noxius ſanguis effundit᷑:⁊ qab eiſ
male poſſident᷑ in ius ⁊ dñium rite
trãſent bonoꝝ. Cũ vo occulto in
ſtinctu aliq monent᷑ ad ꝑſequendũ
malos:ſicut ſenacherib ⁊ ceteri: ꝗ
populũ delinquẽtẽ ꝑſecuni ſũt.lʒ oc
culto inſtinctu oꝑante illoꝝ meri/
tis incitent᷑ ad ꝑſequẽdũ:tñ qꝛ pꝛa
ua intẽtiõe nõ pctã delinquẽtiũ pũi
re:ſʒ illoꝝ bona raꝑe uel ſue diriõi
ſubiicere querũt: nõ ſũt ĩmunes a
crĩie.He quibꝰ eriã notandũ eſt q;
aliqñ excitant᷑ ad puniẽdũ pctã bo
noꝝ ut tãdẽ ꝑ bonos conꝛectos ip

ſi quoqʒ puniant᷑: ſĩ in li.iudicũ le

git᷑ de iabĩ rege chananeoꝝ a de ma
deanitis:qꝙ; ꝓpter idolatriã populi
ſuſcitauit eos deꝰ ut iſrael affligerẽt
aterrã eoꝝ occuparẽt.Cũ aũt po/
pulꝰ dei ſub manibꝰ eoꝝ diutiꝰ af/
flictus peccatũ ſuũ recognoſceret:
pꝓ pniam ſibi deũ placaret:dei pꝛe/

ũptis querebãt:illis in perni

cepto ⁊ barach comitatꝰ delboꝛã p
phetiſſã uxoꝛẽ lapidoth iabin regẽ
chananeoꝝ ⁊ ſiſarã ducẽ exercitus

ſui cõtriuit:a gedeõ ʒebee ⁊ ſalma/

na reges madianitaꝝ a oꝛeb? ʒeb
duces eoꝝ moꝛti tradidit. Appet
ergo q; aliqñ ꝑ legitimã ptãtẽ gerẽ
tes aliqñ ꝑ pplõs diuino iuſſu exci
tatos mali ꝓ peccatis ſuis nõ ſolũ
flagellant᷑ ſʒ etiã rite ꝑdunt᷑. NMec ẽ
ↄtrariũ illud aug.q ad marcellia
nũ ꝓ circũcellionibꝰ ſupplicãs ro
gabat ut vᷣberibꝰ eos coerceret nõ
moꝛte ꝑderet.quãuis eniĩ ſupplicã
do ſpaciũ uite eis reſeruari poſcit.
nõſtñ legũ ſeueritatẽ qua tales moꝛ
ctunt᷑ nõ obſeruãdũ docuit.
Vod aũt querit᷑ an inali
ſint cogẽdi ad bonũ: faci
beagne anniau⸗ nãqʒ po
pulꝰille mem pẽax ad ob
eruationẽ legis cogebat᷑. In euan
gelio quoqʒ dñs ait diſcipulis ſuis
nolite rimere eos ꝗ coꝛpꝰ occidũt
aĩaʒ aũt nõ pñt occidere:ſʒ potius
eũ tĩete.i.ei in ſoꝛe ſᷣuite:ꝗ põta/
nimã ⁊ coꝛpꝰ ꝑder̃ ĩ gehẽnã. Dau

lus quoqʒ cũ eccliaʒ dei ꝑſequeret᷑

in itinere cecatꝰ ad deũ ↄuerii coa/
ctꝰ ẽ.vñ ſe aboꝛtiuo ſimilẽ teſtatuſ
eſt dicẽs: nouiſſime ãt oĩum tãquã
aꝗaboꝛtiuo uſus ẽ 1 mihi. Hinc
aug. ſcribit ad bonifaciũ.
Eccleſia malos debʒ cogeꝛe ad bo
nũ ſicutchꝛiſtus paulũ coegit.
Ciſmatici dicũt:cui uim xpũs

intulit: quẽ coegit:ecce habent

aplũʒ paulũ.agnoſcãt in eo pꝛiꝰ co
gẽtẽ xpũm:pꝰea docentẽ:pꝛiꝰ feriẽ
tẽ:pꝰea ↄſolãtẽ.miꝝ eſt aũt qũo il
le qui pena coꝛꝑis ad euãgeliũ co
actꝰ intrauit.plus oĩbus iſlis labo
rauit:qui ſolo vꝰᷣbo uocati ſũt ĩ euã
gelio:a quẽ maioꝛ nmoꝛ ↄpulit ad
charitatẽ eiꝰ ꝑfectacharitas mittit
foꝛas timoꝛẽ. Cur ergo nõ cogerʒz
eccleſia ꝑditos filios ur redirẽt:
ꝑditi filii coegerũt alios ut perirẽt
quãuis ⁊ illos quos nõ coegerunt
ſʒ tãtũmõ ſeduxerũt:ſi per terribi
les ⁊ ſalubꝛes legeſin eius gremio
reuocent᷑:blandius pia mater ãple
ctit᷑ ⁊ de illis mulio ãplius quaʒ de
illis quoſ nũquã ꝑdiderat gratula
tur:an nõ hoc ꝑtinet ad dil igentiã
paſtoꝛalẽ etiã illas oues que nõui
olẽter erepte:ſʒ blande leuiterqʒ ſe
ducte a grege aberrauerãt: ⁊ ab ali
enis poſſideri ceꝑãt:inuẽtaſ ad oui
le dñicũ ſi reſiſtere ei uoluerint:fla
gelloꝝ terroꝛibꝰ uel etiã doloꝛibꝰ
reuocare. Itẽ a chꝛiſto coactũ pau
lũ oſtendimus. Imitat itaqʒ eccle
ſia in iſtis cogẽdis dominũ ſuũ:ꝗ
pꝛiꝰ ut neminẽ cogeret expectauit
ut de fide regũ atqʒ gentiliũ pꝛedi
ctio pꝛophenca cõpleret᷑.enã hic

abſurde nõ intelligitur illa apoſto

lica ſentẽtia ubi beatꝰ paulus dixit
paratus ſum ulciſci omnẽ inobediẽ
tiã:cum cõpleta fuerit pꝛioꝛueſtra
obediẽtia. Ande ⁊ ipſe dominꝰ ad

b . Prophetica. qa
nondũ erat impleta

ꝓphetia. ⁊ nunc re
ges terre intelligite
⁊c. ut.S.q.iii.nõ in
uenitur.

i CCoõpleta. primo

eniʒ ſalubrit᷑ admo
nẽdi ſũt boni ut ſic
cetẽa multitudo frã
gat. ut. xliiii.dil. eõ
meſſationes.l. di. ut
ↄſtitueret᷑.io.

Q. vi.

u

imn

—

=
=

=

=
=—

nm.
eint
mmig
ufeh
(hi.
Cinc
Uitni
ace.
(Rrer
ujie
torſn
ziri
tſtern
inzci
cgl
oels
gle

Mii
i⸗

Vod erra/
uerat. ver ba
ſüt ꝓphete alloquẽ
tis malos ꝓpter qᷓ
ꝓ bat augu. malos
eſſe cogẽdos.

b (Hoc vobis. ver

ba auguſtini.

t SE bonũ

ut. 5. q. v. ad
fidem.

d ¶ Et volẽs.ſic ex

nolẽte fit volẽs. ut
lxxiiij. di. ↄſuluit.?
3. q. liij. diſplicet.
e ¶ Opinio. ſic g in
reperitus dʒ muta
re opinionẽ ſuaʒ. ſi

expedit mutari. ut

xij. q. i. certe. ⁊. ff. ð
iurepa.diui. Itẽ ex

H̊ loco dicũt qdam
auguſtinũ qñqʒ ſu⸗/

iſſe hereticũ. ſʒ po/
tius ꝓbat hic Zriũ
CEredat᷑.nunqᷓ;
credit᷑ fuiſſe maluʒ
qð factũ eſt bonnʒ.
nt.l. di. ferrũ. ⁊. ff.
de edi. edic.ꝙ ita.
g Am vero. ſi H
I intelligo ð he

reticis vriũ eſt ex ð

hereticis ſicut. vbi
ꝓhibeĩ ne aligſ eoſ
teneat in terris ſuiſ
nel in domo nel ali⸗

quẽ Zctuʒ cũ eis fa/

ciat. ſʒ dic ꝙ loqnit
de eo ꝗ alias eſt in
coꝛrigibilis.uel logꝗ
tur de iudeiſ.pꝛout
dixi.ð.q.iiij.c. ylti.
ioannes.

xXII. (Qicſno j.

magnam cenam ſuam poſt conui/
uaſ adduci iubʒ ⁊ poſtea cogi. Nã
cũ ei ſerui reſpõdiſſent: dñe factuʒ

eſt quod iuſſiſti:adbuc locus ẽ:exi

re inquit in uias ⁊ ſepes ⁊ quoſcun
q; inueneritis cogite intrare. In
illiſergo qui prio leuit᷑ adducii ſũt
cõpleta eſt prior obediẽtia.in iſtis
aũt ꝗ cogunt᷑ inobediẽtia coercet᷑
AItẽ ſi per potceſtatẽ quã ꝑ religio/
nẽ ad fidẽ regũ tpe quo debuit diui
no munere accepit eccleſia:hi ꝗ in
ueniunt᷑ in uiis ⁊ ſepibꝰ: ideſt ĩ he
reſibus ⁊ ſciſmatibus cogunt᷑ itra⸗
re:non qꝛ cogunt᷑ reprebẽdant: ſʒ
quo cogunt᷑ attẽdant. ¶ Iem ad
donatiſtas. AMariis modis er/
rantes corripiuntur a deo.
Vod errauerat in gꝗt domi/⸗
nus nõ reuocaſtiſ a quod pe
rierat nõ re ꝗſiſtis hboc uobis ipſe

deus per nosfacit:ipſe obſecrädo

ipſe minando ſiue corꝛipiẽdo ſiue
dãnis ſiue laboribꝰ ſiue ꝑ ſuas oc/
cultas admonitiones uel uiſitatio
nes ſiue per poteſtatũ tẽporaliũ le
ges: C Aẽ ĩ epiſtola ad uincẽtiuʒ.
MNõ eſt ↄſiderandũ ꝙ gꝗſqʒ cogit᷑:
ſz quale ſit illud quo cogitur.
Ides ut opinor nò eẽ ↄſide/⸗

Inas quiſqʒ cogit᷑:ſj qua/

eſit illud quo cogit᷑: utrũ bonum*

an malũ.nõ ꝙ aſqʒ bonꝰ poſſit eẽ
inuitus.ſʒ timẽdo quod nõ uult pa
ti.uel relinꝗt impendẽtem aĩoſita/
tem uel ignoratam cõpellit᷑ cogno
ſcere neruateʒ: ut timẽs uel reſpn/
at falſum de quo contendebat: uel
querat nuerũ quod neſciebat:a uo/
lẽs iam teneat:quod nolebar. Itẽ
mea primitus ſnia erat:neminẽ ad
chriſti vnitatẽ eẽ cogẽdum:uerum
uerbo eſſe agẽdum: diſputatiõe re
pugnandũ:rõne uincendum: ne fi
cios catholicos haberẽ. quos apꝑ ⸗
tos hereticos nouerã.ſʒ hecopi/⸗/
nio mea non cõtradicentiũ uerbis
tantũ ſʒ demonſtrantiũ ſuꝑabatur
exẽplis.naʒ pꝛio opponebat᷑ mihi
ciuitas mea:que cũ toia eſſetĩ par
tes donati:ad vnitatẽ catholicam
legũ imperaliũ rimore ↄuerſa eſt:
quã nunc uidemus ita aĩoſitatis ue
ſtre ꝑniciẽ dereſtari:ut ĩ ea nunquã
fuiſſe credat᷑. Itẽ a alie multe que
mibhi noĩatim cõmemorabant᷑: ut
ipſis rebꝰ agnoſcerẽ etiã in hac cã
recte intelligi poſſe:quod ſcriptuʒ
eſt: da ſapiẽti occaſionẽ ⁊ ſapiẽtior
erit. Itẽ greg.maxio epiſcopo.
Onere pẽſionis ruſticus ad domi
num conuerti cogatur.
Am vo ſi ruſticus tãte pſidie
obſtinationisfuerit inuentus
ut ad dñm deũ minime uenire con
ſentiat: tãto pẽſionis onere grauã/
dus eſt:ut ipſa exactionis ſue pena
cõpellatur ad rectitudinẽ feſtinare
CEx bis omnibus colligitur ꝙ
mali ſunt cogẽdi ad bonũ.Sʒ obi
citur illud ꝙ nemoeſt cogendꝰ ad
id ad quod iutiliter cogi. Ad bo

num autẽ quiſqʒ inutiliter cogitur
cũ deꝰ aſꝑnetur coacta ſeruitia. vñ
apoſtolus cũ ad elimoſynas cori/
thios hortaret᷑ ait:vnuſquiſqʒ der
pꝛout deſtinauit in corde ſuo nõ ex
triſticia aut ex neceſſitate. hilarem
enim datorẽ diligit deus.vñ datur
intelligi ꝙ g inuuꝰ dat: ꝓpter pꝛe
ſentẽ pudoremꝰa rẽ a meritũ ꝑdit.
Aẽ cum redderet cauſam quare ſũ

ptibus abſtineret:ait:ſi ex neceſſi/

tate euangeliʒauero:non erit mihi
gloria. Itẽ ſi inuitus euangeliʒaue
ro diſpẽſatio mihi credita eſt. ſi au
tem uolens hoc ago:mercedẽ ha/
beo apud deum. Nẽ cum galathis
ſcriberet legalia non eẽ tenẽda ait:
ſi ſpiritu dei ducimini nõ eſtis ſub
lege.Ex quo apparet eum ꝗſub le
ge ẽ ideſt qui nimore pene nõ amo.
re iuſticie ſeruit: non duci ſpiritu ſã
cto.ſi autẽ ſpiritu ſancro non ducit᷑
deo placere minime ualet. Iteʒ nõ
accepiſtis ſpiritũ ſeruitutis iteruʒ
in timore:ſed accepiſtis ſpiritũ ad
optionis filiorũ in quo clamamaus
abba pater. Ex quibus uerbis da
tur intelligi:ꝙ ⁊ ſiĩ ueteri teſtamẽ
to timore pene homines cogeban
tur ad bonum:tamẽ in nouo teſta/
mẽto ſola libertate ⁊ delectatione
iuſticie ſunt inuitandi ad fideʒ. vñ
illi dicuntur ſerui ⁊ filii ancille ꝑti/
nẽtes ad iſmael:iſti dicuntur liberi
ſilii libere ꝑtinẽtes ad iſaac. Iteʒ
ioannes in epiſtola ſua: timor non
eſt in charitate:ſed ꝑfecta charitas
foras mittit timorẽ. qui autẽ cogi
tur:timore illo ducitur:qui non eſt

in charitate. qui manus cõprimit

non animũ mutat:quo pena time/
tur:non bonũ diligitur. Porro ſi
ne dilectione boni nullus deo pla⸗
cere uel in numero bonorũ cõnu/
merari porerit.vnde cũ propheta
diceret:aĩalia tua habitabunt in ea
ſcilicʒ hereditate.oñdens qũo ad
ipſam habitationẽ ꝑueniãt: ſubdit
in dulcedine tua quã mu preparaſti
paupi deus. dulcedinẽ uocãs ſua/
uitatẽ boni opꝑis: qua bonũ fit non
timore pene ſed delectatione iuſti
cie. Cum ergo ſine hac dulcedine
aĩalia in hereditate nõ habitẽt.patʒ
ꝙ nemo niſi inutiliter ad bonũ co
gitur. ꝗcunqʒ enĩ ad bonuʒ cogit᷑:
ſolo timore non amore ducit᷑.non
ergo ſunt mali cogẽdi ad bonum.
¶NMis ita reſpõdet᷑: ſi bonum ad
quod mali cogunt᷑ ſemꝑ inuiti tole
rarẽt:⁊ nunquã uolũtarii ſᷣuirent:
inutiliter cogerent᷑ ad illud. ſed qꝛ
humane natureẽ:a ea que indiſſue
tudinẽ ducunt᷑:abhorrere ⁊ cõſue/
ta magna cuſtodia diligere:flagel
lis tribulationũ maliſunt cohiben
dia malo ⁊ ꝓuocãdi ad bonum:ut
dũ timoꝛe pene malũ in diſuetudi/
nem ducit᷑ abhorreat᷑: bonũ vo ex
cõſuetudine dulceſcat. vñ augu.in
pſalmo.cxxvii. Cũ ꝑ timorẽ gebẽ
ne cõiiet ſe hõ a pctõ fit ↄſueiudo

h ¶Ex his oĩbus. ſeruitia. S.
xv.q.i.non eſt. Z
i Innitus. ſʒ q̃liter põt quis
inuitus dare. cũ nec ignoꝛãs
nec inuitus ꝗs donet. ut. C.
de dona. nec ignoꝛãs. ſʒ faci⸗
as vim ⁊ differentiã int᷑ dare
⁊ donare.ut donũ dicat᷑ quod
aliquis ex libertate dat.et ex
certa ſcientia.vñ epᷣs nõ dicit
donare pᷣbẽdas ſed dare.
lꝛ ¶ Pudorẽ᷑.qnqʒ etiã ſi aligſ
tacet ꝓpter verecundiã nõ ſi
bi pᷣiudicat.ut. ff.de fur.l.pe.
¶ Si ex neceſſiiate.i.pꝛece/
pto. nel loquit᷑ de neceſſitate
vVite.
m ¶Biſpẽſatio.alijs di ſpẽſo.
ſed mihi nõ ꝓficio.
n Conſuetudo. ſicut eni ſe⸗
ta inducit filum. ſic iſte timoꝛ
iuſtciam. ut.j. de pe.di. ij.ſi-
quis in tantam.io.

meliꝰ tñ eſt ꝙ ancte iudicis.nt.s.e.
hereſi.ↄfiſcant᷑ bona eius ut
er de here.vergẽtis.ſi clicnus.
tũc res eiꝰ ſunt ecclie applicã/
ge. vt ex.e.ad abolẽdã.⁊ hec
vera ſũt etiã ſi aligs hereticꝰ
hyz; filios vel agnatos.ut ex.e.
vergẽtis. in fi. Et ſic coꝛrigit
lex ꝗᷓ dicit bona hereticoꝝ ad
filios uel agnatos denolui.ut
C. de here.auc.de neſtoꝛia⸗
nis.lʒ aũt bona ſint ablata he
reticis.ſi tũ fuerint reuerſi ad
fidẽ pᷣora bona eis ex miſeri⸗
cordia reſtituunt᷑ ⁊ etiã epa⸗
tus.nt.S.e.q.iiij.ipſa pietas.
2. . e. c. iij. ſic eſt mclioris cõ/
ditionis ille ꝗ reuertit ab he/
reſi. q; qgreuertit᷑ ab hoſtibus
MHã ſi deſertor reuertit ſpon
te ad ſuos. licet idulgeatur ei
vita tñ in inſulam depoꝛtat᷑.
nt. ff. de re mili. nõ oẽs.ꝭ.qui
deſertorem.
b 1 NVicũqʒ.dinino.i.iure
canonico quo eis ſunt
oĩa auferenda.nt.S.eo.q.v.ſi
vos.nõ obſtat..diſ.viij.quo
iure.
c ¶ Beiectũ.ar.ꝙ ſi hereticuſ
tulit ſniam ſuꝑ mr̃imonio ꝙ
valet.ut.S.e.q.i.qſquis.ar.
ex e.fraternitatis.
d Toleramꝰ.ſ.xxiiij.q.i.pu
denda. ... .
e B Ide rebꝰ. q̊ nomẽ res
hic ſtricte ſumjir.nã ſᷣm
verã ſignificationẽ ola cõpꝛe⸗/
hẽdit ⁊ corpoꝛalia ⁊ incoꝛpo/
ralia.nt.ff. de verb.ſig.rei ap
pellatio.⁊.l.rei appellatione.
ioannes.
fEt impios.ꝑ h̊ dicũt gꝗdaʒ
ꝙ iudeis ⁊ ſaracẽis licite poſ
ſumus ſua auferre. ⁊ intelli⸗
gũt id qð dr̃.j.q.viij.c.diſpar
de ꝑſonis iundeoꝝ non de re-/
bus. Sed ſecꝰ credo.qꝛ inde
ſoluunt tribntũ.⁊ de volũta⸗
te nr̃a tenẽt ea que habent.

Auehli⸗ vij

Vne autẽ.nõ ſolũ heretici.ſʒ oẽs hoſtes licite pñt ſpoliari rebꝰ ſuis
uũmodo bellũ ſit iuſtũ.⁊ ille ꝗ rẽ abſtulit iure factꝰ eſt dñs illiꝰ rei.
weerv vient v ghius nãle.. ff. de acꝗ.re.do.nãle.ꝭ.vl.hereti
cis autẽ licitũ ẽ auferri ea q hñt.nut.S.di.viij.quo iure.⁊.ſ.e.c.i.⁊.S.e.q.v.res.

q.iij.ſex ſũt.Si ò̊ ↄdẽnatus eſt hereticꝰde

iuſticie ⁊ incipit quod durum erat
amari:⁊ iĩcipit excludi timor a cha
ritate:a ſuccedit tior caſtꝰ de quo
hic dicit᷑: quo timemus:ne maꝛdet
ſponſus:ne diſcedat:ne eo carea/
mus. Ille utilis:ſʒ non ꝑmanet in
eternum ut iſte.
Vnc aũt que rit᷑an here
tici ſuis et eccleſie rebus
int expoliãdi ⁊ qui poſſi
dent hereticis ablata: an
idere aliena. . De hiſ
ita ſcribit aug.ad uincentiũ.
Res terrena nõ niſi diuino uel bu
mano iure tenetur.

0 Vicũqʒ uos ex occaſiõe hu

ius legis imperialis nõ dile
ctione corrigẽdi ſz odio inimicãdi
ꝑſequit᷑:diſplicet nobis.a quãuis
res quecũq; terrẽa nõ recte a quo
quã poſſideri poſſit:niſi uel iure di
uino quo cũcta iuſtoꝝ ſunt:uel iur
humano quod in poteſtate eſt re/
gum terre. Jdeoqʒ falſo res appel
latis ueſtras:quas nec iuſte poſſi/
detis.⁊ ſᷣm legẽ terrenorũ regum
amittere iuſſi eſtis: fruſtraqʒ dici/
tis nos in eis ↄgregãdis labora/
mꝰ:cũ ſcriptũ legatis: labores im
piorũ iuſti edunt. Sed m̃ quiſꝗs
ex occaſione legis huiꝰ quã reges
terre xpõ ſeruiẽtes ad emẽdandaʒ
impietatẽ ueſtrã pꝓmulgauerũt:reſ
proprias ur̃as cupide appetit:di/
ſplicer nobis. Quiſꝗs deniqʒ res
ipſas pauperũ uel baſilicas ↄgre/
gationũ quas ſub noĩe eccleſie te/⸗
nebatis que oĩo nõdebent᷑: niſi ei
eccleſie que uera eſt chriſti eccleſia
nõ ꝑ iuſticiã ſʒ ꝑ auariciã tenet:di/
ſplicet nobis. Quiſquis ꝓ aliquo
flagitio uel facinore deiectũ auo/
bis ita ſuſcipit: ſicut ſuſcipiunt᷑ qui
excepto errore quo a nobis ſepara
mini ſine crimine apud uos uixer̃t
diſplicet nobis. Sʒ nec facile iſta
mõſtratis nonnullos toleramus
uos corrigere uel punire non poſ
umꝰ: neqʒ / ꝓpter paleã relinꝗmꝰ
areã dñi:neqʒ ꝓpter piſces maloſ
rũpimꝰ retia dñi: neqʒ ꝓpter he⸗
dos in fine ſegregandos deſerimꝰ
gregẽ dñi:neqʒ ꝓpter uaſa facta in
cõtumeliã migramꝰ de domo dñi.
Igem cõtra petilianũ.

Catholici nõ ideo aliena poſſidẽt

qꝛ ab hereticis ablata tenenr.
Ide rebus uel locis eccleſia/
ſticis que nõ tenetis querimi/
ni: poſſunt ⁊ indei iuſtos ſe dicere
iniquitatẽ nobis obiicere:qꝛ lo/
cũ in quo ĩpii regnauerũt mõ chri /⸗
ſtianipoſſident. Quid ergo indi.
gnũ:ſi ea que tenebãt heretici ſᷣm
parẽ uoluntatẽ dñi catholici tenẽt:
ad oẽs iniquos a impios illa uox

Lau.

gImperio. ſi.xiiij.q.v.dixit.xlv. di.ꝗ ſincera.
h — Vod aũt oↄcupiſcamꝰ.õ.e.q.iiij.ipſa pietas.in fi.
i Calũniandi.nõ eſt calũniandũ ius.j.de ↄſe.di.ij. ligdo.

ff. ad exhi.l.pe.
lꝛ Cõtraria.ar.ꝙ zria dicẽs non eſt audiẽdus. nt er de ap.ſollici
tudinẽ.⁊.lxxiiij. d.
, geſta. C. de mune.
dñi ualet: auferetur a uobis regnũ patri.pꝛofeſſiotua.
dei: ⁊ dabit᷑ gẽti faciẽti iuſticiã. n er. õ ex ð ind.exaĩa
fruſtra key nii eſt. labores iniuſto ſe dixi. xiiij. q.i. .
ruʒ pii edẽt:quapꝛopter magis mi e. .
rafidebes q; adhuc tenenſ aliqd E abebanr. non
quã ꝙ aligꝗd amiſiſtis. Itẽ.Si qua qnicbabencenal
iã preciſi poſſidere cepiſtis: qꝛuo qʒõ eẽ diʒ rei giich
bis ablata nobis dñs deꝰ dedit: ñ idẽ eſt qð poſſiaen⸗
ideo ↄcupiſcimꝰ aliena:quia illius utt.ff. de pᷣo.ſig. ha
imꝑioꝰ cuius ſunt oĩa facia ſunt no bere.

ſtra ⁊ iuſte noſtraſunt: uos enĩ ute
bamini ad preciſionẽ:nos ad vni⸗/

tatẽ. Alioqui ⁊ primo populo dei i

poſſẽt illi obiicere aliene rei concu
piſcẽtiam: qui diuina poteſtate ab
eorum facie:ꝗ ea terra male utebã
tur expulſi ſunt:⁊ ipſi iudeia quibꝰ
ablatũ ẽ regnũ vᷣm vᷣbum dñi: ⁊ da
tum eſt gẽtifaciẽti iuſticiã: poſſunt
obiicere aliene rei cõcupiſcẽtiã:qꝛ
chriſti eccleſia poſſidet ubi ꝑſecu/
toreſchriſti priꝰregnabãt.¶ Idẽ
Res eccdleſiaſtice ab bereticis in/
iuſte poſſidentur.
C. Vod aũt nobis obiiciunt q;
res eorũ ↄcupiſcamꝰꝰ q aufe
ramus nõ recte obiiciunt: ſʒ utinã
catholici ſiãt ⁊ non ſolũ que dicunt
ſua ſed etiã noſtra in pace ⁊ charita
re nobiſcũ poſſideãt.Aſqʒ adeo ãt
calũniandi cupiditate cecant᷑:ut ñ
attẽdant quã ſint inter ſe contraria
que loquunt᷑. Ipſi certe dicũt ⁊ in
uidioſiſſime ſibi conqueri uident᷑:
ꝙ eos in noſtra cõione uiolento le
gum imperio coartamus.hoc ita/
qʒ nullo mõ faceremꝰ:ſi res eoruʒ
poſſidere uellemꝰ. Quis eniĩ aua/
rus querit cõpoſſeſſorẽ: ꝗſdnandi
cupiditate inflãmatus uel faſtu do
minationis elatus deſiderat habe
re ↄſortẽ: Ipſoſqʒ certe attendant
quondã ſuos modo etiã ſocios no
ſtros ⁊ fraterna nobis dilectiõe cõ
iunctos quẽadmodũ ſua teneantñ
ſolũ que habeban ſʒ etiã noſtra
que non habebant.qui tamẽ ſi pau
perũ cõpes ſumꝰ etiã noſtra ſũt et
illoꝝ.ſi aũt priuatĩ que nobis ſuffi
ciant poſſidemus: nõ ſunt illa nr̃a
ſz pauperũ quoꝝ pꝛocurationemꝰ
quodãmodo gerimꝰ:nõ pprieta/
tatẽ nobis uſurpatione danabili uẽ
dicamus. Quicꝗd igit᷑ noĩe eccle
ſiaruʒ partes donati poſſidebant:
chriſtiani ĩperatores legibus reli
gioſis cum ipſis eccleſiis ad catho
licam eccleſiam trãſferre iuſſerunt
Cũ ergo nobiſcũ ſunt plebes ea/
rundẽ eccleſiarũ:nobiſcũ ſunt pau
peres qui de eiſdẽ poſſeſſiunculis
alebant᷑:ipſi potius ſoris poſiti de
ſinant ↄcupiſcere aliena: ſʒ intrent
vnitatis ſocietatẽ ut pariter guber
nemus: non illa tantũ que dicunt
ſua:uerũ etiã que dicunt ⁊ noſtra

m ¶Sʒ etiã nr̃a. i.

ad conſeruandum
nobis data.
Procuratiõeʒ. p
lati ſũt ꝓcuratoꝛes
nõ dni reꝝ eccliaſti
carũ.ut hic.⁊.xij.q
i. c. vlt. qñqʒ dicunt

dñni. xvi.q.i.⁊ tpis.

qnqʒ defenſores.
xyi.q.i.ĩ canonibꝰ.
tñ lʒ pᷣlatꝰ dicat ꝓp⸗

curatoꝛ magis ha⸗.

bet liberalẽ admini

ſtrationẽ q; ſimplex

ꝓcuratoꝛ.vnde ali⸗

quantũ dare põt. ſi

H hʒ ↄſuetudo regi
onis ut ex ð dona.

c.ij.ar. .ſ.eę.q.vlij.

cõuenioꝛ.

we
y
Ei
lincy
li
ion
Mon
Ae
nl
Mifen
inih
erſte
Mng

a Bei. ſ. patris.

KXIII

2 4 2

ueſtio vüijf.

nt dixi..e.q.i.in prin.ſ ſi alias pnñt euadere.nõ ſumẽt arma.ut ex᷑ de bomi.

b Qenaarn denoe aũt. in fi.c.idẽ repetit.⁊ ſic ẽ ar.ꝙ aduo

ſuſcepimns. alij dicũt ꝙ auctoriiate pape poſſũt. aliter nõ. O. dixit ꝙ poſſũt
catus idẽ ius ſepius põt allegare ar.ↄ. C. de ap. amplioreʒ

non in propria ꝑſona ſʒ per alios hortando ad pugnã. nt.j.e. pridẽ. ⁊ ẽt pnit

i du Ex eo ꝙ dicit inimico ẽ ar. ad qõem ſabbatinã.ꝙ ſi aliquis ſubmi/⸗/ milites aliquog dare principi pro fendo:ut.j.e. ecce.quid autem iuris ſit ſi
ce ſit ſe arbitrio inimici.lʒ tulerit durã ſniam ꝙ illa enet. dũmõ non p clerici defendendo ſe occidant aliquẽ habes notatum.i.di.de his Llerici⸗
charhauinin H cefknerienteimntal
R guimtanallesſec ſifſcriptũ eſt enim oĩaueſtra.uos au ditatis ſoꝛdibus quolibet inimico gis. qꝛ prius licuit repellere
aliquid durum pre tem chriſti: chriſtus autẽ dei. iudicãte purgauimus:quando eoſ aheg. ſolum ꝓſe ſ i
Nbin cngt innd lechn ¶ Idẽ in epiſtola ad uincentiuʒz. ipios quorum laboꝛes dicũtur ut dia. olto ai l ilingeng es
Win; bont uini ut.. pro ARui a corpoꝛe chriſti preciditur: nobiſcum aillis 2 noſtris in ſocie fendere ? tantü ſeipluz. ut e
lmrt ſo. ſiſocietart. ſpiritum iuſticie tenere nõ poteſt. tate catholicautãt᷑: quãtũ ualemꝰ de homi. c. ii. T e ð cle penſ.
Nnfng ¶ Beſertoris. hic 0 UVemadmodũ mẽbrũ ſi pre ingrimꝰ. ¶ Nis igit᷑ auctoritati c. pe.io.nõ credo peccare enʒ
iiud cõparãtur deſerto/ cidatur ab hominis uiui cos bus liquido monſtratur: ꝙ ea que qui aliquẽ patientẽ urta oe
enee ri redenntes ab be⸗/ poꝛe non poteſt tenere ſpiritũ uite ab hereticis male poſſidentur: a ca lenite ii pomenl lel
B rele utn ien deſero ſic hõſi precidit᷑ de chriſti iuſti coꝛ tholicis iuſte auferuntur nec ideo Prne regalan er a ic
anint es betctie nkor P oꝛe nullo mo boteſt tenere ſpiri/ aliena poſſidere dicuntur. . qꝛ nõ fuit ibi ieuitabilis neceſ
den ſuma. d aũt deſer · lum iuſticie: ẽt ſi ſigurã membꝛi te Eepiſcopis vo uel qui⸗ Q. .viij.
nmi⸗ tor qui diu uagatuſ neat quã ſumpſit i coꝛpore. In hu buſſibet clericis y nec ſuas.ᷣ ut di.l. qꝛ te obnoxiũ. b.
ltpon reducit᷑.ff.de re mi ius vo cõpagẽ corpoꝛis ueniat: = ſua auctoritate nec aucto f Lmium ⁊c.
Uiti li.llij. F. ii laboꝛes ſuos non dominandi cupi ritate romãi põtificis ar
futrtif Eepis vo qitate ſed bene niuẽdi pierate poſi maarripere ualeãt:facile pbatur. g (ma ſudeis. ꝓhibu
in erticts. „Qeant. nos aut uoluntatem nraʒ. Cü.n.petrus ꝗprimꝰ apoſtoloꝝ algtin aoicet ne ic
Fnnn raa parii n mote⸗ ut iã dictũ ẽab buius cupiditatuis a dñno fuerat eleciꝰ materialẽ gladi ſocid.ſ tantum feiplu nier
ſglichet narie.quidã dicũt ſordibus quolibet inimicoxꝝ iudi um exerceret: ut magiſtrů a iudeo ð ho.c.ij.ſuſcepimꝰ.ex ð cle⸗
Efheni⸗ cclerici poſſũt vti cante purgamꝰ quando eos ipſos rũ ſiuria defẽſaret audiuit:cõuerte peuſ.c. pe.ſed ? h. 5. . q. ij.
mamg armis ꝓ defẽſione quoꝛũ laboꝛes dicũt ut nobiſcum gladiũ tuũ ĩ uaginã.oĩs.n.qui gla c.fortitudo.=.c.pro mẽbris.
lſonlin tatu. ui clypeo lor z illis ⁊ noſtris ĩ ſocietate catholi diũ acceperit gladio peribit· ac ſi ⁊. c. ulti.x. ð. vi.q.i.infames.
nnifte ca.ſed nõ armis im ca utantur.quantum ualemus in/ aperte ei diceret᷑:hacienꝰ tibi tuiſ NH ſeruuſ potius iunabit do
hmmunli pugnationis. Alii gquirimus. ſed boc eſt inquiunt qʒ predeceſſoribꝰinimicos dei gla ma ſeipſum. ut. ff. ach
uacl diunr raccipe. Auod uos mouet. ſiiniuſti ſumus dio corpoꝛali licuit ꝑleg. deĩceps ll.l.i. . ſerui. .
gicn real delenddun gquare nos queritis: quibus reſpõ ĩexemplũ panẽtie gladiũ mũ.i.ti/
R ſe d iñ illud ĩcõti/ demus. querimus uos ĩiuſtos ne bi hactenꝰcõceſſũ ĩ uaginã cõuerte
hin nenti fiat. p ſe la Pmaneatis iniuſti. querimus pdi,/ a ſpiritualẽ tatũ gladium quod eſt
tũ nõ pro aliis. ?¶ inn tos ut de inuẽtis gaudere poſſimꝰ nuerbnm dei ĩ mactatiõe ueteris ui
neceſſitate ineuita/ dicẽtes: moꝛtuus erat frater ⁊ reui te exerce.oĩs.n. preter illũ uel au
bili. ut extra de bo xit: perierat: a ĩuẽtus eſt. quare er ctoritatẽ eius qui legitima poteſta
mi.c.ij.j.e.Ouenioꝛ

go me inquit nõ baptiʒas ut me ab

luas a peccatis: rñdeo qꝛ nõ facio
iniuriam characteri ĩperatoꝛis:cũ

erroꝛẽ corrigo deſertoꝛis.quar̃ in

quit apud te uel penitẽtiaʒ nõ ago:
imo niſi egeris ſaluus eſſe non po
teris.quomodo eniʒ gaudebis te
eẽ correctũ niſi doleas ie fuiſſe per
uerſũ:quid ergo ĩquiũt apud uos
cũ ad uos trãſimus accipimus:re
ſpondeo non equidẽ accipitis bap
niſmũ quiuobis extra eõpageʒ cor
poꝛis chriſti ineſſe potuit: ꝓdeſſe

re utitur:qui ut ait apoſtolus:nõſi
ne cauſa gladium portat:cui ẽt oĩs
anima ſubdita eẽ dʒ. oĩs.n. inquaʒ
qui preter aucioritatem buiuſmo/
di gladiũ acceperit gladio peribit
Iteʒz ambo.arma epiſcopi lachry
me ſunt ⁊ orationes. Itẽ illud apo
ſtoli nõ uoſmeripſos defẽdentes
fratres chariſſimi.quãuis omnibꝰ
generaliter dicatur: ſpecialiter ta
mẽ prelatis dictũ ĩtelligi᷑. C Uñ
Jo. papa angelberge imperatrici
excuſans.io. epiſcopum remoue.

nõ potuit: ſed accipitis unitatem ri de militia dicit.
ſpiritus in uinculo pacis:ſine qua De eodem.
nemo poterit uidere deũ ⁊ charita mium certe ueretur:a iure

tẽ:que ſicut ſcriptũ ẽ: opit multitu
dinẽ peccatoꝝ.ſi autem conſidere
mus quod ſcriptũ eſt in libꝛo ſapiẽ
ie:ideo iuſti tulerũt ſpolia impio
rũ. Iteʒ quod legit᷑ in prouerbiis
theſauriʒantur aũt iuſtis diuitie im
piorũ.tuncuidebimus non eẽ que
rendum qui habeant res heretico
rum:ſed qui ſint in ſocietate iuſto/
rum. Itẽ poſt aliqua. ſi coꝛpꝰ chri
ſti tollit ſpolia impiorũ a ſi corpo/
ri chriſti theſauriʒẽtur diuitie ĩpio
rum:non debentimpii foras rema
nere ut calumnientur ſed itrare po

tiꝰ ut iuſtificentur. Itẽ poſt aliqua.

ĩ chriſti ergo compagem corporis
ueniãt:⁊ labores ſuos nõ dominã
di cupiditate ſʒ bene utẽdi pietate
poſſideãt.nos aũt uoluntatem no
ſtram ut iam dictũ ẽ ab huius cupi

formidat cõtra ꝓfeſſionẽ ſui
ordinis ſecularẽ milinã exercere:
terrã defẽdere de preliis tractare
de armis terrene poteſtatis eſt.
Nem innocẽtius papa.
De eodem.
NWm a iudeis inquit dominus
( caperetur:a petrus cuiuſdam
inobediẽtis aurẽ abſcideret: ferit
ꝓbibuit:a forma omniũ ſacerdo
tũ quorũ prior eratẽt ꝓ ſeipſo ca/
pi arma carnalia ꝓbibuit. Iteʒ
ambroſius.
De eodem. Palea
On pila querũt ferrea:non
Trn chriſti milites.coactuſ
repugnare non noui:ſed dolor fle
tus orationes lachryme fuerũt mi
hi arma aduerſus milites.talia.n.
ſunt munimẽta ſacerdotis. Aliter

E 2

8 icũqʒ. in bello. in⸗

elligas li eſt ex parte
illoꝝ ꝗ violẽtias ferũt.alioqn
ſecꝰ eſt. ex ð cle. percuſ.c.pe.

b ¶ Qudis. ſecus ſi in alijs lu

dis.ut ex de cle.ꝑcuſ.c.pe.ex
de ho.latoꝛ.

C ¶ Sepultura. ſi penituit ſed

nõ tñ ecclia debʒ oꝛare ꝓ ipſo
nec ſumere oblationes eiꝰ.ut
hic dicit.⁊ idẽ eſtd e raptoꝛe.
qui i fine penitet.nt ex ð rap.
ſuꝑ eo.ecotra eſt in toꝛneamẽ
tis.qꝛ illi nõ hñt ſepulturã.Iʒ
alia ſacr̃a recipiant.ut ẽ de
toꝛnea.c.i. Intellige qð hic
dicit de canina ſepultura. ut
dixi. S.e.q.v.placuit.io.

d erici. arma.armorũ

appellatione intelligũ
tur ẽt ligna ⁊ lapideſ.ff.ð ver
bo.ſig. armoꝝ appellatione.

e ¶ Nolẽtes.ſecꝰ ſicã timoꝛis

faciãt.tũc enĩ nec velle vidẽt
ut ex de reg.iu.ꝗ ex timoꝛe.
—0O Vicũqʒ ex clero.lʒ ſini
f ¶in minoꝛibꝰ ordinibus
ↄſtituti.nt.xx.q.iij.eos ꝗ.ar.
tñ õ e de vo.⁊ vo.re.c.ij.

g ¶ Militaria ſʒ gd ſi habent

inimicos tũc dr ꝙ poſſunt ar
ma defenſionis acciꝑe. faciat
clici ſicut moyſes.ut.xxxvi.
di. c. ul.
h ¶ His ita. hortari. bec vera
fũt vbi ecclia ſua ipugnat᷑ nel
patria.ut.S.e.q.iij.fortitudo.
ff. de reli.minime.io.

i ITm nr̃m. ꝗ ciuitas roma/

na eſt apoſtolici? nõ ĩpe⸗
ratoꝛis. Na imperator cõceſ/-
ſit ei ciuitatẽ cuʒ ducatu ſuo.
ut. lxiij.di.ego.xcvi.di.ↄſtan
tinus. ſʒ iperator aduocatꝰ ẽ
ibi. ut ex de elec.venerabileʒ.

le ¶ Et egreſſi.epi ̊ pñt ĩitereſ

ſe bellis.nã ⁊ paulꝰ inter fuit.
ut. S. e.q.iij. maximianus. et
moyſes.xxxvi.di.c.vlti.io.
1 HBS CQire.pñtialiter.i.ſine
moꝛa.nec eniĩ tantũ epi
eẽ cuſt odes chartaꝝ ſʒ etiam
defẽſores eccliaꝝ.ut.xvi.q.i.
in canonibꝰ.⁊ ſic pʒ hic ꝙ ipi
etiã vaſallos ſuos tenent᷑ defẽ
dere defẽdẽdo nõ vlciſcẽdo ĩ
inrias.ut.xlvi.di.ſeditionari⸗
os. io.
m Ani timore.S.e.q.v
omni.

n ¶Patrie. S.e.q.iij.foꝛtitndo

0 P Ortatu. hadriani. S. d.
lxiij. hadriannus.
p OD Iſpar.pſequunt᷑.vide
tur ̊ ꝙ ſi ſaraceni nõ
pſequunt᷑ xpianos nõ poſſu/
mus ipetere eos. Hã etiã ad
menſã eoꝝ comedere poſſu/
mus.xi.q.iij.ad menſã.⁊ lex
dicit ꝙ eis quiete degẽtibus
nullã debemꝰ facere moleſtiã
nt.C. de ſacri.paga.xpᷣianꝰ.
ioannes.

Cõtra lõgobardos precibꝰhadria q ) Retera. copa

nec debeo nec poſſũ reſiſtere: fuge
re aũt ⁊ reliquere eccleſiã nõ ſoleo.
ſeruus chriſti nõ cuſtodia tꝑali ſed
dñi ꝓuidẽtia ꝑire ↄſueùit. ¶Mic
etiã de his qui in bello aut rixa mo
riunt᷑ ĩ ↄcil. triburienſi ſic ſtatutũ ẽ
Pro cderico gꝗi bello aut rixa mo
rit᷑ oro uel oblatio non offeratur.

oaut in rixa aut gentiliũ lu
disꝰmortuus fuerit:neqʒ in obla/
tione neqʒ in or̃one ꝓ eo poſtulet᷑
ſʒ in manus incidat iudicis:ſepul/
turaPtñ non priuet᷑. C JItẽ ex ↄcil.
tole.de clericis arma ferentibus.
Gradu amiſſo tradant᷑ in monaſte
rio clerici uolũtarie arma ſumẽtes

(Nais gꝗin quacũqʒ factione
Jarmauolẽies ſumpſerint reꝑ
ti amiſſo ordinis ſui gradu in mo⸗/
naſterio ꝑenniter tradant᷑. ¶ Nẽ
ex ↄcilio meldenſi.
Proprii gradus amiſſione mul/
ctent᷑ militaria arma clerici ferẽtei

(aund; clericus aut in bel

Qed ex clero uident᷑ eſſe
arma militarianõ ſumãt:nec
armati incedẽt:ſʒ ꝓfeſſionis ſue uo
cabulũ religioſis moribꝰ ⁊ religio
ſo habitu prebeat:quod ſi cõtẽpſe
rint tanquã ſacroꝝ canonũ ↄtẽpio
res:a eccleſiaſtice auctoritatis ꝓ/
phanatores ꝓprii gradus amiſſio
ne mulctent᷑:qꝛ nõ pñjt ſimul deo ⸗
ſeculo militare. ¶Mis ita re/
ſpondet᷑. ſacerdotes ꝓpria manu
arma arriꝑe non debẽt: ſʒ alios ad
arripiẽdũ ad oppreſſoꝝ deſenſio/
nẽ atqʒ ad inimicoꝝ dei oppugna/
tionẽ eis licet hortariꝰ. ¶ Añ leo
iiii.ſcribit lodouico auguſto.
Pro ſarracenis papa iubet popu
lũ congregari:⁊ eis ad littus maril
occurrere.
LQra cũ ſepe aduerſa a ſarrace
norũ partibus ꝑueniãt nuncia:
uidã in romanũ portũ ſarracenoſ

clam furtiueqʒ nẽturos eẽ dicebaãt:
pro quo noſtrũ ↄgregari precipi/

mus populũ maritimũqʒ ad littus
deſcẽdere decreuimꝰ ⁊ egreſſi ſu/
mus romam. C Irem
Altor ſui gregis papa debet eẽ:ac
precipuus adiutor.
Cire uos opoꝛtet ꝙ nunquam
ab aliquibꝰ nr̃os hoĩes ſinimꝰ
opprimi:ſʒ ſi neceſſiras ulla incur/
rerit preſentialiten uindicamus: qꝛ
nr̃i gregis in oibꝰ ultores eẽ debe
mus ⁊ precipui adiutores. INẽ
exercitui francorum.
eleſte regnũ a deo ↄſequit᷑ qui p
chriſtianorũ defenſione moritur.

poſito ↄtra inimicos ſancte
dei 1 aduerſarios omniũ religio/
num agere uiriliter ſtudere. nouit
enĩ oĩpotẽs ſi glibet ueſtrorũ mo/
rietur:ꝙ; ꝓ ueritate fidei ⁊ ſaluatio
ne patrie ac defenſione chriſtiano
rum mortuus eſt: ⁊ ideo ab eo pre
miü celeſte ↄſegt. & Nẽ alcuinꝰ.

4 ¶U¶ Oni timore ac terrore de/
1

ni pa. Carolus bellũ ſuſcepit.
Brtatu et precibꝰ hadrianiꝰ
romane urbiſ epiſcopi exhoꝛ
taiꝰ carolus rex bellũ ↄtra longo/
bardos ſuſcepit:quod prius ꝗdeʒ
aa patre eius pipino papa ſuppli/
cãte cum magna difficultate ſuſce/
piũ eſt. ¶ Itẽ alex.papa.oĩbꝰ epi
ſcopis hiſpanie. Judeos nõ
debemꝰ ꝑſequi ſʒ ſarracenos.
. ſpar nimirũ eſt iudeoruʒ et
ſarracenorum cã. in illos eni
qui chriſtianos ꝑſequunt᷑ a ex ur
bibus ⁊ ꝓpriis ſedibus pellũtiu/
ſte pugnatur. Hi vo ubiqʒ ſeruire
parati ſunt. Iẽ Jo. viii. dema /
go duci glorioſo.
Nui crimina que poteſt emẽdare
non corrigit ipſe cõmittit.
Reterea deuotionis tue ſtudi
Kum exhortamur: ut ↄtra mari/
nos latrunculos qui ſub pretextu
tui noĩs in chriſticolas debacchã⸗
tur tanto uebementius accẽdaris
quanto illoꝝ prauitate famã tui no
minis obſuſcataʒ fuiſſe cognoſcit᷑:
quonis licʒ credi poſſit ꝙ te nolẽte
illi nauigantibus inſidient᷑: tamen
quia a te cõprimi poſſe dicunt᷑:niſi
eos cõpeſcueris: innoxius nõ ha⸗
beb eriſ.ſcriptũ ꝗppe eſt qui crimi
na que poteru emendare non cor
rigit ipſe cõmittit. ¶ Itez hiero.
ad ripariũ. KErimẽ punire ꝓ
deo nõ eſt crudelitas ſed pietas.
Egi ſiromaſtenꝰ finees aucto
ritatẽ helie zelum ſimonis
chananei perri ſeueritatẽ ananiã et
ſaphirã trucidantẽ: pauli conſtan
tiã qui elimã magũ uiis dni reſiſtẽ
tem eterna ſeueritate dãnauit.nõ
eſt crudelitas crimina ꝓ deo puni
re ſed pietas. Uñ in lege etiã dr:ſi
frater tuꝰ a amicꝰ a uxor que in ſi/
nu tuo dormit deprauare uoluerit

ueritatẽ:ſit manus tua ſuꝑ eos:⁊ ef

fundẽs ſanguinẽ ipſoꝝ. Nẽ io.
chryſoſto. npmar henn homelia
xvii. uedãa in ueteri teſtõ
licebãt que in nouo ꝓhibent᷑.
( ECciditr finees hoĩeʒ ⁊ ̃ůputa
th ẽ illi ad iuſticiã.abraã vo
ſi ſolũ hoĩcida ſʒ etiam parricida
quod certe grauius ẽ:effectus deo
magis placuit.petrus vo geminũ
fecit homicidiũ. fuit m̃ opꝰ ſpũale
quod factũ ẽ. Mõſolũ igit᷑ reſpi⸗
ciamus ad opꝑa ſʒ ad tẽpꝰa ad cãʒ
ad uoluntatẽ. pſonaꝝ quoqʒ dif/
ferẽtiam ⁊ quãtacũqʒ alia ipſis oꝑi
bꝰᷣ acciderũt diligẽtiſſime inꝗgramꝰ
NHõ enĩ poſſumꝰ ad ueritatẽ aliter

peruenire. & Itez nicolaus papa

ad conſulta bulgarorum.
Meceſſitate inſtãte etiã in quadra
geſimalibus diebꝰ bellũ inire licet
Inulla urget neceſſitas: nõ ſo
ſum quadrageſimali tẽpore ſʒ
etiam omni tẽpore ẽ apreliis abſti
nendũ.ſi autem ineuitabilis urget

mi. hec rõ nõ

videt᷑ ſufficere. niſi
eſſet iudex eoꝝ. nã
ſi iudex negligit fa⸗
cere iuſticiã de ſuo
ſubd to.ipſemet po
teſt ↄueniri.ut dixi
ð. eo.q.ij.dñs.⁊.5ẽ.
e.q.iiij.c.vlt. ⁊.q.v
non eſt.

r ¶Comittit. ſi. .

lxxxiij.di.erroꝛ.

ſ LBSädromage
ideſt ʒelũ indi

gnationis ſiue vin/
dictam.

t Melie. cũ petijt

ut ignis deſcẽderet
de celo ꝗ duos gnq
genarios exuſſit.

n ¶Simonis. g vl⸗
tus eſt in duos ma
gos retoꝛquẽdo in

eos ſerpentes quoſ
magicis artibꝰ ſup
eũ miſerunt.

a ¶ Pauli. xlyv. di. .

ſalomon.

b Seueritate. xv⸗

c Ccidit. ho⸗

micidium fa
ctũ notat non ius.
talis eni non dr ho
micida.ut.S.e.q.v.
ſi homicidium.

d CEt ad cãm. oẽs

eni circũſtãtie ſunt
ingrẽde.ut ex de te
ſti. cũ cãm. ſic. xx.q
vi. c.i.in fi.qꝛ cã fa⸗
cti potiꝰ eſt ingren/
da q; ipſũ factũ.ut
ibi dr. ⁊. ff. de fur.
vex.xxix.d. ſciẽdũ

e J nulla. in qᷓ

drageſimali.
vñ ⁊ machabei pu/
gnauerũt in ſabba/
to.nõ obſtat.er de
treu.⁊ pa.c.i.qꝛ hic
loquit᷑ de defenſoꝛe
ibi de pugnatoꝛe.

ädine
rflbe
ſaänin
aſl
ſtie
Fnogl
ſitchien
hincoin
röhunn
Cno
hti
a
ſhmne
gunce
imſal⸗

anndi

Kuinnnn

Alg
Miccſee
efef
caond
üinebi
mollpie
inice
ionngr.
Memnnos
mni nin
nhi
Unſeuſin

innien

ſgi
m;
oimn
epeo,
eſiari
lkuinſe
ſpecdc⸗

.
gleien
nnien.
Cadt c
ecr

ner.

iendir

2 =2 S

—,,z†Rge
=
S=ẽ
= = =

=Se
—
= =
—,
=☛S

=

—
=

S=

4
h
eienitr

=.
E

berit

ucicn
ti
ugene⸗

C Patrie. . e. oi.
b ¶ Beũů.ð.xij. q.ij
querit.
NM Etrꝰ. anani⸗
P am. xvi.q.i.
c. i.?⁊. ð. eo.q.iiij. ea
vindicta.⁊.xvij.q.i
znanie dema
ꝛi
4 O do argn.
ꝙ dolꝰ Z hoſtẽ lici⸗
ie põt fieri. ut. S.e.
q.ij. dĩs noſter. et
xxij.q.ij.vtilꝗ.
e¶Rclaxes.a capti
nit ate. ,
CSuanẽſes.pᷣmd
eni iurauerãt reipu.
g C Obſideſqʒ. gli
ber bõ põt eẽ obſeſ
ꝓ pace ſuanda non
ꝓ pecunia.ut ex de
iureiu.ex reſcripto.
ar. ad idẽ. ff. de te/
ſta. obſides. ff. ð iu
re fiſci.diuus. qd g
eſt qð di liber hõ ñ
põt obligari.ut ex ð
pig. c.ij. C. que res
pig. ob.pñt. ꝗ filios
ad h dico ꝙ lib hõ
nõ põt obligari.nec
habet in eo ius pi/
gnoris ſʒ tantũ ins
retẽtionis. Naʒ vi⸗
deo ꝙ qñqʒ tenet

res aliqᷓ ꝓ ea pecu⸗

nia ꝓq̃ non eſt ob⸗
ligata.ut. C. ob chi
rogra.pec.l. vnica.
qð aũt dr in illa de
cre.ex reſcripto.in/
telligo ꝙ ꝓ neceſſi
tate ecclie et aucte
pape factũ fuit.ali/
as clicus nõ põt re
nũciare bñſicio.ca/
nonis illiꝰ ſi gs ſua

dẽte.nt ex de ſentẽ.

excõ.ↄtingit.ea nã
q; que in nos com
mittunt dimittere
poſſumꝰ.ſʒ q in de⸗
um nel eccliam mi⸗
nime. ut. ð. e.q. iiij.
ſi is qui.
b ¶Benno. g aligs
põt bis iurare ſuꝑ
eodẽ negocio.nt ex
de teſti. quotiẽs. et
ff. de dã. infec. g bo
