temporalium clericorum familia/
ritanbus uirgines ſocientur.
S reatum epiſcopi pertinet

uel preſbyteri qui parrochie

preeſt ſi ſuſtentande uite preſentiſ

cauſa adoleſcentiores uidue uel ſa
ctimoniales clericorum familiari
tatibus ſubiiciantur. O. Item ex
eodem.
Idue que ſtipendio eccleſie
ſuſtentantur taʒ aſſidue in dei
opere eſſe debent:ut meritis ⁊ ora
tioni is eccleſiam adiuuent.
Eneraliterꝰetiam pau
peribuſ ⁊ his qui ſuis
manibus laborare nõ
poſſunt᷑ epiſcopus ne

ceſſaria prouideat.
CAUngde in aurelianenſi concilio
legitur.
De eodem.

firmis qui debilitate faciente
uis manibus laborare nõ poſſũt
uictum ⁊ ueſtimentum inquantum
ſibi poſſibile fuerit largiatur.
¶Item innocentius exuperio to/
letano epiſcopo.
ui uoluptatem officio prepoſue
rit:modis omnibus ſubmoueatur
Ropoſuiſti quid de hiſ obſer
uari debeat: quos in diaconii
miniſterio aut in officio preſbyte/
rii poſitos incõtinẽtes eſſe aut fuiſ
ſe generati fili prodiderũt:de hiſ

Piſcopus pauperibus?ueli

etiam manifeſta eſt diuinarum le/

guʒz diſciplina:a beate recordatio
nis ſyricii epiſcopi monita euiden
tia commearunt:ut incontinentes
in officiis poſiti talibus omni ho/
nore eccleſiaſtico priuarentur nec
admittantur ad tale miniſterium:

n ¶ Quod in tẽplo.ſufficit ergo ſcholari ad hoc ut ſtipendiũ cõſoquat᷑ nit ſua

vice ſeruiat eccleſie.ſ.cum ibi eſt.

O C Nicis.i.ſeptimane.alias eſt dies pro anno.ut.xxxiii.q.ii.hoc ipſum.
pCum uxoꝛe.multo er go foꝛtius ſi cum alia.
q ¶·Ecriptum eſt. ſufficit ergo ita ſcriptũ eẽ.licʒ ſit dux.ar.xix.di.in memoꝛiã

ff. qui ⁊ a qui.li.ma.l.ꝓſpexit.

r ¶Eſtote.ar.contra.xxxi.di.nicena.nã caſtitas eſt cum ꝓpꝛia coniuge.

8 CQno magis.i. quanto magis.

t¶Mec pᷣterit.pꝛeter ſabbatum magnũ ⁊ diem pᷣcedentem. nt de cõ.di.iii.in
ſabbaro.uel dic ſacrificijs.i.officijs diuinis.
I Del baptiſmatis.cũ neceſſitas exiget.alias baptiſmus qui fit cũ cerei be⸗/
nedictione.⁊.ix.lectiõibus bis in anno tãtũ fit.de con. di.iiii.ꝓpꝛie.
XPꝛecepit.i.ꝑſuaſit.ut.xxiii.q.iiii.chꝛiſtiano.uel pcepit uxoꝛibus nolẽtibꝰ

cõtinere. uel dic pceptũ eẽ cum vir accipit coꝛ
ſegd reddere tenet omni tae.
yVxoꝛis.i.nõ ideo dicit eum eẽ virũ uxoꝛis vnius. nt ea utat tpe

ſyricij in ſacerdotio.

quod ſola continentia oportetim
pleri. eſt enim uetus admodum ſa
cre legis auctoritas iã inde ab ini
tio cuſtodita:quod in temploan/
no uicis ſue habitare precepti ſũt
ſacerdotes:ut ſeruiẽtes ſacris ob
lationibus puros ⁊ ab omni labe
purgatos ſibi uendicent diuina mi
niſteria. neqʒ eos ad ſacra officia
fas ſit admitti:qui exercent etiam
cum uxorePcarnale cõſortiũ: quia
ſcriptũ eſt. Sancti eſtoteſ:quoniã
ego ſanctus ſũ dicit dominꝰ deus
ueſter.quibus utiqʒ propter ſobo
lis ſucceſſõem uſus propterea fue
rit relaxatus: quia ex aliena tribu
ad ſacerdotiũ nullus fuerat auſus
accedere:quo magis ipſi ſacerdo
tes uel leuite pudicitiam ex die or
dinationis ſue ſeruare debent:qui
bus ⁊ ſacerdotiũ uel miniſteriũ ſi
ne ſucceſſiõe eſt: nec preterit dies
qua uela ſacriſiciis diuinis uel ba
ptiſmatis officio uacent. Nam ſic
paulus ad corinthios ſcribit dicẽs
Abſtinete uos ad tẽpus ut expe/
ditius uacetis ordinatiõi ⁊ hoc uti
qʒ laiciſ precepit multo magis igi
tur ſacerdotes quibus ⁊ ſacrifican
di ⁊ orandi iuge officium eſt: ſem
per debebunt ab huiuſmodi con/
ſortio abſtinere. quia ſi contami/
natus fuerit carnali cõcupiſcentia
quo merito ſe poſſe exaudiri cre/
dit:cum dictum ſit:omnia munda
mundis:conquinatis autem ⁊ in/
fidelibus nihil eſt mundum: ſed
coinquinata eſt eorum mens ⁊ cõ
ſcientia.ſed fortaſſe hoc ſibi licere
credit:quia ſcriptuʒ eſt:unius uxo
ris uirum.non dixit hoc: ut per/
maneat in concupiſcentia genęrã
di ſed propter incontinentiam fu
turam. quod apertius declarauit
dicens:qui autẽ ſunt in carne deo
placere non poſſunt.uos autem iã
nõ eſtis in carne ſed in ſpiritu:ſed
ea plane diſpar ⁊ diuerſa ſententia
eſt. nam ſi ad aliquos forma eccle
ſiaſtice uite pariter? diſciplie que
ab epiſcopo ſyricio ad omnes pro
uinciasꝰcommeauit non probat᷑
perueniſſe: his ignorantibus ue/

pus xpi.ut.ſ.nõ exigua

a “ Vt ꝑmaneat.ar.voces affirmatiuas reſoluẽdas in negatiual.ar.
S.di.xxvi. vna tan-

tum. ⁊.c.vnius.

b Sed ꝓpter ĩicõ⸗

tinẽtiã.i.ut ea moꝛ/
tua cõtineat. ⁊ ſecũ
dã n ducat.⁊ ſic ne
gatue legit. i. non
pluriũ.ar.ex de te⸗
ſti. licet.

cFuturam.i.quã

timebat.
d CIn carne.i. car⸗
naluer vinentes.
e¶ Sʒ ea plane. hic
reſpõdet conſulta/
tioni.⁊ reuertit᷑ ad
cõſtitutiõem ſyricij
de qua dixerat. dic
aũt. h.⁊ alij ꝙ ſyri⸗
cius bis emiſit con
ſtitutiõem. pᷣmo il⸗
lã qne erat data ab
aplis.ſ.ut in ſacris
oꝛdinibꝰ nullus cõ/
traheret. ⁊ ſi he⸗
ret deponeret. ut 1
xxxiiii.di.cũ in pte
rito.hec fuit pꝛimo

ab aplis ſtatuta. ſʒ

qꝛ aboleuerat.reno
uata eſt a ſyricio ꝓ/
cedeme tꝑe refere/
bat queſtio de tali/
bus de quibus ino
cen.hic loquitſed
tamen. qꝛ quidam
ptendebant ignoꝛã
tiam pᷣme cõſtituti/
onis ſyricij.⁊ inde
ſumpta occaſioneʒ
aliã edidit hũanio-⸗
rem mitigando ri/
goꝛem pꝛime. ſ. ut
ignoꝛãtes excuſen

tur. ut.ſ. eo. pluri/

mos.⁊ hanc foꝛmã
ſcribit. ſ. ſecũde in/
nocẽtius exuperio
⁊ ꝙ ſcripſit his ſyri
cius patet ex h.c.⁊
ſe. ubi dicif ꝙ qui⸗
dã excuſant᷑ igno/
rantia cõſtitutioniſ
ſyricij. ſed qualiter
hoc dicet᷑ in pꝛima
cõſtitutione.quidã
dicũt ꝙ nõ dedit ð
HB facto niſi ſemel
cõſtitutiõeʒ renoua
do cõſtitutiõeʒ apo/
ſtoloꝝ ⁊ mitigado

eã cũ ſua diſtictiõe.

⁊ fm hᷣ eadẽ ẽ cã de
ciſiõis inocẽtij. niſi

ꝙ innocentins utit᷑ diſtinctione circa conſtitutõem ſyricij ? ſyriciuſ

circa conſtitutiõem apoſtoloꝝ.tertij dicunt ꝙ ſyricius duas emiſit

conſtitutiões.ſed in nulla renouauit apoſtoloꝝ cõſtitutiõem.qꝛ apo
ſtoli nihil cõſtituerũt ð incõtinẽtia.ar.xxxi.di.quoniã.⁊ dicit.g.
quedam cõſtituit ecclia que no fuerũt ſtatuta ab apoſtolis.ut de con

tinẽtia miniſtroꝝ.xxxx.q.i.ꝭ.hac.itaqʒ.in

fi. qð autẽ dicit᷑j.lxxxiiii

di. cum in pᷣterito.qꝙ. ſ.apoſtoli docuerũt.ueꝝ ẽ exẽplo.xxxi.di.om/
nino.nõ ↄſtitutiõe.ſʒ de hoc dixi.xxviii.di.diaconi.pꝛima ergo con
ſtitutio ſyricij fuit de cõtinẽtia.ut quicũqʒ neller ꝓmoueri ad ſacrol
oꝛdines faceret hoc nõ tãtũ ꝓmiſſa.ſed etiã pꝛeeũte cõtinẽtia. hoci
nui videt᷑. xxvii.di.quicũqʒ.ſed qꝛ illa nõ ſᷣuabat᷑ a quibuſdã pten.
dentibus ignoꝛãtiã.ðideo aliã fecit cuʒ diſtinctiõe.j.e.plurimos.nec
fecit pꝛimã niſi de ꝓmouẽdis.ꝓmotos eni nõ poſſet aſtringere ſine

LXXXII

li. q. i.

buis.li.xii.

7 2

MMẽä i. ante
nin li dint ſans
tanteß Nettdendnt en
l. ſi ignoꝛans. eminẽ ligaria ſic ubi. ⁊.xlvii. wrerchte, non
f. e. aegi arn ſi aüt. xii.q· v. ſ Petesütune) o ad oẽs
legibus aſtring el in ſcõo. c. triẽniũ.xxx ꝓbant aci ius ſuc⸗
nec le gidn. ꝛimo uelin ſecun int exhibe / ommeaueri ſolius ſuc⸗
iuis r bece. Pereerklegnncinurn ſ. ſunerinrerbihe⸗ nelmo⸗ hꝛecipne.
itudinẽ ptãti e. digna vox. fecerit ſe inentes eniu iti priuile gii SN ceſſionis r. xii. q.ii
lenitudin 6 .27. C. e. oſtitutiõem contin ui illici ibi aſſerunt incõtinẽtie. xx
rmi, e e e ita ut de cetero ain dul Mii . ſibi⸗ nonec/ iqnati. ut tua.
nn each incon. negabin ſtinenere ita gra culaine lege conceſun. hono bPisis elance.vema:
ſaAlſ, o..contr. uibul ia no 7₰ ta „. inuen teri i eccleſi lice cum ergo icat ꝗ;
NN fuera emit inci ibus . d po int ſe a uſi ſun c vn i. 2 in pce es ꝓui
ten conſultus immo P ſuos in quib n liceata ri indigne uſiſi ctos. ne vni. ⁊ icij pape ad o S e
Dlgr ſtingnendo. ſãdo dus tut eis no ibus in be/ re quoi itate deie tare my ſtõ ſyricij it. pʒ ꝙ dua
tiſnie⸗ potius di ho mo⸗ tir ſcendere: d hunc r ſedis ueneradat obſce/ cias comeg 8pſtitu ia
cer pz exuerbe iora conſe uo ittut poſſe ipſi dum ſit ſyricius olkitt noꝛant
öſtnt qð pʒ Bncipioc tiora ſe debet. q amittü uam pon s ſe ipſid inaue mitt iyrien dicit igno tu
ſndantin nita in P amcniti⸗ neficio retinen uniuen ſteria a q itatibus in c9/ etig ꝗ ome. lap 09
hreſgii, E uerbu a⸗ ic cõ locum que ſſe form ne is cupidi la pr ſi reſpe ſtitntiõis.
. . e. in fine ⁊ dic cẽ ocum tem ſci untur’: ins (upidi exempla pf futuruʒ unde ia. qꝛ illa igno
igrii onẽ. in ſne voit c5 Siqui au icio detegu inis ab nt. 7 quia lonent in r aut lſee ſericoꝛdiã. q ſat a to
le. meauit nõ ſcẽdo ⁊ i miſſama ſyrie libidin b runt.⸗ os premone reſbyter .Miſe eoſ excuſat a to
ignoſcẽdo di miſt iditatem ibus ſu ere nos pi pus p S:fue 2 iuris nõ⸗ ũ eis diſpẽ
Kummlg da ſecliono ut. ſ. e ſtatim cup dis omnibus ſub nene⸗ t epiſco tamus toeda weſtnge z latun
. II, nez ilibe d nonop bi om ſed qꝛ ſcilt na tatu
hebn⸗ diſpenſan asſta rilli ſũt mo dmonitiot gau 8: quod none unc ſibi on to. ſe j dicũt ꝙ unã ta apo
, ter. .Di⸗ ieciſſe: i: qui poſt a 1 arbitrati iaconus⸗ eH lam nun itũ in ſatur. alijj icũt ignoꝛãtiã
amneg pꝛeſby inerſa. i. di⸗ di:qui p m arbitr⸗ diacon uẽtus: e adi atur. icũt igno
Zacd en enda iuſ it talis in indulgenti iſit. ⁊ dicũt it is.
G Nlk iſa ? bimẽbꝛ itam p Item er nos nia fe lice conſtt ſi .
Ganhin uiſa ⁊ bim iſionem cogn tem C. nem pen atum. q uulnera ſtolice c ti.i laplſi. té⸗
diunſionen oluptate igat obſer tur u Beiec 1. eos ꝗ ptẽ
ockrnt recepit d . ⁊ hic ſunt u lliga ſcindanmur'i me le. Beie⸗ ij. ar. ci⸗
. diſtiction J iſti te ut abſc ſentiun ꝛiuilegij dare de
itfani .1. diſticl da 5302 eeodem. hriſti ſſe eſt: u nonſe ſer . 8 5 debere i non
ſleege⸗ ndg. D dotes c Cce torum! prop ſe n00 ſoꝛes ſui
fimnfi de ſecunch cias. ꝓp . ſacerdo nſe fomen i autem n dun pᷣdeceſſoꝛes ſi znile
n ꝛouin mos ſa nga co ue Qu i poſt co 8. qe pdee ti nolut p
undtmng bC Qrane, 5 Auri itas poſt lo de con dicinam tur depon ordi/ ma runt. ſic n e de de
ibeles la pbat eri arqz leuitas p etlamben- 3 eenentianf miin in vederunkeKeuru r.il.
4 . ſ . mpora tal de tu ecca itentiam de in ijs ſuoꝝ antie Itez ar. il⸗
oboenit c N ui dicit crationis ſue te etiam pe enit 14 Un gijs ſi uis. Iteʒz al e cõ
ratcini idetur ꝙ ꝗ n ration iis quam ro/ dignam p grari . . c. ii. .c. yu is tuitõn
menin videtu ad ſe non cratt⸗ roprus qn idicimus pro S unt reparari r. cl.c. l. ſui iur llegant
tatioem c nõ iugiis p lem di eſcri⸗ epoteru i. legitur. ſa los qui ꝓ tiquas al r
gneeruan ci⸗ eniſſe ꝙ bo 1 i coitu ſobo m hac pr ite n enſi conc ie onenda 1 dine antiqu⸗ ⁊.i.q. iiii.
ſoſunten Puem bare. ſʒ po pi coi rimen ſuu iain ueterit gangrenkt tia ſit imp onui ſuetudin .iiii. nẽo.
nelen et ius te aſſe cri quia in ue iſtris eniten icatione c t. xxxii.q ex oßſtib⸗ ſi
inbönnlue⸗ ten uerſariu cre fendere:q ini NQuep i de fornica ntibꝰ? fn
lir ius a ꝙ pue ione defe lotibus ac m ibu i qui de c. ult. ex pnti dia
ſbent eſi 1 bar ꝙ pu prion rdoti itur attri rdoti ꝗ tionem fe Cauere. ar. ſianis di
tur ꝓba talis to ſace legitur a ſt ce t. icatione Lauer di.l. ſiq
ſdepotniil nein eu. n lali ſtamẽto ſace ultas legitur lle e fuerit. ſi fornic ca/ m. eſũi. ar.
iief erit ad eu. oſſit ndi fac iſquis mihi ille et cius ſbyterſi dum tura pꝛ . li. ptereaen.
riiidicini ſe atina nõ p cie generandi cquiſquis tor ui/ Re ſiquam ſecun depo 8.⁊ di. li. ptere ſic. xvi.q
ohefim ret er de ele. dicat nücqt m precep oy erit quãq debeat d Vablein 1
ner ſ: libidinu lege m c ſtolorumde mbea Vt abſ 6 intelli⸗
ptslumu one ieu ns ner ſectator imat quodiĩ no ones apo toritate n nonibus. hoc inte .
. 1 mat quo ſa deo nones apo ta auc dura/ nn veſhter. ſ.
obeenrint uia credẽdũ ec cõ iorum ſi eſti inibu ie: cur en inxta au n per . Kelſbyte de di Pe
ſ ciorun is ord rie: cij 1:tamen in icio no die uidam: iſco
ekufnn onunen don “ ſſim ſacris ena luxn ni: ſi in u feſſus a gunt q uia epi
iñ ꝓber. ut no. ſi pa ſüt frena ntur ſan/ i ſilueſtri te con 0 ij de iure. quia epi m
fenenktin trariũ ꝓbet. in laxata inebantur ſan/ ninil ſua ſponte con bunc mo iõe. alij d enitetia⸗
knenn g. ni.. item ſtro rel⸗ mmitie icens: it: ſi ſu x. änis in emMiõe. actam p l. diſ.
kneſtt iii. q. D item uibus co net di uer at. x. ꝗ idem m poſt p re. arg.l. diſ.
ddeſtßi Aranoracerds ſ rum premon ctus cit ut reim t tribu e? 9/ tur diſp c. ut conſt
. ncto . o ſan iᷓ pro enitea tus pan tenet cto. Z. die
lbee laütt teſteſ quoſ. batur Cta al te quia eg cur etia p dum P is remotu 1 tatur. ino ſan icunt ho
cti eſto ſter. cur eti⸗ ſue ceteris ram utatur SS inem de
en nluin expone. no ꝓ batur ſancti us ueſte icis iu ſibus a ueſpe icis retur. vm nemine
“ iſſe. i. us deus nnou ¹ ſpere inu domin tue icationen erdu⸗
debanſg pueniſſe. i cum domint ibus ann nt ſacer uaa uelp diebus domn 0 7 o foꝛnic iſi in ea p ili
zmeciſire neniſſe. cun ſuis domil iuſſi ſu l 9 utem d dicouin pe dum. niſi in e⸗ fragili
lieii non ꝑ ſtitutio ſit cula habitare iu iõe: ne ue tantum ꝗa is feſtis mo ecre nen ia hodie 1
4 tiôe: rec ponen nia he olĩ
ſpriehe enim con mulgata in templo . d elicet ratio nale clpuis fe inibus . t. ? ideo q noſtra .
n oectinf publice ꝓ tenetur es hac ui is poſſint can ſcie iſciculis atqʒ ine 0 ꝛa ſunt coꝛp . fratern
duilibet eg, dot ibus ſuis tconſciẽ iſciculis at 7 ſangu humi 02 iiii.di. bes di⸗
aithuün quilibet ẽ i. ꝙ di uxori m. u P carne ⁊ ſan tus hum ant. xxxiiii.d ne debes de⸗
if. ut. xvi. di. ꝙ di cum merciu nus ac lur ſine co indu iſericor/ er⸗ m ratione de e. ut. j.
inganchn ſcir. ut.x leges te ere com tes min 9 tur: ſac iſerico ſed eade bet crimine. 2
ſ itis. 2 ßm leg t exercere fulgen ibus ex ſeo uta nocte mi loret nolibe 2 not. 3.
dare citis. am quilibe ie integritate rent.qui o caſe at: die ac noc is implore cere de q em quoqʒ.
bes ereuſe netur ea ad duos tie in lle deo offer ẽpore uxo adherea mipotentis ir tinuis e.c.v. eade imianus. lli
eolon irenſqz ad d tabile deoe is ſue tẽpor cã iam dei om ſibus con noxi. di. c. max ic concili
eo. Pn ſci in in anẽ. nt cep ſeruition eſſionis cẽ diam ibus menſib non pro pꝛoxi. loꝛum. hi ſto⸗
banefon mẽſes. ue cõſtituti eldder⸗ s ſolius ſucc . ex alia finitis tri in publicum da/ Apoſto ntra apo ⸗
pancfon non . mitt en in publi⸗ ſcan p enſat cont l. pꝛoxi.
ſecüden Brte on colla. vi. ris ſue nſi E ad dei gt. tam lis in eo P m diſp is. ut. S. Oi Pzeo
§. i. gxatus iſquam exe ex fidelis ebet ſace u enis. ut. iiii. diſtin.
ug enn Ones.K suſqʒ ad fuerat re uiſq t ad-⸗ dat ne gr im debet lum m peni 5. xxxiiii.
anõe ii bu leui q fuera cedat ne gre necemn laicus ter ſic. ð. ctoꝛ.
riſſtbeft jme ſes. nt. xyiſi iſi ex tri eptus auiatur. nec ſicut pꝛeſby 8.?. c. le n
1 vi. menſes. 2 nine ium prec lum p . nitere — reſũ ſcamus. hanc non
eterhi vi. rnimus. q iniſteriu blice pen iribus rel cognoſcam tem.
dicke g . decernimn . minin tem. dos pu ſper u idium in Auctoꝛita canonũ
idich g di. pᷣſumebat ꝑ itti 4. J liquanti imidium ZA in coꝛpoꝛe
ergo iſtos. te mit e eodem. ibus lo/ oſteaa m ⁊ di is do⸗ abemus in⸗ .
uſni . eadi 25 De „ de qui P . m gnnmu . eptis S 9 1 ſtri. „ ici⸗
gaöſiro neniſſe ad bar ig ia aliquãti itas retu s unum leat: excet i ti ſilueſtri. alibi dici⸗
cſ kipi ꝓbaĩ Miaa 1 bſanctita ptie aexpleat: ej is feſtiu bea annis. icati⸗
neban eſt ge imur ut tua ſa flent e⁊ aquᷣ recipu Becem ann o foꝛnic
ltnn antig. 7 hor eſ m⸗ quimur ſe eſſe de r1 bane . diebus 71 p . 7 ſangui⸗ TC ſacerdoti pꝛ xii. an⸗
cihn 1 le ꝙ ꝑp pᷣſum⸗/ ignoraria lapſos ſ. icordiam minicis d ibus uino ſa z mẽ tur ꝙ itur pena. g.
ne Aidl nerale p bar it ianor miſeri I S :in qui nonic one impomt xv. xxx.
nmmeii iõem cogit ꝓb lit ig öditione ut ſine u tibus: xta canonice no one ⁊ epiſcopo. beta
Sdect O. ptioem e atiam is hac cõ dam: u 19 is 71 caſeo inu ito primo an um. 7 ep non de
ſene aliquis ignoꝛ lec. hbis non negandat hoc quo ne ouis 1 ca it. finito pr iſtſhccrcoa ge⸗ ietatem pe
1o N bee ic ? er de elec. dicimus n mento in ho t offi à uti poterit. i. ſi ſacen ducit narie enã
Serkekon ut hi it. ⁊. i. q. i. ſi ris aug . ixerin ſurã u elicti in itigare pena
nbejt⸗ innotuit. T. i. q. lo hono mdiu u hoc ietas deli rdos m
nere⸗ imnnotui iacis ? iectiſunt qua poſt Sed uari rit ſace
innice ni a ſimon pe. deiecti ſu tſi tamen poſt ii. hoc ipſum. S ſtuoſa pote di. i. ſo⸗
W ur de peri. tu.l. pe. io perſeueren . iii. q.ii. he lex uel ince 8. de conſe. di.
e as qni dicit ali⸗ cio pe ibi. vii. nt. xxxiii. ſt ſimple rſone. ieiunantes.
ndiſin R. ni dicit Sl libi. vii. icatio e itate pe ere iein a⸗
ſai aneimncd 1in⸗ Ipñtis legis inſciug neiſtinaz trenumtn eii debent comed is diebus. quibus ona Ecn
ſe neeberr vr i genipercatqui —— raliter Pbat⸗ E Ynneſperam name dere de ſanguineillis di contra.ſed ex
fiche .ix. in 205 ũt. g eni . ug. in ͤ3 ii. in lec 111 X 900 meder. ꝗHV eſbyter.
e q. ix. l. ii.. hoc a ſta. iubem xiiii. q. il. in lio modo . . comede iii. di. pꝛ
oo admi. tu. 120 ut. C. de teſta. to. ut.xx io. uel etia a 10 d len . nine. ar. ( 2 di. deniqʒ. g. 2.xx viii.
Senen f obſeruãtiã. . ſuo ſacramẽto. in fi. io. uel et nõ crede/ Et ſang dere.iiii. is eps. contra.
ticn ſegt obſe⸗ ſſe. dico iui iſquis in fi. io. eſt ð eü nõ cre ſe . Ett comegere lli uis eps.
ciig! iquis ſe ignoꝛa iiii. q. v. quiſquis ſũptio eſt dicit ſeum licet come i. ꝓx. ſiq
1C V liquis . ut no.iiii. ꝛte ſi p . couentus dicl e itere. S. di. p iter.
do eerlinerſue dnn gergenl Pten Fenz nnon⸗ epublren wichmiel
el de ſi põt ſe ſuo.b. ſe a t: dico ꝙ ſufft ibꝰ. alij die ponef
nin mili. nõ pol. ſup
hne “ ign e capitulo iurat. n probatur ſcia.
elih N bus d fi noꝛgtia ꝙ no
e,
tuſc
p ſe⸗

51

In choꝛo. ut miniſtrer.
b & Vocem.quã non habemus in boc coꝛpoꝛe.

„

here de domo ruitura. xxiii.q.iiii.ipſa pietas.iuito eni põt ↄferribij
CLegitimas ferias.ſ.ii.⁊.iiii.⁊.vi.feriam.ut.ſ.e.innnit᷑.⸗ de con. di.iii. iein⸗

ficiũ.ut.xlv.di.⁊ ꝗg emẽdat.imo pᷣſũmo ipᷣm fuiſſe furioſũ.cũ illa ⸗/
ba dixit in egritudine.ut.ff.de cõdi.iſti.ꝗdã ⁊ ex de ſucceſ.ab iteſta⸗/

lenetur curare pauperem ifir
mũ.qꝛ plus debet nalere apð

— —

eũ vita illius qᷓ; ꝓpꝛia pecũia.ut.

lxxxvi.di.nõ ſatis.ſed ꝗd ſi infirmus dines

nia. c. xxii.q.v. c. i. iid. c. ,i. Sed qd dices ſi gs vult me interficere niſi dem ei pecuniam
d ¶ Expleto.ergo recõciliandus eſt quis ꝑacta ꝑte penitentie.⁊ ſi tota finita ñ uũqd teneoꝛ ei dare uii me liberẽ a moꝛte?iia videt᷑ ꝑ h̊ qð hic dr. 2.
k xiia tede viro extra ð ri dilen ng i.
fur. ex lr̃is.in fi. , . . Fnd gda ſo
e Benarium. ita pot dare æ dimidio corporis a ſãguinis dd Wexime eccdleſiam ledit qui ſub 8 platos ad hᷣ te⸗
denariũ ꝓ ieiunio.qð ſpũale mini ne indureſcat particeps fiat: nomine ſanctitatis delinquit. neri. ut. xii. q.ii. glo
eſt. nec in ſimonia omiitit. an· ad pacem ueniat: pſalmos cũ fra D Emo quippe nocet in eccle⸗/ ——õ
ro rellaitun bere ti mibus in choro'ulumus canat ad ſia dei amplius quaʒ qui pber defye cun une,
baberin romana cinitate. im cornu altaris nõ accedat iuxta bea nerſe agens nomen uel ordinẽ ſan alterius. ntru aut g
mo ſpũale datur hic tantum ti cementis nocem minora gerat ctitatis ⁊ ſacerdotis habet.delin . libet teneaĩ defen⸗
( elemoſyna ꝓſpũali. bene officia. deinde uerouſq ad exole quentem nãqʒ bunc redarguere dere aliũ. dixi. xxiii
facit ad boc qꝛ ſicut ere pecca tionem ſeptimi anni omni quide,z nullus preſumit: a in exemplũ cul q. iii. non inferẽda.
toꝛ iſte ſe uẽdidit. ut.xv.q.i.ñ tempore: exceptis paſcbalibuſdie pauehementer extenditurquan, BGB I quis epᷣus
eſt ꝙ cuiq ita ⁊ pecunia ſia bus tres leginmas ſerias in una / do pro reuerentiq ordinis pecca/ „ ßeio de hac
Er arde — quaqʒ bebdomada ĩ pane ⁊ aqua tor honorat᷑. epiſcopus itagʒ qui Pin declnac da
ne. xxxvi. qei. de raptoꝛibſus. ieiunet.expleto ſeptimo anni cir/ talium crimina non corrigit magiſ ſ.c. ul. .c. nml⸗ e; ½
Mũquid aũt põt hic ieinnare culo ſi frares apud quos penitue dicendus eſt canis impudicuſquã ſ. xxiii.q. iiii.c.ſiis
palin: qð videt.qꝛ denariim rit eius congruam penitenriaʒ lau epiſcopus. & Item innocennus qui. ?.c.ſiilli·
põt dare ut ſe redimat a ieiu dauerint: epiſcopus in priſtinum Qui non reſiſtu erroribus coſen m Suſpẽdax.i.ö⸗
nio. ergo multofoꝛius palte-⸗· honorem iuxta beani calixii paope nitt. ponat.i. q. ili. ſis
rius ieiuniũ põt liberari. INtẽ auctoritateʒ euʒ reuocare poterit. Rror cui nõ reſiſtitur appro ep̃s.alias eẽt õ.xi.
innume ieran mnor. Sane ſciendum quod ſecundaʒ ſe batur. ueritas cum minime tenga dum.
vlcclgoͤrocedo . ber ine riam unum pſalteriü canendo ant delfenſatur opprimitur: negligere Gnere F l rl
denarius eẽ talis ꝙ nõ enin⸗ unum denarium pauperibus dan/ quippe cum poſſis perturbare per ſi papa. vi. q. ioues
cat᷑ ab eo.alias nõ cõtingeret do:ſi opuſeſt redimere poterit. ſi uerſos nihil eſt aliud quã fouere. qꝛ vnlt magil place
liberatioõem. C. de ſen. ⁊ iter nitis autem. vii.annis:deinde uſ/ neqʒ caret ſcrupulo ſocietatis oc/ re ſilẽdo qᷓᷓ diſplice
libera. ff. de le.iii. qui cõcubi qʒ ad finem decimi anni ſextam ſe culte:qui manifeſto facinori deſi/ re redarguẽde.
nam. §. ſi heres. qꝛ nõ intelli· riamnulla interueniente redem, nitobuiare. ¶ Item pius paopp). ° Extendtit. deli⸗
Renr damn g nicn vot ej hiioe obſeruerin pane a aqua. &æa Hon prodeſtſuo errorenonpol, pämr;alie ieri
mnuquid peniteo ſun anete põt gem quoqʒ penitentia erit ſacer· iui quialieno conſen: hrut.vid il pre,
bãc cõmutatiõem facere? di· doti de oĩbus aliis peccatis ? cri/⸗ Vid enim prodeſt illi ſuo er cipue.
cũt ꝙ ſic. qð ñ concedo ĩ pria minibus que in depoſitionem euʒ rore non pollui qui conſen, p Mõcoꝛrigit. eũ
ipoſita ab hoie.nt ex de uo.et inducunt:neqʒ boc cuilibetonero ſum preſtat erranti. ¶ Itẽ greg. ẽ clamoꝛ de talibus
uo. re. ex multa. i fi.io.ſj ce / ſi uideatur ſi ſacerdos poſt lapſũ Qui nõ occurrit:conſennt erran. er de ſimo. lʒ beli.
te qð bic dicit de denario au digne ut ſupra dicium eſt: penitẽs Onſentire uidet᷑ erranti qnai a O Kroꝛ.cũ poſ
ore hue e ele ac priſtinos redear honores. ad reſecande que corrigi de⸗ Beni belit 0s
ſ allavocomtaclcc. . ‚KRouidendum quoqʒ bent non occurrit. C. Sicut autẽ .—
Bi. lxxxiij ſt ne is qui ad ordinã quis aliorum uicia palpare non de iiita plane. ſʒ. h. ð
Redimer. ar. ꝙᷓ ea que ſa aum eligitur 7 ſia pro bet:ita nec malorum laudibus de quolibʒ.xxiiii. q.iij/
cere tenemur alia eqniualen/ prio uicio uideatur ali lectari. ¶ Ande anacletus papa tam ſacerdos.
tia faciendo poſſe recõpenſat enus: conſentiendo a cunctis fidelibus. r ¶ Societatis. im
⁊ ira mitatidem penarũ poſ / lienis coinquinemir ut ſymmachꝰ Miſerrimꝰ eſt epiſcopus:qui ma ꝓpꝛie ſumit q no/
ſer arpL.a tderopts papa ait. Mon eſt grandis differẽ? lorum laudibus gloriatur. ſnen ſocletatis gii
Sexi feri ergo qnartaz mortem enim languentibus pro/ gloriatur luporum laudibuſ nec p̃termittẽdu.
poſſet redimere. qd enim de batur infligere: qui banc cum poſ quibus ſi placere uolueritatqʒ ab s Nid en.nõ
una negatur de alia concede ſir non excludu. ¶Hinc grego. bis amari elegerit: erit binc oui/ pollui. dire⸗
re videtur.xxyv.di.qualis. vii. git. bus magna pernicies.nullus igit cte.nã occaſiõe alte
b ¶ Eadem. nõ tamẽ eacſẽdi·Suſpendatur epiſcopous ab off paſtor placere'lupis gregibuso ius bene polluuu
—–— Konidendü.idna Miconſenteeens. am labiorum mens terrenis obli (quis.
bus ſupioꝛibus di. O Jquis epiſcopus fornicatio⸗/ gata carceribus. ſicut autem arti/ Coͤſenſũ. de tri
tractauit magiſtcr ni preſbyterorum diaconoruy unm in ſuo quoqʒ opere inuenirtur pliciconſenſu dixi.
ꝙ oꝛdinãdus ðbet uel crimen inceſtus in ſua parro/ mater inſtantia: ita nouerca eru/ ii. q. i. notuʒ in fi.
eẽ ſine crimine ꝓpꝛio.in hac chia precio uel precibus interue/ ditionis eſt negligenna. C Quã x O Onſetire vi
di. ondit ꝙ nõ elet alienis niente conſenſerit: uel commiſſum quã ſacerdotẽ tam aſuis quam ab aetur. corri⸗
ETneRas con rte⸗ xxr uctoritate officiiſui nõ impugna/ alienis criminibus oportet eẽ im ririüi i
vi. di paſce. Ter de ſen ex. Aerit: ab officio ſuſpendatur. munẽ. tamen ſi aliorſum ſeſe babu oſtẽdit. . xxiiii.
te. ⁊ patʒ bic ꝙ medicꝰ gratis Item auguſtinus. erit: nõ ideo uerba ſue predicato iii. qui alioꝛum.

y CHon occurrit.
ſi. ff. de iurepatro.

eſt ⁊ nihil vult dare medico.nunquid gratis tenet᷑ eũ inuare?videt᷑ ꝙ nõ.cuʒ
nemo de ſuo cogat᷑ facere beneficiũ.ut.x.q.ii.pᷣcarie.cũ etiã medicꝰ licite põt
recipere mercedẽ.ut.xiiii.q.v.non ſane.dico ꝙ tenet᷑ enʒ curare ſuis impẽſis
⁊ ſi cõualuerit repetat expẽias.qꝛ utilit geſſit negociũ eiꝰ.ut.ff.de neg.geſ.põ⸗
ponius.etiã ſi moꝛiat᷑ eger põt potere ipẽſas.qꝛ ſufficit ſi ntiliter cepit gerere
licet euẽtus nõ ſit ſecutꝰ.nt.ff.e.ti.ſʒ an ultro.nec põt ei obijci ꝙ cã pietatis fe
cerit ſũptus illos.niſi eſſʒ ꝓpinqnꝰ infirmo.ut.C.e.alimẽta.Sʒ ꝗd ſi ifirmuſ
ꝓbibet ne alique medicine fiant.⁊ tũc dicũt quidã ꝙ medicꝰ nullã hʒ actiõem
ui. C. de neg.geſ.l.ul.ſed dico q; eũ inuitũ poſſũ curare.ſic iuitũ poſſũ extra

adigere.ff. de noxa.ſi ſeruns.in fi.ff.de his qui no.infa. quid ergo.
i

3 Sicut autem quis alioꝛum ⁊c̃.
7 hil. qui luporum.i.laicoꝛum.qui quandoqʒ dicuntur oues.
nt.ii.q.vii.oues. „
2 Placere.ſic.xxi.q.i.c.i.ſi.extra de cle.conin.c. diuerſis. ſi.ff. de
ope.libe.dnoꝛum. .
a ¶Labioꝝ.i.pꝛedicandi.nel etiã redarguendi.
b ¶ Obligata. ſi.ſꝛviii.q.ii.c.ul.⁊.c.dilectiſſimi.
c Negligentia. S.xxxviii.di.ignoꝛantia.

LXXXIII LXXXIIII 7 5
ꝓ vebet ee itia caſtitaiis. llio cart inenſi. hoc. c. ? ſequens ĩitel
nn Ollicitũ.Tria.c.aplice regule hic bꝛeuiter tangit ꝙ vebet eẽ 5 Ain in tertto⸗ in hamo eane aiogine aeſpteri delviare⸗
lcäies 4 c tinens monogamus. „ bi ligit. de mr. [P. *
SS G pꝛudens con anpꝑ ſe ſʒ ꝑ archipᷣſbꝛm nel archi . ... 9
5 . es. quoꝝ cura ñꝑſe ſʒ ꝑan ionem. nibus. icit. j. e. ab uxoꝛibꝰ ab
N 3 bʒ nuen eref⸗ deber nt. lrrxviir dl eps Ktengdlonen p¶ Qui ſacramẽtis diuinis inſermiunt. .diaconi 98 el.ſe dedceclio
e Eſlia vnde aug. dicit q; a puero nondũ anniculo ꝑatꝰ eſt Pz or ſoppleiur bir qo dei
Ndli⸗ el oiitti: 5 in. c. ſe. in quo nõ fit mẽtio de
ii eberegliae ſul⸗ i ai eret. ſiquem uero eorũ: poſt bdiaconibus p illud q ba
ſeaft ſibabes alias ſiun. nis debent contemni. ſicut enĩ i Rherit ncee eſſe cognoueris Rronbe Plluad quo
nntie ms es de cõſtanti⸗ hiero.ut lixiuium per cinerem u ad nos eum ſine aliqua ercuſano ſunt fere eadẽ uerba. : eſt ſil
higlan mar litane. g enim midum fluens lauat ⁊ non lauatur· tranſmiite:ut quã ſit graue nol/ ter cartha. cõci. ? hic dicit. h.
Nangee nopo conſilio non ita bona doctrinaper malum do , ne tr. er epre benſibilia7 ual capli non inſtituerunt d nõ
nn aegtueſan aminere ciorem animas credentium lauat eengac ſunt corrigi: regu mendo iaʒ racto onl ad 4
neniie bet dignitatẽ exx ibus peccatorum m gleat diſtrictionẽ ſ̃ hoc inſtituiſſent oꝛienta
. . iſtricnionẽ ſen iſiſſent. Aliz intelliaunt
terie dede ſenio aſo icimm quoqz 1 ui larem in ſe ualeat dit icia? admilſiſſent. Ali intelligun
oboaz. llicitum quoꝗʒ? . dautẽ de mundicia S Ateitt .
D plo uti. „ tire. Quo aut ea de cõtracto. ⁊ qð dicit.j. ẽ
minc rionsne credickt. Slanren onortei ad caſtitatis — imkerale. o nronbe dieunt Arlegnzune
nu i. q. i. deniqʒ. uel cpic iam de quibuflibeta ſibi copulatiſ. aut de facto. na
Rurgrorſſiotb ſ ionem panperum le becctian Ufeſtigenan eſt. C AUn dicũt ꝙ iſta. c. facta fuerũt an
fluntini que cõuerſa eſt iſta uationem opprelio d gein carth. conci.ii. aurelius epi/ tempus gregoꝛij. ulint
lmimet tuam ſalis. diceit /Muitionem monaſteriorum. quo ſcopus dixiſſe legitur. duxit continentiam mini D
elcnkt lex ꝙ ea mnmtzts ſi facere neglexerit: aſpere eſt da b ſacramentis diuinis inſerui / rt orani nnumt ub
llaſi 16 oõſuio 1. . S KrrSr jiaconibus.
nr arett nigidus⸗d Ande gres autem untcontincntiam moibus ſernet. ducarbne Pippteriaveraz
giſti cum etiamc ſubdiacono campanie. Oni circa AUm in preterito concilio de imo dicũt ꝙ olim ſacerdotes
nlgit loclencoꝛnn de· CLorripiatur epiſcopus: qui jterit ( continentie ⁊ caſtitatis mode poterant contrabere ante ſp⸗
W deat eps diſponere officium ſuum negligens exrite ramine tractaretur: iſti tres grad? nicium. vnde æ moyſes Zrit.
iing ð rebus eccleſie. ex Eruenit ad nos fratrem ſinnc onſenipnone quadaʒ caſtitati per kaneinrer gopdoruei
nn de his que ſla pie. piſcopum noll Rantchacenn⸗ conſecrationeʒ annexi ſunt: cgie ggannlo vobere rachno nei
mil ſico. ca. nonit. ita deſidem⸗ negligentem i s inquam preſbyteros? diac onſtitutione m alios.
Pahfiglet iſte non excuſatur ciiſ exiſtere: ut in nullo quia eſt epi pos it ut condecet ſanctos conſtitutio . ſprieij bie
D ãdo potuit ſcire adeo ut neqʒ nes ita placuitu 5 q Anquitaſ. a tꝑe ſyricij hic
s nolnit. xxxvii. ſcahus rer nerksſeris ſi antiſtites ac deiſcerciores ini/ uocat ãtigtatẽ. lxxxii.di. pluri
nies nec indi⸗ ia ipſius ne tas: i ſacramentis
i. qui ea. nec iudi eccleſia ipſiu leuitas: uel qui ſacre 1 mos. -
ia etdenineare, ne filileccleſ eue opyreſſ neltin fnltacenili continentes eſſe¶ in C Am de qnonüdam o i
riti nrde rn nee , aium ſentiant: nec ianen i quod adomino poſtulant impetra voruſneutia anoꝛiida cier
eg iſa. 2 dicit lex ꝙ j i in quibus in li rum placuit cQc.
tgein —D alieni igno/ iebii bnn et ⁊ quod repi quod poſtoli enſaultas 8 Vxoꝛes.cũ guibne Pel
3e111 alte , ndinde liae ſapienfi :7 ipſa . erant continentiam uare.
ainekeucdi el gauns dict conſila iabien, nos quods cuſtociam abunluer Uerantcontnenan bune⸗
ennmiir ſf de bo. poſ. ĩ um ? recta ſuadentium nulla r ſis epiſcopis eſt dictum: omnibus xxxii.di.placuit.ubi ſunt ea/
er bonop.f beiur. — ne patiatur ſuſcipere ut quo lacer ut epiſcopi preſbyteri ⁊ dia vxrit erba⸗ ꝗ”
an fa. ig. regula. ſe nequit attendere:ab altero al/ Wncegan ſacramenta contractant den derba. z r 5. di lxxxi.
ſugi ¶¶Sapiẽtiũ. . . . tem poſſit addiſcere. quod ſi itaẽ: icinie cuſtodes etiam abuxori minlfiri. MMVV
Uri eſtote. non ſine tua culpa eſſe cognoſcas: — ab omnibus dictũ xt R—
enn ¶Ab altero. . di. biurgare atqʒ coercere us ant. abe bomni eplacuit. ⁊.c. cũ in quibuſdaʒ.
nplnneh e r en . aqui cum oblungare aſ imus lacet ut in omnibus ⁊ abe iſquis clericus.i mi
Gai oſkkne Gral⸗ urdignum eſt Nie d, pudicitia cuſtodiatur qui alta H — oꝛdinibus cõ/
Enng rificium . f. an ladsn anibellelaz de filiis ſuis no rio deſeruiunt. ¶ Neem ex conci. ſtitutus. qꝛ de alijs non poſ⸗
ctac ii. ſeruis legatli tibus a quibuſdaz de fi th. vi. ſet intelligi.
etundl omaricbug. bilibus conteſtari pro tacre debe carth. 5 De eodem. ʒ3ʒ C Viduam. s. di. xxxiiii. le⸗
Kk 8 BDiſtuliſtl. i as a portari. ſi uero quod non cr (clm de quorundam derico, 5 Qiduam.
eſnpnet ꝛz legatus gi dhortationem mde qu 1
ic qy iſte erat leg dimus poſt hanc a li rum quãuis erga uxores pro
len b Arsheerdonbue veltran ſoluoachur daone prias incontinentia referatur: pla
Uai epiſcopis. ens eſſe tentauerit: 9 . . it epiſcopos reſbyteros dia/
E i. Baterernar. bes modis õ 1 el bi eplorrn priora ſtatuta eri
in rde . A. hoſius viſcerc voſſirquid ne re am ab uxoribus continere: quod
vbaren⸗ ii diꝛ ſſt. fiter ſecundum dei em. C Ickt ad niſi fecerint: ab eccleſiaſtico remo
cſnian k LSneiara eſt. conueniat ſacerdotem. neantur officio. ceteros autem cle
Ciſni⸗ Criglamer na eundem. Decodem ricos ad hoc non cogi ſed ſern
. igilati eeodem. Hend er. . e
ichſa biſ que in frau.cre. ie epiſcopos ita negligẽétes mdin Cden
ongten illus. R. nie epiſcopo e ſii us papa. Si lector ui/
moſen — excuſatni exiſtere immemoreſ hogoris ſui a durerien i upra legitur. ſed
Nias eein hor enne urneaz erga eccleſias neaz bide⸗ illud ubi neceſſitas: hicubi nulla
gn et auen. baterne uigilantie curam gllicim⸗ neceſhtos urget. Similiter quod
ſt ſig .rilea Panr uel monaſteriorum ſol icitu⸗ gamusepiſcopus eſſe iube
ren e erS Ainem gerant:ſeuinoppreſſorum monoGnnngehiſcoh SS
ſlorn E de ap.cum ſit ro ſe tuitioneʒ impen mr e relique
hichmme er de epeeum M ſo iue pauperum le tuin . aſti gri oportet.
⸗ Randeenganee er ideoqʒ bac nibi nckoritare eſallito ſerieins baon ſeribitime
6 Me it contra. e de recipimus: ut eis a Oc iſcopo. .
ac de ſri c. ex ꝑte. Rs ex noſtro illos mandato diſtri/ rio ertaconenſicpiſ hmnione cõ
m ¶ In ſe. nt ſiſtul ⸗ (ie coõmoneas quatenus ita in bis eaas elenend ninandn khaut
tmu ws ſit in cula lapni que eos iuſte ſecundum deum age ſecundam uxorem.
, ens ſit in ru re conuenit uigilantes iſtanreun Aiſquis clericuſ jantuidu⸗
,er o iii.di. qui ea. ⁊. iſ: murm L
web Frviaſ cuſtos. nullum nos de biſ denuo murn
2.c.ſi homo.

n C Qað aũt de mũ/

l2

DI

a & Buxerit. ? ita non incidit in canonem qui eum uerberauit. hoc neruʒ erat
tempoꝛe ſyricij qui pꝛeceſſit innocẽtium qui edidit illud.xvii.q.iiii.ſiquis ſua
dente.ſed quid hodie.h.ᷣdicit ꝙ incidit.qꝛ iſte coꝛonã tenet̃ poꝛtare.extra de
vi. ⁊ ho.cle.clericus.iu dic ꝙ ubi oxerit cum coꝛrupta uel vidua ſtatim pᷣuat
omni pꝛiuilegio pꝛout hoc.c.dicit.ſiuero cum virgine tunc eſt in eius optiõe

an uelit retinere pꝛiuilegium
an non. ſi vult retinere poꝛta/

bit coꝛonam ⁊ viuet clericali⸗

ter.ſi non exuiur omni digni
tate ⁊ honoꝛe clericali.lʒ ꝗdã
Idicant.io. hoc hodie coꝛri⸗/
gitur ꝑ decre.ex de cle.cõ.io.
b. Nẽ pʒ hic ꝙ pꝛinilegiuʒ ꝑ
ditur ꝑ actũ cõtrariũ ut extra
de conſti. cum acceſſiſſent.c.
cum. m.
b ¶ Quã.ſ.cõionem.
c ¶ Poſſidere.arg.incoꝛpalia
poſſideri.ð hoc dixi.ii.q.vii.
nullus.⁊ ſcia poſſidet᷑.nt.xvi
q.i.reuertimini.imo lex dicit
plane ꝙ ius poſſidet᷑. ff. cõia
pdiox.l.ii.extra de cã poſ.cũ
ecclia. ⁊ ita facit ad hoc ꝙ re-
ſtiintio cõionis poſſit peti nt
aliarum rerum.
d ¶ Pꝛeſbꝛoꝝ. maturitate ſa⸗
pientia ſcia ⁊ moꝛibus.i.q.i.
riliſſimus. L
2 NDꝛ0 ſapiam.ſ.xxxv.
.q. vi. c. i. ſic. xx. di. de g
bus.ff.de iure.ĩmu.ſempꝑ.ff.
de fi. inſtru. l. ii. ⁊.l.ult.arg.ð
ff. de edi. edic.pᷣcipiunt edi/
les.ſi. habes.extra de elec.cũ
