bentibus conferenda:ſine pecca/
toꝰpoſſident ſua:quia ⁊ ipſi quodã
modo ſua relinquũt quando pro/
priis contenti rebus nihil eorum
que labori uel ordini ſuo deberiar
bitrantur accipiunt. Se rebus
vo eccleſie queritur an liceat eas ꝑ
prebendas diuidiut annuos red/
ditus quiſqʒ ſibi ſpecialiter uendi
cet.hoc non poſſe fieri argumento
7 quctoritate probat᷑. Clerici ſuc/
ceſſores eorum ſunt de quibus di
citur: mulntudinis enim creden/
tium erat cor unũ ⁊ anima una.ne⸗/
ceſſe eſt ergo ut eorum ſequãtur ui
tam:quorũ in eccleſia gradum ad
miniſtrant.nõ ergo aliquid pꝛopꝛi
um ſibi uendicabunt:ſed erunt ei
oĩa cõia. ¶ Item urbanus pa. ait

ſcopus diſpenſer.
Es eccleſie ñ quaſi propꝛie
ſed urcõmunes ⁊ domino ob
late cum ſũmo timore non in alioſ
quam in prefatos uſus ſunt fideli/
ter diſpenſande. ¶Iiem ex ſyno
do habita rome ab eugenio papa.
Non liceat epiſcopo res eccleſia/
rum in ꝓprios uſus cõuertere.

Alli epiſcoporum liceat res

mobiles aut immobiles de
ſubiectis plebibus aliiſqʒ piis lo/
cis in proprio uſu habere: ne ma/
ioreſenormiter locupletẽtur:a mi
nores tali facio pauperes inueniã
tur.contra agens canonica aucto⸗
ritate coartaiꝰ exiſtat. Si ergo
res eccleſie non quaſi proprie ſed
quaſi cõmunes habende ſunt: cuʒ
de cõmuni nullus dicat hoc meuʒ
eſtnec de rebꝰ eccleſie:hecẽ mea:
poteſt aliquis dicere: ne uideatur
nõ imitari charitatem illorum: in
qua nulli aliquid erat ꝓprium: ſʒ
erãt ilis omnia cõmuma. His
ita reſpondetur. ſicut perfecnone
charitatis manẽte ſecundũ diſcre/
tionem eccleſiarũ diſtributio fit ec
cleſiaſticarum facultatum: duʒ alii
poſſeſſiones huius eccleſie ad di/

ſpenſandũ cõmittunt᷑.ex quibus lʒ

res eccleſie oĩibus debeãt eſſe cõ/
munes:primũ m ſibi: ſue eccleſie
deſeruientibus neceſſaria ſubmini
ſtret. reliqua que ſuperſunt fideliũ
uſibuſminiſtraturus. Ia ⁊ prebẽ

Res eccleſie Auaſi cõmunes epi/

de eccleſiarũ eadẽ charitate manẽ
te pie ⁊ religioſe pñt diſtribui.nec
rüc rebꝰ eccleſie ut ꝓpriis ſʒ ut cõi
bꝰ utilitatibꝰ deſeruiturꝰ:ut ex hiſ
que ſibi aſſignata ſũi:primũ ſibi ne
ceſſaria ꝑcipiat.ſiqua vo ſuiſ neceſ

cauſe pũt aſſignari
ſuanbꝰ ſuꝑſunt in cões uſus eccle/ ſz ad bal an fen
ſie expendatꝰ. Unde auguſtinꝰ nõelſ ĩduci:reſtñ ec
ad bonifacium. aelie que ſeruado
De eodem. ſeruat non poſſũt.
Jopriuatũ poſſidemꝰ quod no ttud ſolent⸗
biſſufficiat:nõ illa nr̃a ſũt quo de admi.tu rer
rum ꝓcurationẽ quodamodo ge,/ .yl. C. quadode⸗
rimus: nõ ꝓprietatẽ nobis uſurpa cre. non eſt opus.l.
tione dãnabili uẽdicemꝰ. Oſtẽ vl. 7. xcyi. di. bene.
ſum eſt quõ liceat clericis habere ſed alie res eccleſie
pꝛopriũ ⁊ quõ nõ. Nẽ quõ res ec/ ſalenilalealnd
cleſie prebendas diuidi poſſint. den dns gepiauf
— Anc queritur ſi ſacerdo Q.ii.
„ Mies aliquade rebus eccle episintererant. et
ſie dediſſe noſcuntur an de cã alienationis
his qui eaſ acceperũt ali cognoſcebant ⁊ ſub
qua firmitate conſtabunt: cum res ſcribebant. ut.x q.

eccleſie nullo mõ diſtrahi poſſint:

diſtracte poſſideri multis aucio⸗/

ritatibus probibent᷑. ¶ Ait eniʒ
ſtepha.pa. Eccleſie pecuniam
guferẽs uelut bomicida dãnatur.

0. Ai chriſti pecunias a eccle res ſit modica ? ne
ſie aufert: fraudatꝰ rapitꝰ. ut glllns maghe ni
homicida in conſpeciu iudicis de ef necelſart coſen
. ſus capituli.nt.ſ.e.
putabitur. Item pelagius ho terrulas. In rebus
ſtilio epiſcopo. monaſterioꝛũ alie⸗
Qnicquid de ſacratiſuaſis uel mi nandds requiritur
niſteriis a quolibet clerico uſurpa conſenſus abbalis
tum fuerit: eccleſie reſtiruatrur. Far epi.. e. ab⸗
atibus xvij. q.iii
ANvaltino noſtre ſedt nota, n venditionibꝰidẽ
rio ſuggerente didicimus. ꝗ⸗ iĩ eccleſijs parochia
ei dilectio ina directis apicibus in ſibus vbi etiam con
dicaſſet quoſdã de clero ſuo 1 ma/ ſeſus ſacerdotis re
xime parochiaꝝ ad te pertinentiũ quirit.j.e.placuit.
nõ pauca ſacrata uaſa uel miniſte, x. q.ij. ſigs eps. fa⸗

ria diſtraxiſſe: ⁊ aliqua huiuſmodi
perpetraſſe que a religioſo aliena
ſunt propoſito:charitatẽ vo tuam.
ut boc cõpetenii ſollicitudine de/
beat inſequi uel ulciſci noſtre pre/
ceptionis auctoritate uolumꝰ com
muniri:qua de re preſentibus mã

captiuoꝝ velalimo
nia pauperuʒ. nt. .
e.aurũ.cã neceſſita
tis uel vtilitatis. ut

ſ. e. ſine exceptise.

ca icõmiditatis vel
minoꝛis vtilitatis.
ut. j. e. terrulaſ. alie

ij. caſellas.in ſi.j.e.
quicũqʒ ſuffragio.
⁊.xvij.q.iiij.nuilꝰ.

ſz bodie ſufficit cõ⸗

ſeſus capuuli ⁊ epᷣi

ut. j. eo. c. ſine. et ſi

cta alienatione co/
tra dictã foꝛmã eſt
nulla lʒ ſit in caſu li

cito. ui.j.e. ſine.ſed
cũ pꝛeſcripta foꝛma

facta ⁊ etiã in caſu
non conceſſo tenet
ipſo iure. ar.ex de

damus affatibus: ut cõpetenti ui · bis que fia plla ſi⸗
uacitatis inſtantia quicquid de ſa⸗/ e ene thgo⸗
cratis naſis uel miniſteriis a quo/ dlecti. Ri dänoſa
libet clericorum uſurpatum nel di merit ccclie reſtitui
. uerit ecclie re in
ſtractum fuiſſe compereris: ſine cu tur. ex de reſti.ĩ in/
iuſquam more interuentu exigere teg.c.i.

non dimittas ⁊ eccleſiaſticis uſibꝰ

reformare. & Item bonikfacius
Nuicquid domino cõſecratur: ad
ius periinet ſacerdotis.

n Vi xpi pecu
Qbigecn

mit᷑. ut. j. q. tij. P to⸗
tum.

o Fraudat occul

te.

p Et rapit. vi.

terum.ſamen loco domini habentur cum bene adminiſtrant. loco pᷣdonis cũ
. male.nt.ᷣff. pꝛo emp.qui fundum.ꝭ.ſi tutoꝛ. V

Vnc queritur. Alienatio eſt oĩs cõtractus per qnẽ dominiũ tranſfer⸗
— nr. ut. C. de fun. do. l.i. ſz hie largi? ſumit alienatio quia nec obligari

9

q Homicida.etia
eſt ſacrilegns. ut.j.c. ꝓxi.⁊.xvi.q.i.decimas. r, doch,
r A Vguſtino.notario.cõmuniri.cũ tamẽ ⁊ illud de iure cõipo .
aſcere.⁊ ſic ð id ꝙ dicit lex.ſuꝑfluũ eſt poſtulare qð ex indut,
ſit. C. de theſan.i.i.ſʒ fit ideo.qꝛ plꝰtimet᷑ qd ſingulariter pollicet

w
nee
rn
nſet
Irnmn
ontii
hiuti.
rlin
cionier
ne
M
ulati
(erſe
licinsr
lovſo
ita
inhrl
munme

mmeg

hin

„ 17 6
Wieſno .
XII. L
. „ liij. er totum. — , 2 gtre
legij. alia eſt bm ‚———— men eſt qui nõ dan pan nel matkez
eni „ 5 o ◻ Viabſtulcrit p Rerceſenn 7. lxxxvi.di.non ſns n beccleſſa infligi.
ncli ſponſione en ie benum poſtea no 9 Niſnelcaeten. ar. penã pecuniariã po le ti. in fi. e de reli.
Aüde 14 Alli. qð ſemel nt, xvij.q.iiij. queſti.ff. de rerũ q.v.ſiquis cuiuſlibet.xxiij.di.q do onſtnutus inſ e⸗ zex
ldcke 3 iet pꝛophanũ. ut. .xyij. frequens. Xxi. q. v. fraternitatis. vbi de t intel
ſſenie 5.5. di. liiij. ex antic e penis ſuã.ſʒ j
onſecranur i dal. AUm deuotiſſimã dominã ſci⸗ grir anutetsemmonn hoe
Wn Sine animal. ali iceat ignorar̃ oẽ quod de celeſti uita gtque re/ de rigoꝛe iuris. ilegibus.
N udab hoie alierſe Alli⸗ leceris dramr ſine fue dio⸗ nime ſue ſedulo cogitare: aC rare de,les int/
0°n. ino conſec edio a . nenter m S
ſranns queretur ꝙ dominoce uel quic/ m ömittere ueher 1. it papa pꝛo eccleſia
eah, e gial. ial'ſiue ager: u 1 lpam me cõm . dei om cedit papa pꝛo e d
nie eſſeta ſancto rit hõ ſiue aĩ ſan/ culps e,ꝓp timore de ina ſicut alibi apu
. Sanctüũ ſan . fuerit conſecratũ: ſtimo ſi ea que, ſilue/ apnd reginã ſicut a lie
ſchnli⸗ 4. Sar ſũ ſancto id ſemel uer 7 ☚ 7 gd exi . ſit erenda Il 7/ incidẽ. ut cyvij. Di. ecclie.
tn ruz. 1. rdotũ per cium ſanctorum er 1 d nipote iſſimã de eccleſiaſti . P’ iolata emunitate.
r quo 2 te ſanctiſſimã i fPro vio Einn no
dliie uinet. dit. g ſer tus t ilis erit omnis qui q ca pace ſedulo non c ſcopi leſia. ut in am
i e. Jnnal innuadit inexci leſia cui cõpetiun is me iuliani fra ötriſt 9 iat pugna vel inſu
liclini⸗ eccleſia ſit anſ⸗ mis m per cõtriſta ſuo non fiat pug
egeni num ecc E ſt. ſz foꝛ domino? t ir hel eripit ⁊ uiꝗqʒ i pꝛoclamatio in P ina. xl. vel. xxx.
R ilegus elt. ſ uaſtat ⁊ iuadivel e ͤſatiſfa⸗ noſtri pꝛe ille ſue: ideſt ec tus uel rapina. p. xl. ſicut an
W Rer eſt ſed reu fert ionẽ eccleſieqʒ ſatiſfa/ cum mlie iue-igeli c. t. xvij. q.iiij.
meirke one eccleneg; f: a ſi it: moxime cumt edonibꝰ? ſut paſſus.n A: a pꝛo
nuniſ ſeen; e.c. i ad emendati dicet᷑:⁊ ſi Uit: ſſimis predoni iquitus. Que auũt pena
cl S. E. ctii. . us indicet, eſie a nequiſſi . n tiquitus. e lela ſit ſol⸗
elſnn lat⸗ ll s⸗ icet. S tionem: ut ſatri egus in tur cleſie 5 nocturnis incen/ guitt. ccleſie leſa it .
I Excõmun c luerit excõicetur. date atqʒ no iidẽ emunitate eccleſie leſa ſigs
n CEx ſacrilegus ndare noluerit excõ depre 5 cõbuſte: ⁊ dũ ii bes. xvij.q.iiij.
. olis ſacrilegue emée vVii. furuʒ cõbu . uenda.habe
Cit non ſt excõi⸗ Niem gregorius. dis more i predeceſſoris
o iure eſt excõi. Nrem gregoriu ſubiaceat. qui iuxta noſtri prede- io contumax.
ntag i ſ. c. pxi. ð 6municationi ſubiac maligni iux itate uio eges.ſ. lõbarde.
“ atus. ut. ſ.c. Px. comu ia inuadir. 3 emunitaie uno Leges. l. xx/
n . cdixi. xi. q. iij. ca Scäamunt bedigitzuadir „ boniccii õ lucrien:dn õ
ecelu nica. PVicũqʒ mili . lata illuc Rpec eadẽ ita ſe habe/ iij. q. viij.ſiqu
itnt no Nicunqʒ. a dinis uel ꝓfeſſionis ꝑ leges hec eadẽ 1
ordinis uel ꝓ ſeculi leg lgari teſte in peſſimam. t ſüt
eſntig quocunq;.il Gor ſtica a quocun t: lege uulga i pꝛioꝛ eſt. nam toi
. . ccleſiaſtic re uoluerunt: — anu ar⸗ xni p iniurãtes.
ndutet neniend⸗ ona predia e i pꝛicipe uel ab ic ſcribitur: ſiquis manu ar/ iniurie quot ſunt iniurt
e ergo 9 „½ eu ſeculari pꝛicip 4 ſic ſcribitur: es ĩ iniurie quot in æ ideo
i rem ecclie dqʒ rege ſeu ſecui ib?gut qua ttuor homin iniur. ſi plures. ? id
eſt qui rem e q; regeie is ſeu abbati . uſqʒ ad qua iendum ut. ff. ð i iberat alios
Polnonn . detinet. Iʒ iſcopis inuit .V ibus mata . alefaciene um nius non libera 9
. n inc auctoꝛem Ahaudus eccleſiaruʒ nei cori cõ Belirtns eciine eſt pꝛo illici Fad. .acquileitem mela. 5. ſz
iiei a ridii ſuſeeheruuelinuaſerien redia ec nenerit: ille ne componat ſoli/ i pues c. F. oẽs.
un no ube ſeil obi⸗ ſenſu renuerit. niſi nlcationt ta relunptlonce⸗ ſequaces vo eiꝰ Tobielt na ho de⸗
Celuagi gue an rem mobile is reſtitueri excõm dos nongen S8: ſi vo in/ ʒ. vbi dicit ꝙ n i. Sol
“Hl bi leſis reſtitue ius papa. iſqʒ ſolidos. lxxx. ſi .. druplũ. Sol.
nii etineat uel imobi Item pius papa. ſquiſqʒ ſolidos.lxxx.i tan/ bet excedere .
H E ſubiaceat. C 1 irqaui pꝛe unuid int ſibi nonies icunt ꝙ pena lega
ln ſez nI. C. ubi in . acrilegii crimen incurritq J dium fecerint jiqua uidam dicunt a⸗
hereſe ij. ex ut lit. non legii crim cen ſi vo predã ĩ qu 9 ſt excedere que
jhogeſfin ac. l. ij. ex ut lit. n 5 Sacri 1 . onant. ſi vorx lis non pote ional
anili . auexar. tum compon m nuentionalis
iuani inrligas quando glia eccleitaſticane ſibuſ tradita ſtituant. Iem. druplum. ſed con .
ſnalad l 9 Regia diuinis uſi druplum re n iuſticiam lius dicas ꝙ lega
tieacace intelligas quan 4 Redia is uſibus / talem iuſtici⸗ teſt. meliu is in intini
gn quts ſuo noie alig quidam bumanis uſibus ſüt Iſe t: lex diuina lis ⁊ conuentionalt .
tradita ſũ e uoluerunt: Hi is di ſm qual
ſtmmmi poſſidet.tunc ſemꝑ deo noſtro cui 40 haber it: cum fibi poteſt exten icti. ſy ſi
ee icant ⁊ de 15 ſeruiãt: qua inferior eſſe debebit: tum ij uel delicti. ſz ſi
. on eg ſubtrabũt: ibus illius uſurpa cur itatis preſẽtia a ʒ ſpectus pure ad rẽ
schilinſt niendus.⁊ tũcn bomnibus illiu ſiꝰ uerita iquid defrau/ habetur reſpectus .
are ter 90 0 I da eſt: 11 it: ſi aliquid de . ſufficit pena qua/
nre eſt neceſſe noca pꝛop elia depellen . laudatum ſit: itueret: ipfſam tunc ſu i
ilſß eni toꝛita lonis contum ſi celeſti collau I reſtitueret: C. de ſer. fu. qu
nimi illücnius ſerusi lioni ſecrerorũ ce in quadruplum ſt rupli. arg. C. lie
.Fſecus ſi dia uſibus . daret in quadr bonume I ſiquis ſeruum.⁊ licʒ
nun tepoſſidet. ſecue ne pre ibuſdã irruentibus . ũ in rebus bonun cũqʒ.⁊.l.ſiquis ſerr
nt e yt uibuſdã uia ſummũ inn iqʒ iura 5teneat. tñ ex ea ar
nſamu alieno noie. n . un dicataa quibuſdã reſumpſe quie lere ac ſua cuiq; hec lex nõ teneat. tñ ex F de
ſäi ſ.quoniã. . quod ſiquis p iuſticiam colere ſinere tur hic gre. ſic er
Pircjien lit. nõ ote ſci uexentur.q tArd IJreʒz in in ſubiectos non gumentatu
cias ꝙ iudicet᷑. re: et in ſu d idi. nouit.
cde Bten hoc ſeins , u :ꝛut ſacrilegus ſerua is eſt ſieri. ſed quo indi.nonuit. en⸗
N tus rei v rit: De eodem. oteſtatis e Si vo incendium. inc
pwctonie h conuen letus. 0 quod p iri: quod 1 uos b ¶Si vo ieE Smu⸗
7 oſſet do gnacle it patri qut ma ſt cuſtodiri: 9 . iarius eſt ipſo iure excõmu/
cſopnot dicatione p 5 tij Vi abſtulerit p equum e . fidimus ſtu diarius e . ſoluatur
eii oiare. nõ tñi hoc pec/ 9 nnino confidi nec pꝛius abſolu
oͤftieinne minũn ſſeſſo⸗ i aliquid: dicetqʒ — diligere ⁊ om lletie ueſtre nicatus. iuret ſe id am⸗-
sirotre couemus poſſeſſo⸗ Irig icide parnceps . ter excellẽtie . ̈ ſatiſfaciat ⁊ iuret ſe idę
rr Fe anto e. Eaamnns eſſe ornicid dubig de Hõ preſennis Gſauͤlcn⸗ ſacturum. iia
b ¶ Sen a Atib?. ſt pater no vono menſe III. epetrũ ratre 1 ſiquis mem 202. c. 3
⸗cat mnitig. eſt. Pate eauit. mater vᷣ da indiction 1 viij. ſiquis me oömunicat
. : qui nos cr ſecunda indic io ſcẽ roma ima. 7 ſi fuerit excõ
1ennm! . mn ib?. inui⸗ us e: qui „ oſin haptiſmo . nrz a grem 0 H ſimã. eſt abſolui
liini i Rectoꝛibꝰ. leſiaẽ: que noſin hapi oepiſcopũ nrʒ a 9. ut fratrib odo non poteſt abſ
Nliſa ſttra eccleſi⸗ ui chriſti percua c trãſmirtemꝰ: ut ſr amm tex de ſentẽ.ex.
g P ſenſu. con sſe e fraudar bo ne⸗ cenen ci vne oregaris cinu ni 3 bges capite puninz.
ſoll enn fenſus eni plati nõ nias 7 5 a. iii. 4 eſũptio ⁊ . italiũ. §. noõnun⸗
ſtenee pl 38 iẽ ioh. papa.i lata ⁊ preſũ E de pe. capitaliũ. 5. nõ
rin obſtat clericis repe micida .iih hahnri ec nitas uio ica auctoritate ? vra re/ ſy Ge de ran ꝓᷓ ſiquis in
ndee tentibꝰ res eccleſie Quadrupluʒ re giũ canon lẽ terminũ accipiãt . vl el pꝛopter inimic
Neniie⸗ ſ.e. non liceat. ſ e inuadit is de gia dignitate talẽ terminũ̃ lii ne / Ooppidum v liquid ex-
er ni. ſ. e. non lie 6* cleſie inua⸗ . leſie ſtarutis de gia dig mẽbra diaboli fi ne/ tias uel ob pꝛedaʒ aliq ſeg ſi
uif⸗ unennelile , Nantiquiſ c eſie ſt inuadit ne Doſt pacmic: ſeenaibi regen⸗ Ras velab⸗ gentuun 4
i us qui ab i eſt: ut qu mnn, uã in ſcã ecc Eeuſebius illa cobuſſit leui —
inact tore poſſidet. C. ðᷣ Lcretũ eſ itus: ſed cũ mul/ quan ſumãt. ¶ Nẽ uulgs cobui ledes.io.
unitus: V! e talia preſu ncẽ.rui.nau.qu e⸗
beentn uadri.pꝛeſcrip. be nog exeai inpumt reſtimat:vñ in 1t . de incc. ul. incendiarins
neciiſeo ſͤer uin licni eriomer ſpſi aliguid de Rlcſie res ſurripiẽs in decupluʒ ſrigiz uteeres nantar,
in quiauctore pꝛetoꝛe euãgelio tadruplu: z in le ec d ſuſtulit. k Uncendiarinſoccleſie, uter
4 . rau . u habet᷑: qui rẽ ſur ibus ſeculit caurũ rap.c.ex litteris.bd. .
t. quiren. poſſeſſione ibꝰ ſeculi cautũ ha . tori⸗ Mlegi Us it alienã: illi cui reſ F. ſticiã. colere.inſti.ð iu
de ne ſz dicas iſtiud gibꝰ ſee iã c. ut infra. in auc i r ſurripit alienã: ſũt c ¶Juſticiã. epta iuris.
re e s Dand ripit alienã ⁊c. ut inſ adoſtan- quire! ſ que ſublata ſũ i. iu. .. pꝛecepta iuris.
N, Gtendre nia goche me euſelni. Arẽ greg. ad direptaẽ ĩ decup d au legit᷑: male ar Regſeterg kemin Pore
dae deſ nneg ſirem tiam reginam gallie. ᷓ legu punian ſnane ileled ttermios pro e õ azn
olr Keſpirab impera/ Pro tenore eulartüſeeüguni dictꝰ oĩs qui trãſſfer anog wwicil.u⸗ ckar⸗
1toꝛe miſi eaʒ Relcr inr innaſores reruũ ecc brle ul ſed dic ybi couſuetu⸗
ElRN ſerit. ut. xvi. q. iij. „ i. l. i.
lui⸗ . placuit. i. J D nt iudicare. ex᷑ de arbi. dilecti. . ana.
heca ſeere ſi tribu T goel beneoñt ſcere r dearbe⸗ ⁊ ſalica non in romana.
Gtiiin torum. i. eccleſie. tia tenent. xi.q.i.ſi NMlegibus ſeculi
ls m ¶Vexent iniuſte. nã ad tributa⁊ ſerui f.
n tum. vel expone ut ibi dixi.

.°de P . P 7*
1 j acrile us. alia Pena ſa E 6 ſ ff. d iul eci ſaci l⸗ = 7 6 m O ſß le e8 un I pena.l.aureo ut. ff. tmio.
ſt m. * 9 60

Sed gd ſi chcus de pecunia ecclie in ꝓpꝛio ſolo edificet. tũc vider 0

a Quadruplũ. vt in illo quadruplo rei ꝑſecutio cõpnutet᷑.ut iſti.vi.bo.rap.in

pꝛin. ſed in furto eſt rei ꝑſecutio pter penaʒ furti.vt iſti.de obli.que ex delic. edificiũ ſolo cedere.ff.de re.diui.in tantũ.ſʒ dicas in fanoꝛeʒ ecclie
in fi.⁊ eſt ſi.xxxix.di.decenter. . SðèèòMMU ſoiũ ediſicio cedere.xyij.q.iiij.c.queſti.⁊ q eſt ſpale ĩ ecclia.ꝙ ſires ſen
b aternitas. ex inopia. in delictis nõ excuſat inopia.ut. hic.⁊.xxxij.q.iiij. cõparat᷑ de bonis ecclie ſtatim ẽ facta ecclie.ut hic ⁊ er de pecu.cle. 1
ſiẽ ſatiꝰ. ff. ð ritu nup.palã.xxxij.q.v.ita ne.xxij.q.ij.ſaciat.ar. .ð ↄſe. c.i.⁊.c.ſiquis.idem eſt de milite.C.de rei ven.ſi ii ꝓponis.⁊ in pu iun
di. v. diſcipulos.⁊. di.i.ſicut. . pillo. C. arbi. tu.l. (M
3. ex ð fur.ſigs ꝑ neceſſilatẽ. “ . —. iij. ⁊ in vxoꝛe.f. de nih
adã dicũt ꝙ poti? dz bõ mo⸗ xrimi ſui · talia ergo non preſumant uel ſine ſcriptis ab epiſcopo uẽdi/ dona. int᷑ vi.⁊ vxo. ſ
ri ꝙ furari. humaniꝰẽ dicere abſqʒ ultione.nõ hec exerceantur rione uel empbiteotica traditio/ vxoD. Ueri
. nma necoſſilaſ ereuſat t abſqʒ dãnatione. pꝛoinde ſiquis neuelalia qualibet alienatione ci/ u
den Kintanis nenelicag que eccleſiaſticas oblanones et quold nminiliox a ſalarioꝝ locoꝝ. qui vo. ITradat i ſoubiiß, nn
poſſet excuſare. deo ↄſecratũ ẽ rapuerii uel ↄſeſerit ceperit aut emeꝛit aliquid ex pꝛedi ciat. ſ.xyt. arrt 2
c Derberibꝰ. ſ generale eet faciẽnbꝰ: ut ſacrilegꝰ diiudicet: et ctis ciminiliis uel ſalariis: 1 nõ re perim xvij. q. ii. (n
vt verberibꝰ caſtigent g ſunt danũ in quadruplũ reſtituat 1 c/ ſtituerit eccleſie iterũ que eccleſie queſti. . vbi babel hünt
inopes. vt.ff. oe iuril. om. iu. nonice peniteat. Qotra grego. ſut: uel nõ reddiderit ad incidẽedu res conſecrata au
ſiqs id. 5. in ſeruos. 7. ff. dei ſcribit aug.ãgloꝝ epiſcopo de his chartã nẽdinõis uel emphiteoſeo0f nõ debeat reſtimni. c
ius vo. ll. .e..5. libertul iraS. Sigeſleliſ iranathsaulqz di fecen ſed ſupple liiceis a an
ms vo.. 1 e E. ieri quifurtiʒ auferũt aliquid de eccle- ſit anathẽa uſqʒ dũ ſecerit quod ab upp k laicis g9 “
mbnamunk noblies Signo⸗ ſia. Sine augmeno ſibi ablata bac ſcã uniuerſali ſynodoↄfirma li; ot dunsl —
biles. vt. xxiiij. q. i. g. 3. eccleſia recipere oportet. tũ ẽ. ſi aut epiſcopꝰ ouictꝰ fuerit cõ debet ſubiſi peicnt maſt
d & Cũ augmẽto. ſ. inaturali RKaternitas tua ex pſona fu/ ſtruxiſſe moaſteꝛiũ de eccleſiaſticiſ eccleſie nihllominꝰ ſiſeſt
2? illegitimo ne ſit ). . di. lxr ¶Aris pẽſare põn: qualuer ualeer reddiubꝰ: radat eidẽ eccleſie ibſũ tm eps põt vna; e Mn
xix. decent xvij.· iiij. aquis corrigi. ſunt enim quidã qui babẽ? monaſteriũ. Itẽ gregoriꝰ don cdeſia alij ſubiſcoe lune
dePer Ec l e tes ſubſidia furtũ ppetrat: a ſũt alii no epiſcopo meſſano. cvi rul an ef der, N 4
arſie ſent ca ſ Nrutſperr qui hac in re ex ĩopia deliquũt. vꝛ Proredẽeptione captiuoꝝ ſacra el el ſicut ve. (
tequã chgeniat penã euitat. neceſſeẽ ut quidã danis quida voôo uaſa non pꝛohibent᷑ alienari. m uamle
H falſũ ẽ qꝛ ñ ſuffiẽ raptori re⸗ uerberibꝰc orrigant᷑: ⁊ cũ paulo di Tſacrorũ canonuʒ a legalia G Tlacroz. u
ſtituere rẽ ad euitandã penã. ſtrictiꝰ agit᷑ ex charitate agendũ ẽ: ſtatuta ꝑmittũt: miſteria eccle iiu
yt. ff. vi bo. rapto.·l.nõ ꝓdeſi. 1 non ex furoꝛe:qꝛ ipſi hoc preſtai deſieꝓ capuiuox eẽ redẽptioneu? n OArenn re⸗ uninm
yvel dic ꝙ ecclia nõ petei penã qui corrigit᷑: ne gehẽne ignibꝰ tra denda. C Iiẽ demetrio 1 ualeria petitionis.qꝛ Mt
ſz iudex ex officio ſuo eã infli datur. addis etiã quo augmẽeto ea no clericis firmianis. qð ex cã pietatiſ im Eim,
get ⁊ dabit ecclie cui ſactitts quefurto de eccleſus abſtulerunn: Mes eccleſie licite ipendant pre penditu nonrepe uln
ignoſcẽdi gliam dereliꝗt. C. d it: ſed abſi 1 e titur. C. de nego. Pumdn
de epi.⁊ cle.ſiꝗs.⁊ eſt ad h̊ bo red cre debeat; eg abituieccie, dempnone captiuorũ. geſ. alimẽta. niſi fos An
nũ.ar. xxiij.q. lij. F. i. in fi. uel ſia cũ augmento recip iat: quod de Acroruz canonũ ſtatuta 7 le/ te fuerit pꝛoteſtat. flent
dic ꝙ põt petere naturale au⸗ terrenis rebus uidet᷑ amittere: et galis ꝑmittit auctoritas licite res ff. de reli.ſi quis. ..·. mube
gmentü.i. intereſſe. ſ innale lucra danis querere. Uerum il eccleſiaſticas in redẽptiõe captiuo bec actio.æ in alo Min
nõ põt.vel dic ꝙ nõ pot petle⸗ lud euſebii d legũ ſeueritate: iſtud rũ ipẽdi.⸗ iõ cũ edocti a uobis ſu⸗/ caſu. C. de nup.pa ipee
re ĩtereſſe qð ẽ er rẽ.nel ſifoꝛ gregorü de eccleſiaſtica maſi ueiu/ mꝰañ ãnos.ſ.xviii.fauiũ epiſcopũ trem. hic tamennnõö ſn
te occaſione rei ſublate fami⸗/ dine dictũ ĩtelligit. CJ tẽ deuſde eccleſie firmiae.xi. libras argenti valet pꝛoteſtatio. gn. liemti
lia uel pecoꝛa moꝛtua ſunt.il/ dit epiſ.a diolanẽſi. . . ze d . eccleſia teneturre ⸗ ſe li
lud nõ põt petere ſicut nec al/ ir epiſcopo mediolanen. de eacẽ eccleſia p redẽpriõe vra ac dimere.ut.j.c. pꝛo⸗ iemnſc
ter. xt. ff. de ac. emp.⁊ ven. ſi Non ſunt alienanda in epiſcopatu pris ur̃i paſſiui fratris:⁊ coepiſco/⸗ xi. ſi vero pꝛinauus luii
ſterilis. 5. cũ ꝑ vẽduoꝛc. Del acquiſita. , „ pili nii: tuͦc vo clerici:necnõ mr̃iſ ue redemiſſet pꝛecinz (il ã
ponas caſũ ſic. queſitũ fuit ſi Es in epiſcopatu acquiſitas ſtre hoſtibꝰ ipendiſſe atqʒ ex hoc datum repeteret ſi⸗ lninen
aligs confeſſus fuit. ſe furtuʒ ſacerdonbus nulla eſt anenãa quãdã formidinẽuos br̃e: ne boc ne diſtincttoneßrn ummm
feciſſe ſacerdoti ſuo. an in pe Ilicẽtia. ¶ Iẽ ex viſynodo uni- quod daiũ ẽa uobis quolibet ꝑe quoſdam. æ hicre. iin
nitẽtia dʒ ei iũgi ut illã rẽ reſti uerſali. . f. buiꝰ? ti . demptus operas? emt
tuat cũ pena. Rndeo ꝙ nõ.⁊ erg ni Epti 4 eberat Hun precepf nuctoriiate ſtabit eccleſie ꝑA ng maen
ſic ↄtraria nõ tangũt caſum. Aaſa ſacra niſi † redẽptione capti ſuſpicionẽ mam pr euidumꝰ auferẽ quennium ſi no peail (und
cclie.ut.ſ.q.v.ꝭ. fixuʒ. Poſtolicos a paternos ca/ redeſqʒ ur̃os quolibʒ iꝑe repeti, cap. l. i..? vlti. Nez (mi
f A CR. pꝛo. i. nones renouãs: hec ſancia et tiõis moleſtiã ſuſtinere nec a quo nungd boc de quo ir
8 1 Dala.s.x.q.ij.ᷣ ius denerobilie 7 nginerſalis ſynoduſ quã uobis aliquã obiici queſtionẽ ſinn capto n lui⸗
contra. diffininit neminẽ ꝓrſus epiſcopuʒ LIdem. ed nunquid de ca⸗ iniie
h CCaptiuox.⁊? alijs cauſis. Ed utcũ li picoruz Idem. RKes eccleſie de/ pto in maleſiciſs. Nann
pec uẽdere uel utcuqʒ alienare cimini ſlate non preponuntur captiuis. umf
i ¶ Beponat. hec ẽ pena ma/ li ſasſ. oliz ab quod videtur.lxxx lki⸗
le alienãtis res ecclie vt.jj. e. ia uaſa lacrata excepia cqohʒ à ¶ Icut omnino graue eſt fruſtra vi. di. non ſatis. ðx Ffzn
quiſqꝗs.⁊.c.nõ liceat.⁊.c. ſta/ anuquis canonbus ordinata my, eccleſiaſtica miniſteria uenun/ iij. q.v.c.i ⁊.c.reos iag
tuimꝰ.ſʒ.ð.ex de re.ec.nõ.al. delicʒ pꝛo redẽptione captiuorũ: are. ſic irerum culꝑa eſt imminen ⁊. xiiij. q.xi. ſires. himm
ſi 19 pſbyteroꝝ.ex de elec. ꝙ ſʒ no tradere ſalaria eccleſiaꝝ 1em te huiuſmodi neceſſitate res maxi argu. cõtra.i. q. i. iu firfe
Gee eunlaneganati SH pacta: iie alias nilncal me deſolate eccleſie captiuis ſuisꝰ bemns nen ls NR
. „Klgun . oſſeſſones uenüdari:ac ꝑ boc ec i natu
Ex gbus oibꝰ? hẽs ſufficit ſi ſi ſti ddi ſl ed 1 Prep onere 7 n eor i redemptione pꝛo redẽpiione ali⸗ dd
a ni ince cleſiaſticos reddimſ ledere: quos ceſſare. Que vo penitentia hu i,
ſtati reddat eccliam indẽneʒ. d z unlitaté 1 0b eſcã p. . ,„ . cuius bene eam re ſi
ar. Z. ff. vi bo. rap. nõ ꝓdeſt. ſunſt . . petit. nt. C. de cap.
vbi habeſ ꝙ nõ ſufficit pdoni Peru7 Heregrinorn luſtentanonez nibus qui uaſa ſacra ⁊ reliqua di .xelt. 4
ad pen eultandã rẽ reſtitue- eſſe decernimꝰ: a paulopoſt. Quiſ uino cultui dedicata pollutis ma/ n
re. Itẽ ſufficit ſemel dolũ cõ quis aũt poſt hanc diffininionẽ no nibꝰ arripuerint et quaſi ꝓphana U
miſiſſe. vt. ff. depo. l. i. .. ſi rẽ ſtraʒ ↄtrariũ quid huic ſancte ſedi tractãt:ſit indicẽda: nicola 0 Icut. ſuis. u nin
. lti 57 nete 2 :ſit indicẽda: nicolaus pa G Ncut. uis. n i
depoſitã.io. ego ſto illi dere. ac vniuuerſali ſynodo agere tẽtaue padiffinit ſcribẽs frontario archie is votinsck
ſi gs pᷣſoyterorũ.b. itd † i lienis ſubuen iaa. mßed
ſoytere rit:deponat᷑ ut preuaricator diui/ iſcopo burdegalenſi. elienis ln
l EWoſtruxiſſe. lededo eceii naru rex 7 preceptorũ:caſſata ui/ raegalcnn. 6 ſubueniat tamen ex if
am poꝛẽ. põt tñ cõſtruere dũ deliczof f. b lrin ſcriptie nuaſoribus rerũ eccleſiarũ que ¶traneis. ixxxvi.di.
tñ nõ ledat eccliam. j. e.ſi eps elicʒ olo que tacta eſt in leripus penitentia ſit imponenda. non ſatis. xlij. di.
⁊.c.bone rei.tradet᷑ ecclie. geſcamus. ſed qui
ut habeat in ipſa ius pronatꝰ ” dicuntur hic capti/
qð habetĩ᷑ ex edificatione ſeu fundatione.xvi.q.vij.quicũqʒ ⁊.c.decernimꝰ.et ni die ꝙ ſi ab hereticis vel gentilibus capti ſunt uela talibns vbiti⸗
c.filijs.ex.de eccle. edi.ad audientiã.vel aliqð honeſtũ ſeruitiũ.ex de iurepa. metur periculum coꝛporis uel anime. tales tenetur redimere eccle
pꝛeterea. velob alia tpalia. er de capel. mo. in eccleſijs. xvi.q.ij.ſane. ? eſt. ar. ſia ⁊ etiam quilibet pꝛiuatꝰ.nt.xxxyi. di.non ſatis.j.e. aurum. xxiij
ꝙ acgſita ð rebꝰecclie põt ecclia vẽdicare.vt.j.e.q.iiij.ſacerdotes.⁊.q.vl.fixũ q.iij.non inferenda.

S⸗ = —–
= = = =

S u=

—
=
=—
=
S

☛

=

1

crcipetn
linrſar
nLer
ainin
enlpcrt
cenlls
egtio tit
ſuC
enheumm
letperni
atun
ſnuenits
inuoer
Mnha
Undout

eſfhccenn

nche
Chnugge
ludc

c. Ame ſores. ſed
nonnei primo ano
c e eccleſiã ſed dic
ꝙ ĩ primo ano ſtet
exira cimiteriũ qð
niolauit. ⁊ ſecundo
anno iuxta fores ec
dcleſie.
WM Audientes. nõ
cõmũicabit:ut.xxx
iii.q.ij.latorem.
elx Sponckẽtes. ſa⸗
crilegos argue pro
mittere cogẽdos ſe

nunquam ſimile fa

cturos: ſic.xxiij.q.
viii.peſſimam.⁊.c.

ſiquiſ membroxꝝ. yt

dixi.xi.q.iij.cuʒ ali
nis.
BHBnem'. reʒ
tituli. i. ſpe/
ctantem ad eccleſiã
ſuam. non auferet
alij propria auctori
tate.nã ⁊ tutor ⁊ cu
rator punit᷑ qui au

fert alii rem pupilli

ſui: ut. C. unde.vi.
meminerit in fi.

g Reddere.ipſe

qui alienauit põt cõ
neniri:ut hic.⁊.ſ.e.
ſtatuimꝰ. æ dnobus
c.ſequẽtibꝰitẽ ⁊ poſ
ſeſſor põt ↄueniri:
ut. S. e. auguſtino. ⁊
nõ. ð. e. quicũqʒ. ⁊

3..c.apoſtolicos. cũ

n. ecclia hʒ ĩ optiõe
quẽuelit cõnenire:
ſi primo cepitunuʒ
conuenire? poſtea
nelit aliũ cõnenire:
nõ fiet ei preindiciũ
aliqð ꝑ electionẽ:ut
C. ſi tu. uel cu.l. ul.
Sed quid ſi ecclia
ẽ cõſecuta ius ſuum
apoſſeſſore: nũꝗd
ad hucpot onenire
ipſũ qui alienanit ñ
yvr: qꝛ bona fides ñ
patit᷑ vt bis idẽ exi
gat. fl. ð reg. iur. bo
na fides. ꝙ aũt poſ
ſet ipſũ ouenire: ad
hoc ẽ ar.j.e. uultera
ne. ?. c. ſtatuimus.
2.c.quicũqʒ.⁊.ff. ð
peti. here. nec nllaʒ
.ult. Rñdeo autec
clia agitad penam
aut ad itereſſe.ſi ad
penapõt agere ad/
nc alienatẽ:quia
pena unius nõ libe

rat aliũ:ut.õ. e.cum

deuoriſſimã. ſi agit
ad itere ſſe non põt

a z. E niro. compita. compitum eſt locus vbi plures uie concur
runt.xlviii.di.ſicut. ͤ
b¶ Conſuluit.que ſit pena talium qui inferunt iniuriaʒ clericis dũ
inſiſtunt diuinis officiis ⁊ obſequiis:habes.xvii.q.iiij.S.qui auteʒ
.c.ſiquis ſuadẽte.C. de epiſ.⁊ cle.ſiquis in hoc genus.

Luiro nefando burgando
nomine qui rabie inſana cõ
motus diabolicis irretir̃ laqueis
non dubitauit: atqʒ gentiliuʒ mo/
re per abrupta itinera ⁊ compita i
ſidians uobis in ueſtre eccleſie uil
la una cũ clericis ueſtris manctibꝰ
populũ ſalubꝛius iſtruere dog/
matum monitis decertantibus pa
neque ſpiritualis uerbi uacua ho/
minũ coꝛda reficiẽtibus atqʒ lau/
dabile pꝛopꝛie ſalutis deſiderium
habentibus.ſancta apoſtoloꝛũ pe
tri ⁊ pau.limina uiſitare:collectis
milicie ſequacibꝰa iniquit atis con
plicibus nefarias inuaſiones a de
pꝛedationes niolentas inferre de
moniaco auſu preſüpſerit: aut epi
ſtole ueſtre textus eloquitur ſacrũ

altare ſacraqʒ dominici coꝛpoꝛiſ

ſãguinis naſa:inſuper a ſanctũ criſ
ma pollutis arripere maibus qua
ſi uilia ⁊ ad uſum communem apta
preſumpſerit: dilectio nos ueſtra
conſuluirſi ipſe uel qui cum eo in
tam impio iniquo ſcelere fuerũt
ad penitentiam quandoque gratia
tacti diuina uenire uoluerint:quo
eos penitentie uinculo conſtringi
tis:noſtre inſtitutionis cenſuram
expoſcere curaſtis: de quibus ſi
ramen ita eſt:iubemus cum ad pe
nitentiam quandoqʒ reuerti acce/
lerauerint: uno anno extra eccleſi/
am dei conſiſtere:cuiꝰſacratiſſima
uaſa extra ritum fidei chriſtiane di
ripiendo auferre nõ dubitauerant
ſecũdo vᷣo anno ante foꝛes eccle/
ſie ſine cõmunione maneãt. tertio
uero anno eccleſiam dej ingrediãę
tur: ⁊ inter audientes aſtentſine
oblatione non manducantes car/
nem neqʒ bibentes uinum pꝛeter
natiuitatis ⁊ reſurrectiõis domini
ce dies:quarto pteterea ãno ſi his
prioꝛibus tribus annis eoruʒ fru
ctuoſus fuerit penitentie labor cõ
munioni fidelium reſtiruantur:to
taque mentis intentione ſponden
tes talia ſe ulterius nunquaʒ factu
ros:coꝛpus ⁊ ſanguinem domini
ſuſcipere mereãtur: a uiqʒ ad. vii.
annum tribus in ebdomada die/
bus ſine eſu carniuʒ uini pocari
ne maneant penitentes. & ez i
concilio leonis pape.iiii.
Res eccleſie epiſcopus uſurpare
uel alienare non preſumat.
Onemꝰ irrefragabiliter
affirmamus: ut nullus epõ
rum uel ſacerdotũ rẽ tituliſui uſur
pare pꝛeſumat: ſed neque ſalariuʒ
achꝛiſtianis ſactis locis oblatum
cauſa amicitie uel imoris aut mu
neris pertẽtei auferre:ne eccleſia

Itẽ queritur ſi ecclia cõſecuta ẽ ſuũ iusa poſſeſſore:an teneat᷑ cedere actionę

177

quã hʒõ alienatẽ.Rñdeo ꝙ nõ quia qua frõte põt petere ceſſionẽ qui ex con
tumacia ſua ↄdemnatur: ut.ff. de admi. tu. ſi plures. æ. ff. de tu. ?2 ra. diſ.l. i.5.

nunc tractemus.

h Litigãdũ.ar.ẽ hic ꝙ qui male alienauit rẽ eccleſie nõ põt eã repetere.

dei ad nihilum redigat᷑:quod qui
facere pꝛeſumpſerit epiſcopus uel
ſacerdos canontcaʒ ſine dubio ſbᷣ
eatultionem: a quod eccleſie in/
iuſte oblatum eſt: reddere com/
pellatur ira ur deinceps nullas ui
res pro his ad litiganduz uel poſ
ſidendũ habere po it. E Irez ex
hiſtoꝛia euſebii epi ceſarien.c.xii.
uel abbati res eccleſie aliena
re non licet.
6 UViſquis epiſcopus nel ab
bas de ſalariis epiſcopi uel
monaſteri trãſferre quicquã ĩ prin
cipũ manus uel ẽtali ꝑſoue ↄferr
uoluerii:irritũ ſit quod datum eẽ
cõſtiterit ſ̃ʒ canonẽ ſãctoꝝ apoſto
lorũ qui dicit:omnium eccleſiaſti/
carũ reꝝ epũs hẽat ſollicitudineʒ
diſpẽlet eas:tãquaã deo cõtẽplan
te:nõ liceat aũt ei fraudar̃ quicquã
ex illis uel cognatis propriis da/
re que dei ſũt.ꝙ ſi pauperes ſuerit
ut pauperibus largiatur:ſʒ nõ ſub

hoꝝ occaſione que ſũt eccleſie de
fraudẽtur. ꝙ ſi callidtate uſus ex

cuſationẽ pretẽderit epũs damnũ
facere ⁊ nihil ad ꝓfectum agrũ uel
locum exiſtere:nec pꝛincipibꝰ tri
buatur ager uel locus ſed clericiſ
uel agricultoꝛibuſ.ꝙ ſi calliditate
uſus fuerit pꝛiceps ⁊ uel a colonoꝰ
uel a clero agrum emerit: ſit irrita
uẽditio ⁊ reſtituatur epiſcopo uel
mõaſterio:epũs uel abbas hoc fa

ciens abiiciaiur tanquam qui di

ſperſit que non collegit. ¶ Item
ſymmachns papa. S
ꝛedia eccleſie non liceat pape
alienare. =
T Onliceat pape predium
Qeccleſie alienar aliquo mõ
ꝓ aliqua neceſſitate:nec in uſufru
ctu rura dare:niſi tanũmodo do/
mos que in quibuſſibet urbibus
non modica impenſa ſuſtẽtantur:
qua lege omnes cuſtodes aſtrin/
gan tur ut donator aſſenſatoꝛ uen⸗/
ditor honoꝛẽ perdar:a qni ſubſcri
pſerit anathema ſit cum eo qui de
dit uel qui recepit:niſi reſtituatur
liceat ẽt quibuſſibet eccleſiaſticis
ꝑſonis contradicere ⁊ cum fructi/
busalie nata repoſcere: quod nõ
ſolummodo in apoſtolica ↄſeruã⸗
dũ ẽ eccleſia.uerum etiam uniuer
ſis eccleſiis per ꝓuincias quidem
dicinur. id puemre. Item.
ui res eccleſiaſticaſ uedit: ad al
iare non audeat accedere.

iuſte poſſidere aut iniqua uel iniu
ſta defeſione in eis perdurare:de

Mdignead altare domini p
M perare permitutur qui res ec
cleſiaſticas audet inuadere aut in

i Nilſqs.cognatis. niſi
nictũ ⁊ neſtitũ:ut. lx/
xxvi.di.ñ ſatis ⁊.xvi.q.i.ſi eu
pis.in fi. H
le colono.licʒ. n. colonns
tradat alij poſſeſſionẽ non iõ
perdit ecclia poſſeſſionẽ. C.
ð acqui.poſ.l.ult.
I Abiicciat᷑. mitius cũ eo agi
tur.j.e.ſiquiſ qualibet.⁊.q.v.
ſi epiſcopus.
On liceat pa. hic ſym-
mechus papa ſucceſſo
ri ſuo legẽ iponit vt iperator
ſuo.ſ.xvi.q.i.quia iuxta.ſed
qualiter H potuit:cuʒ nullus
mortaltũ papã poſſit iudica
re:ex de elec.inotuit. xl.di.ſi

papa.nec iferior ſuperiorem

xxi.di.iferiot.ſed certe licʒ ſit

ſolutus legibꝰ:tñ ſᷣm leges ni

uere dz. ff. oe legi. princeps.
n Qnibuſlibʒ. vr ergo ꝙ ad
hãc accuſat ionẽ quilibet ad/
mittat er ð re.eccle. nõ alie.
ſiquis.⁊ in aut᷑. de nõ alienã.
ant ꝑmutꝗ.i fi.colla.iii.?æ nõ.

xvi.q.vii.filiis.⁊.q.i.cõſt itu

tum.
o Cuü fructibꝰ. hic aduerte
fructus poſſũt peti ſciẽduʒ
ẽ:ꝙ ſi agit ꝑ iterdictũ aliqð
ad petẽdũ rẽ cũ fructibꝰ tunc
reſtituẽt᷑ oẽs fructus ꝑcepti a
ꝑe eo quo ẽ ꝓpoſitũ ĩterdictũ
niſi ĩ iterdicio vñ ni ĩ quo ue/
niũt fructꝰoẽs ꝑcepti a tꝑe ð
iectõii.ut.ff.ð ĩterdic.l.iterdi
ctis.fl.de ui ⁊ vi.ar. l.i.ꝭ.ex
die. ſi ãt agitur rei nẽ.aut poſ

ſeſſor fuerit bõe fidei:aut ma

le. ſi bone reſtituet oẽs fructꝰ
ꝑceptos a tꝑe lit.conteſ.uel ꝗ
culpa ſua no ſũt ꝑcepti.ſʒ an

lit.ↄteſ.ꝑceptos non tenet᷑ re

ſtituere ʒ tatum extantes. nt
C. de rei nẽ.certũ ẽ.iſti.ð of.
iudi.ꝭ. poſt ichoata.ſi fuerit

poſſeſſor malefidei.tã perce⸗/

ptos q; quos quis percipere
potuit tenet᷑ reſtituere vt er
de reſti.ſpoli.granis.⁊.ff. de
rei nen. ſi nauis.ꝭ.generalit
⁊. C. ð rei uẽ.certum ẽ. ſi vo
malefidei poſſeſſor titulũ ha
buit tũc excuſat᷑ a ꝑcipiẽdis
ꝓpter titulũ:ut.C. ð.rei uẽ.
fundum. niſi ita ſit ꝙ ille titu

lus habeatur ꝓ non titulo.nt

cũ quis emit h iterdicta legis
nt. C. de agricol.⁊ cen.quem
admodũ. li.xi.⁊ alios caſus
habes notatos.quod me.ca.
ſed ⁊? partus.

p digne ad altare. quia
