d· ¶Nceſtuoſi.pᷣmã partẽ huiꝰ.c.ĩtellige de excluſiõe ſ⸗ acrĩoꝝ. ſcda,ʒ ſti. JIlẽ ꝑ appellationẽ ⁊ ſupplicationẽ.ut. C. de Ppci.ĩpa.off.ant᷑.q ſupplica⸗
wuft aũt de anathemate. ? tũc dicit nõ ſumãt cibũ ſpũalẽ. de h dictu tio. Itẽ retractat᷑ ſi ẽ lata ab excõicato.ut e de ſen.⁊ te iudi.ad pbãdũ. Iteʒ
Mon eſt. S. q.iii. de ĩceſtil retractaĩ ꝑiplorationẽ triſtiſ
gan xii.q.ii.indigne. . ”” auxilij ut ſi ſuũ fuerit lata
efto⸗ e ¶¶ Manent. poſt ſecũda ↄtrabere nuptias uoluerĩit nẽ alia ↄiugia ↄtraxerit:a ſi poſtaa ſnia ille appellare nõ põt: ſ gꝑ
emn admonitionem. iuſte 1 boneſte ⁊ rõnabilit᷑ ꝓſpexi depꝛehẽſa fuerit calliditaſ uel falſa mittit iplorare triſte auxi/
ſhr Aut cathecumi mus ab eoꝝ conſanguĩeis uſqʒ ad opinio teſtiũ:an pꝛioꝛa ↄiugia ſint liũ. ut. de appel. bui. Itez ſi
mlong nos.xi.q.iii.ad mẽ . Fen; itegrãda:q fieri nõ poſſe arat fuerit lata ʒ ius ſcriptũ. ut.ij.
ſog m. 5.ſ0. expo iitcy quartũ gradũ genealogie abſſieri reitegrãda:q fieri nõ poſſe argg q. vi. Keſt auͦt qnqz Ite ppt
de illa t cum hoc nos ſm indulgẽtiã ſcẽ mr̃is ec mẽtiſ auctoꝛitate/ꝓbat᷑. .Snia corruptionẽ indicio. ut. ſ.
1 chriſtianis æc. non cleſie mitiꝰ pꝛelibauimꝰ. Cereri nãqʒ niſi ꝑ appellatõem ifra t ermi vi. venales. Suntaut tres
kufini refert᷑ ad totũ id qðᷣ iuxta ſeculariũ legũ cenſurã digniſ nü lege ↄſtitutũ releuata fuerit:ir/ modi retractãdi ſnias. qnqʒ
4 pᷣmiſſũ ẽ. ſed ad ali coertiõibꝰ grauibuſqʒ diſcipline ĩ reuocabile robur obnebit. retractat ſnia. i. nulla odit
am ptẽ int chriſtia⸗ nectõibꝰ hecoĩa mala æ illicita mo Hicẽt biũs aug.ſcri.dicens. eẽ.ſ. cũẽ lata a indice nõ ſuo:
ſion nis nector z a ſijr. 7 önaghilire deci uel ꝑ falſũ pcuratorẽ lata eſt
ni nos nõ habent. ned dis oiĩbꝰ refutãda ſũt: ⁊ i futuro de Que ratõnabiliter deciſa ſunt mu Ba retigetat mclact oſiens
lunn nõ de oibus getib inceps tꝑe cũcta quieſcãt.& Idẽ tari non expedit. ansettactaf indiciſoft
H ĩ telligẽdũ ẽ.ſʒ de unme . nibus mois ?ecd ſiaſti qnq; iure actiõis.ſi iudiciſ oſ
nn etib catbecuinis. felici meſſane ciuitatis epiſcopo. Mnibus moõis eccle aſtiee ficio ꝑ bñficiũ reſtitutiõis in
anſt ge S; ſoli. xpiani. In quarto gradu qui cõiũcti iuẽti diſcipline uel moderatiõi co⸗ integrũ tm̃ vſq; ad qdriẽniũ
nau⸗ 5 Aaneat. qcd in fuerintſepentur. ueniẽs ẽ ut querõnabiliter oꝛdiata põt agi. C. de tẽpo. in ite. reſ.
n ris ſit in h caſu no⸗/ Ec ſalubꝛit pꝛecauẽda ſanci fuerit uel deciſa: nulla ĩpoſterũ de Lulti. ſiaũt iure actiõis.ſ. acti
Rin laui.xxxiii. q.ii.S.ð mus ne quis fideliuʒ ꝓpin/ beãt refragatõe turbari. C. J tem nis Hetnerhe ſch ad. xxx.
inn penitentbus. quäa languinis ſuieuſaueuo aftini ſteph. pa.v. pau. epiſcopo placẽio uannos nibehpis rnabi
i, zrit ſi ſnia latis lineamẽta generis ſucceſſide Aue utiliter decila ſunt: a ſucceſ/ O Piall reſerapto.
ſigntt 3 e lata eſt cognoſcũt᷑:mr̃imonio ſibi deſide ſoꝛibus robaꝛenter. C. de traſac. cãs. imoa limi/
hatti, ꝓmr̃imonio uelcõ ret copulare: ſʒ ſicut a maioꝛibus Oci nr̃icõſ ideratio nos ad/ ne iudicioꝝ expellẽr ꝗ volůt
ie tra illud poſtea poei nfſis diffinitũ ẽ:ita mõis oĩbꝰ obſ monetrõis auctoꝛitate que a retractare ſnias a gbꝰnõẽ ap
ſit retractari. ? dick netur: quoniã uſqʒ ad ſeptenariu, pꝛedeceſſoꝛibꝰ nr̃is utiliter deciſa pellatũ. ut. C. ſ. reſci. n poſ.
1. dũ ſic. qꝛtal ſnia nũerũ penrtele nulli vnquã copulã fuerit roboꝛare: a que a temerariiſ Puinn per niſ vpr
lagtin nullo curſu tpis tra ↄtrahere lIniaʒ damꝰ:his uidelicz peꝛeſi umpta fuerit ĩ ꝓmptu mihilo/ r abon. S.g Krul mi e⸗
* ntteinci. ntck de ger pfe 1 mie cõſanguinitatis deſ minus ulciſci. Keü quippe añ cõ⸗ ſtitudo. f mino. iĩcae F. ul.
Gailnet der, lafo⸗ g9 CEdũt parẽtela. qẽta que ĩ.iiii. nel ſpecii diuini iudicis ſe nolerit eẽe Eel nri. omittimꝰ. ſi. xx
ig ſ dam volebt diſtrin i. v. gradu piũcti inuẽti fuerit ſeg qui nitit᷑ utiliter finita reſcindere iij. q. iiij. ẽ iniuſta. in ſi.
ach guere ꝙ ſi ſcða mr̃i tur: quoniã ſcriprũ ẽ.oĩs bõad ꝓ/ ac roboꝛata quolibʒ auſu uiolare. m Qñia S. errorẽ. nõ ꝙ ꝑti
dan monia ſũt öcta non ximã ſanguinis ſui nõ accedat: ir Eccleſiaſtici quippe uigoꝛiſ oꝛdo bz aduocatis licʒ corrigẽ er
nen t retractari ſnia reuelet turpidinẽ eiꝰ.⁊ iterum.aĩa cõfundit᷑:ſi aut temere illicita pꝛeꝛ rorẽ ſuũ qncũqʒ añ ſniam. ut
ed Hinsfüt zer⸗ las que fecerit ꝗppiaʒ ex iſtis pibit de ſumãt᷑ autnõ coceſſa ipune tẽtenn. exde nal cira megin .
au arveiech qð medio populi ſui. ſane quibꝰ diun pide ſinegligẽt ea que male uſur/ döinen letorrige nre nbi
in· iiſeqel ſip ſornar⸗. croo intercff illicita: bebuir ineundi pant omittim : exceſſus ui pcul? ſtico⸗pteren. ounn pories⸗
ben as. ſz id qð ĩ illa de/ ↄiugii melioꝛis libertateʒ. Si dubio aliis apimꝰ. Quia ergo ſẽ tinéti errorẽ pcuratoris cor-
Aſl cre.ſic.dĩ referẽdũ in eodẽ crimĩe uſqʒ ad moꝛtẽ alte tẽtia hbec rõnabilit data ẽ: necꝑ ap rigẽ.ut er de of.iud.dele.enʒ
penſd eſt ad facilitatem.i. rius eoꝝ ↄtumaciter ꝑſeuerauerit ellatõem iĩfra ceriũ rerminüu reue oll. ifi. niſi errauerit ĩ petẽdiſ
ifinu nõ ita de facili rem .VUngde in aurelianẽſi cöcilio. ata: appei q; nequaquã pꝛioꝛa cõ ſiudicibꝰſuſpectiſ.ut eĩ o cau.
buneek ctar ſnia qn ſeciÄda Pödncat uxoꝛ?: Auſq; ad monẽ iugia ſunt reitegrãda. His iia poſ c p.· Gloe rlicr.
e mimonda det ſt alreris i inceſtu pſeuerauerit. rñdet᷑: aliud ẽ ſniaʒ reſcidere errõ R rf:ab dede.
dc Nuladdieo olb⸗ Nceſtuoſi oũ in ipſo deteſtan nabilit deciſa turbare: atqʒ aliud ſſge in nlcut oria ſnia. g f
onmd ybi piculũ aĩe vtit i do atqʒ nefado ſcelere manẽt· que ꝑ ſurreptõnẽ obuẽũt depꝛebẽ de re iudi. iuſſit. ſ diffiniti
enbeſſ baptiſmo ⁊ ordine. nõ inter fideles chꝛiſtianqs ſz iter ſa coꝛigere.ſuũ nꝗqʒ erroꝛẽ cuiqʒ nã ſniaz nullꝰ poõt corrigẽ: ſi/
inmu illud tn poſſet duii gentiles aur cathecumios hẽant᷑. conigere lʒ:atqʒ iõ que a quolibʒ ue ſit ordinariꝰ ſiue delegat⸗
ſin tari vtru ſnia matri ideſt cũ chꝛiſtiãis nõ ſumãt cibum illicite cõmittunt᷑ ſiue a pꝛedeceſſo ſiue iciuilibſiue in in nall
tbft monij ipſo iure re/ nec poiũſʒ ſolisfaciãt hoc: nõ oſcu ribus admiſſa inueniũt: in melius , canſis. urer de o . nn
nal acteraun d in in ſentur nec ſalutẽt ab eis. ⁊ ſi ſuiſ ſa reuocari oʒ. poꝛꝛo illicite uxoꝛ a ui Pponloekfoe pe mor minl ffel
ſſel carintſitutionez. cerdoribꝰ ĩobediẽtes extiterint et ro ſuoſeꝑata ẽꝛ illo uiuẽre alii 0% niſi ſit lata j ordinẽ iuris tũc
Gn grü nchamione⸗ ut a tã nefario ſcelere ſegregari atqʒ pulata:cũ dñs ſoliꝰfoꝛnicatiõis cã pᷣt retractari abordinario m̃
hee e de ĩ inte reſti. ex ad publicã pniam redire noluerit a uiro ſuo uxoꝛẽ ſeꝑari iubeat. ſiẽ ut. C. de ac. l. ij. v. iij. et a
bſ⸗ lris. ecõtra videtẽ w i1inter eos hẽant᷑ ꝗq ſpũ imũdo picli ergoſi aliqua cuius uir putaret᷑ de delegato. uter de accu. qlit⸗
puit ipſo iure. qꝛ ibi ſnia tant᷑:uel etiã inter eos de quibꝰ ꝓ functuſalicui copularet᷑ qualibʒ qñ. ſed lʒ corrigẽ nõ poſſit ſẽ
M⸗ no traſit irẽ iudica ſe ueritas ait. ſi te nõ audierit ſit i occaſione interueniẽte ab eius cõ rẽtiã tũñ pt eã no derali. Er g
nn tãnt dixi. Glʒ mgi pi ſicuf eibnicꝰ publicanꝰ ſi alt ſoꝛtio diſcederet: quãuis iudicio de of. eieluttas n t.ſimili
60 ſpãlit ppoſuerit qõ . dire ad e aue ter ſi decept tulit ſniaʒ põt de
H u de de mrimonio.tñ coꝛu moꝛte pꝛeuenius ſuer it: alter eccleſie cogamur reclixe na en que negare actionẽ iudicati.nt.ff.
i gnãlit pſequit: an quãdiu uiuit grauiter peniteat ⁊ ſi reliquerat: iñ ſi pꝰ riẽniũ nirũ aui de udi ſi ptor. in fi. Itẽ yba
uſ qlibet ſnia poſſit re ne ſoe cõiugii maneat HNacau moꝛiuꝰ putabat᷑ redire contigerit ſnie põt mutare dũ tñ ſenſus
dde. tractari. Nõnduʒ ̊ ctoꝛitate qĩ.iiii.nel ĩ.v.gradu cõ pꝛioꝛa cõiugia reintegrabũtur. ſic idẽ remaneat. ut. ff. ð re iudi.
hon ̈ variis modis re ſanguinitatis cõiũct inuẽti fuerit cũ depꝛehẽdũtur nõ fuiſſe ↄſangui deroe ſapere ho ace
ii 4 tractai ſnia. qñqʒ re ¶ab eccleſia ſepari iubentur. nei qui cã cõſanguinitatis abinui⸗ die de ructibꝰ. ff. de re ie i.
. ir. Nde querit᷑: ſi eccleſia cem ſeꝑati ſunt pꝛioꝛis cõſortii fe/ Pan unel net i niaz
tractal ſi Elata per fraude teſtiũ aut ignoꝛa geera ſunt reꝑ indaꝰ. Quod aurem ario-ur kmoenhelabng⸗
n⸗ r eprlon. ealf Nia eoꝛuʒ decepta aliquo qneiillicite admittũtur uel admiſſa rutore. . .
. Prea nz. rrde ſeꝑauerit: qui pꝰ ſeꝑaio inueniuntur corrigẽda ſunt: nel n Triẽniũ. maxie. arg. xxx
6G ⁊ re iudi.cũ oli. Itẽ .q/ v. ꝙ do.
r ſiẽ lata P e. 0 EC Repanda. nõ rẽ iudicatã

ſtes uel ꝑ falſa iuſtra.nt er de ꝓba. licʒ.?.C. de fal.qrelã. Itẽ ſiẽ la

nõ pᷣiudicare veritati ĩ cꝗ ſpũali.ſʒ vr p ex

de teſti. ſic. qꝛ ibi dicẽ ꝙ nõ vr̃ ſupeẽ

caãm data ſit.ut inſti.quib. ex

cau.ma.S. eadem. ver.femel.tñ nulla ẽſiꝑſi urreptionẽ data fuerit. ut. ff. de fi⸗
deicõ.li. cũ vero.ꝭ.ſubuentũ.⁊ index ꝗ alias nõ põt renocare ſniam diffiniti/
nã licʒ iniuſtã. in ſ̊ caſu ipſemet eã reuocat.ff. de iudi.ſi pretor.
i Ut depcamini.ar. ꝙ nõſit ſimonia pᷣces ꝓ digna ꝑſona porrigere:? ꝓ di
gno depoſito reſtitnẽdo licite poſſunt preces offerri. ar.i.q.i. filiam. ⁊ diſt.l.

x
3

nec. n. alit᷑ ad vitatẽ ꝑuenit niſi circũſtãtie oẽs diligent quera

xxiii.ꝗ.vlti.occidit.

dernicies. i. ꝑnicioſum factũ. y.
Pnia.i.poſtea n pẽitebit qꝛ cũ ðlibatõe
Icut ᷣ ſnia. de ea. bic depingit᷑.x. aſtio ̃ hab

nt. ut

Grauiꝰ.i. cũ grauitate.
õe faciet. xsiiii.di.C.l.

et duo mẽbra.

aliqð remediũ niſiꝙ teſti iponat᷑ ꝑnia de ꝑiurio.ſed ibi ſupple.ſ.de facili.uel clerico.⁊? diſt. liiij. ſi ſeruus. riſne
ibi reſpicit factũ nõ ius.ſi:notat᷑ er de arbi.peruenrnrit. ¶Eõpotem.i.officii poteſtatem habentem. ai
9 V AVod quis.illicite.hoc.c.loquit᷑ de illicita alienatiõe rerũ eccleſie. nt l Molite. arg. ꝙ papa approbat ⁊ cetera.ut.S.xxiiij.q.i.hec eſt ſi Nosn 14
7 9 e de re. pmuta.c. ij. ſeci eni ſi deliquit ſententiãdo diffinitiue. C. ſen les. S. xvii. q. iiij. 5. qui aut. ⁊. xciij. di.ſit inimicus. ncfit
tetiã reſcin.nõ poſ.l.i.ff. de re iudi.l.iudex.ar.conira factum ꝓpriũ aliauem m Audio.ar.opti.ad iunãdos reos crimiĩs.s. diſ. xlv. ʒ ſilia.C. ðᷣ n
poſfe uenire.arg.xij.q.i.cer⸗ aduo.di.iu. reſtituẽ nſe
te ego ſu. ⁊ ex de elec.noſti. “ M . dũ.⁊.ff.de alb.ſcri. nnq i
b ¶ Illicite. ſic. l.di. peniten, ſniĩa etiã romane ſedis in meliꝰ cõ piſſime cõpꝛobatũ nolite expecta / l.ylti. eii
tes. ar. ð ex de cle. ↄiu. diuer- mutari ualeat: auctõitate hilarii pa re ut diaconii gradu expolietur. ſol nn & Si faciẽdũ. ar. md
ſis. ? de fi. pſby. veniẽs. t pe a nicolai mõſtrat᷑. ¶ Aitnãqʒ licitos eni uos ꝓ ſalute libẽter au ꝗ potiꝰ ð mia ꝗ; de an⸗
ar ederet es. ſbtn net bilarius epiſcopus urbis rome ſy dio: otra eti ſi faciédũ : libẽter S eunrioeliqn Pmie
m ſer. de gerrha. nodo pꝛeſidens. =ð non admitto. Cui manũ p oꝛigitiſ pniores debet & hanne
e¶ Illicitus. nõar. ad queſti Conigendũ eſt quod illicite adY? uobiſcum poꝝigo. cui vonigo me lani iabſolucco Pitüi
on dñicalẽ. inrani ꝙ nun mittitur aut a pꝛedeceſſoꝛibus ad cũ poꝛiigite. ¶ Item nicolaꝰ pa. ĩodẽnãdo.ut.S.di. ſrſun
accederẽ ad fornicariã mezʒ miſſum inuenimur. Sententiam romane ſedis in me lv. hplerũqʒ. S. di. ſinclen
poſt volo cũ ea vhere: poſſi u: –NVod quis cõmiſit illicite lius cõmutare licet. l. põdẽt. ⁊.S.xxiij. lall. ⸗
ar hicſe.r vrri ci. relas aAauta pꝛed eceſſoꝛibꝰſuis ue W) Enitentiã romane ſedis non Aii-oar n ſin
Ecfecer-pilneimdl. etiraclmilſu: i pꝛopꝛii pericalnz aeganmms podle in melius c⸗, Aentaliger ieoe iit
I. z an eadé. 5.actiones. vultuitare: damnabit. nos.n. ĩ nul mutari: cũ aut ſurreptũ aliquid fue er de pha. er liſſ c uit
Poſtolice. decoquitur lo uolumꝰ ſeueritatẽultõis exerce rit aut ipſa ꝓ cõſideratione etatum ð ſor· ex tuaꝝ. 5 di. iineſio.
Hpatet rõ ꝙ in reſcri re: ſed qꝛ in cãis dei uel cõtumacia uel tempoꝛu ſeu grauium neceſſi/ lxxxvi.n ſatis.S.di. Diüſhn
ptis apoſtolicis nihil dʒ vicij uel aliquo exceſſu deliquerit autip tatum diſpenſatione quedã oꝛdia/ ix.ſana.⁊.S.i.q.vii. goneſe
repꝑiri nec aligd repheſibile. ſe qui perperã facit abolere nolue⸗ Bdecteuferdnonias egregiũ pau diſpẽſatiões.io. o adſon
dereſer neai rit in ſe quicquid in alio nõ reſeca lum apoſtolũ diſpẽſatoꝛie legimꝰ o cnte. Dr⸗ *
eis falſũ latinum. ut er de re Ro innenct an⸗ u Relcchs neaam aciſe aue voſtea „*D 20. Priteig. 15. . . pi. Potous⸗
ſcript.ad audi. ſed in teſtis ⁊ poſſit tenacius cuſtodiri ni plʒ oes balle egitur. quod tamen oberuꝗ neceſſaria.et.c.qð briin
puile.ſecꝛ?· C. ð teſt. errorẽ. ſnias ſubſcriptiõeſqʒ ꝓpꝛias com dũ eſt: quando illa romana uidel premedio. oͤnit
f de mann. teſt. ꝗ bẽbat. non modate: ut ſynodali iudicio aditꝰ eccleſia diſertiſſima cõſideratone p Legimꝰ. ut cir Ptacnan
eni eſt veriſimile ꝙ cũ ille lre claudatur illicitus . ¶ Itẽ grego. hoc fieri delegerit: non quãdo ip cũciſionẽ tymothei ſer de
in tot maniby decoquant: p Secũdũ ſue ↄſuemdinis tenoꝛem ſa que bene ſunt diffinita retractar quã fecẽat fieripau n
ibi ſir aligcl repbeſible. apoſtolicq uslet mutariſentétin. uoluerit. . Innocentius epiſco epbeegalutnde Cnin
e C Retractari poſſit. videt᷑ ꝗ kolice ſedis ſnia tãta ſi i doni oſtituti oꝝ ꝗ natꝰ eratex iu ſun hare⸗
ꝙ ſnia Pncipis poſſit retra⸗ Poſtolice ſedis ſnĩa tãta ſo pis per macedomam co ituiis. gea getiepoſten rir
ctari ſi eẽt iniuſte lata.æ ſiceff ½ cõſilui moderatõe concipitur Cuiuſqʒ iudiciũ apoſtolice ſedis mutauit H cũ dirit: inir⸗
3. C. de app. ne cauſas. vbi tãta patia 4 maturitate decoquit: auctoꝛitas retractare ualet. , dico ꝙꝙ ſi circũcidi/ binn
dicit᷑ ſi ſnia pᷣncipis ſine aau tantaqʒ delibatõis grauitate ꝓfert G Raue nõ oʒ uideri piiſſimis mini xps nihil vob ſen
ſe cognitiõe fuerit lata nõ po ut nec ĩmutari neceſſariuʒ ducat ni mẽtibus ueſtris cuiuſcunq ꝓgerit. ar. de pe.di. Eden
teſt retractari. nã etiaʒ error ſi foꝛte ſic pꝛolata ſit: ut retractari retractare iudiciũ:quia neritgs:⸗ ii. circũciſio. ſhoſcxe⸗
vᷣncipis facit ius int ꝑtes. ut poſſituel imutari:ſi m tenoꝛẽ pꝛe ius'exagitata magis ſplendeſcilti ꝗ ¶Mãð qñ. erx hᷣ di⸗ Eghlnn
ff. de ſup.le.l.iij. in fi.ſed hic -Sitrienisferi zu. rieg* Ira in indi cũt ꝗdã papã reſcin ſoſtit⸗
loaui d bie miſſe cõditionis exiſtat. C Item ucẽ: a pernicies reuocata in iunni dut pepe reici, htiit
fit per in integrũ reſtitutionẽ Innocen. papꝗ.. ciũ grauius ſine penitentia cõdẽ pñ diffinitum ẽ ꝗn ee
ex de in integ. reſtitn. cum ex Apꝛedeceſſoꝛibus dãnatoſ alioz natur. nã fructus diuinus eſt iuſti / preccet. naʒ illud dĩ ufin
litteris. ſupplicatiõibus in pꝛiſtinũ ſtatum ciam ſepius recenſeri. ¶ Itẽ ex li poſſe qð de iure ⁊c ccnn
f ¶ Conditionis. ſi cõceſſuʒ apoſtolica refoꝛmat eccleſia bꝛo pontificali. xxii.q.ii.faciat. tii
nitant᷑.ſnĩa aũt non ẽ ſub con SS * uaſt n agachälben 7 Kib „ reſtigur heod W ae vdolebat. ſi aliqñ pa Vnun
ditione ferẽda.ij.q.vi.biduũ quod mibianxiu eſtac difficilimu BDU Regoꝛi Uini. heodohi quc pa retractabat ſniaſ iuſ
vnde hoc nõ intelligit de ea. maioꝛũ meoꝝ reuoluã ſnias. Fue Reugeniꝰ anteceſſoꝛ eiꝰpꝛeſby top uel cr cogniti r
tenet tñ ſi ferat.ex de ſen.ex. rat quoqʒ de illo quoquo pactont lerii honoꝛe pꝛiuauerat:eccleſie ſã ones. ? ad h̊ rudet i
a nobis 7. ipſi etiã cõmeminiſtis aliquid ui· guine ↄſecraumt epiſcopũ. Leünꝰ poapa. an
2 O Eniã nũcad maximũ qʒ grauius conſtitutũ uerũ quoni du eẽt preſbyter depoſitus fuit: et ſ ¶Quia vitas. opti nuctn
fotin⸗ forte nom adt. iſte am id quod ꝑ rumoꝛẽ falſum utai poſtea in antiochia pfiarcha fuit. maallegatio eoit, loni
tnzeul HHH ſeritis ſurrepiũ huic ſedi eliceiun, Miſenũ epiſcopũa felice papa dã ates Analitend egi⸗
GNZRn. 5 pinſidias demõſtrat: qꝛ res ad ſa natũ gelaſiꝰ ſucceſſoꝛ eius ⁊ coioni re aduocgios, . ſatlne
quoddã thema:qꝛ plures qo 5 E al ⸗e eS Ser 15 *⁄ 0 q.ult.iudicãtẽ.non tri
nes ex eo ſurgunt. lurem rediitueniã iantũ uobis hic reddidit: æ eccleſie reſtituit ſue. 2½ r. Er
h ¶Per rumorẽ.ar. ad que/ admittenuibus poſt condemnatio cut ergo ſnia romãe ſe Q. .x. 1 Can
ſtionẽ illã. ꝗd ſi aligs ꝓpt᷑ fal nem moꝛe apoſtolico ſubrogamꝰ dis in melius cõmutari n. põt ad alaac ſcn
ſũ rumorẽ eſt electqui crele tantiſqʒ ueſtris aſſertionibus uo/ nalet: ſic cuiuſſibet ecle niriniſtirehbel ni
bat᷑ peritꝰ ꝙ poſtea caſſat᷑ eiꝰ ſe Sa -arig ns e cãm ⁊c . S. xrxili.· minn
perit ꝙ p is acirmti biſqʒ tam bonis tã charis nõ dare ſie ſnĩa cũ ꝑ ſurreptõnem viii. occidit. naini
zlerfioſſe Scaſ i arſzle conſenſum omnibus duris rebus darã cognoſcit rõnabilit reuocari t Sepi. qnqʒ tñ pni
gara no caſſant rone falſi ru· durius arbitramur. p ueſtra ergo bõr. ¶ Dc ea auͦt que ad ſecũdas ſufficit ſũmatim co en
moris. .vt. ff. de bere. inſti.l. appꝛobatiõe fres chariſſimi ⁊ ſen⸗ nuptias traſit: urrũ ĩ eadẽ affinita gnolck. Cebi inis Eerf
nlti. Itẽ H ſcias ꝙ ea qͥ ꝑ ſur tentia ac poſtulatiõe epiſcopũ foti te cõſanguieoꝝ prioꝛis uiri rema/ actio. l. .. . ad ex mi
reptionẽ obtinẽtur. etiã abliẽ nũ haberote. licitũ eſt enĩ ia ↄſti,/ neat: an ſoboles ex ſecũdiſ nuptiiſ bi ſ hſto.
te aduerſario retractãt᷑ ut ex tuere ut depꝛecamini: æ noſtraʒ in ſuſcepta cõſanguineis pꝛioꝛis uiri E 3 nſe entt
g ſener e incl cu olim. nec melius conuerſã ſniam laboꝛe uel copulari poſſit: merito queritur. eeſen dubie ali A
Pricins rri. Rlies rv teſtimonio ueſtro cõpotem uobis ¶Be his ita ſcribit gregoriꝰ pa qd dixerit. ut. xxx. ſi
ca. tua. imo ? libertas qͥ non ſuſcipite. euſtachium uero a me ſe⸗· pauenereo caralitano epiſcopo. Tuit iudicare⸗ 5 diinf
215„ — △ „ ve. CU C.
retractat᷑ licʒ ꝓpter iniuſtam KS ink. erbieda;

lbeectt

zac;
nſeſins
dechſci
itün
ömnid
beeigi
onngt
eodehte
itti
oltö
igd.
,grri
66 pf
tkſt de
larrians.
erliſſeſ

r5d.
tad
nön

lbesio.

Ciitnä

hh⸗
cni⸗
1a
0
cir
nnobe
feeipen

dücglitde

bernterin
lipotte

Bein d

ſeitiati
oniblt⸗

Indeden

eſo
getbd
Npifein
Ne

ſumn en
zdler
de iote

ſean

lnmohhe
ſalgin

TuNfd

lipchi
S

1

rKnsen

CN

Cnh

Rtn d
engin

laiin

UVtꝝ ex ſecũdis nun
ptus ſoboles ſuſce/
pia poſſit cõſangui
neis viri poris mr̃i
monio copulari:et
vtrũ affinitas delea
tur in ſupſtite. ⁊ in
vtraqʒ rndet᷑ nega/
tiue. ſ.e.c.i.ſj illud
corrigit ex de ↄſan.
⁊ affi.nõ debet.

Rat᷑nitatis. ſi

mulier.pᷣma qõ
b Pertineat. ad H
pPꝓpbãdũ inducit oĩa
illa ꝗᷓ ſequũtur ĩ lr̃a
vbi dicit antec de/
us ⁊c.
¶Befũcto.ii.qõ.
d& Vel ſub altero.
iii.queſtio.
eDel ſi ſuſcepte.
f Trãaſibunt. non
quo ad eſſentiaʒ.ſʒ
quo ad formam de
qualitate in qualita
tem. iuxta qð dicit
apoſtolus.pteriit fi
gura huiꝰmũdi.
g Et viſibilis. qꝛ
de maria carnẽ aſſũ
pſerat.de oſe.di.ii.
reuera.
h CLonfirmãs. ad
lram hanc ↄtinuat
ſupradicta. eſt eniʒ
v̈bũ dni ⁊c.
i C Qũo põt. hec ẽ
rũſio pᷣme qõnis.
le & Porro. hec eſt
rnſio ſcðᷣe qõnis.
In ſupſtite. i. int
ſuꝑſtitẽ ⁊ ↄſãguine
os defücti.
m ¶Mõ delet᷑. S.iij
q. vij. F. tria. Z. ſed
ba canonũ legi p/
ſcribũt. i. pᷣiudicãt
uel potius nõ delet
reuera ſm leges ut
nõ ſit. ſʒ delet quã/
tũ ad illud bnficiũ.
n Mec alia copu/⸗
la.rũſio.iij.qõnis.
o ο Propheta ait.
laudate dñm de ce
lis ⁊c.
p &ρ MQuoniã ipſe. i.
ſicut leue fuit ei di⸗/
cere ita ⁊ facere.
q Carnẽ vnã. vf
nõ eſſe mirũ ſi dñs
fecit virũ ⁊ mulierẽ
carnẽ vnã cũ multi
tudinẽ fideliũ fece
rit vnũ ſecũ.ſ.ꝑ cha
ritatem uel huma⸗
ne nature aſſũptio
nem. de ↄſe. dil. ij. i
chriſto.
ECopule.i.ſcðe.
nã cũ ſobole ex pri⸗/
ma poſſz Hhere. vñ
gqũnqʒ pater ⁊ filius
hñt mreʒ ⁊? filiam.

.

QAu XxXVI. (Queſno

Affinitas in ſupſtite nõ deletur.
ARraternitatiſur̃e ſtudioſe ſa
agacitati fr amãde quaſdebeo
refero grates:quoniã queſiſti que
debuiſti iucũdũ me reddidiſti. Añ
placide ad inquiſita rñdeo:ſedem
apoſtolicã ↄſulere decreuiſti:ſi mu
lier copula nuptiali extraneo uiro
cõiũcia cognatiõi eius ꝑtineat: ſi
eo defuncro cognatio remãeat:uel
ſub alteroñ uiro cognatõis uocabu
la diſſoluãt᷑:uel ſi ſuſcepte ſoboleſ
poſſunt legitimie ad pꝛioꝛis uiri co
gnationis trãſire copulã. Eſt eniʒ
uerbũ domini ualidũ foꝛte ⁊ dura⸗
bile ⁊ imutabile a ꝑſeuerabile non
momẽtaneũ nõ traſitoꝛiũ. Ait.n.
per ſeipſa ueritas que deus ẽ uer
bum dei eſt. Celũ ⁊ terra trãſibũt
uerba autẽ mea non tranſibũr ante
quam deus in carne apperet inter
bomines eo inſpirante dixitadaʒ.
NQuãobrẽ relinquet hõ pr̃em ſuũ
ir̃ſeʒ ⁊ adherebit uxoꝛiſue:a ef̃t
duo in carnr una. Deinde cũ ueri
tas oꝛiretur de terra in terrã ⁊ uiſi
bilis in humanitate apꝑeret:inter
rogatuſeſt ſi licitũ eẽt homini uxo
rẽ eelinquere quod ꝓhibens uetu
it:niſi foꝛte foꝛnicatio excluderet
maritalem copulã:unde ꝓtulit ſta
tim in mediũ eandẽ ſniaʒ quã ante
ſecula manẽs cũ patre uerbũ inſpi
rauerat ade:ipſe cõſirmansꝰ quod
ipſe pꝛimus pꝛotulit hõ quãobreʒ
reliquit hõ.p.ſ.⁊.m.⁊ adhe.ux.ſ.
7. e. d. in. c.. u. Si una caro fuerit
qũo põt aliqs eoꝛũ pꝛopiquꝰvniꝑ
tinere niſi ꝑtineat alteri.hoc mini
me poſſe fieri credẽdũẽ. Doꝛꝛoꝰ
uno deſuncto in ſuꝑſtite aſfiniraſ ñ
delet nec alia copula cõiugalis af
finitatẽ copule pꝛioꝛis ſoluer ualet

ſed neqʒ alius cõiũctionis ſoboleſ

placet ad affinitatis pꝛioꝛis uiri cõ
ſoꝛtiũ trãſire ꝓ eo ꝙ uerbũ dñi ua
lidũ eſt ⁊ foꝛte. Et inquiẽs dixit ꝓ
pheta uerbũ dñi ſtabit ineternum
7 aliꝰ pꝛopheta:quoniã ipſe dixit
facta ſunt: ipſe mãdauit⸗ creata

ſunt:ſtatuit ea ĩ eternũ ⁊ ĩ.ſ.ſ.pꝛe.

po.⁊ nõ pꝛeteribit.nã poſt uerbuʒ
⁊ pꝛeceꝑtũ effecitdeus duos car/
nẽ unã.i.maſculũ a feminã:qui in
numerã multitudinẽ utriuſqʒ ſexꝰ
nõ deſtitit vnũ facere ſecuʒ: ſicut ꝑ
ſe ueritas dixit:nõ rogo ꝓ his tan
tum ſʒ etiã pꝛo his qui uerbũ eoꝝ
ſunt credituri in me:ut unũ ſint ſic
tu pater in me ⁊ ego in te:ut ⁊ipſi
unũ in nobis ſint. ſi quis ergo
crilego ⁊ temerario auſuĩ defũcto
querit ꝓpinquitatẽ exuiguere:ue
ſub altero affinitatis uocabulo diſ

ſipare uel ſuſceptã ſobolẽ alterius

copule propinquitati pꝛioris cre
dit leginme ſociari:hic negat dei vᷣ
bũ ualiduʒ eſſe ⁊ foꝛte.Et qui tam
facile ⁊ tã uelociter querit diſſol
re:hic non credituerbũ dei in eter
num permanereꝰ.Confice terram

3)

ex quatuoꝛ locis magna intercape
dine a ſe diſtantibus.confecta ⁊ cõ
glurinata fige cuiuſcũqʒ figure uel
imenſitatis coꝛpus uolueris nun/
quid erit humanũ ingeniuʒ quod
ipſas quatuoꝛ partes ab inuicẽ ua
leat ſegregare ⁊ unaqueqʒ per ſe
poſſit agnoſci: ſic a quamoꝛ ouis
duo conficiuntur in unũ: ⁊ de duo
bus fit una concreatio. hãc ſimi/
litudinem de quatuoꝛ elemẽtis vn
de eoncreatus eſt bomo: collige⸗
re potes ſi eoꝛum unamquãqʒ ſpe
ciem que in muliis diuiſionibus ꝑ
tita eſt:per diſcretas inter ſe parteſ
aſſignaueris. Fit idem in metallis
boc etiam in liquoꝛibus pꝛobatur
in coloꝛibus pictoꝛ pꝛoſequitur a
le coloꝛes admiſcendo ex uiſibili
bus fucis coꝛpoꝛa figens. Itẽ
innocentius pupoe.
Soboles ex lecundis nuptiis ge/
nita conſanguineis pꝛioꝛis uiri co
pulari non debet.
Icuius patruus uel auũculuſ
uxoꝛalus obierit: a illa uirum
alium poſtea duxerit: filioſ filiaſue
ex illo genuerit:cum bis omnibuſ
modis commiſceri pꝛohbibemus:
qꝛ uir ⁊ mulier vna caro ſũt. Itẽ
ex romana ſynodo.
H eeodem.
B Aqua mulier ad ſecũdas nup
tias tranſierit:⁊ ex eis ſobolẽ
enuerit: nullo modo poteſt ad cõ
oꝛnium cognationis uiri prioꝛis
pertingere. & Item iginus. pa.
De eodem.
Jqua mulier tranſieritad ſe/⸗
cundas nuptias: a ex eis pꝛo/
lem babuerit ipſa pꝛoles poteſt ſe
copulare cognationi pꝛioꝛis uiri
nla; ad quartã generanonem.
Vnde innocen. papa.
Decodem.

Jqua mulier ad ſecũdas tran

*
ſierit nuptias: afilios autfiliaſ
ad ſecundum marituʒ genuerit de
bere eas nepotibus prioris mari/⸗
ti coniungi ſancta romana ſynodꝰ⸗
pꝛoꝛſus inbibuit.
Jliam cuiuſdaʒ
ignorante patre
quidã muneribꝰ
illexit ⁊ ad ↄuiui
um iuitauit:fini⸗
to ↄuiuio iuuẽis
nirgiez oppꝛeſſit
guo cõpꝑto a penubꝰ iuuẽi traditur
puella ac mor nubẽtiũ a iuuene do
tatur:a publice in uxoꝛẽ ducitur.
QAuerit᷑ pꝛimũ:an ille raptũ cõ
miſerit. Scdo an rapta raptoꝛi
nuber᷑ poſſit pr̃e aſſẽſũ pꝛeſtãte.
Aod ãtꝰ ille raptũ admi
ſerit multoꝝ auctoꝛitate
pbat. ¶.

Alren iſido in
ii.li. ecologiaꝝ.c.xxxiii
Niuid ſit raptus
B Aptus quoqʒ illicitꝰ coitꝰa
H. corrũpẽdo ẽ dicius. vñ qui

3 5 5

Permanere. durum v̈bus

R innocentẽ. ex. e.nõ dʒ.
t CDuo. ſ.vir ? vror.

t
u & Anũ.in carnẽ vnam.

1 & Et de duobus. ſ. viro et
uxore.
y LConcreatio.i.vna ꝓles.
3 2 Icuiꝰ. hec duo capitu
la non tenent.
2// iam cuiuſdam.
Poſt. xiij.impedi
mẽta matrimonij
tractat h̊ magiſter
de raptu.qꝛ videbat᷑ mruno/
niũ ĩpedire.⁊ vtrũ int᷑ raptaʒ
ZLIaptorẽ poſſit eẽ mrimoniũ
Dod aũt. De h̊ nullũ
eſt dubiũ gn raptũ cõ
miſerit iſte.diſtiguaſ
tamen cuʒ magiſtro. qꝛ qñqʒ
raptꝰ ↄmittit᷑ in re ipſa.qnqʒ
in vſu rei.ut.j.e. .ulti.
2 R Aptus.S.xxvij.q.ij.ra
ptus.
a Acorrũpendo ẽ dictꝰ. et
ita ſimplex dicit᷑ a cõpoſito ſi
cut alias exponit lex ſimplex
ꝑ compoſitüũ.ut.ff.ad.l.aqui.
ſi ſeruus.S.inquit lex. naʒ ibi
veteres ocs intellexerunt ru
piſſe.i.corrupiſſe.io.

Q. .

Qui raptu. i. quia ẽ illici .
b V uiliges. xrvij q.ij.lex. Cde raptu.virginũ raptores.S.ſo.inſtinianꝰ
ibi correxit legẽ de qua hic
ſed tñ illud inſtiniani corrigit.
c.ſequẽti.ſed q̃re nõ ↄmitto rap

ta.ut ſi vẽditã rẽ rapiã ſic inci
do in cõſtitutionẽ ſi ꝗs in tan
tã.C. vñ vi. ut. ff. de acquir.
poſ.ſi ex ſtipulatiõe.⁊ ſimilit᷑
furtũ cõmitto in ꝓpria re.nt
ff. de furtis. eũ qui. F. i. ſy põt
eſſe rõ:qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ re ſua ne
mo vicioſe vtat᷑.ut.ff. ꝓ ſocio
merito.uel forte rõ eſt.qꝛ ma
trimoniũ nunqᷓ diſſoluit᷑.alij
ↄctus ſic.vnde nunqᷓ põt ali-
quis in H̊ caſu incidere in cõ
ſtitutionẽ illã placuit.xvj.q.
vj. nec in illã ſi quis ĩ tantaʒ.
⁊ quia res iſta nunqᷓ põt alie
nari a vero dño:⁊ qꝛ libera ꝑ
ſona nõ poſſidetur.⁊ ita non

neceſſe ut expectet quouſqʒ

in eũ trãſferat᷑ poſſeſſio ſpon
ſe. itẽ quia intelligit eã poſſi⸗
dere qcito ſpõſalia interceſſe
rũt.vn non vere dicit᷑ raptor
cũ ſua poſſeſſione vtat᷑.ff. de
iniur.l.iniuriarũ.ꝭ.ſi quis.
c Cnm ; adulteriũ.xxij.q.
iiij. nemo contra.
d ¶Cuiullibet. S. xxxij.q.iiij
meretrices.⁊.q.vij.nõ ſolũ.
¶Proprie. bene dixit ꝓpe
nam ⁊ alias ſtuprũ dr cõmit/
ti in vidua nel virgine nel pu
ero.ff. de adul. inter liberas.
§S. i. ? de ver. ſigni. int ſtuprũ.
⁊ qñqʒ etiã ſtuprũ ſumit᷑ pro
adultcrio.xxxij.q.iiij.nemo.
xxviij.q.i.idolatria.
¶ Nõ reuocante.idẽ eẽt ſi re
nocaret. quia nihilominꝰ eẽt
ſtuprũ.ſi tñ non reuocat ceſ/
ſat actio iniuriarũ poſt annũ
inſtit.de iniur.ꝭ.ulti.
g ¶ Abuſus. uel vbiẽ inſticia
publice honeſtatiſ ibi ẽ raptꝰ
vxxv.q.iij.nec eam.
b Pic morte. raptor talis
uel raptus.ſ.

i ¶ Mulctat᷑. antiquo iure:

non antiquiſſimo.

la Confugerit. C. de his

qui ad eccle.confug.l.nlti.ꝭ.
vlti.
1 O Eraptoribꝰ.nel pena
rum corporalium.a ta
libus liberatur hic anctorita
te canonũ.non aũt a pena pe
cuniaria quaʒ ſuſtinet.j.e.q.
ij. deniqʒ.ſed ⁊ publica peni
tentia mulctatur. xxvij.q.ij.
raptor.
m Ald ſeruienduʒ.ſi inops
eſt. ſecus ẽ in debitore qui nõ
cogitur ſeruire creditori. ut
C. de acti.⁊ obliga.ob es.ſed
uſqʒ ad quod tempus ſeruiet
ei ſit in arbitrio boni viri: ex
quo lege non exprimitur.ar.

Lau⸗-

t coitus a corrumpendo.

Etionẽ facit gelaſius qui pccſſit iuſtinianuʒ

e.q.ij.ſiquis virginẽ.⁊ er̃ de rapto.cũ cꝗ.et

tũ in ſpõſa mea ut ↄmitto ĩ alia re mihi debi

raptu potit᷑ ſtupꝛo fruit᷑. ¶ Ande

gelaſius papa.
Abi raptus admittitur.
Erx iilla pꝛeteritoꝝ pꝛincipuʒ
ibi raptũ dixit cõmiſſum eſſe
ubi puella de cuius ante nuptiiſ ni
bil actum fuerit uideat᷑ abducta.
¶Cuz ergo hec illicito coitu ſit
coꝛupta:cunqʒ; ita ſit abducta.i.a
domo pairis ducta:ꝙ de eius nup
tiis nibil ante actum fuerit raptaʒ
appellandã negari nõ põt.ſed non
oĩs illicitus coitus nõ cuiuſſibet il
licita defloꝛatio raptus appellatur
Aliud eniĩ eſt foꝛnicatio: aliud ſtu
pꝛũ:aliud adulteriũ:aliud inceſtꝰ:
aliud raptus. Foꝛnicatio aũt licet
uideat᷑ eſſe genus cuiuſtibʒ illicini
coitus:qui fit exrra uxoꝛẽ leginam
iñ ſpecialiter intelligit᷑ in uſu uidu

arũ uel meretricũ uel cõcubinaruz

Stupꝛũ aũt pꝛopꝛie uirginũ eſtil
licita deffoꝛatio: qñ vʒ nõ pꝛecedẽ
ti cõiugali pactione utriuſqʒ nolũ/
tate uirgo coꝛꝛũpit᷑: patre iniuriaʒ
ad animũ ſtati poſt cognitionẽ nõ
reuocante. Adulteriũ uero ẽ aliẽi
toꝛi uiolatio.vñ adulteriũ dr quaſi
ad alteriꝰ toꝛũ acceſſio. Inceſtꝰ ẽ
ↄſãguineoꝝ uel affiniũ abuſus vñj
iceſtuoſi dicũt᷑:qui ↄſãguineis al
finibꝰ abutũt. Raptꝰ admittit᷑ cũ
puella uiolẽter a domo pr̃fis abdu
cit᷑:ut coꝛꝛupta in uxoꝛẽ hẽat᷑: ſ

—

puelle ſolumõ ſiue parẽtibus tãtuʒ

ſiue utriſqʒ uis illata cõſtiterit hic
moꝛte mulctat᷑. Sʒ ſi ad eccleſiaʒ
cũ rapra cõfugerit: pꝛiuilegio ec/
cleſie moꝛtis impunitatẽ ꝓmeret᷑.
¶Unge in aurelianẽſi cõci. legit᷑
Si raptoꝛ cũ rapta ad eccleſiã con
fugerit quid fieri debeat.
6 Eraptoꝛibꝰ autem id conſti
tuendũ eſſe cenſemꝰ:ut ſi ad
eccleſiã raptoꝛ cũ rapta cõfugerit:
⁊feminã ipſaz uniolẽnã ꝑmliſſe con
ſtiterit ſtatĩ libert de poreſtate rap
toꝛis: ⁊ raptoꝛ moꝛtis uel penarũ

ĩpunitate cõceſſa aut ad ſeruiẽdũꝰ

ſubiectus'ſit:aut redimendiꝰ ſe liꝰ
berã hẽatfacultatẽ.ſi uero que ra⸗/
pitur pr̃emꝰhabere cõſtiterit ⁊ pu
ella raptori ↄſenſerit poteſtati pa
tris excuſatareddat᷑: ⁊ raptoꝛ pr̃i

ff. de iure delib.l.i.ꝭ.pretor.extra de offi.deleg.de cauſis.ul ſeruiet ei per.v

ſupioꝛis cõditiõis ſatiſfactione te⸗

–—

Aptoꝛes igit᷑ uiduarũ uel uir

annos ad inſtar illius qui redemptus eſt ab hoſtibus.C. de capt.⁊ poſtli.re
uer.diuerſarum.⁊ licʒ iſte puus non ſit:parum tamẽ differt ut dicit lex.a ſer/
uo.cum abire non liceat cum vult.ff. de li.ho.exhi.l.ij.
n . Subiectus.in precium pudicitie eius.ſ.e.q.ij.tria.
o Redimendi.⁊ hic eritoptio raptoris.ar.xxvij q.ij.multorum.ff.de con
trahen.empt.ſi in emptione.ꝭ.penulti.ff.de iure doti.płrũqʒ.
p Patrem.videtur ꝙ in primo caſu patrem non habeat: licʒ magiſter ali /
ter interpretet. *
q Conſenſerit.in fornicatione alias non redditur.
T Ercnſata. a pena.l.ut non puniatur a indice.etiam ſi ſit nubilis. nam in/

nubilemetas exeuſat. pater tamen bene poteſt eam exheredareſi
vult. C. de inoffici. teſta.ſi tiliam. niſi maior eſſet.xxv.annis. tunc
enim ſi pater diſtulit eam copulare ſi alicui adheſerit remanebit cũ
illo etiam inuito patre.nec exheredabitur.ut in aut. ut cum. de ap.
cogn. 5. cauſas. ver. ſi pater. colla. viij. ſed ſi filia inuito patre adhe
ſerit alicni matrimo
nialiter dummodo
dignum eligat: pa⸗/
ter tenetur eam do

neatur obnoxius. ¶ Ex hac au
xius. , 1 tare. ut. ff. de ritu

ctoꝛitate liquet ꝙ aliquãdo uis in

fertur parẽtibus ⁊ nõ puelle: cũ di (Nnnauilſheroe,
citur. ſi puella raptoꝛi conſenſerit t&. de quoagitur in
aliquãdo utriqʒ niolẽtiã perferũt themate.
cũ pꝛemittitur ſi raptoꝛ cũ rapta cõ t& Henitente. naʒ
fugerit: ⁊ feminã ipſam uiolentiaz ſpontanea ſuit ĩab
pertuliſſe cõſtiterit. Puelle at ductionc: inuita in
non parentibus uis infertur: cum corruptione-
. „ u¶ WMon debet. alle
uolũtate patris puella uiolẽter ab gando dicit. vñ ſta⸗
ducitur: ut eius patiat᷑ cõcubitum tim ſubdit ſolutio/
iꝰ copule nũ ſenſuz ad
cuiꝰ copule nüquam conſenſuʒ a nem.
bibuit. hic autem neqʒ parẽtibus xC Aliquando.idẽ
neqʒ puelle uim intuliſſe uidet᷑: c dicitler in furto Jd
neqʒ illis ꝓhibẽtibꝰ neqʒ illa reni quandoqʒ commit-
tente uiolẽter ſit abcluct Aliud ẽ do n ven uene
enim ꝓmiſſionibꝰaliquã ſeducere ff.de furt. li 5. fur /

aliud ſibi uim inferre.vnde qꝛ neu

D tum. ⁊ inſtit.de ob.
tri uis illata ꝓbatur:raptoꝛ hoc iu

que ex deli. naſ. §.

re dici nõ d3. Sʒ rapia dupliciter furtum.
fieri dicitur. aliquãdo eni res ipſa y C Prohibẽte. aut
rapit᷑.aliquãdo ipſiꝰrei uſus tanti neſciente. ſic. ff. de

mõ uiolẽter eripitur. res ipſa tũc

rapitur cũ uiolẽter domino eripit᷑ Bees i.
ut in ꝑpetuũ teneat᷑. aliquãdo dbis noe

nõ res ipſa affectatur:ſed uſus eiꝰ qꝛ raptoꝛ bñ duce/

domio ꝓhibente uiolẽter uſurpar repoteſt raptamn in
Hic ergo raptũ admiſit:qꝛ floꝛeʒ nxorem peracta pe
irginitatis puelle renitẽti uiolen nitẽtia. ex de adult.
ter exipuit. c. i. ⁊.ij. ⁊ extra de
NAnc querit᷑ an purgato Q. il.
uicio rapie raptoꝛ ĩ uxoę ſabto en cauſam ?
4 5OeeUe ſ. e. deniqʒ. ⁊ expſ⸗
rẽ poſſit raptã acciꝑe quo ſuʒ eſi. er de rapto.
Srũ ↄiũctio auctoꝛitate ca accedẽs. niſi ſit ſpõ
nonũ ſcõꝝ penitꝰ ꝓbibet᷑.¶ Cegi ſa alterius de pũti.
tur nãqʒ i ↄci.chalcedoñ.xxvii.c. tũc eni illi reddẽda
KRaptoꝛes puellarũ a cõſentiẽtes Nxxvij. . i. veſpo
excomuni ſatã. ſʒ ſi ſpõſa de fu
om miceninr. turo nõ cogit eã re⸗
Os grapiũ r puellaſſiune mu cihpe. ut. xxvij. q· ij.
lieres ſub noie ſimulcobĩta raptor. æ. c. ſe.jm ie
i cooꝑantes aut cõniuetes raꝑto ges tũ nõ põt cũ ea
ribus decreuit ſcã ſynodus: utſu g contrabere . C. de
dẽ clerici ſunt:decidãt a ꝓprio gra rapto. vir.l. vna. H.
du. ſi uero laici anathẽatientur. ſi an1. Capſtuld er.
Jiẽ ſymmachs papa. dicit e re
ba reddeẽda ſit pri: uel
Ob imamtatem ſceleris abiiciant dicũt ꝙ nopnt cõ
raptoꝛes uiduaru a uirginũ. trabere cũ raptore
intelligenda ſũt qn

rapta nõ conſentit

ginũ ob ĩ manitatẽ ianũfacio rapta no ee .
in mr̃imonium ra/

/ 4 3 .
ris deteſtamur:illos uehementiꝰ

perſequendo qui ſacras uirgines oyr. ſed helligi
uel uolẽtes uel inuitas in mrimõio iur qu aliquis ſpon
ſuo ſociare tẽtauerit:quos ꝓ tã ne ſam alterius rapuit
de pñti. ad h̊ ex de

tuas. dudum.
7 Os qui rapiũt.hoc.c.⁊ ſequẽs loquit᷑ de illis que cũ ſint nu
G biles raptoribꝰ non conſentiũt. uel de innbilibus que ſemper
parẽtibꝰ ſunt reddende a raptoribꝰ ſeꝑate.ut.S. e.q.i.c.ulti.⁊ Hex
audi cũ oſentiũt in illicitũ coitũ:⁊ non in mrimonium.
2 Simul. tamẽ illud nõ ꝓponunt facere.

Anathematiʒentur. æ boc cum nolunt agere pniam publicã. .

xxvij.q.ij.raptor.⁊.c.ſtatutum. .
a è Aptores. uolentes.uel inuitas.uolũtas illius non excu ſat. ſie
rpf. q.vj. placuit. xcij. di. ſi quis epiſcopꝰ. quia ille moniales

