decreuerit romanus epiſcopus cõ
ſirmata erunt. Si hoc ergo placet
omnibus:ſtatuatur. Synodus re
ſpondit:placet.
Vod autem'deficien/
te accuſatoꝛe non ſit re
us cogendus ad pro/
bationem: auctoritate

Fgregorii probatur: qui ſcribẽs ma

ximo ait.
Mnn probationis reo nõ ĩcũbit.
Vod autem poſtulas:ut il/
luc perſonam dirigere debe
amus:qua de his que dicũt᷑ poſſit
eſſe probatio:eſſetutcunqʒ excuſa
bile:ſi unquam ratio ei qui accuſa
tur neceſſitatem probatiõis impo
neret.at poſtquam non tibi ſed ac
cuſantibus boc onus incumbit:ad
nos ſicut preſati ſumus: dilatione

ter. ⁊.fl. de iureiur.

admonẽdi. Itẽ ar.
ꝙ qui iurat ſtar̃, nel

parere ſnie nel ma/
dato alicuiꝰ põt
appellare. ff. rẽ ra.
ha. l. iij. F. lalſus. ff.

iudi.ſol.cũ apð.er
de ap.ad hec.ij.?.c
pterea.⁊.c. queſtio
ni

m ¶ AMaioꝛ e ð iu

reiurã. uenientes.

n Sius epus

V ar. alia eſſe
cam appellationis
a pꝛincipali ar. .x

xxi.q.ii.lothariꝰ.?

nõui.ii.q.vi.ſi epᷣs.

2. Fe poſt ſecundax.
75

Vel ab his. ille
eniʒ index qui tulit

ſniam. ſi non defert

appellationi.reſcri/
bet ei ad quẽ appel

lat opinionẽ ſua. —
quare non deferat
appellationi.ut.ff.

de ap.reci.uel non

ſ. e. ꝙ aũt ⁊.ii.q.v.

pſbꝛ.ubi plene ð H

inuenies.io.

—0 Dog auteʒ.

qua.i.ꝑquã
ſic. S.iiij.q.iij.qui ĩ

tendit.⁊ extra de p .
ſump.cum in iuu⸗/

tute.

Q. v.

orniri
etipan
GEhrannie
ufriit
eMii.
Abl.
eraidne
egtg⸗
nſii
(nreſte
atguin
AAran
lüu fic
liyde
. ſcpoaire
(hii di
ictode
indi
ncſeäi
aipon
Uſelzn
in Nll
oräne
Giin
Unnhnen
pont
etin
Etlolee
ien
deſio
ſionh
mhan
ſttui
Mim
o

efnini.
bobr⸗

ſa niſce
oſtſeene

Aepbee

N
nſtponen
oiſen
glif
noſeſet
e ſondere
mnonin

hfecikelon.

lun

Ge

en
0oſel

hn

ſtoſee

tinfuun
ireſie
bignein
eoſ.
ANn
Gngipcoi
ſgiſcni
lenmdeß
aninime

VII

à Ccuſatoꝛ. Ex hac.l. due habetur regule. Vna ꝙ niſi actoꝛ
A bet qo intẽdit reus abſoluit. Secũda eſt. ꝙ negãtis fact nul
laeſt ꝓbatio.pꝛioꝛ regula recipit exceptiones. Hã rone pſumptio⸗
nis traſfertur ꝓbatio ad reũ.ut ex. ut ec. bene. vt noſtrũ. ⁊ ex᷑ de ꝓp/

cu. ex inſinnatione in fi. ?. ff · de dona. inter vi. uxo. qntus. INẽ cu,ʒ

actoꝛ intentiõem ſu
am füdanit iure coi
ut. C. de ꝓba. ſiue ceſſante uenire non deſinass
xxviij.di. qꝛ ſüt cnl ( Vm accuſatus non negationẽ
pe. .c. di. ) moꝛe ſy exceptioneʒ probare debet
iec eneacod.l.iii. t de probatiombus.
umit ſibi on? ꝓba 4
di. ut. ff. de ꝓba. cir De eoem.
ca. Itẽ in coibus iu Ccuſator quod aſſeuerat pro
dicijs vtriuſqʒ pꝛo firendo ſe probare non poſſe:
batio audit.ut ex, ñ h reum neceſſitate monſtrandi con/
pba. cx lris. Iẽ eůu trarium non aſtringit: cum per re
niercq; contendi ſe rum naturã factum negantis pro
hollerec i⸗ baatio nulla ſit. Hocautem obkr .
kaeen teſtes uandum eſt quando reum publica
audiütur. pt. C. de fama non uerxat. tunc enim aucto/
fal.vbi. ſimiliter nn ritate eiuſdeʒ gregorii propter ſcã
crimine leſe maie⸗ dalum remouendum famam ſuam
ſtatis ⁊ in ſacĩis de rgare oportet.
firr Pinltede Aidam epiſco
culatus vtriuſqʒ te⸗ pus longa inua

itudine graua/

es audiũt᷑. vt. C. ne gre
ſt us aliũ ſibi ſub

ð ahol. fallacit᷑.ĩ fi.

Et de lecũda regu⸗ itui rogauit:cu
la notabis ꝙꝙ kplex ius precibus ſũ
enegatina facti. iu⸗/ mus pontifex ã
ris ⁊ foꝛme ſiue qli it:1 quod ro
ms egatla e⸗ gauerat elconceſſit. Poſtea vo
hec ſi nõ b dermi ½ Prius fecerat cupit reſcindi.hicad
natiõem loci nel tẽ⸗ uerſꝰ eũ qui ſibi acceſſerat queſtio
poꝛiſ.nũq põt ꝓba nem mouet:ſuamqʒ cathedram tã
ri.nt ſi quis dicat ſe quam ſibi debitã repoſcit. ¶ Hic
citatũ nõ eẽ ucl ſe m primum queritur:utrum uiuente
earle⸗ n her. epiſcopo alius poſſit in ea.dem ec/
ales ipꝛovari pofß (ſeſia ordinari . Secundo: an
ſunt ſed ꝓbari mi/ .
nime. de tali loquit iſte ualeat repoſcere cathedram:
hic. Et hoc iõ quias quam ſua interceſſione alter acce/
negationũ non ſüt pit
7. Vod autem uiuente e
cãe. Si aũt g iiei piſcopo alius ſuperpo
Por pbariſi⸗ aci ni aut ſnperordiari nõ
Peffte dlio ie r poſfſit. ex cõcilio apud
de alio loco. ut ex ð aluerniam celebrato diffinitum eſt
teſt. ex tenoꝛe.⁊.C in quo legitur ur nullus uiuente e
de Zhẽ.ſti. optima piſcopo alius ſuperponatur aut ſu
Ilẽ dico de hac ne⸗ perordinetur epiſcopus: niſi forſi
gstnone c unnig tan in eius locum quem capitalis
cumdeterminatise culpa diecerit. ¶ Iteʒ ex regiſtro

gregorii pape ad anatholium con

ipꝑis põt ꝓbari lIõ .
Pis pol † 2 ſtantinop olitanum diaconem.

rium innuat᷑ ex

de elec. bone. ſed il⸗ Promoleſtia corporis ſuo bono
lud non eſt ꝓpt viʒ re non priuemur epiſcopus.
ecgonare bo⸗ Kripſit lidlectio tua me re
5 att uerendiſſin .
Anaz immen nege diſſimo fratri meo ioan/

ni prime iuſtiniane ſedis epiſcopo
pro egritudine capitis quam pati
tur:epiſcopum precipere ſuccede

tiua ꝓbatur ſine ð
terminatione tꝑis.
ut extra de ꝓba.ter
tio. Sed illa potiuſ
pſũptiua ꝓbatio
ꝓ̈ violenta. Et ſic intelligitur quod eſt contra de teſti. tam lr̃is in fi.
Item negatina facti ꝓbatur cum habet implicitam affirmatiuã. ut
extra de renũ.ſuper hoc. Item negatiua iuris bene probatur.ut.ff.
de ꝓba.ab ea ꝑte. qꝛ qui negat aliquid iuſte factum. dicit ⁊ illud iin⸗
ſte ſactum. æ q; pſumit᷑ aliquid potius iuſte qᷓ; iniuſte factũ.ideo il⸗
lud tenet̃ ꝓbare. Negatiua foꝛme ſiue qualiiatis dicit᷑ iſta. Iſte nõ
eſt iloneus non eſt legitimus non eſt ſoluendo.æ talis eſt ꝓbanda

ab eo qui es proponit.ut ex ð pſump.duduʒ.⁊. ff. de le.ii.cũ quidaã

blc pr. F. rogo.⁊. C. de inoffi.teſta. omni modo.
Per rerum naturam.ideſt per cõſuetudinem cãrum. Item iſte

Queſtio .

1 4

intellectus perperpendit᷑ per id qð legit.ᷣxx xvi.q.v.c.vlt. in fi. ſic extra de fið
inſtru. inter dilectos.⁊ ſic extra de cauſa poſ.⁊ pꝛopꝛie.cum eccleſia.⁊ ex de fi

de inſtru.c.ii.

niam.

re:ne fortaſſe dum epiſcopi iura ea
dem ciuitas non habeat quod ab
ſit ab hoſte depereat.⁊ quidẽ nuſ/
quam canones precipiunt ut pro
egritudine epiſcopi epiſcopus ſuc
cedat. Et ideo iiuſtumeſt ut ſi mo
leſtia corporis irruat honoꝛe ſuo
priuetur egromus.Sʒ ſuggerendũ
eſt:ut ſiquis in regimine egrotat:
diſpẽſatoꝛ illi talis requiratur qui
poſſit eius curam omnem agere:⁊
locum illius in regimie eccleſie ip

ſo non depoſito conſeruare: ut 4

qʒ deus omnipotẽs offendatur nẽ
5y ciuitas neglecta eſſe inueniatur
* Idem in epiſtola ad candiduʒ.
Flagellatis a domino: alflicno ad
di non debet.
Vm dpercuſſio coꝛporalis ĩ/
minet: utrum pro purgatio/
ne an pro uindicta contingat dei
iudiciuuʒ in hoc ignoratur: a ideo
nõ debera nobis addi flagellatis
aff lictio: ne nos culpe:quod ab/
ſit: offenſa reſpolat.E. Item gre /
gorius clementino epiſcopo pri/
mati biʒanceno.
Inſirmitatis cã loco ſuo quis pri/
uari non debet.
Reſentium latoris a deodati
querelam:qui ſe preſbytera/
tus ſui loco incongrue dicit expul
ſum:licet ſubdite nibi textus peti/
tionis explanet:tamen paulo iudi
cauimus apertius retexendam: aſ
ſerit nanqʒ a quintiano fratre ⁊ co
epiſcopo noſtro in loco ſuo quibuſ
dam ſe ſuis ordinandis negociis
relaxatũ: egritudiniſqʒ cauſa per
duorumꝰmenſium ſpaiiuz ſue ſe ec
cleſie defuiſſe:cuius rei occaſionẽ
captantem predictum fratrem no/
ſtrum alium loco eius illic preſby
terum ordinaſſe. Hortamur itaqʒ
fraternitatem mam:ut cauſaʒ eius
ſollicite diſtricteqʒ perquiras: ⁊ ſi
manifeſte egritudiniſ: ſicut dicitur
cauſa eccleſie ſue defuiſſe eum rep
pereris: nulluʒ ei ex ordinatione
alterius preſbyteri permittas pre
iudicium generari:ſed in loco ſuo
ſine aliqua eum fac dubietate reſti
tui:a infra. Illud aurem charitatẽ
tuam ſpecialiter admonemus:ut ſi
uera fuerit huius ſuggeſtio atqʒ in

g—

c ¶ Negãtis:ſic extra de cã poſ.⁊ pꝛopꝛi.cum eccleſla.⁊ extra de pꝛobat.quo/

—

Vidam epiſcopui
longa. Supꝛa pꝛo/
xima cauſa ĩ illo.c.
deniqʒ. agebat de
renũciatione epiſcopi. vnde
nacta occaſione ſubijcit cãm
iſtam de renũciatõe.q̃ querit
an epo viuente alius ſubſtitu
endus ſit.⁊ de mutatione ſe⸗
dis.Et ut hbec ⁊ alia cõpetẽtiꝰ
faciat ꝓponit thema ex quo
duas elicit queſtiones.
Vod autem viuẽ/
te. Bicendũ eſt ꝙ
non. niſi ſit depoſi
tus.l.di.poſiq.uel
niſi renũciauerit de lnia pape
ut. ſ. e. c. mutatiões. uel niſi
ambitionẽ ſe tranſtulerit ad a
liam.quo caſu carebit habita
⁊ ambita.j.e.ſiquis epiſcopꝰ
ad inſtar inuaſoꝛis qui amit/
tit rem inuaſam ⁊ aliud tantũ
dem.ut.C. vnde vi.ſiquis in
tantã. In egrotãte aũt diſtin
guunt quida.ſi egritudo ẽ in/
curabilis.vt tunc alter ſubſti/
tuat᷑.uel etiã ſi nimis ſenex ẽ
ad inſtar indicis.᷑ff. de iudi.ſi
longius.C. de offi.pᷣfec.oꝛi/
en.i.ſi quos.ſed hoc non ad/
mitto niſi in lepꝛoſo.qui a di-
gnitate rmouetur pꝛopter ſcã
dalum.extra de cle.egro.tua.
hoc etiaʒ ſcias ꝙ epilẽtici ⁊ a
lij diuturno moꝛbo laboꝛates
nõ ꝓmouẽt᷑.vt.xxxiij.di.cõit
⁊ ex de elec.cũ inter.ſed pꝛo⸗
motũ moꝛbus non deijcit. vt
hic.⁊.j.c.ij.ſed dat᷑ ei coadiu
toꝛ.vt.c.i.ſʒ ex diſpẽſatõe ma
gna qnqʒ viuẽti epo alter ad
iũgit᷑.vt.ſ.e.nõ aũt.⁊ ideʒ de
quolibet clerico itelligas. Sʒ
abbates facti iutiles remouẽ
tur penitus.xviij.q.ij.ſigs ab
bas. ſſicut etiã fit in iundice.C
de of. pfec.oꝛi.ſi quos.cũ etiã
ex modiciſ cãis remoueãt᷑.ex
de ſimo.ꝑ tuas. Abi aũt ele/
ctus ſiue cõfirmatꝰ an oꝛdia-
tiõem fit inhabilis.remouen⸗
dus eſt vt videt̃ ex de etate ⁊
quali.c.i.vite tn neceſſaria re
cipiet.j.e.qᷓ;ẽuis.
f G Oripſit.pᷣme.i.ſaloni/
tane.qꝛ ibi iuſtinianus
pmo reſedit.alij dicũt rauen-
nã ⁊ nõ ſalonitanã eẽ pᷣmam
iuſtiniani ſedem.
g ¶Et iõ iniuſtũ pᷣeſſe enim
intelligii.lʒ ſit infirmꝰ.ſic ſer
uus ſernire intelligit. ʒ ſit in
firmus.ff.de ſta.liber. cũ he/
res.
h ¶ Diſpenſatoꝛ.ſi.ff. de tute.
ſolet etiã.vbi dicit ꝙ ſi tutoꝛ

ter lõgã egritudinẽ non põt adeẽ.dat᷑ ci curatoꝛ ꝗ potiꝰ dicit᷑ admiſtratoꝛ.

i &‿OEm. i. res eins adminiſtrare. Sed que ſpectat ad põtificale officiũ. vicini

epi ſupplebũt.j.e.põtifices.Et eſt hic ar.ꝙ coadiutoꝛ ⁊ adminiſtratoꝛes uel
niſitatoꝛes debeãt habere liberã ⁊ generalẽ adminiſtratiõem.ut.j.e.;uis.⁊
ex̃ de elec.cũ nobis olim.in fi.⁊.xxi.q.i.relatio.ſed qd ſi iſte nolit hr̃e coadin/

le toꝛẽ:dico eũ cogendũ per ſuperioꝛẽ.vt arg. ff. de mi.l.ait.ꝭ.i.

Vm percuſſio.purgatione.i.ꝓbatiõe.j.e.aduerſitas.

I ¶ Vlagellatis.ſufficiẽter.ſed nõ ſufficiẽter afflictis addi põt.ut.xxi.q.v.ſigs

a ꝓpꝛio. Et eſt ar. ꝙ pꝰ pniam ñ põt gꝗs accuſari de crimine. ſimiliter nec du⸗
plici dano dʒ quis puniri.ff. de iure do.iure.⁊.ff.de cõdi.ob.ca.ſi pecuniã.S.

t 5

◻

Lan.

vel ſiliter pena non debet vᷣti in culpam.vt. S. diſ. v. baptiʒari. ? c.ad eius po.

Afflictio. S. iij.q.ix.indicas.⁊ ex.de iudi.at ſi clerici.⁊.S.diſ.p.c.i.
Reſentium.ꝑ duoꝝ.idem foꝛte ſi ꝑ vni.ut.j.e.ſiquis in clero.Hic ſu⸗
mitur ar. M. ꝙ ſi epᷣs indeterminate licẽtiauit clericum. non videtur

eũ licentiaſſe ultra duos menſes.ſed tñ hoc eſt referendum ad arbitrium boi

viri cõſiderato negocio. ar.ff
de uer.ob. ↄtinuus.ad hoe.c
bene facit.ff. de re mili. ꝗ cõ⸗
meatus.nã ibi dicit᷑ ꝙ ſi ali⸗

quis abeſt ultra ſtatutũ tem/

pus ꝓ deſertoꝛe habet.ſi.bo⸗/
nũ.ar.xxi.q.ij.placuit.põt tñ
ꝑ modicũ tẽpus purgare mo
ram.lxxxviij.di.ꝑlatũ.nõ eni
feſtinabit iudex ad ſniam ubi
quis iuſta cã abfuerit.ut.ff.ð
dã.ĩfec.ſi finita.ꝭ.ſi foꝛte.eti⸗
am łʒ ad pᷣfixi terminũ reus
non veniat.ſed habebit᷑ ratio
uiarum tempoꝛis ⁊ egritudi/
niſ.⁊= alterius ipedimẽti.ut.ff
de uaca.mu.tẽpus.ff.quibus
ex ca.ma.ſicui.ꝭ.i.põt enĩ ab
ſens iuſtam habere excuſatio
nẽ.nt ex ut lite nõ conteſ.quo
niã frequenter. Lex dicit ꝙ
ſiqmis ꝑ lniaʒ abeſt ſi uſqʒ ad
quinquẽniũ nõ renertit᷑ puni

tur. ut.C. de aduo.diuer. iu-

di.l.ult.io.
C In aliã.Ar.qꝙ ſi concedo
alicui eccleſiã que ab eo euin
citur.teneoꝛ ei aliaʒ cõcedere
ut extra de pben.inter cetera
qꝛ iuuari nos bñſicijs nõ ðci
pi opoꝛtet.ff. cõmo.l.in cõmo
dato.S.pe.ſ.e.oĩs.⁊.c.paſto/
ralis.⁊ eſt ð id qð dicit lex.ꝙ
donatoꝛ nõ tenet᷑ de euictiõe
ut. ff. de edil.edic.ad res do/
natas.ſed hic dicit᷑ epᷣs dona
re.qꝛ hʒ neceſſe cõcedere ec⸗
cleſiã.⁊ in neceſſitatibus ne⸗/
mo liberalis exiſtit.ff.de adi⸗
men.lega.l.rem legatam. tñ
de dolo poſſũ agere cõtra do⸗
natoꝛẽ ſi mihiſcienter det reʒ
alienã. ut. ff. ð dona. ariſto. 5.
vlt. Itẽ ſiquiſ ꝑ violẽtiã expel
litur de eccleſia.nõ hʒ recur/
ſum ad ep[ʒ.ſicut nec emptoꝛ
ad venditoꝛem in hoc caſu.
nt. C. de act. empt.⁊ ven.l.ex
pulſos.Et nõ ꝙ hoc.c.ſemꝑ
ↄſuenit ad hoc induci.ꝙ ſpo
liatus a iudice nõ poſſit pete
re reſtitutiõeʒ.ut.ij.q.i.notũ.
Index eni nõ dicit᷑ facere vi⸗
olentiã.ut.xxiij.q.ij.c.i.ff.qð
me.ca.l.iij. ſemꝑ eni ꝓ facto

ſuo pſumitur.niſi poſſit ð do

lo argui.nt.ij.q.vi.ᷣ etiã.io:
d Ontifices. q licita ſũt
D ut miſſã canere ⁊ pᷣdi/
care.ut.xcv.di.ecce.
e¶Sacerdotes.i.archidiaco
ni uel decani.qui nicarij ſunt
epᷣi.ut.xxv.di.perlectis.
¶Non qʒ.in his que ſpectãt

ad officiũ epᷣale qð eſt.lxviij.

di. quamuis.
gVicinorũ.ſic. lxv. diſt. ſi
foꝛte.

hVUqʒ.ſic. C. de cura. fur
cum alijs.

ſuo ordine fuerit reſtiturus de pre
ſbytero qui in loco eius ordinatuſ
eſt: ſubtiliter diſtricteqʒ debeas eẽ
ſollicitus:⁊ ſi quidem ſine datione
aliqua ad eundem ordinem perue
nerit:ut in ſimoniacam hereſiʒ nõ
potuiſſet incidere: in aliam quam
cunqʒ uacantem eccleſiam eum uo
lumus ordinari. Sinautem in euʒ
quippiam:quod auertat dominus
talefuerit repertuʒ:ipſo etiam pre
ſbyteratus ordine priuetur:quem
non cauſa replende neceſſitatis ec
cleſie:ſed ſola comprobabitur am
birione ſuſcepiſſe.¶Item nicola
us papa aluino ianuenſi archiepi/
ſcopo.
Pro iĩfirmitate uel egritudine põ
niices non ſuntabuciendi:neci eo
rum locum alii ſubſtituendi.

I )Ontifices qui aliqua occupã

tur infirmitate uel egritudine
abiiciendi non ſunt: nec alii in lo/
co eorum conſecrandi ſunt:niſi ex
hac fuerint luce ſubtracti: quod ſi
de miniſterio ſibi conceſſo conque
runtur: que licita ſunt ſacerdotes
expleant. In his vo que bis pre/
ſumere non licer: uicinoruʒ uſqʒꝰ
ad recipiendam ſanitatem epiſco/
porum auxiliaſurrogentur: ⁊ boc
cum cautele ſtudio peragãt:ne per
neceſſitatis occaſionem preſũptrio
nis pullulet ambitio. Epiſcopos
vo qui dominici gregis ſuſcipiunt
curam atqʒ ſollicitudinem:ab ad/
miniſtratione eorum diſcedere nõ
oportet:ut accepti talenti pulchri
udo non deleatur:ſed certamẽ eo
rum ſalubriter augeatur:a triplice
tur fructus. ¶ Iteʒ ex epiſtola cy
priani epiſcopi ⁊ martyris.
Aiuente epiſcopo alius ſibi ſucce
dere non ualet.

Acws eſt cornelius epiſco/

pus de dei ⁊ chriſti eius iudi
cio:de clericorum pene ommium
reſtimonio:de plebis que tunc af
fuit ſuffragio:de ſacerdotum anti⸗
quorum ⁊ bonorum uirorum con
ſenſu:cum nemo anteſe factus eẽt
cum fabiani locus.ideſt cum locuſ
petri ⁊ gradus cathedre ſacerdo/
taliſuacaret:quo occupato de dei
uoluntate atqʒ omnium noſtroruʒ
conſenſione cõfirmato: quiſquis
iam epiſcopus fieri uoluerit foris
fiat neceſſe eſt:nec habet eccleſia/

¶ Cum cautele.i.pꝛeſtabit cautionem de bonis eccleſie non vſurpandis.
icCum cautele.i.pꝛeſtabit cautionem ꝙ ex hoc nullum ius ſi ibivendicabit =
ar. eſt ꝙ quis ꝓ poſſeſſoꝛe habetur eo ꝙ fuit in poſſeſſione.niſi ꝓteſtatio pꝛe
ceſſerit. ut hic.⁊.S.xxiiij.di.pſbꝛi.⁊ ex de iurepa.oↄſi ultatiõibus.ar. ex de re/
ſti.ſpo.olim..x.q.iij.qꝛ.⁊ ex de offi.dele.ↄſultatioibus.io.

Actus eſt. que tũc.Hic videtur ꝙ abſentes non ſunt nocandi ad electio⸗
nem.hnt.x.q.ij.hoc ius.⁊ extra de ſen.⁊ re indi.cum olim.maximeſi ſint

O

remoti.ut extra de elec.cũ inter.immo ⁊ ſi in oꝛtis ſunt ñ videntur

uocandi. ut.ij.q.vi.ꝭ.biduũ.ſuſficit enim ad citationem pulſatio caö

pane.ut extra de of.cuſto.c.i.⁊x.ij.⁊ extra de elee.in cauſis.⁊⸗ extra
de poſtn.pꝛe.c.pe.⁊ antepenult.⁊ lex dicit illos ſolos vocandos qui
ſunt in urbe.ut.C. de lega.l.vlt.li.x. Quod autem uocandi ſint ab⸗

ſticã ordinatiõem qui eccleſie non
tener unitatem quiſquis ille fuerit
lIʒ de ſe multũ iactãs ⁊ plurimuʒ ſi
bi uẽdicãs:prophanus eſt: alienꝰ
eſt:foris ẽ:⁊ cũ poſt primũ eẽ non
poſſit:quiſquis poſt unum qui ſo/
lus eſſe debet ſactus eſt: iam nõ ſe
cundus ille ſed nullus eſt. C Itẽ
eiuſdem.
Non eſt epiſcopus qui in locũ ui⸗
uentis irrepſit.

TD Ouatianꝰ epũs nõẽ qui coꝛ

nelio epiſcopo in eccleſia a.x
vi.cCoepĩs facto adulter atqʒ extra
neus epũs ſieri a deſertoribus per
ambitum nititur. Et cum ſit a chri
ſto una eccleſia per totum munduʒ
in multa membra diuiſaꝰ:item epi
ſcopatus unus multorum epiſco/
porum ⁊ concordi nũeroſitate dil
fuſus:ille poſt dei traditiõeʒ:poſt
ↄnexã ⁊ ubiqʒ piũctã catholice ec
cleſie unitatẽ:hũanã conat᷑ eccle/
ſiã facere:⁊ per plurimas ciuitateſ
nouos ſuos apoſtolos mittit ut
quedam recentia inſtitutiõi ſue fũ/
damenta conſtituat. Cũqʒ iã pri/
dem per omnes prouincias ⁊ per
urbes ſingulaſ ordinati ſint epi:in
etate ãtiqui:in fide integri:in preſ
ſura probati:in perſecutione pro/
ſcripn:ille ſuper eos creare alios
pſeudo epiſcopos audet quaſi poſ

ſit aut totũ oꝛbeʒ noui conatus ob

ſtinatione peragrare:aut eccleſia⸗
ſtici ordinis cõpagẽ diſcordie ſue
ſeminatiõe reſcidere:neſciens ſciſ
maticos ſemper inter initia ferue
re:incrementa vo habere non poſ
ſe: nec augere quod illicite cepe/
rint:ſed ſtatim cum praua ſua emu
lanone deficere: ⁊ infra. Qui er/
go nec unitatẽ ſpũs nec ↄiũctiõem
pacis obſeruat:⁊a ſe ab eccleſie uin
culo ⁊ ſacerdotũ collegio ſeparat:
epĩ nec ptãtem põt habere nec ho
norem:qui epãtus nec unitatẽ uo/

luit habere nec pacẽ. Idemad

papinianum.
Non eſt in eccleſia qui cũ epõ pa
cem non babet.
Cire debes epũm in eccleſiaꝰ
eſſe:⁊ eccleſiaʒ in epõ:a ſi quis

cum epõ non ſit:in eccleſia nõ eſſe

a fruſtra ſibi blandiri eos qui pa/
cem cum ſacerdotibus dei non ha
bentes obrepunt:a latenter apud
quoſdam ſe cõicare credunt: quan

ſentes. pꝛobat᷑ lxiij
diſ. ᷓto. Alioquin
plus nocet contem
ptus vniuſ q; cõtra
dictio pluriuʒ. uter
de elec. ꝙ ſicut. c.c.
cum nobis oli. Nã
remoti ſunt uocan
di ubi tractat᷑ publi
ca vtilitas.ut.C. ð
ðcur. curialel.ij. li.
x.So. ſempꝑ vocan
di ſunt ubi ↄmode
vocari poſſũt ut er
de elec. ꝙ ſicut. Sʒ
ſi abntes nõ pñt in/
tereſſe. reliqui pnt
eligere. ut ibidẽ di⸗
citur. tamẽ ſi aligs
non poteſt intereẽ
ſi ſuo inramento fi
dem de boc fecerit
permittitur ei per
pꝛocuratoꝛem elige
re qui ſit ð collegio
ut extra de elec. qꝛ
pꝛopter. extra pro⸗
ninciam tamen nõ
ſunt uocandi. ut ex
tra de elec. coꝛam.
I¶Quo oceupato
ideſt canonice ſum
pto.
m & LConfirmato.

ergo electio pape ẽ

confirmanda.
n ρ Dꝛdinationez.
ar. ꝙ que ab intru/
ſo fiunt non tenent
ut. xij.q.ðij.alienati
ones.ix.q.i.oꝛdina
tiones.
o. Sed nullus. ar.
ꝙ nullus eſt ꝗ ma⸗
lus ẽ.ſi.extra d trãſ
la. inter coꝛpoꝛalia

ſic. ij. q. vij. non om

nes. ⁊.xix.di.ſʒ ar

quidam.

p Ouatianus.
L diuiſa. xxiiij.

q.i.loquitur.
q& Humanam. id

eſt non ſpiritualem
TNnitia. Arg. co⸗

tra nouitios magi⸗
ſtroſ. qui pꝛimo fer

uent ⁊ poſtea defici

unt.xxiij.qiiij.di⸗

ſplicet.⁊.c.non in/

uenitur. ⁊.c.ſi eccle
ſia.imo a minimis
eſt incipiendum.ut
xlviij.di.ſicut.
8 &◻ D Cire. i eccle⸗
B ſia. vi. q. ij. ſi
tantum. contra. ſe

ibi ſolutum eſt. hic
dicitur eccleſia epi/

ſcopus.alibi eſt idem ꝙ eccleſiaſtici viri.ut.S.xliij di. c. i.alibi poni⸗
tur ꝓ maioꝛi ꝑte.ut.S. lvi.di. apoſtolica.qnqʒ ꝓ congregatiõe fide⸗/
lium.j.de con.di.i.eccleſia.⁊ dic per exempla narias ſignificationeſ
ut extra de teſta.relatuʒ.⁊ extra de ver.ſig.cnʒ clerici.extra de vſu

pal.c.i.

Dam periculoſum.ar. ꝙ qui iuri ſuo renũciat. illud repeter
n põt.j.e.eos. xxiij.q.iiij.ſi illic.ff.de ſucc. edic.l. i. .. gſemel

isSt

fui⸗
mehie
Nono
füßn
tſnnniu
lnn
ſilog
riiſtn
Eitni
Poonine
cwun ert
pcon
big
teſt
epon
letret
eii⸗e

1.
(Aie
ieſt

gin

ifolizen
sſpd

1Fdeid

ſennten

iti vi

Vmnores n

gnb
(thin
ſoſus
(endac

itigi

1 Nann
iſp
hoiſe
sdee
Megen
(lis.
ſeno.

iſofir
leging
hleni
ſenig
le
niſtg

hhotan

oſunnen
ndeber
Tminman
elnſoene
aliſtöke
umdeck
Ppereang⸗
cumtmn
tvoencd
decle an
Qoune
etcanontr

.
Cchim
Pelniont
frnundi
Qinunz
Gabebun
nunne
nigi Ken
girgioli
ls.
Dltulnat
Hlusektgnn
Kcnnndn
ſercope
ſafinmn

Contatl
hn.
Otin⸗
hetin
Cocnia.
hunmmnt
noteun
Yiud
ouliong
cton
epoſtnri

niſci⸗
tco
ntaht
onm
iſcn
Crit
Si
nun,
nere
udn
un

=
=

C

VII

C. ð pac.poſtlq.j. e. boc nequac. ?.fl. de edil.edic.querit.ꝭ.ſi vẽᷣ

ditoꝛ. ubi dicitur ꝙ remittẽtibus actiões ſuas nõ eſt dadus regreſſ⸗
ad eas.xcij. diſt. ſiquis epiſcopus. xviij.q.nlt.dudum. ⁊ notaui.vi.

q.iij. deniqʒ.

Pꝛimatus. ius
erso pᷣmogeniture
ut dicunt eſt digni⸗
tas talis.qꝛ pᷣmoge
niti pꝛe alijs ifeſtis
ſacrificia offerebãt
ꝙ lſedebãt ad de/
xteram pr̃is.⁊ ꝙ ci
bos duplicatos re/
cipiebãt.⁊ dicit ga
dulfus eſau cõmiſiſ
ſe ſimoniã.qꝛ illud
ius ſpirituale fue⸗
rat qð nẽdidit.ſj ẽ

cõtra eũ.i.q.i.ꝗ ſtu

det.ubi dicit ꝙ gie
ʒi fuit pᷣmus q ↄmi
ſit ſimoniã. Sʒ nũ/
gd peccauit iacobe
mẽdo:nõ qꝛ gratis
boc fuiſſet daturus
uel qꝛ rdemit id qð
debitum. ex de di⸗
noꝛ. gaudemus.
Eniqʒ.ſuo.
.l. filio ſalo⸗
monis ⁊ eſt hic ar.
ꝙ filij regum ð iur
debent eẽ reges ar.
cõtra.viij.q.i.moy-
ſes ⁊.xciij.di. legi
mus.

d Q ijdem qui

e

ar. ꝙ idẽ eſt popul⸗
qui fuit ate mille a/
nos.ſic.xvi.di.hẽo
2.ff. de iud. ꝓpone
dat᷑. Sed cõtra iſti

fuerunt ante tẽpus

chriſti. ultra caſpi⸗
os mõtes trãſſati.
ſz dic ꝙ adhuc mul

ti ſequebãtur eos i

vicijs ſuis. vnð illi
ijdem dicebãt eſſe
cũ eis.i.q.i.cito.
¶Adequari.xxii
ij.q.i.nõ afferamꝰ.
d.ybi dic ſciſma eẽ
grauius peccatũ.ſʒ
expone grauiꝰ.i.pe
riculoſius.xxxij.q.
ij.nemo.

a In diuinis. tpe periculi. ut.j.e. ſuggeſtum.

do eccleſia que catholica una eſt:
ſciſſa non ſit neqʒ diuiſa. ¶ Ideʒ.
Suo iuri quis cedere non deber.

—0 Uam periculoſum 'ſit in di/

uinis rebus:ut quiſcedat iu
riſuo ⁊ poreſtati ſcriptura ſacra de
clarat: cum eſau primatus ſuos in
de perdidu: nec recipere poſtmo
dum potuit quod ſemel ceſſit
Igdem.
Peraimonem ſibi acquirunt:qui
ab epiſcopis recedentes unitateʒ
eccleſie ſcindunt.

Qids quam ſit inſeparabile

unitatis ſacramentum: a quã
ſine ſpe ſint ⁊ perditionem ſibi ma
ximam de indignatione dei acqui/
rant:qui ſciſma faciunt ⁊ relicto e/
piſcopo alium ſibi foris pſeudo e/
piſcopuʒ conſtituunt.declarat ſcri
ptura diuina in libris regum: ubi
a tribu iuda 1 beniamin. x. tri/
bus ſciſſe ſunt:⁊ relicio rege ſuo al

terum ſibi foris conſtituerunt. Et

idignatns eſt inquit dominus om
ni ſemini iſrael ⁊ demoliuit eos: ⁊2
dedit eos in direptionem: donec
abiiceret eos a facie ſua:quia diſſi
patus eſt iſrael a domo dauid:a cõ
ſtituerunt ſibi regem hieroboam

filium nabath:indignatum eſſe di/

xit dominum ? eos in perditioneʒ
dediſſe:quia ab unitate diſſipati al
terum ſibi regem conſtituiſient: 2
ranta indignano domini extitit ad

uerſus illos qui ſciſma fecerunt: ur

etiam cum homo dei ad hieroboã
miſſus eẽt qui ei peccata ſua expꝛo
braret atqʒ ultionem futuram pre
diceret:panem apudillos edere ⁊
aquam bibere uetaretur: quod cũ
non cuſtodiſſet:a contra preceptũ
domini prandiſſet:ſtatiʒ diuina cẽ
ſura percuſſus eſt:ut inde regredi
ens impetu ac morſu leonis in ini/
nere necaretur. Sed adhuc in euã
gelio ſuo dominus maiorem intel
ligẽtie ſue lucem manifeſtat:quod
iidem quiꝰtunc ſe a tribu iuda ⁊ bẽ
iamin ſciderant: a bieroſolymiſ re
lictis in ſamariaʒ ſeceſſetant: inter
pſeudo prophetas ⁊ gentiles com
putarentur. nam cum primum di⸗
ſcipulos in miniſteriuʒ ſalutis mit

teret: mandauita dixit. Inuiaʒ gẽ

tium non abieritis: ⁊ in ciuitarem
ſamaritanoruʒ ne intraueritis. Et
ad iudeos prius mitens gentiles
adhuc preterire iubet. Addendo
autem ⁊ ciuitatem ſamaritanorum
debere omitti ubi erant ſciſmatici
oſtendit ſciſmaticoſ gentilibus ad
equari poſt pauca.Quod vo eũ
dem quem nos deum patrem eun
dẽ filiũ eundẽ ſpiritũ ſanciuʒ noſſe

L

1 4 8

f Memoꝛiale. hec que generãt materiã mali inbent᷑ publice exponi.ut aliſs

terroꝛ incutiatur.ut hic.⁊.xi.q.iij.mãdamus.quãdo iubẽtur deſtrui ne refri

cent facti memoꝛiã.xv.q.i.mulier.

dicũtur:nec hoc adiuuare taleſ po
teſt. Mam etiã chore dathan ⁊ abi
ron cũ ſacerdore aarõ ⁊ moyſe eun
dẽ deum nouerãt pari lege ⁊ religi
one uiuentes:unũ ⁊ uerũ deuʒ qui
colendus atqʒ inuocãdus fueratĩ
uocabãt:tamẽ qꝛ loci ſui miniſteri
um tranſgreſſi ⁊ contra aarõ ſacer/
dotẽ qui ſacerdotiũ legitimum di/
gnatiõe dei atqʒ ordinatiõe perfe/
cerat: ſacrificãdi ſibi licẽtiã uendi/
cauerũt:diuinitus percuſſi penas
ſtatim ꝓ illicius conanbus pende
runt nec potuerũt rata eſſe ⁊ ꝓfice
re ſacrificia irreligioſe ⁊ illicite ⁊
ↄtra ius diuine diſpoſitiõis oblata
Thuribula quoqʒ ipſa in quibus
incẽſũ illicite fuerat oblatũ:ne ĩ v/
ſum decerero eẽnt ſacerdotibus ſp-
potius idignatiõis a ultiõis diui/
ne memoriã coꝛrigẽdi poſteris ex
hiberẽt:iuſſu domini ↄfſata atqʒ ĩ
igne purgata in lamias ductiles ꝓ
ducũtur a affigũtur altari: ſecũdũ
quod loguit᷑ ſcriptura diuia. e
moriale inquit filiis iſrael: ut non
accedat quiſquã aliẽigena: qui nõ
eſt ex ſemine aarõ imponere incen
ſũ ante deũ ut nõ ſit ſicut chore.Et
tamẽ illi ſciſma nõ fecerãt nec ſo/
ras egreſſi ↄtra domini ſacerdotẽſ
ipudẽter atqʒ hoſtiliter rebellaue
rãt:quod nũc hi eccleſiã ſcidentes
7Ptra pacẽ atqʒ unitatẽ chriſti re/
belleſ cathedrã ſibi ↄſtituere ⁊ pri
marũ aſſumere ⁊ baptiʒãdi atqʒ of
ferẽdi lniaʒ uẽdicare conãt᷑. ¶ Itẽ
leo.iiii.ueroni duci britanie.
Non eſt defendendus qui uiuẽtis
locum inuadit.
On furẽꝰ latronẽ:qualẽ giſ
lardũ eẽ ſentimꝰ in nãnetica ſede
qui uiuẽtis:qð nõ licuit: locũ nõ ti
muit uſurpare: cuiuſcũqʒ mũeriſ
donis ultra deberes defenſare.
Iẽ euariſtus papa oĩbus epis
Mõ lʒ epõ eccleſia ſuaʒ dimittere.

B cut uir nõ dʒ adulterare uxo

E ſuã:ita nec epũs eccleſiã ſuã
.i. ut illã dimittat ad quã fuit ſacra
abſqʒ ĩeuitabili neceſſitate auta
poſtolica uel regulari mutatiõe ut
alteri ſe ãbitus cã ↄiũgãt.Et ſicut
uxori nõ licet dimittere uiꝝ ſuũ ut
alteri ſe uiuẽte eo matrimõio ſoci/⸗
et aut eũ adulterer:lʒ fornicatꝰ ſit
uir eius:ſʒ iuxta apoſtolũ aut uiro
ſuo dʒ recõciliari:aut manere inu/

pta.ita eccleſie non licet dimittere

epũ ʒ ſuũ:aut ſe ab eo ſegregare ut
alteꝝ uiuẽte eo accipiat.ſʒ aut ipſũ
hẽat aut inupta maẽat.i.alteꝝ epũʒ
ſuo niuẽte nõ accipiat:ne aut forni
catiõis aut adulterii crimẽ incurrat
Si vo adulterata fuerit.i.ſi ſe alte

¶ Sciſma.ita magnum ut iſti nonatiani qui nouam fecerunt eccleſiã.
On furem.ideſt non inuaſoꝛem.furtum enim nõ cõmittitur in re imobi

li.vt inſti. de vſucap.ꝭS.quod
autem.
i B Icut vir.adulterare.i.
dimittere.
lꝛ; C Adulteret.i.dimittat.foꝛ/
nicantem.

ISoꝛnicatꝰ.vxoꝛ põt dimit

tere virũ ob foꝛnicatiõem. ſic
vir vxoꝛẽ.qꝛ nõ ad iparia iu/
dicant᷑.xxxii.q.i.ſiquis vxo/
rem.ſed nõ põt eũ dimittere
ut alij adhereat.
m Rdulterata. ergo eccleſia
põt delinquere ⁊ etiã uniuer
ſitas.ar.ff. de oꝛig.iu.l.ij.F.il
lud.⁊ eſt cõtra illud.ff. de do/
lo.ſi ex dolo.ubi dicit᷑ ꝙ mu⸗/
niceps nõ põt facere dolum.
ſupple de facili. Sed nũquid
põt ecclia uel ciuitas excõica/
ri?dico ꝙ nõ.nt.xxiiij.q.iij.ſi
habes.ſed maioꝛes de ecclia
pñt excõicari.ut ex᷑ ð ſimo.ue
niens.⁊.ff.de ↄdi.⁊ demon.
municipibus.⁊.xliiij.di.com
meſſatiões. Dico enĩ ꝙ ſi ec-
cleſia uel ciuitas poſſet excõi/
cari.ſequeret᷑ abſurditaſ. Nã
oĩbus illis moꝛtuis.⁊ alijs ſſᷣ
ſtitutis eſt ea.dem ecclia.ꝗ ad
huc eſſet excõicata.ſi pꝛioꝛes
canonici nõ petijſſent abſolu
tiõem. Adhuc de hoc notaui
xij.q.ij.eps qui.ij.

4

ſcopus auguſtinus cẽ. Hoc ideʒ
probatur auctoritate beati grego⸗/
rii qui ariminenſi epiſcopo dolore
capitis laboranti alterum ſubroga
uit: ita ſcribens in regiſtro ſuo ca⸗
pitulo.ccxxxvii.
Epiſcopo grauato infirmitate ali/
ns ſubrogari potef.
NMaliter ordinati a nobis ſa
cerdotis corporis quia no/
tum eſt impediente moleſtia: ari/
minenſis eccleſia paſtorali hacte/
nus ac ſacerdotali ſit regimine de
ſtituta:dudum fraternitaſueſtra co
gnouit quem dudum habitatoruʒ

at quam aliquid de auditis diffini

re permittat: ſuſcepti tamen ſollici

tudo regiminis cor noſtrum inſtã
ti pulſat aculeo magna nos eccle/
ſiis cura proſpicere:ne qua earum
poſſit utilitas deperire. Peruẽit
igitur ad nos quibuſdam reſeren/
tibus quendam epiſcopum ita paſ
ſionem capitis incurriſſe ut quod
mente alienata agere ſoleat:gemi/
tus ⁊ fletus audire ſit.ne ergo lan
guente paſtore grex quod abſit in
ſidiatoꝛis laniandus dentibus ex
ponatur:uel eccleſie ipſius utilita
tes depereãt:cauta nos neceſſe eſt

Cau.
a & t legatuʒ. epiſcopus dicitur legatus dei. ? tũ eſt index oꝛdinarius. vynde g Accederet. videt̃ tñ ꝙ auguſtinꝰ i adminiſiratiõe fuit minoꝛ. xl e,
patet ꝙ legatus pape eſt iudex oꝛdinarius vt pꝛoconſul. di. ante oĩa. in fi. Quia vl videt᷑ in caſu nccitatis erit vnꝰeps vicari ſo
bẽEcce. ſed illud gregoꝛij.ð. e. ſcripſit. us alteriꝰ.ne ſit ibi monſtꝝ habens duo capita. extra de offi. iu.oꝛ. clit
c Si vero.hoc habetur in oꝛiginali.vnde hoc extractũ eſt. quoniã in pleriſqʒ. ”Mcſ u
d Petierit. ergo nulli infirmo dandus eſt coadiutoꝛ. niſi hoc petant.ĩfra.e. b Valuer. quadriennio. quadrienniũ eniĩ daĩ ut poſſit abeẽ cã t
qualiter ⁊.c.qnis. ⁊.c.ſcripſit curationis ſed an? e .
ar.contra extra de eccle. edi. . datur ei tãtnʒ ad ex
ad audientiam. . ri iunxerit:aut ſuper ſe alteruʒ epi loci illius precibus permoti ſepi/ periẽduʒſi poſſit ce ue⸗
16. On autẽ. nouo.Sed ꝰ ſcopum adduxerit: aut eſſe fecerit us bortati ſumus: utſide eadeʒ ca kehnare & nriid ſen
4 i nullene pſona? enit uel deſiderauerit:per acerrimã pe piris qua tenebatur moleſtia meli cortr geſc i gtet
ng coiner etri diemiraltnut nitentiam aut ſuo recõcilietur eb oratum ſe eſſe ſentiret: ad ſuam au tied ebuiſhiſte e8 le
ſed illud non fit ꝓpter vnliia ſcopo: aut innupta permaneat. xiliante deo reuerteretur eccleſiaʒ fugiſſe romam p ſa udh
tem ꝑſone ſed eccleſie. C Epiſcopuʒ vo opportune ⁊ im qui Dans induciis in hoc quadriẽ nitate recuperanda –
f Vt non ſuccederet.ſic er-· portune atqʒ ſine intermiſſione ec nio expectatur.quẽ dum cleri uel ſicut coĩs filius. vt. in
go vterque iſolidum eſt ewis cleſiam docere eamqʒ prudenter ciuium huc ueniennum noſqʒ pre xxiij. di. cois. T eſt. en
ſi. xxi. q.i.flatio.⁊ vterqʒ pꝛot regere a⁊ amare uta mncis ſe abſti/ cibus urgentium inſtantius horia hic ar. ꝙ rome ẽ ſa eu 4
Holem ler ſe rgere r ligade neat a ſalutem conſequi poſſit eter remur: utſiualeret cum eis auxili morartio⸗ Pii
Reacni iee nam: zilla cu tanta reuerentia eiu ante deo remaneret datis ſcripnis nis facẽdacſtrenun un
quid queʒ vnꝰ ligat. põt alter amare ? diligere ut legatum dei 2 eiuſdem eccleſie regimen uel ſuſce 5. e. q. 5. ecce. io. qð nlon⸗
abſoluere. ⁊ videtur ꝙ nõ.qꝛ preconem ueritatis.Ecce his ptum officium pro eadem qua de/ falſum eſt cũ eniam tiil.
pares ſũt.vñ videtur ꝙ ſnia actoritatibus patenter oſtenditur tinebatur moleſtia aſſur gere nulla ſolo facto põt aliqs ijnn
pꝛo reo teneat. ff. de re iudi.ĩ/ quod epiſe copo uiuẽte alius ſi uper tenus poſſet:eccleſie ipſi epiſcopũ renuciare. vt ex de. i
ter pares. Itẽ ſi ſil. ferant )/ ordinari non poreſt:nec etuiaʒ pꝛo ordinare deberemus unde quia ap. ſollicitudincʒ ? Nnnſfn
rias ſnias. cuiꝰ ſnia tenebit. en inn; extra de his que fi. AMiun⸗
ipedi eius egritudine.Sed illud grego cunctarum eccleſiaruʒ iniuncta cu
videtur ꝙ mutuo ſe ĩpediant li inteiligend ſt do ilt ruin ece muncte a ma. per ca. ex oꝛe. ſüßn
ff. devſufru.quotiẽſ.⁊ hec fõ rii intelligendum eſt quando ille ra ſollicitudinis nos cõſtringit ne 7 ci ſolis verbis. vt Abare
te vera ſunt vbi ſimul admi⸗ qui egrotat alium ſibi ſubſtimui nõ diutius gregi fidelium deſit paſto C. de pac poſiq. air
ſtrant. Sʒ hic foꝛte valerius rogat. Ceterũ quando gliquis uel ralis cuſtodia:illorum precibus 7 l ¶¶ Cõpulſi. ablo⸗ Kidi
ceſſit admiſtrationẽ auguſtio ſenectute uel ifirmitate grauatꝰ ſu huius ex ſui ipoſſibilitate renunci lute po nitur ille no luukuni
qꝛ facilius expeditur admini ſceptum officium miniſtrare nõ ua atione compulſi uiſum eſt nobiſ ei minatinꝰ? non hʒ. in iei.
ſatio 6 n wer. glutca let: ſi aliuʒ ſibi ſubſtimi petierit: ra dem ariminenſi eccleſie deberi e/ verpunn. Hi ſtu
die⸗ , nrra; irs rien 2 tionabiliter f eri poteſt. Ande in piſcopum ordinari: ⁊ datis ex mo S nenei ed m
iuriſditiõem inſolidũ. tñ vn⸗ eodem capitulo ſequitur. Si vo re preceptis clerum plebeʒqʒ eiuſ eſeptẽ ? teca adẽ iunn
ſine altero nõ põt iudicare ad idem ioanes fortaſſe pro moleſtia dem eccleſie nõ deſtitimus admo repoſitio. vñ epta⸗ nüclie.
inſtar pluriũ iudicuʒ. ut.ij.q. ua petierit ut ab epiſcopii honor nere quatenus ad eligendum ſibi thicum. i. repoſitio Elitde
vi. . diffinitiua. uer. ſi plures debeat uacare:eo petitionem ſcri,/ antiſtitem concordi prouiſione cõ viſ.libꝛoꝛum. 5. di. bian
ex de of. dele. quãuig.⁊.c. cã pto dante concedendum eſt:aliter currant. Hortamur ergout frater xlix. hinc etenim. igen
Itẽ nũquid code mo vñt eſſ · id facere non ualemus. Hinc eti nitas ueſtra eum quez uno conſen lbꝛi noyſie lb o⸗ flct
dno aplici. ar. ꝙᷓ nõ. S. e. fact beatus auguſtin epiſcopo ſuo nõ ſu omnes elegerit:ſicut ⁊ ipſia no ſue ⁊ liber iudicum fſi
Et dñs tãtũ vnũ cõſtituit.xx d f ſeaf. 1 ibi otinetur. aͤk
iiij.q.i.loquit᷑.?.c.quicũqʒ.O um defunctoled ſenectute graua bis popoſciſſe noſcuntur: ad ſe fa/ m Becreti.ĩ ꝗbuſ fuls
dʒð diſpẽſari nõ põt. xxv. q.i. io cathedram epiſcopalem ſuſce/⸗ ciat euocari:quem cauta ex omni/ teſtetur de examia⸗
fũt quidã. pterea qꝛ vna ẽ ec pit. Ande ĩ epiſtola paulini ad bus examinariõe diſcutite? ſi ĩ eo tione ⁊? vita electi.
cleſia catholica ⁊ vni cayut. romanum legitur. que in textu eptathici continentur lxi.di. catinẽſis ⁊.c IInmt
ñͦ plures ipato os ſuiſſe e Auguſtinus non tam ſucceſſit quã minime domino opimlante fuerit epiſcopum. (
