ſundi.⁊ eo.titulo in.l.qui ſin bus:manifeſta ꝓbat᷑ offerẽda ſanſ pliciter.facite pnĩam uel fructꝰpe laniõe.Sioperame Efnni
dum. 5.fundi. usfactio oꝛis cõſeſſio. Latentia vo nitẽtie ſʒ addidit dignos:ut ꝓ qua dicãtis expectas oʒ utn
d Euvomodlo⸗Sca diſtin. peccata non pbant᷑ ſacerdori necel litate vulneris peccatoꝛũ: qualitaf utuulnus detegas. Ntene
. Peiernano od ze. diſt. ſario confitenda a eius arbitrio er offeratur bonox operũ. nõ. n. par 1 E. Yeenm tacfhln iog
igre S.C. Illl⸗ . a tusboni operis eiꝰ ii Gamenta ⸗ glin
§. alij. c. verbum. pianda. Contrario ea que in aſſer debet eſſe fructus/ boni o tio de taciturnitate mme⸗
ſ¶Proſperum. .e. di.ſicut. tione buius ſentẽtie diciaſunt: ꝑ / qui mihil uel parũ deliquit atqʒ eiꝰ non iuuat gratianũ̃ ſeniriiu
7. c. facilins. =Wèð tim ueritate nituntur partim pon/ qui grandia cõmiſit.ille tanquam nam cum peccator Arvorſn
S Non ſunt hec. que ꝓpar ere carent. Sine contritione ete nmullius criminis cõſcius ſibi uſum cui iam peccatum rleun
te contraria oicta ſunt. ſcili nim coꝛdis nullum peccatuʒ poſſe in rebus licitis pꝛebʒ. bũc ranquã dimiſſum tacet ? ö tjeoſi,
ſine con eſlionc oris pecca dimitti : occulta uero peccata ſeere multis aggrauatũ eti alicitis itẽ/ nn ene ett. hoe a
b Archilinagogi. ſiert. la ſatiſfactione: publica quoqʒ ma peerare opoꝛtet. In iubileo plena wmcpprnad. na
Suſcilauir⸗f.e ne, peni⸗ nifeſta pnia expiari debere firmiſſi remiſſio pꝛeſtabamr. unde per eũ y . Abiaüt.5 xxij. mnnn
tet. in fine. ma quoqʒ cõſtat rõe obnixũ.poꝛ⸗/ pfecta peccati remiſſio ſiguratur. cicn humilitatis. ſheen
l: ¶¶ Secreta. arg. eſſe ſecreta ro ſine confeſſione oꝛis ſi facultas Sacerdos ergo numerù annoꝛu,ʒ ʒ3 Nem penitz *
que fiunt ſub preſentia quin oↄfitendi non defuerit aliquod gra uſqʒ ad iubileum ſupputat: cũ eiuſ 0 Caſus. hoc ninſc
qʒ honinnz. deniden ue delictum expiari auctoꝛitati pe arbitrio penitentie tẽpoꝛa diffiniũ c. diuiditur in quat⸗ (Dlaen
miganog die len nitus pꝛobatur aduerſum. Quo- tur quibuſ quiſqʒ plenã peccati re duar Peugiader unmins
awaditeraut ſia erat in ur modo eni ᷣm auctoꝛiiateʒ leonis miſſionẽ inueniat.nõ eniʒ ſicut eſi ſeipſum debete R . un.
teri teſtamento ꝙ ſiquis offe pape ſine ſupplicationibꝰ ſacerdo cius ait ſuꝑ eundẽ locuʒ. ſtati poſt teri ſacerdoti ?⁊ non an
rebat domũ ſuam nel agrum ium indulgentia nequit obtineri ſi diffinitã pniaʒ quiſqʒ peccato ple per nunciumut ita G
uel nineam nel aliquid alinul ſine oꝛis cõfeſſione a peccato poſ,/ neꝰ*mundatur. Cũ ergo ex pꝛemi maioriafficiatur ve —
tabernaculo ⁊ poſtea penite/ ſumus emũdari. Quis eni ſuppli/ ſis auctoꝛitatibus colligit᷑ tꝑa pe/ recundia:que part na
bat ſi uolebat recuperare ad cabit p peccato quod neſcir. Ite⸗ nitentie arbitrio ſacerdotis diffini penitentie relenat. lcu
dita quinta parte eſtimatiois pb d 4 . 35 . W 2 Secundo dicit ꝙ g n.
totius rei preciũ perſol nebrt Quomodo z auguſt. fruſtrat caa antur euidentiſſime apparz ſine cõ anitron iteni oil. 1Ceet.
tabernaenio ? rem recupera Ues eccleſie qui ſine arbitrio ſacer feſſione proprieuocis peccata non tuz debet eligere ſa In
bat:⁊æ facienda erat hec ſolu- dotis pmam agit: ſi ſine 0218 cõfeſ dimitti. quis em tempoꝛa bemien cerdotem cui confi⸗ CCorae
tio ad ſicluʒ ſanctuarij. quod ſione criminis indulgẽtia imperra tie alicui prefiget: niſi primũ pecca teeatur qui ſciat liga n
maioris ponderis erat ꝙ; vu Itẽ. Quomõ pᷣm ambꝛo. ius ligia taſua ſibi manifeſtare curauerit. re ⁊ ſoluere.Tertio 1Eſtnl
garis uel ruſticoruz: aliasn dia ſoluendi ſolis ſacerdotibus a (Itrez. Taciturnitas peccati ex ſuꝑ qui copiam ſacer Uuln
Aiorun poſic aulez rne dño credit᷑ eẽ permiſſuʒ: ſi quiſqʒ bia naſcitur cordis: iõ.n. peccatu, otis non habet cõ *
reum qui debebat rediner. ſuo arbitrio ſeipſum peccdo ligat ſuũ quiſqʒ celare deſiderat: ne ini Aicair pProriuoit lenani
retinebat emptoꝛ agruʒ vſʒ Qel ſecreta pnia ſm pꝛoſperum in quitaſ ſua aliis manifeſta fiat: ne ta ens conſeng⸗ CSen
ad annum iubileũ quem tune ſententiam pꝛofert excõmunicatio lis reputet᷑ apud hoĩes foris qualẽ tur. Quarto dicit lulnme
plene reſtituebat. ille ita A iis: atqʒ poſt ſatiſfactionem abſqʒ ſe iã dudũ exhibuit diuino conſpe occultuʒ peccatum etnit
non poterat redimere niſi ſi ſacerdotali iudicioſeipſuʒ deo uel ctui quod ex fonte ſuꝑbie naſci nul ſufficit contiterioc/ Clame
clo ſanctuarij. ſignificat pe altari eius reconciliat. Nöſüt lidubium eſt. ſpecies eteni ſuꝑbie culte. publicuʒ uero W
terennonothel kic hec pꝛemiſſis auctoꝛitatibus con, eſt ſe uelle uidri iuſtũ qui peccatoꝛ eſt publice confien faone
ſ a ſeritura ſiu he weiſe ſentanea: ſed multoꝛũ exẽplis pꝛo eſt. atqʒ hypocrita cõuincitur qad ler lann
myſticantur in ſequẽti littea bantur aduerſa. filiaʒ naqʒ archiſi imitationẽ pꝛimorũ parentũ tergi ? lte conteranm de fiaien
m ( Eam. 5. xpij. q. iiij.ſunt. nagogi turbis eiectis dñs ſuſcita uerſatione uerboꝛum peccata ſua omnibuf.i de omni CPrtr
n Miſi ſiclo. ſiclus continee ui non tamen niſi pꝛeſentibus pa/ leuigare contendit.uel ſicut chaiʒ peccato ⁊ eiuſ varie dinigeen
xxr. obolos. ar. i.q.i. indices. tre ⁊ matre puelle: etro quoq;ʒ peccatũ ſuũ reticendo: penitꝰ ſup tate.j. di. v. conſide mmid
verlus. Tres ſiclos obolus. iacobo ⁊ iobane uite reddita eſt. primere querit. ubi aute ſuꝑbia re reet. ? diſiinc. vi. qui ſbſogt
as tres roaandn dno In quo moꝛaliter iſtruimur: utſſe gnaruel bypocriſis bumilitas lo nult. an
dena vat vncia lib. am S1el? creta peccata que per moꝛtem pu cum habere nõpõt. Sine bumili 2 .Oendar dar inn
bobet ſeptez dragmas Obol elle intelliguntur:non niſi ſuppli/ tate vo alicui ueniã ſperare nõ licz erteriorg eun pren
bet ſeptez drag olo . . PEN . mitur de interiori ⸗/ Corlper.
minus vno. cationibus eccleſie que per parrey nec ergoubi eſt taciturnitas cõfeſ bus. ut hic T. . di. l. fenn
o . Supputante.i. computa 2 matrẽ puelle deſignantur: ⁊ ſacer ſionis ueniaẽ ſperanda criminis. ſi quis diaconus. (un
ie a tempore.l. redemptioniſ doiũ miniſterio qui ꝑ petrum io & Pꝛobat hoc idem auctoꝛitate VDer nuncium. Unſſont
cuz anis redimebal ſmꝙ an banem ceteros intelligunt a do aug.quiii li. de pnia ait. ⁊ ita nõ põt hoc per unun
nne nu ieus viein ncl teme mino exiſtimentur dimirti ¶ IJrem NAUẽpeniter oĩno peniteatet alium quod per ſe in
ſacerdotio magis unel minns in leuitico. Qui domu ſuã uelag?z dolorẽlachrymis oñdat're poͤ.lt oe ſein iter c⸗
perſoluebat iuxia modum i domino vouerit uel coſecrauerit: pfñtetuitã ſuam deo ꝑ ſacerdotes. Aeikioe qun ns nae
luʒ: ut ſiager recipiebat ſemẽ non poteſt eã redimere niſiſiclo pꝛeueniar iudiciũ der ꝑↄfeſſionem nuii lron
tem. xxx. modioruʒ ſacerdos ſanctuarii. Sacerdote quoqʒ non precepit em dñs mũdãdis ut oſtẽ a — Per ſcriptuʒ. ẽ. ſhiij
hetere deberet.l.ſicloſ.uel aa ipſo ſupputante annoꝛum numex derẽtoraſacerdotibꝰdocẽs coꝛpo SEr an. qualis. cõ- Gnn.
debat᷑ quinta ꝑs pcij ut dixi. uſqʒ ad iubileũ. In quo ſimiliter rali pñtia cõfitẽda eſſe pctã:non ꝑ tra.ſed ibi non dici he
p Tuctus.i. penitentia. .· docemur: ꝙ, quicuqʒ domũ cõſciẽ nũciuũ nõꝑſcriptũ manifeſtanda. ur ꝙ ita accipiatur Gige
non tanta imponenda cei tie uelagrũᷣ ſatiõi ja⸗ diri in 6 accepta in ſerip 1CO
tamagis peccantt. agru conuerſatiõis ꝑ pniaz dirxit. n. ora monſtrate 1 oẽs non 6 gigalur: ne ſhs
q ¶Nicitis..xl q. .aliud. ðõ. domino offerrearqʒ pꝛecio bono unus pro omnibus: non alium ſta turis redigdn⸗ lenn
EKerbis armibag. ruoperũ de uana mie ſue cõuerſa / muatis nuncium qui pro nobis of, b AWunus. ſell nn
r ee Peccato. hic colligitur y tiõe ſeipſuʒ redimere uoluerit nõ ferat munus a moyſe ſtaturum: iʒ bircum. ideſt peni c
toto tempore penitetie remit põt hoc facere niſi ſiclo ſanctuari. qui per uos peccaſtiſ:per uos eru teentiam deſignataʒ S
nirerlcutegoto elezd ideſt operibꝰ penitẽtie: ſacra ſeri beſcatis. erubeſcentia eni ipſa prẽ per bircum. nlen
Huet⸗ mpore ob turaprefixis. vñ ueniẽnbus adſe babetremiſſioniſex miſericoꝛdia cA Exmißicordia. n
. . mii

e

*„ *

D..J. 307
ſite
unn N i miſericordiam repromittens. a Aut mitericordie. aliquid de pena relaxãdo: uel aliquem cõioni ſacramẽz
N. . b Hoc precepit. myſtice. vbi dixit. rade ⁊ oſtende te ſacerdotibus torum reconciliandgo.
m c Timore.i.propter timorem ſernileʒ. b Opera ueſtra.ſ.ꝙ dimittatis per vos peccata.

d & Ofenſi. ſ. dei quem peccando offenderat. c Scientem. ſi in eius parochia non eſt diſcretus ſacerdos eins qni preeſt

Cnn e¶Fit eim veniale. . e. di. F. alij. .c. ſerpens. Neniale.i. dignuz ye conſenſu talem adeat.ut.j.di.vi.placuit.⁊ extra de peni.? remiſ.omnie.
nenl nia. vel fit. i. oſtendi d α Ouem deſideranti.alias
üguid mr ger contelſone im hoe ir dominus ut ne antequã ad eos peruenirent. vnde e ors ſ vererei l.i. ĩ pꝛi.
ingutnr Ze veniaſe-ve ! enim hoc pꝛecepii dominus ut ne 4 3 P ſpicere: du f Et ſi ille. .. de con. vi. lij.
tnnunur tale ßm iaz lüte minez peniteret in occulto.in hboc paatet deum ad coꝛ reſpicere: dum ſanetn nri mſn. I.
3 ideſt pnan no enĩ ꝙ per ſeipſum dicit ſacerdoti ex neceſſitate pꝛohibentur ad ſacer g0 Erdoſiclen Crerg. v. 5
uneun Pnrgatur. pur. erubeſcenti uincit: timoꝛe offen/ dotes peruenire. ſepe quideʒ eos 8 ο%²
nene gari non videtur ꝓp ſuuenia fit criminiſ.fit eni ueniale querunt:ſed ſani ⁊ leti duʒ querür pEr ſi non tam cito. 5. di.l.
miunan ter penam exterio per cõfeſſionẽ quod crimiale ergt antequã ad eos peruenirent: moꝛi (iquis diaconus.
uman n ris ſatiſfactiõis age operatione. a ſi nõ ſtatm purgat: untur. ſz miſericoꝛdia deiẽ ubiqʒ i Soluerétur. ab eo quo ad
langte adhuc reſtat..e.di tamẽ uitalequod cõmiſerat mo;⸗ qui iuſtis nouit parcere:a ſi non penam temporalem.
nſinn ſtin. ſi peccaimm da tale.multũ.n. ſatiſfactionis obtu/ tam citoeſt icut a ſi ſoluerentur aſa- l ſacerdote. dens quem
nnitt uid. ſ. e. diſti. ulti. X. lit: qui erubeſcẽtie dominãs nibhi! cerdote. Qui ergo oĩno confiter no fallit ſercet! qualitas nec
R an ſe i.eis pe⸗ eoꝛũ que cõmiſerit nũcio dei dene ſacerdoti melioꝛi quaʒ poteſt cõ ei deus Aleraz d Enent
8 nitentia contert 1 Fauit. deus. n. ui miſericoꝛs ⁊ in fiteatur:ſi peccatum occulſum eſt ieme ꝓmiſit ſniaʒ. ſed preſby
ſſitnin petrat uiiam. ſtus eſt ſicut cõſeruat miſericoꝛdiã ſufficiat referre in noticiaʒ ſacerdo ter qui menteʒ alterius nõ po
n b ¶ Peccanti. ſ. diſ / in iuſticia ita a iuſticiã in miſericoꝛ tis: ut grata ſit oblatio muneris. teſt videre.talia confitentis vᷣ
a crete. ? hoc eſt qð ſe dia. opus enĩẽ miſeꝛicoꝛdie pecca nam in reſurrectione filie pricipis ba iudicat qualia foris ſonãt
PRiithnne quitur. ſed oʒ cc. n peccata dimitter ſed oʒ ut iuſtꝰ pauci interfuerũt qui uiderent: nõ vnge indignum abſoluit fre/
uun 16c WMiſereatur. ſei miſereatur iuſte. Opoꝛtet enimut dum enim ſepulta erat: nonduʒ ex 5ä
igien licet puniendo pec non ſoluz quid ſed in quo doleat tra poꝛtam ciuitatis delata: nondũ xle aire uoni: allog ver
igimai . n a. ideſt pp Clideret : ſi dignus eſt nõ dico in / extira domũ in noticiam poꝛiata.ĩ . 4 eü nulalpalt af venire
n nn aalchl propter ſticia ſ5 miſericoꝛdia. Juſticia eni ms reſuſcitauit quam intus inuutt morus beccatoris conueriio
mtſm quod peccatũ. ſola dänat: ſed dign eſt wiſericor relictis ſolis peiro ⁊ iobanne ⁊ ia/ 2. xxxi. .vi.is qui tempore.
unikann Sed ĩ quo.ideſt dia qui ſpirituali laboꝛe petit gra cobo patre ⁊ matre puelle: in qui S. e. di. multiplex. nel hoc ad
gtinette, dolorez patiatur. ſ.i ciam. laboꝛat. n. mẽs pauẽdo eru bus figuraliter conninẽtur ſacerdo tiemporalem penam referat.
Sunntodi peng. . beſcentiã ⁊ quoniã uerecũdia ma/ dotes eccleſie.quos autem extrai licet eim vecenrusdimniftarut
kenfentt m Boleat. peni / gnaẽ pena:qui erubeſcirpꝛo chꝛi- uenit animaduertendũ eſt quomo ne bomo bectpiencla uo.
Gdekgiſert ſend⸗ ſideret. ſa ſto: fit dignus miſericoꝛdia. unde do ſuſcitaui. Flebat enim turba wrimi. rame ſipeccatopar
etomnaint n k Conli cet. m apparet quia quantum pluribꝰ cõ poſtfilium uidue. Fleuit martha citur pena remittitur: qꝛ nul
unlſuit o C Juſtitia. ſi enim fitebitur in ſpe uenie turpimdinem ⁊ maria ꝓ fratre ſupplicantes. Fle latenus ſine uindicta relaxat᷑
–— ſola iuſtitia reſpicis criminis: tanto facilius conſequit᷑ bat ⁊ turba que mariaʒ fuerat ſecu ſicut patet in dauid.ut..e.di
nait tur nullus ſaluatrr gratiam remiſſionis. Ipſi enim ſa ta: lachꝛymis marie admõita. In Aeient heecetuen;
— vel conſequitur ne/ cerdotes plus iã poſſunt proficere qua docemur publice peccantibuſ l ſeinn Elaniraric ini 8
kiſtenphet miam amnſri plus confitentibꝰ parcere: quibꝰ non pꝛopꝛiũ ſed eccleſie ſufficere“ . s mortu.. .j. di.
Gnniter b A Sed mileritorn enim remittunt: remittit dominus meritum. ¶. Itẽ leo papa. m Dufficere. ad celerioꝛe;
Aum far crernalner. laʒarũ enim de monumento iã ſuſ Sufficit illa conkfeſſio gue pꝛimuʒ 7plenaʒ pene temporalis ab
ainiuum q Labore. nibile citatũ:obiulit dominus diſcipulis deo deinde ſacerdon offe riur. ſolutionem. ut. S. diſt. e. multi
fiucnint nim carius emitur: ſoluendũ.a per hoc oſtendens po £ Vãuis plenitudoꝰſidei uide plex.æ.c.ſufficiat.⁊.c.fleat.⁊=
unne iᷓ quod precibus i· teſtatẽ ſoluendi cõceſſam ſacerdo/ aatur eſſe laudabilis: que ꝓ ſ.di. v. conſideret. in fi. xiij. q.
ſolugnin petratur. nt dicit ſe tibus. Dixit.n.quodcũqʒ ſolueri pter dei timoꝛem apud omnes bo ijtemuus.
enn neca. argu. ad boc. tris ſuper terrã : ſoluetur ? in clis mines erubeſcere non ueretur: aa m heritum auctor itare;
lrmmm r. War ar.. boc eſt ego deus ⁊ oẽs celeſtis mi men quia non omnium huiuſmo e⸗ anbaigigſine Pz an g
* Pa r⸗. litie oꝛdines:⁊ oẽs ſancti in gloꝛia di ſunt peccata: ut ea que per peni igtem ligandi æ ſoluendi. ar.
Cten n tra. z.di. e. F. ex his. mMea laudant uobiſcũ , cõſir mant tentiam poſcunt non timeant puA xl. diſtin. c. i.
rſnip ſub Uo ſenon ita. quos ligatisa ſoluius:non dixit blicare:rᷣmoueatur impꝛobabilis o 8 Dãuis plenitudo i⸗
toliriß ¶Facilius. qr tot quos putatis ligare aut ſoluere ſy conſuemdo:ne multi a penitentie perfectio ĩ fide.
1 ſacerdotes obligat in quos exercueritis opus iuſti⸗ remediis arceantur dum aut eru p T Quia non omnium. nee
Ai, ad orandum pro ſe cie aut miſericordie. alia autẽ ope beſcunt aut timent iimicis ſuis ſua agers leanens cauſpe u
nnnn quot iacerdolib cõ ra ueſtra in peccatores nõ cognoſ facta reſerare quibus poſſunt legu oſſir mationi.ff. ve ver. ſignt.
mu enbeic n a⸗ co:quare qui confueri vult pecca/ percelliꝰ conſtitutione. Sufficit a mprobabilis. m quaz
— remiſſionib⸗ eſt⸗ ta: ut inueniat gratiam: querat ſa/ enim illa confeſſio que pꝛimũ dev occulta peccata in vnblico co
lmn unt ad pontes ad cerdotem ſcientem ligare ⁊ ſolue· offertur. tunc etiam ſacerdofi qui fitebatur: compulſi ad boc ꝓ
jonihen talia. vere: ne cum negligens circa ſe ex pꝛo delictis penitentium peccator pter quod multi penitentiaʒ
cr n Super terram. titerit negligatur ab illo qui eũ mi accedit.iunc enim plures ad peni declinabant.
echin ideſt ĩ eccleſia: qꝛ ex ſericoꝛditer monet ⁊ petit ne am/ tentiam poterunt prouocari: ſi po x Ombns acenſaufibus ſ
utmnie ira eccleſiam nulla bo in foueam cadat: quã ſtult? eui puliauribus non publicetur con; inimieig. nan cun Ranlg. gr
inig⸗ ſoluts uelligaio ſie tare noluit. Tanta iaqʒ uis cõfel· ſcientia confitenis. ¶ Quibus xriij qij⸗adlnonere.
L eini nie..em ſionis eſt: ut ſi deeſt ſacerdos: con auctoritatibus uel quibuſſtibet ra - Percelli. ſialie probatio⸗
x Et conkfirmant fiteatur proximo. ſepe.n.cõnngit tionum firmamentis utraqʒ ſe entẽ nes ſunt que ſufficiant cũ hbu
bime eos iuſte ligatoſ te. penitenſnõ põt uerecundari cq tia ſatiſfactionis confeſſionis in inſmodi confeſſione. ? ẽ huic
ſrnchir 1 Quoſ ſigatis. in ram ſacerdote quem deſideranti· nitatur: in medium bꝛeuiter expo riq.x. boe videtur.
un ſte ⁊ miericorditer neclocus nec tempus offert. ⁊ ſi ſuimus. Cui autem harum potius t PSu en Fedre Feer om⸗
U penis pro peccatis ille cui confitebitur poteſtateʒ ſol adherenduʒ ſit ctoꝛis iudicio re n Aaibus uctorna tibus,
Gun iinboſitid 5 oeiè// nengi non habeat: fit tamen dignꝰ ſeruatur. utraqʒ enim fautoꝛes ba confeſſionis. an ſcitz ſit necel
bung Solniil⸗ ac⸗ uenia ex deſiderioſacerdotis:qui ber ſapientes ⁊ religioſos uiros. ſariauelnon.
t 5 itericongie apeis ſocio confitetur turpitudinẽ crinii Æ◻Unde Theodoꝛus cantuari x Wreuiter. immo pProlire.
nun 2= JIuſtitie. iuſta nis. mundati enim ſunt lepꝛoſi dũ enſis archiepiſcopus ait in peni/ vel ideo dicit breuiter reſpec
ms pena ligandi. ibant oſtendere oꝛa ſacerdotnibus trentiali ſuo. tu multarum auctoritatũ que

Niij

De peni.

ge.
ſa loc r. y CAliquando. hoc allegando dicit nt anctoritatem inducan. nen
4 be⸗ matertalo rahit gratianns per ſequens. 3 O Haritas que deſeri poteſt nunqᷓ; uera fuit. Pee
b NVidam.tota eccleſia.⁊ ideo ei adherendum eſt qꝛ a pluribus compꝛo ⁊ . ¶QAue deſeri põt.ideſt quã contingit deſeri nel de facili. lammde
batur.ar.xix.di.in canonicis. 2 Munqp. i. perſeuerũs finalis yel vera.i.ad eternaʒ beatitudinẽ ihen
e ¶ Quod vtrũqʒ.ſ.confiteri deo ⁊ ſacerdoti. ut. xxviij.di. . ex bis. M iipeni⸗
d Perfectorum. qui nõ ba B 9 Aicata. i. E⸗ aclnn
bent niſi nenialia.vnde non ĩ .. . . kecta. cnancl
digent oris confeſſione ſpoli AUidã deo ſolũmõ pfiteri de go eũ ꝑ cõtrariꝗ atqʒ diuerſa cura b Secur . ſpeig⸗ D
d ¶Perfectorum. S. e. diſt. A. 0 bere pctã dicũtur greci. qui· ri.i.per bumilitatis exercitiũ.ex· euerantia no reip (tulen
bis auctoritatibuns dã vo ſacerdotibus cõfirẽda eſſe ꝑ ercinia uero humilitatis ſunt: ſi ſe nnl quilibetẽt ſnms
e ¶NHocet. i. hoc eſ ſignuz ſa cſenrur tota fere ſacta eccleſia ad milioꝛibus officiis ſubdar a mini/ ternecbangnened una
r perca winnen urruͦqz noͤſine magno fructu inra ſteriis idignioꝛibꝰtradatr. .ita naqʒ miimt erri an u nn
are.t,di. nauſen Te⸗ om ſcam fit eccleſiã: ira dũtaxar ut deo arrogantie 1 bumane gloꝛie nici, paulus. ie
nis qui nõ diligit. ſicut cordiſ qui remiſſoꝛ ẽ peccatoꝛũ pctã nra euitari uel curari poterit:ut in con Alida. ver, 3
contritio eſt ſignum peccato- confiteamur.a hoc perfecioꝛũ eſt ſuemudine humilitatis affectus ul c ba ſalomõis bnen
ri ꝙ gratia dei dimiſit ei pctã cũ dauid dicamus.Delictũ meũ tra iã non incidat in arrogãtie ⁊ ua in canticis. in
qua nemo ⁊c. ut de con. diſt. cognitũ nbifeci:a imuſticiãs mea,z ne gloꝛie delictum:ſed in ſingulis d leetioi. cha ninmin
i.nemo. fola cõ non abſcondi. Oixi confiteboꝛ ad hyuiuſmodi uiciis cura ſimilis ad/ e CCrperticoi 7 Srann
Adminiſtratione. ſola cõ nerſũ me ĩiuſti meã do. æ turemi. bibeatur. Nẽ. Sine charitate nul git ue conuenit ii ⸗ aan
6 Segicorum. ideſt ſacerr ipie. pci mei. ſed iñ apoſtoli inſſi loadulto peccatum remittitur: nõ teeliige de facili. iunnſt
datum. imnutio nobis ſequẽda eſt ut cõfitea⸗ autem habetcharitateʒ qui aliqu’ũ f Occidit.i. fjmo lſun
Via vero de penitẽ mur alterutꝝ peccata noſtra 1 oꝛe dopeccaturus eſt criminaliter. net a delectatione. an
tia. Hic intitulatur mus ꝓ imucẽ ut ſaluemur. Cõfeſ/ ¶VAnde Auguſti. ad iulianuʒ co ſicut mors remouet kn
ſecũda diſtinctio. 1 ſio itaqʒ que ſoli deo fit: quod ẽ in mitem. Abol din ferreno. cle
qua illa aneſtiq tracrarwre n ſtoꝛũ purgatpctꝗ. Ea uero que ſa HDaritas que deſeri poteſt“ (Nn tad eidn
barntas Grerten r in cerdoti fi:: docer qualiter ipſa pur nunqua'uera fuit. Idem „ cömendat pſper eumthel.
nia peregrinatonis tucũqʒ gent᷑ pctꝗ. Deus nãqʒ ſalutis ⁊ ſia ſuper epiſtola iohanms. „chariiatem ex eius (Orß
lit perfecta.ut.j.e.ꝗnon ẽ mi ctcitatis auctoꝛ ⁊ largitoꝛ: plerũqʒ Adicata eſt charitas ſecurꝰ effectibuſ⁊ ſunt ver ai
rum. quod probat anctorita- pꝛebet hãc ſue pnie medicinã inui eſto:nihil mali pꝛocedere po ba ꝓpſperi uſqʒ ad iI ncitt
tibus ⁊ exempliſ.in patria au ſibili adminiſtratione: plerumqʒ eſt. ¶Aẽ grego. in moꝛalibus. lud. c. itẽ beda. pooſ ien
tem ubi perfectiſſme iamba mecdicoꝛusoperalione. Alida eſt ut moꝛs dile cno tendt uichari. n
bet rnon nttun ſ. e. cha⸗ / Aia uero de p nia ſemel uirtuti etenim moꝛtis dile/ noreſctg vomd d niinie
raas. bane gueſtioentractat lut ir heri ſᷣmo aliquamu ctio cõparatur. quia nimrum men byug abudabitz mũ miſen
bic gratianus occaſione alte altius repetendũ uide tem quam ſemel ceperit a delecta⸗ dana contenit. diffi Wibi.
rius quam hic ipſe in initio p tur. diuerſoꝛũ ſnias cer⸗ tione mundifunditus occiditx. cilia facile perficit. nDlge
libanit.ſed in.iij.diſtinc. eam 1 ãquctoꝛitatibus munitas ĩ medi ¶Item pꝛoſper in libꝛo de con/ ſubdit etiaʒ quid ſit .
ꝓſequitur. an.ſ.penitentiarre um ꝓponẽtes. Alii dicũt pniaʒ ee tem platiua uita. 7 deũ diligere: ? quid big
iterari poſſit. ꝓcedit ergo gra mel tantũ eſſe utilẽ.unica eſt enim Haritaseſt ut mibi uidetur ſit pernertere ordi jnn
tianus in hac diſtinctiõe hoc nar f. . b , . nem dilectionis. ler icpise
. SS nec iterari nõt.ſi uero reite rat᷑: Pꝛe rectauolũtas ⁊1 ab omnibus .
modo.primo probat ꝙ peni . ſiar nö fuir⸗ ſi de ſnia indi tio oſtendit ad quid . Ne
tentia nõ voſſtr reiterari uſqʒ ceqẽs Pnia no ut nde inia iudi terrẽis ac pꝛeſentibus pꝛoꝛſus ad cor noſtrum ſit diri agloe
ad. .item ſine. ubi latenter i· cis eius merito pctã uident᷑ eẽ re uerſa:iunctauero deo inſeꝑabilit rigenduʒ. quarto oſ bonoefi
greditur materiam huins di miſſa: apud tñ eius pꝛeſentiaʒ: cin ⁊ unita igni quodam ſpiritus ſan/ teendit qualiter ſit di wecone
ſtinctionis: ⁊ probat charita oĩa futura Pniia ſunt: nunquaʒ ba/ Cti a quo eſt.1 ad quem refertur in ligenduʒ. diliges ꝓ Mercr.
tem ſemel habitam amitti nõ bentur remiſſa:qꝛ nõ eſt ſeruata il/ cenſa:inquinamentiomnis extra/ ximum tuuz ſicut te Poore⸗
poſſe uſqʒ ad. . becᷓ decha laſnia ueri ſacerdons uade 2 am/ nea coꝛꝛupriõis neſcia nulli uicio ipſum. ⁊ qui ſuntꝗ liene
are nbi äl plius noli peccare*. Nez Ecce ſa mutabilitatis obnoxia. ſupra om/ unt deum plus unnͤ
enaiſaodeeametr ar nus factus es: ii amplu'noli pec, ma que carnaliter diligunmur cxccl gG . Cbaritas.. er un
ia eſſe intelligẽdas.æ ide ſſ,· care: ne deterius aliquid tibi ↄtin ſa affecnionumomnium potentiſſi cparitate procedat igti
ta occaſione gradus in chari gat. ¶ Itẽ ex ocrauo ſynodo. ma diuine contemplationis auida recta voluntas. 76
tate eſſe probat nſqʒ ad.ꝭ.nõ Pꝛimãa uicii cam no penuus exti inomnibuſ ſemper ĩnicta:ſummaꝰ dictum per canuſam. mns,
eſtmirum ubilatenter aduer guit qui in illa poſteareeidit. actionum bonarum ſalus moꝛuʒ vtillud xxxvi.dſſ. ahn
ſam partem aſſuumil. æwcha Jquis ſemel notatꝰ ſuerit in finis celeſtium pꝛeceptoꝛuʒ:moꝛſ tria. ut exponaĩ e indin
detonnunlbo dteniſt in. uidie uel orentionis uicio er criminum: uit uirtumum uirt, bu nunas eſ i ſeet alo ian
ad. 5. enidenter. ubi oſlenan rurſus in hoc ip ſü inciderit: ſciat gnantium.palma uictorum. ani/ ann charitas ſit ha
boc uerum eſſe non ſolum de ſe primã cam ex quo iuidia uel cõ ma ſanctarum mentium. cauſa me bitus mentiſqui uo utun
charitatis opere ſed etiam de tentio naſcit in interioꝛib⸗ medul rirorũ honorũ.premiũ ꝑfectoꝝ ſi luntaſ nõ ẽ nel mot⸗ linſ
ipſa charitate.⁊ hoc nſq; in ſi lis habere reconditã. Opoꝛtʒ er ne qua nullus deo placuit:cũ qua nuoluntatis. Similit en
nẽ di. proſequitur. intelligitur illud au nd
i ¶Proponentes. abſolutus gu. charitateʒ noco rmin
nommatus eſt. motuʒ animi. dicitur ergo charitas uoluntas uel motus. qꝛ ut. .dict nmgten
lꝛ Penitẽtia. que raleat ad nitam. tur: eſt c meritorum bonorum. ſicut ⁊ iniquitas cũ ſit habitudo me inſen
IIudicis. qui penitentiaʒ impoſuit. tis iniuſte dicitur peccatum qꝛ ex ea eſt.j.di.iij. ille rex. wmimnie
. m ¶Eius. dei nel ſacerdotis. h Recta.i.rectam nitam dignam faciens noluntaten. ipen
. n ¶Aerito.i.m iuſtitiam. ſ. di. iiij. . eorum. 1 (¶Terrenis. ſecus eſt ð charitate imperfecta quam hbabens põt cu in
o . MHunqꝙ. allegando dicit. rare temporalia. ar. xij.q.i.habebat. Uionen
pꝓ ¶ Uoli peccare.i. eſſe in ꝓpoſito peccandi. tamen aliter inducit allegando. lz ¶Inſeparabiliter. i.non de facili ſepꝛratur. . neſtg
q Navia ſeine notatus.i.deprebenſus. ¶Inquinamenti.i. mortalis. ð ſente
AE itio. uel alio quocũqʒ. ImMfIm[ã (Qitio. i mutabilitati in vitium. .„Iimm,
¶Primã. primã nitij cãm in ſe penitus non extirpat qui ĩ idẽ poſta recidit. nn ¶ Affectionum. i. bonarum noluntatum. ede
t . aro natam non ideo hoc dicit ꝙ ſemper ita fit: ſed ita fuerit preſũp o Summa.i.perfecta. nleiti
õ erana. V p Aorum. 1. ſalutiferos faciens mores. tur ſaſti
5esſus .S.x q.·vij.affectum.extra de depoſi. grauis.ſ.de cõſe.diſtine q Einis.i.cõſumatio.vel qꝛ pꝛecepta finaliter docet ut habean iin
Utem ſine chari „. . S P¶¶ Dita nirtutum.ſj.e.di.proinde. iuf
X¶ Item ſine charitate. adulto.j. de conſe. diſtinc.iiij. quomodo.⁊.c.ſolet. ſ. ¶ ¶ Pugnantium. cum vitijs. B
E. di. 5. fugerat. 7. .. romanos. c. c. tolle. ¶ Cum qua.i.in ea perſeuerando. Nini

„“

hlre

lulute

A,
Kun

Tange

W
elthfnen

Rr
N
Rer
Unte,

öperic

Wanmt,
Eedeſit

=☛

Ntie

Cartlig.

Vultlin.
1btnte

Enstn
Ndantmee

hnd
oſebee

„

nening

fintengs
tbuſten

Ppenng
ClibclſAd
Cugichn
3irſenen

eſcttrbone .

ſüctbleme

AcNintn.

lſerle efan

Ctetizntt

ligeetel

Nenentecd

hdlekdoter
endicdl
poſtunhce
nepgune
tanints
Nlndlpen
Umnonzſt

nL

rdungu
Chrtuit
nelenn
pobn
ncnn
ln
1 lponte
cikrttn
orcfumn
Unisl

CungiGn

Cilclne.
ign
Gntin
Ningni
aniin
Dtode

. „4
otfid

X

eccare. mortaliter. ŕÿMUDdB
EPorallcrer verbum in quo facit ad propoſitum gratiani.

D.. II.

c¶ Operoſa.i. effectina bonorum operum.

d C J

tem bec eſt charitas germana.i.germanos ⁊ concordes faci/

ens. uel germana.i. coniuncta ⁊ inſeparabiliter adherens. Salomõ

dixi ſapientia ſoror

mea eſt ? prudentis

nocani amicam me

am. .
e Excellentioreʒ.
aljs donis.

Qiam. eundiad

deum.
Mominat. 1 pri
. 2
ma epiſtola ad cori/
thios.

b Ergo. ane diffi

cilia. ad ſalutem aĩe
pertinentia.
i ¶Ex qua minus.
ideſt ex qua dei dile
ctioueʒ poſtponit fa

cilius ſicut plures p

niores ſunt offen/
dere deum fornica⸗
do qᷓ; furando.ar.l.
di. quia tua. in fine.
l. Faſtidiuʒ. repe
te concipere.
I Quez in ſe. l. di
ligente. i. ad ſui ſimi
litudinẽ.ubi dictũ ẽ

dilige proximuʒ tu

um ſicut te ipm. vel
in ſe. . deo. l. ad eiui
ſimilitudineʒ ubi di

ctum ẽ.ſecundũ aũt

ſimile eſt huic.
m Diligunt. plus
iuſto.

n C Biligenda. quã

animam. ar. xxij. q.
v.ſi quis coacius.

o ¶Ilez corpus. qꝛ

pars.alia eſt ꝑs que
homo eſt interior.

—-

non ex quo. non er⸗

go corpus ẽ hõ qð

elndinenſes ſomni
ant:qꝛ nihil ẽ id qð
ſui ſit pars.ar.ff.de
enic. ſi dictum. §.q ij.
⁊ peccãt qui ponũt
corpus genus ani⸗/
malis. .R
p Maturaliter. ſ.
ð con.di. v.non me⸗
diocriter.
q ¶ Spiritni. nt ad
uſus exercende vir
tutis habeatur.vt.S
E Subiectum. de
bemus eim adhibe
re iumẽto noſtro ſac
cum paleaʒ ⁊ flagel
lum.ſaccuʒ.i.opera
penitentie ⁊ alia bo
na opera.paleam.i.

nccia ad nite ſuſten

tationem.flagellum
ut caſtigemus ſi ex⸗
ceſſerit ac ſi ea pate
remur.
¶ SProxios.i.vtili
tates.tũc eniʒ nõ ip

ſos ſed noſmet tãtũ

diligimꝰ. vnde Tul
lius in libro ð vera
amicitia. Suis gqp/
pe incõmodis graui

aliquiſpeccare non potuitꝰ nec po
terit.fructuoſa in penitentibus: le
ta in pꝛoficientibus:gloꝛioſa in ꝑ⸗/
ſeuerannibus:uictoꝛioſa in mariy
ribus:operoſatin omnibus omni
no fidelibus: ex qua quicquid eſt
boni operis uiuet. Nem. Mec eſt
charitas uera germana ꝓfecta quã
excellentioꝛem uiam nomiat apo
ſtolus ſanctus. ſicut enim ſine uia
nullus peruenit:quo tendit:ita ſi/

ne charitate que dicta ẽ uia nõ am/

bulare poſſunt bomines ſed erra/
re. Item. Ergo ſi charitatem deo
exbibeamus: pꝛoximo de coꝛde
puro ⁊ conſcientia bona ⁊ fide nõ
ficta.facile peccato reſiſtimus:bo/
nis omnibus abundamus. ſeculi
blandimenta contemnimus: ⁊ om
nia que difficilia ſunt humane fra
gilitati uel aſpera eriam cnm dile
ctione perficimus:ſi tamen deum
charitate perſecta:que nobis ab il
lo eſt ex toto coꝛde ⁊ ex tota ani/

ma ⁊ ex totis uiribus diligamus.

ex ea eniʒ parte quis peccat ex qua
minus diligit deum: quoniam ſi ex
toto coꝛde diligamus nihil erit in
nobis:vnde peccati deſideriis ſer
uiamus.⸗ quid eſt deum diligere
niſi illi copulari animo concipere
fruende uiſionis eius affectuz: pec
cati odium. mundi faſtidium dili/
gere etiam pꝛoximum quem in ſe

cenſuit diligendum in ipſo amoꝛe

reſeruare legitimum modum nec
peruertere dilectionis oꝛdineʒ cõ
ſtitutum. Alli peruertunt nec mo/
dum diligendi cuſtodiunt: qui aut
munduʒ qui contemnendus eſt di
liguntꝰ: aut coꝛpoꝛa ſua minus di⸗
ligenda plus diligunt: aut pꝛoxi/

mos non ſicut ſeipſos: aut deum

pluſquam ſeipſos foꝛte non dili/
gunt. Iteʒ Coꝛpus noſtrum quia
pars noſtri eſt:ad hoc nobis dili
gendum eſt:ut ſaluti eius ac fragi/
litati naturaliterꝰ conſulamus: et
agamus quatenus ſpiritui'oꝛdina
te ſubiectum ad eternam ſalutem
accepta immoꝛtalitate ⁊ incoꝛup
none perueniat. Iteʒ. DPꝛoxios
autem tunc diligimus ſicut nos ſi
non pꝛopter aliquas utilitates no
ſtras:non pꝛopter ſperanda bene
ficia uel accepta:non pꝛopter affi/
nitates uel conſanguinitates: ſʒ ꝓ
pter hoc tantum ꝙ nature noſtre
ſunt participes diligamus. Item
Nonilli tantũ proximi noſtri cre
dendiſunt quos nobis gradus ſã
guinis iũgit ſʒ pꝛoximi noſtri cre/
dendi ſunt omnes homines natu
re noſtreſicut dixi participes. Iẽ
Proinde ſicut nos pꝛoximos no
ſtros diligimus quando ad moreſ

ter angi non eſt amici: ſed ſeipſum amantis.
t MHature. S. di. xxxxvi. non ſatis.

3 0° 9

*

n1 Participes.ergo iudei ⁊ ſaraceni ꝓximi noſtri ſunt ⁊ diligẽdi a nobis nit
nos.⁊ nerum eſt. verũtamen oĩa opera dilectionis ipendere debemuſ ſm vni

nſcuiuſqʒ conditionem.lxxxvi.di.paſce.

bonos ⁊ eternam uitam conſequ?

dam ſicut nobis eorum ſalun cõſu
limus:quando nos in eoꝛum pec
catis ac periculis cogitamus! et ſi
cut nobis ſubueniri optaremꝰ ita
eis ſubueniamuſ:aut ſifacultias de

fuerit: uoluntatem ſubueniendi te

nemꝰ. Quapropter chariſſime io
ta dilectione ſatageut bonũ quod
tibi uis: uelis ⁊ proximo. Ili vo
pluſquã ſe diligunt deum:ꝗ ꝓ eiuſ

amore ſue ad tempus ſaluti non

cunt ſeipſos tribulationibus ac pe
riculis tradunt:nudari facultatibꝰ
propriis patrie ſue extoꝛꝛes fieri
parentibus ⁊ uxoribus:ac filiis re

nũciare paratiſunt: ⁊ ut totum di⸗/

cam ⁊a ipſam moꝛtem coꝛporis nõ
ſolum non refugiũt: ſed etiam libẽ
ter excipiunt ambientes a coꝛporiſ
ſui uitamagis quam a deo uita ui/
te ſue diſcedere. Iem beda ſuper
iohanne uerendum eſt inte
rea quomodõ ſpeciale filii dei ag
noſcendum ſignuʒ fuerit: quod ſu
per eum deſcenderit: ⁊ mãſerit ſpi
ritus ſanctus.quid magni eſt filio
dei ꝙ in ipſo manere ſpiritus ſan
ctus aſtruatur. notandumqʒ eſt ꝙ;
ſemper in domio manſerit ſpirituſ
ſanctus.in ſanctis aũt hominibuſ
quãdiu moꝛtale coꝛpꝰ geſtauerũt:
parti maneat in eternũ:partiʒ redi
iurꝰ ſecedat. Mãer quippe apud
eos ut bonis inſiſtant actibus uo
luntariã paupertateʒ diligant: mã
ſuetudtnem cõſequãtur. ꝓ eterno
deſiderio lugeant:eſuriant⁊ ſitiãt
iuſticiaʒ miſericordiamqʒ mundi
tiam cordis a tranquillitatẽ pacis
amplectantur:ſed etiam pꝛo obſer
natione iuſticie perſecutionem pa
ti nõ uereãtur. elemoſynis oꝛatio
nibus ieiuniiis ceteriſqʒ fructibꝰ
ſpiritus inſiſtere deſiderent. rece
dit autem ad tempuſ:ne ſemper in
firmos curandi: moꝛtuos reſuſci
tandi:demones eiiciendi.uel etiã
prophetandi habeant facultatem.
manent ſemper ut poſſint hẽre uir
tutes ut mirabiliter ipſi uiuant.ue
nit ad tempusut etiam aliis ꝑ mi
raculoꝛum ſigna quales ſint intus
effulgeant. “Item apoſtolus.
¶?Ies nunquam excidit.
Nem auguſtinus ſup epi
ſtolam iobannis.
AUctio inuiſibilis ſpiritꝰ ſan
ctus eſt: que in quocũqʒ fue
rit tanquã radix illi erit. Que quã
uis ardente ſoleareſcere non po
teſt:nutrit᷑ caloꝛe ſolis nõ areſcit.
¶ Nẽ GBrego. ſuper ezechielem
Ennata animalia minime re
uertuntur cum incedũt: quia
pꝛedicatores ſancti ſic a terrenis

x ¶Proinde.⁊ eternam. bhic
aduerte quid ſit proximum ſi
cut ic ipſum diligere.ſ.ſalutẽ
anime ſue.⁊ ea que ad ſaluteʒ
anime pertinẽt ei optare qua
tibi opias.non obſtante ergo
hoc precepto poſſumus ðilin
quentibus penas corporaleſ
optare ⁊ procurare dũmodo
hoc fiat ſᷣm ꝙ iura permittũt

y ο Logitamus ſ. anime et

corporis nt eos liberemus.
3 . VNita.i. que ẽ nita anime
ſue qua ipſe uinit. ⁊.S.di.i.S
hoc idem.
2 & Querendum. ſuper iohã
nem. Legitur in iohanne ꝙ
iohannes baptiſta uidit ſpiri
tum quaſi columbaʒ deſcẽdẽ
tem ⁊ manenteʒ ſuper ieſum
baptiʒzatum:qð deſcendit ſu⸗
per eum ſignuʒfuit ne uox il/
la. hic eſt filius meus dilectuſ
⁊c.putaretur ad iohanneʒ ẽe
factam.ſed ad enum ſignuʒ fu
it iohan.ipſum cognoſcendi.
ideſt quoddam de ipſo qð an
te neſciebat.ſ.an poteſtatem
baptiſmi ſibi ſoli retenturus
eſſet.qð autem manſit ſuper
eum ſpeciale fuit ſignum fkilij
dei.ſ.quo ille diſcernetur ab
alijs. Querit ergo hic Beda
quomodo fuit ſignuʒ cogno
ſcendi filij dei.ſ.ꝙ ſpiritꝰ mã
ſit ſuper euʒ ⁊c. cum maneat
⁊ in alijs ſanctis. Sed reſpõ/
detur ꝙ alio modo manet in
xpᷣo qꝛ ſuper eum quo ad oia
in ſanctis aũt non quo ad oia
qꝛad tempus recedit ab eis
propter peccatum:vel ſi quo
ad iuſtitiam remanet in eis:
non tamen quo ad operandũ
puta ad prophetiʒandum nel
faciendum miracula.ut in he
lia ⁊ heliſeo.
29 ρ.Manet. nota hic expoſi⸗
tionem illius decreti.xxxij.q
ij.cõnubia.quia in opere con
iugali adeſt preſentia ſpiritꝰ
ſancti quo ad meritũ.ut.j.ea.

q..v. ſi dicat.nõ quo ad mira-

culum faciendũ.nt.ſ.e.q.põt
* C Haritas.excidit.i.in
hac nita.in futuro e⸗
nim fides conuertetur in ſci
