eſt hoc tẽpus quiquageſima. ch ſemel eſt appꝛoba⸗
ſimili ter de eo capitulo eſt intellgẽ tum ãmodo nõ po⸗

teſt repꝛobari. nt.
viij. q.ij. dilectiſſi⸗
mi e loet r xx-
. ij. q. v. hoꝛendus.
hLeges abrogate. Abrogare eſt in totum tollerer legem. Deroga
re eſt pꝛo parte detrahere legi.ut.ff.de ver.ſig.derogatur.Sed qua
lit᷑ pot ppł s abrogar̃ canonẽ cũ nõ poſſit ↄdẽ canonẽ:maxiĩe exquo
tota ptãs tñſlata ẽ in pꝛicipẽ. Sʒ dic ꝙ nõ põt abrogare niſiꝑ expꝛeſ
ſũ ↄſenſũ pape.ut ex.de pben.cũ iam dudũ.lʒ quidã dixerint ꝙ ſuf
ficeret ſola ſcia pape.io.Sʒ credo ꝙ cõſuetudo rõnabilis ⁊ pᷣſcripta
tollit legẽ.ut ex.de conſue.c.vlti.etiã ſine ſcia Peincipis vifftellaenig
eſſet eum omnes cõſuetudines que ſeruantur ſcire.b.
i atuimus ut ſeptem.iſtis dnobus.c.obſtã.j.de cõſe.diſ.iij.a
acerdotibus.vbi quadrageſima pꝛecipitur ſeruari.ſed dic
iſtud.c.nõ tenet.quia hodie quinquageſima nõ ſeruatur:cum ipſa
celebꝛetur poſt paſcha. Jo.
i ¶ Statuimus.i.abrogamus.nel ponũ ſtatuimus cõſulimus.
k WClericoꝝ.alias viles reputani.i.q.i.viliſſinus.
1 Dadrageſima. B

dũũ quod btus Greg. Auguſtino

KHII. „. V 4

o¶ Sũptuoſio:a..ſʒ parnos piſcienlos põt hõ ↄmedere.ut.j.lxxxij.di.pᷣſbt.

8 ½2 Eniqʒ ſacerdotes dignitas. hic habes ꝙ quilibet ordo eccle nos piſci
. O pꝓ Elioqn. ar. exquo vnũ ↄcedit goĩa ſilia intelligunt eſſe cõceſſa. ut.j. di.

ſiaſticus dicitur dignitas ſiue honoꝛ.ut.i.q.i.reperiunt.n

qʒ ſeculares poteſtates dicunt᷑ dignitates.xxiij.q.v.adminiſtrato⸗
res.Quãdoq; cõſtantes homines dicunt habere dignitateʒ: m ꝙ

in alijs.ut.i.q.i.vi⸗
liſſimus.io.
d C Snica. carnis

H.⁊.xxxij.q.iiij.ob
ijciunt᷑.⁊ ex. de tẽ.
oꝛ. ſane.ſed ↄtra cõ
ſuetudo nõ minnit
peccatũ ſed auget.
ut.xxiiij.q.i.ſciſma
xxxij.q.vij. flagitia
ex.de ſimo.nõ ſatis

iij.q.iiij. nõ poteſt.
⁊ rõe multitudinis
ut.l.di. ut cõſtitueꝛe
DBL.v.
tur.hodie nõ tolle/

ita religione precellat. De ipſa
vo die dominica heſitamuſ: quid

di ſunt:ne forte peiores exiſtant:
ſia tali ↄſuetudie phibeãt᷑. ¶ At
enĩ ait ſalomõ. Qui multũ emun
git elicit ſanguinẽ. Et poſt pauca
Par aũtẽ ut nos qui his diebuſ

acarnibus aĩaliũ abſtinemus: ab
oĩbꝰquoqʒ que ſemẽtinã trahũt

facit, exhorratio aũt liberã uolun
tatẽ excitar.
Ecque de priuilegijs
ceteris infra poſitis: ſcri

pia ſunt tam ſecularibus

xi.ad eius.⁊.xxvij.di.ꝙ interrogaſti.⁊.xxij.q.ij.ſi ꝗs per teſtamentũ.

taria his que in lege ſtatura ſunt
nunc inueniunt᷑ conceſſa:nõ uidet᷑
iuſ naturale imutabile permanere

partum baptizari prohibemr.
Vngde eidẽ auguſtino anglorum

oho greg. ſcribit dicens.
Mulier enixa grãs actura eccleſi

am intare hora eadem non probi

bemtur. Palea. V
Vm enixa' fuerit mulier poſt

erit ſi vericulo mortis urget᷑: uel
ipſa eadeʒ hora qua gignit:uel ea
dem etiam qua natum eſt id quod
gignitur nullo modo prohibetur
neduʒ adhuc tempus ad prebẽdũ

qiEHec ⁊ſi.ↄſcripta.⁊ gexhoꝛtat madatoꝛis oꝑa no fungit. ff. de his qui no.

ſerui dicunt᷑ habere dignitatẽ.ut.ff.de vſufru.ſed ⁊ ſiquid.ꝭ.i.⁊ ex infa.ob hec verba.
boc patʒ clericos ñ rAEc que. In hac. v
elſſe pꝛiuatas perſo , s di. incipit aſſignare
nas:cum ille ſole di gnglorũ epiſcopo ſcribit dicens. quã eccleliaſticislegibus conueni drias iuris nãlis ad
cantur pengib art Aquinquageſima ieiunandi ꝓpo unt: nuc auũt ad doctrinã naturalis MEalia iura. Moõndũ g
Knc ae⸗ ne riuſ · tuͦ ſumant: duos eccleſiaſtict gra iuris ꝛ ceterorũ reuertamur. NMa ä
I.i.qui contra. dus dignitas crornat. s mrale ius iter oia priumaru obtier farb Inlimainer aginie riore
b AZld penſũ.i. ti Eniqʒ ſacerdotes diacõi tẽpore ⁊ dignitate. cepit enĩ ab ex In oꝛigie differt. qꝛ cepit ab
tatẽ. ut ſint due ꝑteſ ⁊ reliqui oẽs quos dignitas ordio rationalis creature naʒ nec exoꝛdio rõnalis creature. ut
c ¶ Sicut loco.i.di⸗ ecclĩaſtici gradꝰ exornata quiqge unariat᷑ tẽpore ſed imutabile ſem inſti. de re. di. F. modius. ſʒ
gnitate. eſt hic ar. ſia ꝓpoſitũ ieiunãdi ſuſcipiãt quo per permanet.Sʒ cũ naturale ius alia iura oꝛtũ habẽt ab inuẽti
Faui eceoit aliü aliquid ad penſũ ſcẽ inſtitutiõis in lege ⁊ in euangelio ſupra: dicai one pominn Pi vivul i
nmprecechte etie adiiciat: ⁊ eorũ qui in laicali ordi eſſe cõprehenſum. quedã autẽ con gnitgte differt. ⸗ lue ns
ne cõſiſtunt obſeruanniã ſicut loco paiit unmanone nailciq

SZriũ iuri nali illud iniquũ eſt
Itẽ amplitudine.qꝛ iure nãli
oĩa ſũt cõia.ſed H̊ nõ eſt alio

pꝛiuij. nã dicẽdũ ſit: cũ laici ⁊ ſeculares In lege nãqʒ precipiebat᷑ ut muli inre. Iẽ ſnie rigoꝛe. qꝛ cõtra
e Heſitamus.nõ illa die plus ſolito ceteris diebus er ſi maſculũ pareret.xł.ſiuero ſe ius nãle nulla fit diſpẽſatio.ſj
qui nnle ß accuratius cibos carniũ apperant minã. lxx. diebus a templi ceſſa aduerſus alia iura ſepe. Ce/
Naincnan ſt ge de Tmiſi noua quadam auiditate uſqʒ reringreſſu. nunc autem ſtani poſt giraul var mrelligentia uõß
teſta.l.omniuʒ.i.q. ad medias noctes ſe ingurgitent: Parium eccleſiam ungr edi non pro ci prepi guoac vſicz⸗ 6 ins
ij. q; pio. nõ aliter ſe huius ſacri ſẽporis ob hibetur. Itez mulier que mẽſtrua nale nälig cquitas 1 etno
Et ſeculares. et ſeruationẽ ſuſcipere putãt: qd' un patitur:ex lege imunda eſſe repu fuit. niſi velis intelligere d in
pꝛo id eſt. qʒ nõ rõi ſz uoluptari:imo cuidaz iabat.nunc auteʒ nec intrare eccle ree diuino: illud eniʒ pmo fuit
g Lonſuetudine. mẽetis cecitati aſcribẽdũ eſt. unde ſiã:nec ſacre cõionis myſteria per q; eſſet redactũ in ſcriptis.
ar. ꝙ cõſuetudo ex neca tali ↄſuemdieꝰ auerti poſſũt. cipere ihibet. ſiẽ illa que parit: uel Sʒ imutabile. quoad pce-
cuſat in delictis: ut iõ cũ uenia ſuo ingenio reliqu? illſud quod gignitur. nec ſtati poſt pta ⁊? pbibitoeſ. ut di. xi.. yl.

t ¶ Sʒ cũ nãle. obijcit õ ig qð
dicit ꝙ ius nale nõ mutat. et
Pbat p tria ſequẽtia.c.q; mu⸗
tet᷑. Solutionẽ ponet.ſ.di.
xi. §. his ita.⁊ eſt tal obiectio
magiſtri:puerꝑa ⁊? mẽſtruata
vſqʒ ad certũ tẽpus ꝓhibebã
tur intrare eccliaʒ: ſʒ mõ neu

Srbeclerdagnrc originẽ carnis ieiunemus: a lacte ¶VRaquor dies intrare eccleſiã de n helrer br bibliosde
alepeccatu fat mor uidelz caſeo 2 ouiſ. Et poſt ruuca beat teſtamẽti uereris percepriö»e uranalu ergo reſlat e ius na
tale. nt. xxp. diſt. XS. Ceterũ piſciũ eſus ira chriſtião re didiciſtis. quia ꝓ maſculo. xxxiii & &l. qꝛ tot diebus moꝛtuus
criminis. So. ↄſue linquit᷑:ut hoc ei infirmitatis ſola pro femina autẽ.lxvi. diebuſ debʒ eſtpartos ante in fuſionẽ aie
tudo exenſat a pena tiũ nõ luxurie pariat incẽdiũ. De abſtinere:quod tamẽ ſciẽdũ: quia ſed fetus femininus. lxxx.di
— nõa ge niqʒ quia carne abſtinent nequa/ in myſterio accipitur.nã ſi mulier ebus. ſᷣm hoc vr ꝙ tꝑe quo cõ
b Venia. quid eſt quã ſũptuoſiora marinarũ belu eadẽ hora qua genuerir actura gra ccipit debẽt abſtinere. ſed rõe
ergo qd dr alibi. ni Lũ cõuiuia preparẽr. Ainuũ quoqʒ tias intrat eccleſiã: nullo põdere? duubitatõis ſecus eſt. qꝛ neſci⸗
ïeſie veni dalam ita bibere permittimur ut ebrieia pcii grauat᷑: noluptas etenĩ carniſ r golbet Dir Yudi e⸗
ipenitenti.nt. xxiij F oĩno ſugiamus. alioqui reſtrrt nõdolor i culpac. In carnis ãtccoõo it vrruͦ maſeu u uel keminaʒ
g. ij. legat. ideo itel ut oĩa que corporibus libẽt ſimili mixtione uoluptas eſt: In prolis 4 (Xni enixa. ſi mulier ga⸗
ligas de venia pne ter faciamus. ¶ Hec ſilegibus Svo partu dolor gemitus. unde ? dã libꝛi habẽt cũ enixa. ſed i
nð de venia culpe. cõſtituta ſint.tamẽ quia cõi uſu ap ipſi prime mulieri dicit᷑: In dolo lud eſt palea vſq; ad hũc locũ
Lolleral er go Ses. probata nõ ſunt ſe nõ obſeruates ribus paries filios. Si itaqʒ eni yPongere peccati. ſʒ nõne
rema eignan H e trãſgreſſionis reos nõ arguũt. ali xam mulierẽ prohibemus intrare in bꝛocardo legit in penitẽtia
ſcandali. vnde non oquin bis nõ obediẽtes ꝓprio pri eccleſiã ipſam: eiuſpenã uernimuſ trosnii ſemia Paſ bar
eſt dicend , ignga uarent᷑ honore: c illi qui ſacriſDne in culpã. ¶ Idem ad eundem. maleulia nebir⸗ Pgeſ⸗
ſcatur eis. ʒ ñ puni ſciũt obedire canonibus:penitus Mulierẽ enixã uel quod ab eagi aaanrte loleſian⸗ G
at eos ppter multi⸗ officio iubeant᷑ carere ſuſcepto:ni gnarur eadem hora nibil probibʒ Ronsraten⸗ tot diebus penite⸗
tudinẽ uel ſcanda/ ſi forte quis dicat hec nõ decerne baptizari. bit in pane ⁊ aqua quot diebꝰ
— E doce ſtatuta ſed exbortado con DAgizerl. autem uel enixvam intrauit ecleſia.? qui illi¶ di
nel ſeiſmatis. ncxx cripta Hecretũ VO neceſſitatem muliereʒ ruel boc quod genu ebus cõmiſcet᷑ ei: X. diebꝰ pe/⸗

nitebit in pane ⁊ aqua. Itẽ co⸗
ſuetudo eſt ria illis.c.greg.
ſed illud theodoꝛi intelligas
de ea que nõ ex deuotione in
trat.uel de illa que ſine necei
ſitate intrat.ſj veriꝰ credo ꝙ;

e uer davi- . poõt intrare ſine ſit neceſſitas
ees nr ſiue nõ.ut eẽ.de pur.pꝰ part.
8. o. ⸗ volens. conſuetudo tamen ſe
comparatiua permiſſio. in cõtrarium habet.

kq Sangnin?.ſic qui multũ coꝝigit offendit.ut.xlv.di.cnum beatus
⁊ alibi dicit᷑:noli eſſe nimiũ iuſtꝰ.utde pe.di.i.ſerpẽs.ij.q.vij.ð his.
¶Par.i. equum ⁊ iuſtum.
m ¶Ab oibꝰ.q.d.exquo caro ꝓhibet᷑: ̊ ⁊ oĩa q̃ de carne ꝓcedunt.
n Sementinam.i. ſemen. r

a ¶Penã. afflictis enĩ non dʒ afflictio addi.ut. vij.q.i.cũ percuſſio. Iſtud tñ

—„

fallit.qꝛ coꝛupta per violentiã nõ cõſecrat᷑j.xxvi.di.acutius.⁊.xxxij.q.x.ille
aũt.⁊ mutilati mẽbꝛis nõ ꝓmouent᷑.ut.lv.di.per totum.
b Aptiʒari.mora.ar.q moꝛa eſt vitãda vbi timet᷑ periculũ. ut.xxviij. di.
de ſyracuſane.⁊ de con.di.iiij.ne qð abſit.ar.cõtra.ff.de iudi.ſi debitoꝛi. ⁊. ff.

a liij

de ſolu.l. qð dicimus.ſo.illud in cõtractibus iſtud in periculũ anime.io.
2 Beiĩꝰ.ablactet᷑.tẽpus ablactationis hic appellat᷑ tempus poſt partũ qñ
mulier nimis abundat lacte.⁊ niſi extraheret᷑ per puerũ:opoꝛteret ipaʒ
ipſam infirmari. ideo aũt ꝓhibetur tẽpoꝛibus illis comiſceri cũ eis.quia ex ta
li coitu naſcunt᷑ moꝛboſi ⁊ lepꝛoñ.Sʒ quid ſi mulier petat debitũ a viro tẽpo/
re menſtrui uel tẽpoꝛe purga
tionis.dico ꝙ nõ reddet ðbi

DI.

operat᷑ bonũ:⁊ etiã meretur vitã eternã.q: ſi coꝛpus doꝛmitanima
vigilat. vnde illud.Coꝛ meũ vigilat ad te deus. Idem in furioſo di⸗
cunt ſi culpa ſua deuenit ad furoꝛc.ar.xv.q.i.ſiquis.in fi.iĩmo neſci⸗
ens peccat.xxxij.q.vij.quẽadmodũ.ar. .ff.de acti.⁊ obli.ex male/

ficio. 5. ſi quis abſens. vbi dicit᷑ ꝙ neſciens nõ peccat. Alij dicũt ꝙ

—.—

tnʒ ei:niſi timeret᷑ foꝛnicatio
eius.xiij.di.duo mala. Item

ſi vir petit debitũ tẽpoꝛe men

ſtrui a muliere: mulier nega/
bit ? exponet ei cam quar̃ nõ
põt.ff. de ſolu.l.qð dicimus.

b/ ¶Pꝛohibentur.i.ſub foꝛma

phibitionis diſſuadentur:ſic
exponunt quidam.

C¶ Inuita. hoc ẽ regulare: ut

qð quis inuitus patit᷑ nõ affe
rat ei pindiciũ.nt hic.⁊.l.diſ.
pᷣſbiteros.⁊. C. ð inſti.⁊ ſub.
.i. 2. C. qui. pe. tuto.l. cum a
matribꝰ. C. de ap. pſens. ar.
p.ſ. di. ly. c. vlt. xlix. di. c. vlti.

L..de cõdi.inſer.legatũ. Itẽ

ar.ꝙ que fiunt ab inuitiſæ no
lẽtibus eis imputari ñ debẽt.
ut de cõſe. di. v.diſcipulos.xv
q.i.aliquoſ.⁊.q.vi.c.i.⁊.xxxi
q.ij.lotharius. Jo. So. ſi ali-
quis cogit coactione abſolu/
ta aliquid facere cõtra deum:
nõ imputat᷑ ei quo ad deũ.ſe
cus ſi cõditionali coactione.
nt e.qð me.cã.ſacris.l.di.pᷣ
ſbyteros. In cõtractibꝰ ſi ali/
quis cogit᷑ per metũ qui ðbn
erit cadere in cõſtantẽ virum
nõ imputat᷑ ei ut ibi.⁊ qð me.
cã.ad audientiam. niſi culpa
ſna incideret in talẽ metuʒ:ut
ff. qð me.cau.ſi mulier.ſed in
oꝛdinibus ſecus.nam ſiquis
per vim mutilet᷑ ꝓmoueri nõ
põt.ut ex.de coꝛpo.vi.expoſu
iſti. etiã coꝛupta per vim:nõ
cõſecrabit inter virgines.nt
xxxij.q.v.ille.⁊ hoc fit ꝓpter
reuerentiã ſacramentox. ſic
mihi bar.bꝛix.videt᷑ bꝛeniter
diſtinguendu.

d Cοαvni peꝛſone. ar. ꝙ vni

cõcedit᷑ per ↄſequens videt
alijs eſſe oceſſuʒ.ſic.S.di.iiij.
deniqʒ.⁊ hoc verũ eſt ſi de iu
re cõi aliquid cõceditur.ſecui
ſi ex pꝛiuilegio.nt.xvi.q.i.hi

7

⁊. vij. q.i.petiſti.

e C Cognoſcere.ar.cõtꝛa.j.x/⸗

xij.q.ij.cũ humilitatis.dic ꝙ
quilibet põt dicere ſe peccato
rẽ dum tñ nõ credat cotrariũ
de pe. di. iij. ad hec.
¶ Sine culpa.ar.ꝙ nõ ſemꝑ
imputat᷑ factũ vbi cipa pꝛe/
cedit.xx.q.i.ſane.
Via vo. Hic intitula
ur diſtinctio. vi: in qᷓ
qꝛ fecerat mentionẽ
de ſuperfluitate noe
iſgre dit᷑ a pꝛincipali ꝓpoſi/
to agens de nocturna polluti
one. oſtendit ergo aucte Gre
go.quibus cõtingit modis:et

redemptionis myſteriũ queritur:
interueniente paululũ mora inue/
niri nõ ualeat qui redimatur.
¶ E Irem Auguſtinag
Antequam puer ablactetur: uel
mater purificetur ad eius concubi
tum uir nõ accedat.
D eius vo cõcubitũ uir ſuus
accedere non debet quouſqʒ
qui gignitur ablactet᷑. Praua au
tem cõſuemudo in coniugatorũ mo
ribus irrepſit:utfilios quos gig/
nunt nutrire niulieres contẽnant:
eoſq; ad nutriendũ aliis mulieri⸗
bus tradant:quod uidelicet ex ſi
la carnis incõtinentia uidetur fui
ſe inuentum. quia dum ſe cõrinere
nolunt deſpiciunt lactare quos gi
gnunt. He aũt ſciant que filios ſn
os ex praua conſuetudine aliis ad
nutriendũ tradunt:niſi purgatiõiſ
tẽpus prius trãſierit:uiris ſuis nõ
debent admiſceri. Quippe erſine
partus cauſa cũ in menſtruis con
ſuetis detinentur: uiris ſuis miſce

ri probibẽt᷑. Ita ut lex ſacra mor

te illuʒ feriat.ſiquis uir ad mẽſtru
gtam mulierem accedat:que tamẽ
mulier dum ex conſuetudine men
ſtrua patitur: prohiberi eccleſiam

intrare nõ debet:quia ei nature ſu

perfluitas in culpam reputari non
debet:a pro hoc quod inuita pati
tur: iniuſtum eſt ur eccleſie ingxeſ
ſu priuetur. Mouimus nanqʒ qq
mulier que fluxum ſanguinis pati
ebatur:poſt tergum domini humi
liter ueniens: ueſtimenti eius fim
briam tetigit:atq; ab ea ſtatim ſua
infirmitas receſſit. Si ergo in flu
xu ſãguinis poſita laudabiliter po
mit ueſtimentum domini tangere:
cur etiam que menſtrua patitur ſã
guinis ei nõ liceat eccleſiam intra
re? Si enis ea bene preſũpſit que
ueſtimẽtuʒ domini in languore po
ſita tetigit: quod uni perſone infir
mãti ↄceditur cur nõ cõcedat᷑ cun
ctis mulieribus que nature ſue ui
cio infirmantur?Sancte quoqʒ cõ
munionis myſteriũ in eiſdem die
bus percipere nõ debet prohiberi
ſi autem ex ueneratiõe magna per
cipere nõ pꝑeſumpſerit laudanda

eſt ſed ſi ſuſceperit nõ eſt iudicãda

Bonarũ quippe mentium eſt ibi

ex quibus cauſis.⁊ quãdo ſit peccatũ:⁊ quãdo nõ.poſtea reſt põdet obiectioni
facte in pꝛemiſſa dininctione.in illo.ꝭ. his ita.. Et nõ ſʒ quoſdã nocturna pol
lutio nel illuſio que ꝓcedit ex infirmitate nõ eſt peccatu etiã veniale:maxime
cum ſit pena.nt.j.c.ꝓxi.ibi omnino hec pollutio nel illuſio nõ eſt timenda. qꝛ
animus ⁊c. Illa vo que ꝓcedit ex crapula eſt veniale peccatũ.ut.j.c. pꝛoxi.ibi
habet exinde animus aliquẽ reatũ.ſiliiter illa que ꝓuenit ex cogitatione pce/
denti peccatũ eſt. Sʒ diſtinguit᷑:qꝛ ſi illa cogitatio no pꝛoceſſit ad conſenſum
veniale peccatũ eſt pollutio ex ipſa ꝓueniens.ſi vo pꝛoceſſit:tunc eſt moꝛtale

ſm iſtoꝝ opinionẽ accidit ꝙ aliquis neſciens peccat moꝛtaliter venialiter ?

2

doꝛmiẽtes non pec
cant. xv. q.i. ſi cõcu
etiam culpas ſuas cognoſcere ubi priſcẽtia. -.c.aliquoſ
culpa nõ eſt: quia ſepe ſine culpa enienen tunio
agiturquod uenit ex culpa.unde e mipol.l. .F. alipt

riam cum eſurimus ſine culpa co
medimus quibus ex culpa nrimi
bominis factũ eſtut eſuriamus.

ſcimur.⁊ ita nõ pec

cat.Si in noctur-

na pollutiõe hõ nõ

Via vo de nature ſuper venit ad ↄſenſũ nul
fluitate ſermo cepithabe lo mõ peccat. Siyo
ri. queritur an poſt illuſi Di. v.
onem que per ſomniũ ſo pnenn praſat mor
let accidere:corpus domini quili ſannen hin mos uli
betualeat accipere.uel ſi ſacerdoſ ore aein dirigit
ſit ſacra myſteria ualeat celebrare affectũ in vxoꝛeʒ et
SBe his ita ſcribit btũs greg. au nõ peccat moꝛtalit.
guſtino anglorum epiſcopo. banc opi. fouet H.
De multiplici genere illuſionuz. ⁊ pꝛobat᷑.j.e.di.nõ
PEſtamentumueteris legis 4. ibi luxurie cc.
e r. iſ ʒ boc nõ eſt verũ
hunc pollutũ dicit:niſi aqua qꝛ nullo mõ peccat
loms fuerit eiqʒ uſq; ad ueſperaz ut.ſ. e. pxi. ⁊. xv. q.
eccleſiam intrare nõ concedit᷑:qd i. aliquos. Sʒ cõtra
tamen aliter intelligens populus pꝛioꝛẽ opi. obijcit̃.
ſpiritualis auaſi per ſõnium eum quid ſi cogitauitur
illudi reputat qui tẽratus ĩimundi piter:ſ̊ anteq; doꝛ/
cia ueris imaginibus in cogitatd min naenn penigi
ne inquinat᷑:ſ lauanduſ eſt aqua oſbecrautnel on
ut culpa cogitatõis lachrymis ab rr᷑ ꝙ ſic. Rñ. cõ
luat:niſi priꝰ ignis tẽtatõis receſſe tritus ſim: tñ veſti⸗
rit reũ qſiuſqʒ ad ueſperã ſe vgno gia remanẽt ⁊ reli-
ſcat. Sʒ eſt in eadẽ illuſione neceſ ¶gunie: ſiẽ liberto lib⸗
ſaria ualde diſcretõ:que ſubtiliter reſtii enwge
pẽſare debet ex qua re accidat mẽ ſtit. Bſaee

n dormiẽtis. aliquãdo eni ex cra/
pula.aliquãdo ex nature ſue ſuper

li... ſed nr̃a. ſic mr̃i
moniuʒ in furioſis

fluitate uel infirmitate.aliquando manet ppter relig⸗
ex cogitatione ↄtingit pollutio.et as pꝛioꝛis volũtatiſ
quidem cum ex nature ſuperflui/ ff. de his qni ſui uel
tate uel infirmitate euenerit: om/ alie. iur. ſunt. patre
nino hec illuſio non eſt timenda: furioſo. Imputẽ er
go mihi ſaltẽ ſi initi

quia bancanimus neſciens periu
liſſeꝰ magis dolendus eſt quam fe

ciſſe. Cuù vo ulia modũ appetituſ in lenitico le
gule ĩ ſumẽdis alimẽtis rapit:atqʒ git dũm dixiſſe. Si
iccirco humorum receptacula gra fuerit hõ pollutꝰ no
uant᷑ bhʒ exinde animus aliquẽ rea ciurno ſemine egꝛe
tũv:nõ tamẽ uſqʒ ad probibitionẽ Qiit extra caſtra et
ſacri myſterii percipiendi:uel mii veſt enertat nlagad
ſarü ſolennia celebrandi: cum for mrepe alts
taſſe aut dies feſtuſexigit: aut erbi caſũ renetat ad ca
bere myſteriuʒ pro eo quod ſacer ſtra. Hoc grego.ex
dos alius deeſt ipſa neceſſitas cõ poit hic ⁊ retoꝛque-
pellit.nam ſi alii adſunt qui imp-le tur ad illos qui pol⸗
re myſterium ualeant: illuſio per luunt᷑ mente.
crapulam facta: aperceptione ſa· i CBunc. tals mon
cri myſterii probibere non debet womani ſernant ut.
ſed ab immolatione ſacri myſterii xxxiij. q. iiij. vir cuʒ
ut arbitror abſtinere debʒz büilit ꝓpꝛia vxoꝛe.
k ¶· Immüdicia. i.
imũda cogitatõne.

m C Aqua.i.penitentia.

alit᷑ turpit᷑ cogitaui
h. Eſtamentũ.

I¶Veris imaginibus.cũ videlʒmulierẽ ⁊ delectat᷑ nea. ⸗

n ¶ Ald veſperã.i.quouſq; receſſit ignis tẽptationis.

o “Pertuliſſe.q.d. potius intelligit tunc pati q; facere.
p Reatũ.i.veniale peccatũ.⁊ iõ nõ pꝛohibet a ſũꝑtiõe
ſed ꝓhibet uel diſſuadet a cõfectione:niſi ſit neceſſitas.

₰

euchariſtie.

q C Meceſſitas.que legẽ nõ habet.de cõſe.di.i.ſicut.
1r BHumiliter. ergo cõſiliũ.bene enim põt celebꝛare ſi vult.nam pꝛo
lenibꝰ criminibus no abſtinebit ſacerdos a celebꝛatione miſſaxꝝ.ſed

ð

4

(Q.*&

pꝛo talibus abſtine
bit pꝛo quibus poſ/
ſet excõicari. ut de
con.di.ij.ſi nõ ſunt

æ.c.quotidie.tñ pꝛo

quolibʒ moꝛtali pec
cato quilibet eſt ſuſ
pẽſus quo ad ſe. ut

e de cohabi. cle. et
mu. c. vlt. niſi pere⸗
gerit penitentia. ut
e de tẽ. oꝛ.qſitũ.h.

a Si tamen.i.ma

xime Mõ cõcuſ/⸗
ſerit. pollutio ipſa.
b MMens rea.q.d
nec mens eſt rea in
ſõno. nec ẽ rea poſt
ſomnũ cum eſt libe
ra in ſuo iudicio.ſʒ
tũc fuit rea qñ ſe in
gurgitanit. vn ſatis
pʒ bic ꝙ hõ in ſom/
no nõ peccat.

cNibera. ſupple:

Feeins peccauit.
d .ρ Radice.i. mala

cogitatione.

eDn eſt. concu

piſcẽdo.i.abſ

qʒ libidine pcedẽtii

ardoꝛis.

¶ His ita. hic põit
magiſter ſolutionẽ

obiectiõis quã fece
rat in pcedẽti diſtin
ctione.nos &̊ cũ ipo
pleniꝰ diſtinguamꝰ
ꝙ eoꝝ que cõtinen
tur in lege:alia ſunt
moꝛalia: alia myſti

ca. moꝛalia ſũt que

moꝛes infoꝛmãt. et
ſic ſunt intelligen⸗
da ut ipſa verba ſo/⸗
nat:ut diliges denʒ
nõ occides:honoꝛa
patrẽ. de quibꝰ nõ.
xxxij.q.vij.ꝗd in oĩ

bus. Myſtica ſunt

figuralia que aliud
ſignificant pter id
qð lr̃a ſonat. Hoꝛũ
alia ſunt ſacramẽta
lia:alia ſunt cerimo
nialia. Sacramẽta
lia ſunt de quibꝰ rõ
reddi põt:quare ad
lraʒ ſic fuerint pce/
pta.ut de circũciſio

ne ⁊ de obſeruatiõe

ſabbati. de gbus ha
beſ er̃ de bap.maio
res.⁊ ex.de ↄſti.tñſ
lato. Cerimonialia
ſunt de gbus rõ red
di nõ põt quare ad
lraʒ ſint madata.ut
nõ arabis in boue ⁊
aſino.ut.xyvi.q.vij.
in noua.nõ fereſ ve
ſtẽ de lana ⁊ lino cõ

textã.nõ ſeres agũ

diusr ſo ſemiĩe. lex ̊
qtũ ad moꝛalia nõ
recipit imutationeʒ
ſed ꝙtũ ad ſacr̃alia
⁊ cerimonialla mu/
tat᷑ q;tũ ad ſuꝑficiẽ
lre: ſʒ nõ ob hoc dꝛ
eſſe mutatũ iuſ nale
qꝛ in his nõ cõſiſte⸗

8B Ed penſandũ eſt quando ipſa

yI.

ſi tamen dormientẽ turpi imagia/
tione illuſio nõ cõcuſſerit.naʒ ſunt
quidã in quibuſita plerũqʒ; illuſio
naſcitur ut eorũ animus etiam in
ſõno corporis poſitꝰ turpibuſima
ginationibus nõ fedemur. ¶.Qua
in re unũ ibi oſtẽditur: quod ipſa
mens oĩno rea nõ ſit tunc/ſed ſuo
iudicõ penitus libera cũ ſe ⁊aſi dor
miens corpore nibil meminit: ui
diſſe tamẽ in uigiliis corporis me
minit ſe in ingluuiẽ uentris incidiſ
ſe. Si uero ex turpi cogitatione ui
gilantis oritur illuſio in mẽte dor
mientis: patet animo reatus ſuus
uidet eni a qua radice inquinatio
illa proceſſerit. quia quod cogita
uit ſciens hoc pertulit neſciens. ꝓ
pter taleʒ pollutionẽ a ſacro myſte
rio ea die abſtinere oportet.
alea.

cogitatio vtrũ in ſuggeſtione:
an in delectatione.uel quod magiſ
eſt in peccati cõſenſu ceciderit.tri
bus eniz modis implet᷑ omne pec
catum:uidelicet ſuggeſtione dele

ctatione:cõſenſu. Suggeſtio quip

pe fit per diaboluʒ. delectatio per
carnẽ.cõſenſus per ſpiritũ. Quia

primo culpam ſerpens ſuggeſſit

eua delectata eſt uelut caro. adam
vo uelut ſpiritus conſenſit. Et ne
ceſſaria ẽ magna diſcretõ inter ſug
geſtionẽ ⁊ delectarionẽ: ⁊ inter de
lectationẽ atqʒ ⁊ ↄſenſũ iudicẽ ſui
faciat animũ preſidem. uʒ enim
malignus ſpũs peccatuʒ ſuggerit
in mentẽ:ſi nulla peccati delectatõ
ſequat᷑ peccatũ oino perpetratum
nõ eſt. Cuʒ vo delectari caro cepe
rit:tunc peccatuʒ incipir naſci. Si
qũt etiaʒ ad cõſenſum ex delibera
tione cõſentit:tunc peccatũ cogno
ſcitur perfici: In ſuggeſtiõe ergo
peccati ſemen eſt. in delectatione
fit nutrimentũ.in cõſenſu perfectõ
Et ſepe cõtingit ut hoc quod mali

gnus ſpũs ſeminat in cogitatione

caro in delectationẽ trabat:non ta
men animus eideʒ delectationi cõ
ſentiat.⁊ cũ caro delectari ſine aĩo
nequeat.ipſe tamẽ animus carnis
uoluptatibus reluctans in delecta
tione carnali aliquo mõ ligat᷑ inui
ius:ut ei ex rõe ↄtradicat nec ↄſen
tiat:et tamẽ ea delectatiõe ligatus
ſit:ſʒ ligatũ ſe uehemẽter ingemi
cat.unde et ille celeſtis exercirus
precipuus miles gemebat dicens
uideo aliã legẽ in mẽbris meis re
pugnantẽ legi mentis mee:a capti
uũ me ducentẽ in legẽ peccati que
eſt in mẽbris meis. Si auteʒ capti
uus erat minime repugnabat:qua
Apter ⁊ captiuus erat ⁊ pugnabar
Igit᷑ mẽtis legi eius lex que in mẽ
bris eſt repugnabar. Si auũt repu
gnabat captiuuſ nõ erat: Iaqʒ eſt
hõut ita dixerim captiuus a liber.
ſiber ex iuſticia: captiuus ex dele/
ctatiõe quã portat inuitus. ¶ Itẽ

.yII.

AIſidorus in ſententiarũ.li.i.
AQuando ſit peccatuʒ nocturnis
imaginibus illudi.

. 1 On eſt peccatũ quãdo nolẽ

tes imaginibus nocturnis il
ludimur.ſʒ tunc eſt peccatũ ſi ante

quã illudamur cogitatonis affecti

buſpreuenimur. Quxurie quippe
imagines quas i ueritate geſſimuſ
ſepe dormiẽtibus in aio apparent
ſ innoxie ſunrſi nõ ↄcupiſcẽdo oc
currũt. Itẽ qui nocturna illuſione
polluit᷑ quãuis extra memoriã co

gitationũ turpiũ ſeſe perſentiatr in
quinatũ:tamẽ hoc ut tentaret᷑ cul

pe ſue tribuat: ſuamqʒ imundiciã
ſtati flenbuſtergat. ¶.His itaqʒ
reſpondet᷑. In lege ⁊ euãgelio na
turale ius cõtinet᷑enõ tamẽ quecũ
qʒ in lege ⁊ in euãgelio inueniunt

naturali iuri coberere probantur — -

Sunt eni in lege quedã moralia
precepta:ut nõ occides:⁊ cetera.
quedã myſtica utpote ſacrificiorũ
precepta utde agno ⁊ alia his ſimi
lia.Oloralia mãdata ad naturale
ius pertinẽt:atqʒ iõ nullã mutabi
litatẽ recepiſſe mõſtrãt᷑. ¶Oyſtica
vo quantũ ad ſuperficiẽ a naturali

iure probant᷑ aliena quãtũ ad mo

ralẽ intelligentiã inueniunt᷑ ſibi an
nexa:ac per hoc ⁊ ſi ſecundũ ſuper
ficiẽ uideant᷑ eſſe mutata.tamen ſe

cundũ moralẽ intelligentiãäõ muta

bilitatẽ neſcire probant᷑. Natura
le ergo ius ab exordio rõnaliſ cre

gture icipiẽs ut ſupradictũ eſt ma

net imobile. Jusꝰ vo ↄſuetudis
poſt naturalẽ legẽ exordiũ habuit
exquo hoĩes ↄueniẽtes in unũ ce
perunt ſimul habitare qd ex eo tẽ
pore factũ eſſe credit᷑: exquo cayʒ
ciuitatẽ ediſicaſſe legit᷑.quod cũ in
diluuio ꝓpter hoĩum raritatẽ fere
uidebat᷑ extinctũꝰ.poſtea a tẽpore
nẽroth reparatuʒ ſiue potius imu
ratũ exiſtimat᷑:cũ ipſe ſimul cũ ali
is alios cepit opprimere:⁊a alii ſua
ibecillitate eorũ ditõi ceperũt eſſe

ſubiecti. unde in geneſis legit᷑ de

eo cepit nẽroth robuſtus uenator
eſſe corã deo .i õinuʒ oppreſſor
or quos ad murriʒ edificã

As aũt ↄſtõis cepit a iu
ſtificatiõibus quas do
inus tradidit moyſi di
cẽs:ſi emedis ſeruũ hebreũ ⁊c̃.
Ende Iſi.in li.v ethimo.aait.
DSe conditoribus legum.

Pyſes gẽtis hebree primuſ

oĩum diuinas leges ſacris lit

teris explicauit. Foroneꝰ rex gre
cis primus leges iudiciaqʒ ↄſtim
it.Mercuriꝰ trimegiſtus primꝰ
leges egiptiis tradidit. Salon/
equideʒ primus leges athenienſi
bus edidit. Ligurgus primus la
cedemoniis iura ex apollinis au
croritate confinxit. Nũma põpili
us qui romulo ſucceſſit in regno:
primns rõanis leges edidit. e

9

v

bat ius nãle quo ad ſupficieʒ
lre ſᷣm quã hec ſũt mulata. ſ
quo ad myſticã intelligentiaʒ
bm quã nõ ſunt mutata.ſʒ̊ my
ſticus eoꝝ intellectꝰ nõẽ mu⸗
tatus:vñ lex nõ dꝛ mutata.i.
g. i. marchion.
Jus. nüc ondit a quo tꝑe
cepit ius cõſuetudinariũ ⁊ cõ
ſtõis.⁊ dicit ꝙ a tꝑe caym ce
pit ius cõſuetudinariũ qui pᷣ/
mo edificauit ciuitatẽ quã ex
noie filij ſui vocauit enoch.ſʒ
ius cõſtitutionis a moyſe.io.

h Extinctũ.ius. nõ termi

2

1

nat᷑.i.nõ finit᷑ in vij. ſicut nec
incipe põt a.vij.qꝛ adminꝰ de
eẽ debẽt facere plebẽ.ut.ſ.x.q
iij.vnio.
Coꝛã deo.i.eoꝝ que ſunt
d ni.uel permittẽte dño.quic
quid eni fit iudicio dei fit.ut
xxvi.q.v.nec mirum.
S aũt. In hac.vij.
di. oſtendit qñn ⁊ a
bus ceperint ↄſtões
ſiane tã eccleſiaſti-
ce qᷓ; ſeculares. Eccleſiaſtice
ceperũt a moyſe ⁊ tꝑe moyſi.
Seculares a diuerſiſ⁊ tꝑe di
uerſo ceperũt.ut pʒ in ſequẽ
tibus. c.
Kiuſtificatõibus.i.a iudi
cijs. legit in Exo. ꝙ dñs di⸗
xit filijs iſrael per moyſen. ſi
emeris ſᷣnũ hebꝛeũ.ſ.qui an
ſeruus nõ fuit:ſex annis ſᷣui
at tibi. ni ſi annus iubileus in
terueniat in ſeptio anno egre
dit᷑ liber ⁊ gratis cũ quali ve/
ſte intrauit:ſi habuit pꝛiꝰ vxo

rẽ cũ filijs cũ vxoꝛe ⁊ liberis

exeat: ſi dũs dedit ei vxoꝛem
mulier cũ filijs erit dni.ſed ſi
elegerit ſeruus manere cũ do
mino amoꝛe dni uel vxoꝛis ⁊
filioꝝ offerʒ eũ dñs dijs.i.ſa
cerdotibꝰ ⁊ applicabit ad ho/
ſtiũ tabernaculi ⁊ ꝑfoꝛabit au
rẽ eius cũ ſubula in ſignũ ꝑpe
tue ſeruitutis:⁊ eius erit ſfuui
vſqʒ dũ viuet uel vſqʒ ad an-
nũ iubileũ.Ab hac ↄſtõne ce
pit moyſes iudicia ſua ut dici
tur in exodo.io.

m CQQnuas. nã ⁊ a diuinis ſcri

pturis oꝛnatus oĩs ſcie ſũpſit
iniciuʒ. ut j.xxxvij.di.ꝭ.hinc
etiam.

n 67 Oyſes.trimegiſtꝰ.ꝓ⸗

0

pt᷑ tres potẽtias.ſ.elo
quentia:ſcientiã:⁊ virtutem.
de quibus habes.xxxvij.diſ.
relatũ.2. g. ſic viue. C.
leſ wgiſtmoe
Primus.imo pꝛius romu
lus tradidit ſed paucas.ff.de
oꝛigi.iur.l.ij. quia paucas.
ideo dicit᷑ iſte pꝛimus edidit.

p v. viros. cum eni leges ꝓ

pteꝛ diſcoꝛdiã plebeioꝝ cum
nobilibꝰ fere per.xxx.lannos
in diſſuetudinẽ abijſſent: cre
ati ſunt.x.viri qui de greciſci
uitatibus leges collectas trãſ
tulerũt in latinũ ⁊ eaſ in tabu

lis eburneis ſcripſerunt. Po

ſtea idẽ.x.viri: accepta pote/
ſtate coꝛigẽdi ⁊ interpꝛetãdi
leges videntes multa deeſſe
tabulis deceʒ.poſtea duas ta

6
— ?
7 7.

plitudine.qꝛ ſᷣm hoc ius om-

b W Mai

dic aliquid in deũ ⁊ morẽ.⁊ ar.ff.de acqui.here.l.vi.in fi.ar. .ex qð me.

cauſa.ſacris.
b ¶ Meceſſaria. ſʒ ſi nullꝰ eſt
eaꝝ vſus nt quid mẽbꝛanas

occupãt.

at. ut. xix. di. ſi romano
rũ.ſʒ iõ noticia eſt nccia ut ſci

at᷑ cã quare tollant.ut.C. de
cadu.tol.l.vna.qꝛ ⁊ ipſe papa
argumentat᷑ ex abrogato iur
nt ex.de iudi.nouit.uel eſt ne
ceſſaria nõ ut ꝓbent ſʒ ut re⸗

pꝛobent
di. legim

maledicta.ut.xxxvij
us.⁊.c.qui de mẽſa.

e ¶ Docauit. hũc tn imutauit

poſtea Juſtinian?:⁊ fec ynuʒ
codicẽ ex tribus.C. ð no.co.

po. verſus pꝛin. io.

Iffert autez. In hac

viij. di. oſtẽdit magi⸗

ſter qualiter ius na-
le excellat alia iura a

nia ſunt cõia. .
e ¶ Eos.i.apoſtolos.xij.q.i.

dilectiſſi

mis.

f Meſcit.quiſqʒ enĩ tantũ di
ligit aliũ ut ſe.fſinxit eni Pla/
to quandãa rẽpublica in ꝗq oiĩa
ſunt cõia.xij.q.i.c.ij.

3g 0 Vo iure.defẽdis.i.pe

tis uel defẽédẽdo retieſ

ure diuino.ex hoc vi

det᷑ ꝙ tantũ iure bumano ali
qua poſſideant᷑ ⁊ nõ diuino.
et ſic obſtat.j.xxiij.q.vij.c.i.

vbi dꝛ ꝙ

iure diuino aliquid

poſſidet᷑:ſed nõ eſt õriũ:imo

potius

coꝛdat.qꝛ dicit᷑ ibi q

iuſtoꝝ ſunt oĩa iure diuino.⁊=
bene põt eſſe ꝙ iure diuino a
liquid ſit ꝓpꝛiũ.ſʒ iõ dicit hic
ꝙ iure humano poſſidentur
poſſeſſioneſ.qꝛ iura humana

potiſſime tractũt de poſſeſſio

nibus:ſʒ

Hi. yiiiſj
ius canonicũ de de⸗

cimis ⁊ pᷣmitijs.yel dic ꝙ ibi
ius diuinũ ſtricte ſumit ꝓ in/
re canonico. ſʒ hic ius canõi⸗/
cũ cõpꝛehendit᷑ ſub iure hũa

no.⁊ habes hic ꝙ petẽti reſti
tutionẽ obſtat exceptio hereſ
enĩ nihil ẽ licitũ poſ ⸗

heretico

ſidere.ut.xxiij.q.v.ſi vos.et
q. vij. c. i. . ij. Ieẽ hic eſt ar. q
a petẽte reſtitutionẽ poſſumꝰ

querere quo iure petat:anꝑi

terdictũ uel iudicig offo. Itẽ
ꝙ cãm petẽdi tenet᷑ explicare
⁊ ꝙ ſᷣm iura canonica actõ ſit
pᷣponenda.habeſ ex.de iudi.
examinata.⁊ ex.de li.ob.dile
cti.nec obſtat ex.de indi.dile⸗/

ol. ego credo ꝙ cã et

motꝰ agendi eſt pꝛoponẽdus
ut ᷣm illũ moduʒ iudex ferat
ſniam.ex.de ſimo.lʒ heli.lłʒ ñ

cogat᷑ actionẽ ꝓponere.qꝛ eti

am ſʒ leges ſola cã ſufficit.it
C.ð edic.di.hadrxr.tol.l.iij.b.
i ¶ AWea eſt. hec verba meũ ⁊
ſuũ ſpectãt ad dñũm nõ ad bo⸗/
nefidei poſſeſſoꝛẽ.ut.ff.de re
lig.⁊ ſũp.fu.l.ij.ꝭ.i.
Kk ¶¶Baudeatis. retinẽdo poſ⸗
ſeſſiones uel eas recuperado
¶Leges. ↄſtões imperatoꝝ
ſuper rebuſeccleſiaſticis non
valuiſſent.niſi poſtea ↄfirma

DI.

bulas ſuper addiderũt.⁊? appellate ſunt ille leges.xij.tabulax. qui aũt fuerũt
illi.x.viri ſtati determinat Iidoꝛus dicens ſecc.
₰⁸ — Verũt.metu.ar.qꝙ metus verboꝝ excuſat.ar.j.xxiij.q.viij.cõuenioꝛ.ibi

inde cũ populus ſeditioſos magi

ſtratus ferre nõ poſſet.x. uiros le
gibus ſcribẽdis creauit:qui leges
ex libris ſolonis in latinũ ſermo
nẽ trãſ latas.xii.tabulis expoſuer̃t
Nomina eorum ani leges duo
decim tabularum expoſuerunt.

. AVerũr aũt hi:Apius claudi

¶us. Zitus genutius. Mub
lius ſeſtius. Lucius ueturius.Ca
ius iulius. Aulius mãlius. Pu/
blius ſulpitius. MDublius curiati
us. Titus romalius. Spuriuſ po
ſthumius. Hi.x.uiri legũ conſcri
bendarũ cauſa electi ſunt. Leges
aũt redigere in libris primus con
ſul põpeius inſtituere uoluit:ſʒ nõ
perſeuerauit obtrectatoruʒ metu.
Deinde cepit ceſar id facere ſʒ an

te interfecius eſt. aulatim aurẽ
qtique legeſuetuſtate atqʒ incuria

aboleuerũt: quarũ ⁊ ſi iam nullus
eſt uſus noticia tamẽ neceſſaria ui
detur. Noue aũt leges a cõſtanti/
no ceſare ceperũt ⁊ reliquis ſucce
dẽtibus:erantqʒ permixte ⁊ inor
dinate. MPoſtea vo theodoſiꝰ mi
nor auguſta ad ſimilitudinẽ grego
riani ⁊ hermogeniãi codicẽ faciuʒ
cõſtirutionũ a cõſtantini tempori
bus ſub proprio cuiuſcũqʒ impe/
ratoris timilo diſpoſuit: quẽ a ſuo
nomine theodoſianũ uocauir᷑.
Iffert aür ius natrale
a cõſuetudine ⁊ cõſtõne.
nam iure naturali omnia
ſunt cõia oĩibus:qd nõ ſo
luũ inter eos ſeruatũ credit᷑ de qui
bus legit. Multimcdiniſcredẽtiũ
erat cor unũ ⁊ anima una cc. uerũ
etiã ex precedẽti tẽpore a philoſo
phiſtraditũ inuenitur. unde apud
plaronẽ illa ciuitas iuſtiſſime ordi
nata tradit᷑ in qua quiſqs proprioſ
neſcit affectus. Nure ergo conſue
tudinis uel cõſtitutionis hoc meũ

eſt. illud vo alterius. ¶C AUnde au

uſtinus ait ſuper Johannẽ.
ure diuino omnia ſunt cõia omi
bus: iure vo cõſtitutõis hoc meuz
illud uero alterius eſt.
AVo iureꝰ defendis uillas ec
cleſie diuino an bumano. di
uinũ ius in ſcripturis diuinis ha/
bemus:bumanu in legibus regũ.

unde quiſqʒ poſſidet quod poſſi/

det:nõne iure humano.nã iure di
uino domini eſt terra ⁊ pleniiudo
eius:pauperes ⁊ diuites una ter/
ra ſupportat: dominꝰ de uno limo
fecit ⁊ pauperes ⁊ diuiteſ. Jure er
go humano dicit᷑: hec uilla ẽ mea
hic ſeruus eſt meus: hec domus ẽ
mea . Jura aũt humana iura impe
ratoruʒ ſunt.quare:quia ipſa iura

bumana per imperatores recto

te fuiſſent ab eccleſia. ut. xcvi. di. bene.

m Poſſidere.hoc canones pcipiũt.nt.xxiij.q.vij.c.i.⁊.ij.
n¶ Moli ergo dicere.ar. eſt hic ꝙ qui vnũ dicit dicit ⁊ oĩa que ſequũ

tur ex illo.ut.xi.q.iij.eſtimãt.⁊.c.ſe.⁊ ex de do.⁊ cõtu.cũ dilectus fi
lius.⁊.ff.qð me.cau.l.i.tẽ ar.ꝙ idem iuris eſt in vno cõnexoꝝ qð

res ſeculi deus diſtribuirhumano

generi. Itẽ tolle iura imperatorũ

quis audʒ dicere hecuilla ẽ mea
meus eſtiſte ſeruus:meaẽ hec do
mus: Si aũtut teneant᷑ iſta ab ho
minibus regũ iura fecerũt: uultis
ut reticeamus legeſut gaudeatis
Item relegant᷑ leges ubi manife

ſte preceperũt imperatores: eos

qui preter eccleſie catholice cõmu
nionẽ uſurpãt ſibi nomen chriſtia
nũ:nec uolunt in pace colere paciſ

anergozinibil noĩe eccleſie aude
1

ant poſſidere. Sʒ diciriſ quid no
bis ⁊ imperatori: Sʒur iam dixi:
de iure humano agit᷑.apoſtolꝰ uo

luit ſeruiri regibuſ:uoluit honora

ri reges? dixit: regem ueremini.
Noli ergo dicere :quid mihi ⁊ re
gi: quid tibi ergo ⁊ poſſeſſioni per
iura regũ poſſident᷑ poſſeſſones:
dixiſti: quid mihi ⁊ regi:noli ergo
dicere poſſeſſões tuas: quia ipſa
iura renũciaſti bũana quibus poſ
ſeſſões poſſiden᷑. Dignitateꝰ
vo ius namurale ſimiliter preualet

cõſueſudini cõſtitutioni: quecun

