que ⁊ cetera.hic in ſi a8 aduerſſitare

cipit.iij. di.ĩ.qua ea
queſtio tractat᷑.an

penitentia ſit iteran
da an non. 2 ꝙ ſit

iteranda multis au

deſeri põt:dr vera nũquaʒ fuiſſe.ſi
cut.n.hiero.cõtra iouinia.ſcribir.
Omnis creatura ſub vicio eſt:nõ
ꝙ ois peccauerit:ſʒ qꝛ nulla ẽ que

peccare nõ poſſit. poſſe aur pecca

cioritatibus ⁊ exem re vt augu. ait. nõ eſt aliquid poſſe
s Penbalur die⸗ imo aliquid nõ poſſe.vnde ille ſo⸗
s ergo w boc nõ po
da ideſt terumpn lus vocat᷑ oĩpoiens qui hoc nõ po
niendus eſt ſi. de⸗
nuo peccet.j.e.ſep⸗

ties. vbi autem dicitur ꝙ penitentia non eſt iteranda dicimus ꝙ de
ſoleni eſt intelligenda que cũ ſit ſactim nõ debet iterari. ar.i.q. i. ꝙ
gdaʒ.ſm ↄſuetudinẽ maxie qrũdã eccleſiaꝝ ⁊ hoc ſuper eodẽ cri

3z 1 4

mine. ſuper diuer ſis antem credit. S. ſolẽnẽ ſterare poſſe. ar. . es. di quãuis
hanc qõnẽ ſie tractat gra.Prio ponit opionẽ illorũ qui dicũt ꝙ penitentia n

eſt iteranda quia eã non ſequitur mortale
tale peccatũ.illa penitẽtia vera non fuit n
auctoritates iducit uſque ad. S. ſʒ uerba. icipit ibi ſoluere predictas auctori
tates.poſtea ab illo.ꝭ. ꝙ an⸗

teſt qꝛ omnia põt que poſſe eſt ali
quid poſſe.ſicut ergo eius comꝑa
tione qui mutabiliſateʒ neſcitois
creatura vicioſa dicit᷑:qꝛ mutabili
latis ẽ capax:iuxta illud.nõ iuſtiſi

cabitur in con. t. o. vi. aſtra non

ſunt munda in conſpectu eius:ſic
cõꝑatione eius creature que muta
tionem nõ recipit: omnis creatura
que permutatur nõ vera:ſed vana
eſſe ꝓbat᷑:vnde omnis bomo mẽ
dax eſſe dicitur: ⁊a vanitati ſimilis
facius. hinc etiam eccleſiaſtes cũ
cia que ſub ſole ſuntideſt que rem
porum viciſſitudinẽ recipiunt nõ
tãtũmodo vanitas que omni crea
ture rõne mutabilitatis ineſt: ſed
etiam vanitas vanitatum varieta/
te permutationis quam recipiunt

eſſe dicuntur. Sic ergo compara/

tione diuine charitatis nulla virtꝰ
eſſe vera probat᷑: aut comparatio/
ne eius que non deſeritur:illa que

amittitur uera eſſe negatur. ſicut

autem omnis creatura ſuo modo
bona ⁊ uera eſſe dicitur:ſic ⁊ chari
tas que deſeritur ſuo modo bona
uera eſſe mõſtratur:alioqui a nul
lo deſereretur ſi nullo modo in eo
eſſet.quod enim nullo modo ue/
re eſt nullo modo deſeri poreſt.
quod ſi aliquo modo uere deſerit
7 aliquo mõ id uere eſſe oportet.
Ec de charitate breui/
ter ſcripſimus ꝓpter eoſ
ui penitentiam negant
eiterari poſſe: aſſerẽtes
ꝙ ſicut charitas ſemel babita nun

quã amittitur:ita penitentiaſemel

uere celebrata nulla ſequenti cul/

pa maculat᷑.ſi vero criminalis cul

pa illam aliquando ſequitur vera
penitentia non fuit:nec veniã un/
quam a domino ĩpetrauit:quod ex
diffinitiõe ipſius penitentie 2 mul

tornm auctoritanbus probare cõ

tendũt. vt eni. Ambꝛo. ait in quo
dam ſermone quadrageſime.
Enitentia eſt a mala preteri
ia plangere:a plangenda ite/

rum non cõmittere. C. Idem in

libꝛo de vnica penitentia.

dam penitentiam putant qui

Eperiuntur qui ſepius agen
un oe chꝛiſto. Mam ſi ve

re in chriſto penitentiam agerent:
iterandam poſtea non putarenr:
q; ſicut vnuʒ baptiſma.itaa vni/
calpnia verũ pꝛeteriti ſemꝑ noſdʒ.
penitere peccati:ſed hoc delictoꝝ
leuiorũ. at ego faciliꝰ inueni: qui

ſi quis omnẽ.⁊ panci inneniantur ante finem

peccatuʒ.ſi enim eã ſequitur mor⸗
ec ueniaʒ obtinuit.⁊ ad hoc multas

tem.probat auctoritatibus ⁊
exẽplis ꝙ pnia ſepe iterat᷑.pꝰ
iſerit qᷓ ſit vera ⁊ que ſit falſa
penitentia.qᷓ occaſione ſubiũ
git. an pnia ſit dada an negã

da ei qui vult agere pniam

vno pcõ ⁊ remanere alijs.

0 NVera penitentia. hoc fal⸗
ſüu

E.qꝛ ſi ex charitate pẽituit
vera fuit.⁊ ſaluaret᷑ ſi tũc de/
cederet duʒ ſic penitebat.auc
tes aũt q i grio iducũt᷑ nõ ad
diuerſa tꝑa ſʒ ad idẽ ſũt refe⸗
rẽda.vt.ſ.e.ꝭ.ſʒ verba.vt. ſ.
eo tꝑe quo penitet hẽat ꝓpo/
ſitũ non ↄmittẽdi decetero⸗
p Enitentia c.i.gr̃a que

vere penitenti inſuſa 7

facit eũ pᷣterita plangẽ ⁊ eum

munit vt caueat ne ↄmittat qͥ

fleuit.qð hic tradit᷑ potius eſt

effectus pnie ; diffinitio.

qMNon cõmittere.i.ñ cõmit
iidi ꝓpoſitum babere.
Eperiunt᷑.pniam ſolen
B nem. vel qð hic dꝛ intelli
gasde pnia exterioꝛi.i.ſati“-
factione. nam quidaʒ pntant

ſufficere ad ðᷣletionẽ peccati
ſ.quotiens peccãt pniam ſibi

mniũctam ſiue ſatiſfactionem

agant.licet in uolũtate peccã

di perſiſtant.j.e.ſane cauẽdũ
⁊ H innuit illud ibi iterandã.
ſQui luxuriãtur.i.fornicã

tur ſpũalit᷑ ſeꝑando ſe a xpo

t. Poſtea. non putarẽt.i. nõ

pꝛeſumerent illud agere. vñ
opoꝛteret eos deinceps peni

tere. ?7 n bune intellectuz ſic
intelligendũ eſt illud qð ſegt

ſic yt vnum baptiſma ſufficit

ad deletionem peccati.ſic ⁊

vna pniĩa.hnic tamen intelle,/

ctui rpugnat.j.glo.hu.ſ.ſem

Per. . e.

e—au
n Ita. S. di. l. F. pote.
H taliter.ſ.ẽ.diſtin. . ſiue

autem. c.

y Vn ica. i/in ſalicibus reite

rabiils.
alSemper debet. ſ. ſemper
vere penitere.ſed de mortali

bus raro ↄt ingit. vnde addit

at ego ⁊c̃.q.d.ita de facto con
tingit ſepe.ſ.ꝙ quis bʒ pniaʒ
de minoꝛibꝰ? cõpũctioneʒ.ſʒ
de maioribꝰ nõ.vel meliꝰ qð

inn it hic diſtinguo vt.ſ. pnia

pꝛo leuioribꝰmoꝛtalibꝰ iatuʒ
peccatis iniũcta poſſit iterari
ꝗq nõ iniũgitur pnia ſolẽnis.

niſi pꝛo grauiſſimis.xxvi.q.
vi. c. vl.

bq. Belictorum. tamen mor/

talium.

c¶ At ego. ð.di.i.S.alij econ/

tra.c.ſunt qui arbitrantur.
d Facilius. mirũ eſt quare
oc dicat cum multi inueni⸗

antur in fine penientes re-

ſplẽduiſſe. ? cetera.S.i.q. vij.

ſine mortali. ar. S.l.di.qꝛ tua.ſʒ

quod dicitur hic intelligitur/ de integritate carnis.ſ.virginitate.q.d.facilius
inuenio qui ſeruet virginitatem quã: qui poſt corrnptioneʒ carnis Suet con
.

De peni

ſnn
eſa ot. di. i. S. alij. eg. e. ſũt qni nr. ſinantem.c.in ſalicibus. ( .
aeefaerameo⸗ Reilmscader i a iſe mnibor enn . x¶In eſtinum. i. in bomelia que ſic incipit. ud
relli ide penſtentiavepfertönma. que nõ ſoluʒ delet peccata.ſed ẽt peccandi Enitentiam.plangere.i.plangendo de pꝛeteritis malis dolere iugnn
ieetione quam nõ habere difficillimum eſt. vel ſati ſactione ſatiſfacere ſᷣm preceptum eccleſie. 4 ſterir
a &. Congrue. nã penitentẽ oportet uitam mutare.qð ſume difficile eſt ꝛ di b ¶ Non perpetrare.i.in nullo moriali perſeuerare vel propoſitum H
cit lex. ꝙ nor facilis eſt ma⸗ berbetkandͤ nõ ba (Ntnn
tatio nite.ſed cum magno la/ . . . „ . . 22ů antis
bore animißit vtl aut mo, recte ſeruauerit innocentiam: quĩ diſſimulat. quid eni prodeſt ſipec c Cömittat igeſt ii⸗ n
na. 5. binc autem. colla.i.ar.) qui cõgrue egerit penitentiam. cata luxurie quis defleat ⁊K tamen vro ſtun comii le ſoe
e.ſane cauendun. Item augu. adbuc auaricie eſtibus anbelat. nnn t i cnure⸗
b· ANtiſfactõ. pnie.ſ. . dſii. Aliiſfactio penitentie eſt pec/⸗ Idem. Sunt qui dicuntpuau verep enunt. at.l.i ſialton
. la⸗ 4 lns kautez gegorij. catorum cauſas excidere: nec ci tempoꝓris penitntiaʒ cotra pec e Quid enim pꝛo cnp
zſalſetN. „ carü ſuggeſtiõibꝰ aditũ idulgere. catum debere ſufficere: ut iteruʒ li deſt quo ad vitam funrtent
Cauſas.i.niciorum radi⸗ aru ſuggeltio ange nicerr⸗ . quo ad vitam nn
rem none um ſüffieitamol Igem in libro de penitentia. ceat ad peccatuʒ redire: recte hoſ eternam. vt. ſ. e. di. iibnie
incidere.vr.S. di.ij.ꝭ.ex pꝛe/ Enitentia ẽ quedaʒ dolentis paſtoris primi ſentẽtia ꝑcutit qait ſut plures. n alias 6 Sign
miſſis.uel cãs.i.oportunita/ uindicta puniens in ſe quod canis reuerſus ad ſuum uomituz bene nalet occalio⸗ 6ciſcori
res uel Oeraflo en peccandi. dolet cõmiſiſſe.⁊ infra. Cominue aſus lota ĩ uolutabro lut. magna uierlt⸗ di⸗ piũ. zir
yt. xxxi. diſ. valet. ẽ dolendũ de peccao qd declarat eſt.n. contra peccatumuirtus pe Si lauumint
4 Enitentia. eſt nindiea jſoſa dictionis uirtus: peifere. n. ẽ nitentie: ſed æ ſi quis in eadem pe . PS qui quiaſt ſtoni
bec eſt quedaʒ aſſigna 4 s irſz ſiat i ſe ulci itentia perſeueret. penitemiã ve rics. dl.. Hcsi⸗
tio illius penitentie qᷓ diciur penã tenere utſẽper puũͦiat i ſe ulci nitentia per t. p iqui. 1
operis ſatiſtactõ. æ intelligi ſcendo quod commiſit peccando ram agere eſt commiſſa plangere g & Zirtue i. efe⸗ —–
de perfecta penitentia. ut ſee pena. n. proprie dicitur leſio que aiterum plangenda declinare. ctus pnie. Lenuil
En auctoritate. punit vindicans quod quiſque cõ CIdem. 5 = bH Roduchtor. lumgi
e ¶Puniens. in ſe. ar. expreſ⸗ miſit.ille penam tenet qui ſemper NRoductiorꝰ eſt enĩ pena quã KE5. di. xc. ſi ge tmenö
ſum ꝙ quis non poteſt iein / uidicat quod ↄmiſiſſe dolet. De/ R culpa ne parua putaretur cul/ Hanachna irtr neſitei
nare per glinm iee contrari nitentia itaque eſt uindicta ſemper pa: ſi cum illa finiretura pena: ac ꝑ gnnz. contra ibi n. lorr woſe
um dixcll. b. e xl. d po . puniens in ſe quod dolet ↄmiſiſſe boc uel ad demonſtrationem de,/ inuũur ꝙ quãdiu mnneeln
ſbyter.ſed quicquid ſit ð alijſ enean en OeE/„ innitur ꝙ quaãdiu
nidetur ꝙ per filiũ bene pel In eodem. bite miſerie uel ad emendationẽ videtur durare pec Oreſeen
ſit quis ieiunare qꝛ eadem ꝑ Japoſtolus etiqam peccata ꝑ labilis uite uelad exercitationeʒ catuʒ. durare debʒ Ngnüfhien,
ſona cenſetur. vt. xxxv. q.iij. bapriſma dimiſſa continne plo neceſſarie penitẽtie temporaliter penitentia. ſed dic follelt
H. hac auctõitate. æ magis ter rat nobis etiam ſuper fundamen deiinet bominem pena: quem ii no dicikun ihi & ſrri in
rentur pres iſilijs q, ĩ ſeipis mum apoſtoloruʒz poſitiſ: quid pre ad dannationem eternam reum ñ Penitentia no dedʒ Eoltade,
ff. qð me. cã. l. iſti gdẽ. F. vl. are fſtat: quid niſiſ. retinet culpaæ ira dei non eſturb eſie ꝓductior pec/ ſan.
fVirtus.i.ſignificatio ⁊ in ter plorare f at: quid niſi empen reunet cilpa⸗ ua de Hõ unbo cato.ſed innitur ibi . Pmnsiin
terpretatio. dolere in uita: ubi.n. dolor finit minis.i.perturbatio cuncitati ani ſi lõga fuerit cnl! ſtabil
g ¶ Tenere. alludit etbymo⸗ deficita penitentia. ſi autem peni mi: ſed tranquilla iuſti ſupplicii c? pa longa penitẽtis tenmdrie
logie nocabuli.ũde bernard trentia finitur: quid relinquitur de ſtitutio. ¶ Itẽ iohanes oſaureũ. debet eſſe. no enim Namgfe
clarenalliſ dixit ſuper illuʒ lo uenia'.tãdiu.n. gaudeat ⁊ ſperet WErfecta penitentia cogit pec erit equũ nt ꝓ vni⸗ ſuehiegen
cuʒ geñ.penitet me feciſſe bo de gratia quãdiu ſuſtentatur a pe/ catorem omnia libẽter ſuffer bore fornicatõeno ſgimain
minem ſuper terram. idem ? nitentia. dicit. n. dominus. uade re. ainfra. in corde eius contritäi maloe iniun ge e nt
ac ſi oming. renebir ie⸗ ⁊ amplius noli peccare:non dixii: ore eius cõfeſſio in opere tota bũi totenar ſrofchhe *“
mech nenero ſuper terram. ne pecces:ſed nec volũtas peccan litas.hec eſt fructifera penitentia. tur ad interiorem Ctün;
b Puniat. bitn nõ actn. arg. di in te oꝛiatur:.quod qũo ſerua/ Item ſmaragdus. penitentiam. qꝛ qis lſetſen g⸗
3. di. xxxi.ſi laicus.ar contra bitur:niſi doloꝛ in pnia cõtinue cu Ae pniaʒ digne agit: ꝗ ſic pre cũque reduco pec⸗ AUunſaent he
ſ. c. ꝓxi. — ſtodiat᷑.hĩc ſemꝑ doleat ⁊ de dolo erita mala deplorat: ut fumura catum ad memoꝛiã erſanniit
i OHTolns . Fxvif.. re gaudeat ⁊ de doloꝛis pnia ſi cõ/ iterum non cõmittat. nam qui plã deheo inds oer hfnnnrin
v.ſi palus iäüflggerit ſẽꝑ doleat: a ñ ſit ſatis ꝙ do gSit peccatũ ⁊ iterum admittit pec/ mndas ioe nieli L heuun
Eerrere docuſſi Anar leat ſed exſide doleat: æ nõ ſeinper catum: quaſi quis lauet laterẽcru Teralgale quainen Pinen
plorat. qꝛ non eſt facta plena doluiſſe doleat. Item Brego. dum: quem quanto magis abluit ſinem? ꝓ peccato teurz
inouatio. de. cõ. di. iiij. C. ij. in eſtiuum tcmpus. tanto magis lutum facit. primi hominis. qa 1ſir
iõ tiet cadere.⁊ idignum ẽ ei“n Enitẽtiã quippe agere digne Item Auguſtinuns. illa eſt pductioꝛ ar.
qui nõdũ ſtabilẽ ⁊ cetera. C. non poſſumus niſi modũ quo Enitentes ſi tamen eſtis pe / S.di.i. ſicut pꝛimi. tdlentel
de teſt. mi. l.ol. que eiuſdẽ penitentie cognoſcamꝰ nitentes 1 non eſtis irriden/ i Ad denonlirs, lu
m g buorstter- ſ. h ali Penitẽtiã quippe agere eſt ⁊ ꝑpe tes:mutate uitam:reconciliamini Uacenm nilicn⸗ .
ieenn ones lcd ilan ata mala plangere :a plangenda deo: 2vog cum cathena paſcetis is. m i panlo.xxriii) —–
prohibet. quin dolendum ſit nõ perpetrare . nam qui ſic ali¶g de qua ingꝗs cathena que ligaueris in q. iiij. diſplicet. mnign
ſuper pcĩs iã dimiſſis. ſed plorat ut iterum alia cõmirtat: ad rerra erũt ligata in celo.audis liga li ¶ Milerie.iĩ quã it
iã pro illis non eſt penitentia buc pnĩam agere: aut ignoꝛat:aut turam ⁊ deo putas facere impo/ venie ex peccato. .
ininngenna. SJð d i.v. ad eius vero. S
n (Super fundamẽtũ.i.ſidẽ verſus finem. i g
o Finit᷑.i.deficit quod tunc fit.cum memoria pcccati habetur ⁊ de peceato I ¶ Emendationem.i.ad purgationem delicti.vt in paralitico. ininl
non doletur. . . B W, m ¶EXxercitationem.S.e.di.i.ſicut primi. uchalidti
p ? Beficit.i.ĩutilis nel efficitur iutilis.i.pꝑipſam penitẽtiã ad nitam nõ pr n Meceſſarie ad vitam eternam. . Cieſi
ducit᷑ ex quo.n. non laborat.fructum non debet percipẽ. xvi.q.i.generaliter. o Betinet. pena ad gloꝛiam dei manifeſtandam pt in ceco nuto.. Vmngnn
q C Penitẽtia. que preceſſit. D di.i. ex his.⁊ ad iudicium future dãnationis.vt in herode.s.xxi. inn
VBe nenia.i.de vite mũdicia ⁊ ſpe eterne beatitudinis quã cum venia aſſe q.iiij.nabuchodonoſoꝛ.⁊ ad cautelaʒ ſui ⁊ aliornʒ.vt in paulo.⁊ ut iden
contus fuerat.q.d.ita reus conſtituitur per conſequens peccatũ.ſicut erat pᷣus ſtudioſius illa vita queratur que erit ab omnibus penis aliena ⁊ ut ni
ſic exponit gratianus. . e. J. hac auctoꝛitate. ſit fideli certandi m ? occaſio nincendi qui non uinceret ſi non pu CAnenn
r C Be penia.non tamen intelligas ꝙ peccata redeãt prius dimiſſa. ſed quia gnaret.S.di.vi.S.ſed penſandum. . unman
ita intrabit gehẽnã ac ſi nullum peccatũ eẽt dimiſſũ.hoc ſᷣm quoſdã.ſecꝰ hjm p¶¶¶Ira dei. S.xi.q.iiij.S.ſi ergo iniuſte. 8 ſinn
alios qui dicũt peccata iam dimiſſa redire vt hec tradimur.j.e.ꝭ.hac ancte. q & Perturbatio. ecce. quid ſit ira hõis ⁊ quid ira dei. S gianen
ſBe gratia. facte pꝛomiſſionis. . X Erfecta pnia cogit.iniuncta a ſacerdote. 0ſarn tot
t Oriaiur.ſed ſi pꝛecepit nõne ſic pꝛecepit impoſſibile.qꝛ qð non erat in eiꝰ ⸗ SSõ nidine
poteſtate. ar. . di. ij. . econtrario. z.c. ſciendũ. ſed expone voluntas in te non ſ Enitẽtes.cũ cathena.ð.e.di.i.agite.arx. .ðv.e.di.i.ſacilius. un
oꝛiatur.i.in te orta ad effectum non perducatnr. t Cathena.i.in cathena.i.cũ mandato eccleſie.ſ.m qð es lin
u& Si contigerit.s.xvij.q.iiij.ſunt qui opes..xv.q.viij.hi qui.j.ea.diſti.jꝭ. ia nos ligauit.⁊ eſt ſi.i.q.i.iudices. za

i teee.
cCtrd i

ain

rdunag.
Drede

nia
NrimA
eſtunoc

Arinſg

elirixd

grſeetal
gn etiin
teſſeöeſn
gignn
ſcin

N ineoee.

nienuſ
Murfg
A ten

ſeimgd

Elaluofe
nadnenti

Ocrdiet

gtherel

elenſee
Gineernt
„ſei

lecr

a & Impoſturam.i.ei falſum ĩponere.ꝙ.ſ.iiuſte ligatis ab ipſo.de⸗/
ns. n. neminem iniuſte ligat.xi.q.iij.ꝭ.ſi ergo iniuſte.im

lẽ dicit᷑ qui falſuʒ aliqð alicui ĩponit.ff.ð edi.edi.l.obque vicia.ꝭ.i.
b Agis. actu vel voluntate. J
c Rrilor. ſubſannare.i.naſo torto deridere.

1 Incõſtantia. nõ

in conſtantiã repro
bari.ff.de procur.
in cauſe. ff. de offi.
p. obſeruare ar. 3.
ff. ð col. bo. nõnũq
e¶VUVliu. cuʒ preue
niuntur a tentatiõe
ſ. di. v. c. i.
f Ea.i.ſimilia.
Iſaias.adhuc ẽ
de. c.iſidori quod
ſequitur.

ber Lanamini. ba/ .

ptiſmo uel penitẽtia
i Mrgus. iteri?.
li Lauat᷑.exteriꝰ
lꝛLauatur.i. illa
mundicia non ẽ cã
ad ſalutem qꝛ ẽ mo
mentanea nõ ꝑſeue
rans.vel nõ eſt mũ
dus ex toto.ſed ad
temous vel in ꝑte.
¶Quefleuerat. õ.
xv. q.viij. hi qui.
m Soliloquioꝛũ.
i.pſalmorũ ſunt ex
cellentioꝛa de xpᷣo
eloquia. .
MNanis.i.inſuf⸗/
ficiens ad vitaʒ
eternam obtinẽdaʒ
vel carens fructu il
lius pnie quam nõ
ſequitur rulpa cuiꝰ
fructus eſt nitatio
gehenne ⁊ adeptio
glorie.
o Tãdiꝰ.a r. vul
nuſachileo qð qnõ
dam fecerat hoſti.
vulneriſ anxiliũ pe
lias haſtra tulit.
p Frequenter. S.
di.xciij. diaconi ſũt
ð.ſʒ hoc aduerbiũ
vix ſoluit grietatẽ.

4 Vi. de ſerũt

hppeccare. nel
qꝛ redeũt ad illa nei
ad alia.
CAld ſordes. q̃ſi
boc ide ſequitur.=
ita tenetur ↄſecuti/
ne. yt.i.q.i.quiſꝗs.
in fi. b.
Aptizant᷑. hec
verba que hic
ponit Grego. inue
niunt in li. ieſu filij
ſirach. qui dicit ec⸗
cleſiaſticus.

ſ Baptizantar. i.

abſoluũtur ?z mun/

22

dant.de con.di.iiij

nec quicq.
CRmoꝛtuo.i.a cõ
tactu moꝛtui.tãgit
qð fiebat in ve. te.
ꝙ ſi quis tangebat
oſſa uel coꝛpꝰ mor
tui hõis erat imun/

ſturam penitentiam agis:genua fi
gis: a rides ⁊ ſubſãnas patientiaʒ
dei. ſi penitentiam agis penites.ſi
non penites: penitens non es.ſi
ergo penites cur facis quod male
feciſti:ſi feciſſe peniteat:noli pecca
re.ſi adhuc facis certe ñ es pẽitẽs.

Ntez Iſidorus de ſũmo bono.

Rriſor eſt non penitens: qui
agdhbuc agit quod penitet: nec
videt᷑ deuʒ poſcere ſubditus:ſed
ſubſãnare ſuperbus.canis reuer/⸗
ſus ad ſuum vomitum eſt penitẽs
ad peccatum. multi enim lachry/

mas indeſinenter fundunt a pecca

re non deſinunt. Quoſdam acci⸗
pere lachrymas ad penitẽtiaʒ cer/
no:⁊ affectum penitentię non ha/
bere:quia in conſtantia mentis ñ
recordatione pcĩ lachrymas fun/
dunt. nunc uero reuiuiſcente uſu
ea quefleuerunt iterando cõmit⸗

tunt.iſaiasꝰ de peccatoribus dicit

Zauamiꝰ mundi eſtote. Lauatur
⁊ mundus eſt: qui ⁊ preterita plã/
git:a flenda iterum non admittit.

Zauatura non eſt mũdus qui plã
git que geſſit:nec deſerit:a poſt la

EGnns ea que fleuerat: repetit.
Irtẽ auguſt. i li. ſoliloquiorũꝰ.

T HManis eſt penitentia quam ſe
gquens culpa coĩquiat. vulnus

iteratum ſanatur tardiusꝰ. frequẽ

ter peccans lugens uix ueniam

merebitur. nihil proſunt lamenta
ſireplicantur peccata. nihil ualet
ueniam a malis poſcere:a mala de
nuo iterare.perſiſte ergo in cõfeſ⸗/
ſione:eſto in penitentia fortiter cõ
firmatus. uitam bonam quam ac/

cepiſti tenere non deſinas. propo
ſitum bone uite conſerua iugiter.

Item greg. in paſtorali.

—0 Vi admiſſa plangunt:nec ta

men deſerunt conſiderare

ſollicite ſciant: quia flendo inani/

ter ſe mundant:qui uiuendo ſe ne
quiter inquinant cum iccirco ſe la
chrymis lauant:ut mundi ad ſor/
des redeant. Item.

0 Vi admiſſa plangit: nec ta/

men deſerit pene graui ori ſe
ſubiicit:qꝛ ipſã quã flẽdo ipetrare
potuit ueniam cotẽnit. ¶ Item.
Auamini mundi eſtote: poſt
lauacrum.n. mundus eẽ ne/

gligit: quiſquis poſt lachrymaſui

te ĩnocentiaʒ non cuſtodit.lauant
ergo nec mundi ſunt qui cõmiſſa
flere non deſinunt:ſed rurſus flen
do cõmitiunr. & Jtem.

dus. vij. diebus. poſtea aſ pergebat aqua aſperſionis die. iij. x. vij.
8 1 ſic mundabat᷑ ſiẽ hic tangit᷑ ⁊ exponit de con.di.iiij.nequaqᷓ;.

NcaſCm. eſeratur finaliter. ar.j. di. iiij. 5. filijs. .
X Fruſtra. qſi indecẽs ẽ pᷣus ſolnere ⁊c.er de renũ.lr̃as.ar. .C.

or au⸗

.

3 1 g

de his qui.vt indig.il.fi.nam ⁊ teſtamẽtum imgfectum nullum eſt. inſti. quib⸗

y Sed uerba. bic incipit ſoluere auctoritates qᷓ uidẽtur dicẽ illam pniam nõ
fuiſſe nerã quã ſeꝗt mortalis culpa.⁊ reſpicit hic pꝛillud.c.pniam ꝗppe agere
a¶CCõmittat.i.ñ ↄmittẽdi ꝓpoſitũ hẽat.ꝗg a malis ſic mẽtẽ ruocat nt ↄmiſſa

Aptiʒãtur quippe a mortuo

B qui mundãt ſe fletibus a pec

cato.ſed poſt baptiſma mortuum

tangit: qui culpas poſt lachrymas
repetit. & Idẽ i moralibus.
T Ncaſlum quippe bonuʒ agit᷑
ſlſi ante uite terminum deßatur.
quia ⁊ fruſtraPuelociter currit: qui
priuſquã ad metas uenerit deficit.
Seduerbadiffinitionis nõ ad
diuerſa tempora:ſed ad idem tem
pus referuntur uidelicet ut tem/

pore quo deflet mala que cõmiſit

non ↄmittat quod adbuc eum fle
re oporteat.quod ex ſequentibus
uerbis eiuſdem auctoritaniſ datur
int elligi dum dicitur. nam qui ſic
alia deploratut iterum alia cõmit/
tauꝰ:adpuc penitentiam agere aut
ignoꝛat aut diſſimulat. Hinc aug.
in enchyridion
Ane cauenduʒ eſt:ne quiſquã
exiſtimer nefanda illa crimina:
qualia qui agunt regnum dei non
poſſidebunt:quotidie perpetrãda

7 elemoſynis quotidie redimẽda.

In melius eſt quippe vita mutan/
da:⁊ per elemo ſynas de peccatis
pꝛeteritis eſt propiciandus deus
non ad hoc emẽdus quodãmodo
vt ea ſemper liceat impune cõmit⸗
tere:nemini enim dedit laxamẽtuʒ

peccandi: quãuis miſerando dele/

at iam facta peccata ſi non ſatiſfa/

ctio cõgrua negligatur. C Idem.

Vi vult ordinate dare ele/
moſynam:a ſeipſo debet in/
cipere:⁊a eam ſibi primo dare. eſt
enim elemoſyna opus miſericor/
die veriſſime: de qua dicium eſt.
miſerere anime tue placens deo:
ꝓpter hoc renaſcimur: vt deo pla
ceamus Itez Jo. chryſoſto.

0* quoti dianis bꝛeuibus le

uibuſqʒ peccatis ſine quibꝰ
hec vita non ducitur quotidiana
oꝛario fidelium ſatiſfaciat. Eoruʒ
eſt eniʒ dicere pater noſterꝰ qui es
in celis:qui iam taliter patri rege
nerati ſunt ex aqua ⁊ ſpiritu ſancto
delet omnino. hec oꝛatio minima
quoridiana peccata delet etiaʒ il/
la a quibus uita fidelium a celera/

te geſta ſed penitendo in meliꝰ cõ

mutata diſcedit.ſic quẽadmodum
dicit᷑ veraciter dimitte nobis de/
bita noſtra:quoniam nõ deſũt que
dimittuntur: ita ueraciter dicatur:

ſicut ⁊ nos dimittimuſ debitoribꝰ

noſtris.i.fiat quod diciturꝰ: quia
7 ipſa elemoſyna ẽ ueniam peni/
—

plãgat ⁊? plãgẽda omittere ũ
velit nec ſatiſfacẽ negligat ve
re penitet.lʒ poſtea forie caſu
vel infirmitate peccet non ex
pꝓpoſito.
bCõmittat.oꝑe ñ volũtate
cꝙ Enchiridiõ.i.in li.manna
li.? dr ab en qð eſt ĩ.æ chyroſ
qð eſtimanꝰ.i.liber mannaliſ
d Aune. ppiciãdus. ideſt
placandus.
elEmendus.i.nõ demus ei
elemoſy nas in pᷣciũ vt mane
amus licite in peccato.alias
dic. c. elemoſynis peccata tna
redimere.S.di.i.medicina.j.
e.S. adhuc inſtãt.S.i.q.vij.ex
igunt. remiſſio.n. pci nõ dat
licentiã delinquẽdi.pcã etiaʒ
publica pũiri itereſt.ex ð col⸗
c.ij.ſʒ mi ñ ðöbemꝰtemẽ ad pe
nas ꝓlilire. ar. C. ð pe.ſi oꝑiſ
f OE vult a ſeipᷣo.ð. xxuj
q. v. ſi nõ lʒ. C. de ſer. p
ſes.nec tenet᷑ aliqua actiõe ꝗ
pꝑ ſuas ↄſernandas alienas
merces pijcit.ff. de pᷣſcrip.v.
qui ſeruãdarum.in pᷣn.
gInciꝑe. vt hẽat cor ↄtritũ
2 dimittat ei a quo leſus eſt.
hbElemoſyna.dr̃ ab eli qð ẽ
deus. ⁊ mois qð eſt aqua ꝗa
ita extinguit peccatũ ſicut aq̃ᷓ
extinguit ignem. di.xlv. tria.
i Bictum eſt. in li.ieſu filij ſi
rach a ſalomone.
lꝛ & Placeamus deo.nõ ergo
ſe fallant qui ꝑ largas elemo
ſynas fructuũ vel pecunieſe
exiſtimãt ipunitatẽ emere.ꝗꝛ
qui diligit inique odit aĩaʒ ſu
am.⁊ qui odit aiam ſuam nõ
eſt ei deus miſericors ſʒ crn/
deliſ.ſi igr̃ vult ei dare elemo
ſynam ꝑ quam fit mũda odi/
at eam ſᷣm ſeculũ ⁊ diligat eã
ßm denzʒ. hac elemoſyna quã
ſibi hõ pmum dʒ mũdãtur in
teriora. elemoſyna pecunie
quã quis facit manens ĩi mor
tali peccato.nõ ꝓpᷣe dr elemo
ſyna qꝛ inoꝛdinate fit dũ a ſe
nõ ĩcipit ⁊ dũ ſibi crudelis ex
iſtit non placet deo.h.
E quotidiãis bꝛeuibꝰ.
rõe iꝑis vocat bꝛenia.
nã ſi durat tranſeunt ĩi moꝛta
lia.xxv. di.S. criminis.
mAQuotidiana.S.eę.diſti.i⸗
tres ſunt actiones.
m Oratio.ſ.e.di.vi.ꝗ vult
n Satiſfaciat. j.de ↄ.di.iii.
aquam.
ol· Pater noſter.qꝛ non ipo/
nitur maioꝛ pnia ꝓ veniali q;
vt dicat pꝛ nr.ũde dicit.c.ꝙ
ſufficit ꝑfecta otritio vel con
feſſio cordis.S.di.i.c.vl.
p Taliter. ꝙ ſint filij dei. et
ita veracit᷑ põt dicẽ pꝛ nr̃.ĩ ꝗ/
bus non eſt mortale aliquid.
q & Pctã delet. nñ ꝙ pcã moꝛ
talia pᷣmo ↄmiſſa ea oia dimit
tat.ſʒ qꝛ pniaʒ ꝓ motali iniũ/

.

etã relenat. delet ̊ moꝛtalia q ad penam ũ quo ad eẽntiam.ſed venialia quo
ad vtrũqʒ;.ſic ⁊ aqua bñdicta.de co.di.iij.aquã.c.ſacrificium.
V Bimitte. C. de nup.imperialis. verſus pn.

ſ Qεοoοàd r. ſ. dimittimus. ar. de cõ. di. ij. reuera. in fi. ẽ. di. xxiij. pſalmiſta. ?

O iüi

De.· peni⸗

dl.vi dominus d OVtes verbum Eiomonis ernantpiero. nn
elpi. vonunge. oAsrſfer & e .aui⸗ deſt. d Seplies. i. pꝛo vniuerſitate ponitur. i. omnibus modis et Onnini
f f2- d
ſ. ſ. e. di. ſi quis antem non habens. vnde ⁊ penitentia non efſft e Cadit.ide nrr- ſt im nomic r lon
— opi in quis remanet in alijſ. extra de pe.⁊ re.ꝙ qui ſ ¶Relurgit.i.non perit ſed pꝛoficit. vel reſurgt ihoni operibus uin
dam. Yteʒ ad temporalia cõ g C Cacku. ſtintelli
ſeanee Irl.gii ſ nlct, tentibus omnino ignoſcere xta moduʒ perfectõis illud augu. gas hoc ð caſu qui ſmn ſol
enad fine Gfon Hpei Item Pius papa. intelligitur. penitentiaeſt uindic/ zndeſt beerari mo e gin
c¶Ex perſona. buinſcemõi. Ihil prodeſt homini ieiu/ ta ſemper puniens in ſe quod do/ nmot eſwie e a mn
ð quo loquitur.cnihil. nare orare ⁊ alia religiõos ler cõmiſiſſe. Alud autem ſi peni / inne eſt caſus acha enn
Denitentis.1. de vno e n opera facere: niſi mens ab iniqui ientia finitur: nibil de uenia relin, ritate.ſivero imel. a
de alio. uel aliud cõmitlentis tate reuocetur. Ex perſona huiuſ quitur dupliciter intelligi poteſt. ligas de caſu quifit wn
tanc e Poſtee; di l gnanig 6i penitentis etiam illud ſma Si enim iuxta quorundam ſenten per veniale ꝑ quod l
e ¶Vauis.S. di.l. qnãäunis cemõòi penitentis etiam illudima citriiſſ. faci cadit a quadſ i D
f 0 ¶Ailis.i.ſi haberet raggdli itelligit᷑:ille penitentiam di niam peccata dimiſſa redeunt: faci eningachnde imne⸗
vilis quod otingeret exitera gne agit a cetera.a illud aug. Oe leeſt inelligere nibil de ueniare / ven a no achaelta ſepunnt
tione eiuſdem. omne eniag nitens a cetera.a illud iſidori. J linquitur: quoniã peccata qane pri mermrall. Alm t
⁊ cerera.xciiij.di. legimus. riſor eſt ⁊ non pe.⁊ illud iſaie. LDa/ us erant dimiſſa irerum replican/ b & Qocabulnʒ ge aibeno
5Seo no vpape⸗, uuamini⸗ mundi eſtote. Item 2 i /· ir. Sicut. n. ille qui ex iuſta ſerni neraliter dicit lex ꝙ Uultanee
Hac auctoritate.ſ.Gni iud ſoliloquiorum. Inanis eſt p- tute in libertatem manumittituri aui poſſellione 1Siih
EE ilnd iunk. voole nitentia a cetera ſimiliter a illud teriz uere liber eſt quãuis ob ĩigra adeptam in ipſo cõ uinic
bFeiaur. drde greg. qui admiſſa plangunt a ba/ nitudinem ⁊ in ſeruitutez poſtea re greſſu recipit in pꝛi —
¶ Iterum. ſicut dictum eſt. ꝰ ptiʒzantur a mortuo. Alud autem uocetur:ſic ⁊ penitẽti peccataue/ unn; na idetar ſinzs
e.c proxi. quauis. in fi. ambro. Reperiuntur cetera. nnõ re remittuntur: quauis ob ingraai Pond e e bin lmnogi⸗
m Parceret. quia ſi pri? bo Fm generaleʒ ſed ſecunduʒ ſpeci ,/ tudineʒz uenie eiſdem poſtea ſit im bane⸗ qnipolſelſio neiun
mini non peperciſſet. non ei alẽ conſuetudinem eccleſie de ſo plicandus. ſi autem peccata dimiſ nem. arg o. di iͦ . unett
irernz parcere miegarulial⸗ leenni penitentia dictum intelligi / ſa non redeunt: dicitur nihil relin hoc itaqʒ.c. lirmu. mgne
5.e. dl. penitentia eſt quedam iur que apud quoſdam ſemel cele qui de uenia quia nihil relinquitur i Septuagelies. ſgfne ie
n e Vanfiactio. materialiter brata non iteratur. ſibi de uite mundicia ſpe eterne i. quandocũqʒ fini- ſunei l
tenetur. Vnde augu.ſcribit ad macelo biiĩtudis: quã cum nenia aſſecutuſ tum neo ißnis⸗ po. wſar⸗
0o. Intellectum. ſ. vt ad ten nianum. eſt. ſicut eniʒ argento perſecte pYur vleril. ig lun cei
pus idé referat ñ ad diuerſa. Aaãuis cante a ſalubriter ꝓ gato nihil ſui decoris relinquirdur xi: ij. viſis. v. b. ſeing⸗
p CIn libro.ẽ. e.di. . i. peni⸗ (n ſinurlocts inuns hüi ſi ſequenti eruginæ fedatur nonta, i. Eni plus. bec uminrg
tentia eſt auedam. fime penitentie ſemel i eccleſia cö men prima ſed ſequẽti erugine ſor fun rnlis pe. cum mmenintn
4 De be rnecla Penitertls cedatur ne medicina uilis uel mi didatur: ſic expiato per penitenti dominus eũ inter / Pemmni
faimtez vel vuratura uſq; iſi. nus utilis eſſet egrotis: que tanto am nibil de uenia dicitur relingui rogauit de ſenera, nau
r Proficiens.i.ad ſaluem magis ſalubris eſt quanto minus cum tamen iam nõ deletis: ſed ad wrauldebltotl⸗ ul
ſufficiens. cCcCcoõtẽpiibilis ſuerit: quis tamen au huc expiandis coĩquinet᷑. Quod digeran quaus wim
¶Perfecta.quia gradus ſũt qeat dicere deoꝰquare buic homi autem per penitentiam non ſemel IE WDlam. gbſtn Mnten
in ea. vt.. di.iſ. duʒ ſancta. ni qui poſt primaʒ penitentiaʒ rur tantum ſed ſepiſſime peccata re/ Lii amo ad cul caiti
brecacheutl. . d ſalutem ſuꝭ ſus ſe laqueis iniquitatis aſtringit mittantur: auctoritate multorum pam non quo ad pe —
1 ler Cctgii. amem m adhuc iterum parcis. Hac aucto/ probatur. ait enĩ hieronymus ad nam. j. . illucd. ?.6. Gtangnn
n EBuratura bie datur intel ritate 7 illud- abroſii determinat᷑ ruſticum de peniteniiag. di. . ſicutprimi. vej itn.
dici . . . ies i die caditiuſtus ⁊ re, quoad penam eter Coſtien
ligi ꝙ quedaʒ dicitur perfec iterum peccatori per primaʒ pe Epties i die 5 Iquoad f en
ta.i.uſq; ad finem duratura. nitentiam uenia dari monſtrat ali ſurgit. ſi cadit: quomodo iu/ namo ſi ig icn
x¶Modum. ꝙ dicitur per/re ogquin nequaquã iteruʒ parcereti ſtus:ſi iuſtus:quomodo cadit:ſʒ Eaech. i il.8 utnda
cta. i. ad ſaluiẽ ſufficiẽs. vt rm deus: qui nec duʒ peperciſſet. Sa iuſti uocabulum non amittit qui ꝑ m E onuerlus. z. utain
98 1070 corce dolet Sen⸗ tiſfactioquoque penitenne: ua peenitentiã ſemper reſurgit: ⁊ nõſũõ di.i F. ecõtra. künn
7 E Per Enſone ad finemon de uplius noli peccare: eundẽ cu, flum ſepties ſed etiam ſeptuageſi, n CVndiget. miſe tiomn
pemra. id diff nitione intellectum babẽt. Il es ſepties delinquenti ſiconuerta ricordia.i.magno ſig ijn
a. ¶ Illud autẽ. S. e. ſi apoſto lud autem quod in li. de peniten, tur ad penitentiã: peccata donant eſlecnm ſerd nöͦſti
b. ¶ Renocenur. qnod ex leni tia dicitur: de perfectaleſt intelli/ cui plus donat᷑: plꝰdiligit. C Ali nam miſe na eſt W
ca fieri poteſt. C. de Ib.⁊ o gendum. ſicut enim charitas alig ẽ ud quoque per penirentiam adul e rane magnaen lckuul
rum li.l.ij. ar. xy. . vij. c.. d’= incipiens alia eſt proficiens alia terii ſimul bomicidii ueniaz im/ 0 E Rer. de facto. mint
tamen lege geedercbenſe⸗ eſt perfectaſic ⁊ penitent ia alia eft pectrauit: de cuiꝰ penitẽtia in eode ar. di. lxxxiij. nemo mni
e Pandd aam inducunt incipientiuʒ alia proficientiuʒ ala librohieronymus ait. p Mon timebat. in
qui penitentiam non eſſe ite⸗ perfectorum. ſicut autem charita/ Otam penitentiam peccato, hic habes vnam ex nſoze
randam dicunt. ⁊ ꝰ peniten- ti licet nõduʒ perfecte in baptiſmo ¶ris oſtendit pſalmus quinqua poſttionem byi. de. ſrii
tia poſtqꝙᷓ peccant non obti / datur uenia peccatoruʒ: ut quãuis geſimus:quando ingreſius eſt da ſooritars aoin hont
net ueniam incipit probaren poſtea grauiter aliquis ſit peccam uid ad uxoremurie 2 ahatban ꝓp/ bee Seobenn n; N
multas auctoritates ⁊ exepla rus:tunc tamen intelligitur eſſe re pheta correctus reſpondit dicens nin dbarqul ſeiuſte Ont
q Peniemia ſepus enciaher natus non aqua tantum: ſicut ioui peccaui:ſtatique meruit audire: 7 poſſet eum punire. hinn
runtu Peccata . nianꝰ tradidit ſed aqua ⁊ ſpirituſi dominus abſtulit peccatum tuum tunm ipſe ſolus ſine enen
cut hieronymus contra eum ſcri/ a te.adulterio.n.iunxerat homici peccato ſit. ð. iij. . cnn
bit: ſic ⁊ incipientium penitẽtie ve diuʒ a tamen cõuerſus ad lachry vij. iudicet. nantie
nia non negatur que quadam rati mas ait. miſerere mei deꝰ.ſ. m. m. Nnine
one perfecta poreſt dici quia toto t. magnum eniʒ peccatum magna N
corde gemit ⁊ dolet:licet ⁊ alia ra⸗ indiget miſericordia*.ũde ſubiun rCnn
tione poreſt diei imperfecta quia git ⁊ dicit. Multũ laua me ab ini/ an
non uſque in finem duratura. ĩeciu qui. m. 1 a. p.m. m. me. Quoniã ĩ rön
dum primum modum perfectio⸗ qui. m. e. co. 1 p. m. ↄ. m. c. ſ. Ti⸗ eSin
nis inielligitur illud ioãnis os au bi ſoli peccaui. Rexꝰenim erat. ali ln
ri. perfecta penitemia a cetera. Ju um non nebar: alium non hẽbat . ☛

Di III. z i 6
. . 2 2 40„ 2 2% . , . . „
Aſiicrrte qeea yraneniuſt. ii venit. IEondittonis. bumane. xij. Virtutis.ſ. e. inter bee hireum.
E Dmnia cede regerairs. . Honarur doner uidem dicitur qðᷣ nrlla iure cogente conceditur.arg.S.
E OIA.l. nnB. H ij.nullus eorum. ff. de re.iur.donari.vnde cum pᷣ ran .
an ES dbdaue 8d rtnondne oarii gee dr cind. mereri. patet ꝙ gratis fit remiſſio peccatoꝛum mpmamn sum nemo hoſſt
I eſHX . entit dũ ad actũ itur. 2 „ „ ele „
Eig l Eicar ices idei dactũ ducitur al. Bonat. donat peccatũ qñ ita remittitur yt ꝓ eo nulla pena exigat᷑.vt ĩ ba-
id plage peccatoruʒ ꝑ biano dier cum mrexi ma
. D . cula abſtergitur at ad pcnam
und bnend Ni ſuner ſe. Et coram te male feci ut plicauit:coꝛꝛectiõis.lapſus cõomu eternam möume rcornatr⸗
Nlien ne aludte. iſtiſiceris in ſermonibus tuis: ? nis: ſed ſpecialis confeſſio: culpa,ʒ b ¶. Deletur. . di ·i.c. his po/
lnu mellium anate⸗ uincas cum iudicaris. cõcluſu'eni itaqʒ incidiſſe nature ẽ diluiſſe vir teſtailils.
uitu 31 Inapologia. da deus omnia ſub peccato utomni· tunis.⁊ inſra. Deccatũ aut dona be. B iletmn ſi anie i baptiſ
urcinn niciber exeuſato bus miſeriatur. tantüque ꝓfici ur turiaut delef: aut tegitur. donatur? nonretnon grignalen⸗ obſit
nnin rius de dauic. dudum peccator ⁊ penitens rranſi per gram ⁊ deletur per crucis ſan c.ij.⸗ llacitus bienaendo an
e er farus exztin magiſtrum ait. docebo ini / guinem.tegitur per charitatem. guinis pum idam eniʒ natu
Nihuſhn eutar umks c gquos uias tuas: a impiiad te con Sinmiliter z iniquitas eſtimat᷑ ba fam babet abluedi.ſicut. Jo.
icnlin e arnz vonic uertentur. Confeſſio ⁊ pulchriu bitudo mẽtis iniuſte: licet iobůänen in apo. ait de martyribus.la.
ee homi do coram eout qui fuerit ſua pec. in epiſtola eum quifecerit peccanũ uerunt inquit ſiolas ſnas i ſa
eunn cidij. Drimo qꝛ diau Cata confeſſus direrit. Corrupte ⁊ iniquitatem feciſſe dixerit. pecca gnine agni. rapoltolus: dels
unun l nere ipece ſunt a computruerunt cicatrices .· um eſt iniquitas qꝛ in peccato iy em e cabbug ber mor⸗
