de falſo teſtimonio conuicit ⁊ con
uictios dãnauit.conſtat ergo quod
nullam poteſtatem habentes poſ
ſunt redarguere dignitatibus uel
poteſtatibus ſublimatos. His
ita reſpondetur: miracula ⁊ maxi/
me ue.te.ſunt admiranda: non in
exemplum noſtre actionis traben
da.multa enim concedebãtur tũc
que nunc penitus prohibent᷑. tüc
enim ſamuel agag pinguiſſimuʒ re
gem amalech in fruſta diuidendo
cõcidit: nunc nulli ęccleſiaſticorũ
iudicium ſanguinis agitare licet.
tunc finees iudeum coeuntem cuʒ
madianita interfecit: ⁊ reputatum
eſt ei ad iuſticiam. hodie ſacerdo/
ribus huius actus in perniciem ſui
uerteretur officii.exẽplo ergo da/
nielis non ſolum accuſandi uel re/
darguendi ſed etiam iudicandi po
teſtatem ſubditi ſibi in prelatos uẽ
dicarent:ſi illud in argumẽtum no
ſtre actionis liceret aſſumi: quod
nulla unquam auctoritate permit/
titur.magis ergo ex hocfacto da/
iur intelligi quod in nouiſſimis tẽ
poribus ſuſcitare deus ſpirituʒz pu
eri iunioris illius uidelicet de quo
per prophetam dicitur:puer natuſ
eſt nobis.a iterum. Ecce puer me
us qui iudices iniquitatis ſcribas
ſcilicet ⁊ phariſeos falſis crimini/
bus ſuſannam ideſt eccleſiam accu
ſantes ⁊ ream adulterii pronunciã
tes:eo quod chriſtum ſequeretur
conuinceret ⁊ condemnaret.
¶Ntem hieronymus refertin li⸗/
bris uirorum illuſtrium: quod da
maſuſ papa a ſubditiſ de adulterio
accuſatus cum. xlii.epiſcopis ſe
purgauir. Item ſymmachus pa/
pa in romana ſynodo dignitate ſua
expoliatus prius ſtatui ſuo reddi
decernitur:ut tunc ueniretad cãm
ſi ita recte uideretur:accuſantiuʒ
propoſitionibus reſponderet.di⸗
gna res uiſa ẽ maximo numero ſa/
cerdotum:atqʒ meretur effectum
cum poſt modum ordinaret᷑ quo
modo eẽt accuſandus prefatus pa
paut cauſam diceret occurrebat:
ſed ab emulis eſt impedims.
¶Item gregorius ait de ſeipſo.
Redarguendi ſe licenniam beatui

gregorins alis preſtat.
quis ſuper his nos redargu
re uoluerit uel extra auctori/
tatem nos facere contenderit ue/
niat ad ſedem apoſtolicaʒ ut ibi an
te confeſſionembeati perri mecuʒ
iuſte decertet quatenuſibi unus ex
nobis ſententiam ſuſcipiat ſuam.

¶Ex his oibus colligitur quod

ſubditi poſſunt reprehendere ⁊ ac

cuſare prelatos ſuos.Sed ſicutde
chriſto dictum eſt: quando iudeis
dixit:ſi male locutꝰ ſuʒ ⁊ cetera:ita
de iſtis intelligenduʒ eſt quod ſuo
exemplo prelatis dederunt faculta

tem recipiendi ſubditos in accuſa

tionem ſui ſed non coegerunt.

C Item.
De eodem.

ſcopus accuſatur a ſubditiſ de
apſu carnis: conuincitur: deponi
tur:alius loco eiꝰſubſtituitur.hoc

P Aulus deacline ciuitatis epi

an ex diſpenſatiõe accuſati an ex ri

gore iuris ſit factuʒ ex regiſtro gre
gorii ad ioannem epiſcopum. c.cc
xvii.poteſt perpendi:ubi ait.
Paulus deacline ciuitatis epiſco
pus ſubditorum accuſatione con/
uicius deponitur.

T 7 Atoꝛ nemeſion ad nos ueni

ens indicauit: quod pauluſde
acline ciuitatis epiſcopus iter alia
mala in coꝛporali crimine lapſus a

ſuis clericis accuſatus atqʒ conui

ctus epiſcopali ſententia depoſituſ
eſt.poſtea cum auxilio ſecularium

ueniens epiſcopatum more pre/

donis ingreſſus eſt: ablatiſqʒ re/
bus eccleſie dilectiſſimum nemeſi
on?latorem preſentium ſibi ſubſti
tutum ab eo epiſcopatu proiecit:⁊
ad ſummam iniuriam ac necem pe
ne perduxit. fraternitas itaqʒ ue/
ſtra hec omnia curet addiſcere.⁊
quecunqʒ eccleſie abſtulit oĩ mo/
ra uel excuſanõe ceſſante reddereꝰ
compellat. Si uero nihil eccleſie
ſed proprium ſe dixerit abſtuliſſe

quamuis graue ⁊ iniquuʒ fuerit ut

nõa uobis uel metropolitano eiꝰ
hoc petierit:ſʒ temerario auſu age
re preſũpſerit. ueruntamen ſi quid
propriũ tulit:ſub fraternitatis ue
ſtre debet examine conſtare ſi ue⸗/
rum eſt. Sed: illud diligẽter que
rendũ eſt:ſiquid male de rebus di
lapidauit eccleſie ut ex eo qð nunc
abſtulit:illud reformare ac ſatiſfa/
cere modis omnibuſ compellatur
SMocedicto non in accuſatoreſ
uel depoſitores ulciſcitur ſed in de
poſitum ulterius proſequitur ui ſi
ultra ad epiſcopatum aſpirare ten
tauerit omnibuſmodis repellatur
7 ad agendam penitentiam peren
nem in monaſterio detrudatur.
Quem ergo gregorius ad epiſco
patum aſpirantem omnibus mo/
dis repellit:quem graui peniten/
tie ſubiicit: patet non ſua diſpenſa
tioneᷣſed canonum cenſura a ſub/
ditis accuſatum ⁊ conuictum. Et
ut iam non exemplis ſed legibus
agamus:uidendum eſt quid gre/
gorius ſcribat innocentio ⁊ reli/
quis epiſcopis ſardinie ita dicens.
Quod ſubditi prelatos ſuos accu
ſare poſſunt.

C Pꝛopꝛiũ.ðhic pidð

tur ꝙ ſpoliatoꝛ poſ

ſit ſpoliato relerre

qoõnem ꝓpꝛietatis
ex de cã poſ.c.ceum
ecclia ⁊ ſe.qð nonẽ
uerum. ut exr de re/
ſti. ſpo. item cũ ꝗs
⁊. c.in litteris.ſʒ di⸗

ſpẽſatiue cum ipſo

actum eſt ut pateti
glo. pꝛecedenti.

m C At nõ a uobis

logꝗt pᷣmati qꝛ apð

metropolitanũ pꝛiꝰ

eſt cõueniẽdus.nt
ſ.c.ꝓxi.⁊. ix.q. iij.
nullus pꝛimas.⁊?.c.
conqueſtus.

nTulit. ar. cõtra.

xvi.q.vi.placuit.⁊
c.de lapſis.ubi dici
tur. ꝙ monaſterio
tradũtur res depo/
ſiti. ſed illud neruʒ
eſt qñ detruditur ĩ
monaſteriuʒ.
o. Hoc edicto.ᷣba
ſüt gratiãi uſqʒ ad
illũ locũ ut ſi ultra.
⁊ a loco illo ad locũ
illũ.quem ergo.ſũt
uerba gregorij. ex⸗
inde ſũt uerba gra⸗/
tiani.
pDiſpẽſatione.i.
voluntate.

mMhl
cnp

AVge⸗

tiat

ruve

ſodſen

coſng
a
o

irſodi⸗

(palt

un id
auv

amn

ſtheve

umt
mmite,
se.
uſdol
(ſcen

uncae

Modren
enk
(Eetede
(poſ
(cſinn
Wib

ußyep
ſenſoos
tltan
lenede

Umnnia

cli

Unen
ſcon
ſn
hae
ictare⸗
i.s
tun
egeſt
ppoln⸗
bin
on⸗
ſen
Mlun
geg
ot

ohaſteig
berekſnin
ugemniſtg
foeünſcr
Alooſonti
lgponeng
Abagegeng
eſitetrn
n.
Dihigtor
uta.

Etropolitanuʒ. ex contemptu.alias omiſſo eo poſſunt adir
papã. ut. . e. q. vi. c. ij. . iij. Item intellige iſtud quando ep̃i

inter ſe litigant. nam ſi eps litigat contra clerienm. tunc coꝛam arbi

tris eſt litigandum. xi.q.i.ſi clericus. Ex contemptu ergo iutelligo

fieri. quando ſine cauſa declinatur eius iuriſditio.ſic dico ꝙ ſine cã

nõ põt quiſ declina
re iuriſditionẽ epi
etiam per querelaʒ
factam pape. ut ple
ne dixi in conſti. ut
debitus de appell.
ar. non eſſe appellã
dum omiſſo medio
ſed hic non loquit
de appellatione.

b ¶ In aliquo. epo⸗

rum enim eſt inõx
oꝛdinariꝰ pꝛimo lo/
co metropolitanus
x.q.iij.qꝛ cognoui/
mus.xi.q.i.ſi cleri/
S t.
c cut inquit.
S plata a ſubdi
tis.⁊ ſic facit ad ꝓ/
poſitum gratiani.a
liter hoc.c.nihil fa⸗
cit ad ꝓpoſitũ gra.
niſi nelis dicere eo
ipſo ꝙ dedit alijs li
centiam iudicandi
ergo ⁊ accuſandi.
d Hoꝛtamur. nõ
ꝙ per hoc uerbum
boꝛtamur ⁊ mone/
mus. mãdat᷑ iuriſ-
ditõ.ſic.S.e.q.i.no

tum. ff. de offi. pſi.

ſepe. videtur tamẽ
ꝙ ꝓuinciale cõcili/
um oꝛdinario iure
cognolcat de pᷣma/
te ſiue de metropo

litano ſuo.nam cu,zʒ

cõcilium iudicet de
papa in his in qui⸗
bus ipᷣe põt iudica/
ri.ergo cõciliũ me⸗/
tropolitanũ põt iu/
dicare de ipo.ad h
ſ.e.ſiquiſ.ar. .xvii
di. multis.nam ibi
appellat᷑ a concilio
ad metropolitannʒ
ergo cum cõcilium
ſit minus metropo
litano.non põt ipᷣʒ
iudicare.xxi.di.in/
fcrioꝛ. Sʒ põt dici
ꝙ itum ad ſua ne
gocia eſt minoꝛ me
tropolitanus conci
lio.qtum ad alioꝝ
negocia eſt maioꝛ.
ſʒi.c. multiſ.nõ ap
pellat a cõcilio.ſed
a q̃daʒ congregati
one epoꝝ ad me/
tropolitannʒ. Sed
adhuc obſtat.xxi.
di. nũc aũt. ſed põt
dici ꝙ põt indicare
de ipo cõcilio. non
tamen eum cõdem
nare põt.ſed ꝙ poſ
ſit indicari a cocilio
bene facit. ix. q. iij.

ropolltanum neſt un inꝰ

aliquo poſtponere non pre/

ſumatis excepto ſi quod non opta

mus contra eundem uos aliquid
cauſe habere contingat ut ob hoc
ſedis apoſtolice iudicium petere
debeatis. ¶ Item uniuerſis epi/
ſcopis concilii nichacii.
Aitam prelatorũ ſubditi nulla diſ
ſimulatione negligant.

¶MNur inquit laudabile diſcre/

umqʒ eſt reuerentiam ⁊ hono
rem exhibere prioꝛibus:ita recti/

tudinis a dei timoris eſt ſi qua in

eis ſunt que indigent correcnione
nulla diſſimulatione poſtponere:
ne totum quod abſit corpus moꝛ/
bus inuadat:ſi languoꝛ non fuerit

curatus in capite. Quedam enim

de primate ueſtro clemẽtio ad nos
perlata ſunt: que quoniam ita gra
uia ſunt ut rranſire indiſcuſſa nullo
modo debeant:fraternitatem ue⸗
ſtram hortamurꝰut cum omni ſolli
citudine ac uiuacitate ueritatis in/
dagare multis modis debeatis il
lata:⁊a ſi ſunt ut audita ſunt:ultione
canonica reſecentur. Admonem⸗
autem: ut non cuiuſquam perſone
gratia:nõfauoꝛ:nõ quodlibet blã
dimentum quẽquam ueſtrũ ab his
que nunciata ſũt nobis molliatuel
aueritate excutiat ſed ſacerdotali/
ter ad inueſtigandam ueritatẽ uos
propter deum accigite.nam ſiquis
in boc piger aut negligẽs eſſe pre/
ſumpſerit dictis criminibus apud
deum ſe nouerit eſſe participem cu
ius zelo ad perſcrutandas ſubtili/
ter nefandi facinoriſ cauſas nõ mo
uet᷑. C Hec ſiquis ſpalia ⁊ ex his
generalem regulã colligi nõ opor
tere contendit: audiat quid gelaſi
us.c.xxvi.dicat omnibus clericis
cuiuſcũqʒ ordinis: ita ſcribens.
CQlerici exceſſus ſui epiſcopi auri/
bus deferantromani pontificis.
Vapropter?nec clericorum
uiſquam apoſtolice offenſe
ſe confidat futurum immunẽ: ſi in
his que ſalubriter ſequenda apo/
ſtolica deprompſit auctoritas ſiue
epiſcopum ſiue preſbyterum ſiue
diaconum uiderit excedẽtem ⁊ nõ
protinus ad aures romani ponti/
ficis deferre curauerit probatio/
nibus duntaxat competenter exhi

bitis: ut tranſgreſſionis ultio fiat

ceteris interdictio delinquendi.
Sin uero modis oibus eritunuſ/

ſalno. ⁊. c. ſi aũt.?.xliij.di.ſalonitane.ſed eſt ar. contra.. c. ꝓxi. io.
e Dapꝛopter. videt hic ſpale. ꝙ glibet poſſit accuſare ſnũ epᷣʒ
hoc. c.cotinuatur illi.xii.q.ij.quatuoꝛ.
Pꝛotinus.nõne neceſſaria eſt admonitio: certe ſic.iõ expone ꝓ/

inus.i. poſt tertiã admonitiõeʒ. ut. ð. e. q. i.ſipeccauerit. ſic e de ſi⸗

mo.licet.

8 Pontificis. uel aſterius ſuperioꝛis.io.
hb C Beſerre.i.denũciare.Hic habes ꝙ aliquis cogit᷑ accuſare.⁊.i.q.i.ꝗſquis

1 2 6

7.v.q.v.c.i.extra qui fi.ſint leg.e.cãm.⁊.xxiiij.q.iij.tam ſacerdotcs.ar. ex
de accu.lʒ in fi.⁊.v.q.ij.ſi pᷣmates..iij.q.iiij.clericus.⁊.C.ut nemo inuitus

quiſq; pontificum ordinis ⁊ hono
ris ſui eliſor ſicui clericoruʒ uel au
ditui totius eccleſie hoc putauerit
ſupprimenda. . Ieem.

B Iquid in eccleſia damni aut in

bis que ſunt preceptionis no/
ſtre prohibita pontiſicem ueſtrum
uideritis admittere mox noſtris
auribus relatione ſignate ut quid
fieri debeat cenſeamus. Irem
ex concilio chalcedonenſi.c.xxi.
Clerici aut laici ſine examinatione
ad epiſcoporum accuſationem nõ
admittantur.

0 Lericos aut laicos paſſim ac

cuſantes⁊ ſine probatiõe epi
ſcopos aut clericos ad excuſatio/
nem non recipiendos decernimuſ
niſi prius diſcutiatur eoruʒ eſtima
tionis opinio. ¶Item ex ſynodo
romana.

Quelibet perſona epiſcopum aut

alios accuſans monſtranda docu/
mentis inferat.
Iquis epiſcopus autdiaconuſ
aut quiliber clericus apud epi
ſcopos qꝛ alibiꝰnon oportera qua
libet perſõa accuſati fuerint:quicũ
qʒ fuerit uir ille ſiue ſublimis ho/
noris ſiue alterius dignitatis qui
hoc genus illaudabilis intentiõis
arripuerit:nouerit dicenda proba
rionibuſ monſtranda documentiſ
ſe debere inferre. ¶ Item dama/

ſus papa ſtephano archiepiſcopo.

Sacerdotes non accuſent:qui ad
eundem ordineʒ prouebi non poſ
ſunt.
Acerdotes ut antiqua tradit
auctoritas criminari non poſ/
ſunt nec in eos teſtificari qui ad eũ
dem non debent nec poſſunt pro/
nehi honorem. ¶ Iteʒz iginus pa

9.
in irreprebenſibiles in maiorũ
accuſationem non recipiantur.
7

Kiminationes maioruʒ n atu

( M alios non fiant niſi per ip

ſos qui crimina intendunt.ſi tamẽ
ipſi digni ⁊ irreprehẽſibiles appa
ruerint ⁊ actis publicis docue rint
oĩ ſe ſuſpicione carere ⁊ inimic itia
Tirreprebẽſibilẽ habere fidem ac
ↄuerſationem ducere.¶ Colligit
itaqʒ ex bis oĩbus quod ſubditi ĩ
accuſatiõe prelatorũ ſũt admitten
di. Nücuidẽdũ eſt an moachi
in accuſatiõe epiſcoporũ ſint audiẽ
di. Adrianus papa nidetur eoſ
ab accuſatiõe remouere ita dicẽs.

ba.l.ſciant.io.

agere.l.una.ſo.ad denũciati
onẽ quilibet tenet᷑ de qua hic
loquit.nõ aũt ad accuſatiõe,ʒ
ut in Zrijs.
i C Interdictio.foꝛte ſpãle eſt
in dilapidatiõe ut quilibet te⸗
neat denunciare.
le ¶ Sin vᷣo.i.ſi nõ fecerit qð
dictũ ẽ de quatuoꝛ poꝛtiõibꝰ.
xij.q.ij.quattuoꝛ.

l.Suppꝛimẽda.ſ.v.q.ij.ſipᷣ

mateſ.contra.ſed illud de cri
mine iniuriarũ de qꝰ põt epᷣs
ↄponere cũ clericis ſuis ſiue
inter partes.
m B Iquid in eccleſia. rela
tiõe.ex hoc patet ꝙ lo⸗
quitur in denũciatione ⁊c̃.ſi/
cut.c.ſuperius.io.
n Cericos aut laicos.ac
cuſantes epos aut cle
ricos decernimus nõ eẽ reci/
piendos paſſim ⁊ ſine ꝓbati
one.
o ¶Eoꝝ.i.laicoꝝ uel clerico/⸗
ruʒ ſi ſunt ignoti.ut.S.eque
rendum. Ael eoꝝ. i.epᷣoꝝ 9
accuſantur.qꝛ ſi vita eoꝝ an/
tea bona fuit.laici in nullo ca/
ſu poſſunt eos accuſare.ut.Sẽ.
e.q.i.in pꝛimis.⁊ extra de te/
ſti.ueniens.ſi vo mala ⁊ laici
⁊ quilibet criminoſi admittũ
tur.niſi inimici æ conſpirato/
res.extra de ſimo.lʒ hely.⁊ ð
ſen. ⁊ re iudi.cuʒ.i.⁊.a.Etex
hoc loco.baʒ.fundauit ſuam
opinionẽ nt dixi in ſumma.ſʒ
intelligas loqui in illis cauſis
in quibus laici poſſunt accu/
ſare clericos.
p B8 Iquis ep̃s.qꝛ alibi.ar.
ꝙ ſolus epᷣs habet me⸗
rum imperium in ſua dioceſi
vt xi.q.i.de perſona.v.q. vi.
delatoꝛi.hoc eni eſt merũ im
perium.ſ.cognoſcer̃᷑ de crimi
nibus.ff.de offi.eius cui mã.
eſt iuriſ.lei.⁊.ff.de offi.pᷣſi.il
licitas.S.qui.vniuerſas.⁊.
de ꝓba. ſciant.
q Illandabilis. accuſatiõeʒ
vocat illaudabilẽ intentioneʒ
quia cãe materiaʒ criminibꝰ
creare noſcuntur.C. de iud.
pꝛoperãdum. Et pꝛeſumitur
ſemper ꝙ inuidie cã fiat aceu
ſatio. vt. vi.q.i.ſi omnia.⁊ qꝛ
vix ſine culpa experiri põt.iõ
clerici ab ea abſtinere debent
yvt de pe.di.v.qualitas.S.e.q.
vi.decreto. Nel dic illaudabi
lem quo ad vulgi opinionem
Nã pꝛeſumit᷑ alias quis bo⸗
no ʒelo accuſare.ut extra de
dol. ⁊ con. veritatis. Ex cha
ritate enĩ debet ꝓuenire accu
ſatio.extra de accu.ſiquis epi
ſcopus.Et qui accuſat publi⸗
ce ſalutis cuſtodiam gerit. vt
C.de famoſis libel.l.vna.

r ¶ Pꝛobatõibꝰ ſic. C. de ꝓ⸗

8 Riminationes.sper alios.i.pꝛocuratoꝛes.ſ.iij.q.ix.abſens.

Et actis.i.actionibus nel litteris epiſcoporum ſuorum. ut. xix.q.ij
due.⁊ hoc ſi ſunt ignoti.⁊ eſt ſi.j.iij.q.v.canonica.uel tantũ nalet eis teſtimo
ninʒ popnuli quantum examinatio.ut.xxiiij.di.c.i.io.

7–

—

a* Macnuit.boc.c.idem hadrianus intelligit de infamibus. ut.ſ.iij.q.iiij.
hi qui.⁊.j.iij.q.v.canonica.vel intellige cuʒ gratiano de monachis. ſ.
criminoſis.nam certum eſt ꝙ monachi accuſare poſſunt.ut extra de accu.c.

ex parte.⁊.j.e.cum paſtoꝛis.

—

b Moꝛtuos eſſe. quatum ad ciuiles actus ⁊ etiam ad diuinos quia non pñt

baptiʒare ſepelire pᷣdicare pe
nitentiam dare.yt.xvi.q.i.c.i
⁊.c.qui vere.
c ¶ Qnia funeſtã.qꝛ ſemꝑ de
bent flere.xvi.q.i.placuit.
d Allus monachus. nec
L ſecularia.i.tutelam ⁊ ꝓ
curationem.
e Aut eccleſiaſtica.i.baptiʒa

re quod olim non licebat eis

vt.xvi.q.i.placuit.io.
f Egligere cuʒ poſſis. vi⸗
L detur de pꝛelatis tantũ
loqui.
g C Perturbare.i. ꝓhibere ⁊
remouere a malo.⁊ hoc cum
cõmode poteſt illud facere.a/
lias non peccat qui ſic non 5
hibet. xxii.q.ij. pꝛimũ.⁊.c.fa
ciat.⁊ ſm hoc quilibet tenet
pꝛohiberer iniuriam a pꝛoxi/
mo. xxiij.q. iij. non inferen⸗/
da.alij hoc.c.intelligunt de p
latiſ.ut.xxiij.q.iiij.uo iſta.⁊
c.ita plane.⁊.q.ul.pᷣterea.uel
intellige de atrocibus ut tũc
quilibet teneatur.ut extra de
ſen. ex. qte. xxiij.q.iij.c.vlt.⁊
de pe.diſ.i.periculoſe.uel dic
ꝙ quilibet tenetur prohiber
pꝛoximum a peccato commit
tendo.xxii.q. v.hoc videtur
ſecus in commiſſo.xciij. diſt.
diaconi.io.
h Scruplo.i.ſuſpicione.
i B Ancta quippe ideſt cũ
ſimpliciter ? pie viuũt
⁊ alios nolunt increpare ⁊ in
telligitur de pꝛelatiſ qui ex of
ficio tenentur reſiſtere in ma
lis ⁊ quoꝛum taciturnitas eſt
moꝛtale peccatum ⁊ magnuʒ
damnum in eccleſia operatur
nt. lxxxiij.di.nemo. Et ẽ hic
ar. vitam actiuam eſſe pꝛefe/
rendaʒ contemplatine.ut.vii
q.i.ſciaſ.⁊.viij.q.i.ĩ ſepᷣturis
⁊Z habent ſe ut excedẽtia ⁊ ex/
ceſſa.contemplatiua quantũ
ad perſonam contemplantis
magis eſt ſecura ⁊ utilis.acti/
ua uero magis laboꝛioſa ⁊ mi
nus ſecura.ſed magis fructu
oſa ut extra de renũci. niſi cũ
pꝛidem.
lꝛ ¶ Ruſticitas.ideſt ſimplici
tas.
I¶Mocet.intellige hoc nega

tiue.ideſt nõ tantum pꝛodeſt

edificando quantum edocen
do ⁊ reſiſtendo ſimile.xliij.di
ſtin. H. debet. xxii. q.ii. pᷣmum
io.
m Hmonendi.honnʒ me
diocre quãdoqʒ dimit/
titur pꝛopter bonum obediẽ
tie.ſʒ malũ nũquã fieri debet
ut.xi.q.iij.quid ergo.io.
n CU Vm paſtoꝛis. genera
Aliter teneas ꝙ mona⸗
chi poſſunt accuſare ⁊ epiſco
pos ⁊ alios dum tamen Hhoc
faciant de licentia abbatis.xii
q.i.non dicatis.xvi.q.i.mo⸗/
nachi.⁊ ſi ſuum abbatem ac/

bit expenſas a monaſterio.Si ſunt in ſcholis poſſunt agere de bis

tantum quo pertinent ad ſtudium. ut ex de offi.dele. pterea.ff. de re
iudi.queſitũ.⁊.ff.de iudi.ſi longiuſ.
oc Pueri.ideſt ſeruientes ſic.xxii.q.ii.ꝭ.abraham quoqʒ.⁊.ff. de p.
ſig. pueri.

Moõachi ſacerdotes accuſare nel

in eos teſtificari non poſſunt.
Lacuit eorũ accuſandi ſacer/
dotes ⁊ teſtificandi in eos uo
cem obſtruere:quos non ab hua/
nis nocibus ſed diuinis mortuos
eſſeꝰſcimus:qꝛ funeſtã uocẽ potiuſ
interdici quã audiri oʒ. ¶ Iemĩ
cõcilio chalcedonenſi precipit᷑: ut
eccleſiaſticas acnões monachi at/
tractare nõ preſumãt. ¶ Item pe
lagius papa.
Monachi in accuſatione non ſunt
audiendi.
Allus monachus talia uſ/
quaʒ arripiat nec ſecularia
aut eccleſiaſtica negocia pertur/
bare preſumat: qꝛ mortuaẽ in tali
bus uox eorum. ¶ Sed aliud eſt
quod ex preſumptiõe aſſumitur te
meritatis: aliud quod ex neceſſita
te geritur charitatis. monachi eni
ex preſumptione epiſcopoſ accuſa
re non poſſunt:ex charitate poſſũt
unde ⁊ in canõibus precipitur: ut
cubicularüi epiſcopi ſintuel religio
ſi clerici uel electi mõachi ut de eiꝰ
uita teſtimonium dicete poſſint.
Item illud eleutheriũi pape oĩ
bus generaliter dicitur.
KConlentire conuincitur: qui cum

qʒ clerici qualis in ſecreto ſit uita

ſui paſtoris neſciũt: quã tamẽ ſecu

lares pueriſciunt. De qua re pre
ſenti decreto conſtituimus ur qui
dam ex clericis uel etiam ex mona
chis electi in miſterio cubiculi põ
tificalis obſequantur: utis qui in
loco regis ẽ:a tales habeat teſtes
qui ueram eius in ſecreto conuer/
ſationem uideant:a ex ſedula uiſio
ne exemplum profectus ſumant.
Item uirgilio epiſcopo arela/
ten.
PDrauos in ſua ſocietate epiſcop⸗
babere non deber.
Eruenit ad nos fratrem ⁊ co
epiſcopum noſtrum ſerenum
maſſilienſem prauos homines in
ſocietate ſua habere:ita deniqʒ ut
preſbyterum quendam qui poſt
lapſum carnis in ſuis adhuc dicit᷑
iniquitatibus uolutare: familiareʒ

habeat. quod auobis ſubtiliter eſt

poſſit peruerſis negligit obuiare

Egligere cum poſſis pertur

bares peruerſos:nihil eſt ali
ud quam fouere:ncc caret ſcrupu/
loꝰſocietatis occulte:qui mãifeſto
facinori deſinit obuiare. ¶ Item
hieronymus tam de ſe quam de a/
liis monachis in primo prologo
biblie ſcribit dicens.
Nuantum ex uue merito quis ec
cleſiam edificat: tantum nocet ſi
deſtruentibus non reſiſtat.

2 quippe ruſticitas ſoluzʒ

ſibi prodeſt:⁊ quantum ex uite
merito edifſicat eccleſiam chriſti:

requirenduʒ: a ſi ita conſtiterit: cu

re uobis ſit noſtra eum ſic uice cor
rigere: ut ⁊ qui talem recipit: non
familiaritate fouere ſʒ diſcat ſe po/
tius ultione comprimere:⁊ qui re
ceptus eſt diſcat lachrymis pecca⸗

ta diluere:non iniquitatem immũ

dicis cumulare. ¶ Item paſcha
lis papa.
Airoſ boni teſtimonii ſemper epi
ſcopi ſecum habeant.

QRiſcopi lectioni⸗ orationi

tantum nocet ſi deſtruentibus non

reſiſtat. ¶Item gregorius.
Subditi uſcia prèlaidrum rep

bendere ſtudeant. 4êO
Dmonendi ſunt ſubditi n
plus quam expedit ſint ſubie/
cti:ne cum ſtudent pluſquam ne/

ceſſe eſt hominibus ſubiici: com/

pellantur uicia eorum uenerari.
Igem generali ſynodo preſi⸗
dens dixit.
Elerici ſiue electi monachi ſint cu
bicularii epiſcopi·
Qaraeri uita in exemplo
debeat eſſe diſcipulis: plerun

cuſare vnlt habebit expenſas a monaſterio. utextra de accu. ex parte. Z tune
non eſt neceſſarius conſenſus abbatis.Sed ſi alium vult accuſare non habe

uacent:a ſemper ſecum pre/
ſbyteros diacones aut alios bo
ni teſtimonii clericos bhabeant: ut
ſecundum apoſtolum ⁊ ſanctorum
patrum inſtituta poſſint irrepre/
benſibiles inueniri. ¶¶ Item io/
annes baptiſta cum duceret here/
miticam uitam:ſcribas ⁊ ſacerdo/
tes ⁊ leuitas iudeorum ad ſe ueni⸗
entes aſpera increpatione redar/
guit. ¶ Item ex canonibus diffi/
nitur. Illi ſacerdoteſ accuſare poſ
ſunt:qui ad eundem gradum con/
ſcendere ualent. Cum ergo mona
i ad ſacerdotii gradum laudabi
iter pernigere ualeãt. patet quod

7 ipſi ſacerdotes libere accuſare

poſſunt.

E accuſatione ue
o qualiter fieri ua
eat: in canonibus
aperte decernitur.
Ait eni calixtuſ
papa.
Accuſatio ſemper fiat in ſcriptis.

tandum ꝙ alind eſt infamatio.aliud denunciatio. alind accuſatio.
.accuſatio.v.q.i.c.i.⁊.ij.

Inſfamatio pꝛohibetur.ſupꝛa.e.q.pꝛoxi

p Ut quidam. du

os habebit ſacer/
dotes ⁊ tres diaco⸗
nes.ut de conſe. di.
i.iubemuſ.Sed nũ
quid contradicen⸗/
te abbate poteſt ſu⸗

mere monachũ epi

ſcopus ſibi in ſociũ
non videtur. cum
hoc ſit pꝛiuilegium
pape.ut.ix.q.vlti.
per pꝛincipalem 7
lviij. di. c. i. . ij. arg.

contra.xyvi.q.i.qui

uere.io.So. credo
ꝙ ſic. niſi monaſte/

rium ſit exemptuzʒ

cum maioꝛa poſſit
vt extra de exceſ. p

la. ſicut vnire.b.ſed

nonne monachi vn
quaʒ exibũt de clan
ſtro? vt. xvi.q.i.pla

cuit.reſpõdeo quã

do perfecti ſunt fit

hoc vt exterius frn
ctificent.vel quan/

do fit ũ epiſcopi.⁊
iſti cubicularij poſ⸗
ſunt eſſe teſtes non

ſolum de conuerſa⸗

tione epiſcopi. ſed
etiam de facto eius
ut. xij. q.i. maniſe⸗

ſta. io. .
q ¶Teſtes.pꝛopter
hoc inducit.c.quia

qui poſſunt teſtari
⁊Z accuſare.nec taleſ

epiſcopuſ poteſt ab

accuſatiõe repelle⸗/
re.extra de accuſa.
nulli.?.C.qui.ac/

cuſa.nõ poſ.iniquũ
r Eruenit ad
nos. in ſoci⸗

eiate. nota ꝙ pꝛeſu

mitur cõtra aliqueʒ
uel pꝛo aliquo ex ſo

cietate.ut.xxviii.q.
i. ſepe.lxxxi.diſtin.

clericus.⁊.xviij.q.
ij. diffinimus.
8 O Piſcopi lecti
oni. poſſint.
5. di. xciij. diaconi
t CJoannes. pꝛo/

bat. eum hic here⸗
mita accuſabat ꝙ
mona chi poſſũtac
cuſare quod neruʒ

eſt ſi habent ſpecia

M◻. Vnj.

le mandatum abba
tis.xvi.q.i.qui ue/
re.niſi foꝛte requiri

non poſſit ſine ma/

gna difficultate ar/

gn. ff. de iniur. ſe

ſi vnius. §. filio. ut
notaui. xij. q. i. non

uſobis

Vninte.
(Movnin
Ial
ii Cin
Ad

nar
ur
r

dun
ſoral

oage

eaation
Wodm
franone

ins de
per dis
cop'
ſato
N

limes

eMre

nke
ſn
ma
pe
Mnrf

keleie

ihear
ed
igiſ.
1aien
laſco⸗
luig
ſitreo
nhn
ſec

Mci

Vnnn

ueſno viij.

129

henin .
log,, Secunda. ſdenunciatioprecipitur.5.e. i. ſi G
hin quapropter. ? fit ſine inſcriptione.iiij.ꝗ ſteene Te⸗ pxr. Liant cuncti. indicij .
Uen accuſatio permittitur ⁊ in ea inſeribitur ? ſubi ignando. Kertia.f. Oedſens kb eti. indicijs. xxxij. a.i. dixit. ?. xt j 3
udlin lalut tamen hoc in. vi caſibus. non eni cribitur. j. e. libellorũ agima hoet ellus tamen in abſentiarei pi xx xv. q.vi. c.i. ſed Z. iij. q. ixe
u bere vt in leuibus criminibus. enim ſemper cogitur quis inſcri xaginta. boc uerumẽ niſi abſes ſit ꝑ cõ rei proponitur. ff. oc adul.mil
r ere vt in leuibus criminibus.ff. de accu.leuia.⁊ in cri quis inlen d accu. l. ult. Es ſit ꝑ cõtumaciã.vt.iij.q.i ul. miles. 5. ſe
unnd tus. C. de. abigeis a. 7 in crimine abigas d Ziſq ult. cia. vt. iij. q. x. decernimus. C. ö
tenist npnert in caſu vbi quis. ̊ponitur. C. ð accu.l. ylt
4li mulier accuſatur ere⸗
W atur. x a / “
Am y. a. ij. de crimine. Ecuſatorum perſone nun/ Sreph . inenlun neriprlonis.
thrn Em quoſdam i cri uam recipiant᷑ ſine ſcripto ſẽ phanus autẽ probibet ne ab f iogerſ ad talioneʒ.
hneſttine ſaed I o ccuſare uo/ deat. acculare au cenſe re
gunt chriltannsinge uerint: quibuſſibet ꝰ accuſare per — vo ſit forma accuſa tus arcenln. C accuſa
W duriſſe acculaẽ. C. mittitur codice li.iiii. ti. d tionis: quis modus concipi iij. a ix.c vlri. C o exhi.
gine de apoſta. apoſlata tionibus. iiii.ti.de proba rum ſbellorum,panlusi idence inh eneren digni⸗
a tarum. C. de iude Ciant cuncti L . rum libro de p 5 licis . in digeſto rit oc habetur ꝙ minus
W is ne quis.vbi mari remſ. accuſatores eã de aocuſatiom ublicis iudiciil 7ti. 3 wi tur conſtitutus in digni
munll iure mariti.iiij. q. i ſtib notionem: que munita ſit te/ r oſtendit dicens. ¶Qibello 5unſtleeni .
gdne rl ſtibus oeis: ucl inſtrncnd aler ..—— R—.——
W iure.io. d probationem idoneis: uel idi conſulem. lucius tici .
n mionde Em ius canonicũ. bitatis dones uelan r. n. lucius ucus
tonnni vter 5 pcn. tuera . elue clarioribus expedi/ broleins eſt ſe meuiam lege iulia b ) Er ſecripta. abſens
ſonnmnt ternitatis. Iteʒ qñ Accuſ tẽ euticianus papa. de ulteriis ream deferre: quod poteſt enim libellus
wnenntt⸗ officium denunciat pris atio ſemper debet fieriiſcri te n eam cum gaio ſeio in ciuita/ dari abſente accuſato: ut. v.
ugnü crimen alicuiuſ. C. grige d B c nſu in domo ülius in menle illo õ C. de ex⸗
tuſtpigi d. accu. ea que. iiij. Aifquis ille eſt qui crimẽ onſulibus illis commiſiſſe i. reis.l.ij. ⁊ etiam die feria
Er ir Kalicnan l⸗ lett ndir in indiciuʒ neniat rnaackin enim ⁊ locus de/ xaginta. prins mies eſe/
detnn modum exceptiõis ptionis arri licet: uinculuʒ inſcri commuſ e in quo adulterium ciabit eum enlalor: anein
iain aohoniur im as dinem Pabnar cuſtodie ſimiliiuu ganuamelter perſon cuz qua pultaccuſare atias non audi
loftütn diſtiguitur extra eſtimari ita tamen dignitans enim legei licitur et menſis. boc etur: vt.ff.de adul.denunciaſ
n vrcn⸗un bis. Liuc tam mione parltur: ner impuni/ or ege iulia publicorum iudici E . Ser ſeeſiamn makiernu
ntcſeriun — i dler ibi nouerit licentiam mentiẽ/ rum cauetur ? generaliter preci/ r det libellum indici. iu /
num moſocagendt e. um calammtantesadluincſtri bim omnibna aui alincan fenn ä
toneehſcnt os agendi. De polcat ſimilitudo ſu plicii eferunt: neque autem diem! ipiat quam inſcriptio ſitiſa
muncianonem pre⸗ uero ad ſortilegos magoſqu ui boram inuitus comtrebencat. ar cluſtrein dedgar
ſdeſa ceget admõòitio. ali que con u com endat. ite proſequend
igini ditio. ali currunt nullatenu Quogd ſi lib n te proſequenda. C. ad tur-
as re tenus ad acc ibelli inſc il. Li. 2. C. qui
fri n noner denun nem ſunt admittendi cpnleni / legitime ordinati no mntannn 1 ii rncn accu.nõ poſ.
CElufmn denunciatni xtus pa ¶Irem ſi // nomen ab nfuerint: rei iij. poſtmodum nocandus
Netlna ne de d. pa. nomen aboletur: 7 ex integro re/ eſt reus ſecundum legez. C.
Nan ber bieOde De eodem. endi reum poreſtas fier Jimem te bereis i enomen ei⸗
ualrzr epiſcopꝰ.⁊.ii.q.vij. Vi crimen obiicit:ſcrib ubſcribere debebit is qui datli recipietur inter nomina reo
innm accnſatio. ?.c. i ſ. ribat bell t is qui dat li,/ rum. æ hoc fit eum li 4
tlchniznt Ntio. 2. c. ſigs ſe probaturum: ⁊ qui nõ ellum ſe profeſſuʒ eſſe: uel ali ſt oc fit eum lis eſt con
nniet ⸗e, crimino Paucri quod obiecit:penam 38 ba in ſi litteras neſciat. inn lelore e adul. . maritus
ien inimici intulerit i. ar. ud ali . 1 preſcriptionis.⁊. ff. de i
n poſſunta denuncia phanus pa ſ natur. Sed ſte/ Beionten obiiciat ueluti filci · fiſcuſ. Et prius h ebi⸗
ecen tione repelli. vt. ij. bere dic i ntra uidetur ſcri / prü materf m ſuam prebuit in ſtu inducias.xx. dierum ad deli
Purn q. vij. qui ſine pec⸗, ens. d erfamilias pateret᷑: quod berandum non trium tantu
an Gorre poſttdtuf Se eodem. aahnleri deprehenſum dimiſerit ut uida dicunt: ut. ff. öpnuo⸗
unſe diern PD — mulline accuſatio lprcdii cpertan ro ac/ hne enp⸗
imäinu de teſti. cog· ptere ce ſi leiti ſed propria uo ibello ile : icipſumi nencd por
Mu e tefti. cog. pleren (ce ſilegitima „ libello compreh os meſtos penates
Nloonigoe ex de accn.cũ opor . ⁊ condigna accuſat . prehendendum erit Cacexhi reis. l.il. ſecun. nt
Anonſgne n. ris perſona fueri uſato Si accuſator d hau . de exhi. reis.l.ii.ſecund
renmi teat. ⁊ dictum ẽ. S erit preſente uideli or deceſſerit aliaue can unau
de *1 .5. eli NE. aliaue cau ones tamen non
ummn e. q.i.ſi. peccauerit sics an accuſaredeſt icerat⸗ ge n impedierit: quo minus ac/ neceſſaria ſit Dümnetate
clinni ⁊ ex.e.qualiter. De li us abſensꝰaccuſare põt:nec ab e poſſit: ſi quid ſimile eſt: vel talis ſolemnitas.yt.extra
ſoifnimm na ſic conuicti mo/ aliquo accuſari. Sed calixtus nomen rei abolemr poſtulãte reo' deseco. in ſfitifd.
nn⸗ ſine gnn debet pe pa Precepit ut accuſator preſeree⸗ Zaque lege iul. de ui Lnerus ige ibenor vrconſl ⁊ dieſ.
de crimine. · uem accuſat in ſcriptis iudici conſulto cautum eſt: i . itute accuſationis quia ð
diriiui credo eum non elſe cuſation ptis iudici ac/ alii exi ita ut liceat die commiſſi crimini gula 8
em offerat: ii ex integro repe i criminis loqui
gum⸗ remonenduz ab or . propria uo i ro repetere reum: ſed tur. nam conſul ⁊ di 5
hug eitazar ce lineras ſue accuſaſionis lesar. i quoel repus uidebimus': ꝛuti honencl bodie Ponrtg von⸗
n naltg 1 delicni amalitafali . xxx.dies utiles obſeruãdi ſũt. tur imperatoris nomen poſt
onchi requirat.ut ĩ ſimonia.ſeu ſcãdalũ i. ea cõſulis: poſtea inditi
(rected nunci.c. eum ex iiuncto. ſĩ cãdalũ inde oriretur.extra de no ſtea menſis ⁊ dies:i N
inis bro ſon eſt neceſſaria Kartoroi mauttlomis ſimiliter ilerl⸗ eeol preponatur unneratorto no
AN. E ſicut ⁊ cumi ſine ipſo qui iĩ ene⸗ gio ſeio. i. 35 .
uninmtn apn bonos meincrlec D 8 brreiere no ſenl ſed gige barimius NRTB— erſone puniatur ma
icr o. Hʒ. Citari et dʒ i qualiter. z.c.cũ . ipſũ accuſare poſſit: iſ it illa ꝑfona: videtu lomi
pigicn, deſe itari ẽt dʒ ifamatꝰ:vt audiat᷑ ei u oporteat. 7 de ſi 1E poſſit: nt. v. q.i. c. ij videtur ꝙ nihilominus
ſiſtrer⸗ en. ? re iudi.cũ.i.? a.⁊ ĩ hui t eius exceptio.vt eiſdẽ.c.⁊.ex Meque autem diem. commiſlicrimini
udſfln zöſi me remonẽdi: minore n Pẽa hꝰtalis ẽ.plati ſt ab ad a teſtibus autem queritur di nbus: vt. ff. de edendo. l. .
. imo. dilect 1; es ũt bnficio pᷣuãdi g. vi. de parentel g eritur dies.yt.iii. ix. nihilomi l. i. 5.
ſoemme⸗ .dilectus. ſed ſi ĩ mod ficio puãdi. ex. e. qualiter . ela. de hoc plene d S. pt. iii. q. ix. in ilominuſ. ⁊.x
ig gn gue. ut ex.e.ſuꝑ hiſ.⁊ ex ð ũ exceptiõis obijcitur cri ſſtin, in qua ꝑarte d icemus.ſ.iiij.q.iii.in teſti rMTXE.
ninſi ne. ex. e. iupꝑ hil. ex ð or 5oi ur crimen. diſtin⸗ parte domus ſecundum.h.di in teſtibus. ? etiam dicẽ
ſibe ⁊ ĩ hꝰ cãu laici b .cog.cũ dilectꝰ.⁊ dʒ eẽ E. Oit cum diſcri h. dies eſt aſſignanda:qui icet
ninſel e ð teſti. taã ci bõe fame admittut᷑ ad a du ʒ eẽ pjs.ex.e.q̃liter d mine alterius: ut. ff. de iniur.l a:quia non licet nagali
in/ ſati eſti. ta litteris. xxiij. di. ill gẽdũ excipiẽdũ ⁊ teſtiſicãdũ ud tenetur dicere teſtis l.pretor. Jo. tamen dicit quod noali
0 litteris. xxiij. di. illud. Se⸗ bicgn ienicgan neli quam accuſator Xon⸗ cit quod nõali
e, enatenen Anglnr le lelor i tuͤctmon accu en ne⸗ in libello comprehenſuʒ ſrar nehara ſe nol. wcdun kanda
ſun tio m quoſdã cu officialis accuſ . fallit. ĩ vi. caſibꝰ. S. nõtis 0. . cum ſuper el
ena depoſitio: ut. is accuſat. C. ð 5 m CS m i eie
poſitio:ut.S. ꝓx. ſat. . accu. ea ꝗ. e profeſſum.i
ga °cuſatox. nec ae q. lator. ? ex de ſimo. Diecins. In h cau ſi non probauerit deſt ſe velle proſequi accuſationem ⁊? ſubiturum tali 5*
H E anaſiatoreſi⸗ ue Er ge henis ne diu. . ſe ülud ſpale ẽ n ¶Sec ſi aliud. ideſt eo.dem modo eſt proced en ere
Abeſle f g. eic. I J. ut quox. „AJec unaſpen ciat. ro ſialiud cri
ibuſlibʒ. j. v.q.ij. relatũ. ſʒ Sp. . ——— o . Reo hort har dladſob procedendum: ſialiud crimen obü⸗
n⸗ . . elapſo biennio.ut.C. vt ĩtra cer.tẽ
ut. C. vt ĩtra cer.tẽp.l.ylt/

p Didebimus. ff. ad turpil.l. in ſenatus. 5. vlt.

ieſtio . ).

Lau. .
. Ndd
Aidã eps.hic primum agitnr an ſpoliatus ſit reſtituendus:ſed iy poſſit ſaltem ciuiliter.j.e.q.ii.audinimus. min
ſupra cauſa proxima.q.ij.agebatur an ſpoliatus eẽt in ius vocan d iſcopi. ſi tamen ſpoliatus velit agere õᷣ ſpoliatorem reconn ſtan
us. Eſt autem regulare ꝙ ſpoliatus ab alio ꝙᷓ a iudice vel etiam niri põtab eo: ut ar. ff. ð iudi.l.ij.5.itẽ. 165 hoc uerü ẽ cũ non Pnncel
ſia indice ẽ ſpoliatus ſine ordine iuris.ſemper ſtatiẽ reſtituẽdus agit deſpoliatione.ex de ordi.cog.cũ dilectus. n pe
nõ obſtãte exceptione alicuius criminis uel nõ canonice iſtitutio e biicere.quid ſi nunquam uelit petere reſtitutionem:ut ſic non ſut
nis. vt er de reſti. ſpo. i litte/ puniatur de crimie i
ris.⁊.c.itẽ cũ qg. ⁊ vi.q.iij. ð pro quo eſt ſpoliat⸗ (r⸗
niqʒ. Fallit ĩ caſibus hic no⸗ Aidaʒ epiſcopus nullum crimen eis obiici poteſt. cum tamen ide gra amnn
tatis. Intruſio. vt.ſ. e. 5. patz apropꝛia ſede deie ¶Item fabianus papa. uiorem penam me W
ſed ᷣ ſpale eſt in papa. Dila ſt perit reſt DVaee eodem. retur. dicerem ꝙ i. wi
idatio: vt.iij.q.ij.quia ea.ſy- tus el pent rein/ J der 1 i aie
iealio te. anen! tui: poſt reſtituti Piſcopiſi a propriis ſedi tali caſu bene poſſit i
hodie hoc nõ tenet: quia non polt reſtuutio OQ iſcopi ſia proprus ſedi- ccuſari ante reſti⸗ gin
eſt ſpoliandus aliquis niſi tur ĩ cãʒ us aut eccleſiis ſine aucto/ tutionem. nefra . lmi
bata ſuſpicione: vt cxtra de ſi as poſtular. ritate romani pontificis expulſifu ſitei lucroſa. ar zehn⸗
mo. tʒ. Criminis enormitas: onem pro erint antequam ad ſynodum uocẽ de iudi.intellexim⸗ tfe.
vt. ij. q. v. ſuper cã. Infamia cedit quidam non legitime coniũ tur:proprius locus ⁊ ſua oĩa eis ⁊.xi.q.iij. priuilegi yyin
