tam niſi peniteat eum ueteris uite
quomodo ad nouitatis indulgen/
tiam perueniet qui odii uetuſtateʒ

non depoſuit. Ad deteſtationem
ergo criminis ut dictum eſt nõad

eiusindulgentiam pluuia illa per/
tinere probatur. ¶ Nez illud am
bro. ¶ Etſi fides deſiit pena ſa/
tiſfaciat:non de ea fide intelligitur
de qua dicitur.fides ſine operibꝰ
mortua eſt: ſed de ea intelligit᷑ de
qua apoſtolus ait.omne quod nõ
eſt ex fide peccatũ ẽ.i.omne quod
fit contra conſcientiam peccatuʒ ẽ
deeſt ergo fides cum nõ ſubeſt cõ
ſcientia peccati. Sed quia delicta
omnia nullus intelligit.eſt aliquã
do peccatũ in homine: cuius non
habet conſciennam. unde apoſto
lus ait. nibil mihi conſcius ſum:
ſed non in hoc iuſtificatus ſuʒ.Cu
ius ergo peccati deeſt conſcientia
illius pena:ſi patienter ferat᷑ ſanſ/
facit ⁊ releuat grauatũ.¶ Quod
autem ĩ fine obiicitur ſi ſatiſfactio
illa fuit ueniam impetrauit. ſi autẽ
ueniam non imperrauit:ſatiſfactio
nonfuit.ſi autem ſatiſſfactio non fu
it:adhuc ſibi pena imponedaẽ:nõ
procedit argumentatio. Satiſfac⸗
tio nãqʒ eſt:dum illius cauſa pec/
cati exciditur ⁊ eius ſuggeſtionis
aditus non indulgetur:ſed eiꝰ fru
cius non percipitur ipeditus pec
cato quod nõ deſeritur. percipiet᷑
autem cũ eius penitẽtia fuerit ſub/
ſecuta ſicut ad lauacrum ſicte acce/
dens regenerationis ſacramentuʒ
accipit:ñ m̃ i chriſto renaſcit᷑. re/
naſcet᷑ ãt uirtute ſacr̃i quod ꝑceꝑ/⸗
at cũ fictio illa de corde eiꝰ receſſe
rit ueraci pnia. ¶ Sicut ẽt.aug.
ſcribit in libro de penitentia.
Jum eſt credere ⁊ noſtrafi/
des hoc expoſtulat: ut cũ gra

auctoritates. j. eo.
pium. ?.c.ſi quan/

do. æc. Et intellige

V.in alio tempore
fecerunt bona.ſ.cũ

erant boni.in alio

tempoꝛe mala.ſ.cũ
erant mali.vel ſi di
catur ꝙ eodem tem

pore intelliguntur

ille auctoritates iu

xta bm membꝛum

hm ꝙ duplicem in⸗

tellectum magiſter

inuitſupponẽdo ali
am ſolutionem ibi

c ⁊c. vᷣm tertium
membꝛuʒ loquitur
eʒechiel dicẽs auer
terit ⁊c.⁊ greg.i.c.

hoc nobis.⁊ H̊ ma-
xime. j. iiij. di. . fi⸗
nis.Huiuſmõi bo⸗
na ergo ſine chari⸗/

late facta quam co
mitat mortalis cul

pa quaʒ non delet
ſequens penitentia

ad ſenſum tempo/

ralis ↄmodi vel mi
noris pene ꝓficiũt
n ad vite eterne fru
ctum ad quem pꝛo
ficiunt facta cũ cha
ritate ⁊ mortificata
per peccatum ſi po

ſtea redit ad chari/

tatem. Hãc di.ma
giſter inuit. . di. ii⸗
iſ. F. finis. alij dicũt
ꝙ nüi reuiuiſcüt
quo ad vitam eter
nam. ſicut nec ma/

la quo ad penã eter

nam. m quos poit
hic magiſter qttuoꝛ
opi. Ite in hac opi.

x Jum eſt. re/
2muneraret p
mio eterno.⁊ ſm h
eſt aliud in bonis.
aliud in malis que
non rcuiuiſcũt. vel
de temporali bono
intelligitur vel de
minori pena in alia
vita. Has tres opi
niones ponit magi
ſter.l.

N
Ehain
V 3 ſqo
umm,

letgcun
Ueemune
haapnisl
nlonno,
ſeepenuel
bin.
Al
etcn
Dlonvrt
pugen
n.
N Auii
enwegen
otonen
Cecoiczt
geſtn
E Honnn
Raftn
benn
tinenn
hoͤtoct

We
DPD

s ig
mu.

(Sr

Enſio

ſa iſten

lNinegz
jigicde⸗
Abiden
opierh
biedehe

(Nlo

Lſinonf
Miing.
NSne
ſſop
1.

gon
mmobin

U ſen⸗
geſg ie
in
ſere
ſipcf
ri
nine
Atgtn

ufe

Man
eſan
Peeun

ſan

. „ 8 2£ „ — „
aumi 4C Bonum. poſt illud bonnm. l. charitate.non remittitur anteqᷓ incipiat habere charitatẽ.tũc.n. ſtatim dele?
iucer b/CAQuan. alia ſolutio. 5. e. F. illud autem. verſus fineʒ ⁊c.
ſgtr c ¶Buendum ideſt vitandum. Via vero.hic incipit.iiij.di.in qua tractat᷑ an peccata ſemel dimiſſa
unin d Su agitur. qꝰ hic agituur. e ¶ In pꝛeſen ti. tantum. iterum redeant. Et quidam ſimpliciter dicũt ꝙ redeant nõ ſolũ quo

Nid ergo.caſus.ſi videamꝰ malos pſperari ⁊ bonos ad ad reatum ſed ẽt quo ad eẽntiam ⁊ penam.⁊ in hoc vr declinare. B. ſ. e. di. S.

enin noneſt uera reiri tig chriſti deſtruxerit mala prio/ tus ne chꝛiſtum neget:patitur tri · ſed alio iure in fi. Preterea ſi
nteii butio boni vel mali rfaain bomine etiaʒ remuneretbo/ bulationes: anguſtias: famẽ: ſitim en bonum reuiuiſcit per ga
nnn nam ſene vextolli na. Et cum deſtruxerit quodſuny nuditatem: perſecutõem: pericula den ſpa Bre nai
nunltt amnoceg. derufele non inuenit amat: diligit bonum charceres: vincula toꝛmẽta gladi/ tificain per gram reninirenan
n qaulnon Neluir 5 uod in peccãte plãtauit. Ex hboc um ⁊ flãmas beſtias:uel ipſam cru ber gram reuiuilcun
Fenan ſie oſtenditur ꝙin duod in peccate platauit. Ex he tias: uel ip ꝑ culpam iteratam. s. di. pxi.
neſniien futuro erũt premia ſenſu illud etiam hieronymi dic- cem timoꝛe gehẽne ⁊ ignis eterni: ( pueri. c. c i qñ. alij dicut
lemnte, 2 pene quod quidã tum nideur. nullo modo iſta culpanda ſunt: im nõ redeũt illa ſed alia eiuſdeʒ
uhnmn non cõcedunt.⁊ pᷣ Iquãdovides inter multa ma mo vero bec laudanda eſt patien generis.cũ enim foꝛte ſimile
ln terea in hanis ſunt laopera facere peccatoreʒ quẽé tia. non eniz dicere poterimus me netimns ecie diemnne
D glign mala dign quà aliqua que iuſta ſunt: non eſt lius eifuiſſe vtchꝛiſtum negando reoregennt iepere Lermi 16
mlinn bun bonadigna re. taz iiuſtus deꝰ ut ppter mala mul/ nihil eoꝛum pateretur que panus nergeeratareadlite tma
Ffünmn munerari. Gltimo iꝗ obliuiſcatur paucorum bonorũ ẽpfitẽdo:ſʒ eſtimãduʒ eſt foꝛtaſſe? vynum iſtoꝛuz quattuoꝛ erimi
nenphin dicit ꝙ cum malus uanquã memoria bonorum ad rolerabiliꝰei futurũ iudicium: quã num. l. pꝑ odium fraternum
Cphiiginn hic remunerat. ma preſentem remunerationem poſſit ſi chꝛiſtum negando nihil eoꝛum vt in euagelio.ſerue neqᷓ; ⁊c.
mnitgtl. lo capitis ſui fit. referri:ſicut gregoriꝰĩ homelia de pateret᷑. Ande illud quod ait apo Item ꝑꝑ crimẽ apoſtaſie. vt.
hettiſis in fururo punetur qiuite ? laʒaro icribit. ſtolus. Si tradidero coꝛpus meun eæ.quicũqʒ. Ieem pꝛopter pe⸗
anul verken ilns mitt⸗ Auendum mnobis eſt ut ſifor- ita vt ardeam: chariratẽ autem non nitennam heniterie a vvij: g⸗
— 6 Aalignos. na te aliquid boni agimus in pꝛe habuero:nibil mibi prodeſt. nihil 1 Gatentunm eng⸗. d D.
muiann vt dicit clandianns ſenti ſeculo remuneraionem acci progeſſe intelligamr ad regnũ ce/ ii. ſi apoſtolus. Alij dicũt q
Ultinnkg Tolluntur in alinʒ piamus ne forte dicatur nobis: re lorum obtinẽduʒ: non ad extremi nullo modo red eunt. ar. xxiij
Nrautnte yt lapſu graniore ceperunt mercedem ſuaʒ. Niſi.n. iudicii tolerabilius ſuppliciũ ſube q. iiij. ſi illic. l. di. miroꝛ. nec
ſenpein Tbam. diues iſte aliquid bonum egiſſer undum. a infra. Hec propter cha iſte eſt in malis vt redeant ſiẽ
Utinn hbQuirf ſurrectio ungde in preſenii ſeculo remune / ritatem dicta ſunt ſine quai nobis in bonis.ar. de conſe. di.iiij.
lomitt nem. negantes. ſrre rationẽ accepiſſet: nequaquã abra eſſe non poteſt vera penitẽtia qauo quãnis.⁊ hoc credo catholi⸗-
mmumi rburlanem eoi am ei iceretr. recepiſti bona inui- niam eſt in bonis charitas dei que ee dicl dicuni tn redire quia
rtſuun neſin coabo 1 ua Al. Ite iopa.. chriſoſtomꝰ. toleraromnia, . Penitentia er remiſſionis beneficiũ ſeqnen
Gunnang re geſſit. lau. , f. N 1 iſſ nullii ti culpa amittimus ob ingrati
ſunenn i & Mon turbemur C. AUid ergo turbamur: nemo go vt ex premiſſis apparet nulliin nndiem. s. di. pxi. bac anctori
Iinetnrin in alia vita. nidens malignos proſperi⸗ peccato perſeueranti vtilis eſt: nõ tate. v.pe. NHam ꝑindc priua
n bL. Bonus. C. de tatem babere turbetur:non eſt hic tamen alicui denegãda eſt:quia ſe/ mur quis gloria ꝓpter ſequẽs
farndimaa vet. iu. enucle. l.i. retributio malignitatis neque uir iiet fructum eiuns:cum alterius cri delictum. ac ſi nulla peccata
un biin his itaqʒ tollitur. tutif. ac ſi aliquãdo cõtingat: ut ali miniſ penitentiam egerit.ſic itaqʒ eſſent dimiſſa. vt. ſ. diſtin. v.
Gfrinii e P ate aulez qua ſit retributiouel malicie uel penitentie diffinitio ⁊ cetere aucro Ralkegenenitenlia enin duo
ſſſnnin da. 5. i. q. i. tenea Uirtutis: non tamen ſecundũ ꝙ di ritates ſibi conſonãtes negant euʒ egrnili, vt. 5, di Kchi eron
Nihnt mus. gnuz eſt: ſed ſimpliciter ueluti qui agere penitẽtiam: qui perſeueratĩ tra. c. ecce. Auctoritates aũt
Gon ni m¶Fort aſſe. nota daʒ guſtꝰ iudicii aut iuſticie ut qui crimine vtilem videlicet ſibi a fru que videntur dicere ꝙ rede-⸗
nle eſt aſſertionis. s.xx reſurrectioneʒ nõ credunt ralibun ctuoſam. Illud autẽ Ambꝛoſii. pe ant hoc ſonant. ꝙ ita punitur
aun iij. q. ij. ennrs e⸗ doceantur. quãdo itaque uidemꝰ nitẽtia ſemel vſurpata nec vere ee quis Si8 Koneniibeaen nuc⸗
ennri⸗ rpice⸗ eden UMalignum diteſcere non ſubrua lebꝛata ⁊ fruccum pꝛioris aufert et elonnila ſuiſ ken. roee t
Nihepui Zir dr sg ar· Mur: ut quando uidemus bonos vſum ſequẽtis amittit: de ſolẽni pe aum. peimo mndteſt anciont
nt rogãter boc ſaciſt Mala pati non turbemur. Illic co nitentia intelligitur: que cum non tateg. pecrata dimilla tede
t biec de his qui in a rona illic ſupplicia. Eſt a alia ra/ vere celebꝛata fuerit: ⁊ fruciũ pꝛio ant vſque ad. 5. boꝛuz. Secũ
Du ciendo ʒelũ dei wbuit tio quia nõ poteſt uel malus ĩ om ris ideſt ſui ipſius ſecuturam pꝛece do notat circa peccati dimiſ/
GerneO— ⁊ ſi non m ſciẽtiaʒ nibus malꝰ eſſe:ſed babet aliqua dentis amittit: quia veniam quam ſionem duas opiniones eoꝝ
ſiuin dininaz. bona: neque bonus ĩ omnibus eſ/ imperrare potuit cõtempſit: ⁊ vlũ gni dicunt peccata redire.
un, n¶ Sine qua.. di. ſe bonus: ſed babetaliqua pecca/ ſequẽtis aufert m conſuetudine,z Tertio allegat pro aduerſa
huſn 0,Foppitur c.fu⸗ta. quando ergo proſperitateʒ ma quarũdam eccleſiarum apud quas barech notechsant e ſe de
m ode Penitentia vt⸗ lus babermalo capitis ſui eſt. Cij pnie ſolénitas non iteratur. a Jamenmnd am wnnik ti,
unmmn⸗ lis eſt quo ad pennãa enim pro illis paucis bonis retri⸗ De bac eadem penitentia illuld Tpiquoniam rogaſti me. non „
nhyn eternam vitandam butionem hic accipit: illic iaʒ ple etiam intelligitur: non eſt ſecũdus ne ergo oportuit ⁊ te meſere
Yormnn yel quo ad vitã eter nius punietur. ¶Poteſt etiam locus penitentie. . ri conſerui tui. ſicut T ego mi
rl nam obti nedam. ſſy referri memoria bonorum ad mi⸗ Via veroꝰmultoꝝ auctoꝛi Bi. liii.
ptilis eſt quo ad pe tiorem penam babendam: ut bo/ tatibus ſupꝛa monſtratum ſertoſũ tui.? iratus dominus

ſitatem pati no de/

bemꝰ turbari quia

nam temporalẽ. qꝛ
eccleſia iterũ ei nõ

na que inter multa mala fiunt nõ
proficiunt ad preſentis uite uelfu

eſt pnĩiam vere celebꝛari
peccata vere dimitti ei: ꝗ

vl. ſicut ? actio ſemel ꝑacta re
ſtituitur.ff.ſi ex noxa.cã aga.

tradidit eum tortoribns quo
uſque redderet vniuerſuʒ de

iponeret ſatiſfactio . r, nn z. bituʒ. ſic ⁊ pater celeſtis faciet
nem pillo peccato ture premium obiinendum: ſʒ ad ſaliqñ in crimine recaſurus ẽ: que/ vobis ideſt repetat a vobis di
nec ille tenetur am tolerabiliꝰ extremi iudicii ſuppli/ ritur an peccata dimiſſa redeant. miſſa. æ in hoc facit ad propo

plius cõfiteri.ſi tñ

cium ſubeundum:ſicut defide ⁊ ce

Huius queſtiõis diuerſorũ varia

digne pẽitnerit om teris que ſine charitate babẽ tur. eſt ſententia aliis aſſerentibꝰ:aliis
nium peccatornum. W◻Auguſt. ſcribit in libro de pe contra negantibus peccata ſemel
duedlnhhoccati⸗ nitentia dicoeaes. dimiſſa vlterius rehliont ad penã
peccatuz ſimnlano Iquis auiem non habẽs cha qaũt peccata ſemel dimiſſa redeat
iis quo decepitec:· S ritatem que pertinet ad unita, multorum anctoꝛitatibus pbatur
cleſiam. nõ ilo tem ſpiritus uiculum pacis:quo narum pꝛima eſt illa pꝛophete.
peccatum pᷣmum ð catbolica eccleſia cõgregata con/ memoꝛiaʒ redeat iniquitaſ

quo ſatiſfecit ſine
£

nectitur.in aliquo ſciſmate cõſtitu

patrũ eius. Secũda illud euagelii

ſitum lau.

Jiudas. ad eum. vel ſua. Zrius ſenſus facit ad ꝓpoſitum. G.
arentum. cõmiſia a ſe imitando parennltte.
g.i.cõmiſſa ab eo imitando eos.alias iniquitas patris nõ reſpicit

be .
c ¶Iniquita

filium nilſi vt dixi ſit ſceleris paterni imitatoꝛ.i.q.iiij.crimen.⁊ per totam. l.
dq Sed iniquitatem.i.auaritiã quam pꝛimi parentes eius egerunt vel oꝛigi

nalia peccata.
e 'Originalia. peccatum oꝛi
ginale ita r̃᷑ reputari quia ita
punitur ꝓ ſequẽtibus ac ſidi-
miſſum non eẽt.ar.ſ.e.qui re
cedit. Et ita de alijs dic. ſed
quare dicit pluraliter oꝛigina
lia cũ vnum ſolum ſit oꝛigina
le.ponit plurale ꝓ ſingulari.
ar. ff. de oꝛi.in/l.ij.S. exactis.
deinde regibꝰ. i. rege. vel ꝑꝑ
diuerſos effectus quos hʒ in
bõibus originale. quoſda. n.
facit inuidos.quoſd am luxu
rioſos. quoſdamauaros ⁊c.
Item ſicut cõcupiſcẽtia facit
pueruʒ concupiſcibilẽ ? adul
tum concupiſcẽtem.ſic ⁊ ſuꝑ-
bia facit puerum ſuperbilem
⁊ adultum ſuꝑbienteʒ.uel plu
raliter ponir ꝑꝑ varias appel
lationes quas hʒ.dicit enim
lex mẽbꝛorũ ſtimulus carnis
angelus ſathane. lãguoꝛ nãe
fomes peccati ⁊c.
f ¶ Bimiffa ſunt.ſi penitet eũ
ſuſcepiſſe baptiſmum. vel ita
punietur ſufficienter ac ſi nõ
eẽt baptiʒatuus.
Onſtat. dimiſſum. hic
videt ꝙ pꝛiuſ dimittat
deus peccata q; dimitat hõ
peccatum.ſic ex hoc ſequitur
impoſſibile.ſ.ꝙ ſimul eſſet in
ſtus ⁊ iniuſtus. bonus ⁊ ma/
lus. Sed dic ꝙ tẽpore ſimul
fit ab homine dimiſſio pecca
ti ⁊ a deo rmiſſio.precedit ta
men gratia utrunqʒ.que quã
do vult ⁊ prout vult in bomi
ne operat᷑. Expone ergo hic
prius dimiſi.i.priꝰ me dimiſ
ſurum obtuli quantum in me
eſt. quia bene facere deus ꝑ/
atus eſt. uel ad originale pec
catuʒ refertur boc qnod ſine
merito hominis a deo remit
titur. vel ad parabolam euan
gelicam de ſeruo cni dominꝰ
x. milia talenta remiſit pᷣuſqᷓ
ille conſeruo ſuo quinqᷓginta
b O Icit dominuſ. dimitte
i. habileʒ te oſtende ad
ſuſcipiẽdam gram.
L Vi dinini.replicabnnt
1 expone vt. S. hoc eſt ita
dãnabitur ac ſi nõ eẽnt dimiſ

Serue nequã omne debitum di/
miſi tibi. deinde in libro pſalmo/
rum aug. ait. L
B Jiudas tenuiſſet illud ad qd-
uocamus eſt: nullo modo ad eũ
uel ſua preterita uel parentum ini
quitas perueniret.quia ergo non
tenuit adoptionem in familia dei:
ſed iniquitatez uetuſti generis po
tius elegit: a rediit iniquitas pa/
trum in conſpeciu domini:ut in eo
etiam ipſa puniretur. Item raba⸗/

nus tradidit eum tortoribus ⁊ ce

tera. Conſiderandum eſt ꝙ dicit
uniuerſum debitum:quia non ſo/⸗
lum peccata que poſt baptiſmũ ho
mo egerit reputabuntur ei ad pe/
nam:uerum etiam peccata origi/
nalia que in baptiſmo dimiſſa fũt
Arẽ gre. ex dictis cuangelii.
Onſtat quia ſi quod ĩ nos de
linquitur ex corde non dimit
timꝰ. a illud rurſus exigitur quod
nobis iaʒ per penitentiaz dimiſſü⸗
fuiſſe gaudebamus. ¶ Item aug.
in homelia.i. „⸗
Icit dominus dimitte: 7 di
mittetur tibi. ſi ego prius di
miſi: dimitte uel poſtea. naʒ a ſi nõ
dimiſeris: fuocabo te:a quicquid

dimiſeram replicabo tibi. Itez

Vi diuini officii oblitus ſu⸗
gs vult uindicare iiurias: nñ

ſolum de futuris peccatis ueniam
non merebitur ſed etiam preterita

que iam ſibi dimiſſa credebat: ad
uindictam ei replicabuntur.
Item beda ſuper lucam.

Euertar in domum meã un/

de exiui. rimendus eſt iſte uer
ſiculus non exponendus: ne cul/
pa quam in nobis extinctam cre/
debamus:per incuriam nos nacã
tes opprimat. C Jtem.
0C Vecũque.n. pꝰ baptiſma ſi
une prauitas heretica ſiue mũ

ſa. ⁊ ita expõe omnes bas anctoritates.j.de con.diſti.iiij.qũo.l.
li Enertar. hec ſunt verba ſathane.
IL MHon exponendus eſt. xxvii. q.i.de viduis.
m QDacantes. a bonis operibus.

n

Necũqʒ.ominum.⁊ pꝛins dimiſſoꝛum.

Eccatum. redditur.i. punitur.
Eoꝛum.qui dicunt peccata redire dimiſſa.duas ponit.G.opiniões

que potins in verbis differunt qᷓ; in ſenſu.quidam eniʒ dicũt peccata dimiſſa
redire.dimiſſa inꝙᷓ m iuſticiam non ᷣm pᷣſciẽtiã. Alij dimiſſa pure ⁊ plene
ſiue per baptiſmũ ſiue per pniam. vt ergo iſta intelligantur ⁊ qualiter he opi
niones cõueniant.notandũ eſt ꝙ pᷣdeſtinationis ſine pꝛeſcientie.qꝛ ⁊ ſub no⸗/
mine preſcie includitur pꝛedeſtinatio.duplex eſt effectus.ſ. in tempoꝛe iuſti
ficare.? eternaliter gloꝛiam tribnere quo ad pᷣmum eſecnm operatur dens
quãdocũqʒ in hae vita peccata dimittit.⁊ hoc eſt ſʒ inſticiã peecata dimittere

no ad ſecũdum effectum quãdo ſic peccata dimittit.ne finaliter ad peccatiũ

redire patiatur vt ad beatitudinem perducat. ⁊ hoc eſt ſᷣm pꝛeſcientiã peccata
dimittere.qui ergo finaliter ad peccatum reuertitur. non ym preſciam ſʒ m
iuſticiam remiſſionẽ peccatoꝛum conſecutus eſt.⁊ hoc eſt quod hic tangit.G.

e peni ;

2. j.e... finis.⁊ ſic patet duas pꝛedictas ſentẽtias non cẽ contrarias
quia cui peccata dimittũtur ſm iuſticiam plene ⁊ pure ei dimittũtur

—

co. 5 piellau.

Alij. hanc differen tiã opinionum non ponit magiſter niſiut tra

ctet de predeſtinatione.non ꝙ ſibi in aliquo contradicant. hoc alij

dana cupiditaſ arripuerit mox om
nium proſternet in ima uicioruʒ.
Item aug. in li. qõnũ deutero.
Eccatũ quod ex adam contra
bitur temporaliter redditurꝰ
quia omnes propter boc moriun
tur. non autem in eternum eis qui
fuerunt per gratiam regeneraii ſi ĩ
ea uſque in finem permamſerint.
Eorumꝰuero qui hanc ſẽiẽtiaʒ
ſequuntur: alii dicunt ꝙ peccata
reditura dimittuntur ᷣʒʒ iuſticiam
ſed non pᷣm preſciam.ſicut nomi/
na diſcipuloruʒ qui retro abierunt
erant ſcripta in libro uiie propter
iuſticiam cui deſeruiebant: non ſʒ
preſciam que in numero ſaluan/
Aorum eos non habebat. ſic a late
re dei noſtri dicuntur mille caſuri
decẽ milia a dexteris eius:quos
tamen diuina preſcientia nunquaʒ
ſuis ãnumerauerat. Minc etiaʒ do
minuſait moyſi. Si quis pec/
cauerit ante me delebo eum de li/
bro uire:ut ſᷣm iuſticiam iudicis il
le peccando dicatur deleri:qui ſᷣm
oan nũquã fuerat aſcriptus.
¶Mic aug.iĩ epiſtola ad coꝛithioſ
Sʒ nõ in pluribꝰeoꝝ bñplacitum
eſt dño.a ſi ĩ aliquibꝰ cõia oĩbꝰ ſũt
oia ſacr̃a ſed nõ cõis gr̃a ita ⁊ tunc
baptiſmus eſt cõis ſed nõ virtꝰba
ptiſmi. ¶ Meruʒ hoc de ficte acce
dẽtibus uel de his qui extra eccle
ſiaʒ baptiʒantur intelligitur:qui ſa
cramẽti quidem integritatem acci
piunt:virtutem vero eius minime
aſſequuntur. Paruulis vero vel
adultis plena fide accedentibꝰom
nia peccata remittũtur. ſi aliquã
do receſſuri a bono in malam vitã
ſint finituri. Unde aug.in libꝛo
de coꝛꝛectione gratia.
YJex bono in malũ deficiẽtes
bona volũtate moꝛiũtur rñũde
ant ſi pñt:cur illos deꝰ cũ fideliter

reſpiciũt.illud alij.
quod inuenitur.j.e
.finis.

r IJuſticiam. preſẽ

tem que eis confer
tur quibus peccata
dimittuntur. h.

¶PDreſcientiaʒ. ab

eterno enim prelci
uit deus talem di/
miſſionem non va⸗

lere eis ad nitã eter

nam nec uſque i fi/
nem durare.

t¶¶Mille caſuri.i.

pauciores qui cre/
dunt ſe cum domi⸗
no indicaturos.

uEt. x. milia. id/

eſt plures qui cre⸗
diderunt ſe ſeſſu
ros ad dexterã dei
i.in eterna beatitu⸗
dine. plures enim
ſunt qui credunt ſe
ſaluãdos qᷓ; qui cre

dũt ſe iudicaturos

cum domino. ⁊? iõ
illi deſignãt maiõi
nũero iſti minori
x CSed nõ in plu⸗
ribus. plures illoꝝ
nõ placuerunt dño
⁊ ſialiqui eoꝛum.

y ¶Vernm. accedẽ

tibꝰ. 5. i. q. i. ſicut fi

colligi videt ex illiſ
duobns. j. ð Cõ. di.
iij. quidam.p. pela-
giani. nam iſti pela
giani dicebãt ꝙ ſin
gra dei per libernʒ

arbitrium quis poſ
ſit bonum operari.

⁊ ſic obijciebãt au⸗
guſtino dicis. o au⸗

guſtine ꝙ non pot

quis cum ad adul⸗
tam etatem perue/
nerit bene operari
ſine gra diuina ſed

illaz nemo poõt bje

vel merẽi. ergo deo

nõ apponẽte gram ex neceſſitate peccabũt iſti.ꝑ liberũ arbitriũn

debet eis tale peccatum imputari.ad quam o
les cum auguſtinus non reſponderet ſed exclł
nitiarum ſapientie.⁊ ſapientie dei qᷓ; incompꝛ
dei ⁊ inueſtigabiles vie eius deridebãt eum.

biectionem ⁊ conſimi
amaret. o altitudo di⸗
ehenſibilia ſüt iudicia
His itaque pꝛemiſſis

diniditur. c. in tres partes. In pꝛima parte ponit Anguſtinus caſũ
in quo ⁊ ipſi exclamare compellũtur pꝛopter rationis defectum. ſci
licet cur deus bonos quos ſcit a bono receſſuros ⁊ in malo moꝛitu
ros non pꝛius tollit de medio ꝙᷓ; malicia imutẽtur.⁊? quare quibuſ
dam perſeuerantiam dat in bono quibuſdam non. cum apud eum

non ſit iniqnitas nec perſonarum acceptio.yt
ſecũda diſtinguit inter filios dei nücupatione

extra de iude.noni.in
ſola ⁊ veros filios.cu

ius occaſione exponit illud io.ex nobis exierunt ⁊c.in tertia dicit
perſeuerantiam in bono vſque in fineʒz dat deuns ſolis pꝛedeſtinatis
Et huius occaſione interſeruit ꝙ quidam diſcipuli xpi ſũt veri.qui

dam nũcupatini tantum. h.

b Ex bono. i. ex bona volũtate. vel bonũ refert ad bonũ exterius
limiliter ? malũ ad interiꝰ ĩ volũtate.⁊ tunc ſubditur moriuntuſ.

c · AMoriũtur. hoc eſt dicere deficientes a bono moriũi

a ¶ T Jex bono. ca
G ſus bnius.c.

iiij. c. vl. .xxiiij. q.

(dene
ſienin
canilen
((Gg
i
Vllfit
lſsli.
Epeni⸗
cſt
(porne
(iomn
(ose
lſn
(Olinſt
gmldut
WEhn
Mlever
Ui
Fli
bniuſten
Floa
uuno
(o.
Mloren
Mnroſt
N
Muddie
pbsn
.
Ede
Pem.
Epmm
ineſi
n
ge
nndr
Wibn

unten.
4N

NDoon.
leat.
ſteante⸗
dlum
Unnuaie
lnn elc
tanin
henunebeer.
ſengn
quctin
Hicpöt
ſeinlun
ntontot.
ſgini
noſkinte
Glninp⸗
bggengir
uennet
ſglcrieurn
Cehunsd
Nölgiſad
ih⸗

Tigrien
tunen
borvne
ſccbictir
Cro nbn
ſtnegnnt
6sNntOA
etunen
nan
einunt
ntnt
uütp
einnit
U n

4oinlA

WU. In poteſtate vt

imperet. h.
be Horuʒ. imo ꝑſe
uerautia ĩ vono do
num dei eſt. l.
cEReſpondeant.
3. xxiij.q.iiij.de ty⸗
rijs. h.
d. Hoc non donat
id eſt donat.ar.ff. ð
ver. ſi. duobus. do⸗
nat dico hm boe ſci
licet mori vel rapi.
2 eſt ſenſus huius
littere hoc donat 9
bᷣ noluerit aut ſcri
ptura mentitur. ſzʒ
boc nelas eſt dice⸗
re. vt. xxxiij.q.v.
uid ergo lan.
e S Rapius eſt. xx/
iij. q. iiij. ea uindi⸗
cta. b. .
f¶ Bicta eſt. a iob
5. di. ij. . item lerui
⁊.c.ſi enim inqit.
v. quid enim. I.
gSicut g. ſuſpen
ditur iſtud ſicut vſ
que ad.p.ᷣſicut illuʒ
cur alijs lau.

hPoſni.i alia par

te. c.qð ñ ẽ hic lau.

i Ignorare. ff. de

legi. nõ omnium.
lꝛ Suis. per preſẽ
tem iuſticiam
¶ Vt ita ſit. ſcilicet
ꝙ non dat.i.ſubtra
bat. lau.
m . Mam iſti. qui/
bus deus non dat

ſeuerantiaʒ uel

deſtinationẽ. lau.

n Filij dei. m pſẽ

tem iuſticiam.
o ¶Filioſ dei.bᷣm p
deſtinationeʒ. lau.
oMobis. ſᷣm ex/
poſitionem ⁊ opini
onem noſtram.
q Ait iohannes. ĩ
euangelio ſcilicet ĩ
uerbis que ſequun
tux. lau.
1Bei. predeſtina
tionem.
In vnum. ideſt
vnitate fidei. lan.
Futuri. ideſt filij

dei per gratiaʒ. lau.

nAA nobis.i.inter
nos iohannes.

pie viuerent:non tñ de vite buius
rapuit ꝑiculiſ:ne malicia mutaretin
tellectũ eorũ ⁊ ne fictio deciꝑet aĩaſ
eoꝝ:vtrũ hoc in ptãte ñ habuit an
eoꝝ maſa futura neſciuit. Mẽpe ni/
bil hox niſi ꝑuerſiſſime ac ĩſaniſſie
dr. Cur ergo ñfecit rũdeant᷑ꝗ nos
irridẽt:qñ ĩ talibꝰ rebꝰ exclamamꝰ

quam inſcrutabilia ſint iudicia eius

7 inueſtigabiles uie eius:nunquid
enim bocnon donar de?ꝰ quibꝰ vo/
luerit:aut vera ſcriptura illa mentit
que de moꝛte uelut ĩmatura hõis iu

ſti ait.raptꝰẽne malicia mutaret in

rellectũ eius a ne ſictio deciꝑet aĩaʒ
eiꝰ. cur igr hoc iã magnũ bnficium
aliis dat deus:aliis ñ dat:apud quẽ

nõ eſt iniquitas neque acceptio per/

ſonaꝝ:a in cuiꝰptãte ẽ quãdiu qſqʒ
in hac vVita maneat que iẽptatio deã
eſt ſuꝑ terrã. Sicut ergo cogunt᷑ fa

teri donũ dei eẽ: vt finiat hõ dei vitã
iſtã añquã ex bono mutet᷑ in maluʒ

cur aũt id aliis donet᷑ aliis ñ donet᷑
ignoꝛat᷑: id iñ donũ dei eẽ in bono ꝑ
ſeuerantiã ᷣm ſcripturas de quibus
teſtimonia multa iã poſui fateãt᷑ no
biſcũ:⁊a cur aliis det᷑ aliis nõ det᷑ ſiñ
murmure aduerſꝰdeũ dignẽt᷑ igno
rare nobiſcũ.nec nos moueat ꝙ ſi/
liis ſuis quibuſdã nõ dat deꝰiſta ꝑ/
ſeuerãtiã. Abſit. n. vt ita ſir: ſi de il
lis predeſtinatis eẽnt ⁊ ᷣm ꝓpoſitũ

vocatis ſanctis:ꝗ uere ſũt filii pro

miſſiõis. Mã cũ iſti pie uiuũt dicũt
filii dei :ſʒ qꝛ victuri fũt ĩpie ⁊ in ea
dem ipietate morituri:nõ eos dicit
filios dei pñtia.n.dei ſũt filii dei ꝗ
nõdũ ſũt nobisꝰ ſũt iã deo.de gbꝰ
iobanes euãgeliſta ait. qꝛ ieſꝰerat
moriturꝰ ꝓ gẽte ⁊ ñ tãtũ ꝓ gẽte ſʒ ẽt

ut filios deiP diſꝑpſoſ ↄgregarz ĩ unũ

qui utiqʒ credẽdo futuri erãt ꝑ euã/

gelii predicatõeʒ:⁊ tñ añquã eẽt fac

tuʒ iã filii dei erãt.ĩ mẽoria.n.pr᷑̃is
ſui ĩcõcuſſa ſtabilitate cõſcripti ſunt
Et ſũt rurſꝰquidã qui filii dei ꝑꝑ ſu
ſceptã uel tẽporalitergr̃aʒ dicunt᷑ a
nobis nec ſũt m̃ filii dei de ꝗbꝰ ait
idẽ iohãnes:ex nobis exierũt:ſʒ nõ
erant ex nobis.ꝙ ſi fuiſſẽt ex nobis
mãſiſſẽt vtiqʒ nobiſcũ.nõ ait ex no
bis exierũt:ſʒ qꝛ ñ mãſerũt nobiſcũ
iaʒ nõ ſũt ex nobis.uerum ait ex no
bis exierũt:ſʒ nõ crãt ex nobiſ.hoc
ẽ a qñ uidebãt᷑ ex nobis nomine nõ

erant ex nobis: ⁊ tãquã ei diceret᷑

uñ id oñdis:ꝙ ſi fuiſſẽt ex nobis in
quit ꝑmãaſiſſer utiqʒ nobiſcũ filiorũ
dei vox ẽ.iohãnes loquit᷑ ĩ ſiliis dei

loco precipuo ↄſtitutꝰ.cũ ergo filii

dei dicũt᷑:de his qui ꝑſeueratiã bũe
rũt ex nobis exierunt:ſ nõ erant ex
nobis.⁊a addũt.quoniã ſi fuiſſent ex

nobis: ꝑpmãſiſſent utiq; nobiſcũ:ꝗd

aliud dicũt niſi ñ erãtfilii:ẽt qñ erãt
in ꝓfeſſõe ⁊ in noĩe filioꝝ dei:nõ qꝛ
iuſticiã ſim ulauerũt ſʒ qꝛ in ea ñ per

manſerũt.nʒ.n. ait.nã ſi fuiſſẽt ex no

bis verã ⁊ nõ fictã iuſticia tenuiſient
vtiqʒ nobicũ:ſʒ ſi fuiſſẽtĩquit ex no/
bis ꝑmãaſiſſent vtiqʒ nobiſcũ:in bo

no illos uolebat pꝛoculdubio ꝑma/

nere.erãt itaqʒ i bono:ſʒ qꝛ in eo nõ

ꝑmãſerũt.i.nõ uſqʒ ĩ finẽ ꝑſeneraue
runt::nõ erãt ĩquit ex nobis ⁊ quan
do erãt nobiſcũ:hoc ẽ nõ erãt ĩ nũe
ro filioꝝ ẽt qñ erãt ĩ fide filioꝝ:quo
niã qui vere ſũt ſilii dei pꝛeſciii ⁊ pꝛe
deſtinati ſũt cõſformes imagiĩs filiiꝰ
dei:⁊ ſʒ ppoſitũ vocati ſũt ſci:vt ele
cti eẽnt:nõ.n.perit filiꝰ ꝓmiſſiõis:ſʒ
filiꝰꝑditiõis:fuerũt ergo iſti ex mul
titudine vocatoꝝ:ex electoꝝ at pau
citate nõ fuerũt.non ergofiliis ſuis
predeſtinatis deꝰ ꝑſeueratiã nõ de/
dit. hrent.n.eã ſi in eoꝝ ſilioꝝ nũe/
roꝰeẽnt⁊ quid hẽrent qq nõ accepiſ
ſent ᷣm apoſtolicã verãqʒ ſniam: ac
ꝑ hoc tales Tilii filio chriſto dati eſ/
ſent quẽadmodũ ad pr̃em ipſe dicit

vt oẽ quod dediſti mibi nõ ꝑeai ſed

hẽat uitã eternã.bi ergo chriſto itel
ligunt᷑ dari: ꝗ ordinati ſũtĩ uitã eter
nam. ipſi at illi ſũt predeſtinati ⁊ m

ꝓpoſitũ vocati ſũt ſci quorũ nullus
perit.ac ꝑ hoc nullus eoꝝ ex bonoĩ
malũ mutatꝰfinit hãc uitã:quõiã ſic
eſt ordinatꝰ:a iõ chriſto datꝰ vt non

ꝑpeat:ſed hẽat uitaʒ eternã.a rurſus

quoſdicimꝰinimicos eiꝰ uel ꝑuuloſ

filios inimicoꝝ eiꝰ quoſcũqʒ eos ſic
regeneraturꝰẽ ut in ea fide que ꝑ di

lectiõem oꝑat᷑ hãc vitã finiant:iaʒ ⁊

anquã hoc fiat ĩ illa predeſtinatõe fi
lii eiꝰſũta dati ſũt chriſto filio eiꝰ ut

nõ pꝑeãt:ſʒ hẽant vitã eternã:deniqʒ

ipſe ſaluator ait.ſi mãſeritis i verbo
meo vere diſcipuli mei eſtis. nũ ꝗd
in his ↄputandi ſũt illi de quibꝰ euã
geliũ ſic loquit᷑tubi dñs cũ cõmẽdaſ
ſet manducãtẽ carnẽ ſuã ⁊ bibentem
ſanguinẽ ſuũ ait euãgeliſta hoc dixit
in ſynagoga docẽſ ĩ capharnaũ.mul

ri ergo ex diſcipulis eiꝰaudiẽtes di,

xerũt durꝰẽ hic ſᷣmo:quis põt eũ au

dire:ſciẽs ãt Jeſus apud ſemetipſũ

qꝛ murmurabãat de hoc diſcipuli eiꝰ
dixit eis:hoc uos ſcãdaliʒat:ſi ergo
videbitis ſiliũ hõis aſcẽdẽtẽ vbi pri
us erat ſpũs uero eſt ꝗ uiuificat.ca
ro ãt non ꝓdeſt quicquã.uerba que

ego locutꝰſũ uobis:ſpũs nõ uita ſũt

ſed ſũt quidã ex uobis ꝗ nõ credunt
ſciebat.n.ab initio Jeſus ꝗ eẽnt cre
dentes:a quis eẽt eũ traditurꝰa di/
cebat. ꝓpterea dixi uobis qꝛ nẽo ue
nit ad me niſi fuit ei datũ a prfe meo
Ex hoc multi diſcipuloꝝ eiꝰ abier̃t
retro ⁊ iã cũ illo ñ äbulabãt:nũquid
⁊ nõ iſti diſcipuli appellati ſũt loquẽ

te euãgelio: im ſi erat ueri diſcipuli
qꝛ nõ remãſerũt ĩ uerbo eiꝰſʒ id qd

ait. ſi mãſeritis in meo verbo:uere
mei diſcipuli eritis.qꝛ ergo nõ hũe/
rũt ꝑſeuerantiã ſicut nõ uere diſcipu
li chriſti:ita nec uere filii dei fuerũt:

ẽt qñ eẽ uidebãtur:a ita uocabãtur.

appellamꝰhos ergo ⁊ electos chri⸗/
ſti diſcipulos ⁊ dei flios:qꝛ ⁊ appel
landi ſũt quos regeneratos ⁊ pie ui
uere cernimꝰ ſʒ tũc uere ſũt quoda
pe lantur:ſi mãſerũt in eo ꝓpter q
ſic appellãtur. ſi ãt ꝑſeueratiã ñũ hñt

z 32 1

XxBe his. illis ſcilicet qni ñ̃
de his.i.de iſtornm numero
qui ? cctera. M
yI.Perſeuerauerunt.i.vſqiʒ
finem non perſeuerauerunt.
AVnde Quidius. ſed ſcilicet
vltima ſemper expectãda di⸗
es homini eſt. dicique bcatuſ
Ante obituʒ nemo ſupᷣmaqʒ
funera debet. Argue prodeſ
ſe modicuʒ quod deſinit eſſe
Quod non durabit commo⸗
da parua.dabit. Et nota ali-
queʒ non debere dici perma
nentem uel perſeuerantẽ qui
uſque in finẽ nõ perſeueraue
rit.licet lõgo tempore in ope-/
ribus charitatis exiſtat. h.
a Conformes.puritate nite
mõ ⁊ poſtea beatitudine.lau.
b ¶ Filii dei.i. filii qui ẽ ima
go patris vſquequaqʒ eadeʒ
cum patre. .
c ¶ Mon ergo. ſic ordina.filiiſ
ſuis non predeſtinatis deus
perſeuerantiã non dedit lau.
d H“Mumero. ſm preſcientiã
e Apoſtolicam. que dicit ꝗd
habes quod nõ accepiſti. Et
iacobus.omne datnʒ optimũ
⁊ omne donum perfectuʒ de
ſurſum eſt. vnde verſus. Et
ope celeſti fuſi quid habetur
honeſti. Et uenit a ſuperis
uel agas bene unel mediteris
Item quicquid habes meri/
ti prebẽtis gratia donet. Nil
deus in nobis preter ſua doa
coronet.i.q.i.qpio.
f Tales. m preſentem iu/
ſticiam.
g. Bati eſſent.ſi haberentꝑ⸗
ſeuerantiam.
h Pereat. tempore.
i . Hoc dixit. verba euangeli
ſte nſqʒ ibi.nũquid 7.
le¶ Abi prius erat.apoſi opo
ſis. quaſi tunc itelligetis que
dico.nt de cõ.di.ij.prima.
I Spiruus eſt. i. ſpũalis in⸗
tellectus. H

De peni.

a grio ſenſu ſũptũ illius uerbi ſi quo minꝰ.⁊ hoc ẽ qð ſequit.⁊ ſi abiero.vnde

tio in preſenti ⁊ eterna beatitudo in futuro.

„

aVinis. vbi dietuʒ eſt. ꝙ appellamus filios dei ꝑꝑ pᷣſentem iuſticiam qui ti6 coſpo abiſt: maſtones iee hauit iohere. i ipſos ad ppand exe . ſn
nõ ſant ßm Pſeientiim. S H Annit: dctraſten cosn de idera e aplius. pto. n. aplius res de —
bAlij vero.hoc alij reſpicit illud qð poſuit.s.e.di.S.eoꝛꝝ in pꝛi.l. ſiderata ſubirabit. tãto aplius deſideratur. æ eoipſo qſe ſubtrabit: mun
c ¶ Dimnino.i.ſine determinatione aliq̊.xxx i.q.i.ꝙ ſi dormierit. aſpectibus eorũ merctur fides ĩ eis augmẽtari.fides.n.ẽ de re non nlee
d Proponat. auguſttſ. hu. viſa. ⁊ hoc ẽ abiẽs a ſuis ad tẽpus ſʒ nõ reliqueg eeleisi ſb. 5. di. ei
e¶ ¶ Scribi.quadrimẽbꝛem di qu meritũ 4
uiſionẽ ĩnnit.G.quã in ordia YM . enl ita demu eſtut n
tione ꝓſequit vſa⸗ ad louum i.ĩ eo quod ceperũt eẽ nõ manẽt:nõ ſũt:ſi quo minꝰ dixiſſʒ nobis qꝛ ua ait aug.ſi d ea re ſit i
ill. ſic itaqʒ ponit vnũqðqʒ nere appellãtur ꝑꝑ quod appellan do ꝑare vobiſ locũ.a ſi abiero ⁊ pe quã crederead reli guti
mẽbꝛum diffiniẽs ⁊ diffinitio nõſũt.apud deu.n. hoc nõſũt:cui pauero uobis locũ:iteꝝ uenio ⁊ g- de ere inz eni —
N ſns nce nenga au. notũ ẽ ꝙ ſuturi ſũt.i.ex bonis mali. cipiã uos ad meipſũ:ut ubi ego ſuʒ Plediciuraceſpee 1 en
Be büͤcicetet⸗ eralabnt nof ¶ Finis ergo huiꝰ auctoritatis eo ⁊ uos ſitis dicens in domo pr̃is mei qum elt. lau. lumen
oĩo ĩ aia ⁊ cõpe. xxiij. di. ſiepſrũ ſnie ↄcordat:qui pcã dicũt remit mãſiones multe ſũt:ſi quo minꝰdi/ eę Parat. loquitur ͤnilſe
g ¶ Benedictione.i.exaltate ti m iuſticiã ⁊ nõ ſᷣm preſciam. Alii xiſſe uobiſqꝛ vado ꝑare uobis locũ hic ac ſi aliquispoſ ünnlg
que erit ſpũalis ẽt in coꝛpori/ veroꝰquãuis fateãt pcã r̃dire tñ ſeu oncdit eos gbꝰloquebat ſcriptos in ſet icipere pdeſtina nnili
bus.qꝛ tuc ẽt habebunt ꝓpe· p baptiſma ſeu ꝑ pniam aſſerũt oĩio li. uite predeſtianõe.ſubiiciẽs ſi abi f hein⸗ nnmg
tatem ſpũs. qꝛ erunt agilia et Pcã remitti: 1 plenafide accedentes ero a prepauero uobis locũ ⁊c.oñ/ unit Unck ſidane n
ienon geneaneta ad lauacrũ naſci: nõaqua tantũ ſed dit eos adpuc eẽſcribẽdos opatõe. puintlac ſideons ſer
ieelno . eai efi do. P et ſpũ ſcõ:a ſi poſtea peccaurꝰſit:de Hinc er augu. in eiuſdem loci erx na rõ p̈ber erperi⸗ s
dicir ꝙ boc gratis faciet ſi ,/ mũ penitentẽ ⁊ ſi aliqñ recaſurus ſit planatione ſait. mDentü. ar . .. dcole. (Suen
gnatis. mmmmlM0itpe ſue pfie ita ꝑ ſcẽ expiatũ afr Mdomo'. p. m. m. m. ſt. domꝰ di iii vent. une
i ¶ In ipſo.i.per ipſuʒ.i.chri mãt:ut ſi tũc moreret᷑:ſalutẽ inuen dei tẽplũ dei.regnũ celoꝝ ſũt hoĩes g Et ide ẽ. ipſe de (Aſoen
ſum ante conſtitutionem ec·ret eternã: quorũ ſnie eiuſdẽ aucio/ iuſti:in quibꝰſũt multe drie:a he ſũt b no⸗ m.
cleſie verbum. h. tttitatiſpricipiũ ↄſctit. Cũ.n. qõʒ ei⸗ mãaſiones ipſiꝰdomꝰ.he ãt iaʒ ꝑate G 88 Tde. 4 Wri.
l WIa conſportn. non bonni Pponat quare preſcitos ad morteʒ ſut i predeitinatiõe: ſicut apoſtolus qes eeb. a
honerirarbihomines del. cũ fideliter ac pie viuerẽt nõ tũc de ait. qui elegituos añ mundi ↄſtim/ . Baber ſutura lcg
q. v. humane. xel in conſpec·¶uite bꝰ piculis deꝰrapuit ne malicia tionem predeſtinãdo pãdo ãt ĩopa gloria⸗.b. iuie
m.i.in preſenti vita. mutaret ĩtellectũ eoꝝ ⁊ ne fictõ deci tõe. vn quos predeſtiauit hos zuo 1 Secũdum iuſti cien,
I Predeſtinauit ad bona: peret aias eoꝝ: cũ de ĩmatura mor cauiꝰ: ᷣm boc qqd- dr. fecii de? que fu ciam vc. tpnei
que ſilij habituri ſun. te predeſtinani criptura dicat: rapt? tura ſut.i. que facturꝰ erat. ⁊ infra. ſi m . Lincprophe n
m i Per Yeſum. hoc eſt non Ene malicia mutarer ĩtellectũ eius ? quo minꝰ ec ↄfirmat:qꝛ ſi eẽt dixiſ n rebieitas n
merites nonhliſet. c oope nefictio decipet aiam eiꝰ: euidenter ſetibo ⁊ ꝑabo.i.predeſtinabo.ſʒ . vin PNinm. nonad Eini
n Chriſtuz i ipſu m ꝓppoſi oñdit illos tales fuiſſe : qui ſi fatali ibi ſũrñ opꝰ aliqua pare: qꝛ vᷣo nõ proximuʒ. cuʒ mul ti
tum uolũtatis ſue ĩ glorie au neceſſitate bꝰuite ſubducti eẽnt ꝑien dũ ſũt ĩ oꝑatiõe addit.a ſi abiero et iiſaluandi deleant liit
deʒz ⁊ gratie ſue.iĩ qua glorifi· lis: ꝓfecto uitã ↄſecuti eẽnt eterna, preꝑauero abiẽs ſʒ nõ reliquẽs ꝑat T m iuſticiaʒ pntẽ emt
cauit noſ i dilecto filio ſuo ?. vt ergo ſinis pricipio ↄueniat a ne ſi qꝛ ſubtrabit ſe ⁊ latet ut ſit fides que operantur damm imgſini
o ¶ Similiter. ab eterno. quo bi ipſi ↄtrarie uideãt᷑ diffiniẽdũ gd ſnẽ de uiſa re: ide ẽmeritũ fidei. tionedigag. ömiſi
