gßin, ſocerdotes.triplex caſus ſolet hic poni. Primꝰ ſic:ecce epᷣs
Alienanit res eccleſie ĩ cau ill cito:dicitur hic ꝙ niuẽte epo nul
Nintte la pſcriptio currit ð eccliam iĩ rebꝰ illis:ſed eo mortuo ĩcipit curre/⸗
4 re. ? ſjm hoc cxpõe diffiniſſe.i.alienaſſe e. ar. xx. q.ij. eps qui macipia
aun 2 dic ſcribẽdo decreuerunt. i. decreto ſcripture iterpoſito alienaue⸗/

ſi tantum ſẽpus effluxit:ꝙ ignorat dnis ubi ſit poſſeſſio illa ſita. ut. ff. de acꝗ.
polſ.ſi id quod.i prin.uel niſi illa perſona que poſſedit noie alieno. alii poſtea
tradat poſſeſſionẽ.nt.ff. de acꝗ.poſ. poſſideri.ꝭ.ꝙ ſiſeruus.aliter nũqᷓ pſcri⸗
bunt tales niſi forte dno repetenti n reddiderit poſſeſſionẽ:tũc pnt res tales
preſcribi.nõ ab ipſo.cũ malã fidẽ habeat.ſʒ a ſuo ſucceſſore. Nunc hẽs q ꝑſo
ne nõ pñt preſcribere. Sũt ẽt qued res ipreſcriptibiles.ut ð iura libertatis
nõ preſcribt᷑.ut.j.e.ꝭ.põt. Itẽ nec ĩ tributis preſ cribit. nt. ſ. e. . porro. C. ð
preſcrip.xxx.an. perit.Itẽ necĩ matrimonio. xxxiij.q.v.ꝙ deo. Itẽ nec de⸗
cime a laio er de preſcrip.cãm. Itẽ vr ꝙ nõ pᷣſcribit᷑ i repetitiõc reꝝ peeulij.
ut. C. ne de ſta. de fũc.l. reperitio. Itẽ ⁊ ĩ ſeruitutibꝰque cõtinnã cãʒ non hñt.

nè unt. Del hm aliũ caſũ expone ſcripto decreuerũt. i:ſcripto tranſige nt. ff. de ſerui. buitutes. Ite i limitihus.ð.e.c.qʒ. Iẽ ĩ pcurationibus ratione
D runt: in fraudẽ.cuʒ. n. non poterat dare nepotibꝰ ſuis: fingebat ſe niſitatiõis. extra de preſcrip.cũ ex officii. Item ⁊ ĩobediẽtia.nt extra.co.cnʒ
“ babere litem cum eis de illo: ⸗ trãſigebat cũ eis.Tertius caſus eſt: non liceat.

neps tulit diffinitiuã ſententiam otra aliquã eccleſiam ſuper aliqᷓ poſ

iper aliq poſ t Mon uocẽt᷑. ar. ꝙ que de liberalitate ab aliquo facta ſunt.ei preiudicium
uf, ſeſſione eecleſie ⁊ ð ius ſcriptũ.drf̃ hic ꝙ ipſo niuente nõ currit ð eã 5

non faciunt.S.i.q.i.nullus epᷣs.

ePreſcriptio. Sed cũ iſta ſententia lata fuerit 3 leges ſcripias: ui hic uI Mõ debniſſe. ſi.n. preſcriberent clerici. retardarẽtur epᷣi ad ↄferendabñ
dct, innuit: ⁊ ita nulla actio nel exceptio ex ea competit. nit ar. ij. q. vi. .F. ficia.ut.C. de bo.que li.l.i.
ſpen diffinitiua. qualiter etiam iſte poterit preſcribere poſt mortem: dico x BG

Jeps.excolendas..e.q.i.poſſeſſiones.
* 3

.

Cau.
¶ Rima actione.i.in tractatu primi diei ipſius cõcilij.S.di.i.ius gentinz. ¶ C Sex mẽles.deputatos ad admonitionem faciendã. nunt
K. 2. xxxiij. q.i. cci. . m C Pertineant. expleto triennio. ut hic ĩ hac rubrica. ⁊ extra dep⸗
b ¶Poltliminio. poſtliminiũ ẽ ius amiſſe rei recupenãde ab extraneo: x i ſta ſcrip.c.i.unde illud triennium eſt hic intelligendum ſicut ibiſubitel ien
tũ priſtinũ reſtaurãde. ff.de cap.⁊ poſtli.reuer.l.poſtliminiũ.daĩ aut ſm le⸗ ligẽdi fũt iſti ſex mẽſes qui dat᷑ ad admonitionẽ faciẽdã. dicit tn.h m
es poſtliminium reuertẽtibus reſciſſoria ifra quadrienniũ.iſti.de ac.ꝭ.rur⸗ ꝙ perueniat ſtati.tñ uſqʒ ad trienniũ põt epᷣs ſuns locũ illum repe ſi
us. C. de in inte. reſti. l. vl.ſi tere. ut er dpſerip. .
mñ nõ potuerit agere ĩ ̊ qua . S= . c.i.⁊ eſt hic ſpale ſa —
driennio ꝑ aliquos dies reſti gis preſcriptio:que eccleſiam ali/ ni clauſtris eripuit. Zollütur uorefidei. utꝑ triẽ gad
tuit ad eos. ff. ex a. cau. ma. quam impediat opponatur. etiam preſcriprione ille dioceſes niũ eccliam pfcri i
ſizx ſi pp torẽ. S.ſiferie.Im aa l. Item ex conci. biſpalenſi cuil nn quas propꝛiis epiſcopis negligen bat ius epale ? et n
nones cũ nõ currat ĩ h̊ caſu p Oiri ii 4 dTeit j limes:⁊ excuſat᷑ pᷣ⸗ en.
oer e eis lelcilfort terfait iſidorus. tibus alii ab hereſi ad fidei integri 8.2 xchiat p
eriptio: nõ dabit᷑ reſciſſoria. , Ande ſcribẽs hic auẽte ca i⸗
Hic ẽ ergo unꝰ caſus.ſ.q hoſti⸗ TZemporis pꝛeſcriptio non obüci latem reuocauerunt. ¶ Ande in nonis: ly babeat cõ run
litas ĩ quo nõ currit pſcriptio mur ubi hoſtilitatis metus interue 1x. aphricano conci.legiiur. ſcientiam rei aliene t
Alius dũ niuit iniquus alie/⸗ nerir. . Si qui epiſcopi dioceles ſuas lu⸗ ar. ff. ð noxa. æ gnã tnfe.
nator. S. e. ſi ſacerdotes. Ter Rima actione theodulphi crari deo negligunt:poſt trienniũ liter. ⁊ ſi rẽ ꝓ dereli ſplc
tius cũ uacat ecclia.er̃ de pre malechitane eccleſie antiſti/ eis conſtabunt epiſcopis:quoru,ʒ cto hitammihinen lunnn
ſcrip.de quarta. nel cuʒz quaſi tis ad nos oblata precatio eſt aſſe⸗ ſtudio fidei ſũt recõciliate. das. zſcĩ eã ĩ bõis Gn
uacat ecclia plato.ſ.lapſo i he . auas eiiſad bi Lacui . li⸗ tuis nõ fuiſſe. ipam ny
reſiz ex preſcrip. c. i. Ali? rentis antiquaʒ eiuſdem urbis pa P acnit ut quicunque negli⸗/ uſucapio. fl. pdere inn
i pupillari etate. C. q.ex cau. rochiam militaris quondaʒ boſti gunt loca ad ſuam catbedrã licto.l.x.ar.fl.de fũ etur
in inte. re. nõ ne. l. vl. Ali? ? liratis diſcrimine fuiſſe deciſam: 7 pertinentia in catholica unitate lu do do.i:.i.Sʒ nũgd mnmimn
cũ ꝗs ẽ ĩ ptãte patris:ut.C.ð ex parte aliqua ab eceleſus aſtiga crari:conueniantur a diligentibuſ ecclia leſa in H caſn tor
bo. que li.quecũqʒ. Aliuſẽ en ne elibertane arqʒ egabiẽſis urbi uicinis epiſcopiſut id agere ñ mo pot petere i ĩitegrũ onidi
mulier ẽ in mrimonio quoad um eſſeretentam: pro qua re placu renuir: quodſi infra ſex menſes a reſtuntioné: pot di⸗ Nenn
dor. C de iute do i rebue.· itutomnis parochia quam qtiqua die conuenuonis non effecerinig cicſieſtiſtfnerune m
gore nerbicda it mulere in ditione ante militarem boſtilitatẽ potuerit ea lucrari ad ipſum pern/ igae certeirth un
monio. nt ibi dicit. Septimꝰ: retiuiſſe eccleſiam ſuam quiſquis neant: ita ſane ut ſiille ad quem ꝑ ucx. 5§. irẽ Irit nel rtam
cũ quid debet᷑ ad dieʒ uel ſub comprobaret:eius pꝛiuilegio re ſti tinuiſſe uidebantur probare potu/ ſi uult ipſü negligẽ⸗ Ulißn
cõditiõe:tũc.n.nõ currit pre meretur.ſicut enim per legem mũ erit magis illius electam negligẽ tẽ ↄueniat.xii.qii. (iuine
icriptio niſi a tꝑe diei uel exrãa dialem his quos barbarica ſeueri nam ab bereticis ut ipune ibi ſiit monemè. 7 9ſequit ſisit
tis ↄditiõis. C. de preſcrip. tas captiua neceſſitate tranſuexit ſuam diligentiam fuiſſe preuen, abeo idenitaté. C. ſipe⸗
xxx. an. cũ notiſſimi.. illul. poſtliminio reuertentibus reddi tam: ut eo modo eius cura ſolliciti arbi ut. geack alie⸗ nnſef
3. 15 erededef. re tur ãtiqua poſſeſſio: non aliter 7 ec Or uitaretur: cum hoc iudices epi pere niit Roed, bii,
bẽ 2. ec. no va. quia diuerſſita cleſia receptura eſt parochiã quaʒ ſcopi cognouerint:ſue cathedi lo ſig. alienatiõis. Pinn
tẽ. Itẽ 2 ĩ tẽpore illo quo gs ante tenuerii cum rebus ſuis ſiue ca reſtituantur. C Poreſt etiam n Potuerit. .. xxx ſitfden
ipeditꝰ ẽ iuſio ipedimento ñ ab alüs eccleſüs poſſt ideatur: ſiue aliter intelligi preſ. criptio illa lon annos. a ſetentia. umie.
põt agere. ut e de elec. nep in cuiuſiibet poſſeſſionem tranſfu gi temporis:qua gelaſiꝰ negat ſta o Biligetial. dni “
defeciu. ? er de app.ex rõe.? ſa fuerit:non enim erit obiicienga tum parochiarum poſſe mutari. ff. ad ſe. co. tertul. Etpn
Ede mnoſhi teſa-Simsiorcs preſcriptio temporis: ubi neceſti· Tongum enim tempus ſicut ex le ij. 5. ſi maer⸗ . ex mintl
l
C ¶ KReuertẽtibꝰ. S. iii. q.i. rein Jo. papa paulino epiſcopo fungẽ nium intelligiiur. Muius ergo l5 E. de preſcrip.xx. mal
tegraãda. 5. vii. q.i. paſtoralis ti leganone in germaniam ⁊ pan/⸗ gi temporis preſcriptio aucrorita nel. xxan. l. nl.ii.. n
LC. de poſtli. re.l.ab boſtibꝰ. noniam. te gelaſi ⁊ ſecularium legum eccle q& Ho põt. pelz ſta imten
d CReceptura. naʒ ius rekcit Zemporis non currit preſcripnio ſis obüci nõ poteſt. ¶. Dreſcri nnm lege illu. 5. ſz ſo mitzi⸗
ut pride:cũ ſtatus ragai idẽ ubi furor boſtilitatis incumbit. prionum alie ſunt introducte odio la cicſe nomon uui
d Feſſer. Llec qriin gllgen Orro ſide annorum nume petentis ⁊ fauore poſſidenuis: alie kor Woncch Dis d nn
ff de ſerui. ruſti. predio. l.? roforte idii cauſatur: ſciaat tantum ocdio peteniis. qui eni bo cobsiterpofuit iſtaa lnch
attilicinus quia inter chriſtiãos ⁊ eos qui uni na fide ⁊ iuſto uitulo reʒ preſe entis' leges: qd et conicit ennih
e Meceſſitas.ar. ꝙ non pre usfidei ſunt numerus certus af/ per decennium: abſentis uero per ex eo ꝙ iülle cõconn, ün
iudicat patrono inueſtitura tẽ fixus eſt.ceterum ubi paganorum uicennium tenuerit: perpemna ex⸗ dantie bis ponũt. ſean
poꝛ hoſtilitatis facta.xxxiiiſ. exr incredulorum furor in cauſa ceptione tutus erit non ſolum ad/ r Putis. pſens t? –W
dchen les bellicaz. . vi. q. eſt: quantaliber pꝛetereant tempo nuerſus alios: ſed enam aduerſus quiieadépuincis; ſmiinn
2 ſi manſueti ſunt indei rum qne corpoꝛalia neſcientes ar ta fuerat:etiam aduerſi⸗ us dominu ko. l.nit. iame abſel Nuchlen
uel larraceni:tales bñ preſcri maꝰ ſolum deum ⁊ propugnato/ uerum. Si uero aliquo caſua poſ or quãdoq; gi iure nnn
bent. ar. xxiii. . ul. diſpar. qu rem ſuum quando ei placuerit mi ſeſſione ceciderit: etiam aduerſus nõ apparet. f.ðda. emgin
dam tamen dicunt eſſe eccle ſereri patienter expectant. Ueruʒz dominum uerum utiliter rem uen lfec. l. iii. F. abeſſe. i
ſie priuilegium ꝙ etiam do⸗ ſi annorum prolixitas in talibus dicare poterit:ſi autem nullo titu pſens etia dr quan u
miti non poſſunt preſcribere impediat:deus ipſe reprehenden lo bona tamen fide per iricenniuʒ doqʒ gi hortiſẽ. ff. n l⸗
cum nec lege eccleſiaſtica re⸗ qus eſt:qui poſt quadringenios ⁊ licni ſſederit: ſinili ð ꝓcu.pᷣſens. 3 Cd
gãtur: lʒ poſſint rem priuati us eſt: qui poſt quadringentos ? rem alicuius poſſederit: ſimili gau ( “Perpetua. Hbel ll
preſcribere: dmodo legibus Ex. annos filios iſrael de duriſſi debit preſidio. Bona uero fides 5 preſcrip.xxx. nri
romanis regãtur. ma ſeruiture pharaonis ⁊ fornace non ad tracium medi temporis ſy an. ſigs emptiois. eunat⸗
g C Arma. ar. clericos non d ferrea liberaui:: ſed ipſe per ſe re ad initium poſſeſſionis refertur. t & Credttores. bſi ken
bere mouere arma corpora/ demptoꝛ noſter fuit:qui bumanuũ ſufficit enim in initio cuiqʒ bonafi nerit alt? a öbitore utt
la etiam contra boſies arg. genus poſt annorum milia de ifer de poſſidere cepiſſe: etia ſi medio aut eiberede ual afin
xxiij.q.viij.quicunqʒ.nam la ſcðo uiuẽte debilor eſn
chryme ⁊ orationes ſunt ar/ debiror. n. uel eius 1n
ma clericorũ.ut.xxiij.q.viij/ heredes nõ pñt ſe malz
conuenior. dfeẽdẽ p creditorẽ niſi.x. an. ut. C. ſi aduer. credi.li.?. C. ð pſcrp. nu
hb. Seruitute argu. contra libertatem non preſcribi..e. .. poteſt. xxx. an. cũ notiſſimi. Aſucapio aũt nũqꝙᷓ currit õ creditores: q ca Ruußn
1. Lacuit.negligunt.ar.q delictum perſone quod eſt in omittendo redũ dominij ſemota ẽ a qõe pignoris.. de pigno.uſucapio. fummen
adat in damnum eccleſie. Illud antem quod conſiſtit in faciendo non uu ¶ Vtiliter ar. pro Jo.⁊ aliis qni dicunt ꝙ per pᷣſcriptionẽacquiti ſali
nocet eccleſie:nt.j.q.vi.ſi epiſcopum.ar.õ.ð.e.lʒ.v.di.xxxv.eccleſie. ſed ibi tur dominiũ ſᷣm. A¶M. directe põt uẽdicare:qꝛ ſᷣm eũ dominiũ acqui leg
nocet delictum quod conſiſtit in omittendo.ar. contra. C. de acqui.poſ.l.yl. ritur pᷣſcriptiõe.unde illud aduerbiũ ntilicer nõ ẽ de texiu: uel ſie W
ibi.n. non nocet delictum ẽt quod cõſiſtit in faciendo. de textu.expone utiliter.i.indubitanter uel efficacier. . uunm
l: ¶ ¶ Cõueniãtur.auctoritate huius canonis.ſi.lxv.di.c.ult. x CInicio. hoc non tenet ſm canones.quia oʒ ex omni parte pſcri iſeel

nal itis coteſtatione ꝑpetuatur actio uſqʒ ad. xl. anoſ. ut. C. preſcrip.
Feraa l. non eni. ff. de his que in frau.credi.l.pupillus. lio an. Wadineimtettueermrunne nõ. ut hic ſilir dico ꝙ nec illa conuen⸗
d Fexqurcauena lan beorẽ ilnõ potenit euocare qui mala lide xxx. an. ul. tecutorez ꝑpetuatur ad. xl. annos cũ gnãliter dicatur quod oẽ
b Commodum. quia ab eo rẽ t que fit per executoreʒ ꝑp xl. ius ⁊omnis actio tollitur ſpa
eam roeea⸗ nö cio. xxx. an. niſi vbi ſpecile
b& Commodu. it: aliquod reperitur. ut. C. de
nid nnr ctrrente tempore cõſcientiam rei aliene ha fbiropns Bce cen e mb Meſerip.xxx. an. cum notiſ⸗
riml male kidei . ipti in iceat ei pu . ſimi. SH
hi ſeſſori reanicler buerit. HMe kreſgimle ner rco domiciliu baber poſſeſſor: ſʒ cuʒ S Wonlinnare. reuera ali
i auferẽda nõ eſt: niſi ducte ſüt fauor eponnc bi i bo tabularioꝛum ſubſcriptione: uel ſi quo tempore int ermedio na⸗
ni⸗ incontinenti. ar. iij. pereniis:quia lex fauet 18 qui ed tabu arios non habet: cuz cet poſſeſſio ius tamẽ fingit
⸗ l. nec ei tunc lo uel bona fide ciuitas 1 „ —U
icnr mnn mpi na he iſtoimlo ie 5 trium teſtium ſubſcriptiõe.a hoc eam coniunctim peruenit ad
ni dencrio r de⸗ gangun poſſcent ocdin auue 5T ſufficiat ad omnem temporalem alium beb:rut ffer gutcan.
criplio. I. && Ul⸗ † j neg igentes . . li ſi ma.cum miles.⁊ eſt ſi.ff.
mn eſſionẽ. mnit circa rem ſuam ne 6 inte em ſiue triennii ſiue in l. de
in Paleiſo ieg deſides. ¶MQuo ſi mala fide long. Emporis ſiue miginia uel qut. here placet terngus.
nnir gu. aliqua erquo cõ glienam quis poſſidere cepit: poſt adraginta annorum preſcriptio iſocnentt⸗ uo alter incipit
giiſi iungütur ualida eẽ xxx.annos aduerſus omnem pertẽ Qudch 13 cedepreſeriptionibus ir rei ſean enadnoalter guoc
e “ e rein excep tone wutuſer cKnld ter priuatos. Ceterum aduerſus Egieur fde acqui. doli pi⸗
ri giſe ſean aliquo caua poſſeſſone ceciderit: igioſ⸗ iſi quadragin/ ponius.ꝭ.ul.ubi dr ꝙ uicioſa
Afes dum eſt: ut fama:⁊ ionẽ nõ hʒ:qꝛ hec pꝛeſcriptio ñ loca religio non nin quad ſſio nocõtinnat no uici
hi monium uniuſ ackione no byeaꝛ pechaeſcri noruʒ preſcriptio currit. An poſſeſſio nõ cõ nat nd
eſtzi di. quorũdã. odio tan icennalis preſcriptio precludit:
ere . igentis int ta eſt. Si aute ricennalis p ſima.
l E Cigente mOdnesdeſte ad do ſi loco religioſo hennnr 134 g CSieſtari C, de annd. cx
N autem e j ionis cõ int⸗ is clauduntur: in ut perfectius. H
Dditucnt mmnurs muntin babelar Si ero adalt. rnsin Peane decennii uel ui/ h. ⸗ Delpropter aduerſarij. h
nn err lir ecupatiöe modum habebit. S „SEII: oni ñ traditur extra de offi. or.
ſii er f aOLI.F . .PIn canonibus uero bñ traditur ex
luter lit ſo hodis Um: creditor nel alius dominus cẽnii⸗ cetera 3 crclenam wisin aſtoralis.
de Fluns mo duerſus euʒ experiri poterit: nce eccleſia aduer 3 erium aduerſus 1. Vel quia ic 5 i q i pbi
nancrlas K.e. ſibi proderii exceptio melli akin⸗ 13 deln wn nin quadraginta an 8 REtr . ne epl. auar iult.
ar oſ dbe abet Ioalnndt Ques ſi nis preſcribere permittitur. de lrge dicitur qnqʒ habitatio
nae lunr poſſeſſo t. 3 oſſeſſio ad eos puene OQuogd ſi priuatus primitias 4 de ff. ð. dã. infec.l. iiiſ. 5. ptor. ar.
curn uſuca. furtũ. Item uiolenter poſſeſſio ad eos ꝑuene Quo 4 priuatu :D. Oa. li in prin: e⸗
hun Ziee vonen ndiffi as ſiue ſine titulo ſiue cum ti ff. de lib. agno. l. i. in prin:
litti ꝑ corporalẽ copulſi rit:male fidei poſſeſſor indiſtincte cimas ir.null iſ le.nõ reſi.ex tue.
uin õ malekie ſen . tempoꝛiſ pꝛe ſi. extra de cle.nõ reſi. 4
re. ⸗ c de pr criptiombd 7 S . jri effe⸗ mento habenti ſu cription
es namralner C,I. Mecde preſcriptionib?. lli enim ab initio de iure ſoriiri effe⸗ eſo Ha dum eſt et
ſaiſ fſitor fir liheſſi i uel tricennii intelli iſ trium teſtium ſtandum eſt ẽt
li muiliter fit libelli ob⸗ nii uel nicennuuel 5 n poſſunt:tractu tempori elli fectuʒ
Se.„ee . tiõe poſ ctum non poſ P ſi per tabellionem confe u;
ſien latiõe:⁊ Hͥ hʒ locum genda ſunt:ſi ſine interrup leſcunt. Ande ſi liber t ar. E qni do. in hi
acn . i atu non conualeſcunt. non ſit ar. C. qui.po.in pig.
Ime in annalibus actiõi ſeſſa probentur Quod ſi ern longo tempore pro ſeruo Pxl. penul. Hodie anncz ag
b tantü que iterru lem detentionem poſſeſſio inter homo ongo temp 1 zl. penul. vont
Ntin bo⸗ ralem eatur:etiam ſi quadragĩta an teſtes equipollent tabellion
enn ptione tali perpetu. rupta fuerit:a die recuperate poſ/ detin * . erint: ſol tra de proba. quoniam
B el/ 1 . õ exceſſerint: ſola ut exira de proba. quoniam
ern antur. C. qñ libel/ ſeſſonis noui. xxx. anni in omni/ norum curricula exc ib⸗ 5. de hac materia no. xi. . i
4 . atiſ .de hac materia nõ.xi.q.iij.
Il lus principi.l.ij. It HS abütu temporis longinquitate libert
den 1n rake Red lrnar lonibe nune m ulti, rinninne nrelapan di hec m & nas. neqʒ decennii.f.
eli ocum habʒ 1cO 6 blica primitie deci teAn⸗
fliſ lonenen dnf. ſel l. anni. computabũ eccleſia reſpublic 1 1 e.q.iiij.neqʒ.
d n. Mo die linigi. xl. anni. ſ. , mariones ciuilium functionum in iais S hoclie n
pſcripti. xxx. an. a preſcri ,/ mation en n Trigita anis. H hocli.
Ota teud de pᷣſcripti.xxx an twr. ꝙ ſi ab cO qui in cau K b 5 et DSon0 publice fun/ tenet. ut e de ſcrip ð qrta.
ned⸗ ſicut in rẽ. ?⁊ hoc ꝓ poſſeſſionem aliquis ſtar o inet. Do 1eI. ut ex de picrip. 8 rta.
deſt tantũ ei qui fa⸗ dancliteatr poſſt precedens cũ gioncs preribinon poſſnr⸗in 0 germittik. c. 4, ill. pol⸗
dnni nalu rn ſue poſſeſſionis tempore cantimn llcnndtac – rer de⸗ in Rrſutg uteröpreſeni.
idccd z cuius res qu⸗ I J V
en ff. de diuer. temp. re poterit. Is autez cuius res p 6 ſcriptione imperator anaſtaſius. auſam. Rect ſtctdi rmn
8 hreſcrl iner aua/ ſcribitur: ſi litem Eeteſtari Bubemus eos qui rem alienã q & Cõualeſcũt. demd de. 5
en tuor.ei tamen tan/ terit uel propter aduerſarii aen inuum annoꝛum quadra ciſpatus.ar.O ex dẽ ma. c.⸗
tumprodeſt qui eo tiam uel infantiam uel turoriledd per oniin une aliguninter mierale ercle c. vl rex de cõ
gin⸗, . . . inta curricu r. ↄiu. placet.
animo conteſtatur em cum neminem tutorem uel cu gin m . u. plac 5.
n⸗ ii nemelech npe no õ belen⸗ ſdeicen rei uel domi Sõ de Pſerpp. xxr.
ſitch / ff ni⸗ . functio el.xl. an. com perit.
nd ebretorton onfinn⸗ tempora Prencenn nreaten en imtindeeanon ne =D plelloei
lſi eſt ar aſenſu at⸗libellum ei porrigat: boc in . . piudicaret: ſi ↄfiteretur ſe ſer
i, ſoasaee vo⸗ querimoniam deducat: ſic tem/ aliquam aliam publicgen collatio, kü:niſii initrameto hoc fece
“ ſaſb. xrx.an,vlr. poris interruptionem faciat. Si nem impoſitam eig . ſn rit.ut.C.ð agri.⁊ cẽ.cum ſci
ma 2 in anten. de irig. autem preſideʒ adire non poterit. pelli:nec huic parti cuiu 1 „. W
in⸗ ..omnem. circa fi. ſaltem ad epiſcopum locorum uei poris preſcripiionem oppo t W Porro. füctiones.i.pe
in coll. ix. Item litis iuitatis eat: 2 ſuam admitti. Sic etiam predia ſiue neß agrorum.
ie cere une lantum deelan colintaenn in ſeripuſ ſint priuaniſiue eccleſie: poſſũtpꝛe n Zbhenus voſſederuur.
uinterrumpit cuz fitt manife Si: 8 primiti 7 Depreſeri. xxr. an. dperif.
cordzindkkeſpo alt deproperet. Quod ſi preſes uel ſcribi: pr ouenius priminarum xT*. arti. C. de fun. parri.l.
as non ut. C. ne de ult. Z. ſʒ ibi priuilegiũ habuit
ug ſta. defun. l. pe. in
Cn

xvVI

a fide ntev i oniã. . .
ionis habere bonã fidẽ. nt e de preſcrip.qu è„ .
Eagighaee'oicliibönesns dormiẽtibus ſubueniunt iura: ut

terrumpiiur etiam

e.prima actione:

204

Triginta. ergo naturalis interruptio non nalct tantum qtum litis cõ eſta

. ab iperatore: ? pterea ꝑ. x.
hreſcriptio ſynodali proelamatione: ut extra de preſcrip. ſanctornz an. nõ ſolnit: ide tutus ? pilla dno.s. e. v. ꝙ ſi ab eo.
f

et. decimationu. vr ꝙ laie & poſſit decimas preſcribere.nã ius bʒ ꝑ
n proe ut. C. de preſcrip.xxx.an.en,z no y Aeẽt decmarioni yr ꝙ laicus poſt Ho: yuta i fendũ
lpe. Item alium Pabes. ſ. e. q. is autem cuius res. t extra adipe. Ad dict quida:q laic? nulli ins hʒi eio ne here pot. . 51
6 Nsortpeormienahtie babes extra ut lite non conteſ. nikf n ſtog plani F dielep en HH dengerdelne⸗ 6 s
am. in li qñqz ot non interrum iiur preſeriptio ſed dormitat poſſidẽdi. ſ illud ins noõ ſpuͦale: ſſeſſionẽ. i iciperet eẽ :
, Raanelktaecmn Tinrupntctme din ade diu⸗ quos dixi.õ. no noie poſſidet.ſi pᷣo nellet iteruertere poſſeſſionẽ.iã ĩciperet eẽ malefidei

* 4
i

ugſno iii. Lan.

⁊T ita nõ poſſet preſcribere eas:quia lʒ laicus ſit:tñ ſuꝑ deeimis in foro ecclie
ↄueniret᷑. Sʒ nonne ius ſpũale percipiẽdi decimas hñt leproſi:ut ex ð eccle.

ſona ſuſpecta ar.ff.qui ſatiſda.co.ſi fideiuſſor. 5.ult. unde tnne frn⸗
ctus ſequeſtrari debent: ut.ff. de ap. imperator. in fi..ii.q. vij ap

edifi.c.ij.⁊ templarii qui ſũt laici.dic ꝙ nõ:ſʒ tanium a preſtatiõe ſũt liberi. pellatione:alias res ante ſententiam non eſt auferẽda poſſeſſori: ut
qð ex eo pʒ:qꝛ ſi brelii de quo ipſi non preſiat decimas deuoluit᷑ ad eccliam xi.q.i.qꝛ res. J vche
uel ad priuatũ:ſtati ecclia ntitur iure ſuo:⁊ ſoluet priuatus decimas. t. ¶ Sines.prediorum non parochiarum. Jlli.n.non prelcribũtur En
a Etiã ſi a romano. qꝛ i tali 5. q.iij. inter memo G
buspapa non uult diſpẽſare ratos.⁊.õ.e.q.iii.li M
ſ. xxv. q.i.ſũt quidam. decimarionũ preſcriptione tolliñ in firma petri ſtabilitatis petra ſu/ — iui
b ¶ Ius ſcriptũ.xxv. q.ii.re· poteſt:etiam ſi aromano ponnifi/ ſcepit: nullis tꝑibus anguſtantur ſie
Ctidòdg. ce quilibet laicus ſuper his reſcri nullis regnoꝝ partitionibꝰ preiu uI C Eccleſte. 5e. un
c ¶Itleʒ decime. laicis. j. e. q. P . ſeri dicantur: ſed uenerãd iii.nemo. ſed hic luſ⸗
vii. decimas. 7. c. peruenit. ni piũ ipetrauerit. Ke cripta.n.que ntur: ſed uenerade romane le monachi poſſede⸗ ri
ſi forte leproſis ⁊ hniuſmodi contra ius ſcriptũ impetrata fuerĩt ges diuinitus per oꝛa pꝛincipũ ꝓp runt tantuʒ ius em⸗ ren
cauſa paupertatis ⁊ intuitu niſi talia ſint que illis quibus data mulgate rerum eins pre ſcriptionẽ phiteoticariũ:⁊ pꝛe ini
clemoſyne remittantur. fuerint proſint:a nulli obſint:nul/ non niſi per cenium an. admittũr. . iti .
d Dmuerſas. uel temploꝝꝛ lius momeniieſſe cenſeèrur. . Re Stenſũ eſtꝰ quãdo eccle ſcripſerant ius qd ran
. e nn nicitlon decime deo mandante ſacerdoti- ſia aduerſus eccleſiã pre letieit onpeteha ue
. . zpi „ſiir-⸗ „ 7 1 emphi .
Schmren Rene plerwelenen buslantis ſeparate ſi end⸗ ſoꝛ rivtre po ſc. Mune ui u onane hin⸗
coloms emeret longiſſimo omini niuãt qui ĩ eius ſorte cõ . endũ ẽ ſi monaſterium veldichirsro⸗ d
tẽpore:lʒ ſit ar. xcv.q.di.be numerantur. non ergo cuiuſquaʒ aduerſus eccleſiã preſcribere uale mane eccleſie nan D
ne quidẽ. nã male fidei poſſeen pꝛiuilegio laicis concedi poſſunt: at: quod urbanus.ii.probibuit di poſſi perſe preſcri zitn
ſor ẽ exquo emit tiẽ illa ecclie ne diuinis mãdatis auctoritas hu cens. bi. preſcribetur ta/ rehn
ʒ legum interdicta: ut. C. de mana preiudicium inferat. Ande Tricẽnio tporis aliquid preſcri,/ men cum uniuerſi⸗ rie
agri.? cenſi.quẽadmodũ. imperator ualentinianꝰ ⁊ theodo bere abbates uel monachi non ua tate.argu. extra de (xuet.
f A * rrige rij. g il. agiſa ſiꝰ. & Uniuerſas terras que a co lent. . S ex ligctio ſmn
ſurnie e oleſor. Uoins ſen cmpbicheecarſis da ) geſſ öegeeeileſerb eahi mwodrefmene
gQ Quidẽ. hoc notatur. .x. minici iuris reipublice uel templo ſcopoxꝝ tricẽnales abbates firmetur hec ſent AUue
q.ij. hoc ius in fi. rũ in qualibet ꝓuincia uenditeuel uel monachos habere oĩibus mo tiia quo ad ipſos liti wäcn
h ¶ Be preſcriptionibus. uſu ullo alio pacto alienate ſũt ab bis dis ꝓhibemus. Sed ſi tollit᷑ eis gantes: non ideo p ote
eapione.vr̃ ꝙ res ecclie non qui perperã atqʒ contra leges eas tricẽnalis poſſeſſ lo:a beato greg. iudicabitur roma⸗ piſten
pnt ſuebi nec res fiſci. iſt. detinent:nulla lõgi tpis preſcripti concedit᷑ eis quadrigenalis pre/ ne eccleſie cum uo⸗ unf
denſuca. 5. res fiſei. . ðuun one officiẽte iubemus reſtitui: ia ſcriptio. Ait. enim perroſbᷣdia luerit ius ſuumpro guimn
ca.l.i. Item res eccleſie cẽſen f Sn zi ſequi.extra de cap. ſerif
tur iure reipublice. C. de ſa. ut nec preciũ quidẽs iniquis com cono. . mona. dilectus. ar. zi
ſan. ec.ut inter. preterea cũ ec paratoribꝰ repoſcer liceat. TDe Quadragita qnoꝝ preſcriptio re extra ð ſen. ? re. in / nt
cleſia reſtituat᷑ iure minoris preſcriptiõibꝰ vo lõgi tꝑis ĩ autẽ⸗ ligioſis domibus concedamr. di. cum ſemper con ſel
melius? itacta iura eius bua- ticis ĩuenitur col.viii.conſti.vi. DOlumus accedente te ad trouerſia ⁊.c.ſubor Ni
ri ꝙ poſt caʒ vulneratd reme ¶Quas actiones alias rricenna panormitanam ciuitatẽ que ta. vnde non eſtinę mi
e ee Ee rcki vrnai lis decẽnalis uicẽnalis preſcriptio ſtionem ipſam tali ratione diſcute/ onncrns a, inſſt
Acun . elepl g ſfelnal: ü oco religioſo berunr. re: doninio rei apud poſſeſſorem craccclt Par 9 ur
i Quadriẽniũ.Hᷣ nõappro· El-anec( audũt᷑:uſucapiõe ⁊ quadri ſicut hactenus poſſeſſum eſt uideli cribatur in redus ſie

ennii preſcripnõe ſuũ locũ habẽti/

bo:ut pʒ per ↄria.S.xij.q. ii. u baben/ ecet pmanẽte: ut ſi monaſteriuz pre liquibꝰ: quia hoc
goicije, nulicn,S e⸗gel. . cão bus. Sed ſola preſcriptio.xxx. fatũ ſãcti theodori fines de quibuſ non fit in Preingich
nibus. ut dixi. . e.placuit. annorũ ⁊ deiceps.a qua m preſcri certatio motaẽ:ĩcõcuſſos.xl.ãnis um romane eccleſie
le Emo. anguſtantur.ĩ ſu ptione priuilegia romane eccleſie poſſediſſe reꝑeris:nullã deinceps quia eodem iure te
s Painleelc. ſunt excluſa: que non niſi cẽtũ äno etiam ſi quid romane eccleſie com neetur nunc illa ro/
Pen cipn.5 ri. aiſim „rum ſpacio preſcribi poſſunt. perefe potuit patiaris ſuſtinere ca mana eceteſia du
pelalorcs. ¶AVnde Y. viii.ſcribit lodoui· fuũniã: ſed quietẽ eorũ ĩcõcuſſa oĩ ereuellnus loqui
n ſer cẽtũ annos.ſimiliter Coregi. brus modis ꝓcurare. ſin vo aucto nec romana ecclia
nſufructus ciuitati relictꝰſpa Priuilegia romane eccleſie non res eccleſie n eos poſſediſſe.xl. an aligꝗd pſſcribit. nec
cio centũ annorum perditur niſi cenum annorum preſcriptio/ nis icõcuſſo iure mõſtrauerit: ſʒ ali aligs eã pᷣſcribit.
ff. de uſufr. an vſufruct?. Hec netolluntur. quã ĩtra ſꝑa hec motã aliqñ fuiſſe qæ roana ecclia cuʒ
preſenptio centũ annorũ oli Smo de annorum numero qõnẽ eorudẽfiniũ: electis arbitriſ S aliä pſcribitũ -?
locũ habebat in qualibet ec⸗ ſultandi ſi ſ. . f ſopiat iuris ꝑꝑ boc bʒ ꝙᷓ 8.
cleſia.C. de ſa.ſan.ec. ui ĩter rrelultandilumat ſomentuʒz tr. äglle 1legalit ſopia Nieez ex us huũit. quia ? pꝛi I
ſed bodie tantũ romane ecci quia ſanctaromana cuideo aucto noyellis iuſtiniani. koſ res fuit ei bb
ſie appropriata eſt. in anten. re ſeruimꝰ eccleſia:priuilegia que De eodem. iecta. cũ ipſa ĩoibun nn
hec conſtitutio inonat ↄſtitu cãis hẽat plenitudi a
tionẽ.er de preſcrip.cum no nem ptãtis. ut. ij.q. acz
. H . = vi. decreto. Kin
Stenſum ẽ. Hec qd.iiij.pʒ per ea que dicta fũt de preſcriptiõe.dictuʒ x¶ Incõcnſſã.ecce q; qni obiicit iterruptionẽ eã ꝓbare debet. ſic g i
e.n.ꝙ ⁊ monaſterium eccleſiam ⁊ eccleſia ↄ monaſterium.xxx. an obicit preſcriptionem eã probare tenetur. ut. S. e. q. iij. inter. -.c. di en⸗
nis non preſcribit. quo ad hoc. n. non imparia iudicãtur. ſed ſm an lectio. ſilir qui obiicit malã fidẽ. eã ꝓbabit. ? ſi unus obiicit preſeri Hir
tiquos canones monaſteriũ ⁊ eccleſia ad ĩparia iudictur ĩ preſcriptiõe ↄtra ptionẽ. ? alter interruptionem. utriuſqʒ teſies andiuntur. ut xtrad ng
alios uel ab alijs.nã eccleſia õ eccleſiam nel õ laicũ xxx. annis preſcribebat: preſerip.illud. Sed ſi iam lata eſſet ſententia ſuper preſcriptione. unn
⁊ eãdẽ preſcriptionẽ ab eis patiebat᷑: ut.j.e.c.i.innnitur. poſtea non admittitur ad aliquid probandu. Sed nunquid ille qui wnk
P D DOlſſeſſiones.erorum. res ꝗepi gaudent eodẽ priuilegio quo ⁊ res e¶¶ ꝓbat preſcriptionem tenet᷑ probare ſe continne poſſediſſe..o. ᷣ cer 8 fu
leelie.ar.S.i.q.i.ſimiliter.qð non credo.rem enim clerici uel epiſcopi te ẽ inpoſſibile ꝓbare.ſed ſufficit ꝓbare ꝙ a principio poſſedit?⁊ i Nock
prelcribunt laici.ut extra eo.ſanctorum.hoc ergo intelligo de rebus eccleſie: fine ⁊ qũqʒ ĩ medio.nã extrema tpa ſũt qnq; ↄſideranda in preſcii i
que epiſcopi ſunt. ”ä . ptione. ut. C. ne de ſta. defũc.ſi mi.. C. ðapo. publi. quicũqarrg. emu
q ¶ Abbates.ideſt eos eſſe preſcriptione trienni tutos.iſ.quia poſſederunt reę S. C. de diſtra. pig. ⁊ ſi bar. K
alicnius eccleſie uel epiſcopi.xxx. annis. hoc enim expeditum eſt ꝙ non. iem a ¶Virbitris. ſi te habuerit ſuſpectũ. ar. xi. q.ii peruenit.
in eccleſiis locum non habet preſcriptio niſi.xl. an.extra de preſcrip.de quer a ¶Arbitris.i. inſt pcctoribꝰ nel mẽſoribꝰ. ut. ff. ſi mẽ. fal. mo. di.l. ij. d
ia. io. . 53s ff. fi. regun. ſi interruptione. s. e. q.iij. inter. Aliꝰ ergo cognoſcit hbiꝛt ane
. Olumꝰ.dñio.i.poſſeſſiõe: ſicut alias poſſeſſio ꝓ dñio ponit᷑o.e.q.ij. de preſcriptione:⁊ alius de interruptione. nam ⁊ ita continentie eu e⸗
nilis. ff. de ner. ſig. iterdum. Jo. ſa diuiditur illud.extra de ſequeſtra. ad hoc. ſʒ hoc ſit hic. qꝛ ſb ea

¶Doſſeſſum.ſic pʒ ꝙ ille qui eſt in poſſeſſione nſqʒ ad finem cauſe manebit

ſſeſlio⸗ ſa g. flij 5 O forma dominus papa delegauit cam. ſic.j.qvi.placuit.⁊ ex ð re in
in poſſeſſione ut.viii.q.iiij.nonne.s.ii.q.vi.quotiens.contra ſed ibi erat per papa deieg n. lic. : . pi. p

di.de cetero.

ſchinrſ⸗
D
isem
Nietnege

dedn

föſntn
trinnte
erſrech
ſcezett
onenege⸗
Ctteſete
8olen
bonrirtn
cn

ftinnmd.

onurc

Adnin

uelun
Nulches

ccen

zlchme
un
ltn
imn
imuethe
ihemni
elgf
Uilon
iſin
ire
inmun
rotn
nnin
cbiete
unn
nun
onn

Se

C. v.

qʒ. xl. ſic extra de preſcrip. de quarta.ſʒ nõne Z ciſterciẽſiuʒ
Ec que lrked priuilegiata pᷣſcribit ſpatio.xxx.an.it
extra de prini.ſi de tertia. So.i actionib⸗ nel exceptionibꝰ que cõi
iure cõpetũt: tenet qd hic dr ſ in actiõibꝰvel exceptiõibꝰ que qᷣ iusĩ
dulgẽt: citi pſcribit᷑:ut pʒ ex ð ↄſti.cũ acceſſiſſẽt.ifi.⁊ hec ẽ rõ qꝛñ

e Sʒ mãibꝰ.

.S. lxiij. di. hadrianꝰ.

nidẽt᷑ deterioris cõ
ditiõis eẽ ſi rener/
tũt᷑ ad ſuũ priſtinũ
ſtatũ:ut.xxxv. diſ.

Eq; decẽnii neqʒ nicennii
H. uel. xxx. ãnoꝝ preſcriptio:

aberorcio. ſiurui ſeg ſola. xl. an. curricula religioſiſ
des ꝙ lz aditio do domibꝰo ponãt᷑:nõ ſolũ in cete/
lis ꝑ pactũ ñ poſſit

fieri deterior. iñ ſi
primo fecit mulier

ris rebꝰ: ſed ẽt ĩ legatis ⁊ heredi/
tatibus. ¶ Sicut ergo religioſis

pactũ hodie rel domibꝰ ex lege non miſi quadrage
deret᷑ ei dos:deide naria eſt obiiciẽda preſcriptio: ita
heu pactũ ꝙ uſgg auctoritate grego. aduerſus ali/
ad annü cxquomo as eccleſias preſcriber̃ poſſũt eo/
cõditio dotis reuer dem ſpacio iꝑis.
Geſtad ſud namrs Aod aũr ea que eccleſi,
nõ dr deterior facta s debẽt᷑:auctores eiuſ/
nt. ff. de pac. ſi unnſ dem ſua auctoriate iudi
Sq⁊ i ſpecie. ⁊ ẽ ſi. cibus pretermiſſis repe
C. de teſta. hac on tere non ualeãt: beatus greg.teſta
ſultiſſima. 5.ſiquis tur dicẽs.
iruel dic , ibinon Zugicio nõ manibꝰ res eccleſie de
rõe preſcriptiõis p fendantur.
iudicatur eis:ſed rõ .

ne taciti conſenſus

nõ: ut.ſ.c.c.i. Secũ
dus ẽ utrũ cadant

Onſuetudo noua in hac ec

nel dic ꝙ exceptõ cleſia ⁊ ualde reprehenſibi/
ꝑpetua ſit ⁊ actio tẽ liſ erupit:ut cũ rectores eiꝰprimo
poralis. ut.ff. de x niiurbanaucl ruſticana predia iu/
cep doli pure. J. orll. ri illiꝰ cõperere poſſe ſuſpicãtur: fi
ei Bdſ nam ſcali more timlos imprimant atqʒ
den pditur ni quod competere pauperibꝰ exiſti
ſiuſqʒ ad.xl. an. ſed mant nõ iudicio ſed manibꝰ defen
exceptio uno acuꝑ dant. Et qꝛ cũ predicatoꝛes ſuos
ditur: uter de coſti. ueritas nibil ꝑ cõtẽnionẽ agere pꝛe
cñ aeceſſiſſet. ecõ cipiat: ẽt ipſũ Hugio. e cõrẽtiõis ma
bbe villox. ift e fſum trãſceditur: a res quelibet cuz
E deiu docihene eſtimat eccleſie poſſe cõpetere: ꝑ
vonius anl . uim tenet᷑. ꝓĩde pnti decreto con
Qod anteʒ. ſtituo: ut ſigꝗs eccleſiaſticoꝝ unquã
Hec qõ ha/ titulos põere ſiue ĩ ruſticão ſiue ur
bet duos ar· bano predio ſua ſpõte preſũpſerit
tienlos Drim? :an anat bema ſit. Et rñderũt oẽſ: ana
eeate⸗ eceie lbema ſit. JIs at qeccleſie preeſt ſi
repetere nalet ab boc uel ip ſefieri preceperit: uel ſi
qʒ indice? æ qnide,z ne ſua preceptione factũ digna pu

nire aiaduerſione neglexerit: ana/
themaſit. Rnderunt omnes: ana

a cq ſi ſua auctorita themaſit. H
QO. pi. Quod autem quiſquis
enenbet had ſet ſua aucroritate quod ſibi
lc eceleſiuſticn ie dẽri putat: uſurpat: nec

nſurpent ſua auẽtẽ
nõ cadũta cã. ut. ſ.
e.ſi epm.ĩ cã ppria

per iudicẽ repoſcit: cadit a cauſa:

ſic. C. vnde vi. ſiquis in tantã.⁊.j.e.placuit.niſiĩ caſibꝰ nõ. C.qn lʒ
unicuiqʒ ſine indice vindi.l.i. ”
Onſuetudo.ecclia.i.romana ꝓhibet tñ ⁊ ĩ aliis.j.e.c.⁊ ita ẽ

t
hic.ar. ꝙ ſi papa cũ aliquo cãm bʒ nõ dʒ ipſe eẽ index ⁊ rẽ oc⸗

cupare:ſ arbiiroseligere.ar.ij. q.vi j.nos ſi.alioquin cadet a re ut in
ainen. de mꝗ. prin. col. iii. .. ult. C. ut neminiliceat ſine iu.l. vna. C.
ni nemo pua. titu.l.. C. de his qui po. noie.l.i. tamen ſinult eſſe in
ex l c eccleſie põt: ut dixi.ii.q.vii.ſiꝗs.

d & Titulos.i. nexilla uel alia ſigna. H.n.ſoli pᷣncipiẽ ꝑmiſſũ:nt.C.

ut nemo priua. titu. l. ii. ? qui ſigna imprimit rebus propria anẽte ſi
le plebe decapitatur. ſi nobilis:proſcribit. C. ut nemò priua.titu.
.II. .

ſ.xxiij.q. viij. cõuenior. æ.c. quicũqʒ.ẽ. xv.q.vi.auẽcte
·xxiij.q.viij.occidit.So. ibi drĩ de mãli⁊

ſpüali gladio: ſʒ ſingula ſingulit referũt: hic cũ nõ poſſidet ſʒ alii au

lerre conat. nel ſecꝛcũ
C fẽdãt.i.petent.ut d
Sponte. i. ſua auctori
Hod auũt. Hic ẽ ſec
lie no hʒ locũ cõſi

po

ſſeſſor nõ uul t ſtare iuri.
i.viij.quo iure.
tate. io.

ſduſ articulhniꝰqõis dicas g rebꝰeccle

tutio:ſi ꝗs i tantã. C. unde vi. qꝛ delictũÖñ

XVI

ueſſio · vj.

203

Hlatixc. ut. .e. ſi epm. plat? pot facere melior ↄditionẽ cleſte nõ deterio/
re: ut ex de i ĩteg.ᷣreſti.requiſiuit.ſicut nec iuaſio tutoris uel uiolẽtia pᷣiudicat

pupillo.ut.C. vñ vi.meminerint.

i D Lacuit.ſiue volẽtibꝰ.ar. ꝙ illicitꝰ cõſẽſus nõ habet p cõſẽſu.xcii.di.ſi

quis eps.er de elec.oſius.xviii.q.ii.ſi

ex auctoritate mileuitani cõcilii ha
betur:in quo ita ſtatutũ legitur.
Cauſe ſue detrimẽiũ panatur epi/
