ſcopi cum religioſis clericiſ catho
liciſqʒ laicis licet paucis ius pote
ſtatis obtineant eligẽdi apoſtolice
ſedis pontificem ubi congruerit.
Plane poſtquam electio fuerit fa
cta ſi bellica fuerit tempeſtas uel
qualiſcũqʒ hoĩuʒ conatuſ maligni
tatis ſtudio reſtiterit:ut is qui ele
ctus eſt in apoſtolica ſede iuxta cõ
ſuetudinem inthroniʒari non uale
at:elecius tamen ſicut uerus papa
obtineat auctoritatem regendi ro
manam eccleſiaʒ ⁊ diſponendiom
nes facultates illius:quod beatuʒ
grego.ante ſuam conſecrationem
cognouimus feciſſe.quod ſiquis
contra hoc decretuʒ noſtrum ſino
dali ſentenria promulgatum quaſi
per ſeditiõem uel preſumptionem
aut quolibet ĩgenio electus aut eti
am ordinatus ſeu ithroniʒatus fu
erit:auctoritate diuina ⁊ ſanctoruʒ
apoſtolorum petri ⁊ pauli perpe/
tuo anathemate cum ſuis auctori/⸗
bus ? fautoribus a ſequacibus ali
minibus ſancte dei eccleſie ſepara
tus abiiciatur:ſicut antichriſtus ⁊
inuaſor ⁊ deſtructor torius chriſti
anitatis:nec aliqua ſuper hoc ei au
dientia reſeruetur:ſed ab omni ec
cleſiaſtico gradu in quocunqʒ fue
rat prius ſine retracratione depo/
natur:cui quiſquis adheſerit:uel
qualemcunqʒ tanquaʒ pontifici re
uerentiã exhibuerit: aut in aliquo
eum defendere preſumpſerit:pari
ſententia ſit mancipatus. quod ſi
quis huius noſtre ſancte decreta/
lis ſententie temerator extiterit:
romanã eccleſiam ſua preſumptio
ne confundere ⁊ perturbare cõtra
hoc ſtatutum tentauerit:perpetuo
anathemate atqʒ excõicatione dã
netur:⁊ cum impis qui non reſur
gent in iudicio repuretur.omnipo
tentis iraʒ contra ſe ſentiat:a ſan⸗

poteſt eſſe ꝙ omnes ſunt ſan
cti.non tamẽ omnes ſunt ido
nei ad papatum. uel quia ſũt
coꝛpoꝛe viciati uel aliud hnt
impedimẽtum. Item habes
ꝙ ſemper de clericis ipſiꝰ ec.
cleſie eligendus eſt pꝛelatus
ſi ibi eſt idoneus. ut.lxi. diſt.
nullus.⁊.c.obitũ.⁊.lxiii.diſt.
metropolitano.idem in abba
te. ut.xviii.q.ii.qᷓ ſit.⁊ tũc ſuſ
ficit ꝙ ſit bonus.ſed ſi de alte
ra eccleſia eligit᷑ requiritur ꝙ
ſit optimus.ut dicunt quidaʒ
⁊ eſt ar.ad hoc.ff.de tu ? cu.
diuus.de hac mã plene inue/
nies.piii.q.i.licet io.? tamen
tali iuri poteſt rnũciari. vñ ſi
maioꝛ pars capituli eligat de
alia eccleſia valebit electio.ex
de elec. cum nobis olim. ⁊.c.
cum inter canonicos. ⁊.c. in
cauſis.lʒ io.dixerit contra.⁊
ſufficit etiã tunc ꝙ ſit bonus
ut in pꝛed.decre.cũ nobis.b.

o ¶Perſonaliter. Ex his uer

bis apparet ꝑſonale pᷣuilegiũ
hoc fuiſſe.⁊? ideo ad alios nõ
ꝓrogari.ff.de cen.etatẽ.⁊.vii
.i.petiſti.⁊.xvi.q.i.hĩc etiã.
p ¶ Fieri in vrbe. ſemꝑ enim
ibi faciẽda eſt oꝛdinatio ⁊ exa
minatio clericoꝛum.ut.xxiiii
di. qn.⁊ ſi alibi fit electio qᷓ; in
loco ad hoc determinato.ele/
ctio eſt nulla ut extra de elec.
ve nerabilem.niſi ſubſit cã.ut
hic dr.⁊.lxiii.di.quanto.⁊ ex
de elec. bone.
q ¶ Licet hoc tantũ ad laicos
refertur.
r ¶ Et diſponẽdi. In alijs pᷣ/
latis ſecus eſt.nã illi ante con
firmationẽ nõ habẽt ius ad/
miniſtrandi.ut ex de elec.no/
ſti niſi ſint archiepiſcopi trãſ
mõtani.nt extra de elec. ꝙ ſi⸗
cnt uel niſi ſint exempti.qui ſi
trãſmõtani ſunt ſtatim poſſũt
adminiſtrar᷑ãut extra de elec.
nihil. ſed certe videt᷑ ꝙ in oĩ⸗
bus idem iuris eſt.ut ſi electꝰ
nõ poſſet intrare poſſeſſiõem
rei ad quaʒ eſt electus.nihilo
minus ꝓ poſſeſſoꝛe eſt haben
dus.ut.xcii.di.ſiquis epiſco⸗/
pus.⁊ extra de reſti.ſpo.ſepe
ſed illa.c.loquũtur quãdo im
peditur ꝑ aduerſarium.ſecuſ
poſſet dici quãdo impedimẽ/
tuʒ eſt in ſeipſo.puta quia nõ/
dum eſt cõſecratus.extra de
do.⁊ cõtu.cõtingit.

9 ¶ Audiẽtia. Hic habes caſũ

vbi alicui denegatur audiẽtia
ſcʒ in caſu intruſiõis.⁊.iii.q.
i. F. patet. Item ⁊ in caſu ſcil⸗
matis.ut.xxiii.q.v.non vos.
tem cum quis recipit eccle/
iam de manu laici. ut.xvi.q.
vii.ſiquis deinceps. Item cũ
quis excõicat ſuũ maioꝛeʒ.ut
xxi. di.in tãtum. vnde videtuꝛ
ꝙ ſpoliatus ꝓ aliquo iſtoꝛuʒ
caſuũ nõ poſſit petere reſtitu
tiõem.exquo ei denegat᷑ audi
entia.ar.cõtra extra de reſtit.

c 4

ſpo. ilr̃is.io. So.quilibet ſoo
liatus reſtitui dʒ niſi ſpoliatuſ
ſit a iudice iuſta de cã.ut ex ð
reſcrip.dilectus.⁊ niſi in caſi/
bus exceptis.ut ex de reſtitu.
ſpo. lr̃as.⁊.c.ex trãſmiſſa. iii.
q.i.in ſũma.nec excõicatꝰ di/

recte poterit reſtitutiõeʒ pete

re.ut ex de excep.cũ inter.iii.
q.i.in ſũma ubi de hoc.b.
a Furorẽ.i.vindictam.
b ¶ Elemẽta.i.ſiue ſit in terra
iue in aqua puniatur.
¶ Cõfundat.i.a cõfuſiõe nõ
liberẽtur.
dᷣ ¶Oſtendant. nec peccanit
iſte maledicẽdo.qꝛ maledicto
rũ duo ſũt gña.xxiiii.q.iii.cũ
ſancti.
e O Di eps oꝛdinandus.
.i.cõſecrãdus.qꝛ tũc ẽ
ſcrutiniũ faciendum.
f¶EExaminet᷑.iſta exaĩatio ñ
eſt faciẽda niſi circa ignotos
xlvii.di.de petro.⁊.xciiii. di.
valde ⁊ hoc ueꝝ eſt de ſcruti/
nio electionis niſi foꝛte ſũma
tim etiã circa notũ quereret᷑

de mõ eligẽdi ⁊ de his que ba
bes ex de elec.cũ in cunctis.

Scrutiniũ añt qð fit in conſe
crãdo illud nũquã eſt omittẽ
dũ etiã circa notũ.ut hic.⁊.lx
V. di. c. i.ii. Z.iii.⁊.lxxv.di.c.i.
imo repellit᷑ ⁊ ſi in vno defici
at.xxxxviii.di.que ipſis.
g CSi docibilis. Melius di⸗
ceret᷑ docilis qꝛ homo eſt do/
cilis ⁊ doctrinalis.liber doci/
bilis.quãdoqʒ tamẽ ponitur
vnũ pꝛo alio.ut hic ⁊ petrus ĩ
epiſtola ⁊ erũt oẽs docibiles
deo. dʒ aũt rõnẽ reddere om
ni poſcenti. xxxvi. di. 5. ecce.
h Tẽperatus.ſ.xi.q.ᷣiii.illa
pꝛepoſitoꝛum.
i ¶ Vita.ſ.di.liii.legem.
k ¶Canẽs.nã ꝑꝑ ſimplicitatẽ
repellit᷑ quis.ut.xxxix.di.pe/
trus.ſed iã ꝓmotus nõ depo
nitur ſy ei adiutoꝛ datur. vii.
q.i.quia frater noſter.
I¶ Bocumenta.i.fidem.
m ¶ Smmplicibus.i.apertis ñᷣ
iplicitis.ex de ſũ.tri.firmiter
ut. 5. di. iiii. erit aũt.nõ inuſi⸗
tatis.j.di.xxxvi. illitteratos.
meliꝰ.xxxvii.di.relatũ.ar.ad
teſtes repellẽdos. ar.iiii.q.iii

itẽ in teſtibꝰ. ar.cõtra inſtra.

n ¶ Aſſerat.pꝛofiteri dʒ ꝙ ob
ſeruabit patꝝ regulaſ.in auc.
quũo oʒ epos.ꝭ.ad nos ergo.
circa pᷣn. coll. i.
o C MHõ ꝑ ↄditiõem.i.ꝑ creati
onẽ. vult. n. dicere ꝙ nõ ẽ cre
atus malus ut quidã dicũt.ſʒ
ex libero arbitrio factus ẽ ma
l. imo adhuc hʒ liberũ arbi/-
triũ.ſʒ illud eſt tãtũ malũ. ali

oquin ſi nõ bret arbitriũ non

demereret᷑.xxiii.q.iiii.vaſis
ire.ĩmo quotidie fit peioꝛ. ſi/
milit᷑ angelus hʒ liberũ arbi⸗
triũ.ſʒ illð eſt tantũ ad bonuʒ
⁊ ꝑ id quotidie meret᷑ ⁊ fit me
lioꝛ.hõ habʒ libeꝝ arbitrium
eque ad bonũ nt ad malũ. ut
xxiii.q.iii.nabuchodonoſoꝛ.

Himittãt᷑.i.dimiſſa oſten

at. nã ꝑ cõtritiõeʒ dimittũt
agdulto peccata ñ ꝑ baptiſmuʒ
aut.n.adultꝰ accedit ad bap⸗

—

DI

ctorum apoſtolorum petri pauli

quorum eccleſiam preſũmit cõfun
dere in hacuita ⁊ in futura furorẽꝰ
ſentiat.fiat habitatio eius deſerta
I in tabernaculis ſuis non ſit quii
babitet. fiant fili eius orphani: 2
uxor eius uidua. Cõmotus cõmo
ueatur ipſe ⁊ filii eins mendicẽt ⁊
eiiciantur de habitationibus ſuis.
Scrutetur etiam fenerator omnẽ
ſubſtantiaʒ eius:a diripiant alieni
labores eius:orbis terrarum pu/
gnet contra eum: ⁊ cuncta elemen
ta ſint ei contraria? omnium ſan/
ctorum quieſcentium merita illuʒ
confundant:a in hac uita ſuper eũ
apertam uindictam eorum oſten/
dant. Obſeruatores autẽ huius
noſtri decreti omnipotentis gra/
tia protegat:a auctoritas beatorũ
apoſtolorum petri ⁊ pauli ab om/
nium peccatorum uinculis abſol/
uat. ¶ Epiſcopi uero ⁊ ceteri or/
dines infra conſtituti qualiter or/
dinari debeant ex auctoritate car/
thagin.conci.iiii.cui interfuit au/
guſtinus tempore bonorii.augu/
ſti oſtendamus ab eoruʒ examina
tione incipientes.
Quomodo ſit examinãdus qui in
epiſcopum eligitur.
—O. Vi epiſcopus ordinandus
eſt antea examinetur ſi natu
ra ſit prudens ſidocibilis ſi mori
bus temperatus ſi uita caſtus ſi ſo
brius ſi peruigil ſi ſemper ſuis ne/
gociis cauens ſi humilis ſi affabi
lis ſi miſericorſ ſi litreratus ſi in le
ge domini inſtructus ſi in ſcriptu/
rarum ſenſibus cautus uel acutus
ſi in dogmatibus eccleſiaſticis ex
ercitatꝰ:⁊ anre omnia ſi fidei docu
mẽta uerbis ſimplicibus aſſerat
ideſt patrem ⁊ filium ⁊ ſpirituʒ ſan
ctum unum deuz eſſe confirmans

totamqʒ trinitatis unitatem deita

tem coeſſentialem ⁊ conſubſtantia
lem ⁊ coeternam ⁊ coomnipoten
tem predicans:ſi ſingulas quaſqʒ
in trinitate perſonas plenum deuz
totas tres perſonas unum deum
ſi incarnatiõem diuinam non in pa
tre neqʒ in ſpiritu ſancto factaʒ ſed
in filio tantuʒ credatut qui erat in
diuinitate dei patris filius uerus
deus ex patre:eſſet ⁊ uerus bomo
ex matre carnem ex matris uiſceri
bus habens ⁊ animã humanaʒ ra
tionabileʒz. ſimulqʒ in eo utriuſqʒ
nature iqeſt deus ⁊ homo una per
ſona unus filius unꝰ chriſtus unuſ
deus creator omnium que ſunt: 2
gquctor ⁊ recror a deus cum patre ⁊
ſpiritu ſancro omnium creaturarũ
qui paſſus ſit pro ſalute noſtra ue/
ra carnis paſſione: mortuus uera

corporis ſui morte:reſurrexitue/

ra ſue carnis receptione ⁊ uera aĩie
reſumptione in qua ueniet iudica/
re uiuos? mortuos. Querenduzʒ
eſt etiam ab eo:ſi ueteris⁊ noui te
ſtamenti ideſt legis ⁊ prophetarũ

apoſtolorum unum eundemqʒ
credat auctorem ⁊ deum niuos ac
mortuos iudicaturum:⁊ ſi diabo/
lus non per conditionemſed per
arbitrium factus ſit malus. Que/
rendum eſt etiam ab eo: ſi credat
huiuſmodi quaʒ geſtamus carnis
non alterius reſurrectionem. ſi
credat iudiciuʒ futurum ⁊ receptiu
ros ſingulos pro his que in carne
hac geſſerint uel penas uel premia
ſi nuptias prohibeat ſi ſecunda ma
trimonia non damner ſi carniũ per
ceptionem non culpet ſi penitenti
bus reconciliatis cõicet ſi in ba/
ptiſmate omnia peccata ideſt tam
originale peccatũ contractum quã
illa que uolũtarie admiſſa ſunt di/
mitanturſi extra eccleſiam catho
licam nullus ſaluetur. Cum in his
omnibus examinatus fuerit inuen
tus plene inſtructus:tunc cum om
ni conſenſu clericorum ⁊ laicoruʒ
⁊ conuẽtu totius prouincie epiſco
porum maximeqʒ metropolitani
uel auctoritate uel preſentia ordi/
netur epiſcopus:ſuſcepto in nomi
ne domini noſtri ieſu chriſti epi
ſcopatu non ſue delectationi non
ſuis moribus ſed his patrum diffi
nitionibus acquieſcat. ¶ Itez iſ
dorus de uita clericorum.
Qualis eſſe debeat clericorũ cõ/
uerſatio
D Is igitur lege patrum cauet
ut auulgari uita ſeculi a mun
di uoluptatibus ſe abſtineant non
ſpectaculis non pompis interſint
conuiuia publica fugiant: priuata
nõ tantũ pudica ſed ſobria colant
uſuriſnequaquã ſuccũbãt neqʒ tur
piũ occupatiõibuſ lucrorũ nõ frau
dibus cuiuſcũqʒ ſtudiũ appetant
amorẽ pecunie quaſi materiã cun
crorũ criminũ fugiãt ⁊ ſecularia ne
gocia officiaq; abiiciant:honoris
gradũ per aãbitiõem nõ ſuſcipiãt ꝓ
beneficiis medicine dei mũera nõ
accipiãt: dolos ⁊ ↄpiuratiões caue/
ant:odiũ emulatiões obtrectatio
nes atqʒ inuidiã fugiãt:nõuagio/
culis.nõ effreni lingua aut petulã
ti fluidoq; geſtu incedãt:ſed pudo
rem ⁊ uerecundiam mentẽ ſimpli/
ci habitu inceſſuqʒ oſtẽdãt. obſce
nitatatẽ etiã mẽbrorũ ⁊ uerborum
ſicut ⁊ operũ penitus execrẽt᷑: ui⸗
duarũ ⁊ uirginũ frequẽtatiõesi pe
nitus fugiãt: cõtubernia extranea
rũ feminarũ nullatenus apperant:
caſtimomã quoqʒ non uiolatilcor
poris perpetuo obſeruare ſtudeãt
aut certe unius matrimonii uincu
lo federẽtur:ſenioribusP quoqʒ de
bitã prebeãt obediẽtiã. neqʒ ulli⸗
iactantie ſtudio ſemeripſos attol/
lant:poſtremo docrrine lectiõibuſ
pſalmis hymnis cãticis exercitio
iugiter incũbant. Tales enim de
bent eſſe qui diuinis cultibus ſeſe
mancipandos ſtudent.ſ.ut duʒ ſci
entie operaʒ dant.doctrine gratiã

tiſmũ enʒ charitate
gut nõ.ſi cũ charita
te iã nullũ in eo eſt
peccatũ.ut legit᷑ de
cẽturione.ut.xxyvi.
di. deinde.⁊. de cõ.
Di.iiii.nõ dubito.ſi⸗
ſine charitate nullũ
peccatũ ei dimittit.
de cõ.di.iiii.ondit᷑.
dimittũt᷑ tñ ſatiſfa⸗
ctiões quas ꝓ pec/
catis facere dʒ. ut ð
cõ.di.iiii.ſine peni/

tẽtia.itẽ ? oꝛigialia

dimittunt᷑ p baptiſ⸗
mũ adultiſ.ſʒ nullũ
moꝛtale ſi ñ hʒ cha⸗
ritatẽ.i.q.i.vide.
q ¶ Extra ecchiaʒ.i.
q.i.ex̃ eccliaʒ catho
licã.⁊.c.ex ecclia.
r ¶ Et laicoꝝ. ſʒ qꝛe
hic poſt exaiatiõem
requirit᷑ conſenſus
clericoꝝ ⁊ laicoꝛuʒ
qui.n.electiõi ↄſen
ſit. poſtea electo ni/
hil obijcere põt. ut
viii.q.ii.dilectiſſimi
ſz dicas hic log ð ex
aiatõe que fit tpe cõ

ſecratiois. nec aliõö

vult dicer niſi ꝙ cõ⸗
ſecrari dʒ ſi ita ẽ ꝗ;
oẽs ↄſenſerĩt in eũ.
Item pʒ hic ꝙ laici
pnt odicere electio
ni. ut dicam. j. c. il⸗
lud ⁊c.
8 Paos igitur. ſpe

ctaculis. ubi

turpes ludi exercẽt

Ooʒ.⁊.xxxiiii.di.pꝛe/⸗
ſbyteri.
t ¶ Pudica.i.ↄtinẽ/
tia quo ad ſᷣmones
laſcinos. ? quotidie
eſurire ðbẽt ⁊ eẽ cũ
nacuo vẽtre. ut. ſ. de
con.di. v. ſint tibi.
u ¶ Pecunie diuiteſ
tñ nõ ſũt abijciendi
cũ bonis oꝑibꝰ.xxx
di. H ſcripſimus.
x Pꝛo bfficijs. ?
ꝓ ſacr̃is eccliaſticiſ

q dicũrtmedicia dei
qꝛ ſanãt vulnẽa pec

catoꝝ.xiii.q.ii.aĩe.
o. fauẽtin?ꝰ dixit in

oĩbꝰ ſacr̃is comitti

ſimoniã.niſi in mr̃i
monio.iðo foꝛte qꝛ
ibi nõ ofert᷑ gra ſpi
ritꝰſci.ut.i.q.i.quic
gd inuiſibiliſ. greg.
dixit ꝙ ibi cõmittit
ſimõia cũ ſit maius
inter ſacr̃a. ut dixi.
xxxii.q.ii.honoꝛãt᷑
y ¶Et frequẽtatõeſ
Mõ ſolã frequẽta/
tiõeʒ ꝓhiberi.ex eo
eni ꝙ frequẽt fit pᷣ⸗
ſuit᷑ ꝙ male fiat. ut
lxxxi. di. clericꝰ.⁊ ſi

gſt pia? uolumꝰ. z. x

xxii.dis hoſpitiolũ.
3ʒ ¶ Senioꝛibus. i. P
ttf
⁊Z? ¶ Exercitio.j. de

— S e— — — —

—— — —

—

—

con.di. v. nunquam. HMMc
a dinen. paucos. Multitudo enim aliquos facit magis viles. ut

xciii.di. legimus.⁊ multitudo eſt canonibus inimca. utexira 5
pꝛeben. quia in tantũ.⁊ multitudo oneroſa nihil habet honeſti. ui in
auc. de referendarijs.in fi.coll.ij. Item eſt hic ar.ↄtra illos qui alle
gant multa. ð cõ. di.
v.non mediocriter
xxiiii.q.i.odi ⁊ ꝓie
ci.naʒ utilius ẽ pau
ca effundere ⁊c. C.
de ueteri iure enu.

populis admiſtrẽt:¶ Itẽ clemẽſ.
Qui digne ſacramẽta tractare non
poſſunt ad miniſterium non eligã
tur diuinum.

XKXIII J 21

tũ ꝙ laici infames nõ admittũt ad accuſatiõem clericoꝝ.ut.ii.q.vii.acenſatio
põt hic dici ꝙ hic loquit᷑ cũ ciuilit᷑ agir᷑ ⁊ in eo caſu quilibet admittit᷑ etiã feia
ut ex de teſti.tã lr̃is. Si queriſ q̃re tot epᷣi ↄuocãt᷑ cũ ciuilit᷑ agi.Rñn.qꝛ agit
ðᷣ crimie lʒ n criminalit.vñ oʒ ẽt iſcribi ad penã exoꝛdinaria.ut ex᷑ ð accu.ſuꝑ
his.⁊ eſt ar.ad H.iii.q.vi.H̊ ꝗppe.vbi.xii.epi grũt.⁊ tñ ibi ciuilit᷑ agit᷑ ut vr.
¶Aue ſcʒ ſi ſint grauiora

uel non.
obſequii reuerẽtiã preeminẽti ſibhii m ¶Et cũ purgatus.i.iudica
unuſquiſqʒ depẽdat:iuxta illud pa tur innocens.
pe leõis edictũ. Qui ſe ſcit aliquu n QDa ſacris. ideſt ec⸗
bus eſſe prepoſitũ: nõ moleſte ſe,), a clellaſticis.
rat aliquẽ ſibi eſſe prelatũ:ſʒ obe/ 0 Expedibile. i iuſtum.
4 P . p ¶ Cautiõe.ſ.iuratoꝛia.

diẽtiã quã exigit enã ipſe depẽdat q Plus. Sic aligs iure cõi

ante venerant tres

neniant adhuc alij

tres ad audiendaʒ
cam criminis obie-/
cti.⁊ ſin hoc expo/
nas eligendũ.i.con

ſecrandũ ⁊ expone
purgandum.i.exa/
minaãduʒ ⁊ ita intel
lige ꝙ hic obijcie⸗
batur crimẽ in mo/

H anen oricenn Ales ad miniſterium eligant᷑
ta ſclẽtia indignum A., derici qui digne poſſunt domi
oꝛdinat:aut depõit nica ſacramẽta tractare.melius eſt
aut pꝛiuat poteſla⸗ eni domini ſacerdoti paucos ha/
te oꝛdinadi.ut.ldi. bere miniſtros qui poſſint digne
ex denltentihbs. 72 opus dei exercere: quã multos in
lrdi Aanante s ultles qm onus graue ordinatori
ſclecto cõſecra adducat. C Item excõci. cartha/
do obiſcitur crimẽ. gl. un. .
non eſt conſecrãäd? Si electo in epiſcopum aliqua ob
ante canſe examia- iiciuntur. quinqʒ uel. vi. epiſcopi
tionẽ ⁊ ſi prius ne- ad eius purgationẽ veruemant.
ü Alud ſtatnẽdũ ẽ: ut quãdo ad
bachematdno. 2ſi eligenduͦ epiſcopũ puenerimꝰ

ſi qua ↄtradictio fuerit ſuborta qꝛ
ſepe talia ſũt facta apud nos: non
preſumãtad purgãdũ eũ qui ordi
nãdus eſt trestantü accedere: ſʒ
poſtulẽt᷑ ad nũerũ ſupradictorũ.ii
uel. iii. ⁊ in eadẽ plebe cui ordinã
dus eſt diſcutiant᷑ primo perſone
ↄtradicẽtiũ. poſtremoẽt illa que
obiiciũtur pertractent᷑ ⁊ cũ purga
tus fuerit ſub aſpeciu publico ita

dum accuſationis. demũ ordinet᷑:ſi hoc cũ ueſtre ſci
nã ſi eſſet obiectum tatis aio ocordat corroboret᷑ ur̃e
inmoal exceptioidignitatis reſpoͤione ab uniuerſis
lari, ae eßi ej Epiſcopis dictum eſt ſans placet.
illa voſſet expediri Item ex con. toletano. xi.
illa poſſet expediri AU .WOE
per pcuratorẽ. nt er Aota ſue promiſſionis ſpondeant
ð̈ accu. ſuꝑ his. ? ſc quos eccleſiaſtica promouet diſci
patet ꝙ metropol. pling.
poſſit andire cauſa 6 Vãquã oẽs qui ſacrisꝰ man
pomtenm der ne tcipantur ordinibus: canoni
ſanere amiribprina cis regulis teneant᷑ aſtricti expedi
pluriũ epoꝝ. alij in bile eſt tamenut promiſſionis ſue
telligunt taniuum de Uota ſub cautiõe ſpondeãt: quos
eo qui tenet ſe pu ⸗ ad promotõis gradus eccleſiaſti/⸗
gare dic. u. ii . . x. ca probat diſciplna. ſolet eni plus⸗
Aanis. .. accu⸗ timeri quod ſi inanlgriner pollicet
quj̃ quod generali ſpõſione ↄclu/
4¼Zid eligenduam chif. Et iõ placuit buic ſacto ocilio
eideſt conſecranduʒ .
e¶ Suboꝛta. i ob ult unuſquiſqʒ qui ad eccleſiaſticoſ
iſcitur crimẽ electo gradus eſt aſcẽſurꝰ: nõ ante hono/
Ed purganduʒ. ris ↄſecratiõem accipiat quã placi
tad examinãdn. ti ſui anotatiõe promittat: ur fidẽ
9 C Eelanl ſoli en· catholicã ſyncera cordis cõtritiõe
ſſent coõſectare. gac deuotiõe cuſtodiens iuſte ⁊ pie
ed ipſi ſoli nõ pñt beat: din nulli ib?
andire cam ermia⸗ Uiuere debeat: ain nullis operi
lem. ſuis canonicis regulis cõtradicat
atqʒ ut ðbitũ per oĩa honorẽ atqʒ
hb Tantum ſcilic,
accedere.

i ¶ Et in eadẽ. Ibi enim melius põt inquiri de crimine ubi aliquis

nerſatus eſt. ut.xxiiii.q.i.pudenda.extra de elec.poſtquam.

k ¶ Plebe. Mõ ar. ꝙ laici admittũt̃ ad accuſandũ electũ.nt.s.e.qui

eps in fi.lxi.di.ſtudij.lxiii.di.nota.nã epᷣs dʒ hrĩ̃e bonũ teſtimoniuʒ
ab his qui foꝛis ſũt.ut.viii.q.i.lʒ ⁊ de cõ.di.i.iubemꝰ. Itẽ qꝛ intereſt
ipſoꝝ. ut er de teſti c. decetero.⁊ eſt ar. ad e de teſti.ex ꝑte ade.⁊
in auc. de ſanc.epᷣis.ꝭ.ſiquis aũt.coll.ix.⁊ eſt ar.ad hH.ut.lxxxi. diſt.
maximianus.ar..xxviii.di.ↄſulendũ nbi etia ad denũciatiõem nõ
admittũt᷑ laici. Itẽ ſi iõ dicis admittẽdos laicos.qꝛ ipſoꝝ intereſt.g
ſiue ſint bone fame ſiue male admittunt᷑. q; nullꝰ remoueĩ ab accu⸗
ſatiõe qui ſuã iniuriã/ ꝓſequit.ut.iiii.q.vi.omnibꝰ.male & dicit dcre

X

7
3
7

pena tamẽ iuxta eccleſiaſtice ↄſue/
tudinis morẽ ⁊ placitis taliũ infe/
rẽda ⁊ ab hiſ qui traſgreſſores ſue
rit perſoluẽda ẽ. ¶ Oe hinc diſpo
nit᷑ qualiter eccleſiaſtica officia or
dinẽf. Qualiter ordiet᷑ epũs.

OQ Piſcopus cuʒ ordinat᷑: duo

epiſcopi iponãt manus tene
ant euãgeliorũ codicẽ ſuper caput
I uerticẽ eius.⁊ uno ſuper eum fũ
dente benedictiõem: reliqui oẽs
epiſcopi qui adſunt manibus ſuis
caput eius tangant.
Qualiter ordinetur preſ byter.
Reſbyter cũ ordinat᷑ epiſco
po eũ benedicẽte ⁊ manum ſu
per caput eius tenẽte eriã oẽs pre

ſbyteri qui preſentes ſũt manus ſu

as iuxta manus epiſcopi ſupet ca/
put illius teneãt. ¶¶ Sicut autem
in die ſue ordinatiõis ſacerdos o/
rario utroq; bumero abit᷑:ita tem
pore ↄſecratõis eodẽ orario debʒ
uti inſtanter. & Unde in bracarẽ

ſi concilio legitnrnr.

Quod quiſqʒ accepit tẽpore oſe/
cratiõis ferat tevore oblanõis.

Ccleſiaſticainſtitutiõe prefi/

rü nouimuſut ois ſacerdoſcũ
ordinat᷑ orario utroqʒ humero ã/
biat᷑.ſ.ut qui ĩperturbatus preci/
pit᷑ perſiſtere inter proſpera ⁊ ad/
uerſa uirtutũ: ſemper ornamento
utroqʒ circũſeptus appareat hũe
ro.qua ergo rone tẽpore ſacrificii
nõ aſſumit quod ſe in ſacramẽto ac
cepiſſe nõ dubitat:proinde modiſ
oĩbus cõuenit.ut quod quiſq; per
cepit in cõſecranõe honoris.hoc
retineat etiã in oblatiõe uel perce
ptiõe ſue ſalutis.ſ.ut cuʒ ſacerdos
ad ſolẽnia miſſarũ accedit aut per
ſe deo ſacrificiũ oblamirus aut ſa/
cramẽtũ corporis⁊ ſanguinis do
mini noſtri ieſu chriſti ſumpturus
non aliter quam orarioutroqʒ bu
mero circunſeptus ſicut tempore
ordinationis ſue dignoſcitur con/
ſecratus: ita ut de uno eodẽqʒ ora

ſe põt tueri ⁊ prinilegio.hxxx
vii.di.quiſquis ⁊ er de reſcpᷣ.
c.i.ar. de fi inſtru.inter.ubi
dr ꝙ idẽ nõ põt dari ⁊ confir⸗
mari.itẽ ar. .C. de theſaur.
l.vnica.de H̊ plura ar. inueni-
es.c. di. moꝛẽ. Sʒ ita dicat
ↄſilio meo. ſi querat ab eo G
hẽo ð iure cõi.⁊ ſi h ñ eẽt hẽo
ex pᷣuilegio. Itẽ nõ ꝙ plꝰ ua⸗
let ſpãlis cautio q; gnalis.nt
hic.⁊.ff.ſigs cau.l.ſʒ ⁊ſi.ꝭ.qſi
tũ.itẽ ⁊ plꝰ ſpãliſ ↄfirmatio q;
gñalis.ex ð ↄfir. bone. iteꝭ ⁊
ſpalis appellatio q; gñalis.ut
e de ap.ſuꝑ eo.⁊ ſpalis dele⸗
gatio q; gnalii.ut ex ð ĩſcriꝑp.
ad H̊. ⁊ ſpãlis ſubſcriptio q;
gñalis.ᷣff.ad.l.coꝛ.ð fal. diuꝰ
.i.rñ.⁊ ſpale mãdatũ. ut ex ðᷣ
reſcrip.c.i.⁊ meliꝰ.c.paſtoꝛa
lis ti plꝰ valet gñalis coꝛre/
ctio q; ſpalis qũ multitudo ẽ
ĩcã.xxiii.q.iiii.nõ põt.⁊ gña
lis petitio.ut.xiii.q.ii.nõ eſti
memꝰ.⁊ gnalis qõ.ff.ð qõni⸗
bus. l.i.S.qui.queſtionem.

V¶ MAQuã placiti.i.pacti.
8 ¶Annotatiõe.i. ſcriptura.
t ¶ Vt fidem.nõ ꝙ quilibʒ cle

ricus ſuo plato pꝛeſtabit obe/
diẽtiã.ut.ſ.de conſe.diſt.v.in
omnibus.⁊ nõ ꝙꝙ preſtat ele⸗
ctus ſuo maioꝛi iuramentũ ðᷣ
fide ⁊ canõibus ſeruãdis.ut
hic ð indẽnitate rerũ eccleſie
ut. xxviii.di.de ſyracuſane. ð
imoderata exactiõe nõ facien
da.x.q.vlt.c.i.in fi.itẽ de fide
litate.extra de iureiuran. ego
n. itẽ de penſiõibus debitis
ſoluẽdis.ar.ex de no.op.nũ.
cũ ex iniuncto.ex᷑ de elec.qua
liter. Itẽ de pẽſiõibus non au
gendis.⁊ ar.ex᷑ de iureiu.tua
itẽ ſuſpectꝰ ð inobediẽtia iura
mentũ pᷣſtat de obediẽtia ſer
nãda.ex ð ma.⁊ obe.cũ eccle
ſijs i fi. nec ob.vriũ.ex ð ma.
⁊ ob.legebat᷑.qꝛ ibi loquit᷑ de
iã ꝓmoto ⁊ non ſuſpecto.

u ¶ Trãſgreſſoꝛes. hic habeſ

ꝙ clericuſ ſe põt obligar̃ ſub
pena ſpũali ⁊ pecuniaria.ad
ſpũalẽ penã ſe põt obligare.ſ.
ad penã ðpoſitionis uel ana/
thematis. nt. i.q.vii.quotiẽs
de oſe. di. ii. ego berẽgariꝰ ex

ð elec. cũ dilectꝰ. in fi. ſimilit᷑ ad pecuniariã penã ſe põt obligare.xxi.q.v.ſigs
cuiuſlibet.er de arbi. cũ dilecti. Sed nũquid pena ſoluta põt agi ad obediẽtiã
uel ad id qdð ꝓmiſſũ eſt ſub pena uel an ſufficit tantum pena eſſe ↄtentũ.ð hoc

dic nt notaui.xxv.q.ii.quecunqʒ.⁊.ꝭ.hinc etiaʒ. . .
libet iſtoꝝ epᷣoꝝ oꝛdinet epᷣm

ℳ

Piſcopus codicẽ.Cõſueuit queri an qui

t an appoſitio libꝛi ſit ð ſba ↄſecratiõis.⁊ põt dici ꝙ nullꝰ ſolꝰ eũ oꝛdiat
ſʒ glibet eoꝝ ↄſecrat eũ.qꝛ ↄſecrare ẽ cũ alio ſacrare.ut.xxiiii.q.i.pudenda.ſi⸗

⸗auit credo ꝙ liber ſit de ſubſiãtia conſecrationis.

Keſbyter.nihil notatur.
Qroorio, Morchahn

cut 32 ferũt trabẽ ita ꝙ nullus per ſe.ff.ad.l.aquil.ita vulneratus.j.i.non

¶ Coꝛporis. No. ꝙ ſi in egritudine ſumit ſacerdos euchariſtiã cir⸗

cũdabit ſtola ntrũqʒ humeꝝ.

Ceruicẽ. ſi ſacerdos legit
euãgeliũ nũꝗd uteĩ ſtola ſʒ ꝙ;
diaconꝰar.ꝙ ſic.ut.xciii.di.pᷣ
cipimꝰc.xciiii.di.c.i.⁊.ii.poti
us ſeqndã ↄſuetudinẽ.ut. xii.
di. credo ſcit maxie ð hiſꝗ bꝛe
niter ſunt edca.ff.ð vẽ.iſpi.li.
i. F. vlti.

b Ommunis filiꝰ ille dia

conus.
c Suoꝝ. Nõ ꝙ pp infirmi
tatẽ ſuoꝝ põt aliꝗs ſe excuſaĩ
ſic ꝑꝑ timoꝛẽ ſuoꝝ.nt et᷑ ð ap
pel.ex ꝑte.itẽ no.q ꝑp intẽpe
rieʒ loci aliquis excuſatur ut
hic.⁊.xxiiii.di.quoꝛũdã.ar.
extra ð do. ⁊ ↄtu. cũ dilecti
in fi. io.
d Monnʒ. Mo. ꝙ ea qne de
nono petũt᷑ nõ ſine magna ð/
liberatiõe ↄcedunt᷑.ut hic.⁊.
xvi.q.i.ĩ parrochia.maxime
a ro.ec.que oĩa cũ magna ma
turitate ſolʒ tractar᷑. ut.xxxv.
q.ix.apoſtolice.qꝛ i rebus no
nis cõſtituẽdis enidẽs dʒ eſſe
utilitas.nt.ff.de conſti.pn.in
rebus.hod ie vᷣo diaconi indi
ſtincte utũt᷑ dalmatica. nt.xi.
q.iii.epᷣs aut pꝛeſbyter.lxxvi.
di. de ieiunio. W
e O Jaconus.oꝛdinat᷑. ſo/⸗
luſ eps.ſacerdoti autẽ
imponũt manus oẽs pꝛeſ by⸗
teri aſtantes.ut.S.e.pᷣſbyter.
f Reterea. chriſmatis
AWanꝰ ſacerdotiſ ĩun
git᷑ oleo iungit̃ ⁊ bꝛachiũ ſiue
hũerꝰpᷣncipis.ſʒ ⁊ manꝰ⁊ ca/
pnut epi inũgere chꝛiſmate. ut
e de ſacra vnctiõe.cũ vẽiſſet
in fi. Zriũ hic ſignat᷑. xvi.q.i.
S. ecce ſufficiẽter. ibi dicit
manus epi cõſecrãtur. ſʒ veꝝ
eſt ꝙ ↄſecrãt᷑ oleo.ſʒ nõ chꝛiſ
mate.ut dixi.ſi aũt aliquis eſt
vnctus oleo ꝓ chriſmate nel
ecõuerſo. nihilominus oꝛdi⸗
natus eſt. ſz ſuppleri dʒ id qð
omiſſũ ẽ.ut er de ſacra nõ ite
ran.paſtoꝛalis.
g Fallat. Nõ ergo papa hʒ
omnia iura in pectore ſuo.vñ
etiam vꝛbanus dicit ꝙ no re⸗
peritur pꝛohibitum quin vir
⁊ vxoꝛ ſimul poſſunt ſuſciper
puerum.ut.xxx.q.iiii.ꝙ autẽ
⁊2 tamẽ anteceſſoꝛ eius leo il/-
lnd ꝓhibnerat. de cõ.di.iiii.ñ
plures.⁊ hoc cõcedo qð autẽ
dicit ꝙ papa hʒ omnia iura ĩ
pectoꝛe ſuo.ut.C. de teſti. oĩ/
nʒ. uerũ eſt per interpꝛetatio
nẽ.qꝛ oĩa interpᷣtari põt nã ⁊ i
qnʒ impedit᷑ minoꝛi intelli
gẽtia. ut ẽ ð cen.cũ inſtãtia.
b 0 Voꝛũdã. impoſuiſſe.
Nic babes ꝓꝙc duo im⸗
pfecta ſacramenta nõ cõſtitu
unt vnuʒ pfectum ⁊ hoc ideo
quia ſacramenta ſunt vnitatiſ
ut de cõ.di.ii.qꝛ paſſus.⁊ vni
taſ diuiſiõeʒ nõ recipit.xxiii.
q.i.loquit᷑.idem dico in ſacra
mento baptiſmi ⁊ euchariſtie
in oibus illis vbi certa foꝛ-
ma ðᷣſiderat᷑ ꝙ duo imꝑfecta
nõ faciunt vnũ perfectũ.idẽ
eſt in excuſatione tutoꝛum q;
due impfecte exenſatiões nõ
faciũt vnã ꝑfectaʒ.ut. C.que
numero tutelarũ.l.i.idem eſt

Di

rio ceruicẽP pariter 1 urrũqʒ hume
rum premẽs ſignũ in ſuo paret pe
ctore crucis:ſiquis aũt aliter ege/
rit excõicationi debite ſubiacebit
Dalmaticis aũt nec epiſcopis
nec diaconibus abſqʒ apoſtolica li
centia uti permittitur. ¶ Unde
eg.egre.epiſcopo francoruʒ.
e⸗ apoſtolica licentia dalma/
ticis nec epiſcopis nec diaconib⸗
uti licet.
OSOmmunis filius diaconꝰ pe
mus nobis innotuit: quod fra
ternitaſ ueſtra tempore quo bic fu
it popoſcit: ut ſibi ⁊ archidiacono
ſuo dalmaticis licentiam prebe/
remus. Sed quia hominum ſuo/
ruminfirmitate compulſus feſti/
nanter abſceſſit: ut nec ipſe meror

incumbens diutius ut dignuʒ erat

⁊ res deſiderata poſcebat: ſineret
permanere:⁊ nos in multis impli
catos ut eccleſiaſtice rõnis eſt:cõ
ſideratio nouum hoc inconſulte⸗
ſubito indulgere non permitteret
iccirco rei poſtulate prolongatus
eſt effectus. Muncuero charitatiſ
tue bona reuocãtes ad aium. huiꝰ
auctoritatis noſtre ſerie petita cõ/
cedimus atqʒ te ⁊ archidiaconum
tuũ dalmaticarũ uſu decorãdos eẽ
cõceſſimus eaſdemqʒ dalmaticas
dilectiſſimo filio noſtro cyriaco ab
bate deferente tranſmiſſimus.
Qualiter ordinetur diaconus

¶Naconus dum ordinatur ſo/
us epiſcopus qui eum bene

dicit manus ſuper caput eius põat
quia non ad ſacerdoniũ ſed ad mi/
niſterium conſecrat᷑. ¶ Queritur
aũt an poſt benedictiöem manus
preſbyterorũ ⁊ diaconorũ criſma
tis liquore debeãt perũgi. ¶ SHe
his ita ſcribit nicolaus papa radul
bho archiepiſcopo bituricen.
ec preſbyteris nec diaconibus
in conſecratione chriſmate manuſ
pungere licet.

NReterea ſciſcitaris utrũ ſoliſ

preſbpteris an etiam diaconi

bus debeant cum ordinaãtur man⸗
chriſmatis liquore perungi. quod
in ſancta romana eccleſia cui aucto
re deo ſeruimus de neutris agitur
Sed quod ſita noue legis miſtriſ
actũ:nuſquaʒ niſi nos fallatꝰ obli/
uio legimus.ergo ad bean innocẽ
tii pape canonica decreta ſanctita/
reʒ tuã trãſmittimuſa que tibi ſint
in conſecratiõibus ⁊ ordinibuſob
ſeruãdaprincipia pagine ad decẽ/
rtium eugubinũ epiſcopum emiſſe
re affatim edocebunt. Balea.
XR epiſtola ſimplicii pape ſene
Aro ⁊ florẽtino epiſcopis diſcre
ta ad cognitionẽ ueſtri examis ga
brenenſis diaconi relam peruenit
de quibuſdam eccleſie ipſius quo
rum unus ad preſbyterii:duo ad

leuitarum miniſteria cõſecrarẽtur

epiſcopus eorũ oculorum dolore
detentus fertur manum ſuaʒ ſuper

eoſtãtũ poſuiſſe:⁊ preſbyterũ quẽ
dã illis ↄtra eccleſiaſticũ ordineʒ
benedictiõem dediſſe.quod pro/
pter tantã preſũptiõis audaciã po
terat accuſatus iudicio preſenti dã
nari:ſi adhuc in corpore poſuꝰnõ
fuiſſet mortis uocatiõe preuentus
H quia ille examini diuino relictuſ
ẽ:humano iudicio accuſari nõ põt
hi qui ſuperſũt ab eo nõ cõſecra/
tiõis titulũ ſed ignominie potius
eulogiũ acceperüt:ne ſibi licentiã
talis uſurpatio faciat: decernimus
ut gradus ſacerdotaliſa leuitici or
diniſ quẽ peruerſe adepti ſũt depo
ſiti equo iudicio arbitrãt᷑:taleſeni
merito iudicati ſũt remouẽdi:quia

praue inuẽti ſũt ↄſtimti. ¶ Item
querit᷑ an eoruʒ ordinatio ſit rata

babẽda.quibus epiſcopus oculo
ru languore ĩpeditus manus ipo/
nit ⁊ preſ byter ſuper eos orõnem
dicit. ¶De his ita ſtatutũ eſt in
concilio toletano.
Et ordinator a ordinatuſ dãnatio

nis ſubeat pena: cu epiſcopus ma

nũ imponit a alius orõnem dicit.

Vorũda clericorũ dũ unus

ad preſbyterũ duo ad leuita

rũ mĩſteriũ ſacrarent᷑:epũs oculo

rũ dolore derentus fert᷑ manũ ſuaʒ

ſuper eos ĩpoſuiſſe tantũ:a preſby
ter quidã illis ↄtra eccleſiaſticum
ordineʒ benedictionẽ dediſſe:ſed
quia iã ille examini diuino relict⸗
hbuano iudicio accuſari nõ põt: hi
qui ſuperſũt gradũ ſacerdonii uel
leuirici ordinis quẽ peruerſe ade/
pti ſunt amitant. ¶ Exconci. car
thagin. quarto.
Qualiter ſubdiaconus ordinet᷑.

Abdiaconus cũ ordiat᷑: quia
manus impoſitiõem nõ acci.·

pit patenam de manu epi accipiat
uacuã ⁊ caliceʒ nacuũ:de manu vo
archidiaconi accipiat urceolũ cuʒ
aqua manili manutergium.
naliter acholytus ordinetur.

. Cholptus cum ordinat᷑ ab e/

piſcopo quidẽ doceatqualiter
in officio ſuo agere debeatr.ſed ab
archidiacono accipiatceroferari/
umꝰ*cũ cereo:ut ſciat ſe ad accẽden
daveccleſie luminaria mãcipari. ac
cipiat ⁊ urceolü uacuũ ad ſuggerẽ
du uinũ in euchariſtiam ſanguiniſ
chriſti.
Qualiter exorciſta ordinetur.
6 Xorciſta cũ ordinat᷑ accipiat
de manu epi libellũ ĩ quo ſcri
pti ſũt exorciſmi dicẽte ſibi epõ:ac
cipe ⁊ cõmenda memorie ⁊ bhabe/
1o ptãtem imponẽdi manus ſuper
energuminũ ſiue baptiʒatum ſiue
cathecuminum.
Qnaliter lector ordinemr.
CEctor cum ordinat᷑: faciat de
illo uerbum epiſcopus ad ple
bem indicans eiuſdem fidem acui
tam atqʒ ingenium. poſt hoc ſpe/

ctante plebe tradat ei codicem in
quo lecturus eſt dicens: accipe 2

in ſtipulatione. qꝛ iün
la nõ diuidit᷑. ff. de
uer. ob.l.i.⁊.l.cõti⸗
nuus.ſed ſacramẽ⸗
tuʒ ſolẽnita tis vt in
miſſa bene diuidit
⁊ ibi duo imꝑfecta
faciunt vnum perfe
ctũ.vt. vii.q.i.nihil
i Non põt. qꝛ cri⸗
mina moꝛte extin⸗
guũtur.⁊ nullus pꝰ
moꝛtẽ põt accuſari.
nt.xxiiii.q.ii.c.i.ff.
de bonis eoꝛuʒ qui
ante ſententiã moꝛ
tem ſibi cõſci. l. vlt.
⁊.xxxiii.q.ii.admo
ner. niſi in crimine
hereſis.ut.xxiiii.q.
ii.ſane.uel ſi aliquiſ
hereticoſ iſtituit be
redeſ.ut er̃ de here
ti. ſiquis eps. nel ſi

in notoꝛio crimine

vᷣceſſit.ut.hxxxviii.
di. neqʒ. pꝛout ↄſue
uit notari.xxiiii.q.
li.in ſumma.
k .Amittant. 7ta-
men nũqᷓ euʒ rece/⸗
perunt. ita aliquiſ
dicit amitter qð nũ
quã habuit.nt.v.q.
vi.quia.xxiii.q.iiii.
guliliſarins.
Vbadiacon?.
ab h̊ loco vſ-
qʒ ad finẽ diſtinctio
nis pone caſũ qꝛ lr̃a
plana eſt.
m Quia manus.
conſecratoꝛiaʒ. ſed
oꝛdinatoꝛiã accipit.
n ¶Impoſitionem
uerum ꝙnon impo
nitur manus ſuꝑca
put ſubdiacõi ſic di
aconi nel ſacerdotiſ
ſed imponit᷑ manuſ
ſuper ipſum ſcõʒ q
impoſitio manꝰ idẽ
qð oꝛdinatio ⁊ ſic
nõ ob. ↄtrariũ. lxix
di.quoniã.vbi dici
tur ꝙ etiam lectoꝛi
manus imponit᷑.
0 ASarihus.c⸗
roferarinʒz. i.
candelabruʒ.
p CAd accendẽda.
nõ in lampadibus.
ſed cuʒ legitur enã
geliü.ut.xxi.di.cle⸗
ros.
q Vrceolum. ad
vinum.
r ¶ Euchariſtiaʒ. i.

8 O Xoꝛciſta. ſuꝑ
energuminũ
Energumini dicũt
lunatici ⁊ obſeſſi a
demonibus. ab en
quod eſt in ⁊ erge
qð eſt laboꝛ ⁊ mene
ð eſt defectus.
tEctoꝛ.ſpectã/
te. lxxii.di. reli
qui contra.ibi dicit
qꝙ epᷣs minoꝛes oꝛ/
dineſ poteſt ↄferre
ſub teſtimonio triũ

gil

coͤti⸗
amé⸗
ptin
nidit
Rectg
ibik
ſatt⸗
extin⸗
lno,
uſari.
ciff.
in ui
mo
cno
mine
liig.
git
ithe
bere
velſt
imine
Rpii⸗
toſe
liig.

11
fere⸗
init
oni
Kg.
giii.

No
co
incio
Glir

fus.

chlt.
ven
inpo
a
ſdi
loi
nſ
N
eſe
lrir
ſdiel
gi
nit,
loce
,

c.
elg

en
ge

ſed hic loquitur de

ignotis.
4 3 Oſtiariuſ.cla
L ues ut eijciat
excõicatos ⁊ infide
leſ. ut. xxi.di.c.i.ĩ fi.

b Salmiſta. ſo

la de abbali⸗
bus nõ dubitatur
coꝛepis quin mino
res oꝛdines ↄferãt.
nt. j. ix. di.quonia
ſimiliter eps qui re
nũciauit epatui.ex
ð eo qui renũ. epiſ.
requiſiuit.ſed quali
ter ſacerdotes cõfe
rant oꝛdinẽ cum oꝛ
dinari nemo poſſit
ſine titulo. ut. xx.
di. c. i. ſolus epus
ↄfert titulũ.ut.xvi.
q.vii. c. nullus.⁊ ex
de of. archi. cũ ſatiſ
ſed hoc ueruʒ eſt de
maioꝛibuſ oꝛdinibꝰ
nel dic ꝙ poſſũt al⸗
ſignare titulũ ſʒ nõ
curã aĩaꝝ.ſignatur
Zriũ.xxv.di.ꝑlectiſ
ibi dicit̃ ꝙ collatio
illoꝝ oꝛdinum ſpe/
ctat ad epiſcopum.
ſed illud uerum eſt
de ſolenni oꝛdine.
e¶ C.lerici ðᷣbet pa/
rũ.naʒ magnitudo
coꝛone eſt ſignũ cõ⸗
unerſionis.ut ex de
ſuc. ab inteſ. cũ dile

ctuſ. in ꝑte deciſa.
d Kohibete.
iux in epiſto

la ad coꝛinthios dĩ
vir ſi comam nutrit
ignominia ẽ ei. mu/
lier ſi comaʒ nutrit
loꝛia eſt ei.
e Spere.j.xii.q.i.
duo.
f O Lerici ꝗ co/

mã etiã vxo

rati nt ex ð vi.⁊ ho.
cle.clericus.xxxii.
di. placuit.ſed illud
põt intelligi ſi vult
gaudere pꝛiuilegio

XXIII

eſto relator uerbi dei:habiturus ſi
fideliter ⁊ utiliter impleueris offi
cium tuũ:partem cum eis qui uer
bum dei miniſtrauerunt.
Qualiter boſtiarius ordinetur.
Oſtiarius cuʒ ordinat᷑: poſt
quã ab archidiacono inſtru/
ctus fuerit qualiter in domo dei de
beat conuerſari:ad ſuggeſtionem
archidiaconi tradat ei epiſcopus
claues eccleſie de altario dicẽs ei
ſic age ſic uiue quaſi rediturus deo
rationẽ pro bis rebus que bis cla
uibꝰ recludunt᷑.
Qualiter pſalmiſta ordinetur.
Salmiſta ideſt cantor poteſt
abſqʒ ſcia epiſcopi ſolaꝰ iuſſio
ne preſbyreri officiũ ſuſcipere can
tandi dicente ſibi preſbytero uide

ut quod ore cantas corde credas

quod corde credideris operibꝰ
compleas.¶Clerici comã nutri
re prohibentur quorum caput de/
ſuper in modũ ſpere raſum eſſe de
ber. ¶ Unde anicius papa.
Clerici comãa nutrire prohibent᷑

P Rohibete fratreſ per uniuer
ſas

regionũ ueſtrarũ eccleſias
ut clerici iuxta apoſtolũ comã non
nutriant.ſed deſuper caput in mo
dum ſpere radant. ¶ Item ex cõ
cilio agathenſi. De eodẽ
O Zerici qui comã nutriunt ab
archidiacono etiam ſi nolue/
rint inuiti detondeãtur:ueſtimen/
