q V Piſcopos.ꝑemiiiã.emilia dicit᷑ a ranẽna uſq; ad placentiim.
T ¶Itteras.nt ſi oẽs.hic colligitur ꝙ oẽs cõſentire debẽt in poſtulatiõe ex⸗
L nei.ut dixi.S.lxi.di.nullus.⁊ iõ dicit decre.ꝙ poſtulatio non admittitur
in diſcordia.ut ex de poſtu. bone. qd tamen uerũ eſt ſm diſtinctionẽ eius qd
legitur extra de elec.ſcriptum eſt. .
8 Evis. hic habes ꝗ clericus alterius epi eſt poſtulandus.nt.lxi. di. 5. ſed
aliud.⁊.c.oſius.⁊ laicus etiã eſt poſtulãdus.ut ibi dicit.⁊ illegitim us. ut ex ð
elec. inotuit. Itẽ hic habes ꝙ eps nõ cogit᷑ dare poſtulatũ.ut.lxxxy. di. ſoꝛe⸗

ante publicatiõem ſerutinij pñtut ex de elec. publicato.b. Si queraſ
quale ius acquirit᷑ electo ꝑ electiõem.dico ꝙ ius prelature ⁊ ius ad
miniſtradi. ſed nõ exercitiũ plature nel adminiſtratiois. p cõfirma
tiõem.n.nihil iuris noui acquirit.ſed tãtũ exercitiũ.electio.n. facit
iĩperatoꝛẽ.ut.xciii.di.legimꝰ.ſʒ qrit᷑ utrũ ꝑ noĩatiõeʒ aligd iuris acqꝗ
rat.vr ꝙ ſic ut.xvi.q.pii. ſcõx.⁊.ii.q.vi.noĩatiões.⁊.lxxii.di. pla⸗
cuit.⁊ ex ð ele. auditis ar.j ex ð ele.ꝙ ſic ⁊.c. inotuit. dico ꝙ ſi noĩa
tio ẽ tractatꝰpcedẽs electionẽ ꝑ noĩatioeʒ nihil iuris acqrit᷑.n ꝑ talẽ
noiationẽ expᷣmit᷑ oſenſus de futuro.⁊ eſt ſeſus. noio talẽ.i. noio eũ
eligẽdũ.ſicut etiã aliquis eligit in poſtuladũ.ut ex de renũ.pꝰ traſ-
latiõem. ?.. e.ualeẽtinianus.ſicut no phit mrimoniũ carnale ꝑ hec

DI

tinum. nemo enim cogitur emancipare filium ſuum. ut inſti.qui.mo.ius pa.
po. ſol. .. vl. ſed pone ꝙ eligatur talis clericus ⁊ epiſcopus eius poſtea non cõ
ſentiat.nũquid iſti ſunt pꝛivati electione.quia elegerunt eum quem non pote
rant habere. uel nũquid conſenſus illius a quo erat poſtulandus cõfirmat ele
ctionem.ar. ꝙ non confirmat. extra.e.auditis.ar.ꝙ ſic.extra.e.ſicut.⁊ ex de

iure pa.cura paſtoꝛalis.ad H̊
dico ꝙ ſi eligitur in poſtulan⸗
dum bene tenet talis lectio.
ut extra de renũ. poſt traãſla/
tionẽ.uel dic ꝙ ſi eleger̃t eo ꝓ
poſito ut ſtatim debeat tener
electio.non ratificatur per ſe/
quentem conſenſum iüllius a
quo eſſet poſtulandus.ſi vᷣo
ſciebant electionem per ſe in
nalidam eſſe.ſed ſperabãt ꝙ
dñs eam ratam haberet. tũc
ratificatione dñi confirmat᷑.
ſic. ix.q.ii.lugdunẽſis.Simi/
lem diſtinctioneʒ facit lex. ff.
de ſol. ſiquis. offerẽti. uel dic
ꝙ non eſt inconueniens ſi cle
ricus alienus eligatur. quia
talis pᷣmo ðbet eligi ⁊ poſtea
poſtnlari.ut dixi.lxi.di.S.ſed
aliud. Item obijcitur cũ cle/
ricuſ contradicente epiſcopo
poſſit fieri monachuſ.ut.xix.
q.ii.c.i.ergo multo foꝛtiꝰ po/
teſt pꝛomoueri ad epiſcopale
regnum. cum ille tranſeat ꝓ
pꝛiuata utilitate.iſte pꝛo com
muni que pꝛeiudicat pꝛinate.
ut. vii.q.i.ſcias.⁊.viii.q.i.in
ſcripturis. Rñ.mõachus trã
ſit ad locũ deiectiõis ubi nul/
la pꝛeſumitur ambitio hic pᷣ⸗
ſumitur ambitio.ex eo ꝙ no/
lente epiſcopo ultro ſe ingerit
qui potius trahi ðbet.nt.viii.
q.i.ſciendum.male tamen fa
cit epiſcopus ſi eum abſqʒ iu
ſticia negat. ut.vii.q.i.omnei
qui.⁊ per ſuperioꝛem cogi po
teſt · ar. extra de iurepa.nullꝰ.
38 Kincip ali.ex.c.iſto ⁊
ſe. dicit. h. patronũ de/
bere eliger cum alijs in eccle/
ſia conuentuali.alij dicunt ꝙ
eccleſia epiſcopalis non habʒ
patronum.
b Pꝛincipis.ſed quare pete
batur iſtud ab imperatoꝛe.ꝗa
foꝛte iſti curiales erãt.nel foꝛ
te patronus erat. ⁊ ita eſt ar.
ꝙ patronus non tantum pꝛe/
latum ſed etiam ſubdiaconũ
⁊ diaconũ poteſt iſtituere.ar.
xviii.q.ii.eleutherius.xvi.q.
ii.ſiquis epiſcopoꝛnuʒ. in anc.
de ſan. epiſ.ꝭ.ſiquis oꝛatoꝛij
domum. colla.ix.⁊ extra ð fi.
pꝛeſb.ex tranſmiſſa. dum ta/
men hoc fiat cum conſenſu p
lati. ut extra eo.ti. pꝛopoſuit.
ſed nerius credo hoc ſpectar
ad ipſum prelatũ.ut ipſe poſ
ſit miniſtros pꝛeficere quos
nelit. ut extra ð iurepa. poſtu
laſti. quid iuris habeat in ele
ctione patronus.dicit decre.
de iurepa.nobis. .
c ¶ Megiana.ſcilicet cum cã
tatur ſitientes.io.

¶Item ſtepha. guide it
. nperarone epiſtola in electiõis

centumcellenſi. ,
Sacra principis auctoritas ordi/
nandis eſt neceſſaria.
) Rincipali deuotiſſimorũ mi
litum:qui illic in ciuitate cen
tũcellẽſi ↄſiſtũt:relatiõe ad nos di
recta ſacram epiſtolaʒ inſinuant ſe
clemẽtiſſimi pricipis impetraſſe:
qui eis preſbyterũ diaconẽ ⁊ ſub/⸗
diaconẽ fieri debere precipit.ideo
hortamur dilectiõem tuã: ut perſo
nas ipſas uideas diligẽter requi
ras: ne aliquid ↄtra canões ↄmiſiſ
ſent:a ſi eas iculpabiles reppere/
ris: uite ipſorum laudabile teſti
moniũ uideris:ueniẽte mediana
ſeptimana paſce ſi dominus uolue
rit:a ſiuixerimus: unũquẽqʒ per
officia que prediximũs non diffe/
ras promouere. ¶ Itẽ leo.iiii. lo
thario ⁊ lodouico auguſtis.
Papsa rogat auguſtũ:ut reatinaʒ
eccleſiam cuidam elecio dignetur
concedere.
B Eatina eccleſia que per tot tẽ
t. porũ ſpacia paſtoralibus cu/
ris deſtituta cõſtitir:dignũ ẽ ut bra
chio ãplitudiniſ ueſtre ſubleuetur
ac gubernariõiſ regimie protegat
unde ſalutatiõis alioquio premiſ/
ſo ueſtram mãſuetudinẽ depreca/
mur quatenus colono hũili diaco
no eãdẽ eccleſiã ad regẽdã ↄcede
re digne mini: ut ueſtra licentia ac
ceptalibidẽ deo adiuuãte ↄſecrare
ualeamus epũm: ſin aũt in predi/
cra eccleſia uolueritis: ut preficiat
epũſ:tuſculanã eccleſiã que uidua
ta exiſtit: illi ueſtra ſerenitaſ digne
tur ↄcedere.ut ↄſecratus a noſtro
preſulatu deo oĩpotenti ueſtroqʒ ĩ
perio grates peragere ualeat.
¶ Item rite comitiſſe.
Regio precepto ab apoſtolico co

lonus reatine eccleſie ordinat᷑ epi

ſcopus
Obis dominus ĩſperator aĩ
peratrix per ſuas epiſtolas
dixerũt ut colonũ in reatina eccle
ſia que paſtoris officio per longa
iã tẽpora deſtituta uidebat᷑ epũm
facere deberemus:ſicut ⁊ fecimus
idoni comiti.

confirmatione deſideratur.

U ais ſagacitatis ueſtre apici

us quod defücto eccleſie re

d ¶ Si vixerimus.ſi habes vixeritis planum eſt. ſi habes vixerimuseſt arg.

—

ꝙ mandatum ⁊ pꝛeceptum moꝛte madantis re integra ſoluit᷑.extra de offi. ð

le.gratum.io.

e Eatina.hoc.c.⁊ duo ſequentia loquuntur in eadem materia.
f RcWicenta. conſenſus pꝛincipis eſt requirendus electiõe celebrata.nt
extra de elec.qꝙ ſicut.niſi alind ſuadeat ſcandalũ.extra.e.quia.uel preſcripta
conſuetudo.ut extra de iurepa.nobis.
g ¶Accepta.xyi.q.vii.decernimus.

b Grates. ſpirituales non carnales. hoc enim eſſet ſimonia. nt.i.q

i.ſunt nonnulli.⁊.q.ii.ſicut.
i Læis dominus.ex humilitate hoc fecit.quia dominus impe⸗
ratoꝛ diciiur.cum ſit filius eccleſie.ut.xcvi.di.ſi imperatoꝛ.
k EcEctis.diu.i.ultra tres menſes.ut.l.di.poſtquam.ſniſi cauſa ne

atine antiſtite clerũ ⁊ plebẽ eiuſdẽ

elegiſſe ſibi futurũ antiſtitẽ ⁊ a no/

bis ↄſecrãdum ueſtro ſtudio dire
ctũ eẽ ne ipſa eccleſia diu ſine pro
prio ↄſtet paſtore fatebant᷑. NHos
de obitu prioris dolẽtes. nũc ipſũ
electũ vnanimitate ⁊ canonica ipſi
us eccleſie electiõe:ut mãdaſtis tã
citiſſime ordiare omiſimus.eo qð
iperialẽ nobis ut mos ẽ abſolutio
nis mime detulerit epiſtolam pro
qua.f.re ãbiguũ ẽ nobis:iõuolun
tati ueſtre in hoc parere diſtulimuſ
ne auguſtalis aius duriſſime hoc
quocũqʒ mõ perciperet.Sed ſciẽ
teſ eccleſiã dei ſine proprio diu pa
ſtore non debere conſiſtere: glo⸗/
rie ueſtre mãdamuſ:quoniã aliter
nos agere nõ debuimuſ:utaueſtra
ſolertia ĩperiali ut priſca ↄſuetudo
dictat: percepta licẽtia ⁊ nobiſ quẽ
admodũ uos ſcire credimus:ĩpe/
ratoria directa epiſtola tũc nolũta
ti ueſtre de hoc parebimus:eũdẽ/
qʒ; electu domino adiuuãte ↄſecra
bimus.quod chariſſime fili mole
ſte nullo modo ſuſcipias.¶ ¶ Ieʒ
leo papa.
Clericorũ ⁊ ciuiũ uolũtate metro
politanus eſtordinãdus.
D Etropolitano defũcto cũ in
loco eius alius fuerit ſubro/
gãdus.prouiciales epĩ ad ciuitatẽ
metropoli ↄuenire debẽt: ut oĩuʒ
clericorũ atqʒ ciuiũ uoluntate di/
ſcuſſa ex preſbyteris eiuſdẽ eccle
ſie uel diacõibus optimus ordie
tur. C Itẽ iſidorus ĩ li.officiorũ.
Cum clero populo archipreſby
teri fiat electio.
Ji plebibus archipreſbyteri
obierint:aut pro aliquo reatu
exinde eiecti fuerit: archidiaconꝰ
quã citius proficiſcat᷑ illuc: ⁊ cum
clericis ⁊ populis ipſius plebis e
lectiõem faciat: quatenus dignus
paſtor domui dei conſtituat᷑.⁊ duʒ
ordiat᷑ eius prouidẽtia ipſa plebs
cuſtodiatur. ¶ Irem ex geſtis ro
manorum pontificum.
Eleciuſ in romanũ pontificem nõ
ordinetur:niſi eius decretum ĩpe/
ratori primum preſentemur.
Batho natione ſiculus:cuiuſ
legatiõe fungẽs ioãnes epũs
portuẽſis dominico die octauo pa
ſce in eccleſia ſancte ſophie publi⸗

de hoc iuris ſit.dixi.xxv.di.perlectis.

ceſſitatis.ut.hxv.
di. quoniam.⁊. vii.
ꝗ.i.conſtitutũ.⁊ ita
reſtringitur quan⸗
doqʒ naga ſignifica
tio alicuius uerbi.
ut. lxxv.diſ. de ꝑſõa.

l Etropolita
4 no. metro⸗

polim. ibi enim cõ⸗

ſecrandus eſt me⸗

tropolitanus.ut.li.

di. qui in aliquo.?æ

eſt arg. hic q ꝓuin
ciales epiſcopi ĩter/
erunt electioni me⸗
tropolitani.ut.S.e·
ualentinianus.
m ¶ Ex pꝛeſbyteris
pꝛeſbyteruʒ pꝛemit
tit.qui enim pꝛioꝛ ẽ
in oꝛdine.erit pꝛioꝛ
in electiõe.ut.lxxv.
diſ. c. ult. ⁊. lxxi. diſt.
ſtatuimꝰ. vnde hec
dictio uel nõ dat il⸗
lis optioneʒ ſic uel
ſic eligendi.ſed oꝛ/
do nerboꝛum oſtẽ⸗
dit quo oꝛdine de/
beant eligere. ſic. j.
de conſe. diſt. ii. in
chꝛiſto.⁊ optime H
dicit᷑. ff. ad trebell.
l. heredes.in fi.
n ¶ Del diaconibꝰ.
hodie ex ſubdiaco⸗
nibꝰ poteſt eligiex⸗
tra de eta. ? quali.
a multis.

o ¶ Optimus. ſi in

anẽ. de monachis.
§. oꝛdinationẽ. col.
i. Sed quis dicetuꝛ
optimus.quod enĩ
per ſuperabundan
tiam dicitur. vni ſo
li conuenit.ut. ff. de
uer. ob. ubi autem
non apparet.i. rñ.
ff. de edil.edic.ſigꝗs
venditoꝛ. 5. vl. qua/
liter iſtud intelliga/
tur inuenies.yviii.q
i. licet.

J in plebibꝰ

pꝛoficiſcatur
ſpeciali auctoꝛitate
epiſcopi.alias non
liceret. ut extra de
offi. archidia.cum
ſatis. niſi hoc babe
at de conſuetudine
pꝛeſcripta. ⁊ ſic in/
telligo extra de ex⸗
ceſ.pꝛelat.ad hoc.⁊
extra de ap.bone.?
extra de inſti. cum
neniſſet.quid tamẽ

BGatho. que ſolita. quilibet eni eps dare cõſuenit aligd impe⸗/
† ratoꝛi in electiõe ſua.ut.j.e.qꝛ.dũmõ redditus epales excede

rent duas libras auri. ut in auc. de ſanc.epi.

.iili. foꝛte tunc cum

mos erat. crimen non erat. ut.xxxii.q.iiii.obijciunt᷑ ſed nõne ĩpera
toꝛ cõmiſit ſimoniã relaxãdo illnd ius ſub hac conditiõe. ut conſen/
ſus eius requiratur in electiõe.ſed dic ꝙ pꝛius utrunqʒ ius habuit.
vñ mõ alteꝝ potuit remittere.iõ aũt petijt a papa hãc cõſuetudineʒ

WWW

5 9

xxiiii.q.i
epiſcopus.x
.. ut. i. q. i. emendari.
inebat ſpeciem
Iquia contineb
tolli. quia

ig. ut e tra de reſt.
t8 iuilegiũ libertatis.ut ex
1 oſſit dare pꝛ itiũ ipe nõ bʒ
Conceſſit.vĩ ꝙ ĩperatoꝛ po atem. cuiꝰ tñ exercitiũ ipᷣe nõ bʒ
.Conceſſit. ic gladij ptãtem.
nan wollring, at hic gla z. ſed nũquid pa
neipes. ut ſe audltis. c papa d icã. ſed nũqu
entur omnes pꝛi ſumt ex⸗ n. Sit patricius.⁊ ſi ageib.b. IApoſtolicã. dare ut vᷣpo
fendendas.ad hoc lenen defendere po S de elec. ſuffrag pa Fteiisledarenr oho B
efen ſi nollen „ io. ſic. in hereſi 19
Mie reiper ute ſino ſt intelligi.ii. q. vi it: ego leo Tenſidanalinalnf. imo in oll
i Ne xrulc p. dahnnmiſtratanes⸗ ⁊ hm hoc pote jcpörum eſtego⸗ cü E ſubijcere ei.ut.ii.q.vii.
* —. 4 UI. * M.* cI * „ 7 — 7 1 .
nn Jar. xxii Nr puniret iar iueſtiturã e s ſeruorũ dei el ſti neſi lio. no. eccleſiã poſſ⸗
atrici atria ſeruu opulo no.eccleſiã poſſ.
Uebwy. 0 . dex eccle (gs mi b it 1C 2 P. 10 . gimus — . aliquẽ m .
. 5 . rauit. . ſecũ . 1pfirm 1 g gucto iiii. hi. qui .
nti ſicus all poreſtes pa laune cr ſebrauit. Pio ſil unapernoſtra apoſſolie i n giut hec Zuleglafu
l ig epito le, m oſtrã ap imur do ici. cũ hec pᷣuileg
niri ſticus ccabeam ſan chha diualẽ.i. reg na rele/ 8 7 pern largimur⸗ Affici. c ibus da⸗
. illo e per ꝗ 1 mu — 4 us 913 . 1C0 n =, ſucce 0ꝛl S
aun mittere lintellige ab illo ſtulationẽ: per e ſoli/ cedim imo'regi teuton rũt oibus ſucceſſoꝛiil. .Rũ.
da uel in ſuã poſtul⸗ ume que lon ritate ocedii mo regi ter e utütur eis.
ct guinis catuſ ro dũ atitas pPec . 0ti/ . ttoni Pri 4 huius reyg ta.quare nõ ſciaue⸗
ſt aduocat ta eſt quã inatione põti. minoo ſſoribus 2 EI. ꝛes eis ren
Poberbi, ſe tra ð elec. ua i pro ordi 5tigerit u eiuſqʒ ſucce ltatẽ eli/ ꝛ iperaloꝛes eis! p abuſũ
ut ex derat dari pr Eut ſi cõngerit rũ eiuſqʒ! tuũ facu qꝛ ſ. e. tibi. Itẽ qꝛ ꝑ
deſſn me abilem. fadera iẽda:ſic tamẽ u inõ litalie in perpe ume ſedis rũt.nt.j.e. tibi Itez
a: iõem fierin litalie in perpe ſũme iderũt. ut. . e. 5. vey
ropolin Der ſingulas. 5 ficis faciẽ aſitũ electiõem ir n ita ſſorẽ atqʒ ſũme er diderũt. ut.j.e. ſſa. vnde
n6.S itũ ele⸗ fueri di ſucceſſorẽ dinadi acper a fuerut cõceſſa.
mnen, e ia ⁊ in hil⸗ oſt eius traͤſitů ui electus fi genat r orificẽ ordinadi. ſiab cex ca fu⸗ ipa ceſſauerũt. ut
nch in francis ſt eni p rdinari quie le intro ſtolice põ os: ut ipſi⸗ te ca ipa ceſſa b.
enimci⸗ ia. vnus eſt eni beato cneraie mio apoltolice por ſeu epõs: ceſſan dio.nec ob.
ia. vn debeat retum g anti barchiepõs lãt a ↄſecratiõeʒ i. qð remedio.ne
eſtme⸗ hmperatoꝛ ut. vil iſi prius decret ſecundũ anti boc archien cipiãt 1 pſecratiõ i. q. vii. qð p ſſoꝛibꝰ. qꝛ
. nin p . urbẽ ſj cõſciẽ 2 iturã accip nos im ic dicit᷑ de ſucce ſ
Nonli imp ib?. quod cõ r in regia urbe! orũ cõſc iueſtitu is bis quos im hic dicit de illis ſucce
dico⸗⸗ rin iſi pꝛobẽt a cõſuetudinẽ: dinatio pro de debẽt . archiepis H intelligẽ oſſint. u
cedo n impe qua colu beatordi ione Vn dtiſicibus 7 iuſ/ ib? g ů ipetrare p
cc pein emptos ab in ia iuſſione debeate nus nation erator põ deinceps cuiuſ/ ſoꝛiby gl omine.
ſhiin iors. m. xxriii 4. na un Itẽ uitalia ſnos perato ut nemo deinc iõis eligẽ xxiii. di. in no iuſſiſſz. ar.
l ratoꝛe. ut. ö5 ad- rari. C it. reſponſales ceſſit:⸗ itatis uel religi ſe Alonitane. jorigexcu
ihin iii. Fecce. vn Pperari d⸗ ii. relpon. õſue hqʒ di gnitatis uel reli⸗ Eſüme ſe ẽtas maioris exci
nine Viii. ecce ſuo da enſis direxinn la iuxta c Cqʒ di gnitan lpõtificẽ ſũme cs oien Gexen
ülte⸗ ð capite ſu . ſign ica epiſtola 5 08 iciu uel potific epum Pau dixit. xxv
buc dce im/ ſynodica epiſ d piiſſim di uel patr uẽcuqʒ t. xiiii.q. v. dix les.
unns, tributum in cum iynodic bẽ apu inari 1 lice aut gi bſqʒ ſat. u Aecl. iii. q. v. miles.
bunt 8 0, eE. regia Ur. „ rdinatio oſtoli lratem a laconi.xxi — vi.
ebprteri toꝛi.cum n tudineĩ ificãs de o ſi dis apont beat faci dta/ diſt. d ii. q. ii. quicũqʒ. æ. xvi
helfini Pemloercy ab incipes ſignificãs ia eccleſi dinaãdi ha is. quod ta/ Z. xii. q.ii. quic malo
pent bent ſe exẽp 5 rincipe hiſtori ordinachi habe eratoris. que ſit ar. .. õibus. io. ſo.
Re 1. ff. P Item ex ſi ipſius ipe . ut ipſe i. in canoibus. ligs ex
nini imperq dtii e ſua. ¶. 2 ↄſenſu ecuig: 71 g. 1. in diẽdũ.nec a
e . enim n igendi põ fiat abſqʒ oĩ p ſi a clero ⁊ lliẽ obediẽdũ.nec b.
inn cenſer vle ſ ee ſtica teligen mẽ fiat a Quod ſia clero lat ut. lecl. iil.ll dno. 9f
altica. babe icius rex. ſs: niſi a ſu/ ſat. ut. xi. g. iii. ſi d H vr
urlyr. dicunt ſe nõ u ator ius tricius rex. E us: nilia iu- cuia bicatiõis. ex
ſne imperio. ꝑ Imper . Pa is eligat᷑ ep iueſtiat᷑: nõ Subexcõ . Sicatio.
lrioiſ. romano imper 1 ä uenire ulo quis k ⁊a iueſtiat᷑: P ia v̈ba fiat excõ
ican tificem. . Aromauenire. popu laudet᷑ ⸗ talia vᷣ aliat h ſub pe⸗
nleher conſequens dic⸗ d ianuſ pap das to rege lau a banc a/ Beard el e⸗
Nrbe r alig⸗ Adria é ad defendẽ pradic iquis contr 1 ſic dĩ. pcipi ar. ad idẽ
dti ſe non haber aligd u regẽ ad ue r. Siquis con liquid mo bicatiõis. ⁊ ẽ ar. ac
ij. ut. S. diſt. i. carolũ r it. carolus ue ſecretu itatẽ aliqu a excõicatiõ c. i. ar.
llten ius quiritum. . res eccleſie po apiã obſecdlit: i Po excoicatiom ſubia re/ er de eo a. relatü. ĩfi.
. mpera- a ueniẽs papia o ſurrect ietur: hunc ex iſi reſipuerit ir . e de iurep bi de H. h.
un e mur ergo ime inũ oromau itu in ſcã re lier e. 7 niſi re ipu imiſ Zer den c. yno. ubi de. .
dom roron ercitu hono rnimus: iri: uel ultim ſagittarijs. c ibitio fiat a
Näinede loꝛem eſſe d.l. relicto ex 9. agrome decernin ilio puniri: i. ꝙ ſi talis ꝓhibitie illa
dllet⸗ ut. ff. ad. drião papa ron a reſur bili exilio m grego. dic. ꝙ ſi talis õicatio ꝑ illa
le ſeſ mundi. ecatio. ob one ab ha uſ eſt. poſt ſactã nocabin fficiꝰ. ¶ Iem 5re one nõ fit excõica ſecus ſi
* eges rifice rſus papiã ce er/ 1o princ itate apo v̈ba. ut xxx mitiꝰ agit ꝙ
opineh ſtat ꝙr on ſubeſ⸗ iõem reuerſ a reuer/ Drecep uctori ie qꝛ canõ mitt zt. 2. ff.
lechun . ctiõem rei de rom 8 d abſqʒ a Ab hoie qꝛ cano lligãt. .
nl. Entimperioregnu re iũ regẽ. deinde ro badri ruit quod ab 5. ut. xxyi. q. vii· alligãt. 1
eriu reg ibi ſynodũ cun 2 mitt inatur. L hõ. ut. xxx. ſus.alij dicun
ginki. — faucibꝰ ſid öſtituit ibi ſyn lateranẽ lica ordin ciuitatis epũs me bitris. celſus. a illa v⸗
ſrait. ium ſus cõſtitu larchatu la ſtoli . uitatis epũs m de arbitris. iffiniẽdo illa
Higcont. ab ho ſus in patriarc is: que Alonitane ci ordia refert an diffiniẽdo illa .
nnr. apa in patri luatoris: qu Alo eſpöſali meo retert an di ea fiat ex⸗
ſbcfub ee uni⸗ ri. hic ano p cti ſaluatoris is iẽte ac reſpõ ul⸗ ferãt. ut tũc ꝑeaf tẽ
dn ublica in eccleſia ſan cliii. ep neſciẽte ue ſub n ba ꝓfer ituẽdo ius ⁊ tẽ
ſtelgie⸗ dC.P blicat bo ſi in ec brata eſt a. cliii. 8 ta eſt res que ue/ õicatio. an oſtituẽd ba. ſy
leſia pu 5 dus celebrate hadrianu eſt ⁊ fac incipibus e cõicatio.an⸗ tio p illa vᷣba. ſ
ahli ccſel an, ſyno ie bbatibuſ. a mus eſt 11 ibus princi nde 5 fiat excõica ba ñ bn⸗
glalcorun nnz ligioſis abba ſaſynodo tra lis anteriori diensad eunde 3 fias eſt hilla vba ñ hut
depõit religi m uniuerſaſy tẽeli lis d ego audien dinate or hec hitas tatũ cõminatio
b, ſin doizneraenerre aut papa cu loi oteſta it. Quo i inordi im ſetẽtie ſz ta iſtolas p
. ius Dpore ſto nit. Qu torem aui inorꝗ tom⸗ vxim na. epiſtolas .
nochio. a dig eptum. ĩ iderunt carolo inãdi apo euarica inus miſi u is. ut. C. ↄmina. ſub cõ⸗
4 .v. pꝛec dider 5 ordin . 4 Pr. t: rvotinu 1 b re nis. u . ſcias ꝙ; U
he.col. ii.q l dic ꝙ bic do⸗ di pontificẽ ⁊ ord patrici inatus eſt: p ia celebra . Hoc aũt ſcias i. tali⸗
e endi pontince e quoqʒ patrici din * ſolenn iſi prius totu. Hoe excoicari.⁊ tali.
dtenn f.ue leſia quid ſie gen dignita chiepi/ ino miſſarum tniſi priu ee ror de eyieefr rieſ,
j teccleſia quld in. licã ſedẽ: dignitat ſuper ar j nino m eſumere ditiõe h lligo latã ſniaʒ.
vodeni ce beat. ſic. xxiiii. bej ↄceſſerat.in prouĩ odo pr inis cognoſce/ rhic intelligol cõica⸗
debeat. ſic ei ↄceſſe ſingulas nullo modo minis c . ter hic in itide ligat excõica/
buncden ri de illicita. 7. v. tus 6s per ſin ipere diß ſſimis don iſſetᷣ quod ei te cõdit ña tali excõi
. .iii. de . 0827ep geciper i gaſereni l ſſiſſet qu 2= exnie cogi l. tñ a ta *
r. pniſ⸗ 4 l. delatoi. ſcop inueſtiturã a ĩueſti Aler fieri ipſi in ſitiõe ma io ⁊ nõ pꝛiuſ. i. lyʒ. b. öri-
yl. 8 igs ab eo in laudet᷑ ⁊ ĩu . ſi hoc iõis interpoſitiõ tio non pellari. lʒ
finiuit: ur niſi areg ſecret᷑.⁊ q b excõica eatque cotlab ſerit. ut e de ap. bꝛe
bi aulenn ej firmamus. ar finiuit: ut ine ↄlec . ſu excoi tempto me „p um ſcripſe uia excoi⸗
ſſ. i S: anemine: ggeret: a i. qui conten ũdam ſecu T hoc ideo.quia
nttin, igem poteſt dar e naboedecreiuin innoda daui. q udacia quor data rerea c boc bit ſecũ ſuam
edie iß firmari. nt. xx uqʒ cõtra boe eum inno ſpecto in an quibus denu tio tũc nõ trah dit nec ue
lqun iii. di. in nomine. matis u bõa eius pu ium ho ia multa pre ecntidez a: noce conditi⸗
un ili. di. in⸗ nathematis ſceret:bõ lar remia m eſu execn nte exntem .
nnelig⸗ extra de elec. cũ it a2 niſi reſipil ẽ leo papa. ſua eccleſia prem facere pr nit dies a r. ſig ceder.
e na guit 2 t. T N! us na eccie ſaʒ miſſas facere ſſio t. ff. de ner. ſi⸗ ꝛif
ſiaflil Ler. ay. contrq ext icari precepit. ificis ad ĩ icit: nücuſqz miſl ſecũdũ in eeler. ſede ge wori
de fide inſtru. c. in⸗ blicari nani pont dicit: d me uẽire ſecũc ece⸗ Sed quid ſi exce itio. tũc di⸗
de ſien f de lecnoron is. . mit atqz adn luit. ego atpre iuſq; exiſtat cõditio. tat
peebeb ter dilectos. . 2qꝛ inet imperatori eĩ ec 4 inorũ noluit. iẽs eideʒ pꝛiuſcye quando extat
. . tine ta rom nẽ dominor obediẽ 5.. xcõicatum que õicat
feſani mriſan idi cs der ynodo ↄgregata ron m iõi pietatis eorũ obediẽs mse: oexcsica liquis excõica
. 3 etiam di N ſyno . is ad exe liõi pieta iẽte ordia õditio ⁊ ita a qins ditiõe
Ctorimne quandoqʒ etia i ſaluator ice ſe pnoi pieta e neſciẽ uel coliti trů aũt ↄditiõ⸗
1 datum leſia ſancti iani apoſtolice lo qui me nelci ſua me ue ortno. Vtrũ ai ro fuiſ
Hias non citur dare.i jjj Hcle i hadriani apo I max ordiatõe ittere am intelligat retro!
t.xxiii. ati hadr ino carolo od ĩor termitte iſtente intellie legit. ff.
ertmn de oſtendere. v . lum beat i domino carolo hoc qu m pre jr. exiſtent id gð leg
L inc notan P iſtitis: qui ac lõ ſalem meu laxaui': coicatus ꝑ id q 7. ff ð
dia. .v. H. hinc he dis antiſti 18 i francorũ reſpon glem corde re ſe ex .. in pig. potioꝛ. 7.
ff. de teſta. ioſuſimo reg ignitatez ſit: ita ex ni poti. in p id quod eſt
wehn un iguid ictorioſi iciatus dignita reſump Riotoexrtantioger ia
§. ſiquid. uic patriciatus dis? p ditiõis extantis credo ꝙ a
ſenei redes. di⸗ bardor up ſt lice ſe ¹ 3 ꝛecon lie . 10. ego
H ꝛimo. non gobargor m apoſto Ituma tẽpoꝛ. tiõi relinquo.
tſn ſC Pꝛi ſed dinatiõe ius. neltãtum diſputa b
o regi. ac or iſ. teſ. neracius. ditione. a de ap. b.
muden cas pꝛim . an⸗ manumil. tel. e. 5. ſi ſub cõdit terea. extr. ü
en zimo ottoni. i.9 . ll. edic. bon . cre. illã pre oterant. H. n que ad de
bo te ꝗq a de . imn l. q.i.p ntis cit qꝛ ei p ue ad ip erſonam Ppiye
us ſuiet ſic oleph. de der Ge worienn Ko⸗ Gori tatum in q ESrgiens. geen remittere Roſ ane que fiunt niag⸗ ſed peineipalite⸗ 3
i⸗ nerbo. ſigni. H ſpale fuit ð id. viii. imperiũ.ſe Relaxaui. nõ epm latus. Sec ideo in deũ utiqʒ.
c cceſſoꝛem. H ſpãle a circa : r Kel iiii. ſi is qui prelatr ccleſie ⁊ ide
in C.ne aem nehenſinen ana eccleſia Ho⸗ Rranſe. rieg peelatſſiäͤt in contemptũ e
ige, italia vermitte . uo in ro in mẽbꝛis ꝗq 1; e rin
um enrea, Nong denero eſt in ipimmo. T.ic inſigs
uedl b TAc ibus. 2 eſt argu. ꝙ imus. 7.q.i.pꝛecip
1 ſgerd in minoꝛibu 2. r nouimus. 7.
ei, * Ail.c. . xil. a. i cog
coſ KrAN⸗
obeh⸗
nare
enet

pꝛelatũ.S.di.xlv.⁊ qui emen/
dat.⁊.xxxiii.q.iiii.inter.
a ¶ Alcſi me.ar.ꝙ ratihabitio
ſequens facit aliꝗd legittimũ

qð ab initio factũ fuit illegiti/

me.ex ð iurepa.cura.xviii.q.

ii.de mõachis.ix.q.ii.lugdu/
nenſis.
bC Cognoui.per audituʒ.ut
ii.q.v.qto.xxii.q.v.hoc við/
tur non tãquã index.ii.q.i.ð.
quando.
c Vm lõge. ptãti. nihil
( tñ hic r̃gi ſubtrahit.qa
ſicut pꝛius eligebat. ita ⁊ mõ
poſt pꝛiuilegiũ collegio ↄceſ/⸗
ſum. b.
d¶ Atqʒ gallacie.cõnumerat
hic gallacia hiſpaie.cũ tamẽ
ſit pars eiuſ.⁊ ita ꝑs cõnume
rat᷑ ſuo toti.ſic.ſ.e.ego.⁊. C.
de excu.tu.exactoꝛes.ubi di/
citur oneribus ⁊ tutelis.
e ¶ Pꝛiuilegio.i.iure.ſic.ix.q
iii.ſaluo.ff.qui.mo.pi.uel hy
po.ſol.ſi debitoꝛ.ꝭ.i.potius ꝗ
onus qᷓ;ᷓ ius pᷣmatie cõceſſum
fuit hnic collegio.cũ.n. rex e/
ligeret᷑ olim de conſilio oĩlum
epoꝝ hↄſiliũ ↄcedit᷑ ei hic.
ſMWaneat. ar. ꝓpter loci z
tꝑis difficultatẽ electiõem fie
ri a quo nõ debeat.ut.xxiiii.q
i.pudenda.xciii.di iuxta.
Epis. eligere.i. a rege ele
cctos conſecrare ⁊ cõfirmare.
hCInfra.infra di.xciii.iuxta
extra ð iurepa.ſi pᷣo.j.hxy.di.
ſiquis contra.ſed nõ ẽ cõtra.
i ¶Electiões.⁊ beati grego.
non in h̊ unolumine.nili argu
mento. S. e. agatho.
K ¶ Stephani. S. e. di. noſſe.
1 Mta.i.cõniuẽtia ⁊ con
O ſenſus.ut.ð.di.xiiii.e/
piſcopus. .
m ¶ Ciuiuʒ. non ruſticoꝝ er
ciuitatẽ conſiſtentium.
n Honoꝛatoꝝ.ſ. maioꝝ de
populo ⁊ clero.sS.e.hadrianꝰ
in fi.
o ¶Arbitrium.S.di.xxiii.c.i.
xxiiii.di.c.nullus.
p ¶ In oꝛdinationibus.i.ele/
ctionibus.
q C Oꝛdinis. qꝛ dicitur oꝛdo
cerdonũ pelliparioꝝ uel alte
rius coꝛpoꝛis.
r ¶ Et plebis.noĩe plebis cen
ſentur illi qui non ſunt colle/
cti ad aliquod coꝛpus facien/
dum. de quo coꝛpoꝛe habes
ff. ꝙ cuiuſqʒ vniuer.l.i.⁊ ẽad

hoc bonũ ſimile. C. de epali

au. inbemus.
8CPꝛincipibus. legibus.xx
iii.q.vii.c.i.⁊.ii.⁊ di.viii.quo
iure.
t Via ſancta.pꝛeſente.j
. dixi.lxxix.diſ.nullus.
n ¶ Juramenta.videtur ergo
ꝙ ante electiõem non ſit pꝛe/
ſtandum iuramentum de in⸗
demnitate eccleſie.ut.viii.q.
iii.artaldus.⁊.S.xxviii.di.de
ſyracuſane.pꝛeſumeretur eni
hoc facer̃ ut eligeretur. dicũt
tamen quidam ꝙ ſi eſt cõſue
tudo ꝙ pꝛeſtetur pꝛeſtari põt
⁊⁊ ſic intelligunt quod dicitur
hic in fi. quid tamen iuris ſit
de hoc habes. piii.q.iii.in ſũ

ſurus accedat.

DI

ac ſi me auctore fuerit ordinatũs:
alia uero illiꝰ peruerſa ſcilicet ma

la corꝑalia que cognouiꝰ: uel quia

cum pecunia eſt electus:uel quod

excõicatus miſſas facere preſum/

pſit:propter deum irrequiſita pre
rerire non poſſum. ⁊ ſi ad me ueni
re diu diſtulerit: exercere in eo di/
ſtrictionem canonicam nullo mo/
do ceſſabo. ¶ Iteʒ ex concilio to
letano.
In electione epiſcoporum princi
pis deſideratur aſſenſus.

Am longe lateqʒ diffuſo tra /

ciu terrarum commeãtiuʒz im
peditur celeritas nunciorum:quo
aut nequeant regibus audientibꝰ
decedentis preſulis tranſitus no/
nificari autde ſucceſſore moriemtiſ

epiſcopi libera pricipis electio ex

pectari:naſcitur ſepe aut noſtro or
dini de relatione talium difficultaſ
aut regie poteſtati: dum conſultũ

ueſtrum ſubrogãdis pontificibus
ſuſtinet innumeroſa neceſſitas:un

de placuit omnibus pontificibus

hiſpanie atqʒ gallacie ut ſaluo pri

uilegio vniuſcuiuſqʒ prouincie li
citum maneat deinceps toletano
pontiſfici quoſcunqʒ regalis pote/
ſtas elegerit ⁊ iam dicti toletani e/
piſcopi iudicium dignos eſſe pro/
bauerit:in quibuſlibet prouinciis

in precedentium ſedibus prefice

re preſules: ⁊ decedentibus epi/
ſcopis?eligere ſucceſſores.ita ta/
men ut quiſquis ille fuerit ordina
tus:poſt ordinationis ſue tempus
infra trium menſium ſpacium me
tropolitani proprii preſentiam vi
Electiones quo
qʒ ſummorum pontificum atqʒ ali
orum infra preſulum quondaʒ im

peratoribus repreſentabant᷑: ſicut

de electione beati ambroſu bea/
ti greg.legitur quibuſ exemplis ⁊
premiſſis auctoritatibus liquido
colligitur laicos non excludendoſ
ab electione neqʒ pricipes eẽ reii/
ciendos ab ordinatione eccleſia/
rum.Sed quod populus aut prin
ceps iubetur electioni itereſſe: nõ
precipitur aduocari ad electioneʒ
faciendam:ſed ad conſenſum ele/
ctioni adhibendum. Sacerdotuʒ
enim ut in fine ſuperioris capituli
ſtephani pape legitur eſt electio:⁊
fidelis populi eſt humiliter cõſen⸗/
tire.deſideriuʒ ergo plebis requi
ritur: ut clericorum elecrioni con/
cordet.tunc enim in eccleſia dei ri
te preficietur antiſtes: cum popu/
lus pariter in eum acclamauerit:
queʒ cleruſ cõmuni uoto elegerit.
¶Vngde celeſtinus papa ait.
Plebis non eſt eligere ſed electi
oni conſentire.
Ne plebiſqʒ conſenſus ⁊ de
ſiderium requiratur ¶. Itez
leo primus. De eodem.
Otaciuiumteſtimonia po/

pulorum honoratorum arbi

triumelectio clericorum in ordi/
nationibus?ᷣſacerdotum conſtituã
tur:⁊ infra.per pacem ⁊ quietẽ ſa/
cerdotes qui futuri ſunt poſtulant᷑
teneatur ſubſcriptio clericorũ:ho
noratorum teſtimonium ordinisꝰ
conuentus ⁊ plebis.¶ Princi/
pibus uero atqʒ imperatoribus e
lectionem romanorum pontificnʒ
gtqʒ aliorum epiſcoporum referẽ
daſ uſus ⁊ conſtitutio tradidit pro
ſciſmaticorum atqʒ hereticorũ diſ
ſenſionibus: quibus nõnunquam
eccleſia dei cõcuſſa periclitabatur

cõtra quos legibus fideliſſimornʒ

imperatorum frequenter eccleſia
munita legitur. Repreſentabatur
ergo electio clericorum principi/
bus:ut corum auctoritate robora
ta nullus hereticorum uel ſciſma/
ticoruʒ auderet contraire.a ut ipſi
principes tanquam deuotiſſimi fi/
lii in eum conſentirent: quem ſibi
in patrem eligi uiderent:ut eis ĩ oĩ
bus ſuffragatores exiſterent: ſicut
ualentinianus beato ambro.ſupra
legitur dixiſſe:noli timere:quia de
us qui te elegit: ſemper te adiuua
bit:⁊ ego adiutor ⁊ defenſor tuus
ut meum ordineʒ decet ſemper exi
ſtã. ¶ Ande ſtephanus papa ſta/
tuit dicens.
Preſentibus legatis imperato/
ris ordinetur pontifex romanus.
UVia ſancta romana eccleſia:
cui de auctore preſidemus:
a pluribus patitur uiolentias pon
tifice obeunte que ob hoc inferun

tur quia abſqʒ imperiali notitia põ

tificis fit electio ⁊ conſecratio: nec
canonico ritu ⁊ conſuetudine abĩ
peratore directi ſunt nuncii:qui ue
tent ſcandala fieri:uolumus urcuʒ
inſtinendus eſt pontifex:conueni
entibuſ epiſcopis ⁊ uniuerſo clero
eligatur preſente ſenatu ⁊ populo
qui ordinandus eſt. ſic ab omni
bus electus preſentibus legatis
imperialibus cõſecretur nulluſqʒ
ſine periculo ſui iuramẽtaꝰ uel pro
miſſiones aliquas noua ad inuen/
tione audeat extorquere: niſi que
antiqua exigit conſuetudo:ne uel
eccleſia ſcandaliʒetur ⁊ imperielis
magnificentia minuatur. Merũ
quia imperatores quandoqʒ mo/
dum ſuum ignorantes non in nu/
mero conſennentiuʒ ſed primi di
ſtribuentium imo exterminãtium
eſſe uoluerunt:frequenter enaʒ in
bereticorum perfidiaʒ prolapſi ca
tholice matris vnitatem eccleſie ĩ
pugnare conati ſũt:ideo ſanctorũ
patrum ſtatuta aduerſus eos pro/
diderunt:ut ſemetelectioni nõ in⸗
ſererent:⁊ quiſquis eorum ſuffra/
gio eccleſiam obtineret: anathe/
matis vinculo innodaretur. ſicut
ſcriptura quoqʒ diuina dicit quod
poſtquam ezechias diſſipauit ex/
celſa contriuit ſtatuas ⁊ ſuccidit
lucos ⁊ fregit ſerpentem eneũ quẽ

ma.

x Conſuetudo. xꝑ

hoc videt᷑ ꝙ in ſpi⸗
ritualibus ſeruãda
ſit conſuetudo in re

cipiendis muneri

bus.ut.s.e.agatho
⁊ in auc.de ſanctis
epil.S.iiii.colla.ix.
⁊.i.q.iii.queſitum.
⁊.ix.q.iii.cõqueſtꝰ
⁊ extra de ſimo.ad
apoſtolicam.ar.cõ/
tra extra de ſimo.
cum in eccleſie.⁊.c
ſicut.ad hoc dicunt
quidam ꝙ licitum
eſt aliquid petere ĩ
ſpiritualibus. ſed ñ
pꝛo ſpiritualibus.
ut non petatur pro
conſacratione ſed
pꝛo conſuetudine.
uel dic ꝙ ſiconſue⸗

tudo illa pietatem

continet nõ poteſt
peti.tamen ſuperi⸗

oꝛ cogere poteſt ut

ſeruetur talis con⸗
ſuetudo ut dicit illa
conſtitutio ad apo/
ſtolicam. h. tamen
dicit ꝙ iſtud refera
tur ad legatos im/
peratoꝛis.ut non a⸗
liud romana eccle-
ſia petat ab eis qᷓ;
ſoliti ſunt facere.ſ.
ut papa non cogat
eoſ aliud iuramẽtũ
facere pape q; iura
mentum fidelitatis
quod imperatoꝛ cõ

ſuenit pꝛeſtare.ut.j
e. tibi. hoc iudicat

illud uerbum mina
tur.

pla idoloꝛum in ex⸗
celſis poſita. ideo
quia iuſſu domini
factus erat.⁊ qꝛ eũ
reſpicientes libera
bantur.

ginc
ſnit
innen
Lugthe
Neſine
leolf
neſtmn.
Hcch
mnarai
de ſn.
lcdicun
Plcinn
peteef
bub ſal,
tolbro.

nuro.

one ſid
hendte.
ſonſe⸗
pleinen
1 port
en ſper⸗
poteſtnn
lals con⸗
tdicitiia
1 o⸗
b. inmen
fodreen
egalos in⸗
o.tnong⸗
ang eece
twbei
Keere,.
non cgn
lüurmei
pech ſrn
Kideltni
peratotl
eſtarenn,
oe iudet
um mie

.1. tem⸗
min ep⸗
t. Wed
domini,
t. tel
es lben

LXIII

a Beſtruxit. bic eʒechias cõmendatur ex deſtructione imaginis q
erat occaſio ſuperſtitionis.quare ergo maſſilienſis eps cõdẽnatur

ani deſtruxit imagines in qubus populus idolatriã cõmittebat: ut
de cõſe. di. ii. perlatũ. dic ꝙ ſerpens iſte fuit temporalis ad ſanãdũ
vulnera. vnde ceſſante cauſa ceſſare debuit effectus.ſed cauſa ima/

ginũ ꝑpetua eſt. ut
habeatur ĩ eis me⸗
moria dei.

b ¶ Beſtruãtur. ar.

ſucceſſoꝛes debere
mutare facta ⁊ iſti/
tuta pꝛedeceſſornʒ
etiã bona ſi viderĩt
eſſe ea ꝑnicioſa exẽ
plo. vii.q.i.vidẽtes
xxxv.q.i.c.i.xcvi.
diſ. bene. in fi. di. lx
viii.coꝛepi.⁊ ex de

deci. ſuggeſtũ. ubi ẽ

ar. ꝙ pꝛiuilegiũ qdð
C exemplũ mali re/
mouendum eſt. in⸗
ſti. vi bo. rap. . ne⸗
dum talia.

c— Vm badri
O anus. trabe

retur. debʒ. n. ire qᷓ
ſi inuitus.ut ar. i.q
vi. ſicut is. C. de
epiſ.⁊ cleri.ſi qnẽᷓ
ſic enĩ appellãt q̃ſi
ꝓprio noĩe.⁊ quia
poꝛtatur papa ĩ ma
nibus ne offendat
ad lapidem.
d Tpis.nõ que ñ
fũt mala interdum
v̈bẽt omitti. ne ſint
exemplo pernicio/
ſa. nt. S. di. xxiii.in
noĩe.S.di.xxi. deni
qʒ.xii.q.ii.liberti.ii
q.vii.accuſatio.⁊.x
xx.q.i.c.i.inſti.vi.
bo. rap.ꝭ.ſed nedũ
talia.
e ¶ Et ad ſalutãdũ
ar. eos conſenſiſſe
electiõi.exquo iter
ſuerunt ⁊ eum ſalu
ꝛauerũt.⁊ nõ recla/
mauernnt. ſic e d
bis que fi. a ma. ꝑ.
ca.ex oꝛe.in fi.⁊ ex
de priuile.cum oli.
in fi. ⁊ extra de ſen.
ex.ſi aliquãdo.⁊ eo
ipſo ꝙ quis ſalutat
gliũ videtur cõſen/
tire ei.ut.xxiiii.q.i.
oĩs.ſic ex eo ꝙ quiſ
nõ vult ſalutare ali⸗
um preſumitur ini
micus. ut extra de
offi. dele. cuʒ ſuper
⁊ eoipſo ꝙ ſtepha/
nus dixit perlegat
intelligitur conſen⸗
ſiſſe. ut. xcvi.di.be/

ne. ſic. . de conſec.

di.ii.pacem.
Ho. cõfirma
tionis. nõ ꝙ
aliquid ſimul dat᷑ ⁊

cõfirmatur.ut nota

ui.ð. e.in ſynodo.
g CAitqʒ viculis.i.
villis. ff. ad munic.
qui ex vico.nec poſ
ſet imperatoꝛ illam
dnatiõem reuocare
nã dicit lex ꝙ ſola ĩ

fecit moyſes:videlicet quia illum
ſerpenteʒ deus fieri iuſſerat: ne ſer
pentina morte populus interiret:
ideo ipſe populus colere ⁊ uenera
rari eum ceperat.⁊ iccirco deſtru/
xit iſte quod iubente deo feceratil
le.ac per hoc magna auctoritaſiſta
eſt habenda in eccleſia:utſi nõnul
li ex vredeceſſoribus ⁊ maioribuſ
noſtris fecerunt aliqua que illo tẽ
pore potuerũt eſſe ſine culpa:⁊ po
ſtea uertuntur in errorem ⁊ ſuper/
ſtitionẽ: ſine tarditate aliqua ⁊ cuʒ
magna auctoritate a poſteris ðſtru
b . .
anturꝰ π Poſtremo preſentib⸗
legatis imperatorum inconſultiſ
electiones romanorum pontiſicũ
leguntur celebrare:a tandem iidẽ
imperatores religioſo mentis affe
ciu pre fatis priuilegiis renuciaue
runt multa ĩſuper donaria eccleſie
dei conferentes. ¶ Item grego.
iiii. ſcribit.
Inconſubis legatis imperatoris
badrianus ad põtificatũ eligimr.
Am hadrianꝰ.ii.ad romanũ
pontificatũ ab eccleſia dei ge
nitricis domine noſtre que dicitur
