quoqʒ euãgelii ſimiliter abbati ad
legẽdũ tribuit: quã ſhſſequẽti oꝛa
tione legere ſimiliter ſacerdotalis
officii eſt:ſed tales ſacerdotes uel
diaconoſfieri ꝓbibet:qui in eccle
ſiaſtica militia cogant᷑ iugiter ꝑma
nere. Nem illud hieronymi ad ri
pariũ ⁊ deſideriũ.lonachus nõ
doctoris ſzʒ plangẽtis habetoffici
um. Et ad eliodorũ. Alia cauſa ẽ
monachi: alia clerici. Et ad ruſti/
cum: Sine conſilio preſbyterorũ
monachis nihil agere licet:nõ ita
generaliter intelligendũ eſt ut nul
li monachorũ liceat docendi offi/
cium aſſumere: nec beatuʒ grego.
aut augu. anglorũ epiſcopũ: bea/
tũ quoqʒ martinũ ĩnumeros etiaʒ
quos de monacbica conuerſatio/
ne ad ſũmuʒ ſacerdotii gradũ ſcri
ptura teſtaturꝰ eſſe pꝛomotos:co/
gamur negare officiũ docendi ha/
buiſſe: aut in die cõſecrationis ſue
aſſeramus eos a priori pꝛopoſuo
diſcediſſe: quod ut innocentius te
ſtatursnulli facere licet. Toluit er
go hieronymus diſtinguere inter
perſonam monachi ⁊ clerici:oſten
dẽs quid cuiqʒ ex pꝛoprio officio
conueniat. Aliud enim conuenit
cuiqʒ ex eo ; monachꝰ eſt: aliud
ex eo ꝙ clericus eſt.Ex eo ꝙ mo/

nachus eſt:ſua a alioꝛũ peccata de

flendi habet officium. ex eo ꝙ cle
ricus: docẽdi ⁊ paſcẽdi populum.
Monachos vo uſqʒ ad tempus
euſebii zoʒinii ⁊ ſyricii monachoſ
ſimpliciter ⁊ non clericos fuiſſe ec
cleſiaſtica teſtatur hiſtoria. Idem
etiã hieronymꝰ refert monachos
ſcythie conueniſſe in vnum ut ſa/
cerdoteʒ ſibi inuenirẽt qui eis miſ
ſarum ſolennia celebraret. ¶ Itẽ
leo auguſtus.
Omnes clerici nel monacbi tute/
le immunitatẽ habere debent.
Eneraliter ſancimꝰ omnes
uiros reuerentiſſimos epiſco
pos nec non preſbyteros ſeu dia⸗
conos et ſubdiaconos et precipue
monachos licʒ non ſint clerici: im
munitatem ipſo iure oĩs habere tu
tele ſiue teſtamentarie ſiue legiti/
me ſiue datiue: ⁊ non ſolum mutele
eſſe eos expertes ſed etiam cure:
non ſolum pupillorũ ⁊ adultoruʒ

ſed etiãfurioſi a muti ſurdi ⁊a alia

rum perſonarum:quibus tutores
uel curatoꝛes aueteribus legibus
dantur: eos tamen clericos ⁊ mo⸗
nachos huiuſmodi habere bene
ficium ſancimꝰ:qui ad ſacroſãctas
eccleſiaſ uel monaſteria permanẽt
non deuagantes neqʒ circa mini/

ſteria diuina deſides:cum pꝛopter
hocipſum beneficium eis indulge
mus:ut aliis omnibus derelictis
dei omnipotentis inhereãt mini/
ſteriis: ⁊ hoc non ſolum in ueteri
roma uel in hac regia ciuitate: ſed
in omni terra ubicũqʒ chriſtiano/
rum coluur nomen obninere ſan/
cimus. ¶ Mouarum etiã collatio
num ⁊ ſoꝛdidorumꝰ munerũ imu/
nitatem acceperunt. Unde conſtã
ſtinus cunctis ſcribit clericis. Ju
xta ſanctioneʒ quam dudũ meruiſ
ſe perhibemini: fundos ⁊ manci/
pia ueſtra nullus nouis collatio/
nibus obligabit:ſʒ uacatione gau
debitis. Item imperator honori
us theodoſius. Placetra/
tionabilis concilii tenore perpen/
ſo diſtricta moderatione perſcribe
re a quibus ſpecialiter neceſſitati/
tatibus eccleſie urbiũ ſingularum
habeantur imunes. Prima quip
pe illius uſurpationis contumelia
depellenda eſt: ne predia uſibꝰ ce
leſtium ſecretorum dedicata: ſor/
didorum mumerũ fece uexentur:
nibil exrraordinarium abhinc ſu/
perinductũue flagitetur:nulla ſolli
citudo tranſlationis ſignetur: po
ſtremo nihil preter canonicam illa
tionem prererquã ſi aduenticie ne
ceſſitatis ſarcina repentina popo/
ſcerit eius functionibus aſcribat᷑.
Si quis contrauenerit: poſt debi
te ultionis acrimonia que erga ſa
crilegos iure promenda eſt:exilio
perpetue deportarionis mulctet᷑.
¶ Hoc idem dat᷑ intelligi de uer
bis beati ſilueſtri qui obedientiã
minorum erga maiores aſſignans
git: Abbas oſtiario: monachus
abbati ſit ſubditus.ſupra in tracta
tu ordinandoꝛum. Oſtendit ergo
hiero. ꝙ ſimpliciter monachis ni
hil liceat agere ſine cõſilio preſby
terorũ. Nec officium docendi ſi/
bi aſſumere liceat ſine auctoritate
clericoꝝ:niſi forte diuina gratia in
tus cõmoniti ſicut beatus greg.re
fert in dialogo de beato benedicto
qui homines montis caſſini ad fi/
dem adduxit:a arã apollinis que
erat ibi erecta ſubuertit:a de quo/
dã equitio cui angelꝰ in ſõnis ap
paruit: ⁊ eum ad predicandum mi
ſit: qui cum de uicio lingue cõque
reretur: angelus fleborhomo lin
guam eiꝰ tetigit:a totũ illud uiciũ
curauit. Quod vo hieronymus
ſeipſum talibus connumerat: tale
eſt quale illud apoſtoli ad philip/
penſes:quicũqʒ imperfecti ſumuſ
hoc ſentiamus: ſeipſum imperfe/
ctis cõnumerãs. Hinc idẽ hiero.
alibi ait᷑: Matꝰ in paupere domo
tugurio ruſticano:⁊ infra.nos ſuf
farcinati auro ſe famelicum faſtidi
entibus mella: pauperẽ diuitibus
ↄnumerãs:ſupra ubi agitur de cle
ricis qui ꝓpria relinquere nolunt
c.gloria epiſcopi. Ecce ſufficiẽ

o“ Mouis. x. q.iij.
vnio.⁊.c.qꝛ cogno⸗/
nimꝰ. er de cen. cuʒ
apoſtolus.
p Vollationibus.

extraoꝛdinarijs vel

ſuꝑindictis. ut.j. l.
Pxi. ſoluant tñ tri⸗
butũ.ut.C. de epi.
⁊ cle.de his.ſed no
uas collationes nõ
pñnt laici ab eis pete
re ꝓpter aliqs ne⸗
ceſſitates.ut hic dĩ
⁊ ex de imu. ec.nõ
minus. ſʒ eps tẽpo⸗
re neceſſitatis cum
charitate aligd mo
derate põt ab eiſ pe
tere.ut ex ð cen. cũ
apoſtolꝰ.nõ g tenet
lex que dicit ꝙcl⸗

ci tenent᷑ ad inſtru/

ctionẽ muroruʒ. ut
C. de ſacroſan. ec.
ad inſtructionem.
q “ Placet. celeſtiũ
ideſt eccliaxꝝ.uel in
tellige bm ꝙ eſt e
de cen. c.i.
r Extraordinari/
um. i.qd repentino
caſu ſuꝑuenit.exoꝛ
dinariũ ⁊ ſuꝑ indi⸗
ctum idẽ eſt. C. de
exacti.tribu.il.ſi di⸗
uinũ.li. x.
ſCTrãſſationis.i.
nõ eſt tranſferenda
poſſeſſio ab eis.licʒ
nõ ſoluãt tributuʒ.
ſicut fit in alijs. ut
x.q.ij... qui rem.
t ¶ Meceſſitatiſ.nec
tũc ꝑ laicos ſʒ pepi

ſcopũ petet collatio

a clicis.nt.ex de im
mu.eccle.nõ minꝰ.
n ¶Acrimoniaʒ.i.
penã que tradit.ff.
ad.l.iul. pecul. ſacri

legij. ?. xvij.q. iiij.

totũ.
xCHoc idẽ datur.
ꝙ monachi laici e⸗
ran.
a ¶ Ait. S.di. xciij.
a ſubdiacono.
b ¶Lonumerat. S.
e. alia. ʒ ipſe eſſzp⸗
ſbyt cardinalis.

c ¶ Alibi ait.. xijſ.

q.ii.gloria.

tote
i
enis
ogean
zmen
Gantft
cebe⸗
ree
u
glelge
at
cns
mb ee
nce⸗
conib:
(ßnunb
umd
uhioy⸗
erh⸗
reif
ſuredet
ileiis
Kpyns
npd

mte
nenc
mte.
lecen
odia
nemm
uale
gnin
(Eo
ſeen
cey

e ſe

ben
ent j⸗

(derſn

mhinf
pöſat
Alimnis
llibr
ſtecce

Un
in

4

Mwein

19 4

xvI. CQ..

a Vnctis.licentia.generali. epiſtola.S.pactũ.ſed ↄtra ex de pac.pleriqʒ.

ui , „- A.d.H . aulcl boc inlelliount in eocaſi ſor eccka eno:
Nciig. ij. niſi inuitef̃ ab alio pꝛeſbytero.tunc eni pot h Ccleſie.ut nouis.quidã hoc intel igunt in eo caſu cuʒ pꝛioꝛ ecclia enoꝛ/
egen b MA. XFnzns d. dieilpuen ) nulus alas. puati etiã Pi G miter ledit.alias eps bene aufert de iure vniꝰ æ dat alij. vt. xij. q. ij. bo/
ſine licelia epi. de cleri peregri.c. iij. ne rei. ⁊.c.nulli epoꝝ.⁊ ex de exceſ.pꝛela.ſicut vnire.j.de ↄſe. di. i.c.ij. Hu.
R celebrare. vt rore tamen ſcripſit ꝙ epᷣs non põt auferre vni ecclie ⁊ dare alij inuito ſacerdote.
N cC ilſos pe inci nam qð ſemel eſt cõſecratum
in Ter bis hu nn enel alienari nõ põt.xij.q.ij.nulli.
gi. eler debe . . Jquis laicus uel clericus ue ⁊.c.ſiue exceptione. Itẽ quia
R monachi debeant texr monſtratũ eſt ꝙ monacbis pꝛe äeensnoneprorꝛieang Teetdenicenoconnin e
B as ð agriſ ſppterii h decoratis a popu triuqʒ ſexus ꝑſona pꝛop nce
innte dare decias ð ag yterũ honore dec pop PeoE
ld 1 . aaser is ſue! . licubi dare ſuo facere beneficiũ.ut.x.q.ij
eit ſuis. Pro regula g lo electis:ab epiſcopo iſtitutis ea tatis ſue loca uel res alicubi dare pꝛecarie. Itẽ qꝛ pꝛiuilegiuz ſo
alnds teneas. auilibet qem licear quea alui ſacerdotibꝰ. delegauerit: decimationũ ꝓuentrũ ns pape eſt vni auferre ⁊ alij
utbe ne ela oexem pꝛobat᷑ hoc etiã ex ſimilitudine cõ priori eccleſi ie legitie aſſignatũ in dare. ut. ix. q. ij. oqueſtus. et
iit dn eſſe ut e de de ſecrationis. nõ eni in cõſecratione de abſtrabere nullã hẽat poteſtatẽ c. nunc vo. ?. c.p pᷣncipalẽ. Itẽ
uege 13 nobis 1 ʒ ho⸗ eoꝝ aliud dicit᷑: a aliud ĩ ↄſecratio quod ſi facere tetauerit: talis tradi qꝛ nulli ↄſulendũ eſt cũ alteri
amaiutaen ci, nealioz. Arriſaz eni in e ddnqo oirritai prius df: r ipſe ad emen us iactura. xi. .iij.ſiquis v0.
ſtercienſis ⁊ aliſ re bndictionẽ infundi epiſcopuſ ob/ gationẽ eccleſiaſtica coerceat᷑ cẽſu Peann. Frenar. enewl⸗ 3.
nnin Agulares enent da⸗ myxe depoſcit. Etdü ſ. ecrat cũcſ ra. ¶ Aẽ ex ↄcil. cabilonẽſi. e. multis. ſed „cum ellerde
neſit, e einn de oibue ſacerdonibꝰſigillanm dicit:conſe,- Antiquiores eccleſie nec decimis cc.edi. ad audientiam. meli
näi pis iis ne ne crent᷑a ſancrificent dñe manꝰ iſte: neculla poſſeſſione priuẽtur. er.e.ti. tua. ybi non obſtat ei
hli onoenh pꝛopꝛis ut quicquid conſecrauerint ↄſecra Ccleſie antiquituſ conſtitute iuramentũ qðfecit de rebus
kena Aarnan tũ ſit:⁊ quecũqʒ bñdixerint bñdi nec decimis nec ulla poſſeſſio ec.nõ alie.vnde hoc nõ videt
HD colant ſiue non. ut 9 3 xerin bndi A ecdeen ! ſe alienatont ſ, di
ſumfit er de deci.nuꝑ.ſecd cca ſint. Ecce cõis eſt bñdictio:vñ ne priuẽtur:ita ut nouis oratoriis eſſſe alienatio ut ibi perpendi
inn hm vetera iura ia igit diuoꝛtiũ: Sicut ergo in bñdi/ tribuant . ¶ Itẽ ex cõcil. guarma a ⸗ aere go vni di;
knt lencbarur omnl. ctione utriqʒ cõem nãciſcunt᷑ po/ ciẽſi. Annqmores eceleſie ꝓ videtur alienare. ſient dando
hus religioſis dcel reſtarẽ: ita in inſtitutione cõiter aſ- peter nouas iuſticiaz ſuâ nõ pdant. nenmdn vider alienare C.
iatin⸗ unc enuern ſequunt᷑ poteſtatis aſſecutionem. 0 Vicunqʒ uoluerit in ſua pio de fideicõ. volũtas. c eſt ſi ¶
liefneii mentis aialũ ſuo⸗ ¶ Cerex abſqʒ epiſcopoꝝ licẽtia prietate eccleſiã ediſicare: et de edi.pꝛiua.ᷣſiquis poſt. .ff.
ad mm. ? de bortis. ?ꝰ noõ ſolũ monachis ſʒ oĩbꝰ generali conſenſũ ⁊ uoluntatẽ epiſcopi ha de le.ij. vnum ex Dainnia. 7.l.
tmi de noualib? que ꝓ rer clericis poreſtatis executio in/ buerit in cuiꝰ parochia ẽ licitũ ſit. her .are er⸗ ochi cue
in — lunn terdicitur. C¶ Anae dlemag. nenhi oĩo ꝓuidẽdũ ẽ epõ: ut glic 60 la- in conſen.ca.
ſaitinn peus . Sacerdotalia officia ſine permiſſu eccleſie ann gores ꝓpter nouã ſua fKeumggz. conſenſij. ,
ni monachis vo ciſter iſcopoꝝ nõ agant preſbyteri. iuſticiã aut decimã nõ ꝑdãat: ſʒ ſem Dicnnaz. ſe
nſitl cienſis oꝛdinis ⁊ tẽ cbilcopoꝑna 4 prelby jas pſolug de con. di. i. nemo.
uirtrl plarijs 2 hoſpitala Vnctis ſidelibꝰ et ſũmopere per ad amti gores eccleſias ꝑſoluiũ l Zd antiquioꝛes. ar. q, vbi
hiln rijs conceſſuʒ erat oĩbꝰ preſbyteris ⁊ diaconibꝰ iur. Decias aũt baptiſmalibꝰ contendit᷑ pꝛo iurc duaruʒ ec
Tilun no dare decias. nec Treliquis clericis attendendũ eſt: eccleſiis ꝑſoluẽdas leo papa.iiii. cleſiarum. ſemper ſtandũ eſt
Slnel etia de alijs pꝛediſſ· ur nibil abſqʒ epiſcopi ꝓpꝛii licen affirmat diccs. Baptiſmalibuſ antiquioꝛi. ut 4 de velj dorc:
hſfriel ne pꝛijs manib?“ tia agant: nõ utiqʒ miſſas ſine eiuu eccleſiis decime dari debẽt. i. Item ar. ꝙ ſemper baptil
lire G ig ggant. no uliqʒ . = erimici malibus eccleſijs ſoluẽde ſũt
mine P dunipbribng ereo. iuſſu quiſquã p r. elbyter oꝝ ĩ ſua p 2 S decimis iuſto ordine non decime non capellis.ut.j.c.ꝓ
. k nonrnr jaadie rochia agat: ñ baptiʒet: nec ꝗcquã tantũ nobis ſʒ etiã maioribꝰ ri. .c.queſti ctec. ainiinus.
utfin Rarn g.., Kamnne abſoz eius permiſſu faciat. ¶ De uiſũ ẽ plebibꝰ tanti ubi ſacroſan- .c.in ſacris. ⁊ ex. e.ti.nunci⸗
ſehbirefet De clericis ſecula⸗ his vo qui intra monaſterii clau/ cta baptiſmatadant᷑ debere dari. os. m hoc eps non debet ha
Gitit ribus dicunt ddam ſtra ↄſiſtunt: quibꝰ populus adre Siergo'mnulli licet decimatio/ bere decimai baptiſmalis ple
unit teneant. ſiue ſnt gendũ non cõmittitur. querit᷑ rri nũ prouentum a priori eccleſia cu bis ideſt rujalis leelelle ſch
utkin pdia eccleſie ſue ſi · dare uel accipe decimas debeant. aſſignatuſfuerat abſtrabere: ſi ius nantum en icopaliap bis.
un Be gern. Alifeuo In quibus hec diſcretio ſeruanda anti goris eccleſie nouis tribuẽdũ nobio. r vlteranc a cecdn
un n5 ſencet dare dec eſt: ur de agriſ a uineis que ad pꝛo nonẽ: ſidecime tatümodo bapiiſ⸗ ceſſo.⁊.c.quatuoꝛ. tamen di⸗
eniti mas de pꝛedijs ec- priũ ſtipendium colunt᷑: decimas malibꝰ eccleſiis dãde ſunt: patʒ ꝙ co ꝙ quelibet ruralis eccleſia
D cleſie ſue. ſed de p⸗ ſibi retineãt. Si enim decime a po monachi ex ꝓprus prediis deciaſ etiam debet ſuas decimas
berſin pꝛijs bene tenẽtur pulo filiis leuireddebant᷑ ꝓ mini/⸗ dare cogunt. Sʒ ⁊ illa auctoritas in quatuoꝛ partes dinidere.
ſponuhkr dare. ut. . . queſti. ſterio: quo dño deſeruiebant in ta magociẽſis ↄcilii de uenditore uel vt vna ſit baptiſmalis celelte
, 2.c. decimas. ⁊ er bernaculo offerẽdo ſacrificia ⁊ bo donatore loquit᷑:diffimẽs ꝙille g alia — tertia ſebriee
Ni e.nouũ in ſi. lepꝛrolmn fJocauſta Ppopulo. patʒ q mona/ uẽdit aur donat nõ põt/ puentũ de· gquarta capellanoruzʒ. lcet ho
clne aüut nõ ſũt exempti . . Fi j 2 . II; ſi b die epiſcopi omnia occupẽt.
chu 8 decim. niſi ih⸗ chi de ꝓpriis predus non magis cimationuʒ illi eccleſie detrabere aliter nota S.x.gi. nouetint⸗
inimodo in botiſ ?· quã alii ſacerdotes decimas ſolue cui prius legitie fuerat aſſignatus. zcontra o eñt extrade deci.
ae in aialibus ſuis. nt re cogunt᷑. Sʒ dr̃ predia monacho monachi aũt deciaſa prumitias nõ gnuoniam. æ.c. cũ ↄtingat. b.
grii er de eccle.edi.c. ij rũ ſiue precio ſunt empta ſiue ꝓ ſa auctoritate uẽdentis ⁊ donãtis: ſʒ E decimis.

Cn

e RJas.nel cle⸗

lute aĩiaꝝ oblata:antequã in iuſ eo

auctoritate einſdẽ ↄcilii ⁊ paſcha⸗

l

ricus. clerich rum uenirẽt: baptiſmalibꝰ eccleſi⸗ lis pape detinẽt:a quibꝰ diffinitu, m Si S. paſchalis.ſed quo/
Zn aim dd re is ſiue quibuſlibet aliis primiias céut monacbi de ꝓprus prediiſde maodo paſchalis potuit dare
tnadde pꝛopeis ⁊ decimas perſoluebant:ille autez cimas nõ ꝑſoluant. Sic eni in ma H ananhis⸗
f VInde abſtrahe⸗ eccleſie ſuo iure priuari nõ poſſũt. gociẽſi conci.ſtatutũ eſt. . nine legis.ut.j.e.decimęe.⁊.c
re. resenim tranſit Ange in magocienſi conci. ſta Hõ ꝑſoluat de ꝓpriis prediis ab reuertimini. contra quod nõ
cũ onere ſuo. ut eẽ tutum inuenitur. bates ⁊ epiſcopi decimas. poteſt diſpenſari.xxxv.q.i.ſũt
de veci. emm nöſt Mui res ſuas alicui denegauerit: Aeſti ſunt preterea quida, quidam. ?. S. di v. c.i. ð. di. v
in bale. nt. decs⸗ decimationũ ꝓuentũ prioꝛi eccle/ C fratres ꝙ eſſent aliqui epiſco laustornta ſed ſorte nõ eſt
katoſfb Wone mg ſie auferre non poterit. pi ⁊ abbateſqui decimaſ nõ ſinerẽt enrarun wamnt ſg vonctg
eü. §. i. .ff. de reg. ius diuinum. ſed ſi contraria
iur. nemo. ff. de di⸗ conſtitutione illud tolleret᷑.
ſtra. pig.ſi creditoꝛ. non poſſet fieri.ſed nunquid laico poſſet dare tale pꝛiuilegiũdic ꝙ ſic. Jo.

Irrita. pactũ illud non obſtat. quin ab eccleſia nel alio poſſeſſo
re poſſit peti decima. nt ex. e. paſtoꝛalis.f. de pac. int. æ ſi poſſeſſoꝛ⸗
partem fructuũ.? ille a quo canſã habnit etiã partẽ fructum ꝑcepit.
pterqʒ conueniendꝰ eſt. ut ex. e.ti.a nobis.ꝛ.c. tua nobis. Sʒ nugd
pactũ iſtud tenet quamũ ad cõtrabeutes. vider ſic. ut. ff. de pac.

n 0 Deſti ſunt.coloni partiarij qui partẽ fructuun percipiũt.tales enim pꝛo
ea portione qu ipſi percipiunt.tenent᷑ dare decimas ⁊ dñi eoꝝ pꝛ0 ea
quã ipſi ꝑcipiũt.ut ex.e.a nobis.⁊.c. tua nob.imo ⁊ ĩ pẽſionario colono idẽ in
ris eſt. ſiue ipſe ꝓ pẽſione ſerniat.ſiue dno detcertã pẽſionẽ.qꝛ antei aliq pẽ⸗
ſio det᷑.res eſt decimanda.ut ex e.ti.cũ homines.

r H

Lau.

a ¶ UNt epiſcopi. patʒ hic ꝙ clerici nõ dabũt decimas de bonis eccleſt ie. nt ex
e. fraternitatẽ. .c.di.nouit.⁊.j.c.ꝓx.licet. H.oↄtra.dixeru.q dixit eẽ ſpãle in

epo.ſʒ ob.ex.e.quoniã...ul.

b Rid eccleſias.pꝛopꝛijs ſumptibus.
c ecimas.ſi pꝛedia ſint in ipſoꝝ parochia.vel logꝗtur de decimis ꝑſonalibꝰ

que dande ſunt vbi ſacr̃a per
cipiunt᷑.vt ex.e.ad aplice.
d Ecimas.a monachis.
O duplici rõne.tũ qꝛ non
hñt populũ.tũ qꝛ ñ miniſtrãt
eis ſpiritualia.
e ¶ Coiter viuentibꝰ. ecce ꝙ
aliud hnt pᷣuilegiũ clici cõiter
viuẽtes qᷓ; ſepara tim. ⁊ ꝙ idẽ
hnt qð monachi. ſimiliter in
abſolutione petẽda hñt idem
pꝛiuilegiũ cũ canonicis.ut ex
de vi. ⁊ bo.cle.quoniaʒ. in fi.
2 ex ꝗcle.vel vo.c.i.⁊ ex ð ſẽ.
excõ.monachi.⁊.c.ex tenore
in fi.ò ex de ſen.excõ.cũ non
ab homine.
f¶Milites. an milites poſ/
ſint hre decimas. dicet.j.q.
vij. c. i.
g tꝑis.⁊ vicinitas.ar.
; ꝓpter remotionem
vel incoõmoditatẽ multa fiũt
licite que alias nõ licerent. vt
ſ. e.q.vij.ſi ꝗs vult.lxiij.di.cũ
lõge.xiij.q.ij. vbicũqʒ.ex de
ec.edi.ad audientiã.S.vij.q.
i.tempoꝛis.
h Vnire. ſicut papa põt vni
re epatus. ſic epᷣus plures ec
cleſias.vt ex de exceſ.pla.ſic.
ſi qras apð quã iſtaꝝ eccliaꝝ
reſideat dignitas epalis. vel
an vtreqʒ retineant dignitatẽ
pꝛioꝛeʒ. dico ꝙ varijs modis
pñt vniri ecclie. vel H̊ mõ. nt
vna ſubijciat᷑ alteri.⁊ ſᷣm h di
gnitas epalis erit in vna tan
tum. vel ̊ mõ pñt vniri.nt ex
duabꝰ dignitatibꝰ? vna fiat di
gnitas. ⁊ m H̊ nõ dicent᷑ eſſe
due eccleſie ſed vna tantũ.⁊ il
li ꝗ ſunt canonici ĩ vna erunt
canonici ĩ altera. ⁊ tam iſti q;
illi canonici intererũt electioi
epᷣi ⁊ alijs cõibꝰ negocijs.Et
in tali vnione diſtinguenduʒ
credo.qꝙ aut ecclie ſimul vni⸗
unt. aut vna eaꝝ vnit relique
que duo ſunt penitꝰdiuerſa.ſi
vna vnit᷑ alteri. bʒ hᷣ illiꝰ natn
ram ⁊ ↄſuetudinẽ ⁊ puilegiũ
aſſumit cui vnit.⁊ peribunt
iura illiꝰ eccleſie que vnitur.
ut ẽ de ſta.mona. recolẽtes.
circa fi.ſi ãt neutra alteri vni/
tur ſʒ ille ſimul vniunt᷑.tũc di
co ꝙ ↄſuetudines uel pꝛiuile
gia que melioꝛa ſunt ⁊ huma/
nioꝛa detinet illud vnitũ.naʒ
cũ malũ et bonum aſſociant᷑.

malũ recipit naturã boni.xxx

ij.q.i.non eſt culpãdus.⁊ ar.
C. de rei vxo.ac.in pᷣn.⁊.C.
cõia de le.l.ij.circa fi. Tertio.
mõ pñt vniri eccleſie. puta ꝙ
vtraqʒ remanet epalis.⁊ ſᷣm
Hͥ remanẽt duo epatus. łʒ idẽ

dari ad eccleſiã ubi illoꝛum coloni
miſſã audiũt.pꝛoinde decreuit iſte
ſacer conuẽtus:ut epiſcopia abba
tes de agris ⁊ uineis que ad ſuum
fratrum ſtipendiũ habẽt: ad ec⸗
cleſias ſuas deferrifaciant. fami/
lie vo eorum ibi dent decimas ſu/

as:ubi eoꝝ infantes baptiʒantur:

⁊ubi ꝑ totum anni circuluʒ miſſas
audiunt. ¶ Itẽ paſchalis.iiii.
Se /ꝓpriis laboribꝰ monachi? ca
nonici decimas minime ſoluere co
gantur:

EEHH ſacerdoti/

bus ac leuitis eſſe reddendaſ
diuine legis ſanxit auctoritas:ce/⸗
terũ a monachis ſiue clericis com
muniter uiuentibus nulla ratio ſi/
nit:ut milites aut epiſcopi aut per
ſone quelibet decimas de laboribꝰ
ſeu nutrimẽtis ſeu ſuis pꝛopriis ex
torquere debeant. vñ beatus gre.
ſic ait. Cõmuni uita uiuẽtibus iam
de faciẽdis portionibus uel exhi/
bẽda hoſpitalitate uel adimplẽda
miſericordia nobis quid erit lo/
quendũ:cũ oẽ quod ſupereſt ĩ cau
ſis piis ac religioſis erogandũ ſit
dicente dño:quod ſuꝑeſt date ele
moſynã:⁊ ecce oĩa mda ſunt uo/
bis. ¶ Quod aũꝛt dicit᷑ ut antigo
res eccleſie pꝛopter nouas nec de
cimis neculla poſſeſſiõe priuent᷑:
nõ ita intelligendũ eſt:ut nullo mõ
credatur licere epiſcopo aliquam
partẽ poſſeſſionũ uel decimationũ
vniꝰeccleſie alteri ꝓ tẽpore tribue
re.ſicut eni papa duos epiſcopatꝰ
in vnũ poteſt redigere:ita ⁊ vnus

pꝛoprio conſentiẽte epiſcopo ĩ du

os poteſt diuidi:uel etiã metropo
litano iuito quelibʒ eccleſia ab eiꝰ
luriſditione apoſtolica eximi po/
teſt auctoritare. ¶ Ande grego.
papa ſcribit bñnato epõ.c.xxv.
Huos epiſcopatus in vnũ redige
re apoſtolica poteſt auctoritas.
temporis qualitas a uicini
tasnos locorũ inuitat: ut cu
manã atqʒ muſitanã unire debea/
mus eccleſias:quonia nec longe a
ſe irineris interuallo ſeiuncte ſũt:
nec peccatis faciẽtibus tanta mul
titudo populi eſt: utſicut olim fuit
duos habere debeant ſacerdotes.
quia igitur cumani caſtri ſacerdos
curſuʒ buius uite expleuit utraſqʒ
nos eccleſias preſentis auctorita/⸗
tis pagina vniſſe: nibiqʒ cõmiſiſſe
cognoſcas.utrarũqʒ etiã eccleſia
rum ſcito te eſſe pꝛopꝛiũ pontiſicẽ.
Et ideo quecũqʒ uel de earũ patri
monio uel cleri ordinatione ꝓmo
rioneue iuxta canonuʒ ſtatuta uiſa
fuerint ordiare atqʒ diſponere ha

ſit eps vtriuſaʒ eccleſie. ſm h̊ ſi pᷣmo ſuberãt iſte eccleſie diuerſis

metropolitanis. ꝓpter illã vnionẽ neuter metropolitanus pdit ins
ſuũ.ut er de rel.do.c.qꝛ.⁊ eps iſte erit ſub duobꝰ metropolitanis.

In pᷣmo caſu erit ſub illo cui pape placuerit.uel erit ſub metropol.il

lius ecclie cui vnita eſt aliera.illiꝰ enim natur aſſumplſit.x ſic impe

bebis:ut ꝓprius reuera ſacerdos
liberam ex noſtre auctoritatis cõ
ſenſu atqʒ ꝑmiſſione licennã. Abi
vo cõmodius atqʒ utiliuſ eſſe per
ſpexeriſ habitato:ita ſane ut alterã
eccleſiam cui coꝛpoꝛaliter pñs nõ
es:ſollicita pꝛouidentiqʒ cura diſ/
ponas: quatenus illic diuina my/
ſteria ſolenniter domino pꝛeſtate
peragãtur. Idem iohãani epõ.
Duos epãtus i vnum redigere a/
poſtolica valet auctoꝛitas.
Oſtquã hoſtilis impietas di
uerſarum ciuitatum ita pecca
tis facientibus deſolauit eccleſias
vt reparãdi eas ſpes nullo modo
populo deficiẽte remanſerit:maio
ri valde cura ↄſtrigimur:ne defũc
tis earum ſacerdonbus reli ge ple
bis nullo paſtoꝛis moderamie gu
bernãte per inuia fidei hoſtis calli
di rapiantur: quod abſit inſidiis.
Huius ergo rei ſollicitudine ſepe
ↄmoniti hoc noſtro cedit coꝛdiꝰ⸗
ſilium:vt uicinis eas mãdaremus
pontificibus gubernandas. Jõqʒ
fraternitati tue curam gubernatio
nemqʒ treuerenſiuʒ eccleſie pꝛeui
demus ↄmitrendam:quam tue ec
cleſie aggregari vniriqʒ neceſſe ẽ:
quatenus utrarũqʒ eccleſiarum ſa
cerdos recite xpõ adiuuãte poſſis

exiſtere.queqʒ tibi de eius patri/

monio uel clerici ordinatione ſeu
promotione uigilanti ac canonica
cura uiſa fuerĩt diſpone: quippe ut
pontifex proprius liberam habe/
as ex preſenti noſtra permiſſione
licentiam. ¶ Item ex concil.car/

tbag. ii. Non epi
ſcopum dioceſes habeant: que nũ
quam DPabperunt.

Elix epiſcopus ſeleucitanus
dixit eniam ſi hoc placet ſancti
tati ueſtre inſinuo ut dioceſes que
nunquã epiſcopos babuerunt. nõ
habearꝰ: a illa dioceſis que aliquã
do habuit:habeat propriũ:ſecun
dum hanc perſecutionem ſanctita
tis ueſtre eſt eſtimari quid fieri de
beat. Ab vniuerſis dictũ eſt placʒ
¶ Irem ex aphricano ↄcil.iii.
Niſi cũ uoluntate epiſcopi dioce
ſes que ab eis retinẽtur: nõ recipi
ant pꝛoprios epiſcopos.

a ceiu ſacerdotali:utplebes

que in dioceſibus ab epiſcopis re

tinentur:que epiſcopos nunquam
habuerũt nõ niſi cũ uolũtate eius
epiſcopi a quo tenent᷑ ꝓprios acci
piãtrectores ¶ Itẽ grego. ioan
ni epiſcopo lauſeo. “
Apoſtolica auẽtas a iuriſditione
archiepiſcopi epõs ualʒ eximere.

Altis Reiliis hoc ſtatutumẽ
9

raſoꝛ qnqʒ vnit du⸗
as dignitateſ i vnã
ut in auẽ.ut iudiceſ
ſine quoquo ſuffra.
§. illud. col. ij.

i Expleuit. ſiel⸗
ſet viuus nõ vnire⸗

tur.ut.ſ.e.multiſ.?æ

ex de ec.edi.ad au/

dientiã. imo poti⸗
eo moꝛtuo nõ debẽt
vniri.ut er ne ſe.pa
can. c. i.

le ¶ Vtraxqʒ. ĩvtra

aʒ gerit ſedes epa
lis.ut.xxi.q.i.rela
tio. xel foꝛte vbiipe
elegerit habitare ?
alia erit ſibi ſubie/
ct9.
lix. nit diore
es. S. Di. xx.
epi. ⁊.c.illud. .

m Mon habeant.

niſi in caſu.ut.j.eo.

pꝛecipimꝰ.xcix. di.

nulli.

n CPropꝛiũ.niſiin

duobus caſibꝰ. S. e.
⁊ łꝑis.xxv.q.ij.ita
nos. lʒ ciuitaſ per
mille anoſ ſine epo
fuerit. dũ tñ epalis
limes poſſit ꝓbari.
nõ ob. pſcriptio.j.q
lij. lʒ.

1 Altis. recto
Dictiezol

ꝙ papa nõ poſſiti

uito epo nouũ face

re epatum in dioce

ſi ſua. ut. . e.?⁊ ꝑxis

h. dicit hüc eẽ teno
rem huiꝰ.c. ꝙ nul⸗
lus ſacerdos põt in
ſtitui ſine volũtate
dioceſani epi.
p CJoãni epo. ſup

ple ? ioãni patriar/
che qꝛ archiepo lau

ſeo ſcribit pꝛo ha-
driano.

itenei.
nmnirt
ngee
Xingr

Cicye
ſl G
lihin
uidlgie
ſinn
egn
iagtüe
ühe
imi ad
itticn⸗
Mipi⸗
Gd
Ene
ichtme
in
Aßßnn
Ilcidden
ſtiia
(inſneles⸗

ſege.
honliar
on
ipſfl c
unnſ
UMengci
au
ichm

nngt
ſtle
hignn,
Nlu
N
logeter
laif
lne
oſiſ
a
Angn
e llg
WI
Alſiuti
Nen dbin
ſinn
Aun
ſing
deiet
lintin
nfnris
upinmnn
l.
Prnüi
hnltin
hopit
hgone
eingfug
enl ic
neseſt
cbigrn
llit
Ponie

ſei

= = =

——
=

ocponin
täunin
antiegn
Ntüin
Glte
Eluncvgi
hnſe cin
ſhnich
fiint
eipug
egnlg
oſot
une

E

XVI.

2 Ratres.necnõ ioãne. ſub quo erat lanſeus metropolitanus. de
nius dioceſi fuit hadrianus.ſed fuitexemptus.

b ¶ Eius.ſ. ioannis.
6 Bepoſitus etiã d

4

etiã cũ ſuis ecclijs.
in auc. nt eccle. ro.
c. an. ga. pꝛeſcrip.in
ꝛin. col. ij. qꝛ bene
ficia pꝛincipuʒ lar/
ge ſunt interpꝛetan
da. nt. ff. de conſti.
pꝛin. beneficium.
extra de dona. cum
dilectus. xij. q.ij.
manumittit. et. xx-
iiij. q. i.rogamꝰ. ⁊ ĩ

auc. nt liberti dece⸗/

tero. 9. ſi quis. col.
yi.j.e. q. ij. uiſis. ax.
).ex ge reli. do. cõ⸗
ſtitutus. in fi. ex de
dona. paſtoraliſ. er
de pᷣui. ex oꝛe. in fi⸗
2.c. cũ capella. ff. ð
fundo inſtruc.l. q̃ſi
tũ. §. vl. gd iuris ſit
de H in queſtionibꝰ
notani diligẽter. b.

e ¶Voſtri ſunt. vi⸗

et ꝙ ꝑ legatũ nel
etiã delegatũ que⸗
ſtio fidei ſit tractan
da.cũ tantũ ad pe/
trũ ſit referẽda que
ſtio fidei.xxiiij.q.i.
quotiens. Sed dic
ꝙ mediocres cau-
ſas pnt epi tractare
nt ex de here.ad ab

olendaʒ. ſ, magnas

nõ. nt ex ð here. cnʒ
chriſtus.

fSi mediocris.

videt ̊ ꝙ delegat⸗
criminales eauſas
poſſit audire.nt.ij.
q. vi. decreto. C. ð
of. ꝓcon.l.i.ar. .ff
de of. ꝓcon. ſolent.
e de of. le. qð tran
hationem. ſʒ dic ꝙ
mediocres cãs ap
pellat. cũ tale eſt cri
mẽ qð non inducit
depoſitionẽ.in quo
põt interuenire pꝛo
curatoꝛ. ut.ff. an ꝑ
aliũ canſe appel. ex
pol.l. i. ⁊ ybi non ẽ
opus inſcriptione.
ut. ff. de acti. leuia.
nel dic ꝙ cognoſce
re põt legatus ð cri
mine epi. ſed nõ de
poner. yel dic ꝙ po
teſt ꝓnunciare ali⸗
quẽ deponendũ. ſʒ
eũ odenare nõ põt

ſic.ij. q. vi. F. biduũ

ver. ſi gdẽ inſulã.

gVel huc. hic ar

gue legatũ nõ poſſe
oia que delegas. qð
vex eſt. niſi ei ſpali
ler aligd fuerit per⸗/
miſſũ. ut. xxv.q. ij.
in galliarum.

e facto. ſic. xxiiij.q.i.audiuimus.
dAliquid.arg.ex eo ꝙ quis eximit. videt᷑ exẽptus vniuerſaliter

Rater noſter hadrianus the
bane ciuitatis epiſcopꝰ adro
manã urbẽ ueniens lachrymabili
ter eſt conqueſtus de quibuſdã ſe
capitulis a fraternitate tua necnon
ioãne prime iuſtiniane urbis anti
ſtite iniuſte condẽnatũ.de nequiſ/

ſimo aut dãnandoqʒ eius iudicio

alias ſumus iuuante domino tra/
ctaturi. hadrianũ vo epiſcopũ re/
perimus:⁊ tuo contra ſacerdota/
les mores odio laboraſſe: a nullo
iure pecuniariis in cauſis eum fra
ternitatis tue fuiſſe condẽnatum ſẽ
tẽtia. Quia igitur ⁊ ab antefato io
hanne prime iuſtiniane urbis epi/
ſcopo contra ius canoneſqʒ depo/
ſuꝰ:honoris ſui gradu carere nõ
potuit:in ſua eum reformari eccle
ſia atq; in pꝛoprie dignitatis ordi
ne decreuimus reuocari. Et cum
oportuiſſet te ex eo dominici cor/
poris cõione priuari ꝙ poſtadmo
nitionem ſancte memorie deceſſo
ris noſtri contemptã:per quam eũ
eccleſiãqʒ eius de tue iuriſditione
poteſtatis exemit. rurſus in eis ali
quidꝰtibi iuriſditionis ſeruare pꝛe
ſumpſeris:tamẽ noſ humanius de
cernẽtes cõmunioniſqʒ tibi ſacra/
mentũ interim conſeruãtes decre
uimus ut fraternitas tua ab eo ec
cleſiaqʒ eius omnẽ antehabite ſue
poteſtatẽ iuriſditionis abſtineat:a
pᷣm ſcripta deceſſoris noſtriſiqua
cauſa uel fidei uel criminis nel pe/
cuniaria aduerſus prefatũ hadria
nũ conſacerdotẽ noſtrum pomuerit
euenire:per eos qui noſtri ſũt uel
fuerint in urbe regia rñſales:ſi me
diocris eſt queſtio: cognoſcatur.
uel hucsad apoſtolicam ſedem ſi ẽ
ardua deducatur:quatenuſ noſtre
audiẽtie ſentẽtia decidat᷑.ꝙ ſi cõtra
hec que ſtamimus quolibet tẽpo/
re qualibet occaſiõe uel ſurreptio
ne uenire tentaueris:ſacra ſcias te
cõmunione priuatũ.nec eam te ex

cepto ulnmouite mue tempore:niſi

cum conceſſa romani ponuificis de
cernimus iuſſione percipere. res
autẽ ſiue ſacras ſiue alias mobiles
imobileſqʒ eius eccleſie quas ha/
ctenus diceris retinere: quarũ no
ticiã nobis oblatã preſennbus an/
nectimus litteris.ſine aliqua ei fra
ternitas tua dilatione reſtituat: de
quibus ſiqua ĩter uos queſtio uer
ntur:uolumus ut apud rñſaleʒ no
ſtrum in urbe regiauentiletur.

¶QSi auiẽ necdũ in dioceſi alicu/

ius epiſcopi illa loca aſſignara ſue
rint: ex nigore apoſtolice ſedis ꝓ
priũ epiſcopũ accipiũt.¶ Unñ gre
go.iunior ſcribit boniſfacio epo.

i ¶ Bebeas.ut tñ habeat᷑ ↄſenſus
epm.ut ex ð deci.quonia.ioannes.

lꝛ NLures. in vna.⁊.j.eoſdem limites.
D

19 2

b Recipimꝰ.ar.iꝙ ſine anẽte pape epᷣatus nõ fiũt.⁊ ar.vij.q.i.mutatiões
epi.qꝛ quicꝗd excreſcit ſpectat ad

Hõ pnt. ita ꝙ habeant eoſdẽ limites.ex quo enim ſunt baptiſma-

AVbi multitudo fideliũ excreuitibi
epiſcopi ſunt ordinandi. .
NRecipimus utiuxta canonũ
ſtatuta ubi multitudo excreue
rit fideliũ: ex uigore apoſtolice ſe
dis debeas ordinare epiſcopos:
pia tamẽ contẽplacione ut non uile
ſcat dignitas epiſopatꝰ. ¶ Sicut
duo cpiſcobarns ſupraſcripro mõ
in vnũ poſſunt redigi:a vnusĩ du
os ualet diuidi:ſic etiaʒ epiſcopus
de baptiſmalibꝰ ⁊ parochianis ec
cleſiis facere poteſt cum conſenſu
ſuorũ clericorũ:quod cũ factũ fue
rit: illa pars populi que nouis ec/
cleſus ſupponit᷑:a iure prioris ec/
cleſie abſoluit᷑. hoc niſi fieri poſſj:
multitudo eccleſiarũ ad paucitatẽ
redigeretur. ¶& Plures auteʒ ba
ptiſmales eccleſias in vna termĩa
tione facere non poteſt. ¶ Unde
in toletano conci. legitur.

In vna terminatione plures ba/

ptiſmales eccleſie eſſe nõ poſſunt.

Lures baptiſmales eccleſie ĩ

vyna terminatione eſſe nõ pñi
ſeduna tantũmodo cũ capellis ſu
is.⁊ ſi contentio fuerit de termina
tione duarũ matricũ: plebes utra
rũqʒ diſcernãtꝰ.Et ſi non conuene
rint:lis dei iudicio diſcernatur.
NJus ergo eccleſiarum ita inter
pꝛetandum eſt:ut niſi epiſcopo di/
ſponente aliis eccleſiis fuerit aſſi/
gnatum:in nullo priorũ reddituũ
diminutionẽ patiantur. ¶ AUnde
anaſtaſius epiſcopus.
Cõmunione priuet᷑: qui decimas
uel oblationes exma epiſcopi con
ſcientiã tenere uoluerit.
Tatuimus vut ſi quis oblatio/
nes eccleſie uel decimas quas
populus dare debet: tenere contẽ
derit:uel extra baptiſmalẽ eccleſi
am dare noluerit preter conſcien/
tiam epiſcopi uel eius cui huiuſce
modi officia cõmiſſa ſunt:nec cum
eorum uolueritagere conſilio: bã
num noſtrum cõponar:a cõmunio
ne priuetur. Cum addit extra
conſcientiã epiſcopi intelligendũ
relinquit:ꝙ epiſcopo conſentiente
aliis eccleſis dari pñr. C Idem.
Juxta diſpoſitionem epiſcopi deci
me diſtribnätur.
N ſacris canonibus prefixuʒ
eſt ut decime iuxta epiſcopi di/
ſpoſitionẽ diſtribuantur. quidã au
tem laici qui uel in proprus uelin
beneficiis ſuas habẽt baſilicas cõ
lẽpta epiſcopi diſpoſitione non ad
eccleſias ubi baptiſmũ predicatio
nem ⁊ manus impoſitionem ⁊ alia
chriſti ſacramẽta percipiunt: deci
mas ſuas dãt:ſed ꝓpris baſilicis

O◻

les. debẽt habere limites di⸗
ſtinctos. ut.xiij.q.i.c.i.vnus
enĩ tantũ dʒ eſſe pᷣnceps.yvij.
q.i.in apibus.

m ¶Plebes. vtrarũqʒ. arg. ꝙ

ꝗ rẽ melius nouerint ſiue ſint
domeſtici ſiue extranei.potiꝰ
debẽt eſſe teſtis qᷓ;ᷓ alij. lʒ ſint
domeſtici neloſanguinei.ut
ex qui ma.ac.poſ.videt᷑.in fi.
⁊ & de teſti.veniẽs.in fi. C.ð
repu.ↄſenſu.

n ¶Biſcernãat. uelꝑ arbitruʒ

vel ꝑ amicabilẽ cõpoſitionem
ſuperioꝛis.tñ auẽtas.ẽ neceſ⸗/
ſaria.ex de tranſac.de cetero
2z.c.ſtatuimꝰ⁊ ex de arbi.per
tuas.alias laicus nõ poſſet eẽ
iudex in ſpũalibꝰ.nt ex᷑ de iu
di.decernimꝰ.=.c.ſe.⁊ ĩ ↄoſti.
innocẽ. ↄtingit.que eſt de ar⸗
bi. ⁊ eſt hic ar.ꝙ ſpũalis cau⸗
ſa laico põt cõmitti.xxxij.di.
§. verum.

o Judicio.i.iuramento.uel

etiã ſoꝛtibꝰ quibꝰ dei volũtas
oſtenditur.xxvi.q.ij.S.i.⁊. c.

ſoꝛs. uel dei iudicio.i. ecchia-

—

ſtico.iij.q.v.qꝛ ſuſpecti.xij.q
i.futura.

P Gammim oblationes.

ar. ꝙ excõicari poſſunt
laici qui nõ dãt ſacerdotibus
oblationes.ut.j.de cõſe.di.i.
oĩs chꝛiſtianꝰ.qð.h.intelligit
etiã de gratuitis oblationibꝰ.
ſiclicus non bʒ vn ſuſtentet᷑
ar. xci.di.clicus.xij.q.ij.cha⸗

ritatem.

Baptiſmalẽ. decie ꝗᷣ ſoluẽ
de ſunt baptiſmalibꝰ eccleſijs
ar. S.e.de decimis.⁊.j.e.in ſa
cris qð verũ eſt de pᷣdialibꝰ.
ſz pſonales debent᷑ parochia
libꝰ ecclijs.nt.sS.e.queſti.⁊ di
xi.s.e.quicũqʒ. Itẽ pʒ ꝙ epᷣs
põt auferre decimaſ vni ecclie
⁊ dare alteri.ntdixi.S.e.ecchie

r ¶ Bãnũ.lx.ſolidoꝝ. ut in lõ

barda ↄtinet᷑.⁊ ſic ſemꝑ itel⸗
ligit᷑ vbi nõ determinat᷑.⁊ eſt
hic ar.penã pecuniariã ab ec
chia poſſe infligi.xviij.di.quo
niã.ex de rap.in archiepᷣatu.
ar. xxiij.q.v.quid qͥ.ar. õ ex ð
pe.lʒ. Nẽ ar. ꝙ index põt ali/
quẽ ꝰiumacẽ excõicare.⁊ alit
punire.qð non eſt verũ.et᷑ ut
lite nõ ote.quoniã.in fi.

8 ſacris.i bñficijs.i.feu
IA

O. ? ar. eſt. ins patrona-
tus cũ feudo trãſire niſi fue/
rit exceptũ.ut er̃ ð iurepa.ex
litteris.ar.ſ.e.q. vij.nemini.

ff. ſi ſer. vẽ. altiꝰ.xix.di.nulli fas.j.e.nulli epoꝝ.ex de na.ex li.vẽ.c.vnico

Cau.

a 1T canonibꝰ. maxiĩe quẽ quis tenet᷑ defendere ↄ alios.multofoꝛtius õ ſe.

b ¶ A pꝛincipibꝰ.quibꝰ xpᷣs eccliam cõmiſit.xxiij.q.v.pꝛincipes.
c ¶ Cofiſcare. m leges veteres bona daãnatoꝝ ↄſiſcabant.hodie ſecꝰ.ut.C.
de bo. dã. auc. bona res aũt ecclie nõ pnt ↄſiſcari.ut.S.e. placet.ar. .ex de iu

repa.ex diligẽti. .
d ¶Potentu.nota anctoꝛitatẽ
maioꝛis in illicitis nõ excuſa/
re.xij.q ij.quicũqʒ.⁊.c.de re
bus xi.q.iij.ſi dñs.⁊.j.e.q.v
ij.decias.xxv.q.i.oẽ qð.xxx/
vi.q.ij.nullus.ar. .lxiij. diſ.
ſalonitane.xiiij.q.v.dixit.
e ¶ WMilſi cito.pᷣmo iñ videtur
citãdus pᷣnceps.cuius ancte
res eccliaſtica tenet᷑.ut.xij.q.
ij. de rebꝰ.ſʒ illud ob ſcanda⸗/
lum pꝛincipis.ſʒ nõ eſt ita.
f¶Cbartaꝝ.i.libroꝝ.qꝛ epᷣs
nõ dʒ ſemꝑ libris inſiſtere.nt
lxxxvi.di.fratrem.
g ¶imilit᷑ ecclie.qꝛ eps eſt
BH in ipſa eccleſia.ut.vij.q
i. ſcire. Ex H.c.conſuenit dici
ꝙ reſ chicoꝝ eodẽ gaudẽt pᷣui
legio quo res ecclie.xij.q. ij.
eccleſiaꝝ ⁊.hxxxvij.di.eoſ.vñ
vr ꝙ eque committat᷑ ſacrile⸗
giũ in rebꝰ chcoꝝ ſicut in re/
bus ecclie. vel dic ꝙ ſunt res
ecclie quo ad defẽſionẽ.quia
ecclia. debet eas deſẽdere ſicẽ
ſuas.xij.q.ij. de laicis.⁊.lxxx
vij. diſ. eos. vel dicunt᷑ ecclie
