que geſſt. Item ex concilio poſt annũ.ut er de dol. ⸗ con
carthaginenſi tertio. Poti ne lee Voo ghot egi
E ß de bo.auc.iu.poſ.q;uis.
Principali cogatur auctoꝛitate: m Appetitul. i iniuria lacef
qui plebem inuaſam non uult deſe ſitus.

reyre. H Stud eſt.caſũ huiuſ capi
Etimus ur dignemini dare fi ltuli habes.xxiiii.q.i.pu
.duciam: qua neceſſitate ipſa dẽda.
cogente liberum nobis ſit recioꝛẽ
pꝛouincie ſecundum ſtatuta glo/
rioſiſſimoꝛuzʒ pꝛincipum aduerſus
illum adire qui plebem quaʒ inua
ſerat uſqʒ hodie cõmonitus ſecun
dum quod ſtatutũ fueratrelinque
re cõtemnit: ut qui miti admoniti
oni ſanctitatis ueſtre acquieſcere
noluerit:⁊ emendare illicitum: au
ctoꝛitate iudiciaria pꝛotinus exclu
datur. Aurelius epiſcopus dixit.
Seruata foꝛma diſcipline non exi
ſtimabitur appetitusſi ueſtra cha
ritate modeſte conuentus recede
re detractauerit: cumfuerit ſuo cõ
temptu ⁊ contumacia faciente iudi
ciaria poteſtate cõuenius. Hono
ratus ⁊ urbanus epiſcopi dixerunt
hboc ergo omnibus placer. ¶ Itẽ
gregoꝛius papa. .
A pꝛincipibus conigãni quoſ ec
cleſia coꝛꝛigere non ualet.
Studẽ quod a uobis popoſci
mus:⁊a nunciteruʒ poſtulamus
ut paulinum acquilegenſem pſeu/
ſo epiſcopum ? illum mediolanen
ſem epiſcopum ad clementiſſimuʒ
pꝛincipem ſub digna cuſtodia diri
gatis: ut et iſte guu epiſcopus eſſe
nullatenus poteſt:quia contra om
nem canonicam conſuetudinemfa
ctus eſt:alios ultra non perdat: et
ille contra moꝛem antiquũ eum or
dinare pꝛeſumpſerit:canonum uin
dicte ſubiaceat.
liẽ ex concilio chalcedonenſi. x

Lgu.

2 Sniurationũ. hec quatuor capitula idẽ dicũt ꝙ coiuratores deponũ
Q tur ſi clerici ſunt.ſi laici excõicann.
b Pharatrea. a phares qðᷣ eſt diuiſio:inde phariſei.õ.xlvi.di.ſeditionarios
q̊.iii.q.iiii.conſpiratores.⁊.vii.q.i.deniqʒ.
c C Onſpirationũ.

d B JIqui clerici.
Iclerici.

f G Yqui clericorũ.aut ſa
ecramenta cõiuratõneſ
que fiũt ſuper licita re: licite
ſunt ad probandũ malũ ⁊ illi
citũ.ut.xvi.q.vii.ſane.i.q.i.
concuſſionis.xxii.q.i.c.i.ſed
ſuper re illicita non tenent ut
hic.quidã tamẽ dicunt ꝙ oĩs
cõiuratio ſi eſt occulta eſt illi
cita.prohibentur ergo frater
nitates que ſunt ad malũ. ſic
C.de monopol.l.vnica.ſʒ bo

ne fraternitates admittunt.

xlii.di.ſi quis deſpicit.
g C Preſumptio.i.temeritas.
Quidã tamen hic ſcripſerũt

qꝙ hec preſumptio ſit iuris

quam non admittit᷑ probatio
ſecus ſi preſumptio ſit facti.
b G J que cauſe. hoc capi
Jtulũ loquitur de crimi
ne eccleſiaſtico uel de rebꝰ ſpi
ritualibus ⁊ de eauſis geneꝛa
libns ad totam prouinciã ꝑ
tinentibns.
i ¶His ita. clerici allegando
boc dicit.
lꝛ tributũ. ag ri.j. xxiii.
ulti.ſecund ũ contra.
ſed ibi loquitur de his predi
iſ in quibus fundata eſt eccle
ſia uel officine eiuſ que debẽt
eſſe libere.ut et᷑ de cen.ſanci
tum.

Pꝛopꝛium gradũ amittantcleri⸗
ci cõiurantes uel conſpirantes.
Oniurationum et conſpira/
tionum crimẽ quod apud gre
cos dicitur pharatrea publicis eti
am legibus certum eſt inhiberi pe
nitus. hoc multo magis in ſancta
dei eccleſia ne fiat conuenit abdica
ri.ſi qui uero clerici ſeu mõachi in
uenti fuerint cõiuratoꝛes aut cõſpi
ratoꝛes aut pharatreas uel facti⸗
ones componentes aliquas ſuis
epiſcopis aut aliis omnino cadant
de pꝛopꝛio gradu. .
Clerici conſpirantes pꝛopꝛio gra
du amiſſo retrudantur in carcereʒ
ceteri excõicentur.
Onſpirationum crimina ue
ſtris in partibus uigere audi
uimus: aplebes contra epiſcopoſ
ſuos conſpirare nobis mandatum
eſt. Cuius crminis aſtutia non ſo
lũ inter chꝛiſtianos abominabilis
eſt: ſed etiaʒ inter ethnicos ⁊ ab ea
teris legibus pꝛohibita. et iccirco
buius criminis reos non ſolum ec
cleſiaſtice ſed eniam ſcculi damnãt
leges:a non ſolũ conſpirantes ſed
etiam conſentientes eis.anteceſ/
ſoꝛes uero noſtri cum plurima tur
ba epiſcopoꝛuni:quicunqʒ eoꝛum
in ſacerdotali honoꝛe ſũt poſiti aut
exiſtunt clerici:honoꝛe quo umin/
tur carere pꝛeceperunt:ceteroſ ue
ro cõmunione pꝛiuari ⁊ ab eccleſia
extoꝛꝛes fieri iuſſerunt:omneſque
ſimul utriuſqʒ oꝛdinis uiros infa⸗
mes eſſe cenſuerunt:a non ſoluʒ fa
cientes ſed eis conſentientes.
¶ Item ex coõcilio chalcedonẽſi.
Clerici aut monachi cõiurantes/ ꝓ
pꝛio pꝛiuentur bonoꝛe.
J qui clericiuel monachi re/
perti fuerint cõiurantes aut cõ
ſpirantes:aut inſidias ponẽtes epi
copis aut clericis: gradu ſuo pꝛo/
pꝛio penitus abiiciantur. Item
ex concilio toletano.
De eodem.
Iclerici aut monachi inuenti
fuerint conſpiratoꝛeſaut per cõ
iurationem caluniam machinãtes
epiſcopis uel clericiſ:pꝛopꝛium a⸗
mitrtant gradum. C Item ex con⸗
cilio aurelianenſi.
De eodem.
Jqui clericoꝛum :ut nuper in
multis locis per ſuperbiam di
abolo inſtigante actum fuiſſe per/
patuit:re belli auctoꝛitate ſe in unũ
coniuratione intercedente college

rint: autſacramẽta inter ſe data aut

chartulam conſcriptam fuiſſe pam
erit: nullis excuſationibus pꝛeſũp
tioꝰ labetur:ſed res detecta cum in
ſynodum uenmmfuerit: in pꝛeſũp

¶ Poteſtatẽ. de facto nõ de iure. nam ſi ſine auctoritate pᷣncipis ne

alterius quis detineat res eccleſie ſacrilegus eſt niſi reſtituat.xii.q.
ii. quiſquis.xvi.q.i.in canonibus.videtur tñ ꝙ ſi agri eccleſic non
ſoluant tribnũ ꝙ poſſit imperator uendicare agros illos ut hic. et
C. bde epil.⁊ cleri.de his.nam oĩa bona illoꝝ qui tenent᷑ alicui ſolne

toꝛes iuxta perſonarum ⁊ oꝛdinuʒ
qualitatem a pontificibuſ qui tunc
in unuʒ collectifuerintuindicetur:
quia ſicut charitas ex pꝛeceptis di
uinis coꝛde non chartule conſcri⸗
ptione uel cõiuratione eſt exhiben
da:ita que ſupꝛa ſacras admittin/
tur ſcripturas:auctoꝛitate et diſtri

ctione pontificali ſunt repꝛimenda

Item innocentius papa.
Inter clericos ⁊ laicos cauſe exoꝛ
te ab epiſcopis Audiantur.
que cauſe uel contentiones
inter clericos ⁊ laicos taʒ ſupe
rioꝛis oꝛdinis quam etiam inferio
ris fuerint exoꝛte:placuit ut ſecun/
dum nicenam ſynodum congrega
tis omnibus eiuſdẽ pꝛouincie epiſ
copis iudiciuʒ terminemr. ¶ Cuũ
ergo his omnibus auctoꝛitatibus
clerici ante ciuilem iudicem dene/
gentur pꝛoducendi:cum niſi pꝛius
depoſiti uel nudati fuerit:curie nõ
ſunt repꝛeſentandi. patet quod ad
ſecularia iudicia clerici non ſunt/ꝓ
trahendi. ¶ Mis ita reſpondetur
clerici ex officio epiſcopo ſuntſuꝑ
poſiti:ex poſſeſſionibus pꝛedioꝛũ
imperatoꝛi ſunt obnoxii.ab epiſco
po unctionem decimas ⁊ pꝛimitiaſ
accipiunt:ab imperatoꝛe uero pꝛe
dioꝛum poſieſſiones nanciſcũtur.
Ande auguſtinus ait ſuper iohan/
nem. Quo iureuillas defendis:di
uino an humano? cetera. require
in pꝛincipio ubi differentia ſigna⸗
tur inter ius namrale ⁊ ius conſti⸗
mtionis:quia ergout pꝛedia poſſi
deantur imperiali lege facum eſt.
aſer quod clerici ex pꝛedioꝛũ poſ
eſſionibus imperatoꝛi ſunt obno
xii. ¶ Item anibꝛoſius contra au
xentium.
Imperatoꝛi tribumm eccleſia de⸗
negare non debet.
I tributuʒ petitimperatoꝛ: nõ
negamus:agri eccleſie ſoluãt
tributum:ſi agros deſiderat impe
ratoꝛ:poteſtatem habet uendican
dorum:tollat eos ſi libimʒ eſt. im
peratoꝛi non dono: ſed nõ negoꝰ.
C.Idem.
Poteſtatibus tributa non ſunt de
neganda.

(D Agnum quidem eſt⁊ ſpecia

le documentum: quo chꝛiſtia
ni uiri ſublimioꝛibus poteſtanbus
docentur eſſe ſubiecti: ne quis cõ
ſtitutionem terreni regis putet eſ/
ſe ſoluendami.ſi enim cenſum filiuſ
dei ſoluitꝰ:quis tu tãts es qui pu
tas eſſe non ſoluendum: Ieʒ apo
ſtolus. Omnis anima ſublimio/
ribus poteſtatibus ſubdita ſit. Itẽ
petrus apoſtolus generaliter om
nibus fidelibus ſcribit. Eſtote

re tributuʒ ſunt illi
iure pignoris obli
gata. C. in qui cau.
pi.ta. contra.l.i.ſed
iſtud nõ eſt uerũ:qꝛ
tantũ intelligitur ð
ꝓpriis prediis pri
monialibns aliquo
rũ uel clericorũ uel
laicorũ:lʒ enim pre
dia eccleſie ceſſent
a tributo: nõ iõ poſ
ſunt uendi. ut.xvi.
q.i.S.nouarum.

m Mõ nego. cõpa

liter me opponẽdo.
quia pro tcẽporalibꝰ
me morti opponeĩr
nõ debeo.pro altari

bus libenter imola

bor. xxiii.q.vlti.cõ
uenior.

D Agnũ. ſubie
cti. tributũ ẽ

probatio ſubiectõis
ex de cenſi. c. ii. ſed
ar. ð. e de priui. re
cepimus.neruʒ ẽ
eſt gna ſarii
nõ plena ꝓbatio.
X Boluit. nd ex dð
bito ſed ne ſcandali
ʒaret alioſ.ut.xxvii
i. iam nunc.
p Omnis amima-
ſubdita peccatoxpᷣſ
enĩ nemini fuit ſub
iectus.xxiii.q.iii.in
princi.

0

(mile

ſen
ſun
miel

14
üri
Ein
mia
Glhu⸗
Iln.
iſia
lbe
zunan
olſ
rg
nof
onuun
jinen
ehif
icei
Nden
ſhann
lgot
iſiti
Mober
olo⸗
fiſan
Ploel
ſhͤda
weſni

e,

lärri
he⸗
hen
pte
fun
Nd.
icng
fm
Wo

fick

yl
plen
ſchan
(g.

Oy
ſſes

Ainvo.
er

co

ſapo

erb

R

o

Er
lcbo

Miteb

ſor
n

.

ihtn

ie
UIIte
lpen
nnie

lft

We
Min

heſancl
formet
une.
osonnt

Nlemge

ifiſß

nigin

a & Sine regi. bec uerba ĩterpretat᷑ innocẽ᷑. e de maio.⁊ obe.ſolite.

XI C. .

b ¶ Epiſtola.i.miſſa clemẽti a petro. ſiẽ dr inſtrumẽtũ meũ qð mei
cã factũ eſt.ff.de edẽ.pretor.ꝭ.i.⁊ dicit etiã epiſtola illius cui ẽ miſ
a tamen cũ diſtinctione.ff. de fur. eum qui.S. nliit.
IZ quidẽ. ne fidciuſſor. clericꝰ regularit᷑ nõ dʒ fideiuber ut hic

⁊z e de fideiuſ.cleri
cus.niſi nccitas ſit.
tüc eni ex pietate te
net᷑ ſubuenire alii.
nt. lxxxvi.di.non ſa
tis. Itẽ clerici pñt
fideiubere ꝓ eccliiſ
ſuis in auc. de ſan/
ctil. epil. F. aliũ aũt.
col. ix. Jeʒ inter ſe
mutuo fideiubẽt cũ
cõueuiunt. ut. C. ð
epi.l.oẽs.S.in hac.
Itẽ nec aſtrictꝰ cu/
rie põt fideiubere.

C. loca. curialis. et

ſi clericꝰ fideiuberʒ
põt dici ꝙ nõ tenet
fideiuſſio niſi tali pᷣ
uilegio ſuo renüciet
nã fideiuſſor ꝑro n
dato habet niſi pui
legio ſuo renũciet.
ut. ff. ſi quis in ius
uo. nõ ie. l. i. nel dic
ꝙ tʒ nõ dẽat fidein/
bere: ſi tñ fideiuſſe
rit tenet obligatio.
ut ex de fidemſ.c. ꝑ
uenit. c. c. oſtitutus
d Me aduocatus
qð ꝓhibet ſacerdo
tibus.ut.j.xiiii.q.v
deniqʒ. xv. q.ii.c.i.
e ¶ Judicẽ. .jſ.xxiii
q. vl.c. ſepe. ⁊.c.hiſ
a gbus.ſʒ dic ꝙ poſ
ſüt tractare de üllis
tpalibꝰ que ſpectãt
ad eceleſiam.
f Juteni que
ad cõis uſum
gr. ꝙ peccat qui nõ
recipit arbitriũ ⁊ ꝗ
nõ cõponit inter ꝑ/
tes.
g ¶Ex his.i. ab his
h ¶Inſtare. i. inter
eſſe.S. xc.diſ.preci

pimunes.
i er diacões. Ar.

ꝙ diaconi debẽt lai
ciſ exponere ⁊ iſtru
ere modũ niuendi.
xxv.di. audire.
lꝛ ¶ Erx his.ſic eniʒ
ille ſolus.nã vn ius
ꝓcdiit ab eo interpᷣ⸗
tatio requirit᷑.ut ex
de ſen. ex. inter. qn
qʒ tñ legatꝰ pape in
terptat᷑ reſcriptum
Pabe de poſtu.
a. ad H. ultra medi
um. ⁊? ex dc ſeqſtra.
ad h. iude x etiã int
ptat legẽ. ff. ð legi.
nã ut ait. ſʒ nõ põt ĩ
terpretari ſniam ſu
am niſi ſit pᷣſes ꝓuĩ
cie. ff. de ap. ab exe
cutore.ſimilit ↄſue
tudo int᷑pretat᷑ legẽ
ut ex de uerb. ſig ab
bate. 3 nterpᷣtatio qꝗᷓ
da eſt ꝓbabilis n
necia ut magiſtrint

ſubditi dominis ueſtris ſiue regi
quaſi pꝛecellenti: ſiue ducibus ab
eo miſſis ad uindictam malefacto
rum:laudem u ero bonoꝛum.
Niem ex epiſtola clementis.
De ſecularibus negociis epiſco/
pus cognoſcere non debet.
PEquidem opoꝛtetirrepꝛehẽ/
ſibiliter uiuere: a ſũmo ſtudio
niti:ut omnes uite huius occupa/⸗
tiones obiicias:ne fideinſſoꝛ exi⸗/
ſtas: ne aduocatus litiumfias: ne
ue in ulla aliqua occupatione pꝛor
ſus inueniaris mundalis officii oc
caſione perplexus.neqʒ enim iudi
cem neqʒ cognitoꝛem ſecularium
negocioꝛũ hodie te oꝛdinare uult
chꝛiſtus:ne pꝛefocatus pꝛeſẽtibus
bominum curis non poſſis uerbo
dei uacare.hec uero opera que tibi

congruere minus diximus exhibe

ant ſibi inuicem uacantes laici:a te
nemo occupet ab his ſtudiis: per
que ſalus hominibus datur.
Itemex eodem.
In bis que ad cõmunis uite nſum
pertinent: laici ſibi inuicem opera
ri debent.
Icut enim impietatis crimen
E tibio clemẽs neglectis uerbi
dei ſtudiis ſolliciudines ſeculareſ

ſuſcipere: ita unicuiqʒ laicoꝛuʒ pec

catum eſt:niſiinuicem ſibi etiaʒ in
bis que ad cõmunis uſum uite per
tinent operam fideliter dederint.
te uero ſecurum facere ex hisꝰ qui
bus non debes inſtare omnes cõ
muniter elaboꝛent.quod ſi fone a
ſemetipſis hoc laici non intelligũt
per diacones edocendi ſuntut nibi
ſolius eccleſie ſollicitudines relin
quant. CEx his omnibus datur
intelligi:quod in ciuili cauſa cleri/
cus ante ciuilem iudiceʒ cõuenien
dus eſt. ſicut enim eccleſiaſticaruʒ
legum eccleſiaſticus iudex eſtad/
miniſtratoꝛ:ita et ciuilium non niſi
etciuilis debet eſſe executoꝛ. ſicut
enim ille ſolus habet ius interpꝛe

tandi canones qui haberpoteſtatẽ

condendi eos:ita ille ſolus ciuili/
um legum debet eſſe interpꝛeſ: qui
eis ius ⁊ auctoꝛitatem impartitur.
In crinuali uero cauſa ni niſi ante
epiſcopum eſt clericus examinan.

dus. hoc eſt illud quod legibus

canonibus ſupꝛa diffinimʒ eſt:ut
in criminali uidelicet cauſa ante ci
hnilem iudicem nulluſ clericus pꝛo
ducatur: niſi foꝛte cum conſenſu e/
piſcopi ſui.:ueluti quando incoꝛꝛi
gibiles inueniuntur: iunc detracto
eis officio curie tradendi ſunt.
¶Andefabianus papaait.
Qui epiſcopo inſidiaiur: ſemotuſ
aclero curie radatur.

6 4

C. de ꝓfeſ.qui in urbe cõſtantino.lʒ.vnica.qnedã eſt ncc᷑ia ſʒ nõ generalis ut
iudicis.ut.ff.ð legi.nã ut ait.qdã eſt pbabilis necia ⁊ generalis:ſʒ nõ ẽ in ſcri
ptis redigẽda nt cõſuetudinis.ut.ff.de legi.ſi de int᷑pretatiõe.⁊ ex de.pᷣb.ſig.
abbate.quedã ꝓbabilis nccia ⁊ in ſcriptis redigẽda ut principis.ut.C. de le

gli. l. i. 2. l. ulti.

Tatuimus:ut ſi quis clericoꝝ
ſuis epiſcopis infeſtus aut inſi
diatoꝛ extiterit:mox ante examina
tuni iudicium ſubmotus a clero cu
rie tradatur:cui nite ſue omnibus
diebus ſeruiar: ⁊ infamis abſqʒ ul/
la ſpe reſtimitionis permaneat.
Quia ergo iſte non in crimina
li ſed in ciuili cauſa clericuʒ ante ci
uilem iudicem pꝛoduxit:non eſtiu
dicandus tranſgreſſoꝛ canonũ:nec
eſt dicendus pertraxiſſe reuʒ ad iu
dicem non ſuum:quia de ciuili cau
ſa non niſi iudex ciuilis cognoſce⸗
re deber. Econtra ea que in a/
ctoꝛis defenſione dicta ſunt: ueriſi
milia quidem uidentur ſed ponde
re carent.ſacris enim canonibus ⸗
foꝛenſibus legibus tã in ciuili quã
in criminali cauſa clericus ad ciui/
lem iudicem pꝛotrabendus nega/
tur. ¶ Unde in epiſtola clemẽtis
legitur.
ratres apud pꝛeſbyteros iudi/
centur.
B5 qui ex fratribꝰꝰ negocia ha
Abent inter ſe:apud cognitoꝛes

ſeculi non iudicẽtur:ſed apud pꝛeſ

byteroſ eccleſie quicquid illud eſt
dirimatur. ¶ Item ſilueſter papa
Miulilus clericus pꝛopter aliquaʒ
cauſam intret curiam.
Vllus clericus uel diacon⸗
ael pꝛeſbyter pꝛopter quam
libet cauſam intret in curiam: nec
ante ciuilem iudicem ſuam pꝛeſu/⸗
mat dicere cauſam. ¶ Iem leo

apa.
aberen laſticum non foꝛenſe iudici
um penitens expetat.
iudꝰ quideʒ eſt debita iuſta
repoſcere:aliud pꝛopꝛia per/
fectionis amoꝛe contẽnere:ſed illi
citoꝝ ueniã poſtulãtẽ opoꝛtet etiã
a multis licitis abſtinere: dicente
apoſtolo: Omnia licent: ſed non
omnia expediunt. unde ſi quis pe
nitens babet cauſam quam negli
gere foꝛe nõ debear: melius eſt il
li ut expetet eccleſiaſticum quã fo
renſe iudicimm. Mon ait pro/
pter criminalem cauſam tantũ:ſed
generaliter pꝛopter quamlibʒ cau
ſam tam ciuilem quaʒz criminalem
intelligens. Unde theodoſius
iinperato.
Cuicũqʒ licet ſacroſancte ſedis an
tiſtitis iudicium eliger.
0 licungs litem babens ſiue
penitoꝛfuerituel in inicio li
tis uel decurſis tempoꝛum curri/⸗
culis: ſiue cum negocium peroꝛa
mur: ſiue cuʒ iam ceperit pꝛomi ſen
tentia:ſi iudiciuʒ elegeritſacroſan
cte ſedis ãtiſtitis: illico ſine aliqua
dubitatione: etiam ſi alia pars re/

1 ETaluimus. moxante.
——

nõ intelligas ꝙꝙ hec di
ctio ante ibi notet aliqð tpᷣus
z eſt ſenſus:ante.i.anteexa/
minantẽ iudicẽ ſiue corã exa
minãte.uelloquit᷑ cũ eſt noto
riũ crimẽ.ſic.C.de deſen.ci.
defenſores.

m Oyauier fratribꝰ. frẽs
hic uocat clericos. nel

etiã oẽs xpianos.⁊ loꝗt ſᷣm
antiqua tpa.ut. S. e. relatum.

n Llus.

o Liud. poſtulantẽ.peni

tẽtes eni ſub regula ec
cleſiaſtica uiuere debẽt ut hic
2.ſ.eE.de ꝑſona.⁊.j.de pe.diſ.
v. Srium.⁊. c.falſas.

p ¶Oia licẽt. tũc nõ expedit

id qð licitũ eſtqn uſus ipſiuſ
alii affert impedimẽtũ.ut.xx
viii.q.i.ſic eni.ſ.ꝙ fidelis diſ
cedat ab infidelibꝰ:ſʒ non ex
pedit ut ibi dicit.uel alit᷑ mi
hi licet mea repetere ſʒ nõ ex
pedit ad uitã cõſequendã. qꝛ
ſcandaliʒant᷑ illi a gbus repe
tunt.vel ſic:oẽs cibi liciti ſũt
nõ expediũt ꝓpter ĩfirmoſ
rẽs qui tũc quoſdã cibos re
probabãt. uel ſic: licitũ ẽ pre
dicatori ſumere ſũptꝰ ab illis
quibus pᷣdicat: ſʒ nõ expedit
ꝓpter corinthios ꝗ auari fue
runt.

q Penitẽs.ſ.ſolẽnit.⁊ loqui

tur de actore penitẽte ⁊ cuʒ ẽ
de uolũtate rei.uel loquit᷑ cuʒ
ipſe penitẽs cõuenitur.

r Eccleſiaſticũ.ſupple uel

ſ

1t

reus quia de actore minus ui
debat᷑. .
Mon ait.quamlibʒ.S.in.c
nullus epũs.
Vicũqʒ.ĩhac.l.quiqʒ
notant᷑.primũ ꝙ a iu
dice ſeculari appellat᷑ ad epiſ

copũ.ſecundũ ꝙ ante ſniam

appellat᷑.tertiũ ꝙ ab eporuʒ
ſnia nõ appellat᷑. quartum ꝙ;
vniꝰ epi teſtimoniũ fides ad
hibet᷑.quintũ ꝙ alii nõ audiũ
tur poſt teſtimoniũ epᷣi.pᷣma
pars tollit᷑ per id er̃ de ap. ſi
duobus.ſecũda ꝑ id.ii.q.vi.
nõ ita.tertia ꝑ id.ii.q.vi.oĩs
oppreſſus.quarta per id.vi.
q.ii.ſi tantũ.⁊.c.placuit.⁊ lʒ
hec lex ſit abrogata:tñ inno.
argumentat er ea. ex de ind.
nonit. nõ ut cõfirmet es ſz ut
oſtendat quantã affectionem

imperatores habuerunterg

ſacerdotium.

u . Del decurſis.i. poſt litem

cõteſ.

Cau⸗

quero an indices delegati abepiſcopo poſſint parteſ punire ſi nõ ue

a Cum ſermone.i. allegationiuuns.
b ¶ Bec ſi ꝗs.capitularibꝰ.i.in lõbarda:nõ tñ innenit᷑ in ea q nũc ẽ ſʒ in gallia.

c O Olumus.uel cõſuetudinario.ex de eo qui mit in poſ.c.iii.
d O E perſona.de hac habes.ii.q.i.in primis.
e

C:Mõ ab alio.i.nõ a
Zrio.qnqʒ eni ab iferiori põt
iudicari.h.tñ huic lr̃e adhe/
ſit qui d xit ſolũ epʒʒ eẽ ordia
riũ iudicẽ clerici.⁊ per hoc ꝙ
dicit adeat prius.⁊c.ſʒ tu di/
cas ꝙ prelati eccleſie collegi
ate habẽt iuriſditionẽ.ut.xv.

R—„„ .

gq.:iiii.c.i.ex̃ de ĩmu.ec.nõ mi

nus.ex de iudi.c.ii.C. ð iuri.
om.iud..il.ul.ex de offi.or. cũ
ab eccleſiaꝝ.ſʒ qð hic dĩ pus
adeat.⁊c.dicas priꝰ qꝙ; ſecula
rẽ dixit.h.tñ dixit ſolũ epũm
haber᷑ ptãtẽ excõicãd.iut.xvi
q.ii.uiſis.in fi.vbi dicit᷑ ꝙ ex
cõicatõ ſit mucro epiſcopaliſ
⁊ ꝙ ſolus epũs dẽat de caub
mrimonialibus cognoſcere.
xxxv.q.vi.multoꝝ.⁊ melius
dicit noua cõſtitutio.ex de ex
ceſ.pre.accedẽtibus.cõſuetu
do tñ in talibuſ dat iuriſditio
nẽ.ut.ix.q.iii.cõqueſtus.C.
de emã.li.l.i.
E¶Si gꝗs.aut monachũ.cõuẽ
tũ noĩe monaſterii rõne alicu
ius ſucceſſionis q ob c̃it mo
naſterio ꝑ eũ:aliaſ nõ cõpetit
actio ð monachũ cũ nihil ha
beat. uel itellige ꝙ fideiuſſit
de mãdato eccleſie ſue uel eti
am ſine mãdato:ſʒ pecũia eſt
cõuerſa in utilitatẽ eccle ſie ut
noua cõſtitutio dicit. ꝙ gbuſ
dã.ex de fideiuſ.ſi aũt mona
chus ) aliquẽ deliꝗt:ipſe mo
nachus cõueniendus eſt non
eccleſia.ut.xviii.q.ii. tantũ
ſicut ſeruus cõuenit᷑ ꝗ deligt

nõ eius dñs.C.ð noxa.l. pe.

⁊ ulti.in fi.primo aũt loco ca
ſtigatio monachi ſpectat ad

abbatẽ.ut.xxiiii.q.iii.corripi

ant᷑.⁊ ex de of.or.qto.et᷑ de
ap. reprehenſibilis.ubi auteʒ
ꝓcedendũ eſt ſʒ ordinẽ iuriſ
tũc ſolus epũs ẽ iudex ſᷣm.h.
ut hic dr. Alii dicũt ꝙ abbas
hʒ ordinariã iuriſditionẽ ſu
per mõachos ſuos ⁊ excõica
re eos põt.ut ex ð ma.⁊ obe-
cum in eccleſiis.
g Aut aſſiſtriã.i.incluſaʒ. qᷓ
ſempꝑ aſſidue moratur ibi.
g & Boc eat.i. adeat.
p Judicẽ. ſi ipſemet nõ põt
⁊ eſt ſi. C. de epiſ.aud.epᷣale.
i Me uero. hec ſunt origina
liter nerba. G.
H Eruenit. aut ſi forte.
Ey de fo. cõpe. ſi ꝗ9s 5.
Executõ.i.executor ad H̊
deputatus.ſ.archidiaconus.
ut.xxv.di.ꝑlectis.⁊ ex de fo.

cõpe.nullus. cũ aũt iudex re
cuſat᷑ in optiõe actoris erat:

an uellet ꝙ recuſat? delegarʒ
cãm aliis.uel ꝙ partes coge
rent᷑ ad eligendos iudices.
ut e de for. cõpe. licet.⁊ ſi gs
hodie aũt ſi index recuſatus
fuerit ⁊ ꝓbata fuerit cauſa re
cuſatiõis: ad arbitriũ recuſa
toris ipſe qui recuſatus fuẽit
dabit iudices nel tranſmittet
negociũ ad ſuperiorem:ut in
conſti.cũ ſpeciali.ex de ap.ſʒ

fragatur ad epiſcopoꝛum iudiciuʒ

cum ſermone litigantium diriga/
tur. Idem.

6 lnes itaqʒ cauſe que pꝛeto

rio uel ciuili iure tractantur:
epiſcopoꝛum ſententiis terminate
perpeiuo ſtabilitatis iure firment᷑
neculterius liceat retractari nego
cium quod epiſcopoꝝ ſententia de

cidiur. teſtimonium etiaz ab uno

licet epiſcopo perhibitum:omnes
iudices indubitãter accipiant. nec
alius audiatur: cum teſtimoniũ e/
piſcopi a qualibet parte fuerit re⸗
pꝛomiſſum illud enim ueritatis au
ctoꝛitate firmatum: illud incoꝛup
tum bhabeatur:quod a ſacroſancto
homine ſecundũ ſcientiã mientis il
libate fuerit pꝛolatuʒ: hoc nos edi
cto firmamus ſalubꝛi: et perpetua
lege tenendum eſſe cenſemus.
Mecſi quis antiquata conten/
dat:quia in iuſtiniano codice non
inueniuntur ita inſerta: per carolũ
renouata cognoſcat: qui in ſuis ca
pitularibus ait inter cetera.

Olumus atqʒ pꝛecipimus:
ut omnes noſtre ditioni ſubie
cti tam romani quam franci alamꝗ
ni baiouarii burgundiones ſaxo/
nes toringifriſones galli bꝛitoneſ
longobardi guaſcones beneuenta
ni goni hiſpam: cereriqʒ omẽs ſub
iecti nobis quocunqʒ legis uincu/
lo uideantur aſtricti:uel conſuetu/
dinario annexi moꝛe banc ſententi
am quam ex xvii.theodoſii impe/
ratoꝛis libꝛo.c.uidelicet.xi.ad in
terrogata ablauii ducis quam illis
omnibus per ſcripmraʒ miſimus
inter noſtra capitula pro lege te/
nendam conſulio omnium fideliũ
noſtroꝝ poſuimus lege cuncti per
petua teneant.ideſt quicunqʒ liteʒ
babens ſiue petitoꝛ fuerit ut ſupꝛa
¶Item gregoꝛius iohanni defen
ſor i eunn in biſpaniam monendo
dicit.
Preſopyter apud epiſcopum tan/
tum indicarxi debet.

T)Egelhnn pꝛeſppieri hoc at
1

Prendendum eſt ſi quã eauſam
habuit non ab alio teneri: ſed epi
ſcopus ipſiuſ adire debuitſicur no

uellarũ conſtitutio manifeſtat:que

ita loqnitur de ſancriſſimis et deo
amabilibus atqʒ reuerendiſſimis
epiſcopis ⁊ clericis ac monachis.
Imperatoꝛ iuſtinianus auguſtus
petro gloꝛioſiſſ mo pꝛefecio pꝛero
ri. capiulo. hii Si quis con ra
aliquem clericum aut monachum
aut diaconiſſam aut monaſtriã autꝰ
aſſiſtriam habet aliquam acnionezʒ
doceat pꝛius ſanctiſſ mum epiſco
pum:cin hboꝛum unuſquiſq; ſubia

nirent ad iudiciũ?:nõ videt᷑:quia ſolus delegatus a pᷣncipe põt cita
re.ut in auc.de litig.S.oẽm.col.viii.nec alii poſſunt ſuas ſnias man
dare executiõi ꝙᷓᷓ ordinariiuel delegati a pᷣncipe ut. C. de bon. auc.
iudi. poſ.auẽ.⁊ qui iurat. ff.de re iudi.a diuo.⁊ ſolus delegatꝰ a ᷣjn

ceat. Ille uero cauſaʒ inter eos di
iudicet.a ſi quidẽ utraqʒ pars his
que iudicata ſunt non acquieuerit:
iubemus per loci iudicemexecuii
oni perfecte mandari. MNeue/
ro obiiciatur: quia de clerico hoc
loquitur non de pꝛeſbytero: ſcien
dum eſt quia ſuperius in conſtim/
tione eadem.li.cap.legitur:appel
latione clericoꝛum etiam pꝛeſbyte
ros a diacones cõtineri. uerba au
tem legis iſta ſunt.pꝛeſbyteros au
tem ⁊ diacones ⁊ lectoꝛes et canto
res quos omnes clericos appella
mus reliqua. C Itez gregorius
romano defenſoꝛi ſicilie.
Clericus clericum ad publica iudi
cia non pertrahbat.

Penitgd nos quod ſi quis
contra quoſſ bet clericos cau

ſam habeat deſpectis eoꝛum epiſ⸗/
copis eoſdem clericos tuo facias
iudicio exhiberi.quod ſi ita eſt ual
de conſtat eſſe ncongruum.ſʒ hac

tibi auctoꝛitate pꝛecipimus: ut de

nuo hoc facere non pꝛeſumas.ſed
ſi quis contra quemlibet clericum
habuerit cauſam:epiſcopuʒ ipſius
adeat:ut aut ipſe ↄgnoſcat: aut cer
te ab ipſo indices deputẽtur: aut ſi
foꝛte ad arbitros eundum eſt:par
tes ad eligendos iudices ab ipſo
executio deputata compellat.Si
quis uero laicus nel clericus con/
tra epiſcopũ cauſam babuerit: tũc
te interponere debes: aut ĩter eoſ
aut ipſe cognoſcas:aut certe tead/
monente ſibi iudices eligant.nam
ſi ſua unicuiq; epiſcopo iuriſditio
non ſeruatur:quid aliud agitur:ni
ſi ut per nos per quos eccleſiaſtic
cuſtodiri ille oꝛdo debuit confun/
datur. Idem ianuario epiſco/
po carolitano.
A laicis iudicibus clerici nõ ſunt
oppꝛimendi.

PKaris 1 coepiſcopi noſtrife
1

lucis ⁊ quiriaci abbatis re lati
one cognouimus: quod in inſula
ſard nia ſacerdotes a laicis iudici/
bus oppꝛimantur: fraternitatem
muam miniſtri tui deſpic ant: dũqʒ
ſolum auobis ſimplicitan ſtudet᷑
uantum uidemus diſciplina ne/
gligitur. ¶ Itez gregorius mau⸗
ricio.
Sacerdotes a regibus ſunt bono
randi non iudicandi.

B Acerdotibus autem non er
Iterrena poteſtate dominus no

ſter cinius indignenm: ſed excellẽ
ni conſideratione pꝛopter eum cu⸗
ius ſerui ſunt eis ia dominetur:ut
etiam debitam reuerentiaz impen⸗/
dat.naʒ diuis eloquiis ſacerdoteſ
aliquando dii:aliquãdo angeli uo

cipe pot mittere in
poſſeſſionẽ ff. de iu
riſ.om.iu.iuber.po
teſt tñ dici ꝙ bm iu
ra noſtra ſubdelega
tus hʒ coertionẽ qꝛ
põt ĩterdicere eccle
ſiã. ut ex de offi. de
le.ex lris. in fi.⁊ ſʒ
legẽ modicã ſaltim
habebüt roertionẽ
ſubdelegati. C. de
ſportu.l.ii.⁊.ff.ð of
fi.eiuſ cui mã.ẽiur.
l. ulti. in fi.
m Interponere.
hoc uerũ eſt i modi
cis uel minimiſ cau
ſis.nã maiores cau
ſe epiſcopoꝝ ad me
tropolitanũ deferũ

tur. ut.vi.q.iiii.ſi i
ter.ix.q.iii.conque

ſtus. 2. xx. diſ.c.i.
n Ratris ⁊ coepi
copi. ſimplici⸗
tati.S.xxxix.dil.pe
trus.
0 Acerdotibuſ
acerdotis cu
ſtodiunt.i.cuſtodit

debent. ut. j. e. q. ii.

nouite.

Eri,
iſgmnt
ut
intt
iire
uhef
Kübner

ni
c⸗
uiſt
(ie
le
nri

⸗
ioe⸗
n
n
che
lien
Gil
ſhenn
ſͤüp⸗

Micie

imnunt
Ggie⸗
ichnen

win
T

Nolen
uin
nue
Unent
en ter
poinien
Sdelt
oil
oltn
llcpott

ectn

ſec

alemp

(Apene

„

Webe⸗
etfen

Ktnlt

Kifen

lenein
acien

lüncie

(hor
(ic;
idil
ili

liog

a

iuit

i 6 5F

n 3 ppellatiõe noĩs aligs cõſequit᷑ ius ſic.xxxii neniẽs iam eſſet ꝙ vnus epũs indicaret clericos alteriꝰ epᷣi qd eſſe nõ debet.
i 3 hed.e Raapeneeperaaltds ſfaun iae dchob. utir:qii per tott⸗ ſic de vno epᷣatu poſſent ſibi alikevam eligere in iu
N H.ulti. ar. 3. i.. q. i. multi. in fi.vbi dicit ꝙ ſola noĩatio nõ ſufficit.C. dicẽ.nec renũciare põt clericus huic iuri. e de fo. cõpe. ſi diligenti. credo tñ
Mn de ꝓba. nõ epiſtolis.?.l.fi. . WwIlʒ nõ poſſint renũciare expreſſe ꝙ tñ ſpõte.i.tacite poſſunt cõſentire in ali
gene b. ¶ Incendit. hic uides ꝙ iuder dʒ deſtruere libellũ qui nõ eſt leai um iudicc.nã arbitrũ ſpote eligũt ⁊ iudicẽ delegatũ:alioqn exſufflatũ erit pᷣni
Goͤliter. bo ccantur:nam ⁊ ad moyſen de eo qui Kacuiteut auiſanis cgiſcopo ige m in n tt
nis ſʒ eti generalit ad iuramentum deducendus eſt di trum pꝛeſbyteroꝛuʒ a diacono
Pbois ⁊ malis: uek citur:applica illum ad deos nideli rũ ſeu clericoꝛũ ci in eccleſia ei cri rehfacie ſpone nd
ec na alu zuo Huib cet ad ſacerdotes.⁊ rurſus ſcripti mẽ fuerit intẽtatũ uel ciuilis cã fu gere na poin inſtiinere all⸗
f lzuineuni heti y eſt: diis non derabes ſcilicet ſcr erit comota: ſi derelicto eccleſiaſſi Auéberedle no m pactoad
iſti⸗ oibus aliis. xiii.qei dotibus.⁊ ꝓpheta ait: labia ſacer/⸗ co iudicio publicis iudiciis purga me aſtringere poſſũ. nt. C. ð
diſin nõ eſtimemus. dotis cuſtodiunt ſcientiaʒ ideſt ia ri uoluerit: etiam ſi hꝛo ipſo latafu pac.l. ulti. Itẽ tacite poſſũ re
ſdſ ·¶Nolita. F.c. de ſticiam: legem exquirunt ex oꝛe erit ſententia:locum ſi uum ainnittat nũciare foro łlʒ nõ expreſſe.ſi
ie Tanarer ſequs eius: quia angelus domini exerci ½ Z hoc in criminali actione. in ciui⸗ cut tacite papa ent nelat ſno
ni auit enõ muum eſt. quid igitur miruʒ ſiillos li uero perdat quod euicit:ſ. locuz iaiugio un 1 d. vii nosſiet
äü Pi eeritrre neſtra pietas dignetur honoꝛare: ſuum obtinere maluerit: ſi quideʒ Danfendenne ar ets a
hn um pengee cãm. Hſi uibus in ſuo eloquio honoꝛẽ tri ad eligendos iudices inique de ec ratorie g militẽ ſʒ no expreſſe
line reuſ trarerit actor? buens eos aut angelos aut deos (lelie conſoꝛtio iudicat: qui de uni ut. ff. de peu. filiuſfamilias. 5
Hinie ꝓcõuicto habet᷑. nt ipſe etiam appellat deus: Eccleſi lerſa eccleſia male ſentiendo de iu ueterani. ſimilit tacite poſſuʒ
non C. de iuriſ. om. in. aſtica quoqʒ hyſtoꝛia teſtat᷑: quia dicio ſeculari poſcit auxilium: cuʒ renũciare ramet⸗ calũnie.
ein nuoleliirn ntei n bie nemoleconſaurino pꝛĩ⸗ Rinatorum enan lrollel ka n FS. bonnre,
en deeeaon ccipiſcripto oblate accuſationes cõ a eccleſiam deferri atqʒ ibideʒ n. Pipele polin
— liens renvennn tra epiſcopos fuiſſent:libellos qui terminari pꝛecipiar. Iteʒ ex eo Tonaete-ia lce pe poid,
rren ut. j. e. c. ꝓpx. ⁊.ff. rẽ dem accuſationis accepit: 7 eoſdẽ dem . = „ ne ꝙ in laicũ nullo mõ cõſen
enred. oranstineenm aſteemniet⸗ Saeſeen niſi ante e olginm me meletetl i⸗
Mſnne de in ius uo. q;'uis. uocans:in eoꝛu . i diligenti. nec ric
I ſtar 5. C. Ptraf los quos acceperat incendit di/ (SE diuerſis⸗ oꝛdinibus eccle ¶cſenſu epiſcopi. pt er de fo.
ac. ſi gs maior. 5.e. es Prerinict uos cauſas ueſtraſ ſie ſeruientibus ſi quis in cau cõpe.ſignificaſti...
hnlm huit ech dict diſponite: quia dignum non eſt: ut ſam criminis incurrerit. aabnnue⸗ Tacuit. intẽtatũ. ? ſic
i cãm perdit dicũt ꝗq/ ſ Ii . r in Jir aſtienm: loquit᷑ cũ lis ſit cõteſ.
ar en Eer nos iudicemus deos: in qua ſen/ rit iudicium eccleſiaſticum: debet urgari. per hoc pʒ lo
* ardoper ſniaʒ. ? H nanriaſb = bumilitate dri ericlitari. rem conſtitutio Sal de reo. ſ qo dicit poſtea
innit hueꝛbũ Huẽtꝰ lllis aliquid pꝛeſtitit ex reuerentia xxuui.c.i. ⸗ euicit:intellige id in quoẽ ab
¶Rõtifice. bic ma iſnpenſa. ante eum quippe pagani Qui cum clerico lingium babet: ſolutus.
habes ꝙ in iure publico pꝛincipes fuerüt: qu e iſcopum ipſius adeat. hb ¶Kocũ.i.deponaf.
cã eccleſiaſtica nen uerum deum neſcientes deos lig/ quis cum clerico litigiuʒ ha i Aniaue. cõtumeliã enĩ fac
ier hoõt adire allt u neos a lapideos colebant: ettamẽ buerit:ſi quidem de cauſa pe/⸗ iſlci quie rehtctonadit 8
dureſine in nmil. coꝛum ſacerdonbus honoꝛem ma cuniaria: adeat pꝛius epiſcopuz cu es. ulirerſi guis ewenees
laici aũt ſineconſen ximum tribuebant. quid ergo miius iudicio clericus ſup poſitus eſt rã vno iudice ⁊ deducit pꝰea
ſu ordinarii eliunt rum ſi chꝛiſtianus imperatoꝛ ueri ille autem ſine damno a ſine dilati corã alio perdit litẽ. C. de aſ
aliü iudicẽ in ciuili dei ſacerdotes honoꝛet: dum pa, one cõpetentem finem liti impoſi/ ſer. tol. l.i. in fi.
negocio. ut.ff. de in gantur pꝛediximus pꝛincipes bo- murus eſt. ſin autem noluerit epiſ ·/ le E5S diuer ſis. nihil nota
li. l. . C.de iuriſſi. noꝛem impendere eoꝛum ſacerdo copus litem dirimere: tunc ad ciui O tur.
om. iudi.l.i.ſ nõ iin tibus nouerunt: qui diis ligneis ? lem iudicem diſceptanio cauſe per I quis. dãno ſportula

criali.C. ð iu.o.in.
ĩ crĩali.j.e.c.ſi gꝗs cũ
clerico.ſʒ in clerico
requirit᷑cõſenſus e/
piſcopi ⁊ etiã ꝓpri
us cõſenſus.ar.hic
⁊?.ix.q.ii.c.i.⁊.S.e.
clericũ.⁊.c.nullꝰ.et
c.inolita.⁊.vi.q.iii.
deniqʒ. ⁊.iii.q.vi.inj
liceat. ex ð ſo.cõpe.
ſignificaſti. Et E tri
plex ratio quare lai
cus põt ⁊ nõ clericꝰ
quia laicus põt iura
re ſine licẽtia ſui in⸗
dicis: ſz clericus nõ
ut ex de iura. calu. ĩ
herẽtes. ſʒ nõ poſſz
cora laico litigare:
niſi ibi iuraret. Itẽ
ab alio epo nõ põt
ordines accipe. er
go nec iudiciuʒ qð
maius eſt. ut. ix. g.
ii.nullꝰ pᷣmaſ. JItẽnñ
pot ab alio ꝙ; a ſuo
plato peter̃ iudiciũ
agie qð eſt occultũ:
multo fortiꝰ nec ma
nifeſtũ. nt de pe. di.
yi. placuit. Itẽ incõ

lapideis ſeruiebant. bec ergo non

tantum ſpecialiter quantum gene

raliter pꝛo omnibus aſſerimus ſa⸗
cerdonbus: quoniam adhuc neſci
mus quis in terribili iudicio dei:
qualis futurus ſit. etenim paulus
egregius pꝛedicatoꝛ dicit: Nolite

anie tempus iudicare: quoaduſqʒ

ueniat dominus ⁊ reliqua. nã ſunt
mulia que de iudicio illius homi⸗
nes ignoꝛent: quia foꝛtaſſe que uoſ
laudatis ille repꝛehẽdet:a que uoſ
repꝛehenditis ille laudabitr.
tem ex cõcilio mileuitano.
Nua pena feriamir clericus:cleri /
cum aꝗdſeeularia iudicia ꝑrrabens
Molita inaudita pꝛeſumptio
uſqʒ adeo illicitis auſibꝰ aditũ
patefecit: ut clerici clericos ſuo re
licto pontifice ad iudicia publica
pevalant:Pꝛoinde ſtatuimus: ut
ocde cetero nõ pꝛeſumat᷑.ſi quis
boc pꝛeſumpſerit facere conuèmus
⁊ cauſam perdat:⁊a a cũmunione ef
ficiatur extraneuſ. ¶ Item ex con
cilio carthaginenſi tertio.
Clericus apud ciuilem iudiceʒ iu
dicari nondebet.

ueniat. ubi autem dirimere epiſco
pus uult cauſaʒ:ſine ſcriptura om
nia pꝛocedant:a diffinitiua ſenten
tia ab eo ſine ſcriptis feratur. ꝙ ſi
de criminali cauſa litigium emerſe
rit:tunc cõpetentes iudices in hac
ciuitate uel in pꝛouinciis interpel
lati conſentaneum legibus termi/
minuʒ cauſe imponãt:ita tamen ut
diſceptatio litis duoꝛumꝰ menſiuʒ
ſpacium non excedata litis conte
ſtatione numerandum. Item: In
criminalibus uero cauſis nunquaʒ
ſine ſcriptura pꝛocedere debet.nõ
gqutem aliter puniatur clericus:ni
ſi obnoxius reperms ſacerdotio
nudatus fuerit ab epiſcopoſuouel
clericatus honoꝛe. Si autem cri/
men eccleſiaſticum eſt:tunc pᷣm ca
noneſ ab epiſcopo ſuo cauſe exami
natio ⁊ pena pꝛocedant: nullaʒ cõ
munionem aliis iudicibus in hu/
iuſmodi caſibus habentibus.
E Item ex concilio chalcedo/
nenſi.

Qlericuſ aduerſus clericum nego

cium babens:ſecularia iudicia nõ
exerceat.

WVrũ.ad quos clerici non
tenent᷑ut in anẽ. de ſanctiſſ.
epiſ.ꝭ.ſportulaꝝ.col.ix.ergo
nec aduerſarii ipſoruʒ teneri
debẽt. C. de fruc. ⁊ liti.expẽ.
l. ulti.

m ¶ Moluerit.illud nõ tenet.

uel dic noluerit.i. nõ potuerit
quia foꝛte talẽ cãm nõ poteſt
gudire.

n ¶ Sine ſcriptura. ſine ſcri

ptura ꝓcedit epᷣs cũ indicat
inter ſuos clericos. ſiliter in
modicis cãis nõ requirit᷑ ſcri
ptura.ut in auc.de man.pri.
5§. ſit tibi. col.iii. nõ obſtat.&.
ii.q.i.in primis.nbi dicit᷑ ſen
lẽtia nulla q ſine ſcripto ꝓler
tur.illud eni tantũ tenet i cri
minalibus ⁊ maioribuſ nego
ciis.

o C Buoꝝ. B nõ tenet. ut.iii.

q.iii..ſpaciũ.

p C Puniat᷑. nec illud tenet.

ut extra.de iudi.cũ nõ ab ho
mine.

Ce if.

municatꝰ uel ſuſpẽ
ſus celebrat.⁊ certe ſic.ut.j.
e.ſi quis pᷣſpyter.⁊ ex de cle.
