b eruenit.ex lanacro.dicunt quidam ꝙ ſi ſuſcipio filiuʒ iudei ð ſacro ſon
eccleſie

ſit de his que foris ſunt.ij.q.i.multi.vnde ſi indea poſtea conuertatur
ad ſidem poſſuʒ cum ea cõtrahere qꝛ non reuiuiſcit quod nihil fuit. dicunt ta
men ꝙ ſi ita eſſet ̃m legem moſaycam ꝙ contraheretur inter eos cõpaterni/
tas per circũciſionem contraberetur:ſicut nunc per baptiſma cõtrahbitur. In
ter ſuſceptum autẽ ⁊ ſuſcipientẽ in his que precedũt baptiſmuʒ contrabitur

vinculum cõpaternitatis.⁊ licet adhuc non ſit in fide uel in neritate ante bap

tiſmum.nt.xxviij.q.i.caue.deſtinatione tamen quadam fidelis reputatur.h.

tamen ⁊. R. dicunt ꝙ inter me ⁊ irdeam cuius filium de ſacro ſon
ie ſuſcipio cõtrahitur compaternitas. vnde non poſſum cum illaad
fidem conuerſa contrahere. Item dicit.h.ꝙ bene contrabiturcom

ſi aliquando fuit baptiʒatus.

Mod autem pꝛopꝛium fi
li um in ſpiritualem ſibi
tranſferens uxoꝛi ſue de
bitum reddere non uale
ratione ? auctoꝛitate pꝛobatur
Nulla enim auctoꝛitate permitti
turꝰut quis cõmatri ſue carnaliter
copuleiur:hic autem uxoꝛem ſuaʒ
ſibi cõmatrem effecit: non ergo il
li ulterius carnaliter copulari po/
terit. MHinc deuſdedit ſancte
romane eccleſie epiſcopus ſcribit
goꝛdiano hiſpalenſis eccleſie epiſ
copo ⁊ fratri chariſſimo.
Separeniur uiri ab uxoꝛibuſ: qui
aliquo caſu natos pꝛopꝛios coꝛaʒ
epiicopo tenent.
Eruenit ad nos diaconus ſã
ciitatis ueſtre: epiſtolã defe
rens ꝙ quidã uiri 1 mulieres pꝛe
terito ſabbato paſchali die: ꝓ ma
gno populoꝛum incurſu: neſcien/

tes pꝛopꝛios filios ſuſcepiſſent ex

lauacroꝰſancio. Cupis ſcire ergo
pꝛo tali ratione accidenti: utrrum

debeãt uiri ac mulieres ad pꝛopꝛi

um uſum redire an non. Mos ue/
ro meſti in hac re inquiſiuimꝰ pꝛio
rum dicta. Inuenimus in archi/
uis apoſtolice ſedis iam talia con
rigiſſe in eccleſiis iſaurie epheſio
rum ſimulqʒ hieroſolymoꝛuʒ alia
rumqʒ eccleſiarum. Epiſcopis eri

am earum ciuitatuʒ ab hac apoſto

lica ſede uolẽtibus ſcire: utrum ui
ri ac mulieres redirentad pꝛopꝛi
um thoꝛum beate memoꝛie ſancti
patres Julius Innocentius 1 Ce
leſtinus cũ epiſcopoꝛum plurimo
rum a ſacerdotum conſenſu in apo
ſtoloꝛũ pꝛincipis eccleſia pꝛohibẽ
tes talia perſcripſerunt ⁊ confirma
uerunt:ut nullo modo ſe in coniu
gium reciperent mulieres ac uiri:
quicunqʒ; aliqua ratiõe ſuſceperĩt
natos pꝛopꝛios ſed ſeparent ſe ne
ſuadente diabolo tale uitium ino/
leſcat.Scitis quia quomodo ſunt
ſeptem dona ſpirituſ ſancti ita ſũt
ſeptem dona baptiſmi. A pꝛima er
go pabulo ſacrati ſalis ⁊ ingreſſu
eccleſie uſqʒ ad confirmationem

pat ernitas inter me ⁊ patrem ſuſcepii de ſacro fonte licet bereticus

102 Dſuz. loquitur L

de coniunctis ante
M ½. Uj.
compaternitatem ?
non de coniuncus
poſt:prout quidam
mentiuntur.
k In archiniſ. ab
archa dictum eſt ar
chiuum ubi. ſ. repo
nuntur libri. ⁊ ꝑta/
les libros ſit fides.
ut extra ð preſcrip.
ad audientiam.
Memorie. hic i

cipit reſpondere.

m Bona. primuʒ
ſaliſ collõ. xt. j. ð cõ.
diſt. iij. ex hinc. ßm
aurium ⁊ narium li
nitio cum ſputo.ter
tinʒ eſt in pectoꝛe ?

in fronte crucis fac

ta ſignatõ.ut ea.di.
poſtea ſignatꝰ.quar
tum ðẽ olci lancti vn
ctio.ut ea.di.deide

a ſacerdote.quintũ

baptiſmi abilntio.ut
ea.di. venit. ſe cium
in uertice chriſma/
tis perunctio.in ea.
di. poſti. ſeptimnʒ
eiuſdeʒ in fronte fa
cta ſignatio.vt.e.di
ſtinc. preſbyteri.
ni Pabulo. hic vi⸗
et

ur ꝙ ex omnib?

que precedunt bap
tiſmum contrabat

cõpaternitas.ut.ſ.

ea.q.iiij.c.ſi ꝗs vn⸗

⁊.j.de conſe. di. iiij.

in catheciſmo.nam

et xpiana dicit poſt

qᷓᷓ catheciʒata c. ut
xxviij.q.i.caue.ſed
contra clemens di⸗
xit ꝙ ea que prece/
dunt baptiſmũ vix
im pediunt matrio/
nium contrahendũ
⁊ non dirimunt co⸗

tractum. ut extra ö

cog. ſpi.contracto.
Item baptiſmusẽ
lanua omniuʒ ſacra
mentoꝛuʒ.nt.xxxij.
di. F. nerum. cum er
go ianua non ſit ap
ta nullum ſacramẽ⸗

tum poteſt ingredi.

Iteʒ propter cathe
ciſmum non fit ali⸗

quis aptus contrabere matrimonium.nt.xxviij. q.i.caue. INtem ſi
diſcederet ſine baptiſmo non prodeſſet ei catheciſmus quin perpe
tuo eſſet damnatus.ut.j.de conſe.di.iiij.firmiſſime.⁊.c.nullo.ergo
patet ꝙ adhuc eſt mẽbrum diaboli.non ergo põteſſe filius ſpiritua
lis.h.dicit ꝙ in quolibet iſtorum contrahitur compaternitas.? di/
cit ꝙ ante baptiſmuʒ nondum eſt homo ſpiritualis:eſt tamen filins

ſpiritualis. æ dicitur ſpiritualis ad differentiam carnalis neladopti

ni filij. ſi hoc uis dicere tunc dicas ꝙ in illa decre.contracio filius il
le non erat filius viri:ſed tantum mulieris.⁊ ſic plana eſt. vel dic ꝙ
licet contrabatur compaternitas: nõ tamen talis compaterniias ſuf
ficiens eſt ad dirimendum. alij dicunt ꝙ tantum in baptiſmo ⁊ co
firmatione contrahitur compaternitas.ſed quero qð donum con/
trahatnr per iſta que precedunt baptiſmum ut ſine ſpe damnatus

ming

iente

Ptentt
llecie
mnnbee

annenri

nlogo
Vehrume
etinet
ünmihtt
aalanme
Muntn
e me ĩ
Eekemment
Nef
ſum.
eer
ſtenel
Il.
(ocur
Ulerrcontg
n i
ſieſtmen
ngheet
ſiteſegni
igionel
uiniſn

mſaii⸗

tſyni
u 4

ei
limndei
dktor
inolanf
ldai

Oenn
V ehocin
Mngir
ſglͦnt
kiijahn
funtnnin
ouninae
ſtinu
fonecnree
ſgnönan.
ſattn
nickttnan
tende
etoe
ptinistiten
Depentlen
venticechin
mmann
oelni
dſmnoſtd
N Prebrn
Dürohe
Ngetc
eeutn
ſnum cnmn
Drenfin,
iiciet
ſNtaſei
lſmune
fönantif
hecztet
niſglant
lnncenend
Cgauktt
ttnlin
Hetünnt
monntni
ſordlinne
Enum
honnmn
n iian
muoniy
ſonnont
Gunmſi
nunſun
i,u
mmii
an⸗ ,
ntanne
teuhn
urſin
mmmnd
amnd
niruiu
rnſe

ſit etiam infans qui
moritur ante baptiſ
muʒz. nt. ſ. de con. di
ſtin. iiij. firmiſſime.
2.c.nulla.dicunt ꝗ/
dam ꝙ proſunt ad
minorem penam. ſʒ
hoc non nidetur:qꝛ
leuiſſima ẽ pẽa ꝑuu
lorum. ut.j.de con.
di.iiij. c. generante.
ergo videtur ꝙ nõ
poſſit ce leuior. alij
dicunt ꝙ hec dona
ꝓſunt niuentibꝰ?: ſʒ
non moriẽtibuſ.foꝛ
tiores enim ſunt ad
reſiſtendũ diabolo.
vt de con. di. iiij. po⸗
ſtea. 7. c. ex hinc. ſʒ
ex hoc ſequit ꝙ oẽſ
paruuli equalem pe
nam patient: quod
pix ẽ credibile. Si
queras an hec dõa
ſint ſacramentũ nel
non. dico ꝙ non:qꝛ
omne ſacramentuʒ
confert ſalutẽ.ut.5.
i. q.i. multi. ſʒ ſi ap/
pelles ſacramentuʒ
ideſt ſignum future
gratie tunc cõcedo
eſſe ſacramentum.

2 87 quis filia/⸗

ſtrum.

b Qſſe.ex alia.

idem ⁊ ſi eſſet
ex ülla.

c Copulari.i. car

naliter comiſceri.ẽ.
di. xxxi. alit᷑.ar.ꝙ
nũqᷓ; eſt malũ faciẽ
dum ꝓpter bonum
qð ide ſequitur. ſic
5.i. q.i. non eſt putã
lda. ð.xiiij.q.v. foꝛte
ſ.xxxij.q.iiij.ſic nõ
ſunt. ſ. xxxiij.q.v. ſi
dicat.
d ¶ Fraudar̃.i.ſub
irabere debitũ qð ĩ
niceʒ debetis vobis
niſi ex conſenſu qð
forte facietis ut ex /
peditiꝰ vacetis ora
e Frandẽtur. ille
tamen qui leuat fili
um ſuũ de ſacro fon
le perdit ius exigen
di:ſicut ille qui for⸗/
nicatur cũ altera. ſʒ
nunquid ſi talis pe/
tit debitum dʒ vxoꝛ
ei reddere. dicit.h.

ᷣ ſic. licet ille peccʒ

petendo. ⁊ eſt ar.
ipſo.xxxiij.qv.ma
nifeſtũ.extra de ini
iura.debitores.idẽ
dicit de illis qui vo⸗
uerunt ad tempus.
ſz ſi perpetuo vouiſ
ſent ſecꝰ eẽt. ut. xxx

XXX

per chꝛiſma:hoc eſt a pꝛimo uſqʒ
ad ſeptem nullus chriſtianus ſuaʒ
commatrem in coniugium ſuſcipe
re debet. Et qui pꝛeſumpſerit: tã/
diu uinculum anathemaris relige
tur donec penitentiam digne ege⸗
rit. ¶ Item ex cõcilio apud Cer
meriam capitulo quarto.
Ab uxoꝛe ſeparetur:qui filiaſtruʒ
ſuum coꝛam epiſcopo tenuit.
Jquis filiaſtrum uel filiaſtrã
ſuam ante epiſcopuʒ tenuerit
ad confirmationem: ſeparetur ab
uxoꝛe ſua:⁊ nunquaʒ aliam accipi
at: ſimiliter mulier. Contra
uero ſcribit Micolaus ſalamonita
no epiſcopo dicens.
Nõ ſeparetur a uiro:que filiaſtrũ
de ſacrofonte leuauit
Oſſe deſideras: utrum mu
lier que uiri filiuʒ ex aliaꝰ fe
mina genitum de ſacro fome leua
uerit poſtmodũ poſſit cum eodeʒ
uiro copulari. Quos ideo cõiun
gi poſſe decernimus:quia ſᷣm ca/
nones ſacras:niſi amboꝛum con/
ſenſu nullius religionis obtẽtu de
bet coniunx dimittere coniugem.
Pertinet autem ad ingens uxo/
ris exitium:que habens odio uixꝝ
uel infirmitatem eius non conſide
rans quaſi cauſa pietatis operatur
impietatem: maxime cuʒ apoſtol⸗
pꝛeciniat. Nolite inquiens frau/
dare inuicem: niſi ex conſenſu ad
tempus:ut uacetis oꝛationi:⁊ ite
rum. Reuertimini in idipſum ne
tentet uos ſathanas pꝛopterincõ
tinentiam ueſtram. ergo ſi non ex
conſenſuutriuſqʒ coniugis factum
eſſe pꝛobatur:non fraudẽtur inui
cem:ſed reuertantur in idipſũ:pꝛe
ſertim cum dicat apoſtolus. Nxoꝛ
ſui coꝛpoꝛis poteſtarem non habʒ
ſed uir.⁊ uir poteſtatem ſui coꝛpo
ris nõ habet:ſed mulier. ¶ Iteʒ
ex concilio gabillonenſi.c.iiii.
Hon ſeparetur auiro:ſed penitẽ/
tiam agar:que filiũ ſuum coꝛaʒ epi
ſcopo fraudulẽter tenuit.
Merum eſt nobiſ quaſdam fe
inas deſidioſe: qua ſdã ue
rofraudulẽter ut a uiris ſuis ſepa
rentur pꝛopꝛios filios coꝛã epiico
pis ad confirmanduʒ tenuiſſe: vn
de nos dignuʒ duximus:utſi qua
mulier filium ſuuʒ deſidia aut frau
de aliqua coꝛam epiſcopo tenue/
rit ad confirmandum pꝛopter fal/
laciam ſuam:aut pꝛopter fraudeʒ
quamdiu uiuet penitentiamꝰ agat
a uiro non tamẽſeparetur. Itẽ

ex concilio magocienſi.c.x.ĩ clau

ſtro ſancti albini habito.
Separentur? graui penitẽtia ple
ctentur:qui filiolam ſuam uel ſpiri
tualem matrem ducunt inuxoꝛeʒ.

Eeo ꝙ interrogaſtis: ſi ali
gquis filiolam ſuã in uxoꝛeʒ

duxerit de eo qui cuʒ com matre
ſpirituali concubuit:a de eo qui fi

lium ſuum baptiʒauit:⁊ uxoꝛ eius

eum de fonte ſuſceperit hac cauſa
ut diſcidinm coniugii fieret: ſipo/
ſtea in tali copulatione poſſintꝑ/
manere de talibus ſic reſponden/
dum eſt:ſi filiolam aut cõmatrem
ſuam aliquis in coniugiuʒ duxerit
ſeparandos eſſe iudicamus: ⁊ gra
ui penitentia plectendos. ſi auteʒ
comuges legitimi vnus aut ambo
ex induſtria fecerint ut filium ſuuʒ
de fonte ſuſciperent: ſi innupti per
manere uoluerint:bonũ eſt. ſinau
tem grauis penitentia inſidiatoꝛi
iniungat᷑ ⁊ ſimul maneant.a ſi pꝛe
uaricatoꝛ cõiugii ſuperuixerit acer
rima penitentia mulctetur?a ſine
ſpe 'coniugii manear. Tem ni
colaus papa rodulpho biturienſi
epiſcopo. .
Non ſeparentur ab uxoꝛibꝰ qii fi
liaſtros ſuos coꝛã epiſcopo tenẽt.
Ehis qui filiaſtroſſuos ad
cõfirmationẽ coꝛã epiſcopiſ
tenent.i.qui filioſ uxoꝛis ſue de ui
ro pꝛioꝛi dum chꝛiſmantur ab epi
ſcopis ſuper ſe ſuſtinent:ſi in ſcien

tia ſicut aſſeris fiat licet ſit peccatũ

non tamen uſqʒ ad ſeparationẽ cõ
iugii puniendum eſt:lugeant tamẽ
digna penitentia hoc diluentes
domino dicant:delicta ignoꝛantie
noſtre ne memineris. ¶ ¶ Nteʒz io
bannes papa anſelmo lemoſine ec
cleſie epiſcopo.
HNon ſeparetur ab uxoꝛe qui ne/
ceſſitatis cã filium ſuũ bapniʒauit.

limina beati petri apoſto

oꝛum pꝛincipis:hic pꝛeſens
homo nonune ſtephanus oꝛatio
nis cauſa ueniens: noſtro pꝛeſula
tui ſuggerendo innotuit ꝙ filium
ſuum ĩ extremo uite ſue poſuũ nec
dum baptiſmatis vnda lotum ab
ſentia: ſcilicet ſacerdotum nimia
neceſſitate cogente baptiʒauit: eũ
qʒ ipſe pꝛopꝛus manibus retinen
do ſuſcepii atqʒ pꝛo huius rei ne/
gocio noticie tue patefacto reuerẽ
tia ſua quaſi rectitudinis ʒzelo fla/
grans pꝛefatum hominem a ſua cõ
iuge iudicauit eſſeſ. eparãdũ: quod
fieri nullatenus debet dicente ſcri
ptura a domino iunctam eſſe uiro
uxoꝛem:⁊a quos deus coniũxit ho
mo non ſeparet.unde ⁊ dominus
in euangelio non dimittere poſſe
uxoꝛem ſuam niſi cauſa foꝛnicatio
nis apertiſſime iubet: ⁊ nos rante
auctoꝛitatis pꝛecipua freti iuſſiõe
dicimus dimitrendum eſſe incul/
pabile iudicandum:quod neceſſi/
tas intulit. Mam hoc baptizandi
opus laiciſ fidelibus iuxta canoni
cam auctoꝛitatẽ ſi neceſte fuerit fa
cere libere concedimr.unde ſi ſu/
pꝛadictus genitoꝛ filium ſuum coꝛ
poꝛe moꝛientem aſpiciens: ne ani
mam perpetua moꝛte pereuntẽ di
mitteret:ſacri unda baptiſmatis la

uit: ut eum de poteſtate auctoꝛis

2.7 9

iij.q.v.qꝙ deo.tu dicas ꝙ ſta
tim ipſo facto perditum ẽ ius
exigendi.licet per ſententiaʒ
eccleſie non ſit ablatum ius:
⁊ cum non habeat alter inſ pe
tendi nec reliquus dare tenę
tur vel ſoluere.quia vbi nulla
eſt petitio:nulla eſt mora.vt
ff. de uerbo.obli.ſi pupillus.
ſed nonne vr griuʒ.xxxij.q.i.
dixit.vbi.dicitur ꝙ dominns
ſolam cauſaʒ fornicationis ex
cepit:quare uxor poſſit nega
re debitum niro nel econuer⸗
ſo. ſed illud ſane intelligas ꝙ;
ob ſolam fornicationis cõm
poteſt eam expellere ð domo
ſua ⁊ ab omni cura dimittere
dum tamen illud intelligas ꝓ
ut nõ.xxviij.q.i.idolatria. ſʒ
plures ſũt cauſe ꝓpter quas
non cogitur reddere debituʒ
niro.ſed in illis caſibus non
poteſt eam a ſe abijcere. licet
poſſet ei debitum denegari.
Item ſi nterqʒ leuauit filium
ſuuʒ de ſacro fonte:neuter hʒ
ius petendi.⁊ licet neutri ſub
ueniatur petitionis iure vtri/
; tamen ſubuenitur iure re/
plicationis.ſic extra ð diuoꝛ.
ſignificaſti.⁊ bonuʒ ſimile ex
tra de excep.cum eccleſiaſti/
ce. Sed quid ſi promiſerunt
perpetuam continentiaʒ ⁊ al-
ter poſtmoduʒ fornicatur:nũ
quid poterit tũc rcliouus pe⸗/
tere debitum. videtur ꝙ poſ/
ſit etiam ſi ambo fornicati eſ
ſent. ⁊ etiam ſi iurauit non re
petere eaʒ.ut extra de iureiu/
ran.tna.ar.contra. xxxiij.q:
v. ꝙ deo. Rñ.ꝙ nõ poteſt pe
tere ſed eccleſia coget reliquũ
reddere debitum. ut extra de
diuor.ex litteris.

f O0 Ictum eſt. fallaciã. ar.

ꝙ dolus memini debz
patrocinari.ut.xv.q.vi.c.i.⁊

xx. .q.iij.conſtituit.ff.de dolo

nec ex dolo.

g . Penitentiam. interioreʒ.

⁊ ſemper doleat ſe feciſſe hoc
ſic. l.di.clerico.

h 6 Eeo.ſpe.ſic.xxvij.q.

.i.hi qui.
i E hiſ qui filiaſtros ſu
os. ⁊c̃.

lꝛ· Blimira. innotuit.icd

eſt notificauit.

Cogente. ideʒ eſſet abſqʒ

neceſſitate:ſed tunc ei penitẽ
tia imponenda eſſet:⁊ vrgen
gentiſſima neceſſitas excuſat
de con. diſtinc.i.ſicut.non ta⸗
men pater filium in neceſſita
te confirmabit:quia illud epi
ſcopale eſt.

m ¶Bicente.ð.diſtinc.xxvi.

deinde.

n Neceſſitas.ſic.j.de con.

diſtinc.i. ſicut.j.xxxiiij.q.i.
Col.

7

C

Qixerit.non ergo quod prius legitime factum eſt propter ſuperuenien

tem caufam infringi debet:etiam q;uis res deuenerit ad eum ſtatum a quo in

cipere non potuit.vt. S. di.ly.precepta.

dat qnot modis dicatur filia
ſpiritualis.

d UVt ⁊ ipſi. Nec notat om

nimodam ſimilitudinem niſi
quo ad ipſuʒ ſacerdotem qui
ſuſcipu in penitentiam. filius
eim eius bene põt ducere quã
pater receperit ad penitentiã
non tamen qua iĩmer ſit ĩ bap/
tiſmo. multa enim attendunt
in baptiſmo que non attendũ
tur in penitentia. Si eiʒ te ſu
ſcipio ad penitentiam non iõ
parentes tui mibi compatres
ſunt: æ per baptiſmũ plena fit
remiſſio.nõ auteʒ per penitẽ
tiã.ſi ergo laicus audiat ĩ ne/⸗
ceſſitate peccata alicnins mu

lieris non poteſt poſtea cuom

ea cõtrahere. ar. hic ſi tamen
contrahat forte tenet matrio
nium.videtur eim tantnʒ hoc
ſacerdoti pꝛohiberi.cum eiuſ
tantum ſi officinʒ audire pec
cata confitentiuʒ. ſed nũquid
ſacerdos oriẽtalis audiet pec
cata vxoris ſue.non quia nec
ipſe ei libere confiteretur ſi ꝰ
miſit adulterium. ſed obijcio
in dicis hic ꝙ in baptiʒando
contrahitur compaternitas.
ſed monachi ex officio qnan
doqʒ debent baptizʒare ⁊? ta⸗
ien nõ poſſunt fieri compa/
tres.ut.xviij.q.ij.peruenit.
Rn.poſſunt eſſe compatres

bsptizando ⁊? non lenando.

¶Denitentie.i. interiori.qꝛ
continua delictoꝛum memo⸗
ria multum operatur. de pe.
di. iij. iudas.

GG Jquis derelinquat.nã

proſcribitur quis rebꝰ
ſuis ratione delicti.xxvij.q.i.
ſi quis rapuerit.vi.q.i.ꝭO.vex
⁊ ita eſt preceptum.

g Conner ſa.hoc ſimiliter

preceptiẽ:non tamen erit mo
nacha qꝛ illud voluntatis eſt

ſed tenebitur ibi ratione deli

ti.xx.q. i.ſicut.licet quidam
iſta uelint intelligere de conſi
lio.

h Peregrinãdo. ? ita ſacer

dos.poteſt agere publicaʒ pe
nitentiam.de pemi.diſt. vi.ſa
cerdos. quod concedo de de/
poſito ſine ſpe reſtitutõnis.ſ
ꝙꝙ publicam ⁊ ſolemneʒ age/
re poſſit.ut dixi.l.diſtin.con⸗

b Auctoritates.ſ.quos deus coniunxit homo nõ ſeparet.⁊ vbi dicitur vxo/
rem non eſſe dimittendam niſi cauſa fornicationis.xxxiij.q.tij.c.quos deus.
c Mnes. hec tria.c.nõ
—0 inducit.h.niſi vt oſt ẽ

moꝛtis ⁊ tenebꝛarum eriperet: et
in regnum chꝛiſti iam regnaturuʒ
ſine dubitatione tranſmitteret: be
nefeciſſe laudatur: ⁊ iccirco ſue ux
oꝛi ſibi iam legitime ſocietate ipu/
ne quamdiu uixerit iudicamꝰ ma
nere coniuncitum: nec ob boc con
tra pꝛefatas auctoꝛitates diuinas
aliquatenus ſeparari debere. Fi⸗
lia dicitur ſpiritualis non ſolũ eiuſ
qui accipit:ſed etiam eius qui tri/
ne merſionis uocabulo eam ſacro
baptiſmare tingit.dicitur etiã ſpi
ritualis filia ſacerdou:⁊a que ei pec
cata ſua confitetur: harum omniũ

flagitioſa ↄiũctio eſt ⁊ eadem pe/

na plectenda. Ande ſymma/
chus papa ait.

2

Par penitentia ei indicitur: qui

ſpiritualem frriam 1 penitentialem

uam uiolare monſtramr.
—0 Aones quos in penitentia
ſuſcipimus:ita ut noſtri ſunt
ſpirituales filii:ut ⁊ ipſi quos uel
nobiſſuſcipientibus:uel ſub trine

merſionis uocabulo mergentibuſ

unda ſacri baptiſmatis regenera/
uit. Silueſter quoqʒ docens ad
monetunumquẽqʒ ſacerdotuʒ:ut
nullus cauſa foꝛnicationis ad ſuaʒ
penitentialem accedat: quia ſcrip

ium eſt: omnes quos in peniten/

tia accipimꝰ ita filii noſtri ſunt ut
i baptiſmate ſuſcepti: quapꝛopter
hboc ſcelus ſi quis perpetrauerit:
non ſolum dignitatis honoꝛẽ amit
tat:uerum etiam uſqʒ ad exituʒ ui
te ſue iugi penitentie ſe ſnbdat.
CItem celeſtinus.
De eodem
Jquis ſacerdos cum filia ſpi

rrituali foꝛnicatus fuerit: ſciat

ſe graue adulterium commiſiſſe.
Iccirco femina ſi laica eſt: omnia
derelinquatfi res ſuas pauperibꝰ

tradat:a conuerſa in monaſterio

deo uſqʒ ad moꝛtem ſeruiat. Sa/
cerdos autem qui malum exem/
plum dedit hominibus: ab omni
officio deponatur: ⁊ peregrinan/

firmandum. licet alij dicant contra.

n debet.in conſcientia.non eſt ergo qunis deponendus niſi pro publi

co crimine quod in noticiam populi deuenerit.

Cau.

do dies lega. ce.l.ultima.ſi tamen ⁊ ante etatem illam coire poſſunt
teneret matrimonium. argu.predicte.l.⁊ extra de deſpon. impn. pu

beres. ⁊.c.de illis.

m O Bi. hoc.⁊.c.de matrimonio⁊ de ſo

doꝰ duodecim annis peniteat.po

onſalibus intelli i pot.
ſecundum qð de ſponſalibus dic coningiuz.. promſſton

turi coniugij. j. e. q.
v. noſtrates.

n Nihil. ſed põe

ſtea uero ad monaſterium uadat: parentes inraue⸗
ibiqʒ cunctis diebus uite ſue deo —————
z n
ſeruiat. C Item De eodem. ceʒ:nunquid pore
D On deber epiſcopꝰ aut pꝛe rint ſe obligare ad
fſſppter commiſceri cum nu lienum fachmn 4
lieribus que ei ſua fuerint confeſ/⸗ alienum factuz poſ⸗
ſe peccata:ſi foꝛte quod abſit hoc ſit nemo promittef.
contigerit: ſic peniteat: quomodoItez nunquid ſunt
de filia ſpirituali: epiſcopꝰ. xv. an Babung fnmas
,4 .Rñn. in ma
nos. pꝛeſbyter.xii.⁊ deponantur trimonio ſpecialeẽ

tamen ſi in cõſcientia populi deue

nerit. ¶ His itaqʒ aucioꝛitaubꝰ poteſt promitii:nec
apparet: ꝙ ſiue pꝛopꝛium ſiue tan ſunt rei periuri licet
tũmodouiri filium mulier de ſa- filij nõ contrabant.
cro fonte ſuſceperit non ideo a nii duümocd parentes
ro ſuo eſtſeparanda: quod de uro vetuheuumn quam
ſua ſimjlirer opoꝛtet intelligi. hoſlynt. u.ſ. i.
onſalia ante ſeptenni iij ſi aui palkteg.
q.iij.ſi qui parẽtes.
um contrahi non poſſũt: uel poteſt dici in⸗
ſolo enim conſenſu con / telligutur promiſiſ⸗
trahuntur qui interueni ſeꝙ dorent operaʒ
rẽ ſon põt:niſi ab alterutra parte ut fieret. ut. ff. ð ner

id intelligatur quod inter eos agi
tur. pꝛobatur ergo ſponſalia non

rum eratis infirmitas conſenſum

nõ admittit. ¶ Teſtatur hoc idẽ qui cle.uel no.neni⸗
nicolaus papa dicens. eerns. Item ſiparen ⸗
Ante tempus conſentiendi coniu tes apponunt penã
gium contrabi non poteſt. coneractni anſalt
Binon eſt conſenſus utri/ penugunaanarnd
Juſqʒ non eſt coniugium: er⸗ nia nõ poſſunt aſtri
go qui pueris dant puellas in c- gliuinculo pene. vt
nabulis econuerſo nibiłfaciunt ff. ð uerbo. ob. ticia
niſi uterqʒ pueroꝛum poſtquã ue⸗ dubitari conſuenit.
nerit ad tempus diſcretionis con ecce aliqui cõtraxe/
ſentiat nec eſt coniugiuʒ niſi ſit cõ runt ſponſalia de ſn
ſenſus utriuſqʒ: etiaz ſi pater ⁊ ma mo⸗ non ſe ru
ter hoc noluerint afecerint. ned
Vod autem ſpirituales nere:querit an poſ⸗
uel adoptiui filii natura ſint. h. dicit ꝙ non.
libus copulari non pñr. ⁊? eſt argu. xxxi.q.
Nicolaus papa reſpon -‚e Vltima. c.vnico.alij
dens ad conſulta Bulgaroꝛuʒ te dicuntchetiam .
ſtatur ita dicens. rneruntoltueſ
Nui de ſacro fonte ſuſcipitur:filiꝰ de ſpon. preterea.ſ
eſt eius a quo ſuſcibiur. b. dicit alexandru;
ibi magiſtraliter po

T Za diligere debet homo eum
qui ſuſcepit ipſuʒ de ſacro fon

tio confirmat prius factum inualidum.extra

poſſe contrahi inter pueros quo/

ꝙ alienum factum

bo.obli.quotiens.⁊

in.l. illa inter ſtipu⸗

lantem. Item hic ẽ

ſpãle ꝙ alteri poſſu

mꝰ paciſci.ut extra

tins qꝙ;ᷓ papaliter re
o ¶Conſentiat. ar.
ꝙ ſequens ratihabi

de iure pa.cura paſto⸗

ralis.xvi.q.i.quoniam quicquid.ſed eſto ꝙ aliqui ante.vij.annum

.
ii

k Bnogdecim. magis eim peccat ſacerdos cognoſcendo filiam ſpiritualem
vxorem alterius:quia pro hac imponitur penitẽtia.xij.annorum pro illa
x.ut.lxxxij.di.preſbyter.
donſalia. Hec eſt ſecunda queſtio vtrum.ſ.infantes contrabi poſ
ſint ſponſalia.⸗ quidam dicunt ꝙ non.j.e.c.i.cum enim infantia
durat vſqʒ ad ſeptẽnium. C. de iure deli.⁊ ſi infanti.⁊ etas illa ne/
ſcit quid uideat.vt.C. de fal.mo.l.i.æ cum infantes adhic conſen
tire non poſſint ſponſalia non contrahunt:que ſine conſenſu contrahi nõ poſ
ſunt.extra de deſpon.impu. acceſſit.ff.ðᷣ ſponſa.in ſponſalibus.niſi proximi
ſint ſeptẽnio ita ꝙ ſint capaces intelligentie. ad matrimonium autem contra⸗
benduʒ tria exiguntur. conſenſus.⁊ ꝙ ſit pubes.⁊ ad coenndum potens.ar.
xxxiij.q.i.c.i.nam non poteſt uideri nupta que nirum pati non poteſt.ff.quã

contrahant ſponſalia poſt ſeptẽnium non contradicũt:nec etiam ex
reſſe conſentiunt. nũquid ſunt ſponſalia confirmata.vel pone ꝙa
iqui ante puberes annos contraxerunt ſponſalia poſt pubertatem
non contradicunt nec etiam expreſſe conſentiunt. nũquid ſunt ſpõ
ſalia confirmata per talem taciturnitatem. videtur ꝙ adhuc inqui/
rendum ſit ab eis an perdurent in priori ↄſenſu.xx.q.i.illud.?.xx
viij. di. de his.ecõtra nidetur ſufficere ꝙ non contradicant.nt exiia
de deſpon. impu. de illis.⁊.c.litteras.⁊.c.acceſſit.dico ꝙ ſi ſimul ba
bitant non cõtradicũt poſt etatẽ legitimã matrimoniũ eſt cõfirma
tuʒ. vt. ff. de ritu nup.minorẽ. ſecus ſi ſeorſuʒ habitant.ex
ra de deſpon.impnu. atteſtationes. .
od autem. Ad intelligentiam hnius queſtionis noqꝙ

„

triplex ẽ cognatio.carnalis de qua agit᷑.j.xxxx.c· legalis

—

le
2 ſun
guclle
olſe
Gmnmnin
to⸗
u
Ctrln
Mo⸗
gilipno⸗
cunad

=-

— ——
=
=

cUNS

Enmohe
wortun

mn

ngbn
Anept.

AN,0
Cugſfrany
(Fame
immol

Uniflon
auſciſe
hüclera
hict
ncpn
tpusſ
yinero
entter
Imnannne;
Nennrgen
Pkhurnn
ſhcudrn
Porere
leſtara
enciſes
aiugn
Mißmnin
Utſnunr
fönirn
tlin-

n
8 ſi⸗ .
nnodee

moſte
rnm

iumni
Khern
Grn
ſiſe
le

peon

lei

2˙30
. inens petitionem alicuius.
XXX o. ? dicitur charta continens lromnuataa e⸗
akitm. a petendo.? die ouelin anlruneinehe *
Itatium. a r. ꝙ in prim li iure habuit in licet ð ſola ſ
iturg c PX* Sororis.ar. qꝛ a natura em acciperet. qꝛ licen ij. qaue
ncl gnatio ſpiritualis enefhirnrh a⸗ litnon poſſtt diſp mnean⸗ ſororez in htincnur ep i. d, rrijd; tertõ
nicneg ie agitur. cognatio natiodini i nelit nor rohibitum ione ſororis contine cur patriarcha. ibitum:
eſor ibꝰ? bic agitur. c i. talis cog ſed non pro ento fuit p ſub appellation ritur fuit prohi „
Uua ritualis de quib bi i. S. e. q. i. c. i. ſororitatem. frater vel m ixit tamen ſu gradu non: ſauir grego.
T ſpiritu iſmi bm iciaateze rI2 filiꝰ uel frat fi rrore dix ia in eo diſpent .. aliſin
nn rmitatem ? filia g: qꝛ aliquie f alis. ſpir ie: unde etiaʒ o vt. xxxy.q.iij. qu rohibitio
Hlnme ternitatem ſ.ad nepote os ſpiritu rie: unde is cõ X t ꝙ fuerit P adu
nrin dit ulterius. ſ. llus fu nep it frena luxu i ſceleris c telligunt ꝙ fuen rimo gradr
ſcntzi, cedit ulteri alis. ſed nu rxerit ſunt a tali ſce ãt cta tantuʒz de p du ut di-
ſntg ſoror ſpiritu inter fra/ cauendi ſi tuum pereat factat undo graduut 1
s teſt co meeſt inter! nes in perpe ici uia in ſec ſed in le
nole lia non po ali atrem. ite atuita 7 nixtione: ne huius pern iunguntur. ſea 0
n ifilio carnali te ſicut p⸗ irituales gr 5 mixtione i auctoꝛ bu m cunt con inpenitur pr.
WS vulari fil t inter ſe filios ſpiri dicenda nõ ſed hunc qui is anime ſue ſalute itico expreſſe in in
“ re anme ſue! itico ex radus
pflui⸗ cumlkfintt tres tres 7 unio:que benda eritatis ani ſcuit matrri uitie ſecundus gradus R
ritugles fra cia commun ſed babe oſe tem ſe miſcu tα hibitus ſecui 2 affinita
Nunpniik ſpiritua i. Lega⸗ ſan ſ. Unitgas: inter ns impio ernitas uinitate jdic itur thr
,uendA .(c.i. anguimtas ꝛunde in deſpicie tua frat 11 conſanguinit bi dicitur tu
ellſeltee vt hic in.c. ſt que eſt con . imitas: und d omnmia tua frar diane imi generis ib filie
AH 1s cognatio eſt que iritualis pꝛox fieri quo io per itetie dig rimig is lue ⁊. kilie
ttcalrt lis cognait ationeʒ ſpiritual oſſe fie mon are ⁊ pen u Prim em ſororis iue fi⸗
t per arrogati P agrbitroꝛ non po : quando at ſepar 9 ab eterna ert pitudin lelabis. filiam
nunſinng ec e rd none eos arbitroꝛ non ium: q ſtude :quatenꝰ ab erer , ius non rencla ca⸗
uſan, lonez oniug i natura bmittere: qua . eius lu eius no es qꝛuna
nmirne vel per 4 ez arro ibet legale c er eos qui n ſubmit . eanimain ie eius non ſume ʒ3 filie tue
unmn drimur zquiſut in⸗ denherlnird filiũ ſunt n tam .. Iten ʒzacharias deuſ le ſan urplnclng lais
nimmet gar arrogatio uia trimo ris. ptis ex diuoꝛ
P g eſ . eos ꝗ leges ma creri ſuſce vel ne iat extra de diuoꝛ
it niseſte Fkin noſttä omaneleges r ſioen dedit . o fonte s ſed opingkertra de diuc:
TrS ttE edit. de ſacr bis. ſe ſ. vbi dicit ꝙ ſi
hnnſiin ſem ain dopta rande i permittunt. item niũ Filio ſuo quã deat. ijs. gaudemuſ. vbi die ſecũ
ae tem. ac trahi pe matrimo Filio dere au = tijs. ga⸗ erunt in
onidſhet Poeſtslen illuz qui contr⸗ trahitur Oti . llus tra n ſugꝗ? qua mni contrax ſioneʒ
45 omrabitn quanto p erit nu filiam ſuaʒ . paga ſt conuer ſio
liennm ſediein ius pote/ eos non con ngit: qu P nopoꝛtet fili li adu poſt coj dic ꝙ
1 in alterius pote/ doptio iu ſe contu HBHnop ſceperit a do gr ãdi. ſed
eſgentr eſtin tranſit ĩ uos adop tet inter ſe co e ſacro fonte ſuſceperit ſunt ſepar⸗ ſecund?
. 7 non 4 li opoꝛ er cele de ſacro . rimonium non I hibetur ſe —
run ſtate m poteſtatez. us a carna illos quos pere lofilio ſuo in mat in leuitico phibetu bus: nõ
ill illo o ſan/ filio ſu in ſententia in leuitic ſcer dẽti
nöcont noſtra tõ aucto io ceſſare neratio! uando ia in diuina SSõõ dus in de de in ſe/
. fit arrogato⸗ d bern mregener⸗ t er 4 : quia in ſi quis gra libus. vnde
inohonn ? fit arro cipil. Ad ſacramentum e inquit er adere: quia iuntur. ſi q in collateralibus. e poteſt
pene ſte ſacramem cit: longe ing ei tr i eſſe inuenii inime in llaterali ben
tohenngn ritat tem p quẽ i ſpiritus uincit: lo airis mei mani e ixtus mi undo co videtur ta/
ſvin optio au cili ſpir ius filius pair egerman commixtus n bec/ cundo nſare: vi
Dhnnum op magiſtratu i ruentiu ris qu ali facinoꝛe Trie: a5 e apa diſpe ꝓhibitum. xxij.
ong ellatu 7 tali it frena luxi itur. ſed papa dii i ꝓhibitu 5
4. 4 D dop... ij. 800 eus app buma inxerit fre inabitur. ſe en ꝙ ſit ei ꝓhib ſt ar. cõ
ſtrink i. dead a lfrater meus a nambuma- reſtrinxerit! bomina mel itur. ſed ibi e d
itgira ung Filij autez n nel! tia potius q is mei tholica al t ſeparatio/ q.ij. queritur. rerat eaz. ſe
IH .ij. 1 iuina gra lius patris cleſia ca fuerit poſt ſep . ia ipſe dux ſtit.
ſefdigt 4. leĩ non poſſun diuin : ur filius pan u/ ſus fuerit poſt! rat:· tra quia ip a de re
tinad raleſ non luntas: celegit. pꝛu conuerſus! tentiam ger bſtat extra
lünm n lari filijs adop na nolit eſſet: elegit. B ſiconue 18 penmi ſit iſta adhuc o i dicitur ꝙ pa
copulart .i. ſed de ter meus J 0218 c0/ 1Vii. ann uctoꝛe lit litteras. ubi d in ſe⸗
dnn gn inis. ut. ſ. c. i. ſed de uelfra lterna coꝛp nem vi lcum a to ſpo.li iſpenſare in ſe⸗
fengufi filijs ſpualibus n dentiuſqʒ imur. &£ uj conſciis ſi⸗ ul cum . pa nõ pᷣ. ſed dic ꝙ no
s e n nn ermmur. ſeruoꝛũ io.i. ſimul cu eniteat. do gradu. ſed
vcllqntu Rprobibünzqun tione ſec ſeruus ſeru condit mibus p donſtinde mnt.
ſeite mix iſcopus ſe iſſimo nſentie com ta de facili. lto
lluinfe e Amecopust fili ias epiſcop ſacratiſſim ribus 7 co ilie que ante poteſt i is. i. multo
ſ⸗ c charia iſſimo 2 ſacratiſſi 12 ribus ſiue filie que int: li il Multo magis. ſiores
ten Nenkl Psadoptinis. 6ho⸗ i reuerendi leſie tici liisuero ſt nati fuerint: e 1 4 ia religioſiores
iegimm s adoptte oa'dei ren iſcopo ecc Filii , ſiue poſtne de ur ceina nie rrligiotore⸗
heguimng ſcias ꝙ inter c fra⸗ doꝛo epi aternitatẽ ſunt. ÆAnde un ſan ule mentium &
phaeſann terales ut inter rbeoe ifilio nullo p niũgi poſſunt. ſbytero bꝛi/ ſunt copul⸗ xvij. q.ij. coniu/⸗
ſdevelen . leʒz ? ſo enſis. iſcarnali fi cite comug itali pꝛeſby orum. ar. x o. ? ẽ ar.
+– ernnatnale .g 6 ilia ſpiritualiſc a bſcribit u ponrumnr: v v veo. Ean
nugmnin foranadontina no Filia ſpir re poteſt. e⸗ ban⸗ . icens. ſt cõpater ges.xxxiij irnrcis eſt magis
i be I ic lpo ſ̃
— Pedeug man onii ocdo nul quod nobis obmln enſdicene ante ue * pnr. ägenausch cnrn o ie
mnid frer Fdiu durat Itatium nitas obt nunelfu legitime diungi 1iligend ſententia. ſed ſu
* io. ut extra de co da fraternitas ri uo itatẽ genite . ſuluit no ij. qualis ſentent eane
nainit baeuterin eto PDP neran od ſciſcitar migi genite uibus cõſu bis vilj. q itulo dicitur ꝙ nin
nmn le.ſi qua. ſe ſuſcepimus per qu ius pater al⸗ Aper bis q idet᷑ nob rioricap mouet qui⸗
i gnaleſict vede ſulcepimu ilio cuius pa iecno:bac nidet nohis a iud non vemonet anin
huögſitf er aſcendẽte 0 irſi liceat filio baptiſmate tua dilec dendum: u ſe iergo potius te
inopet ẽtes perpetuo luiſtiꝛſi lie ſacro bapii leʒ tia reſpon ceſſita/ plus. cui er ceſſitate car/
unnnmi ſcende imoniũ ius filiam ex i. ſpiritua ex ſententia ſi inſtante neceſſita/ buenire in nec mpora
fötnct ipedit matr adop treriu it: ſuſceptam. i. ſp i crude ifmus ſit ſi inſtar mine trini ſubu⸗ beneficioruʒ tempo r.
tichiene eru: lulcebt⸗ d dici bapti m in no e nali in benefi am de ca
binicnin licet ſoluatur ſuſceperii filiaʒ quod od emina'pueru d ſpiritua hibitione. n .
ridnn tunup. ius patris filiaʒ ſcipere qu . femina p it: ⁊ quod ſp lium exh ora patrẽ
ukiiginn tio. ut.ff. d ri teſt eius p iĩionio ſuſcipere qi ni tef tiſauerit:⁊ quo nte uel eſt dictum. hon rẽ
in et. idem po t: in matrion ſeruiſti com tis baptiſaue ii uelfilie a nali eſt dic tem reuerẽ
ntſtun quin t. ich ad le eſt: iter aſſe ta tũ filii ſſunt in exhibitione au ſpiri
ici filius qui enoꝛmiter fraterni/ ium parentũ! enite po in exhi dum eſt ſo
anmt dici ꝙ filius q ar ud te e ſancta lium p⸗ uatez genite p rſo deferen
0 dico a P bene iua d domi aternita⸗ r illã per tie plus nec.c. contra-
e optmnrn rcopn giſſe, ſed babet: quod don Poſt copaterni ipꝛeter ilta. per. : nõ credo. nec. c. con
6 B P El⸗ 1/ .„ e coniũg t effecti. tuali:n
u rogatur po licũ compertuʒ ſi dicens. turp legitim nes ſant effeci. j jn dinina
let ifilie natura tas ir moyſi is uel a compa dus pꝰ cõ dicit. tet. in diuina.
rclnlni lari nõ tran ccepir moyn Lmatri am qua co ſecun . POn oportet. in ſti⸗
irbnker tatus nõ tt nus p is tui: ue itudo n lis uero lari pꝛo 2 leſiaſtica cõ⸗
nbndg adoptatu ſtatẽ ad inem patr is. turpitudo Daſcha itos copula L2 ideſt eccleſiaſt
4 ſeat in poteſtate mwdinem elabis. ia cõ Paſc genitos iſcopo. oe. ar. iij. q. v. qunuu.
Lckn eaem potet ſti. de is non reu ꝛ20 pꝛia c rnitateʒ e o epiſcop iõe. ar. iij. g. v.⸗ quẽ
nert tatis. nt inſti. de ſoꝛoꝛis ergo a pꝛopꝛ 1 pate ibit rhegine e Poſt tutioe. ar ter iſtum ꝑ qu?⸗
Him ie opeatle. ul in öt di eſt: cuʒ abſtier: mu dibens ſcribi comaire po WFilij. prei tracta
Crgrint dop. .. ij. itẽ pe enim tua eſt: ur abſ bibens ſer tre uè fuerit: g itas eſt contr⸗
mngle aaop. timuſ emmt! eiubemu i patris x cõpa nani fuer aternitas eſt ce lis.
filiꝰ illegitim uimtate iub li noſtri pa 2 Quie de fote comp itas ſpiritua
Nenlye cig ſt copulari ſanguimte ſpirituali n mẽ s filios l fraternitas iſtuʒ pre
non poteſt copular is a ſpi uu aut argu ſuſceptoꝛ ſſunt. ne arbanus. iſtuʒ
lnnun lie adoptiue: qua 10 magis 9 ſatione aut argi e iungi non poſſunt. fon⸗ nde urbanus iij. ſal⸗
aum filie adoptiue: quia ilia omni excuſation diſtrictione niungi non nero de b halis. ar. i. q.iij. ſal⸗
eſeing itimus nõ eſt i filia omn ſub nimia diſtrie di conil ſceptumuerod lez ſſit paſcha ſpon. duo.
. 0 u iraʒ Oſt ſu iam ſpiritua ce tra de ſpon
veten illegit tris. ut ſepoſito u: ne in ir Lfiliam . r. extra ð eſt ue
engſrurn leſtate patris. u. 1o onuenit: n⸗ uiſ ilium ue uator. itum. qð eſt ij
Gr barde nwpsn 16 nos eracninalonis incict. ſan tefiliun einelrenies, ſucceſ
ſt. lice ri filie mn e mix ribuitur pa ſed hoc in
Clnu . ncohenarn p tali facinoꝛ imo.ſed ſequens.c.att i. iiij. mulier. contra: ſed h
– Ppüͤal. atus nec irñ rum de pr ina. . de conſe. di. iiij. mi inuit e de cog.
eh aaſpoteſtco doptatis: acquirũ ſit yrbano. uibus. lemina. . de con . ander inuit e d 3
neal doptatui pote in poteſtateʒ a er emã Aper his quibus itur. prout alexal ut iacet. vel
utg Pln naturalibus. non tranſeat in bo que diſſoluuntur p . G Oer bie inteligi intelligmmue. e. ro legas litteram p
in. art tusn doptio . ſceptum. er precedens.
