⁊claues datas eccleſie: pꝛomittit
as ne tibi preferatur. arg. S. . .
lioſ peccare in ſpiritum ſanctuʒ ẽ blaſphemia ꝓ Precepit. in leuitico.
5 .Ut lepra. aliqua macu

teſta. iducit uſq; ad
. „. dineuangello adl
etiam quod deus negat delinquen o. §. in euangelio uſ
ti ſi nemo poteſt conſequᷣueniam qʒ ad·..ex bis. idu
niſi quantulãcunqʒ: a ſi minoꝛem (it auctoritates no.
quam debeat peccan ſoluerit penã t pell ex omnib⸗
ſi ſolis ſacerdonibus ligandi ſol , zccs ſle n erbi,
uendiqʒ poteſtas a deo madita ẽ: tes intelliguntur cõ
ſi nullus ueniam accipit niſi eccle/ guis confiteri con/
ſie ſupplicationibus ipſam impe, temnitt.
trare contendat. Concluditur er· q&ο Serpens.i. dia
go ꝙ nullus ante cõfeſſionem oꝛis bolus qu ſerpente

ſatiſfactionẽ operis peccati abo

mus exoꝛdium. Peccato tranſ/⸗
greſſionis pꝛimi paremes coꝝꝛup
ti a domino ſunt requiſiti de culpa

ut peccatum quod tranſgrediẽdo

commiſerant:confitendo delerẽt. Prlr , Kgarn .
ſerpens autem de culpa requiſiiuſ bile. bominis aute,ʒ
non eſt:quia per confeſſionem nõ peccatum fuit reme
reuocabatur ad uitam. cain quo,/ diabile. ? boc dua/
qʒ cum pꝛime pꝛeuaricationi fra bus de cauſis qr to.
tricidium adddidiſſet ſimilitera do mun gen buunenu
mino de culpa requiſitus eſt: dum Ade. ſed nontota an

dicitur ei.ubi eſt abel frater tuus.

ſed quia ſuperbus peccatum ſuuʒ
confiteri noluit potius mendaci/
ter negando deuʒ fallere conatus

eſt dicens.nunquid cuſtos fratris non angelns⸗ ⸗
mei ſum ego: indignus uenia iulni lumn een nell
catus eſt. unde in deſperationis ꝓ e per ſe potuit ſur⸗
fundum merſus eſt: duʒ ait. maioꝛ gere. x ideo peccatũ
eſt iniquitas mea quam utueniam diaboli fuit irreme⸗
merear: nagus ⁊ pꝛofugus exiitt a diabile ? non peccs
facie domini: ſignificans eos qui tum hominis.
beccat⸗ ſua confiteri diſſimulant: r eer Haahd
reſpectu diuine miſerationis inhni vetut 6 geril.

gnos haberi. reges quoqʒ qigno

rantia ducti in abꝛabam delique/

rant non niſi eodem oꝛante ſanari

meruerũt:in quo figurat᷑ ꝙ paſſio

nes moꝛum non fanantur niſi oꝛa

nionibus eccleſie.moyſi quoque
pꝛecepii dominus ut lepꝛaPſiue in

m Ligandi.i.imponendi ſatiſfactionem nel relaxandi.
nPoteſtas. non ſolis ſacerdotibus potcſtatem ligandi traditam.
0, C. Supplicationibus.S.e.di.multiplex.
p Seniqʒ.ab iſto loco uſqʒ ad.c.qobrem.probat.xxij. auctorita
tibus.ſ.peccata non dimitti ſine oris confeſſione. auctoritates ve.

vtebat᷑ taq; organo

let culpam. Deniqʒ ut perſpi rae antafrod eſa⸗
cue appareat: neminem ſine confeſ ⁊z quua in ſeiplo iue⸗
ſione a peccato mundari: ab ipſiuſ nit originẽ peceati.
humani generis pꝛincipio ſuma / ſ Mon renocabat

qꝛ irremediabile fu

it peccatum eius:⁊ i

poſſibile ẽ euʒ reno
care ad penuentiã.

gelica natura pecca
to diaboli. Item ho
mo incitatorem ha

buit ad malũ:quod

eccc. qͥ ? abimelech
rex gerar.ð quo ha
betur. xxij.q.iiii.ne

mo dical. ⁊.S.xxxiij

q.i.ſi per ſortiarias

n Daſſiones. i. de
licta. xv.q.i.illa.
x Oratonibus. 5.
xxxiij.q.i.ſi per ſor

tiarias.

la. Sunt antẽ quattuor genera lepre. ien

te. in capiliis. in domo. i veſte. In capillis lepra dicitur alopilia: fln
entibus ſanie capillis: ſi in caluitio nel in alia parte capitis alb⸗ nel

ruffus color innentus fuerit:plaga lepre eſt. In cute lepra cogno/⸗

ſcitur ſi in ea fuerit alba.i.pallida albedo nel puſtule.? buiuſmodi

bus modis accipitur. Ineſt enim alicui impenitentia finalis quando non hẽt

propoſitum penitendi.hoc poteſt deſinere eſſe quia hboc propoſitũ põt habe/
re in hoc inſtanti ⁊ cras non. Item eſt etiam finalis ipenitentia quedam qua
litas que ineſt alicui ex eo ꝙ nunqᷓ penitebit.iſta non poteſt deſinere eſſe ſub
iecto exiſtente:que ſi ponatur oporiet dici ꝙ nunqᷓ; eam habnit.
e eBiniſſent.nunq.aſſidue eim peccantũ nõ miſeret᷑ deꝰ.nt.S. xciij. di.
diaconi.⁊ uenia impenitẽti ⁊c·xxiiij.q.ij.legatur.⁊ iõ ſemper obno⸗
xij pene perſiſtant.ut.j.di.vij.in fi.
f Ex his.itaqʒ infert ex premiſſis auctoritatibns uqʒ ad.ꝭ.deniqʒ.
Si nemo. S. e. di. ſi nemo poteſt.
b Paradiſum. S. e. di. ecce nune tempus.
i ¶Fruſtratur. S. e. di. agite.
lꝛ Conſequi.S.e.di.c.nullus.
IESi ſolis. 5. e. di. verbum.

lepra ueſtis erat macula alba uel ruffa. Similiter in domo diceba
tur lepra talis macula. æ macula in pariete pallore uel rubore defor
mis.⁊ oĩa iſta iudicabantur arbitrio ſacerdotis.ſi eim in hbomine le
pra non erat perſpicua recludebat eũ ſacerdos in domo ſua.vij. die
bus:quibus explectis ſi non creuerat lepra.iteruʒ recludebat eü ali
is. vij. diebus. ꝙ ſi nec tunc creuerat mundum eum iudicabat. qꝛ
ſi ſcabies erat lauabat homo ueſtimenta ſua ?⁊ mundus erat. Cum
uero perſpicua erat lepra ſeparabatur.i. iudicabatur imundus ad
arbitrium ſaccrdotis. ⁊ habebat homo ueſtimenta ſua diſſuta.. ſa⸗
cilia ad induendũ nel exuenduʒ: ut ſic cognoſceretur: ⁊ caput raſaʒ
ut poſſet cognoſci:oſqʒ ueſte contectũ ne fetorem loquendo diffun
deret. æ habitabat ſolus extra caſtra: ita nta mortuo nihil differre
videretur. Itẽ ſilepra ueſtis erat perſpicua comburebatuſ ueſtis. ſi.
dubia recludebatur.vij.diebus.ſi crenerat macula adiudicabatur

Guenin
rcoios
tiviin
gint
191 ſtt
dnmncuſ
ſciolepae⸗
Ctun den
senra
nn roſcebn
Goovminun
(acute⸗ne
ibeveſter
Poeial in
liti
Nnuoveln
ſenei bali
tiſerium d
tanten ſoc
ſoſerebar
Uinatneret
Unntdmun
Uninpetre

ons wdic

—
geln
Nofiaum r
ſſenon.
(Conami
mpvclveck
Ulideſt co
avelimun
raur.

Ayrpbe

(fuban.

Ahbſe⸗
ſſtuerha
(mmnits
ne⸗

nungb
Enun
Cinenecinen
SS
hoſtdkicgn
Crendgnni
uuſoifſin
ſenckizrin
bſebonmn,

Detegunfnn

Gebethan
busdecniggt

lungesDo n

Derienleſnan
Aeſadſonen
Gelcnmnungen

odeln
Hohriumm

butnt ig

Honanccreh

Aönfetnn
bum ane
erepui⸗
Clekori
Oebolfurinm
Atietnone
Ponbonne

M

ighigt
eor anee
cithnt
rgnizenn

temn rian

nodeltim
ailten
Ms
Handi

lkepra ſi nõ ercuerat

abluerat neſtis ? re

cludebatur aliſs ſe
ptem diebus. poſt
quos ſi ſcerdos in
ueniebat creuiſſe le

pram iubebat erui

lapides leproſos et
proijci exira ciuua/
tem ? domũ radi ꝑ
circuitum ⁊ puluerẽ
raſure ſporgi extra
ciuitatem in loco ĩ/
mundo:⁊ alios lapi
des ſubſtitui in do/
mo ⁊ luto alio liniri
domum. ꝙ ſi iteruz
redierit macula ⁊ ꝑ
ſeuerãs lepra ẽ. ⁊ de
ſtruebatur domus
æligna ⁊ lapides ⁊
pulnis extra cinita
lem proijciebantur
in locum imundum

¶ In cute. nõ hoc

dicit de ueſte ⁊ ð do
mo ꝙ ei ad littera
ſſit lepra ieſſe. ſʒ
i domus nel ueſtis
offerrer̃ ab aliquo ĩ
miniſterium depu⸗
tãda antea ſacerdo
li offerebatur. ⁊ ſi

aliqua inerat macu

la qua ad miniſteri/
um impediretur: ſa
cerdotis iudicio re
linque batur.

b ¶Separata. quo
ad officium nel mi

niſterium.

c ¶CLontaminaret
dom? uel ueſtis uel

cutiſ.ideſt contami
nata nel imunda iu

dicaretur.
d Apropheta. id

eſt nathan.

e ¶ Achab. j. e. diſt.
iij. F. ecce achab.
ſ¶ Innocẽtis.ſ.na

bute.

cute ſiue in domo ſiue in ueſte ſiue

in crine apꝑerei ſacerdoti oſtende
retux a iuxia eius arbitrium ſepa/
rataꝰ eius iudicio contaminaret᷑
uel mundaretur.ſanl quoqʒ cum a
ſpiritu maligno uexaretur non po
terat ad ſane mentis officium redi
re niſi pꝛius dauid pſalterium ar/
riperet a coꝛam eo pſalleret: ⁊ ita
ab eius uexatione ceſſaret diabo/
lus.in quo myſtice oſtẽditur ꝙ ꝗ
cũqʒ diabolo ꝑꝑ pctã mãcipat᷑ ab
eiꝰdnio eripi nõ ualet miſi dauid.
ideſt eccleſia pſalterium accipiat ⁊
coꝛã eo pſallat.ideſt ſpirttualiſgra
tie eum participem faciat ſalubꝛi
ter admonendo ⁊ pie pꝛo eo oꝛan
do et exempla boni operiſſibi pꝛe
bendo diabolum ab imuiſibili eius
uexatione compeſcat. Danid quo
qʒ cum adulterium commiſiſſet et
bomicidium non ante audiuit a ꝓ
pheta tranſtulit a te peccatum tu/
um dominus antequam ipſum pec
catum confiteretur. pꝛius enim ꝓ
phete peccatum redarguenii con/

feſſus eſt:a poſtea audiuit. tranſtu

lit do. pe.tuum a te. Achab quo/
qʒ cum de innocentis ſanguiniſ ef
fuſione ſententiam cõminantis dei
audiret:induit ſeipſum cilicio ſatiſ
faciens deo per penitemiam. vn/
de dominus ad heliam ait. quoni
am achab reueritus eſt faciẽ meaʒ
non inducã malum in diebus eius
Niniuite cum audirent adhuc.xi
dies 1 ninine ſubuerteretur:ex edi
cto regis ⁊ pꝛi ncipum penitentiaʒ
egerunt dicentes.quis ſcit ſi con/
nertatur ⁊ uiuat ⁊ ignoſcat deus er
relinquat poſt ſe benedictionem.
bac humilitate a ſatiſfactione im/
minentem ſubuerſionem euadere
meruerunt: quoꝛum exemplis eui
denter oſtenditur ꝙ nullus a deo
conſequatur ueniam niſi pꝛimuʒ ſa
tiſfecerit ſibi per penitentiam. Ma
buchodonoſoꝛ quoqʒ pꝛopter ſu/
perbiam ſuam a rationabili men/
te in beſtialem animum commuta
tus eſt:atqʒ a regno ſuo pꝛofugus
recedens non ante regnum rece/
pit:quam conuerſus deum pꝛedi/
cauit. deniqʒ plebs iſraelitica ob
culpam ſue tranſgreſſionis captiui
tati tradita non ante liberari meru
it quam ſua peccata confitens dani

elis a alioꝛum ſanctoꝛum pꝛecibuſ

ueniaʒ accepit. In euangelio quo
qʒ uenientes ad iobannem in bap
riarentur ab eo bapuſmo peniten

rie pꝛimum conſitebantur peccata
ſua oſtendentes:ꝙ quiſqʒ dʒ pec/

cata ſua damnando cõfiteri inno/

uaiionem melioꝛis uite ꝓmittere
ſi regenerationis deſiderat gratiã

accipere. Chꝛiſtus quoqʒ alios
legitur ſuſcitaſſe a moꝛiuis: alios
a lepꝛa mundaſſe: alios illuminaſꝰ

ſe:alior um membra paraliſi diſſo/

luta conſolidaſſe: omnium tamen

ſanitateʒ petitio pꝛopꝛie uocis uel

amicoꝛum legitur pꝛeceſſiſſeę. Lu-

ca enim referente didicimus ꝙ;ꝓ
ſocru perri prius rogatus eſt: quã
eam ſanitan redderet. Lepꝛoſus
uero ille quem dominus deſcen/
dens de monte mundauit priꝰ cla

mauit ad eum domine ſiuis potes
me mundare: quem poſtea tangẽ

do mundauit. Cecus quoqʒ dum
clamaret ad eum. miſerere mei fili
dauid.interrogauit euʒ ieſus quid
uis ut faciam nibi:ait.raboniurui
deam lumẽ.tres quoqʒ moꝛtuos
audiuit quos alioꝛum orationibuſ
reddidituite.quartum quoqʒ diſ
cipulo nunciante audiuit:ſed quia

defuerunt uiui qui pro eo precarẽ

tur:reſuſcitari non meruit.quibuſ

nimirum exemplis euideniſtſime

datur intelligi ꝙ ille quem grauio
ris culpe macula inficit niſi confeſ
ſione proprii oris vel eccleſie in/
lerceſſione ſuffragante ſanari non
poterit.hinc penitensꝰille qui pꝛi
us tacendo peccata flagellari me⸗

ruerat.poſtea coꝛeptus dicebat.

quoniam tacui inueterauerunt oſ
ſa mea dum clamarẽ tota die.hinc
chꝛiſtus ex perſona membrorum
ait.non abſorbeat me profundum

neqʒ urgeat ſuper me puteuſ os ſu

um.quod auguſtinus exponit di⸗/
cens.puteus eſt humane iniquita
tis profunditas in quain ſi cecide
ris non claudet ſuper te os ſuum:
ſi iu non clauſeris os tuum. confi
tere ergoa dic.de profũdis clama
ui ad ie domine:a euadeſ.claudet
ſuper illum dominus qui in profũ
doPcontemnit a quo moꝛiuo velut
ab eo qui non eſt: perit confeſſio
hinc idem ꝓpheta ait introite poꝛ
tas eius in confeſſione: oſtendenſ
ad portas miſericordie non niſiꝑ
confeſſionem peccati aliquem poĩ
ſe attingere. binc etiam beatus io

bannes bapnſta ? ſaluator noſter

exordium predicationis ſue a pe
nitentia ſumpſerunt dicentes peni
tentiam agite: appꝛopinquabit.n.
regnum celoꝛum: oſtendentes ad
regna celorum neminem poſſe at

tingere:niſi primum per penifſen

tiam deo curauerit ſanſfacere. hic
etiam in actibus apoſtoloruʒ legi
tur:ꝙ credentes veniebãt ad apo
ſtolos annunciantes actus ſuos.

Ex bis omnibus facile monſtra,/
uur ſine confeſſione nullum ueniaʒ

poſſe promereri.¶ Hinc enam
Leo papa ait.
fficitpenitenti cõfeſſio que
primum domino offertur: de
inde ſacerdoti:qui pro delictis pe
nitentium precatoꝛ accedit.
Item. .
Enitentia que ðilata eſt cum

ſtudioſius petita fuerit nõ ne

getur ut eo modo ad indulgentie
medicinam anima vulnerata per
neniat. ¶ Item Aug. in ſermone
de penitentia.

3 0 3

g ¶ Et relinquat.ſ.nobis qui

eum ſequimur.uel poſt com/
minationem a ſe datam.

hb “In beſtialem. 5. xvij. q.

iiij.miror.
i K. J euangelio.hic trãſfert
e ad auctoritates noui teſta⸗
menti.

lꝛ ¶Penitentie. non remiſſio

nis. nam uenientibus ad illᷣ
requirebatur penitentia non
autem in noſtro baptiſmate
quod remiſſionis eſt.nt.ſ.de

conſe. di.iiij.ſine penitentia.
l Del amicorum. hoc enim

deus amat ut multi rogent.ſ.
e. fleat.
m ¶Cecꝰ.raboni.i.magiſter
n Mortuos.ſ.filium archi
inagogi filium vidue ⁊ laʒa
rum.
o &ο Quartum. vnde hoc gra
tianus habuit:ignoramus ni
ſi dicatur hoc de matheo in/
telligi.cui cum dominus dice
ret ſequere me. Rñ.domino.
pater meus mortuus eſt no⸗
lo eum ſepelire.tunc dominꝰ

ait.dimiite mortuos ſepelire

mortuos ſuos.
p& Penitens. dauid.ut. ſ. di.
iiij. ille rer.
q & Tacui.peccata.
r Oſſa. uirtutes quibꝰ ani⸗
ma ſuſtẽtatur.ni oſſibus cor
pns.
ſ¶Bum clamarem. iactãdo
me de meritis meis.
te Mon claudet.i.nõ cõſtrin
get te finaliter.
n ¶Hon clanſeris os.nõ cõ
tendo.
x& In proſundo. uitiorum.
vnde peccator cum uenerit ĩ
profundum nitiorum contẽ
net.
yQIffricit.non negetur.
nam diffidentia eta
tis ⁊c.xxxij.q.ij.ancillaʒ.⁊.j.
e. di. vi. nemo.

3z3 — SEnitentia.

7. Vulnerata. delictis.

*

i †

a

De peni.

ſomnium daniel interpretatus eſt: ? ait. tu es rex arbor ea que inus

On ſufficit. quo ad famã exteriorem. ſufficit eim quo ad deum dũmo/

Edo non contemnat. ⸗
b U Per penitentie.ſ.e. diſt. ſi peccatũ danic. . “
c L Huit.ſniĩam.cõminationis.ut.xxij.q.iiij.incõmutabilis.⁊ in hoc ſimi

lis eſt pretori quo ad interlocutoriam.ff.de re iudi.ꝙ iuſſit.

a Lind. S.xi.q.iij.aliund
eG Repoſcere v. xiiij..i. a

Debetur.

fPropria. ff. de minori. ſi

iudex.

g Nicent. hoc expoſai. .xi

q.iij.aliud.

b && Expediunt. ut debituz re

petere.nt.S.xiiij.q.i.qð debe
inr. ſed non expedit cum ſcã
dqalo.item temporalia accipe
re..q.i. dices. iteʒ expedit
omnibns cibis indifferenter
nti. xi.q.iij.ad menſam.ſʒ no
expedit.xviij.a.i.oẽs.itẽ uxo
rem gentilẽ derelinquere. xx
viij. q.i.iam nunc. ſed nec ex
pedit.ut.e.q.i.ſic enim.
Ni ſanctus.i paſcha
li.eſt in tranſitu de ui
tijs ad uirtutes. quia paſcha
tranſitus interpretatur.de co

2 „2

ſe. di. iiij. per aquam.

la ¶ Peccator.ex boc uidetur

ꝙ conſtitutus in mortali poſ
ſit auctornate ſua a coione ſa

cramentornʒ abſtinere. inxta

illud. probet ſe homo ⁊ ſic ð
pane illo edat ⁊c.et ideo lan

datur mulier que mẽſtrua pa

titur ſi ex reuerentia abſtinet
S.v.di.ad eius.⁊ ar.ſ. de con
ſe. di. ij. quotidie. ſed cõtra.S.
e.di.ſunt qui arbitrãtur. ⁊.c.
facilins.⁊.ſ.e.in actu.in ↄtra
rijs iſtis dicitur ꝙ nec aucto
ritate ſna ſed ſacerdotis debʒ
abſtinere a coione altaris.ſo.
abſtinet quis peccati conſciꝰ
aliquando propter renerenti
am:qð cõmendatur ut hic ?
in ſimilibus.aliquando prop
ter ſatiſfactionẽ delicti putãs

talem abſtinentiã prodeſſe ẽt

non iniuncta ei aliqua penitẽ/
tia a ſacerdote quod inhibet
in contrarijs.ſed ⁊ in illo cãu
vbi ob reuerentiã abſtinetur
propter criminis conſcientiã
diſtingno ut ſi ſcãdalũ ex eiuſ
abſtinentia orit᷑:cõpelli põt a
prelato ſuo ad ſumendum en
chariſtiã nel penitendum. ar
gu.j.de con. diſt. ij. ſi quis in

trat. ⁊. c. ſeculares. ſi nero nõ⸗

Eſe cãdalum bene facit abſtinẽ
do.j.de conſe.di.ij.quotidie.
bhodie tamen nideturtolli iſta

BGnſufficit' moꝛes in meliꝰ
comutare a a pꝛeteritis ma/
lis recedere:niſi etiam de bis que
facta ſunt ſatiſfaciat dño per peni
tentie doloꝛem per bumilitatiſge
mitum per contriti coꝛdis ſacrifi/
cium cooperantibus elemoſynis
ieiuniis. ¶ Item ambꝛoſius.

7 Mualt doninn er ſen/
lkkltentiam ſi in noueris emen

delictum. Item leo papa.

Liud quidem eſt debita iu/
ſticie repoſcere: aliud pꝛo/
pꝛia perfectionis amoꝛe contem/
nere. Illicitoꝛũ ueniam poſtulan
tem opoꝛtereniam a multis licitis
abſtinere: dicẽte apoſtolo. omnia
mihi licent:ſed non omnia expe/
diunt. vnde ſi penitẽs habeat cau
ſam quam negligere foꝛte non de/
beat:melius expectet eccleſiaſticũ
quam foꝛenſe iudicium. &ο Item
Hieronymus in malachia.

Vi ſancius ſacerdos eſt et
comedit in paſcha domini
accingatur baltheo caſtitatis? au
diat cum apoſtolis.ſint lumbi ue/
ſtri pꝛecincti ⁊ lucerne ardenteſ in
manibus ueſtris. qui autem pec.
catoꝛ eſt: ⁊ quem remoꝛder pꝛo/
pꝛia conſcientia:cilicio penitentie
accingatur:a plangat uel pꝛopꝛia
delicta uel populi:⁊ ĩgrediatur ec
cleſiam de qua pꝛopter peccatum
fuerat egreſſus ⁊ cuberuel doꝛmi/
at in ſacco:ut pꝛeteritas delicias ꝑ
quas deum offenderat uite auſte/
rirate compenſet. Item in
Amos pꝛopheta.
DJZagimus penitentiam ipſum
gqauoqʒz ſue penitebit ſententie
Rurſus iuxta eundem hierony.
pꝛomittit pꝛoſpera ſi penitentiam
egerimus. ꝙ ſi negligentia diſſol/
uamur ⁊ illum penitebit ſponſio/
nis pꝛomiſſaqʒ mutabit.cuius rei
exemplum ſamariam 2 hieruſaleʒ
babere poſſumus: quoꝛũ alii de ĩ

diſtinctio.vt extra de pe.⁊ re.oĩs.
IRemordet. ʒ qð notani.S. xvi. q.i.monachi.
m· Eccleſiam.ide ſtvnitatem eccleſie per fidem 7 charitatem. nec enim in/
telligi poteſt ð ingreſſu corporalis eccleſie. nemo nãqʒ pro peccato aliquo ab
ſtinendus ẽ ab ingreſſu eccleſie niſi ſit excoĩcatus vel iuterdictus ex iuſta can

ſa.j.e.q.iiij.vir cum propria.

n O J agimus.caſus.dicit hiero.ꝙ ſicut deus ꝓpter pniam renocat ſentẽ
tiam etiam contra contumaces latã. ita ꝓpter penitẽdi negligentiã bo
na reuocat que promiſit.⁊ hoc probat exẽplis hieruſaleʒ ⁊ ſamarie nabncho

donoſor ⁊ eʒechie.
ol. Rurſus. verba gratiani.

.

●
p& Eundem. ſ. amos de quo loquntus fnerat bierr.

Vãobrem.illud tagit qð nabuchodonoſor vidit in ſomno arboꝛem in

medio terre pertingenteʒ nſqʒ ad celũ ⁊ ſub ea hitabãt animalia beſti
2 in ramis volucres.? ex ea neſorbafar omnis caro.= tebzranaltanerde
celo deſcendit ⁊ ait.ſuceidite arborem ⁊ ramos ⁊ fructus eins ⁊ fugient ex ea
beſtie ⁊ volucres:ſed germen eius in terraʒ ſinite:? cum feris ſit pars eins ⁊
ab humano cõmutetur cor eius.⁊ ſeptem tempora cõmutent᷑ ſuper eam.qð

lniſti ⁊ poteſtas tua in terminis terre:⁊ audiuiſti per vigilem altiſſi

mi ſententiam ſuper te:⁊ ab hominibus eijcient te:⁊ cum feris erit

babitatio tua:fenum ut bos comedes.vij.tempora.i.vij.ãni muta⸗
buntur ſuper te ⁊ relinquetur tidi ſemen uel germen radicis:qꝛ re

minentibus ſuppliciis liberati ſũt
alii que patribus pꝛomiſſa fuerant
perdiderũt. dẽ ſuper danielẽ

WUMamobrem conſiliuʒ meũ

placeat tibi: peccata tna
elemoſynis redime: a mmiquitateſ
tuas in miſericoꝛdiis pauperum:
ſi foꝛte ignoſcat deus deltis tuis
ſi pꝛedixit ſniaʒ que mutari nõ po

teſt: quomodo hoꝛtat᷑ ad elemo/
ſynas pauperum ⁊ miſericoꝛdiam

ut dei ſententia permutetur quod
facile ſoluitur exemplo regis eʒe/
chie: quem iſaias dixit eſſe moꝛiiu

ruma niniuitarũ quibus dictum

fuerat:adhuc.xl.dies ſunt ⁊ nini/⸗
ue ſubuertetur a tamen ad pꝛeces
ezechie a niniue dei ſententia mu
tata eſt.rurſus bona agenti ſe aſ/
ſeritᷣpolliceri indulgentiam alio/
quin in reuerentiam loquit᷑ deꝰ
ſe mala minari ſuper gentẽ: ſi bo
na fecerit minas in clemẽtiam cõ/
mutare.rurſũ aſſerit polliceri: a ſi
male fecerit:dicit ſuã mutare ſentẽ
tiam non in homines ſed in opera
que mutata ſunt.neqʒ.n.deus ho
minibus iraſcitur: ſed viciis que
cuʒ in homine non fuerint: nequa
quam punit quod mutaiũ eſt. dica
mus quidẽ ⁊ aliter. fecit itaqʒ na

buchodonoſoꝛ rex iuxta danielis

cõſiliũ miſericoꝛdias in pauperes
iccirco uſqʒ ad menſẽ.xii. in eo
dilata eſtſnia.ſed qꝛ poſtea ãbulãſ
in aula babyloniſ gloꝛiatur. a dicit
nõne hec eſt babylon magna quaʒ
edificaui in domo regis ⁊ in robo

re foꝛtitudinis mee ? gloꝛia nomi

nis mei:bonũ miſericoꝛdię perdi
dit malo ſuperbie. foꝛſitan ignoſ/
cet deus delictis tuis. Cum bea/
tus daniel pꝛeſciuſ futuroꝛũ de ſen
tentia dei dubiter rem temerariaʒ
faciunt:qui audacter peccantibus
ueniã pollicentur: 1 tamẽ ſciendũ
eſt ꝙ nabuchodonoſoꝛ regi bona
operafacienti uenia repꝛomittitur

gnũ tuũ reſtituet ti
bi. q;obrem audi cõ
ſilium meũ. peccata
tua elemoſynis redi
me:forſan ignoſcet
tibi deus. poſt ãnuʒ
gutez deambulabat
rex in aula ſua ⁊ ſu·
perbe loquebat di⸗
cens.nonne eſt hec
babylon quam ego
edificaui in robore
regni ? in gloria de
coris mei. Adhuce
rat ſermo in ore eiꝰ
⁊ ecce vox ð celo di
cens.tibi dicitur na
buchodonoſor re/
gnum tuum tranſit
a te ⁊ cum ſeris ha/
bitabis. vij. tempo⸗
ribus donec ſciaſ ꝙ
dominetur altiſſim?
vniuerſis ĩgnis bo
minum. ⁊ ſtatim ex
hominibus abiect?
eſt ⁊ ut bos fenum
comedit ⁊ rore celi
caput eius infectuʒ
eſt ⁊c.donec capilli
eius in ſimilitudinẽ
aquilarum creſce⸗
rent.⁊ vngues eius
quaſi vngues auiũ.
r & Elemoſynil. ele
moſyne nanqʒ amõ
te liberant peccato/
rem qui per delicta

ſtinc. medicina.S.e.
diſt. miro..
ſ& Redime. iſtò re
dime ponitur priua
ciue.qꝛ proptie no

hec redẽptio. ſimni
le. ff. cõmo. ſi nt. A.

ult. ff. de le. omiſſo.
L.i. ff. qdðᷣ ui aut clã.
ſſ in rem. §.ij.
1Si forte. 5. diſt.
lxxxvi.nõ ſatis. du⸗
bitanter dixit quia
deeſſe põt contritio
cordis.ar.õ.e.q. ij.
admonere.⁊ nõ na
lent elemoline niſi
ex bono fonte ⁊c.ut
lxxxvi.di. nõ ſatis.
uel iõ ſub dubietate
poſuit ne ſecuritas

negligentiã: 7 negligentia offenſaʒ preſtaret. ut. . e. predixerat. vel
ponitur aſſertine ut in euangelio ſorſitan ? patrem meũ ⁊c.j. diſt.

.ne forte.ff.de rei uen.item ſi.ꝭ.i.
u

Non põt.i.non cõtingit hoc ᷣm eos contra quos hic loquitur.
x“Aoriturum. ppter peccatũ qð cõmiſit quando ſuperbiuit de
victoria quam habnit de inimicis eam ſibi attribuens:
y AEntata eſt. non per indicij varietatem.ſed eorũ mutatione qui
conner ſi per penitentiam mernerunt liberari.
3 . Aſſerit. dis loquẽs hieremie. ⁊ ſunt nerba biero.ſuper danielẽ.
7 Alioquin.i.niſi preſtaret indulgentiã agenti bona:cur inferret
mala agenti mala.⁊ hoc ſequitur. equum eſt eim nt ſicut male agen
tibus infert mala.ſic bene agentibus parcat ⁊ conferat bona.
9 In reuerẽtiã.i. .eꝗtatẽ reuerẽdaʒ.vel ad ᷣ nt oẽs eidẽ reuerea

mur tantũ.

SöNitijs. z. di. xxvi. odio.

a &Ad mẽſeʒ.xij.uſq; ad õnuʒ pctã elemoſiniſ redemit pꝰ ſuꝑbiuit

b Forſitan. nerba danielis.

c & Bubitet. i. ꝓponat ᷣm formam dubietatis. nel dicut. . in prin.
di; Audacter. e. viij. q.i.ſi ergo. xxxij.q.y.ſi panlus. boc aduerbiũ

n

ſubruerat. ut. ſ. e. di

ſerue
ſer
72
Cinlen
uo ,n
arcen

,emnerbis
us
Gnfſeel
Peme git
Dl .

gncnt.

ietlteſte

nicn
Albece⸗

NNecl
Gictonel

S=ꝛ

itwunnnt
“ chn
Genmonm
Ocancno in
ſenatsip
Gnen
ſaum leg
oicſennn.
IZmoc
.nnppo.
Hbtonmn
ſiijgon
Kricdide
Gopennra
ire dep
ſtonbiceut
Gtoi.
penenco
ſſabeefi
nanoes.

icrttole

((Gdlr

oriceni
ſtochhine
Unnoezai
Aurnflläfn
ſetinvrore
heidelem

micarnet

Ktovtteln

ngootho

ſurti

(nſcnoe

Pteeckn
ftummaen
lmnmini⸗
hülligent
inen
efenen

Wlnng
llne nad

pcui
aum

ones

nſgn . determinat uerbum nel participiũ.ar.ad hoc.xciij. diſtin. diaconi. n E Conuertam.non expectabo eum ut conuertatur: ſed plagis corripiam
tcnin a O Igde.o tn auditoꝛ. HS eum. vel lege interrogatiue non conuertam eum.ideſt nonne conuertam enz
fllffinnt b ¶Aiſcentẽ.S.di.xlv.dilciplina. ab inſania ſua flagellando ipſum.
nntind c¶. Cuſarſaton. que humiliatio eoruʒ interpretatur in libro indicei o . Juxta. verba hiero.
inin bic ẽ diabolꝰ cui humiliande ⁊ affligende traduntur aĩie que chriſti p . Tropologiam.i.moralitateʒ.de hoc quere.S.di.xxvij.vnio.
ſimn bumilitate contep/ q Belicto. q.d. qui in tribꝰ
hntin ta in ſuperbia ſe ex⸗ „ prioribus peccat ſi penitet cõ
W tollüt. Cuſarſaton C Idem. nitẽtiꝗ ⁊ ſuo ſibi ↄplacere delictoꝰ nertit ad eum uultuʒ clemẽtie
edtn ſuitrexſyrie et me WAZge beniguü dñz miſericoꝛ Ecũda poſt naufragiũ rabula lue.ſi nero non peniiet couer
hidae i ſopatorhit. t ete diã cũ ſeueritate miſcenteʒꝰ eſt culpã ſimpliciter cõfiteri. fuur ab eo uultus clementie
aern l er iſeat⸗ . ⁊ ipſius pene modũ iuſta ⁊ clemẽè/ iinmitati eſtis erraniẽ imitamini et r M Ecuncda. tabnla. peel
–— inpreceptiſ domini ti deliberatione penſantẽ: ⁊ iõ noi coꝛ rectu. Errn auim?iunuenes: emẽ DVruʒ bnius mundi:qꝛ
* ſerniẽdo idolis mõ perpetuũ tradidit pene delinquẽ/ demur ſenes: iungamus lachꝛias nauigamus tendentes ad pa
bfin R tno Yoſue quez lbe tes:ſed quàto inquit tempoꝛe ſer ⁊ægemitus copulemus. CIgdem. triam ? incurrimus naufragi
lain rauit othoniel frat uierũt cuſarſaton hoc eſt.viii.an/ MNia diuinitatiſ natura eſt cle um ex peccato primi hominiſ
ngiinn caleph in quo Don nis. diſce hoc o iu anditoꝛ quiſqſ mens ? pia: magiſqʒ ad in- quo ſumus morti addicti. pri
nent ine Cirn⸗ derumt bol ille es: qui nbi cõſcius es aliemus dulgentiq quã ad vindictaʒ pꝛona ngelnt eſt boouſinng üb
ſenrtane popi gi erroris:a quanto tẽpoꝛe erraſſe te quia uon vult moꝛtẽ peccatoꝛis:ſʒ 3 Don
1ueerie ac vominnm. tradi iauiſti 3 ie tur nouus.xxvi. di. deinde. ſe
nſeon cuiarſatõ iman? noſti. æ quato tꝑe deliquiſti tanto ut conuertatur ⁊ uiuat.ſi quis pofſt cunda tabula ẽ penitẽtia qua
nu othonielis ĩ pugna nibilominus ipe bumilia teipſuz lapſum peccatoꝛum aduerã penitẽ poſt baptiſmuʒ reſurgimus.
wwunn quãdo pugnauit cõ deo ⁊ ſatiſfacito ei in cõfeſſione pe tiam ſe conuertit: cito a miſericoꝛ poſt baptiſmum lapſi per pe
dinne tra eum. n legituri mitentie. expecteſ ut bumiliet te cu die iudice neniam impetrabit. nitentia reuocari ualent: ſed
ine libro iudicum. ſarſaton a⁊ inuito neceſſitatis extorꝛ Igem in malachia. non per baptiſmuʒ. hu. ad lit
mumni, d Tanto altez. queat penitentiaʒ ſed ipſe pꝛeueni E foꝛſilan peccati imemo/ lerahaknne tabn e nauiſ
wmnmi A bilormnns. iblius toꝛtoꝛis duriciã: qꝛ ſi reipſũ res tardius reuertãtur: ad innaufragio perieul nitat.
Plurfefttl ſ. di. iij. productior emẽdaueris: ſi teipſuʒ oce8S buc inquit. ſedere uoS facia in ia / † E forſitan. feſtiuitatis.
nnlntien cotra. ſed bi de pe pius eſt dñs a miſericoꝛs: qui nin bernaculis ſicut in diebus feſtini/ Rideſt ſenophegie in qua
— cato primi parentis dict atempet ab eo qui illa penite tatis: ut quod facit baptiſi ma:hoc iudei ſinguliſ ãnis habitabat
inene tantu. uel de penai do pꝛeuenit. ſed illud cõſideremꝰ faciat penitentia: 2 habitent in ta/ ſub vmbracnlis in memoria
apatit teriori. hic autem ꝰ qꝛ donec ſeruierũt cuſarſatõ hi trra bernaculis ſaluatoꝛis hoc eſt ĩ ec ¶xl. anno. quibus in oſerto fue
inmch . E Panen do.5 e. diti ꝓ delicus ſuis fuerant a nõ cla cleſia ſaluatoꝛis. & Idem. dunt ſun kaberacutis mon
arcri di. exbi 8.fl. aua mauerũt ad dominũ.nemo ſuſcita Redixerat hieremias. Ixx. vol deegyploliberanie babi
Mtüinmdt rum quogz. tus eſt: qui ſaluare eos poſſit.cum EKannos deſolationis templi: inaſtis ĩ tabernaculis. ſic ⁊ nüc
n g Suſcitauit. o uexro clamauerũt ad dñm tuncſuſ/ poſt quos rurſum ueniret populꝰ educam de iminente captiui
Ouſngen thonielem. i. ſiiuum citauit dñjs ſaluatoꝛẽ iſrael: a ſalua in iudeã a reedificaret ibidẽ tem/ tate peccatorum ſi ad me re/⸗
1E mfi ſenoch frem calep uit eos. Idem. plü ſ hieruſalé: que res nõfacit da nerti nolueritis. .
ofrugt minoreʒ cui caleph Ccleſia chꝛiſti eſt non habẽs nielẽ negligentẽ: ſed magis ꝓuo/ t Quod facit baptiſma. nõ
iani nrarn filic lnnz ⸗ maculãꝰneq; rugã aut aliq cat ad rogandũ: ut quod deus ꝓ/ amen nolenqz ut j ve con
1 in nxorem ꝓe SS B — H i . 5 zri i e. diſt. iiij. ſine penitentia. vn
ſhrnnralen ꝙ ei dederat ciuita iſtiuſmõöi. gergop ecc ti⸗ Aliqua miſit per ſuã clemẽtia impleat Per de ſemper iſta duo quis iter
irmret iem. i. carnatabe. id ſoꝛde maculatus de eccleſia chꝛi⸗ eorum pꝛeces: ne negligẽtia 1ſu/ dictum generale ponatur: ex
DNKnmn eſt eiuitatẽ literari ſti nõ põt appellari nec chꝛiſto ſub perbia pariat offenſam. deniqʒ; eni Cepta intelliguutur. extra de
E ane bic ergo othoniel qᷓ iecius dici. poſſibile aũt eſt ut qũo am in geneli legimus . c. .xx. an· fſponſa. non eſt nobis. Item
nzznimn ſi ſaluator filijs irra eccleſia chꝛiſti que pꝛius rugã ha- nos penitentie conſtitutos ante di boc facit penitẽtia quod bap
rcg ſlni el eſt miſſus:cnʒ ſu· buit ⁊ maculã ⁊ imũditiã ⁊ poſta luuiũ.quia tanto tẽpoꝛe hoc eſt.. tiſmus quo ad nitam eternaʒ
ene ger eos eſtour 1 reſtituta eſt: ita ⁊ peccatoꝛ currat annis uoluerunt agere penitentiã no ad Hor ni ſeere⸗ Rol⸗
eſcänalt it utnſ a domino. ĩ ci: ani ut 7. xx. alii it quis iure ſuo diſpenſatio/
frins terpretat aüt otho ad medicũ:quia non habent opus nequaquã expectat.ut xx. alii an nem acta pemtüreimin uür cxira
liſciiut nieltepus mibi dei ſani medico ſʒ male babentes: ut m cõpleant. ſed infert ane guocd deno.c. linfi ⁊?.j. diſtinc. vi.
ſumnſi boc ẽ aliqnis milite curentur vulnera ipſoꝛũ:a fiant de poſtea'ſuerat coõminatus. VUnde c.ii. ð
CGinis celeſtis angeluſ quu eccleſia: que ẽ coꝛpus chꝛiſti. ⁊ bieremie dicit.ob duritiã coꝛdiſ u Redixerat hbieremias
ntiilun ſibi tẽpus a deo diſ .Igem. , “ populi iudeoꝛũ.ne oꝛes ꝓ bopu/ in epiſtola quã direxe
Pnmmins penſatum accipiẽs Ap rribus ſceleribꝰ damaſci lo hoc: qꝛ ſ exaudiã te.a ad ſamue ratad tranſmigrationem ba
eſiiten, mittitur in adiutori 2 ſuꝑ quamoꝛ nõ cõuerta eum lẽ. uſquequo lugeſſuper ſaul: quia bylonis dicens. Cum imple
cnlerigt umeoꝝ qui bereſi Auxta tropologi' boc poſſumus ego abieci eü in cinere ergo a ſac· riceperint. lxx. anni viſilabo
unmnin iatem cupiunt ſaln/ icere. pꝛimũ peceatũ eſt cogitaſ: ſtulat daniel adimpleri queld reducam nos ad locuʒ iſt.
ſei tis. b. dicere. pꝛimu p cogiia! co poſtulat 0 mplen!9 x Preces. S. xxiij. q. iiij. ob
inr b¶Ccdleſia. ma le que mala ſũt.ſcm cogitatõibꝰ pꝛomiſeratdeuſ:non ꝙ eſſetinrre *ineri.
is chlaz. berelii acquieuiſſe ꝑpuerſis. tertiuʒ quod dulus futuroꝛum: ſed ne ſecuritas. y Beniqʒ. alia ra tione pro
mittun yel mortaliſ peccati mente decreueris: opere cõpleuil negligentiã ⁊ negligẽtia pariar of bat ꝙ ab oratione non eſt ceſ
ürton 5. di. xxi. qỹuis. ö. ſe.quartũ poſt peccatũ nõ ager pe fenſam. Item ambꝛo.inſermo ſanduʒ:quia ſi deus nidet ho
ſepunn ki. .iiij. recurrat. . mines negligentes muiat qðᷣ
1 iu i E Rngaã. 1. ſciſma prius promiſerat. .
r” tis nel uenialis peccati. 3 Legimuſ.nbi dicitur non permanebit ſpiriins meus in homine ineternũ
wrede 4 lꝛ ¶ e eccleſia. S.xxiij.q.iiij.forte.contra.⁊.c.hec aũt nita. . ſol. quia caro eſt.i.fragilis.erũtqʒ dies eius.cxx.anni.q.d.ſpiritus mens.i.indi⸗
binns ecclcſia qnqʒ large ſumitur ut granũ ⁊ paleã cõplectat᷑.ntẽ in ↄtra gnatio mea⁊ ira mea non remanebit in homine ineternuʒ.i.non eriteterna.
u . rijs. ð.xxxij.q.iiij.recurrat.vel dic aliud eſſe de eccleſia qð hic nega quaſi non reſeruabo homineʒ in eternis cruciatibus ſed ipſum hic puniaʒ tẽ
n , tur de malis.ᷣ aliud cẽe in eccleſia qð in cõtrarijs concedit᷑.vel diſſin poralitcr.ſ.diluuio.hoc dicit ꝓpter illos qui in diluuio ſaluati ſunt ⁊ conuer
dd gue. nã ſunt quidam in eccleſia noĩe ⁊ re: ut boni catholici.ut hic. ſiad deaeam.
on⸗ dam nec noie nec re nt preciſi.S.xxiij.q.iiij.ſi quis a catholica. qui 2= Ante.nunquid etiam iudex poteſt hoc facere poſt datas inducias.ar.ꝙ
a, dam noie tantũ uti Srijs.quidã re tãtuʒ.ut.decõ.di.iiij.nõ dubio. ſic. ff. de re iudi.quod iuſſit.idem etiam dices in ſententia lata ſub conditione
n 4 I ¶ Et macula. vñ pphe.ĩ pctis dimiſi mreʒ ur̃ʒʒ. nt.j.xxxy.q.i.c. vl. extra de ſen. exco.a nosits. 1
ut e m QAVper tribus.verba hec ſunt amos ꝓphete cõminantis eze 2 Poſtea. argu. ꝙ ſi teneris mihi librum ſcribere ad certũ terminnʒz ? tan/ .
fin — B8 chieli regi damaſci qui decem tribns grauiter afflixerat.q. tum iam de tẽpore eſt lapſum ꝙ in reſiduo ſcribere non poſſis:ſtatim poſſum „
ut, q.ſi eʒechiel ſemel æ bis tantũmodo populũ meuʒ eſſet perſeeuuus agere te.ar.S.ij.q.vi.appellatore.ff.de ver.ob.hoc iure.ar.cõtra.ff.ſi quis
un 6 forſitan parcereʒ illi.ſed qꝛ diu expectani eum ad penitentiã nt con can.ſi eũ..i.ff.de ver.ob.nulla ſtipulatio. .ff.e.iſulaʒ.vbi ſoluit hec ↄrietas
ln, nerſus reciperei ſanitateʒ. ⁊ ecce ſpſe abuſus eſt patientia mea.ter Cöminatus. pena. ſ. dilnniſj. .
4 tio ⁊ quarto afflixit cogor mutare ſniĩaʒ ut plagis corriga deliquẽteſ a aAbieci. quantum ad preſcientiaʒ.

nunmn
5
ie ponitur hoc verbum. en eim homo iam pro Nnnlef
tiu
ro peccatſs. nota in hoc cap n ponit ? meditatur ꝙ “D parturit. .in nouum bominẽ.i.daeo ne
Edicina.peccata.i.penas ebnas ere emolynis feaſnuur Se enei penitentia nonen Hoenints⸗ habentẽ facit nounum hominẽ.i.gratie n
4 . i penas peccatorun t eſſe dimiſſa. vel le tuſto prius culp ile. di iiij.non dubito. . ee
2 peccala d e imunt peccata.i.oſtendun icina aie. uitatem habentem. de conle. di.iiij. WOmnis. . de cõ sſeen
tur. yel naenoechte niriute que ẽ ſpiritualis preſbyter. nen */ e. di. ilij. omnis qui ſponrſ
ſericordia vele cli. di. non cogantur. ar. . diſtinc. xxij. 2 (Ald conſecratõ cißſti
b Bedime. . xli. vi. v.g.i. i libero arbitrio:quibus tamen nem. i. ſanctiſicatio ccopo
Oenundatus. . xv. d. i. . Ji bam- uein i *rem iſſionẽqʒ Euelſanſtactionẽ. nbo
c. E fii in dñica die in abrabam ad conſecrationem ran nhellarlincnone annn
aon emoſynis. S. e. diſt. F. ncdailt⸗ 8 miſerièoꝛdie emunns originalis peccati prodeſt ruln a brodeſk ne n
li c mi Operibu ipſoſ redimim- ibus offeruntur. mentü collatum iſi cnrün
9 .cne neum. ieſt deüſz noſne l ren raſlit hae⸗ egnrnna tcnuun acrioper decarnmn ne pckeſ hunt
HR Edicina m 9pl uer B . degim qꝛ offerunt eum. Gnlnmn.
elemolyna. a: habeniꝰ plu ã uitã iſtaʒ qua in carne degin b Supplicationil
4 cit. vbi deeſt op⸗ eccata magna: tra re totãuitã ſupplicationis b Supp Nthe⸗.
Iypla efficit. vbi de P ibꝰpeccata noſtra r gli perpetua ſupplicationię 2 emper debemul nnene
õ . ſ. ordia ralubi ia hẽs redĩe pe ilitate ſubeũda eſt: ſupplicare ut ab eo unrei
emoſynã. d mimus. bPecum — bumi 1 5 incorrup
8 E. Saree pſis incipientes dimimus. p lis ẽ dñs: ſʒ tu ip emo uitam eternaʒ incorrux liberemur.
