ri donec ſuſceperit coactus officiũ
aut certe de eo aliquid integra de/
creuerit eiuſdem prouincie ſyno/
dus ſacerdotum. ¶Item ex eo/
dem.
Sine concilio integri ordinis ua⸗
canteʒ epũs eccleſiam non adeat.
Dʒanis epiſcopus uacans in ec
cleſiam non habentẽ epũm ſur

p Yudicare.nã aliã eccliam
ſi uacat debẽt ei cõferre.vii.q
i.paſtoꝛalis.ſed ⁊ populꝰẽ ex
cõicandus qui eũ non recipit
cum iuſta cam nõ pꝛetẽdit ni
ſi ſcandalũ timeat᷑.ſicut ⁊ ipᷣe
excõicat᷑ cum ad eccliam illaʒ
ire non vult. j. e. c.iii.
q B J quis. cuius eſt.i.ad
quam.
r Cliam. quãꝗ foꝛte allegat.
8 Et honoꝛis. videt᷑ S. S. ꝓp
xi.c.ſed dic honoꝛis.i. hono⸗
rabilis miniſterij.qꝛ in ueſti/
bus epᷣalibus exercebit ſacer
dotale officiũ non epale niſi ĩ
uitatus ſit.ut dixi.s.c. ꝓxi.⁊
maioꝛ reuerẽtia exhibebitur
Fa pſbꝛo ſimplicWi.
tο Pꝛonuincie. que.ſ. habet. x.
nel.xi.epᷣos ⁊ metropol.vi.q
iii. ſcitote. lau.
,G Iqui.i. ſiqni clici oꝛdi
nati ſunt epiſcopi.
x¶ Abi pꝛiꝰ.i.in quo loco nel
in quo oꝛdine.Sed nunquid
pꝛioꝛ ecclia tenet᷑ eos reciꝑe.
videt᷑ ꝙ nõ. lxxii.di. placuit.
ar. xxi.q.ii.ſiquis iã traſlatuſ
Ad hoc dic.ꝙ ſi hũit coꝛꝑalẽ
poſſeſſiõem ꝑ ſe uel ꝑ aliũ eiꝰ
ecclie ad qua mõ nõ recipituꝛ
nõ tenet᷑ poꝛ ecclia e reciper
lʒ nõdũ eius bijficiũ ſit colla⸗
tũ.ſinõ hũit poſſeſſiõem. te/
net᷑. ʒ iã alijs coceſſa fuerint
eius bñficia ut ex ð elec. cum
in cũctis.vii.q.i.eos.C. ð re
pu.here.l.ul.ꝑ aliũ dixi quia
idẽ ẽ ac ſi ꝑ ſe.ex ð pᷣben.acce
dẽs.ar.iii.q.i.c.i.i.ꝭ.i.io.bec
glo. nõ adaptat᷑ ad textuʒ. b.
Sʒ nũgd ẽ clericꝰ huiꝰ epi di
ſtingue. qꝛ ſi nõ vult renũciaĩ
epᷣatui ad quẽ eleciꝰ eſt ñ erit
clericꝰ eiꝰ remanebit tñ ei pᷣ⸗
ns bñficiũ qð ius ↄᷣuauit ei.
Si yvo renüciauit eiꝰ clericus
erit.⁊ ab eo iudicabit᷑:ex ð re
nũ.ad ſupplicatiõeʒ.niſi ĩ cri/
minali caã.tñ nõ põt eũ ðpone
re in mẽoꝛiã pᷣſtine dignitatiſ
ff. de decu.l.ul. ꝙ dicit aute
rat᷑ honoꝛ.dic ꝙ ꝑ papaʒ.ar.
C.ubi ſena.uel clariſ.l.ul.cir
ca mediũ.rõne aũt delicti po
terit eũ excõicare ſi exceſſerit
in ſua dioceſi lʒ nõ abrenũci/
et epᷣatuiqꝛ ⁊ poſſet quẽlibet
archiepᷣm nõ ſuũ.ar.vi.q.iii.
placuii.ff.de of.pᷣſi.pᷣſes.hoc
tñ tene ꝙ ſine licẽtia pape nõ
abrenũciabit.ex᷑ ð trãſla.epᷣi
inter coꝛꝑalia. lau.
y CMõ abijciantur. ar. ꝙ nõ
debet electus in alia pꝛouin-⸗
cia pꝛiuari beneficio pꝛioꝛi an
tequam tranſferatur ad aliã.
O Mus. impoſitionem.
Aeſt oꝛdinem epiſco-
palem.
b Mec acquieuerit.ifra treſ

menſes.ſj.c.di.quoniã fponſa.tamen infra dnos menſes ⁊c̃.extra de conuer.

coniu.ex publico.

nacantem. io.

Iquis eps.nacans.i.nacãs epᷣatu nel epatum nõ habẽs. ſic dicit᷑ muli
er uacans que uirum non habet. ff. a.l. iul. de vi publ. qui cetu.5. qui na

a & Irruerit.

DI

ſed quid ſi iſte intruſus aliqua cõtulerit ipi ecclie. tenet᷑ ei ecclia

reſtituere ſicut de ſimoniaco extra de ſi.ueniens ⁊ qꝛ nihil deperit ecclie. liiii.
di. generalis.ſed ſi bene ꝓmotus eẽt ecclia nõ tenetur ei reſtituere ⁊ ideo ma/
lus deterioꝛis eſt cõditionis q; bonus.io.ſed contra de ſimo.de hoc.So. in ſi
moniaco dicunt quidã ꝙ nihil debet ei reſtitui.⁊ qð dicit illa decre.ueniens

diſpenſatio fuit. alij dicũt ꝙ
ꝓpter delictuʒ abbatis ⁊ mo/
nachoꝝ hoc contingit.T. di⸗
cit ꝙ clerico in ſeculo remanẽ
ti nil reſtituit.ſecus ſi ad reli
gionẽ trãſit.ut.xxvii.q.i.ſiꝗs
rapuerit.de clerico aũt ſecula
ri qui remouet᷑ ab ecclia quid
iuris ſit ſi aliqua contulit.nõ
extra de cle.coniu. ꝙ a te.b.
b ¶ Beſideret.ar. ꝙ que ma/
lo ſunt inchoata pᷣncipio non
ↄualeſcũt q;'uis ad eũ caſũ ð
neniãt a qorecte poſſtt icipi.
. vii. q.i.epʒ ex dele.auditiſ
ar. ex ð iurpa. cura paſtoꝛa
lis.ex de cõuer.cõiu.placʒ io.
dic qð ipᷣo iure nullũ eſt non
ↄualeſcit.alias ſecus.b. Iteʒ
qr. ꝙ nõ nalet electio concoꝛs
niſi canõica ſit.xviii.q.ii.ſigs
abbas. xiii. di. c. i.
c ¶ Et perfectũ.⁊ nõ ꝙ conci
lium dicitur pfectum licet nõ
adſit pᷣmas.ut.xviii.di.c.i.
4 G Hnis depuatne. per
Pac litterã dicũt quidã
illũ teneri ad hoc tantum qui
alicui ecclie intitulatus eſt.a/
alias nõ.etiã ſi oꝛdinatus ſit
ad titulos ſue poſſeſſiõis.e
de pꝛeben. epus tu dic eum ⁊
Di. lxxxxiit.
quẽlibet elericuʒ teneri ad H̊
licet non teneatur ſpãliter ad
hanc nel illam eccliam ſic ex/⸗
audi.extra de regu.ſuper eo.
e ¶ Matutinis. matutina di⸗/
cuntur officia que celebꝛant
a mane uſqʒ ad nonã. ueſper
tina a nona uſqʒ ad noctẽ.xi
q.iii.ſiquis epᷣs in cõcilio.
¶LCaftigatus.nõ ꝙ ꝓ pᷣma

offenſa non eſt quis puniẽdꝰ

ut.lxxiiii.di.honoꝛatus.
g2 Bedientiã. Hic in
titulatur.xciii.di.ĩ
1 qua oſtendit magi
ſter hactenus qua
liter æ a qnibuſ ⁊ in quibus lo
cis clerici ⁊ pꝛelati debẽt oꝛdi
nari. ſed quia dignitas pꝛela/
toꝛum ſine obediẽtia cõtẽpti/
bilis cſt. ideo oſtendit bic de
obedientia qnã debent infe/
rioꝛes ſuperioꝛibus.Et pᷣmo
de obediẽtia que debet᷑ pape.
ſecũdo de obedientia quã de
bent minoꝛes maioꝛibus roe
oꝛdinis.poſtea de obedientia
quã ſubditi clerici epᷣis ſuis.

ripiẽſpopulos ſine ↄcilio ĩtegri or
diniſ irruerit:ct ſi populus quẽ ſe
duxit deſideret illum:alienũ tamẽ
eum ab eccleſia eſſe oportet. Inte
grũ aũt ⁊ perfectum cõcilium dici
mus illud:cui metropolitanuſepi
ſcopus interfuit.¶ ¶ Quod autem
ſupra clerici ſe uigiliis ſubtrahen/
tes excõicari iubẽtur. de his intel
ligendũ eſt qui ab epõ frequenter
admoniti negligennam ſuam cor/
rigere cõtẽnunt. ¶ Unde in con/
cilio martini pape legitur.
Excommunicetur clericuſ qui ab
epiſcopo cõmonu?ꝰ mamninis uel
ueſpertinis horiſ adeẽ neglexerit.

ODMais preſbyter aut diaconui

uel quilibet clericuſ eccleſie de
putatus in quolibet loco fuerit in
quo eccleſia eſt ⁊ ad quotidianum
pſallendi officium maturinis uel
ueſpertinis boris ad eccleſiam nõ
cõuenerit. deponatur a clero: ſi ta
men caſtigatus ueniam ab epiſco
po per ſatſſactionem noluerit pro

mereri.

ores ex ordine ſuperi
oribus debẽt. ſummo
enim pontifici ea den/
iur ab oibus obedien
tia:ut nulli liceat ei cõicare:cui pro
actibus ſuis inimicus ipſe extite/
rit. Nec ĩ eccleſia eſſe poterit:qui
eiuſcathedrã deſerit. ¶ Unde be
atus petrus princeps apoſtolorũ
in ordinatione clementis populũ
alloquens inter cetera ait.
Cui pro actibus ſuis prauis apo⸗
ſtolicuſ inimicatur. cõicare non de
bems.
Jinimicus eſt iſte clemenſ a/
licui pro actibus ſuis prauis:
7 uos nolite expectare ut ipſe no/
bis dicatꝰ:cũ ilio nolite amici eſſe
ſed prudenter obſeruare debetis
⁊ uolũtati eius abſqʒ cõmoninione
obſecundare ⁊ auertere uos ab eo
cui ipſũ ſentitis aduerſũ:neqʒ lo/
qui bis quibus ipſe nõ loquiturꝰ.

oſtendit etiã differẽtiaʒ inter pᷣſbyteros ⁊ diaconos qñqʒ loquens ↄtra iſtos
quãdoqʒ contra illos.ad nltimum oſtendit pꝛeſbyteros maioꝛes eſſe diaconi
bus. NHota autem ꝙ obedientia conſiſtit in tribus. in reuerentia exhibenda
in mandato ſuſcipiendo.inindicio ſubeundo. Keuerentiam debet mioꝛ ut aſ
ſurgat maioꝛi.⁊ cedat ei pꝛimum locum in ſedendo ⁊ eũdo.niſi minoꝛi maioꝛ
adminiſtratio cõmiſſa ſit.ut archipꝛeſbyter uel pꝛeſoyter archidiacono debet
renerentiam.licet oꝛdine maioꝛ ſit ratione maioꝛis adminiſtrationis.xxv.di.
c.i.hac conſideratione quandoqʒ pꝛeſbyter tenetur obedire diacono pꝛelato.
. n mandato autem ⁊ iudicio nemo tenetur obedire niſi ei qui habet admini
rationem uel iuriſdictionem ſuper eum.niſi ab eo abſoluatur per appellatio
nem uel recuſationem.el ſi ei controuerſiam moneat.uel ſi pꝛelatus deponat

viii.q.iiii.in ſumma ⁊.c.nonne.l.
hb Apoſtoloꝝ. clementis.in pꝛe

. apa. viil a.ſ petrus.

ſbyteꝝ. nam petro viuente non fuit clemens

inimicus eſt. inimicus dicitur hic quo ad opi.excõmunicati. ſicut iu⸗

ex dicitur crudelis latroni.xxiii.q.v.nõ eſt crudelis.alias papa nemi/

lꝛ ¶ Molite. ſic.vii.q.i.ſcire.xi.q.iii.quibus e

nem debet habere odio immo pacem cum omnibus habebit. xi. q
iii.inter uerba.uel inimicus eſt actibus.nt.hxxxvi.di.odio.

ii.ſi tantum.ſed ibi ſolutum eſt.

piſcopi.ar. contra.vi. q.

I¶Expectare.ergo denunciatio non eſt expectãda. extra de ſen. ex.

Unde nunuſquiſqʒ qui in culpa eſt
du cupit oium ueſtrũ amicitias ha
bere:feſtinet citius reconciliari ei
qui oĩibus preeſt:a per hoc redeat
ad ſalutem: cum obedire ceperit
monitis preſidẽtis. Si vo quis a
micus fuerit his quibus ipſe nõ lo
quiturꝰ:unus ẽ ipſe ex illis qui ex/
terminare eccleſiã dei uolunt.a cũ
corpore uideat᷑ eẽ nobiſcũ.mẽte ta
men ⁊ aio cõtra nos eſt.⁊ eſt mul/
to nequior hoſtis hic.quã illi qui
foris ſũt ⁊ euidẽter iimici ſunt.hic
enĩ per amicitiarũ ſpẽʒ que iimica
ſũt gerit:a eccleſiam diſpergit? ua
ſtat. Jõqʒ huiuſmõi apoſtolicis ĩ
ſtuunis uoſ monẽtes iſtruimus: ut

effecta cernor charitas ueſtra ſolli

Bedientiãaũt inferi/

citius deiceps agere ſtudeat ⁊ cau

tius:ne peruerſi ⁊ ifideles hoies

ledẽdi fideles ⁊ beniuolos habeãt
facultatem. ¶ Item grego.
A nullo debet ſuſcipi:quem roma
na depellit eccleſia.

(D Iratus ualde ſü:quia i tãto

ſalonitane eccleſie clero ⁊ po
. . . 2 1
pulouix duo in ſacris ordibus in
uẽti fuerũt frater.ſ.a coepũs meuſ
paulinus ⁊ dilectiſſimꝰ filius meuſ
bhonoratus archidiaconus eiuſdẽ
eccleſie.qui cõicare maxio ſacer/
dotiũ rapienti mime ↄſentirẽt ⁊ ſe
chriſtianos eẽ cognoſcerẽt: debui
ſtis enĩ fili chariſſimi pẽſare ordi
nes ueſtros ⁊ quẽ ſedes apoſto.re
pellebat repulſũ cognoſcere:ut pri
us ſi poſſet ab illatis criminibꝰ mũ
daret᷑ ⁊ tunc ei ueſtra dilectio com
mũicaret ne particeps obligatiõis
exiſteret. ¶ Item ciprianus.
Non eſt in eccleſia qui cathedraʒ
petri non ſequimir.

0O Ai cathedrà petri ſupra quã

ſundata eſt eccleſia deſerit: ĩ
eccleſia ſe eẽ nõ confidat.¶ Epi⸗
ſcopi vo qui apoſtolice ordinatiõi
ſubiacẽt etiã hãc reuerẽtiã debent
ut ſingulis ãnis apoſtolorũ limim
bus ſeſe repreſẽtẽt. Ande ana
cletus 1 zacharias papa.

—

pꝛecepit.ſi.eſt.xii.q.i.certe.io.

cum non ab homi⸗/
ne.tamẽ ſola fama
ſemper non ſufficit
ad hoc ut quis vitã
dus ſit.ut extra de
exceſ. pꝛe. inter. licʒ

ſit ar. contra extra
de elec. uenerabileʒ

Sed quid ſi papa
communicat excõi
cato.non incidit iõ
in canonem. utex⸗
tra de elec. innotuit
ff. ð recep.l.pe.nec
eo ipo eum abſol⸗

uit.ar.extra de ſen.

ex. cum deſideres.
ſi tamen ei commu
nicaret intendo cũ
abſoluere facto eti⸗
am ſi nõ uerbo ha⸗/

bendus eſt pꝛo ab/

ſoluto cum pꝛiceps
ſola noluntate liber

tatem concedat.ff.

de manu.l. apud. ?
facit ad hoc extra ð
ſen. ex. ſi aliquãdo
extra de pꝛinile. cũ
olim. C. de fideicõ
miſ.liber.l.ſi nolun
m Bicat.nõ eniʒ
debʒ certioꝛari qui
non ignoꝛanif. ff. ð
ac.emp.ltii.

n ¶Molite. nam eo

ipo quis ſuſpectus
eſt ꝙ inimicoꝛumẽ
amicus.argu.iii.q.
v. c.ii.⁊ ob hoc fili-
us matrem exhere
dat. C. de inof.teſ.
liberi. ⁊ eſt ſi.extra
de de accu. cum o⸗
poꝛteat.

o Mon loquitur.

hoc nerum eſt in H
caſu ſi qui. ſcilicet
excommunicati ſũt
ſecus ſi pꝛopter pꝛi
uatum odiuʒ alicui
non loqueretur.

p ¶ Qui extermina
re.ſ.xxiiii.q.i.quo⸗/

niam uetus.
q CHoſtis.vnð bo
ecius nulla peſtis
efficatioꝛ eſt ad no
cendum qᷓ; familia
ris inimicus.ar.C.

de dolo lata. vñ non eſt deterioꝛ hoſtis fictꝰ amicꝰ nõ odiũ graui⸗
ꝙᷓ ſimulatus amoꝛ. vnde illud etiã mus in pera ⁊c.ar.xiii.q.i. .. iteʒ

r (D ratꝰ. elero. ? ita glibet eps ſuffraganeꝰ ẽ de clero metropo⸗
itani ar. er de poſtu.pla. bone.ar.lxxxvi.di.ſiquid nero.ſoꝛ

8 ¶ DVix. qdð & vix fit tñ fit.ff. de iudi.vix.xix.di.in memoꝛiã. ar. ̃. fl

te iſte fuerat canonicꝰ æ adhuc retinebat ibi prebendam.

ad uell.tutoꝛ.qꝛ dr vix fieri ut ꝗs ꝓ ſe apud eũdẽ intercedat.i.nũ

ſic. ii.q.vi.S.biduũ.v.ſi aduerſus.

—

t ¶ Oꝛdinibꝰ.ar. ꝓ eis ꝗ multitudinẽ nõ ſequũt᷑.nt. vii.q.i.deniqʒ.?
ꝙ multitudo nõ excuſat a delicto uel pẽa.ar.ii.q.i.multi.ð.di.xxiii.

n ¶ Silij.qui ò pꝛiuati ſunt a ſacr̃is filij ſũt eccleſie.qꝛ.ſ ũt epi. ſ. filij.

in noie.ar. .S.di.xix.in canonicis.

cum certum eſt ꝙ qui non eſt cum epo extra eccleſiam eſt. ar. vii. q.i

ſcire. nel dic ꝙ iã erãt

nos ſi incompetenter.

.

abſoluti.nel qꝛ cã hũilitatis hec dixit.ii.q.vũ

— — r ⸗

— —

êů;—0— „„„ h h h h ———— —

— — — — =⸗== — —

gfetinenkoi
Plunefroe
ſtnönenen
dnscſton⸗
gocumnig
huolunurte
encohettt
mynlonte
itadboren
1er. Aigi
mdegtine
n C.deſci
lberlue
e.
Dinheen
Kunn
nigontſn
empli.
Polienmnt
is iin
pinimco
tus argnii
ie obboc
amem erbe
deinokt
Teſtſi exn
gecu. cum
l.
Don oapin
Verumeſit
ommmmnieni
oſiphote
modii

Auiemm
miigi
Gmnnens.
funun
is nlla heſ
ietuin
Cun ſmt
finicno
ſooͤge⸗
r nigi

inu⸗
ſaridmi
dan.
nemit

6aintc

, 6
itidl
rlii

*I

LXXXXIII

Vxta..c.loquit᷑ de eis qui ſubſũt dño pape nullo medio.
Pꝛopinqui ſũt.ꝗ.ſ.in eadẽ ꝓuicia ſũt.illos uocat lex pñtes.

C. de pꝛeſcrip.x.an.l.ult. ⸗
c Pꝛeſentet᷑.ꝑ ſe uel ꝑ alios.extra de iureiur.ego.h. “
ꝗ ¶ Be lõgiquo.ar.rõe loci ꝑmitti qð alias nõ ꝑmittit.ar.xxiiii.q.i.

pudẽda.S.diſ.lxiii.
cũ lõge. ð. di. xxix.c
i. 2.ii.ð.di.iiii.erit.
5. di. lxxiii.c.i.⁊.il.⁊?
dic de lõgiquo ut ſt
ultra italiã ↄſtituti
ut e de elec. nihil ẽ
qð ecclie.unel remo
toſ nocat ultra duaſ
dietas. ut e de re/⸗
ſcrip.nõnulli.
Juxr᷑.ar. ꝙ expe
diri ꝑ alios ſufficit
qð iuſte ipedit? ſe
facere nõ põt.xviii
di. epus.

fC Cyrographum

e de elec. ſignifica
ſti. S. xxv. di. ſigs. v.
.iii.ſi egrotans.

g Canocis. ð.di.

xviii.ſiquis epoꝝ.

b Subdiaco/

no.ad lecto/
res.hic nniĩe lecto/
rũ oẽs ĩferioꝛes oꝛ/
dines comphẽdit.
C Honoꝛẽ.rõne oꝛ
dinis.hec eſt enim
iuſticia ut mioꝛ ſᷣui/
at maioꝛi.xxxiii.q.
nl.ẽ oꝛdo.niſi mĩoꝛ
in admiſtratiõe ma
ioꝛ ſit.xcv. diſt. c.i.
uel niſi obtineat lo⸗/
cũ ſuꝑioꝛiſ.ſ.e.c.ul.

lꝛ ¶ Abbas. logt ſʒ

ea tꝑa cũ mõachi n
erãt clici.ut.j.xvi.
q.i.gñalit᷑.uel foꝛte
glibet clericꝰ digni⸗
oꝛ ẽ quolʒ mõacho
ar. xvi.q.i.alia ẽ cã
⁊.c.legi.hodie ma/
ioꝛ honoꝛ debet᷑ ab
batibꝰ iᷓ alijs cliciſ
ar. e de eta. ⁊ qli.c
i. xix. di. c. i.

¶ Sine in gremio

ar. Z. xcy.di. epus.
nã ibi drĩ ꝙ i domo
collega dʒ eẽ non in
eccleſia.

m O Prodi den
i.⁊ n ꝙ lo

co diaconoꝝ ſucceſ
ſerũt archidiaconi
a dicũt oculi epi g
plnſtrãt.alia cã ha⸗
bet᷑. j. e. diaconi.

n ¶Oberrãtes. ſũt

⁊ alij oculi circũlu⸗
ſtrates ſynodales

teſtes. xxxv. q. vi.

eps in ſynodo.nel
ibi logt ð exceſſibꝰ
laicoꝝ h̊ clicoꝝ. h.

o ¶ Pꝛecipitio ̊ nõ

tãtũ tener̃᷑ gs denũ

ciare iã ↄmiſſũ cri-

mẽ.ſed etiã ↄmittẽ
dũ.qð vm ẽ. xxii.q
v. H̊ videt᷑.ar.ex de
cogna.ſpi.tua.ð cõ
ſe. di. ii. cũ oẽ crimẽ

pQꝘRKcerdotes.
2 ſal tre. in oĩ⸗

Singulis annis apoſtolorum li/
mina uiſitent epiſcopi que ordina
tionibus apoſtolicis ſubiacent.

T AxtaPſanctorum patrum ⁊a ca/

nonum inſtituta omnes epiſco
pi qui huius apoſtolice ſedis or di
nationi ſubiacent: ⁊ qui propinqui
ſunt anue circa idus maii ſancto/
rũ principum petri a pauli limini/
bus preſententur omni occaſione
ſepoſita.qui uero de lõginquo ſũt
iuxtaP cyrographũ/ſuuʒ impleant.
qui autẽ huiuſmodi conſtitutionis
contẽptor extiterit.preter quã ſi e
gritudine fuerit detentuſ ſciatſe ca
nonicis ſubiacere ſentẽtiiſ. ¶C Re
liqui uero in eccleſia minores ſem
per debẽt maioribus ſubeſſe ſicut
in ſynodo ſancti ſilueſtri legitur.

UGinores maioribus obedlientiäã

exbibeant.
Subdiacono uſq; ad lecto/

res omnes ſubdiii ſint diaco

no cardinali uiro reuerẽdiſſimo in
eccleſia repreſentãtes ei hbonorẽ.
Porro põtifici preſbyter preſby
tero diaconuſ diacono ſubdiaconꝰ
ſubdiacono acolythuſacolytho ex
orciſta exorciſte lector lectori oſti
arius oſtiario abbas abbati mõa/
chus in omni loco repreſent obſe
quium ſiue in publico ſiue in gre/
mio eccleſie. ¶ Item ex epiſtola
clemen. pape.
Quid ſit officium diaconorum
Jaconi eccleſie ſint tanquam
oculiꝰ epiſcopi oberrantes
circũluſtrãtes cum uerecundia a
cius totius eccleſie perſcrutantes
diligẽtius ſiquem uideant fieri ui/
cinum precipitioꝰ proximum eſſe
peccato:ut referant hoc ad epũm
ita epiſcopo ſuggerer᷑ que ad cul
tum eccleſie ⁊ diſciplinaʒ eius per
tiner. diaconibus cura ſit. ¶ Iteʒ
in eodem. Be eodem.
Acerdotes uero dicebat bea/
tus petrus ſal terreꝰ mũdi lu
men docens eos in ſplendore bo/
norum operum glorificare deum
patrẽ:de quibus ait dominus:bea
ti eſtis cum maledixerit uobis ho
mines ⁊ reliqua.a iteruʒ uos eſtis
ſ retee. Item ex concilio pari
ienſi.
Hi non ſunt habendi derici qui e
piſcopali prouidentia non guber/
nantur. B
Vllairatiõe clerici aut ſacer
dotes habendi ſunt:qui ſub
nullius epiſcopi diſciplina ⁊ proui
dentia gubernantur. tales enim a
cephalos ideſt ſine capite priſca
conſuetudo nuncupauit. Item
De eodem.

6 0

boenĩ opibus noſtris ſal offerre debemꝰ. de cõ. di. iiii. ſal. ꝑ ſal ſapiẽtia intel/

ligitur.xliii.di.ſit rectoꝛ.

Vlla.j.xxiii.q.ii.abbatibus.

O. Vi ſuis epĩs nõ obediũt: in

dubitanter reprobi rei exi
ſtunt. Porro ipſi a deo donũ ſum
mi mũeriſ cõſequũtur:qui ſuis do
ctoribus qui recte epi itelligũt᷑ li/
bẽter obediũt.¶ Iteʒ anacletuſ.
Illi in deũ ſcandaliʒantur:qui ſuo
non obediunt epiſcopo.
Ale proculdubio ſcãdaliʒatur
in deum qui recte non docet: ⁊
qui eius ſcãdaliʒat epũm uel ſacer
dotẽ.¶ Itẽ euariſtꝰ oĩbus epis.
Se ptẽ debent eſſe diacones i una
quaqʒ ciuitate.
Jacõi quj quaſi oculi uidẽt᷑
eẽ epĩ in unaquaque ciuita/
te ſeptẽ debẽt eẽ:qui cuſtodiũt epi
ſcopũ predicãtẽ:ne ipſe epũs abiĩ
ſidiatoribꝰ quoquo mõ ĩfeſtet᷑ aut
ledat᷑ a ſuis:aut vbaſdiuina detra⸗/
hẽdoaut inſidiãdo polluãtur uel
deſpiciãtur:ſed vᷣitas ſpũali redo/
leat feruore a pax predicata labiiſ
cũ uolũtate animi ↄcordet.C Nẽ
ex conci.neoceſarienſi.
. De eodem.
O Jaconi ſeptẽ debẽt eẽ ſecun⸗
Qdũü regulã quauis nõ magna
ſit ciuitas regule aũr auctoritas ẽ
iſta:quod a liber actuũ apoſtolo/
rũ idẽ inſinuar. UWrigit᷑ ex pre/
miſſis apparet auctoritatibꝰdiaco
ni debẽt obedĩaʒ preſbyteris ſicut
preſbyteri epis.ſʒ diaconi ſuperbi
entes ſacerdotibꝰ exequari uel po
tius preferri querebãt: cõtra quo
rũ inſolẽtiã multorũ auctoritates
manauerũt eorũ ſuperciliũ repri/
mẽtes.atqʒ ut ſacerdotibꝰ ↄdignã
obediẽtiam exhibeãt decernẽtes.
O. Ande pelagius papa ait.
HNibil eorum que ſu decreta pri/
mis ordinibus uendicẽt diaconi.

Qces broprid ↄſtimimus
tenorẽ pr̃niſcanõibꝰdeputatũ quip

piã tẽtare permittimus: a nihil ho
rũ ĩ ſuo miſterio penituſapplicare

que primisordibus proprie de/

creuit ãtiquitaſ.abſqʒ epõꝰuel pre
ſbytero baptiʒare nõ audeãat niſi
dictis ordibus fortaſſis lõgius cõ

ſtimtis neceſſitas exirema ↄpellat

qð ẽt laicis chriſtianis facere ple/
rũqʒ ↄcedit᷑.ſacri corporis eroga
tiõem ſub ↄſpeciu epi ſeu preſbyte
ri niſi his abſentibus ius nõ hẽant
exercendi. ¶ Acẽin niceno ↄci.le
gitur. Inkferiores preſbyte
ris ſe diaconi cognoſcant.
Eruenit ad ſactũ ↄciliũ quod
in locis quibuſdam ⁊ ciuitati
bus preſbyteris ſacramẽta diaco
ni porrigãt.hoc neqʒ regula neqʒ
ↄſuetudo tadidit.ut hi qui offerẽ

q C Maledixerint.nõ ꝙ ex maledictiõe bñdictiõem ꝗs cõſequat᷑ ſed ex patiẽ
L tia quã ſuſtinet.xi.q.iii.qui iuſtus.l. .
x

8Acephalos. pᷣnilegiati tñ

ꝗ pape ſubſũt nõ ſũt acephali
qꝛ papa eps eoꝝ eſt. ar. ex de
puil.recepimꝰ.tales ſic excõi
catos dʒ glʒ excludere ð eccle
ſia ſua.ex᷑ parroc.⁊ alie ꝑroc.
c.ii. Et ẽ hic ar. ꝓ pᷣlatis.⁊ ꝙ;
etiã heremite ſubſũt epᷣo.ĩ cu
ius territoꝛio ſũt ut.xvi.q.i.
qui uere.

t I Cle ꝓcul. ſcandaliʒat᷑.i.

ſcãdaliʒat deũ.viii.q.i.ꝗq
uos. io.

u O Jaconi. H.c.loꝗt᷑ ð epi

ſcopali ecclia ubi ðbẽt
eẽ ſeptẽ diaconi.ut de cõ. diſ.
i. eps ðo.⁊ nbi facultates ſup
petũt.ut.vii.q.i.illud.

xMe ipe eps.quoquo mõ ĩ

feſtet᷑ aut ledat᷑ ab iſtis ĩſidia
toꝛibus.i.hereticis.nel ita ne
quoquo mõ offendat᷑ ab illis
aut ledat᷑ a ſuis clericis ꝑ op/
pſſiõem ⁊ ideo debẽt ei aſtar
⁊ ab eo auertere huiuſmodi
oppꝛeſſiones.

yAut uerba. hec ẽ ſcᷣa cau

ſa hnius cõſtitutionis.

a C Betrahẽdo. timoꝛe here/⸗

ticoꝝ.ſ.ſubticendo.

b Redoleat.i.exeat ĩ pnbli⸗

cũ ex frequẽti ardoꝛe.

c C Cuũ uolũtate.j.de cõ. diſt.

ii.reuera.i.

d O JYaconi.actnũ.vi.ubi

Aagit᷑ de ſeptẽ diaconi⸗
bus oꝛdinatis ab aplis.io.

e ¶ Ex pᷣmiſſis.ab iſto loco ĩ

cipit mgr̃ altercatiõem ſuã in
ter pᷣſbyteros ⁊ diaconos.⸗
pmo allegat ꝓ pᷣſbyteris.q;
diaconi debẽt eis ſubet. uſqʒ
ad illð.c.diaconi.poſt i illo.c.
diaconi. allegat ꝓ diaconibnſ
ultimo in. c. jegimus. dabit ſẽ
tentiam cõtra diaconos. h.

f Jaconeſ.deputatũ.ſic

xviiii.q.ii.hoc tantum

g Pꝛimis.i. maioꝛibus epa

li.ſ. ? Pſbꝛali.⁊ ita epᷣatꝰ eſt oꝛ
do.ut.lxxxiiii.di.cũ pᷣterito.
xxi.di.cleros.ad idẽ.xxii.di.

h ¶Abſqʒ epo.i. abſente epo

nel pᷣſbꝛo. quibꝰ ſolũ baptiʒã⸗
di miniſteriũ ꝑmiſſũ eſt.ut ðᷣ
con.di.iiii.ↄſtat.⁊ dic ꝙ ahſz

Fon Puefauctem eins.
i 4

Meceſſitas.nõ ꝙ ubi neẽc̃i
tas exigit ⁊ pᷣſbꝛ eſt abũs põt
diacon? etiã iur̃ ſuo baptiʒa
⁊ coꝛpus xpᷣi erogare ifirmis
ſi ↄſecratũ ẽ.ſʒ i ecclia ĩ pñtia

pſdyteri nõ pot etiã ſi necitas

exigat niſi iuſſus a pᷣſbꝛo.pu⸗
ta cũ multi ſũt q indigent ba⸗
ptiſmo ⁊ pᷣſbꝛ nõ põt oĩbꝰ ſuf
ficer.ſimiliter ſi multi ſũt qui
nolunt acciꝑe coꝛpus xpᷣi nec
pſbꝛ ſufficit olbus.

le C. Criſtianis.⁊ ẽt hereticis
ut. . q. i. ꝙ quidã 7.
1: Eruenit. ſacra.i.en⸗

chhariſtiam ofectã.ſan

L alne naute bene poꝛrigüt

j.e.diaconi ſunt.⁊ v.ſacerdo
tibus ⁊ hec eſt ratio quare ſa⸗

D1

cerdos coꝛpꝰ xpi ꝑ ſe ſumat. calic aũt de altari pᷣſbꝛis ſumere nõ łiʒ ſed diaco/
nns eis poꝛriget qꝛ ſũptio coꝛꝑis fuutrã reſurcctiõem coꝛpoꝝ ſignificat quaʒ
deus ſua vᷣtute facit ſine oĩ miniſterio.ſed ſũptio ſanguinis ſignificat redẽptio
nẽ peccatoꝝ que fit interceſſioibꝰ alioꝝ S. di.l.pſbꝛos qui ð di. In penã dici

—

tur de diaconibus ne panẽ
telligit qñ in pᷣncipio ſecreto
rũ diaconꝰ accipiens patenã
cũ pane offert ſacerdoti. Im
ponit᷑ ̊ diaconis ad pena ne
panẽ offerãt altario miſtraãdo
H at ꝓhibet᷑ ne pꝰſacra ↄfecta
coꝛpꝰ xpi poꝛrigãt ſacerdoti
ut ſumat.b. Etiam ante.i. añ
q̈ epᷣm ſumant.
a In medio.ſm cõſuetudi⸗-

nẽ diuerſoꝝ locoꝝ hec nariã
tur. In quibꝰdã eni locis bec

obpnat. in quibuſdã non.
b On oʒ.ſed iuſſiõe.̊ ob
Lcnat bm cõſuetudinẽ qᷓ
rũdã eccliax.cũ redit a lectõ
ne euangelij. lau.
c On oʒ.panẽ.i.coꝛpꝰdñi
LN uel dic dare.i. cõficere.
qð ad ſolũ pᷣſvᷣm ꝑtinet.i.q.i.
c. dictum.
d Jaconi ita ſe.in miſſa
O nã alibi magis ſũt mi/
niſtri epiſcopi.
e Reſente. eroget. iuſſ⸗
uel nõ iuſſus lõge po/
itis epo uel pᷣſbꝛo..e.diaco

nes.
f O Jaconꝰ.loco. i.in ali/
quo de oĩ m̃ honeſto.
ff. de arbi. ſi cũ dies. 5. ſi ar bi
ter ⁊ de mu.⁊ ho.ut gradatiʒ

g ¶ Biaconꝰ.in ↄuẽtu.ubi cõ/
neniunt ad ſynodum.
h. ¶ Loquat᷑.i.pᷣdicat. nã offi
ciũ pᷣdicãd pſbꝛo E. xvi.q.i
adijcimus.h.
i ¶ Alba.i.dalmatica.ax.xi.q.
iii.eps pꝛeſbyter.
C Erleerionie euagell.
nnulli. atqʒ i pᷣmo. 1.
Lli pᷣmo oꝛdie urfi piſt?

m C Vt ſbᷣlimioꝛeſ. ſic ↄſtrue

g tã illi ᷓ iſti cõſiſtãt in ntro/
qʒ ita.ſ.ut diaconi agnoſcant
pĩbꝛos ſublimioĩrs ſe.ſ.diaco
nibꝰ ⁊ ſtabũt hᷣm tpᷣs ſue oꝛdi
natiõis. xvii.di.ꝭ. ult.in fi.
n ¶ Cõpagis.i. ſqdalibꝰ ⁊ di⸗
cũt᷑ cõpagi ſãdalia nel calige
epᷣales.⁊ eſt maſ.g.io.
o Mec mappulis.i.oꝛnamẽ

tis equoꝝ.q ↄſtatinꝰ oceſſit

cardialibꝰ.j.xcvi.di.ↄſtãtinꝰ
nã mappa oꝛnamẽtũ ẽ eꝗ.ſili⸗
ter in auẽ.de cõſuli.ꝭ.q;tacũ/
qʒ.⁊ ſũt qdã alba linteamina
quibꝰ cooperiũt᷑ eq cardialiũ
cũ ꝓceſſiõe faciũt.alij dicunt
ꝙ mãipule ſũt mitre epales.
p Ernenit. alicuius.ar.
ex H̊ ⁊ ſe.c. hẽs ꝙ illð
videt᷑ ꝓhibitũ qð non ondit
eẽ cõceſſũ.ar.di.c. moꝛẽ.ar.
xxx.q.ii.amputato. gr. x. q. i.
hãc.ar.ii.q.v.coſuluiſti.⁊ eſt
h nexꝝ in bis que ſunt de inre
ſpali.alias qð nõ eſt ꝓhibitũ
intelligit ee cõceſſũ. xxvii.q.
ii. lex dinine. ⁊.xxx.q. iii.illð
⁊ de deſpon. ipu. c.i.in fi.
q ¶Auctoꝛitate. nã ſi maioꝛiſ
anẽte h̊ feciſſet H̊ eẽt ntcunqʒ
excuſabile.ar.di.lxiii.ſaloni/
tane.⁊ di.xxviii. diaconus.
P ¶; Viã. C. de idic. vidu. l.ii.
ĩ fi. C.vñn vi.memierit.j.xxi.

offerãt quare de iure licitũ eẽ videt᷑.io.ſed illud in

di ſacrificii nõ habẽt ptãtẽ. his qui
offerũt corpꝰ xpᷣi porrigãt.ſʒ⁊ illð

inotuit qð quidã diacõesetiã an t
epᷣ̃os ſacr̃a ſumũt.hec oĩa ãputẽt
excidãt᷑ ⁊ ĩ ſua diacõi mẽſura ꝑma/
neãt ſciẽteſ quod quia epõrũ mini
ſtri ſũt: iferiores a piͦris babent᷑.
ordinem s poſt preſbyteros ſacre
gram cõionis accipiãt aut epõ aut
preſbytero porrigẽte eis: ſʒ nec ſe
dere ĩ medio preſbyterorũ diaco
no liceat qꝛ ſi fiat hoc: preter regu
lã ꝓbat᷑ exiſtere. Siquis ãt pꝰ haſ
diffones obedire noluerit:a mini
ſterio ceſſare debebit. ¶ Item ex
cõci.laodicẽeſi. Siaconus ho
norẽ exbibeat preſbytero ⁊ ipſe ab
inferioribus honoretur.

1I On oʒ diaconũ corã pᷣſbyte

ro ſedere:ſʒ iuſſiõe preſbyte
ri ſedeat. ſimilit᷑ ãt diaconuſ hono
rẽ hẽat a ſequẽtibꝰ.i.a ſubdiaconi
bꝰ a ab oĩbꝰ clericis. ¶ Itẽ ex eo
dem. Calicez benedicere 2

anem dare digcono non licer.
Onoʒ diaconos panẽ dare

nec calicẽ bũĩdicere. Itez
ex ↄci.carthaginẽſi.quarto cui pa
pa zoſimus ĩterfuit per uicarios.
Sicut epiſcopis ita ? preſbyteris
diaconi miniſtrent.

) Mogligſe vreſ byteri ſicut

epi miniſtros eẽ cognoſcãt.
¶Itẽ ex eodẽ. Be eodẽ.
Reſẽte preſbytero diaconus
euchariſtiaʒ corporis chriſti

populo ſi neceſſitas cogit iuſſus e

roger. ¶ Irẽ ex eodẽ. Se eodẽ

0 Jaconꝰ ſeðat iubẽte preſby

tero ĩ quolʒ loco. Itẽ diaco
nus i ↄuẽm preſbyterorũ ĩterro/
gatloquaĩt alba vo tãtũ tẽpore ob
latiõis lecnonis utat. ¶ Itẽ ex
Zei. tol. quar to. Diacões pre
teris ſe ſuperiores nõↄgnoſcãt
Onnulli diacões ĩ tatã pro/
trüüpüt ſuperbiam ut ſeſe pre
ſbyteris anteponãt atqʒ in primo
choro⁊ ipſi priores ſtare preſu/
mant preſbyteris in ſecundo cho/⸗
ro conſtitutis. ergo ut ſublimio/
res ſe preſbyteros agnoſcãt: tã il
li ꝙᷓ hi ĩ utroqʒ cõſiſtãt. Cõpagis
vo calciari abſqʒ apoſtolica licẽtia
diacõibꝰ nõ pꝑmittit᷑. ſicut nec map
pulisꝰuti abſqʒ eiꝰ auctoritate qui
buſlibet clericis ↄcedit᷑. C Ande
H epõ ſyracuſano.
bſaʒ apoſtolica licentia diacões
cõpagis nti non preſumant.
Eruẽit ad noſꝙ diaconꝰ eccle
ſie catinẽ. calciatꝰↄpagis pro
cedere preſũpſiſ. qð qꝛ hacienus
nulli per totã ſiciliã licuit:niſi tãtũ
mõ diacõibꝰ meſſanẽſis ecclie qui/

q.i. c. ii. ſ. xxiii.ꝗ.iiii.eſt iiuſta.i.q.vii.exigũt.s.ſ.xxxv.qix.loci nri.
8 Ts aũt pſũptũ.ar.ãtigꝗtatẽ uel lõga cõſuetudinẽ nõ dare pꝛiui

ſegiũ ut di.c.õ moꝛẽ.ar.lxiiii.di.qꝛ.ix.q.iii.cõqueſtꝰ ⁊ ẽ rõ.q; H
poſſideri no poterat de iure cõi.ar.extra de pſcrip.cãm. Nã ⁊ ſunt

booli predeceſſoribꝰ nr̃is nõ dubi
tat᷑ eẽ ↄceſſũ bene recolitis.qꝛ tã
re temeritatis auſus leuit᷑ nõẽ attẽ
dendus cũ oĩ hoc fraternitas ue/
ſtra ſubtilitate perquirat:ut an per
ſe uel alicuiuſ hoc auctoritate pre
ſũpſeru: nobis ſubtiliter ĩnoteſcat
Nã ſi negligenter ea que male u/
ſurpãt᷑ omittimꝰ:exceſſus uiã aluſ
aperimꝰ. ¶ Itẽ io. rauẽnati epõ.

IWappulis clericis ſine apoſtoli

ca licentia non licet.

clero ueſtro mappulis ſcripſi/
tis: a noſtris clericis fortiter ẽ ob
uiatũ dicẽtibus nulli hoc unquam
alu cuilibet ↄceſſũ fuiſſe eccleſie:
nec rauẽnates clericos uel illic uel
in romana ciuitate tale aliquid cuʒ
ſua ↄſcia preſũpſiſſe. nec ſi tẽtatũ eſ
ſet ex furtiua uſurpatiõe ſibi preiu/
diciũ generari: ſed etiã ſi in aliqua
eccleſia hoc preſũptum fuerit aſ/
ſerũt emẽdãdũ. quod nõ ↄceſſiõe
romani põtificis: ſed ſola uſurpati
one uel ſurreptiõe preſũit᷑. ¶ Nẽ
hiero.ad ruſticũ epũm narbon.
Sicuti miſterio ita in diſpenſatio
ne ſine diacono epũs non uiuat.

a aũt quod pro utendis a

0 Jaconi ſũt quos in apocaly

pſi legimus ſeptẽ angeli ec/
cleſiarũ:hi ſũt ſeptẽ cãdelabra au
rea:hi ſũtuoces' tonitruorũ vtutũ
operatione preclari:bũilitate pre
diti: quieri:humiles: euangeliʒan
tes pacem annũciantes bona: diſ/
ſenſiones ⁊ rixas ſcandala reſecã
tes docentes::ſoli deo' colloquen
tes ĩ templo:nihil penitus de mũ
do cogitantes:dicẽtes patri ⁊ ma
tri nõ noui uoſa filios ſuos nõ ag
noſcentes ſine bis ſacerdos nomẽ
babersnon officium. bic miniſterꝰ
dei dicitur quia ſcriptum eſt: ma/
ior eſt qui miniſtratr quam cui mi/
niſtratur. a ſicut ẽ in ſacerdore mi/
niſtratio: ita in miniſtro diſpenſa/
tio ſacramenti.Sacerdotibus eti
am propter preſumptioneʒ nonli
cetde menſa domini calicem tolle
re.niſi ei traditus fuerita diaconi
bus:ita enim dominus noſter om
nipotens diuerſa diſpoſuit: ut qui
maiorem ſe crediderit minor eſſj
qui minor uideretur maior exi/
ſteret. deniqʒ quomodo hoc uerũ
ſu tu ipſe perpẽde. leuue compo
nunt menſam domini. leuite ſa/
cerdotibus cum ſacramenta bene

dicunt aſſiſtunt: leuite ante ſacer-
dotes oraniꝰ. Etſi diſtinctio loco

rum credatur in mundo: famen in
alrari dei uideant ſibi epiſcopi qui
ſuperbi ſunt diacones anteponi
ſi humilitatem diligunt: 2 dia⸗

alia iura que nõ pᷣſcribũt᷑ nt ſudiectio uel ꝓcuratio.ex de pᷣſcrip.cuʒ

ex officij uel via pu
blica. ff. ð via publ.
viã. ar. C. de aque⸗
ductu diligẽt.li.xi.
⁊ ẽ ſi.C. de fundis
rei pꝛiua.⁊ ſal.dine
domꝰ.uſuſ aq.li.xi

t O Jacõi. ange
li.i. plati.
nCCãdelabꝛa.que
erãt ĩ tẽplo dñi.
x CUoces.audite.
a ioãne in apocaly⸗
y Docẽtes.popn/
lũ qꝰ ad uitã actiuã
5 Soli deo. qꝛ ſol⸗
deus nouit eoꝝ cõ
ſciam.ei nanqʒ coꝛ
oẽ pʒ.⁊ oĩs loqꝗt᷑ uo⸗
lũtaſ.ut.xxiiii.q.ui
deus.
a ¶ Colloquẽtel. q
ad cõtẽplatiõeʒ.uel
H dũ ſüt in orone.ð
con. di.i.qñ.
b ¶ Pri.i. diabolo.

H pt ttelligi hiſtoꝛ⸗ ⸗

ce qñ moyſes ĩ ulti⸗
one idolatrie nituli
cõflati pᷣcepit leui⸗
tiſ ut nemini ꝑcerẽt
nec etiã pr̃i.ſimilit
diaconi nõ ðᷣberent
eos cognoſcere.i.a
moꝛi dei amoꝛẽ eo/
rũ pᷣponetr᷑.uel põt
intelligi myſtice de
diabolo ⁊ de ↄcupi
ſcẽtia carnis ⁊ eius
motibꝰ ut ĩ glo. hic
de pictis.
c ¶ Et matri.i.cax/
nali cõcupiſcẽtie.
d CMõ noni.i.no/
lo pponere vrma⸗
moꝛẽ amoꝛi dei.

e ¶ L8ät filios.i.illici

tos motus.

CMõ agnoſcẽtes

.i.nõ nocẽtes.ſed ad
petrã illidentes.
g C Hʒ. qꝛ ſine dia⸗
cono eps miſſã ce⸗/
lebꝛare non poteril
niſi ncitate inſtãte
tũc enĩ ⁊ſi nõ poſſʒ
hre diaconũ abſqʒ
eo miſſã celebꝛare
poterit.

hb ¶ Miniſter. h cõ

mẽdat eosa miſte/
rio.
i ¶ Miniſtratio. i.
cõſecratio euchari/
ſtie.
lt ¶ Sacri.ſ.pñtibꝰ

ſacerdotibus coꝛaʒ

eiſ. ut. S. di. e. diacõi
lI ¶ Maioꝛẽ.i.meli⸗
oꝛẽ.uel h̊ cũ bn ad-
miniſtrat.
m QOꝛãt.i.pᷣdicãt
ut di. xxx.vnũ.⁊.xi
q.i. ſicut enim. vn/
de exꝑonẽdo ſbdit

Lort

Ne N.

einthege

itngn
Aliirti
Nlng
olten
eimmcge
10bler
piüigt

.
olotit⸗
tihanigt
incin
diigi.
dili ditt.
ſeligbit
nofſeiu
dolnent
tiſeenn
bemiriken
tüäpkiſenn
iroe
groſerl
Nind
nei Nn
gnir
orden
umnista

vtig )

.
natri. c
upileene.
Snoi
nere yin.

zmorlde .

1fliogicl
ons.
o gn
oalaſt
ilident
Prn
epon 1
Ueſote
ſinne i
icdni
Geonücbe
ſſiccem
.
Pnrtrie
1 wornd

Oitui
cenoemn

LXXXXIII

8 1

ti demũ. qð ãt dꝛ ĩ altari añ põi:reſpicit qð de calice pmiſerat cai o · Poſſidere. hoc ad laicos refertur. unde caute dixitĩ B mdo: in alio lec?
cẽ non tollere:niſi eis traditus fuerit a diaconibus uel dic orant.i.

ad orandũ inuitant:cũ dicunt:flectamus genua.
a ¶Tunc demum. ſ.circa finẽ miſſe:cũ diaconus claman

pulo humiliate vos ad benedictionem.
b Predicat. ſ. xYx.
g.i. ſicut.n. ſ.legen ðU
do enagelium. cõi maioꝛes ſe eẽ ĩ eo quod ſũt hui
¶Sacerdotibus. les recognoſcãt tũc demum ut au
quedam hic eleri res habeamus ad deum diaconus
n uelligurur:qu (lamat ipſe predicat ipſe boꝛtarur
nõ ĩ oibus eccleſjs ipſe etiam commonet aſtantibus
hec officia hbabʒ di ſacerdonbus nec leuiter hanc uos
aconugs. cem qua loquitur 1 pacem anun
dꝙ Huic. commen cigat: audiant:aut negligenter aſpi
at hic eos ab inſti

tutõe.j.e.dnis. .S.
di. xxi. . i. O. ſʒ itel
ligas tantum per ð
uʒ pᷣncipaliter quia
einsaucte hoc i ve.
teſta. fuit inſtitutũ:
ar. ex de ſen.ex.mu
lieres.
e¶ LTex de ſacerdo
te. perijt. verba eſa-
ie. i. multi ſacerdo⸗
tes nõ adiplẽt legẽ.
¶Et viſio.i. gra.
ꝓphetiʒãdi ꝑꝑ aua
riciaʒ:quia oẽs uir/
tutes patiunt᷑ detri
mẽtũ ab nno vicio
⁊c.de pe. di.v.c.i.

Per potentiaz.

iuehit᷑ ĩ epos.
h ¶ Abſqʒ eccleſia.
ſ. tali mõ vt aliena
vſurpent. aliter vi⸗
det᷑ S.j.e.c. ꝓx. xc
y. di. olim.
i C Qui. S. di. lxxx
vi. non ſatis.
i C Beſolatus. idẽ
ſuis meritis.
k C UVtit᷑.i. nõ vult
ꝑtiri onera admini
ſtratõis cũ fratribꝰ
ex de of. archip. c.
ult. ð preſũp. mada
ta. vel dic. i. rebus
eccleſiaſticis.
ic Alienas. cũ qð
nũ nõ ẽ ſcire dʒ ad
alios pertinere.C.
nunde vi.cũ.quere/
batur.

m ¶Occidit.hoc re
fert᷑ ad laicos qui
bus occaſionẽ mor
tis preſtãt. xxxvi.

di. paſce.
nEccuſantur. nã

epi oĩa ẽt ea que de
nono eueniunt: inſi
mulcũ alijs debent
dinidere: ar. xij.q.

ij. cognouimꝰ. Itẽ
nec ea diſtribuere

dʒ ſine cõſenſu cao

nicoꝝ: extra ð his
que fiũt a pᷣlatis.ſi.
cõ.ca.nouit.lʒ.ſit pᷣ
ordinator ĩ cũctis.

xxv.di.plectis.niſi

H ſibiuẽdicaret eſpi

ſcopꝰex oſuetudie:

ex ð his que fiũt a
p.ea noſcitur. ⁊ efſft

ar. ꝙ ſp pᷣſumitur
accuſatio eporũ

lat ex odio ut nõ.ij. q

qquiſqʒ ita in hoc mũdo uiſibili

ciãt. Suff icit huic'oꝛdini tantũ fu

iſſe per deum conceſſum: ur nõ ſo⸗-

lum ſacerdos in templo dei totum
agere ⁊ iplere uideat.a ifra. Nũc
qurex quo ĩ eccleſiis ſicut in roma
no imperio creuit auaritia: periit
lex de ſacerdote a uiſio de ꝓphe
ta. Singuli quoque per potentiãꝰ
coepiſcopalis nominis quã ſibiip
ſi illicite abſque eccleſiaꝰuẽdicaue
runt:totum quod leuitarumẽ ĩ ſu

os uſus redigunt.nec hoc ſolum

quod ſibi aſcriptũ ẽuẽdicant: ſed
cũctis auferuntuniuerſa. endi

ęgat infelix in plateis clericus: a ſer

uili operi mancipatus publicam a
quolibet poſcitelemoſynam. qui
ex eo magis deſpicitur acunctis:
quo miſer ⁊ deſolatus iuſte putat
ach hac ignominiã deueniſſe. ſolus

epiſcopus ĩcũbit bonis:ſolus uti
tur miſterio:ſolus epiſcopus uni
uerſa uendicat: ſolus partes inua

dir alienas ſolus occidir uniuer-

ſos hic ꝓpter auariciam ſacerdo⸗
tum ſepe odia conſurgunt:hic epbpi

ſcopi accuſãtur a clericis: hic pri
cipiũ litis:hic detractionis cã:hic
origo fit criminis. Eteni ſiunuſ 1
i
quid poſſidere iubetur ut ſua tãtũ
poſſeſſione ſit cõtentus:ac res nõ
inuadat aliẽas: nõ agrũ pauperis
tollat:nõ uineã:nõ ſubuectorium
aliquod:nõfamulos:nõfructum.
quanto magis qui eccleſie dei pre
eſt dʒ ita ſeruare in omnibus iuſti
ciam ut ſolum ſibiꝰuendicet quod

