gillnn nilegiũ recedit ad ĩ pꝛeces ueritate nitunt᷑. mẽdax enĩ ſa reſcripta ſiue in perſonã pꝛecana,· ptibus eſt finita æ mãdat᷑ ali/
fui iquitaiẽ ſtati nõ ia pꝛecatoꝛ debet carere impetratis ? tiü ſiue ad quemlibet iudicẽ mana quibꝰ ut exeqnant᷑ ſnĩiam: nũ
ſini let. nt. fl. ð vul. ſub. quibus ſcripta dirigunt᷑ſe unt puniẽ uerint: que uel annotatio uel ꝑꝛa/ oid ſi pars aduerſa corã il⸗/
Nn lactoee kii viſ. di: ſi pꝛecũ mendaciauetuerintꝰ ar gmarica ſanctio nominent᷑: ſub ea e eprien H audet
un Enern n pleicer gui. Unde imperatoꝛ diocletianꝰ cõditione pꝛoferri Harelbimns ſi cenforcreqm ſnias ſ felat eg
ktin re. ut.xii. q. ii. bone maximianus conſtantinus. lib. pꝛeces ueritate niiunt, nec aliquez ininſtã. ut er de offi. dele. pa⸗
emin rei. C. ð pci. impe. l. C. ti. ſi cotra ius uel utili. publi. fructũ pꝛecatoꝛ oꝛaculi ꝑcipiatim ſoralis. er de ma. z obe. Oẽs.
tn ofe guot ea o EaeKerintione mendacioꝝ oppo herrari:lic in indice aſleuererne⸗ rde ci in dele ſiq f. X
Gſaun itatores. ff. ne ita ſiue in iuris narratione men ritatẽ:niſi queſtio fidei pꝛecuʒ im iugdi. ſi pᷣtor.⁊. xxiii.q.i.quid
us in lo. pu.l. i. . ſ36 daciũ reperiat᷑ ſiue in facn ſiue i veriali Peneficio montet inſerta culpar in fiar. 5. ex fal.
hutt a pᷣncipe.ff. ne quid tacendifraude pꝛo tenoꝛe ueritatiſ Mam uir magnificus queſtoꝛ et inſtru. indicati. er de teſti. ue
õ nõ depꝛecantis affirmatione dau,ʒ uiriſpectabiles magiſtri ſcrinioꝛũ grad wiras Pſieuidens
uit dugnc aſen e iudicem cognoſcere debere: ⁊ m quiſine pꝛefata adiectione qualecũ ſtrumenta falſa lata n exe
in at.rvi q:i ſtaim? boc quod de cã cõnenitferre ſentqʒ diuinũ reſponſuʒ dictauerint: ? gqnuet gq alias iy ſi ininſta er
WRZũ3 ut dixi.s. e. in ſma tiã. Item imperator cõſtantinus iudices qui ſuſceperint repꝛeben / eguet eã. ff. de iudi.l. ſi ptor.
ſcitis in pn. ?.ff. de euic. Puniri debemus decẽ libꝛarũ au ſionẽ ſubibunt: a qui illicite dictata nõ ob. ff. de cõfeſ. l. ulti. ubi dꝛ
lſe lucins r mulcta iudiceſ: qui ueerũt pꝛe ſcribere auſifuerint: cuiuſcũqʒ ſcrri executor põt abſoluẽ illum
ſeon d (etẽti. ut ſi alij cum argui falſitatẽ. Item impera nii memoꝛiales ſeu pꝛagmaticarii qui cõfeſſus fuit corq eodẽ in
nublcoleridi toꝛ theodoſius 1 ualẽ. Et ſi legibꝰ nel adiutoꝛes pꝛimicerit amiſſone dlice ſe vebere fidicomiſſum
Gchi ea. iſtud ꝓdeſt p⸗e-· pꝛecatoꝛ attulerit: careat penitim Pnuileg a eccleſiarum nullade/ f. I Omnes. aduerſa. ſed ſi ali
nmiti teti ſine leſiõe atter petratis a ſi nimia mentientis in bent impꝛobitae conuelli. quid pro iure allegat̃ de quo
es us. ut. ff. de ſenat. l. nenit᷑ impꝛobitas:etiaʒ ſeueritati Riuilegia eccleſiarũ ſancto eſt enidens ꝙ nõ cõſonat iuri

ulti. uel ſi aliqᷓ petat
nt infra tpᷣs luctus

ſubiaceat iudicantis. Iem impe
ratoꝛ cõſtantinus.Et ſi nõ cognitõ

rum canonibus inſtituta 1 ue/
nerabilis nicene ſynodi fixa decre

remittit᷑ ad ſuperiorem.ut ex
tra de fi.inſtru.paſtoralis.

poſſit nubere. nt. ff. . . . Is nin in itate vuel t Sancimus. ut autentica.
Rebisgno, inlanl. ſed executio mandatur: de neritate is nulla poſſunt impꝛobit „dnel. d liavirſn H
Diet. pꝛecũ inquiri opoꝛtetut ſifraus in li uel nouitate mutari. ¶ Itẽ nico autentica. Bel qrua ade t igel
Nelcrimẽ. in a teruenerit: de omĩ negocio ↄgnoſ laus papa vniuerlali ſynodo pꝛeſi ſiũ epiſcopi. ut extra de fide in
libꝰ facile exaudit᷑ a ſtru. peruenit. Secũdo dicit

igl. xxxv. q.ix. nẽiã

d O Icẽti.ſurreptiõe.cũ diſtinctiõe.ut et de reſcrip.ſuper lr̃is.
e ¶Reſcripta. annotatiões.annotatio dicit ſcriptura quã im
perator ꝓprio animi motu facit de aliquo negocio neie rogante.
¶ Pragmatice. dr que uẽtilata ẽ corã pᷣncipe ⁊ de ̊ fcã ẽ ſcriptura.
g ¶Conditionem. extra de reſcrip.c.ii.
h ¶Vernerint.extra de ap.ex parte.io.
i ¶ Preſcriptione.i.exceptione.
li ¶ QHopoſita. ab aduerſario.
l ¶In inris. cõſuetudinarii.q; dixit aliquid eẽ cõſuetudinẽ eccleſie
cũ nõ eẽt.ex de pben.uenerabilis.nõ eni vr ꝙ in iure ſcripto poſſit

mẽtiri pᷣncipi.cũ ipᷣe bẽat oĩa iura inpertore ſuo.ut.C. ð teſta.oĩm

m ¶ Siue ĩ facti.qꝛ dixit ſe appella

e ul ſpoliatũ fuiſſe cũ nõ eẽt io.

n Puniri. uetuerũt.tunc eniʒ appellari poteſt ſʒ inhibita ſit appel

autentica.quia eſt apud acta

inſinuata. C. de teſta.publicati.⁊.C. de re iudi.geſta.Tertio dicit᷑ autentica
ſi habꝛat ſubſcriptionẽ triũ teſtiũ.ut.C.qui po.in pig.ſcripturas.⁊ ſine die:
uel ſine indictione.nt extra de fi.inſtru.inter.dies ideo editur.quia vix aliter
poſſit probari niſi ſciret᷑ dies.ut er de teſti.ex tenore.C. de pᷣhẽ.ſti.optimã.
niſi eni uelit quis ꝓbare falſitatẽ inſtrumẽti nõ eſt exhibẽdus dies uel cõſul:
ne det mã fabricãdi falſũ.ut.ff.quẽad.te.ape.l.ii.ꝭ.ul.⁊.ff.de ecle⸗lles eu
ones.uel tunc nõ ſit edẽdus dies cũ vult deliberare an uelit cedere uel cõten
dere ſed cum vult agere.hec tñ eſt ueritas ꝙ in cõibus inſtrumentis edẽdus
eſt dies cũ vult deliberare.ut ex de ꝓba.quoniã cõtra.ex de dila.pterea.C.ð
edẽ.is apud quẽ.⁊.ff.de edẽ.l.i..roes.ſʒ in ꝓpriis nõ.ut e de fi.inſtru.ↄtin
git. ff. de edẽ.l.i..diẽ.in accuſatoibus eni nõ cogit᷑ ꝗs diẽ cõmiſſicris ponẽ.
nt. S. ii. q.ul.libelloꝝ.eſt tn õriũ huic.C. de no.co.cõſir.in fi.ſʒ iſud intelli⸗/
git᷑ de legibꝰ redactis in auctẽticũ uolumẽ. Itẽ in pᷣuatis inſtris nõ regꝗrit ap/

latio. ut extra de appel. ex parte.
o ¶Et ſi legibꝰ. coſentaneũ.ut ſigꝗs dixerit ſe ſpoliatũ ⁊ pᷣnceps iuſ/
ſit in reſcripto ipſũ reſtitui.hoc cõſonat legibꝰ ⁊ tñ carebit ↄmodo
reſcripti.riũ eſt. S.e. pſcriptiõe.⁊ e de of.iu.dele.intelleximꝰ.ſed
omiſſis multis ſolutõibus diſtinguas ut diſtinguit᷑ ex de reſcrip.ſu
per lr̃is.nec pꝛ locũ habere illa decre.ex parte.ex de reſcrip.qꝛ ſᷣm

poni dies ⁊ cõſul.ut.ff.de aq̃ plu.ar.l.ii.ꝭ.añpe.⁊.l.pe.ff.de pig.
u ¶. Aniuerſa.niſi queſtio.i.inquiſitio ueritatis. .
x Precum.id eſt ꝙ illa conditio ſit appoſita ſi preces.⁊c. hoc non tenet.ut
extra de reſcrip.ex parte.
yV Riuilegia.que ſunt de generali eccleſie ſtatu. nel que ſunt de articulis
D fidei.uel dic nõ poſſunt.i.nõ debent. 8
2

6 B8 JYquis.ſit.i.ſiat.õ.e.q
Di. generali.
1 60 Eceſſoꝝ.cuſtodit᷑. nt
5. xvi.q.ul.c.ul.⁊.xii.
ii.ſi gs. ⁊.c.ſi illi.
e¶Corrigẽ. ex de re. ec.alie.
nel nõ. epi. ẽ de pᷣca.c.ii.
d 0 Necũqʒ.deſeruiũt.S.
xvi. q.i.generalit᷑.
eAddi.ex de dona. cũ dile
ctus.⁊.e.ti.c.i.⁊ de cõ.diſt.i.

„naſa. —“
Monuũ nã :ſtatntũ nõ dicit᷑

nouũ Iʒ de nouo pꝛecipiat᷑ dũ
mõ qnqʒ fuerit ſtatutũ.ſic.xx
iiii. q.i.c.i.ſicut fendũ nõ dici

tur nouũ qð de nouo cõcedit᷑

dũ iñ qnqʒ; fuerit cõceſſũ.nt
e de feu. ex parte.nec dona/
tio dr noua lʒ de nouo adipiſ
eat᷑ quis rei donate poſſeſſio
nẽ.ut et᷑ de dona.per tuas.
9 ¶Xii. libraꝝ. durior pẽa ſta
tuit᷑ ð illos qui uiolãt priuile
gia eccleſiaꝝ.xvi.q.i.nouaꝝ
in fi.uel ibi loquit᷑ cũ agit᷑ cri
minaliter.hic cũ ciuiliter.
h Obrineãt. hic hẽs ꝙ pẽa
ſoluta ↄctus ſtat in ſua firmi
tate. ſic. xii.q.ii.eps qui man
eipiũ.⁊.xxiii.di.q;qᷓ;.in fi.ff.
de trãſac.qui fidem.C. de fi
dcicõ.ꝗ fideicõmiſſaria.arg.
ʒ et᷑ de pe.ſuã.iniquũ eni eſt
ꝙ ſimul habeat᷑ res ⁊ pena.ff
de excep.do.apud celſũ.j.la
beo.ſol.ſi ꝓteſtatꝰ eſt ſe uel/
le ctũ remanere in ſua firmi
tate tũc põt utrũqʒ peti alias

nõ. nel diſtingue an pena ap

ponat᷑ loco intereſſe.aut loco
cõtumacie.aut in fraudẽ vſu
rarũ.Si loco cõtumacie ⁊ re
us noluit ſoluere debitũ cum
poſſet ⁊ rẽ⁊ penã pᷣſtabit.ut
ff. de col.l.ii. . ſi cũ duobꝰ. et
ff. de tab. exhi. locũ.S.cõdem
natio. Si eſt appoſita loco in
tereſſe tunc pot agere quanti
ſua intereſt.ut.ff.de ac. emp.
predia.ſʒ ſi in fraudẽ uſuraꝝ
tũc nõ põt.ut er̃ de emp.⁊ uẽ.
ad noſtra. in fi.⁊.ff.de ac.ẽp.
⁊ nẽdi.iuł.ꝭ.ibidẽ.io.

Lan.

dens diiit.
creta romanoꝛum pontificumſer/

uare contemplerit.
B Jquis dogmata mandata in/⸗
terdictaſanctiones uel decreta
pꝛo catholica fide uel eccleſiaſtica
diſciplina pꝛo conꝛectione iĩminen
tiũ uel futuꝛoꝛũ maloꝛũ a ſedis a/
poſtolice pꝛeſule ſalubꝛiter ꝓmul
gata cõtempſerit anatbema ſit.
WItem gelaſius creſonio ⁊ iohã
ni meſalie epis inter cetera.

Statuta pꝛioꝛum ſucceſſoꝛem ſer/

uare opoꝛteet.

Eceſſoꝛũ ſtatuta ſicut legiti⸗
Ama ⁊ iuſta ſucceſſoꝛẽ cuſtodi/
re cõuenit:ita debet etiã malefacta
coꝛꝛigere. ¶WHinc etiam archal/
dius 1 honoꝛius.
AVecunqʒ inquiũta parenti/
bus noſtris diuerſis ſunt ſta
tuta tẽpoꝛibuſ:manere inuiolata at
qʒ incoꝛꝛupta circa ſacroſanctas ec
cleſias pꝛecipimus.nihil igit᷑ a pꝛi
uilegiis imutet᷑ ⁊ omnibus qui ec/
cleſus deſeruiunt tuitio deferatur:
quia tẽpoꝛibus etiaʒ noſtris addi
potiꝰ reuerentiã cupimus: quã ex
bis que olim pꝛeſtita ſunt ĩmutari
Idem. Mõ taʒ nouũ aliquid pꝛe
ſenti ſanctione pꝛecipimus: quã il
la que olim uident᷑ indulta firma/
mus. Pꝛiuilegia igit que oliʒ re

uerentia oꝛdinis ⁊ religionis obti

nuit:mutilare ſub pene etiam inter
minatiõe pꝛohibemꝰ:ita ut hi quo
qʒ qui eccleſie obtẽperant ipſiꝰ be
neficiis perfruantur. IJdem. Si
eccleſie uenerabilis pꝛiuilegia cu/
iuſcunqʒ fuerint uel temeritate uio
lata uel diſſimulatiõe neglecta:cõ/
miſſum.xii.libꝛarũꝰ auriſicut etiaʒ

pꝛius conſtitutũ eſt:cõdemnatõne

plectat᷑:ipſaqʒ pꝛiuilegia nihilomi
nus pleniſſimũ per omnia obtine/
aniuigoꝛc̃. & Item pelagius ar/
mẽtario magr̃o milit inter cetera.
on ee Ban ici ab eccleſic iu⸗
re diſcedere: qui documentoꝛũ au
cioꝛitate firmatur.
Oſtea quã eccleſie iura docu
mentoꝛũ quoqʒ intercedenti
um fuerint anctoꝛitate firmata:nul
latenus ab his diſcedendi liberaʒ
pontifex uel ſi uult permittat᷑ habe
re licentiã. Si ergo monaſterioꝛũ
pꝛiuilegia uel quarũlibet eccleſiaꝝ
auctoꝛitate leoniſ gregoꝛii gelaſii ⁊
nõnulloꝝ alioꝝ pontificũ ſancte ro
mane eccleſie inuiolata ſeruant᷑: ſi
ea que cõtra leges fuerint pꝛo infe
ctis habenda ſunt: ſi põtifex nõ ha
beat liberã licentiã diſcedẽdi a do/
cumentis quibus iura eccleſie fir/
mant᷑. Datet ꝙ; poſterioꝛa pꝛiui/
legia antiquioꝛibus derogare non
poſſunt:nec eorum auctoꝛitate eis
aliqua obiicietur exceptio: cũ eti/
am ſi ↄtra illa ſpecialiter fierẽt pꝛo
infectis eſſent babẽda. His ita re
ſponder᷑: Sancta romana eccleſia

ſua auctoꝛifate cõgregata ualet diſ
iungere ⁊ diſiuncta cõgregare rati
onis tñ equitate cõſiderata:vñ uel

pietatis uel neceſſitatis intuim ſe/
mel a ſe cõceſſaualet uel in totũ uel
in partẽ cõmutare. pꝛo neceſſitate
nãqʒ coꝛꝛigendoꝝ uicioꝝ pꝛiuile/
gia eccleſiaꝝ multarũ ueliminuun
tur uel penitus ĩmutant᷑:ſiue perſo
naliter ſiue generaliter. perſonalit
iuxta illud:pꝛiuilegiũ oĩno meret

amittere qui permiſſa ſibi abutitur

poteſtate. ¶. Item ſiluerius papa
uirgilio epiſcopo.
Quod babet amittat qui quod nõ
accepituſurpat.

Duc deeetfidem ſanctoꝝ patrũ

Nin eccleſia ſeruari catholica: ut
quod habuit amittat:qui impꝛoba
bili temeritate quod nõ accepit aſ./
ſumpſerit. ¶ Item ſupplicius io/
hanni epiſcopo rauẽnati poſtpau/
ca:quibus ab illicita eum oꝛdinati
one pꝛobibuit.
Priuilegiũ amittit qui ſua aucto
ritate nõ legitima utitur.
Enüciamuſ aũtꝙ ſi poſt hoc
aliquid tale pꝛeſũpſeris:a ali
quẽ ſeu epũm uel pꝛeſbyteꝝ ſeu di
aconũ inuitũ facere foꝛte credide
ris oꝛdinatiões tibi rauẽnatis uel
emilienſis eccleſie noueris auferẽ
8. C. Nem eo papa.
us oꝛch

nandi amiunt: qni ime

ritum conſecrant.
83 qui epiſcopiꝰ talẽ cõſecraue
rint ſacerdotẽ qualẽ eẽ nõ licet
etiã ſi aliquo mõ damnũ ꝓpꝛii ho/
noꝛis euaſerit ordinatõis ius ulte/
rius nõ habebũt:nec unquã eidem
ſacramẽto intererunt.q neglecto
diuino iudicio ĩmerito pꝛeſtiterũt.
Ne geneꝛaliter ueluti dum ciuitati
epãlis dignitas perpetuo ſubtrabi
tur:que ſuos epõs interimere con
ſueuit. & Añ gela. papa ſcribit.
piſcopalis digniias ciuitati ſub/
mahit᷑ que ſuos pꝛeſules interimit.

TE a nos ſyllanoꝝ cedes geiata

pontificũ hoꝛꝛẽdi crĩs atrocita
re cõfudit:ut diu cõſtitutio nr̃e deli
beratõis heſitaret:dum ⁊ ingerere
quẽpiã parricidialibus exẽplis de
teſtaremur antiſtitẽ:⁊ eccleſiã utcũ
qʒ deſtitutã nõ uſqʒ adeo iudicare
mus relinquendã. qua pꝛopter iaʒ
uelut uſũ ↄſuetudinẽqʒ ſacrilegaʒ
declinãtes: nos eatenus religioni
duximus ↄſulendũ ut parochie ue
ſtre ab extrinſecus poſitis ſacerdo
tibus gubernent᷑: que ibidẽ cõmo
rãtes ferro didicit necare paſtoꝛes
inaudito facinoꝛe:q etiã in illis p
uinciis nuſquã pꝛoꝛſus legitur acci
diſſe:que bellorũ cõtinuis diuerſiſ
qʒ incurſionibꝰ affligunt᷑: ut aliqua
ſit reperta ciuitas que pꝛeſules mi/
niſtrande fidei chꝛiſtiane ſine perſe
cutoꝛe ꝓſterneret. Curandũ ẽ igit
ut funeſta ꝑnicies ceſſatione ꝓpꝛio
rũ ſanet᷑ antiſtitũ.atqʒ ita ſalteʒ fu/⸗
roris tanti materia ſubrrabat᷑:ſi in

i; Mſtea. docu

mentox. ſup
ple marie. qꝛ ſi in/
ſtrumẽta nulla cent
ſuꝑ h̊ facta nõ tamẽ
poſſet retractari ⸗/
ctuſ.iõ eni fit inſtru
mentũ non ꝙ vis
ctus pꝑficiat᷑ per in
ſtrumentũ ſʒ ut faci
lius poſſit ꝑ illud p
bari.ut. C. de pba.
cũ res. Idẽ eſt ĩ ele
ctione.ut.lxiii.diſt.
quato.⁊ ſic eſt ĩma
trimonio.ut.xxx.q.
v. noſtrates. in fi.
l G Ic. dictum a
mittat. ar. ꝙ
qui vſurpat ſibi ius
alteriꝰ in eligẽdo
etiã ꝓpriũ ius elecii
onis dẽat ꝑdere.ut
xciii.di.c.ult.itẽ ar.
pena extẽdit᷑ qñ
qʒ ultra delictuʒ.ut
ex᷑ de plus pe.c.i.
I Enüciamꝰ.
innuitü.. lxx
ilii.di. ubi iſta.

mH Iqui eppi. H
eſt lectũ. . i.
q.ſi qui epᷣi.

n XZa nos. vſum.

Mar. ꝙ due uices
in cribus inducunt
cõſuetudinẽ.ut hic.
⁊. C. de epi. audi.l.
iii.in fi. ſʒ in ciuilib⸗
negociis.nec etiam
tres uices ↄſuetudi
nẽ inducũt.ut er᷑ de
cã poſ.cum eccleſia
Itẽeſt hic ar. ꝙ ma
gis punit factuʒ ite
ratũ.ut.xxvii.q.i.x
nenit. ?.fl. de re mi
li.l.ii. .. ſi plures.
ex de hereti.ad abo
lendã.ꝭ.illos autẽ.

,emtin
Gnieine⸗
(Aünöi
lchiſin
incnor
iny.
kin
ve.

boltiae

ſirs
ſpeſone
(mein
eulgi⸗
iacänan
heule
tantind
Hd
Ueugiͦ⸗
fiſgtn
ieduiſage
Mgicpen
Uſſttden.
ari
ll
ſamilie
ſcſi
.

Nll
fireil
eis eete

itzhtt
ſeiten
annec

etbenen

nifent

ntnni
lſtwnn
iſſchn
heriin
liſer

Ep̃alibus. h de
Ka mann ð conſi
ſtit in faciẽdo redũ
dat in damnũ eccle
ſie. ? ſic eſt . xvi.q.
vi. ſi epm. ub dĩ ꝙ
delictũ prelati non

redudat in eccleſie

damnũ.ſed põt dici
hic eccleſia nõ da
niſicat᷑ in rebus: lʒ
danificet᷑ in honor

de delicto qð conſi

ſtit in obmittẽdo nõ

eſt dubiũ ꝗn redun

det in dannʒ ecclie.
ut. xvi.q.iii placuit
b In utroqʒ. epᷣo
interfecto.
¶Exteriꝰ.i.ad ſug
geſtionẽ eneoꝝ.
d ¶UVilitatõnis.ſic
epi uicini ſupplẽt
defectũ vicinoꝝ epi
ſcoporũ. ut.vi.q.i.
põtifices. ⁊.lxv.diſ.
ſi forte.
e¶ BhHoſtilitatis. in
vnã.ut.xvi.q.i.tꝑis
Poſſeſſiões.xvi

gq.i.poſſeſſiones.

g LCeſſauerint.ar.
ꝙ li puilẽgiũ aliqð
dat ex cã uel rõe re
ligioniſ uel rõe pan
htatis uel alia de cã
ſycito ceſſat cã: ceſ
ſat ⁊ puilegiũ.ut ex
de v. ſig. abbate.i fi.
e de deci. ſuggeſtũ
xvi.q.i.generaliter
⁊ inſti. de auc.tu. .
ul. . ff. de iudi. l. ii.
S. legatis. ⁊. C. ð te
ſta. mili.l.ul. ⁊ inſt.
de pu. ſubſti. F. qua
ratione.

KXVI Wo ueſno ij

qua hec poſſit acerbiras perpetra/
ri cõſiſtens ibidẽ perſona defuerit
eoqʒ modouel illa ciuitas dum in
quos deſeuiat nõ habebit: ab huiꝰ
modi temeritate deſiſtat:uel aliis
imitãdi cõ:agia dira exẽplũ nõ pre
beat:egeat ergo epiſcopalibꝰ ſub
ſidiis ſibimer aliunde penſandis:
que ſacrã in ſuo gremio collocataʒ
fuſo crudeliter maculat ſanguĩe di
gnitatẽ:que in uiroqʒ hac eſt ultio
ne plectenda:ſiue inſtinctu dome/
ſtico ſeu furiis incitata hoc ↄmittit
exterius .pꝛebeatergo dilectio ue
ſtra in hoc ſtatu poſite miniſteriuʒ

uiſitationis eccleſie.⁊ aut cõueniẽ

do pariter aut uiciſſiʒ ꝓut qualitas
rerũ cauſaqʒ popoſcerit:diuina mi

niſteria repꝛeſentet ingratis:ne cũ

deuitamus ʒiʒzaniã dominica uide

amur pꝛeterire frumẽta. Hoſtili/

tatis quoqʒ uel paupertatis neceſ/
ſuate epiſcopales ſedes permutan
tur:uel due in vnã redigunt᷑: ſicut
ſupꝛa in ti.de mutario.epõꝝ. bea/
ius gregoꝛius feciſſe legit᷑:nõ ergo
pꝛiuilegia eccleſiaꝝ ſic inuiolata ꝑ
inanere cẽſent᷑:ut quibuſdã de cau
ſis interuenientibus apoſtolica au

ctoꝛitate eis derogari nõ poſſit: ali

oquin multitudo eccleſiaꝝ ad pau
citatẽ redigeret᷑:cuʒ innumere ec/
eleſie in dioceſibus alioꝛũ frequen
ter cõdite inueniant᷑. ſeruent᷑ ergo
pꝛiuilegia eccleſiarũ cunctis incõ

cuſſa tẽpoꝛibus:ne uidelicʒ pꝛeter

eius auctoꝛitatẽ a quo data ſunt:cõ
ra ea liceat ire alicui. Sed obiicit
illud ſymmachi pape. Poſſeſſio/
nes quas unuſquiſqʒ eccleſie ſuo
relinquit arbitrio.⁊c.que ſupꝛa in
titu.de alienatiõe reruʒ eccleſiaſti.
legunt᷑ aſſcripta. Ande datur intel

ligi ꝙ ea que de iure vniuſcuiuſqʒ

eccleſie uel neceſſitatis ſicut pere/
grinis uel pietatis intuitu: ſicut re
ligioſis domibus cõferunt᷑ nõ per
petuo ſed tẽpoꝛaliter. ab eis quibꝰ
cõferent᷑ ſunt poſſidenda: quãquã
illud ſymmachi ad neceſſitatis ĩtu
itũ nõ ad pietatis pꝛoſpectũ poſſit

referri: uidelicʒ ut ea que peregri

nis uel captiuis largiri neceſſitas
ſuaſit:nõ ea que religioſis domibꝰ
ob quietẽ religioſe ↄuerſanonis cõ
ceſſa ſunt ꝓbibent᷑ perpemo poſſi

deri:uel potius de utriſq; intelligẽ

dũ eſt uidelicʒ:utſicut neceſſitateʒ
palientes ceſſante neceſſitate bñſi
ciis renũciare cogunt᷑: que eis mi
ſeratõis incluſit intuitus: ſic religi
oſe uiuẽtes cũ a religiõe ceſſaueritꝰ
ꝛiuilegiis exuunt᷑ que religioſa cõ

uerſatõ meruit.pꝛiuilegia ergo que

religioſis domibus cõcedunt᷑: uel

in eo caſu accipiẽda ſuntin quo itia

eis cõſulit᷑:ꝙ nulli aliquid deroga
tur:uidelicʒ ut ex noualibꝰ quoꝛũ
deciationes nulliꝰ aſſignate fuerãt
pꝛiuilegioꝝ auctoꝛitate decimas a

liquibꝰ perſoluere nõ cogant᷑: uel

ſi pꝛopter inſtantẽ tẽpoꝛis neceſſi/

tatẽ eis conſuli nõ poterit niſi aliis

uidet eſſe ſeruanda: ut eoꝝ ſubueni
atur inopie nõ ut ſuarũ diuitiaꝝ au
gmẽio ⁊ poſſeſſionũ:nõ modica ex
tenſioue poꝛꝛecta baptiſmales ſeu
iales eccleſie penitꝰ deſtru
N antur.
Vidã ſacerdos ſoꝛ
tilegus eẽ et diuinꝰ

ſcopũ:coꝛꝛectus a
epiſcopo:noluit ce
ſare:exlõicat. iedẽagens in extre/
mis reconciliatur a quodã ſacerdo
ie epiſcopo inconſulto:indicit᷑ ſibi
penitẽtia ſub quantitate tẽpoꝛis ca
nonibus prefixa. Hic pꝛimum
querit᷑:qui ſint ſoꝛtilegi. Secũ
do:an ſit peccatũ eſſe ſoꝛtilegum.
T erriio:a quibus genus diuina
tionis ſumpſit exoꝛdiũ.: Quar/
to: quot ſint genera diuinarionis.
E Muinto:an ſoꝛiilegi uel diuini
ſint excõmunicãdi:ſi ceſſare nolue
rint. Sexio:an excõicatꝰ ab epi
ſcopo poſſit recõciliari a pꝛeſbyte
ro illo ĩcõſulto. Gepnid ſi mori
entibꝰeſt indicenda penitentia ſub
quantitate tempoꝛis.
ALii ſint ſoꝛtilegi: Iſido/
rus diffinit ethimologia
ru libꝛo octauo ita dicẽs.
AQui ſint ſoꝛtilegi.
Oꝛtilegi ſunt:qui ſub nomine
ficte religionis per quaſdam:

quas ſanctoꝝ ſeu apoſtoloꝝ uocãt

ſoꝛtes:diuinatõis ſcientiã pꝛofiten
mr aut quarũcũqʒ ſcripturarũ in/
ſpectione futura pꝛomitit.·
NVog autẽ ſoꝛtes exqui/
rere peccatũ nõ ſit: et ex/
emplis auctoꝛitatibus
pꝛobat᷑. Cum enĩ achoꝛ
de anathemate furtim ſurripuiſſet
ob eius peccatuʒ populus ceſus
apud haynꝰ hoſtibus ierga dediſ⸗
ſet: pꝛecepit dominꝰ ioſue ut ſoꝛti/
bus exquireret: quo peccante po/
pulꝰ in manibus hoſtiũ cadere me
ruerat: Joſue pꝛecepium accipiẽs
miſit ſoꝛtes pꝛimũ ſuper tribus:de
inde ſuper familias:deinde ſuꝑ per
ſonaſ.a ita cecidit ſoꝛs ſuper achoꝛ
Saul quoqʒ cum pugnaſſer cõtra
philiſteos:⁊ iuraſſet ſe interfectuꝝ
quẽcunqʒ qui ante ſolis occaſũ co

mederet de populo. ſoꝛte depꝛehẽ
dit ionathꝗ filiũ ſuũ mel comediſ/

ſe:quod ſceptro acceperat. quẽ cũ
moꝛii tradere uellet: populo ſup/
plicante reuocauit ſentẽtiã. Jonas
quoqʒ cũ a facie domini fugeret:a

nautis ſoꝛte depꝛehenſus in mari

deiectus ⁊ a ceto eſt abſoꝛtus. De
ʒacharia etiã legit᷑ q ſoꝛte exiit:ut

incenſum poneret. Mathias vo ꝗ

beato petro ſoꝛte in apoſtolatuʒ et
iude ſucceſſoꝛẽ eligetur. Q ergo
tantoꝛũ exemplis pꝛobat᷑:patʒ ma
lũ non eſſe.¶VUnge etiaʒ auguſti
nus ait in libꝛo pſalmoꝝ.

ↄuincitur apud epi

2 5

Nnu b Mulli. ̊ nõ eſt uerũ.qꝛ ſi
deroget᷑: ita pꝛiuilegioꝝ auctoꝛiraf/

illud nonale fuit in alicuiꝰ ter
ritorio ad illũ tãtũ ſpecta bit
ſz ſi in nulliꝰ parochia fuerit
eps põt aſſignare cui uoluẽit
ut er̃ de deci.quoniã.
Menitus. S. xii. q.ii. bone
Nrei. io.
Nidã ſacerdos.

GM Ortilegi ſunt. profi/
centur. qui tales oſulit
pnia punit.v.ãnilſ.ut.ſ.e.q.v
qui diuinatiões. Ipſi aũt faci
entes hmõi artes tantũ pnia
vniꝰ anni vident᷑ puniẽdi.nt
e de ſortile.c.ii.ſʒ iſtud intel
lige eſſe diſpẽſationẽ. bin legẽ
aũt ipe maleficus puni capi
te.ut. C. de male.l.nemo.io.
Vod autẽ ſortes.nõ
ꝙ ſortes quedã ſunt
licite.quedã illicite.
icite ſunt que fiũt ꝑx magi
cas incãtationes.uel qᷓ fiunt
ad exercẽdas uãitates aliqᷓs.
uel q fiũt ad inquirenda aliq
occulta.ut.j.e.hi qui.⁊.c.illð
ſz que fiũt neceſſitatis cã:nõ
ſont illicite.ut ſi cõtentio eẽt
de electione aliquoꝝ ⁊ eẽt pa
ritas utriqʒ in oibus exẽ̃plo
mathie poſſũt fieri ſortes.ut
ſ. e.nõ exẽplo.⁊.q.v.nõ licet.
cũ enĩ nõ ſuꝑeſt hũanũ auxili
um tũc poſſumꝰ recurrer᷑ ad
Z. i.
diuinũ auxiliũ.nt.xxii.q.ii.q
rit.⁊ in dubiis ſʒ legeſ ad ſoꝛ
tes decurrit᷑.ut.ff.de iudi.ſʒ
cũ ambo.C. cõia dele.ſi duo
bus.Et augu.ſcripſit quibni
dã cũ ciuitas eſſet obſeſſa et
dubitaret clerus qui deberẽt
fugere qui remanere ꝙ ſorte
illud eſſet dirimendũ.
M. ij.
n ¶ Achor. hiſtoriã hẽs.i.q.
iiii.S.iteʒ peccato achor.⁊ io
ſue. vii.
o ¶Hayn. ciuitatt.
p ¶ Saul quoqʒ. hoc hẽs.xii
q.ii.itẽ opponit᷑.

a Ors. mali.in ſui natu
OB ra nõ eſt mala tn ꝓbi/
bet᷑.qꝛ ꝓpter aſſiduitatẽ lobi
tur talis in idolatriã. ſicut eſt
in iuramẽto.ut.xxii.q.i.⁊ iu⸗

rabunt. io.

b*an ſtatim. ione. qꝛ hoc
fuit diuina inſpirauõe

factũ.ut.xiiii.q.v.dixit.

c 22 Iqui.potiꝰ.quia ꝑmit
tit᷑ minus malũ ut euite
tur maius malũ.nt.xxxiu.q.
ii.ꝙ ſi uerius.⁊.xxii.q.i.con
ſiderate. ⁊? eſt ſimilis modus

loquẽdi.i.q.i.iudices.
d Ln exẽplo.cũ priuile/
Egia. xvi. q. i. hinc eſt. . i

7. S. di. iii. primilegia.

1I MNtelligi.

.
flud.ſed quaſi licẽtiori.

ii.nõ uidet᷑ in tãtũ

pecca

Lan.

BOꝛ:s nõ eſt aliquid mali ſz res
in humana dubietate diuinã iu

dicans uoluntatẽ. Mis itareſpõde

tur: Antequã euangeliũ clareſcerʒ
multa permittebant᷑ que tẽpoꝛe ꝑ/
fectioꝛis diſcipline penitus ſũt eli/
minata. Copula nãqʒ ſacerdotaliſ
uel cõſanguineoꝝ nec legali nece/
uangelica uel apoſtolica auctoꝛita
te ꝓhibet: eccleſiaſtica tñ lege pe⸗
nitus interdicit᷑. Sic ⁊ ſoꝛtibus ni

hil mali ineſſe monſtrat᷑:pꝛohibet

t fidelibus:ne ſub ſpecie diuinati
onis ad antiquos idolatrie cultus
redirẽt. Ande quibuſdã cõſtellati
ones futuroꝝ ſigna cuſtodiẽtibꝰ
apoſtolus ait. Dies obſeruatis et
menſes ⁊ rẽpoꝛa ⁊ annos.vnde ti/
meo ne foꝛte ſine cauſa laboꝛauerizʒ
in uobis. Sic ⁊ aſtronomia ſeu et
aſtrologia apud catholicos in diſ/
ſuetudinẽ abiit:quia dũ ꝓpria curi
oſitate his nimis erant intenti: mi
nus uacabãt que ſaluti aniaꝝ erant
accõmodata.quod aũt ſoꝛtibꝰ cre
di non opoꝛteat hieronymus teſta
mr ſcribens ſuꝑ iobannẽ.
Exẽplo ione uel mathie nõ eſt ſoꝛ
tibus indifferenter credendu.
n ſtatim debem? ſub exẽ/
plo ione ſoꝛtibꝰcredere: uel
illud de acribus apoſtoloꝝ buic te
ſtimonio copulare ubi ſoꝛte mathi
as in apoſtolũ eligit᷑. ¶ Itez aug.
ad inquiſitiones ianuarii.

Ad ſecularia negocia diuina ora/

cula nõ ſunt cõuertenda.

Iqui de paganis euãgelicis
ſoꝛtes legunt: aſi optandum
ut id potius faciãt quã ad demo/
nia cõſulenda cõcurrant. tamẽ iſta
mihi diſplicet cõſuetudo ad nego/
cia ſecularia:⁊ ad uite huius uani/

tatẽ diuina oꝛacula uelle cõuertere

Ntẽ beda ſuꝑ acius apoſtoloꝝ.
Exemplo mathie nõ eſt indifferen
ter ſoꝛtibus credendum.

n exẽplo mathie uel ꝙ io/
nas pꝛopheta ſoꝛte depꝛebẽ

ſus ſit indifferenter ſoꝛtibus eſt cre
dendũ:cum pꝛiuilegia ſinguloꝛuʒ
ut hieronymus ait: cõem legẽ om
nino facere nõ poſſint: ſi qui m̃ ne
ceſſitate aliqua cõpulſideũ putant
ſoꝛtibus exemplo apoſtoloꝝ cõſu/
lendũ eſſe uideant hoc ipſos apo⸗
ſtolos nõ niſi collecio fratrum cetu
7 pꝛecibus ad deũ ſuſis egiſſ̃e.
¶BDe diuinis uero ſcribit auguſti

nus ita dicens. HD

HNoõſunt obſeruanda que a diuinis
pꝛecipiuntur: quauis ea cõtingant
que ab eis pꝛenüciantur.
telligi uoluitrdominꝰ: etiã il

la que a diuinantibus nõ m de

um dicunt᷑ ſi acciderit que dicũmr
nõſic accipienda ſunt: ut fiant que
pꝛecipiunt᷑ ab eis:aut colantur que
colunt᷑ ab eis. ¶ Idem in libꝛo.i
de doctrina chꝛiſtiana.
Inſtitunones bominũ que ſuntſu
perſticioſe uel non.

Td qq eſt m inſtitutiões bo 8 C. Eminentiori.

minũ partim ſuperſticioſũ eſt:
partim nõ ſuperſticioſũ. ſuperſtici
oſũ eſt quicꝗd inſtitutũ eſt ab hõi
bus adfaciẽda idola a colenda ꝑti
nẽs uel ad colẽdã ſicut deũ cream⸗/

rã:ꝑtẽue ullã creature: uel ad ↄſu!

tationes ⁊ pacta quedãa ſignificatio
nũ cũ demõibꝰ placita atqʒ federa
ta:qualia ſũt uoluĩa magicaꝝ artiũ
que quidã cõmemoꝛare ponꝰ quã
docere ſolẽt poete ex quo gñe ſunt
ſʒ quaſi licẽtioꝛi uanitate haruſpi/
cũ ⁊ augurũ libꝛi. Ad hoc etiã ge⸗

nus ꝑrinẽs oẽs ligature atqʒ reme

dia: que medicoꝝ quoqʒ diſciplĩa
cõdẽnat:ſiue in pꝛecãtationibꝰ:ſiue
in quibuſdã notis quas characteri
uocãt:ſiue in gouſcũqʒ rebꝰ ſuſpẽ/
dẽdis atqʒ ligãdis uel etiã ſaltadiſ
quodãmõ nõ ad tꝑationẽ coꝛpoꝛũ
ſz ad quaſdã ſignificanões:autoc/⸗
cultas aut manifeſtas: que eminẽti
oꝛiꝰ noĩe phyſicã uocãt:ut quaſi nõ
ſupſtitionẽ implicare ſʒ nature pꝛo
deſſe uideant᷑.ſicut ſunt inaures in
ſũmo ſingulaꝝ auriũ: aut deſtrucii
onũ oſſibus anſule in digitiſ:auicũ
dicit᷑ ibi fingulniẽti:ut dextera ma
nu pollicẽ reneas. MHis adiũgunt᷑
milia ĩmaniſſimaꝝ obſeruatnonum
ſi mẽbꝛũ aliquid ſalierit ſeiunctum
ambulãtibꝰ amicis lapis aut puer
medius interuenerit. hinc ſunt eti
am illa. limen calcare cum ante do
mũ ſuã tranſit.redire ad lectũ ſi ꝗs
ſe dum calciat ſternutauerit:redire
ad domũ ſi ꝓcidens offẽderit: uel
ſi ueſtis a ſoꝛicibus rodit᷑.neqʒ ab
hoc genere ſuperſtitionis pernicio
ſe ſegregandi ſunt:qui olim geneti
liaci ꝓpter naturaliũ ↄſideratiões
dierũ: nuncautẽ mathematici uocã
tur. nam ⁊ ipſi quãuis uerã ſtellax
poſitionẽ cũ quiſqʒ; naſcit᷑ cõſequũ
rur ⁊ aliquãdo perueſtigãt:tñ ꝙ in
de conant᷑ uel actiones nr̃as uela/
ctionũ euẽtus pꝛoducere nimis er
rant. hoc aũt genus foꝛnicatõis a/⸗
nime ſalubꝛiter diuĩa auctoꝛitas nõ
tacuit:neqʒ ab ea ſic deterruit aĩaʒ
ut ꝓpterea talia negaret eſſe ſectan
da:qꝛ falſa dicunt᷑ et a ꝓfeſſoꝛibus
eoꝝ:ſʒ etiã ſi dixerint uobis inquit
⁊ ita euenerit ne credatis eis:nõ.n.
qꝛ imago ſamuelis moꝛtui ſauli ue
ra ꝓnunciauit pꝛopter talia ſacrile
gia quibus illa imago pꝛeſentata ẽ
minus execrãda ſunt.aut qꝛ in acti
bus apoſtoloꝝ:feĩa uẽtriloquaue
ꝛũ teſtimoniũ perhibuit apoſtolis
dñi: ideo pauluſaplũs pepercitſpi
ritui illi:ac nõ potius feminã illiuſ
demonii coꝛectiõe atqʒ excluſiõe
mũdauerit. omẽs igit᷑ artes huiuſ
modiuel nugatoꝛie uel noxie ſuꝑ/
ſtitionis ex quadã peſtiferaſocieta
te hominũ ⁊ demonũ quaſi pacta ĩ
fidelis ⁊ doloſe amicitie conſtituta
penitus ſuntrepudiande: ⁊ fugien
de chꝛiſtiano. ¶ Idem in libꝛo de
ciuitate dei. Z

pulchriori uel ma/

iori.
hb ¶Ventiloquia. q

hẽbat ſpiritü phito

nis in uẽtre que ml
tis diebus ſequeba
tur panlũ ⁊ alios p/
dicatores ⁊ clama/
bat. iſti ſunt pᷣni dei

qui annũciant uer-/

ba ſalutis. unde of⸗
fenſus paulꝰad enʒ
conuerſus ẽ ⁊ dixit
ſpiritui. precipio ti
bi ut ab iſta recedaſ
⁊ ſtatim receſſit.

9 Vi ſine ſal⸗

uatore. ange
lorũ. aliqua eſt ſci
entia a diabolo. ut.]
e.q.v.in prin.ar.⸗
5J.xxxvii.di. . hinc

etiã.ubi dꝛ ꝙ a dini
nis ſeripturis omis

ſcia ſumpſit iniciũ.

b LZlas,

XXVI (Quſho iif. &. iiij.

Non eſt nitaſed moꝛs: inquiſitio

uel curatio que a diuinis uel magi
cis expetitur.
Aiſine ſaluatoꝛe ſaluteʒ vult
bre:⁊ ſine uera ſapiẽtia eſti/
matſe pꝛudentẽ fieri poſſe:non ſa⸗
nus ſed eger:nõ pꝛudens ſed ſtul/
tus:in egritudine aſſidua laboꝛa/
bit:a in cecitate noxia:ſtultus ⁊ de
mens permanebit:ac perinde oĩs
inquiſitio ⁊ omnis curatõ que a di
ninis ⁊ magicis artibus uel ab ip⸗
ſis demoniis in idoloꝛũ cultura ex
petit᷑:moꝛs potius dicenda ẽ quaʒ
uita:⁊ qui ea ſectãtur ſi ſe nõ coꝛe⸗/
xerint ad eternã perditionẽ iẽdũt:
pſalmiſta dicente. Omnes diüigen
tiũ demonia ſunt:qui per deceptoſ
bomines alios decipere quotidi
geſtiunt ut perdinionis ſue eos fa
ant participes. Iaqʒ bec uanitas
magicarũ artiũ ex traditione ma/

loꝛũ angeloꝛũ in toto oꝛbe gelral

rũ plurimis ſeculis ualuit per qu
dã ſcientiã futuroꝛũ infernoꝛũ.et
per inuentiones eoꝛũ inuenta ſunt
haruſpicia ⁊ auguratões ⁊ ipſa que
dicũtur oꝛacula ⸗« necromantia.
¶Igem cõfeſſionũ lib.quarto.
Chꝛiſtiana uera pietas planeta/
rios expellit ?1 dammnat.

Alos planetarios quos matbe

maticos uocant plane cõſulere
non deſiſtebant ꝙ quaſi nulluʒ eis
ſacrificiũ a nulle pꝛeces ad aliqueʒ
ſpiritũ ob diuinationẽ dirigerẽtur:
quod tamẽ chꝛiſtiana ⁊ uera pietaſ
cõſequẽter expellit ⁊ damnat.
Item hieronymus.

— „

Culmra eſt idolatrie auguria ſer/
uare ⁊ ſtellarũ requirere curſus.
Ed a illud adde:quoniaʒ qui
foꝛnicat᷑ in cbus nũ peccat:
nõ iſtud coꝛpus ſoſũ quod templũ
dei effectũ eſt:ſed illud q dicit᷑:qꝛ
omnis eccleſia coꝛpus chꝛiſti eſt:
in omnẽ eccleſiã uidet᷑ delinquere
qui coꝛpus ſuũ ↄmaculauerit:quia
per unũ membꝛũ macula in omne
coꝛpꝰ diffundit᷑. Eſt ⁊ illud oppꝛo
bꝛiũ egypti.q ſi neglexeris etiaʒ
poſt ioꝛdanis tranſitũ ⁊ poſt bapiiſ
mi ſecundã circũciſionẽ ueruſte cõ/
ſuetudinis inuſtione ſuggerit᷑: ob
ſeruare auguria:requirere ſtellarũ
curſus ⁊ euentus ex his futuroꝛuʒ
rimari:cereriſqʒ bmõi ſuperſtitiõi
bus implicare.idolatrie nãqʒ ma⸗
ter eſt egyptus ex qua certũ eſt op
pꝛobꝛia hmõi pullulare: que ſi tran
ſito ioꝛdane ſuſceperis:⁊ his te la/
queis rurſus illigaueris tecuʒ ſine
dubio oppꝛobꝛia egypti trabis.
Hec autẽ ſacrilegia non uſqʒadeo
ſunt deteſtãda:ut ſi aliquid de area
uel toꝛculari demonibus fuerit iin
molatũ q reliquũ eſt iõ credat᷑ eẽ
imundũ:aut ſi ipſũ qd oblatũ fue/⸗
rit a nobis ignoꝛãtibus ſumi con/
tigerit: ideo credamus nos deli/
quiſſe. Unde auguſtinus ad pu

Nõ ideo reliquaſunt imunda: qꝛ
ab areg uel toꝛculari aliquid ad de
monũ ſacrificia ollitu.
de area uel toꝛculari tollit᷑ ali
quid ad ſacrificia demonioꝛuʒ
ſciente chꝛifliano:ideo peccat quia
permittit fieri ubi pꝛohibẽdi ptãs
eſt:ꝙ ſi factũ non cõperit aut pꝛohi
bendi piãtem nõ habet utit᷑ mũdiſ
reliquis fructibꝰ:unde illa ſublata
ſunt. ¶ Iem ambꝛo. in pꝛima epi
ſtola ad coꝛintbios. .

Immunis eſt areatu: qui emit qd

neſcit idolis imolatum.

Ncet aliquid pollutũ ſi itper agc

ccidenitia.i.oblationẽ idoli:cũ

tñ neſcit qui emit: nullũ pati᷑ ſcru/

ulũ ? apud deum imunis eſt.
Auibus autẽ genus diui
nuationis exoꝛdiũ ſũpſe/
rit: uel quot ſint gña eius
uug. exponit in lib. de na
mradẽmonũ iia dicens.
De malt plici genere diuinatõis.
T genus diuinatõis a perſis
fert᷑ eſſe allatũ. varro aũt dixit:

diuinationunʒz quamoꝛ eſſe genera:

terrã aquã aerẽ ⁊ ignẽ.hinc geomꝗ
tiã:hidroniãtiã:piromantiã: aero
mantiã dictã autumant. diuini dicti
ſunt quaſi deo pleni. diuinitate eniĩ
ſe eſſe plenos ſimulant: et aſtutia
quada fraudulenia hominibus fu
tura cõiectant. Duo aũt genera di
uinatõis ſunt:ars ⁊ furoꝛ. Incanta
toꝛes aũt dicti ſunt qui ariẽ uerbis
peragũt.arioli uocati ſunt ꝓpterea
qꝙ circa aras idoloꝝ nefarias pꝛe/
ces emittũt: ⁊ funeſta ſacrificia of/
ferũt:hiſq; celebꝛitatibus demonũ
accipiũt reſponſa auruſpices nũcu
pãt᷑ quaſi hoꝛaꝝ inſpectatoꝛeſ.dies
enim ⁊ hoꝛas in agendis negociis
oꝑibuſqʒ cuſtodiũt: ⁊ quid per ſin
gula tẽpoꝛa obſᷣuare debeat homo
intendũt.hi etiã exia pecudũ inſpi
ciũt:a ex eis futura pꝛedicũt. augu
res ſunt qui uolatus auiũ etuoces
intẽdũt:aliaqʒ ſigna reꝝ uel obſer
uationes impꝛouiſas homĩbus oc
currẽtes ferũt.idẽ ſunt ⁊ auſpices
nã ⁊ auſpicia ſunt que iter facienteſ
obſeruãt.dicta aũt ſũt auſpicia qua
ſi auiũ ſpicia:a auguria quaſi auiuʒ
garria.i.auiũ uoces ⁊ lingue: iteʒ
auguriũ quaſi auigeriũ quod aueſ
gerunt. Ouo ſunt aür genera auſpi
cioꝝ:unũ ad oculos:alterũ ad au/
res pertinẽs.ad oculos.ſ.uolatus
ad aures uox auiũ.phytõiſſe a phy
tonio apolline dicte ꝙ is auctoꝛ fu
erit diuinãdi. aſtrologi dici ſũt eo
q in aſtris augurant᷑.genitalici ap
pellati ſunt/ ꝓpter natalicioꝝ conſi
deratiões dieꝝ. geneſes enĩ hoĩm
per.xii.celi ſigna deſcribũt:ſydeꝝ
qʒ curſus naſcentiũ moꝛes acius
euẽtus pꝛedicer̃ conant᷑.i. ꝗs qua

li ſigno fuerit natuſ:ant quẽ effectũ

habeat uite qui naſcit᷑: interpꝛeran
tur. hi ſunt qui uulgo mathematici
uocant᷑:cuius ſuperſtitõnis genus

E

2 6 0%

el 7 illud. tãgit illud
aʒõð legit in ioſue, qꝛ po
pulus circũciſus fnit a tẽpoĩ
abrae nſqʒ ad illud tẽpꝰ quo
populus exiuit de egypto. ſʒ
poſtea nõ fuerũt circuciſi.xl.
annis quibꝰ fuerũt in deſerto
ſʒ cũ traſiuerunt iordanẽ: de
nmno prerchtn fuir ut vnuſgſ
qʒ circũcideret᷑.qð factũ eſt.
⁊ dixit dñs Joſue. hodie ab
go⸗ a te opprobriuʒ egypti.
o. S

4 B8 Ciendũ eſt. hic Zug.
oſtẽdit quibus de cauſ
demones ſciũt futura predi/
cere.nõ ꝙ ipſi ſciãt futura ſʒ
qꝛ habẽt ꝓbabiles niecturas
Primo illa rõe.quia de ſubti
liori materia ſũt creati.unde
ſubtilius cõſiderãt q; hoĩes.
Itẽ qnia per antiquitatẽ mul
ta ſciũt que nos ꝓpter breui

tatẽ tꝑis ſcire nõ poſſumꝰ.itẽ

quia ipſimet cõſueuerũt mor
bos ĩimittere.⁊ illud ipſi pre
dicũt ꝙ aliquis ſit habiturus

malũ. Itẽ ſicut medicꝰ nidet

aliquid per ſigna ſibi nota qᷓ
nos nõ uidemus.ſic demões
Atẽ ex ſignis que ꝓcedũt ex
animo hõis preuidẽt quedaʒ
futura. Itẽ qnia dicta vpbe
tarũ audierũt ex quibus futu
ra predicunt.

—

tõſtellationes latini iocãt.i.natio
nes ſiderũ qũo ſe habeãt:cũ quif/
qʒ naſcit. Primũ aũt genꝰ. i. ſtel
larũ interpꝛetes magi nũcupaban
tur:ſicut de his legit᷑ in euangelio
qui natũ xpũm annũciauerunt.po
ſtea hoc noie ſoli mathematici di/
cti ſũt:cuius artis ſcia uſqʒ ad chꝛi
ſtü fuit cõceſſa:ut chꝛiſto edito ne/
mo exinde natiuitatẽ alicuius de ce
lo ĩterpꝛetet᷑.hoꝛoſcopi dicti ꝙ bo
ras natiuitatis hominũ ſpeculẽtur
