ad dei preſcientiim. ſit ſcribi in li. uite de eo deleri ym Ex bac niuit iuſtꝰ mũdat ei cor n Veen ur bo⸗ uuuſih
5 C Jodleanus eſt.ieiudica iuſticiã qd ſm preſciam. Secidum du pegrinat᷑:2 ĩ ea deſiderat᷑ qued ſaij dzreſeien de. icui
L Zuit. leaͤucit finaliter. bꝛeſcĩaʒ ſcribi ẽ ad uitã pꝛeordinari nõdũ bẽt . hecẽ preꝑatio mãſionis o Sie itaq; reeer Aunt
1TPorro. ſertbedi.in lib. nite quod ab eterno factũ eſt. Cnde eius: qꝛ ſi ꝑat nos ſibi ⁊ ſe nobisut titur. S. ad ma b* n;
quo ad dei pſciaʒ ⁊ ſʒ inſticecs apoſtolus in epiſtola ad epheſios. mãaeati nobiſa nos ĩ eo.quãtũꝗſqʒ di. ⁊ qꝛ. . inillo. J. latnei
ſ ¶Si quo minus.i.ſi aliuuo ¶ Enedicius deꝰ⁊ pr dñi nr̃i ie erit ꝑticeps eiꝰplꝰvel minꝰ ꝓ diuer eorũ opinioneʒ po niͤifie
mõ minus.i. uõ.q.d.ſi ñ eẽnt ſu chriſti: ꝗq bñdixit nos in oi ſitate meritorum:a hec ẽ multitudo ſeratdlrentius uchci
ibi parate in pdeſtinatiõe di bñdictiõe ſpualii celeſtibꝰi chꝛiſto mãſionũ. ¶ Mẽßʒ iuſticia delet: deccala renman⸗ mni
xiſſem vobie i non celaſen ieſu: ſicut elegit nos ĩ ipſo añ ↄſtim gfa ſubiracta ea opari pmittit quib⸗ b inſticiaz nööm Mu
ne re nars ſüt dn pde/ tionẽ m ũdi: ut eẽmꝰſci 1 imaculatii eternã dãnatõem meret. Hic ppbe dreſenag bi ohent n
ſtinatiõe qꝛ vado nobis pare ↄſpectu eiꝰ in charitate ꝗ pꝛedeſtia ta loquẽs ex ꝑſona chriſti ait. deleis quid ſi peccatu,z ſi küe
locũ in pdeſtinatoe.ꝑate qui uit nos in adoptõem filioꝝ ꝑieſuʒ tur de li. uiuẽnũ: hoc ? ſubtrahakeiſ mitti ſm iuſticiam grn
dem erant mãſiones in pꝛede chꝛiſtũ. Similiter pm pꝛeſciam de gra qua ſubtracta hicĩ ꝓpfüdo uicioę⸗ quod cõuenienter D
ſtinatione.ſed iñ adhuc pan · leri cẽad mortẽ ñ ad uitã preſciri.qd rũ deĩde ĩ eternã dãnatõem precipi Poreſt dſel ſiel *
de ipſoꝝ opatiõe.vel ſubyna ipſũ ab eterno factũ eſt. vñ dns in tant᷑ ⁊ cũ iuſtis ñ ſcribant᷑.i.ñj appo ngreſcinin. ſone l
oibelen H pri euãgelio. q creditĩ me bʒ uira eter / nat eis gra quafit digni eterna ſalu ceſ eſieng hn
nrimͦſionco pin iut ?menn nain: uitno crediriudicateſt. te. ſicitaqʒ bci m preſciam'remit Doramantbee ꝛꝛa uld
to multe ꝑate vobis in pdeſti Hinc etiam augu.ait tũt cũ ab eterno gr̃a preꝑat᷑:quauo rum ſimiliter duoſ e
natiõe qꝛ ſi nõ eẽnt ꝑate vobiſ nit deus qui ſũt eiꝰex hiſ carꝰiuſtificet᷑:iuſtificatꝰtãdẽ eterna eſſe effectus. quod Piider
in pdeſiinatiõe.ego dicerem nẽo ſeducit᷑.nõdũ apparuit iudiciuʒ lit gloꝛificet᷑. ſʒ iuſticiã vo pcã ſ̃mit totum arguit ex di winn
vado pare eas.i.vado eas no ſed iã fact ẽ. ¶ Morro ſʒ iuſticiã tunt᷑:uel cũ bapriſma plena fide acci nerſig neſbilena ſid
bis deeſtngte Higf g ſpo⸗ ſcribi ẽ deo auctore ea oꝑari: quoæ pit᷑ uel pnia toto corde ↄrito cele/ Nltaleinbn n analit fan
ne. Cohſargmaſiones merito ſit dignus eterna ſalute. bũc bꝛat᷑. que remiſſio ⁊ ipſa ſʒ preſcia,z lens coleanendiſe l
Ulas patas. 7 hoc ẽ ſi nõ eẽni duplicẽ modũ ſcribẽdi in euangelio nõicõueniẽter fieri dr. Ut. n. ex pre habeant iſte preor tg
ibi dixiſſeʒ vobis qꝛ uado ꝑa- deaſſignauit dicẽs diſcipulis ſuis: miſſa auẽte apoſtoli dar itelligi due dinationest earuʒ ſrur
re.i.pᷣdeſtinare.h. In domo pr̃is mei mãſiones multe ſunt preordinatões. Ana qua ꝗſqʒ effectꝰ. ? adijcit au a Pl
¶Qano minꝰ.i.aliquo minꝰ. G “ ctoritatẽ euãgelij ſi inn
i. ñ. q. d. ſi n ent ibi multe mã ⸗ fuiſſẽt ex nobiſ.⁊c. hriͤ⸗
ſiones dixiſſem vobis qꝛ non ſunt ita.ſedqꝛ vado ꝑare eas in operatõne ⁊c. etiam ſm hanc diſtinctionem eſt intelligenda ⁊ in quem moduʒ ob inn
vel.i.ſi multe non eẽnt ibi manſiones. . ſtaret demonſtratur. æ hoc nſque ad.s. banc ſocietatem.lau. nant
u C Quia.i.vere ſunt ibi.qꝛ vado ꝑare eas in operatione p ¶Secundum pᷣſciaʒ.pñtis iuſtificationis.lau. .
1PVScriptos.nõ hic ar. exceptionẽ. . in illo.. xxvij. q. ij. . ecce. qꝛ bic ex q ¶ Vt enim auctoritate. s. eo.di. benedictus. luu. an
negatione ſequitur affirmatio.io. „ *⁶G 1Preoꝛdinationes.i.plures predeſtinationes. pluraliter dicit Kan
„,J Ndomo inſti.xxiiij.q.i. omnibus. a Predeſtinanuit. ab eterno. pter duos effectus preordinationũ. quorum vnum implet deꝰ hic ſn
b Et vocanit. in memoriam per gratie collationem interiori vocatione. propter iuſtifſicationem.alterum in futurum dando beatitudinem n
e MQRe facturns.i.que ſe facturũ preordinanit.lan. vna eſt. n. dei preordinatio.i.deus preordinans dens vnus 7 re⸗ ir
d Si quo minꝰ.cõfirmat eſſe maſiões ꝑatas.i.q. ſe factuꝝ pᷣordinanit ꝑiar. deſtinans vnus eſt ſed eiꝰ dno ſunt effectus.ſ.iuſticia l iuſtilica⸗ ſi

Chirn
lige
htigucſtu
fnptimyen
Morinnch

dpenntarcn

foneciee
(Meemni
ſebizten
Geiegen
hm nif
deegnt

ri onnnt

ſenndintp

puumn

Hüſtumani

riſtzi
ttizit
ſehtn
itinin
Uod cnel

int

ottink
eſinagt
oCrsn
Unanin
ln
un Ki
ſpunien

4

lethe
iäintt

vſi⸗

nC Auctoꝛitatis. qᷓ

c¶ In dulecto.i.pꝑ uel ꝓqꝛ ꝑp dilectuʒ filiũ ſuũ nos diligit. zillos

S. uII.

dredeftiatio pꝛimas. i pmus modus predeſtinationis .
b¶ Gratificauit.i.gratos fecit.lau.

diligit fili? Z quibꝰ vnit filius diuina dona largit᷑.

d Conſequendi.
ieconſequẽtie hypo

e¶Exierũt.qꝛ põt

eẽ ꝙ nobiſcum fuiſ
ſent quo ad ſecũdã
pꝛeoꝛdinationeʒ.ſ.
ꝙ eẽnt pꝛeordinati
ad nitam eternaʒ.?

tñ nõ mãſiſſent no

biſcũ intelligas cõ/
tinne vñ ſubiungit

imo incepiſſent eẽ

nobiſcum. hH.
ſ¶ Secũde.qð nõ

ꝑ hoc ꝙ dꝛ fuerunt

ex nobis.

38 T Societate. l. el /

fectus pᷣme

hbAd ſecndam.nñ

pᷣmam..
i Vtrũqʒ. l. ſi fuiſ

ſent ex nobis. ? ma

ſiſſent vtiqʒ nobiſ⸗
cum ita.ſ.vt añs re
ferat᷑ ad ipſam pꝛe
ordiatõem ſʒ nãm
? ↄſequens ad effe

hb Mõ ↄueniẽter.
hoc forte iõ dicit.
qꝛ adhuc iſti nõ hẽ
bãt effectũ ſcðᷣe pꝛe
deſtiatiõis.ſʒ habi
turi erant.⁊ iõ non
cõncniẽter ſubiũge

ret᷑ mãſiſſẽt cũ ad,

buc iſti ibi ñ mane⸗
rẽt.quod innuitur
ex vi locutionis.h.

EA n. ſ.angu /

ſtini qᷓ auctas
no ⁊c.q̃ſi ĩ eadẽ q̃li

tate ĩ qua erãt effe-

cti apparebũt tunc
in pntis.
m ¶ Hãc ſocietateʒ

ꝙ dãnãdi verã iu

ſticiã hre pñt hm p
ſciaʒ ⁊ nõ ſolo noie
eſeri debeant. oñ⸗
dit auctõitate ⁊ rõi
bus niqʒ ad illũ lo-

cũ qð aut.ibi diner

ſos modos huiꝰvo
cabuli filiꝰ dei aſſi⸗
gnat. ⁊ ꝗqlit᷑ filij dei
appellãt᷑ etiam qui
ſuturi ſunt mali. vt
oñgat tadẽ ex hoc
qlit᷑ peccata dimiſ⸗
ſa redeãt.⁊ hoc niſ⸗
que ad.S. ꝙ autẽ. =
hic nota ꝙ hic vult
iffigere opionẽ quã
Z.· eo. poſuit.ꝭ.eo
q.dic dãnandos ſo
lo noie iuſtos eẽ =
nõ ᷣm pꝛeſciam
auctaſ poſita.S.ę.ſi
ex b ono. lan.

o Oue in eadẽ.õ.

e. di. H. verum. h.

pQQAualitate. oꝛdo

yt eẽnt filij ire. i.p⸗
ſcie pnitis maliie ⁊

preordinat᷑ hic ad iuſticiã ⁊ remiſſi
onẽ peccatoꝝ pꝑcipiendã:altera qua
aliquis predeſtinat᷑ aduitã eternãi

futuro obtinẽdã. harũ effectus ſunt
pñs iuſtificatio ⁊ futura glorificatio

que oĩa ĩ premiſſa auctoritate vueni

enter diſtiguũtur. Pria eni prede
ſtiatio qua preordinat᷑ ad pniẽ iuſti

ciꝗ deſignat cũ dr:ſicut elegit nos i

ipſo añ mũdi ↄſtitutionẽ ⁊ cetera.cu
ius effeciꝰ ifra ſupponit᷑:i qua grati
ficauit nos ĩ dilectofilio ſuo ⁊ cete
ra. Secũda preordinatio ibi oñdit᷑
qui predeſtinauit nos ĩ adoptõeʒ fi

lioꝝ ⁊ cetera. Eiꝰ effectꝰ premittit᷑

duʒ dr̃.qui benedixit nos ĩ oĩ bene
dictione ⁊ cerera. He due preordi⸗/
natões ? earũ effectꝰ ita ſe habẽtut
pria ⁊ eius effectꝰ natura precedãt
i lege ↄſequẽdi iferãt᷑.ſi eni aliquis
preordiatꝰẽ ad uitã:ↄſequẽter ĩfert
ergo predeſtiatꝰẽ ad inſticiam:a ſic
ↄſequit᷑ nitã eternã.ergo ↄſecutꝰeſt
iuſticiã ſʒ nõ ↄuertit.unde multi ſũt
participes prime preordiationis ⸗7
eiꝰ effectꝰ ad quos ſecũ da uel eiꝰ ef

fectus minime ꝑtinere ꝓbat᷑. Juxra

hãc diſtinctionẽ ĩtelligẽda ẽ auctori

tas illa. Jo.exierũt ex nobis ſʒ nõ

erãt ex nobis:nã ſi fuiſſẽt ex nobis:

mãſiſſẽt utiqʒ nobiſcũ. Ex nobis in

quit exier̃t.i.a nr̃a ſocietate receſſe
rũt:qua prie ordinatõis ⁊ eiꝰ effec⸗

ius nobiſcu ꝑticipes erãt:ſʒ nõ erãt
ex nobis.i.ſeeũde preordinatõis ·

eiꝰ effectꝰ ſocietatẽ nobiſcũ nõ inie
rũt:qq ex eo uideri põtqꝛ ſi fuiſſẽt
ex nobis.i.ſi illiꝰ preordiatõis no/
biſcũ ꝑticipes eẽnt: mãſiſſẽt utique

nobiſcũ.i. a ſocietateeffectus eius

preordinatiõis quã nobiſcũ ↄtraxe
rãt nõ receſſiſſẽt.ſi.n.ad ſecũdã pꝛe

ordinatõem vtrũqꝗʒ refert᷑: nõ ↄue/
niẽter illud iferret᷑ mãſiſſet:imo ce/

piſſentutiqʒ nobiſcũ eẽ.ſi vo ad pri
mã:falſa eẽt ꝓpoſitio ſi fuiſſẽt ex no/
bis ⁊c̃. Dulti.n.pñtis iuſticie a ſã
ctitans ꝑticipes fiũt:qui mĩ eañn ꝑ

ſeuerant. vñ dñs ait in euangelio.
T Ben Aceꝑit:ſʒ ꝗ ꝑſeueraue/

rit uſqʒ in finẽ hic ſaluꝰerit.

P Anc ſocietatẽ ſi gs ſolo noie

7,pfeſſione nõ autrei vitate a

danãdis dicat ↄtrabi:eiuſdẽ auctis
teſtionio ↄuincit᷑. De his.n.ꝗprie

n ſecũde preordiatõis ſũt ꝑneipes
ait.nec nos moueat:ꝙ ꝗbuldã filiis
ſuis deꝰnõ dat iſtã ꝑſeuerantiã.abſit
n. vt ita ſit ſi de predeſtiatis eẽnt ꝛ⁊c.
que ĩ eadẽP auẽte ſupꝛa ↄtinẽt᷑. Oueſ

nãqʒ de gbᷣin euãgelio dñſ ait.⁊ ali

as oues hẽo que ñ ſũt ex hoc ouili.a⸗

fllii de quibꝰiohã.ait.ut filios dei ꝗ

erãt diſoſi ↄgregaret in vnũ: ita pre/
ſcia erã t oues ⁊ filii:ut qualitate pñ

tiũ nõ ſpe tant ũ ſed ẽtañ dei oculos
eẽntfili ire ⁊ ꝑditiõis eterne. vnde

apoſtolus nõ ait:uidebãt᷑ eẽ:ſʒ era/

1

derent᷑ tales ſed ẽt eẽnt.h.

peccati pñtis.eẽnt tales dico nõ ſpe tãtum.ſed ante dei oculos.i.vt nõ ſolũ fi
q Pnnum. q.d.ĩ ea qlitate in ꝗᷓ erãt ſuturi apꝑebũt tũc in pñtia. nt.s. e. nõni
rBe gbꝰ.ſ.ꝗ pnitẽ bnit iuſticiã ſed ſũt eã am

mꝰiquit ⁊ nos natura filii ire.nec ait
reputabimi ab bõibꝰ:ſʒ fuiſtiſaliqñ

tenebre: nc at lux ĩ dño deſe quoqʒ

ſcribenſad tymotheũ ſñi ait.videbar

ſʒ fui ꝑſecutor a blaſppemꝰ ⁊ ↄtume
lioſus:nũc ãt ſũ miſericordiã ↄſecu
ius.oẽs quicũqʒ; ĩ chriſto renaſcũt᷑:
⁊ g eiꝰ ſãguine a diabolo redimunt᷑:
priꝰex adã pcõꝛes naſcũt᷑:⁊ diaboli
ce ſᷣuitutis obuoxii. Sicut ergo iſti
quãuis ſint futuri filii dei:i priꝰſũt
filii diaboli:ſic hi de ꝗbꝰ pᷣmo hẽtur
quãuis recedẽdo a iuſticiafuturi ſũt
filii ꝑditõis eterne cũ m pie a fidelit᷑

viuũt uere ſũt filii dei ⁊ iuſti ⁊ eterna

btimdine digni.vñ auctaſ nõ ait.cũ

viderẽt᷑ pie ⁊ fideliter uiuere:ſed cũ

pie ? fideliter uiuerẽt nec ueraciter

a bono in malũ ↄmutarent᷑ gnüũquia
veraciter bõi fuer̃t:dñs quoqʒ ñ ait
ꝑ eʒechielẽ.ſi auerterit ſe iuſtꝰa iuſti

cia ſua quã uidebat᷑ hre.ſʒ ſua.ſ.quã

veraciter bʒ.quod ãari eadẽ aucte ſe
quit᷑: nõ erãt in nũero filioꝝ qñ erãät
in ꝓfeſſiõe filioꝝ ita intelligẽdũ eſt.
Filii dei duobꝰ mõis appellãt᷑:dicũ

tur filii dei ꝑticipatõe hr̃ditatis eter
ne ſicut Joha.ait in euãgelio.quot
quot credider᷑t in eũ dedit eis ptãtẽ

filios dei fieri. apoſtolus ait ĩ epiſto

la ad Ro. Expectatio creature r̃ue

latõemfilioꝝ dei expectat.a ĩfra.ip

ſa creatura liberabit᷑ a uitute corru
ptiõis ĩ libertatẽ glorie filioꝝ dei.⸗
ifra.ipſi itra nos gemimꝰ adoptiõʒ
filioꝝ dei expectãtes.hĩcẽt aug.ea/
dẽ vᷣba apoſtoli exponẽſ ait. õ tã
tum creatura:cũ nõdũ filioꝝ forma

ꝑlecte. MHoc ergo mõ nõ ſũt fili dei
niſi ꝑticipes eterne bitudis. In pni

ti.n.dicũt᷑ filii tribꝰmõis.uel prede
ſtinatõe tantũ:ſicut bi de ꝗgbꝰiohã.
ait. ut filios dei ꝗdiſꝑſi erant ⁊c.uel
predeſtinatõe ⁊ ſpe eterne britudis
ſicut illi de quib dñs ait.filioli mei
adhuc modicũ uobiſcũsſuʒ uel meri
io fidei ⁊ pñtis iuſticie:nõ ãt prede
ſtinatiõe claritatis eterne ſicut hi de

gbꝰdñs ait. ſi ãt dereliquerit filii ciꝰ

legẽ meã ⁊ in iudiciis meis ñ ãbula
uerint ⁊c̃. Mi ergo de quibꝰ in pñti

agit᷑: filiiſũt merito fidei a pñtis iu

ſticie:nõ ſũt at filii adoptõis eterne.
qui ergo pcã dimiſſa fatẽt᷑ redire ᷣm
iuſticiã ⁊ ñ ʒ preſciam ea dimitti ne
ceſſe ẽ ut ↄfiteant᷑:ſicut ſaluãdis pcã
ſʒ iuſticiã ad eternã dãnatõʒ iputãt᷑
ſi Fʒ preſciaʒ:qꝛ ⁊ illiſ a bono ĩ malũ
deficiẽtibꝰſingula rplicabũt᷑ ad ſup
pliciũ ⁊ his uſqʒ ĩ finẽ i bono ꝑſeue/
rãtibꝰnulla ĩputabũt᷑ ad penaʒ eter
nã. Qui at dicũt ꝙ peꝗ dimiſſa ñ re
deat:aucte greg.a,.ꝓſperi ſniam ſuã
cõfirmare conantur.ait.n.grego.in
moralibus. li. xxxv.
Aidẽ qnod dr: qreddis ini/
quitatẽ filiis ac neponbꝰ.peccatũ
ſ.originale a pr̃ibꝰtrabimꝰ:a niſi ꝑ

3 2 2

iſſuri.ðᷣ gbꝰ. S. plibanit. .eoꝝ.l.
ſ¶Deraciter.ar.ff.ð au. 7 ar.

le.l.ſi ita.lau.

t¶ Quod ãt.duobus.i.bᷣm q;

ſunt in prima iam ? ſm ꝙ ad
huc ſunt in preſenti vita qðᷣ
trifarie diuidit᷑ ſicut iam ma

giſter dicit. h.
n Expectatio.i.creatura ex

pectans.ſ.homo. .
xReunuelationem filioꝛũ dei

vel bomo fidei. i. fidelis. ex

qua.ſ.apparet qualis eſt uel

futurus erit.uel in qua.ſ. ho-⸗

mo dicitur hic creatura que
hbic nidetur eſſe creautra tan

rum. ſed in alia nita appare/

bit ꝙ ẽ filius dei. quod ĩ hac

quidem nita plene non appa

yI QCorruptionis.i.penalita/
tis a cã qrendi victum ⁊ ve/

ſtitum ⁊ alia quibns indiget

noſtra mortalitas. h.

al¶ In libertatem.i.in glorio

ſam libertatem quam hẽbũt
filij dei.⸗dbd.
bIntra nos ueniens.ſ.ma/
xima ratione. L
cAAdoptionem perfectaʒ. ſ.
ex omni parte.vt ſimus filij

det ſm amimã ⁊ ſm corpus

quantuʒ ad gaudium anime

2 ſtolã imoõtalitatiſ ĩ corꝑe.h.

dο Ereatura. nulla progati
ua ſuper alias creaturas pre
dicata.
e¶Hoc.ſicut.qui mali ſũt ad
huc.ſed futuri ſunt boni quia
predeſtinati.
fEterne.ſicut qui boni ſũt
⁊ finalit᷑ ſũt boni ꝑmãſuri.l.
g“Dobiſcũ.i.adhuc modi/
cum fidei habetis.lan
h¶Hi ergo. infert ex proxiĩe
dictis per ar.a ſimili.reuerti
tur hic ad principalẽ materiã
huius.itij.di.
i Mon ſʒ preſcientiam.⁊ ta
men ſʒ preſcientiã dimitti ſi-
ent dicit gra. S.e. .ſic itaqʒ.v
que remiſſio.ſʒ hic.alit᷑ ſumit
nomen preſcie qᷓ; ibi.
li Qui autem : ab hinc. uſqʒ

ad.S. vernum ꝓbat ſniam alia

ſcilicet pcã dimiſſa nõ redire.
1 Did eſt. iniquitatem
per hanc autẽ nõpro
batur propoſitum ſed per ſe
entem optime.l.
Filijs,. nõ põt intelligi ni⸗
ſi de oꝛiginali peccato. aliter
non contradiceret auẽtas.il⸗
la filius non portabit.⁊c.i.q
iiij. indei.
nPeccatum ſolum.

N
.

“

e ui t. 6. c. ꝓx. ſcedit.l.
ſ¶ Morte.i.ſimili pẽa eterna
g ¶ Que ei.i.q̃lis mors eter-

4

De peni.

a ¶ Habemus. unde patet ꝙ, originale peccatum dimiſſuʒ non redit. ⁊ ita pec

cata dimiſſa non redeunt.

b Vi recedit.ſed non id quod..xxiij.q.iiij.ſi illic. .l.di. 5. alij. 7.c. mi⸗ 4
ror. S. di.i.tres autem.h. 11 .

e ¶¶ Mon recidit. hic expreſſe

dicit iſte.ꝙ peccata non rede
ant ſz ſi Zriü tenere nolueris
expðe ſic.nõ f̃cidit oĩo nel ea

dẽ qtitate in qua prius eſt.

d MHec in originali. cõtradi/

cit.ſi ſic exponatur.

na.ſi ſic exponatur.non con⸗
tradicit ſibi.
hb ¶ Finis ⁊c̃. principio.mgr
vocat principium vbi dixit ſʒ
nõ id ⁊c̃.finem uero vbi dixit
qui tã ea etiam ⁊c.Sõ.c.ꝓxi.ꝗq
recedit.ſed illud ea facit ſim

plicẽ ⁊ noĩalẽ relationem.
i WMQuã penam. nerum dice
ret.ſi pro eodem peccato p/

nam exciperet.l. 2
h¶ Aſſertores.i.illi qui dicũt
ꝙ pcã dimiſſa ñ redeũt.lau.

VWBeterminant. gratianus

aliter intelligit ĩ ſequẽti. A.
m¶ Extitit.uel potiꝰqꝛ iia dã

nabitur quis pro ſequẽti pec
cato ſicut dannaretur ſi pᷣma
peccata n eẽnt dimiſſa.ſ.eter

naliter ſed tantũ puniet.h.
n Nerum. ni eniʒ deꝰ ab B
loco vſqʒ in fi.nitit᷑ gra.con/
flare ar.huiꝰ ꝙ bõa priora ꝑ

mala ſequẽtia mortificata rej/

niuiſcunt ſi poſtea bona fiãt
ergo a ſimili.cũ mala per pñi

am mortificẽtur ſi iterũ quis

in malũ reciderit. reuiniſcũt
⁊ ita peccata redennt. ſʒ hec

argumentatio vt pꝛedixi i pꝛri

cipio huiꝰ di.nõ procedit qꝛ

glind eſt in nia alind in iuio.

li.alind ẽ in bono alind in ma

lo.qꝛ bona cõomnnicant᷑ non

mala ar. ð con. di.iiij. queris
ar. ff. dc. ſer. expoꝛ.ſeruus.⁊
robat primũ nſque ad illum
loeum.hoc ſicut.ſcðʒ aũt pro
bat nuſque ad illud porro.cxi
de probat ꝙ eadeʒ rõ eſt i bo
nis ⁊ in malis quo ad hoc
tandem concludit in.ꝭ.ſed in
his. v. ſicut igitur bona. I.

6 8 auerterit.nõ recorda

buntur. ergo idem ac ſi
nunq habuiſſent aliquod bo
nuʒ propter quod ſibi fuit di
miſſuʒ.⁊ ita idem eſt ac ſi nũ
quam ei peccata fuiſſent di/

miſſa. Et ſicut omnia pecca

ra ta liter dimiſſa redeunt. ?
dicu ntur redire per cõſequẽs

peccata.ſicut priora bona morti

gfraʒ baptiſmi ſoluamur ẽt ꝑẽtũ cul

pã portamꝰqꝛ unũ cũ illiſſumꝰ.red
det ĩiquitatẽ patꝝ ĩ filiis: dũ ꝓ culpa
parẽtis ex originali peccato aĩa pol

paiꝝ ĩ filiis qꝛ cũ ab origiali culpa

ꝑ baptiſmũ liberamur:ñ iã ꝑentum

culpas:ſʒ quas noſipſi cõmiſimus
bẽmus. ¶ Itẽ i rſſionibꝰ ꝓſperi.
Vi recedii a chriſto ⁊ alie/
( nus a gfa finit hãc uitã:quid
niſi ĩ ꝑditõʒ vadit ſʒ nõ i id quod re

miſſuʒ eſt recidit nec ĩ originali pcõ

danabit qui m̃ ea morte afficit᷑ que
eiꝰ ꝓpier dimiſſa peccata debebatur
¶ Finis bꝰquẽctis pricipio ↄtrarie

vr̃.neqʒ.n.aliud ẽ dimiſſa pcã redir

vel i originali pcõ danari:quã penã
pcõ debitã pꝰeiuſdẽ remiſſiõeʒ exci/⸗
pere.auẽtes vo ſibi ↄtrarias aſſerto

res huiꝰſnĩe ita determinãr pcã di

miſſa redire dicũt᷑:qꝛ quiſꝗſpꝰaece
prã remiſſionẽ pcõꝝ ad uomitũ redi

erit: tãto grauiꝰpuniet᷑ quãto magiſ

benignitate dei abuſus ſinguloꝝ re

miſſiõis accepte ĩgratꝰ extitit. Ae

rum illa ſnia fauorabilioꝛ vr qꝛ plu
ribꝰroborat᷑ auẽtibꝰa euidẽtioꝛi rõe
firmat᷑: ut enĩ dñs ait ꝑ eʒechielem.
auerterit ſe iuſtꝰa iuſticia ſua
afecerii ini qtatẽ ſʒ oẽs abomi
natiões quas oꝑari ſolet ĩpiꝰ:nũ qd
viuer. ¶ Oẽs iuſticie quas fecerat
ñ recordabũt᷑.i pcõ ſuo moriet᷑⁊ nõ
erũt iĩ mẽoria iuſticie eiꝰquaſ fecerit
iẽ gre.ĩ explanatõe eiuſdẽ loci
Sc nobisꝰ*maxie ↄſiderãdũ
eẽ:iqꝛ cũ mala ↄmittimꝰſine cã
bõa nr̃a trãſacta reuocamꝰ:quoniaʒ
ĩ ꝑperratiõe maloꝝ nulla dʒ eẽ fidu/
cia preteriroꝝ bonoꝝ. ¶ Idem.
Eptuſo ꝗppe ſacculo aliun
0 exit qd aliũde mittit᷑qꝛ in
diſcrete mentes mercedẽ que ex bo

no acquirit᷑ ñ aſpiciunt qũo ex malo

opꝑe ꝑdat᷑. ¶ Itẽ pe.in epiſtola.ii.
Irfugiẽtes coĩquinatões mũ
Adi in cognitõe dñi nr̃i ſaluatoꝛiſ
ieſu chriſti his rurſus ĩplicati ſuꝑãt᷑
facta ſũt eiꝰpoſteriora deteriora pri
oribꝰ.meliꝰ.n.erat illis nõ cogno

ficata per peccata dicuntur per pniam renini

ſcere.l.⁊ ita argumentatur gra.ex his auctoritatibꝰ a ſimili ꝑ contrarium.
p cnobis.renocamus in defenſionem a pena.quo ad uitam eternã.lau.
q ¶E¶ Bonorum qui pro malis puniatur. mitins tamen punietur nel quo
ad uitam eternaʒ conſequendam non debet hr̃i fiducia. de hoc. õ. di.iij. . itẽ
O illud licet quo ad minorem penam ſubenndã poſſit haberi fiducia.h.
r· E pertuſo. hoc continetur in ageo propheta in primo capitulo. lau.
1 G Telentes ee Borpus ecce verbum ꝓ quo inducitur.c.
14 Aelius.i.minus malum.lau.
u· Ntermittentes.i.dimittẽtes quaſi non hoc tãtum contenti.ſed cum hoc

habito ad ulteriora pꝛocedentes.h.

—. .„ 2 — —„ 2 „ . & . „ ———
x¶ Inchoatõis.i.in quo xpᷣs ĩchoat eẽ in nobis ꝑ fideʒ.ſ.qni ſᷣmo eſt ð initio
ſidei quo rudes catheciʒant᷑.vt eſt ſymbolũ ⁊ dnica oro.x.q.i.placuit.h.
y/ Feramur. ſm intelligentiam ſcripture ꝛbonam opationem.

a ¶Jacientes. fndamentum in

i nos dico iaci.ſun.pe.⁊ ꝙ pᷣus dixit ſmonẽ

inchoatõis hbic appellat̃ fundamẽtum qꝛ religionẽ xpianã veniẽtibꝰpᷣns ꝓpo
nit᷑ ⁊ ſuꝑ hoc ꝙ ꝑfectiõis ẽ edificat᷑ dicit ꝗ̊ nos dico iaci.fũ.pe.i.amoꝛẽ quaſi

lapidẽ in fundamento qð eſt pnia de peccatis vel de hoe p quis pri
ora bõa moꝛtificanit ꝑ peccatum. Jaciẽtes dico.i.non ſicnt olim. ſ.
non ita negligent᷑ ſicnt oli.vt ſicut pꝛius cecidimꝰ ſic iterum cadaꝰ
mus. nel nõ rurſus.i.nõ ampliꝰ niſi modo iaciamꝰ ut ãpliꝰ iacere

ſcere viã iuſticie:quã pꝰcognitiõem

retrorſũ ↄuerti ab eo qc illis radi/
tũ eſt ſcõ mãdato. ¶ Paulus quo
que ſcribẽs ad heb. ait.
TLrcenlsitozmone; inchoa

rionis chriſti ſeramurad eiꝰpfectio

nem ñ rurſus iaciẽtes fundamẽtum
pnĩe ab oꝑibꝰmortuis. ¶ Dicens
oꝑa mortua priora bõa ſignat apo/
ſtolus:que ꝑ ſequẽs pcũm erãt moꝛ
tua:qꝛ hipeccãdo priora bona irri/⸗

ta fecerũt.hec ſicut peccãdo fiũt irri

ta:ita ꝑ pniam reuiuiſcũt:⁊ ad meri
tum eterne uite ⁊ biitudinis ſingula
ꝓdeſſe incipiũtẽt illa que pcĩs inue

niunt᷑ admixta. vñ aug. piũ eſt cre/

dere ⁊c.⁊ hiero .nõ ẽtiuſtꝰdeus ⁊c̃.

apoſtolꝰ ẽt ſcribẽs ad hebꝛeos.cũ fi

dem ⁊ dilectõem ⁊ bõa oꝑa eoꝝ bꝛe
uiter ↄmẽoraſſʒ:boꝝ oĩuʒ mercedẽ
quã amiſerãt peccando pꝰ pniam a

dño eoſ r̃cepturos oñdit. NPoꝛ

ro'qui ꝑ ꝓpheiã dixit.fi auerterit ſe
iuſtus a iuſticiaſua ⁊c.ipſe ꝑ eundẽ
ꝓphetã ꝓmiſit dicẽs.ſiipius egerit
pniam ab oĩbꝰpcis ſuis que oꝑatꝰẽ
cuſtodierit vniuerſa precepta mea
fecerit iudiciũ a iuſticiã:uita uiuet⁊

nõ moriet᷑.oĩum iniquitatũ eiꝰ qual

opatꝰẽ nõ recordabor:in iuſticia ſua

quã opatꝰẽ uiuet. ¶ Filiis quoqʒ
iſrael ꝑ aſſiros captiuandis veteris
idolatrie pcũm dñs ꝑ oſee iproꝑat:

⁊ pcũm qd mopſe ſupplicãte pr̃ibuſ

fuerat dimiſſum hocĩ filiis reuixiſſe

ſtendit dicens.
eis qui receſſer̃ta me:quo
niam vaſtabũt᷑ qꝛ preuaricati ſũt in
me.ego m̃ redemi eos ⁊ ipſi locuti
ſũt ↄtra me mẽdacia:a ñ clamauer᷑̃t
ad me ĩ corde ſuo ſed vlulabãrĩ cu⸗
bilibꝰſuis:ſuꝑ triticũ ⁊ uinũ rumia/
bãtꝰa rceſſerũi a me:⁊ ego erudiui
eos ⁊ ↄfortaui eos:⁊ ↄfortaui bra/
chia eoꝝ a ĩ me cogitauer̃i malicia
reuerſiſũt ut eẽnt abſqʒ iugo facti ſt
adi acn r.
quaſi arcꝰdoloſꝰcadẽt a gladio prĩ
cipes eox a furõe ligue ſue. ¶ An
riqua pcã ꝑentũ filiis iproꝑat ſᷣmo
diuinꝰ a ppterea pricipes eoꝝ ĩ gla
dio caſuros predicit.ſed ꝑ eundem

o ¶Nulabãt.luxurie vacantes. ZD

non ſut opus.

b Dicẽs. æ ad me

ritũ. Iʒ mgr ad hoc

iſtud allegat.nõ tũ̃

per cõtrariũ intelli

genduz ut ideʒ ſiti

maliſ mgr tamẽ ad

hoc. S. ires poſuit

opiniones.
c ¶Vnde augnſti⸗
nus.pinʒ. eſt. õ. di.
iij. .. illuʒ aũt. 2. c.
pium eft.
d Hieronymꝰ. nõ

c. . di. ij. hoc ita ⸗

qʒ. ⁊.c.nõ eſt. h.
e ¶ Recepturos.er

go a ſimili intelliga
tur per ↄtrariũ idẽ

eſſe ĩ malis ꝙ ſecũ

dũ horũ ſentẽtiam

reuiuiſcent.

f Poꝛo. H pono

copulatiue tenet ñ
aduerſatiue.⁊ idu⸗
cit ſequẽs.c.ad pꝛo
banduũ.ꝙ bõa mor
tificata reuiuiſcunt
g. allegat / ꝓalia ſnias

ſ.ꝙ peã n rdeãt.vel

ſi ꝓ alia ſnĩa ĩtelliga

tur. ſic accipiat lra

q̃ſi ñ ſolũ ꝑ auẽtem
illã.ſi auerterit æc̃.
pcã redeãt.ſed ⁊ ꝑ
auctem aliam

g Eundẽ pphetã.

i. eiuſdẽ ppheie qpᷣ
dixerat ⁊ eʒechielẽ

vt. 5. 5. fin—„—MiWs.
hb ¶ Filiis. per quos

oẽm populũ mpſti⸗
ce ĩtelligas colliem
idola.

i Meceſſerũt. per

idolatriã vel pcũm

imane.xlv.di. diſci

plina.

h Qaſtabũtur ab

hoſtib'? mißi erüt
I (Prevaricati ad

orando vitulum ⁊
trãſgrediẽdo meuʒ

pꝛeceptũ de quo di

xi.non faciatis no/
bis deos alienos.
m¶ Redemi eos. ab
egyptiaca buitute.
n ¶ Mẽdacia. dicẽ

tes hi ſunt dĩij ini

iſrael.

p ¶ Ruminabant.i.nõ ſicut hoĩes comederũt.ſed quaſi iumentt.
p ¶Ruminabãt.i.abũdãtiã reꝝ qnã hẽbãt ſepiꝰ ad uoluptalẽ.q. ad
fauces reuocabãt.vt ide delectabiliꝰpaſcerẽt nihil niſi cibos ? luxu

rias qnerentes.

q CReceſſerũt.dãdo ſe diabolo.r Erndini.p moyſẽ ? alios fileſ
ſ Et ↄfortani.i.dedi eis fortitudinẽ bellãdi in tꝑe ioſue.

t ¶CCogitauerũt.qꝛ tanta eis feci.

u ¶ Maliciã.cũ nõ poſſent nocere cogitatõe

idola tranſtulerunt. h.

x ¶ Reuerli. ad id qð fnerũt anꝙᷓ ipſos reuocarẽꝑ abꝛaaʒ ⁊ moyſen

ut abſqʒ iugo legis ⁊ noticia dei ferrerẽtur in preceps.

—

c ¶ Antiqua.pcã gentum.ſ.qꝙ non puniat ſilios ꝓ peccatis ꝑentum

ſola potẽtiam meaʒ ald

y Boloſus. deus intẽderat eos ↄ aduerſarios. ipſi vo õ deũnitũ⸗
tur ⁊ ſagittas blaſphemie õ deũ inijciunt.
a ¶Cadent pᷣncipes.gladio mãli vel ſpũali.h.
b ¶ Eorum.ſquni vitulos auſi ſunt vocare deos.

le.

Gidaür.
(Ouu
ſoar
Prece
(Gos
Polsd
(hut
ſcbian
Eim
Nynes
Amm
damat
Ger
le inan
ſes an
glihr.
Lae⸗
gorgn⸗
kner
ſooͤroe
mtüfn
ur ote
ſoct ain
Cnari.
Utönen
0wöptie
ſtſtdet
dl⸗
deup⸗

ſeg

undel
dors
ſchers
Pn
glori
lertnt
nreeſen

umnpo

liſtſn
adi⸗o
ſtunri
lioſte
ened
nyb
Peſntt
tei
ſmſi
ſicte⸗
timeg
ninger
ſet
zwſrei
nei
filce

ſe ſed poti⸗ S“õ . „
R obi ius ꝓ ſuis. ? bic incidenter ĩterſeri O: .V.
nenife pinionem quam ill nter ĩterlerit. g. T in
ninin a Fieronymus. ſu illaturus eſt. .g. ⁊ interſerit quedam
Wee. b ¶ Idem. ſu ſuper predictam litterã ſed augetur
dc per eundem itterã oſee. ſ. getur illud
Aeze eſubereate 5, enien .ſ. ne forte cc. lau. n Teccaret nnnd er dmuturnſtale. fde fur. en 2 5
R . 4 cto⸗ t ⸗ n . „ Ul.
abae⸗ e. pri qʒ.. xxiij.c.iiijlli illic. lau. 1 T areranl co. 5. dil. aut facta⸗ xtra de ſimo. non ſatis:
Nninn ab illo. 5. antiqua. res in clerici getis. veivcũ qua agi
W illis ſuperioribꝰ c j is repreh Teiꝰcũ qua agitur.S. di.i
n gaacbetere⸗ n Pcigger ſe dñs faceroñdit dicẽſ prebenſioniſubiacet que non in aicios ſacta. quedam eniʒ
WN cedit j . orte dicant ĩ ce ali i — .ut. xxxi. di. c. i
Mhtonen di que uidentur oẽ ant ĩ cordibꝰſi D icit. Ecce ehĩ ĩ ini nubere di. c. ieputa
G cere. ꝙ peã di oem malicig ſuis eni ĩ iniqtatibꝰ p Et quali. er vne
eNzckin Quia eorũ 7 ue coram faci iuen n im.
cee e ü.⁊ ſi ram „ pnia aut: . .
i⸗ Böreun h bei Seem neronenlat ſüt. pſiderare opontet aug, T Temtatne-n db
ſhenm non redeant. lau. AUm ita puniã us . ibro de pni aug, ug-anea an ab ea pnẽ
e e ie enrisnnm nuns u ⸗ (Nnnd draretülalintercfniin Eddunr. es Niſe
Gtcne⸗ 6rnid. i. in ꝑñti maliciis gaee i⸗ ne ccoi ipe ipſeuerẽti atẽ cris ĩ lo r Vportet. iõ huius ci
Racl n e5e dit. HH ſüt pe uns dude iuene ſone 7 qualt kecratpo juarictate ſannas tenei confiteri auis
2 l. l i adi . ſit latere:ſʒ 2 lic ter'eni peni plici executõ 4 minuere.ſitñ catum vel
e mi origine c t.ipa juentoes apte ſit cora potiꝰipſe er eni penitere fornicatẽ õe. Opõ obliui ſi in eas ſubſtitui
Gimad⸗ Mmarluai apte ſũt coraʒ ſe lenã ſui ſtat? ornicãtẽ m bliuionẽ nõ di uuitt
Plnd . Amaritudi que oĩa cl mea facje iſtatꝰ gaut offici excel/ vt iterũ ei ico eum teneri
übo i.cã amari dinez 1 are nidet J meretricis' ĩ mo ici aut ᷣ titerũ ei confiteat̃ circũ ri
⸗ = qua tra deccarienn pñt ꝑp dend ſer nenmene op eri a a nitane ireultentn e⸗
ib iter induxit ſupe dant nouã ĩpi. antiquis oꝑibꝰ ſacrato aut cui peregit:ſiĩ loco face erius generis pcũ
ne . 2 3 3. „ia 2 cui debuit li1 loco rent.ut l pcuzʒy
Golrirnij riores auẽtes Pe / . ã ĩpietatẽ: ſi „ ad pr ſi ebuit excellẽtiꝗᷓ ſacrilegi ocus ſac
. a ſi/ cũ deũ el uis ligẽt᷑ . ütdomꝰ dnorũ̃/ excellẽtiã fidi acrilegium. ut. S. di er facit
MAntinetip mili. lan tare no are ſe putẽt: pcis t ſut domꝰ dnorũ aut ali 1 et ut. õ. di. i
olsledſc * are no 2 Et: oeulo 9 j ruᷣ ſi itẽ en At alioꝝ m I cta. lau. .1. gut fa⸗
Cfbegigtin ¶ Ecce. oceptꝰ pñt:qꝛ vultꝰdñt 8 eiꝰ ui . pore oꝛõni ↄſtituto ulto ſC
⸗ ce. . 75 uitates ſcõrũ ⁊ tẽ ↄſtituto ut feſti Status. 5. xi. q. iij
hntigi original Peeeg 6R☛ dñmi ſuꝑ faciẽt itates ſcõrũ 7 turo ut feſti ilſſi g. 5. xi. .
nclgin ⸗ e pecca⸗ la. . Itẽ gelaſius es ret quã tẽpora ieiunii.ↄſi tiſſimus.. xi q.iij. excellẽ
tu ce gelaſin et quãt einnii. S. xi. q. i
gne⸗ ar leneſkoimuſfi z⸗ gno ngcereltrſe Krrel ete
mar er e ¶Sed bis rius regire nopanitur. rekrut ugngonerSoi epmm..ff ac lcor. deſtc. .
ſolnſintk mur Oleri ai ill originali pcõ expi ducẽtur filii ab olũ nõ uicut᷑: ſʒul ne. Sũrt qui ñ tMeretricis
dcne cötrac —– qꝛ pfes prccanerch ſec. iõ puniẽdi ferũt:nec expectãt ic ſe peccato of Se vel dekormis ſfulspal
ſſtiger ͤtractü. credo im 1c03 redire: ſed iõ pcã ueniũt uolupiatẽ ionẽ ſʒ pre⸗ elnoria piro welnoo,argn⸗
liſnmi tritõnem exigi.ã ſic ⁊ bõ ire: qꝛ eoꝝ culpã pa gquã multi upiaté: 1 ptracta . xxvij. di o vel noto. argu
iage n. nobiliter fiñ g ⁊ bõa que ꝓ pcõ pã ſequũtu lna multiplici actiõe ui ctãt ſe cum n dꝛi. c. vl. lan.
Neiſecet er ſiũt ⁊c d que, p pcõom Se& r lit gctioe ui Et in mõ
nad vt. f. de iniur. l. ite ad prem oriũt᷑ ñ pficiũ er peccauerit. oĩs i cii delectabi mõ.quo e
Mie iniur. l. preinimq⸗ jt. pficiüt fitẽdaẽ uerit. electabi vtru 5. quo ea abuſu
Unlei apud labeo g neheckeun uiee. ſri qꝛ ꝓ pniaʒ Rcicaedecaer du vgrinr itd ꝭ;RèRS—— rorge
ſetſine eictumlau. morũ.ſi iudasñ. illud aug.i li. pſal peccatũ ẽ multũ cit cũ agnouerit ꝙ lell n iun damnabi
afun tgtt Apnia.in ſic ẽta illud gre eneret adoptõeʒ 7c piciũ.ĩ cognoſcen gineinet deü ꝓ/ xxxv.q.iij j ie.meretriceſ
riſin bac diſt. git. gd lcg es Tmnoraliventell⸗ iueniet ſe cuiꝰ et do augmẽtum pei x Siln oco. vij 4
(Elitenn lijs du trũ in fui dĩ: reddis ini Sne ⁊ ordini atis fuerit: cuiꝰ ſapi gquls. ff. de ince. xvij.q.iiii.ql
Flunge dus ſequbrio⸗ /9 in filioſ ac. Illis nã ni gtateʒ pa ordinis: a ſtatũ oẽ cuiꝰ ſapi de incen. qui ed 9
ciltn q̃ dr or nie in radice ppterea puniũt᷑: at modũ cris: ingulis 1 ſů a0 cd.
uu Lope ris confeſſio illis 3 traxerut amaritudi ut: q oẽm quali ris: purgans lach 1ſẽ a. Conſtituto. quo ẽta cõi
guli⸗ denl ſatiſfactio lq ãt nõ reddi dr:ĩ ꝗbꝰ udinẽ pci. qua ualime vicii: defleat u rymis gibus eſt abſiineg ta cõiu⸗
,B 4 des 1 —— 4 * „ eri cꝗ . * 1 irtut iiij. . * um.
ſttine⸗ gf ijs. 7 iõ vidẽ giatis non reuiuiſ. merito ſue l z caruit. Dolẽdũꝰẽ ez j.c. i. . ij. f. ſ. e. q.
gam , oris ofeſſi Sicur euiuiſcũt pcã ꝑenti ore purgãdũ ẽñ olẽdũ ẽ. n. ⁊ d bP ⁊ fereꝑ totum
innentnnt nong Neſſio icui ergo b pca pentis. irgadue do Perſeueraueri .
nſnhrel ßniamn aläranplendſ tagnne Rſemſinte Drila dren arn Auget beitti rhi
(Alftin: tum volüt tvelta que ꝑ pniam miũ:ſic ⁊ m eↄſecutuꝝi it: Mã licet ſpe/ i. ſciſma.ff. de fur.i xxiiij
83 n aria ſupplicin delent᷑ reuiuiſeũ a gaꝛn E nema: dol §. infans. eõ ur. inficiẽd
Ntceemte lit ſit ſacieda c ui uppliciũ. vñ euiuiſeũt ꝓmeruit vñ rmũ ere m põ intans. e). mo
ſit faciẽda ⁊? cui zt vVñ ꝓpheta ad iet vn r̃mũerari ↄfi pot rantia e ra ⁊ perſeue
2 q dicitquidan tẽtiſ deplorat dicẽ ex ꝑſona peni xiet ⁊ doleat ꝙ mõ ef ri ↄfidata xcuſat delictum qnqʒ
. .olc icẽs ena peni Gri at, mõ effugiẽ n xxxvy.q.viij. c. i um qnq
(heunl inſtituti funſel m rupte ſũt cicatri putruer̃t reritis penã: miſer im̃ ugiẽs de viij. c. i. ff. de pe. di 3
ſtituta . icatrice 2 cor/ nã: miſer m nõi pre iurno. ff.deri de pe. din
Genloſnm diſo ſtatim eiga⸗ i.pl s mee a fa. iſi ctet glo 7, ,,59 3 nnõ inde 10. ff. de ritu niun in/
l . pꝰ pcũ i.plage ꝑ baptiſi a. ii. mee riã:cuiꝰoẽ tẽ expe/ ꝓuincia.l p. l. qui in
nigehin dicente dño a 3 idé muz ſanate. Hinc ẽ niſſimüj eſt debui tẽpus quoniã Puincia. lan.
“ no ad adã ẽ ꝓpheta. quãauiſ fi e. Hinc ẽt nmũ eſt debuit d oniã bꝛe c ¶Perſeuerãter.itera
putging adam vbi es.iõ enĩ ciſiõis ab 9J auiſ fide ſacrõ circũ quẽdũ premiũ ecertaſſe ad cõ aggra rãter.iteratio enĩ
iſonfumn⸗ queſiuit vt ipſe ni ab origĩali pcõ ſe crõ circũ off. premiũ. Heffleatẽ cõſe d nat. xxxv. q. ij it
Gonei vt ipſo ofi gnoſceret: iñ õ ſe mũdatũ endẽs in vno'ſ ẽt quoni Et quãta. i. reſiſ a nos.
sastu lente pcũʒ dar - t: tñ adulteri datuco J in vno faciꝰeſt oium 3,5 ec ta. i. reſiſtentia. h
tin ſns nii ncen qckh ↄmiſerat: i rio ⁊? bõicidi ngratꝰ. n. extitit qui oium reu on peccãtis. ut ſi mino⸗
nnn nn aleis poſteꝝ ges ñſi at: illud reuixiſſe i dio bus deũ nõ xtitit qui plenꝰ virt 8 rem aliquem ſe s. ut ſi mino⸗
eiun a ſtcal ſeaqꝛ in i, ine cã ĩter cetera ipſũ nrelli/ auiſ⸗ no oio imuit In boceni tem vicert. 63
gninit minnsezfnler dnñe pfitet deiſaz peccatorſi culpabilio an ¶E. Beiieat quiua abſiner -
fratricida e ? videbat᷑ ad ↄfitendũ monniſſe.iõ prior. IJdeo.n. adã . annd akacce:o aie na
expᷣſſius vbi eſt abel fr zumonnlſſe i paexquiſiui ãpluſ 6 EZ minoꝛ ſe emadne
tuꝰ.alij dicunt ꝙ ſub terior debet dol eres niba Holenchg uus nſtun
at ⁊c.i tribus. . 6Pf nitentẽ ta ĩ interiori
.item ⁊ de bonis ece Eraeſerds n
8 irtutibꝰ q oñ oc oſtẽdit uſque ill
ndunt᷑ omiſſe e illuc de
e. quonia qui de⸗

ſet 5
pmo inſtituta qñ
ta
eſt. xly. di. ſ⸗ qn ioſue pᷣcepit
.xxly. di. ſed ⁊ ill cen achor crimen ſuũ ↄfiteri
Jin alterutri ves —H n norte. dii, Ofiteriæ lapidatus
m vniuerſalis eccliet ecgelins df eam ſaentn dicemte. pfite⸗
raditõe potiꝰ qꝙᷓ; ex no velpe⸗ ſuiſſe a qua
itate

liquit ĩ vuo ⁊c
nſe 0aαι½ ?7 hoc ab ill
c4 o⸗ 3 illũ in oĩbus cichole⸗ defleat.uſque ad illũ aĩ
ori na illo at loco iĩ oĩbus ⁊c daler edebet ð malo er aiaduertere. a quo lo
qᷓ cõſiſtit ĩ faciẽdo.vt Iniasad inu locũ qui nesaies dedit ꝓxio dee
1relinquere ⁊ ſimi ruit pẽitẽtẽ ĩ .
oco qui er

iichun/ g
ttraditio e
ccleſie obli
G— ergo neceſſ⸗ . 0 ligatoria ſt. ut H
teut a grerlelis eligatortseſt it Feep' .
nit ad illos traditi ibus apud di. in his reb⸗ 4
aditio talis ſi nos apud — go ⁊c .
icut nec conficiũ grecos nõ nſque ĩ finẽ. inſtruiti
ciut in azimi h Sed D nſtruit in iteriori
is i ꝙ ſe. ð. di. i. alij. e⸗ teriori que conſiſti
imum eſt. S. xxiij .c.ſunt qui arbri abſtinendo. l⸗
Servicheg icſatſa dieea dan.
ii;⸗ipſapietts. .

18

0
9

C
1

conſuetudin
ſutt⸗ Primoi us circũſtantijs. ciẽda taliter non ſolũ
in neceſſitate.ᷓ js.ſ. e. c.i.⁊c eſt faciẽ olü de peccat
ſei Paatigra id- da eenetun — grerdori ſeni omnibus inuolutus lʒ n
ſi antẽ eſt occul cum ⁊c̃.vt.S. di. iij.i nda cũ qui vno.ſ.mortali on tãtuʒ puni
tum T conteritur i.iij. ille rex 8 mortificat i i peccato fact uniatur. vt. ſ. e. di
ritur non cred r. hoc ſiẽ rtificat in ſe oẽs vi us eſt oium j.e. i.fratres
o eũ peccare ſi reus.i.i 8 virtiutes im reus virtutum. i .vel qui offẽdit i
eſi ens. i. ingratus o pvel qui offendi m. i. ex eo cdit in
m Igeo eni ium bono endit in vno.ſ. chari ꝙ per vnũ peũ
ni. quomodo 2= acceptorum.l ſ. charitate f. peũzʒ
peckaſſerſt ontabons actus ẽ oĩ
anta bona habui nʒ
uiſſet 26
ar. ꝙ ꝑfectꝰ ĩ
. leo⸗

differt ori
fert en is confeſſionẽ yſ.
m hʒ copi vſque ad tem .
moꝛtaliter: piam ſacerdoti pus pnie deputatũ
non. qꝛ o is. nunqnid in quoli ati. ſed qui di
mnes more ille circa manolie inſtanti gei dem genere delicti
2 idem tempus ſü ßm cõten ti plns peccet qᷓ
pus ſũt F. i cinpanrirrii cen g imperfectus. hoc t
i. q.i. multe ſunt at oper⸗ renũciatur. 5. di. iſ amen admi
operationes.h ur. . di. ij. .. itẽ ſed mittendum
. j.itẽ. ſed hoc.c.ſi.n.i eſt
P iij

aReus ? oiuʒ. oium quo ad

pitã eternã.ita.n. dãnabitur
ꝓ iſto ac ſi eẽt oibꝰinuolutus.
has duas expoſitiones inuit
hic ⁊.S.e.di.ij.ꝭO.non autem
bene. h.
b ¶ Betrimentum.i. defectũ.
nel hoc quo ad opera extẽio
