ſeſrmng terio.ſi vo poſtquã gis inſtituta nõ deſtruã. Jn ſequẽ qatn accipiẽdã electꝰ erat:ñ ergo ſa. ſunt tamen caſus. vij. i qui
guninm fuerit ſ ni Erae, uibꝰ demõſtrabo: ꝙ nec iſta ma cõ illa auc ſoritate ſponſa cõiunx po/ u8 H 8 ſienr lieit⸗ 10
in ff.öa vo. onngt iũx ſᷣm cõſuerudinẽ cõiugii babea rteſt probari: ſed concedatur pſpõ ſtrececſere e 1 Vo goneut
ini⸗ oiane etiã ſin tur:nec iſte gẽt generat᷑ tuus filiuſ ſa nõ ſit coniunx: tamen queritur villud etiam teneri porns
öiee plex ſornicatio mõ eẽ credat᷑. ¶ Itẽ greg. in expoſi utruz liceat ei renunciariprioꝛi cõ de preſenti. extra de conuer.
ugifffe ie puniebat ĩaaro⸗ tione euangelu. ditioni. boc autem probiberur au coniu. ex publico. ſecundꝰ ca
WE niiis: ge maſor rlů Aennn tias ioſepb non peruenit. ccoritate anchiritani ↄcilii. in quo ſus ſi alter recedit ad remotã
lepngin dicia exigebatur in Adarin ſtatutũ ita legit᷑. regionen nec boteſtinuentt
lbeſet. is: quia de eis an⸗ ſ-liz 6ſate priozi e ſpon. de illis. tertin
siaun beeigan, Je quippe diſcipulu poſt re/ Puele deſpoſate prioꝛibus red Gtün faberiteunananwe
Set ſtus erat naſciturꝰ ſurrectionẽ ſuã dubitare Pmi en 2£ ſponſe tas nellas: p oſt uel aliquam deformitaté cor
lincipziin 7 nota ꝙ bic ocenl ſit:tñ nec in dubitatione deſeruit: ( be nſatas p laegirenigſt ports. extra coningilepro.
neogztſtti tatur aliquid ꝓpter ſicut ante natiuitatem ſuam habe/ 90 aliis ſadias placu Rͤ litteras. extra de iurein. quẽ/
Cheblit ſe malitiaʒ eius cui fit re mariã ſpõſũ uoluit: qui m ad eiꝰ reddi eis quib: ante fuerant de bpo admodum. quartus ſi ſuper⸗
necancicn occultatio. qñqʒ oc ias non puenit. Nã ita factus ſate etiam ſi eis r aptoribus uis il nenit affinitas uel ſi fornice⸗
5 cultaturaliqui ge 6 olſtip rbiris ⁊ palpãs teſtis lata conſtiterit. ¶ Itẽ ioan. chrp/ tur ſpontanee uel coactus ex
TSrtinn ſeicretllentanr. i i tiõis ſicut ſpõſus fue ſoſto. roſtanno archiepõ. tra de iureiur. quemadmo-
Adeifnnch iij. di. in mandatis. nere reſurrec . . zi dum. .e.quidam deſponſa
a azis: dui andi rat a matris cuſtos itegerrime uir Köione priuetur ſponſa niſi rapto daneeanidans veſharke
Gaa tores capaces non ginitatis: Ex his oĩbꝰ auctoritati rem deſcrerert ad ſpõſum ſuuʒz re dam eſt ſi mutuo ſe ablolue⸗
ieitſe ſunt.vii. a.i. opor · dus apparet ſponſas coniuges aß direugluerit. ſeriu . rintextra de ſpon. preterea.
e r.r ibit multa ba⸗ poellari ſpe fumuroꝝ: nõre pſinum. Tho preſẽriũ lator dü 110 ſextus ſicontkarit cum alio
Eöntns beo uobis dicere ᷣ qũo ergo cõiuges a prima fide de tro ſeruitio fideliter excuba per uerba de preſentiexira ð
ardatiin non poteſtis porta ſponſanõis appellat᷑: ſi iſta que al ret:quẽdã uix femiamſi ibi deſpon ſpon. duorum. c. i. . i. ſed in
ile re egppe tl, ſerurſpoͤſa coniunr ee negat ſecd ſma guerit Hõ Raeg j ba enr lebri
4 NMJegppe. eſpöſatizig ni fa aucte ſuffulta ſuffraganeos mus ſi id quo
anai⸗ e. nafide deſpõſatiõis coniunx tua nr L Ae
Ac cipulum. 7 c. apriman bolat ene⸗ lt ſernare in adulta etate.
taun d &Er bi fere per djf appellari nõ ꝙ in ipſa deſpõſati ſuos epõs preſẽt ialtter ↄuocʒ ſic ut⸗ extra de deſpon. impn. de
niinffli totum iſtum. §. ma one fiat cõiunx ſʒ qꝛ ex fide quã ex unanimiſi nia ſi ſpõſa huic Pahtor illis.
ledicit. g. immo p deſponſatione ſibi inuicẽ debẽtpo redadiderit: i idẽ quã rapta d I Eſponſalas. erui iau
– totam hanc queſtio ſtea efficiũtur coniuges:ſicur per priſtinũ ſuũ ſpõſũ remeare nolue O0 ferri araptore.
luine⸗ ſeo ſidem dicuntur remitti peccata nõ rit oĩ cõione priuẽf. Sed aliud eſt m Beſponlate. I.xxxiiii.q.
aad e ¶ Sicut. hic per ñ baptiſma per fidẽ remittãtur priori ↄditiõi renũciare de nupti ii. non ſalis. vbi precipitur n
nng unmm falſum nult Kan den 5 in is cũ alio agere: aliud ẽrapi hocẽ reddipriori niro. contra. ſed
ſtnant . ſed qꝛ ſides eſt cã quare in bapti is c . . ree un ie,
ſgſtnan alind probare: naʒ ea g n 1 illicite oſt Ande Iſido ibi conſentit raptori: - hic lo
glicl ꝓadulio nõ dimir· mate a peccatiſemũdamur Illud illicite aſtuprari. iii. gi quitur de ſponſa de preſenti
N ] iat᷑ peccata per fidẽ autem ioãnis chryſoſtomi: matri/ rus etymo.li.v.c.xxiiii.ait. item cõtra. C. de ſpon. li. ibi
ſu zupedapeicnur⸗ ne monium nõfacit coitꝰ ſʒ elſas: Duigi mo viicit 9coitꝰ corru dicitur ꝙ nni debonll po⸗
W mocatholicuſ dicit illud Ambꝛo.non deflora/ Apins 1 coit teſt alii nubere. ſed eſt abro
h hoceniam augn er Item illuc 2 ſed pactio couugag pẽdo dictꝰ. vñ qui raptu poti gatum.
niri tio uirginitatis: ſed p 8 . er . S
ln preſſe negat. de con lis matrimoniuʒ facit: ita intellige tur ſtuprofruit᷑. Hec ãtno ab alio n. Tho. remeare. ſi intelli
anſtganc, di. iiij. non dubito 18 m . taſz alii deſpõſata mõſtrat᷑: ra/ A gas de ſponſa de preſẽ
ſbonne ⁊ c. baptiſmi. neri qum eſt:coitus ſine luun re con rap ſai dieipoiberaſtnn ⸗ Aplanhmelt. Ade pomn de
wuml eſt non dimitun abendi matrimonium⸗ deflora de cene c pibet 5 futuro.dic ut in ſumma.
helſefii iun oio ante baptiſ,/ tio uirginitatis ſine paclione cõiu, padicens. dmittiturubt puella
jerſpſci mum quo ad omnẽ gali matrimonium non facit: ſʒ pꝛe Ibi raptus admitiitur ubi puella Aptus. hoc.c. inducit
n anaz: auia no quo cedens uoluntas contrabench ma

ad temporalem:qðᷣ
fit per baptiſmum.

trimonium ⁊ coniugalis pactio fa⸗

adducitur de cuius antenuptiis ni
hil probamr.

sg. ut probet illicitum eſ
ſe coitum in rapta. unde per

,„ 5 . illaꝰ 1 ici equens uult probare.
Nde con. . l̈ lne cit: urmulier indefſorande ſnue urr Erilſa Hrereſ⸗ Biſcunn dedeargnacnuss ſeparan 1
. penitentia. niſi ſum ginitatis uel in coim dicatur nube ibi raptũ dix eomiſſuͦ ubi eam raperet. cuj illccite ei ad
ma eſſet contritio. reuiro uel nuptias celebrare. Itẽ puella de cuiꝰãtenuptiiſ nihil ac iu iungatur. ita tamẽ ille qui
bi decon. di. iii. . ſyricius papa. Diſceſſionem ſpon fuerat uidebat᷑ abducta. Quod ãt ſecundorapuerit non traciaf
baptiſmi. nicem. ſe a ſponſo uocat coniugalem ſepa in fine capituli ſubiungit etſi eig 3 ſet primo de ſponſalibus: ?
BSyricins. ſ.e. q. rationem: ſed talis diſceſſio dicit raptoribus uis illata cõſtiterit iõ

de coniugali. ? ita
ſolnit qnod n cbie⸗
cerat.

ad hoc inducit.c.ſequens.

— n L Ex illa. ſed obi ſit lex il
la ignoro:forte in codice theodoſiano quia potius contrarium inuenio: ut
C. de rap. ulr.l.i.ſed illud non tenet.ut ex de rap.cum cam.

Abeatitudine. habuit quidem beatitndinem:ſed non permanẽ
tem uel confirmatam:vbᷣ dr nõ habniſſe in celo.xyvi.q.ii.niſis.ð pe.
di.ii. princi ium. xix. di. propter totins.

b Sacer otalẽ.ſʒ hoc nõ niſi poſt cõfirmationẽ. ut ex de accu.ſu⸗ q ¶ Quod aũt conſtiterit.õ.e.deſponſatas.

J

LCau.

a (Hec autem. de qua agitur in tbemate.

C ¹

matrimoniũ Zbe⸗
re:⁊ ↄctũ iubẽt di/
rimere vᷣbi gratia.
notũ:ordo: religio. habitus:
ligatio: ⁊ publice honeſtatis
iuſticia.in hac vᷣo cauſa ponũ
tur que ipediũt matrimoniũ
uerbi gratia. diſpar cultꝰ: uel
diſſimilitudo fidei.ut inter fi
deles ⁊ ifideles.⁊ primo tra
ctat.an matrimoniũ ſit iter ĩ
fideleſ.⁊ oſtendit etiam quid
iuris ſit ſi alter de duobus co
iugibꝰ infidelibus ad fidem
conuertatur.
VUogd aũt. Hic ititu⸗
latur prima queſtio
an.ſ.matrimoniũ ſii
liter ifideles ⁊ certum ẽ quod
ſic. licet non ſit ratum. j. e. S.
æ.c.i.ꝗ. tñ ad utramqʒ parteʒ
allegat ⁊ bñ ſoluit. j..ex his
ſʒ qꝛ in hac queſtione quedã
c.ponũtur pertinentia ad ſe⸗
cũdã queſtionẽ.que ẽ.an alte
ro remanẽte in ĩfidelitate poſ
ſit cõuerſus ad fidẽ alii ſe co⸗
pulare de ea nideamꝰ. Notã
dũ ergo ꝙ cũ unus cõiugum
ad fidẽ couertit.ſi remanens
in infidelitate eſt iudeus.nul
lo modo fidelis debet coha/
bitare cũ eo.niſi uelit ad fidẽ
cõuerti.⁊ ſi nõ uult conuerti.
poteſt aliã ducere.j.e.iudei.
ſʒ griũ ẽ hodie neꝝ.nt extra
de dinor. to.⁊.c.gaudemuſ
ſi aũt ẽ paganus ⁊ nõ uult co
habitare.nel uult ſed cũ blaſ-
phemia xpi.nel ut eaʒ pertra
hat ad mortale peccatum. fi⸗
delis põt cũ alio ↄhere.ſ.e.ſi
infidelis.⁊ hos tres caſus in
quibus licet ei contrahere cũ
ſecũda. habes extra ð diuor.

quãto.⁊.c.ſequẽti.ſi aũt nult

infidelis cohabitare cuʒ fide

li ⁊ ĩ pace in electione fidelis

eſt an uelit ei cohabitare uel
non ſed tamẽ cũ altero nõ po
teſt eo niuente contrahere.j.
q.e.iam nunc.⁊.c.ſic.n.
fC Ex fide.i.quod fit ex cer
ta ſcientia contra fidem ẽ pec

catum. de pe.diſt.iij. . his aan

ctoritatibus.
gPDeccatum. ut.xxvi.di.de
inde.
h ¶Mon eſt nera.i. ad uerita
tem ducens.—
i ¶ Juffit hoc. c.nõ facit ad ꝓ

poſitum.quia non erat inter

eos matrimonium niſi de ſo
lo facto.ſed quod dominus
pmiſerit eſſe fidelẽ cum uxor
infideli itelligitur cum matri
monium preceſſerat iter eoſ.
lꝛ ¶ Bimitti.a indeis.
1Emendandum. arg. ꝙ nõ
cnrrit preſcriptio ĩ matrimo
nio.quod veꝝ ẽ hodie.nt ex

de conſãg.⁊ affini.non debz

ad eſſentiam matrimonii.xxx.q.v.noſtrates.
Vllud Gregorii. xxxiij.q.i.c.i.⁊c.

. E coniugali.ducta.hoc male ſoluit.nã huiuſmði ſolẽnitates nõ faciũt
1 2c. . . . . 2 . .
Nidam.ifidelis. Superiori canſa quiqʒ notant᷑ còe que prohibẽt

additũ ẽ qꝛ raptaxꝝ alie ſe rapiẽdaſ
exponũt.alie uiolẽter abducunt᷑.
quolibet ergo mõ rapiãtur priori
reddẽde ſũt.hec ãtP ut ſupra diciũ
ẽ nõ ĩter raptas ſed ĩter alias deſpõ
fatas cõnumeratur a ideo nõ ẽ bu
ic auferenda a priori reddẽda.Se
quũtur alie auctes quibus iſta p/
bibetur nubere ſecũdo ⁊ iubetur
redire ad pꝛiora uota. ¶ Ait enizʒ
ſyricius papa himirio epiſcopo
rerracoñß. =

Puellam alii deſponſatam alter

accipere non nalet,

Econiugali uiolatione re/
quiſiſti ſi puellam alteri de/
ſponſatam alter in matrimonium
poſſet accipere.tale ergo cõnubiũ
anathematiʒamus a modis omni
bꝰ ne fiat ꝓhibemus:qꝛ illa bene
dictio quã nupture ſacerdos ipo/
nit apud fideles cuiuſdã ſacrilegii
iſtar eſt ſi ulla trãſgreſſione niolet᷑
ſed auctoritate hac ſyricii illa pro
hibetur ad ſecundauota tranſire:
que ĩ propria domo eſt ducta ⁊ cũ
ſponſo ſuo eſt uelata ⁊ benedicta.
talium diſceſſione uiolatur benedi
ctio quam nuptureſacerdos impo
nit:uerũ hanc necdum ſponſus in
ſuam duxerat nec cũ ea benedicti/
onem acceperat. non ergo bac au
ctoritate huiuſmodi copula pro/
hibetur. Jtẽ illud euſebii pape.de
ſponſatam puellam non licet parẽ
ribus alii uiro tradere: ſimiliter⸗
de huiuſmodi deſponſata ĩtelligit
que uidelicet cũ Pono eſt uelata
benedicta. Itẽ obiicit᷑ illud gre/
go. que propter frigiditatem aui
ro ſuo ſeparata eſt a alii nupta fue/
rit: ſi uir eius aliam cognouerit il
la eſt detrahenda ſecundo a red/
denda primo.ſed eodẽ modo ſol
uitur quia iſta uidelicet cuz illo be

nedictionẽ acceperat. ¶ Aug. de

fide pactionis ? conſenſus.

Si quis alicui conſenſus fidem fe

cerit nõ Iʒ illi aliãs ducereę. Dalea.
Mobꝰ modis drfutſes⸗
L?pactionis cõſenſus. ſi ali
quis alicui mulieri fideʒ fecerit pa
ctionis non debet aliam ducere:

ſi aliam duxerit penitentiam agat

defide mentita:maneat tamen cũ
illa quã duxit.nõ.n.reſcindi debʒ

tantum ſacramẽtũ.ſi aũt feceritfi/⸗

dem conſenſus non lʒ aliam duce
re:ſi aũt duxerit dimittet eam ⁊ ad
herebit uxori prime. Eſt ãtfides
pactionis quãdo aliquis ꝓmittitfi
dẽ alicui ꝙ eã ducet ſi permiſerit
ei rẽ ſecũ hr̃e uel ẽt ꝓ ↄſenſu.fideſ
ãt cõſenſus ẽ qñ ⁊ ſi non conſtrin/
gat manũ:corde tamẽ ⁊ ore conſẽ

m. Ratum. i. inſeparabile.

è

n. ¶Quinaʒ.i. pr filius mater filia nurus nel gener.

em. S

tit ducere ⁊ mutuo ſe cõcedũtunuſ
alii 2⁊ mutuo ſe ſuſcipiãꝗ+dt.
7 Uigam nir infi⸗
delis in cõiugio
poſitus ad fideʒ
cõuerſus ẽ: uxor
vo eiꝰfidei odio
chriſtiane ab eo
diſceſſit.ille quaã
orẽ accepit:qua

dam fid łlem

uite ⁊ ſcientie merito in epiſcopũ
eligitur. ¶Nicprimuʒ querit᷑ an
ↄiugiũ ſit iter inſideles. ¶ Secũ
do queritur: an liceat huicaliã du
cere prior̃ uiuẽte. Tertio an ſit
reputandus bigamus qui ante ba
ptiſmum habuit unam ⁊ pꝰbapti
mum alteram. =S
Mod aũr inter infideles
coniugium non ſit multiſ
auctoritatibus probatur
Alit enim paulus: omne
gquod nõ eſt ex fide peccatumẽ: cõ
iunctio aũt ĩfidelium nõ eſt ex fide
ideo peccatumeſt. non eſt ergo
coniugium quia nullum coniugiũ
2 2b
peccatũ eſt. Itẽ Augu. non eſt va
pudicitia hominis infidelis cũ cõ
iuge ſua:ubi ãt uera pudicitia eſſe
non põt:ibi nec nex comugium ẽ.
Itẽ Ambro. iuſſii eſdras dimittiꝰ
uxores alienigenas per quas ibãt
ad deos alienos.non eſt.n. putan
dum matrimoniũ quod extra dei
decretũ ẽ factũ:ſʒ cũ cognoſcimur ẽ
emẽdãdũ. Idẽ Aug.nõẽ rammꝰ
cõiugium quod ſine deo ẽ᷑.Ex his
oĩbus auctoritatibus ꝓbatur cõ/
iugium nõ eſſe inter infideles. Sʒ
econtra alie inueniũtur auctorita/
tes quibꝰ ꝓbat᷑ↄiugium eſſe ĩter ĩ
fideles: quarum primaẽ illud euã
gelii quod chriſtus ait. Erũt gqn/
qʒ i una domo:duo in tresꝰ ires
diuidẽt᷑ ĩ duos .deĩde cũ ꝑſonaſil
las enumeraret uxorẽ ĩ uirum eſſe
diuidendam dixit ⁊ ecõuerſo. Itẽ
qui non odit᷑ patrem aut matrem
autſororẽ aut uxorem ꝓpter me:ñ
eſt me dignus: uxorẽ ifideleʒ nõ fi
delem dixitodio habẽdã. Itẽ oĩs
qui reliquerit domũ aut patrẽ aut
marrem aut ſororẽuel uxorẽ ꝓpter
me:centuplum accipiet:ac.uxorẽ
i boc loco iĩfidelẽ ſignificat:que/
pter chriſtũ dimitit᷑ dũ ponꝰ ipſa
quã chriſti fides deſerit᷑. Itẽ apo
ſtolus.ſiquis frater uxorẽ hʒ ifide
lem ⁊ hec cõſenſerit habitare cum
illo nõ dimittat illam.⁊ ſi qua mu
lier habet maritũ infidelẽ: ⁊ bic cõ
ſenſerit habitare cũ illañ dimittat

uirum ſuum. ſanctificatꝰ eſt.n. uir

infidelis per mulierem fidelem:⸗

mortua clericus efficitur: tandem

o ¶ Buo.i.duo ſeparabũt a tribꝰ.qui ↄuertüt ad fidem.
In tres.i.contra tres.contrarii.n.ſunt quãdo conuertuntur ad

q C In duos. ideſt

tres conuertuntur

ad fidem. ? ſepara

buntur a duobus.
r ¶ Qui non odit.i.
qui non poſtponit
amorẽ patris amo⸗
ri dei.
E. Cẽtuplum. non
icit. c. uxores. ſed
id quod excedit cẽ/
tuplum ſcilʒ uitam
eternam accipiet.
t¶ Coõ lenſerit.ſi vᷣs
nollet habitare cuʒ
eo poſſet eaʒ dimit
tere ⁊ aliam ducere
niuente illa. j. e. q.
ii.ſi infidelis.

n CMõ dimittat. ſ.

e.iudei.õ ſed hic ðᷣ
gentili. ibi de iudeo

circa quem ſpeciali
ter illud obſernatur

habent enim indei
legem ⁊ prophetas
quibus muniti ?

rati ſũt animas ſun

plicium fallere. xi.

q.iii.ad menſam. ſʒ3

gentiles hoc nõ ha
bent. hodie tamẽ H
idem uidet᷑ de utriſ
qʒ· extra ð diuorti.
quanto. .
x Sanctificatug.

frequenter eni un. ¶⸗
ſanctificatur per al

terum. ? eſt arg. ad

ea que frequentius

accidunt inraadap

tari ar. j.e.iã nunc

⁊.iii.q. v.accuſato/
res nel teſtes.⁊.xx
viii. di. de ſyracuſa
ne. GD

“ lint

t
Mliu

4 it
lut
ſr

mmmn
ſltui
.
in
ſnn
nuin
cane
Gmnuͤni
eſt⸗
nrgut
Ehfet
Mhg
Gnet⸗
tſtec⸗
Mürren
niſenpea
iſeeye
nopti
iutcee
ieind⸗
Nhare
Priboe
I Mi
ſtſa wer
zdi
dei⸗
Melteln
Mtnin
heſuot

iiſetpen

nddion
Cdiocönn
ſcbeen ſc
Noeclu
Pbertatet
ſtantcil
golen⸗
ſhorej
ſin
fülreen
nenone
nic
itcereb
ithſid
nen

4

ſne
kepned
nln
nmqnm
hirti
Kermte
ihen,
ldence
fmnin⸗
inniſ
r
cnigo.

Fi

ingenn
Nore A
daucti
nſiſhnin
Huntac.
ſeninte
Abtg
ſſten n
limnnue
ele ſaſee
fſcdt
Fintn
Geiziie
ltt
Udben ſtd
ln
lteniniil
emtoen
ummn
iſütmninee
Conn flleen
iiMnetin
tſesboeſinn
thode mi
ennikicn
enmöden
and.
Smlin
Menrin
Nciflamel
un talnt
cbeſteebant
mun
Nin ſeiim
ia uatn
nlekentn
olde
e.

.

X

C

XxVIII

*

Se theodora. uxore ſiſumij:qꝛ ambo erãt infideles ſʒ poſtea illa
conuerſa ẽ ad fidẽ: ⁊ per eã poſtea uir cõuerſus ẽ.

b D AVnanid.hoc.c.eſt de uerbo ad uerbuʒ.xxvi.di.deinde.⁊ ibi

exponitur.io.

Gρ Iquis.dimi

ſerit. propter

fornicationem qua

fecit. .
d C Poſt baptiſmñ.
ſidicas alterius tã
tum planum eſt. qꝛ
fidelis non compel
litur in aliquo ca/
ſu infidelem eaʒ ha
bere ſed non con/
traherecũ alia:niſi
itribns caſibꝰ.ex ðᷣ
diuor. gaudemꝰ. ſʒ
ſiuterqʒ fuerit fact⸗
fideliſ dic.h.ꝙ quo
cunqʒ modo eã di⸗

miſerit ſine qꝛ ðdit

libellũ repudii:ſiue
alio mõ ſemꝑ cõpel
litur eã recipere pꝰ
ntriuſqʒ baptiſmnʒ
nã dicit oẽ peccatũ
deletũ eẽ in baptiſ⸗
mo:ẽt exceptionem
que niro ↄpetebat
ꝓpter delictũ muli
eris: ſed tutius ẽ di
ſtiguere cũ Innocẽ
tio.ut ſi dicat ꝙ añ
dedit ei libellum re
pudii z mõ nterqʒ
connerſus ẽ cõpelli
tur eã recipere. nec
põt mõ ei obiicẽ ſi
cũ alio cõtraxerit q̃
ſi obiectu fornicati
onis repellat. nã lʒ
in neritate fornica⸗/
ta ſit.qꝛ tm illa forni
catio licita ẽ ſm eoſ
nõ põt eã repellere
ſi vo alias fornica/
ta fuiſſet.⁊ ꝑꝑ illaʒ
fornicatonẽ eaʒ di
miſiſſet nõ cõpellit
eã recipere.hoc to/
tũ habeſet᷑ ð diuor
gaudem?. §. ult. nec
E3 de conſe. di. iiij.
ſine pnia.⁊ ð pe.di.
ult. nullus. non. n.
dico per baptiſmuʒ
alterius exceptionẽ
ſibi cõpetẽtẽ auferri
poſſe.⁊ rationẽ iſti
ns plene notaui.xx
vii.di. deinde.in fi.
q fornicatio nõ tã/
tũ nxorẽ ſed uirum
maculat.xxxii.q.i.
in coningio.

e 8 Imili modo.

ſanctificata eſt mulier infidelis per
uirum fidelẽ. Item ad titum. hor
tare adoleſcẽtulas ut diligant ui/
ros ſuos.hoc tamde fidelibꝰ quã

de infidelibus intelligendum eſt.

infidelibꝰnãqʒ uiris fideles mulie
res ꝓpẽſius ꝓpter deum debẽtob
ſequiut ſic uiros ſuoſ chriſto lucra
ri ualeãt.ſic ĩ paſſione beati clemẽ
iis detheodora ſiſumio legitur
mirabiliter contigiſſe.¶ ¶ Itez In
nocẽt.papa ruffo ⁊ euſebio epiſco
pis macedonibus.
Bigami reputantur qui ante ba/
puſmum habuerint unaʒ 1 poſt ba
ptiſinum altergm.
LD Unquidnõ erũt admitten/
NAdi in hereditatis conſortiuʒ
qui ex ea ſuſcepti ſũt que añ bapiiſ
mum fuit uxor: erũtqʒ appellandi
naturales: quia nõ eſt matrimoni
um legitimũ ut uobis uidet᷑ niſi il
lud quod poſt baptiſmũ aſſumitur
ipſe dñs cũ iterrogaret᷑ a indeis ſi
liceret dimittere uxorem ſuã:atqʒ
exponeret fieri nõ debere addidit
quos deus coniunxit hõ non ſepa
ret.ac ne de his putetur eſſe locutꝰ
qui poſt baptiſmum uxores ſortiũ
tur hoc ⁊ a iudeis interrogatum eſ
ſe: ⁊ iudeis eſſe reſponſum memie
rint:quero ⁊ ſollicituſquero ſi una
eadem ſit uxor eius qui antea ca
thecuminꝰ ⁊ poſtea fidelis ſit:fili/
oſqʒ ex ea cũ eẽt cathecuminus ſu
ſceperit:a poſtea alios filios cuʒ fi
delis eſſetutꝝ ſintfratres appellã
di: an non habeant poſtea defũcto
patre cum ceteris hereditatis her
ciſcundeconſortium: quibus filio
rum nomen regeneratio ſpiritua/
lis dicitur abſtuliſſe:quod cum ita
iudicare atqʒ conſentire abſurdũ
eſt: que ratio eſt hboc malum defen
di:a uacua magis opinione iactari
quam aliqua auctoꝛitate roborari:
cũ non poſſit inter peccata deputa
ri quod lex precepit a deus cõiũxit
¶ů⅞„vItem ex decreto euticiani pa.
Inſidelis ptãte ſit poſt baptſmũ
recipere quã ante dimiſerat.
Iquis gẽtilis gẽtilẽ uxorẽ di
miſerif ante baotiſmum:poſt
baptiſmum in poteſtae eius erit
eã habere uel non habere. ¶ Itẽ.
Fidelis infidelem diſcedentẽz ſe

ui non cogimur.
Imili mõ ſi unus ex ↄiugatis

bapriʒatus ẽ ⁊ alter gennilis ẽ
7 ꝗſequi nõ uult: ſicut dicit apoſto
lus:ĩfidelis ſi diſcedit:diſcedat.
Itẽ Aug. de fide ⁊ operib?ꝰp.
Sine culpa re linquitur uxor:que
cũ fideli babitare nolueritr.

cta ſine ulla culparelinquit᷑ ſi

EFor legitima ſocietateꝰ cõiũ

f Xor.infidelis.hoc.c.⁊ ſequẽs itelligitur de diſpari ↄiugio. ꝓpter hoc

274

quod dicit ſi cũ uiro chriſtiano.⁊c̃.⁊ ibiqñ ad baptiſmum.⁊ continen
tur hic duo caſus ĩ quibꝰ licite dimittitur nxor ifidelis cũ nõ uult cohabitare
uel uult ſed ea cõditione ut nir cõmittat aliquod mortale peccatũ.de pari aũt
ↄingio.h.non itellexit quia ſi uterqʒ coniugũ ẽ fidelis.fidelis fidelẽ nũq; põt

cũ uiro chriſtiano ꝑmanere nolue
rit:nõ attẽdit᷑ eo mõ eã rectiſſime
dimitti ſi uiro ſuo dicat ñ ero uxor
tua niſi mihi de latrocinio diuiciaſ
cõgreges:aut niſi ſolita lenocinia
quibus noſtrã domũ trãſigebasꝰ
i chꝛiſtianus exerceaſ:aut ſi quid
aliud uel facinoroſum uel flagitio
ſũ i uiro nouerat:quo delectata uel
libidinẽ explebat uel facilẽ uictum
habebat:uel etiam ornatior icede
bat.tunc enim ille cui uxor hec di/
xit:ſi vaciter egerit pniaʒ:ab ope/
ribus mortuis:qñ ad baptiſmum
acceſſit:habetqʒ iĩ füdameto fideʒ
que ꝑ dilectionẽ oꝑat᷑ ꝓculdubio
plus tenebitur amore diuine gra/
tie quã carnis luxuria:a mẽbꝛum
quod eũ ſcãdaliʒabat fortirer ãpu
putabitꝰ. ¶ Idem in ſermone dñ
mõte li.i.
Licite dimittitur uxor: que uiruʒ
ſuum cogere querit ad malůü.
T Solatriaꝰquã ſequũtur ĩfide/
les a quelibet noxia ſuperſtitio
fornicatio eſt. dñs aũt ꝑmiſit cau/
ſafornicatiõis uxorẽ dimitii.ſʒ qꝛ
ꝑmiſit ⁊ non iuſſit: dedit apoſtolo
locũ monẽdi:ut qui noluerit nõ di
mittat uxorem ifidelẽ:cuʒ quo ſic
fortaſſis poſſit fidelis fieri. Ntẽ ſi
infidelitas fornicatio eſt:a idola/
tria ifidelitas: ⁊ auaritia idolatria
eſt nõ ẽ dubitãdũ ⁊ auaritiã forni
cationẽ eẽ:quis ergo iã qualibet il

licitã cõcupiſcẽtiã põt recte a foꝛni
catiõis genere ſeparare:ſi auaricia

fornicatio ẽ:ex quo ĩtelligitur ꝙ ꝓ
pter illicitas ↄcupiſcẽtias nõ tãtuʒ
in ſtupris cũ alienis uiris autfemi
nis ↄmitiũtur:ſj oĩo ꝑꝑ quaſſibet
que aĩam corpore male utentẽ ale
ge dei aberrare faciũt ⁊ pernicioſe
turpiterqʒ corrũpi poſſit ſine crĩe
2 uir uxorẽ ſuã dimittere ⁊ uxor ui
ruʒ: qꝛ cxceptã dñs facit cãm forni
catõis quã fornicationẽ ſicut ſupꝛa
cõſideratũ ẽ generalẽ a uniuerſalẽ
itelligere cogimur. cũ ãt ait exce/
pta caà fornicatiõis nõ ait cuiꝰ ipſo
rũ uiri aut femie.nõ.n.fornicateʒ
tãtũ uxorẽ dimiitere ↄcedit᷑:ſʒ gs
gs eã quoqʒ uxorẽ dimittit: a qua
ipſe cogit᷑ fornicari:cã utiqʒ forni
catõis dimittit uelut ſi aliquem co
gat uxor ſacrificare idolis:ꝗ taleʒ
dimittit cã fornicatiõis eã dimittit
nõ tãtum illius ſj ẽt ſue.illius quia
fornicat᷑:ſue ne fornicetur. ¶ Idẽ
de adulterinis piugiis lib.ii.
Que ſimulacrum facit:nec reſipi/
ſcit dimittatur aniro ſuo.
PuOönſolum mechatio eſt illi⸗
L que carnem ſuam coinquĩiat
ſed etiam que ſimulacruʒ facit me
chatur:ꝙ ſi i his factis perſeuerat

dimittere ſᷣm.h.niſi ob forni
cationem carnalẽ uel ſpiritua
lem.ſ.idolatrando tãtũ alias
non.vñ ſi uxor chriſtiana ꝑ/
trahat unirum ad mortale pec
catum nerberet eã ⁊ caſtiget
ſi poteſt ?æ non conſentiat ei.
ſʒ alii intelligunt hoc de pari
coniugio quia fidelis fideleʒ
bene poteſt dimittere ſi cõpel
litur ab eo ad'mortale pecca-
tum nec forte reſiſtere põt.ſʒ
expreſſe ↄtradicit.ex ð diuor
queſiuit.⁊.c.qto.ſʒ pone ꝙ
dimiſit ſʒ poſt pẽitet niquid
iterum illa tenet᷑ eũ recipere.
diſtigue per decre.extra de di
uor. de illa.
g Societate. i. matrimõio.
hCõiũcta.olim in infideli
tate. V
i . Relinquitur. a niro facto
chriſtião.⁊ tũc licite põt alii
copulari nit.
lꝛ ¶Mon attenditur.alius ca
ſus eſt ⁊ ponitur, interroga⸗
tiue.q.d.non ſolũ iĩ premiſſo
caſu licite dimittitur nxor ſed
non attenditur.i.nonneattẽ
ditur. ⁊c̃.
I¶.Eam.i.infidelem.
m C Trẽſigebas.i.paſcebas.
n Et mẽbrũ.i.uxorẽ.
o Ampnutabit, remouẽdo a
ſe corporaliter.
P I Bolatria.hoc.c.ſm.h.ð
diſpar i cõiugio itelligitur
ſicut precedẽs.
q ¶ Item ſi auaricia eſt idola

tria.⁊ idolatria eſt ifidelitas.

2 inſidelitas ẽ fornicatio.er⸗
go auaricia ẽ fornicatio.
r.Vninerſalẽ.ar.ꝙ idefini⸗
te dr̃ generaliter debere itel
ligi. ff. de tutelis. qui habʒ.5.
ult.xxxi.q.i.quod ſi dormie
rit.
¶VUVtiqʒ.quia ipſa cogit enʒ
fornicari ſpiritnaliter.
t ¶ Sacrificare.idẽ ẽ ſi cogat
ad quodcũqʒ mortale pecca
ium.⁊ nõ ꝙ ꝑꝑ fornicationeʒ
corporalẽ ſemel cõmiſſã põt
eã dimittere.xxxii.q.i.dixit.
ſed ꝑꝑ ſpiritunalẽ nõ:iniſi per/
ſeueret. ſ. c. ꝓx.
) On ſolũ.coinquinat.cũ
alio a cõiuge ſuo.
x CSimulacx. i. idolũ colit.

4

Cau:

Recede. hoc. c. intelligit. h. de duobus fidelibus quoꝝ alter labitur ĩ here⸗ e ¶ Ptatẽ. ne diceret᷑.cur iõ hoc faceret.quia ñ egeret ſubdit.q. d. us
ſim.inter quos cũ ratum fuerit matrimoniũ:nec ſoluitur altero labẽte:nec õ KEinns ne qð impedimẽtũ⁊c. . eon
here põt:lʒ ſecus ſit in caſu ↄuerſo.ſ.cũ alter ifideliũ cõuertit᷑:tũc ĩ tribus aa d ¶Sialii.hypocrite. cr.
ſibꝰ diſſolnit᷑ ⁊ here põt.⁊ hoc totũ habes extra ð diuor.qto. Itẽ nungdq e Ptãtis.piatine ꝑticipet rebꝰ noſtris. e it
ẽ preceptũ qð dicit recede ab illa? dicit.hu.qꝛ ex quo perſeuerat precepiuũ ẽ f Mõne magis ⁊ nos.qui ampliꝰ diligimus uos qᷓ res neſtras. ſe
ſi eſt notoriũ ſed hoc quantũ 9 Szʒ oia. i. fameʒ iuon
ad reddẽdũ debituʒ ſʒ exigẽ . a 1Z 12 ſitim ? ſimilia. ſun
tpõ:⁊ ſic ĩtelligit.xxxii.q.i.c. ⁊ pnĩam ſi agit:recedę ab illa 7 no delibꝰ:cauſa euidẽter expreſſa efſft hb C Bemẽ. nã corin 6 lii
i. vr hargi hoc can ad mi li ſuiuere cũ illa ſinaut ⁊ tu ꝑticeps non.n. propter uiculũ cum talibꝰ thii erant auari: æ fun
nus cõſiliũ ſit ꝙ recedat ab peccati illius eris. Item Am/ pactum coniugale ẽ ſeruandũ ſed ſeretraebat apre nii
ſlerd aire ſac⸗ ſalibieo bro. ad bil. . ut querantur in chriſto recediabi irioltc.e io qr wüſi
ſuaes buie vo precept. 2 pot Amore cuiuſtibernon eſt afide re fidelibus cõiugibus: apoſtolꝰ uc crant Dadotnn immt
tumelia creatoris. ut e de di Jinfidelis dicit apoſtolus di,· bente lege ſʒ libera charitate ⁊ ea carent ut acciperẽt ſupen
uor. ᷓto. ⁊ ꝙ ſit pceptũ he & ſcedat: nõ eſt ſeruituti ſubiectꝰ? ſunt i noſtris officiis gratiora que ⁊ ita ipedirẽt euan⸗ ſmiſt
e de iureiu. quẽadmodũ. frater aut ſoror ĩ huiuſmodi.i.ſiĩ cum liceret nobis etiam non im/ Seliũ. ſz cũ iſte non ſunht
b ¶Sinaũt.i.ſi non reuocs fidelis noluerit eſſe cũ coniuge ſua pedere m cã dilectioniſipendimꝰ õ illi an clrfo
eda ſno Ppoſiro. fideli. hic cognoſcat fidelis ſuum li undeipſe dns prior cũ ſe ributum eret acc pere: v iia inni,
MSO Ainſidelis. libertateʒz. pertat nec ia ſe ſubiectum putet ſ debere ſoluere demõſtraſiet: ſol non predicarrnt. ciin
nã dico ꝓ ipſo iure ſol ertate nec ua ſe ubicctum p Ge. 5101 B Ic. n. In pri iin
uif uinculũ matrimoninõp ſeruituti: ut ipſam dimittat fidem nirmut nonſcandalizaret eos: qui ma pie ponit ninni
ſniam eccleſie ſz ipſo iure. ..· ne coniugẽ amittat infidelem: bpo bus ad eternã ſalutẽ gerẽs more,y uſqʒ ad. 5. quoniaʒ ii
tribꝰ caſibꝰin gbꝰ? vhere pot. de infidelibꝰfilus a filiabꝰa parẽ coſulebat.iã uero apoſtoluſquem ergo. ĩtellectꝰ aug. ugnn
nã cõtumelia creatoris ſolui tibus: hoc ⁊ de fratribꝰ ⁊ ſoroꝛibꝰ admodũ iſta cõmẽdei: eius uerba ſup illa auc apoſtoli ſhel
ius matrimonii: ſi tamẽ iſile ftelligit᷑ ꝓpter chriſtü eẽ dimitten teſtãt᷑ ubi dicit:cũ ſim liber ex o/⸗ ego dico. nõ oñs. ꝙ in
lis unltre re ad ſide priuſ· gqos: cũ ponitur cõditio iſta ut opp bus: oium me ſeruũ feciut plures ſtuir lidelis bꝛ maa eage
cũ reliqua Oxit: cogit recipe. (hxriſtu dimittat: ſi eũ ſecũ babere lucrifacerẽ: cũ paulo ſuperiꝰ dixi/ re miidele n dimt; ſfi
eã.ut ex de dinor.gaudemus 1 e ci⸗ . 6 ! tat eã.⁊ oñdit rõem finc
in fi. deſiderat. hoc ergo 1 de domo 2 ſet nunquid nõ habuimꝰlniam ma quare dñs nõ phi⸗ iliirg
d ¶ Chriſtũ.ar. ꝙ modus ñ agris de ceteris rebus:que iure ducãdi ⁊ bibẽdi:nũquid nõ habui buerit. nec iuſſit. in iſrinſ
facit cõditionẽ. na dꝛ ↄponit̃ pecuniario poſſidẽt᷑ ĩtelligendum mus licentiam ſororem mulierem ſcða ꝑte uſqʒ ad. 5. Uroſe
iſta ↄditõ ⁊ pꝰdicit ut xpʒ c. c. Itẽ aug.ad pollẽtiũ. circũducẽdi:ſicut ⁊ ceteri apoſtoli in aũt.ponũtur treſ ihana
ſi. extra. de cõdi.ap.c.iſ. ⁊ ex Quod ẽt iſideles ſũt cõiuges: Tfrater domini: cephas: an ego ſolutiones aug. ad Hiſda
ut ee. bene⸗ oſrum. te lideli licer dimittere infidelem. ſolus 1 barnabas nõ babuimꝰ po lonidem obleci es täͤ
im aacil c ie parib⸗ Am nüc illud uideamꝰ auod teſtatem bpoc operandi: quis mili daie nieng. Kirel uei
ↄingiis fideliũ.ſ.de quibꝰdi/ ait apoſtolus:ceteris aũt ergo tat ſuis ſtipendiis:an quis plantat ligitis.ponit᷑ expo/ iemnin
xit apoſtolus ĩ epiſtola ad co dicoꝰ: non dñs ad iparia.ſ.ubi nõ uineam ? de fructu eius non edit ſitio? itellectuſ pol pninnin
rinthios:his qui matrimõo ambo chriſtiani fuerãt cõiugia lo⸗/ qjuis paſcit gregem a de lacie eius lentii ſuper aucte p ir
iuncti ſunt dico:nõ ego ſʒ din/ cuturus quod mihi uiſũ ẽ eu monę non comedit.a paulopoſt. ſi ali dicta quꝗ augu.re, imhlün
uxorẽ a uiron recedere:⁊ nir doꝰdixiſſe:qꝛ.n. cõiunx fidelis re ĩquã ptãtis noſtre iura participãt: probat. Altimo po wöfli
Morun e ceieris ſinquere cõiugẽ licite põt ifidelem none magis ⁊ nos: ſed non ſumuſ mur vep logatto n in
f & Peierſo i. diſparib⸗ coõiu⸗/ iõ hocfieri nõ dñs ſʒ apoſtolꝰ ꝓhi uſi hac ptate: ſed oĩatoleramꝰ ne Sar iei geies in Kel
giis: quia priꝰ de paribus ait ber.quod.n.dñs ꝓhibet fieri:oĩo quod impedimẽtum demꝰ euan/ ſionẽ᷑. ? ↄftrue ſic. ttüllatt
* — „- R 7 „ „. 11
apoſtolus. nõ licer. Monet ergo apoſtolus gelio chriſti. C Item. Fideies uiriſiceb mrifi
g ¶ Dico.i.cõſulo ⁊ ſua.deo ?ꝰ quod poſſit eſſe multorum occaſio Ab infidelibus cõiugibus licetrre hibet᷑ recedere ab i miine
ex dei tamẽ auẽte nõ mea. lucrãdoꝝ urfideles cõiunuges ĩ reei cedere:ſed non expedit. fidelibꝰ vxoribeuel Kmue,
b ¶ AMonẽdo.i.nõ precipi? gquẽdis ifidelibꝰpmiſſa lnia nõuiã BB Ic eniʒneqʒ recedere ab uxo baeſes femine ncn Pini
do. tur: tibi aũt uidet᷑ infideles quoqdʒ Æribus infidelibus uel a mariti! Pbpfetur vececlenre tm
i C Prohibet. ponit hic ipro⸗ dimitti a fidelibꝰñ licere:quia hoc fidel iriuelfemi . ab ĩfidelibꝰ maritiſ üluns n
prie.i. ſub ſorma ꝓhibitiõis imina nhcere: quig H ideles uiri uel femine non prohi- ut.i. ſicut neqʒ iube bin
monet ne fiat. uetai apoſtolus:cũ ego dicã lice benur 9 domino ut neqʒ ſubeant mur recedere. ſʒ h iſiu
lꝛ ¶ ¶ Apoſtolꝰ.iõ.ſ.permiſſaa re:qꝛ hoc non uetat dñs nõ indi nã ſi dimittere taleſconiuges iube primũ neqʒ abũdat Wzung
dño.i.non ꝓhibita. co expedire:qꝛ bec ne fiant monet rentur:nullus locus eſſet conſilio nuel ſiuis ꝙ non ſu ienin
Vetat. i. diſſnadet. apoſtolus qui reddit ẽt rõem:cur monẽtiſapoſtoli ne hoc fieret.nul perabundet dic ne ſeti
m erat. ar elidce boe ip fieri nõ expediat quauiſliceat. qũo lo enim modo quod dominus iun · q; recrdereiqette ci
e rao ſi vormer. n. ſcis inquir mulier ſi mruͦ ſaluu, berſeruus bonus prohibet. R dleonirit ſemmne
ff. de procur. mutus. facies: aut vñ ſcis uir ſiſalua facies cu ergo cepiſſet gentibus euãgeli non probibentur n n
n ¶Sanctificatꝰ. i.ad fidem mulierẽ cũ ⁊ ſuperiꝰ dixiſſet: ſacuifi um predicare ⁊ iuctos gẽtiles gẽti recedere.ſic nec iu⸗ in
cõuerſus. catus ẽ uir ifidelis ĩ muliere fideli libus ↄperit coniugibus ex quibꝰ bentur non recede⸗ Pol
o ¶ Alioquin.i.ſi aliis adhe⸗ mulier infidelis ſãctificata ẽ ĩ fre ſi nõ ambo crederent:ſed unꝰ aut re. ꝙ nec illud nec lurte
ſerit uiuẽtibꝰ relictis ? coha- poc ẽ ĩ chriſtiano:alio ꝗnꝰfili ue/ una:a infidelis cũ fideli conſenti/ iſtud fit. hoc conti/ Merr
bitare naleneiefli aeeſtri imũi eẽnt: nüc at ſci ſũtꝰ: ⁊ ſic ret cohabitare:nõ prohiberia do nmaturadpremiſſi idlat
gine Genratoi ei gann ad lucraãdos cõiuges filios chri mino debuit fidelis infidelem di- i ar an zobben
tis qui remanẽt imũdi.i.ifide ſto exẽplis ẽt que ꝓuenerant: ui, mittere nec iuberi ideo ſcilicet nõ mr. non reperitur i
les:qꝛ nõ cõuertũt᷑. detur hortatuſ:cur ergo nõ expe/ prohiberi: quia iuſticia permirtit hic non ſupra poſi *
p ¶ Sãcti ſũt.i.eẽ pꝛt. diatẽt iſideles ↄiuges dimittia ſi afornicante diſcedere: a infidelis tum ꝙ faciat unam
q Pronenerãt. i.frequẽter affirmationẽ ſz pp n
aecellerant. . . iterpretationẽ ſup t
q Prouenerãt.ar. ad ea que frequẽtius accidũt iura adaptari.ff. de legi.nsʒ oſitã. põt tamẽ legi utrũque ⁊ erit idẽ ſenſus.
ad ea.⁊.xxxviij. di. de ſyracuſane. 1 Mam prima ratio quare dominus non precepit dimitti tales. ſ. Enen
V Vinculũ tantũ.ſed ut eos lucrẽtur. ut apoſtolo eẽt locꝰ monẽdi.ut nõ fieret H.ſed nõ dico eẽ ueꝝ ideo fin
¶ Officiis.i. operibus. dixit nã ſi ⁊c̃. . “” iſti⸗
¶ Berens.i. dirigens. . m Seruus. nã apoſtolus nullo modo faceret ↄ dominũ.ſient dicit lien
u ¶ Teſtãtur. argu. ꝙ perſequẽtia.determinari poſſũt precedentia.hoc gene pᷣtor ꝙ legẽ nõ tuebit᷑ aliquẽ.ff.de publi.cũ ſpõſus.ꝭ.ſi res.noõre rie
rale habes.xliii.di.ſit rector.infi. uocãt᷑ a filio que a patre geruntur.C. de reſti.mi.que a patre. nen
a ¶ Cum ſim. i. null s. beneficiis obnoxiuns. n ¶ Item cũ ergo. rõ quare nõ ꝓhibuit tales dimitti.ſ. ut nihil phi i
b ¶ Omnium. i. talẽ me exhibui.ut comodũ oium ſacerem ⁊ hoc feci nt pli beret qdð inſticia exigit fieri.iuſiũ.n. nxorẽ dimitti ob formicationẽ e⸗
res ⁊c. preſertim ſpiritualem. n

nil

Gun
heſni

Clintan.
nhin
iorenu
elsſeen
in
igtſin
enllenhri
S
hciten
tdui
lpelum
h
peee
uſen
Mirlen
blumige
odlconori
hüſcaitdn
ſitcti⸗n
ei toſcti
tedſoſug
enienetiſtn
Agen
düt nün
tortsm
icencnecin
leni em

gtenſcudſ

ls oin
torſelenc
niſtorni
cugtinnnn
ſobel Oling
inpbepni
gſrekftin
trtolſtnic
oniANt
dlleuſttih
bäteietn
Ceipunpt
letsimteſeſ
Pbimmtetn
bitdiynn
lſatnn
rnetnef
mmünegt
Ailugint
enbuntttet
tulet .
ſertiiin
eoniiticne
npebtwen
l n
torvottend
n⸗
ktheuen
Aned
mute
,onlnme
nwinin
run

☛ =5

ign

XXVIn C◻½ j.

quorum mrunqʒ expedit.nt dare nuptui.? nõ dare nuptui.alia quoꝝ nnũ ex

(Eius.i. nirtis nel ducés ad neritatẽ. xxxii.q.i.dixit.
b ¶ Pudicitiã. ö. ꝓx. q.i.nuptiaꝝæ. ſʒ ibi pudicitiã ↄtinentiam no
minat hic vo viriutẽ caſtitatem: que etiam inter nuptiarum opera

e CD

non amittitur.

nõ preceſſit quo ad

d C J

E

iſtum articulum.
uſſionem. ar.
ꝙ ſi gentilis cũ gen

tili vbat nõ facit

precepiũ dñi cũ ma
trimoniũ ſit iter eoſ
vnde ſi ueniunt ad
fidem non debent
ſeparari.
¶ Quoniaʒ ergo.
reſpõſio auguſti.ad
pollentium dicẽteʒ
exqno apoſtolus
conſuluit ⁊ nõ dñs:
eius cõſiliũ tãquaʒ
bumanũ non diui/
nũ ↄtẽnẽdũ c᷑.Rñ.
ergo. augn. quiſ id
qð cõſuluit apoſto/
lus nõ precipiat do
minus: nibilomin⸗
cõſiliũ apoſtoli tãqp
a ſpiritu ſcõ ifuſum
acceptãdũ ẽ.⁊ ꝙ ha
beat a ſpiritu ſcõ ꝓ
bat per duo ſilia. ?
nõ ꝙ obiectiones
ballet nõ ponũtur
ic:ſed colligũt ex
rñſionidꝰ aug.ſicut
dicit lex: ꝙ ſi i iſtru

mẽto caninʒ ẽ mihi
pecuniã dari preſu

mitur ſtipnlationẽ

eẽ iterpoſuã:ut.C.

de cõ. ſtip.l.i.

¶Bicit.i.monet ñ

dominns icit.i. p⸗

