re vnica ⁊ perfecta hoſtia fide eſti-

manda non ſpecie neqʒ exteriori
cẽſenda viſu:ſed interioꝛi affeciu.
unde celeſtis confirmat auctoꝛi/
tas: quia caro mea uere eſt cibus
z ſanguis meus uere eſt potꝰ.Re
cedat ergo omne infidelitatis am
higuum: quoniãquidẽ qui auctor
eſt muneris ipſe ẽ etiã teſtis ueri/
tatis.nam ĩuiſibilis ſacerdos uiſi
biles creaturas in ſubſtãtiã coꝛpo

ris ⁊ ſanguinis ſui uerbo ſuo ſecre

rtaptãte ↄuertit ita dicens:accipi/
te ⁊ ccomedite hoc ẽcoꝛpus meuʒ
ſaA nctificatiõe repetita accipite
bibite ait:bhic eſt ſãguis meus.er/

ſed nõ fuit ibi ſanguis prius per tranſubſtan

tiationeʒ ſed per mixtionem ut dixi.S.e.comperimu1s.
r & Conuertuũtur. bene dicit ↄuertũtur nel trãſubſtantiant᷑ nt alii tranſeunt
nel tranſcant ſed nõ fiũt nec incipiũt. nihil eni fit uel incipit eſſe corpus chri

ſti. põt tamen cõcedi ꝙ de pane co
fit criſtallus. ſed ſecuriꝰno ↄcedit

nficiat᷑ uel fiat corpꝰ chriſti: ſicut de aqus

H: ⁊ vbicũqʒ iuenit᷑ panis uel de pane fit

nel conficit᷑ corpus chriſti ſic intelligitur.i.tranſit in corpꝰ chriſti.ut.ſ.e.pa
nis.uel expone ſic.i.ſub ſpecie panis nel latet nel incipit eſſe uel latere corpꝰ
chriſti vbi ante conſecrationem nõ erat.ſi enĩ panis corpug chriſti fieret ſin

—

gulis diebꝰ ei adderet᷑ aliquid qð pᷣus non erat ⁊ ſic ſemꝑ augmentaret᷑ . item

qualit᷑ vniretur dininitati iſte pani

8⁊ ille.itẽ ſi panis eſt corpus chriſti:ergo

aliqð qdð non ẽ natũ de virgine: ⁊ ſic aliquid inaiatũ eſt corpus chriſti. ergoẽ
animatũ ⁊ inanimatũ.ergo nõ ſolũ de virgine habuit originẽ.non intelligas
ergo ꝙ aliqð aungmentum ſumat ex caliconuerſione:nec eo modo quo cibus

tia panis ⁊? vini.nulla tamen generatio vnde nõ poteſt dici ꝙ ſit ibi
vera tranſubſtantiatio q;tum ad hoc ut nona eſſentia ibi generet᷑.

Aldoptiuus.quia qui filij ire fueramus facti ſumꝰ filij dei chri

ſtus autem nullo modo filius deiadoptiuus dicitur: quianon po

go ſicut ad nutum pꝛecipientis do
mini repẽte ⁊ ex nibilo ſubſtiterũt
excelſa celoꝛum pꝛoſunda fluctuũ
uaſta terrarum ita pari ptãte ĩ ſpũa
libus ſact̃is ubi pꝛecipit vᷣtus vᷣuit
effectꝰ.quãta itaqʒ ⁊ quã celebꝛã/⸗
da bñficia uis diuine bñdictionis
operet᷑ qũo tibi nouũ ⁊ impoſſibi
le eſſe nõ debeat: ꝙ in chriſti ſub⸗
ſtãtiã terrena ⁊ moꝛtalia conuertũ
tur?:teipſum qui in cbꝛiſto es re/
generatꝰ interroga.dudũ alienus
a uita peregrinus a miſericoꝛdia ⁊
aſalutis uia intrinſecus moriuus
exulabas: ſubito initiatuns chriſti
legibus a ſalutaribus myſteriis ĩ
nouatus in coꝛpꝰ eccleſie nõ uidẽ
do:ſed credẽdo trãſiliſti:⁊ de ſilio
ꝑditiõis adoptiuꝰ dei filiꝰfieri oc
culta puritate meruiſti ꝛin menſu/
ra uiſibili permanens maioꝛ factꝰ
es teipſo inuiſibiliter ſine quãtita
tis augmento quũ idem atqʒ ipſe
eſſes:multo alter fidei pꝛoceſſio/
nibꝰ extitiſti: in exterioꝛi nihil ad/
ditum ẽa torum in interioꝛi muta
tum eſt ac ſi bomo chꝛiſti filius ef
fectus: chriſtuſqʒ hoĩs in mente
foꝛmatus eſt. ſicut ergo ſine ſenſu
coꝛꝑali pꝛeterita uilitate depoſita
ſubito nouã indutus es dignitatẽ:
⁊ſicut bic quod deꝰleſa in te cura⸗
uit infecta diluit: ĩmaculata deter
ſit:nõ oculis ſʒ ſenſibꝰ mis ſũt cre
dital a cũ reuerenduʒ altare cibis
ſpũalibus ſatiãdus aſcẽdis: ſacrũ
dei tui coꝛpꝰ a ſanguinẽ fide reſpi
ce honoꝛa mirare mẽte ↄtinge coꝛ
dis manu ſuſcipe: ⁊ maxime totuʒ
baſtu interioꝛis bominis aſſume.
WNtem Auguſtinus.
Quare i ſpecie panis ⁊ uiniſacc̃m
ſuũ chꝛiſtus nobis miniſtrauit.
0. Via paſſus ẽ dominꝰ ꝓ no/
hbris cõmendauit nobis i iſto
ſacr̃o ſanguiẽn ſuũ ⁊ coꝛnus quod
etiam fecit noſmetipſos.nã ⁊ coꝛ
pus ipſius facti ſumꝰ: ⁊ per miſe/
ricoꝛdiã eius quod accepimꝰ nos
ſumus. Recoꝛdamini ⁊ uos ; nõ
fuiſtis ⁊ creati eſtis:⁊ ad areã dñi
cam ↄpoꝛtati eſtis laboꝛibꝰboum

teſt dici de filio dei
ꝙ ex non filio factꝰ
lit filius eius.

t Merniſti. i. ob⸗

tinuiſti quaſi tanqᷓ
ex meritis per meri
ta miſericordiam a
deo gratis conſecu
tus ſuiſti.ut enĩ ait
augꝰ. miſericordie
meritum nulluzʒ eſt
ſi enim merito con⸗
fertur iuſticia ẽ: nõ
miſericõdia.uł me
ruiſti.i.dignus fui/
ſti:utillud:quia me
ruiſti portare regeʒ

i. digna fuiſti iuẽta.
n ¶LCeſa.i.corru/

pta labe peccatoruʒ
uel leſa.i.ledẽda.ſ.
peccato quia pecca
ta nos miſeros faci
unt.S.e.quotidie.

x C Immacyulata.

in pro ualde. ideſt
valde maculata pu/
tredine peccato⸗
rum.

y Credita .clcili⸗/

cet tria commiſſa.
t. h.

Nia paſſus.
Qbnhne par

te dicitur nobis. iõ

deum corpus ſunz
in ſacramento com

mendaſſe: quia il/
lud pro nobis ob/
tulit paſſioni et nos

fecit illud corpus.
⁊ dicit qualiter. In

ſecunda parte di⸗/
cit ꝙ ſi hereticiac/
cipiunt corpus chꝛi

ſti contra ſe accipi-

unt:cum iſte panis

ſigniſicet vnitatem

⁊ ipſi querunt diui
ſionem. In tertia
dicitur: ꝙ quicun/
qʒ baptiſatus par/
ticeps efficitur cox/
poris domini: et ſi
ante decedat quam
de pane illo edat:
uel de calice bibat⸗
a C Quod etiam fe
cit. hic ſimplex eſt
relatio.nam refer⸗
tur ad eccleſiam?
non ad corpus ſu/
um ſumptuʒ de vir

gine de quo ſermo preceſſit.non ergo fecit nos corpus ſuum quo
natum eſt de virgine: ⁊ ſumitur in altari ſub ſpecie panis et vini:

—

ſed fecit nos corpus ſnum ſpirituale: ſcilicet eccleſiam fidelium. ut
5. e. ommendanit. ſed ideo dicit ſpirituale licet conſtet de corpora

libus partibus ſcilicet fidelibus: quia partes eius non corporali
ſed ſpirituali vinculo charitatis in eius compolſitione vniuntur li⸗/
cet corpora ſequeſtrentur.ſ.e.hoc ſacramentum.immo ⁊ per illu
digne ſumptum efficimur vnum cum chriſto: etiam in natura..c.

in chriſto pater.

b & Noſmetipſos.participatione corporis ſui fecit nos dignos be

atitndine eterna qua fruitur eius humani
c Facti ſumus.per fidem ⁊ charitatem.

ca. danamus.

tas. „
extra de ſum. trini. ⁊ fi.

d & Per miſericordiam.i.remiſſionem peccatorum.

oninich
praf.
lſ
nmern
ls.n
ſonin,
ſniouin
fͤeſtene
ſneuoe⸗
ai
i⸗
et
is lo
ole ſg
ſentſe⸗
peutmm.
Gie
diüi.
natenus
Coe
gtitccle
pochrſt
.
Simni
Mſnnten
Seſa Sr
ſiſna.e.
H
0
ſeferasa
kriores.
eg ipſa
figad
Selnn
faatone
poserit
detparte
lel pars
NMenſon
hoſierſe⸗
ſbanet
fiereng
Aiamn
camern
kecd⸗
bia ch
gaͤfui
eins po
lamen
Nollz w
Mo.ße
riS
wel
copl
nagni
betper
oip
ſenſo
Neltt
n
fnane
Uun ſe⸗
ne
ſnin

6 4 4
De U⸗ r te, nullus laicus ſit gig
inem ſub illis ſpeciebus errn e. cibus. paran
corpus Sang Dernieeno mne⸗ Nenbnouaenrne culleoran tanddl lai⸗
leſia. 2 nt ſit bodie.. dint. nannit bonieruman nen itꝛquomodo clerici igno
ſin, In horreo.i. in e ut olim fiebant voce in te⸗ di. iiij. deniqʒ. vnde qu 31 carnẽ. ſpũalem. i. i cor
3 iſtis. in ſcriptis: in reuerentiam ſa r eif i.viliſſimus. o Ine rne figuratuʒ
ſte ediſtis. uerentiam i ſciunt. i. q le a carne
i b baoriandi f bilerckenin i a iig⸗engeln⸗
AXtcpiſis an ſol nfi aſone roghoſeeret au0aq Preel pn ie⸗ earns
l⸗ cranenk: decor liũ tritu eruelleckionerog ore tam cõſo p ¶Caro.i.hõ habẽs carne
c ¶ Et pãis. S fantziß eliũ tritu in eccleſia in o juz linguis am. 3.
dſr⸗ gwealeſeguod ideſt unuclatit. Sbecamint de i ettent nec ab mutening ing iſti engann eibae iſemtle⸗ z8
L dominicũ ieſtis:qu ini Rori 0ꝛis 2 ſanguis chꝛ il Aquile. ange il
. p domini. ratt eſtis: que eo ſernabam ueritas coꝛpoꝛis 2ſe t: qrinil R 8 ut aquile
iio⸗ figurat. ferebamini ĩ boꝛre iſtis mo eritase is ſacr̃a doceat: q. li qbuorum iuuentus ut aqj cũ
Vnũ.ſiue vnuʒ ere iſtis*: cepiſtis mo inter colonis ſacra de ſpũalis ali au t.xxiij.q.iiij.
uun e¶ Vnũ.ſine ibus iĩia ueſtra dedi tis : d ica diſtributiõe ſp 1 renouatur. ut.x jat pe
red noĩa ue poſtea a la myſtica diſtribu it᷑: ut ſenonalnt⸗ i. quoniaʒ
her panez ex pluri ieiuniis: exoꝛciſmis: et aͤ my ipartit᷑: hoc ſumi 1. U1 in lege. xxiiij.q.
lun granis. ſine vnum li leiunns: e onſperſi eſtis „ E monie boc Par- eſtis cibi ĩ car
iſti ex plu ia neniſtis e conſperſie Ec/ ipiẽtes vtutẽ celeſti zr ins ſicut ille carnem
nlen corpꝰ chriſti ex p iſ aqua 4 inicus facti eſtis. accipietes vtute o' nr̃a factus ẽ trã Clare.i. ſicut ill nos
G . 5 uri dominicus modo er/ nemipſiꝰ. q caro nr̃afa 7 Clarei. ſit: ita et no⸗
lii Abusmibtis . ra- panis iſtis: quomodo er. nem ipſi?. gcarea srefectionis noſtram ſump illius ideſt
imi ce quod accepiſtis 5 dẽẽ cibus refe⸗ arnem illius icleſt
ltet tũ eſt eccleſia ſacro o vnum uidetis iligentel c ſanguinis. ſicut enim caro ius verba ſumimus in “
luri 60 ſtote uos di gen cibus ſa . aſanguis uere cuins hec ſcʒ caro m
on⸗ ſanctauee p ft. eſt. ſic vnum e . ſpem ni uere ẽ cibus: ita ſa . gumentum. he illo ſuma/
.n3 n nat. eſt. onam fidem: vnam An dni uere 820 rpꝰ de quo g ibꝰ æc. de illo ſuma
len be pſonis adunat. endo vnam fid retici dem eſt corpꝰ? 1. vere eſt cibꝰ ⁊c. de i natio⸗
Ainü.i. potablle tene n charitatem. beretici eſt potus. Idem eſ cibus: eremplum incar
lnr Dinü i. po vmn indiuiduam charitat imoni Potus. Ic ea uere ẽ cibus mus exemp 4
S B indiui cipiunt teſtimoniũ dictum ẽ. caro mea u us. Cir-/ is ſue. j. e. reuera.
z g C Myſteriuʒ vni indo boc accipiunt teſtin . dictun ere e potus. ir/ nis ſue. j. e. ideſt di
rig 1 8 dni uando ho r. iez illi que/ 8 meus uer — lis Alnis.ſed certa i 10
une tatis 1. corpus oni quando lunt: quia ilni que ſanguis meus u ile ſũt:que alis t Anis.
S e eſnern. alekon nnemn Ktein ae Senhus Aenonce⸗ de unna. ideſt ad nfam
ð tis. ut. .c. poc iacra run diuiſ tem.ſic ⁊ uinum in in circũuolantſpũa us: ut vite eter ui . Fit nobis. Z
ne Cz teſtimonii dicet eis fuit ⁊ modo unume corpꝰ chꝛiſti eai nus e8, Idem Honnalcitur. nõex na
mullieſt ati ts um et we natiuitate calir. Polt ne onere ictgen⸗ utimur Kang maremloi⸗ abliei⸗
S uatennd. LVuun laris: 1 uos p Cuius clare argumem carnatio rtra e, cum martbe. F.
DAad Vatenus. is.i. vni pꝛeſſuram toꝛcula oſt hu/ is utamur exemplis. in 5 tur. cxira.c.
c Korporls. lla ieiunia poſt laboꝛes poi 1 ſuisnamind cr loenRenarmp, un r . ſ itaconcere⸗
ut⸗ setleſteoer⸗ nlagel⸗ lonninonez in non is huog exep Aind hie pore VG. Var wianſ⸗
in. pus cl 1 iſti iam tanquã a teri inem in chꝛiſti coꝛ tur no lonis.i. ſpiritu
. chꝛiſti iam tanqua ſtis in inem in chuſt 5 Relſurrectionis.
3 e Sienlſi n; leenuenitiis 2 bol os eſts i cumprcte narmeamfi ile gein 'AareialoannnPhenh
ipfi ſunteti ipſaec lice 14 in calice imul bibi⸗ virgine. .2 rgentis. de peni. di. i.
io ipfi ſunte liiſ. q.i. mẽſa: e imꝰ ſimul bi ſtus Partus ex thetiʒan/ reſurge itatus.
cleſia. S. xxiiij.q.i ſimul eni boc ſumim 9. . Irez ſius in lib. de cathe icem reſuſcitatus imus· i.
omni/ unnl enn bo luiuimꝰ. .Irez Ambꝛoſin E Benedicimꝰ. agim
ſciſma. ?. c. mus:quia ſimul uiuimꝰ. domi is rudibus. io a & Bene ralis eſca
i drer n frange in lnnoneein b, n on 2. nunnung naſeimreßh ec I alchme:: Ranice
. O ia. H totũ r ieſus chriſtus luit on if conpꝰ ſaguig chꝛ Qd beneaſt od quidem ſa
hoſtia. nus nr 1 . rtinere uo Ut * B ofici coꝛnp 2 libet ſed . o agimus:qu c.
nr renees ſh H di⸗ mylterium pacis anloreipii my ie gCirn W verntginon e. quod agere de
dd:m6 ipſa accidentia ſecrauit.qui 1, 1 it. pinde qꝙ itafit 2 IS.
accidenti ſa conſecr net uin/ zu ſcit ,Pinde ꝙ 1 . mus. iquid ſi⸗
fin ces ipſa ſonitũ. men itatis ? non tene . ob'nõ na lix. alimẽ PSpũalit᷑. ideſt aliqui
ägi ⁊ dare ſon iumunitatis 7 cci nod noſe ſit panis ⁊ ca Ix. alum Spũüũalit᷑.i
toton frägi 7 icane ſteriumun ſterium a is quãnis ſit pani *: nõ ſacẽmre caqs
Sed nunqnida acis: non myſte tra bis tionis: nõ ſac nificante. . ſi
giel⸗ Sed em totũ coꝛ culum p ſtimoniuz con tũ eſt reſurrec ſidicimꝰ graſqʒ gunt Nte benedictionem ſi
hc fraclion ali⸗ it pro ſe: ſed te bitan/ igionis. non ꝙ bñdicimꝰ graſqʒ d ifica tur. ? licʒ verba
nd⸗ t ſub quali/ it pro iquatenus du ligionis. non ꝙ bi re nõ tã grifica tur.? licʒ öna
iaNe det i⸗ e. nulli eſt aliquatenus n corpo Kons⸗ in oĩ eiꝰ mune 1* ine proferantur. nõt.
et parte illi'hoſt E- Nuzii c- fidelium corpo imꝰ dño in oi ei⸗ rporali. necſaiue r occraurr uts
o. ei bar corporis dum:unũquemqʒ fideliu c eẽ agim. o li verũ etiam co P ſſiue cõſecratio fit
. ci tun n ſpu ali verũ mnmee'en ſucce . mpi
e. A3; nel Han ſe pti in inis dominici tun tum in libꝛo de officiis. . . inſtanti coꝛru
urabat ſe pt is 7 ſangu in baptiſma/ Igdem in libꝛo: nc ſed in vno inſtanti inſtam
le da / Smen ſed non fnit ris ? ſ em:quando in bat . CT. J munnden Eẽſpẽs pani e is. ſ. in vltimo in
tti⸗ hoſtie: ſe ebo participem itur chriſti:n Quod añ bñdictio 92 ſagui iprolationis perborum.
alibet ꝑte he . brũ efficitur chril con : p? bñ gcoͤeʒ ẽ coꝛ; pꝰ2 ſa ti prolationi 0
chi Ebaralxe ni⸗ iemembruͤ nis caliciſqʒ vini: pꝰ bñ deeʒ illa ſpẽs no i prolati ſit corpus compo
⸗. ie: ergo ſeq i ab illius panis ca illuʒ vin bñdictionẽ i licet panis ſt tamẽ
eſp ſtie: e modo eſt ſa enari abi equã panẽ Pie idictionẽ corpꝰſi omentanea eſt
is liquid io:etiam ſi an * hoc ſe inat᷑ pꝰ bñdiction 4 5. ſitum m io. 5. e. quia cor
men ſdis ahtlufnofut comedat calicẽqʒ itate corpo nificat. . INẽ in illo „ e rgo. Hl
. . in uni . nificat. ¶⸗ rit hoc coꝛp pus. ver.erg ialium:
3, tus ſacran ſt. Irẽ. g Ntez e = Pec ium ſi per fi
tenin d n riſla pars is chriſti conſtitutus ſa e acbe eſt. J iſſio peccaioꝝ. ¶ Denammonaliam perf
ra fnit nulla pa ris chrum⸗ rticipanone acbe fier ei remi io hecc oſperi uel etiam ne. ?. 6.
nopen/ craſhentng qꝛ ſub qu non priuabitur: q mſi Aug'. in is 2 vim inuiſibi/ ſpecies. hö⸗
one⸗ cram nefi illud ſacramentu ſpecie panis 7 vinii b e. p pꝛe
ntan lla tunc erat cor uod illud ſacr in li Sub ſpecie pani ſanguinem bo fDVDs autem. comp⸗ 5
id pus. icis ccor⸗ Khocd inuenitur. ¶. Ieein in li. lem chuſti carnẽ dinns ineligimns
Hen à ſt in qᷓ nikfi ri . . , . . —— us nam —
Rerhrſthnirtcr Srenutarun peolber tpaſſio chri Nor s autem in necis p 4 es verns pomi ainez perum e
Ui hoc ſequit᷑ ꝙ idem Dum bhoſtiaf dit. 2 vini quam ui aui⸗ modo ſunt tantu t..
lon corpꝰ ſit quatũlibet ſti ad memoriar hoſtia: dü an iſibiles ideſt ca umniliter co dẽtia. nt.S. e.
u: 2 quantüli Um frangitur o inuiſibi c ſimiliter c .panis in altri.
ch magnu: ? quantuli Am r. ice in ora fidelium honoramus. ne ies: e.di. panis i rius.oëm
lleit/ bet paruum:⁊ ꝙ cõ ( Ssdeckicci ſdomini nem bone as duas ſpeci „7 Bo berlenga danti
. na domini/ bendimus atio g it ex abundan
eſmn: us ipſum commu — ditur: quid aliud qu ſo eiuſ. pꝛe im ante conſecr 2 hoc faci urgare
* eiuſqʒ dmoduma fi . r ſe purga
Noſ ni Brmam habe fun is in cruce ĩmolatio quema debamus cum uia non tenetu infa
um rotun ci corꝑis ffuſio deſigna ompꝛebende tio quia hereſi de qua eratinfa
en at ⁊ ſit totum aguinis de latere efft 1 nem c nte conſecra niſi de ij. q. v. preſbyt
atum ſaguinis iſcopus In iter fateamur a dna tus. argu. ij. q. v. p
in dum ⁊? quadr amne ¶Item leo ep deliter inum quodn matus. argu. 1 contra
it . na eſſe ⁊ uinu 7 a ple bc. licʒ ſit argu.
mmi. bm auode ſaen⸗ cti mr. C 4 e in urbe romana panem ſecrationẽ ſia ple be. licʒ ſit ar o fa⸗
J us qu i. 7 plebi nem it: poſt conſec zi deliquit in vnot
mn tum. ſed his obie ctaſyno o bonorati.a plebi ra foꝛmauit: poſte ſanguinem quia qui delie eus. 5. de
1 onibus reſpondeꝑ nenit: ero honorgei. ſcri in u chꝛiſti 2 ſanguinem Scehonnum eug 5. de
Ni niumaine ſpf⸗ onlſteiu conſtãtinopoli ita ealbenegicntn conſecrauit. den. diſt eer viier eraui
rangit. ini uo rinitate: quierr⸗
nl culi god ſeane re bit. . oris ſanguinis INem. „ zorate na. j. diſt. iiij. in ſy⸗
ſe Ruinäiitean⸗ Senerietecrpor licz. Koc berlengarli⸗ ꝰeccle node eie
, Ple iſti: nulli ambt Lon berlégarissindian noco.
in magno ſpeculo. Prlei:nulianur ignorantie tene/ BGo berlẽgari de nnenlis
MRquibus.re/ NMqui 9 deſidie tor uricli an
or m a 4 is ĩ quo bactenꝰ deſidie ſie ſci ma
16 quidam clerici qui oꝛe iacuerunt: ut
1. non credebãt verũ P

rairrn

De con.

a TPan?.i.ſpecies panis ? vini eſſe ſcramentumtantũ.

b Criſii eſſe.i.non continere verum corpus chriſti ⁊ verũ ſanguinẽ poſt

conſecrationem.

c Nel frangi.i.fractis aut tritis ſpeciebus ſuni.

d Frangi.i.nõ tãtũ pondus:⁊æ reliquas ſacri qualitates ſenſibꝰ corporeis

ꝑcipi fateor: ſed etiã ſub illis

ſpeciebus fractis ⁊ attritis pꝑ
tibus totum ⁊ integrum chri
ſti corpus eẽ ꝓfiteor: totum

mãducari:totũ ſumi.j.e.qui

nducat.

e Bentibꝰ. niſi ſane intelli /
gas verba berlengarü in ma

iorem incides hereſim qᷓ; ipᷣe
habuit:⁊ ideo oĩa referas ad
ſpecies ipſas.nam de chriſti
corpore partes nõ facimus.
ſ.e.qui manducat.

f Homouſion.i. eiuſdẽ ſub

Gg Xecto. hucuſqʒ v̈ba ber⸗
lengarij fuerunt. modo ſunt
verba notarii eius.
hUAiſit. ergo ſicut excom
municationis epiſtola mitti
Debet ⁊c.xi.q.iij.cure. ita et
abſolutionis. ut:viij.q.ulti.

nico.
i Be reuerſo.ad fidem.

10 Conuerſo.ad deum. ar.

ici

4 e — . „ —
1 Orte ſũt quidam qui nõ
A. ðCcredũt corpus chriſti eẽ

in altari.quia ĩpoſſipile eis vi
detur quod dicit᷑.?⁊ pterea qꝛ
nõ videtur niſi ſpecies panis

⁊ vini.in pᷣma ergo parte po
nit eoꝝ dubitationẽ. in ſecun

da oſtẽdit nõ eſſe impoſſibi/

le.⁊ quare ſub ſpecie panis ⁊
vini corpus ⁊ ſanguis ſint in

m ¶Sanguis eſt. i. in altari

nel creditur.
n. Biri. in illa pte. c. qᷓ nõ ẽ
hic. ſed eſt. c. reuera.
O Autare. ſ. e. reuera.
vita: ⁊ ita qui digne te ſumit
ſumit vitam eternã. ? ꝓpter
hanc confeſſionem meruit pe
trus conſortiũ cõceleſtis ha
hitaculi. l. di. kidelior.
q hoc dicerẽt. ſeʒ durus ẽ
bic ſermo ⁊ quis põt eum ca/
pere:⁊ ita ſcadaliʒati de ſide
receſſerũt:qꝛ fides nõ habet
meritum: cui humana ratio
prebet experimentũ.arg. de
pe.di.iiij.in domo. Tribꝰ ex
go de cauſis ſumitur corpus
chri ſti ſub alia ſpecie ⁊ non
ſub ſua viſibilit.ſ.ut fides ha
beret meritũ ut hic.⁊ ne eſſet
hoꝛroꝛ carnis ⁊ ſanguinis.⁊
ne ridiculũ fieret paganis.j.
e.panis ⁊c.quarta etiã cã pot
notari ibi.ne igit᷑ plures ⁊c.
Itẽ qꝛ nõ habemꝰ in vſu car
nem crudaʒ comedere.j.e.q;
fit in fi. Sed q̃re potiꝰ ſumit
ſub iſtis ſpẽbꝰpanis ⁊ vini qᷓ;
ſub aliiſ.qꝛ iſte duc ſpecie ſũt
magis amice hũane nature.
preterea ſic corpns pᷣncipali
ter his duobꝰcibis nutrit᷑ ita
pncipalit᷑ aĩa illo cibo.ſ.cor
Dore xpᷣi ⁊ ſãguine paſcit. .
Sra. i. gratis cor .
g pꝰ datũ

p VNerba vite. i. tu ipſe es

eccleſie diaconus cognoſcens ue
ram catholicã a apoſtolicã fidem
anathematizo oẽm hereſim pꝛe/
cipue eã de qua hactenus infama⸗
tus ſum: que aſtruere conat᷑ panẽ
7 uinũ que in altari ponũtur: poſt
cõſecrationem ſolũmodo ſacrm et
nõ uerũ corpus ⁊ ſãguineʒ dni nr̃i
ieſu chriſti eſſe nõ poſſe ſenſualit
niſi in ſolo ſacramẽto manibus ſa
cerdotũ tractari uel frangi autfi/
delium denuibus atteri. Cõſentio
autẽ ſãcte romane eccleſie ⁊ apo⸗/
ſtolice ſedi ⁊ ore corde ꝓfiteor
de ſacr̃is dñice mẽſe eandẽ fidem
me tenere: quã dñs ⁊ uenerabilis
papa nicolaus ⁊ hec ſãcta ſynodꝰ
auctoritate euãgelica ⁊ apoſtolica
tenendã tradidit:mihiqʒ firmauit
ſcʒ panem ⁊ uinũ que in alrari po/
nũtur poſt cõſecrationem nõ ſolũ
ſacramẽtũ ſed etiam uerum corpꝰ
ſãguinẽ dñi noſtri ieſu chriſti eẽ:
ſenſualiter nõ ſolũ ſacramẽtum
ſed in ueritate manibus ſacerdo/
tum tractari frangi ⁊ fidelium den
tibus atteri:iurãs per ſcãm ⁊ ho/
mouſiontrinitatẽ ? per hec ſacro⸗
ſancta chriſti euãgelia:eos qui cõ
tra hãc fidem uenerint:cũ dogma

tibus a conſecratoribus ſuis eter

no anathemate dignos eſſe ꝓnun
cio.ꝙ ſi egoipſe aliquãdo contra
hoc aliquid ſentire aut predicare
preſũpſero:canonũ ſeueritati ſub
iaceam. Lecioꝰa perlecto ſponte
ſubſcripſi hãc ↄfeſſionem ſue fidei
de corpore ⁊ ſãguine dñi noſtri ie

ſu chriſti a berlẽgario rome corã

cxiiii.epiſcopis factã: miſitꝰ papa
nicolaus ꝑurbes italie germanie
gallie:⁊ ad quecũqʒ loca fama pꝛa
uitatis eiꝰ ꝑuenire añ potuit ut ec

cleſie que pꝛius doluerant de auer

ſo:atq; ꝑuerſo poſtea gaudeãt de
reuerſo atqʒ conuerſo*. Item

in libꝛo de officiis.

Quare elemẽtoꝝ ſpẽs reſeruẽtur
cũ uere ſit coꝛpechꝛiſti ſãguis.
Oꝛte dicas quo uera caro:
gqũuũouerꝰſanguis ꝗ ſimilitu/⸗
dinẽ nõ video carnis:nõ video ſã
guinis vitateʒ.pꝛio.n.dixi tibi de
ſermone chꝛiſti qui oꝑatur utpoſ/
ſit mutareꝰa ↄuertere gña ⁊ inſtitu
ta nature.Deinde ubi nõ tulerunt
ſmonẽ chꝛiſti diſcipuli eiꝰ ſʒ audiẽ
tes:qꝛ carnẽ ſuã daret ad mãducã
dũ:a ſanguinẽ ſuũ ad bibendũ re
cedebant:ſolus tamẽ petrus dixit
vba vite eterne habes: ego a te
quũo recedã: ne igit᷑ plures boc di

Vn ſilitudine.i.in ſpecie panis ⁊ vini.
HNature.ſcʒ corporis chriſti.

lu
Xx

Plna ii ſerk ibi dr ꝙ ſimonia fuit pᷣma hereſis ĩ ecclia
ſed die pᷣma.i.precipua.i.q.ulti.patet. —
¶ Ingt. Caſus. dũ dñs facẽt ſmonẽ pntibꝰaplis ⁊ diſcipul aliſs

int᷑ alia dixit:niſi ꝗs mãducauerit carnẽ m. ⁊.b.ſ.m.nõ.h.vi.et᷑nã.
ꝗqdã diſcipuli ꝓpt ouriciã ſᷣmonis receſſerũt.tũc inſtruxii dñs q̃lit

cerent ⁊ ne ueluti ꝗdã eẽt hoꝛroꝛ
cruoris:ſed maneret gr̃a redẽpto
ris.iõ in ſimilitudie ꝗdeʒ accipis
ſact̃m:ſʒ ve nature gloria vtutẽqʒ
conſequeris.ego ſũ inꝗt panis vi/
uus ꝗ de celo deſcẽdi. ¶ Nẽ aug.
in expoſitiõe pſalmi.iiii.
HM carnalit: Iz puͦalit chꝛiſti cor
pus a ſaguinẽ debemus accipere.
Pina gd ingrhereſis i diſ⸗
cipulis chꝛiſti uelut a duricia
eius ſermonis facta ẽ.Cũ eni dice
ret niſi ꝗs manducauerit carnem
meã ⁊ biberit ſanguinẽ meũ nõ ha
bebit vitã eternã. illi vo nõ intelli
gentes dixerũt adiuicẽ:durꝰ ẽ hic

ᷣmo:ꝗs eũ põt mãducare:dicẽteſ

durus ẽ hic ᷣmo ſeꝑauerũt ſe ab il
lo ⁊ remaſit cũ duobus diſcipulis
diſcedẽtibꝰ illis inſtruxit eos qui
remaſerũt. Spũs ẽ inquit qui vi
uificat:caro nibil ꝓdeſt. vba que
locutꝰſũ ad uos ſpũs er uita ſunt.

Intellexiſtis ſpũalit᷑ ſpũs uita

ſunt. Intellexiſtis carnalit etiã ſic
illa ſpũs uita ſunt: ſed tibi nõ ſũt
ſpũs ⁊ uita qui ſpũalit nõ intelligiſ
ſpuũaliter intelligite que locutꝰ ſũ.
Non boc coꝛpus quod videtis
manducaturi eſtis:a bibituri illuʒ
ſaguinem quẽ effuſuri ſunt qui me
crucifigent.ſacrt̃m aliquod uołbᷣ cõ

mendaui:ſpũaliter intellectum vi

uificat uos.caro autem non pꝛo/
deſt quicquã. Sʒ qũo illi ĩtellexe
rũt ſic rñderũt.Carnẽ quippe ſicĩ
tellexerũt ſicut in cadauere uendi
tur:aut ĩ macello dilaniatur. Sci:
ens antem ieſus ait. hoc uos ſcan
daliʒat:quia dixi: do uobis carnẽ
meam manducare: ⁊ ſanguinẽ me
um bibere. ſi ergo uideritis filiuʒ
hominis aſcẽdentẽ ubi pꝛius erat
quid eſt hoc:hic ſoluit quod illos
mouerat. hic aperuit vnde fuerũt
ſcandaliʒati: bic plane ſic intelli/
gerẽt. Ili autem putabãt erogatu
rum coꝛpus ſuum. ville dixit ſe aſcẽ
ſurum in celum vtiqʒ integrum:
cum videritis filium bominis aſ
cendentem ubi erat pꝛius: certe
uel tunc uidebitis:quia nõ eo mo
do quo putatis erogat coꝛpus ſu
um. uel tunc intelligetis:quia gra
tia eius non conſumitur moꝛſibꝰ
Item donec ſeculum finiatur ſur⸗

ſum dominus eſt. ſed tamen etiam

hic nobiſcum eſt ueri tas domini.
coꝛpus enim in quo reſurrexit:in
uno loco eſſe opoꝛterꝰ: ueritas au
tem eius ubiqʒ diffuſa ẽ. Item
Aug.iĩ epiſtola ad hireneum.

H eẽt itelligẽdum:æ
maxie ꝑ id qð dixit
cũ videritis filium
hoĩs aſcẽdẽtem ⁊c̃.
ipſi.n.ĩtellexerũt ꝙ
ꝑtes ⁊ ĩ eadẽ for⸗
ma deberent acciꝑe
corpꝰ xpᷣi.⁊ pᷣterea
qð ↄſumerent illud
comedẽdo. h̊ nõ eẽ
faciẽdũ declarat.
y ¶ Eius.ſ. chriſti.
¶ Spũuũs.i.ſpũaliſ
intellectus.
a ¶ Qui viuibicat.i.
ꝓdeſt ad ſalutẽ.
b ¶ Caro.i.carnał
intellectus.
c ¶ Et vita ſunt.i.

ſpũalẽ vitã ↄferunt

nel ſpualit ĩtelligẽti
vita ↄfertur.

d C Et vita. nõ eni

carnalit᷑ itelligenti
ſunt ſpũs ⁊ vita.
e⸗¶ Hoc corpꝰ.i.nõ
in eadẽ ſpẽ uel groſ

ſitie uel repntatiõe ĩ

q̃ me videtis ⁊. pati
videbitis mãduca/
bitis carnẽ.m. ⁊.ſ.
m. b. ſʒ in ſacro. j. e.
c.ꝓxi.⁊.c.oia.
f ¶¶Caro aũt.i.car/
nal itellectꝰ. carna
lẽ ĩtellectũ vocat eo
rũ itelligẽtiã g dicũt
uel credũt cõpꝰ xpᷣi
ꝑꝑtes diuidi.vnde
ſcribit ⁊ qũo ⁊c.
gC Intellexerũt. ſ.
diſcipuli recedẽtes.
h ¶ Hoc vos.verba
xpᷣi uſqʒ ibi ſi g. uel
ſuſpendit᷑ uſqʒ illuc
vbi erat.

i ¶Sic. ſupple tüc ĩ

telligetis: qd ẽ H
cõpꝰmeũ ĩ ſacr̃o do
⁊ tüc legit᷑ ſine inter
rogatiõe. uel ſic ſup
ple tũc ĩtelligetiſ qð
dẽm ẽ. poſtea ïba ſt
aug. introgatiue di
cẽtis.ꝗd ẽ H.q.d.qd
ſibi vult h vᷣbũ dñni.
⁊ ſtati ſbiũgit ſoluti
onẽ dicẽs hic ⁊c.
lꝛ ¶ Cũ videritiſ int

rogãdo hᷣ iſerit aug.

¶VCorpẽin tali for
ma ? ꝑtes.
m ¶ Mꝛgia i corp⸗
ſuũ gra nob datũ.
n In quo.ſ.ſb illa
ſpẽ in q̃ reſurrexit.
o Oportz. i illa. ſ.
forma ⁊ repnitatoe ĩ
q̃ hũanis ⁊ coꝛpoꝛe
is ſẽſibꝰſbijci valʒ lʒ
n. vbiqʒ ſit:ẽt ĩ altari
quolibet ĩ vᷣa foꝛma
quã de vᷣgie ſũpſit:ñ
tñ fubiſcitur corpo
reis ſenſibus.

p T Veritas.i.peꝝ corpꝰĩ foꝛma pãis ĩ altari quolʒ vbi ↄſecraĩ᷑ ⁊ H
Eybiqʒ. ſ. quolibet altari vbi oſecrat᷑.uel vitas.i.diuinitas.

honmtin
ſabicen
ſcapvet
Uinintate
cron
Uiuiniuf
(lint b
nencoe
odetal
guggi⸗
ſeovine
cnoiniie
imeto.
neſt.
chiſtia⸗
ſtibidei
Hitas.b
ſolätame
njenel
poleta g
Akariman
ſebibin
e non
ſalenim
liscövei
Pplangoi

(Olie

cgerma
ſumiror.
Noͤtamd
lasvi
nitade

,

Neect
ſus fit
Geſt en
Munane
Muräb
lotteßn
nid
em
ſben
rid
Gqviſ
hon
Delen
bCS
ſcen
unſig
neece
orſ
ſnie
4
lertion
gope
blant
Vepen
ene

)
lit
Do⸗
kei
chit
e
ſon
r
n

⁶

D. .II. 3 4 5
Raanend. .i. ſun 4 l. ſub ĩpecie pa u Buobus vnd ſon itere..duo ſimul eẽ in cõſecratione facta: ſpecies ui
ze c Nãů in ipſuʒ.iĩ ſua.ſ.ſpecie nit in ea ſenſibus coꝛ oreis ſobijciat᷑. ebng nn teTÜũ ”
i d Aid eſi.caſus duobus modis maducat ehricha s. pn mo n ſ zetacraubtler hoſ oſeeratlone ſacerdotis:que ſacrificiũ dicit: uo.
4 ſacramẽtali l. es ſacramẽti que ante colecratione ibi non erat.
n Wannd d afe me nG rteremetin ar
5 nis ⁊ maliſ.alio mo .
n racer fidẽ ⁊ dilecti Aao ocachenti coꝛpus quodi Eſtigitur ſacramentum ? res ſa / mentuz. ſ. ſpeeies uiſſbilis ſi
nẽ cooperãtem acci do aen accipitur 7 quomo cramenti coꝛpus chriſti. JItem vej corpus chriſti ſine imo/
4 pitur: boc eſt tantũ Caro eius eſt quam foꝛma panis latio coꝛporis chriſti: non eſt
ſe bonoꝛũ.queri auteʒ D Sn boc cowus quod uide opertam in ſacramento accipimnus nere anod bic dicit. l. e con
ſolet bie: utrnz chri tis manducaturi eitis 1 bibdi zſanguis eius quem ſub uini ſpe/ atex ſacramento? re ſacra
66 ſti coꝛpus ſumat᷑ cũ turi illũ ſanguinẽ:queʒ effuſuri ſũt ie 1 ſa Karo' ui mẽti qꝛ ex hiſ nihil conficuur
ſ ſticoꝛ⸗ turiillu! e: quez cie 1 ſapoꝛe potamus. Caro uide ſed f
dininitate 7 ala. b. illi: qui me crucifigent: iſum qm/ li is: aſangtis ſec tenentur collectiue pro ip
d. ꝙ non lumit ibi . gent iplum m/ icet carnis: a ſangtis eſt ſacramẽ ſo ſacramento ⁊ re ſacramẽti
ſſt a:ieaf uelanma dem non ipſum: ip ſum inuiſibili tum ſanguinis: carne 7 ſanguine 7 eſt impropria locutio.i. eſt
ul lit ut. b. dicunt e terꝰ:⁊ non ipſum utſibiliter. unde utroqʒ inuiſ ibili ſpirituali intelli illa duo ſieut ⁊ probatio ẽ ual
ſumendo coꝛpus ſu 7 ſubdimir:ſi neceſſe eſt illud cele/ gibili ſignatur uiſibile domini no de ipropria que ſegt. chriſti
i. mo deitatẽ ? animã brari uiſibiliter: neceſſe eſt ülud in ſtri ieſu chriſti coꝛpus ⁊ palpabile perſona pficitur ex deo ? ho
. qꝛ tu qui accipiſcar uiſibiliter intelligi. ¶ N auguſ. plenum gratia omnium uiriutum mine. l. xpus eſt nerus deus
m nẽ dinine ſubſtatie in ſermone de uerbis cusngelu. 7 diuina maieſtate. & Item. Si 7 hõ: non eni ex deo ? homi
eius in illo pticivDoas Quid fit coꝛpus chriſti manduca un ergo celeſtis panis qui chri ne aliquic conſtituitur. unde
lti alimẽto. ſ. e. ſicut ue . . panis qui chri/ aug. chriſtus eſt una perſoõa
mẽio. ſ. . re ⁊1 ſanguinem eius bibere. ſti charo ẽ:ſ̃ d ierqut
run ruseſt. Ai n ein ẽ: ſuo modo uocatur cor gemine ſubſtantie: quia deuſ
li,, e Solũ. i. corpus id eſtchriſtum manduca prys chriſti cum reuera ſit ſacramẽę 2 bomo: nec deus buius per
cbriſti. quauis eniz K re: non hoc eſt ſolũ in ſacra tum coꝛpoꝛis chriſti: illius uideli ſone pars dici pot.
ſbei ſit ibi deitas ⁊ bũa/ mẽto coꝛpus eius accipere. Mul cet quod uiſibile quod palpabile
ſen nitas.i. aia ? caro: ti. n. indigne accipiut de quibꝰ ait mortale eſt in cruce poſitum eſt: ? . Corpore. qnaſi in ſe ha⸗
RM ſola tamen eius cr apoſtolus. qui maducat a bibit cx uocaturqʒ ipſa immolano carnis betdniac hanenn nor
r ne acle in licẽ indigne:iudiciũ ſibi maͤ.2 bi. que ſacerdotis mambus ſii chriſti atone⸗ nener oien deo
hliei altari manducamuſ ſed quomodo moncducandd ẽchri paſſio'mors crucifixio non reruealiquid cõſtituitur: ſo ſicut ad
1h ſine bibim? non dei us: quomodo ipie dixit.qm.n. ritate: ſed ſigniſicante myſterio ſic conſtitutionẽ alicuius totins
dnen⸗ tatẽ non animã. in mandqucat carnem mes 2 bibit ſan ſacramentum fidei quod bapnuſ/ exigũtur ad minus duo ita ?
nel ſolã enim carneʒ pa gninẽ me. in memanet ego in eo muſ intelligitur fides eſt. ¶ Mie ad hoc ut chriſtuſ ſit deꝰ
ſeſe⸗ nis cõuertit ⁊ uinũ ⁊ſi indigne accipit ſacramentũ ac/ ronymꝰ in epiſtola ad epheſios. exigitur ut illa duo ſin in eo.
inſangnin’. quirit oꝛmẽtũ magnum. ¶. Ne,zʒ MQuot modis caro cbriſti intel/ igenl bunan doinwielt
iar⸗ f ¶ Calicẽ.totus in aug. in libꝛo de remedio pnie. ligatur. ra.? hac ſimilitudine dicit co
,Can teger mãducatur et Eredere in chriſtũ eſt manducare Oltivliciter intelligitur ſtare ex illis ſimiliter ex ſacra
enten ſumitur.ſ. e. inuitat 2 bibere chꝛiſtũ D R tipliciter intelligitur a mento ? re ſacramenti nihi
gnit nõ tamẽ aĩa uel dei bere chtn. rochriſti a ſanguis uel ſpiri cſtituitur ſed vicit conſtare
nin tas:quia illa nõ ꝑti⸗ Z guid paras dentem 7 uen tualis illa atqʒ diuina de qua ipſe ex illis ſacrificiũ totaliter ac
nde nẽt adeſũ ⁊ potũ.h trẽ crede 1 manducaſti. cre/ git. caro mea ue. eſt ci. ? ſan. me. ceptũ.ſ.ut quaſi collectiue ac
1 8C JYole dirit. unge gere enim in eum hoc eſt paneʒ et ue eſt po. Et niſi me.car. m. a bi cipiat quia ad hoc ut plenuʒ
hni, 2cedit iſta:foicbri uinũ manducare: qui credit in eu,ʒ ſan. me. non babebi. uitam ciernj tſacritici: illa duo oportet
ing ſtns fuit iſepulcho manducat eũ. ¶. Itẽ aug. in libꝛo uel caro mea que crucifixa eſt: eſe gati 5
hyerba ideſt perſõa illa hui ſententiarũ proſperi en en ie, p C Conſtat.i.deus ⁊ hõ.ex
s el mana natura.ſ. ſᷣm S en prolper. ſanguis qui militis effuſus eſt lan tra de here. cuʒ xpᷣus.
Ge naturã humanitati⸗ acrament 1res lacramenti ſa⸗ cea. ¶ Item auguſtin. in libro de q Quã forma. ita non E
noſtre m corpꝰ:nõ criſicium eecleſie conficiunt. tri. ad corinthios. panis.ar.ſ. e. panis.ar. cõtra
etii ramẽ bic cõceditur O C eſt quod dicimul. ꝙ mo Dee eodem. ſ. e. qui manducaat.
ibg iſta.totũ id qð chri . dis oĩbus appꝛobare conte Mia moꝛte domini liberati r C Caro.i.ſpecies panis ſub
rod⸗ ſtus erat: erat in ſe dimus ſacrificiũ eccleſie duobus ſumus huius rei memoꝛes dus latet coꝛpus xpi eſt ſacra
enti wlebtorr ita hm. b modis cõfici duobus cõſtare: nii in edendo potando carnez a ſan ( * eonnnn r eieg nini
in z quiſ ſũat totũ xpʒ pili elementoꝛum ſpecic: æ inuiſibi inem: bi Nlen C. Et ſanguig 1. ſecies ningi
etic non tamẽ eius aia,z li domini noſtri Jeſu chriſti hanien que pro nobis oblata ſůt ſub qua latet ſanguis xpiẽ ſa
ni uel animalitatẽ. omin in che ignificamus. ¶Nem in pſalmo cramentũ ſanguims xpi.
ien b C Sanguinẽ. per 1 ſanguine a ſacramento 71 dcr vigeſino. . t· Inniſibili. dupliciter qui
4g fidem ⁊ charitateʒ: ment. ideſt coꝛpoꝛe chriſti: ſicut uomodo chriſtus ſit immolatꝰ dem manducat᷑ xpᷣus.ſ.in ſa
viei. quaſi qni eſt de nuni chriſti perſona cõſtai ex deo ? bo⸗ ſemel æ quomodo quotidie im/ eramento quod boni æ mali
1 102 7 . c . ,
to i Manet. i. ꝑ di ratẽ in ſe continei: ex quibus confi us pro iniuſtis:a ſcimus ceꝛ cramentis due ſunt res. cor
ſliſe lectionẽ adheret. et eficiur gutem ſacrifici tum habemus ⁊ ſpe immobili rei pus xpi ⁊ uniias eccleſie bm
egoper granainba citur. Conficitur autem lacriiciuy nemus: quia chriſtus reſurgensa qonoratur bic duo modi ma
ny bitantẽ i eo maneo. eccleſie duobus: ſacramento: re mortuis iam non moꝛitur mors il ducandi. ſacramentalis 7 ſpi
R de pen. diſt.i. . boc ſacramenti.ideſt coꝛpoꝛe chriſti. liulira non domĩabitur. uerba iſta rünalis. ⸗
ſin igẽ. uer. reſuſcitat. rtn te nViſibile. ſ. quõdam.
ſet. lꝛ Tquid. nen ” x CCeleſtis.i. celeſte ſacra⸗
lut. trem. vñ ſub ⸗ 2“ „ r mentum quod uere repreſen
i ei andi tantũ. uel ubi non põt baberi copia corporis domini: ſed non tat rpᷣi carnem dicit̃ corpus xpᷣi ſʒ iproprie.unde di ſuo modo ſʒ nõ rei ueri
8 . ꝓhibet ſacramentaliter aceipi corpus domini: ſʒ ꝙ neceſſiiate iſtã tate ſed ſignificati myſterio. nt ſit ſenſus nocatur xpᷣi corpus.i.ſignificatur.
ann ie ei non obeſt: ſi non accipit: ex quo per eũ non ſtai.cũ enim nõ ac y Paſſio. ſub hac appellatiõe accipe carnẽ xpi ⁊ ſanguinẽ.
ndi . (ccipit mandnucat ſpiritnaliter ſed nõ ſacramentaliter. s. c. proxi. 5 C Fides.i.fides uocatur. cũ.n. dĩ in fide parẽtũ ꝑnuli ſaluãtur:intelligitux
inn 1 U Mc eſt caſus. In prima parte dicitur q½ ſacramentuzʒ eccleſie ideſt ĩ baptiſmo ſuſcepto in fide parẽtũ ſimiliter pueri dicũtur fideles no a fi
nn cõſtat ex dnobus.ex niſibili elementoꝛũ ſpecie ⁊ inuilibili cor dei uirtute ſed a ſacramẽto fidei.ut.ſ.di.iiij.nihil. DW
ſpſen poꝛe ⁊ ſanguine chriſti: quod pꝛobat ꝑ ſimilitndinẽ inducta ex per D Vltiplicit intelligit.i.põt intelligi ſʒ ills foꝛmã ⁊ quãtitatẽ quã hũit ĩ
ſona chriſti que ex deo ⁊ hoie cõſtat. In ſecũda pte dicitnr ꝙ uerã cruce uel ᷣm quãtitatẽ corpis glorificati quod ſpiruuale vĩ quod nul
6, carnẽ ⁊ uerũ ſanguinẽ accipimus ſub ſpecie panis ⁊ uini. In ter⸗ li ſenſui ſubiacet.j.e.in illo ſacramento.
tia parte ꝙ celeſie ſacramentu quod ẽ in altari: impꝛoprie dicitrx b Via morte.oblata.non in eadem foꝛma.
coꝛpas chriſti ſicut baptiſmus iproprie dicitur ſides. In quarta di B Emel/ ſcimus.xxij.q.v.hoc uidetur.
1
S
.

“ „ .
. 2* —
4

De con.

