a MHe obliuiſcamini ar. ꝓpter memoriã. multa fieri. S. e. di. æ dixit. Clandit orũ ueteris teſtiamenti ? agni alch alkt S .
raemil⸗ Di⸗ . is quẽ nducauerat nenon
M ꝛpis eſu. A uiciis mũda ſacrati ſanguinis vnda y Inligere. nã ⁊ pacta noniſſim ⁊c̃.C. de pac.pacta.ar.contr hriſi
. . „ . . . — — — . — — . 7 * LC. . *Llees 4.
Sed ereclifn iemne remanet iteger eis. Hrs oernltat:⸗dndic quia ſi uideat 5. dẽ pe. di. ij. principiũ. ver. primo.ut docet tullius in rethoriciſ na Muiſen
For ea hone aſ nincare umeres. At ſine ſubiecto nubes in gere pen lidiora ar.in pyin:⁊ in fine eẽ proponẽda.illud eni pꝛocedit quod ſiaant
aby ſſos in mari. Sic nini co neu, me ſrhin n
. . . — ,„ — „ , —, , ,„2 2 * gleſuen⸗
ier ſapor ⁊ ponduſ quoqʒ pp apoſtoli ſantelne ne obliuiſcami guinem dñi non eos accepiſſe ieiu ante condexit. nſct
b ErRepreſentat. qꝛ tüc legi ni⸗ quod ſemel factum eſt: i memo nos.nũquid tm proprerea calũni / 3 Digreſſur?. qno mickine
paſſio diæ plenius oia quei ria noſtra ſit omni qno quotiẽs pa andũ ẽ vniuerſe eccleſie: ꝙ a ieiu/ niaʒ ipſe dixit. nos opanſs ſ
eins paſſione acta ſunt ad me ſcha celebꝛat᷑ nunquid totiẽs chri nis ſemꝑ accipit᷑. Ex hoc enĩ pla/ oeg mudietls 1. ego actftiſe
morig redueuntur. lorte diceit ſtus oceiditur: no: ſed qniuerſaria cuit ſpũi ſancto ur in bonore tati ſa nadaUnmolatipie tuli
de his que fiunt in paraſceue ecarclato repꝛeſenat quod olix cramenti prius in os chriſtiani dqni a CSSeruaret arg eree⸗
e nr ſalcrenon⸗ erutis el ig acium lt ſic nos facit moneri ta cum corpꝰ intrarei quã ceteri cibi. qð canõ ñ determi leae gen
dinẽ que ſolét paſſionẽ repre quam viacamus pꝛeſeniem dom MNã ideo ꝑuniuerſuũ orbẽ moſiſte nat nos determiaf ecbnnn
int aue ſolet paſſton re num ĩ cruce. ¶ INem in lib. ſentẽ ſeruat᷑. Neqʒ eni qꝛ pꝰcibos dñs poſſumꝰ. nt.xxij. deſeni
¶Semel. immolatus eſt in pzolperi. dedit: ꝓpterea prãſi aut cenati frẽs v. boc vĩ.xxiij.q.ij inbper
ſemeiipſo.i. paſſus in propa mel imolatus ẽ i ſemetipſo ad illud ſacr̃m accipiendũ ↄuenire quos des.ffdeteſ. gealii⸗
perſona in foꝛma bumana. cpriſtus a tamẽ quotidie imo debent: aut ſicut faciebt quoſ apo conſuluiſli. ſeinſſ
d Cmmolatur. i. eius imola latur in ſacramento: quod ua itel ſtolus redarguit ⁊ emẽdat: menſis b W Buraſſet 5 ſoteint
di veneetentatar efr memo nsenden eſt quia in manifeſtaio ſuis iſta miſcere. Mãque ſaluator enimd Nninnic in nufen
. Cn od.l. as ſemel. ne lun terlore in diſtincnone ſuo quo uehemẽtius ↄmendaret my/ bet:bonꝰ ſeruus nõ cmn
7 eleludor chriſtuc moꝛtu rum membꝛoꝛum omnium verus ſterii illius altitudinẽ: ultimũ hoct mutat. xxyiij. q. i. —
Wen prooibnoquodad ſuf deus ? verus homo ſemel tamʒ in uoluit infigere cordibꝰ memorie ſicenim. —
ficientiã non qno ad effectũ cruce pep endit: offerens patri ſe/diſcipulorũ a quibꝰ erat ad paſſio OAd manducan ſckatone
eſicax n. iut ananruͦ in redi ibſum boſtiã viuaz ? paſſibilẽ moꝛ nẽdigreſſurꝰ: æ iõ i precepit quo a d corputsz vomit. bipmne.
mente. ſed der eos ſtetit qui talem vuoꝛum ? moꝛnuoꝛum redẽ deinceps ordie ſumeretur: ut gpo Reiii hor Corpos ch
Kine ignos ſcernt. morin ptionis efricacem eox ſcilicʒ quoſ ſtolis per quos eccleſias diſpoſim cetera autem. Cönti
e Rtamns 640 n Giclis altiudo diuini conſili redimédoſ rus erat ſeruaret hunclocũ. naʒ ſi e Vnſinuaret. de leſ mni
led quo ad ſufficientiam pro iudicauit pꝛelſciuit pꝛedeſtiauit vo boc illo monuiſſʒ ut pꝰalioſ cibos bis que debeãt or
cibas. cauit modis atqʒ tempoꝛibus qui ſẽeꝑ reciperetur: credo ꝙ eum mo dinari. da
g ¶ Prefſcinit in bona ſignili bus id fieri congruebat. ¶ Item rem nemo mutaſſe. Cum uero . gdinatum. ſi. 4 ſton
catione.l. ui ambꝛo in epiſto. ad hebꝛeos. ait apoſtolus de hoc ſacramento H Pin
„ Tn egro⸗oblai. cor- Hoſtia que ſemel oblata eſt: in re loquens:propter quod fratres cũ e laru.i. leglo elſee
. das riſti oblatum eſt ĩ Sedarioneſue moꝛtis quotidie of ueneritis ad manducanciumisimnn. b Alnis. in alta lut corp-
⸗ ur. cem expectate:ſi quis eſurit domi 1. In prima nanwüpt
. 1 h mi ri. In prima
. Taal nme quotidieoſſe erhiſto ſemel oblata eſt bo manducer: ut non ad iudicium cõ ege. Gbos lünſte
le Et nna ?. i. nnius paſſio J i ad ſalutem ſempiternaʒ po neniatis ſtat ſubtexuit que ad eiu ltiond illius forme nar de
nis repreſentatio nõ multaꝝ tens. quid ergo nos nõne perſin / dem ſacramenti oꝛdinẽ pertinent. hoc eſt corpus me- woude
(ſtent dicitur vna fides. gulos dies offerimus: ſz ad recoꝛ ſcilicer quomõ ieiun æc. Ceteraãät mm er panm gn
. = S oi . . ranſeut
eſn imutabie: e arigen mztis eius. ne ho cum uenero ordinabp. Abi datur z ſan i⸗ corprs D
drine alib acriiciü n ſncce chrillus boc aut ſacrif atus eſt la totm illis agendi ordinem inſi neꝛborum chriſtiel Vniu
dit:ut ſacrificiis legalibꝰ qui cpriſtus. hoc aur ſacrificium exx nuaret :quod uniuerſa per orbeʒ ficaciã: ille eni qni Mütagce
bus ſucrificiin no. teſta. ſucer Plum eſt illius: idipſum ſemper id ſeruateccleſia ab ipſo oꝛdinaruni er nihilo efauit oia .
e giſind no mutat: quig ipſum. pꝛoinde hoc idem eſt ſacri eſſe quod nulla oꝛarumꝰ diuerſiia ſtis pot hoc ſic oõ
ids eſt quod fint ? ſõ ipſuj ſy ficium. Alioquin dicetur quoniaz teuariatur. Item ambꝛo. inli mutare. In ſecüdea ndhaio
idipſnm. b. in multis locis offertur: multi ſun bro de ſacramentis. Bame⸗ reſvoncet ul main
. ſg ſ iſti 5 4 7 fr . am obiectioni qua
n & Anũ. i. nna forma cõfe ſ eni mod pbicg iepie uerbis in eius coꝛpus mutamr. forma in qua chri⸗ mechn
cihe tame mlorn iuin ſacriloy u3 ſicut eniʒ quod vbiqʒ offert Anis eſt in altariꝰuſitatꝰ an /B / ſtus paſſus eſt. In bugco
cia. vnum eſt coꝛpus ⁊ non multa cdo te uerba ſacramentoꝛũ ubi ac tertia ponit v̈ba illa noͤtil
0 Ille. nr. . e. quia. pora: ita ⁊ unum ſacrificium. Dõ celſſit conſecratio: de pane fit carro ad que ſir raſopſi⸗ ſmec
& Holſſliã. ſ. ſeipſnʒ. vñ vſu lifex autem illeꝰeſt qui hoſtiãꝰ ob/ chriſti.hoc igitur aſtruamus: quo tiatio: reliq de ſole⸗ lleeſt
Rerx ſedet in cena turba cin/ tulit nos mundantem. Item ipſa modoa inis 6 nitate eſſe occulte ſchcen
ctuſdnodena. Se tenetĩ ma,/ offerimus etiã nunc que tüc bla eſſe orpnoehaſti vanis⸗ ſtenats. Dn Rrar. ſeai
nibus ſe cibat ipſe cibus. 13 6 . . . ta probat nos in al⸗ ſeen
4 .Konſumier iõ ipſũ ſem elrronſnnl nonpdrndeknos rem quibus uerbis a cuius ſermo taii accipere ueruʒ vnimn
er idipſum.b. 8: in comemoꝛationelit ei nibus eſt domini ieſu. nam per re corpus chriſti au⸗ nen
per d ium quod factũ eſt.h facite . . np dag ce L ſnil
r Voe eni facite. dicũt qui tü eſt. hoc enĩ facite aitin liqua omnia que in ſuperioribꝰ a ctoritate eiuſdem. öan
dã ꝙ per bec nerba dominꝰ Meam comemoranoné. CItem ſacerdote dicunur:laus deo defer i Sacramẽtoruz. nconp
apoſtolos ordinauit: hoc fa- 1. in li.rñſionum ad ianuariuzʒ. tur oꝛatione petitur ꝓ populo ꝓ ural⸗ dacit grn fne
2 ð z e& . , 2 *†* ci 31,
cite ꝛ7. . Sacramentuz coꝛpoꝛis chriſti nõ regibꝰ pro ceteris. bi autẽ ſacri er ſpecl Ben auͤcin
L Aanlhe prere ner⸗ niſi ieiuni debemus accipere. ficium cõficit ia no ſuis ſermõib ſacrumnktüͦ . unne un
o oĩs chriſti actio nr̃a ẽ Ioni „ * „ bung eflitt
lectis. diſ. iüſ proprie. viih. J Jquido apparet qñ pꝛimo ac ſacerdos ſed unt᷑ ſermõibꝰ chriſti ſub utraqʒ ſpecie ẽ u
v. dirie. ceperũt diſcipuli corpus ⁊ ſan ergo ᷣmõe xpᷣi boc cõficit᷑ ſacrm chriſſus. Pegn
t Calũniandũ eſt.i.calum 8 le Be pane.i. pais lorn⸗
imponẽda. tranſitin mikere 8 ſici⸗
n . Seruatur. nunqnid quis conſficeret prãſus.h. d. qꝙ; nõ 9dicat ĩ alii . corpus chriſti: ⁊ B linn
ſacramẽtis. H.nero dicit contra ⁊ eGoꝛiſer fieri nõ broi eon, . 1 S conſecrationem. 5. e. panis. ine
Ann non eſt ieinniũ de ſubſtãtia altas nõ cõfeciſſet dominge 4 C gea aſeg arende cuus nerba ſint nidebitis. nnd
Xx iang ſaluator. nõ reddit hic rõquare poſt cenã chri Aas ſunum corp . m S Coſclteltranſre facit ſubſtantiam panis ⁊ vini in uernʒ cor ſut.
dedit:ſed tantũ quare poſt oia.i.ulti ii . um ſangninem. S
corpnus ſuũ rnguiedeſſtaodrainn. Re eorenmrgo ba eſe; n Eaeramemi. du pãiſ eſt:nullũ ẽ ibi ſacrm quia nihil ſignificat
ulis coꝛpus ſuũ tradidit ut i. Kn. ideo e dñs cenatis diſci⸗/ ſed cũ incipit tranſire in corpus chriſti ſtatim ſpecies panis incipit H
P pus ſuũ tradidit ut in hoc ſacramento cõſumatio ſe ignificarec ſti es becies 4 Mo⸗
nẽ oĩum ſacramẽ ſignificare corpus chriſti ⁊ eẽ ſacramẽtũ:cnʒ autem nihil ſigſifica

)

D. JII. 54 6

ret:tunc non erat ſacramentũ nõ tamẽ panis nel ſacramentumnel ſacerd os.ſi laiceus tempore conſtituto nel potiꝰ myſtice ſpũalem notat ſũpti

Nn. corpus chriſti conſecratur precibus ſed in ſacramẽtum quod eſt onẽ.vnde glo.ibi accipe quotidie.i.quotidie te pᷣpara habilẽ ad ſulcipiẽdũ.
n coꝛpus chriſti panis fit trãſubſtantiatio. ES Eriſtus.ſm carnem ᷣm uann panis hominum.
Ntcl a Quis ſermo.i.qua vi ? qua potentia boc facit corpus chriſtiaa o Carni chriſti. ſpũali.i. eccleſie.
i ſcilicet qua creauit cuncta. pVnita.per participationem in ecclelia. 4 Qimandacati ſera⸗
ſ⸗ vani e de mento. i. in ſpecie pa/
ncko ſolnit. b. hoc . a priſti bic quoꝰ* uerbum quo uiuunt nis vt vini. -
⸗ fendo ſolunt b. bo⸗ quis ſermo chriſti bic quo facta lam. en nechun n ſumptam 1rE Geritate i pvera caro v ſiõ
1n iamẽ eſt impoſſibi/ ſunt omnia: iuſſit dominus ⁊ facia omnia: ſed n . gnis chriſtt inuifibitnter ma⸗
1 le ꝙ panis ſit co ſunt celum a terra ⁊ mare. Mides pro mundiuita: bumana enim ca/ uestur,
uie puiehrinnle taln ergo quomodo operatoriuſſit ſer ro que erat peccato moꝛtua carri (“AWanducatur.i modo ma
NE Perbeg imtelnt mo cbriſti:ſi ergo tanta uis ẽ in ſer munde uniia incoꝛporata unuʒ cũ ducandi ſumitur. 2 ita intellie
ei D ſunt nenge mone domini ieſu: ut inciperet eſſe illa effecta uiuũt de ſpirim eius ſi geomnes tales pꝛoceſſus.
Knd d to magis ope cut unũ coꝛpus de ſuo ſpirim. qui til Manducatur. nec mirum
erniif Due erant. an⸗ an ge keurimrame nee ain uero non eſt de corpore chriſti nõ quia ſurrexit occiſus.mandu
ui lei; cſecraremur: ratorius eſt: fnitde ſpirim ehriſti . catur. ergo ampline moꝛi noõ
ſan ſed eẽ deſierũt ſicut aliud cõmutentur: a ſic quod erat uiuit de ſpiritu chini. . Ide dus poteſt. li e ma Jucer ſins no.
kele,. enim ſapor aque p/ panis ante cõſecrationem iam cor Quomodo chriſtus uilibiliter n C Partel. 5. e. dil. ego berl
ſon mixte calici veſinit ichriſti eſt poſt conſecration;: ſacramentis ſpiritualiter mandu/ drigg.
ſen ſubſt pus bot 4 garius 9
eſſe. ita ſubſiatia v uia ſermo chriſti creamrã mutar catur 2bibim. — Sic fiti. ſacramentumꝑ
, enund aie⸗ ⁊ ſic ex pane ſit coꝛpus chriſti:⁊ ni Zimandueant rpibiſtchui partes Dlnlhtur. ino mo/
n Ne oc! . n aqua in calice mixtum fit ſtum: uitam manducãt ⁊¶ bi tum ⁊ integrum chriſti coꝛ
nsns ¶Jam coꝛpus.i. num cum aqua in calice mixt n: 6, Oe
iat ce De chriſti tran⸗ ſanguis conſecratione uerbi cele/ bunt. Alũ manducare eſt refici: il Duelauer⸗ Auckt. quia in ſacfo.
H ſit accedente cbriſi ſtis. Sed foe dicis ſpeciẽ ſangui lum bibere eſtuiuere. quod ia⸗ 1. Partem otu coꝛpus chri
n forma: itaut poſte? nis non uideo ſed babet ſimiliitu cramento uiſibiliter ſumitur: ini i ſabparte ſpei.
wn⸗ ſecrationeno ſit ia,z qinẽ: ſicut enim moꝛtis ſimiluudi ſa vitate ſ⸗ piritnalit maducat 2 bi a Suã. ? ſub illa totũ xpᷣm.
n ber ibi panis . RM— nemſumpſiſti:ita enĩ ſanguinis ſi bit᷑.mãducat᷑ xpũſuiuit mãducat b Per partes gloꝛificatum
iii n Alrulineze militudinẽ bibis:ut nulluſ hoꝛꝛoꝛ q⸗ꝛ reſurrexit occiſꝰ. nec qñ mãdu qnuidem coꝛpus aliquam leſio
1 er deſt antu ſignif · cruoris ſit: a pꝛeciũ tamen redem camus partes de illo facimuſ. qꝛ nem poſt reſurrectionem pa
ſed dar ptionis operetur. Didiciſti:quia in ſacramẽto ſic fita norut fideles tnon Boren rj ini m.
rie RAMortis.i. rep / accipis coꝛpus chriſti. uis ſcire qꝛ quomodo manducent carnẽ chri 4 erierre bes pani .
n.ſ ſentationis moꝛtis uerbis celeſtibus conſecratur: ac ſtiunuſquiſqʒ accipii partem ſuã Lyimpicetun.
ſue Naiogis⸗ . cipe que ſuntuerba:dicitſacerdos vnde ipſa gratia partes uocantur: e¶ VPanis eſt. i. ſpẽs panis
ngo Sim ind ine · fac nobis inquit bancoblatonem per partes manducatur 2 maner ẽ escalicis.
igeſt ſecis ſhlte aſcriptã rationabileʒ ac. Inde om teger totus in coꝛde tuo: totꝰ erat & Renunciant.ð oſtendunt ?
nak kealro nobis. nia illa euangeliſte ſunt uſq; ad id apud patrem quando uenit in uin ·½ coꝛobant.
nhim ſimilitudinẽ en· accipite ſiue coꝛpus ſiue ſanguinę ginem: impleuit illam nec receſſit g —MH½“0vod autem. i. ſed.
4 ad ſimilitudinẽ en 5 pus in ipit . d uidetur panis eſt: ¶ b Poſtulat. nominibus par
gun ius ⁊? nos pro ipſo Inde uerba ſunt cbriſti. Accipite abillo. quod ui etur Panis eſt: Tantelmuetornas Stan
un mori debemus ſalt 2 bibite ex hocomnes: bic eſt ſan calix quod eniq ocul. ſenugciant urrbman vel wieſpertcod
nenni ig percaro⸗ guis meus. uide ſingula. qui pꝛi /½ quod autem'fides poſtulat inſtru per partes diuidunt voctur
D b Sinpmtelen die quã pateretur accepit inquit in Enea. anis D 6orhus chiti ca oen dis eſangaus chrittiech
. colore ibus panem antequaʒ ix ſanguis.iſta ideo dicuntur ſacra ſignificati myſterio. vt. s. e.
chrict. ſanctis manibus p . iguis. iſta ideo d ur la igt
tatione. panis eſt: ubi aute menta quia in eis aliud uidetur 2 boc eſt. .
llon Wniuerla. i. ni conſecraretur panis eſt: u 5 enta quiai iud uic
ſſiel ick Luue⸗ 44 uerba chriſti acceſſerũt: corpꝰchꝛi aliud iĩtelligitur. quod uidetur ſpe bl Poſtulat. i. ꝙ fideleſ iſtru
i i Boneſt pãiſ ſit eſt. deinde audi dicentem. acci ciem habet coꝛporalẽ. quod intel Bonr Nbeterciecdere. mig by⸗
goe qui nadit.i.xn pite a edite ex boc omnes.bhoc eſt ligitur fructum habet ſpiritualem. ir⸗ Renus ? ub ſpe vt
ſie incoꝛpoꝛat᷑ ſicut ce enim coꝛpus meum. ⁊ ante uerba qui accipit myſteriũ nlennS non ni ſanguis per ſignificationẽ
in teri cibi qui i ſtoma chriſti calix eſt uini ⁊ aque plenus: tenet ninculum pacis:nõ myſteriũ namre veritate trungz ind
m80 Dann no⸗ ubi nerbe cbeti operata litervnt eoſe ſ reſtlonii contra htroque er tmmt
* i ibi ſanguis efficitur:qui plebeʒ re g. tem ſu . 2 Sacra. S. i. q. i. multi ſecu
E Paevogieruze mel chemin ergo uide quam potens eſt NQuomodo ſpiritualter coꝛpus larłfnm.
llß nõ traſit in ſuſtenta ſermo chriſti uniuerſa conuertere chriſti ſitaccipiendum. Recei aui edttr dii
ſtiu tionẽ corporis ſiat deingde ipſe chriſtus teſtificatur ꝙ; Nedere in ieſuz chriſtůbor ſden⸗ ren done
ſiſni ille: eſt. n. cbus aie coꝛpus ſuum a ſanguinem ſuuʒ ac eſt manducare panem uinum in pꝛemium ponendo totam
det⸗ non corporis. vnde cipiamus: de cuius fide teſtiica qui credit mãducat. inuiſibiliter ñ¶ ſpem in eo incoꝛpat ſibi chri⸗
ur ſubanditur.ſ ec. h. tione dubitare non debemus. ſaginatur quia inuiſibiliter renaſci ſtum per ſidem ? dilectioneʒ
a ſpeiel tamẽ benev C Item. B . turꝰ. 4 qui man. c. m. 7 b. m. ſ. b. u. ⁊ ſpem de pe. di.ij.charitas.
n unani tbe⸗ ſacc, Hon coꝛpus ſed anime ſubſtantiis e. pticipatiõe eni filii quod eſt prr m E. Renalcitur. puta per ba
. nor Ghia deſinit ihd fulcit panis uite eternre unitatẽ coꝛꝑis chriſti⁊ ſanguinis ptiſmum per euchariſti
in. eẽ corpus chriſti. et Bniſte panis eſt qui nndit hõ manducans uiuit non ſumens cum digne ſumit.
on. tãdiu eſt ibi ſacĩm in coꝛpus ſed paniſuite eter tantum in ſacramento quod mali nC Inſacio. i in ſackali man
tpe quadin eſt orpns ne:qui anime noſtre ſubſtantiam faciunt: ſed uſqʒ ad ſpiritus parti n tione. ſed etiam iſpua⸗
ſpnn Peiſt . ſed la⸗ ad fulcit. Iſte panis quotidianus eſt cipationem ut in coꝛpoꝛe domini linam ſicut in baptiſino idui
m né loci procedar accipe quotidie quod quotidie ſi tanquam membrum manear ei tur xpᷣns iterdũ ſacrotenꝰ in⸗
ai 9 r qulã neſcio. ſeld bi proſit. ſic uiue: ut quotidie me/ ſpiritu uegetetur: quod eſt dü eiuſ terdum quo ad vite ſcificatõʒ
leeno ſit ſacramẽ rearis accipere. ¶ Item auguſ. mangdata ſeruat: ad altare dei inni Damd oriumn 7 malorum
lis tũ cũ eſt in corpore in epiſtola ad hiereneum. ſibile quo non accedit iniuſtus il/ cen WR r Opera po Wore
nt ſi tamen enomerit: Etiam ᷣm carnẽ chriſti eſt pʒynis le peruenit:qui ad hoc preſens iu 3 6 pꝛeopzin vonorn
en 5 ione ſer . paccedit: jerillic ui ſic a malis mãducat᷑ xps ſa/
ich cũ cnergtioſse niuus. 8 B ſti catus acce i: innenieri lic Ui cr̃alit᷑ tãtũ.a bõiſ vo ſacrali/
nanduͦ: quia ſacfm Hriſtus panis eſt de quo q tam qui hic diſcernitcauſam ſuaʒ. ter ⁊æ ſpũaliier ?⁊ abomnibus
Rit⸗n koticie,J, c98. manducat uiuit ineternuʒ: de Item in libro quarto de tri / credentibus ſpüaliter.
ne⸗ diſt. quotidie. 2.c.ſi quo ipſemet dixit.a paniſ quẽ ego nitate. o Ald altere. i. ad nitã efnã.

ſifun
1
ſ⸗

notienſcũqʒ.
ml Accipere. ſi ſit

dabo caro mea eſt/ ꝓ mũdi uita ⁊c.

determinat quomodo ſit panis nõ

Spiruus ſanctꝰ inuiſibiliter cor
pus et ſanguinẽ cbriſti ſignificat.

p Juſtificatus.j. e. panem.

¶ ¶ BDilſcernit utrum. ſ. iuſte
2:

De con.

erimine cnius conſcius eſt iudex.j.e.pro dilectione.cõtra ſed illud

poſſit percipe.iuſtus.n.acenſator ſuiipſius eſt. ar. xiij.q.ij.in pnti.

—

3 O Oꝛpus ⁊ ſanguint᷑.i.tranſire in corpus ⁊ ſanguinem chriſti quod ex

fructibꝰ terre acceptũ ⁊ prece myſtica conſecratum ideſt ſacramentũ
in corpus chriſti tranſubſtantiatum.

₰ℳ

b Sumimus. ad ſalutẽ. ſ. ſidigne ſumamus.

cC In memoriam. vnde ſa/
cerdos cum celebrat crucem
h abʒ ante ſe ⁊ laici aliã extra
d Per manus. qꝛ bõ admi
niſtrat quaſdã oportunitateſ
nt fiat panis ⁊ ninũ ar.xxvi.
q.v.nec mirum. S
e ¶ Aiſibilẽ.i.niſibileʒ oblati
onẽ ⁊ celebrationẽ ex multis
confectã.
Mõ ſanctificatur.i.nõ trã
ĩ nbſtantiatur ſacr amentũ:ut
ſit ⁊c.
g SDpiritn dei. S. dixit ꝙ ſer

mo chriſti. i. ipſe chriſtuſ con

ficit hoc ſacramentũ.ſʒ quia
indiuiſa ſunt opera trinitatiſ
non eſt hic conirariũ.non.n.
per unũ ſolũ excludũtur oĩa
alia. nec per hoc exeluditur
nocalis ſermo.xxvii j.q.i.ſie
enim. ver.abſit. .
hBn omnis. benedictio
Enem inſtitutã a chriſto
que eſt accipite ⁊ comedite
boc eſt corpns meß.
i O Ommendanit coꝛpꝰ.
cilicet corpus ſuũ qð
eſt eccleſia:ut ſit ſimplex rela
tio.ut.S.e.quia paſſus.
le ¶Nos corpꝰ.ſpirituale dũ
ſumus in eccleſia merito et
nomine. —.
1 Oc pietatis t.S.xxiij.q
paſſus.
m Alneʒz. mortifera. qua
D ſi dicat ſi non potes
omnino peccata uitare ordi
na ita ſaltẽ nt non ſint morti
fera.nã ſine nenialibus hec
uita non ducitur.de peni.di.

iij. de quotidianis. dʒ enim

aduerſario peccatũ remitte
re.i.rancorẽ ſed ſatiſſactiõeʒ
non cogitur remittere.xxiij.
q.iij. ſi ülic.
n & Panis eſt. q. d. non latet
ſub horribili ſpecie uel noci
na ſʒ ſub ſpecie panis que e
amica nature.G.
o Quẽ non fallis.xxiiij.q.
iij.deus qui.⁊ oĩium ſanctoꝝ
cognitoꝛ eſt.S.xxxij.diſt eru
beſcant.
p¶Fallere ipſũ.nt.xi.q.iij.
ſecũdũ. ar.cõtra.xvi.q.i.re/
nertimi.di.hxxxi.oportet. .
ſed fallere quis põt quantum
in ſe eſt:ſed non ꝙ deo aliam
opinionẽ inducat ꝓpter ali⸗/
cuins fallaciã quã hʒ quoniã
imutabilis eſt.xij.q.iiij.incõ
mnutabilis.
q 0 Di diſcordat nõ mã⸗
Rducat.i.non incoꝛpo/

(Nanus ſanguinem chriſti

dicimus illud quod ex fructi
bus terre acceptũ ⁊ pꝛece myſtica
conſecratum recie ſumimus ad ſa
lutem ſpiritualem in memoriã do
minice paſſionis:quod cum ꝑma
nus hominis ad illã uiſibilem ſpe
ciem perducatur nõ ſanctificatur:
ut ſit tam magnũ ſacrameniuʒ niſi
operante inuiſibiliter ſpiritu deiꝰ
cu per hecomnia que per coꝛpoꝛa
les motus in illo opere fiunt:deus
operetur. ¶ Item.
Per benedictionem panis effici
tur coꝛpus chriſti

T On omnis panis ſed acci/

piens benedictionem chri/
ſti fit corpus. ¶ Item.
Duplicuer corpus chriſti intelli
gitur
( Hmmengdauit enim chriſtuſ
in boc ſacramẽto coꝛpuſ ſan
guinem ſuũ quod eri fecit⸗ nont
ſos.nã a nos corpus ipſiuſ facti ſu
mus. Nem. J

Sacrificium altaris ſacramentu,ʒ

eſt unifatis.

BD Oc ſacramentũ pietatis eſt

ſignum unitatis uinculũ cha
ritatis. qui vult uiuere accedat et
credat:a incoꝛporet hũc cibum ⸗
potũ ſocietatem vult intelligi cor
poris ⁊ membroꝛũ Morg adod;
eccleſie in prede ſtinatis. ¶ Itez.
Spiritualiter magis quam corpo
raliter corpus chriſti debemꝰ ac/
cipere.
Anem de altari ſpiritualiter
mmanducare eſt innocentiã ad
altare poꝛtare.peccata ⁊ ſi ſint quo
tidiana uel nõ ſint mortifera: ante

quam accedatis dimittite debito/

ribus veſtris:ſi dimittis dimittet᷑
tibi. ſecurus accede. panis eſt et
non uenenuʒ. ſed uide ſi dimittis
ne mẽtiaris deo:quẽ nõ fallisꝰ.mẽ
tiri deo potes: ipſum fallereꝰ non
otes. L Item.

acramẽtũ nõ unitatẽ chriſti cor

pus accipit:qui ab eo diſcoꝛdat.
Vi diſcoꝛdat a chriſto non

manducat carnẽ eiuſ: nec bi

bit ſanguinẽ: ſi tãte rei ſacrʒ ad iu
diciũ ſue ꝑditiõis quotidie accipit

ratur coꝛpori eius quod eſt eccleſia mãdncãdo.i.credendo licet quotidie ſu/
mat corpus de nirgine natũ.boc.n.mali accipiũt.ut.j.e.c.i.⁊..e.di.quid ẽ.

⁊..c.credere.

1. Qα Tſancta obeẽ᷑.occaſionaliter ſancta malis obſunt.ſ.cũ ſunt per abuſnʒ

ſumpta ⁊ ſanctorũ abuſio.i.

plſit indigne ſumere.

preſũpt io ⁊ temeritas:qua quis preſum/

ſSalutẽ.i.illud poterat eẽ cauſa ſalutis ſi digne ſuſciperetur.
t & Et mela.i.digna patientia malorũ.i.aduerſorum uel malapeccata ꝓſunt
occaſionaliter. ar. di.xiij. nerni. ⁊ di.l.fidelior. ⁊ de pe.di.ij.ꝭ./ hic itaq; talibꝰ
u “ Accipitur. i. patienter ſuſtineatur afflictio.
x L On prohibeat.ar.ꝙ nõ debet iudex ſm conſcientiã indicare. ar.iij.q.
yvij.iudicet ar.ꝙ debet iudex admitter̃ iuramẽtũ nolentis ſe purgar de

de manifeſtis.extra de tem.or.ad aures.ar.conia.

ſuũ eſt cum eum monet ne accedat.

IJté. Sancta nocent malis
7 mala proſuntbonis.

Zſancta malis poſſuntobeẽ

bonis ſũt ad ſalutẽ malis ad
iudiciũ. vnde apoſtołꝰ.qui mãdu
cat ⁊ bibit idigne:iudiciũ ſibi mã
ducat ⁊ bibit.nõ qꝛ res illa malaẽ:
ſed qꝛ maluſ male accipit quod bo
num eſt. nõ.n. mala erat buccella

que iude data eſt a dno. ſalutẽ me/

dicus dedit:ſed qꝛille qui indig/
nus erat accepit:ad perniciẽ ſui ac
cepit.a mala proſunt bonis: ſicut
angelus ſathane paulo.p malũ.n.
fit bonũ cũ bene accipit᷑ malum.
¶Idem.
mali de menſa dñi manducare.
L On prohibear diſpenſator
mãdacare pingues terre in
menſa domini:ſʒ exactoꝛeʒ mone
at imere Idem.
Et qui indigue accipit: coꝛpꝰ cbri

ſti accivit.

Icutiudas cui buccellã tradẽ

do:ſʒ bonũ male accipiẽdo lo
cum prebuit diabolo: ſic intellige
quiſqʒ ſumens corpus chriſti: nõ
efficit ut qꝛ malus eſt:malũ ſit:aut
quia non ad ſalutẽ accipit: nihil ac
cipit.corpus enĩ ⁊ ſanguis dñi ni/
hilominus in illis erat: quibus di
cebat apoſtolus.qui mãdu. indi.
iudi.ſi.m.a bi. Itẽ ambꝛo. de
ſacrameniis.
Quibus exẽplis preter naturam
ſubſtantia panis 7 uini in coꝛpus
a ſangninem chriſti conuerti ꝓbet᷑

B Euera mirabile eſt: ꝙ deus

manna plueret patribꝰ ꝗ quo

tidiano celi paſcebantur alimento

vnde dictũ eſt. panem angeloꝛum
manducauit hõ. ſʒ tamẽ panẽ illũ
qui manducauerũt: oẽsꝰin deſer/
to moꝛtui ſuntꝰ. Iſta autem eſca
quam accipitis:iſte panis viuus:
qui de celo deſcendit:uite eterne
ſubſtantiã miniſtrat. Et quicunqʒ
bunc panẽ manducauerit:non mo

rietur ineternum:quia coꝛpus eſt

chriſti. Cõſidera pꝛeſtantioꝛ vtrũ
nunc ſit panis angeloꝛum:an caro
chriſti:que utiqʒ corpus eſt uite.
manna illud de celo: hoc ſuper ce
lum.illud celi:hoc domini celoꝛũ

derũt dixerunt mãhn.i.quid eſt hoc.

n Paſcebantur:non ſolũ carnaliter:uerũ etiã
1t

amẽ animales dũtaxat paſcebantur.

Mõ ꝓbibeant

ySiſpenſator.in quo caſu non nidetur dare quod ſcit nel credit
ei nocere tamẽ ſit medicus eius ⁊ ſaluti eius dʒ pronidere.facit qð

53 Pingues. i. dini

tes in peccatis.id ẽ
peccatores.⁊ hoc ſi
occulti ſunt.
a Sed exactoꝛem

ideſt ipſe ſacerdos

moneat exactoꝛem:
qui iportunꝰ exigit
corpus domini.
b &Timere. ſ. deũ.

ideſt nt timeat denz

ut propter eius tio⸗
rem deſiſtat ⁊ ne ac
cipiat exquo indi.
ne accipit.ſi tamen
non vult deſiſter de
tur ei potius qᷓ iſti/
tuetur.uel ſic: ita ip

ſe ſacerdos moneat

pingues terre time⸗
re exactorẽ.i.deum
qui hoc exegit ab eiſ
qui renera exactor
eſt inquirẽdo meri⸗
ta ſingulorũ.i.q.iiij
§. contra ego ſuʒ de
us ʒelotes.

c G Jeut. erat ſa
cramentalit᷑.

d Euera.mira⸗
bile eſt. caſus
dicebant quidã mi
rabile eẽ ꝙ ita pãis
cõuerteretur in cor
uſ chriſti. dicit am
ro. ꝙ reuera mira
bile eſt: ſed tamẽ ꝙ
poſſit fieri probit
exẽpliſ ueteris ⁊ no
ui teſtamẽti. Ex ve.
te.primo ponit exẽ
plũ de mãna quod
datũ eſt iudeis.exẽ
plũ no.ie.ponit de

incarnatione chri /

ſti. preterea qꝛ ipſe

met dixit hoc ẽ cor.

meũ ⁊c.Secũdo de
aqua ſaliente de pe
tra. Tertio ð uirgil
in ſerpẽtes uerſis.
Quarto de aperiti⸗
one maris. Quito
de iordane cõuerſo
Sexto de amaritu⸗
dine fluuij. Septio
de heliſeo qui ferrũ
natare fecit. Octa
uo de helia. Nono
qꝛ ioſe dixit ⁊ facta
ſunt ipſe mandauit
⁊ creata ſunt.

e ¶ Manna. ideſt

a manhu: qð inter⸗/
pretat᷑ quid eſt hoc
nã cũ primo eaʒ ui

—

ſpiritnaliter nõnul

ꝗ CMs. i. imitatores eorũ qui indigne ſumpſernt.
hbæ Mortui ſunt.exceptis dnobus.ſ.caleph ⁊ ioſue:ut.ẽ.di.lxxxi

ieiuniũ.⁊ ita pꝛeter dnos nec plus nec minus: qꝛ æ? modicus exceſ
ſus non attenditur. ff. de uer. ob. cõtinuns. in princ.⁊ paruũ inter/
nallũ non obeſt.ff. de duo.reis.duos.ꝭ.dno.ver.modicũ.⁊ modica
res non inducit ſimoniã:extra de ſimo.⁊ ſi queſtiones.ar.ff.dc vᷣb.
ſig.l.tij. quia ibi ꝓ vno miliari qð ſupereſt datur dies.

¶Vite.i. uita per quã eternaliter ſuſtinentur.
le; ¶ DBe celo.i.de aere.inſti.de re.diui.s.fere.

Aliun es
nunai⸗
ninianf
utgo
nili
ihere⸗
aut opn
t hercn
nas.
C E
batch
been
nu
Hooli.
W
Nunüfi

(oneoß

Einpol
nmneine
Tninüir
ſi con⸗
C Vi
meßtes
iqer
inorl.
eſtas.
Se
pri⸗
Netern
lutſient
kocid
Motde
C Le
Nico
beltrn
turme

tüteg
ſpperi,
ſerior
Re
ſonty
Currit
EE
legir
delit
lextel
erord
U
fübe
ſb⸗
Co
ſy
E
Letn
kli
C.
dul
C
Ui.
dei
lan

C

ld⸗
venden
eſbt
liehene
no inc
ſinmnen
ſſtine
ochiſi⸗
ſeini,
dnoneat
gneine⸗
ldeum
egtabeif
neactor
onen⸗
Fiigii
doſ de

eralſt
mennue,
eta, mitt⸗
eſkenſo
guici ni
Pinpis
kurin cor
kidiekemn
Wmeramt
dnne
enl Pohr
lerissno
ei Lrne
pontett
enn gol
ndeioot
pontdr
onecht
rncrſe
hoelan.
Srichte

neg

foönigl
eb nenſs
vetpert
6. Qi⸗
Ecinet⸗
Annn
G
avi d
1.O
1
rhun
Hondui
.
.t
oinen
boe
de

ru

lon
Git
ic⸗
noli
neſt

a & Obnoxiũ. quis
catnriebat ? putrſ
cebat. niſi qð ĩ opꝰ
ſabbati reſeruabat.
b Coꝛruptiõe. qꝛ
nec ſãctũ tuũ dabis
corruptioneʒ.
c & Corryptionem
eterne dãnationis.
d & Bilnit. i. remiſ
ſionẽ peccatoꝝ con
tulit tibi ſi in humi/
lirate permanſeris.
e¶VIn umbr a. i. li/
gura fuit.
EInquit. ĩ epiſto
la ad corintbioo.
g Petra. i. aqua
fluxit de petra: que
ad iram eos ſeque-/
batur. alij dicunt ꝙ
reuẽa ipa petra.alij
dicũt ꝙ ſoꝛoꝛ moyſi
maria iulit ſecũ ꝑtẽ
illiꝰpetre ⁊ ubicũqʒ
erat opus petra il
la percuſſa dabat
aguas.
h Erat.i. ſigniſfi⸗
cabat chriſtum.
i Mec auteʒ facta.
bucuſqʒ ſunt uerba
apoſtoli.
le UMt pꝛobemus.
pluriũ ſimiliũ indu
ctione oſtendit non
eẽ impoſſibile deo
panẽ in coꝛpus ſunʒ
⁊ uinũ in ſanguineʒ
ſuũ conuertere.
1CBirgã tenebat
moyſes. de hoc hẽĩ
xvi.q.v.nec mirum
in pri. ⁊ uer. hic po/
teſtas.
mia.· Sanguis. hec
fuit pria plaga egy⸗
pti: nerus ſlanguis
erat ſicut neri ſerpẽ
tes quid ergo bibe/
bant hebrei.
n C Sepanit. in. xij
diniliones: ut queli
bet tribus per ſuas
turmas incederet.

O & Longelauit. di

cũt quidaʒ ꝙ aqua
ſuperioꝛ ſtetit: ſed ĩ
ferioꝛ fluxit ĩ mare.
p Retroꝛſuʒ. Ad
fontẽ xante nerſa re
currit aqna.
q Exoꝛdin m. hoc
legitur in li. ioſue.i.
deſijt deſcendere qᷓ
ſi gradu recepto re
uertebatur in ſuum
exoꝛdiũ.
Pr Moyſes. biſto
riã hẽs. xxiij.q.iiij.
§. bis oibus.
Bratia dinina ꝑ
lignü imiſſum.
¶.Agquã. nomeret

actnaliter uel nain/

raliter.
u C Teperanit . id ẽ
dulcorauit.
xU Et lerrum nata
nit. i. humanũ genꝰ
de imo peccatoꝛum
leuait.
y Et adhuc tamẽ

D. II.

illud corruptioni obnoxiumꝰ:ſi in
diẽ alterũ ſeruare ur: boc alienum
ab oĩ corruptiõe quicũqʒ religio
ſe guſtauerit:coꝛu ptonez ſenure
nõ poterit. Illis aqua de petra ffu
xit:tibi ſanguis ex chriſto.illoſ ad
horã ſaciauit aqua:te ſanguis dilu
it in eternũ:iudeus bibit⸗ ſitit: iu
cũ biberis ſuire non poteris.illud
in umbra:hoc ĩ ueritat e.Si illud
quod miraris umbraẽ: quantum
iſtud cuius umbra miraris: audi
qꝛ umbra eſt que apud patres fcã
eſt: bibebãt inquit de ſpirimali cõ
ſequente eos petra. petrasaũt erat
chriſtus.ſed non in pluribꝰ eorum
ↄplacitũ eſt deo. Nã proſtrati ſũt
in deſertio:hec aũt facta ſunt in ſi/
gura noſtri.cognouiſti potioꝛa.po
tior enĩ lux quam umbra: ueritas
quam figura:coꝛpꝰ creatoris quã
mãaãna de celo.forte dicas aliud ui
deo quomodo tu mihi aſſeris
chriſti corpus accipiam:⁊ boc a
buc nobis ſupereſt: ut ꝓbemus.
Nuãtis igitur unimur exempliſut
probemus boc nõ eſſe quod natu
ra foꝛmauit: ſed quod benedictio
conſecrauit: maioꝛẽqʒ eſſe uim be
nedictionis quã nature: quia be/
nedictõe a natura ipſa mutat᷑. uir/
gã tenebat moyſes proiecit eam
2 facta eſt ſerpens:rurſuſ appꝛehẽ
dit caudãſerpentis ⁊ in uirge natu
ra reuertitur. Nides ergo ꝓphe
tica gr̃a bis mutatã eſſe naturã et
ſerpentis uirge. Currebãt egy/
pn flumia puro meam aquarũ ſubi
io de fontium uenis ſanguis cepit
erũpere.non erat poms in fluuiis
rurſus ad pꝛopheie pꝛeces cruor
ceſſauit fluminũ:aquarũ natura re
meauit. Circũcluſus erat undiqʒ
populus bebreoꝛũ:hinc egyptiis
uallatus inde mari clauſus: uirgã
leuauit moyſes. ſeꝑauit ſe aqua
in muroꝛũ ſpecie cõgelauit' atqʒ
inter undas uia pedeſtris apparu
it. ioꝛdanis retrorſu cõuerſus con
tra naturam in ſui fonis reuertit
exoꝛdiu. Mõne claret naturam 2
maritimoꝛũ fluctunz uel ffuuialis
curſus eſſe mutatam. Sitiebat po
pulus patrũ tetigit moyſes petraʒ
Ja aqua de peira fluxir. nunquid nõ
pꝛeter naturã operaia eſt gratia:
ut aquã uomeret peira quã nõ ba/
bebat natura. Marath fluniꝰ ama
riſſunus erat: ut ſinẽs populus bi
bere non poſſer. Miſit moyſes li
gnũ in aquã a amaritudinem ſuam
aquarũ naturs depoſuit:quã infu/
ſa ſubito gratia tpauit.ſub heliſeo
pꝛopheta vni de filiis prophetarũ
excuſſum eſt ferrũ de ſecuri⁊ ſtanʒ
merſum eſt: rogauit heliſeum qui
amiſerat ferrum ut illud ſibi acqui
reret. minit beliſeus lignũ in aquã
1 natauit ferrũ utiq; hoc preter
naturã factũ cognouimuſ. grauioꝛ
eni ẽ ferri ſpecies quã aquarum li

quoꝛ. Aduertimus igit᷑ maioꝛis

potentie eſſe dei gratiã quã naturã
adhuc tamẽ ante prophetice be
nedictionis numeramꝰ gratiaʒ. ꝙ
ſi tantũ ualuit bumana benedictio
ut naturã cõuerteret quid dicimus
de ipſa cõſecratiõe diuina: ubi ipſa
uerba dñi ſaluatoꝛis operãtur. nã
ſacramẽtũ iſtud quod accipis chri
ſti ſermone cõficitur: ꝙ ſi iantũ ua
luit ſermo helie:ut ignẽ de celo de
ponerevᷣ: nõ ualebit chriſti ſermo
utſpecies elemẽroꝛũ mutet:de to/
tius mundi operibus legiſti: quia
ipſe dixit ⁊ facta ſunt:ipſe madauit
a creata ſunt. Sermo igit᷑ chriſti
qui potuit ex nihilo facer quod nõ
erat:non põt ea in id mutare: que
ſunt quod nõ erant:non enim mi/
nus eſt dare quã mutar̃ nouas na
turas rebus. ſed quid argumẽtis
urimur: ſuis utamur exẽplis incar
nationis aſtruamus myſterii ueri/
tatẽ. nunquid nature uſuſ preſenſit
cũ dominus ieſus ex maria naſce/⸗
retur.ſi oꝛdinẽ querimus uiro mi
xta femia generare cõſueuerat. li/
quet igimur ꝙ pꝛeter namure oꝛdint
uirgo generauit:a hoc quod confi
cimus corpus ex uirgine ẽ: gd hic
queris:nature oꝛdinem in chriſti
corpore:cũ pꝛeter naturam ſit ipſe
dñs ieſus ꝑtꝰ ex uirgie:uere utiqʒ

caro chriſti que crucifixa eſt que ſe

pulta eſt:uere ergo illiꝰ carnis ſa/
cramentũ eſt.ipſe clamat dñs Je
ſus:hoc eſt corpus meũ.ante be/
nedictionẽ uerborũ celeſtium alia
ſpecies noĩatur poſt conſecratõeʒ
coꝛpus ſignat᷑.ipſe dicit ſanguineʒ
ſuũ ante cõſecratõeʒ aliud dr.poſt
ↄſecratõem ſanguis nũcupat᷑. iu di
cis amen hoc eſt:uerũ ẽ: quod ſer
moſonat:affectus ſentiat. Itẽ
augu. in quodã ᷣmone de uerbis
euangelü.
Quũio ꝑ parites xpũs manducat᷑
integer ꝑpmanet.

eis cibũ ſeipſũ.ꝗs audeat mã

1 uitat dñs ſeruos:ut preꝑet
ducare dñm ſuũ:a tñ ait qui mãdu

cat me:uiuit ꝓpter me.qn mandu
cat᷑:uita manducat᷑.necoccidit᷑ ut
mãducetur ſed moꝛtuoſ viuificat
quãdo mãducat᷑ reficit ſed nõ de⸗
ficit.mãducat᷑ chriſtꝰ. uiuit mãdu
catus qꝛ ſurrexit occiſus.nec quã
do mãducat᷑ ꝑies de illo facimus

1 in ſacr̃oſicfit: norunt fideles

quẽadmodũ mãducẽt carnẽ chri
ſti. unuſquiſqʒ partẽ ſuã accipit.ꝑ
partes manducatur: a maet iteger
totꝰ.ꝑ ꝑtes mãducat᷑ in ſacramẽto
manet integer totus in celo:mãet
integer totus in coꝛde tuo.¶ Itẽ
paſchaſius pa.de coꝛpoꝛe ⁊ ſangui
ne chriſti.
Quotidianũ ſacrificiũ nonreinte
grationẽ paſſioqnis:lſed cõmemoꝛa
nonẽ ſignificzt.
eraturꝰquotidie hec oblat õ
ligcz chriſtus ſemel paſſus eſt ĩ
carne per unã eandẽqʒ moꝛtiſpaſ

3 4 7

gq.:d. bictũ eſt ? probatum ꝙ
maioꝛis potentie ẽ gra quaʒ
natura rernʒ.nihil adhbuc tñ
diximus de benedictione di/
uina ſed tantũ de pꝛophelica
uel licet multa exẽpls itrodn-
xerim de pꝛophetica benedi/
ctione tñ adbuc poſſũ indue
cere alia de eadem ⁊ addit de
helia.
3 Beponerẽt. quando duo
gquinquagenarij cõbuſti ſunt
hiſtoriã habeſ.xxiij.q.iiij.ꝙ
chriſtus.
a C Minus. dicit ĩperatoꝛ ꝙ;
cũ nobis cõſentaneũ eſt nbi
nulla eſt ſtipulauo interpoſi⸗
ta:intelligi eꝗ adhibitã: mul⸗
to foꝛtius ubi inutilis fuit ab
initio per nos ualidã effici.ut
C. de rei ux.ac.l.i.circa prin.
b “Quã mutare.i.minus eft
mutare ꝙ dare.
c A Sed quid argumentis.i.
ad quid. ſubandi exterius ꝗ
ſi cõfirmamus: quod dicimꝰ
exemplis que iple in ſe exhi/
buit.
d & Qneris.i.hoc corpus in
qð tranſubſtantiat panis p/
ce myſtica eſt natũ de uirgie:
nec xpᷣs poſt in cena cũ diſci
pulis coꝛpus ſuũ confecit cuʒ
