per eos cauſa eius iuſte audiatur:
ærationabiliter diſcernatur. Finis
uero cauſe ſue ad apoſtolicaʒ ſedẽ
deferatur ut ibi determinetur. nec
anteafiniatur quam eius auctoꝛita

te fulciatur. Quod uero abſqʒ

ſynodali audientiaepiſcopus dam

nari pꝛohibetur: ſine pꝛeiudicõ ro
mane ſedis opoꝛtetitelligi queſux
auctoꝛitate quoſqʒ nalet damnare:

uel damnatoſ abſoluere. Ande ge
laſius papa. Ipſi ſunt canones. et

cetera.infra cauſa.ix. Sentẽtia ex
cõmunicatõiſnotatus. Iteʒ hadri
anus. Saluo romane eccleſie in oi
bus pꝛimatu manifeſtum eſt quod
illa que ſunt per unamquãqʒpuin
ciam ipſius pꝛouincie ſynodus diſ
penſet ſicut in niceno decretũ con
ſtat eſſe concilio. um uero ac

cuſatus ad concilium uenerit: quic

Aia epũs.ſed quid ſi ita pauper eſt ſacerdos ꝙ; nõ põt cõſtituere pen
ratoré: tũc per ſe litigabit ſicut illuſtres pauꝑes.ut in autẽ.de illuſtri.⁊

Co. v.

nõ credo.nt dixi.iii.q.di.accuſatus. ar. ſ. c. proxi.in fi.
f O Nodecim.ipſi.j.ix.q.iii.cuncta.⁊.c.ipſi.⁊.c.ſaluo.
gg ¶ Sicut in niceno.S.iii.q.vi.neminem.
b 1 M loco benedictionis.i.ſynodi.
i¶ AQAitiſſima. ut. C. de obſe. patro.l. ſi manumiſſori. ⁊. S.iii.

vii.ſi quis adeo.lex
D . ,„„ punit taleʒ ultio ſup
quid conſedentium conſultationi/ plicio. ut. C. de his
bus agitur: aut quod ab accuſanti ,· qui ad eccle. cõfu. ð
um parte pꝛoponitur:non conten/ nunciamue.
tiooſiſ uocibus ſed mitiſſima uerbo e Tnmurn ſic
rum relatiõe P ꝛoferatur. Ande in ctione Uliuf 8
tole. concilio.xi. legiur. clamorẽ eſt electus
In cognitione canſarum cõtentio er deelec. oſt). viii.
ſi locum nõ habeant. q. i. ſi ergo. ⁊ eſt ſi.
Mloco benedictionis conſe⸗ cõ.di. iii. irreligioſa.
l¶Ercõicatuſ.a cõ

¶gentes domini ſacerdotes nul.
lus debet:autindiſcretis uocibus
perſtrepere: aut quibuſlibʒz tumul
tibus perturbare. nullus etiãfabu
lis nanis uel riſibus agi:⁊ quod c
deterius: obſtinatis diſceptationi
bus tumultuoſas uoces effundere
Si quis enim ut apoſtolus ait pu
tarſe religioſum eſſe:non refrenãs

cat crimẽ oli qui po
teſt ꝓdeſſe ⁊ nõ ob
eſſe nõ eſt maliuolꝰ?
xxii.q.v.hoc uidet
⁊ſi premonuerit eũ

linguam ſuam ſed ſeducens coꝛ ſu quẽ accuſat. ii. .i. ſi
um buius uang eſt religio. Cultuz peccauerit.uel ſi cri
enim ſuum iuſticia perdit: quando mẽ pꝓpoſitũ uult ꝓ

bare.ii. q. viii. ꝗ cri
men. S.e.q.i.c.ii.ſʒ
ſi crimẽ tantũ ꝓpo
neret ⁊ nõ ꝓſequeĩ
tur puniẽdus ect tã
qᷓ; ꝓditor. ut.lxvi.
di. accnſatores.

ſilẽtia iudicioꝛum obſtrepentium
turbo confundit:dicente pꝛopheta
Erit cultus iuſticie ſilennium. De
bet ergo quicquid:aut conſedenti
um conſultationibus agitur:aut ab
accuſantium parte pꝛoponitur: ſic

nutiſſima pꝛolatione uerboꝛum ꝓ n BOn nos. boc
ferri: ut nec contentioſis uocibus c. loquit de de
ſenſus audientiuz perturbent: nec nuciatioe ?L de ſeere
iudicii uigoꝛem tumultu enernent Ncortcctger 10
Auicunqʒ ergo in conueni con/⸗ bic ꝙ quilibet ad d
I11 5* . nüciationẽe tenetur.
cilii hbec que pꝛemiſſa ſunt uiolan // o Indicatis illis
da crediderit: a contra bec imerdi qni Poſſunt Paeſſe
cra auttumultu aut contmeliiſ uel p E Tacendo..vii.
riſibus conſilium perturbaueritin q.i. quid aũt. ). ſe
xta diuine legis edicuum quo pꝛeci biede ſecretz corte
pitur: Eiice deriſoꝛem exibit cuʒ ctiõe loquit. ibi de
eo iurgium cum omni dedecoꝛe de manifeſta.
conſeſſione abſtractuſ a cõmuni ce
mſecedat:a trium dierum excõmu
nicationis ſententiam ferat.
Vnc autem queritur: an

ſit aliquis iudicãdus ma Q. v.
liuolus:quia crimen alte
NArius indicat. De hoc
eribit biug auguſtinus hoc dicẽs.
Magis nocet qui crimẽ celat:quã
qui amicabiliter indicat.
Bnuos iudicetis eſſe mali
uolos: quando crimen alteri
us indicatis magis quippe nocẽ/
tes nõ eſtis indicando crimẽ: quã
ſifratres ueſtros quos indicando
conigere poteſtis tacendo perire
permittitis. Si eni frater tuus uul
nus habeat in coꝛpore quod uult
occultari cum timet ſecari: nonne
crudeliter a te ſileur: ac miſericoꝛ
diter indicatur. quanto ergo poti/
us debes manifeſtare crimẽ: ne de
terius putreſcat in coꝛde.¶ Idez
ad uincentium donatiſtam ⁊ roga
tiſtam.
Nec qui parciteſt amicuſ:nec qui
uerberateſt inimicus.

del
Vllte
oe
K

dcli.

Urn

ini⸗
cos
Göro⸗
et
liin
onmn

(ſet

ur⸗

ſon

wineo

iti
AVlee

ſan

ipyn

iltci

focri

chefn
Nentci
Ulain
lvi
dn

AUc

lie
hil
heh
Ochn
Unin
ſaßt
glat
Cinin

fil
ie

S

as

nei
ſn
glet

i

bli

lici
MI

V CLo. vj.

hb¶Exiger. nõ per ſe ſz per alios.ut. lxxxvi. di.nõ liceat.per clericos aũt non
per laicos.ex de ſen.excõ.vniuerſitatis.habes hic ꝙ prelatus põt ſubditos
corporaliter punire.ut.xlv.di.cum beatus.

¹ 4 z

Bon omnis .tollit. nõ obſtat. ltxxxvi.di. paſce. quia illud ð eo
L qui ad mortẽ eſurit.ſic:xi.qiii. quoniã multos.⁊ eſt hic ar.ꝙ
excsicato nõ eſt danda elymoſina. de hoc dixi.xlii.di. quieſcamus

b ¶ Patriarchas.iacob ⁊ filios eiꝰ qui fama coacti iuerũt in egyptũ.

iVt dũ.hoc nõ refert᷑ ad oĩa predicta ſʒ tantũ ad illos qui cõfitent inimi

cVlagello. nõ noluntatẽ potius ſpectandã ꝙᷓ factuʒ.ut.xxiii.q. i. cus eni nõ põt eſſe teſtis in aliquo crie.er de ſimo.lq hely. põt tu dici ꝙ inimi
dli paratꝰ. di. v. ad eiꝰ cuſ torqueri qũqʒ põt.? eſtia
nero. 7qualitas fa⸗ . . bit iudex an adhibebit ei fidẽ
Can cti ex perſona faciẽ On omnis qui parcit ami- fideliter a ueraciter exquiranmr. uelnõ. ut.ff. de queſti. l i..
tis preſumit᷑. xi.q· cus eſt: nec omnis qui uerbe ¶Niem in pꝛouerbiis. Rionrin . Sed i clerici
lnſe iii. abſit. . xxiii. . rat inimicus eſt. melioꝛa eniʒ ſur Aiambulat fraudulenter: N dm inerberlhug pro
ue iil.ca nindlen . uulnera amici:quam uoluntaria oſ reuelat arcana. qui autem fi⸗ qmicet ut bie. v.ſe. quia et
lchn 4.2n glenlak⸗ cula inimici. melius eſt enim cum delis eſt celat amici cõmiſſum. Itẽ c. preſbyteri. ?. xlv. di. cũ bea
eſen anare. ſeVueritate diligere quam cum leni infra. Que uiderunt oculi mi neꝓ us. dicũt tñ quidã minores
rckn eVAQli. qui ſpote. tate decipere. utilius eſurientipa feras in iurgio cito: ne poſtea emẽ clericos poſſe torqueri ſʒ nõ
Rc Ti: deckacroree⸗ nis tolliturſi de cibo ſecurus iuſti gdare non poſſis:cum deboneſtaue mmiores. Ai dicut omẽs ſul
anti xlyi. vi. accuſaroreſ ciam negligat: quam eſuriẽtipanis ris amicum tuum. C Sed aliud keeros do orgueri. nan
U uel aliter.i. ſine diſ⸗ frangatur:ut iniuſticie ſeductus ac eſt excharitate alioꝛum crimina de bterdeacen s e dech
Venim ii o replicj Quieſcat. a qui freneticum ligat: er ferre: ut quos ſecrera admonitõne ſti de minore. v eccieſia vgis
Gir . ſtei ſepins ue⸗ Qui letargicum excitat: ambobus coꝛigere non poſſimus. cõuictos ptaliquos corrigere. nt r
. recas ſenact olelluo bo⸗ ainat. quis poteſt nuckcir enrennia conihiar: araz ali iii. q. v.c.i. hoc certũ eſt ꝙ mi
dleld ictos m quoſda nos amplius amare quam deus: ? ud inſidiando falſa obiicere: uel in nores clerici indiſtincte pro
nn nõ piare ſed 5 tamen nos non ſolum docere ſua ſulrtando uera facile expꝛobare. IA gyꝓuolibet crie uerberibus ſub
in ra cõfitetes tantuux Uiter: uerum etiam ſalubꝛiter terre luduero charitatis: hoc autem im SS dia nre. ſedh
3Rine guia imicie inſilcre non ceſſat. Yomentis leuibus: pietatis eſt officinm. AUnde in eiſ⸗ unaled onlſi dro ena
enmti EReligiolus. quibus deus omnes conſolatur: ſe dem pꝛouerbiis dicimr: uerbaim cerici torqueant proveicis
lſtitl 5 celer nerreter 5pe etiam moꝛdaciſſimum medica/ ioꝛum inſidiantur ſanguini:os iu notn teſtinonio vicendo ßm
mtit ligioſus uir cannam mentum tribulationis adiungit. orũ liberabit eos.et infra. Nui pleroſq; qui dicũt nõ tenere
ſiin ſanguinis )illud.)· Exercetfame priarchas ct pios: quod nouit loquitur iudex iuſticie iſtam legẽ.j. e. q. vi. preſbyte
iginn xxiii.q. viii.· bisa q ⁊ religioſos:populum contumacẽ eſt. qui autẽ mẽtitur: teſtis eſt frau ri. uel dic ꝙ clici ſuſpecti poſ
nclel⸗ bus.ſed dic ꝙͥ ecle penis grauioꝛibus agitat: non au/ dulentus. Item. Zabiuz ueritans ſunt torqueri nõ a laico ſ ab
nnen ſiaſticus iuder pot fert ab apoſtolo ſtimulũ carnis ter firmum eritin perpetuum. qui au cepiſcopo, le⸗
nne orogmus⸗uuitrucininfmt temieſtisci epennnus,chen e) Bien ulrle ee
iorun indiciiᷓ tate perficiat:⁊ infra. Moueris ali inguam mendacii. Item 1 tinns. qualeg erit reſvoſin ie
n Petlclie ſananis quandofurem auertendis pecoꝛi/ ſtodit os ſuum cuſtodit animam ſu ſtig nan Aedoreſpcßgtern
Niak nes inca ciuili qgö ſfi bus pabulum ſpargere: a paſtoꝛe, am. qui autem inconſiderate loqui endax. ſi in mora ur̃ dubi⸗
blogntu eri licet in defectum aliquandoflagello ad gregem pe tur:ſentiet mala. Merbuʒ mendax ut dixi. l. di. põderet
tietwin batõnü. ff. de gage coꝛa errantia reuocare. EIrem iuſtus deteſtabitur. impius auteʒ i autẽ. Hec qſtio ex
nin 1 leiglact. n i ncaunbꝛoi qui ſicincipit V‚— al Eingcl ni ieoni
uctt ſccieliditica crun oꝛtaſſe amarioꝛ. guſtinus in pſalmo.xxxiii. Si ali Punit co
iug inbenie. HNon odio habenn ſed diligit᷑ qu quando bumana infirmitate pedeſ xii a vein raluin .
Kinu hoe loco dicũt ulleſ cCaſtigatur 1 coꝛipiter. noſtri in aliquod peccatum mouẽ o 0 Qi calũniã.⁊.
unebſti Iclericoſ generalt DOn oſculatur ſemper pater tur:inſurguntlingue iniquiſſimo2ꝝ p ¶Qia iuxta. manuſ. pre
liiti admitti ſj cũ tormẽ filium: ſed aliquãdo caſtigat inimicoꝛum: cum fuiſſet miſeren/ ſbytero eni ? diacono tantuʒ
hllt. nan ur: tunc circa eum pietas exercet᷑. Nbii. Exc. di T. .
ſcn wenene t bʒ eniĩ ⁊ amoꝛ plagas ſuas que dul Ui autem quod intulit ubdigconte . d5. kir dil.
iüi.l. ſi aũt ea congi cioꝛes ſunt cum amariſſime inferũ pꝛobare non ualet: punit ci vbiæ clertcoinbeĩ manug
tio. tur.dulcioꝛ enim eſt religioſa caſfſi S dus eſt. Unde badri imponi. ſed illud de manu be
g Religioſus. gatio quam blanda remiſſio.unde anus papa aiit. . nedictionis: hoc de manu cõ
iſtud obtinet in er ait pꝛopheta. Dulcioꝛa ſunt uulne /Wumiatur qui aliis falſa intulerit. ſecratõis:uel dic ꝙ tẽpor gre
A ceptis criminib.:ꝛut ra amici: quam uolũtaria oſcula n/ MOniſ qui aliis falſa intulerit gorii ſubdiaconatus nõ erat
in crie leſe maieſa imici. ¶ Ex bis nerbiſdatur intel· ¶ Ppuniatur a pꝛo falſitate ferat i ſacerordo. xxxi.di. c. i. „
ig biaccvſar tor ligi: quod magiſ cofertunlitati rnaa famiam. . Item gregoꝛius. q Sacerdotio. qð habitin:
quet᷑ ut.vi.q.i. .. ue .e cuſando uel i 2 Beecodem. erat.ar.ꝙ quis dicit᷑ perdere
rũ. C. ad.l.iul.ma. ierne qur erinen ae 4 ce qð nunqꝙ habnit. xx.q.i.pu

nullus.in fi. ſed ĩci
nili cã nũqᷓ; torque
tur aliquis niſi in ðᷣ
fectũ ꝓbationũ. ut
in auc. de teſti. F. ſã
cimus.col.vii. Vel
dic ꝙ prima ꝑs loq
tur de aecuſatore. ſe
cũda de teſte. uiles
eni teſtes bñ torq̃n
tur in exceptis cri
minibus. ut.iiii.q.
iii.ſi ea.⁊ etiã in ci
nilibus negociis in
defectũ ꝓbationuʒ.
ut dixi.

dicando pꝛoſequitur:quam qui ce
lando fouere niniur. u ebius
aurem contra ſtatuere uiderur:duʒ
alioꝛũ crimina ſponte confitentes
in epiſcopoꝛum accuſatione recipi
pꝛohiber dicens.
Ad accuſanonem non admittãtur
alioꝛum crimina ſponte cõfitenteſ.
T ALli qui aut in fide catholica:
aut in inimicitia ſuſpectiſunt ad
pulſationem epiſcopoꝛum non ad

mittantur: nec illi qui alioꝛum cri/

minaſponte confitentur. Erideo
replicãda eſt ſollicite ueritas quã
ſponte pꝛolatam in illis uox habe
re non poteſt:hanc diuerſis crucia
tibuſ e latebꝛis ſuis religioſus toꝛ
ioꝛ exigere debet: ut dum penis
coꝛpoꝛa ſubiiciuntur:que geſta ſut

Vi calumniam illatam non
pꝛobat:penaʒ debet incurre
ꝛe quam ſi pꝛobaſſet reus utiqʒ ſu
ſtineret. Idem in regiſtro.
Qua pena feriatur qui crimen illa
tum non pꝛobat.
Via iuxta patrum ſententiaſ
canonicas qui calumniam il
latam non pꝛobat:penam debet in
currere:ac per hoc quia ſubdiaco
nus crimen diacono pꝛobare non

pomit:quoniam impoſitioneʒ ma

nus qua carere potuiſſet nõ habu
it:non ſoluʒ ſacerdotio ſed officio
caruit: a tanquam reuera infamis
meruit uerberibus caſtigari . Nã
cui cum tribus teſtibus ueluti lai
co crimen quodlibet appꝛobatur:
non eſt mirum quod obiicit dum

elle. xvii.diſ.cõcilia.xxiii.q.
iiii.guiliſarius.xxvii.q.ii.ꝭ.
ex his.

4*

T¶Caſtigari. hic vna pẽa cõ

mutatur in aliã penaʒ corpo
ralẽ.ſic.xii.q.ii.in.ꝭ.libertui
⁊. lxxxii.di.preſbyter.xiiii.q.
vi. c.i.ſi.ff. de accu.hos.i.oĩ
bus. in fi.

ſ ¶VDeluti.̊ nult dicer ꝙ ſub

diaconus conuincit᷑ veluti lai

cus.quãtũ ad hoc.ſ.q ſicut

Lau⸗

cauſa laici ab epiſcopo uno audiri põt:ſic cã ſubdiaconi.ut.xv.q.vii.felix.ſe⸗

cus eſt in diacono. Quidam referũt boc ad qualitatẽ teſtiũ: nel ſicut bigami

admittunt᷑ cõtra laicũ ſic ↄ ſubdiaconũ. quia poſſunt ex diſpꝑenſatõe fieri ſub
diaconi. ut. xxxiiii· di. lector. ſed eadẽ rõe homicida admittit ) ſacerdotẽ cuʒ

ſecũ diſpenſari poſſit a papa.
a Prelbyteri. bõe opinioniſ
m.h.ſecus ſi ſuſpecti ſũt.ut
j.e.q.v.illi.ſed hoc nõ placet
minores ergo clerici poſſunt
corã epiſcopo torqneri non a
laico.nel no credo tenere qð
hic dicit.
b ¶ Leges. circa laicos infa/

mes.
c Eei ſuo.i.propter ſuũ ho
norem.
d ¶ Preſbyteri. qualiter ſtatu
it hic imperator aliquid de re
bus eccleſiaſticis: . id.xcvi.
d. bene quidẽ. niſi hoc fecerit
auẽte apoſtolica.ut.xcvii.di.
eccleſie.⁊.c.victor.ſed hic in
ſtruit iudicẽ eccleſiaſticuʒ qd
facere debeat.ſic.j.e.delatori
e Legitimis penis.que ſũt
ff. de fal. l. i. F. ulti. ubi dicit ꝗ
pro criĩe falſi ſi eſt liber depor
tat᷑ ⁊ oĩa eius bona publican
tur. ſi eſt ſeruus Poni ultimũ
ſuppliciũ. uel ĩtellige ð penis
canoicis ꝓut dicit᷑ di.l. ſi epiſ
copus. nel dic cũ iudex ex of
ficio ſuo punit teſtẽ ſm ſuum
arbitriũ punit eũ.C. de teſti.
nullũ.ſecus ſi directe accuſat᷑
teſtis.ut.l.di.ſi epũs.⁊.ff.de

f O Piphaniũ.de eodẽ agi

tur exr de teſti. quonia.

g ¶ Litteris.ᷣ ſed qualiter fe

cerit cũ nõ ſit admittẽda accn
ſatio per lr̃as.ut.ii.q.viii.per
ſcripia. ⁊ iii.q.ix. abſentẽ.ſed
hic nõ plene examiauit cam.
hb ¶ Accuſatũ.i.infamatũ.
¶ Biſcutientes. de plano nõ
in forma indicii.et̃ de accuſ.

olim.
N Abſoluimus. ab obſerua
tione iudicii: unde poſtea ad
ittit accuſatio.
Paratus.nõne potuit accu
ſator pẽitere ⁊ dicere ſe erraſ
ſe. ut. S. e.q.i.quidaʒ. ⁊ añ lit.
cõteſ.põt deſiſtere accuſator.
ut. er de accu. licet. in fi. Se
iſtud eſt ſpãle in accuſatione
e piſcopi.uel cnʒ orta eſt infa
mia. ut dixi.S.ðiiii.q.v.quiſqſ.

pꝛobare nõſufficit:ſi coꝛpoꝛali in/
famie quemadmodum laicus ex iu
ris ſimilitudine ſubiugaur. quod
enim eſſet diacono gradum omitte
re:hoc fuit ſubdiaconofame pleni
tudie caruiſſe. codice libro pꝛimo
timlo de epiſcopis clericis. Im⸗
peratoꝛ theodoſius. Preſbyteri
citra iniuriam queſtionum teſtimo
nium dicant: ita tamen ut falſa non
ſimulẽt. Ceteriuero clerici qui eo
rundẽ gradũ uel oꝛdinẽſ. equunt ſi
ad teſtimonium dicendum petinfu
erint:pꝛout leges pꝛecipiunt audi
antur: ſalua tamenſit litigatoribus
falſi accuſatio. Si foꝛte pꝛeſbyteri
qui ſuo nomine ſuperioꝝs loci te
ſtimonium dicere citra aliquaʒ coꝛ
poꝛalẽ iniuriam ſunt pꝛecepti: hoc
ipſo quod nibil metuunt uera ſup/
pꝛeſſerint: multomagis etenim pe
na ſunt digni: quibuſ cum plurimũ
bonoꝛis per noſtram iuſſioneʒ de
laium eſt: ſi occultio inueniuntur in
crimine. Itẽ ↄſtimtiõe. iii. col.
nona. Prel byteriſeu diaconi ſi
falſum teſtimonium dixerint: ſiqui
dem in re pecun aria diuino mini.

ſterio dũtaxat per tres annos ſepa

rati monaſterio tradantur: ſi in cri
minali clericams honoꝛe nudati le
gitimis penis ſubiciantur. cereri
uero clerici cõmuni iure officio ec
cleſiaſtico pulſi ſine deleciu cãe le/
gitime coerceantur. ¶ Idem ianu
ario epiſcopp.
Ad ſancte cõmunionis miniſteri/
um non accedat:qui crimen illatũ
non pꝛobat.
Q Pippaniuz hꝛeſoieri quo
rundaʒ ſacerdotum litterisꝰ
criminaliter accuſatum cuius nos
ut ualuimus cauſas diſcutientes:
nibilqʒ in eo obiectorum reperiẽ/
tes:ut ad locum ſuuʒ reuerteretur
abſoluimus.criminis ergo aucto
res uolumus te perſcrutari: et niſi

qui eandem tranſmiſit epiſtolã: pa

ratus fuerit hoc quod obiecit: ca⸗
nonicis atqʒ diſtrictiſſimis pꝛoba
rionibus edocere: nullatenus ad

ſancte cõmunionis miniſterium ac

ccdar Item ex decreio hadri
ni pape. 4
Ahabena delatoꝛ ſitferiendus.

) Elatoꝛiꝰ autem lingua capu

letur:aut olhice caput am/⸗
tetur. Palea.
¶Delatoꝛes autem ſunt qui inui
dia pꝛodunt alios . Iem excõ⸗
cilio elibertano.
Seeodem. Palea.
Elatoꝛ ſi quis extiterit fide/
lis a per delationem eius ali/
ouis fideliuʒfuerit pꝛoſcripius uel
interſectus:placuit non niſi in fine

m Elatori.confeſſo.

n ¶Lingua.ſed qualiter dat papa iura de pena ſanguinis ʒ
illud. xxiii.q.viii.his a quibus.ſed hic docet quid facere debeat .
0 2 dex ſecularis.ſic.xxvii.q.i.ſi quis rapuerit.io.

JIquis falſum.

accipere cõmunioneʒ.ſi leuioꝛ cau
ſa fuerit:infra quinquenmiũ accipe
re poterit cõmunionem:ſi cathecu
minus fuerit: poſt qninquenniu
admittitur ad baptiſmum. Itez
Toctauo ſynodo.
ui innocenteʒ falſo crimine quẽ
maculauerit: ſacerdotis arbitrio:
penitentia diuturna purgetur.
Dalea.
B Iquis falſum dixerit:uel per
ſonam innocentis falſo crimie
maculauerit:iuxta ſacerdonis arbi
trium diuturna penitentia expurge
tur. ¶ Item ex concilio agathẽelſi.
A comĩſnunione coerceatũr: uel ſe
cularis uel laicus:qui eccleſiaʒ uel
clericum per calumniãfatigauerit.

Jquis ueroſeculariuʒ per ca
lumniam: eccleſiam aut clericũ
fatigare pꝛeſumpſerit:⁊ conuictus
fuerit:ab eccleſie ſue liminibus ⁊ a
catholicoꝛum cõmunione: niſi di⸗
gne peniterit coerceamr.
Vo foꝛnicatoꝛes ⁊
infamia notati quẽ
dam religioſum epi
copum de ſimonia
accuſare nitũtur: re
us alterius pꝛouin
cie archiepiſcopi iudicium expetit
randem in pꝛobatione deficit accu
ſatoꝛ: reus cogitur ad ſue innocen
tie aſſernonem. ¶Queritur pꝛi/
mo:an crimine irretiti uel infamia
norati ad huius accuſationem ſint
adnuttendi. ¶ Secũdo:ſi epiſco
us in eos accuſationẽ uertere uo
uerit: an ſimplici aſſertioni ſue ſit
fides adhibenda. ¶Tertio: ſi li⸗
ceat ſibi expetere iudicium archie
piſcopi alteriuſ ꝓuincie.¶Quar
to:cuius iudiciũ ſibi ſit expetẽduʒ
ſi circaſuam ſententiam epiſcopos
ſue pꝛouincie diſcoꝛdare contige
rit. ¶W. Quinto ſi in pꝛobatione de
ficitaccuſatoꝛ:an reus ſit cogẽdus
ad pꝛobationem ſue innocente.
liogd autem crimie irre
titi alios accnſare nõ poſ
ſint:anacletus papa reſta
tur dicẽs.
Tcriminoſis ſacerdos accuſari
nõ permuntur. .
ſacerdos ſine criminè eligi
pꝛecipitur nullarenus a crimi
noſis accuſari aut calumniari per/
mittitur: nec ab alus quam ab bis
qui ſine crimine ſunt: a iuxta electi
onem canonicam ſacerdotes oꝛdi
nari poſſunt. a tales per omnia in
ueniunt᷑: quales ſacerdotes eligi
iubentur. Acẽhadrianus papa.
Insunes qi culpis exigennbut
ad ia erdoti pꝛoucbi nõ poſſunt
ſaceꝛdotes non accuſem

p N quis ſecula

rium.
Doc autẽ.
In ſimoia
quilibʒ au
etiã meretrix.ut.łx

xix.di.ſiquis papa
⁊ ex de ſimo.lata.et

hoc iõ.quia oĩia cria

nulla reputãt᷑ reſpe
ctu iſtius.ut.i.qul.
pʒ ſecus ſi accuſatꝰ
ſit clericus ⁊ bõe fa

mis. in fine.ĩmo ea
dẽ eſt diſtinctio ĩ lai
co an priꝰ fuerit bo
ne fame an nõ. ut. ff
ad.l.iul.maie.famo
ſi. lʒ aũt in exceptis
criminibꝰ admittã

tur crioſi:nõ tñ ſine

tormento.ut.iiii.q.
iii.ſi ea. Si er go cle
ricus eſt bone fame
nullo crie ſuſpectus
nõ audit᷑ cõtra ipſũ
ut et de teſti. ueniẽs
ſi eſt male ꝗlibet ad
mittit᷑ ad accuſadũ

⁊ teſtificandũ.ut e

de ſimo. per tuas.

Quidaʒ in dicũt ꝓ

lʒ uiles admittant
ad accuſationẽ:non
tñ ad teſtimoniũ qꝛ
tota vis negocii pẽ
det ex teſtimonio.
ſed nõ in accuſatiõe
uel dic ut cixi.ii.q.

in primis. in fi.
r 9 J ſacerdos.
A precipitur ab
apoſtolo. ut.xxv.d.
primũ.ſi tale eſt cri
men qð eſt accuſatõ
ne ⁊ damnatione di

gniſſimũ. ut. lxxxi.

di. apoſtolus.

OD.i.

dit᷑ñ accuſanſ) laicũ

immf

innif
uliſcei
Aütimatr
in e
Inttane
imu
Naiczel
lpn
Unrarde
irbtaii
umenoni
ugtarcvol
cponhr
mniq ppe
ilcherobol
Ule il
iniitqvic
Hhnhniren
Aruſtigne
ccicſectan
ndo
nſen
farörn
yr ho
liigicil
(nneteeg
n
Lfſiafin
Ulie.
)nin
hnner,
kzie
nitte
ſſioͤd
Uſcnr
Ufnnin
unde
luüde
wact.
.R eit
fünen
Chen

cüni
ünts
(mn.

Me
an
ſah
ſlne

n

An
lh
i
n
6
gdint
titi
nign
gatg
tie
giiun
ſeie
inepei
ſetk
if
ſneſin
etene
honfte
otli
Sage
borrr
eſlße
äng
etes
egbel
Cnit
Miiti
NrNE
ini
Ante
ioee
nnü
ſepric
Atnoni.
uninie
nig
t.
ſtentes
thinmt
uNn
geckcn
Cnci
foroe
ſors

VI

3 Mnes. leges.ſed ⁊ alios dicimus infames ſm canones qui
—0O nõ ſunt ifnames ᷣm leges.ut bigamos ⁊ corpore viciatos. ſi⸗
cut nec oẽs dicimus infames ̊m canões qui ſm leges ſunt infameſ

ut mulier que nubit infra tẽ

sO luctus.io.Sʒ certe bigami ⁊ corꝑe

piciati nõ ſunt infames ⁊ ſi ſint irregulares cũ nõ deliquerint. b. Di
cũt tñ quidã ꝙ infa

miaq eſt irrogata ꝑ

ſniam uel qᷓ Zhitur
ipſo facto. ut cũ aliq.
deprebẽdit᷑ in adul

terio: uel cũ aligs
hit binas nuptias.

de qᷓ agit. ff. ð his q
no. infa. qd 6. infa/⸗
mia hec nõ purgat

per quãtãcunqʒ pe
nitẽtiã. ut.ij. q. ii. Fꝓ.

hinc colligit. niſi re

ſtitutus ſit ab illo q
põt reſtituere: ut a = n5
principe uel a ſena⸗ Qutno nalent.

TLal quiilla peccata perpetrant

tu. ut.ii.q.iii. S.notã
dũ.ii.in fi.ff.de po/
ſtu. l. i. F. de qᷓ. Alia
eſt infamia facti. de
q agit.j.e.ſunt plu
rimi.⁊ hec meliꝰ df
infamatio q inducit
purgatiõʒ: ⁊ illa ab
olet purgatiõe pᷣſti
ta.ut.xx.q.v.de cri
mine. Eſt etiã qdaʒ
infamia canonica ᷣ
irrogat᷑ ex quolibet
clõ mortali ut hix.
⁊. xxxii.q.v.pᷣceptũ
in fi. ⁊ hec abolet ꝑ
pniaʒ. ut.j. e. illi qui
tñ ut dicũt quidã ta
lis nõ admitteretur
ad accuſatiõʒ uel ꝓ
motionẽ quia nõ ſuf
ficit ꝙ mo nõ ſit ifa
mis ſʒ ꝙ nũo fuit ĩ
famil. j.e. qni crimẽ
Itẽ ifamia zcta ex
ſnia excõicatõis tol
lit per aplon ige.
ut.iiii.q.i.c.i.ſic fi⸗
nito tpe relegatiõis
tollit᷑ infamia orta
ex fnia.ff. ad muni.
ordine.
b ¶ Aminoribꝰ. ho
neſtate moꝝ.i.crio
ſis ne ſit Z. ii. q. vii.
preſumũt.⁊.c.lator
c ITMi qui. ſʒ quoſ
dã pᷣma ꝑs loꝗt
de crioſis nõ excõi⸗
catis.ſcðᷣa de excõi
catis.ſᷣim alios loꝗt
pᷣma pars de occul
tis.ſecũda de mani
feſtis crioſis.
d ¶ Coõpelledi. ar. ex
iſtẽtẽ in mõrali pec⸗
cato cogendũ ad pe
nitentia. xxii.q.i. p
dicãdũ.xxiiii.q.iii
tã ſacerdos. ar.õ.ii
q.i.multi.
¶ Miſi eis.ar. tolli
infamiã ꝑ ſatiſfactõ
nẽeccleſie.ut.xxxii
q.v. pceptũ.xxxv.q
vi. ſi duo.ar. Z.iii. q
iiii. cõſanguineorũ.
7. c. hi g. ⁊. ]. e. gcũ⸗
q;. ⁊. xxii.q.v. par
uuli. Sʒ dic ꝙ cano

8

4

Mnes uero infames eſſe di /
cimus quos leges ſeculi infa
mes appellant.a omneſ qui culpiſ
exigennbus ad ſacerdotiuʒ nõpoſ
ſunt pꝛouehi: indignum eſt: ut iulli
eos accuſent qui eſſe non poſſunt
quod ipſi ſunt:quoniam ſicutma⸗
ioꝛes a minoꝛibus non iudicãtur
ita nec criminari poſſunt. C Item
fabianus papa.
Infames ſunt:qui regnũ dei conſe

de quibus apoſtolus ait: quoni
am qui talia aguntregnum dei non
conſequentur.ualde cauendiſunt:
7 ad emendationem ſi uoluntgrie

uenire noluerint compellendi ſũt

quia infamie macula ſunt aſperſiet
in baratrum dilabunt᷑: niſi eis ſa/
cerdotali auctoꝛitate ſubuentuʒ fu
erit. Similiter ⁊ illi de quibuſipſe
ait: cum huiuſmodi nec cibum ſu/
mere:quia infamia ſunt notati an/
tequam ſacerdotali auctoꝛitate cu
rentur:⁊ gremio ſancte matris ec/
cleſie reintegrentur:quia qui exra
nos ſunt nobiſcum cõmunicare nõ
poſſunt. Idem.
Ante ſatiſfacnioneʒ excõicati ad ac
cuſationem nõ admittantur.

ſones illi ſunt ab accuſatõne

repellendi quos apoſtolus cõ
memoꝛat dicens:cum his nec cibũ
ſumere ⁊ ante ſatiſfactionemeccle
ſie non ſunt recipiendi.¶ Iteʒ cle
mens papa iacobo hieroſolymi⸗
tano epiſcopo.
Sacerdotes nõ niſi a coequalibuſ
accuſari debent.
B Eatus Petrus homicidaſ ⁊
Jagdulteros ac cunctos crimina
coequales non erant: ab epiſcopo
rum uexatione ⁊ accuſatione:dicẽ/
te domino pꝛohibebat: ⁊ non niſi
a coequalibus aliquid ſibi inferri
debere docebat. Infames etiã om
nes ⁊ quos pꝛimates ⁊ leges ſecu
li non recipiunt:ſʒ ⁊ laicos ab eoꝝ
accuſatiõe ⁊ uexatione ſẽper repel
lere debere rogabat᷑:a cũctos ſub
ditos eſſe pꝛecipiebat: cunctoꝛum
ſacerdotum nitam ſuperioꝛem ſan
ctioꝛemqʒ ac diſcretam a ſeculari/
bus ⁊ laicis hominibuſeſſe:⁊ ſpiri
tuales atqʒ ſacerdotes ſuper car/
nales ac laicos ſemper conſtituere
⁊ foꝛe dicebat debere: quoniam ꝓ
minimo eſſe nobis debetuta tali⸗
bus arguamur iudicemuꝛ uel ab
humano die.maioꝛes uero a mino
ribus nec accuſari uel iudicari nul
latenus poſſe dicebat: quoniã hoc
non ſolum diuinas ſed etiam legeſ
ſeculi inhibere docebat. ¶ Item

9
b B uc dicktt

libus nexibus alligatos:⁊ qui eis

uuſtio · .

1 4 4

nica infamia per pniaʒ follit᷑.ſed nõ illa qᷓ irrogat᷑ ipſo facto uel per ſniaʒ.io.

Cum hmõòõi.ſ.excoicatis.

badrianus papa.

Qui criminoſus fuerit:ſacerdoteſ

accuſare nõ poteſt.

Q crimen intendit: agnoſ/

cendum eſt ſi ipſe ante non
fuerit criminoſus:quia periculoſũ
eſt ⁊ admitti non debet reiꝰ aduer
ſus quemcũqʒ pꝛofeſſio. teſtes au
tem ſine aliqua ſint infamia.uxoꝛeſ
⁊ filios habentes chꝛiſtum omni
no pꝛedicanteſ. Mon ſolum au
tem criminoſi: ſed etiam quilibet
alii ab accuſatione epiſcopoꝛum re
pelluntur. Unde anacletus pa
pa ait.

Heo non placet:qui ſeruos ſuos

accuſat.
Jomũĩa in hoc ſeculo uindica
ta eſſent: locum diuina iudicia
non haberent. Superuacuis labo
rat inipendiiſ qui celum certat faci
bus adiuuare. Ideo ſi aliquis pu
tatſe in hoc deo placere quod ſer

uos accuſat:⁊ ut melioꝛes fiant di

citſe ̊ agere:ĩuanũ laboꝛat:⁊ pluſ
inuidie ſtimulis agitatur quã cha
ritatis: quoniam diuine gratie ple
nitudo adiectione humana non in
diget:nec ulla requirit cõmendati
onis augmenta. ¶ Item teleſpho
rus papa.
Populus ſacerdoteſ arguere uel
increpare non nalet.
Acerdotes qui ꝓpꝛio oꝛe cor
pus domini conficiunt: ab om
nibus ſunt obediẽdi timendi:nõ
dilacerandi autdetrahendi:quiaa
quibus ſe domini populus benedi
ci ſaluari ⁊ inſtrui cupit:nullatenuſ
eos debet arguere. nec uulgus in
eoꝛum accuſatiõe ſuſcipi debet.po
pulus enim ab eis docendus eſt et
coꝛꝛipiendus:non ipſi ab eo: quia
non eſt diſcipulus ſuper magiſtrũ.
dei ergo oꝛdinationeʒ accuſat:qui
eos qui ab eo conſtimuntur ſacer
dotes accuſat uel damnare cupit.
Ideʒz. ¶ Si qui non ſunt idonei
non ſuſcipiantur ad accuſationem
ſed omnes qui aduerſus patres·i.
ſacerdotes armantur:infaineſ eſſe
cenſemus. patres enim omnes.i.
ſacerdotes uenerandi ſunt:non re
ſpuendi aut accuſandi uel inſidian
i aut infamandi. ¶ Item pius

apa.
De eodem.
0O UVesꝰ paſtoꝛem ſuum non re
prehendant:plebs epiſcopuʒ
non accuſet:nec uulgus eum arga
at:quia nõ eſt diſcipulus ſuper ma
giſtrum. Epiſcopi enim a deoſunt
iudicandi:qui eos ſibi oculos ele
git. NMam a ſubditis aut pꝛaue uite
bhominibuſ non ſunt accuſandi aut
arguendi aut lacerandi. et infra.

de ipſo occulto crie tollit per pniaʒ ſz nõ de manifeſto.ut ex de tẽ.or.c.ul.⁊ pe.

Alnes.an ſatiſfactionẽ uel iuramentũ.ex᷑ de ſen.ex.per tuas.
cu dixit:qui ſine peccato eſt.xc.

i ¶ Rogabat. i. pcipiebat. ſic
xi.q.iii.rogo. S
lD ¶ Quoniã ꝓmimo. ſic cõ
tinua.quoniã ⁊ ſi boni ſumꝰ.
¶Vta talibus.ſ.illis qui ſẽ
Pparati ſũt reprehẽdere.de
gbus ait.xi.q.iii.ſenti.ſʒ alio
rũ rephenſiões attẽdẽde ſũt.
ꝗ łʒ mali nõ ſint.tñ iõ rephen
dũt.qꝛ eos maloſeſſe credũt
xi.q.iii.nõ ſũt.xi.q.i.nolo.
m ¶ Ab hügno. i. ꝗ tatũ hũa
na nõ dina qrũt.viii.q.i.ſunt
in eccleſia.
n Ni crimẽ. ſi vis dicer
ꝙ ꝗ peccauit pꝰ baptiſ
ma põt ꝓmonueri ſi egerit pe
nitẽtiã: tũc dicas illũ hic ap
pellari crioſũ ꝗq ꝑ ſniaʒ ↄuictꝰ
c.uel de enormibꝰ criminibꝰ
intelligas q irrogãt infamiaʒ
ipſo iure.uel de illo intellige
ꝗq pẽdẽte accuſatiõe q̃ fuit ac
cuſatus uoluit accuſare aliuz
qð nõ licet.iiiq.ult. negãda.
Baʒ.aũt facit vim in H̊ neꝛbo
crioſus.ſ.plenꝰ viciis ſicut il
le ꝗẽ ꝑiurus ut.ſ.e.ꝗqcũqʒ. et
lʒ glibʒ crioſus etiã nõ ↄuictꝰ
repellat.ut et de teſti.ſuꝑ eo.
tñ ſi ꝓbat ſe egiſſe pniam bñn
recipit᷑ maxiĩe ĩ ciuili.ar.l.diſ.
ferrũ.⁊.ff.de edil.edic.ꝙ ita.
lʒ ſit ar.ↄ ex̃ de ſimo.ꝑtuas.
vbi dr ꝙ in exceptis cribus:
lʒ ciuilit᷑ agat᷑ potiꝰ admittat᷑
de egtate q de rigore.io. Tu
dicas breuit᷑ ꝙ ſi ꝓbat᷑ crimẽ
aliquẽ ſempꝑ repellit̃ in caun
ſa criali.ut.S.ii.q.vii.qrendũ
⁊ ex de teſti.teſtimoniũ.niſi ĩ
exceptis cribus ſᷣm diſtinctõ
nẽ pluries dictã ſupius.b.

o ¶ Si ipſe. añ. zʒ de illo nõ ſit

cõdẽnatus.ar.ex de teſti.ſuꝑ
eo.⁊ ẽ hic ar.ꝙ poſt pniaʒ ac
cuſat᷑ ꝗs de criĩe.xxxiii.q.ii.
admonere.i.q.vii.ſi qs oẽm.
l.di.ꝑuenit.xlviii.di.quoniã
multa.
p ¶Reii.accuſati.
q ¶ R‚'pm. n tñ obeſt eis ſi eoſ
iſtruxerint.xlvii.di.q;tũlibʒ.
⁊.xliii.diſ.epheſiis. Aliud ſi
neglexerit eos corrigere.ut
xxxvii.di.legant.
r O3 oĩa.de occultis loqni
frur ſ̃ ſoli deo reſernant
xxxii.di.erubeſcãt.
Innidie.hic canõ pᷣſumit
potius accuſationẽ fieri cã in
uidie ꝙᷓ; charitatis.ut dixi.ii.
vii. ſi ꝗs epũs.

t Acerd otes.

u NVel.ſic.ii.q.vii.oueſ.

Laun.

deus malos in obtrectationem et
obiurgationem pꝛorumpere: ut ſi
qua culpa ab oꝛe laudantiuʒ in cor
de naſcitur: ab oꝛe nituperantium
ſuffocetur. Hinc eſt quod doctor
gentium ſe in pꝛedicatione curre/
re teſtatur inter infamiamꝰ a bonã
famam: qui etiam dicit utſeducto/
res ⁊ ueraces. ¶ Aerũ bac aucto
ritate pꝛohibent᷑ ſpirimales a car

nalibuſ accuſari:non carnales aſpi

ritualibuſ:quod ex uerbis eiuſdeʒ
datur intelligi quibus in eodeʒ ca
itulo ſubiunxit dicens. Capite
angueſcente facilius reliqua coꝛ/
poꝛis membꝛa inficiũmur. ſicut ſcri
ptum eſt. Omne capurlanguiduʒ
omne coꝛ merens a planta pediſ
uſqʒ ad uerticem non eſtin eo ſani
taſ. Quapꝛopter manifeſtũ eſt dia
bolum qui ſicut leo rugiens circuit
querens quem deuoꝛet: coꝛdibus
plebium ſuadere:ut doctoꝛibus at
qʒ paſtoꝛibus ſuis detractiones ir
rogent uel eos accuſent: ut plebes

guli detractioni lingue:cuſtodiant
que ſermones ſuos etſciant: quia
cuncta que de aliis loquuntur: ſua
ſententia iudicabuntur. Memo in
uito auditoꝛi libenter refert. Offi
cium ſinguloꝛum ſit dilectiſſimi nõ
ſolum oculos caſtos ſeruare:ſed a
linguam:nec quid in cuiuſquaʒ do
mo agatur: alia domus unquamꝰ
per eos nouerit. habeant omnes
ſimplicitateʒ columbe: nec cuiquã
machinentuꝛ dolos:⁊ ſerpentiſ a/
ſtutiam:ne alioꝛum ſupplantentur
inſidiis ¶Item lucius papa.

Bonus noccre non cupit.

Apiens non eſt omnis qui
nocet. ¶ Item anacletus pa/
pa.
Raptoꝛibus deterioꝛes ſunt epi/
ſcopoꝛum deractoꝛes.

Eterioꝛesſunt qui doctorũ
uuam moꝛeſq; coꝛũpũt his

¶ Suſpicio. ſic. ii.q.i.c.i.Suſpicioni temerarie nõ credit.xi.q.iii.in cunetis i —0 Sicut ſcriptum. in YJaia. ſen
pbabilis inducit preſumptionẽ.ff.qð me. cau.l. ulti.ii.q.v.preſbyter.violẽta k Nieſcite. “ wu
condẽnationẽ. xxxii.q.i.dixit.⁊.C. de adul.quis.lʒ ſit ar.O.ex de pᷣſũp.lrfas. Qæ* merito.deprauan.i.praui ep̃i cõſtituunt.nõ eni ppter ali nte
b Aitare. Caſus. Hemo dʒ ſe iactare de bonis ne cadat ut petrꝰ æ dauid. orũ merita efficiunt mali: ſed mali ꝓpter maloꝝ merita pre cͤtalt
c 1 ¶ Tertio. hic videt᷑ ꝙ totiẽs penitentiã faciã quotiẽs cõmitto fornicatio lati fiunt.viii.q.i.audacter. ðGWB 4
nẽ etiã cũ eadeʒ muliere.?⁊ m Cadãt. quia cõ Sen
q̃ſi ꝓdiuerſis delictis ſit mi ,B B ponit orbis igiſad alt
hi pnia indicẽda.ut de pe.di. Nemo bonum faciens alteri uer langueſcentes non tenentibus pa eremplü. ar. xi. q. ii cjinull
v.cõſideret.⁊ de pe.di.i.men bo aut facto nocere uult.quãto mi ſtoꝛibusfrena eoꝛũ laſciniant:atqʒ precipupu. in i
ſurã. Itẽ ſi poſt primam fſor nnuſ in ſuſpiciõe dʒ uẽire fidelis bo in imaruant: ut ſaltem ſic periclita nAuſher⸗ ſie.ſri amii
nicalionẽ gs peniter: iniĩgi?ꝭ mo: ut dicat aut faciat ea que pan ri poſſint. Muliuʒ uero diſtant dĩ 4& n ſyerde, enſuntt
ei penitẽtia.ſi ſecũdo accedit H e . nc. 1. per de⸗ he
J5. ſorijdo jniſgif ei non uult:quia omnis ſuſpicio po na morum a damnis rerum tempo tractore ſnnf.
ad eãdẽ: ſecũdo iniũgit᷑ ei pe 9 b 2 m: iſt ſint: illa tores. ne ſit con iſcni
nitentia. talis & erit melioris tius eſt repellenda quam appꝛobã ralium: cum iſta ex . nos ſint. ra. . v. q. v.nõ uos m fi
cditois ſi nõ peniteat a ppfin da uel recipienda. Iſa autez de uero in nobis. infra. Meius ma ucl dic per eos. i. cila.
cipio ꝙ ſi peniteat poſtea:itẽ tractio licet uicio detrabentium:ta lumfore non exiſtimo quam ch· arioſos. vnde inne Juiii
ſi ſecũdo accedit ad aliÄã muli men iuſto dei iudicio nonnũquam ſtianos ſuis inuidere ſacerdotibu nalis. Scire nolunt untoi
erẽ equale peccatũ cõmittit i· aquerſus bonos excitatur: ut quoe/ ¶NMinc etiam felix ſecundus ait. ſcreia damus atqʒ aſlin
cut ſiſecũdo accederet ad pri nuel domeſtica pꝛeſumptio: uel alio 5 B e unerr. Prnert
reEa gronle ſecndo petca- rum fauoꝛ in almm extulerat: de⸗/ Beorecte famultes perſequinõ à elor munful
nlentin ſibi indicit. 7 nona ractio bumiliet. ¶ AUnde ambro licet. . 4 peius eſt per e fri
ad eandẽ denuo accedat.cnʒ Ne quis de ſe pꝛeſumat lingue ma duſnicena:a nolite perſequi ff. ve ſer. cor.l.i. . p i
par ſit ereatli ⁊ hoc cõcedi loꝛum ex dei pꝛecepio contra eum eos qui recte deofamulantur:a ſin ſuadere. ⁊.l. ut ian wai
poõt: lͥ jm leges qui ſepius rẽ excitantur. = cera uoluntate ſuperna dei manda murc rxvrdii u..
otractat nocomittit dinera OAditare petrum tertio dicen· tacuſtodiũt: a noſtris legibus ſub lmniit
aenngar amaort ixr —Utem: domine tu ſcis quia amo ugantur: quia non decetut carna⸗
xii. q. v. ſi paulus. te. Etenim quia tertio negauerat les ſpirituales perſequantur. iee
e ¶ In abudantia.i.cõfidẽtia tertio confitetur.ſed negauit in no Item gregoꝛius. ſhiſ
bonitatis mee. cte: confiteiur in die. Hec autem . i
Gen.. laudant. hoc e ideo dicta ſunt:ut ſciamus neminẽ Subditi pꝛelatos ſuos accuſare
teale heccati rx. d. iactareſe debere. nam a ſt iperus? non debent. uc
mortalia vicig mortallter pec Epſus eſt quia dirſe⸗ 1ſiali ſcanda- . iro plebi . ſint
