velle nõ habent.xi.q.i.nõ dicatis.imo ipſũ velle mulieri ꝗb inſidijs

fux. ꝗ vas. §. vetare

ſponſa duorum. c.

uniſinib
lmudn
mnoſned
Poeogeenn
lingtinmi
1Jaus
1 ure
licnan
Korhüt
enetin
Eitentaet
Cnnhe
Gerepi⸗
entdennit
Aneenldn
nuceniit
Meunicon
uriniotnie
ſcruntſo
.igi⸗
nn inmino
o qriano⸗
Cumſiadan
umn peeſi
r.volgarie
ntilſie

0

ſaeg e

CCuibtd
lne gbie
gngnr
chloreſ coc
Arſpochae
ſtili ſien
ſ eiſto.
Gtkgfun
Mecüſtat
wistludg

Nhalren
Ctdnymn
trin.ede
Accedis ſel
em adeoin
ſmoler
MWemnbit
Minrenün
ſiut derp
ſenpeoridB
litctaſi⸗
ſloezoril
ſumceſture
lraceioce

ſoetniſ

= — —— — —

— = = S S

,A
f.de
uin
irt.
go.
nde
ee
angin
cape
Anl.
unade
unt

etſ.
.

ſißi

Da GH

deſpi
ſadeft
fen
eint
ci
CN
ng

ird

W
Nen
fha

oot

teac

ſani
n.
ven
nlg
hn
ſtyun

Sdn

xXXVI. (Qucfno ij.

nequiſſimi hoſtis.quirapinam meditatur inducitur. C. de raptu
vir.l.vna circa finẽ.nam ⁊ qui uolentem retinet dũmodo circũuen
tum nõ ſine dolo retinet. ff. de lib. ho. exhi.l.iij. .. ſi quis nolenteʒ. i/
mo ⁊ ageretur hic contra raptorẽ inuitis raptis.⁊ ſicut pater iniuri
arũ agit inuito filio.ff.de iniur.l.i.ꝭ.uſqʒadeo.

2 B Jquis.attẽ/
Itare.ar. ꝙ in
terdũ conatus ſine
effectu pũit᷑.ut.xix.

diſ. anaſtaſius. imo

et attentare eſt ad
actum ꝑducere ſine

ꝓcedere.quia ẽ age

re nt de pudico æc.
ut de peni. di.i.ſi gs
maſcnlũ.⁊ ita non ẽ
hic tantũ conatꝰ. in
maximis tñ crimi/
nibꝰ punit᷑ ſolus co
natus.vi.q.i.ꝭ.ve/
rum. in minoribus
non: quia nõ ſũ fur

etiam ſi ad aliquem

actum ꝓceſſi. ff. de

fur. vulgaris.s.qui

furti.⁊.l.ſi certe.
b O E puellis.iĩ
chalcedonẽ
ſi. S. e.q.eos qui.
c ¶Quibꝰ. dicit. h.
⁊ bene: ꝙ bic nõ dʒ
eẽ. S. ſed argumẽtat
cabiloneñ.cõcilium
ex vᷣbis chalcedonẽ

ſis cõcilii.ſi enim H

nõ eẽt de iſto. c. qᷓre
poneret granus hic
boc.c.cũ ſtatim ſu/⸗
perius illud poſue/
rit. ſ. eos.
d Mullatenꝰ. huic
eſt derogatuʒ. ut. j.
e.tria.⁊ ex de rapt.
accedẽs.ſed ſm le⸗
gem a deo intdicit
ꝙ ſi mulier cum ra
ptore nubit amittit
dñiuʒ rerũ raptoriſ
in aut.de rapt.mu.
que raptoribus nu
bũt. circa fi.col.ix.
ſed credo ⁊ illã pe/
nam ceſſare cũ ⁊ in
terdictio ceſſet ꝑca
nones niſi cũ ſpõſa
alterius de pnti ra/
pitur.nt.xxvii.q.ij
ſtatutum⸗
e J gs virginẽ
deſpõſanerit.
ar. ꝙ violẽtia excu⸗
ſat ratiõe iuris qðᷣ
quis hʒ.arg.j.e.de/⸗
niqʒ.xvi.q.vi.pla/
cuit. .S.xxvii.q.ii.
ler illa. S.diſ.xcii. ſi
quis epᷣs.õ.io.
f. llus. aut re⸗
gis. qꝛ libera
debẽt eẽ matrimo/
nia. ex de ſpõ.requi
ſinit. 7. ff. ð ver. ob.

ticia.⁊ talis qui ꝑx re

gẽ uxorem poſtulat
deportari dʒ. C. ſi
nuptie.ex reſcript.
prin. l.i. Sʒ nota ꝙ
duo pmittit ꝙ nec
rapiat nec regiſ⁊c̃.
vñ argu.ꝙ iſta deli
cta paria ſũt.ᷓ pari
pena ſunt punien/

fandiſſimi criminiſatrocitate a cõi
one ſuſpẽdi pꝛecipimꝰ. ¶ Itẽ.C.
li.i.ti.de epiſ.a cle.iuſtinianꝰ im/⸗
peratoꝛ. Hee eodem.
HRB quis nõ dicã rape:ſʒ attẽtar
tãtũmõ mr̃imõii iungendi cã
ſacratiſſimas uirgies auſus fuerit:
capitali pena feriat᷑. ¶ Itẽ ex cõci
lio cabilonẽſi.
De egdem.
E puellis raptis necdũ de/
ſpõſatiſi cbalcedonẽſi ↄcilio
ſtatutũ ẽ:eos ꝗq rapiũt puellas ſub
noĩe ſimul hitandi cooꝑãtes ⁊ cõ/
niuẽtes raptoꝛibꝰdecreuit ſynodꝰ
ſcã:ut ſi quidẽ clerici ſũt decidãta
pꝛopꝛio gradu: ſi vo laici excõicẽt᷑
WEOQuibꝰ vbis dat᷑ intelligi qua
liter hiꝰ auctoꝛes.mali dãnãadi ſũt
qñ ꝑticipes cõcilii ⁊ cõniuẽtes tan
to anathẽate feriunt᷑ ut iuxta canõi
cã auctoꝛitatẽ ad cõiugia legitia ra

ptã ſibi iure uẽdicar̃ nullatenꝰ pñt

tem grego. papa.
Excõicent raptoꝛes uidue uel uir
ginis cũ ſibi fauentibus.
2 uirginẽ uel uiduã: niſi
deſponſauerit rapuerit uel fu
ratꝰfueritĩ uxoꝛẽ:cũ ſibi fauẽtibuſ
anathẽa ſit. Itẽ ex oci.piſienſi.
Excõicet᷑ qui uiduã uel filiã alteri
us extra uoluntatẽ parentũ rapuit
aut reais bñ̃ficio poſtnlar.
Allus aut uiduã aut filiã al/
terius extra uolũtatẽ ꝑentũ
aut raꝑe pꝛeſũat aut regis bñficio
eſtiet poſtulãdam.q ſi fecerit ab
eccleſie cõione remotꝰ anathẽatis
gladio feriat. ¶ NHis auctoꝛtati
bus euidẽt dat᷑ intelligi ꝙ; raptoꝛ ĩ
uxoꝛẽ raptã ducere nõ ualet:ſʒ rap
toꝛ ⁊ rapta noĩa ſũt uicioꝝ nõ ꝑſo/
narũ.uicia aũt cũ ꝑ pniam purga⸗
ta fuerint noĩa eoꝛum abolentur.
CUñ ĩ quadã homelia greg.ait.
ud oĩpotẽtẽ quippe dñʒ ñ
ille fallax bẽt᷑ qui culpã men/
dacii ꝑ pnĩam delet. Dꝛobibetur
ergo pꝛemiſſis auctoꝛitatibꝰrapta
copulari raptoꝛi:antequã uiciũ ra
pine aboleat᷑: donec ille raptoꝛ ⁊ il
la rapta iure appellãt᷑. Ceterũ cũ
illa pr̃ie ptãti reſtituta fuerit:⁊ rap
toꝛ ſue rapine pnĩam egerit:cũ uo
lũtas parẽtũ utriuſqʒ in unũ cõue
nerit:nõ ꝓhibẽtur ad inuicẽ copu
lari. ¶¶ Ande hiero.ait.
Quot ſuntleginma comugia: a q;
uoluntate patris rapta raptoꝛi nu/
bere poteſt. H
Ria legitia cõiugia in ſcriptu/
ris legũt᷑. NMrimũ legitimum
E uirgo caſta in uirginitate uiro da
ta legitie: a reliqua que ſequũt᷑ in

pꝛedictis . Scm uirgo ĩ ciuitate

da.xv.q.iii.ſane.

3 5 6

g Remotꝰ.nõ caſũ in quo auẽte pᷣucipis nõ excuſat quis.ut.xxv.q.i.oẽ.s.
xyvi.q.i.iĩ canonibꝰ.⁊.õ.xvi.q.vii.ſi qs deinceps.⁊.õ.di.xyiii.ſi eps metro⸗
politanꝰ.ſed õ.õ.xii.q.ii.de rebus.⁊.õ.xi i.q.ii.nobis.

depꝛehẽſa a niro ⁊ illi ꝑ uĩ copula/
ta: ſi uoluerit pr̃ eiꝰ dotabit eã iſte
uir quãtum iudicauerit pr̃:⁊ dabit
pꝛeciũ pudicitie eiuſ. Tertiũ:filia
ꝛedicta depꝛehẽſa ſi non fuerit uo
ũtas pr̃is:trahet eã a pꝛedicto ui
ro ⁊ ⁊ tradet eã alii:a dotabit eam
leginia erit ei.ſʒ pꝛimũ bis duo⸗
bus pꝛefert. Itẽ ambꝛo. in apo
logia dauid.
Cũ uolũtate parẽtũ raptas in con
iugiü habere permittitur.
Eniqʒ a puelle pfr illiꝰ que
Huim cõcubitꝰ nulli deſpõſata

ꝑtulit quiquagita dꝛagmas argẽte

as accipiet:ipſa aũt in ↄiugio ꝑma
nebit. Aẽ ex cõcilio meldẽſi.
Poſt pniam raptoꝛi nel rapte lici
ta cõiugia cõcedantur.
Se Jaũut necdũ eas quas rapue/
rãt cũ uolũtate parẽtũ ſub de/
ſpõſatiõis uel dotalicii noĩe in ↄiu
giũ duxerũt: qñ bec cõſtitutio oĩ/
bus fuerit ꝓmulgata:ab eoꝝ ↄiun
ctione ſeparẽt᷑:⁊ publice pnie ſubi
ant᷑: ⁊ rapte parẽtibꝰlegaliter re/
ſtituãt.pacta vo penitẽtia publica
ſi etas incõtinẽtiã exegerit: exutri
uſq; ꝑtibus pl acito cõiugioꝰ ſociẽ
tur.nõ in his ergo regulã cõſtitui⸗
mus:ſʒ magis ut vᷣbis leonis uta/

mur: quod ſit tolerabiliꝰ eſtiamꝰ:

ſed ſi unus ex cõiugatis obierit:a
is qui pniam publicã exegerit: ſu
perſtes extiterit: iterare cõingiuʒ
nõ preſumatr:niſilepiſcopꝰ aliquaʒ
cõceſſerit indulgẽtiã:ut grauioꝛeʒ
poſſit amouere offenſam. ¶ Hac
auctoꝛitate meldeñ.ↄcilii nõ ꝑmit
titur raptoꝛi rapta poſt pniam co/
ulari:ſʒ ꝑmittit᷑ utriqʒ pꝰ pnĩam
egitĩo cõiugio copulari:ut rapta
uidelicet nõ raptoꝛi ſʒ alii poſt pe/
tẽtiã nubat.ſimiliter raptoꝛ pꝰ pe/
nitẽtiꝗ nõ eã quã rapuit: ſʒ aliã per
mittit bẽre uxoꝛẽ:cũ enĩ raptoꝛ et
rapta pnĩam ſubiici precipiunt᷑: ſi
utriſqʒ copulã auctoritaſ illa ꝑmit

teret: fruſtra circa finẽcapituli dice

ret᷑: ꝙ ſi unus ex cõiugatis abierit
⁊ is qui publicã pniam exegerit ſu
ꝑſtes extiterit:iterare cõiugiũ non
preſumat. eorum nanqʒ quoliber
decedente qui penitentiam exegit
ſuperſtes remanebit.nõ ergo bac
auctoꝛitate raptor probatur in cõ/
iugium raptam poſſe accipere.po
tius inuenitur in cõcilio apud aqſ
grani:qꝙ nec etiam uoluntate parẽ
tum ad inuicem poſſunt copulari.
Hic enim in prefato concilio
legitur.
ecetiam cum uoluntate paren)
tis raptores raptas poſſunt babe
re coniuges.

hb His auẽtibꝰ.ꝙ raptor.i.q;diu tales ſũt ꝗ iſtis noĩbe appellent.

i CMoiĩa eoꝝ. ar.l. di. ferruʒ

. Eriaüvides. 4
2 ud. ut.xxxii.q.i.q/
A pud.

IRia legitia. B. c. nitit᷑ pe
teris legis teſtimonio qꝛ
in moralibꝰvim obtinet euã/
gelicã ⁊ iõ ei ſtãdũ ẽ.æ addi
iſtiſ qᷓrtũ.ut.xxvii.q.ii.addit
m In pᷣdcis.ĩ alia ꝑte capli
⁊ hẽs ea.xxx.q.v.aliter.
n EYudieauerit. i. debuerit
iudicare ſm legis taxationẽ
moſayce.nt.j.ꝓxi.c.deniqʒ.
ut tñ legitimũ nõ excedat mo
dũ.ſ.l.dra gmas argẽti.ul cũ
hB nõ taxet᷑ ſũma delerẽda eſt
ad arbitriũ boni viri ut ↄſide
ret᷑ nobilitas rapte z ꝑſona
raptoris ⁊ alie circuũſtãtie.ſic
ex ð iureiu.⁊ dãno dato.c.ij.
o Trahet. qñ filia nõ oſẽtit
in mr̃imoniũ raptoris:ſed in
ſtuprũ.S.e.c.in ſũma.
p S Eniqʒ.deſpõſata.ſecꝰ
. eẽt ſi deſpõſata eẽt.alii
ut.xxvii.q.ii.ſtatutum.
q & Bragmas. dragma ut di
cũt ẽ ſiclus.quid aũt ſit ſiclꝰ
habes. i. q. i. aͤles.
r aũt.eas qᷓs. Caſus.
BSB J ĩi adoleſcẽtia ↄſtitu
ti ſpõſas alioꝝ de futuro ra/
puerũt:vñ ſtatuit ↄciliũ mel
dẽſe ꝙ ſi añ ↄcilii tpᷣs nõduʒ
cũ eis mr̃imoniũ ↄfirmarũt
ſeꝑent᷑ ⁊ raptoribus publice
pnie ſuppoſitis rapte ꝑentibꝰ
reſtituant᷑. acta aũt pnia ra/
ptores pñt cũ aliis mrioniuʒ
õhere: ita tũ ꝙ ſi ↄtigat uxo
res eoꝝ decedere nõ pñ ite/
rũ ghere niſi ex diſpeuſatiõe
epᷣi.xxxiii.q.ii.ꝭ.de penitẽti⸗
bus.Hh. breuiſſime ponit ca
ſũ in hũc modũ:raptor acta
pnia põt Zᷣhere cũ rapta ⁊ ea
mortua nõ ducat aliam ꝓpt
enormitatẽ criminis.
ſ ¶ In ↄiugiũ.S.xxxiiii.q.ii.
nõ ſatis.in fi.ex de fur.c.i.
vn vr ꝙ raptores ĩ lege mor
te puniebant᷑.ſʒ ĩ illis Zriis ðᷣ
adultero loquit᷑.⁊ hic de for
nicatore ꝗ nõ rapit alterius
ſponſam. V
t Erx vtriuſqʒ.ſ.raptorũ ⁊
raptarum.
n ¶Cõiugio.non int᷑ ſe.qꝛ nt
dicũt cũ illa ↄᷣhere nõpõt.pᷣ
terea ſi nõ ĩtelligeret᷑ de ſpon
ſa alteriꝰ nihil eẽt qð dicitur
a gratiano.
x Publicã. raptori ĩponit
publica pnĩa nõ rapte.qꝛ nõ
ita ↄſtat an rapine ↄſẽſerit:lʒ
granꝰalit᷑ ſẽtiat in ſequẽti.
y Miſi. ecce ar. ꝙ lʒ ſit diſpẽ
ſatũ cũ aliquo in vno mr̃imo
nio.nõ iõ in ſequẽti.ut.xxxiij
q.ii.c.ulti.idẽ in dignitate.ut
xii.di.nos ↄſuetudinẽ.idẽ in
ordine.ut.xxxiii.di.lector.
Hac auctoritate. et rapta
hoc nõ dicitur in. c. precedẽ
ti. ꝙ rapte imponatur penitẽ
tia publica.

Lacuit. ut hi.derogat᷑ huic.c.ułĩtelligit᷑ ð deſpõſatis aliiſꝑ vᷣba ðᷣpñti

.- . „„₰ . —
b DP C Quãuis.S.xvi.q.vi.placuit.⁊.S.di.xciſ.ſi quis eps vacans.

Decon.

c Hec auctoritas. auctoritati. S. di. xx. . i. .c.i.. ubi dr ꝙ ĩcauſis decidẽ

2— .

is pferunt᷑ ocilia auctoritatibꝰ ſcõꝝ pairũ.huic piudicat auctoritas hiero.

cilii.S.e.ſi aũt.io.
Eeccleſiarũ conſe
ratione ⁊ miſſaꝝ
Explicitis variis
cãrũ cõflictibꝰ agi
tur de ſacramentis q̃ neceſſa
ria ſunt ad ſalutẽ ⁊ ordine.
Primo de eccleſiarũ ↄſecrati
one. Seðdo de ſacro euchari⸗

ſtie. Tertio de ſolẽnitatibus.

MQuarto de ſacr̃o baptiſmi.
OQnito de ↄfirmatiõe ⁊ diui/
nis officiis ⁊ ieiuniis. Et ſic
tractataiſte in.v. diſtictiões ẽ
diſtinctꝰ. Mõ ꝙ ĩ aliis tracta
tibꝰmgi int᷑ſeruit ſuos.ꝭ.⁊ ſo
lutiões.in H̊ tractatu non niſi
duos ponit. 5. vnũ ĩ pma.ali⸗/
um ĩ qrta diſtinctiõe.h̊ iõ:qꝛ
de ſacr̃is ſobrie ẽ loquẽdũ:in
quibꝰetiã vera loꝗ piculoſũ ẽ
in hac q diſtictiõe ondit eccle
ſias eẽ ↄlecrãdas ⁊ a quo ⁊ q̃
lit᷑ ⁊ cniꝰ auctoritate: ⁊ ꝙ nõ
ſit iteranda cõſecratio niſi in
caſu.⁊ quo ordine miſſe ſunt
celebrande.⁊ quot debeãt ce
lebrari in die. tñ dicit᷑ a gouſ
dã ꝙ H.ſ.de ↄſecratiõe nõ in
ſerie ſed ĩ titulo originalis ca

ituli rexit᷑ ⁊ incipit.c.de miſ

arũ c.
ęæ ¶Belibuti. i. deliniti.
fEt leuite. nõ ſubdiaconi:
qꝛ non erat ſubdiaconatꝰ ſa/
cer ordo. hodie aũt bñ ferũt
ſacra ſubdiaconi:qꝛ ſacer eſt
hodie. extra de eta. ? qualit.
or.a multis.
g ¶ Regitur. in leui.viij.
Valit᷑. amplificau
rit inſtitnendo ibi.
xxiiii.ſacerdotes uit
quilibet vice ſua poneret incẽ
ſum dño.
i Probibitus?. ſed mirnʒẽ
qre h̊ dictnʒ ẽ cũ quilibet ho
micida tẽplũ poſſit ↄſtruere⸗
cum etiã moyſes qui fuit ho⸗
micida.nt.xxiii.q.iii.nõ infe
renda. cõſecrauerit eccleſiaʒ
nt hic dicit᷑ in prin.c. maxĩe
cum olim fuit licitũ ſacerdoti
bus inter ficere.ut.ii.q.vii.i.
itẽ cũ balaan.ad h̊ dicas ꝙ lʒ
dauid fuerit in ve.te. fuit ta/
men prefigurator noui teſta
menti.xxxii.q.i.c.quod aũt.
ideo ĩ figura iſtius temporis
dictum ẽ ei:nõ edificabis ⁊c.
⁊ eſt ar.a minori.ſi enim pro
pter homicidiũ repulſuſ fuit
a conſtructiõe multo potius
a miniſterio. Eſtergo hic ar.
ꝙ cũ homicida nõ põt diſpẽ/
ſari.l.di.ſacerdotes.cũ.c.ſe/
qnenti.⁊.c.miror.quod non
eſt verũ:quia hic notoriꝰerat
Item h̊ mirũ eſt quia cũ do/
minus ei dixerit: non ediſica
bis ⁊c̃. nondũ dauid int᷑fece

rat. Rñ. omnia futura ſunt
deo pnia.ii.q.i.deus omni⸗
potens.vnde cũ iam eſſet ho
micida in conſpectu dei nõ li
cuit ei ꝙ edificaret.uel dic ꝙ

ſun

ut. S. e. tria. ſed H iõ: qꝛ corroborat᷑ auctoritate uete.teſ.? etiã auctoritate mel

Lacuit:ut hi qui rapiunt fe/
Rminas uel furantur aut ſedu/
cunt: eas nullatenus habeant uxo
res: quãuis eis poſtmodũ conue
niant: aut eas dotauerit uel nuptia
liter cum conſenſu parentum ſuoꝝ
acceperint. ¶ Mec auctoritas Inõ
pꝛeiudicat auctoꝛitati biero. maxi
me cũ illa teſtimonio diuine legis
nitat᷑.leginime igit᷑ poſt pniam peꝛ
actam raptoꝛ poteritſibi copulare
quã rapuit: niſi pater puelle illã ra
ptori detrahere uoluerit. Iem
C. li. v. ti.de nuptiis. NHec quidẽ
filiũfamilias inuitum ad ducendã
uxorem cogi legũ diſciplina pꝑmit
titur. Igitur ſicut deſideras obſer
uatis iuris preceptis ſociare cõiu
gio muo q uolueris nõ ipediris.
ira tamẽ ut in contrabendis nupti
is patris tui conſenſus accedat.
CItẽ in eodẽ.a in cõiũctiõe filia
rum in ſacris poſitarũ patris expe
titur arbitrium. ¶ Itẽ. ff. de ritu
nup. Cõſiſtere non poſſunt nuptie
niſi conſentiant oẽs.i.qui coeunt
quorum in poteſtate ſunt. Itẽ
inſtitutionum li. de patria poteſta
te. Juſtas aũt nuptias iter ſe ciues
romani contrahunt: qui ᷣm pꝛece
pta legis coeunt:maſculi quidem
puberes femine uiripotentes ſiue
patreſfamilias ſint ſiue filiifamili/
as dum tamen filiifamilias cõſen/
ſum habeãt parẽtũ quoꝛũ in ptãte
ſunt. nã hoc fieri debere ⁊ ciuilis ⁊

„

uralis oꝛdo ꝑſuadet.

——— Eeccleſiarum cõ

ſecyatiõe ⁊ miſſa
ruᷣ celebꝛatiõibꝰ

locis abſqʒ ma/
gna neceſſitate fi
eri aãbere liquetoibus: quibꝰ ſunt
nota. ue.⁊ no.te.pꝛecepta.

Abernaculũ.n. moyſen domi

no pꝛecipiente feciſſe ⁊ ſacraſ
ſe cũ menſa altari eius ⁊ ereis ua
ſis ⁊ utenſilibus ad diuinũ cultum
explendũ legimus:a non ſolum di
uinis pꝛecibus ea ſacraſſe:ſed etiã
ſancti olei unctione dño iubente ꝑ
liniſſe nouimꝰ. Qualiter aũt hec
factaſũt:⁊ nõ alii ipſa ſacra quã ipſi
ſacerdotes ſacra vnctiõe delibuti
dñoqʒ cũ ueſtibꝰ ſcis ſacrati ⁊ leui
teſtractabãt:ferebãt:erigebãt:⁊ de
ponebãt:in ipſis inſtitutõibꝰ que

iubẽte dño coͤſcripte ſũt ꝑ moyſen

in lege dñ reperiturẽ?õ.

Malit᷑ ergo dauid reguʒ
piiſſimus amplificauerit
cultũ dei ⁊ tẽplũ dñi edi/
ficare nolueru:ſed ꝓpter
inẽ quem effuderat ꝓ

da. iuxta illu

dicitur effudiſſe: quia fuit occaſio effudẽdi. diſt.l. . eccleſia. quia.n.
ex ſuperbia numerauit populum:perierunt.xxiiii.milia hominũ.
i. q. iiij. 5. item peccato. ver. item dauid. vnde in recompenſationeʒ

hibitus eſta ipſe collegerat expẽ
ſas:ſalomõ quoqʒ filiꝰ eius:quod
ipſe facere optauerat: inbente ⁊ au
xiliate dño ꝑfecit: a tẽplũ cũ altari
7 reliqua ad diuinũ peragendum
cultum cõſecrauit.in li.regum legi

tur. Fecit ergo ſalomõ in tẽꝑe illo

feſtiuitatẽ celebꝛẽ:⁊ oĩſ iſrael cũ eo
multitudo magna ab introitu ama
chti uſqʒ ad riuũ egypti coꝛã domi
no noſtro:deo. vii.diebus ⁊. vii
diebus in. xiiii.diebꝰ.a in die viii
dimiſit populos. Judei ergo loca
in quibus ſacrificabãt domino: di
uinis habebant ſupplicationibus
conſecrata:nec in alis quam deo
dedicatis locis munera deo offe⸗
rebãt.ſi enim iudei qui umbꝛe le
gis deſeruiebãt: hoc faciebãt: mul
to magis nos quibus ueritas pa/
tefacta ⁊ gratia per ieſum chꝛiſtuʒ
data eſt:templa domino edificare
7 pꝛout melius poſſumus oꝛnare
eoq; diuinis pꝛecibus ſanctiſ un
ctionibus ſuis cũ altaribꝰ ⁊ uaſis
ueſtibus quoqʒ a reliquisad diui
nũ cultũ explendũ utẽſilibus deuo
te ⁊ ſolẽniter ſacrare:a non in aliis
quam in domino ſacratis ab epiſ/
copiſa nõ a coꝛepiſcopisqui ſepe
pꝛohibiti ſunt:niſi ut pꝛedictum eſt
ſumma exigente neceſſitate miſ/
ſas celebꝛrare: nec ſacriſicia do/
mino offerre debemus. 2 hec ſi
ſumma neceſſitas agere compu⸗
lerit:non in domibus offerri pꝛo
bibita ſunt.ſi autem ut legitur ĩ cõ
cilio laodiceñ.c.xxvii.ꝙ hi ꝗ nõ
ab epiſcopis oꝛdinati ſunt taʒ in ec
cleſus quã in domibus exoꝛciʒare
nõ poſſunt:multo magis maioris
gradus miniſteria: niſi ab eis qui
ad eos gradus ſunt cõſecrati:qui/
bus fungi debẽt:officia agi uel ſa
crificia offerri non licet: ꝙ autẽ ut
paulo ſuperius pꝛelibatum eſt: ob
lationes in domibus offerri nõ de
bent in eodẽ cõci.c.lix. ꝓbibitum
habetur ita:nõ opoꝛtet in domibꝰ
oblationes celebꝛari ab epiſcopis
uel pꝛeſbyteris. & Iem ignius
papa. c. v.
Eccleſiarum cõſecratio abſqʒ miſ
ſa fieri non debʒ.
VUWnes baſilice cum miſſa de
bent ſemper conſecrari 1 ec/
cleſie deſtructe. ubi autem plures
ſunt:quam neceſſe ſit:aut maioris
magnitudinis quam ut ex rebus
ad eas pertinennbꝰ reſtaurari poſ
ſuntlepiſcopi pꝛouidentia modus
inueniatur qualiter conſiſtere poſ
ſunt. ¶ Item BGelaſius papa. c.
xxxiii.
Abſqʒ pꝛecepto ſedis apoſtolice
noua non dedicetur ecclelſlii.

inihuur. rriii Recrttotes intemplo. uel dic ꝙ reuera fuit homici⸗
ſaul percuſſit mille: æ⁊ dauid decem milia ⁊c.ij.q.vij

item obijcit̃.

lꝛ “ LLollegerat. ad

fabricandum tem/
lum.

WIn die. viij. re /

ſpectu ſecũdi ſepte
narii.i.in quintode
cimo.

m C. Si enim. ſi enĩ

gentiles faciebant:
multomagis facere

debemus nos. ⁊ ſic
eſtarg. ꝙ poſſumꝰ

argumẽtari ab exẽ/
plis infideliũ.S.xi.
q.iii.imperatores.
S.xxiii.q.iiij.quan
do.S.xij.q.i.dilẽiſſi
mis.S.di.lxxxi.nõ
oportet..xxxv.q.
i. c. c. i.ð.xxxiij.q.v.
cum caput. S. xij.q.
ij. gloria.ð.õdiſ.xxi.
ſubmittitur. lxxxvj
di. non ſatis.x.q.i.

hanc conſuetudinẽ

⁊z diſt. xxxv. ab ex/
ordio.

n ¶ Veritas.i.pro

miſſoꝝ adimpletio.

o ¶Gratia.i.pecca

toꝝ remiſſio.

p.·¶ Acorepiſcopis

diſt. lxviij. corepiſ⸗/
copi.

q Ieceſſitate. qð

hic dicitur de necel
ſitate non refert᷑ ad
proximum dictum
corepiſcopis. ſʒ ad
pᷣcedens.ſ.ſacratis

locis.⁊ eſt illa neceſ

ſitas cuʒ aliquis nõ
habet eccleſiaʒ. ſ. e.
concedimus. ut in
exercitu cum tabu⸗
la tñ cõſecrata.
r In domib“. j. e.
vnicui.
In concilio. 5.
di. lxix. non oporx/⸗

tet.

officia.

n ¶¶ Officia.i.offici

ales ꝑſone ſicut cle
rici qui ſunt tal offi
cij. ſi. di. lix. ſi offici
x O Mnes. cuʒ

miſſa.qualit᷑

eccleſie ſunt conſe⸗
crande.ſ.cuʒ miſſa
oſtendit.⁊ dicunt 9
dam ꝙ miſſa eſt de
ſubſtãtia 9 ſecratio
nis. h. Z. itẽ dicit ꝗ
ſi epᷣu sconſecret?
pᷣlbyt cãtet miſſam

oſecrata erit ecclia.

alij Z. ar. xxiij. diſt.
quorundam.
Poſſunt.s.xyvi.

q. ult.ſi plures.⁊. q.

i. ⁊ tꝑis.s.xxi.qłij.
ſicut. ⁊.c. pᷣcipimꝰ.

5.di.lxx anciorum

CEtd

Anöt
lvelgni
1 proeeſ
eogletntoi
nnoͤdicit9
ſminſean
erabis⸗
ur cuͦſe
Gataiteri⸗
ſöpoſſtni,
ynotons.
Lcecclevela
Adduen
Ntua tib

„ W.

Mfen

ſen
odepota
REbanmnn

ſnmi.,
ſecideno
cäerin
Kerm
letüͤane⸗
Neloeid⸗
Pelar.
1Chebe
Dems nobi
Aie
oniiit
älwi
1 (KCän.
ck
neigisyr
nlldcn
tegtne
Munepere
9hHi
ſdicatit
luner⸗
lheenin
Pietigz
iuſil
mrelat⸗
cciüe
1For⸗
edirg
fllitateg
miifn
Diig.
Meremr,

ni kon

Nhe⸗

557
2* * .J
pſufru. iuina celebr?
contra Doln voluntat illeno eſt 91. ſerafna⸗ anavultt H in cele
lij. dnio eſie ſunt cõſecrã ſEKorpuſcunla. ſecretur qũo pᷣcipit ut ſolũm licẽtia romane ſedis.uel nõ
. na i vn. ſeerarise cuiꝰ auctoritate eccleſie ſunt ler Feaiſarutgecreur glo heth hcte nblas lieene eſtin qua noncants
n Elocoꝝ vᷣo n de. itulis. .B 5 te brent᷑ niſi fo iuis ibi diuina fierent ⁊ ſic iqu iſi ꝓ mortuis. ſic extra
ni V 5 e oſtendit gratianꝰ.v. capituli ſ. e. nemo. ſo. hec. v. c. nõ etijt ut pro viuis ibi diu tur niſi ꝓ mort m.
e , Beihneriticerinueieaneiuernclteckkeie eter vene tEαazent tmom preiud
nent hodie uel fuen dẽ 7 nris pꝛece ent epo decreta. que „
ſon i licʒ dicat finis il 34 Ertũ eſt qui enr, centepo decre iſcopo nõ
d1H ſĩ nõ põt mutari de quãuis ſuperius ſtricti e⸗ eccleſia aut in oaalorio auoclſeo p Rratarri ſweknalſt ſeruiti
n. locum epᷣs. „ aee oqʒ patefa nr̃e nõ legit᷑ pꝑmiſſione . . lebrari.õ.c.
loco ad ſtes henſũ: mibi qu⸗ e nfe nõ legit᷑ ꝑmi ipendi ne dei debeat ce
zi n tioes. cõpꝛe „ 4 ipendi ne um
gr lierneriügan ei wabii lreeepto —— cſione⸗ Teaphtaret ciidi cõ reeen t⸗ qnaſi
ſhe pal ecclia. ut. xyj. ſtolice nõnulli fact ar. .ιdẽe 24itoꝛ ſilirẽt. ſy quia uj icio reputet.
ta/ ꝓliliret. ſʒ qr agno beneficio rep
int rane ſacrare pꝛeſumãr.¶J rraregularũ ſtatuta ꝓlilir eim. mobenctiel rum. arg.
ꝗq·i.felix. ti oratoria ate ſ mi põtificii no egẽtia ſpeccabilis femina Pe x Vt defuncto
Recepta. e 1 Sine auctoꝛitate ſũm P megetia lp 2 ſ eſſitĩ poſ ſpeci les miſſe pro defuncti
hſe a in ca B 6 dedicer eccleſia. ia nobis oblatione ſuggeſſiti peciales miſt⸗ iliter ergo di
2 Drrek ) Rerepraſnodele: eenie Panohish admedaun agoſiut rnlteragor
eere ede n 9 Jidiſſp grimn 2 6
nodalibug. ) enſes de idiſſe: fr c m.
ſ d * Auerollate. ſpe ad acozinc⸗ directa: ⁊ antiqs geocichi Boalnun nam⸗ asbie Cse no
alinel gnäli. ad pꝛo . nt: a ea que m :funeribꝰ a ſepulchris tãt eccleſia nõ põ
odl frequẽtatiõis ad vo nus pꝛobantur e ſũmi pꝛin in copꝛeh ſolẽnitateꝰ preſtãda otius aliqua noua ſecta ſi
nns ta nõ dicit ↄſecrata pte cõſtatſine ſũmi p ria noueris ꝓ ſolenitate iuia ce tope itate nõ poteſt
ta no dicit ↄſec in utraqʒ ꝑt/ ſiã nouiter u noĩe ſolũmõ diu ne eius auctor
gan in ſequẽti vvo inu itate eccleſiã n defũctoꝛũ noĩ ⸗5 .
dlif eslerrabis acerſa irannr nooſſ decicatieted lesenin oicia pubelie ſeg grez Oin ercleſiamn⸗uttan
deind eũ ſemel cõſe c baſilica: que taliter ad cu e⸗ one ſſione ceſſante. ctoritate eccleſie deb
tnc tranaſtenn Bleerai Naecdi uenanein guhen ncocc⸗ cerg⸗ plebi uiennenſis ſe r alee⸗ du iierlcg⸗
ien⸗ õ poſſit niſi in caſi erat pꝛo iliter cõputa/ jj it.
t boiario ſuper diſſe miſſas pr bilre ogero Seleſe. ſedia avo ſtolice ccce,/ iſple uir. derſvelperenl
Erlaterin, ik ſed Amawnlt uacuꝰ ꝑma/ inen debet inſtimi. col unm argn.ſc nnlli diſt.
un Adaducta.i. d. miſterioꝛũ gra diui ꝛũ marty Ecleſia. i. catholicorum ter in eccleſia. argu. xxx.
rgt putata nt ibi fieret frater chariſſime foꝛn Ccleſia.i. ine apoſto/ Iquis. exrra.j.e. ſi quis.
ſi iuinu officiũ nere fr. tio cõtinet au odo ſine ap ſiquig. . mo⸗
euaſtt diuinũ officiũ ⁊ po rũ nomiĩe quoꝝ relatio cõ lectio quom quãdo iu ¶Erucem. in aut. deme
bet,/ li frequẽtatio. ru nomie qu ſcepta ſerie ↄſecra lice ſedis inſtituer̃ nutu: qu 5 illud. colla. i. ? oratiões
Ppuli trec outatis nr̃e ſuſcep . lice ſedis ipſa dʒ abſq; na. §. illud. ient, maut, de er
gipn ereune⸗ gis⸗n Rdarorlfecn daſtiſemma⸗ Pale Prger baſilica nouiter⸗ 5 .bee quis aũt voluerit
peio Permanere. illic aui ici ni/ . tholicoꝛũ cl. i⸗
de Neeted no .——— Apue an eo citur. l Ea —
ſie. ex de no. oper. bus integrũ bẽat Aolcctic ilio aurelianeñ. nullus faci. ora. do. 5. i. col. x.
ſcohis n. cũ ex iniũcto. 8 m. Igem. Ite ex concilio aur . 2 Kuſtodum.i. ſacerdotuʒ
nil Aarpru an ce Tseclicet banic que pꝛeter au ekGoneiln mmrelnn nod Etone ntr⸗ de prebẽ.
cleſiã ante ↄſecrati ·. dedicef apoſtolice fuerit edi ö5 dedicetur eccleſia. EHolp his. ⁊ erunt ad mi
lnrech Netärn deuotũ ap ctoꝛitatẽ ſediſ 10 rchern eccleſiam edificet an/ dag vno eſe extra de fil.
r ſcri⸗ Alicas nouiter inſtitutas rlequã epiſcopu ſi publice prerb k.· propoſiult. t. iſi⸗.
ete 2 10. „7 0 „. 5R5 J E . 5 i . .
n nobis iag. B nõ petitis emo ageat nee iange lulchen . ae welmm: Gnti nu m auam cornie⸗
bß 1PEſilicas. pote, nibus dedicare nemo aude⸗ di atrin luminaria debet infra quinqʒ a
i tlicas. e Edicare lt que ad lum re de inum: ſi eſt proto
ſtnrG atis..di. lxxj biãt ſibimet epiſcopi u n edificare vult q . ia cuſto / ieſt oratorium: ſi eſt p
L rarl8. 6.l. x ambiãt ſibi tisi. cũ eni de/ cuſtodiã a ad ſtipendia cuſto ſie xenodochin inſi.
lunee Rt totũ.s.ix.q.ii.x to icos aliene ptãtis.cũ d cuſtodiã a ad ſtipen atio bium uel xenodochiũ infra
lunele 5,5, Exri, g iſ. i. clericos a Ple ionum nos ad cul ficiunt: nõ oſtẽſa donatio c in aut. de eccleſi. titu.
gnisnd H.S. xxi.q.ij.c.i erabiliũſanctio re iee dumſufficiun ſtqauã cõ annum. in aut. de
ſiſe⸗ ¶Cu.n. ordo. creta uen ire nita u edificet ⁊ poſtq quis edificationem. col.
iitenen incond ouecenanie rgſurnnaninmetnein ec⸗ talntd Pinef cncn
hntgbn⸗ pᷣncipis priui Se mur:ac line ſutilitatis ↄpendio ua conſpergat. ſecrat eccleſiam ue et
utilitatis 9 cleſie ſancta aqua ce ſi ecrat ote : dicit
nn, nulli debere pᷣiudi/ que ꝓ alicuiu ida eredamꝰ: eſie ſilio bracarenſi. on ei aſſignata dote:
nſſe care.nt no.ix.q.i foꝛtaſſe uid lutariũ reuerẽtiã ecratur eccleſia que p bar.ꝙ epiſcopu 4
munc vero. uqʒ nos cõtra ſalutar ug Hon conſecratur dificatur tare ertra de preben c cpi
Nels 0 Dellieatio⸗ ang regularũ cupiam lica ſupi quelin u on pro de ſcopus.ſed meli
ncnn ſidiestriia ſemarm re: acũ ſedes apoſtolica ſur Jquis baſil eſtum tantum funca
. vti cere: 7 greNpgfe. r̃niſ ca 7 fidei ſed pro qu i. q. vj. pie mentis. ⁊Z.c.ſi
Sa: , nec alicui⸗ vti is oĩbus fauẽte dño:que p uotione icquid d vi. q. vj. pie mentie .
. infirmam bis oibus otoqʒ itatis edificer: ut quicquid de x. ff. de ritu nupt.
fri. litate ea in ne vri ibuſſunt pꝛefira pio deuotoq iditatis edificet: ut qu . lures. argu. ff. de .
. ulſuntp is ind pidit colligiiur: me⸗ plure dicit lex ꝙ
Aa e erarant ſon oſito:ſatis indi/ ione populi coll Fii ni liberos. 2
fad ttenere ꝓpoſito: ſe ¶ oblatrio icis diuidat eo ꝙ ba qui lit s tenetur in ant᷑.
aioft litas ſua et re F ſtudea S ntificũ uel oꝛdi . az clericis diui At res fũdatori . 5
5 us ĩ pre ũ eſt quẽquã po 76 dium cuʒ ödidit: hoc de i. titu. §. ſi autem. 2.
ſale nõ relaramus Inn enta iü hãc obſeruãnam icam in terra ſua cõdidit: h de eccleſi. titu. . ux.
iciũ canonũ. ſ ſubſequentiũ c obleruana ſilicam in terra ſu . Ilus quis edificationem reruʒ.
e iucticl ea ſſe. ſfortaſ mnũ ſubſequentiũ h ſedẽ ſeg i debet: ut nu ſi quise ro
. ti petri ſe . ro obſeruar t Ar eſſor epiſcopi p
ſiſau p Fortaſſe 20 refutare quã bea iſqz coõneni cete abominabili uo nam ⁊ ſucceſ dinato. ut
ſe dicit:qꝛ qñqʒ p docere. Satiſqʒ cõ . iſcopoꝛum tam 61, eñ idebit clerico ordina .
gtilitate alicui? ſta⸗/ uideat⸗ us eccleſie in ep ſentiat: nec baſilicam que n reben. cum ſcᷣm.
Prinitate F. lv. di ſitut totum coꝛpu ro conſentiat: inio ſy magis ertra de p fecrena
rmat. lv. di. ens ne ↄcoꝛdet atrocinio ſʒ mag pbi tamen omnes deficere
ang l. di. ut cõſti hac ſibimet obſer uatione c pro ſanctorũ p irione eſt con ybi tam ſſent ſoluendo:
ne tueretur. ere. 5 quã uni igtottus paſturnumdine . a: a deat conſecrare. Nem tne dicerem denonen dan
lu = a dcrer. 55 nus ece Tiobani epiſcopo ſoꝛano Felix epiſcopus omnibus oꝛiho/ Pnnin iPleoguin,⸗ SAfr s
cte ſeqnit romana eecle . e peeſſiones nõ flant ĩ oꝛa ris. . 1 H ſac c. pir §. plane.
Kaane raegernd ioriis que paeter auctoꝛitatẽ ſedis Sacnificia nõniſi ſuper liarcs c onlefratn ii uel
ſt da ? ea ſequi n ſtolice conſecrantur. na benedicta aſperſa.
ſani anr g anſt , tolice conſecr . aqua bene igẽ exen
iſn er. dittent. npoſto foni non debentacci Zerelexige⸗ cõ
ſukt olete al. Poſuern —. d Zaanallea; vin datar h xviij.q.ij.eleutheꝛiꝰ. .S.x.q.i.hãc
iſe nalo. Ka .i. frequẽtationẽ popuili.s. di. xriiij. prei aud hungned EH iij. ceiia pactione. onſtruende
n de arin i eſt. pceſſionẽ.i.requẽtationẽp ſuetudinẽ.⁊.c.qꝛ ſacerdotes.s 1 dare eccleſie conſtructe nelc
i⸗ . Agckaanit grnltan wi oe reugi i. uen e Subridalatio ape g mn ier
inn orpuſcula.ita eoiplo fec ni locus religioſus efficit. ſecu 4
nit⸗ nbi ſepeliat᷑ hõ volũtate dñ
6
n

2 E. con.
etiam poſſefſioneʒ pbi fundata ? ea interueniẽte hactiõe ut ius pronat? habe 3 C Encenia.i.innouatiões.nã enceniare ? nouã rẽ in vſũ ducere:⁊ iſe
atur.qꝛ ipſo iure ei debet᷑.⁊ ſi nõ ꝑetat uel in pactũ deducat.ut.xvi.q.vi.pie.⁊ eſt vulgare cãpanie iuxta romm. Nrmi.
c. decernim. ?.c. qcũqʒ.ĩ pdijs tñ collatis p ↄditionẽ apponèe ut aucte epi tri ?⁊ Ecleſie nel altaria.his.vij.c.docet᷑ quibꝰ caſibus eccleſie ſũt hore⸗
butũ aliqð uel cẽſũ aliquẽ dẽat inde ꝑciꝑe.ex de iur.patro.pᷣterea. ſed in dote conſecrãde.⁊ aſſignãt gdaã ſex caſus. Anꝰ qñ dubitat᷑ de ↄſe/ (Sent
nõ uel in mãſo.ar.x. qi.nouerit.ex᷑ de cen. ſancitũ. alias ſi appoſita ẽ cõditio cratiõe. ut hic.cii. IRẽ qn motũ ẽ altare maius.Itẽ ꝓpt᷑ homicidiin ſhivelp
quid iuris ſit notat᷑.x.q.i.c. Itẽ quãdo Eexuſta: Bu i
ij. io. . . . . aut ſi ꝑietes de no⸗ pfiüſ
4 Out nõ alij. repetit p cis deo ↄſecratis offerantur. ecdeſia:de cuiꝰ conſecratione du / vo ſunt füdit? repa in⸗
in pmo. c. huiꝰ diſt. di Icut nõ alii quã ſacrati deo ſa bitatur. =ð ti. Il ꝓPpler adulte ſnden
ctüeſt kecbeläzin cerdoteſ debẽt miſſas celebꝛa OHBelenien dedicatõnũ eccle rii:. ut taci ſe.c. ſdigen
duf de ccck l.tun. F. ſi quis. re nec ſacrificia ſuper altare offert ſiarũ ſacerdomũ per ſingulos dve ſabrica. Alij vi alnl
b Belibntis. i. ↄſecratts. ſic nõ in aliis quã ĩ dño ↄſecratiſſo annos ſuntcelebꝛande. ¶ Deec cüt ꝙ diu maldal Pra
c &Meceſſitas. qꝛ ſi neceſſ Cis. i. tabernaculis diuinis pꝛeci cleſiarũ cõſecrationibus quotiẽs tareẽ immotũ.i.qꝙ ſeutbe
tas vrgeat ſub diuo aut ſlb bus a pontiſicibꝰdelibutis miſſas dubitat ut nec certa ſcriptura nec nec tabula altaris nſttee
tentorijs niſi forte ſit oratori cantare: aut ſacrificia offerre lʒ: ni teſtes exiſtant a quibus conſecra nelmoueat ul enoꝛ lagei
nm in domo. ut. ſ. e.di. ↄcedi ſiſũma coegerit neceſſitas. Satiꝰ tio ſciatur abſqʒ; ulla dubitatiõe ſci mit frangat: licz eti nſom
veet ẽergo miſſam nõ cãtare aut nõ au/ tote eas eſſe conſecrandas. nec ta g Perleles eetie 4 glucbh
k an rortfi E. de ſen. ? qire quã ĩ hii locis ubi fieri nõ ox lis trepidario facit iterationẽ: auo e diatd Oſcrach. mune
„ niſi ꝓ fſũma nccitate cõringat quo niã nõ mõſtrat᷑ eẽ iteratũ:qd neſci it. j Cponi
e ¶ H Meceſſitas.i.nõ eſt ſubie niii,p ni& r unduar. . ut. j. e. de fabrica. Cunerütt
eta humane oſtitutibi imo er niã nccitas legẽ nõ bʒ. vñ ſcriptu, tur eſſe factum? ¶ ¶ Iem Grego Alii dicũt quibꝰ cõ niiſ
cuſat ꝙ z eã fit. . di. iij. ſan / eſt. nide ne offeras holocauſta tia riuus papa.de eodẽ. VVor dat. b. alia ſit vemmi⸗
ctũ.extra de reg.iur.qð nõẽ. in oĩ loco quẽ uideris:ſʒ in oĩ loco He eodẽ:⁊ ꝙ; octo diebꝰ dedicat? ſeẽtio ecclic. alia al lia ſo
ſed nulla neceſſitas excuſati quẽelegerit dſis deꝰ tuꝰ. In domi onü ſolęnitas eſt celebꝛanda. taris.⁊ ſi altare.i.ta Gnkin
vinina aſuuttge pbibinß. ut bus tñ ab epiſcopis ſiue pꝛeſbyte Olẽnitates eccleſiarũ dedica buns ſunior monf, mminin
f Viatiöes i euchariſtie. . is oblatões elebrirl nlignens nonuz ſarc Aon ſingulos imaltare tin coſe/ nnen
8 C Licet. niſi neceſſitas co⸗ ,: Itẽ ex ↄci. iriburienſi. annos ſolẽniter ſunt celebꝛade:ip cret᷑ ⁊ nõ ecclia. ut itctit
U0 Sat. de õni in loëis ſacris miſſarũ te/ ſo domino exemplũ dante qui ad ez de oſe ec. uel al. le
d arum. lebꝛentur ſolenia. . .. . feſtum dedicationis tẽpli omnibꝰ ad bec. Silr ſi eccle Uir
O Ecleſias. loca.ᷣff. de ar 0 Iſſarũ ſolẽnia nõubiqʒ ſʒi id faciendi dãs foꝛmã cũ reliquis ſi deſtrui 2 nõ al⸗ lſck
bi. ſi cũ dies. 5. ſi arbit. ſocis ab epiſcopo cõſecranis populiſ eãdeẽ feſtiuitateʒ celebꝛauu taretũ ccclia recõ⸗ Cſcne
i alias. idem. xvi. q. vj. nel ubi ipſe pmiſerit celebrãda ee rus uenit ſicutſcriptum eſt. Factai ſecret na ncre⸗. Aernan
N n o. ragsdis. xj cenſemus. Itẽ clemens. ſunt encenia in bieroſolymis 2 by Romiealunocdſe⸗ 0
q-ij.tempus. Pꝛecibꝰ diuinis cõſecrẽt ecclelie ems erat: a ambulabat eſus in tẽ crat ecchia. ut er de M
1SJuſftrit .cre i. di⸗ nulla G Ccleſias cõgrua a utilia ſa plo in poꝛticu ſalomonis. ꝙ aute, e. ecle. ul alta. P nſanm
ratione. cite loca que diuinis pꝛecibꝰ viii.diebus encenia' ſint celebꝛan poſniſti. e de adul. naleetd
m Regulariter. bic colligi? cõſecrari oʒ ⁊ nõa quoquò graua/ da:in libꝛo regũ ꝑfecta dedicatiõe ſigniſicaſitt. Eiceh
ꝙ que finnt ab hereticis ?⁊ in ri. ¶ Idem. templi reperies. . Nem ex cõci. Que ãbigua. ẽ. E eu
truſis æ regularit᷑ ordinatis Sacrificare miſſas celebrare nion meldenſi. c. viii. di. lxxui. . ꝙ g.i. de ⸗
nõ habent vigorẽ.xii. q.ij. ali licet: niſi in locis deo ſacratis. Conſecrent᷑ eccleſie: de quarũ cõ ſn gelise abigi⸗ niorien
enatides. vij. q. i. fact.s. xv. 1 NIc ergo i. ipfiti uita poſi/ ſecratione dubitatur EH. Cnplda. ie
q.i.omne qð.S.xxxij.q.v.pᷣ/ J lip . . „„ rreliquie nõ ſunt. nmano
cepit. tos oz nos agnolſcere uolũ Ccleſie uel altaria que ambi a ¶IJmotũu. alta ⸗ io pnen,
n Ordinato tenente videl, tatẽ dei: ubi agendi ⁊ ſacrificãdi lo gua’ſunt de conſecratione.cõ re.i. mẽſa pᷣn ni
quaſi nõ depoſito nel ſuſpẽ?f& cus ẽ: quoniã in aliis locis ſacriſi . ſecrent᷑ ſuꝑflua altaria deſtruan eipal altaris: nã ta leitoe
nel ꝗrenunciauerit.et̃ de or. cari ⁊ miſſas celebrari nõ licet niſi ¶ tem iginus papa. bula oſecrata de lo⸗ ſror
LRaani re. c.reaſiuit. his quibꝰepiſcopꝰ iuſſerit aut ab Nuãdo eccleſia eſt iterũ cõſecrã co ad locuʒ monet: ge⸗
0 lius preibyter. epiſcopo regularit ordiato renẽte da⸗ ſalibus tantj exoꝛcizanda. nec tñ olecrat nt. j. näeng
Alẽnitates.· de ãniner · nidelʒ ciuitatẽ ↄſecrata fuerit. alit z'fneri 5 „Heedim .qð itelli rne
ſaria ſolenitate dedica uidelz ciultate de u. I motũ fuerit altare denuo cõ gocũ nõẽaffira ta⸗ agre
tionis eccliarũ ? epoꝝ.ij. . enno ſunt becagẽda nec rite cele ſecret eccleſiaꝰ:ſi parietes mu bula. itẽ h ĩtellige ð Nbn
oñdit.qð tñ dicit̃᷑ hic de epᷣis branda. Iẽ ſilueſter paopa. tantur a nõ altare:ſalibꝰ rantũ ex/ altari ad cuiꝰ hono amte
nõ obſᷣnat᷑ hodie niſi a papa. Abüciãtur acerdotes ꝗĩ locis ſi orciʒet᷑: ſi hõicidio uel adulterio rẽ ecclia ẽ ↄſecrata. Conſen
Bej eccleſiarũ.ſcriptura. ſacratis miſſas celebꝛar̃ preſ⸗ umüt eccleſia uiolata fuerit:diligentiſſi/ ⁊ ꝙ diẽ ſi motnʒ .i. eamninn
ar. qo teſtib uel ſcriptura , Allus preſbyter miſſaſ cele me expurgetur: 1 denuo conſerre mutatuͦ ltacp ormd .
bari nõ põt ꝓ infecto hr̃i de/ b reſumar:niſi in conſ. 4 r. . i amiſit ꝑ diminutio dl
