aſciens qꝛ potentes potenter tor
menta patiẽtur:retrabitſe ab hoc
nõ tam honore quam onere:a ali/
orum locum qui magis digni ſunt
non ambigit occupare. Item
eiuſdem. .
Nro gradu ſui officii quemquaʒ
meliorũ eẽ oportet.
£ Valis eni erit edificatio di
cCcceipuli: ſi itelligat magiſtro
ſe eſſe maiorem unde non ſolum
epiſcopi preſbyteri ⁊ diacones de
bent magnopere preuidere: ut cũ
ctum populum cui preſident con/
nerſatione ⁊ ſermone preeat:uerũ
etiam inferior gradus exorciſte le
ctores cuſtodes edium acolythi
omnes omnino qui domui dei de
ſeruiunt qꝛ uehementer eccleſiam
dei deſtruit: meliores laicos eſſe
quã clericos. ¶ Idẽ.
Populus iudicabit epiſcopum
ſua officia non agentem.
Ereor quomodo regia au
ſtri ueniẽs a finibus terre au
dire ſapiẽtiam ſalomonis iudica/
tura eſt homines temporis ſui: 2
uiri niniuite acia penitentia ad pre
dicationẽ ione ↄdẽnabũt eos qui
maiorẽ ẽt iona ſaluator ẽ cõtempſe
runt:ſic plurimi in populis epõs
iudicẽtꝰ ſubtrahẽtes ſe ab eccleſia
ſtico gradu:⁊ ea que epõ cõueniũt
nõ exercẽtes. C Iẽ ambroſiusĩ
increpatione ad populůũ.
Quiclericos ſuos nõ corr igit po
pulũ corrigere nõualet.
(O Mid autẽ egouos arguo:
cũ poſſitis me uno ſermone
cõuincere.cõuĩcor.n.ego:cũ ĩ hac
parte clericos uobis magis uideo
negligentes.quõ.n.poſſũ corrige
re filios:cũ fratres emẽdare non
poſſim: aut qua fiducia ſuccenſeaʒ
laicis:cũ a cõſortibus pudoris ue
recũdia cõticeſcã: Ego ãt fratres
nõ de oĩbus loquor.ſunt certe qui
dã deuoti:ſũt ⁊ alii negligentes.
Ego neminẽ noio.ↄſcia ſua unũ/
quẽque conueniat. ¶ Item beda
ſuper matheũ.
Epõ ad ſalutẽ nõ ſufficit moribus
auita populo adequari.
Ec ſufficere nobis ad ſalu
tẽ arbitremur ſi turbis ne⸗
glientium uel quorumlibet indo/
ctorũ fide uel actibus adequemur
quibus ſacris litteris unica eſt cxe
dendi pariter a uiuẽdi regula pre
ſcripta. ¶ Me ergo ut ſupra dictũ
eſt tales ſui officii ſucceſſiores ali/
quis ſibi quereret: prohibent᷑ epĩ
alterum pro ſe ſucceſſorem ſibi ſta
tuere: acdeſignatis nomibus ĩ lo
cum ſuum alium ſibi ſubrogare.
NVUogd autem amicorũ
patrocinia ĩ aliquorũ
electione conualeſce
re non debeãt: aucto
ritate beati gregorii pape probat᷑:
qui ĩ tertio libro regiſtri ſcribiit an
tonio ſubdiacono dicens.

1 5 5

li.x. ⁊ erit talis magr.cuius
cõparatiõe ſui diſcipuli palee
dicantur:ut.xxv. di.ꝭ.crimi/
nis.

1 Aeliores. i. clericos ſſe

deteriores quam laicos. ſuf⸗
ficit enim clerico ſi eſt bonuſ.

le Ereor.i.uerecũdor.
1 ¶Judicatura.nõ po

teſtate iudicii:quia illud femi
ne nõ habent.iii.q.vii.. tria
ff. de reg. iur.l.ii.

mο Londemnabunt. melius

uinendo.

n C Eos.ſ.iudeos.
o · Judicct. S.d.xxviii.c.vlt.

.S. di. xxi. nolite. S. vi. q.i.
oues.õ.ſed non dicũ ur ſub
diti corrigere ſiue iudicare pᷣ
latos ptãte officii ſʒ nite cõpa
ratione:ut.i.q.i.nonne.

p 0 Did autem.conuince

re.⁊ ruborẽ incutere
ex h̊ ꝙ laici meliores ſũt cleri
cis.non enim poſſet ob h̊ rep
hendi.xlvii.di. quod ad nos
qꝛ non criminis relaiione: ſʒ
innocentia reus purgat᷑.fl.ð
pub.iudi.is qui.

q C Cuũ fratres.alias ſocii di

cuntur.x.q.iii. cauendum.

r Succẽſeam.i.iraſcar.
ſ Meminem. P. S. v.q.v.nõ

nos. ſed hic loquitur qn cri⸗/
men n põt probari:ibi qn po
teſt.occulta.n.crimina nõ ha
bẽt uindictã.vi.q.i.ſi oĩa.xx
ii.di. erubeſcant.
Ec ſufficere. credendi.
18 quantum ad articulos
idei laicis tamen ſufficit pi⸗
ctura pro doctrina. de conſe.

di.iii.perlatum.
Aruke Nogd auteʒ. patro
cinia. Patrocinia
aut conſiſtunt i pe
cunia uel obſequio. ⁊ iunc fit
ſimonia.ant i precibus.⁊ tũc
aut ſunt carnales aut ſpũales
ſi ſpirituales valent nec ꝑ eas
ſimonia committitur. ut.i.q.
i.latorem.carnales etiam ꝓ
digno ſunt recipiende nt. i.
q.i.q uibuſdam. in fi.ſed pre
ces carnales pro indigno fa/
ctc inducunt ſimoniam. i.q.
i.de ordinationibus. ⁊ dic ut
5. e. moyſes.

Q. ii.

Nueſho. iij.

8 Llud ꝗdem patrocinia. niſi dignus ſit ille pro quo petitur: nt. S. i. q. i. nul⸗
lus itaqʒ.⁊.c.pueri.⁊.c.quibuſdam.in fine. ==
b ¶ Patrocinio.ſed nonne ſuffragium patris ꝓdeſt filio.ff.qð cuiuſque nni/
uer.l.illud. ſed illud quantum ad numerũ eligẽtiũ.

c ¶Compellitur. quia ad antidota

ſuluit.⁊.ixxxiii.di.nihil.⁊ ex
de teſta. cũ in officiis.hnma/

num eni

eſt ut quis exhibeat

ei reuerẽtiam a quo percepit
beneficiũ:ut.xvi.q.ii.uiſis.

O)K&

lectiſſimi. libero. ſic
xxiij. di. nihil. ſic. xi.

a.iij.quatuor.
e ¶ Judicari.Ar. ꝙ electum
quẽ ſemel cõprobaſti.non po

.

tes poſtea reprobare. ut.j.x
xxij.q.v.horrẽdus.ar.ex de
hbis que fi.a ma.ꝑ.ca.ex ore.

in fi. S.di.iiij.erit.⁊.c.ĩ iſtis
S.e.q.ꝓx.c.lʒ. ſi.ff.de decur.
l. pe.in fi.⁊ ar.ff.de pac. dota
couenire.ff. de nego.geſt.põ
ponius.ar.cõtra de liber.cau
ſa.non idcirco.⁊.l. non mu/

tat. . C

de profeſ. = medi.l.

grammaticoſ.li.x.ex de elec.
cũ dilectus. .ubi patientia ñ
equinalet electiõi cõtra id qð

eſt. ff. ð publi. ſi ego. F. i. So.

electus ſemel approbatus nõ
poteſt amplius reprobari ab
eligentibus:niſi ex cauſa no
na uel de nouo ad eorum no
ticiam ueniente:tunc.n.bene
poteſt ab eis reprobari: ut ex
de offi. dele. inſinnante. ⁊ e
de excep. paſtoralis.⁊.ff. de
mu.⁊ ho.ut gradati.ꝭ.repro
bari.⁊ ita intelligitur illa de
cre.⁊ illa lex grammaticos.

iure nel

VUogd aũt. Et ante
7 poſt electionẽ li/

cite m quoſdã pe
itur cautio: que habetur ex

conſuetudine. lxiii.

di. quia.i.q.iii.quia queſitum

extra de

preben. ſignificainʒ

a ſuperiore nero quelibet cau
tio peti põt.xxviij.di. ð ſyra

cuſane.x.q.iii.c.vlt.xviii.q.

ij. eleutherius.c.di:cõtra mo
rem. Quidam tamẽ dicũt ꝙ

ante electionem nulla cautio
põt peti:⁊ſi preſtetur ſimõia

eſt. qꝛ vr eam facere ut eliga
tur.ſ.e.c.i. Idem ðẽ ſi pro

tat ante electionẽ ſe iuraturuʒ
poſt electionẽ. utc.i.q.ii.qpio
ſed poſt electionem bene põt
qꝛ tunc nihil ſperat ab. eis ſʒ
a ſuperiore ut dixi põt peti ⁊

ei preſta

ri tale iuramentuʒ ſi

ne ante electionem ſiue poſt
c.di.optatũ.xxviij.di.de ſyra
cuſane.⁊.xxiii.di.q;q;. tamẽ

id quod

prius dixi:uerius ui

tenẽtur:ut.ff. de peti.heredi.ſed ⁊ſi.ſ.con

In electiõe epi non munerũ datio
nec aliquorũ patrocinia conuale/
ſcan.
T Alud quideʒ pre oibus cure
tibi ſit uti hac eſectiõe nec da
tio quibuſcũqʒ modis interueniat
premiorum:nec quarũlibet perſo
naꝛũ patrocinia conualeſcant.nam

ſfi quorundam patrocinio quiſquã

fuerit electus:uolũtatibus eorum
cum fuerit ordinatus: reuerentia
exigente obedire ↄpellitur ſicque
fit:ut res illius diminuãtur eccle/
ſie ⁊ ordo eccleſiaſticꝰ nõ ſeruet᷑ ta
lẽ ergo te admonẽte debẽt ſibi per
ſonã eligere:que nullius incõgrue
uolũtati deſeruiat:ſed uita ⁊ mori
bus decorata tãto ordie digna ua
leat inueniri. C Idẽ ad clerũ me/
diolanẽſem.
In electione antiſtitis cõi unilitati
nõ ſuo lucro quiſqʒ pꝓſpiciat.
lectiſſimifilii officii no/
ſfMtri cẽſura omõitiſuademus
uti ſuſcipiẽdi ãtiſtitis cã nullus ue
ſtrum neglecta utilitate cõi ſuo lu
cro ꝓſpiciat:ne ſi quiſquã ꝓpria cõ
moda appetit:friuola eſtimatione

fallat᷑:qꝛ nec libero iudicio prefe/
rẽdã ſibi perſonam examiat mẽs:

quã cupiditas ligat.pẽſates ergo
que cũctis expediũt:ei quẽ uobis

R diuina pretulerit: ĩtegerrimaʒ
ſẽ

per ĩ oibus obediẽtiã prebete.i.
talẽ eligite cui ſẽper dẽatis obedi
re. Judicari namqʒ a uobis ultra
nõ dʒ ſemel prelatus:ſʒ tãto nunc
ſubniliter iudicãdus ẽ:quãto poſt/
iudicãdus nõ ꝓÿõ6.
NVUod ãr queritur an ſi
mõiacus habẽdus nõ
ſit qui poſt electioneʒ
ꝓ ĩdẽnitate eccleſie iu

ramẽtũ preſtiterit facile pbat᷑.ali/

udẽ.n.añ electionẽ iuramẽtũ face
re:uel ſe paciſci facturũ ad hoc ut
eligatur:aliud ẽ nulla precedẽti cõ
uẽnõe poſt electionẽ huiuſcemodi
iuramẽtũ offerre.illud ab officio
tãquã munus ipẽſum deiicit: hoc
ãt ↄſecrãdo nullũ ipedimẽtũ gene
rat. ¶ De priori caſu ſcribit pela
gius clero catinenſi.
NQui i epũm eligit᷑: de rebus eccle
ſiaſticis aliquani ſecuritatẽ nulli fa
ciat.
Aliadquidẽ iã dudũ ad frẽm
eoepũm noſtrũ eucarpũ de
uiſitatiõe catinẽſis eccleſie ſcripta
direximus:ut i eis iudiciũ noſtruʒ
potuiſſetiſagnoſcere. uerumtamẽ
quia quoſdam ibi non ſana inten/
nione ſed prauis ſtudiis diſſenſio/
nes ſuſcitare ueſtra etiam relatio/

Cau.

detur. maxime ſi quilibet canonicorum ita inrat. Ego iuro ꝙ ſi ſue
ro facius eps:nihil alienabo de rebus eecleſie.qꝛ tutor eilgitur ſub

tali conditione ſi ſatiſdederu:ut.ff.de tute.muto.ꝭ.i.extra de elec.

ſignificaſti. nec tamen uidetur eſſe conditio ſed potius admonitio
quedam ut dicit illa lex muto.tamen ex perſona contrahentium pᷣ

ne cognouimus:qui ſcientes ſe ad
epiſcopatum nec etate nec ſcia nec
uite meritis poſſe perduci:ad hoc
tantummodo inquietare eccleſiaʒ
uoluerunt:ut ſibi de his que ex
ſa preſumpta ſunt:impunitatem
turus promutat epiſcopus: ⁊ fiat
rapine ſecuritas epiſcopatus am/
bitio.hoc etiam uos duximus cõ/
monendos:ut decretum in elpidi
um diaconem factum ⁊ ſubſcriptũ
ab omnibus quos ueſtra rela/
tio deſignauit ad nos cum predi/
cti uiſitatores epiſtola ⁊ cum eo/
dem diacono maturetis deo pro/⸗
piciante perducere: ⁊ poſt pauca.
Cum igitur hic filius noſter ma/⸗
gnificus uir leo pretor ueniſſet: re
tulit nobis de ſingulis que ibi mo
ra ſunt:⁊ quomodo uota prope to
tius ciuitatis in elpidio diacone
concordarent:unde quia de me/
morari uiri teſtimonio dubitare

omnino non poſſumus:idcirco ſi
cut dictum eſt elpidium diaconem

ad nos facite properare:nec expe
ctetis ulterius: ut admonitio ad
eum noſtra debeat deſtinari:queʒ
tamen per ueſtram dilectionem in
hac preſenii iuſſione ſpecialiter ad
monemus:ne cuiquam ſe aliquid
dare uel daturum ſe eſſe promittat
ſed neqʒ de eccleſiaſticis preteri/
tis cauſis aliquam ſecuritatem cui
quam audeat facere ſiue promitte
re: aut quaſi facius epiſcopus ea
que direpta ſunt permanere libe/
re patiatur:ſciens quod ſi tale ali/
quid fecerituel fecit: nec a nobis
omnino permittitur ualere ipſa p
miſſio.a cuʒ iudiciinoſtri quod de
ſeipſo habuimus damno paſtora
lis conſecrationis ordinem pro/
mereri non poterit. C DOe ſecun
do uero caſu in geſtis urbani ſecũ
di legitur.
Poſt electionem pro indemni/
tate eccleſie licet electo iuramentũ
preſtare.
RRitaldus arelatenſis epiſco
pprus narbonenſis eccleſie ſuf
fraganeus romam conſecrandus
ad dominum papam urbanum ue
nit: ſuus quippe archiepiſcopus
eum conſecrare nolebat:quoniam
poſt electionem ſuam propter bo
na eccleſie conſeruanda canonicis
iurauit. conſecratmus itaqʒ eſt a do
mino papa urbano ante purgatus
buiuſmodi iuramento:de iuramẽ
to quod canonicis noſtre eccleſie
feci poſt electionem nullam con/
uentionem ante ut eligerer feci.
narbonenſis uero eccleſie archi/

ſumi debet contra⸗-
ctum ſine promiſſi
onem eſſe fimonia⸗
cam nel non ſicut?
preſumitur contra
uſurariũ vctũ ex ꝑ
ſona hennis. ut ex
tra de ignonbus.
illo in fi.
5 Alia impuni
tatẽ ut remitte
ret eis ea que abſtu
lerant.illud.n. eſt ſi
monia.remitter.n.

eſt dare ut exr de te/

ſti. ueniẽs. ff. de ca
lũ. quinetiam.

hb Viri ar. teſtio/

nio unius credi:ut
ff. de dote pᷣle. theo
põpus.S.xcvii. di.
nobiliſſimus.S.diſ.
lxxxvi.tãta.j.xxiii.
g. iiij. inter quere/
laſ.xx.q.iii.pnſ.ar.
2.xxxiii.q.ᷣii.admo
nere.
i C Yudicii.i.qð cir
ca euʒ fecimus nos
mutabimus.
le C Bãno. quia re/

tractabimus quod

fecimus.

I Ritaldus. iura
MHNinente Airad-
ſolus epiſcopus ſo
la mau ſe expurgat
ut. ii. q.v. to. ſed
iſtud obtinet cum ñ

haberet compurga
tores.

m C Ateligerer. ar.
ʒ.xxviii.di. de ſyra

cuſane.

S

ſte
piune
Migin

Uumun
(Airotr.
IN
tti
non
Annn

0.

uthneie
rſenen
(pinna
tn e
imcel⸗
ati
poſene
ien ni
lhe tn
letpen
Mponmn,
Imna
fuine
enidn
umheſen⸗
lonſn
län n
ühufn
(kdifin
eeacfen
int

==
=
=S
=

= =eE

=
=
E

Aget
Ald
Hfantti
entäg.
ſiska
nrin.
fincce
ſiserii
eſeie
göid
fimmge.
ſeinin
INeran

gingſet.

llgiic

ciice

ſeimnor
Dinns,
inoanin
binscrl
Pulcuin
wente N
len
ten
anan
CMlnetont
etcotnn
teigenn
idle
.

amittit dignitatem

den nte appellatione u

Mullius. Ex hoc verbo dixit io.fa.q́; infamatus de nno erimĩe
expur gabit ſe de omnibus aliis:ſed certe:hic non fuit generale iu⸗

tamentum:ſed hoc ſolũ iurauit.ꝙ nullius criminis conſcius erat:
⁊ ꝙ archiepiſcopus ei aliud crimen non obiecerat.Sʒ.quare papa
conſecrauit iſtuʒ pendente adhuc obiectione archiepiſcopi: ied dic

ꝙ archiepiſcopus
in forma indicii ni
bil obiecit ei. epiſcopꝰ nullius preter id crimis
b ¶ Me ſciene. ar. cauſa conſecrationeʒ omiſir me ſci
anifa een ente : neqʒ mibi criminis coſcius
un eerinadts ſuʒ propter quod aſacerdotio me
iurat ſe non nidiſſe Tepellat. ;—⸗
. iij. VVeoogd autem clericis an/
tale quid: intelligen te tẽpus ſententie ab epi
dum ẽ ipſe ſciat. ſcopoſuo diſcedere non

ſic in autẽ. de here. liceat:probatur auctori/
2 1 Ketanronnen tate ſymmachi pape dicennis
R.hd. Antẽ tẽpus ſentẽtie nõ licer cleri/

col.i. 1
Vocd anteʒ. cis ab epõ ſuo diſcedere.
nne directa ſũt v̈ba de/

C ꝑlerici ante
uſpenſionem uel ö creti:ſiquis clericorum ab
poſitionem prelaiti epiſcopo ſuo ãte ſnie tempus pro
non negabuͦt elobe gqubia ſuſpicione diſceſſerit: ma
Rune. d. feſtã in eum manere cẽſurã. le
c. vl. nec obſtat. xi. Eccleſiaſtica põtificẽ ab aliis accu/

ſatũ priuſquã ſub luce obiecta cõ
ſtiterint exigit nõ relinqu.
ſane. quia ibi de ſu Ine litteris apoſtolicis epi/
ſpenſis a canone lo Drocn accuſatus ⁊ a ſancta ſe
quitur. nam in illis qeuocatus ad ſuam non reuerta „

di. nullus. lxxxi. di.
ſiqui: ⁊.xyi.q.vlt.

nia ⁊ in hereſi ⁊ in pa ait.

A ſede apoſtolica uocatus epiſco
pus ad domum non reuertamr ni
ſi purgatus ⁊ apoſtolicis litteris iĩ

notorio fornicatoꝛ
ſed de ſimonia oc/
culta uidetur corre

rit recognoſcãt uicini ſui qualiter

nt extra de ſen. ⁊ re . arn
ir ad conſultati ſuam ionuma; cauſam bic finie/
onem. Ecõtra ride rit: quatenus illam abſqʒ ambigui
tur ꝙ ſtatim pſniaz tate ulla nunciare ⁊ predicare om

nibus poſſit.ab hac enim ſancta ſe

ſtde pe qui vltimo de aſanctis apoſtolis tueri defen .
Zegi. ſtatmn i liberari epi iuſſi ſũt: a ſicut eo
ppellange ercom. rum diſpoſinone ordinante domi
municat ſubditum no primitus ſunt conſtituti:ſic hu
ſuũ an ẽ ille excoiia ius ſancie ſedis cuius diſpoſitioni
tus. diſtingue. qꝛ ſi eorum cauſas a iudicia ſeruauerũt
eſt ꝓſecutus appel · protectiõe futuris tẽporibus ſint
lationẽ ſuaʒ tunc Iʒ
appellatio ſit ꝓmul

gala iniuſta. excommunicatio tenet qᷓ fecit. ſed ſi tempora appella

tionis ſunt lapſa:æ non eſt proſecutus appellat ionem. idem eſt ac
ſi non appellaſſet. ? ſm hoc nõ eſt excommunicatus. ut diſtinguitur
ff. de his qui no.infa.furti..i.=.ff.ð iniuſto repto teſ.ſi igs. 5. atepe.
io. ego credo ꝙ pẽdẽte ppellatione clerici debeant ei obedire: cum
ndent el lite nihil ſit inouadũü. vt. . ij. . vi. appel⸗
atione interpoſita.⁊ extra ut lite pen.nihil innonetur. per totum. ff.
adturpil.l.i. in fi ? excommunicatio tenet cũ ſtatim trahat ſecũ ſuaʒ
executionc.vt extra de appella.ð paſtoralis.
) Bune. ſentente. ſola ergo accuſatio non conſtituit aliquẽ reũ

elcriminoſũ: ut.xyx.q.vl.c.vl. unde reo accuſato põt ſolui icd

id eidebetur: ut.ff. deſolu. reo. ſola. n. nominatio non ſufficit: ut. ii.
q..i.multi. 2 lex dicit ꝙ ſi condemnatus appellauit.ſtatus eius inte
ger eſt.ff. nihij. inno. pen. ap.l.vnica. nec inter infames interimẽ ha
dus.᷑ff. de his qui no. infa. furti. ipeditur tamen interim ab ho
noribus: ut. lxxxi. di. tantis. ? extra de accu.deus omnipotens.nec
procur ator eẽ poteſt. C. de procura. reum.

eiPriuſc. ſic extra ut lite pen. c.ii.ſi.xxxiii.q. ii. ſecul ares.⁊.xxxv

X

„
⸗n.

156

Queſtio ⸗

q. pi. multoꝝ. ?. xp. q.vlt.c. nl.

f Bne litteris.

8 Ailibet. repreſentauerit.Clericns ẽt ſe non repreſetabit pap ſine lit⸗
0 teris ſui epiſcopi:ut.C. de epi.⁊ cle.ſi leapertats in D quomo
J oʒ epiſcopos.ꝭ.non alitex
col. i.
h ¶Ambiguitate. ſi. extra de
of. or.ex parte.extra de fide
iſtru. ꝙ ſuper.
i Eorum. id eſt apoſtolo/
rum.

ab omnibus peruerſitatibus ſem/
per liberi. Ande culpantur qui cir
ca fratres aliter egerint quam hu/
ius ſãcte ſedis recioribus placere

Ententia excõ/

enne eE Ententia cxcom
muncationis municationis.
notatus quidam In ſuperiori cau
archicpiſcopus la dictum eſt ꝙ
aliquot clericos epiſcopi quando

q; ufurpant ſibi aliquid de iu
re ſuorum clericorum: qnan
do ſibi conſtituunt ſucceſſorẽ
hic agit qualiter uſurpãt quã
doque de iure nicinorum epi
ſcoporum.⁊ oſtẽdit hic ꝙ ne
mo ordinabit clericos altcri
us epiſcopi eo non requiſito.
nec etiam iudicabit. = quod
metropolitanus clericos ſui
uffraganei nõ poteſt iudica
re: et ut hec ⁊ alia. ⁊c.

S Vod ordinatio.Hic
queritur: an ordina
tio facta ab excom/
municato ſit rata. Excommu
nicatus hic dicitur preciſus
ab eccleſia propter hereſim
nel ſciſma uel aliquam cauſaʒ

alterius merro/
prolitani ordina
uit: quendam capellanum ſui ſuf/
fraganei illo inconſulto depoſuir.
atque aliuʒ in loco eius ordiuauit.
HMic primum queritur: an ordi
natio que ab excommunicatis fa/
cta eſt:aliquo modo poſſit rata ha
beri. Secũdo: an liceat epiſco
po archiepiſcopo primati uel pa/
triarche clericos alterius prouin/
cie ſine propriis litteris ordinare
¶NLertio:an archiepiſcopus cle
ricos ſuffraganei ſui illo inconſul
to damnare ualeat uel dãnatos/ã
ſoluere.

—

. Vod ordinatio que ab

excommunicatiſ celebra

enete⸗ de ed ſtructus. L ur nullas omnino uires Bicit. io.fa. æ rufinus o qui
ſtatim poſt ſentena Vilibet fratrũ pulſatus at 5. obtineat nec etiam con/ recepit vltimam manus im⸗
recedent abipo ca . a qʒ ab hac ſcaſede uocatus ſecratio appellãda ſit: teſtat greg. gaſeronem. ordinem epiſeo
adhuc poſſit appel cũ ſe nobis repreſentauerit: nõ pri dicens. ba noee ceriſonagzn
lare. appelatio ex us reuertatur quã hinc litteriſ apes Pon poteſt appellari conſecratio uini ſi autem extra nihilcõ
tinguit pronuncia / ſtolicis uel formatis pleniter iſtru que fit ab excõicatis. fert:nec ordinem nec execu⸗/
tum. nen qꝛ ſnia ctus atqʒ purgatus ſii: ſi fuerit: un Os conſecrationem dice tionem:cum tales nihil habe
emnoni madend· de poſtquam domü reuerſus fue re nullo mõ poſſumus que hant:arg.i. q. vii. dai bertum

xix.di.c.propter.i.q.i.ſiquis
conſugerit. Sed hec opinio
reprobatur.i.q.vii. conueni/
entibus.j.eo. ordinationes.
Dicas ergo quod ſiue quis
recipiat ultimam manus im/
poſitionem in eccleſia ſiue ex
tra dum tamen forma eccle-
ſie ſeruetur in ordinãdo ſem
per ordinem confert:ſed non
ſemper executionem. ?æ hoc
ſiue ſcienter ſiue ignoranter
ordinetur ab eo. Sed in hoc
ſolo eſt differentia.ꝙ ordina
ti ab epiſcopo qui recipiunt
ultimam manus impoſitionẽ

ab excõicatis hominibus eſt illici
te celebrataꝰ. ¶ Item. PDalea.
xcommunicati illicite man⸗
◻ imponunt: quia poteſtatem
ordinandi non habent.ubi autem
illicita eſt mãus impoſitio nulnus
infigitur. unde reiterari neceſſe ẽ:
quod minime probatur eſſe colla
mum. C Unde damaſus papa ait.
Dales.
Er iſlicitam manus impoſi/
PD tionem uulneratuʒ caput illi

in eccleſia fiue ignoranter ſiue fcienter: ſi alias digni fuerint poſſunt tolera⸗

ri: ut.j.eo.c.ii.niſi in quattuor caſibus. ſi ſunt maculati iterata unctione: ut

zi. q.vii.ſaluberrimum. in fi. nel ſi ſunt ordinan ſimoniace a ſimoniaco: ut

j.e.ab exeommunicatis:uel ſi ſunt rebaptiʒati.ut de con.diſti.iiij.eos. uel ſi
ad ſubuerſionem fidei adheſerit hereticis ⁊ in contemptum eccleſie uolue⸗
runt ordinari ab eis: ut.i.q.vii.connenientibꝰ. Siautem ſunt ordinatiab epi
ſcopoqui extra eccleſiam recepit manus impoſitionem.ſi ſcienter nunquam
tolerantur. ſi ignoranter ? hoc probanerinttolerantur. ut. ſ. e.ordinationes.
Hec ergo ſit fides tua:ꝙ heretici Zexcommunicati ⁊ depoſiti uera ſacramẽ
ta conferunt.⁊ uerum corpus chriſti conficiunt:ut no.i.q.i.dominus decla

rauit.io. Quod io.dicit de depoſito non credo eſſe uerum:ut.l.diſtin.c.acce

) dens b.
m¶Ds ↄſecrationẽ.ᷓ.i.q.vii.connenientibus.æ.c. daibertum.
n Ab excõmunicatis.i.hereticis uel ſciſ maticis.tales enim.ipſo iure ſunt
excommunicati.
o “LQelebrata. preter formam eccleſie. nel dic in odium eorum hoc dictuʒ
eſt ꝙ potius dicitur execrata quam conſecrata.ut.i.q.iiii.eccleſia.xxiiii.q.i.
pudenda.
4

Kau.
. . . ſei
⅞Bexcommunicatis quondam bic. Habunit io.fa. fomentum ſui erroris nicent cõſentiendo. er de ſen.⁊ re in. ad ꝓbãdũ.vbi caſſatur ſnia iu u
A ⁊ pro ſe induxit.i.q.i.ſiquis inquit.⁊.i.q.vii.daibertum.⁊ exira de ſcil dicis. quia unus iudicũ fuit excõicatus.⁊ ar. ad hoc ex de offt. de/ a
maticis.c.i. .ii.ſed hoc ideo dicitur. quia facilins diſpenſatur cum ordina - le. cum ſuper 2. ff.de recep.pedius ar..ff. ꝙ cũ lalſo tu. l.. i. vbi S
tis a talibus qui ultimam manus impoſitionem receperunt in eccleſia. capi dicitur ꝙ non obeſt ſi tutor falſus interponit auctoritatẽ ſuam cum n
tula que inducit.intelligo cum non fuit forma ſeruata. ⁊ eum expreſſe ẽ.j.ð iutore vᷣo qꝛ tenet qð actũ eſt. ſuſpẽſus autẽ hodie eligit:ut ex ð cle. eᷓ
ron d uiroſcndiee g an.ieeleprat . in
odo.⁊.i.q.i.q quidam. Vi . . „ üt. in
detan miein biec ſiue ſceien qui uidebãtur aliquid accepiſſe ha ſcipi iubemus:ſi uita ⁊ ſcientia eoſ ertum eſt 4
ter ſiue ignoranter ordinet bebant: a ubi uulnus infixumẽ ne commendant ãmodo uero quicoan &α Pv nullus zif
quis ab heretico preciſo ⁊ ſi/ ceſſe eſt medicinam adbiberi qua que a predictis ſciſmaticis ſancte epiſcopus dʒ ordia
moniaeo non debeat cum o fixa ſanet᷑ macula. Item reiterari q romane eccleſie aduerſaruis ſe con alterins ei dei fmt
diſpenſari qnod ueeee neceſſe eſt quod legitime actũ aut ordiari permiſerit: nullatenus bac pi ſine littetio ſun uin
Gbingu ,auorantet ta collatuum minime probatur:nam uenia dignus bhabeatur. quanuis epiſcopi:ut.lxxi.d. ucf
libus quis ordiatur ꝙ poſſit quomodo poſſit bonorem retine autem miſ ericordie ituitu magna per totum. nec ſuffi i
ſecum diſpenſari. ſed illud in re qui ab illo accepit qui poteſta / que neceſſitate cogente: hanc in ſa ciunt ad hoc littere i
telligimus cum gratiano dlde tem dare non babuit: legitime inj; cris ordinibus diſpenſationem cõo archicdiaconi nt er zad
rechto tolerato ab eccleli. nenire non poſſum. Sed excom/ ſtiterimus: nullum tamẽ preiudi oftirarchicl ſgn urn
ic ð peiſo uel bi ñ fuit ſino municati hic intelliguntur qui i ip cium ſacris canonibus fieri uolu· celg indi iin
niacne berenene bie ns ſa ſua ordinatione penam excom,/ maus: ſed obtineãt propriuz robur LMe e da mĩ
iacne emnalns ſnnonia municationis cõtraxerunt: quinu ceſſante neceſſitate illud quoque bus: ut de pe. divi. zuan
co etiam ignoranter executio quam in numero catholicorum fu ceſſet: quod factũ eſt pro necel ita placuit. S. vi. q. iii. n .
nem non recipit:cum ſimoni erunt. Ceterum qui inter catholi/ te:ubi enim multrorum ſtrages ia c. vlt. S. iil. q. vi. pe⸗ ut
acus ſit luſpenſus ipſo iure cos prius deputati ſunt: ſi poſtea cet:ſubirabendum eſt aliquid ſe, regrina. c.c. l. c. x. luri
nt.i.. i. reperiuntur. extra de excommunicationis ſententia no/ ueritati. Electõ quoqʒ niſia ca .iij. nec numerus in
ſy. tanta. Sed quid faciendũ . n 6g holicis facta fuerit: irritq eſſe pro ii. q. v. mẽna. 7 . kae
a ee iſ uẽ ati fuerint:ordinationes tamẽ eo ta fuerit: irrita eſſe pre vliclicg ſi incopet iptin
e . vre etnnliplus rum ab eccleſia miſericorditer o batur. Unge gregorius ſcribit ter. v in caſibug vbi iin
promouere, b. dicit ey qui lerantur. Ande urbaus. ii. ſcri mediolanenſibus. gnislortinn ſonng um
mouetur a fimoniaco prelato bit dicens. Irrita ſit electio:que non a catho / ⁊ cuʒ quis negligii ben
ſuo adhuc tolerato non pe/ Ordinationes ab excõicatis non licis facta barr. . ſuũ locuʒ ↄuertere a
cat. ? libere poteſt ſuum offi·½ſimoniace facte ex miſericordia to s in hominem qui non 30 ſdem rylil i un
eium exequi. e cont lerantur. catholicis eligiturꝰ nulla ohuoin una prln min
Pöndiriöac ſhalafmno⸗ A excommunicatis quon prebemus ratione conſenſum nec(ia:vt lxy. di. ſifſor
har ir. dam tamen catholicis epi/ ſi alicuius uſurpatione factum fue/ re. ünff. B ſu
b Rdinationes que ab ſcopis ordinatos:ſi quideʒ non ſi rit:in locum uel ordinem illum ſa l Rata.ſed queri plinm
O hereſiarchis.i. preci,/ moniacc ordines ipſos acceperüt c&e dotis ſuſcipimus. DO. i. Mn
ſis ab eccleſia qui nunquem ⁊ ſi ipſos epiſcopos ſimõiacos nõ Vod autemꝰ epiſcopus tur ſi unus iudex ſe inn
cat holici epiſcopi fuerunt.de ſinſt conſtiterit:adhoc ſi eoruꝛ re uel quilibet ſuperiorum tentiam excõis lata intn
aliis habes. 5. c. px. litgioſior uita ? docirine prerogati cdlericos alteriuſ ſine po ab alio ratam habe utt
c ¶ Miſi probare. Iſti forte “ . „PprreSee HH 1 2 re poſſit: ar. ſic.ñſ. ngun
crantpveri eumillierant pe Ud uiſa fuerit promereri: penitetia priis litteris ordinare ũ e⸗lngdunc. . ii..
eſt uen forte rome a papa fu indicta quam congruam duxeris debeat: Calixtus papa ſcribit di / vi. H quippe. xii. Altĩ
erunt preciſi: æ antequam fa ipſis quos acceperunt ordinibus cens. di. ſalonitane. nã ſfa ⸗
ma crebreſceret fuerunt ali· permanere permittas: ad ſuperio Alterius eccleſie parochianũ nul ccum falſi procua ſntcri
qui ordinati ab eis.alias in res autem conſcendere non conce lus iudicare preſumar. toris poſſũ ratum ie
bis que publiee fiunt non o dimus: niſi neccſſitas a utilitaſ ma MAllus alterius terminos habere deoſpe un
teſt qmis ignorantiam allege xima flagitauerit ipſoruʒ ſancta Auſurpet nec alterius parro/⸗ ichen otimn. ſii
e d⸗ . Resaighoran . is cõuerſano promeruerit. ¶Sed chianuʒ iudicare uel ordinare au que nulla poſſũa umt
ſpfann probabit.in. q. ix. indi illud greg. de nominatim excom/ excommnnicare preſumat: quia ia tam bireer de ele. P
cas.i.q.i.ſi qui a ſimoniacis. municaus intelligitur quorum or lis iudicanio uel ordinatio aut ex/ ſic. Itẽ adoptio 6 en
extra de elec. innotnit. xxxi. dinationes ſunt irrite: ſi orum das communicatio uel damnatio nec iniuſta põt ofirmani qum
di. propoſuiſti.Et hic mani⸗ natio non erat ordinãdis incogni rata erit nec uires ullas habebit: ffde adop. adopkio umi
feſiereprobatur diſtinctio io. ta. ¶Vngde idem urbanus ait. quoniam nullus alterius iudicis ie mnia ſomi⸗ een
2m hicenim diſtinguimr in Oui nominatim excommumcaii niſi ſuiſententia tenebitur autr dam igleme e
erorcnanoden is ani re⸗ ſunt: et qui aliorum ſedes iĩuadut nabitur.- undez dominus in enan mia in prin. fte? uan
Rione in eccleſia 1 ordina alios ordinare non poſſunt. gelio loquitur dicens: non tranſ/ off. preto. barbar? imii
tos a b illis qui receperunt ul (achnsnonen que ab hereſi grediaris termios antiquos quoſ exde arbi. dilectus en
timam manus impoſitionem archis nominatim excom/ poſuerunt paires tui. CIdem. ? ẽ ar. ad hoc inſit. Wijj
extra eccleſiam.⁊ tam hi quã municatis facte ſunt:a ab eiſqui ca Dalea. ð teſt. mili. F. ſed 6 e
illi recipiũt ordinẽ. ſ. caracte⸗ tholicorũ adbuc uiuentiuʒ epiſco ZLacuitur deinceps nulliſa ,⸗ quis. H e pep
emetid non xeennonen. porum ſedes inuaſerut: irritas ee K. cerdotum liceat quemlibet lrond Hoſͤrem il
d rus geſed ſi Preſütmeb ine ſe iudicamus niſiprobare uolue/ commiſſum alteri ſacerdoti recipe rh a leii. F.falſus in⸗
eos ſcire:ſic.lxxxii.di.propo rint ſe cum ordinarentur: eos ne/ re ad penitentiã ſine conſenſu eius ſed cõtra er de cn ux
ſuiſti. in fi. ſciſſe danatos: qui uero ab epiſo cuiſe prius commiſit: niſiper igno ſue ad noſtra. Itez iing
e¶Aultoru. ſimile 5. xliiii. pis quondam quidem catholice rantiam illius cui peccans prius quod meo nomiie ue
di. cõmeſſatiões. . . di. .ut ordinans ſed in ſciſmate a roma / confeſſus eſt. qui uero contra hec geſtũ nõ ẽ: ratu ba e
conſtitneretuur. na eccleſia ſeparatis conſecrati ſtatuta facere preſũpſerit: gradus beren —RR MW
( Eiigitur conſtat ꝙ, ſuſpe ſie unitatem redierintſeruatis pro leſtinus papg. Aiunuus peniteniia ⸗
5 aiteit eligere ut ek priis ordinibus miſericorditer ſu In alterius pᷣarocbia niſi eo uoca ſideratur eius rati en
de conſi ns cun dilectns 7 £ babitione on ⸗
de eta. ⁊? quali.cum bone. confirmari. ut inſtt.
quid ſi mdiorpars fuerit excommunicata an poſſint alii eligere ſine ea.ar. ge ancto. tuto. in fi. Item ſi fententia excõicationis cõfirmareturꝛ e ſen
non extra de conceſ. preben. ? ec. non na. quia diuerſitatem. Itẽ quid ſi unus roeſſet quis excõicatus: quod eẽt abſonũ. Dicas ergo yſnia aune n
excõmunicatus ⁊ eligit cũ aliis:an tota electio nicietur:? non: niſiipſi cmu/ nulla ẽnõ põt ratihabitione cõfirmari: quia ſnia plus bʒ iuriſ quam

.

i1 57
IX

.xi. q.
r ꝙ tene
vyñr ꝙ
dicaret:
i excõica
ã alibi ex
ſuũ ſubditũ al
adũ. ſi tñ
i. ordin
dit
G

hoc. ſen
itad ferre 5
eſacad ·fl.
ge dunennilnſer ic
ti icauit Welurleon unduid
HSS eiii relurt Pernan
s abñ eſpec . l. iij. it. ſtimo fficit i epo
aulu ine reſp ſi. nou tte iũ ſu b illo li.
8 hentpn 3 oſtin C. inond etur D yt,
i. ſiepus. c. ſi nit. ff. i ex H teſt am ii. li. ſige
naatdd⸗ dil. per. ele diacano 4 Hõä e
Gietiams anann ipſem B reſt irer S rltin ſi ſu knniln ſeen line,
it ſetetie 6t ia ? i vVi. P lio ſtate 0 di. ſanc cugieſun zof.
.kuit . atũ a sD põ qu iij. q „ eꝗqʒ da lütate Qu jii. di. in e fficin ö0
ré ra. cõ⸗ rinc quipt tel dũ ituere cu uo epi eu an uicſ 5u H veꝝ
Fara ba⸗ en p elz auwde öſtitue rieci omid ſacer ina/ we⸗ ung ſcaſttſed re
H tam iii. q. rin. cõ iſi fo io id rdin tẽn idiacõ ſti. dop
inn ege:der ſolus t 7. l i. in p 8: n le reg le qu lis o rpa J rchie ifica ſuetu
icti ini luig em. imis ageli. icet. e/ 1e g Pr. i ta ir ta le uſu re 9 id ſign con eſtus.
facti ici ꝙl utar .in pr. ei vx. re li lus m io Paboriler ma ãſi or/ rchi onent co queſt 1. 1.
ſuff⸗ nreruiſec⸗ der id age nul liquo iſpia nide ue na ad 2 bi non in. R celin ez.
nſie fanl be re: ut. rei.C. ialiqui imas ſre at qui irrita qꝗ iser auamal nus Eut ta. ix. i. dio region 10
ſfnr nirnareiki teʒ ulli a n S pri nullu adea rit:i er h Argi llate ſumat ſcri iſcop ſiue 18 die
ſktn a autez us pr 8 ius ac/ ein ſup do ar nantre li P iam Priefie w.f.
ige ior ſbilein au cti en AI litãu lter m 0:7 ſyno erit Pr. 0 uinc reg i. ſic
ſunn ſar⸗ pe. bẽt fa . rop um ſſio inet: rit: nõ po Eᷓiudic oſtãti 5 nom 5. c. ꝓ let ſi
niſ 4 eplu tepti ñt iſcop ad po n pe r eiu inare tinẽt do ci laſ: que ſic e nitn ingula fa 7 d
lſcien gükiſe n Gino⸗ pf m ep gut m non ſupe oca/ dil 8 Per ſyno leſia ceſi po er ſi d iſtr 2.
Fge ra cur. run em: eu hiã iſi u i lio ex ad eccl ed. pe re a incia
ai. nortn ff. de vñ iuitat ead rOc iõe: ni oſci 9 Item ĩad e io/ X ſidera louin it.
ſn lirmari. Kylt. e u 1 qu i par ſuiõe: cogn di CT ät ep ſim. dio con Arinuar⸗ ſenn.
1 lio. tam edat ep epoſt eſſe lor na. cedãt ioce aſu ue An int ſis. brbab
Ple ſur aſi nẽ fac ine al riuns eld uris bat ue 0 192 c 8 . extr. 98 O nen rat it in
te iõe uel iuri⸗ 6 hon Mon orud ui leſi F. Agdu an
hodi donanon⸗ nanee al otiõ uius i diſp dus ſũ / it extra e pi qʒ decc õ acc i ſequ rio e. 7
chnrc laico ⁊ Pcoarma. diſp b eoc uã ib ſ i gra pre ſ. ſut ex iſco 19 ſütn ãt ec le Ar. ꝙ uod p nitan
ſnd potepſ2 . . ſi ſu ſolhine P vſun rũ ſce n irmat q . ſalo =
ſeſnsgte 5 ipore q.l. c. ra. lus 29 uicꝗ et: ſi in ali lü i ſi eſim eO Prmi lexa firm iii. Di. ic. 5.
elnm ren xy. n rut qn dic it. ſi 6ſo i: qe ce ir pe 8. 9 1o tio t. xiii. ir. ſic.
en etg n in ut in luer n ei: io ermu udã tutas VP ile: ut ult. 18 ui ii. q.
unnui, ſtora dinatc dẽs otir na õſetiẽ iuch tur exire eqʒ ula eſü rien i. g od ſan dem eps de
. epe dam 70 iã eis iben t:r regu qu Et: O ge Quoc ui iſte alte
Rbabn nig oräinta bi 4 it es tia ei⸗ b 5 in dãt: ßyr i ea net: ram ge⸗ i. di. nne icos alle
rins hab ſer tore ta e ſinio/ph 01 ſias t ep bernẽ cu ri 1 vii. dno leric fuit?⸗
tanlti oalte ratũ taliſ P pera tio i iſpoſi it: io cle idẽ gube us ( us p⸗ xxx Sed adoc us fuit
nhlt kiepntani ri coo dina rü di 65 pot ldu drie imode or no :qui i. ois rdi 0 ſa iõib? r
idegarma oraine nõ rocula⸗ epi Wlns h0 ef ſed orue er P utlib di
. mum.n 5 E: ut cute umfe agre p rit. nt ĩ ſo en hen E. ſe liq ꝛand is ſou 1
turu tion E: ut liar din us ote tann epiie tam oc Et † 8: que ultis uia oc i
Dunn rdina bitoeent 79 ior tem re p 8 at tis ntioc rin ſun riu iſſis m iõ. q at he r
einn dnartan .ſec ſi a qui lla ica ſi. le rua ſie a diꝰ ue ſi i⸗ tur deb. it fu
tnitd rati dun. tiha naq it? nu 4 n at: ſe le noc aque 0/ om uſatu cre fac
iratiha icabit?n tin lde fe⸗ rãt: ecc ſy 7ca. 0 dio/ exc ia c tn5 re do⸗
Nleri uaer Vitne dicab bir i. me uel fe gtus icene epi Atüm . 1 ꝓP it: 7 qu ſicutr cen 5
nen ius: ut. ff. 1 . . a tatum tepi ſſit: re. ſ pla ex
riſt E clcabi S iebus iſſas m lis ni ceſis na ta ti 3 gelli lace it H que
zei on is offerẽ is die m gu dio ſia Et põ cur ni pla red ob.
W. auiss dici Jeg cdi 8 d ua lteri reg ne da nẽ Eant 91 uic i. de
R eſcais C nici requ ſi alte ſia uea ber hẽ hra mautenſf
utitt de ſol ſnra auͤte no mi teri ã gẽt ip 7 ali 7 que; u ſis do thr⸗ tun ꝛut i
ui ꝓ in aſia inẽr gul ceſis 0 dẽ. ino: ut
Urnm Augi a tulit ee E iſſai in a ertin 5dio um eo m l. . i.
* ot ꝙ ſi ali⸗ l ibi mi etitumciorei De io/ .naſ.
phiin põt ꝙ lterius oſſit ſtis p lebẽ in eccle ibi mil ceſiʒ tatume ſiu ultra dio li.
el en ine a ic poſſ p 1 0ibi rim ötine ip ſultra 4
erseedez MM Pracieuerot lerkb dedenͤ
onmn – naon us dcoepto au ſi e ad maro⸗ C n acgerend S
nrnn unla e eliran ſaaltctin erecen Eceſ Bdigaliclui –
D taui 2 leſ 6p rdiaco din Edi ſup an
ln HH “ nin It ſuper 5 ſhoneli
. 9 litan⸗ nõpo C gellie P 18 plel habu teʒz vuſcna din goc erign dus a t
nn Girs a co Zl aler nlaeiĩ CY cãis ſt de ehoc es ſ Wig abc
echintrare rniſj Perit e deat. le toͤ naaze kials ſyn⸗ 0
ſt in ſur ici rit au ccle P nãq 1 are ſyn
