nio:per quiquenniũ aliud acoly/
thus a ſubdiaconus fiat.⁊ ſic ad di

aconatũ ſi per hec tempora dignuſ

iudicatus fuerit prouehatur. exin
de iam acceſſu temporum preſby/
terio uel epiſcopatui ſi eum plebis
aut cleri euocauerit electio nõ im.

— 2— — –

pire dʒ cõtinẽtia. ut

—

xxviii.di.c.pᷣuſqᷓ.pᷣterea de iſto grãdeuo nõ expᷣmit᷑ in canõe.xxvi.di.ꝗ ſine.

diſtingue tñ inter oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinẽ.2⸗
dele. de cauſis. ff. de iure deli. l. i.

ita arbitrio boni uiri relinquit᷑.er de offi.

n Aliud. a biẽnio ſi eẽt in.xy.ãno.nec refert̃ ad antecedẽs quiquẽniũ.qꝛ nõ
pꝛeceſſit alind ſic. C.quõ ⁊ qñ iudex.auc.qui ſemel.
0 Vbdiaconus.nõ minoꝛ.xx.ãnoꝝ ita nt cõpleuerit.xx.ãnũ.h̊ enĩ requi
rit᷑ in honoꝛibus eccliaſticis ut ex de elec.cũ in cũctis.lʒ ſecus ſit in ho⸗
noꝛibꝰ ciuilibus ubi ſufficit attigiſſe.xxy.annum. ut.ff. de mu.ad rẽ.lʒ ſit arg.
S.j.di. ꝓx.c.pᷣſbꝛ. In nſucapionibꝰ ſufficit attigiſſe ultimũ diẽc᷑.ut.ff. de diuer.
⁊ tcep.pᷣſcri.in nſucapiõe.⁊ ſimiliter q;tũ ad factiõem teſtamẽti ſufficit attigiſſe
ultimũ diem.xiiii.anni.nt.ff. de teſta.qua etate.ſʒ q;tũ ad excuſatiõem ciuiliũ
muneꝝ requirit ꝙ qnus ſit cõpletus.ut.ff.de iure immmunita.maioꝛes.ſʒ quã
tũ ad beneficiũ reſtõnis fit cõputatio de momẽto ad momẽtũ.nt.ff.de mino.

/

vp Lacuit.j.xx.q.i.placuit.
q ¶ Salutẽt. ſolebat foꝛte le
nobis ignotã pᷣmittere.uel dicebãt dñs uobiſc

l.iii.minoꝛẽ. ſed in tꝑalibus actiõibꝰ oʒ ut ultimus dies ſit cõpletus

ut. ff. de act.⁊ obli.in oibus tꝑalibus.io.

merito ſocietur. Irem ex. vi. ſy
nodo.
De eodem.
Abdiaconusꝰ non minor.xx.
annorum ordinetur. Si quis
uero in aliquo ſacro ordine ſacer/
dotali preter cõſtituta tempora or
dinatus fuerit deponatur. ¶ Ieeʒ
ex conci.carth.
De eodem.
Lacuit ut antexx.annos eta
tis nec diaconi ordinẽtur:nec
uirgines conſecrentur:a ut lecto/
res populuʒ non ſalutent. Itẽ
ex conci.agaibenſii.
Rinoribus.xxv. annis leuitica
non preſtetur benedictio.
G Piſcopus benedictionẽ di
Aaconatus minoribus quam. x
xv. annoruʒ penimus non commit
tat. Sane ſi coniugati iuuenes ſe
conſenſerint ordinari etiaʒ uxorũ
uoluntas ita requirenda eſt: ut ſe/
queſtrato manſioniſ cubiculo reli
gione promiſſa poſtea quam pari
ter conuerſi fuerint ordinẽtur. pre
ſbyterum uero uel epiſcopuʒ ante
xxx. annos ideſt antequam ad per
fecti uiri etatem perueniãt: nullus
metropolitanorum ordinare pre
ſumat ne per etatem quod aliquo
tiens euenit aliquo errore culpen
tur. ¶⅞ Item ex ↄci. toletano. iiii.
De eodem.

uHUNuererilege ab anno uiceſi/

mo quinto leuite rabernaculo
ſeruire iubentur: cuius auctorita
rem in canonibuſa ſancti patres ſe
cuti ſunt.nos a diuine legis pre
ceptorum canonum immemores
Iq infantes pueros leuitas facimꝰ
ante legitimam etatem ante experi
entiam uite. ideoqʒ ne ulterius fi
at a nobiſ ⁊ diuina lege ⁊ canonica
gadmonemur ſententiis: ut a. xxv.
anno ſue etatis leuite conſecrẽtur

a. xxx.preſbyteri ordinentur.

¶Item gelaſius pppoe.
en que iterualla temporum or
inetur qui de monacbis in cleri
catum eligitur. B

it ſpectũ niſi ad rerum ſuarum adminiſtration .
x Me per etatẽ. ar. rõne etatis pᷣſumi pꝛo aliquo uel ↄtra.nt.ẽ.xxx

iiii.di.quoꝛundam xxxiii.q.ii.antiqui.

y Tua ueteri lege.leuite.in ueteri lege a.xxv.a

lecturi in pulpito aliquã ſalutatiõeʒ
ũ. ubi mõ dicũt iube

dñe bndicere. xxi.
di. deniqʒ.

T Pilcopus. iu⸗
uenes. idẽ eſt
de alijs regulariter
ar. xxxiii.q.v.pto⸗/

tum. ſſi ſũt ſenes be
ne põt alter cõuerti
⁊ alt᷑i ſeculo rema/
nere. ex de cõuer.
ↄiu.cum ſis.

8 CSequeſtrato. ſ.

lxxxi. di. nolumus
ð.ſed hic de ſuſpe⸗
ctis.uel dic ꝙ tha⸗
lamꝰ tãtũ dʒ ſeque/
ſtrari nõ aũt mãſio
⁊ h obtinet in uxor
ꝓmouẽdi.ſecus eſt
in uxoꝛe illiꝰꝗ vult
ↄuerti.qꝛ tũc uxo:
intrabit religioneʒ
uel ſi eſt ſenex pꝛo⸗
mittet cõtinẽtiã.nt
ex de ↄuer. cõiu. cũ
ſis.⁊ de illa mã no⸗
ta ut.xxiii.di.qꝛ ſũt
culpe.Quid ſi uxo
ratũ ꝓmouet epus
ad mioꝛes oꝛdines
dz ne ab eo exigere
cõtinẽtinã cuʒ ſine
titulo eũ nõ debeat
ꝓmouere. ⁊ bñfici
um ſimul cũ uxore
hre non poſſit? ſic
ſi tn ꝓmouetur nec
exegerit. hẽbit bñfi
ciũ.ar.xxii.di.ſi qui
ab eo aũt qui uxoꝛẽ
nõ hʒ nõ eſt exigen
da cõtinẽtia.xv. q.

E 1 cum autem.
t. eligiõe.i. caſti

tate que qualiter ꝓ
mitti dẽat dixi.xxx
ii. di. ſeriati. nec eni
iſta debet religionẽ
itrar̃.qꝛ nec uir eiꝰ
intrat. ſecus eſt in
nxoꝛe monachi uel
epi. ex ð ↄuer. ↄiu.
ſane.

1u Zñ. nõ ꝙ ca⸗

non aliter iele ꝛe
tat᷑ uirilẽ etatẽ. alit
interpᷣtat᷑ lex. ff. de
mino.l.i. C. de his
qui ve.eta.ĩpe.l.ul.
ſed diuerſikicãt. qꝛ
diuerſos hñt reſpe
ctus.ptoꝛ nõ habu⸗
em. S

no. leuite debuiebãt

tabernaculo ⁊ cuſtodiebãt naſa tabernaculi aurea. antea non.

a ¶ Tahbernaculo. quid ſit tabernaculũ hes.ᷣff. de uer.ſig. tabnaculo.
b Mos cõmiſcet ſe alijs ut citiꝰ repꝛehendat.

c¶ Pueros. puer qñq; ſeruũ qñqʒ puellã ſignificat.ff. de v. ſig. puer

qñqʒ dicit᷑ puer.xviii.annoꝝ.ff. de ali.⁊ ciba.le.l.mela.

. *

d Meuite. omnes qui in templo ſeruiebant dicebantur leuite.q: 5

tribu leni aſſumebantur.ſed nunquid conferebatur eis tunc chara-

cter.ſi.arg. de conſe.diſt.i.c.i.ſed non idem qui hodie.arg.extra de

ſacra vuc.cum ueniſſet.in fi. xxi.di.c.i.quod eſt contra opi. h. quam
dixi. S. lxxxv. di. c.i.q.ſ.ſine miſſa conferatur character.ſed hodie ĩ⸗
mutata eſt foꝛma per chriſtum. vnde nec aaron ſine miſſa conferret

— -— — =r-- —

utt iſ

igiͤ
deng

leneg
ſienti

Nrrilgn,
hl l
taſercirf
ffſatom
,eide cin
cunſs.
Sagrfmm
Nl dnelmn
gUbexite
leidegt
miin Nee⸗
iponi ni
Sohehninri
noridland
Uroeiſgzt
enti giemn
gubitſeiren
lieſtunte
tetcöttin
deovercii
deilani⸗
rüdict
be Qntſin
i pnonefie
morgotn
ſegbeoenen
tnenmniegl
bloeioen
hobenntfi
jſimllainne
non ſtte
pmovetnſee
r i
idiſic
ütqpium
noeſt ergn
nnitin 1
cumn aulen.
igöe cafi
1egpalner,
entdiri
eriai. een
ebelreligen
ge nee ne
I1. ſecvsel
emnonachit
e

cͤͦfe
glrer innnnt
nlient⸗
ſpte Erft
Nlih
renihelt

berifine

ſobitſe
wenihn

LXXVIII

hodie characterem.
4 Iuis. 2 = .% „ . 5
b Onachꝰ. hoc. c. loquit᷑ ſm caſũ illum. z. di. ly. pꝛiſcis. . de di
ſpenſatione pꝛecedente de iure coi.
Monitius.qꝛ de nouitio maioꝛ dubietas videbatur eſſe.
d ¶ Vel notarius a

LXXIX 6

ex rigore. hic ſpãliter ex diſpẽſatiõe. vnde ſubijcit que tamen æc.
n C PRelarer h.derne Rmhaere⸗ Zðð
o Ceſſantibꝰ. ceſſãte cã cõceſſiõis ceſſare dʒ ꝑiter ⁊ ↄceſſũ.ut.i.q.vii.ꝙ pꝛo
—ʒ pꝛiſcis.l.vii.diſt.hiſmael. contra C. ami. Rer
ii.laurentius.

notis.i. lĩis legẽdiſ

pediꝰ tñ ſcripſit lit/
teras ñ eẽ notas.ff.
de bo. po. ſʒ cũ pro⸗
no.5.notis.note at
qnqʒ dicũt cicatri-
ces. vnde lex dicit
ꝙ ⁊ note ⁊ noia fu/
gitinoꝝ ad mgrat?
ſũt rſerẽda. ff. de ß.
fu.l. ii.. inx illud. fo⸗/
li jſqʒ notas ? noia
manda.

e ¶Befenſoꝛ. i. ex/

oꝛciſta.nã pꝛius fit
oſtiariꝰ poſt exoꝛci/
ſta. S. e. c. i. ⁊ dr ex/
oꝛciſta defenſoꝛ.qꝛ
defendit coꝛpus a
demonibus.

f ¶ Beuotõ.ſiẽ ⁊ ige

niũ ſupplet tps ĩ be
ne ſtudẽte. ſic ⁊ bõi
las etatẽ.⁊ ita copẽ
ſat ꝓbitas cuʒ tpe.
ſic ̊ bõitas ſupplet
eta tẽ ſiue tᷣſ.nt. C
de ppo.ſacro. ſcri.l
i.li.xii.ſic ⁊ malicia
dĩ etatẽ ſuppler.C
ſi mi. ma. ſe. dix. l.
iii. ex de ðᷣſpõ. ipu.
de illis. ita ꝓbitas
2= honeſtas ſupplet
ips. C. de hiſ g ve.
eta. l. oẽs.⁊. ff. de ð
cre.ab oꝛ.faci.l.i.ſic
aligd qð eſt minus
eꝗparat᷑ alij qð eſt
maiꝰ facta cõpẽſati
one hincinde.vi.q.
i. quero.⁊.xix. diſ.ĩ
canoicis. Iſtud idẽ
cõlſiderat᷑ in teſtibꝰ
A fit cõpẽſatio an/
ctoꝛitatis ad nũeꝝ
ex de teſti. i noſtra.
C Eraiare. ar. ꝗ
ſi laicus inducit in
teſtẽ diligentiꝰ ẽ ex⸗
aminaãdꝰ ꝙᷓ;ᷓ clicns.
h CLCõueniẽntia. i.
oↄueniẽtibꝰ miſtris
i ¶ Nicia.i.vicioſoſ
clericos.
le ¶ Cõpẽdia.i.nti
litates.uel ntileſ mi
niſtrooo.
1U Quox. arg. põt

colligi ex h. c. ꝙ tã

tũ naleat teſtimoni
nm. iiii. clericoꝝ
tũ vi. laicoꝝ. nã q ĩ

ſexagenaria ꝓpoꝛ-

Hi. xxvii.
tione uident᷑ ſe hñt
ſiẽ ſe hnt q̃tuoꝛ.qꝛ
tãtũ põt clicus facẽ
ꝑ ãnũ qtũ laicꝰ per
anũ ⁊ dimidiuʒ. xl
yvi. di. c. pe.
m Metal. g. di. e.
geũqʒ. Z. ſʒ ibi ð ne⸗
ophito.hic de rena
1o ab infantia logf.

uel illud regular⸗

8 Jauis de religioſo propoſito
7 de monaſterialibus diſcipli⸗/
nis eruditus ad clericale munuſac
cedit:in primis eius uicia acta tẽ/
poribus requiratur: ſi nullo graui
facinore probatur infectus:ſi ſecũ
dam forte non babuerit uxorem:

neqʒ a marito relictã ſortitus oſtẽ

ditur. ¶¶ IJdem.
Se eodem.
Onachus uero nouinꝰ mo
rum honeſtate fulcitus conti
nuo lector uel notarius aut certe
defenſor effectus poſt tres men/
ſes exiſtat acolythus maxime ſi hu
ic etas ſuffragatur.ſexto menſe ſub
diaconi nomen accipiat. at ſi mo/
deſte conuerſatiõis honeſteqʒ uo
luntatis exiſtat.nono menſe diaco
nus:completoqʒ anno ſit preſby/
ter. cui tamen quot annorum fue/
rant interſticia collatura ſancii pro
poſiti ſponte ſuſcepta doceatur pre
ſtiriſſe deuotio . Si vo laicus quiſ
piam eccleſiaſticis eſt aggregan/
dus officiis: tanio ſollicitius ĩ ſin
gulis que ſuperius comprebenſa
ſunt huiuſmodi decet examinareꝰ
perſonam: quantum inter munda
nam religioſamqʒ uitaʒ conſtat eẽ
diſcriminis. quia utiqʒ conuenien
tia eccleſie miniſteria ſunt deputã
da:non inconuenientibus meritiſ
ingerenda: tantoqʒ magis quod
ſacris aptum poſſit eſſe ſeruitiis in
eorum querendum eſt inſtitutis:
quantum de tempore quo.ſuerint
bec aſſequenda decerpitur ut mo
ruʒ hoc doceatur habere probitas
quod prolixior conſuetudo nõ cõ
mulit: ne per occaſioneʒ ſupplende
penurie clericatus uicia potius di
uinis cultibus intuliſſe non legiti/
me familie domini ↄputemur pro
chraſſe compendia quorum pro/
motionibus ſuper anni metas ni

bilominus ſex menſes ſubrogamꝰ

quoniam ſicur dictum eſt diſtare
debet inter perſonaʒ diuino cultui
dedicatam ?⁊ de laicorum conuer/
ſatione uementeʒ. que tamen eate
nus indulgenda credimus: ut ec/
cleſis ab bac occaſiõe ceſſãtibus
canonum paternorum uetus for/
ma ſeruetur.
Va vo etate ſacerdo/
tes ordinari de beant

niuit dicens.
/ Ante annos. xxx. pre
ſopter non ordinetur. D

NQN non impleueritr nullo mõ pre-
ſbyter ordinetur: etiam ſi ualde ſit
dignuſ . Nem in nouell.

bonifatius papa diffi⸗

Iquis.xxx. etatis ſue annum

SDe eodem. Salea.

qui minor. xxx. anis ſit. Ne
mo diaconus uel ſubdiaconus fiat
qui minor.xxv.annis ſit.nemo le
cioribus connumeretur. qui mi/

nor.xviii.annis fuerit:nemo inter

diaconiſſas conſecretur ſacroſan/
cte eccleſie: que minor ſit.xl. anniſ
uel ad ſecundum matrimoniũ per
uenerit ¶ Item leo papa.
Non eſtordinandus ſacerdos:ni
ſi longo ſit probatus examine.
Vid eſt manus cito impone
re:niſi ante etatis maturita/
tem:ante tempus examinis: ante
meritum obedientie:ante experiẽ
tiam diſcipline ſacerdotalem ho/
norem tribuere non probatis. 2
quid eſt communicare peccato ali
eno niſi talem effici ordinantem:
qualis ille eſt qui non meruit or/
dinari. Item ex concilio neoce
ſarienſi.
Ante. xxx. annorum etatem pre/
ſbyter non ordinetur.
P Reſbpter ante.xxx. annorũ
eetatem non ordinetur quam/
uis ſit probabilis uite:ſed obſer/
uetur uſqʒ ad prefinitum tempus:
dominus enim. xxx. anno baptiza
tuſeſt:⁊ tunc predicauitł.¶CHoc
regulariter'. unde ⁊ chriſtus io/
annnes baptiſta eʒechiel ⁊ non/
nulli prophetarum non leguntur
ante boc tempus predicaſſe ⁊ pro
phetaſſe. uerum quia hieremias 7
damiel ante iuuenilem etatem ſpi/
ritum prophetie accepiſſe legun/
tur:dauid quoqʒ ⁊ ſalomõ in ado
leſcentia uncti inueniuntur: a ioan
nes euangeliſta cum adbuc eſſet a
doleſcens a domino in apoſtolum
elecius ⁊ cum aliis ad predican/
dum miſſus inuenitur: pauluſ quo
qʒ apoſtolus in adoleſcentiaa do
mino eſt electus ad predicandũ
miſſus aſſeritur: eccleſia ſimiliter
neceſſitate exi gente nonnullos an
te.xxx.annos ordinare conſueuit.
¶ Unde ʒacharias papa bonifa.

epiſcop.

Meceſſitate exigente. xxv. anno
rum preſbyteri ordinenwur.
J.xxx.annorũm non reperiun
tur neceſſitas expoſcit a.xxv
annis ſacerdotes ordinentur.

4
Emo e e

1

„

Va vo. Hic ititula
tur. lxxviii. diſt.ĩ qᷓ
ondit mꝗr ñ deber
oꝛdiari ſacerdoteſ
ð̊ iure cõi an.xxx.ãnos ↄople/
tos.qꝛ in tali etate dns bapti
ʒatꝰ ẽ ⁊ pdicare cepit.⁊ gꝗdam
alij ꝓphete.ſʒ qꝛ ⁊ añ h̊ tpᷣs ꝓ
pheie ad pᷣdicãdũ miſſi ſunt.
pñt necitate ĩminẽte a.xxv.ã
no oꝛdiari.ſ.eę.di.c.ulti.ff.ad
trebel. filium. §. i.

q G Igs.nõ ipleuerit. ex ð

elec.cum in cunctis.

P¶Sit dign?. ar. nõ debere ð

rogari iuri cõi ꝑꝑ ꝑſonã.S.di
ſtin.l.ex penitẽtibꝰ.di.hxi.mi
ramur.ſʒ ꝑꝑ necitatẽ uel utili/
tatẽ derogat᷑ iuri.lʒ nõ ꝑꝑ di/⸗
gnitateʒ ſantum.ut.i.q.vii.c.

tali zc.
12 Emd pꝛeſbyter.
t 8 Nid ẽ.hẽ i epiſtola ad

thio. manꝰ cito nemini
ipoſueris.neqʒ cõices pccis
glienis.
uCoicare.cõicat pccis alie
nis ꝗ illis cõſẽtit.ut ar.di.hxx
xvi.culpã.⁊.lxxxiii.diſt.c.ꝗqd
. enim.

x Reſbꝛ an. xxx. põt tñ

ei cocedi.in.xxv.ãno regimẽ
ꝛochialis ecchie. e ð elec.cũ
ĩ cũctis.ſʒ cni icübet ꝓbõ de
etate ſi dubitat᷑ de etate. dico
ꝙ ei gagit. ſ. ꝗ petit oꝛdinem.
vñ ſi mioꝛ ẽ actoꝛ ipe ꝓbabit
ſe maioꝛẽ ſiue minoꝛẽ.ut. C.
de ꝓba. cũ te. C. de ĩ ite. reſt.
ſi mioꝛc.ff.ð mĩo.mĩoꝛ aſpẽu
ſʒ ſi mioꝛ ẽ reus tũc aduerſa⸗
riꝰ ꝓbabit. ut. C. ꝗ ⁊ aduer.
quos.l.i.ff.ð mio.de etate.

yPꝛedicauit. ſʒ ſacerdotis

officiũ eſt pᷣdicar.ut.xvi.q.i.
adijcimꝰ. vñ ẽ h ar. õ id qð di
ximꝰ ꝙ dẽat iplere.xxx. anũ.
dixit io.chriſo. ꝙ ð.xxx. ãno
nõdũ attigerat ieſuſ.niſi.xxx
dies ſiẽ ĩ euãgelio cõtiet̃ erat
ieſus qᷓſi ãnoꝝ. xxx. ſʒ ẽ ar. ſu
ficiale.ſʒ ꝓbat᷑ ꝑ H̊ ꝙ an.xx
x.ãnũ non poſſit ꝓmoueri.

ʒ Hoc regulariter. pᷣdicaſſe

ante hoc tempus.

7 8 J.xxx.ãanoꝝ. necitas.

uel utiltias cũ illa ẽt in⸗

ducat diſpeſatiõem.nt.i.q.vii

tali. imo ð ſur cõi nt vr.cũ.n.ĩ
xxv.ano ad regimẽ ecclie poſ
ſit aſſumi. ut ex ð elec. cũ ĩcũ⸗
ctis. ? glʒ platꝰ dẽat eẽ pſbꝛ.x
xi.q.ii.ſic.cũ ẽt talis dẽat eli/
gi ꝗ p bꝛeue tp̈s poſſit ꝓmo⸗
ueri.ut ex ð eta.⁊ qli.oꝛ.pte-
rea.⁊ breue tps ẽ ut nõ nacet

ecclia niſi ꝑ tres mẽſes ad pl⸗

S Pſtolicus autem BDi. rxrix.
— 1ͦ, non niſi a cardinali ut.l.di. poſtip. pdẽa. c. vidẽ
8 bus ⁊ religioſis cle tui coꝛrecta. io. q nõ credo.
ricis eſt intbroni uter beler ondu cer pbe.
zandus . Ande „ SPücrs aut. Bies
NOÆtM nicolaus papa ait. pingit᷑. lxxix.di. in
e eo qũi ſine/ concordi cardina gqda ſpaliter magir
iun electione inthronizatur. O agit de electione ſũmi põtiſi⸗

cis a quibus debeat eligi. ? di

i 4

DI

ci ꝙ a cardinalibus ? qunãdo.quia die tertia poſt depoſitiõeʒ defuncti. nt. j. e.
nullus.ſubdit etiã quid iuris ſit cum dno malo ʒelo eligũtur.ut.ſ.e.ſi duo. nel
cũ ſimoniace aliquis eligit᷑.j.e.ſi quis pecunia.⁊ dicit q; a ſolo deo põt deijci.
de oꝛdinatione eius non tractatur hic.quia de ea dictum eſt.S.xxiii.di.ĩ noĩe.

ſaltem quo ad hoc ut debeat
eſſe de eadẽ ecchia.unel nt meli
oꝛ eligi dẽat. uel etiaʒ pᷣoꝛ uel
nõ ſit aliquo mõ irregularis
ſed bꝛeuiter dico ꝙ ſieſt ele⸗
ctus a duobꝰ ꝑtibus ãmõ nul
la admittit᷑ contra ipm exce/
ptiones.nec de nicio eligenti
um nel electi.qꝛ nõ eẽt coꝛam
quo iudice exceptiões ille ꝓ/
ponerent᷑.vn ſi tertia ꝑs nel⸗
let ꝓbare electiõem eẽ ſimo⸗
niacã nõ audiret᷑.nt.ex ð ele.
Iʒ.qui tñ ſic eligũt peccãt.⁊ le
ctio talis uicioſa eſt.
d Segquẽtiũ.hi cõſentire de
bent.nõ tamẽ nocãdi ſunt de
neceſſitate.
C ¶ Religioſoꝝ.S. di.xxiii.c.i
2.ſed ibi dic fligioſos viros.
pduces nõ reſpectu cardina-
liũ ſed reſpectu laicoꝝ.
Iquis. ꝓ romano ma
S xime.ar.j.e.nullus põ
tifex.
e ¶ Aut ſubſcriptiõem. alias
ſubſcriptionis.
fin Pitatia.pitatia hic dicitur
criptura obligatoꝛia. xxx.q.
iii.pitatiũ.⁊ ſecunduʒ hoc di/
citur pitatium a pingẽdo nel
dicũtur munera quedã.⁊ ſm
hoc dicitur a petendo.
g ¶ Diſtrictiõis.i. diſtricte cõ
ſtitntionis ſnia.
h Pertulerit. ar. in ſimonia
aliquem de ſe confeſſum an-
diri contra ſocios eiuſdeʒ cri
minis.ſed eſt ar.contra.xv.q
iii.nemini.ſed ſubintelligen-
dum eſt ibi nel cum ſimonia:
⁊ ita ꝑ hoc.c.det᷑minat᷑ ⁊ ſup/
pletur illud. vnde colligit᷑ ꝙ
crimen ſimonie. ⁊ crimẽ leſe
maieſtatis equiualẽt æ equis
paſſibus ambulant. nt.xyx.q.
iii.ſane.⁊ quidem quecũqʒ ꝑ
ſone recipiuntur in accuſatio
ne in crimine leſe maieſtatis.
recipiunt᷑ in crimine ſimonie
cũ ibi recipiantur ſocij inite
factionis ſe.ſimiliter ⁊ hic.
Itẽ hic habet᷑ ꝙ aliquis ilin,
cum quo ſimoniã commiſit.
põt accuſare.⁊ ille punietur.?
iſte nõ.qð.h.intelligit ubi reſ
non ꝓceſſit ad actuʒ.ſ.ad do/
natioem nel receptioem pecu
nie. tunc enĩ uterqʒ debet de⸗
poni.io.qð ego no credo.cũ
crimẽ iſtud ꝓcedat ad inſtar
criminis leſe maieſtatis.ut.x
v.q.iii.ſane.in quo ſocius cri
minis ſi pꝛobatcrimen remu
nerat᷑.nt.vi.q.i.ꝭ.uerũ.b.ar.
extra de teſti.ueniẽs dicũt tamẽ

2 Iquis.? canonica.quã electiõem nocas canoicã.nũquid dices idẽ eſſe
S3 qð in alioꝝ electiõibus

Iquis apoſtolici ſedi ſine con
cordi ⁊ canonica electione car
dinaliuʒ eius eccleſie ac deinde ſe
quentium clericorum ac religioſo
rum inthronizantur:non papauel

apoſtolicus:ſed apoſtaticus habe

atur. ¶ Item ſymmachus papa.
Papa ſuperſtite eo inconſulto de
elecrione fumri põtificis nemo au
deat loqui.

mano pontiſicatu cuiqʒ quoli
tmodo ſauorem preſtare conuĩ
citur:loci ſui honore priuetur.a in
fra. Siquis preſbyter aut diaconꝰ
aut clericus papa incolumi:a eo in
conſulto aut ſubſcriptiõem pro ro
mano pontificatu accommodare:
aut pitatia promittere aut ſacra⸗
mentum prebere tentauerit aut ali
quod certe ſuffragiũ polliceri: uel
de hac cauſa priuatis conuenticu/
lis factis deliberare aliquid atqʒ
decernere preſumpſerit:loci ſui di
gnitate uel cõmunione priuetur: ⁊
infra propter occultas fraudes =

8 Jauis papa ſuperſtite pro ro/
e

coniurationum ſecretas inſidias

quas ſententia huius diſtrictiõisꝰ
perſequitur: ſiquis ad eccleſiaſti/
cam pertulerit notitiam uel conſ
lia eorum qui contra hanc ſynodũ
de põtificali egerit ambitu ⁊ ratio
nabili probatione cõuincitur: par
ticeps huiuſmodi actionis non ſo
lum purgatus ab omni culpa ſit:ſʒ
etiam remuneratione que nõ indi
gna ſit ſubleuetur ¶ Item ex con

cilio ſtephani pape.

In apoſtolatus culmen nullus ni
ſi ex cardinalibus promoueatur.
Dortebat ut hec ſacroſancta

. domina noſtra romana eccle/
1

a iuxta quod a beato perro eius
ſucceſſoribus inſtitutum eſt: rite
ordinaretur ⁊ in apoſtolatus cul/
menunius de ca rdinalibus pre⸗
ſoyteris aut diaconibus conſecra/
reiur. Nem eodem.
Be eodem.
Allus/unquam laicorum ne
dqʒ ex alio ordine preſumar:
niſi per diſtinctos gradus aſcen/
dens diaconus aurpreſbyter factꝰ
fuerit cardinalis:ad ſacrum ponti

quidam ꝙ nunquã in ſimonia ſocius ſocium

accnſat.xv. q.iii.nemini.niſi quãdo ſimni cõmittit̃ crimẽ leſe maieſtatiſut hic
⁊ ad.c.ſane.rñdeo ꝙ quo ad quedã non quo ad oia ſimonia equis paſſibꝰ am
bnlat cum crimine leſe maieſtatis. Sed videt ꝙ ille qui accuſat illuʒ quem di⸗
cit fuiſſe ſocium in crimine non eſſet audiendus.tum ideo q; ſtatiz puniendꝰ

i & Remuneratione.non i

nõ põt/ꝓbare erimen. videt ꝙ tũc pnniendus ſit quia tacere debuit
crimẽ quod ꝓbare nõ potuit.ut.ii.q.vii.pleriqʒ.vi.q.ii.ſi tantuʒ. qo

concedo.

pſo facto. ſed a iudice eaʒ impetret. ut. C.

ex qui.ca.ſer.pꝛo pꝛemio li. acci.l.i.⁊ ita innitatur aliquis ꝑ pꝛemiũ

ficatus ordinẽ promoueri. ¶ Itẽ
ex eodem. J
Anathematiʒetur epiſcopus mo/

nachus uel laicus romanam eccle

ſiam inuadens ⁊ in gradum filio/
rum eius prorumpens.
Iquis ex epiſcopis uel mona

83 chis uel laicis contra canonuʒ

7 ſanctorum patrum inſtituta pro

rumpens in gradum filiorum ſan

cie romane eccleſie ideſt preſbyte

rorum cardinalium ⁊ diaconorum

ire preſumpſerit: ⁊ hanc apoſtoli/
cam ſedem inuadere quilibet ex ſu
pradicris tentauerit ⁊ ad ſummum
pontificalem honorem aſcendere
uoluerit: ipſi ⁊ ſibi fauentibus fiat
perpetuumPanathema:a infra. Si
quis reſiſtere preſumpſerit ſacer/
dotibus arq; primatibus eccleſie
uel cuncto clero ad eligendum ſi/
bi romanum pontiſicem: ſecundũ
canonicam tradirioneʒ anathema

ſit. ¶ ANem ex concilio leonis pa

pe quarti.
Anathema ſit qui canonice electi
oni romani pontificis contradice/
re preſumpſerit.

matibus nobilibus ſeu cuncto
clero buius ſancte romane eccle/
ſie electioni romani ponniicis con

Jquis ex ſacerdotibus ſeu pri

tradicere preſumpſerit ſicut in con

cilio beatiſſimi pape bonifacii ⁊ ſte
phani legitur ſtatutum anathema
ſit. Iem ex concilio bonifatii
pape tertii.
NMNullius epi fiat electio: niſi poſt
diem tertium depoſitionis alteri/
us.
Allus pontifice romano ui
uente aut epiſcopo ciuitatis
ſue preſumat loqui aut partem ſibi
facere:niſi tertio die depoſitionis
eius adunato clero ⁊ filiis eccleſie
⁊ tunc electio fiat. Sed qneritur
ſi duo concertantiũ tem eritate ele
cti fuerint quis eorum alteri prefe
rẽdus ſit. ¶ De his ita ſcribit ho
norius aug. ad bouifa. papam.

Si temeritate concertantiu 3 duo⸗

fuerint ordinatii. “
düo forte contra fas temeri
tate concertantium fuerint or

adaccuſanduʒ. ut.
vi. q. i. F. ueruʒ. 2.l.
ſi quis cum.
e Poꝛtebat.
. Jenum eſt.
L AIlus.
m Iaquis pᷣſby
terox.ar.car
dinales pᷣſbyteros
maioꝛes eẽ diaconi
bus ⁊ ex illiſ pꝛimo
debʒ eligi. ⁊ poſtea
ex diaconibus.ſi in
illis nõ inueniatur
idoneus.ar.. di.x
xiii.in nomine. ar.
3.s.c. ꝓx. qꝛ ibi pꝛi
us dicit diaconꝰ ⁊c
ſed oꝛdini lr̃e nõ eſt
ſtandum. ff. de ſol.
nec enim.
n Perpetuuʒ. do⸗
nec peniteat. x.q.i.
qꝛ ſacerdotes.ſimi/-
le extra ð conſti. ex
nae ut e .
adeo.alit᷑ ſumit᷑ ff.
ꝓ ſo.l.i.?.x.q.ii.p/
petua.extra de iure
iu.ueritatis.
.6Wα5 Iquis. ſeu pᷣ
matibus.pꝛi/
mateſ nobile appel
lat quoſdam foꝛte
nobiles qui iterſũt
nt populum arceãt
qui ſi iuſte mouerẽ⸗
tur exaudirentur.
pNVlius.viuen
Ete. idem dicit
extra de elec. bone
ſed nunquid moꝛ⸗
tuo papa eccleſia e/
rit monſtrum ſine
capite. uel nũquid
uniuerſitas cardia/
lium erit caput.ſi H
dicaſ.cardinales tẽ
tempoꝛiſ poſſuntðᷣ
ponere epiſcopum
eadem ratione ca/
nonici moꝛtuo epo
pñ̃t deponere eleri-
cum aliquem. dic ꝙ
⁊ eccleſiam tunc vi
uere.⁊ tamen care
re capite.ar.tamen
ẽ ꝙ cardinales ſup
pleant defectũ moꝛ
tui pape.j.e. ſiquis
io. melius extra de
maio.⁊ obe. hisꝗq.
c.cum olim.b.
q οSed queritur.
de his honoꝛibus.

ſed quid ſpectat ad imperatoꝛeʒ ſtatuere aliquid de electionibus cõ
tra id. xcvi.di. bene.ſed iſtud fecit rogatu eccleſie.⁊ eſt ar. ad queſti
onem illam ꝙ laicus de rebus eccleſiaſticis uel ſpũalibus poſſii in-
dicare.ar.contra.. di. xcvi.deniqʒ.ſed ibi intelligitur pꝛeter aucio⸗

eſſet exqno ſponte confeſſus eſt crimen ſuum.nt.ii.q.i.nos in quẽquã.tnʒ qꝛ
mrpitudinem ſuam allegans nonauditur. ut extra de dona. inter. ſed dic hoe
ſpale eſſe in hoc crimine.ut allegans ſuam turpitudineʒ audiatur.⁊ nt confeſ
ſio eius non pnniatur. tum quia non eſt directa confeſſio quando quis confi⸗
letur i accuſet.ſed licet conteſſio accuſatoꝛis non pnniat᷑ in ſimonia. tamẽ cõ

ritatem eccleſiaſtici pꝛelati. de hoc dixi extra de arbi. contingit.
r CJ3 duo foꝛte contra fas.⁊ ideo nenter obtinet.ut extra de elec.
conſderamus.nec pꝛiuatur cardinales hoc caſu poteſtate eli⸗
gendi contra id extra de elec. cum in cunctis. ſed quis erit index de
hoc an electio ſit contra fas:non ipſi cardinales.qnia ſi ſic eẽt.eẽnt

feſſio teſtis punitur.ui extra de elec.ꝑ inquiſitionem. Sed quid ſi confeſſus

iudices in pꝛopꝛio facto. nam nullus poteſt ſuperioꝛ inneniri. ut ex⸗
tra de elec. licet in fi.dic iſtud.c. locuʒ habere quando neuter eſt ele

LXXX 6 9
ſtnchr tti i ilium nocabitnur. ſui ſucceſſoꝛis electiõe cum fribus deliberare.qð poſſz fieri nt hic permittit ?-
in ä hic dicit. fit cũ nitra alind eſt ex teſtõ quaſi dignitatis ſue heredẽ ſcrdrre d ibi penitꝰ phibet
nmnr, qqʒ pars ducitur malo ʒelo.ibi cum utraqʒ pars bono ʒelo duci =æ G qꝛ nec pape licet.qꝛ nec moyſes barur ril a morſes. nec eſt rrabenanz ad
iopne patet per hec uerba cotra fas. cõſequentiã factum petri clemẽtẽ ſubi ituentis ſibi. viii.q.i.c.i.qꝛ ⁊ ad eiꝰ um⸗
ltki be Hoc autem. bꝛam curabantur inſirmi.de hoc dici conſueuit.i.q.i.petrus. ðð
ſen G Iquis pecu⸗ 8 Snia⸗duag ptium. ex
Scn nia. non apo- MMe elcel ”ä
leu . Rolicno. viderur g dinati:nullum ex eis futurum ſa/ ctio uero eorum iudiciodinino re – Garear gecnſabi 64 iſes
n pꝛincipiuʒ iſtius aa cerdotem permittimus: ſed illuʒ ſeruata eſt. ¶ Ande anacletus pa regr ſac er P
Ule pituli ꝙ papa de ſi⸗ in ſede apoſtolica permanſurũ cẽ/ pa ait. B ,i †§L Jectõem it fallit re
monia poſſit mlie⸗ ſemus:quem ex numero clerico/ DSummorum pontificuʒ ſibi domi gula ad quẽ ſpectat iſti
us n ae weſtan rum noua ordinatione diuinum iu nus eiectionem reſeruauit. tutio ⁊ deſtitutio. xyi. q.ii. vib
ſacpit utalinonia bere · dicium a uniuerſitatis conſenſus 0 Jectionem uero ſũmorũ pon qui benedicere põt ?⁊ maledi⸗
R ſis eſt..a. ·. eos qu elegerit. ¶¶ Hoc autem capitulũ Aenficu uel ſacerdotum ſibi do cere glig ſe r abſoluere põt
lin T. c.fertur.c.cũ li non de eo intelligendũ eſt quiuno minus reſeruauit:licet electionez ut. xxi. d iien ie nenih.
nn at. ? ꝑpꝛimũ.c. per apoſtaſiam ordinatoa cardina eorum bonis ſacerdonibus a ſpiri mr. krxx vil ſupa
vhninin o de o lbus ꝛreligioſis clericis apoſtoli malibus populis conceſſiſſet. magk oſiendita en⸗
innir 7 nie neo ui ce ſedis intbroniʒatur: etiam ſi ille ca uero in quibus bus 2 qñ ſint oꝛdi⸗
uni Zumn qui non ba apoſtaticus ita cathedraʒ beati pe prim ates patriarche .xxrrxr.
gnone. bebãt ptatem eligẽ tri uiolenter tenuerit: ut canonica archiepiſcopi epi . nandi cler i. nũc ſubdit in ꝗ
Ngin di.ñ a cardinalibuu ⁊ catholica eccleſie electio intraur ſbyteri ſint ordinandi bus loci oꝛdinãdi debeãt oꝛ/
rchh, ſimonia ãt large d bem fieri non ualeat. ¶¶ AUnde ni ec ſunt ſecunduʒ luci dinari.?æ quidẽ pᷣmates cõſti
nkni ays velalns o De eo qui per pecuniam uelpo/ clemm. C Ait eni lucinus papa. nbiarchitſalmines epiubieo
enenn Terrat aliqus ian⸗ pulari tumulmu non canonica ele⸗ In qnibus locis primates uel pa ru flamines. 7boc er maxia
nen ticulis fidei. ſed an ctione ordinatur. Sß rriarche debeant ordinari. pte factũ elt ex inſtitutiõe be⸗
atlatan i eligat papa exce Iquis pecunia uel gratia hũa ( Rbes ⁊ loca in quibus pri/ ati petri. ut.. e.c.i. 7. ii.
möcefſfig ptione cuiuſlibʒ cri na aut populari ſeu militari iu⸗ mates preſideti debent:non (Nbes ſtatute. genti⸗
ſilen minis repelli pote/ muliu ſine cordi ⁊ canonica electi a modernis ſed multis ante aduẽ beb. ? ita eſt arg. ꝙ oſti
Aiſmnii rit. Sed pone ꝙ a⸗ one ⁊ cardinalium a ſequentiuʒ re tum chriſti ſtatute ſunt temporib⸗ tutiones gentilium ſint aius⸗
irtgt liquis accuſat car/ ligioſorum clericorum fuerit apo quarum primates gẽtiles etiã pro caeledic vne aocht
rni nnales vſimonia ſtolice ſedi intbroniʒatuſ non ao matoribus negociiſ appellabaoant bocecänfatibus.
boe egelieit⸗ pbefi⸗ ſtolicus ſed apoſtaticus habeatur in ipſis uero urbibus poſt aduẽſũ m Appellabãt. bene dr̃ ap
⸗ eri ut..c. px. nun· liceatqʒ cardinalibus a aliis cleri chriſti apoſtoli ⁊eorum ſucceſſo; pello papã. appello ſedẽ apo⸗
Poblemt quid ſi ꝓbata fue/ cis deum timentibus ? laicis inua res patriarchas ⁊ primates poſue ſtolicã.? apoſtolus dicit ceſa
cnfe rit ſunonia papa ſorem illum anathematiʒare: bu runt: ad quos epiſcoporum nego rem appelovb:
ggliiri ponet:nõ ar.i.c. x mão auxilio a ſede apoſtolica pel cia ſalua tamẽ in oĩbus apoſtolica nC dar arelas Geem
plmnmi nerrognum. f. lere. quod ſi boc inrra urbem per autctoritates maiores cãe poſt / ein n de deſi Pioe 7
hſtenane⸗ ante bennraſſe. ficere nequiuerint apoſtolica au/ poſtolicã ſedẽ ſũtreferẽde.¶ Itẽ kexofia amia mwis ent ſter pi⸗
dienn na r it noems ctoritate exira urbem congregati clemẽs papa. gnus ⁊ bypothecã. ff. de pig.
A eligeris in papaʒ ? in loco quo eis placuerit elecno/ De ecodem. res bypoſhece. 5. iter pignꝰ.
ran conſecraris. ? uxo: nem facian conceſſa electo aucto/ TNdnis vo ciuitatibus in quib⸗ Hiliis peirus ar.a tem
id nen⸗ tna te repetit. an ei ritate regendi diſponendi res in olim apud ethnicos primi fla poeꝛe petri eẽ limitatas
erteſne⸗ reddendus es. uel utilitatẽ romane eccleſie iuxta qua mineſ eorũ atqʒ primi legis docto Wf de. ſ. xxiiii.q.i quott
frum ſi ſitn neges nu litatem temporis quaſi intbromʒa res erãt: epõrù primates uel parri ꝰ en Ve⸗ xriti r a0
nodi cognoſtetun cpa⸗. lus ſit. el Electio voromanipon archas beatꝰ perus poni prece/ ſter otranor dieſtur go tam
scnich valn dicari nõ po,· tiſicis etiam cuʒ deliberatione pre pit: qui reliquorũ cãs epõrũ⸗ ma ad petrum eſt referenda que-⸗
teapnnft ſit nif de hereſi.ů re eceſſoris fieri d. Ande ſym ‚iora negocia in fide agitarẽt. in il/ ſtio fidei.ſed expõe hic in fið
dfmninl ſpon. ſi renocet inn machus pa. ait. lffiiis auté in quibus dudũ apud pre i.fidelit᷑.uel pnt agitare cãs
ſpoſmn dubiũ nõ eſt cogen Di papa de electione ſui ſucceſſo/ dicios ethnicoſ erat eorũ archifla ſidei ſed non ꝓcedere ad ſen
–– dus ſtare iudicioo ris ante decernere non pomerit. mines:quos tamen minores eſſe tantlarn uel diſtigne qui un⸗
wiein laͤicat g. qri ali. uenerit. ut de ſui electione ſuc/ tes archiepiſcopos inſtitui prece extra de heret. ad abolendaʒ
Con def oꝛum. ſi aute certuʒ ceſſoriſ ante decernere non poſſit pit. in ſingulis uero reliquis ciui/ ſi clerici pa. extra.e.cũ xpᷣus.
n weft eſt tenet ei redder ut ſupra placuit: ſiquideʒ totius in tatibus ſingulos a non plures epi q ¶Tenebãt.i.reputabant.
mnenan⸗ debitü niſi mulier ĩ unum conuenerit eccleſiaſtici on- ſcopos conſtitui precepit: qui epi r C Singulos.ar. in vna ciui⸗
eNrtne quci poſſit ad cõti nis electio cõſecreiur electus ebi ſcoporum tantum uocabula ſorn/ late non plures eẽ debere epi
gigeͤ nẽtiam obſeruidi ſcopus. Si uerout fieri ſolet ſt ,/ rentur. quoniam neqʒ inter ipſos ſcopos de auguſtino ? uale⸗
in uel abrnüciabit a dia ceperint eſſe diuerſa eorum de apoſtolos par fuit inſtitutio: ſed tio ſeeiale ur ſ vir ain
eonm ranck. . qulbus certame emerſerit conuin unus prefuitomnibus.. Ntema Patriarebumbabent aehiſt
de hi C Maicis.. diſ xc cat ſententia plurimorum: ſic ta/ nacletus. pum. ſed dic ꝙ non eſt patri⸗
inb vi. c.i. ſed illo ge⸗ men ut ſacerdotio (great qui ca/ è De eodem. archa nenetoꝛum ſed graden
gumn. neraliter phibetr ptus promiſſione non recto iudi/ Piſcopinon in caſtellis ne/ ſis qui locus differt multum
oſolte in malis. boc ſpali cio de electione decreuerit. ¶ Si qʒ in modicis ciuitatibus de a uenetijs. è
hun, — cut ſupr monſiram eſt electio ſũ bent conſtitui: ſed preſbyreri per s R ohenn olim ⁊c.
Ncocf lis ꝑmittitur. nel i morum lacerdotuʒ a cardinalibus caſtella 1 modicas ciuitates atqʒ E Par. 5. di. xxi i
, nule rtrrenc religioſis dlericis debet ſieri. eie ,/· uilllas debent ab epiſcopis ordina Krzatiocnaem adee
—Z ciſ anathematiʒare .èͤG ſed par fuit quo ad conſecrati
nnt S”õ n “ one non quo ad adminiſtra/
tilio⸗ .pellere. iqui itur p ſeg ej Xe. .
f,
n⸗ e Imbromi e quol poꝛis.ubi dicitur cumani caſtri ſacerdos. —R “
ich 2 In ronnzatus. ſi. xxiu. di. in nomine. x In modicis. ſimiliter leges in maioꝛibus ciuitatibu libus tantum
i Itranſitus.no poſſit.j. viii. q. i.epo non.cõtra.ſol.aliud eſt Sᷣ ſuni docende. ut proemio.ff. emnnanhus ? regalibus tantum

1

p ¶ Oꝛdinaret᷑. ſimile de pe.

DI

a Singuli. ar. nullum debere in dnabus eccleſijs intitulari. .
b VWileſcat. quantum ad vulgi opinionẽ.nam pꝛopter hoc non eſt nilioꝛ eps

ut. xciii.di.legimus.ſimiliter ſponſa non eſt ſtatim iradenda ne vileſcat deſið/
ranti.ut.xxvii.q.ii.inſtitutũẽ᷑. ſimile in fide ſuſcepta per viʒ.ut.xlv.di. de iude
is.ſic epᷣs nõ erit ſolꝰ ne vileſcat per hoc.ut.xciii.di.diaconi qui. Iẽ eſt in pe-

nitentia non iterãda.de pem.
di. ili.uis.⁊.l.di.q;'uis.

c 1 Llud ſane.⁊ ubi nt ⁊.ſ.x

vi.q.i.felix epᷣs.⁊.c.mul/

tis cõſilijs.⁊.xvi.q.i.plures.
d 35 Moõſecrẽtur. niſi multitu-/
0

excreuerit.uel gens de no
no ſit cõuerſa ad fideʒ. nt.j.x
vi.q.i.pᷣcipimus.ar.diſ.xcix.
nulli archiepi.extra ð ec.edi.
ad audientiam.

E D On debere. ſed viſitato

res.i.archidiaconoſ uel
archipꝛeſbyteros.

F Similiter aũt pᷣſbꝛi.j.xii.

q.ii.abbatibus.

g Sine pcepto. ſi nolnit res

ecclie alienare.uel intellige ðᷣ
pᷣcepto gnali.ut.xvi.q.i.cun⸗

ctis. „ 2 171— . —
bncatlanne lõgo. dicũt

quidã longo.ut.xx. mili
arii.ar. ff. de uer. ſig. l. ii. me
lius hoc reliquit᷑ arbitrio bõi
viri.i.iudicis.ar.ff.de iur. de
li.l.i.extra de of.iudi.dele.de
cãis.vñ ſi multũ diſtãt ciuita
tes ille inter ſe in lociſ int᷑ me

dijs debet poni epᷣs.cõueniẽé/

ti ergo interuallo debet diſtĩ⸗
gui habita cõſideratiõe ſitus
⁊ qualitatis regionis ipſius ⁊
difficultatis via e.ſic.xvi.q.i.
Z tempoꝛis.

i ¶Tribus.ad minns.ð.di.li.

2

ec nli, dr. xiilepin.

Ec de oꝛdinandis
a. xxv. di. uſʒ. l. tra⸗
ctauit magr᷑.xiii.c.
apoſtolice regule.
ſed qꝛ quedã omiſit ⁊ ab hac
lxxxi.di.uſqʒ ad.xciii.diſ.no⸗
uẽ ca.apoſtolice regule repe/
tit.non oꝛdine illo quo illa ex
ecutus eſt.⁊ in hac exequitur
illud.oʒ epᷣm eẽ ſine crimine
addit etiã de incõtinẽtibus.ĩ
quo includit᷑ ſecũdũ capitulũ
apoſtolice regule.⁊ ꝙ qui pꝛi
uVatur officio debet pꝛiuari be
neficio. ⁊ ꝙ archidiacanꝰ ſo-
lus nõ debet accedere ſub pᷣ⸗
textu hũilitatis ad tabeinacu
la matronarum.

¶ Subepilogo.i.bꝛeui repe⸗

titione ſuperioꝛum.

m Poſtolus.quando ele

git.i.eligi pcepit.vi.q.
i. ſi ſacerdos. B

n AZid pꝛepoſiturã.i. ad qd⸗

cũqʒ eccleſiaſticum officium.
⁊ ita patet ꝙ criminoſus etiã
a minimo oꝛdine ꝓhibet᷑ nt
Hic.⁊.xxxiii.di.c.i.⁊.ii.xxxii
PPilxxn.
ii.di. cognoſcamus.xxiiii.diſ.

c.ult.hoc hodie terminat᷑ ex

de tẽ. oꝛ. c. ult.

o Repꝛodaretur. j. ð. pe. di.

iii.ſepties.ꝭ.niniuite.

di.iii.c.pe.⁊ di.ii.ſi enim.

q. ¶ Fraus. hoc neꝝ eſt cum

fraudi dolus ineſt. nã oĩs do/
lus eſt fraus ſed non conner-/

titur. ff. de pac.iur. gen.5. dolo.

—

diffuſius in

ri ⁊ poni:ſinguli ramen per ſingu
