ſcopꝰ qui eccleſias ſuas ab alio de
tentas propria auctoritate querit
adire.
Zacuitut quicũqʒ epĩ eccle

ſias uel plebes quas ad ſuaʒ

cathedram exiſtimant pertinere:
non ita repetierint: ut cauſas ſuas
epiſcopis iudicantibus agant:ſed
alio retinente irruerint ſiue uolen
tibus ſiue nolenubus plebibꝰ cãe
ſue detrimẽtũ patiantnr: a quicun
5 hociã fecerint:ſi nõdũ inter epi
Sbos ẽ ſinita ↄtentio:ſed adhuc
inde cõtendunt.ille inde diſcedat
quẽ conſtat pretermiſſis iudicibuſ
eccleſiaſticis irruiſſe.nec ſibi quiſ
quam blãdiatur:ſi a primare utre

nineat litteras ipetrauerit: ſed ſiue
hẽat litteras ſiue nõ hẽat ↄueniat

eum qui tenet:⁊ eius litteras acci
piat:ut eũ appareat pacifice tenu

iſſe eccleſiam ad ſe pertinentẽ. Si

qt ille aliquam qõnẽ retulerit:per
epõs iudices cã finiatur:ſiue quoſ
eis primas dederit:ſiue quos ip/
ſi iicini cuʒ eõſultu primatis dele
erint. Econtra greg. ioãni de
Entori eunti in hiſpaniaʒ ſcribit di
cens.
Delictũ perſone ĩ dãnum eccleſie
ↄuerti non debet.
88 Jepiſcopum: quod abſit:ta
lem culpam commiſiſſe cõſti
terit:ut conſtet eum non irrationa
biliter eſſe depoſitum: eadem eiuſ
depoſitio confirmetur: ⁊ omnes
res ſue eccleſie que ablate fuerunt
reſtituantur:quia delictuʒ perſõe
in damnũ eceleſie nõẽ eſt cõuer/
tendũ.ſi autem ut dicitur qꝛ comi
tiolus defunctꝰ eſt:ab herede eiꝰ
que iniuſte ab illo ablata ſunt:ſine
excuſatiõe reddãt. ¶ Jdẽpetro
ſubdiacono.

quiſ abbas.C. ð ſalgamo hoſpi
tibus nõ pᷣbẽdo.l.i.C. ð rap.
v̈gi. l. una ar.õ.xxvili.di.dia⸗
coni.
h ¶ Betrimẽtũ patiãt᷑ quia ðᷣ
ponitur.⁊ſic nõ aget.xii.q.ii.
monemꝰ. aliter exponit. g. j.
e.q.S.ulti.⁊ punit᷑ publicatio
ne bonorũ.ar. C. vñ.vi.me⸗
minerit.⁊ i expenſis.C. ð ad
mi. tu. ñ ẽ ignoiũ.ſed S.ij.q.
vij.lator.ſed ꝙ ibi non puni
raptor:ex mia factũ c.ſed ad⸗
huc ẽ j.xviii.q.ij.eleutheriꝰ.
ibi. n. preſbyter cuiuſdaʒ eßi

ſpoliauit monachos ꝓ iur epi

ↄſeruãdo.ſʒ tñ nõ dicit ibi ꝙ;
madauerit ̊ epᷣs. Sed vr ꝙ;
ee occupet huiuſmodi rẽ
cõſeſu canonicoꝝ ꝙ preiudi
cet ecclie.ar. C. de ſa.ſan. ec.
inbemus.xxv.q.ij.ita.ſʒ nõ
cõcedo.ar.xij.q.ij.ſine exce⸗/
piione.⁊.ar.xviii.q.ij.ſi gqs
abbas.
I¶LZitteras.ↄfirmatõis.que
nõ ualẽt i re niolẽter poſſeſſa
C. vnde ui.auctoritatem. ſi⸗
cut nec priuilegiũ ſuper re li
tigioſa.ut er̃ de teſti.cãm.ſic
ex de confir.vti.examinata.
m ¶VNt eü appareat.nõ autẽ
auferat ei per ni:uel dic ut eũ
appareat primũ detentorem.
n C Pacifice.i.iure ⁊c̃.
o Retulerit. forte excipiẽdo
ꝙ nõ inuaſit. ⁊ ita referat qã
nẽ de eiectione onte reſtututi/
onẽ. Sed ſi ĩ modũ exceptio⸗
nis aliquid ꝓponit᷑.quar᷑ idẽ
iudex non cognoſeit de exce

ptione:uel ſi in modũ recõuẽ

tiõis ꝓponat᷑.iõ nõ intelligaſ
ð exceptione uel recõuẽtione
ſed hoc uult dicer̃ ꝙ facta re
ſtitutiõe põt agi de ꝓprietate
corã iudicibus electis:cuʒ ſu
ſpectũ habẽt primaté. arg. xi.
q.i.ꝑuenit.Eſt at ar.ex eo ꝙ
dꝛ lras ipetrauit:ꝙ prias pot
cõcedere priuilegiũ.ex ð his
que ſi.a prela.qᷓ;to.ſilir archi
epᷣs nt.ix.q.iij. per ſingulas:
ſed nõ in dioceſi ſuffraganei.
er de exceſ.prela.ſicur unire
niſi h fieret de conſẽſu oiuum
epoꝝ.ut.ix.q. iij. archieps.
IVtẽ per tale Sõ non
cõfirmat᷑ niſi ꝙ alias ẽ legiti

mum. n ſolus papa id quod nullũ ẽ facit ratũ aucte ſua ſi ex certa ſcia ᷣ faci
at.ar.j.e.ſi epm.licet alias cõfirmari nõ dicat

niſi ante firmũ erat.ex de fi. in
ſtrn. c. inter dilectos.

p G Jepm. depoſitio. licet mala ſuerit.⁊ H̊ ꝓpter ſcandalũ.ſic.iii.q.vi.hoc

q ¶ Belictum. ſic.xviij.q.ij
r. ¶ Perſone. xxv. q.ij. ita nos.. ſed ibi potiꝰ pnnitiſũt deliquẽtes qᷓᷓ ecclig

t

quippe. G

.eleutherins. 3.

nel bene punit᷑ ecclia nõ iĩ honore.ſed ĩ facultatibus ob delictũ perſonatũ..

e.q.iij.placuit.

In damnum eccleſie.xxv.q.ii.ita nos.contra ſed ibi potius puniuntur ̊
linquentes qᷓ eccleſia. Item contra.S.e.q.iii.placuit.ſed delictum quod con
ſiſtit in omitiendo:bene preiudicat eccleſie:ſed quod in faciendo nequaquaʒ

alienare tamen dicitur qui uſucapere permittit. ff. de v. ſig. alienationis. JItz

„ „

contra..liiij.di ſi ſeruus.ibi dicitur ꝓ pro nno ſerno epiſcopus duos debet

recompenſare domino.ſed itelligendum ẽ illum reſtit

eccleſie ſed de rebus ꝓpriis ſi quas hẽat.

2—

NReddat᷑.lʒ ad eum nõ ꝑuenerit tenet᷑ ex maleticio defũcti ſᷣm canones. ex

de pig.c.iij.xii.q.ij.eps qui mancipium.ar.
in litteris.ſicut heres defuncti tenetur con

xcvi. di. bene quidem. eĩ. de rap.
ditione furtiua.ff. de condi. furti.

ſipro fure.ſ.conditio.ᷣff. vi bo.rap.l.ii.ꝭ.ul.quia ibi nonoritur ex maleficio:

uere duos nõ ð rebus

Lau.

etiam li lis cmn deſuneto conteſtata nõ ſit: imo preſumitur pueniſſe adeũ:ex
quo in uniuerſum ſuccedit ar. ex deuſur. tua.ſed hoc ideo quia ibi defũctus
fuit obligstus ex quafi pᷣctu ꝓpter indebitũ ſolutũ:⁊ bene conuenitur heres

2*

H ad eũ nihil peruenerit.ſed obiicit

quaſicontractu: quid ad eccleſiam ſi agiturex contracubus ratiõe pacti.g̊ he

res non ẽ conuentẽdus. Rñ/
deo lłʒ ex contractu agatur: in
uerſat᷑ ibi delictum vñ heres
õt ↄueniri ut.ff. de ac.⁊ ob.
excõtractu. hm legẽ at non
tenetur ex delicto defuncti ni
ſi lue conreſtata.C. ne ex de⸗
lic. defun.l.i.

9 Hgnouimus.nõ in ip/

ſa. i.non propria ſed ec
cleſie. poteſt eniʒ in propria
puniri.xxi.q.ult.ſi quis cleri
cus.ſed illam penam plus ti/
meat.

b Acommunione. l. reꝝ eiꝰ

i. nõ cõicemus facultates eiuſ
nobis:ſed locus in quo actu⸗
rus eſt penitentiam deputet:
ut.jj. e. de lapſis.uel commu.
nione rerũ eccleſie ſibi com/
miſſe: non.n. ꝓpter hoc res
ſũt eccleſie anferende lIʒ hoc
quotidie fiat ab epiſcopis: ⁊
forte nõ minus iniuſte: cum
pena pecuniaria magis tine
atur q; corporalis:⁊ ideo iu/
ſte videt᷑ poſſe fieri.ar.xxiii.
q iiij. ea uindicta.extra nt li.
non conte.quoniã. in fi.⁊ ĩtel
ligunt quida hoc tanium eſſe
de libertis eccleſie promotis:
qui omnia que acquirunt ip
ſi eccleſie acquirunt.ut ex de
ſer. non ordi.c.iii.vñ ne pro/⸗
pter eorum delictũ damnikfi⸗

cetur: ſtatuitur bic nt punian

tur in perſona ⁊ non in rebuſ
res.n.eccleſie non poſſunt cõ
fiſcari.nt.S.e.q.i.in canonibꝰ
2. §. nouarum.

c Elapſis. ſublidiũ. ar.

ad quem ſpectat onus

⁊c.xii.qii.charitatem.xxvii.

q.i.ſi quis rapuerit.l.di.ſi ꝗs

epiſcopus. S.xij. q. v. c. ult. ff.

de reg. iur. m naturam cẽ eõ/
moda eũ ſequi ⁊c.
d Sed res eorum. videtur
bic ꝙ ſi clericus remoueatur
ab eccleſia ſua: ꝙ omnia ſua
ei reddãtur.ut extra de cleri.

coniu.ꝙ te.⁊ extra de renũ.

c.iij.⁊.xxvii.q.i.ſi quis rapu
erit.ſed hoc nõ concedo. xii.
q.ii.non liceat.ſed dico ꝙ tan
tum nſufructus illorum debʒ

hab ere tempor nite ſue:⁊ ſic

intellige quod hic dicitur.
e B fortaſſis. non inuti⸗
lis.propter hoc ꝙ pre
latus inntilis eſt.q.d.iutilitaſ
prelati non debet redunda/
re ⁊c.
f Piſcopo.ſubiiciat.cum
coepiſcopis. nelſᷣm.h.
ſolus hoc faciat.ſ.xviij.q.ii.
ſiquis abbas.ar.epʒ poſſe ðᷣ
ponere abbatem ⁊ hoc ueru
ab honore nõ ab ordie: ſicut

ð monacho dr.S. lxxxi.di. ualet.⁊.

In perſonam delinquentis nõiĩ fa
cultateg eius ultio ꝓcedat.
gnouimus ſiquis ex fa
milia culpam fecerit eccle/
ſie: non in ipſa ſed in eiuſdem ſub
ſtantia uĩdicetur. de qua re precipi
mus: ut quiſquis culpam fecerit: ĩ
ipſo quidem ut dignum eſt uindice
mur: a communione autem eius oĩ
no abſtineatur. ¶ Idem.
Res eorum qui ex clero labuntur
ſimul cum ipſis monaſterio trad

tur.
E lapſis ſacerdotibus uel

quolibet ex clero obſeruare
te uolunus: ut in rebus eorũ nul
la ↄtaminatione miſcearis: ſʒ pau
perrima regularia monaſteria reg
re que ᷣm deum uiuere ſciunt: a in
eiſdem monaſteriis ad penitentiã
lapſos irade ⁊ res lapſorum in eo
loco proficiant: in quo agere peni
tentiam tradũtur: quatenꝰ ipſi ex
rebus eorum ſubſidium habeant:
ui de correctione eorum ſolliciiu
inẽ gerũt. Si vo parentes hñt:
res eorum leginimis parentibꝰ dẽ
tur:ita autem ut eoꝛum ſtipendia ꝗ
in penitentiam dati fuerint: eos ſuf
ficienter debeant procurare. Si ꝗ

vHo ex familia eccleſiaſtica ſacerdo Y

tes uel leuite uel monachi uel
rici uel quilibet alii lapſifuerit:da
ri eos in penitentiam nolumus:ſʒ
res eorum eccleſiaſtico iuri ñ ſub
trabi:ad uſum tamen ſuum accipi
ant:unde ad penitentiam ſubſiſtãt
ne ſi nudẽtur:locis in quibus dati

fuerint:ſint oneroſi. ¶ Iem leo

quartus caroloregi.

Inutilis ſacerdos eccleſiã ſuam di

gnitate hriuat. .
ortaſſis quod non credi/
mus apud uos inuules iudi
camur:eccleſia tamen cui permit/
tente domino preſumus non inuti
lis:ſed caput principiũqʒ oĩuʒ me
rito ſimul ab oibus uocat᷑. ¶ Itẽi
magocienſi ↄcilio.

Poſſemnones monaſterii ꝓ pec/

ano abbatis epiſcopo tollere non
icet. .
Piſcopo non liceatpoſſeſ/
ſionem monaſterii tollere:

quanuis abbas peccauerit:ſʒ ſub/

iiciat eum poteſtati abbatis alteri/
us monaſterii. ¶ Item gelaſius.

g Klud. in uſum.qnqʒ iñ res eccleſie dantur in proprietatem.xij.q.ii.bone
ſed cũ dantur intuitu officii non. nt bic.
h ¶ Auferre. 5. e. q. ult. iuẽtu. 9. 5. diſ. lxxiiij· geſta. ar. . e. q.i. poſſeſſiones. 3.
ſed.dic nullatenus.i.uſqʒ ad tempus preſtitum.

1 ro qualitate.nide meliorem condinionem clericorum percipientinum ali
quid in eccleſia propter obſequium aliquod uel extrinſecam probitatem qua
canonicorum. quia ob delictum non amittunt illud. fed babent uſqʒ ad obuũ
ſuũ ar. hic. ?.xii.q.ij.ſepe.uel dic auferre preſumãat.nõ dico ei ſed ecclie.⁊ ſic

ſi pronſuris repetendis agitur actiõe ex

facit ad ꝓpoſitũ. g. ꝙ delictũ ꝑſone nõ redundat æc.
S ergo. meliorem. exira de in inte.reſti.requiſiuit.? hoc nerũ

⁊.xii.q.ij.monemus.

ur quaſcunqʒ munificentias
ericis aut ſibi ſeruientibus de re
eccleſie in uſumꝰaut de propriis ĩ
proprietatem precedentes dede/
rint ſacerdotes:ut ſubſequẽtes põ
tiſices nullatenus auferre preſu/
mant.ſiquid tamen culpe exiiterit
pro qualitate perſonarum uelre/
gula precedentium canonũ in per
lona habeatur non tamen in facul
tate diſtrictuʒ. ¶ Si ergo delictũ
perſone in damnum eccleſie nõ po
teſt conuerti:quia procurator con
ditionem eccleſie poteſt facere me
liorem non deteriorem. Si pecca
to abbatis poſſeſſiones monaſte/
rii auferri non licet:quomodo deli
ctum epiſcopi uertetur in damnuʒ
eccleſie: ut inde detrimentum cãe
ſue patiatur. Sed detrimẽtum cãe
pati non ſic eſt accipiendum ut ec/
cleſia ſuo iure priuetur:ſed potiuſ
quia clericis coram ſuo iudice ſtan
tibus epũs tacebit:a pro iniuria il
lata mulctabitur: ſi propria habu/
erit.

I. Llud ſtatuendum cenſui
C

Mod autem eccleſias de
manu laicoruni nec ab/
ban nec alicui accipere li
8 ceat: omnium canonum
feſtat᷑ auctoꝛitas. Generaliter eni
tam eccleſie quam res eccleſiarum
in poteſtate epiſcopi cõſiſtũt.Lai/
ci autem nec ſua nec epiſcoporum
auctoritate decimas uel eccleſias
poſſidere poſſunt. unde epiſiue be
neficio ſiue precio eccleſias uel de
cimas laicis dederint: domũ ora/
nionis domũ negociationis? ſpe/
lũcã laronũ faciũt.unde poſt euer
ſionẽ cathedre a cetu fideliũ ſegre
gati eterno uerbere a dno flagella
büt. ¶Unde grego.vii.ait.

Decimga laicis non poſſideanf.
Ecimas quas in uſum pie
tatis conceſſas eſſe canoni

ca auctoriias demonſtrat:a laicis

poſſideri apoſtolica auctoritate ꝓ

bibemus:ſiue.n. ab epis uel regi
bus uel quibuſiibet perſonis eas
acceperint: niſi eccleſie reddiderit
ſciãt ſe ſacrilegii crimẽ committer
eterne damnationis periculũ in
currere. Oʒ autem cõgruẽtiꝰnos
decimas 1 primitias quas iure ſa/
cerdotũ eſſe ſancimꝰ ab oĩ populo

le F
eſt in acquiſitis:ſecus in acquirendis. C. de acqui. poſ. ex liberi
ſed ſi propria habet prelatus: agatur eum. poſ. ex liberis.

Arb. tute quicquid.
Dod autem
eccleſias.
Hec eſt. vii.
ſ. an abbas poſſit
retinere eccleſiam
quam accepit ð ma
nu laici interueniẽ⸗
te poſtmodũ cõſẽſu

epiſcopi. ⁊ dic ꝙ ſie

ut. ſ. e. nullus. ⁊. c.
decimas. ⁊ exiẽdit
eam magiſter etiaʒ
ad decias ⁊ omnes
res eccleſiaſticas.⁊
inhunc modum eaʒ
tractat.Primo oſtẽ

dit ꝙ laici eccleſias

uel decimas nec ẽt
epiſcoporum aucto
ritate haber̃ uel poſ
ſidere poſſũt:ergo

nec alicui eas cõfer

re poſſunt.ſi tamẽ
poſt conſenſus epi
ſcopi interueniat:
tenet donatio.j.e.
g. ſi ergo. ?. c. deciaſ
ius autem patrona
tus etiam ſine au/

ctoritate ipſius con

ferre poſſunt loco

religioſo.extta ð in

ſultationibus.Oñ⸗
dit poſtea. g. gd in/
ris iĩ eccleſijs ab eis
fũdatis laici ſibi ua
leant uendicare.dic
ergo ꝙ qui eccleſiã
conſequitur a laico
ipſo iure ſuſpenſus
k ar. ſ. e. decimas.?⁊
c.conſtitutiones.⁊

c.ſiquis deinceps.

niſi anctoritate pa/
habeat laicus in
ueſtituras ſicut rex
apulus:tunc poteſt
dare cui nult preter
auctoritatem epi...
e.nemini.

m Laicorum. 5.
lxiij.di. hadrianus
contra. ſed illud.c.

abrogatũ ẽ.ut.di.e.
§. uer. io.

n Ecimas qſ.

Didetur er
go ex hoc.c.⁊ exira
de deci. quoniam.

⁊ extra de preſcrip.

cauſam. ꝙ laici pec

cent ſi decimas pol

ſiceat. b. die cepi⸗
ſcopus bñ poleſt cõ

ſerre laico decimas

ſicut etiam poſſetpi
gnori ſuppoere ul
uendere. uc extta d

pig.c.i.ſcd ius ſpirituale non potcſt conferre.alij vᷣo dieunt ꝙ quo⸗
cunque modo accipiunt peccant per predicta. c. ? exii de decis
hoc.quia etiam fructibus nti probibentur. ut. x. q· i. hanc conſuetu⸗
dinem. Ego credo ꝙ temporalia non poteſt habere laicus iure n
di.ut ad heredes deſcendant. ut extra de deci. ad hoc. quia lus ſpirt
tuale quod reſidet apud eccleſiam ſine temporali conſiſtere non o

teſt ſicut corp ſine aia. ut. j. q. iij. ſi gs. Iẽ qꝛ inutile eẽt illud ius e

cleſie. ut dicit lex ð uſufructu.ut iſti.de uſufru. 5. i. nec ob. ex
que fi.a prela.cũ aplica.qꝛ ibi poti⸗ faciũ.qꝙᷓ ius tagiiur.

repa.AludLec⸗ con

Von
Cn
ul

ſicni
lin
Etrun⸗
ſiſbe⸗
nii
iogm
upi
de.
ſſän.
feg⸗
Gnenuy
Madidd
nem
ſüfond
Ee⸗
hrie
Nitnane

(tien

igibon
Mona
en
lan

ſſonſin
bhſſtrc
tnnt
dontri⸗

ſti

Menpnm
ſonſte

geiſen
poſne
ennn
,
hulte
loiku
ag
leſeea
lelulen
luegkenn
gicti
gun n
ieitr

ſenan

ſtonet
Pb nn
uortte⸗
enhis
nuſut
0annce
il
Nincng
N
Nu

XVI

C In horreũ.ar. ꝙ nõ ſolũ dare ſʒ ẽt ad domũ deferre decimasde
bent. ar. . e.q.i.reuertimiii.
b ¶ Sub manu epiſcopi.j.e.q.nemini.contra. ſed ibi de iure patro⸗
natus agitur quod laicus poteſt dare ⁊ ab eo recipi.sS.di.xxxii.pᷣter

5.x. q.i.decretum eſt.

¶Honorabiliꝰ. S.

e. q.i.ad hoc. cõtra

F. di. lxxxiiij.conſuln
it. . i. q. i. c. vlti. S.
xii.q.ii.uulterane.iĩ
illis oibus dĩ ꝙ fᷣm
merita ꝑpſonaꝝ põt
res eccleſiaſticasdi
nidere. So. hoc. c.
loquit de illis cleri
cis quoꝝ prebẽde
nõ ſüt diſtincte. vel

dic ꝙ loquitur ð de

cimis ⁊ oblatiõibuſ
que equaliter ſũt di

uidẽde.pares ergo

erunt redditus om
niü qui ſũt ĩ eadẽ ec
cleſia quo ad pᷣben-
dã:ut ex de cõſti.cũ
oẽs.⁊ er de prebẽ.
relatũ.ſʒ ſ̃m apoſto
lum vnus nõ dʒ eſu
rire:⁊ alius ebrius
eẽt⁊ quorũdam re
miſſio aliiſ nõ debet
eẽ tribulatio.ut.xx/
v. q.i... his ita.iĩ fi.
ſicut iniquũ ẽ inter
ſocios ꝙꝙ vnus cõſe
quatur plꝰ ꝙ; alter.
nt. ff. pro ſoc. J. ne
⁊. S.ſi cũ treſ. uel dic
nõ negat hic gn
hm merita ꝑpſonarũ
poſſet diuidere res
ſed ſm carnalẽ affe
ctũ non dʒ eas diui
dere. io.

d ¶ Multe. quo a

mẽbra.quia ipſa ec
cleſia ẽ una:ut. vii.
q.i.nouatianus.xx
iiij.q.i.loquitur.
e Æ“Omnib?. ar. p
capellis:ut cõicẽtur
eisdecime: nt.lxx.
di. ſactoꝝ. S. e. q.i.
c. decimas.õ.xij.q.
i. uidentes.
f NVicũqʒ.qð
minus.ſʒ po
ne ꝙ aliquis diu uõ
ſoluit decimas.nec
mõ poſſit ſoluere:
niſi nenderet oĩa qᷓ
bʒ:nũquid tenetur
ea uendere:ſic ſʒ ec
cleſia dʒ ei dimitter
vnde niuat: cum H
idẽ eẽt eidatura.reſ
n. eccleſie oibus ſũt
cõicãde.ar..e.q.i.
quonia ꝗcquid.nec
n. ita auare ſũt oĩa
extorquẽda: qꝛ ha/⸗
benda ẽ eins rõ ne
egeat. ar. ff. ð re in
di. inter. F. ult. Itez
pʒ hic ꝙ ſicut laicꝰ
no põt pſcribere in
decimis:ſic nec ĩ qᷓ
titate decimarũ: iʒ
ſit. ar. ð. er de deci.
in aliquibus.ubi dĩ
ðcime quedã ex

accipere quas fideles domino pꝛe
cipiente offerũt. Juxta illud uatici
nium malachie prophete: Inferte

oẽm decimatiõem in horreum me

um: ut ſit cibus ĩ domo mea. Mas
vo decimas ſub mãau epi fore cen/

ſemus: utille qui ceteris preeſt:
omnibus iuſte diſtribuat:nec quic

quaʒ perſonis honorabilius exhi
beat:un alii ſcrupuloſo corde mo/
ueantur:ſʒ ſint omnia commuma:
quia inhoneſtum uidetur uralii ſa
cerdotes habeant: alii vo detri/
mentum patiantur: ſed ſicut una ẽ
fides catholica ita neceſſe eſtut il
le qui proniſor eſt loci quãuis mul
te ſint eccleſie: omnibus tamen fi
deliter diſtribuat. ¶ Ande urba/
nus. ii.
De eodem. PWalea.
Ongregato apud claremõ
teñ.urbem multoꝛum coepi
ſcoporum ſynodali conuenm pro
poſita nobis eſt a quibuſdam eoꝝ
queſtio de eccleſiis uel de eccleſia
ſticis poſſeſſionibus aclericis uel
monachis uſqʒ in preſentiarum ĩ
cõſultis epiſcopis acquiſitis. NMoſ
aut em uſiſaniori conſilio eorundẽ
epiſcoporum condeſcendentes ꝓ
tempore prouidenteſqʒ eccleſiaſti
ce paci:uel quia aliter abſqʒ ineui
tabilis ſcandali periculo huiuſmo
di queſtio non potuerit procedere
apoſtolica auctoritate decreuimꝰ
it ea que a clericis uel monachis
a quibuſcunqʒ perſonis prout po
merint: uel uſqʒ bodie fuerint acꝗ
ſita:rata perenniter a⁊ inconcuſſa ꝑ
maneant: hoc tamen renore ne in
poſterum ⁊ inconſultis epis talia
reſumãt. C Jregrego. Pales
Eruenitad noſfama ſiniſtra
ꝙquidam epiſcoporum nõ
ſacerdonibus ꝓprie dioceſis deci⸗
mas atqʒ chriſtianoꝝ oblationes
cõferant:ſed potius laicalibus per
ſonis militũ uidelʒ ſiue ſeruitoruʒ
uel quod grauiꝰ ẽ ẽt cõſanguineis
unde ſi quiſammõ epũs ĩuẽtus fu
erit huiꝰprecepti diuini tranſgreſ/
ſor:inter maximos hereticos ⁊ an
tichriſtos nõ minimus hẽat᷑:⁊ ſicẽ
nicena ſynodus de ſimoniacis cen
ſuit:⁊ qu recipiunt ab eo laici⁊ ꝗ
dat epũs ſiue precio ſiue beneficio
eterm incendii ignibus deputẽtur
Cee ambro.in ſermone quadra
ime.
ideliter decimas dat qui omni/
um ſuorũ decimas ſoluit.
.VUVicũqʒ recognouerit ĩ ſe
fideliter nõ dederit decimas ſu

longa ſuetudine debẽt. ſed illud õt ĩtelligi m decre.ex.e.ad apli
ce. uel loquit de decimis ꝑſonalibꝰ que reddidebẽt ecclie ĩ qua reci

n Ab eſdra.reuerſo a ca

C26. vij.

pit ſacrm. ſed certe iſte ⁊ ille ſilir lege diuina debẽt. nt. xxiij.q.v. dicat. ⁊ nõ ꝙᷓ

206

lʒ non currat preſeriptio ĩ quãtitate decime:tñ currit ĩ quatitate cathedratici
it e ð cẽ.oli.qð mirũ vr:cũ clericꝰpoſſit pᷣſcribere ĩdecimis ⁊ nõ icathedra/

—

tico:cũ cathedraticũ nõ poſſit eps a ſe abdicare: ut e de dona. paſtoralis.
Be negocio.de hoc dixi.õ.e.q.i.c.reueriimini.

as:mõ emẽdet: quod mius fecit.
quid ẽ fideliter dare:niſi ut nec pe
ius nec minꝰ aliqñ offerat de gra/
no aut de uino aut de fructibus ar
borũ:aut de pecoribꝰ: aut de hor
to:aut de negocioꝰ:aut de ipſaꝰ ue
natione ſua. ¶ Itẽ ex cõci. rotho
magenſi.
Ecõicẽt᷑ qui decimas ſacerdoti/
bꝰᷣ dare nolũt. ESalea.
NMWnes decimeterre ſiue de
frugibꝰ ſiue de pomis arbo
rũ dni ſut: a illi ſanctificãatur. HDo
ues ⁊ oues ⁊ capre que ſub uirga
paſtoris trãſeũt: ꝗcquid decie eue
nerit ſactificabit᷑ dño.nõ eligat᷑ ne
qʒ bonũ neqʒ malũ:nec alterũ cõ
mutabit᷑. Siꝗs mutauerit:a quod
mutat:⁊ quod mutatuʒ fuerit dño
ſactificabitur:⁊ nõredimet᷑. Sed
qꝛ mõ multi iueniũtur decimas da
re nolẽtes:ſtatuimꝰ ut pᷣm dñni pre
ceptũ admoneãtur ſemel a ſecun/
do ⁊ tertio:qui ſi nõ emẽdauerint
anathematis uinculo feriatur uſqʒ
ad ſatiſfactionẽ ⁊ emẽdationẽ con
gruã. ¶ Itẽ ex ↄci.magociẽſi.
Aetexꝝ exeplo decie ſoſuat.
Ecimas deo ⁊ ſacerdotibꝰ

AQAei dãdas abraã factis a⁊ ia

cobꝰpromiſſis inſinuat.⁊ onines
ſci doctores ↄmemorãat.¶ Non
aũt decime ſũtredimẽde a populo
ſi aliter dare eas noluerit. UAn
ĩ eodẽ cõcilio legit᷑.
Decie nõſũt a populo redimẽde.
Ecimas quas populꝰdare
nõ uult niſi quolibʒ muner̃
ab eo redimãt᷑:ab epis ꝓhibẽduʒ
eſt ne fiat. ¶ Nẽ aug.
Muia decie déo nõredduũtur indi
ctio fiſci acceſſit.
( Aiores nr̃i iõ copiis oĩbuſ
abũdabant:qꝛ decias deo
dabãt ⁊ ceſari cẽſuʒ reddebãt:mõ

ãt qꝛ diſceſſit deuotio dei:acceſſiti

dictio fiſci.nolumꝰ partiricũ deo

decimas:mõ ãt tollit᷑ totũ.hoc tol

lit ſiſcꝰ quod nõ accipit chriſtus.
C Itẽ origenes. Koluũbas uẽedit
qui eccleſiã idiſciplinatis ↄmirtit.
Thoc diximꝰ pm ſimplicẽ i
tellectũ.iuxta moralẽ ãt ta/
lia dicemꝰ:a primo quidẽ de tẽplo
de quo ꝑ ꝓphetã dixit deus. Do
mus mea domus oronis nocabit
Ergo ſᷣm corporalẽ circũciſioneʒ
carnis ⁊ m corporalis legis feſti
uitates ⁊ ſacrificia ⁊ alia corpoꝛa/
lia conſequẽter ⁊ tẽplũ dei eſtima/
bit᷑ quod i lapidibꝰ iſẽſatis erat cõ
ſtructũ:primũ ꝗdẽa ſalomõe: dei
de reparatum ab eſdraꝰ:poſtea vo

xerat templum.

h¶Aut de ipſa. S. lxxxvi. di.
eſau. .⁊.c.qui uenatoribus
S.di.xxxiiij.quorũdã.õ. So
lu.ibi de arenaria nenatione
que ꝓhibita ẽ hic de ſalinoſa
que quibuſdãẽ oceſſa de qua
Ocimatio dari precipitur.ar.
xxiii.q.i.nam ſi.
i Anes. ſanctificãtur
O i.miniſteriis ſãctis.i.
ſancte dei eccleſie.ſ.vᷣputatis
cõferũtur.ut.xij.q.ij.nulli.ẽ.
e.q.i.reuertimini.
l:ꝛ: ¶ Admoneatur. trina. n. ad
monitio dʒ precedere nidictã
ar. xii.q.ij.indigne.S.v.q.ij.
preſenti.ſ.proxi.q.iiii.de p⸗
ſbyterorum. DZ
1 Ecimas.abraã: ut.xx
iii.q.v.dicat.
m ¶ Jacob.cum iret ĩ meſopo

tamiam dixit:ꝙ ſi ei bene ſuc
cederet. decimas deo daret.

n Ecimas. ex hoc.c.⁊
illo.i.q.i.nullus.æ.v/
ii.q.i.ſancitum.dicunt quidã
ꝙ non licet mihi ius meũ ſpi
rituale redimere.⁊ exponunt
finem ne fiat ab eis.ſ.ut redi
mãt:qꝛ ſimonia ẽ.ar. extra ðᷣ
ſimo. matheus. ⁊.c.querelaʒ
alii dicunt ꝙ ſi iniuſte uexor
ĩ iur̃ ſpirituali.qð ad me per
tinet uexationem meam redi
mere poſſum.nt ſi timeo iniu
ſte deponi ar. extra de ſimo.

nobis.i.q.iii.queſitum.⁊ iu

dicium iuſtum emere poſſuʒ.
ar.xiiii.q.v. non ſane. C.de
adul.ſerui.io. Conſueuit di
ci ꝙ ſi ſum in poſſeſſione poſ
ſum redimere alias non. ut
extra.eo.dilectus.
ocNe fiat.ſupple redẽptio ðᷣ
ciaꝝ ⁊c. ſicut dicit lex ꝙ fabᷣ
ñ põt dare pecuniaʒ pro ſpe
cie.ut.C. ð fabri.l.i.li.xi.ar.
contra.xiiij.q.vi.comperimꝰ
ubi precium recipitur pro re
ſpirituali.
70 Aiores. abundabant
S.e.q.i.decime.
q ¶Ceſari.s.xi.q.i.ſitributũ
ſ.xxiij.q.viij.conuenior.
r Dartiri.ideſt decimã par
tem dare.⁊ ita aliud eſt parti
ri ⁊ aliud partem dare. ff. de
nſufruc.etiam partis.ff. dep.
ſig.l.nomen. .poꝛ tionis.
8 0 Thoc diximus. caſus
ponit origenes auctori
tatem illam: intrauit ieſus in
templum eiiciens uendentes
⁊ cetera.dupliciter eam expo
nens ad litteram. uſqʒ ad lo
cum illuʒ:nunc autem. dein
de moraliter uſque in finem
ſic ergo ordina litteram. inci
pe ibi ⁊ primum.⁊ cum vene
ris ad illum locum nunc au
tem. repetas principium. =
hoc diximus ſecundum ſim
plicem intellectuʒ. Juxta mo
ralem autem alia dicemus.
t ¶Aſalomone. j. de conſe.
di.i.c.i.

ptiuitate babylonica.quia nabuchodonoſor deſtru

„ſe entolft õä gree
a romanis. i. a tito ? ueſpaſiano.xxiij.q.v. .hinc.hxxvi.di.ieiunium. 3 H. c. intelligunt illud ſi in plebibus de ſpãli lnia:qn.ſ.epᷣs ſpa/ l

——
D

4 87 ſce
. nõ remanet locus priuilegiatus.ar.ad H̊ liter ei concedit ut aliquem iſtituat.hoc.n.delegari põt: ut ex de pre
e. en e dedtlecncralker ar Direchile ſemel. ff. de ben. cum m. niſi hoc habeat ex Seneralicoſneludineuel ſpali. *“
hen. emp.edem.ſed dicimus hᷣ ueꝝ eẽ cũ ſuperioris aucte ecclia deſtruit.ar. eẽt reſcripta⸗ar i pro eis evira de kee cuͦn õ n
3 de conſe.di.i.placuit. le. ſuper eo. ſe illu .c.ſi in plebibus iĩtelligitur docu alau er ð 0
eder eoge Tranenn dan
ſden den Tt.nanm mõ ubiqʒ poſt chriſti aduenum a romanis ſcopis aut preſbyteris: ꝓpter que piiuli. cũ ecclia ua⸗
colitur. deſtructum. illa domus ẽ domus cathedras tantummodo appella HD de hereti. un
d & Secũdũ legẽ.quoad ceri orationis: qua deſtructa neceſſe ꝭ uiteuangeliſta euerſas eẽ ab bieſu “ enſnge e ne cin
monialia: ut ex de cõſti. trann nt iudei quaſi iam non babẽtes do zutinam audirent hec eum dicen, ( zterre eura aiat g
Bttoã mum orationis iam non habeant tem admonitione ſcriptur̃: qui glo ntar. cT decdcel.
H riodit fl⸗ tur priuilegium ſpeculationis dei nec trianinr de cathedris moyſi in qui ben. nulla. ⸗
. an tates. ñ iõ repreb? poſſunt ſecundum legem deoſer/ bus ſedent ⁊ uendunt carbedras ſ Kem greg. hie n⸗
dũt᷑:quia ad feſtiuitates neni uire. Hoc ergo facto omnia chri⸗ columbarum: ⸗ tradunt eas talib mutat gratia⸗ i
nmt: ſj quia nõ diuinis iſiſt ſtus eiecit in miniſterio ſpirituali prepoſitis ad quos recte dicitur a nmus npeeran
ſed turpibꝰ catienis.de con. uʒ actuũ ſuoꝝ:⁊ tunc quod fecit nii domino per hieremiamprophetã GM D —
qi.iii.ceiiſ.. ſibiliter egir: euciens uendentes Principes populi mei ſ meco ſ quia ambibel mua
8 Pietatẽ. i · . v. accuſa / cementes de templo: a mẽſas nu gnouerunt. filii enim ſunt inſipien Muchstia bie M giut
b dr tilitas. cũ uidet ꝙ non mulariorum euertens cathedras tes ⁊ non intelligentes: ſapientes communicato non aniti
põt ꝓlicere ĩ eis dicit. qunge uendentium columbas diſſipauit ſunt: ut faciant mala: bene autem fa patur audientia. ſic i
fudo ſanguinẽ meü. vñ dicit ad correciionem populi: ut non ꝓ cere neſciunt. Kum ergo eccle S. vl . i F. nerü. . ruli
ĩ ſanguine meo effuſo ꝓpter mundanis feſtiuitates in nomine ſie 1 oblationes earum non oſiſtãt vligr iſ.non nos u nnn
ecata redimẽéda. dei celebrent nec emptionibus niſi in poteſtate epiſcoporum pz 8. in ollel.
Bu vſcendo.per eos icor nuenditionibus uacent in loco non profecto ꝙ non ſunt ab alio recibi . — nck aii
ruptionẽ.i.ſi ite corrũpit e· Competenti: in quo nõ debẽt eme enge quam de mann eorum. nsprobatuted. ſein
ri. ytũ ad nrebrarguia oẽs tum uacare atq; congregari quaſi tum eſt. h yr ꝙ tales ipſo in eunn
corrũpũt᷑ ⁊ ificiuntur pecca⸗ in domo orationis. Munc autẽ ar Dmues balice ad eum pertinẽt re ſüt ſuſpenſi. ſed e
tis.uel in corruptionẽ.i.pu/⸗ bitror templum dei ex lapidibus epiſcopum in cuius territorio po/ 9 vr e de turebaß g
trefactionẽ.ſ.corporis ui de miuis conſtructuʒ eſſe eccleſiã chri ſite ſunt. ſnnerer ion il ui
tinẽtur ĩ morte ſicut ceteri. q. ſti: ſunt autem multtin ea non ſicut Mnes baſilice que p diuer hocquidam dimm am
nullaſi boedqun nuan condecetſpiritualiter niuentes: ſ ſa loca ↄſtructe ſunt uel dgo non ſunt ſuſpen mlüm
r over vartosora Ein carnem militates: quiẽ domũ iidie cõſtruũtur: i epi prare pſiſtůt. (:ſed ſunt ſuſden, unm
dus tormentoꝝ.ſ. uulnerati orationis de lapidibus uinis con 1 cuiuſ territorio poſi ite ſũt. Itẽ dendi. ⁊ exponunt iihmne⸗
onem:uerberationem: cola⸗ ſtructam faciunt eſſe ſpeluncam la calixtus papoa. interdicimus.i.in/ fmun
hiʒationem. tronum actibus ſuis: non eccleſia Arcbidiacon? archipreſbyter pꝛe terdicendum ci innh
le F Per oſce.in li.xii. ꝓphe/ dei digni: ſed ſpelũca larronum. oſims uel decanꝰ nec officia nec ms a bos e nirtl
tarum quorum primus eſ! OQui. n. conſiderat: in multis ec/ nſicia eccleſiaſtica ſine cõſẽſu epi Moer rſſ ſuſpe
oſee · nam hoc in michea. vi. cleſiis talium chriſtianorum pecca ſcopi tribuat. dsntopreiodd emi
Ic cr. i paup.? iops pun,/· a inueniet: arbitrates queſtũ eſſe AUllus oĩo archidiaconus teſt abſolmi: cum cõ5 mhlii
cos acquirẽs.ſ.ad modũ iſto pietatem?: ⁊ cũ debereni de euãge aut archip reſbyterſiue pre ditor canonis ſc uſn
rum qui pauca colligũt. lio uiuere vᷣm uiuere decet fuos poſitus uel deca noaiax curam uel 5 releruauen intaun
m Si cognoniſſes. ſupple dei: hoc non faciunt:ſed diuitias prebẽdas eccleſie ſine iudicio uel 0 mionemeer jiuni
fleres uel conuerſa eſſesg ad i 2 multas poſſeſſiones acquirũt:n conſenſu epiſcopi alicui tribuat:/ e ntall eondi ſin
dem:ꝑ predicationẽ.⁊ ẽ ibið ne dices ſpcluncam latronũ faciam moſicuta ſanctis canonibus cõſti ore ſaſpendit do acil
fectus locutlois ér H eſſe ſub illis eccleſiam: ut recte di/ tutum eſt: animarum cura ⁊ pecu/ ner pemieat: fun
aedefecib ocrtionit id cat chriſtus ad eos proprer diſſipa niarum eccleſiaſticaꝝ diſpenſatio iĩ Spcito penitet: ſan iarn
iij. ſaluator.. ff.ð here.inſti. rionem eccleſie ſue: que ut litas ñin epiſcopi iudicio ? poteſtate mane/ eſt ab lnpa. imnhian
l.i. infi. ſanguine meo: dü deſcendo in coꝛ ant. Si quis vo contra hoc facere q. vi. nos ſcõri. rx. ia
n QAui tradũt. nõ tant ſi ruptionem. Item ipſe per oſee ta aut poteſtatem que ad epiſcopum — nfin
moniacis.⁊ ẽ ar.ꝙ ubi cõis ẽꝭ li modo:ue mihi qꝛ facius ſum ſic pertinet:ſibi uendicare preſumpſe 13 er ibns ie Auten
c nonrefert cuius nome ex qui colligit ſtipulam in mefle: 1 ſẽ rit: ab eccleſie liminibus arceatu lis quirecipit ecde & in
Ninnl de ginenan ehe qui racemum in nindemia: cum m Irem greg. vii. in generali ſy ſiam a laico: non eſt iſ
nr promiſſ tantum de ſinmo ſint botriad manducandum ? pri/ nogdo reſidens dixit. ipſo iure Briart kuche
niaco loquit: ſed bic extẽdit mogeuita. ue anime mee: quia pe Se mani laici epiſcopams uelab cum acceditpoſſean eingl
eam etiam ad alios io riit timoratꝰa terra:a qui corrigat batiaſuſcipinõ debet. cõſenſus epi. ne ſarfin
o.α Auaris.S. di. lxxxv.florẽ in hominibus ommbus non eſt. Iquis deinceps epiſcopa/ cnelern nn
rmum.. 8 te 5. di, irf Et cum intellexeris ieſum dicentẽ ium uel abbatiã de manuali/ NR8R—— R
ad..Likig ii5. alia⸗ luseienn becrglanollra:albl cuius laice perſone ſuſceperit: ul mpaſtoralis. meael auin
q. ii. c. i. . ii. .S. ix. . iij.c. iij. ſ nimul zillud a n edg i0 latenus inter epiſcopos uel abba/ ns poteſtie w. n
3.e. q.i.qui ve.S.x.q.ii.eps cribitur. cum uidiſſet hieruſailem tes habeatur: nec ulla ei ut epiſco demume Pene
niſi in aliquo ſpali priuilegio ſtetit: aflemit ſuper eam: a dixit: po ſeu abban audientia concedaf qn roripit eccea,d ſe
ab eiꝰ iuriſditiõe ſunt exẽpte ſi cognouiſſes 7 lu. 1ſi rationabili inſt uper 7 grati am beati petri 4in / olens E en camn llci⸗
ex de prini.cũ ⁊ plantare. ter fleuit ſt uper hierul alez: rationa troitum eccleſie interdicimꝰꝰ quo cualt proprietate; eir
( Ollus. archipreſbyter bilius fleuit ſuper eccleſiam edifi,/ uſqʒ locum quem ſub crimine tam aliquam. nonutiehi tnn
er de earchiden d caiam quidem ur eſſet domus ora inobedientie quam ambitioniſ ex ſit prelatus. ftuncee in· n in
g Ard rii iin plebibas Bianle actann naienn propier u/ qua ſcelus idolarrie cepit reſipi, eſtſuſpenſus ſi 4 a
tum facit 5 archidiaconũ.ſ- Pia lucra ſpeluncam latroni: a / ſcendo non dcſeruerit. Similiter n.. ſic loqulr dn
illi qui dicũt ꝙ archidiacon? bitroꝛ conuenire uerbuʒz derde u etiam de inferioribus eccleſiaſti/ nnd cerl eNn6 in
uel alii prelati ex ſuo offõ pt ditoribus columbarum eis ꝗtra- cis dignitaubus conſtituimꝰ. JItẽ ii “ talis po Ur
dare prebẽdas æc. intelligdunt dunt eccleſias auaris a tyranis ſiquis imperatorum: regum ducũ i ablolut ab epiſco N
Hzſine lñia generali qui dieůt indiſciplinatis ⁊ irreligioſis epi- marchionum comitum uel quilibʒ po: quia ineligbllil in

Picnten
ſntier
Cniß⸗

bitaher

cymig

ſenten
tesn
ſnbe
ſeti
lopek

XVI

actus c: ut ex de elec.quiſquis. . H
Inneſtiturã.ſed nuꝗd ꝑ inueſtiturã factꝰ quis poſſeffor. ar.
nõ.ex de dona.ꝑ tnas.⁊ er de his que fi.a ma.pꝑ.ca. ex ore.? ex ð ſe.
? re iudi.cũ aliquibꝰ.ar. .ex de ↄſue.c.ii.ĩ fi.? ex de ſuc.ab iteſta.
cũ dilectus.ff.ð hen.emp.clauibus.⁊. j.e.c. O.in fi.

b —0 Voniã iue/
ſtituras. nel
ſemine.ar. ꝙ ad pᷣ/
ſctationẽ femine po
eſt quis inneſtitu
rã ↄſequi.ut ex ð in
repa.ex litteris.

c 9 Iquis.

d/Ane. diſceſſe

PCecnt

ahti
imn

runt. 5. viii.
q.iiij. nõne. . ſo. ibi
inciderat ĩ hereſim
ia damnatam: ⁊ ſic
ſentent ia canonis
erat lata in ipſum.
nt. xxiiij.q.i.acatiꝰ
Ileʒ talis ↄiuratio
nõ fuit nicioſa. ⁊ ſic
non obſtat. xi. q. i. ſi
nis clericorũ.
e Principes. ca-
nonici pnt recedeĩ
ab epo quẽ rex ine⸗
ſtiuit. ſic. xxix. di. ſi
quis ꝑ pecuniam.
f 6 Jquis cleri/
Decus.
gR Ieut. ſcindi.
A diuidi mn põt
ecclia ut de nna fiãt
due: ſed nõita diui
di:ut una ꝑmaneat
F. e. q.i. plures. Idẽ
Fi prebẽda.ut ex ð
pbẽ. maiorib. ſilir
ĩprouiciis.ut.c.di.
c. i. ff. ð offi. aſſeſſe 0.
ſi eadem.

h Et eccleſie.ſic G

ppter delictũ vniuſ
bois ſbijcit tota ter
ra iterdicto.ut ex ð
ſpon. nõ ẽ nobis.
D Er laicos.ſpẽ
Ea. hoc.c.itelligit
h. niſi aliqua ꝓmiſ
ſo preuenerit ſpem
ſua:alias nt dic poſ
ſũt monachi ↄueni
re ĩ aliquẽ ⁊ dicer ei
ſumas habitũ. volu
mus.n.te eligere in
abbatẽ: cũ fueris fa
ctꝰ monachꝰ.⁊ talit
pnit ↄuenir i aliquẽ
ar. xi. di. c. bene. nã
laicꝰ ſic põt poſtula
ri i epᷣm.ut.xi.diſ.
oſius licite. n. põt ꝗſ
habere ſpem de di⸗-
gnitate. ut. xli. diſ.
ad ꝓderit. lxxiiii.
di. conſuluit. viii. q.
i. qui epatũ. lxxyvii.
di. c. ij. lix. di. ſi offi/
cia. io. ſed hᷣ nõ cre⸗
do q; neophituſ nõ
põt eẽ abbas. ut ex
de elec. cnʒ cam ⁊
melius eỹ ð elec. of
ſei · c ců acd nr̃aʒ

1uGC Buas ititulatal

niſi ſint panperes.
ut ex ð eta. ⁊ quali.
eg le. ⁊.x.q.iij.unio

ſeculariũ poteſtatũ aut perſonaruʒ
inueſtiturã epãtꝰ uel alicuius eccle
ſiaſtice dignitatis dare preſupſerit
eiuſdẽ ſnĩe uinculo ſe obſtrictũ eſſe
ſciat. C Idẽ.
Excommunicationiſubiaceat nec
inueſtiture ſumat fructũ qui de ma
nu laici eccleſiam ſuſceperit.
Voniam inueſtituras?con
tra ſanccorũ patꝝ auctori⸗/
tatem a laicis in multis partibꝰ co
gnouimus fieri:⁊ ex eo plurimas
perturbationes in eccleſia imo rui
nam ſancte religionis oriri:ex qui
bus chriſtiane cẽſure religio cõtur
batur:decernimus ut nullus cleri
corum inueſtituras epiſcopaiꝰ uel
abbatie uel eccleſie de manu impe
ratoris uel regis uel alicuius laice
perſone uiri uel femine ſuſcipiat.
quod ſipreſumpſerit.recognoſcat
inueſtituram illam apoſtolica au/
ctoritate irritã eſſe ⁊ ſe uſqʒ ad di/
gnam ſatiſfactionẽ excõicationi ſbᷣ
iacere. ¶ Item ex caone apoſtolo
rum.
BDe eodem.
8— J quis epũs ſecularibꝰ pote
ſtatibꝰ uſus eccleſiã ꝑ pſos
obtineat:deponat᷑ ⁊ ſegreget᷑:oẽſ/
qʒ qui illi cõicant. Itẽ ex croni
ca anaſtaſii.
De eodem.
B Ane theſſalonicenſes epĩob
metũ imperatoriſanaſtaſu ty
