lis.nã ↄſenſus clicoꝝ ecclie
cathedralis regrit᷑ circa ordi
nationẽ ⁊ diſpoſitionẽ clico
vt.xxiiij.di.eps.xlvii.di.reli
qui.S.e.alienatiões. Cau.tñ
2. h. intelligũt ẽt requirẽdum
ↄſéſũ clicoꝝ parochialis ec/
cleſie.nã iſti ſine culpa nõ de
bẽt pᷣuari ſuis ſtipẽdijs.xvi.
q. vij. inuẽtũ. vr iñ ſufficere ſi
eps eis ꝓuidet neceſſaria nel
ibi nel alibi:ut ẽ de ec.edi.
ad audiẽtiam.⁊ ſic vr ꝙ eis ĩ
nitis poſſit q̊ facere.ar.exde
exceſ.prela.ſicut nnire.
q. VOne rei. quiquageſimã
ſed nũquid eps põt da
recẽteſimam uel quinquage⸗

einſdem. Amico rapere quip/

piam furtum eſt. eccleſiam frauda
re ſacrilegium eſt:accepiſſe paupe
ribus erogandum ⁊ eſurientibus
plurimis iüllud reſeruar̃ uel cautũ
uel timidumeſt aut quod apertiſ
ſimiſceleris eſt exinde aliquid ſub

trabere:oĩum predonum crudeli

tatem ſuperat. Itẽ eiuſdẽ. ¶ So
crates ille thebanus homo quon/
dam ditiſſimus: cum ad philoſo/
phbandum athenas pergeret: ma
gnum pondus abiecit: neqʒ puta/
uit ſe poſſe uirtutes diuinas ſi/
mul poſſidere:nos ſuffarcinati au
ro chriſtum pauperem ſequimur:
ſub pretextu elemoſyne priſtinis
opibus incubantes quomodo poſ
ſumus aliena fideliter diſtribuere
qui nr̃a timide reſeruamus: plenꝰ
uenter facile de ieiuniis diſputat:
non hieroſolymis fuiſſe: ſed bie/
roſolymis bene uixiſſe laudanduʒ
eſt. . Item largitate etiaʒ epiſco
pi ſtipẽdium de rebus eccleſie cle
ricis dare licet:cuius profeſſio ſbᷣ
precarie noĩe fieri debet. Un/
de in. vii.conci. tolerano legitur.

Qui bñjficiũ ab eccleſia accepit eiꝰ
ꝓfeſſionem nomie precgrie façigt.
Epe fit ut ꝓprietati originis
obſiſtat?longinquitas tẽpꝑis:
quapropter ꝓuidendũ decernimꝰ
ut ſiquis clericoꝛũ ſtipendium de

rebus eccleſie cuiuſcunqʒ epi ꝑce

pit largitate ſub precarie nomine

debeat profeſſionem ſcribere:ne ꝑ

retentionem diuturnam preiudici

um afferat eccleſie. a quecũqʒ ĩ uſu
pcepit dʒ utiliter laborare: ut nec
res diuini iuris uideãtur aliqua oc

caſiõe negligi:⁊ ſubſidiũ ab eccle
ſia cui deſerniũt percipere poſſint
clerici.quod ſiquis eorũ cotẽpſe/
rit facere:ipſe ſe ſtipẽdio ſuo uide
bitur prinare Ke igisis quo
qʒ ĩtuitu ea in quibꝰ eccleſia detri
mẽtũ non patit᷑:monaſteriis tradi
pñt. Ande ĩ toletao cõci. legit.
QZicet religionis intuim res eccle
ſie alięnaręg. .
güs unã de parochiãis ec
leſiis ſuis monaſteriũ dedi
care uoluerit:utĩ ea monachoꝝ re
gulariter cõgregatio uiuat:hoc de
cõſenſu cõcilii ſui habeat licẽtiaʒ fa
ciendi:qui ẽtſi de rebꝰ eccleſie pꝛo
eoꝝ ſbᷣa aliquod detrimẽtumꝰec/
cleſie nõ exhibeat eidẽ loco dona⸗

uerit:ſit ſtabile.rei.n. bene ſtatuẽ

de ſanctum cõciliũ dat cõſẽſumꝰ.
¶ Item exeodem.
Nonultra quinquageſimã ꝑtẽ re
rum eccleſie monaſterio quod cõ/

Dnereidare conſlid.
One rei dare conſiliũ:a pre

muneratiõis expectare cernit pre
miũ.gꝗlſꝗs itaqʒ epõꝝ i ꝑochia ſua
monaſteriũ ↄſtruer̃ forte uoluerit
hbꝰ ex rebꝰeccleſie cui preſidet di
tare decreuerit:nõ amplius ibideʒ
quã quiquageſimã ꝑtẽ dare debe
bit:ut hac temperamẽti eqtate ſer
uata ⁊ cni tribuit ↄpetẽs ſubſidiuʒ
ferat ⁊ cui tollit dãna grauia non
ifligat. Ad eccleſiã vo que mona/
ſticis nõ informabitur regulis aut

quã ꝓ ſuis magnificare uoluerit ſe nes ſimulexcedant
pulturis nõ aniplius quãa cẽteſimã quinquageſimã. an
partẽ cenſus eccleſie cui preſidet dices ultima reuo/
ibidem conferre licebit. ea tamen cariuel oẽs: vꝛ tã
cautela puata: ut unã tãtůmõ que lum yvlrima. quia ſo

placuerit ex bis duabꝰremũeratio

nẽ aſſumat. Aem gregorius. e nſec
Jure proprietatiſres eccleſie moa vf ꝙ ð qualibet do
naſteria zedificiis tragerę licet:· natione ẽ detraben
Eligioſam uitã eligẽtibus dũi.ut.C. ð ĩof.do.
Snden nos oportet conſi ſitotas. ff.ad. l. fal.
eratiõe proſpicere ne cuiuſquam peenales. §. annua.
neceſſitans occaſio aut deſides fa becas ſolunt ey de
er dõa. aplice.io.quid
ciat:aut robur quod abſii conuer· iuris ſit de bi goͤb⸗
ſationis infrigat.iccirco tibi aucto notaui. b. dqoid⸗
ritate pñti precipimus: quatenus r CCeſus. ppter hᷣ
domum poſitam in hac urbe regio uerbũ cẽſus dicit.l.
ne quarta iuxta locum qui appella ⁊.h.ꝙ de ceſu poſ.

tur gallinas albas uel hormm in/
ris ſancte ro. ec. cui auctore deo

preſidemus: in qua campana quõ bus eccieſt el7
dam uxor patricii manſiſſe digno/ nouel poſi mortem
ſcitur:ſimul ⁊ hortum atqʒ hoſpi / ſuam. ut.xvi. qijj.
tia que intra eandem domũ ianua ſi ſacerdotes.ſʒ boc

concluſit:eidem debes tradere ꝓ
prietatis iure ꝓcul dubio poſſidẽ

dam:in qua domo monaſteriũ ubi hus erïdond. apH
cum cõgregatione ſua habitar pof galigioſz ͤg
ſit chriſto adiuuãte cõſtruere:a tã Baatbomi nel
ipſa quam que in eius loco honof aliã rẽ. nõ vꝛ dedii
qʒ ſucceſſerit predictam domum ⁊æ ſe ea que ſũt anne⸗
bortum cum oĩbus ad ſe pertrinen xaei niſi expſſa fne

tibus:ſicut diximꝰ:quieto ⁊ incon
cuſſo iure a nobis pietatis conſide
ratione cõceſſam ualeat poſſider̃.

e ff. de acti. emp. cre
Ecce oſtenſum ẽ:quõ res eccle ditor. ini.
ie ſine culpa dari poſſint ⁊ conſtar Vnc queri⸗
his quibus date fuerit. tur. habeas
Anc queritur: ſi añt Q. .iij.
„ P ſue ordinatiõis nibil ha/ pro ſumm
bere uidebãtur: quid de aneſtic ach 5

his fieri debeat: que poſt
ordinatiònẽ ſuã inueniſſe noſcũt᷑.

De his ita ſtatutũ eſt in conci/ propter paupertatẽ
lio cartha.iii. nec impedit necer
De bis quiprimũ nibil habentei cnſa tn mn lecus
tempore ſue adminiſtrationis ali immtore urinſtl
qua acquirunt. excu. tu. .. ſed ⁊ ꝓ

lacuit ut epiſcopi preſbyte
rii diaconl uel quicunqʒ cle
rici qui nihil habentes ordinãtur:
tempore epiſcopaius uelclerica

his que fiũt a pla.
cũ uos.Tu dicaſ ꝙ

lʒ a iure ꝑmittat᷑ ei

talis dõatio: tñ fac

eãdem de conſenſu

clericoꝝ: ut.S.e.c.
ꝓx.S.e.apoſtolicoſ
nehemẽter tñ obui
at illa decre. paſto⸗
ralię. niſi vis fiat.

littere. Sed quid ſi
eps plures donati/
ones fec:ita ꝙ om

la illa fuit uicioſa.

ſet eps dare partẽ

ſz nõ de poſſeſlioni

falſum ẽ. qꝛ decre.

dicit ẽt ð poſſeſſii

rit. ſic. xiii. di. ego

lodouicus.ar. .ff.

ſi ſer. nen. teſtatrix.

u Lacuit. ha/
DP bentes.ergo

pter paupertatem.
x¶Suo. hoc ſpecia
le eſt in eccle n.g
lʒ ſacerdos aliqui

mine ſuo comparant.ianquam re teg illa ſtatim facta

— —
—

Faine
wintep
i ſen

(Mn
Eeni
Finnin

Aluivn
Niof
piutii
ſpkx f
Kben
ictdi
pen
nlirte
(lnſii
Echeic
glian
Atiten
lümicin
T
miplof
Alckenn
une
unſikd

chn

Uugllli
inohrt
uſtertii

pii

fiiie
Aen⸗
leen
iri
eein

7

ktſnge
ſnienk
hinin
llinimn

uicsf

Mrmert
Efunt
eſetn
giiantl
Honlien
beeente
1Löitt
aſialli
1es. ſum
gollutin
dhlang
Elekicn
ie
Ciis gr
bicänune
gmirt
Gdleg
ſenc
laſſe
gtida
lleln
NN
loraßt
mi,ce
ſinn
id
ſe.

Mni
ii it
uefi
ſmni⸗
ſenmt
elnts

Nric

Ne

ci

Queſtio iiij.

Zceclie.alind ci rebus prinatorũ:ut.C. de reiuẽ. ſiut ꝓponis.⁊ ð hᷣ
nöui. 5. e. q. i. aplicos. idẽ qð hic dr bẽs er de pecul.cle.c.i. ⁊.c.ĩqui
ridu. ?.c. ſiquis. Atrũ ãt preſumat᷑ de rebꝰ ecclie uel de rebus ſuis

coparaſſe dicitur. s. e. q. i. ſint manifeſte. . .
MWognationis. uſqʒad quartum gradũ. C. ð epi. ? cle. auc. limiam

ar. .xxxv.q.ii.c.i.
b 3 Nicũqʒ.uẽ/
Fdcohn. i. de
ſedet qn ecclia inẽt
i Pocheſſiöe. ſi heĩ
dgeſ eẽnt ĩ poſſeſſiõe
oporteret eccleſiaʒ
pbare ð iure ſuoꝛut
ſ. e. q. y.c. i. . fi.ſicut
nõni. S. eo. q.i. ſint
manifeſte. uel intel
lige qð hic dicit cuʒ
no hʒ ſacerdos her
des:ĩ autẽ.de ec.i.
..ſiquis at eps col.
ult. z. j. q. v. c. ult.

¶Ontifices.
idem ĩ alijs.
d ¶ Ab exneis. ſi ali

quid dat̃ tantũ epo
illud nõ tenet̃ dini
dere cũ eccleſia. ſ
Iʒ aliquid det tatuʒ
eccleſie: illð dinidẽ
dũ ẽ cũ epᷣo:⁊ diſti-
gue an a ꝓpinquo
yelexneo ſit relictũ
epo yt hẽs diſtictũ
er de teſta. regſiſti.
ſi aũt ſimplici cano
nico aligd ẽ relictuʒ
illud nõ tenet diui/
dere cũ eccleſia. ſẽꝑ
n. pᷣſumit ꝙ id qð
datum ẽ prelato ſit
ituitu eccleſie datuʒ
⁊ ẽ ſi.ff.de an.le.an
nua. in. 5. i. ff. de re
du. ciuibꝰ. H tamen

ſcias ꝙ aliud ẽ dice

re reliquo hoc cano
nicigs iſtis: ? aliud
reliquo hoc ecclie
iſti. In priori caſu
relictũ ĩtelligo eis ⁊
nõ eccleſie.in ꝛ ca/
ſu eccleſie ⁊ ad uſuʒ
eox. ſʒ ſit ar. . ff. ð
re.du.ciuibus.

e ¶ Habʒ. qꝰad nſũ.
f¶ Habeat. ad pro

prietatem.

Hon poterit. tñ

ſi eſt heres inſtituta
⁊ rogata reſtituere
alteri hereditatẽ il/
lam: pot detrahere
rta:nt iſti.de fidei
com. here. §. ſed qꝛ
ſed ſi ecclie legaret
aligd:ut illud ecche
reſtituat de hoc du
bitari conſueuit: an
tüc poſſit ꝑtẽ de tali
legato reiinere: ut
C. cõia dele. l. i. rñ
ſo. i.
h QNiſcopus. ir
reuocabile.
cu de cõſeſn canom
corũ h fac alias ſuc
ceſſor põt illõ reno
care:nt.xvi.q.i.po

rũ dñicaꝝ ĩuaſiõis crimĩe tcneant
niſi admõiti eccleſie eadẽ pↄtulerit
ſi ãt ipſis ꝓpꝛie aliꝗd libalitate ali
cuiꝰuel fucceſſiõe ↄgnatiõis eue/
nerit faciãt ide quod eoꝝ ꝓpoſito
ↄgruerit.quod ſi a ſuo ꝓpoſito re/
troꝛſũ exoꝛbitauerit:honoꝛe eccle
ſiaſtico ĩdigni tanquã repꝛobi iudi
cent᷑. C Nẽ ex ↄcilio toletão.xi.
DOe miſtris ꝗ nulla eccleſie occaſi
one ſʒ ſui utilitate aliqua acꝗrunt.
UVicũqʒ; de ſacerdotibꝰ uel
miſtris ꝓ ſua utilitate atqʒ
amicitia quocũqʒ mõ aut ꝑſcriptu
re ſeriẽ aliꝗd meruit ab aliquo ꝑci
pe:ĩ rebꝰeccleſie nõ poterit nũera
ri.ſʒ quod exide uolueric facere ip
ſoꝝ uolũtatiſ arbitrio ſbᷣ iacebit.q;
ſi hoc poſt eoꝝ mortẽ ĩoꝛdinatum
foꝛtaſſe remãſerit:eccleſia cui pꝛe/
fuit uel miſter extitit:hoc ſibi ĩ per
7177 „b,
petuum uẽdicabit ¶ Ecce ꝙ illa
que ñ ex offõ eccleſiaſtico ſʒ ex ali
qua pꝛeſtatõe ſue utilitatis lucratꝰ
ẽ:põt dar̃᷑ glbꝰ uoluerit.ſʒ queritur
de his que ſibi cõiter cum eccleſia
uel ſequeſtrati p remedio aĩe offe/
runt᷑ uel de ʒ ꝑte quã de rebꝰ paro
chialiũ eccleſiaꝝ ſibi debitam acci
pit: ſi ea poterit dimittere ꝗbꝰ uo/
luerit. ¶ De his ita diftinit᷑ ĩ ↄci.
agathenſi.
De pontificibus quibus ab extra
neis: uel euʒ eccleſia uel ſequeſtra
nʒ aliquid dimittitur.
hOntifices ꝗbꝰ ĩ ſũmo ſacer
Aotio ↄſtitutis ab extrãeis
aliꝗd aut cũ eccleſia aut ſequeſtra
ti dimittit᷑ aut donat᷑:qꝛ hoc ille ꝗ
donat ꝓ redẽptõc aĩe ſue nõ ꝓ ↄmõ
ſacerdotis ꝓbat᷑ offerre: nõ quaſi
ſuũ ꝓpꝛiũ ſʒ quaſi dimiſſũ eccleſie ĩ
ter facultates eccleſie computabũt
qꝛ iuſtũ ẽ ut ſicut ſacerdos habetꝰ
quod eccleſie dimiſſu ẽ:ita eccleſia
habeat quod religꝗr̃ſacerdoti. Sa
ne ge gd ꝑ fideicõmiſſũ aut ſacer/
doti aut eccleſie foꝛtaſſe dimittitur
cuicũqʒ alii poſtmodũ ꝓfumx: in
facultates ſuas eccleſia computare
aut retinere non poterit. ¶ Iteʒ
ex conci.toletano.
Epiſcopus rertiã ꝑrem ſibi debi/
tã eccleſie reliquere poterit.
piſcopus ſi tertiã ꝑtem quaʒ
Q&α rebꝰparochialiũ eccleſia
rũ ſibi debitã nouit:eccleſie cuius
res eẽ patebit aut alteri eccleſie
ferre decreuęrit:licitum maneat ⁊

Vod aũr querit᷑ ſi de ſui

ſiſſe noſcut: cui ꝓueniat:
ita diffinit i eodẽ ↄcilio.

1
eſſiones: æ bic el ·
cl erns deſdtt De bis qui de ſuis z eccleſie rebꝰ

aliquid ecclie ĩtelli/

XII

irreuocabile robur eiꝰſnia ferar.

⁊ eccleſie rebꝰaliqua acq

Queſtro V.

182

git illõ ꝑpetue ddiffe: ut.xyi.q.i.quoniã gcqd.ar..xyi. q.i.poſſeſſiones.æx

dixi.x.q.i.hoc ius in fi.

aliquaacquiſiſſe noſcunrur.
Acerdotes uel glibet ꝗbus
Peceſtanicnz reꝝ cura com/
miſſa ẽ:quecũqʒ adminiſtrationis

ſue tpe emerit:ſi de rebꝰ ꝓpꝛis uel

uile uel carũ habuerint ad ecclelſie
nomẽ cui pꝛeſũt chartaꝝ ↄficere in
ſtrumẽta/pcurẽt nõ.n.iuſtũ ẽ:ut ec
cleſia que ſuſcepit extraneũ effici/
at i alieno diuitẽ:a in ſuo retineat

fraudatoꝛẽ. hi vo ꝗqſuaꝝ reꝝ no/

ſcunt᷑ hr̃e ↄpẽdiũ ex oĩ re quã poſt
oꝛdinatõis ſue diẽ uiſiſũt ↄꝗſiſſe:
ſiue nulla ſiue aliqua ſint iſtrumen
ta ↄfecta:ↄpẽſatõe tã ſui iuris quã
eccleſiaſticaꝝ reꝝ habita.ſi ſe utri
uſqʒ rei quãtitas exequauerit:ĩter
eccleſiã ⁊ decedẽtis heredes equo

iurc ↄꝗſitio ꝑtinebit. Si quis

vo/p ↄpendio ſuaꝝ rex eccleſie re
bus detrimẽtũ itulerit: uel ſi occa/
ſione rexꝝ eccleſiaſticaꝝ ĩ rebꝰpꝛo

priis detrimẽtũ paſſus fuerit:uiciſ

ſim que lucrũ ſentiũt detrimẽtum
patientibꝰ reſartient. C Andei⸗
ci.bꝛacharenſi legitur.
Reſartiant᷑ detrimenta ſacerdoti

uel eccleſie:que alteriꝰ occaſiõe al

ler ſenſerit.
Vicũqʒ ſub hoc neglectuꝰ
6* diuias laboꝛare diſtu
lerit:ſpãli placito diſtringẽdus:ut
ſi de rebus uel augmentis eccleſie
queſtũ laboribꝰ ſuis ꝓprie auxit:
ex hoc eccleſiaſticis rebꝰ autne/
glectü laboris exbibuit:aut mino
rationẽ uel ꝑditionẽ iduxit: ꝗcꝗd
ĩ rebus eccleſie minuir ille:reſtitu
at: ex cuius rebꝰ atqʒ ſuffragiis ſu
os cõuictus fuerit ampliaſſe labo/
res.ꝙ ſi aliquid ꝓutilitatibus ec/
cleſie autſbe expedit:aut diſpendii
uel ꝑditiõis ꝗppiã ꝑtulerit: ſi boc
ↄprobare potuerit: totũ illi a rebꝰ
eccleſie eiuſdẽ reformabit᷑:ꝓ cuiꝰ
utilitate id expẽdiſſe ꝓbat᷑. Si vo
de rebꝰ eccleſie tãtũmõ aliqua ac
quiſiſſe noſcũtur:a ad nomen eccle
ſie iſtrumenta dñt ↄponer̃:nec ali
quibꝰ poterũt illa donare. ¶ AUn
de ĩ agathẽſi cõci.legit᷑.
De his que ſacerdotes emũt: ad
eccleſie nomẽ ſcripturã faciãt.
P Reſbytercum dioceſim te
net de his que emerit ad ec
cleſie nomẽ ſcripiurã faciat:aut ab
eius quã tenet eccleſie ordinatiõ
diſcedat.
Eſtamenta vo non li/
licet eis conficere niſi
de propriis rebus.
. eUnde gregorius
ſcribt lucidio epiſcopo.
Quomodo de rebus eccleſie lice
at teſtari ſacerdotibus.

Vod autem.ſi ð ntriuſqʒ pcio empta ẽ res:pro rata precii diuiden
da eſt inter eccleſiam ⁊ beredes prelati:ut.j.e.c.i.iv.hi vᷣo.
zꝛ Acerdotes. procurẽt.

in ſciat itũ habẽt ð re
bus ecclie ⁊ q;tum de propri
is rebus.

I ¶ Alieno. i. ĩ rebꝰ ꝓpriis ip

ſius ſacerdotis.que ſũt aliene
eccleſie.uel proprie ĩtelligas
boni.

m ¶ Et ſuo.i.rebus eccleſie
n ¶Cõpẽſatiõe.i.cõputatiõe

uel cõparatiõe uel collatõe.H̊
uult dicere ꝙ ↄputabit quan
tũ de ſuis rebus ⁊ q;tũ de re
bus ccclie dedit ꝓ re empta:
vt ſm h̊ diuidat᷑ iter ecclcſiaʒ
⁊ heredes defũcti Sed pone
poſtqꝙ adeptꝰc eccleſiã nulloſ
ſumptus noluit facere de pa-
trimonio ꝓprio.ſed quicquid
emit:emit de patrimonio ꝓ
ꝓprio tãtũ ⁊ ſolis redditibui
eccleſie fuit nſus.vꝛ ꝙ ↄpu/
tandi ſunt illi ſũptus quos fa
cere ↄſueuit uel quos factu
rus fuiſſet de ꝓprio patrimo
nio ac ſi nõ haberet eccleſiam
nt. ff. de pe. her. ſʒ ⁊ſi.ꝭO. adeo
aũt. in fi.? ſic ꝓprie ponitur
Hͥ vbũ ↄpẽſatione. Itẽ nõ de
buit negligere lucrũ eccleſie
ꝓpter lucrũ ſuũ. nt.ſ.c.ꝓxi.
nel itellige qð hic dicit qn du
bium ẽ an ð rebus eccleſie an
de ſuo patrimonio emerit.nã
tũc diuidi debẽt ſᷣm quãt ita/
tem ſui patrimonii ⁊ rerũ ec
dleſie. ſeri
o ¶Loquiſitio.i.conquiſitux
T Eode dini. ad ofliemm.
ff. de uſufruc.ſed ⁊ ſiquis.ꝭ.
interdum.
p Nicunqʒ.neglectu.i.
Qadnia negligit res eccle
ſie augendo ſuas.
q ¶Laborare.i. piclitari nel
r ¶Proprie.i.in rebus ꝓpri
is locupletatus eſt.
ſ¶ Aut neglectuʒ. hic habes
ꝙ ſi prelatꝰ aliquid negligit
acquirere eccleſie ſue cũ poſ⸗
ſet.⁊ maluit ſibi acquirere.qꝙ
Himputatur ei.⁊ de hoc tene
tur ad iſtar tutoris.ut. C. ar
bi.tu.quicqd. nec.n. pᷣponei
dʒ ntilitatẽ ſuã utilitati ecclie
ſicut nec tutor nti litatem ſuã
utilitati pupilli.ff.ðᷣ admi.tu.
tutor.ꝭ.i.ff. ↄmo. ſi ut certo
.cõmodatũ.in fi.⁊.vii.q.i.pᷣ
ſentium. ⁊.c.placuit.
t¶Pro cuius.ſic ex de ꝓcu.

cũ ꝓ cauſa.
u D Rcyter.

Eſtamẽta.nec aliquid
dare nec teſtamẽtũ cõ
ere licet de rebus eccleſie.ſi

HOH. p.
tñ cõſuetudo hʒ.põt mobilia
aliqua dare.ut extra de teſta.
ad. hoc. ⁊.c.quia.

WZ

4 Vlli dubium.nt ſi B.iõ
LD epᷣo ĩicumbit proba tio/
nis onus:quia ille erat ĩ poſ⸗/
ſeſſione ut dixi.S.eo.q.i.ſint
manikfeſte.
b Bitũ.itereſt.ſ.vt her
uniuer ſa reſtituat: ut
xvi.q.vi.ſi epᷣʒ.⁊.S.e.q.ii.epi
ſcopus.
c NVia ioannes.quoniã
0 ſuprema.nota ꝙ lʒ ſit
magnus fauor ultime nolun
tatis:tamen potius ſequitur
hic uoluntatem niuẽtis quaʒ
moriẽtis.itẽ arg.ꝙ licet aliq̃ͥ
uolũtas nõ naleat taq; teſta.
mẽtum:ualet tñ tãqᷓ ſimplex
donatio:qð ẽ õ.l.ff.de iur.co
dic.l.i.ſz uidetur ꝙ poſt mor
tem epi nõ poſſit rata haberi

donatio facta ab ipſo.qꝛ opoꝛ

tet.ſ. ꝙ eo tꝑe rata habeatur
quo põt donatio fieri:ut.ff.ð
acquirẽ.her᷑.ſiquis alicui. ff.
de bo. poſ. l. iij. F. acquirere.⁊
l. vlt.ſʒ ſecuſẽ:quia nec mors
nec furor nec petẽtis peniten
ria imp edit ratihabitionem:
ut. ff. remra. ha. bonorum.
d Monaſterio. ſz nonne ca
non ꝑmittit ei legitimã porti
onẽ dare monaſterio ad con
ſtruẽdũ monaſterium: ſic.ſed
nõad dãdũ.uel fuit h ultra le
gitimã portionẽ datũ.S.e.q.
ii. bone. ?.c.ſiquxos.
eIJxum. i epatu. .in auc.
de ec. ti. interdicimus

col.nlt. vbi dicit᷑ quocũqʒ mõ

res aliquas acquiſiuit pꝰ epᷣa
tum niſi iure cognationis ad
eum puenerit nõ põt eas reli
quere alij qᷓ; ecche.ſed illud
nõ tenet.
f J eps.leganerit. Iʒ. n.
G heres teneat redimere
rẽ legatam a defũcto nel dare
eius eſtimationẽ:ut iſti.de le.
bns ſolũ ſecus tamẽ eſt cum
egat᷑ res eccleſie:ut ex de te/
ſta. filius.

g Miſi tãtũdẽ. ut.5S. e.q.ii:

ſiquis qualibet.
h Icubi.
i Dicũqʒ. deuoluatur.
0 eccleſia eni ẽ ei ꝓximꝰ

heres:ut ex de pe.preſbyteri
Cõtrariũ tñ ẽ huic et᷑ ð ſuc.
ab iteſta. c.i.⁊.c.ij. ſed illð fn
it locale.uel illud intelligitur
ſm iſtud.
h Be ſanctimõialibus. ar. ẽ
hic.pro ſanctimonialibꝰtheu
tonie ꝙ poſſunt habere ꝓpᷣa
quia neſtem religioſã pot ꝗs
habere ĩ domo ꝓpria. xxvii.
q.i.de niduis.ad id facit.xx/
vii.q.i.ſiquis rapuerit. tamẽ
talium monialium vita cõdẽ/

natur.xviij.q.ij.pernicioſam

ioannes.

Lau.

D Alli dubiuz ẽ g ſicut ſacer
dotibꝰres in epiſcopatu ac
quiſitas nulla eſt alienandi licẽtia.
ita de his quas antea habuerunt:
quicquid iudicare uoluerit:nõ ue
tentur.itaqʒ fraternitatẽ tuã tem/
pore quo ad nos fuit: conqueſtaʒ
eẽ recolimꝰ ꝙ quedã mobilia que
cõſtantius deceſſor uidet᷑ lumino/
ſe acille dei fratribꝰ ſuis teſtamẽ
ti ſerie legati titulo dereliquit: iaʒ
epiſcopuſacquiſiſſer: decreuiſſeqʒ
nos:ut ſi hoc cõſtat nullum ex his
eccleſia ueſtra preiudiciũ pateret᷑
quod ⁊ uos oportet recoler̃:a mo
leſtiã aliquã predicte ancille dei ñ
facere:nec ei ſine ↄgnitione de his
que poſſidet:quicquam auferre.
C Igdem.
De eodem.
Bitüu theodori epiſcopi di
lectionem tuam credimꝰ cõ
gnouiſſe: ſed quia teſtamentum
dicitur condidiſſe. ſᷣtiliter te: ne
gd de rebꝰeccleſie ſue conſumpſiſ
ſet:oportet inquirere:a ſi quidem
eũ ex inde aliquid icõgrue minuiſ
ſe didiceriſ:ita age ut res ab eo cu
ius irereſt modis oĩbus reparẽt᷑
¶Item grego. mariano epiſco/
po rauennati.
NQue monaſteriis ab epiſcopo cõ
feruntur: reuocari non dehent.
Nia ioãnes quondam pre
5 deceſſor tuus ſepiꝰ a nobiſ
expetütut ea que in monaſterio il
lo contulerat quod iuxta eccleſiaʒ
ſancti apolinaris ipſe cõſtruxerat:

n'ja auctoritate debuiſſemus firma

re:a bec facturos nos eſſe promi/
ſimꝰ:fraternitatẽ ueſtram neceſſa/
rio preuidimus ad hortandam: ut
nihil ab his que illic contulit atqʒ
cõſtituit aliquo modo patiatur im
minui:ſed oĩa firma ſtudear ſtabili
tate ſeruare. Huius igitur mona/
ſterii ⁊ collectarũ illic reꝝ:qꝛ ĩ te/
ſtamẽto quod cõdidit feciſſe noſci
tur mẽtionẽ:ſciẽdũ uobis ẽ:ñ nos
iõ ea cõfirmaſſe:quoniam eiꝰſupre
mã ſequimur uolũtatẽ.ſed qꝛ hoc
ei ſicut diximus uiuẽti ꝓmilſimꝰ.
hec itaqʒ oĩa ſic ſollicite fraterni/
tas ueſtra iplere feſtiet: quatenus

que in ſupraſcripto mõaſterio cõ

—

ſtituit:⁊ a nobis ſũt cõfirmata ᷣuẽ
rur:⁊ illa que ĩ dãno dari uel fieri ꝑ
teſtamentũ ſue decreuerit eccleſie
nulla probibente lege obtineant
firmitatẽ. Item ex conci.hiſpa
lenſi.
Que ante ſuã ordinationẽ uel poſt
hereditaria ſucceſſione acquiſiuit
epũs cui uult derelinquat.
IJram ab hic ppetuo mãſu
rum eſſe decreuimus: ut epũſ
res ſui iuris quas ante epiſcopatũ
aut certe in epiſcopatu heredita/
ria ſucceſſiõe acquiſiuit: ʒ auctoꝛi
tatẽ canonicã cui uult cõferat:⁊ ꝗ
quid uult de eis faciat.poſtquã aut
epũs factus ẽ:quaſcũq; res de fa/⸗

cultatibus eccleſie aut ſuo aut alte
riꝰnomine ↄparauerit:decernimꝰ
ut nõ ĩ ꝓpiquoꝝ ſuoꝝ ſed eccleſieę
cui preeſt iura deueniant. . Se
rebus vo eccleſiaſticis teſtari licet
epiſeopo ſi tantũdem de ꝓpriis re
ſtituat. ¶ Ande in agathẽſi conci
lio ſtatutum eſt. B
Quomodo pñt eẽ rata:que de ec
cleſie proprietate teſtamẽto legan
tur.

B epiſcopꝰ ↄdito teſtõ aliquid
de eccleſiaſtici iuris proprie/
tate legauerit: aliter nõ ualebit ni
ſi iantũdẽ?de proprii iuris faculta
te ſuppleuerit.¶ Sʒ ſi epiſcopus
uel quilibʒ ex gradu eccleſiaſtico ĩ
teſtatus defunctus fuerit:nec aliꝗ
inuẽti fuerit qui iure ↄgnatiõis ei
ſuccedãt:eccleſia ei ſuccedat ĩ ĩte/
gruʒ. nec licebit alicui aliqua ex re
bus eius preſumer᷑.¶ Ande ĩ ter
raconẽſi ↄci.ſtatutũ eſt.
Epiſcopo inteſtato eccleſia ſucce/
dat ex integro.
Icubidefunctꝰ fuerit epiſco
us ĩteſtatꝰ pꝰ haãc diffinitio
nẽ a preſbyteris eiꝰ ⁊ diaconibus
de rebꝰ ipſiꝰ breuis ↄſcripnio fiat
a minimo uſqʒ ad maximum.i.de
utẽſilibꝰ ⁊ oĩ ſupellectili:ita mutſi
quis exĩde uel preſũpſiſſe aliquid
uel occulte tuliſſe fuerit ↄuictus:⁊
bm furti tenorẽ reſtituat uniuerſa.
CItem. ex cõci.triburienſi.
De codem.
Aicũqʒ ex gradu eccleſiaſti/
co ſine teſtõ⁊ ſine cognatione
eceſſerit:hereditas eiꝰ ad eccleſi
am ubi deſeruiuit deuoluat᷑ſimilit
de ſãctimonialibꝰ aſſignat.
Joceſani cuiuſdaʒ
baptiſmaliſeccleſie
cladibꝰbelloꝝ pꝛeſ
ſi hoſtili metu ↄpul
ſi domicilia ſua traſ
tuler̃t ĩ aliam dioce
ſiʒ:predia m̃ antiqua nõ deſierunt
colere.ceperũt ꝑſoluere decimas
illi eccleſie ĩ cuiꝰ dioceſim traſier̃t
⁊ apud eã ſibi elegerũt ſepulturas
traſacis.xl.ãnis clerici ꝗbꝰ quõ/
dam ꝑſoſuerãt decimas ceperunt

mouer qõem ĩ eos qui ab iſtis acci
piũt primitias 1 decimas. Neniũt

ad cam. ¶ Mõ primuʒ querit᷑:ſi

illi quoꝝ domiciliaſũt i dioceſi hu
ius baptiſmalis eccleſie an debeãt

pſoluere decimas illi eccleſie ce

lebrare ſuas exequias apud eaʒ ec

cleſiam: in qua quondam hec fie/
bant a parentibus eorum ⁊ de ſe/

pulrura plenarie. Secundo:an

preſcriptione temporis ius perci
piendi decimas ſunerandi tolla⸗
tur.

mnia iure perſoluenda
int actores his argume⸗
ns probare cõtẽdũt.Cõ

habere dioceſim ſibi legitime aſſi/

Vod priori eccleſie hec

ſtat unãquãqʒ baptiſmalẽ eccleſiã

fiecclelle
. ic ponit
primom queſtionẽ.

an dcime ſint däde
illi eccleſie a qua ſe
tranſferunt:uel ad

quã ſe tranſtulerũt
diſtingue ergo aut
decime ſunt predia
les aut perſonales.
ſi predialeſ:ſemper
dange ſunt illi ecc le
ſie ubi predia ſunt
ſita:ut.xvi.q.i.ſigs
laicus. ſi perſõales
ſunt:que proueni/
unt ex artilicio uel
negociatione: tunc
ſunt dange illi eccle
ſie ubi recipiunt ſa⸗
cramẽta.ut.xpi.q.
i.queſti.ſicut illi ci⸗
uitati eſt tributum
ſoluenduʒ ubi agri
ſüt. ut. ff. de cen. for

ma.⁊ hec diſtinctio

probatur extra ðð
ci.ad apoſtolice. ta
men prediales deci
me dantur ᷣm oſue
tudinem loci:extra
de deci. cũ ſint ho⸗
minel. ⁊ hec nera ſt
circa neteres deci/
mas.⁊ dicendumẽ
E circa nonas.nt ſẽ/
per dãde ſint illi ee
cleſie in cuius paro

chia ſita ſunt pre/

dia.ſed ſi parochia
non eſt limitata: in
arbitrio ẽ epi cuidẽ
tur noualium deci⸗
me:ut extra.e. quo
niam. Item in du⸗
bio eccleſuis matri⸗
eibus potius quam
capellis dabuntur
decime:ut extra.e.
nuncios.i parte re/
mota. ⁊ i dubio ibi
potius dabũtur ubi

audiuntur frequen

tius diuia.ut extra

eo. ad apoſtolice.

OQ. .l.

1

Vogd prio

Gini
wot
juu
Miie
at
vi⸗
per
klte
mnihon
Umid.
en
Gcie
en
(Ani
inhu⸗
Unrhie
Enmbn
whon
Mede
Hlulſtp
inlelit
eng
nnr
ndei
INMtre
ininen
Ulitan
mey
mte
(emne
chcene
Mi dee
ſckan
lci⸗
ſaron
i
pont
ſ

-
S==
S=.
Z
—

=
Se.
S2
—

—
——
☛

XIII Qucſho 183
B . iſimus. i ius diuiſit nel diſtinxit termi⸗ offerebat leuitis:ſumebant leuite ptem decimã offerebãt eã ſũmo ſacerdoti
2 . ange gẽtilitate fuerũt ei⸗- ⁊ inde fiebant panes ppoſitionis. hodie nec una bene dar. ⁊ ideo fame pe
k ſtincti. ut. lxxx. di. c.i.ſimiliter termini ꝓuinciaꝝ ſũt diſticti ate tip“ nuria ⁊? alus venis mnaeclierr ſummus. xyi. li. reuertimini.
inerin chriſti. vt. xcix. di. ci. fC Dus e 1o ediearorib tewRerlbaa lis.
tntſtt, b ¶ Terminos. ppter h ĩducitur. c. g¶Seruiẽlibꝰ.i.predic er b . s apoſtol?.ad galatas.
t eCPKi eend i A cathetiʒat.i. iſtruit.
iunt ded ſunt ſicut ⁊ gnatã: ſicut parochiales eccleſie nos intra muros urbis iſtorum ſe le. AMeramus. dd. non.i. q.
ſgeg decime. xyi. q. i. re⸗ habẽt parochias ſibi diſtributas. demus ⁊ eis habiratione iuncti ſu 1 Re eſt polela
rſnnge nertimini. quatitas Unde dionyſius epũs ſeuero epi mus:rite ab eis decimaſ accipim tlue ntüng iid eſtrin ſient
et primitaruͦn 6dier ſcopo. Item ait propheta:producens fe uol ipſi. enr non magis etiaʒ
lu minatal nnch,, Singuli ſacerdotes ꝓprias debent num lumneneis 7 berdam ſemnui nos qui itẽdimus ſaluti ure⸗
inde mã dabat ꝑtem. qui babere eccleſias. “ hominum. fenum it, erbaextert m Mec ultimũ.qũqʒ ti dici
nien minus ſaxageſimã ECcleſias ſingulas ſingulis producitur: ſed qui us: iumentis tur orimus ñ reſpectiu nltimi
uſ Niieſti ſe i rO irrigantibus eam: hominibus co ut extra de ner. ſig. ioſeph.
idſnt T/ ſic licitũ erat dare preſbyteris dedimus paro/ g 1: eruienibos n Paſcit. ar. bond. pibi z
arftt inter. lx.⁊.xl. quan chiaſa cimit eria eiſ diuiſimꝰ uni lentibus eam: 1 in hoc ſeruiẽti E alcr or bonn H
ernthan tum quiſch nolebart cuiqʒ ius pprium habere ſtatuimꝰ ipſi. NRem apoſtolus commum, rexpaſtusẽ 7 ubi cõcepitñ
pernet Herat in aridis gii ita uidelʒ ut nullus alterius paro cer is autem qui catheriʒatur uer, H 5 boneg dien
ig . adis dn chie rerminos aur ius inuadat. ſit bo ei qui ſe cathetizat ioĩbus o⸗ tur eẽ de illo fundo ubi labo-
an bat vnũ de ducéteis unuſquiſque terminis ſuis cõtẽétnus õ inneis at pbat rant non ubt moratur: u. .
nſiſcti yt ait hieronymus taliter eccleſiã ⁊ plebẽ ſibi cõmiſ Pecia iier ibi deberi ſunnugi qu D füdo.i meei ui n3
ik tir ſup eʒechieleʒ: ⁊ ex ſa cuſtodiat: ut ante tribunal eterni eis ſpũalia miſtrauit dicẽs:ſi ſemi enimne ⸗ aes mahre
ehkylit de decimis. c. i. iudicis ex oibus ſibi cõmiſſis rõeʒ namus uobis ſpuͦalia nõ magnum reqii coſiſtat poſtu pocorts
ſin d Manuu neſtra reddat: a2 n iudiciũ ſed gloriã pro &ejſi tꝑalia metamꝰ. Itẽſi alu ꝑtici b d deſint mn plech
en rar.no ercnu fuis actibꝰ pcipiat. & In dioceſi pes vfe praris facti ſt: cur noma certo t oſr dwſono iſr ir
d nnhe eo. aät deſignata quecuqz predia colũ gis 1 nos. Ieẽ quis plarar uineam grex paleil: pbal quit wi po
a rugrooquinene nur. puẽtus decimationũ baptiſma z de fructu eiꝰ nõ edet. Nos plan vcſt ecſtimert tuguriuʒ uel olf
n ateare. decimaſ li eccleſt ie deſignatꝰ dʒ ſolui. qꝛ er/ tauimꝰ uineã 2 uos uultis fructus ficinam.ut. ff. de ſer.ruſ.pᷣdi.
ich cumillud ſit prece· go predia hec itra termios noſtte eiꝰedere. Itẽ precepit dũs ꝑ moy uelutr ſo 15e⸗ ugurltuelof
eicͤer pi dn ſed ill legi dioceſis ↄnnẽtur: ⁊ ꝓuẽtus decia/ ſen: ut nemo mittai falcẽ i alienam bin 3 berel. . .boe dicto
icuaum latoni nemo pot o nonü nobis legitime aſſignatꝰnfe meſſem. bec meſſis nr̃a C: ⁊ uoſuul ſeaninat inchn enie. Anm en
uumtt dieere rll. eccleſie ꝑſoluẽdꝰẽ. ¶ His ita rn tis falcẽ in eã mittere. Iẽ: nõ alli/ deratt Dne dabuntun vecüne
Kinnt leer olſpelare 3. det. Decime a deo ↄſtitute ſũtper gabis os bouis rrimrãtis. nos ſu rbi grex parturit ubi fetus
immu ceptü dni uelapli: moyſen:ut ꝑſoluerẽt᷑ a populo fi/ mus boues triturãtes: uos uultis paſcit᷑.preterea colõi nõ dãt
nigſ xxv. q.i.ſũt quida.d lils leui/p miſterio ĩ quo deſeruie/ alligare os noſtrü: de noſtra tri/ decimas ubi laborant domi
— Hᷣdicemus.xvi.q.i. baãt eiĩ tabernaculo: nõ accipiebit mura uiciũ uobis queruis:? Iẽ apo suiorſe udit recibiun ſa
tliom declmas. 2.c. reuer filii leui decimas:niſi ab cis ꝓ qui ſtolus: qui alrarioſeruiunt de alta o Baenet rccſocl i
Ndan emindit. bꝰofferebat preces ⁊ ſacrificia: q rio uiuãt: ſʒ nũquid de eo cui ñ ſer uaſ Pene mann ſaglentia
itice Ser i iog ergo nos ſeruimus dno i taberna uiunt. Iẽ: qui ĩ ſacrario operur: elt vele ilucd anod nonpo
niuimn an pti eriinig, culo offerẽdo ꝓ iſtis preces ⁊ ſacri cũ ſacrario pticipãt:ſed nuquid cũ ſ.de alieno pluele.
en ſic eſt contra. xxi. ficia. ipſi debẽr nobis ꝑſoluerf de illoĩ quo nò operãtur: nosßᷣuimuſ
n nn q. vii. c.. ſz ꝓnt hie cimas ⁊ primitias. Itẽ cũ decime altario: uos ei participare uultis:
huliußt ronymꝰ teſtat: i ne darentur filiis leui:nõ electõe offe nos vo uacuos a inanes dimitteñ
— un ſs mnor mo rẽtis ꝑſoluebant᷑: ut cõtẽpto leuita queritis. Itẽ apoſtolus: labortẽ
Ued m Ols aabar ire qui ſecũ erat: ipſe eligeret cui uel agricolã prius oportet ſuſciꝑe de
gtain Rsauebebatbos let decimas dare.nã dictũ ẽ: leuiia fructibꝰ ſuis:uos aut ecõtra queri
nin lus decimaz dabat qui tecu morat᷑z ira muros mos iis. nos ſumus agricole laboran/ L
nent leuitis. * de reſidn hbabitat comedet eas. ideoẽt ex ſin tes.uos primuʒ uuliis ꝑcipere de
tuntis none portiöbus gulis tibub ciuitates ad babit fructibꝰ noſtris:imo non primum
s ſumebzt decima: 2 dũ acceperũt ut unaqueqʒ tribꝰ il quia necultimũ nobis relinquere
AUan de hac ter iano cũ lis ꝑſolueret decimas ꝗ ſecũ erãt: uultis. a prioribꝰ. n. ĩcipiẽtes pau
aſcendebat itelinz nã moyſes precepitfilus iſrael: ſii lanim ſerpitis totũ uſurpare ↄtẽ
haſecpan E⸗ lu legit ĩ deuteronomio: ĩ loco quem ditis: ur ꝓpuobis uideat᷑ diciũ: fru
iireſignis voꝛn elegerit dñis deꝰ vr: ut ſir nomẽ eiꝰ ſtan lupus comedit agnu. Itẽ ꝗs
onibus ſumebat de ĩ co. illuc oĩa que precipio cõfere/ unquã militat ſtipẽdiis ſuis: quis
cimaʒ ⁊ reſeruabat tis hoſtias ⁊ holocauſta ⁊ decimaſ paſcii gregem ⁊a de lacre eius non
ad uſus pauperũn — ac primitias manuũ ueſtrax ge/ edit:nos militamus: ⁊ uos ſtipen
dukilar ite decia quid precipuũ ẽ ĩ muneribꝰ iuſtis dia noſtre militie uobis queritis:
HSõ 5 que nouiſtis dño.ibi epulabimini nos gregẽ paſcimꝰ: uos lac eius
plode qua bic dicik corã dño deo ueſtro uos J filu ꝛfi 7 lana accipere uobis uultis. ſape
dbnc dabat᷑ qrta lie famuli a famule ueſtre atqʒ; leni re eſt de alieno labore uicrũ quere
decima na de illa tes qui ĩ urbibꝰ ueſtris cõmorat᷑ re:ſi ſapere ẽ uelle quod nõ poſſis
eima quam popul⸗ neꝗʒ. n. bʒ aliã ꝑtẽ atqʒ poſſeſſio⸗ Aẽ dominus dixit diſcipulis ſuis
nẽ iter uos:a ifra. Decimã frumẽ In quancunqʒ domum intraueri
ti uini ⁊ olei ⁊ primogẽita armẽto ritis: in endem manete edentes 7
rũ pecorum ⁊ oĩa que noueris ? bibentes que apud illos ſunt.cum
ſpõte offerre uolueris ⁊ primitias autem intraueritis: primum dici/
manuũ tuarũ corã deo mo come/ te pax huic domui. Nos domum
6 desea.ᷣ in loco quem elegerit dũĩs bancingreſſi ſumus a ei pacem ob

deus tuus tu ⁊ filius muus filia tua
fuus a ancill tua atqʒ leuita qui
manet in urbibꝰ tuis. Quia ergo

tulimus: uos autem quaſi ocioſi
alieno cibo paſci gaudetis: uidere
ne in uobis uertatur illud:uide ꝗd

Lgau.
u.i. ſpualia. aliam proponere:debet hoe facere infra terminum preſtruinrat in
Peunnanuß ttemporala. ſti. de excu.tu.. qui aũt. Ad hoc dico ꝙ ſi alicni cõpeterentplures
cC ¶ Be decimis.ſ. xvi.q.i.queſti⸗ exceptiones que non ſunt õrie.in eo caſu ſi ifra prefixi terminum ſr
d ¶ Sinere. ſponte nel.i. ſaltem. e Patiamini.ſ. coacte. non proponit omnes exceptiones ſi in una ſuccubuit non auditur ꝭ inr
ſ¶ Augdiatis uerbũ ẽ terẽtii:Qui dicit qð uult:audiet quod nõ uult. altera. ⁊ ſic intelligitur. inſii. de excu. tuto.qui auteʒ. de excep.paſto A
g ¶Ad hec.vᷣba. Res dare ꝓ ralis. ſi autem ſunt gn
rebꝰ ꝓ uerbis pᷣba ſolemus. —⸗ . UR0⸗0ů⸗.⸗ůã.ã contrarie. ut ſi pri⸗ mn/
h Sapiẽti. ironyce logtur. faciat ociũ ⁊ alienꝰcibꝰ. Itẽ pph rent:non facile inuenies qui ialtes mo dixtt ſe exem/
ĩ Recõpéiare. h ẽdicere. ni ta ſumite pſalmũ date tympana hoſpites libemter ſuſcipiat. Mus pltum:unelicet ſue i
dete ne ita ↄtriſtemini ð illa iſti a nob ſumüt pſalmſ: uos ab in pera ignis in ſinu ſerpens in terit nib omi⸗ iia
amiſſiõe qͥ ꝓpter hoc dete eis queritis tympanum. Itez leo. gremio male ſuos remunerantbo ſirun poteſt lian Cinn
riora ↄmittatis.ſ.ſuſpẽdatis er õ . ſpi de in prouerbiis dicim xum poteſt aliam gin
ſicut fecit ind it iili. ¶ De decimis nõ tatũ nobis pites. unde in pro tur proponcre. ut. C. 5 ſiſe
nos ſieut feeit mas. aui l4 ſeq ẽt maoribꝰ nf̃is iuſto ordie ni qui ſerpentem in ſinu ſuo nurit: mnoffe teſta. l. con/ en
triftabat᷑ de effuſione unguẽ det i. ns wne G eigrab eo, lales innen on/ un
ti ð quo ꝓpoſuerat decimam ſum ẽ plebibꝰtãtũ: ubi ſacroſanctra bercunetij ab ecO. tale nia, ta maiores. S=m i
parté furari: ſient de aliise baptiſmata dant᷑: debere dari. nsuobis hoſpites: quales nobis actionibus ita eſt di zün
as cõſuenerat.vnde ut recõ ¶OQuibus autem plebibꝰ debẽt᷑ eſſe uultis.non ſufficit uobis ede/ cendum:ꝙ ſi alicui zim
penſaret illud danũ: nẽdidit an illis a quibus baptiſma accipi ,/ rez bibere que in domo noſtra competebant plu/
dim ꝓ. xxx. qne ſt deceima unt: an aliis. nos eos baptiz-zamus ſunt: dum quotidianos fructus ob rareligere gug a bpn
peirucon. tu. wpormil zuos ab eis decimas ſumins. bo lationum percipitis ex quibus nai leragere chgena muit⸗
kiucndi ungnets Ciad ſiſ ſta iſta interpretatio ẽ.utinã iue ctum ⁊ ueſtitum babeatis.quibus unam ſi in illa ſuc⸗ zline
tndinem inde: camerarii fẽꝑ nelta iſta! 10 5 i⸗ ſolodebeis eſſ ne tuet
furantur decimã pꝑtẽ illorum niatis qui ſic ꝓ uobis iterpretẽt᷑: cum apoſtolo debeiis eſle conten/ cubnerit non pore en
que dãtur dominis ſuis. qꝛ ergo nos rigamus populũ hüc ri: ſed non uultis quia eius im/ rit tranſire ad aliaz M
lu Paſtinatores. paſtinrre Imbrẽ doctrie ei miſtrãtes qui co tatores non eſtis:ſed potius nos ut. f. ð tribu. ꝙ ihe S
ide eſt qð cglere ſic poni. ff. limus eü uomer᷑ predicatiõis cor de domo noſtra expellere rebus redeʒ. F.eligere. t? em
q vi aut clã. ſeper. J.l. da eis ad fidẽ aperiẽres: ſi nõuul, noſtris nos penituſ expoliare con debeei Kalianis iign
I ¶Hecepta.i. ſi deberetiſrei iijs ſinere uel patiamini nobis ei renditis: dum nec euam eorum de poteſt adbuc all Mi
