impugnãr nos: a cõtradictionibuſ
ſuis coꝛda nr̃a dirũpunt:cõculcan
tes vbi dominici margaritas ⁊ oꝛ⸗
namẽta fidei maculãtes.de iſtis er
go dicit᷑:qꝛ nõ potuerũt filii iude e⸗
uicere hiebuſeu de hieruſalẽ uſqʒ ĩ
hodiernũ diem. Item ſuꝑ duo
decim ꝓphetis. S
Poꝛcis a canibus ſancta nõ ſunt
cõmittenda.
—C. Vando ergo uir eccleſiaſti⸗
cus ⁊ pꝛudẽs atqʒ intelligẽs
multas impietates in ea que uocat
domus dei eſſe cognouerit: ⁊ nõ ſo
lũ multas ſed etiãfoꝛtes ⁊ que op⸗
pꝛimere poſſint iuſticiꝗ:a in tantuʒ
doctoꝝ rabiẽ pꝛoceſſiſſe: utaccipi⸗
ant pꝛeciũ in iudicio:⁊ omnia pꝛo
muneribus faciãt:pauperes deui⸗
tent in poꝛtis ⁊ audire cõtemnãt.ta
ceat in illo tẽpoꝛe ne det ſanctũ ca/
nibus:⁊ ne mittat margaritas ante
poꝛcos:qui cõuerſi cõculcent eas:
imitet᷑ hieremiã dicentẽ:ſolus ſe
debã quia amaritudine repletꝰ eꝛã
Item iohãnes chriſoſtomus in
epiſtola ad hebꝛeos. .
rum pagano comedere ſed cũ ex
cõicato minime licect.
A menſã quippe paganoꝛuʒ
ſi uolueris irę ſine ulla ꝓhibi
tione ꝑmittimus ſi enĩ quis fꝛater
noĩiatur inter uos. fratrẽ in hoc lo
co oẽmfidelẽ ſimpliciter intellige:
nõ nionachũ tantũ.quid aũt eſt q
fraternitatẽ uocat:niſi lauacꝝ rege
nerationis quod facit poſſe uocari
deum parrẽ. Si quis inquit nomi
natꝰ fuerit frater foꝛnicatoꝛ aut aua
rus aut ebꝛioſus:cũ huiuſmõi ne/
qʒ cibũ ſumere.cum aũt de pagãis
ageret nõ ita:ſed ſi quis uos uoca⸗
uerit ex infidelibus paganos ſigni
ficans:a uultis ire: omne quod ap
ponit᷑ uobis comedite:ſi quis fra/
ter noiatur ebꝛioſus.ac.o quãta in
tegritas.nos nõ ſolũ nõfugimꝰ e/
bꝛioſos ſed etiã imus ad eos parti
cipãtes cum eis. & Euidẽter ita
qʒ ex pꝛemiſſis apparet ꝙ eoꝛũ cõ
munionẽ uitare non cogimur: qui
ſententia notati non ſunt:ſed ipſiuſ
ſententie notatio mulupliciter in/

telligitur. aliquando enim arcemr
quis a liminibus eccleſie ⁊ a cõmu
nione coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis chꝛiſti
uel teſte cõſcientia:iuxta illud apo
ſtoli: pꝛobet ſe homo:⁊ ſic de pane
illo edat de calice bibat:quia qui
indigne manducat ⁊ bibit: iudici/
um ſibi manducat ⁊ bibit. Item il
lud pꝛoſperi:facilius ſibi deuʒ pla
cabunt. ? cetera. requlre infra. xxx
iii.maleficiis impe

tia eccleſiaſtica ſicut penitẽtes:qui

bus tempoꝛe pꝛefinito beneficiuz

reconciliatiõis impẽditur.hec ſen

tentia excommunicatio uocatur:

quia a cõmunione coꝛpoꝛis ⁊ ſan/
guĩs chꝛiſti notatũ pꝛohibet:ſicut
Adam ab eſu ligni uite excõmu⸗
nicatus eſt domino dicente:uidete
ne foꝛte ſumat de ligno uite.qua ſẽ
tentia non ſeparatur quis a conſor

tio fidelium. Eſt et alia ſententia

que anathema uocatur: qua quiſqʒ
ſeparatur a conſoꝛtio fidelium: de
qua ſupꝛa:cum excõmunicatis no⸗

lite cõmunicare. Manc diſtinctio/

nem licet cuique aduertere ex au/
ctoꝛitate iobannis pape:engeltru/
dam uxoꝛem boſonis cetera. re
quire ſupꝛa in cauſa.quidam epiſ/
copus a pꝛopꝛia ſede deiectus.
Item ex auctoꝛitate eiuſdem. Si
quis domum dei uiolauerit.a cete
ra.require infra in cauſa.xvii.qui/
dam pꝛeſbyter infirmitate graua/
tus. Item ex auctoꝛitate ſilueſtri
pape pꝛeſenii decreto cenſemuſ. et
cetera.require ſupꝛa in cauſa.in in
famiam cuiuſdam epiſcopi. Juxta
igitur hanc diſtinctionem intelligẽ

da eſt illa auctoritas innocentii.ſi

quis ſuadente diabolo.a cetera.ut
infra cauſa. quidam pꝛeſbyter. ut
iuxta etymologiam uocabuli ana/
themati.ideſt ſeparationi ſubiace/

at: qui in edictum illud inciderit:
qui a corpoꝛe ſanguine chriſti:et

ab ingreſſu eccleſie ſe alienum fa⸗
cit.qui impias manus in clericum
iniicere auſus fuerit.qui etiã a nul
lo epiſcopoꝛum abſolui:ideſt mo/
re penitentium reconciliari pote/⸗
rit:niſi pꝛimum apoſtolico conſpe
ctui ſe repꝛeſentare curauerit. Il
lud autem perri de clemẽte. Si in
imicus eſt iſte clemẽs.a cetera.de
ſententia notatis inte lligendũ eſt.
ſicut ⁊ illud urbaniꝰ. quibus epiſ
copi non cõmunicant.et cetera.it
infra in eandem cauſa. cererum fal
ſum eſſet illud uarenſis concilii ſe
cundi.ſi tantumꝰ epiſcopus alieni

ſceleris ſe conſcium nouit. IJte,z

⁊ illud:placuit utſi quando epiſco
pus.⁊ cetera.require ſupꝛa in cau
ſa.duo foꝛnicatoꝛes ⁊ infamia no/
tati. cetera. ¶. Itez gregoꝛius
clero ⁊ populo ſalonitano.

Cõmnnicare non licet bis: qui ex

cõmnunicatis cõmnnicant.

editus. queſtio-
ne pꝛima de penitẽtia. nuel ſenten

1 2b ingreſſu. B.
videt᷑ hic ſentire ꝙ
qui clericuʒ vᷣberat
tantũ eſt ſeꝑpatꝰ a ſa
cramẽtis ⁊ ab igreſ
ſu ecclie. nec obſtat
ille canõ ſi ꝗs ſuadẽ
te.xvii.q.iiii.qꝛ ana
thema ibi eſt idẽ qð
ſeꝑatio.ᷣ t non tʒ
eccleſia. ⁊ eũ ẽ e

de ap.puenit. iohã

nes fauẽtinus uolu
it eũ corrigere ⁊ di
xit talẽ eſſe excõica
tũ ſj nõ uitandũ an
teq; denũciet. ſz ex
preſſe p eũ eſtex ð
ſen.ex. cũ nõ ab ho
mine.
m CVrbani. j. e. g⸗
bus epiſcopi.
n Meterũ.q.d. be
ne diſtinguo int ex

cõicatos ſimplicit:
⁊TD anathematiʒatos

ut.ſ. illi ſint uitãdi:
iſti non.
o/ Si tãtů. S. vi. q.

ii. placuit.c.ii.? ult.

p VItẽ gregoriꝰ. cõ

tra id qð dixẽ̃at ſim

plicit᷑ excõicatos ñ

eſſe vitados.modo
oſtẽdit oẽs excõica
tos eſſe uitädos.

ms.
iſtin
cͤckde⸗
xiſan
iuine
unn/
unrtlit
ſuubn⸗
cnin
im
nitiai
poent⸗
imni⸗
irber⸗
Cnie
ſgüme
Minte

iai

5

w

chcit

Sacdlrc
Uſof⸗

i 6 g

XI C iij.

quia non ligat ipſum canon.xxv.q.i.ꝭ.his ita.

ſis o. nerbũ rogãdi hic p̃ceptiue ponitᷣ. monemꝰ enĩ qnos ha
ne 3 Eabarag aserrynl de, ic eni.⁊ alibi rogo nõ ponit depca m U 1. Refugiens.i.contẽnens. . /.
tiue. f. de neg. ge. ſi ſerui mei rogatu.ſ̊ ponit᷑ rogare ꝓ mãdare.ſic n ricus.intellectũ huius.habes.s.e.q.ſi epũs forte.
n oni mãdare ꝓ rogare. xxiii.q.iiii.guiliſarius. „— Ane xpus. ex hoc. c. dicit. p. biſpanus hbri cꝗm quare nõ poſſit appel
P b Cicãti.in ſacris ſm · h.uel dic ꝙ maxim? fuit excõicatus cũ oĩ/ lari a ſnia excõicatõis:cũ xpᷣs eũ liget a cui⸗ ſnia ñ põt appellari. alia eſt
c bus ſuis fautoribꝰ. rõ:quia nemo excõicat᷑ niſi p
Rt iſti cõicabãt ei ĩ . K, FE· Plumacia. .e. nemo. ? nõ au
elialiagcrcoicatd Ogo a moneo:ne cuiquã ſa Mnis chriſtianus dilectiſſi git cõnmnaxr appellãs. ut. ij.
P nõ deſcẽderet uſqʒ cerſoti ſupraſcripto maximo n, gaiaacercotinuſ eoie⸗ , atan. . ſuntclid
znt ad tertiã ꝑſonã.ſ. . còicanti cõtra animã ſuã quiſqua,z tur ſathane traditur. quomodo?qiꝛ: quoꝝ. Quidaʒ aũt ſllam aſſi
Niid quoniã multoſ. ne neſtrũ cõicare pꝛeſumat. tem ſ.extra eccleſiã diabolus eſt: ſicut gnat roem: quia excõicatio ſe
nlri ſtat. xix. di. ana⸗/ 2 P . 7 cũ trahit executionẽ ſuã.ex ðᷣ
nun ias t ibi cos Eex cõcilio toleiano.i. in eccleſia xpũs. ac per hoc quaſi ap.paſtoralis.vñ ſicut abex
lner cabãt ei in crie hrſii Mullus clericoꝝ uel laicoꝝ ad do diabolo rraditur qui ab eccleſiaſti ecutore ñ appellat ita nec ab
eeltig ¶QMR JI9s.· epi. iſi Mũ excõicati accedat. ca cõmunioneremouetur.unde il. hac ſnia. ſʒ H̊ nõ valet:qꝛ quã
hntin 2 eni nõ pote/ Iquis laicus abſtinet᷑:ad do los quos tũc apoſtolus ſathane eſ/· doqʒ appellat ab executore:
haf, rãt ignorare ſniam mũ eius nel clericoꝛũ uel reli · ſe maditos pꝛedicat: excõicatos a cũ.ſ.excedit modũ ⁊ ſniam ꝗᷓ
d ſui epi. ut. xii. a. i. g gioſoꝛũ nullus accedat. ſimiliter ? ſceſſe demonſtrat. Idem ſuper aigabſolaſt ab ali⸗ Griha
ſtn rbumanis. clericus ſi abſtinemr:aclericis de/ iohannem. da erdenp. ana finte
iſe, nentirt, uitemr. ſi quis uero cum illo collo aeodem. p Anis. ſathane. dũ tñ
du eſtoeereciraed dui snner fuerit denzebeſd TDEn ſic dʒ fanniclare chri/ 0O iuſta de cã excõicat ut
eiadn ne alicuiꝰ nt ipſũ te etiam ipiea 1 ineatur. led hoc per ltianus qua ſeparari a coꝛpo xxiiii.q.iii.ſi quis nõ recto.
u nent mlare ueer 5 iner ad eos clericos qui eius epii ræchꝛiſti. ſienim ſeparat᷑ a coꝛpoꝛe q Er eccleſia. ar. ꝙ gſemel
D elec. uenerabilẽ. nl · copi ſunt:⁊ ad omnes qui cõomoni cchiiſti:nõ eſt membꝛũ eius:ſi non eſt excõicatus amplius excõi
— „dG . 7 1 2 ◻ —= „ — „
nununm ra mediũ.⁊ ð poft. ti fuerintde eo qui abſtinet᷑: ſiue la eſt membꝛũ eius:nõ uegetatur ſpi H põt qquia ic eccle
n l ad han de idco quolibet ſiue clerico. Sed rii eius. quiſquis autẽ inquit apo her mag ere
ſi, onſownma mig hoc ſpecialiter in his qui excõcca ſtolus ſpiritü dei non babet:hic nõ dehoc ihit ichiam
M— era qn ercõicatõ 1S nannan eche innce nfranr ci Item b lcronpm auox r Lil ſeꝑari.iuſte. ali
egrt alicni? puenit ad ali anus:lſane quod ſuper richardo. muerins pcta. a cetera.i.quibus as nõ obeſt. ut e e.a no
un um ſamã publi ⁊cetera. infra cauſa. quidã epiſco eccleſiã interdixeritis: niſi recõcili big.j.e.quid obeſt. tñ ſi cõne
tüuni cã:alias forte ſeus pus in hereſim lapſus. Iem nico an per ſatiſfactionẽfuerint: ipſis et nit ſtatiz incipit ligare. xxiiũi
lant eſſet ut in jnio. lauſ papa in. c. excellẽtiſſimus rex ianua regni celeſtis clauſa erit. . iii. notandũ. in fi.ſj iõ ma
ſ E kult iee, carolus.infra circa finem huiꝰ cuu ¶ Item ex cõcilio mileuitano. ane n eaa aubmari
elitice m 5 eD . „ , ut. xxiiii.q.iii.
catꝰ cũ oibꝰ ſuis fau ſe. ¶ Nẽ urbanus papa. Vicini epiſcopi audiãt eos:qui de piant.

toribꝰ. nec obſtẽt.

xxiiii. q. ii. c. ii. ?. ſ.
e. excellẽtiſſimus.
¶Lapſus.j.xxiiii.
q.ii. c.lii.
g Erxcellẽtiſſimuſ
ſ. e. excellẽtiſſimus.
b —0 Nibus epi.
nõ cõicetis.
ſi. pii.q.i. ſcĩ debes
xci.di.c.i.nec ob.vi
q.ii.ſi tãtũ.quia hic
logtur cũ cõſtat de
ſnia ſʒ ſcit eã eſſe in
inſtam.
WTLiget. duʒ m er
ror nõ ſit expreſſus
gin ſnia. ex e. ꝑ tuas.

uis.
i merito.
Qsine 8 ſi

₰

epᷣs cõicat alicni ex
cõicato a ſimplici ſa
cerdote:iã ligatꝰ eſt
hoc canõe. ſʒ a quo
abſoluet: decre. diẽ
cõicans excõica
loa ſuo pᷣlato eſt ab
ſoluẽdus. et᷑ de pe.
⁊ re.ꝙ autẽ.⁊ ita a
metropolitano. ſed
dicas ꝙꝙ a ſunplici
ſacerdote põt abſol
ui: niſi cõicet ei ĩ cri
mine.ut ex e.nuper
videt᷑ tñ ꝙ ſicnt in
ſuſpẽſo a iure poꝰ ſen
lentiã nõ regꝗrit᷑ ali
q abſolutio.ſic ĩ ex
coicato a canõe qð
nõeſt uerũ. nt in.c.
nup.in fi. Sʒ gd ſi
papa cõicet excõica
toꝛ ille nõ eſt ligatꝰ:

Sententia paſtoꝛis timenda eſt:lʒ
iniuſte liget.
Vihusꝰ epiſcopi nõ cõicant

nõ cõicetis.⁊ quos eiecerĩt:

nõrecipiatis. ualde eni eſt timẽda
ſentẽtia epiſcopi:lʒ iniuſte liger.
Rẽ ex octauoſynodo.
Excõicationis cõrrahit penã: qui
excõicatis cõmunicat.
Iquis frater aut palaʒ aut ab
ſconſe cum excõicato fuerit lo/
cutus aut iunctus cõione:ſtatĩ cuʒ
eo excõicationis cõtrahit penam.
Itẽ ex concilio cartha.ii.
De eodem.
Vi merito facinoꝛum ſuoꝛũ
ab eccleſia pulſi ſunt:ſi ab a⸗
liquo epiſcopo uel pꝛeſbytero uel
clericofuerint in cõmunione ſuſpe
cti:etiam ipſe pari cum eis crie te
neatur obnoxius: refugiensꝰ ſui
epiſcopi regulare iudiciũ. ¶ Iteʒ
ex concilio cartha.iiii.
ui ſentẽtiã epiſcopi putat eſſe in
iuſtam: recurrat ad ſynodum.
ericus qui epiſcopi diſtricti
onẽ circa ſe putat iuiuſtam: re
currat ad ſynodum. ¶ Item iohã
nes chꝛiſoſtomus ſuper epiſtolam
ad hebꝛeos.
Aincula eccleſiaſtica non ſunt con
temnenda.
Emocontẽnateccleſiaſtica
Euincula.non enĩ bomo ẽ qui
ligat:ſed xpũs qui hanc ptãtem de
dit ⁊ dominos fecit homines tanti
bonoꝛis. ¶Item auguſtinus de
uerbis apoſtoli ſermone.lxviii.
Sathane traditur: qui ab eccleſia
excõmunicatur.

iudiciis epiſcopoꝛum ſuoꝛum que
runtur. Dalea. L
Reſobyteriꝰ diaconi uel ceteri
inferioꝛes clerici: ſi in cauſis

quas habuerint:de iudiciis ſuoꝛuʒ

epiſcopoꝝ cõqueſti fuerint: uicini
eos epiſcopi audiant: et inter eos
quicquid eſt diffiniantadhibiti ab
eis ex cõſenſu ſuoꝝ epiſcopoꝛũ.ꝙ;
ſiab eis pꝛouocanduʒ putauerint:
nõ pꝛouocẽt niſi ad aphricana cõci
lia:uel ad pꝛimates ſuarũ pꝛouinci
arũ.ad tranſmarina autem qui pu/
tauerint appellandũ:a nullo intra
aphꝛicam in cõione ſuſcipianmr.
Item ex concilio carthaginen⸗
iquarto.
Iniuſta epiſcopoꝛum damnatio:ix
rita eſſe cenſemr.
Rritã eſſe iniuſtã epiſcopoꝛuʒ
danationem cenſemus:a iccir/
co a ſynodoretractandã. ¶ Itez
ex cõcilio cartha.quinto.
Qui cauſe ſueadeſſe ⁊ innocẽniã ſu
am aſſerere uoluerit:intra annũ ex
cõicationis hoc faciat
1I Vrſus cõſtitutũ ẽ:ut quotiẽs
Nclericis ↄuictis uel confeſſis
in aliquo crĩe:uel ꝓpter utilitatem
eoꝝ quoꝝ uerecũdie ꝑcit᷑. uel pꝛo
pter eccleſie oppꝛobꝛiũ aut inſolẽ/
tẽ inſultationẽ bereticoꝝ atqʒ gẽti
liũ:ſi foꝛte cãe adeſſe uoluerit:⁊ in
nocẽtiã ſuã aſſerere:intra annũ ex/
cõicatõis hoc faciãt.ſi vo intra an/
nũ cam ſuã purgare ↄtẽpſerint: nul

la eoꝝ uox penitus audiat᷑. ¶ Itẽ

gelaſuiuus. Augdientiã ſuã ne
gat qui excdicationis ſue cãm age
re intra annũ differt.

ſ 8Reſdyteri.h.c.habet
S.li.q.vi.placuit.
t ritã.iniuſtã.i.irritãdã
nel pro ut ſonat.
u ¶ Retractandã.de facto ſi ẽ
ipſo iure irrita.ut ex̃ de app.
ad preſentiam.
x Vrſus.i.poſt alia ſtatu
a. ſic pone caſũ.quidaʒ
accuſatus de crie legitie funt
citatus.noluit vẽire.excõicat᷑
ꝓ cõtumacia:ſi infra annum
uenerit audit᷑ ſuꝑ crĩe:poſtea
nõ:quia habet ꝓcõuicto nel
cõfeſſo iuris interpᷣtatiõe.nã
qui excõicatns eſt ꝓ ſuſpicio
ne hereſis poſt annũ pro her
tico habet᷑. ut ex de hereti.ex
cõicamuſ.circa pᷣn.nõ obſtat
iii.q.ix.decreuimus.quia ſbi
loquit᷑ cũ lis eſt cõteſt. uel ibi
nõ punit᷑ de crie:ſed ꝓ contu
macia. ſʒ.p.hiſpanus ꝓpter
hoc uerbũ purgare intellcxit
H.c.de clerico infamato:qui
ſi citat᷑ ut ſe purgʒ:⁊ ↄtumax
fuerit iuris interpretatione:
ꝓcõuicto habet᷑.xxiiii.q.iii.
de illicita. uel dic ꝙ tempat r
gorẽ illoꝝ canonũ ꝗ dicebãt
ꝙ ſi clericus cõtẽnit excõicati
onẽ ſtatim deponẽdus ẽ.S.e.
ſi gs preſbyter.⁊.c.ſe.ſed hic
ꝓpter inſultatiõeʒ hereticoꝝ
dat ei annus ad ꝓbandũ ino
centiã ſuã.⁊ ſi per annũ ſtete
rit excõicatus tũc pᷣmo depo
nit. uel dic ꝙ etiã poſt annũ
põt audiri de crĩe q;tuʒ ad qͥ
ut oſtẽdat innocẽtia ſuã ſʒ nõ
qtũ ad H̊ nt recuperet bona
ſua.nt. C. de reqrẽ.reis.l.ii.
qð tñ hic dicit᷑ de anno: vide
tur correctũ ex de cler.nõ re.
ex tue. ſed dic ꝙ nõ habet᷑ ꝓ

Lau⸗

ecouicto ſpacio minori qᷓ anno nt hic df.ſʒ tũ in minori ſpacio põt pᷣuari bene
ficiis ut ibi.⁊ nõ ꝙ ſequẽs.c.loqt᷑ de ciuili negocio⁊ criali.Rᷣ aũt in criali tãtũ
2 NDicũqʒ.ſiue publice.i.ſine criminaliter.
*Eà

CExcõ

c ¶ Vlauſiſſe. qtũ ad cãʒ poſ
ſeſſionis ſʒ nõ ꝓprietatis.vn
mitius agit᷑ in ciuili ẽ in cria
li cã.ut dictũ t᷑. S.c.ꝓxi.ut ex
nt li.nõ cõteſt. quoniã frequẽ
ter.uel loquit᷑ de actore ↄtra
quẽ bũ ꝓcedit lit.nõ cõte..ut
ex de do.⁊ cõtu.cauſaz.
d ¶ Leonis.xxiiii.q.ii.ſane.
⁊.c.de cõione.
o ¶ Itẽ ex cõcilio.he ſunt pa/
lee. bd.
f VDi iubẽte.tardiꝰ.̊ in
4 laico. clericꝰ? eni depo
nit᷑.ð.c.ſi ꝗs eps.⁊ iudex põt
alicui negare iuſticiã ꝓpter ð
lictũ ſuũ.nt.ff.ex qui.ca.ma.
ſʒ ⁊ſi.ꝭS.actio.iĩmo qnq; dupli
cat᷑ alicui pena ꝓpter cõtuma
ciã ſuã.ut.ff.de pe.aut dãnũ.
§. gſquis. ? eſt ſi.S. xviii.di.ſi
quis autem.
g QAepũ.ſucceſſori.huic
eſt ſi. ff. de indi.mortuo

eſt ̊ hic arg. ꝙ ſucceſſor põt

corrigere ⁊ tenet᷑ ↄfirmare fa
ctũ anteceſſoris ſui.xxxv.q.
ix.ꝙ ꝗs.et᷑ de preca.c.ii.xvi.
q.vi.illud.xii.q.ii.quicũqʒ.⁊
in auẽ.ut nulli iudi.ꝭ.⁊ H vo
iubemus.ſucceſſor aũt dele/
gati nõ põt abſoluere uel fſti
tuere poſſeſſionẽ adiudicatã
niſi ſuccedat in honore ⁊ one
re.ex de of.or.paſtoralis.ꝭ.pᷣ
terea.
hj· ¶Pre miſſis.ſic ⁊ vxrꝛbanus
5. e. quibus epiſcopi.
i mo.cõione.ſacroꝝ.
lz ¶ Sine cõſcĩa.̊ eſt ue
rũ cũ illud delictũ tãgit totaʒ
ꝓuinciã alias nõ tenet᷑ ut.ix
q. iii. c. ii. -.c. archiepũs.
¶Aortis.ſed cũ ſit ꝑpetua
dã uatio q̃liter dr medicialis
ut.ii.q.i.multi. Rñ.cũ contẽ
nit᷑ eſt dãnatio aliaſ nõ.ut.xx
iiii.q.iii.notandũ.in fi.itẽ vi

hic ꝙ nemo ſit excõicãduſ ni

ſi ꝓ cõtumacia.ut.xlv.di.ſed
illud.⁊.xxiiii.q.iii.tam ſacer
dos.⁊.c.eccleſie.ſʒ hoc nõ eſt
nerũ.ut ex de v.ſig. ex parte
uel die ꝙ tũc demũ gs põt ex
cõicari ꝓ crie cũ eſt incorrigi
bilis cũ aliter nõ poſſit corri
gi. xxiii.q.iiii.forte.io.
m Ullus.⁊ leuibꝰ.ſi.S.e.
eori. el inteelige 5
uenialibus.ut.ſ. de cõſe.di.ii
quotidie.⁊.c.panẽ de altari.
n ¶ Arceri.i.excõicari.baʒ.tñ
intellexit ꝙ gcũqʒ eſt in mor
tali peccato nõ dʒ ingredi ec
cleſiã per id qð eſt.xxxiii.q.
iiii.vir cũ ꝓpria.ſʒ ñ ẽ ueꝝ ut

⁊Z.i.q.i.ꝗ ſtudet.io.
0 Ertũ.tribꝰ.i. ꝓ contu

macia iſtoꝝ.idẽ eſt de

quolibet alio crie.

p ¶Ante finitã. ſic.j. de cõſe.

q ¶ Be his.i.de cõtumacibꝰ.

1 2 Domodo.ſigꝗs eni di/
ecebat᷑ leproſuſ dnceba
tur ad ſacerdotẽ.ð ⁊ ſi ille iudi

icatoribus. excoicãdus eſt reus cũ talis eſt cã ꝙ actor nõ po
teſt mitti in poſſeſſionẽ.ut ex ut lit.nõ conteſt.tue.

7
— . .

—0 Vicunqʒ intra anni ſpacium

ciuiliter ſiue publice cauſam
ſuaʒ coꝛam ſuiſ excõicatoꝛibus nõ
peregerint:ipſi ſibi aditum audiẽ⸗
tie clauſiſſe uideãtur. ꝙ ſi obſtina
to animo ſine cõione defuncti fue/
rint: nos eoꝛum cauſam iuxta beati
leonis pꝛedeceſſoꝛis noſtri ſentẽ/

tiam diuino iudicio reſeruãteſ: qui

bus uiuis non cõicauimꝰ:nec moꝛ
tuis cõicare debemus.
Palea.
Ai uero excõmunicato ſcien/
ter cõicauerit:⁊ ãmodo ſaltẽ

in domo ſimul oꝛauerit: atqʒ late/

bꝛas quo minus ad ſatiſfactionem
perducat᷑ pꝛebuerit:donec ab epiſ

copo excõicatoꝛe penitentiã accipi

at coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis domini cõ⸗
munione pꝛiuatũ ſe eſſe cognoſcat.
Item ex cõcilio hilerdenſi.
Tardius recipiami ad ueniaʒ:qui
ſacerdote iubente eccleſiam exire
contemnit.
Vi iubente ſacerdote ꝓ qua
licunqʒ culpa ab eccleſia exi/
re cõtempſerit:pꝛo noxa cõtumelie
tardiuſrecipiatur ad ueniã. ¶ Sʒ
queritur:ſi ante dãnati abſolutio/

nem epiſcopũ moꝛi contigerit:utx

damnatus poſtea ualeat abſolui.

De his ita ſtatutum eſt in con/

cilio eupannenſi.
A ſucceſſoꝛe ſoluat᷑:qui poſt mor⸗
rem epiſcopi remanetligaus.
Jepũus ate danati abſolutionẽ
obitu rapiatur: coꝛectum aut

penitentẽ ſucceſſoꝛiꝰlicebit abſolue

re.¶ Pꝛemiſſiſauctoꝛitatibꝰqui
bus iniuſte ſentẽtie uſqʒ ad exami/
nationem utriuſqʒ partis parere iu
bemur:ita reſpondet᷑.greg.non di
citſententiã iniuſte latam eſſe ſeruã
dã ſed timendã.ſic ⁊ urbanus. Ti
mẽda eſt ergo.i.nõ ex ſuperbia cõ/
temnenda.relique uero auctoꝛita/
tes de excõicatis loquunt᷑: qui uel
uocati ad ſynodum uenire contẽp/
ſerunt:uel calliditatibus aduerſan
tium occurrere neſcientes iniuſtaʒ
ſententiaʒ a iudice repoꝛtauerunt.
uel qui neglectu ſůe uite ſiniſtrã de
ſe opinionẽ naſci permittentes ſen
tentiam in ſe exceperũt. NHos ſiqui
dem ſolos excõicationis ſententia
ferire licet. Ande in meldenſi

8

Quibus culpis exigentibꝰ aliquiſ

ſit cõmunione pꝛiuandus. .
mo epiſcopoꝝ quẽlibetſi/

nne certa ⁊ maifeſta peccati ca

cõione pꝛiuet eccleſiaſtica. ſub ana
themate aũt ſine cõſcientia archie
piſcopi aut coepõꝛũ nullum pꝛeſu/
mat ponere:niſi unde canonica do
cet auctoꝛitas:qꝛ anathema eterne

cabat illũ leproſũ uel mundũ ita habebat᷑ ut.j.de pe. diſ.i.ꝭ.ex his
itaqʒ.⁊ ſic pʒ ꝙ ſnia nõ dat nouũ ius ſj uetus declarat. ut. ff. ſi ſer.
uen.ſicuti. .iii.tñ ſi ſnĩa fuerit lata pro reo ꝑ hoc nõ tollit obligatio
ut. ff. de cõdi. inde.iulia. ſed ſi pro actore feratur dat ei nouã actio/
nem. ut. C.de re.cre.actori.

1. . .„ . ad deũ ſed qtuʒ ad
eſt moꝛtis damnatio:⁊ nõ niſi pꝛo eccleſtã. ut. xxiiii..
moꝛtali debertimponi crimine: ⁊ il iii.ſi gs nõ recto.
lis qui aliter nõ potuerũt coꝛꝛigi. t ¶ Nec ſoluit noxi
Itẽ ex cõcilio aluernẽſi. ns R⸗
Pro paruis ⁊ leuibus cauſis:nul an alerii innacn
lus cõmunione pꝛiuetur. tũ ſacerdotẽ ut eũ ꝑ
imperitiã abſoluat.

Allus ſacerdotum quẽquã
recte fidei hominẽ pꝛo ꝑuis ut. ſ. de
7 leuibus cauſis a cõione ſuſpédaxr vult.
pꝛeter eas culpas pꝛo quibus anti u & helt. ſcire dʒ
qui patres arceri ab eccleſia iuſſe-⸗· ut inccx. io.

pe. diſ. vi.

rut cõmittentes. ¶ Item ex con, * ( eſtillatz
cilio riburienſi. heretico cuius ſnĩa
Pꝛo his tibus criminibus quili nulla fuit. ſz quid ſi
bet cõmunione pꝛiuetur. aliã tuliſſet ſniaʒ in
Qanman, eſt pꝛo his tribus cri ſuos ſubditos:dico
minibꝰ aliquẽ excõicari debe grenet g lid ſñn
re: cu ad ſyuodu canonice nocatꝰ & ecclelin bene a
uenire contẽnit.aut ſi poſtquã illuc xxiii. q. v.i Prere

ueneritſacerdotalibuſ reſpuit obe .iii.q.vii.c. ult. alii

dire pꝛeceptis.autſi i ante finiramꝰ ʒ ſentiũt.ut.xxiiii.
cauſe ſue examĩationẽ a ſynodo abi q.i... illud. ſ illud
re pꝛeſumit. De his inquã ⁊ hbu nõ tenet cũ cxcõica

iuſmõi pꝛemiſſe auctoꝛitateſ loquũ

= Roni re iudi.ad ꝓbandũ
wur: nõ de iniuſte ſuſpenſis. Quol Ecumdu ner
aũt iniuſte ſnie parendũ nõ ſit:mul Jdeci.i. deo.
tis auctoꝛitatibꝰ pꝛobat᷑: quaꝝ pꝛi b ¶ ERec nocere. qn
ma eſtilla hierony.ſuꝑ matheum. puniat malefactorẽ

Sententia paſtoꝛis reum uel inno nt.xxxii.q.iiii.nẽo.
centẽ non conſtimituel facit.
Aomodoſacerdos mundũ
Alepꝛoſũ nõ facit. ſic epũs uel
pꝛeſbyter nõ alligat' eos ꝗ inſõtes
ſunt:nec ſoluit noxios:ſʒ pꝛo offi/
cio ſuo cũ peccatoꝝ uarietates au⸗

dierit:ſcit qui ligandus ſit:qui ſol
uendus. ¶ Item auguſtinꝰ ſuper
matheũ. Pales.

B Idiculũ eſt:ut eũ dicamꝰ qui
Muinculis peccatoꝝ ſuoꝝ liga⸗
lus ẽ: ꝓpter hoc ſolũ ꝙ epũs dicit᷑
hr̃e huiuſmõipoteſtate:ut ſoluti ab
eo ſoluti ſint in celo:a ligati in ter/
ris ligati ſint in celo. Sit ergo irre
pꝛehẽſibilis qui alteꝝ ligat aut ſol
uit. C Itẽ gelaſius papa epĩs oꝛiẽ
talibus de damnatione dioſcoꝛi.
Mon eſt petenda ſolutio:cum ini⸗/
quafertur ſententia. *
E eſt illataſnĩa:deponater
MAroꝛẽ ⁊ uacua eſt.ſʒ ſi iiuſta eſt
tãto curare eã nõdebet: quãto apᷣ
deũ ⁊ eius eccleſiã neminẽ põt gra⸗
uare iniqua ſentẽtia. Ita ergo ea ſe
nõ abſolui deſideret:qua ſe nulla/⸗
tenꝰ perſpicit obligatũ. ¶ Nez au
guſtinus de ſũmo bono.
Deus non nocet nec noceri pati/
tur aliquem iniuſte.
Ecunduʒ catholicã fidem nec
dei nature nocere quiſquã po/
teſt:nec natura dei iniuſte nocer̃ cui
quã poreſt:nec nocere iniuſte pati
tur quẽquã. qui enim nocet ut apo
ſtolus ait:recipiethoc quod nocu
it. ¶ Idem de uerbis domini.

¶Mõ alligat. qtũ

fus ẽ. ut e de ſen. ?F

nen
maccen
e⸗ e
zfn
banii
ilhoten
e ne
Weiemn,
HiiWen
Imnninoe
taſd
ſmnine
Citocin

igpth
Uebfir

Punimgee

(lsroe.

K
chan

Pnol
ſwan

⸗
lären

(lin

utin
ihhna⸗
innp

e

sul
ſaſth
eſoner
kalitt
Kibern
ſchiner
Pſtnen
ien
itni
lulit
elchcgi
dpn
Lontin
deiid⸗
eſoeneg
tnltvn

„„

ſgiüinc

1

„

Epiſti. vĩch
3 Q diſrũpit.

nt. xv.q·vi.auctoꝛi
tate⁵m.
b meriarinz.
Lolerüqʒ. nocet
enim ſi cõtemnat.
e¶ Vt noceat. qꝛ ſi
imperitiã iudicat

fſacit litẽ ſuaʒ. ut in⸗
ſti. de obli. que ex ꝗ

ſi delic. naſcũ . §. i.
ſed ſi ꝑ dolũ. incur
rit intamid. ? pꝛete
rea punit᷑ in totã li/
tis eſtimationẽ. C.
de pe. iu. ꝗ male iu.
l.ij. eodẽ mõ ad in-
tereſſe punit ꝗ in⸗
iuſte excõicauit ali/
quẽ niſi errauerit ex
cã ꝓbabili. ut ex de
ſen. ex. ſacro.
Nid obeſt.
tabula.ij.q.
i.c.nomen.
Enti. ſ. e. nõ
Vſunt. Z.xij. q.
ij. nolo. de ↄſe. di. i.
iubemul. in illis. c.
dr ꝙ nõ ſufficit cõ⸗
ſciẽtia. ſed requirit
bona fama quantũ
ad alios.ſʒ illa.c.lo
quunt qn ſumꝰ int

lales qui parati ſũt

imitari ? nõ repꝛe/
hendere. vñ ne ta-
les coꝛüpamꝰ. exẽ
plo niti debemus.
ut fama nia lucet co
ram eis.ſʒ hic loꝗt
cũ ſimꝰ inter tales
qui nõ curant imi/
tari ſʒ repꝛehẽdere
tunc ſufficit nobis
gquantũ ad eos con
ſcientia bona.
ſMcunctis.lin/
gua ablatiui ca/
ſus.ſ. vt ꝓpter nulli
us lingua credat ſe
aliquis implicitum
7 reum.
g Sine accuſatio
ne. interioꝛi.
b C Maledicoꝛuʒ.
ar. ꝙ infamia oꝛta
ab inimicis non in
ducit purgationeʒ.
er de pur.ca.cũ i in
nNetute. 2?.ij.q.v.om
nibꝰ. nec etia a leui
bus pſonis nec ab
illis ꝗ de facili cre⸗
dunt.
iMiſi pꝛobata. ſ.
xxx.q.v.nullũ an.
l Litius. vlciſci.
i. puniri i citiꝰ fie⸗
ri pot.vt.xxiij.q. ii
ij. cum quiſqʒ.

Iniuſta nincula diſrumpet iuſticia
Epiſti habere fratrẽ tuũ tan/
quã publicanũ:ligas illũ ĩ ter
ra:ſed ut iuſte alliges uide: nã ĩiu
ſta uincula diſrũpit iuſticia: quem
ſolueris inquit in terra:ſolutꝰ erit
in celo. C Idem de ſermone do /
mini in monte.
Temeritas iudicandi non ei qui
iudicatur ſed iudici nocet.
Emerariũ iudiciũ plerumqʒ
nibil nocet ei de quo temere iu
dicatur.ei autẽ qui temere iudicat

ipfſa temeritas neceſſe eſt ut noce/

at. ¶ Idem ad clerũ byponenſẽ.
Nõ obeſt homini iniuſta ſentẽtia.
Uid obeſt homini: quod ex
illa tabulauult eũ delere hu
mana ignoꝛantia: ſi de libꝛo uiuen

liũ non eũ deleat iniqua ↄſcientia.

Ideʒ ad ſecundinũ manicheũ.
De eodem.
Enti de auguſtino quicquid li
bet:ſola me in oculis dei ↄſciẽ
tia nõ excuſet. C Itẽ grego. ↄſtan
rino mediolanenſi archiepiſcopo.
Quos conſcientia iuſtificat: alio/
rum maledicta non timeant.
MNecunetis que in hac uita ad/
uerſa pꝛoueniunt:ſola eſt ſicut
noſtis oĩpotentis dei diſtrictio pẽ
ſanda:atqʒ ad coꝛ pꝛopriũ ſemper
recurrenduʒ ur nullius ibi lingua
implicet:ubi conſciẽtia nõ accuſat:
quẽ eni conſciẽtia defẽdit liber eſt
inter accuſationes ⁊ liber ſine accu
ſatione?eſſe non poteſt: ſi ſola que
interius adiicit conſciẽtia accuſet.
de ueſtra igit᷑ ſanctitate abſit a chꝛi
ſtianorũ iudicio ea que maledico/
rum hominũ rumoribus conficta
credimus: in qualicunqʒ modulo
ſuſpicionis adduci:quia ſacri elo
quii teſtimoniuʒ tenemus:ut mala
maioꝛũ cum forſitan dicuntur: niſi
pꝛobata credi nõ debeant: ſed citi
us pꝛobata ulciſci.hoc igitur dixi
ut nimie leuitatis eſſe oſtenderẽ ſi
quis mala grauia credere ſtudeat
que pꝛobari non poſſint. unde ſan
ctitas ueſtra debet mentẽ ſuã a ma
ledicoꝛum hominũ rumoribꝰ atqʒ
obtrectationibus diſiungere: 1ſo /
la que eterne nite ſunt atqʒ ad uti/
litatem ſubditorum pꝛoſficiunt co/
gitare. Ande aug.i pſal.xxxvii
Fruſtra aſperãtur ab homine que
deus iuſtificat.

—◻ Z ſi ad tẽpus dãnaris ab ho

mine ⁊ ſi dixerit ſententiam ꝓ
conſulis in cyprianũ. aliud eſt ſel/
laꝰterrena:aliud eſt tribunal cele/
ſte:ab inferiori accipit ſententiã: a
ſuperiore coronamꝰ. ¶ Idem in
pſalmo.xxviii.

Mſtodi intus ĩnocentiã tuã.

ubi nemo opprimit cauſam tu
am. preualebitin te ſalſum teſtimo
nium ſed apud bomines:nunquid
apud deũ ualebit:ubi cauſa tua di/
cenda eſt:quando deus erit iudex
alius teſtis quã conſcientia tua nõ

XI

C iij.

erit:inter iuſtuʒ iudicẽ a conſcienti
am tuã noli timere niſi cauſã maʒ.
Item gregorius papa.
Non bominu linguas 2 conſcien
tias curare debemus.
ter uerba laudantiũ ſiue ui/
tuperantiũ ad mentẽ ſemper re
currendum eſt. a ſi non in ea inue/
nitur bonũ quod de nobis dicitur
magnã triſticiã generare debet: et
rurſũ ſi non in ea inuenitur maluʒ:
quod de nobis homines loquunt᷑
in magnã debemus letitiã pꝛoſili/
re.quid enim ſi non oẽs laudant.⸗
conſciẽtia liberos nos demõſtret.
habemus paulũ dicentẽ.gloria no
ſtra hec eſt teſtimoniũ conſcientie
noſtre. Job quoqʒ dicit: ecce in ce
lo teſtis meus. Si ergo eſt nobis
teſtis in celo teſtis in corde dimit/
ramꝰ ſtultos foris loqui quod uo
lũt.quid enĩ aliud detrahentes fa
ciũt niſi quod in puluerẽ ſufflãt.⁊ ĩ
oculos ſuos terrã excitãt. ut unde
plus detractionis perflãt:inde ma
gis nihil ueritatis uideant: uocãdi
tamẽ etiã ſũt ipſia trãquille admo
nendi:eiſqʒ ſatiſſieri modis oĩbuſ
debet ſciẽtes quid de iudeis ueri/
tas dicit: ne forte ſcãdaliʒemꝰeos
ſi autẽ ſatiſ fieri ſibi ex ueritate no/
luerit:habes ↄſolationẽ: quã aſpi
cias in euãgelio.cũ eni domino di
ctũ fuiſſet:ſcis qꝛ audito hoc uer/
boſſcandaliʒati ſunt iudei reſpon/
dit:ſinite illos:ceci ſũt ⁊ duces ce
coꝛum. Paulus quoqʒ apoſtolꝰ
admonet dicẽſ:ſi fieri põt quod ex
uobis eſt:cũ oĩbus hoĩbus paceʒ
habẽtes:dicturus cũ oĩbus paceʒ
habeamus hoc difficile eẽ perſpi/
ciens premiſitſi fieri põt:⁊ ſubiun
xit quod fieri põt:cũ dicit quod ex
uobis eſt:qꝛ ſi nos in mente chari
tatẽ erga odientes ſeruare cupimꝰ⸗
ſi illi nobiſcũ pacẽ non habẽt:noſ
tamẽ cuʒ illis ſine dubio habemꝰ.
Hoc inter eos obſeruãdũ eſt: qui
parati ſunt ſuſpicari quod nõ uidẽt
parati ſẽper reprehẽdere: nüquaʒ
imitari apud alios aũt conſcientia
eſt neceſſaria nobis:fama illis.
CAndeaug. Cõſcientia nobis
2 fama pꝛoximis eſt neceſſaria.
On ſunt audiẽdi ſiue uiri ſci

lſliue femie:qui quãdo repꝛe

hẽduntur in aliqua negligẽtia per

quã fitut in malã ueniat ſuſpicio/

nẽ:unde ſuã uitã lõge abeſſe ſciũt:
dicũt corã deo ſufficere ſibi cõſciẽ/
tiam. exiſtimationẽ hoĩm non ſolũ
impudẽter:uerũ etiã crudeliter cõ⸗
tẽnentes:cũ occidãt aĩas aliorum
ſiue blaſphemantiũ uiã dei: quib⸗
ſecundũ ſuã ſuſpicionẽ quaſi ſurpiſ
que caſta eſt diſplicet uita ſcõrum:
uel etiã cũ excuſatione imitantiuʒ:
non quod uidẽt:ſʒ quod putãt.p/
inde quiſquis a criminibus flagi/
tiorũ atqʒ facinorũ uitã ſuã cuſto/
dit:ſibi benefacit.quiſquis autem
etiã famaʒ ⁊ in aliis eſt miſericors

169

ICPꝛobata. alias plata.
m O T ſi cipꝛianũ.marty/
rem.

n CSella.i.ſedes indicis.

o Coꝛonã.ſi ſententiã patiẽ
ter ferat.vt.j.e.qui iuſtus.
p U Aſtodi.quia coꝛpoꝛi
A vis põt fieri nõ aie.xx
xij.q.v.ꝭ.i.xxiij.q.vi.ĩ pᷣn.io.
q 1 Eter verba.ne ſoꝛie. hec
LHfuerũt verba xp̃i.cũ pete
ret᷑ ab eo tributũ.dixit petro
vade ad mare ⁊ piſcẽ qui tibi
pꝛiꝰ occurrerit tolle.⁊ qð iue-
neris in oꝛe piſcis des ꝓme
⁊ pꝛo te.ut.vxviij.q.i.iã nũc.
⁊ eſt ar.ꝙ aliquid omittit᷑ ra
tione ſcãdali.l.di.ð his vero.

r VUWerbo. non quod intrat

in os.ſed qð ꝓcedit ex oꝛe co
inquinat hominẽ. tunc dixe⸗
runt diſcipuli.ſcis qꝛ phariſei
audito hoc verbo ſcandaliʒa
ti ſunt. phariſeoꝝ enim erat
religio in cibis diſcernendis.
8 C Scandaliʒati ſunt.i. indi-
gnati ſunt.
t T Pꝛemiſit. ar. ex oꝛdine ver
boꝛũ argumentandũ. ar.xliij
di. c. i. in fi.ex de reſcrip.cum
dilecaa.
n ¶ Lum illis. ar. ꝙ fides eſt
illi ſeruanda qui eam nõ vult
ſeruare.xxxiij.q.v.qꝙ deo.xx
ij.q.iiij.innocẽs. .arg.ex de
iureiu.ꝑuenit.in fi.⁊ eſt huic
ſi. ff. de arbi.celſus.s.idem.
x L. ſunt. ſ. ij. J. i. nolo.
a & Cum occidant. exé-
plo.vt.ij.q.vij.paulus.
b C Niã.i.xpᷣianã religioneʒ.
c ¶ Cum excuſatione.vt ſi vi
derent aliquos ſoluere ieiuni
um iuſta de cauſa.ipſi ideʒ fa
ciunt.cum tñ ignoꝛẽt cauſam
quare ille faceret. ſic ſe excu
ſant per alium.

.

3 QZanis hie reuertit. G.

ad ꝓpoſitum ad oſten/

dẽdũ.ſ.ꝙ ſentẽtia iniqua no

cet ei geam ꝓtulit.non aũt ei
ↄtra quẽ ꝓlata eſt. poteſt etiã

hoc intelligi de reb? ipſis. i.

ſiquis vicia dixerit eſſe vitu

tes vel econuerſo.
b Bixerit iudicando.
c CJuſtum. abſoluendo.
d ¶ Zlbhoiabilis. qꝛ moꝛtalit
peccat ⁊ ↄſonat ei quod dicit
auguſtinus ſuꝑ pꝛimã epiſto
lã ad coꝛin.ꝙ errare in rebuſ
eſt moꝛtale peccatũ.ſ.cuʒ pu/
tat quis id opꝰ eſſe bonuʒ qð
eſt malũ.uel ecõuerſo.nã qui
libet adultus tenetur ſcire H
eſſe bonũ.illud malũ.uel dic
dixerit.i.firmiter aſſeueraue
rit cum non ſit certus.
e 8 Iquis crediderit.i.aſſe
uerauerit.
f Errat.nõ opinando ſʒ ſtul
te llerencho. a
Ecbh qui dicitis. dilata/
8 O nit. logt hũano moꝛe.
h Eius.i.hieruſalẽ.
i & Homo.i.minoꝛ.
i Homo.ſ.ſuꝑbia.
le ¶ Vir.i.maioꝛ.
lꝛ ¶ Dir.ſ.ſuperbus.
Exaltabit.i.altꝰ appare⸗
m Sanctificabit᷑.i.ſanctꝰap
parebit.ut ibi. ſanctificet no⸗
men tuum.

Lau.

nobis enĩ neceſſaria eſt uita noſtra
alüs fama noſtra. ¶ Item hie /
ronymus ſuper epiſtolaʒ pauli ad
philemonẽ.
Apud deũ maledicitur:qui mori
bus diſſonã pꝛofer ſententiã⸗
Iquis dixerit iuſtũ iniuſtũ:
⁊iiuſtũ iuſtũ:aboiabilis ẽ uter
qʒ apud deũ:ſimiliter qui ſanctuʒ
dicit non ſanctũ a rurſus non ſan/
cium aſſerit ſanctũ: aboiabilis eſt
apud deü. Idem. Chriſtum
uiolat:qui ſauctũ non ſanctum uel
non ſanctũ ſanctũ eſſe crediderit.
Iquis hominẽ qui ſcũs nõ eſt
ſancrũ eſſe crediderit:⁊ dei eũ
iunxerit ſocietati: chriſtuʒ uiolat:
cuius mẽbꝛa ſumus.a infra:omneſ
credẽtes ſecundũ apoſtolũ chriſti
corpus efficimur:qui in chriſti coꝛ
pore errata labitur aſſerens mem
brũ eius eſſe ſancrũ cũ non ſit: uel
non eſſe ſancrũ cũ ſit:uide quali cri
mine obnoxius fiat. Iayas eni di
cit ueh his qui dicũt dulce amaruʒ
amarũ dulce:ponentes tenebꝛaſ
lucẽ ⁊ lucẽ tenebꝛaſdulce puto eſſe
ſanctimoniã. amarũ quod ſancti/
monie cõtrariũ eſt. C Itẽ iſayas.
Eternũ ueh maledictionis inueni
et qui bonos malos ⁊ malos bo/
nos direrit.

„ „ g S
n Pie paiuati. meref pal (01 Eh qui dicitisᷣ bonũ malũ:a
nari..ſic.xij.q.ij.ſepe fit.

vel ꝓpꝛie.qꝛ pᷣnilegiũ nõ ↄce
ditur ad abuſum.

0 1 Vdicare.ſua.xt.j.e.qua

tuoꝛ.
p Vnc vera.interni.i.cõ⸗
ſicccientie vel dii.
q C Judicis.i.dei.hic vult di⸗
cere ꝙ ſacerdos nemineʒ ab⸗
ſolnet niſi pꝛeceſſerit abſolu⸗
tio dei.
VY Rinilegiũ. hec eſt pars
D illiꝰ.S.dO.lxxiiij.vbi iſta
⁊.c. geſta.
r C Pꝛimilegiũ.perdit᷑ pᷣuilegi
um ꝓpter abuſũ.õvt hic ꝓpter
delictũ.xxv.q.ij.ita nos. Itẽ
pꝛopter contrariũ factũ ex de
pꝛiuile.ſi de terra.⁊ ex.de cõ/
ſti. cũ acceſſiſſent. Itẽ ꝓpt᷑ ne
gligentiã.ff. de nundims.l.i.
Itẽ ꝓpter enoꝛme damnũ ſu
perueniẽs.ex de deci.ſugge⸗
ſtum. Sed nunquid ecclia ꝑ/
dit pꝛimilegiũ ſi delinquãt ca⸗
nonici vel monachi? videt᷑ ꝙ
ſic.qꝛ ⁊ ciuitas ꝑdit ſi delique
rint ciues. xxv.q.ij.ita nos.
Itez nauis ecclie publicatur
ꝓpter delictũ.C. de ſacroſã.
ec.iubemus. ſed dicas ꝙ nõ.
ar.e de pꝛiuile.cũ ⁊ planta/
re.in fi.ar.ex ð arbi.c.cũ tꝑe.
QOn debet.penã. ſi ergo
Lconſtet tibi ꝙ ſentẽtia iu
dicis eſt iniqua potes indici
violenter reſiſtere.er de app.
ſignificauerunt.lxi.di.c.nullꝰ⸗
inuiiis.eſt.g hic ar.ꝙ ſiquis
celebꝛat poſt excõicationẽ in/
iuſte lataʒ. ꝙ non debet ſuſti⸗
nere aliquam penã. quia qni
pꝛobat ſententiã excõicatiõis
eſſe iniuſtam.non eſt cogẽdꝰ
ad aliq; ſatiſſactionẽ.ex.d of.

malũ bonuʒ:ponentes tene/

bras lucẽ:a lucẽ tenebꝛas.propte

rea capnuus ductus eſt populꝰme
us:ꝛ nõ babuitſcientiã:a nobileſ
eiusꝰ interierunt ſame: a multitu/
do eius ſiti exaruit: pꝛopterea dila
tauit infernus aĩam ſuã: ⁊ aperuit
os ſuũ abſqʒ ullo termino:a deſcẽ
derunt fortes eius:a populus eiꝰ:
ſublimes glorioſiqʒ eius ad eũ.
incuruabiiur hõ: et humiliabit᷑
uirꝰ:⁊ oculi ſublimiũ deprimẽtur:
J exaltabitur dominus in iudicio
deus ſanctus ſanctificabit᷑ in iu
ſticia. Itẽ gre. in homel.xxvii.
Zigandi ſoluendiqʒ ptãte ie pri/
uat oui hanc iniuſte exercet.
TLR ſe ligãdi atqʒ ſoluendi po/
eſtate ſe pꝛiuat: qui hanc pro
ſuis uoluptanbus ⁊ nõ ſubditoruʒ
moribus exercer. Idem.
, De eodem.
UAdicare digne de ſubditis ne
queũt: qui ⁊ ſubditorũ caiſſuaꝰ
uel odia uel gratia ſequũt᷑. ¶ Idẽ
