cleſia.ut.ſ.e.q.viii.ouenior.
a ¶ Mõ pualet.S.d.xcvi. duo
5.d.x.quoniã.S. xi.q.i.iſtud
b Es oẽs.cõfeſſionẽ.i.ad
eccleſias xpᷣm cõfitẽtes
c T Aeennolin pſtiniſ.S. lx
xxii.di.plurimos.io.

RE Egum. vi hreg. 0s.
hic vꝛ ꝙ ad iudiciũ ſecu
lare ſpectʒ defendere oppreſ
ſos ⁊? niduas ⁊ pupillos.ut.j
e.admiſtratores. ⁊.S.e.q.iii.
ab ĩꝑatoribꝰ.z.C.qñ imꝑa.
int᷑ pupil.⁊ vid.l.vnica.ſʒ
ſ.xxiiii.q.ul.ſi ꝗs de potẽtibꝰ
lxxxvii.di.deſolatis. ⁊.c.i.et
ii.⁊.xii.q.i.omnis etas.
bᷣ ¶ In loco iſto.i.in ecclia.io.
c ¶Japud.cõditiõi.nõ ꝙ
Oeioz dʒz facere qᷓ ſue cõ
ditõi cõueniũt.ut.xciii.di.le/
gimꝰ. ⁊.vii.q.i.ſi qꝗʒ epᷣs.⁊ eſt
hic ar. õ clericos ꝗbus diſpli
cet cõditio fua qui comaʒ uo/
lũt nutrire.et᷑ de ui.⁊ ho.cle.
clericus.
d CQui dictor.S.xvii.q.ul.
ſiꝗs ſeruum. B
e ¶ Qüo. ar. S.ii.q.vii.ñ põt.
f 6 Icat.ſo domoꝝ.cũ re
unerteret̃ de cede qua/
tuor regum.
g C Dia. hec lr̃ᷣa vr ſibi ödice
re ĩ eo ꝙ dicit hic ꝙ rᷣgis ſint
oĩa:⁊ ia dixit ꝙ oĩa ſint nicto
ris.⁊ etiã in geñ.dixit. Non

accipiã ex oĩbꝰ q̃ tua ſũt. Ad

H̊ dicas ꝙ abraã non ſuberat
iſti regi nec de regno ſuo erat
⁊ iõ pᷣdg erat in ſua ptãte.alio
qn ſi nõ fuiſſet ſua nõ potuiſ/
ſet inde dediſſe decimas mel
chiſedech. Sed ſi ſub aliquo
militet pᷣda tota dni eſt. ſʒ ip
ſe tenet eq̃liter diuidere bʒ ꝑ
ſonaꝝ q̃litates.ut.S.diſ.i.ius

militare. ſic decime dant᷑ eo

ut eas diuidat.xii.q.ii.cõceſ
ſo. qð q̊ dẽ ꝙ de iure gẽtiũ no
ſtra fiũt q̃ capimꝰ in bello.ut
ff. de acg.re.do.nãle.ꝭ.ulti.⁊
uerũ eſt ꝙ capiẽtis eſt:ſʒ n te
net̃ dño dare ut diuidat ſᷣm
merita hominũ.io.
hb Bmiſtratores. puatoſ.
vr gᷣꝙ ipſo iure ſit excõ
municatꝰ pᷣnceps qui nõ facẽ
iuſticiã clerico.
i On ſoluʒ. miſtri. ſi. xpx.
i. nec is.
le Sortitudies.i.demões.⁊
ita eſt bonũ ꝙ demones ſunt
ut. j. e. F. ul. ſic bonũ ẽ ꝙ here
tici ſunt.ut.j.ꝓxi.q.ul.c.ult.
1 On eſt erndelis.

m Vi malos.naſa inter
fectõis.i.ptãtem.
n . Miniſter. ? tales ꝗ mittũ
tur ad puniendũ malos dicũ
tur abeſſe cã rei pub.ut.ff.ex
qui.cau.ma.qui mittunt᷑. .q
ſitum.

pꝛiſtinis ꝑdurare crimibus: quos
opoꝛter per ſecularis potentie diſ/⸗
ciplinaʒ a tam pꝛaua conſuetudine

coerceri:qui per ſalutifera ſacerdo

tũ monita noluerunt renerti.
¶Item hiero.ſuper hieremiam.
¶ Galos cõpꝛimere a bonos ſuble
uare: regum officium eſt.

Rn officiũ eſt pꝛopꝛiũ fa⸗

cere iudiciũ atqʒ iuſticiã: ⁊ li
berare de manu calũniantiũ ui op/
pꝛeſſos.⁊ peregrinis pupilliſqʒ ⁊
uiduis qui facilius oppꝛimuntura
potẽtibus:pꝛebere auxiliũ.⁊ ut cu
ram eis pꝛeceptoꝛũ dei maioꝛẽ in/
iiceret:intulit. Nohite ↄtriſtari ut
nõ ſolum eripiatis: ſed ne patiami
ni quidẽ ut ueſtra cõniuentia eueni
at eos ab aliis cõtriſtari:⁊ ſangui/
nẽ innocentẽ non effundatis in lo/
co iſto. homicidas eniĩ ſacrilegos
c.a poſtpauca.ſi inquit hocfece/
ritis o reges inda:tenebins pꝛiſti
nã poteſtatẽ. ¶ Apſis autẽ pꝛinci/
pibus ⁊ poteſtatibus fidẽ ⁊ reuerẽ
tiam ſeruari opoꝛtet:quã qui nõ ex
hibuerit apud deũ pꝛemia inuenir
nõ poterit. Unde idẽ hiero.
Eterna mercede fraudatur: qui fi
dem ⁊ reuerentiã poteſtatibus ſer
uare contẽnit. 1:
Japud carnales dominos in
minimis fideles fuerint: incipi
ent eiſ apud deũ pꝛemia maioꝛa cõ
mitti. oꝛnat autẽ doctrinã domini:

qqui ea que cõditioni ſue apta ſunt

facit:⁊ e diuerſo cõfundit eam:qui
nõ eſt ſubiectus in omnibus.⁊ cui
conditio ſua diſplicet qui contra/
dictor atqʒ fraudatoꝛ i nullo fidẽ
bonã oſtendit.quomõ eniʒ poteſt
fidelis eſſe in ſubſtãna dei: qui car
nali domino fidẽ exhibere non po
tuit. C Item ambꝛoſius in lib. i.

debalrirehig.

ilitaris diſciplia regi oĩa ſeruat
at aliquis cum ipſe uicerit
Iquomõ dixit abꝛaam ad regẽ
ſodomoꝛũ:nibil ſumã abs te:cuʒ
pꝛeda utiqʒ in poteſtate uictoꝛis fu
erit:decet militarẽ diſciplinã:utre
gi ſeruent᷑ omnia. ſane his qui ſe/
cũ fuiſſentin adiumentũ foꝛtaſſe ſo
ciati partẽ emolumenti tribuendã
aſſerit tãquã mercedẽ laboꝛis. Jõ
qʒ quoniã ſihi mercedẽ ab bomie
nõ queſiuit:a deo accepit:ſicut legi
mus ſcriptũ:quia poſt hec vᷣbafa⸗/
ctũ eſt uerbũ domini ad abꝛaã ĩ ui
ſu dicens. noli timere abꝛaam ego
pꝛotegã te:⁊ merces tua erit mag/
na ualde. .Pꝛeterea ſicut pꝛin
cipibus ⁊ poteſtatibus fidem etre
uerentiã exhibere cogimur:ita ſe⸗
culariũ dignitatũ adminiſtratoꝛi/
bus defendendaꝝ eccleſiarũ neceſ
ſitas incumbit.q ſi facere cõtem/
pſerit:a cõione ſunt repellendi.
Eanae iohãnes octauus.
uerimonias eccleſiarum: qxi in
dignitatibus agnnt: attemine de/

142
.4 — „

Sminiſtratoꝛes plane ſecula

riũ dignitatũ qui ad eccleſiaz
tuitionẽ pupilloꝝ ac uiduarũ pꝛo/

tectionẽ rapaciũq; refrenationem
cõſtituti eſſe pꝛoculdubio debent:
quotiẽs ab epiſcopis ⁊ eccleſiaſti⸗
cis uiris cõuenti fuerint: eoꝛũ que
rimonias attentius audiant: ⁊ ᷣm
ꝙ neceſſitas expetierit abſqʒ negli
gentia examinẽt:⁊ diligenti ſtudio
coꝛꝛigant.ꝙ ſi dei timoꝛẽ pꝛe ocu/⸗/
lis nõ habẽtes negligere poſt ſecũ
dã ⁊ tertiã admonitionẽ inuenti fu
erint:omni ſe nouerĩt cõione uſqʒ
ad cõdignã ſatiſfactionẽ pꝛiuatosꝰ
¶ Item bhiero. ſuper iohel.
Non ſolü homines:ſed a cõtrarie
foꝛtitudines ſunt ultrices ire dei.
On ſolũ homines miniſtri
ſunt a ultoꝛes ire dei his qui
malũ operant᷑.unde non ſine cauſa
gladiũ poꝛtant:ſed etiam cõtrarie
foꝛtitudines que appellant᷑ furor
T ira dei. Idem ſuꝑ iſaiam.
Qui crudeles uiguilat:nõ eſt talis
qualis panientibus uidemur.
Oneſt crudelis qui crude/
les iugulat: ſʒ crudelis ideo
uocatur: quia crudelis patiẽtibus
eſſe uidet᷑. Mã latro ſuſpẽſus pati
bulo crudelẽ iudicẽ putat. Idẽ
ger eʒechielem. l.iii.
diniſter eſt dei: qui malos per/
cutit in eo q; mali ſunr.

AVi malos ꝑcutit in eo ꝙ ma

li ſunt:a babʒ uaſa interfecui
onis ut occidat eſſimos: mini⸗
ſter eſt dei. hae ſuper epiſto

lam ad galat. li. ij.
Nõ ſcelus admittit iudex qui ho

mines nincit.
Udex nõ eſt auctõ ſceleris ho⸗

mines uinciendo. & Idez ſu /

r bieremiam.
Non ſanguinẽ effundit:qui hbomi
cidas a ſacrilegos punit.
Omicidas ſacrilegos ⁊ ue/
nenarios pũjre:nõ eſt effuſio
ſanguĩs: ſz legu miſteriũ. Itez
cypꝛianus. Pꝛincipes po
is parcere nõ debent. .
J audieris in una ex ciuitati/
us quas dñs deus tuuſ dabit
tihi inhĩitare illic dicẽtes:eamuſ ⁊
ſeruiamꝰ diis aliẽis: quos deos ñ
nouiſti:interficiẽs necabis oẽs ꝗ
ſunt in ciuitate cede gladii:a incen
des ciuitatẽ igni:a erit ſine hĩracu/

lo ineternũ.nõ reedificabit᷑ ẽt nũcꝰ

ut auertat᷑ deꝰ ab indignatione ire
ſue:a dabit miſericoꝛdiã tibi ⁊ mi/
ſerebit᷑ tui.a multiplicabit te. ſi au
dieris uocẽ dñi dei mi ⁊ obſeruaue
ris pꝛecepta eiꝰ.cuius pꝛecepti et

nigoꝛis memoꝛ mathathias inter

fecit eũ qui ad arã ſacrificaturus ac
ceſſerat. Qꝗ ſi añ aduentuz chꝛiſti
circa deũ colẽdũ ⁊ idola ſpernẽda
hec pꝛecepta ſeruata ſũt:quãto ma
gis Roſt aduẽtũ chꝛiſti ſeruãda ſũt
qñ ille ueniẽs nõ tantũ uerbis nos
hoꝛtatus ſit:ſʒ etiã factis. ¶ Iem

o Dmicidas. B

Ebẽs ꝙ homi⸗
cide ⁊ ſacrilegi ⁊ ue
nefici capite puniũ
tur. ð homicidis pʒ
ut de pe. di. i. ſi quil
cũ telo. de uenekficis
ſimilit᷑ ptʒ. ut.ff. ad
l. cor. de ſic. l. iii. de
na ſacrilegoꝝ ha
es. xvii. q.iiii. ꝑ to

tũ.⁊.ff. ad.l.iul.pe

cul.ſacrilegii.

pP Q◻⁰ Jaundieris

hbec v̈ba ſum
pta ſunt de deutro/
nomio uſqʒ ad illũ

locũ: cuiꝰ precepti.
q C Mecabis.tu qui

cũq; ſis.⁊ ſic qũq
ille qui nõ eſt iudexr
põt pũire maleſicoſ
ut. j. e. q. ul. legi.

r Dẽs g. ſi g alig

heretici ſunt in vna
ciuitate tota ciuitas
põt exuri.⁊ ſic eccle

ſia uel ciuitas puni

tur ꝓ delicto ꝑſona
ruʒ.ut.xxv.q.ii.ita
noſ. . C. de ſa. ſac.
eccle. iubemꝰ nullã.

ar. Z. xpi.q.vi.ſi epi

ſcopũ.qꝗd iuris ſit ð
H notat᷑ in illo bro/

cardo.ar.delictũ ꝑ⸗
ſone. ⁊c. Itẽ habes

hic ꝙ heretici occi/

di poſſunt.ut.s.e.q

iiii.qn.io.

(CNüc.i. uſqzi fu

turũ.ſic.xi.q.iii.uo

t Quius.hec ſunt

uerba cypriani.

u ¶ Mathathiaſ. ut

legit᷑ in lib.macha/
beoꝝ.

(ig

i

n,

n.
1

hare

Uroncriee
ieſeaee
Khtnefi
pdicrgen

1Cdetli
ellentnt
diat
ginot

nkfnlhn

her uin
A ehr

Phericae

Ninrie
iio⸗
Hiingii
ſſerictin

Cnusbeſt
hqhin.
Catabitn
finlont
4

Utrygi
.

ſe
id

a S fidẽ. cogen
Aae ſic. xlv.
di. de iudeis.
b ¶ Integritate.i. ſe
curkate.
cPrepoſtẽa.i.ĩo
dinata.
d C Miſi cnra.i.niſi
delinquẽs pᷣmo in/
ſtruat᷑ ad bonũ. uel
niſi cõripiẽs pᷣbeat
pᷣus exẽplũ bone ui
le. ut.iii.q. vii... põ
ro.
e ¶Cogimi.ꝗ enim
ex tiore bñ facit re/
pntat᷑ nõ facere. ut
e de reg. iur. gex ti
more.⁊ qui cogiii
mutare locũ nõ mu/
tat locũ ſʒ mutat᷑.ut
vii.q.i.mutatones.
nec pmiũ aliqð de/
bemꝰ? cõſeg ex H ꝙ;
facimꝰ iuiti.ut.xiii.
q. ii. ꝙᷓ prepoſtera.
vñ ſi aligs cogit̃ ad
ire hereditatẽ quaʒ
ex cã fideicommiſſi
rogatꝰ eſt reſtitueĩ
nullü ↄſegt omodũ
ex tli aditoe nec põt
uti bñficio legis fal
cidie. ff. ad trebell.
cogi..metianus.
CMiſi elegerit.po
teſt eni aligs male/
facere ꝓpter nolun
tatẽ coactã.ut.xv.q
i.c.merito.ſʒ ñ põt
bñfacere ꝓpter uo
lũtatẽ coacta ut hic
83 dicitur.
g J ꝓpterea.
b G N ſ diſſn
ſt. Iʒ eccleſia
ſit ubiqʒ diffuſa.tñ
eadẽ ĩſolidũ nubiqʒ
eſt. ut. ſ. ꝓxi. q.i. lo⸗
nitnr.
i Del pecũie.⁊ ita
pũiri poſſũt hertici
ab eccleſia in rebuſ
ĩ honore nel exilio.
nt.ð. q.iiii. qñ. ⁊. c.
nõ inuenit.et. ſ. e.ð
lyguribꝰ. in fi. ⁊.ſ.q
pii.c.i.ſʒ õ.eccleſia
nõ debet in delictis
reciꝑe penã pecuni
arid.nt e de pe.lʒ.
Rũ. ꝙ eccleſia põt
infligere penã pecu
niariã qn magis il
la timet . nel dic ꝙ
tũc põt infligẽ cũ h̊
inuenit̃ expreſſum
ex de of. del. de cãis
On putes.eũ
nõ cedis.ꝗ ali
os poſſũt coꝛrigere
habes. S. q. iiii. duo
iſta. 2. 5. . c. i.

XXIII

auguſtinus cõtra petilianũ.
Tribulationũ flagellis aliquando
perfidia caſtigatur.
Ofidẽ nullus ẽ cogẽdusꝰ:ut
dicitis:ſʒ ꝑ ſeueritatẽ ĩmo ⁊ ꝑ
miſericoꝛdiã dei tribulationũ fla-
gellis ſolʒ ꝑfidia caſtigari.nũquid
qꝛ moꝛes optimi libertate uolũta
nis eligunt᷑:iõ moꝛes peſſimi nõ le
gis integritateꝰ puniunt᷑: ſed m̃ul
trix male uiuẽdi diſciplia pꝛepoſte
ra eſt:niſi cura pꝛecedẽs bñ uiuẽ
di doctrinam pꝛetẽdat.ſic igit᷑ que
aduerſus uos leges ↄſtimure ſũt nõ
eis bñfacere cogiminiſʒ maleface
re ꝓhibemini. Nã bñfacere nemo
põt niſi elegerit:niſi amauerit q ẽ
in libera uolũtate. cum aliquid ad
uerſus uos leges cõſtituũt:admo
neri uos credite ur cogitetiſ quare
iſta pariamini. ſi ꝓpter iuſticiã re/
uera illi ꝑſecuroꝛes ur̃i ſũt.bti autẽ
uos ꝗ ꝑſecunonẽ paſſi eſtis ꝓpter
iuſticiã qꝛ poſſidebitis regnũ celo
rũ.ſi aũt ꝓpter iniquitatẽ ſciſmatis
ur̃i illi quidẽ coꝛꝛectoꝛes ur̃i ſunt.
uos aũt ſicut ceteri diuerſoꝝ ſcele/
rũ rei:
fecto infelices ⁊ in hoc ⁊ in futuro
ſeculo eritis. C Jdem.
Iniuria ſacramentoꝛũ chꝛiſti:a re/
gibus eſt uindicanda.
8 J.,ppptereaꝰ ꝑſecutoꝛ nõ fnit na
buchodonoſor rex:qꝛſcelꝰĩ ſã
ctũ danielẽ cõmiſſũ uidicauit iuſtiſ
ſime:qũo uindicãdũ eſt a regibꝰq;
cbꝛiſti ſacr̃a exufflant᷑: ſi pꝛophete
niẽbꝛa qꝛ in periculũ miſſa ſunt: ſic
uindicari meruerũt. Idem.
Diligẽtiſſimi rectoꝛes ſũt: qui ma
los ur a malo fugiãt ꝑſequunt᷑.
Juos ↄtra eccleſiã chꝛiſti alta
ria erexiſſe ⁊ a xpiana unitate:
que toto oꝛbe diffundit᷑ ſacrilego
ſciſmate ſeꝑaros eſſe ⁊ coꝛpi chꝛiſti
q eſt eccleſia roto oꝛbe diffuſa re/
baptiʒãdo ⁊ blaſphemãdo:a quan
tũ poteſtis aduerſarios expugnan
do ſcã ⁊ canõica ſepultura ↄuincit
uos ĩpii atqʒ ſacrilegi eſtis.illi aũt
qui uos pꝛo tãto ſcelere taʒ leuiter
dãnoꝝ admonitõibus nel locoꝛuʒ
uel honoꝝ uel pecunie pꝛiuatione
deterrẽdos coercẽdoſq; decernũt
ut cogitantes quare iſta pariamini
ſacrilegiũ ur̃3ʒ ↄgnitũ fugiatis ⁊ ab
eterna dãnatiõe liberemini: diligẽ
tiſſimi rectoꝛes ⁊ piiſſimi cõſulto/
res deputant᷑. ¶ Idem ſuper epi/
ſtolã iohannis. Nõ amatur
ſeruus uel filiꝰ cũ non coꝛꝛipit᷑.

LDzse pntes te tũc amare ſer⸗/

uũ tuũ:qñ eũ non cedis aut
tũc amare filiũ tuũ qñ ei nõ das di
ſciplinã:aut tũc amare uicinũ/muʒ
qñ eũ nõ coꝛꝛigis.nõ eſt iſta chari⸗
tas ſʒ languoꝛ.ferueat charitas ad
emendandũ ⁊ ad coꝛꝛgendũ.ſi ſũt
bõi moꝛes delectẽt:ſi aſt mali emẽ
dent᷑. ¶ Ideʒ in li. de ciuitate dei.
Innocentis officiũ eſt nulli nocere
4 peccantem punire.

i penas legibꝰ pendẽt:ꝓ

On eſt innocẽtie parcẽdo ſi
nere ut in malũ grauius inci
dat᷑.ꝑtinet ergo ad innocẽtis offici
um nõ ſolũ nemini maluʒ inferre:
ueꝝ etiã cohibere a peccato uel pu
nire peccatũ:ut aut ipſe ꝗ pꝛiꝰ odio
habet᷑ coꝛigatur experimẽtoꝰ: aut
alii terreant᷑ exemplo. ¶ Ideʒ ad
lotharium. Non eſt mile/
ricoꝛs qui uiciis numiendis parcit
CQai uiciis nutriẽdis parcit et
auet ne cõtriſtet peccãtiũ uo
luntatẽ taʒ nõ eſt miſericoꝛs:quã ꝗ
nõ uult cultrũ rapere puero: ne au
diat ploꝛantẽ.⁊ nõ timet:ne uulne⸗/
ratũ doleat uel extinctũ. ¶ Item
aug.ſuꝑ epiſtolã ad romanos.
Enoꝛmia flagitia: per ſeculi iudi/
ces coꝛipiantur.
Banr quedam enoꝛmia flagitia
qu

e potius per mũdi iudices:

quã ꝑ antiſtites ⁊ rectoꝛes eccleſia
rũ uindicant᷑.ſicẽ eſt cũ quis interfi
cit põtificẽ apoſtolicũ epũm pꝛeſ/
byterũ ſiue diaconũ:hmõi reos re
ges ⁊ pꝛincipeſ mũdi dãnant.ergo
nõ ſine cã gladiũ poꝛtant: qui talia

ſcelera diiudicãt.ſũt enĩ maxĩe con

ſtituti ppter bomicidas raptoꝛes
ut etiã illos dãnent:a alios ſuo tĩio
re cõpeſcãt. ¶¶ Itẽ cypꝛianꝰ in no/
uo genere abuſionis.
Furta: cria a rege ſunt cobibẽda.
1 Ex debet furta cohibere:ad/
wulteria punire:ĩpios de terra
ꝑdere:parricidas:⁊ ꝑiuros nõſi⸗

nere uiuere:filios ſuos nõ ſinerei/

pie agere. ¶ Item aug. de libero
arbitrio.lib.i.
Non peccat qui ex officio nocen/
tem interficit.

homicidiũ eſt hominẽ occi

dere:põt tñ aliqñ occidere ſine
peccato.nã a miles hoſtẽ ⁊ iudex
uel miniſter eiꝰ nocentẽ:⁊ cui foꝛte
inuito atqʒ ĩpꝛudẽti telũ manufu
gerit:nõ mihi uident᷑ peccare:cuʒ
hominẽ occidũt:ſʒ nec etiã homici

de iſti appellari ſolent. Ideʒ in

queſtionibꝰ leuitici. Cũ homo iu
ſte occidit᷑:lex eũ occidit nõ tu.
¶ Item pelag. papa.
on qui ad bonuʒ ſed qui ad ma
lum cogit perſequitur.
On uos hoĩm uanilo ga re/
tardẽt dicentiũ:qꝛ pſecutiõʒ
eccleſia faciat: dũ uel ea que cõmit
tunt᷑ repꝛimit:uel aĩaꝝ ſalutẽ requi
rit.errãt bmõi rũoꝛisfabulatoꝛes
nõ ꝑſequit᷑ niſi qui ad malu cogit.
qui vo malũ uelfactũ iaʒ puniruel
ꝓhibet ne fiat:nõ perſequit᷑ iſte ſʒ
diligit. Naʒ ſi ut illi putãt:nẽo nec
repꝛebẽdẽdus ẽ a malo nec retra/
bẽdus a malo ad bonũ eſt:hũanaſ
7 diuinas leges neceſſe eſt euacua
ri: que ⁊ malis penã ⁊ bõis pꝛemia
iuſticia ſuadẽte cõſtituũt. malũ aũt
ſciſma eſſe? ꝑ exteras etiã ptãtes
bmõi oppꝛimi debere hoĩes canõi
ceſcripture auctoꝛitas ⁊ paternarũ
regularũ nos vᷣitas docet. ꝗſquis

2 329

l ¶ Dicinũ.ar. eſt hie ꝓ.h. ꝗ
dicit ꝙ illud pᷣceptũ ſi pecca
uerit. ad oẽs ſpectet.ſʒ tu itel
ligas iſtud de illis qui aliqnã
habẽt ptãtẽ ſuꝑ alios.nel itel
ligit de canonica denũciatõe

ad quã ꝗlibet tenet᷑.ut dixi.x

xii.q.v.̊ vꝛ.uel dic ut dixi.õ.
e.duo Na i
m n eſt.inocẽtie.i.boni
Lyviri.
n ¶ Nemini. ſi. xxii.q.ulti.de
forma.
o ¶ Experimẽto.ſi.ii.q.pii.ꝗᷓ

propter.
p 0 Ni uiciis.rape.ſi.xxii
q.ii.ne uis.3.
q nt ã. põtificẽ. pe/

nã taliũ hes.S.xvii.q.

iiii.qui ſubdiaconũ.j.xxv.q.

ul. c. ulti.

Rær. adulteria. .j. xxx Z

r
iii.q.ii.inter hec.
ſ Parricidas. penã parrici
darũ hẽs.ff. ad.l. põpo.de ꝑ
rici.l.pe.
t ¶Et ꝑpiuros. qð hic dr ꝙ ꝑ

iurus punit᷑ pena capitis.in

telligas de teſte qui fert falſũ
teſtimoniuʒ in cã criali:talis

eni mortẽ meret. ff. de ſic. li.
F. i. alias eniĩ ſi in ctibus gs
ꝑiurus ẽ notat᷑ infamia.C. ꝭ

trãſac.ſi ꝗs maior. alias ſolũ
deũ hʒ ultorẽ. ut.C. ð re.cre.
l.ii. uel ſi ꝑiurus ẽ per prici

pẽ fuſtibus caſtigat᷑. ff. de in

reiu.ſi duo.ꝭ.ulti.aliaʒ penã
habes.vi.q.i.quicũqʒ.
u JYhomicidiũ.naʒ ⁊ mi
2 caſus ponit B;.
alii duo ſunt cũ facit defendẽ
do ſe uel alii ſubueniẽdo.ut.s
e.cum homo.

x ¶Inuito. fortuitꝰ enĩ caſu

nõ imputat᷑. ut e de homi.la
tor.dũ tñ nõ pᷣceſſerit culpa.
li. ſepe.
a C Imprudenti. nõ vꝛ ꝙ im
prudłẽtia excuſat euʒ qꝛ impe
ritia culpe annumerat᷑.ut.ff.
de reg.iu.ĩperitia.ſʒ dic ĩpru
denti.i.ignorãti.
b ¶Cerx eũ occidit.ſic.xxxiii
q.ii.quos deus.io.
L uos. naniloga. nãe
uoces ppli nõ ſũt audiẽ
de.ex᷑ de elec.oſiuſ.C. de pe.
l. decurionũ.
d C Ad malũ. qñqʒ ꝑſecutio
largius ſumit᷑.ut.S.e.q.iiii.ſi
eccleſia.

e ¶ Exteras.ſic.j.e.de lyguri

bus.⁊ dixi.s.e.pᷣncipes.

2 & In ſciſmate. g ſciſ ma Enõ
habere caput romanã eccliaʒ
nt. xxiiii.q.i.eſt.⁊.c.hec quo/
niã netus.io.
b¶ Secũdo. hic dr̃ ꝙ bis de
beat admoneri excõicandus
maxie hereticꝰ: alibi dicit̃ ꝙ
ſemł.nt.ſ. ꝓx.cã.q.i.q domꝰ
alibi ꝙ fepiſſime.i.q.vii.con

neniẽtibus. quandoqʒ dicit

de trina admonitiõe. ut. S. e.

adminiſtratores.j.ꝓrxi.cã.q.

iii.de excõicatõis.qd iuris ſit
dixi ſuꝑ illo.c.que domus.
c ¶ Orationẽ.i.ſupplicationẽ
qꝛ ſine ſpe nenie depõit nt ſta
tim ſubiũgit.xxi.di.in tautũ.
uel iõ dicit: qꝛ ſciſmatico ſiue
intruſo nulla dat᷑ andiẽtia.ut
xxiii.di.in nomine.
d ¶ Recipere.xi.q.iii.ſi quis
epũs in cõcilio.

dat. ,
CMõ ꝑſequat᷑. ecclia.nec ẽt
uos per ↄſequẽs qui aucte ec
cleſie eos coercetis.

g & Principẽ. eccleſiaſtica

ſona licite põt petere ut mali
detineant᷑ ⁊ ducant᷑ ad iudi/
ciũ.nt.S.e.vnũ ſolũ.⁊.ſ.e.re/
legentes.
h Ordinabat᷑.j. xxiiii.q.i.
pudengda.
.i Elyguribꝰ.ruſticitate
O i. ſuꝑbia. alibi ponit᷑ ꝓ
ſimplicitate. ut.ii.q.vii.ſãcia
⁊ ſic eſt ar.ꝙ qnqʒ nõ ſit ꝑcen
dũ ruſticitatt.
l ¶¶ Electis.ſed q̃liter potuit
bec cã per ꝓcuratorẽ agi: cuʒ
iſti de crie cõuenirent᷑.ſed dic
ꝙ lʒ fuerit de crie actũ non tñ
crialiter. vñ potuit ꝓcurator

interuenire.⁊ ex de accu.ueni

ens.⁊.c.ſuꝑ his. ⁊.iii.q.vi.̊ᷣ
quippe.

LCau.

rgo ab aplicis diuiſus eſt ſedibꝰ:
in

ciſmate eũ eſſe nõ dubiũ ẽ:⁊ cõ
tra uniuerſalẽ eccleſiã altare conat᷑
erigere.ſʒ quid de talibꝰ inſertꝰ in
chalcedonẽſi ſynodo canõ ↄſtituat
gloꝛia ur̃a conſideret:ubi poſt alia
ſic dicit: qui a cõione ſeipſũ ſuſpen/
dit ⁊ collectã facit ⁊ altare cõſtimit:
noluerit uocãti epiſcopo ↄſenure
noluerit eidẽ acꝗeſcere neqʒ obe
dire ⁊ pꝛius ⁊ ſecũdo uocãti:hunc
oĩno dãnari nec unquãuel ofoneʒ
mereri:necreciꝑe eũ poſſe hono
rẽ.ſi enĩ ꝑmãſerit turbas faciens ⁊
ſeditiões eccleſie per exterã ptãteʒ
tanquã ſeditioſũ cõpꝛimi.Et btũs
aug. de talibꝰ dicit. inulta etiã cũ in
uitis benigna quadã aſpitate ple/
ciẽdis agẽda ſunt:quoꝝ potiꝰ utili
tati ↄſulendũ eſt quã uolũtati. Nã
in coꝛꝛipiẽdo filiũ quãuis aſpe:nũ
quã pr̃nus amoꝛ amittit᷑. fit m̃ q
nollet ut doleat:qui eniã inuiꝰ uide
tur doloꝛe ſanãdus. Ecce uidetis
quẽadmodũ tãti teſtimonio pf̃is
nõ ꝑſequat᷑ coercẽdo talia:ſʒ dili/⸗

gat emẽdãdo tales ſemꝑ eccleſia.

facite ergo etiã uos:q ſciẽtes intẽ

tionẽ xpianitatis ur̃e frequẽter hoꝛ

tamur: a date operã ut taliafieri ul/
tra nõ liceat:ſʒ etiã qd uobis facilli
mũ eſſe nõ dubito. hi qui talia pꝛe
ſũpſerũt: ad piiſſimũ pꝛincipẽ ſub
digna cuſtodia dirigant᷑. recolere
eni dʒ celſiudo ur̃a ꝗd per uos de
us fecerit tꝑe illo quo hiſtriã ⁊ ue/

netias tyrãno totila poſſidẽte:fran

cis etiã cũcta uaſtãtibꝰ: nõ ante m̃
mediolanẽſẽ epũm fieri ꝑmiſiſtis:
niſi ad clemẽtiſſimũ pꝛincipẽꝰ exiñ
retuliſſeris:a ꝗd fieri debuiſſʒ:eiꝰ

iteꝝ ſcriptis recognouiſſetis:⁊ ĩra

ubiqʒ feruẽtes hoſtes:rauẽnã m̃ ⸗

is qui oꝛdinabat᷑: ⁊ is qui oꝛdinã

dus erat ꝓuidẽtia culminis ur̃i de
ducti ſũt. C Idẽ narſe parricio.
Sciſmaticos ⁊ ber̃ticos ſeculi po
teſtates coerceant.
Elyguribꝰ atqʒ ueneticis et
hiſtrüs epis gd dicaʒz:quos
idonea ẽ excellẽtia ur̃a ⁊ rõe ⁊ ptã/
te repꝛimere:a dimittitis eos in cõ
tẽptũ aplicaꝝ ſediũ de ſua ruſticita
tel gloꝛiari: cũ ſi ꝗd eos de iudicio

uniuerſalis ſynodi: qd cõſtantiopo

li per pꝛimã nuꝑ elapſã indictionẽ
actũ eſt foꝛte mouebat ad ſedẽ apo
ſtolicã qũo ſemꝑfactũ ẽ electis ali
quibꝰ de ſuis:ꝗ dare ⁊ acciꝑe rõeʒ
poſſẽt dirigere debuerũt: ⁊ nõ clan
ſis oculis coꝛpꝰ chꝛiſti dei nr̃i hoc
ẽſcãm eccleſiã lacerare. Nolite er
go dubitare huinſcemõi hoĩes pꝛi
cipali uel iudiciali aucte ain ere
qꝛ regule patrũ hocſpecialiter con
ſtituerũt:utſiqua eccleſiaſtici offi/
cii perſona cui ſubieciꝰ ẽ reſtirerit
uel ſeorſũ collegerit aut aliud altar̃

erexer:tſen ſciſma fecerit iſte excõi

cet᷑ atqʒ danetur. Qd ſifoꝛte ⁊ hoc
cõtẽpſerit: ꝑmãſerit diuiſiones et
ſciſma faciẽdo:per ptãtes publicaſ

oppꝛimat᷑. Ecce de quo animꝰ u

foꝛte timidus ẽ ne ꝑſequi uidearis
de prum uobis aucte hec bꝛeuit di

rigẽda curaui cũ mille alia exẽpla

cõſtitunões ſint: quibꝰ euidenter
agnoſcit᷑:utſaciẽtes ſciſſuras in ſcũ
eccleſia:nõ ſolũ exiliis ſʒ etiã ꝓſcri
ptiõe reꝝ a dura cuſtodia ꝑ publi⸗
cas ptätes dẽant coerceri. Idẽ
Ab eccleſie unitate diuiſi ſeculari/
bus ptãtibus coerceank.
Aali nos de gloꝛie ur̃e ſtudi
Eis iudicio guatulemur: nõ ſo/
ũ ur̃aʒ:ſʒ multoꝝ ac pene oĩʒ cre
dimꝰ hr̃e noticiã.⁊ iccirco nunc de
his que uobis pñtibus ibi fieri ſtu
pemꝰ fiducialiter apud gloꝛiã ur̃aʒ
duximꝰ cõquerendũ.thꝛaciꝰ ſigdẽ
atqʒ maximilianꝰ noia tãtũ epõꝝ
hñtes ⁊ eccleſiaſticã ibi unitatẽ per
turbare dñir:a oẽs eccliaſticas res
ſuis uſibꝰ applicare:in tãtũ utↄtra
unum eox.i.maximilianũ uſqʒ ad
nos ꝑ tã longũ iter nccitate ↄpellẽ
te quidã infatigabiliter uenientes

pꝛeces offerrẽt: ob quã cãm petrũ

pꝛeſbr̃m ſedis nr̃eſʒ ⁊ ꝓiectũ nota
riũ ad eadẽ loca duximus deſtinan
dos:ut ea que canonicis ſtaturis a
pꝛedictis pſeudo epis cõperint cõ
miſſa uel digna debeãt ibi ultiõe cõ

peſcere:uel eoſdẽ ad nos uſqʒ ꝑdu

cere.⁊ iõ ſalutãtes pr̃no affectu glo
riã ur̃am petimꝰ:ut pꝛefatis ꝗa no
ſtra ſede directi ſũt:in oĩbus pꝛebe
atis auxiliũ: nec putetis alicuiꝰ eẽ
pct ſi hmõi hoĩes ↄpꝛimunt᷑:boc
enĩ ⁊ diuine ⁊ hũane leges ſtatuer̃t
ut ab eccleſie unitate diuiſi ⁊ eiꝰ pa
cẽ iniqſſime ꝑturbantes:a ſeculari
bus etiã ptãnbus cõpꝛimant᷑. nec
gcquã maius ẽ unde deo ſacrificiũ
poſſitis offerre quã ſi id oꝛdinetis
ut hi qui ſ ſuã ⁊ alioꝝ ꝑniciẽ debac
chant᷑ cõpetẽti deheãt uigoꝛe ↄpeſ
ci. Item pelagius papaea.
Iniquitas pꝛauoꝑ: quãuis bonis
pꝛoſiciat:tamẽ punienda eſt.
Elegẽtes lt̃as excellentie ure
de iniuria quidẽ quã uobis in
iquoꝝ hoĩm pꝛeſũptio ingeſſit: ual
de doluimꝰ. Sʒ qꝛ ſcimus occulto
dei iudicio aĩaʒ ur̃am:⁊ ſi ꝑ alioꝛuʒ
iniquitatẽ ⁊ ſuꝑbiã a cõtaminatiõe
ſciſmatis cuſtoditã:egimus oĩpo/
tẽti deo gras:ꝗ etiã de malis hoim
actibꝰ bonaꝰ oꝑari ↄſueuit.nec eni
ſine illius ꝓuidẽtia factũ eẽ credẽ/
dũ eſt:ut inſenſari ⁊ ꝑuerſiſſimi ho
mines uſqʒ ad hoc ꝓſilirẽt: utſuaʒ
diuiſionẽ catholicã eſſe credẽtes ec
cleſiã:a ſua uos pollutiõe pꝛobibe
rẽt: ſic enĩ per miſericoꝛdiã dei eriã
neſciẽtibꝰ illis boc factũ ẽ: in a ſciſ
maticoꝝ cõiõe eruti catholice quã
diligitis ᷣuari uos ↄtigiſſet ecclie.
quãuis igit᷑ ũa per illoꝝ ſcelus fa
cta ſit utilitas:nolite tñ impunitam
pꝛeſũptionẽ iniquoꝝ hoĩm craſſa/
ri ꝑmittere. ſi eni boc qᷣ in ueſtraʒ
gloꝛiã pꝛeſũpſerũt:nõ fuerit uindi
cta cõpꝛeſſũ: ꝙ in oĩbus minoꝛibꝰ

EPer ptãtes. 5. e.

c.principes.

mm Dali nos.

pene. no ꝙ
dicit pene:⁊ tñ lõge
plures erant qui ne
ſcirẽt g ſi ſcirẽt. dũ
tñ ad modicã quãti
tatẽ deberet referri
ut.iii.q.vii.qui ſine
ff. de v̈b. ig. hec ad
iectio.
n ¶ ¶ Noĩa.ſic.xv.q.
ulti. ſigs pᷣſbyt. io.

o ° Elegẽtes. boa
0ꝙ ex malo

ꝓnẽit bonũ.ut.xiii.
di. nerui. in fi. ſicut
de facto iudeorũ ꝗ

crucifixerũt deũ.itẽ

eſt hic ar. ꝙ maluʒ
punit᷑ qᷓnis exinde

ꝓnenerit bonnʒ. ut

ſi gs pueruʒ caſtra
uerit:lʒ eũ meliorẽ
fecerit tñ punit᷑ff.
ad.l.acꝗ.ſi buus ſer
uũ.5..⁊ ſi puerũ.ᷣſili
ter lʒ gs rẽ fecerit ꝓ
hibitã:lʒ bñ fecerit
tñ punitur.fl. de re
mili.l.ii. F. in bello.
ar. Z. ff. ad. l. acg. ſi

ſernus ſeruum. 5. ſi

oliuam.

4

pon
Ecdhen
en

ionni
A
ſnn⸗
Gnün
in
Mur
ſonon
Cdn

al

Anitie

len

Gexer

ſſic.
(linte

lp

idr
i ie
miſee

linſe

lſpwil
Piten
ihbüſen
ninſtn

liſilhe

ſinlen
Pbenmnſt
n

aAbſtulit. H iõ di
cit.qꝛ pena mortis
punit ſine ꝓ uno ſi
ne ꝓ altero. al autẽ
idẽ delictũ põt uari
is penis puniri.nt
xvi.q.iiii.attẽdẽdũ
2.xvii.q.i.ſtatuimꝰ
hie cõfuenit diſtin⸗
gni cũ gs accuſatur
de diuerſis crimibꝰ
aut illa cria deſcen/
dunt ex eodẽ facto.
aut ex dinerb. ⁊ hec
diſtinctio nõ. C. de
accu.ꝗ de crĩe.ſi aũt
diuerſis actionibuſ
nelit go ageꝛe diſtin
guit. aut fle actões
ſunt ambe penales
aut abe rei ꝑſecuto
rie.aut una penalis
⁊ altera rei ꝑſecuto
ria. ut nota.ff.nau.
cau.ſta.l.iii.
b Si adulteriũ.h
yr̃ ꝙ m canones ⁊
adulteriũ ⁊ inceſtuſ
morte puniat᷑.ſʒ.l.
hodie adulteriũ nõ
punit᷑ morte.ut.C
de adul.auc.ſed bo
die.io.
c Mniũ.cer/⸗
tamie. j. e. q.
viii.omniũ.
d ⁊ccõicatoꝝ.in
tentionẽ. ſ. oc
cidentiũ uel ſᷣm in/
tẽtionẽ imponentis
penã. ut.xxvii.q.v
ii. tempora.
e¶ Biſciplina. nota
ad cautelã ⁊ ex abũ
danti aliꝗd fieri ne
diſciplina mris ec⸗
cleſie deſerat. ut. l.
di. pᷣſbr̃os.⁊.xxxii
ii.q.ii.in lectũ.⁊.xv
q· i. ſi gs inſaniens.
que enĩ dubitatiõis
cã ex abũdãti appo
nunt ius cõe non le
dũt. ut.ff. de reg.iu.

q dubitatõis. ⁊.l.ñ

ſolet. Itẽ eſt hic ar.
in dubiis in dete
riorẽ ꝑtẽ interpre/
tamur 5 regula illã
e de reg. iu. eſtote.

fC Buplicitatis.i.

mortalis peccati.

g Flagitõ.i. ꝙ ali

as eſſet flagitiu.

XXIII

nõ ualeãt puniri: ambigi ultra non
debet. exercete igit᷑ in talibꝰ debi/⸗
tã auctoꝛitatẽ:⁊a ne eis ampliꝰ talia
cõminẽdi ſpes creſcat: uris coerti
onibus repꝛimant᷑.ad hoc ſiquidẽ
dei num etiã ↄtra uos talia pꝛeſũp
ſerũt ut talia uobis coꝛigẽtibꝰ ab
eodẽſcelere alios poſſetis deo ppi
ciãte mũire.qualeſ aũt ſũt qui eccle
ſiã fugiunt:eufraſii uos ſcelera que
ampliꝰ occulta deꝰ eſſe noluit eui/
dẽter ĩfoꝛmãt qui ĩ hõicidio quidẽ
nec hoĩs ncc̃itudinẽ nec fr̃is chari⸗
tatẽ nec ſacerdotii reuerẽtiã cogita
uit.inceſtuoſo aũtadulterio etiam
ipſi uidicte abſtulit modũ:qꝛ ſi ad

ulteriũ punias: nõ remet in quo

uindicet᷑ inceſtus.ſi inceſtuoſo iĩge
ras penã:iultũ crimẽ adulterii re.
manebit. Ecce de quo collegio ſũt
qui quãtũ ad ſuꝑbiã ſuã iniuriã uo
bis inferri moliti ſũt:a quãtũ ad ꝓ
uidentiã dei ipollutos uoſ eccleſie
dei ſeruauerũt.auferte tales ab iſta
ꝓuicia.utimini oblata uobis a deo
oppꝛmẽdi ꝑfidos occaſiõe.q tũc
plenius fieri poterit:ſi auctoꝛes ſce
lerũ ad clementiſſimũ pꝛincipẽ di/
rigant᷑: ⁊ maxie eccleſie aquilegen
ſis ĩuaſoꝛ: qui a in ſciſmate maledi
cius nec honoꝛeʒ epiſcopi poterit
retinere nec meritũ. ¶ Item nico
laus exercitui franconꝛ.
In certamine quod contra infide

les geritur:quiſquis moꝛitur:cele

ſte regnum meretur.

Mniũ ueſtrũ noſſe uolumus

charitatẽ:quoniã quiſꝗs: qᷣ
nõ optãtes dicimꝰ:in hoc belli cer

tamie fideliter moꝛtuusfuerit:re⸗

gna illi celeſtia minime negabunt᷑
WNrẽurbanus ſecundus gotifre⸗
do lucano epiſcopo.

HNõſũt hõicide qui aduerſus excõ

mũicatos ʒzelo mriſ eccleſie armãt
XNcõicatoꝝ interfectoꝛibꝰ ꝓut
in oꝛdine eccleſie romane di/

diciſtis pᷣm intentionẽ modũ con

grue ſatiſfactionis iniũge.non eni

eos homicidas arbitramur quos

aduerſus excõicatos ʒelo catholi/
ce mr̃is ecclie ardẽtes aliquos eo
rũ trucidaſſe cõtigerit.ne tñ eiuſdẽ
eccleſie mr̃is diſciplina deſerat eo
tenoꝛe:Fᷣm quẽ diximꝰ pnĩam eis ĩ
dicito cõgruentẽ: qua diuine ſimpli

citatis oculos aduerſus ſe cõphca

re ualeãt: ſi foꝛte quid duplicitaris
pꝛo huanafragilitate in eodẽ flagi/
tioꝰ incurrerinr. C Nẽ. auguſtinꝰ
ad bonifacium.
Pax eccieſie meſticiaʒ conſolatur
perditoꝛum. D
Vis.n.ur᷑ʒꝰ uelit aliquẽ ĩimi
cox ſuoꝝ nõ ſolũ perire:ue/
rũ etiã aliquid ꝑdere. ſʒ ſi domus
dauid alit᷑ nõ meruerit hr̃e pacẽ:ni
ſi abſalon filius eiꝰ in bello q ge
rebat cõtra patrẽ:fuiſſet exrinctus:

quãnis magna cura mãdauerit ſuiſ

ut eũ quamũ poſſent viuũ ſaluũqʒ

ſeruarẽr.a eſſet cui penitẽti pr̃nus
affectus ignoſceret:quid ei reſtite
rit niſi perdinũ flere: a ſui regni pa/
ce acquiſita ſuã meſticiã cõſolari.
Si ergo uiri ſancti ⁊ publice po
teſtares bella gerẽtes nõ fuer̃t tũſ
greſſoꝛes illiꝰ mãdati: nõ occides
quãuis quoſqʒ ffagicioſos: digna
moꝛte perimerẽt:ſi miles ſue ptãti
obediẽs nõ eſt reꝰ homicidii ſi eiꝰ
imꝑio quẽlibʒ flagicioſũ interfece
rit:ſi homicidas ⁊ uenenarios pũi
re nõ eſt effuſio ſanguinis ſʒ legum
miniſteriũ:ſi pax eccleſie meſticiaʒ
cõſolat᷑ perditoꝝ:ſi illi qui ʒelo ca
tholice mr̃is accẽſi excõicatos ĩter
ficiũt:homicide nõ iudicant᷑: patʒ
ꝙ malos nõ ſolũ flagellari ſed etiã
interfici licet. Sed querit᷑ ſi con
tingat aliquos malos pũiri ab his
qui nõ habẽt legitimã ptãtẽ:an ſint
rei effuſi languinis hi per quos pu
niunt᷑. ¶ De bis ita ſcribit ãbro.
Aliquando pumuntur peccata per
populos iuſſu diuino excitatos.
Emittunt᷑ peccata per dei uer
. bũ: cuiꝰ leuite interpꝛes ⁊ qui
dẽ executoꝛ eſt:remittunt᷑ ꝑofficiũ
ſacerdotis ſacrũqʒ miniſteriũ.pũi
unt᷑ quoqʒ peccata per hoĩes ſicut
per iudices:qui ptate ad tẽpus utũ
mr. puniũt᷑ peccata en ꝑ populos
ſiẽ legimꝰ:qꝛ ſepe ab alienigeis dei
iuſſu excitatis ꝓpter diuĩe maieſta
tis offenſã ſubactꝰeſt pplũs iudeo
rũ. ¶NHic notãdũ ẽ ꝙ aliqñ pũit
deꝰ pctã per neſciẽtes:aliqñ ꝑſciẽ/
tes.per neſciẽtes pctã punit ſicut ꝑ
ſẽacherib ⁊ ꝑ nabuchodonoſoꝛre
geʒ ⁊ ꝑ antiochũ ⁊ per pꝛincipesꝰ
romanoꝝ:a ꝑ nõnullos reges gen
tiliũ populũ iſraeliticũ delinquẽrẽ
aliqñ afffſixit: aliqñ captiuauit: vñ
ipſe dñs ait per ꝓphetã:uirgafuꝛo
ris mei aſſur:ipſe aũt nõ cognouit.
aſſur erat uirga furoꝛis dñi: qꝛ ꝓ
eũ innumeras gẽtes diuina iuſticia
flagellare diſpoſuit.ipſe vo non co
gnouit:qꝛ in ſi uperbi elatꝰ nictoꝛi
am quã aſſecutꝰ fuerat nõ diuĩe po
tẽtie ſed ſuis uiribꝰ artribuit.unde
cõtra eius ſuperbiã dñs loquit᷑ di/

cẽs:nũquid gloꝛiabit᷑ ſerra ↄtra eũ

quiſecat ĩ ea: aut nũquid exaltabit
ſecuris cõta eũ qui cedit in ea:qui
bus ſimilitudinibꝰ ſatis perſpicue

oſtenditur:ꝙ ſicut ſerra et ſecuris

nec ſecare: nec cedere ligna poſ/
ſunt: niſi ab alio regant᷑: ac iõ con/
tra regẽtẽ ſe ſuꝑbire nõ dñt. ſic illi
ꝑ quos deꝰ pũit:abſqʒ nutu diuine
diſpoſitõiſ nihil ager̃ ualẽt:ac iõ cõ
tra regẽtẽ ſe ſuꝑbire eis nõ licet.ta
les in eo ; puniũt:deo ſeruire dñr
in eo aũt ꝙ; ignoꝛãtes ſe eẽ miſtros

ire dei ĩpia uanitate ſuꝑbiũi:merce

dẽ ſue ſᷣuitutis a deo nõ niſiꝰtꝑalẽ ĩ
uemiũt. penã vᷣo ſue ſuꝑbie nò effu
giũt.vñ cũ dñs diceret ad ꝓphetã
de nabuchodonoſoꝛ:ꝗd dabo eiꝓ
laboꝛe quo ſᷣniuit mihi apud tyrũ:

2 4 0

b SDis eni uſʒ.ex h c. di

cit ꝗdã ꝙ ꝗ ꝑcutit cle/
ricũ excõicatũ nõ incidit iĩ ca
nonẽ ⁊ ꝙ nõ eſt priuãdus ali

gs ingreſſu eccleſie ꝑ eũ qui ẽ

i

ex eccleſiã qð nõ admitto. et
loquit᷑ hic de tali ex cõicato ꝗ
penitꝰ incorrigibilis eſt.xi.qꝗ
i. petimus.
Emittunt᷑. pctã ꝑ vᷣbũ.i
ꝑor̃onẽul ꝑ pdicatiõʒ ecclie.
ſ.per pᷣdicationẽ euãgelii.ſic
xv.q.i.nec is.⁊.S.e.nõ ſolũ.

lꝛ . Inc notandũ c. per ſe⸗

I

nacherib. regẽ aſſyrioꝝ
qui maximã partẽ filioꝝ iſra
elis captiuauit.quicũ ueniſ/
ſet ad obſidendũ hieruſalem
ab agelo extermiatore nocte
eſt fugatus. occiſis ab eodeʒ

angelo.clxxxviii.milibꝰ ð ex

ercitu ſuo.
Et per nabuchodonoſor
ꝗ cepit hieruſalẽ ⁊ tribũ iudã
⁊ tribũ beniamin in babiloni
am captiuitatẽ duxit.

mEt per pᷣncipelſ.ſ.ueſpaſi

anũ ⁊ titũ qui.xlii.anno poſt
paſſionẽ dñi hieruſalẽ deſtru
xerũt.

n ¶Aſſur. ſenacherib.
o MHõ niſi tꝑalẽ. ar. ꝙ ſuffi

cit aliquẽ bonum facere ad H̊
ut remnnerãdus ſit ⁊ ſi illud
mala intentione faciat.naʒ et
qui pᷣdandi aĩo gerit negocia
alicuius hʒ actionẽ negocioꝝ
geſtoꝝ. ut. ff. de neg. ge. ſi pu
pilli. F. ſz ⁊ ſigs negocia. It
eſt hic ar. ꝙ qui ignorãs adi
pleuit uolũtatẽ alicniꝰ dr obtẽ
peraſſe ſue uolũtati. ar. S.ff.
de cõdi.⁊ de.l.ii.ubi dꝛ. non
enĩ vꝛ obtꝑaſſe qui fatali caſu
obtẽperat.ſʒ illud obtinet cũ
cõditio apponit᷑ q eſt in pote
ſtate alicuiꝰ. ſecus ſi nõ eſt in
piate ut ibi dꝛ. Itẽ eſt hic ar.
er eodẽ facto conſeqnit᷑ gs
pmiũ ⁊ penã. ut.xxii.q.ii.ſi
quelibet.

a ¶ Da.i.datũ ꝓnũcia.ſimiliſ
etpoſitioẽ. ff. de teſta. bere/⸗
des palã. 5. ſi quid.
b Per antiochũ.qui tẽpore
machabeoꝝ hieruſalẽ cepit.
2 templũ polluit.
¶ DPoſuerũt.qꝛ uexilla ⁊ ſeu
ta ⁊ arma ſua poſuerũt in tẽ/
plo in ſignũ uictorie.
dq ¶ Bonoꝝ.i.in ſignũ eoꝝ ꝗ
ſunt ſuturi boni.
Vogd aũt. hic nihil ẽ
onbitatõis. qꝛ ad bo
N nũ nõ ſuſceptum ne
mo cogẽdus ẽ.S.q.v.ad fidẽ
ſed ab bonũ qð ſuſcepit cogẽ
dus eſt.ut.xlv. di. diſciplina.
magiſter tñn aliter ſoluit.j. e.

ultimo. „ðð
Ciſmatici.ð.e.q.iiii.
gquis nos.

Seduxerũt. miti? hic agi
tur cũ circũuẽto ꝗ; cũ coacto
cũ tñ alias ſubuenit᷑ coacto in
uoto.ut er̃ qð me.cã.ꝑlatum.

z nõ ſubuenit᷑ ibi circũuento
ut.xx.q.iii.conſtituit.

ſtan ſubiũxit. da boc eſt datã ſibi ꝓ
nũcia egyptũ ⁊ ethyopiã. Cũ autẽ
in coꝛde ſuo ſuꝑbiẽs poſtea diceret

nõne hec eſt babilon quã ego cõdi

di in roboꝛe regni mei.⁊c.ſtat im
mutauit deus rationabilẽ mẽtẽ eiꝰ
induit eũ ferina beſtialitate ut ab
hõibus fugiẽs cũ beſtiis uiueret.ꝑ
antiochũ quoqʒ cũ idolatriã iuda
ice plebis dñs puniret:a pacẽ quaʒ
ex ege dei abiecta ⁊ exſacris natio
nũ a
ciẽ uerteret:qꝛ dei diſpoſitionẽ ig/
noꝛãs ſue facultati deuaſtationẽ il/
lius plebis attribuit: impꝛecat᷑ in

eũ ꝓpheta dicẽs. Effunde irã tuaʒ

in gẽtes que te nõ nouerũt ⁊ in re/

gna que nõ inuocauerũt nomẽ uũ

ne foꝛte dicãt in gẽtibus ubi eſt deꝰ
eoꝝ.ſimiliter cũ per romanos pec
catũ moꝛtis chꝛiſti deus punire de
creuiſſet:urbis excidium ⁊ iudai

plebis miſerã captiuitatẽ ſuis uiri /

bus aſcribere ceperũt. unde cõtra
eos ꝓpheta impꝛecat᷑ dicẽs:Leua
manus tuas in ſuꝑbias eoꝝ qui te
oderũt:a qui multa maligna opera
ti monumẽtaſue uictoꝛie poſuerũt

in medio atrio tuo. Per ſcientes

peccata puniunt᷑: ſicut deus ꝑ filioſ
iſrael uoluit peccata punire amoꝛ/⸗
reoꝝ chananeoꝝ ⁊ aliaꝝ gentiũ:
quax terra iſraelitis poſſidẽda de/
dit.quibus etiã pꝛecepitur nemini
eoꝝ parcerẽt ſʒ oẽs moꝛti traderẽt
quid ꝓpter pctã eoꝝ illis ↄrigiſſet
ex vᷣbis dñi apparet:qui cũ diceret
ad abraã: ſemini tuo dabo terram
hãc:ueluti quereret: quare nõ mõ
eã das mihi:audiuit:nõdũ eni ſunt
pctã amoꝛeoꝝ cõſũmata que tunc
intelligunt᷑ fuiſſe cõſũmata:cũ po/
pulus ille de egyptiaca ſeruitute li

beratꝰ terrã eoꝝ ſicut abꝛae ꝓmiſ/

ſũfuerat in hereditatẽ accepit.
Cuü ergo ſic diuĩo iuſſu ad puni
endũ pctã populi excitant᷑:ſicut po
pulus ille iudaicꝰeſt excitatꝰad oc
cupandã terrã ꝓmiſſionis ad de/
lẽdaſ gẽtes peccatrices: ſine culpa
