m & Manibns. ſ. de pe.di. ii

ij.ſi ex bono. .
n ¶ Mon cõicamus.nec cõica
re debemus:⁊ ſic ſoluitur.S.
ſ. de pe. di. i. multiplex. vᷣſi. hi
autem.quia dicitur ꝙ ſi con

ſtat per indicia ꝙ conuerti

noluit orandum eſt pro eo in
eccleſia:nt.xxvi.q.vi.his qui
extra de ſen.ex.a nobis:quia
ex quo per eum non ſtabat ei
communicare debemus? ita

eſt abſoluendus poſt morteʒ

extra de fen.ex. a nobis.

0 Leetur exquo. incepit

eſſe.

p & Exemplü.5. dil. xx. qui

bus.

q VYeniam. ut. 5. di. l. abſit

2.c.ſi quis prepoſtera. S.di.
iiii.deniqʒ.ↄ. Sed hic ueniã
i.remiſſionem peccati.ibi ue/
niam.i. impunitatem.
r Miſi ſe. penitentibus tãtũ
delicti ueniam indulgemus
C.de here. manicheos.ut. ſ.
de pe.di.i. neminẽ.⁊ de con.
di.iiii.omnis qui.

ſ ¶ Lorrigentibꝰ.S. di.ix.ego

ſolus.S.iiii.q.iii.ſola.

t (SFuiſſe. nam non folnz me

rita ſed etiam corpora nobis
defecerunt.xxxiiii.di.frater
nitattis.
u ¶ Mortuos. nt laʒarum. ex
de ſen.excom.a nobis.uel in
tellige ð mortuis per peccatũ
de pe. di. i. F. hoc idem proba
tur. .
x ¶Faciendi.ſ.peccata dimit
tere.mortuum ſuſcitar᷑.ð pe.
di.i.uerbuʒ.de con.di.iiii.ne
mo tollit.
a Et in celis. hoc intellige
de nera ligatione.nam iaʒ ve

ligatus non eſt qui quo ad

um abſolutus eſt. extra de ſẽ.
ex.a nobis.aliter etiam. M2.
⁊.h.exponunt hanc auctori⸗
tatem:quodcũqʒ ligaueris ſu
per terram.i.inter uiuos qua

tum ad ipſum ligantem.q.d.
dum tu es ſuper terram:liga
re potes ⁊ mortuum tantum

quo ad eccleſiam.

itz ¶ Abſoluendum. S. di. lv.ſi
euangelica.ar.ff.de teſti.que
ſitum. arg.contra.ff. de ſpõ.

oratio. Sed iſtius brocardi

ſolutionem habes in textu. x

xxiii.q.ij.quos deus.

e Ane ſic pone caſum
Aiſte. R. fuerat excom-
municatus cum ſuis compli

eibns.ſed poſtea abſolutus ab urbano in nataliciis beati petri.ſed tamẽ quia
non ſatiſfecerat anñ mortẽ poſt ſniam abſolutionis ð his que forte aliis abſtu

lerat.epiſcopus iſte nolebat nt pro eo fierent ĩ eccleſia oblationes.dicit ergo

in banus ꝙ ſz poſſit eius intẽtio merito cõmẽdari uerũtn non eſt de iure qð

F à2

e

Lau.

lacit nã cũ iſte nee exeommunicatus et᷑t: nee excõicatis cõicaſſet:nõ põtei iſtð

ne rei petite nel ranone vctuſ
nel criminis.lʒ.p. dixerit ꝙ

le nũquid põt excdi
cari? vr ꝙᷓ ſic.niſi ð

Etibus.nõ mortuos.lʒ ẽt mortnieẽnt:ſed nidetur ꝙ iſte re⸗
5 ¾ Hisan Eanemonu admonitio ſꝑ debet precedere nindi uin
T. q̃ſponſione nos eis.i.ricardo ⁊ ſuis idulſinmns pꝰᷣmo ii. idigne. ita ⁊ abſẽs nõ põt excõicari.ii. . i. abſens.ſz die 4
negare: n boc dieit x ſub ſoon alii aũt ponũt ſic: ꝙ nõ fuerat excõi⸗ D ſpale eẽ. uel dic ꝙ fuit admonita canone. xxiii.. v. admi n
abſolutionẽ excõicatiõis qua tenebãtur. i:⁊ hſᷣm hoc ſe fideles reſertur ĩ boc caſu ſpã d quid ſi aliquis uoluit eü defendere admitterntr. ſie ai
ſed in aliquibus offẽderat nec ſatiſſecerai:⁊ ſm hoc ſe bſolutionem niſtratores. Sed q ff. de peu. ſernũ. 5. nrhnan
caro: ſed in aliqull ſideles ſe ĩ poſterũ pollicẽtur tunc dic abſolu bli anſe
ad id quod precedit ⁊ ſi publice. . maxime *
nõ ſnie ſed Paregtarnn. Sʒ; . JItem leo papa icseenidich iun Por
rncledar bianon nehs ſecgiſſe inotuit orozelodei ſams Yaornigibil: de mnariöis nare, f de anba
un volelat o ortant deceſſe marum ſalute charitate laudam Sncori is raſt: tü.ſ anomd admit niomi
riie no iſteredlcat⸗ nee ex ſeg non eſt adeo õ axar Amnatiois ſniam quicũqʒ ietus en nõ poſſit ca innl.
ecdicatis coicaſſet dico no: eſt uobis ab eius elemoſynis a — meret accipere: ſi inſuo ſen nerede rato ratum in
niſi ubi crimẽ eẽt notorium: ſtinẽdũ. Inter ceteros quippe no ſu noluerit pmancre: nullus rela, vrberer quonon 4
alseac adebe relidcivatres beaus en papa ſu no s aucioritanbꝰ p opponn obicem „ nn
di oblatioibꝰ nõui.xc.di.ob/ doctor egregius: quibus uiuis in dare onle s nõmormos ſol/ re⸗ uolütati. de 6. iun
iones. . mnni, . agtur Sili i. iiii.queris ⁊c.
a angtes zelo dei. x ita lʒ lacti quit non amunicanne znec me ere poſtum⸗ nie ligere uer boe 4 6 Arcil i. 4 e⸗
intentio tñ cõmẽ is commi Lehbe 5 de oĩ crimie itelligẽdũ ẽ. 1 iẽter. Ca/ mmend
reprobeiur. intentio in cõm tuis ibus uiuis ut ex oppo nõ de oi crimie itellig rié ae ſapiẽter. C ,. lmdn
datur.ar.de con. di.iii.perla ſtat ergo quibu . uedã cria de ꝗbꝰ ẽt poſt moriẽ ac ſus. pbat quita ſy Gnmt
tum. alias nõ. contra. ſola no⸗ ſitoꝰloquamur: communicamus: ſari oſſuntg uiliber uel dänari nodus hereticoſ ⸗ inm
luntatis forma mouerat opꝰ mortuis quoqʒ cõicare poſſumus cu auh rells. X Unde inprimma mortẽ excbicaripo gut
⁊ quicquid agant homines nos plane inter duo bprugnanne H ſynodi legitur. 6 Reimomoſi gi
c. 5 ti: inter impios ſciſmaticos e quine 5 ci ancie aug. Sed moi
b Er oppoſitoer ſenſug/ orriinet ſeilmatieis ullo mõcom Heretici e poſt mortem ſunt exc nnee muſtor e nmni
. iis. gr. 8 Ee. Di. . . . . R i. ,„„ rũ ni oc fec 8 ent.
Knenianibkeu Paccdtortsvocinaemno , e Aneigferta gbaſcan Pide Zato uietan
ii. g. v. qui ſitit. eccatori * . ere poſt moriẽ le ept. Quarto au⸗ Kiottn
e Seitmaticos. de numero Penlalae Ri Paeren sſuſtenta, ſtcos anamhemantzat rlegin hoc ctorneae eleteo⸗ rt
SS . . iã hactenus ſu . inaſeon bfun: auind ſoluy ãtinopol. &u Uereon
di b rleorans q.i. ſciſma. uia eceleſti ſe impoſterũ Plli doctein⸗ Lor pfumn emmragen auẽte theobhille⸗ gun
by. de quibus ioqui oportet nos de hu ninentes her qui iniuſt xto repetit ſyno iſindi
e Er Mredouibj- re centur. alioqui oport lac ſz ẽt mortuos.ſicut eos qui iniuſte tẽ auguſtini cec i
quid iuris ſit ſi aliena non r . udi partibꝰ exire:ſub quaẽt zet mortuos. gert poſt mor auctẽ auguſtini? Figine
ituẽ ius mudl par . õdẽénati,ſũt reuocauer̃t poſt m leſie oſtantinopo⸗ iſe
ſtituẽtur. quere extra de rap. 5 eis nuper in beati pe cõdẽnati. icticis ſeriptert quod 6 nopo⸗ tuiſten
iiii. q. vi. ſi res. ſponſiõe nos t n Dey Ss j icticis ſcripſert quod litane .v uel dic ꝙ in nene
er a mlinank. ſi nataliciis abſolutionẽ iducim⸗, 1 n is diariie⸗ flauiano reli fi. loquitur deſee nuen
CNominarine. per hoc di/ qꝛ ergo predictꝰ uir neq; excoical, 39 ſ. memorie epiſcopis cõſtatio cleſia romang. giſefi
hie mar.figens hic pedeʒ noiatiue neqʒ cõcans cũ excom/ Sale n Itẽ in actiõe. v. aug. ait r ¶Sicut eos.s.xi. dan
,̈ ſanid cõieare: ei qni cier municatiſ ex noĩe criu ſ. aiſt, E ſiforteſti libri ita deſignãrtra deneh e. igirte
dit in canonẽ anq; denun fü fide atqʒ ſeruitio ꝑmãſit lʒ no . ſuuʒz ſicut dñs deſignauit q. de cõione. ngre
it excõi L 7 nuʒz licut dn Poſt mortez. 5. nch
non erit cregtaius d cdſe diſpenſatiue .i.quandiu eos pati/ ditorem kieis woiai eſſe: 1CPoſt morteʒ ßfii
*1. is noĩatiʒ? expr xxiii.di. quorũdaʒ
qgitur. extra de ſen. ex. cũ deſi eorũ elemoſynis commum/ iudã legat᷑ ie noiati ii. dl. quorüd ntt
6 ur:eorũ elemolynis con 4 ili uel eius ordinato/ ⁊ ex ꝗ fi.ſint lc.cam AN
deres.nec multũ ſeit veo A m 2 briſtiane reli uel cecilianum 8 A1 . lltaiſt
icit nomi et coare z defücti aiam chriſtiane rel udez libroꝝ fuiſſe tradito (æd ſpale eſt hic ?
dicit nomiatine. Mõ. n. refert r dis adiuuar res eorũdeʒ libroꝝ dond. in Wen
ine an aliis ĩ nis omnibus modis adiuuar̃. iſſ latiz auero caſibꝰquos nõ.s.i i
dirſnoexesiccinr qs. ff. ſi cer. ehten gelaſius papa nnihers ka iuckicer miſte dene Frin acldr el Eikn
. .—— is per dardaniã ſiue per i e Eein e 5 rie ſii aliquo lapið nel mta
— ſupple nec al erat ebis per ſtn mõ recitata ſũt.aug. ſcẽ manelee colüna insiatur ſen —
Ti wa ccato publico: qꝛ cum con itu . ↄſuluit ſtatui ateneri ab initio ĩ . ptura: fides ẽeind ⸗
ſialiavo pee t. . e. q. in pri eeodew. „ leſia.ĩpiũ.n. dogma iam ĩculpatũ bibẽda. ar. ii. ..rtr. ün
bisdi ſpeſatiue. qu erit ſuadeat acatio rritaricet nact obnoxi ſũt: anathematiʒari C. de reli. monumẽ Nian
in quo fuit d ſpenſatum aum rſ ſue . rede Ea prau noluit eccleſie tradino. lʒ ẽt dicit le Pielicis dicticte ſi
boc non poſſit ei vancgatt⸗ poſtquã ĩ co egiu re ſtoli te i eent. iõ ſcẽ memorie gug. ci J etcis. d “R tnin
ic ideodicit hoc. * olica cõi rui eent.iõ ſcẽ memor 8 unt tabule a diee a
e innn eer, tatis iure merutt abapo- ſimõ cõuiceret cecilianus de his ſunt tabulea oteo ier
nie domini mia ⁊ vitas. xxx/ ſecludi: in hbac eadem pſiſtens mo cou iẽt poſt mortẽ eiꝰilꝰ dicis. unde m⸗ ca Aliſt
l ideo one lecludi:in ba t: abſoluti ue iferũtur ei ẽt po m. 14 . lis. Llerice diclic AA.
lit.g.li admonere nel iges damnatione defücius eſt: abſolu 6 tizo. Itẽ multi epi Ine dempſeris
dicit diſpenſatine quia nõ cõ ſuperſtes non queſi / lum anathematiʒzo. lierf atexi u
6 ſtacti onem quam ſuper . i ſũt: æ quedaʒ de diuerſis vnYg. Yoid
compellebant eũ ad ſati 1 tnec mortuuſ ↄgregati ſũt: õ Hicticig. dicti⸗ Ea
io nec meruu nec moriu ſiaſticũ ſtatũ ꝑtinen 1 Bicticis. di⸗ Vg
onem. ? ita non kfut compul uitomnion ‚ſiquidem i cauſis ad eccleſiaſticũ bi ri
en are irquidemn in E ipſis ſtatuerũt cc ſũt columne in Aluſi
u voſſun: tamen berrdes arn poſeſ impett, legatſũ inbe diſponẽtes de ipſis ſta imagines patrum wiinn
S cSDelft r er i lit ſtolis chriſti uoce delegat „ bere imagines pa erd
eins copelll.nt er oe rap.i li ſis apoſto 1 . efücus: qui ſuas facultates bere „. icmi
a copelli. ut . m 2 defũcus:qu . ſuo cathalogo p ce;
teris. ⁊.ii.q.i.in primis. eſt: que ligaueritis ſuper terram erdenß. it*: utẽt poſt mortẽ 15 (al eſ
rſtes 8 de eo qu ĩ diui icis reliquerũt uet Pol! nũtur io. Nd
hꝑ ECEc quiſquã. ſuperſtes reliqua. Ceterum de eo q ſiihii ũtãt ⁊ au Beſianat. j. de in
. B ti ſubiiciãt. Sütãt⸗ Beſignät. ſ.
er peres uſureri- iudicio eſt conſtintus: nobis anathema iät. e gnal. . 4 an
E uri no iudicio e morie epiſtole dicen 5. di. ii. cum oẽ cr pnſo
cõicãdum fas non eſt aliud —„ ſz iii a nõ recte ſa en. dhe
ſernee giewerſtevabioen id in quo eum dies ſuprenus nuc NST. r „“hk cælinun uan
oorich ſi⸗ iri ideo niſi eius nom t. 2 öſtrato pecca S..xxiii.q.iiii.ip (iſa
onem ⁊ penitenuã nõ que m. aq ide jibus bui? huc uiuentes:iñ demõſtrato p ce xxI lin
. . . nſortibus hui cu . B ietas. lut
uan- a.xx: d. vaim dete, fFingro ceteriſqco et iſti poſt mortẽ anathemati c en libro llin
bi is c llo prorſus eorum to et iſti poſt mortẽ cecilia a & Eorũdem libro Ain
dunt.extra ð ſen.ex.a no erroris cum nullo p eie⸗ E ſi vᷣa ſunt que cecilia ſii ſeri füi
. loco l In iſe domini iiciã ur. Itẽ ſi va ſunt que cee ſit rum. ſed gd ſii ſeri gin
FVuenit namm eo lo⸗ pariicipare debetis men . iecta ſunt: nobis aliqn pñt 1o alicui' iueniant mhn
nttenitin i auo eperunre unitatem. quam maiores no/ no obiecia ſunt: 2nobis. be, wes uel iſtfaper un
conuen liu . ortuũ anat es uel iſtra per q in
it.g. vl. i-de pe. di zinel S Krilemper ab beretiea magnope monſtrari vn ſent mibi licre Hen nſunari fuil ine
a E upide curialiuel 1ſeruauerüt polluriõe diſcretam. matiʒz aremꝰ. Itẽ dic pʒ 5
artali. lL. ult. domini legůite ſeruauerũt p
ligũt ſi ibi habet ſorum ratio .Y

— 2 *% .„ „ . . i. b.
ubieuqʒ rens reperit R Sheun ut. C. ubl de cri.agi.oʒ.l.i
laliud debetis ,. „
. enrlai errore obligati ſũt diabolo. ma none eeeſni⸗
bligande 5.e aduocauit.uel dic nõ debetis participare cũ aliquo eoꝝ
fefutare nomé eiꝰ ? coplices.
6 refutare nomẽ eiꝰ æ cõplicoeo.
0 'mnanionis. relarare. , Clch it anl iubẽte. .e.legitur

tñ nõe . i fuit.
is ſati it: q tñ nõ ẽ neꝝ ubi occultũ fiit. colle
beelar rcrert ES here. ſi gs eps. nec ẽ ita el is ie
o⸗ nã lʒ nõ poſſit ligari illicito collegio.põt tij.
ff. de rebus du. cum ſenatus. . „ ortẽ excõicut bẽtici.
c r Anathemati.ar.qꝙ cognito errore ẽt pꝰᷣm virunta uclamc
d EDonttrarl ſec qualiter demõſtrabitur iſtud.

lat
nenin
0StOnn
Nneace
ihl
ſetnant
Ulenfe
ingte
ſe ſir
e in
tircri
eſngonn
1onu
ſaage
Cecic
neri

ln
iilri

Airtr
ſbpegtii
ngigfi
igoet
Dütitim

urerſerid.

bicuigt
Otturen
dert
H
Doane

n ren

o en
Cnt
ehrrel

.
W
un
ces
p
ſ.
Seſi,!

nn,
ni
6
htciie
ut,
ln
1
fi

