cipit. Ita repetitur

nerbũ alia ſignifi⸗/

catione.nã ſi ĩ eadẽ
falſum eẽt:qꝛ quic/
quid monet apoſto
lus mõet dñs. ꝓut
ſequi: ⁊ expoſitio

naria huius nerbi

dico bene ꝓbat̃ ꝑ ĩ/
tellectũ illins aucto

ritatis.ð nirginib⸗

at preceptũ domini
nõ habeo ⁊c̃.
ixiſſet. ad oſtẽ
endũ ꝙ habebat
ſpüʒ ſcũʒ: ⁊ eins cõ
ſilio ſtãdum eſſet.

b Inſeparabilia.

—.

ꝓ maiori parte.nã

quedã attribnũtur
patri que non filio
? eð. h. ſed tu dic
opa opantia. opata
n. opera nõ ſüt iſe/
parabilia. de cõ.di.
iii.c.ult.
ta ſane. Hic re
ſpodet aug. ſcðe ob
iectioni polle ntii di

centis:quare nõ plꝰ
dixit conſulẽdo:bo

nũ ẽ dimittere nxo

rẽ infidelẽ. meliusẽ

at cu ea manere. ſi⸗/
cut alibi conſulẽdo
g dat nuptui
e facit.ꝗ nõ dat

meliuſ fac.? rideo

quedaʒ licita ſũt

deo. ſecũda rõ quare non precipitur: fed male dicit: quia prĩa

boĩs fornicatio maioꝛ eſt ĩ corde:
nec vꝓa eius pudicitia cũ coniuge
quidẽ dici põt: qꝛ omine quod non
ẽ ex fide peccatum ẽ:quãuis ueraʒ
habeat fidelis pudicitiamẽt cũ in
fideli ↄiuge que ñ hbʒ uerã iõ ãt nec
iuberi debuertfideles ab ifidelibꝰ
ſeparari:quia nõ ↄ iuſſionẽ oñi gẽ
tiles fuerüt ãbo ↄiũcti. Quoniaʒ
ergo ab ifideli fidelẽ diſcedere nõ
ꝓhibet:nec iubet dñs: iõ ut nõ di
ſcedat apoſtolus dicit nõ dñs ha/
bẽs utiqʒ ſpũm ſanctũ ĩ quo dare
poſſetutile ⁊ fidele conſilium. vn
de cum dixiſſetde muliere cuiꝰ uir
mortuꝰ fuerat:beanior ãt erit ſi ſic
permãſerit ſᷣm conſilium meũ. ne
quis hoc ↄſiliũ tãquã hũanũ ñ di
uinũ ↄtẽnẽdũ putaret:adiecit pu/
to ãt ꝙ ⁊ ego ſpũm habeã dei.ꝓpin
de ĩtelligẽdũ ẽ ẽt ipſa que a domi/
no nõ iubentur ſed aſancto eius fa
mulo utiliter ſuadentur:eodẽ dño
inſpirante ſuaderi.abſit.n.ut quiſ
quã catholicꝰ dixerit ꝙ ſuadet ſpi
ritus ſãctus nõ dñm ſuadere: cum
ipſe dñs ſit ⁊ inſeꝑabiliaſint oꝑa
trinitatis.dicit.n. apoſtolꝰ:de uir
ginibus ãt preceptũ dñi non hẽo:
conſilium ãt do:non ut conſilium
boc alienũ exiſtimemꝰ a dño:cum
cõtinuo ſequat᷑ dicat:tãquã miſe
ricordiã ↄſecutꝰ a dñout fidelis eſ
ſem. pᷣm ergo deũ dat ↄſiliũ fidele
i eodẽ ſpũ:de quo ait: puto aũtq;
ſpum dei habeã. ueꝝ m̃ aliud eſt
dñi iubentis ĩperiũ:aliud vo ſerui
ſm miſericoꝛdiã charitatis que illi
a domino ẽ iſpirata atqʒ donata fi⸗/
dele ↄſiliũ.aliud.n.ibi facere non
liceret:hic aũt lʒ ita ſane ut ipſum

licitũ partiʒ quidẽ expediat: parii

vo nõ expediat.expeditn.tüc qñ
nõſolũ ꝑꝑiuſticia que corã deo eſt
permitntur: ſʒ ẽt hoĩbus nullũ ex
hoc ĩpedimẽtum ſalutis infert᷑ ue
lut cũ dat cõſiliũ nõ nubẽdi apoſto
lus uirginibꝰ unde preceptuʒ dñi
ſe nõ habere teſtatur: Iʒ aliud face
re.i.nubere ⁊ minꝰ cõnnẽne bonũ
tenere ĩ nuptũis ipſum quoqʒ lici/
tũ ẽt expedii:quoniã in uetita ⁊ il
licita ruituram carnis infirmitateʒ
ſic excepit honeſtate nubẽdiut ne
minẽ ipediat ad ſalutẽ quãuis ma/
is expediret magiſqʒ honeſtũ eẽt
uirgo cõſiliũ quo preceptũ eam
nõ cõpellit arriperet.tunc aũt non
expedit id quod licitũ ẽ᷑:quãdo ꝑ
mintit᷑ quideʒ ſʒ uſus ipſius ptãtis
aliis affert ipedimentũ ſaſutis.ſic
E:unde iã diu loꝗmur diſceſſio cõ
iugis fidelis ab infideli quã nõ /p/
bibet dominus precepto legis:qꝛ
corã illo iniuſta nõẽ:ſed prohibet
apoſtolus ↄſilio charitaus:qꝛ in/

pedit.aliud nõ.ut dimittere nõ dimittere.

2 75

cũ primis recie ponuntur bec adie

ctiua bonũ melius.cũ ſecũdis nõ:qꝛ utrũqʒ non ẽ bonũ.quia non meritoriũ
⁊ ideo dicit apoſtolus.qui dimittit bene facit.⁊c᷑.

fidelibꝰ affertĩpedimẽtũ ſalutis ñ
ſolũ qꝛ ꝑnicioſiſſime ſcãdaliʒãt᷑ of
fenſi:uerũetiã qꝛ cũ in alia cõiugia
ceciderit:uiuẽtibꝰ eis a quibus di
mittuntur adulterinis nexibꝰ col
ligati difficile reſoluũt᷑:iõ hic ubi
quod lʒ nõ expedit:nõ põr dici di
miſerit infidelẽ bñ fac.ſi nõ dimiſe
rit melius facit:ſicut dictũ ẽ: ꝗ dat
nuptui bene facit.⁊ qui non dat nu
biui melius facit:quia illud nõ ſo/
ũ ſed utrũqʒ pariteralʒ.uñ ad ni/
hil horum precepto domini quiſ/
quam cõpellitur ſed utrunqʒ expe
dit aliud minus aliud amplius.vn
de ad id quod amplius expedit cõ
ſilio apoſtoli:quicunqʒ poteſt ca/
pere ꝓuocat᷑.hic aũt ubi de dimit
tendo uel non dimittendo ĩfidelis
cum fideli cõiugio queritur utrun
qʒ quidẽ licitũ ẽ pariter per iuſtici
am que corã domino eſta ideo ni
hil hoꝝ ꝓhibet dominꝰ.ſʒ nõ ntꝝ
qʒ expedit ꝑꝑ ifirmitatẽ hoĩum.⸗
ideo id quod nõ expedit:apoſtolꝰ
fob ihet dante domino locũ ſibi
iberum prohibendi:quia neqʒ id
quod monet apoſtolus ꝓhibʒ do
minus:neqʒ id quod ꝓhibet apo
ſtolus iubet dominꝰ:quod niſi ita
eẽt neqʒ cõtra prohibitionem do/
mini apoſtolus aliquid moneret
neqʒ cõtra iuſſionẽ eius aliquid ꝓ
biberet. ꝓĩde his duabus cauſiſ
una de nubendo:uel de nõ nubẽdo

gltera de infideli cõiuge dimittẽda

uel non dimittenda:aliquid ſimile
inuenitur in uerbis apoſtoli ⁊ ali/
quid diſſimile.ſimile quidem eſtil
lud quod tibi dicit: preceptũ do/
mini nõ habeo ↄſilium ãt do.a hic
dicit ego dico non dominus. qua
le eſt eni preceptum domini nõ ha
beo:tale eſt non dicit dominus ⁊
quale eſt. conſilium at do tale eſt a
ego dico. illud at diſſimile ẽ: quia
de nubẽdo:uel de nõ nubẽdo dici
poteſt:hoc bene fieri poteſt:illud
autem melius quoniã utrunqʒ ex/
pedit:unũ minꝰaliud magiſ.at vo
de coniuge infideli dimittẽda uel
non dimittenda:quoniã unũ boꝝ
nõ expedit:aliud expedit dici non
oportet: qui dimiiti bene facit: 2
qui nõ dimitiir melius facit:ſed di
ci oportet nõ dimittat qꝛ.ſ.non ex
pedit.ſic ergo poſſumꝰ dicere me
lius eſſe infidelẽ cõiugẽ nõ dimit/
tere quãuis liceat ⁊ dimittere:quẽ
admodũ recte dicimꝰ melius eſſe
quod lʒ ⁊ expedit quã id quod lʒ
⁊ nõ expedit.his de cauſis factum
ẽut ego exponẽsidñi ſermonẽ quẽ
i mõte /ꝓlixũ habuit:ubi ueniũ eſt
ad queſtionẽ de coniugibus dimit
lendis uel non dimittendis adbi

l: ¶ Juſticiã. i.ꝓpter ipſũ nubere qð ẽ iuſtum.

I¶Expedit.ſ.xxxiii.q.v.qui
ſitit. S.? expedit quidẽ ⁊ non
expedit.expedit cã fornicati
tionis uitande. non expedit
quoniã uxora ti cũ ſint diuiſi
⁊ cogitare eosoporteat quo
modo placere poſſint ⁊ ſerui
re uxoribus.diuinis obſequi
is ⁊ oratiõibus intẽdere adeo
expedite nõ nalẽt nt extra de
cle.coniuga.quod te.expedit
ergo nubere quo ad fornica-
tionem uitandam.ſed nõ ex/
pedit nolenti tendere ad re-
gnũ celorũ ⁊ ſic ſoluuntur ʒ.
xxxiii.q.v.tũc ſal.
m ¶Preceptum.ſ. xxxii. q.i.
integritas.
n ¶ Sed prohibet.i.ſub for⸗
ma ꝓhibitionis diſſuadet.
o ¶Adulterinis.ar. ꝙ fidelis
qui dimittit nxorem infidelẽ
cahabitare uolentem non po
teſt aliam ducere in matrimo
niuʒ.nec illa aliuʒ.quia rema
net matrimonium. nut.ſ. q.ii.
§. qð vo. c. ſiquis.
p ¶ MNon põt. hic elice ſcõam
obiectionem pollentii.
q ¶Pariter. alterum quidem
propter idolatrie fornicatio/
nem.alterum propter lucran
di occaſionem.
r ¶ Kiſi ita.i.niſi dominuſda
ret apoſtolo liberum locuʒ ꝓ
hibendi.i.diſſuadendi.apo/
ſtolus diſſuadere non debe⸗/
ret.ſicontrarium dominus ꝓ
hibuiſſet uel pcepiſſet quod
non fecit.
ſ¶Juſſionem. ſi dominns ꝓ
hibuiſſet.
t ¶ ¶ Proinde.hic ĩcipit aſſigna
re ſimilitudines ⁊ diſſunilitu
dines.
n ¶ Conſilium. S.xxvij. q. i.
nuptiarum.
x ¶Bimittit. ſicut qni dat nu
ptui bene facit.ſed qui non
dat melius facit.quia utrũqʒ
licitum eſt ſed non expediẽs.
yExponens.ego.ſ.ſuꝑ enã
gelio mathei.

3

Cau⸗:
e Pee. ,Gni
« (Ab apoſtolo. dietũ. lins appeat qð dicit.C.ð trãſ.nt reſponſum. 9 ſlnoe
b Probibenter:: oiſſindensu⸗ 4 in r crurbdele nelar aoemnu pollentius aliter reſpondeat.cũ pria⸗ em
¶NMon expediant.S. xiiii.q.i.quod preeipitur. eius reſponſio nulla fnit. . ee c
4 uͦr bie relnodereri hlrelſent vollen: dicẽ᷑tis:cũ hoc uerbum dico ¶ ¶ Loco.i.locũ nõ bʒ.nõ ẽ ueꝝ.q.d.niſi uelis dicere qapoſtolꝰ nõ in
pceptiue ponatur in epiſtola ad galathas.ecce ego paulus dico uobis quia ſi dixit h auẽte ſpũs ſancti. “ imit
deerirvie Crengrem ac
militer prec E: 1 . philo. ſenti ſeegl
ego dics⸗ nõ deis. ueiconceſſo buerĩ cõſiliũ ab apoſtolo dictũ nõ ud illud ſatis quidẽ euidẽter oſtẽ inqnit hec acsan ii
r admonitiue ponat᷑ ibi xꝰ preceptũ dni ubi ait. ceteris ãt ego dis. illud. n. de his cõiugiis agik mo illabuntur tuo. momt
dan dird nobi g ſi dreunela dico nõdñs: monẽs eos ꝗbñt co que nõ ſũt primitꝰ copulata: nenu u Biligentius. ar iiran
irenoen incanllſi aue iuges ĩfideles ut ↄſẽtiẽtes babitaf barfemina niſti ſue religionis uiro: e aduerſariug
iubet ono: monet apoſtolus. ſecũ nõ dimitterẽt: quod uiiqʒ iõ uel ne uir talẽ accipiat urorem. id dtcit ſus aduetfa, uc
e·¶ WMõ preiudicãdo.ſicut di· monẽdũ nõ iubẽdũ fuit:quia nõ ti n. ut diciſ ubet dominꝰ:docʒ apo rio..ut ar. v. q. ij. re ug.
cit lex:ꝙ nolũtarie tuſele mu o pondere ꝓbibentur boĩes face ſtolus:utrunqʒ precipit teſtamẽtũ latũ. xi. q.iij. eoxꝝ. ſʒ
nera priuilegiis non preiudi re licita: quauiſ nõ expediat quãto hoc aũt diuerſum quis abnuat. ibi hoc. c. nihil facit. · 8 i
cot. C. ð excu. tu. uolutari. põdere ꝓhibẽda ſũt ulicita. ſi aup aglt᷑ non de coniungendis: ſed de dicit bo. in. iii.l.0 icni
¶ Abi ait. rõ ad tertii. glicubi apoſtolꝰ ẽt illa que iubẽda coniũctis:ambo quippe uniꝰ eiu hpicoꝝ. ꝓdiſputatio ni i
g Mũquid.ar. ff. de nſuris. . r ne5 zar ins olirari dialecticox ẽ ad alt᷑ ime
ſiſti de nnu ſũt monere dignatur: bocfecit ꝑcẽ dẽqʒ infidelitatis fuerunt quando lcox ehe aiue
i ſtipulatus. nam ibi dicitu ntrati⸗Ps indicado' iuf Siiſciiſit., ſed cnuageliu cu ueniſſ. ntrum. cauſidicoꝝ eſſn
ꝙ ſtipulatus ſum a te reʒ mi do iĩfirmitati: nõ preiu 102 0 iun coiucti ut.led euageliu cu uenm et ſine rethorũ ad ter gi
hi dari: uacuãqʒ; poſſeſſioney ſioni. unde ſic dicit nonut confũdã alter ſine altera: uel altera ſine alte tium. vnde in diale ſun
tradi: fructus ueninnt in ſti? uos bec ſcribo: ſz ut chariſſimosfi ro credidit. ſi ergo aliud hoc et cctica diſpntatione ẽ in .
pulatione.ſi ãt rẽ tantũ.mihi lios moneo ꝗd hbʒ qõnis: ubi ait. quod ſine ſcrupulo ullius dubitati neceſſe ꝙ qui obii⸗ ade.
dari nõ uenüt in ſtipulatise ego dico ñ dñ. itẽ ubi ait. ecce ego onis apparet: cur uix fidelẽ cũ in, ait exponat obiecii⸗ dke
ar5,ſer ſoc. ſed ⁊ ſi ailclat paulus dico uobis: qꝛ ſi circũcidi fideli ↄiuge ꝑmanere nõ lʒ.nõne eéet ¶ones ipſi reſpoden *
li ois er ane mini chriſt?uobis nibil Pderit. dominꝰ ſic apoſtolꝰ iubet: niſi for uiſteit v netat ug unh
diſſimilirudo attendit. ff. de nũ ꝗdẽt hic dixit'ecce ego dico nõ te loco iſto uacat illud quod lamfi indici Ueti obikeig bumßt
rei uẽ.ðſi nauis.⁊.ff.de condi. dñs.nõſũt itaqʒ ſimilia iſta. qꝛ eti deliter apoſtolłꝰait.an uuliis expe tur. xxx.q.v. indicã gemas
ide. plane.? ita ĩtellige.fl. eo. am illa que iuber dñs nõẽ indignũ rimẽtũ accipere eiꝰ qui ĩ me loqui tem. dicimꝰ ꝙ ö mwã mnt
ti. ſi reus.⁊ hoc bñ dr.ff.de ĩ uel ↄtrariũ ſi eadẽ monet apoſtolꝰ tur chriſtꝰ ⁊ dominꝰ: utiqʒ ẽ chri dato iudiciſ debʒ ei e
iuſto ? rup.reſta.l.i. monemꝰ. n. eos quos caros habe ſt. itelligis ne quid dicã:an ĩ hoc rũdere ſipõt. aliter tnn
b iri nr de iuriſdi. om. mo: ut faciãt dñi precepta uel iuſſa. explanãdo aliquãto diligentius i nonteneiur. . de Rai
. ſticiin ar o ilieitũ e d Cũ vo dicit ego dico nõ dñs: ſais moraboꝛ attẽde utrẽ ipſam expla,⸗ non nu.pe. gener”“r⸗, (
icitn. ar. .e. . 1ſ6³S166 . liter. ff. de ꝓba.qui fpotce
bibitũ: ſaltẽ ibi declina ama, oñn dit dñm nõ ꝓhibere quod ipſe nandã tãquã ĩ ↄſpecu declarädam quagita Prtnn
lo ⁊ fac bonum. dicit ibi expo ꝓbibebat. ꝓbibuiſſet aũtdominꝰ planioreſermone ponamꝰ:ecce cõ x ¶Ecce. ponitthe
ſtor. a malo oĩ: æ exandi H̊ 5 ſi eẽt illicitũ ergo ſm ea que ſupra iuges duo unius ĩifidelitatis fuer̃t ma nt apertins di · Alnriif
mortali. uenialia. n.nõ ſũt ꝓ diximꝰ multũqʒ uerſauimꝰ licituʒ qñ iũcti ſunt nulla de eis qõẽ que cat. Uaſluin
irog wn unern: xiii. erar per iuſticiã ſed nõlicitum erat pertineat ad illam domini iuſſionẽ a Dimirzt ber lit kri
1. e ne ne⸗ jn ir1 era.ſ.nõ extortac᷑.
dio n phibuitid quod apae vo cui placetita nolcere4 10 eris 2 noui teſti quo phiberſi inbet fidelido/ icrie
ſtolus. cc. vetat domin?ꝰ ſʒ apoſtolꝰ. quemad delis cũ ĩfideli ↄiugiũ copulare:ia minꝰ.an non iuber mndſt
¶ Weniuolẽtiã. aug dictum modũ nõlʒ quod uetat dominꝰ cũ ſunt cõiuges:a ãbo adhucſunti fi nt dimittat nel non ibrii
apli itelligit ð ↄſilio ego dico exponere uoluiſſes. quid ſibi uelit deles adhuc tales ſũt quales fue, dimittat aſſumit aa uſepe
nõ dnjs.itellectũ ſunʒ ⁊ röem quod ait.ego dico non dominus runt antequã cõiungerentur: qua/ guſ. tantum alteraz lun ri.
ſuã poſuit ĩ pri. quare dñs nõ cũ alloqueret᷑ fideles quibus eẽnt leſqʒ cõiũcti ſũt:uenitqʒ euangelii prem diſiüctiue häc NIn.
derai kadts ab iſic⸗ . leede cõiuges ĩfideleſdixiſti: qꝛ dominꝰ prredicator credit eoꝝ aut unꝰ aut ſi dixeris nõ iubet
rer un tige io a del. ee iuſſik ne coiugig ſibimer dinerſane una. ſa itaut fidelis cu ſicleli bab den
enderererne lgt ligois copun ar t ipiiͦ adbibuiſti tarc gſenniatiuber ficeli dominn ubrrt⸗jmalti
cipit apoſtolus ? nõ ds inti teſtioniũ domini dicẽtis: nõ accibi ut ifidelẽ dimitiat an nõ iubet.ſi di ſinterac nõnt fidelẽ fünmn
delem nõ dimitti. qꝛ dnſuide es uxorẽfilio tuo de filiabuſ alieni xeris iubet reclamat apoſtolꝰ ego nõ dimittat. æc. pla ſgtic
retur cõtrarius cũ preceperit genaꝝ ne traducat e poſt deos ſu dico non dominus:ſi dixeris non na ẽ lra ⁊ bene con. nunn
in nete. te. ne auis alienigenj os ut pereat aĩa eiuſ. addidiſti etiã iuber cauſam requiro neqʒ illã mi grnũt que ſequũt iin
de erl inoe vba apoſtoli. ubi ait. mulier allig hi reſponſurus es quã tuis lineriſ naſt dia iude n mmmmn
lu in precipiẽdo fuiſſe et ynñ laEuiro quãdiu uir eius uiuit ꝙ ſi indidiſti: quia dominꝰ uidelicep us 1Pnte, dicbego lak
dño. ad qð rudet pol. ꝙ di/ mortuꝰfuerit uir eiꝰ:liberata eſt:⁊ hibet fideles infidelibus iũgi. bic non dominno. ſiat Vin
nerſis caſibꝰ loquũt apoſto? cui uult nubat tãtũ ĩ domĩo. quod enim nullo modo eſt iſta cauſa. q dicat non inbet nt in
7 diis: æ ideo non eſtcõtrariꝰ ita expoſuiſti ur iſgeres.i.chriſtia de iam iũctis loquimur nõ de con ñ dimittat aſſignat li
ei. Infert ex hac reſpõſione no. deide ſecutus es addidiſti“. iungendis. ſi ergo tuam cauſaz nõ aliam cauſaz. tte
aug. g nec dominns erat eiʒ hoc ẽ ergo domini preceptũ taʒ i inueniſti: cur non uetat dominus b ¶ Reclamat. nec irce
gfiiden drecineret aocd ueteri teſtõquã ĩ nouo.⁊ boc iuber quod probibet apoſtolus.cernis reclainat apoſtolus nlit
. äe q dominꝰhoc docet apoſtolꝰ: utnõ iam ut eſtimo non eſſe ipſam cau/ Zrin blaclen ne lin
ergo reſpondes pollenti.qua niſi eiuſdem religiõis ⁊ ſidei con/ ſam quam putaueris eſſe. Con ſitteram no domin? tuth
re precipiat apoſtolus z non iugia maneãt copulata: quare con tra inuenitur in concilio toletano ⁊z hoc cum non
aſſignat cãm. tra domini iuſſũ ↄtra doctrinã ſaa quarto. ivi non. ſed credo Ren
m Eäazigro boc idẽ ꝓ cctã:cõtra precepiũ noui ⁊ ue.teſta Miſi ad fidẽ iudeus acceſſerit ſe / litteram falſam eſſe kel
bãdũ.⁊ addidiſti cõcludẽdo. mẽti iubʒ apoſtolꝰ:ut diuerſe ſidei paretur 4 b uxore fideli. ſine non. M,.. in
1 „. oren, oſo roſe maneant ↄiugia copulata. qꝛ paul⸗ dei qui chriſtianas mulieref e CRequiro qumn⸗ e
mem non iliauit predicator gẽtiũ ⁊ apoſtolus in coniugio pabent admmoneean non iupet domin⸗ nen
quia in alio ⁊ in alio caſu lloꝗ iguibreat rgerin apoſtol in coniugio babent admo ut non dimittat.io. h
tur apoſtolus ? dominꝰ. ia in cõiugio poſitoſ nõſolũ möet imur ab epiſcopo ciuitatis illius ut q · ¶qdei.quod hic dl
o ſſe boc. de contunctis ét iubz: utſi alter ex cõiugibꝰ ere ſi cum eis permanere cupium chri dicitur corr igi um⸗
p ¶ Zalem. i. non ſue religio⸗ didiſſet alteꝝ nõ credẽtẽ ſecũ habi ſtiani efficiantur q; ſi admoniti fue ex de diuor. qto.
nis. — tare:tamẽ cõſentientem nõ dimitte rint noluerint: ſeparentur: quia nel qꝗð dicitur hic ſe
q ¶ Ambo. põe exẽplũ nt me - rret.bis vbis mis aliud eẽ boc ali non poreſt ifidelis in eiꝰ ꝑmanere arandos eſſe. itel ui
ligas in illis caſibuſ 8

2 75
XXVII ui foris ſunt. quod uernin
tde bisui ſorio ſiunt. qnodd uel alo mo
1iq ii.ſeripſit. cecleſtainkeat de his⸗ Beſüeſonnptc turte
hat eum ad Publicis. argu. ch a8. cum enim pecc opi uel principis ar. uniri. ut er
lt habitare cũ Fanc en maeot Nhti, 5 i ad ar ornles⸗ diarraͤe rlebenn 7 alia õ ſed
. is nult m inris eſt in a alter elt d raliter mulctar in archiepiſcopatu. 7 ſur. po iritualẽé penaã
i creatoris un idem inris eſt in oſtea alte do corporaliſer mul ore. in archiepil den ſpiritualẽ p
in cõtumeliã cre alu. ⁊ ßm hoc nerüt chriſtiani2 pol Iri.ut doce extra de raptor quantum ad ſpi de lliſ qꝛ
an uc ortale pecc an primo fucrũt ſi noluerit coueniri. d. ſtituit. « extla de rap 4 leſia non iudicat de zica⸗
teniz⸗ aliquod me in eo caſu qnñ p cedere ab ipſoſ ad fidẽ: ⁊ aliue . eccle s excõmunica-
uelloan c e hel lece c⸗ rtuur a . eſt eoruʒ oteſt eos e n e
N gateiucnerutn caludeſtur conee umetaſerllegan en eorn rerant daenararths Peſt
5. e. non ſolum. uel dic & ali ſtianam“ riſtianis ſu . imꝰ beccleſia ſep pianus.
5. e. no ſi muli iãᷓ ĩ chriſtiana ibos a chriſtianis os ſumimꝰ 9 b cclelia mnis xpianus.
r⸗hanm iõöe: que iã ĩ c . ib? C10s permittenten ſic ĩ ut.xi.q.iii.on ni. niſi
hilgun muler. titur iſa niunctioe: que⸗ ut qui ex talit apoſtolo permu imunda: ac ſic ĩ )Allus corum qu du
he con ren uiro⸗ teztlatac ſide.llii an ſconemarris ballt iudicentur iᷣ iſtiän qui b r ſſuſ ad predicadũ
ſlſatsr edere a uire traſlata ẽ fide 5 pditionẽ matris ab illis indlicem eſſe chri ſil miſluſad g ſit lauda
lberign dafecece er ad J i ſüt: fidẽ atqʒ . procreati 7 incipiat ellech onun SS de iudi. qᷓ;
a reuoce . n180 eg ores inc billis app is. extra
inm ne ult ea re.ſee 4 naltiſüt: iliter illi qui proe li, feriores ne abillis a⸗ bla ei⸗ 5
iorem erro at. ſimili ierib? a fideli / f dei:ſi nos que al nobis obla⸗/ bilte. e tamẽ po
ſni priore ir conuer⸗ ſequ ⸗ bꝰ mulieri ligi lud El :illi uero a H idẽ ipiat. emer .
i nir l poſ . ifideli I. aglur re 6 utamur: is ita 3 eu i Percip iqauis † poſt pre
Daluim engei faciliꝰ pot ſürde iſtianã ſequãtur 2 tur ant. Ex bis inter b eis aliquis .
K: quia facili pol iris chriſtian litionẽ. NMex acontemnant. Exbi eſſe int teſt a iude. nemo.
npenen tit:qui⸗ renocare bꝰ miris chrim ſuꝑſtitio ta contem mugium eſſe arg. C. de i
tuiri enocgen iudaica ſupltiil lis ſalu/ lligitur coni ſtoli om / Paret arg
ſutirt nirt dcero onem nõ iudę E:ne dũ fidelis ſa ea ter colligi llud vo apoſtoli o E: iudeorũ. ſilir
qi duemhe ne du nid ere VOape . orũ.
uirſai⸗ nerſo: na nir capnt hoc iõ ſtatutũ tius ipſe cũ infideles. Illud fide peccatuʒ ẽ Anes. iude “
R rfo: na uir v it ifidelis po ginueniat. on eſt ex . nic ilium: cum ? ip
ſn . queriti ition fi ne quod lligendum ſ Hodie 2tiam cibos diſe
Cnblit eius caput.ſed qua ifidelitatis perditic ilio tam defi ia inteiligendum edatur e hodie etiam c inean-
le S ocilio tam ð non ua ine libus fit cr ſi hodie e continean-
tſrilt cum öt ecchia filiol ffi Ande in eodẽ cõcilio ad fidẽ quid ab infidelibus fi d con/ nãt. ʒ enim non iii
„ rporecoe alier An de ceteris quid ab in domne quod con/ por z eniit ſia ut. xi. q. iii.
eſggiti llor rſus coge⸗ liis iuc tũ ẽ ut ĩfideliuʒ ſe peccan tia fit edifica eſt in nſam. continentur e
ſt conuerſus eniẽtibꝰſtatu . conſcient ccatum el ad menſat .ff. de pef. here.
n, atſcie⸗ e baptiſmum. nemen conſortio tra con⸗ bꝛo. pe tia.ut.ff. de ns.
. ad bapt . entur. conſorti⸗ nde Ambꝛ batumé. ſenten 1 git ſenatu
ehri R:er quoalter pa maenfenmr. arentur conlot aeusnm pro item ueniunt. 5. idru.
n n. ex q ſus tum leparen luatur er od aliter fu qu locum: item uen i. 2. ff. ſi qdi
rfndenne ens eoz ouerſus A parentun m inuoluatur uoda ndem locum ji. q. i. multi. 2. log
ſel rens eoꝝ 95 fo es:ne in eoru 9 ug. ſuper eun oba· mnt.ii. .l. pe. ſed quare lo⸗
1Nlrt eſtiam eſt fact? ð fo fideles:ne in e .R Item aug. ſu liter fit quam proba fe. di. l. pe. ſec qn me⸗
Sõ 1 Iern. G. 3 iter fit qu oẽ Pau. e. di. lp um nec co
ſegeiic roecclelie: 5 fili ibus. lios uel filias: ne e quod aliter fit ntamẽ oe cum eis: c Fred
A 1o Hons u. xr. roribu filios ue omn tum eſt: non o- mur is. ſed de H̊ red
Oppoſtkin eius ponñs. ut. xy. Adeoruʒ iuoluant᷑ er/ ſt pecca um eſt. Ign us cumeis. ſect⸗ fami⸗
dH eius ꝑ⸗ lte. ſʒ ltra iuo . tume fide bonum dam io:quia maior
egſiſtiin q. ult. eum multe. arenium ultra ſeparari de quod fit cũ fide lpa nocet itur ratio: qui⸗ endo
Pfohiene vult. in⸗ od ni cu ſt ex culp ditu in cibo ſum
febonemm alius crecho win⸗ pſortio ſte: anoe ceirex’ 89 laritas eſt in 8 98
ddt fi ab eoꝝ? qut mona tia enim q it: beatu liarilas ⁊ facilin
ſetgiru me tur qñ iude roribꝰ: dos:aui monal e. ranna ſtolus ait: be auod ỹ in colloquio. t. xx
NnA telligatur qt con imꝰ deputã is mulieribus a ic etiam apoſ 1 eo quo in colloec epulas.ut.
tifcaſtein exiſies iudeus cernim tianis mulieribus bic etianm etipſuʒ in eo qu ſpitur inter e
t exllies n iſtiana tchriſtian b eoꝝ con non iudicat ſemetipſ nabilez dec ipin ſquiſq.
morili traxit cũ chriſtian riis: aut ch⸗ etibꝰ: ut ſub eoʒ ue non iudica non facit damnab m ii. q.liii. unuſq t. ii. q. vii. in
hdeingfi . iris deu timetib;: ur iſcãt: at bat.i. ꝙ no iendo quam 1 feriores. n. ii.
n h ſtianan.. uiris d necufſdel diſen, duam Probalt aliterarl locqanod 1E Bnſe recepti
iinn hri nberr5 verſii⸗ iſtituti t ĩ morib? qj ene⸗ Fegotartcindus eſf eccatũ ſelr ſctentiam. nſt bl⸗
eeſſpor de xxxii.q.ij el re melius ee Item. -W rO et „ icitur e ecp m C INiE is nam ip Z
Ntenenn ,4 hicde cõditione zn.J. ficiãt. ¶ Etib? cũ infide bPbP ſt ex ſide di ñi fit: ut ad eter lprohibitionis. :quan/
,„„— con in fide/p idẽ ueniéeti! . non ent fide ñ fit:u ne n S debeam:
IInn e geben ligionis. ibi de d is ad fi 8 C. uid e9 . ile reputa comedam qᷓ ientiam non
U 181 tis. Judeis adf 2 quicꝗ n inuti . conſcien
rfki ditione ſeruitu nulla ſit cõmunio. ig etiam bo 9 leat ſaluten ait. uis contra conſ v. d. 5. cri
⸗ . nullantco tia etiam uale inux. de aug. 2 taliter. xxv.
Nupn b Verſ nſideli⸗ li epemnalor Sſoltieri nmnapnd ldelenpsrce c heceo rdicunt dutdam one
“ latis. iudei vo diffi s corrumpunt: ſũt: nulla us uita infidel od fit a Tra conſetem tam none
llipgin lalis ndei o viſſi 8 SHé i ad uicia ꝓni ſüt: f omms ungn bonunm quo tra conſcienti ui. arg. op.
5 ade — i ad uicia, eis ad fi- ec ualer eſſe itio eterne iii. di. nerui. a ..ſed
idd eint Epeſiti g. cõio ſit heb iſqui ad deo ubi deeſt. n. agn : falſa libe. cau. ig nio.
Dnninte uertenclum edů igiuur ultra cõio iſcu biſ qui ad z deou ilis ueritatis: fa ff. de li ira de ſimo.
ini ſubuertẽ Gbr eg e ſſat eo qʒʒ abilis uerit ibꝰ eſſum ex
ſnint oregad ſn Sranlale⸗ dẽchriſtianã ſiſtũt: ne for te eo incommui mi opumis mor en expre⸗ Onfelahfin
Aumentnmd qᷓ genti taf ĩ ueteri rim ↄſiſt tant᷑. gcũ irtus eſt etiam ĩ o n eſt uera pu per tuas. i. conſcientia.
fnk Ec cz ane bz hu kuichemoneſbuern ſũt am Zrem cum dicitur ſicſcris eum con Sraan ſicut fides exi⸗
n bec roh ĩgen · rup bis aui haprizad ran⸗ icinia bominis infidelis ſſe ue/ Ex ſide. . ſicutt
Piedre erDise ſortia nõ diciria he dicitia e itam
thininuku kcüin elg i⸗ ad ergoe liũ conſortian⸗ illi pu a negatur pudic dpre ait. uo ad nitan
6nieraracfntn llious. xi.q.iii. ifide — net T uun p eſua neg ctum 27 ad pre. Keputatur. ..iii. ſi quis
minnamin tilibus. xi. q modo i briſtianis don Itẽ ex ingeln ad effe is . ſicut L di. iii.ſi quis
. 2 * ntum ſalutis ,Ncu 5 am. de pe. .
tmnmim menſam. rint ? hi chit 9 deputẽt᷑. ¶ Nẽe ra quantumn teterne ſal⸗ 1 eternam. d dens. .
ondſitirti H ni blicis ce miuz eticos aut .abſqz fide que
hndſc deorum. qni do ucãduz nec bi mil ud her nantum Abſqʒ. i. abt
Dinisſiin ]Aaet igüt H ii. ſynodo. aducãduʒ nec enim ap a: non q q
fimminet kdan feren Luͤ mdeis is medicamẽu egantu atu ad uirtutez. ſic d ſirtus. 5. di. xxvi. dei
e eis aufe . um:nec ab eis m n ãſed quãtũ e de apud ĩ aWirtus. S. i. 5. di. xl
oodtſitnn c. in li eoꝝ bendum: ne dformã r eſſe ve apud 1 E .. ſicnt urgeri. S. di. .
ifrü. di ſũt parunli eoꝝ enaum. eſt. int O⸗ aa ſorn. egantur ele; ſint. iu S. 1. q. !. cut u. tiiij. g. i
ul nuif qi ſüt adi ſz adul ipiendum eſt. oſunt oꝛ rtutes negantun in eis ſint. in 3 ſticia. · xx
zi baptiʒadi ſʒ a0 accip g'i ſacr 5 7 uirtute uin ve i uera in .
nnini ? baptiʒac ſed cer⸗ Allus eoꝝ gi ſ⸗ oꝝ mãa les: non quin ibus roman v.n
il nacp. M icꝰ azima eoꝝ fideles:no uirtutibu ubi ſang. jcitur non.
dinmif ti nequa c adulti ine: aut laicꝰ aʒ liquem ta illud hiero. u ium: ſed qꝛ cum dicitur
zilelor te ſicni nec adulti dine: aui itet: aut aliquen ra illud hiere imperium: Item cvl d quidam.
hifutlung, . uli ad fi eis hitet: a aut xt. uerunt em 5.i. q.i. quod quidam.
te e lia nec parur T et: aut cu 9 ſuis nocet: romer ne ſalutis. — tum. SZ.i. .A1 di. xxxii.
mit e. trabendi ſt̃ duc infirmiranb ſu 1 iͦ eis Pre ent eterne lal um .iiii. inis. .
dient 1 hoc ĩ breui coNiinn is ꝑcipiat au ſ. alfee o. NHon . n. J. xxxii. q. 1. cu bi
ain oßm icinã ab eis ꝑe ſquã hoc fe illud Ambr ra dei de/ §. uerum. liii. q. i. n
HDfnitncn um 9 eẽt indeꝰ ono- medicinã a et. ſi vo giquar . illu . quod ext iatur. arg. xx ideret
zrt oo null eẽt indeꝰ ano in balneo lauet. ſi f: ſi laicus monium m cogno nuncia .v. conſider.
Glonn o reliquie balne icꝰ ẽ deponat᷑: 1 matri ſt: ſed cu de pe.di.v.conſid e
mogo ergo reliq t ind icꝰ ẽ depona cilio aga facium e non oſten ſana. ſ. de pe. ortet.ſ.ð pe.
eneiot iſrael ſalne intell cer Item X. C mendan inter in⸗ ſ. de pe. tem. di. iii.
OAr orin R ideo intelli .= cetur. —2 itur eſt e . eſſe inte S .quod au HM
Einen oſtea. ine cõic ſci . non ehe in di. ii. .
end⸗ e hoc de flus az wenli. laici uitent iudeox . ditur ennn domini pyece le rex. uidetur dicere
nan chriſtiãis c w Qlerici nue ie a conſortia recipi/ fi deles nunl pꝛohibentur aniun⸗ 1 Vere.non biaetnn fike
4 ea e nNd iuia: nec ae to gemiles p cergo eorum cõ nerum. n :nullatenus ẽ uir
nne dere nolebãt.ðᷣ co. u ici ſfſine pi tilibus. ne i decretũ el charitas: accipit
ere Wolel. t. tur. inceps clerici ſiue i gentilibus. nira dei nel ipeologus acci
elin. e iuia uitẽt iugium ex ate iubentur tu od ergo dicitm
mnn bec littera boc idẽ Wn m conui iugium auctoritate iu dei trtutem. qu ret polici-
Gamnov, cc ultera Do⸗ e⸗ deorun aʒ ac tach auctorn õtra de utrintem. ſcilicet po
n innuit ubi den ii, kaiei inceoruni uiſan⸗ os fu. illa i ab inuicem:qui c picuittunbus ſine charitate
WX parte ita ꝑ nt pa neceos n cum apud cbri mnure, ſeparar res:lelnge anel argn. ;
ſe ſoluitur ius pa ipiat: qui ibis non utantur: inumin eis erant. to. quib⸗
t mi is: nec cipiat: qu cibis non ienim actus bominum in ff. de alea
rmii trie poteſtatis: unibus cib õs banigſi haberem wamn da
ingbütur comm ultis. ſtrennt o fortiiudine poni ſi haberent
eſcſe tamen prinabũ entur a mult uirtus pro foriund eis:quia
““ eſſi ””MðMB abenturan. .naz 7 erat in
. i. .V . 3 . „M'*be
gug et ofeihr inn pwaſeuke debeant in gra berent os. xx
ſen⸗ 4 iſti bapt ʒati erat s ar. Z. xxyx
ledun , e. di. ii. dum ſancta. . ient pobaptiſmũ ar.
e be. di. ii. dum ſan phitoss. tpebap
ei be. Epe.eos.i.neopl mẽ atiquũ retientp
gud O Hebreis.iſti ̊ nom⸗
GN
hnt

Ces tif.

cohabitare ſententiet. hanc glo. non approbo quia ſine
ſſie diſſoluitur matrimonium. ut.S. q.i. inſidelis.
q Jus.i.vinculuʒ.ſed tunc demum ſolum cum contrahit relictus
ar. extra de diuoꝛ. gaudemus.in fi. imo etiam prius credo ſolutum:

8 Aue. tradere.j.ꝓx.c. .ſo.ibi de pactiõe in ſuturo:bic dicit ꝙ non licʒ
accipere ⁊ illi ſe miſcer.
bᷣ Alienam. hec clanſula oẽm alienaʒ nõ ſupponit ꝓ heretica nel gentili. ff.
de.ner.ſi. doli clauſula.nã ibi dicit ꝙ clauſula generalis ſequẽs ñ refertur ad

udicio eccle

ea de quibus ſpecialiter ẽ premiſſũ.nõ ẽ obiiciẽduʒ de morſe qui duxit ethyo

ſed ſi alter reuertitur ad fidem anteqᷓ; alter duxerit vxorem reſtituit

gia nrue10) vä Fene hten Pincmnm marrion nin
tur.quia illud factu fuit i figu .B gquali iur iminii
ra G ons ſibi copularet eeiſe vel eccleſie decretuʒ copulati ſunt: Vod uero uxoꝛe niuen 1 lbidẽ derpencen vn
ſiam ex gentibꝰ. ij. . vii. .. hi vtpote infideles cuʒ fidelibus: vel te alteraʒ ducere nõ poſ/ —ii. nnn
na pone - aliauis hereti·conſanguinei cũ cõſanguineis: vel ſit qui inſidelẽ dimiſit:ꝛꝛte— —
baban an bptn aaha affines cũ affinibus. hi oẽs ſi ſibi atur ſcriptura dicẽs: alioquin ſidi Relinanitur en⸗ –
on ſeti gia peccata dimiſſa uicẽ copulati fuerint ſeparãdi ſunt. ſceditis ab iuicẽ ⁊ uolẽtes cohĩtaf linquete; vſe rein n
eſſe ẽt oꝛiginale: nũquid põt ShMinc etiaʒ ideʒ Ambꝛo. in li. dimittitis:⁊ alii uos copulauerins auens conrabern enun
cõtrahere matrimoninz cum de patriarchis. dgulteri eritis: fili ueſtri qui poſt ne peccato ſi conuer Alur
xpᷣiana. dicit.h.qꝙ nõ.quia ia Fideles ifidelibus nõ ſunt ↄiugio ea naſcẽtur erunt ĩimundi.i.ſpurii. ſus contrabat. non
nua oiuʒ facramentoꝝ ẽ baßz copulani. ¶Itrez ex concilio meldenſi.c.i. eniʒ poteſt matrimo Vuin
tiſmus xxxij. vi. .verü. ſimi. ue chriſtiane gentili aut iun· Mõ pòt quis poſt baptiſma alterã muum claudicare en ulmn
er necr dine poſſet ceipe Adeofiliam tuã tradere:cauei ducereuiuente ea que ante bapni/ ſint due relationes. mhm
re forte ſi ſuperuixit ⁊ ſe non —SEEiin SSSõ . ien la vnde ſi vna eſt vxoꝛ raos
bapcſzanit: videturcotemne quit gẽnlẽ vel iudeã atqʒ alienigę ma ſibi fuerit uirgo copu to. reliqunseſt pir. i, mmmn
re. ? ſic habet quaſi nõ fuert naʒ:hoc eſt oẽm hereticã ⁊ aliens Jauis habuerit nxoꝛeʒz vgin? antem non traclauit inen
chriſtianus. Jo. 4 a fide tua accipere nibi vxoꝛem. pꝛi anie baptiſmũ uiuente illa pꝰ bic de relinquẽte qꝛ brfe
¶. Prima. que ẽ inter ſpõſo maa cõiugii fides caſtitatis gratia ẽ baptiſmũ alterã br̃e nõ põt.crimia extra eccleſiam eſt? aummje
⁊? ſponſas. Doo. ſichriſtiana ſit nõ ẽ ſatis: niſti ambo eiz i baptiſmo ſoluũtur:no ↄiugia nibil ad nos dᷣ ea iu Minm
4 Dr atia eſt...xxx. q. v. fe⸗/ iniſian ſitis ſacramento babrin mi ſi CSreg uͤrteſtarur. ecõtra dicẽs. mun
Si ria he ee mul ad oꝛatiõeʒ nocte uobis ſurgg Licʒ fideli aliã ducere uxoꝛeʒ quaʒ t lamen ar. g ela⸗ 0
e S Firentnltno hon duʒ ẽ ⁊ cõiunctis precibꝰ obſeccan criſtiaeſidei odio ĩfideliſdimituit er ererd Nrc
eſt fidelis. de hoc dicã.j.xxx. dus deꝰ. ¶ Itẽ ex ↄcilio agatẽſi. Jinfidelis diſcedit odio chri mãda. poteſt. ſed yt urte⸗
q.i.in princ. Lum bereticis catholici non mi/ ſtiane fidei diſcedat.nõ eĩm eſt dixi quo ad eſſenti⸗ zunoni
T On oʒ. hereticis. here ſceant coniugia. ffrater aut ſoꝛoꝛ ſubiectus ſeruituti am non poteſt claun, mtnli
ilicus nõ põt cõtrahere TLMnohorne ci hoĩbus he/ in huiuſmõi.nõẽ eim dimiſſio pecc dicare.ſed quo ad efk mnnin
rbDirteefnarnanoimmr. reiicis miſcere cõnubia: vel catuʒ ꝑꝑ deuʒ/ ſi alii ſ⸗ e copulauerit arbm bene ru igon
ſicut cũ excõicato. de cõditſiio ⁊filios ꝛ filias dare: ſed potius ac cotumelia quippe creatoꝛis ſolui nonn eronue⸗ mlin
nibus que apponũtur in ma cipere: ſi tamen ſe pꝛofitentur chri ius matrionii circa eũ qui relinqui ſo. vel die quantum Iudh
trimonio n. xxxij..ij. ſolet. ſtianos eſſe ſuturos ⁊ catbolicos. tur'.infidelis aũt diſcedens ĩ den ad fidelem ſolnitnr. —
5, Gο Iquis.ᷣdato.hic nõ po Item ex concilio vrbanenſi. peccat ⁊ in matrimoniũ:necẽ ei fi yt hic dicitur. qꝛ ad krgmi
Wnit exẽpluʒ bonum. na Mhriſtiana cõmunione careat: qui es ſeruãda cõiugii:qꝛ ꝓpterea di buc poteſt debitum Noſeimn
in veritate per dationẽ libelli indaice pꝛauitati coniugali ſe uin/ ſceditne audiret chriſtũ deum eſſe bpetere ab altero. ſed qunnn
mwddeanmen oſociat. chriſtianox cõiugioꝝ. Hicdiſtin inſidelis non oieed zudn
extra de diuor. gaudemus. Iquis indaice pꝛauitati conin guendũ ẽ aliud elſe dim ittere uolẽ bieetus ſeraaiun Kinu
h Tradit.j.xxx.q.v. alter & gali ſocietate ingitur: ſiue chri reʒ cohabitare: atqʒ aliud diſceden lius. = cum aliaſitß Rtt
i Mon ſegitimů. ſi eim ꝓ/ ſtiana iudeo: ſiue iudea chriſtiano teʒ nõſequi. volentẽ eim cobabita uitus qua tenet vir ntnn
batum fuerit aliquod impedi mulier carnali conſoꝛtio miſceatur re lʒ quidẽ dimittere: ſʒ nõ ea uiuj vxoꝛi: ᷓ illa qua vxõ —
mentũ iĩ tali matrimonio fili quicũqʒ eoꝝ tantũ nefas admiſiſſe te alia ſuꝑinducere.diſcedẽteʒ ue yvriro. ben poteſt vna Pint
no an legitimi. vt exrra d cognoſcitur: achriſtiano cem atqʒ ro ſequi nõ oʒ:⁊ ea uiuente aliaʒ du ſernitus eſſe ſublata ſtinide
25 en birid cõuiuio ⁊ a cõione eccleſie ꝓtinus cere lʒ:ueꝝ hoc nõ niſi de his intel vnn alia⸗ſie fbol hani
1rtlatur ſecũda que ſegregetur. Itẽ illud augu. nõẽ ra ligẽduʒ ẽ quiin ifidelitate copulati doma. vernavec nin
ſtio: de qua ſupra di tum cõiugiũ quod ſine deoẽ: nõ ne ſunt. Cererũ ſi ad fideʒ uterqʒ con nerſi. coniuga. qui/ uur
reimus in prima queſtione. gat cõiugiũ ce ĩter ifideles. Coniu uerrſus eſt:uel ſiuterq; fidelis ma- dam: alin
“ 3 quis.virginẽ.ideʒ e:. giuʒ eiʒ aliud ẽ legitimũ ⁊ nõ ratũ trimonio iũctus ẽ:⁊ ꝓcedente tem ſ¶ &t in matrimo/ unrt
S er ? ſi coruptam. ſʒ de aliud ratũ ⁊ nõ legitimũ: aliud le poꝛe alter eoꝝ afide diſceſſerir?¶ o nium ideſt in fractõ hmn
facto queſuuz eſt de virgine: gitimũ 2 ratũ. Legitimũ cõiugin dio fidei chriſtiane cõiugeʒ dereli ne primi matrimõij. ehe
ortölöliceenantc n. eſt quod legali iſtitutione uel puin querit: derelictus diſcedeniẽ nõ co on dleas lclne fini
nem T eumqni accedebat aq cie moꝛibꝰ cõtrabiiur. hoc ĩiter infi mitabitur: nõ tamẽ illa uiuẽte alre⸗ ſi llud otrabat poſt ieliße
baptiſmuʒ. ſicut cũ alter ſpon deles ratũ nõẽ:qꝛ non ẽfirmũ. iõ ram ducere poterit:qꝛ ratuʒ coniu iᷓ conuerſus cü alia lii
