pulatiuã duo dicunt᷑:tũc ĩ ꝓ inictãꝰ tradũt euchariſtiã populis uel ſibi int ſe ſacerdotes tradere nam lam Eunt bi ſo.
latiõe houocis ᷣẽ corpꝛmeũ nec boc ꝓlatũ ex euãgelio teſtino cũ pꝰoĩa que apire ñ debeo parſit moimtellectus aperi genn
trãſbat corpꝰ.æ ĩ ꝓlate ↄſtiſ/ mniü recepert: ubi apoſtoliſ cõpꝰſu neceſſario ĩdicẽda:p quã bat⸗mut. dl
vocis ſiue locutõis trãſbat᷑ ſã s necellario idiceda: ꝑ qua ↄſtet o re.i.q.i.multi.
Enis, ſoſipcopulaciua tanti um ↄmẽdauit ſãguinẽ.ſeoꝛſũ.n. pulũ ad oĩa que myſteriis agunf: x Prebniſſe. ð. di. H
vnũ dicat tüc fiet tãtũ ĩulla panis a ſeoꝛſum calicis ↄmẽdatio atqʒ in eccleſia celebꝛãt᷑ pꝛebuiſſe i. eps deo.? nota æ uiſe
lra tranſbatio. de h no.j. e. ge Memoꝛat᷑.nã ĩtictũ panẽ aliis chꝛi aſſeſũ. acfinita eẽ pacis ↄcludẽtiſ ſi peer oſculum conſen 8
corpns. ſtü pꝛebuiſſe ñ legimꝰ excepto illo gnacnlo demr̃ent.¶ Itẽ cali. p. lilii alil. idiri n
he ¶ Proditorẽ. cũ dixit h me taãtũ diſcipulo quẽ intĩcta buccella Eccleſiaſticiſ limibꝰcareat miſter niHlecum gari unt
ie ecenantpgiahen. mgfi pditoꝛ? oñderet:ñ que ſacr̃i ꝗpꝰoſecrationẽ cõicare 2tẽnit. „ Bemonſtrent. b
PSéern. Pdlitio de ruro j b iſtiutionẽ ſignaret. nã ꝙ de ex Eracta ↄſecratiõe oẽs cõicẽẽ non tamen in miſſa nreſ.
de Hterito. na Ee pꝛeſſo botro.i.de vuaꝝ granis pe gnoluerit eccleſiaſticis care defunctoruʒ datur ſby
pᷣterito.nã tradet futurũ ẽ Pcõicaf᷑: neldecorno ofuſũ: ſ. bo ſi . i ſpo
ſis ppalanit nõ ꝓdidit. nt di· Pulꝰ cõicat᷑: uelde coĩno ↄſuſũ.ſ- re limibꝰ. ſic.n. etiã apoſtoli ſtatu par. quia iam non Nei
cccii hfecitad inſtutii e? ii nece ſit borrꝰ iĩ calice ↄpꝛimat et erũt: ⁊ ſcãromana tenet eccleſi. ſunt in perturbatio dn
ecũ etiam dixerit ei.tu dixiſti. aqua miſceat᷑: qꝛ calix dnicꝰ iuxta TAr ex ↄcilio toletano.xii. e nolue mundi: iſſS5 nan
Alii dicũt ꝙ ĩ aure ſcĩ iohan canonũ pꝛecepta vino ⁊ aqua ꝑmi uiſqʒ ſacerdos quotiẽs miſſam nonec inres mona⸗ nein
nis diri:. gintigit cc. nel vei xrus offerri: qꝛ nidemꝰ in aqua celebꝛat totiẽs ſacram cõmunionę chos: quia mundo ieß
Paligir a dirie talibe populũ ĩtelligi. in vino vo onñdi dercipiat. mortui füt.ii. q. vij. umg
pore uge e . xti ſiguinẽ chꝛiſti. ergo cũ ĩ calice vio Elatu ẽ nobᷣ quoſdã de ſacer placuit. xvi. q. i. pl en
¶ Be expreſſo.ᷣ de ttio er · Adua miſcet chꝛiſto populꝰaduna donibꝰ non tot uicibꝰ cõionis c( uit. ͤ
rore. ſpo oſecrationẽ uelex tur. a credẽiũ plebſ ei ĩ quẽ credit ſcẽ gratiam ſumere: quotſacrificia 3 DP Eracta. com .
preſſo.i.nõ mixto cũ aq̃. copulat᷑ ⁊ iſjgit. que copulatio a/ in vno die uidẽt᷑ offerre. ſʒ ſiĩ uno mnnient aꝛ:⸗ N
A. Cõprimat᷑ ar.ꝙ vini de que ⁊ uini ſic miſcet᷑ ĩ calice dni:ut die plurima deo offeruntſacrificia erhnant emial du
nite Intelli nkiand Elee dej. mirxtio illa ñ poſſit ſeꝑari. nã ſi vi/ oĩbꝰſe oblatiõibꝰa cõione ſuſpen/ ci ter in anno tãtuʒ iton
Intelligi. na legit ĩ ahoc. nũ tãtũ ꝗs offerat ſaguis chꝛiſti i duũt aĩſola tãtuʒ extrema ſacrificii ſ. e. ſeculares. nel h nler⸗
aq multe: populi multi:itẽ ad cipit eẽ ſine nob.ſi vo aqua ſitſo oblatioe cõiomis ſcẽ gi 5 ſtantiquum. nam ni
dr pnia di vi teſtm̃. qia, ibiene nobe ob latiõe cõionis ſcẽ gram ſumũt: Ran⸗ a miaek e ki⸗
dr ſeriptura. xxxii.q.ii.ſi paꝝ a ple ipir eẽ ſine chꝛiſto. ergo quaſi non ſit illis totiens uero et doc oaſe aer ⸗ ſd
lus. qũqʒ dr aq̃ depcatio: n n borrꝰ ſolꝰ offert ĩ quo vini effi ſingulari ſacrificio participanduz lictum arbitrio cu⸗ fin
ſaluũ me facacc. ciẽtia tatũ deſignat᷑: falutis nr̃e ſa quotiens coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis do ſiben c. dincſe uin
otgeg mlnobnopiuſ cramẽtũ negligit᷑ quod aqua ſigni mini noſtri ieſu chꝛiſti immolatio mel in anno omnes u
erpoſtti bis gor ſi⸗ dneo: eke.rre.
n borrus.̊ᷣ vr̃ rñdẽ q̃rte qſtiõi ubi ĩnnit᷑ ꝙ ſiẽ ipſi Elatũ.ſacrificia.ĩ innit ex Rᷣ lenz diit ab eodé
Pspamnoffere videbant. ita gpang erneti iblenbeg on eren 3 Eiars ſacriſela inuff e Keec vooi no pnt ab roa Plria ehn
vñ ) euãgelicã formã offerẽtes nõ oſiciebãt.quid at ſiaq ſaporem vini ad nõ totiẽs ſumẽ qnotiẽs icit opit dle ldi deehepiara de
mittat ex pãno.qꝛ aliqñ aliunde nõ ex vino talem admittit ſa ideoqʒ B.7, di.,. ſuffte, niſitnatimtate. 5 di i.norte iſttel⸗ on
it ſaporem. ideoqʒ nõ lʒ.ð.di.i.ſuffic.niſi ĩ natiuitate.õ.di.i.nocte.ĩſti.de iur.ꝑlo.iſi. Ms⸗f

Fi
Nert

goum
ficis
vop
lpns.
anen
ito
phe.
immo
mmen,
ſtati⸗
ſeerie
deye,
rtſe
kehcha
lira
atis
debi!
widi.
Zinre⸗
fämo,
Dlerins
oſ. d.
lte
giini/

Cpire⸗
ee gi
nenlſi
noſſi
ſunt ſbi
ſetbin,
nsaperi
li.
ſedi.
notu
conſen
.utdiri
nbadri

nſter,
inniſt
dan
ima,
unbi
nunc
1donn/
Arro
ummt⸗

cn,c
enr
gone
uin
e⸗
n n
ſiceite

i
E

.

P

a C Qua ſe.ð.xxyx.q.ii.ita nos.S.xpii.qiiii.frat᷑xii.qii.qui⁊ hu⸗

manis.

b ¶ Anno. ð. diſt. xxiiii.epiſcopus. . .
c Totiens. ſic lex dicit in abolitiõe.ii.q.iii.pᷣuaricator.⁊ tot denũ

tiationes debẽt fieriquot oꝑa edificant.ff. de ope.no.nũ.de pupil-⸗

lo...ſi pluriũ.
d Ompimus.
portiõe. i. ſpe
cie panis que tãtuʒ
ſacrũ corpꝰ ſigniti⸗
e ¶Al calice.i.a ſpẽ
vini qͥ ſignificat ſa⸗
crũ ſanguinẽ.
f ¶Aut integra.i.ĩ
tegre. ſub vtraqʒ.n.
ſpecie chriſt? itegre
ſumitur.⁊ h intelli/
go de ↄficiẽte.nã in
firmꝰ uel ſanꝰin ne/
ceſſitate ſine vino
corpꝰſumerc põt.
g Quia diniſio. H
de ſpẽbipſis intelli
git: ipoſſibile eſt eniĩ
corpꝰchriſti ſine ſã
guine ſumi ⁊ vice ⸗
uerſa.ſiue.n.ſpẽm
anis ſiue vini quiſ
umat vtrũqʒ ſumit
⁊ dicũtur hic duo ſa
cramẽta.⁊ vnũ ꝓpt
vnũ ↄtẽtum.reuera
enĩ ſunt ibi plura ſa
cramẽta.nã accñtia
panis ſunt tãtũ ſa⸗
cramẽtũ corꝑis ⁊ pᷣi
⁊ accniia vini ſũt tã
tum ſacr̃m ſangnis
chriſti. qꝛ certe ſub
ſpecie panis eſt cor
pꝓus ⁊ ſanguis chri
ſti: imo totus ẽ chri
ſtus. ſliter ſub ſpe/
cie vini.non rñ ẽ ibi
duplex ſumptio cor
poris ⁊ ſãguis chri
ſti. nec ſuꝑfluit hec
uel illa ſumptio: ſicẽ
licʒ comedã in vno
prandio ⁊ ante po/
tum ⁊ poſt nõ tñ di
cor bis comedere:
nec ſuꝑflue ſumitur
ſub vtraqʒ ſpẽ.nam
ſpẽs panis ad car/⸗
nem: ⁊ ſpẽs vini ad
aiam refertur. cum
vinũ ſit ſacr̃m ſãgui
nis in quo eſt ſedes
aĩe. iõqʒ ſumit̃ ſub
vtraqʒ ſpẽ ut ſignifi
cetur ꝙ vtrũqʒ xpᷣs
aſſũpſit carnẽ ⁊ ani
mã. ⁊ ꝙ tam aie qᷓ;
corꝑi ꝑticipatio va/
leat.vn ſi ſub vna rã
tum ſpẽ ſumeret᷑ ad
tuitionẽ alteriꝰ tãtũ
valere ſignificaret᷑.
hec tñ ꝓpoſitio non
Socedẽda.vinũ trã
ſbat᷑ in corpus:nec
iſte panis trãſbat
in ſaguinem:ſed po
tius panis tãtũ trã

ſbᷣat᷑ in carnt.⁊ vinũ tã

facra conſtiterit. Nam ecce apo/
ſtolus dicit.
VWnes gedunt hoſtias: ꝑti
cipeſ ſũt altariſ. certũ eſt ꝙ bi
qui ſacrificãtes nõ edũt rei ſũt dñi
ci ſacri.quicũqʒ ergo ſacerdotum
deinceps diuino altario ſacrificiũ
oblaturꝰ acceſſerit ⁊ ſe a cõione ſu
ſpenderit: ab ipſa qua ſe indecent
pꝛiuabit gra cõionis:anno uno re
pulſũ ſe nouerit.nã quale erit ſacri
ficiũ cui nec ipſe ſacrificãs parti/
ceps eẽ dignoſcit᷑: ergo modis oĩ
bꝰ tenẽdũ ẽ ut quotiẽſcũqʒ ſacrifi
cãs coꝛpꝰ ⁊ ſanguineʒ dñi nr̃i ieſu
chꝛiſti ĩ altario imolat toriẽs ꝑce
ptiõis coꝛꝑis a ſãguĩs dñi nr̃i ieſu
chꝛiſti ꝑticipẽ ſe pꝛebeat. ¶ Itez
gela.pa maioꝛico ⁊ io.epiſcopis.
Coꝛpus chꝛiſti ſine eius ſanguine
ſacerdos nõ dʒ accipere.
O Omꝑimꝰ aũt ꝙ ꝗdã ſumpta
tãtũinõ coꝛꝑis ſacri poꝛtioneꝰ
a calice ſacrati cruoꝛis abſtineant
ꝓculdubio:quoniaʒ neſcio qua
ſuꝑſtitiõe docent᷑ aſtringi aut inte
gra ſact̃a ꝑcipiãt aut ab itegris ar
ceant᷑:qꝛ diuiſioẽvniusꝰ eiuſdẽqʒ
myſterii ſine grãdi ſacrilegio non
põt ꝑuenire. Nẽaugꝰ.
Euchariſtie cõionẽ ꝗ quonidie ac
cipit nec reprebẽdit᷑ nec laudat᷑.
( Soncte euchariſtie cõionẽ
acciꝑe nec laudo necuitupe
ro.oĩbꝰ m̃ dñicis diebꝰ cõicãduʒ
hoꝛtoꝛ: ſi m̃ mens ĩ affectu peccã
di nõ ſit.nãſiadhuc hʒ volũtateʒ
peccandi:grauari magis dico eu⸗
chariſtie ꝑceptiõe quã purificariꝰ
⁊ iõ quãuis ꝗs pẽo moꝛdeat᷑: pec
candi m de cetero nõ hẽat uolũta
tẽ:⁊ cõicaturus ſatiſfaciat lachꝛy⸗/
mis ⁊ oronibus.⁊ ↄſidens de dñi
miſeratiõe accedat ad euchariſtiã
itrepidus? ſecurus. ſed boc de il
lo dico quẽ mortalia pẽta nõ gra⸗
uãt. Idẽ: ſi dixerit ꝗſpiã nõ quoti
die accipiendũ encbariſtiã:aliꝰaf
firmat quotidie faciat vnnſquiſqʒ
uod ᷣm fidẽ ſuã pie creditfacien
däcnegz. n litigauerunſmeſnmnne
quiſquam eoꝝ ſe alteri prepoſuit
zacheꝰa ille cẽturio:cũ alt᷑ eoꝛum
gaudẽs ĩ domo ſua ſuſceꝑitdomi/
num: alter dixit. o dñe nõ ſum di⸗
gnus ut intres ſub tectũ meũ: am
bo ſaluatoꝛẽ honoꝛificãtes quãuiſ
nõ uno mõ:ambo peccatis miſeri

tũ in ſãguinẽ.tñ vbicunqʒ ẽ caro ibiẽ ſãguis

ſed caroẽ ibi ꝑtrãſbationẽ:⁊ ſanguis ꝑ piũctionẽ: ſic aĩa eſt ibi per
vnionem non ꝑtranſbationenm.
h ¶ Vniꝰ.ſic ?⁊ pupillꝰncce hʒ oĩa noĩa qᷓ mutor fecerat rata habere:

—

uel omnia reſpuere.ff.de admi.tut.cum queri t.xii.q.ii.qꝛ cognoui

mus. ff. e ꝓcur. in cauſe.

3 U:

7

lꝛ Mens in affectu.ſʒ qñ dicis

. Votidie.nee pitupero.̊ᷣ diẽ aug.ignorãs mẽtes ſumẽtiũ ptrũ ſint di⸗/

3 4 2²

gne taqᷓ; ꝗ mẽtẽ alteriꝰvidere nõ poteꝛat.ii.q.v.oſulniſti. G

ꝙ mẽs ðẽ ſine affectu peccãdi.credo ꝙ qñ p

ponit firmit᷑ abſtinere a quolibet peccato mortali:niſi ſit: ergo ĩ tali ꝓpoſito

nunqᷓᷓ debet acciꝑe corpuschriſti.

ambo miſericoꝛdiam cõſecuti.ad
hoc ualet ꝙ mãna ᷣm ꝓpriam uo/
luntatem in oꝛe cuiuſqʒ ſapiebat.
¶ Ntem ambꝛo.
Qui ſemꝑ peccat celeſtis ſacf̃i me
dicinam ſemper accipiat.

B Iquotiẽſcũqʒ effunditurſan

guis chꝛiſti i remiſſionẽ pꝑco
rũ efrudit᷑ debeo meritoſꝑ acciꝑe
g ſꝑpecco debeo ſẽꝑ acciꝑe medi
cinã. C Item hilarius epũs.
Nõ abſtineat a corꝑe dñi ꝗ excõi
cari non meretur.

B Ynõ ſunt tanta peccata ut ex/

cõicet᷑ ꝗs non ſe debet a me/
dicina coꝛpis ⁊ ſãguis dñi ſeꝑare.
CINtem fabianus papa ait.
Ter in ãno aſqʒ fideliũ cõicet.
TZ ſi nõ frequẽtiꝰ ſaltẽ in ãno
ter hoĩes cõicẽt:niſifoꝛte gs
maioꝛibus quibuſlibet criminibꝰ
ipediat᷑:in paſcba uidelʒ ⁊ pẽthe/
coſte ⁊ natali domini. ¶ Item ſo
ther papa ait.
Etiam in cena dñi ſacram cõioneʒ
debemus accipere.

Nuibuſdã'in cena dñi perce

ptio euchariſtie negligit᷑:que

quoniã in eadẽ die ab oibꝰf ideli

bus exceptis bis ꝗbꝰ ꝓ grauibuſ
criminibꝰ ihibitũ eſt ꝑcipiẽda ſir
eccleſiaſticꝰuſus demõſtrat: cũ ẽt

penitẽtes eadẽ die ad ꝑcipiẽda cõ

poꝛis ⁊ ſaguis dñici ſacr̃a reconci
liẽtur.ꝰ. ¶ Itẽ ex ↄci.marti.pa.
Dꝛoiiciat᷑ ab eccleſia: qa cõione
acr̃i ſe ꝓ luxuria ſua auertit.
J gs intrat eccleſiam dei: ſa
cras ſcripturas audit: p lu/
xuriaꝰſua auertit ſe a cõione ſacr̃i ⁊
in obſeruandis miniſteriis decli/
nat conſtitutam regulam diſcipli/
ne:iſtum talem ꝓiiciendum de ec
cleſia catholica eſſe decernimus:
donec penitentiã agat a oſtendat
fructum penitentie ſue:ut poſſit cõ
munione percepra indulgenriam
promereri. ¶ Item ex concilio
aggathẽſi.
on habeantur catholici: ꝗ bis
tribꝰtpibꝰcõicare deſinũt.
Eculares qui in natali domi/

Dentgrtschuieranlle nõ cõ

municauerit catholici non credan

tur?*: nec inter catholicos habean
tur. Item ex concilio toletano.

d
e

Coꝛripiantur qui in eccleſia com
municare contẽnunt.

I¶ GBranari. S. e. di. ĩ ſcã. xiii.
q.ii.ꝗbus.⁊.c.cũ grauia.
m & Purificari.⁊ ita cũ vni ẽ
ſalutiferũ:aliiẽ mortiferũ.ut
ff. ad.l. ag.l. qᷓ actiõe. 5. ſi gs.
ex de pſcrip.quoniã oẽ.i.q.i.
S.opponit᷑.v. ipſa.n.ſalus.
n Quotidie. nã facile nõ ſũt
iſta attribuẽda. ut de pe.dilſ.
i. nonnulli—aG
o CScõðm ſidẽ.i.ↄſciam. ex
de pᷣſcrip.quoniã omne.
p ¶ TLitigauert.i.fuert õrij.
q Int ſe. ar. ꝙ qnʒ ea q in
ſuper ficie vident᷑ Sriari hũt

eundẽ effectũ.ſi.S.viii.q.i.in

ſcripturis.S.xiiii.q.i.qð de/⸗
bet᷑.S.xxiii.q.v.ꝓdeſt.⁊.q.i.
ndlite.S.xxxv.q.v.ad ſedeʒ.
ar. diuerſarũ ſniarũ neutram
reprobari.viii.q.i.in ſcriptu
Tr. JIquotiẽs effunditur.
O i.ſignificatur effundi.
ſSanguis.i.in cõmemora
tionẽ effuſionis ipſiꝰoffert᷑.j.
e.iterat᷑.i.quotienſcũqʒ fit cõ
memoratio ſãguinis xpi.
t CBebeo.i. debeo ſꝑ pᷣpare
me habilẽ ⁊? dignũ ad accipiẽ
dũ.ut.j.e.nõ iſte. .
n J non ſunt.excõicet᷑.i.
dignuſexcõicari.oc.n.
mortal e peccatũ dignũ ẽ ex/
cõicatione. nt.S. vi.q.i.illi g.
5.xi.q.iii.nullus ſacerdoſuʒ.
xxii.q.i.c.vlt.⁊.c.ĩ ſacris.uel
excõicet᷑ in ſacramẽtis: alias
tantũ ꝓↄtumacia poteſt ꝗs
excõicari.xi.q.iii.certum.
x T ſi non.niſi forte.tũc
idipᷣm etiã abſtinẽ pec
catũ ẽ.ſ.e.ſi quis intrat.
yEt natali.uel niſi rõne pe
nitentie iniũncte in illis die/
bus a cõmunione ceſſare te/
neat᷑.ut.xxxiii.q.ii.c. admo/
nere.alii dicũt tãtũ in paſcha
eſſe preceptum. extra de pe.
re.omnis.
3 A Quibuſdã.demõſtrat
ſic olim: mõ ſic nõẽ. ſʒ
monachi faciũt.
a Recõcilient᷑. finita pnia.
ut. S. xxvi.q.vi. ſi gs de coꝛpe
nel ↄſuetudini quarũdã eccle
ſiarum alludit.⁊ ſᷣm pᷣmũ in⸗
tellectũ illud ẽ expreſſiuũ ve
ritatis.ſic illud iohãnis.i.q̃ſi
vnigeniti ⁊c.
b G3 ꝗs.⁊ ꝓ luxuria.i.ſu/⸗
perſtitiõe ſua credens
forte nõ eẽ cõicãdũ.xxviii.q.
i.idolatria. nel.i.ꝓ luxurioſa
yvita ſua ſine qᷓ pauci. diſ.l.qꝛ
tua.
c Proiiciẽdum. cur argnit
vnde ↄmẽdari debẽt. quia ꝓ
petis ſuis abſtiet a corꝑe xpi
ſed nõ arguit᷑. qꝛ tempꝑat ſe a
mortali pctõ:. ſʒ qꝛ ĩ delictis

luxuriãdo ĩcorrjgibil depᷣhendit᷑de pe.di.i.ſunt ꝗ arbitrant᷑.

Bonec pniam.j.e.hi qui.

S Eculares.nõ credãtur niſi ob hũilitatẽ nel delicti oſciam abſtineant.
ſed baʒ.dixit ſemel in anno pceptũ eẽ cõicare quo ad laicos. nel dic H

in clericis.illud iu laicis.
g. di.iiij.deniqʒ.

nam vita clericoꝝ debet eſſe religioſior q; laicorum

De con-.

4 6602 qui. cdicare.i. ſi dicunt ſetales eſſe ꝙ; nõ ſunt digni cõicare.i.propt᷑

conſciam criminum.

b ¶ ſi non cõicant.i.ſi digni non ſunt. .d
c Communicant.i.dignos ſe comunione fecerunt.i.ſi ſe tales dicunt ꝙ ſũt

communione digni.
d Abſtineant.i.remonean

tur.
d Abſtineant.i.ſi aliis tꝑi/
bpus:non tñ illis tẽporibꝰab/
ſtineant.ſ.paſcha pentheco⸗
ſte natali domini.
d Abſtineãt. a cõione. uel
abſtineant᷑.i.excõicentur.
e MAnis homo. abſti/
nere quãtũ in ſe ẽnth
exigat.exactꝰ t reddere de/
bet quolibet tẽpore.nt.xxxiij
q.v. ſi dicat.nõ enĩ eſt prece-/
ptũ quod hic cõtinet᷑.ut no.
xxxiii.q.iiii.vir cũ ꝓpria.ſi.
xxiii. di. c. ulti.
fRiforme ẽ corpus.ĩca
licẽ. quia iunctura cor/
poris dñi cum ſanguine deſi
gnat vnionẽ corꝑis cũ aĩa.
g Ambulãs.i.deſignat coꝛ
pus dñi in eo ſtatn ĩ quo fuit
ante paſſionem. uel deſignat
eccleſiã adhuc militantem.
h Finẽ. hodie nõ buantux
ſed due ꝑtes ſicce comedũt᷑.
pma ſicca ꝓ animabꝰ ſancto
tum ad laudẽ dei.altera ſicca
ꝓ illis qui ſunt ĩ purgatorio
tertia cũ ſanguine ꝓ illis qui
ſũt in peccato viuẽtes.G.

i ꝓNRibꝰgradibus.i.mini/
ſtris triũ graduũ.
lꝛ Cõmiſſa.i.tractanda.
ESacramẽta.i.corpꝰ⁊ ſan/
guis:q ſunt ſacr̃a vnitatis ec
cleſie. ut.j.e.qꝛ paſſus.corpꝰ
enĩ xpᷣi ⁊ ſacr̃mẽ ⁊ res ſacr̃i.
nt. S. e. in ſũma.j.e.hoc ẽ qð
dicimus.
im Reſeruent᷑.ſ. e. di. pſbyt
enchariſtiam.ↄtra ex de offi.
ar. pᷣl. officiũ.cõtra.ſed ibi iu
betur reſeruari ad opus moꝛi
entiũ.hic ꝓhibetur reſerua/
ri ad opus ↄſecrantiũ.
n Putent. ſimplices uel ipſi
preſbyteri.
o & AMMiſcere. ſed nec ſpẽs il/
le aliis cibis ꝑmiſcẽtur. non
eniĩ in ſtomachũ deſcendunt:
q̃re per ſeceſſum nõ emittũt᷑.
licʒ.n.ex ipſis aliquis reficia
tur.nõ tamẽ incorporat᷑ nec ĩ
ſtomachũ deſcẽdit.nec per ſe
ceſſũ emittit᷑.interdũ.n.odo
re recreat᷑ homo.qui tñ nec ĩ
ſtomachũ nec in deceſſũ diri
git᷑. dici põt ꝙ ſpẽs bene de /
ſcendũt in ſtomachũ. nã alit
qũo euom ent. j. e.ſi gs ꝑebꝛi
etatẽ.vũ forte ꝑ ſudorẽ emit⸗

tit̃ de corꝑe.certũ ẽ ꝙ ſpecieſ

quãcito dẽtibꝰ terunt᷑ tãcito ĩ
celũ rapi᷑ corpꝰchriſti.
p& Per aqualiculos.i.ꝑ oc/
cultos meatꝰ.pᷣſus: Pinguis
aq̃licnlꝰ ꝓtẽto ſeſꝗpede extat
q CQlerico.aliene inriſditio
nis.⁊ ſic nõẽ p.j.e.nou ꝓhi/

beat. .
1 81 Viſcelerate.qð dile⸗
ctus.ironice dicit.

4

Jquiintrant eccle ſiam dei et

depꝛebenduntur nunquaʒ cõ
municare admoneantur: ꝙ ſi non

communicant ad penitentiam ac
cedant.ſi communicant᷑ non ſem
per abſtineant. ſi non fecerint
abſtineant. & Item ex concilio
elibertano.
Ante ſanctam cõmũnionem a pꝛo
pꝛia uxoꝛe quiſqʒ contineat.

0 (nis homo anteſacram cõ
R

munionem a ꝓpꝛia uxoꝛe ab
ſtinere debet tribus aut quatuoꝛ
aut octo diebus nec inter catholi⸗
cos ↄnumerabit᷑: qui in iſtis vide
licʒ tempoꝛibus paſcha penthe/
coſte a natali domini non cõmuni
cauerit. Item ſergius pa. ait.
NQuare tres partes fiant ex coꝛpo
re chꝛiſti.

PWRifoꝛme eſt coꝛpus domini:

pars oblate in calicem miſſa
coꝛpus chꝛiſti quod iam reſurre/
xit monſtrat.pars comeſta:ambu
lansꝰ adhuc ſuper terram:pars in
altari uſqʒ ad miſſe finẽ remanẽs:

coꝛpus in ſepulchro:quia uſqʒ ad

finem ſeculi coꝛpoꝛa ſanctoꝛum in
ſepulchꝛis erunt. Item ait cle
mens papa.
A quibus ſunt cõractanda ſacra/
menta dominica.

Kns gradibus cõmiſſa ſũt

ſacramenta diuinoꝝ ſecretoꝝ
ideſt pꝛeſbytero diacono ⁊ mini/
ſtro:qui cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe cleri

coꝝ reliquias coꝛꝑis domini cu/

ſtodire fragmẽtoꝝ debẽt. Idẽ
Tanta in alt ario certeholocauſta
offerant᷑: quanta populo ſufficere
debeant: ꝙ ſi remãſerint in craſti⸗
nũ nõ reſernenturꝰ: ſed cũ timoꝛe
tremoꝛe clericoꝝ diligentia cõ
ſumant᷑.qui aũt reſidua coꝛꝑis do
mini que in ſacrario relicia ſunt cõ
ſumũr:nõ ſtatim ad accipiẽdos cõ
munes cibos ↄueniant: ne putẽt
ſãcte poꝛtioni miſcereꝰ cibũ:qui ꝑ
aqualiculos digeſtus in ſeceſſum
diffundit᷑. ſi igiur mane dñica poꝛ
tio edit᷑ uſqʒ ad ſextam ieiunẽt mi
niſtri qui eam conſumpſerunt. ſi
tertia uel quarta hora acceperint
ieiunẽt uſqʒ ad veſperas: ſicſecre
ta ſanctificatione eterna cuſtodiẽ/
da ſunt ſacramẽta. Dꝛecipimus
etiam ne vnquam exrero clerico
eccleſie ſiue laico de fragmẽtis ob
lationum chꝛiſti ad menſam pona

i Probet.i.examinet nel purget.i.purgatũ ſe uel ꝓbatũ reddat.viii.q.i.in

ſcripturis.
A. Imorem. ſ. domini.

x Corpus.ſolet qri quid demõſtret᷑ ꝑ ̊

vr ꝙ amte totius forme ꝓlationẽ fiat trãt

dem ⁊ dilectionem.

i ¶ Bocet. hec tria debet br̃e qui vult acciꝑe corpꝰxpᷣi.timorem fi⸗

ꝓnomen h̊ aut panis aut

corpꝰxpᷣi.panis nõ.qꝛ ille nõ ẽcorpus xpi.itẽ nec corpus.qꝛ non

tur. Indeſcis tu: qui paſſim ſan/
ctuarii panes indignis impendis
vnde noſti ſi a mulieribus mundi
ſunt. Minc ⁊ dauid ab abimelech

ſacerdote interrogatus: cum pa/

nem ſibi ad comedẽduʒ poſceret:
cum ſe mundum ante triduuʒ pꝛo
fiteretur: panes pꝛopoſitionis mã
ducauit. Item Jlidoꝛus.
Inficiuntur non mundanturſcele
roſi: qui communicare non deſi⸗/
nunt.
Ai ſcelerate viuũt in eccle/
ſia ⁊ cõicare nõ deſinũt putã
tes ſe tali cõmunione mundari diſ
cant nil ad emũdationem pꝛofice/
re ſibi dicente pꝛopheta. quid eſt
quod dilectus meus fecit in do/
mo mea ſcelera multa: nunquid
carnes ſancte auferunt a te malici
as tuas.a apoſtolus.pꝛober inꝗt
ſe homo ⁊ ſic de pane illo edat⁊ et
de calice bibat. & Atem ex. viii.
ſynodo baſilius epiſcopus dixit.
Sãinationem nõ ſalutez acquirũt
qui indigne ſacramẽtis chꝛiſti cõ
municant.

WT Imorem docer nos apoſto/

lus dicens.qui manducat ⁊ bi
bit indigne:iudiciũ ſibi mãducat
bibit.ſidem vero edocet nos ſer
mo domini dicens. hocẽ corpus
meũ quod pro multis datur. hoc
facite in meam cõmemorationem
apoſtolꝰ de vnigenito dei ſilio⸗
humiliauit ſemetipſũ factuſ obedi
ens uſqʒ ad mortem: mortem aũt
crucis.cũ enĩ anima habet fidem:
bis dictis conſiderat magnificen
tiam glorie ipſius admiratut ni/
mietatem humilitatis: quomodo
tantus ac talis obediens fuit patri
uſque ad mortem pro vita noſtra.
puto quia prouocari poſſit uſque
ad effecium ⁊ dilectionem ipſius
dei patris qui vnico filio non pe
percit:ſed ꝓ nobis omnibus tra/
diditꝰ illum. talem ergo fidem et
affectum preparare debet in ani⸗
mo ſuo is ꝗ paneʒ ⁊ calicẽ dñi ꝑci
pit. Itẽ Aug. ili. qõnũ nũ eri.
Mona quo ſed ante quem offers
tur conſiderandum eſt.
T dixit dominus ad moy/
QE 7 ad eleaʒarum filium aa/
ronſacerdotem. Tollite turibula
aurea e medio exuſtorum ⁊ igneʒ
alienum bunc ſeminate ibi: quia
ſanctificauerũt turibula peccato/

dã pret᷑ illũ ꝗcelitꝰ.viii.die ð celo erecti tabernaculi miſſ! . i. · · ſiẽ ·

atio. ad h dico ꝙ ꝑ hanc

dictionẽ H: nihil de
mõſtrat᷑.nã ipſa mã
lit ponit᷑ ibi. ſʒ hic
qro qliter per dicti
onẽ nihil ſignificã⸗
tem fiat trãſbatio.

itẽ dñs vtebat ſigni

ficatine voce illa et
nos vtimur malit ꝗ
nõ facimꝰ ea qᷓ ipſe
fecit qð fieri dʒ.ᷓ.
e.ſcriptuxa.hͥ oʒ ᷣ
magis oper̃ fides
q roò differẽdi.qꝛ fi
des nõ bʒ merituʒ.
5. de pe. di. iiii. ĩ do
mo. Ad h̊ dico ꝙ
ea vis data eſt ipſis
ÿbis ꝙ ad eoꝝ ꝓla
tionẽ fiat trãſbatio.
ſ. e. accipite.itẽ iõ ſa
cerdos ea nõ ꝓfert
ſignificatine. qꝛ nõ
poſſet ea vere ꝓfer⸗
re.mẽtiret᷑.n. ſi di⸗
ceret h ẽ corpꝰ meũ
itẽ gd ſi quis ꝓfer/
ret vᷣba hec pꝰ mor
tẽ xpi añ reſurrecti
onẽ cõficeret ne? vr
ꝙ nõ. qꝛ corpꝰ xpᷣi
tũc erat mortuũ ⁊ i
aĩiatuʒ. ſi trãſbatio
tũc fieret tũc trãſi⸗/
ret in corpꝰmortuũ
⁊ ĩaĩatũ ⁊ ſie ĩutilit᷑
ſumeret᷑. qũo ꝗ vini
ficaret nel cõferret
aligd corpꝰmortuũ
Rñ.nẽo potuit ante
reſurrectionẽ ↄficẽ
cõpꝰxpᷣi niſi xpᷣs.ſic
̊ dataẽ forma nut tã
tũ poſt reſurrectio/
nẽ h̊ fieret ꝑ illud:HGᷣ
facite ĩ meã ↄmemo
rationẽ. iõ.n.nõ cã/⸗
tat᷑ miſſa in illo tri⸗/
duo: ⁊ ĩtelligo ꝑ ſy⸗
nodochẽ.de h.lxxxxv
di. ꝙ a pribꝰ.

Apoſtolus. Bp

bat ꝙ cõicãdo dile
ctionẽ debem? hfe.
3 ¶Filio. . chriſto.
a DPuto. qꝛ tene/
mur hos diligere 9
nos diligũt. ut e de
teſta.cũ ĩ officiis.iĩ/
mo nec ſolũ ſufficit
diligere diligẽtes ſe
imo inimicos.xxiij
q.iii. ſex ſũt differẽ
tie. hiſtoriaʒ habes
i.q.i.ſi gꝗs inquit.
b Tradidit.quo
ad ſufficiẽtiã ñ quo
ad efficiẽtiã.ð.ð pe.
di.iiii. S.itaqʒ pctã.
c TZT dixit. turi/
bula alienuz.
oĩs ignis alien? di⸗
cebat᷑ ad ſacriſican

d Seminate.i.diſpgite hic ⁊ illuc ut inueniatis turibula. .
e ¶ Quia ſcĩficauerũt.i.pena eis illata ꝓ pctis fuit exẽplũ aliis ne

ſimilẽ penã incurrãt.⁊ ita ſc

ificauerũt ea quo ad exẽplũ.h. penas

Kwd
ſbtuit
Ubol
Giform
1ffad
olcri
gi.k⸗
N
gern
dape
licope
iã rii
na⸗
heepri⸗
ge⸗
coß
lleſecn

3 4 5
Dii .ut. 5. . in tribꝰ. alias
3uõ debuit aicomegerecwä zulere me pnia iponi
d immnion nel aar ʒ.di.v. ad eius.⁊ di.yvi.
2 . „ „ fferen 0 N itas excu te al⸗S. Ule orum.
creala ivaliio ſa erhe ſarſſcettonioo anatandergzeanun ipfu. uel p dia/
i el. icunt it. lGel. ius. Piu.Uel ola.
8 pe le o engue 1 g. v Aint Aaermc ſinn 3 D Sterritg-anenns P e nf Rar ralibi
turibula. vii. q.i. a ſũt. . xiiii. q. . a deo dilecta. qꝛ ſei f o conutne catholicum.
tificat it oĩs creatura ? at na intẽtiõe o nie. uel pᷣlatuʒ
b Et ſanc nõ gn bona ſit oĩs en ñ ad offerẽtes. qꝛ p pure. i. cepit.
ictime ĩpioꝝ q̃ feciſti.ſʒ quãtũ iniſtrent. xxiiii.q.i. miſſa. ex
Vrplea baln is: facies Etenlas otaurng 4 Hao erig ralunlt⸗ A
ſ ferüt exep! unera inꝰaĩabus ſuis: a⁊ fac S ſbyteri ĩ tãtũ puipẽ „, . e poſſet ingredi
4 ei i tempore poſ .. hoſpiti
nni Daitdem cuert rum boꝝ iles. circũpones a dã pꝛe 7 ia. ut laico uel feie alio terii. xxxii.di.hoſp
bofferẽte pla . inas ductiles. circu ñdimet ina myſteria. u⸗ eferẽdũ preſbyte ⸗
A n eo eniene ann Aronläohtataſirant ſon arhe raditeeſetai iaſimmo millg ofdit
ſi⸗ bant myn merita ſanctificata ſunt: aduz nouo mõ iaa is: 7 quibꝰ ꝓ pbꝛo rTY iſſa nõ dz celebt
. ãduzn ifirmis: 7 t: nec ad altare ap wymiſſa nõ dʒ na eccle
d 4 . E migr illis ſcã ſcõ oↄmittũ 4 alit ꝙ; in me inſtituta fuerũt
ſe ſtunedoe ͦnon icta ſcificata pena eoꝑ cos um ree llis ſcã ſcõx om a. Solet qri inſtituta
u. munera 5 dicta ſcific tratu:qꝛ ꝑ eo⸗ inquet: illis lca cõx Ideteſta/ ſia. Solet qriint des poſſz
lu gnu. mun dpꝛana i hoc fuerat ppe . binc ibile quãqu e ra cũ abſqʒ eiſdẽd
bat. ſed pꝛane atũ hoc ſue nt ceteri. ſit hoꝛri 1 ladutit pꝛu ſacr̃a cũ vitã eternaʒ
h abanid xc.di. depig oſienenr akmi cur ex Sle oĩuz erndnder ne kuma generl vfär ns de
4 im. . ircũpoſit idit dicẽſ: quo Etia. igr̃ intdici 1. iofigt gratis donare. ilitatẽ erudi
d chaim. 5.5. xv. Kircũpe luit: addidit dicẽſ:qui. dẽnia. igr intea ſũptio ultiꝰfig 1s ppt humilitatẽ hüi
n ſignũ. 3 „2 is fieri voluit: = ſcificata . eraria pꝛeſũpꝑp ipſürinfir cauſis ꝓp itationẽ. ꝑꝑ hũ
j ec y lier. ſed nõẽ eis ſüt ante dñũm 2 taliſ tem t ꝑſemetipſũ in fione t erercitationt Pp pit
ſds 2rbic ribiqui miã oblataſũt ante oĩ eis repꝛo ſʒ oĩ mõ pꝛeſbyt ꝑ it gradus Eut di poer dei Sccdio
as 3. nã ⁊ hic ⁊ ibi qu itifiliis iſrael: ñ erg üt Boim ſi alit fecerit gra ehrntmiitbe einſe
gti der elirũt pñiti it Britili⸗ lrga ralib⸗ oblata t mü zelo ſa gahif. Jrẽ cle/ ſe rebus enſkeudeſe⸗ er bac
n. ſed ribula nõ pec⸗ Parisvo ui icogitari : attendi a ſui ꝑiculo ſubi orib reueren ddeum magis
peccatũ ẽ. ſi te quẽ dñi: añ ꝗ Rñ celebꝛa A ler mercar. ni. q. id qð vr̃ forii
kipſs bec ccat mulier le quẽe leret nomen dñi: añ m . inon pꝛeſumat uditionẽ ut ꝑ id lſibilẽ peri
e peccs . in eis va peſſimũ meritu laicꝰ ingredi no ſoꝛũqʒ clericoꝛũ erualtion ili ad iuiſibilẽ
n k hic ut fiat ſũt:quã peſſimũ m Eex Ac, ung ñ alioꝛũqʒ clericoꝛũ in ſpẽ viſibili édã mens
ſtn maereg bi tiſier oblataſüt: blara ſunt. ¶Itẽ Acerdotũ ali iũ honoꝛes a lai geiin e aanolebg mens
i⸗ inſegna pene llat a quib? obla eſiis vuiẽtiũ bonoꝛ iik eea chree corpe . lice⸗
n ne ci 3po nitentia eius igd ſtillar. gobꝛẽ nulli laico ici oſi/ . nõ debeat:
gend cnõ poſſz Peniten — ligd ſti obꝛẽ nu . ci oſi ioſus eẽ xerci
terea pec ſti ſäguine alig an quaobꝛe! elig clerici . ociolus ee ⁊? ſalubris exerci
epler⸗/ Prere aliã formaʒ tia de chꝛ igentiaz aliquid de b ſacdotes ⁊ rel Oñ miſ tur ei vtilis ⁊ ſalubri noxiã
duci in aliã fo⸗ ligentiaʒ aliquid d co ubi ſiß at᷑: qñ m Drelrllit ut vanã ⁊
ſdi iẽ turibula: imo ⁊? er negligentiaz in 4 ſo fiũ nũcup tio ĩ ſacris ut y⸗ F iuxta il
nii ſubtilit inſpicias et ſãguine ſtillau det᷑.ſi nõfu celebꝛat᷑ aſiſtere ut libera ri declinet oec ito ꝛc ſcdi v.
3Ne⸗ nribula deſtrunnt bet᷑:tabularadet᷑ ſi ſa'cel ſacra officia exer. lnd. ſpaligd facito ſitas et
mribula deſt⸗ ua lambet: tab lcet᷑: locus iñ fice poſſint ſdenſi alibi. ocioſitas
Fren cũ formã amittant. gu bula ut nõ ↄcu 6ct: cin in noꝛi Eex ↄci.gerũdenſi. . nuncp. h. 2 E de renũc.niſi
ſorteeni d exhi. iulia/ erit ta P ſumet᷑: cinis . cexe. ¶ Itẽ X E eccleſia ita oluptas ⁊c.ex
ar. ff. ad e igſ ⁊ igne con l. di E olitana e nolup verrnm.
aen. ſcribit. F. ſ ſi gl radat᷑ ⁊ igne a ſacerdos.xl. Diẽ in metropolitan lebꝛent. ũ pridem. 5. verum. nis
3 nus ſcribi i cõdat᷑: 7 lla ſolẽnia ce cup ciũ.ſ. ſpẽs pa
npyni x.q.ii.H̊ ius.h. ibi rra altare cõdai iſuper altare ſti bbigʒ miſſaru ſolẽnia cel metro - Recriſtciü⸗ ificium
vnüitf HOflatrte. ebus penitea iniſter ſtillaʒ Aſtitutio m f it in dei zek df
Ereagen riuatiedunbenteu ſlind⸗ 1I eaieidigſltn⸗ gauſihtet igng e
ena . e Qalib'. ar. tribus iud ſtilla ꝑ. ĩe ĩ oibꝰ ꝓuĩciis tã . do t Inniſibile.i. uod eſt ſa⸗
ä eſſuy ztr. is ⁊ ad aliu noĩe ĩ oĩb⸗ ſſtrãdi ↄſuetud. s ehriſti quodel .
rorni pnilegiũ ↄc inteum altaris⸗ iteat: ſi uſqʒ lẽdi uel miſtrã dine i le corpu leſie. i. q. i. mu
ſcintii Pupoſtanics here⸗ linte i ii diebꝰ peniteat: do pſal edin ĩli. x. de ciui. dei. cramentuʒ ecc et lic le
e erit.iiii.dieb⸗ eniteat. ſi k. Atẽ aug. i brica apparet ſic le⸗
ſoiſtii tico valeat. q falſũ gen ium. ix. diebus p ite Ffuet. ifici: qd ſacrm. ti. Exrinj litteram. ut int
cn F. ð. xii.q.ii.alienati ad tertium. ix. diebus peni Quid ſit ſacrificiũ: iniſibile ẽ endam eſſe li
ni xxxii.q.p. uſqʒ ad quar tigerit ſtilla Acrificiũ ſignum'. hec duo diſtingr d deo
ones. 9. kxx l.fa . ina que teng ideſt ſacrum ignum⸗ um.i. id quo
wine pceptũ . vii. q. i.f⸗ at: linteamina qu iſter abluat ca ſacrm · ieſt ſacru iuiſibilis u Sacrum. ⸗
tpoſte cus p̃latꝰ a lice ſuppo . ltare recondatr᷑. atie viſibilis 427 4 x C. ſignü rei ſacre inni
mici cleſie cni preeſt. ſumatur: 1 iuxtaa eſbyteri. grat de doctrina chriſtiana. bilis. ul ſignü rei ſacre inuiſi
tei⸗. . negligen atu ĩali bede pꝛ i li iü. de do⸗ . l bilis. entum eſt. i. non
hlt⸗ EE de aguie erpmali ſit imponena ei D eſigum pret ſpẽm n icennennan lt. nam
nmn ve ſeſo eguimie. iſacramentũ enomit ci,⸗ ☚ Snn ſibꝰaliud aliquid fa eolſutro nobig inuiſibi
nſi ſagnis. n. xrpi a cor⸗/ Wlacran ebꝛietatẽ uel uoꝛa Agerit ſen itionem uenire. erh Jtan itin ecclie: ⁊ ita ñ
nion Re in. Jris ienrer. X Dgcritſenſib! a in homelia leniorme vöt tam⸗
ſtillare cha . ap ſibilis forme
loot valet. önec tate eu iteat ſi laicus eſt. cleri C Item grego. p eſt vi r eneralis: quia cor
Nilmn nec fluere ot. iebus peniteat ſi lę ni pꝛeſby baligit. ſtantias dici ꝙ ſit gen⸗ his ſaltem qui
9 GC In ter r ints e mönachiſeudiaco epiſcopi galcheat. non ſubſta pus — anohen. nen
h la rete iebꝰpeniteant. epiſcopi r. to ſunt. ii no no nõ
foeth) bulã terread 2 ni . i. lxx. dieb bemie merit. vii cies remaner. e, cuze itteram ſic ira ꝙ
e aenonetaeg dr ſip ifirmitaris cã ſen ex conei ſed ſpe ecies a ſimilitudo ilannz Gnenbntſen wiſibik.
ſac o caden ſan⸗ dieb peniteant. Ire QRee nide an in Benmcſt ſara nemtum umun
. , 2 „ „ . Or . „
is ntdleord ſ , lio remenli c.i niſi per ſe diuina re ſibilis gr tie. idqs vr ali
Diſ lageges ec⸗ Sacerdo .ſpecies panis æ vinieſt gkaand gnodp rſieinel
6 rrikacſan S ne
ofeſeaea pparne kra⸗ iicit᷑ eum ſola ge id oſten õpoſitione ſui.nã .
icit cũ vpᷣo ꝓpt᷑ ra ãcnõ. ſed obiicit eum quid ⁊ cõpoſitione
8 c titerra: no: fed ſolũ corpꝰ hʒ pon Erx ſe. i. iſti ex mẽbris ſuis
dlinte Fragppa nũquid hũor cadit habẽt õdus:qꝛ 9. Sed dic ꝙ põ 4 igi us chriſtie .
i j jͦ habedt dod'. tur corp dpanem. nis
nan ſbinzee ribn ſec dechtis na Pan ñ habeãt põd⸗ ibi põderoinz lig ecies. hoc ad p ad vinum. fnerunt ante. ſ. pa
. ſc aneneeihi accñtia cei nor tn Libga ex de celeb. b O Et Einerbannert nnum rerum que
in Jargahe adhuc manet redqüt locũ humidũ ⁊ 6G Vocabula.i.voca
nl ſagtas baʒ. accñtia re iunet ? tot dieb? abſtineat
, Ite bm. he. 5.p̃terea. ſebꝰieiunet ⁊ t
isao miſ. cũ mire bec pnia erit: ut tot d
zie b WDeniteat.
Nihal

ſpeciem vin
iem panis panem z ſueuit ap
t. ſeriptura enim ſpeciem p alicem conſuenit ap
iram um noli e iufe mfo dette bomotſtene fgnnn.
. ⁊ corpus dom . 2= pini nt ibi. ꝓl e j. diſt. ii. F. cum! ee
ia paſſus. ? ibi. ittit ſignificationem li/
e.quia p inns, interitu rei non amittit ſig panis ? vini ibi
item dominus. ent ⁊ ita vox interiture t ſubſtantiam panis: nt. ſed
ñ oↄtra eos qui dicut orpus chriſti ut dicu
⸗ res pereat.⁊ hic e chegnoncswerinlſtun corp
erationem.

di. c.lii. ntis.
õ alcicada non tene
llut 1CAd lenhenocee ita ſi quid turp iſtie. i. corpus
. b Sumatur. iſtiã. i. ſactẽ̃m euchariſtie.i.
n Hensn Krkme arbmiltgtlermar i. nel qꝛnon
nn 4 Fnc⸗ ſpẽs nanis polim⸗ r eeri nel iutr̃.
giſ⸗ 7 8 coautela z .H. 3..l. *
m C Reerraidafn d fuit in culpa
debnit ſem
iin
1)

Dẽ con.

conuertit᷑ in carnem.ſed eſt ibicorruptio.i.deſinit ibieſſe ſubſtan/

otra eoseſt. ſ. e.nos aũt. -... panis. ſed exponũt antea fnerũtſola: ſed mõ
nõ ſunt ſola: quiaibi iã latet corpꝰchriſti. alii dicũt ꝙ deſinitibi eſſe panis e
vinũ: ſʒ differũt. nã quidã dicũt ipſa mutari ⁊ ↄuerti in corpus chriſti. alii in
nihilũ redigi nel ipᷣmordialẽ maʒ reſolui. iſtis vtriſqʒ obijci de ſorma ſapo
re ⁊ colore ⁊ alijs accidentibus in quo ſubiecto ſunt.⁊ eoꝝ quidã dicũt ꝙ in

agere. alij eſſe ſine ſubieeto mi
raeuloſe. nã cedit nã miracu
lo.ex de cele.miſſ.cum mar/

he. F. i. . „
a Miſſe.eiꝰ que celebraĩ ĩ
ſabbato quatuor tempoꝝ ſe
ptembris.
b Sacerdos.ar. ꝙ aliquis
ante grego.orationes fecit in
miſſa. alit enĩ non exponeret
ſeipſũ nec diceret. uis ⁊c.
Cc Nia corpus.neceſſa/
. riũ.i.vtile ⁊ congruuʒ
alias neceſſariũ ineuitabilita
tis. de pe. di. ii.charitas. ali/
as cõmoditas.j.diſ.v.ne ta⸗
les. .
q C Sacr̃m. i. corpus ⁊ ſãgni
nem gð eſt ſacr̃m ⁊ res ſacri.
e Conſecraret.ſupple ⁊ in
ſtruerent in poſterũ ab aliis
conſecrandum.
Ut coleretur. i.conſecra
retur. .
g C Per myſteriũ.i. ſub vela⸗
mine pãis ⁊ vini.i.q.i.multi.
h In preciũ.i.redemptio/
nem noſtram. B.
i C Et indefeſſa.i.nõ remiſſa
⁊Z indeficiens.
le Currebat.i.feſtinabat re
dimere nos per paſſionẽ. iu/
rta illud. Exultauit ut gigas

⁊c.
¶Redemptio.ſacta ꝑ chri⸗
ſtũ in cruce.
m C Redemptionis.i.fides
paſſionis per quã redẽpti ſu
mus.uel predicatio ſacrificii
qð erat nra redemptio.
n Oblatio.i.corpus et ſan
guis.
o Et perennis.qꝛ poſt
non erit alia.ex de cele.miſſ.
eum marthe. .
p C Mnneris.i.corꝑis ⁊ ſã/
gninis nel ſacrificii.
q Et ſcificat one.i.pᷣbis ſi⸗
gnificãtibꝰ.⁊ improprie dicit
repetita.⁊ dicit repeti ꝓpter
bhoc vᷣbum accipite qð repeti
tur.nã nõ repetit᷑: mo alia ẽ
forma. Nota tñ ꝙ quidã di/
cũt ꝙ totũ illud:hᷣ eſt corpuſ
meũ ⁊c̃.hic ẽ ſanguis meꝰ⁊c.
eſt vna forma.ſʒ tu dic ꝙ due
ſunt:⁊ ꝙ ad ꝓla tionẽ iſtius.
hoc ẽ corpus ⁊c.trãſubſtanti
atur panis ĩ corpus.⁊ ad ꝓ/
lationẽ iſtius:hoc ẽ ſanguis:
vinũ ↄuertit᷑ in ſanguinẽ.ſed
obiſcit᷑:nõne ibi an erat ſan/
guis exquo erat ibi corpꝰ:ſic
qꝛ vbicũqʒ corpus ⁊ ſanguis.

erunt.ſ.panis ⁊ uini. vnde infine
cuiuſdam miſſe oꝛatur dicitur.
Perficiant in nobis queſumus
domine tua ſacramenta quod con
uinent ut que nunc ſpecie gerimus
reruz veritate capiamus. Moſtu
lat ꝗppe ſacerdos ut corpus chbri
ſti quod ſub ſpecie pãis ⁊ vini nũc
geritur: manifeſta viſione ſicutre/
nera eſt quãdoqʒ capiatur de qua
vViſione dominus in euangelio ᷣm
iohannem ait. qui diligit me dili⸗
getur a patre meo: ⁊ ego diligam
eum ⁊ manifeſtabo ei meipſũ quã
uis non improbabiliter quidam
exponunt hoc loco carnis ⁊ ſan/
guinis veritatem ipſam eoꝛundeʒ
efficientiam ideſt peccatoꝛum re/
miſſionem. & Item Euſebius
emiſſenus.
Viſibiles creature in chriſti cor)
pus ⁊ ſanguinem inuiſibiliter con
uertuntur.

Qua corpus aſſumptum ab

laturus erat ab oculis illa
turus ſideribus.neceſſarium erat
ut die cene ſacramentum nobis
corporis 7ſ. anguinis conſecrare/
tur ut coleretur iugiter per my /
ſterium quod ſemel offerebatur
in preciumꝰ: ut quja quondiana 2
indefeſſa currebat pro omniuʒz ſa
lute redemptio:perpetua eſſetre/
demptionis oblatio a perennis
victima illa viueret in memoꝛia:2
ſemper pꝛeſens eſſet in gratia ve/

