cant. pi di. ſun nonnlil. izʒati fuerint in te: ſz non ego: quis ◻ Xmerito plebis nonnunquã fmb
Inter infamiã.i.quidam alius iure de ſe pꝛeſumat: deniqʒ ⸗ epiſcopidepꝛauant᷑ quatenuſ npi
ſaptẽtes dicebãt eos neraces dauid quia dixerat: Ego dixi ĩ abu pꝛoclinius cadant qui ſequunmr. ullnln
quidã nõ.xli.di.qð dixit dnſ. dantia mea:non moueboꝛ ineter⸗ Capite langueſcente cetera coꝛpo Ammi
h Verũ hac aucte. ſ.s. ea. num. eam ſibi iactantiam obfuiſſe ris membꝛa inficiuntur. deterioꝛeſ nſfin
oues. hec ſunt nerba eiuſde; confitetur dicens: auertiſti faciẽ m ſunt qui uitam moꝛeſqʒ bonoꝛum andan
pii.? cõtinuant illi.c.oues. ama me:a factus ſum conturbatu coꝛumpunt hbis qui ſubſtãtias ali . nn
¶Item gregoꝛius. oꝛum prediqque diripiunt. Caue/ H (in
at itaqʒ unuſquiſque:ne aut linguã mulli⸗
Ar boni ſalubriter bumiliẽtur lin⸗ aut aures habeat pꝛurientes.ideſt pgnuen
gue maloꝛuʒ conna eos inſurgũt. ne aut ipſe aliis detrahat:aut alios (an
detrabentes audiat. Sedens in in
Anr Prurini qui uitam bono / qjuit pꝛopbheta aduerſus fratreʒ iu n
rum foꝛtaſſe amplius quam de um loquebaris derrabendo: a ad/
bent laudãt: a ne qua elatio de lau uerſus filium marris me ponebas ſini
de ſubrepat perminit omnipotens ſcandalum.a cetera. MDarcantſin ir

fihn
lnnnt

VI

a &πσ mma. detrahere. 5. di: xlvi. accuſatoes.
b G accuſare. S. ij. q. vij. ſigs eps. de pe. di. homicidioꝛum.

cVlames.cõtẽnũt.ſi.xix.di.nulli.

2

Fmres. ex hoc.c.patet ꝙ oẽcrimẽ infamat ſecũdũ canones
2.5. e. oëo. 7.c. ſequẽti. Iẽ ex Hh.c.videt ꝙ oẽ crimẽ ſit publicũ bʒ ca

nones.
e¶ Be bellis publi
cis. tales ſunt rei le
ſe maieſtatis. ut. ff.
ad.l. iul.ma.l.iij. ?
capite puniũt. niſi
onm defendere no
otuerint. ff. de re
mili. oẽ. F. qui i acie
EPetunt abitioſe
nt. .i. q. vi. ſicnt.
g CAd iracũdiã. ex
de homicidio ſic di
gnum. §. illi nero.
h T Pꝛouocãt.i.ðla
toꝛes.ut. v.q.ult.ð/
latoꝛi-:
i C Legitimã.i. ple/
nã.aluer enĩ nõ ꝓ⸗/
mouẽt nec aliqueʒ
pñt accular.ut.j. ſe
quitur. .
lꝛ ¶ Qurie.liiij.di.c
i. 2. ll.
CMẽtẽ. ut furioſi
m C Manikfeſtat. S

.

xxxiij.di.maritum.
n ] Vicũqʒ. ꝑ/
iurauerit. S.
iij. q. v. ↄſtituimus
o Seprtẽ.xxii.q.ii
ij. ꝗq ſacro ð.ſo. ibi.
p Sine pnia. inte
rioꝛi.ſi.l.di.clerico
q ¶ Teſtimoniũ.eti
ampoſt pniam pꝛi/
uata. ut.j.xxij.q.v.
paruuli. Et boc eſt
nexꝝ i teſtibus. Se/
cuſ videt᷑ in accuſa
toꝛe.ut.xxij.q.v.ſi⸗
quis conuictus.
1 ¶ Recipiat᷑. alibi
dicit ꝙ iuramentũ
ſolü deũ hʒ ultoꝛeʒ
ut. C. de rebuſ cre.

l. ij. nõ ergo icurrit

infamiã. Iteʒ alibi
legit ꝙ ꝑiuriu cõti/
net᷑ ſub crimie ſtel⸗
lionatꝰ.ut.ff. de cri

qui ſubſtantias aliorum prediaqʒ
diripiũt.ipſi enim ea que extra noſ
ſunt:lʒ noſtra ſint auferunt. noſtri
quoqʒ detractores ⁊ morum cor/
ruptores noſtroruʒ ſiue qui aduer
ſus nos armantur: proprie nos ip
ſos decipiunt: 1 ideo iuſte infa/
mes ſunt:a merito ab eccleſia ex/
torres fiũt. Pro meritiſergo ple
bis ſepe paſtores deprauãtur ec/
cleſie ut proclinius corruãt qui ſe
quuntur. Itez alexander papa.
De eodem,
Amma iniquitaſeſt fratres de
rabere a accuſareꝰ.unde ſcri/
ptum eſt. Omnis qui detrabit fra
tri ſuo homicida eſt.⁊ omnis bo/
micida non habet parteʒ in regno
dei. ¶ Patret ergo ut premiſſum
eſt quod carnales probibentur ab
accuſatione ſpiritualium:non ſpiri
tuales ab accuſatiõe carnaliũ. Cũ
itaqʒ crimioſi ⁊ infames ab accuſa
tionibus prohibentur:uidendum
eſt quos canonum ſacra auctoritaſ
infames appellet. De his ſte/
phanuſ romane eccleſie epiſcopuſ
hilario dicens. .
NQue perſone infames habeãtur.

T Ntames eſſe eas perſonas di/

cimus que pro aliqua culpa no
tantur infamia.i:omnes qui chri/
ſtiane legis normã abiiciunt ⁊ ſta/
tuta eccleſiaſtica contemnunt.ſimi
liter fures ⁊ ſacrilegos ⁊ omnes
capitalibus criminibus irretitos
ſepulchrorum uoc uiolatoꝛes.
omnes qui aduerſus patres ar/
mantur:qui in omni mundo infa/
mia notantur. ſimiliter ⁊ inceſtuo/
ſos hbomicidas periuros raptoreſ
maleficos ueneficos adulteros de
bellis publicis fugientes:a qui in

digna ſibi petunt loca tenere: aut

facultates eccleſie auferunt iniuſte
7 qui fratres calummantur aut ac
cuſant ⁊ non probant:a qui contra
innocentes principum animuʒ ad
iracundiam prouocant.a omnes
anathematizatos uel pro ſuis ſce/
leribus ab eccleſia repulſos.a om
nes quos eccleſiaſtice leges uel ſe
culi infames pronunciant. Mi ni/
mirum omnes nec ſerui ante legi/
timam libertatem: nec penitentes
nec bigami:nec illi qui curie deſer
uiunt:uel non ſunt integri corpore
aut ſlanaʒ non habent mentem uel
intellectum:aut qui inobedientes
ſanctorum patruʒ deeretis exiſtũr
aut qui furioſi manifeſtanturꝰ. hi
omnes inquam nec ad ſacros gra
dus debent prouehi: nec iſti nec
ſuſpecti nec liberti nec rectam fidẽ
uel dignam conuerſationem nõ ba

14 5

mie ſtel. l.ii. Sʒ crimẽ ſtellionatꝰ ñ ifamat.ut.ff.de erimi.ſtel.l.ii.ꝗ̊ nec ꝑiuriũ
So.ubi iuramẽtũ nõ cedit in pᷣiudiciũ alicuiꝰ.ſolũ deũ hʒ ultoꝛẽ.HDicũt auteʒ
quidã ꝙ ſi iuramẽtũ eſt de futuro ſemꝑ infamat.qꝛ ibi frãgit᷑ fides deo ⁊ hoi
Secus ſi eſt de pñti uel de pterito.ut.C.de trãſac.ſiquis maioꝛ.Alij dicũt ꝙ
iuramẽtũ qð interuenit in ↄctibus nõ infamat.ſecꝰ i iuramẽto qð fit i iudieiis

bentes ſummos ſacerdoteſ poſſũt
accuſare:nec ad accuſationem ſeu
ad teſtimoniũ nullatenus iuſte poſ
ſunt recipi.¶ Itẽ fabianus papa
Infamis efficitur:qui ſciens deie
rare preſumit.
Mlicunqʒ ſciens ſe periura/
uerit. xl. dies in pane 1 aqua
ſeptem ſequentes annos penite
at:⁊ nunquam ſit ſine penitentia⸗
nunquam in teſtimonium recipia
turſ.communionẽ tamen poſt hoc
Vercioiar. Item euſebius papa
ccuſationes ⁊ perſonas:quas le
ges ſeculi non admittunt. eccleſia
ſtice quoqʒ repellunt.

TD Os ſequentes patrum ue/

ſtigia pro ſaluatione ſeruoꝝ
dei: quaſcunqʒ ad accuſatiões per
ſonas leges publice non admittũt
bis impugnandi alterum ? nos li/
ceniiam ſůbmouemus ⁊ nulle ac/
cuſationes a iudicibus audiantur
eccleſiaſlicis: que legibus ſeculiꝓp
bibẽtur. Sed lʒ infames ab ac
cuſatione epiſcoporum prohibeã
tur:non tamen iſti ab huiuſmodi
accuſatione prohibendi ſunt.he/
reticos nanqʒ accuſare infamibus
non prohibetur: ut ſupra patuit in
eadem cauſaubi de accuſatione mi

norum aduerſus maioꝛes diſputa

rum eſt. Item. Decodem.

O AUm maiores ſcientia ⁊ moꝛi

bus a minoribuſaccuſari pro
hibeantur:non equales ab equali
bus uel minores a maioribus ab
accuſatione huiuſmodi ſunt probi
bendi:cuʒ herencus catholico mi
nor ſit. Sed a hoc an generaliter
accipienduʒ eſt:auguſtinus nõ dif
linit dicens.
Dubium eſt: an ſciens auarus an

neſciẽs hereticus grauius peccer.

UVero ergo quis peccet gra
uius qui neſciens hereſim ĩ
currerit:an qui ſciens ab auaritia
ideſt ab idolattia non receſſerit.
Secũdum illam regulaʒ qua pec
cata ſcientium peccatis ignorantie
preponuntur. auarum conſcientia
uincit in ſcelere. Sed ſi forte hoc
faciat in hereſi ipſius ſceleris ma/
gnitudo quod facit in auaritia ſci/
entis admiſſio. hereticus neſcienſ
auaro ſcienti coequatur. Iteʒz utꝝ
catholicum peſſimis moribus ali
cui heretico in cuius uita preter id
quod hereticus eſt non inueniunt
homines quod reprehendant pre
ponere debeamus non audeo pre
cipitareꝰ ſententiaʒ. ¶ Merũ hoc
auguſtini illud de infamium ac/
cuſatione de his intelligendum eſt
quos conſtat eſſe bereticos: non

boc eſt certũ ꝙ oẽ iuramẽtuʒ
infamat canõica ĩfamia. utꝝ
aũt temerariũ iuramẽtum re
pellat a legitimis actibꝰ dixi.l
xxxv.di. floꝛẽtinũ.⁊ cx de te/
ſtibus.cãm que.
8. Os ſequentes.
t Sel licet. infert ex
pꝛedictis.
n ¶ Ab huiuſmodi.i.ſimonie
x ¶ Maioꝛes. ut. ij. q. vij. per
totum.
2 Vero.neſcienl.ille eſt
ignoꝛãter hereticus ꝗ

ſegẽ opionẽ quã putat vᷣ ioꝛẽ

ut.xxiiij.q.iij.hereſis.
b ¶ Scõm illam.de pe.di.ij.
ſciendum.
c ¶Vincit. vide qualit᷑ argu/
mẽtat᷑.lʒ enĩ peccatũ ſit maiꝰ
pcco.q hic ſcia pponit᷑ igno
rãtie.tñ facta ↄpẽſatiõe ſcien
ter peccãs põt egꝗꝑari ignoꝛã
ter peccãti. Similis ↄpẽſatio
xix.di.in canonicis. Qõð aũt
minꝰ ſit pccẽm ignoꝛãtis qᷓᷓ ſci
tis.habes.xxxii.q.vij.quem
admodũ.qñqʒ videt᷑ plꝰ pec/
care ignoꝛater peccãs qᷓ; ſciẽ/
ter.ut.xxiiij.q.i.ſciſma.qũqʒ
parificãtur.ut hic.
d Pꝛecipitar̃. G.tñ ĩ ſili qõ⸗
ne pcipitat ſniam. ut.ij.q.vii.
§. ſed querit᷑. ⁊ vꝛbanꝰ eandẽ
videt᷑ ſoluere.xij.q.i.ſcimus
e ¶ Verũ.BG.rñ.illi.c.quero.
⁊ illi. .. ſʒ lʒ.ĩ quibus pbane⸗
rat infames admintol 5 he
reticos ⁊ ita ↄð ſimoniacuʒ.⁊

eius ſolutio durat uſqʒ ad. ꝭ .

hec lʒ rõne.⁊ ibi incipit ſuam
ſolutiõem impugnare.
f ¶ Conſtat.ſi conſtat.ergo ñ
eſt neceſſarius accuſatoꝛ.ex/
pone ergo cõſtat.i.tale eſt cri
men qð cõſtat eẽ hereſim.uel
dic qð conſtat per famã quia
ſunt male fame.

2 & Apparens. hec ſolutio eſt canonica. qꝛ ↄcoꝛdat cũ gregoꝛio.ij.q.i.in pᷣmiſ
⁊ipugnatio quã ponit in ſequẽti.ꝭ.allegado poni᷑.
h ¶ ¶ Tractauerit.ſic ſupple in ſimonia non eſt querẽdũ an ſimonia ſit bereſis.
iſte enĩ epᷣs negauit ſimoniam eſſe hereſim.⁊ male.ut.i.q.vij.patet.⁊ ſic con/

e H6 pᷣuatis. nõ militeſ
nõ dici pᷣuatos.ut.xxii

ij. q. i. q Z.
d laͤtate. Nõ punit hic
ſola uolũtas.ut.xix.di. nulli.
xxij.di.oẽs.qꝛ ĩ maleficijs uo
lütas ſpectat᷑ nõ exitus.ff.ad
l.coꝛ.de ſic.diuus.ar. .xxxii
di. erubeſcant. de pe.di.i. co/
giiationis.xxxij.q.v.xpiana
So. regul ariter nolũtas non
Banit mniſi ad aliquẽ actũ ꝓce
at.
e ¶ SFiſco. idẽ eſt ĩ crimine he
reſis.ut extra de here.vergẽ⸗
tis.alias bona danatoꝝrepᷣ⸗
uantur filijs.ut.C. ð bo.daã.
aut. bona.
k ¶ Silij uero.in ptãte cõſtitu
ti.ſi eni eos poſtea emaãcipaſ
ſet nõ ualeret.ut.C.e.l.ꝑpen

dit᷑. ar. ff. de bo. dã.l.ul.ꝭ.ex

liberis.filij itaq; emancipati
non patiunt᷑ hac pena. dicũt
tñ quidã ꝙ hec pena ſpectat
ad filios poſtea natoſ.n ad iã
maoe⸗ ſed lĩa eis onirecit
Aetiũt᷑. Sepe ſolʒ filius
Srins eẽ pr̃i. Et ſequit᷑ leuiter
filia mris iter. xvi.di.ſi gẽs
vnde qui emit mãcipia ð gñe
eoꝝ querit.nt.ff. ð edil.edic.
F nolit. S. qui mãcipia.
b⸗

Et uita.s.lxxiiij.di.quo/

rüdam.

¶ Interuenire. ſic. ð.l. di. mi

roꝛ.Et nota ꝙ qnqʒ ꝓbibet
ſupplicari ꝓ aliquo de pe.di.
i.pdixerat.⁊ extra de heret.
ad abolendã.⁊.C. de trãſac.
ſiquis maioꝛ. S
lꝛ ¶¶ Poꝛro.hic ponit aſſũptio
nẽ argumẽtilſui. pᷣmiſit eni p̃
mo pꝓpoſitionem ſuã.
¶Pena. in crimine enĩ ſimo
nie conuictus deponit᷑.ut.xv
q.iij.ſane.ſed hic capite puni
ur.qualiter iſti parificẽt᷑ nõ/
ni.xv.q.iij.ſane.⁊.l. nemini.
ſed nũquid oꝛdinatꝰ ſimonia
ce põt oꝛdinatoꝛẽ ſuũ ↄueni9/
re ð h.cũ accuſatoꝛeſ coſequã
tur pᷣmiũ.ñ credo. lʒ dicatur
bic ꝙ oẽs accuſatoꝛes admit
tantur.
m L Vllus.fidicularum.i.
coꝛdaꝝ que ligãt᷑ circa
frontẽ hois ⁊ ſtringit capnt
ꝑ eas.⁊ eſt fidis idẽ qð coꝛda
ut ibi. Me fide ꝑſpicuꝰ troie
munitoꝛ amauit.
n ¶. MMilitie. C. de queſti. mi
lites.
o CDel generis. C. de pẽis
l.decurionum.

pꝓ ¶Aut dignitatis. C. de q

ſti. decuriones.
q Excepta.ubi nullꝰ põt ſe
excnſare aliquo priuilegio.
Qod autẽ. nuniꝙ ſoli
po credit᷑iiij.q.iij.iu
riſiurãdi.nec tenet lex
xi.q.i.quicunqʒ.
8 G Piſcopus. laico. Sed
huic.c.ẽ õ.xi.q.i.expe
riẽtie.⁊.c.ſigs cũ clerico. Sʒ
qð hic dr. itelligas de eccliaſti

de his qui ſe negant in bereſim la
pſos. Hic autem in ommbus reli
gioſus apparens dum ſe negat he
retice communionis aliquãdo ma
cula infecium: infames atqʒ alios
buiuſmodi a ſua accuſatione ipſe
repellit. ¶“ Mec lʒ ratione niti ui/
deantur. exemplo tamẽ leſe maie
ſtatis uana intelliguntur: ad cuius
accuſationem dum ſocius inite fa/
ctionis admittitur:nõ queritur an
cogitare contra animam principis
ſit maieſtatẽ ledere:ſed an aliquis
de nece eius traciaueri . ¶ An/
de imperator honorius ⁊ archadi
us in nono libro codicis tit.ad.l.
iul. maieſtatis ſcripſiſſe leguntur.
Iquis cum militibus uel pri/
Juatis barbaris etiam ſceleſtaʒ
inierit factionem aut facnionis ipſi
us ſuſceperit ſacramentum uel de/
derit:etiam de nece uirorum illu/
ſtrium qui conſiliis ⁊ cõſiſtorio no
ſtro interſunt etiam ſenatoruʒ .nã
ipſi pars corporiſnoſtri ſunt:uel
cuiuſſibet poſtremo qui nobis mi
litat cogitauerit:eadem enim ſeue
ritate uoluntatem ſceleris qua ef/
fectum puniri iura uoluerunt: ipſe
quidẽ utpote maieſtatis reus gla
dio ferietur:bonis eius omnibus
ſiſco noſtro addictis. Filii vojeiuſ
quibus uitam imperatoria ſpecia/
liter lenitate concedimus: pater/
no enim deberent perire ſupplicio
in quibus paterni boceſt heredi/
tarũi criminis exempla metiunturꝰ

a materna a a ſucceſſione omnium

proximorum habeantur alieni. ie
ſtamentis extraneorum nihil capi
ant:ſint perpemo egenteſ ⁊ paupe

res. Infamig eos ſemper paterna

comitetur. ad nullos unquam ho
nores ad nulla penitus ſacramen/
ta perueniant.ſint poſtremo tales
ut his perpetua egeſtate ſordenti-
bus ⁊ ſit moꝛs ſolatium:a uitaſup
plicium. Oeniqʒ iubemus etiã no
tabiles eſſe infamia ſine uenia qui
pro talibus unquam apud nos in/
teruenire tentauerit. Sane ſiquis
ex his in exordio inite factiõis ſtu
dio uere laudis accenſus ipſe pro
diderit factionem:⁊ premio a no/
bis 1 honore decorabit᷑. Is uero
qui uſus fuerit factione ſi ſero ta/
men incognita adhuc concilioruʒ
arcana patefecerit: abſolutione ta
men ac uenia dignus habebitur.
CPorro ſimonie accuſatio ad ĩ
ſtar leſe maieſtatis procedere de/
bet:ſicut leo imperator in primo
libro codicis decreuiſſe legitur.ti.
de epiſcopis ⁊ clericiſ.l.ſi quẽquã
quod de accuſatione non de pena

Lau.

ciſ criminibꝰ. põt m̃ clericꝰ iudicare de oĩ crimine ꝙtũ ad ijungẽdã
pniam.S.e.q.i.illi qui.⁊.xxij.q.i.pᷣdicãdũ.

Tex᷑ de iudi.nonit.uel lo

quit᷑ jm tꝑa apoſtoioꝝ qn oẽs cãe deferebãt᷑ ad eccliam.ut.xi. q. i.

relatum.

inrelligi oporten ¶ Unde ualeria
nus ⁊ gratianus li.ix.codicis tit.
ad.l. iul. ma.
Allus omnino:cui incon/
ſultis ac neſcientibus nobis

ſidicularum tormenta offeruntur

milicie uel generisP aut dignitatiſꝰ
defenſione uti probibeatur. Exce
ptatantum maieſtatis cauſa:ĩ qua
lola omnibus equa conditio eſt.
¶Sed cum omnes illi aſſumun⸗
tur in hac accuſatione ſimonie:qui
poſſunt accuſare de crimine maie/
ſtatis:conſtat quod ſicut ibi nõ du
bitatur de crimine maieſtatis: ſed
an reus commiſerit illud: ſic ⁊ bic
non negatur hereſiſ:ſed impetitur
accuſatus an commiſerit hereſim.
Mod auteni queri
lur ſi epiſcopus in
accuſatorem accu/
ſatonez uertere uo
luerit.an ſue ſimpli
. iaſſernõi fides ſu
dhibe e ſoluitur. ſi ſan/
ctorum patrum auctoritas diligen
ter inſpiciatur. At enim ſancti pa
tres diffiniunt.nullius perſõe quã
rumlibetexercitate confeſſioni fi/

o

des eſt adhibenda:niſi competen
tes probatiões adhibeat. & Un

—22/

de in concilio carthaginenſi.iiii.le

tur.
Kolſcopus alicui crimen obiüiciẽs
in ſynodo probet quod obiicit.
—◻ Piſcopus ſi clerico uel lai/
co crimen impoſuerii:dedu/
catur ad probationem in ſynoduʒ
Sed obiicitur: ſi ſe ſolum alie
num ſceleris conſcium nouerit ꝓ/

bare illud teſtibus non aler ginid

ergo tunc ſibi facienduʒ ſit
concilio uarenſi ſic diffinitur.

Epiſcopus non proferat quod ꝓ

bare non poteſt.
Ytantum epiſcopus alieni ſce
leris ſe conſcium nouerit quã/
diu probare non poteſt:nihil pro
ferar:ſed cum ipſo ad compuncti
onem eius ſecretis correctionib⸗
elaboret:quod ſi forte correctus
pertinacior fuerit.a ſe communiõi
publice ingeſſerit etiã ſtepiſcopus
in redarguendo illum quem reum

indicat in probatione deficiat: idẽ

natus Iʒ his qui nihil ſciuerunt ſe
cedere ad tempus pro perſõe ma
ioris auctoritate iubeatur: ille ta
mẽ quamdiu nihil probare poteſt
in communione omniũ preterquã
eius qui eum reum indicat perma
nebit. Item ex concilio aphri
cano.
De epiſcopo qui ſibi ſoli dicit ali
quẽ crimẽ ſuũ fuiſſe confeſſum.

t ¶Synodũ.i.cõuẽtũ clericoꝝ.qui ↄciliũ appella:.xii.q.ij.placuit.

⁊.c.eps.qui ſine eo
rũ pñtia nõ dʒ cas
audij.xv. q.vij. epſ
nullius. ? hitelligo
de crimiali negocio
ſed i ciuili cã eligũt
arbitri.ut. xi.q.i.ſi

clericus.

u IJtãtnʒ. Hec
lonuo. c. intelli

git. h. ð occulto pec

catoꝛe. ⁊ dicit ꝙ ſi

ſcio aliquẽ eẽ ĩ moꝛ⸗
tali pcco.lʒ ſit occul
tũ.debeo ipm vita
re occulte.ſed non

publice. nec poſſuz

de hoc accuſare cũ
nõ habeã teſtes. ſʒ
illud eſt ꝑduruʒ ut
oẽm quẽ ſciã pecca/
toꝛẽ debeã euitare.
⁊ eſt illud cõtra. ij.
q. i. multi. Sʒ tn po
nas caſũ ſic. eps ali
gs ſolꝰ ſcit aliqueʒ ĩ
canonẽ incidiſſe.ð/
bet eũ coꝛrigere pᷣ/
nate. ⁊? ſi incoꝛrigi⸗
bilis ſit.pᷣuate vita
bit eũ non publice.
ne ſu ꝓditoꝛ crimi
niſ. ut e de ſen. ex.

cũ nõ abboie ipᷣjn.

x Pꝛoferat. accu-⸗
ſando publice.
a ¶ Indẽnatus. ſic
oꝛdina lram. ille tñ
indẽnatus.i.nõ dã

natus in cõione oi/

um pmanebit.
b PHis.i.q;tũ ad
eos gꝗ nihil ſciũt de
excoicatiõe illiꝰ uel
de crimine eius.nt
ex de ſen. ex. cũ illo
rum.
cAld tps.i.dũ eſt
in peccato.
d Jubeat. iubere
enim poõt pᷣlatꝰ ali/
queʒ ut abſtineat
ſua pᷣuata võione.
uel eriã a ccnone ſa
cramẽtoꝝ.qꝛ in ſe⸗
ereto põt pᷣciper ſa⸗
lia hoĩbus peccati/
bus. xxxiii. di. hũil
ſe.tñ ꝑ ſniam non
põt aligs aliquẽ ſe⸗
creto ſeꝑare a ꝑtici
patione ſacroꝝ uel
etiã ſuſpẽdere. põt
etiã glcũ ſcit aliquẽ
criminoſũ ſuo pᷣla
to dicere. ut ipſum
coꝛrigat.ut.xxij.q.
v. Hᷣ videt.uel expo
pone iubeat᷑.i. mo⸗
neat᷑.ſic.xxxi.q.i.
hac rõue. 'm pᷣmiſ
ſa pʒ ꝙ nõ obſtal. ſ.
de cõ. di. ij. nõ ꝓhi⸗
beat. xciij.di.ſi iimi
cus.vii.q.i.ſcire.⁊
xi.q.iij. gbꝰepi. ubi

—õ

cäſeu

ramer
töen.
lponſu
(Mron

ole
i tii⸗
srr.

Nwr.T

.pie

lier
ſe ſol
ni m
ſbetp
lüon⸗
gicire

N

eſo
oulnd
Muua.
ͤtt

nſete

l

ſhe
ne

u
co

n

ek
S

n

Ul
ſenn
lan
i
h
i

.. . 14 6
2⸗ VI WA iij.

igtide. ꝙᷓ non teneat ſi fi
Iter ſciatiõe. non e de
ic ar. de illieita renncigt ii.gonſaldus.ej
tei. ? eſt bic a rius.xvii. q. nüuciat
. arilac. pn ſec die deaatri et Utie H etiã leke aald ren en in
zicare debemus. qꝛ illa. c. at ignoꝛa ff. de offi. . legatus. ⁊?. vii.q.i.eos. ipe nõ pot re
z cdicãt. nec nos cõicare de —— u. admonet. 7. ff. de offi ma. P. ca. exoꝛe. ?· vil.. dico ꝙ ipe nõ
re dicit quibus eßi H ſit debe dil loeerdgeſ. lart Ko rente tiac ina dien wericoſtun d J reuuncts len
el xcdir nota t. Sic ergo diet uũano ut. vij. q.i.
nne Lacuit ſibi ſoli. ſed illud nõ tenet.S tex de teſti. c eum repetere. echre⸗
..a ſer vo. mſi adſit e iĩcie nõ ab extr oboelel.ccogeat ſpectãt
ite nõ eatt ereaet iſcopuſ ſtis iu ncan: 4 indt⸗ nnciare Pör hen des que ſpe
ſdane il. niſi hoc hah⸗ . 5D n is : ni 6, onus. im
R ſtrnc eroe Lacuitur ſi mandoci oin cicis fuerit appellatũ. Itez cant ad õ in⸗
inen⸗ e inſtru.cu di dieſtaliane ſee apa. s ſul iudieo ſubalius pot oblcarea ſei⸗
ſide inſtru re en uz: atq laus p . dici b i epi.u
utſit ctᷣ. Mã lris ſuiſ cr rimen fuiſſe confelſ an ſuame/ cola lioꝝ ſed primatis ſui iuc riſditioem ſi mnil io
“ iquẽ excõi et non putel dilli ſoli ſqz ſe ſuhii ſi tale ĩ ſe cri .
nlit ficat ſe aliquẽ excõ ge 9pertinere quo . quiiqz; le! ſuffreduſſi tale hianu.⸗
nin . q. iij. cu ſcopꝰ peri roprie con Eniqʒ ſu ſſet Lacuit.parrocł
ninit caſſe. ut.xi. q. iij. c bpileo ſi ſcrupulo p 6ica Y 4 t: quo recte po n ne epiſcopu
u. creditur. aſiſe anti nolle cõic mẽ nouerat: q itateſeſen ¹ P) Sed non ag de
ſ ſe. icheſt cientie ſe dicit neg icatobnon . iuari:uel infirmi . ,6 nire exemptos 9
in b Excõicato: lact ſcientie ſe d communicato non epatu priuari: uari: qua ipe poteſt punir dioceſi. vide⸗
dut uẽ oicit cxcõicat re:quamdiu ex iſcopus: tã lebar forſitan pregrauari: q- 2c inguunt in ſuad 5. iij.
R ana s ebucopus :NN tiebat forſit roxis ſua p ic. per. c. iſtud. æ.
böortn 4 Caueat. ecce pe 6õmunicauerit ſuu liis nõ cõ itus nullis poſſet p . tur ꝙ ſic. per. et. ad
Gote cC liniuſte cõmu iſcopo ab aliis n ditus nullis poſſet atiſ ſui debu .c. i. T extra de heret.
daigii, vilat aliquẽ uel iucdi/ icetur epiſcopis: ut ẽquã latõe ꝓe liorũ dioceſeos ãtiſtin abolendam. in fi. iuuat. ?
Nte ic ij. q. i. nemo. municet dicat in quẽq at 7 no alioru di d ſi quelibʒ ꝛiuilegium inuat.
Derobſi cat ſic. ij. q. i. ne Aul epiſcopus ne dic ince⸗ er ri iudiciũ.quodſi ꝗ nullum pꝛin in fi.
epiſe nuinc ſtolari iudic ſuper uil. ex tuaꝝ. in i.
Nhn Udiciũ. N uear cpil cumentis co preſto iqua fortaſſe ſuper extra de Puil. ext taliũ po⸗
licʒ bere iu⸗ daliis do abignitas uel aliquafor 5 egligentiam
golleitn li licʒ here in⸗ guo teſt . . abignitas uel el epãtus abren Item neg textra de ſup.
giets cez alleri on potr. mvo archie/ i examiatiõe uel epatus ex mo feſt ſupplere me exn de ub.
Se Agdicium ve uĩ ei fuiſſet cõtẽtio: i. pꝛela. ſicut. e de p
ernni ꝓnicie nifiꝑ app i alterius pro ciatõe oborta iſete ↄuene negli. pꝛela. eſſus eo
Nkſh “ iſcopia enon cia tolicã ſedẽ referri ouene lantare. ⁊ exeeſſus e
hitte A. ii. ¹ puco i expetere no d apoſtolicã ſedẽ buerãt cum ⁊ pla tra de Puil.
ionem. pt. iij.g. cie alicui rea in his oibuſ de unire. ut extra eli⸗
letain lationem. yt UAnde grego 7 noſtra in bis are: rum pu 6qꝛ roõne deli
naiſi vi.nonlicea⸗ 1 n decreta peni dole potentidno. d inʒ. xi. q. iii.
n 2 inej ner ſ ne⸗ rochianum alicui iu qnod Romififett gloria ueſtri egn. Glen r E
ſtllokennt maf nec aliqua ſa terius par ilectiſſimi igi r 1 ꝛem exclu lr.l. .
s mniin dareit dicare non dct: in lege: per alie/ nemefer einoenormladier inl⸗ ntruge dal lcin
Baſſin ius epatu. ix. Criptum eſt in falcem edus epũs ꝓprio reſtim⸗ ſi incia quis deliquil. nie in
Paſiſtit allerius en Secuſ ſem tranſiens fale fredus epũs ꝓpriore eprehenſi Pnine llo ſe excuſatu
i⸗ i. c. i. . ij. Seci eſſem ſpicas io: a hic ſi aliquid rep ſubiaceat nullo ſe excuſatu
zCbti iſe. 1 n namm iz manu ſpica⸗ ſcopio:⁊ hicſi⸗ lcorre/ ri ſubiaceat C. ubi de cri.
nmeſett de ꝓeoſu . mitteren re.falcẽ eniʒ dignu geſnt. polteau diffinie rus pᷣ c. qua in ꝓuin/
ſefigtl ignia ſua extra ꝓ q manducare. One . iaduerſiõe dil i. opoꝛtet auc. iuilegij
keicatr ſignia ferunt. zu0⸗ conterere on potes nec de/ ctõe uel digna a epũſ gi. ope iĩ pꝛetextu pꝛiuilegij
n uc H quo ep a.nõ eni pꝛ Etas
etſtien gincis eit e in iudicii mittere n lteri ui/ r. C Eſt tamẽ caſus in qi an Pr ee cz auctas
el dlch 6 exercẽ in in ſegetem: quea tur. C ianũ excõicare ua ſſi flagitioꝝ creſcʒ au ii.
ioſtſeni lütariam ff. de olf am in ſegetem ffe⸗/ „C rochianũ ex 1 oce Huil. ſcho. l. i. l. xii.
m. ff. bes eam ſſa: ſed per a 5 lrerius par ilio apud cõ/ C. de Puil. z. ̃n. §.
eifmnt fiſcitſe lis.l.i eſſe commiſia: 5 alteru in concilio ap nt. E. de c.de mã. pᷣn. F.
intnt dt onẽdo.nõ boni operis iru li ei. . ado epũs pa a iaen ntes inueneris.
rd * . iare pa . NQuãdoè let. ſi delinquentes im ttal
neärie C Adm l pꝛedi cium do ſuoruʒ expo pẽdiũ. dicare ualet. Fivenncen en nõ pmit.
ercoa ñ oublice eil pꝛec ca uiciorum dmonen chianũ alterius excõic . . ol. iij. ubi dicii önile⸗
obeif in duoliece 8 i eis nican leſie corpus a chianũ alte zi niilitate utnul oeccles aliquibus ut n e⸗
Prſnt Rad etg⸗ lei do quaſi mande Lacuit pro cõi ferat ſi eius ijs eõ ꝓbatur ꝙ non po
s. xxl. i. ho⸗ a perſuadendo lagiuſ 6 grauiter ferat ſi hs were o ſene
glopcie bñ ix.q.ii.epᷣm do⁊ pe Item pelag lus epõꝝ g 5is cã alter 9800 ut ex de pᷣuile. 6
ſärnrt nmr. x. x. . n. vi. onuertere. . Iter ianu depredatõ . uniri. i. q. i. krater ni
l ar. xi qilc i. xxi.· go c( nibus epiſcopis. in parrochiani Ere Itẽ exↄci. beci capella xvi ſup. negl.
ieleſonnnat⸗dd popa Reiuitates unaqueq; prou epüs R eenc Palcg. exßſſe lieniz mies voſſeu
Canmmsſin 1⸗ nitate Quot Eſi * R icut. ſi eniʒ aeS
iin ſine ſolenni⸗ 5 eldenñn. Deeo arrochiã la. ſien ij. inutile eſſz
rouinci Eillis a ditatẽ ba/ untri licut m ꝓcon/
nnti libet põt facere ⁊ Citote certam eſſe Pron [7 iciũaut bereditatẽ uilegium. Iten
lonmet itate beneficiũa ſunt eoꝝ Puilegimt ittere de
beiil Al nachuſ.xvi bet x. aut. xi. ciun 4 . i parrochiani 4 6 põt ſe intromittere
n, etiã mo 1 que habet. . inores 5 lterius epi Pa 17= 1 ſul nõ po ec epiſco⸗
ggnblliͤn i. c. i. T.c. qꝛ iuxta qæ totidem m bẽt 7 a iter faciũt: æ rap ais fiſcalibus. lic ne⸗ fil⸗
ſei i. c. i. 4 egem tropo d locũ uer faciũ . cais filcalibus odãmõ fiſca
inſeſi Din alios poſſũ pdi unum r. ſub ſe ⁊1 unum me de loco ad loc ſt: placu de iſtis qui quodãmõ fiſca
lue 95 vole Pen⸗ ub ſe 7 el 7 datiões peragũt: pi de iſtis ꝗ ilegium
cintecnt care nõ t cõcitan Poreſtaſes ffraganeos. x. u à4 depredatiões arro/ ti ſunt per pꝛiui .
eneric . xvi. q.iii. tanü 5 ſuffraga m na õicẽtur nec ante ex par les lacti ſunt per aliqua. 5.
eſnerci do turbã.xvi.q.iii. litanũ alio Q ium s: ad quoru it ut excõicẽtur üt digne offi. pcd. ſi in .
aifing n i. epiſcopos iudices: ad o o/ it ut excol ã que patrarũt digne ff. de offi. dicunt ꝙ ꝓo
in placnit. qr illud n xi. epiſcop cauſe epiſcopo/ chia exeãt qua que pa tio ſeniori i. So. quidam mano
iuriſditõe. nec fert iudiciun um ſacerdotun emẽdẽt: qu 5 ſigniſicadaẽ: n culto d ſſüt puniri. ſed ꝓ
Pran, iuriſditõe. nec ĩ . rum reliquor his om/ rio epõ ſigni deant tifice poſſũt puniri bepi
1 7 ut ab eoꝝ 27,PP ꝗᷓ illuc redean pontik tpuniri ab ept
ſhimm quis pdicct. ſed ad itatum referantur diſcer/ iat antequa illuc eni notoꝛio poſſunt legit
ie pdicet. xix. di. ſecũ mons inſte eonſanauoced orit, eos das nie ecerũt: a ibi oĩa pleni/ ſapo crn ber dcaa gie
dgnin 4 Citote. epoſ natur: niſi ad m ui iudicandi ſũt r emẽdéet. *cuius iudiciuʒ exitad riii.
ſicf 5 Oboebbeſ aa remfuerit ab bigan on oporter ut Brro e ſir ſiuch. lins dicas ꝙ ſi Hriile ginua
mcr tutũ. ꝛ cã epi coꝛã Alatum. un na/ ſibi expetẽ ⸗ us dicas rem non e
Mmiozgt tutũ.qꝛ cã epi appe debonoreturu iiter ſe diſcor linquit circa Lma⸗
Ficprt xij. epis eſt tractan detur uel de met/ es electüter ſe 45 de in contraciu uel ma-
huſhn ruj. epis eit ſiquis degra incia ſed apud ſemet/ 1 int: in laodi am ut in co inẽ nel
ſeg edd . cig le erint:i 090 ptam idendo hominẽ
otusſei da. xy. q.vii. ſiq ueqzʒ prouincia ſacerdotes 2 dare cepe iffinitü. ficio occidendo ho tale
iii inichus. aue t iudices ſacere ilio ſic innenitur diffinii. Ee do cum aliqua.
gnniin emnidns. ipſaz habea idelicet ſecũ lio ſic innenitu daltetando um aiii
ſin Dẽs.ar. arc P⸗ ſinaulos uide enii ci in quo ꝓuin adu teſt punire ep
ſiun b G n eſſe epiſcopos:ſing . a ſerenda ſniĩa . lictum potelt pun. ſona
. quicunqʒ cat A Auo ſit ferende delictun ⁊ ſi ſit per
g diaconos no duz ordines ſuos: er⸗ 1 iſcopi diſcordant. 8 loci. quia ſn auam
uʒ 0 . is iudicibus i iales epiſcopi bu en res in qu
ollgen⸗ iudices. habuerit:a ſuis iudici . cigle empia.tam ta male
meſrint i Scðm oꝛdines. ſam ba lienis.i.a ſue iu ex mptam. puta male
ge iriſ iGs ai . on ab alie iquit circa rem exe ni
io pꝛeter⸗ dicetur ⁊ nona o deliquit circa ren his a ſolo papa pu
iiii, ted ag ſu⸗ mpta. Si po fie ſue. in his a! iſco⸗
eſt a inauitur non eſtexe lenãdo res eccle tis. bene ep
ſeiſii, miſſo nõ dñ. ut. — . delinquitur icio ſuo uel alienã r ffert non exemptis. ben nem. ſe⸗
undu. itanũ. ⁊ ſic eſt ar. ſe in officio ſuo uel aliens dicium affert inriſditionem. ſe
ntiin, perioꝛe e . ii.metropolitanũ . 1 erendo ſe mpti prein tingit ſuam de pꝛi
ie⸗ ii. . vi. c. anterioꝝ. to. ⁊.q.vii.metropolit offi. archidi. gerend o factum exemt linquens contingu obatur extra de
rn 2 l lqubio.⁊.c.decreto. iſcopũ. ut er de tur. nbi ergo factun in quibus de ec diſtinctio pꝛ ſt puniri ab
r illo ꝓculdubi⸗ itur ad ep pben. referentc. i punit in his in quib dicium. Et hec icuʒ eſt poteſt pu 2
nc 2 v. illc hidiacono non itur a extra de pben pus loci p licui pꝛeiudiciun um publicuz eſt p⸗ tuarũ
niſſo arch imus. ?7 ar. contra s8 iudex. non ẽ non afferat alicni p elictum eoꝛun e.patentibus. ?. c.
tie Pomild ij. cognouimus. 7 ar. eſt extraneus iudex. cus ſi non cit ꝙ cum d icit decre. pa
eti .2. xviij. q. ij. litanus .c.ii.io. . la. 7 dic ſt. vt di
lec, 1 urtulues anid umts ſiroe b Rebio weldeſocinſeic vel nile cum nſtopo urſode⸗ e⸗ diffinitiua. p. itẽ ſi plures.
, ꝛ0 uincie. qui icia iule. ij. q. vi. . .
r ergo enro uufirintate ne mltc eang ien. qrſpotaner Endge qõ expedita eſt.ij.q.vi.ꝭ
gne O laritate. ut ex de renũ. e locum ſuum. qꝛ ſpotane .
, m& Reſlittatur led none waͤre placuit . iſ c. v.no liecar

t 2

a Iquis.iſtud.c. videt᷑ ↄtinere iniqnitatẽ. tũ ex e ꝙ non ſiat hic indicio
Amaioꝛis ꝑtis.tũ ex eo ꝙ alienus iudex iudicat nõ ſuũ ſubditũ.ſed expo

ne ꝓut hic notaui.

b ¶ Pꝛouincie.ideſt pari numero.

c ¶ Snĩas.i.opiniones quibu ſc. . volẽtibus eum abſoluere.quibuſdã uolẽ⸗

tibus reſeruare ſniam pape.

d Pꝛonũciare. nõ ſniando.

ſed opinionẽ ſuã recitãdo. æ
iõ ſic expone.ne ſit. h. ff. de re
ind.duo.⁊.l.inter. pares. 7. ii
q. vi. itẽ ſi plures.vbi dicit ꝙ
ſi diſcoꝛdàt delegati ad dele/
gantẽ eſt recurrendum.
e ¶· Aduocari.per pape reſcri
ptũ.id eſt papa committit me
tropolitanis ⁊ epis vicine ꝓ/
uincie negociũ illud.ſic expo
ponit᷑ ſʒ illos quni de indicibꝰ
a papa delegatis h intelligũt
vel etiã de epis ipis qui ſui in
dices ſunt intelligas. Et ſʒ Hᷣ
eſt ſpale. ꝙ par pari põt cam
delegare. na qñqʒ in defectũ
iudicis oꝛdinarij par ĩ parem
bʒ imperiũ.nt.hxv. di. c. vl. ſic
ii.q.vi.placuit.ij.uel foꝛte H
fit de cõſenſu ꝑtiũ.ar.xi.q.i.
iudices. Eſt etiam hic aliud
ſpãle ꝙ ſi diſcoꝛdant iudices
nõ obtinet ſnia plurimoꝛum.
ſic.C.de ap.iubemus.in fi.⁊
ex de reſcrip.paſtoꝛalis.alias
ſecus. lxyv. di.ſane.uel foꝛe H
tenet cũ pares ſũt hincinde
iudices.ſed griũ eſt.xxi.diſt.
c.ſubmittit᷑.ubi dicitur ꝙ ad
maioꝛẽ iudicẽ eſt eundum.ſʒ
hoc fit vt dixi de cõſẽſu ꝑtiuʒ
vel die ꝙ oĩa iſta ſpalia ſunt ĩ
cã epᷣi.ubi oẽs debent concoꝛ

2222

dare nia. nt. ſ. e. c. iiij. io.
G quis eps.
g Finter epos. negocijs
B Hõ ꝓciuilibns nego/
cijs poſſe celebꝛari ſynodum

ut. S.di.xviij.ꝓpter.

h Tunc pᷣmas.ar.ꝙ maio/
ioꝛa negocia non lieet facere
metropolitano ſine auẽte pꝛi-
matis.ſic.hv.di.de ꝑſona.⁊
xcix.di.c.i.⁊.xvi.q.vi.placn/⸗
it. ſed illud intellige ſi appel⸗
lat᷑ ad ipᷣm.nut. xviij.di.c.i.⁊.
ix.q.iij.conqueſtus.

i ¶ Contradicere. Ecce caſ⸗ꝰ

vbi nõ audit̃ ſecundo appel/
lãs.yvt dixi.ii.q.vi.anterioꝝ.

Iquis epiſcopus criminaliter
in iudicio epiſcoporum fuerit
accuſatus:coniingat autem epiſco
pos prouincie qui conuenerint di
uerſas habere ſententias: alios
quidem innocentem eum pronun
ciare alios reum: propter huiuſ/
modi controuerſiam amputandaʒ
placuit ſancte ſynodo metropolita
num epiſcopum alterius prouin/
cie uicine aduocari: a aliquantos
cũ eo epiſcopos alios: qui pariter
reſidentes quicunqʒ fuerint:diri/
mant queſtionem:propter boc ut
ſit firmum iudicium:quod ab uni⸗/
us prouincie epiſcopis fuerit pro
mulgatum. ¶ Aẽ ex concilio mar
tini pape.
NQuando iudices electi de ſenten
tia int er ſe diſcordes extiterint:de
uicina prouincia archiepiſcopꝰ ad
uocetur.

Oeoaus eviſeop s n aliquibuſ

iudicatur:⁊a uiderit ipſos epi/
ſcopos qui in prouincia ſua ſunt in
ter ſe iudicio diſcrepare:ita ut alii
uideantur eum qui iudicatur iuſti
ficare:alii condemnare.pro diffi/
nitione huius diſſenſionis hoc pla
cuit ſancte ſynodo:ut de prouincia
uicina alter metropolitanus uoce
tur epiſcopus:ut per eum confir/
metur quod ſecundum rectum pla
cuerit canonem. ¶ MNiſi eadem
prouincia primatem babuerit: ad
quem negocia que per metropo/
litanum terminari non ualent refe
renda ſint. Unde bõifacius pa
pa populis gallie.
Primati deſeruntur negocia que
Inetropolianus explicare non ua
er.

alinter epiſcops eiuſdem con

cilii dubitatio emerſerit de ec/
cleſiaſtico iure uel de aliis negociiſ
primum metropolitanus eorum
cum aliis in concilio conſiderans
rẽ diiudicet:a ſi nõ acquieſcat utra
qʒ pars iudicantiuʒ: tunc primas
regiõis inter ipſos audiat:a quod
eccleſiaſticis canonibus ⁊ legibus
ueſtris conſentaneuni ſit: boc dif
finiat: ⁊ nulla pars calculo eius ua

leat contradicere. ¶ Item alexa⸗

der papa.
Deeodem. Palea.
Imetropolitanus a quocun/
comprouinciali epiſcopo in
cauſa propria appellatus eum au/
dire diſtulerit: in proxima ſynodo
negocii ſui habear licentiam exer/
cendi:a quicquid per iuſticiaʒ a cõ
prouincialibus fuerit ſtatutum de
bet cuſtodiri. ¶Sed ſi omnium
com prouincialium concordi ſen/

*

Lau.

debeat abſolui uel condemnari.

k 8 Yquis ab oibus.per boc videt᷑ ꝙ ſpãle ſit in epo.ut aboibus

1 NVog bene diffinitũ eſt.a iudice per ſnĩam vel etiã a quocun
q;. Et ĩtellige de iuramẽto qð iudex ꝑti defert.nõ qð ꝑs d ſen
retractari.ut.C. 6
rebus cre. generali

tentia fuerit damnatuſ:manebit er
ga eum immobilis cẽſura. Un
de in anthioceno concilio legitur.
Epiſcopus qui ab epiſcopis ſue ꝓ
uincie conſonam ſententiaʒ repor
tauerit:ab aliis iudicari non pote
rit.
QAavis evilconu⸗/ criminaliter
accuſatus ab omnibus qui ſüt
intra prouinciam epiſcopis exce/
peritunam conſonãqʒ ſententiam
ab alis ulterius iudicari non pote
rit: ſed manere circa eam oportet
tanquam conuenient:que ab om
nibus prolata eſt firmam ratamqʒ
ſententiaʒ. & Subintelligenduzʒ

vo eſt niſi ad iudicem maioris au

ctoritatis fuerit prouocatum. tunc
enim per appellationem ſoluta ſen
tentia firmitatem non obtinet.
Unge nicolaus papa ait.
Semel diffinituʒ retractari non li
cet niſi ubi maioꝛ auctoritas fue/
rit.
UVod bene ſemel diffinitum

eſt a interpoſitis iuramentiſ

deliberatum: nulla debet iteratio/
ne:niſi fortaſſis ubi fuerit maior

auctoritas:retractari. ¶C Item ex

nci.ſardicenſi.
n renouatione iudicii beatipetri
memoria eſt habenda. .
Sius epiſcopus dixit quod
ſi aliquis epiſcopus abi udica
tus fuerit in aliqua cauſa:⁊ putet ſe
bonam cauſam habere:alterum iu
dicium renouetur. Si uobis pla/
cet ſancti petri apoſtoli memoꝛiaʒ
honoremus:ut ſcribat᷑ uel ab hisꝰ

qui examinauerunt:uel etiam ab a

liis epiſcopiſ qui in prouincia pro
xima morantur:romano epiſcopo
⁊ ſi iudicauerit renouanduʒ eſſe iu
dicium renouetur:a det iudices ſi
gutem probauerit talem cauſaʒ ut
ea non refricent᷑ que acta ſunt:que
