ex.mi. fraternitati. niſi diſpẽ
ſet cũ eo. ut.lxiii.di.ſalonitãe
magiſter tñ ꝓſequit᷑ aliã que
ſtionẽ. ſ.vtrũ ſnia teneat ſiue
iuſta ſiue iniuſta. Tribꝰ autẽ
modis dr ſnia iuſta uel iiuſta
ut.jj. e. F. ſi ergo.ſ.ex aĩo:cum
malo nel bono ʒelo ſentẽtiat:
ex cauſa.ſ.cuʒ certa cã ſubeſt
uel nõ ſubeſt. ex ordine cũ ſer
uat᷑ nel ptermittit ordo iuris
Itẽ ſentẽtia alia eſt ↄdẽnatio
nis:alia excõicatõis: alia ſuſ
penſionis:alia pcepti que tñ
improprie dicit᷑ ſnia. ſentẽtia
cõdẽnationis ſemꝑ tenet niſi
ſit iniuſta ex ordie.ut.ii.q.vi.

ſecularibus ſecularia appellantur:
iuyxta illud apoſtoli. Secularia ͤ

tur iudicia ſi habueritis cõtempti⸗
bileſ qui ſunt in eccleſia conſtituite
iudicia uero ſeculariũ ſecularia ap
pellantur: iuxta illud apoſtoli in e/
piſtola clementis quod ex ſubſe/
quentibus datur intelligi cum dici
tur:hec opera que tibi minus con
gruere diximus exbibeant ſibi in/
uicem uacantes laici.pꝛohibentur
ergo clerici a cognitione negocio/
rum ſecularium uiroꝛum:non ſecu
larium cauſarum. negocia quippe
dericoꝛum:ſiue criminalia ſiue ci/
uiliafuerint:non niſi apud eccdleſia
ſticum iudicem uentilanda ſunt.

lebꝛare auſus eſt.ſed ꝙ ſentẽtia epi
ſcopi ſine iuſtaſiue iniuſtafuerit: ti
menda ſit: gregorius tveſtat᷑ dicenſ.
Timenda eſt ſententia paſtoꝛis.
Ententia paſtoꝛis ſiue iuſta ſi⸗/
ue iniuſta fuerit: timenda eſt.
Item ex concilio antiocheno.
A ſuo epiſcopo excõicatus: nõ eſt
ab alio recipiendus.
Iquis a pꝛopꝛio epiſcopo ex/
cõmunicams eſt: nec eum pri/
us ab aliis debere ſuſcipi: niſi aut
a ſuo fueritreceptus epiſcopo:aut
concilio facto epiſcopis occurrat
reſpondeat:a ſynodo ſatiſfecerit
quod ſtatuerit ſub alia eum ſentẽ
tia cipi.quod a circa laicos ⁊ pꝛeſ

Lau⸗.
a, — clericus arbitrog. teſt hec ratio. qꝛ metropolitanns nõ eſt inder cle diffinitiua. alias ſemp tenet niſi appellet ab ea. Itẽ ſnia excõicatõis
rici:vnde ſub eo nõ dʒ cõueniri.neccorã epᷣo debet cõneniri:cũ nõ poſ ordinẽ requirit ⁊ etiã cauſe cognitionẽ. ut.ii.q.i.nemo epũs.extra ð e
ſit eſſe actor ⁊ iudex.ex de reſti.ſpo.cõquerẽte.⁊ ex de cõceſ.pre.⁊ ec.non va. ap.reprehenſibilis.ex de ſen. ex. ſacro. ſiue tñ ſit iiuſta nel ex animo nio⸗
ſt electionẽ.in fi. Sʒ gs coget eũ eligere arbitros:rñdet᷑ epũs łʒ ſit ei ſuſpe uel ex ordine ſemꝑ tenet. ut.j.e.ſi epũs. forte nec releuat᷑ per appel
ctus. ut er de ap.ſecũdo reqꝗris. Itẽ in alio caſu cogit ipſũ eligere arbitros. ſ. lationẽ niſi quo ad cognitionẽ. ex de ſen.ex. per tuas.ſnia aũt mada 6
cũ recuſat eũ nel delegatũ ab ti uel precepti nõ li ſ
eo. ut. S.e.peruenit. .Z gat niſi id quod pre
bep Audiat᷑.s. vi.q.ii.c. epũs Idlericus aduerſus clericom Ange badrianus papa ait. cipit ſpectet ? ad of ſ.
2. ſed ibi ſolui. habet negocium nõ relinquat Mon nilſi in foꝛo ſuo audiatur cle/ ficiũ precipientis. ſpi⸗
cESynodi.jꝗ ſi habet᷑ ciuiliſ epiſe ad ſecularia i ricus vii. q.i. quia frater
cã ðᷣ epᷣm: ſolus metropolita un cpiſcopum zad cnala in ericus ſiue lai imi noſter. primo auteʒ E
nus ñ põt audire ut hic.⁊.vi. dicia non concurrat:ſed pꝛus ne- CU Lericus ſiue laicus ſi aanſe probat. B. uſqʒ ad ſhg
q. iiii. ſi inter. forte hoc nõ te gocium agitetur apud pꝛopꝛiũ epi Aaut lite pulſatusfuerit: nõ ali ⸗· . premiſſis. ſen rin
net in maioribus cãis. uelllo lcopum: uel certe ſi fuerit negociũ bi quam infoꝛo ſuo pꝛouocatus au tentic epiſcopietis nn
quit m antiqua tempora an ipſius epiſcopi apud arbitrosg ex diatur. iniuſte ſit parenduʒ lun
pro ſingulis cis fiebat conei utraqʒ parte electos audiatur ne CIgdem. deinde probat eam
liũ. ut. ſ. e ii · c. ii. .c. il. gocium.ſiquis uero contra hocfe Neclericoꝛum cauſa huiuſmo nonligare. ito
4 CO Nericus cerit: canonuʒ conectionibus ſub difoꝛmaſeruetur: ut nequaquã . Dend e. ni gin⸗
Mclericop. . i. . i in H iaceat. ſi clericus aduerſus ſuum coꝛum ſententia anõ ſuo iudice di ſim duobnocald⸗ um
mis. in fi. ex de iudi. at ſi. uel aliũ epiſcopum babea cauſam cia conſtringat. ¶ Res uero in li l. cuʒ ſentẽtia ẽ poſt mnſit
Via reſ.nec etiã actio apud audientiam ſynodi pꝛouin/ tigio poſita ante legitimum cogni appellationẽ lata⸗2 ipen
nẽ põt quis cedere alii cie conqueratur. ſiuero cõtra ipſiꝰ tionis euentum:in nullã debetom cum continet intole cagoin
poſti res eſt deducta in liit Puicie metropolitanuʒ epũm epi nino tranſferri perſonam. C Un⸗ rabilẽ errorẽ. er de lnd
gium. ut. C. c. l. ii. nec ualʒ pᷣ ſcopus ſiue clericus habeatcõtro- de gelaſius papa quingeſio epiſ/ ſent. excõ. per tuas. i⸗
nnogii iuperatip liti. ut uerlſiam: pergant ad ipſius dioce/ copo. õ fte
en de⸗ Nicn.e:vr ſis pꝛimates: aut certe ad conſtan In nullam wanſferatur perſonam indcbitis exaction untt
fundis ⁊ ſaltibꝰ reipublice li. tinopolitane regie ciuitats ſedem res in litigio poſita ante cognitõis bus aliquiſexcõica ialit
xi.l.ſi qᷓ. nec res litigioſa põt ut eoꝛum ibi negocium terminet. euentum. tur. ut er de excel. p UUn den
dedicari.ff. de liti. l. ulti. dni Ntem ex concilio agachenli. Via res in litigio poſita: in la. cũ ad quorũda. iinnn
añt re litigioſaʒ alienat: ? alie APWalea. nullam tranſferri põt oĩno m ρσ◻S⁸§ quis abali Wunt
mr neditor x emptor ſi ſcinit pud ſecularem iudicem epiſ- euentu: cni potius debeatur iudici ſuſoe us eſt obund
rem litigioſã. nt er nt li.pen. 1 1 ſuſpẽſus eſt ẽtũ ad iirner.
ten ſia W e. l ulti. in caſbu⸗ copo non permitrente pulſare: ſed aria diſceptatiõe poſſit agnoſci: ex ẽs. ut. vii. q. i. ſi gs igel
tñ licite alienat res litigioſa. ſi pulſatus fuerit:non reſpondeat: eadem re gi piam non ſinatur ex preꝛelbyter. ?. iiii q. x inin
ſ. ex cã dotis uel tranſactiõis nec pꝛoponat:nec audeat crimina/ igere penſiones:ſed in eodem ſta niſquis. Peſeni
uel donatois ꝓpter nuptis le negociuʒ iudicio ſeculari prepe ture eadem poſita in quo uidetur Concilio. bo/ mütſt
nel ex cã legati uel diniſionis nere. “Ex bis omnibus datur in ſiceut dictum eſt: ante conſtitutani li die ſolus metropo Imnthen
res litig iola que ſeruari ñ po ca necin cunn necmcninqli can polſ copetere ueridico pulſet cr ut ex de ſen. ex. per Wi
reſk. F. umi Perciſ. alienatio ſa eſt pꝛoducendus:niſi foꝛte ciui/ nune pꝛeiudiciis omnibꝰ inde ſub tuas. mti
nes.⁊. ff. de peti.here.diuus. lem cauſaʒ epiſcopus decidere no motis. õ o CQuog ſtatuerit fünete
g ¶ In litigio. res dicit litigi luerit: uel in criminali cauſa nõ ſui NAVogd uero culpa illa ſuſ ſſynodus. allirt,
oſa de cniuſ dñio uel quaſicã honoꝛis cingulo eum denudaue⸗ penſione digna ſit: ex ca/ A.ii. ni
erni inenberirore 2 polke rit. Illud autem quod in epiſtola pitulo illo mileuitani cõ H ſ
orẽ uel iudiciaria cõuentiõe is di non coani cilii liaunide eni .
2 per eum aduerſario cogni⸗/ ſe: iſ. li ſaneim ſe pꝛinandus eſt qn ae ſe
tio nt in aut. de liti. in princi. deus eſſe: ex epiſcopali unctione in ricum ad ciuilem iudicem credide iue
colla. ix. relligendum eſt. Mon enim in ei rit pꝛomabendũ:multo magis ſuſ i
h Erxigere. hoc intellige cũ ſcopum ungitur: ut cognitoꝛ ſecu⸗ penſione dignus eſt: qui ſui epiſ/ ahut
poſſeſſor eſt ſuſpectus: alias larium iudicioꝛum reſideat: ſedut copi indicium interpellanteʒ ad in unte
poſſeſſor ſemꝑ utit fructibu pꝛocuratoꝛ animaruʒ diſtributoꝛ dicium ſeculare pertrabere non du . tinn
pendeẽte lite.ut. xvi.q.iiii. uo⸗/ ſpiritualium exiſtat. pꝛobibetur er bitguit. 7 D Umtbe
umus. ex ut lit. pẽ.a mẽoria. goſecularibus negociis occupari: ¶ PEd ponatur qg hec cul Q. lii. hoͤ
t wſie.S. e inoliia nNonadtempng ſeane er ien uc pa ſuſpẽſiõe digna nõ fue ünn
M Yyonai bieq ſecularia iudicia nõ de rebus ſecu/ rit: queritur umum ſit de ſaſtin
◻rit an ille ſit dignul laribus:ſed ſecularinʒ uiroꝛum in ponendus: qui officium ue⸗
depoſitioe qui excõ telligenda ſunt. Judicia de rebus / contra pꝛohibitionem epiſcopi ce

ni
ian

☚

äin
Ne
inm
hng
etutg
lſei
Nanti
oitt
glotbt
ſniin
Ntoon
Ehnit
igil⸗
ſii
li⸗
nune
Gniti
fGende
ag
en

1.

X

¶Buos.ꝗ in cã denciatois idẽ põt eſſe iudex aceuſator et

4 DSaebeine aridebrwe fas.
b —

teſtis.ex̃ de ſimo.lʒ.item eſt hic ar. ꝙ euãgelica amonitio nõ ſolũ hʒ
locũ in occultis ſʒ etiã in manifeſtis.ii.q.i.ſi peccauerit.
c G&— Repue⸗ iracundus.i.ut ex aĩo ſit iniuſta.
2

Lito.i.nõ

ſeruato ordine iuriſ

e Et aſpere. ꝙ nõ
adſit cauſa.
Pꝛãteʒ. aucte hu
ius canonis.
g ¶ Interpellet. m
hec iura ꝗlibet excõ
municatuſ audieba
tur quolebat ſe pro
bare iniuſte excõica
tũ.hodie ſecus niſi
ſit poſt appellatiõeʒ
excõicatus.nel niſi
dicat errorẽ expreſ
ſum in ſnia. ut ex. e.
ti. per tuas.ſi gs Sᷣ
cõquerit᷑ metropo/
litano de iniuſta ex
cõicatione.aut ap/
pellauit ad euʒ:aut
non.ſi appellauit pᷣ
mo preſtabit cautõ
nẽ abſoluẽdꝰ ꝙ ſta
bit iuri.deinde ĩ op
tiõe hʒ an uelit euʒ
abſoluere uel remit
tere abſoluẽdũ eia
quo appellauit. ut
ex de ſen. ex.ꝑ tuas
ſi nõ appellauit ad
eũ:ſᷣim priora iura:.
debet remittere ab
ſoluẽdũ.⁊ ſi ille no⸗
luerit abſolucre tũc
metropolitanꝰ po/
terit abſoluer. ut ex
de offi. or. ad repri
mendã.ſi tñ niderit
ſniam excõicationiſ
euidẽter iniuſtã po
teſt ꝓnũciare iniu
ſtã: lʒ nõ ſit appella
tũ ad eü.ut ex ð ap.
ſollicitudinẽ. itẽ ecõ
nerſo ſi eſt appella
tũ ad eum ⁊ uiderit
iuſtã eſſe cãm excõi
cationis tenet᷑ eũ re
mittere abſoluendũ
n ex. de ſen. ex. per
tuas.in fi.hodie au
lẽ lʒ nõ appellet᷑ ad
ſuperiorẽ.ſi tñ ẽ pe
riculũ in mora põt
eum ſtatim abſolue
re.ut ex e.ſacro.

byteros ⁊ diaconos: ⁊ omnes qui
in clero ſuntconuenit obſeruari.
¶ Iten nicolaus ad lothariuʒ re
gSGceen. .
Excõmunicationis meretur ſentẽ
tiam: qui excõicatis cõmunien.
P Recipue gualdrade pellicis
Htne dudum a te repudiate cõ
munionẽ declina.excõmunicata eſt
enim ⁊ uſqʒ; ad pꝛeſentiam noſtraʒ
ab omni conmbernio chriſtianoꝛũ
ſequeſtrara.quãobrem cauendum
eſt:ne cum ea pari mucrone percel
laris ſententie: ac pꝛo unius muli/
ercule paſſione uinctus ⁊ obligatꝰ
ad perhenne traharis exitium. de/⸗
terius quippe in populiſ pꝛelati de
linquunt:ac per hoc ipſi crudelius
quam ceteri puniuntur: ut ait bea
tus gregoꝛius: ſcire pꝛelati debẽt
ꝙ ſi peruerſa unquam perpetrant:
tot moꝛtibꝰdigni ſunt:quot ad ſub
ditos ſuos ꝑditionis exempla trãſ
mittunt. unde neceſſe eſt: ut tanto
ſe cautius a culpa cuſtodiant:quan
lo per pꝛaua que faciunt nõ ſoli mo
riuntur.a infra.ceteruʒ pꝛecaue ne
quando nobis ſᷣm domini prece/
ptum duos aut tres teſtes adhibe
amus: ĩmo uero hoc ſancte eccle/
ſie dicamus:a quod non optainus
de cetero fias cunctis ſicut etbnicꝰ
⁊ publicanus. Item ex concilio
ſardicenſi capimlo.xvii.
De eodem.
Seobus foꝛte iracundus:
quod eſſe non debercito aſ⸗
pere cõmouetur aduerſus pꝛeſby/
terum ſiue diaconem:a eum de ec/
cleſia exterminare uoluerit:pꝛoui/
dendum eſt:ne ĩnocens damnetur

gut perdat cõmunioneʒ. a ideo ha

bet poteſtatem is qui eſt abiectus
ut epiſcopos finitimoſ interpellet⸗
cauſa eius audiatur ac diligẽrius
pertractemr. Ale uero epiſcopus
qui iuſte uel iniuſte eum abiecit:pa
tienter accipiatut negocium diitr

2

niatur: uel pꝛobetur eius ſententia

a plurimis uel emendemr: tamen
pꝛiuſquã omnia diligenter acfide/
liter examinentur: eum qui fuerat
comumone pꝛiuaiuſ ante cognitio
nem nullus debet pꝛeſumereut cõ
munione ſociet. ¶Item ex conci
lio carthaginenſi.
Se codem.
2 quis pꝛeſbyter ab epiſcopo
ſuo coꝛeciusꝰ fuerit:debetuii
qʒ apud uicinos epiſcopos cõque
ri: ut ab ipſis eius cauſa poſſit audi
ri:a per ipſos ſuo epiſcopo recon⸗
ciliari: quod ſi nonfecerit: ſed ſuꝑ
bia quod abſitinflats ſe cernen/
dum ab epiſcopi ſui cõmunione du
xerit: ac ſeparatim cum aliquibus

C zij.

1 6 6

h Iaquis.correctus.i.ſuſpenſus nel excõicatus minori excõicatiõe.ntpʒ

per id qð ſequit᷑ anathematiʒetur.

i H Jquis.nec in alia. epi nõ poſſũt d
tionẽ celebrãt:cũ nec cõciliu hoc po

i.ſi quis preſbyter.

ſciſma faciens ſacrificiuʒ deo obm
lerit:anathematiʒet᷑:⁊ nibilominꝰ
locũ amittar. At ſi querimoniam
iuſtam habuerit aduerſuſ epiſcopũ
inquirendum eſt. Item ex con/
cilio antiocheno.
DBe bis qui damnati a ſynodo ſa/
cra miniſteria contingunt.
B Iquis epiſcopus damnatur a
ſynodo:uel ſi pꝛeſbyter aut di
aconus a ſuo epiſcopo ⁊ auſi fuerĩt
aliquid de miniſterio ſacro contin
gere:ſiue epiſcopus iuxta pꝛecedẽ
tem conſuetudinem ſiue pꝛeſoyter
ſiue diaconus nullo modo licet ei:
nec in alia ſynodo ſpem reſtirutio
nis aut locum ſatiſfactionis habe/
re:ſed ⁊ cõmunicantes ei omẽs ab
iici de eccleſia opoꝛtet:et maximeꝰ
ſi poſtquã didicerint aduerſus me
moꝛatos pꝛolatam fuiſſe ſentẽtiaʒ
eiſdem cõmunicare tentauerint.
tem ex concilio mar.pa.
Sine ſpe ſitreconciliatnõis:qui ex
cõicatis cõicare pꝛeſumit.
Jquis epiſcopus in concilio
excõmunicatus fuerit: ſiue pꝛe
ſbyter aut diaconus a ſuo epiſco/⸗
po:a poſt excõmunicationẽ pꝛeſũ⸗
pſerit:ſiue epiſcopus ille aut pꝛeſ⸗
byter aut dyaconꝰ facere oblarõeʒ
uel matutinum uel ueſpertinum ſa
crificium quaſi in officio ſuo agere
ſicut pꝛius non liceat ei: nec in alio
concilio ſpem reconciliationiſ ha/
bere:neculma reconciliari:ſed eti
am eos qui ei cõmunicaueruntom
nes ab eccleſiareſpui: maxime eoſ
qui ſciebant eum eſſe deiectũ.ſi au
tem permanſiturbans a concitãs
eccleſiam: per foꝛinſecam potreſta
tẽ:opoꝛtet eum ſic ſeditionariũ ab
omni plebe expelli. ¶ Item ex cõ
cilio agathenſi.
De epiſcopis qui innocentes aut
minimis cauſis culpabiles excom
municant.
G PMiſcopi ſi ſaceꝛdotali mode
ratione poſtpoſita:innocẽtes
aut minimis cauſis culpabiles ex
cõmunicare pꝛeſumpſerint: aut ad
gratiam baptiſmaris feſtinãtes foꝛ
taſſe recipere noluerint: a uicinis
epiſcopis eiuſdem pꝛouincie litte/
ris moneanmir.⁊ ſi parere noluerit
cõmunio illis uſq; ad tempus ſy/
nodi a reliquis epiſcopis denege/
tur:ne foꝛte per excõmunicationiſ
peccatumꝰ excõmunicati lõgo tem
poꝛe moꝛte pꝛeueniãmr. Item
Seilio aphꝛicano. .
De bis qui ſempoꝛe ſue excõmu/
„nicanonis cõicare pꝛeſumunt.
PD Lacuituniuerſo concilio:ut ꝗ
excõmunicatus fuerit pꝛo ſuo
neglectu' ſiue epiſcopus:ſiue quili

iſpelar cũ talibus qui poſtexcõica
it.

ar. Z.ii.q.v.qua de cã.ſic.pii.q

lꝛ ¶¶ Maxime.i.tantũ.ſic.xii.
di. illud.xviii.di.ꝑuenit.xvi.
q.iii.per ſingulas.
I BG Jquis.nidet᷑ ꝙ iſti cłe
rci qui cõicant excõica
to in diuinis officiis: pari ex
cõicatiõe ligent᷑.ut er᷑ de ſen.
ex.ſignificauit.
m ¶Per forinſecã.i.manu la
icali.nec ſimile.S.xpii.di.nec
licuit.
n Piſcopi ſi.minimis.qᷓ
ppro minoribꝰ cãis non
eſt quis excõicãdus qð nerũ
eſt. ut.j.e.nullus. Sʒ j nõne
pro ſola cõtumacia eſt ꝗs ex
cõicãdus.ut.j.c.certũ. ſiue
crimẽ ſit magnũ ſiue paruuʒ
nũqᷓ; eſt excoicandus aliquis
niſi ſit cõtumax.ad hoc dicũt
quidã ꝙ ab hoĩe nõ ſit aliꝗs
excõicandus niſi pro ↄtuma
cia:ſed a canõe bene.ut.xvii.
q.iiii. ſi quis ſuadẽte.hoc nõ
eſt uerũ:quia qnqʒ excõicat
aliquis ꝓ cotumacia:qnq; ꝓ
crie.ut ex de uer.ſig.ex parte
io.ſʒ certe illa decre. dicit ꝓ
pro offenſa ſit aligs excõican
dus cũ nõ uult ſatiſtacere. et
ita pro cõtumacia:quare alia
diſtinctio eſt melior.h.
o Peccatũ.ar. ꝙ citius mo
rit quis ꝓpter peccatũ.ut.xii
q.ii.c.i.⁊ tollit deus malos ð
medio ne peccatũ eoꝝ augea
tur.xxiii.q.iiii.ea vindicta.et
tollit bonos ne malicia malo
rũ imutet intellectũ eoruʒ.de

pe. di. iiii. ſiex bono.
p Macuit. neglectu. uide
tur ꝙ pro negligẽtia

aligꝗs excõicat᷑:ſicut pro negli
gentia aliquis deponit᷑. ut.lx
xxi.di.dictumeſt.

„
è
, i

a Ugualdũ.iudicauerit.ſic patet ꝙ punitur iudex qui male iudicat.ut di

txi.ii.q.vi.hoc etiam.
b¶UVtilitates.qð nu

c G◻Mℳ Jautẽ.pᷣjncipes.ꝗ imꝑatores ſubſunt epis ⁊ ab eis pñ
di

ouo. mitiuſ tñ cũ eis agendũ eſt ꝙᷓ cu aliis.ut.xii.q.ii.de rebꝰ.⁊ ſi in

pluribus epatibus hʒ imꝑa/
tor domiciliũ:quilibet põt eũ
excõicat᷑.ff.ad munici.aſſum

6 ptio.
d Aicũqʒ. .
QH IJquis.cõmendãdi.nã
alioꝝ honores aliis nõ
debẽt eẽ occaſio nocẽdi ut.C
de ſta. ⁊ ima.l.ulti. nec aliꝗs
dʒ illð appetẽ ꝑ qð honõ alio
rũ minuat᷑.ut.xcix.di.nullus
nec tibi debes cõſulere cũ al/
teriꝰ iniuria.xxii.q.ᷣii.pᷣmum
nec aliꝗd facias in domo tua
qð vicino noceat.ut.ff. ð reg.
iur. domu.:ſi tñ facias aliquid
eo ꝓpoſito ut tibi ꝓſit: lʒ alii
noceat nõ peccas. ar. ff. de aqᷓ
plu. ar. l. i. . deniqʒ. ff. de dã.
infecto fluminũ.5.. ulti. 2.l. ſe.
. Ad deformationẽ C. de
ſta. ima.l.ulti.
gCIterũ.i. multotiẽs.
SBſit. ſiniſtrũ h eſt ueꝝ
in his que pnit trabi ad
bonũ ad malũ: ubi ſemper ĩ
meliorẽ partẽ eſt inpretadũ
ut. xli. di.c.i.⁊ ex de reg.iur.
eſtote.ſi dericꝰ amplectitur
mulierẽ int̃pretabit᷑ ꝙ cã bñ
dicẽdi eã hoc faciat.nt.xcvi.
di. in ſcripturiſ.tñ qñqʒ canõ
ſolã cõfabulationẽ int᷑ pretat
in deteriorẽ partẽ.ut.xxvii.q
i. nec aliqua.
¶ Aut gladio.hic hẽs ꝙ ino

bediẽtia capite punicbat᷑ S7
hodie repelleret a ꝓmotione

liiii.di. multos.nõ tñ qlibʒ in
obediẽtia capite puniebat᷑:ſjʒ
ſola illa q ſciſma inducebat.
nt. vii. q. i. deniqʒ. in fi. ⁊ de H
nõui.iiii.q.i.in prin.
l Bemonũ. Hᷣ oliʒ fiebat ad
lr̃am. hodie tñ ſathane tradi
tur ut citiꝰ cõuertat᷑.ut.j.c.au
di.in pᷣn.⁊.c.oĩs chriſtianus
1 B8 Jinimicus iſte.ab hoc
loco incipit tra ctare de
duplici excõicatione ⁊ nõ ꝙ

quedã excõicatio eſt ſimplex

ſiue mior que fit a ſarr̃is ⁊ ab
ingreſſu eccleſie.alia ſolẽnis
q̃ ꝓprie dr̃ anatheina q ſepa
rat ẽt a cõione fideliũ.de ntra
qʒ iſtaꝝ hẽs.iii.q.iiii.engel
trudã. maior excoicatio ipo
nit uel pro maior: crie nel ꝓ
cõtumacia. minor infligit 5
quolibet mortali.ut.j.e.audi
⁊ imponit᷑ ſiue penitẽti ſiue ñ
enitẽti:uel a ſe ipſo nela ſuo
ſacerdote loco pene. penitẽs
tñ melius facit ſi auẽte ſacer
dotis abſtinet a ſacr̃is.ut de
pe.di. i. in actiõe. impenitẽti
imponit᷑ qñqʒ a deo.ſ.qñẽ in
mortali peccato.tũc eni qtũ
ad deũ priuatꝰ eſt ſacr̃is.ut.ſ
e.audi.qnq; a ſe ipſo ⁊ male.
ſ.cũ nõ vult penitere et ceſſat
a ſacr̃is:quia h̊ ſibi putat ſuf
ficere ad penã ſine pnia.nt ð
pe. di. i. ſunt ꝗ arbitrant᷑ ſʒ ſi
nõ putat ſibi ſufficere ſʒ ab⸗
ſtinet:quia putat ſe indignuʒ
bene facit. ut de cõſe. di. ii. g
ſcelerate.qnqʒ infligi a ſacer

lli prohibet

ut. iiii.q. vi. omnibus.

— „ —

betſiue dericus ⁊ tempoꝛe ſue ex/
cõmunicationis ante audientiaʒ cõ
municare pꝛeſumpſerit: ipſe in ſe
damnationis ſententiam iudicetur
pꝛoluliſſe. Item nicolaus papa
eponantur epiſcopi qui excõmu
nicatis cõicant.

PEugualdum treuerenſez ? pꝛi

matrem belgice pꝛouincie ⁊ gũ
tarium agrippine colonie archie⸗
piſcopos nunc coꝛam nobis ⁊ ſan⸗/
cia ſynodoſub geſtoꝛum inſinuati/-
one:qualiter cauſam lotharii regis
duarum mulierum eius teberge:
ſcilicʒ et gualdrade recognouerint
iudicauerint:ſcriptum ſuper hoc
pꝛopꝛiis manibus roboꝛatm offe
rentes:nihilqʒ ſe plus uel minus:
aut aliter egiſſe oꝛe ꝓpꝛio multis
coꝛam poſuis teſtibus affirmanteſ
ſententiam quama ſede apoſtoli
ca in engelirudam uxoꝛeʒ boſonis
ſanctiſſimus frater noſter mediola
nenſis archiepiſcopus thado? ce
teri coepiſcopi noſtri petiuerante⸗
mittendam: ? nos diuino ſuccenſi
ʒelo ſub anathematis atteſtatione
canonice pꝛotuleramus:publice ſe
uiua uoce uiolaſſe confitentes:in ꝗ
bus omnibus inuenimus eos apo
ſtolicas atqʒ canonicas ſanctioneſ
in pluribus exceſſiſſe: et equitatis
noꝛmaʒ nequiter temeraſſe:ab om
ni iudicamus ſacerdotii officio ma
nere penitus alienos. a ideo ſancti
ſpirimus iudicio a beati petri ꝑnos
auctoꝛitate epiſcopatus exuios re
gimine conſiſtere diff mentes. pre
dictis autem depoſins licentiaʒ cõ
cedimus eccleſiam ingrediendi et
cõmunicandi ſicut laici ⁊ loquendi
ſuas utilitates: non autem turbas
concitandiuel ſcandalum ſollicita
di illis tribuinus facultatẽ. quan/
tum autem ad epiſcopale miniſteri
um ſoecialiter pertinet: etiamnulla
eis ſit licentia contingẽdi:ſicut noſ
cũ ſancta ſynodo iã decreuiſſe con
ſtat. ¶ Item clemens.
Clerici a laici qui nõ obediunt epi
ſcopis:infames efficianmr.

Yautem uobis epiſcopis non

obedierint omnes pꝛeſbyteri
a reliqui clerici omẽſqʒ pꝛincipes
tam maioꝛis oꝛdinis quam inferio
ris atqʒ reliqui populi:non ſolum
infames ſed eniam extoꝛꝛes a re/
gno dei conſoꝛno fidelium: a ali
minibus ſancte dei eccleſie alieni

erunt. ¶ Item petrus in ordinati

one clementis.
In chꝛiſtuʒ peccat qui ueritatis do
ctoꝛem contriſtat.
Vicunqʒ contriſtauerit do⸗
cctoꝛem uerians: peccat in
chꝛiſtũ:a patrem omniũ exacerbat

t excõicari. xcvi.

dote loco pene cũ vult pẽitere.qñqʒ a canone.ſ. cũ ꝗs cõicat excõica
to. in his duobꝰ caſibus eſt nccia recõciliatio.ut.j.e.excellẽtiſſimus
l. di. in capite. ſi ̊ gs ſit excõicatus ſemꝑa ſuo excõicatore ẽ abſoluẽ
dus.niſi nel ſit appellatũ ab eo uel ipſe ſit negligẽs. ut dixi. S.ðe. ſi epi

ſcopus forte.ſʒ ſi a canone eſt excõicatꝰ põt abſe

deuz: pꝛopter quod et nita carebit
ererna. ¶ Itez ambꝛoſius in libꝛo
de officiis.

Simulara uirtutũ affectione obe/⸗

dientia epiſco po non denegetur.

8 Jquis uero non obediatepiſ

copo ſeſe extollere atqʒ exalta
re deſiderans:querens etiam ob/
umbꝛare merita epiſcopi ſimulata
affectione doctrine aut bumilitatis
aut miſericoꝛdie:is a uero deuius
ſuperbit: quoniam ueritatis ea re/⸗
gula eſt: ut nibil facias cõmendan
di tui cauſa: quo minoꝛalius fiat.
neq; ſi quid boni operis habeaſid
ad defoꝛmationem alterius ⁊ uitu
perationem exerceas. non defen/
das impꝛobuʒ a ſancta indigno cõ
mittenda non arbitreris: neqʒ ite
rumꝰ arguaſ a impugnes cuius cri
men non depꝛehenderis. Itez
antherius papa.
Epiſcopo non obediens: demo/
num oꝛe decerpimr.

I Bſitut quicquam ſiniſtrum

de his arbitremur: qui apo/
ſtolico gradui ſuccedentes chꝛiſti
coꝛpus ſacro oꝛe cõficiunt:ꝑ quos
nos chꝛiſtiani ſumuſ:qui claues re
gni celoꝛum habentes ante iudicii
diem iudicant.in ueteri quidem le
ge habetur: quicunqʒ ſacerdonbꝰ

nõ obtemperaſſet:aut extra caſtra

poſitus lapidabatur a populo: aut
gladio ceruice ſubiecta contem/
ptum expiabat cruoꝛe:nũcuero in
obediens ſpirimali animaduerſio

ne truncatur: aut eiectus de eccle/

ſia rapido oꝛe demonum decerpi
tur. Item perus in oꝛdinatio/
ne clementis.
Quibus papa eſt inimicꝰ:bis nec
loqui debemus.
„ „ ,A&Da 4. .
8 Jinimicus eſt iſte clemens ali
cui pꝛo actibus ſuis uos noli/
te expectare:ut ipſe uobis dicat.⁊
cetera. ut ſupꝛa in tractatu oꝛdinã
doꝛum:ubi agitur de obediẽtia mi
noꝛum erga maioꝛes. ¶ Item fa⸗
bianus epiſcopus.
Excõmunicaius eſt qui excõmuni
catis cõmunicat.
Icut apoſtoli ſtatuerunt dicẽ
tes: cum excõmunicatis nõ eſt
cõmunicandum.a ſi quis cum ex/
cõmunicato auertẽdo regulas ſci
enter ſaltemꝰ in domo' ſimul locu
tus fuerit uel oꝛauerit ille cõmuni
one pꝛiuetur. Nem calixius
papa. Seeodem.
◻ Xcõmunicatos quoſqʒ a ſa/
cerdonibus nullus recipiat an

te utriuſqʒ partis examinationem

iuſtam: nec cum eis in oꝛatione aut
cibo aut potn aut oſculo cõmũicet:
nec aue eis dicat: quia quicuqʒ in

oluia ſuo ſacerdote.
bm diſtinctioneʒ eẽ

de ſen. ex. nuꝑ. hec

aũt pena ẽ nõ ſerua

tis excõicatõʒ. ſi cle
ricus ẽ deponit᷑. ut
S.c. ſi gs preſbyter.

ſi laicꝰ tardiꝰ abſol

nit. j. e. q iubente.

m Yapli. pan
G lus ſtatuit.

ii.q.i.multi.⁊ iohã

n ¶Auertẽdo.i.cõ

tẽnendo.

0 . Saltẽ. nedũ ali

1.
p Bomo. i. ſubeo
dẽ tecto.ut.xxxv.q.

vi. epus.in ſynodo
largiꝰ ſumit domul
f. ad ſyl. l.i. F. e.

q ¶Del orauerit. ſi

gercõicatꝰ intrat ec
cleſiã oẽs exibũt.ut

xxiiii.q.i.oĩs qui.ſa

cerdos tñ ſi incipit
miſſã nõ exibit qꝛ ñ
relinquet officiũ in
expletũ. ut.vii.q.i.
nihil.

r ¶ Cõione. maiori

quia iã inciderat in
minorẽ.sS.e.q. ſiꝗs
preſbytet.

1 Xcõicatos.
vtriuſqʒ. i. ex

cõicãtis excõicati
H.c.dixerũt ꝗdaʒ

ꝙ ignorate aduẽſa

rio nõ poſſet excõi
catuſ abſolui qð fal
ſũ eſt. ut er de ap. q̃
fronte.niſi pro crie
ſit excõicatus: tunc
eniĩ oportet ut pᷣmo
ei ſatiſfaciat.ut ex ð

Vb. ſig. ex pte. in fi.

uel dic ꝙſi index ad
qrelã alicuiuſ excoi
cauit aliquẽ: tũc nõ
abſoluet euʒ anteqꝙ
ab aduerſario itelli
gat an ſit ꝓ manile
ſto ðlicto excõicat⸗
uel nõ. ut. ſ. e. ſerue
tur.ſi aũt iudex nõ
ad alicuiꝰ qrelaʒ ex
cõicauit aliquẽ:tũc
ſupior ipſũ ſtati po
teſt abſoluere.ut.j.
in cõſtitutiõe inno.
e de ap. cũ ſpãli.

t MNec aue.xxiiii.

q.i.oĩs qui recedit.

güi
yyr.
ſlckin
ſani
ſahp.
ltan
füne⸗
plici
gugni
minft
cen
ſpunett
alai⸗
iitcvpn
ni eb
ctin
üdeen
Eiu
lircie
Hücpd
trſc
cther
Maitir
ädein
McNe
emt N
cel
fliſ
Gnin
pliue
lri
Mlkdon
nlnit
arnn

ei
n
ſt
deſeg
t
ſongi
Uhr
iſi
t
oſt
Neh
e
ton
li
ſtnn
lirit
lglo
di

rlii

ſoiſche
u
inſn
nfkdon
lliſe
anum
vnnme
Werpin
Nicgti
zfinn
pberbigi
ctofoin
aunigt

oſe nin
Urdenn
iieol
e.
Thines
Nrulgia
otetche
Urü

riendid

Hpoſtant
luct
Main
Hlipot
nnuön
rinwens
ege nt
gſiattl
ſonnan
anenin
n
lettnotn
nſtnen
oeN
eſeln
ſnituaen
lunin
hͤri
oben⸗
unern
l
ercrn
Pginn⸗

=

S= =

ienn

XI

a V Vm excdicato.ſtatim.g eſt canõ iſte late ſnĩie minoris excõi/
catõis.pterea ſi nõ corrigit ſe.excõicat᷑ ꝑ ſniam.ut.j.e.c.ꝓx.
b ¶ Aicõicauecrit.excõicet᷑.ſi cõicat in crie ⁊ crĩioſo eſt pari excõi
catione cũipſo ligatus.nec põt abſolui niſi ab excõicatore.ſʒ
ſi cõicat ei ſed nõ in crie:tũc põta ſolo ſacerdote abſolui.ex e. nuꝑ.

c Vre ſit. epiſ
hic habes q;
lris epi credit.? ha
bes preſſ e ð ꝓ
ba. poſt ceſſionẽ. et
iſtrumentis aliorũ
pᷣncipũ credit᷑ ſi cõ
ſuetudo regiõiſ hoc
bʒ. ut e de fi. inſtr.
cũ dilectus.ſed obii
cit cũ niua nox poti
or ſit i mortua qre
nõ credit᷑ nerbo epi
in talibꝰ. ut. vi. q.ii.
ſi tantũ. ⁊.c.placuit

nec papa ei creditꝗ

dicit ſe excõicaſſe a
liũ.ut ex de teſti. cũ
ꝛu fili. qñq; eni eulo
gia ex maila fide ſcri
bunt. ut. ff. de cuſt.
⁊ exhi.re.diuꝰ.nec
ſcripture tabelliõis

credit᷑: niſi hẽat te/

ſtiü ſubſcriptioneʒ.
ut in auc. de here.⁊
fal. F. ſancimuſ. col.
i.nec inſtro ꝓcura/
toris.e de ꝓcu.c.i
nec inſtro iudicis.
ut ex de teſti. cum a
nobis. ⁊.h.dicit q;

ſemp ſtat ſigillo epi

quia obtinet vicem
publici inſtrumenti
ut ex de fi. inſtr. ſcri
ptura.⁊ de fideiuſſ.
puenit. Alii dicunt
nõ credit᷑ ei niſi
redactũ ſit in publi
cã formã:ut in auc.
ut nulli iudi. 5. ſi ue
ro.colla.vi. ⁊.C. ð
dona. in donationi
bus.nel niſi habeat
ſubſcriptionẽ teſti
nm.⁊ ſi nõ ſit ꝑ pu⸗/
blicã manũ factum
quia forte ibi nõ ſũt
publice perſone. ut
xvi.q.iii. .põt.ho
die expeditũ eſt cir
ca ordinẽ iudicioꝝ
ꝙ nõ preſumit᷑ pro
iudice niſi quatum
alias ꝓbari põt.ex
de ꝓba. quoniã. in
omnibus aliis pᷣſu
mo pro ſnia iudicis
ſ. ꝙ ſit iuſta ex aĩio ⁊
ex cã ⁊ q;tũ ad ius
litigatoris. ut in cõ
ſtitntione. cũ ſpãli.
ex de appel.

bis uel aliis pꝛohibitis ſcienter ex
cõmunicatis cõmunicauerit: iuxta
apoſtoloꝝ inſtitutionẽ ipſi ſimili
ter excõmunicationi ſubiacebũt.
Item iſidoꝛus.
De eodem.

CU Am excõmunicato neqʒ oꝛa

re neqʒ loqui niſi que ad ean
dem excõmunicationeʒ pertinent:
necueſci licet.ſi quis enim cum eo
aut palam aut abſconſe locutus fu
erit:ſtatim cuʒ eo cõem excõicatio
nis contrabet penam. Item ex
concilio carthaginenſi. D
De eodem.
Vi cõmunicauerit uel oꝛa/
uerit cum excõicato: ſi laicus
eſt excõicetur:ſi clericus:deponat᷑
¶Item ex decreto honoꝛii pape.
Excõmunicatoꝛũ nomina uicinis
omnibus palam ⁊ publice annunci
entur.
Are ſit omnibus epiſcopis:
excõmunicatoꝝ omnino noĩa

tam epiſcopis uicinis quãſuis pa/

rochianis pariter indicare:eaqʒ in
celebꝛi loco poſita pꝛe foꝛibus ec⸗
cleſie cunctis cõuenientibus incul
care:quatenus inutraqʒ diligentia
excõicatis ubiqʒ ctcleaſtieges adi
tus excludatur:a excuſationis cau
ſa omnibus auferatur. TMeruʒ boc
de nominatim excõicatis intelligit
excõicationis enim penam dupli/
citer ſubimuſ: a dum reatum incur
rimus:⁊ dum ſententia notamur.
¶Vnde hieronymus in libꝛo iu
dicum. Duobus modiſ
aliquis ſathane tradimr.
Adi deniqʒ apoſtolum dicen
ten de eo qui peccauerat: tra
didi inquit huiuſmodi hominẽ ſa/
thane in interitum carnis:ut ſaluuſ
fiat ſpiritus.uides ergo quia ⁊ mo
do non ſolum per apoſtolos ſuos
tradidit deus delinquentes in ma
nus inimicoꝛũ:ſed etiam per eos
qui eccleſie pꝛeſident:a poteſtateʒ
habent non ſolum ſoluendi ſed eii
am ligandi.tradunmir autẽ peccato
res in interitũ carnis:cum pꝛo deli
ctis ſuis a chriſti coꝛpoꝛe ſeꝑantur
T ut mihi uidetur dupliciter etiam
nunc traduntur homines de eccle/
ſia in poteſtatem diaboli:hoc mo⸗
do quo ſuperius diximus: cum de
lictum eius manifeſtum fit eccleſie
de eccleſia per ſacerdotẽ pellitur
ut notatus ab omnibus erubeſcat:
⁊ conuerſo eueniat ei illud quod ſe
quitur:ut ſpirims ſaluus fiat in die
domini noſtri ieſu chꝛiſti.alio uero
modo quis traditus eſt ʒabulo:cũ
peccatũ eius non eſt manifeſtũ ho
minibus. deuſ autẽ qui uidet in ab
ſcondito perſpiciens eius menteʒ

E

1 6 7

d C Excuſatõis.ar.qꝙ õ̊ ea q̃ publice facta ſunt nẽo peꝛmodũ audiẽdꝰc. ut.viii

q.i.licet.liiii.di.nulli.xvi.di.ꝙ dicitis.xii.q.ii.qui ⁊ humanis.arg. .lxxxii.

di. propoſuiſti. in fi. .
di deniqʒ. ſathane.ſathane dicit tradi quĩa diabolus in eo bʒ ptateʒ
quaſi in pecore ſuo.ut.xxiiii.q.i.I.his auẽtibus.in ſi.

et animũ eius uiciis ac paſſionibuſ
ſeruientẽ ⁊ in coꝛde eiuſ non ſe dili
gi ſed aut auariciã aut libidineʒ aut
lactantiã uel alia huiuſmõi: iſtuʒ ta
lem dominuſtradidit ſathane:qũo
autẽ tradidit eum ſathane: diſcedit
a mente eius: ⁊ auertit ſe ⁊ refugit
a cogitationibus eius malis ⁊ deſi
deriis eius indignis:⁊ reliquit do
mũ coꝛdis eius uacuam. ¶ Cum
ergo per ſententiã quis nominatꝰ
fuerit:cum eo cõicare nõ debemus
cuin autẽ ſolo reatu occulte excõi/
cationis cõtraxerit penã: nõ eſt ab
eius cõmunione ceſſandũ.unde do
minus in euãgelio: tunc demũ pec
catoꝛẽ dixit habendũ ſicut ethnicũ
publicanũ:cum eccleſiam audire
contempſerit.apoſtoluſ quoqʒ nõ
git:ſi quis frater eſt foꝛnicatoꝛ: ſj ſi
quis frater nomĩat᷑ foꝛnicator ſen
tentie nominationem intelligens.
Hinc etiã urbanus guilimũdo epi
ſcopo:ſane quod ſuꝑ richardo.re/
quire in cauſa.quidam epũs in he
reſiʒ lapſus.hinc ẽt chꝛiſtus in e/⸗
uangelio ʒiʒania dixit eſſe toleran
dauſqʒ ad meſſem. ¶Minc etiaʒ
hieronymus in eodẽ libꝛo iudicũ.

Mali a bonis ſeparari penims nõ

poſſunr.
QOlite recedere a domĩo uſ
H.ꝑqʒ in bodiernũ diẽ:hoc ẽ do
nec ſeculũ ſtat.oſtendatergo mihi
qũo hiebuſeus donec ſeculũ ſtat:
babitet cũ filiis iude in hieruſalem
quippe cũ nec ipſi quideʒ filii iuda
habitẽt in hieruſalẽ.ideo ergo nec
iſtud uerũ eſſe porerit: ꝙ hiebuſei
cũ iudeis in hieruſalẽ habitẽt:quã
do nec ipſi quidẽ habitãt in ea.ſed
nos intelligimus hoc ſpiritualiter
aſſumẽteſeuangelii parabolã: que
dicit de ʒiʒaniisꝰ:ſinite utraqʒ cre
ſcere ne foꝛte uolẽtes eradicare ʒi⸗
ʒania eradicetis ſimul cũ ipſiſ ⁊ tri
ticũ.a infra.audi ergo ſcripturã di
centẽ:qꝛ nõ potuerũt filii iuda diſꝑ
dere hiebuſeos:ſed habitauerunt
cum ipſis uſqʒ in hodiernuʒ diẽ in
hieruſalẽ. unde depꝛecoꝛuos qui
fideles eſtis:ut ita uitã ueſtrã ⁊ cõ/
uerſationẽ pᷣuetis:ne in aliquo uel
ipſi ſcãdalũ patianini:uel alis ſcã
dalũ faciatis:ſed ſiſuobis fũmi ſtu
dii ſũmeqʒ cautele:ne quis in hãc
ſanctoꝝ cõgregationẽ pollutus in/
troeat: ne quis hiebuſeus habitet
in uobis. Nides enim qꝛ dicitſcri
ptura:q nõ potuerũteücere filii iu
da hiebuſeos de hieruſalẽ. hiebu/
ſeus aũt interpꝛetat᷑ ↄculcatio.eſto
ergo qꝛ nõ poſſumus eiicere iſtos
qui nos cõculcant:eos quos ſaltẽ
poſſumus:quoꝛum peccata mani/
feſta ſunt:eiiciamus.ubi eni pecca

f¶Quidam. j.xxiiii.q.ii.c.
iii.
gAite. oſtendat.ſupple
L qui hoc ad arn
intelligere.
h ¶Be ʒiʒaniis.i. de occultiſ
peccatoribus.
i ¶ Vtraqʒ.i.malos eſſe cum
bonis.

kꝓqTriticũ.ar. ad queſtionẽ

vbi vnꝰ interfectꝰ eſt ab vno
de tribus:ſi dubitat᷑ a quo ꝙ

rõe dubitatõis omnes debe
ant ꝓmoueri:quia roe dubi

tatõis vicioſa ⁊? ſuperflua to
lerantur.xiii.q.ii.nõ eſtime/
mus. extra de ſepul.ſacris.ſi
mile. xiiii.q.v.deniqʒ. ⁊ ſan
ctius eſt impunitũ.æc̃.ff.de
penis abſentem.ar.S. de pe.
di. v. ſi qui uero.ff. ad.l.acꝗ.
ita vulneratus.vi.q.ii.ſi tatũ
⁊.c.placuit. Itẽ eſt hic ar.ꝙ

rõe cõnexionis permittit᷑ qʒ

alias non licet.ſic.lxxxi.di.tã

tis.⁊.c.cum omnibus.⁊.ff. ö

mino.deniqʒ.ꝭ.ucrũ. ⁊.l.eti
am.⁊ quid iuris ſit de hoc in
queſtionibus notaui.b.

a & MHedqʒ margaritas. S. xliii
di. in mandatis.
b NVando. ar.ex h.c.qꝙ;
nõ nocet taciturnitas:
qn nõ ꝓdeſt pdictio.ut nõui
xxviii.di.diaconi. .
c . Accipiãt.S.xliii.di.in mã
datis.

1 HB menſã.ꝑmittimꝰ.ad

B ut eos lucremur. ut

„„

xxiii.q.iiii:infideles.cũ iude

is tñ nõ poſſumus comedeꝛe

ut. xxviii.q.i.oẽs.ſʒ nec ho/
die cũ paganis licitũ eſt vme
dere:cuʒ ipſi diſcernat cibos
ſicut ? iudei.hec ̊ eſt cã qua
re poſſumus cõicare pagais
⁊ n excoicatis:cũ tñ ⁊ illi ſint
membrũ diaboli ut eos lucri
faciamus.tñ ideo qꝛ nõ mul-
tũ curarẽt lʒ eos nitaremꝰ.ſʒ
excõicati erubeſcũt ſi nõ cõi/
catr᷑ eis.ut.S.e.audi.
e ¶ Euidenter.uel teſte. ꝗ ali
q8 ſeipſũ fert ſniaʒ.ut.xxi.
di. nunc aũt.ar. qꝛ nemo ſi

bi imperare põt.ut.ff.ð arbi.

l.pe.meliꝰ tn eſt ſi hoc faciat
aucte ſuperioris.j.de pe.diſ.
i. in actio ne.
¶QAueſtione.i.diſtinctione
nã tractatus de pe.per diſtin
ctiones diuiditur.
g C Be pe. jj. de pe. di. i. . iteʒ
ſicut.
h Prefinito.in cena dñi.
i ¶Sentẽtia.ſic iudex ſecula/
ris põt aliquẽ excõicare.i.a
legitimis actibuſ ꝓhibere. ut
ff. de penis.l.moris.
le ¶ Engeltrudã.S.iii.q.iiii.c
ulti. . xvii.q.iiii.quiſqꝗs.S.v.
q.ii.c.ii.iohaãnes.

tũ manifeſtũ non eſt: eiicerẽ de ec/⸗
cleſia neminẽ poſſumus:nefoꝛte e⸗
radicantes ziania eradicemus cũ
illiſ a triticũ:mouet tamẽ me quod
dixit:qꝛ nõ potuerunteücere hiebu
ſeos.i.eos qui interpꝛetant᷑ cõcul
catio.⁊ ideo uideamꝰ qui ſunt in ec

cleſia cõculcãtes.illi ſine dubio de

quibus dominꝰ dicebat in euãge/
lio:nolite mittere ſanctum canibꝰ
neqʒ margaritas ante poꝛcos: ne
foꝛte cõculcẽt eas pedibꝰ ſuis:⁊ cõ

uerſi dirüpãt uos. iſte eſt ergo bie

buſeus.i.cõculcatio:qui ĩdigni au
diũt uerbũ dei.⁊ cũ audierint neqʒ
ut infideles diſcedũt: neqʒ perma
nent utfideles:ſed ꝑcepta miniſte
rioꝝ noticia: fidei noſtre ſecretio
ribus pꝑſcrutatis:ↄuerſi poſtmodũ
