tur ad probandam cauſaʒ re non poſſit agitari:an apud ipſos litis debet opponi 1 probari: per (et ſit excoicatus. di ma
euſationis. Quid autem iu/ E 2 I, . . cit. h. Et ſi archiepi iſch⸗
nra HH iidẽ ſtimici ſint a teſtes ⁊ rei ⁊ iundli emptorias autem exceptiones ut archie⸗ einnn
ris ſit de ſuſpecto iudice.dixi t ſcripti ſcopus hoc fecit in ylll.
in conſtitutione illa. extra de ces. Sed tali iudicio nec humana ſunt preſcriptiones longi tempo/ dioceli epiſcopi eſt ſtmni
appel. vt debitus. 7. c. cuʒ ſpe debentcommitti negocia. Quod ris ſufficit in initio liis conte ſta⸗ excõicatns non ab jonmn
ciali. ſi in iudicioꝰubi iidem ſuni inimiecd ri. .ρ Diem. bomine ſed a cano
e Mam quodammodo. alia qui iudices:nec humana commit De codem. ue. quia ſequitur fa e
ratio. i debent iudicia:quanto minus di AUlſatus ante ſuum iudice,z cctu ia damnatu. xx- huin
ſ ¶ Hinc. hoc eſt ſecũdum ex uina ideſt eccleſiaſtica qui ſapiens cauſam dicat. ante non ſuum cq conttgerfa ue ſint
E n miſit tamen excu elt intelligat. Erreuera binc iuſti, iudiceʒ pulſatus ſiuoluerit taceat· (ſe.cx. nobi Nan. mra
5 ſatorem forte nel ideo nene⸗ nianus imperator pius legibus ſu pulſatis uero quotiens appellaue direit g archießs ñ u
nia citatio non tennit. is promulgaſſe dignoſcitur dicens rint inducie dentur. Moc aute, ſit de ſoro illius: cũ F
Xtra prouinciam Liceat ei qui ſuſpectum ſibi iudicẽę quod de loco dictum eſt tunc intel ipſe ſit index ordia Olin
Regulariter quili/ putat:antequam lis inchoetur eu ligendum eſt cum ueritas cauſe nõ rius totius puincie cynrl
bet coram ſuo iudi recuſare ut ad alium recurratur. niſi in loco admiſſi criminis depre ix. q. üi.c. l. lxxy. uumnn
feo. pul faſ. enne iech Mam quodammodo naturale eſt hẽdi poteſt: aut niſi altera pars iu anonpoalter, —
titur actor.xi. q.i.inolita.⁊.c. . ic nando idicum quemlihet eßm pot Inu
placnit. . C. de iuriſdi. om. le refugere. binc ſanctus ioonnes ſiue releuandoſentemiaʒ. tAn excoicare. norn de nidif
iudi.l.in criminali.Sed fallit os gureum concilii contra ſe con/ de ſtephanus ſancte ⁊ apoſtoliee ponere.io. Ego cre mh
ratione poſſeſſionis.extra de gregati renuit intrare collegium. atque uniuerſalis eccleſie roma/ do. b. bñ dicere q; n
fo. com. ſane ⁊. C. vbi ð poſ. Patet ergo quod eiſi manifeſta ne epiſcopus ſcribit omnibus epi Ppter crimẽ effici kaen
agi oportet.l.vna. ?. C. ð pre ſunt crimina alicuius: tamen accu ſcopis. archieps ſubiectus
di. minorum ſi predinʒ. Iteʒ ſatione inimici cond emnandus Inra prouinciam 4 a comprouin epi ꝓpier rões ſupe ſifpn
ratione contractus. ff.de in/ noneſt. Aalibus tantt ſa eſt andt rius allegatas. b. flanſe
Q. pi. nonelt. „ antum caula eſt audien/ 1. Oans ab oi nri
di. heres. Iteʒ ratione crimi Ttra prouinciam autèé da. bus. ad minꝰ ſetne
nis connenitur quis uel vbi reus nullatenus eſt pro Xtraꝰ prouinciarum termi⸗ a.xij. ut. ſ. e. q. viii. Uiiſn
deliquit nel vbi innenitur nel ducendus. Angde fa minoſ accuſandi licentia nõ ſuggero. xv.q.vii. urct
vbi domicilinʒ habet. C. ubi d Pbianus papa ſcribit bi ,/ progrediamr. ſz omnis accuſatio felx. moum
de crimie agi ohonet. l. i. nel lario epõ. intra prouinciam andiatur ⁊ a c// in Ere Mlio E, hi
rmprapter loei oportonita⸗ riletuur. tum ad apoſtolicam ſedem fuerit toria. alia media ſi rn
tem ad aliam prouinciã. xxx Bi enim ſemper cauſa 982/ appellatum . ¶Item ſixtus P 7 Ue mixta. Bilatori ieſen
iii.q.ii.ſiuce.item propter ap/ tur: ubi crimen admittitur 7 pa. arum alia declinato ſciiu
pellationem.item propter iuſ qui non probauerit quod obiecit: A comprouincialibus accuſatus riia iudicii. alia dila Pern
ſioneʒ pape.yt.j.e.q.vnaque penam quam intulerit ipſe patia/ uel iudicatus apoſtolicam ſedem toria ſolutiõis. De riciu
a cbir Mratig. Qoneg wr. Ecm. peller. Gnmneckeapon en
uerſibus hic notatis. Cõtra L .— . „ n. lit.
ctus.crimen:reus ⁊ res: reli Veauſaus non niſi in foro ſuo au Ccuſatus uel iudicatus a ꝓbãda ntex oſt. *
gioqʒ. Vir. ratio ſimilis. vel u comprouiĩcialibus in aliqua ære iudi.iter mong mnliil
prouocat. atque recuſat. Ex- PMuis epiſcoporuʒ ſuper ccr cauſa epiſcopus licenter appellet ſteriuʒ. ?. C. de ex/ Vnin
cellit. iuſſus uel ſi cõſentit ṽ tis accuſat᷑ criminibꝰ ab om ⁊ adeat apoſtolice ſedis pontificẽ cep.l.ylt. Niſiexee aſmil
que. Contractus. ff.e iudi. nibus audiatur qui ſunt in prouĩ qui aut per ſe aut per uicarios ſuoſ ptio illa de nono ad nmmin
Rees e ne Ni cia ſua ebi vopig⸗ quia non opor/ retractare eius negocium procu/ aconira d gen. nmin
Ti. Kens quia acter debetſo tet accuiatum alibi quam in foro ret. Et dum iterato iudicio ponti in noſtra. ? extra ð zan
rum rei ſequi. vt.ſ.e.l. nemi⸗/ excep. paſtoralis. ſirn,
nem. Et res ar.extra de foro . uel niſi de nouo co⸗ inb⸗
com. ſane Religioqʒ. ? cã iuriſpatronatus ? deciaꝝ. ex de indi. ꝙᷓto.?. c. de peetere ceperit utex de offi.indi. dele. inſinuãte.⁊.ff.ð atbi.nõ diſtin Hintr
cernimus. Air. quia uxor forum viri ſequitur. ff. de iuriſ.om iudi.l.pe. Ra⸗ guemus:S.cũ quida.⁊ de tali loquitur hic. Dilatoria ſolutiõis debʒ nino
tio ſimilis.in mutua reconuentione.extra de mu. pe.ex litteris. Nel prono/ añ lit. cõteſ. obiici. ſed ꝓbari dʒ poſtq; actor fundauerit ſuã itentio
cat.j.eo.peregrina iudicia. Atque recuſat.extra.de fo.com.ſiquis cõtra cle/ nẽ. C. de excep.ſiquidẽ.⁊.C.de proba.exceptionẽ᷑. Peremptoria n
Yicum.Excellit.quia epiſcopus non deponitur niſia papa.j.e.quamuis. Juſ dicitur que põt opponi ⁊ probari qñcũqʒ:dũ tamẽ ſte ſniam: ut. C. l
ſus.j.e.vnaqueque prouincia. Ael ſi conſentit vterque.ff. de iuriſ.om.iudi. ſniam reſcin.nõ poſſe.perẽptorias.⁊.C.ð excep.pſcriptionẽ.Me *
eſt receptum ⁊.ii.q.vii.nos ſi. Iteʒ in feudo.extra de indi.ceteruʒ. Iteʒ ſi ſe⸗ dia dr̃ exceptio q in h̊ hʒ ſilitudinẽ cũ ꝑẽptoria ꝙ pꝰ lit. otcſ. põt ob eni
cularis iudex eſt negligens.extra de fo.compe.licet. Item ĩ ſcholaribus ut iici.ſʒ in H bʒ diſſimilitudinẽ cũ dilatoria que pot qũcũqʒ an ſniam
in conſtitutione federici. C. ne fi.pro patre.auten.habita. obiici.ut er̃ ꝗ ma.acc.poſ.per tuas.ſʒ in H̊ bʒ ſilitudinẽ cũ dilatoria
i T Bi.enim nel ubi domicilium habet uel nbi reperitur. C.vbide cri.agi.oʒ qꝛ ante lit.ↄteſ.põt obiici.ut ex ð excep.exceptionẽ. Sũt adhuc alie
l.i. ſed ſi granius eſt crimen remittitur puniendus ad indicem vbi deli/ exceptiones anormale q ẽtpꝰ ſniam obiiciũtur. vt exceptio nelleiai
quit.ſi eſt leuius ibi poteſt puniri.ut in anten. nt nulli iudi.s.ſi uero cognoſca ⁊ macedoniani:⁊ armate militie:de quibus agit.ᷣff.ad macedo.itã?
tur. col.ix.⁊. . ſed ſi illud ⁊.ff. de re mili. deſertorem in prin. Nec admitto ſi nõ.?z. C. de iur.⁊ fact.igno.l.i.
illud quod quidam dicunt ꝙ ſemper primo cognoſcat iudex ex prouincia ö n Allſatꝰ.voluerit ñ tñ a prioſẽſu argumẽteris: ut. xi. q.i. pla
qua reus eſt. an crimen commiſerit.⁊ poſtmodum remittat eum ad iudicem cuit. ⁊.ſ.e.neminẽ.ſʒ hic loquit᷑ ð eo ꝗhabuit oſẽſũ ſui epi:
vbi deliquit: quia iudex vbi deliquit cognoſcet ⁊ puniet crimen. ff. de accu.l. vt. xi.q.i.clericũ.⁊.c.nullus.ex de fo.cõpe.ſignificauit.
yl. poteſt tamen ſi vult tranſmittere eum puniendum cum litteris ſuis ad ſue o Taceat. ſʒ hoc forte cũ hʒ ↄſeſũ epi ut.xi.q.i.clericũ.nec ob. j. e.
pronincie iudicem. quod tamen non facit niſi excauſa. ff. de cuſto.⁊ exhi.reo ñ liceat. ex ð fo.ↄpe.ſi diligẽti.⁊ vi.q.iij.deniqʒ
non dubiũ.ſicut pilatus remiſitchriſtumad herodem. p CU Ltra.
lꝛ Caulſa.ſed quid ſi metropolitanus nel alter epiſcopns deliquit in alteriꝰ q AReußans · lec. pli lii: nonne.
NX .

giftn
rfeam,
an

idorie

lin
mgl N
kenciar
ſiere⸗
noboeſ
ſelene
Neinſgg
ninttnen
glülan
Adunnin
gicleſ
Clnernn
Lantlle.
lignheft
deſcoliei
eſtinant
Elolingene
Ktcl
bonan
nnnt
care, ſc en
enlbetirt

Clnte aeſe

eleſokpe
h biden
erannicft
bießeſlnim
penk
6 Nlegret

uäpi
Ni
inſeen
Gnnn

r.
bmnit
Nronitun
Nn hiu
nunk
nira. Dr
mtlibtin
doi ainn
Hſnisd
mruinl
et po
Hinmaiil
Hüciirmn
iCN
lt in

ſcumencge

7

a Non tamen diffinire. ſuſpendere ? excõicare põt metropolitãuſ
xii.di · de his. xi. q.iij.ſi quis epiſcopus:⁊. xxyiii.di.propter. Iteʒ
abſoluere põt ſᷣm pleroſqʒ ſi eſt inocens.C. ybi ſ. ena. uet clari. l. iii.
io. Ego contrarium credo.ut hic ⁊.v.q.iiii.c.i.⁊.c.ii.b.Sed obiici
tur. vi.q.iij.dẽiqʒ.⁊.xxi.q.v.ſiquis a proprio vbi dicitur ꝙ primas

vel concilium depo
nit epm. ſʒ illud fu
it de licentia pape.
yel loquitur m ea
tempora: quando
cãe epiſcoporumn
deferebantur ad ſe
deʒ apoſtolica.xix⸗
di. ſi romanorum.
b Altum. ĩfir
¶Dimnans. hec
eſt iuſta cã abſentie
yvt ex de procu. que
relam quid de hoc
iuris ſit dicam.v.q.
iii. c. i.
c Aadum. vo/
luerunt ſic
concilia ðᷣderunt pᷣ
matum romane ec/
cleſie.quod uerum
eſt ſecundario.ſed
ipſe chriſtus princi
paliter: ut. xxi. di. ꝗ;
uis. xvii. di. 5. hinc
etiam. ⁊.ix.q.iii.ali
orum.

d α Ec quippe.

ſuffragaei. i.
pro ſuffraganeis ſt
bñdi.quia ille fuit ĩ
poſſeſſise.⁊ ita erit
vſque ad ſententiaʒ
xvi.q.iiij.volumus
⁊ ita non eſt hic ar.
interlocutoriam nõ
obeſſe. VNel. dic iõ
non obeſt: quia nõ
agebatur ad hoc:ſʒ
de hoc ſoluʒ an epi
ſcopi eſſent iuſte de
iecti.i.an crimẽ ab
ipſis commiſſum e
et deiectiõe dignũſ
ad hoc.jj. e. c. ibi.ni.
hil enim quero.⁊c̃.
⁊ ꝙ interlocntoria
non obſit habes. ff.
de hiſ qui ſui uel ali
eni iuris ſunt.l.pe.
⁊ extra ð ordi.cog.
cum dilectus. Non
n. quicquid iudex
ꝓfert eſt habenduʒ
ꝓſnia:ut.C.de ſẽ.
2 interlo.om.iudi.
ex ſtipulatõe.⁊.C.
ↄminationes ⁊ epi
ſtolas.l.i.tamen ꝑ
interlocutoriam be
ne aliquid determi
natur ⁊ trãſit in reʒ

fex cauſam ſuã agit alius in eiuſ lo
co non ponatur aut ordinetur epi
ſcopus: quoniam quamquam a cõ
prouincialibus epiſcopis accuſati
cauſam liceat ſcrutari epiſcopi:nõ
tamen diffinire inconſulto roma/
no pontifice permiſſum eſt.
¶ Item damaſus papa ſtephano
archiepiſcopo.
Palea.
Iſcutere epiſcopos ⁊ ſum/
( eccleſiaſticorum nego
ciorum metropolitano una cum
omnibus comprouincialibus ſu/
is:ita ut nemo ex eis deſit⁊ omneſ

ſingulorum concorditer negociis

conueniant:licet. Sʒ diffinire eo/
rum atque eccleſiarũ ſummas que
relas cauſarum uel damnare epi/
ſcopos abſque huius ſedis aucto
ctoritate minime licet: quoniam
omnes appellare ſi neceſſe fuerit⁊
eius fulciri auxilio oportet.
Itẽ eleutherius papa.
Comprouinciales ⁊ metropolita
ni epiſcoporum cauſam audire ſed
diffinire non poſſunt.
Aãuiſ liceat apud compro
uinciales ⁊ metropolitãoſ
atque primates epiſcoporum uen
tilare accuſationes uel criminatio
nes:non tamen licerdiffinire ſine
huius ſancte ſedis auctoritate ſi/
cutab apoſtolis eorumque ſucceſ
ſoribus multoruʒ conſenſu epiſco
porum iaʒ diffinitum eſt. nec in eo
rum eccleſiis alii aut preponãtur
aut ordinentur antequam hic eo/
rum iuſte terminẽtur negocia. Re
liquorum uero clericorum cauſas
apud comprouiciales ⁊ metropo
litanos ⁊ primates ⁊ uẽtilare ⁊ iu
ſte finire licet. ¶ Itez leo epiſco/
pus urbis rome anaſtaſio epiſco/
po theoſſalonicenſi.
Ranle ho ſtolicam cenſuraʒ in cau
ſis epiſcoporuʒ non eſt diffinitiua
erenda ſentenna.
Altum ſtupeo frater cariſſi
me ſed a plurimum doleo
quod in eum de quo nihil ampliuſ
iudicaueris: quam quod euoca/
tus adeſſe differret ut excuſationẽ
ifirmitatis oſtenderet: tam atroci
ter ⁊ tam uehementer potueris cõ
moueri preſertim cum etiam ſi ta⸗
le aliquid mereretur: expectanduʒ
tibi fuerat quid ad tua conſulta re
ſcriberemus. Sed etiam ſi quid
graue intolerandumque commit
teret noſtra erat expectanda cenſu
ra:ut nihil ipſe prius decerneres.
quaʒ quid nobis placeret agnoſce
res. uices eniʒ noſtras ita tue cre
didimus charitati: ut in partẽ ſis
uocatus ſollicitudinis non in ple/

134

iudicatã ſicut diffinitiua ſententia: ut extra de elec. cum dilectus. in fi. c extra
de teſti.ſignificauerunt ⁊ extra de ſen.⁊ re indi.cum inter.⁊ quandoqʒ ius fa

cit:ut.ff.quod me.cã.metum.ꝭ.ſed ꝙ pretor
dum ad quid agatur.⁊ an iudex incidenter ne
do uel interloquendo aliquid dicat ut extra de

nitudinem poteſtatis.unde ſicut
multum nos ea que a te pie ſunt cu
rata letificant: ita nimium ea que
perperam ſunt geſta contriſtant.
tem iulius papa orientalibus
epiſcopis.
Preter conſcientiam romani põ
niicis nec cõcilia celebrari nec epi
ſcopum damnari oporter.
Vdum'a ſanctis apoſtolis
ſucceſſoribuſque eorum in
antiquis decretũ eſt ſtatutis: que
hactenus ſancta ⁊ uniuerſalis apo
ſtolica renet eccleſia: nõ oportere
preter ↄſciam romani pontificis
cõcilia celebrari uel epiſcopum dã
nari:quoniam ſanctam romanam
eccleſiã primatũ oium eccleſiaruʒ
eẽ uoluerunt. Et ſicut beatus pe/
trus apoſtolus primus fuit oĩium
apoſtolorũ:ita ⁊ eccleſia ſuo nomi
ne cõſecrata domino inſtituẽte pri
ma ſit ⁊ caput ceterarum ⁊ ad eam
quaſi ad matreʒ atqʒ apicẽ omnes
maioreſeccleſie cauſe ⁊ iudicia epi
ſcoporũ recurrãt: a iuxta eius ſen
tentiam terminũ ſumãt: nec extra
romanum quicquã ex his decerni
debere pontificẽe. ¶ Aliquãdo in
cõſulto romão põtifice pleriqʒ epi
ſcoporum damnati inueniuntur: 2
alii in eorum loco ſubrogati:quo/
rum damnationẽ ⁊ ſubrogationeʒ
pro bono pacis ex diſpenſatione
toleraſſe legitur ecclcſia. Ande ni
colaus papa ſalomoni regi brito/
num.
Nuorũdã epõrũ depoſitionẽ con
tra cõſciẽtiam romani pontificis fa
ctã ꝓ pace tolerauit eccleſia.
Ec quippe ẽ ordinatio dei

patriſmi: ⁊ bec eſt lex eccle

ſie matris tue uidelicet ut omnes
epiſcopoſ regni tui ad turonenſeʒ
archiepiſcopũ mittere non detra
ctes:ipſiuſqʒ iudiciũ poſtulare nõ
dedigneris.ipſe.n.ẽ metropolita
nus ? oẽs epiſcopi tui regni ſuffra
ganeĩ eius ſunt:ſicut ↄſcriptiones
predeceſſorũ meorũ euidẽter oñ
dũt:qui predeceſſores tuos quia
illos ab ipſius cura ſubtraxerãat ſoꝛ
ti inuectione cor rigere ſtuduecrũt
quãaãniſ nec noſtra ſcripia ſuper hac
re miſſa deeſſe uideantur. cunque
coram deſignato turonice eccleſie
preſule ⁊ iniegro numero collega
rum.i.xii.epoſcoporuʒ celebraio
ↄuẽtu fuerii eiecti epiſcopi regula
riter exalati:apparueritque quod
canonice fuerit eiecti:epis ipſis in
ſua deiectiõe manẽtibus:qui ĩ lo/
cis eoꝛũ cõſecrati ſunt:poterũt uti
qʒ epãtus honore potiri.quod ſi
eiecti epi ĩſõtes fuerunt declarati:
his amotis qui illis ſubrogati ſũt

ſic ergo ſemper eſt conſideran

l tacite uel expreſſe uel diffiniẽ/

preſump. afferte.ex ra ð teſtibꝰ
uneniens. C. de his qui no.in
fa. iterlocutio.⁊.ij.q.iij.G.no
tãdum. ⁊.xxij.q.ij. queritur.
e ¶ His amotis. ſed quare
cet ſententia pꝛo deſtitutis la

ta ipſis ſubſtitutis cum res
inter alios acta alijs non pre-

iudicet. vt extra de fi.inſtru.
inter dilectos.⁊ eſt contra il⸗
lud.quod eſt.ff.de adul. de/⸗
nunciaſſe.⁊ extra de adul.ſi/
gnificaſti.ſed hoc eſt propter
cauſe coherentiaʒ ſic.vij.q.i.
preſentium.⁊.lxxxi.diſtin.tã
tis in fi.⁊ xlv. diſtin. diſcipli
na. nam ſi pronunciatum eſt
petrum eſſe virum marie.per
conſequens probatũ eſt mar
tinum non effe extra de ſpon.
ex parte.videſ enim ꝙ cauſe
eligentium ⁊ electi ſunt cõne
xe.qꝛ lata ſententia contra e/
lectores preiudtcat electo licʒ
abſenti.vt extra de elec.dudũ
in fi.niſi appelletur ab altero
illorum. vt extra de offici.
iud.dele.ſuper eo.aliud vide
tur cſſe inter preſentantem ⁊
preſentatum:nam tũc ſnia la
ta contra vnum non nocet al
teri abſenti. vt extra de elec.
querelam. hoc ideo eſt. quia
illorum cauſe ita ſibi non co/
herent. vel dic ꝙ nunqᷓ ſẽten
tia preiudicat alij.niſi preſẽs
fuerit.ar.liiij.di.ſeruus.
f Subrogati. ar. ꝙ ſi aliqua
duo ſunt cõnexa: prohibito
vno prohibituʒ eſt ⁊ reliquũ
ſic. xxxi.di.ſi laicus.xxvi. di.
deĩde.xxiiij.di.ſiquis viduã
⁊.viij.di.quo iure.i.q.iij.ſi/
quis obiecerit.⁊ extra de be
re.fraternitatis.ſic ecõuerſo
altquid permittitur ratiõe cõ
nexiõis.vt.hxxi.di.cũ oibꝰ.

Lau.

geneſi ſodomitas ita loquentes.
ens 86 liceat. preiudicio.hoc ideo dicit. quia ſpretis oĩbus ordi
B 1I nariis ad eu põt appellari: ar. S. q. vi. c.i.ii.?. iii.nam ipſe ẽ or
dinarius oĩum. ex᷑ de elec.cũ nobis olim. “
lꝛ ¶ Expetere.hic patet ꝙ clericus ſine conſenſu ſui epiſcopi non po

a CSixerunt. ſupple nec ego dico. „
ecneldreheuor poterit cauſa per ꝓcuratorẽ erninaliten tacla
ri: forte:quia ſic placuit pape.uel hic ciuiliter agebatur. non. n. ae alind age
tur hic mii an eſſent m ordinem iuris depoſiti.? Iʒ fuerit Sð ne/
ceſſarii erant.xii.epi ſic xxiii.di.illud. xxxiiii.di.quorundam: quia icet non

teſt cõſentire in ali/
fuerit cauſa H H 8 iudicẽ. nã ſic poſ
ſualf ſent Nlo m accu. eccleſias ſuas ipſi recipiant. Nam Eges eccleſie apoſtolica fir edenihſi eünli
ſn en ue wnot cri ipreſul mamus auctoritate: æ pere tio eporũ ſi eẽs con
ſuper his.uel dic ꝙ in ca cri/ cum anteceſſores mei prelules eie iudicia. An/ ſetirẽt in aliũ iudi⸗
minali vnus cõſocius ꝓcurat ctionem eorum epiſcoporum qui grina ſubmouemus iudicia 1 An/ ce ad ide faeit ild.
cam aliorum. vt extra de do. ab eccleſiis ſuis ſũt expulſi: nec ad de ⁊? dominus mentionem ale. vi. placuit. in aut.
⁊ cõtu.cuʒ dilectus.⁊.ij.q.v· miſerũt:nec approbauerũt: nec ip de loth per moyſen loquitur dice! de ſan. epi. . econo
ſarult. tem hic hos g ſnn ſos qui eis ſubrogari poſſunt uiuẽ Ingreſſus es quidẽ inquitut ad/ mos col. ix. ar. con
Pta a ſo iuckice l bul nlne illis legitimos epiſcopos di uena: nuquid ur iudices. Nẽ. ete Dullatns ti
abcil gv ſiquando. xerunt. Sane ſi ad iuronẽſem for innale 0 li rouinciarũ gen erpedhmi eſic⸗
c hebeant. ar. ꝓobſequiis te archiepiſcopũ mittere prefatos MNulli liceat aliarum proui nõ pot p pactum re
tempore litis nõ pſt adis:ut epiſcopos dedignaris: ſtudeas du iudicium erpetere. nöclad tto vnne
ij. ..vi. quotiẽs. ?.xi.q.i.qunia os epiſcopos de expulſis a duos TM liceat cuiquã ſine pre mã notaui. xi ii wbl
ar. ).xxxiij.·.ii. ſeculares. xx qe ſubrogatis una cuz eccleſie tie Aiudicio tamen romane ec/ olita. io. 7 q dicit t
xXv a⸗r. maltop ſi de be.l lc garo a d apoſtolicam beati petri cleſie cui in omnibus cauſis reue 7 io. quod expeditnʒ mno
ber operil.ed ! bie ſuid ſeaem tanſmittere: ubi digna exa rentia a auctoritas debetur: reli, eſtin ila decr. erd
epi plberioſe gerehaf. ins inatiõ iſſa qui legitimi epi is his ſacerdotibus qui in eadẽ fo. Ope. ſi diligẽti.ñ
illi deberẽt obedire qui eẽt in minatiõe premilſa qui leginmi epi clis bis lacci ll ii 0 E uex. qꝛ illa decre.
poſſeſſione.viii.q.iiij.nonne ſcopi ſunt appareant ſuas eccleſi prouincia dei eccleſias nutu dini/ loquitur qclericus
ex ui lite pendẽ.a memoria. as irregulariter non qamiitant. mi/ n0 guhernant ad alias conuolare nõ põt colentire in
Nec obſtat. C. de agri.cen hil.n. quero aliud in preſemi ne, prouincias uel aliarum prouincia laicum ſed bodie 4
li. litibus.li. xi. vbi dicitur ſi ẽ gocio diffinire. Quia uero magna rum epõrum iudicia expetere uel nec in clericum põt Pe
cõteniio inter cgloni 7 nn quis ſit metropolitanus apud bri pari. quod ſi quis preſumpſerit: niſi de conſenſu ſui hn
nr urtſckaltnd Corinerenn tanos contentio eſt:lʒ nullius me ab off icio cleri ſubmotuſa iniurie epiſcopi. ut extra 0b hn
dnde ſaſpecti dicas5 ̈ pof moria teneat uos in ueſtra regide reus ab omnibuſiudicemr. Reue ſro cope. ſigtiſiz nann
ſeſſor ſemper utit̃ fructibuus ullã habuiſſe metropolim eccleſii renria autem que apoſtolice debe e inem Eſt un
lite pendẽ. ut. xvi.q.iiii.voln· tamen ſi liber poſtquam deus om tur eccleſie ⁊ eius auctoritas intel mem boe i⸗ .
mus. niſi in cau. vtex de iu nipotens pacẽ inter uos ⁊ dileci ligenda eſt cum uel ad ipſaʒ appel ſtatutuʒ: quia alibi i
pa. ex litteris. quod ĩtelligeni fiſium noſtrum carolum regez glo latum fuerit: uel ab ea indices ele, non poſſunt habeĩ lugt
ſi de hoc ipſo qõ ſit an poſſi⸗ rioſum conſtituerit: facile hoc po/ cticonceduntur. Unde ſixius pa/ teſtes uel amicos.
ea nleniſſerit ſo vernra teritis aduertere. Quod ſi adeo pa cuʒ diceret ↄprouinciales ⁊ aſe nt: xxxiii. q. ii. ſiue “
coſti cu. AW. in fi. .ff. de aqᷣ contentioſius creditis agere: ad electos debẽt habere iudices:ſta/ õ * un
quot.⁊ eſti.l.pe.vnde ſi poſt noſtrum apoſtolatũ deſtinare con tim ſubiũgit.niſi fuerit appellatũ. ind. F. il col . n tun
motã cõtrouerſiã canonicieli tendite quatenus noſtro libramĩe tem anacletus papa. de diro ſ ananis mumi
gat. nõ ideo ſtati ceſſatur ele que fuerit apud uos antiquitus ar Abſque apoſtolice ſedis decreto impetrat reſcriptuʒ uu
crio: donec conſtet de iniuſi chiepiſcopalis eccleſia luce clariuu extraneos iudices adire non poſ/ ad udicem alleriu ide
electione. nt ex de inegereſti. innoteſcat. deinceps omni ambi ſumus. prouincie. nõ ſuffi⸗ ſr⸗
l eiae ierd de o⸗ guitate reciſa quem ſequi epiſco/ NHNaqueqʒ ꝓuincia tam iu/ cit ꝙ ultra Duag ii
no lʒ nõ debeat poſt motã cõ i ueſtri debeant incũctant᷑ agno xta eccleſiaſticaſ quazʒ iuxta iaeinen ſrol n li
trouerſiam preſẽtare uel eli/ oare Heauc. n. ecclet iaſ dei per di ſeculi leges debet ſuos iuſtos vñ ila conſti. extrale in
gere. ſcordias regum diuiſionis aliqua iniquos habere iudices:a non ex reſcrip. nõnulli.ſed b
d CVncũctãter. i. decetero. ? pati damna neceſſe eſt: cum quan- traneos: niſi huius apoſtolice ſe, ectiam requiritur i
ſic planumeſt. tũ ex ſe ẽ pacẽ quã predicant ſerua dis decreuerit auctoritas. C Itẽ extra prouinciã eũ n
e Frr⸗ factaz ſine ſnato re ſtudeant in inuicẽ ⁊ in omnes. ex ſynodo romana. S nõ trapat niſiinli (ez
f re inmabeptrarls ¶Alias autem irrita erit epiſco/ uper appellatione alterius pro teris fiat mentio ð 2U ſͤn
DP gr tGaiceag quẽ appel porum ſententia ⁊ a ſynodo retra uiucie iudices audire non opor/ Dronircin on ’
latur ñ eẽ ordinariũ.vi.q.iii. ctanda. ¶Andefelix papꝗ.. tet. . lune Ia lont W
ſcitote. ⁊ ſic archiepiſcopus ẽ Hamnatio iniuſta irrita eſt ? in ſy minem exire de prouin/ dus nt bic dicitur. I.
extraneus ut ibi nidetr. xex nodo retractanda. H. cia ad prouinciaʒ uel de co ergo niſ reſcriptuz ter
Soni ind. ordl. Baſloralle⸗ Rritam eſſe epiſcoporũ dam mitam ad comitatum oportet niſi principis de eo faci
Bu Ka men co⸗ laben⸗ ationem ? iniuſtã cenſemus ad relationem iudicis: itaut actor att mentoncm. non ſen
indices cõprouinciales.⁊ ar iccirco aſynodo retractãdam:ita rei foruʒ ſequatur. infra Ila que far ncrultiloſe uoſ
chiepiſcopus ẽ cõprouincia/ ut oppreſſis ab omnibus in cun/ ſunt per unãquamqʒ prouinciam: vohin ciaz lʒ minꝰ ſint⸗
lis.illa ergo exceptio niſi.ad ctis ſubueniatur cauſiſ. Quod ipſius prouincie ſynodus diſpen/ 3 ſpacinz ad quod
pᷣncipiuʒ refert.ſ. ad peregri autem metropolitanum ſuum con ſet: ſicut in niceno conſtat eſſe de/ trahitur due die en
na. ? fuit intellectus gratil: temnere ⁊ aliorum iudicium alicui cretum concilio. Vltra prouincie te eſt tamen.ar. le⸗
g ſanie H di expetere non liceat ſixtus papa te terminos accuſandilicentia non p extra de offi. iudi. S
dices recurreret nõ ad ꝑegri ſtatur dicens. grediatur: ſed omnis accuſatio in or. ſgnifcaui cer
nos niſi appellaretur. hoc ẽ Heregrina iudicia in omnibus rra prouinciam audiatur: ⁊ a com/ te mamen nanno-
qð dicit ⁊ cũ cã ex ꝓuinciã cõ ſüt ſubmouenda. S= prouincialibus terminet᷑: niſi i ore eont Suulll ſtat W
miſſa fuerit: vt. . e. nõ liceat. Pegrina iudicia ſalua ĩ om latus ſit qui accuſatur. ¶ Iem ſi Ja opinio hodlie ib
9 ¶Electos. cũ ordinarii ſint nibus auctoritate apoſtoli, xtus. non habet locum. i A
ſuſpecttil . vi plachit:elſ ca generali ſanctione probibemuſ De eodem. mozriuz obleruat le
Krinel vioconit veerp g vit. quia indignum eſt ut ab exmraneis Oanis clericus ſuper quibuſ romana curia.
ſi aurenm. indicentur qui cõprouinciales aa ibet criminibus accuſatus fu
hbEges. per moyſen.quia ſe electos debent habere iudices erit:in prouincia in qua conſiſtit il
ipſe moyſes loquẽs per niſi fuerit appellatũ. S Yem ana le qui pulſatur ſuas exerceat actio I
ſpiritů domini introduxit in clems. nes: nec exiſtimet eum accuſator 4
W

7

III Queſtio vij.

1 353

R Aod iudex.hic queritur an criminoſi nel ifames poſſint
Anhie eſſe iudices. æ quidem ſi no 1 catus in nullo. vel die qð verit
es. n tolerentur ab llo. vel die qð verius cre la ſerni
hln doſt n. ſi tolerentur bene poſſunt.⁊ tenet eoftel⸗ ſeme Vnnhan r. do. ꝙ nec ſnia ſerui teneret.niſi confirma
tnn tiia ipſi tamen peccant iudicãdo. Qel diſtingue an aligs “ es. poſtulare. Poſtulare eſt pro tribunali .
di nl ſit infamis per ſententiam uel ipſo facto ut tũc nõ poſſit. infec. dies. 5. hoc autem. nali petere ⁊ nõ alihi.ff. ð dã.
nd tune baſſt Iun poſſit. an alias ut m Omnino. etiam pro ſe.
Puſbe i infamia obiicitu Di . n Ho . .
klitz anebiant eſt riineh ſuus alibi aut longius ad iudiciu, aliis poſtular adeo onmel ullug enlen
eiir⸗ lieule protrabendum. & Iem erdec oſtulare probibentur. His aucan ve eain iquid
ſunral in iudicem. ꝙ pro/ X Xdecre perſonis pro ſe all 1 mdiat. vt. C. qui teſt. fa. poſ.
lſeent pier hoc bñ remo- io badriani pape. lur proalti allegare permitti/ diſcretis. bo
gnegſſin uctur. licet hucuſa Abi crimẽ admittitur ibi cauſa u ni hro alis poſtulare probibeur OOel propter caſt
cleer 3 i cauſa u niſiforte tutel cel propter caſm. f. de
z. Ri fuerit toleratus. ur tiletur. chram ad Hiancen, impuberum uel iudi.cecus. .xy. q. .5. vlti⸗
9.e Polige⸗ er ip. ſciſci⸗ „ 1 „ . elcenti Pre n
ii o ger⸗ Siane obiicit: ſciat ſe p tram ſed Netefſrtam aclninifte a Anrbrtkacadtt
clih ela. iitcr.. ff. ad tur aueu neueribie auſa aga hro his enim quoruz curam ger u⸗ nem. rrriſar ile.
Apglnmn A. yij. . . eis poſtulare cõcedi i q ¶ In arena. niſi cauſa vtn
rurfnie l.iul. de vi priua. l. Nod iudex eſie nõ poſ omnes qui etörccimx. Alii.n. tiſ hoe faciaʒ.ff. e.l. i 5. qð ſi.
Pneaunktl i. crimioſi ergo poſ ſit quem cum reo par niſi pro fe es notantur: r & Alij enim.notandũ ꝙ oẽs
hit ſunt iudicare exof⸗ aut maior macula ificdit ſit 1 Procer tiis perſoniſuo quiitaſor-inſamia ſunt nors
Aim ſicioſed non exuite mellis zuclotitand ulare non poſſunt niſi in integrũ ti: non niſi pro ſe ⁊ pro his
nloni merito.xv.q.v ꝓPhatur. Dicit enim ſancta “ reſtitutioneʒ acceperint Permit quorum ſunt tutores poſſunt
tii vlit. manaſynodus. Il ttiitur autem eis poſtulare pro parẽ poſtulare. ⁊ illi ſunt de ſcðᷣo
erarne b ¶Nfamis pertſẽ Infa ind⸗ . te pro patrono ⁊ patro lr ordine.ſed minori ĩfamia no
lamm⸗ mes iud ces eſſe non poſſũt. ris etiam ſuis olabo ibe tat poſſunt pro ſe ⁊ pro qui
taien e MWec procurator Nfamis perſona nec procu ni parone p lbentt us patro buſdam certis perſonis ad-
hun ſti⸗ .i. aduocatus: nt. . rator eẽ poreſt nec cognitor. is fratribus ? ſorori is ctiain ſ Lorgre eiliſintdetertoor⸗
knenm pri. 5. uel intellige ¶Tria ſunt quibus aliqui impe ⁊ ſororibus ſocero ſo dine poſtulantiũ.ſ.ð minori
ſceanit: de procuratore ue,/ diuntur: ut iudices non fiant. Na cru genero nuru uitrico nouerca ſ. ſemegunnhton ifamia.
iſope uen, ront ifamis nõ poſ tura:ur ſurd *E priuigno priuigna pupillo pupill t ¶Permittitur. vt ſunt illi d
wehri ſit eſſe procurator petuo furi oins Auma quiper iolb furioſa fatuo fatuaſi hrao 4 aBordine⸗
1. m canones: ut. j. ni . ubes aꝛ igo adoleſ. . n Æ“Mfficio. ut tut
yv. q.iii. quia epiſco Lege:qui a ſenat te B 8 tores.
L eer pus. e obln in Amnous ei Aidoribuge feminen us drohltl nfirnitatem cu/ xAfffinitates. que quõdam.
R ltde excep. 5. vl. qaꝛ erui: non quia non habeanr iudi „ is ſuns aliquc⸗ e nent qui negoci ergo vno coniugum defucto
efine lannur iadenn cium ſed quia preceptum eſtut ci pereſſe no petuo morbo ſu ſoluitur affinitas. inſti. de
ſonmin denanſect alin uilibus non funganiur officiis. tem unt. Omnes au/ nup.5.. affiniratis. ſed contra
ine der toleraiur inof⸗ dunr tiber deleganione ſentenniã ſtulare Poſſmetfam ntao trimonij nõ Geleinr. cland
ſidi ſicioeius tenet fen,. de alſe ning. poſtea in ſeruitutey bus non niſi pro ſe poſtul nt qui Qd alia aut quo ad beneficis
niis renn vilk a ii ns deh us it: ſententia ab eo dicta mittitur. Affinitates areper/ huius edicti.
unmi ne ed ifamis põt 5 icate firmitatem tenet. accipere debemus uero nõ eas a Prepoſitio. ſ. patribꝰ iſto
umn kia y önlbee do tem in digeſto ti. de poſtulan fuerunt:ſed feſenas. Pang,n n p el glnarum ⸗ dici⸗
uirce niſs d CTri . Tenens . .Murus eet cer.i.pater ſocexi.ꝓp
unn eſßptha lme Koe fames non poſſunt eſſe HH latione ⁊ ſoceri ⁊ ſo/ dereiſmeleſſ mah e .
atunnleut dei ff. de curatores uel parroni cauſ⸗ crus etiam ulreriores quibus pre ner aili mei eſt mihi ꝓgener.
6 . aaronmo⸗ or. n rum. Sunt autem tres ordies 60 non dr foie accedere conti/ ce Bnan l ſepar r 5
corſtentn en . ntur. ο& Arcentur on lʒ paciſci.vt
mhnnii . gerpemo⸗ ſe t qui poſtulare prohibentur. feſſione aduocatoru riana pro fflf. de pac.ſumptus. ſed ſuper
ſer 98 ſi ad tempuſ. vt autem poſtulare deſideriũ ſu⸗ prum ſicut in ſe/ ecerta re licet. ar. C. de ſni
nnum Aociadnemntne nen nel amiciſuiin iureapul cundo libro codicis ti. de poſtu- praaſſis. ſi debitor. Iʒ Als an
md N oſhs. ui inriſditioni preeſt exponere lando inuenimr: qui ſub nomine Ut. licer de aliquota repaci
ni fCAmotus.immo uel alrerius deſi dere exponere honorariorum ex ipſis negociis ſci ſine graui dettententopan
ant. rit caſtat ſtinlanti , um ſibi cerie partis cu . ureos non licʒ paciſci. vt. ff.
Wöntein de eleei qam wrohibe e r nesſm Dui damno lirigatoris deprechno, Donorari,. S ren
gtu l⸗ horb .i. cõ lareuel propter etatem: ut mino⸗ ſie moenes inueniuntur. IJtem c TPreteren contractum eſt
Coniie⸗ netudine. immoẽ r. i. iiiig . eo proc it: ut ne . ele
humnt legeſiue cano⸗ et 4 xvii. annis uel propter caſum ratione ſed P be fuerit: ut non poſt facto:ab initio tñ poteſt
menim iij. q. uͤnnietem⸗ in ſurdus qui prorſus non audit. eſſe ed probris nerbis puter xl. q. iij. non licet. ſed ſi non fe
auemtir necobſiat. xy. q. iij. Alii probibentur ne pro aliis po e certandum: opinionis ſue im cit pactum:poſtea ei dabitur
. da.gri SY.. ſſtulentuel propter ſexumut ſen minutioneʒ patietur. Preterea pro modo litis.⁊ facũdia ad
i db JIndicin. i. diſcf ne. uel propter caſ 1non licet aduocato ullum cont nocati ? Poſuetudine regio⸗
iniii, Judiciũ.i. diſecc umin er caſum ut utrodue ctum inire: ull ra/ nis. nt. ff. de var. ⁊ e
riloa tionem. lumine orbati: uel propter notam fer e:ullam pactionem con/ .l. i. . in honorat iſ vel⸗ cog.
hme eruͦͤtamen. §. inſamie wrpimdlnie ur hi qui cor br rc⸗ ep ligarore quem in ꝓ inn de tali qui cnieſepee
Nttunn iani. pore ſuo muliebria paſſi ifi iam recepit fidem nec ex i ſuſtinet ĩ aliqᷓ r urſie
nacit le Wiü putaretur. forte vi brecnenemicnn niſi ſtria iurgium protrahere man⸗ eraenbelomhn Ge urſa
ihin CLece Ghluz cõis oi prati probentur. Similiter ſtu unrbem romam etiam bonorauns? ſiaugmẽtet ſalriu at ſienin
nc de uren chl. Coplali criminc uel calumnie an quhoc ofticium putauerint elige de a tmechtit ſde par.
ſiindi tatiõibꝰ. ex g fil. ſint ſa publici iudicii ſuntdamnari.uel dum ꝛconſaut licearorare quouſ d Errindelege
legitimi. ci tter. .i. ui operas ſuas locaueruntut que maluerint uidelicetur nõ Exinduſiria. a ſi ſecerſt
b q.rliqui a ſimoma beſtüs deprt neruntutcuz mipe compendi ut nõ ad euũ iuder puniar ĩ duab'libꝛis
babt in⸗ .1. ſiqui a ſimonia 8 depugnarent in arena pro . pendium uel etiam ſti⸗/ auri.C. de iundi adũu. G.
irc cis. C. de teſt P pendium desſe n . Pperadũ. 5.
rs ler a. l. i. m deſorme hec arripiatur illo proculdubio.
qui fi. ſint le/ e ¶Apud vrbẽ. ð eadẽ lege ẽ
gitimi. ꝑ tuas. 2.5. f EEtiã boratis. lege e.
ia hõratis.ẽt melioꝛibꝰ.
ꝗg ¶Eligẽdũ.vt ſũt aduocati.

le offiei ”l hb Aaluerint. i
officium voluerit exercere. vñ nõ ẽ hic ar. ꝙ aduocati Banddmauctande

publice habetur ꝓñ 6i 3
. ñ excõicato:nõ ex de ſen. et re indi diu volunt a ia i
et re indi.ad ptobadũ n volunt allegare. quia iude ſt
i ff. de his que i ex poteſt aduocatos remouere .
de h in teſta. delen.l.iij.in fi.?.C. de iudi.anctẽ.i cum voluerit. vt
.l.iij.in fi.?.C. de iudi.anctẽ.iubemus

teſt ratio quare alind i
perſea re aliud in ſeruo: quia ſeruus in multi
onam ſtandi in iudicio.yt.xij.q.ij.q ui nunh canbus ber i NHõ ad turpe.i. ad modicũ æ vile.c 5
innur. ſecexcdi bos v. ſſ oe dlgifn mo Lie Ear. ꝙ boa dona danda ſunt doctari⸗

i). di. c. vl. xxix. q. ij. ſi quis ingenuus.⁊ di.viij.peritate.⁊. ff. de

iudi.l. ij.ĩ principi uquid idẽ
le ij. i principio. Sed nũquid idẽ ſi exuõicatus ferat ſniam. qui

a C Pecuniaqʒ;. modica.
b Si nero. C. e. ꝓuid

e¶ Vt par. J

Lau.

r. Yllud olim obtinuit cum ſalaria dabantur de publico. hodie ptra

rs ſibi debet prouidere:ut.C. de iudi. l. properandum.ꝭ.illo.tamen pue
ris ⁊ debilibus ⁊ pauperibus pretor dabit aduocatum:ut.ff.de poſtũla.l.i.ꝭ.

git pretor.
d S Foro. ff. de penis. moris
l.
e Siquis.iniquam. ſic ex de
leſti.intimauit.⁊ extra de te
ſti. cogen. peruenit.
fQuãuis.nerba gregorii.
g . Tamen hogie. uerba le⸗

8.
b r. Cãm. niſi ſuam uel parẽ⸗
tum ſuorum uel pupillorum
ſuorũ iniuriam proſequãtur
ff. e.l. pe. §. vlt.
i Item ſi contra.male po/
nit litterã que eſt.ff.e.l. vlt.
la Tutor.ar.qꝙ ratiõe officii
licet quod alias non liceret:
nt. xciij. di.precipimus.⁊.C.
de admi.tu.cũ quidã. Itẽ ar.
ꝙ ſi iudex ſucceſſit appellãti.
nos proprigm ſniam impu
gnare. ff. ð iudi. iulianus ait.
Item ar. ꝙ ſi iudex a quo nt
pellatur efficitur illins iuriſ/
ditionis cuius eſt ad queʒ ap
pellatur. ꝙ poſſit cognoſcere
vt. xi. q.iii.ſi epiſcopus.quia
iam uidetur alia perſona. ff.
quando appel.ſit.l.i.F. ſed ⁊
ſi preſes. ar. S. ff. de iuriſdic.
om.iiu.pretor.io.So.conſue
nit dici ꝙ debet cauſam alicui
delegare:ut.ff.ð iuriſdi.om.
iud.pretor.vnde gloſatur ibi
poteſt ideſt debet.alioqꝗn poſ
ſet recuſari.b.
¶ Lognitores. exponit pri⸗
