moniũ.i.malũ teſtimoniuʒ et
falſum.ar.ad hoc ex de elect.
ſuper co.⁊.ii.q.i.prohibẽtur
de hoc aũt non eſt dubiũ qui
in alia cauſa ideʒ teſtis poſſit
induci denuo cõtra eundem
ut extra ð teſti.fraternitatis.
m 87 teſtes. eoruʒ. Circa
cyoõtrarietatẽ teſtiuʒ ple
ne diſtinguas:ut ſi vnꝰ teſtis
cõtradicat ſibi expreſſe teſti
moniumeiꝰ nõ vʒ.ut.iii.q.ix.
pura.xxiii.q.vii.quod autẽ.
extra de appel.ſollicitudinẽ.
C. de li.cau.cum precũ. niſi
hoc fecerit corrigendo ſe ⁊ in
cõtinenti.extra de teſti.cogẽ.
preterea. Idem videtur ſiꝗs
teſtis pro parte inueniat᷑ fal
ſus ꝙ tunc in nullo ualet teſti
moniũ eius.nt..di.ix. ſi ad

tue. b. Tertia queſtio eſt:an omnis qui repellit᷑ ab accuſatione re
belannr a teſtimonio.⁊ dicendũ eſt ꝙ ſic.ſed non in omnibus caſi
us in quibus quis repellitur ab accuſatione repellit᷑ a teſtimonio
Nam in priuatis delictis nõ poteſt accuſare ille cuius nõ intereſt.
tamen hene põt teſtificari ibi. Similiter qui admittitur ad accuſati
onem ⁊ ad teſtimoniũ.iʒ nõ ubicunqʒ quis accuſat poteſt teſtificari
ut extra deteſti. decetero. Yallit tamen predicta regula in muliere.
nam ſm legẽ mulier in paucis caſibus admittit᷑ ad accuſationẽ. ſed
in multis admittitur ad teſtimoniũ nõ tamen in teſtamẽtis.ut.xv.
q. iii. de crimine. Item hec regula:qui non admittit᷑ ad accuſatiõeʒ
nec ad teſtimoniũ:intelligenda eſt in teſtimonio in criminalibꝰ cau
ſis.ſed in ciuilibus cauſis bene admittunt teſtes: ſicut illi qui ſunt
irregulares non ratione crĩs ut mutilati bigami uel alias irregula
res in criminalibus nõ teſtificant᷑ contra clericos.ſed in ciuilibꝰ be
ne. extra de teſti. tam litteris.
gEſtes autem.nec ad accuſationem niſi in caſu.ut.xv.q.iii.de
crimine.
hb ¶Ad teſtimoniũ autem.infra.xiiii.an.impubes non recipitur ad
teſtimoniũ ut hic.⁊ inſti.de teſti.ꝭ.teſtes.tum quia talis etas plena
eſt periuriis.vt extra de delic.puc.c.i.⁊ quia nec iurare cogitur.ut
xxii.q.v.pueri.⁊.c.paruuli.⁊.c.honeſtuʒ.nec obſtat.j.e.in teſtimo
nium.quia illud loquitur in criminalibuſ cauſis. Sed obiicitur me
lius elicit᷑ ueritas a pueris ꝙ a ſenioribus ſm ſalomonem. Item im
pubes ferula ceditur pro ueritate dicenda. ff. ad ſill.l.i.ꝭ. impubes

⁊ ab impubere ſumit᷑ initium queſtionis ſicut a timido.ut.ff.de que

ſtio.vnius.in prin.⁊ impubes iurat.ff.de li.cau.l.ulti.in fi. Reſpon
deo ideo non iurat quia non põt peierare.ut.ff.de iureiurã.l.qui iu
raſſe. ⁊ quia hec etas neſcit quid agat.C. de fal.mo.l.i.⁊ obtinent
predicta in cõtrarium allegata in exceptis criminibus:⁊ in nece oc
ciſi domini: ⁊ in crimine leſe maieſtatis.ar.vi q.i.ꝭ.ſi quis enm.
i ¶ In criminali.Hoc uerbum nõ eſt in lege.ff. de teſti.produci.qui
dam ſic intelligunt legem iſtam ꝙ ſi aliquis teſtis iuductꝰ eſt ſemel
conta aliquem: ammodo ille teſtis nec in illa cauſa nec in alia põt eẽ

ſcripturas.j.e.item qui falſo. Si uero vnus teſtis cõtradicit pluribus talia ꝭ
rietas nõ obſtat:quia teſtimoniũ vnius nec iuſtificat nec cõdemnat. ut.xxxiii
q.ii.ad monere.niſi cõtradicat pluribus teſtibus cum quibus ipſe ſcriptus ẽ
in aliquo inſtrumento. ff. quẽad teſ.ape.l.i.in fi. Si vero plures teſtes cõtra
dicunt pluribus: diſtinguunt quidam. quia aut cõtradicunt teſtibus ex. eadeʒ
arte productis. aut ex aduerſa. Si ex eadẽ parte productis cõtradicãt: nul
ius teſtimoniũ ualet.ut.iii.q.ix.nihilominus.? uidetur hoc expreſſuʒ extra
de proba. licet. ſicut cum diuerſe ſcripture ex eadem parte producunt᷑ que ſi
bi cõtrarie ſunt:ex illis nulla valet.ut.C. de fi.inſtru.ſcripture.⁊ extra de fi.
inſtru. imputari.ſed ſi cõtradicunt teſtibus aduerſe partis:tunc preualet te
ſtimonium plurium teſtimonio paucorũ:niſi illi pauciores meliores ſint: uel
magis ueriſimiliter loquant᷑ ut hic dicit᷑. Hanc diſtinctionem non approbo.
licet enim teſtes vnius partis ſibi cõtradicant non dico ꝙ in hoc caſu teſti/
monia omniũ ſuccumbant lIʒ ita ſit in inſtrumentis:quia inſtrumẽta ſua põt
quis preuidere an ſibi cõtradicãt. vnde imputet ſibi ſi cõtraria inſtrumenta
exhibet:ſed in teſtibus neſcit quid dicturi ſint. Dicas ergo ꝙ ſi teſtes õdicãt
teſtibus: ſiue ex eadem ſiue ex altera productis.primo cocordabit iudex con
trarietatem illam ſi poteſt. ut extra de teſti. cum tu fili. ſ. de pe.di.i.periculoſe
extra de ver.ſi.nihil obſtat.xi.q.iii.anteceſſor. Idem põt dici de cõtrarũs in
ſtrumentis.ut et᷑ de cõſue. cum dilectus.niſi manifeſta ſit cõtrarietas.ut.iii.
q.ix. nibilominus.xxxv.q.vi.de parentela. vbi ergo teſtes cõtrarii ſunt ſemꝑ
teſtimoniũ plurium preualebit:niſi ex altera ꝑte ſit tanta dignitas ut meruo
debeat preiudicare numero. ut er e.ᷣin noſtra. uel niſi paucioreſ ueriſimiliora
loquantur. ut hic.uel niſi per panciores teſtes plura probent᷑ ꝙ per plures
verbi gratia. Plures teſtes probat me poſſediſſe rem aliquã per. xl.an. pau
ciores probant eandem rem te poſſediſſe per.xl. annos.⁊ preterea probat ti
tulũ poſſidendi:tunc dicerẽ preualere teſtimoniũ paucorum.utex deproba.
licet. Et hec uera ſunt ubi teſtes de eodẽ tẽpore inducti ſunt. Si uero teſtes
alterius partis inducuntur cõtra teſtes alterius partis.ut ſi mei teſtes ꝓbaſ
ſent me cõtraxiſſe cum aliquo in aliquo loco:⁊ tu induceres teſtes ad proban

—

dum ꝙ ego nõ fuiſſem tunc tẽporis in illo loco. hicpoſſet uideri ꝙ ſecundis
teſtibus potius eẽt credendum qꝙ primis.ut extra e.cx tenorc.⁊.c. ſeries. ex
de excep.deniqʒ.ſed hoc nõ credo:ĩmo credo in tali caſu ꝙ ſi ſecũdi debent

(5

C.

probare dicta priorũ ꝙ etiam plures debeant eſſe ⁊ longe melioris ſame.ut
M. de gᷣben.ſti.optimã. hoc ideo:quia preſumit magis ſubornatio poſt pu/
blicatas atteſtationes ꝙ;ᷓ ante. Si aũt teſtes ex omni parte ſunt pareſ⁊ in nu
mero⁊ in dignitate:tunc fert᷑ ſentẽtia pro reo.ut ex̃ de proba.ex lr̃is.extra ð
fi. nſtru. inter dilectos.in fi.niſi in matrimonio ⁊ in cꝗ liberali ⁊ pro teſtamẽ

to ⁊ in dote.ut ex de ſent.⁊ re
iudi.c.ulti.b. Si autẽ neuter
poſſidet ſed uterqʒ reʒ ab ali
quo extraneo petit: tunc ſi te
ſtes vtriuſqʒ ꝑtis ſint pares:
res diuidatur ſi põt.ut ex de
preſuimp.afferte.ſi eſt res idi

uidua põt iudexr gratificari ?

dare cui vult. ex de paro.c.i.
uel res ſorte diuidatur.ut.xx
vi.q.ii.c.ſors. Si vo teſtes
dicant inſtrumẽto:aut cõtra/⸗
dicũt proprio:aut extraneo.
ſi ꝓprio.ſ.in quo ſunt ſcripti
preualent teſtes inſtrumẽto.
ex de proba.tertio.ex de con
di.ap.per tuas.ff. quẽad.teſ.
ape.l.i.in autẽ.de fi.inſtru.ꝭ.

ſi uero.col.viii.ſi vero cõtra⸗

dicant alii inſtrumẽto in quo
nõ ſunt ſcripti:dixerũt quidã
ꝙ ſemꝑ preiudicat vina uox
mortue.unt in autẽ.de fi.iſtru.
v. ſi vero col. viii.Alii dicunt
ꝙ ſi factũ eſt remotum ab ho
minũ memoria potius credi
tur inſtrumẽtis ꝙ; teſtibus.ſʒ
ſi factũ eſt recens: potius cre
ditur teſtibus ꝙ; inſtrumẽtis
tũ ideo:qꝛ memoria hominũ
quãdoqʒ non habet᷑ ultra an
nũ.ut.fl.de proba.ſi arbiter.
tum ideo quia teſtes cõſueue
runt fidem ſuã uariare ex tra
ctu tẽporis.ff.de car.edi.l.iii.
F. duc. ff. de dam. infect.l. qui
bona. §. ulti. Ego credo ꝙ cõ
tra quodlibet inſtrumentum
admittunt᷑ teſtes quatũcũqʒ
ſit publicũ.ut ex̃ de preſcrip.
ad audientiã.C. de proba.cũ
precibus.nõ tñ cõcedo ꝙ te⸗
ſtimoniũ duorũ uel triũ pᷣua
leat inſtrumento.naʒ cũ iſtru
mentũ obtineat uicem duoꝝ
teſtiũ: ⁊ preterea tabellio eꝗ
polleat uel maior ẽ vno teſte:
oportet ꝙ ad minus per qua
tuor teſtes rĩprobet᷑ inſtrumẽ

tũ.ut ex de fi.inſtru. cum Jo

hãnes. fallit tñ hoc in duobꝰ
caſibus:vbi uidet᷑ ꝙ cõtra in
ſtrumentũ non admittunt te
ſtes. ſicut otra inuentariũ pu

— —„

blice confectũ nõ admittunt

ri numero credenduʒ eſt quod na
ture negocii conuenit:a quod inia⸗
micitie aut gratie ſuſpicione caret.
confirmabitqʒ iudex motuʒz animi
ſui ex argumẽtis ⁊ teſtimoniis que
rei aptioꝛa ⁊ ueritati pꝛoximioꝛa eſ
ſe comperit. Non enim ad multi
tudinemreſpici opoꝛtetſed ad ſin
ceram teſtimonioꝛum fideʒ teſti
monia quibus potius lux ueritatiſ
aſſiſtit. Item: in teſtibus fides: di
gnitas: moꝛeſ:grauitas eſt mode
randa uel exanminanda“. a ideo ter
ſtes qui aduerſus fidem ſue teſtati
onis uacillant᷑: gaudiendi nõ ſunt:
Item: Teſtium fides diligẽter ex
aminanda eſt. Jdeoqʒ in perſona
eoꝛum exploꝛanda erunt in pꝛimis
conditio cuiuſqʒ:utrum quis decu
rioꝰan plebeius ſit.a an honeſte et
inculpate uite: an uero notatus ſit
quis ⁊ repꝛehẽſibiliſ.an locuplesꝰ
an etiam egenus ſit: ut lucri cauſa

quid facile admittat: uel an inimi/

cus ſit ei aduerſus queʒ teſtimoni
um fert:uel amicus eius ſit ꝓ quo
teſtimonium dat.nam ſi careat ſuſ
picione teſtimonium: uel pꝛopter
perſonã a qua pꝛofert᷑ qo honeſta
ſit:uel pꝛopter cauſam quod neqʒ
lucri:neqʒ gratie: neqʒ inimicitie
cauſa ſit:admittendum eſt. Iem

Zege iulia de ui cauetur ne bacle
ge in reum teſtimoniuz dicere lice

ret quiſe ab eo parenteue eius libe
rauerit: que impubes erit: quiue
iudicio publico cõdemnatus erit
quiue in uinculis cuſtodiaueꝰ pu
blica erit:quiue eoꝛum in integruʒ
reſtitutus non erit.qui ad beſtias
ut depugnaretſe locauerit: quiue
palam queſtum facitfeceꝛitue qui
ue ob teſtimonium dicendum uel
non dicendum pecuniam accepiſſe

teſtes. ut. C. arbi.tu.l.ult.⁊ in cõfeſſione que fit

a muliere in inſtrumento in quo cõfitetur ſe recepiſſe pecuniã pro interceſſio
ne.ut.C.ad uell.antique. Quedã tñ ſunt que melius probant per inſtrumẽ
tũ ꝙ; per teſtes.ut ſentẽtia lata:⁊ arbitriũ:⁊ comiſſio facta iudicibus.
¶ In pari.i.ꝙ tot ſunt ex vna ꝑte quot ex alia.uel dic impariut ſit vna parſ.
b ¶ Ad multitudinẽ.ar.pro paucitate contra multitudinẽ.ut.xxxi.di.nicena.
xxiiii.q/i.odi.ff.de pac.maiorẽ.nam maior pars eſt que maiori nititur ratioe

ut. xl.di.multi.in fi.

c.¶In teſtibus.dignitas.videt᷑ ergo ꝙ ſemper preualet teſtimoniũ eorũ qui
ſunt in dignitate conſtituti ut hic.⁊.xcvii.di.nobiliſſimus.⁊.xl.di.c.i.⁊.xi.q.
iii. abſit.⁊.ff.de fi.inſtru.l.ulti. Sed cõtra nõ eſt querendũ quis uel qualis di
cat ſed quid dicat.ut.xix.di.ſecundũ.⁊.iii.qix.c.ulti.⁊.ii.q.vii.querit᷑.⁊.vi.
q.ii.placuit.So.ſemꝑ preſumit᷑ pro multitudine cõtra dignitatẽ: niſi ex alte
ra parte tanta ſit dignitas ut merito poſſit prepoderare.ut ex e.in noſtra.ſed
in electione etiã preiudicat numerus dignitati.er de elec.dudũ.ſed hoc ideo
quia inter mulios preſumendũ eſtaliquos eſſe idoneos.ut.lxi.di.nullus.
d Examinanda..ideſt inquirenda.

—

e ¶ Vacillant. dubitando.talis tenet᷑ crimine falſi.ff.de fal.eos qui.⁊ eſt ſi.iii.
q.ix.pura.⁊. ff.de queſti.de minore.in fi.⁊.l.ex libero.in prin. et ex de accu.

ſuper his.ex ut ec.bene.ut noſtrũ.

Eeſtium.exploranda a indice. ut.ii.q.vii.querendũ.xxx.q.v.indicantem
g Quis decurio.ar.ꝙ teſtimoniũ nobilis preualet.ar.xli.di.nõ cogantur.
ſimiliter electio.ut in auten. de defen.ciui.S.i.colla.iii/⁊ arg.extra de appel.

conſtitutus.

Lau

4

h Voeuples. In ſalomone legitur. Binicias ⁊ paupertates ne de

eris mihi:ne repletus mendax fiam:ne pauper periurẽ nomen do
mini.ſic.ii.q.i.prohibent᷑.ſi tamẽ alias caret ſuſpicione bene admit

titur.ut inſti.de ſuſpec.tu.ꝭ.ulti.

i ¶ Sit. ſupple talis ut.⁊c.

iudicatuſuel conuictus fuerit. Itẽ
Lege iulia publicoꝛum iudicioꝛũ
cauetur: ne inuito denuncietur: ut
teſtimonium dicat aduerſus ſoce/
rum:generum:uitricum:pꝛiuignũ
pꝛiuignaʒ: ſobꝛinum:ſobꝛinam: ſo
bꝛino:ſobꝛinaue natum:eoſue qui
in pꝛopioꝛi gradu ſunt. Iem ne li
berto ipſius liberoꝛumue eius et

parentum uiri et uxoꝛis. Nem ne

patroni patrone aduerſus liber/
tos:neqʒ liberti aduerſus patro/
nos cogantur teſtimoniunt dicere
KCum autez excipitur ne gener aut
ſocer inuitus teſtimonium dicere
cogatur:generi appellatione ſpon
ſum quoqʒ filie continere placet.
Item ſoceri ſponſe patrem. Item
Idoneinon uidentur eſſe teſtes:
quibus imperari poteſt ut teſtes fi
ant. Rem. Serui reſponſo tunc
credendum eſt cum alia pꝛobatio
ad eruendam neritatem non eſt.
Item. JInuiti teſtimonium dicere
non cogantur:ſenes ualitudinarii:
uel milites:uel illi qui cũ magiſtra
tu reipublice cauſa abſunt: uel qui
bus uenire nõ licet᷑. publicani eti
am teſtimonium non dicuntinuiti.

Item Is qui non detractãdiꝰcau

ſa teſtimonii abierit. Iteʒ Is qui
exercitui pꝛebendam conduxerit.
Sed nec pupillis teſtimonium de

nunciari poteſt. IJtem In teſtimo

nium accuſatoꝛ citare non debet
eum qui publico iudicio reus fue/
rit: Aut qui minoꝛ uiginti annis
erit. IJtem Ob carmẽ famoſum

damnatus inteſtabilis erit. Item

Si res exigit: non tantum pꝛi/
uati ſed etiaʒ magiſtratus ſi in pꝛe
ſenti ſint teſtimoniuʒ dicant. Dꝛe
toꝛ quoqʒ teſtimonium dare debet
in iudicio de adulterii cauſa. Si

K Inimicus. capi
talis. ut extra de ſi
mo. per tuas.⁊ de H
nOui.S.lii.q. v.c.ii.
I ¶Tege iulia de vi
ab eo. ſ. reo.
m Libauerit. xii
q.ii. epiſcopus qui
mancipiũ.
n CPublico. ſm ca
nonẽ. idem eſt de pᷣ
uato.ex eo.ſuper eo

0 .In vinculis. ꝓp

crimine quod ꝑ ſen
tentiã infamaret.ut
C. de infa. l. i. et er
de accu. ſuper his.
alias nomine vincu
lorũ priuata vincu
la intelligunt. ff. de
uer. ſig. vinculoruʒ
Hic patet ꝙ ſm le
ges repellit crimio
ſus etiã ſi nondũ in

eum ſit lata ſentẽtia

⁊T in fine idem innu
itur ubi dicit iudica
tus. ⁊c.
p ¶ Cuſtodiaue.do
nec ſit purgatus.
q ¶ Seceritue.⁊ ſuf
ficit ſi qnqʒ fecit.ut
ff. de ri. nup pala.
r¶ Tege iulia. iudi
cioꝝ publicorũ. ne
inuito. unolens ad
mittit᷑.ut.S. ꝓxi.q.
v. c. i.
ſ¶ Ipſiuſ. accuſati.

1 Eins. ſ. liberto.

ſupple ꝑntum rei.G
vult dicere ꝙ liber
tus alicuius nõ põt
ferre teſtimoniũ 9
ipſũ:nec libertus fi
lioꝝ ſuoꝝ:nec liber
tus parentũ ſuoruʒ
nec vxoris ſue.? re
pete hãc dictionẽ li
bertus cũ quolibet
genitino.
u Me patroni. ge
nitiui caſus.⁊ eſt ſẽ
ſus ne denüciet lib

to patroni.ſ.rei.ut ſi dicat teſtimoniũ aduerſuſ eũ.ſ.reũ.i.vnꝰ liber
tus aduerſus cõlibertũ ſuũ eiuſdẽ patroni nõ cogit teſtari.uel meli⸗
patronũ patronã hic uocat eũ qui ẽ pr̃onus alicuius liberti:⁊ tame
idem eſt ſi alterius libertus:⁊ ſic patronus ⁊ libertus. .
x* ¶WIVonei impꝑari. fallit H̊ͥ in mr̃imonio:ut ex ꝗ ma.accu.poſ.yr.in
fi. uxor nõ erit teſtis ꝓ marito:qꝛ ei ſubiecta ẽ xxxiii.qul.mlierẽ.

a ¶ Serui. ff. de pro ba. cum probatio.

b ¶ Cu alia.ſi.xiiii.q.ii.c.ult.C. de heret.

mittunt᷑ minus boni.ut. lv.di.c.i.

c ¶ Probatio. plena. nã pſumptio aliqᷓ dʒ pcedere.nõenia tormen

l. ult. ſic ꝓpter defectũ ad

tis ẽ icipiendũ.ut er de reg.iu.cũ in cotẽplatione.⁊ intellige cum de
ſuo facto interrogat᷑ ſeruuſ.ut.j.e.ſerui.⁊ illud dici᷑ rũſum nõteſti
moniũ.nec cred it ei tunc ſine tormentis.ut.v.q.v.illi qui.
d Inuiti. ſenes: maiores. Ixx. annis. ff. de excu. tu.l. ii,.in prin. ſed
ad domũ eoꝝ eſt mittendũ.ex e.ſiqui teſtium.
e Mõ licet. ꝓpter turpitudinẽ quibus interdictũ eſt.

f ¶Publicani.i.theolonarii.

—

9 Nequi nõ detractãdi.i.euitã
1

di nt ille q in alica puicia. ut ex ð

Eiuſ. cõſtitutꝰ.C. de fi.inſtru. iudices. nã ad tales ẽ mittẽdi: uel
tellige qñ iã ꝑ.xv.dies fuertcorã iudice:tũc enĩ licite recedũt.ui.

de tel. ſi qn.

b¶ Is qui exercitui. cõduxerit vebendã.

i ¶In teſtimoniũ.reus.i.accuſatus.ſic.lxxxi.di.tantis.
lz b carmẽ famoſũ.ff. de iniur.lex cornelia.nec ipſe põt ec teſtis

nec teſtamẽtũ facere. nec alter pro ipſo eſt teſtiſ in teſtamẽto.ff. qui.

i 4
.. Sis 31 i i hnam ob
„ iii. a. ix. ura. ſic. . di. iiii. xXI cure dictũ ꝓ non
a noeked d⸗ — de –R
Nlnm ſ. fa. poſ. cum lege. iter iudex poſſit eſſe teſtis. dixi.S.ii.q.vi dieto baeeurer depro 10 noſeripo habet. ut. ff. ð bis ti. cũ cãʒ. iii. q.
lncnon el horcum tus. qliter index llecti. æ obſcure ſcriptũ pro noſ. rrogãdi de tẽpore. ut er e. 55
R l¶.öISires. magiſtra ae tꝑe. videt᷑ ꝙ teſtes ſunt interrog ix u oinng ſeune uen
ſelln ſtatuendum. in erceptis criminibus. HW 44 bat. ſi arbiter. ii. q.
nendin.in rceptisere arena uel in loco tali. uriſeernin teſtes eſſent
¶ ANrenarium. qui pugn unam pꝛobationis ſpecti: tunc eni poſſet queri
inin b CAr rmento .D Non ergo ad unam m iude ſuſpecti. Pis ⁊ ueſtium. ?
Ntm ¶ Sine tor . irio ſit: ubi are⸗ 2 itionem ſuam iu „ de qualitate tꝑis ⁊ ueſtium
defhigtn d ¶ Patroni. qui nõ ium teſtem uelſimilem perſo/ alligare debet: ſe⸗ dar: aut ſtigare neritatẽ. ut. C. ð edẽ.
i poſſut eſſe ſimul te narium ittere coaimur: ſine toꝛmẽ iſui eſtiare: quid aut credat: ſtigare nerit v. indicch
N oſſüt eſſe ſimu dmittere cogimur: 5 mi ſui eſtiare:q obinetur is apud quẽ.xxx.q.v
rillne⸗ Fonlure facti. lt naʒ ꝗ mutereco nduʒz nõ ibi atum opinetur. 8 pore. i. er mora:q;
W . Kemrigeſ Eemo to 1e Amonig⸗ egecher Necula⸗ Fenm giwobanunobin pꝛeſen Eeuaorblrhrt qnalit reſpo⸗
hnnent ñ teſtari ö Jtem e iti ja dre ſti ioꝛum 2 . naz te
chii de tra i nõplacuit. Pan ue recitari lite⸗ daliud.
auſa ſua. e terrogari nõp inium pꝛeſtãt que recita ſtibus. Solit ut. v. q. v. .. ſed ali .—
hio⸗ Llitteris. 6 i patrocinium pꝛeſtãt iiii.ti.de teſtibu Inenittt Reſpõdeant. ſpote. nõ eni
inn Panon a 5 Diionnmkondran qnod Fi Ro ad õäs E Poce — di
ſekenſin, dixi.ii.q.vi.ſtatuen 1 ibus negoci ſufficiunt: niſi ſtri — .. Yo. ſed certe de tꝑe in quo
dn⸗ ixr!. executoꝛibu is falſea nonſu Itẽ Eti xi. Yo. ſed ce
Uunmae dum. ammex Quið falſo is adiuuentur. z icit facta bene interrogã
Mls, dum. eſt. Item lel argumentis a ici teſtimonii rel dicit facta bene
hneggtade ſi¶ In executoribuſ ſeruancum e ia dixerunt: ue iuili iure d meſtici teſtim extra e. cũ cãm. ſed de
ſiiger NE oma dixerunt: uel mciuili iure do I tur. ut extra e. cũ⸗ iſi ſint ſut
fütfnnnen ideſt procuratori/ uel uarie teſtimo b. g iudici am ciun Item Solaz . is nõ niſi ſint ſu
ſſcſin B 4 er erunt: ꝗa ꝛ20 batur. 1 ualitate tꝑ
Nnfliei puge eualoribug. Utriqʒ parti Prochiderunir Item fides “ empꝛolatam: nec aliis een b⸗ ; 10
naxſnnt en hes arne g filin ui in poteſtate aſtnenan nnadts cauſam ap n NSepe. indici eni Gae
Snontenn ſz nõne executor i POater: ⁊ filius c i i egitimis . Eti cer ſt fides. ut.ii.q.vii.pleriqʒ.
ihrium Fz none⸗ es qui in ullius eſſe mom eſt tides. ut. l. i.
iunft dicis põt eſſe teſtis ius eſt. JIreʒ Duo fratr ſtef pꝛobatam nu Pteſtes adue-, 2 C. de cõdi. ob cau..ii.
elignf quare eni deſtinare en atris poreſtate ſunt teſte tum eſt. Atem Eosðte tes . Oper famã aliquid
lllf en di eſt. Ite 5 „Fama. per fama f.
ſo tnlin mra iudice ſinõ ce ejiuſdeʒ p ſtamento eſſe uel diuuandã adhiberi opoꝛ k.ut. S.ii. . v. ſi mala fa
ma in eodez te eri. ritatem adiuuand. tentatui fi probat ut. s. gent aht
chnagfil deret dicto ſuo. naʒ umic io poſſunt fieri: quo qui omni gratie po . trimoniũ eniʒ pro
ſepeltaiee ⁊ nuncio credit᷑.ut eodem neg domo plu igioni iudiciarie debitamn famã. er de preſũp.iliud
tucne . et ex una . dem religioni per famã. er d .. exxe
tiiſtrorei ertra de ap. cũ pati. niam nihil noc io qadhibe 1 Item Parẽ ii. q. iiii. dicat. ar. Z. xxx
euedn egocio 9 ſunt pꝛeponere. . xxxii. q.iiii.
ſtbutetn ff. de rebus eoxqui res teſtes alieno n dims an ald po lum pꝛepone duerſus ſe: .ſi duo. extra de eo gcog.
ll Hꝛodlitus an a . innicem aduerſus q. vi.ſi duo. extra d
hſieiinn ſub tu. l. magis.5. il ri. Ieʒ Mermaphꝛo ſſt quali tes liberi in imoniü ach . o. ſue. ſuper eo. ve
wbidetil lud.lxy. di.c.pe.in ſtimoniuin adhiberi po ä. nec uolẽtes e 5 iinteditſi eS fama p ſe nibi ꝓba
.necdci reſtimo is oſtendit. necuol. Qui intẽditſie r eſt fam ſe ibil pbat
fi.nec de illoꝝ acti⸗ rus incaleſcentis oſten re. ittẽdi ſunt. Iẽ ſ adeſſet teſtimoniũ vni
bitanduz eſt tas ſexus i filio aut mittẽdi ſu ias debet afferre ſeg ſia . 5t
Cufaluer bus dubitanduʒ e Teſtis idoneus pater fi intentioni: pꝛopꝛia i ũ fama per illud ꝓbare p
aui icinʒ t eſtis i Nul/ inten 5 aduerſari cũ ſam p ut. de
ſtonem. qui ad officinʒ tale non eſt. Item . bationes: nõ petere .extra de pba. ſicut. .
abeeſ mittunt. ut. xcuii fiſius parri no r⸗ intelli pꝛobatic ibitioneʒ eox per ar. extra de pl ſi iudex du
Funnett admittunt. ut. xciii m ſtis in re ſua in d exhibitione⸗ edi. in bõe.⁊ ſi iude di
Eſaſtiznen offi. idoneuſteſti Pręji geſt um cogi 9 . Ser re. cr vpicinit
lſcſchfnn di ualce.ff de offi. lus d fidem' rei geſte 1bi cium fiat. Itez bitat de fama querat a
e Al. i. qualli Item Adfi ñis que ſibi negociun erſus iſ. cone. .i. 5. ſi pre
efinnhn pre. preto.l. hen gitur. Iten on rogatus teſtis auet o domĩo neqʒ aduer ff. de magiſ. cõne.l. i. F. ſi .
Logelirit ter enim proba faciendã etiam n i numerus ui neqʒ pꝛ facto ſuo inter ſes.⁊ magis ualʒ fama q; vnꝰ
hai igſe no citatu. nt f lligiur. Item Abi nume dominum: ſed pꝛo facto ſuo inter es. de cõſang. 2 af
vpnttenin Yhis bone. Re intelligi gr. cII etiaʒ duo ſuf 0 unt Itẽ Juriſiurãdi teſtis.ut extra d bari
ſor onoer ex de elec. ne. f ſtium nõ adiicitur: . rogari poſſun * Ilg erhi fi.ſuꝑ eo.põt aũt fama 1
lini a cecdeo erech priũ ficiunt.ᷣ pluralis eni In religione teſtes pꝛius nir: er duos teſtes. ut e
H donec probet nn. tenta eſt. Ney In eſtimonium coerceanmr: de
hin lenter ſori⸗ d. teſtibuscocfdcrandumnant unhil Sõ ponus ſaes enll. y Rens neobatsts erne de
Einllin ento iſti ff. eu ie imoniũ dicant: utrum un dhibeatur. Mnius ue ſen. = re iudi.cauſam.
nnni propoſuiſti. ff. ð ccirer teſtimoniũ ſermonem bus a iudicum in quacun lia. H eſt expoſitũ.5. c. p
Henmnt ſto. exh. re.l. diu d meditatum ſer lonium nemo iu er a Alia.
Nler , Iua eundemq; interrogant᷑ n . tiatur admitii:im xi.q.ix.c.teſtes.
H WMQui falſo nel u ꝛan ad ea que in cauſafacile pa . t ha. cle. tna.
luukifi ſi e ut ec. ben. afferant: an ad ea ilia reſponde qʒ cauſ is reſponſio omnino b ¶ Allia. ex de coha. cle. tna.
ngc ſi. ex ut ec. 8 ueriſimilia rep . nius teſtis reſp IIUE iteſtes. inſtrumentis.
Lkfinod e ſr nee con ex rempoꝛe ueriſi iaz ſine publi mouni⸗ iaʒ ſi pꝛeſidali curie c¶¶ Soliteſtes. inſtr
en tnoſtrũ. er de 4 Sepe etiaz ſine p . lõ audiatur: etiaʒ ſi pꝛ Ke „0 gratiani æ male in
ktnnuf et re. poſt electio ant. Item Sep . e nõ au E6Dibus? verba ſunt gratian
ſcrnein pre. po AI menri nq; reiu fulgeat. Itẽ . ſi ĩ vult lex dicer
ſwnnetlu ce. pre. po umentis cuiuſcu noꝛe pꝛeiulgegt. Nte lligit. hoc eni vult ler
miiin Erbrodidert. di cis er ꝛehbendit᷑:alias numerus Pan Propti dicendi teſtimonia fa Gegten erinſtrumẽta ſe
niſrn dr Prodiderũt. teſtnunatigs dignitas auctoꝛitaſ liclem iura u nonerum Jrem etiã per teſtes põt probari li
. I. cC. . . 5. . 7 4 1* .
guant õ naien ueluti con enmtn ane m. Liberi teſtes ad cauſas Po 4 an; domeſtici. fallit. C.
ns (R . . . . . 5
4 ſnechtsſewon firmat rei de qua quer G de repu.l. conſenſu. circa ſi.
Heunit lier non põt eſſe te fi er̃ qui ma. accu.poſ.nidetur.
e . Orene . . li. in fi. ni ma. gec Por.n . i. viii. ſi ſolus.
ialtte ſtis m legẽ. ut iſtit. litas. ite, e de i rentes inſt ex e¶Solaã. aliter n mn no ſoruit alſc⸗ 2 te
e Mi de teſti.§. teſtes. in crie. Sʒ quid ſi in oibꝰ eſt parilit eſ e¶. Solã.i.ſine adiectiõe ingrenda . ut e e.cũ cqm. ſi iñ dixit oĩa q nouit
tiin t iudicio aũt põt. xv. a ii. de tẽ an Zbet cum viro an c muliere: r Atteſtationé ca ateſte in ideo minus nalet teſtimoniũ Pillo. F. auiopps.
nuauih altapet kanbofſiomoen ci nuniercRer Soſͤfr ſtis de ea cã nihil Rrrt n ff. de no.ope.nunci. de pupillo.j.
zlbatelmn prius cũ uiro pxit an qui magis incaleſcit. de monſtto lʒ nõ canſam omniũ.ar. ad hoc. ð reſcript.
. ſpici debet ſexus ꝗ 3 e iudi. ſicut. it ſi iudici ſit ꝓbatũ. ut e de
e te in omnibus reſpici ſtiones. b. ar. extra de ſen. ⁊ rei. iudici. nõ ꝙ ſufficit ſi iudici ſit p
wkin leri monſtruoſe queſtiones i dicif ꝙ mater põt teſta iudiciarie. i. iudici. nõ ꝙ 5 .
neſiit poſſunt fieri mon tia cõtra. ubi dicit ꝙꝙn LEos. iudiciarie. parctes aſc
ellniei Teſtis. filio. ff. de proba. etiã c. letiã pro cognatio g. . Eo ſeve. 5tra. s. ii. q.v.c.i. Sed hic uocant᷑ parctes aſca
. 12 4 †. . — 7 . . * . . .* . ODe in lus u „„ 4
cui nihro lii e lluc in teſiat pro flo in ca religiois. xx. ſi fliug h Parentes: nec uolent llaterales ꝓut preſumit. ff. hibeat ſibi inſtru
ſin ne filii teſtari. Itẽ Pater te caſtrenſi aũt peculio ſi fi dentes ⁊ deſcẽdentes nõ col 6 põt petere ut reus exHibeat lii urus
l¶Vilio. ſiue emancipato nelnon er õt teſtis ei adbiberi. ut.ff. nadcdn eaanresinke epiſtole. niſi ede⸗ ſearame
in ne dureſtuſhoneteltamenn oſte miſſus eſt nõ.inſti. de teſta. 5. in menta rue: l oenle:⸗unticrde pro ſint cõla. ut. C. dee⸗ .P
licant de teſta. qui teſtamento. ſer pon — triuſ ut ex de fi. inſtru. cõtingit. item i. inpatronoo. tüut. C. de ölti in
ſhnntun⸗ teſtibus. HS in cõi: quia quod cõe eſt vtrin Serui. niſi in caſu. ut. xii. q. iqd cõmodatũ uel depoſitü. ut. C. ipſoꝝ fa
m Mullus ſaibroprhail⸗ — ut in teſtamẽto: vbi quilibʒ 1. ꝓ facto ſuo.qñ ꝑ eũ Di alldewo perſone recipiunf ubi Ve 15 opiae
IM. 1 »* . ſ 15 ⸗ . „ .
nnh Beſt. ff. de ritn nup. illud. niſi in iis . ff. de edi. edic. qro. 7 ie pyqpin de ſen.⁊ re iudi.cum.i.⁊. ⸗
inm eaſwe tenn Keinct de teſta.5§. legatars. ii. qui ma rogaii. ff. de edi. r inquiſitionẽ. ⁊ ex de ſen.? te. ut ex de teſti. tuis.
legatariop reſtis eſt. ſuper. ſed illa non eſt ſua. ut. xii.q. agik. ſic er ve eler. per inquii ur. niſi rmittat᷑ a pte. ut e ſti. cog.
5ſ riii . 1 En ctat cio agit. ſic ex .ſi ix. hortamur.m ſed fallit hoc er de teſti.cog
n ¶ Sua. ð.j. xiiii. q. ij. uper. õͤmodũ uel emolumentuʒ peclat O. uriſiurãdi. ic. ii. q. ᷑ ʒ.ſed illud nõ tenet.ſe i E prele. tbeo
. 3 numittit. res enim nn eileniucemod ð. ff. finiuʒ regun. l. pe. ybi Eana ia utie, S. fal.ſi qnis decurio.ff. de do.p
gini ad liane aeemfiir emptore. ſiebinnn peruenit. Item vni credit᷑. ut.
, itor 0 . L.n. —) ,„ „ ix. ſi E —
icl = ſchen nult in caſibus nõtis.S.iii.q.ix
Sl
Nn

6 1, 6
etint

„Ea
inte

libertas. F.
q ¶ ¶ Duo. ſi. de con. di. i. hoc quoqʒ.ſi.ff. de manu. teſta. libertas. 5

.. ar. cõtra. ff. de op. le. l. i. uelſimplici
Cniectben ariſönoleher iſine adttione cauſe. uelſimp

ionẽ. ſed dictũ vnius nõ iu
eralier credit᷑ vni quo ad preſumptiĩonẽ. ſed d
ene
põpus. 7 g
ſtifi

in qud nere
icat neqʒ condẽnat.ut.xxxiii.q.ii.admo

c. Lult. ſ ibi iproprie ponit iuder.
¶¶Oibus.in re ꝓpria.ar. .C. de fideicõ.l.ult.ſʒ ibi ipropriep
0 . Dibus. 6

S

q ¶iberi. ſi ſocii.ſed fallit. S.lxxxix. di. ſi quis papa. Itẽ fallit in crimine leſe

maieſtatis.xv.q.iii.nemini.⁊ in crimine ſimonie.er de ſimo. uis.ſed obſtat
er de teſti. ueniẽs.i.ſo.ſocius criminis ⁊ muneris repellit᷑:ſed nõ cris tantũ.

b Sed fides.i.caua. . .
c ¶ Aenturis.de hoc nõui quid indiciuel teſti dandũ ſit.xi.q.iii.nõ licet.vide

bat᷑ ꝙ utraqʒ parſ debet pro

Cau:

Aullus.accuſator.niſi in cã matrimonii.ut.xxxv.q:vi.cii
K ¶Quatuor.ex de uer.ſig.forus. .ſj dic ꝙ quatuor ſũt per
ſone.i.quatuor genera ꝑſonarũ. uel dic ꝙ appellat ibi tres teſtes:i.
tria genera probationũ.ſ.inſtrumẽtoꝝ teſtiu ⁊ fame. ſʒ obiicit᷑ dcri
mine notorio.ut e de elec.uenerabilẽ.ꝭ.nos igit.⁊ ubi quis cõfitet
aliquid. ⁊ ubi iudex

uidere teſtibꝰ:quia pro utra
qʒ teſtant᷑.xiiii.q.v.non ſane
ſed ſecus eſt ut dicit.g.

d ¶Si quiſ.producant᷑ teſtẽ

inductum pro me teneor re/
eipere cõtra me ut hic. ſimili
ter üllũ qui fuit iudex pro me
teneor recipere õ̊ me.ut.iii.q
piii.canius in agendo. Itẽ alle
gationẽ uel rationẽ pro me in
ductã recipiã cõtra me.S.xix
di.ſi romanoꝝ.ſimiliter iſtru

mentũ.ex de cenſi. cum olim

Itẽ iuramentũ. C. de re.cre.
generalit᷑.ar.contra iſta.ii.q.
vii.ſi hereticus.xxxvii.diſ.ſi
quid neri.

e Eoxꝝ arguere.ſed h̊ nõ po

teſt fieri niſi per alios teſtes.

̊D viſis atteſtatõibus poſſunt

induci alii teſtes qð eſt cõtra
id ex e.fraternitatis.Conſue

uit reſponderi ꝙ directe non

Poſn unt induci teſtes õᷣ teſtes
ſed indirecte nel ꝓbando coꝛ
ruptionẽ.ut ex e.ſeries.ex de
proba. licet.uel ꝓbãdo teſteſ
aut perſonas fuiſſe in alio lo/
co tũc tẽporis.ut ex᷑ e.ex teno

re. ſed cõtra hec eſt cauſa q̃re

nõ admittant᷑ teſtes poſt pu
blicationẽ: quia timet᷑ ſubor/
natio.ſed ſubornari poſſunt:
lʒ teſtes indirecte inducãtur.
tem ſi teſtes adnerſarii uo
lunt ꝓbare de alio tẽpore.er
go cgo incrueg teſles ad ꝓbã
iiii.
dũ de eodẽ tempore.iniqi
enim eſſet ꝙ aliquid ꝑmitter
tur impugnati ⁊ non ꝑmitte

ret᷑ deſendenti.ff.de reg.iur.

nõ debet.cũ dicta meoꝝ teſti

um poſſim cõfirmare.nt dixi

S.iii.q.iii.de induciis. Ad H̊

põt dici ꝙ ſpeciale eſt in can

ſa matrimonii ut inducanĩ te
ſtes qncunqʒ etiaʒ Ro ſni
quia ibi nõ tranſit ſentẽtia in
rẽ iudicatã.ut ex de ſent.⁊ re
iudi.lator.⁊.c.conſanguinei.
uel ideo mulier fuit admiſſa
in illa dect.ex tenore qꝛ igno

udex ali⸗

alienas: ſi ſocii a participęſ crimi
nis non dicantur:ſed fides ab bis
noticie poſtuletur. Aenturis autẽ
ad iudicium per accuſatoꝛem: aut

ab his per quos fuerant poſtulati
ſumpiuſ competentes miniſtrent᷑:
etiam ſi in pecuniaria cauſa ab al/
terutra parte teſtes ſint producen
di. Item Liberti aduerſus patro
nos ſponte pꝛocedere non audeãt
ſed nec uocati quidẽ in iudicio ue
nire cogantur. Item Si quis te/
ſtibus uſus fuerit: idẽqʒ teſtes ad
uerſuſeum in alia lite pꝛoducãtur
non licebit ei in eoꝛum perſonas

excipere: niſi oſtenderit inimiciti

as inter ſe ⁊ illos poſtea emerſas
fuiſſe:ex quibus teſteſ repelli legeſ
pꝛecipiunt:non adimenda.ſ.ei li⸗
centia ex ipſiſ depoſitionibus teſti
monium eoꝛum arguere. Sed ſi li
quidis pꝛobationibus datione uel
pꝛomiſſiõe pecuniarum eos coꝝꝛu
tos eſſe oſtenderit:eam etiam al/
egationẽ integram ei ſeruari opoꝛ
tet. ¶ Sʒ obiicit᷑ illud bu bꝛicii

qui uoce pueri. xxx. dies ab oꝛin

habentis innocens pꝛobatus eſt.
Sed miracula diuina ſunt admirã
da:non in exemplum humane acti
onis trahenda.
Equarta uero
ne Fabianus papa con⸗
ſtituit dicens.
Accuſatoꝛ uel teſtis uel
uis ſimul eſſe nõ poteſt.
Allus unquã pꝛeſumart accu
latoꝛ ſimul eſſe ⁊ iudex uel te
ſtis: quoniam in omni iudicio qua
moꝛ perſonas ſẽper neceſſe ẽ eſſe

5

ideſt iudices electos: accuſatoꝛes

idoneos:defenſoꝛes congruos: at
qʒ teſtes legitimos. Judices autxẽ

queſtio⸗

debẽtuti equitate :teſtes ueritate: his eniʒ nõeſt accu
accuſatoꝛes intenſione ad amplifi ſator: ij loquit hic
candã cauſani:defenſoꝛes extenua cube inarioiurce
nione ad minuendã cauſaʒ. C Iẽ dicii in
damaſus papa. . CEquitate. C. de
Quilibetin cauſa duas perſonas iud. placuit.xly. di.
gerere noualet. omnis qui.
VRAUilus introducatur perſo- m d minuenda.

naliter ad cauſam: ſed accuſa
toꝛes ⁊ accuſati equa audiantur ra
tione iuxta quod oꝛdo exigit.Ac/⸗

cuſatoꝛes uero? iudices non ideʒ ipſo faciũt. nõ: tñ in
ſint: ſʒ per ſe accuſatoꝛes:per ſe iu corꝑali bello licituʒ
dices:per ſe teſtes:per ſe accuſan eſt decipere hoſteʒ.
unuſquiſqʒ inſuo oꝛdie: ¶ Inſcri ut. xxii.q.ii. utilẽ. et

ptioꝰ ſemper fiat ut talionem calũ

niatoꝛ recipiat. quia ante inſcriptõ LAEua par ſoa
nem nemo debet iudicariuel dãna ptione PCone utac
ri:cum ⁊ leges ſeculi hec eadẽ reti R ulti. quia bo
neant.ut codice.li.ix.ti.de accuſa nor vnius pſone ñ
tionibus ⁊ inſcriptionibus.a codi debet obeſſe alüi. ut
ce eodẽ li.de adulteriis.⁊ ti.de abi Q. ð dig. l.iii. li.xii.

geis. &Aliquando etiam ſine in
ſcriptione accuſatio fieri poteſt. ea
eniz que per officiales pꝛeſidibuſ

nunciantur:etiam citra ſolennia ac

cuſationũ poſſe perpendi incogni⸗/

tum nõ eſt. Itez codice de adulte ſedebit cũ iudice cũ
riis. Si maritus iure mariti: hoc agit cã. nt. C. de of
eſt infra ſexaginta dies utiles adu! fi.ciuili.iudi.li.
teriuʒ uxoꝛis ſue accuſare uoluerit ? Anerſpror lii
quã ex ſuſpicione ſola ream facere dh aetiz elt
nalet:nõ continetur uinculo inſeri in Mriümseibi 113 ſo
prionis. INem Abacti animalis lẽniter. Sed an ob
accuſatõ nõ ſolũ cũ inſcriptiõibus lidabit ſe accuſans
ſed etiã ſine eaobſeruatione ꝓpo ad talionẽ. ar. ꝙ ſic
nit᷑. Itẽ Si quis ſe iniuriã ab ali eð de accu. ſup his.
quo paſſ putauerit: ⁊ querela,z de C. de fi einli.
ferre uoluerit: nõad ſtationarios i dro cſie.
recurrat ſed eſcat adeat pote quidi legiſte ſec⸗ D
ſtatẽ: aut libellos offerẽs: aut ſuuJ vicant.
relas ſuas apud acta deponens. p CSemp fiat. niſi
In aliis autẽ criminalibus cauſis in caſibus nõtis ·ii
q.ulti.in ſumma.
q O Vt codice.iſtud
fſpicit vᷣba ſequẽtia

ex officõ ꝓcedit. in

nõ tn ut falſo indu
cat aliqð iuſ.Sʒ nũ

quid tenet᷑ aduerſa
rio dicere inra ꝗ p

xxiii.q.ii.dñs.

xi.q.iii.ſiquis vero

L.ð ſta. z ima.l.iiii

Judex tn magis di
gnum põt honorar
ut.ii.q.vii.querit.⸗
q.viii.quiſas.nõ tũ

rauit de quo die teſtes uellẽt teſtari.ſed ſi quis ſcit de quo die uelit quis ꝓba
re ⁊ ante publicationẽ nõ ꝓteſtat᷑ ꝙ die illo nõ fuerat in loco tali.poſt publica
tionẽ eum nõ admitterẽ.⁊ qð hic dicit᷑ ꝙ poteſt obiici in dicta: ueꝝ eſt oſten

dendo eos eſſe cõtrarios ſibi. Item inſirumentũ induci põt poſt publicatiõ,ʒ

nt er de fi. inſtru.cũ dilectus. Si querit᷑ quare uiſo inſtrumẽto induci poſſũt
teſtes.ut.C. de õᷣhen.ſtip.optimã.⁊ nõ niſis atteſtationibus. Rñ.qꝛ ſivnus
vult improbare inſtrumentũ per teſtes.reliquus põt per teſtes inſtrumeto fi

dem facere qð nõ eſt in teſtibus io. Ego credo ꝙ publicatis atteſtationibꝰ ſu

per nouo capitulo ſicut dicit.t. poſſunt induci teſtes.Iʒ legiſte dicant ↄrium.⁊

bhoc nõ ſolũ eſt in cauſa matrimonii ſed etiam in alia cauſa. ut ex de fi.inſtru.

cum iohãnes⁊ er᷑ de teſti.ex tenore.⁊.c.ueniens.ii. In cauſa appellatiõis in

ducunt᷑ teſtes ſuꝑ nouis articulis pẽdentibus ex ueteribus.ex e.fraternitatiſ

Legiſte ſᷣm opinionẽ JYo.inducunt ſuꝑ nouis ⁊ ſuper ueteribus articulis.ut
C.de appel.l. eos.

„.

Inimicitias. ueletiam infamiã poſtea cõtractã.nt ex de teſti.cog. preterea
ſi. S. di.xix.ſi romanoꝝ.ex᷑ de accu.nulli.

. V g CSed obiiccitur.
quarta.Hic querit᷑ an aliquis ſimul poſſiteſſe teſtis ⁊ accuſator.⁊

icendũ ꝙ nõ.nt.ſ. e. c.i. .ii.q i.multi.nec enĩ ſimul debet ꝗs fungi

