pꝛeferẽdi. intelligẽ
dum eſt ſi ſint hoe⸗
ſti. ff. de mu. ⁊ ho⸗
no.ut gradatim.ff.
de recep.ſi cum di⸗
es. 5. arbiter.

o Si autem neceſ

ſitas. i. ſi archiepᷣs
non eſt in pꝛouicia

p Olantiquꝰ
arg. pꝛo con
ſuetudine ſerunan-
da.ut.ix.q.iii.con/⸗

queſtus.
q CEt pentapolim

regio eſt.

r ¶ Parilis.ideſt ſi⸗
milis in quibuſdaʒ
quia uterqʒ depõit
epiſcopoſ uel dic ro
mano.i.conſtanti/
nopoli.ſic ponitur.
xxiiii.q.ii.ſane pꝛo
fertur. hec eniʒ ſub
eſt pape ſicut alie.
ut. ix.q.iii.cũcta.?
xxiiii.q.i.quotiẽs.

8 C Eccleſie. j. diſt.

cxix. ecce.

t 81 Voniam. ut
helie. uocata

eſt ciuitaſ hieroſol.
ab helio queſtoꝛe g9
ſitum ciuitatis mu

tauit cum pꝛimo dicta fuit ſalem poſtea iebus.poſtea ſalomonia a ſa
lomone.inde dicta eſt hieruſalem a hieriõ quod eſt ſacra.⁊ ſalomõ

quaſi ſacra ciuitas ſalomonis.

n ρManente. ut non minuater ab eo. electio enim epiſcoporuʒ ad

ſolum metropolitammm eſt referenda.ſed conſecratio non debet fie

B ri ſine notitia pꝛimatis.
Xx

Iquis.non fuerit.ubi eni vnlt metropolitanus.ibi oꝛdinãd⸗

f —— — — — —,.ü—ð

. LXVII 6 2z
. iin eßma paucioꝛibus ꝙᷓa tribus.dicit. h.
t fraganei ⁊ q nullus dẽat ſgerariin n Pecencceratse archiepioẽs epi in
ſic Og. nt. li. di. qui in aliquo. . ſtani re ĩter ↄſecratiõem epi ⁊ ar iepi. eatO cLie =
eignind eſt eps.ut.li.di.qui in ennaieerarvs pꝛeter ↄſciam metropolitani bereſerte rer . geriiſima nereſſitas. ine õſecratiõe epi etiã ſi nõ ſit grauis dũ
npofte a & Impletis. ſic ergo epsci ẽſes. ut. . di. xiii. cum longe. ſſj tererũtt liqua ſitnecetſitas. ſuffirit pltas conſemiſte,
enin eius ↄſpectui debet vuiſaesm⸗ ectni eins ſingulis annis. xciii ben 8. ar. ꝙ ſi eligi abbas alicuiꝰ moaſterij apeſt alijs mõaſterijs
kenn oꝛdinati a papa debent ſe pntare cõſp le chieps. ar. oẽs abbates illoꝝ moaſterio⸗
unnt di. iuxta ſanctaznu rũ SerKet valeen ihtee.
1 Nec g. diſ. z Bzii . ibus.qr. qð oẽs 99
i ned obus. S. di ar l C.Ab oibus. ar. q oes taͤgit
dulkfitii d potius cõſonat honorem fuerit adeptus e chiepũs ordinetur. x q.i.lʒ. C. de auẽ. pꝛeſtan.l.ul.
optimnicte ſe chorin⸗ c. j. tertů id optimũ eſſe decernimus ut poſt Rchiepiſcopus ab omnib⸗ . S. de⸗
ncknünan Penſem hoc facit. modum ſtatuto rempore.i.imple A e prouincie epiſcopis ordi⸗/ m Irrita. quo ad officij exe
iucn c Er ſi miinmita tis duobus menſibus ſe metropo 9 5 autem quod de archie cutioem.
a te. ſi. S. di. xxiii. epi litani ſui meſete aſpectibuon ur 8 Pinoß orcfingtſmne precepiuʒ eſt n Be epis. qᷓ; tribꝰ. ſ quare
ein, t d ſynodũ v. q. ii. is eccleſiaſticis inſtruct ordinẽt tres epᷣi debẽt ĩtereẽ. qꝛ in tri⸗
elntgr pii ao Fnoan. lillo momtis eccleſia ut omnes ſuffraganei eum ordine ſt fidei füdamẽtũ. quaʒ
c.i.ubi de hoc tra/ eruare debeat re . : quia bus eſt figei füdamẽtů. qu
ubi ctaui.⁊.ff. de le.i. ſi plenius db forte hoc imple nullatenus liceat n e ſeo puris ? ſimplicib⸗ ybis Zfite
Euuln grege gf ide eli ognoſcar. aue ſynodo increpatuſ ille qui preeſt:ab omnibus cd ri tenẽtur. xxiii. di. qui eps.⁊=
W alijs ipedimẽtis.⁊ re neglexerit in ſy 4 ſi forte in pis quibus preeſt debet conſti 4 xxiiii· di. quango.
NE boc ponit᷑ gra ex gfratribus corrigatur: ⁊ ſi leat ſu Sin aurem aliter preſumptum fue Ono. archieps. . xxi
innt pli. firmitate aliqua ne hoc impleat it: uiribus carere non dubium eſt ddi. cleros . ſz matthi⸗
ürii q t5 Iſoꝛle. ho⸗ exrjit ĩpeditius:hoc ſuis litteris me rit: ui ita erit ſecus acta ordina, as fuit pꝛius oꝛdinatus ĩcle⸗
Glinß 9G c. ſemꝑ ad B itano indicare procuret. quia irrita iſcopis nõ ricũ. iſte pꝛimus in archiepʒ
unn cõſueuit induci. ꝙ onolrano inciegte t datur intel no epiſcopi. De e kdhi 15 Mucupato. qg fili fuit ſo⸗
ſtnifinte iuerſitas ſtet in MI „ en⸗ ineiati rdinandis a paucior 57 is mriſ dñi. uel qꝛ fuit ei ſi
iuerſitas 2 2 cialibus 0 roris mr̃iſ dñi.uel 1
fimnini vne 2.ff. q cuiuſ⸗ ligi:quod epiĩ a cc eA dauerit tribus epiſcopis anacleius ſcribit milis peſus in pſoa uel qami
ultonn q; vniuer. lſi imo ſius debedt ordinari. e iſterir 7 dicens. fuit filia fris ioſeph qui puta
aiſeit potius in cõtrariuy ſi in prouincia plurimi ep re epi Orro ⁊ hieroſolymitanuſpri batur pater oi. 4
Lernndein. põt induci.cum iſte contigerit forte unu remanere er mus archiepiſcopusꝰ beatus q Oꝛdiatꝰ.i.ad certi loci a D
cl ingin⸗ ſolus n poſſit id qdð ſcopuʒ:quid fieri debeat: ille quia H qui iuſtus dicebarur: a ſe miniſtratiõem elect. uel oꝛdi
unre HH Clus eſtorainare n afelditt runchun carnem frater domini nũ natꝰ ſiplicit. chne der a
enllznulano⸗ vnð dico ꝙ vniuer/ inciales eniʒ non haber cũ iacobo ioon erãt epi. vr ꝙ ſic. q .
tumnmmi ſtas heriſt cum re⸗ um ↄſecrare ualeat. cuʒ cupatus'el inatus. ſuccel mo fuit dat? põtificat?. ?
Ai gdi igi enuz ca/ quibus cpumdgie it: qui oſtolis eſt ordinatusꝰ. ij fuerũt pari ptãte pᷣditi.ut
lain D leht. ſi ergo talis neceſſitas ſnerir uud H ſorba⸗ autem ſuis formam danti Abbe no. J . eßi ſuerel⸗
cnedan grege. vnð ſatis di⸗ ciendũ ſit: in ſardicen tuͤle⸗ itur bus uidelicet ut minus quam a tri ſerũt ĩ loco apoſtoloꝝ. ut.lxv
ninngtiͤ cipoteſt ſioee finitur: in quo ſic ſtarurü leg incia bus epiſcopis reliquiſqʒ omnibuſ iii.oi. qnoꝝ. apli fuerũt epi
int. linquent in eligelo Siforte unus tanluʒ in pfon aſſenſum prebentibus nullatenus itelegit ð iuda. ꝙ epatũ eius
Nion pꝛeter vnum. ꝙ ille remãſerit epũs:ad ↄſecranõem e⸗ en dinetur æ coi notoor accipiat alt. ad h dicũt qdã q;
en ſolus non poteſt eli piſcopi de uicina prouincia conuo lobus orinet oẽs apli erat ſumplices ſacer⸗
con/ . in .⸗. i. lxvii.
Trniis irteo nsnmuer cenur. H mta — KReſ biteriuero ⁊ coꝛ dotes. - tñ oſecrafß poterant.
niidinn ſitatis.io.qð credo Iforte in prouincia unmn . R piſcopi ab uno epi/⸗ na moyies ſimpler ſ cer dos
il ul falſum. ut. ff. ꝙ en⸗ tum contigerit remanere ept 5 „ copo ordinari poſſũt. erat. ? tñ ↄſecẽnit aarõ.ut.xxi.
eſtiteni inſaz vniuer. ſiatt ſuperſtes epũs couocet epos mic Unde anacletus. di. i. nec tẽ oria erat int epʒ
benln mun edirnn n ſ. ne prouincie 7 eum eis o⸗ dlen / Sacerdotes ab uno eirrrateuk rer.di o vdͦ
gudninf ⁊ extra de elec. bõe prouinciales ſibi epõs. quod ſi fa epiſcopopoſſunt ordinari. dic ꝙ tatũ viſibili nclor Di
mn le uicine: illi z. ir ar niſibilit vnct?a dño.
buer. co ꝙ nomneg epiſcopos prouincie uicine: a illi Elie epõ:ita ut ciues ? nuilibilit᷑ vnctꝰa dño.n
ꝛeter vnũ. Pilcope —õ ordinentur epõ: uer̃t eũ ſʒ tãtũ foꝛmaʒ
mmnnne ule Gas poteſt . prius cõmoneãt epũm qui in ene glii lcteo aſfendnn prebeant cnliake alijs ohdeit peloi
H gere per iura ſuꝑiꝰ⸗ prouincia commoratur. ⁊ oſt do 7 ieiunantes ordinationem cele/ ñ ĩ eᷣm ſʒ iarchiepʒ eũ D
bluc voſita. b. ſecgs da⸗ quõ populi petant ſibi rectorẽ ⁊ do brent. ſimiliter ⁊ diaconi ordinen querer ulen oꝛdiauert. i.
nacc bit iſtis epis expen ceant iuſtum eſſe ut ueniat ipſe ⁊ cũ n Ceterorũ aut graduũ diſtribu itroniʒauert eũ Bcniſtra
ind ſenn las eccleſis ienen eis ordinet epumn. 5 nliteris an tioni trium ueracium teſtim oniu tiõem ae = n. erat ep
ir ii tnrig .4. in. c nentuſ tacuerit diſſinſtlanerit di cum epiſcopi approbatione ſuffice = HDM nis⸗ depigl lr,
y6. nendum.x.xii.q.i. hilqʒ eſeripſerir unc ſer tex uici re poteſt. ¶ Item in hiſpalenſi cõ r. it di. onſo gebe nd
1 honmpoin charitatẽ.ſi ẽ tenuiſ eſt populis:ut conu zmordinet cilio legitur. . õt oꝛdiari niſi a plibꝰ. oñdit
el. comedant de ſuo.⁊= na prouĩcia ⁊ epiſcopu more b oi De eodem. . hic ꝙ relig ſacerdores ⁊ clici.
nliaͤie,l extra de vi.⁊ hone. — Rchiepũs aute ab oi Piſcopus ſacerdotibus ac oꝛdiari pnt ab vno ſolo epo. ĩ
nablt, Di. xx bus ſue prouincie eht iniſtris ſolus bonorem da/ oꝛdiatiõe tñ ſacerdotũ ⁊ dia-
Nolteloet e ¶ Coõuocet.ſzʒ nũ AUngde annicius pa re poteſt: ſolus aſſẽſu debẽt pſtaf. ĩ reliquoꝝ
ſlt quid tenẽtur ille cõ Paait – oꝛdinatione ſuffic teſtionium
cen arn ad cõnocati — “ trium.
ülane . onẽ illiꝰ.tenẽt 9 qui. fliqui ut ciues quibus debent pꝛeeſſe. HD
dan ſtnten tkcbt enĩ.ar.di.xc.pᷣcipimus.⁊ debẽt igaeogiar io⸗ H dgaſſoctatt nel de quoꝝ eallegio nelte Aencn
e innn EI i:i. Q. l. icit e ab iſto copelli ñt aucte huius can 8. —„ — e EO. cõ epᷣs clericos oꝛdinar no dʒ. .
i züeonel äs ri dlacuitee vi ciiit c i. ndionſereclie erünate iec q;oꝛdinati.ut.j.de conſe.di.v.ut
i gnoll na qnoʒ par in parẽ bʒ i ia clerici pnt vicinos eĩ os conuocare ii.di. eps. .
ain . tan erareh n n trr ☛☚ . rreckiocerbettde tonnmiteunrur pꝛeſbyteris ⁊ diaconibus.
li. q. i. ices. . „ 2 5 j. . 4
Nct, Br. 3.1 onen ar. ꝙ ſi ſubditi negligũt facere que debẽt. ea debeßꝛt x 9 Sõ . bi multi pol
Cnna fC. Eeg renen 69 ſe nel ꝑ aliu.⁊ ecõuerſo.ar.ix.q.iii.cum ſim⸗ xit ii. dia⸗ i. placuit ut de oꝛdinatione. . multoꝛum.cõtra.ſed ibi enlal be
leung EAolenlo meotunen Pae anin ctdu Sis eſt. c ſta no eſt cõtra Triii lnen iure Pina Fu or rrtlepe 5 g oꝛdnareſ
uni gC Populi. large ſumit᷑ hic populus.qꝛ cã cõis eſt.⁊ ita nõ ſed bocde notis intelligitur. giu d de ignotis. uel hic cu
on, r. I imus. „. . S e itate. illud cum publice æc. . , R
au un Pictacone potumace babef alibi P naieener i. 3 ne Kieare uc lude ſine alijs epiſcopis TWMW—0—
fin, IRj 3 .filius.S. initus. di. op .ut. xv. q. vii. felix.
tin di.ſi eete lebi Raicvie n oe *⁵ üreden de etate. .. qui . ne alusepts non sn Oehtheneftaſg derne in ſi babeat exconſietn
ta alibi p cõſenſu. liiii. di. ld. ⸗ erici.quia ne
1 Aalbie ſt. alibi pro neutro. ff. de re. in. qui tacet. aun n de his que fi.a ma. par.ca. ea noſcitur.
nn tacu atr. ſterese a ondit magr duo.ſ. dine.ut extr
ſanui NRchiepᷣs.Hic depigit᷑.lxvi.di.in qu
ot

q dẽani intereſſe in ↄſecratione metropolitani.q;ꝛ oẽs ſuf

⁊ ¶ Auferre.j.xi.q.iii.epiſcopus.⁊.xv.q. yii.c. ult.

tiohi

¶ Lonſecratus.i.q.i.ſiquis
cõfugerit. .⁊.i.q.vii.daiber⸗

vI

512„

4 NVerit᷑. Hic depingit᷑. xviii.di.in qua magt ondit quid iuris ſit de

clericis qui oꝛdinat᷑ ab eis quos nõ conſtat eẽ epos.⁊ que dr̃ia ſitĩ-

oꝛdinati a talibꝰ quos
conſtat eẽ epᷣos.⁊ illud ðↄ.qð
Di. lxviii.

ſequitur.ſimiliter male iduci

tur.qꝛ nullo modo eſt contra
rinzʒ. ⁊ ita ſuꝑficialis eſt argu
mentio magiſtri.

tum.S.ibi dicit᷑ oꝛdinatus
male uel baptiʒatꝰ iteꝝ oꝛdi/
nat᷑.ſed illud neꝝ eſt cũ extra
foꝛmã ecche eſt oꝛdinatꝰ nel
baptiʒatus.alias ſecus.de cõ/
ſe. di. iiii. oſtendit.uer.fi.⁊.c.
quomodo.
d ¶ um leui culpa. dicũt g/
dã ueniali.ar.xxv. di. S. crimi
nis.alij leui.i.moꝛtali peunte
tamẽ nõ ꝑmanẽte.nam pecca
mit ſed penituit. ſed qꝛ pꝰ talẽ
culpã ſe ꝑmiſit ꝓmoueri.aliã
culpã ↄxit.cũ qua ꝓmotꝰ eſt
de qua hic loquit. tu dic ꝙ ꝓ
moueri põt cum culpa exñte
2 manẽte moꝛtali. dum tñ le/
ui de huiuſmõi culpis collige
exẽpla.v.q.iiii.in loco.xxi.q.
iiii.c.ul.xxviii.di.c.ul.de ↄſe.
di.ii.relatũ.ſed hic nõ ꝙ oẽs
cõcoꝛdaãtie iſte de ꝓmotis lo
quũtur.ſʒ ſi enoꝛme peccatnʒ
tacuiſſet ſecus ecẽt.ut.l.diſ.ex
penitentibus. niſi eẽt occultũ
peccatũ.ut er̃ de tẽ.oꝛ.queſi⸗
tum.niſi in homicidio. nut ibi
e Reſbyteri. ꝗ oꝛdinãt
va lra ẽ oꝛdinãt.ad h
facit.iii.q.iiii.oẽs quos.
f Et oſecrẽt.hic ĩ dubio po/
tiꝰ pᷣſũit̃ ñ oꝛdinatꝰq; oꝛdiatꝰ
ſimilit᷑ in dubio pſumit᷑ potiꝰ
non baptiʒatus ꝙ; baptiʒatuſ
ut de ↄſe. di.iiii.puulos.in dn
bio potius pᷣſumit᷑ ecclia non
cõſecrata.ut de cõſe.di.i.ſolẽ/
nitates. ſed cnʒ ita pᷣſumit᷑ in
his ſacr̃is.quare in ſacr̃o mri
monij potiꝰ pꝛeſumit᷑ ꝓ ipſo
q̃ S.ut.xxxiii.q.i.ſi quiſ acce
perit. Rn.ſine oĩ ꝑiculo ẽ ſi ſa
cramẽta illa iterẽtur.ſed ꝑicu
lũ eẽt ſi indicaret᷑ non eẽ mr̃i-
moniũ ubi eſt. Itẽ quare non
credit᷑ hic vᷣo illiꝰ qui ſe dicit
oꝛdiatũ. ſicut credit᷑ ei qui ſe
dicit baptiʒatũ.ut de cõſe. di.
iiii.placuit.⁊.c.de infantibus
Ru. qꝛ ſola fides ↄfert alicui
ſacr̃m baptiſmi.ut ex de cler.
nõ bapt. mi.c.ii.ſed ſola fideſ
nõ dat oꝛdinẽ.ad hoc facit.i.
q.i. F. ecce apparet. 5. qð 6. iſẽ
iʒ in vino pᷣſumat᷑ aliquis po/
tius nõ baptiʒatus.tñn in moꝛ
tuo pꝛeſumitur potiꝰ baptiʒa/
t.nt de cõſe.di.iiii.ſi eos ſup
ple ut ſuffragia ecclie ei ꝓfici

ter epos ⁊ coꝛepos.⁊ quare coꝛepi receſſerunt ab aula dñi.quarto
oſtẽdit.qui ſucceſſerunt in loco apoſtoloz. “
Icut hoc.c.non facit ad ꝓpoſiium grani.qꝛ hoc.c.loquit᷑ ð illis.qui ſũt

Aerit᷑ de illis qui or/
dinãtur ab his: quos
nõↄſtat fuiſſe epõs:an
ſint iterũ ↄſecrandi an
. nõ.quod vo cõſecrãdi
nõ ſint probat᷑ auctoritate grego.
qui ſcribens ioãni rauennati archi
epiſcopo ait.
Semel conſecratus iterum conſe
crari non debet.
Icureſemel baptizatus iteruʒ
bapriʒari nõ dʒ: ſic ⁊ ſemel con
ſecratus iterũ ↄſecrari nõ põt: ſed
ſi quis cum leui culpa ad ſacerdo/
tiũ uenerit pro culpa pnĩa dʒ indi/
ci:a tamẽ ordo ſeruetur- ¶ Cõtra
idem greg.teſtat᷑ ſcribens cuidaʒ
epiſcopo.
De preſbyteris qui ordinãtur ab
eis quos conſtat epõs non fuiſſe.
P NReſbyteri quos repperiſti ſi

icogniii fuerint uiri illi aui or
dinant᷑ dubium eſt eos epõs fuiſ

ſe:aut qui eos ordinauerunt ſi bo
ne actiõis uiriqʒ catholici ſint ⁊ ip
ſi preſbyteri in miſterio chriſti dei
ſcã lege edocti ab epõ ſuo benedi/
criõeʒ preſbyteratus ſuſcipiãt ⁊ cõ
ↄſecrẽt᷑: ſic⁊ miſterio ſacro fnngã
tur. ¶ Quod ergo ↄſecratꝰ in eo

dẽ ordine iterũ ↄſecrari prohibet᷑

de eo ĩtelligẽdũ eſt qui ↄſecratꝰ eſt

Ab illo quẽ certũ erat ↄſecrãdi ius

habere. Qui auteʒ ab illo ↄſecrat᷑
quẽ non ↄſtat ius ↄſecradi hũiſſe:
iterũ ↄſecrãdus eſt:quia ſi ille ↄſe
crãdi ius nõ hũerit:iſte ex olei ef/
ſuſione nil conſecratiõis accepit.⁊
quia in ipſo ordine ↄſecratus non
erat:nũc quaſi primũ ad ↄſecrano
nẽ ueniẽs ab epõ ſacerdotalẽ bene
dicnõem ⁊ ↄſecratiõem ↄſequitur
Si autẽ ius ↄſecrãdi hũerit.in pri
maunctiõe ↄſecutus eſt ↄſecratio
nẽ:in ſecũda uero nõ reiterat᷑ ↄſe
cratio:ſed ſola unctio:ſicut de quo
dubium eſt an ſit baptiʒatuſ uel nõ
debeat baptiʒari. Quod ſi prius
baptiʒatus nõ fuerat:cõſequit᷑ gra
tiaʒ baptiſmi:ſi autẽ baptiʒatꝰ erat
nibil accipit in ſecũda unetiõe.nec
pertinet hoc ad reiterationem ba
ptiſmi:ſed ad cautelaʒ ſalutis hoc
etiam de eccleſis ↄſecrãdis ſimili
ter obſeruãdum cſt. ¶ Undeĩ ni
ceno cõcilio legitur.

ant.xiii.q.ii.nõ eſtimemus.⁊.c.anime. . .
g9 Mõ reiterat᷑.hec ſolutio eſt canonica.dixit tñ.g.ꝙ ſi millies oꝛdinat᷑ pᷣſby
ter. tot pꝛeſbyterales oꝛdines recipit quot rcipit ſacerdotia.idẽ dicit de baptiſ

R—„ „ —

mo. aliter eni quõ fieret iiuria ſacro.nt.j.de cõſe.di.iiii.oñdit.uel quõ diceret

quis bis baptiʒari.ut.j.de cõſe.di.

— „ „

iiii.qui bis.⁊.c.eos. Item cũ dicat᷑ accedat

nerbum ad elemẽtum ⁊c̃.i.q.i.detrahe.ergo quotiẽs dicũt᷑ uerba illa ⁊ appo/
nitur elementum fit nonũ ſacramẽtum.⁊ ſepius ſumit aliquis coꝛpus xpi.⁊ ſe
pius excõicatur aliquis.⁊ ex pluribus cauſis aliquis poſſidet reʒ aliquã ut.ff.
de ac poſ.poſſideri.ꝭ.ex pluribus.ſed certe ſjm huius ſi centies aliquis pᷣhe⸗

t ¶ Nec publice.qð ſolus epᷣs põt ni

LXVIII

ret cum aliqua.tot eſſent mr̃imonia.itẽ poſſet ſʒ hoc deponi abuno
ſacerdotio ⁊ retinere aliud.dicas ergo ꝙ nõ iteratur niſi vnctio exx·

terioꝛ.⁊ ſicut ſecũda manumiſſio nihil adijcit pꝛime.ut. C. de ma/
numiſ.vindic.l.ii.ſic in ſacramẽto eſt ultima opinio uerioꝛ ẽ.
Ccleſijs.quid iuris ſit de hac mã notaui.de cõſe.di.i.ecclijs.
i ¶ Semine foꝛnica

Non debet iterum conſecrari ec/⸗
cleſia ſemel conſecrata.
Ccleſiis ſemel ↄſecratis deo
non iterum debet conſecratio
adhiberi: niſi aut ab igne exuſte:
aut ſanguinis effuſione: aut cuiuſ⸗
cũqʒ; ſemine fuerint pollute: quia
ſicut infans a qualicũqʒ ſacerdote
in noĩe patris ⁊ filii ⁊ ſpiritus ſan/
cti ſemel baptizatus non debet ite
ruʒ baptiʒari:ita nec locus deo de
dicatus eſt iterum conſecrãdus ni
ſi propter eas cauſas quas ſuperi
us noiauimius:ſi tamẽ fideʒ ſanctc
trinitatis tenuerunt qui eã ↄſecra
uerunt. ¶ Inter epõs'? corepõs

autẽ hec eſt differẽna:quod epĩ nõ

niſi in ciuitatibus: corepi a in uiciſ
ordinari poſſũt: epi formatas tri
buunt litteras corepi non niſi com
mendaticias pacificas dare ua/
lent.epi ius conſecrãdi habẽt: cor
epi tantum minores ordines tri/
buunt:leuitica autem ⁊ ſacerdota
lem beneditiõem non ualent pre/
ſtare. ¶ De his ita ſcribit leo epi
ſcopus oĩ bus epis.
In quibus corepi ab epiſcopis di
ferant. D
(is corepis ⁊ preſbyte/
ris plnrinaꝰcum epis mini/
ſteriorũ: cõmunis ſit diſpenſatio.
quedam tamen ſibi prohibita no/
uerint:ſicut eſt preſbyterorũ dia/
conorũ ⁊ uirginũ cõſecratio: cõſti
tutio altaris ac benedictio uel un/
ctio.ſiquidem nec erigere altaria

nec eccleſias conſecrare eis licitu,ʒ

eſt:nec per ĩpoſitiõem manuum fſi
delibus haptizatis uel conuerſis
hereticis paraclitum ſpirimm. ſ.
tradere:nec chriſma cõficere: nec
chriſmate baptizatorum frontes ſi
gnare:nec publice quidem in miſ
ſa quẽquã penitentrẽ reconciliare:
nec formatas cuilibet epiſtolaſmit
tere. ¶ Hec omnia illicita ſũt cor
epiſcopis:qui ad exemplum ⁊ for
mam.xxii.diſcipulorum eſſe no/
ſcuntur:uel preſbyteris qui eandẽ
geſtant figuram: quoniã quãquaʒ
conſecrationẽ habent: pontiſicatꝰ
tamen apicem non habent. Hi ue
ro propter inſolentiã ſuam qua of
ficia epõrum ſibi uſurpant ab eccle
ſia prohibi ſũt. Unde damaſꝰ

—

R—„

rio.nã dixit. g. ꝙ ẽt

iĩ ecclia vir vxoꝛi te⸗

net᷑ debitũ redder̃
z male. ar. ff. ð ſol.
qd dicimus.

kq Pꝛopter eas. ad

de aliũ caſũ. de cõ.
di.i.ſi motum.

¶Inter epos ·treſ

ponit drias ĩter epi
ſcopos ⁊ coꝛepos.
iſti at coꝛepi aligd
hẽbãt ſup̃ pꝛeſbᷣros

ſʒ nõ bn öterminat

quid.

m Foꝛmatas. foꝛ

mate ſiue dimiſſo⸗/
rie dicũt lĩe gbꝰ gꝗs
eximit᷑ a iuriſditiõe
ſui epi.ꝗ olim cum
ſolẽnitate magna fi
ebãt.nt. xxiii. di.c.
i. Cõmendaticie ſi⸗
ne pacifice dicũt q
dãt᷑ viatoꝛi.ꝗbꝰ cõ/⸗
mendat ut pacifice
poſſit exeꝗ officiuʒ

ſuũ. ⁊ Iʒ. g. dicit /

coꝛepᷣi tales dar̃ po
terat.illud non cre

do.ſʒ ſolꝰ epᷣs.ut ð

cõ.di.v.nõ oʒ.lxi.

di. extraneo. ꝙ ar⸗

chidiaconꝰ eas dar
nõ poſſit. hẽs ex de
of. archid.ſignifica
ſti. L

n Cõmẽdaticias.

ar. S.lxxi.di.ẽneo

o ¶ Leuiticã. nec ſbᷣ

diaconalẽ.niſi tãtũ
lectoꝛatũ.ut.j.ꝓxi.
di. c. i. ĩ fi. I. g. fuit
deceptꝰ ex.c.ſe.ubi
nõ dicit᷑ niſi ð duo⸗
bus oꝛdinibꝰ tãtũ.

p Naãuis. plu
rima quo ad

minoꝛes oꝛdies cõ
ferẽdos quo ad p-/
dicationem quo ad
ↄfectiõem.ita tñ ꝙ
nõ poſſit cõferre ni
ſi lectoꝛatũ ⁊ lferio
reſoſtiariatũ ⁊ pſal
miſtatum. L
Erigere.iĩ eccle
ſia cõſecrata.na an
ↄſectiõem lłʒ pᷣſbꝛis
oſtituere altaria.ſᷣ
poſt nõ niſi de vſen
ſu epi. qð ſi fecerit
deponat.ar.j.ð cõ.
di. i.nullꝰ pſbꝛ. bec
expoſitio eſt illiuſ v
bi ↄſtitutio altaris.

1r ¶Figelibus. ba⸗/
ptiʒatis.h.intelligit lr̃am ſic baptiʒatis.ſ.er̃ eccliam ⁊ redeũtibẽ a.
eã. ut de cõ.di.iiii.ab ãtiqua.qdð poſtea ſequit᷑ de hereticis ĩtelligit in

ecclia baptiʒatis.uel dic ꝙ idẽ rpetit᷑ in ſeqnẽti lr̃a.alij ĩtelligũt ð ba
ptiʒatis i neceſſitate a pre uel a matre.xxx.q.i.ad limia. gb? poſtea
epᷣs ĩ cõfirmatiõe dʒ ea cõferre q collata eis ñ fuefr̃t.nt hic.i. . i. ec
ce.ſequẽs vᷣo lr̃a ĩtellligit᷑ ð bapꝑtiʒatis n ĩnccitate.⁊ ita ñ rpetit idẽ.

— „

8 ¶ Mereticis.ſ.de con.di.iiii.q;uis.

— —

ul. 7. c. i.

ſi in neceſſitate.nt. xxvi.q.vi.c.
n ¶ Vnde damaſus.ſed tamen hunc nicolaus eſt ſe⸗

.
— —. — — — --—-—---—

Pereng
clſi ei
nonn.
grehog
nlseren
1ccnepen
repi i
ſßeſtn
RnDemni

Pent 1

Iuk ninſp
Glecpeg
kainſcit⸗
igolnon
tlemmgef
timid.
encceß
fredrit
oni goc
ninpneſe
gegoftong
Pedt
Unnes di
Audronct
ſobeßen
, no
nnneo.
Nondensdi
ſſithiseit
bic.ſg

midgtieis

ribi. ela

inci eeſt
lniſitini
Iut. .,pri.
16g. foin
excew
niſidd⸗
gini) tii
Vnis n
rim i
es Odiei
s q⸗ A
Guncnri
bon tunih
itcienen
ir leni
ninicel
1
ſgerel all
elaa. ünn
ſenhpn
etegenenf
niſde
chfn
gr n
na,A 1

ſtio

LXIX

cutus eſt. ꝛ ſic eſt eontra di.l. ſtudeat.ſed iam tempoꝛe nicolai abole
uerat conſtitutio damaſi.uel fuerunt pꝛohibiti non quin eſſent ſʒ ne
eſſent ut pꝛius. . .
a Oꝛepiſcopi. vnde.i.ex qua caula proceſſerit quo ad talẽ pꝛe/
ſumptionem.
b Ignoꝛamꝰ. ſed

minoꝛes oꝛdines pſalmiſtatũ oſtiariatũ ⁊ lectoꝛatũ.⁊ hoc ʒ abbati tantũ ĩ ſuo
monaſterio.exoꝛciſtã tamen facere uel accolythum non licet.j.e.c.ult.

n —0 Voniã videmus.tonſurã.i.coꝛonã.nã ali tonſurã poſſet feia dare.
O —

Cectoꝛis uel etiã oſtiarij.n ãt exoꝛciſte uel accolythi faciẽdi ius hʒ.
licet ſit ar. ex de oꝛ.abeo qui reſi.c.i.ſʒ ⁊ ſi abbas ex pᷣuilegio hẽat ut oẽs mi⸗
noꝛes ↄferat bene põt.ſʒ nun

nonne per totuʒ oꝛ-
bem fuerunt coꝛepi
ſcopi.ergo pᷣſumẽ/
dum eſt ꝙ fuerunt
ab apoſtolis nel cõ/
cilijs ĩſtituti.ut.xii.

Ddi. illa. ſed hic non

papa ait.
Grdo corepiſioporum a ſacra le
de reprobatur.
( Orepiſcopiꝰtam ab hac ſacra
ſede quã ab epis totius orbiſ

negas illos ab apo⸗ probibiti ſunt: nimis enim eorum
ſtolis inſtitutos. ſʒ iſtitutio improba eſt ⁊ praua: quia
cauſam inſtituticis ⁊a ſi de ſũmo ſacerdotii miniſterio
ignoꝛat. ⁊ ẽhic ar. gliquid preſumãt oĩ tamẽ auctori
ꝙ a quocũqʒ ancto ggate carent.nã non ãplius quã du/
re aliquid ſit inſtin osg ordines inter diſcipulos domi
tum ⁊? quãtũcunqʒ „5 1 „ i⸗ a
diu obtentũ ſi non ni eſſe cognouimus.i.xii. apoſto/
fubeſt cauſa uel ſio lorũ a ſeptuagĩtaduorũ diſcipulo/
neroſum eſt. extir · rum: unde iſte tertius proceſſerit
pandum eſt. ut. xii. ignoramusꝰa quod rõne caret ex

di. ola. ſ. de con. di.
i.placnit.x.q.i.hac

veidi e narn⸗ ſutordinati epĩis oĩbus pʒ.prohi
e¶ Et qo roõne iſti · bitum eſt eni aſanctis patribus ut
tutionis. eſt arg. qui ab uno uela duobus ſunt ordi
prõne reddenda. nan epis nõ noĩent᷑ epĩ: ſi.n. no/
ut extra de cen.per men non habẽt: qualiter officium
nenit. . C. de coli babebunt. ¶ Item urbanus.
i⸗ deK. ſolu. Aboſſtolorum in eccleſia locũ epi
Jeorem. . copi tenent.
ag aldos na eorü uices ĩ eccleſia hẽant
officium habebunt Aepi 1 quiſ eis hãc digitatẽ da
ar. ſi re pꝛiueriſnec re dẽat aug.oſtẽditĩquiẽs: pro pa
nomen habere me · mrribtuis nati ſũt tibi filii.prẽs miſ
reriſ.xxxii.q.iii.di ſi ſuntapoſtoli: pro apoſtulis filii
cat. in fc de fer. nati ſuͦt 1 9ſtituti epĩ. bodie enim
anlla. a. Ni epĩ qui ſũt per uniuerſum mundnʒ
ſicpies. unde nani ſunt: ipſa eccleſia prẽs il
. Aox vices lolſ appellat: ipſa illos genuit: 1 ib
f. xii. q. i. vi⸗ ſa illos ↄſtituit in ſedibus patrum
dentes.s.di.xxi.in Hõ ergo te putes deſertam: quia
nouo. nõ nides illos per quos nata es'.
CEccleſia. ergo ede prole tua creuit nibi paternitas.
kaleſe mreſn ei pro patribus tuis nati ſunt iibifilii
doq; dicuur yxor. Aſtitues eos principes ſuper oẽm
viüi. q. i. licut. . xxi. Lerrã: filios genuit eccleſia: ↄſtitu
q. ij. ſicut quãdoqʒ it eos pro patribus ſuis principes
mater. xii.q.ii. qui ſuper omnem terram.
Bi. xix. Onſura vo clerici de
abſtulerit. quand⸗ manu abbatis ſuſcipi
zʒ dicitur filia. nt 5 oteſt: ſi eidem abba/
co.di.i.eccleſia. nã .

tirpare neceſſe eſt. Quod auũt
epi non ſint qui minus quã a tribꝰ

oſitio ab

reſtozjtehee Epiſcõpo facta noſcatur. ¶ AUnde
generatur. ut. xxxii Abbates quibus ab epiſcopiſ ma
q.iiii.recurrat. Itẽ
eliã dicitur locꝰ ubi

nus imponitur aliquos tonſurare
poſſunt.
Moniaʒ uidemus multos ſi
ne manus impoſitione a par
uula etate tonſuram clerici accipi
entes:nondũqʒ ab epiſcopo ma/
nus impoſitiõe percepta ſuper am
bone irregulariter in collecta legẽ
tes:precipimus ãmodo id mini/
me fieri.idipſum quoqʒ obſeruan
dum eſt eriam inter monachos: le
ctoris autẽ manus?impoſitiõe licẽ
tia eſt unicuiqʒ abbati in proprio
monaſterio ſolũmodo faciendi:ſi
dumtaxat abbati manꝰ impoſitio

facta noſcatur ab epiſcopo ſecũdũ

morempreficiendorum abbatuz
dum conſtet illum eſſe preſbyterũ
Simili modo ſecundum antiquã
conſuetiudinem corepiſcopũ pre/
ceptione oportet epiſcopi promo
uere leciores. ¶ Item ex cõcilio
laodicenſi.
Non exorciʒent qui ab epiſcopo
prouectii non ſunt.
TD On oʒ exorciʒare eos: qui
nec dũ ab epĩs ſuis ſunt pro
Porynecz iccclenil neq; in domi

HB epis alteriꝰ ciuitatis
clericꝰ ordiari nõ poterit
nec etiã a proprio abſo⸗
te ordinãdus ẽ.abſolu
ta enĩ ordinatio ĩ chalcedonẽſi co⸗
cilio prohibet᷑:⁊ nacuã hẽre manꝰ
ipoſitione precipit᷑. In quo ſic
ſtatutum eſt.
Nullus ordinãdus eſt abſolute.
Enminẽ abſolute ordĩari iu
bemus preſbyterũ neqʒ dia
conũ nec quẽlibʒ ĩ eccleſiaſtica or/
diatiõe ↄſtittũ:niſi manifeſte ĩ ec
cleſia ſue ciuitatis ſiue poſſeſſiõis
autĩ martyrio aut ĩ mõaſterio bic
qui ordiat᷑ mereat᷑ ordiatiõis pu/
blice uocabulũ.eos aũt qui abſo/
lute ordinãt᷑ decreuit ſcã ſynodus
uacuãhẽre manꝰ ĩpoſitiõem ⁊ nul
lũ tale factum ualere ad iniuriã ip
ſius qui eum ordinauit. ¶ Itẽ ex

gd hodie abbas põt conferre
iſtos oꝛdies.credo ꝙ ſic.ſi tũ
ei manꝰeſt ipoſita.ex de eta.?⁊
qnal.oꝛ.cũ cõtingat.io.ego ñ
credo ꝙ poſſint cõferre tales
oꝛdines abbates niſi lectoꝛa/
tũ.ut vr dicere hoc.c.⁊ ðcre.
cũ cõtingat.ſi ãt eẽt ſacerdos
abbas poſſet etiã cõferre pſal
miſtatũ.ut.xxiii.di.pſalmiſta
qꝛ pſalmiſtatũ dat ſimplex ſa
cerdos.ut.xxiii.di.pſalmiſta.

p ¶ Auũt manꝰ.S.xxiii.di.ſub

diaconus.contra.

q C MQõaſterio.ſʒ ⁊ mõachoſ

alterius monaſterij põt oꝛdi⸗
nare ſi inuitatus fuit.ix.q.ii.
lugdunenſis.

r ¶ Impoſitio.que nõ eſt niſi

benedictio.ut.i.q.i.manus.

9 Secũdũ moꝛẽ.de quo ha⸗/

bes.xii.q.ii.alienationes nec
H poſtulabit a ſupeioꝛe. nam
ſufficit ſemel a iure cõcedi.ff.
ð ↄdi.iſti.l.q ſbᷣ cõditõe.ꝭ.fi.

t ¶ Pꝛeceptiõe.generali.arg.

xvi.q.i.cunctis.

Le oʒ. exoꝛciʒare.i.le/

ge exoꝛciſmos.

x Pꝛomoti. ad oꝛdinẽ exoꝛ⸗/

ciſte.

y In domibꝛẽ.i. eccleſijs nõ
ſecratiſ.ſuꝑfluũt duo neqʒ io.

Ixr.
B epis. Hic depi/⸗
git. lxx. diſt. Quia
dixeꝛat pꝛeſbyteꝛoſ
reliquos clericoſ

abepo debere oꝛdinari. inde

ſumpta occaſione oſtendit ꝙ
nullus oꝛdinãdus eſt ſine ti⸗
tulo.i.ſine eccleſia uel eccleſi/
aſtico beneficio.⁊ ſi fuerit oꝛ/
dinatus debet deponi tam in
iniuriã oꝛdinãtis q; oꝛdinati
qꝛ ꝑmiſit ſe ſic ꝓmoueri.xvi.
q.vii.decernimus.xxi.q.ii.c.
i.ſʒ quoniã epi hãc penã nul-
lã reputabãt.hodie ꝓuiſumẽ
nt remaneant ꝓmoti.⁊ epus
nel etiã eius ſucceſſoꝛ eis ꝓ-
nideat.extra de pꝛeben.epᷣus
extra.e.ti.cum ſecundum.

2z Altcrius.hoc exequitur ẽᷣ

di. ſequenti.

a Apꝛopꝛio. hoc exequitux

.„

in iſta di.⁊c.

b Eminem.etiam in mio

Eribus ordinibus nõ de⸗
bet oꝛdinari.ar. xii.q.i.vidẽ⸗

deum timentes peccatoꝛum neniam poſtulant.in anc.ut lice.ma.⁊ a
nie.ð. quia uero.col.viii.
C Patres. quia eam pꝛotegunt ⁊ defendunt.
b Benuit. per baptiſmũ.⁊ ita eccleſie filius datur ei curatoꝛ.quod
m er dicit. ff.de tu.? cu.da.ab his.is qui patres.dic ut no.xii.q.
1 E llos. in hoc cõparatur pr̃i eps ⁊ ecclia filio.ꝙ ſicut filius nõ po
teſt ſine auctoꝛitate pris litigare.ut. C. de bo.que libe.l.ul. ſic ecclia
ſine aucte pꝛelati.nt er de iudi.cãm.⁊.xvi.q.i.monachi. Item ſicut
filius nõ couenit᷑ ſed pater noie filij.ut.C. de bo.ma.l.i. C. de ãna.
exce.l.i.ſic ipſe pꝛelatus eſt conneniendus non eccleſia.niſi negocia
ecclie diſtincta ſint a ne gocijs pꝛelati.ut er de reſcrip.edoceri.
k Pey quos.ꝑ eos puiſulauit ⁊ creuit.cũ nulla eſſet tũc tempoꝛis.
NMata es.i.augmentata.
Onſura vᷣo. In hac.lxix.di.tractat de collatiõe minoꝛũ
oꝛdinũ uſqʒ ad lectoꝛatũ.⁊ noĩe tonſure accipe hic tres

tes.xxxii.di.ſi qnis vero.cũ enĩ hẽat officiũ in eccleſia.ergo ⁊ beneficium de⸗
bet habere.ex de ſimo.dilectus.extra de fi.pꝛeſby.ꝓpoſuit.ne dicat.mẽdicat
in plateis infelix clericus.ut.xciii.di.diaconi.
c ¶ Abſolute.i.ſine titulo. „ „
d ¶ Ciuitatis.̊ᷣ ideo dixit.qꝛ potiꝰ eſt pñtandꝰ clericns qui ẽ de ciuitate ꝙ; ex
traneꝰ.nut.j.di.ꝓx.hoꝛtamur.C. de epiſ.⁊ cle.in eccleſiſs. .
e ¶ Siue poſſeſſiõis.i.ſi oꝛdinatur ad titulũ pr̃imonij ſui.ut ex de pꝛebẽ.c.tu
is.nel hoc iõ dicit.qꝛ potiꝰ ſũt illi clerici inſtituẽdi de quoꝝ bonis eſt fundata
ecclia.ut extra de reſcp.cum adeo.
f ¶ In martyrio. ubi ſunt reliqmie martyrum.nel loquitur de regulari eccleſia.
colligit etiã hic ex eo ꝙ dicit ſiue paſſionis.ar.ꝙ ſiquis habet primoniũ ſuſſi
ficiens oꝛdinari põt ſine titulo.extra de pꝛeben.eps.
g Cacuam. quo ad executionem. . “
b CAld iniuriaʒ. etiam ſuum delictum. quia ſe ſic permiſit promoueri. alias
alterius odio non debet alius pꝛegrauari.C. de inoffi. te.ſi quis in ſuo.extra
de his que fi.ma.par.ca.queſiuit in fi. G

DI
LXXI
12 Anctox.in ea ꝑpetuo.i.dum viuit.ff. ꝓſo.l.i.filius.n. non dʒ
. i. dun .ff. ꝓ ſo.l.i.filius.n. non dʒ eẽ tꝑali⸗ :
OQ ntcheres ,ſ or adoo aueliumm iuſiſe bere ialt, ne. eẽ tpalis Eclcricis nero. In hac diſt. lxxi.oñdit. ꝗ. ꝙ clericꝰ yni ſi
Jatamend igtetnauarsdetkraltbangalwes ihr⸗ ercliam uel FobettsRnpanbiſehgmrnntnlce ininne⸗ in
Dr dit pꝛimã. ut extra de cõceſ. pben. no uacã. as. ſed ſi ſciwbpit dus ſine lĩis ſui epᷣi.qð ſi ſactũ fuerit irruiabit᷑.niſi .
ipſam quaſi beneſicium ⁊ quaſi cõmẽdatã “ ſtipẽdiũ tur leceſed ſi fciti L. litatis cã clericus exula et d e cleriee. tũriiabii. niſ boſti. ſi
canõicus ſecũde pꝛebẽde nec ⁊ tũc nõ ẽ kK Xlud.cõtentionibus.nã cõitas mater diſcoꝛdie t.ff de leii e un
ch eis goreligere ſi queras ꝗᷓ Pe e bodele lc ben
re canõ iſte ꝑmittit epo diſpẽ . nahi P.Q. Oulcillimus. idt
ſare in eccleſijs ⁊ nõ in pᷣben/ conci. urbani babito placentie. Ealiẽa eccleſia ordinare cle 1 Erlne diunts⸗
dis.ᷣ dico ꝙ eque põt diſpẽſar Irrita ſit ordinatio ſine timlo fcã. B ricü nullus preſumat:niſi ei⸗ te. ar. expſſũ ad id ſiri
in pbendis ſicut in ecclijs.dũ Anctorũ canonũ ſtatutis con epiſcopus prericn — un
mõ ſint de eodem epatu. eſt ſona ſanctiõe decernimus:utſi cldereuolierie ⸗ Eroratus c0. ma 1. 2 det
bec vitas e de iure coiñ por ne titulo facta ordinatio irrita hẽa cili it ¶ Aem ex nicẽo Declinalio. nſſi co
qs bre duas ecclias uel ppen Iur: a⁊ in qua eccleſia quilibet intitu concillio. poſtea ratũ hret ſu ni
õ uel ĩidiuer⸗ latus eſt: in ea perpemo perſeue/ Mul ſnen nicpiſconi conſenſu or Tiohilone krlirdi⸗
.niſi in caſibus nõtis. xxi. ret.oĩno ãti õäs ur: irrita ſit eius ordinatio. .
.i. in ſüma. ſed nũ . n duabus aliqr ordinauo. n – Eali
ene w
latũ epis ꝑillã nonã ↄſtitutio titulatus eſt: in ea tantum canoni⸗/ deſo alrerum pertiner:inec· Pnſfre rn dſ e
nẽ de multa. in ti. de peben. (us habeat. licer eni epĩ diſpoſitiio ſe alee non habeatco. ſimularet. no. u. l
ex eo ꝙ dr ibi. ꝑ ſe.ap.poterit ne unus diuerſis preeſſe poſſit ec/ ſire um'illius epiſcopia quo receſ xxv. di. floꝛẽtinũ. ? ſmn
diſpẽſari. dico ꝙ nõ. ſed tãtuz cleſiis: canonicus tamẽ prebẽdari it clericus:irrita ſit huiuſmodi or lxiii.dil. lins. ut nõ ſan
aca alſerete diſneſano⸗ us niſi unius eccleſie in qua cõſcri dingo. C. Item ex concilio cal⸗/ de ui.
eis nõ ꝓbabilis. ſi prus eſt eſſe non . . Sõ
eut ꝑ reuocatiõ 5 . e non debet. Si que ta . „ . N ꝛlenſü. c
betmereharis appeſlatlo he⸗ mẽ capelle ſunt que ſuis recalinſb⸗ len cs vnius eccleſie in aliena Renchel, porefas 4
ꝓbabilis. e de ap. paſtoꝛalis clericos ſuſtentare non poſſũt: ea Leri ur⸗ ſi c. C. de ſacroſan. ee. .
ſic cum dñs phibuit iurare. cura ac diſpoſitio prepoſito maio Xericos in ſingulis eccleſiis qui ſub ptextu. ⁊ ex 4
ꝓphibnit iuramẽtũ neceſſariũ ris eccleſie cui capelle ſubdite eſſe difft conſtitutos non liceat:ſicut iã pſſo cõſenſu nõta⸗ .
ſed temerariuʒ. nt. xxii q.i.. uidentur ĩmineat: 1 tam de poſſel/ iffiniuimus in alterius ciuiranrts cuo: f de pcu. fil⸗
ſicei dñs ꝓhibuit uxoꝛeʒ ſionibus quã de eccleſiaſticis ca eccleſiis ordinari: ſed quieſcant ĩ tnnitze.
ſharia ufo elligeng 1. pellarum officiis ipſe proucleare. en in quaab initio minitrare me / QæH doeſ 3
de ialeporid que fit tãtũ In eodem enã conci antiquis ruerunt:exceptis illis qui propri/ decue deigann
une önen .xxxiii . i quos noué prefatiõibus decima add as ciuitates perdiderunt: ⁊ ex ne/ ad alias ecclias. tẽ
10 ijcias ꝙ punit epus x ma gddita ceſſitate ad glia . ſi . 2 . 28. c le⸗
g ꝑmittit ipm hr pꝛius ſtipen eſt: que ita ſe hbabet: equũ ⁊ ſalut nerunt. Si s eccleſias migra,/ eniʒ aucte maioꝛis
diũ ut ibidẽ dr.ut er de pob-Z. reate in ue. uel aſſumptione beate unt. Si uero quicunqʒ epiſcoę⸗ Pt raſire ad allas
qꝛ intãtũ.de cle. nõ reſi. quia Marie collau.bene.a pre.que ⁊ uni pus poſt diffinitionem iſtam ad ali ut. vii. . .eps ð lo⸗
nonnulli. ergo diſpẽſare non genitũ tuum. ſ.ſ. obũ. ↄce. uirgi um epũm pertinenteʒ clericum ſu co. .
põt.nõ ſequit᷑.qꝛ epᷣs punit itati . . gi ſceperit: placuit ſe ſ . qi Ex neceſſitate. 9
brdinatelenn in rabinann nitatis gloria perma. lu. eter. mù/ it ſancte ſynodo:? ſed fb
bcinarclerienz creubinar co effudit. cbriſium dominũͦ no huncuiſilecpit: ? cum ui iuſe mllkccln ian
ut. li. di. qui in aliquo. ? tñ en ſt ri. ptus eſt:tãdiu excõicato eis cinitaté ſud
ipo diſpẽſare põt.ſed i. trum. e, s manere eps ciuitatẽ ſuã.in
6 rgeile . ſed ideo pu E clericis uero nõ or n in inle clericus reuertatur ad retinet᷑ aliqᷓ ꝑte ſui
nit. qꝛ idiſcrete diſpeſat. ſi ob zinsdisab epo altert⸗ Pbopieen eccleſiam. ¶. Item gre epats.nuad cleric⸗
iſciſqð di ibi ꝑ ſe. ap. ̊nõ ciuitani in ſardicẽſi cõ Soreud ortuato cpo neapolitano. recedet quo noli-
teſt ꝑaliũ nõ ſequit᷑.qꝛ eodeʒ cilio ſtatutum eſt. In boſtolica permiſſione unius ec rit ſine lĩis epᷣie di⸗
mõ decretum dicit ꝙ oꝛdina quo ianuarius epiſco cleſie clericus in altera ualerordi/ t quidã ꝙ nõ.na 4
Fein Nirortnatice⸗ . i Clerici ab epiſcopo alterius ciui/ Ratrernitatem tuam a nobis lij dicitt Pfit. ut o, 6
alibi dr. ꝙ quilʒ pib 2 põ ty 83 tatis non ordinentur. petiſle recolimus:ut gratia⸗ xi.vii.q.i.paſtoꝛaliſ N
baptiʒare nel celebꝛare de licc ALlud quoqʒ ſactitas ueſtra ſta num eecleſie benefrane diaconem ſed uerioꝛ ẽ rõ poꝛ.
tia epi. ut. xvi. q.i. cũctis. tñ ruat: ut nulli epoli tue concederemus eccleſie ordinã q; eps adhuc nõð
Ppi.ut.xvi. q.i. ⁊ tñ tua põ liceat alterius d EIg ſinit eẽ ſuꝰ plat⸗
ſuo ire põt baptizare. ſed i5 ciuitatis eccleſiaſtic boĩem ſolli/ um. ? quoniam nec epiſcopũ cůͤi notatu rot biſfiecj 8
