nis eſſet reparatus. ⁊ iõ dr

pro angelis fieri dũ quod in.

achriſto ſed ab hbo. bro. in li. de ſacramentis. ſi filius ex ſubſtanna pamris: ira ne de cecidit ex boibus reddit
m. mine a quo gignit fici . ra eſt chriſti caro ſicut ipſe dixit: ⁊ ideo etiã dicuntur pacifica
4 z naſcitur. 7 io non Quare in ſacrificio aqua uino miiſ accipimus ſſe e 19 ta.que ſunt in celo: qiia nu⸗
ſſeß eſtibi omnimodali Cegrurr.. ʒ qua aceipunus 7 uerul ſanguis ei merũ angelorũ diminutũ fi⸗
n milicudo N calice mittitur uinũ ⁊ agug potus. tẽ. Ego ſum inquit pas de paſſionis ſue chriſtus re
1 Per pa trem. i. a ſed dices quõ ergo melchiſe / niuus qui de celo deſcendi. ſed ca plet. i bomines qui peccato
bed⸗ patre bm diuinitatẽ deprauati erant ſuo ſanguie

m Qüůo. per pfeʒ
ideſt ſicut chriſtus

duo.

redemit ⁊ ec his rninã ange

lorũ reſarcit deus.S. dil.i. hi

6 . tre. — — „ ⸗ 2 .— Z „ — „ .
erinfnatuta dininã que ſpũs eſt.q.d.quoniã non habet be Del in celo.nel pro et.i.aĩe ſanctoꝝ que iã in celis ſũt ⁊ ſanctiqui.adhuc

ect naturam cũ patreut ſit idem cum eo. nt i ar tunc pacilficata.i.ſaluata nel pacificata.i.homines angelis re
G o C Hec autem.ſ.ſuperbia. concluau unr. ””
p& Et per honorẽ.i.bonorabile ſacramentum. i Celũ.i.illi qui aſcendũt celũ ſanctificati ſunt quibus ſuppletur ruina an
. . 4 Necalice mittitur.mouet ambꝛoſius qõeʒ quare melchiſedech gelorum in celis. H .
s obtulit tantũ panem ⁊ ninũ.⁊ nos aquã apponimus ſed nõ ſol la Superſuhſtantialem.⁊ in textu mathei eſt ſuperſubſtantialem.i.ſuper
nit. Caſus.in prima parte dicit quare aqua in ſacrificijs offeramꝰ. oẽm ſubſtantiã. H
8 In ſecunda comendat ſacrificiũ multiplici auctorilate. Icut ẽ uerus.nõ enĩ imagie nec ueritas obũbrabit᷑.ff.de li.⁊ po.filio.
3

tamẽ que dulia eſt non latiaas. he
r Adorauerit.ar. hic ꝙ mus nõ põt accipere corpuschriſti. arg.
contra.ſ.e.qui bene. .

a Er tu qui accipis.i. corpus xpᷣi accipis diuine ſubſtãtie uniũ.
C 1Millo ſacro.i.ſub illa uiſibili ſpecie:uel intranſitine illud ſacrm.ſ.ſubil⸗
au ſpecic.uel illa ſpecies etiã ſuo mõ dicitur corpus.

catur corpus chriſti ſpiritua⸗

telligitur ſic. Recte quidẽ ob
tuliſti: ſed recte nõ diuiſiſti:
qꝛ nõ ſimplici corde.vnde et

o ꝑticipas alimento. Nẽ in li

eſt:quia corpus eſt chriſti.nõ
ergo corporalis eſca ſed ſpiritua/
lis.vnde ⁊ apoſtolus de ippo eiuſ

Idẽ in pſalmo.xxxii.bhome.ii.

cruci figerent: nos accedamꝰ
u corpus eiꝰa ſanguinẽ accipiamꝰ
Itẽ. Nere magnus deus magna

cit ſe dementẽ cã co

“ gnila ne ppler one
le. quia ſm quod eſt deus ei bꝛo de myſteriis. Merũ chriſti corpus uerũqʒ eius ra ciuilia huius lfin
unitur. corpus dicitur ſpiri? In ſacrificio non coꝛpoꝛalem: ſed ſanguinẽ quonidie manducamus ? St.
dei qꝛ a ſpũ ſacto eft. ſpiꝛi 1 bibimu KReſoxterlen
Yeredis. recte quo ad Plan in ſes; cob cbriſt . eef. öiadieſi chariſtiam lʒ
tora e ai ezü, N illo ſacramento chriſtus . iudei u
Oilttera de chaimn oc i⸗ acramento u ceſlerũt ad ieſum iudei ut

intictam dare cã ne
ceſſitatiſ.b.li.v.c.ut
oẽs.S.e.cũ oẽ.ſed ſa
guinẽ non precipit

—

nel
C 18. n uis ſuſtentari de euchariſtia. ar. cõtra. quis Hon inuenimus. quo ad myſterium. ðð
As deodoremeiatarmis coslortate. 3 E Ferebatur aliucit ad — dicit in li. regũ: dauid fingẽs
d & Spirituale.i. ſpũm alẽs. ſe demẽtem manib?
e ¶ Diuini ſpũs.idem repetit — . . ferebat ꝑ lutũ ciui/
corpus ſpuale dicit non ꝙ ſit ro nõdeſcendit de celo.quomõ er eſt:af delibus gacipitur. tatis ſaulis regis in
ſpus: ſed qꝛ agile ⁊ nullo ta go deſcendit de celo panis uiuus: Orporeũ illud manna nunc nnarevn ſor⸗
liu egens inuenit uel iſtigni quia idem dñs Jeſus conſoꝛs eſt eſt tanti res miraculi: qꝛ ueit in ſegibe g ue⸗
rimef vorpuschriſti quoc diuinitatis ⁊ coꝛpis: a tu qui acci quod perfectũ eſt: pfectus aut pa danngeſech aulo
ſupt de virgie ur erelelia di · Pis carnẽ diuine eiꝰ ſubſtatie in il ,· ms de celo corpꝰẽ exuirgie nail.

dicitur de krugibns terre ob ait: quia patres noſtri eãdẽ eſcam miſericordia eiꝰ qui nobis dedit ſeruare qꝛ opus et ian
inliſſe quia eius ſacrificeuum ſpũalẽ maducauerũt. Corpus.n. manducare corpus ſuũ:in quo tan nimia cautela in eo na⸗
cõtaminatũ erat terrena con dei eſt corpus ſpũale. co. pꝰ chri ta perpeſſus eſt a ſanguinẽ ſuuʒ bi keruſdoer go oter nmmn
taglone ? dberarione zinche ſti coꝛpus diuini ſpiritꝰ cẽ. Idẽ bere. Neʒ in pſalmo. xxviii. ad in ne fhclat guadom, gosfin
recte diuidebãt.qꝛ no.te. ĩtel Carnẽa chriſto ſuſceptã corpus quẽfudiſtis. Nez in pſalmo.lxxv ſeruatur.j.di.proxi Renir
lectũ a ue.te.lir̃a nõ ſequeſtira tranſiauratũ in altari offerimug. Ipſum ſanguinẽ:quẽ per inſaniaz ma ſabbato. ndie
bãt.qui igitur in altari patri Icredis a chriſto carnẽ eẽ ſu fuderũtꝑ gratiaʒ biberũt. In pſal x O Ai bene. co lnun
filiũ imolat.recte immolatiſʒ ſcepiã ⁊ offeras tranſfiguratũ mo.xxvn. MDe carne marie carneʒz Rmederit:nec n
iĩ eade perſona duas naturas corpus in altari: nec tamẽ diſtiguiſ accepit: etipſam carnẽ ad mãducꝗ ienai Penns ſa oac
n intclligct. non recle diui/ naturã uerbi ⁊ corporis chriſti di dũ ad ſalutẽ dedit. nemo aũt illaʒ ſalenideinar nn lauffn
g 1 Ec moyſes. cõnina iſi . citur tibi: ſi recte offeras recte aut carnẽ manducat: niſi prius adora ſacramentũ exquo chtam
L dorus ſup leuiticũ pla⸗ non diuidas: peccaſti. & Jẽ bie nerit Itẽ ĩpſalmo.xxxiii. Dauid ab eo tangitur. ſi ta uſtei
ne uidetur uelle ꝙ dñs ni ſe-· ro. ad eldibiam. ferebatur maibus ſuis. anibul mẽ dicatur ꝙ ſumat mgam.
ipſũ aſſumpſit per hoc qd dr In cena chriſtus fuit cõuiua a con ſuis nemo portat᷑.qũo intelligat᷑ ĩ nõ eſt magnũ incõ loced
aſſupſit deditqʒ diſcipulis ſu muium . ipſo danid ᷣm lr̃am nõ inuenimꝰꝰ. menne cu ſeiera⸗ Mõ
is. Ec moyſes dedituobis pa in chriſto aũt inuenimus. ferebat t H n
hC ninli. Rer lde ice⸗ nem uerũ: ſed dominus ie· eni rpũs manibus ſuis: qñ cõmen ccdtit ab go ſomi .
ie rinunircee ide ſus ipſe cõuiua conuiuium ipſe dans ipfũ corpuſſuũ ait:hocẽ coꝛ poſſitimo ſtati deſi amza
cibus. Comedit ergo xpus comedens 7 qui comeditur . pus meuʒ. fereba tur eni illud cor nit eẽ ſacramẽtum. coiit
ſeipſũ ſed nõ quo ad effertu Itẽ hiero. ſuper matheu. pus in manibus ſuis. Idẽ ſupio. ſed iterũ non poſſet woncn
quia nõ indigebat ſicut de ba In ueritate ſui corporis 2 ſangui traciatu. xxx. v. Quouſqʒ biberẽéet (ſecrari qꝛ nõẽ ibi fonbeb⸗
. ptiſmo.j.di.iiij.proprie. nis Chriſtus ſuis diſcipulis pre/ ſanguinẽ: queʒ fuderũt deſperꝗ/ en n tantũ loin
i &ρEt qui comedit. diceret ſentauit:quod melchiſedech ſacra uerunt. Ideʒz in pſalmo. liiii. Ju Negn dedg ieggicg rone
Amag n aſſaplir cor ſu mentaliter obtulitt. dei paſcebantur tanquaʒ de bpena tum ſi tranſit ſuper Tg
daretaliisere ſumedle ſi⸗ Ccipite comedite hoc eſt domini: ⁊ nos de cruce qñi paſci ,/ illud corpꝰ mus nel hesſ
cut baptiʒatuſ eſt licet non in ⸗ coꝛpus meũ:poſtquã typicũ mur:quia coꝛpus ipſius manduca aranea: non credo Wcar
digeret ut daret exemplñ ba paſcha fuit completũ: agni car/ uimus. Habẽt ergo impii epulas ᷓ deſinat eſſe ſacra atdie
ptiʒandi.ut.j.di.iiij. xR agunũ. nes cũ apoſtolis comederat: aſfſůũ ſuas:habẽt a pii ſuas. beati qui eſu menlum. ainno
lHᷣ· CCcipite ⁊ comedite. pſit panẽ:qui confoꝛtatoꝛ eſt bomi riunt⁊ ſitiũt iuſticiã. CNẽ excon F ¶xx. dies. ſecis neli
„ nis: ad uerũ paſche trãſit ſacra, clilio guarmacienſi. natno e. liꝑ ne dn
G Acerdos. acriſicium mentũ: ut quomodo in prefiguaa Pꝛo infirmitatibus euchariſtiazʒ 5 5 Ro dilectiõe ſrcr
r conta gertt officu ono⸗ rione eius melchiſedech pand ant ſbyter ſemper hẽ D Pmolrech nl
ar. contra.xyi. q.i. preſbyte/ af Elchiſedech panẽ 1 ni preſbyter ſemper hẽat paratam. wꝓ male didi⸗ Uon
ros. nũ offerẽs fecerat:ipſe quoqʒ ĩ ue Peoyter euchariſtis ſemper ciit. culpa. n. ſimiliſẽ gunt
m AUnc eis. cum dixerũt ritare ſui coꝛporis⸗ ſanguinis re/ BHeat paratam: ut qñ quis infir male diſcere ⁊ doce erice
ludei ei:quid faciemꝰ preſentaret. WIgem in libro de matus fuerit ſtatim eũ cõicet: ne ſi re. C. ð male.?⁊ ma loͤap
⁊ nos niri fratres. Ait tũc pe membris domini. ne coione moriatur. Itẽ ex cõ tbe.culpa.ĩmo ⁊ hu nanon
erugcraie ipſũ eẽ deũ quẽ Chriſtus idem eſt ſacerdos a ſa/ cilio arelatenſi. nemsipaer wee gin
n rbo reüilluc mäna crificium. õ Peniitentia eius qui non bene ſa uoluntatẽ parẽtum tien
O ideſt corpꝰ chriſti qð Aderdos dei batris dicitur fi gificium cuſtod it. uel mimis uel are⸗/ ideſt
ſignificabatur ꝑ corporeuin lius dei ßʒ humanitateʒ: ĩ qua 0 bene ñ cuſtodierit ſacri naris ſe ſociant. ut jͤcon
mrina. S. . reuera. c pro nobis acceptabile ſacrificiũ Iiciu:⁊ mus uel aliud aliqd in auctẽ.nt cũ de ap toeat
o C.anti.i. tante rei miraa deo obtulit: uf ſit ipſe ſacerdoſ qui aial illud comederit. xl. diebus pe del. cog. .. cauſas. Nie
lole. lcorpis chriſtit. elt ſacrificium. ¶ Item augu. de niteat. Qui aür ꝑdideritillud ĩ ecc col. viij. Man
A vereſ ut waluſcg unilitare agende penitentie. Qaeſia aut ꝑs eius ceciderit ⁊ nõ in i
chriſtt ⁊ nos ad eius ſuͤprbez ucei credentes biberunt ſangui neta fuerit. x Ex. dies p eniteat. Cy in
ninte⸗ nem guem in gucefuderunt. prianus euaritio cõfratri ſalutem. ein
q Memo mãducat ſpiritua nc eis petrus qnunciauit agis ⁊ hiſtrionibus ſacra non nn
liter ſed multi ſacramẽtaliter eum colendu queʒ crucifire cõmittantur myſteria. ſh⸗
licet nõ adorauerũt. adora,/ runtut eius ſanguinem biberẽt cre PVo dilectone tua conſulẽdũ ne⸗
mus quidẽ humanitatẽ eins dentes quẽfuderũt ſeuientes. me exiſtimaſti frater chariſſi C
quadam erenerarone maiori dẽ in epiſtola ad hireneum. me quid mibi uideatur de hiſtriõe . W
qua umueniab creaturas. lla Morpus quocd ex uirgine ſumpti 2 mago illo: qui apuduos cõſtitu- r

ſone

●
a CVNt pndor. loquit̃ de notorio ? manifeſto infami cni nõ eſt ĩpar quia in peccatis concepta ſnit:ſicut ⁊ ceteri ſancti excepta unica perſona xpᷣi.
3d tienda euchariſtia domini.idẽ eſt dicendũ de quolibet ex:ſtenti in ſimiliter de annũciatione ſancte marie nihil dicit cũ lit m celebre feſtů. h.
mortali crimine notorio.xxiii.q.v. placuitt. ä i ¶ Feſtiuitates. ſed de quibus feſtiuitatibus boc intelligis: qꝛ lancti aut ſüt
e⸗ b ¶ Inlami. tales eni iſames ſũt.ff.de bis qui no.ifa.l.ij.ꝭ.ait ptor canonizʒati aut nõ.b.intelligit de canoniʒatis qꝛ dicit ꝙ epps cũ ſuis clericis
c enicis. SZ quantũ ad ſuã dioceſim poſſunt ſanctũ canoniʒare.qdð nõ credo ſed exaudio
de canontzatls qui non hñt
Raltari. non . . . uligilias.
den 3 preſumat ꝓpt ms adhuc in artis ſue decoꝛe ꝑſe⸗ Rreligioſa cõſuetudo eſt quã Euealiter ar 6 e
ma ſola epiſcopi re ee erat magiſter a doctoꝛ nõ erudiꝗõ,· vVulgus ꝑ ſanctoꝛũ ſoleninnes ſhletig dern ſ epiſonipol
tiã niſi lritie. el doꝛũ ſed ꝑdendoꝛũ pueroꝛum. id ⁊feſtiuitateſ agere pſueuit. populi coſituere coſzerudines in
li cobiee r poc ubi uod maie didicit: ceteris quoqd, qui debẽt dmina officia attendere qucere ſerudas in parochi⸗
lci⸗ rgener cvopis. aie⸗ inſinuat: an ſalibꝰſacra cõio cũ ce/ ſaltationibꝰ turpibus inuigilãt: cI is ſuis in ſubditos ſuos con/
n 1 contra. vii. q.i. Leris chriſtiãis debeat dari: autuo tica nõſolũ mala canẽtes: ſʒ religi ſeſu eorũdẽ ſine preſentia pa
bfi nibil. biſcũ debeat cõicare:puto nec ma oſorũ officiis peꝛſtrepũt.hoc eni pe nel eius delegati. ut.xi. di.
. Ronunciã/ ieſtari diuine nec euãgelice diſcipli ut ab oĩbus pꝛouiciis depellat᷑: ſa catholica.?.xxxv.q. vi.ab
gtn i. Que ſe ne cõgruẽ ut pudor honoꝛ eccle cerdotũ iudicũ a conſilio ſancto iſto. Tlrarsibns. 5
ſtiuitatel ſit ſie iã rpis infami contagione fe cure cõmitutur. Iẽ ex cõcilio l Fe Sloſt ſelladl us.
e ehranae. rih ine getur. ¶ANẽ ex cõ. carthaginenſi aureli. Aunte aſcenſiõem dnmi m Derlirepai⸗ doe licet ſit
ſadſs ſacramẽta tractat ðᷣ quarto. . tribus diebus letanie elsbrarut: mortale non inducit depoli⸗
u ſolẽnitatibus iſtis: Poſt cõuerſionem non eſt dene/ gatoes. i. letanias ante . tionẽ. nt.v.q.iiij.in loco.
nset qꝛ ſacramẽtoꝝ loco ganda graliꝗ cõionis cennonẽ domini placuit celle n Ogationes. i. letanias
ſnen babẽtur.quia repre Cenicis atqʒ biſtrionibus ce brari:ita ut premiſſum triduanũ ie z. di. xxvi. 5. non auteʒ
Mern ſeniãt paſſiões eoꝝ eriſqʒ perſonis hiꝰuel apoſta inniũ in dñice aſcẽſionis ſolẽnitate enne ubi dicitur 6. mier pa
enr marin propter nicis cõuerſis uel reuerſis ad dim ſaluatur pꝑ quod miduũ ſerni ⁊ an/ Ehaſe Aoc eemnne nog hie
il eeſpaz Sra uel reconciliatio nõ neget. Qlle ab. Ope relaxcur. quo magis ſtatuitur non precipitur ſech
lgen bic babes qn ineihi ¶Itẽ ex cõci. urbico. plebs uniuerſa conueniat. quo triſuadetur. nã in tempore illo
ant dies ßᷣm canões Pꝛeſoyt ĩ altari miſſa nõ celebret ua oes abſtieant 7 etiã quadra/ nnaqueq; prouicia abunda,
enech ſcilicet a ueſpera.nt i quo eadẽ dię epiſcopꝰ celebrauit gc imalibus cibis utant. ¶ Iẽ boatin ſenſu ſuo. ut. lxxvi. di.
iene extra de fe. c.i. ⁊· ij. altari in quo epũs miſſam ex concilio eodem. uiinã.?.xij. di.lla.
mnaſi . 5. xv. di. ꝙ a pfi. cantauit pꝛeſbyter eodẽ die aii Epus dię dnico ſi ꝗeſir eccleſie. O Plebs. v ita ſerui ſt de
doni bus aliud obiier ,5 Am celebrare nõ pꝛeſumat. ¶ Itẽ Piſcopus: ſi infirmitate nõö p opns deeſſe. arg.
ſtiſſe lauia m legee n· elöx cocilio lugdunenſi. uen ipeditus: eccleſie cui ꝓ P Heße dominicis die⸗
l rforter mot u Tempaferiadi in miiſ ſuntlaicis ximus fuerit die qnico deeſſe non buo in eiſtopalt cecleſa
bonen notatur de hoc ſuꝑ nüciandga. „ eber. Iiẽ ex eodẽ. ninis officiis debeat inter
ſi n illo. c. qð a patribuſ Ronũciãdũ eſt: ut ſciãt Hos dies paſche ciuibus in uil⸗ eſſe in qua ſacerdotali more
cenn Bi. i 1 ꝑa feriãdi ꝑ ãnũ.i.oẽm la celehrare non licet. precipit eſieren ut. vij. q. i.
nön 5 ueſpamne a iudaiſmo ca ung ien cat le
ſſun nſqʒ ad tenee⸗ Ec dimur. Fenachnero per annum ſolẽnitatẽin millalʒ celebrare: niſi aaa rcteſt Gr eolnrn
gie vr Bed an. d ſti ſunt dies natale dni: ſci ſtephͤ guem infirmitas ꝓbabit tenuiſſe. epiſcopus nilem.
nota meeptio iſta ſancti iobannis euãgeliſte: inno/ Nẽer eodem. q Alli. in nilla. tunc enim
ſoeb non babʒ locũ qu centũ: ſancti ſilueſiri: octaua domi Ante ſolẽniiaiẽ paſche quadrage L in maiori eccleſia con-
nunti ad oia. n ſm hoc ſe ni theophaie: purificatio ſctema ſima eſtcelebranda. neniũt omnes. ut. . e. diſtin.
igbid pe comedim? carnen rie. ſẽm paſcha cũ tota bebdoma Acerdotibꝰ oĩbꝰ decretũ eſt ſiquis Erne ibno i ediſe
nanen in die ueneriſ. ynge da: rogatiões tribus diebus: aſcẽ ut ante paſche ſolẽnitatem nõ r B Acer ens i. Huco
ſche die auod don tn domini: ſancti dies pẽthecoſtel quinquageſima ſʒ. xl. teneatur. 5 pis in cõ grega
uki ad carnes comel ſancn iohaniſ baptiſte. xii. apoſto tem ex coci. martini bape. [HSaſche. 5.5. di. iiij. ſtatui
r daſ dies icipit a me loꝛũ maxie ſanctoꝛũ petri æ pauli Quinta keria ultime ſeptimãe qua ma. 7.c. quadrageſima. Sol.
kin dia nocte ⁊ termiat qui mũdũ ſua pꝛedicatõe illumina drageſime ieiuniũ ſolui nõ lʒ. hic de ieiunio generali quod
D in aliã mediã nociẽ nerunt. ſancii laurentii. aſſumptio Bnliceat quinta feria ffres oidbus iniũgitur. ibi de ſpecia
⁊ maxie quia hoc di ſancte marie:natiuitatis ſãcte ma nouiſſime ſeptimãe ieiuniũ li quod clericis ſuadetur.im
cit lex ⁊ boc bʒ con rie: eccleſie dedicatio.ſãcti micha oluere: ⁊ oẽm exornare'.xl. ſn mo iõ non eſt ſermic nſi⸗
ſecek ſerudo⸗ lien quo elis archangeli: dedicatio cuiuſ/ ecere abſtinentes toti xl. perexire. n ad
4 olon inter cũqʒ oratorii: a oium ſcõrum ⁊ ſci Item ex con. laodicenſi. dei denthegoſten.
Ntlli alg qö martini: aille feſtiuitates quas ſin De eodem.
1m nõ approbo. prete-· gluli epiſcopi in ſuis epiſcopatibuſ Leon oʒ in.xl.quinta feria ul t EQDn liceat. ieiuniſũ qꝛ do
rea nota ꝙ dies nn cũ populo collaudauerit: que uici iime bebdomade ieiunium minns ſurrexit de cena
“ qʒ incipit a meridie nis tanfũ circũmorantibus indicẽ diſſolui totam.xl. inhonorari: ſſy ⁊ lauit pedes diſcipulorum ⁊
? terminatur i ali qe ſunt nõ generaliter oĩbus.reli per totos dies ieiunare ⁊ eſcis ab ſiterum rediit ad cenã.uolunt
⁊ bec forte copuia-⸗ quas uero ſeſtiuitates ꝑ annũ non ſtinentie conuenientibuſ. ideſt ari quidã ad ſimilitudiuẽ domi-
i tio eſt magis nera di ad feriandũ bi dioribꝰ uti z er -5 5 ni etiã pedes alijs abluere⁊
in cũ contineat ortum ſuntcogendi ad feriandu nec ꝓbi ioribꝰ uti. ¶ Itẽ ex cõ. agatb. his comedere ſed talis cõſue
1 ⁊ occaſum ſignorũ. bendi. Inditũ uero ieiuniũ quan Exceptis diebꝰ dnicis in quadra tudo reprobatur.
l Itẽ dies qĩũqʒ com do fuerit denunciatuʒ ab omnibꝰ geſima nõ ſoluat ieiuniũ. n ¶ Exornare.ar. ꝙ nihil re
ſi⸗ raiurde mommeta obſeruetur. Item ex cõci. tolle PAaaeuit ur ds eccleſie excep putatur teiunaſſe 4 vnnn di
ad momẽtũ.ff.ð mi tano quarto. iis diebus dñicis in.xl.etiaʒ em non ieinnat. C. ad ſilei.
n denlas minec In ri ſolẽnitatibuſ diuinis offi in die ſabbati ſe acerdotali'oratio⸗ uſt nihil uidet eſſe factü ec
eſum camu copn· ECiis nõ ſaltationibus uel cqtilenis 1reronts hone ieiunent. xVl nopontet. ſed p totoſ
tatur dies a neſa populi debent nacare. Item ex concilio niceno. LRexceptis diene gymimnt
uſqʒ ad dilaculum. . asielb. drxr. ſauie pre
ut. ſ. e. de eſu. ter. . di.v. quadrageſima.
8 Theopbanle:i epiphanie.i.apparitionis.theos.n.dens pha-⸗ p D Lacnit.ut omnes noncomedant. e Rr ned wareg
nos apparitio quãdo.ſ.ſtella apparuit.que dnxit magos. 3 ¶ Sabbati. ſ. paſchalis.
h ¶Haeiuitatis.de feſto cõceptõis nihil dicitur quia celebrandum a Sacerdotali.ſ.finita hora nona.

non elt: ſicut in multis regiõibus fit.?⁊ maxime in anglia.⁊ bec ẽ rõ5 b ¶ ¶ Cõione.ſ.ꝑcepta.i.non debent comedere mii prius celebratis miſſarum

offleijs ? neſpertinis.S.e.di.
i. ſolent.d.
—0 Voniã.ſunt.ð.e.diſt.
½lrxxvj. 5. non autem.
b ¶ BGenua.S. di. xxvi. S. nõ
antẽ.
Stantes. S. di. xxx. ſiquiſ
preſbyter. S.xxvi.q.vii.ſacer
dotes cõtra.Sol.ibi dies re⸗
miſſiõil uocãtur dies ieiunio

rum.
d SEeſn. ferie. de quar⸗
O ta feria eſt conſiliũ de
ſexta preceptũ.
e¶ Sabbati diei. ſ. paſchalis
ſnpple ne forte ob inſ gnẽ ſo
leniatẽ videret᷑ ieiuniù tunc
ſoluẽdũ. .
ſ Malnerit. ſed non tenet᷑
ad hoc.
g & Del debnerit. cũ teneat᷑
ad hoc ex iniũctapnia.⁊ ita ẽ
ar. ꝙ poſſumuſ carnes come

dere in die ſabbati. nã ponit

in operatione nr̃a tãdin abſti
nere die ſabbati. qdiu volue/
rimus. Sʒ. S.j. c.ij. ſed illud
efl conſiliũ z conſuetudo ita
iterpᷣtat᷑.extra de obſ.iein.cõ
ſiliu. 5. itẽ de illis. nec enĩ ſab
batum eſt legitima feria.vt.j.
e·ieiunia.io.
b PD Eruenit.qui veniens
ſ. antichriſtus.
ĩ In veneratione. vnlt nõ ꝓ
nimia certitudine ponit hic
pñs pro futuro.⁊ notaui hoc
B.xxiij.q.i.patus.⁊.ſ.de con
ſe. diſt. iiij. qñ quis.
lhe ¶ Sabbatũ. S. di. xli: quiſ
quis. 2. S. di. lxxxi. nõ. oʒz.
IAbbato vero ieinnãdũ
35. xij. diſ. illa. Z. ſo. hoc
nõ obtinet. vel dic vt ibi dixi.
m¶ ¶ Non celebrari.ſacrm coꝛ
poris ⁊ ſanguinis Oñi.S.di.i.
viſũ. .di.ij iterat᷑.õ.ſed bᷣm
hãc exceptõeʒ illa. c.ĩtelligũt
n Eiuniũ. quite.S.di.lxx.
vi. vtinã. Z. ſo. ꝓhibet᷑ H;
fierii cõtẽptũ diei.aliaſ ſemꝑ
ieiunare nõ repꝛobarẽ vt ibi
ſed quare potiꝰ de his diebꝰ
iᷓ dc alijs.cũ ieiunare ĩ cõtẽ.
ptũ diei cuinſcũqʒ ſit morta⸗
le peccatũ? dic ꝙ iõ qꝛ maio
ris venerationis ſũt.qꝛ in il/
lis duobus diebꝰ fecit domi⸗/
nus quicquid iſigne fecit fe/
re.lxxv.di.c.pe.fere dixi.qꝛ
die ionis celoſ aſcendit.
9 E quis.cã timoriſ alias
tumoris.ſ.quia aliꝗſ icu
ciat timorem alicui niſi ieiu/
net tali die.
p In ſuſpicionibns.ſ.here/⸗
ſeos.
aq ¶ Einnia. ? ſexta addila ſe
cuũda feria. xi.q.iij.ð.illis
di. lxxxij. preſbyter.
Soluenda. ab his qni ad
hoc voto vel pnia ſũt aſtricti.
vel dic ꝙ hoc fuit ĩ pꝛimitiua

eccleſia neceſſitatis hodie ve

ro conſilij. h. ⁊. g.
¶Salnuatorẽ᷑.S.xi.q.iij.abiit
tVNel cũ cruciligentibus.j.
di.iiij.qui bis.
u Aliud. C. de fer. L.iij. . ſʒ
dic legẽ ſuccũbere. i.vĩ ĩ hoc
nõ hr̃e extra ð fer.ↄqueſtus.
x Epenitẽtibus. cõmit/
ſis moꝛtalibꝰ granio:a

Deé con.

Nec in die dominico nec ĩ diebus
penthecoſtes in oratiõe genua fle
ctantur.
Moniã ſũt in die dfiica gdã
ad orõnẽ genua flecientes ⁊7
in diebꝰpenthecoſteſ:ꝓꝑterea ſta
utũ eſt a ſcã ſynodo:quomiã cõſo/
na ⁊ cõueniẽs ꝑ oẽs eccleſias cuſto
diẽda cõſuetudo ẽ:ut ſtãtes ad oꝛa
tionẽ uota dño reddamꝰ. ¶¶ Item
leo papa.iui. .
So ipe ab eſu carniũ ſit abſtinẽ.
um.

E eſu carniũ apud nos uetu

ſtiſſima nõ iprobanda tra/
ditio ſemꝑ eſt tenẽda uta cene ter
mino que fit in pricipio noctis.iiii
ferie que luceſcit ĩ quartaferia uſqʒ
in diluculũ quite ferie.a ſimiliter a
cena nociis ſexie ferie que luceſcit
in ſexia feria nõ impite ieiunatio ẽ
tenẽda uſqʒ ad ſabbati lucẽ quãtũ
de dier parte aliquis ieiunare ma
luerit uel debueru protẽdatr.
Item gregorius dilectiſſimis
ciuibus rome.
Nec die ſabbati feriandũ nec die
dominico lauacrũ eſt prohibendũ

P Eruenit ad me quoſdã ꝑuer

ſi ſvũs hoĩes praua inter uos
aliqua ⁊ ſcẽ fidei aduerſa ſeminaſſe
ita ut die ſabbati aliquid opari pꝛo
hiberẽt:quos quid aliud niſi anti
chriſti pꝛedicatoꝛes dixerimus:ꝗ
ueniẽs diẽ ſabbati:atqʒ dñicuʒ ab
oĩfaciet opere cuſtodiri.qꝛ enim
mori ſe ⁊ reſurgere ſimilar: haberi

in ueneratõe vult diẽ dñicu.⁊ quia

populũ iudaiʒare cõpellit: ut exte
riorẽ legis ritũ reuocet:a ſibi iude
oꝛũ ꝑfidiam ſubdat:coli vult ſab/
batũ. Aliud quoqʒ ad me perla⸗
tũ eſt nobis a peruerſis hoibus eẽ
õ dñico die nullus de/
eat lauari.a quidẽ ſi pꝛo luxuria ⸗
pro uoluptate quis lauari appetit

hoc fieri nec reliquo quolibet die

cõcedimus.ſi aũt ꝑ neceſſitatẽ coꝛ
poris hoc nec diẽ dñico pꝛobibe/
mus. CItem innocen. papa.
Ob reueretiã ſepulture dominice
ſabbato ieiunare debemus.
Abbato nero ieiunandũ eſſe
rõ euidentiſſima demonſtrat.
nã ſi diẽ dñicã ob uenerabilẽ reſur
rectionẽ dñi noſtri ieſu chriſti non
ſolũ in paſcha celebramꝰ uerũ etiã
per ſingulas hebdomadas ipſius
diei imaginẽ frequẽtamꝰ:ac ſic̃.vi.

feria/ ꝓpter paſſionẽ dni ieiunamꝰ

ſabbatũ pꝛetermittere nõ debemꝰ:
gnonia intra triſticiã ⁊ leticia tẽꝑiſ
illius uidet᷑ incluſũ.nã utiqʒ ↄſtat
apoſtolos biduo iſto ⁊ in meroꝛe
fuiſſe ꝓpter memũ iudeoꝛũ ſeoc/
cultaſſe.qd utiqʒ nõ dubiũ eſt ĩ tan
tũ eos ieiunaſſe biduo memoꝛato
ut traditio eccleſte hẽat iſto biduo
ſacramenta penitus nõ celebrari
e forma etiã per ſingulas tenen

la eſt hebdomadas: ppter id qd
cõmemoratio diei illiꝰ ſꝑ eſt cele

brãda.ꝙ ſi putant ſemel atqʒ una
ſabbato ieiunandũ:ergo ⁊ dñiica 2
ſexta feria ſemel ĩ paſcha eritutiqʒ
celebrãda. ¶. Nẽ melchiadeſpa.
Die dnica ⁊ quinta feria nõ eſt ce
lebrandũ ieiuniũ.

T Eiuniũ dominici diei ⁊ ꝗnte

Eiunia ſane leginia in iiii.TK vi

ferie nemo celebrare dʒ ut in/
ter ieiuniũ chriſtianorũ gentiliũ
ueraciter credentiũ infideliũ arqʒ
hereticoꝝ uera? nõ falſa diſcretio
habeatur. ¶ Itẽ ex cõcil. ceſareo
auguſtano.
De eodem.
Equis ieiunet die dñica cã
timorisꝰaut perſuaſiõis:nec
quadrageſimarũ diebus ab eccle

ſis fideles deſint:nec babitẽt ĩ cu

biculoꝛũ laibulis ac mõtiũ qui in
ſuſpicionibus pſeuerãt ſed exẽplũ
ac preceptũ cuſtodiãt ſacerdotum
ad alienas uillas agendoꝝ cõuẽ
tuũ cã nõ cõueniant.ab uniuerſis
epiſcopis dictũ eſt anathema ſit:
g hoc ↄmilſerit.Itẽ ex dcis ſci
apollonii. narta 7 ſexia
feria ſunt ſeruãda ieiunia.

feria nõ ſũt ſoluẽda niſi grãdis
aliqua neceſſitas fuerit: qꝛ quarta
feria iudas traditionẽ domini co/

gnouit. vi. feria crucifixus ẽ ſalua/

tor:uidebit᷑ ergo qui in his diebꝰ
ſine neceſſitate ſoluerit ſtatuta ieiu
nia:uel cũ tradente tradere ſalua/
toꝛẽꝰ:uel cũ crucifigentibus cruci
figere.die autẽ dominica nihil ali
udꝰagendũ eſt: niſi deo uacãdum
nulla operatio ĩ illa die ſancta aga
tur:niſi tant hymnis ⁊ pſalmis ⁊
cantieis ſpiritua ibꝰ dieſilla trãſi/
gatur. ¶W Iem innocen. papa.
NQuinta feria ultime bebdomade
quadrageſime penitentes remiſſi
onem accipiant.
E penitentibus uero quiſi
ue ex grauioꝛibꝰ cõmiſſis ſi/
ue ex leuioribus pniaʒ geruͦt ſi nul
la interueniat egritudo quinta fe/
ria ante paſcha eis remittẽdũ eſſe
romane eccleſie cõſuetudo demõ
ſtrat. ceterũ de põdere eſtimãdo
delictorum ſacerdotis eſt iudica/
re ut atrẽdar ad confeſſionẽ peniiẽ
tis ⁊ ad fletus atqʒ lachrymaſ cor
rigentis.ſane ſi quis in egritudieʒ
ceciderit atqʒ uſqʒ ad deſpatiõem
deuenerit:eſt ei ante tẽpus paſche
relaxãdum:ne de ſeculo abſqʒ cõi
one decedat. ¶¶ Itẽ fabianus pa.
orientalibus epiſcopis.
Singulis annis quinta feria ultie

hebdomade. xl. nouũ cbriſma cõ
ficiatur.

Itteris ueſtris inter cetera in

lſenuzʒz inuenimus:quoſdã re
ligionis ueſtre epiſcopos aueſtro
nr̃oqʒ ordie diſcrepare:a nõ ꝑ ſin

gulos annos in cena dñi chriſma

cõſicer̃. Errãt uero qui talia exco
gitat: a mente ueſana potius quaʒ
recta ſentientes hoc facere audent

eni appellat nalde
enormia:leuioꝛa mi
nus eno:mia. alias
eet cotra.xxvi.q.vi.
c.ulti. .

yC Egritudo. quo
caſu nullo tꝑe eſti de

negãda cõio. ut no
tat᷑ ⁊ legit᷑. di. ꝓxi.
c.preſbyter. Sʒ po
ne ꝙ aliquiſ agat ſe
ptẽnẽ pniam: nũgꝗd
in iſtis. vii. annis
in quolibet anno in
cena dñi debet i ec/
cleſia introduci.uel
ſi debet a quo: utrũ
tantũ ab epiſcopo
nel a ſuo preſbytero

dicũt quidã ꝙ poſt

primã expuiſioneʒ
uſqʒ ad ultimã: qua

rü utraqʒ dʒ tantuʒ
per epiſcopũ fieri:

preſbyter ſimplex
põt eũ qnolibʒ ãno
in cena domini re⸗/
cipere in eccleſia et
poſt octanas de ec/
cleſia expellere de

hoc.l. di. in capitẽ.

Itẽ quare hoc ma/
gis fit in die ionis
quã in alio die einſ⸗
dẽè ſeptimane: iõ qꝛ
eodẽ die idẽ domi⸗
nus captus fuit:⁊ li
gatus fnit.⁊ eius li/
gatio abſolutionem
noſtrã operata eſt:
nel põt dici ꝙ ideo

qnia ipſe eodeʒ die

pedes diſcipuloꝛuʒ

lanit. vnde iõ eadey
die fit: ut pedes id

eſt affectus noſtros

lauet a peccatis. iu/

xta illud quã ſpecio

ſi pedes euãgelij ⁊c

de pe. di i. põt.
5Remittẽdũ.id ẽ
abſoluendo recon-
ciliãdo enchariſtiã
cõcedẽdo.l.di.peni
tentes.
a T Eſtimando. ar.

xxiij.q.viij occidit.

b Attendat. xxvi
pij. de his.
¶Sane. exponit
nod dixerat.
d Ante tempns.
ideſt ante quintã fe
riam que eſt añ pa
ſcha.

Itteris? nõꝑ

ſingulos. ö. de

peniten. di. iij. c. ſe ⸗
pties. 7. lxiij. di. F.i
⁊.c.agathoſa. õ. dt.
xcvi.cũ ad ueruʒ.j.
di.proxi.oĩ temꝑe.

zrumn
ced
line
ics
uninon
Gtii
giſcit
ntuen
alif
llnen
8 3 ſnel
ccleſatt
S

in
ücmmi⸗
goet u⸗
ſtdepont
ſlettün
itbonon
Onps
iadofnin
tmüda

wel en

—

ſanefe
furee
E Cald
dieante
pohnep
Cii
ſadiesd
On
per,
ſſop ſa
dot mo
heimirt
genimus
lo divil
ctor 0
für bonn
rvi.
ciatur. b
leſtpen
egne⸗
liur th⸗
Anurtd.
ſepban
ſazruor
1S.
güc.
Gn
gperikg
cienn di
lumſan
nüdae
N Sot
ſit ren
pen.
ie.

lenialb

chite,
acp.
beniali
dliſci
Nl diii
Unis
dabi
ir de

. mper
olbp io
onfnite,
leceſget
nodec,
Pelere de
,napti
teboeſe⸗
die ns

odet

nneſſ̃
ice dont⸗
uoſutetl

tenel. .

ſtoren
Nenntſ
Nigicn

reodt Ne

ſcholorg
leöene,
to
olaſros
elenis i
liſeid
enigit
i.pot
tecii
Go nn
euchnif
oloipnt

iſouci

Gin
hie

ge

.
Lleſtot.

liꝗt

Atui

hi⸗
i

iieH

6 Beanno. ſ. diſ.
iii.ſi quis de alio.
b Vetus.nota ne
tus dici:qdðᷣ coronã
anni non excedit ſi
cut ⁊ nonũ dicitur
matrimoniũ qð nõ
excedit ãnũ.ut.xxv
q. viij. c. i. ? ar. ff. de
ub. ? uect. l. ulti. 5.
quotiẽs.ff. de uino
æ tri.l.uetus.
ARſanctis.xi. di.
c. eceleſiaſticarum.
d α Rucis. et
ri põt quare
feſtũ erueis celebre
mus in qua dominꝰ
ſnit dehoneſtatus ⁊
nõ feſtũ aſine ĩ qua
fuit honorat?: ? di/
cimns ꝙ laus exhi⸗
bita domino ĩ aſina
fuit mũdana de qua
non eſt curãdũ ſed
i cruce facta fuit no
ſtra redẽptio.

e Calẽdarũ.i.ꝗn

ta die ante nos ⁊ im
proprie põitur hic
calẽdarũ qꝛ tantuʒ
pria dies dĩ calẽde.
fNOQuã ſale. qꝛ
per aquã con
feſſio ꝑ ſalẽ amari/
tudo ⁊ morſio.unð
hec ẽ mixtura vnde
gemimus ꝓcedit ꝑ
tas. diuiſio. ſ. deli /
ctoꝛũ ⁊ ortus nirtu
tũ ⁊ bonorũ operũ
xxxij.q.ij.cũ renun
ciatur. hec deſigna
ta eſt per mixtiõem
iude que cõfeſſio di
citur ⁊ thamar que
amaritudo dicitur
vnde pbares dini/
ſio:ʒarã ortus gemi

nus. ſ.partus ꝓue

nit. hD.
Sanctificẽtnr.
querit᷑ qũo aq bene
dicta dicatur popu
lum ſanctificare nel
mũdare.
h Scificabat. tũc
fuit remiſſio pecea
toꝝ:nt. xij.q.ij.glo
b. Mundabat. 2
uenialibul.5S. di.l. in
capite.j.diſt.iiij. ne
quaq.nã ſacrificiji
uenialia delẽtur. S.
di.ij. cũ omne. ð pe
ni. di. iij. de quotidi

anis. Nã ſi qua tũc

habebãt: mortalia
erãt. de pe. di. vi. c. i
circa mediũ.
i C Per heliſenʒ. in
de eſt ꝙ cũ aqua ex
orciʒatur dicit ſacer
dos:deus qui ꝑ he
lieũ prophetã ſaleʒ
quaʒ mitti iuſſi

le C. Et coinquinatoſ

uenialib? tantum.
AQſſe. paſtoris
E vmie ? liber il
l us in quo tradi/

D. in

ſicut enĩ ipſius diei ſolẽnitas pſin⸗
gulos annos ẽ celebrãda: ita ipſiꝰ
ſci chriſmatis cõfectio ꝑ ſingulos
ãnoſẽ agẽda:a de ãno ĩ annũ reno
uãda:afidelibus ẽ rradẽdũ: qꝛ no
uũ ſact᷑ʒ ẽ:a ꝑſingulos ãnos ĩ iã di
cia die inouãdũ:a uetꝰ ꝰi ſcis eccle
ſiſſẽ cr̃mãdũ. Iſta a ſcis apoſtoliſ
ſucceſſõibꝰeoꝝaccepimꝰa uobiſ
tenẽda mãdamꝰ. ¶ Nẽ euſe. pa.
Seruetur ab ommbus feſtiuitas i
uentiõis dominice auecis
Rucis dñi nr̃i Jeſu chriſti
que nuꝑ nobis gubernacula
ſce romãe eccleſie tenẽtibꝰ quinto
nonas maii inẽta ẽ:ĩ pꝛedco calen
darũ die iuentõis feſtũ uobis ſolẽ
niter celebrare mãdamꝰ. ¶ Item
alex. pa. v. a peiro. Quare ſiti
ſtiumũ ut aoua ſale ↄſperſa ſcificet᷑
AQusã ſale ↄſpſaʒ ĩ populiſ bñ
dicimꝰ ut ea cũcti aſpſi ſcificẽ
turꝰa purificẽt.qd oĩbꝰ ſacerdoti
bus faciẽdũ eẽ mãdamꝰ.nã ſi ciniſ
uitule aſpſꝰpopulũ ſciſicabat atqʒ
mũdabat multo magiſaqua ſale aſ
ꝑſa diuiniſqʒ pꝛecibꝰ ſacrata popu
ſũſcificat atqʒ mũdat.⁊ ſi ſale aſꝑ
ſo ꝑ beliſeũ ꝓphetã ſterilitaſ aque
ſanata ẽ: quato magis diuis pꝛeci
bus ſacratꝰ ſal ſterilitatẽ rerũ au/
fert hũanarũ:a coinquĩatos ſcifi/

cat ⁊ purgat:a cetera bõa multipli

cat:aĩſidiaſ diaboli auertit:⁊ a fan
taſmatis vſutiis hoĩes defendit.
CItẽ pius pa.ix.a petro apoſto
lo ĩ pꝛimo ſuarũ decretaliũ.
Non niſi in die dominico ſanctum
paſcba celebretur.

1T Pſſeuos nolumꝰ ꝗpaſcha

drjñſi die dnico annuis tꝑibuſ
ſit celebrãdũ. Iſtis.n.tẽꝑibꝰher/
mes doctoꝛ fidei a⁊ ſcripiure efful/
ſit inter nos.a licʒ nos idẽ paſcha
pꝛedicto die celebraremꝰ: qꝛ iñ in
de quidã duhitãt ad coꝛoboꝛãdaſ
aĩas eoꝝ eidẽ berme ãgelꝰ dñi ap
paruit ĩ bĩtu paſtoris:a pꝛecepit ei
ut paſcha dñi die dñico ab oĩbꝰ ce
lebraret᷑.vñ ⁊ nos apoſtolica au/
ctoritate ĩſtituimꝰ oẽs eadẽ ᷣuare
debere: qꝛ ꝗ nos buamꝰ: nec debe
ris a capiſe quoquo mõ diſcedere
Itẽ victoꝛ pa.xiii:a petro in pꝛi
mo decreto. ſuo 5 niſi i die
dñico ſanctũ paſcba celebretur.
( Elebritatẽ ſci paſche die dñi
caagi debere:a predeceſſoꝛeſ
nf̃i iã ſtatuerũt:a nos illud eadem
die ſolẽniter celebrar mãdamꝰ:qꝛ
nõ decerut mẽbraa capite diſcrpẽt
aut alit gerãt a.xiiii. vo lũa pꝛimi
mẽſis uſqʒ ad.xxi.diẽ eiuſdẽ mẽſ
eadẽ celebrat᷑ feſtiuitas. Eodem
quoqʒ tpꝑe baptiſma celebrãdũ eſt
catholicũ.ſʒ tamẽſi ncce fuerit aut
moꝛiis piculũ ingruerit gẽtiles ad

ſidẽ ueniẽteſ quocũq; loco uel mo

mẽto ubicũqʒ euenerit ſiue in fln/

mie ſiue in mari ſiue in fontibꝰ tan

ũ chriſtiani confeſſione credulita

tisclarificati baptiʒent᷑. Ipſis etiã

quod in baptiſmo polliciti ſũt ſũo

pere eſt attẽdẽdũ ne nõ infideles ſʒ
fideles iueniantur. Ipſi uero quiĩ

fidelitatis nota aſpergũt᷑: infameſ

efficiũtur:a int᷑ fideles minime re
putẽtur.hec uero ſtatuta nulla de

bẽt ĩpꝛobitate cõuelli:nulla nouita

te mutari:qꝛ alia ẽ rõ carũ ſeculari
um alia diuiaꝝ. ¶ Itẽ ex cõci. car
thaginenſi. iiii. De eode
Alche ſolẽnitas una die ⁊ tꝑe
D celebrãda ẽ. ¶ Itẽ ex conci.
carthaginenſi. v.
Dies paſche concilii foꝛmatarum
ſubſcriptionę oibus intimetur.
acuit nt uenerabilis dieſpa
ſche foꝛmatarũ ſubſcriptione
oĩbus intimet᷑:dies uero ↄcilii.xi
calẽ. nouembris ſcribẽduũ ẽ enã ad
ſingularũ quarũcũqʒ ꝓuĩciarũ pri
mates: ut qncunqʒ apud ſe cõcilia
cõgregãt iſtũ diẽ nõ ĩpediãt.
¶Itẽ ex con. bracaren.ii.
Per orbẽ uniuerſũ cñ in cõciliis
oĩa ſtatuta fuerit fumurũ paſcha an
nücietur.
P Zacuitut poſtquã oĩa in ↄci/
lio ſacerdotũ fuerĩt oꝛdinata
illud oĩno ſeruet᷑:ut ſuꝑuenturi ip
ſius anni paſcha quo calẽdarũ die
uel quota lũa debeat ſuſcipi a me
tropolitano epiſcopo intimet᷑ qd
ceteri epiſcopi uel reliquus clerus
breuiculo ſubnotantes unuſquiſqʒ
in ſua eccleſia aduẽiẽte natalis dñi
die poſt euãgelicã leciõeʒ populo
annũcient. qIrẽ ex cõ. arelatẽſi
qdcõfirmauit papa ſilueſter.

Per uniuerſuʒ orbem uno die t

uno tempꝑpe paſcha celebretur.
(S Eobſeruatione paſche do/
mini ſtatuimus: ut uno die 2
tꝑe per oẽm orbẽ obſerueiur: ⁊ iu
xta cõſuetudinẽ lr̃e ad oẽs dirigãt
CIgẽ greg:ſeruio epõ maſſiliẽſi
SDe imagimous ſcõrum nonuio
landis.
Erlatum ad uos fuerat: ꝙ in
cöõſiderato ʒelo ſuccenſus ſan
ctorum imagines ſub hac quaſi ex
cuſatione ne adorari debuiſſent cõ
fregeꝛis.a quidem quia eas adora
ri nemiſſe omnino landamus fre/

giſſe uero reprebendimus. Dic

frater a quo factum eſſe ſacerdote
Miadango auditum eſt: quod feci
ſti. aliud eſt enim picturã adorare
aliud per picture hiſtoriam quid
ſit adoranduʒz addiſcere.nã quod

legentibus ſcriptura: hoc ⁊ idio/

tis preſtat pictura cernentibus:qꝛ
in ipſa ignoꝛãtes uident quid ſeq
debeani: in ipſa legunt qui litreraſ
neſciũt.unde precipue gentibus
pro lecnone piciura eſt. Item
ex vi.ſynodo.
IJmagines ſanctorũ memoria ſũt
Drecordatio preteritorum.
4 Enerabiles imagines chri⸗/
ſtiani non deos appellant.
neqʒ ſeruiunt eis ut diis:neqʒ ſpẽ
ſalutis ponunt in eis:neqʒ ab eis
expectani futurũ iudiciũ:ſʒ ad me
moꝛiam ⁊ recoꝛdatiõem primi/

z 5 i

dit plura docnmẽta eccleſie.
liber paſtorũ intitulatur.
m .· Acapite. cũ hoc iubʒ ar
gn. inſti. de ſatiſda.ĩ fi.

n . Eie britaiẽ. predcceſ-
O ſores. in legibns eni,

ſecularibus poſteriores tra/
hũt ad ſe priores.quod in di

