catũ.ut.xliii. diſ. ſit pedit.quotiens pauperes iportu auguſt. dem. Bal gatanrrlv ot diſeipiina .
rectoꝛ.xl.di.ſi vpa ne petentes exaſperat. quotiens Deeodem. Pslea.

in alijs eſt neniale.
c ¶¶ Jeiunãtibus. ſ

cum ſit ſanus corpore aliis ieiunã

Vi in aliud ſeculum diſtulit

peſaiq.xxxiii.q.v.ꝗ ſitit.ar.
C. ð na.libe.aũt.itẽ ſi gs.ubi

ihn : ionis: priuſ Hunũ noiet. tn extẽdit ad ali
tibus prandere nolnerit: aut ſomͤ fructum conuerſionis: priu unũ noiet. tn ex
na necheien i decktns tardius ad eccleſiã ſur· purgabitur igne purgationis. hic 0s. ſic. kridr miramur. ar. ff.
6 e 7 7 „I . . . . . . i *
te hoꝛam comelen git: quotiens excepto ſiliorum de ignis : ſi non ſit eternus:miro ta/ de cuſto. re.ſiquis liti
Aamornbrt ſiderio uxorem ſuam cognouerit men modo grauis eſt: ſuperat e. s äse
tũ.ut de cõ. di. i. Ideli0 . . mer catio ꝓcuratio ſiue mini⸗
ſ lent. ⁊ di. v. quinqʒ quotiens in carcere poſitos tardi⸗ omnem enahanen ncle n ſtratio ali vix ſiñ peccato fit
i modis.ſed non in· requiſiuerit? infirmos tardius ui ſus eſt aliquis in hac uita an ut ð pe. di. v. falſal.?. c. qlitaſ.
1 telligas de lennis ſitauerit. Si diſcordes ad concor doleſ. Kan as duonugnaſtper, t RKimũ. ex bcar es o/
. narchie ſeeeſi diam reuocare neglexerit. Si pl? de icn ignilica ne iülvdbicrony n etr der
e⸗ que qui aut proximum aut uxoreʒ aut filiũ petua infamiga. unde P1 gin ſemel peccanunt 9
uoluntate ſeruat. x 3 i primum itaqʒ ſine crimine ⁊c. do ꝓmoueri uel aliquos act
de iſ vri aut ſeruum exaſperauerit quaʒ o/ mih ac une enn e 6. nt hic. ?7. xlviif.
iſ. vtinam. ercẽ. ut hic.⁊.xlviii.
xyi. diſ. vtinan i amplius blanditus ſueę ¶ Angde hiero. ſcribit in enadem limos exercẽ. ut hic. .xlvi.
⸗ d Tardiuſ.ſic pec portet. S amplius blandin epiſtola ad titum. Item ⁊ inno di. quoniq. ?.i.q.vii.ſigs oẽm
de catü eſtaliquid iar rit quam oportet. Sinnicuiq; ma ep ll ⁊.l.di.ills. ⁊.vi.q.i.q crimẽ.⁊
dius dare.xiii..i. jori perſone aut ex uolũtate aut ex cn-pappyg. b viii.q.i.iĩ ſepturis.i fi.? ex de
N qui oblationeſ. xxi. neceſſitate adulari uoluerit. ſi puu- Kenmbeblcninnecrimnineveher ea adler meref d te.
g. i. decime. .„ lenti imium de inueniri qui in epiſcopum de edi.edic. qd ſit fugitinꝰ.i.
in e xcepto. arg. 3 Peribus Erlenringe nnn⸗ re Randlus. 5 rñ.fur.n.n.purgat vitiũ furti
tle h. qui dicit ꝙ vir ñ licioſa uel ſumptuoſa conia pre/ ſnmttſt ſi imine iu . re pſtituat. ff. ð fur.ꝗ ea mẽ⸗
n anano parauerit. Si ſe aut in eccleſia aut Kimum itagz ſine crimine i õ
põt cognoſcere yxo . is ocioſi eſſe epiſcopus: quod a/ te.nec raptoꝛ vitiũ rapine. ff.
di⸗ 6auin venialit pec extra eccleſiam fabulis ocioſis de betur eſſe epiſcopus: ꝗ L. pe. ali dicut p⸗
on⸗ cet.ut dixi.ð.di.xiii quibus in die iudicii ratio redden ſio uerbo ad timotheum irrep: 4 qolibet moꝛtale acta pnia põt
oe neru. da eſt occupauerit. Si dum incau bhenſibilem noĩatũ puto: nõ quo quis pmoueri niſi ſit crimẽ
ui Beſicerio. ſup⸗ te iuramus::a cum bocper aliquĩ eo tantum tempore auo ordinan enonnne. nt. xxxi. di. apoſtol⸗
e iecc eddendiõö neceſſitatem implere non poreri dus eſt ſi ſine ullo crimine prete ?c ar. ad h.l.di. ferrum. ff de
. biti. lexerit. boe mMus utiqʒ; periuramus: cum om ritas maculas noua ↄu erſatiõe di edil.edic.ꝙ ita anatß e⸗ ſa
4 8 G ineglerci ni facilitate uel temeritate maledi luit:ſed quod ex eo tẽpore quo in vnfi tꝑiſ æc.ut.xxxiiii.di.fra
li eſt in pꝛelato moꝛta i Uer lene iſtir. i ternitatis.⁊ dicũt ꝙ ille canõ
nn leutxc. di.pcipin? cimus quoniaʒ ſcriptum eſt. NMe/ chriſtü renareſt nulla pe toreſce⸗ coꝛrigit alios qui ð rigoꝛe lo/
hb ¶ Sernü. in H cA qʒ maledici regnũ dei poſſidebũt ſcia mordeat᷑: quõ.n. põt tae⸗ B5 quũt Tertij dicũt q; tucũ⸗
ni ſußnus audi ages cr Item gregorius. eccleſie auferre nalude mediocei?s Rir rnedneg vumd ſine⸗
i. p dñm ſnũ ? di ta ue ſut uenialia peccata que per qui in delictum ſimile corruit: aut cultũ be pniaʒ i ipedit pmo⸗
di. iis cogſ eünender pancuitam purgantur. qua libertate peccãtẽ corriper poõrt nẽdũ. utl di. de his. egd cre⸗
ig nt. ff. de his qui ſui Valis hinc quiſqʒ egredi cũ tacitaipſe ſibi re ſpodeateadẽ ſe do ꝙ ſiue ſit occultũ ſiue ma⸗
i i. §. dñox. ſimilit talis ĩ indicio apparebit ue admiliſe que corripit. C. £ 65 it priay
muAnsoen. epreſenabinck. Laltanende qui qqui ordinãdus eſt in epũm:nõſo/ ucnenelöchegerſe narſ
1 P„ S õ AJinari Jic: 1 .di. miroꝛ. io.
mur moderate caſti · buſqam culpis eſſe ante iudicium lüũ tepore ſue Rraingndis⸗. ſian nep. lio. H dicat. nã p occul
ii Fai nt vii a .e H duvgallonic ignis eclenchn J S. kbors doſnehel imaa crim to crie nẽo repellit᷑ p? pniam.
iüli i. niſi ſit clericus ꝗ ro eo quod ueritas dicit: quia ms debetelle. Hi. xxvi.
ion eaʒ durius põt caſti amns in ſpiritũ ſanctũ blaſphemi/ quit in utraqʒ epiſto/ niſi ĩ homicidio. nt diẽ nona
ſion Se Mrli cht⸗ gas dixerit:neqʒ in hoc ſeculo e⸗ unine õ Gcr eE eh O e. pl ane ðcla
iga Lacufk ittit ei neqʒ in fururo: in qua ſen aptiſima nidelicet non rat boc totum.b.
igre i ¶ Adulari.xxii.q. mittit ei neqʒ in H in iſmũ. nde n ꝛeſes.i. ep̃s.
ii pꝛimũ..⁊.xi.. rentia dat᷑ intelligi quaſdaʒ culpas Dnte apti mß 1 Loariße 8 ppot goac⸗
. iii. nemo derltom in hoc ———— in fururo poſ bieronymus cribit . foceannn. hriemeodeio penientt⸗
nla. ⁊. xlvi.di.clericuſ ꝗ ſe relaxari.quo autem de uno ne Poſt baptumu ebeteſſe mono xxxiii.q.ii.admonere.
ig So. tribus modis gatur: conſequens intellectus pa/ gamus: qiu eſt in epiſcopum ordi y Rñdeat. ſic. . di. px. vna
nu aanlaiun gois nen teat: quia de quibuſdam concedit nandoas. tatũ. ?. xlii.di. . i . xi. di. iſa
he õ goñ ſed tamẽut predixi hocde paruis Miius uxoris uiruʒ.i. mono cergotibus. i. D .
. habet. uel nimiũ ex minimiſʒ peccatis fieri poſſe cre gamum poſt baptiſmuz. ſi. n. Equit᷑. In hac.xxvi.
i, tollendo bonnz q dendum eſt: ſicut eſt aſſiduus 20/ LZante coniugem habuerit que ob dieredui vuferhen
habet. vtrũq; iſto⸗ cioſus ſermo: imoderatus riſus ierit: non imputetur ei:cui prorſuſ Eyniorrorio vip. vege
eſt neniale. uel ag p nel peccatuʒ cure familiaris qued nouo hoĩ nec ſtupra nec alia que tiue exponi. i.n pluriũ. i-
n bado malum qð ba nir ſine culpa uel ab ipſis agit᷑:qui ante fuerũt i obſunt. ¶ Auguſti mẽ ĩcaſn neceſſitatis bigam⸗
i⸗ keriſtndeſt moa culpam qualiter declinare debeẽðt nmus uero contra teſtat᷑ ſcribens in ꝓmouet᷑ uſqʒ ad ſubdiacona
ng & Vei ſumptuola. ſciunt. que eriam poſt mortem gra epiſtolaad tium. ii nt xrriit ot lector. Aiſſt.
1 „Sein * . in ui tis mini naãt᷑ aũt ꝗᷓtuoꝛ
4 FK. Cnocogunu- uant:ſi adhuc in uita poſitis mini⸗ digam⸗ 1 en poſſit pmoneri.
t Geenm quis iocã/ .5 . nCrit. t. a deſhren ſoctt er er
do iurat.nꝗ ꝓ temerario iuramẽto bene peccat aliquis moꝛtalit᷑.lʒ ibi ſacrẽm vnitatis eũ carnem ſuam diuiſerit. nt. ſ. e. acuti ., de vna nra
nõ tanta piſtia imponatur ei ſicnt ſi ſolẽniter ⁊ ex diſcretione iuraſſʒ gatiuꝗ oꝛdinũ.nt.ſ.e.vna. Item pꝛopter ſignũ incõtinẽtie ex eo ꝙ deʒ Dorta
1 nut.xii.q.iiii.qui ſacro.idẽ dico in iuramẽto per metũ extorto.ut ex ð uir ad almm u: lKulisdi frononuſti. Iemn exeo non habet frontẽ hoꝛlã⸗
l inrei di viduitatem. ut.jſ. e.vna in fi. ⁊c. S .
.. lureiur. verum. 2 . . e . . f⸗ ,
. me Valis hinc.hoc uerũ eſt de ſũme bonis uel ſũme malis.naz ⁊z vy Mius.i.nõ plurium. ſic extra de teſti. lieetæ ſie rerka affirmatiug ex⸗
u Anuidã ſumme boni.quidã ſumme mali. CU ponuntur äse non ſolnitur in ba
ſ n ¶ In iudicio.ut.xiii.q.ii.tempus.io. 9 ο Poſt baptiſmum. non dicl neruen is mena aug. eum corrigiein peo⸗
. o . Endgis ſellieer nenialihns. Goz culpetolluntur pigne dlilno ue ſe deince male entit hic. hiero.
P Credendus eſt. hoc vult dicere ꝙᷣ quedaʒ eu ximo capitulo. unrniſReonz feſe hoõ
purgatorij ante diem iudicij. Mouo.ſub eo modo loquendi ſernus poſt manumiſſionẽ dicit᷑ñ nouus

*

ut. ff. ð adimẽ. le. ſeruꝰ legatꝰ.
⁊⁊ alia lex dicit ꝙ pꝰ manumi
ſionem alius intelligitur ut. ff
de ſol. qui res.ꝭ.aream.

89 Cutius.de ſacro.ſẽſus

ẽ.bigamꝰ nõ repellitf᷑ a

peccanit.ſʒ ꝑꝑ ſactri ðfectũ aẽ
in eo.ex de biga.a nobis.⁊.c.
nuꝑ. Et nõ ꝙ in matrimonio
duplex ðſignat᷑ ſacr̃m. cõiun
ctõ aĩioꝝ ꝑ vba ð pñti ðſignat
ↄiũctioem fidelis aie ad xpm
ſz cõmixtio carnis ðᷣſignat cõ
iũctiõem xpi ⁊ eccleſie.ut er
ð biga. ðᷣbitũ.ᷣitẽ deſignat᷑ ibi
vnio deitatis cũ hũanitate.ut
ð cõ.di.ii.ĩ xpo ⁊ illã ðᷣſignat
cõiunctio coꝛpoꝛum.

bCõſecrari.queꝛi cõſueuit

cu ↄſecratio epi maioꝛ ſit 2 di
gnioꝛ i vginů. q̃re poſſit ↄſe
crari ĩ epm qui nõ ſolũ uxoꝛẽ
hʒ ſʒ etiã poſt moꝛtnã vxoꝛeʒ

Puit cõcubinã.ut.xxxiii.diſt.

hũiſſe.⁊.xxxiiii.di.c.fr̃nitatiſ
⁊ ſi ꝗᷓ fuerit coꝛrupta uel ante
baptiſmũ nel poſtea nõ poſſit
int᷑ ſacras vᷣgines ↄſecrari.ut
xx.q.i.iuuẽculaſ.rn.ſacra vir

go ſignificat ecclia triũphãtẽ

nbi n ẽ macula neqʒ ruga.xxi
di. ᷓuis.ſʒ eps eccliã militã/
tẽ vbi ſũt boni ⁊ mali.xxx.di.
quoniã.xi.q.iii.audi.

⸗ Significat. ira ipe epᷣs ẽ
ac.

fm ſic aq̃ iᷣa.i.q.i.ðtrahe
p̃.quid eſt niiiaqua.

dVUni viro.i.ðo ⁊ ñ diabo

.⁊ ſic bñ aptat᷑ ſequẽs lra.

e Einde cũ ceteris ĩpꝛo

pꝛie põi hec dictio ce

teris ut ibi. ⁊ cũ eo alij duo la

trones.ſic.lvi.di.cenomanen
ſẽ.xxxiiii.di.ſiquiſ viduã.viii
q.iii.artaldꝰ.vñn lʒ ſic iueniat
ſcriptuʒ in aliquo inſtro.hec
ecchia cũ ceteris capellis.ꝑ H
nõ ꝓbat᷑ eccliã iſtã eẽ capellã

f¶ESgane.i.ſimili rõne.

Sed obijcit. i. nũc obijcit
ſcõᷣam opionẽ.

b ¶Quid ð taliũ. hic obijcit

cnotra tertiam opinionem.

Vel nãleſ. ꝗ dicũt legitimi

qui nãleſ qui ſpurij hẽſ.xxxii

q.iiii.liberi.ff. ð ſta. ho.l. vul⸗

go. k Soꝛtiũtur. vxo
res ⁊ viros. —
Rñnſum.nõ ĩterpᷣtãdas eẽ
ocutiões ᷣm ꝑſonas que lo/
quũt᷑ quid nel quibꝰ loquunt᷑
nt hic.⁊.i.q.vii.didici.⁊ e᷑ de
ma. ⁊? ob.ſolite.⁊ ꝙ ꝑſona lo/
quẽs ↄphẽdit᷑ in gnali ſjᷣmõe
ar. ff. ð pig. paulus...vl. ar. )
ff. locati. que inſulã... vlt. vbi
etiã familia nõ excipit᷑ in gña
li ſermone.

—

me Anuẽcte.qð.n.rõe ꝓbari

pot extirpãdũ ẽ.ut.lxviii.diſ.
coꝛepi.

n Tex pꝛecipit.xxiii.q.iiii.

qui peccat non peccat legis
auẽte ⁊c.

o ꝙ Beſtinatos. quid ð hᷣ in-

ris ſit habes.xxiii.q.v.reos.

p Eoõceſſũ. d.eadẽ cã non

opat᷑ Srios effectꝰ.ſic.lvii.di.
ſiquis ĩ egritudine.ſic eadẽ ſo
Intio nõ parit liberationẽ ⁊ re
petitiõem.ut.ff.ð ſolu.qui ho
minẽ.ꝭ.vl.ex ð bap.maioꝛes

DI

Qui ante baptiſinũ habuerit unã
poſt baptiſmum aliam ordinan/
dus nonett.
utiuſ intelligunt qui nec eũ
qui cathecuminus uel paga⸗
nus habuerit unaʒ ante baptiſmũ
poſt baptiſmum habuit alteram
ordinandum cenſuerunt: quia de

ſacramento agitur non de pecca/

to propter ſanctitatem ſacramenti
ſicut ſi femina cathecumina uicia
ta eſt.non poteſt poſt baptiſma in
ter dei uirgines conſecrari: ita nõ
abſurde uiſum eſt bigamum non
peccaſſe ſed normam ſacramẽti nõ
amiſiſſe: non ad uite meritum ſed
ad ordinationis ſignaculum. uni/
us uxoris uir epiſcopus ſigniſicat
ex omnibus gentibus unitatẽ uni
uiro chriſto ſubditã:ſicut duobus

dominis ſeruire:ſic ab uno domi/

no apoſtatare:atqʒ in alterius ſu/
perſtitionem ire non licet. ¶ Irẽ
innocentius rupho⁊ euſebio ⁊ ce
teris epiſcopis macedonibus.
In bapnimate cuipa dimiitiiur nõ
lex cõiugii gabolemur:·
Einde opponitur non dici o
portere bigamuʒz eum qui ca
thecuminus babuerit 2 amiſerit
uxorem: ſi poſt baptiſmum fuerit
gliam ſortitus:eamqʒ primam ui/
deri que nouo bomini copulata ſit
quia illud coniugium per baptiſ/
mi ſacramentum cum ceteris cri/
minibus ſit ablatuʒ. quod cum de

una utiqʒ dicitur: certe ſi res ha⸗

buerit in ueteri poſitus homine
uxores: erit ei que poſt baptiſinũ
quarta eſt:ſic interpretantibuſ pri
ma. uirginis eque nomen accipi/
et que quarto loco ductia eſt: quis
oro iſtud nõ uideat contra apoſto
li eſſe preceptiuʒ qui aitunius uxo
ris uirum oportere fieri ſacerdo/
rem. Sed obiicitur quod in bap/
tiſmo totum quicquid in ueteri ho
mine geſtum eſt ſit ſolurum:dicite
mihi ut cuʒ pace ueſtra loquar: an
crimina tantum dimittuntur in ba
priſmo:an ⁊ illa que ſecundum dei
precepta ac dei inſtituta complen/
tur uxorem ducere crimẽ eſt an nõ
eſt crimen: ſi crimen eſt: ergo ut
cum prefata uenia dixerim:erit au
ctor in culpa:qui ut crimina com/
mirterentur in paradiſo precepit
cum ipſe eos benedixit.ſi uero nõ
eſt crimen:quia quod deus inſti/
mit nephas eſt crimen appellari:
ſalomõ addidit eteniʒ a deo pre
parat᷑ uiro uxor.quomodo credi/
tur ĩter crimina eſſe dimiſſũ:quod
deo auctore legitur conſummatuʒ
quid de taliumfilis percenſetur:
nunquid non erunt admittendi in
hereditatis conſortium:qui ex ea
ſuſcepti ſunt que ante baptiſmum
fuerat uxor:erũtqʒ appellandiuel

narurales uel ſpurii: quia non eſt

legitimum matrimoniuʒ niſi illud

nt uobis videtur quod poſt bapriſ
mum aſſumitur. Ipſe deus cum in
terrogaretur a iudeiſ ſi licereruxo
rem dimittere: atqʒ exponeret fie
ri non debere addidit:quos deus
cõiunxit homo non ſeparet.an de
his locutus eẽ credat᷑ que poſt ba
ptiſmum ſortiuntur uxores memi
nerint hoc ⁊ a iudeis interrogatũ
etiam iudeis etiam reſponſum
queroſa ſollicims uere ſi una ea
demqʒ ſituxor eiuſqui ante cathe

cuminus poſtea ſit fidelis filioſqʒ

ex ea cũ eẽt cathecuminus ſuſcepit
poſtea alios filios cũ ſit fidelis:
utrũ ſint fratres appellãdi an non:
habeãt poſtea deſuncto patre ſami
lieherciſcunde hereditatiſ conſor
tiũ.quibus filiorum nomen rege/
neratio ſpiritualis creditur abſtu
liſſe quod cum ita ſentire abſurdũ
eſt:que ratio eſt hoc defendi ⁊ ua
cua magis opinione iactari:quam
aliqua auctoritate roborari: cum
non poſſit inter peccata deputari
quod lex precipit ⁊ deus adiun/
xit.nũquid qui catbecuminus uir
tutibus ſtuduit humilitatem ſecu/
tus eſt:pacientiam tenuit:elemo/
ſynas fecit:morti deſtinatosP qua/
libet ratione eripuit: adulteria ex
horruit:caſtitatem tenuit.quero

ſi hec omnia cum fuerit factus fide

lis amittit quia per baptiſmum to
tum quod uemſbomo geſſerat pu
tatur auferri. aſpicias gentileʒ ho
minem cornelium orationibus at
qʒ elemoſynis uacantem angeluʒ
agudientem per reuelationem ipſũ
qʒ petruʒ videntem:nunquid per
baptiſmum bec illi ablata ſunt pro
pter que ei baptiſmũ videmur eſſe
conceſſum:ſi itaqʒ creditur mihi
credite: non modicum erratur:
quia quicquid bene geſtum fuerit
ſecundum precepta legalia cu⸗
ſtoditum: non poreſt facientibus
deperire. nuptiarum ergo copula
quia dei mandato perficitur.non
poteſt dici peccatum.⁊ quod pec/
catum non eſt inter peccata credi
ſolui non debet. Eritqʒ integrum
7 ſalutare extimatur aboleri non
poſſe prioris nomen uxoris cum
non ſit dimiſſuʒ pro peccato quod
ex dei ſit uoluntate completum.

Item ambi oſius in libro de of

ficiis.

Bigamus repuramr qui ante ba/
ptiſmum babueritunam ? poſt ba
ptiſmum aliam.

Ma tantum nec repetita no/

biſcopula permittitur a in ip
ſo coniugio lex eſt non iterare con
iugium:nec ſecunde coniugis ſor
tiri coniunctionem. quod pleriſ/
qʒ mirum videtur:cum etiam an/
e baptiſma iterata coniugia electi
oni muneris ⁊ prerogatiue ordi/
nationis impedimenta generent:
⁊ cum etiam delicta obeſſe non ſo/

ar. Z. ff. rẽ ra. ba. l.
ii. 5. ylt.

p ¶ Int pcca. vr qi

famia ↄcta ante ba/
ptiſmũ.non tollit ꝑ
baptiſmũ. ⁊ ita qui
an baptiſmũ fuit in
famis poſtea ñ põt
ꝓmoueri.ut.xlviii.
di. quonia.⁊.i.q.vii
ſiquis oẽm. H̊ non
credo ſed dico infa
miam ⁊ irregulari⸗/
tatẽ ex ꝓpᷣo ðᷣlicto ꝓ
ueniẽtẽ tolli ĩ baptiſ
mo qꝛ dõa baptiſmi
ſüt ſine oĩ pnia ⁊ ſa⸗

tiſfactiõe.ut ð coſe.

2

di. iii. ſãctũ. Si. n.
pcẽm nõ deleret qᷓ
tũ ad ifamiã adhuc
pꝰᷣ baptiſmũ obeſſʒ
qð negat abro.j.e.
yna.vñ ſi aliquiſ oc
cidit mille hoĩeſ añ
baptiſmũ.oĩs infa/
mia ⁊ irregularitas
tollit᷑. ut.li.di.ſiquiſ
pꝰ acceptũ.hᷣ ẽt pʒ ĩ
paulo qui añ baptiſ

mũ fuit homicida?⁊

tñ pꝰea factꝰ ẽ apo.
ut. l. di. F. eð. ſi obii⸗
cis ꝙ bᷣm H̊ illa que
coꝛrupta ẽ ante ba⸗
ptiſmũ poſt baptiſ⸗
mũ nõ fit irregula⸗
ris ⁊ iõ dʒ ↄſecrari
bñ ↄcedo ꝙ nõẽ ir⸗
regularis.ſ tũ ipe⸗
dit᷑ a ↄſecratiõe ꝑꝑ
ðᷣfectũ ſacri.ſj quar
repellit᷑ mulier pte⸗
xtu foꝛnicatõis quã
an baptiſmũ ↄmiſit
ut ex ð diuoꝛ.gaunð
m.i fi.ſic vr̃ ĩ ꝓmo
uẽdo.ſʒ h iõ ẽ. qꝛ il⸗
lud delictũ nõ tãtũ

uxoꝛẽ ſed etiã niruuxz

maculat.nt.xxxii.q
i.ĩ ↄingio.ſic vides
ꝙ ꝑ libertatẽ tollit
delictũ uel infamia
quã quis ĩ ſeipſo cõ
miſit. ſz illud ðlictũ
qð in alio ↄmiſit nõ
tollit.ut. ff. de his
qui no.iĩfa.l.pe.⁊.l.

athletas. 5. pompᷣ.

pterea ꝑ baptiſinnʒ

tollit᷑ crimẽ pᷣcedẽs

nõ tamẽ tollit exce-
ptio ↄpetẽs ex crie
ſiẽ ꝑ pniaʒ tollĩ cri
mẽ ñ tamẽ exceptio
opetẽs ex crimine
nt.ð. di. ꝓx.c.vlti.?
xxxiii.q.ii.admone
re.io.qð aũt hic dt
nõ eſt peccatũ ſʒ ſe⸗
quela peccati.ſ.ĩfa⸗
mia ex pcco pcta.ſe
cus aũt ẽ ĩilla quen
ꝓuenit ex pcco ſed
ex ↄſtõe eccleſie ut
ĩ illa que ĩuita ẽ cor/
rupta.ut.ð.e.c.ii.⁊
in iudice ⁊ executo
re.ut.l.di.ſiquis vi
duã.?.li.di.aliquã/
tus.⁊ tamẽ nõ pec/
cãt tales.xxiii.q.v.

—
— — , —V

—

— — — —.— —

—

miles ſed bʒ hoc videt᷑ ſequi incõueniẽs.ſ.qꝙ melioꝛis cõditionis ſüt ſeruus.x.lxv.di.ſi foꝛte. ?.xx.q i. puella. ff ſo. ma. lii·ar. eõtra erode pſcr.

gi li illi . li — . . . . 40 .
delinquentes ꝙᷓ illi qui non deliquerũt. xxxiiii.di. fraternitatis.xxx.· nihil. So. taciturnitas ſemper habet᷑ ꝓconſenſu niſi in tribu
q.iii.mandamus.in glo.non tamen.ſed hoc contingit ex nirtute ſa⸗ ii.q.vii.pleriq;.item ⁊ in bnsllsbi requirit᷑ expꝛeſſus aſon entt
ſeruitute imponenda non ſufficit cõſenſus tacitus ſed expꝛeſſus.ut. ff. de ſer.

O cramenti.
8 Ma copula.ordinandis.ſimile.ſ.xxxii.di.ſeriatim.

vꝛ.pꝛe.inuitũ.item in pꝛocuratoꝛe conſtituendo.ff.de ꝓcu.filius.ꝭ.inuitũ.itẽ

in . .
. . ,B M etare.itẽ in ſoluendo mrmo
cionzouenlenſnaon leant ſi lauacri remiſſa fuerint ſa,/ nus a miniſterio ⁊ uacet a clero. nio. nt. ff. ð ritu nup.in eo iurt
tcn legem omontonik cramẽto:ſed intelligere debemus Hac auctoritate datur intelli/ H.iii. uel diſtigue an tale ſit fa
ſ⸗ ſSertapiſnade is in baptiſmo culpa dimitti por gi quod ulli quiuxores babentuel ciũ qð poſſit fieri me ꝓhiben
di leid. e, lex aboleri nõ põt in coniugio non accipere uolunt: nec diacones nec te in eo caſu nõ obeſt facitur⸗
e( Hoꝛtatoꝛ ſi. xx ¶culpa ſed lex eſt quod culpe eſt igg ſacerdotes fieri poſſunt mſi con, mee ul re meg go põt ueder
v. di c.xlti ?· xlyi. uur in baptiſmo relaxatur. quod le tinentiaz profiteantur. Si uero di cturnitas. un f. de graie,
ſ di. neceſſe. gis ẽ ĩ cõiugio nõ ſoluit᷑.quõ autez aconusa miniſterio ceſſare uolue emp. rẽalienã Siaurrale
d C Sacerdotiſ.idẽ or eſſe h niduitatis qui i. imonio lici Tdiena Siafittale fa⸗
le⸗ orcmwibe ſaerog põt eſſe hortator uiduitatis qui ⁊ꝓ rit contracto matrimonio licirepo cũeſt qð nõ põt fieri me ꝓhi
diexlii de uirha ipſe cõiugia frequenrauerit.¶ Jo teſt uti.nam aſi in ordinatione ſua bente. taciturnitas habeĩ pꝛo
eii nog lledr⸗ annes baptiſta dum herodẽ ab in- caſtitatis uomim obtulerit. ramen ↄſenſu.ut extra de his que fi.
ſbn W5. ine cri⸗ eeſtu prohiberer dicens. NMon li,/ tanta eſt uis in ſacramento coniun, bre. c. i ſic diſtinguit lex. ff.
beß ◻ ine cet tibi babere uxorem fratris tnii gii quod nec ex uiolavione uoti pp de re iudi. ſepe ſic.xi. . iii. añ
Aod aute;z. cuidenter oſtẽdit inter fideles cõ/ reſt diſſolui ipſum coniugium. la ſen. ⁊ re. iudi. ᷓuiſio.
In bac. xx ugia eſſe. vnde dat intelligi quold Vnde aug. in libro de bono cõ gando deeai ·. alle
ie vn dil bmo bigami dicuntur nõ ſoluʒ qui poſt iugali ad iulianum. 1 Aidam poſt notũ. ꝗ⸗
in nt nceearo bapriſmnaningia frequẽtatz erqni Wubentes poſt uotum nõ ſunt ab QKienn ülnc an
ſici pus poſſit uti matri ante bapniſmũ unã ⁊ p'baptiſmum innuicem ſeparandi. eſſe ſimplex quod fit per vᷣba
in monio contracto e Alterã habuiſſe pbat᷑. ¶ Bigam⸗ Vidam nubenteſ poſt uotů de futuro.ut ego uoueo ꝙ p⸗
uni cundo ponit cotra⸗ vo in ſacerdoreʒ ordinari nõ debʒ aſſerunt adulteros eſſe. ego oꝛtem moꝛis continebo. H
icne rietates capituloꝛi non quia deliquerit ſecũdam acci/ autem dico uobis quod grauiter votum unpachr ur dicit (n
apo. quoꝛundam que lo piendo uxorẽ.ſed quia prerogati peccant qui tales diuidũt. Itẽ dirimit meimonii. norũ ole⸗
da ꝛunch d quia prerogati/ unt aui tales diuidut. ¶ Itẽ nee eſt qð fit per uerba de pñt
— de Fonen⸗ erums eſt ſacerdotis.¶ En, Theodorus. nt egononedoorinteng mdi
ibus. ? ea iolnit di⸗ . Weocolmm .
ete⸗ Rancecoimer no⸗ e Renbroſns in epiſtola ad uercel BDe codem. pedit ⁊ dirimit. ego credo tri
anet ſolenniter: 8 git. Juir ſimplex uotumꝰ ſpaſni bꝰ modis uotũ ſolẽniʒari uel
nentes ſolenniter ⁊ No b 4 uirgini an eniza
l ſnplteiter. v ieipit on peccat bigamus: ſed prero/ ians babenſ adiungitur uxori Poꝛdiné uel per habitũ uelex
den bic tractare de con. Sariua i erdomi exuiſur. poſtea non dimittat uxorez ſed ri oHonann allautbue teſtib⸗
bi⸗ tinẽtia clericoꝛuʒ. ⁊ 0O Vi ſine crimine unius uxo,/ buſanis peniteat. Hieronym⸗ denanle lien iis n vni
ſipe ꝓtenditur iſte ira⸗ ris eſt uir: tenetur ad legem uero econtra ſcribit. ot. Nrultd eio adio,
e einvud pis ad. xxx ſacerdotii ſuſcipiendi.qui autẽ itte Damnabile eſt nouentibus uelle do babitu fet pieſſtone erbͤͤ⸗
e g 7 Jacom m Daneitconiugii: np quideʒ nõ nubere YJM ſam uel tacita. ut er de regul.
di O patet per wder tainaunarleec prerogati/ NZSurnas uirginitatem nõ ſtarfuim. æ. c. pcedẽti.qꝛ ſoluſ
nſ * mu exuimn ſacerdoliis ſolum nubere ſed eriaʒ uelle babitus nõ ſoleniʒat uotü. ut
gn G. ſequenteʒ. hoe. c. Uod autem unius uxo/ damnabile eſt. ¶ Ideʒ contraiio ell poerectum.:
n poteſt ĩtelligi ð ma⸗ is vir epiſcopuſ iubemr uinianum. S m OGα Dun of. Ebadr
id trimonio iam eõtra eligi:queritur an de tem amnati „ T hpetue Ouinetie Puͦde.·
ii ctonde rontraben N poreordinationiſbocſ Damnanionem babebit ſi nupſe/ n CSed tribus anis.ᷣ alibi dr
mi hoc ſit rit qui uirginitatem uouit ſti ſi
in, do. z ſecundnʒ bor¶ gccipiendum ut tempore ſue admi ſerinnt . iltiſet vetozefgcottezieen
i dinerſis modis er. Nniſtratiõis eius poſſit copula fügi ”ce
ides ponetur littera. m s cius poſutcopula fügi illa uirgo que ſemer culmi diui iſtis tatũ triẽnij pnia indicit
volit intelligitaur de c? Juam unicam uir ginem ſibi de, no dedicauit. Harum enim ſi qua cũ adulteris ſeptenis indicat᷑
ani tracto planuʒ eſta ſpoõſauit. Hoc martinus papa pro nupſerit babebit damnationemn: Xrnii.· i. ipm. item cu iſti
c, iſte. M. papa pce · biber dicens. uia primam ſidem irritam fecit. unſeßat palt on in Polend
ei ſit grego. qui inn.) Hon ordinem diaconus: niſi ca/ P.em nicolaus papaad aibin de eneli iliquiin bolem
iſtnö xrit continẽtiam ſul ſtitatem fuerit profeſſus. nienen. ec. archiepiſ. lbinn peccant. ut. xxii. q. iiii. ſicut ꝗq
debi diaconibꝰ. xxxi. di. Jaconus qui eligitur ſi cõt Aue ſanctime n E eſſe Br icwni zdmand
ni ante ſed hoc erpoe Taco d r ſi cõte ue lancrimonialem ſe eſſe finre bonuʒ mrimonii adiunctum
ſmnz contracto retinẽdo matrimomo? dixerit ſe in caſtita/ Vod irerrogaſti de femina cti ꝑꝑ adiunctum.ut.xxxii.q.
lo licuit enim etiam tẽ tem non poſſe manere.hic non or que poſt obituʒ mariti ſui ſa iauieqnid q, üi oixie rc
re⸗ poꝛe ſyrici vſq; ad dinermur. quod ſi in ordinatione ta crum uelamen ſuper caput ſuũ i deigo. vxxii a ii. ſi quelibet.
ni greg ſubdiaconib? cuerit: a⁊ ordinatus fuerit poſtea poſuit.a finxerit ſe ſub eod mur- O Duentibug. eti nelle
kai nii i contracto ma matrimoniũ deſiderauerit: ſit alie lamine ſanctimõialem eſſe poſta ſe ega ii Aſi⸗
i⸗ trimonio. lxxii diſ. ialem eſſe. poſtea noluntas etiã quo ad eccliam
nire quicũz lxrxu. diſ. J oni. . xir diana taſ⸗ is .
ꝛopoſuiſti. ee it. i. deſiceranerirntii . ſic ergo licet nuber ꝑ ſe ſit
ac. Penkt hodenderaneri ſ. areraneriemiiem enni ni taen rmnm eſt iſtis. ſicut coꝛpus xpᷣi malũ — deconſe diſt,ii
queſitum ⁊ de eo tantum reſponſuʒ. Idem tamen eſt ⁊ de ſubdiaco⸗ p B F nuſenſt rarto⸗ paradiſi mals Pit ade. ut.xi q. i· anic ergo.
. 1o.Xiioi: ſanisgecum ſim hoc plana eſt ̃a.quod tamen dixi q Dodinterro afnon ouitef. lar ofite acl aned
8 . M. pꝛec Ii greg b. dicit per chronic ſuam fallum eſſe. dicit eruboneſta. Exbo eni g renn ſo tex honeſta ca Anrdal
n greg. pꝛeceſſt martinum.lxvi. annis. ſi alianio ſimnlatrelich ut. rii-q-ii-- utilem. . xriii-. i. dno. iniiit
ſen cum ex iniuncto. ut. ſ. di. tatio nalet. ut extra de no. ope. nnun. mõ ꝓteſtatio pcedat. ut er qð me.cã.platũ. Simnlatio aũt ex ihõeſta cã ſe
dſl i. q. ii. lotha ut.ſ. di. pꝛox. diaconi extra quod me.cã perlatum. faciti monachum. nec admitteret᷑ ſi er b egriü ut.⸗rrvin ge. iiu 7
eu — G rins. ?. ff. de ne. geſ. nẽſennius.ᷣff. qui. mo. pig. vel by ðregn. vidua ?. E. ö lati. li. tol. Heilz. milin⸗ nrrPedel na. er
foiſo ſi debitoꝛ. i ar. contra extra de conſti. cũ. M. ferre. de ap. fanentinus diſtinxit. eſt fi tol.l.vnica. . qui dñi funns pilleati. Et nõ e io.
r Plielwatmne.io⸗ boc credo tenendum ꝙ pꝛoteſtatio ſemper nalet tüaniofiereac bapr teio inneniois fictio operle fictio untonlonis elt
no en düoat uerſario. niſi cõtradicat aduer ſarius uel iudex ſi facta recipit. ut.i.q. . ſicut ficti ſi ilrſl icet fiere arcre rtamen n aptiſmum
mertre adbuc integ aeniſtenteutin hoc zcrtae conſtt dmein ertabbao nibtiomin eſtmenattrsiwerftent .henera ſi ns inenn
4 inte. reſti. cum ueniſſent.niſi in quibus expꝛeſſum eſt ꝙ pꝛoteſtatio Ficti igorubif. monachus licet ficta ⁊ nõ ſyncera ſit eius intentio
y . Ronnmlear ut iht orira de cõſti. cum M. ⁊ de ap. ſollicitudinem. Sana en Ben enn Ged non fiat un f oe rim nus Iinulate uei
. ¶ Tacuerit. ar. taciturnitatẽ haberi pꝛo conſenſu ut hic. . liiii. di. ſſ late corioii ſimliter dico ON1 0dicit. c.vlus va ere au agii ſimu
cocipit.ſimiliter dico ꝙ ſialigs eo ꝓpoſito copulat᷑ alicui mulieri qð nolit
d

ſtare legitime cum ea. ? B pa
ratus pꝛobare ſit ꝙ nõ eſt au/
diendus.nam in ſponſalibui
recurritur ad cõem intelligen

tiam uerboꝛum. licet contra-

hens alium intellectũ habue
rit.ut extra de ſpõ.ex lr̃is.vbi
enim verba nõ ſunt ambigua

non eſt locus interpꝛetationi

ut. ff. de le. iii. ille. aut ille.
¶ Renertatur. Hoc itellige
qn poſt habituʒ ſumptũ ſtetit
inter moniales.ut. xxvii.q.i.
vidua.alias ſoluſ habitus nõ
dirimeret ſequens matrimo/
nium.ut extra.de regu.poꝛre
ctuʒ. ⁊ extra de conuer. cõiu.
ex parte in fi.
bᷣ Keſbyteris. diaconi⸗
bʒx.nt extra qui cle.nel
o. ſuper eo. cõtra. ſed ibi fuit

diſpenſatio comparatiua.

c ¶ Biſiungi. non enim debet

diſſimulatione culpabili nefã

da ſententia roborari. C. de
inceſ.nup.il.vltima in fi.
c ¶ ¶Diſiũgi.quo ad carnis co
pulã.qꝛ qð no ẽ nõ põt diſſol/⸗
ui neqʒ accuſari.er̃ de deſpõ.
impu.ad diſſoluẽdũ. ſic dicit
lex ꝙ matrimoniuʒ nõ dr̃ diſ
ſolui qð ab iitio nullũ fuit ut

ĩ auẽ.de nup.ꝭ. ſi vo ab iitio.

d Irgines. qᷓ inceſte. ſa
O crilege etia ſunt.xxvii
q.i.virginibus.quia naſa dñi
.i.ſeipſas contaminãt. ſ. diſt.
pꝓxi.decernimus.
Cce oſtenſum eſt

agit de continẽtia
lericoꝝ in tribus
oꝛdinibuſ.ondit etiã qnaliter
ſint oꝛdinãdi qui ab infantia
eccleſiaſticiſ officijs adiũgũt᷑
itẽ ondit ꝙ relicte preſbytero

rũ ⁊ diaconoꝝ nõ pñnt alij nu

bere.⁊ ꝙ ſacerdotes a ſua cu
ra nõ debẽt abijcere muliereſ
vltimo ꝙ ad laicoſ nõ ſpectat
iudicare de ſacerdotibus licʒ
. mali ſint. ſ .
Vllum. ꝓmiſerit.expᷣ
L ſe uel arſe. expꝛeſſe ut

xxiii.diſt.qq;.⁊.xxvii.q.i.ut

lex. tacite ut. ſ. e.diacõi.ſi que
ris quõ eclia ĩponit alicui ne⸗
ceſſitatẽ cõtinendi.cũ ↄtinen

tia ſit res noti non pᷣcepti.ut

xxxii.q.i.integritas. dico ꝙ;
eccł a neminẽ cogit continere
ſed in oꝛdine queʒ dat põt im
ponere legem quaʒ vult. ſient
quilibʒ aliꝰ i traditiõe rei ſue
ut. ff. de pac.in traditiõibus.
g Ecernimus. careant.
mitius agit cuʒ eis de
cretalis que iubet eos amoue
ri poſt admonitionẽ.ut extra
de cohabi. cle. ſicut.
hb Vando.⁊ diacones.
hodie etiam acolythiſ

Di. xxxin.
ex diſpẽſatiöe

ↄferũtur ecchie
ut extra ð eta.⁊ qual. pᷣterea.
i Pꝛofeſſionẽ.quid ꝓmitte
re debeat dixi.xxiii.diſ.c.
R 4¾ KRinſq. ab altera ꝑte
i. medietate.qꝛ nomi
artis medietas deſignat
ut. ff. de nomen ſ. poꝛ⸗
tionis.⁊.ff.de yſufruc.i.etiã.

in hac.xxviii.diſt.

S

uero ad nuptias rediit:bonum mi
hi uidetur:quia per bypocriſiʒ ec
cleſiaſticam regulam conturbare
uoluit:a non legitime in uoto ſuo
permanſit: ut penitentiam agat de
illuſione nefanda: a reuertatur ad
id quod ſpoſpondit:a in ſacro mi⸗
niſterio permaneat quod inchoa/
nit. WDalea.

Am ſi conſenſerimus:quod

omnia ſacramenta eccleſia/

quiſqʒ pro ut uult fingat? nõ

uere faciat: omnis ordo eccleſiaſti
cus turbabitur:nec catholice ſidei
iura cõſiſtunt nec canones ſacri ri
te obſeruantur. Quid enim proſfu
it ſimoni mago baptiſmum ſacruʒ
ficte ſuſcipexe ⁊ in chriſtianitate ſe
permanſurum finxiſſe:cum per a/
poſtolũ fraude eius detecta quod
ſibi futurum eſſet prenunciatuzʒ ſu
it. Ait enim pecunia tua tecum ſit
in perditionem.cor enim tuũ non
eſt recium coram deo.penitentiaʒ
itaqʒ age de hac iniquitate iua. ⸗
roga deum ut forte remittantur ti⸗
bi cogitationes cordis tui. In fel
le enim amaritudinis ⁊ obligatio
ne iniquiratif uideo te eſſe. ideo ta
les ni
dio percutere cẽſemꝰ. Mõ eni fas
eſt ſpiritui ſancto mentiri: ſicuti a/

nanias ſaphira mentiti ſunt ? ſta

tim perierunt. ¶ Item calixtus
papba⸗
In ſacris ordinibus conſtimti nõ
ducunt uxores: = ſi duxerii ſepa/
D Reſbyteris diaconibus ſub
diaconibus ⁊ monachis con/
cubinas habere ſeu matrimõia cõ
trahere penitus interdicimus: cõ
tracta quoqʒ matrimonia ab bu/
iuſmodi perſonis diſiungi ? per/
ſonas ad penitentiaʒ redigi debe
re iuxta ſacrorum canonum diffi⸗/
nitionem iudicamus. Hic diſtin/
guendum eſt:quod uouẽtium alii
ſunt ſimpliciter uouentes:de qui⸗/
bus auguſtinus ⁊ theodorus locu
ti ſunt:alii ſunt quibus poſt uomʒ

benedictio accedit conſecratonis
uel propoſitum religionis de qui

bus hieronymus ⁊ nicolaus cali

xtus ſcripſerunt. ¶ AUnde idem

contra eundem iouinianuʒ hiero.
ſcribens ait.
Inceſte ſunt uirgines que poſt cõ
ſecranonem nubunt.
) Irgines que poſt conſecra/

ul

tere ſunt quam inceſte
re continentiam nec ad

ſunt. ¶ Ande ad ſubdiaconatum
accedentes non ſine uoto caſtita/

tis iubent᷑ admitti auctoritate bea

ti gregorii qui ſcribens petro ſub
diacono ait.

i reſipiſcant ſpirituali gla/

tionem nupſerint: non taʒ ad

Cce oſtenſum eſt breui
ter quod nolentes uoue

ubdiaconatuʒ nec ad ſu
periores gradus conſcendere poſ

Non fiat ſubdiaconus qui ſe ea/

euicturum non promitut.

ſt
Vllum facere ſubdiaconum
Ppreſumant epiſcopi: niſi qui
e caſtum uicturũ promiſerit quia

nullus ad miniſterium altaris ac/

cedere debet: niſi cuiuſ caſtiras an
te ſuſceptum miniſterium fueritap

probata. ¶ Ziez innocentius.ii.
Officio atqʒ beneſ cio carcai ſub
diaconus ſi nupſerit.

0 Ecernimus ut hi qui in ordi

ne ſubdiaconatui ⁊ ſupra uxo
res duxerint aut concubinas ha/
buerint:officio atqʒ eccleſiaſtico
beneſicio careant.cum enim ipſi
templum a uaſa domini: ſacrariuʒ
ſpiritus ſancti debeant eſſe ⁊ dici:

indigmum eos eſt cubilibus ⁊ im

mundiciis deſeruire. C Item ex
concilio toletano.v.
Caſte ſe uicturos promittãt in di
aconos uel preſoyteroſordinacdh.
Aando preſbyteri ⁊ diaco/
nes per parrochias conſti/
tuuntur.oportet eos profeſſioneʒ
epiſcopo ſuo facere:ut caſte ⁊ pu/
re uiuant ſub timore dei:ut dũ eos
talis profeſſio obligat: uite ſancte

diſciplinã retineant. ¶ Item gre

go.nobilibus ciuibus neapol.
Qui longam corporis ſin coni⸗
nentiam non habet: in epiſcopum
eligi non debet.

Riuſquã ad nos ſcriptura ue
ſſtra dicurriſſent ioannem dia

conum qui ab altera parte eleciuſ
eſt:paruulam habere filiam quo
rundam relatione cognouimus.
unde ſi rationem uoluiſſent atten/
dere:nec alii eum eligere nec ipſe
debuerat conſentire.nam qua pre
ſumpnioone auderetad epiſcopatũ
accedere qui adhuc longam cor.

poris ſui continentiaʒ filia teſte cõ

uincitur non habere. ¶ Item ex
concilio toletano.u.
Ad ſubdiaconatum acceſſuri con
tinentiam profiteanun.

*

mimus obſeruãduʒ ut mox deton
ſi uel miniſterio leciorum traditi ĩ
domio eccleſie ſub epiſcopali pre/

ſentia a prepoſito ſibi debeant eru

diri.at ubi octauumdecimũ etatiſ

ſue compleuerint annüũ:coram to

tius cleri plebiſqʒ conſpeciu uolũ
tas eoruʒ de expetendo coniugio
ab epiſcopo perſcruteiur. quibus

ſi gratia caſtitatiſ deo inſpirate pla

cuerit.⁊ promiſſione caſtimonie
ſue abſqʒ coniugali neceſſitate ſeſe
ſpoſponderint ſeruaturos. hi tan/
quam appetitoreſartiſſime uie le/

uiſſimo domini iugo ſubdantur:ac

primum ſubdiaconi miniſterium
habita probanõe profeſſionis ſue
aq uiceſimo anno ſuſcipiant.quod ſi
inculpabiliter ac ioffenſe.xx.⁊.v.
annũ peregerit ad diaconi officiũ

Ehis quos uoluntas pbaren
tum aprimiſinfantie aniſcle
ricatus officio maãcipauerit: id ſta

1Paruul5. puitas

filie fuit argumẽtuʒ
ꝙ nõ din fuerat cõ⸗
iinẽs.vnde alið eẽt
ſi habuiſſet magnã

filiã ut ſic nõ obſtet

ut/ſ.e.de ſyracuſa⸗
ne. vnde ibi fuit di⸗
ſpenſatũ.ſed hodie
iure cõi nullus taliſ
ꝓmouendꝰ eſt ĩ ep̃ʒʒ
ut. lxi.di.catinen.

m ¶ Filiã.nõ ꝙ ꝑ fa

ctum ipſum ꝓbatur

aliquid ut.hxxxii.di

ſtin. ꝓpoſuiſti. xii.
q.ii.qtuoꝛ.⁊.xviii.
di. puenit.ex hoc ca
pitulo vr ꝙ inðx ex
ſuo officio poſſit ali
quid ſupplere de fa
facto qo ſibi nõ con
ſtat tanq iudici ⁊ lʒ

nõ obiiciat̃ aligd a
ptibus ) ꝑſonãa ele⸗
cti.ipe tamẽ ſuꝑioꝛ

põt obijcere.ſʒ hoc
ido ſupplet de facto
quia illð ſpectat ad
ſbᷣam clectiõis:ſicut
ſupplet ð tali fcõ ꝙ
ſpectat ad ſbaʒ iudi
cij ut dixi.ii.q.vii.a

lieni. io. aliaſ iuðx in

ſupplet de facto ni⸗

ſi qð ↄſtat iudici tã

quã iudici.ut. C.ðᷣ
tẽp.ap.l.i.J. vlti.⁊.
C. de ap. aplioꝛem
circa pꝛin.⁊.ff.de te
ſti. l. ii. F. tn magis
ſcire. ſed licet poſſit
ſupplere.tamẽ ei ſo
