fitc ſangninitas cpit.· uiro ſuo adberere. ¶ Monoſi cõ rii cõiuges ſuas ſoꝛoꝛes acceperũt. — non ſur gar er eo
ii Raensekler⸗ nigerit eccleſia decipi a ca conſan-ꝰ quod pꝛofecto quanio eſt antiqu e dn noneſt honeiiſlima⸗
n mo ꝓbat ꝙ conſan guinitatis aliquã a uiro ſuo ſcpara us cõpellẽte õ o/ nam infideles ſunt ipſe ſorni
rſen gninee duci poſſůt ri: que poſt quadrienniuz nuptiis ſtea factum eſt damnabilius re igi ¶carie. xxxiii.qiiii quotiens.
e bocuſqʒ ad bis hinc inde celebꝛatis depꝛebendi one pꝛobibente. babita eſt enim I ttem eſt ex hoc.c. arg. ꝙ ſibo
ai ita. ſcdo ꝓbat õri/ tur nõfuiſſe conſanguinea pꝛioꝛis lis ratio certiſſima charitanſut bo die vnus ſolus bomo ect cuʒ
ſaͤbtl nſqʒ ad. . bac itaq; an ſecũda ↄiugia ſint reſcindẽda ⁊ mines quibus eſſetutilis atqʒ bo ſorore iua poſſet eã ognnoſee
dham, ab illo locouſq; ad pꝛioꝛa ſint reintegrãda. . Deci neſtiſſima concoꝛdia diuerſarum relicite ⁊ ſobolem ſuſcitare.
ſt ſinẽ queſtionis vo mo: ſi relicta alicuiꝰ de ꝓpꝛia cog/ neceſſitudinũ uinculis necterent:· nam tGne O a kteuolaret.
aun nitduer aſotio natione ad ſecũdas nuptias räte nec unꝰ in uno multas haberet ne nrſaſolp ſarcte, erxid,
1 no fult phibitum⸗ rit an pꝛoles ex eis ſuſcepta poſſit ceſſitudines:ſed ſingule ſpargerẽ q. iiii. dixit ſara. item eſt arg.
, mõ ſit ꝓhibitũ con pertingere ad cõſoꝛtiũ alicuius de mur in ſingulos: ac ſi ad ſocialem ui ex hoc.c. diuerſitas tẽpo/
binii ſanguineaz ducere. cognatione pꝛioꝛis uiri. ram diligẽtius plurime plurimos ris diuerſitatem factorum in
Inmit NM. .. A Aod aũt ↄſanguineas? obtinerent. Pater quippe ⁊ ſo ucit. rxxiii.q.iiii. ſi ecclia.
nni eVroris. per- noſtras ſiue uxoꝛisno/ cer duarũ ſunt neceſſitudinum no q &. Meceſſitudinum.i. dile/
Hn tinet ad ſncaane ſtre ĩ cõiugiũ nob ducere mina. dum ergo babet quis alium rC igere ſntas. nt erecrabi
nda adons nvac hane⸗ re liceat: ereplis K aurro patrem alium ſocerum: numero, Iio babeatur poſt probibitio
aß — parne ritatibus ꝓbatur. Abꝛaã nãqʒ ſa/ ſius ſe charitas poꝛꝛigit: urumqʒ nem. l.
rg lis.qꝛ batnel æ⁊ ſar O raifiliã fratris ſui ſoꝛoꝛeʒ uidelicet zuremn unn g ſellicc ndam ne ed 1
ince de duob fribus ſu · / loth in uxoꝛem duxit. Iaac rebec gebatur ⁊ filüs a filiabus ſuis: qn
nſon erüt nachor ⁊ zʒarj.· cã ĩ uxoẽ accepit: que erat filia c? fratres ſororeſqʒ iungebantur cõ
Ninge e¶VPrecepit . Hfuit ſobꝛini matris ſue. Jacob duaſ ſo iugio:ſicut eua uxor eius utriqʒ ſe
ſnin en auincaru oꝛes liaz uidelicet ? rachel filis xuifiliorum fuit 2 ſocrus z mater.
in Ran ſe ne du laban auũ culi ſui ſibi matrimonio qjueſi due femie fuiſſent altera ma
. u ceretallenigenas. ſociauit. In lege quoqz pꝛecepit ter altera ſocrus copioſius ſe dile
iiac, ſ Peruenerit.ali ,/ dyis moyſi:ut nullus duceretuxo/ ctio ſocialis colligaret. ſed noenn
as nõ tenet. lxxxii. rẽ niſi de pꝛopꝛia tribua familia. defieret tunc non erat: quando ni
r di. propoſuiſti. er Atẽ ſi aliquis abſqʒ liberis moꝛe/ ſifratres r ſorores exillis duobuſ
Gnig pater iudeos cano/ retur: pꝛecepit dñs ut frater ei ux prrimis nulli homines erant. Fie
t i Priceri. z.· oꝛẽ defunctiſibi copularer: ⁊ exea ri ergo debuitquod pomiitut exi⸗/
e Olerebrig⸗ ſemẽ fratri ſuo ſuſcitaret. Poꝛo ſtente copia vnde ducerehiun uxo
h Apoſtolicis i. ad quoſcũq; lex ipſa ꝑuenerit eiuſ res que iam norerant ſorores:nõ
apoſtoloꝝ. ut. ſ. e. pꝛeceptis pꝛobantur obnoxii: niſi ſoluʒ illud non fieret:ubi nulla ne
vlti.in fi.ubi exo⸗ que uel euangelicis mandatis uel ceſſitas eſſet:uerum eniam ſi fieret
gaaan icor. . apo gpoſtolicis iſtitutis euacuata mõ nefas eſſet. quod bumano genere
Tum.

ſtrent᷑:nullo autẽ euangelii pꝛecep

creſcẽte etiam inter impios deoꝝ

8Legibus. m leges enim

hoc permittitur.C. de nupt.
cele.⁊.j.q.iii.quedã ler.
b ¶Fraterna.i.inter duorũ
fratrum filios.
eEinuitas. quia non ẽ opꝰ
ea quãtũ ad ciuitatẽ celeſtem
ſed triũphanteʒ vbi neqʒ nu
bẽt neqʒ nebentur.xxxi.q.i.
deus.
d Euadat.i. liberet᷑ ab ori
ginali peccato cuiꝰ cauſa con
trahitur ab ipſa generatiõe.
e ¶ Hac itaqʒ.a chaldeis.hi
ignem pro deo colehãt. quia
ſicut dicit deꝰ vbiqʒ ita ignis
in omni loco ⁊ in lapidibꝰ in
uenitur.ideo deum dicebant
ignem. vnde dixit:ego ſũ qui
eduxi vos de terra chaldeo-
rum vnde abraam cõpulſns
eſt cũ frfe ſuo adorare ignem
⁊ quia noluit:in ignẽ ꝓiectꝰ ẽ
ut numẽ ſue dininitatis ſenti
ret.ſed quia non dubitauit ꝙ
deus no erat ignis ⁊ ideo de
igne exiuit illeſus.aran ꝗ du
bitanit dicit ꝙ ſit cõbuſtus.
f¶ Familia. heber a quo deſ
cendit abraaʒ. vnde ⁊ hebrei
dicti ſunt ſm ioſephum. vᷣm
aug.dicũtur hebrei q̃ſi abra/
hei ababraam.
g Silii dei. filii dei dicti ſũt

qui deſcẽdunt de familia ſetb

quia non colebant idola amo

re vxorum ſuarum. ⁊? iõò con

ceſſum fuit eis ut acciperent
vxores de tribu ſua. filii cha
im qui colebãt idola dicti ſũt
filii hominis.
b Achriſto. non tamen ex
toto. quia omnes ex eodẽ pa
rente deſcendimus.
i¶ In peccatis.o iudei.
li ¶¶ Matrẽ veſtram.i.ſyna/

gogam. èð
Et repudiatam.eſt ar. hie
ꝙ ſieut per auctoritatẽ domi
ni ſeparatum fuit ſacramen
tum quod fuit inter chriſtuʒ
⁊ ſynagogam ita hodie aucto
ritate domini poſſet mrimo/
ninʒ ſeparari.
m ¶Prophetam. ſ. oſee. iiij.
c.vnde expone.i.per aliã pꝛo
phetiam eiuſdem oſee.

multorũ falſoꝛũqʒ cultoꝛes ſicob
ſeruari cernimus: ut ſi ꝑuerſis le
gibus permittantur fraterna cõiu
gia melior tñ cõſuetudo ipſaʒ ma/
lit exborrere licentiã: ſicqʒ aduer
ſetur quaſi licere nũquã potuerit.
Copulatio ergo mariſa femie quã
tũ attinet ad genus humanũ quod
dãfeminarũ ẽ charitatis. celeſtis
uero ciuitas opus bʒ ur noxã ge/
nerationis euadat . Mac itaqʒ
conſuetudine que ab ipſo exoꝛdio
humane ꝓpagationis originẽ ha/

buit:quam nulla lex contra iuben

do euacuerat: excuſantur abraam
iſaac ⁊ iacob:⁊a ceteri qui de ꝓpria
cognatiõe ducebãt uxores:quãuiſ
etiam alia c certiſſime ratõis qua
id factũ ſit poſſit intelligi. Cęteriſ
idolatria fedatis ſola familia abꝛa
he in cultu unius dei remanſit. vn
de abraham a chaldeis cuʒ fratre
ſuo aran in ignem quẽ adorare no
luit ꝓiectus eſt:ut numẽ ſue diuini

tatis exurendo ſentirer quezʒ vene

rando colere contempſit. NMe er/
go ex coniunctione infideliũfide/
les ad idolatriam prolaberent᷑ et
ita deum offenderet ſicut quondã
ante diluuiũ filii deiꝰ cõmixii filia/
bus hominũ ipſum ad iracundiaʒ
ꝓuocauerant rectiſſime caumuʒ eſt
ut patriarche uiri ſanctiſſimi nõ ni
ſi de pꝛopꝛia cognatione. ideſt de
familia fidelium ſibi uxoꝛeſaccipe
rent. Hinc etiam cum filii iſrael in

rraturi terram pꝛomiſſionis a do/

mino audirent ne filias cananeoꝝ
ſibiĩ uxoꝛes acciperẽt:nec ſuas eiſ
nuptui traderent:ſtatim ſubiunxit
dominus.ne faciant uos recedere
a deo ueſtro ⁊ foꝛnicari cũ diis alie
nis. Minc etiam heſdras idume/
as atqʒ aliarũ mulieres nationum
per quasfilii iſrael ibantad deos
alienos ab eis ſeparari iuſſi. Eſt
autem alia cauſa quare conſangui⸗
neoꝛum comunctiones in populo
dei pꝛimũ permiſſe nel potius im/
perate fuerunt. Deus enim ſic ab
initio ſalutem humani generis di
ſpenſauit ut pꝛimitiuã eccleſiam in
illo populo inſtitueret:qui ſibi car
nis conſanguinitate erat pꝛopin/
quus. vñ de plebe iudaica pꝛimuʒ
apoſtolos elegit:quoſquaſi funda
mentum eccleſie inſtituit: quoꝛum
pꝛedicatione de:eadẽ plebe multi

ad deum conuerſi in ſe ipſis oꝛigi⸗/

nem eccleſie pꝛeſtiterũt. Dein

de in cecitate ſue perfidie iudaica

plebe relicta ad gentes:que tam fi
de quã cogn iõe carnis a chꝛiſtoꝰ
erant aliene: pꝛedicatio euangeli⸗
ca tranſiata eſt:⁊ quaſi ↄſanguinee

copulam chꝛiſtus aſꝑnatus de alie

na cognatõe ſibi uxoꝛc elegit:adi/
plens illud quod per pꝛophefam
oſee pꝛedixerat. peccatis ue⸗
ſtris dim ſi marreʒ ueſtram quaſi
adulteram 2 repudiatã . &t item
per aliũ prophbetã . Mocabo non

plebem meã plebem meaz. In hu
inus rei ergo ſacramẽto cõſanguieo
rum cõiũctiones pꝛimũ in populo

permiſſe ſũt:nũc autẽ pꝛohibite: ⁊
quia nõ in vna familia tantuʒ: ſj in
omni multitudine gentiũ populuſ
fideliũ inuenitur:nõ de pꝛopꝛia co
gnatione:ſed de qualibet alia cui/
cunqʒ uxoꝛem ducere cõcedit᷑. Il
lud aũtꝰ ꝙ pꝛecepta legis ſeruãda
dicuntur: que nec euangelicis nec
apoſtolicis inſtitutiſeuacuata pꝛo
bãtur:uerũ quidem eſt: ſed cũ oĩa
figuralia ſigna apoſtolus pꝛobet
ad tempus eſſe data:itaqʒ ideo ue
niente ueritate affirmat illa figura

lia nõ ultra eſſe ſeruãda. hoc auteʒ

ut ſupꝛa mõſtramum eſt cauſa ſacra⸗/
mẽti a deo inſtitutũ eſſe pꝛobetur
hoc cũ ceteris figuralibus eua/
cuatũ certiſſime conſtat: quãquaʒ
ſicut apoſtolus quedam cõſulẽdoꝰ
addidit que euangelicis pꝛeceptiſ
nõ iueniebãtur diffinita. nec tamẽ
ideo tanquam temeraria uel ſuper

ffua ab aliis apoſtolis ſunt repudi

ata:ſic ⁊ eccleſia poſt apoſtolica in
ſtituta quedam conſilia perfectio/
nis addidit utpote de continentia
miniſtroꝛum:de confectione my/
ſterioꝛum:de celebꝛatione officio

rum: que nullatenuſ reſpuenda ſũt
ſed diligenti ueneratione ſuſcipiẽ/

da. Conſanguineoꝝ ergo cõiũcti

ones quãuis euangelicis ⁊ apoſto

licis pꝛeceptis non inueniant᷑ pꝛo
bibite:ſunt tamẽ fugiẽde:qꝛ eccle
ſiaſticis inſtitutionibus inueniunt
terminate.
Aia ergo a conſanguĩeo
rũ cõiũctionibus ſicut ꝓ
batũ eſt abſtinere oʒ.ui /
— dẽdũ eſt uſqʒ ad quẽ gra
dũ a cõſanguineis ꝓpꝛiis abſtine

re oʒ: uel ſi ex cognatione proprie

uxoꝛis aliquã duci in uxoꝛẽ liceat.
De his ita ſcribit grego.papa
in concilio meldenſi.
Aſqʒ ad.vii.generationez nullus
de ſnua cognatione ducat uxoꝛem.
Eu affinitate cõſanguinitatiſ
gradus cognatõis placuit
uſqʒ ad. vii.generatiõem obſerua
re.nã ⁊ hereditas rerũ ꝑ legales ĩ

ſtrumẽtorũ diffinitiones ſancita uſ

qʒ ad ſeptimũ gradũ perpẽdit he
redũ ſucceſſionẽ. non eni eis ſucce
derẽt:niſi eis de propagine cogna
tionis debereur. Itẽ calixtus
papai. Infamia notatur qui
conſanguineas ducũturoꝛes.
(NY'aenionet ↄſanguineoꝝ
fieri prohibent᷑.quare: quia
has diuine ſeculi prohibent leges
leges ergo diuie hoc agẽtes ⁊ eos
qui ex eis pdeũt:nõ ſolũ eiiciũt ſʒ
eniã maledictos appellãt. leges er
go ſeculi infames tales uocant:2
ab hereditate repellunt. nos ue/
ro ſequentes patres noſtros infa
mia eos notamus 7 infames eſſe

cenſemus: quia infamie maculis

n τllud antem. B

reſpondet tacite ob
iectioni facte in pri
mo. §. nam videtur
eſſe preceptuʒ ꝙ ac
cederet ad ꝑſonas
non prohibitas:ſic
ad fratris vxorem
viii.q.i.olim.

o ¶Conſulendo. ſi
cut de cõſilio nubz

di ⁊ de non dimitiẽ
da infideli.xxviii.
l ſicut eninm.
Via ergo.
que dicun⸗
tur in hac
Ueſtione fere ꝑ to
tum ſunt correcta ꝑ
conſtitutionem no/
uam que incipit.nõ
debet. extra de con
ſangui. ⁊ affi. nec ẽ
opus ea legi.
q E affinitate
ſeptimũ im
mo vſqʒ; ad decimũ
gradum delert he
reditas.ut.ſ.e.q.v.
ad ſcdẽ.ſed põt dice
re ꝙ minor nume
rus nõ excludit ma
iorem. nõ enim qui
minora oceſſit ꝓhi
buit maiora.xxvii.
q. j.ſunt qui dicũt
ſic. xcv. di.illud.l.
di. ſi quis diaconꝰ.
ff. de arbi. diem. F.
ſi plures.ar.contra
xxxi.q.i.qũo.ff.de
vulg. ⁊ pub. ſub. ex
facto.ꝭ.ſtem querũ

nel dic ꝙ loquit᷑ hie

Q. .l. iil.
de cognatis qui de
iure pretorio ſucce
dunt vſqʒ ad. vii.
radum. ut inſti. de
ſucce. cog.. vlti.
r Oniunctio
nes. conſan/⸗
guineorum.

0
Ulon
Nurefſn,
i cn⸗
ſis pplel
oleſis⸗
I.tyil
ren.e
iigii.
iunli⸗29.
aa bi gene
lunrhonſ

nenſt
ocliben

En⸗
ii
npiror
iicplt.
C Beeerus
Ntrenane
.
CCuma
Geſt forni
ri iii
E Furen
xrtinchei
ijoli
2 Cbb̃
Uini dicün
ſronin.
eduari
Plrn
Cſcbrino⸗
Arpo
mithn
Uli den
ilionvp
Neſrei pp
1CCen
gffnins
Rper c
Krunen
Coe⸗

ſliſbr

henntbi
10 Eint
Mhos,del
Nomt gni
Kniretr
Nitaan
Untien
Unopti
chnt eos
ine
Neſeſn
beſihef
UAdiin
auſſtn
ſboſci.
Nehns
tieſt
Pideſr
nno noß
lueſtſe
lkn
.
n
giicier
lcin
Naſarfn

Eeſeſai

nli
legie
Ebier
mci⸗
Kann

Men
.
Nn
0 e
dinint
dpi.
I.
gerge
deun,
bae
ebn
cenp
mw⸗
Pni
decon
kri
.
niee
nnin
ecimni
ſntbe
ear.
otdice
fume
m
HfnO
ſtpbi
oſcut
lud.
cond.
denß⸗
contt
ofde

ſbal

ncvon
nibe
1 i
opi
ſ̈ ſuet
d. ſi
inſtide
ali.
unct
conſn⸗
I

xxxv.

O E propinquis.qui ad.

* Allum in vtroqʒ.loquit᷑.c.iſtud in mo genere affinitatis.
LE Anitatem. ergo tantum per carnis comixtionem contra
hitur affinitas.j.e.ſane.qꝙ. h.dicit.ſed tñ ꝓhibetur contrabere cũ

aliqᷓ cõſanguiuea il
lius ꝓpter publice
honeſtatis iuſticiã.
nt.xxvii.q.ii.ſi ꝗs
vxorem.ſed contra
iiii. q. iii. 5. itẽ in eri
minali. ⁊ F.itẽ lege.
ſed ibi gener appel
latur ſponſus nõ ꝙ
reuera ſit.ſʒ quoad
quoddã beneficiũ.
d E inceſtis.ãẽ
iii.q.iiii.con
ſanguineorum. j. q.
viii.c. vlti.

s C Reſeruamus. ſ.

ut remaneant inſi /
mul.
Cum adulteriũ
ideſt.fornicatiõem
xxxii.q.iiii.nemo.
Funeſtũ. i. wur⸗
pe ⁊ indecẽs..xxx
iiij. di. pᷣſbyteri.
5— Coõſobrie. ↄſo
brini dicũtur quaſi
cõſororini.hi ſunt
prie duarũ ſoroꝝ
un tobrim vocant᷑
conſobrinoꝝ filii.
i CAut puigne ſue
patrui.⁊ ſᷣm hoc ex
andi de puigna ex
ſecũdis nuptiis.uł
dic ſue.i. ꝓprie.

ꝑe Concubitu. ar.

ꝓaffinitas contra-
bit᷑ per coitũ forni
carium ſicut per le
SSitimü. ut. ſ. e. nec.
MQuos oẽs. mul⸗
ti alii ſũt qui nõnu/
merant᷑ hic.
m C.· Et int᷑ cathecn
minos. de hac mã
dicunt quidã ſpãle
eẽ in ĩceſtuoſis ꝗ nñᷣ
debeãt admitti uſqʒ
ad miſſam cathecu
minoꝝ tãtũ. naʒ di
cunt eos ſuſpenſos
ipſo iure quatuʒ ad
hoc ſiẽ ſimomacꝰ g
libet ſuſpẽſus ẽ quo
ad diuina officia.i.
q. i. qui ſtudet. ⁊. c.
quibuſdã.de cõſe.
di.i. epus.nullũ ab
rogatũ eſt.nã dicũt
ꝙ iude? ſaracenꝰ he
reticꝰ nõ pᷣciſus bñ
poteſt ſtare uſqʒ ad
miſſã cathecumino
rũ.ar.de ↄſe.di.iiij
iudei.nec õdixit.xi
q.iii.cũ excõicatis.
⁊.i.q.i.nõ liceat.nã
oia illa intelligũtur
de pciſis.i.noĩatim
excõicatis.nel de il
lis qui ſequũtur he
reſim iã danatam.

n Et orare. 5. di⸗

xxv. c.i.).ſ.de oſe.
di.iii.eoſ quos.õ.ſʒ
ibi grauius delictũ.
7 ideo ⁊.

ſunt aſperſi:nec eos uiros nec ac/
cuſationes eoꝛũ quas leges ſeculi
reiiciunt ſuſcipere debemus: eos
auteʒ conſanguineos dicimꝰ quoſ
diuine ⁊ imperatoꝛũ ac romanoꝝ
atqʒ grecoꝛũ leges conſanguineoſ
appellant:⁊a in hereditatem ſuſci/
cipiunt nec repellere poſſunt.
¶Item fabianus papa.
Affines in quinta generatione co
pulari poſſunt:in quarta ſi fuerint
innuenti non ſeparentur.
E pꝛopinquis qui ad affini
tatem ꝑ uirum ⁊ uxoꝛem ue
niunt defuncta uxoꝛe ueluiro i.v.
generatione cõiũgant᷑:in quarta ſi
inuenti fuerint nõ ſeparentur. In
tertia tamen pꝛopinquitate nõ licʒ
uxoꝛẽ alterius accipere poſt obitũᷣ
eius:equaliter uir cõiũgat᷑ in mr̃i⸗
monio eis que ſibi cõſanguiee ſũt
⁊ uxoꝛis ſue cõſanguĩeis poſt moꝛ
tẽ ſue uxoꝛis. Idem.
O Ui pꝛopiquã ſanguinis uxo
Irẽ ducũt ⁊ ſeparantur nõ lice
bit eis quãdiu utriqʒ uiuunt alias
uxoꝛes ſibi in cõiugio ſociare niſi
ignoꝛantia excuſentur. C Undeĩ
concilio apud uermeriam.
Non pꝛobibentur ducere uxoꝛeʒ
qui ignoꝛanter inceſtũ cõmittunt.
3 Jquis cũ matre ⁊a filia foꝛnica
tus fuerit ignoꝛante matre de
filia ⁊ filia de matre:ille nunquã ac
cipiat uxoꝛẽ:ille uero ſi uoluerint
accipiãt maritos.Si autẽ hoc ſcie
rint ipſe femine abſqʒ maritis per
peruo maneant. ¶ Itẽ ex eodem
Jbhomo foꝛnicatus fuerit cuʒ
muliere ⁊ frater eius neſciens
eandem duxerit uxoꝛẽ:frater eo q;
fratri crimẽ celauerit.vii.ãnos pe
niteat ⁊ poſt penitentiã nubar.mu
lier autem uſqʒ ad moꝛtem penite
at ⁊ ſine ſpe coniugii maneat. DHLe
bis uero qui ignoꝛanter coniũgũt᷑
cetere auctoꝛitates intelligẽde ſũt
Unde iulius ppo.
Ex ꝓpigtate ſui ſaguis uel uxoꝛis
uſqʒ i. vui.graduũ nullꝰducat uxoꝛẽc
9 Allum in utroqʒ ſexu per/
mittimus ex pꝛopinquita/
te ſui ſanguinis uæl uxoris uſqʒ in
vii. generis gradum nxoꝛem du⸗
cere uel ĩceſti macula copulari.pꝛe
terea quoqʒ illud adiecimus quo
niam ſicut non licet cuiquam chꝛi
ſtiano de ſua cõſanguinitate:ſic eti
am nec licet de cõſanguinitate uxo
ris ſue coniugem ducere pꝛopter
carnis unitatem . ¶ Item ex con
cilio agathenſi.
Inceſtuoſi nullo ſunt digno nomi
ne coniugü.
E inceſtis coniunctionibuſ
nibil pꝛoꝛſus uenire relin/

Queſtio ij. iij.

3 5 ⁶G

oC. Conſtitnta. diſpẽſando.⁊ẽ ar. ꝓopi.b. ꝙ. ſ. diſpẽſatio ẽ ius.ut no.xxxiii.

g.ii.in adoleſcẽtia. ⁊.c.interfectores.

o Conſtituta. ideſt antiquos canones.

p Habebũt. ante inceſtũ de iure cõi uel
nes incontinentes ex diſpenſatione.

quimus uel reſeruamus niſi cum
adulterium ſeparatione ſanauerit.
Inceſtuoſos uero nullo coniugii
nomine deputandos: quos etiam
deſignare funeſtum eſt. Nos
enim eſſe cenſemus:ſi quis relictã
fratris que pꝛiꝰ ſoꝛoꝛ extiterat car
nali coniunctiõe polluerit:ſi quis
frater germanam uxoꝛem acce/
perit:ſi quis nouercam duxerit: ſi
quis conſobꝛineꝰ ſobꝛineqʒ ſe ſo/
ciauerit:ſi quis relicte nei ilie auũ
culi miſceat᷑ aut patruifilie aut pꝛi
uigne ſue:aut qui ex pꝛopꝛia con⸗/
ſanguinitate aliquam aut quam cõ
ſanguineus habuerituel concubi /
tu polluerit: autuxoꝛem duxerit:
quos omnes olim ⁊ nũc ſub hac
inſtitutione inceſtos eſſe non du/
bitamus:a inter cathecumios uſ
qʒ ad legitimam ſatiſfactioneʒ ma
nere ⁊ oꝛare pꝛecipimuſ:quod ita
pꝛeſenti tempoꝛe pꝛobibemus ut
ea que hactenus ſunt conſtitutaꝰ:
non diſſoluamus. Sane quibꝰ cõ

iunctio illicita interdicitur:habe/

buntineundi melioꝛis coniugii li
bertatem. ¶ Item ex eodem cõ/
cilio hilerdenſi.
Inceſtuoſi uſqʒ ad ſatiſfactionem
excõmunicentur.
O Ebis qui inceſti pollutiõe
Iſe maculant:placuit quouſ⸗

qʒʒ in ipſo deteſtando ⁊ illicito car

nis contubernio perſeuerant uſqʒ
ad miſſam tantũ cathecuminoꝛum
in eccleſia admittant᷑ cũ quibꝰ etiã
nec cibuʒ ſumere nulli chꝛiſtiano/
rũ ſicut apoſtolus iuſſit licebit.
Item greg.papa ad felicẽ meſ
ſane ciuitatis epiſcopum.
Nulluſducat uxoꝛẽ a cõſanguineo
cognitã uel aliqua pollunione ma
culatam. M
T Ec eã quã aliquis ex ꝓpꝛia
cõſãguinitate piugẽ hũit uel
aliqua illicita pollutiõe maculauit
i cõiugiũ ducere ulli xpĩanoꝝ lice
bit:qꝛ iceſtuoſus ẽ taliſ coitꝰ ⁊ abo
mĩabilis deo ⁊ cũctis bõis hoĩbꝰ.
Inceſtuoſoſ vᷣo nullo cõiugii noĩe
deputãdos a ſcis patribꝰ ſtatutuzʒz
eſt egimus. E. ature uidelicʒ
oꝛdie ſi uero extraoꝛdiarie nõ ſic.
Ait eni urbanus papa.ii.gra/⸗
tiano neapolitano epiſcopo.
Extraoꝛdiaria poliuno in natura
libus non impedi matrimoniuʒ.
G SXJetraoꝛdinaria pollutio non

poſt ſi adoleſcẽtes ſunt uel etiam ſe

q O Ehiſ.nuſqʒ ad miſſã.i.
uſqʒ ad ſurſuʒ corda.
nel uſqʒ ad cõſecrationẽ cor/
poris chriſti.nam tũc cathe/
cumini de eccleſia expellent
uel vſqʒ ad euangelium.
r& Mec cibũ. hoc fit in dete/
ſtationem criminis : ſiẽ alias
aliquis tolerat᷑ ab eccleſia.ñ
tamen ei communicatur ĩ ci-
bo ut de vxore clerici.ut.xxx
iij.q.ij.placuit. G
ſ Mature.reſpicit illud ver
bum maculauerunt.
t Ftraordinaria.i. citra
uel circa naturalia ? nõ
intra qð n attigit clauſtra pu
doris.ſed in circuitu palpita
bat.
n “Vel.i. etiam.
xOSepius. quia qua ratiõe
nõ ipedit pᷣma eadẽ nec ſecũ
da nec aliqua.ſecꝰ aũt eẽt for
te ſi in nõ naturali mẽbro tũc
impediret ꝓpter enormita/
tem criminis.xxxii.q.vii.ad
ulterij.⁊.xxxiij.q.ij.O.hoc au
t „
y Maritalem. nam ſi ma/
ritalis affectus interceſſiſſet
impediret. ar.extra de ſponſ.
iuuenis.nõ ꝓpt᷑ factũ ſʒ ꝓpt
conſenſum.xxvij.q.ij.ſi quii
vxorem.
5 Sacris. polluentis ⁊ pol
lute.nõ enĩ teſtificat᷑ ꝓ ſe.ſed
pro eo qui eam ducere vult.
⁊ mirũ eſt ꝙ contra tam vio
lentam pᷣſumptioneʒ ꝓbatio
admittitur. æ ideo econtra.
xxxii.q.i.dixit.ſed hᷣ fit in de
fectum ꝓbationum.l.penul.
in fi.⁊ optinet forte hoc cum
yvir go erat ⁊ volebat ꝓbare ꝑ
aſpectum corporis.xxvii.q.
i.nec aliqua.⁊ quod iurat eſt
ex ſuperabundanti.⁊ ad can
telam.ar.xxxiiij.q.ij.in lectũ
item audit᷑ hic criminoſus te
ſtis ⁊ turpitudinẽ ſuam alle/
gans.ĩmo non eſt teſtis. ſed ĩ
terrogat᷑ de facto ſuo.iiij.q.
iij.item ſerui.
⁊ Inpedire.talis pollntio
non debet impedire eum ꝗn
poſſit ducere conſanguieaʒ
illiꝰ.quia nec fecit ſanguinis
cõmixtionem.nec carnis vni
tatem. ſed quid ſi aliquis re⸗/
ſeraret illas ſeras æ⁊ non pro
ceſſit ad cõſũmationem ope
ris.nũquid talis commixtio
carnis impedit matrimoniũ
cum conſanguinea illius. dic
ꝙ non. quia nec eſt ibi ſãgui
nis cõmixtio nec carnis vni/
tas.õ.e.nullum.

niſi i naturalibꝰ amiſſa uelſe

pius reiterata citra maritalẽ affec
tũ ſi pꝛebitis ſacfisita eẽ cõſtiterit
quẽadmodũ nobis tuis ſignifica/
tũ eſt lris:nõ uidet᷑ mr̃imoniũ ipe
dire quãuis ipſa ſit crimioſa ⁊ dã⸗
nabilis. tem iulius papa.

Q iü

Lau.
Nullus ducat in cõiugẽ relict cõ O AVedã lex romana ꝑmittit ut

ſanguineoꝝ ſuorum uſqʒ in teruã ſinue fris niue ſoꝛoꝛis ſeu duo/
rü fratru germanoꝛũ ſeu duarũ ſo/
rorũ filius ⁊ filia miſceantur. ſʒ ex
perimento didicimꝰex tali cõiugio
ſobolẽ nõ poſſe ſuccreſcere. vñ ne
ceſſe ẽ ut in quarta uel in quĩta ge
neratiõe fideliũ licẽt ſibi piũgãt᷑.ſʒ
idẽ humilimꝰ pr̃ gregoꝛiꝰ pꝰ mul

generationem s
T boc quoqʒ ſtamtũ eſt ut r
lictã patris uxoꝛis ſue relictã
fratris uxoꝛis ſue reliotã filii uxo/
ris ſue nemo ſibi in matrimonium
ſumat. relictam conſanguineoꝛum

uxoꝛis ſue uſqʒ in tertiã progenie,

nemo ĩ uxoꝛẽ ſumat. in.iiii.autẽ et
in. v. ſi inuenti fuerint nõ ſeparen
Aconſanguineis ꝓpꝛiis uel uxo/
ris pariter cuiqʒ eſt abſtinendum.
00 Valiter uir cõiũgatur cõſan
guineis pꝛopꝛiis cõſangui
neis uxoꝛis ſue. ¶ Itez iſidoꝛus
ex concilio macienſi.
J parentela pꝛopꝛia ⁊ cõiugis e
deʒ cõſanguinitas eſt obſeruãda.
83 Ane conſanguinitas que in ꝓ
pꝛio uiro ſeruãdaẽ:hec nimixꝝ
in uxoꝛis parẽtela de lege nuptiaꝝ
cuſtodiẽdaẽ qꝛ cõſtat eos duos fu
iſſe ĩ carne vna.iõqʒ cõis illis utra
qʒ pentela cedẽda ẽ:ſicut ſcriptũ ẽ
erũt duo in carne vna. Itẽ aug.
Mursnõẽ alit᷑ deputãda quã filia.
BB Juir uxoꝛ nõ iam duo:ſʒ una
caro ſũt: nõ aliter ẽ nurus de /
putanda quã filia. Nẽ grego.
be⸗ a epiſcopis galie.

qʒ ad ſeptima generatõem ꝓge

niẽ ſuã vnũquẽqʒ ſeruare o-.

P NRogeniẽ ſuã unũquẽqʒ uſqz

ad. vii. decernimus ob ſerua
re generationẽ ⁊ quãdiu ſe agnoſ/
cãt affinitate ꝓpinquos ad cõiuga
lẽ copulã accedere denegamꝰ. qqᷣ
ſi fecerint ſeꝑent᷑. ¶ Itẽ nico. pa/
pa amalfitane eccleſie ſuffraganeis
BDe eodem.
SS ſua uxoꝛẽ
nullus ducat uſqʒ poſt gene
rationẽ.vii.uel quouſqʒ ꝑẽtela co
gnoſci poterit: laicus uero uxoꝛẽ ſi
mul ⁊ ↄcubinã hñs nõ cõicet eccle
ne⸗ E tẽ ex ↄcilio guarinaciẽſi.
Quou E inter aliquoſ generatio
recoꝛd
ſibiinuicẽ non copulentur.
Ncopulatione fideliũ genera
tno nis numerũ nõ diffinimꝰ ſʒ
ſtatuimꝰ ut nulli liceat xpĩano de p
pꝛia ↄſanguinitate ſeu cognatione
acciꝑe uxoꝛẽ: ſʒ dũ generatio recoꝛ
dat᷑ aut ↄgnoſcit᷑ aut ĩ memoꝛia re
tinet &⸗ Itẽ ex ↄcilio lugdunẽſi.
Ex ꝓpi ꝗtate ſui ſanguinis uſqʒ ad
vii. gradũ nullus ducat uxoꝛem.
T Vlli ex ꝓpinquitate ſui ſan
guinis uſqʒ ad ſeptimũ gra
dũ uxoꝛes ducãt neqʒ ſine bñdicii
one ſacerdotis:qui autem nupturi
erunta ſacerdote bñdicti nubere

audeãt nec aliter pꝛeſumãt.premiſ

ſis aucioꝛitatibꝰ quiſqʒ ꝓbibet᷑ a
cõiũctione cõſanduineoꝛũ uſqʒ ad
ſeptimã generatõem. ſed obiicit᷑ il
lud greg.ad aug.angloꝝ epiſcopũ
Anslicis ꝑmii᷑ ur in quarta uel
in quinita generanõe copulẽiur.

aut in memoꝛia reninef:

tũ tꝑis a felice meſſane ſicilie ciuita

tis pꝛeſule re ꝗſitꝰ utr aug ſcrip
ſerit ut angloꝛũ quaria generatiõe
cõtracta mr̃imonia minie ſoluerẽt᷑
inter cetera talẽ rñſionẽ reddidit.
C Adſcripſi auguſtino angloꝛuʒ
gentiſepiſcopo alũno uidelʒ ut re
coꝛdaris tuo ipſi etiã angloꝛũ gen
ti que nuꝑ ad fidẽ uenerat ne a bo/
no q ceperat metnẽdo auſterioꝛa
recederet: ſpãliter nõ generalit
me certiſſime ſcripſiſſe cognoſcas

vñ ⁊ mibi oĩs romana ciuitas exti

tit teſtis. Mec eaintẽtiõe hec ei

ſcripſi mãdat:aut poſtquãfirmara

dice in fide fuerit ſolidati: ſi ifra ꝓ
pꝛiã cõſanguinitatẽ inuenti fuerint
nõ ſeparẽtur aut infra affinitaris li
neã:i.uſqʒ adſeptimã generatõeʒ
iũgant᷑.ſʒ ꝙ adhucillis neophitis
exiſtentibꝰ eis pꝛimũ illicita cõſen
tire a eos uerbiſ ac exẽplis inſtrue
re oʒ:nã iuxta apoſtolũ qui ait:lac
dedi uobis potũ nõ eſcaʒ: illis mõ
nõ poſteris ut pꝛefixũ ẽ tꝑibus te/
nẽda idulſimꝰ ne bonũ qꝗᷣ ifirma
radice plãtatũ erat erueret᷑: ſʒ ali
quãtulũ firmaret᷑ ⁊ uſqʒ ad ꝑfectio
nẽ cuſtodiret᷑. ¶ Itẽ obiücit᷑ illud
gabilonẽſis cõcilil.

In quita uel ſexta generatiõe nul

lus amiplius copulemt coningio.
Ontradicimꝰ ut ĩ quarta uel
in quita ſextaqʒ generatione
nullus aplius ↄiugio copulet᷑.ubi

aũt pꝰ iterdictũ factũ fuerit ĩuentũ

ſeparet᷑. ¶ Hac aucioꝛitate dũ.vi.
generatõe interdicit᷑ niugiũ: ĩ ſep
rtima ꝑmitti vr:ſʒ graduſ cognatio
nis ſcm quoſdaʒ uarie cõputant᷑.

Alii nãqʒ prem in pꝛio gradu fili /

os in ſecũdo ponũt.Alii pꝛimum
gradũ filios appellãt negates gra
dũ cognatõis inter pr̃em ?⁊ filiũ eẽ
cũ una caro ꝓbent᷑ p̃ ⁊ filius. Au
cioꝛitates ergo que ↄſanguinitatiſ
copulã uſqʒ in ſeptimũ gradũ pꝛo
hibẽt pr̃em ponũt in pꝛimũ gradũ
Ille vo que ad ſextũ gradum ꝓbi
bent:pꝛimũ gradũ filios appellãt
atqʒ ira fit ut eedẽ ꝑſone ſᷣm hanc
diuerſitatẽ inueniãtur in ſexto ueli
ſeptimo gradu. Item illud fabia/
ni quo affines in quinta generatio
ne copulari iubentur:uidetur eſſe
contrarium illi decreto iulii pape.
ſicut nõ licet ullo chꝛiſtiano de ſua
conſanguinitate uxoꝛem ducere ſic
etiam non licet de conſanguinita/
te uxoꝛis ſue coniugem conduce/
re pꝛopter carnis unitatem. ſimili
ter etiam inuenitur contrarium il
li.c.grego.nec eam quaʒ ex ꝓpꝛia

M. illt.

xxxv. (W. iiij. Quuſno v.

conſanguinitate cõiugẽ habnit 2c.
Sed illud fabiani intelligẽdũ ẽ de

duabus ſoꝛoꝛibus uel perſonis in
ter ſe affinitate cõiũctis: ut ſuntux
oꝛes duoꝛũ fratrũ.ſi cõtigeritunaʒ
earũ alicui matrimonio copulari
poſt moꝛtẽ eius uir non poterit af
finem ſuperſtitẽ in coniugem duce
re niſi in quinto gradu affinitatis ĩ
ueniantur. unde qui nouercam ali

cuius in uxoꝛem duxerit poſt moꝛ

tem eius uxoꝛem pꝛiuigni ducere
non poterit. ¶ MHinc etiã ideʒ iu

lianus papa alibi ait. Relictam cõ

ſanguineoꝛum uxoꝛis ſue:non ait
conſanguineam uxoꝛis ſue ſed reli

ctam conſanguineoꝛum uxoꝛis uſ

qqʒʒ in quartam generationem nul

lus ducat in uxoꝛeʒ. Daſcalis ue

ro papa.ii.ſcribens rhegino epiſ/
copo tertiuʒ genus affinitatis aſſi
gnat:cuius copula non ultra ſecun
un gradum inuenitur pꝛobibita
Ait enim. HM
Duoꝛum conſobꝛinoꝛuʒ cõiuges
uni eidẽqʒ nubere nõ poſſunt.
PD Ono duoꝛum conſobꝛinoꝝ
coniuges quãauis diuerſis tẽ
poꝛibus uiro uni alterã poſt alteri
us obitũ nubere ipſa pꝛeter aucto
ritatẽ canonicã publice honeſtatis
iuſticia contradicit ⁊ nouit pꝛuden
tia tua:quia ita ab uxoꝛis ſicuta ui
ri conſanguineis abſtinendum eſt
Illud autem grego.⁊ iulii pape in
telligitur de conſanguinitate uiri
uel uxoꝛis poſt moꝛtem alicuius
eoꝛum nullide cognatione defun /
cti ſuperſtes matrimonio copulet
demonſtratum eſt uſqʒ ad quẽ gra
dum quiſqʒ a pꝛopꝛia conſanguini
tate uel cognatione ſue uxoꝛis ab/
ſtinere debaeaer.
Odo queritur: quare uſ
qʒ ad ſextũ gradũ conſã
guinitatis coniunctio ꝓ
dibeatur. De his ita
cribit iſidoꝛus etymologiarum li
. . uſqʒ ad ſextum graduz cõ
ſanguinitas obſeruetur.
Snſanguinitas duʒ ſepe pau
Alatim pꝛopaginem oꝛdinibꝰ
dirimens uſqʒ ad ultimũ gradum
ſe ſubtraxerit ⁊ pꝛopinquitas eſſe
deſierit tunc pꝛimum lex in matri⸗
monii uinculum eaʒ recipiet ⁊ quo
dammodo reuocabit fugiẽtẽ ideo
autem uſq; ad ſextum generatio/
nis gradum conſanguinitas ſtatu
ꝛa eſt:ut ſicut.vi.etatibus mũdi ge

neratio 1 hominis ſtatus finitur:

ita pꝛopinquitas generis tot gra/
dibus terminetur.
E gradibus uero conſã
guinitatis quomodo cõ
putãdi ſunt beatus iſido
rus ſic loquit᷑.
ſo dirimũt᷑ graaus cõſanguim
8 Eries cõſanguinita tatis.
us.vi gradibus hoc modo di
rimitur:filius ⁊ filia quod ẽ frater

7 ſoꝛoꝛ:ſit ipſe truncus:illis ſeoꝛ⸗
ſuʒ ſeiunctis. ex radice illius trun
ci egrediũtur iſti ramuſculi nepos
neptis pꝛimus:ꝓnepos pꝛoneptiſ
ſecũdus:abnepos abneptiis tertiꝰ
adnepos adneptis quartus: trine
pos trineptis quintus:trinepotis
filius ⁊ trinepotis filia ſextus.

Ntẽ alexander papa.ii.neapo⸗

litanis clericis oibus epiſcopis
atqʒ iudicibus ꝑ italiã conſtitutis
ſcribit de huiuſmodi dicens.
NQuomodo ſunt computadi gra/
dus conſanguinitatis.

BDſedem apoſtolicã perlata

eeſt queſtio nouiter exoꝛta de
gradibus ↄſanguinitatis:quã qui
dam legũ a⁊ canonũ imperiti exci/
tantes eoſdẽ ꝓpinquitatis graduſ
ↄtra ſacros canones ⁊ eccleſiaſti/
cũ moꝛẽ numerare nitunt᷑: nouo ⁊
inaudito erroꝛe affirmãtes:ꝙ ger
manifres uel ſoꝛoꝛes inter ſe ſintĩ
ſeũda generatõe:filii eoꝛũ ⁊ filie ĩ
quarta:nepotes eoꝛũ uel neptes ĩ
vi. taliqʒ mõ ꝓgeniẽ cõputantes ĩ
hmõi. vi.gradu eã terminãtes: di
cunt deinceps uiros ac mulieres ĩ
ter ſe poſſe nuptialia iura cõtrahe
re:⁊ ad hiꝰ pꝛophanũ erroꝛẽ cõfir
mandũ in argumẽto aſſumũt ſecu/⸗
lares leges quas iuſtinianꝰ ĩꝑatoꝛ
ꝓmulgauit de ſucceſſoꝛibus cõſan
guineoꝛũ:quibus cõfiſi oſtendere
moliunturfr̃es in ſecũdo gradu eẽ

numeratos filios eoꝛũ in quarto:

nepotes ⁊ neptes in vi. ſic ſeriẽ ge
nealogie terminãtes:numeratõeʒ

ſanctoꝝ patꝝ antiquã eccleſie cõ

putationẽ ad nos uſqʒ ꝑductã per
uerſa quadã calliditate diſturbare
nitunt᷑ noſuero deo annuente hãc
qõem diſcutere curauimus in ſyno
do habita in lateranenſi cõſiſtoꝛio
cõuocatis ad hoc opus epiſcopis
clericis atqʒ iudicibus diuerſaꝝ
ꝓuĩciarũ. HDeniqʒ diu uenrilatis
legibus a ſacris canonibus diſtin

₰. „ 1
cte inuenimꝰ ob aliã atqʒ aliã eau Ar= n -rnen c, Dl, ,,
ſam alterã legũ fieri alterã eanonũ

in legibus ſiquidẽ

ob nihil aliud ipſa graduũ erich
iſ

facta ẽ: niſiu

ſio abuna ad alterã perſonã inter

cõſanguineos deferat᷑.ĩ canonibꝰ
uero ob boc pꝛogenies computa/

tur: ut apte monſtretur uſqʒ ad

quotã generatiõem acõſanguineo
rũ nuptiis ſit abſtinẽdũ.ibi pꝛeſeri
editas ꝓpinquis mõ le/
gitio cõferat᷑.hic vo ut rite ⁊ canõi
ce inter fideles nuptie celebꝛent᷑.
In legibꝰdiſticte nõ numerãt᷑ gra
dus niſi uſqʒ ad ſextũ. in canõibꝰ
aũt uſqʒ ad.vii.diſtiguit᷑ generatõ
nẽ. Hac ergo de cã qꝛ bereditates
nequeũt deferri:niſi deuna ad alte
rã ꝑſonã:iccircò curauit ſecularis
ĩpatoꝛ in ſingulis ꝑſonis ſingulos
pficere gradus.qꝛ vo nuptie ſine

—

. R] .
I⸗ Sr= nane Tey rr v nr C, .
. —

2 5

. 2 . S . „

—

3 „ ., 68
Crmn 12, X

minũ cõuenirę manifeſtiſſimũ erit
iuſtinianus neg uſqz ad que gr . a-

. è

Lau.

ſtituere perſonas: utrãqʒ tainẽ cõ
putationẽ ſi attente ac ſubtiliter ꝑ
ſpecta fuerit:idẽ ſenſiſſe ⁊ eãdeʒ in
eis ſnĩam eſſe atq; ad eãdem ter/

ſr ſn

is legibus non diffiniuit. canones

uero ultra ſeptem nullã numeraut
generationeʒ. ſexto quippe gradu
determinato in ipſis legibus ſubi
tulit imperatoꝛ:hactenus oſtẽdiſ/

ſe ſufficiat quemadmodum grad?

cognationis numerentur.nãqʒ ex
his palam eſt tntelligere quemad
modũ ulterioꝛes gradus numera
re debeamꝰ: generata quippe ꝑſo
ſ adiicit. ecce ĩ his uerbis
apte oſtẽditur tales gradꝰ quales

iſti computãt nõ tantũ uſqʒ ad. vi.

uerũ etiã ultra numerare debere.
quippe cum ultra ſextũ ulterioꝛes
gradus numerãdos eſſe decernãt
ubi enim ulterioꝛes noĩat gradus
apte indicat nõ ſex tantũmodo eẽ
gradus: ſed etiã finitis adhuc ali
os numerãdos.nec mirũ cũ ĩ pre
cedentibus ipſe firmauerit impe/
ratoꝛ decimũ etiã gradũ: quod di
cendo non eſſe taniũmodo ſex lu/
ce clarius confitetur.hi ergo eui/

gilent aciem mentis ſi poſſunt:in

iendãt:quos bactenus iſtiꝰ modi
ꝑculit erroꝛ. enimuero ubi ſᷣm le/

es inter agnatoſ uel eognatos de

.27

—

VVe-

—
ccrrrrrrrrenne

e
derẽt niſi inter ſe teſte iuſtiniano ĩ
decĩo gradu ſibi attinerẽt.ↄſangui
ei igitur ſibi ſunt:qui ſic ſibi ſucce
dũt:ꝙ ſi in decimo gradu conſan/
guinei ſibi exiſtun::nõ eſt termĩa/

ta conſanguinitas: ut iſti fatẽtur in

ſexto tãtüůmodo gradu. Quid igi
tur dicerẽt:cõputatis nãqʒ gradi
bus ſicut iſti numerãt:aut finit᷑ cõ/
ſanguinitas in vi.gradu aut non.ſi
autem finitur: fallaces erunt legeſ
uibus iſti ntuntur:que in.x.gra/
du ſibi ſuccedere cõſanguineos iu

bent:ꝙ ſi non finitur cõſanguinitaſ

in hmòi.vi.gradu falcidici erunt
iſti qui ultra illũ ſextum gradũ no
lunt computare conſanguinitatem
igitur aut leges erũ tfalſe aut iſti ꝗ
ſic finiunt generationẽ. ſed ut ueri
dice leges ⁊ ueraces ſint canones:
dicamus id quod ueritas hʒ. ſ. ꝗ;
non terminatur conſanguinitas in
hmõi.vi.gradu:ſed terminatur in
vii.gradu ſᷣm canones.utraqʒ eni
Slario rnnn ſuperius diximus
vno fine cõcluditur.nãqʒ duo gra
unt. Fres itaqʒ qui m ſeculares
leges dicunt᷑ in ſecũdo gradu:iu⸗
xta canones numerãtur in pꝛimo
gradu.filii fratrũ qui illic numerã
tur i.uii.hic cõputãt᷑ in ſecũdo.ne
nepotes vo qui in vi.ibi:iſtic nũe
rant᷑ in. iii.ſic deĩceps qui legibuſ
inſcribũtur i.viii.⁊.x.i canonibuſ

diffiniutur i.q iiii. a. v. atqʒ hoc mõ
de religs ſentiẽdũ eſt: ut ꝗ ſᷣm ca⸗/
nones dicũtur in vi. uel.vii. Gm le
geſ accipiũt᷑ in.xii.uel.xiui. Mãc
cõputanõem intelligẽs pꝛudẽtiſſi⸗/
mus papa gꝛeg.dũ quereret ĩ quo
ta generatõe fideles ↄiũgi debeãt
ipſas ſeculares leges i teſtimoniũ
adducẽzẽs aug angloꝝ epiſcopo ſie
reſcripſit:quedã terrẽa lex ĩ rõna
repub. ꝑmittit: ut ſiue fris ⁊ ſoꝛoꝛiſ
ſeu duoꝛü fratrũ germanoꝝ uel du

grũ ſoꝛoꝝ filiꝰa filia miſceãtur.ſed

exꝑimẽto didicimꝰ ex tali cõiugio
ſoboles nõ poſſe ſuccreſcer̃. vnde
ncce ẽ ut iã ĩ tertia uel ĩ quarta gña
tione copulatio fideliũ licẽter ſibi
cõiũgi debeat. nã a ſecũda quã pꝛe
diximꝰ oĩ mõ dʒ abſtinere. Ecee

frm

ſda gnatiõe nũerari. ſi fr̃m
filii ⁊ filie numerãt᷑ i ſecũda:fieri ñ
põt:ut ipſiſfr̃es nõ ſini in pꝛia.q ſi
fres numerãtur in pꝛia filii eoꝛum
in ſecũda.dubiũ nõ eſt quin eoꝛuʒ

272

nepotes ſint in.iii.ꝓnepotes ĩ.iiii

ſica de reliquis uſqʒ ad vii.ſʒ ſunt

quidã qui ex bis greg. vbis ꝗbus
ait ut in.iii.uel in.iiii.gnatiõe co/

pulẽt᷑ fideles: occaſionẽ accipiunt

Ulicita mr̃imonia cõtrahẽdi:dicen
tes ſe hoc iuſte facere poſſe: q tã

pꝛudẽtiſſimus doctoꝛ ſua ſnia diffi

niuit. iſti itaqʒ nelamie

ĩ eiuſalẽ

poſtmoduʒ a felice meſſane ſicilie
