eos.õ.di.l.ſtudeat.cõtra.ibi
de gratia:hic de rigore.
t ¶ Oſtia.i. qui gerit officium
oſtiarij.vñ videtur ꝙ emere
huiuſmodi officium oſtiarij
uel pulſadi cãpanas ſit ſimo

niacũ:cũ illud ſpectet ad of⸗

ficium pᷣmicerij.xxv. di. per
lectis.ſimoniacũ ẽ quod ↄce
do.ſed emere quãcũqʒ admi
niſtrationẽ rerum ecchie puta
ꝙ det panẽ ĩ refectorio nel vi
num nel cuiuſcũqʒ alteriꝰrei

dicit. h. ſimoniacũ eẽ. ar. 5. e.

q.i.ſiquis epiſcopus ꝓPpe fi.
⁊.j.ea.q.ſaluator.⁊ dicit q; li
cite põt dari pecunia alicui ut
ſuſcipiat tale officiũ ſed tñ il
le nõ poſſet dare pecuniã ut
ei daretur.⁊ ſic aliquid vẽdi
põt licite:quod nõ põt emi.
Alij dicũt ꝙ tunc eſt ſimonia
cuemere aliquã adminiſtra-
tionẽ eccleſiaſticã:cũ aliquod
ſpũale hʒ annexũ.uel talisẽ
per clericũ tqtuʒ cõſuenit
exerceri ⁊ rõe officii: qð ma
gis credo.

I Vgdiuimus. ſacrilegio

c crimine leſe. ma.xv.
q.iii.ſane.ii.q.i.ĩ primis.

x¶Cauſatur.i.in cãm ducit

nel pro cã.ſ. ꝓ acceptiõe: uel
datione pecunie fit:uel cauſa
tur. i.facit vnde cauſari.i. ac
cuſari debeat.

Lau.

8 VYquis dator.reſtimere. ſed cui dices reſtituendam talẽ pecuniã: vꝛ ꝙ
B ei in cuius ignominiã data eſt: ut. xvii.q.iiij.ſiquis ĩ atrio.xyx.q. ult. cũ
multe. xxvii.q.i.ſiquis rapuerit ex de fi. de hoc.in aut᷑.ð ſan.epi.S.ſed neqʒ
col. ix. ? extra de ſi. audiuimus. ecõtra uidetur q illi qui dedit eam. vt ex.e.
ueniẽs. itẽ vr illa pecunia nõ dʒ remanere penes eccleſia.eũ petrus dexerit
pecunia mua ⁊cc. itẽ qꝛ fiſco cõ
petit perſecutio eoꝝ d ſcelere
cõquiſita ſũt. ff. de iure fiſ. lu ca beneficia uendunt.
cius. f. de do. iter nitu ⁊ vxo. Iquiſ dator uel acceptor dei
cũ hic ſtatus. .fi. Sedlentas uel eccleſiaſtica be/
b¶ Iquis epiſcopꝰ. ſuſpẽ 1. 44
G Atur. i. depouat. xxx- neficia que quidam prebẽdas uo
iij. di. c. i. uel dic vt. S. c. q. i cant ſub pecunic interueniu ſulce
quicquid. perit: ſiue dando emerit ſiue acci/
c UMebra. j. iij. q. ix. pura. piendo uendiderit: aſimonis non
excluditur perditione. Sed ſi per

„.

tãqᷓ proprietate põt fieri pmutatio. eẽ de re. ꝑmu.ad queſtiones.ñn

tamẽ ut detur tꝑale ꝓ ſpuali:ex̃ de re.ꝑmutr᷑.c.ult. Illud aũt dubiũ
nõẽ. ꝗqn amicabilis ↄpoſitio ĩteruenite it. e de trãſact. c. ij. itẽ?
auẽte iudicis põt iteruẽire pccunia.ex de preben. niſi.in fi.⁊ ð traſ⸗

ac. ſtatuimus.fl. de his qui no. infa.furti.
IODtũ. ꝓbatꝑhᷣ
. c.qꝙ ſicut ĩ pecunia
Iſuprashuiuſcemodi redemptio ſimonia omittitur.
ne poſſediſſe monaſteria noſcunt iia T in alia re.
quiete deiceps ſine moleſtia qua m iania all,
libet eis poſſidenda firmamus. peckia nier aa a

Saluo uriq; epiſcoporum cẽſuan
nuo: quem ab eiſdeʒ alraribus ba
bere ſoliti ſunt. ¶ Item greg.
Quicquid data uel promiſſa pecu

iiij.q.iii.c.i.ij.⁊.iii.
n Pecunia. no/
men enim pecunie
etiaʒ iura continet

ar. j. xij.q.ij.cognouimus.S.
di. lxiij. in ſynodo.ar.ẽ hic ꝙ
idẽ iuris ẽ i toto quod ⁊? ĩ ꝑte
2z ĩ maiori quod ĩ miori.xxii.
q.v. de forma. extra ð prebẽ.
maioribus.xcv. di.eſto. ff. P
derelicto.l.iij.
d O Aeſuũ ẽ.ſᷣm.h.caſus
alis ẽ.quidã epi con/
tulerant cccleſias qſd cũ oĩ
iure ſuo quibuſdã locis reli-
gioſis.mortuis perſonis illa
rum eccleſiaruʒ collataꝝ epi
uolebãt i eccleſijs iſtituer̃ cle
ricos ꝓ ſua uolũtate: niſi ab-
bates darẽt eis pecuniã.drĩ̃ ꝙ
talis datio pecunie ſimõiaca
F. ar.ad B.xvi. q.ij. c.ij. Alij
caſus iutiles cõſueuerunt hic
notari. quos omitto.
e ¶ Bata. a predeceſſoribus
ſuis ꝓ redẽptiõe aĩarũ ſuaꝝ.
¶Xxx. ꝓpter qð credebant
aliquod ius acquiſitũ epo qꝛ
per. xxx. annos ⁊ ultra rece-
pit huiuſmodi redẽptiõem a
monaſteriis ſed nõ eſt ita qꝛ
ſurtiue recepit.⁊ iõ ñ preſcri
pſit. iteʒ monachi ſi ingulis
anis emerẽt ius iſtituẽdi.no
iñ epis ex H fuit ius qſitũ in
ſtituẽdi. ⁊ licʒ hic fuerit ſimo
nia ex ꝑte epoꝝ:nõ tñ ex par
te monachorũ.qꝛ illi qð eo

fuit redimebãt.quod licite fa

cere poterãt.vt dixi.s e. q.i.
nullus.⁊ ſic ſimonia eẽ põt ex
nna parte ⁊ nõ ex altera. ſimi
le fuit i gieʒi. ſicut ẽt ſponſalia

poſſũt eẽ ex una ꝑte ⁊ n ex al

tera. e de deſpõ.ipu.ð illis.⁊
plura ſilia nõui. xxxij.q.v.
poſito. ⁊ licʒ eps peccet reci
pieẽdo pecuniã. iñ monachi n
peccabant dãdo ut.xxiij.q.i.
quid culpat᷑.. in huic ſigna
tur. ſ. xvi.q.iiij. poſſeſſiones
ſed nõ ẽp.quia monachi lici
te queſierãt iſta altaria. vñ ñ
habnerũt ea iure preſcriptio
nis ſed ex iuſta donatione.
g Et ſupra. hec dictio ſupra
ad modicum tps refertur. ff.

ex quibꝰ ca.ma.ab hoſtibus. 5. ſed c. ar.f. ðv.ſig. hec adiectio.
b ¶ Redemptione. ſed nũgd ẽ licirũ redimere ius ſuü. H nõ. S. g. i
ſt. decimas. dici.n. põt ꝙ ubicũqʒ ꝗs ſcit aduerſariũ ſuuʒ

grauamẽ. ⁊. xvi.q.u

ſeuerans fuerit: perpetua mulcte/

tur danmmnariõe: nã qui ſub religio/
nis obtẽtu deo famulari uoluerit:
ſiquid accipit: ⁊ merituʒ perdit ⁊
beneficio accepto fruſtratur. Rõ/
nis ergo uigore cogitur quod ĩiu
ſte receperit reſtituere: quic/
quid turpis lucrxi gratia receperat
non tenere. ¶Item greg. vii. pa
pa. Ab officio ſuſpecdat epilco
pus beneficia uel eccleſiaſtica offi
cia uendens.
Iquis epiſcopus prebendas
archidiaconatus prepoſitu/
ras uel aliqua officia eccleſiaſtica
uendiderit uel aliter quã ſtaturaſa
ctorum patrum precipiunt ordina
uerit: ab officio ſuſpẽdat. dignũ
eſt. n. ut ſicut gratis epiſcopaitum
accepit: ita mẽbra eiuſdẽ epiſcopa
tus gratis diſtribuat. O Irẽ ex cõ
ci. urbani pape habito aluernie.
Mec altaria nec prebendas epi
ſcopis uendere licet.
Aeſitü ẽ de epiſcopis qui
alraria monaſteriis data
frequẽter redimi ↄpellebãt pecu⸗
nia: quia quidã ſimoniace prauita
tis uſus in galliarum partibus iã
diutius inoleuit: ut eccleſie uel de
cime:que uulgari uocabulo apud

eos altaria nücupantur: mõaſteriiſ

dareſepius ab epiſcopis ſub palli
ata auaricia uẽ dutur: moꝛtuis ni/
mirum ſeu mutatis clericis quos
perſonas uocant.nos aũt auctore
deo uenalitatem oẽm taʒ ex rebus
quã ex miniſteriis eccleſiaſticis ꝓ
pellẽtes hoc ulterius fieri auctori
tare apoſtolica prohibemus ſicut

etiam prebẽdas oẽs uenundanteſ

interdicimus. Dorro quecũque
altaria uel decimas ab anis. xxx.

— — .

nullus eßs

n credere ſe ius hꝛe.redimat uexationẽ ſuã. ſed quare nõ deponũtur iſti epi-
ſcopi. dic quia nõ agebatur ad H.⁊ ſnia dʒ dictari bᷣm formã petitionis.ex de

accu.qualiter ⁊ quando.

i ¶ Saluo utique.nõ.n.pleno iure oĩo vr̃᷑ donaſſe eccleſias epᷣs.nec põt dona
re ſine cõſenſu capituli.ex de dona. paſtoralis.
le ¶ Aque. vel pmiſſa. tertiũ caſũ hẽs. ſ. uel retẽta.ut ex de trãſac.ſuper eo.
AExia remittere ẽ dare er de teſti. ueniẽs.⁊.ff. de calũ.l.ii.⁊ ita ĩ ſpũalibꝰ
nõ põt iteruenire trãſactio cũ his tribus modis tãtũ fiat traſactio. C.de tran
ſack. l. trãſactio. ff. e.l. i. ſed nec permutatio põt fieri ſuper bnficio habito uel
hũñdo. alias bene. ad hᷣer de re.pmu.queſitũ.nec ẽt trãſactio.ut et᷑ de trãſac.
ſuper eo. ar. S. ex de offi. iudi. dele.ſi qn.ſed ibi fuit facta trãſactio nõ ſuꝑ bñ
ficio: ſj ſuꝑ ꝓprietate.⁊ ſic itellige ex de deci. ex multiplici.itẽ ſuper re ſpũali

„

ſ ¶ Mec aia.i.ipſum collegium ue
t ¶ QNinit.exercẽdo ſenſus corporeos.

u Meutrum. ar. idem iuris

x ¶ Paſtũ. ar. Z. in aut. de
a ¶ Mec poſtea.ar. ff. de pac.

nia in ſacris ordinibus acquiritur
irritum babeatur.
A que a ſanctiſpatribus de
ſimõiacis ſtatuta ſ f:noſ quo
que ⁊ indicio apoſtolica auciori
tate firmamus. Quicquid ergo in
ſacris oꝛdinibus uel in eceleſiaſti
cis rebus uel data uel promiſſa pe
cunia acquiſitum eſt: nos irritum
eſſea nullas unquaʒ uires babere
cenſemus. ¶ Itez aug. de doctri
na chriſtiang.
Quicquid poſſidetur: nomine pe
cunie intelligitur.
TE tum quicquid bomines
hHaꝛabeẽt in terra omnia quoruʒ
domini ſunt: pecunia uocatur ſer
uus:uas:ager:arboꝛ:pecus:quic
nuid borum eſt: pecunia dicitur:
ideo autem pecunia uocata eſt: qꝛ
antiqui quod babebant in pecori
bus habebant. ¶ Item paſcalis

papa.
n eccleſiaſtica beneficia eme

rit: eccleſiaſ quoqʒ emere probat᷑.

Iquis obiecerit:non conſe
crationes enĩ ſed res que ex
conſecratione ꝓueniunt: penitus
deſipere probaiur: nam cum cor
poralis eccleſia aut epũs aut ab
bas aut tale aliquid ſine rebus coꝛ
poralibus in nullo proficiat: ſicut
nec anima ſine corpore corporali
ter uiuit:quiſquis horum alteruʒ
uendit ſine quo nec alterum pro/
uenit: neutrum inuenditum dere
liquit. nullus igitur emat preben
dam uel eccleſiam uel aliquod ec/
cleſiaſticum nec paſtellum nec pa/

ſtum'antea: nec poſtea pro huiuſ

modi ſoluatꝰ*. ¶ Item urbanus

epiſcopus ſeruus ſeruorum dei di
lecto filio prepoſito eccleſie ſancti

q ¶ Aut abbas.i.dignitas abbatialis.
r ¶MHullo. bene accedit ad id quod legitur in aut. vt iudi.ſine quo⸗
quo ſuffra.S.cogitatio. Nam ibi dicitur ꝙ
ſi utatur ſi ubiectis locupletibus. vt. . e. q. ij. c. ij. . . . a. . eos. 9. 3

hoc cũ ex pactoprecedenti.

qnqʒ. ff. de. . ſig.
pecunie. itẽ qnqʒ et
ſpẽm ⁊ rẽ ilibet. ut
hic ⁊. ff. de le. iij. gl
9s. itẽ qñqʒ ea lan
tũ qᷓ cõſiſtũt ĩ põde
re numero uel men
ſura. ff. de le. i. l. ta⸗
lis ſcriptura. peiuʒ
ãt nõ cõſiſtit niſi in
numero tãtũ. ut in

ſti. de ẽp. ⁊ uen. ..

cium.

0 Oe⸗ z res.
non de rebuſ

corporal bus ſed ð
de iur̃ ſpũali cui co
heret offfici ũ itelli
gitur: uel itellige de

iure ꝑcipiendi res
vel de rebus ipiof

ficio adherẽtibꝰuel

de rebꝰ conſecratis

ut i ſynodo:ar.xyvii.
q.iiij. ſi forte. ar. .
iij. q. vi. H gqppe. j.
xvi.q.ii.c.i.S. ulti.
vel itelligas ð rerũ
admiſtratiõe.? fiti
hoc.c. de duob? mẽ
tio.ſ. de cõſccratiõe
2= admiſtratõe ex oꝛ
die ꝓueniẽte. ⁊ fac
ad h.ſ. q. vi. . i. pel
ð iure ꝗy res ipſe ꝑ
cipiũtur. vel hj itelli

ge de rebẽ ipſis hm

h. ? tũc qñ ꝗs ꝓmo
uẽdus ẽ ad eccleſiã

uel ordinem fruct⸗
proueninnt iure or

dinis ⁊ ideo non li
cite emit:. tunc eniʒ
preſum itur emere

eccleſiam uel ordi/

nem. alio autem tẽ
pore emere non eſt
atum. ut extra
ne pla. vi. ſu. c. iij.
xij. q.ij. alienatoes.
p ¶Aut epus. i. di
gnitas epiſcopalis.

fiſcus abundare dicitur

lad litteram.
lias falſũ ẽ. cũ antequam ſit

in corpore viuat.ſic exaudi.xxxij.q.ij.moyſes.

eſſe in uno connexorum quod inreli

quo.ar.S.di.viij.quo iure.iij. q. vi. hoc quippe. ?. xxi. ·i. c. .?. f.ð

iureiu.eũ qui.ꝭ.ſi lbertus.

ante promiſit.

ſan. epi. F. ꝓ cõſu

etudinibus.coll.ixx.
iurilgen. 5. dolo. ibi ne quid fiat eio

b ¶ Soluat. nõ et ſub obtẽtu ↄſuetudinis.j.e.q.c.ylt.ð.dic ut ibi.

Aluator. caſus. In pria pte oñditur auẽte euangelij bereſes aiunt illi magis peccãt quoniã in pluribus ꝙᷓ; qui emũt ⁊ ſeruiũt:⁊ ſm hoc ũ
ſi 2 circa finẽ ſeculi iminere.vñ oʒ nos ex aduerſo cõſurge ſunt cõtraria que ſic ſi ignannn. .
tii re cũ ꝓpheta.⁊ cũ apoſtolo pro domo iſrael. In ſecunda ondit᷑. px. o Procuratoris.generaliter ſumitur hic nomen procuratoris:ar. ff. de pro
nẽtibus ꝙ vẽdere ecclefiaſtica beneficia ſit ſimoniacu. cura. l..ii. .
b CSed Poras. i. vicia:⁊ ct hereſes quibus itratur ĩ ifernũ que p C Prepoſitum.ſed quã differẽtiã facit ĩter iſs omaer TPicic omen P
—— alia ſub fe: ar. extra der ſig
un. eccleſia.xxiiij.q.ia uincentii ſalutem a apoſtolicaʒ be quã regule ſubiectum adeo per pe cFpuis. uel dic ꝙ prepoſitus ⁊
uſ recta. z. c. pudeda. nedictionem cuniam ordinari rahibe ur in/ leqigenn vdia iertn runt
C. C. . . . . . 66. .5 C UI .
ni e¶ Oportet. i. utile Quare in euangelio ꝓhibetur in teruentores quoque tanti celeris mMmas pattlarcha. xcixr. di e
hunte eſt vt nos y e⸗ ueſtitura eccleſie alaicis fieri. anathematiʒet: niſi quod eoſdem mel bh peit ec in cade ceciis
lſe I. xxxiiij.q. pitl. , Aluator predicit in euange ſimoniacos iudice t. quod ſi prefa prepoſitus iconomus. ð ni
nt, 4 leſiaſticã. i lio circa finem ſeculi pſeundo n milites eccleſie ob huiuſmodi cedno planũ eſt: quia ille ẽ ꝗ
nann ecletiallice. 1. hetas ſur ſcelus talitet percelluntur: nemo preeſt rebus epi. lxxxix. di.
nntot feckefiallen bñfici chriſtos end prop ena e ſapiens negabir non mnltrantes⸗ Bolnnug piegonnn⸗ iren;
deft um: vel aliquã rem ere ⁊ multos ſeducere:a fidele non n 3 luue. viced
i cõſecratã ĩcaſu nõ Rosin mundo multas babituras eccleſie multo danabilius ob hãc mronc ſecenn undpoang
iihr Aceſſo puta caliceʒ preſſuras:ſed tamen portas infe, cauſam.i.emptionis uel uenditio m. unc
li Fʒ quoſdã. na 10 ri non preualituras proinde ut ait nis debere percelli. Sed beamus q SIconomü. iconomus eſt
lgau . e er . . apoſtolus:oportet hereſes eẽ: ut anteceſſor noſter paſcaſius lib. de cui res eccleſiaſtica gurbernã
ni ſttone. Kr uenhg qui probati ſunt manifeſti fiant.oʒ conſecratione: affirmauit: quod da madatur. C. de ſa. ſan. ec.
peft el dic eccleſiaſticã nos cum propheta ex aduerſo cõ quiſquis eorum alterum uendide iubemus.
t 1 as cunl d I. qui preeſt
8 adminiſtrationẽ. ? ſurgere a murum oppõere pro do rit: ſine quo alterum non prouenit H nocaium ani P eeͤ
pun. . . . linaui atum c
huni . Hene aven mo iſrael: cum apoſtolo per mul nenmum n eſt ntir. as dicitur ſindicus.
hüin erera ch tas tribulationes itrrare ĩ regnum per cum aul e anedet dced („aaldü. .dut bycuram
Pe Er onu. i offi⸗ dei: quoniã nõſür pdigne paſſio- emit: ſimoniacum eſſe intelligit. Erteinari reiun qul dicund
Tit doni l of. nes Zuins temporis ad futur glo In nomine uero procuratoris in exteruanu rerum au
Naßt ſeus Preſtanioct riã: que reuelabitur in nobis. Igi trelligirprefataſynodus quemlibʒ t Et iudicem. ſicut in eccle⸗
mart endi miracula. mur q; innotuiſti nobis quod ſibi eccleſiaſticaruʒ rerum adminiſtra ſiabon. ſed none iſti res pnit
ſliuͤ f Sed ũabitioneʒ. obiicitur:utrum uendere eccleſia torem ut uerbi gratia:prepoſiiuʒꝰ larei n nn⸗ dubio rulie
ar. affectũ nel cona ſticã rem ſimoniacũſi it. hocſimo/ iconomum uicedominum: defen lieiis n nitn
gin⸗ tum ſine effectu pp giacũ eẽ patenter colligitur ex boc ſoris nomine aduocatum ſiue ca/ ia omittnurt vicit . p o
* nui.ar.xxij. dici. d beatus apoſtolus petrus ait ſtaldumꝰ iudicẽ. In ſubiecto ue nrinſtratlane nei ecclie eo
chal OQuiſgs. B colli quodt P Peit 1 urchipre, bi adminiſtratia ie cõ
tnf 3 ge ꝙ corpales re ſimoni: pecunia tua tecũ ſiti perdi ro'regule archipreſbyteruʒ archi mittitur ſimonis ſi ematur. li
ooin dere ſimonia ẽ inta cunia poſſideri. donũ quippe dei monachum uel quemliber eccleſi moniacũ:quia ꝓhibet᷑: non
wennn li caſu: cũ quis itrat eſt ſpiritus ſanctus ⁊ donum dei aſtco mancipatum officio. QHuod iõ ꝓhibitum quia fuit dn i⸗
ſin ecclia: vt. . e.ĩ pyn. eſt res ipſi eccleſie oblata. aſi bene neroſi piritum ſcũm quantũ ĩ ſe eſt onigehed al non nal ne
W h Propf ſin i aiaduertis ſimon magus qui adfi uendatuel emat qui prepoſituram ſuen dini generali. dicũt eni
ai Riur.g eo eos ẽ ficte acceſſit nõ ſpũm ſcũm quo uel aliquid buiuſt modi uendit uel gtüc tantum eſt ſimonia is
nie quos ·?.c.ſi9s eps ipſe erat indignus:quoniã utſcri/ emit audi augu. ſuper io. O quot empta adminiſtratione. ſi ta
Nnuct ſ. xxix. q.ij. plati. ptum ẽ:ſpũs ſcũs diſcipline effugi prepoſiturasſ ecernuntuel ſequũ⸗ lis eſt qui hẽat aliquod ſpũa
ilm i Sed ad Pyria⸗ et fictü: naͤ dori dei emere uoluit tur aliũ nrepaſih hzʒ ertaoiuken. agneritbralns non
nirere i.pcibus qs ꝓ ſe gqſ ut ex uenditione ignoruʒz que per principatus:a rum in maurit⸗ .
lirt oemenon põthm eũdẽm fierẽt: ⁊ multiplicatã pecu rogatus. alrerum hʒ i numidia ille ono mnaclerenadebereſ
iſin b. ut no. 5. i. q. i. ſt ia lucraretur: nec apoſtolus em/ nuelille quos iam nec nomĩare ſu utiqʒ. xvi. q. vii. in noua.
N õnulli.ſed quid te nia lucrar et ur nec ap ⸗ ſpeni miniſ ergo ꝙ iſtud uero potius ad
lu non ſbi diri. prtionem ſpũs ſci quà bene fieri nõ ficimus. Circuit ergo aliquiſeme uerſatur officio q; ordini.nã
re l ¶; Chalcedonẽõj. poſſe nouerat:ſʒ ambitionemque re colũbaʒ unuſquiſqʒ laudat pre circa alia conſiſtit officiũ ico
izr illi qui emunt nel ſtus talis auariciã que eſt idolo/ poſitũ ſuũ quod uẽdit ꝛc. ecce ue/ nomi. ? circa alia archip̃by⸗
Au nẽduũt res eccleſia⸗ rum ſeruitus ĩ eodẽ ſimone exhoꝛ nerabilis aug. de prepoſiture di/ teri ⁊ aliorum hic ſequentiũ
tenk ſticas nõ ſũt ſino ruit: ⁊ eũ maledictiõis iaculo per ſtractione agẽs ĩ noĩe colũbe.ſcüs gquidam din irneſligat o⸗ to
ginn niacl. cur cc. cuſſit. quiſquissigit᷑ res eccleſiaſti ſpũs uenditionẽ uel emptioneʒ gc ium er rleib e iniine
uin a ue aerier cas ⁊ dei dona que a deo fidelibus cipit:ſi lur r0c Kuin ongec⸗ Kortnuennreea gend ͤno
Nne . ⁊a fidelibus deo donãtur: queqʒ capituli tractatores. Denſanduʒ iſubiecto o ve. e u.
Arma 2 . „2 12— B „„2 ſubiecto vo ⁊c.io dicit quia
nine mhurauor ama lj ab eodẽ gratis accipiũtur:a iõ gra vo eſt:qua pena mulctentur qui iã illi magis ſunt ſubiecti regu
lec chryme ſt. xxiij.q. 8 Pinti 2 . gis ſi gu
wu vlt.ↄuẽior.vel ora⸗ tis dare debẽt: ꝓpter ſuaꝰ lucra uẽ deo ⁊ eccleſ ie ſue oblata uendunt le eccleſie q; iſti. licet omnes
. tiones: ut.xxii.q. lit uel emit:ci eodẽ ſimone donũ uel emunt ſi cum flagellis a dei tẽ/ ſint clerici. n dum illi uerſan
nus viij.c. repreheſiblle dei poſſideri pecũia exiſtimat. J9j5 plo eiecti ſunt qui que deo erãt of turcirca exteriora negocia ⁊
niſe nel excõicatio.xvi. qui eas nõ ad hoc ad quod ĩſtitute ferenda uendebant uel emebant: R——— lncn wi
nin a eail rceſtea eo ſunt:ſed ad propria lucra munere ſide offerẽdorũ uenditoribus uel ciatnnd icios no oerinor
gſe⸗ dic nullus. liingue uel idebiti obſequii uel pe emptoribus dictʒ ẽ: uos feciſtis qen on n diriror
cick⸗ m Mõ militãäͤtes. (unie largitur uel adipiſcitur ſimo domũ patris mei:domũ negocia,⸗ c ptnotetur ciſti habẽt cu
ſe ʒ.ð. diſti. xix. nulli niacus eſt:cum principalis inten, tioniſ 1 ſpelũcã larronũ: quid dice ram animarum cõnexã: ? qðᷣ
li ſas..viij..i. illul tio fuerit ſimonis ſola pecunie cuu tur de eccdeſie iã oblarorum uẽdi ditcit ð canonico uel mõacho
hun ⁊·xxxii.q.v. qui ni ſa auaricia uidelicʒ ideſt idolamia toribus uel emptoribus:? Et ne no reletas ad naniniltrati⸗
d derit.. dr.xl. bõ. . ut ait apoſtolus paulus.ᷣ alioquin quis inſanus iam obiiciat: merito nem ſed ad emptionẽ prebẽ/
3 ſexcẽ mindi de uel ingreſſus monaſterij.
xxp ql. malii ſag. . Cur ſca ſynodus chalcedon. ſex bocdominum tam acerbe uindi, ve e l dictichdiecto regH
. puenit. 3 ſol. torum. xxx. epiſcoporũ procurato caſſe: quia mnc illa in dei teplo n? ne guia os ligat iſtaconſtizn
6 põt dici ꝙ iõ dicik rem uel defenſorẽ eccleſie uel quẽ debant᷑:eccleſiaſtice uero res wõ tionemo militang deo Tt. ſn
laicus peccare ma⸗

gis:quia peccat in

duobus: ⁊ quia rẽ eccleſie emit: ⁊ quia ſuo officio nõ debitã.ar.ff. ð

ligat iſta conſtitutio. nemo militãs deo.

1035.

perior autem fit adminiſtra
tio circa temporalia:⁊ eos nõ

reg.iur. culpa. clericus aũt ĩ uno:quia emit tantum.
N n Æρ Dqnabilius. i. danabiliter. ar. xxvii. q.i. iugeſ.uel hic appellat
n 3. xxxri. q. el hi⸗
non militantes eccleſie non laicos ſed clericos qui eccleſie non ſer
N

x¶Archidiaconẽ.h totum intellige de dignitatibus. ipſis
a Quog nendit. in eo ꝙ landat non cõmittit ſimoniam:ſed in eo quod nen
dit:quia qdð commendandi cauſa dicitur ꝓ non dicto hr.ff. de dolo. qð uẽdi

—

Lau.

3 inerpugaba⸗ qtũ ad
ordines retinẽdos.
b

ter ↄmittit ſimoniã ſolus pa

uenalis uelut quedaʒ terrena ⁊ ui

ſcia diuites pro officio ſuo ipſã ua

ℳR

qui iuſticiã emitſi⸗/

ior. ſz hoc nerũů eſt dů cõmẽdatio oſiſtit in genere. Nã nwbideſcẽdit ad ſpeci⸗ pa diſpẽſat. xij. a. i. .. his ita. ſed ſi eo ignorante ſimonia cõmiſſaſit
glia teneretur ex eo quod cõmendando plus uẽdidit. niſi qð ↄmẽdando dicit uel ſi tantũ ĩ aio eps diſpẽſat. vt ex de ſi.de regularibus.⁊. c.ex inſi
ſit ĩ euidẽti.ff.de õhen.ẽp.ea que. = nuatione ⁊.c. fi.imo cũ ſolo aĩo ↄmittitur ſimonia. ſola pnia ſufficit
a Indefinite. Hõ ex indefinita colligi nniuerſalẽ:m. ð. q. i. eol. qui. ff. ð ale extra de ſi. c. fi. ita dixit. t. ſuper decre. ð ſi.nobis.io.uelſie i plati 1
ato. l. i. .. qd ãt.exq.n.a canðe nil excipit᷑ nec nos excipere debemus:ut.xxx one no põt epũs diſpẽſare nec ĩordineꝑ ſimoniã acquiſito ſed ibñ⸗ D
i. q.i.ꝙ ſi dormierit.j.ij.q.v. cio ſic: vt innuit illa .
ↄſuluiſti. S.di.xix.ſi romano . ——— . decre. nobis. b. 9
rum. ar. 5. dil. lv. ſi enangeli / extra templũ diſtrahuntur: atẽde latronũ efficiüt. Quapropt ego s Engentes. d
ca. 5. e. q.i. ſũt nõnulli. arg.? ſuperius augu. non terminantẽ lo alexander ſancte romane eccleſie (6 Gꝓpetit. arg.
ſ. xxviil.q.i. idolatria. cum uendinionis uel ẽptionis pre ⁊apoſtolice ſedis epiſcopus ima ĩtraſactie illici
b raccira. bec pticul¶a de poſitorum: ſz tatum ĩdefinite dicẽ miiniſter indignus tot a tata mala heruninernent
eeis caſus. In pri lem: circuit aliquis emere colũbã in multis eccleſus: a maxime ĩ lu· quod de iure erat il
O ma pte reprebendit ale unuſquiſque pꝛepoſitũ ſuũ laudat cenſi eccleſia ex iniqua cõcupiſcen li remittẽdũ. ni
xander oeẽs ſimoniacos ? ſy quoduendit: nõ adiciẽs tẽplum tia fieri cõſpiciens:ne ſanguis ini t ¶ Juſticia. ar. ſe
cialiter lucenſes iducẽdo au uel extra tẽplũ. Hec circa uendi/ quorum a diſtricto iudice de ma/ tentia ẽt iuſta ſi per 40
ctoritatẽ cpalcedonẽſis cõci⸗· tores uel emptores reruz ſacrari nu noſtra requiratur: illa extirpa proeecunia data fuerit
liiæ domini qui uendentes et ſafticiat. . Item alexã. epus ſer reæz pẽitus eradicare decreuimus nulius momet ſi el
em e ft teplo In ſeuus ſeruorum dei luceſis eccleſie EsKimimus itagz: preſeideere ntriiecv. non i .
mnnoniam in detis conſti clero ⁊ populo ſalutẽ perpetuam. tofirmamus:ſicut olim noſtri de· ne. xi.q.iij. qrecte. 3
mit pen vpoſitionis ) tral ⸗ Oiniſtri ſeruitoꝛes eccleſie abſ ceſſores feciſſe noſcũtur: ut nulluſ ſed qꝛ premiſit ex⸗ .
greſſores huiꝰ cõſtitutionis. ue ulla uenalitate ab epiſcopis oꝛ deinceps epiſcoporum beneficiũ poſitionẽ de ſimoni 1
d ¶Mili ei.ſimile hẽs.xxxij. inentur. eccleſie quod quidã canonicã uel acis vr̃ ꝙ i bis duo
di. interdxd'it. XE multis temporibus hoc prebendam ſeuẽt ordines uocat: bus mõis non ſitſi 1
e ¶Chalcedonẽſis. S. e. qi. deteſtabile malum in ueſtra ꝓ aliquo precio uel munere cleri/ Mmonia moc en 4
ianie e eohains papa ĩ eccleſiaioleuiſſe cognouimus?; ur cis audeatunquã cõſerre: ſed oe6 catumm on ititut 8
xpr ſpelare cont arig nulli unquã clerico quamuis reli/ miniſtros a ſeruitores eccleſie gra ſuia ñ nalet. ij. . vi.
ſi nõ ſit in articulis fidei.xv. gioſo quauis ſcientia ⁊ moribus tis ⁊ abſqʒ ulla uenalitate in ſacta S. diflinitiua. v. ye⸗
di. ſient ſci. nel de yvniuerſali pꝛedito eccleſiaſticũ beneficiũ cõ eccleſia ſtudeat ordinare.nec eli, nales. C. depe. in⸗
ſtatu eccleſie.ut nõ.xxv.q.i. cederetur: niſi ei qui prophão pe gantur in domo domini qui maio di. qui ma. ind.l.i.
c.ſi quidã. ð. diſ.xvi.ſancta. cunie munere illud emere ſtuduiſ res ſacculos pecunie conferãt: ſʒ dicut tñ quidã ſi
ſet: fiebatqʒ eccleſia⁊ res eius ia eos qui moribus diſciplina atqʒ cã ẽ eccleſiaſtica e l

e oenemnam. cecleſſa lis merx a negociatoribus aduen leeant ſuſtentare eccleſiam. Cõſti/ nbatmmnd⸗ il
i ¶Iſtos . ſ. emẽtes ſacrã ma dendũ expoſua:quod malum quã tuimus ⁊ eodeʒ mõ firmamus: ut q.i.quicquid ĩuiſibi 1
nus impoſitionem. deteſtabile quantũ deo ſancnſque nullus cuiuſcũq; gradus clerieus lis.
l ¶ Corripiendi. ar. ſimonia ſit cõtrariũ: a ſacri canones docẽét: pro eccleſie beneſicio aliquid au/ u Bebitã. vꝛ ſ
cos ſine preccdẽti admonitio æfere omnibus manifeſtũ exiſtit. deat cõferre: aui fabrice eccleſiarũ theolosi eel ee
neeſ paniepdos:ouodhel Iſta ſnia inuemt ĩ.ii.c. calcedon. uel donarüs eccleſiarum ſeu etiaʒ Perpercereo aood k
Reecltiauia aria admo. Cocilii. Calcedonenſe nqʒ ↄciliũ quod pauperibus ſit tribuenduʒ: Socẽt. na ad ytenet 1
nitio propter euãgeliuʒ.ij. q. unum ex principalibus ſimilipe,/ qꝛ teſte ſcriptura qui aliquid male vt. xlii di epheſiis 6
i ſi peccanerit. irẽ ut volẽs ac- na cõdemnat eoſ qui eccleſie bene accepit ut bene diſpenſet potius xvi.. i reuertimi⸗ .
culare ſi defecerit: ſubeat pe / ficium ĩteruẽtu pecunie acquiruut grauat᷑ quã iuuet᷑. Quod ſi aliquiſ ni.ar. .xxviij.q. n
nam quã cõnictus adnerſari a eos qui ſacram manus iĩpoſitio⸗ diuinorum preceptorũ ? aiaruʒ ſa i.iã nunc. xii.q.ij. ſn⸗
us ſubibit. itẽ vt aduerſarius nẽ per quã ſpũs ſcũs cõfertur mer lutis immemoꝛ prefatũ beneficiũ chatira ſel nle . N
nõ grauetur in expenſis⸗⸗ vt cari dinoſcutur. utroſqʒ.n. aucto,/ eccleſie iniqua cupiditate ductus 5 baulſtrcel 8
diſein ina ccelndeſ . ritare in expugnabilisillosꝰa bene nendereuel emere temerario au, pone promiſſioefa
belde ng. licet. io. gcquid ficio iſtos a ſacro ordine iuberex/ ſr u preſüupſerit: ſicut in chalcedonẽ caa quado tenetur
dicit. b. illi decre. . ſiabit. p. pelli. unde bumani generis redd ſi cocilio diffinitũ eſt: gradus ſui ſibiſoluere: dico ꝙ
ſacta ecclia. i, oſortio ptor oẽs emẽtes udentes de tẽ periculo eü ſubiacere decernimus ippncipio ani. arg.
idelium per anathẽa. naʒ i plo eiiciens cathedras uẽdẽtiũ co nec miniſtrare poſſit eccleſie quã de Peelſeele e
ſi fideles ſũt domus dei:ut.ſ. lumbas euertit: nümulariorũ ef, pecunia uenalẽfieri cõcupiuit: ⁊ ĩ aros ſlatt hn
dede dii eneckentnd. fudit es: precepti ſui auctoritate ſuper ren diis analbemans mu ud ee o⸗
5. e q. i. reperiuntur. denücians a dicens. Holite face / crone perol Ben I re ipnerik cati quioperas ar.
m nguis. i. vindicta nel re domum patris mei domum ne eccleſia dei quam leſir modis om . C. d ſuffra.l. una
itio uel peccatũ. . ix. q. iſ. gociationis. Illud quoque ĩ eodẽ nibus abſcidaiur. CItem greg. fſalariü autno dʒ ex
epiſcopo. facto ſollicite ↄſiderate: quod per bomel. xii. . cedere ſummã cen in
n ¶Be mann nota prelatum totum textum ſci euangelii nuſquã Qui dona deiuendunt uel emũt tü anreon. f. dem efn
rnegl err⸗ ſua teneri. xxx/ repeniann dornini rand ſeueritate bariters 40 damnantur. nr cantwe.
dDl. deem. . tam diſtricta cẽſura iuſticie peccan EEngentesꝰ ementes de tẽ Auci Onlel d
o ¶ Cõferre.iſti volebat face tes corripuiſſe: cũ nõ ſolu eloquio plo eliminauit chriſtus: qꝛ Bebitemel. due imn
gie gui naerene increpãs: uerum ẽr facto flagello nel eos qui ꝓ munere impoſitionẽ re. ſchquis aduo⸗
dare. e de nſur. c. ſuper eo. ⁊ de funiculis uerberans oẽs elimi/ manuum tribunnt: uel eos qui do cato dat pecuniam d
H ẽ fraudulẽtũ munus.yt.S. nauit de templo:aperte demõſtraſ num dei emere nituntur damnat. vt ipſum getendͤ i
e. q.i.ſiquis neq;.ar. .S.e.q. quod tales negociatores nõſi icut Item i templo uendẽtes ſunt: qui ſic uacat na g. ſan
i. iudicceos. 2 ceteri peccatores ſunt corripiẽdi poc quod iure competit: quibuſ/ detur ergo. nel
p ¶ Scriptura.S.e.q.i.no eſt ſed a templo dei.ĩ. a ſacta eccleſia dam ad premium largiuntur.iuſti honn
ie Jo llrg⸗ i. longius ſunt proiiciendi. Nam ſi ciaʒ enim uẽdere eſt hbanc pro pꝛe
9 oczieoß M .q/i. cut per columbarum uenditores miiacceptioneſeruare. Ementes
r ¶ Poſſit. ar. cũ ſimoniaco ñ illi denotantur qui ſacram manus uero in tẽploſũt: qui dũ hoc quod in
poſſe diſpẽſari ĩ ordie uel be ĩpoſitionẽ uẽdere conãtur: ſic per iuſtum eſt proximo perſoluere no ni
neficio ſimoniace acqſito:ar. nummularios eccleſiaſtici benefi lunt dũqʒ rẽ iure debitam facere
ſ. e. q. vij. requiritis. S. e.q.i. cii uenditores deſignatur: qui do ↄtẽnunt dato patronis precio emi i⸗
ſiquis neqʒ io. tñ cũ eo qlcis mum dei teſte euangelio ſpelũcam iur peccatũ. ¶ Item beda.

r

fne

is uel in ec
lin adminiſtratione altaris ue
nel in 2.
ĩ altari offeruntur uel i 6 ẽ ſimo
.ſ. que ĩ altari offe . imeret decimas. nõ ollent
ie uel alterius doni. W as. ſiepiſcopus a atio. ſed ſi emereta 8. uel
ius ſcientie ue Et decima leſiaſtice liber is prebenda
iam. alicuius ſci⸗ itinoluntni n . ſed rei eccle et. Iuis p es nuben⸗
ratiam ini. diti noluntn lacum ſee neſſet. 0 ediction L
LKr deſger inermi ralie vomtor ſir gi mbucreſlmomnarun Nlpulutar⸗ertade
ete. ſ. xvi. q. i. rati in eccleſia: ut. 5. q. i. . ium ve ept
cc e ihinbunmneienizuton rd iſiue precio ſiue tent. ¶ Iẽ p & Scram er ſumi põt pe
ißt ſi intui ra ðmag „ Ci L. nibus depu r gratia. alit ij. honorãtur
bith quãapio. dn ſit am a deo accipi/ ncrailis ii idecimas Wi rd i arg. extra
nud ris lna nerarſe Qui gratiam qu ercent uendito/ paſchalis. ömu endit quidecim Ab. tñ extra de ſpõ
n deeopengga ⁊c. ff. tnon gratis Rf nt. Spiritũ ſechmuencki 5 de of. dele. cam. .
tn dehon For. cog. un ibarum ſunt. ores ſüt counia rihuit as per pecu ſa. du. duobus. nes. ſed n
int ð uari. orcziexe res hn uendit i dei ſa pr 9Mare i itũ ſcũm uẽ 6 cleration ris ſa⸗
l. i. S. i. dicit tñ „ mu dei . . . pir 4. a.Ete tio alta 0
iei ri Fidei e r⸗ lumbaruz domũde ui m dare ſpirit. nul/ d cõſecratio alta tũ cum
D tutor pro agi colu ciationis: q- 1 cam he tüt ſic larg 2 er
n pubil debet mogi um donnen negockation o . H Iiem uin ſieſoerere gnun rarig.
nemn ſtro dare. ff. res. Sordines lare letiaʒ us . cũ ſit ro
ti ☛ plu Rcrose uel lauclig ue hi quoque nocen. pa.ii. male acquiſito qui deſen illud. te. militiam
e ro i deo attri pe inanirun: r griã in cccleſi Ler honore males pro pecunia r aeuonen tanis eines
lſtyn d n ſibi i gradumu ino l rgien eccleſiaſtica ularẽ itor. §. inter
ngn itnon ſibi. i gra ino larg eccleſi r. ſecularẽ h creditor.
minihrer ülanumdtn diane ardntn srchencks ueloro, ahrr lacun
dl i loaui æ mini rũt nõ ä retributõ . qu canatum au uen atur. ſe in perpe
niinn i. loqui⸗ percepe humane cã re I ſeu decanatum a le ercellantur. ſ. c. ſal
iuftibet buman i apoſtoli ratum ſeu decang lquã ecc CPercellar ſiquis. ⁊.
gint deben⸗ cleſie. cuiuſſibet hu illud perri ap K mononcalquã eccle u. 5. e. q. ij. ſiuis eps.
8 eccleſie rercent: otrai . S dei uel pro . rqamẽtuʒz tuü. S. i. ſiquis eß
lgne f 2 ita ercent: otr⸗ ſi ſermone norez! dlibet ſacrę I tor. S.e.q.i. ſi cõſuetu
penſt a ſimonia ui loquitu gu uam ex uirtu/ ſiaſticã tputa chriſm — tj ¶Coſuetu 5 facere ad li
ſikſng nidetur ꝙ tus de qau iniſtrar tanq deus: ut in leſiaſticum u bi 5 es altariũ inem lögam no fe E ſimo⸗
feel it niolen Oe qui mi iniſtrat de i EcCcC = ſecratiõ. . / din lexcuſationẽ 9
Glen eus ſi ſicut aliaſ dĩ uam adminiſt deus. Qu oleum ſactü 7 eniẽte execr centiaʒ uel exc in eccleſie.
ſanii echnetere ſaclſiegt re qu honorificet den olunt leſiarũ iteru uniäa ac ce extra de ſi. c i. 5.
õmittere ſacrileg nibus 3 ſunt ſin uel ecc itie per pecu nie: ex k. de ſan. epi.
galn n treg eechen⸗ om o/ tales ſia au / bili ardore auari iſito ca 5. in anf. l. x.ix. q.
ni res ece ue ergot⸗ eccleſia an bili ar ale acquiſit ar. dinibus col. it
ngng umgq iſſas nõ dat. cunq domino de ib ſuis: W :ꝛhonore m . ter/ onſuetu . c. noue ri
Mur promi q.iiij. c. ij. ueniente iſta de acti e⸗ q Epror atqʒ ue t: nec iij. cõqueſt⸗. z. di. iiij.
. . i: auferant mumn t:2 ptor atq llat: 2 nec e og riuntur. 6. di. iii
ltigt ar. xyij nns. hic ferri: aufer n deidon regt: epio⸗ ie percellat᷑ 5Kee. q. i. reperi ſ. xxxij. iij.
finfe g „ Eartann glio ne alnrvonnn dei, epiſtola ur uet nore dann obhieni Aicniurd edener⸗rrri 65
Cn ne en f. ite iationis. paſtunec! ali ijeiuntur. .5. .ij. que
vil Fmet eiare boinuene oe proueniunt: ꝓp Sancſuns gte nelpol ſumat: qu- ob tndine ſ riiſ aoſhe,
tgti mrunt da. bani cõſecratiõe p — en uel ipſe dren iere abſqʒ n barktäpretexit nec añ
4 iſ. ſiqui ſůut. ueex cole nere nem 8 . igcũ ẽ: ſʒ di jini ihil pe
liaien dil⸗ Erwenit. j. ſui uel mu iam ſimoniac llata ſibi di tndinis nihil p bus. b.
alnul .g. vii. O,. m iu iniam ſin aliqua colla 4 de ſi. iacobus. b
tcüent b xXyvi.q.vii.ꝑ in ſuu ſ. erati utione aliqu E erfruat᷑. nec poſt. 1 niſi cũ cx cã
u t. er coleer⸗ dimin neficio perfri nnntiane niſtcſexci
iin 1 . Siniſtra nt eproueniũt in em con De.ii. ⁊.iii.que auctoritati aſti. benefi. ſine ital
näü iC.: ni oia agun Jon ere aliquem s oH s diffiniãt: a ductis eccleſiaſli. Et ita ſi dign
epis 9 xxv. di. — laliquo num Es ſanctu cri canone . dium de U at noſtrum.
chͤfi ſn je. veerrere non debered es eccle us hicin . iii iminuta. in
eccleſte tiones. x. uerter ait: quiſquis re uoniam b tefactũ eft. nartar que Laſalralieni onninmna in
* k C. Eleroer . bwus trd dei ſunricn s deo pa Anc ergo e d dum: qua ſolidũ põt es ipeter .
i. qꝛ ſace ſticas a fidelibu. iõe ẽ pertractã ücti inſti. cũ ueniſſẽt. a. Ad itel
feereggi 9 Laicalibus. q fidelibus 2 Egratis acci ſtiõe ẽ P gternu cri/ inſti. cũ Equarta. A U
nine nõ debet. vt ex a deo que ab eodẽ gr bẽt: eritur. an pate norãte igetia huius qõ
ete fieri no de hibe antur: qu is dare deb HW od eo lgnorat ligẽt iã pe/
ſbigh tra de deci. pro don q ideo gratis lemit cũ huic ĩputet guod. d ignorãtia nõ ꝙ triplex ẽ pe
euent nde nola ꝙ piuntur:⸗ endit uel e lapor mẽ huici iſſü. quo e itari rna corpora
mnf mus. v oſſũt ſua lucrau dei pecunia po õſtat eẽ adm um auctori na. ete ena
n, e boſed Ppter donũ deipe⸗ vii. coſta ſet multorum aucto Alie ſpialis. Eterna p
i laico ex cũ. ſed dẽ ſimone Jiẽ greg. vii. hüc excuſe Ait. n. augu. Alie lis. ſpũal 8 pro alio. vx
ſelee dari lai⸗ ecogcẽ ſime t. C Iiẽ ob pbat. ¶ Ait. n. lar. ſ; punit vnn ra
eſelden . cimale neqᷓ 34 . exiſtimat. .Y mas 7 . bus Pbat. “S 6macu 5 „ nũq punit vn 3. Corpon
ius decimale .ali ſideri e uni decimas crimẽ neſciẽtem nom ne . .c. i itaqʒ ir⸗
a Hae Pengan Sin raeud aul clericis diſtri⸗/ nuũ cqr ellinoter ine tnero ls pena dupler Fignecen⸗
ve, U e1 . 6 8. . 4 es „ „ E. 4 7 S . I u 71 . ſe
hunſimad dicit in riſpe gleg. larie 1 fama ſiniſtra: 1 S relin/ a corp nnogre ioefi
u cũ Ziennne ac buit. Eruẽitbad H nõ Ais lecnano⸗ crimen ma nuurtt quedã nince ſtatn *
6s mnebifne d quidã epiſcopo deci quitur ſi alieni icano coõ pecc ſernitus uel ifa nt
