q “ Er go. reſpicit illud.c.ex catholica.⁊.c.ſi iuſtus.io. 1
r O Edit. dicit ꝙ baptiſmus collatus a ioanne erat qddã ſacrale quo ablu

ebat᷑ coꝛpꝰ exteriꝰ tãtũ.⁊ ualebat ad aſſuefactionem.

„2

8C Bedit. in noie xpᷣi nel in noie patriſ ⁊ filij ⁊ ſpũs ſancti. ⁊ ideo non fuit æc᷑.

de cõ.di.iiii.aliud.

¶Bedit.ᷣ in noĩe venturi æc̃. ⁊ ideo fuit.io.
n¶Et baptiʒatũ eſt. j. de con.di.iiii.nõ regenerabãtur.

— -

ptiſmus aũt ioãnis tatũ dabat᷑ in noĩe venturi. vnde hiero.ſupiob.

Simoniaci rei ſunt infidelitatiſ eo
rum qui ſe ſcandaliʒant.

ordinantes: a uitam eoruz in
ſcandalum populi exponentes rei
ſunt infidelitatis eorum qui ſcan/
dalizantur. Reuera enim qui
ad hoc eliguntur ut ceteriſ preſint
ſicut ordinantur dignitate: ſic pre
eminere debent ſanctitate. alioquĩ
cur ceteris preferuntur qui nulla
meritorum gratia a ceteriſ aſſumũ
tur. ¶ Hinc etiã ſymmachus lau
ren tio mediolanenſi epiſcopo.
Sicut honore ita ⁊ ſcientia quiſ/
qʒ precellere debet.
NYliſſimus computandus eſt
niſiprecellat ſcientia ſancti
tate qui eſt honore preſtantior.
AOatet ergo illud auguſtini. ſa

D3 quoſcunqʒ de aſſeclis ſuil

cramenta uidelicet chriſti per he/

reticos miniſtrata ſuo non carere
effectu:non de omnibus intelligi
generaliter: ſed de ſacramento ba
ptiſmi. Unde idem auguſtinus
air.
Baptiſmus ſine per bonum ſiue
per malũ miniſtretur: reiterari nõ
debet.

(O Edir baptiſmum iudas 7nö
baptizatum eſt poſt iudazʒ. de

dit ioannes a baptizatum eſt poſt
ioãnẽ. qꝛ qui datus ẽ a iuda baptiſ
mus chriſti'eſt: qui a ioanne ioan
nis erat:non iudam ioanni: ſed ba
ptiſmum chriſti etiam per iude ma
nus datum baptiſmo ioannis re/
cte preponimus. Item quos iu/
das baptizʒauit ⁊ chriſtus. ſic ergo
quos baptizat ebriꝰ bomicida ad
ulter chriſtus baptizat. Item ſa/
cramentum eccleſie tam magnum
eſt:ut nec ab homicida miniſtran/

te polluatur. ¶. Item cõtra dona

tiſtas. .
Icut urgeri uideor dum mibi
dicitur: ergo hereticus dimit/
itit peccatuʒ cum iuſte baptizat: ſic
⁊ego urgeo dum dico: ergo aua/⸗
rus religiõis ſimulator peccata di
mittit. Si per vim ſacramenti: ſi/
cut ille a ille:aſi per meritum ſuuʒ

nec iille nec ille. Illud enim ſacra/

mentum chriſti ⁊ in malis homini

qui dicit ſe in xpm
credere ⁊ nõ credit
in ſpũm ſanctũ.nõ
dũ hʒ claroſ oculoſ

vnge baptizati a io

anne in noie nẽturi
qꝛ dixer̃t. ſed neqʒ
ſi ſpũs ſãctꝰ ẽ audi
uim. iteꝝ baptiʒa⸗
li ſũt in noie xpi ex
plicite . Ali vo qui
ſpeʒ in baptiſmo io
annis habebant ⁊
patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ

ſanctũ credebãt nõ

fuerũt poſtea bapti
zʒati. ſed ipoſitione

manuũ ab aplis ſu

per eos facta ſoũm
ſanctũ receperunt.
Alij vo qui non ita
credebãt. baptiʒati
ſt baptiſmo xpi. ut
dictũ ẽ. vñ hie.q ſpi
ritũ ſãctũ neſciebãt
cũ baptiſmũ a ioan
ne acceperũt. iterũ
baptiʒati ſũt. ne ꝗs
ex iudeis uel gẽtili⸗
bus putaret aquaz
ſine ſpũ ſcõ ſufficer
ad ſalutẽ. De h eti⸗
am Ambꝛo. Qui/
dã negauerũt ſe ſci

re ſpum ſanctuʒ cũ

baptiʒatos ſe dice⸗
rent baptiſmo ioan
nis. quos tñ in ad
neniẽtis ieſu nõ in
ſuo baptiʒauit noie
Iſti qui nec ĩ xpi
noie nec cũ fide ſpi
ritus ſancti baptiʒa
ti fuerãt nõ poterãt

accipe baptiſmi ſa⸗
cramẽtũ. baptiʒati

ſũt igit in noie xpi.

nec iteratũ eſt ĩeis

ſacr̃m ſ inoualuʒ.
Sed querit᷑ cnʒ in

baptiſmo ioãnis n

cõfert᷑ remiſſio pec

catox. ut de cõ diſe.

— —

iiii.nõ regenerabã⸗
tur.nec ad vitatem
baptiſmi naleat fi⸗
des alicuius nel in

fioᷣlitas officiat.cur

reiterat᷑ baptiſmus
in gbuſdaʒ a ioane

baptiʒatiſ. maxime

cũ ꝑcircũciſionem
oꝛiginale fuiſſet de⸗

letum. ut ẽ ð bap.
maioꝛes.5. caute.
MHã ſi dicas baptil

mũ xpᷣi necariũ ee

etiã circuciſis. ↄcludit᷑ ̊ in oĩbus baptiʒatis a ioane necariũẽ ſi⸗

—

ne bñ crederẽt ſiue male.ſi ãt dicaſ nõ eẽ necariũ.qre g baptiʒati ſũt

baptiſmo xpi iã a ioãne baptiʒati.cũ ijdẽ eẽ

nt circũciſi. Pot dici ſo ·

te ꝙ ante paſſiõem xpᷣi nulli erat baptiſmuſ necarius.ſed tatũ bapli
ʒati ſũt ab aplis ne putarẽt aliqui baptiſmũ ſine ſpũ ſcõ ſufficere a
ſalutẽ.qdð credo.uel foꝛte a baptiſmo xpᷣi.i. poſtq e baptiʒatus fu
ſe

it oĩibꝰ baptiſmꝰ fuit necarius.ſiue ioãnis ſiue xpi

d baptumꝰ xpi

tãqᷓ a ſeipo ratꝰ nõ indiget fidei adminiculo.ſecus in ioanis baplil
mo vn baptiʒati ſũt ꝗbꝰ recta fides nõ affuit qð locũ hũit in baptii⸗

——„

mo.io.vide qð nõ.de con.di.iiii.ex quo.

y ¶ Ebꝛius. iia in

9 3
„„ idum. itñ ut dicit rannſ
tis impediat.uel vnũ quia non ter ana onẽ peccatoxꝝ. exandi urt dici 9
igit. ut. j. de cõ. di. iiii. ſolzʒ Vt ꝙ. l. ſcitatis vᷣtutẽ gra 9 necitate accipit.xxxii. di. . v. . iiii. q. iii.
terioanrziig rigient ſde nõ eſtconta q Knẽo. HNã aliter conſtitut Tnarcd qui dicũt filiũ ñ coeternũ pti. xxiiii.
li entiat quid faciat. qꝛ int ſupel. leg. l labeo. v ita r Sec notidiiei duog utarrun Perſbap. pr ſiabelliſigi
ln qꝛ nem — . ſt aſ c.qui⸗ g. V. 6 ãadẽ pſonã eẽ pris ⁊ fi
bn ſ. e. F. ecce. dimittit. 5. e. remiſſione. Itiã. alibi ſufficit af c. qr . cl cads pſo t. xxiiii. q.iii. ꝗ
iduninit. e ſidẽti dare inſtãtiã. t qui ⁊ ſpũs ſancti.ut.xxii
dn G65 rrger ſufficere rñ iĩpoſitiõeʒ ↄfirmẽt᷑ qui . ſabelliani
b LCJ C Sic vego. ar. 9ipoſitiõeʒ ↄſfirmẽt qui in b:iain.
ar ece urrin ore Per man Pageifes amena Paria an eclaNü
gnere wej refi bus eſſe cognoſcimr. In orbe 7 0 bercrcie vnnn ab hereticis t0. uerciſec oene e
ni riſtoles.viii.thop . unce columbe ii — ut cũ ãtea baptiza ui dicebãt xp̃ᷣm non fuiſſe
ima inſtan⸗ autem ille inuenitur:ut ſi cu ceperüt ců ate⸗ 6e per dicebãt xpᷣmn e d⸗
ſect o ogtima inſan. ille nec ille inu il 6 A. ac ſſſci iuocatõe per — maria ſũpſiſſe ini
6 icere quar te nec ida: uerum qu nõ fuiſſet: ſola ſpu ci inoe foꝛ/ ſemꝑ.ſed a mar re
dn napen dieereqgvas nus eſſet arida: uerun ſi/ nõ fuiſſet: nãdi ſũt qꝛ foꝛ/ ia ut. . xxiiii iii. quidaz .5.
Pua lus ma uamuis ſi ee anꝰ ↄfirmã 6., 4,=, tit ut.j.xxiiii.q.iii.quidaʒ 4
hnein noi ſie ſic oꝛd ſte eſſet membrum quan orimpõnẽ man⸗ i ſine ſcificatiõis v aiſte. Cathafrige dicu
etn ar. hereticus iuſte dem 1 efficax eſſer ⁊ m . ã tãtũ baptiſmi! lã utſcitis par uulum hoieʒ
e iʒat. dimittit ſanguine ⁊ in tamẽ ma rdin dan 7 bhãc regulã u “rr ſpũm ſanctum ꝑ z. . catha⸗
bi baptiʒat. ꝗᷣ di ne langt ides cuʒ ſit uera: tamẽ eſupſerũt: iis predica .ut in pdi.c. ꝗdã. p. catha
qð ego ne m: ſic ⁊ fides Iteʒ ſic mute ſůpſea ibus eccleſiis pr ⁊c.ut in pᷣdi.c.
lnn doeetts acgane mum:lc. ortua eſt. adã in oĩbus ecc i nulla itera ůl
R to. auarus ribus moriu ſan ſeruãdãi i ſemel itu nulla frige. igig. i. q no ba⸗
vefft orin iuſte zdi · ſine operibus in nomine nꝰo ut lauacrũ ſeme des ES Et cathafrigis.i. qnõ
i Pos iſte. 6 di⸗ . tiʒatus em mut lauacrů ſ ſtolo. un⸗ d xEt ca ſic ſol
Hlſii baptizat iuſte. st in hereſi bap nen tem⸗ n. icẽte apo zat in foꝛma ecclie 2
ſre mittit i ſz dic cte trinitatis eſi receſle/ „ . baptiſma. . —2 ☛ e de cõ. di. iiii. g
ipi. i: ſi ab hereſi non rece fides: unũ ba adac. ſ- nũt Zria.j.de iinria ſa⸗
hhen egere i i die. lum dei: ſi ab hereſi non r⸗ eo una ſides: unũ b lemerzdaé. 15. nor zt 6fuit focta üiuria la⸗
. . . ricia inm . lla lteratioe 2* ſed hic nõ fu it.
fi; inſtätiã no ualer P nmiam neqʒ in auarici⸗ . lutio nu ificatio ſpũs ſcĩ in ũ nullü p̈ceſſerit.
8 ſuã opinioez rit.quo raim izatus fit tem, 1; 9ſola ſcificatio ee 2 cramento.c . dũẽꝑ
lti qꝛ m ſua li. q in e baptiʒ ced ut dixim aab hereticis no ibi 3. uel hoc intelligen
dit ſic.xxxii.q dem nom icia non recedat . uod ab he ibi Z. uel hoc intell iſi necel
ln Zclu iarum. dei ſi ab auaricia no 8 ocãda.ut q dotibus illnd. Na ibi dicit niſi
ſh . ei ſia ſeruitus. C Ex uocãd licis ſacerdo illud. Na ibi dicit n er
bi Thoptiarun. le⸗ pluzd JI m ſeruitus. . accipit:a catho öndũ eſt: quod itas ⁊c. Iẽ Z. ſ. e. ſiquis p
M Anire.4 copſe, eſt idoloru tiſma accipit: Sʒ nõndü eſt: ꝗ ſitas ⁊c. Nẽ iſpeſa⸗
ibrck eAVni na ſie que eſ nerbis apparet bap I equat᷑. CSyʒ n iani: quo ignoꝛãtia. ſed hoc de diſpẽſa
iũ grana ſine is iraq; nerbis apparet tu oſcquat᷑. Sʒzn ſabelliani: quo gndoꝛafig. ſed ho uel hie
dſrni ein atngr⸗ iiii. i bis iraq icis tribuitur uir H ici ut arriani e1 5 ione. illud de rigoꝛe.
len. xxxii. q. iiii. d ab hereticis tribuimn heretici ut ari : alii ĩdiſcretiõe, tione. ilud i hoc nul⸗
laeehn pale guoda „2 nferre pecca I alii iequalitatẽ: ꝗ !1 —- oquit de iure. qꝛ cũ
hglin Xα. ab iſto te ſua emiſſopenen ariſtinus nſlina fuẽt bapriſno a ail WAbaneinng noe odſ
Qloco inducit torum. ( Sed l baptiſ⸗ ſz ſue peruerſitaniſ. vnde nõ fit iniuria hic
en B r in libro de eccleſie: ſʒ äalit äbro. lo/ vnde u baptizãtur z
ſnoma ingtr capitula ꝗbus econtra teſtatur in ma eccle his ſpalit᷑ ãbro.lo/ ſacr̃o ſed tantũ bap 3
“ ingft capi econra ienam mnſtrabãt. De aop iſmꝰ ſacjfo ſed tantũ it illud. c. hoc
ale tane pere mo Nicknn. chriſti ali nulla peruer iſkrs ẽdieẽs. Molnnt buagriſmne aimaf nectzaiti qꝛ ibi ſũt
ſnin pollintnd neſfin — apud bereticos tamẽ berericorũ en u Hei.nice⸗ dreqones nn im
poſti ſacr̃i.qñqʒ tñ indu/ eteffecu. S ordinẽt᷑ ⁊c. tizent are BDebere. ar. . ex 5
ſſt cit æ voſſnt effenm et effectu. . intel üé. Rebapuzen T Debe ipit oꝛdinẽ. er
glin eit ꝙ poſſint effẽm Lare Tiamcorde tardiores 2 ſtatutũ ẽ. jaͤiſtis 21 catba tus nullũ recipit oꝛdinẽ.e
corde tæ iſti nul no ſtatutu ẽ. liaiſtis 7 S ſiquis pᷣſbꝛ. j. e.
Cutei ferre.⁊ ſub iſta al lam . chriſti nu t qui de pau p.nõ bap.c.ſiquis pᷣſ
oferre. it uſqʒ li unt baptiſinum aecidten ordinẽt ꝗ iam redeunt. pnõt ignoꝛaͤtia F. erennw
glir hoecsntofratd rinte dantis uel tie ſtigis ad eccleſiam it ad eccleſiã a t.ſauis pign
niin n auaon la Foonſ. uiolari. Sed quia 139 Iquis Sfngeit d ſtis e catha n de ſacto. uel öpo⸗
Deh “ reno. li 12 b effectu 4C be licã de pau 15 I 381 itti.
Nin e Sed qꝛ. ſicut ai eſt ſacramentum ab eff itate &¾ tholicã dep baptizari eos oĩ ni. i. non admitti.
E⸗ tũ alið eſt acromcemun ni in ipſa uni igis : ſtatutũ ẽ re ici erant Aulianiſte cc.
nniſ nd eſt elemetu alit menti: cum eos qᷣ ſtet re frigis: Sigui vo clerici erant n i. hic. 5. pſpicit
õſeeratio. ut de cõ. menti: cum eel con eſ. Siqui lſfnerit 7 Allij. hic. 5. fſpici
nſnege cõſecratio.ut de cõ. rdite viuunt: c no deber idẽ ĩculpati fuerit 2 dũ.
4 rert i0 eccleſie pe . u nec dare nec ſi quidẽ iculpati fueri . ſitum.ſed notã
Aosſed Di.iiii.pꝑ aquã.⁊ 9 ccatorũn e apudeos. izãdi ſũt?ꝰ . ſupꝛa poſi J phe
nie it eypꝛian miſſionem peccate malignis g Eſibiles rebaptiʒ i lupee tria. qꝛ nemo ꝓ
Pitnrin nofat ?fuit cypꝛi⸗ m oſſe: quia non icn di irreprebhẽſi I tholi ag In pa in ſua.
6 nzoe qui ,(4. i irrepreben eccleſie ca eſt acceptus in patria
ofil qꝛ nõ feẽ iſta dria habere poſſe: dictum eſt: ſicui di ſus etid ab epõ eccleſie cat us iaeſt acceptus in lebat. d
tſuii e auns maun 5 ſe ittuntur: ent᷑. Si vo b Mõ poterat. bat. ar.
eiſ .ſac⸗ iſeritis peccata dim ce oꝛdin Eſi: deponi'eos potẽtie ſue nõ cõgrue 1.
ßenn ¶BHereticos. ſaẽ miſeritis pe 41 atet ergo apti fuerint deprehẽſi: potẽtie ſluer ilus. qꝛ ipſi e⸗
n mẽtũ gre dat deꝰ ẽt itis tenebuntur. p . agpti fueri ſt 1 circa diacones i v. ſi paulus. qʒ
nina metũ gie nero renueritis! dare uel accipe militer aũt a circa diace i xrrd. duli.ſed nonne pote
tiſckf Ppmalos. ipaʒ ſeiß hereticos tantum iſmi 7 non da oʒz. Si iin eodẽ clero inem rat increduli.ſed no eduli. =
ſnce fax nõ eipz baptiſmi n ibus qni in itur. C Itẽ rat fa ere ne eẽnt increduli.
iboen glaz no niſip ſeipʒ ſacramentum 7 de oibi bitur. C rat facere ne diẽ re⸗
Ng S .iiii. qñ re ſacram catorum. dẽ forma ſerua ita facere miracula. n diẽ
üͤen ut. ſ. ð cõ. di. iii⸗ iſſonem peccatorun lal unt᷑ eadẽ eeodem. iita facer⸗ põt facer̃ ut
Oꝛpalia. qꝛ re remi nini de blal Deeoden . gula iuris e; qui po u
DNiꝛ G 5 Dpalt in uerbis don inno. e'in noĩe patris fi gula iuris ff. de re. iu.
Neni miſterio coꝛ ¶ Item n uinn igniſte in noĩe p . tdicit poſſe. ff. de re.
oigis Se aern gue Fu locriel rine tenea
i eegsinege foꝛ⸗ 0 forunecelebramerktnſſe⸗ F nolalant agoibn de unitate alricido eſt ad aliquid facls
i meconpopl vei ati ab unitate corpori ſſunt. baptizãt. necapuc ſt patris ⁊ filii ⁊ dum. is i⸗
P abeal i⸗ Drgann habere pietatis Ppirinmn, Bat ainncn wcorömotge c. c Kaerakre in anes
e iebns gferüt. S torman bab. uiſibilis a ſpiritua, ſpus ſcĩ qõ aliquãqo cõmota tiʒã mer gat aliquẽ 7 no
fünſt eleduse pere irtus uero inuiſi ſt. quem ſpüsſci eccleſie in baptizã uerba nõ baptiʒat. quia
UYM nuũgd cũ coꝛpe 6 in eis eſſe non pote „guem 3 Aliiꝰſormã ecc is bapti ferat uerba nõ tu nec ſola
lun unt ar. , nõ. j.e. ꝙ lis ira in eis e non ſequitur mẽ õ Sed dum ab eis c ſolum elemẽtũ nec
Gegyn ss .vii. dum ſenſus non ſeq o ſeruant. iuel ſciſmate eis ne fficiũt. nel aliter
ida.xxxii.q admodu ra corpo i in hereſi uel ſciſma S ba ad hoc ſuffic nel alte
bin dn let. bprum quando amputatu . zatur qui in hereſi ue baptiſmi ba⸗ tiʒant tãtũ ĩ noĩe
ſeite tantum naſet. brum qua in librode 3 1 tũ quideʒ bap AInidam baptiʒant tãtũ 0
ſiuin ietatil. i. Vitatiſ ambroſius in . õicãt. ſacramẽtũ ꝗ 34 59ſε,quidam b ſancti.? tũc expoo
e d5 Pietatil. i. vitatil re. ¶ Item al ceecodez. cocat. ſact iüt: vutẽ uero nõ vſe/ ſis e ſpus ſancti. x tũce dẽ
niun ſeg iõ dicit N tuc ẽ 2 d bus. De . * gccipiut:vtu i P erbů. i. filiũ. ae
di 4 Srudibus. perfi ab eis 1 llus ↄſequ ne detrahe n .no eſt ibi
ſer ietas cum 1 ne ſiniciadi baptiſmus perfi/ it᷑: quã ſine ſide nu l 3 iſiaqua. q. d. nõ eſt il
tgeniu ibi pietas cu On ſanat baptiſi d pol quut: qua Rinenide nul uodĩ pa aqua niſi aqua.q.d. n iii. in
iuni⸗ itas 7c. dat ſed po r mino dicit qan . de con. diſt. iiii.
ritas ⁊c. um non mun t. vn de domino dic ſignum baptiſmus. de e⸗ he uer
cntnn On ſanat ba⸗ Ador iluuio aquarum ad do pot. 5 poterat facere 1g do. uel aliter detrahe
aii nne 1 dat luit:qui in diluuio a ii tria ſua no poterat ! ori. C AUn ſynodo. uel⸗ foꝛmꝗ æ non erit
We ptiſmus. uit: qui imabunt: quia 1 ĩcredulitatẽ eor . bum aque.i. foꝛmã ⁊ ne à;
Exr fonnaz ee L minu dicitur quicqui de aug in homelia. xx. ſacr̃m bap il. ua ſit
efn e. F. notadnz. r apoſtolum .7 er de aug. in home Dar elemen hus dixit ꝙ ipa aqua ſit
N *E. 7 Ie ut pe ccatum eſt: 1 ex rbum acce r 8. dulp O Etũ ar. ð cõ
. Qui diluuioa on eſt ex ſide peccar. faciant Bum uerb nentum ſacrm. l. ipm elemẽtũ ar. ſi
6 i. mult iplici⸗ n Earij uibus acia m fit ſacrament acrm. 1. ificiũ. vñ ſi aſi
, me werſan ſii⸗ in ſagun nonproceſ ſed ad iu/ Emabe uerbu ab aqua quid iarodn tob ſac⸗
A . uel in non ſolu ẽleo ad nicetẽ epũʒ. — ſtodiunt. alij di
nii dilunio u e ſol⸗ iciũ ẽ. C J I te mure ofrinn decon. di ii nã dicunt ꝙ aqua —
n, baptiſmus nõ ſuffi eneun naltde eſt ꝙ aſinus bibat ſacr an tima ꝓPlatione ipſius foꝛme. Fne⸗
ſnnne xit niſi 2 — rante p dilectionem. lxviii.di. .. hi vᷣo cunt ꝙ ipoſſil deſinit eẽ ſacramẽtũ. l. inn c. i. ſed per alias oꝛõneſ que pᷣ
Cicnt, ¶Ex ſide.i.cum fi eoper ihil acceperũt ab eiſ. lxyiii. di. inſtanti incipit ⁊ c.ut nõui de con. di.iiii. c.i.
aD NeE .incõmutabilis. z0 te
, n — oiĩbus puulis. niſi malicia ſuſcipien
unec o Ana. i. ab uno efficaciã in oĩbus ꝑuulis.ðniſi aglicia
4

der⸗ rm. 7 hoc ita ueꝝ eſt ſm e
6 aI nõ fit aqua ſacr̃jm. 7 .
ntur ſuper ipam aquã nõ 73

P ſii

C

eo inſtanti quo foꝛma finit᷑ ⁊ aquã fit ſaccrjm. puer non eẽt in aqua puta anteqᷓ
dixiſſet ⁊ ſpũs ſancti leuaſſet eum de aqua nõ ect baptiʒatus.nec eſt mix ſi in
cipiet ⁊ deſinat eẽ in eodem inſtanti. cum ſit idẽ etiã in alijs caſibus ſʒ legem
nam ſiquid mihi debet᷑ ſub conditione ⁊ illud accepto tuli ante exiſtentiaʒ cõ
eodem inſtanti incipit ⁊ deſinit eẽ debiiũ. ff.

ditionis.ſipoſt exiſtat conditio.
de acceptis.l.antepe.⁊.l.q; i
die. melius poteſt poni exem
plum in ſeruo dato vxoꝛia vi
ro.ut eũ manumittat.nã ĩ eo/
dem inſtanti incipit ⁊ deſinit

erit niſi aqua:accedit uerbü ad e/
lementũ ⁊ fit ſacramẽtũ .unde iſta
tanta uirtus aque ut corpus tangat

r . Pꝛobos. qꝛ illud ſacr̃m puro co

an.

q Kepꝛobos. ar. nõ piudicare alicui in ſua cã religionem alterius
nõ eni melius debet alicui credi.qꝛ ſigna ⁊ miracula facit.cũ etiäẽ bo

nis ⁊ malis ſint cõia. S.e.c.multe.

licis ſacerdonibus conſequatur.
Mẽoꝰin hereſi uel ſciſmate cõ⸗
ſtitutus intelligendus eſt. Ceterũ

xi. di. oʒ.xvi.q.i.reuertimini.

ꝛde ſumũt.j. e. nõ nocet.

8 ¶ Ecce a paganiſ
ſi in foꝛma ecclie de
tur. de cõ. diſt. iiu.
nodam.
t neroꝝ. doli ca

aberennn. danai hic ⁊cor abluat. niſi faciẽte uerbo: nõ ſi cum fidei integritate a animi pu garendaabe d
in fi. cõtra. qꝛ alius eſt ſonus quia dicitun ſy quia crediiur. HNa rirate de manu bereticorum in ſfor rioſis cõpant ff. de
⁊cʒ ſed qð dicit ꝙ virtus per· z in ipſo uerbo aliud eſt ſonus trã ma eccleſie aliquis baptiſma acce ¶acgꝗ. poſl.l.i. . i xx.
manet nõ intellige in aqua ſſ ſiens aliuduirtus manẽs. ¶ De perit:iunc impletur illud aug. per q.i. illud. quis autẽ
in puero. item ar. 5. f. de in bis etiam qui in hereſi uel ſciſma, lapideum canalem aqua tranſit ad ſit doli capax lex di

fru.ticio cum moriet. itẽ aliö
exemplũ põt poni ubi quis ſi
mul incipit ⁊ deſinit eẽ debi⸗

ie baptiʒantur. ſcribit aug. ad pe/⸗
trim diaconẽ dicens.
Extra eccleſiam baptizati pernici

areolas: 7 ner Pirimiis uirius
ſacramenti ⁊c. ¶ Item in libro de
blaſphemia ſpiritus ſancti.

cit qui.ſ.eſt ꝓximꝰ
pubertati.ff. de re.
iu.pupillũ.ignoꝛãs

n kkas eldedter ffinn ernm ſibi cumulant ſiad eccleſiaʒ nõ Etiam per malos bom colligunt. mmmahene ddirt
litteram. redierin. =è Oie ſanctus in ſancta ec/ mit. ſi Paltent ii
¶ UWerbum. nã vᷣba necaria Irmiſſime tene nullatenus cleſia?eriã in iſto tempore quo inu üennem .
ſut. ar. in.l.i. ff. de vpo. oblig. A. dubites extra eccleſiaʒ bapti uelur granũ atteritur cum palea ſic pꝓpꝛiuʒ nomen .
b ¶ Et fit ſaciʒ. i. ſacim fit ihi Zatos ſi ad eccleſiam nõ redierint operatur: ut nullius ueram confeſ xX Interrogationi
er ma nervo 5 aqua qð baptiſmo cumulari perniciẽ. Tã/ ſionem aſpernetur: nullius ſimula bus. hoc qð dicit
fbridnnn. d ariur ium enim ualet eccleſiaſtice ſocie/ tione fallatur: atqz ita reprobos usiniſle e
ne antold aqua eoſe erur tatis cõmunio ad ſalutẽ: ut baptiſ/ fugiat: u etiam per illorũ miſteriũ ſunſgen fulſſei⸗
an nõ. dicẽdũ eſt ꝙ illa tanmũ mo non ſaluetur cum ibi non datur probos colligat. C Ecce auãdo g aug. de con. diſ.
que pueꝝ tãgit ar. ff. de relig. ubi oportetut demr. CIJdem. ab hereticis baptiſma cũ ſua uiriu iiii. ſolet queri. licet
l.ii. .celſus. nã ibi dicit ꝙ io Inuüllia ſunt dona: que preter uni te accipitur cuius tã neceſſaria ad/ quidã dicãt eã hic
la terra que tangit coꝛp⸗ hoiſ tatem eccleſie habemur. miniſtratio eſt.ut nec enam a paga ſolui. ſed dico etiaʒ
eſt religioſa. uel põt dici ꝙ et T Eneamus fratres mei unita, nis datum poſſit reiterari. unde in ꝙ licet foꝛmã ludẽ⸗
iar H tem preter unitatem 2 qui facit eccleſiaſtica biſtoria legitur quoid R Nerigiat dunm
Apcanone ri Lii. aonia miraculu nibil eſt. Inunitate erat alexander epiſcopus alexãdrie cũ bubt areſtaute dat
multos.qꝛ excõicatio nõ tran populus iſrael ⁊ non faciebat mira petri martyris ſolẽnia celebraret iocoſe fiat ſ erit ba
ſit in tertiã perſonã. ſic nerre cula preter unitatem: erant magi poſt expleta miſſarum ſacramenta ptiſinus. ar. xxi.
ligio. pharaomiſ a faciebant ſimilia moy cuigit ſuper oram maris pueroruʒ ii. c. qð ait. ff. de ac.
e¶ Saciẽte.i. in foma enäge ſi. populuſ iſraelut dixi nõ faciebat ludum:imitantium ut fieri ſolere· 2 obii. obligationũ
lijinoie prie ? filij? ſpsſcei. miracula. Qui erant ſaluãdi apud piſcopum a gereniiuz ea que in ec ſba. 5. ul. er de ſen.
d & Arealk fe Ncur ide; S deuüi: qui faci ebat miracula an qui c(leſia geri mos eſt.mox eos ad ſe ex. ſi. nero.
Eornitpot gbere mane nõ faciebat. Metr⸗ apoſtolus re/ poerduciiubet. a quid egiſſent per Martſſräarg
ſi tres ꝑſonas põt expᷣmere. ſuſcitauit mortuũ:ſimon magusfe cunctatur. Illi rei ordinẽ pandũt nmonſſit perte m.
qococedo ſi eſt mmaſter alii cit multa. Erant ouidam chriſtia, baptizatos aſe eſſe quoſdaʒ cathe b Mon deber al.
ſi loqui nõ põt nõ baptiʒabit. ni qui non poterant facere quod fa cuminos conſitentur. per anaſtaſi ſimulatiõem alicui
⁊ qð dicit̃ ſed qꝛ credi.q̊ ad ciebat petrus:nec quod faciebatſrſi um puerum qui illis fuerat epiſco piudicare.S. dil. xx
ſuſcipiẽtẽ refert. qꝛ nõ exigit mon ſed inde gaudebant: quiano pus ſimulatus: ubi ex reſpõſis eo vii. ꝙ interrogaſtt.
ſies coſeretis ſe uſcens muina eorum ſcripta erant in celis. rum uidit ſecunduz religionis no ſxrit v ecce ſ 6
er reſola mientiorn bi⸗ Ntem leo ad nicetem epiſcopůũ ſtre rituz cuncia conſtare: ſtatuit il. 5 di tül ſolet gie⸗
rit.ut dixi.S.e.ſicut. Bäapriſmaſemel traditum ampl 4 lis quibus integris interrogano/ r i db
e Sonus eſi ſonus nocalis o non eſt reirerandum. “ busa reſponſionibus aqua fuerat obiigationum.
7 eſt ſonus mentalis. PDan regulam ↄſeruandã in infuſa: iterari baptiſmum non de,/ c Sed adimplere
ſ lind.i. efficacia a deo ſi· A omnibus eccleſus predica/ berev'ſed adimplere ea que ſacer/ ar. xxiii di. quoꝛun
bi collata. . de con. di. iii. ſol; mus: ut lauacrum ſemel initu; nul dotibus mos eſt. ¶ Hinc etiam dam. vii. q.i. nibil.
nsuiler eeceſin varaallo. d la ireratione uioletur dicente apo iſidorus ait. d Ea que.l. t in
B Armun epotlen, xxxi ſtolo. unus deus: una fides: unuxy Be bis qui per ignorantiam ordi neftlee hertn 4
emg deg baptiſina auns abluno null rel nee n baprizeniur. urtodeſaern non
bP Eneamus. ꝓbat ba ptii/ teratione uiolanda eſt: ſed ſola ſpi Iquis per ignorantiam ordi / iſterã.c.i. fi.io. c.
mũü poſſe conferria ma ritus ſãctificatio iuocãda:ut quod natur antequam baptizetur di e IJquis. gdaʒ
lis. ? ipi poſſunt miracula fa ab hereiiciſ nemo accepit:a catho cunt ab eo baptiʒzati iterum bapri B põit ita caſuʒ
cere.j.e. ꝓphetauit. M ſiiſtum. Due gones
i ¶ Mihil ẽ.quo ad uitã et᷑nã. - fiunt hic iſidoꝛo. P/

ma vtrum baptiʒati ab oꝛdinato ante baptiſma ſint rebaptiʒandi. ſe
cunda vtrum ipᷣe debeat oꝛdinari. Ad pꝛimaʒ queſtionem rñdet ab
illo oco. ſed romanus. ſecunde queſtioni non rrdet. ſed poteſt decid
di per. c.S. e. ſi quis confugerit. ? m hoc legitur totum ſub interro
gatione vſqʒ ad illud.ſed romanus.ſed ſupp ebis ſᷣm hoc in littera
ylterius nõ oꝛdinetur.ſed ideſt quia ⁊c.⁊ ita rñdet vni queſtioni no
alij. ar. extra de pꝛeſump.nonne inſti. de inuti. ſti. F. quotiens. C. de
diuer. reſcrip.l.i.⁊ hoc nuerum eſt cum ſunt cõnexe.alij legunt. c. pla
ne ⁊ dicunt ꝙ baptiʒati ab eo debent reba ptiʒari. ſed maile dicũt. vn
de illud ſed romanus eſt coꝛrectiuum. Et ipe ulterius non oꝛdinet
2 hoc coꝛrigitur.S.e.ſiquis confugerit. Ael hic loquitur de rigore
ſm iſidoꝛum.ſecundum caſum quem ponit iſidoꝛus ſᷣm falſam quo
rundam opinionem. ꝙ ſcilicet tales debent rebaptiʒari. vnde coꝛli
git ſe ſtatim ibi. ſed romanus.q.d. ita alij dicunt. ſed romanus ⁊ ce
tera. .

le ¶ Aagi. manes ⁊ mãbꝛes.iſti magi.ſ.manes⁊ mãbꝛes tria fecerunt mira/
cnla. vᷣgas in ſerpentes cõuerterunt. ⁊ aquã in ſanguinẽ ? fecerunt aquam ra⸗-
nas ebullire. ſed ciniphes non potuerunt educere ut moyſes.vñ dixerunt. di⸗
gitus dei eſt hic. ita deſecerunt in qnarto miraculo.ſ. in tertia plaga.qꝛ pᷣmũ
nõ fuit plaga.ſed iõ qnqʒ dicũtur defeciſſe in tertio miraculo.qꝛ in tertia pla/
ga.xxvi.q.v.c.nec mirum. DM
l¶Aunc. hoc.eſt pars huius.s.c.hi qui repetit hic finẽ illius.c.ut exponat
in. .. ſequenti. l.
m¶Memo. ar. ad qõnẽ de inuaſoꝛe vtrũ per eũ poſſit pntari clericus in ecclia
2 ſi ꝑ hereticũ ſnĩa inſta det᷑ de cõ.di.ii.⁊ dixit dis io.quoꝝ utrũqʒ falſũ ẽ.qꝛ
inuaſoꝛ nõ tolerat᷑.⁊ hereticus eſt excõicatꝰ.b.
n “ Soꝛma.ſ.in necitate nel ignoꝛanter.
o Per lapideũ.S.e.ſi iuſtus. .
p 8 Piritus.in ſancta ecclia fallat nã mentiri deo poſſumꝰ.ſed ipᷣm ſallere
nõ poſſumꝰ.de con.di.ii.panẽ.oia eni certa ſũt ei.ff.ð iudi.ſed ⁊ ſi reſti

=.

—

mumſi
nufi
Ooher
ſengtt
dochn
fegſir
f
ſolnite
gdeint
etqreti
ſdichi
lldiots
fornit
Cpirdni
Meſte
nrſini
eſüͤtſet
oornni
enften
oblgdne
lcket
nen.
uprnit
une
tperſen
ondehe,
noon d.
ntöͤdi
nertog
. c
ſiſcee
i
denei
tioune
iint
ini
ſticie⸗
Eigt
ſettitn,
Uuleſn
lnt

Holtne⸗/

.Dirgi

a ¶ Non oꝛdinet. de rigoꝛe alias ſecus.de cle.nõ oꝛd. mi.c.i.
b ¶ Paganꝰ.5.di.xxxii.ꝭ.ueꝝ.j.de cõ.di.iiii.quos a paganis.) ſed

—

ibi pter foꝛmã ecclie fuerũt baptiʒati.hic aũt de eo baptiſmo agitur

qð in foꝛma eccleſie tradit᷑
c ¶ Quod aũt.non poſſint.cum effectu gratie.

d G Ic popuius

ſic cõſecuti⸗
nuʒ ẽ ⁊ hec ſequẽtia
c.loquũt᷑ qñ foꝛma
pᷣtermittit᷑ uel ſciẽt

pter neceſſitaleʒ ſa

cramẽta rcipiũtur.
e Del uota. gene/
rale ẽ ⁊ poſtea ſbᷣdi/
nidit ꝑ partes.
f & AVel ꝓ ſalute. ꝓp

ſalute ⁊ ꝓ pctõ dicit

quaſi ſint nomia ſa
crificioꝛnʒ quoꝛum
unum ad ſalutẽ ob⸗/
nãdã alterũ ad pec/
cata purgãda offe/
rebat᷑.ꝗqdaʒ codiceſ
habẽt ſᷣm.h. nel ſa/
crificiũ quod offere
bat ꝓ pace adepta
nel adipiſcenda.
g DYel holocauſta
bolõ.totũ cauma in
cẽdiũ.l.di.põderet

h In oↄſpectu me⸗
o.eccleſiaſtica enim
dign ital nõ facit eũ

chriſtianũ.nt.ſ.ij.q

vij.ñ oẽs epiſcopi.
i Dit. ⁊ clau/
O dit.humana
logtur ſilitudine.ut
xxiiij.q.i.odi.
lꝛ¶ Lli ve.i.ex cha
Mritate ⁊ fide.de
pe. di.iiii.c.pe.⁊ nl.
¶ Trücato capite.
.i. fide que eſt fũda
mentũ oĩium bono/
rũ.S.e.cũ paulꝰ.
m/¶ Archiõ iſte
marchiõ di
xit duo eẽ pᷣncipia.
vnũ ſꝑioꝝ aliud in
ferioꝝ.xxiiii.q.iii.
quida.pᷣ.⁊ marchi⸗
oniſte.
n C Baſilides. iſte
negauit xpᷣm fuiſſe
paſſũ.nt.c.quidam
xxiiii.q.iii.
o Qnuo hũanum.
.i.nõ diuinũ. nõ cõ⸗
ferens gram.
p In v̈bis. ar. ner
ba rebus nõ res vᷣ/⸗
his deſeruire. pfer
tur eni intentio nuer
bis.ar. xiii.q.i.s.ii.
v.nerba.ar.xxxviii
diſ. ſedulo.ar.xxii.
g.v. hũane. ⁊. q.ii.
ne gs. ar.xxiii.q.i.
patus.⁊.q.viii. oc-
cidit.ar.xxix.di.re⸗/
gule.
q & Sed in ſẽſu. ar.
xi.q. iii.añceſſoꝛ.⁊
c.qð pᷣdeceſſoꝛ.ar.
ff. de leg. ⁊ ſe. cõ. ſci
re leges.ar.extra ð
ß.ſi. ꝓpterea. ⁊.c.i
telligentia. ar. xxii.
q.ii. is qui.
1 Ide q;tum.
opi.ar.ꝙ da

ʒari:⁊a ipſe ulterius nõ ordineturꝰ

Sed romanuſ pontifex non homi
nem iudicat qui baptiʒat ſed tantũ
ſpiritum dei ſubminiſtrare gratiaʒ
credit baptiſmi:licet paganus ſit
qui baptiʒat. Dalea. Si pre
ſbyter ordinatus deprehẽderit ſe
non eſſe baptiʒatum baptizetur a
ordinetur iterum. ⁊ omnes quos
prius baptizauit. ¶ Quod auteʒ
cetera ſacramẽta ab hereticis mini
ſtrari non poſſint:teſtatur biero/
nymus in aggeo proppeta.
Won placent deõò que ab bereti/
cis offeruntur.
Ic populus iſte hereticorum
omnium eſt in conſpeciu meo
dicit dominꝰ oẽ quod fecerit quod
mihi obtulerint uel uota uel pro
ſalute uel paciſica uel pro peccato
uel holocauſta uel elemoſynas ſi/
ue ieiunia uel corporis caſtitarem
ↄtaminata erunt in cõſpectu meoꝰ
quamuis eni ſancta uideantur ſpẽ
ſui que offeruntur: tamen quia tra
crata ſunt ab illo qui pollutus eſti
anima polluuntur omnia. ¶ Iteʒz
in amos propheta.
De ecodem.
Dit deus ſacrificia heretico/
rum ⁊ aſe proiicit.⁊ quoſcun/
q; congregati ſunt in nomine eius
deteſtatur fetorem eorum ⁊ clau/
dit nares ſuas. Item in oſee.
Dae codem.
Ali offerunt ſacrilegũ panem ⸗
dant elemoſynas ſectari uidẽ
tur humilitatem: que ego ſi uereꝰ
fiant holocauſta interpretor: cum

autem ſcientiam dei derelinquerit

fruſtra truncato capite fidei cetera
membra habere ſe iactant.¶ Idẽ
in epiſtola ad gal.
Sinefide charitate nec euãgeliũ
babetur: nec proſunt aliqua bona.
Archiona baſilides cete
re hereticorum peſtes nõ ha
bent dei euangeliũ quia non babẽt
ſpiritum ſanctum. ſine quo huma/
num euangeliuʒ non docetur. nec
putemus in uerbis' ſcripturarum
eſſe euangelium ſed in ſenſu: nõ in
ſuperficie ſed in medulla:nõ in ſer
monũ foliis:ſed in radice rationis
Idem.
De eodem.

C
(6 Ide quantum bonum eſt cha

Aritas. Si ita martyrium fece/
rimus ut noſtras uelimus ab om⸗
nibus reliquias honorari ⁊ ſi opi
nionem uulgi ſectantes intrepidi
ſanguinem fuderimus ⁊ ſubſtanti
am noſtram uſqʒ ad mendicitatem
propriam dederimus:huic operi
non tam premium quam pena de/

9 4

re elemoſynã ad uanã gliam ſit peccatũ.ar. xxiii.q.i.militare.xxiiii.q.i.odi.

—

tra ibi dicit aug.ꝙ ſiquis

s8 CQauã coꝛona. S. di. xc. neqʒ in fi. .c. ſiquis aut. ſ. de pe. di. iiii. S. penult. con
nõ habẽs charitatẽ patit martyriũ ⁊ ſi non ꝓdeſt ei

ad vitã eternã. ꝓdeſt ei tamẽ ad minus ſi uppliciũ ſubeũdi. So.ibi agit de illis
q bono ʒelo ⁊ ſi nõ ſm ↄſciam martyriũ ſubeũt.hic de illis qui arroganter.ut

betur: a perfidie magis tormenta

ſunt quam corona uictorie. ¶ Itẽ

ex conci.laodicenſi. Heren
corü benedictio maledictio eſt.
On oportet hereticoruʒz be
nedictiones accipere: quo/
niam magis ſut maledictiões quã
benedictiones. ¶ Item ex conci.
martini pape. ““
Neqʒ cum hereticis neqʒ cũ ſciſ/
maticis licet orare.
On liceat clericis uel laicis
ab hereticis eulogias.i. be/
nedictiones accipere. quia male/
dictiones ſunt magis quam bene

dictiones. neqʒ liceat aut cum be/

reticis aut ſciſmaticis orare.
Item leo ad anatholium ↄoſtã.
epiſcopum,.
xtra eccleſiam non ſunt uera ſa/
criſiceags.
Meccleſia dei que corpuſchri
ſti eſt aliter nec rata ſunt ſacer/
dotia nec uera ſacrificia: niſi in p⸗
prietate ſue nature uerus nos pon
nter reconciliet. ¶ Iem leoni au
gGuſto. “
Impiorum manibus diuina ſacra
menta ſe ſubduceun.
Anikeſtum eſt per crudeliſſi
mamꝰ inſaniſſimam ueſaniã
in alexandrina ſede omne celeſtiũ
ſacramentorum lumen exrinctum
intercepta eſt ſacrificii oblario: de
fecit chriſmatis ſanctificano. par
ricidialibus manibus impiorum
omnia ſeſe ſubtraxere myſteria.
Item beatus martyr cyprianꝰ
in epiſtola contra hereticos.
Sacramenta exrra eccleſiam mini
ſtrari poſſunt:ſalutem uero confer

re non poſſunt.

B Iquis inquit de eccleſia here

tica preſumptione exieritr:a ſe
metipſo damnatus eſtcum huiuſ
modi ſecundum apoſtoluʒ nec ci/
bũ quidẽ ſumere debemus. decla
ratur hoc in libro regũ:ubi cuʒ hõ
dei ad hieroboãꝰ miſſus eẽt quod
peccata ſua exprobarer atqʒ ulnio/
nem ſuam futuram prediceret:pa/
nem apud illum edere ⁊ aquam bi
bere ꝓhibitus eſt.quod cum non
cuſtodiſſer:diuina ſnia inde rediẽs
morſu leonis in itinere ĩteriit. An
debet quiſquã dicere ſacramẽtũ ſa
lutare ⁊ gratiã celeſtẽ cõem cũ he/
reticis eẽ poſſe:cuʒ quibuſ nec ter
reſtris cibus nec ſecularis potus
debet eẽ cõis.ↄſtat aũt oleũ unde

baptiʒati unguũt᷑ ſcificari a. euchari
ſtiã fieri apud illos oĩo non poſſe

ubi ſpes nulla eſt fides falſa ubi
omnia per mendacium geruntur.
Mam hereticuſmore ſimiarũ que

hic innuit᷑.io.
t L On oʒ.bñdictioeſ.i.ſac̃
mẽeta uel dogmata.uel h̊ dicit
ironicę.bñdictiões.i.dignita
tes z pᷣdicatiões que idiotis
vidẽt᷑ bnñdictiões nuel benedi-/
ctionũ abuſiones.
u L On liceat. ſciſmaticis.
de cõ. di. i. ẽs nullũ g.
ſo.illud antiquitus iſtud de
ↄſuefudie ecclie roboꝛatũ.h.
x Tad ecclia dei. nec vᷣa. q;tũ
ad hñdam rẽ ſacri ⁊ licitã
executioem.
a In ꝓpꝛietate.i.in vᷣa fide
icarnatiois.i.non credamus
xpianos deo recõciliari naſcẽ
do moꝛiẽdo ⁊ reſurgẽdo.⁊c̃.
xxiii.di.qui epᷣs. S
bey 69 Kii feſtũ ẽ. ꝑ crudeliſſi

mã. ſ. arrianam extra
etũ.nt.xxiiii.q.iii.reſecande.
c & Intercepta.i. ꝓꝛſus quo
ad effectũ ↄſũp:a.⁊ ita dic o⸗
uidius maioꝛ in fabula rana
rũ ⁊ itercepta colla gerebãt.
d Iuis. Caſus. intẽdit
G cypꝛianꝰ ꝓbare ꝙ non
debemus uti ſacr̃is heretico/
rũ.pᷣmo auẽte apli ꝗ cibũ coꝛ
poralẽ ꝓhibet cum eis ſumi.
Scðo auẽte dni qui ꝓhibuit
abdon ꝓphetã cũ eis cibum
ſumer. Tertio qꝛ her̃tici mo⸗
re ſimie imaginẽ tãtũ habent
ſacroꝝ ſed nò habẽt va ſact̃a
NQuarto qꝛ ſi mali qui ſũtĩec
cleſia poſt trinaz monitiõem
cõꝑant ethnicis æ publicaniſi
ut cũ eis nõ ſumamus cibum
multo foꝛtius ipi heretici pꝛe
ciſi. Quinto qꝛ nõ tatũ ipᷣi pn
niũtur.ſed etiaʒ eis fauẽtes ⁊
eoꝝ ſacr̃is utẽtes.Sexto anu/
ctoꝛitate oſee ꝓphete dicẽtis
ſacrificia eoꝝ eẽ panẽ luctus.
e ¶; Exierit.i.egerit ꝑꝑ qð me
ret᷑ exire ⁊æ dãnari. ar. xxiiii.
q.iii.ſiquis non rette.
f A ſemetipo.i.ad ſuum eſ-
fectum ſiue factũ cadẽdo i he
reſim iam dãnatã.ut.j.iiii.q.
v. c.i.j.xxiiii.q.i.c.i.ii.⁊.iii.
ꝭ Baãnat?eſt. i. ipe iniecit ſe
in excõicatõeʒ. vii. q.i.deniqʒ
h Zld hieroboã. ut. vii.q.i.
deniqʒ.qui fecerat duo idola
⁊ vnũ poſuerat in bethel.alið
in dan.
i C MHõ poſſe.qꝛ.ſ.effectuſuel
res ſacr̃i nõ eſt apud illos. ſʒ
nec vitas ſacri ſᷣm cypꝛianum
ut. ſ. de con. di. iiii. quõ. ᷓ. diſ.
xxxii.ꝭ.ueꝝ.ſed ↄ eũ eſt.j.e.
ꝗ.c.ꝑ iſaiã.s.di.xix.ſm.
lꝛ ¶ Per mendaciũ. hic erra⸗
uit cypꝛianus ꝓut dicit aug.
⁊ eũ coꝛrigit.xxxii.di.ꝭ. uerũ
ſ. de cõ. di. iiii. quõ.ꝗda tñ no⸗
lunt eum hic excuſare.qꝛ in/
tellexit hoc de hereticis qui
foꝛmã ecclie nõ tenẽt. nel hoc
uerbũ ubi oĩa per mẽdacium
⁊c.eũ excuſat.ar.de cõ.di.iiii
ſolet queri.uel hoc dixit he
reticos quos ſemꝑ inſequeba
tur.ſicut ⁊ pelagius.xxiiii.q.
i.ſciſma.⁊ fuit ibi exceſſus vi

Laun.

tatis. ar. de eõ. di. ii. ego berẽgarius. magis tñ eredo aug. qui vicit eũ erraſſe.

a ¶ Mon ſtatim. ar. ꝙ non oĩ uer

bo doctrine credẽdũ eſt.j.xxiiii.q.i.aduoca

nit. 5. di. xix. m ar. O. S. l. di. ſiquis ppoſtera.j. xxiii.q.iiiiille.⁊.q.v.miles. 7.
q.i.quid culpatur.viii.q. i. ſciendum. ar. xi. q.iii.ſiquis eps.?.c.no ſenp. ?. c.
ſi dñs. Ar. b. hic eſt ar. O ſigilla que non ſtatim debent recipi.ar.extra de pꝛo/

ba.tertio.nã lr̃e appꝛobande
ſut. ff. de pcu. ſi ꝓcuratoꝛem
ff. qð cuiuſqʒ uniuer. itẽ eoꝛũ
ꝙ ſi acioꝛ.nõ ſamẽ ſigillum
repꝛobatur.ſi nomen actoꝛis
nõ hʒ. extra de eo qui mit. in
poſ. cũ ſicut in ꝑte deciſa.
b¶ Seperauerint. hic eſtar.
ꝙ maritus ſciens ſe uxoꝛi in
ꝓpiquo gradu cõſanguineũ
licet in pꝛobando conſangui

nitatẽ defecerit debet abſtine

re ab eius thoꝛo.etiã iubente
epo ne abſtineat. ar. di. l. ſigs
