Summa detrabere Qnod errauerat
dicitur quibus dei. ſ. patr is
accuſator ex bac patrie.ẽ. e.
2. C. de pac. tributum de
2„
In lris frequenter Lenigat
in ſcripturis li quis dederit
ſententie tot opi. denunciatiue
nullus ex hoc ccione Holit
x
Cog ſed fallit Intelligenda ſunt
ſolut i nis ipſa Quod non ledat
In neſtro aucto. epiſcopalibꝰ
ſine regi qui ſmne alnataſc
Y . 2„ . —
Cepiſti vincula Qnidã votum
venales. accepta premiſſa
negat quidam uel hic loquitur
quid ergo mulieres obtentu
Be u ioe Innenta dico
locum.ar. de theodora
non contulerit eius.i.virtutis
ſi quos meritos quancan ↄtumeliã
7
Qui oblationes Comparatur.i.
exanimis ideſt = ideſt
item grego. ecunda matri.
ſi ceſſare ſeptẽnium non
D

Matrem ⁊ qᷓ;tum
ſunt anime
in illam. naʒ ſi
q.i.deuotam
M

Juxta preceptũ
eo. ð. cogitatio
ſi propterea
ut iuſtus alijs
1
Bifferentiã notat
propter ſequẽtem
i.miſericordiã
Peccatex mortaliter

Multis his dici
ſuperbie nota
impoſturam
iuſtificeris quia

In poteſtate nt
redeſtinatio
ed potius
gerit cõmunioni
Q

Quidaʒ vir mortua
de propinquis
cõſanguinitate
graglbas canonice

c.S.xx q.iij.
domũ ſ. cũ ita
non foris
ſi ex lapſu⸗
.

Non hoc corpus
ret tunc nõ erat
obnoxium quia

Mulier. S.xxxiiſ.
neceſſarij poterit
ſacr̃a in ecclia
palee inter grana

Vtoſtenderet
centurio coꝛnelius
nili in ceruce.

Finis.

õ

—

.*

——

*

—. 1ũo*2AU e.—

*

— .

.

Rð
=ð

ð

Nð õ .

= .
.
—

ü

ä

*

.——

2 * — = ☚ ——= = =
. Ecäs

.

—è”
8*

e

—
rDU

l

„

—= ,.
SE õ
—
. . 4
—

—

2

22

*

S

–

„
4

2

*

2
.

2

S”

*

. 2 „
õs
1 L —
4

☛
Rr
R

Ne
—

—

—

ℳ-
—

„
—
.

3 ——8
RR

—

4.

õäs
——
ʒ—R
.

Ve,
eE
„

è
„

r *
S

———

„

„
—

17.
„ „
. 1

—

1
—

4

„
„* *
R
=

S

RL

è ß
*
—
12
2
M

—

*
—ðM
—

7

XX„W

—

(S. § 8

IE

pꝛo talibus abſtine
bit pꝛo quibus poſ/
ſet excõicari.nt de
con.di.ij.ſi nõ ſunt
æ.c.quotidie.tñ pꝛo

quolibʒ moꝛtali pec
cato quilibet eſt ſu/
pẽſus quo ad ſe. ut

e de cohabi. cle. et
mu. c.vlt. niſi pere⸗
gerit penitentia. ut
ex de tẽ. oꝛ.qſitũ.h.

a Si tamen.i. ma

xime Mõ cõcuſ/⸗
ſerit. pollutio ipſa.
b C Mens rea.q.d
nec mens eſt rea in
ſõno. nec ẽ rea poſt
ſomnũ cum eſt libe
ra in ſuo iudicio.ſʒ
tũc fuit rea qñ ſe in
gurgitanit. vn ſatis
pʒ bic ꝙ hõ in ſom⸗
no nõ peccat.

CNibera. ſupple:

ng peccauit.
d .ρ Radice. i. mala

cogitatione.

e LDOneſt. concu

piſcẽdo.i.abſ

qʒ libidine pcedẽtii

ardoꝛis.

ſ¶ His ita. hic põit

magiſter ſolutionẽ
obiectiõis quã fece
rat in pcedẽti diſtin
ctione.nos ̊ cũ ipo
pleniꝰ diſtinguamꝰ
ꝙ eoꝝ que cõtinen
tur in lege:alia ſunt
moꝛalia: alia myſti

ca. moꝛalia ſũt que

moꝛes infoꝛmãt. et
ſic ſunt intelligen/
da ut ipſa verba ſo/⸗
nat:ut diliges denʒ
nõ occides:honoꝛa
patrẽ. de quibꝰ nõ.
xxxij.q.vij.ꝗd in oĩ

bus. Myſtica ſunt

figuralia que aliud
ſignificant pter id
qð lr̃a ſonat. Hoꝛũ
alia ſunt ſacramẽta
lia:alia ſunt cerimo
nialia. Sacramẽta
lia ſunt de quibꝰ rõ
reddi põt:quare ad
lraʒ ſic fuerint pᷣce/
pta.ut de circũciſio

ne ⁊ de obſeruatiõe

ſabbati. de gbus ha
beſ ẽ de bap.maio
res.⁊ ex.de ↄſti.tñſ
lato. Cerimonialia
ſunt de gbus rõ red
di nõ põt quare ad
lraʒ ſint madata.ut
nõ arabis in boue ⁊
aſino.ut.xvi.q.vij.
in noua.nõ fereſ ve
ſtẽ de lana ⁊ lino cõ

textã.nõ ſeres agzũ

diusr ſo ſemie. lex g̊
qtũ ad moꝛalia nõ
recipit imutationeʒ
ſed ꝙtũ ad ſacralia
⁊ cerimonialla mu/
tat᷑ qtũ ad ſuꝑficiẽ
lre: ſʒ nõ ob hoc dẽ
eſſe mutatũ iuſ nale
qn in his nõ cõſiſte⸗/

yI.

ſi tamen dormientẽ turpi imagia/
tione illuſio nõ cõcuſſerit.naʒ ſunt
quidã in quibuſita plerũqʒ illuſio
naſcitur ut eorũ animus etiam in
ſõno corporis poſitꝰ turpibuſima
ginationibus nõ fedetur. ¶. Qua
in re unũ ibi oſtẽditur: quod ipſa
mens oĩno rea nõ ſit tunc/ſed ſuo
iudicõ penitus libera cũ ſe aſi dor
miens corpore nibil meminit: ui
diſſe tamẽ in uigiliis corporis me
minit ſe in ingluuiẽ uentris incidiſ
ſe. Si uero ex turpi cogitatione ui
gilantis oritur illuſio in mẽte dor
mientis:patet animo reatus ſuus
uidet eni a qua radice inquinatio
illa proceſſerit. quia quod cogita
uit ſciens hoc pertulit neſciens. ꝓ
pter taleʒ pollutionẽ a ſacro myſte
rio ea die abſtinere oportet.
Palea. .
Ed penſandũ eſt quando ipſa
cogitatio vtrũ in ſuggeſtione:
an in delectatione.uel quod magiſ
eſt in peccati cõſenſu ceciderit.tri
bus eniz modis implet᷑ omne pec
catum:uidelicet ſuggeſtione dele

ctatione:cõſenſu. Suggeſtio quip

pe fit per diaboluʒ. delectatio per
carnẽ.cõſenſus per ſpiritũ. Quia

primo culpam ſerpens ſuggeſſit

eua delectaia eſt uelut caro. adam
vo uelut ſpiritus conſenſit. Et ne
ceſſaria ẽ magna diſcretõ inter ſug
geſtionẽ ⁊ delectarionẽ: ⁊ inter de
lectationẽ atqʒ ⁊ ↄſenſũ iudicẽ ſui
faciat animũ preſidem. Cuʒ enim
malignus ſpũs peccatuʒ ſuggerit
in mentẽ:ſi nulla peccati delectatõ
ſequat᷑ peccatũ oino perpetratum
nõ eſt. Cuʒ vo delectari caro cepe
rit:tunc peccatuʒ incipit naſci. Si
qũt etiaʒ ad cõſenſum ex delibera
tione cõſentit:tunc peccatũ cogno
ſcitur perfici: In ſuggeſtiõe ergo
peccati ſemen eſt. in delectatione
fit nutrimentũ.in cõſenſu perfectõ
Et ſepe cõtingit ut hoc quod mali
gnus ſpũs ſeminat in cogitatione
caro in delectationẽ trabat:non ta
men animus eideʒ delectationi cõ
ſentiar.⁊ cũ caro delectari ſine aĩo
nequear.ipſe tamẽ animus carnis
uoluptatibus reluctans in delecta
rione carnali aliquo mõ ligat᷑ inui
tus:ut ei ex rõe ↄtradicat nec ↄſen
tiat:et tamẽ ea delectatiõe ligatus
ſit:ſʒ ligatü ſe uehemẽter ingemi
cat.unde et ille celeſtis exercirus
precipuus miles gemebat dicens
uideo aliã legẽ in mẽbris meis re
pugnantẽ legi mentis mee:⁊a capti
uũ me ducentẽ in legẽ peccati que
eſt in mẽbris meis. Si auteʒ capti
uus erat minime repugnabat:qua
Apter ⁊ captiuus erat ⁊ pugnabar
Igit᷑ mẽtis legi eius lex que in mẽ
bris eſt repugnabar. Si auũt repu
gnabat captiuuſ nõ erat: Itaqʒ eſt
hõut ita dixerim captiuus ⁊ liber.
ſiber ex iuſticia: captiuus ex dele/
ctatiõe quã portat inuitus. ¶ Itẽ

ylI.

Iſidorus in ſententiarũ.li.i.
MQuando ſit peccatuʒ nocturnis

imaginibus illudi.

I 1 On eſt peccatũ quãdo nolẽ

tes imaginibus nocturnis il
ludimur.ſʒ tunc eſt peccatũ ſi ante
quã illudamur cogitatonis affecti
buſpreuenimur. QLuxurie quippe
imagines quas ĩ ueritate geſſimuſ
ſepe dormiẽtibus in aio apparent
ſiz innoxie ſuntſi nõ ↄcupiſcẽdo oc
currũt. Itẽ qui nocturna illuſione
polluit᷑ quãuis extra memoriã co

gitationũ turpiũ ſeſe perſentiat in
quinatũ:tamẽ hoc ut tentaret᷑ cul

pe ſue tribuat: ſuamqʒ imundiciã
ſtati flenbuſtergat. ¶“ His itaqʒ
reſpondet᷑. In lege ⁊ euãgelio na
turale ius cõtinet᷑inõ tamẽ quecũ
qʒ in lege ⁊ in euãgelio inueniunt

naturali iuri coherere probantur — k-

Sunt eni in lege quedã moralia
precepta:ut nõ occides: ⁊ cetera.
quedã myſtica utpote ſacrificiorũ
precepta ut de agno ⁊ alia his ſimi
lia.oralia mãdata ad naturale
ius pertinẽt:atqʒ iõ nullã mutabi
litatẽ recepiſſe mõſtrãt᷑. ¶yſtica
vo quantũ ad ſuperficiẽ a naturali

iure probant᷑ aliena quãtũ ad mo

ralẽ intelligentiã inueniunt᷑ ſibi an
nexa:ac per hoc ⁊ ſi ſecundũ ſuper
ficiẽ uideant᷑ eſſe murata.tamen ſe

cundũ moralẽ intelligentiãäõ muta

bilitatẽ neſcire probant᷑. Matura
le ergo ius ab exordio rõnaliſ cre

gture icipiẽs ut ſupradictũ eſt ma

net imobile. Jus? vo ↄſuetudis
poſt naturalẽ legẽ exordiũ habuit
exquo hoĩes ↄueniẽtes in unũ ce

perunt ſimul habitare qd ex eo tẽ

pore factũ eſſe credit᷑: exquo cayʒ
ciuitatẽ ediſficaſſe legit᷑.quod cũ in
diluuio ꝓpter hoĩum raritatẽ fere
uidebat᷑ extinctũꝰ.poſtea a tẽpore
nẽroth reparatuʒ ſiue potius imu
tatũ exiſtimat᷑:cũ ipſe ſimul cũ ali
is alios cepit opprimere:⁊ alii ſua
ibecillitate eorũ ditõi ceperũt eſſe
ſubiecti. unde in geneſis legit᷑ de
eo cepit nẽroth robuſtus uenator
eſſe corã deo.i põinuʒ oppreſſor
incror quos ad murriʒ edificã

As aũt oſtõis cepit a iu
ſtificatiõibus quas do
inus tradidit moyſi di
cẽs:ſi emedis ſeruũ hebreũ ⁊c̃.

Ande Iſi.in li.v ethimo.ait.

BSe conditoribus legum.

D Hypſes gẽtis hebree primuſ

oĩum diuinas leges ſacris lit
teris explicauit. YForoneꝰ rex gre
cis primus leges iudiciaqʒ ↄſtitu
it. ercuriꝰ trimegiſtus primꝰ
leges egiptiis tradidit. Salon
equideʒ primus leges athenienſi
bus edidit. Ligurgus primus la
cedemoniis iura ex apollinis au
cioritate confinxit. Nũma põpili
us qui romulo ſucceſſit in regno:
primns rõanis leges edidit. e

v*

bat ius nãle quo ad ſupficieʒ
lr̃e ſjm quã hec ſũt nulata. SF
quo ad myſticã intelligentiaʒ
bm quã nõ ſunt mutata.ſʒ my
ſticus eoꝝ intellectꝰ nõ ẽ mu⸗
latus:vñ lex nõ dꝛ mutata.i.

Vmarchion.
g . Jus. nũc oñdit a quo tꝑe

cepit ius cõſuetudinariũ ⁊ cõ
ſtõis. ⁊ dicit ꝙ a tꝑe caym ce
pit ius cõſuetudinariũ qui pᷣ/
mo edificauit ciuitatẽ quã ex
noie filij ſui vocauit enoch.ſʒ
ius cõſtitutionis a moyſe.io.

hb Extinctũ.ius. nõ termi

nat᷑.i.nõ finit᷑ in vij.ſicut nec

incipe põt a.vij.qꝛ adminꝰ de

eẽ debẽt facere plebẽ.ut.j.x.q
iij.vnio.

i & Coꝛã deo.i.eoꝝ que ſunt
d ni.uel permittẽte dno.quic

quid eni fit iudicio dei fit.ut
xxvi.q.v.nec mirum. .
aũt. In hac.vij.
di. oſtendit qñ ⁊ a q
bus ceperint ↄſtões

ce q; ſeculates. Eccleſiaſtice

ceperũt a moyſe ⁊ tꝑe moyſi.

Seculares a diuerſiſ⁊ tꝑe di
uerſo ceperũt.ut pʒ in ſequẽ
tibus. c.

l Aiuſtificatõibus.i.a inudi

cijs.legit᷑ in Exo. ꝙ dñs di/
xit filijs iſrael per moyſen. ſi
emeris ſᷣnũ hebꝛeũ.ſ.qui ani
ſeruus nõ fuit:ſex annis ſᷣui/-
at tibi.ni ſi annus iubileus in
terueniat in ſeptio anno egre
dit᷑ liber ⁊ gratis cũ quali ve/
ſte intrauit:ſi habuit pꝛiꝰ vxo
rẽ cũ filijs cũ vxoꝛe ⁊ liberis
exeat:ſi dũs dedit ei vxoꝛem
mulier cũ filijs erit dni.ſed ſi
elegerit ſeruus manere cũ do
mino amoꝛe dni uel vxoꝛis ?z
filioꝝ offerʒ eũ dñs dijs.i.ſa
cerdotibꝰ ⁊ applicabit ad ho/
ſtiũ tabernaculi ⁊ ꝑfoꝛabit au
rẽ eius cũ ſubula in ſignũ ꝑpe
tue ſeruitutis:⁊ eius erit buui
vſqʒ dũ viuet uel vſqʒ ad an/
nũ iubileũ.Ab hac ↄſtõne ce
pit moyſes iudicia ſua ut dici
tur in exodo.io.

m Quas. nã ⁊ a diuinis ſcri

pturis oꝛnatus oĩs ſcie ſũpſit
iniciuʒ. ut j.xxxvij.di.ꝭ.hinc
etiam.

n 097 Oyſes.trimegiſtꝰ.ꝓ⸗

pt᷑ tres potẽtias.ſ.elo
quentiã:ſcientiã:⁊ virtutem.
de quibus habes.xxxvij.diſ.
relatũ.2. igi. ſic viue. C.

de ꝓfeſ.l.magiſtros.

Primus.imo pꝛius romu
lus tradidit ſed paucas.ff.de
oꝛigi.iur.l.ij. quia paucas.
ideo dicit᷑ iſte pꝛimus edidit.

p vZ. viros. cum eni leges ꝓ

pteꝛ diſcoꝛdiã plebeioꝝ cum
nobilibꝰ fere per.xxx.lannos
in diſſuetudinẽ abijſſent: cre
ati ſunt.x.viri qui de greciſci
uitatibus leges collectas trãſ
tulerũt in latinũ ⁊ eaſ in tabu
lis eburneis ſcripſerunt. Po
ſtea idẽ.x.viri: accepta pote/
ſtate coꝛigẽdi ⁊ interpꝛetãdi
leges videntes multa deeſſe
tabulis deceʒ.poſtea duas ta

ane tã eccleſiaſti-

MM MIIII

10

s

S T 0 V

R

N Focus O

H J K

G

E F

D

Balance Q

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“*

5
8
S
6
2
8
5
S
8