de nabuthe. S etia ſine peõ: qꝛ ſo
au. . . la ſpes f.
Quicquid ſoꝛti accedit uſura eſt rminn bi Wgu

Leriqʒ refugiẽtes pꝛecepta
legis cum degerint pecuniaʒ
negociatoꝛibus nõ in pecunia uſu

ras exigunt: ſed de mercibus eoꝝ ccedo ꝙ ills poſſet
tanquã uſuraꝝ emolumenta perci dalueer ein pactuzʒ
piut. ideo audiant quid lex dicat: Satto no po:vedo⸗
neqʒ inquituſuram eſcaꝝ accipies Ain pactum.
neqʒ omniũ rerũ. Item eſca uſua I NVrant pecu
eſt:⁊ ueſtis uſura eſt:⁊ quodcũqʒ nia. ſtricte ſu
accedit ſoꝛti uſura ẽ: ⁊ quod uelis mi hic nomẽ pecu
nomen ei imponas: uſura eſt. IRtẽ nia. na generalit dr
ſi quis inſtaurandũ cõuiniũ putet pecunia gequid ha
ad negociatoꝛẽ mittit: ut abſyutfſi rut⸗lii totn.
aci cupellaʒ deferat ſibi gratis: ad D . epra ⸗
cauponẽ dirigit ut picenũ uinũ aut nidã facere cõtra
rincn requirat:ad laniũ hillam legem ſʒ faciũt frau
ibi pꝛocuret.ad aliũ utſibi poma ẽ legi. ille vo facit
adoꝛnet. ¶ Item ex concilio aga, ffraudẽ legi gobſer
thenſi. uat v̈ba legis ſ mẽ
OQuando amplius quãdebetur ex iit ſ delegi frone
igitur: uſura accipimr. ſit autẽ fraus legi q
(0 Sura eſt ubi ampliꝰ requirit tuor mõis. derea
quã quod dat᷑. vbi gra:ſi ſoli rẽ.i.qñ in fraudem
dos decẽ dederis ãplius queſie/ dat aliq res ut hie.
ris. uel ſi dederis frumẽti modiuʒ Eleg ertnnrli
unũ:⁊ ſupꝑ aliꝗd exegeriſ. ¶Ecce ziani.ſſ.ad mace.
euidẽter oſtẽdit ⸗ quicquid ultra l. ſed iulianuſ.ꝭ.mu
ſoꝛtẽ exigit᷑:uſura eet. tui. itẽ de pſona ad
Aaoogd vo nec clericis nec Qiit.
laicis liceat uſuras exige perſonã. nt cũ quis
re.ꝓbat᷑ auctoꝛitate gela ſub pena alteri er
ſii a alioꝛum. ¶ Ait eni,z ercet vſurã. ut. xlvi
gelaſius papa ſcribens clericiſ per di ſienõ ſmo.t un
— aſiciliam. A enmefſuid
A queſtibus negociationis cleri· gliã pſonã cui det.
ci abſtineant. ut. ff. de dona. inter

Lerici ab indignis queſtibꝰ
nouerit abſtinẽdũ:⁊ ab omni

mutuct eo pacto vt
ſibi ẽt remutnet cũ
opus habuerit: nõ

vi. ⁊ vx. hec rõ. Ful

ti. Itẽ de vno Hcin

ad aliu cõtractũ ſit
fraus: ut cũ mulier
nõ poſſit dare aliqd

niro:fingit ſe vẽdere ei. ut. ff. de do. int ui. uxo.ſi ſponſus. .circa.
ſic. xvi. q.iii.ſi ſcerdotes. Itẽ de vno ↄctu ad aliũ fit fraus: ſzalio

mõ.nt cũ mulier nõ poſſit fideiubere cõſtituit ſe pncipalẽ debitricẽ
ut. ff. ad uell. q;uis.xxxiii.q.v.mulierem.
n ¶ Legis.i. canonis legitime agentis.ſ.legis prophetice dicentis.
qui pecuniã ſuam non dedit ad vſuram.⁊c. —1.
o ¶ Negociatoribꝰ. vr ꝙ ſi ꝗs pecuniã ſuã dedit negociatoriut ide

emat merceſ ⁊ det ſibi ptẽ lucri ꝙ illud ſit licitũ:qð nõ ↄcedo ſi picu

lũ ſpectet ad recipientẽut ſit inter eos Ict⸗
cietatẽ Zhũt ⁊ tũc ꝑiculũ ſpectat ad vtrũqʒ:

.„*

mutni. ſʒ ſi . illa v̈a ſo
⁊ tunc bn licitũ ẽ ꝙ vn⸗

ſociꝰdet pecuniã ⁊ alt ſuppleat laborẽ ꝗ deeſt ĩpecũia.ut. ff. p ſo.l.

p Lex.moſaica.
q Accedit. ex pacto.

P Ad negociatorẽ. cui credidit pecuniã.

Poma. videt᷑ ð ꝙ vſura differat in ha crie ſimonie. quia crimen

ſimonie nõ cõmittit᷑ in modico.ut ex de ſimo.

? ſi queſtiones.ſed nõ

eſt ita.⁊.c.⁊ ſi queſtiones.intelligas ꝙ non preſumit in mogico cõ

mmMitti ſimonia ratione perſone. .
QOod vo. MNulli licitũ eſt uſuras ſumere:nec cliaʒ iudeo. ut
R exẽ de vſu.poſt miſerabilẽ. vr tñ ꝙ in caſu licitu ſit etiã xpis
no ſumere vſurã. ut... e. c. ulti. tñ licitũ eſt aliqn ultra ſortẽ aligd re

cipere.ut nõui in proxima queſtione.S.in ſumma.

n/¶ NLerici. ĩdignis.licitas enĩ negociatiões pñ̃t clerici facẽ. ut ex

Ane cł. uel mo. c.i.⁊ h cũ eis

ſua nõ ſufficiũt. ut. xci. di. clicus

emin
inpent
duiggtn

Bligli

letn
aon
idiſonie
nßfrifn
lg deſti
titife
1ſalgefi
enscſtinn
Kwgin
mtftui
l
iginft⸗
Fiitann
igiſrhie
lockften
ſinifu
CKuinnſn.
ien
nigdi
pocnütt
apint
iſeniſags
nienit
enm i
ligoiacn

xE inij.

3 Si ceſſare. nõ ergo flatim deponẽdus eſt clericus ꝓpter vſuras
le isr. ls lezdd ſtatim dedomendus eſt. ⁊ qð hic di
cit᷑ refertur ad facultatẽ diſpenſandi.
b niſtri. datam. S. xlvi. di. non licet.
c Anonũ.⁊ vẽdẽdi.in eadẽ forma.ſʒ in rudi mã põt emere co

riũ ⁊ chartas

inde facere ſomla

res ⁊ libros.ut. xxi
ricus.nec eſt nego/

ciatio ſed artificiuʒ

d 9s. ex quo/
Nibʒ. xxi.q.iii
4 8⁸ clerieꝰ.
ſolidũ.ſ. pecu
niam numerata.
f ¶ Hoc.i.tantum.
g Qnuod.i.quãtũ
b¶ Mercandi.ſi de
berent uendi.
i ¶ Statuto.i. ſolu
tionis tempore.
lꝛ ¶ Becretũ.a iudi
ce uel ab alio.ſ.hoc
vult dicere ꝙ credi
tor frumentũ ꝓtan
ta pecunia debet re
cipere quãtũ naluit

tꝑe ſolutõiſ. ita cõ

ſiderandũ eſt tpᷣus
wolutõis. ſʒſ i no eſt
prefixũ tũc eſtimat
quantũ nalet tẽpor
uo res petit᷑ ut.ff.
cer. pe. l. vinum.

m Allus cleri/

corum.
3 Ec hoc prete
reundum.

0 VYoniam ad

q̃ſtuʒ. videt
bic ꝙ ꝓhibeamur
ſumere vſurã cã lu/
cri captãdi nõ autẽ
nitãdi dãni.arg.ad
H. ð.e. ſi ꝗs oblitus
nbi dicit incremẽta
ſuſcepit maxie ſi ſit
bone fidei cõtract?
nbi ex ſola mora ne
niũt uſure. nt. fl. de
nſur. mora.S. in bo⸗
ne. ſi gs ergo eſt in
mora ſoluẽdi ab eo
poſſunt repeti nſur
nõ lanq nſure ſʒ tã
y intereſſe. nt. ff. p
ſo. ſocius qui. ⁊ tũc
petunt᷑ uſure iudi/
cis officio non iure
actionis. licite eniʒ
poõt quiſ agere ad h̊
ut reddat᷑ indẽnis.
ut eẽ de fideiuſ. ꝑne
nit. x. xii. q.ii.ſiquiſ
de clericiſ. ubi agit
ad intereſſe.
0 Vicũqʒ.mo
V diũ. ſi aligs
uendat merces que
mõ ualẽt qtuor ⁊ fa
cit pactũ ut ei dent
quinqʒ ad terminũ
prefixũ:illud nõ eſt
uſura ſʒ dubinʒ eſt
quantũ poſſũt uale
re merceſ ille ad ter
minũ pᷣfixũ.nt er ð
nſu. in ciuitate. licʒ
ſi nenderet lõgo ca⸗
riori foro qᷓ; mõ na

cuiullibet negociatõis ingenio uel
cupiditate ceſſandũ. in quocunqʒ
do gradu ſint ſi ceſſare noluerint:
mox aclericalibus officiis abſtine
re cogantur. ¶ Item ex concilio
araletenſi pꝛimo:quod cõfirmauit
papa ſilueſter.
Excõmunicentur miniſtri altaris
qui fenerantur.
( Iniſtri qui fenerantur placu/
it iuxta foꝛmam diuinitus da
tã eos a cõione abſtinere. ¶ Ntẽ
ex cõcilio terraconenſi.
Qui uolunt eſſe in clero:a ſtudio
negociationis abſtineant.
Aumnonum ſtartis firmatũ eſt
lut quicunqʒ in clero eſſe uolu
erit emendiuilius ⁊ uẽdendi cariꝰ
ſtudio non utatur. ꝙ ſi exercere uo
luerit cohibeatur a clero. ¶ Item
ex concilio Martini pape.
Alienetur a clero uſuras aut ſuper
abundantiam erigens.

8B* quis oblitus timoꝛẽ domini

ſanctaꝝ ſcripturarũ que di⸗
ount: Qui pecunia ſuam non dedit
ad uſurã.poſt hanc cognitionẽ ma
gni concilii fenerauerit:uel centeſi
mam exegerit:ant ex quoliber ne/
gocio turpiſ lucri queſierit:aut per
diuerſas ſpecies uini uelfrugiſ uel
cuiuſlibet rei emendo uel uenden
do aliqua incremẽta ſuſceperit: de
gradu ſuo deiectus alienus babea
tur a clero. Nẽ ex eodem.
Pꝛo pecunia quã clericus mutno
dedit iuſto pꝛecio ſpẽs accipe põt.
B8 Iquis cleric in neceſſitate ſo
Hlidum pꝛeſtiterit: boc de uino
uel frumento accipiat: quod mer/
candi cauſa tempoꝛe ſtamto de./
cretum fuerit uenũdari. ceterum
ſi ſpeciem nõ habuit neceſſariã ip/
ſum quod deditſine ullo augmen/
to recipiat. ¶ Item ex cõcilio aga
thenſi tertio. HD
Clericus non accipiat plus quam
cõmodauit.
Allus clericoꝝ amplius ac
. cipiat quã cõmodauit. ſi pe/
cuniã:pecuniam accipiat.ſi ſpecieʒ
eandẽ quam dedit accipiar.et quic
quid aliud tantũ quantũ deditacci
piat. ¶ Item leo papa.
Etiã laicis uſura damnabilis eſt.
Ec hoc pꝛetereundũ quoqʒ
duximus eſſe quoſdam lucri
mwrpis cupiditate captos: quiuſu/
rariã exercere pecuniã ⁊ fenoꝛe uo
lunt diteſcere:quod nos urnõ tãtũ
dicamus in eoſ qui ſunrt in clericali
oꝛdine cõſtituti:ſʒ eriam in laicos
cadere:qui chꝛiſtianos ſe dici cupi
unt cõdolemus.quod uindicaria/
crius in eos quifuerũt cõfutati de
ceꝛnimuſut omĩs peccandi oppoꝛ

leãt tune eſſet uſura. ut ex e.ti.ceòſuluit.io.⁊ q

i9 2

ð dr de venditiõe merciũ:intelli

git᷑ ſi tꝑe ↄctus nõ fuerat uẽditurus.aliogꝗn eſſet vſura.ut ex.e.ti.c.ulti.b.

4 quis rapinã.ſic q̊ uſurariꝰ eſt raptor

☚.

in eũ nõ tranſfert᷑ dñium ſieut

ec in ſimoniacũ. põt t cõcedi ꝙ tranſſfert dñium in eũ. Itẽ cũ uſura⸗
rius nõ audiat᷑ niſi reſtituat uſuras qᷓs ab aliquo receꝑit. nec raptor ut uidet

mnitas adimatur. ¶ Item ex ni/
ceno concilio. Eiiciant᷑ a cle
ro turpia lucra ſectantes.
Moniã multi clerici auaricie
cauſa turpia lucra ſectãtes ob
litiſunt dinini pꝛecepti quo dictum
eſt:qui pecuniã ſaam non dedit ad
uſuram. ſtatuit hoc ſanctũ concili⸗
um: ut ſi quis inuentus fuerit poſt
hanc diffinitionẽ uſuras accipere:
uel ex quolibet tali negocio turpia
lucra ſectari:uel etiã ſpecies frumẽ

toꝛum ad ſextuplũ dare.omĩs qui

tale aliquid conatus fuerit ad que
ſtumꝰ:deiiciatur a clero:⁊ alienus
habeat᷑ ab eccleſiaſtico gradu.
Item iulius papa.
Turpe lucruʒ ſequitur:qui minus
emit ut plus uendat.
¶Aica⸗ tempoꝛe meſſis uel
Auindemie nõ neceſſitate: ſed
pꝛopter cupiditateʒ cõparat anno/
nam uel uinũ.uerbi gratia:de duo
bus nũmis comparat modiũꝰ unũ
ſeruat uſqʒ dum uendatur denari

is quatuoꝛ aut amplius:hoc turpe

lucrum dicimus. ¶ Item ambꝛo⸗
ſus in libꝛo de bono moꝛtis.
Rapinã facit qui uſuram accipit.
B JYquis uſurã accipit:rapinã fa
cit:uita nõ uiuit. Item Au
ſtinus ad macedoniũ.
on minus crudelis eſt qui pau/
perem mucidar fenore:quaʒ qui di
uiti aliqua rapir.

. Ad dicã de uſuris quas eti

am ipſe leges iudices red
di iubent:an crudelioꝛ eſt qui ſub
trahit Mliquid uel eripit diuiti: quã
qui trucidat pauperemfenoꝛe.hec
utiqʒ atqʒ hmõi male utiqʒ poſſi/
dentuꝛ:a uellem urreſtimerentur.
ſed nõ eſt quo iudice repetant᷑. Jã
vo pꝛudenter intueamur quod ſcri
ptũ eſt:fideli hõi totus mũdus di
uitie ſunt.infideli aũt necobolusꝰ.
nõne oẽs qui ſibiuident᷑ gaudere
ↄqueſitis:eiſqʒ uti neſciũt alienũ
poſſidere ↄuincimꝰ. hoc eniĩ certe
alienũ nõẽ quod iur̃ poſſidet᷑. hoc
aũt iure poſſidet᷑ q iuſte:⁊ hoc iu
ſte qa bene. Omne igf quod male
poſſidet᷑ alienũ eſt. male aũt poſſi/
det ꝗqmaleutit᷑. Poꝛo a quo
uſure exigẽde ſunt Ambꝛoſius te
reſtatur dicens. .
Ab illo exigere uſuram poſſumus
cui iure nocemus.
B illo exige nſurã:cui meri
io nocere deſideras.cui iure ĩ
ferunt᷑ arma:huic leginie auferũtur
uſure.quẽ bello uincere nõ potes
ab hocuſurã exige quẽ nõſitcrimẽ
occidere:ſine ferro dimicat quſu/
ras flagitat: ſine gladio ſe de ho/
ſte ulaſil: quifuckit uſurarius ex/

qð nõ admitto.⁊ rapina lar/
ge ſumit᷑ ꝓ qualibet iniuſta
uſurpatione.ut.xxxii.q.iiii.
meretrices.
r 0O Did dicaʒ.reddi.i.da
ri.qꝛ uerbũ reddendi
nit᷑ ꝓuerbo dãdi.ff.de vᷣ.
ig. ueꝛbũ reddẽdi.põt tñ dici
ꝙ bm leges nõ ſunt dãde vſu
re.tũ qꝛ ſacre leges nõ dedig
naãt᷑ imitari ſacros cãoneſ.nt
ii.q.iii.&. nõndũ.tũ qꝛ ĩpatoꝛ
iubet ſeruari ea q ſtatuta ſũt
in niceno cõcilio. ut in auẽ. de
ec.ti.in prin.col.ix.ſʒ nicenũ
cõciliũ ꝓhibʒ uſuras.ut.xlvii
di.quoniã.⁊.5õ.e.quoniã.cuʒ
g̊ imperator cõſtitutõe ſua coõ
firmauit ſtatuta niceni conci
lii:pʒ ꝙ uoluit derogare omĩ
bus ſegibuſqᷓ loquunt᷑ de uſu
ris.uel dic ut dixi.x.diſ.lege.
1 E Seriptů eſt. in prologo bi
ie.
t¶ Totus. i. qlibet parua ꝑs
mũdi.ut hec dictio totus hic
ponat᷑ diſtributiue.
u ¶ Nec obolus.ſupple totuſ
mundus.
X¶¶NAlienũ.canõ fingit rẽ alie
nã illã qua ꝗſ male vtit᷑ ut hic
⁊.xlvii.di.ſicut hi.⁊ er de v.
ſig. c. ius dicit.
yB illo. cui. Sicut nulli
nocere debes: ſic a nul
lo debes petere uſuras.ut.c.
intelligat᷑ negatiue: et ſic pla
nũ eſt.alii dicũt ꝙ ab hoſtibꝰ
licitũ eſt petere vſuras.naʒ ?
oĩa eoꝝ licite poſſumuſ aufer
re.ut.xxiii.q.vii.c.i.et.ii.⁊ 9
buſcũqʒ inſidiis poſſumꝰ no
cere eis.ut.xxiii.q.ii.dñs.

* ℳ

a ¶Abi ius.iuſtuũ bellũ eſt qdᷣ gerit᷑ ex edicto pᷣncipis.ut.xxiii.q.ii.iuſtum.io.
. Nod vᷣo.Quidã generalit᷑ dicunt ꝙ de nullo illicite acꝗſito põt fieri
elemoſyna:nec de meretricio:nec de uſura:nec de alea:nec de hiſtri
onatu:nec de ſimonia.ſeriptũ eſt eni.honorabis dñm deũ ſnũ ex iu
ſtis tuis laboribꝰ.i.q.i.nõeſt putãda.⁊ in deutro.dĩ:nõ accipieſ mer

cedẽ ꝓſtibuli.⁊ eſtar.ad h.ſ.

e elemoſyna.⁊.xxxii.q.iiii.ſi
cut nõ ſunt. nã illicite acqſita

nõ ſunt in bonis nr̃is nec nfa

ut. ff. p ſo. cũ duob. 5. ul. alii

dicũt ꝙ ſi de illicite acquiſitiſ
nõ trãſfert dñiuʒ uel etiã traſ
fert᷑: ſʒ cõpetit repetitio no
põt iñ fieri elẽoſyna ut ĩ uſu/⸗

ra.ar.ex de iureinr.debitoreſ
⁊ in ſimonia.nt er de ſimo.ue
niẽs.ſʒ ſi non dat᷑ repetitio et

trãſfert᷑ dñiũ bene fit inde ele

moſyna.ut ſi aligd dat mere/
trici illud nõ põt repeti.ut.ff.
de cõdi.ob tur.can. idẽ ⁊ ſi.
quotiens.vñ de tali põt mere
trix facere elemoſynã. Idem
de eo eſt qð dat᷑ hiſtrioni:⁊ ð
eo qð extorquet᷑ rõe officii a/
licuius. ut.ſ.e.nõ ſane.qð ãt

dẽ ꝙ ſacerdos nõ põt ꝑcipet

mercedẽ ꝓſtibuli: põt dici ꝙ

nõ dʒ recipi oblatio ineretri⸗/

cis:ʒ elemoſy na poſſit inde
fieri. hec ẽ ratio:ut ꝓpter ru/

borẽ eitiꝰ couertat᷑.ut.xc.diſ.

oblationes.⁊.xvii.q.iiii.mi⸗

ror.ſed de illis qͥ ſunt extorta

per violẽtiã nõ rõe officii ali
cuius:ut de rapina ⁊ de furto
nõ põt fieri elemoſyna.dicũt
tñ quidã ꝙ ſi res furtiua uen
datur de nũmis illis põt fieri
elemoſyna:qꝛ non ſunt nũmi
furtiui ꝗ dant᷑ pro re furtiua
ut. ff. de fur. qui vas.S.ult.qð
nõ credo.ut ex de uſur.cũ tu.
in fine.
c Olite. uſuris.hic incul
Ecatio uerboꝝ eſt. ⁊ fenꝰ
dr uſura uſuraꝝ.vñn lucanus
Hic uſura vorax auidũqʒ in
tempore fenus.
4 AMmolãs. iniquoꝝ.S.i.
M q.i.nullus.⁊.c.nõ eſtpn
tada.
e Mec in multitudine ſz in
meritis.ut.xxiiii.q.i.odio.
e¶Sãguĩs..lxxxvi.d.paſce
fCFrẽs.i.pares ſiue ſimiles
in pecato.ſ.e.c.multi.⁊ ð pe
ni.di.i.homicidioꝝ.
gEOrte.nõ habebo.nec eniĩ
ꝓpter bonũ eſt faciendũ
malũ.ut.xxx.q.i.noſſe.xxxii
q.iiii.ſicut nõ ſũt.nõ vr tñ ꝙ;
ꝙ talis furtũ cõmittat:qꝛ fur
tuũ nõ fit niſi adſit animꝰ lIncrã
di.ut.ff. de fur.l.i.ſed nõẽ ita
qꝛ ſpẽs lucri eſt ex aliẽo largi
ri. ut. ff. de fur. ſi pignore. §. i.
5 GHG Jquid inuẽiſti. hic nõ
bis ꝙ ſi inueni rem ali
quã habitã ꝓ derelicto:lʒ in
tendã eã furaꝛi nõ ↄmitto fur
tũ. Itẽ ſi nõ habet᷑ pro dereli
cto.credo tamẽ ꝙ habeat᷑ ꝓ
dẽlicto:ſimiliter non cõmitto
furtũ.ſi autẽ nõ habetur pro
dẽlicto .ncc credaſ ꝙ habeat
ſi eo aio accepiſti ut dno reſti
tuas:nõ cõmittis furtũ. ̊ tñ
in libello debes ꝓteſtari.̊ to
tũ hẽs.ff.de fur.falſus.ꝭ.qui
alienũ. Itẽ ⁊ H ſcias ꝙ ſi quiſ

actoꝛ ininici. Ergo ubi ius eſt bel
Wli:ibi ius uſure.
Mod vo elemoſyne non
ſint faciẽde ex fenoꝛe uel
uſuris:nec quolibʒ male
aãcꝗſito: Auguſti.teſtat᷑ in libꝛo de
uerbis domini tractatu. xxxv.
De uſuris elemoſyne fieri nõ poſ

nas facere de fenoꝛe ? uſuri

.Item auguſtiuns.
Oblatio de rapina repꝛoba.
Mmolãs ex iniquo:oblatio ẽ
maculata.dona iniquoꝝ nõ ꝓ/
bat altiſſimus:neęcreſpicit in obla⸗
tõibus iniquoꝝꝰ: nec in multitudi
ne ſacrificioꝝ eoꝝ ꝓpiciabit pec/
catis.qui offert ſacrificiuʒ de ſuba
paupꝑis: quaſi qui uictimat filiuʒ in
ↄſpeciu pr̃is ſui.panis egenttiũ ui
ta pauperis eſt:qui defraudat illuʒ
homo ſanguinis eſt. qui effundit
ſanguinem:et qui fraudeʒ facit ne
ceſſario fratres ſunt. C Item

Augulſlinns in bomelig. 2
Mon eſt aliquid rapiendum diuini

bus utdetur egenis.

E Hꝛte aliquis cogitat ⁊ dicit:

multi ſunt chꝛiſtiãi diuites a⸗
uari cupidi:non habeboꝰ peccatuʒ
ſi ſuum illis abſtulero ⁊ pauperibꝰ
dedero.unde eni illi nil boni agũt
mercedem habere potero. ſed hu
iuſmodi cogitatio:a diaboli callidi
tate ſuggeritur.nam ſi totum tribu
at pauperibus quod abſtulerat ad

dit potius peccatum quã minuat.

ÆhMDItem bieronymus

TEno quirapit moꝛiẽs: ſi ha
bet unde reddat ſaluatur: ſi
eos quoꝛũ fuit inuenire non pote⸗
rit:eccleſie uel pauperibus tribuat
CItem Ambꝛoſius.
eeodem Walea.
Apinam emere non licet: niſi
Dꝑintentione ut cui eſt ablata re
ſtimatur. ¶ Item auguſtinus.
Furtũ cõmiirit qui innentum non
8 Jquid inuiiſtia nõ reddidiſti
rapuiſti:quantũ potuiſti feciſti
qꝛ plus nõ inueniſti: ideo plus nõ
rapuiſti.qui alienũ negat: ſi poſſet

2 tolleret. deus coꝛ interrogat non

manũ. ¶ Item gregoꝛius.
Mui de rebus coceſſis bene que
ſitis elemoſynam impẽditilla pla⸗
.—. Lemoſyna redemproꝛis no/
ſtri oculis illa placet:que non
ex illicitis ⁊ iniquitate congerimr:
ſed que de rebus conceſſis et bene
acquiſitis impenditur. ¶ Itẽ hie
Puymus in libꝛo leuiticic.
Weccat qui rè inuentâ no reddit.

BPliteuelle elemoſy ſunt.

XIIII

inuenit theſauꝝ in loco ꝓprio:ſtati inuẽtoris ẽ. ſi aũt in loco alieno

⁊ caſu fortuito eũ inuenerit:dimidius ſit innẽtoris ⁊ dimidiꝰ dñi lo

ci. ſiuero ſtudioſe qſiuit ⁊ inuenit eũñ in loco alterius totꝰ erit dñi lo
ci. ſi vo in ſacro uel religioſo loco caſu fortuito inuẽit theſaurũ:totꝰ
eſt inuẽtoris.ut inſti.de re.diui..S.theſaurꝰ.⁊.C.detheſau.l.nemo

AVlti ſiue peccato putant eſie

ſi aliennz quod inuenerint re
neant ⁊ dicũt:deus mihi dedit cui
habeo reddere.diſcãt hoc peccatũ

ſimile eſſe rapine:ſi quis inuẽta nõ

reddar. C. Aem auguſtinus.
Bonusuſus non iuſtificat iniuſte
queſita.
Eqʒ enim ſi agris inique ac
pperã inuaſis:ita quiſqʒ uta
tur:ut ex eoꝛũfructibus largas ele
moſynas faciat: ideo rapinaʒ iuſti
ficar.neqʒ ſi alias ruri paterno uel
iuſte queſiio auarꝰ incumbat:ideo
culpanda eſt iuris ciuilis regula:
qua poſſeſſoꝛ legitimus factus eſt.
nec tyrannidefactionis peruerſitaſ
laudabilis erit:ſi regia clementia
tyrannos ſubditos tractet.necui/
tuperetur oꝛdo regie poteſtatis:ſi
rex crudelitate tyrannica ſeuiat.ali
ud eſt nanqʒ iniuſta poteſtate iuſte
uelle uti.et aliud eſt inſta poteſtate

iniuſte uelle uti. Item ambꝛoſi

8 in libꝛo de officus.
alterius detrimeto: alteri ſub

ueniri non licet.

)Enigs Rinon poteſt ſubueni

ri alteri niſi alter ledatur: cõ
modius eſt neurrũ iuuari quã gra
uari alterũ.ideoqʒ in cauſis pecu⸗

niariis interuenire nõ eſt ſacerdo⸗

tale in quibus nõ poteſtfieri quin
frequenter ledatur alter qui uin/
citur: quoniam interceſſoꝛis be⸗
neficio ſe uiciũ arbitratur.ſacerdo
tis eſt igitur nulli nocere:pꝛodeſſe
uelle omnibus:poſſe aũt ſoliꝰ dei
eſt. C⸗ . in regiſtro.
Elemoſyne ⁊ ſacriniciũ nõ placẽt:
deo: aue offerunmn erſcelere.
Criptũ eſt uictime impioꝝ ab
omiabiles ſuntdeo: uota iuſto
rũ placabilia.neqʒ eniʒ in oĩpoten
tis dei iudicio quid ſed a quo det᷑
inſpicit᷑ hinc eſtenĩ quod ſcripiuʒ
eſt. Reſpexit deꝰ ad abel ⁊ ad mu

nera eius. ad chaym aũt ad mũe

ra eius nõ reſpexit. Dicturus quip

pe:qꝛ dominꝰ reſpexitad munera

pꝛemiſit ſollicite:quia reſpexit ad
abel. Ex qua re patenter oſtendit
qꝛ nõ offerens a muneribus ſʒ mu
nera ab offerente placuerũt. dona
quippe iniquoꝝ nõ ꝓbat alniſſinꝰ
nec reſpicit in oblationibus eoꝛuʒ
nec in multitudine ſacrificioꝝ ꝓpi
ciabit᷑ pctis eoꝝ. Idẽ. Longe eſt
dominus ab impiis: ofones ĩpi/
oꝝ nõ exaudiet. Ecõn a in exo/
do legit᷑: ꝙ filu iſrabel exuuri de
egypto a uicinis ſuiſacceperũt mu
tuo uaſa aurea argentea: ex gbuſ
poſtea edificauerũt tabernaculum
domini. & NHis rũdet auguſti.

in libꝛo queſtionũ exodi.

i MLemoſyng.
k, Vlti.dicũt.

MMK iſti male di
cũt:qꝛ oẽs ſcire de
bẽt qð ſuũ nonẽ ad
alios ꝑtinere.ut.C
vñũ vi. ↄquerebat᷑.

1 L Eay iuſtifient

5Har. ꝙ bonu nõ
iprobat᷑ ꝓpt᷑ malũ
coherẽs.nec mmaluʒ

approbat᷑ ꝓpt bo

nũ coherẽs. ut.lvi.

q· v. relegẽtes. ar.
xxii.q.ii.ſi qlibet.

m Laudabiliſ.i. Iʒ

iniuſte electꝰ bene
vtat᷑ dignitate: ꝑ H
nõ cõualeſcit digni
tas.ut.i.q.i.pᷣncipa
tus.h tũ fallit.ut erx
de renü. niſi.

n ¶Ininſta .i. inin

ſte acgſita. Ois eni
ptãs a deo c. ar.xx
lii.q.i.ꝗd culpatur.

o Eniqʒ.ſix. xi

q.iii.nolite.
cũ ſuis ↄcor.⁊.xiii.
q.ii.nõ eſtimemus

p Meutrũ. arg. ꝙ

nulli ſubuẽiẽdu eſt
cũ iniuria alteriꝰ.ut
xxii.q.ii.pᷣmũ.⁊ ca⸗
uẽdũ eſt ne pᷣtextu
nocẽtis inocẽs pũi
at. C. ð hiſꝗ latro.
occ.l. ii. in fi. qꝛ ſan
ctiꝰ ẽ.⁊c.ff.ð pe.ab
ſentẽ. ⁊ pẽa ſuos te
nebit auctores. C.
de pe. ſancimꝰ.ex ð
his qᷓ fi.a ma.par.
ca. qſiuit.nec dʒ al
teri ꝑ alterũ iniq co
ditio afferri. ut. ff. ð
reg.iur.nõ debet.

q Sacẽdotale. ar.

ꝙ lacerdotes ñ pñt
aduorare in cãisut
hic. ?. lxxxviii. di. p
latũ. ar. 2. xv.q.ii.
obſeruãdũ.ſo.corã

ſeculari iudice non

poſſũt allegare niſi
ꝓ certis ꝑſonis. ut
e de poſtu. c.i. ſed

coram eccleſiaſtico

bñn. io. ho die ſacer
dos nõ põt poſtula
re:niſi ꝓſe T ecclia
ſua. uel pro ↄiũctis
2z miſerabilibꝰ ꝑſo

nis. ut ex e.t. ul. b.

CVriptũ. H.c.
erpoſitü c. 5.
iii. q. vii. in grauib⸗
S.ecce.

fn⸗

lixe⸗
mn
(n

pi⸗

irn
in
Pli
n

(den
Und
fuin

Kher

ani

ſd

ißncd

WE
ni gi
äant,
gicztnn
iſäe

Alkiie

keckeßte

Nigiur

ncetngi
igiinnr
Siſalreri
Mie
Muſhren
gia Oon
Ideden
Aiahen
ginel
orordi

ſeſinona

Nounin
ſbrcire
nnnmtn
jetreßen
sſiini
Vöblgn
iinktagn
liſtie
iülſw
uNnt.
elnortn
Itanuyn
ſtmy
Rciine

NiniFfi.

Prnon.
idote
nchtufnt
neinchen
lntn

N

rindien

leni

vfuelt
in
ſinn,

Kgi

ühnüte⸗

Gon

XIIII

a Irit. ſumendũ.ar.ab exẽ᷑plis nõeſſe argumẽtandũ.xii.q.ii.
O glia. v.nec vᷣo.ar. .xxxvii.di.ꝗ de menſa.
b Furtũ.ar.ꝙ hoſtes poſſumus decipere ⁊ eis ſua auferre.ut.xl
iii.di.in mãdatis.xxiii.q.vi.c.i.⁊.ii.õ.di.viii.quo iure.⁊..de cõ/
mer.⁊ merca.l.vnica.hic tñ iõ excuſant᷑:qꝛ maioris auẽte h̊ fecerũt

ita ẽ ar. hic ꝙ au

critaſ maioris ex
cuſat in illicitis. ut
lxiii.di. ſalonitãe.⁊
de cõ. di. v. diſcipu
los.xxiii.q.i.qd cul
at. ſic abrahã ⁊ ſã
ſon ⁊ alii multi fue
runt excuſati aucte
dni. ut. xxiii.q.v. ſi
nõ licet. ar. Z.xvi.q
i. in canonibꝰ.⁊.xii
ii. quicũqʒ.
c D Enale.i.dig
P nũ pena.
d Maioriſ. magiſ
eni delingt raptor
i fur. ut iſti. vi bo.
rap.in prin.
e ¶Rapinã.ar. ꝙa
liquo ꝓhibito ꝓhi
bita ſut oĩa ſilia. ut
ex de cõſti.trãſlato.
⁊.S.di.iiii. deniqʒ. ĩ
fi.⁊ q ſequunt᷑ ex il
lo.ex de cõſti. nã cõ
cupiſcentiam.
Apte eni.ſi.xxx
ii.q.iiii.meretrices
ẽaut furtũ ꝑs rapie
eodẽ mõ quo genuſ
ẽpars ſpẽi. rapina
eni eſt ſpẽs furti.nã
ois raptor ẽ fur. nt
iſti. vi bo.rap.ĩ pᷣn.
3 0 Vi hẽtis. de
malo. B. tri
bo mõis expõit illð
v̈bũ facite de malo
bonũ.⁊ bene.⁊c.
hC Szʒ h multiplici
ter.iĩddit:ut i furto
2 rapina ⁊ in talibꝰ
oibꝰ ubi nõ traſtert
dnium. nec dat re
petitio.
iBe mãmõa. mã
mon dr demõ quip
eſt diuitiis.
Vn ſane. aufẽ
tur. pꝑ iudicẽ.
Mec medico.ſpᷣ
mittit eni hic medi
cos q̃ſi digniores:
cũ tñ medici nõ ſint
maioris ualoris qᷓᷓ
obſtetrices. nt. C.
cõia dele. ſi duobuſ
i. rſiſo. .
m Prociniũ.h eſt
gan. ꝗ dirit nihil
poſſe recipi ꝓ iuſto

procinio.ut not.xi.

q. iii. nõ licet.
n Ille. ar. illoſ ꝗ
dicũt: ſi dedi tibi pe
cuniã ut ꝓ me iudi
cares in iuſta cã ꝙ;
nõ poſſũ petẽ pecu
nia datã ut. ff. ð cõ.
ob tur. cau. l. iij. vbi
di ꝙ talis litẽ ꝑdit

gquia vr̃ uelle iudicẽ

corrũpe. ego credo

poſſit talis repe

lere pecuniã:ſi n eo
aio dat ut iudicẽ cõ
rupat. naʒ ſi dat eo

euangelii. Facite uobiſamicos de

HNonlicet aliena rapere exemplo
iſrahelitarum ſpoliantiũ ns
Ixit dominus ad oyſen:
petat uir a pꝛoximo a mulier
apꝛoxima uaſa argentea⁊ aurea et
ueſtem. non hinc quiſqʒ ſumendũ
exemplum putare debetad expoli /
andum iſto modo pꝛoximum.hoc

enim dominus iuſſit: qui nouerat

quid quẽquam ꝑati opoꝛteat.nec
iſrabelite furtum fecerunt:ſed deo
iubente miniſterium pꝛebuerunt.
¶ Item obicitur. Aliena rapere
non eſt contra pꝛeceptum. nullo ſi
quidẽ dei mandato rapina uidetur
pꝓhibita. ſed nomine furti omnis il
licita uſurpatio rei aliene intelligit
¶Unge auguſti.in eodẽ libꝛo.
Maioꝛis penitentie eſt uiolenter
aliquid eripere quã furari.

Enale eſt occulte auferre:mul
to maioꝛis pene eſt uiſibiliter

eripere. auferre ergo nolenti: ſiue
occulte:ſiue palaʒ habet pꝛeceptũ
ſuum.furti enim nomine bene in/
telligitur omnis illicita uſurpatio
rei aliene.non enim rapinam per⸗

miſit qui furtum pꝛohibuit: ſed uti

qʒ furti nomine in lege ueteris te/
ſtamenti ⁊ rapinam intelligi uoluit
a parte enim totum ſignificauit:ꝗc
quid illicite rerum pꝛoximi aufer/
tur. ¶ His auctoꝛitatibus pꝛoba
tur:ꝙ neqʒ ex rebus inuentis:ne/

qʒ ex male cõquiſitis elemoſynam

quiſq; facere poteſt. ¶ Sed Au/
guſtinus contra teſtatur dicens.

De male acquiſuis bonum fieri
poteſt.

Vi habetis aliquid de malo
99 facite inde bonum: qui non

abetis de malo: nolite acquirere

de maloꝰ.eſto tu bonus qui bonuʒ

facis de malo.et cum ce peris ali/
quid bonifacere de malo: noli re/
manere tu malus.nũmi ti conuer
tuntur in bonum ⁊ iu remanes ma
lus. ¶ Sed boc multipliciter in/
telligitur. Facit enim de malo bo
nuʒ: qui reddir quod illicite abſtu
lit.nomine etiam mali cura ſolli/
citudo moꝛtaliũ expꝛimitur. de ma
lo ergo bonum facit: qui pauperi
bus diſpenſat quod cum laboꝛe et
ſollicitudine acquiſiuit: iuxta illud

mãmona iniquitatis. Mel ex malo
acquiritur quod ex turpi cauſa poſ
ſidetur. ueluti cum mathematicus
ex arte quam docet: uel ex futuris
que pꝛenunciat nonnulla lucratur.
que vo de malo ſic acquiruntur:in
bonum poſſunt conuerti. de pecca
to etiam aliqua nõnunquã acquirũ
wur que pauperibus iuſte erogan/

wr. .π Ande Auguſtinus ad ma

epiſtola ad macedonium.
Perneniewacginneſtslienarel

ueſtio . V

j 89 6

aio nt ius ⁊ getẽ ſibi ↄſeruet tũc põt repetere.ut ꝓbat᷑ e de ſimo.dilectꝰ. ſed

ibi dr ꝙ repetit ſi nõ ſeruat᷑ pactũ.

o ¶Accipiunt ſportulas.
p ¶Amouetr.diſtinguere uult inter ꝑpetuos ⁊ tꝑales officiales. Tẽporalẽ us

cat eũ q amouet᷑.perpetuũ uocat eũ cui admouet᷑.i.tradit᷑ tale officiũ.

cedonium.
Que male acquiruntur:aliquãdo
bene poſſunt expendi.
On ſane quicquid ab inuito
ſumitur: iniurioſę aufertur.
nã pleriqʒ nec medico uoluntred
dere honoꝛem ſuum:necoperario
mercedem: nec tamen hec que ab
inuito accipiunt per iniuriam acci
piunt:que potius per iniuriaʒ non

darentur.ſed non ideo debʒ iudex

uendere iuſtum iudiciuʒ: aut teſtiſ
teſtimonium uerũ: quia uendit ad
uocatus iuſtum patrociniũꝰ:iuriſ/
peritus uerum cõſilium. Illi enim
inter utranqʒ partem ad examẽ ad
bibentur:iſti ex una parte cõſiſtũt.
Cum autem iudicia etteſtimonia:
que nec iuſta nec uera uẽdẽda ſunt
iniqua ⁊ falſa uendunt᷑.multo ſcele
ratiuſutiqʒ pecunia ſumitur:qꝛ ſce
lerate etiam quãuis a uolentib
datur. Ille tamen ſolet male ſibi
ablatam pecuniaʒ repetere: qui iu
ſtum iudiciũ emit:quoniam uena/
le eſſe non debuit.qui uero pꝛo ini
quo iudicio dedit:uellet quideʒ re
petere:niſi timeret uel puderet e/
miſſe. Sunt alie perſone inferioꝛiſ
loci:que ab utraqʒ parte non inſo⸗
lenter accipiuntꝰ: ſicut officialis et
qui amoueturꝰ a cui admouetur of
ficium.ab his extoꝛta per imode/⸗
ratãimpꝛobitatẽ reperi ſolent. ma
giſqʒ repꝛehendinius qui talia in
uſitate repetierunt: quaʒ qui ea de
moꝛe ſumpſerũt.quoniã multe ne
ceſſarie ꝑſone rebus humanis uel

inuitantur hmõi cõmodis uel tenẽ

wur. Iſti ſi uiq uite mutauerint: aut
excellentioꝛis conſcenderint ſan/
ctitatis gradũ:facilius ea que boc

modo acquiſierũt tanquã ſua pau

peribus largiuntur: quã eis a qui
bus accepta ſunt:tanquã aliena re
ſtituant. Qui vo cõtra ius ſocieta/
tis humãe furtis rapinis calũniis
oppꝛeſſionibus inuaſionibꝰaliqua
abſtulerint: reddenda potius quã
donãda cẽſemuſ:ʒachei publicani
Nexemplo.
Mod vo penitẽtia agi nõ
poſſit: niſi res aliena red

datur.teſtatur auguſti. in

non reſtimatur.

mm eſt reddi poſſita non red/

8 Ires aliena ppter quã pecca/-

ditur penitenia nõ agitur ſed ſinu-
latur. ſi aũt ueraciter agitur:non re

mittit᷑ peccatũ niſi reſtituat ablatũ
ſi ut dixi reſtimi põt. plerũqʒ enim

qui aufert amittir: ſiue patiẽdo'ma⸗

los:ſiue ipſe male niuendo:nec ali

ud habet unde reſtimat.huic certe

q Repeti.de facto.
r ¶ Magilqʒ. H vult dicẽ ꝙ
officiati rephẽdunt᷑ nõ ex co
ꝙ aliqᷓ extorquẽt. ſʒ qꝛ ea im

moderate exꝗrũt.vñ talia nõ

repetunt᷑ ab eis:niſi certũ ſit
eis ſalariũ cõſtitutũ.tũc enĩ ſi
aliquid ultra ̊ petierint crĩe
cõcuſſiõis tenent᷑ut.xxiii.q.i
militare.⁊ ſoluẽt q̃druplũ.ut
xviii.di.quoniã.
ſMccie pſõe.ad officiũ tale
tTanq ſua.ar.ꝙ de rebus
illicite acꝗſitis:dũ tñ trãſfera
tur dnium in accipiẽtẽ fit ele
moſyna.ut.S.e.qui habetis.
u Quã. donãdo paupibus.
Publicani.q dixit. ſi queʒ
defraudaui reddo qdrupluʒ.
⁊ ſic pʒ ꝙ licite qdrupluʒ uel
duplũ peti põt.ut.xii.q.ii.cũ
tiſſimam.
Vogd vo. ſiue ſint ra
ptores ſiue fures ve

i.fructũ vere pnĩe ñ
cõſequunt᷑.ut.ſ.e.c.i.tñ ad/
mitti debent ad pniam. ut ex
de pen.⁊ re.qð quidã.⁊.ſ.de
pe. di. iii. .. ulti. ? di. v. falſos.
b G J res.niſi reſtituat᷑.vĩ
c ẽ tocũqʒ tꝑe ꝗs alie
nã rẽ poſſederit ꝙ nõ currit
in ea pᷣſcriptio.ut.xxxiiii.q.

ii.ſi ᷣgo.nã diuturnitas tꝑis

nõ minuit ſʒ auget peccatũ et
aggranat. ut. xxiiii.q.i.ſciſma
vn in pvᷣſcriptiõe reqrit᷑ bõa fi
des a pᷣncipio ⁊ in medio ⁊ in
fine ⁊ ex oĩ tꝑe pᷣſcriptõis.nt
er de pᷣſcrip.quoniã oẽ.tu di
cas ꝙ ſi ex oĩ ꝑte pᷣſcriptiõis
habuit bonã fidẽ:tũc res illa
facta ẽ ſua de bnficio iuriſ.vñ
tũc nõ eſt dicẽdũ ꝙ hẽat con
ſclam rei aliene.lʒ poſt tẽpus
pᷣſcriptõis incipiat ſcire rẽ ali
enã hicn e: niſi nelis intellige
re.i.rei q fuit aliena.qdam tñ
dicũt ꝙ ſi aligs rẽ pᷣſcriptam
hr̃et ex cã lucratiua: tenet᷑ i

ſã reſtituere ſi remordet ipſũ

cõſciĩa.quia nihil deꝑire credi

mus ecclie vtilitatibꝰ: ſi ea

ſunt aliẽa reddant᷑.ut.liiii.di.

generalis. ſʒ ſi eã hʒ ex c̊ nõ

lucratiua nõ tenetur.ut.ff. de
his q in frau.cre.qui aũt.ꝭ.ſi
gd cum pupillo.
c Patiẽdo.i.pꝑmittẽdo ꝙ a
lii male auferant.
OQ. vi.

rã pniaʒ nõ pñt agẽz

Lgau.

a & Redde. B intellige qñ fur nelr btor nõeſt ſoluẽdo.ſed ſi eẽt ſolnẽdo łʒ res
quã abſtulerit ſine culpa ſua periiſſj:tñ tenet᷑ reddere eſtimationẽ ipſiꝰ.ut.C
de fur. ſubtracto.
b Cruciatus.ar ꝙ qui pauperes ſunt ⁊ nõ ſunt ſoluẽdo ſemꝑ verberãdi ſũt

4
5

mõis gꝗbus põt tenet᷑ eos defendere niſiſit publicꝰ latro nel noctur⸗
nus depopulator agroꝝ.ut.xvii.q.iiii.reũ.⁊.c.ſicut.⁊ ex ð imu.ec
inter alia. ſi aũt fuerit iniuſte cõdẽnatus:tũc ecclia tenet eũ mõis o
bus iuuare.vñ iſtud eſt pceptũ.eripe eũ ꝗ ducit᷑ ad mortẽ. ut.xxiii.

pro debito.nt.xii.q.ii.fraternitas.⁊ in.l.libertus.⁊ hoc eſt uerũ vbi cõueniũ

tur ex maleficio.ſed ſi ↄueni
unt᷑ rõe cõtractus alicuiꝰ:tũc
ſufficit cedere bonis.ut.C.ꝗ
bo. ce. poſ.l.ulti.

Peccati.ꝗ adbuc ñ eſt libe

ratus a debito ſed tantũ a pe
na.unde ſi poſtea puenerit ad
pinguiorẽ fortunã: eque põt
cõueniri ſicut ille qui ex aliqꝰ
cõtractu eſt obligatus.inſtit.
de ac. §. ul. e de ſolu.odoar
dus. .

d C¶. Intercedere.ut.xxiii.q.v

reos.xvii.q.iiii.reum.⁊ hic ẽ
ar. ꝙ clericus in foro ſeculari
põt aliquẽ defendere in cauſa
ſangninis.ut.xxiii.q.v.c.i.ii.

Z. iii.

e Subtrahimul. ar. S. v. q. x

non omnis.

ſAdiuuat.ar.qꝙ nõ debemꝰ

dnos noſtros iuuare in illici9/
tis.xi.q.iii.ſi dominus.⁊.c.ñ
ſemper.

g C Exigẽ.i.penaſ corporaleſ

infligere. Sʒ nõnc clerici poſ
ſũt uel eccleſia põt penas cor
porales infligere.nt.v.q.v.il
li qui.⁊.xxiii.q.v. circũcellio
nes. Rn.põt ſed nõ tãtaſ quã
tas ſecularis iudex.nõ enim
põt punire quantũ ad mẽbri
mutilationẽ.ut ex de rapt.in
archiepiſcopatu.

h (Tradere.ſi ergo clericus

cepit furẽ in domo nõ tradet
ipſum iudici.ſed ſi iudex furẽ
captũ ei abſtulerit vi:nõ ipu/
tatur clerico.alioquĩ licite au
ferent᷑ clericis ſua.ut.xxiii.q.
v.vnũ ſolũ. Item nec cleꝛicũ
depoſitũ tradet epũs indici.
ex de tudi.at ſi clerici. uel dic
ꝙ clerici tales maleficos poſ
funt tradere curie ut nõ puni
ant᷑ ad ſanguinis effuſionem

nõ poſſumus dicere: redde q ab/

ſtuliſti: niſi cũ hr̃e credimus ⁊ nega
re.uerũ quidẽ ſi aliquos ſuſtiet cru
ciatusꝰ repente dũ exiſtimat᷑ habe/
re ꝙ reddat:nõ eſt iniquitas: qꝛ nõ
eſt unde reddat ablarã pecuniã.ta/
men dum eã per moleſtias coꝛpoꝛa
les reddere cõpellitur:peccati quo
male ablata eſt penas luit.ſʒ nõ in/
bumanũ eſt etiam pꝛo talibus ĩter
cedere: nõ ad hoc ut minime reſti/
tnantur aliena:ſed ne fruſtra hbomo
in hominẽ ſeuiat.a paulo poſt. N.
lud vo fidentiſſime dixerim eũ qui
pꝛo homine ad hoc interuenit: ne
male ablata reſtimat: ⁊ qui ad ſe cõ
fugientẽ quantũ honeſte poreſt:ad
reddẽdũ nõ cõpellit:ſociũ eſſe frau
dis criminis.nam miſericoꝛdius
ope m noſtraʒ talibus ſubtrabimꝰ
quã impendimus. Hõ eni opẽ fert
qui ad peccandũ adiuuat. at nõ po
tius adiuuat ſed obuiat ſubuerten
do atqʒ oppꝛimendo.ſed nunquid
nos ideo aut exigereꝰ: aut exigen/
dum tradere uel poſſumus uel de
bemus agimus quãtũ epãlis facul
tas dat:⁊ humanũ quidẽ nõnũquã
ſed maxime ac ſemꝑ diuinũ iudiciũ
cõminantes.nolentes autẽ redde/⸗

re quos nouimus male abſtuliſſe

unde reddant habere:arguimus
increpamus obteſtamur quoſdam
clam quoſdã palã ſicut diuerſitas
perſonaꝝ diuerſam uidet᷑ poſſe uel
uelle accipere medicinã. ſi vo rem
alienam quis ↄſecrauerit nõ eandẽ
ſed eſtimationẽ eius reſtituere de/

q.iii.non inferenda.

on ſolũ in maioꝛibus furtũ ↄmit

querit.illi vo nõ ſine pꝛecio ſibi pa
trocinantur. tandem epiſcopus cõ
feſſionem queſtionibus extoꝛquet.

o AYr. q furto.
E huic aro
ſed quantuʒ decet eccleſiam admo cr. ff. ð abig. l. i. ubi
nendo a uerbum interceſſionis ad pẽdit᷑ ꝙ magis ꝗs
hibendo quibus ualetis ſuccurite: Punit᷑ ꝓ boue q ꝓ
ut aliis opemferatis: 1 opinionem cuc; dr ipboue dat
ſancte eccleſie non inquinetis. nchz hones: vor
WT — ſʒ dicas ꝙ ibi
Furtum auten non tam in quan dicit᷑ c dabit qtuor
titate rei quã in affectu furantis cõo⸗, ones:intellige pter
ſideratur. Ande hieronymꝰ in illlã quã abſtulit. iti
epiſtola ad titum. ẽeð de ſimo. ⁊ ſiq

ſtiões. vbi nõ omit

nitur: ſed etiam in minoꝛibus t ſmonia mmnot
Vr autem non ſolum in maio tellige ch iech npin
ribus ſed in minoꝛibus enam mit cõmitti ĩ modi⸗
iudicatur.non enim quod furto ab co ſiẽ in magno. qñ
latum eſt: ſed mens furantis atten tn ꝓ modico nec
ditur. Quomodo in foꝛnicationeꝰ magis nec min? ut
non iccirco diuerſa ſit foꝛnicatio: ſi vecqt enin
mulier ſit pulchꝛa autdefoꝛmis an- deſerto moltulſunt
cilla aut ingenua paupcula aut opu ⁊ iñ duo ex eis ñ fu
lenta:ſed qualiſcũqʒ illa fueri .ſ. c
led qualiſcũqʒ illa fueriuna erunt mortui.ſ. ca⸗
eſt foꝛnicanio.ita infurto quantũcũ leph⁊ ioſue.lxxyi.
qʒ quis abſtulerit:furti crimen in/ dileiuni ſed pro
cu mima re po agi de
Uidã ſacerdos cri furto nt bic. iſti.
re.di. F. gallinax. lʒ
