i Ndie. tres. ſo / treſqʒ lectiones antiquo moꝛe ca tur CIdem. tamen diebꝰdñicis non iein/⸗
I let q̃ri q̃re diebꝰ nimus ⁊ legimus.omnibꝰdiebus SDe eodem. namus. vᷣba eni cinili mõ ſũt

iſtis buat᷑ ternariꝰ
iſte tã in lectionibꝰ
qᷓ; ĩ alijs. dici ꝙ⸗
H̊ fit qꝛ ꝑ ð̊ nõt tri/
duana dñi ſepltura
ul H̊ ſit ppt᷑ honorẽ
trinitatis.uel iõ qꝛ
eo tꝑe ꝑ pꝛecedens
ieiniũ ſunt ſcĩ bo/
mines emacerati ?
afflicti.vnde ill par
cit᷑ ĩ eis tꝑibꝰ.⁊ hec
ſit cã q̃re expleto H̊
volumine nõ ↄpel/
lant mgri legere de
cretales.
h Romanũ. ar. ꝙ
ꝓ duo extrema colli
git mediũ ⁊ repro/
bat᷑.arg.sS.xxxv.di.
ab exordio.arg.õ.
xxviij.di.qꝛ ſunt.

1Bagdrageſi⸗
ma ifirmitaſ
q̃ legi nõ ſubiacet.õ

BD. V.

figura ꝑficiũtur: nunquid baptiſ/
matis vnda: niſi cruce ſãctificata
peceata relaxet:a ut ceta pꝛeterea
mus ſine crucisPſignaculo quis ſa
cerdotii gradus aſcẽdit. Itẽ ex
conci. carthagin.iiii
Energumini omnibus diebus eʒ
oꝛcix entur 1.
Qdndie exoꝛciſte energumi
nis manus iponant. energu
mini vo pauimenta domorum dei

aliis per totũ annũ ſi feſtum eſt.ix.
lectiones dicimus. Aliis uero di
ebus.xii.pſalmos tres lectiões
recitamꝰ. In dñicis vero diebus
xviii.pſalmos excepio die paſche
penthecoſtes.a.ix.lectiones ce
lebꝛamus. Illi aũt qui in quotidi
anis diebus tres tãtmodo pſal/
mos? tres lectiões celebꝛare uo
lunt:nõ ex regula ſanctoꝝ patrum
ſed ex faſtidio ⁊ negligẽtia cõpꝛo⸗
bant᷑ hoc facere. NMos auiem a or
dinem romanum inueſtigantes
antiquũ moꝛeʒ noſtre eccleſie imi
tãtis antiquos patreſ ſtatuimꝰ fie
ri ſicut ſuꝑiꝰ pꝛenotauimꝰ. & Itẽ
ex homel. greg. pa.
Se obſeruanione quadrageſime.
Madrageſima ſũma obſer /
0 uatione eſt obſeruanda:ut ie
iuniũ in ea pꝛeter dies dominicos
qui de abſtinentia ſubtracti ſunt ni

4

ſi quem infirmitas impedierit nul
latenus ſoluatur:quia ipſi dies de
cime ſunt anni.A pꝛima ergo do/
minica quadrageſime uſque in pa
ſcha dominiſex hebdomade com
putantur: quarum videlicet qua/
draginta dies ⁊ duo ſunt ex qui/
bus dum ſex dominici dies abſti /
nentie ſubtrabuntur: non plus in
abſtinentia quam migintaſex dies
remanent.uerbi gratia ſi per.ccc.
lxv. dies annus uoluitur: deinde

moderataque: ideſtquotidie
ire ⁊ quotidie pꝛandere: apo
ſtolus inquit. noli adhuc aquam
bibere:ſed modicoꝰvtere vino ꝓ/
pter infirmitates tuas. curat enim
vulnera delinquentis curatoſque
ſanctificat ieiunium. & Iteʒ Am
bꝛoſius in pſalmo vigeſimo.
Megicne pꝛecepta diuine ſunt
conditioni conraria.
U ntraria diuine conditioni

Qaa tibi ieiunia pura continua
ur

pꝛecepta medicine ſunt:que

a ieiunio reuocant.lugubꝛare nõ
ſinunt:ab omni intentione medita
tionis abducunt:ita quiſe medi/
cinis dederitſeipſum ſibi abnegat
Item Gꝛegoꝛius in expoſitio
ne beatiiob. ⸗
Quot modis vicium gule nos tẽ
ptat.

Uinqʒ modis nos vicium

z 6 3

e.di.i.ſiẽ nõ alij.di.iiij.q̃dra
ſima. HS
m & Bies.ſupple ⁊ ſex hoꝛis
de quibꝰ ſex horis ʒn vno qᷓ
driẽnio vnꝰ dies efficit᷑ vñ fit
bis ſextꝰ. nã dies nãlis cõſtat
ex.xxiiij.horis.h idẽ dic lex
annꝰ ꝑ tot dies uoluit᷑.ff.ð
a. lib. cũ heres. .. ſi ſtichus.
vñn cũ ieiunamꝰ q̃ſi decimã to
tiꝰ anni ꝓ decima.ccc.lxv. die
rũ ieiunamꝰ.xxxvi. dies. re/
manent.v.dies ⁊ ſex hoꝛe.de

intelligenda.de ſer.l.ſicni.

yC EG Si parit᷑.q.d. ſi tantũ po.

ſtea vna vice comedas quatũ
dz tibi ſufficere tribꝰ vicibus
nel pluribꝰ.qð quidã faciũt.
3 & Obſtruatur. i. repleat po
ſtea ꝑ crapulã vſqʒ ad ſũmũ.
4 B Int.⁊ quotidie.⁊ ita vi
det᷑ ꝙ nõ dʒ ꝑ totũ dieʒ
abſtinere niſi forte ex cã. ut
lxxv.di.qð a patribꝰ.qð faci
unt ſarracein.
b & Sʒ modico.arg.S.xxxv.
di. ab exordio.
c ¶ 1rarl. Z. vij a le.
vlt. æ. xxvi.q.ij.illud.
d& Lugubrare.i. flere petm̃
nel in nocte vigilare.
eAegitationis.cũ ſuadẽt
Zria deoꝛmaxime ſanis.

7

U iii

—

4 Vinque.gule.nã gn⸗
Ou 4 aradio expulit
quẽ abſtinentia reuocauit.S.
di.xxxv.ſexto.
b ¶ Preuenit. . e. di.i. ſolẽt.
c ¶ Lautiores.S. di. xli.c.i.
ij. et.lſil.
dᷣ Expetit. s. di.l. de his vᷣo.
6 cum ſine cã facit.ð.di.xli.
e¶OQõ deſiderat.nã ſatiꝰ eſt
in ore dñi piſce veſci ⁊c. xli.
Diſt. c. i. 8
Nhil enĩ ꝓdeſt.ad vitã
L eternã. ut de pe.di.iij. .
gPRonker e amicaiſ:. pro
deſt eni quo ad tꝑalia.S.xxij

q.ij.ſi quelibet. .
g On mediocriter errãt.
nã int᷑ bonos ſꝑ ſectare

meliores.xvi.q.i.ſi clericatꝰ.
ſic vine. .
h Qui magno. ſine quo nõ
õt haberi ſalus eterna.
iC Immoõrata. ar. ꝙ idẽ facẽ
plꝰ? qð minꝰ.ex de offi.cuſto.
c.i.ar. .ff.de bui.vr.predi.
ſi arborem.
l C Triſticie.i. melancolie: qᷓ
triſticiam inducit ⁊ ponit᷑ ſin
tboma. morbi ꝓ morbo

IC Beus. nam hõ flecti põt

v̈boꝝ multitndine. nã ipor/
tunitate qnqʒ quis obtinet.de
pe.di.i.ĩportuna. Infta enim
oportune ⁊ iportune.xliij.di.
ſit rector.imo etiã qñqʒ a deo
obtinet. viij.q.i.audacter.⁊ ẽ
ar. hic g teſtiũ multitndinem
in aut᷑.de referendarijs.ꝭ.ii.
m Cũ igit᷑. ſed nunquidẽ H
ita uerũ:dicũt quidã ꝙ ſic: et

eſt in ſacfis ſpãle H ꝓpt.ſ.ſ.q

nõ dat᷑ ad mẽſurã. ut.S. ꝓxi.
di. nec quẽqᷓ.ſed oĩa fac coĩa
S. ꝓxi.di.qris. uel h referas
ad ipſũ celebrantẽ.quia tãtũ
valet ei ut miſſã celebret pro
vno ⁊c̃. nel referas h̊ ad caſũ

in quo caſu loquit᷑.ſ.ꝙ nõ mi

nus ualet vna miſſa cu hilari
tate mẽtis dicta ꝓ vno i ſi ꝓ
quolibet diceret᷑ cũ anxietate
n Me feceritis.ſ.in delicijs
7 deſiderijs.q.d.ſuꝑflua ꝓhi
bet nõ neceſſaria.ð.di.iij.per
nenitt.
o Eiuniũ.Caſus. tota vi/
ta noſtra eſt qdã quadra
geſima ꝑ quã ſi bn ieiunaue ri
mus accepturi ſumꝰ merce/
dẽ.ſ.denarium.qð ex eo deſi
gnat᷑ quia denariꝰ adiũctꝰ q̃‚/
dragenario fit quinqgena/
rius. vñ cũ labore quadrage
ſimã celebramꝰ añ paſcha:cũ
leticia vᷣo quinq̃ geſlimaʒ poſt
paſcha.i.accepta mercede qð
etiã ipſe dns ſignificauit.
pqEXl. diebus. S. lxx vi. di. 5.
nõ aũt.⁊.c.ſcire. .ubi dicit ꝑ
l. dies fiũt. ſed ibi.l.ꝓ.lx.po
nuntur.

4 O Iſcipulos.ſpicas.eſt g

vria int furtuʒ ⁊ turtuũ
ar. ff. de offi. pſi. plebiſcita.ñ
tñ quin furtũ ſpice ↄmittat᷑.
ſed nõ omittat quo ad penaʒ

Deé con-

gule tentat. aliquando nangꝗʒ in/
digentie tempoꝛa pꝛeuenit. ali/
quando tempoꝛa non pꝛeuenit:ſʒ
cibos lautiores queritaliquando
que ſumenda ſunt procurari ac cu
ratius expetit. aliquando autem
qualitas ciboꝛum ⁊ tempus con
gruit:ſed in ipſa quantitate ſumen
di menſuram refectionis excedit.
nõnunquam ⁊ abiectius eſt quod
deſiderat᷑: ⁊ tamen in ipſo eſtu im
menſi deſiderii deterius peccat.
Item Pius papa.
Abſqʒ puritate mentis ieinnia et
orationes non pꝛoſuunn.
Jhil enim prodeſt homini
leiunare ⁊ oꝛare ⁊ alia religi
onis bona agere:niſi mens ab ini
quitate ⁊ ab obtrectationibus lin
gua cobibeatur. Nem Hiero/⸗
nymus.
Mediocre bonum: non eſt ma/
gno pꝛeferendum. . „
On mediocritererrãt qui
eno magno pꝛeferunt me/
diocre bonum: nonne rationabili
ter homo dignitatem amittit:qui
uel ieiunium charitati aut vigilias
pꝛefertſenſus integritati: ut pro/
pter innocentiam immoderatam
atque indiſcretam pſalmoꝛum uel
officioꝛum decantationez aut amẽ
tie aut triſticie notam incurrat:nũ
quid uerboꝛuʒ multitudine flecti
deus ut homo poteſt. non enim
uerbis tantuʒ:ſed coꝛde oꝛandus
deus eſt: quapꝛopt᷑ melior eſt. v.
pſalmoꝛum decantario cum coꝛ⸗
dis puritate ac ſerenitate: ac ſpiri
mali hilaritate: quam totius pſal
terii modulatio cum anxietate coꝛ
dis atque triſticia.cum igiturpꝛo
cũctis animabus pſalmus uel mii
ſa dicitur:nihil minus quaʒ ſi pꝛo
vnoquolibet ipſoꝛuʒ diceretur ac
cipitur. Audiant uaqʒ qui ea que
neceſſaria ſunt coꝛpori ſubtrahunt
illud quod per pꝛophetam domi
nus loquitur. Ego dominꝰ odio
habens rapinam holocauſtoꝛum.
De rapina vero bolocauſtum of/
fert:qui tempoꝛalium bonoꝛum ſi
ue ciboꝛum nimia egeſtate uel mã
ducandiuel ſomni penuria coꝛpꝰ
ſuum immoderate affligit. uideat
itaque quid apoſtolus dicat.car ⸗
nis curam ne feceritis in concu-
iſcentiis 1c. & Item Auguſti.
uper ioban.
Mona cibis: ſed ab iniquitatibꝰ
abſtinere eſt magnum 1 generale
ieiunium.
Eiuniumꝰautem magnuʒz ⁊ ge

nerale eſt abſtinere ab iniquita
tibus ⁊ ab illicinis uoluptaubus
ſeculi quod eſt perfectum ieiuniũ
in hoc ſeculo quaſi quadrageſimã
abſtinentie celebꝛamus: cum be/
ne viuimus:cuſn ab iſtiquitatibuſ
7 ab illicitis uoluptatibus abſtine

mus:ſed quia hec abſtinentia ſine

mercede non erit:expectamus il/
lam beatam ſpem ⁊ reuelationem
gloꝛie magni dei ⁊ ſaluatoꝛis no/
ſtri ieſu chꝛiſti in illa ſpe cum fue/
rit de ſpe facta res accepturi ſumꝰ
mercedem denariũ.denarius er/
go qui accepit nomẽ a numero de

cem:redditur:a coniunctus qua/
dragenario fit quinquagenarius.
vnde cum laboꝛe celebꝛamus qua
drageſimam aſ paſcha.cum leti/
cia uero tanquam accepta inerce/
de quinquageſimam poſt palcha.

nam huic tanquam ſalutari laboꝛi
boni operis qui pertinet ad qua/
dragenarium numerum: additur
quietis ⁊ felicitatis denarius: ut
quinquagenarius fiat.ſignificauit
ipfe dominus hoc multo apertius
quando poſt reſurrectionem. xl.

diebus conuerſatus eſt in terra
cum diſcipulis ſuis quadrageſi/
mo autem die cũ aſcendiſſet in ce
lum:peractis decem diebus miſit
mercedem ſpiritus ſancti. Itẽ

ex dictis Appollinii.
Raptoꝛem uel furem nonfacit ne
ceſſiias ſeduoluntas.
Iſcipulos cum per ſegetes
tranſeundo euellerent ſpicaſ

ederent᷑:ipſius chꝛiſti uox inno

cẽtes uocat:quia coacti fame hoc
fecerunt. ¶ Nem bieronymꝰ.
NMon neceſſitas:ſed uoluntas fa
cit perſeuerantiam.·
Zicauid enim neceſſitate
fit

cito ſoluitur: quod volun

tate arripitur perſeuerat. Iteʒ
io.os aureum,.ò —
Ciboꝛum remperantia ſalutem
abundantia contrarium parit

LRn enim ſic iocundum eſtꝰ

aAAlſicut cibꝰ bene digeſtus aut
decoctus.nihil ſalutem nihil ſic ſẽ
ſuum acumen operatur: nihil ſic
egritudinem fugat ſicut modera/
ta refectio. ſufficientia quippe cũ
nutrimento ⁊ ſoſpitatem ſimul ꝓ/

creat ⁊ voluptatem. abundantia
vero moꝛbum facit: 1æ moleſtias

ingerit ⁊ egritudines generat.q
enim fames facit hoc etiam pleni
tudo ciborum. magis autẽ ⁊ mul
to peioꝛa.ſfames quippe in paucis
diebus aufert hominem:a liberat
eum de hac vita penali. exceſſus

vero ciboꝛum conſumit ⁊ compu

treſcere facit corpus humanum:⸗
macerat egritudine diuturna: et
tunc eum morte crudeli conſumit
EItem Hieronymus.
Ciborum diuitie ſi abundauerint
ledunt.
E tales accipiamus cibos:
quos aut difficulter digere/

re: aut comeſtos magno paratos

⁊ perditos labore doleamus ole/⸗
rum ⁊ pomorum ac leguminũ fa/

cilior apparatus ẽ: ⁊ arte impen/

ar. ode furt. ſi gs. i

prin.

r C Et ederẽt. S lice

bat: ſed nõ falceʒ in
meſſem alienã mit⸗
te. vi.q.iij.ſcriptũ.

CVFame. neceſſi⸗/

tas fa mis excuſat a
furto ut hic.⁊ ẽ᷑ de
fur.c.ſi quis.qꝛ ne
ceſſitas nõ hʒ legeʒ
ut. ð. di. l. ſicut. ppt
neceſſitatẽ famis da
uid comedit panes
Troc tionis .xxv. q
i.. is itaqʒ. nã ꝑ ne
ceſſitatẽ famis põt
pat᷑ diſtrahere filiũ
ut. C.ð patribꝰ qui
filios diſt.l.ij.⁊ eſt

rõ.quia in neceſſita

te oĩa debẽt eẽ coĩa.
ut.xlvij.di.ſicut hi.

C maxime cibaria.

ut. ff. ad.l.rhodi.de

iact.l.ij.S. cũ ĩ eade

naui. in fi. Itẽ quia
ipſe dũs ex pᷣcepto
tenet᷑ paſcere eſuriẽ
tẽ.ut.lxxxvi.di.paſ

ce.vñ talis fur iuſte

potuit credere dũm
h permiſſuruʒ ⁊ ſic
nõ de liquit. ut iſti.
ð obli.qꝗ ex deli.na.
§. furtu. ff. de furt.
is Aie ni
t O Nicquid.qſi

ſi ẽ meritoꝛiũ
xxiij.q.vi.ꝭ.ex his.

in pᷣnci.uel dic ꝙ id
qð ꝓpt᷑ neceſſitatẽ
fit cito ſoluit.i.ſolui
cito debet. l. ceſſate

ð̊ ꝓremedio.io.
6 Pbilelt cura⸗
uit Gran? aiaſ
mõ vult curare cor
pora. S. xv.q.i.nõẽ.

xO· VYVoluptatẽ.i.hi

laritatem.

yCC5 eni mortez

⁊c.ar.ex dnobꝰ ⸗
rijs eũdem ſeg effe⸗
ctum.

re.cum breuis
hor a ↄſumat vic tũ

lõgi tꝑis.ex de cẽſi.

cũ apoſtolꝰ.ad hoc

ĩuitat monachos cũ

ipſe monachus fue
rit nõ alios.ar.xlii.
di.nõ cogantur.

E tales. labo⸗

●
. . 4 1

*

2

. Beuoraf. nõ hʒ
in ſe cãm auide de/
uorandi.

h ¶ Zino.nel vno.
Midoribus.ni/
1

dq & Remediant᷑ .i.

r ꝓpᷣe dicit᷑ gdaʒ

odor carniũ aſſata/
rum.

remediũ hñnt.

E

.

*

4 Et obeſa.i. rotũ
2

¶ Manere. nihil
enim eſt qdð mutabi
litatẽ ñ ſẽtiat.ĩ aut᷑.
de nõ alie.aut ꝑmn.
in. F. nõ igit. col. ij.
⁊ quotidie recedũt
de corꝑe nr̃o qdã ꝑ
ticule: ⁊ alie ſtatim
ſuccedũt.ff.de indi.
Pponebat᷑.

S. Aiuere aĩam. i.

hoieʒ aĩatũ.⁊ ita in
ꝑte intelligit̃ totuʒ.
ar. Z. ff. de euic. ſi di
ctũ.. i ſtipulatiõe.

h & Pypocratis. ut

i

lꝛ

1

0

P

Tr

bypocras ĩ am/
phoriſmis. repleti/

ones in ultimo exñ
tes difficiles ſunt.
. Quoꝝ vita. ad
comedere debent
ut viuant. non piue

re ut comedãt.

Sainn E.iuue
nalis. GHenial agat

iſta dies:ſtomachũ

ꝓpera laxare ſagi/

Egimus. arti /
culari.i. gutta

artetica q̃ fit i iũctu

ris.⁊ qñqʒ fit in
dibus ⁊ dicit Pods

gra.⁊ in manibꝰ d

chiragra. ⁊ in aliis
mẽbris ſiliter dr ar
tetica.

.

mg Proſeriptiõe.

i. amiſſione. uel qꝛ
ipſi ſe priuabant ci
bis ↄſilio medicoꝝ
Cõnualuiſſe. ar.
ꝙvria õriis curan
tur.de pe. di.ij.c.i.

¶ Et puellarũ.ali

as epularũ.

14 Irridet.dicens

Sperne uolu⸗

ptates nocet empta

dolore voluptas.
Me pinguẽ ⁊ niti⸗
dum bñ curata cute
niſes. Cũ ridẽ no/
lẽs epicure de gre⸗/
ge porcum.
RAaa dies.ad

4
6 monemus et
ita oↄſiliũ eſt:niſi vbi

ↄſuetudo ẽ ꝙ abſti
neant tũc enĩ ẽ pce
ptuʒ.ex de ob. ieiu.
ↄſiiũ.dic de illis ut
dixi. ð. di. iij. de eſu.
⁊.xii.di.illa.

Arnẽ. de ab

ſtinẽtia ⁊ ſtu
dio monachoꝝ du/
Oobꝰ.c.interſerit.

D. V.

diiſqʒ cocoꝛum non indiget:a ſine

cura ſuſtentat humanũ genus mo
derate ſumptus:quia nec auide de
uoꝛatur: quod irritamenta gule
non babet:⁊a leuioꝛi digeſtione de
coquitur. nemo enim vino duo
bus cibis biſque vilibuſ vſque ad
inſtomachationem ventris one⸗
ratur:que diuerſitate carnium ⁊ ſa
poris delectatione concipitur:ci
variis nidoꝛibus fumant patine
ad vſum ſui pꝛo explenda eſurie:
quaſi captiuoſtrahũt:vnde ⁊ moꝛ⸗
bi ſaturitate nimia concitantur:

multique impatientia gule vomi

tu remedianinr a quod turpiter i
geſſerunt:iurpius egerunt.bypo/
cras in amphoꝛiſmis opimis do/
cet ⁊ craſſa ⁊ obeſa coꝛꝑa que cre.
ſcendi mẽſura impleuerint:niſi ci⸗/
to ablatione ſanguinis minuantur
in paraliſim ⁊ peſſima moꝛboꝛum
genera erumpere.a iccirco neceſ/
fariam eſſe demptionem ut rurſus
babeant in quo poſſint creſcere.
non enim manere in vno ſtatu po
tuit coꝛpoꝛum natura: ſed autſem
creſcere aut decreſcere:nec poſ/
e viuere animaʒ: niſi creſcendi ca
pax ſit. vnde galienus vir doctiſſi
mus interpres hypocratisꝰ:athle
tas quoꝛum vita ⁊ ars ſagina eſt:
dicit in exhoꝛtatione medicine nec
viuere poſſe diu nec ſanoſ eſſe:ani
maſque ita nimio ſanguine 1 adi⸗
pibus quaſi luto inuolutas: nibil
tenue:nihil celeſte:ſed ſemper de
carnibus eruptare ⁊ uentris inglu-
uiem cogitare. Idem.
Multoꝛum infirmitates ieiunia/
ſanant H
Egimus quoſdam moꝛbo ar
N ticulari podagre bumoꝛi
us laboꝛantes pꝛoſcriptione bo
noꝛum ad ſimplicẽ menſam ⁊ pau
eres cibos redactos conualuiſ⸗
e'. caruerãt enim ſollicitudine di
ſpenſande domus: 1 puellarumꝰ
largitate:que ⁊ coꝛpus frangunt 2
animũ. Irrider boꝛatius appeti/
tum ciboꝛum qui conſumpti relin
quunt penitentiam. Item Gꝛe
goꝛius. vii. =
— pbbatomma carnibus
Aula dies ſabbati apud ſan/
ctos patres noſtros in abſti
nennia celebꝛis eſt habitꝰ: nos eo
rundem auctoꝛitateʒ ſequentes ſa
lubꝛiter admonemusut quicunqʒ
ſe chꝛiſtiane religio nis participeʒ
eſſe deſiderat ab eſu carnium ea/
dem die niſi maioꝛi feſtiuitate in/
terueniente uel infirmitate impe/
diente abſtineat. Item fructu/
oſus epiſcopus.
Monacho carnem guſtare non

licer . .
rnem cuiquam monacho

nec guſtandi nec ſumendi eſt
coñnceſſa licentia:non ꝙ creaturaʒ

dei iudicemus indignam: ſed ꝙ;

carnis abſtinẽtia utilis ⁊ apta mo

nachis eſtimetur. ſeruato tamen
moderamine pietatis erga egro/
tos.quod ſi quis monachus uio/
lauerit: a contra ſanctionem re/
gule uſumque ueterem ueſci car/
nibus pꝛeſumpſerit: ſex menſium
ſpacio retruſioni ⁊ penitentie ſub
iacebit. ¶ Itez Hieronymus ad
ruſticum monachum. .
De quotidianis operibus mona
choꝛuam
Anquam de manu tua uel
Teacdk tuis liber pſalterii diſ
cedat. dicatur ad uerbum oratio
ſine intermiſſione. nigilet ſenſus:
nec uagis cogitationibus patens
coꝛpus: pariterque animus ten/
dat ad dominum. iram uince paii
entia:ama ſcientiam ſcripturarum
carnis uicia non amabis: necua⸗
cet mens tua uariis perturbatio/
nibus que ſi pectovi inſederint
dominabuntur tui ⁊ te deducẽt ad
delictum maximũ.facito aliquid:
operis:ut ſemper diabolus inue/
niat te occupatuʒ. Si apoſtoli ha
bentes poteſtatem de euangelio
uiuere:laboꝛabant manibus ſuis
ne quenquaʒ grauarent ⁊ alis tri

buebãt refrigeria quorum pro ſpbi

ritualibus debebant metere carna
lia: cur iu inuſus tuos ſucceſſura
non prepares:uelfiſcellã texe iun

co:uel caniſtrum lentis plecte ui/

minibus. ſeratur humus areole
equo limite diuidantur. In quibꝰ
cum olerum iactata fuerint ſemi⸗
na uel plante per ordinem poſite:
aque ducãtur irrigue.hic pulcher
rimorum' uerſuum ſpectator aſſi⸗
ſtas.Ecce ſupercilio cliuoſi trami
tis undam Elicit:illa cadẽs rau/
cuʒ per leuia murmur: Saxa cier
ſcatebriſqueꝰ arentia temperat ar
ua. Inſerantur fructuoſe arbores
uel gemmis uel ſurculis ut paruo
poſt tẽpore laboris tui dulcia po/
ma decerpas. Apum fabrica alue
gria:ad quas te mittunt Salomo
nis prouerbia. monaſterioruʒ or
dinem ac regiam diſciplinã in par
uis diſce corporibus. Texantur
⁊ lina capiendis piſcibus.ſcriban
tur ⁊ libri ut ⁊ manus operetur ci
bos:⁊ anima ſaturetur lectione.
In de lideriis auteʒ eſt omnis oci
oſus. Egyptiorum monaſteria
bunc morem tenent:ut nulluʒ abſ
que opere ⁊ labore ſuſcipiant:non
tam pro uictus neceſſaria: quam
propter anime ſaluiem: ne uagen
tur pernicioſis cogitationibus et
ad inſtar fornicantis iſrael omni
tranſeunti diuaricent pedes ſuos
in ſequentibus: quid ergo peri
bunt omnes: qui in urbibus ha/
bitant. Ecce ali fruentur ſuis re/
bus:miniſtrant eccleſiis: adeunt
balnea:unguenta non ſpernunt er

z3 6 4

ſ¶Monacho.moniales pi
nũ ut nenenũ fugiãt.xxxv.di.
in palea vinolẽétiũ.
¶Violauerit. ex H̊ colligit
h.ꝙ monachꝰfactꝰ epᷣs nõ dʒ
carnes comedere. alij ecõtra
cũ abſolutus ſit.arg.S.xviij.
u Vnquã.ſ.horis oſtitu
tis.ar.xxxvi.di.ſi quis
xU Ad v̈bũ.i. iuxta bũ. ſ. nt
mens ⁊ intẽtio ad id qð di di
rigat᷑:non ad alia euaget᷑:uel
ad vᷣbũ.i.nõ trãſcurſu nõ trã
ſiliendo: ſed tractim ſimguia
dicẽdo.ar.s.e.nõ medio.ar.
ad pᷣmũ.õ.di.ij.reuera.
yAliquid..di.i.qñ aũt.S.
xlij. di.ꝭ.i.õ.ibi ad modicuʒ:
ſed illud intelligitur ſine pie-
tate reſpectu eorum ꝑque ba
betur vita eterna.lxxxvi.diſ.
non ſatis.
3 & Pulcherrimox. ſ. ad ̊ fa
ciendũ his pᷣſibꝰoñditur.
a Ciet.i.monet.
b ¶¶ Scatebriſqʒ.i.ebullitio⸗/
nibꝰ.illud virgilij. argu. S. ẽ.
xxxvij.di.legimMTA.
¶ AVDel gẽmis.gẽme dicũtur
nodi virgarũ: vnde flores et
frõdes erũpunt.⁊ dicit lex ꝙ
quedã arbores dicũtur gem
males.ut.ff.ſo.ma.diuortio.
ſurculus ẽ nodus.truncꝰ vbi
arbores inſerunt᷑.ar.xxiij.q.
— pietas.
¶ Salomonis. dicẽtis:va/⸗
e ad apem ⁊ diſce qũo oꝑs
trix ſit:⁊ caſtũ opus faciat.
e ¶KTectione.⁊ dicit lex ꝙ li⸗
bertus dʒ pre ſtare oꝑas do/
minis diuerſis:qꝛ põt ſcribe/
re vni ⁊ cuſtodire domũ alij
ff. de ope. liber. duo ·.
¶Oinis ocioſus.queritur
egiſtus: q̃re ſit factꝰ adulter.
In ꝓmptu cã eſt deſidioſus
erat.ex de renũ.niſicũ pꝛidẽ.
Mõ ſpernũt. peccãt tñ et
epitimio tradendi ſũt.s.xxi.
q.iiij. c. i. L

Momnibus. de modeſtia clericorum ? ſobrietale.iiij.e. continnat.

b e Vt canonici.regulares.nã canon nuncupatur regula.di.iiij.canon.

e Incompoſite. maxime. quonia ⁊ ſi bonum agat penam meretur.ff. de re
milli. l. iij. F. in bello.

X In quibus.ideſt inter quas. S=S
y Virorum.i.a viris date.ſed videtur ꝙ nec in talibus teneat do
natio.quia dixit lex ꝙ ſi vir dat vxori margaritas extricatas ſi ipſa
perforauerit tenetur.l.aqui.ff. ad.l.aquil.ſi ſeruus.ꝭ.ſi maritus.ſʒ

d In vno. i. epiſcopaliſede.

illnd exaudi cum voluit in eam tranſferri dominium. alias ſi dat ei

e ¶·Et doxmiant. S. di. xxxij. vnguenta uel pecu⸗
ſi qui.contra.i.q.ij.ſacerdos . niam ad ea emenda
ſed hoc de regularibus nel? omnium fiore uerſãtur. Ad quod On miniſtros altaris: uel tenet donatio. ff. de
derogatum. di. iiij. leges. etiam arte reſpondi: nunc brei quoſlibet clericos ſpectacu / dona. inter vi. ? vx.
Fe Audiant. quia conuiuiu, ter reſpõdeo:me in pꝛeſenti opuſ lis aliquibus: que aut in nuptiis: quod auieʒ. F. . iceʒ

eorum non debet eſſe ſine le⸗

ctione.S.xliiij.diſt.pro reue/

culo no de clericis diſputare:ſed
monachum inſtituere. ¶ Itemi

aut ſe cenis exhibentur intereſſe: ſ
antequam temelici ingrediantur:

eſt ſi dat ei ornamẽꝓ

ta. ff. de aur. ⁊ arg.

rentia. non . in⸗ aatur? lega.l.argento.S. oꝛ
8 . Suis.alias eſſent acepha lib. v. capituloꝛum. ſurger e eos de couiuio 2 abire de / namenta.
li. xciij.di.nulla. Abſqʒ pꝛelati ſui licentia cznoni· bere. C. Irem Auguſtinus ad 3 ρ Contra neſtori
de EHiniltrie prelatis.qꝛ cis nihil agere licet. poſſidoniuʒ 7 qui cum eo ſunt fra nnnaſus: diceba
ubditis mini rant. P* omnibus igitur quantum tres. neſtorius epiſcop
Ollus ad anninerſarti⸗ bumanafragilitas permittt de Coloꝛumfucis mulieres uti non conſtantino Letiaz
um. S.xiij.q.ii.qꝛ alij. 5 ici clerici debent greci dicunt ſpiritũ
le Cogere. arg. otra angli,/ cernimus un canonic clericicano dedemn, . ſanctum a ſolo pa⸗
cos. nit ex de vi.⁊ ho.cleri.a nice viuant obſeruãtes diuine do = Acar e ſigmentis quo uel ru tre procedere: non
crapula. ctrinam ſcripture ⁊ documenta ſã bicundioꝛ uel candidioꝛ uel a filio.qð volebant

10 Del tornatricibus. qᷓ uol-
uunt᷑ nt torni.

m ¶Mec larnas.extra de vi.

⁊ hone.cleri.quoniã.⁊.c.cnʒ

decoln. BNRnanducenta doꝛmiant vbi bisfa mine oꝛnariſecũduz ueniam non batre procedit,hi
n BDn oportet. inſſionem ltasid faciendi ſ it. Qui ſecundumi . error extirpatur hj.
nec epʒ preter iuſſione cultas id faciendi ſupperit. Qui ecundum imperium. nam uerus nam ſynodus in
patriarche. de rebus eccleſiaſticis ſtipendia oꝛnatus maxime chꝛiſtianoꝛum:⸗ terpretatur illa ver
Ad peregrinãdũ. ut. C. accipiunt: in vno clauſtro maneẽt chꝛiſtianarum non tantuʒz non eſt ba chriſti. ille me
de epiſ.ſi qua per calumniaʒ. ſingulis diebus mane prima bo ullus fucus mendax: uerum nec cdarificabit ⁊c. oſtẽ/
in ſi. ra ad lectionem veniant: a audiãäi auri quidem ueſtiſque pompa: ſed dens ſpiritum ſan //
¶Liĩis.ᷣ hoc de cruce ſiaa quid eis imperetur. ad menſaʒ ve moꝛes boni ſunt. execranda auteyz ce poreerco da⸗
de auiehen e dlera mare ro ſimiliter ſectionem audiant: etſuperſtitio ligaturaruz in quibus er a klrln alis
C erio in aut. ve ſan. ei. obedientiam m canones ſuis mi etiam in aures viroꝛum in ſum rius epiſcopus. xx
§. nterdicimus. col. ix. exira niſtris faciant. ¶ ¶ Item ex conci. mis ex vna parte auriculis ſuſpen iiij.q.iij.quidaʒ. .
de voto.magne. nec etiaʒ pri manetenſi. ſe de putantur:non ad placendum neſtoriang.
natus aliquis principem adi Preſoyteri qui ſimul conueniũt bominibus:ſed ad ſeruienduʒ de a O E ſpiritu.cũ
re poteſt ſine auctoritate iuſi ebꝛietatem i comeſiationes ſumꝰ monibus adbibentur. ¶Itez ex omnia ſacra
cis. C. ve decu. ſi quis denn opere vitent. ſymbolo epheſi. concil ducento / menia in virtule ſhi
rio.li.x.⁊ ꝙ dicit iuſſionem ĩ llus pꝛeſb iſcopoꝛuzs: quod babituz ritus ſancti perfici
tellige petitam ? obtentam. TRE us pꝛeſbyteroꝛum quen rum epiſcopoꝛuz: quod habiiuz e antur: non rite ipſa
nam epiſcopo contradicente Ido ad anniuerſarium diem cotra neſtoꝛium . ſacramẽta miniſtrã
nec clericus nec laicus ire de xxx. uel. vli. uel tertium alicuius Quod ſpiritus ſanctus pꝛocedit tur:ſi in ſpiritus ſã-
bet. xi.qiij.quid ergo.nec ad defuncti:aut quacunqʒ uocatione a patre ⁊ filio. cti proceſſione non
indicium alteriꝰ epiſcopi.iij. ad collectam pꝛeſbyteri conuene recte ſentit de qua

a.vi.non licʒ.de pe.di.vi.pla
cuit.quod eſt contra gratia/
num qni dixit per.l.ff. de in
ius.l.ij.⁊.ff.de inriſ.om.iud.

ctorum patrum: ? nibil ſine licen
ria epiſcopi ſui uel magiſtri eoꝛum
incompoſite gerere pꝛeſumant.
In vnoquoque epiſcopatn ſimul

rint ſe inebꝛiare nullatenus pꝛeſu
mant.nec pꝛecati in amore ſancio
rum uel alicuius anime bibere uel

uerecundioꝛ appareat: adulteri/
na fallacia eſt qua non dubito eti/

am ipſos maritos ſe nolle decipi.

quibus ſolis permitiende ſuntfe/

Se dicit dominus in
uãgelio.ille me clarificabit

hoc rectiſſime ſentientes : unum
chꝛiſtum ⁊ filium non uelur alteri⸗

arguere er verbis

domini dicentis. ſ.

de ſpiritu ſancto il⸗/
le me clarificabit ꝗ

ſpᷣdit duo capitula
5.diſt.ii.cũ oẽm.
b ¶ Clarificabit.i.
opera que faciam ĩ

ſi conuenerit. cõtrarinʒ. quia alios ad bibendum cogere uelſe us egentem gloria confitemur a pirtute eius manife
leges non dedignãtur ſacro Aliena pꝛecatione ingurgitare: nec piritu ſancto gloꝛiam conſecutuʒ ſtabunt me homini
canones imitari. in aut᷑.ut cle planctus uel plauſus ⁊ riſus incõ quia ſpiritus eius nec melior nec bus.
ri. apud propri. epi. male eni ditos a fabulas inanes ibi referre fauperior ipſo eſt. ſed quia bumana c Sua. ideſt chri

de ſui epiſcopi iudicio preſu/

mreNI iginanir nee⸗ ioca uel urſo uel toꝛnatricibus ſue diuinitatis vtute proprii ſpiri Erkiantie eunn ro⸗
omittit ad alium padit. ff. ante ſe fieri patiamur: nec laruas tuſutebatur ab ipſo clarificatus di Tſaet. quia ꝑ
recep.litigatores. demonum ante ſe fieri conſ. entiat: citur:eo ꝙ uirius ſua uel quelibet ſonaliter ab eo ẽ dixx-
q Proficiſci. ſi autem cleri quia hoc diabolicum eſt:⁊ a ſacriſ diſciplimna unumquenqʒ ciarificat ſtinctus.
eus tam din abſit ꝙ dubitet canonibus pꝛohibitun. Item quamuis enim in ſua ſi ſubſtantia e ¶Alienus. ideſt a
an vinat an mortnꝰ ſit: veſůüt ex conci.laodicenſi. ſpiritus eius ⁊ intelligatur in per liuiud in eſſentia. im/
habere ſeramominigtalt Clericus uel laicus ſine iuſſione ſona proprietas iuxta id quod ſpi genk iis. ideſe
onan.in de vſu. 5. quod an cpiſcopi non peregrinemr. ritus eſt:a non filius: attamen ali Hattle, deafllio
1Dn miniſtros. ſpectacu L aet miniſtros alia enus non eſtab illo. nam ſpirius procedens.
Lαiαπa. preſby/ ris: uel quoſiibet clericos appellatus eſt ueritatis: 1 ueri· g Er deo patre.

teri.
8Aut ſcenis. ꝗd ſit ſcena la/
beo diffiniuit. ff. de his g no.
l. ii. H. ulti.
14 emelici. a temelo quod

aut cantare pꝛeſumant: uel turpia

pꝛeter iuſſionem epiſcopi ad pe/
regrinandum pꝛoficiſci. laicuʒ eti
am ſine canoniciſlinerisꝰ ideſt foꝛ
mata ſiiniliter non opoꝛtet alicu/
bi pꝛoficiſciʒ. ¶ Item ex eodem.

opera faciens ad demonſtrationẽ

tas chriſtus eſt. unde etiaʒ ab iſto
ſimiliter ſicut ex deo?patre proce/
dit.deniqʒ binc ipſe ſpiritus etiã
per manus ſanctorum apoſtolo/
rum miracula glorioſa perficiens

ſti que eſt eiuſdem

miruʒ eſt cũ ephe li

nũ concilinm fuit ĩ
grecia celebratuʒ et
de quatuor princi/

palibus ſit vnuz. u t

eſt publicum:immo temelici E 7 . „110oi Pe xv.di.canones.quo
echneur qui miniſtrant ludẽ Quibus ſpectaculis clericus in. dominum glorificabit ieſum chri modo greci audent
tibus.ff. de his qui not.infa. rereſſe non debet. ſtum poſtquam aſcendit in celum. dicere. I.l. a ſolo pa
athletas. . . tre procedere cum

y VUeare..i. tingere.C. q̃
Preos vendica.non poſ.l.i.

yerſus.Si vicium frontis alienus

lor hoſpes abit.

fucus inauret.Gloria frontis obit:cnʒ eo

bic dicitur contra.
inducti tamen ſunt

ad hoc dicendum duabus de canſis.ſ.quia chriſtus loquens de ꝓ

ceſſione.iſ.ſ.ſolum prem nominat dicens:qui a patre procedit.xtẽ

D “D

altribuere auctori/
tatẽ inſpirandi. Itẽ
in anathemate po/
nitur aliud ꝓõrio:
ſed nõ eſt contrariũ
ſed idem:cũ filiꝰ cũ
patre ſit idẽ in ſub/
ſtantia. ergo quod
aꝗ patre pꝛocedit ⁊ a
filio ⁊ ſic non addi
mus: ſed potius de
claramus.
a ¶ Be meo.i.a me
nel a patre meo pꝛo

cedit.C. de ſũ. tri.

l.inter claras.io.
b Aluator. loꝗ
tur B didimꝰ
cõtra grecos qni er
rori neſtoriani ad/
herentes dicũt.ſ. a
filio nõ ꝓcedere.nt
colligitur.j.e.ver.
hoc eſt eni.⁊ in ar.
ſuam aſſumit aucto
ritatem dni dicens:
non enim loquitur
a ſeipſo: ſed ſic an⸗
dit loquitur. Expo
nit pterea qualiter

D * .V.

etiam quia in ſymbolo fidei apud eos edito ſimpliciter cõtinetur ꝗ
a patre ꝓcedit.nos addimꝰ filioqʒ.ſed in fi. ſymboli apud eos ſub
anathemate ꝓhibetur ut nullus de fide trinitatis aliud docere uel
aliter predicare qꝙ; ibi continet᷑ audeat. vnde dicũt nos anathemati
ʒatos qui ibi addimꝰ filioq;.ſed chriſtus iõ ita dixit:qꝛ patri voluit

nã creditur chꝛiſtus narura deꝰexi
ſtere.ꝑ ſuũ ſpũʒ virtutes efficiens

iõq; dicebat:de meo accipietD an

nũciabit uobis.¶ Itẽ didimꝰ in
li.de ſpiritu ſancto contra erroꝛeʒ
recoꝛum. De eodem
Aluatoꝛ qui ⁊ ueritas eſt ait
non.n.loquit᷑ a ſemetipſo hoc
eſt nõ ſine me ⁊ ſine meo ⁊ pr̃is ar
bitrio:qꝛ inſeparabilis eſt a mea ⸗
pr̃is uolũtateꝰ:⁊ ampliꝰ: qꝛ ex ſe
non ẽ:ſed ex patre ⁊ a me eſt.hoc
enim ipſum quodẽ: a quod conſi

ſtit ⁊ loquitur: a pr̃e ⁊ a me ille eſft

ego veritatẽ loquor ⁊ inſpiro que
loquit᷑.ſi quidem ſpũs veritatis ẽ
Dicere enim ⁊ loqui ĩ trinitate nõ
ſm cõſuetudinẽ noſtraʒ qua ⁊ nos
mocinamur ⁊ loquimur: accipiẽ
dum ẽ: ſed iuxiafoꝛmã incoꝛpoꝛa
liũ naturarũ ſiue naturalium ? ma

xime trinitatis que uolũtatẽ ſuuam

ingerit in coꝛda credentiũ:eoꝛum

ſunt lſta verba circa trinitatẽ intelligenda.ſ.dici loqui audire:quia
aliter q; accipiunt᷑ ſm cõſuetudinem qua nos loquimur. Tertio di
cit ꝙ ſpũs ſanctus non põt audire aliquid a filio quod ipſe neſciat.

c ¶ Inſeꝑabilis. per hoc exaudit ꝙ inſeꝑabilia ſunt oꝑa trinitatis.

ut. xxviij.q.i.fideliũ.nt intelligat᷑ de inſeꝑabilitate volũtatis ⁊ ope
rationis.nã qð oꝑatur ⁊ filius ⁊ ſpiritus ſanctus.
d Doluũtate. quia vult. alias falſum eẽt ꝙ gignit pater:nõ filiꝰ:co
medit filius:nõ autẽ ſpũs ſcũs.arg.ð.e.di.iij.c.ylti.Mihi eni vide

D

m A ſemeti
n ¶ Sicut.i.

5 6 5

tur eſſe diſtignẽdũ int᷑ oꝑa operata ⁊ oꝑa operantia:ſed male:niſi intelligas
opera operats.i.actus ipſos uelaccidens quod eſt in ſubiecto. Si intelligas
opera operata ſcdᷣm ꝙ effectus eſt a ſua cauſa:nil operatur vna perſoua qðᷣ
tota trinitas non cauſetur: iuxta illud:actio diſplicuit:paſſio grata fuit.

e ¶Et amplius.alia expoſitio eſt.

coꝛdibꝰ inſeritꝰqui eã digni ſũt au
dire. Liquidũ ergoẽ dicere pr̃eʒ

⁊ audire filiũ uel econtra ſilium lo
quentẽ ⁊ audire patrem: eiuſdem

nature eſſe patrem a filium ⁊ in pa
tre ⁊ in filio conſenſus eſt ſignifica
tio ſpũs ſancti:qui eſt ſpũs uerita
tis:⁊ ſpũs ſapientie non poteſt au
dire filium loquentem que neſcit
cum hoc ipſum ſit quod profertur

afilio.i.pꝛocedens deus de deo:

ſpũs veritatis ꝓcedens a uerita/
te ⁊ conſolatoꝛ manans de conſo/
latore deo.Heniq; ne quis illum
apf̃is ⁊ filii uoluntate ⁊ ſocietate
diſcerneret ſcriptuʒ eſt.non enim
aſemetipſoꝰloquit᷑: ſʒ ſicut audit
loquitur. cuiſimile eſt quod de
ſeipſo ſaluatoꝛ ait: ſicut audio et
iudico.⁊ alibi.non poteſt a ſe fili
us facere quicquam: niſi quod vi
derit patrem facientem.

eẽ ſvᷣaʒ.cũ H̊ͥ nomẽ ꝑſona editũ ſit ad notandũ
I¶ Biſcerneret. dicẽdo ꝙ non ꝓcederet abee.
pſo.legit᷑ ĩ euãgelio io.cũ ve.ꝑacli.ſpũs vᷣita.ille vos doce.oẽm

„

f ¶ Qnia ex ſe non eſt. i. non
aheit ex ſe.ideſt ex perſona
na.
ꝗ Juxta.ſicut ⁊ ad iura cor
poralia reſtituitur quis.non
autem ad incorporalia.ff. de
vſuc.ſequit᷑.ꝭ..ſi viã.⁊ ita ali⸗
ter loquuntur leges de his qᷓ
de illis.
hb Inſerit. qꝛ hoc liquiduʒ
eſt hic eſſe ⁊c.
i Patrem.in euãgelio tñ ex
ponitur.pater dicit uel loqui
tur de filio.i. gignit filiũ. pat
ul filius loquit de ſpũ ſancto
i. inſpirat.ſ.ſ.filius audit pa/
trem.i.gignit᷑ ab eo.ſpiritus
audit a patre nel filio.i.inſpi
ratur ab eo. ⁊ hec expoſitio

vſitatior ẽ ꝙᷓ ea que hic poni

tur.
hꝑ C Eiuſdẽ nature.ſecunda/
rio.pᷣncipalit᷑ enim ſic notat
perſonarũ diſtinctio.ĩmo pᷣn
cipalit. nec ibi innenire pri
us u el poſteriꝰ.⁊ oĩa que ĩtri
nitate ꝑſonas diſtinguũt eẽn
tiam innuũt ⁊ eẽntialit᷑ intelli
gũt᷑ ⁊ accipiũtur.vñ augꝰ.nõ
eſt deo aliud eẽ ꝑſonã z aliud
diſtinctioneʒ ꝑſonarum.

pitatẽ.nõ.n.logꝗt᷑ a ſemetipſo.ſʒ qcũqʒ audiet loqt.⁊ q̃ ven.ſũt oſtẽ.vobis.

ſpũs ſanctus a patre⁊ filio.

o & Faciẽtẽ.ſepe ſolet filiꝰ ſimilis eẽ patri.

q.i.cum beatiſſimus.iohannes

AUenetiüs per Baptiſtam de
toꝛtis die.viii. Januarii.
cccc. Lxxxv.

intelligo ⁊ ſcio.dr eni filius ſcientia.⁊ quicquid hʒ habet a pre ⁊

Item ⁊ magiſtro diſcipulꝰ.xxiiij.

Pꝛima alba
quoniam nouis
ac principis
deniqʒ cerdoles

ſuas. ff.

xxviij. di. „

non poteft
apoſtolorum hic.

e
Aſſellaret
ad ſuam dioc.
pa. uel alis
eligi ⁊ Agaͤinari

Miles ſed
enim longa
propter delictum
ſacerdotibus
e
Ecce querant
ſi quis geome.
ſicut ſtellas

pericmioſius

c. videtur quod
ſieut hi
ſi adhuc
preſbyterum aut

9
Canones ab
vij.q.i.epiſcopus.
ceterum hic
emerit.i.emet
h *
ys ⁊ licet
prime ideſt
tolli quia

deſtruxit

i
Licet poſterior
dicit ꝙ neſpera
quinquageſima
hodie comactcrem
2
Sollicitum tria
non ſeuientis
nlcbra bic
edarurin indicio
Tunc demum
a quibus fiunt
duplici a clericis
proficiat hic

m
Sed ſit.ſ.
de iurepa.
per ſupplantationeʒ
⁊ ea ʒacharie

Kegiſtrum.
Qnod quidam Si ſacerdotibꝰ
Innocentius.S. epiſcopus ſuorum
fraudem remouet ⁊ e de capel.
temeritate.ſed de preſentium
0 2. .
Excuſandꝰexcnſanꝭ Premium. ſ⸗
naturalis ſunt poſſeſſio ideſt
a ſacerdotio.ar. placuit prinilegia
ut pleriſqʒ hic puonis habere
Sed proditor Conſaldus
l. i.extra de deliquerit ut
dicunt vndecunqʒ nemini retractare
ut. j. e. omnibus quicu non
-
Appellationis ꝙ Qnod nunqnã
ſi conuinci excõicandum
li exceptio omnis ornatura
accuſati o ita ergo bonum
r. C
Secunda.ſ. Ob ſolam non
auxilium. ut.. iuramenti ad
ſi ideo quis defendentes
h. is sutemn apud
Abſente diffieile BGuiliſarius
ſane ⁊ iurabit nocendi cauſa
xvi.ſancta pro eccleſia
tel.fa.poſ. Eargitis ideſt
1
