tur eſſe aduerſus.probat᷑ illud idẽ
auctoritatre illius capituli:quo de/
uotaꝰque maritũ acceperit: ꝓhibe
tur ad penitentiã admitti: niſi uel
uterqʒ cõtinẽtiã ꝓfeſſus fuerit:vel
ille cui ſe iixerat de boc mũdo de
ceſſerit.

quiturſecunda que
. ſtio:qua queritur: an

puelle alteri deſponſa
te poſſint renunciare
priori cõditioni ⁊a trãſ
ferrẽ ſua uota ad aliũ.¶ Hic pꝛi/
mum uidendũ eſt: an coniugium
ſit int eos.¶ Secũdo an poſſint
abinuicem diſcedere. Eos autem

coniuges eſſe ⁊ ex diffinitione con

iugii ⁊ auctoritate multorum faci/
le probatur. Sunt enim nuprie ſi/
ue matrimonium uiri mulieriſqʒ
coniunctio indiuiduamꝰ uite con/
ſuertudinem retinens . Inter hos
autẽ fuit coniũctio que indiuiduã
uite ↄſuetudinẽ exigebat.fuit eniʒ
inter eos ↄſenſus ꝗ eſt efficiẽscã
matrimonii:iuxta illud Iidori.cõ
ſenſus facit matrimoniuʒ. ¶ Itez
ioannes Chryſoſtomꝰ ſuꝑ ¶ Dat
theum.
Atrimonium quidem nõ fa/
cit coitusPſed uoluntas: iõ
non ſoluit illud ſeparatio coꝛpoꝛis

2 § 9

niũ ⁊ nõ iuramentũ. Ad hoc
dico ꝙ iuramentũ non eſt pꝛe
ſtanduʒ niſi ſubſit neceſſitas.
ut. xxij.q.i.ita.vnde qui tale
iuramentũ facit temerarie iu
rat.vñ foꝛtius eſt vineulũ vo
ti ꝙ; iuramenti.ſᷣm nos tamẽ
non eſt queſtio.quia votnʒ ð
ſui natura non obligat ſed cõ
ſtitutio circa votũ emiſſa.
h. Quod autem. oſiendit. 5.
xxvij. di. F. vl.
i Illud. S. e. q.c. que xpᷣo.
kPoteſt. digne. tunc quis re
conciliat᷑ deo cum penitet de
omni peccato.de pe.di.v.fra
tres. minus digne cum peni⸗
tet de quibuſdam.de pe.d.iij
pluit.
IEBe dẽlicta. B. ſoluit hic
ſcõam partẽ illius.c.que xpᷣo
⁊ male. non enim innnitur a
contrario ſenſu ꝙ illum poſ⸗
ſet habere virum cui adulte⸗
ro fidem dedit viuente viro.
ex de eo qui dux.in matri.cũ
haberet. ſolue ergo ſecundaʒ
partem ꝓut.G.ſoluit pꝛimaʒ
partem. .
m In vtroqʒ caſu.ſ. Innocẽ
ti 6

*
n Eſſet. ↄrius Innocẽtius
0 ◻ Beuota. 6. e.q.c.deuotaʒ.

Equitur. hic depingit

ſecunda queſtio. an. ſ.

— M.ij.
deſpõſata vn ieo dimiſſo poſ/
ſit alij nubere. Cui q̃ſtionint
facilius explicetur ſubiungit.
HB. aliam incidentẽ.ſ.vtrũ int
ſponſum ⁊ ſponſam ſit coniu
gium ⁊ allegat ad vtrãqʒ par
tẽ hu iꝰ ſrtgentis. ⁊ eã ſoluit
dupliciter.ſ.e.S.iuxta.ſ.qꝙ in
ter ſponſum ⁊ ſponſam ẽ ma
trimonium initiatũ.i.non cõ
umatum. uel inter ſponſum
⁊ ſponſã dicit᷑ eſſe matrimo/
niũ nõ re pꝛeſentiũ ſed ſpe fu
tnroꝝ.ſed his relictis certuʒ
eſt ꝙ inter ſponſũ ⁊ ſponſã no
eſt matrimoniũ ꝓpꝛie ſũptis
vocabulis.ſponius eniʒ a ſpõ
ſalibꝰ dr̃.ſpõſalia ſũt ↄuẽtio ⁊
repꝛomiſſio futuraꝝ nuptiaꝝ
ff. deſpon.l.i.? hãc qõneʒ tra
ctat.H. vſqʒ ad.ꝭ.ſed ↄcedat᷑
ibi de ſcdᷣa queſtione dicitur.
q Diri.qꝛ in pari ſexu nõ po
teſt eſſe matrimoniũ.eſt eniʒ
matrimoniũ due correlatio/
nes.⁊ ita plura.
r& Coniunctio. aĩoꝝ.jj.e. cu
iniiciat᷑.⁊.ſ.e.multorũ. ʒ
L Indiuiduã. quo ad ꝓpoſi
tum.perpetuo enim debet cõ
trahi matrimoniũ.xxxij.q.ij

ſolet.⁊ dicit.l.ꝙ dotis cã ꝑpetua eſt.qꝛeo voto dat᷑ nt ſemꝑ apud maritum ſit

ff. de iure do.l.i.

t & Retinens. ſupple diuini c humani iuris cõmunicatio. ff. de ri.nupti.l..i.

eiuſdeʒ eniʒ religionis debent eſſe.C. de iudeis.ne quis.xxyij.q.i.caue.ſed
obijcit᷑ de matrimonio qð eſt apud infideles ſi alter non vult ſine cõtumelia
creatoꝛis habitare cũ fideli diſſoluitur matrimoniũ. non ergo eſt indiuidua
coniunctio.ſed dic ꝙ tiunc lex diſſoluit nõ homo.nt.xxxiij.q.ij.quos deꝰ.quia
tunc ↄtumelia creatoris ſoluit ius matrimonij.ut ex de diuor.gaudemus.

u Efficiẽs.j.xxix.q.ij.ſi quis ancillon. —
xCoitns.niſi cũ ſponſalia pcta ſunt ſub cõditione.tũc eni ꝑcoitũ recedit᷑ a

Cau.
luntas ideſt voluntarius oſen⸗ nditiones aue. J90o.⁊ 9 Al
— . Ii . . 11.]. e. Pꝛ . . . — „ . Nere- ont
conditione. ut ex de t appgid⸗ g aneunnn Ppenſus ſit voluntarins ESn leraei Aias ↄſentit in aligd nõ inde vult illudſieri. mgin
ene en Gor ſponemenlocum. verba eni requirunt᷑ quantum ad eccle dA a undacter. vei dic ſicut in glo. ſic ergo patet. H Sn ſn
2 non coactus.ex . viij. q. i. .i. maritalis affectus. .⸗ Snunn
iam. ut e de ſponſa. tue. ztis. qð fit qñ maritꝰ ⁊ vxoꝛ ſe abſo0luie i ¶ Conſenſus.i.ma Am inicigẽ . nnig
ſt . iẽtis.qð fit qñ ma x oni
a ¶Sed voluntatis.ᷣvtriuſqʒ interuemẽtis.qð f. 6 mnet inm
runt ab executione reddendi coniuges fuiſſe (Joannes ⁊ exiſtit. Ex hoc ſũ unlic
debiti ca continemie. ſ. e. aga duolũtatis iõ ꝗ dimittit ↄiuge,z tet eos coniuges K. ppit. H. ſua di. l. ina nne
toſa. in auc. utli. ma.⁊ anie. ſed uolũtatis iõ A adbuccht nean, Chryſoſtomus ſuꝑ marben. Wimoniäsliud m. gfiſa
ſi vo ex ↄſenſu.col.viij. ſuã ⁊ aliã nõ accipi ſepatus e: iñf Vriſres per quaſcũqʒ ſol ciatũ aliud cõſuma⸗ btl.
b ¶ Voluntate. boc vult dice., tus.nam ⁊a ſi corhore lepatus e: cũ ( ſas naſcit᷑:per eaſdem diſſo tuʒ. ſz tn dic ꝙ boc 4
re nõ ſuſſici coꝛpore receſ. adhuc uoluntate coniunctus ẽ. ci uitur. matrimoniũ eni nõ facit coi/ refertur ad actusꝗ mnch
ſiſſe ſi mẽte non receſſerit.ut ergo aliã acceꝑit iũc eã plene dimit tus ſed uoluntas: a ideo non ſol 5 ↄſiderant᷑circa mri ſgmln
Eda.ff. de cap.⁊ poſt. nihil in eIg nicolas uit illud ꝑauo corponis led nolh ſentit poſſt inoni,
reca f. o. 3 edic. quicd alterã ducit. 5 nitola pab . tatis:ideo qui dimitiit coniugẽ ſuã con ſentu Hoi cic 5c ie⸗
terell: E.i Alabe Vfficiatſolus ſm leges ↄſen/ liã non accipit adhuc maritꝰ ẽ. gnoſcit. uel iniciat dd
ſit fugitin?. F. apud labeoneʒ. j. ſ quarum ⁊ aliã non accipit adhi . quo ad ſignificatio fli
Hautẽ ſcias ꝙ ſ oñs aliquis ma corſi de quorij it: gſols naz et ſi corpore iam ſepatus eſt: aa genact Ennſtrani⸗ Aiin
nolit eſſe dñs rei alicuius nõ. ſenſu a cõiunctionibꝰ ag ſo colm men adbuc uoluntate coniunctꝰ ẽ. e.quapꝛopter. non tunt
ideo pdit dniuʒ. ſecus ẽ in vool ſidefuerit: cetera ena eu plo con cum ergo qui vnã dimittit aliã acci quo ad ſui eſſentiã. 8
quis vi· F. i. rer iſtos ↄſenſus interceſſerit ꝗſo⸗ rnteleelee ch atur ſed qui adul crauiſſima res ſit et ütnĩ
¶ Afficiat ſolꝰ.verba eni lus matrimoniũ facit patʒ hbos cõö q ducit. Iem auctoritate pro ſcio eſt perfectuʒ ſete z b
baamni neeſſanta ſut aa iuges fuiſſe. Sz querit gs oſenſus teram ducit. es. ¶ Ait eni Am ⁊ cõſumaiũ quosdd mithe
pꝛobationẽ.ex de ſpõſa.tue.⁊ g irimoniũ: an ↄſenſus coba banur coniuges. ¶ ſbus. ſui eſſentiã. nec reci nmann
exponunt quidã ſm.l. jm ca⸗ facit matrim arnalis copule: an broſius in li. de uirginibus. pit ſeꝑationẽ. uel in unn
nones ſed vbi ſunt iſti ca⸗ bitationis: an bi tionis cõſenſus Koniugalis pactio nõ nirginiais erſticia tporum. ilen⸗
nones.immo potius videtur uterqʒ.ſi cohabitatio ſe defloratio coniugiü facit. I¶ Pactio. .conſen giminen
Zrium ꝑ canonẽ.jſ.xxxij.q.ij. matrimomiu facit:tunc rater cu ſ. m iniciat c oniugiũ coniu/ ſus de pꝛeſenti. Peltemn
c. vlt. ⁊ pe. ſed dic ꝙ illicano. roxe matrimoniũ põt ↄtrabere. ſi nomen aſciſcit᷑. nam defloę⸗ m C¶ Mõ cũ viri ar. i prnidi
nes ſunt. xxix. q.ij. ſi quis. ex carnalis copule inter Dariã ⁊ io/ io uirginitatis non facit matri/ 3 e de eo qui dux. Ddianoi
de Ziu. ſer. c.i.ex de rap.cum fuit ↄiugiũ. uouerat eniʒ rano mg io coniugalis. deni in marri. ſignifica⸗ ulai.
cauſa.nel dic m.l.ꝓut ſonat Pr⸗ ril. in ẽꝑſeueraturã: v ñ̃ moniũ ſed pactio coniugalis. i ¶uit. nam ibi dicitur ithea
littera ſed hec dictio ſol non 4 ngel 1 fiet iſtud quoniam qʒ c mulier diũgit uiro zuceit WVcopula carnalis fueto⸗
excludit cõſenſus parẽtũ.im git angelo: ꝗ ſco.i ö cognitu nõ cũ uiri admixtione cognoſcit. facit matrimoniuʒ. innl
mo tãtũ alias ſolẽnitates q ſi uirũ nõ cognoſco.i.me nõcog irn EAſi lo.li. ix. c. vii. ſedillud reeral dladd nn
unt circa matrimonium. q.d. ram ꝓpoſui. neqʒ enĩ qꝛ tunc uirũ A prima fide deſponſationis con pꝛeſumptionem. fl. ſintäi
ſolus eor oſenſus eſt ce efe no cognoſcebat: neceſſe eratingri es uerius appellan. de dona. inter ret erin
ctina matrimonij.⁊ iõ nõ ſũt quomodo poſſet ſilium hfe: ſy qꝛ iug Sniuges uerius appellant᷑ vxo.cũ hoc.S. ſim miktene
ie egee e denn.nee nunuz ſe cognitura ponenen ( Mpruns deſpoſanbisſide uun ſer. ſiveri nupl ngiin
ilin ſ. de ti.nupeunptie. oſitũ poſtea cõ , . iiiij. e
rceeiſwopmemn. Sdee leha Rro unſt bMalt⸗ nea facta ẽ uis adbuc ignoretur inter eos con n Oniuges ve An
nrts T toreſta⸗ nn in inalis mẽte a ſi non coꝛpo iugalis concubitus. Irẽ ex con (Uue. copans lnüini
ꝙ requirũ ex hone ieno⸗ . uoti ui gin dde eaſentire neias cilio aphricano. = , „ tiu ꝓ poſitino. nel lnlin
ceſſitate.xxx.q.v.no ee; reuiolati: quo Aod conditio interpoſita nõ yverius.i.ſanctius ſanih
dubinabat ſe ſer ualeat er nti
interrogare.nõ tñ . Eata aria ꝓpoſuit e ſer/ batur. Itẽ. tu ſicut inter Ma⸗/ ine
de verpig angell: ſos oudta chuataraͤnori uirginitatis ĩ cor probatu Ve zem ram e Joſepi. n
nit quo illud poſſʒ ſerine m e: ſed ipſũ notũ uirginitatis non . ſub cõditionis no xxxiij..v. deo. iner
dus daen ode exp ſſit ore ſubiecitſe diuine di / Aicunqʒ ud (odt . o ¶Prima. dicit. h. Brmnt
dis dubitauit. nõ de facto. expreſſi i: dum ppoſuit ſe pſeuera ine aliquam deſponſauerit P vna eſtidedanan nni
e¶ Vir ginalis. ſic ergo baz moſitloni:dun Dyo aliter ei reue· 2 eam poſtea relinquere uoluerit: vir vxori ? econuer —
Maria non vonerat c 4 rura uirginẽ: niſi inirate dicimus qconditio frangat᷑: 1 de ſo debet mutua ſer lei cen,
nentiã. ſy ꝓpoſuerat ne mſi laret. comittens ergo umginit e; ſponſatio irrefragabiliter teneatur uitutẽ. æ? etiam caſti ren
virginnatẽ conſernare niiſ ſiadiuine diſpoſitioni conſenſir in p 4 ingali. tatem. ſm hoc expo Eitin .
beve liter eueleer nellexp cornalẽ copulã: nõillaʒ appetẽdo. Arẽaug. de bono coniugali Secodem. ne pma tdet hbo man
biberer. nelparkies cos be ſ diuine inſpirationi in utrroqʒ obe g prima de afide deſpõlſatolſ. iln
indeeſi iciie põ orrabe 150 ſtea vo cuʒ filium genuit DOniunx uocatr apr Allij dicũt ꝙ due ſi W
enatrimonii veo reneliie dicdo-poſtca do in l cũ uiro ſponſationis fide: quã concu fideſ.pꝛima eſt qua ualudk
ſi vonerat etiã ſoleniter. qꝛ vo quod corde cõceꝑat imul cn uiro binatu non agnouerat ioſeph nec ei debet caſtitatẽ ar unltnt,
tum fuit ſub conditione. ima Iabiis expreſſit ⁊ uterqʒ in urgim iturꝰ: nec perierat: nec viij..cane. uln h
. bſolntũ ſit vo aſit. ↄſenſus ergo cobabi/ fuerat cogniturꝰ:nec p j gu. xx liint
. nſen nenct excepta tareninan oenſus e Mermaline mẽdax mãſerat cõiugis appellatio Erundh qua mutn⸗/ gin
um. euie de tandi 1 indiuiduã necfutura erat car/ am ſernitutẽ ei dz. lini
anctoritas maioris. nt er de 6 niuges Dhi necfuerat: nec utu miſi poſt Tns eſe⸗
hnele n SHSS retinẽdi interueniẽs eos co G 1 — . er quod ſed hoc nõ ni poit lheennc
inrein. veniẽtes.ſimilit᷑ H ſub it. indiuidua vo uite cõſuetud nuiis ulla cõmixtio: propter q ſes. e ð nſoinane
. penteles. iuidua vᷣo uite cõſuetudo eus mia com. tes dunos menſes. er ð eunu
intelligit. ſires in eodem ſta⸗ ſecit. indiſ ibere ui fidele tconiugium ambo parent biu. ex pu/ ggren
res in eoo mnibꝰ exhibere uiro le . int nonſolu conuer. cõiu.exi anar⸗
in permanet. xxij. q.ij. ne ge. eſt talẽſe in om õuerſo. ad chriſti uocari meruerunt:non ſolũ blico. m pꝛioꝛeʒ ex lutp
X.fl de ſoln.l. ci auis 2 bo qualis ipſa ſibi eſt: a ecõuerſo. a ater: uerum etiam ille pater ſitionem ex ma ſg ti
rein.peruenit.⁊ hoc ſi nume- tinet abſqʒ legitimi ↄſenſu uiri: et iq; mẽte nõ carne. Jtem in i ger edoin⸗ e
iam. nt. C. de nõ ioni etiã aliquãdo nõ poſſe ia utrũqʒ mẽte nõ carne. min ixi vn . Rece
rauit pecuniam. ut. C. G orationi etiã aliquãdo nõ poſſe Triplex bonũ co mus coitus neqʒ ẽ fönuen
ſene Pe Naubiat eole- care:nec ↄtinentiã ꝓfiteri.quia er eodem. . entibus chriſti. gratuitus. nam ſtia⸗ iäge
nse pobies nr er ve wre go iſte conſenſus fuit inter eos: pa iugii fuit in parentib rum poſt conſenſuʒ Nuſce
iurꝗ.quẽadmodũ. ⁊ alias p mutnũ de pnti tene igtoe
õ oꝛis ĩ = ru .abet tamen alter exceptionem vſq; ad N
voro muinnn operatur.nt er de uoto E Va W.———— X cre. niſi dicatur aliu ſpertat⸗ de ef a⸗
1 4 4 it neceſſa 8. j. . inſtitutu.. 21 N rent
coteiſtoxxi d. Omnmanereer ganne n, Abevmug. ſed tñ ſecus ẽ in bpns diebns velyno rrrq vi⸗ weunſnne peif coitꝰ qñcũq;ʒ pla⸗ N
pdſo taciro i expꝛeſſ. o. nam dicit. l. li legaui tibi. x. ſi volueris. tale legalum certũ . * muni coitũ “ An
nõ traſmittes ad heredes niſi pᷣmo expꝛeſſeris te voluiſſe. ſecus noe . iega Darhan x vocatur. S xxrii, di e. l. ut ann
nero tibi.x. pure.qꝛ illud traſmitteg.ff. ð le.i.ſi ita legatũ ſit. .illi ſi Holet. une ¶ OQuog fidele.i.ex fide nõ tñ vſu carnis cdnſiſtebat. n
nec votnʒ dicitun cõditionale ybi cõditio ſubintelligit. ut.ff. de cõdi.? demö. q r

XXVII.

16

Sne. Bandulphus dixit dno et᷑ tantũ bona matrimonij. ſ.
fidem pꝛolem.ſʒ ipſũ ſacramentũ nõ eſſe bonũ matrimonij

likn nili intranſitiue intelligat.i.bonũ qð eſt matrimoniũ.q;ꝛ ſacramen-

gii nel etiã mutna ler⸗
ſun uitus. quoy vtrũqʒ
dei eſt bonũ mrimoni
Neen Sine bis autẽ bo⸗
gilie nis matr imoniũ cõ
lin trabi nõ põt. poſtea
rgne boſine bis eẽ non
uen poteſt.
ſfefan b Sacramentuz.
unin ideſt inſeꝑabilitas.
lgſen ad tẽpus enim non
nni poteſt Zhi mrimoni
ſge uʒ. nt. xxxij. . ij. ſo⸗
☚ let. ſicut nec filiũ ad
he optare ad tẽpꝰ poſ-
litni ſum. ff. de adopt. ſi
Finonit quis.io.

nide e c .Diuoꝛtiüu. imo i⸗
ſtim ſepabiliſ ↄiũctio alo

mi ru.j. e. .. ecce. Z ibi
* dĩ int Mariã 7 0
ichenti El fuit diuoꝛtiu
Airon. led ibi impꝛopꝛie
ilan it diuoꝛtiu.ſ.coꝛpo⸗
een ktalis ſeparatio.cau
Gcüfti ſa honeſtatis tantũ
kocni facia. ꝓpꝛie aulẽ di
riſgfe noꝛiũ eit ſepatio q̃
nhiden cauſa delicti fit.
nam d. Mõ pot. hic col
nnimnmg ligit coit? nõ po⸗
nin keſt eiſe cũ yxoꝛe ſi
ppinent ne peccato.qr.xxx
iei j. q. iiij. vir cũ pꝛo
ibin pꝛia. arg.I. xiij. di.
ſel neri. de h dicemꝰ.
xxxiij.q.iiij.vir cuʒ
e pꝛopꝛig.
Ntn e .Moriatur. xxx

nule niij. q. ij. nõ ſatis.
poekiel ¶NLugere. i. infra

l tepus luctus nõ cõ⸗
fufu trabere et inſignia
Anc ucts deferre. 7 eſt
multiplex cä. re p
anhn ibei Zhere infra
nd tepus ſuctus. ne fi⸗
tfn at pturbatio ſagui⸗
itan nis ꝓpter incertitu
tum in. quia neſciret
itnni ni partus illo tpe
hnbag editꝰ aſcriberetur.
nnſckiſg ar. ff. de hiſ g no. in
ſilii fa. liberoꝝ. 7. C. de
Hritgtnt repu.conſenſn.alte
lnnekh⸗ ra eſt maritalis re/
Kaſn perentia. ar. C. de
iſgian ſe. nup.l. ij. lertia ẽ
gunm ne qua c maligne
iie · ſuſpitionis pꝛeſtet
Nia ſecudo piro. in auc.

elaiſ geereſti. - ea que pa
eit. 5§. pl. col. iiij. tp?
enoa autez lctus eſt. xij.
geng“ mDaenſiü. C. ö ſecu.
Ktuiß nup. l.ij. hoche dimi
Nent nutꝰ eſt feminis lu⸗

tũ matrimonij ut dicit nihil aliud eſt ꝙᷓ ipſũ matnmoniũ.ſed dic ꝙ
ſacramentũ mat rimonij dicuur hic inſeparabilis piunctio aioruʒ

WMWne itaqʒ nuptiaruʒ bonuʒ
impletũ eſt in ipſis parentibꝰ
chriſti: proles:fides:ſacramentũ
prolẽ cognoſcimꝰ ipſum dominũ.
ſidem quia nullũ adulteriuʒ. ſacra
mentum quia nullum diuortiũ:ſo
lus ibi nuptialis concubitus non

fuit quia ĩ carne peccati fieri nõ po/

teſt ſine pudenda concupiſcentia
carnis que accidit ex peccato ſine
quo uere concipi uoluit:qui futu/
rus erat ſine peccato. Itẽ in leuiti
co precepit dominꝰ moyſi dicens:
ſi quis ſponſaʒ alterius in agro op
preſſerit morte moriatur: qꝛ uxo
rem alterius uiolauit. Itẽ in legi/
bus principũ ſponſa iubetur luge
re mortẽ ſponſi tanquã uiri ſui.
¶Nrẽ in canonibꝰ inuenitur.
Frater ſponſã fratris poſt eiꝰ mor
tẽ ducere non poteſt.
Iquisꝰ deſponſauerit ſibi ali /
quã ⁊ preueniente mortis arti
riculo eam cognoſcere non potuit:
frater eius nõ põt eã ducere in uxo

rem. Nẽ greg. mauricio imperato

ri ob quendam comitẽ: qui nepo⸗
tis ſui mortui deſponſatam duxit
uxorem. Qui deſponſatã puellam
proximi ſui acceperit in coniugiuʒ
anathema ſit ipſe ⁊ omnes conſen
tientes ei: quia ᷣm legeʒ dei mori
decernitur. Mam diuine legis eſt
mos ſpõſas appellare ↄiuges. vñ
in euangelio dicitur: accipe Oa⸗
riam coniugẽ tuã: a illud in deute⸗
ronomio: ſi quis cuiuſlibet hoĩs
deſponſatã puellam in agro uel in
quolibet loco oppreſſerit uel ad
duxerit in domuʒ ſuam moriatur:

quia uxorem proximi ſui uiolauit:

nõ que iam uxor erat ſed que a pa
rentibus uxor fieri debebat.a in/
fra:ſicut nulli chriſtiano licʒ de ſua
cõſanguinitate uel quaʒ cognatus
ſuus babuit in matrimoniũ aſſume
re:ita ⁊ de conſanguinitate uxoris
ſue. Nẽ bieronymus.
Axore morma: licet uiro aliã du/
cere ſed non repudiataʒ uel deſpõ
ſatam.

Dgditur aliud quartũ cõiugiũ

legitimuʒ dum mortua fuerit

uxor cuiuſlibet:licʒ illi accipere ali
am ſed non repudiatam nec deſpõ

wng ch iſte. n eni copellif triſtẽ habitũ ðferre. C. his ꝗ no.ð infa. creto
amnt ð 2 Nquis. . c. itelligit de ſpõſa de pñti. aliter no faceret ad ꝓpo
Iſitũ.qꝛ ſponſa de futuro nõ eſt vxoꝛ.qð tñ ſequit.ꝙ nõ poſſit
inßi cid fratre obtinet etiã in ſponſa de futuro.dũ tñ poſt. vij. annos
Pts ſit deſpõſatio alias ſecꝰ.ex ð deſpon.impu.lr̃as.⁊.c.acceſſit.⁊
Gi, wrcaſſzen ipedimentũ publice honeſtatis iuſticia.nõ affinitatis.
H E a nõ eſt niſi interneniat carnalis copula. xxvij.q ij. lex diuine.
Jam yxoꝛ erat.i.carnaliter cognita. ⁊ ſunt vᷣba Gregoꝛij.
A ditur. egitimũ. . c. ↄtinuat illi.xxxyi. q.ij. tria. ?.c. nullus.
Virvo.i.nõ ↄlanguineo pꝛioꝛis.

2 7 6⁶

Iquis vxoꝛ deſponſauerit.videt᷑ ̊ ꝙ alteꝝ ꝑſe ſufficiat ad h̊ ꝙ ſit ma
trimoniũ.⁊ ita ꝑ arras ꝓbanĩ ſponſalia. ſed dicendũ vel.i.etiã ſubarra

nerit pᷣcedente deſpõſatione.vel dic ꝙ alterũ ſufficit.qꝛ ⁊ ſi ſubarrat lʒ nõ cõ⸗
ſentiat pᷣſumit᷑ ꝓ ſponſalibꝰ æ matrimonio donec ꝓbet᷑ ↄrium.ar.xxvij.di.q;
interrogaſti.⁊.xxx.q.v.noſtrates.⁊.c.femine.nec refert an verbo uel facto xᷣ

ſatam uiro ſed liberã:ſimiliter de
bet ⁊ mulier. vñ ⁊ paulꝰ ait: Mu⸗/
lier que ſub uiro eſt ligata ſub lege
uiri quãdiu uiuit uir eius.uiro igi/
tur niuente uocatur adultera:ſi iun
cta fuerit alii uiro:ſi autẽ mortuus
fuerit uir eius liberata eſt a lege
uiri: ita ut non ſit adultera ſi ↄiun/
cta fuerit cũ altero uiro.
¶ Iiem Gregorius.
PWoſt mortẽ alicuius nullꝰ de eiꝰ
cõſanguinitare ſponſã accipiat
Jquis uxorẽ deſpõſauerit uel
eaʒ ſubarrauerit quãquã poſt
moduʒ preueniente die mortis eiꝰ
nequiuerit eam ducere in uxorem:
tamen nulli de conſanguinitate eiꝰ
licʒ accipere eam in coniugio: ꝙ ſi
inuentũ fuerit factum ſeꝑetur oĩo.
¶ Atem Julianus papa.
De eodem.
Aquis deſponſauerit uxorem
uel ſubarrauerit:a ſiue preue/
niente die mortis ſiue irruentibus
aliis cauſis minime eam cognoue
rit:neqʒ eius ſuperſtes frater ne/
qʒ ullus de conſanguinitate eiꝰ ean
dem ſibi tollat inuxorem ullo un/
quam tẽpore. His omnibꝰ au
ctoritatibus probant᷑ iſti eẽ ↄiugeſ
Augu. teſtat ↄtra dicens.
Non eſt inter eos matrimonium:
quos nõ copulat cõmixtio ſexus.
On eſt dubium illam mulie
rem non pertinere ad matri/
monium cum qua cõmixtio ſexus
non docet᷑ fuiſſe. ¶ Itẽ Leo papa
Illa mulier nõ ꝑtinet ad matrimo
nium: cum qua non celebratur nu
ptiale miniſterium.

O Am ſocietas nuptiarum ita

a principio ſit inſtituta ut pre/
ter cõmixtionem ſexuum nõ habe
ant in ſe nuptie coniunctionis chꝛi
ſti ⁊ eccleſie ſacramentum non du
bium eſt illam mulierem non perti
nere ad matrimoniuz: cum qua do
cetur non fuiſſe nuptiale miniſteri
um. Benedictus ſeruus ſeruoruʒz
dei. NM. ſalutem ⁊c.
Palea.

L Ex diuine conſtinnionis apo
ſtolicã cathedrã totius poſuit
r

orbis terraruʒ magr̃am: ut quicꝗd
ubiq; locorũ dubitat᷑: ab ea ratio

0

claretquis voluntatẽ ſuã.xliij
di. c.i.fit antẽ hec ſubarratio
per imiſſionẽ annuli.lʒ nõ cõ
ſentiat ſemper.qꝛ eſt ſignum
amoꝛis.drĩ de hoc.xxx.q.v.
noſtrates.

m . Subarrauerit.ex ð pᷣſcr.

illud contra.

nρ Bueere. i. carnaliter co⸗

noſcere.
Iquis.alij.puta frigi⸗
gitate uel ex maleficio.
⁊ ita idẽ iuris eſt ſiue deſpõſa
tio interueniat de ſolo facto ſi

ne de iure.⁊ ita ſi ꝗs vᷣſpõſa⸗

uit conſanguineã ſuã nel ali/
quam aliã cũ qua ipſe here
nõ poſſit ⁊ ſeparet᷑ ab ea.nul-
lus de conſanguinitate ſua eã
ducere põt.⁊ ita monachꝰ po
terit impedire cõſanguineos
ſuos licʒ frigidꝰ natus ſit qð
concedit. hu.et hoc ſatis põt
cõcedi ꝙ ſiue ſit monachꝰ ſi
ne frigidus ſiue deuotus ſiue
ſeetus.ꝙ ſponſalia illius ĩpe/
diunt matrimoniũ.ar. er̃ de
ſpon.ad audientiã.nã ꝓpter
deſponſationẽ que nulla ẽ no
tatur quis infamia.ff. de his
ꝗ no.infa.gꝗd ergo.ꝭ.ſqð aitpᷣ
toꝛ.ex de biga.nuꝑ.⁊ vnus ta
men caſus excipit᷑ qñ infra ſe
ptẽnium facta eſt deſpõſatio.
er̃ de deſpõ.ĩpu.acceſſit.item
in alio caſu nõ impediũt ſpõ/
ſalia de facto ſequens matri⸗
moniũ. nt e de eo ꝗ dux.in
ma.ſignificauit. Sed que eſt
ratio quare ſponſalis q nulla
ſunt impediũt matrimoniuʒ.
⁊ põt dici ſufficere ita ſcripiũ
eſſe.uel iõ. qꝛ qñqʒ pꝛobaret
monachus ꝗ nõ eſſet in rei ve
ritate uel frigidus.⁊ ita eſſet
ibi periculum.nec eſt ð er de
ſpon.inuenis.nam ibi poſt ſe
ptenniũ temptauit ⁊c.
On eſt dubiũ.ad matri
moniũ.qꝛ habet in ſe ſa
eramentũ ↄiunctionis xpᷣi et
ecchie ⁊ aĩe fidelis ad deũ per
charitatẽ.j.e.c.ſe.ex de biga.
debitũ.quidã intelligunt h.c.
de arta.⁊ exponũt non fuiſſe
ideſt eſſe non potuiſſe ꝓpter
artationem. Jo.

q O Vm ſocietas.ſi matri

mouiũ ſe habet ad in⸗
ſtar ſocietatis.ar.exr de ſpon.
pꝛeterea·. poteſt q̊ matrimo⸗
niũ ᷣhiꝑ abſentes. ſicut ⁊ ſo
cietas.ff. ꝓ ſocio.lʒ.iiij.ar.xxx
q.v.nec ilind. ⁊ ad inſtar ſo-
cietatis ſe habet.ex ð ſpon.pᷣ
terea.⁊ eſt ar. ꝙ matrimoniũ

nõ fuit inſtitutũ ꝑ illa verba ̊ nune ⁊c.ſʒ ꝑ illa q ſocietatẽ deſignãt.ꝓpt᷑ H̊ͥ reli
quet hõ pa. ⁊ ma.⁊ adhere.⁊c. ⁊ ita intelligit illud.c.ex ð do.iter ui.⁊ vx.ſigni

ficanit.vbi dr ꝙ ea q̃ lucrant᷑ vir ⁊ vxoꝛ cõiter obueniũt eis. ? eſtſt i.ff. rex amo
ta.l.i. vbi dr ꝙ vxoꝛ dña eſt ⁊ ſocia reꝑ ipſiꝰ viri.ſʒ dña dr.qꝛ nõ põt agi furti

licet furtũ cõmittat.

P Sacramentũ.duo ſunt ſacr̃a.vnũ dei⁊ aie.aliud xpᷣi⁊ ecclie.dei ⁊ aĩe in

ſpõſis.xpᷣi ⁊ ecclie inter virũ ⁊ vxoꝛẽ.ut.j.e.in oi.⁊ ex de biga.debitũ.

8 Muptiale. i. carnis cõmerciũ.

Lau.

cio.⁊ ita ſuit retractatũ a Gregorio.xxxi. di.c.i. dicit tñ.h.q bene.

a ¶Itẽ apoſtolus. palea q̊ bic ſoleteẽ ria bis que diximꝰ.5.e.ſi auis deſpo

ú

ſauerit. ſed loquit᷑ cũ pater ꝓmiſerat filiã illi.ſed ille non deſponſauerat eam
2æ qð di deſponſata.i.ꝓmiſſa ſimplicibꝰverbis patris illa nõ ↄſenuente.⁊ hoc
colligit᷑ ex eo qð dr circa finẽ decreuerat deſpõſare.uel infra ſeptennium de/

ſpõſauerat.
a Itẽ apoſtolus.ab hoc loco
vlqʒ ad. §. ecce. allegat ꝙ nen
ter coniugũ ſine ↄſenſu alteri
nõ põt traſire ad religionem.
Exinde vſqʒ ad.ꝭ. cũ ̊ Ma
ria.pꝛohat ꝙ vterqʒ ſponſoꝝ
põt.⁊ ex his concludit tibiw
inter ſponſum ⁊? ſponſam nõ
eſt coningium.

b nt qui dicunt. huma

na. in auẽ̃.de nup.ꝭ.di⸗
ſtrahunt. col. iiij.
e¶ Binina. S. di. xci. diuina.
que tunc demũ locũ habet cũ
carnalis coniunctio vna caro
eſt. ex de ↄuer.ↄiu. ex publi⸗
co.
d ¶ Latoꝛi.i. xpᷣo. cui nullus
reſiſtere põt.xi.q.iij.ſecundũ
xix. q.ij.due.io.
e ¶ Vna. fictione iuris vir et
vxoꝛ vna caro ſunt. vel erunt
Duo in carne vna.i.in vno car
nali ope. vel.i.ad vnã carnẽ.
ideſt ad vnam pꝛolẽ ꝓcrean/
dam. Sic ⁊ foꝛnicarij dicunt
vna caro.j.xxxiij.q.iiij.in eo
f ¶ In pollutione. ar. ꝙ vno
intrante monaſteriũ poſſit al
ter ↄiugũ in ſeculo remanere
dũmodo in caſtitate. non eni
videt᷑ eſſe cauſa ꝓhibitionis

nili pollutio. cã ergo ceſſante

ceſſabit ꝓbibitio. qð eſt veꝝ
ſi eſt ſenex.ut ẽ᷑ de ↄuer.con
iu.cum ſis pꝛeditus.
C Minora.·hoc tenet in ho
noꝛibus.ut.S. xcv. di. illud. S
Xxiiij.q.i.miramur.

h¶ Maiora. non in honori/

bus. ut. S. diſ.l.ꝗ ſub gradu.
Zeſt ſi.xvi.q.ij.viſis.b.
i Ante acte. ⁊ nõne h̊ caſu
angent merita.ſic.faciũt eniʒ
vtrũqʒ ſed in ipſo non delent
culpas. Itẽ nonne coniuges
cõmiſcendo augent merita ſi
bi. ſic.ſed nõ tantũ.nec ita ex
pedite. licet quidaʒ dicant ꝙ
cum cõmiſcent᷑ ⁊? cauſa reddẽ
di debiti vel pꝛolis non merẽ
tur pꝛemiũ.ſʒ minus ſupplici
um.ſed h̊ impꝛobat᷑.j.xxxiij.
g. v ſi dicat. Jo.
* AVltorũ.conſuetudinẽ
5. xxxi. di. ante trienni
nm. in pꝛin.ſed ibi loquitpoſt
pꝛohibitionem. ⁊ dicit. B. ꝙ

Pelagius fecit tantũ vnã con

ſtitntionẽ ſub diſiunctione. et
illam retractauit. Gregorius
ut ibi notaui.H.dicit.ꝙ duaſ
fecit.vnã pure.que ibi repꝛo/
batur.alia quã hic tãgit. non
repꝛobando.
¶Licite. ante ſub diacona
tũ ductiſ.quia nec tẽpoꝛe apo
ſtolorũ in ſubdiaconatu licn
it ᷣhere.lxxxiiij.di.cum in p
tertio.
m Prohibitũ. ? male.qꝛ nec
poterat pcipere ꝙ abſtinerẽt
ab vxoꝛibus quas erãt legiti⸗
me adepti.nec etiã ꝙ abſtine
rent ab officio. qꝛ ſine culpa
non poteſt quios pꝛiuari ofti-

eiuſdem requirat᷑. affatuſ eſt aute,z

nos ſuis litteris eiuidẽ cathedre aſ
ſeſſorẽ ac percunctatus eſt quidaʒ
noſtras nomine ioãnes ꝓ ↄnubio
filie ſue ſuper ſtitis cuius ſoroꝛ de⸗
functa cuidã iuueni ſtephano noĩe

ſimplicibus uerbis fuerit deſpon/

ſata:a antequã ad nuprigs ꝑpuene/
rit morte preuẽta:utrũ.ſ.cũ eodeʒ

inuuene poſſit matrimoniũ celebra

ri ſuꝑſtitis filie nec ne:nãqʒ teſtatꝰ
eſt huius rei rationẽ apud uos ba
bere ambiguã quã deo docẽte red

dimus bis uerbis certiſſimã: pro

thoplauſtus ille radix ⁊ origo no⸗/
ſtra detraciã ſibi coſtam in mulierẽ

uidens formatã prophetico ſpiri/

tu inter alia protulit: propter hoc

relinquet homo patrẽ a matreʒ et

adherebit uxori ſue ⁊ erunt duo in
carne vna. quibus uerbis innotuit
non aliter uirum ⁊ mulierẽ poſſe fie
ri vnã carnẽ niſi carnali copula ſibi
cohereant:qui ergo nequaquã mi
xtus eſt extranei mulieri federe nu
ptiali quo pacto ꝑ nuda ſponſiõis

uerba poſſunt vna caro fieri: nulla

renus ualemꝰ intueri.propinqui/
tas enim ſanguinis uerbis dicitur.
non uerbis efficitur:ſed neqʒ oſcu

lum parit propinquitatẽ:quod nul
lam facit ſãguinis cõmixtionẽ.quo

niam vo ita prorſus ſeſe habet res

ioannis iſtius: ut uelit ſecundã fili

am nuptiis copulare cui primaʒ iã
decreuerat deſponſare cenſura apo
ſtolici magiſtratꝰ mãdamꝰ hoc abſ
qʒ ullius criminis uicio poſſe fieri
ſi utriuſqʒ partis ſederit uoluntati.
nam cur prohibeatur quod probi
bendum nunquaʒz ſancta ſcriptura
declarat: ſed neqʒ mundane leges

cõnumeratis perſonis quibus in/
ter ſe nuptias contrahunt:de huiuſ

modi aliquid dicũt.ne ergo abne/
getis quod negandum nulla ratio
ne decreuimus. Item apoſtolus
precepit ur uxor reddat debitũ ni⸗/
ro ⁊ uir nxori: niſiforte ex conſẽſu
ad tẽpus ut expeditius uacent oꝛa
tioni.vñ datur intelligi:qꝙ ſine con
ſenſu alterius non licʒ alieri uacare
orationi.item ꝓpoſitum melioris
nite uir ſumere non poteſt ſine cõ/
ſenſu uxoris econuerſo. ¶ Unñ
Greg.ſcrihit tẽticie patricio.

Cauſa religionis cõiugia ſolui nõ

debẽt.

. S Vnt qui dicunt religionis gra

tia coniugia debere diſſolui: ue
rum ſciendũ eſt ſi hoc lex humana
conceſſit:lex tamen diuina probi/
huit. per ſe eniʒ ueritas dicit:quos
deus cõiunxit homo non ſeparet.
qui etiam ait:nõ licʒ dimittere uxo

N AUltorum relatione comperi

quia abſtinere ab vxoꝛibus fuit eis indictũ ſi poſſent habere conſen
ſum viroꝝ.itẽ dicit ꝙ alias interdictũ fuit ex cã miniſteriũ.ſed fine
culpa.ſicut ⁊ beneficiũ interdicit᷑ ↄiugatis ſine culpa ſed nõ ſine cj.

ex de cleri.coniu.c.diuerſis.

rem excepta cauſa fornicationis.
quis ergo buius latoriꝰlegis con/
tradicat:ſcimus:quia ſcripium eſt:
erunt duo in carne vna ſi ergo uir
uxor vna caro ſunt: ⁊ religionis
cauſa dimittit uir uxorem uel mu/
lier uirũ in hoc mũdo remanenteʒ
uel ẽt foꝛtaſſe ad illicita uota migrã
cẽ que ẽ iſta ↄuerſio ĩ qua vna ⁊ ea/
dẽ caro ex ꝑte mãſit ad ↄtinẽnã ex
ꝑte mãet ĩ pollutiõe: ſi vo utriſqʒ
conueniat continentẽ uitam duce/
re:hoc quis andeat accuſare: cum
certum eſt qui oĩpotens deus qui
minora conceſſit:maiora non pꝛo
hibuit.duobus enim modis ſãcii
uiri etiam a licitis abſtinere ſolẽt:

aliquando ut merita apud deũ om

nipotenteʒ ſibi augeant:aliquãdo
ut ante acte uite culpas detegant. p
inde cum boni coniuges aut meri
tum augere deſiderant:aut añ acie
uite culpaſ delere ut aſtringantſe ⸗
meliorẽ uitam appetant lʒ ſic enim
multos nouimus cum ſuis coniu/
gibus ⁊ prius continentẽ uitam du
xiſſe ⁊ poſtmodũ ad ſancte eccleſie
regimina migraſſe. ſi vo continen/
tiã quam uir appetit mulier non ſe
quitur: aut quã mulier appetit uir
recuſat:diuidi coniugiũ nõ poteſt:

quia ſcriptũ eſt:mulier poreſtatem

ſui corporis non habet ſed uir. ſi/
militer ⁊ uir poteſtatẽ ſui corporis
non habet ſed mulier. Idem
leoni epiſcopo cathenenſi.

Abſqʒ uiri ↄſenſu monaſterio mu

lier deputata ad eius conſortiũ nõ
probibetur redire. V
mus bhanc apud uos olim cõ
ſuetudinem fuiſſe:ut ſubdiacones
ſuis licite miſcerent iugibꝰ:quod
ne denuo gſquã preſumeret:a ſᷣuo
dei ſedis nr̃e diacono ex auctorita
te nr̃ideceſſoris iſto mõẽ ꝓhibitũꝰ
ut eodẽ ſꝑe hi giã uxoribꝰ fuerant
copulati vnũ e duobus eligerẽt.i.
aut certe miniſtrare nulla rõne pre
ſumerẽt.aut aſuis uxoribꝰ abſtine
rent.⁊ quantũ dr̃ ſpecioſus tũc ſbᷣ
diaconꝰ ꝓ hac re ab adminiſtratio
nis ſe ſuſpẽditꝰofficio:⁊ uſqʒ in obi
tus ſui tẽpꝰ notariiꝰ quidẽ geſſit of
ficiũ ⁊ a miniſterio quod ſubdiaco
nuʒz oportuerat exhibere ceſſauit:
poſt cuiꝰ obitũ qꝛ relicta eiꝰ hono
rata eſt marito ſociata: a tua frater
nitate in monaſterio cognouimus
eſſe deſtinatã. Ideoqʒ ſi ut fert᷑ eiꝰ
ſe maritꝰ ab adminiſtratione ſuſpẽ
dit ante dicte mulieri nõ debet of
ficere quod ad ſecunda cõiugii uo
ta migrauit preſertim ſi nõ tali mẽ

te ſubdiacono iũcta eſt:ut a carnali

n ¶Aut certe. arg.

ꝙ id qð per ſe ſim/
pliciter imperariñ
põt ſed ꝑſuaderi ut
con tinentia. xxx/
ij.q.i.integritas.ſxᷣ
alternatine ⁊ diſiũ⸗
ctiue imperari põt
xxxij.d.lectoꝛes.ax
gu. Z. ff. de condi.
inſti.que ſub condi
tione.ð.ſi quis.

o ¶Suſpendit.tꝑe

pꝛohibitionis.⁊ ita
non fuit aſtrictꝰ vo⸗
to cõtinentie vel ex
pꝛeſſe uel interpꝛe/

tatiue vñ eſt ar. enz

⁊ vxoꝛem eiꝰ otinẽ
tiam nõ vouiſſe.

p Hotarij arg. ö5

xx.q.iij.eos.

q CSuſpendit. ſecꝰ

ergo ſi ſe non ſuſpẽ
dit.vnde muler p/
ſumit voniſſe. qð
ↄcedo eo ipſo ꝙ li⸗
cẽtiã dat viro ꝓmo/

uendi. ſed quare ſe
parat᷑ a viro ſecun-

do.lʒ non vouiſſet.
qꝛ vxoꝛ clerici debʒ
ſe conuertere alicni

religioni.nt ar.S.xx
viij. di. qꝛ ſunt. ⁊ ſic

pꝛeſumebatur ⁊ di⸗
cebat᷑ de iſto arg.ð
xx.q.iij. eos.

r ¶Nõ debʒ. ö. xx

3.vbi dicitur ꝙ nõ

põt alij nubere poſt

mortẽ pꝛimi.ſed ibi

incepia erat iam cõ
tinentia in ſubdia⸗

cono.hic nõ.nõ eni

vonit nec expꝛeſſe
nec tacite.cũ eiꝰma
ritus nõ fuit ꝓmo/
tus ad oꝛdinem dia

conalem. ⁊ in ſub-

diaconali oꝛdie bñ
licebat accipere tꝑe
huius Bre. vel ad

herere vxoꝛi n poſt

quã edidit illã con

ſtitutionẽ.xxxi.diſ.

ante triennium.

8¶ Preſerli.i ſi ſie

iuncta eſt cũ ſbᷣdia
cono ꝙ ipſa tüc fe⸗
cerit votũ ꝙ p moꝛ

tẽ eiꝰ ↄtineret ppe/

tuo.tunc eni nõ fuit
matrimoniũ cũ ſe⸗
condo.h̊ ſm.b.cuiꝰ
opi.notaui.xxxij.d

ſeriatim. ſz hm opi.
nr̃am quã nõ.S.e.q

i. c.i. fallum eſſe pz.
nã bʒ hoc etiã ſiex
pꝛeſſe voniſſet niſi
deuoneret ſe religi

oni nõ ſolẽniʒat. nt
ibi dixi. nec ſeꝑat a

viro ſcðo.io.⁊? quo/

.

iie
tni ar
trittonne;
Ib ſͤbfra
iſſuirnee
Pen ailndt.

4

Prlon
ot vodde
blben dit
unrio bori.
Rimoſerbe
ninlann
Uneninio,
ſgiemme⸗
ſtunrüde
taiſnaig
Eü liunfe
Müiplemnit
finfmmnte
hmmnt⸗
Kit⸗
☛
n
decerc5
anin
ſlnen
ntuttni
uugn
ninſut

hete eũqz mõ dedit licẽtiam. ſiue intrandi religionẽ ſine oꝛdinẽ ſnſcifKien ſunm erat. .exigere vonere poteratſed non aljenũ.iſ.non reddere. nt. xxxiij.
re di no ſepabii jm matrimoniũ.ᷣ dic ergo ſm hpᷣſertim.i.maxime. nã q.v. vna.ſed ab alio exigere non poterit. ar. e de conuer. coniu. quidam intræ
ittie pꝛeſumptionẽ induceret ð eam. nõ ti que ſufficeret ad ſeꝑationẽ.b. nit. quia quantũ in ſe fmit ſe votoaſtrinxit.ſed nunquid ea mortua poterit ab
ihri yirũ aüt dando lniam intelligat ſolẽniter vouere. nõ. xxxij. di. ſerias bas iſtü repetere. uel iſte poterit aliã ducere.⁊ dicendũ ꝙ abbas iſtu repetere
“ tim. 7. xxviij. di. ſi ſe cuiq. non poterit.quia votũ nullũ fuit ⁊ non fuit monachus nõ tamen e e dueere
ne Bathoſa. con poterit.qꝛ quantũ in ſe fuit ſ
et nerſus ſit lic . voio ligauit.ſi tamen duxerit
recipi non — bus noluptatibus abſtineret.ſi er nam ſi illo niuente illaꝑ incontinẽ ge facio tenet ⁊ erit matrimo
fult niſi ⁊ yxoꝛ onerle/ go ita ſe ueritatem quemadmodũ tiam alteri nupſertt ꝓculdubio ad niu inter eos.nt ex.e.placʒ.h
P remm S.. ſunt qani egocii ſumus babere cognoſcis: ultera erit. nec recipierur apud de/ noneſerverre an⸗ Rer
b e ipla bie ba Ppredictam te mulierem de mona/ unm eius uiri⸗ conuerſio cuins ſeg-/ gquidam. ſi antem aliquis de
bes ꝙ ↄſenſus vro ſterio per omnia conuenit relaxa/ mur coniugalis federis proſtitutio. licentia vxoꝛis ſue intrauit re
nn ris ſufficit lʒ ipſa ex re:ut ad ſuum maritum ſine aliqua tales igitur coniuges tunc ſine cul ligionẽ. ſatis poõt dici ꝙ moꝛ⸗
ſhenc⸗ pꝛeſſe non voneat. poſſitformidine remeare. pa ſequunt᷑ chriſt derelicto ſecu, tua vxoꝛe que eũ repetijt cogi
ſeſbt nec intret religionẽ Idẽ Hadriano panormitano lo:ſi babeant ex pari uoluntate ca,/ imur reuertiad monaſteriũ ⁊ ſi
in. ad h̊ nt marit poſ⸗ notario. Aduxorem redi ſtitatis conſenſum. ¶ AItẽ ex ſyno Zheret non teneret matrioni
ſn ſuinurereligion.. recogatur: qui ſine cius cõſenſure do Euge. pape. oer grn. areia
n rnrii. aligioſa ueſie ſuſcepit. Sine Kine epiſcopi uiro 1 uxori icn erlionetten porell nſtſe
ui Wenan⸗ Gathoſa latrix preſentiũ que careligioniſ diuertere nõ licer. re monaſteriũ altero inuito.
in yeniẽs. ?. c. oſtitu/ ſta eſt uirum ſuũ contra uolũ Juir a uxor diuertere pro ſola miſi cum publice foꝛnicata eſt
ſttre ms. n dando lniaz ratem ſuaʒ in monaſterio urbici ab religioſa inter ſe conſenſerit ui tunc vir ea inuita poteſt intra
leneinit vouere intelligit. x batis eſſe conuerſum:quapropter ta: nullatenns ſine epiſcopi ↄſea cien re monaſteriũ ſed non illa. ſʒ
