ſineſ. xxij. di.ſeriatim.xx experiẽtie tue precipimus: ut dili tia ſiat rꝛut ab eo ſingulariter proui ei leoror be indticſe ſele⸗
Mnix giid digcont e⸗ genti inquiſitione diſcutiat ne ſor / ſo conſtituamur loco. nam uxore Lrng anrenn ſug atep
nehart ede tecins uolumare conuerſus ſit ue! nolenre aut altero eoru etam pro æ pierazceſſfriurt ſuo ornii
KM conuer. diu. c. qui ibpſa ſe mutare promiſerit. ſi bocr tali re marrimoniũ non ſoluitur. cit. h. ꝙ vterqʒ intrare poteſt
ent dam dicũt licentiz reppererit: a illũ ĩ monaſterio per . Néaug. de adulterinis ↄiugiiſ reliquo inuito. Illud auũt apo
Ll nroꝛis nõ ſufficre manere prouideat: a banc ſicu p Sine uxoris uoluntate: urò pune Koli aut maneatinnnrd aut
benſſef niſi ⁊ ipſa milr miſit . mutare compellat. Si vo re non licet. . . eianeniekaua keKinnlen
uuon onen el ud. . nihil borum eſt nec quondam'foꝛ B Itu abſtines ſine uxoris uoli te nlerlelie ſt ene ienn
tiean il e, nicationis crimẽ propter quodz iaie tribuas ei fornicandi lic, veeeerl⸗ aae,d hoclie
— auoc oi dimittere uxorem predictam mu, tiama peccat illius tue imputabi k E'Bimittere. ar. Palter con
nnit citnibil box. dicũt lierem cõmiſiſſe cognoneris: ne il mur abſtinentie. ¶ Item Grego. ingũ poteſt intrare monaſte⸗
ainct ꝙ hec dictio horũ. lius conuerſio uxori relicte in ſeteu urbico abbaii. . riu altero conſentiente etiam
— bic demonſtrat bec lo fieri poſſit perditionis occaſio: Vir nõ eſt ſuſcipiendus in mona/ poſti ſunt vna alo effecti.
Niginſt duo mẽbra. ſ. crimẽ uolumus ur maritum ſuum illi etiã ſteriũ niſi ⁊ uxor conuertatur. ſic — as hic ant
Iniun Fornkatonis 2 ſ iam tonſuratuseſt: reddere de/ Via agatho lator preſentiuʒ us poſt farn 5bnlaei.
tug ikt rexpondt ie beas'omni excuſatiöe ceſſante: qꝛ in monaſterium dilectionis bot eperi qe vone guantum
in vel pze. ali vdicutt 2z ſi mundana lex precipit conuer- tue cõuer i deſiderat: hortamurut itationem ſcilicet foꝛnicatio
Portin lola licẽtia ſufficit. ſionis gratia inrolibet inuito poſ,/ cum omni eum dulcedine dilectio nem. tamen poſt ſepationẽ fa
limn ⁊ dãdo licentiã ĩtel⸗ ſe ſolui coniugiũ diuina tamen lex neqʒ ſuſcipias:quem tamen ita ſu/ ctam abeccleſia antea nõ.nut.j
ur ligitur vouere ⁊ ro fieri nõ permittit. nam niſi fornica ſcipiendum eſſe cognoſce ſi ⁊ uxoꝛ xxxv.q.vi.multoꝛũ.⁊.xxxiij-
in gitur ere gel tonis cã uirũ uxorẽ dimittere nõ illius ſimiliter conuerti uoluerit. Pi Eeunares. L vor⸗ foleer
uckr aciſeecj nulla öne gcediwr: qꝛ poſiqus co namduun vnum urorũ corhus Konitücexigi uriiszſenn
guniil tus. ? intelligunt 8 pulatione ↄiugii uiri atqʒ mulieris coniugij ſit factũ copulatione: in/ fiteatur ſi eſt iuuenis. ſi petn⸗
Pbeii⸗ cre. pꝛe. ð coner. co⸗ Vnum corpus efficitur: non poteſt congruuʒ eſt partem cõueri: a par la ſaltẽ pꝛofiteat perpetuã cõ
nteoin in dlicktia exioꝛta. ex parte ↄuerti ⁊ ex parte manere ĩ rem in ſeculo remanere. tinentiã er de ↄuer. cõiu. cuʒ
nin babiliter poteſtdi ſeculo. CItem ex octauo ſynolo Item nicolaus papa. ſis pꝛeditus.
Gfounn ci ꝙ ſi mulier igna⸗ Sine conſenſu uxoris: religiomis Conunenuie uota no licʒ ſuſcipere NN— quis. pfitente. i. tran
nng ſmiadoaͤn iia hynin uir ſumere non doteſt niſi Ads⸗ nitã uir eiꝰ elegerir. „. zunte 5 Fngioren
le on Melligif vo-⸗ Iquis coni ult cõ Cripſit nobis theoberga regi ẽinuenis alias ille nõ ẽ recipi
ist vo⸗ JI quis coniugatus vult cõuer pſit nobis iheoberga regi
run ulle ſerug ſſinsſei 2 ni ad monaſteriũ non eſt recipi 2 naſe regia dignitate uel mari/ naeden.. dib. cein
be e¶ Promiſit. cöpel endus nili priꝰ a coniuge caſtimo/ tali copula uelle exui a ſola nita pri m Airi er de ↄuer. coniu.
leche, uinra mona⸗- n Vir. ? c 1
tim cham. ar. xij. q.ij. Eeneraliter obtinet ut
inin, cũqʒ.ſuffra.niſi ma J ſemꝑ auctoꝛitate eccleſie fiat
en ius periculũ timeatur.ex qui cle.nel vo.veniens.ueldic ꝓmiſerit ſe ſeparatio.nt.xxxv.q.vi.multorũ.s.xix.q.ij.dno.contra ibi ſecus in clerico ſi
Gla denonẽdo religioni. tamen ſine auctoꝛitate epiſcopi iſtud fiat.ut generaliter interpꝛetatur ↄſuetu⸗

do.nel in eo caſu exaudi cum volunt cõſtruere monaſteriũ.in quo ſe cõuertãt

ie q Hoꝝ.lſ. ꝙ nec illa mutare ſe pꝛomiſit nec ↄſenſit ⁊c̃.io.
ſine licentia epiſcopi.ar.de cõſe.di.i.nemo.io.

il e¶ Nec quondam. hic petitorio agebat᷑ ⁊ iõ excipit de foꝛnicatione

ni alias pꝛimo reſtitneretur. ex̃ pe reſti.ſpo.ex coqueſtione. o ¶ Non ſoluit.niſi poſtea alter uelit ratum habere ingreſſum alterius.ar.xx
Ueſſif Foꝛnicationis. publice. ut er de diuoꝛ. ſignificaſti.alias ſine indi B8 xiij.q.v.mnlierem.
ſnonii cio eccleſie dimiſſa reſtitueret᷑.niſi ipſa ſe expoliaſſet vagando cum p J tu abſtines.licentiam.i.occaſionem.
hbfot ſtero. nel nerius dicas. ꝙ bic referebat᷑ queſtio qũo ipſa nõ erat q ¶ ¶ Imputabitur. adeo quod ſm ioannẽ fa. non poterit dimittere eam ꝓpter

talẽ foꝛnicationẽ.quoniã qui occaſionẽ dãni ⁊c̃.õ.di.l.ſtudeat ſepe.⁊.i.q.i.pla

. 9
enicn ſolians qꝛ dicebat ꝙ eiꝰ volütate intraſſet religionẽ. ndeat ſepe 11
8 cuit.⁊ eſt ar.ꝓ eo in anc.nt lice.ma.⁊ auie.ꝭ.ꝗa vᷣo plurimas.in fi.col.viij.qð

in onſuratus. m. h. poſt moꝛtẽ vxoꝛis tenet rediread monaſte⸗

lüiß rium. nec ob.decre.illa e de conuer.conin.quidã.licʒ eni ingreſſus non credo.ex de adul.ſignificaſti.licʒ enim det occaſionem ille. ipſa tamẽ de⸗/
Geef, nel votü non teneat quantũ ad ſe tamẽ monachus eſt. ſicut extincto bet fidẽ ſeruare caſtitatis.ar.õ.e.agathoſa.⁊.xxxiij.q.v. deo.niſi eã tradat
re res ſpiritus ſancti. licz eni extinguere non poſſunt quo ad ſe tamen alij adulterandã. e de eo qcogno. conſan. diſcretionẽ.ff. ſo.ma.cũ mulier. dic
. iin Ntinctones iudicant᷑.i.q.i.indices.de cõſe.d.iiij.queris.videtur ii ergo hic tue abſtinentie.i.abſtinenti tibi imputabit᷑ peccatũ quod cõmittit ei
nl, illa glo. ſed nuqua contraria huic. male dixit. h. cum iterum appo 0 debitũ denegando.io. —.
iten data ſit in nona cõpilatione illa decre.quidã. B. r NDia agatho.cõiugij.s.di.xl.ſicut.C.ð epi.⁊ cle.deo nobis.C.ð agri.

iine⸗ d Bebeas. ſed nũquid iſte redditus vxoꝛi poterit ab ea exigere de

bi ed hi oꝛi pote j 8 ⁊ cenſi.cum ſimus.li.xi.io. .
co iium uel ei exigeni reddere. dic ꝙ exigẽti tener reddere.qð emim s

Cripſiu dignitate.ar.qꝙ hoc ſolo ꝙ gs efficit monachus.deſinit eẽ rex

7

Cau

uel iperato: nel papa nel eps.ar. vij. q.i. H nequaqᷓ; ⁊c.ar.q. ius regni nõtrã

ſit ad monaſteriũ ſed ad ſucce

—

ſſores ſanguinis tantũ. vbi per ſucceſſionẽ ha

betur.ſic de comitatn ⁊ ducatu.ar.ſumit᷑ hic ſo hiſtice. nã iſta nõ erat regina.
niſi qꝛ vxoꝛ regis fuit.ſicut ⁊ vxoꝛ ↄſulis dr ↄſularis ff. ð ſenatu femine. eo
ipio ꝙ volebat exui copula maritali.ergo ⁊ dignitate regia. .“”

a Poſſe. nõne vir eins erat

publicꝰ adulter cũ galdrada.
nt. ij. q.i.ſcelꝰ.quare ergo nõ
etiã potuit ab eo recederxe.ut
5.e.agathola. etiã ſine iudi/
cio eccileſie.ut ex de diuoꝛ. ſi⸗
gnificaſti. vpotes dicere ꝙ ad/
huc nõ ſuperduxerat galdra/
dam.nel ideo nõ potuit ab eo
recedere.qꝛ de hoc ipſo erat
queſtio an eſſet vxoꝛ eius uel
non.io.

b ¶ Ecce.pꝛobauit ꝙ alter cõ

E

—

iugũ altero inuito nõ põt trã/

ſire ad religionẽ.nũc ponit aſ
ſumptionẽ.ſ.ꝙ ſponſus h̊ po
teſt. ⁊ ex eo infert.nõ ergo eſt
cõiunx.j.ꝭ.cũ ergo.io.
¶Solitudinẽ.dicũt tñ ꝗdaʒ
ꝙ vita heremitica non ſoluit
matrimonim. quia heremita
nõ eſt religioſa perſona niſi
ſpecialiter ſe deuoueat alicui
religioni ſiue oꝛdini. nã here
mita habet pꝛopꝛiũ.vt.xix.q.
iij. .. ecõtra. vnde ſi cõtrahit
matrimoniũ tenet.alij dicunt
ꝙ eſt perſona religioſa ⁊ taliſ
religio habet votũ annexuʒ.
ſi tamẽ in ꝓpꝛia domo nellet

religioſã vitã ducere.talis re⸗

ligio nõ diſſoluii ſponſalia.ut
ex de ↄuer.coniug.ex ꝑte.io.
J Eſponſata.monaſteri
O um. ſed obijcit.ſpõſus
itrat religionẽ ⁊ monachi no⸗

lũt eũ recipere ante legitimã

pꝛobationẽ cum non debeat.
ex de regu.ad apoſtolicã.nũ
quid ergo ſponſa tãdiu tenet
euʒ expectare forte per annũ
vel per trienniũ ſᷣm ꝙ eſt no⸗
tus uel ignotus ⁊ ipſa talis ẽ
ꝙ continere nõ põt.ad hoc di
co ꝙ ſi ſine licẽtia vxoꝛis trã/
ſit ad religioneʒ non babebit
tẽpꝰ ꝓbationis niſi dnos mẽ⸗
ſes. ſi ant ẽde eius voluntate
tranſit tenetur continere vſqʒ
quo ſit elapſũ tẽpus ꝓbatio/
nis.⁊ qð dicit decre.ex de cõ
ner.coniu. ex publico.ꝙ duo

menſes tantũ dant᷑ aſſumẽti

habitũ religionis. intelligas
de illo ꝗ ſine volũtate vxoris
tranſit. ſimiliter diſtingne in

clerico traſeunte ad religionẽ

nt ſi de licentia epᷣi tranſeat ꝙ
poſſit petere tꝑe ꝓbationis
pꝛiora ſtipendia. ſecus ſi ſine
licentia. quid iuris ſit de hoc
in queſtionibus nõ.lex ramẽ
dicit ꝙ ſi alter dat licentiam
alteri non intelligit dediſſe.
niſi ᷣm ꝙ de iure debet habe
re.ſcilicet uſqʒ ad dnos men/

ſes. ſʒ quid ſi non vult elige

re monaſterium.ſed in ꝓpꝛia

nos ſcripſimꝰnõ aliter boc fieri poſ
ſe niſi eãdẽ uitã ↄiunx eiꝰ lothariꝰ
elegerit.nã licʒ ſit ſcriptũ quos de⸗
ↄiunxit hõ nõ ſeꝑet:deꝰ m ⁊ nõ hõ
ſeparat:quãdo diuini amoris inin
tu ex conſenſu utriuſqʒ cõiugis ma
trimonia diſſoluunt᷑. aliter autẽ fie
ri mutuã ſeparationẽ ueſtrã ꝓbibe
mus. ¶ Ecce cõiugan ſine lice
tia alterius ↄtinentiã ꝓfiteri nõ poſ
ſunt. ſponſi vo etiã incõſultis quaſ
ſibi deſpõſauerunt exẽplis ⁊ aucto
ritatibus probant᷑ ↄtinentiã poſſe
ſeruare. At enim refert beatꝰ hie/
ronymus: Macharius precipuuſ
inter chriſti beremitas celebrato
nuptiarũ ↄuiuio cũ ueſpere thala/
mũ eſſet ingreſſurus ex urbe egre⸗
diẽs tranſmarina peniit: ⁊ heremi
ſolitudinẽ ſibi elegit. Iteʒ beatus
Alexius epiphanii clariſſimi filiuſ
ſimiliter ex nuptiis: diuina grana
nocatus ſoonſã deſeruit:a nudus
xpõ famulari cepit. Horũ exẽplo

patet: ꝙ ſponſi ſponſarũ:nõ exqui

ſito ſuarũ ↄſenſu ↄtinentiaʒ ualent

pꝛofiteri.probat᷑ illud auctoritate

euſebii pape dicentis.
Deſponſata puella nõ probibetur
monaſteriũ eligere.

CO) anſan puellã nõ licʒ pa
rentibus alu uiro tradere: li

cet tamẽ illi monaſteriũ ſibi elige/
re. Nẽ grego. in regiſtro.

Deſponſata impune monaſteriuʒ

poteſteligere.
Ecreta
ſi cõuerti uoluerit nullo mõ
cenſuerunt dãno mulctari. Cũ er
go cõiugatoꝝ continẽtia niſi ex am
boꝝ ↄſẽſu deo offerri nõ ualeat:cũ
uir ſui corporis poteſtatẽ nõ habe
atſʒ mulier.ſpõſe aũt monaſteriuʒ
pñt eligere:a ſponſũ nõ exꝗſuo cõ
ſenſu ſponſaꝝ ꝓpoſitũ melioris ui
te aſſumere ualeat:patʒ ꝙ inter ſpõ
ſũ ⁊ ſponſ ↄiugiũ nõẽ. Itẽ cũ ſᷣm
Ang. illa mulier nõ ꝑtinetad ma/
trimoniũ:cũ qua docet᷑ nõ ſuiſſe cõ
mixtio ſexꝰ. Itẽ ᷣm leonẽ.illa nõ ꝑ

tinet ad matrimoniũ:cũ qua nõ do

cet᷑ fuiſſe nuptiale miniſteriũ:appa
ret ꝙ inter ſponſũ : ſponſã cõiugi/
um non eſt. Item nicolaꝰpapa pꝛe
cepit de his qui ab aduerſaris ex
cecant᷑ ⁊ mẽbris detrũcant᷑: ut ob

domo vult habitũ ſumere vel continentiã vouere.dicimꝰ ꝙ non poteſt. ut ha
bes er de conuer.cõin.ex parte.in fi.nec ſponſus poteſt ad eccleſiã ſeculareʒ
conuerti uel oꝛdinẽ accipere.utex᷑ de conuer.coniu.c.i.o.e.ſi vir.⁊ dicit.h.q
ſponſus cũ dat licentia ſponſe uel econnerſo intrandi monaſteriũ matrimo/

nium nõ ſoluit.ſed cõpellendus eſt ⁊ ipſe intrare.ſi cõtraxerit duos habet vi

ros malier.nel nir duas vxores.tn dic ꝙ ſiue ea volẽte ſiue innita trãſeat non
cõpellit᷑ intrare monaſteriũ. Baʒ.dixit ꝙ non ſoluit᷑ nec intrare cõpellit̃.et ſi
contraxeri habet dnas vxoꝛes.in dic ꝙ non cõpellitur intrare.quia cum ei
dat licentiã intelligit᷑ dare auctoꝛitate ⁊ iure illius canonis ex publico.de cõ/

legalia deſponſatam

*
„

ner. coniu.? diſſoluit᷑ matrimoniũ ui di exp:eſſe in auẽ.de ſanctiſ.
epi. 5. ſoonſalibus qnoqʒ.col.ix. vbi dr ꝙ vinculũ illud rũpit. Iʒ ad
boc reſponderi poſſit ꝑ.c.S.e.ſcripſit.nam ibi dicit matrimonium
diſſolui poſt carnalẽ copulã qð eſt impoſſibile niſi quo ad ſernituẽ.

xxxiij.q.vij.tantũ valet.io.

hanc infirmitatẽ ↄiugia taliũ non
ſoluant᷑. De his aũt qui cauſa fri/
giditatis nuxoribus debitũ redde/
re non poſſũt.ſtatuit greg. papa ut
uterqʒ eorũ ſeptima manu propin
quorũu tactis ſacroſanctis reliquiiſ
iureiurando dicat ꝙ nũquã per cõ
mixtionẽ carnis coniũcti vna caro
effecti fuiſſent tũc mulier ſecũdas
nuptias poterit ↄtrahere: uir autẽ
ꝗfrigide nature eſt maneat ſine ſpe
ↄiugii. Añ idẽſcrib.uenerio ca
roluano epõ ita dicens.
Si mulier ꝓbauerit: ꝙ a uiro ſuo
nunquã cognita fueritſepare᷑.
Vod aũr interrogaſti me de
Lbis qui matrimonio coniũcii
ſunt:a nubere nõ poſſunt:ſi ille ali
am: uel illa aliũ poſſit accipere. de
quibus ita ſcriptũ eſt.uir ⁊ mulier
ſi ſe cõiũxerũt ⁊ poſtea dixerit mu /

lier de uiro ꝙ non poſſit coire cum

ea:ſi poteſt per uerũ iudiciũ pro/
bare q ueꝝ ſii accipiat aliũ.¶¶ Ec
ce impoſſibilitas coeũdi ſi poſt car
nalẽ copulã inuẽta fuerit in aliquo
non ſoluit coniugiũ. ſi vo ante car
nalẽ copulã deprehẽſa fuerit:libe/
rum facit mulieri aliũ uirũ accipe/
re:vnde apparet illos non fuiſſe cõ
iuges:alioquin non liceret eis ab/
inuicẽ diſcedere excepta cãfornica
tionis:⁊ ſic diſcedẽtes oportʒ ma/
nere ĩnuptos aut ſibi inuicẽ recõci
liari. Itẽ ſi ſponſa coniunx eẽt moꝛ
mo ſponſo remaneret uidua:ſi aũt
uidua eſſet:uir eius ad ſacros ordi

nes conſcendere nõ poſſet.maritꝰ

enim uidue eque ſicut ⁊ bigamꝰ ſa
cerdos fieri prohbibet᷑. ex huiꝰ aũt
copula nullus prohibet᷑a ſacris oꝛ
dinibus: ut eniʒ ait gelaſius papa:
nibil eſt quantũ ad hunc articuluʒ
attinet quod ei obuiet de canoni/
cis iſtitutis. apparet ergo bhos nõ
fuiſſe coniuges. Item ſi coniuges
eſſent diſceſſio abinuicẽ eſſʒ diuor
rium. ſed horũ ſeparationeʒ negat
Ambro. eſſe diuortium: dicens de
beata Maria quã ſibi Joſeph de
ſpõſauerat a in ſuã duxerat: ioſeph
nunquam cognouit eaʒ:nam ſi uir
iuſtus eam cognouiſſet nunquaʒ a
ſe diſcedere paſſus cẽt: necdomin⸗
qui uxorem preceperat a uiro non
recedere niſi cauſa fornicationis

e Ecreta. po/⸗
O ne ꝙ ſpoſus

dicit ſponſe itra re
ligionẽ ⁊ ego conti⸗
nebo nũquid rũpit
matrimoniũ. ꝗdaʒ
dicũt qꝙ ſi ↄtinet nõ

rũpit᷑.ſʒ ſi cõtrabit

rumpitur. vñ ſcõm
eos nõ ſola religio

rũpit.ſed religio cũ

copula. iteʒ quid ſi
iurauit Eirta⸗ quod
nõ ĩtraret religionẽ
querit᷑ vtrũ intrare
poſſit.⁊ videt̃ ꝙ nõ
xxij.q.iiij.5· illicitũ
ar. ↄ.xix.q.ij.due.
⁊ cum religio ſoluit
vinculũ matrimo/
nij videt᷑ ꝙ ⁊ vin/
culũ iuramẽti.nt e
de ſpon. cõmiſſum.

7 de iureiu. perue/

nit. 0,00.
Bamno res eni
uas alter alteri de
it reſtituent ei. vt
ex de conuer.ↄiug.
ex publico.lʒ poſſit
videri ꝙ ille ꝑ queʒ
ſtat ꝙ mrimonium
nõ cõſumat᷑ debeat

puniri.nt.C.ð ſpõ

ſa. l.ult. ſed nõ ẽ ita
ſi tñ oſculũ interne
nit non põt ſponſuſ
niſi dimidiã parteʒ
reꝝ ſuarũ datarum

ab ipſa repetere. ſʒ

mulier totũ repetit

qð dedit.C. ð do.
ante nup.ſi a ſpon/

ſo. io.

hac materia

C.i.lo.

bWubere.i. ca⸗

nalit cõmiſceri. nt
5. di. xxxiiij. valen⸗/

Scriptum eſt in

Iumbarda. ? ita eſt

ar. ꝙ leges induci
poſſũt in cauſis ma

trimonialibꝰ.nã et
in accuſatione indu

cCcunt. ar.iij.q. ix. di⸗

gnum.

iij. q.i. ſi gs accepit

3 e ð deſpõ.ipu.

cõtine batur.extra
de clam. deſpõſa. ſi
quis clam.ex᷑ ð fri.
⁊ male.c.i.in his oĩ
bus dicitur ꝙ

tioni viri ſtandũ eſt. ⁊ etiam ſacto viri.nt in.c.continebat᷑.ſe

intelligit᷑ cũ vir tacet ⁊ pꝛobationes nõ habet.
ꝙ hoc locũ habet quotiens mulier que virgo eſt vr
fert̃ omnibus etia iu⸗
lidioꝛ enim eſt ⁊ melius

„

pꝛobare per aſpectũ corpoꝛis.hec ꝓbatio pꝛe
ramento viri.extra de pꝛoba. ꝓpoſuiſti.va

imo verioꝛ eſt ſolutio
eſt ſe incognitaʒ vult

res ingeritur animo oculata fide q; per aures.ᷣ inſti. de gradi. cog.

hactenus. æ. 5. conſobrino. ſed ſi fuiſſet mulier. potius crederei rj
ro.⁊ ſic loquunt᷑ iura contraria. .ecce.io.

¶Inſtitutis.xxxinij.di.c.vlti.

Nod aũt. ö5

E Pꝛobare. j. xxx

iͤpo
ninid 6
algnp⸗
Gin ſihe

glgenſ
umitnur
ifiuotst
umngs l
ms
urlgeh⸗
Iirmmteſ
miſonſo
umgia!

Sonngoj
niſſun
iefflcui
tſinaunf

G
Mldn
lnnn
nifnſe
Urud
etiene
ußnrti
Pne.
Enahne
ſleie
ghnion
Uninen
Unntrlin
Uhmon
pumn
tngli
üuſin
nin
iuite

xxVn. CQ :iſ.
ſnt gegar reuera nõ eſt dinoꝛtiũ H
D Megar. ſeuera noe diuoꝛtiũ ꝓpꝛie ſũpto voc juoꝛtif F II
d dici igtercernatter cõmixtos.repudiũ ntre⸗ reeomer⸗ n vpharetall Sand dicit.
Knmn, ſigni. inter ſtupꝛu. 9. diuoꝛtiũ. mnnNFdenit e adoꝛmierit.
b I ¶Vngde apparet. totum eſt allegatio. C e ſponſa. de futuro.nam ſi ſit de pꝛeſenti idẽ eſt qdᷣ i .
ein . onnlorit qnicdli oixerunm bo⸗ c. intelligendũ ßm der Pa bronoldetit de facto ſuople. tintelli acſ gönieognita .
Ege diuoꝛ. ſi qua . gendü ſm decre. de iure cõpellitur eam recipere ſii gas de ſponſa de pꝛeſenti nam
ſiqua. recipere ſi ipſa non peccauit nec conſenſit.ſed ꝑ
nein tge on reſinit vim eſt paſſa. ar. xxxij. a. v.re
egdees ed ille decre. paru 3 . fes . 2 g. P. E
eini faciun. b. vo ba. Goengang eam diſcipulo: auctor quo ita legitur. ene ne nn ra ff
nid den porinset ſta⸗ Warie Jdanni a. coinmenc⸗ S ſpoaſus raptaʒ recipere nolue Lionen intrart aneſona
Diomee um euangelio. yn ſeph um 7 C0 Jo⸗ rit liceat ſibi alii nubere eſt de futuro no obeller
di dnrrt Bo ie negatur fuiſſe diuortiuʒ qui S nubere. nturo non eſt copellen
lit iuelioch hor K ioſeph gan 1 ſſe diuortinʒ quia Aptor penitẽtia publica mul dus quia libera debẽt eſſe ma
tn eaderr nct apparer eos Saeint eam: vnde clietur. raptã vo ſi ſponſuſ acci rumonia ucer de ſpon. requi
nt aeie ener⸗ coniuges: pere noluerit:a ipſa ei 65 iuit. nam pꝛopter modicam
llig vnde ſic intelligunt ſi autẽ beata Maria i erit: ipſa eidem crimi⸗ ſ ſt di
intellgunt quam ſibi io/ ni conſ⸗ 1 canſam poteſt dimuti ſponſa
Kiggil ſequentẽ littera. n⸗“ ſeph deſponſauit in . nſentiens non fuerivꝰ licentia de tuturo. ex de iureiu. quem
in licat pꝛopꝛie vxori oung nevanr ſin nnasdurcran nubendi alii non negetur. ¶ Itez nad et dc iure u: quenu
fmne ſgagerelh ernn nus iſta que limpliciter ſpõſa eint⸗ exconci.ſoleranoa. Se eõdẽ.· o Nonſentiens. tunc enim
ſnnimn d Krdinhhade coniunx eſt appellanda Iex Tatuiũj eſt a ſacro conuentuut non poſſet nubere niſitimere
niſi rita intelligunt pe Cconcilio aurel. a Jiecx ſi quisſp onſam alterius rapue tur incontinentia eins. ni ex
giiſl dictas decr. näa pe Sororem uroris polluẽs: neutrã rir publica penitẽtia mulctetur: et in fi rap, cog. conſag. ex llis.
c do. der e⸗ Sarchene 8 polluẽs: neutrã zn⸗ ſpe cõiugii maneut:⁊ ſi ipſa ei/ r ik io
nniat nere anctorcs. C. ö paee.. dem crimine conſentiens n nerit. ante nei holt⸗
nnd eſſancimus. et eſt Li dormieri cum nab ſo/ rit: licentia nubendi altinon nle mlttat ar. E
ligi hocke expꝛeſſuz er : 2 vna ex illis antaa tur: efſi 6i SmiI Di dr Td-i-cog. H.c
inntine 30 „ . IE qꝙ ſi poſt hec cõiungere ſe pre lũ.l.i.S. qui autẽ.
einma.du mecu affinitas ſi⸗ iugioꝰcopulẽrur ide 5 vnquã in cõ ccrtionem anathematizetur. Appa/ hyiolenter corruperit. ſi
ritualis magis ſit uxori ſibi licet redcere devig aus cainige Pal vaſfnin goningenn nndiengh ae cnin⸗ e
Pllcrüinie Ti it 3⸗ Vl. XXX. ibi reddidit illiciram ſororem eiꝰ li endi glius a raptoꝛe. ſi auteʒ legas
etihie .iij. ita dilige. ſ. . icentia non ne . 3 egas
ſſiuitt ſten ſpiriruet ſn⸗ cognoſcendo nec etiam poſt mor- goſᷣm Ambr Sau uom er⸗ de ſponſa de futuro dicas alij
kmg nenients nonſepa an uxoris licer ei aduliere uel ali ſponſi coniuges appel battes üet ſdeſongdeber Lorm
tinn mr xxx.a.ad ſi (ui copulari i coniugin. ¶ De ſpõ omnibus argumẽ pellanr⸗ er r perrmontnm apnenter
ellgſeion ming. i0. ſa vo ecõtra legit᷑ in ↄcil.tribuꝛieſi ſſe umẽtis coniuges nH9 oreharenn ahinenomd⸗
griim d (In coningio. Se eoqui dornriuit cum ſpoͤl eſſe probantur. Sed ſciendum ẽ contrahit tenet matrimoniũ.
— gio.j. de eo qui dormiuit cum ſpõſafra ꝙ coniugium deſt ſoneinici ar. er de ra d
nnin (if. xxxiij. q.ij. ſi quis Tidam deſi tur:cõmixtione perficitur:vnde in PC Eouſentiens ſrxxxvi, a.
uunel 2. led ibi neutra f- 4 woragit ponſauituxorem ter ſponſum a ſponſam coniugium Joreuumt Stra ſec hoc de i⸗
fogien it pxoꝛ. — auit'eam: a cum ea coi eſt ſed inici vinter iuris.
nmfn e . Qidã. doꝛa Enon potuit: quam clanculo a/ cäronnglnnrarh. ineeoaetos 3 Se meeliunnſerinl. ſ rrt
fninlin nit.. donati⸗ ter eius corripit ⁊ grauidam eam In deſponlati in ambro. iiij.q.ij.non ſatis.xxxvi.q.ij.
ni ⸗ ddidit: . * n dep ione Piugiuʒ iniciat᷑. tria.contra ſed ibi de
ſiun onẽ ppter nuptuas ie idit:decretũ eſt ut quãuis nu Um iniciatur coni 3. dugliert rapta
inem deck.nuͤ m leges Ppla eſſe non pomuit legitimo uiro: Am iniciaturP coniugium con nonadũ alter deſponſaia. hic
linmine mulier dat dotezet deſponſatam mefraſnig npo; iugii nomen aſciſcitur: non cci m. de rapta alteri deſpõſa-
Rdcn Mirdonatonemer bere non poſñt: ſec rater ba/ pue la uiri admixtione cognoſcit᷑. ta. S
temnlſi ge dona. inter ui. et cha fornicati ſed mechus sK me Ecce qin deſponſatione coniugi⸗ ¶ Vſazʒ ad ſatiſfactioneʒ. id
a onmier. cba grnicaions quidem uindi unm iniciatur: nõ perficitur. Arẽ enoneobe nitentiã agant de
i fed mecbus. nñ eis non ne Gentor⸗E voconiugia Ambro. in li. i. de patriarchis. n Gec ſeiendum eſt. ponit
arm Grceu e gi. Signis m Eie coce⸗ Moninnctoru cõmixtio matrimo/ diſtinctionem ſuam de matri
MKN 5 Vi. .. nium perficitr. monio iniciato.æ eam pꝛobat
eo ꝙ dicit n . rit: ſ ,„ . ⁊? eam pꝛobat
Phon’ Tedoiſent arie Rereſianl eumen une bpe coniugii L vinniunarrithontio coniun/ H intellecta ali⸗
ltnini ad id ſponſus iam AA anis ſpanfammbgliz rt msef cio intelligitur ſpiritualis quã cr.
d veheſar utatia⸗ Aquisſponſam filii ſui oppꝛeſ conſirmat a perficit raunco cos Q n unichlur. auo ach
ret. ſed non potuit ſerit a poſtea filius eius ea; du mixtio corporalis. ¶ Artẽ bie. ſ igniſicationem. nam
imhedtus vel iſm urorem nec mulieruirum fili? duu Adaeri Fſbonſali oiuncti num eſt 2perfectu. quia ſim/
nelrti it ſponſa de funnro Patris facinus ignorauit aliam ac, i norcomt nant a netione ue Dananr Loaſelm. do.
ge Pona Dealnl ll ee 1 niciatur: cõmixtione perſicitur yMomni.
inan cü qua nõcomittit cipiat.Si illa quaʒ uir ſororis ſue dneß . T1I
mili mnechi.iadulteri, cognouerit ppetuo copulariprohi apropter infiliabꝰ ueſttis 3 a
i mareme e betarbie vo gutſpondal aini ia ſornicabuntur a ſpõſe ueſtre Oo apꝛopter. perfreiun
cen chai ſcini . 1; . non quo ad ſui eſ-
iriat ns⸗ iceſ ſoꝛnicari⸗ corruperat: peracta penit Eti ama 9 n tere erunt. Notandũ eſt in ſentiam ſed auoac ſt uiel.
“ nsr lomnicaria mtrimoniü contrabere pmitti fuiliabus dicit fornicationẽ futurã: tionem. non tamen ſ nitur
an eaatio mechiag paret hanc non ſuiſi. ꝑmiititur a z in coniugibus adulteria que ſpõ ꝙ ante non fuerit peiferkanns
le uiclk arg. xxxiſg. mris eius. Ir muli e coniugẽ fra/ ſali coniunctione iniciantur: 2 com dauia perfectum amplius o⸗
aſi⸗ n neltlices. 1s elus. te mulier ca fornicatio mixtione corporum perficiuntur teſt perfici.ar.xi giij 3 no⸗
nhnn alcallone d foꝛ mib aniſo uo dimiſſa: aut ei recon⸗ ¶Itẽ ambro. ad paternu. . ceſſoꝛ. perficitur auteʒ matri⸗
nlae teſponſiſi erat ſpõ ebir. De ſpola vo ecõtra iue/ in uſum deducta:rite coniunxa ſui ſigniſcationemn gula küe
ig ſa deeſentt nitur in primo libro capitularii in pellatur PHA vtraqz habet ſignificationez
denne miagsden, ecce . ſcilicet coniunctioneʒ anime
*“l Pinasſpunan iſi fidelis ad deum ⁊ xpi ad ec⸗
in 4 rte g. lde . Aelanner de biga. c. debituʒ.
iol, peccauer 1 ngit pꝛopter coniugiũ nt intelligit. ſz a⸗ 3 quare ſeꝑatur matrimomiũ
wne, Zoiea deniu minns ob publice honeſtatis iuſticiã ſt eſ . n 30 cauſa religionis poſt coniunctionẽ anime fidelis ad deũ.⁊ non poſt coniun-
mine 33 nnntas interueniſſet.io. 1 ctionem xpiad eccleſiam.ratio eſt.quia anima ſeꝑatur a deo per peccatũ. vñ
ge, 1 O0 . honſam. l.de futuro. non eſt mii goſ ialem coniunctionem matrimonium ſeꝑatur.ſed illa con
oc ſimili c daein dare ergo frater permittitur vxoꝛẽ habere in con nunena riſti ad eccleſiã deſignatur per vnionem qua vnita eſt oiuinitas cax
c.pꝛecedenti. Rii.quia pater ꝓx imioꝛ eſt filio qᷓ ane in vtero virginali. vnde auia bumana cero nunqui a deitate ſep⸗
rata eſt ideo poſt talem coniunctionem matrimoniũ nunqꝙ diſſoluit᷑. uel po⸗/

. n magis pumit. io. teſt dici . facilins eſt P yna anima ſep 1 N n⸗

ligi ꝙ ſicut ioſeph pr dñ diciꝰ ẽ:nõ
effecru geniture:ſʒ officio ⁊ cura/ p
nidẽdi:ſic ⁊ ↄiũx mater eiꝰ appel/
lat᷑ non ↄiugii effeciuſed ſubmini
ſtratione neceſſariorũ ⁊ indiuidue
mẽtis affectu. hinc Augu. ait: noli
timere acciꝑe ariã ↄingẽ tuã.cõ
iugẽ noĩauit:quia futura erat uxoꝛ
hic ⁊ beda ſuꝑ leuiticũ: ſi quis ſpo
ſam alteriꝰ niolauerit ⁊c.ſponſam
uxorẽ dixit nõ que tũc erat: ſʒ que

futura erat uxor. hinc etiã hier. ſu

per mattheũ in euangelio cũ eſſet
deſponſata 7c. õſuetudi
ne ſcripture ſpõſe ↄiuges ⁊ ſponſi
uiri appellantur.

mi ꝓfecto reiinere:iã eni illã men
ie dimiſerat::⁊ ifra.ſicut enĩ poſtea

illã cõmẽdauii chriſtꝰ ipſi diſcipu /

lo: ſic a nũc angelꝰ copular ſponſo
nõ in fedus ſolẽne coniugii ſʒ in cõ
ſornũ cõis habitaculi. Nẽ i eo
dem bhomelia ſecunda.
Dominus non commendaſſet ma
trez diſcipulo ſi eam ioſeph cogno
niſſer.
Jeni cognouiſſʒ eã:a loco ha
buiſſetuxoris quomõ illã dñs
quaſi abſqʒ ſolacio ⁊ nihil penitus
babentẽ diſcipulo cõmendaſſet iu/
bẽs illi ut eã reciperet in ſuã.
Item Origenes in eodem.

Lau:
impoſſibile ꝙ tota ecclhia ſeparet᷑ a deo.qꝛ eccha ñ põt nulla eẽ.xxiiij.q.i. pu p er- a onſog li appellatione generi ſponſus cõtinet. ut. iiij. g.
.⁊Z.xxi.di.c.i.io. iij. item tus. „ „-2ð
en o nactne⸗ ſi non ſit tradita ſibi ? traducta ⁊ ea vtat᷑ vim facit.ut q P Riuſquã.bic pꝛiꝰ nõ notat ordinẽ.ar.er̃ de vᷣbo.ſig.qð dici⸗ (en
L. de rap.vir.l.vna.ſed.l.illa nõ tenet.nt.j.e.lex.ex de rap.cũ cãm.io. tor. ar. xix. q.vlt. auc. nũc at. vñ nõſequii ꝙ poſtea ↄuenerit.
b Mftit ntũ eſt. nõ ſtati.qꝛ niſi infra duos mẽſes.eẽ ðↄuer. iu.ex publico. 2 etiã obſtat huic ar.lex.nã lex dicit ꝙ ſi ſeruus nõ fuerit enictꝰ pꝛi⸗ iuue
Tamilit fideiuſſoꝛ nõ debʒ uſquaʒ moreret uel 4 ni⸗
ſtati venire cũ ſacco paratuſ. . „ . mortu? ellet nec in n
ff. ð ſolu.qð dicimꝰ.l.d.q;uis JIquis deſponſata ſibi ⁊ tradi Genrn ioſeph uiruʒ Marie. e ſegt ꝙ poſt euin ,utpe
c ¶ Me vilẽ. nã gratioꝛ eſt fru ta utatur: rite coniugiũ nocat᷑. cum uirũ audieris tibi nõ ſub cat. qꝛ h eet impol⸗ Hing
ctus quẽ ſpes ꝓductioꝛ edit. OQuare autem poſt nupnalia pa/ eat ſuſpicio nuptisx ſz recordare ſſble⸗ f de euicto. „ſitt
2nõ. ꝙꝙ ꝓpter cauendã viliia cxa non ſtatim tradatur Auguſtinꝰ ↄſuetudinis ſcripturaꝝ q; ſpõſi et Sern. ni
tomulia omituni-xri .., . in lib feſſonum oſtẽ/ ſpõſe uocent᷑ uxores.a infra.nõ ab r. . Deruabat. non acnſtn
cipimus. ff. de offi. pſi.obier in hbro quarto con pole uocent uxores. 1 tñ ybicũqʒ imo ali , ull it
uandũ.xlv.di. de indeis. dit dicens. . alio inueta eſt niſ⸗ 19 ioſeph qui be/ cubiõriũ obtinebat nnn
d Juxta. de iniciato ⁊ cõſu-· Quare ſponſe poſt pactum nõ ſta⸗ ne licemia maritali: future uxoris ꝓut ſtati ſubdit de u
mato. tim tradantur. omnia nouerat.a infra.ioſeph fili generis loth. . 4
e . Hõ ptinere.ex bis verbis AMſtitutü eſt ut ſponſe iam pa, dauid'æc. Jam ut ſupra diximꝰ ſoõ 1l Haberent f.r.5) anm
F hon/ intellec/ Paberi pot. cte non ſtatim tradantur: ne ni ſas uxores appellari cõſtat: quod Litu nup. . mulierẽ.
ſed ꝙ ipſe malũ habuit patet . ius liber aduerſus beluidium vñ nili po puberes een
lem babeat maritus daram: quam plenius liber aduerſus õ gonan
exo or. ee e.nh ſuſpirauerit ſponſus dilara: Juxia- Igdẽ ſup geneſim li. ii: ¶nos ſpoſa innenie jal
¶ Sponle. nec hec ſolutio uſpirauerit ſponius dilata: Juxia. docei. G As n. bat in domo ſponſi v ſon
multũ valet qꝛ eadẽ rõne dici banc diſtinctionem intelligenda ẽ . De eo em. nõ pᷣſumit᷑ vxoꝛ.ut uuid
põt. ꝙ cõmittat᷑ adulteriũ ſpe illa auẽtas auguſti. non dubiuʒ eſt ◻ Greſſus itaqʒ lothb locutꝰ eſt ff. de ritu nup.l.iij. uſftp
futuroꝝ nõ re pñtiũ.qcũ ſpo- illam mulierẽ nõ perninere ad ma ad generos ſuos:qui accepti itẽ licʒ poſt pubereſ Me
ſnliento ſoz eai qð redicu / trimonium cum dua docerur non rierant fllias ſuas in — nnos voſa nuenia Ps
zumelrbicere. ſuiſſe cõmixtio ſexus. ad matrimo flilie loth uirgines fuiſſe dicuntur 7 un in poli. nti
5⁸ St-dteurheg, niũ perfeciũ ſbinſelligendum eſt ia ipſe ad ſodomitas dixit: ecce due n lerde ſs. —
b Be parẽtib. Joſeph eni le uidelicet quod habeat in ſe cbri filie mee que non cognouerunt ui reperit nõ plumit uitfi
putatinꝰ pr̃ dñi dictꝰ c.ſicut⁊ ſti eccleſie ſacramentũ: ita ⁊ illud rum ⁊c.nunc autem dicitur habuiſ matrimoninj. ut. ff. nannc
parẽtes nã Marthacarne fu leonis pape intelligendum eſt.ſed ſe generos: ſed quidã arbitrantur de ſpõſa. qneſitum. luagbn
it eiꝰ pꝛrẽs. vñ expone par-· obiicitur illud anguſti. inter da eas que uiroſ babuerũt in ſodomi xexr de reſti.ſpo. x. amd
tes ideſt parẽs plurale ꝓ ſin/ riam ? Joſeph fuit perfectũ coniu is periiſſe ⁊ que uirgines erant cuʒ parte. mmtit
E boo ba Slum: ſed perſectum intelligitẽ non patre exiſſe: ſed bebraica ueritas oe Wurts⸗ kuui
Ei tigamdmrbus grana ex officio: ſed bis que comitantur habet. egreſſus loth locutꝰ eſt ad mid entiü ari
nocam Ini erroꝛis dicéies ve officium coniugii ex fide uidelicet ſpõſosſi uos:quod quidem magis cobebitat ſponſis MWgun
rũ cõiugiũ nõ fuiſſe int᷑ ¶a prole ⁊ ſacramento que omnia in/ uerũ eẽ uidet᷑ ex hoc quod ſequit ſine carnali commi linc
riã ⁊ Joſeph.qð tñ falſũ eſt. ter chriſti parentes fuiſſe auctori/ qui accepturi erant filias ſuas. vn xtione. umini,
ut. S. . ↄinnx. ⁊ eſt hic ar. ali,/ tate auguſti. ꝓbantur.cuncta ergo de dat᷑ intelligi ꝙ ſcriptura ſpoſos u Sec dimittere. fatünin
quẽ ſumere appellationemab que de non ſeparando coniugio in generos uocat.. Yẽ ioan. os au i. ad eã ñ accedere. fhnm
ſnimx erit. vl. xxiij.q.. ducta ſunt de perfecto intelligant: reum in eodẽ euagelio. v Kernnert s de er
l
commemar bieronymꝰ citatũ: a officio coꝛpoꝛalis cõmixti cũ ſimpliciter ſpõſa eſert. das. e eſin
ſup illa auẽte gennit Joſep. onis eſt conſumatũ. Illa vo in qui⸗ P Riuſquã ↄuenirent nõ dixit y Bimiſerat. qꝛ ſn felrcbdi
In ſcða cõmentat᷑ ſup illa.in bus ſeparabile coniugium oſtẽdii priuſquã in ſpõſi adducerent ſpicatð ea fuẽat ad nplet
vẽta eſt ⁊c. in tertia comẽtat ſimiliter de iniciato intelliguntur domũ.hũc enĩ morẽ ſeruabat anti ulteriũ.ðij. q. i. ſi pec nos⸗
ſuꝑilla.ioſeph filij dauid 7c. quod nondũ officio ſui ꝑfectuʒ eſt. quitas:ut ſpõſe in ſponſoꝝ domi), canerit. GNn
Woleph Vba aigelle⸗ Poreſt ⁊ aliter diſtingui: ſponſe½ b⸗ haberẽtur ut auteʒ generi loth 5T ohulri oll Ri
ma⸗ H cannaterone appellantur coniuges conſuetudi apud ſocep legunt᷑ bitare cũ ſpõſis dleng ummerrdl Kack
lã eiꝰ non cognonitt. ne ſcriptur . ſp fumrox: ñ effeciu nõdi ſibi copulatis lege cõiugii ſic miſerat eã ⁊ q̃ſi ſe⸗ unt
n Filij dauid. qdã dicebant bpreſemtin.vñ Ambro. cuʒ dixiſſet Maria hitabat cuʒ ſpõſo.a ifra. parati ert. tn . mmu
beata virginẽ alios genuiſſe cũ iniciat᷑ piugiũ non addidit tunc neqʒ enĩ eã uoluit de domo expel · ei fuit ↄiũct pↄſen u
eo qð euangelinʒ dicat. pepit res uel effecius:ſʒ tũc nomẽ coniu lere ſʒ dimittere.a infra. noli time ſũ mrimoniaſẽ ⁊cõ (n di
filiũ ſuũ pᷣmogenitũ ⁊ ioſepp gi aſciſcitur oñdens tales cõiugii re accipꝑe ariam coniugẽ tuam: ſenſit in carnalẽ co Mitm
eeamler un vluresba nomẽ babere nõrẽvel effccm. INME gquo ſermone ſponſam ſimiliter in puli .t n
dailke ni ſechi Aug. cũ de parẽnbꝰ dñi loquere dicauit: ſicut etiẽ eos gadbucſpõſi B8 s Pair un⸗
◻M( Sreſſus. Ecce.5xiiijſ. Lur ait-ↄiuges fuerũt mẽte a nõcar ſut generos appellare ſcriotura õ Poſep ſepata eſt vrr unmn
di. c. i. ne ſicut a parẽtes. ex quo datr᷑ intel/ ſueuit. gd enim eſt accipere niſi do go ab eo. ar. ö. ece tin

2 B3 petrũ mãdu- im

catorẽ g dixit ꝙ io mmgti
epm ee n
poꝛe dnice paſſidlii. ui

hic eniʒ expᷣmi 6 ignd
qre oñs ſeꝑauit ea’a nen
aioſeph. Wn
N
N
nduy
Ni

e

ted ieo cõingé eli quaſi loquitur hic ori/ per his.io. „ -—ʒ
Uuenta. dico coinga.in perſons angell quaſ poquitur Acceperat.amittit ̊quis qð nõ hʒ. Kide admi.tu.pupillorũ.ar.. ff. de
genes. i lapi icati .iu. nõ uidet᷑ re excluſus:qui rem nõ habuit.
R b Ot go gum lauei emſonſ an unidalbde innlet e uernuf urrum bulti reſtlones nulla eſt nis. determinatur enim per
rcnm oem. rxxiiij q.ij. non ſatls. ſed quen. Aien⸗ 4 laretur tãcq nir/ auod eſt extra de ſpon. duo.duobus modis..c.lʒ.preter ſolitum. ſed in
ie nicabatur non puniebatur morte: niſi poſtea copu hoc diſſentiunt doctores:an
Kode So: ita lapicarei ſponſa de futuro cogatur ſ.
u umrtiin ubere Maria uxor ioſeph appellat · nio lano coniugii nn Eans ſz lar mereude wonebtn /
Snn grauida apparebat ſic ab eo putahatur futura. futuri ut ex ipſa deſpon mrion pc ſis. vde conner. coniu. ſane,
ſligeni ? ita conſtabat nel ⸗ Nuenta eſt habens in utero rabatur: ſic diabolus dicitur ceci item quia pro quolibet mor⸗-
lenn anle nel poſt deſpo a beato ioſeph:ꝗ lʒ eã nõ con diſſe a beatitudine non ſolum quã tali peccato poſſumꝰ cogi ad
nſie ſanionẽ eq forniccg. bat᷑ uxo titunc habebat ſed enam ad quam penitentiam. xxii.q.i.c.vlt.ſʒ
*U eeſuptiue: 2 5 ingeret: future mur putabat᷑ uxo Pr enienen ſi
n r ſas ns diauonerat. viſraſti nbt uxor habẽdã creauſ erar. ſic qui merito contra er de ſpon equiſut
nul rocoonans nomiĩatur: a ſi i deſponſatiõe uxor ſue uite uel ſeiennie acelen G gcs; Beosi debers pric pio
N ſecus eſt. nam ſi q iibi eẽ dicitur: nõ m tibi uxor : ſecd uel epüm eligi ari dan 3 aaßimn perſeueraueritcolu.
ſneſcine: fnerit fornicata äte dei unigeniti marer eſt eterna.⁊ in ſuã caſſari merueru nren e/ mar nonkeſt ampllus cogeha
fndnſef quam ſit ſponſa: nõ frq dico coniugeʒ ꝓpterea: ut dia re ſacerdotalẽ uel epi copalẽuncri iu dicas lemper eſſe cogendã
