pꝛimantur vt ſi hoc feceris.
vt. C.de condi.obtur. cãm.
ſi repetendi.ff.de ver.ob.gc/
quid.niſi vbi lex pꝛemilſit ali-
quid tacite agi inter hentes
tũc.n. illud pꝛo expꝛeſſo ha-
betur. vt. ff. ſi cer. pe.cũ quid
ff. de ver.ob.triticum. quan⸗
doque lex ipſa ſpeciales con
ditiones ſubintelligit ut in ſti
pulatione dotis ſubintelligit
hec.ſi nuptie fuerit ſecute.ut
ff. de iure do. ſtipulationem.
⁊ hoc ſi non imoderatum ꝗd
pꝛecipitur.vt.ff.de ope.liber.
ſi libertus.extra de iureiurã.
quintaualis.

c Congditione.nota ar. a cõ

trario ſenſu. ſubaudiuntur
2z alie conditiones ut dixi.xx

vij. q. ij. F. i.

Aieſtio .

Laun⸗

bunin
idam. impeditus. tractauit. g. ſupꝛa de impedimento matrimo / ooeulus aliquid. inſti. de gra. cog. que tamen inſpiciunt debent eſſe Atglu
B ij. quod pꝛocedit ex animo.⁊ etiã de eo quod pꝛocedit taʒ ex ani perite. ff. de ven. in ſpic. l.i.qꝛ uiſus ſepe fallitur ⁊. xij.q.i.nec aliq̃ unſyel/
mo q ex coꝛpore coniunctiʒ nunc tractat in canſa iſta de eo quod p ER?auiſſti pro uxore.conſiliuʒ eſt.vt extra.e.accepiſti. gunnne
pcedit tantuʒ ex coꝛpore.tractat etiam de quibuſdam alijs uße⸗ . J ſo uan
— dimẽtis. vt de frigi. ⁊ male. c.i.⁊.iij.⁊ de enormitate delicti.vt.i.q.ij.de hbis q ¶ Innupti.preceptum eſt quantum ad virum.quantum ad illam Gmni. in
2 ſequentidus.⁊ de tempore ,. conlilium. T ita ver miſſt
feriarum. vt.j.q.iij.per totũ “”””ÿM „. bum ſemel poſituz nit nte
b Agni.i.chriſti de quo dꝛ Aidam vir male aut reconciliari viro ſuo:vñ datur tenetur equiuoce. ckwun
agnus dei. ð cõ. di. iiij. nemo. iciis impeditus intelligi ꝙ impoſſibilitas reddẽdi xxviij. di pſbyterũ otrenon
c¶ Confeſſione.i.contritiõe xori ſue debituz debitum non ſacit coniugii diſcidi zibt Buicus Be Mrn
ocd autem. hic de⸗ eddere nõ pore/ um. Mis ita reſpondetur coningi verbil ela neenſte nnnmn
pingitur pꝛima aõ. glius interi firmatur caruali officio vt Abiſ vela dediſti. Ndeinn
un. k. impoſh at: alius interim um confirm 4 r & Maturaliter. i.
ſ.impoſſibilitas b ſt. poſtauã uraliter. i. NMe.
coenndi ſeparet matrimoni⸗ clanculo eam cor ſupra probatum eſt. poſtqua uero natura ii frigidita⸗ *“
um. Et no. geſt triplex im⸗ B rupit: a uiro ſuo ſe officio ↄfirmatum fuerit niſi in cã te impediente. eſt Gteintn
poſſibilitas. iĩpoſſibilitas ex/ parata Lorruptori ſuo publice nu/ fornicatiõis ñ lʒ uiro uxorẽ dimit/ ar. ꝙ frigiditas eſt Alchohin
animo.vt ĩ furioſo. S. ꝓx.q- bit:crimen quod admiſerat corde tere uel uxori a uiro diſceder.uerũ ꝑpetuũ impedimẽ iinneſet
vij. neqʒ furioſe. ex coꝛpore. tantü deo ↄſiremr:reddit᷑ buic fa/ añquã ↄſirmet᷑ ipoſſibilitaſ officii tanel n ſ. . pin t
D Kigde ren nale lrias cultas cognoſcendi eam: repetit ſoluit uinculum coniugii. Uenr z alndanedl⸗ —
Pero . rmarili, 0. nel uxorem ſuam: qua recepta ut er· ρAnge ſerb. greg. ioh rauen Ccant ꝙ nullum im acon.
ſic diſtinguas. alia eſt natura peditius ofoni uacaret: a ad car/ nati archiepiſcopo. pedimetũ eſt perpe mem de
lis impotentia. vt frigiditas. nes agniꝰpurius accederet: conti⸗ Licet mulieri alteri nubere quam iuum. nullus enim itiaſt.
alia accid entalis. vt malefici nentiam ſe ſeruaturũ ꝓmiſu: uxor ob frigiditatem uir cognoſcere cita frigidus vt di amindet
um. ⁊ qcunque ſit impotẽtia. uero conſenſum non adbibuit. non poterit. cunt quin ope me⸗ ginenontn
ſi matrimomum pꝛeceſſit ilã E. ic primum querimr: an pro/ Vod ãt ĩiterrogaſti de bis q dicoꝛi eipoſſit ſi8 gmijgi
nia ꝙ, effecti ſunt vna caro „ pter impoſſibilitatem coeundi: a mfr̃imõio iũcti ſũt: ⁊ nuber cen de no grece i
pter nullam cauſam ſuperue iro ſuo aliqua ſitſeparanda ſi pfit ſi ille aliã uel ula aliũ ducere cum kigialtas au (Nors e
nienteʒ pñt ſeparari. vt. ;. px Uiroſuo aliquaſiteparanda., nbpnuthulegge e E eſt naturalis ppꝛie Ge i
a. vij. bi qui matrimoninʒ ni BSecundo:an poſt ſeparationẽ poſſit de quib ſcripiũ ẽ uir ⁊ muli tas per accidentia ene
ſi ꝓpt᷑ fornicationẽ.nt.S. ꝓx. ei nubere ualeat:cum quo priꝰ for er ſi ſe coniũxerit⁊ dixerit poſtea nõ imutatur. extra Wamdun
q.i.dixit.vbi vero ipedimen nicata eſt. ¶ Tertio: ſi ſola con/ mulier de uiro ꝙ coire ñ poſſit cuʒ de cele. miſ. cũ mar Rintu
tum pꝛeceſſit matrimonium feſſone cordis crimẽ poſſit deleri ea ſi põt ꝓbare ꝙ ueruʒ ſit per iu/ the. .. qucſiuiſti. ſi⸗ lmhe
retert vrrum ſit perpetuum. (äBQuarto. ſi tempore orationis ſtü iudiciũ accipiat ali. ſiatalle miliier audam i zaman
Ade tae ſepara puir ar ſe. quis ualeat reddere ↄiugi debiti aliam acceperit: ſeparentur. lentcigelt perpetud lakfognia
nranac. Et nota lorel, ¶Quinto: an uir ſine conſenſu C Item ex epiſtola eiuſdem. quin ſaltem gioſuʒ mnndtm
ra emanauerit oiuerſa ſuper uxoris continentiam uouer E poſ⸗ B Eguiſiſti de hiſ qui ob Caʒz fri gctoꝛẽ poſſit ſanari mſteme.
hoc ſcʒ vſqʒ ad quod tempui ſit:uel ſi minis uel terroribus licẽ i gide nature dicũt ſe ñ poſſe in ¶ ¶ Patet. nota ꝙ nunhne
deberẽt maner ſimul.ad hoc tiã uouẽdi ab ea extorquer̃ ualear. nicẽ operã carni dãtes cõmiſceri ſequentia ꝓbantur nnntir
i. VMod autem propter ĩ⸗ Iſte uero non põt ea utiꝓ uxoreꝰ per pꝛecedentia.]. ſartn
vt maleficium videatur per⸗ poſſibilitatem reddẽdi babeat eã quaſi ſororẽ: ꝙ ſi retina rliger enſt lanj
petuum vt extra de fri.æ ma debitum mulier a uiro culũ ↄiugale uoluerit reſcidefr ma 0: Aelgs. Nitont
le.c.i.⁊.C.de repu.in cauſis ſuo ſi . poſſi . i. nã ſi huic ſj. 2. C. de adul.ſiꝗs. hhiu
tamen per celeſtinum te ſuo ſeparari non poſſit neant utrique ĩnupti. nã ſi huicñ Item hic ex poſtſa imunng
de terminatum eſt trienniuʒ auctoritate euãgelica? apoſtoli/ poterit ↄcordare naturaliter guo cto patet retro fniſ furrelaus
vt.e.ti. laudabileʒ.⁊ idem di⸗ ca probatur. Sic enim chriſtus modo alieri conueniet. ſi igit᷑ uir ſe mrimonium. vt Murnpoen
cit aut᷑.de nupt᷑ .per occaſi/ ait in euangelio. Nulli licet dimit aliam vult uxorem accipere.ma/ extra de frigi. ?⁊ ma mdmal
onem. col.iiij. hoc tamen ex⸗ tere uxorem ſuam niſi cauſa forni / nifeſta patet ratio:qꝛ ſuggẽrente leti. fraternitatis. —
audi. cum ante triénium non cationis: uelqua alter eorum ſieut diabolo odii fomite exoſam eam boc eſt nolobile Anin
voteſt conſtare de impedimẽ Auguſtinus exponit fornicatꝰ ſu· habuita iccirco eam dimitter mẽ eoipocp alia rei linnne
to naturali. vt colligitur ĩ pꝛe itchelad ler alreru daciifalſit olitur: os ſi muli ns ſupe rducit pſu tmmobin
dicta decre.landabileʒ.⁊ boc erit: uelad quama ter alterum 87 acii fallitate molitur: un/ mitur hoc ex odio tuſſgent
dico lam in frigido qᷓ; in ma⸗ trahere uoluerit. Idem apoſtolꝰ: er cauſatur dicit. uolo eſſe mater fieri. ⁊ eſt pᷣſũptio nngniſt
leficiato ⁊ hoc triennium cur mulier quanto pꝑe uiuit uir eius filios procreare: urerque eorum iuris contra quam Ihmoc⸗
rit a tempore quo tẽtauerüt alligata eſt legi ipſius nõ legiꝰ ſibi ſeptimamanu propinquorum ta nõ auditur ꝓbatio itzin
coire.vt colligitur in aut.pꝛe- reddendi debitum:ſed nõ tranſfe ctis ſacroſanctis reliquis iureiu/ imo ſtatim ius pꝛo lkam
dieia vbloſi dubitatur. an † rendi ſe ad aliũ. Item bis qui ma, rando dicat: utr nüquam per com/ unceer aſte gani⸗ guie
leri õ ſcenti trimonio iuncti ſunt precipio non mixtionem carnis coniuncti vna iceenlanes.. umt
tucn ſit poſt zuneam eego ſed dominus uxorẽ a uiro ſuo cæaro effecti fuiſſent: tunc uidertur ¶ Iccirco. a· d. ſi gnn
ar. C. de edi. edi. l.iij. boc non diſcedere niſi cã fornicationis mulierem ſecundas nuprias con/ vir petat diuoꝛtiuʒ Zin
fauore matrimonij. xxxv. . Euangelica itaque a apoſtolica au trahere poſſe.humanum dico ꝑꝑ vt pater fiat nõ au⸗ rar
v. palea eſt. ctoritate ꝓhibet᷑ mulier a uiro ſuo infirmitatem carnis eoruʒ. vir au diretur.ſi auteʒ pe Unuſrgo
e ¶ Et apoſtolica. ſophiſtice i diſcegere niſi ob cãm illam cũctis tem qui frigide nature eſt: maneat tatut exonerei one unld
ucit Fenianue omnia iſta. notiſſimã:qua interueniente ſi di/ ſine coniuge ꝙ ſi ille aliam copu⸗ ribne mont mclen uni⸗
e ſägunrar. matrimo ſceſſerit oʒ eam manere innuptam lam acceperit: tunc bi qui iuraue/ deiar ut fiat mater Alu
f ¶¶ Qua.ſ.coꝛpoꝛali. audiretur nõ dico ſutge
g WHon legi. tantum. virum quo ad boc uimte
h & Officio carnis. xxvij. q.ij. F. ecce. audiendũ ſi ſe frigidum ſciret cũ õxit.er̃ de eoqui dux.c.. ii
i ¶ Officio.i.carnali commixtione. n Septima. hoc intellige cum hec non erat uirgo.qꝛ ſi eſſet nirgo imiimeg
lꝛ ¶Vod autem. nubere. ideſt ꝙ non poſſunt ſibi reddere debitum pro- tunc ſufficeret uerum indicium per obſtetrices. vt. c. pꝛecedenti. cũ Pcnan
pter naturalem frigiditatem. ſacramento tamen vtriuſque.ſ. xxxv.q.iij.extraoꝛdinaria.Et nota rmiel
lI¶ Scriptum eſt. iĩ pꝛimo libro capitulari lꝛaroli.ſ.in lombarda. ꝙ ſufficerent in caſibus huiꝰ.c.duo.ſi ſeptem habere non poſſent. ngeeid
m & Probare. ar. ꝙ qñqʒ mulieri defertur pꝛobatio cũ de ↄmixtione carnis Item eis ſolis crederet᷑.ſi de hoc fama eẽt.ar.xxxv.q.vi.ſidno. ſuan
contronerſia ẽ.arg.s.xxvij.q.i.nec aliqua.ſed. .ſ.e.li quiſ acceperit.ſed illõ x ¶ Fuiſſent.⁊ ꝙ operã dederũt alias nõ ſufficeret.vri. pn. c. notat ite⸗
ſolutum ẽ. xxvij.q.ij.ꝙ autem. y ( Humanũ. ea humanitate qua apoſtolus permiſit ſecundas nu ſpenn
n Der iuſtum. S.ij.q.v.conſuluiſti.ð.ſed hic appellat nerum indicium.non ptias.xxxi.q.i.hac ratione. . Pin
candentis ferri vel fernentis aque vel hmõi ſeaſogirimorg teſtiũ. a ¶ Acceperit. pone ꝙ mulier dixit eum impotenteʒ ad reddendũ lanefn
o ¶ Iudicium. per aſpectum corporis ſi nirgo eſt qꝛ alind eſt in corrupta. vt debitum. non proponendo canſam impotentie. ? hoc probauit.? nnoſt

ſ. c. ꝓxi.⁊ quid iuris ſit notaui.S.xxvij.q.ij.ꝙ aũt.melius enim perpenditur lata eſt ſententia nũquid ſi ↄxit reſtituantur poſtea priora cõnubia Euni

XXXIII

non q; totum ins ſuum videtur in iudicium deduxiſſe. vñ ideʒ eẽt
acſi ꝑ frigiditatem ⁊ maleficium ſepararetur.ar.ex de cã poſ.⁊ ꝓ/
pꝛi.cum ſuper electione.C. de an.excep.l.vl.ſecus tamen eſt in per
ſonali actione.ff. de excep. rei iudi.⁊ an eadem.ꝭ.actiones:
al aui iurauerant.i.uir ⁊ uxor non conſanguinei teſtes qui ſecuʒz

iuranerũt. illi.n. ñ
iurauert ſic eſſe ve⸗
rum ſed crederem
ſic eſſe verum ſicut
illi. ſcʒ vir Z vxor di
cebant.ar. xxxv. q.
vi. de parentela. ?
extra de teſtibus.
notiens.
b & Periurij. ⁊ ita
vterque fnit in cul
pa.aliaſ quod in fi.
dꝛ iniquum eſſet.
c& Priora. ? hoc
cum uterque ↄxit.
aliaſ exciperetur õᷣ
adulterãtẽ de adul
terio. extra de di⸗
nor. ſigniticaſti. nel
hoc cum innocens
excipere non vult.

runtꝰ: periurii crimine rei tenent᷑:

⁊ peĩtẽtia peraccta priora cogan/
tur recipere cõnubia. Hoc autem

ſeruari precipitur cuʒ uterque idẽ

fatetur. ceteruʒ ſiuir aſſeruitſe red
didiſſe debitũ uxori:a illa diffiret:
cui potius fides adhibenda ſitme
rito queritur. & De bis ĩ conci/
lio apud compendium babito ita
atutum eſt. ”ä
ſ ueritate uiri conſiſtat:ſi mulier
negat ſe cognitam ab eo.
Iquis acceꝑit uxorem 1 ba/
buit eam aliquo tempora ipſa
femina dicit ꝙÿ nunquã coiſſet cus
ea:⁊ ille uir dicirq; ſic fecit:in ueri

tate uiri conſiſtit: quia uir caputẽ

Queſno ij.

2 9 4

potenti coire.⁊qꝛ ſero accuſat moꝛes quos ducendo eam in matrimonio com
pꝛobanit.nt.ff. de adul.ſi nxor.in fi.de uiro aũt potius vr ꝙ ille non poſſit re
cedere.a muliere ſi ipſa vnlt cohabitare ei.cum ipſe ſciuerit ſe frigidum. arg.

ex de eo qui dux.in ma.c.i.

in hoc ſidetur contrariꝰ premiſſo
capitulo greg.pa.ibi.n.pꝰ poſſibi
litatem redditaʒ iubetur ſeparari
ab eo cui ſo nupſerat ⁊ redire ad

primum.hec ãt uiuente eo cii ſo
copulata fuerat primo reconcilia/

ri non porerit.

Hrationem nubere poſſit:
ſuperiꝰ probatũ ẽ: mor
tuus eſt. n. uir eius ſibi exquo iu,
dicio eccleſie ab eo ſeparata ab ei⸗
lege ſoluta eſt.vñ iuxta apoſtolũ:
nubatcui vult tantum in dño. Sʒ
queritun: ſi ſine eccleſiaſtico iudi
cio nulla canſa diſcidii rationabili

AVog ãt ei cum quo priꝰ
fſornicata fuerat pꝰ ſepa⸗

IYvper ſortiarias atque maleſicas.. xxii. e ii e tyrijs. B
f & Kbimelech. regem gera

ris.ut.õ.xxxij.q.iiij.nemo.

g Æσ Separari nili ipſa vxon di

catur ꝓcuraſſe maleficiũ cum
ſua culpa ad hoc ðᷣuenerit.vt
lv.di.ſi euangelica.ff.qð me.
cã ſi mulier.xyv.q.i.ſi quis in
ſaniens.
h& Concũbendi. cũ alijs nõ
cum 1 gꝛiol ibus. tunc enim nõ
H 9 eljz.
Aperperluum maleficium.
i Hequibunt. hic potius
gnarus dicendus eſt ꝙ; gna
rus.nã dixit car.ꝙ iſte finis
non tenet quia ut dixit nulluʒ
maleficium eſt perpetuũ qui

ſaltim per ipſum actoreʒ tolli

poteſt. alij dicunt contra.ut.&
e. requiſiſti.vel intellige poſt
triẽnium.

ſehac lg: rrrii l. ido mulieriſ. Ecce ꝙ ĩpoſſibilitas reld trer probaia ab ea diſceſſerit an eſ/ Aogd autem. ſuperiꝰ
nnnns à7 quis. temn · Qendi debimum uinculum ſoluit cõ ſet eogẽdus redire ad eã De Nõ.xxxi.q.i.in pꝛin.
R uin or.i. pluſq iugale. ſed hoc de naturali impon boc ita ſtarutũ eſt i cõcilio cartha/ Secd queritur.
– per duos menſes. ſibilitate ſtatutum eſt: hec autẽ ma ginenſit cni iterfuit auguſti. c. xxx. qꝛ ſecunda queſtio non hẽat
enſhx quia enim ſtatimñ leficii impedimento: non frigidi/ 0 5 ahem hxore Rmittere: hiſi Rdubitationem. ideo ponit aliã
ſcuinie proclamauit nirnʒ tate naturali debimm coniugale cauſa diſeidii primũ eccleſie ꝓbe Ulcentetn qu nmllter que
ergini eſſe impolentem.· prohibente a uiro ſuo ſeparata eſft ¶ V Eculares qui coniugale con) ſtreſtunenda mitin mie
gin gone non credi unde queruur: ſi licear ei etiam in ortium nulla grauiori culpa di caſibli publice ſit adulterata
fictonei narmuanoian vien boeoc caſu a uiro ſno diſcedere: æalii mittunt: uelẽt ſi dimiſert: et nullas vel mſitimeat de miri ſeuitia.
lai tra ðfri. æmale. ſecopulare. De his ita ſcri , cauſas diſcidii ꝓbabiliter propo ſ. e. ſiue. ⁊ er̃ de diuoꝛ.ſigniſi⸗
Mn i. nam etiam ex te⸗ bit Imar remeſis aſchiepiſcopꝰ nentes propterea ſua matrim onia caſti. vel ni nienn oſengut⸗
nunme pore pꝛeſumitur ali uid de bis qui maleſniciis impe dimintunt: ut aut illicita aut aliena nei nrei . diſpenſabili ?
iſgiei eerveſhon.odid .△ Iper ſortiarias atqʒ malefi/ ſcopos ↄprouinciales diſcidii cau caſſic reſkiirio uo⸗ adola.
ifinmt on arc de cas artes occulto:ſed nunquũ ſas dixerint: a priuſquã in iudicio niſi quo ad carnale cõmerciũñ
Cile ditar niro qnxon in iuſto dei iudicio permittente ? danantur: vxores ſuas abiecerint vribl dꝛ in fi.quartꝰcaſus põt
– qꝛ nix aliquis ine diabolo preparante concubitus iñ a cõmunione eccleſie ⁊ ſancti popa eẽ qnvxor ꝓpa voluntatere⸗
nnnu nitur impotens ad ſequitur. hortandi ſunt quibꝰ iſta lii cetu ꝓ eo ꝙ fidẽ ꝗ cõiugia macu cedit a niro.xt. xxvij. q.ij. aga
nrinn coenndimm. u. ·di. eyueniunt: ut corde contriio deo ? lant: excludamur. & Jtem Am/ haſs ve,l n d win ge n
ſſtnntint ina. hane crcelco ſpü bumiliato ſacerdoti de omni/ Poſius ſuper lucam. . di om⸗ pia. ut
Cmmt eeram guure viro bys peccatis ſuis puram coõſeſſiõz Erining phiberuice oreydi ded.e robabilik.
od creditur in hoc can f fuſis lach largdi Mitrere niſi certa cà fornicanonis: m„ probabilit.
ſoguunt ſed petrus hiſpan⸗ aciant 4 pfuſis lacbrymis 7largi „ 1 nõ. quare dicit probabi
ſenitif⸗ alias aſſignauit ra Ooribus elemoſynis orationibꝰ NNauod ĩ ſubditos nefas eſt liter. bocenim foꝛte dicit quia
nbrgid tiones. qꝛ vir ſtatp atqʒ ieiuniis domino ſatiſfaciant: in comparemſas eſt: dimit/ propter fornicationis ſuſpici
tazn mrimonio qð fauo ⁊ per exorciſmos ac cetera eccleſia tis ergo vxorem qnaſi iure ſine cri onem probatam eccleſie lice⸗
r Fabil l fem ſic⸗ eclicine munia miſtri eccle li V putas hoc icete: quia Fern arecerſte
nidin, nit ſola cum ſolo ie fales quãtum dominus ãnuerit ex bhumana non prohibet ſed pro ,—. d1. e ri
net gechturrognltaab qui abimelembRac domũ eius abra biber lex diuina: qui bominibus noeront ales dine.
neA dixi. xxrij aiher be orationibus ſanauit: ſanare pꝓ / obſequeris: deum uerere: audi le- le apud ſuum non.n. progt̃
itun aliqua. Juxta illud curẽt. ꝙ ſi forte ſanare nõ poterint gem domim: cui obſequuntur: et tales canſas ipſi prouincialeſ
Jutnll Ouidij. A inuene ſeparari alebũt: ſed poſtquã ali qui leges fecerunt:quos deus cõ/ conuocantur. uel melius hoc
Nun * cupido credatur as nuptias expetierit illis in car/ iunxit homo non ſeparet. olim obtinui.quia cauſa ma
rſftis reddita nirgo.?⁊ ne uiuennbus quibꝰ iuncti fuerär Iiem Micolaus pa. lꝛarolo trimonii tractabat᷑ apud epi⸗
rlußt pot intelligi de illa prioribus quoſreliquerãtẽtſi poſ imperator. ſcopoſ pꝛouincie.xxxp.q.vi.
tumnin d paius fuit corrn ſibiluas cöcumbendi eis reddi Aoique equſe cognitõe a uiro ſio multorum. hodie etiaʒ archi
inn pia. ſ ſi fuit nirgo . iliari ibung ſech dimiſſa ad omnia reſtimatur preſbyter cauſam huius ira/p
iin guango ſuncta ſen fuerit reconciliari nequibunt.ſed im ai⸗ ctare poteſt. argu. extra de cõ
ſen ei potius crederet ſang. ? affi. c. i. ſed certe ⁊ ho
ſen 1o. qꝛ res illa ernkea cnontafaniſtta danmlennn ſacramen niſi ex conceſſione vel alia cauſa legitima id babeat vt cxtra de exceſſib. pꝛe⸗
n Nmd. Nr allqna. in talibus ſepe ſacrameto vniuoſtatin ur 1a gccegentibns. preſertb enim poteſt talis iuriſditio.ut extra ð pꝛeſcriptio.
n vo dumeſtede oanoe madlaefavenn n trecirchei bel ½ Naquod in ſubditos.ᷣſcilicet renunciare epiſcopatui.extra de renunci.
. diſtgi. Decantelec diineg iian ame⸗ 0 wnlus ere a.C. vn mifi. nel ſicut ſubaiti non voſſunt deſerere pꝛelatum.xi.q.i inolita. vel
,H ſed ſi vterque fa 1 guaco vnus fatet T alter negat. ſicut prelatus non poteſt ſine cã punire ſubditos.lxxxvi. di.ſi quis.
ſeh . rrieninm D eret ꝙ non interceſſit comixtio. tuc expectabiiur p . J n comparem.ſ.ut uir dimittat vxoꝛem ſine cauſa yel condemnet pꝛeter
ee ſed quid ſi muliernajbas, conſtare. ut er de frigi.æ male. laudabnẽ oꝛcinem idiciartum. o.
1ne non poſſit Peiene padonemn mar ol uete miſlo atie ginn q & Sed prohibet. 6. xxvij. q.ij. ſunt. in aut᷑.xt liceat ma.⁊ auie. . canſas. lex
e, l pl. ubi oĩ ꝙ imputet ſibi ſi ſcienter coniũcta ſit tur pe plone velin ena ronnn⸗ diuonimn in li 8 caſipus pter fornicalionem. ut.

Laun⸗

bee
Aſtoꝛia. pt pꝛimo. exauo ergo mulieri pꝛimo reſtitnũtur res ſue multo iure tamen vbicunqʒ fere poteſt occidere eum poſt tres denunciatt nit
3 Wlo emen einnegus Sa facii ad ꝓpoſitum gratiani.Alij Ponnrea ones factas.vt in aut. vt li. ma. auie. 5. pe al col.viiſ ner illo.n. u
ſum ſic. quere bat᷑.an mulieri accuſate de adulterio dande ſint inducie. he. ꝙ coꝛigitur per aut.qꝗ eſt Kol. x. vt nul. iudl. . iqn.qꝛ in alio cau lo⸗ nin⸗
ſic. ſed hoc non vr̃ poſſe ſtare.qꝛ in crimine adulterij nulla datur dilatio. vl. ff quitur.item licet patri imiliter detur ßm legem licentia occidendi Pif 8
de adul.in crimine.ſed põt dici ꝙ boc verum eſt cũ agir̃ criminaliter. vt.ff. de adul. nec in eo.ſi tamen iterficiat non excuſatur a culpa uel giuliß
b Famlliarem. ⁊ hoc intelli 9 belcaro. I pena in
gunt quidam de pparatoꝛijs , . ln n i cxculet.in tri nnn
inducijs. alij de reſtitutoꝛijs. Iſtoria eccleſiaſtica ab euſe/ de quibꝰ ẽ beati leoms pape.xxv. us enim dico ſpe⸗ ſmmiun.
e ¶ Moc.i.reſtitutionem fieri Dion ceſariẽſi epiſcopo ↄfecta regula decreralium imo indulgen cialem confeſſioeʒ Innne
d Omnes leges . ð bac ma de muliere quadã que de caſtitate tia obſeruanda. In boc. c. uide ad entteſeni⸗ gjami
loauenies. a marito accuſabatur ait. preceptũ tur nicolaus permittere maritis nmitatem vicumnde mſit
e ¶ Iue. videtur gy hoc c. c ab iperatore lege lata urprimo cauſa adulterii: vel alterius hmõi vucn⸗ jun
aciat 5 Ppoſituz grani Eab iperatore legelara urprimo. Ula a leerg catur. non occides anarhv⸗
qui intẽdit pvare vxor de permittert eirem familiarẽ liber criminiſuxores ſuas inter icere ſz xxiij.q.v.ſi nõ licʒ 4 ndic⸗
beat reſtitui.at hic nõ reſtitui diutius ordinare:tunc demum re/ eccleſiaſtica diſciplina ſpũali gla/ nec ſpecialiter iſti irſiim.
tur viro ſed eius ptãti ſubtrra ſponderet obiectis:hoc'omnes le dio ſñi materiali crimĩoſos feriri iu excipiantur a cano muis in
hitur ⁊ conſanguineis ſocia᷑ ges: tam eccleſiaſtice quã vulga/⸗ bet: illo uidelicet gladio quo pe/ ne. ergo occidẽdo Gnenri
n. in hoc facit.qꝛ iſta ſo/ res publiceque precipiunt.ſi autẽ trus iubetur mactare ⁊ manducar̃ kerann mno vuo; culdizt.
liata erat quadaʒ libertate : de mulieribus ⁊ fecularibus uiris de quo etiam chriſtus aiti enange nendent-ure nd Unhnnicl
comprlta merai ſeegſne hbec conſtimia ſũt mulio magis ec lio.non ueni pacem mittere' ĩ ter cuſaturauet o er itui
re ppoltinn q; ponit (eſiaſticis hoibꝰ a ſacerdonibus raſed gladium. . Hinc idem ni iuris ciuilis. ſec et mimnt
quãdam exceptionez qn non ſũt conceſſa. CAtẽ nicalaus papa col. ſcri.aluino archiepiſcopo. dotẽ amittit niꝛ quã nn
dʒ fieri reſtitutio.ſ.cum time Niſipoſt reſtiionem neque de HNon licet alicui uxorem ſuam lucrifaceret alias. nl cn
tur de ſeuitia viri. . cõiugii federe: neque de adulterii adulteram occidere. ſolus eniʒ udex ex mnen
¶Reddita. hic hẽs ꝙ qnãci crimine inter uirum 1 uxorem iu/ Tr hec ſcĩitas veſtra addere N canone ut nin
to accuſatur mrimoninm pot dicium eſt agitandum. ſtuduit:vt ſi cuius vxor adulte e omd. a d Vrtuhin
yxoꝛ perere vt detur liberini ¶VNue de coniugii feder̃ ſiue de rium perpetrauerirutrum marito micidium. froinn n
ſue ne cogatur aliquid confi/ 3 Lomustiteaer . illius liceat'ſ d 4 micidium. —
teri ᷣ ſe.ſed hoc poteſt intel agulterii crimine iudicium agi illius liceat ſecundum mundanaz 1u (Bladium. q no miſe!
ligi cum tãta eſt ſenitia viri ꝙ tandum ſit: nulla ratio patitur te/ legem eam interficer̃ ſed ſãcta dei ad executionẽ. hoc ngiiri
nulla põt ei ſufficere cautio. bergã cũ lothario poſſe inire cer/ eccleſia mundanis nunqua cõſtri / ideo dico qꝛ ima/ ſſluin
yt e de re. ſpo. lras. in fi. ð H tamen: niſi priꝰ ad tempus fuerit gitur legibus: gladium nõ habet toꝛ habet ilſud a pa Vine⸗
notaui.xxxij.q.i.de bñdicto. reddita'ſue poteſtati: ⁊ cõſangune niſiſpiritualem: quo ñ occidit ſed ha cr deelec. vene 3
3 ian lorna Khander is propriis libere ſociata. itéque viuificat. Nem PMius papa. x Ntägzar⸗ —
nidere ꝑtibꝰ vt in eo loco do⸗· Eetiaz locusP prouidendus ẽ in quo Wenitennia eius qui propriã abſ mis. j. pe. ſrnnini
beat de cã cognoſcere vbi ⸗ nullauis muſtitudinis fõmidetur que cauſ. aperemit uxorem. di. p. fallas. ſumtall
tes libere ⁊ ſecure valeant cõ ne ſit difficile teſtes producer uel HEE propriam uxore,z y ¶Algat. ar. quem Puepein
nenire. z. ii. .. ix. boꝛtamur. ceteras perſonas: que tam a ſcĩs abſque lege ꝛ ſine cã ⁊ cer / poſſe compelli fad ſimm
g.xxiiij. .i.pudẽda.ff.dere. canonibꝰ quã a uenerãdis romãiſ ta probatõne interfecerit aliamq,ʒ pniam. ſed hoc in mhm ſcn
Ddu. ybi.5.i. a. i. c. vl. a ſi nõ Iegibus in buiuſmodi controuer, duxerit uxorem armis depoſiis Ppublicis ? enomi⸗· ummmn
fecerit licite appellatur. eẽ de ſiis requiruntur. in boc capitulo? publicam agatpnĩaʒ: 1ſi ↄtumax bus arga. xxiſci. nminin
op. ex parte. Hõ . le een e Ji Pe C. vlil. Nrurſnoi
ffieile ſimi . quãuis uideat᷑ cauſa expoſita qua fuerit ⁊ epiſcopo ſuo iobediẽſ exii , nci
hb¶ Sit difficile. ſimile. ff. qui dae e EE a ¶ Senioꝛẽ.i. epm ſy. Löe
ſatiſda. co.ſi fideiuſſoꝛ. .i.qꝛ re ſua auctoritate non licet alicui terit: anathẽatiʒet᷑ quouſqʒ ↄſẽtiat velalium pllatũ uel Enclieit
cum difficile eſt alicui ſatilſda uxorem dimittere qua ceſſate ipſa eadẽ lex erit illi ꝗ ſeiorẽ ſuũ ĩterfe oñm ſuum. arg. ij. Ciieran⸗
re in vna ciuitate mittitur n quoqʒ prohibitio ceſſare nidetur cerit. .&Item ſtephanuſ papa. v. ..iiij. c. iiij.xv. d. fnlpten
aliam ut ibi. m quia ipſa ſeparatio pena ẽ ⁊ pe/ aſtulblhbo. PBenitẽétia aſtulpbi ij. ita noo. Patnn
i ¶ Perſonas.i. aduocatos. na nulli eſt inferenda niſi per iudi⸗ ni uxorẽ ſuam interfeit. b Bwmonere di mmmm
1Epoſita ibinulla granio eltutſiue ob cãz premiſſa ſiue nul Rto gemitu cordis curamusfi inxtaillud. Sireß Parti
icnloe. la cauſa exiſtente ñ liceat alicui ſua li aſtulphe. ſed nõ filius debes di / neris. nec nomen ügmein
m ¶ Vel qualibet. nam leuez auctoritate uxore dimittere: quod ciꝰqui tam crudeliter homicidiu, babere mereriſ. arn. Hinenc,
vir imponit.ut notani.vij.q. Et de pena homicidii uel qualibet perpetraſti.nam occidiſti uxoreʒ xiij.q.ij. poſtq.ij.q lamndt
i. ſicut alterius. . alia intelligendum eſt. tuam pteʒ corporis tui legino ma vij. 5. quibus ergo. igtirl n
1I ¶ Uterfectoꝛes.adulterar/ .Unge nicolaus papa ſcribit ra rrimonio tibi ſocatã ſine cã mor/ grleelnan⸗ . inteſn
N. r... licit¶ qulfo bituricenſi archiepiſcopo. ns ñ ibi reſiſtẽtẽ iſidiãtem'quo eftri pe ol uſſ. una
ot Natiuſmodi boc diẽ öde Aoniugia penitus interdicant bii cũqʒ; mõuite me. non inueniſtiea ſiex bono. naz fili Wnal
em leges ex cauſis pluribus Jui ſuas coniuges occidunt. . cum alio uiro nefariã reʒ facientẽ: dicũtur qui no eräat mun
ſeparat mrimonim. NMtierfectores ſuarum cõiu/ ſed ↄcitatus a diabolo ĩpio furo ineccleſi. ſerign
p ¶Aldoleſcentibꝰ.j.e.ĩ ado⸗ gum ſine iudicio cum non ad re iflãmatus latronũ more arociꝰ c Parntẽ. ſi.. xx⸗ ſmeßt
leſcentig. dlis adulteraruʒ uel aliquid huiuſ eam gladio mo crudelior omi be xi.q.ij. de neptis. uͤſiz
q Indulgẽtia. vr ergo ꝙin modrquid aliud habendi ſũt quã ſtia interemiſti:a nũc pꝰmortẽ eiꝰ ri a agaoſa enen
dulgentia non eſt regula ?⁊ p pomicide: ac per hoc ad pniaʒ re, addis iniquitatẽ ſuper iniquirateyz eſt arg ꝙ gexceß⸗ Aiü
nulla diſpẽſatio ſit ius qð.m. digendi quib . ſugiü filioru 6 b do'am alimenta ſibi mide inffg⸗
⁊.b.cõcedit.ar.i.q.vij.exigũt igend quibus penitus coungen ultoruͦ tnoru improbe predo qui xecipere vxoꝛi. cuz Wind
2.c. ſi quiſoẽm. c notaui.l di. denegatur exceptis adoleſcẽnb mr̃iñ peꝑciſti filios tuos orppa/ ambo ſint vnnz coꝛ l
dehis. alij vero dicunt ꝙ oĩs pus. ? etiam filijs nnmng
indulgetia ẽ ins.ᷣſed tale quo ⁊ ſeruientibus. arg. utmei
ſuperioꝛ vti põt ⁊ inferioꝛ non põt petere.ergo hoc dicendo retulit ſe ad cãm l. di. ſtudeat. ff. de vſu ? ha. l.ij. s lammn
coſtitutionis ⁊ oꝛiginẽ. naʒ per indulgẽtiã fuit hoc ſtatutum lʒ modo ſit ius. d ¶ Reſiſtentem. ſupple maxime.qꝛ ſi etreſiſteret uel inſidiaret.no ſtleri
P Mitlere.i. ↄfederare cum viciis hoies.vel mitter̃ pacẽ iter hoieſ ⁊ vicia. ideo deberer eam inier ficere. . inti
ſ Sed gladiũ.i.diſcordiã ⁊ ſeparationẽ a malis.i.charitatẽ que ſeꝑat vicia. e ¶ Non inſidiantem.non eſt hic argumẽtandum a contrario ſenſu han
TI Nter hec.liceat.hoc lʒ ſm lombardam ſed nõ ſm fomanã. pater tamẽ ea ꝑpꝑ capitulum.xxxij.q.v.quicquid. MWütfin
poõt occidere in ipſo actn ſed non maritus. ⁊ pr̃ vtrũque iterficiat vno ictu f Predo. nõ ꝙ eos pᷣuare poſſit. lʒ enim. vxoꝛ ꝓpter adulterium N
ff. ad.l. iul. de adul.i.nec in eo.⁊.l.ſe.ignoſcitur tñn marito ſi vxoꝛem in adul⸗ interficiat. dos tamẽ ad eius filios deuoluit. in aut.ut li.ma.? auie nuſd
terio depꝛehenſam occiderit quo ad pene mitigationẽ.C. ad.l.iul. de adulte. .ſi de adulterio. ſed qꝛ eos ſolatio ? ptectiõe mĩ̃na pᷣuare conarig. P grn

grachus.⁊ nõ ꝙ lʒ lex antiqua ꝑmtttat viro occidere adalterũ depꝛehenſum ʒ.n. regularit᷑ lucrifaciat dotem ob adulteriũ vxoꝛis. er ð do. inter ae
cum adulera in domo ſua.non tn in domo ſoceri.vt.ff. ð adul.marito. nouo yvi. ⁊ vxo.c.plerũqʒ.hoc ãt caſu nõ lucrifacit cũ eam inter ficit etiam Neri

XXNXI. Cꝛ. ij. 9
ent ſipactum Kei deen erance gauns. ſo, ma ab Rchbagt 80 Siceram.per ſiceraʒ intellige omnem potum qui inebriat. nt.xxxy.di.in
e oſt mont.c liminge S noꝛte. xxxiij. nauon 3 palea uinolennuum. — S
R C. ſi reus nel accu.l.i.niſi rone narlnauig agge uelit. C. eo.l. h Carnem. ſed nũquid ona cſ ouũ ſit caro liquida nel lac. cum lac nõ ſit niſi
, u ylti. C. ſi prn appel: vors tere. .1j. . de rei ehintiz H ſanguis coloꝛe mutato dicimus ꝙ non.⁊ hoc vult ra illa que ſequit᷑ in pane ?=
nn N b Bel nſtiſen vi ñ tenet.xi.qi.quicũque.creditur in vni tãquã aqua.ſed tñ põt intelligi ꝙ hoc debeat facere iĩ certis dicbꝰvel legitimis ferijs
ute icitatoꝛi uel tac ſo ſed nũquid de laſdo utet̃ nũ
nnin cio. ut. viij. q. tij. ta⸗ feciſti: . R . . . quid nonnne carms eſt ꝓhi⸗
nn la. lxxxvi.oitanna nos feciſti: inducer ſupꝑ eã uiſmor cõmittere audeas. ĩ balneo nüiquũ bitum uider ꝙ nõ.ar. lxxxij.
nen . Penitentia. ar. tis ca poſt mort. punũ bomi laueris : ĩ cõuiuiis letantiũ nuquã di. pſbyter. ibi. n. ſagimẽ per⸗
tani Gpol Pernere be nem homicidã ⁊ reprobũ teſtẽ iu te miſcearis.in eccleſia ſegregatis mlur nn os Aniltvntt⸗
nnn nucte e prquif ſare uis mortuaʒ: quoniã nec euã/ ab aliis chriſtianis pꝰoſtiũ po⸗ W epfept Kerern öfende
rgei Kacati crimine Seliuz: nec vlla diuia hanaqʒ lex ſtes hũiliter te repone.ĩgrediẽtii qa æ eſi ſ imile. j. ð peni. di. y.
W lllo. pt. xx. q. v. pꝛe⸗ unius teſtionio et idoneo quepiaʒ egredientiũ ſuppliciter or̃onibꝰ ſalſas.
ſPailiri ſpyter. ⁊.xxy. di.c. condemnat uel iuſtificatꝰ: quãto ↄmẽda te.cõione corꝑis ⁊ ſäaguis l: KLitigare. boc ideo diẽ qꝛ
unnten vl. æ e de ſcimma. magis per iſtũ flagitioſiſſimũ ⁊ ſce dñi cũctis diebꝰ uite tue idignuʒ te apud ſeculare tribunal nõ dʒ
choatin fraternitatis· nam leſtũ nec illa uiua debuit ↄdemna exiſtimes.i ulrimo t exitus uite ſuam querimoniã diſceptãdo
in drlercns memor ri.neca te poſt eꝰ mortẽ accuſari. tue die ſi merueris ꝓ uiatico ſi ſit g Pranere unc udtice ben
+ dierumil erot . Prius. n. cà cris ſubuliter erat ue tribuat nbirantumoõ uenialiter'ut tens. ſed ache. 3 p ialch.
minnn, drort ig. vi. ſigl ſtigada:⁊ tũc ſi ita fuiſſet ĩiuẽta ſᷣm accipias tibi ↄcedimꝰ. Sũt ⁊ alia ſupple ergo bic niñ unn c
elliia uomnem. nampꝑppe- legis tramit debuit accipere vlniio multa que nibi nimis duriꝰa ſalis ⁊coram tccleſiaſticis.
nitune nitentiam non deli nis vidictã. nã ſi uerũ quod abſit acriꝰerant iuxta magnũ põduſ pec I & Munq vucere. ſi tamẽ du
untin nit quis eẽ nocens fuiſſet ſicut ille adulter mẽtitus eſt cati ĩfelix adiiciẽda.ſed ſi hec oĩa xerit tenet mrimonium.ar.õ
☛ fl.de edi. edi. quid poſt. vii.ãnos pnia ꝑ acta dimitte que nibi miſericordit dcã ſunꝑfe/ e.quicũqʒ. alij dicunt contra.
nnnnan ſit fugitiuus. immo re eã ꝑ approbatã caàm poteras ſi cto corde dño: auxilianie feceris ⁊ yt no. ſ. e. .. de penitentibus.
unig ens poſt bapnn voluiſſes occidere tamen ea nulia cuſtodieris ↄfidimꝰe ĩmenſa dei m. Uiunc laneris nifloͤns
ich hrer de oinor. guu lenus debuiſti. non. n. vult deus clemẽtia remiſſionẽ babiturum te geniir.·. . Olii. per⸗
Hlng gemus. in fiar. 9. mMortem peccatoris ſed vr conuer tuoꝝ peccatoꝝ.a ſʒ dictũ iuſti bo n¶Exiſtimes. ergo ui ꝙ ma
mnnin xrilj. q. iiſ. ſi illic. tatur ad pniaʒ ⁊ uiuat. Iccirco pla niqʒ paſtoris reſoluet te ſca eccle/ gis peccat qui uxoꝛem interfi
oRogin xxxij.q.i.ꝙ autem ceat tibi conſilium noſtrum 7 hoc ſia ab hoc uinculo peccati in terriſ cit ꝙ; qui matrẽ. qꝛ maioꝛ pe/
rian i. Fi.c. . ñ erit. Y. c. fac quod meliꝰ tibi leuiſq; uideri utꝑipſiꝰgram qui eã ſuo ſanguine nitentia imponit᷑ bic vxorici⸗
riteſe apud ⁊.l.di.ferx.?⁊ poterit:miſerer᷑ aĩe tue:utñ ſis tu acquiſiuit ſoluiꝰſis ĩ celis.ſinautẽ de matricide in illo. c. lato⸗
eyxtra de accu. d hiſ nibi metipſi bõicida. relique qua/ aliter feceris: a ſãcre matris eccle tonr d eſt. ſ. e. . ? ſic maius
sell ect propter te rogamus boc malu ſe ſie tam ſalubrẽ admonitionẽdeſpe eſtenimen. d enelif ba⸗
iein ni nen rcll· culuʒz quod te traxit ad ta imaniſſi- xeriſ: ipſe tibi ſis iudex:⁊ ĩ laqueo nam dicit ꝙ, magis peccat ꝗ
Iruce qui.ſed nõne pꝛeiu muʒ peccati facinꝰ:ĩgredere mõa diaboli quo irretitus teneris ꝑma ſeipſuʒ interficit ꝙ; aliũ.xxij.
ſeamli gicat ſibi maritus ſterium:hũiliare ſub mau abbatiſ nebis:a ſanguisſuus ſuper caput q.v. ſi non licet. vnde magis
in (lte tacendo per ſepten ⁊ multorum fratrũ precibus adiu tuũ:nos alieni a cõſortio tuo pro peccat qui ꝑtem coꝛpoꝛis ũter
trsttn nium. cuʒ ultragqn ius obſerua cuncta ſimplici ani/ alioꝝ ſidelium ſalute deo opitulan ſicit q; qui matrem. ꝓbat hoc
Eengamit quennium n audi· mo que nibi fuerit imperata: ſi for / te omni ſollicitudine nitimur deſu etiam per illam aucioꝛitatem
K„ An aeruſaro Nanil re ignoſcat iſinitra mĩicordia dei dare:a dni miſericordiã attentius xꝑ Hac keince ehann preʒ
ier hanlten ſed, beccatis tuis a refrigerer animam quoidie iploꝛare. Iẽ Augu. ſneerde ugs gebuig aiſt
imſtil lud obtinet quo ad tuam priuſquam crucieris perpe/ de adulterinis coniugus libro ii. cũt magis peccat q malré
fnfumm glem j muuis flaͤmis hoc leuius melius ꝛc vinẽte aliaz. erſen omthro. Ldram
ijeifnnt penam legalem.ñ̃ 1 *H 1 * me ouus uxoꝛe viuete aliaz. Dducat iter ficit ꝙ; qui uxoꝛc.ſed quia
uu quoad petendum nibi eſſe certiſſime ſcias.ſinaũt pu / ꝗs quã bumanũ ſanguinẽ fundar. homines pnioꝛes ſunt ad in
önr diuortium extra ö blicam pniaʒ permanẽs in domo J quod ueriꝰ dicitur:nõ licet rerficienduʒ nxoꝛes.ideo ob
tiken, enoecnlale., deint peiꝰ nibi durius 2 grauius eſſe gem occidere ſed tãtum dimittere beruſgutieiat ams
Gnludgit quidã non vltra nõ dubites: ita vt agere debeas ex quis.n.eſt tam demẽs qui dicat ei puniunt᷑ ergo grauiuſ peccãt
urr. anos. pt. C. de boꝛtamur: vt ommb/ diebus qui/ facquod nõlʒ: ut liceat nbi qued z eſt ſimile in ſornicatiõe no⸗
nndn fal. querelam. b. di bus penitere debes: uinuʒ oẽʒ ſi nõ lʒ.cũ.n.utrũqʒ ſᷣm legeʒ chri toꝛia.licet enim multa crimia
ſgſſckie cit ꝙ vſque ad mil ceramnon bibas:carnẽ nunquaʒ ſti ülicitũ ſit ſiue adulterã occidere ſint grauiora tamen qꝛ faciliꝰ
ſſged leſimum ? qñcun ullo tꝑe comedas prererquã in pa ſiue alterã ducere ea uiuẽte.ab utro ⁊ fedius delinquũt in hoc cri
