granidã. baptiſmi.

1

ita veꝝ abſolute. ꝙꝙ

ignoranter rebapti

ʒati nõ poſſũt pꝛo/
moneri.ita g erit in

poteſtate cniuſlibet
mibi ordines auferre.qꝛ

Qi bis. oꝛdia
ri.ſed nũquid ẽ hoc

2 nulla extant indicia ĩter pꝛo
pinquos ⁊ familiares nulla in/
ter clericos aut nicinos:quibus bi
de quibꝰ querit᷑ baptiʒati fuiſſe do
ceantur:agendũ eſt ut renaſcãtur

ne mãifeſte pereãt. In ꝗbꝰ quod

non oñditur geſtum nulla rõ ſinit:
vt iteratum uideatur.qui autẽ pñt
meminiſie ꝙ ad eccleſiã ueniebãtꝰ
cum parentibus pñt recoꝛdari:an
quod eoꝛum parẽtibus dabatur ac
ceperint.ſed ſi boc etiam ab ipſa
memoꝛia alienũ eſt:conferendum
eis uidetur:quod collatũ eſſe ne/
ſcitur:qꝛ non temeritas interuenit
pꝛeſumptõis:ubi eſt diligentia pie

taris. ¶ Item augu. ↄtra iulianũ.
Non baptiʒatur cum matre:quic

uid in eius coꝛhoꝛe eſt.
Jad matris coꝛpus id quodĩ

eacõcipitur pertinet:ita ut eiꝰ

pars deputet᷑:nõ baptiʒetur iſans
cuiꝰmater baptiʒata ẽ aliquo moꝛ
tis urgente periculo cum eũ geſta
ret in utero.nũc uero cuʒ etiã ipſe
baptiʒaretur:non utique bis bapti
ʒatus habet᷑.nõ utique ad mr̃num
coꝛpus cũ eẽt in utero pertinebar.
Item iſido.ſnĩarum li.i.
Quare non bapnʒatur cuʒ matre
qui in eius utero eſt.

Vi in maternis ſuntuteris:
ideo cum mr̃e baptiʒari non

poſſunt:qꝛ qui natꝰadhuc ᷣm adã
non eſt ᷣm chꝛiſtũ regenerari non
põt:neque enĩ dici in eum regene/⸗
ratio põt:quem generatio non pre
ceſſit:qui ſcelerateꝰuiuũt ĩ eccleſia
cõicare nõ deſinunt putãtes ſe ta
liꝰ cõione mundari:diſcãt nihil ad
emũdationeʒ ꝓficere ſibi. ¶ Iteʒ
ex concilio Mar. pape.
De eodem.

Jqua mulier pꝛegnãſ deſi gna

uerit gram baptiſmi percipere
quãdo uoluerit babeat ptãtem.
Nam nihil pticipat in boc mr̃ in/
fãni qui naſcitur: ꝓpterea ꝙ unicui

que pꝛopria uoluntas in confeſſio

ne monſtratur. Item ex pniali
theodori. De bis qui igno/
ranter bis baptizannir.
Ai bis ignorãter baptiʒati

ſunt:non indigẽt pro eo pe/
nitere:niſi ꝙ ſᷣm canoneſ ordinari
non poſſunt:niſi aliqua magna ne/
ceſſitas cogat:qui autem nõ ignari
iterum baptiʒati ſunt:qꝛ quaſi ite
rum crucifixerũt chriſtum:per an

nos peniteant quarta 2 ſexta feria

põt me doꝛmiente rebaptiʒare.quia ergo

durũ hoc vꝛ dicit baʒ. ꝙ boc intelligitur de ignorantia iuriſq̃ nõ ex

auſat ⁊ exponit illam litterã q; õdicit.non indigeret pro eo penitere

3

3 *$ 9

ſupple in tantum quantum alias.h.dixit hoc dictuʒ fuiſſc in odiũ rebaptiʒan
tium olim ſed hodie bene poſſunt pꝛomoueri quia ignorãtia facti omnino ex

cuſat eos. vel intellige ita dnre ꝓut lr̃a ſonat.⁊ ei fit preiudicium ſine culpa

ſua.ar.i.q.v.c.i.ſed. .i.q.iiij.placuit.

tres quadrageſimas. ſi ꝓ uicio

aliquo fecerint.ſimiliterꝰſi pꝛo mũ

ditia putauerint:tribus ãnis ſimili

ter peniteant. Item felix papa.

DOce his qui ex induſtris bis bapii
zantur.
G&s quos epiſcopos preſby
teros uel diaconos fuiſſe con

ſtiterit.⁊ ſeu optantes foꝛſitan ſeuꝰ

coactos lauacri illius vnici clarue
rit feciſſe iaciuraʒ?:uſque ad exitꝰ
ſui diez in penitẽtia ſi reſipiſcunt ia
cere cõueniat:nec orationi nec mõ
fidelium ſed nec cathecuminoruʒ
quidem oĩmodis intereſſe.quibꝰ
laica tãtum cõio in moꝛte eſt red/
dẽda. De clericis aũt ⁊ monachiſ
⁊ puellis dei:aut ſecularibꝰ ſerua
ri precipimus ⁊ hũc tenoꝛẽ:quem
nicena ſynodus inter eos:qui lapſi
ſunt uel fuerint:ſeruãdum eſſe con
ſtituit.ut.ſ.qui nulla neceſſitate nul
lius rei timore atqʒ periculo ſe ut
rebaptiʒẽtur hereticis impie dede

runt:ſi tamẽ eos ex corde peniteat

tribus ãnis inter audientes ſint:ſe
piem uero ſubiaceant inter penitẽ
tes.manibꝰſacerdotũ duobꝰ anis
etiam oblationes modis omnibꝰ
nõ ſinãtur offerre ſed tantũmodo
popularibꝰin oꝛatione ſocientur.
nec cõfundãtur deo colla ſubmitte
re:qui enʒ nõ timuerũt abnegare
pueris aũt quibus qui adhuc im/
puberes ſunta pubertate uocabu/
lum eſt. ſeu clericis ſeu laicis aut ẽt
ſimilibꝰpuellis: quibus ignorãtia
ſuffragat᷑ etatis.aliquãdin ſub ma
nus impoſitiõe detentis eſt reddẽ
da cõmunio.nec eorum eſt ſpectã
da ꝑnia:quos excepit ad coertõeʒ
cenſura. ¶ Item Inno. papa de/
centio epiſcopo.
Preſbyteris baptiʒatos chriſ⸗
mate tangere licet.
Reſbyteris ſeu extra epiſco⸗/
pum ſeu epiſcopo pñte cum
bapnʒauit chriſmate baptizatos
vugere liceat.ſed quod ab epiſco
po fuerit conſecratũ:nõ tamẽ fron
te ex eodeʒ oleo ſignare:quod ſo
lis debet᷑ epiſcopis cũ tradũt ꝑa
clituʒ. & Itẽ ex regiſtro gregorii
ad ianuariũ epiſcopũ carolitanũ.

HBabptiz alos in fronnbus prelby⸗/

teris ungere non licer.

P) Relbyteri baptiʒatos inſan

ies ſignare in frõtibus ſaero
chriſmate non preſumant ſed pre

ſbyteri baptiʒatoſ vngãt ĩ pectoꝛe

=

¶Si pro vicio.puta ꝓ hereſi.ſicut nouatiani ⁊ donatiſte baptiʒatos rebapti

zant. vt. xxiiij.q.iij.quidã he
retici.
m C Similiter.ſ.vt mundio/
res per ipſũ lauacrũ efficerẽ/
tur.ſiue vt mundi corde.
n Si pro mundicia corpo/⸗

ris forte non erant ſani.extra

de. apo. c. ij. B
0 Os quos. Caſus. In
pꝛima parte agitur ð pe

na epi pᷣſbri vel diaconi re,
vaptizati. In ſecunda de pe⸗

na aliorum clericorũ vel mo
nachorũ vel mõialiũ. In ter
tia de pena eorum qui nõ ſũt
adulti.

p Sen coactos. non abſoln

te.ſ.ꝑ attractionem. tunc eni

non erat coactio imputãda.

vt.i.qi.conſtat.⁊.di.l.pſby⸗
teros.ſed hoc aliqua condi⸗/
tione propoſita.vt puta ſi n

patiaris rebapti ʒari ſtati oc⸗

cideris.vel hiꝰ.magis enim
eligenda eſt mors q; conſen

tire rebap:iʒari vt.xxii.q.v.ſi

quis coactꝰ.xxxij.q.v.ita ne.
q Jacturam.i.iniuriã pati/
endo ſe rebaptiʒari.

Pr Cathecuminoruzʒ. 5. e. di.

i. epiſcopus ullũ. õ.ſed ibi ſo

lutum eſt.

ſ Timore. maxime ⁊ tũc mi

noꝛ pena infligitur. metus.n.
omnino non excuſat ſed atte
nuat peccatum.extra qð me.

cã ſacris.
t Inter audientes.i.cathe/

cuminos nel laicos nel no cõ

municantes.
ũSeptem.poſt pᷣmum triẽ
nium quo fuerant inter audi
entes.ut de pe.di.v.ſi qui vpᷣo
xCInter penitentes.non ſo/
Eniter.tales enim eijciuntuxr
ex eccleſiam.ut.l.in capite.
py¶Etiam oblationes.ideſt ñ
offerant ad altare.ſic.xij.q.ij
de uiro. .
a ¶Abnegare. negat eni chꝛi
ſtum qui moꝛiale peccatũ cõ/
mittit.xi.q.iij.exiſtimant.

b C Etatis.quantum ad hoc

ſpectat.non enim coercenda
eſt etas.que quid agat non ni
det. C. de fal.mone.l.i.ꝭ. im
puberes.
c Cympoſitione.nec reconci⸗
liatoꝛia.

d Mec eoꝛnm. ſ. maiorum æ?

adulterorum quoꝛũ peniten/

tia pꝛenotata eſt.q.d.non eſt

talis penitentia imponenda

pueris qualis adultis.quos

cenſura.i.conſtitutio nr̃a exci
pit.i.recipit ad coertionẽ pe/

nitentiam eis imponendo ut

pdictum eſt in.
e RKeſbyteris.quo tẽpoꝛe
dʒz chriſma confici et a
quibꝰdʒ accipi.iij.c.ondit.

f AAeo chrifnare cantra
. xc.yx.diſt.c.i.ſed illud ad tpᷣs
ſuit gmiſſum ꝓ nitando ſcandalo.ſi.iiij.di.deniqʒ s
Sebrtac znaan huius conſtitutionis canſam ⁊ miſterium iuenies

1
– FIJauis. panu quo caput puert chriſmati in fronte circũcingi. ne recẽs eſt ülle qui baptiʒari debet nõ põt immergi ne forte ledatur ſufi 1
rrnctio deleatur vel defluat.vel quo vertex chriſmate a preſ bytero per/ cit ꝙ aſpergatur aqua.⁊ hoc uſque ad illud.ſpũs nero ſcũs ⁊c. In eleu
b unctus obnoluitur. . ſecũda parte dicitur ꝙ nõ refert. vtrũ multũ aque uel paruʒ cadat ſeft
B IJquis.baptizare.i.baptiʒatum vnger. ſuper eu. ⁊ hoc probatur auctoritate veteris teſti vſque ad ilud. ꝙ mnde
Maiteſtat.ſ. facere ꝓpt᷑ qð ĩ eũ ſctẽtia ꝓfeꝛat.xxiiij.q.iij.ſi quiſñ recto. ſialiquis in illo.n tertiadicitur ꝙ diabolugibagſino toen D en
Reſbyteri. S. diſtinc.x B . .
4 ciwyrcr⸗ iiij. libꝛo „ „ „. bat exemplo pbe na
bꝛocardorũ ð preſbyieris. vt epiſcopi poſtmodũ ↄfirmentin Angde aſperſionis ſanctificatio ex raonis.ᷣſed tamẽ.h niſe
ſbyteros. .⸗ fronte. C Itẽ ex cõ.apud beluacuũ. oꝛdium ſumplerit. non Ponit ereau⸗ ume
. e Pproxi. . . . . 35 n/ or
ſapν⅜. e . ſingag ſub Aium haptizatu minere licet. qy aſpergi uel perfundi inben telligit. ſen
ſ noeb d „ Jauis uoluerit chꝛiſmare Pa/ tur egri: cum gratiam dñicam con q&Riquã. f. mundã uun
⁊ ponit᷑ hic totũ ꝓ parte.ſicut num iterũ linire a ſuꝑ aliũ ba/ ſequũtur: cum ſcriptura ſacra per que liebat ex aſper ii
alias ꝑs ꝓ toto. vt. xxxij . d. Ptzatu miitere non eſt abſurdum. ezechielem ꝓpbetam loquatur 7 ſione cineris uiinle t
iuij. mereirices. Hã ꝑ dief an . Niem ex conci. lugdunenſi. dicat: aſpergam ſuper uos aquaʒ lnſſe. ut hetur ex N
nos ⁊c.xxxiij.a.ij. hoc ipm. De veteri chꝛiſmate baptiſmata mundam a mũdabimini ab omni/ i. numero. S. di. ij. iimi
T qnque ẽt verbũ pſo reer conlecrare non licet . bus imudiciis ueſtris: 2 ab omni / dd ieun
acpreternuͦ vel nurb. ed⸗ IJquis de alio chꝛiſmmate quaz bus ſimulacris ueſtris mundabo o inmnaii no
ſig verohon n n Zel nouo uod ꝓ epiſcobpi vos:a dabo uobis coꝛnouũ a ſpi / ( Fice. quã ſigni pon
mit pde.fl.ͤlibe. lega.l. vlt. argitiõe uel cõfe ſione acceꝑit ba/ ritum nouũ dabo in uobis. Ntẽ icat dies tertius. E
in pꝛin. . ptiʒare:niſi pꝛeoccupate moꝛte ten in numeriſ. Qui tengerit cadauer t Collegium. vb i neit
g & SDiaconꝰ. . pxi. c. ö. ſʒ il⸗ tauerit: ꝓ temeritans auſu ipſe iſe hominis: a, ppter boc ſepiem die/ erit ꝑfcã requies. eiti
lud ð pꝛeſbyteris ſede epiſco ſue däanationis pꝛotuliſſe ſentetiaʒ bus fuerit imunduſ:aſpergatur de i ¶ Septio.i. ſepti⸗/ ſi⸗
pali proximil. iſtud ð biſqui manifeſtatur. ¶ Item ex concilio hac aqua die tertia ſeptima ⁊ ſic ma eale au ieſectin nee
octauo vel decimo boide die apud ualennim. mundabitur. Item ſi fide trinita/ mliteorboerert hie nelge
EH mela Hõ niſi a ppꝛiis epiſcopis pꝛeſby tis mundatus non ſuerit: inreſur, os meritum compa habe
ſli un. de prelbyieris. teri baptiſma accipiant. rectiõe apud ſcõꝛum collegium im ratur. xiij. q.ij. t9 ni
h WMon ſignet. in vertice. qꝛ Reſbyteri qui diocelanas re mundus erit. ſi die tertio aſperſus x. Omnis. verba min
nec etiã ad baptiſmũ debʒ ac gunt eccleſias nõ a quibuſlibʒ nõ fuerit. ſepnimo nõ poterit emũ legis moſayce. b. .
cedere ſin licẽtia epi.vt.xc. epiſcopis ſed a ſuo nec ꝑminoꝛem dari. Omnis qui tetigerit hbuma YVC Hũane. i. ois ille dr
di. c. vlti.na de vnctioe frois clericum ſed ꝑſeipſos aut ꝑ illum nelanime moꝛiiciniũ: æ aſpſus ex vicltur tagerenr lit
nõ videtur poſſe intelligi.n“5 qui eiuſdem oꝛdinis ſit: ante paſce hac cõmixtione nõ fuerit: polluet vininz aul goſ i ſdern
n. un vicůt. re de in ſoleaitatem chuſma petant. rabernaculi domini: a peribit ex peni. pe. di iiſ da me
Bne poteed racio Hͤo . Nem ex concilio mar. pape iſrael:qꝛ qui aqua aſperſus non ꝭ ptiʒetur. morticini wenn
quitur. nũquid ve illa qne fit Conficere cbꝛiſmaa per dioceſes expiationis: ĩmunduſ erit:⁊ mane unm põt dicia mor/ n
ifronte que ſolis ſacerdoti/ deſtinare. omni tꝑe epiſcopo licvet bil ſpurcitia eius ſuper euʒ. Et ite tex cado. uel cedo. une
bus.ſ.ſucceſſoripuſ apoſtolo rni tẽpõe Iʒ epiſcopo chꝛi/ rum. Et locums eſt dominus ad ⁊T ſic diuerſis mo⸗ ma
ruʒ cõceditur nuquid ſacim 5 ma conficere: a perſuas dioce moyſen dicens. accipe leuitas de dis dronuclat 1C
quod eps ederre pot hoſſer ſes deſtiare: ira ut ad accipiẽdũ dia medio filioꝛuz iſrael: a purificabis / oollasrepo⸗ a
bre er ni aea gue or conus chaiſma: aut ſubdiacon af cos: a iia facies eis puriſicatone, unbit v no intrubit c
qini epaſt adberèt nõ poſſůut diem paſche de ſingulis eccleſſis eoꝛum: circũſperges eos aqua pu ĩ taberuaculum ci Gnn
minori legari nt. xxuj. oiſi. ad epiſcopum deſtinet. pꝛeſbyrer riſicanonis. Et iterum. Aqua aſp- alijs. lxxxi.di. os. han
quorũdã.ſed de licẽtia pupe So pñjite epiſcopo non ſigner infan ſiõis purificatio eſt. vnde apparet bꝑ.- Tabernaenuz. DW
poteſt. ar. di. xcp. c. i. Loqui. res niſi foꝛte ab epiſcopo fuerit ili aſperlionem quoqʒ aque inſiar ſa ſeipſũquiẽpsta/ 0
iur ergo bic ð ea aue lit iner pꝛeceptum nec liceat pꝛeſlbytero luliaris lauacri obtinere. a« quãdo Neiicui arenie Nn
nice. boc pꝛopter epi euet· pꝛiuſ epiſcopo introire in baptiſte bec in eccleſia fit ueriſſime ſcitur deſte rcſbrra Cn
na ar oni cul. e ebs ba Fium ſed cũ epiſcopo: niſi foꝛie aut per accipiẽtis ⁊ danus ſidem inte/ vi. q· ij. ſed ? illud. Pien
Puen G! non rs e abſens fuerit aui egrotus. gram ſtare oĩa ⁊ cõſumari ac perf c Inſiar. iſtar fuit en
beewpieris. Nteem ex conci. auraſico. ci poſſe maieſtate domini ⁊ fidei apud eos. nã mõñ inol
i Ullus. pꝛogredi. ad ba Mui baptizandi recipit officiũ ſi/ veritate. ſpus uero ſanctus non di eſt inſtrr. no
ptiſimum. ne chꝛiſmate ꝓficiſci non deber. mẽſuratur: ſed ſuper credentes to d . Integram. ac ſi nn
le CQoõmonebit᷑ nt chrilmet Allus miniſtroꝛũ qui bapii tius infundlitur. naʒ ſi dies omnibꝰ ege eẽt aſplus. . eln⸗
eum etiam in uerlice eodem TMZ rcipit offici: ſiñ chꝛilequaliter naſcitur a ſi ſol ſuper om n dna fach G
na es 8 vtiea mnmate vſquam debet pgredi: q in nes pariz2 equali luce diffunditur: menſura ſn ſingu ES
en bremdi emies⸗ dini ier nos placuirſemei in baptiſma/ guãto magis chriſtus ſol diesue los ifidik na ſone ne
ante confirmationẽ chriſmã te chꝛiſmari:de eo autem qui in ba⸗ rus in eccleſia ſua lumen vite eter/ ſcũs ſiñ ꝑſonaꝝ ac däſbi
dnum baptiʒ atum nec iamép priſmate quacũque neceſſiiate faci ne pari equalitate largit᷑: cui equa ceptiõe i Heriſn ann
boc preiudicamus.qui ſi an ente cbriſmams non fuerit: in con- litatis ſacramẽtum midemꝰ in exo oĩbus fidelibꝰtra Uimd
nõ fuerit poſtea fieri debʒ qſi firmatione ſacerdos cõmonebit. do eſſe celebꝛatũ: cum de celo ma tmm. uel dimeſulaf K
dicai per hoc quod oirumns nam imter nos chbriſmatis ipſiꝰ? n⸗ na deflueret: 4 futuroꝛum prefigun npe eſenarur. W
non icmunb reivdie dui niſi vna henedictio eſt: non pꝛeiu- tranone alimetum panis celeſtis er vqualiter1. n
tie voſtitbecch nstio fil dicantes cuiquã hoc dicimus: ſed cibum uel culium chriſti uenienns e ꝑꝑ ſexũ uel 0
tise potiltecchri ärt neceſſaria habeat᷑ chriſmmano oſtenderet. Illic enim ſine diſcrie anoꝛũ oiuerſitatez. w
m Meceſſaria. chriſmatio. . Itẽ capimloꝝ li. v. c. xxvi. vel ſexus uel etatis gomoꝛ ſinguli noõ.n. huic plus co/ en
idelicet ut ſi i ali cauaz chriſma infundatur i f ꝛ uir illi mi 1.
videlicet ut ſi i alio iempoꝛꝛ Antequaʒ chriſma infundatur ad equaliter colligebant. unde appa⸗ er iur. riiltin t
nõ fieret in vertice eius chnri aſpergendum aquam de fonte aco redbar cbriſti indulgetiam a celeſtt nusde aic ni
ſmatio. ſaltem tuc non pter/ pere licet. “ gratiam poſimod ſecuturã equa æt acecpno giona 1
mteg Pua eeenallaeſt⸗ Pusßebag ſancco paſche uel liter ommbus diuidi ſine ſexus ua ruʒ. nnde ſequitur derd
TI ſueiudo erelene⸗ penthecoſtes: ſi ꝗs veliraqua rietate fine anoꝛuʒ diſcrimine ſine hic ſine accept. c. dit
o Ante chriſmatis. po ſtea conſecratam in domo ſua ad alper geceptione perſone luper omnem ex de iudi.nouit.
ñ Iʒ.cũ chriſma ſit ſacramẽéttrũ ſionem recipere: ante chriſmatis dei populuʒ ſpũalis gratie dei mu S ransa; hie ni
* Ec quẽqy. caſꝰ. In pma infuſionem percipiat. Iitem nus infundi. plane eadem gra ſpiri cofe wi F. ſmns
hte dicnur epſi nis eger Cypꝛianus papa. malis:que in baptiſmo equaliter a cotertur dap

ertis.
gun pbi
lqvies.
ioriſent/
eabieſei
ümaen

ſporete

mmcann
ſgii
is,pernn
Napeeb,
e ioite
kigerener
ipokn
elste
orteet
tdſciamor!
laelcah.
elſs n,

MMücent.

lver Ali
Cluce,
Nöinrm
Muchlund
nnidich
ernacit
gnieger
glideii
ſieigben
ccchaun
ſti
ſrirti
1o u n
h.

n

ae
Goinenu
Ntunin

iiln
G.nſi
ſigenn

elbhin
ſiinhn

loineinn
geon

eſfine⸗

eſlu
mnint⸗

a ℳ

n

le ſcinl

? punliſæ adultis.
ſy potes bic appella
re gram remiſſionẽ
peccatorũ.quid in/
ris ſit ð hoc hẽs ex
tra de bao. ⁊ eius ef
fec.maidres.

al Vel miuit. argu

charitas põt mi/
nui.ſed nõ eſt ve/
rum.quia nõ defi/
cit charitas ſed ma

gis proficit.ſed di/

cit᷑ minui qꝛ vnꝰ bʒ
maiorẽ charitatem
i alk. xx.di. .. i.
bVEOis nequitie.q
d. lciat.⁊ ſi poſt bap
tiſmũ vexet coꝛpus
aie tamen non põt
nocere.vel forte nõ
prorſus liberat᷑ ba/
ptiʒatꝰ.yt ĩ fi. dicit

cAmittere.ð. e. ſi
ne. ⁊. c. exhinc. .

ſed ibi dicitur ꝙ ſi⸗
gnificetur expellen
dus ⁊ vi amiſſuruſ
nel ꝙ amittat ut nõ
habeat tantam quã
tam prius ſed in ba
ptiſmo ex toto eam
amittat quo ad ani
mã extiguũtur pec
cata. per que bomi-
nẽ poſſidebat.vtrũ
liberatur in bapiiſ
mo demoniacus a
nexatione corpora-
li.non ſatis elucet
ĩ fine ſic vꝛ dici vel
intelligatur de libe
a e —
WMPer pharaonez
qꝛ.ſ.ipſe pharao di
cebat ꝙ oimitteret
populum nec dimi⸗-
ſit. donee fuit yẽtũ
ad mare rubrũ.
e Nando.di/
0 ſceſſerunt. ñ
videtur ꝙ vacni re
cederent exquo ba
ptiʒari voluerũt. vt
extra ð bapt. ðbitũ
imo ſic.qꝛ cnulpa ſua
nõ ceperũt. na ipu
tarur eiſ qð accidit
culpa ſua. xv.q.i.
c.pennl. ff. loca.ſi
quis donum.
Si vero quis ſi.
ar extra de ap.repᷣ⸗
hẽſibilis.xxij.q.ij.
is auteʒ.⁊ licet bap
tiſmꝰ? dimittat pec/
cata.non tameʒ dat
licentiam peccandi
vt.i.q.vij. exigunt᷑
g 0 Veris. Ca/
ſus. In pꝛi⸗/
ma pte vſque illuc
difficilimã ⁊c.rndʒ
aug. pꝛime qõni bo
nifaci. qᷓ eſt illa qua
re ab obligatione q̃ᷓ
tenentur.liberãtur
per hominem ⁊? nõ
pñt per hominẽ ob

credentibus ſumitur:ĩ cõuerſatio
ne atqʒ actu noſtro. poſtmodũ uel
minuitur nel augetur: ut in euange

lio dmicuʒz ſemen equalirer ſemina

tur:ſed ꝓ uarietate terre aſſumitur
alind in multifoꝛmẽ copiam uel tri
geſimi vel ſexageſimi uel cẽteſimi
numerifructum exuberãter cumu
latur. ꝙ ſi aliquis in illo mouetur:
ꝙ quidam ex his qui baptiʒantur:
egri ſpiritibus imundis adhucte/

neantur:ſciant diaboli nequitiam

ptinacem uſqʒ ad aquam ſalutareʒ
valere:in baptiſmo vo omnis ne
quitie ſue uires amittere.qc; ex⸗
emplum cernimus in pharaone:ꝗq
vi reluctatus ⁊ ĩ ſua perfidia demo
ratus tam diu reſiſtere potuit a pꝛe

ualere donec ad aquꝗ uentret: quo

cum ueniſſer uictus eſt a extinctus
Mare illud ſacramẽtum baptiſmi
fuiſſe declarat beaius Daulus di
cens. NMolo eniʒ uos ignoꝛare fra
tres quia patres ueſtri omnes ſub
nube ſuerunt: ⁊ omnes per mare
trãſierunt: ⁊ omnes in moyſe ba/
ptiʒati ſunt ⁊ ĩ nube ⁊ in mari:a ad
diditdicens. Hec autem oĩa in fi⸗
gura noſtri fuerunt:qꝙ; hodie vide
licet per exoꝛciſtas nuoce humana 7
poteſtate diuina flagellert᷑ ⁊ uratur
torqueatur diabolus:a cuʒ exire
ſe ⁊ bomines dimittere ſepe dicat:
in eo tamen quod dixerar fallax eſt
⁊ id quod per pharaonem pꝛiꝰ ge
ſtum eſt eodem mõ obſtinationis
⁊ fraudis exerceat:cum tm ad aquã
ſalutareʒ atque baptiſmi ſanctifica
tionem uenitur:ſcire debemus et
confidere:q illic diabolus oppꝛi/
mitur: ⁊æ homo dicatꝰ deo diuina
indulgentia liberatur. . Item
Johã.chꝛy.i epiſtola ad bebꝛeos
De bis qui uſque ad exitum uite
ſuſciper̃ baptiſma differunt.

Aando quis ꝓpterea peccat
yvyt ſanctuʒ baptiſma in nouiſi

ſima ſua expiratione ſuſcipiat:for/
taſſis non adipiſcitur.a credite mi
hi:non terrens uos dico quod dic
cturus ſum: multos noui qui hoc
paſſi ſunt: qui ſpe baptiſmatis mul
ta peccabant: circa diem autẽ mor/
tis diſceſſerunt nacui.deus enim
ꝓpter hoc baptiſma tribuitut ſol/
uat pęccaia:non ut addat.Si uero
quis ad hoc vtitur baptiſmate: ur
amplioꝛa delinquat:ipſuʒ ſit negli
gente cauſa. ¶. Item Auguſti. ad
boni facium.
Paruulis baptiʒatis parentum
non nocet perfidia.
AUeris a me urrum parẽtes
baptiʒatis ſuis paruulis no
ceant cum eos demonioꝝ ſacriſi/
ciis ſanare conãtur:quomodo eis
pꝛoſit cum baptiʒantur parẽtum fi
des:quoꝛuʒ eis non poteſt obeſſe
perfidia. ubi reſpondeo:tatũ illiꝰ

ſacramẽtioc eſt baptiſmi ſaluta/

ris eẽ uirtuiem in ſancta compage

ſoluta eſt iterũ cõtrabatur. æ iõ le/

coꝛporischꝛiſti ut ſemel generatꝰ

per alioꝛumuoluntatez: deiceps
non poſſit uinculo aliene iniꝗtatis

obſtringi cui nulla ſua voluntate

conſentit.anima eni priſ mea ẽ in/
quit ⁊ anima filii.Et iterũ. anima

que peccauerit ipſa morietur. nõ
enim peccat ipſa cum ꝑentes eius
omnino neſcienti vel quilibʒ alius

adhibet ſacrilegia demonioruʒ. ſi

uero ex adamꝰtraxit quod ſacr̃i il

lius gratia ſolueretur:qꝛ nondum
erat anima ſeꝑati umens.i. altera
anima de qua diceretur. ⁊a aia pr̃iſ
mea ẽ ⁊ aia filii. J itaqʒ dic:qꝙ cũ
hõ in ſeipſo eſt ab eo qui genuit al
ter effeciꝰ:peccato alteriꝰ ſiñ ſuaꝰ
conſcientia nõ tenerur obnoxius
quõ itaque in paruulum maiores

peccant: offerrentes euʒ atque ob⸗
ligare conantes demonum ſacrile

gis uinculis:nõ eſt anima utrorũ/
que cõmunis: ut etiaʒ culpam poſ
ſint hr̃e cõem.nõ eniʒ ſic cõicatur
culpa per alrerius uolũtatẽ quẽad

modum cõicatur gratia ꝑ ſpͦs ſciĩ

unitatẽ. Item. Regenerans ſpũs
ſcũs in maioribus offerentibus ⸗
ꝓuulo renato oblatoque comunis
eſt. IJdẽ. Per hãc ſocieratem uni
us eiuſdẽque ſpus ꝓdeſt offerẽtiũ
uoluntas puulo oblato.põt eni 1ĩ

hoc ⁊ in illo hoĩe:ẽt ſi ſe inuicẽ ne
ſciant unus ſpũs eẽ:per quẽ ſit vtri

uſque gra cõis:nõ tamen põt ſpũs
unus eẽ hois huius ⁊ illius:ꝑ quẽ
peccat alter: ut altero nõ peccante

fit m eulpa cõis.ac ꝑ hoc pot puu/

lus ſemel ex ꝑentũ carne generatꝰ
dei ſpũ regenerari:ut ex illis obli
gatio cõtracta ſoluatur. nõ põt aũt
dei ſemel ſpu regeneratus ex pẽrũ
carne regenerari:ut obligatio que
mel ꝑceptãa ꝑuulꝰ gram chriſti nõ
amittit niſi ꝓpria impietate:uerũ
tamen recte dicuntur paretẽs uel
quicũque maiores filios ſeu quoſ
libet ꝑuulos bapriʒatos demonio
ruʒ ſacrilegiis obligare conantes
ſpualiter bomicide.nã in illis qui
dẽ interfectionẽ nõ faciũt:ſed quã
tũ in ipſis ẽ iterfectores ſiũt.recte
ergo illis or qñ ab hocſcelere ꝓbi
beniur. Nolite occidere ꝑuulos
ueſtros. dicit enĩ apoſtolus ſpũm
ſanctum nolite extinguere:nõ qꝛil
le extingui põt: ſed quãtũ i ipſis ẽ
extictores eiꝰ merito dicũtur.qui
ſic agunt ut extictũ uelit nec illud
moueat ⁊ cetera.⁊ infra. Celebrã

tur enim ꝑ eos neceſſaria miniſte/

ria.offeruntur quidẽ ꝑuuli ad per
cipiẽdã ſpũalẽ gratiã:nõ tã ab eis
quorũ geſtãtur in manibꝰ:quãuis
⁊ ab ipſis ſi etiaʒ ipſi boni fideles
ſunt quã ab vniuerſa ſocietate ſcõ
rum atque fidelium. ab omnibꝰnꝗ
que offerri recte intelligutur. qui
bus placer quod offertur:a quoꝝ
ſcã atque ĩdiuidua charitate ad cõ

3 6 0

ligari. In ſecunda. vſque ad

illud qui hoc non credit.ſcðe
qõi bonifacii reſpõdet.quare
cum baptiʒzantur pueri re/

ſpongdent prini ad hanc qõnẽ

credis.credo.⁊ non tunc ad
iſtam.erit ne iſte bonns. In
tertia parte dicit ꝙ qui nõ cre
dit.vt ipſe ſoluit pꝛofecto ẽ in
fidelis ⁊ deterior eſt qᷓ ſit iſte
paruulus.
hPer aliorũ.i.pꝛopter.
i & Doluntatem. malam.
le¶VDinculo.⁊ dicit lex qꝛ do
lus tutoris non obſtet pnpil
lo. ff. de reg.iur. neque.niſi ſit
locupletior factꝰ.vt.ff.ð dol.
ſed ex dolo.vcl niſi tutor ſol/
nendo ſit.vt.ff.de admi.tu.l.
vlti. 5. ſi tutoꝛ.
ECIJnauit. ſeriptura vel pꝛo⸗
etia.
m⸗ Ex adaʒ.ibi tacite reſpõ/
det qõni.
net Traxit.ſ.cãm peccati ⁊c̃.
o¶IJã dicit.i. innit ex pᷣmiſſiſ
illa ſcriptura.ſ.aia patris ⁊c.
pSine ſua.i.ſi nõ cõ ſentiat
vij.q.i.O. cum autem.
qObnoxius.q.d.poſt vitaʒ
anime in pꝛoprio corporen
Zhit᷑ pcũm niſi ex ꝓpᷣa labe.
i Itaque inferius reſpõdet
huic qõni ibi verũ tamẽ recte
⁊ tũc dic ſacrilegis quaſi nul
lo modo qnia non eſt æc.
ſ Qnẽadmodũ. ar. alind in
uia.aliud i innio.ar.xxviij.q
i. S. ꝙ autem.⁊ nõ.xxvi.q.v.
nec mirum.ſicut dicit lex.ꝙ
aliud eſt in obligatione alind
in liberatione.ff.de act.⁊ ob
li. arrianus.cum bec cauſa li
beralis ſit.ar.cxtra ð pꝛoba.
ex litteris.
Wontrahatur argu. ꝙ ob
ligatio ſemel exiincta ãpliuſ
non renaſcitur. vt.xxiij.q.ii
ij. ſi illic. . f. de. ſo. qui res.
S. areã. arg. S. xxvi.q.vij.abĩ
firmis.⁊. fl. de ſer.vr.pre.ſer
uitutes. ff.quẽgdmoduʒ ſer.
amit. ſi locus.
uHiſi pꝛopria impietate.=
ita liberari quis põt etiam in
nitus nel ignorans ſed nõ ob
ligari.vt.ff.de ſolu. ſolutõni.
⁊.l.ſoluere.ff. de neg. geſt. l.
ſoluendo.⁊.ff.ð noua. ſi ſti/
chum. 5§. vlti.
x In ipſis.⁊ ita ĩ maleficijs
voluntas ſpectatur ñn exitꝰ ar
xxij.q.ij. homines.ff. ad. l.
cor.de ſic.diuus.
y Mec illud.tacite obiectio/
ni reſpondet.
a Placet.ar.S. i.q.iiij. quia
pꝛeſulatus.

Parit in ſacramentis. vt. x
xxij.q.iiij.recurrat.de pe. di.
i.ſicut.
bOQuid eſt aliud. q.d. non
videtur eſſe aliud illud quod
tunc fit ꝙᷓ; reſpondere ⁊ pro/
mittere de moribus eorum
futuris.
c ¶Parentes.i.patrini qui pa
tres ſpirituales dicuntur. S.
A iij. pitatium.
d cultuz c. quid cogitet.
e ¶ Nel perdiſſenam.i.per ſe
num.i.ſextum diem.
¶Perendiſſenam.i.perẽpto
die ſeno ſiue ſexto.i.poſt ſex
dies vno perempto.
g Bicatur. q. o. ſicut dicitur
ꝙ hodlie ſit reſurrectio domi
ni. eo ꝙ ſacramentũ eius ho
die celebratur ſic dicitur par
unlus credere propter ſacra/
mentum quod recipit.
b Itaque puulum.q.d.licet
ego reſpondeam ꝙ credit in
denm hoc dico eo ꝙ fidei ſu⸗
ſcipt ſacramentum non ꝙ re/
nera adhuc fideʒ habeat. nã
in ꝑnulo credere eſt fidei ſa⸗
eramentum ſuſcipere. vt. õ. c
nihil aliud.
¶Obicem. quia licet nõ ha
beat fidem tamen non habet
infidelitatem.
nh ¶ Contrarie.ſimile.S. liiij.
diſt. ſi ſeruus. ſic. ff. ad mace
l. fulins.ff.de regn.iur.ſemꝑ.
17 eccleſia per alios. ⁊ ila
ſicut peccauerunt per ali
os ita credunt per alios.⁊ ita
omnis res per quaſcũqʒ cau
ſas contrabitur ⁊c. extra de
regu.iu.c.omnis res.
m ¶ Cogitetis.q.d.nõ dubi/
tetis.ĩmo certi ſitis ꝙ babe⸗/
re non poſſunt ſi ſnt exꝑtes
n Corporis.i.vnitatis ec/
cleſie.quã illa fignificãt.S.e.
non in nobis.

De con-.

munionẽ ſci ſpiritꝰ adiuuãt᷑.tota
ergo bec ſãcta mr̃ eccleſia que ĩſcii
ſuis eſt facit: quia tota omnes tota
ſingulos ꝑit Difficillimam ſane
queſtionem tibi propoſuiſſe viſus
es in extremo inquiſitioniſtue:ea
vʒz intentione qua ſoles vehe/
menter cauere mendacium. ſi con
ſtituam inquis ante te ꝑpuulum: et
interroget vtrũ cũ ad eiatem adul
tam uenerit: futurus ſit caſtus uel
fur:uel non ſit futurus:ſine dubio
rñũdebis neſcio:a utrum in eadem
puula etate conſtitutus cogitet ali
quid uel bõi uel mali dices neſcio
Si itaqʒ de moꝛibus eius futuris
nibil audes certi ꝓmittere ? de eiꝰ
pꝛeſenti cogiratiõe:quid eſt aliud
ꝙ qñ ad baptiſmum offeruntur ꝓ
eis parentes rndent taquam fidei
auctoꝛes:a dicũt illos facere quod
illa etas cogitare non poteſt:autſi
põt occultum eſt:interrogamꝰ enĩ
eos a quibus offerunt᷑ ⁊ dicimus:
credit in deũ:de illa etate:que utruü
ſit deus ignoꝛat.rñdẽt credit:a ad
cetera que ſingula queruntur ſic re
ſpondent. Ande miroꝛ parẽtes in
iſtis rebus tam fidẽter pꝛo ꝑuulo
reſpondere ut dicant euʒ tania bo
na facere:que ad hoꝛam qua bapti
ʒatur: baptiʒatoꝛ interrogat tamẽ
eadem hoꝛa ſi ſubiiciam: erit caſtꝰ
qui baptizatur:uel fur aut non erit
neſcio utrum audeat dicere aliquiſ
aliquid hoꝛum erit uel non erit: ſi
cut mihi reſpondetſine dubitatiõe
qꝙ crcdit in deum aut ꝙ ſe cõuertat
zd dominum. Ecce facio quãtum
poſſum: dominꝰadiuuet:ut quod
poſtulaſ poſſim. nempe ſepe ita lo
quimur: ut paſcha appꝛopinquãte
craſtinam uel ꝑdiſſenam uel peren
diſſenam domini paſſionem dica/
mus:cum ille ante multos annos
paſſus ſit:nec omnio niſiſemel ip
ſa paſſio facta ſit.nẽpe ipſo die do⸗/
minico dicimus. hodie dominus
reſurrexit:cuʒ exquo reſurrexit tot
ãni tranſietunt. cur nemo tam in/
eptus eſt:ut iia nos loquentes ar
gaat nos eẽ mentitos:niſi qꝛ iſtos
dies m illoꝛum quibus hec geſta
ſunt ſimilimdinem nücupamus ut
dicatur ipſa dies que nõ eſt ipſa re
nolutõne tempoꝛis ſed ſimilis eiꝰ
dicatur illo die fieri ꝓpier ſacra/
menti celebꝛationẽ quod non illo
ſed iam olim facium eſt in alio ita
que ꝑunlumꝰac.a infra. Cum autẽ
homo ſapere ceperit:non illud ſa⸗/
cramẽtũ repetit ſʒ ĩtelligit eiuſque
ueritati cõſona uolũtate coartabit᷑
hoc quãdiu non poteſt:ualebitſa.
cramẽtum ad eius tutelam aduer/
ſus contrarias poteſtates:⁊ tãtum
valebit:ut ſi ãte maioꝛis etatis uſũ
ex hacuita migrauerit: ꝑ ipſum ſa⸗
cramẽtum cõmeꝑdata eccleſie cha
rirate ab illa condẽnatiõe que per
vnum hoĩem intrauit in mundum

chꝛiſtiano adiutoꝛio liberet· ꝗ bic
non credit a fieri non poſſe arbitra
tur ꝓfecto infidelis eſt ẽt ſi babeat
fidei ſacẽm. longeqʒ melioꝛ eſt iſte
puulus: qui etiam ⁊ ſifidem nõ ba
beat in cognitõne: non ei m̃ obicẽ
contrarie cogitationis oppõit.vñ
ſacrt̃m eius ſalubꝛiter ꝑcipit.
MItem Bonifacio contra pela
ianoꝛum hereſim.
lioꝛum ſides in baptiſmate par
uulos ſaluat.
Meccleſia ſaluatoꝛiſper alios
puuli credunt: ſicut ex aluſ que
in baptiſmo remittũtur peccata tra
xerunt.nec illud cogitetis eos ui
tam habere non poſſe:qui ſunt ex
pertes coꝛpoꝛis a ſanguinis chꝛi/
ſti: dicente ipſo niſi manducaueri/
tis carnem meam c. .Idem
Koꝛpoꝛe ⁊ ſanguine chꝛiſti partici
pat qui per bapiſma mẽbꝛum eiꝰ
efficitur.
Allieſtaliquatenus ambi⸗/
gendum:tunc vnũquẽque fi
deleʒ coꝛpoꝛis ſanguiniſque domi

ni participem fieri: quando in ba/

ptiſmate membꝛum chꝛiſti coꝛpo⸗
ris efficitur. nec alienari ab illius
panis caliciſque conſoꝛtio: etiaʒ ſi
antequam illum panem comedat

qcalicem bibat:de hoc ſeculo ĩ vni

tate coꝛpoꝛis chꝛiſti conſtitutꝰ ab
ſcedat.ſacramenti quippe illiꝰpar
ticipatione ac beneficio nõ pꝛiua
quando ipſe hoc quod ipſum ſacra
mentum eſt inuenitur. Idem
d Paprſinoparunlorum.
udgre ſit baptizandus qui de ba
ptiʒato naſcitur.
Abaptiʒzata ẽ caro chꝛiſti que
iñ peccato erat pꝛopter exem
plum imitationis quãto magis ba
ptiʒanda eſt caro moꝛtis pꝛopter
euitandum iudicium dãnationis.
ſicut uero in tempoꝛe eircũciſiõis:
qui de circũciſo naſcebatur fuit cir
cũcidendus.ſic nunc qui de bapti
ʒato naſcitur erit baptiʒandus.ſa/
cramentum enim baptiſmi ſacra/
mentum eſt regenerationis.quare
ſicut qui non uixerit nõ poteſt mo⸗
ri.ita qui natus non fuerit non po/
teſt renaſci.ex quo conſpicitur ne
minem in ſuo parente potuiſſe re/
naſcicum nõdum ſit natus.⁊ quã
uis parenti poſt cõuerſionẽ ꝓpria
peccata non obſunt tamen illis ob
ſunt qui ab eo generantur. Darẽ
ti ꝑꝑ boc non obſunt:qꝛ renamus ẽ
illis auteʒ qui de illo nati ſunt:niſi
eodẽ mõ renaſcãtur:que a parẽte
contracta ſunt oberunt:qꝛ etiaʒ in
nouatus eſt pater non de nouitate
ſed de reliquus uetuſtatis carnali
ter gignit:a ſilii ex reliqua parentũ
vetuſtate carne pꝛopagata peccati
dänationem ſacramento regenera
tionis euadunt.
C Zdem in enchiridion.
In baptiſmate oia peâ moriuntut.

o οVlli. de effica

ia baptiſmi re
tit vt ſic finis al⸗
udat pꝛincipio.

p ¶ Eſit. hec eſt ꝑs il

lius.ð. c. di.ij. qui
paſſus.

qT. Comedat in la⸗

Tr ¶Corporis. i.ec/

cleſie ſignificate ꝑ
corpus chriſti.

Sacramentumẽ

i.ſignificat.io.
Jbaptiʒata.i.
Ouͤ 1chꝛiſtus ba⸗/
ptiʒatus eſt. qui ſi/
ne peccato ſm car/
nem natus eſt mul
to magis quilibʒ ali
ns baptiʒari debet
qui ſᷣm carnẽ in pec
catis conceptus eſt
5.e.di. firmiſſime.

n Propter. hic aſſi
gnatur vna rõ qua⸗

re chriſtus baptiʒa

tus fuit.S.e.nunqꝙ

alia. j. e. non rege/
nerabantur.

xAortis.i. pec/

cati vel morti ſub/
iecta.
y ¶Qni baptiʒato.
ar. füium apoſtate

baptiʒandum eſſeĩ
uito patre dum pu/
er ẽ ar. S.e.pleriqʒ

a ¶Renalci. ar. Z. ff

de pð.ſig uerbũ. red
dendi.

b ρ Qui ab eo. ex

mundo patre imũ/

dus naſcitur. ſicut
ex frumento puro

naſcitur impurum.
ſ.cũ palea. lvi.diſt.
naſci.

c Innonatus. per

gratiam baptiſmi.
d Mon de nonita
te ſpiritus.quia aia
non extat ex anima

ſicut caro ex carne

per traduceʒ.· xxxij
gq.ij. moyſes.
e¶ Aetuſtatis.i.de

carne.in qua rema

net vetuſtatis. 1e

peccatũ quodlibet.
f Bãanationẽ. ↄctaã
ſ. in carne ꝓpagata

ex reliq̃ vetuſtale.
parentum.io.

defie
Nlnire
fniga
o.
eſti
lſgn

llgier,/
ſiae
Nſi
anuni
lio,
olgnu⸗
frh,
ſei
0 m
oeſte
bilbel
gti deben
ninnper
eptus eſt
icline,
erhecect
ntöcon⸗
1sg
Se.ſfunh
,non ege,
hun.
Ntisie
oniſo/

ſibuhtggo⸗
ngpone
Nauneei
ſedunp,
ze geig
ſi iͤine

nlini
guabil

gi deo
pareini
ſcilor,ſn
ento poin
Finmnpuron.
en lv.oe⸗

ovatus.ot
nde ii
lus. altu
umermnn
oer n
zacez
oſſ
Muſornst
ingenlan
uſtens1

ictodtt
anonee
line igt
Gwuſi⸗

1

ſtues
ſobet
fäpu
Gvien
ſnmus
C9
ſinſe
ſcee
ſiüct
Chriſt
C4
din
isd
fn
fimu
4 4
ſac
Nep
gobie
deſt
g
ſtn

.
ii⸗
un

non

cire

B dici

ſi⸗

giinc⸗

bi nel
Peh

non.

bin

in
He

is

.
A

Nd

vet
NNſn

Nol
ok

Niin
d

bin
ſen

4 T onderet.
Pbat aucto/⸗
ritate apoſtoli pue/
ros eẽ baptiʒãdos.
nã vniuer ſalit᷑ dixit
quicunqʒ baptiʒati
ſumus ⁊c.
b In ieſu chriſto
i.in ſacro chriſti uł
fide chriſti ĩ forma
iniũcta nel tradita ĩ
chriſto.S.e. ꝓprie.
v. ad cuius.l.
¶ AMorte.i.ad ſili
tudinem eius mor/
tis:qꝛ ſicut ipe mor
tuꝰ fuit itra nos mo/
rimur a peccatis.
q. Moriũt. moꝛs
iſta cinilis ẽ. ar. C.
de epiſc.⁊ cleri.deo
nobis. alibi habes
de naturali.nt.ff.de
leg.ij.ſi quis ita te/
ſtamento.
e DP Aruulo. ꝓhi
bẽdus.S.x.q.
iij. nec numerus.
f 4 Moriat᷑.S.eo.
tunc valere.
Dn regenera
bant᷑. quia nõ
fiebat remiſſio pec
catorum.
hb Baptiſmo. cu/
ius forma erat ĩ no/

mine venturi ut dr ĩ

quadã gloſa aug.ſu
per io.ꝙ baptiſmꝰ
nõ mũdaret ab ori⸗
ginali: niſi alias eẽt
circũciſus. dicebat᷑
tñ baptiſmꝰ pniĩe qꝛ
iohannes pᷣdicabat
dicẽs. agite pniam.
i Precurſorio.ha
biles ad ſuſcipiẽdũ
verũ baptiſinũ.
lꝛ; Parabant.i.ab
luebant᷑ exteriꝰ.
¶.Qui recenerati
onẽ.i.remiſſionem
peccatoꝝ.quia non
indiguit.

m CO Sed humani/

tas.S.e.ꝑ aquã.

m Sed hũanitas

i.benignitas quã ꝓ
nobis fecit.
n ◻ Egenerante.
peccatũ.i.cau
ſa original peccati.
o . Originaliũ. nõ
ꝙ licʒ baptiſmꝰ ad
delenduʒ originale
peccatũ fnit inſtitu
ta. delet tñ etiã actu
alia cũ originali.vñ
eſt argu. ad purgati
onẽ de qua. S. di. ij.
ego berlẽgarius.
p .σ itiſſimã. re
ſpectu aliaꝝ penaꝝ
2 erit hec pena: qꝛ
erũt in tenebris.ſj.
e.nulla.⁊ carebunt
viſione dei. extra de
bapt.c.iij. ſed tñ di
cit aug. ꝙ mallet ſic
eſſe ꝙ; nõ eſſe. arg.
contra.ð.e.firmiſſi⸗
me. ⁊.j.de peni.di.
—

cati remiſſio.

D. III.

CIE. oſtẽderet apoſtolus nos
moꝛtuos eſſe peccato:inquit
an ignoꝛatis: quoniam quicunqʒ
baptiʒati ſumus in ieſu chꝛiſto in
moꝛte ipſius baptiʒati ſumus.Si
ergo hinc oſtẽdimur moꝛtui eſſe
