daelt wert alct ſaltẽ gnãli citare:⁊ in ſua dioceſi clericũ ordi abſerbchar oeled konrin eccle ſed ena r huhel
lieri diſpẽſatio.uel dic nare.quia ex his cõtentiõi * ia habeat hoſte.ſ.prohibẽte quo 5 1 d
ꝙ tunc ſolꝰ papa diſpẽſat. enz l la ex his cõtentiõibus ſo ſuum debeat miniſteriñ Eplat ſug. alij dit .
meol pap dilpeſat.c ent naſci diſcordie. j um debeat miniſteriũ exhibere i pedeẽti eẽ utꝑ ſit p
18 iner Efen — beanmomni rdlc inode bi⸗ Peiuzem wuaʒ nõ preuidimus dif lec ſen h .
tiã que ex h̊ ꝓueniret.qꝛ 6 re audear. Oſiuſ epũs dixit: æ hoc nen am. iccirco tibi ſcriptis pre berat ecclia rema⸗ ,
duobus dnis põt ſeruire. ut. uniuerſi ↄſtituimus:ut quicũqʒ ex entibus eum neceſſario duximus net p̃latꝰ.alias nõ. n
xxi. q.i. c. . io. hec gl. nihil na⸗ alia parochia uoluerit alienũ mini concedendum: habiturus licen/ vii. q.i. paſtoꝛalis.? do
let. qꝛ papa tũtũ diſpeſat cira ſtrũ ſine cõſenſu epiſcopi ſui a ſine nam illum diaconum noſtra inter orade ve cle. u
plures ecclias bñtes curã aa uoluntate ordinare: nõ ſit rata ei⸗ ueniente auctoritate eccleſie tue re nitate, Ne, ſe
rũ ⁊ plures dignitates. ut ex- ordinatio*. Itez innocentius. deo propicio conſtituere cardina./ cai üidia 1
pſſe dicit decre. de multa. ſed Be eoõdem. entius. lem. Item ex concilio car. i cetiã tr aendiad a- lu
circa plura bñficia ſimplicia e eodem. *1. liũ epatũ ſub ea cõ⸗ i
nõ F o diſpẽſare ꝓhibitũ. ditiõe i ſi ri
ſ n duabꝰ. nec iur̃ ciuili gs in duob⸗ ja mr & poꝛ ecclia ad libta-
E EN n uobꝰ collegijs põt cõnun . ͦͤrede 5. nũ
i...i.nec duas militias hre.C.ꝗ mili.nõ boli. in poſt erari.ff. de coll. quid epᷣs interim eſt pᷣlatꝰ eius.ſic.nõ tñ põ ie receat ad eñ: ni
res.ff.ad munic.libertus.ꝭ.pꝛeſcriptio S.in poſtex. nec duos hono⸗ te ecclia libertate nõ delit vͤte cenorf vöte nen⸗ Frpcarannſe
c Biuerſis.nõ cõuentu 6 ⸗ . it redire. ʒ. n. iterim ſit eiꝰ platꝰ ligata tn ſe
———— alibus et uner canonicus in dinerſis ↄuẽtualibus executiõem. Itẽ ſi ad aliã eccliã uellet eũ reuocare no poſſet. niſi ad
d Eura. vii. . i gis nec pꝛelatꝰ.ita ꝙ ſit in eis canonicus ſuã ex quo eilniamm dedit. miſi ei ſub hac ↄditiõe lniaʒ dediſſet. ut
¶Cura.xii.q.ii.bone rei.lau. 1 poſſet eũ qñcũqʒ uell b hac ↄditioe iniaʒ dec U n
e ¶ Pꝛepoſito.i.epᷣo qni eſt oꝛdi in ei = eu qncuʒ uellet reuocare. Itẽ ſi totꝰepᷣat⸗ occupatꝰ eſt a ſa/ le
inel vie ppoſite po qni eſt oꝛdinatoꝛ in cũctis.nt in õrio hic ſignato.xxy.di racenis.nũgꝗd remanẽt clici iſtiꝰ epi.cũ oẽs ſint in epatu alteriꝰ di⸗
Tã Pponlofkiaſchudtaron⸗er de uer. ſig.q;uis.⁊ ſic nec illud erit Srin. co ꝙ remanẽt.ſ̊ nõ habet iuriſditiõem liberã in eos. Itẽ nügd pñt
ilits. ar. J. ii. d vadente pꝛo capell.ut decime debite maioꝛi ecclie cõicent eos vicini epi recipere ſine lr̃is eiꝰ ſic.ipe tñ ſi epatꝰ eiꝰ eẽt liberatꝰ
g —— ent doch et eos reuocare etia ſi eis lniam dediſſet niſi foꝛte licendo eos
exira de pꝛeben. expoſinſt i nel ſimul vnianĩ.ut.x.q.iii.vnio.de cõ.diſ.i.c.ii.⁊ lolterer, uel G . o⸗ deſinit eẽ plat⸗ ipox. ut notat.vii. q.i. p½
h ¶ Nouem. de con. dl. i. inneni 6 ◻ Ka T¶Taãdiu.j.xxi.q.iiii.epi.ar.j.vii.q.ii.c.ii.⁊c. e
di.einnenmns. . H t⸗enni achepi ponit᷑ ſine vyᷣbo.lxiii.di.agatho. RðW
¶ Licentiã. ſed nũquid capitulũ dum ecclia nacat poſſet ipmn

giſn
2
AMuhje
balnnigt
hlane,
Ellazen
diſedſi
ffiennurne
Uinetton
d foüni
dllinni
ſhiqiga
Dprn
enize
elſneß
deinoine
ſthtnn
dcſennit
foe en i
Uius.
Lain’
gur
urt dginn
gcclig
Ate nnot
Kilrendne
ligiehddd

Exneesſin
vonegen
keechanſun
cintaeſtin
eiigligei
2nüqa
letqvopor
elis een
ligo
bt? em
ſſeecclied
Iriü.l di
aton
oeroͤpo⸗
adhoc nil
eſͤphe
i re bifl
iͦtoeotn
Pſonaifn
ieilſ,i
üſipoſu
eucle on,
Grolas
gnſonſsn
Perdecken
nuns ,7
po da
Au
üſoben
. tin
ſenii,
nit
lgnn
grſeni
Ferhſt
il
nun
inin
Peilan
zicoe
eeng
1 g

licẽtiare nõ. qꝛ q̃dã

alienatio eſt que nõ

põt fieri nacãte ec/⸗
cleſia. xii.q.ii.ſi q̃ ð
hac mã habes.xxii
ii. di. c.ii.ſʒ gd ſi ec⸗
cleſia habʒ viſitato⸗
rẽ videt᷑ ꝙ iſte poſ⸗
ſit alienare.ut inſt.
de cur.ꝭ.ul.naʒ au/

ctoꝛitate metropoli

tani debet cõſtitui
viſitatoꝛ.ſʒ videtur
3 qð dicit lex. quia
ad ea que ſolẽnitatẽ
iuris deſiderãt iu/
toꝛe opus eſt. ff. de
cõſenſu.⁊ auc. pꝛe-
ſtan.l. curatoꝛc.vñ
ñ credo hoc ſieri ꝑ
viſitatoꝛẽ.cũ ſolẽni
tatẽ exigãt.x.q.ii.hᷣ
a Rimatꝰ. ſiñ
lriſ. ſ. px. di.
c.ii.⁊.iii.⁊.j.lxxvi.
di.c.ul.⁊.S.c.ꝓx.⁊
S. lxi.di.oſiꝰ ⁊.lxxx
v. floꝛẽtinũ. in fi.õ.
lxiii.di.litteras.
b ¶ Sine lris.crede
rẽ tñ ⁊ teſtes ſuffice
re.C. de fide iſtru.
in exercẽdis.⁊ ex ð
cle.pegri.tue.lau.
c ¶ Obtineat. ſʒ nõ⸗
ne exneus epᷣs põt
oꝛdinare laicũ ð al/
terius epᷣatn. cũ lai
cus poſſit trãſſerre
domiciliũ quo uo⸗/
luerit. dico ꝙ ſic. ſ
domicilio non traſ/
lato nõ põt eũ oꝛdi/
nare.ſicut nec alia
ſacf̃a ab extraneo ĩ
cipere poſſet.ut de

pe. di. vi. placnit de

cõ.di.ii.tribus. nec

peregrinari põt lai/
cus ſine licẽtia epi.

Di. xxii.
ntſ de cõ. di. v. n 0z.
d ¶ Eiꝰ epi.ſic.C.
de offi. ma.mi.mili
les.nbi dicit ꝙ ſine
licẽtia ĩꝑatoꝛis.⁊c.

e ¶ Acollega ſuo.ſʒ

pone ꝙ eũ cõcedat
ubi dicit᷑ iſte haber
domiciliũ.dic ꝙ ſi
utrũqʒ beneficium
retinet ntrobiqʒ.ff.
ad mũic.l.labeo.⁊
l. aſſumptio.5.. a vi
ris prndẽtibus.
fTZtraneo cle⸗
rico.cõmẽda⸗
ticijs.ſ.de cõ.di.ii.

tribus.ex de cle.pe

regri.c.tue.⁊.xx.q.
ul.c.ult.⁊.xix.q.ii.

dne. ⁊. C. de epiſ.?

cle.ſiqua.

6 Eerauur. ne

niens. hoc ue
rnʒ eſt cũ ille ꝗ cle⸗
ricum pꝛeſentat lai
cuſ eſt.qꝛ qdiu ido
neus eſt in ſuo epa
tn nõ pñtabit er̃ne
um. eps eni vnde/

LXXII

Sine litreris epiſcopi ſuiĩ aliquᷣs
eccleſia clericus non ſuſcipiamr.
Rimatus epiſcopus begeſe⸗/

litanus dixit. Suggero ſancni

tati ueſtre:ut ſtatuatis nõ licere cle
ricum alienuʒ ab aliquo epiſcopo
ſuſcipi ſine litterisꝰ epiſcopi ſui ne
qʒ apud ſe rerinere: neqʒ laicum
uſurpare ſibi de plebe aliena ut eũ
obtineat ſine conſcientia eius epi
ſcopi de plebe cuius eſt. Gratus
epiſcopus dixit:hec obſeruãtia pa
cem cuſtodit. Nã ⁊ memini in ſan
ctiſſimo concilio ſardicenſi ſimili/
ter ſtatutum:ut nemo alterius ple
bis hominem uſurpet: ſed ſi ſorte
erit neceſſarius petat a collega ſuo
per cõſenſũ ſui epiſcopi habeart.
¶Irem exconci. chalcedon.
Sine litteris commendaniciis cle
ricus extra ſuam eccleſiam non mi
niſtret. MB
Xtraneo clerico ⁊ lectori ex/
tra ſuam ciuitatem ſine com/
mẽdaticiis litteris proprii epiſco
pi nuſquã pẽitus liceat miniſtrare.
¶Nem ex ſermone ſancti augu.
ad populum.
De eodem.
Ertamur chriſtianitatem ue
ſtram iuxta ſanctorum cano/
num inſtituta: ut in eccleſis a uo/
bis fundatis aliunde uenienspre
ſbyter non ſuſcipiatur:niſi a ueſtre
fuerit eccleſie conſecratus epiſco/
po:aut ab eo per commendaticiaſ
litteras ſuſcipiatur. ¶ Item ex cõ
cilio antioceno.
Abſqʒ formata clerici peregrini
non ſuſcipiantur.
Allum abſqʒ formata quaʒ
greci epiſtolam dicunt pere/
lorum clericorum ſuſcipi opor

Imiſſorias uero litte
as epiſcopus niſi ro/
atus non tribuat: ſi/

do hita rome. An
de leo papa ait. M
Miii eodem petente nulli dimiſſo
rie littere preſtentur.
Diſcopuſ ſubiecto ſibi ſacer
oti uel ali clerico niſi ab ip/
ſo poſtulatus dimiſſorias non fa⸗
ciat:ne ouis quaſi perdita aut er/
rans inueniatur. ¶ Itẽ ex conci.
car.iiii.
De eodem.
Lericum alienum niſi conce⸗
dẽte eius epiſcopoꝰ nemo au
deat uel retinere uel promouere ĩ
eccleſia ſibi credita. ¶ Clerioruʒ
autem nomen etia lectores a pſal
miſte ⁊ oſtiarii retin ent. ¶ Itẽ ex
conci.mileuitano.
In una eccleſia ordinatus in alia
non ſuſcipiatur.
P Zacuit u quicunqʒ in una ec
cleſia ſemel eligiturꝰab alia ec
cleſia ad clericatum non teneamur.

cut ſtatutuʒ eſt in ſyno

LXXIII 64
Valiterᷣuero comen) i xxii.
Anicl uel vuniſſorſ cũczpoſſet pñtare.ut.j.xvi.q
eu formata epiſtola fa ii.ſi ꝗs. epoꝛum.
cienda ſituidendum ẽ „Linn abſqz.

debẽt nãqʒ littere gre

terarum numeros etiam exprime
re nullus qui uel tenuerit greci ſer
monis noticiam ignorat. ne igirur omre eos dare niſi
i faciẽdis epiſtolis canõicis 'quas Piſcopus niſiab ipo:ſ.
mos latinus formatas uocat ali/ Amied haber deſtltera
qua fraus falſitatis temere preſu/
meretur. hoca patribus.cccxviii
nicene congregatis ſaluberrime ĩ agopti.l.ii.ſic. S. lxx. di. c. ii.
uentum eſt ⁊ conſtitutum: ut for / I ¶¶Poſtulatuſ.ſũt enĩquedã
mate epiſtole hãc calculatiõis ſeu
ſupputationis habeant rationem
ideſt ut aſſumantur in ſupputaniõe
prima greca elementa patris ⁊ i. qq; qui pꝛeeſt parciſſime dʒ cõ
7. ſ.(hoc eſt.t.y.a.que elementa meatum daf. ff. de remili. of.
octogenarium quadrageſimum æ ficium.
primum ſigniſicant numeros: pe- m Ql eted ebo le.C. 5
tri quoqʒ apoſtoli prima littera.i. emãci.iubemus.
n. qui numeros octoginta ſignifi n Cerioꝝ. autẽ.S.di.xxi.
cat.eius qui ſcribit epiſcopi prima tgt incidil imn can driem

littera. cui ſcribitur ſecunda: acci, o egiicrn exe

latiõem. bene accedit ad hoc

pienus tertia littera:ciuitatis quo ectiõe ius acquiri. ꝗ/
qʒ de qua ſcribitur quarta:⁊a indi/ am tñ dicunt cõtrariũ ⁊ ex⸗
tionis quecũqʒ eſt id temporis.i. ponũt ſemel.i.perfecte.ita ꝙ
qui fuerit numeruſ aſſumatur atqʒ confirmatus ſit. arg. extra de
hbis omnibus litteriſ grecis que ur o. dele. in lris. ? etiam ſi nõ⸗
diximus nueroſ exprimuntinunn dumeſt anland uteſt ar.
duc tisunam quecunq; collecta fu Oua gullarmi.c.
c Usunain . Hic depi
erit ſũmã epiſtola teneat banc qui itur. lxxiii. di. que
ſuſcipit cum omni cautela requirat in ſcholis nõ legitẽ
expreſſam. addat preterea ſepara qꝛ que in ea cõtinẽ
tim in epiſtola etiam nonagenariũ r. in diſſuetudinem abierũt
nouum numerum qui ſecundum ſ.de foꝛmatis qualiter ⁊ qui
greca elementa ſigniſicat amen. bus litteris concipiende ſunt
Eremplar formate epiſtole: quei mramd erga membranag ae⸗
nicena ſynodoa.cccxviii.patribuſ Far.h.· dr. R
facta eſt-
Nnomine patris.n.⁊ filii.p.⁊
ſpiritus ſancti.a. vualterio ſpi
renſis eccleſie epiſcopo ego bro/
cardus ſancte vuarmaciẽſis eccle
ſie deuotus gregis chriſti famuluſ
in deo ſumme felicitatis beatitudi
nem. CLum ſancta catholica ec
cleſia prompta ſu ſequi documẽra
euangelica:que dicũt: qui recepit
prophetam in noĩe prophete mer
cedem prophete accipiet: ⁊ qui re
cipit iuſtum in nomine iuſti merce
deʒ iuſti accipiet ⁊ cetera:⁊ apoſto
lus iubeat hoſpitalitatem ſectari:
⁊ neceſſitatibus uirorum ſanctorũ
cõicare:tamẽ propter eos qui cau
teriatam habent ſuam conſcientiã
dicentes ſe eſſe ſimplices cum ſint
aſtutia diaboli repleri:a pro opere
pietatis dicuntſe de loco ad locum
tranſire:cum ſint fugitiui ſua mali
cia faciente:⁊ dicunt ſe eſſe miniſte
rio ſacro inſertos cum non ſint:ſta
tutum eſta patribus ſanctis nemi
nem clericum alienum a ignotum
recipi ab aliquo epiſcopo ⁊ inthro
niʒari in ſua eccleſia: niſi habeata
proprio epiſcopo epiſtolaʒ que in
eanonibus noĩamr formata. Ideo

7 Imiſſoꝛ ias. Hic ö

2 1 ingit. lxxi.di. di
ce ĩterponi in ea epiſtola ⁊ non Tergiſtwarnascl
ne cauſa.greca enim elementa lit/ clericum ſine ↄmẽ

aticijs lĩ̃is ſui epi nõ eẽ reci
piendũ.nunc oſtẽdit ꝙ; u;
iſtant

⁊ poſtulat.ſicut cũ quis trãſit
in familiam alterius.ut.ff.de

que non cõcedũtur niſi cũ in/
ſtantia ut palliũ.c.di. pꝛiſca.
⁊ apoſtoli.ii.q.vi.poſt appel/

cleros.ergo ⁊ qui eos uerbe/

DI

ANAerir Hic depingitur.lxxiiii.di. in qua querit an gꝗs inuitus ſit o nam ⁊ per ſigna ita apparet uoluntas. ſieut ꝑpuocem.xxxii.q/p. nec
anichehle ↄtinet᷑ in ꝗbuſdã.c.ꝙ nõ.in ꝗbuſdã ꝙ ſic.ut.ſ.de no ſolo. xxi.q.ii.c.i.⁊.ii.⁊ ſic nõ dr̃iam inter inuitũ ⁊ reclamãtẽ.ut. ff.ð Ls
lẽtibꝰ fiant uolẽtes.cũ ̊ nec aligs vult ꝓmoueri.nec neceſſitas nel ſe. dꝛ. ar imultum. ̃
— utilitas ecclie exigat no eſt cogẽdus.nt.ſ.e.c.i.⁊.ii.ſi aũt nccitas ec/ NHon pꝛeſumat.nihilominus deponetur.j.e.ubi. eii
Aeſie hoc exigit cogit᷑ iuxta illud qð hẽs.ſ.e.c.iii.⁊.iiii.⁊.xxiii.q.iiii.diſplicet e Eſta.hoc.c.⁊.c.honoꝛatꝰ loquũtur de eadẽ materia.⁊ idẽeſt
ſi aũt exigat utilitas ecclie.tẽ G caſus utriuſqʒ. n
dʒ cogi iuxta id qð hẽs.ſ.e.c. f Secretario.alit ſin
ul. hec tñ diſtinctio vr repꝛo⸗ notum facimus paternitati neſtre ca docet auctoritas confirmare ſa ſũit᷑.xxiii.di.noʒ. lit
bari.ſ.e.epo. ⁊ ex de eta.⁊ quod preſens frater noſter haruʒ tagimus. Sancta trinitas ueſtraʒ g T Perſona. ar. nõ i
qua ordi. queriſ.e 1o diei võt ſireraruʒz portator nomine bermã beatitudinẽ ad regimen ſancte ſue pbele pmoneer ad l
ddbe ierehanc arbimin nus non pro ſua nequitia expuluus eccleſie perpemualiter bene ualere bus indigne iudien 4
tas ſitæ nõ necitas tunc dio eſta nobis: ſed poſtulantbus fra concedat amẽ.xcviiii.uel ſic qucld mn. ar. xxiiii q· i mi .
utilitatẽ eẽ tãtum cũ ecclia in tribus eo quod ex familia noſtra eandem ſum mam exprimunt.indi ramur. ⁊? diſt. xliiii. de
diget pmotione aliquoꝝ qui fuita noſter baptizatus: fecimus tione.x. continet hec formata epi nulliliceat. ff. de ſe⸗
nolũt ꝓmoueri.x tñ aliꝗ ſunt ei libertatem receptam in cornu al ſtola ſummã numeri. M.ccc.xv. na. qui indignus. ?
in eadẽ ecclia qpmoueri wpit taris canonice 1 ordinauimus eu y. grecam in nomine illius primaz cui iterdicit pome⸗
ut. ſ. e. c. ul. tüc at dico necita⸗ ad gradum preſbyterii cui etam ponimus: quia greci eam in qu· nium e. fl. ſer ex 4
tẽeẽ quãdo ecclia idiget pho, has dimiſſorias ſiue commendan buſqdam locis pro. y. conſonante porꝛcuipacto.ff e
motiõe aliquoꝝ. nec alij ſunt iagli faci H d ſi ſt. a. n. id interdic.⁊ rel. rele⸗ .
in ecclia qui digne poſſint p cias litteras facimus: eum ad ue ponunt: ſicut eſt. a.n. y. S.id. Saon. entt.
moueri. ut.. e.c. iii. i vis di ½ ſtram dilectam fraternitatem diri ·G Veritur de his cleri / . xiiit.
ſtinguere bm diſtinctiõem.b. gimꝰ⸗ ut in ueſtra parrochia ſub uec cis qui ab epiſcopis ſu bC Que tac;. i. T il⸗
l.quis ſit ꝓmonẽduſ.dic ꝙ ꝓ ſtro ſacro regimine defenſiõe cõö is promoueri contem la. arg. ꝙ Zria alle⸗
mouendus ad dignitatẽ cogme ſiſtere ualeat: ego inquam brocar nunt: an inuiti ſint ſub gãs nõ eſt audiẽd⸗
tur ꝑ attractiõem etiã copis qus humilis epiſcopus in nomine limandi an non: de hi/ xiii. · ii. ꝙ, ppoſte⸗
ad dmeſut.l vre giij patris æ ſilii 2.ſ.ſ.a⁊ in unitate ſan ¶ ita ſtatutum eſt in concilio aue. . de co. di i re ue
uc uscogit. xx. a ii, phin,e ius ligandi atqʒ ſoluendi:abſoluo pus qui muiti ordinare preſumit nem.
e ubi. inuitis eni nõ ſut dali hermannum preſbyterum de ciui/ S Piſcopusꝰqui inuituʒ autre i Ereſcere. ar. ꝙ
honoꝛes.ff. de decur. l. ii. . ii tate uuamarcienſi inditione.x.⁊ li Aclamantemordinare preſum monachis uelcano
§S.ul. ſed ꝓmouẽdus ad oꝛdi- centiam do uobis in throniʒzandi pſerit: annali penitentie ſubditus nicis inuitis diſtri⸗
mes vet onotes hacrtenfll euʒ in quacunqʒ eccleſia uultis ue miſſas facere nõ preſumar. ¶Itẽ runna weſſe
U .ſ. 7 4 7 .Al. xy. q. 1.
c.nl. ſed ꝙ Paiore ſũt plibꝰ ſtre alfochle anc de n epiſtola gr. eg. in regiſtro natali epiſcop 0.1 eſt. ⁊.xx.q.iii.pñs.
bificiſe Ponordieut ibl oice grecis litteris hincide munire de rimo libro. lo. xxxii qi. itegri⸗
tur. necitate cogente cogitẽ n creuimus 7 annulo noſtre eccle/ ullus promoucatur mnuitug. tas.
ſpẽſiõe ab officio.j.e.ſi ꝗ.⁊.c. ſie firmare cenſuimus: fraternita⸗ G Eſtaque nobis concilii ue, x G Jg9 clerici.ĩ
placuit. in quo ĩtelligo ⁊ pᷣua- tem ueſtram chriſtus nobis inco/ ſtri confecta ſecretario direri cedere. non
tiõem beneficij.regularit᷑.n. lumen conſeruet. Data uuarma/ ſtis:in quibus archidiaconus hbo camittat gs oꝛdi⸗
vno ſubtracto ⁊ reliquũ ẽ ſl cie idibus marcii anno dominice i noratꝰ adducitur plena eſſe cogno nes iĩferioꝛes ſi pꝛo
tractũ. ut. lxxxi. di. ſi ꝗs mõ cornationis. M. ii. menſe. xii. in uimus ſemine iurgiorum: cũ uno mouet᷑ ad maioꝛes
eredo tamẽ ꝙ debeat pceder ditione codemqz ſöas ſz dr̃ recedere quo
ſuſpẽſio ab officio quaſi que⸗/ ne. X. . S ecO emgq; tempore una Per 09 nO ad executiõeʒ ſolẽ⸗
Incipit epiſtola formata a.cccyviii lens ad facerdotii ordinem prone

dũã excõicatio.quã ſi ↄtẽnit.ſe
quit᷑ beneficij ſᷣtractio.ut.xx
di.ĩnouamꝰ ·xxiii.q.iiii.foꝛte
ſinero nec necitas nec ntilitaſ

epiſcopis ⁊ abbatibus cõſtantino

politane urbis epiſcopo edita.
Anctiſſimo in chriſto fratri ſũ

bitur:que tanquam immerita a di
aconatus officio remoueatur ſi/
cut iuſtum eſt ut nemo creſcere cõ

nẽ.qꝛ nõ ita ſolẽnit
exegt᷑ gs iĩferioꝛes
oꝛdies. uel recedit
quo ad appellatio/

exigit nõ eſt cogẽdus.⁊ ſi eps ma dulcedine charitariſ ample pellatur inuitus ita cenſendũ puro nẽ. ꝙ nõ recedãt a
eu cager vider cã odij e igra⸗ crtendo. a. illius ciuitatis epiſcopo ne quiſquaʒ inſons ab ordinis ſii bder. Nvi⸗
uta goſts asrone no ideſt illius eccleſie preſul perpe, miniſterio deiiciamn iniuſte. diiſes. Fut panri
remouere diſtinctiöem de e lue beatitudinis optatiĩ chriſto ſa⸗/ Contra inuenit᷑ in concilio car recedit quo adon⸗
ceſſitate ? ntilitate. arg. . e. lutem. y. c. y. c. p. c.l.v. Decete/⸗ tbagineuſi. nsů quo ad honoꝛe;ʒ
piſcopoꝝ. ⁊ dicunt ꝙ diuerſi ro nouerit ſacta fraternitas ueſtra Am ab epiſcopis ſuis promoueri ar. opt. ff. ad muni.
canones dinerſas penas im- quod iſte clericuſ her.nomine no contemnit:a loco ſuo deiiciamr. municeps. Sʒ ad
ponũt nolẽtibus ꝓmoueri.? ſtra in parrochia iſtructus ac detõ B Jqui clerici ab epiſcopis ſuis ſi ſe dicẽ criminoſu,ʒ
ſecen ar bitr a ebiana inonat ſus paruitatem noſtram rogauit: & promoueri contempſerint nec ererecege ic .
ertra Fen qual. Alens.⸗ quatenus illi commendaticias lir illic maneant: unde recedere no/ ronerſia P̈dir. ar.
io. gequid dicat io. decre. illa reras ſcriberemus quibus ueſtre luerunt. Item. er gma. ac. pol. cũ
queris. dicit ꝙ cogi pnt ſi nti- celſitudini commendatus ſub tui eeodem. ĩtua ⁊.c. ꝑuẽit ſ dic
litas nel necitas exigat ꝑ ſub Hone ueſtri regiminis degere poſ Lacuit᷑ ut quicũqʒ clerici uel ei credẽdũ.ex ð eta
tractiõem officij ⁊ beneficij. ſet: cuius uoluntati conſentientes diaconi pro neceſſitatibus ec te. ⁊ ql.qris a nob.
T tũc dico ntilitateʒ eẽ ecci. ſecundum canonicam auctoritate,y cleſiaſticarum rerum non optem / ſlliter ſiſe gie iſuffi
leguirruet beri ni. litteras ei dimiſſorias dedimꝰ:per poerauerint epiſcopis ſuis uolenti Tietea ndd er.
reig ecclia ſn coodem officio. ſtro miniſterio diuine ſeruituti in/ in eccleſia ſua promouere.nec illi põt appellare.C. ð

necitas eſt cum iam ꝓmotuſ
non ſufficit.uel nõ eſt aliquis

pꝛomotus.b. eum iudicaueritis:ad ſacros ordi ci. agatben.
b 2 Piſcopus qui inniuum nes promoueatis. commendatuy, Põſteriores prioribus epiſcopi m Piſcopoꝛuʒ
Gaceneg enolci el⸗ iÿ ergo euz cure ueſtre Plcivire⸗ no non preponant. . ſe vnarn
noluntal oſtendente. ſtris ex partibus abſolutum i j m f null/ epoyg ppona
c & AZut reclamãtem.uoce uel ſrarum oninn nero ennodn⸗ 68 Piſcovorum etiam quo/ poſterioꝛẽ pꝛioꝛi ;/
ſigno.l. di. ſi quis diaconꝰ. q; AQuas litte “ auce rum uita non reprehenditur nuis poſterioꝛ ſit de
nis.n. eẽt initꝰ ſi nec noce nec uas litteras ut uigore uen taus poſteriorem priori nullus prepo numero eoꝛum ⁊c.
Aiano mario reclamaret. ſkr ſümnder aceetareridegi ſuſci,/ nat: niſi forte ſuperbia elatꝰ que.d ænõ fmopl bih
umeret uolũtariꝰ.liiii. diſ.ſi lantur cis: ut canoni/ ro neceſſitat epi oꝛ dz ſemp eligi.?
ſeruꝰ.aut reclamatẽ ſiꝗ ſaltẽ. G P ſitate eccleſie epiſcopus pꝛioꝛe ut dicit ſuffi⸗

—

ſiſtens ſue ſeruiat utilitati:⁊ uobiſ

licentiam tribuimus utſi dignum

miniſtrent in ſuo gradu:unde no/
luerunt recedere. ¶ Item ex con

.

ues. ⁊.l. hi qui
ad ciuilia.
1 Lacuit.

cit ne malus exiſtat

ig
miinß⸗
uniig
Uitgiig
lun
ee,,

Mucti ni

niigtn
rdſttil
lerffot
incign⸗
iciimg
dſeg
cpreofer
detnine

Eſe

Arizſet

gceni

nifule
glffti
iil
rlig ci
edſglau
.
Cieſent
nachisntan
inniiocei
nving oo
nlar it
1giini
nigii

Fganil
cedee
ninatctt
ſeriorol
ekt ad mien
reregene gi
lrnte ſt
noitu ſit
g iterion
Mmerl
appelati⸗
recedi
Ag. I
etmenſent
i hnrſt
itcvott
goad honn,
I.ffad mu
lceps, 68
Ne ainini
feliclp
oriftii
Gubeſe
nne n
ptber
gidiieide
linann
ſſedei
tihin
or Npl
D
teselN

ruu
L.
ne
ſennn
ß hnn,
ui

ſngune

a . Sane. hãc lr̃am

*.

«zpoſterioꝛ melioꝛ ſit. ut.. xxv. diſt. c.ul.alij dicunt ſemp melioꝛem
pferẽdum etiã ſi poſterioꝛ ſit.arg. xvi.di.a ſexta ſynodus.v.pᷣma.

2 „

LXXIIII

itelligũt qdã de ꝓmouẽdo ⁊ etiã totũ.c.⁊ ita aſſi

gnãt duo caſus in quibus poſterioꝛ pfert pᷣoꝛi.ſ..cũ renit poꝛ ꝓmo

lege ille.ſ.poſterioꝛ
tenebit nomen loci
ſui.i. debiti ſibi po⸗
ri. uel debiti rõe po.
ritatis.

b ¶ Pꝛopter ſimpli

cioꝛẽ.vii.q.i...⁊.c᷑
petiſti. ð.s.diſ.xxx
ix.petrꝰ.⁊ di.xlvii.
de petro.

c Et oꝛdinatiõem

i. adminiſtratiõeʒ.
? dicit archid. ſ.dã
di ⁊ ita ſimplicitas
ĩpedit ꝓmonẽdum

ſz nõ deijcit. ſi vis:

telligere de iã ꝓpmo
to. dic ille. ſ. ſiplex
tenebit.i.hẽbit ho⸗
noꝛẽ ⁊ dignitatẽ. qꝛ
nõ remouebit. ſed
dabit᷑ ei coadiutoꝛ.
⁊Z hoc eſt qð dicit ⁊
oꝛdinationeʒ.i.ad/
miniſtratiõem tene
at ille queʒ elegerit
d Q YBoꝛüdam.
ſyracuſana.

que mõachoꝝ ẽ ſiẽ

⁊Z cãtuariẽſiſ ⁊ ita ũ
eſt ar. hic mona⸗
chus poſſit eẽ ſecu/

laris canonicꝰ. licʒ

eni poſſit eẽ platus
tñ nõ põt pᷣbẽdã ha
bere.que pꝛiuate ẽ
ntilitatis.h. ſentit
ut dixi.lviii.di.c.ii.
⁊.xvi.q. vii.in no/
na.
e C Qnalitate.ar. ꝙ;
ſi gs trãſlatus ẽ de
una ecclia in aliam
eccliam ⁊ deceptus
eſt qualitate loci.re
ſtitnẽdꝰ eſt. ⁊ ita er
roꝛ qlitatis diſſol/
nit mr̃imoniũ ſpũa
le.⁊ adde qð dixi.
xxiii.di.cois.
f¶ Et iõ.qꝛ utĩ an/
ten. ut cũ de ap.co.
H.. ↄſiderar.col. viii
noꝛẽ.hic ptʒ
ꝙ qnis coactꝰ oꝛ⸗
dinat᷑ tñ recipit oꝛ/
dinẽ. ar.i.q.i. ꝗ/⸗
daʒ. ⁊.xlv.di.de iu⸗
deiſ.ſed ſi abſoluta
æẽt coactio tũc nul⸗
lũ reciperet oꝛdinẽ
ut eẽ̃ de baptiſmo.
maioꝛes. Sʒ nũꝗd
ille ꝗ ↄditionali co
actiõe oꝛdinatꝰ ẽ te⸗
net cõtinere? vr̃ ꝙ
ſic. ut. xlv. di. de in⸗
deis. Itẽ qꝛ coacta
nolũtas ẽ uolũtas.
ut.xv. q.i.merito.
maxie ſᷣm illos ꝗ di
cũt ꝙ oꝛdini ſit no/
tũ ãnexũ.nt.xxvii.
di. diaconꝰ. lxxxiiii
di. cũ in pᷣterito.di⸗

neri. uel cum eſt ſimplicioꝛ ꝙᷓ eẽ öbeat in officio ad qð eligit.⁊ tunc

iuſſerit implere cõtemnat. Sane
ſi officiũ archidiaconuſ at propter
ſimpliciorem naturam iplere aut
expedire nequiuerit. ille loci ſui
nomen teneat ⁊ ordinationem ec/
cleſie:quẽ elegerit epiſcopus pre
ponendus. ¶ Item greg. ioanni
epiſcopo ſyracuſano.
n loco quo quiſqʒ ordinatus eſt
inuitus teneri non debet.
Vorundam ad nos relatio
ne pernenit: coſmam qui ex
mõacho monaſterii ſancte lucie a
deceſſore tuo uenerãde memorie
maximiano in eccleſia ſyracuſana
ſubdiacon ẽ factus: atqʒ a te poſt
ea in poſſeſſione que iulianauoca/
iur preſbyter dicitur ordinatuſ ita
nimia triſticia 1 loci qualitate ue/
hementer afflictum: ut uitã ſibi pe
nam exiſtimet: ⁊ contritionis ſue
fuge querat auxilium: a ideo quia
tales erga ſubiectos noſtros debe
mus exiſtere: quales nos ſi ſubie/
cti fuiſſemus noſtros uellemus eẽ
prepoſitos:magne benignitatis ẽ
ſi eum in eccleſia ubi ſubdiaconi
functus eſt officio ſanctitas tua re
ducere atqʒ illic ſtuduerit conſtitu
ere cardinalem:quod etiaʒ facere
quãtum arbitramur debelſ: ſi nihil
eſt quod iuſte contra eum animos
moſexaſperet.Si uero aliqua cul
pa eſt:ſuis nobis epiſtolis hoc ue
ſtra fraternitas ut ſcire poſſimus ĩ
ſinuet. Merũ illud greg.de his
intelligendũ eſt qui non cauſa ne/
ceſſitatis ſed cauia ingratitudinis
callide ab epiſcopis ſuis promoue
ri queruntur.illud autem cartha/
ginenſis cõ.de his ĩtelligitur. qui
nolunt obtẽperare epiſcopis ſuis
propter neceſſitatem eccleſie uolẽ
tibus eos ad altiora promouere.
¶Hanc diſtincnoneʒ ex decreto

ſimplicii pape quilibet corrobora

re ualet qui ſcribens ioanni archi
epiſcopo rauennati:ait ĩter cetera.
on eſt aliquis inuitus ad epiſco
patum pertrabendus.

HBiiſta didiciſti que in epi⸗

ſcopum ⁊ fratrem noſtrũ gre
go.non dilectione ſed inuidia per
petraſti:quem in excuſabili uiolen
tia pertrahi a te paſſus es arqʒ ue/
xari:ut ei tantum honorem nõ per
animi tranquillitatem ſed per amẽ
tiam ſicut dictum eſt irrogares.ne
qʒ enim talia potuiſſent fieri ſanita
te cõſilii.nolumus exaggerare qð
geſtü ẽ ne cogamur iudicare quod
dignum eſt. Mam priuilegium di
gnitatis meretur amittere:qui per
miſſa ſibi abutitur poteſtate.denũ
ciamus autem quod ſi poſt hoc ta
le aliquid preſumpſeris:⁊ aliqueʒ

6 5

cũt quidã ꝙ talis teneat᷑ ↄtiner łʒ nõ dẽat ꝗs cogi ad recipiẽdũ oꝛdinẽ.tñ rece/
ptũ cogit᷑ puare.ſʒ h nõ credo ubi metꝰ talis eſt ꝗ cadit in ↄſtãtẽ uiꝝ.ut ex qd
me.cã.ꝑlatũ.⁊.c.cũ dilectꝰ.qꝛ itegritas eſt res noti ⁊ nõ pcepti.xxxii.q.i.inte
gritas.⁊ continentia non debet eẽ niſi uolũtaria.ut.xxxi. diſt.ante triennium
⁊.xx.q.iii.pñjs.nec dico talẽ in aliquo bĩe puilegiũ clerici.ſi tñ vult uti eo põt

talem ſeu epiſcopum uel preſbyte

rum uel diaconum inuitum facere

poſſe credideris: ordinationes ti
bi rauennatis eccleſie uel emilien

ſis noueris auferendas. ¶ Item
greg.antonio ſubdiacono.
De eodem.
Snoratus archidiaconus ſa

lonitãe eccleſie a ſãcte memo

rie predeceſſore meo miſſa ſuppli
catione popoſcerat: ut ab antiſtite
ſuo prouehi inuitus ad fortioris
gradus ordinem contra morem
nullo modo cogeretur.hoc eniʒ ſi
bi fieri non cauia prouebendi ſed
igratitudinis prohbibeat.pro qua
re tunc etiam ſancte memorie pre

deceſſor noſter ſcriptis ſuis natali

fratri ⁊ coepiſcopo noſtro interdi
xerat:ne predictum honoratuʒ ar
chidiaconem inuitum proueberet
neue dolorem concepte ingratitu
diuis in corde retineret.cunqʒ eti
am a me hec ſũmopere fuerant in/

terdicta:non ſoluʒ mandata dei ne

gligens:ſed etiam ſcripturam me
am contemnens prefatum archidi
aconem quaſiad fortiorem hono/
rem prouehens conatus eſt calli/
de degradare. unde actum eſt. ut
eodem archidiaconatu ſubmoto

loco alium aſciceret qui eius obtẽ

perare moribus poſſet.quem ho/
noratum archidiaconem arbitra/
mur antiſtiti ſuo aliunde diſplice/
re non poſſe niſi quod eum ſacra
uaſa ſuis parentibuſ dare prohibn
erat quam cauſam ſubtili uoluimꝰ

1 tũc ſancie memorie predeceſſor
meus a nunc ego indagatione per

quirere:ſed ſui ſuorũqʒ actuum cõ
ſcius perſonam ſuam ad iudiciuʒ
poſtpoſuit deſtinare.unde experiẽ
tiam tuam preſentis precepti au/
ctoritate duximus fulciẽdam: qua
tenus ueniens in ſaloniam natalẽ
fratrem noſtrum ⁊ coepiſcopũ ſal/
tem tot ſcriptis admonitum ſtude
as adhortari:ut ſupra memoratuʒ
archidiaconem in ſtatu ſuo ſuſcipi
at. Quod ſi facere hoc contumaci
ter: ut conſueuit forte diſtulerit:
uſum ei palii qui ab hac ſede con/
ceſſus ſibi fuerat ⁊ auctoritate ſe.
apo contradicesꝰ. quem ſi etiã in
eadeʒ pertinacia aniſſo pallio ad
bucperſeuerare perſpexeris:do/
minici corporis ⁊ ſanguinis eun/
dem antiſtitem perticipatione pri
uabis. ¶ Adbibẽda eſt etiam di

ſciplina qua nolentes promoueri

ad ſacros ordines ad obediẽdum
epiſcopis promouentur in minori
bus ſiquidem ordinibus conſtim
ti paulan per ſingulos gradus ſũt
promouendi:ut alii contemnẽtes

i SOnoꝛatꝰ. ſalonitane.ſj

ſed tũc cõtinere tenet᷑. Secui
aũt ĩ ibaptiſmo.qꝛ illð ẽ ſact̃ᷣm
ſalutis ⁊ neceſſitatis. ideo il⸗
lud cogitur retinere.

h ¶ Innituz. ſ. xxiii. q.inii. dil

plicet tibi. .ſ.i.q.vi.ſicut is
3⁊.vii.q.i.ſcias. C. de epiſ.
⁊⁊ cle.ſi quẽqᷓ;. .ſed dico ꝙ ſẽ
per ab iitio dʒ eẽ inuituſ.ut di
xi.j.viii.q.i.in ſcripturis.io.

xciii.di. miratus.

K ¶Sʒ cq ingratitudinis.ꝗ ali

um ꝑꝑodiũ nel igratitudineʒ
noĩat ad digitatẽ. ſenet ei ad
oẽ dãnũ qð ei inde accidit.C

ſi ꝑꝑ inimicitias creatio facta

ſit. l.i.li. x.

l Honoꝛẽ nã dicit lex ꝙ ex

quo quis ꝓmouet᷑ ad maioꝛẽ
dignitatẽ amittit pꝛioꝛẽ. C.ð
pmicerio. l.i.li.xii.⁊ ar.ff.ad
municipa.l.municeps.

m ¶Coſcius.ar.ꝙ qui uoca

tus nõ uenit hᷣ ipo uidet᷑ diffi
dere de cã.xi.q.i.xpᷣianis. iii
q.ix.decreuimus.

n ¶ Tot ſcriptis ar. hic ꝙ ne⸗

mo puniẽdus eſt ꝓ pᷣmaↄtu-
macia.xcii.di.c.ult.⁊.lxxxiiii
di. c. i. ſed fieri dʒ ꝓut canon
dicit. xxiii.q.iiii.foꝛte.qð non

E ueꝝ.ut dixi.iiii.q.v.qqs.in

Houeniunt.t.hug. ⁊ iaco. ꝙ
puniri debet in expẽſis citat⸗
ſi in pᷣma citatiõe nõ neniat.

licʒ ius ei ↄcedat trinã citatõ

nem. ut.xxiiii.q.iii.de illicita
⁊. C.quõ ⁊ quado.ĩauc. qui
ſemel nec dicit ãtea ↄtumax
lonem in poſ.puniri tamẽ ð/
bet in expenſis ſi pᷣma citatio
ne non uenit. ff. ſi gs ius dicẽ

ti non ob.l.una ⁊ ita in publi/

co cõuẽtu. R.ia.t.⁊.h.⁊ ẽar.
cõtra.h.ſniam quã no.iiii.q.
i.in ſumma. Ha ſi poſt cõtu/

maciã ifamis eẽt.nõ r̃tineret
dignitatẽ. C. de dig. l. ii. li. xii

extra de exceſ.pꝛela.inter.

o ¶Cõtradices.attẽde archi

epm a ſubdito excõicari poſ/
ſe.eiuſdẽ cẽſure ſimilitudine

poſſe deponi illiꝰ auẽte aquo
fuit deſtinatꝰ.ut.ii.q.vi.ſi epi

ſcopus.bar.

p Adhnc.ar.ꝙ creſcẽte ↄtu

macia dʒ creſcere ⁊ pẽa.ff.de
inter. ⁊ rel.tlegatoꝝ ⁊ iſte oꝛ
do eſt ſuãdꝰ cũ aliꝗs pũit ꝓ
cõtumacia ut poſt admonili-
oneʒ ſuſpendaf.ſo excõicet᷑.
tertio deponat᷑.quarto curie
tradat᷑.ut.xxiii.q.iiii. foꝛte in
fi. ⁊.xxxiiii.di.quoꝛũdã. ſʒ ſi
ꝓ crimine ꝗs punitur.tũc pᷣ/

mo deponit᷑ poſtea excõicat

ut. lxxxi.di.dictũ.ex de iud.
cũ nõ ab hoie.

q Pꝛiuabis. ideſt pᷣuatũ eẽ

oñndes. Nã eoipᷣo ꝙ ↄtumax
erat pᷣnatus erat.nel pꝛinabiſ
quo ad hoc ut poſſit vitari ab
alijs in ſacramentis.

id ad excõicatiõem uel mii

2 % Onſuluit. idigere. hoc nerbũ tpat. h. ita è ſonat in ntilitatẽ non neceſſi
tatẽ.dr.n.ꝗs idigere eo qð bonũ ⁊ utile eſt ſibi habere.ſi.n.necitas eẽt

glicui ↄferẽdũ.vñ alij ſcrupu

queʒ fugerant:appetere nitantur

tia ⁊c. de cõ. di i. nocte. quox loco ſuccedũt epi.xxi di in nono. xq
boꝛa illa ons eſt crucifixus.ut ibidẽ dicit.⁊ tali hoꝛa apli coſecraue⸗

eccleſie cenſemus. ¶ Ceterorum

ↄpelleret᷑ ꝑ ſubtractiõem bnſficij uel officij. ð. e.c. iii.⁊.iiii.⁊.v.lʒ ſit arg. Z. . e. rũt paulum ? barnabã ⁊c.ſ.e.qdð die. D hnn
epᷣoꝝ.ex de eta.⁊ qua.queris ſᷣm quã potes ſoluere canones iſtos.illa mñn ſog p Exemplo.qꝛ ſamuel iniunxit dauid ⁊ ſauleʒ.eliʒeus ieſu in regẽ ſeee
tur de his qui hñt plura beneficia ꝓut ipa lia dicit.⁊ qð ibi dicit pꝛiuabis dic iſrael. è ſ
Dicat un ocre. ꝗqris. ſiabis.b. 2%. 91 ig⸗
bg Eömoda ns exhoꝛtatise ſuis obedire epiſcopis:doleant ſi mati permixta a hoc rim ſolennez cobũ.s. lxpi.di. poꝛ an
Pmiouʒ. cc. ff. oe iul.? iu.lii bi illos eſſe prelatos: quos babe/ ccelebrentordinationem. Ite,y ro. ni
⁊ xxiii..iii.c lll. broeant ſubiectos.i Ande gelaſius poſt autem conſecrationis trium CE nofli iun bi
e kworenis dan por pſcribit uictori epiſcopo. mmDaenſium ſpatio clauditur- ultra S“ ilios ei?
ſũt: põt diridecutent pꝛe,· CLum maiores ordinari contem/ quogd niſi neceſſitate cogente epi / g Sãctiticatio. i. ſn
bende eoꝝ.uel dic cõſequãt pſerint de minoribus promouean ſcoporum conſecrationes poſt ele oĩs vnctio ſcificanſ ſe
ſpe non re. tur ordinibus. ctionem differri non licet. C An cLefficax eſt a ſpũ.? e
¶Pꝛopẽſius.eſt hic ar.ð in Onſuluit dilectio tua de ſio de in chalcedonenſi concilio legi / ſic pʒ ꝗ in collatiõe l
re cõi plus pᷣſbꝛoſq diaconeſ ( rum promotione clericorum mur. =Wèè ſacri cõfert gfa ⁊ il r
deatsibe grinls drer perhibẽs quod diaconi ad preſloꝗꝓꝰ Altra mes menſes non differatr Pebraann bli . .
rũẽ. ſz ſpalitate qnqʒ alit fi. terii gradum quo eccleſiaʒ tuũ me epiſcoporum ordinano. ti. ſi ſaciʒ aliqð cõ
i. q. i. . ul. moras indigere uenire detractãt Voniam quidam metropo fert digno tüc coꝛ⸗
d Hac cõſecutiuũ eſt. i.q.i. quapropter quia inuitos fieri ec/ litanorum:ſicut ad nos per roboꝛat uirtutẽ po⸗ d
quiſꝗs.ſi enĩ eẽt cãtiuũ ſimo⸗ cleſiaſtica moderatio grauitaſque atum eſt: negligüut ſibi greges cre rẽ.nt de cõ.di.v.no
nia omitteret qui ꝑꝑ queſtuy non patitur ut ex nolentibus fiant ditos:a differunt ordinationes ſa uiſſime. ? anget in
deo huiret. deo. n. pp deũ ſer/ uolentes ordinatio illa poteſt pro cere epiſcoporum: placuit ſancte eo gra. de cõ. di. ilii
nirda eſ Rie palik.nt piige ficere: ſiquos habes in acolypis ſynodo inta mes menſes fieri or⸗ taſein
ſieet cätiun vice te os iuiia lel ſub diaconibus maturioreſeta dinationes epiſcoporum: niſi ſor ſaim recihit eillo
read innidẽdũ alijs. Itẽ arg. re: ⁊ quorum ſitnita probabilis: te inexcuſabilis neceſſitas coege / fcipitad ſuimaluz.
beneficium ſicut pᷣuilegiũ qñ hos in preſbyteratuʒ ſtudeas pro rit ordinationis tempus amplius z ñ recipit rẽ ſacri
ʒ cocedi alicui odio alteriuſ mouere:ut qui in ſuis ordibꝰ pro protelari. Si autem quis epiſco / hec mã optime tra
e ¶ Mone. graue eni videtur ficere noluerint:reddantur ſuis in porum hoc non obſeruauerit: ip/ ccatr extra de ſacra
ꝙ plus detur ſocio ꝙᷓ ſibi eii ſerioribus poſt minores.ipſa com ſum debere eccleſiaſtice condem/ vn. cũ ueniſſent.
am fri. C. de bo:aue licũ o; moda preſbyteri propenſiusqui nationi ſubiacere: redditus nero Ebidnait eii B
vnomino gballe terte d3 diaconi conſequantur: ut bac ſal, eiuſdem uiduate eccleſie integros as corcchſe ai
ſocio. uex. 5. ſicut trel nec eſt tem ratione conſtricti ad honorey reſeruari apud iconomum' eiuidẽ i. q.i. detrabe.
2

loſo coꝛde moueãt᷑.ut.xxvi.q. 7 queſtum. uero clericorum ordinationes nõ na QDonta d
vii. c. i. Eypmpus gautem conſe niſi tẽporibus certis diebus ma treſ uſq; ad
BDi. lxxxr. crationis ſicut in ordi xime ſacerdotum leuitarum fieri tres menſes fit ele⸗
f iezeninesſenino ne romão babetur ad debent: ueſpera uidelicet ſabbani vwand rboſy
int hic. ,ff. de poſtu. l. i. F. pe. 9 epiſcopi benedictionẽ uel mane diei domin ce comigua/ melegcoſecratont
“Rũü nõ eligitur omni eniʒ to ieiunio. ¶ Unde zepherinus hic dr. c.c. di. quo⸗
Empus aut̃. Hic tempore benedicutur: dummodo poapa ſcribit omnibus epiſcopis. niam. 7
depingit. lxxv. di. ieiuni et hora tertia benediction? Ordinanones preſbyterorum? x Hecitas. pꝓpter
q agit magi de cõ accipiant. & Unde anacletus pz lenuitarum qua horaſieri debeant. quã qnqʒ poſſz dil
