erit mortis.ſi quis dixerit fratri ſuo racha.reus erit conſilio.
¶Motum.poſt primum qui in poteſtate non eſt.

4

Holunpbe
laikop⸗
n a
oegnfre
neknelan
eninepus,
Celcergoco

Cchonionen

noplos he
ſenpcp
tuolunarin
Uen ſchin
1
Gim win
Nfonslent
almopvo

MMetonbn

nnenten
Uoctl
Genoſtacon
ſöcopr
Nr glieog
Epusetinm n
hononninbe
ntroiig
Müſedi
Imcrenm
Clur kſore.
Uumſcn
ſeſcluoln
irchoprur
Monngedin
Ufndy

Mabenhn

Coltrefiont.
ſakconier
nnopenn
K(Conmi

(ſtoritn

Cimmte
iſigae
keymniſe

Mb neri

ore
tan

bir,

gaiocn
ian
onnri
ll or
Glineh
tann
nit eir
ti⸗
inſe
ein
Kri
H e⸗
Gen
fennn .

lihente

D. k. 2 9 9
N 4 A:ogteren meordeg ri reuifhno. cit. c ſed ferunt noto ? propoſito quo ſe dãnentad taleʒ penitentiaʒ ſubeundã
tetter b 9 Teneris. quo ad deum: non quo ad hominem. cum rem iudicio ſacerdotis. ud i a kalez penitentlsz uibennda
geentantenecennefirdnnkrinu. e grennntgnndkeiwtna nat TinenitAanamdis
elgee Nroeihe . t eeet el non animo tantũ: ſed officio auctoritate.ſ. ſuperioris.ne imo ta
c Q enlcet mnne. . xxriſclx. ſicur eim. vi.q.i.ꝭ.verum hitc. tum ſed officio.i.iudicio ſuperioris ab officij cebenneabnintantun ſreedt
gmnir r ſncen. 6, n oraͤe Kfiſli ren⸗ furti tene,/ ti ſibi efficacis penitenne fructibꝰ l. di. ? purgabit. x. c. ð bis vo
Fimn ra. ſiſtin. ij.ſi cu rier Gi 1 iſti. Idem de libe/ ageo non ſolum amiſſa recipian· q &⸗ Em lla pretermilla di
ierai tribus.contra. ſolu. Wmö Belminsdeli nir: eniſ ſed etiaʒ cines ſuperne ciuitatis ef auji ad tempue, pronoſun; .
reuera magis rens edeeſt fgenltas inquit: cui ſo/ fecti ad gaudia ſempiterna perue/ nng a unnzalt heni
ünin eſt ſi opus Babiben Feui tas. niant. Moc idem pꝛobatur aucto ficiuʒ. vnde ſponte inceſſerat
biun aee drtenn BZ ſnn ertann on contingat fa ritate illa pꝛophenca. In quacun remeare. ut. .di. domino ſan
einaneee . ultasconcubendicim onli homheccatcaſieri cntterts e egreriiel
nanmnmte dic non minns eſt 8ge 9 eendei D it euz ali ꝛinge. ⁊c. non enim dicitur oꝛe cõ r Recipiant.i. iudicẽtur di
emn deaget nibliominni quo moo o cupere: ⁊ ſi poteſtaſ de feſſus fuerit: ſed tantum cõuerſus ni recipere. h.
ießln reus eſl: quanis ad uneſſe facturum: non minus reuſ fuerit igemuerit uita uiuʒ ⁊ ñ mo ſ CHoc ideʒ. ab iſto loco idu
am faciuʒ non perneni⸗ eſt quam ſi in ipſo facio depꝛehen⸗ rietur. Hinc etiam idem pꝛopbe cn Kartanns encrortatesc
at. nõ quin plus pec deretur. Item. Sicut auctoꝛitos ta ait. Scindite coꝛda ueſtra 7 drohoſiih ⸗ a bnqnein ſun
Nurn cetun omri topvs ſe ieſtatr uolutas remuneratur: nõ nonueſtimenta: oſiendens contri drconem uiae 415 r ſuaeẽ
rn rawi anack arer opus uoluntas enim in coꝛdis cõ tionem coꝛdis que in eiuſdem ſciſ infert cõcluſionẽ ab code;.5.
nnnn comnaiduolun n itiot i nerin oꝛis confeſ ſione intelligitur: non in confeſſio ſuſpendit itexꝝ cõcluſonẽ ſnã
in tatem in opus ꝓdu icte uce clarius conſiat coꝛdis ne oꝛis que pars eſt exterioꝛis ſa/ uſqʒ ad 5. cũ ergo. 7ita pui“.
Jn cere ſic ergo cohrra ttkitione : non ns confeſſiõe pec tiſfactionis:quam ſciſſuram ueſtiũ ad. 5. alij ecotra.æ hoc vi
ſenncu prohibitionem illaʒ cata dimini. C. Iem pꝛoſper. nominanita parte totuʒ intelliges ebis Pag enetoritate quas
fleſnn. faciens plus peccat O20⁰ illi quoꝛnuʒ peccata bu peccata dimitti.hinc etiam per eu Eer ane en en ſeſſio 5
Mlimi quia ergo opuſ adij manã noticiam latent non ab dem pꝛophetam ait dominuſ. Cõ pars tiertons ſagiſtactiordf
R tarein ſcit iniqui iane⸗ donkicriuc nenore no ſtro: a ego conuertar ad uos. con penitet. uel dic ſupius inſini⸗
eng d& Sicut voluntal aglbe eum quem habent teſtem uerſio aunem dicitur quaſi coꝛdis meunlir fficitur pars inſerio/
D nen opus tantũ nõ ip uʒ: habituri ſunt ⁊ ulioꝛem et undiqʒ uerſio.ſi autem coꝛ noſtꝛũ ſie⸗ ininhatlen eim hec uera
dl ſacit ut opus ſit re quid eis pꝛodeſt uitarehumanum undiqz amaload deum uerutur- ur dis Dosdigluitos; termi.
muneratorium:ed iudicium:⸗ cumſi in maloſuo per- morfſue conuerſionis fructum me omne noaial eit non boͤ ie
Wꝰ volumas. ſicut ali mãſerint:ſunt ituri in eternuʒ deo retur:ut deus ab ira ſua ad miſeri nõ ſcindere corda eſt infe 9
nmnöt bi dicit. ſ. ꝙ ſufficit retribnente ſuppliciũ:qui ſi ſui i diã cõ HW 1 rdaa elt mier
nnmit eienolina corats: eiribnente ſuppliciũ: qui ſi ſui i coꝛdiã cõuerſus peccati pꝛeſtetin ad ſcindere neſtimẽeta. plani⸗
Ndmn Atorporioerlp di ſi iudices fiant:⁊ ueluti ſue iniquni dulgentiam cuius pꝛimo pꝛepara us dixiſſet a toto ad partem.
Untpdnn due. quadoqʒ tame UAtis ultoꝛes hic in ſc uolunfariam bat uindictam. unde datur intelli, uu WKouertimini. ſz nũquid
tr bonum in bonuz cõ nis eerceaueeinpon ibus peniſ ſequi poſſumus. binc etiam lepio vinidet ar zie i cauts
erapgir nertitur diligentib⸗ mungbut ererna lupo icia lachꝛy . ſ uli quibus dominus pꝛecepit: extra de vi 1t bo. cle. 4 uni n
en äſeornmboo mis exueracoꝛdiscontrinonefln uroſtenderent ſe ſcerdonbis in Güar-Sitiüi vuir dis ſf.
niin Tann eore⸗ Jls enti 6 ret insnen eſorni ignis itinere antequam ad ſacerdotes de ſol. nec eim. ? oreterea ne
on Kta is incentc⸗ inira. Facllius densi nententemumacelſne er ose naoheekrin girninner
. que ſola uoluntate 1 placa bun qi non bumani con CtO nimirum datur intelligi: ꝗ⸗ an/ ergo hoc precipit alicni ouer
tmii ontrabumur ſola Uicti iudicio ſed ultro crimẽéagnoſ. trequam ſacerdotibus oꝛa noſtra timini ⁊c.ſo. tale illo: ſurge
guntt noluntate dimärun cunt: qui aut pꝛopꝛiis illud confeſ orbulſtendamus. ideſt peccata noſtra qui dormiſ⁊ exurge a moꝛin
int tur bm baz. ar. f. ſionibus pꝛodũt: aut neſcientibꝰ? confiteamur: a lepꝛa peccati mun-⸗ ienmetrage -nate
Umnt pec. ab emptione. 35 aliis quales occulii ſunt ipſi in e damur. Minc etiam laʒarusꝰ ui- qꝛ ptritio qua cõ rimaur call
aN contrarium credo. uolumarie excõmunicationis ſen diit: tritio qua cõterimur cau
mens ſigckconſenſun uo ntiamf n en. uus de monumeno pꝛodiit: non ſalit er precedit remiſſionẽ.?
pinip lunfasperuentt.at. tentiam ferunt: a ab alfari cui mi/ pꝛius de monumento eſt educius ſic cõtritio que ex libero arbi
emitt dvi vi iennmem UNiſtrabant non animo ſed officio poſten a domino eſtſuſcitatus: ſſ. trio procedit meretur remil/
ſner e ¶ Vontritione ſ. ſeparati nitam ſuam tanquaʒ moꝛ lapideremoto quo monumentuʒ ſionem.que tñ gratie que oa
lnmmt eS.nonig. mam plangunt. certi ꝙ reconcilia claudebatur in ſepulchꝛo reuixit: precedit erit attribuenda tan
nicust ſ¶Contritione. iiH / ””äs canſe. quidam lamen priuſ
gnient la. lcllicʒ que eſt vir ponunt remiſſionem.uel con
lepen. tus:non illa que eſt paſſio.ſ.afflictio qua pnnitur quis interius ro niles ad conuerſionèe 5 nnertimini.i.oſtendite noſ hnn
* ee 1. ahuetio qua PEnani d rius pro miles ad connerſioneʒ ? ego cõuertar ad nos.i.primaʒ gratiam nobis infun
immufn pectato. nec illa que eſt actio qua ſe punit aliqnis.b. ¶ Atẽ ꝓſper. daaz. ar. . di. v. falſas. vel dic Zↄuertimini per omiſſionẽ culpe ad qð gꝗlibʒt
nmnttt 3 D Orro. caſus. Inuitat proſper quẽlibet homineʒ ad peniten tur non per gratiaz habendaʒ qu nemo meretur Ucldemereturetiem 3 en
Iſonenn — tiam. Qui eim noluerit emendare delictuʒ eterno ſupplicio radio ſolis.ſi eim aperio feneſtram intrabit ſol:ſi clanſero nõ i tr bit 1
Ge damnabitur: quia noluit ſubire temporale ſuppliciuʒ. melius eſt er nõ poſſuʒ enʒ cogere ꝙ intret vnde dictum eſt de hoie qoẽſ naget men
go ꝙ quis confiteatur peccalum occulte nel etiaʒ in indicio cum po rediens per ſe.ſi tamen habeat gratiã põt mereri uitã derng vnde non⸗ maler
lalanoralenn cic penitentiam agere nt ſic cõmutet penam eternã hoc ar.iſte non põt mereri qð minꝰ:ergo nec qo mains. Itẽ nec boc. iſte, eſ
bE t⸗ Vrgrem auaſl ſine eaneone.r in ke Reltad Propoſin Pekenſianu d E end⸗ inus habilis ad ſuſcipiendam gratiam ̈
n en hoc non eſt nerum quia confiteri tenetur lacer oti. ſe Coõuerſio.ar. ꝙ nõ tantũ nalet uerbuʒ ſi Gtux cõpoſitux. dr. cont.4
ain hoc uult dicere ꝙ deberet recognoſcere peccata ſua ?⁊ inde ſe dana ff. ad.l.acquil.ſi Alnns. Finquit. udi eeheneleeetktus ar. contna
ri ubie uens . 1 er z eproſiderem.t quibus legitur in euangelio luce qui deſignant pec⸗
V cilius. S. xi. q. ij. enidenter. ibi allegatur hoc ꝓ capitulo. =Z Sacerdotibus. primo ergo eſt » 7
Sad ulteo. . teeh uty erum. ar. pro ſponte conleſſo. nionnts P 15 deo confitendz poſtea hcercoti. .e. ex
g n Sententiam. qd fit euz in ſecreto interims compunguntur ? co lnarurtribno. ʒarus.i.peccator conſuetudine peccandi depreſſus. arg·j.
is fitentur ſacerdoti.ut.j.e.di.nidebenignuʒ. ?.c. indicet. non tamen τ .Lapide. onere peccati. S
ſibi penitentiaʒ imponendo.uel ſe ligando.ſᷣm qð gratianus indqu, a ¶ In lepulchro. i. in cordis contritione. .
ſij

Muncanit. in enangelio
mathet.
b · Sacrilicium.i.ſatiſfactio
nem. as- .
c¶ Precepit. ð.xciij.di.domi
nnſ.⁊ ita ex precepio tenetur
quis conkfiteri.
d ¶Medici.i. ſacerdotes ꝗ
medicinã anime preſtãt. ſed
des dicitur medicus.ut.j.di.
iij. adhuc inſtant.xxiij.q.iiij.
nabugho.⁊.xi.q.iij.quomo
e ¶Amortuo.i.permanente
in peccatis. .
K¶Auctoritas.ᷣin lib.ieſu filij
Iyrach.ſ.eccleſiaſtico.
Perit.i.non eſt quia non
itet talẽ. ut.ſ.di.iij.iudas
2 ita perit hic qð non eſt. ar.
ff. ð conſti. pe.id qð.vel ſi eſt
non eſt ntilis quo ad nitam.
ar. ꝙ reſcriptum ab excomu
nicato impetratum ſit nulluʒ
ipſo iure.ar.contra.j.de con
ſe. di. ij. dixit.
b ¶Velut. qui eiʒ peccat nul
lus ?:qꝛ peccatũ ducit ad nõ
eſſe: cum nihil ſu.iuxta illud
Tc ſine ipſo factum eſt nihil.⁊
eſt uelut ſimilitndinarinʒ.ſed
ad litteraʒ põt bic intelligi qꝛ
poſt moriem nemo ualet con
fiteri. nt de illo dinite legitur
in enangelio.

ℳ—

i Oni memor. ꝙptuʒ ad gra

ie ſuſceptioneʒ dum eſt pec
cato. .

b. Si ergo. a. d. null⸗ ad ſui

ſalntcm.
¶Bamnatiõe.extra ð bap.
eius effec.maiores.
m ¶Patet. ecce cõcluſio ma/
Sitir.
n ¶ Si anteñp. babito ꝙ ante
confeſſio nem peccator reſu/
ſcitatur: probat ꝙ quando cõ
fitetur nõ eſt in peccato.ſi eiʒ
poſt reſurrectionem ſnam an
teqᷓ; confiteatur incipiat mo⸗
ri.i.peccato obligari.ſequere
tur ꝙ mortuus ideſt in pecca
to exiſtens cõfiteretur. quod
tamen non põt eſſe ante reſur
rectioneʒ nec poſt.a mortuo
enim ⁊c.perit confeſſio. Cõ
cludit ergo ꝙ ninens.i.reatu
peccati abſolutus conſitetur.
⁊ ita in confeſſione nõ dimit/
titur peccatum.
o Anima. nota animaʒ alio
modo ſuſcitari ꝙᷓ; corpus.
p ¶. Si anteʒ. uerba magiſtri

q ¶Apoſtolus.in epiſtola ſe
cunda ad coꝛinthios.
r Conuentio.ideſt commu
nicatio.
¶Belial. apoſtata interpre
tatur.
t Lncis. ideſt illuminatoꝝ
⁊ eſt argn.ꝙ cõtraria ſeſe nõ
patiuntur.argn. xvi.q.vij.in
noua. j. e. S. cum ergo.
n . Bominus ait. in euange
lioioboan.
x ¶ Abrahe. õ. xxij. q.ij. .. itẽ
opponitur.
Buobus. exigentibus cõ
traria.
Buobnus. diuerſis puta in
eo ꝙ ſunt diuerſi.alias ſecus
ff. de ope.libe.duorum eſt.

Pẽ peni⸗

a foꝛas uiuus pꝛodiit. Hincetiam

ut dominus oſtenderet ꝙ non ſa/
cerdotali iudicio ſed largitate diui
ne gratie peccatoꝛ emundatur:le/
pꝛoſü tangẽdo mũdanit: a poſtea
ut ſacerdoti ſacrificiũ ex lege of/
ferret pꝛecepit lepꝛoſus enim tan/
gitur: cum reſpeci diuine pietatiſ
mens peccatoꝛis illuſtrata com/
pungitur. unde poſt trinam nega/
tionem petrus domino eum reſpi
ciente pꝛofudit amaras lachꝛymaſ
quibus culpam negationis ſue di/
luit.lepꝛoſus ſemetipſum ſacerdo

ti repꝛeſentat dum peccatum ſuum

ſacerdoti penitens confitetur. ſa/
crificium ex lege offerret:duʒ ſatiſ
factionem ex eccleſie iudicio ſibi ĩ
poſitam factis exequitur ſed ante/
uam ad ſacerdotẽ perueniat emũ
atur: dum per contritionem coꝛ/
dis ante confeſſionem oꝛis pecca/⸗
ti uenia indulgetur. Hinc etiã me
dici negantur ſuſcitare aliquem ut
reſuſcitatus confiteamr: dum per
pʒophetaʒ dicitur: nunquid medi
ci reſuſcitabunt ⁊ confitebuntur ti
bi. Itez. A moꝛtuo ut auctoꝛi/
tas dicit:perit confeſſio:uelut ꝰab
eo qui non eſt. unde penitens ille
qui timoꝛe octaue reſurrectionis
territus exclamauerat. DHomine
ne in furoꝛe tuo arguas me:neqʒ ĩ

Q., O

ira tua coꝛipias me.poſtea ſuppli

cans aiebat. Saluum me fac pꝛo/

pter miſericoꝛdiam tuam quoniaʒ

non eſt in moꝛte qui memoꝛ ſit tui

in inferno autem nullus tibi confi
tebitur. ſi ergo nullus confitebit᷑

nibi:niſi reſuſcitatus.nemo autem
uiuit eterne gehenne filius ⁊ per/
petua damnatione dignus patetꝰ
qantequam quiſqʒ cõfiteatur pec
catum:areatu ſue pꝛeuaricationis
quo eterna ſibi debebantur ſuppli
cia per gratiam interne compũctio
nis abſoluitur. Iteʒ Si antequãꝰ
quiſq; confiteatur a deo reſuſcita/
tur:uel reſuſcitatus uiuit dum con
fitetur:uel poſt reſurrectionem ite
rum moꝛtuus eſt ⁊ confitetur.ſed
ſicut antequam reſuſcitaretur moꝛ
muſ confiteri non poterat:ſic poſt
reſurrectionem moꝛtuus cum fue
rit confiieri non ualet. reſtat ergo
ut reſuſcitatus uiuat dum peccatũ
confitetur:ergo ſola cõtrinio ĩ qua
fit reſuſcitatio tollit peccatuʒ.babʒ

itaqʒ reſuſcitatoꝛem ſuum ſibi pꝛe

ſentem ſeqʒ inhabitantem. vnde
Auguſtinus ait in pſalmo.lxii.re
ſuſcitatuſ coꝛpoꝛe uiuit abſente re
ſuſcitatoꝛe: non autem ſic reſuſcita
ms in anima cum enim deus ſit ui
ta anime:anima uero uita coꝛpo/
poris:ſicut coꝛpus uiuere non po
teſt abſente anima:ita non niſi deo
pꝛeſente anima uſiuere ualet. habʒ
itaqʒ anima ſibi deum pꝛeſentem
per gratiam:que uiuens peccatuʒ
ſuum confitetur:eamqʒ uitam que

deus eſt inhabitat quam inbabitã

do uiuere facit.ſi autemꝰillam in/
habitat:ergo templum ſpiritus ſã
cti facia eſt:ergo illuminata eſt: er
go a tenebꝛis peccatoꝛum expia/
ta eſt.ergo templum diaboli eẽ de
ſiit:que ad lucem uenit: cuius re/
ſpecius tenebꝛaſ fugat. Nulla eni
utait apoſtolus conuentio chꝛiſti.
ad belialꝰnulla participatio lucis
ad tenebꝛas:nulla communicatio
iuſticie ⁊ iniquitatis: nullus con/
ſenſus templo dei cum idolis. Nẽ
ut chriſtus ait. Omnis qui odit
malum in luce agit: qui autem ĩ lu
ce agit ficut auguſtinus ait: in chri
ſto operatur:qui autem in chriſto
operatur eius filius pꝛobatur. Cu
ius enim opera quiſqʒ facit:eius fi
lius eſſe peꝛhibetur. vnde quibuſ
dam dominus ait. Si filii abꝛahe
eſtis:opera abꝛahe facite. Item
uos ex patre diabolo eſtis:qꝛ ope
ra patris ueſtrifacere vultiſ.nemo
gqutem filius dei ⁊ diaboli ſimul eẽ
poteſt.nemo enim ut ipſe ait duo/
bus dominis ſimul ſeruire poteſt.
Item ut iohannes ait in epiſtola
ſua.qui natus eſt ex deo' non pec/
cat:ergo non eſt filius diaboliꝰ.ſo
loveniʒ peccato diaboli filiiſumus

ergo de eius regno tranſiati ſumuſ

in regnũ claritatis filii dei:a ſumiuſ
erepti de poteſtate tenebꝛarũ:⁊ fa
cti ſumus filii lucis. Cum ergo an
te confeſſionem vt pꝛobaiũ eſt ſu/
mus reſuſcitati per gratiam: a filii
lucis facti: euidentiſime apparet
ꝙ ſola cordis contritione ſine con
feſlione oꝛis peccatum remittitur:
Item iohannes. Omnis qui nõ
diligit in morte maner. ſi ergo vi /
nit ? diligit. ſi diligit dilectio eſt in
coꝛde.dilectio autem in malo non
eſt. eſt enim pꝛoprius fons bono/
rum:in quo non communicat alie
nusꝰ.ergo bonus eſt iſte factꝰ per
gratiam ante confeſſonem peccati
non itaqʒ malus eſt.bonus eniʒ 2
malꝰ aliquis ſimul eſſe non poteſt
ꝙ ſi malus non eſt:mẽbꝛũ diaboli
non eſſe pꝛobatur.nec ergo eſt dig
nus gehenna que diabolo ⁊ mem/
bꝛis eius ſolũmododebetur:ſicut
eterna beatitudo ſolũmodo mem
bꝛis chriſti paratur. non ergo ĩ cõ
feſſione peccatũ remittitur: quod
iam remiſſum eſſe pꝛobatur. fit ita
qʒ confeſſio ad oſtentionem pemi/
tentie: non ad impetrationem ue/
nie.⁊ ſicut circunciſio data eſt abꝛa
he in ſignũ iuſticie:nõ in cauſaʒ iu

ſtificatonis: ſic confeſſio ſacerdo/

ni offertur in ſignum uenie accepte
non in cauſam remiſſionis accipiẽ
de.Alii econtrario teſtant᷑ dicen/
tes ſine confeſſione oꝛis:⁊ ſanſfa/
ctione operis neminem a peccato
poſſe mũdari: ſi tẽpus ſatiſfaciẽdi
habuerit. vnde dominus ꝑ ꝓphe/
tꝗ ait:dic tu iniquitates tuas ut iu
ſtificeris . ¶ ¶ Item ambꝛoſius in
libꝛo de paradiſo.

5 C Ex deo. coope/

rante per gtatiã uel
baptiſmum.

7 Peccat coniunc

tim intelliges dum
moratur in ſanctita
te percepta ⁊ rege/
neratione dei. ð
ſie ðbeat ĩtelligi ha
betur. ſ. di. ij. F. iteʒ
bm. ⁊. c. ſi eiʒ inquit

2 Biaboli. ? ita

ex virtute nel pecca
to nomen amittimꝰ
ſicut ⁊.l.dicit ꝙ ad/
optatꝰ a ſeuatore in
filium filius ſenato
ris dicitur.ff. ð ſena
to.ſenatoris filius.
TZ nupta clariſſimo
qdiu non nubit alij
iferioriſ ordinis cla

de ſena. femine.

2* & Solo. magnuz

autem peccatnʒ eſt
non agere penitenti
am ⁊ ſuo ſibi cõpla
cere delicto.j.di.e.
ſuper tribus.

a ¶ Omnis. niuit ꝑ

gratiam.

b . Alienus. a cha

ritate preciſus.ſ.ad
mortem.j.e.in actõ
ne. extra de regnla.
⁊ tranſeun.ad reli/
gio. licet. in fi.
c Älij econtrario
leſtantur. ab boc lo

co uſqʒ ad.ꝭ.his au

ctoritatibꝰ.pro alia
parte allegat ꝙ ſcʒ
adulto peccatũ non
dimittitur ſine osis

cõfeſſione.quod iñ

falſum eſt. bene ta⸗
men dicimus ꝙ licʒ
cordis contritiõe di
mittatur peccatum
confeſſio tamẽ mun
dat:⁊ ſatiſfactõ mũ
dat.⁊ ſic magis ac
magis müdalur hõ
ſiẽ magis ac magis
inouat᷑ hõ.ſ. ð cõ. di
iiij.nõ ex quo.aucta

tes hic inducte paz

urgent ſi diligenter
exponantur.

d Conkfeſſione. i.
ea contẽpta.ut pri/-

maʒ opi. defendas
inxia uerbum illud
dominicum. vade ?
aplius noli peccare

ſ. di. iij. ſi apoſtolus
e . Per prophelaʒ

ait. duplex eſt dictio
⁊ conteſſio.ſ.interi
or ⁊ exterior.de iie
riori.ſ.que fit do di
citur ꝙ ſine cõfeſſio
ne non dimittuntur
peccata.uel dic. i.
poſitum habeas di⸗
cendi ore.

f Iuſtificeris. i.a
Pccato munderis.
vel bonis operibus

repleariſ.uel ut con
ſecutiunz noeſt. ye

. Cee

ſ

Pdſii
Crhim.

Cogr
ſecme
ſenez ve ⸗
Uininepg
lgoſos
ſaptetatt
Grtüao
(DLanion
Ugecns,
Thuüin
Ptefin
Panen:t
ogrero⸗
Ptanrid
Pfenſop
ſicnctrck
iledbee
degena ir
etelgein
Gutieongn
Uroniet
Ngerinin
Eelſonp
Cegnnen
nteotie
ncnandeo
käpber
Mhmspo
mmun
onnie
Mlfmlin
N.
fute
nnwe
Konmnin
Mia dee
ſhponir
angeon
Uhnd
fiende,
ſnmſ.
iünn
entie

dein
t. i
Füünenien
uhmmnt:
dlelgit
utſſung
lunfninn
Pninfi
hſaumnſie

enninſn

nmniee
W
ſimnii
nin
nH
unntne
nlgerpenne
eſſtice
eredcicrie
ertn
LOrmeni
In.
Mmman
ineperſneſ
vonen ein
Eeumdeſen.
Ehnſennas d
ſoletn.
PAecnm
ſon pt
nſcalſder
vottnbthvn
Nenge
lopornin
inininſras
Giſcegri
ünektoe⸗
etummugt
Ocscontie
imm unm
Cſſoumim
e
e ence
Geniu
Engernß
unbifien
liche
Gheſtne
ortuer

alſin
gch.
Uuntm 1
Cinunk
n
i
der Notif
Ce
lheſicn
rcfſ

yt inſtus alijs nidearis exẽplo tni proſicientibus.nel intelligitur de

exterioriut iuſtiſiceris quo ad alios.non quo ad deum apud quem

iuſtiticatus es.ar.j.e.c.iudicet.

a On poteſt. confeſſus.deo.yt.j.e.ſufficiat.confeſſio oris fit ſa
L. cerdoti.cordis fit deo.j.e.operis proximo.xi.q.iij.eſtimant.

3 0 0

90 nec charitas affnit.qꝛ aliter non delentur peccata niſi per charitatem. tan

la ergo eſt hec pena ex quo charitas adeſt quanta eſſet maioꝛ que excogitari

poſſet.⁊ hic dicit qualẽcũqʒ.ſed nec de exteriori qꝛ qnãdoqʒ ſine omni pena
exteriori dimittiiur peccatum.iuxta illud. vade ⁊ amplius noli peccare.j. di.
iij.ſi poſt.ſed tamen exaudi boc de interiori.quod ergo dicit.⁊ ſi longe mino

bᷣ Cce. vera ẽ:

ergo ſufficiẽſ

mellus ergo pꝛobat
auctorital hec Pᷣmã
opinionem uel ſecũ
dam. .B
cC Plangere. non ẽ
bec deſcriptio:quia
boc hũit indaſ ex ti
more ſernili. ſed eti

am aqnaliſcũqʒ aſſi/

gnatio.

dy Erkecta. hoc

.. capitulnz ha

bes. ſ. diſti. iij. circa

principium.

elICogit. hoc itel
lige tnʒ ad ſenſua
litateʒ que ſemper
ratõni repngnat.vn
de apoſtolus. caro
cõcupiſcit aduerſuʒ
ſpiritũ.⁊ econuerſo

f Tota. i. omnis e

ius gradus.

ι Huũilitas. e ſu⸗
perbia efferatur ut

phariſeus: uidetur
approbare eorũ ſen
tentiam qui dicunt

ꝙ remiſſio prepo./

nẽda eſt inſtificatio
ni. ſed hec dicta ſũt
de gratia iuſtifican
te.vel gratiaʒ. ideſt
gratie augmentum
ut non itelligaſ hoc
de gratia iuſtifican
te.vel non põt inote
lcere gratie acceptõ
nam res tũc fieri di

citur quando inno-
teſcit. vel hec dictio

purgatus ponitur i
vi nominiſ non par
ticipij. omnia enim

hec ſimul ſunt tem/

Iöònpoteſt quiſqʒ a peccato
miſtificari niſi peccatuʒ ante
uerit confeſſus. Idem in ſer/

mone quaꝗdrageſime.

¶SEce'nũc tẽpꝰ acceptabile ad

eſt: in quo confeſſo animam
a moꝛte liberat. Confeſſio aperuit
paradiſum.confeſſio ſpem ſaluan
di tribuit.unde ſcriptura dicit. dic
tu iniquitates tuas ut iuſtificeris.
his uerbis oſtenditur: quia nõ me

retur iuſtificari: qui in uita ſua pec

cata noluit confiteri. Ala ergo cõ
feſſionos liberat a moꝛte: que fit
cuʒ penitentia. Denitẽtia uera eſt
doloꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo anime
pꝛo maliſque quiſqʒ commiſit uel
conſenſit. penitennia eſt pꝛeterita
mala plangere plangenda iteruʒ
non commititere. Item iobã.
os aureum.
Erfecta penitentia cogii pec
catoꝛẽ omnia libenter ſuffer
re.in coꝛde enim contritio: in oꝛe
confeſſio:in opef totai bumilitasꝰ
hec eſt fructifera pnia . Idẽ.
DODn poteſt quis gratiaʒ der
eceleſtis accipere:niſi heius
purgatuſ fuerit ab omni ſoꝛde pec
cati per penitentie confeſſionemꝑ
donum baptiſmi ſalutaris.
Item Auguſtinus.

Vllus debite grauioꝛis pe/

ne accipit uemi niſi qualẽ/
cunqʒ a ſi longe minoꝛem quaʒ de
beat penam ſoluerit.ita enim ĩpar
titur a deo largitas miſericoꝛdie:
ut non relinquatur iuſticia diſci/
pline. ¶ Idem Innocentius.

Eminez putes ab erroꝛe ad

ueritatem a a quocunqʒ ſeu
magnoſeu paruo peccato ad coꝛ
reptioneʒ ſine penitentia poſſe trã
ſire*. Idem de penitentia.

Siebenrentam qualis agi

iur in eccleſia ut oꝛet pꝛo uo/
bis eccleſia. nemo dicat ſibi occul

te ago:apud deum ago:nouit deuſ

qui mihi ignoſcit que i coꝛde ago
Ergo ſine cauſa dictũ eſt que ſolue
ris in terra ſoluta erũt: in celo er
go ſine cauſa claues date ſũt eccle
ſie dei. fruſtramns euangeliuʒ dei
fruſtramuſ uerbum' chꝛiſti. pꝛomit

timus uobis quod ille negat: non

ne uos decipimus. Job dicit. Si
erubui in conſpectu populi pecca/
ta mei confiteri:atqʒ ideo ſi nõ po
tuiſtis uel noluiſtis habere pudici

tiã cõiugalẽ ſeu cõtinẽtiaʒ:⁊ deuia⸗

ſtis a pꝛopoſito uel uinculo coniu

gali:uel deuotione continentie:ſit

in uobis doloꝛ ⁊ humilitas penitẽ
tie. Apertius dico:nemo dicat nõ
intellexi:quia poſt uxoꝛes ueſtras
illicito concubitu uos maculaſtis

ſi pꝛeter uxoꝛesueſtras cũ aliqua

concubuiſtis:agite penitentiã ⁊c̃.
CItem ſuper exodum.
Q Tuenitinquit aaron ⁊1 om/
nes pꝛeſbyteride iſrael man
ducare panem cum ſocero moyſi ĩ
conſpectu dei.omnia ergo que fa/

ciunt᷑ ſancti in conſpectu dei faciũt

peccatoꝛes autem a conſpectu dei
fugiunt.deniqʒ ſcriptũ eſt:q; adã
poſtquam peccauit:fugita conſpe
ctu dei. ⁊ interrogatus reſpondit

ri:dicit quo ad acerbitatem.
ſcilicet pene.nam pena interi

or ⁊ ſi ſanta ſit:non tamẽ ita
acerbe affligit.⁊ ita non ẽ con

tra.j.di.iij. ꝓductior.qꝛ illõ

de exteriori uel illud ð pecca
to originali.nt ibi dicam. iteʒ
contra.S.di.xlvij.oẽs.ubi eſt
verbnʒ apoſtoli.ſicut exhibu
iſtis mẽbra neſtra ⁊c.hic aũt

dicitur ꝙ nõ ſicut:ſed ſufficit

qualitercũqʒ.ſo.nõ attendit
ibi paritas ſᷣm radices motu
um. ſed m modum penneu-
di.q.d.ſi manibꝰ peccauimꝰ
extẽdamus eas ad bona opa

ſi lingua loquatur bonũ.⁊ iia
de alijs mẽbris ut in quibus
plus deuʒ offendimus: plus

in illis peniteamus. vnde le⸗
gitur ꝙ rane iteremerunt re⸗
liquias pharaonis hoc eſt ua
niloquia.non autẽ poſſet attẽ
di ſᷣm radices motuuʒ.

p KLargitas.qꝛ in infinituʒ
magis attenditur bonitas

iniquitas uel nirtus.cum eiʒ
charitas creſcit non hʒ obicẽ

ſed in ĩfinitũ creſcere põt. vſ ñn
iuſtoꝝ ſemita quaſilux ſplen

dens creſcit in perfectũ diem
ſed iniquitas hʒ obicem.ſ.ſu
rioreʒ partem ratõnis que
empꝑ remunerat male agenti
⁊ etiã offenſio creatoris.

q & Relinquat᷑.ita ẽ miſeri⸗
cors ꝙ ẽt iuſtus:qꝛ nullũ pec
catum preterit ipumtuʒ.q.d.
lIʒ ita ſit miſericors:nõ tñ ita

ẽ de eius miſericordia cõſidẽ
duʒz nt enaneſcamus ꝑ ſpeʒ ĩ

mo miſericordiaʒ ⁊ iudicinʒ

catabo tibi dne.territi g iuſti⸗

tia ↄfidamꝰ de miſericordia

ↄfiſi ð miſericordia timeamꝰ

ð iuſtitia miſericors ẽ:qꝛ quẽ

libet punit citra meritũ =Z re-/

munerat ultra meritũ.iuſtus
qꝛ nullũ pẽtm pᷣterit iĩpunitũ

.
Pggin

h¶ Fructifera. nota ꝙ in peccato moꝛtali tria atten duntur. impn/
dentia. delectatio ⁊ perpetratio.cõtra hec tria triplici remedio opꝰ
eſt. contra impudentiam confeſſio in qua eſt verecundia.j.e.quem
penitei.delectationi opponitur amaritudo contritionis.perpetratõ
ni opponitur operis ſatiſfactio. Sed nunquid de venialibus tene.
tur quis confiteri.videtur ꝙ non:quia res pene cõtra naturã ẽ ⁊c.
nt. xxv. di. S. criminis. dico ꝙ de uenialibus maioribus tenetur g9s
confiteri.de quibus picit auctoritas.vitaſti grandia:caue ne obrua
ris arena.j.e.tres ſunt.ſed eſt generalis confeſſio ⁊ ſpecialis.ſpecia
li indigent mortalia. vnde lauabo per ſingulas noctes lectum menʒ
ideſt conſcientiam meã emũdabo diſcurrens per ſingulaſ noctes.i.

per ſingula mortalia de ſingulis.ſ.conuertendo ⁊ ſatiſſaciendo ſi/
larin non conſuſe.in generali nero ſufficit confiteri nenialia: ut
1

tin miſſa cum dicit ſacerdos confiteor deo ⁊c.illud non credo ꝙ;
exiſtenti in mortali peccato dimittuntur venialia.

„„

i L* põt quis.j. de con.di.iiij.non poteſt.

2222

be Purgatus.ſorde.j.de con. diſtin.iiij.. itcʒ ambroſius.?.c. ſunt
plures.

l Conteſſionem.interiorem.ideſt cordis doloreʒ ⁊ amaritudinẽ

quo ad adultos.

m Baptiſmi. quo ad infantes.vel per baptiſmum primo. ſecũdo

per penitentiam que eſt ſecunda tabula.j.ea. q'obrem.
nAUVllus. veniam q;tum ad eccleſiam. M
L) ¶́U ⸗Penam. non videtur hoc eſſe uerum:nec de interiori pe/
niten tia:nec de exteriori.nam ſi de interiori que peccata deleuit er

x L Eminẽ.magno. ſi de venialibus hoc intelligas: ponitur penitentia ꝓ/⸗
penitudine. ar. j. de con. di.ij. iterat. ar. j.e. tres. W
ſ Tranſire.ut magis iuſtificemini.j.de con.di.iiij.oẽs qui iaʒ.s.xxiij.q.iiij
qmd faciet.⁊.q.viij.quẽadmodum.

t SGite.alloquitur cõtemnentes ⁊ negligentes cõfiteri ⁊ ſatiſfacere ſᷣm pꝛe
ceptum eccleſie ut in telligatur de exteriori inſerenda eſt anctoritas æ=

gquedam ſequentes. nel hec auctoritas intelligetur de interiori penitẽtia ? ſa

tiſfactione:ſicut magiſter dicit infra.
n In corde.ſupple.⁊ iõ non indigent ſacerdotali iudicio.⁊ ſic bene ſequit᷑:
ergo ſine cauſa.ſimile.extra de ſen.excomu.a nobis.
xClanes.ſi eim ſine arbitrio ſacerdotis penitentia ageretur:fruſtra ſacer/
dotibus claues eſſent cõmiſſe. . .

y ¶Euangelinʒ.eſt ergo preceptum enangelij.penitentiaʒ agite.? Salomðõ. .

qui abſcõdit ſcelera uel peccata non uidebit lumen in eternuʒ.⁊ Jacobus.cõ
fitemini alterutrum ⁊c. ..
ʒ Verbuʒ.i.inutiliter. ſic.ff.ſi cer. pe.certi.ꝭS.quoniaʒ igitur.in fi. .
⁊ Pctã.appoſiopeſis.i.defectus orationis pre idignatione nel alio ſimili
3 Preter nxores. tres eim tantum ſunt ſtatus ſaluandorum. coniugatoꝛnʒ
continentium. ⁊ uirginum.nnt extra de ſum.tri. firmiter.S.xiij.q.ij.in preſen⸗
ti.xiij.di.nerui.

T nenit.illud tæ git quod legitur in exodo.ſ.cum ietro ſocer moyſine:

niſſet ad euʒ in deſertum:nènerunt aaron ⁊ ſeniores oẽs iſrael vt co/⸗
mederent panem cum eo.ietro pater fuit ethyopiſſe nxoris moyſi. ij.q. viij.
§. item opponitur.
a In conſpectu.quia ſtatim penitent.
b ¶ S uglunt.qꝛ penitere contẽnunt.vt dicitur infra: ii
iij

3

De peni.

a ¶ Abſcondi.ſed fruſira quia ſi aſcendero in cel tu illic es. vnde ſuper illo
uerſu poſuit magiſter Anſelmus hos vſus. Quo fugis cuchalade: quaſcũqʒ
acceſſeris oras. Sub ioue ſemper eris. benefſac ſi niuere queris.j. di.ij. . vlt.
b ¶ Mudus.nõ ſolum amictn corporis ſed ẽt mentis.quia etiaʒ prius nuduſ

„.

erat veſte.j.e.ner.cognouerunt.
nos.nec tamẽ erubelcat ſicut
⁊ pneri qꝙᷓdiun non peccãt nõ
erubeſcunt ire nudi.ſed poſt
q; ornrituʒ ſenſerintin mem
bretis illis nuraiter. ſtatimu
erubeſcunt ire nudi. .
c. Amplius. modus loquen
di eſt iſtins ire.vt.viij.q.i.lʒ.
⁊ eſt arg pro neritate ſepius
examinanda. ut.xxxv.q.ixc.
graue. B
d Plenioreʒ. ſenſus eſt pec
cat corã deo qui tanqᷓ ði pre
ſentiaʒ erubeſcens contnuo
penitet. nõ eim diuertit qui in
breni reuertitur:? a cõſpectu
dei diſcedit qui penitere con
temnit. ar. S. e. di. diuortium.
e ¶ In conſpectu. S. xvij. q. i.
qui vbona.
f & Soli. regum enim delicta
Plum deum habent nltorem
nam alium non timent. ſ. di.
iij. totam. hic tamen alia vide
tur expoſuio.
g. ¶ Plus habet q ille quia 9
ſpecin dei fugit ? maluʒ agit
non coram deo.
h Meſcit. i. contẽnit. argu.
xxv.q.i.hac conſona.redibit
tamen ſi predeſtinatus eſt.j.
di.ij. F. hoc itaqʒ.⁊.c.quicun
qʒ.ver.firmum.

i Ed ⁊ continno. ſeboizʒ
BH

ſex fuerũt ciuitates ãs
deſtruxit dominus inxta ior/
daneʒ. ſodoma. gemõra. ado
ma.ſeboiʒ.ſegoꝛ. eleale.que ẽ
bale.vnde effectus eſt locus
⁊ a ſpala qui dicit᷑ mare mor
tuuʒ ⁊ aqua illa nec eſt natabi
lis nec potabilis.ibi ferrum
natat.ibi ſunt poma pulcher
rima exterius.interius auteʒ
plena fauilla ⁊ cinere.biſ ver
bis deſcrivitur luxuria.xxxv
di. luxurioſa.
le ¶ Ex nicinia.ff. de ↄtrabẽ.
em.ꝙ ſepe.ꝭ.ulti.ar.ex vici⸗
nitate contrahi vitium.xliiij.

di. F. cum auteʒ. ar. contra. qꝛ

lupanaria non infamant ca/
ſtitatem.xxxij.q.v.tolerabili
us.⁊? c ar.ad queſtionẽ ð duo
bus fratribus domũ cõeʒ ha
bentibus.vnns habei parteʒ
inferiorem:alius ſuperioreʒ.
an vno peccante tota domus
dirimẽda ſit. hoc aũt capitu
luʒ non multũ facit ad propo
ſitum.qꝛ nec de interiori:nec
de exteriori penitẽtia tractat.

1 Erpens.caſus.qui non vu
QR

ſed erat hic nudus uirtutibuſ.j.di.ij.S.roma

audiui inquit uocem tuam ⁊ abſcõ
diꝰme quia nudus eram.ſed ⁊ cha
im de fratricidio condemnatus a
deo:exiit inquit a facie dei: ⁊ habi
tauit in terra naim. exiit ergo afa/

cie dei:qui indignus eſt conſpec/
ru eius.ſancti autem manducant?
bibũt in ↄſpeciu dei: 1 omnia que

agunt in cõſpectu dei agunt. Ego

amplius adhuc locum pꝛeſentem

diſcutiens uideo: ꝙ qui plenioꝛẽ
dei ſcientiam accipiunt: ⁊ plenius
diuinis imbuti ſunt diſciplinis:iſti
etiam ſi malum faciunt coꝛam deo
faciunt a in conſpectu eius faciũt.
ſicut ille qui dixit tibi ſoli peccaui
malum coꝛam tefeci æc. quid er
go plus habetr qui malum coꝛam
deo facit continuo penitet ⁊ dicit

eccatum. qui antem diſcedit a coõ
pectu dei:neſcit conuerti ⁊ pecca

tum purgare penitendo.hoc ergo
intereſt malum coꝛam deo facere:
J a conſpectu dei diſceſſiſſe peccan
tem. Item auguſtinus.
Ebgd ? continuo qui dixerat ſi⸗/

0

timet ꝙ in deſperationem cadit.

¶VConfeſſa. fuit ergo eua confeſſa ? etiã adam ſimiliter. ſ. e. di. ſi
cut primi. ? confeſſa eſt cũ dixit. manducaui. dicitur tamen in hiſio

rijs.p.manducatoris in illo.c.tũc fecerunt ꝙ eua non penituit imo
peccatũ retorſit in ſerpentẽ ⁊ ſerpentis actorẽ. ſed ideo dicit.p.mã⸗
ducatoꝛ eã no fuiſſe

gare: ĩdignus iudicatus eſt qui pu
niretur in peccato ſed remiſſuſ eſt

ſine pꝛeſcriptione pene foꝛtaſſe nõ
tam reus maioꝛi crimine paricidii
quam ſacrilegii.illud enim cõmiſit
in frareʒ quod deo credidit men
tiendum: dicens neſcio: nunquid
ego cuſtos fratris mei ſum.a ideo
accuſa toꝛi diabolo eius accuſatio
reſeruata eſt:ut cuʒ eo ⁊ eius ange
lis flagelletur:qui cum hominibꝰ
noluit flagellari.nã paſtoꝛ ille euã
gelicus lapſam ouem uexiſſe legi/
tur non abieciſſe.a ſalomon ait.no
l eſſe nimis iuſtus .debet enim iu
ſticiam temperare moderauo.naʒ
quemadmoduin tibi curãdus pꝛe
beatur queʒ faſtidio habes qui cõ
tempiui ſe nõ ↄpaſſiõi medico ſuo
fuiurum putet. ¶ Idem.

T Ibenter ignoſco: pꝛompte ĩ

cut adomefaciam te: ꝛ ſicut ſe

boim que due urbes ex nicinia ſo
domoꝛum parilis excidii traxere

conſoꝛtium. conuerſum eſt inquit

coꝛ meum in memetipſo. cõturba
ta eſt anima mea.non faciaʒ ſᷣm ira

cundiam furoꝛis mei. nonne ergo
apparet ꝙ ideo nobis peccantibꝰ
indignatur dominus ieſus:ut indi
gnationis ſue terroꝛe nos conuer
tat. Indignatio ergo eius non ul
tionis executio ſed magis abſolu
rionis operatio eſt. Item Am
bꝛo. in li. de paradiſo.
Erpens decepit me: ⁊ mandu
caui. uenialis culpa quam ſe/

quitur pꝛofeſſio delictoꝛum. Ideo

non deſperata mulier: que non re

ticuit deo ſed magis confeſſa pec/⸗

catum eſt:quam medicabilis ſen

tentia ſecuta eſtᷣ vonum eſt condẽ?

nari in peccato flagellari in deli/
cto ut cum bominibꝰ flagellemur.

deniqʒ chaim qui uoluit crimẽ ne

lt in futuro puniri pro peccato agat bic peni

tentiam ⁊ confiteatur: qꝛ quod fecit ena ſalutem obtinuit.chaim autem
quia noluit reſeruatum eſt eius peccatum eternaliter puniendum.

m UAenialis. ſed quomodo eſt nenialis culpa ene qua totus mundus ligat᷑.

dic quo ad vitã eternã nõ temporalẽ. veniale ergo eſt peccatũ qð ſequitur cõ
feſſio.ut hic.veniale etiaʒ diciiur qð in neteri lege morte nõ puniebatur ſed

cerimonias purgabatur. nec aliaʒ penaʒ eis lex imponebat. nt. ſ. di. vi. c. i. P.

nam uenialia. Iteʒ dicitur neniale qð cam uenie habet annexaʒ. ut qð fit per
ignorantiam uelimpotentiã qð ẽ peccare in patrem ⁊ ſaliũ.vnde apoſtolus ve
niam merui quia ignorans feci.viij.di.conſueiudo.ſed ei qui peccat in ſpũm
ſanctuʒ qð fit per malitiã non remittitur. xxv. di.qualis.viij.di. conſuetudo.
n . Mon deſperata.non eim deſperare debemus.imo debemus moli iter du

as molas.ſ.ſpei ⁊ timoris.vnde dictum ẽ.noli pignorare ſuperiorem molam

dulgeo. miſericoꝛdiam ma/
gis uolo quam ſacrificium: quia ꝑ
ſacrificium iuſtus commendatur:
per miſericoꝛdiam peccatoꝛ redi/
mitur. non ueni uocare iuſtosſed

peccatoꝛes ad penitentiam. In le
ge ſacrificium: in euangelio miſe/

ricoꝛdia eſt.lex per moyſen data ẽ
per me gratia.¶Item leo epiſco
puſ theodoꝛo foꝛoliuiẽſi epiſcopo
Aliiplex miſericoꝛdia dei

nit ut non ſolum per baptiſmi gra/
