mn nel illi qui din gi xit:ego cõfiteboꝛ.ſic ⁊ iſte merr cO J quis incognitus mõaſteriũ ſernus Keerir ſeruſu goane
erat copos. ar. ꝙ il⸗ e ſt: qꝛ dixit:fiws mo . it: ante triẽniuz ris:qũo rem furtiuã uſucapit
qui dicit ꝙ cõpoſ q cõ tandus eſt: qꝛ dixit: f mo ingredi uoluerit: a f aſij lenio: cũ nec ſpacio longi t
ui e e Nir, idi nochas. & His ita reſp cel dli onadbi habitus nõ grelleſ ſ doris poſſie ſeſh fugitiuuf
amut cas. Iẽ qꝛ nõ eſt p ud eſt ꝓpoſitũ cõci r ſiſroſe⸗ Manesanm oſaur ſeruus aut ber PCriofent. L., de ſer. fugi. li.
drd ſumenc de ſpota/ etiã oꝛe enũciare.Aliud e ifacer. aut colonus querat᷑ a dno ſuo: ſ̃ Kn. in h fauor eccleſie. poſ
niinni nea renũciatiõe. ut uenti obligatõe ſe reu uoti acere dat᷑ ei cũ oĩbus que attulit: fide i ſet tñ dici ꝙ eccleſia dʒ reco
ſanke er de rend ſiun c. Ana ergo iſte, ppoſiiũ ſui coꝛdis accepta de ĩpunitate.ſi narinka in Peſredang enr.
4. de ꝓba. c de in imohicirer entic it: nõ auteʒ Piin iſius: poſtea õperimus.cõſilis fauor c.j.
e tene , o ſiin er enuciauit:n fuerit requi us: pe coperimus.cõ
Nfnnſit. bito. ar. ð e de ſuc. oꝛe ſimplicitere iſe tradidit: enniuz nofuerit requiſiius:poſ . liii, queſti.
in ab inteſ. cũ dilecrne monaſterio RuiebriKn k a; inõ põt: niſi ſ ſan se Piue e. q. ilii. qn
ſcna Eve codicil. lnee nec pmi one ſenput⸗ an⸗ Mrinõ poſſit. Noͤge ex bͤuidet ; tantü
Aritt codicillos. Rñ. ei g reus uoti hẽtur. Ande ede Aod aut querit᷑: an poſt öe triẽniü a tpe ſcie
thtn ut. fl. de pba. ei g di aliqiis in monaſterio manere: niſi HAA abbatis ad ꝓpꝛia redire: auis ut iri liii di liſeiu⸗.
lnnm cit. ꝓbar ſtulticia eAllonzfecerit in manu abbatis. ſe öſtraf no poſſefieri. Ipſuʒ Vogd aũt. Hic queri
nnni puerba ꝓferẽtiſ. ut Onſaldꝰ pꝛeſbyter quõ faci em ĩoſü eſt. qui aũt mani Itur: an monacho re
ucti e de ſne. gbitele⸗ dã infirmitare ac feruoꝛe ſeſt derlirc dn deſinit obuiare cũ po 9 lecheireddeh ſn
ſgliig M.ii. ſe mõa feſto fac Liraftnz lũ non ue ſua fuerüt. ? dicendueſt
cl ñ dilect?. in ꝑte de⸗ paſſionis pꝛeſſus e moa/ cõſentit. Hic aũt nõ ſolũ no e ſua fuerüͦt. ⁊ dice S
ſit noleeiniende fieri Romniſirnoni dreſen eni bminendolanorer ns. y. Priq ui deſepee
eſle, dirit pſumo ꝙ non nè monaſterio aut abbati E 1 iſtit.nõ ergo gecrabbantrreinia⸗ 2in ant. ve mõachis. .. ſi vo
diuin erat ſui o u i dit:nec ꝓmiſſionẽ ſrigſl⸗ Inene alicui retro abeũdi: nec nilinnigs 1 relinquens.colla.i.ſi run
ſoſcer cta decr. cũ dilectꝰ?. õ gduoca ſiz ie. uolemel ius ſeuicia:poſſũt m
mini rxciii.di. legimus ficiũ eccleſie in manu adu ox ſe cetretroꝛſũ abire: qꝛ cra iſſio ur de eius ſ⸗ ut ſua tollat
wun nbn io. Sʒ an ſuf Rnit roltani canglolt mor de ſe abban ſubiecit abſqʒ erꝰ pmil efbenltkere
elar dbare e ni negauit fieri. qu . mihil agere põr. ut. ſ.. . li. Futr.
ltnt ficiat ꝓbare renüci monachũ negauit f⸗ cci embilager. 1OQlli. .
D ationẽ: uel teneatur qꝛ ⁊ beati benedicti regula⸗ Recl Jauüt ſine Inia abbatiſ de Aicũqʒ in cöſtitutũ.
min Prareſanen an Ddre patris pꝛedeceſſoꝛis ſtirutsn moaſterio eſriten m Q Den bor ſiatutü. uel
W frene gai oote Pu grego.pape canonica inſtim rit᷑ umrũ ſua ſintei redden ponit᷑ pprie. incidit enĩ in pe
nſont neat᷑.ſ.ad renũciatli terdicit monachũ ante uniuſ an/ da an nõ. Sʒ res⸗ poſſeſſiones ec nã. ſed ſi ſtatim reſtitueret ec
dun air b nalern⸗ ipobatlohe effici: iudicamus et cleße rraditas quolibʒ mõ ee cleſie penã greterds
engir pdictoꝝ inriũii itate apoſtolica pꝛecipimus i nec alicui licet. n re.eccl. no alie. ſi quis pre
sſ 9 ſatis H inuit. b. guctoꝛitate apoſt fici⸗ nec abbati ne ſſ. C1, bn ii. nõ liceat.
mhiin bemanel libi dar efatuſ pꝛeſoyter beneficiaa al apa. Poſſeſſiones terorũ ⁊.xii.q.ii. J
er . . chus bap ori ro alie
kfüng c ¶ Anni. ali utpꝛe . P bẽat et quiete reti ſymma . iſqʒ 1c lterum. n C Nel exiguũ.ergo p 2
Auin dieniai. arig Nr e. quas unuſquiſqʒ ⁊c. iteru atiõe rei modice deponit ali
innun meanie . vg Nllei cornite, Honoꝛe aetun auide iurceccle quis vliccil arg cotiar ruia.
ſicie niũ.ut. j.e. 0 . ſie aliquid aliena . j 48. 7 extra de donat.
Cümn gniue eci öregsun. Srohaln non debet. ſie icii; epõꝝ pbroꝝ diaco/⸗ d ieſtienaoe tale exi
Gneoi c.i. poõt bꝛeuit dici Os nouimus: nos teſtes ſu —0— noꝝ oblitus dei decreti hu gnũ quod tñ utile eſt eccleſie
unt Ku aoſehed mus ꝙ oẽs actus p hricon ius imemoꝛ in ↄſtitutũ zinntiens Remin Buiuſne f le
ſum Muht ad oſtac 4 1 eras:relinquer iü ecdeſi ſ uel exiguũ ibus ualde attendenda
r dic ꝙ clericꝰ ignot⸗? iebas: a te in ociũ ſan uel gequã de iure eccleſiea „ 1, jji d vi ant clã.l. ꝓp
n lallon bi cae ita uiuere in quaſer , uel geq aliẽatoꝛ ⁊ nᷣ c.iii.x.ff. quod v .
eneii 2 laic notus ꝑ bien e: at z in ea uitau 1 E uerit: ⁊1 dongtoꝛ 7 ibere. §. non tantü.
atg niũ ꝓbabunt᷑. ſz cle r den monachi uiuebãt. Cuʒz ergo irn honoꝛis ſui amiſſione mul/ bere⸗ non ccce pea alienã
Luänanvolgent Genonbaberei dicere ibi auodl r lia ꝑmiittit ut ꝓpꝛiis OSρAnnctodntrers
X. coher ün nnf ibann diximus: ut in caſtitate cõ B Rto nal D applicet: qd p nis qula ülnd eſſet hamlrgi.
tkre⸗ ex d regu. iu ., . iſtã ui eN iſi fitperpetuũ nullum
Oncin neficia. nũ⸗ Iné neres. ſed ut te ad iſtãu 4 4r.rin tũ eſſe cognoſcitur. nam mii tit perpetuu nullum
4 nu. tineter uineres. ſed ur te ad iſta ui/ i utilitate datũ 2 ni.di.i.diuortiũ
n d clericus qui fnit tã nõ exhoꝛter cõiunx eſt ipedimẽ RA bꝛo. in lib. de penitẽtia. dicitur. de per icqnid. et
Pitn 94 mir ta nõ exho 1 enter ui Nẽ am 3 deccleſie æ. ff. de regu. iur. quicq
E in pbatiöe per bffff to: ſine cuius cõſenſu cõtine ſtil Quin reuocandu putat qd eccleſt xxiii q.i.paratus. vch ar.
. debet repetere bñfi ere tibi nõ licer: qꝛ ⁊ſi m eã poſt i cõtulit:ſacrilegii crimẽ icurrit. ſi aliquis emittat notum pro
ug zia Pa n e ian⸗ la uerba mubanẽſia ece 10 debu AUnt g opes ſuas tumultuario prio impulin nitri an
niliꝑ tres ſe nihil eoꝝ ſciẽs ino L nStn ir etuo ubi illud obſernare. ſed ſi ali
nas poſſit abeſſe ab eras:illa tamẽ nihi eriſipuſſu nõiudicio ꝑpetuo turi alioru impuliũ
AEH Po 1 . — , cif nupfit. C. Ec me 1 7 1 ocãdas uis proptei aliorũ impult
Cun, eccleſia. ut. vii. q. i. ſi cẽter tibi ⁊ ſimplicit Ec ccleſie ↄulerit poſtea reuocã q Ailnpuli
44. „ . 54 aliquod emiſit:
lbc Aaaggs in clero. nel uſqʒ e iſte coꝛde cõcepit ſe monachüfi it: quibꝰ nec pꝛia merces nel clamoreʒ xii. g iiii.
4 d ſex mẽſes. ute? . iciauit ſe uelle in oci putauerũt: q tnnc ſecus eſt. ut. xxii.
* d MW zmeles nter eri ⁊ oꝛe pꝛonũciaui vnuſquiſqʒ.nam electio facta
ecle. no re.e E. e ueltei ff. uietag.
, ſu dic ut nõui. xxvii iar imbelſii nõ ualet. ut.viii. . .licz. ſimiliter nec libertas ff. q
e, q.ii.deſponſata. io. notani. b. ad alioꝝ impu
ng ſed de hoc quid iuris ſit in queſtionibus nota
b

e Ds nouimus.ᷣ nauigaſti. ſicut nauigãs dieir uariis ꝑic
mec ꝓprio motu regit᷑ ſʒ uẽtis.ſic habẽs yxorem.

ma.liber.nõ fi.l.ſi prinatus.

q Mec prima.i.primũ factũ ex quo debuit mereri mer

2

Lau.

Mec ſecunda.ſ. reuocatio. cut.paſſus.paſſuſut ait Iido.eſt mẽſura qui moas
b Agunt. i. penitent qdð dederunt. G Gana enrecne Ninrcnd ibod e ſin
Penitentiã . quia penitent ? dolent ꝙ dederũt pauperibuſ.x de illo dolore tũ caſtelloꝝ. ubi propter loci anguſtiã nõ poteſt iſtud obſern „ 6
3 eeesee eg ramtſtſuetwgiiuanm bis Anktoblers rme vor eterge
Sacrilegiũ niagiſtraliter. na⸗ crilegio: quid ſit ſacrilegiũ nideamun b CMiſi publicus.⁊ nocturnus depopulator agrox. hi ſoli excipiũ un
riis modis deſcribit. vno mõ letnn Dinrehgn 1
e. Bacriegin nlcre eini gratia eſt nec ſecunda:quia nec pi dit᷑:ſʒ ⁊ ſi de ptãte pꝛeſumit᷑: nabu msSniplan
Pæap wankſaeru reorſiur dt m iudiciũ habuit:a ſecũda habu, cchodonoſor regẽ imẽde qui cĩ ſuʒ imu. eciinter. leges un
bi⸗ i eigiipeſpfanerlo⸗ it ſacrilegium. Sunt quos peniret bie in bouẽ eſt ex hoĩe ↄmutatus eni excipiüt homici 6
naondleſtaſtica. Momoͤde, opes ſuas diuiſiſſe gauꝑibus: ſi arqʒ; regno ſuo ꝓfugus recedeſ nõ daſ adulteroſ rapto
aea. Alegeſtpu eos quipniam agunt boc ſolumi tantũ regnü pꝛius recepit quãcon res vginũ. ſ hm ca
blici uris tranigreiſio. ddan mere opoꝛter: ne ipſius pnie agant uerſus deũ pꝛedicauit. nõur ↄfũdã ginu mni ſmtin e e
tẽ ſit ius publicũ habes.s.i. penitentiam. Item grego. ſabi te hecſcribo:ſʒ ut filiũ chariſſimũ Kfiaur⸗ ſrin er 5
di ius publicu larigiul tnan no ſubdiacon. inoneo.eccleſie ergo illeſũ reuoca de raprorits . 1
zdan andel . gircd Sn Quiſacris lociſ derelicta retinere quẽ irreligioſiſſime rapuiſti.obla⸗ i I gs in atrio mia
dis getes dies H Srengerit: ſac ile giü cõmittit. no vo domus tue a clericis neſuſ⸗ 8 altario. hẽs iet
iur. nel cu legibus ſiuc candi⸗ BAarie iũ ctralegem eſt: ſi cipiat interdixi: cõionẽqʒ tibiĩter,· hecuni reſtinit Hin
bus reuerentia nõ impenditf. QOaquis q uenerabilibꝰ locis re dico:donec ꝑacta pꝛo auſibꝰ uel er illi loco in cind igno Ini
Cömittit autẽ tribus modis linquitur pꝛaue uoluntatis ſtudis roꝛe ame diffinita tibimetpnia tte qiiſi⸗ ar xxvij. ii
ſacrilegiũ. uel cum ſacrumde ttaueritſuis cõpendiis rerinere. oꝛdinato ꝓ hoc f qelſi gs rapuerit. unn
ſnale im de ritſui endii 2 ꝓ hoc facto coꝛde ↄtrito e de ſimo. de H ſit⸗
ſoroene ſacrů 5 non ſere⸗ CItẽ lucius epũs oĩbus epis. humiliato dignũ offeras ſacrifi⸗/ Inno. diẽ cũ e Gein
netns Gen e⸗ Berdonſtan Sacrilegi iudicantur: qui ecclelie cium deo. Item e x. l. capitula/ duplieiſch üre⸗ i
tẽ pro ſacrile gio qnqʒ ſpiri⸗ facultaes alienant. rium. . de ſimo. audiuimuſ Mocg
malis pena: ut ſi cominat in —0O nes eccleſie raptoꝛeſ ara⸗ Fugientem ad eccleſiãẽ nemo aunde ⁊ inpuc de ſan epi. igtil
Perſona ercieſiaſtica uia ta⸗ . nagſcnliare alicnatereg i grabſtrahere. eis becg e voe iigit
is eſt ercõicatus ipſo iure.ſ. minibus eiuſdem matris eccleſie Eu a ifugientẽ generaltt.Ki mnli
e. ſi quis. ſz ſi in re eccleſie fit anathematiʒamus apoſtolica gu/ BRad ngagenee inde lud arg deſino gi
ſacrilegiũ: tunc poſt trinã ad ctoꝛitate pellimus: danamus atqʒ donare ad penã uel ad moꝛteʒ: ut e eel l
noereandhns, Ent ſacrilegos eſſe iudicamus: ⁊ nõ ſo bonoꝛ eccleſiaꝝ ↄſeruet:ſed recto ¶ Foranes. W
henapecumaria qñq mnsior lum eos ſed omnes conſentientes res pacẽ eius ⁊ uitã mẽbꝛa obtie i. ĩpetꝰ diabolice ſu
Nuadoqz minor. ut.ſ.. quiſ⸗ Eis: quia non ſolũ qui faciũtrei iu/ re ſtudeãt: m legitie cõponat quod geſtonis ad ſilitudi n
quis. ..li quis ↄtumax. jom dicantur: ſed enam qui faciẽtibus inique fecit. ¶ Iteʒ gelaſius uicto warictis inſtli vñ yi
leges durior pena imponitur conſentiunt.par enim pena et agẽ ri cõſtantino martino feliciſſimoſe Kangf murns. ſum
dro merlegio adlul pe 3 conſentientes cõpꝛehendit. reno ⁊ tymotheo exis. . Scnt ulflcrn ue
enl.ſacrilegii.ſʒ ſi queras eni tem ni . Abeccleſie SH I; ſmi
nde ſit pena que debet ꝓ ertenicolgus pap dommibus heccleten clec eſſu am ali m In boud. i. ſbo .
acrilegio. dicas ꝙ ſi perſone Srontennc tur qui confinia eccl V ezia uiolerer rapuerit. nina metk ut. eiſ⸗ ſo
facta eſt iiuria ipſi perſoneß ſie franger undercom ma eccle Rater a coepũs nr̃ epipha / ¶.iil nabuchodo ten
ſtanda eſt. ut extra de ſen. ex. Mfrangere lentauerit. nius ſua nobis relatione ſug, „noſor. dhr
parochianos. ſi rei facta ẽ in Icut antiquitꝰ a ſcis patribus geſſit:benenatũ ⁊ mauꝝ bñuẽtane n ¶ Oblatio Heide ung
inria tunc ipſi rei preſtãda ẽ. ſtatutũ eſt:ſtatuimus: ut maioꝛ municipes ciuitatis in ↄtumeliã re teſtationẽ cris ipſi⸗ lſ
t ſe ſanis inantio. vexrra eccleſia per circuitũ.xl. paſſus ba ligionis acerba nimis ⁊ plectibili A ſelu igle Peii r
de imo deborati Veat. capelie do uelmioꝛes ecl conumacia gſiiiſſe:ur ofugiene e ſe en der
Q nhus. videf be os a⸗ro fau ns eoꝝ ofꝛingere ad eccleſteſepin curialẽ ſuum illic:· latiões. .rii lit. e
ſacrilegi 2 dilapidatores ee/ wucrir: aut ꝑpſonã hoĩs uel bona nec quidẽ tutũ aut de iniuria ſuaſe viro.⁊ er de ſpõ.nõ min
cleſiaꝝ ſunt ipſo iure excõica ei iñ ſubtrarerit: niſi publicus la curũ eſſe dimiſerũt:auſi irreptione Neẽuobis. i0o0. i
ti. xi.q. iii. canonica. extra de 0 erit quouſq; emẽder: ⁊ niſi d temerarie mẽtiſ admittere:qd nec oNEi u adm miui
ſen. excõ.cõqueſti.arg..j.e. rapueritreddat excõicet. C JIJte,z ptãtibus quidẽ uel pꝛicipibus nũ te. Pnungd voter i
quiſquis. 7. c. ſeq. vbi dicit ꝙ Eooncllio triburienſi. quã licuit ꝑpetrare:ut bbie inſan doſen aeeuſat ite 4
Gur ereical niſi reſipiſcãt. Soluatur altario quod pꝛo emu/ Auarit rmd e⸗ ein - de illo crie.ſi nõ pol
Ruũ.violatores eccleſiaꝝ ſũt nitate emendatur e abſenti P cerdolti gcria remanebunti an
ipſo iure excõicati ſed nõ alii gs in atrio eccl Albbrſentia reluctantẽ reclamatẽqʒ nii punita q cẽno dᷣ il
deldie vl mcMrrattde: ne gs in atrio eccleſie pugnã ca olẽter abſtrahbeꝛẽt: quos quãtũ ſua ut er de ſen. er. ut ſa 0 .
cum dat res eccleſie fert epᷣs mittit authomicidiũ fecerit:gc nobis ſuggeſtione patefecit: meri me. x ſic puilegiũ ee
ſententiã excõicationis: p ⸗ quid p emunitare uiolata emendã toindignos eſſe ſacra cõione iudi leſie erit multlooe (
cũqʒ niolentiã fecerit in teia di eſt:altario ſoluat᷑ cuiuſcũqʒ fin cauit. ſi reuera tãti facinoꝛiſ ↄſtat caſiovelinandi pr .
cereorave zuredkeere Enl eeleha. E Nzanguſtans aa achninhrnfaeris Wetortasin bac ——— ün
m eſt ercõicatus ſarri bonifacium. öliccat alicii x rit: nec enii quolitetpo el ſi
legus nõ ratione ſacrilegii ſʒ bonifrnmn . de Zalce: Acm Pte oſentit: nec eni iure ad ſuppli/ ſari poea pterq ab ii⸗
rõne ſentẽtie dudũ late.xxiiii J e. candũ dz admitti qui admintere ſa illo qui ꝓmiſit ihn e
q.i.c.i.⁊.ii.⁊ extra de ſen.ex. Rei quomodo tam ſubito crilegium nõ dubitauit.nullus eni nitate. g ſic ret Uen
a nobis. e eiex. HE fidei murum aries ruperit inter limina tante uenetationi de/- nitit ð priuilegiũ ec uhn
¶ EĆonſentiũt. cooperando inimici. noui enĩ qua religiõe ſem putata utrunqʒ ſibi licere exiſtimet cleſiaꝝ qð eſt liuſtũ m
ut er de ſen. excõ. nuper. ſed per ſis ueneꝛatus eccleſiã: quo iſti Ssrri: n aberctici ut-xr de
n. e⸗ er ſis u n 9 pꝛoſue uoluntatis arbiirio:ut a hu .o ini
5 decccleſtatan manme ſibi nemlcr: ſaroꝛrem. ucrerctſaened
ſum excoicatus: videt᷑ ꝙ ſic. mererin nae o feng. Bne pꝛeſu ⁊ ideofratres chariſſimi ſupꝛadi/ tã ſi pro eodeʒ crie nina
qꝛ nõ ſolũ in cõtractibꝰ ſed ẽt ſ giriuꝰ poſſet ꝓculdubio ij· ccos ſi manifeſta reos facit conque poſtea decapitaret rz,
in maleficiis ratihabitio mã/ tercellons cã uema ꝓmereri:ergo ſtio: ab omnibus epiſcopatuum · dicasg ꝓheſt Hut N
dato cõparat. ut e de reſtit. ſi amicus intẽdit cur deus offen · paarochiaruʒ ueſtrar eccleſis n/fe legiũ ecclie g iali⸗ did
ſpo.cũ ad ſedeʒ.in fi.ff. de vi ãmõ nec uitam nec Kikk
. m i.l Far leu ag. meber ai
m non ſolũ de conſilio ſed etiam de noluntate aliquis tenet᷑.i.q.iiii.quia p SeD pecũialit ſatiſfaci uſd
ſulatus. imo qui poleſt reſiſtere? nõ re lrntatealianie ncr. lii. ni⸗ P nel ſi̊ nõ põt ſeruiat ei ꝑpetuo quã leſit.nt.xxxxvi.qi.de raptoribꝰ. fle
quante. Reſpo. ſinomine meo quis percutiaralumibi nr exira ſner. P Harer. nec eni. er de vſur. quia fruſtra. HD iv
erts mnnn lias non. ut. ,f. de neg. geſt. ſed pupilli. .. item queritur. erde Een. 4 aleſ elczomet , ſacrilegna in nulla creleſis tund eeim nei
mulieres. delinquat. ut. ſ. c. ꝓxi. qd quidã cõcedũt.vnde ſi aligs furtu ce
uel ſacrilegiũ fecerit in eccleſia illũ nõ dʒ tueri eccleſia: cũ in eccliaʒ uf

iiij.

2 i 0
ji. per
. ut. ii. q. ii. ce
ſva ucleetint geeeket dand
icũ:cũ epᷣu xiii.q.v.c. ipulũ
yberare euefnanet Ecutiat diſcip 3 uel regula
põt v̈bera⸗ eleinarſim impuberes f
maerenne eorerclſi n urt:niſi ſint ee lonenene
das excipit ptũ. ? in eũ expe de ſen.e ſüt ad curia: res. ut er iurtibuſ qui mee
ſẽas ex dii nõ 93 nẽ. ut er ittẽdi õiter vii ut iudicio *
k.tãtũ duas ꝑ ũ illud ꝑ odii it in cano die tales m de c 5 excedũt bo.ut ex ð
int᷑.·tãtũ d ape ci acto incidi d. hodi dum noe i ab epo. u le.
ñ dectf. e anntei Pucne proſta iinblerens CInmutuã bꝰ ſemel aut von eane er
oo, . .c. ꝓx rat hic cio tria ſt inuali — 0 pot r. — In0n imo ſu U C.i. ex 5 ico: qꝛ cõ .
nde liarit. ut. oketinann lẽ ſi gd eſ ciꝰ lnia n . is aũt de m ddat ꝓx ua uel uo. c. fi. uel h die are ſolʒ
at ri,Oll.gon iſac. Ci. J is furtũ fecerit at in pane 8 an im diſcordie ge F. F. du
i lacere gae. ar ri di trãſac. ibete bis fur enite it: tribus mãm ii.l. cũ p illis p
cſacex uc tẽ. ut. t ex de itate pꝛob anno per tuerit: tus. ff. de le.ij. itiꝰ eſt i iuſ
tchi defectüof ipe cõ ioniſauctoꝛ iniuriä ſan k reager Nem⸗ ainiã e ſimil. vñ vahrpecvli maiu
ni iilludar con ꝛecep hi qui in oban alt is penite⸗ it: q . uidendi ſulendũ. is.
ctari ülli⸗ er de co bꝛece lum iſſe pꝛ ualt 18 p 1 fac Agis co T ſi quie .
ngn firmauit. er ti. c. ii. tnõ ſo oſilu ti ſuiq n ilegiun imi ſui eſt m ic. l. i. F. ſed ? ignitatẽ
rfi . uel iuti. I E pꝛ ofac ꝗ ta Sacri V iã pꝛoxin dic. l. i. ßʒ dignitat
D fir. uti. uel i locoꝛ r pꝛol eteriat ie rapitf. ia pꝛoxim e car. edi itas. qe ßʒ u btũs
ir. rumlo antur p am cete i/ ſie ra it pecun k.qui aũt ignita di. cu btüs
biſe . 5 ito cõſequa u etian iſtius t deſie ra apit p t. qui aut „ Hige t. xlv. herẽ
in s. ito cõſeq neraalsc Vi raj Eopera biler. m E ligl. ut r. adherẽ
then epo eccleſi rid co dictã ltion ipha iniquitatẽo ſtulerit: unit ꝗa tumar. ad ui
uindict. en m epip niqui ſie abſtu i. biler p gs cõtun ndẽt pᷣu
ſn b Zigaarchen faie ption de ¹ ccleſie⸗ õci. J odẽ ga vẽ.
raul?e li pꝛeſum Etur CY ig aut res e Rẽ exc ſia cle n ibus. e de rei vẽ
iſſn c QOzag zus ſit li pꝛ cẽtur. ingreſ⸗ ia aut res CN leſia cle ti .ut. ff. de §. i.
maius ereuo ingr. cun iü facit. f ab ecc ſi ad eã ĩo cũ ſacri 6 liiii.di.
un hic vr ꝙ erilegiuz moꝛ iſcopo. ſt dignus ilegiü reget i ſuũ ad legio ci ſis. ⁊ ſi.x
n e lacfilegitz; io epiſco nöe cr. Segres ipulũ ſu religioſis. Igs i atrio
mi Fanluni eſ Eeckſtar molot. di eximus i deſi. ſeruũ uel epkeſne el diſ Po. . Kwragi
ir 7 xrriev ſolutuʒ ſuqui gas i cũctos diterin niolel ſic⸗ 15 gerbarare ox Erun ccleſi . Et SPorn dabir d at pla
Pnn oibus. ſ ehomici ◻Dep os ꝗ eccle dicẽt e Allus c . ientẽ a llare dĩ ꝙ e leſie dari c ſtatuunt
ne . Itẽ non rilegio ione: ut e eax iu a. ipulũ ſuu fug lflagell tis dr ece lie pene ſta ſüt
e “ 19 ſacr 5 ſio geceſſu 8 Papa. ci ulũ at: ue digne leſie. ꝗ . pene 2
ſft diu mai ligaſ qð ſe phibent᷑: em piu ſacer cipuin udeat: nec di to eccle ſed die ꝙ diné
ſtdl c. intelliga uS her au it do Enõ dede t. iſqs. ſe ſuetu
htinen e Bir diarſ ſe p s. TCIt ſtat ⁊ eius at. extra d̊ ſi fecer 2 nõ de ſ.e. quiſas. el hm oſu melt
nlzn. bic dĩ in icidiun in cleſiã legus ſtat 2eſuma Ccui lerici in . arbi uunt. nel d. itateʒ
lpen: ‚n om A⸗ un ec it: ſacri i deuaſt Pꝛeit loco 2 cleri iras loq iolat emun ſoli
ihet: cti. nã h lerico ma Qui ſequit᷑: m dei liat miteat: ale ſi qui vo ignita locoꝝ le sO niolat ſoluet ſoli
dde gõ fit in c d qð fit dotẽ in i eccleſia ria ſpo 9 pe eget. ſi qu ꝓut dign eule us ꝙ ſig ñ faciẽdo nũ ali
An q 6qᷓ illu geſa⸗ . t qui ece donaris ei it ſegre erin eliã ꝑ: lũ danũ ſi damn
gihci ius ẽ 2 vnuͦ ẽ ſa⸗ Icu ꝛedigꝗ et ſ. ſic ille g rit dẽ ꝓrup mume icẽtur nullů d tos. ſ iplũ proe
ltn: ico. 5 . . cede, pr. ceſſu indic ogen triplũ⸗
lini in laico. Ainans. ſi eius p ſacrilegu ſacrilegus macee tali exceſf. us u dosn it: ſoluet n ies. ut
R ilegiu. aliud r. rur: in ſtricti ienſi. fecerit: ũ nou
Acfin crilegiu. ſrin ſaneti . dit: fit ſequitur: ſact ecca/ offoꝝ önfice diſtric ien ð fec damm
WH lis 9 5 nua nſequ ius Pe ſ õnfic 2 riburi eccle/ a tate 7 in f̃ (al
Neing. milit qof aiꝰ ꝙ il 7¹ dotes i. grauil ü. 2 ſi rit:a p cõci. t icibus ec munita is. in fi. i. gb
ialiẽ m lier ſacer õergo g ilegi tem ex lpoꝛticil cõicet᷑. ſ. e. quiſqu dquos. it̃
hifnn monial ĩ alia mlier iudicatur. n io quã ſacri d in deo C trio uelp hit: ex 9 ti ſ.e. ꝗ Dilgs. a. la. ? loqui
niif, lo qo fit l.ſic. xxii iudi nicatio qus ſt quod in ra Qundea abſtra ſuperbꝰ ti P opetit qrela.⸗ it ꝙ in
jy aiul. eſtfoꝛ catu elt qu e. ſicgn entem al uel ſupe irũ copel ibo. dicit ſol
zödeſmn d CM. c. tũ e ins pec in homin äfoꝛni/ ſie fugi is cöõtumax ntiã ſcã ipſis iudicibꝰ. tãtů ſit ſol
ſSin q.i.omn ndedüé. in main qd in e quãfo quis cõt l reuere ientez de ipſis iſtiꝰ Zrele ta itate ni
Xtend bec n irtit qua i ager q 3 dei ue it: 7 fu icibus i o emun it in
mn 1 t a lege ius eſt ſa rbanu cleſienu m nõ habue ſe per ti/ — ⸗
Enfin E gretager⸗ NQua pen⸗ dia uexare ne p ſeru rio eccleſ et mõ ur. omol. ſ. cle ſſe ifra
* 6i uSs . it de at olib it pꝛo emu Ael d 5 debẽt eſt lla
oſin Ete Sccre i dicata pꝛe dũ eſt oĩb leſtium fuerit leſie qu raxerit pꝛ. % qar mus nõ ii. q. i. nulle
4 igit pena rele ecr tibuſ caous r uim lidos epi iuſto abitũ eccleſie. lericꝰ a 0
mliie fiigit pe i. in pmis ia uſibus ſdaã irruen bite ibus pe⸗ tos ſolid pnia iuſto abl ma. ſi c idet in cano
Ine bis bic ge din di uibu itpoſt de ile⸗ iit e nõgen ublicg Sacrxri r Ar no inei x. cũ nõ
Ehẽs iaut ali icata a ꝗq is feceri ſacri e/ nitat o. ipſe p tet. C Es v̈bere E de ſen. e j. q. i.
ſbaiif Ie hee infligũt dedic ſi quis eerga dã öponar: i mulctet. ¶ ſacrũ nepberaͤgek xvi. q.i.
iinni ſe ege daeto⸗ xentur: ꝙ! ioniꝗ: que rpema copo epiſcop tiens ꝗ ſacro: ne phe 1.c. ut fal ſt verũ:
c. iii. . I inioni ſt: pe k:aut iudicio ſt quo u de ſa b hoie. Sth nõe ſitionez re
Ln cui pe g. v. c. iii ius liõis acr mẽdae tradat᷑: ludu rgo e ẽdo ſacr öſacrum 3 alit. Hti nitioncz re
n a iſteruls d ls os iu ia: ca ationi iolat: uel a oſacro: u ilegiũ cõ poſt trina ad clex. di
duha, er de ius li.nõ netur tue de 4a. ꝛel ſacrü den it eriam! iaſ man ertinol ligs. v.c. i bene
nicuff qo eer ⁊ ex ut li 10 erpe i s8 pap nel ſa ici impia ſe U ſi vo alie icꝰ? põt
dieſe, aleiind die exi Itẽ lea 5buſſeri de ſac i uioſẽtas 220 ipſi la. ꝛ nec cler ſi gs ſu
10 e⸗ r. 4 . õbu . qui . it. Po 4* ecu entia. ꝗ⸗ anois. lic .LT.
N 2tel. fi 1 qꝛ lex: uetu a igne c ſedu ttere qui lieceri enga: p cio illius c 5 de ſen.
1d in fi. · nõ dz leſiã ig am ſe mitere iniece tinetp uni ficio illius ut ex d nñ ex
ernn ter ũ delictũ ſõib? quis eccleſi 1: 7e ibus in clericũ icẽ cõtinetp pec renũciare. u lligo qn
ſoti vnn delt atiõib⸗ JIquis nitea eri in c iũ dupli dicatõis ue te. renũe Etñ inte 13 ul'ab
Gnigt, J riis eſtim en nnis peni m paup ilegiũ 57 excõ quos quę õtingit. Ft itarma u
i 1 . o. rilegin du 7 ſt ad qu ſi cõting iſinduit ar ũc nõ
Cifit⸗ na ri. ff. de p xv. a 7 Ppꝛzeciu ens. Cx. uide dae inet. C α leuitati icalẽ ut tüc no
erceri. n. uat: clemen ꝛnamẽ iariꝗ uen net. . cã leuitatiſ lericalẽ liud ẽ
lint ſanctio. zan Aereſti ebakemens. aria eis glol⸗ iiperti epis. eückeieelei ſi fi
Eiltn an Jföte. ſubtra ſtituat. C. ꝛ0 ba gria eis ſacrilegi it oĩbus i ert ſic . dat puil aret. ut
. tñ eps cũ re imilis ſiue imonia lii. ſcribi ſacrilegi ſtati per poſtat ucat.
n 5 ieß F5 de ſim eſie. er ſiu rimo viij. l. nere ſa ſipenitus apo orcz ducat.
öt diſpeſare. Ju ipit eccle J ꝛeſbyt lI Pa. vin i gen ſi pen lſi vx erder
run tali vot diſpe rripit ecc iamp. ez uel iobã. ltiplic ſe les. uel facto pe
n tali pe reſbyter. la ſu uiſp i ſyndonez mu it reus ſa at mil ipſo facto l.gſas
tſin .l. ſi gs p 4 Afoꝛte q arii ſy it: iude De mt ſdem. mureus Ia uc dico eũ xiiii. D r
di.l. .ſ. eiern J ſacr derit: iu. eundem. sfue bus: tue dleo u. lxxxilii ouer
umte b CPenã.ſ. it. ſa⸗ iaconus inendi it. qui ꝓ ena iſgqs inuẽtu bbatibi inilegin. ciſ⸗ ut ſunt ſpi
zii⸗ ſa u'uen bit. q Pena ei iſgs innẽ nel abb⸗ ia ſa eſfaſtici ii hoſpi
nctinn 5 Dirapi li/ d ſubtractů ſtima us M ii: epis rimoö Eccleſi Eplarii 1ocleri
9 i legiũ.a lum ſu imilis e 4 hoco ilegii: P ue ibꝛas ſC itẽtes tẽp⸗ ilegio c
deſnai crile i⸗ nelum in ſim ecerit z ſuſ cri uos' 9 libꝛ ?7 penitetes uilegioc .1
8ſectt . it hom . ions! m fec na un onis ad A xxx. 4 ſi ? pe audẽt pᷣ x. xi. q.
ift⸗ ipyg heif 3 ſchar iditatem iiude pena se inuerit. 6at. S õä bia
hün⸗ iſti. 2. c. qu p erit ſe Item ex crilegi⸗ eti purt infreg ſſuſ c d. ex de en o ſunt.
er i e nelſis erog⸗ d?: Palea. tauel cril egiü derpr leſiagicosn a n nos. 7. vii.
uii⸗ Dô pnt tñ doh. gs. laſtica fura crileg l. xxx. lelie ſunt: n na
uzect⸗ llare. pñt tñ the Dee ſtica luz ia: uel. x. ccleſi ſſus
uſf ge e beo⸗ ig eccleſia drupluʒ cleſia: in ecclen aa eian
ſn 8 bntes? ig eccleſial uadri id 5 circui ꝛedict . uela
ni magi 2 caſtigare Ecunia datur in qu aliquid qui in infra pꝛ. iripiedo io
i moeruiecattigere tared Siquis al tuſ que infi⸗ de dirip lablat
ii. q. v. c. . il. rap luz. ſie fura mos q uid inde ig uel 301 on
u pt. xxiil.. xorez vo dup eccleſie fun es int aliqu iiniuri⸗ ma'n
teIr. r vir uxo 1 L uli io ſancte teat: tr. 2 erin ſeu qu cis ar de
c . ſmnilter i. ſic al⸗ popu iſterio is peni itẽ / , endo: rit cleriea ue deo de
i er. ii. q. iiii. Uerit: ua. Eretibu cleſi⸗ iti in
n aerrrii rierno in arve gacd f. PDalea. ferenb ĩbuſqʒ ecc Gaointun k⸗
nct, e.ſ en 15 tialit romano⸗ furtum fecerit daefle ue zmobonſit in Hacer ſa
uine pleni riomoch icus furtun el do / cape mione. Simi
1 A ſufructua fru ig cler edẽ u li ſte loꝝ ione.
I in ſr. ocuſufru. Jquis cl uadrup em me õ
oci. T.l. autẽe capitale. ut quali⸗ atusfue Pa
lo in ſ pionwgen co feeine gnn uaiueſne⸗
in libertü Pkue in is pꝛeſidii is penitcat:
ertionẽ. i rea. rh eptẽ anni
ehtreflerec. n:
, one n.
gſiſre
40

2

a Sacrũ.lex tñ dicit ꝙ in hoc caſu nõ cõmittit᷑ ſacrilegiũ ſed tantũ furtũ.ut
ff. ad.l.iul.pecul.l.dinns.ſed illud non tenet. 4
b Hi qui.nonies.qd eſt ̊ qð di inſti.de act.ꝭ.oẽs.ubi dꝛ ꝙ nulla pena debʒ
excedere penã quadrupli.Rñ.nõ dʒ iudex excedere penã quadrupli:niſi vbi
in iure inuenitur ꝙ poſſit excedere.qꝛ qnqʒ extendit᷑ ad decuplũ.ut.xii.q.ii

cũ deuotiſſimãa.ul ſolue nt ibi
c ¶ Triplicit. ecce triplex pe
na qua punit᷑ ſacrileguſ.qꝛ iu
dici dabit.xxx.libras.itẽ dã/⸗
nũ nouies:⁊ emunitatẽ tripli
cit.ſimiliter corꝑalẽ penã ſuſ
tinebit.ut.S.e.attẽdeẽdũ.io.
d J9s.pᷣox. i.nobilium
e B ¶ NJudicatũ.i.depoſi⸗
tũ.qð tñ uerũ eſt ſi incorrigi
bilis ẽ.ut ex de iudi.cũ nõ ab
hoie.xi.q.i.petimꝰ.⁊.xxvii.q
i.ſi.hõ.quidã tñ ex h̊ loco di/
xerũt ꝙ ſi ꝗs iniecerit manuſ
niolẽtas in clericũ excõicatuʒ
ꝙ nõ eẽt excõicatus. ꝑ id qð
legit᷑.xxiii.q.v.excõicatorũ.
quod nõ credo.
ſ¶ Tradant᷑.ecce pena illorũ
qui iniiciũt manuſ in epᷣm.ſic

xxvii.q.i.ſi qs rapuerit.aliaʒ

penã adiicit Inno. ex᷑ de pe.
in quibuſdam.
g ¶ Atqʒ depoſitiõi.arg. ꝙ ec
cleſia põt deponere laicuʒ.ut
xi.q.i.nullus epᷣs.⁊.xxxii.q.

v.preceptũ.io.
„ O E preſbyteroꝝ.q ſecu

lari.̊ ſecularis iudex in his
enormibꝰ criminibꝰ: pᷣmo hʒ
coertionẽ:⁊ deinde eccleſiaſti
cus iuder.ut.xxiii.q.v. ſũt q̃
dã.io.qð falſũ eſt.ut er᷑ de iu
di.cũ nõ ab hoĩe.b.itẽ hic pʒ
ꝙ ſecularis ptãs ⁊ eccleſiaſti
ca debẽt ſibi mutuũ pᷣſtare au
xiliũ.ut.xcvi.di.cũ ad ueruʒ.
⁊.xx xii.di.eos qui.⁊ di.xvii.
nou licnit.
remiſſa.ar. ꝙ excõicatꝰ
mo debeat ſatiſfacere ab⸗
ſoluat nt bic. ⁊.xi.q.iii.excel
lẽtiſſimus.in fi.⁊.xxiii.q.viii
ſi ꝗs mẽbroꝝ.⁊.c.peſſimã.e
de iurepa.relatũ.arg. õ ex᷑ de
ſen. ex. ꝑ tuas.So.aut excõi⸗
cat ꝗs ꝓcotumacia:autꝓ de
licto.ſi ꝓ ↄtumacia tũc preſti
ta cautiõe abſoluet̃.ſi ꝓ deli⸗
cto ⁊ illud eſt euidẽs: nõ priꝰ
abſoluet ꝙᷓ ſatiſfecerit.ſic di⸗
ſtinguit er de ð.ſig. ex parte.

io.certe ſemꝑ excõicat᷑ gs ꝓ

cõtumacia. ſʒ illa qnqʒ ꝓuẽit
ex delieto ut inuit illa decret.
ex ꝑte.niſi ipſo iure incidat ĩ
canonẽ late ſnĩe.ut.xvii.q.iiii
ſi quis ſuadente.b.

8 O Vi ſubdiaconũ.preſ⸗

byteꝝ.qd de hac pena
fieri debeat hẽs et᷑ de pe.c.ii.
I¶ Qui occiderit. publicã. ſʒ
qd ſpectat ad imperatorẽ im
ponere alicui publicã pniam
dic ꝙ impator inſtruit qꝗd iu
dex eccleſiaſticꝰ facturus ſit.
ſicut ecõuerſo.ut.v.q.ulti.de
latori.

m 98. 5 noie ſigs etiaʒ

feĩe c õtinent᷑.ut.ff.de vᷣb. ſig.
l.i.feĩa enĩ bene incidit in ca
nonẽ hũc.ut ex de ſen.ex.mu
lieres
n ¶Qð in clericũ.etiam ſpal
miſtã ꝗ clericus dr̃.xxi.di.cle
ros.ẽt in aliaſeccleſiaſticas ꝑ
ſonas.ut nõ.. e.quiſꝗs.

o ¶VNiolẽtas. ab hac regula

crilegiũ ↄmittit᷑ auferẽdo ſacrũ de
ſacro:uel nõ ſacrũ de ſacro:ſiueſa/
crũ de nõ ſacro. Jdem. Si gs
domũ dei uiolauerit: a aliqua ſine
licẽtia illiꝰ cui cõmiſſa eſſe dignoſ⸗
cit᷑:inde abſtulerit: uel eccleſiaſti/
cis ꝑſonis iniuriã fecerit: donec in
cõuentu admonitus legitime ſatiſ/
faciat ſciat ſe cõione pꝛiuatũ.ſi vo
poſt ſecundã ⁊ tertiã ↄuentionẽ co
rã epiſcopo ſariſfacere detractaue⸗/⸗
rit:ſacrilegii ꝑiculo ab omibus ob
noxius teneat᷑:ita ut ſᷣm apoſtoluʒ
nemini fideliũ miſceat᷑. Idem.
Hi quiꝰ mõaſteria ⁊ loca deo de
dicata ⁊ eccleſias infringũt:⁊ depo
ſita uel alia quelibet exinde abſtra⸗
hũt:damnũ nouies ↄponãt:⁊ emu

nitatẽ iripliciter. et uelut ſacrilegi

canonice ſentẽtie ſubiugantur.

¶ Item alex. papa. ii.

UI.

multi caſus excipiunt᷑ ut ĩpubereſ⁊ ꝗiocoſa leuitate ſe peutiũt.⁊ cũ

magiſter diſcipulũ ꝑcutit.ut ex e.c.i.qꝛ nõ ſunt huius manꝰ violẽte
Itẽ cũ clauſtrales ꝑcutiũt ſe cũ di.ex e.cũ illoꝝ. Itẽ cũ hoſtiariꝰ rõe
officii ſui aliquẽ vberat.uel cũ aliꝗs officialis arcet aliquẽ a turba.
uel cũ aligs defendẽdo ſe ꝑcutit clericũ.uel cũ inuẽit clcricũ cũuxo

Ntem ex concilio tiburienſi.
PWalea. .
Tpꝛeſbyteri non uadant niſi
ſtola autoꝛario ĩduti: ſi in iti

nere ſpoliantur autuulneranturuel

occidunt᷑ non ſtola ueſtini:ſimplici
emendatione abſoluent᷑.ſi aũt cuʒ
ſtola:triplici. Item ex eodem
capitulo quinto.
alea.

ONs pꝛeſoyteri inteꝛfecti cõ

NHiſi canonice iudicatũ epũm cõ⸗

pꝛehendẽs laicus excõicet᷑.

Iquis deinceps pꝛioꝝ aut eu
uſcũq; dignitans uel cuiuſcũ/
qʒ oꝛdinis laicoꝝ epũm cõpꝛehen

derit percuſſerit aut aliqua ui a pꝛo

pꝛia ſede expulerit: niſi foꝛte iudi/
catũ canonice:auctoꝛes ⁊ coopeꝛa
toꝛes tãti ſceleris anatbemanzgent᷑
bona eoꝝ eccleſie ipſius iuri ꝑpe
mo tradant᷑. Si vo in pꝛeſbyterũ
uel in quẽcũqʒ inferioꝝ graduũ cle
ricũ hec eadẽ pꝛeſũpſerit:canonice

penitẽtie atqʒ depoſitioni ſubiace

bit. ſi cõtumax fuerit:excõicetur.
¶ Iteʒz nicolaus papa thadoni ar
chiepiſcopo mediolanenſi.
Flagellatoꝛes clericoꝝ poſt tertiã
admonitionẽ ſi nõ reſipuerint: ex/
cõmunicẽmr.

KS pꝛeſbyteroꝝ flagellatoꝛi/
bus ⁊ occiſoꝛibꝰ:pꝛedonibꝰ
ſ. qui ſeculariꝰ bꝛachio minime co
ercent᷑:iuxta pꝛeceptũ dñi placʒ ut
fraterno amoꝛe cõueniant᷑ ſecundo
ac tertio:qui requiſiti ſi te nõ audie
rint: cõueniente eccleſia eos ſacra
cõione pꝛiuari:atqʒ ſi in ſua obſtia
tione ꝑmanentes ſacerdotalia mõi
ta foꝛte ↄtempſerint: ab eccleſie cõ
page ſub anathematis interdictiõe
reſecare lnĩiam tribuimꝰ: quos eti
am reſipiſcẽtes tandẽ digna ſatiſfa
ctione pꝛemiſſa in gremio ſcẽ mr̃iſ
eccleſie reuocari noueris poſſe.
¶Nem ex concilio maguntinen/
ſi capimulo.xxiiii. glea.
P * — . .
Ui pꝛeſoyterũ occiderit xx.
annox pena ᷣm canões im.
ponat᷑.ſi aut negauerit: ſi liber eſt:

cũ ſeptuaginta duobus iuret.ſi aũt

ſeruus ſuꝑ.xii.uomeres feruentes
ſe expurget:cõuictus noxa uſq; ad
ultimuʒ nite tẽpus militie cingulo
careat:⁊ abſqʒ ſpe cõiugii maneat.

poſitione epiſcopi: ad cuius
parochiã pertinẽt ſoluãtur:ita ni/
delicetut medietatẽ renaldi epiſco
pi eius ⁊ utilitati eccleſie cui pꝛefu
erit tribuat᷑: ⁊ alterã medietatẽ in e
lemoſynã eiuſiuſte diſpartiat᷑:quia
nullus nobis eius heres pꝛoximi/
oꝛuidet᷑ quã ille qui ipſu; domino
ſociauit. ¶ Item ex libꝛo. v. capi/
tularium.
Pꝛo graduum uarietate mulcten
tur qui clericos occidunt. .
UVi ſubdiaconũ occiderit.ccc
ſſol. cõponat: oui diaconum:
cccc.qui pꝛeſoyterũ.dc.qui epũʒ
deccc.qui monachũ.cccc. C Itez
eodem libꝛo ſexto.
De eodẽ.
UVi occiderit clericũ aut mõa
chũ arma relinquat: ⁊ deo in
mõaſtetio ſeruiat cunctiſ diebus ui
re ſue nunquã ad ſeculũ reuerſuruſ
7. vii. annis publicã pniam agat.
¶ Item inno.papa ſecundus.

AQui clericum percuſſerit excõmu

nicetur:⁊ nõ niſi a romano pontifi⸗/
ce abſoluamr.

83 quis ſuadente diabolo hu/

ius ſacrilegii uiciũ uel crimen
incurrerit ꝙ; in clericũ uel mona/
chũ uiolẽtasꝰ manus iniecerit ana
thematis uinculo ſubiaceat.a nul
lus epõꝝ illũ pꝛeſumat abſoluere:
niſi moꝛtis urgẽte ꝑiculo: doneca
poſtolico ↄſpectui pñtet᷑:a eiꝰ man
datũ ſuſcipiat. ¶ Qui aũt de eccle
ſia ui aliquẽ exemerit:uel in ipſa ec
cleſia uel loco uel cultui ſacerdoti/
bus ⁊ iniſtris aliꝗd iniurie impoꝛ
tauerit:ad inſtar publici criſ leſe

maieſtatis accuſabit᷑:⁊ cõuictus ſi

ne cõfeſſus capitali ſnĩe a rectoꝛibꝰ
ꝓuincie feriet᷑.ſicut in.i.li.codiciſ
legit᷑ ti. de epĩs a clericis lege.Si
gs in hoc genus ſacrilegii ꝓrupe/
rit.a in digeſtis ad legẽ iuli repe/
tundaꝝ lege ultia. Cõmittũr etiã
ſacrilegiũ qui cõtra diuine legis ſã
ctitatẽ aut neſciẽdo ↄmittũt:aut ne
gligẽdo niolãt ⁊ offendũt:aut ꝗ de
puncipali iudicio diſputãt: dubitã
tes an is dignus ſit:quẽ pꝛinceps
elegerit:uel qui intra ꝓuinciam in

qua ꝓuinciales ⁊ ciues habent᷑: of

ficiũ gerẽde ac ſuſcipiẽde admiſtra

re ſua:matre: ſoror

filia.hos caſus hẽs

ex e.ſi vo. Itẽ muli

ereſ ⁊ debiles perſo

ne excipiunt᷑. ut eẽ

e. mulieres. Ic ipſi
plati liciſe ꝑcutiunt

clericos ſuos. uela

lii clerici ð mãdato
ipſoꝝ.ut ex e.ex tẽo
re. itẽ qdiu hẽs ini
micicias.ut ex e.de

cetero.itẽ excipiun

tur illi qui leuẽ iniu
riã fecer̃t clerico.ut
ex e. puenit.

p Manus. idcʒ ſi

pedes.el ſi ſpuat:
uel ꝑfundat euʒ aq̃.

aliud dico ſi rũpat

ueſtimẽta ſua.ſʒ idẽ
credo ⁊ tunc:qꝛ vio
lẽtia fit ꝑſone.ctqꝛ

q religioſis ⁊c. ff. de
rei vẽ. l. q religioſis

q ¶Subigceat. iſte
canõ ẽ late ſnie ⁊ il
le. ex de fal. ad falſa
rioꝝ. e de locat. ex
reſcripto.⁊ ubicũqʒ

gs ipſo facto incidit

in ſnãm. ut.xxiiii.q
i. c.i.⁊.ii.io.
r ¶ Qnui aũt. repetũ
dax.magr errauit i
noie huius ti.ſʒ illð
inuenit᷑.ff. ad.l.iul.
