ſtatũ diſpẽſare. nec
ò articuloſ fidei.nã
⁊ li oẽs aſſẽtiãt ei ñ
nalet ſtatutũ ſʒ oẽs
hẽtici eſſent. ut. xx.
OQ. .i.
d. ſic. ⁊ ſic põt ĩtelli
gi. ſ. e. c. ſũt quidã.
⁊.c.ſe.ſʒ ſtatutuʒ
eccleſie. qð nõ ẽ ia
generale ſicut de cõ
tinentia ſacerdotuʒ
bñ põt diſpenſare.
e ¶Mec ad priuatũ
cõmunis utilitas pᷣ
uate preiudicat. ut
vii.q.i.ſcias.⁊.viii.
q.i.in ſcripturis.

ͤ
—=—
SS=
=
S=

=
=☛ —
=
= S
—

—
=
—
—

ſtriic,
oide⸗
Gilem
ont.
liiffnin⸗
mlpli
iian
min
rlinizr,
AONn
mnchert
anzimen

un
maä

gcu
ilnh

ſmnüd

mniſbe
wnum

lindn

igt
mipg
nliif
ſiinmie
Elioe

mnitani
linmmi
uſ
ffninop
AIidin
mlſet⸗

ihtiteſ

bifein

ſtn
niiden
uünm
iiſp

aifien

utin
aleg

winun

ftin
Ulan

ſſhi

4
4

enflntg

IMun

Cnnirin
neptntz
gilign
linign

◻AUlli fas. ſubli
mitas.crimen
eni augetur ꝑ digni
tatẽ: ut.xl. di. homo
2?. ff. de re mi. oẽ de
lictum. 5. ii. io.

b. — FJolatores.

blaſphemar
imo eoipſo vr excõi
catus ⁊ hereticꝰ:ut
xix. diſt. nulli. ⁊. ſ.
eo. c. generali.
e Vnt quidaʒ.
apoſtoli. hic
vr ꝙ papa nõ poſſit
diſpẽlare apoſto /
lũ uel dñʒ.qualiter
5̊martinus diſpen
lauit cũ bigamo 3
apl m.· ut. xxxiiii.
d. lector. itẽ cũ canõ
apoſtolorũ dicat. p
ſbyier ſi fornicatuſ
fnerit deponat᷑. lxx
xii.di. pſbyier. quõ
3 gagreſe ociliũ di⸗
ſpẽſat i tali caſu. ut
diſt. lxxxii.preſby⸗
ter. Iẽ ð dnz diſpẽ
ſauit qui dixit. none
te ⁊ reddite:⁊ tamẽ
abſoluit a iuramẽto
?a uoto. xyv. q. vi.
iuratos ex de uoto
2 no.re.ꝑ totũ.ſatiſ

põt ſuſtineri ꝙ pa/

pa ð apoſtolũ diſpẽ
ſat: nõ tamẽ ĩ his qᷓ
rtinent ad articu
os fidei.eodeʒ mõ
diſpẽſat ĩ enagelio ĩ
terpretãdo ipſum.
e de teſti. lʒ i fi. itẽ
nõ ẽ nera diſpẽſatio
que fit i uoto pere
grinatiõis:qꝛ nõ dꝛ
uouẽs liberari ab il
la obligatiõe. ſʒ po.
tiꝰ dr i melius ↄmu
tari.ut ex de iureiu
rã.puenit.ſed circa
notũ ↄtinẽtie forte
nõ poſſet diſpẽſare
qꝛ uix iuẽiret̃ meliꝰ
iquod poſſet ↄmu-
lari. ut ex de ſtatu
regu. cũ ad mona⸗
ſteriũ.i fi. Yo. gegd
dicat JYo. quãdoqʒ
diſpẽſat papa ) ge
neralẽ ſtatũ eccleſie
ſicut fecit ĩ lateranẽ
ſi concilio generali
Innocẽtius.ut ex ð
cõſag. ⁊ affi. nõ öbʒ
licet ↄ articulos fi
dei nõ diſpẽſet. i.q.
yvii.⁊ ſi illa. B.

—0 One quod irreprehenſibile

Nulli diuinas conſtitutiões ⁊ apo
eſt:catholica defẽdit eccleſia

ſtolice ſedis decreta temerare li/
cet. H
Allifas ſit ſine ſtatꝰ ſui pe
riculo uel diuinas conſtitu/
tiones uel apoſtolice ſedis decre
ta temerare:quia nos qui potentii
ſimi ſacerdotis adminiſtramus of
ficia:talis tranſgreſſionũ culpa re
ſpicietſi in cauſis dei deſides fueri

finitio iniuſta regio metuuel iuſſu
a iudicibꝰordiata non ualear. Ne
quaquam quod contra euangeli⸗
cam uel propheticam uel apoſto/
licam doctrinam cõſtitutionẽue eo
rum ſiue ſanctorum patrum actum
fuerit ſtabit ⁊ quod ab infidelibꝰꝰ

infra. Iniuſtum iundiciam a dif-

mus inuenti: qꝛ mẽinimus quod
timere debemꝰ qualiter ↄminetur

de? negligẽtie ſacerdotũ.ſiqdẽma

ioꝛi ream deliquit:qui potioꝛi ho/
noꝛefruit᷑:⁊ grauioꝛa facituicia pec
catoꝛũ ſublimitas peccantium.
¶⅞ Item damaſus papa.
In ſpiritum ſanctũ blaſphemant:
qui ſacros canones uiolant.

NZolatoꝛes canonũ uolunta/⸗
rie grauiter a ſanctis patribꝰ

iudicantur a a ſancto ſpiritu ĩſtictu
cuius ac dono dicati ſunt dãnant᷑.
quoniã blaſphemare ſpũm ſcũm
nõ icõgrue uidẽtur:ꝗ cotra eoſdeʒ
ſacros canones nõ neceſſitate cõ
pulſi: ſed libenter ut premiſii ali
quid aut proterue agũt:aut loqui
preſumunt:aut facere uolẽtibꝰſpõ
te cõſẽtiũt.talis.n.preſũptio mani
feſte unũ genus ẽ blaſphemãtium
i ſpũm ſcũm:qꝛut iã prelibatũ eſt
cõtra eũ agit: cuius nutu ⁊ gratia
ſci canões editi ſũt. Itẽur. pa.
In quibus romano pontifici licet
nouas condere leges.
Ant quidam dicentes roma
no põtiſici ſeimper licuiſſe no
uas condere leges. quod a nos ñ
ſolũ nõ negamꝰ ſed ẽt ualde affir
mamuſ.Sciẽdũ vo ſũmopere ẽ.⸗
qꝛ idem nonas leges condere põt:
vñ euãgeliſte aliquid ⁊ ꝓphete ne
quaquã dixerũt. Abi vo aꝑie dñſ
uel eius apoſtoli eos ſequentes
ſancti patres ſẽtẽtialiter aliquid dif

finierunt:ibi non nouã legẽ roma

nus pontifex dare:ſed ponꝰ quod
predicatũ ẽuſqʒ ad aĩiam a ſagui/
nem cõfirmare debet. Si. n. quod
docuerunt apoſtoli ꝓphete de
ſtruere quod abſu niteretur non ſẽ
tentiam dare:ſed magis errare cõ
uiceretur.ſed hoc ꝓcul ſit ab eis:
qui ſemper dñi eccleſiam cõtra lu/
poxꝝ ĩſidias optime cuſtodierunt.
Nẽ zoſimus papa.
Apoſtolicè ſedis auctoꝛitas con/
tra ſanctorum ſtatuta aliquid con/
dere non ualet. “
Ontra ſtatuta patrum con/
dere aliquid uel mutar̃ nec bu
ius quideʒ ſedis poteſtᷣ auctoꝛitaſ
apud nos enim iconuulſis radici/

bus uiuit atiquitas:cui decreta pa

tum ſanxere reuerentiam. Itẽ
mar cellus papa. M
Stare non ualet:quod contra euã

gelicam uel/ ꝓropbeticam docmi/
nam ſeu conſtitutionem facum fa

erit.

uel hereticis factum fuerit: omni/

no caſſabitur. ¶ Item hormiſda
papa.

Aſtatutis patrum non deuiare et

ſidei regulam cuſtodire prima ſa/
lus eſt. W

P Rima ſalus eſt recte fidei re

BB atagendum eſt ut pro auferen
do ſuſpicionis ſcandalo obſeg

gulam cuſtodire ⁊ a cõſtitutis
patrum nullarenꝰ deuiare. Itẽ
pelagius papa childiperto regi.
Profiteiur pelagiꝰ papa thomuʒ
ſui deceſſoris per omnia ſernare.

um confeſſionis noſtre legibus re
ligionis miniſtremus: in quibus
nos etiam ſubditos eſſe ſacre ſcri
pture precipiunt. ueniens etenim
ruffinus uir magnificus excellen/
tie ueſtre legatus confidenter a no
bis ut decuit poſtulauit:quatenus
uobis aut beate recordanonis leo
nis pape thomum a nobis perom
nia conſeruari ſignificare debuiſ/
ſemus:aut proprus nerbis noſtre
confeſſionem fidei deſtinare pri
mam quidem peritionis eius par/
tem.quia facilioꝛ fuit mox ut dixit
impleuimus:noſqʒ in omnibꝰpre
ſuleʒ thomũ ro catholice fidei aſ
ſertione conſcriptuʒ deo propicio
cuſtodire manus noſtre ad uos ꝓ
feſſione ſignificamus ut autem nul
lius deincepſ:quod abſit:ſuſpicio
nis reſideret occaſio.illam etiam
aliam partem quam memoratꝰ uir
illuſtris admonuit facere matura
ui.ſ.propriis uerbis confeſſioneʒ
fidei quã tenemꝰ expoſui. Itez
hadrianus papa.

256

d Ontra ſtatuta. ſ.ut di
O ctũ ẽ de articulis fidei
S.c.prox.
e Poõot. ſupple de facto uel ð
iure.

f O AMWne. ininſtũ. S. xi.q.

iii.c.in iniuſtum.
g Ab infidelibꝰ.ar. ꝙ id qðᷣ
fit ab itruſo ñ nalet.ut.xii.q.
ii.aliẽatiões.de cõſe.di.i.hic
ergo.arx. .i.q.i.ſi quis a pſeu
do epiſcopis.
h G Atagẽdũ cẽ. ſubditos.
arg. ꝙ o apa ſubeſt ipe
ratori:ſtellige quo ad hoc ꝙ;
ſua eccleſia dat tribnta forte
i peratori.ut ex ð cẽſibus.oĩs

ala. ⁊.xi.q.i.magnũ.⁊.c.tri⸗
butũ.xxiii.q.vii.tribiiũ.nã
alias oẽs pricipes ſubſũt epi

ſcopis:ut e᷑ de maio.⁊ obe.
oẽs pricipes.io.
i Enerali decreto. ſit.i.
fiat.nã hec uerba ſit =
fiat reſpiciũt q;doqʒ fnturum
tpᷣs.ut.ff.ne quid in loco pu
bli. l. ii. F. deĩde. io.
lꝛ nia. hoc. c.hic at⸗

tribuitur damaſo:ali/

as leõi. ut. xix. di. F. deide. io.

Anathbema apud deum fiat:qui cẽ

ſuram romanoꝛum pontificum ui

olat.

6G Enerali decreto cenſemus 2
conſtituimus: ut execranduzʒ

anathemaſii a uelut preuaricator
fidei catholice ſemper apud deuʒ
reus exiſtat: quicunqʒ regum ſeu
epiſcoporum uel potentum dein/
ceps romanorum pontificum de/
cretorum cenſuram in quoquam
crediderit uel vermiſerituiolãdã.
Item damaſus papa ſtephano
archiepiſcopo. .
HNon licetalicui epiſcopo ↄtra ro
manorum pontificum decreta ali
quid agerr:.
WWnia decretalia cunctorum
predeceſſoꝛum noſtrorum cõ
ſtiruta:que de eccleſiaſticis oꝛdini
bus ⁊ canonũ ſunt ꝓmulgata diſci

a Alc cõſona.neſcit.i.cõ⸗
init.uel loqui ð igno/
rõtia iuris. ut.xxxviii.di.ſi ĩ
laicis.io.

be⸗ Sanctis.
cE Vſticie.
Beo pmittẽte. his. pria

ſo.magiſtri occupat pri⸗
mã colũnã.ſecũda ſecũdã.pᷣ
ma talis eſt.quia dominus ſi
cut ſoluit legè quã dederat:
ſic ⁊ papa poteſt. ſecũda hec
k. ꝙ egnones ita ĩitelligũt ſta
tuti ut ſẽper auctoritas roma
ne ſedis ſit exeepta.
e ¶Alligatur. ui ex de elec.
gnificaſti. .
Solis. de hoc not.S.xi.q.
. F. ex his.

uari uolunt.

Laun⸗-

plinis ita ab omnibus epiſcopis
ac lacerdotibus:generaliter cuſto
diri debere mandamus ut ſi quid
in illa commiſerint.ueniaʒ ſibi ho
noris deinceps nouerint denega/
ri ¶Item gregorius.
Non communmcet ſacris altaribꝰ
qui neſcit ſacris obedire canoni/

bus.

Diluierffinitiõe ſancimus: ut qui
acris obedire canonibus neſcit:
nec ſacris miniſtrare altaribus nec
communionem capere ſit dignꝰ.
¶Itẽex conci. chal.
Obſeruãde ſüt regule a ſaãctis pa
tribus in ſynoda ſtatute.

D Ac conſona ſanctis patribꝰ

Sanctis patribus in una/

quaqʒ ſynodo uſqʒ nunc ꝓ/

latas regulas tenere ſtatuimus.
¶ . Item gregorius ad montanuʒ

thomam.
Aoluntatem ⁊ ſtatuta ſanctorum
deceſſorum cuſtodiant qui ſuã ſer
Aſticie ac rationis ordo ſua/
det:ut qui a ſucceſſoribus ſua
mandata ſeruari deſiderant:deceſ
ſoris ſui proculdubio uoluntatem
ſtatuta cuſtodiant. ¶ Item leo
papa.iiii.
Cõtra ſtatuta ſanctoꝝ peragit:qui
ea non ſeruat intacta.
Deo permittente domĩo pa

ſſtoꝛes hominum ſumus effe /
cti:ut quod patres noſtri ſiue in ſã

ctis canonibus ſiue in mundanis
affflixere legibus: excedere mini⸗
me debeamus:contra eorum quip
pe ſaluberrime agimus inſtimta:
ſi quod ipſi diuino ſtatuerunt con
ſulto:intactum non conſeruamus
Si ergo primam ſedẽ ſtatuta con
ciliorum pre omnibus obſeruare
oʒ. ſi pro ſtatn omnium eccleſia
rum neceſſe eſt illam impigro uigi
lare affeciu:ſi ea que a romanis põ
tificibus decreta ſunt ab omnibns
obſeruari conuenit:ſi illi qui neſci
unt ſacris obedire canonibus:al/
taribus miniſtrare non debent:pa
tet ꝙ contra ſtatura ſanctorum ca/
nonum quibus ſtatus eccleſiarum
vel cõfundãt᷑ uel permurbẽtur: pꝛi
nilegia ab apoſtolico concedi non
debẽt. His ita reſpõdetur: ſacro
ſacia rõana eccleſia ius ⁊ auctoꝛita
tẽ ſacris canonibꝰ ipartit:ſed non
eis alligat᷑.habet.n.ius conden/
di canones.utpote que caput eſt ⁊
cardo oĩuʒ eccleſiarum:a cuius re
gula nemini diſſennire lʒ. Ita ergo
canonibus auctoritatẽ preſtat: ut
ſeipſã nõ ſubiiciat eis ſʒ ſicut chri/
ſtus qui legẽ dedit:ipſã legẽ carna
liter ĩpleuit octaua die circũciſus
xl. die i remplo cum hoſtiis eſt pꝛe
ſentatus:ut ĩ ſeipſo eãſanctificaret
poſtea vᷣo ut ſe dñũm legis oſideret
cõtra legis lr̃am leproſuʒ tangẽdo
mũdanit. apoſtolos quoqʒ cõtra

litteram ſabbati per ſata pretergra
dientes ſpicas uellẽtes ⁊ cõfrican
tes mãibus ſuis ꝓbabili exemplo
dauid ⁊ circũciſionis ⁊ templi ex/
cuſauit dicens:nõ legiſtis quid fe
cerit abimelech: quando uenit ad

eũ dauid:a dedit ei panes ꝓpoſiti

onis de quibus ñ licebat edere ni/
ſi ſolis ſacerdotibꝰ ⁊ cõmedit ipſe
pueri eiꝰ. Itẽ octaua die ſᷣm legẽ
puer circunciditur:a uos in ſabba
to circũcidiſtis hominẽ. Itẽ cum
iuge holocauſtũ ex lege offeratur

cũ maſculus. xl. femina vo. lxxx.
die ab ortu ſue natiuitatis ᷣm legiſ

iperiũ cũ hoſtiis ĩ tẽplũ pñtaremur
vnde ſacerdotes offerẽtes hoſtiaſ
in templo litteram ſabbati ſoluunt
1ſine crimine ſũt: tũc filius homi
nis multomagis ualet ſoluere liite
ram legis qui eſt etiam dominꝰſab
bati. Hic ẽt dr de eo:erat ieſus do

cẽs ĩ tẽplo tanquã ptãtẽhabẽs.i.

tãquã dominus legis:addẽs mor
talibꝰ ea que deerat ad ꝑfectioneʒ
umbrã figuraliũ i lucẽ ſpalis ĩtel
ligẽtie ↄmutãs:nõ tãquã ſcribe eo
rũ qui lr̃a legis aſtricii nõ audebãt
aliquid addere uel cõmutare.ſic ⁊
ſumme ſedis pontifices canonibꝰ
ſiue a ſe ſiue ab aliis ſua auctorita
te cõditis reuerentiã exhibẽt eis
ſe humiliando ipſos cuſtodiũt:ut
aliis obſeruãdos exhibeãt.nõnun
quã vo ſeu iubẽdo ſeu diffiniẽdo
ſeu decernẽdo ſeu aliter agendo ſe
decretorum dños conditoꝛes eẽ
oſtẽdũt. In premiſſis ergo capitu
lis aliis iponitur neceſſitas obſe/
quẽdi: ſũmis vo põnficibꝰ oñdit
ieſſe auctoritas obſeruãdi: ura ſe
rradita obſeruãdo aliis non cõten
nenda demonſtrent exemplo chri
ſti: qui ſacramenta que eccleſie ſer
uanda mandauit: primolin ſe ip/
ſo luſcepit: ut ea in ſeipſoſanctifi/
carei.oportet ergo primam ſedes
ut diximus obſeruare ea que decer
nendo mãdauit non neceſſitate ob
ſequendi ſed auctoꝛitate impartien
di lʒ itaqʒ ſibi contra generalia de

creta ſpecialia priuilegia indulge

re:a ſpeciali beneficio concede/
re quod generali hrobibenun de⸗
creto quanquam ſi
tionẽ diligẽter aduertamꝰ: nequa
quã ↄtra ſãctoꝝ canonũ auctorita
ẽ aliquid cõcedere iueniat᷑.ſacri ſi
quidẽ canones ita aliꝗd cõſtimũt:
ut iterpretatiõis auctoꝛitatẽ ſacte
rõane eccleſie reſeruẽt.ipſi nãque
ſoli canones ualẽt iterpretari qui
ius cõdendi eos hñt:unde in non
nullis capitulis cõciliorũ cũ aligꝗd
obſeruãdũ decernit᷑:ſtati ſubifert᷑
niſi auctoritas rõane eccleſiealiter
fieri ĩpauerit.uel ſaluo iñ i oibus

iure ſcte romãe eccleſie ſalua tũ
i oĩbꝰapoſtolica aucte.quecũqʒ ꝗ

de decis uel gbuſſibʒ eccleſiaſticei
negocüs ſacris cãonibꝰ diffiniũt

iiſtve
iſtnpei

in
“M taſcinen

decretoꝛum itẽ

un
Sin
ſputgn
(rloo
ucfin

iegnn
paniek
crnd
ens dii
igi din
inopor
irbo

„ 5

fincideſe

*

udcit
peppin

Pornitee

nnſtii
lchßri
(xd
Aſdoft
Nicii⸗
Mehon
cknini

ilgr

higlſtn

fehidde

ſiccdleed

iinekder

(mpnte,

fmntie

ialin
(Unte

ſefrie
ülckdecit

e⸗

= S. E - —

–

S
S

. =
=
E 2
–=r=

KXV

8C Intelligenda ſunt. ſic e de iureiuran. penientes.
b C Ait. S. diſt. c. contra morem.
c¶ Priuilegio. S. di. iii. priuilegium.
d Ob religionis.xii.q.ii.religioſam.
e ¶ Neceſſitatis.xxxv.q.iii.quedam lex.

Aieſno . ij .

257

indieat ↄfirmationi. niſi faciat mentionẽ illius priuilegii. ut extra de his que
fi.a pre.c.cum nos. Itẽ nec trãſactio. nt extra de deci.ex multiplici. Itẽ nec
priuilegiũ preiudicat cõſuetudini niſi faciat mentionẽ eius.ut extra de pben.
relatũ. Itẽ nec ualet priuilegiũ niſi faciat mentionẽ cõſtitutõnis facte a capi
tulo.ut er de reſcrip.cõſtitutus.nec nalet niſi faciat mentionẽ ſentẽtie.ut ex⸗/

EBollequii. · q. tra de fi.inſtr.inter.ultra me
ſütnonull 5. xxiti. diũ.⁊ ſic ꝓpter iura allegata
di c5is. io. intelligẽda ſunt neceſſaria ſeruari: ſie pꝛiuilegii auctoꝛitate muniti ſue cõcedi põt ꝙ illud ſit in priui
Vod au. niſi auctoꝛitas romane eccleſie ali dioceſis decimas ſibi ex integrouẽ legiis in iſcriptis. niſi ubi
Didendu fieri madauerit uel permiſerit. Ccũ dicare ualent: niſi foꝛte ſũma neceſ ſecundũ faciat mentonebii⸗
qui poſſtergo aliqua pꝛiuilegia ab apoſtoli ſitate epiſcopi cogant᷑ ad quartã ſu mi ꝙ nõ ualeat. ſiuc ambo p/

dare pᷣuilegiu. ?⁊ qð
puilegiuʒ piudicet
alii. dicũt pleriqʒ ꝙ
ſolus papa põt dar
in piudiciũ alterinſ
xii.q.ii.bone rei.et
ix.q.iii.cõqueſtus.
de cõ. di. iii. ꝓnũciã
dũ.c.di.ð morẽ.cũ

co aliquibꝰ concedunt᷑: ⁊ ſi contra
generalẽ legẽ aliquid ſonare uideã
tur:nõ tamẽ cõtra ipſã aliquid con
cedere intelligunt᷑: cum ipſiꝰ legis
auctoꝛitate pꝛiuilegia ſinguloꝝ pe
nes matrẽ omniũ eccleſiaꝝ reſeruẽ
lur.neqʒ enĩ pꝛiuilegia aliquibꝰ cõ
cederent᷑:ſi pꝛeter generalẽ legem

am accipiendã:⁊ illi ſuperabunda
re monſtrentur. H
Nogd autemꝰ antiquioꝛi/
bus pꝛiuilegiis ſubſequẽ
tibus derogari nõ poſſit:

X
)

qui ſcribẽs oĩbus epis ⁊ reliquis
chꝛiſti ſacerdotibus ait.

auctoꝛitate anacleii ꝓbat̃

nilegia ſint generalia ſiue am
bo ſpecialia.ſed ſi vnũ ſit ſpe
ciale aliud generale. ſpeciale
ſempꝑ preiudicat lʒ non faciat
mentionẽ generalis.nt extra
de reſcrip.c.i.⁊.c.paſtoralis.
lʒ ſit ar. S.j.e.in galliaruʒ.qꝛ
in tolo iure derogatur gene/

puilegiũ dicat er e Wu —ð ri per ſpecic.ut.ff.de reg.iur.
c Neciudigie nulli aliqꝗd ſpale indulgeret᷑. Dri Eccleſiaꝝx pꝛuilegia cunctis tẽpo D Eärert, auc in
ii. puilegiuʒ. ? ſol⸗ uilegia nãqʒ dicũt᷑ quaſi pꝛiuaia le ribus intemerata ſeruent᷑. reſcriptis ꝙ in priuilegiiſ.qꝛ
pᷣnceps canões ⁊ ie gia: eo ꝙ pꝛiuat legẽ ſingulis ge/ Rrinilegia eccleſiax ſacerdo ſecundũ relcriptũ ſpeciale de
ges ⁊ iura ↄdit. ſo nexrẽt:quã diffinitionẽ grego.ĩnuẽſ tũ intemerata ⁊ inuiolata cũctis de rogat primo generali.nã per
ins illeut dicũt dat ait. ſi boc neqʒ cõſuetudine gene/ creuimꝰmanere tꝑibus leges ec ¶generale reſcriptũ nõ dat iu⸗
puilegiũ. tñ nega iiIi cgS. re . 165 9. riſditio ut patet in illa decret.
n bopor an evi rali neqʒ pꝛiuilegio uendicas:re/ cleſie aplica auẽte firmamꝰ:⁊ pegri aſtoralis inſi. vextrdc. ad
i ver puilegiant ſtat te uſurpare quod feciſti. Item na ſubmouenuꝰ iudicia. Jrem äl
etiã dẽt puilegia. ut . . * r. ec.⁊ ideo de facili tollit᷑.ſe
er de his fi. a p. hieronymus in expoſitione ione. leo papa martiano auguſto. per priuilegiũ quãtücũqʒ ge
quãto.ex de ſent. t Pꝛiuilegia ſinguloꝝ nõ poſſũt legẽ enouitate murari nec ꝓbitatę nerale ſtatim cõſequit᷑ ſuum

re iu. cũ int᷑ nos. ſʒ
nõ põt in pindicinʒ

alioꝝ ut dieiͤte⸗ ſo ſia ſuis pꝛiuilegiis quoſſibet muni rioꝝ ſcõꝝ patrũ aucte inſtimuta legiüderogerornno otgli
lus pnceps auferre re: 1 exmra generalia decrera quedua mulla doſſüt ipꝛobitate cõuelli nul n piins mentic
põt ius vniꝰ = dare 1 air . . 7 . extra de reſcrip.nõnulli.⁊ de
alterint. ix. q. iüi. nẽ ſpeciali beneficio indulgere: conſi la nouitate mutari in quo oꝑe auxi preſerip. ueniens. ſed in ſtatu
vo. 2.c. ꝑ pᷣncipalẽ. derata tamẽrõnis equirate:ut que liãte chꝛiſto fideliter exequẽde ne tis quadoqʒ antiquũ preiu/
⁊ e de coceſ. p. nõ5 maler iuſticie eſt: in nullo ab eadiſ ceſſe eſt huius ſcẽ ſedis pontifices dicat nouo.ut.l.diſt. dño ſan
na qꝛ diuerſitatẽ et ſentire uideatur: ut pꝛiuilegia uide pſeuerantẽ exbibere famulatũ diſ,/ ccto. It in dubio potiꝰ preſu/
C.de qdri.pᷣ.bñ a licʒ que ob religionis uel neceſſi/ penſatio nobis credita eſt:⁊ ad no mo nõ reuocatũ prius qᷓ; re/
zenone. ſ certe ho. raiis uel exbibiti obſequii graria ſtrü reatuʒ tendit paternaꝝ regule uocatũ. ut. ff. de ma. te. ſi pe/
nõ eſt nerũ.nã epũſ z k: neminẽ io ita di is ↄſentieti . culiũ.ff.de dona.inter ui.euʒ
noele. aep cõcedunt᷑:neminẽ releuãdo iia diꝰ ſanctionuʒ nobis ↄſentiẽnibus ue inte⸗
põt dare e baptiſ⸗ õü en Dl⸗ 03 g hic ſtatus.ꝭ.penitẽtiã.nec ob
eccligz deri uitẽ faciãt: ut multoꝝ detrimẽtanõ negligentibus uiolentur. fr de ori inileci
malẽ eccliaʒ decias SeU . i SS ſtat.ff.de pri.cre.priuilegia.
ii: xvi .i. ſtauim circſpicicdo in paupertatis miſe, ¶. Nem gregoꝛius auguſtino an / voide , puilegiandelliinal
itẽ eps põt detrab? riã nõnullos deiiciãt. illud vo apo loꝛum epiſcopo. eex tpe ſz ex cã ee ibi loquit᷑ de
vni eccleſie ⁊ dar al ſtoli ad memoꝛiã reuocãtes:quod ODꝛuuilegio ſuͤe dignitatis aliquis pᷣuilegiis q creditor vult hĩe
ieri. ut ey de ceſ. ad coꝛinthios ſcribens ait. nõ enix eccleſiar exuere nõ debet. 2 ex eo ꝙ pᷣmutuanit pecũiã
nianher eho uolumus uraliis ſir remiſſio: uo/ NH galliari epis null ubi an, b ) Aaliegia temporib'.
aligus cerliaz e bis aũt tribulatio.cui ſacra lex pꝛi/ coꝛiraretribuim?: qꝛ abantig eneralibug ſtatutio namin
de cẽſi. cũ nenerabi cipu concoꝛdãs git. reſcrip ta cotra pꝛedeceſſoꝝ noſtro Etep oꝛib⸗ pal nullius perſona omittenduʒ
lis. Ieé auferre pot ius elicita: ab omnibus iudicibus liũ arelatenſis epus accepit: que,y eſt. æc. lxi.di. miramur. Item
eccleſie pᷣuilegiũ eli pꝛecipimꝰ refutari: niſi foꝛte aligd nos pꝛiuare auctoꝛirate ꝑcepta mi/⸗ poteſt intelligi de priuilegi/
gedi ex de cõſue. . quod nõ ledat aliũ a pꝛoſit peteni nimedebemus. ſi er ocõtingatut is datisa principe. nam pri/
dilectẽ.põt eximere uel crimen ſupplicantibuſ indulge fraternitas tua ad galliaꝛũ pꝛouin nilegiũ quod a deo nel a prin
tecloſta eeeu, at. Item conſtitutio imperatoꝛns cias trãſeat: 7 aliquid ex auctoꝛita-/ cipe Dalnr beceteſſe manlur
ie docadeh pohuli Hiecdimnnoſoficonec reagenlüͦfucriteciͦ pꝛedicio arela onmiemmatcd c ummnud⸗
nilegi coferet ehs iuri comaria poſtulari opoꝛtʒ. Ele teni epiſcopo agat᷑: nec pꝛetermit ſtitntio que de dignitatibꝰ. in

cũ cõſenſu capituli
ſui. ut e de donat.
paſtoralis. dat᷑ aũt

facere cõem. Malet ergout ex pre
miſſis colligit᷑ ſancta romana eccle

rici ergo huius baptiſmalis eccle/

cõuelli eccleſiaꝝ pꝛinilegia debẽt.

PD Riuilegia eccleſiaꝝ ⁊ mõaſte

tiꝰpoſſit hoc quod antiqua patruʒ

ius plenum.vnde põt dici ꝙ
nunqᷓ ſecundũ ſpeciale priui

fi.ſiuero perſona impetranſ
obuiat pᷣuilegio iĩpetrato ſta
tim euaneſcit.ut ex de conſti.

cũ.m.ferrarieñ.tẽ ſi nõ ꝓteſtat᷑ priuilegiũ ſuũ ex pirat ſpacio.xi.annoꝝ.ut
er de pᷣui.accedẽtibus.ſʒ ſi nõ eſt opus ꝓteſtatiõe cũ ſit puilegiũ ad excipien
dũ perpetuũ eſt.ut.ff.de do.excep.pure.ſi vᷣo eſt pᷣuilegiũ ad faciendũ videt
Paue extinguat᷑.nt.ff.de nũdinis.l.i.

priuilegiũ quãdoqʒ perſone quãdoqʒ rei.ut.ix.q.iii.conqueſtus.
Si priuilegiũ dat perſone perſonã nò trãſgredit᷑. ut inſti.de iu.na
tu. gen. ? ci. . plane.xxvi.q.i.ꝭ.hinc etiã.⁊.ff.de reg.in.priuilegia.
vii.q.i.nõ auũt.⁊.c.petiſti.⁊ reale qð loco cõcedit᷑ ⁊ perpetuũ eſt.x/⸗ . .
vi.q.i.hinc etiã.⁊.ff. de iur.iĩmu.l.ii.ex de of.dele.quoniã abbas.in i Et peregrina.i.ferri cãdentis nel iudicis nõ ſui.ii.q.iiii.cõſuluiſti.
dubio aut ſemꝑ pᷣſumit᷑ puilegiũ poti⸗ perſonale qᷓ; reale.ut ex ð in he Riuilegia.j.de con.di.iii.celebritatẽ.
ſti. cũ ueuiſſent.quia res de facili ad ſua reuertit᷑ naturã.ff. de pact. l T gallia . pliter dicit.qꝛ tres ſunt gallie.bracata togata.? comata.
ſi vnꝰ. F. qð in ſpecie dotis.nõ eni dicit᷑ ob h ꝑſonale ꝙ ſola inſeriv m C Palliũ.S.viii.q.ᷣiii.artaldus.ↄtra.vbi dicit᷑ ꝙ arelatenſis ſit ſuffraga
ꝑſona. nt. ff. de pac.iuriſgẽ. . pactoꝝ.=.l.tale pactũ. Iteʒ hec ẽ dria neus narboneñ.ſed forte duo ſunt arelatenſes. nel altera litterarum eſt falſa
inter priuilegiu ⁊ cõfirmationẽ.qꝛ in cõfirmatione nihil noui iuris nel corrupta. . .
dat. ut er de cõfir. cũ dilecta. ſecꝰ eſt in puilegio. Itẽ in cõfirmatiöe n ¶Epo.quẽ cõſtitnit ibi legatũ.uel ſuppoſuit ei oẽs epos britãnie.
nihil ponit᷑ nel affirmat᷑ ſʒ totũ ↄditionalit intelligit. ut e de ↄꝛceſ. o ¶¶Pretermitti. legatus incõſulto epo loci nõ põt indicare clericos ipſius.
pre.quia diuerſitatẽ.ſed in pᷣuilegiis oĩa uerba pouunt᷑ ⁊ certuʒ ibi niſi ad ipſum appellet ut hic. æ. xi.q.i. pernenit. quod põt admitti.nec ob.ex
aſſerit. ut er de ner. ſig. abbate. Nunc uidendũ eſt qð pᷣuilegiũ de / de offi.le.cũ no ignores.nã ille nõ ſolu fuit legatus ſed etiã metropolitanus
rogat alii.dicũt quid ꝙ; ſemꝑ ſecũdũ derogat pᷣmo etiã ſi nõ faciat ⁊ ideo nihil ꝓfuiſſet ei ius legationis ſi hoc ius nõ habuiſſet. cõtrariũ credo
metionẽ primi. ut er de reſcrip.ex ꝑte.⁊ H̊ ea rõe videt᷑.qꝛ cũ pᷣnile cum illa decre.cum nõ ignores.indiſtincte loquatur. Item uidet᷑ hic ꝙ pᷣn
giu ſit ius:ſʒ vnũ ius derogat aliilʒ nõ faciat mẽtionẽ primi.ut ex ð ceps poſteriorẽ legatũ dando nõ uidetur prohibuiſſe legatũ priorem ſicut ẽ
cog.ſpi. c.ii.ſʒ iſtis ob. er de offi. iu. dele. ex ꝑte.ubi priuilegiũ ſcõm in tutoribus.nt.C. de te.tute.l.ii.ſimiliter nõ.vii.q.i.no aũt.ſecus in procu
no derogat primo cũ nõ faciat mẽtionẽ eius. Itẽ nec priuilegiũ pre ratoribus.ut.ff.de procu.ſi quis eum.ꝭ.ulti. G

Lau.

a Britannorũ. cõtra. S. iii. q. vi. hoc quippe.ſed due ſunt britannie. Anglia
enim maior britannia dicitur.
b Jea deſtruerẽ.diuiſa. ar. cõtra teſtes ſibi cõtrarios ⁊ contra reſcripta
omnia iibimet cõtraria. ut.xxiii.q.vii.quod aũt.C. de fide inſtru. ſcripture.
iiii. q. iii. qui falſo. e deſen.⁊ re iudi.cuin olim.

e VBGit᷑ hm. ex delegatiõe.vi
det᷑ ergo ꝙ legatꝰ habeat
delegatã ⁊ nõ ordinariã pote
ſtatẽ ut hic ⁊.c.ſeq.qð nõcre

docũ ſimilis ſit procõſuli. ff.

e. meminiſſe.
d G Eruatiſ.reſcriptũ.ſic ẽ
iterpretãdũ ut nulli fa
ciat preiudicium.ut.ix.q.iii.
nunc vᷣo.lxxxv.di.archi.in pᷣ
nilegiis ſecus nidet᷑. ut ex de
deci. ad audientiã.
e Inſpectis. cuʒ enim quis
aliquid ex prinilegio ſibi uen
dicat inſpiciendũ eſt priuile
giũ eius.c.di.cõtra morẽ.ex
de prinił.recipimus.⁊ ſᷣm
tenor priuilegii continet indi
candũ eſt.ut et᷑ de pᷣui.porro
f¶ Inſinuatione. intellgas H
de his que ſoli pape reſernan
tur que nõ trãſeunt in genera
li mãdato.ut ex de offi.leg.ꝙ
tranſlationem.
g 1 Nſtitutõis.preſentia.ſic
Hergo ſentẽtia principis fa
cit ius.lʒ nõ redigat᷑ ĩ ſcriptiſ
ut et᷑ de tranſact.c.i.C. de te
ſta. omniũ. ar.cõtra.iii.q/vii
poſtulatus.item hic eſt ar.ꝙ
princeps ſine ſcripto dat pri
uilegiu.⁊ ſine ſcripio delegat
cãm.nt in auẽ.de liti.ꝭ.oẽm.
colla.ix. ſed nõ cõmittlit dele

gationẽ ſine ſcripto.xcvii.di.

nobiliſſimus.C. de man.pᷣn
ci.l.vna.
h Rationis.ar. S. ex deoff.
dele.ſi qn.⁊.c.ex parte.

i Eeccleſiaſticis.iura.
nec ſuũ honoreʒ dz au
gere papa nt minuat ius eccle
ſie alterius.ut.xcix.diſt.eccle
ſie.
lz Vm pie-·
1 0O Vod vo. infringaʒ.ꝗ
enĩ debʒ tueri alios cõ

tra alios. multo magis cõtra
ſeipſũ ut de natis ex libero nẽ
tre.c.vnico.ff.ſi ſer.ven.alte
rius.

inſtitutio inuenerit. Britannoꝛũ
vo omnes epiſcopos me fratermi/
tati cõmittimꝰ:ut indocti doceant
infirmi perſuaſione roboꝛentur.
Igem felici epiſcopo.
Statura apoſtolicoꝛum pꝛedeceſ/
ſoꝛũ:anoſtolicus deſtruere nõ dʒ.
J ea deſtruerem que anteceſ/
ſoꝛes noſtri ſta uerunt:non cõ
ſtructoꝛ ſed euerſoꝛ eſſe iuſte ↄpꝛo
bareꝛ teſtãte ueritatiſ uoce que ait.
omne regnũ in ſeipſo diuiſum non
ſtabit: ⁊ omnis ſciẽtia lex aduer/⸗

ſum ſe diuiſa deſtruetur. C IJtem

leo papa.
Metropolitanꝰ dignitatis ſibi tra
dite antiquitus ius intemeratũ ob
tineat.
Bitur m ſanctoꝝ patruʒ cano
nes ſpũ dei cõduos totiꝰ mũ
di reuerentia cõſecratos metropo
litanus ſingularũ pꝛouinciarũ ępiſ

copos quibus ex delegatione no

ſtrafraternitatis iue cura pꝛorendi
tur: ius traditũ ſibi antiquitus di/
gnitatis intemeratũ habere decre/

uimꝰ: ira uta regulis preſtitis nul

la aut negligentia aut pꝛeſumptio/⸗
ne diſcedant. ¶ Item hoꝛmiſda

pPapa.

Priuilegia metropolitanoꝛuz in
couulſa ſeruari opoꝛtet.

2 ruatis pꝛiuilegiis metropo

litanoꝝ nices nobis apoſtoli/
ce ſedis delegamus: ut inſpectis
iſtis ſiue ea que a nobis ſunt nuper
mandata ſeruent᷑:ſiue ea que de ec
cleſiaſticis cauſis tue reuelatuõi cõ
tigerit nunciari: ſub tua nobis inſi
nuatione pandant᷑. erit boc ſtudii
ac ſollicitudinis me:ut talẽ te ĩ bis
que iniũgunt᷑ exhibeas utfidem in
tegritatẽqʒ eins cniꝰ curã ſuſcipis
imiteris. Irem gregoꝛius bo/
nifacio pꝛimo defenſoꝛi.
Inſtitutionmis decreta apoſtolica:
nulla pꝛeſumptione uiolẽtur.
Mſtitutiõis noſtre decreta que
ſWunt pꝛiuilegus a oꝛdinanõe diſ
poſua perpetua ſtabilitate ⁊ ſine a/
liqua cõſtituimus refragatione ſer
uari:ſiue que ſcripto decreuimus:
ſiue que in noſtra pꝛeſentiaꝰ uiden
tur eſſe diſpoſita.nec a quoquã põ

tificũ in totũ uel in partẽ ea qualibʒ

occaſiõe ↄuelli decreuimꝰ uel ĩmu
tari:nã nimis eſt aſperũ ⁊ pꝛecipue
bonis ſacerdomuʒ moꝛibus inimi/
cũ niti quẽpiam quantacunqʒ rati
onisexcuſatione que bene ſũt oꝛ/
dinata reſcindere:⁊ exemplo doce

re ceteros ſua quãdoqʒ poſſe cõſti

tuta diſſoluere. ¶ Idez dominico
Otbaginenſt epiſcopo.
Priui

deber ſeruare illeſa.

egia eccleſiarũ apoſtolicꝰ

m Mypntato.cõceſſa. ar.fines mãdati diligẽter cuſtodiẽdoſ.ar.

13.viii.q.i.licet.itẽ ar. ꝙ eps nil põt pefere niſi qð ꝑmiſſũ eſt

a canone.ut.x.q.iii.quia cognouimus.⁊.ff.de cõdi.inde.i:.frater a

fratre. .
R MCcleſiaſtice.in poſterũ.s.vi.q.iiii.ꝙ

O eccleſiaſticis pꝛiuilegiis
qᷣ ueſtra fraternitas ſcribit
hoc poſtpoſita dubitatione teneat:
quia ſicut noſtra defendimꝰ ita ſin/⸗
ulis quibuſqʒ eccleſus ſua iura
eruamus: nec cuilibet gratia fauẽ
te ultra quaʒ meret᷑ impartioꝛ:nec
ulli hoc quod ſui iuris eſt: ambitu
ſtimulante derogabo.fratres me/
os per omnia honoꝛare cupio: ſic
qʒ honoꝛe ſingulos ſubuehi: dum
modo nõ ſit qd alteri iure ab alte/
ro poſſit opponi. Item uigilo
arelatenſi epiſcopo.
Quod ranonabiliter diffinitũ eſt.
in nullo debet uiolari.
Am pie deſideriũ uolũtatis
laudãde diffinitõis intẽtio ſa
cerdotalibꝰ ſit ſemꝑ ſtudiiſ adiuuã
da:cura ẽ ſollicitudinis adhibẽda
ut ea que ꝓ quiete religioſe ↄuerſa
tionis ſunt diſpoſita uel oꝛdinata:
nec diſſimulatio negligere nec que
dã ualeat pꝛeſumptio ꝑturbare:ſʒ
ſicut hoc qꝛ ratio exigebat utiliter
obtinuit diffiniri: ita q diffinirum
eſt:niſifoꝛte ubi maioꝛ eſt auctoꝛi/
tas nõ debet uiolari. C Idem.
Sibi iniuriam facit:qui fratrũ ſuo
rum iura perturbat.
Qod vo dicis nfr̃is tẽpoꝛibꝰ
debere buari:que a meiſquo
pꝛedeceſſoꝛibꝰtradita uel cuſto
ita funt: abſit hoca me:ut ſtatuta
maioꝝ cũ ſacerdotibꝰmeis in qua
libet eccleſia infringã:qꝛ mihi in
iuriã facio:ſifratrũ meoꝝ iura per
turbo. ¶ Item iulius papa.

Mulla pꝛeſumptione uiolent᷑:que

ab apoſtolicis ⁊ eoꝛum ſucceſſoꝛi/
bus ſunrinſtimta.
MMputato totiꝰ uſurpatõis ex
celſſu nullus pꝛeſumat que ſibi
nõuident eſſe ↄceſſa ea que ſũt ab
aplis eoꝛũqʒ ſucceſſoꝛibꝰ inſtimita
nulla deſidia negligant᷑: nulla diſ/
ſenriõe niolent᷑:nulla cõcertanone
turbent᷑. C Nẽ grego. papa.
Que rationabiliter oꝛdinata ſunt:
nulla debent refragatiõe murbari.
Lcleſiaſtice moderatiõi oĩno
Eẽↄueniẽs:ut que oꝛdiata fue/
rint uel rõnabiliter deciſa:nulla in
poſteꝝ debeãt refragatõne turba
ri. & Idem in regiſtro.
OQue ↄtra leges fiur p ifectis bñt᷑.
Mxꝑpiali cõſtitutũ eſt ſanctione
Aapie: ut ea que ↄtra legesfiunt:
nõ ſolũ inutilia ſʒ etiã ꝓ ifeciis ha
bẽda ſunt.C. li.i.ti.de pꝛecibꝰ im
ra. offe. . Imparor cõſtatinus
Ec dãnoſafiſco nec iuri cõ⸗
raria poſtulari oʒ. ¶ Impe
ratoꝛ theodoſius ualerius.
B Eſcripta cõtra ius elicita ab
oibꝰ iudicibꝰ pꝛecipimꝰ refu

bene.
0 TOperial. inti

lia. S. di. x. uideſ

ſz. vii. q.i. epus in
dioceſi. ⁊.xiiii.q.vi.

comperimus.

p c dãno ſa fil

co. ut ſi aligs

ꝑ priuilegiũ uelit ſe

excuſare ab eo qð ẽ
dãnoſũ iuri cõi.nã
dicit lex ꝙ omẽs ne
ceſſitatibꝰ publicis
debẽt obedire ſine
dignitatis pᷣuilegio
ut.· C. li.xi. de naui.

nõ excu.l.multi. nec

pteriu pᷣuile gii pu/
blica dʒ uacillar̃ uti
litas.ut.C. li.xii.ð
pni.ſco.l.ii.⁊.C.ð
ſa. ſan. ec.l. iubemꝰ
nulli.

q Sſcripta. con

tra ius.nec eniʒ rõe
reſcripti iudex rece
dʒ a inſticia.ut e ð
eta.⁊ q̃li.pterea.vñ
ſi reſcriptũ eſt peni
tus ius reüciet il⸗
lud ut hic dr.⁊ aufe
rendũ eſt reſcriptũ
tale de manibus re
tinẽtis. ut.C. de ſa
cri.pagi.ſicut.⁊ mit
tenda eſt talis char

ta principi ut ibi dẽ

ſi aũt non eſt ð ius
ex toto ſʒ alias ini⸗/
quũ expectandũ eſt

ſecundũ mandatu;ʒ
pncipis.ut ex de re

ſcrip.ſiqũ.⁊ ĩ auẽ.
ut nul.iudi.ꝭ.ſi vo.

JIudex g ſemper ſe

quitur ius cõe.qʒ re
ſcriptũ pricipis ali
nd iubeat. ut ĩ auc.

omniſ antem iudex

?.j. e. omnes.

migad
nlſe g
bi
erte
hinei
lenton
üſer,
Cnepin en
frin
UudNn⸗
fifinai
hitteiit
miftin
Uuffönul!,
Ckenchri
rimcdti
Gnihiet⸗
utigit
öhain
ſegottsff
lumeffn
ogtlih⸗

iſehefſfe
Piulit
Ginme
iieſen
diler
lnlitin
cneſide⸗

.

n
((kine
btcäſntn
itorie
rin
tzi
Ulrleſie
fdeſ
ai

lifats

—

2 5⁷5 £$½

. „
R
Mä *.
4
1

ſllam decre. luper lr̃is. nõeſt neceſſe ꝙ cõditio illa ſubintelligat.
p ¶Mentiẽtis.qꝛ per eas diu fatigauit aduerſariũ ſuum.
q Seueritati.punit᷑ ut falſarius: ut.ff. de fal.ſi quis abraſerit.

i Töns ledat. tale debet eſſe qdᷣlibet reſcriptũ ut neminẽ ledat.ẽ
e. de eceleſis ſticis.vñ nõ ualet reſcriptũ de re quã quis niolẽter deti
net. ut. xvi.q.vi.placuit.C. vñ ui.l.auctẽ.nec de re.liti.ut ex de cõ/

1 fir.c.i.? per qð traãſactio facta reſuſcitar᷑.ut.C.de trãſac.cãs. ex¶ x ¶ Cognoſcat᷑ nõ ab ipſo executore ſʒ ab eo qui delegauit executioneʒ.⁊ ſic
trãſac. ex lr̃is.⁊ de deci.ex multiplici. uel ꝑ qð aufert libera electio nõ ob.ex de ſen.⁊ re iudi.decetero.C. de execu.rei iu.ſiut proponis. uel ho
d ali quibus. ut. C. de . die põt diſtingui illa Zrietas
duo. re. de. l i. tñ eer ee onicz deere. ſip ifia. ut au
ie non vr uerũꝑid ad tari: niſi foꝛte ſit aliquid qd nonle catur’. Itez imperatoꝛ ana. Om cognoſcat. qnq; remittat ad
eſt er de coceſ. P. t dat aliũ ⁊ ꝓſit petenti uel crimẽ nes cuiuſcũqʒ maioꝛis uel mioꝛis ſupiorẽ. dicut in quidã ꝙ ex
n ec. nõ va. qꝛ dlierſt ſupplicantibus indulgeat. ¶ Ieyʒ adminiſtrationis vniuerſe reipu. ecoe Bor Sroccre ſäman.
dig ts uel ſtepelagius papa io. comitii. iudices admonem? ur nullu reſciri de elacli a diude Reierren
rſt eln uelpidg Kelcriptu merct effectu quod cũ Fr nalliragmarica ſancrioez: nul bus. ? talis cognirio ſaA b,
irt qs recta tractat ſen iuris a legũ ratione cõcoꝛdat. ã ſacrã annotationeʒ que generali iudiciũ in pᷣncipali indicõ.nt
tctia. ut. C. de erꝛo. Icenti ſacras inſſiones ſe ha iuri:uel militati publice aduerſa eſff.de li.ag.l. ſi gs a liberis 5.
En adno. l. ult. ?2 qd p bere pꝛe manibꝰ reſpõdemꝰ ſe uideant in diſceptatione cuiuſſi ſinel parẽs. ? dð dicit de ſen.
ſia emunitas atri⸗ fſcire illũ opoꝛtere: quod ipſe cle/ bet litigii patiant᷑ pꝛoferri: ſʒ gene Ere ehent eſe eigetes
n ugur dener chrinmns Peincene generali Pales ſeres — mos A Ore nern e grih Pien arnen
gin bic intelligas de e/ iegibus coihitnit illa lacera vnnſen bus no dubitei obernandas- . minẽtur. uel diſtingue an de/
rn ſeieſe me iuſqʒ; ſupplicãtis deſiderio cõceſſa ti.de diuer. reſcꝛipt. Inperator leget᷑ mera execmid an mirxt⸗
Cnin ontiteſc cemd pꝛeualere a effectũ mancipare:que diocle.a maximi. Sancimus ut au i virr Sllg.. . uür hon.
in preſtare reſcript uʒ cum iuris ⁊ legũ ratione cõcoꝛdãät trentica ipſa atqʒ oꝛiginalia reſcri/ v. ab executore.⁊ ſi delegetur
u Hncipis. ut eĩ de x. ea vo que ſurreptiõe uel falſis pꝛe pia ex noſtra enã mauu ſubſcripra mera executiout tũc qoes in
ſig. qd per nonale. cibus foꝛſitan impetrantur nullum nõ exepla eoꝝ inſinuent᷑. Imnpera riclete ele⸗ ad ſuperio
i elctiz ſier poſtfa⸗ ſupplicantibus ferre remediũ. Re toꝛcõſtantinus reſpondit. Si qua 5 etengen tue heht
1 n, ſcripta ſiue ſint annorationes ſiune beneficia perſonalia ſine die 1 coſu ca ee ned⸗
in ker i E de deel. ſig bꝛagmatice ſanctiones expꝛeſſam lefuerit depꝛehenſa auctoꝛitate ca data cteg uma ne
unzi geſtu. pcito eni onrꝛ debent in ſe habere cõditionemP ſi reant. Imperatoꝛ zeno. Aniuer· cocxecutioneʒ cũ c ptibus
