ð nerb.ſig. bona.⁊ ipſa lex fa
cit dꝛam iter diuinũ publicũ
⁊ priuatũ.nut.C.de ſacroſan.
ec.ut inter.io.

ſ Cce. ꝓpheta. iſaias.
G

¶Tolerabimus.ut di
xi.q.iii.nolite.io.

u ¶ Vaſa.i.precones uel mi

niſtri. vñ paulus fuit dictus
vas. Et hic ẽ ar.ꝙ ſicut augꝰ
ſe commẽdat.ſic ⁊ alii poſſũt
ſe cõmendare:ut. ff.de offi.
proconſu.l.iiij.

xCIn diſpenſatione.i.predi

catione.

ſm hoc loquũt᷑ capitula que di

—

3 —0 NVitqnis. non põt.nel

propter ſcandalnz nel
qꝛ erimen ẽ occultũ. vi.q.i.ſi
omnia. .
b ¶Parmenianns. heretieus
3 quẽ hic loquit᷑.vr ̊ ꝙ ſi epſ
aliquos malos tolerat:cũ B
faciat auẽte canõis ꝙ poſtea
poſſit eos licite repcllere uel
ab accuſatõe uel ab bonoribꝰ

quos appetũt rõne criminis:

nõ obſtãte eo ꝙ eis cõicanit.

tñ ſecus eſt:nt er de accu.nul

li. Sʒ dic ꝙ ſi tunc tꝑis pome
ril ꝓbare crimẽ qð eis obiicit
2 tacnit:nec ſubſuit cã tacẽdi
ſ. cã ſciſmatis uel fcandali be
ne preiudicat eis taciturnitaſ
ſecus ſi nõ potuit:ut.ii.q.vii.
pleriqʒ. ⁊. j. 0. ꝓx.c.⁊.ſ.e.
magnũ.io.
c Ta. perſonam. argu. eſt
I hic ꝙ ſolis prelatil dictũ
eſt hoc. Si peccauerit: nr. .e.
c.forte.⁊.q.v.de occidendis.
10. 7 „
d¶Mec approbet.ar.qꝙ i ma
leficiis raiibabitio mandato
cõparatur:ut.i.q.iiij.qꝛ.⁊ ex
de reſti. ſpo.cũ ad ſedẽ᷑.ð in fi.
æ. ff. de ui.⁊ ni ar.l.i.O.quoti/
ens. .
e GaR Iquis.alica.ſepe tamẽ
Aliquis corrũpit᷑ ex ſo⸗
cietate mala: ut.xxviii.q.i.ſe/
pe.⁊ ſepe inſtus perit ꝓ ĩpio:
vt de cõſe. di. i. ĩ ſĩcta.
Malis.cante.nt nõ tra
A hant nos ad conſẽſum
nel caute.ſ.ſi poteſt fieri ſalua
pace.
g B Ecedite. .
b Namagnũ eſt. demõ
0 ſtrari.i.probari.

Laun⸗

ue ſtra clamamꝰ nos:a dicimꝰ uobᷣ

recedite ⁊ exite ĩde:a ĩmũdũ ne te
tigeritis:ſed ↄtactu cordis:nõ coꝛ

poris.quid.n. eſt tangere imidun

niſi ↄſẽnre peccatis:quid ẽ aũt exi
re ide niſi facere quod pertinetad
correctionem maloꝝ quãtũ ꝓ uni

uſcuiuſqʒ gradu atqʒ ꝑſõa ſalua pa

ce fieri põt.⁊ paulopoſt: ergo fr̃es
mei quotquot habetis iter uos:
qui adbuc amore ſeculi pregrauã
tur auaros ꝑiuros adulteroſ iſpe
ciatores nugaꝝ ⁊ ↄſultatores ma
thematicorum augurũ phanatico
rũ haruſpicũ ebꝛioſos luxurioſos

quicquid inter uos maloꝝ eſſe no

ſtis quãtũ poieſtis improbate ut
corde recedatis: ⁊a redarguite: ut
exeatis inde.a nolite conſentir̃:ut

imũdũ ne tãgatis. ¶ Idẽin. ii. li

bꝛo cõtra parmenianu,.
Pacificus eſt qui corrigit quod
põt:uel excludit a ſe quod nõ põt.

Qanis uel quod põt ar/

guendo corrigit uel quod
corrigere nõ põt ſaluo pacis uincu
lo excludit.uel quod ſaluo pacis
uĩculo excludere nõ põt equitate ĩ
probat:firmitate ſupportat. hic ẽ
pacificꝰ a ab iſto maledicto ĩmuniſ
de quo ſcriptura dic:ue bis qui di
cũt quod nequãẽ bonũ a quod bo
num eſt nequã.oĩo liber prorſus.
ſecurus penims ẽ alienꝰ. Quõ in
quit ꝑmenianus icorruptus pote
ris ꝑmanere. qui corrupus ſocia/
ris: Idem.
Nuid ſit malis ſociari
Ta planc ſociat᷑ quis malis:
T ſi mali aliꝗd cũ eis cõmittit.
gut cõmitẽtibꝰ fauet. ſi aũt neutrũ
facit nullo mõ ſociat᷑.porro ſi ad/
dat tertiũ.ut nõ ſit in uindicãdo pi
ger ſed uel corripiat iuſtꝰ ĩ mia 7
arguat.uelẽt ſi eã ꝑſonam gerit ⁊
rõ cõſeruãde pacis admittit: ⁊ co
rã oĩbꝰ peccãtes arguat:ut ceteri
timeãt. remoueat᷑ ẽtuel ab aliquo
radu bonoris uel ab ipſa cõione
acr̃oꝝ. Sed ſi hec oĩa cũ dileciio
ne corrigẽdi nõ cũ odio perſequẽ
dirfaciat pleniſſimũ officium nõ ſo
lũ caſtiſſime inocentie:ſed ẽt dili/
gẽetiſſime ſeneritatis ipleuit.ubi at
cetera ĩpediũtur:illa duo ſẽper re
tenta ĩcorruptũ caſtũqʒ cuſtodiũt
ut nec faciat malũ nec approbet fa
ctum ¶ Igem in epiſtola contra
donatiſtas.
Aliena peccata in eccleſia alicui ñ
preiudicant.
B Iquis a catholica eccleſia fu
crit ſeparatꝰ:quãtülibet lau/
dabilirer ſe uiuer̃ exiſtiet:hoc ſolo
ſcelere ꝙ achriſtianitate ſeiũciꝰcẽ:
nõ habebituitã: ſed dei ira manet
ſuper eũ.quiſquis at in hac ſancta
eccſeſia bene uixerit:nibil ei pre/
iudicant aliena peccata:quia ĩ ea
unuſquiſque proprium onꝰ poria
bit:ſic ait apoſtolꝰ. ergo cõio ma
lorũ nõ maculat aliquẽ participati

one facramentorum. ſed cõſenſio

factoruʒ. nã ſi i malis factis nõ eis

quiſqʒ conſentiat: portat malꝰcãʒ

ſuam. nec preiudicat alteri: quẽ in
conſenſione mali operis ſociũ nõ
habet criminis.¶Idẽ in ſermõe
de uerbis euangeli.
Mon te maculat malus ſi ei non
cõſentis ſed ipſũ redarguis.
Walis ſemper corde diſiũ
gitnpmini ad tempus caure cor
re copulamini.duobus modis
non te maculat malus:ſi ei non cõ
ſentias:⁊ ſi redarguas:hocẽ ñ cõi
care/non cõſentire.cõicatur quip/
quando facto eius cõſortiũ uo
untatis uel approbationis adiun

gitur. neqʒ ergo cõſentientes ſitis

malis:ut approbetis: neqʒ negli/
gentes ut non arguatis:neqʒ ſuꝑ/
bientes ut inſultanter arguatis.
Idẽ ex eode.
Immundum tangere:eſt peccatis
cõſentire.
Ecediteꝰa exite ide.a ĩmun
dum ne tetigeritis:ſed con

tactu cordis non corporis.quid ẽ

n.tãgere ĩmũdũ niſi cõſentire pec
catis:quid eſt exire inde:niſi facer
quod ꝑtinet ad correctionẽ malo
rum:quantum pro uniuſcuiuſque
gradu atqʒ ꝑſona ſalua pace fieri
põt:diſplicuit nibi ꝙ quiſqʒ pecca
uerit: non tetigiſti immundum.re
darguiſti corripuiſti monuiſti: ad
hibuiſti ẽr ſi res exigit congruaʒ ⁊
que uniratem non uiolat diſciplinã
exiſti inde. clamauit mopſes iſta:
clamauit iſaias: clamauit bieremi
as:clamauit eʒechiel. uideamꝰ ſi
dimiſerunt populum dei ſe ad gẽ
tes alias tranſtulerũt:quã multa 2
quã uehemẽter hieremias icrepa
uit in peccatores ⁊ ſceleratos po/
puli. inter eos tamen erat.unũ cũ
eis tẽplũ ĩtrabat ⁊ eadẽ ſacramẽta
celebrabat:⁊ ĩ eadẽ ſceleratorum
boĩum cõgregatione uiuebat: ſed
clamãdo exibat ide. hoc ẽ exire in

de hoc ẽ imũdũ nõ tangere ⁊ uolũ

taie non conſentire ⁊ ore non par
cere. Idẽ iĩ epiſtola ad uicẽtiũ.
MNon maculant innocentes facta
nocentium:que ab eis fieri nõ poſ
ſunt. .
0 Vãmagnuʒz eſt crimen ab
iſtorum innocennum cõio
ne ſeparari. nam etiam facta nocẽ⸗
tium que innocentibus demõſtra
riꝰuel ab innocennibus credi non
poſſunv.nõ coĩ gqnãt quẽquam:ſip
pter innocentes ẽt cõgnita ſuſtinẽ
tur.nõ.n.propter malos boni ſũt
deſerendi:ſed propter bonos ma
li tolerandi ſunt:ſicut tolerauerũt
eos prophete contra quos tanta
dicebant:nec cõionem ſacr̃oꝝ illiꝰ
populi relinquebant. ſicut ipſe do
minꝰ nocẽtem iudãuſqʒ ad cõdi/

gnũ eius exitũ tolerauit ⁊ eũ ſacrã

cenã cũ ĩnocẽtibꝰ cõicare permiſit

ſicut tolerauerũt apoſtoli eos qui

C Hon pñt. i. noꝝ

debent. nã bene de
bemus de quolibet

.. .—

iiij. innocens. xi. ꝗ.
iii.in cũctis.⁊ ita ẽ

hic ar. ꝙ nõ ſtatim
ꝓPpter ſumplicẽ ðnũ
tiationẽ dʒ habere
aliquis leſã cõſcien
tiam de eo qð ſibið
nũciat᷑:ut ex de cle.
excõ.mi. illud.imo
iĩputatur alicui ꝙ ni
mis credulus e: ut
xi.q.iij. non ſolum
lxxxvi.d.ſi quid.ar
gu. Z. ff. de eo ꝑ quẽ
factũ erit. l.i. S.i.⁊.
ff. quod cũ fal.tu.l.

ii. extra de coniun.

ſer. propoſuit.er ð
ſecũ. nup. dñs. ⁊ er
de elec. uenerabileʒ
ultra mediũ. ff. de
peti.here. item ue/
niunt. §. a quo aut.

lꝛ ¶ Mali. ar. malũ

tolerari rõe cõnexi
bõi: ut.lxxxi. di.cũ
omnibus. ⁊. xi.q.
iti. nolite. ibi ſinite
utraqʒ.

—
—

ſepe
ſintf
tubrh
enron
Uicün
enile
ee
dnn
Uann
ficͤn
Ium,
Kr.
lpii

iden

1Cnt
u
(hremn
wialee
nigiſ

Cule

Peniin
mtſ
untn
lini

2 50

Orte.uocatur ar. ꝙ nominatio ſola nõ ſufficit.ii.q.ſimulti. C. q ¶ Zi fm carnẽ iſmael.langit id quod legitur in epiſtolis pauli ad gala⸗

Nr . oe proba. non epiſtolis.ar. ð.xxxii.ij.iiii.dicat. tbas.
N c CAditum.i. ptatem. . H o. arg. uſticitati parcendum: ut.ii.q.vii.ſancta.
nn d C Non Nbiar quod de vno dicitur: de alio negatur:ut.xlv.di.di · L Egyptie. ſcilicet. agar. u Bones beonas
nin. ſciplina. xxy. di. Boues. i. bonos.
Gne . . . . . xEulices.i.malos.
ernſamn tde ꝑ ĩuidiã que ipſiꝰ diaboli ẽ uiciuʒ: Aiſm carnẽ nat? ẽpſeque a Bomo. 1ecclia.
W SaRꝗ 2 ſ; Enücanz b Aurea:ideſt bonos.
lnni nüciatur. nam ſi ac chriſtum annũciabãt. C Jdẽi li. bat᷑ ſpũalẽ:nũquã vo ſpũa Se a:c nos.
nn latus eſſet ſtatim i. de unico bapniſmo. lis carnalẽ ꝑſeꝗt᷑:ſʒ ignoſcit ei qua 6 ignen . malos⸗
bick eet deponeius ut ali quos eccleſia recipit: nec ſiruſtico fri. ſcit eu ꝓficere poſſepꝑ Qcan utraaz creneen
nd S de accu. lnp expellit a bonis:ſunt tolerandi nõ tẽpꝰ ſiqñ egypiie filiũ uiderit ira ut. xi. q. iii. nolite.
it Coerce. admo / iudicandi. . ſcctẽ: recordabit unius pris: gbo e GαNα ʒiʒaniam.i. occultos
nln denao. 7 Orte ĩ populo dei ſtat iurta ues creauit ⁊ culices:⁊ in magna heccatores lo.
tan Corripe. ſuſt te auarꝰraptor inhians reb?ꝰ domo nõ ſol eẽ uaſa aurea s ar/ f ern as melecciuz
hlnl dendo. alienis quẽ noſti talẽ a fideliſẽ: uel gẽtea ſed a lignea a ficulia uoluit terra e o nuliue
i d CExcoca. ꝓpter poni fidelis uocat. non eũ potes ¶IYrẽaug. in li. de baptiſm 0. ſplendor ſolis ꝑuenire põt:
iſun egrucn. pro „ de eccleſia pellereꝰ: nõ hẽs aliquẽz Bonia malilnuaua bac uita pe paradiſus in celoſit: tñ augu.
liil 1 pter inobedientia, daditũ caſtigado a corripiẽdo illuy nitus poſ unt eparat. dicit ſe dubitare vbi anime ö
* tlius ordo traditur corrigere:acceſſurus ẽ tecũ ad al/ Uãt arrogãtie tumor ẽ: functorũ requieſcat.xiii.q.ii.
neti kk ualte, nõab tare.noli timere: unuſquiſqʒ onui Aaquãta hũilitatis 2 lenitans Po.vel nd opnelſatr hic me
lnni ole. s ibi loguiturr ſuũ portabit. Iẽ quõ iꝗs ferrem obliuio: arrogãtie quãta iacratio gin gnis ana ſar dian e
Ainmit c pena ĩcipit a cri- quẽ noui malũ.nõne meliꝰ ẽut ip/ ut gs ſe poſſe facere credat.quod rice d erch b bonos: par
riiſ, mine. ꝛ cu directee ſum ferres quã te foras efferres. nec apoſtolis ↄceſſit dñsꝰ: ut ʒiʒa n inſerno Tepdo dznn⸗
imtim ucre bie Hond in cce quõ ferres: attẽde apoſtolũ niã a frumẽto putet ſe poſſe dilcer los.ii. q. i. multi.
ſi iglcppter9 dicẽteʒ unuſquiſqʒ onꝰ ſuũ porra nere: ¶. Itẽ grego. g ¶Iniſcrete.i. ĩdiſtincte.
u n 7 Res. pſonas. bit. liberet te iſta ſnia. nõ.n. cõica Preſens aut eccleſia ſimul reci/ b¶ Dibi.i. contra ſe.
iummi cꝛ itrare.ſʒ c. res cũ illo auariciã. ſʒ cõicareſchꝛi pit bonos ⁊ malos. ,iAbel eni. boc expoſitum?
nia mnones hoc ipſo eſt ſti mẽſã. a qd tibi obeſſer ſi cũ illo Ec aũt uita que iter celũ ĩ . Eid Lemn telt⸗ .
oſinr de. cicarescriſtimeſa aoſiolsdie 1. ernuſitae:ſcut imedio ſh l: CExhis pocmo. En m
; trat voliun hic: g.n. mãducat ⁊ bibit idigne:iudi/ ſiſtit: ita utraꝝꝑʒ ptiũ ciues cõiter Os ut ſ.c. el in ieqe.
kea dec. e bz l des ciũ ſibi mãducat ⸗ bibit ſibi non ti recipit quos tn ſcã ec.⸗ idiſcreteꝰ I Biligite. Ptenemur facere

non eſt ſtatim fur:
licet clam intrane⸗
rit furãdi cã:ut.ff.
de fur. nulgaris. §.
ui furti.
¶Per iannã.i.ca⸗
nomicã electionem.
m ¶Catronẽ.i.tyrã
num.
n CPartem. per ſi
moniam.
o CBercenarinʒ.
qui cauſa lucri reci
pit dignitates. ad h
facit.viij.q. i.ſunt ĩ
eccleſia.
p CCauendus. ar.
ꝙ aliquis non debʒ
recipere ordinẽ ab
eo quem ſcit ſimo⸗/
niacum:ut dixi.i.q.
i.ſi qui a ſimoiacis.

bi.ſane ſi iudex es:ſi iudicãdi ptã
tẽ accepiſti: eccleſiaſtica regula ſi
apud te accuſat᷑ſi ueris documen
tis teſtibuſqʒ ↄuicit᷑: coerce.cor
ripe. excõica. degrada. ¶ Eſt ⸗
alia diſtictio toleradoꝝ a cauẽdo/
rũ quã ex vᷣbis augu.licet collige
re dicentis.
Paſtor ẽ diligẽdꝰ: mercenarius
tolerãdꝰ:latro cauendus.

1 Res ꝑſonas dixit dñs.⁊ de
bemꝰ⸗ illas ĩueſtigare ĩ euãge
lio paſtoris mercẽarii ⁊ furis. Da
ſtorem dixit aiam ſuã poner̃ ꝓ oui
bꝰ ſuis ⁊ itrare p ianuã. furẽ dixit
⁊ latronẽ aſcẽdere ꝑ aliã ꝑtem.
Mercenariũ dixit lupũ uel ẽtfurẽ
ſi uideat fugere.qꝛ nõ ñ ẽ illi cura
de ouibꝰ: mercenariꝰ ẽ aũt⁊ nõ pa
ſtor. Ille itrat ꝑ ianuã qui paſtor ẽ
ille aſcẽdit ꝑ aliã ꝑrẽ qui fur ẽ.ille
uidẽs eos qui uolũt tollere oues
timet ⁊ fugit qꝛ mercenariꝰ ẽ.nec
illi ẽ cura de ouibus.mercenarius
n.ẽ. ſi ĩuenerim?ꝰ tres iſtas ꝑſonaſ⸗
inuenit ſcitas vr̃a quos diligatis:
quos toleratis:quos caueatis.di
ligẽdus ẽ paſtor:tolerãdus ẽ mer/
cenariꝰ.cauẽdꝰꝰ ẽ latro. ¶Ecce
ꝙ mali toleradi ſũt.nec corporali
ſed ſpũali uĩdicta ſũt puniẽdi.ñ
cũ diſcipuli ñ recepti a ſamaritãis
ignẽ celitus ſuꝑ eos deducere uo

luerũt:dicẽtes mgfo.nis dicamuſ

ur deſcẽdat ignis de celo:⁊ ↄſumat
eos:audierũt.neſcitis cuius ſpũs
eſtis. Itẽ oĩs ꝗq gladiũ acceꝑir gla
dio ꝑibit. Minc etiam bierony
us ggit. .
Pirimalis nũquã carnalẽ perſeg
tur ſed econuerſo.

ſuſcipit:⁊ poſtmoduʒ ĩ egreſſione
diſcernet. ſi ergo bõi eſtis ĩ hac ui
aaualal bſiſtitis equanimit᷑ to/
lerate malos. Mã quiſqʒ malos ñ
rolerat:ipſe ſibiꝰp itolerãtiã teſtis
ẽ:qꝛ bonꝰñẽ̃.abel.n.eſſe renuit:
quẽ caim malicia ñ exercet. CEx
bis oibꝰ colligit᷑:q; maloꝝ uindi⸗
cta deo reſeruãda c.nec ſũt corpo
raliter puniẽdi:ſed crebra admõi
tione ⁊ charitatis bñficio ad corre
ctionẽ ĩuitãdi. VUnde chriſtꝰ i euã
gelio ait:audiſtis qꝛ dicrũ ẽ ĩ lege:
quẽ modũ ultiõis lex ſtaruit:ocu/
lũ ꝓ oculo dẽtẽ ꝓ dẽte.ego autem
hãc uiciſſitudinẽ tollẽs ⁊ ad mãſue
tudinẽ ⁊ charitatis ꝑfectionẽ uos ĩ
uitãs dico uobᷣ nolite reſiſtere in
malo:ſʒ diligite inimicos ueſtros
bñ facite his qui oderũt uos:ut ſi
tis filii pr̃is uri ꝗ ſolẽ ſuũ oriri fac
ſuꝑ bonos ⁊ malos: ⁊ pluitſup iu
ſtos ⁊ iiuſtos. Hic paulꝰ ait: eſu
rierit inimicꝰtuꝰ:cibaillũ.ſi ſitit:
potũ da illi:oĩs aũtiniquꝰ bonoꝝ
ẽ inimicꝰ.oĩs aũt amicꝰ huiꝰſeculi
ẽt inimicꝰ ẽdei. inimicꝰ ãt dei bo
nitatis ⁊ iuſticie ẽ iimicꝰ:ac ꝑ hoc
amatorẽ iuſticie ⁊ bonitatis dili⸗
gere ñ põt.cũ ergo inimicos dili/
gere: uel illis bñfacere: cibũ ⁊ po
m ſmiſtrare iubemur:ĩiquos pſe
g puntre ꝓbibemur. In lege.n.
ueteris teſti corꝑalis pena ſtatuta
ẽ. In lege vo euãgelii oĩ peccãti p

pniam ꝓmittit᷑ uenia. Vñ illa a ter

rore ĩcepit dicẽs. Egoſũ dñs deꝰ
ʒelotes uiſitans peccata prum ĩſfi

lios uſqʒ i terniã ⁊ quartam gene
rationẽ. Hecvᷣo alenitate mãſue

tudinis ⁊ miſericordie ita ingens.

quantum eſt in nobis:ut.xi.
q.iij.inter uerba.
m CLiba. dum tamen rõeci
bi non negligat iuſticiam:nt
v.q.v.non ois. Iteʒ ſi poteſt
laborare ⁊ ſe imiſceat elemo
ſynis redigendus ẽ in ſeruitu
tem. C.de mendi. uali.l.una
lib. xii.
n· ¶ In filios. imitatione non
ſanguine.uel intelligas de cõ
ſenſu de locutione T opere.
4

3 In pedagogũ.i. in magi/
ſirũ.ficut.n.ꝑ magiſtrũ aligꝗs
coercet᷑ ita ipſi per legẽ.
b ¶ Sopiritũ.i.ſeruilẽ timorẽ.
cC ¶Adoptiõis.i.filialẽ timo/⸗

rem.i.amorẽ.io.de ntroqʒ.ſ.

e.q.vi. S. ex his.

d 0O Am in lege. ⁊ odio.ſʒ

nonne odium habere

F mortale peccatũ:ut.xxv.di.

g. criminis.quare ergo hic di
cit ꝙ hoc ꝑmittebat᷑ iuſtiſi po
tes dicere iuſtis alias.nel dic
ꝙ aui uleiſcebat ſe ſine odio
nõ peccabat.qui aũt cũ odio:
Iʒ ð legẽ nõ fecerit: iñ pecca⸗
nit ſicut dãdo libellũ repudij
peccauerũt.lʒ a lege hoc eis
pꝓmittebat᷑: ex de dinor.gau⸗/
demus. ..
e ¶ Per altilia. de quibꝰ ĩ euã
gelio ſit mentio.h.
His ua.ſ.auctoritatibus ꝗ
bus ꝓbauit malos eẽ tolera/
dos. S .
g Nota ſũt. S. xi. q.iii.eorũ

c.xxx. q.v. nullũ.

b Mfideles. conuinium.
J ʒ.xi.q.iii.ad mẽſam.arg.
3ʒ.xxviij.q.i.oẽs ⁊ .c.nullus.
So.hic loquitur de paganis
ibi ſpecialiter de iudeis.
i ¶Qui intus ſunt.qnqʒ ẽt iu
deos pnnit eccleſia: er̃ ð uſu.

poſt miſer abilẽ.⁊.xvii.q.iiii.

conſtituit.

Lau.

HSHi paupes ſpũ:bi mites: błati

miſericoꝛdes:quoniã ipſi miſeri/

cordiã cõſequẽt᷑. In illa dicebat᷑:
gꝗ fecerit hoc uel illud: morte mo

riat᷑.ĩ iſta dr. gaudeo ſuꝑ uno pec
catore pnĩam agẽte:quãa ſuꝑ nona
itanouẽ iuſtis ꝗ nõ idigẽt pnia.
cẽ nõ.n. ueni uocare iuſtos: ſed
peccatores ad pniam. Eſtote mi/
ſericordes ſicut a pr vr celeſtis mi
ſericors ẽ.ĩitiũ quoqʒ predicati/
onis ſaluatoris noſtri ⁊ preconis
eiuſdẽ ad penitẽtiam peccatores ĩ
uitauit.ſic.n. uterqʒ exorſus ẽ di
cẽs pnĩam agite.appꝛopinquabit
n. regnũ celorum.ſic ⁊ i actibꝰapo
ſtolorũ cũ iudei ↄpũcti de ſcelere
mortis chriſti dicerẽt perro.ꝗd fa
ciemꝰ uiri fres:legit᷑ petrꝰ rñdiſſe
pniam agite: ⁊a baptizet᷑ unuſꝗſaʒ
vrm. ⁊ utuniuerſaliter dicat᷑ i lege

populꝰilſe rudis pᷣuili ũore penaꝝ

cogebat᷑ vñ a legẽ ĩ pedagogũ ac
cepit.ĩ euãgelio aũt populꝰ gfe li
ber ⁊ adultiꝰ filiali amore heredi⸗
tatis certitudine ad cultũ dinie ſer
nitutis ĩuitat᷑ vñ cũ ꝗqdã legẽ qua
ſi coercẽtẽ predicarẽt eẽ tenẽdaʒ ſi
mul cũ gra:ait apoſtolus: nõ.n.ac
cepiſtis ſpũm ſeruitutis iterũ in ti
more:ſʒ accepiſtis ſpũm adoptio/

nis filioꝝ: in qno clamamus ab/

ba pr̃. ¶Hicẽt greg. aii ĩ expoſi-/
tõe euãgelii. Simile factũ ẽ regnũ
celorum hoi regi: qui facit nuptiaſ
filio ſuo. In lege cuuquã pmitte
bat᷑ odir inimicũ diligef̃ amicũ.
Am ĩ lege ſcriptũ ſit diliges
amicũ: ⁊ odio hẽbis inimi/

cũ tuũ.accepta tũc Iñia iuſtiſfuerat
ut dei ſuoſqʒ aduerſarios quanta

poſſet vtute cõprimerẽt:eoſqʒ iur
gladiiferirẽt:quod ĩ nono ꝓculdu
bio teſtõ cõpeſcit᷑: cũ ꝑ ſemetipſaʒ
vitas predicat dicens:diligite ini/
micos vr̃os:bñfacite bis qui ode
rũt uos.gꝗd ergo ꝑ tauros niſi ue/
teris teſti pres ſignãt᷑.nã dũ ex ꝑ⸗
miſſõe legis acceperãt: quatenus
aduerſarioſ ſuos odii retributio/
ne ꝑcuterẽt: ut ita dicã:quid aliud
quã tauri erãt:qui inimicos ſuos
corꝑee vᷣtutis cornu feriebat:?quid
vo ꝑ altilia niſi pr̃es noui teſti figu
rat᷑: ꝗ dũ gram iterne piguedinis
ꝑcipiũt:eterniſ deſideriis ĩnitẽtes
quaſi cõtẽplationis pẽna ſeſe ad ſſᷣ
limia ſbᷣleuãt. ¶ Mis ita rñdet᷑:
Sũt quedã que ſalubri tãtũ admo
nitiõe ſũt corripiẽda nõ corporali/
bꝰ flagellis aiaduertenda:ſʒ eorũ

uidicta diuino exami tãtũ ẽ reſeruã

da:quandoĩ deliquẽtes uidelicet
diſciplinã exercere nõ poſſumꝰ uel
qꝛ nõſũt nr̃i iuris:nel qꝛ illoꝝ crĩa
I ſi nobis nõ ſũttãtũ mãifeſtis ĩdi
ciis ꝓbari nõ pñt.ODe his qui
nõ ſũt nr̃i iuris:ait apoſtolus ĩ pꝛi
ma epiſtola ad coritbioſ.quid.n.

mihi attiet de bis qui foris ſũt iu/

dicare:de hbis dñs iudicabit.
AQuog aug.exponẽs ait.

Infideliũ colloquia ⁊ conuinia nõ

ſuntenitanda. 5
Vſideles nõ poſſumꝰchriſto
lucrari ſi colloquiũ eoꝝ uita/

mꝰ ↄuiuiũ .vñ a⁊ dñs cũ publica

nis ⁊ pctõribꝰ mãducauit ⁊ bibit.

ĩ bis vo ꝗqĩitꝰſũt.i.ifidelibꝰ putre

do reſecàdac̃.NHic ẽt cũ ꝓpbe
ta dic:fac dñs iudiciũ oibꝰiĩiuriam
patiẽtibꝰ.exponẽdo addidit aug.
ab his ꝗ nõ ſũt ſui iuris ĩ quos ne.
gr diſciplina exerceri. Itẽ qñ mul
titudoẽ ĩ ſcelere nec ſalua pace ec
cleſie mala puniri pñt:tolerãdi ſũt
potiꝰquã niolata pace eccleſie pu/
niẽdi. Vnde aug. ait.
NQuedã mala puniẽda ſũt ⁊ quedã
toleranda.
AVidã cũ bonorũ malorũ/
qʒ ↄmixtionẽ ĩ eccleſia de⸗
mõſtrata ul predicatã eẽ ꝑſpexerit
patiẽtie precepta didicerint:que
nosfirmiſſimos reddũt: uiẽt ſi ui
deat᷑ ĩ eccleſia ʒizania:iñ nõ ipedi

at᷑ aut fides aut charitaſnr̃a:⁊ quo

niã ʒiʒania ĩ eccleſia eẽ cernimus:
nõ iõ ipſi de eccleſia recedamꝰ: de
ſtituẽdã putãt eccleſie diſciplinã:
quãdã ꝑuerſiſſimã ſecuritatem pre
poſilis tribuẽtes:ut ad nos nõ ꝑti
neat:niſi dicer ꝗd cauẽdũ ſit.quid
ue faciendũ ſit:quodlibʒ ãt qſqʒ fa
ciat:nõ curat᷑̃.nos vo ad ſanam do
ctrinã ꝑtinere arbitramur utriſqʒ
teſtimõiis uitã ſniamqʒ moderari
ut ⁊ cães ĩ eccleſia ꝑꝑ pacẽ eccleſie
tolleremꝰa canibꝰ ſcʒ ubi ẽ pax ec
cleſie tuta nõ demꝰ. Cũ vop negli
gẽtiã prepoſitoꝝ ſiue ꝑ alia excu/
ſabilem neceſlitatẽ ſiue ꝑ occultas
ſurreptiões ĩuenimꝰĩ eccleſia ma/
los:quos ĩ eccleſiaſtica diſciplina
corrigere aut coercer̃ nõ poſiumꝰ
tũc ne aſcẽdat ĩ coꝛ nr̃m ĩpia ⁊ ꝑni
cioſa preſũptio:qua eſtimemꝰnos
ab his eẽ ſeꝑandos: ut pcũs eorũ
nõ coĩꝗqnemur: atqʒ ita pꝰnos tra

here conemur:ueluti mũdos ſcõſ-

diſcipulos ab unitatis cõpage
quaſia maloꝝ ↄiũctiõe ſegregan/
dos.neniãt ĩ mẽtẽ ille de ſcripturiſ
ſimilitudines. a diuĩa oracula uel
certiſſima exẽpla:quibꝰdemõſtra/
tũ ⁊ ꝓnũciatũ ẽ:maloſi eccleſia bo

nis pmixtos uſqʒ ĩ finẽ ſeculi tẽpꝰ

qʒ iudicii futuri tolerãdos: nihil/
qʒ bõis ĩ unitate ac ꝑticipatiõe ſa/
cramẽtoꝝ ꝗ eorũ factis nõ ↄſẽſerit
obfuturos.cũ vo eis ꝑ quos eccle
ſia regit᷑ adeſt pace ſalua ptãs di/
ſcipline aduerſus iprobos aut ne
farios exercẽde:tũc rurſus neque
ſocordia neqʒ ſegnina dormiamꝰ
ſʒ aculeis preceptorũ que ad ſeue
ritatẽ coertionis ꝑtinẽt excitãdi ſu
mus:ut greſſus nr̃os in uia dñi ex
utriſqʒ teſtimoniis illo duce atqʒ
adiutore dirigentes: nec patien/
tie noĩe torpeſcamꝰ.nec obteniu
diligentie ſeuiamꝰ. ¶. Item con⸗
tra epiſtolã parmeniani.
Leuius occulta:ſeueriꝰ at punien

le O Didazʒ. niſi
dicere. non
ergo ſufficit ꝙ pre
latus iſtruat ga ſit
faciendum: miſi eti
am puniat non faci
entes: ut. ſ. e. q. v. ñ
E inocentie.⁊.xlvii.
di.qð ad nos.ſicut
non ſufficit dño ꝓ
hibere ne cũ ſerno
phat. gn teneat ipe
de peculio.nt. ff. de
pecul.l.ſiquiſ ſeruũ
ff. ð v. ob. ſeruꝰ ue
tate. argu. tñ ẽ. xl
lij. di. epheſiis.
¶Non poſſumuſ.
ſine ſcadalo. uel qꝛ

eſt occultum. vi.q.

i.ſi omnia.

m ¶NMec patientie

qñqʒ.n. remiſſio ſe

mentitur pietatem.

ut. xli. di. ſepe.

irni
ſoo
Pitin
imil
Pnenitn
one
Giteneo
lnſef
mmnio
güͤi⸗
inſche
riug
l h
ief
alnien
luten
iug

ura

W
N
Leſktte
bmt
ſftti
reſrcin

int .

aleng

4

lüre

hi
lgt
gruſg
uimit
Opntn
rhe
gunlit
fktnrpee
i⸗

lr

XXIII

„

0 Vm quiſqʒ.vbi perieulũ.cũ ̊ ꝑiculũ ſciſmatis timeat:mali

nõ ſũt excoicãdi:ut.l.di.ut cõſtitueret᷑.j ſblabictas: ec n

5t. Sed ↄriũ c.xiij.q.iii.ecce.ſʒ ibi cũ nõ timet

cãdalũ. Itẽ S.ex

iu.qui ſcadaliʒauerit. Sʒ hic loꝗtur ð ueritate diſcipline qᷓ
Beranß deenl ꝓſcãdalo:ibi de pitate iudicij qᷓ ſꝑ pualet ſcãdalo.

Irut nõ ẽ ab

5 99 orone. Mul
iplex ẽ cã quare nõ
dbbem⸗ ceſſare ab
ofone maloruʒ nel
eoꝝ correctione.
Nã qdã ſt ita ðſtia
ta:ut pcibꝰ obtineꝗ
tur: ut. ſ. c. ꝓxi. Iẽ
qꝛ neſcit quis ſcit ð
numero pdeſtinato
rũ ⁊ ꝗs nõ:⁊ de ne/
mine ẽ deſperaduʒ
iydiuẽ in hac nita:
yt ð pe.di. vii. nẽo⸗
2 qꝛ be⸗ ſepe aligd
promittit qð poſtea

mutat ſi nidet hoieſ

negligẽtes: ut ð pe
ni. diſti. i. predixe/⸗

rat.⁊ tni qꝛ ſi nõ pro

ſüt illi ꝓ quo orat᷑.
iñ ꝓſũt orãti.iuxta
illud. oro mea ĩ ſinu
meo puertet.ioan.
¶Megligenda. de
pe. di. yli. nemo.
d Bitineri. po
ſtulado. nec
iõ noluit dñs ſuſci/
tare quartũ mortu
um. qꝛ nõ fuit ꝓ eo
petitü.ut.ſ.ð pe.di.
1.5. ex his itaqʒ. .
chriſtꝰ quoqʒ.
buchodono
ſor. accepit. ar
gu. ꝙ ðpoſit? põt re
ſtitui. ut ð pe.di. vi.
c.i.in fi. ⁊.xxxy.q.
ix. ſmniaʒ.⁊.c.grego
ri.itẽ ẽ hic ar. ad q̃
ſtionẽ illa. ꝙ depo⸗
ſitns reſtitutus pfe
rẽdꝰ ſitſbᷣſtituto.ut
yviii.q.ylt. c. ulti. ar.
9.pii.q.i.eoſ qui.lʒ
determiata vr e ð
ſimo. ex iſinuatiõe.
io. ð hoc quid iuris

ſit.ĩ gõib⸗ nõni. b.

Rõem. ar. ꝙ de
ſingulis nõ ẽ ro red
dẽda: ut.j. e. q. de ty
riis.⁊ de pe. di. iiii.
ſiex bono.arg. .lx
viii.d.cor epi.⁊.xx

iiii.q. iii. ſi habes.

g Odor. bonns.
odor chriſti ẽ predi
calio bonorum.

b ¶Non ſpotaneũ.

ð hac mã nõni.xy.
i. . i. 2. ij. . c. me
rito.
¶Ex predeſtinati
one. ar. ꝙ nõ poteſt
quis arguere factũ
cuiꝰauctor ipe fuit:
ut. xxviii.di. diacõi

er ð cle. viug. diner

ſis. io.
h¶ ¶Cu yo. ſic bo
na que facit hõ per
deũ facit. mala que
faeit no facit per de
um:quia de? nõ eſt

da ſũt ab eccleſia delicta mãifeſta
O Am quiſqʒ frum ⁊ chriſtia/
norum itus ĩ eccleſie ſocieta
te cõſtitutorũ in aliquo tali pctõfu
erii deprehẽſus:ut anathemate di
gnꝰ habeat᷑:fiat hoc ubi periculũꝰ
ſciſmatiſ nullũ ẽ a⁊ ifra.qñ cuiuſquã
crimẽ ẽ notũ: ⁊ oibꝰ execrabile ap
pareat utuel nullos ꝓrſus uel non
tales habeat defẽſores ꝑ quos poſ
ſitſciſma ↄtingere:nõ dormiatie/⸗
ueritas diſcipline. ¶ Eſtẽt alia cã
qua correctio vboꝝ uel vbeꝝ vr
eẽ inutilis uel ſuperflua.predeſtia
ti.n.ad uitã ſine correctione mu/⸗
taãt᷑:ſic petrꝰquẽ dñs reſpiciens ne
mine corripiente cõmouit ad la/
chrimas. Preſciti ad mortẽ iter
flagella deteriores fiunt:ſicut pha
rao.bonis ergo ſuperflua.dãnan/
dis hec inueniũtur eẽ inutilia.
His ita reſpondetur auctorita
te greg. 1 aug.
SKeß. deione ceſſandununor
eſt:ſic nec a correctione
cut nõ eſt ab orone ceſſãdũ
ꝓ eis quos corrigi uolumus

Et ſi nullo hominũ orante ꝓ petro

dñs reſpexit eũ:⁊ fecit eũ ſuũ flere
peccatum:ita nõeſt negligẽda cor
rectio: quãuis deus quos uolue/
rit nõ correctos faciat eẽ correctoſ
tũc aũt ex eorrectione proficit hõ
cũ miſeretur deus atqʒ adiuuat: ꝗ
facit quos uoluerit ẽt ſine correcti
one plicere. Idem i dialogo.
Doli predeſtinati ſaluantur qui in
poſtulado ſuo labore meruerunt
(neri nequaquã pñt que
predeſtinata nõ fuerint. ſed
ea que ſci uiri orando efficiunt:ita
predeſtinata ſũt ut precibꝰ obtine
ant᷑.nã ipſa quoque ꝑennis regni
predeſtinatio ita ẽ ab oĩpotẽti deo
diſpoſita: ut ad hoc electi ex labor
ꝑueniãt quatenus poſtulando me
reantur accipere: quod eis oĩpo/
tens deus añ ſecula diſpoſuit dona
re. Itẽ auguſtinuus.
Dccuſto deĩ iudicio mali obdu
rãtur flagellis boni emendãaàtur.

TEbucbocddonoſor pniam
meruit fructuoſaʒ nõne pꝰi
numeras ipietates flagellatus pe
nituit:a regnũ quod ꝑdiderar rur
ſus accepit: NDharao atipſis ĩ fla
gellis durior eſt effectꝰ:a perüt.
Hic mihi rationem reddat:qui di
uinum conſilium nimum alte ſapi
entiqʒ corde diiudicat:cur medi/
camentum unius medici manu cõ
fectum alii ad iteritum alii ualue/
rit ad ſalutem:niſi qꝛ chriſti bonuſ
odorꝰaliis eſt odor uite in uitã:ali

is eſt odor mortis in mortẽ: quan

tum ad naturam ambo bomines

2

auctor mali. Sed ne crederet aliquis ꝙ ded operet᷑ t malũ:qꝛ legi qy dens
tradidit romanos ĩ deſideria carnis.⁊ obdurauit cor pharaonis.⁊? ꝙ reli

quit tyrios ⁊ ſydonios peccatis ſuis.⁊ iõ oñdit qualiter hoc itelligatur.
lIAliiquos.i.romanos.

in ¶Aut traditos.tradere dr hominẽ peccato.qñ ꝑmittit ipſũ peccare.uelqꝛ

ſubtrahit ipſi gratiam.
u Legimꝰ. in epiſtola ad ro
manos.⁊ in exodo ⁊ĩ euãge
erant.quantum a dignitats ambo mathei de tyriis ⁊ ſydoni
reges. quantum ad cãm ambo ca/ 2148
pnuum dei populuʒ poſſidebant. eaosmerlocexizpote:
gnantum ad penaʒ ambo flagellis ur ſ. de conſe. di lli gratia. 7
clementer admoniti. quid ergo fi ( placuit. z.quicuaʒ.
nes eorum fecit eẽdiuerſas miſi ꝓ p vxecit.ſ. bona.
unus dei manum ſentiens ĩ recor / p Jecit.ſ. mala. .
datione ꝓprie iniquiratis igemuit q ¶Bicit. i epiſtola ioannis.
alter libero contra dei miſericor/ r Er nobis. ſtu ad prede-
diſſimam ueritatem pugnauit arbi (E Stodi.ſʒ noõne ĩ dirit &
rio. Idem. Maſis ire nunqui Sdeſtinationo t ea quare bo
deus redderet interitum:ſi nõ põ Reiar bonũ iʒ otius bonum
taneum iueniretur hõ habere pec gq ſacit ẽcã pdeſtinatiõis. ſʒ
catum:quia nec deꝰ peccãii homi dicas hic pᷣdeſtinationem ap
ni iuſte inferret iram:ſi bomo ex⸗
predeſtinatione dei cecidiſſet ĩ cul
pam. Ideʒ. predeſtinationem dei
ſiue ad bonum ſiue ad malũ i om/
nibus operari ĩeptiſſime dr:ut ad
utrunqʒ homines quedaʒ neceſſi
tas uideatur impellere.cũ in bõis
uoluntas ſit intelligenda nõ eſtſi/
ne gratia:in malis aũt uolũias itel
ligenda eſt ſine gratia. ECum voꝰ
gliquos a deo aut traditos deſide
riis ſuis aut obduratos legimus
aut relicros magis peccans ſuis:
hoc ipſos meruiſſe ꝓfitemur:quia
talia eoꝝ crimina preceſſerũt: ut
ipſi ſibi penã debuerũt: qua eis ẽt
ſuppliciũ uerteret᷑ in reatum.atqʒ
ita nec de iudicio dei querimur:
quo deſerit meritos deſeri:a miſe
ricordie eius gr̃as agimꝰqua libe
rat nos meritosꝰliberari.uires ita
qʒ obediẽtie nõ ideo cuiquãſſtra
xit: quia eũ nõ predeſtinauit: ſed
iõ eũ nõ predeſtinauit:qꝛ receſſu,
rũ ab ipſa obediẽtia eẽ preuidit.
Predeſtinatio quoqʒ dei ſẽpĩ

nẽo põt uenit᷑ ad me niſi ei fu
erit datũ a pre meo.nel dic ꝙ
pᷣdeſtinatio non ẽ cã efficiẽs

ſi uere nolumus loqui nõ ẽ cõ

ſequeret᷑ ꝙ cã eſſet poſterior
ſuo cauſato. Itẽ quicquid deꝰ
pᷣdeſtinanit abeterno pᷣdeſti

S nõ habet cam ſue generati
onis.nõ & futura ſüt cã eius.
Itẽ ſigd eẽt cã generationis

ptiõis eiꝰ.ſed ipoſſibile ẽ eam
ſicorrũperet᷑ nel deſineret eẽ
5ͤpoſt h̊ iſtãs nõ eẽt. ſimõn
eſt nunqᷓ; fuit. Nã bene ſequi
tur ſi fuit predeſtinatum.pᷣ

predeſtinatum.

bono ẽ: que peccatũ ſola uolũtate

hoĩs cõmiſſũ aut remittẽdũ nonit
cũ laude miſericordieaut plectẽdũ
cũ laude iuſticie. In malis aũroꝑi
bus nr̃is ſola preſcientia dei intel
ligẽdacẽ.qꝛſicut preſciuit ⁊ prede .
ſtiauit que ipie fecit:⁊ utfacerem
deditiia preſciuittantum nõ ẽtpre
deſtinauit: que nec ipſe fecitꝰ. nec
ut faceremus exegit. Hi auteʒ de
quibus dicitur:ex nobis exierũt
ſz nõfuerũt ex nobis.ſi.n.fuiſſent
ex nobis mãſiſſẽtutiqʒ nobiſcum:
uolũtate exierũt:uolũtate cecide⸗
rũt.⁊ qꝛ preſciti ſũt caſuri:nõ ſunt
predeſtinati.eẽnt aũt predeſtinati
ſi eẽnt reuerſuri ⁊ ĩ ſicuitate ac ueri
tate mãſuri. Ac ꝑ hoc predeſtina
tio dei multis ẽ cã ſtandiꝰ:nemini
eſt cauſa labendi. ¶ Non ergo ne
ceſſitatem facit correctionis uel ob
durationis diuina predeſtinatio
ſeu preſcientia:cum boni per gra
niam corrigãtur:⁊ libero arbitrio

pellari deũ pᷣdeſtinãtẽ. Nam

ſed eſt cauſa ſine q̃ nõ fit. It⸗

cedendũ ꝙ futura bona ſint
cã predeſtinationis.qꝛ ex H

nauit.ſi ̊ pᷣdeſtiatioẽ eterna

eiꝰ.gꝗ eiꝰ oppoſitũ eẽt cã corru

corrũpi uel deſinere eẽ. quia

deſtinatum eſt. æ ſemper erit

Lau.

ſe cuiuſlibet utiliter deprecatio ob

iicit: cũ ſemel deꝰ aligd ab ĩtimis
iraſcẽdo diſpõit. Hic ẽ.n.q; moy⸗
ſes ꝗreatũ totiꝰ plebis apud do/
minũ ſuis precibus terſit:dũqʒ ſe
obicẽ obtulit:diuine iracũdie uim
placauit: ⁊ ad petrã oreb ueniens
7 pro aque exhibitione diffidens
repromiſſionis terrã ingredi dño
iraſcẽte ñ potuit. Itẽ aug. ¶ De
tyriis vo ⁊ ſydoniis ꝗd aliud poſ
ſumꝰ dicere quã nõ eẽ eis datũ de
ſuper ut crederẽt: quos credimu/
ros fuiſſe ipſa vitas docet: ſi talia
qualia apud non credẽtes fcã ſunt
uirtutũ ſigna uidiſſẽt. quare ãt hoc
eis negatũ fuerit.dicãt ſi pñt qui
calũniatur:⁊ oñdãt cur apud eos

falſa mãſuetudo ẽ crudelitas. Itẽ
ſi ptãtẽ quã ppter religionẽ ac fi/
dẽ regũ tꝑe quo debuu dino mu/
nere accepit eccleſia:bi ꝗ iuemũt᷑
i uiis ⁊ ſepibꝰ.i.iĩ hereſibꝰa ſciſma
tibꝰ cogũt᷑ itrare .nõ qꝛ cogũt᷑ re/
prehẽdãt:ſʒ quar cogũt᷑ aitẽdant.
Cõuiuiũ dni ẽ unitas corꝑis chri/
ſti nõ ſolũ ĩ ſacr̃o altaris:iʒ ẽt ĩ uin

culo pacis. In eodẽ theodoſiꝰ im

ꝑator legẽ generaliter ĩ oẽs here/
ticos ꝓmulgauit:ut quiſquis eoꝝ
epũs uel clericꝰ ubilibet eẽt iuẽiꝰ
x. libriſauri mulctaret᷑. Nẽ ſi duo

aliꝗ ĩ una domo ſimul hitarẽt:quã

certiſſime ſciremꝰ ruiturã:nobiſ/
qʒ id prenũciaãtibꝰ nollent creder
atqʒ in eadẽ manere perſiſterẽt: ſi

a (Falli. hec argumètatio nõ ualet:deus prenidet aliquid ? aliter pt euneni o Perdiderũt.ii.q.vii.non poteſt io. zl
re:ergo preuidentia dei ẽ fallibiis. b Ptãtẽ. quã nõ habebat ecclia. cũæ nonella adhuc eſſet. r
b Quanis. ad bnins.5.æ itelligẽtiã nota ꝙ oẽs tales locutiones ſũt duplices: q Ac ſidẽ.eccleſie cõſeruandãa.ſed poſtea qñ cepit dominari prin en
ſi deus puidit aliquid neceſſario illud eueniet: aꝛ ſi hec dictio neceſſario ðter cipibus.ut.j.e.diſplicet.⁊.c.non inuenitur. ℳ .
minat totalẽ ↄnam locutio ẽ nera. ? tũc talis ſenſus:hec ontia ſi deus pui / r Intrare.i.redire ad eccleſiam. u
dit aliquid illud enenire ẽ ne — (Sed quare. q. d 4 4
ceſſariũ.ſi aũt hec dictio ne/ no eſt cõſiderada nea
ceſſariũ determinatipſũ ↄni mali pareant. Mec.n.quia prede dñs mirabilia ꝗbus profutura nõ qjuid fiat: ſed quað ie
falſa. Silir hec ẽ duplex. ne ſtinatio ſeu preſciennia dei falli nõ erant fecerit: æ apud eoſ quibꝰeräit ¶(auſa fiat. ut .e .
— elanrigam poteſt: neceſſario eueniũt que pre profſutura non fecerit:nos etenin viii de crcidenas ſer
cõpoſita ? de dicto vera e: ſi deſtinãtur uel preſciũtur:ſicutnec ſirõe facti ꝓfunditatem iudicii eiꝰ ſim illter mogeſts oii
re eſalla. ſulltr hecẽ duplex:ꝛne neceſſario predeſtinat᷑ uel preſcid penetrare nõ poſſumꝰ:manifeſtiſi ſiderandum anicd s
ceſſariũ ẽ heuenire qð deꝰ p- tur que futura ſunt. ſed qꝛ bõa ab me tamenſcimꝰ a uerũ eẽ quod di faciat:ſec qno anl⸗ pi
nidit: de dicto ẽ va. de reẽ ſal qʒ eius gra:mala preter eius ſcia, xit: a iuſtum eẽ quod fecit: a non ſo mo fiat. ut. xx. ·vi. .
ſa. Illud.n. qd degnle⸗ nõ euenire nõ poſſũt. ¶ Quãuis er lum tyrios ⁊ ſydonios ſed ẽt corꝰ c.i.in fi.q. d. cogan Nn
neceſſe euenire. Et nõ ꝙ ta go cõueniẽter dicatur ſi bec prede ʒaim ? bethſaida pomuiſſe ↄuerti ? tur ire ad cõmoduʒ nant
lis argumẽtatio nõ ualet: ſ¶i 9 ſtinataſunt uel preſcita neceſſario fideles ex infidelibus fieri: ſi boc ipſorum. ſad conv- nr
us prenidit aliquid: neceſſa/ e ideo abſol 1 laiſtetdñ. . niuium de quo agi sit
rioſllud eueniet. ſi de? pu / Eeuenient: non tamen ideo abſolu/ ĩ eis uoluiſiet dñs operari. nequ imur in evagelio. etir. nn
det aliqd neceſſariũ il ene te ueruʒz eſt: neceſſario eueniẽt que n. ulli falſum uideri põt: quod ue· di.ſponſus. ecuz umnii
nire.qꝛ mõ hec dictio neceſſa predeſtinata ſũt uel preſcita. quia ritas ait:nemo põt uẽire ad me ni in lege. loa
riũ nõ pot determinare ipiaz bic neceſſitas refert ad rerü euen ſifuerit ei datũ a pre meo. & Itẽ t Kegem. quã ba
2nntiam ſed tantuz ones. tum: ibi ad intuitum diuine preſci qm per prophetam iudaice plebi bes. C. de bereli. uN
c ¶ Nequit. va ẽ ſi itelligatrx ctie. Ande aug. due ſunt iquit ne/ prromiſit. Ecce ego ſepiam uias arriani.
4 o, plebi g iſtori⸗· eſſitates: ſimplex u na: ueluti ne,/ mtuas ſpinis a muniam eas lapidi, 1 tegn Sue
am habes. xlv. di. diſciplina. ceſſe eſt oẽs hoies eẽ mortales. bus quadris.i. adimaʒ tibi facul ke duolnmtdoms ec,
ſtoriam habes tera ↄditionis:ui ſi aliquẽ ambula tatem peccandi. Idem per pſalmi rnuitura æꝗꝙ omo Auil
e ¶Oreb. hiſtoriam h. Qitionts 2 canal. Jaem, Alr ruitura ? äbos pol ycte
peni. di.ii.ꝭ. opponitur. re quis ſcit.eũ ambulare neceſſe ẽ ſtam de dãnãdis dixit:fient uie il/ ſumus liberare. dd Wini.
f ¶ Jraſcẽte. iielligas tamen quod. n. ꝗſqʒ eẽ nouit: id eẽ aliter lorum tenebre ⁊ lubricũ:a ãgelus hᷓ tenemur licʒ ſit im
ꝓqtum ad tẽporalẽ penam quã notũ ẽ neꝗr.ſʒ hec mime ſecid djii perſequẽs eos. Sʒ ĩbis oi inuiti. Secundo ſii unu
poõt ira dei eẽ comutabilis. ſ illam ſimplicem trabit. hãc. n. ne / bus uicia noſtra humane aſcribut dDuo ſunt in vomo fumm
