ẽt pro his a quibus hoc patiebat
crucifixus occidi:pro quibus aitiĩ
cruce pendens.pater ignoſceillis
quia neſciũt quid faciũt.neqʒ pau
lus apoſtolus preceptũ domini 2
magiſtri ſui vr ipleſſe:ubi ẽt ꝑcuſ/
ſus i facie dixit principi ſacerdotũ
percutiat te deus paries dealba⸗

te:ſedes me iudicare ſᷣm legẽ a cõ

tra legẽ iubes me percuti:Et cuʒ
a circunſtantibus diceretur: iniuri
am facis principi ſacerdotum:irri
dens eos ammonere uoluit quod
dixerit: ut qui ſaperent eriã ĩtellige
rent iã deſtruendũ eſſe in aduen/
tum chriſti parieteʒ dealbatũ:hoc
eſt hypochriſim ſacerdoni iudeo/
rum.ait gꝗppe neſciuifratres:quia
pꝛinceps ẽ.ſcrip:ũ ẽ.n.pricipi po
puli ui non maledices. cum ꝓcul
dubio qui in eodẽ populo creue/
rat:atqʒ ĩ lege fuerar eruditus illũ
principem ſacerdotum neſcireꝰnõ
poſſet.nec eos ꝗbus ita notus fue
rat ullo mõ falleret. Sũt ergo iſta

precepta pauẽtie ſpĩ cordis prepa

ratione retinenda:ipſa quoqʒ be/
niuolentia ne reddat᷑ malũ p ma/
lo ſemper ĩ uolũtate ↄplẽda.Agẽ
da ſunt aũt multa ẽt cuʒ iuitis qua
dam benigna aſperitate plectẽdis
quoꝝ potius utilitati ↄſulẽdum ẽ
quam uoluntatiꝰ. Mã in corripien
dofilium quẽlibet aſpere nunquã
ꝓfecto paternus amor amittitur:
fiat tamẽ quod nolit:⁊ doleat qui
etiam inuitus dolore uidetur ſa/
nandus ac per hoc ſi terrena iſta
reſpub .chꝛiſtiana pꝛeceptacuſto

22˙7

etus.⁊.ff. de in ius uo.l.quis
⁊.ff. qui.pe.iu.l.ult.ar. .xix
di. in memoriã.⁊.ff.qui ⁊ a ꝗ
bus manumi.li.ꝓſpexit. vbi
dr ſufficit ita ſcriptũ eẽ ⁊ ſi il⸗
lud durum eſt.
lꝛ ¶ Qnia neſciunt. ꝓ illis ꝗ
ex ignorantia h̊ fecerũt roga
uit. ut.i.q.i.ꝭ.cũ ergo.
I¶Secũdũ legẽ.iudex ſᷣm le
ges iudicabit ⁊ nõ ſᷣm motuʒ
ai ſui. ut ex de ↄſti.c.i.⁊.xi.qj.
iii.ſũmopere.alioquin puni
ut falſarius:ut.ff.ad.l.cor. ð
fal.l. i. F. i.
m Ei legẽ.lex.n.dicit ꝙ li
ber hõ nõ dʒ vᷣberibus cedi:
ut. C.de repud.ↄſenſu.ultra
mediũ:niſi ĩ caſu: nt nõ.v.q.
v.illi qui.⁊ nõ.xv.q.vi.iĩ ſum

ma.
n ¶ Beſtruẽdũ.dixit.n.nõ eẽ
pᷣncipẽ᷑.qꝛ nõerat apud eũ du
raturꝰ principatꝰ.nt ex᷑ de v.
ſig. nã ⁊ ego.⁊.ſ.ð pe.di.i.di
uortiũ.
o NMeſcire. ar.ꝙ nõ põt ꝗs
ſe excuſare pretextu ignoran
tie de re que facta ẽ inter nici
nos ſuos:ut ẽ de preſump.
quoſda.⁊.c.qto.liiii.di.nulli
⁊.xii.q.ii. qui ⁊ hũanis.ſilis
pſũptio ẽ. C. de in inte.reſti.
mi. de tutela.
p Quam uolũtati.ſ.e.q.iiii.
diſplicet. S.xlv.d.⁊ g emẽdat.
q ¶Qui etiam. nel quinetiã.
r ¶ Reſpnb.i.aliquis gerens
rem publicam.io.

a In euangelio ioannis.

Lgau.

b ¶Loõcuſſeritis. cõcutere eſt aliquid petere ultra debitů rõe alicuius officij.
nt. ſ. e. quid culpat᷑.dĩ aũt cõcutere qui per oppreſſionem ⁊ minas extorquet
pecuniã .ut.ff. de cõcuſ.l.i..ij.io. HH .—
t Oii exiſtimare.ſactus dauid.ſi aliquis exiſtens ſcũs põt uti armis ĩ bel-

lo:quare ̊ prohibet᷑ penitẽti
bus uti armis.ut.xxxiij.q.ii.
admonere. Rñ.iõ qꝛ peniten
tes uiuũt ſub reguia eccleſia/
ſtica:ut.v.q.i.aliud.nel iõ qꝛ
arma pnit dare occaſionẽ pec
candi.
d ¶Hoſti.hoſti eſt fides ſer
nanda.nt hic.⁊.xxii.q.iiii.in
nocens. ar. .xxii.q.ii. vti⸗
lem. quod nerũ ẽ.ſi ipſe no/
bis ſeruat fidẽ.alias nõ tene/⸗
mur ei ſernare . xcy. d. eſto ſbᷣ
iectus.e de iureiu.peruenit
xxviii.q.i.ſi infidelis.ff.loca
ti. quero.S. inter. C. de tranſ
ac.l.cũ ꝓponas.in fi.ar.ꝰ.xi.
q.ii.iĩter uerba.in fi.⁊.xxxiii.
q. v. ꝙ deo.
e ¶ Ja debet. ar. miam eẽ de/
bita.⁊ ita ẽ argu.qꝙ diſpẽſatio
põt petitanqᷓ; debita.ut.l.di.
domino ſcõ.i fi.⁊.lxxxvi.di.
nõ ſatis.i fi.itẽ hẽs hic ꝙ ali
quis tenet᷑ ꝑcere hoſti ſuo.nt
ij. q.v.ᷓto.i fi.dũ tamen nõ
timeat᷑ ꝑiculũ icurrer̃ ex hoc
ut. j. e. q.iiii.eſt iniuſta.io.
f O NVid culpatur.qnqʒ.
certe hec ratio non eſt
ſufficiens.nam ſiquis homi/
nẽ ĩterficiat ẽt mortifere nul/
neratum nihilominus tenet᷑
nt. ff. ad.l. aquil.ita uulnerat⸗
i prin.⁊ eſt ſimilis rõ.j.xxiiii
q.iii.ſi habes.ff.ad.l.rho.de
iac.qui lenande.ꝭ. ſi nauis.⁊
ff. qð vi aut claʒ. ſi alius.S.ẽ ⁊
OC Brjentur. nictores.
h¶Sinue deo. j. e. q. dñs ·
i ¶C Ordine.i.ptãte.
le¶ Tributa.ut.ſ.e.q.viii.tri/
butum.
¶ Pricipes.ut.j.e.q.ii.inſtũ
nullus g̊ bellar̃ põt ſine aucte
Prinehioint hic. ⁊.C. nt ar
mo.nſus.l.i.li.xi.ſimilit᷑ pᷣn
ceps põt idicere bellum.ut.j.
e.q.viii.igit.⁊.c.omni.⁊.c.
ſequẽti.
m. Sinẽte.nt.viil.q.i.auda
cter.
n¶ESacrilego. xi.q.iii.inlia
nus imperator.

diat:ẽt ipſa bella ſine bẽiuolentia

nõ gerẽt᷑: ſʒ ut ad pietatis iuſticie/

qʒ ſocietatẽ uictis faciliꝰconſulat᷑.
Nã cui lñia iniquitatiſ eripit᷑:utili
us uicit᷑:quoniã nihil ẽ ĩfeliciꝰ feli
citate peccãtiũ:qua penalis nutri
tur ipunitas: ⁊ mala uoluntas ue
lut ĩterior hoſtis roborat᷑.⁊ pau/
lopoſt. Mã ſi chriſtiana diſciplina
oĩia bella culparet:hoc potiꝰↄſiliu
ſalutis perẽnbꝰi euãgelio diceret᷑
ut abiicerẽt arma ſeqʒ militie oĩo
ſoᷣtraherẽt.dictũ ẽ aũt eis:neminẽ
cõcuſſeritis: eſtote ↄtẽti ſtipẽdiis
vf̃is.ꝗbus ꝓpriũ ſtipẽdiũ ſuffice/
re debere precepit. militare itaqʒ
n ꝓhibuit. ¶Itẽ eiuſdẽ ad bõifa.
In bellicis armis multi deo place
re poſſunt.
Ll exiſtimar̃ neminẽ deo
placere poſſe qui armis bel
licis miniſtrat. In his erat ſãctus
dauid:cui dñs tã magnũ pbibuit
teſtimoniũ.i his ẽt plurimi illiꝰ tẽ
poris iuſti:ĩ his erat ſcũs ille cen
turio qui dno dixit:nõ ſũ dignꝰ ut
itres ſub tectũ meũ.hoc ergo pri/
mũ cogita qn armaris ad pugnaʒ
uia uirtus tuaẽt ipſa corporalis
dond dei ẽ. ſi.n. cogitabis de do/
no dei:ñ facieſ ↄtra dñʒ. Fideſ.n.
qñ ꝓmittit᷑ ẽt hoſtipuãdaẽ cõtra
quẽ bellũ gerit᷑.quãto magis ami
co ꝓ quo pugnat᷑.pacẽ hr̃e uolũta
tis ẽ: bellũ ãt dʒ eẽ neceſſitatis:ut
liberet deꝰ a neceſſitate ⁊ ↄſeruetĩ
pace. Mõ.n.pax queritur ut bellũ
exerceat᷑.ſed bellũ gerit᷑:ut pax ac
grat᷑. Eſto ergo bellãdo pacificus
ut eos quoſexpugnas ad pacis uti
litatẽ uĩcẽdo ꝑducas: bii.n.pacifi
ci ait dñs:quoniã filii dei uocabũ
tur.ſi ãt pax bũana tã dulcis ẽ/ ꝓ tẽ
porali ſalute mortaliũ:quãto dul/
cior ẽ pax diuina ꝓ eterna ſalute an
geloꝝ. Itaqʒ boſtẽ pugnatẽ neceſ
ſitas deprimat: nõuolutas. Si/
cut bellati ⁊ reſiſtẽti uiolẽtia red/
ditur:ita uictori capto mia iã debe
tur maxie ĩ quo pacis ꝑturbatio ñ
timet᷑. ¶ Itẽ eiuſdẽ ptra maniche

08.
Que ſt i bello iure reprehẽdẽda.
0C. AVid culpat᷑ ĩ bello an quia
moriũt᷑ qnqʒ morituri: ut
dominẽt᷑ ĩ pace uicturi.hoc repꝛe
hẽdiſſe timidorũ ẽ nõ religioſorũ.
nocẽdi cupiditas:ulciſcẽdi crude/
litas: impacatus atqʒ implacabi/
lis animus:feritas rebellandi:li/
bido dominandi: ⁊ ſi qua ſimilia:
bec ſũt que ĩ bellis iure culꝑatur:
que plerũqʒ utẽt iure puniãt᷑ ad/
uerſus uiolent ias reſiſtentium ſi/
ue deo ſiue aliquo legitimo ĩpio
iubẽte gerenda ipſa bellaſuſcipiũt᷑

o/ ¶ Iniquitas. hic habes ꝙ licet dominns peccet precipiendo. tamè

ſubditus non peccatobediendo:ut.c.di. .morem.i prin.ſic.xxxiii
ꝗ.v.manifeſtum.ex᷑ de iureiur.debitores. Itẽ hẽs hic ꝙ ĩ dubiis ſp
ẽ obediendũ.xix.di.in memoriam.ar. .l.di.ſigs prepoſtera. xi. q
iii. quid g. itẽ eſt hic. ar. ꝙ i dubiis humanior ⁊ tutior uia ẽ eligẽda

a bonis:cum in eo rerů humanaꝝ
ordine iueniuntur ubi eos uel iu
bere aliquid tale ueli talibus obe
dir iuſte ipſe ordo conſtringit.vñ

neqʒ ioãnes ab armis iubet diſce

dere milites:a chriſtus tributa ce
ſari monet reddi:qꝛ propter bella
neceſſario militi ſtipendiũ prebet᷑
oꝛdo aũtille naturalis mortalium
paci accõmodatſ hoc poſcit:ut ſu
ſcipiendi belli auctoritas atqʒ con
ſilium penes pricipes ſit.ſed ſi hu
mana cupiduate bellum gerit᷑ nõ
nocetſanctis:ĩ quos nõ habʒ quiſ
quam poteſtatẽ niſi deſuper dataʒ.
Non enim eſt poteſtas niſi a deo
ſiue iubente ſiue ſinente ergo uir
iuſtus ſi forte etiam ſub rege homi
ne ſacrilego militet:recte poreſt il
lo iubente bellare:ſi uice pacis or
dinem ſeruans quod ſibi iubetur

uel non eſſe contra dei preceptuim

certũ ẽ:uelutrum ſit certum nonẽ
ita ut fortaſſe reum faciat regẽ ini
quitas imperandi:innocentem ãt
militem oſtendat oꝛdo ſeruiendi.
¶ Nem eiuſdem in libro de uer/
bis dñi tractatu.xix.
¶UMMilitare non ẽ peccatum.
D Nitare non eſt delictum: ſʒ
. propter predã militare pec
catnm eſt. nec rempub. gerere cri
minofum eſt:ſed ideo agere rem/
pu.ut diuitias augeasuidetur eſſe
damnabile:propterea enim qua/
dam prouidentia militãtibus ſũt
ſtipendia conſtituta: ne dum ſum/
pius queritur:predo craſſetur.
Aẽ dominꝰ ipſe dixit. reddite que
ſunt dei deo:⁊ que ſunt ceſaris ce/
ſari. Igit᷑ quod ceſar preeepit fe
rendumẽ:quod ĩꝑat tolerãdum ẽ
ſʒ fit itolerabile dũ predã exacto
res accumulãt. Itẽ iterrogauerũt
ioannem milites dicentes: Quid
faciemus ⁊ nos:Ait illis:neminẽ
concutiatis neqʒ calumniam facia
tis:ſed eſtote contenti ſtipendiis
ueſtris.ſic autem cognoſcereſe de
bet omnis homo qui militat.non
enim de bis tanium militantibus
ſcriptura loquitur qui armata mi/
litia detinentur.ſed quiſquis mili
tie ſue cingulo utit᷑:dignitatis ſue
miles aſcribitur. atqʒ ideo hec ſẽ
tentia poteſt dici: uerbi gratia:mi
litibus protectoribus cunctiſque
recioribus: quicunqʒ ſibi ſtipen/
dia publice decreta conſequitur:ſi
amplius querit: tanquam calumni
ator ⁊ concuſſoꝛ ioannis ſentẽtia
ↄdẽnaturꝰ.¶Itẽ eiuſdem de di/
uerſis eccleſie obſeruationibus.
Pacata ſũt bella que gerũtur:ut
mali coerceantur bonique ſuble/
uentur.

er de ſpon. iuuenis
⁊.xiiii.di.c.ult.
P itare. au
eaſ. iniuſte
licitum eſt enim au
gere dinitias. xxx.
di. §. bec ſcripſimꝰ.
q ¶Precepit. ʒ ſit
iuſtũ.ut.c.di. mo
rem. in prin.
r ¶ Miliue. cum 5
clerici milites dica
tur.ut.lxi.di. quid
ꝓderit.⁊.i.q.iij.ſal
uator.⁊.q.vii.qui ĩ
qualibet.ſimiliter ⁊
patroni cãrum dnr
militar.ut.C.ð ad
no. diuer. iudi.ad

nocati. ſi oẽs iſti

hit ſtipendia:nõ ð

bent recipere ſala

ria.i.q.ii.ſicut.
¶QLoͤdemnatur. ſʒ
qualiter punitur cõ
cuſſor!dic ꝙ ſecun
dũ canonem pena
quadrupli:ut.xviii.
di. quoniã. ſm legeſ
nidetur ꝙ extra or
dinem punitur:cuʒ
non ſit publicũ cri
mẽ: ut. ff. de coõcuſ.

l. ij. ſed certe ⁊ ſecũ

dum leges pena qᷓ
drupli ſliu⸗ ut

gefein
rits
Pin
ſleſe
aune

S-

= = =
=—

— —

liei
ii

ſei
lltit

facit litſuã nõ ſolũ ſi ꝑdolũ nel gratiam uel inimicitiã iudicet:ſʒẽt ſi alie ſor.
des interueniat: ut. ff. de indi.l.ſi filius.qʒ ſit ar. S.ii.q.vi.hoc ẽt placuit. ꝑ 5
decretũ pilius obtinuit nücios regis anglie:qꝛ cũ ipe ↄmonitꝰ recuſaret ðᷣ

en.

ſuis iuſticiã ſacere. fecit litẽ ſuã vn nucii ipſi ↄdẽnatiſũt.ẽ tñ ar. 3 C. ð act.

D ecc

Annma. vnllter ar gſi epᷣs pcipit alicni ire romã ꝓ utilitate
2 eccleſie ꝙ tenet᷑ obedire:ut.xvi.q.i.quia.⁊ ſi clericus ſe excu

& ſat ⁊ dicat mittatis illũ ꝗ ditior me ẽ.rndet ei eps ſicut xps rñdit pe ⁊ob.auc.⁊ imo.⁊.C.ne nxo.pro ma.l.i.⁊. ii.ſed quid ſi aliquis ĩ bello ↄſecu
n tro.cũ.n.dñs dicẽt DM 2ððM ?JUV tus ẽ totũ ſuum ĩtereſſe:nun
Mlkt petrotu me ſequer . ᷑ꝝᷣ:ͤ, ”” JMGW qd adhuc de hoc ipſũ ĩ iudi⸗
ncfen rndit petrꝰ.dñe bic Nugd ueros dei cultores ẽt dicare neglexerit: quod a ſuis im cio poterit ↄuenire. uel an po
Riingr atquid. demõſtra/ ipſa bella pacata ſunt: que n probe factum ẽ: uel reddere quod teſt adhbuc hze bellü ipſũ vꝛ
Peſier io oanne e die cupicitate aut crudelitate ſy pacdis per iniurias ablatu eſt: ſed boc ge Vſie. q: penã ſue contumacie
Nennte quid ad te.ſic ſn e IiF ſ preſtitit. vnñ adhuc agere põt
pachit dns: an . ſtudio geruntur: ut mali coercean nus belli ſine dubio iuſtũ eſt quod tit: vn adhuc agere põ⸗
lite eü uolo manere.tu . . Oni . ad reſtitutioneʒ rei ablate:ut
n ſequere io. ur ⁊ boni ſubleuentur. Iem deus imperat: qui nouit quod cni de tabul exbi. locũ.5. pe.
llee Dog autez. grego. uniuerſis militibus nepo qʒ fieri debeat. ĩ quo bello ducitor Iiẽ res iſta nõ ẽ ei ſoluta ꝓ ð
inlint bellũ dr iin⸗ litanis. “?́JMB exercitus uel ipſe populus non taz bito ſʒ ĩ bello ẽ ſcꝗ ſua:ut.ſ.e.
dn Nſtũ quiqʒ; mo Bumma laus eſt militie reipubli⸗ auctor belli quam miniſter iudica .v. dicat. 2. q. vii. ſi de rebus
altlge ſs: ucl roe perſoe. ceutilitatibus obedientiam exbi/ dus eſt. Cum ergo iuſtum bel .or anirene domi nin
Nrgnn ntli hneri one cc bere. .— lum ſit quod ex edicio gerimruel le ſepleit an potrut ff. orel
nir eſaſe ani. n Amma militie laus ĩiter alia quo ĩiurie ulciſcuntur:querit᷑ quo vẽdi. qui reſtituere. arg. qꝛ.
Rct necmut. ſe.g. vü. bona merita hec eſt: obedien modo afiliss iſrael iuſta bella gerre boa figeuns patit ide bi-
i clerici. . c. his a ꝗ⸗ tiam reipu.utilitatibus exhibere: bant᷑. C De his ita ſcribit augu/ exigat᷑: ut.ff.de regu.iur. bo
lisſä bus.roõne rei:ut ſi ñ uicquid ſibi utiliterꝰiperatũ fue/ ſtinus ĩ queſtionibus numeri. na ficdes..
liltit rei a herg umeri. 5 5
firnlng de repetẽdis rebꝰ rit obtemperare:ſicut ẽt nũc deuo nnoxius tranſitus filiis irael ne i Otandũ c. traſitꝰ.lʒ.n.
olhei petedis ſeb . P nt Acs ime zlir
nthni uel pdeleſione pie tionem ueſtram feciſſe didicimus gabatur: atqʒ ideo iuſta bella gerr X. ralie Pæ alleni agrd
n mla ne he quaepiſtolis noſtris qbus magni Dam. 4 mrcſart⸗cratiſteiralttsriſt
nn ein utſi ppter 8 ficũ uix conſtantinũ tribunũ cuſto Htanduũ eſt ſane quẽadmo ꝓhiberi nõ debuerũt: ut.fl.
ſann lũtatẽ.? non ꝓpter die ciuitatis deputauimus preſſe: qum iuſta bella ger ebatur pluui.ar.i ſũma. 5 itẽ narꝰ
unn neceſſitatẽ pugnat᷑. paruit: ⁊ cõgrua militaris deuotio a filiis iſrael contra qamorreos. In it qꝛ uia publica erat ? nemo
uin yt.5. . q. . noli. Ex nis obedientiꝗ demõſtrauu. unde noxius.n.tranſitus ne gabatur: ꝗ ꝓhibetur uia publica uti: ut.
l din irt aio ſeriptis nor pñntibꝰ —— ad iure bumane ſociertans equiſſima L. de ſerul. agr. i0.
lungem ulciſcedi fiat. ut. s. monendos:uii predicto uiro ma, paterxe debebat. ectc, ü
n igſ noh uran gnifico ibuno licut a feciſtis oeni Vod vo iiuria ſocioruʒ ienkNmer
le aore pncipe: ut. debeatis ro ſteninnog de mi / armis propulſada nõ ſit mis repellẽda?æ dicẽ⸗
einfa .4. 5 4½ g. i ac norum utilitate uel cõſeruãda ciui exemplis ⁊ auctoritati Fc ſic., j. go. ſortiudot 7 c
ſelenec e.c. i. J. ð. e. q. i. gd . aursn erad P Pitatt dũ ꝙ ſic.j.eo.fortitudo: ⁊z.c.
a aue iud tate obedientiam exbibere: quare bus ꝓbatur: dominꝰ.n. no ſeereda. G. tamen primo
Nlaa buc requirant᷑ hẽs nus qnicquid a uobis hactenꝰ cũ ab herode quereret᷑ ad iterficiẽ ꝓbat decẽ auẽtibꝰ ? exẽplis
lixn z. e. q. i.i. gl.illa. qui ne geſtum agnoſcitur ꝑ pñtez tem dũ:nõ patrociniũ ſibi queſinit ar/ ꝙ iniuria ſocioꝛ nõ ſit armis
repellerc. io. poris uigilantiam ac ſollicimdin?ę mox: cũ occulto ĩſtictu poſſeri eß repellẽda: 2- ſecocludir: iſine
d Eiſtum eſt. de ig. ig oĩibꝰ? riſſ. . 5 zg ꝙ ſiiiur ia nõ ẽ repellẽda:ar⸗/
rebus. ablatis RaGmnenerg. 4 Ex his oib 30 uerriſienan iudeori ſz fugies morũ auxilia nõ ſũt appeten/
men ſz igitur ꝙ militare peccatum nõ ef ĩ egyptũ latuit ibi per ſeptẽnium. :7 q5 noc petédũ de iur p
e¶ FJure tamen. ſi Preet SPaI i ,1 da:⁊ qð nõẽ petẽdũ de iur p
n inique dter ꝙ precepta patientie in prepara Sicẽt cũ a iudeis lapidibꝰ petere ſtarinõ dʒ. poſtea reſpõdet ?
minat iudex inſtuʒ tiõe cordis nõ ĩ oſtẽtatione corpo tur abſcõdit ſe ⁊ exiuit de templo. dicit ꝙ multa iure preſtant:
k.i.laq; iuſtũ ſerna ris Cncaſit. . 4 ſie gcuin oceeni ad eno V ue n lulte petitur. cu in
. ui. ¶Aog ar queritur. quo uit cõmouere aduerſus ſeniores lex iuſte nindicat uuriaʒ qua
ridz: t. ff.ve iuſti/ ſit iuſtũ bellũ, iſidorus iudeorũ murbã: que nuper ei obui ſamebon, rir iuſe ng Poliu
cia. ? inre. l. penul. etymologiarum.li.xx. in am pꝓceſſerat: a cũ palmis laudibꝰ lat. qð ꝓbat ꝑ queò, c. ? dud
⁊ tenent ſnie ſue qᷓ; . 1 erat. Sic ktinte exempla.
diu tolerant᷑: ut.iij quit. lli eũ receperat. Sic einerrogains . Fugiẽs.quicquiĩd hic di⸗/
q. vii. F. ult. N(Auog ſit iuſtu bellũů. apilato: an rex eẽt: ait:regnũ meu citur allegatio ẽ. Na bene lici

BDñminꝰ nr̃.
ex inſidiis.
ſic 8ᷣ ſidias ⁊ ꝑ do
lũ poſſumus licite
nincere hoſtes no
ſtros: ut.xxii.q.ii.
ntilẽ. xliii. di.in mã

08.
b¶ Cinitas.ᷣ index g

Aſtũ ẽ bellũ: od ex edicto
geritur de rebꝰ repetẽdis aut
ꝓpulſandoruʒ hominũ cã. Judex
dictus quia ius dictat populo ſiue
quod iure diſceptet.iure aũt diſce
ptare eſt iuſte iudicare.non.n.ẽ in

ut nihil iuſtus precipue cogitet in
his rebus niſi ut bellum ſuſcipiat:

nñẽ de hoc mũdo:ſi.n.eẽt de hoc
mũdo.miniſtri mei utiqʒ decerta
rent ut ego nõ traderer iudeis:in
ſinuãs illos ad regnũ huius mun
di ꝑtinere:que auxilio humanarũ
uiriũ nõ diuino preſidio ab ĩminẽ

pti:ſuꝑ quẽ ſi aligs ĩnixꝰ fuerit cõ
friget᷑:⁊ ꝑforabit manum inniten

35 = cui bellare fas eſt. non enim fas ꝭ iis.ipſi enim iudei captiui ductiſt᷑
T.iij.. vij qui ſnne. Oomnibus. Cu autem iuſtum belli gquia ſpem ſue liportionis nonin
iauc.ut dif.indi. ſuſceperitutrum aperte pugnetan ſolo deo ſed in bomine poſuerũt
penul. 2. ul. col. ex inſidiis: nihil ad iuſtici inter/ ſic etiam de primis credentibꝰ le
ire. C. ap. ſiag eſt. uſta autem bella ſolent diffinn gitur gorapinam ſuorum bonoruz
eariond r. ſe. N. ni: que ulciſcunturiniurias. ſic gꝗñ cum gladio ſuſcipiebant: non que
dne ralores ⁊ ciuitas petenda eſt: que uel nin rentes ſibi aliorum pair ocinis ſiz
dentiaʒ. ? ita iudex Hr

tum ẽ cnilibet ſe defendere ẽt

clerico:ut nota.S.q.i.ĩ prin.?·
ex de homi.iterfeciſti. Sʒ ꝓ

rebꝰ defẽdẽdis dicũt pleriqʒ
ꝙ nõ eſt licitũ clerico aliqueʒ
occidere:ut.ex̃ ð homi.ſuſce
pimus vnde bene di in illa ð

datis.dũ tñ fidẽ nõ dexſi non eſt in eo in ſticia. C Itẽ ti iiuria ſe tueri ↄtẽdũt. Itẽ ci diſci cre.iterfeciſti.qui te ? tua nõ
rumpam? hoſti. ut aug. in li. queſtionſnun. pulis ſuis ait:ſi uos ꝑſ. ecuni fuerit dr ibi te uel tua.
z. e. q.i.noli. Idem HNibil ad iuſticiaʒ intereſt:ſiue aꝑ ĩ una ciuitate:fugite ĩ aliã.nõ arma m Baculus ·i.fragilis defẽ-⸗
dicas de aduocato te ſiue ex inſidiis aliquis pugner. armis ſʒ fugã ꝑſequẽtibus docuit ſio. —ẽð
a bziuſtz caml Ominꝰnoſter iubet ad ie/ opponi. Item ſicut legit᷑ in iſſaiaii. n ¶ In hamie au nellcet. ſ.
Geehelganen n ſum naue: ut cõſtituat ſibi re Kgrprus a mahuchclonoſoroe, ne Ju bole. i. mlegypini. ut
iii.q. iij. ci. trorſum inſidias.i.inſidiantes bel uaſtaia eſt:qꝛ filiis iſrae orra aſſy legitur iĩ actibꝰ apoſtolorum.
Vlciſcũt.ix repel latores ad inſidiandum hoſtibus rios ⁊ chaldeos protectionis de
lũtur. ⁊ ſic ñ obſtat. hinc admonemur boc non iniuſte fenſionis auxiliũ ꝓmiſit:unde di/
xlyi.di. ſeditionari fieri ab his qui iuſtum bellũ gerür ctumẽ.baculus arũdineꝰ rex egy

(Higni. qꝛ digni erãt g pa/
tienter poterãt ſuſtinere oĩs
aduerſa. SMU
b ¶ Suadet.nõ precipit.quia
licite põt quis petere ſatiſta/
ctionẽ:ut.xiiij.qi.qð debet.
C¶Mõ dʒ. hec reguia falſa e:
qꝛ multa licite preſtat: que il/
licite petũt᷑.viij.q.i.qui epa/
tũ.xviii.di.de eulogiis.ff.de
vari.⁊ extraor.cogni.l.i.ꝭ.ẽ
quidez. =
d ¶Rite. ſic Sð index ex offõ
ſnuo dʒ punire crimẽ: lʒ accuſa
tor accuſare nõ poſſit:qꝛ qñ/
qaʒ ſactitas ignoſcẽdi gloriam

vreligt. ut. C. de epi.⁊ clcxri.

ſi ꝗs iĩ hoc.reſpõ.i.⁊ ẽ ſi.ex de
ap.cõſtitutus.in fi.io.
e Ex dꝛie. retributionnʒ.
f ᷑ Mediocrium. hic
mediocres appellat ſilos qui
nõ ſunt ſumme boni nel ſum
me mali.io.

g ¶Mõ arguit. cũ dicit ĩeuã/
gelio: ſi diligitis eos qui nos

diligut quã mereedẽ habebi
tis: nonne etiam ethnici hoc
faciũt. .
h ¶Iniuſtorũ.qꝛ ultionis cã
ſepè aliqnis petit a iudice nit
aduerſarius puniat᷑:iſte inin
ſte facit:licet nõ faciat ð legẽ.

Ad iudicé. qui. n. ſine iudi

cis auẽte niolẽtia facit: punit
xvi.q.vi.placuit.
l1 ¶ Juſtü.i.factũ iudicis ẽ in

tum.
l¶ Ininſto.i.ei qui hoc tãtuʒ
iniuſte petit.ſ.cã ultionis.
m (D Aximianus.ſʒ negli
gẽtia.nã quilibʒ tene
tur defdere ius ſuum:ut. lx
lrte ipenwl c. . depet.
here. illud.
n ¶ Conſiliũ.nec in hoc pec/
caſſet paulus lʒ aliquis tunc
ibi fuiſſet occiſus.ut.j.eo.q.
v. de occidẽdis. Sed quid ſi
clericus conqueratur de ali⸗
quo laico.⁊ iudex inbeat occi
di eum.an teneat᷑ clericus de
morte eiꝰ?vr ꝙ ſic.nt.j.e.q.v.
unũ ſoluũ. Sed nõ ẽ hoc neꝝ.
MNã ſi clericus ciuiliter agit
nel agit pro modico crimine
qð nõ iducit mortẽ uel mẽbri
abſciſionẽ.ſi iudex ipſũ mor-
i tradidit.hoc nõ nocet cleri
co.ut.ff.de bo.li.qui cuʒ ma
ior. 5. i. 2 E expreſſum e de
bomi.poſtulaſti. Item nũꝗd
eſt ipntãda epo mors alicuiꝰ
ſi nocat milites ad pugnã?vꝛ
ꝙ ſic. ut. xx. q.iii.eos qui.ſed
hoc nõ ẽ uerum.j.e.q.v.ð oc
cidendis.

Lau.

gaudentes quoniã digni iuenie/
baut᷑ 4 noie ieſu ↄtumeliã pati.ſic
I apoſtoluſiĩ prima epiſtola ſuadʒ
corithiis:ut iiuriã ⁊ fraudẽ patien
terferãt potiꝰ quã reperẽdo fr̃es
ſcandaliʒent. Sic ab idolotitis ⁊ a

qualibet eſca cenſet abſtinẽdũ po

tius quã cũ ſcãdalo fratrũ edamuſ
Sic a a ſumptibus abſtinet ne ali
quod offẽdiculuʒ euãgelio chriſti
preſtaret. Cũ ergo ille qui ab iiu
ria armis arcetur non minus ſcan
daliʒet᷑: quã ille a quo ablata cora
iudice repoſcuntur. patet ꝙ ad ꝓ:
pulſandam iniuriam nõ ſũt peten/
da armoꝝ auxilia. Quod ãt peten

dum non eſt illud iure preſtari nõ

dʒ : ſed ecõtra multa rite preſtãtur
que m iure nõ petũt᷑: bonꝰ.n.non
rite iiurie uindictã petit:qꝛ maluʒ
ꝓ malo redderet:quã m̃ iudex re
cte ifligeret nec niſi bonũ ꝓ malo
redderet. ¶ Ande aug.i expoſiti
one pſalmi.c.viii.ait.
Que ſint drie retributionis.

Ex drie ſunt. reddere bona

pro malis:non reddere ma⸗
la p malis.hec bonorũ ſut ⁊ prius
meliꝰ.nõ reddere bonaꝓ bonis ⁊
reddere mala ꝓ bõis.hec duo ma
lorum ſũt:ſed poſterius deterius.
reddere bona ꝓ bonis ⁊ ꝓ malis
mala:hecduo mediocriuʒ ſũt:pꝛi

us propinquũ bonis:quod chri,/

ſtus nõ arguitſed plus oportere
dicit. qꝛ ⁊ ethnici hoc faciũt.poſte
rius ꝓpinquũ malis. ↄuenit tamẽ
etiam bonis unde ⁊ lex modũ ul/

tionis ſtatuir.oculũ ꝓ oculo.que ſi

dici põt iniuſtoꝝ iuſticia eſt:nõ qꝛ
iniqua eſt ultio quã lex ſtamit:ſed
qꝛ uicioſa libido ulciſcendi.magiſ
qʒ ad iudiceʒ pertinet hoc iter ho
mines diſcernere quã bonũ hoĩeʒ
ſibi expetere.hic.n.malũ ꝓ malo
redderet:iudex vo nõ.ſed delecta
tione iuſticie iuſtũ p iiuſto quod
ẽ bonũ ꝓ malo:quod ẽi deꝰ iudex
facit. Itẽ ab aliquo capto ĩiuſte ſua
exiguũt᷑ ꝓuita m redimẽda iuſte of
ferùt᷑. Itẽ uaſa ſacra ab aliquo bar
baro ĩiuſte exigũtur. ꝓ redẽpriõe
in captiuoꝝ iuſte preſtãt᷑.ſic ⁊ iniu
rie ꝓpulſatio lʒ iiuſte poſtuletur:
iure m preſtat᷑:quãquam ⁊ ipſa po
ſtulatio nõ uſqʒquaqʒ iiuſta/pbet᷑
gliud.n.ẽ iiuria ꝓpellere:utſibi li
ceat uoluptuoſe uiuer᷑:aliud ur ali
oruʒ utilitaii libere poſſituacare.
ſicqʒ aliud ẽ ſuffragiũ ab bomine
tãquã a miniſtro iuſticie poſtulare
ut mala uoluntas aduerſatium eiꝰ
miniſterio careateffeciu:a bonoꝝ
uolũtas eius ſuffragio ſortiat᷑ effe
ctũ. aliud ſpem ſuaa deo ĩ boĩem
trãſferre:ut aduerſa que ĩferũtur a
deo ad uite correctioneʒ humano
pellãtur auxilio nulla precedente
correctiõe:ſicut iſraelite qui ꝑca
tiuitatẽ ſibi iminẽtẽ egypnoꝝ ſuf/
fragio ſe putabat poſſe euadere ſi/
ne penitentia preterite uite.nõ re

uocjãtes ad memoriam: da nobis
auxiliũ de tribulanone:quia uana

ſalus hominis ⁊c.⁊ item bi in cur
ribus a hi in equis nos autem in
nomine dei noſtri inuocabimꝰ.pe
tere ergo uel preſtare i tribulatiõe
ſubſidiũ:utuoluptuoſe quis in cri
mine uiuat:dãnabile eſt. petere ãt

uel preſtare ſolatiũ: ut malis facul
tas delinquẽdi adimatur: ut eccle

ſia pacẽ adipilſcatur: ut aliquiſ mul
torum uiilitati ſeruetur:utile eſt a

honeſtũ:diſſimulare vo ẽ grauiſii⸗

mũ.hinc de paulo legitur ꝙ cuʒ ꝗ
dã iudeox iuraſſẽtſe non comeſtu
ros panẽ niſi eũ iterficerent petiit
milites a pretore quoꝝ preſidioil

leſus ſeruaretur ab iniuria indeo

rũ non ſue uoluptati ſed omnium

utilitati uicturus.hinc in euãägelio

mercenarius uocat᷑:quidet lupuʒ
ueniẽtẽ ⁊ dimittit oues ⁊ fugit.hic
Et eccleſia auxilium ab iperatore
ad ſui defenſionem petere monet᷑.
Angde augu. ad bonifaciuʒ ait.

Ab imperatore eccleſia auxilium

poſtulare debet.

Aximianus epiſcopus ua/

gtenſis auxiliũ petut ab im
peratore cbriſtiano cõtra boſtes
eccleſie non tam ſuiulciſcendi cau
ſa quã tuende eccleſie ſibi credite
quod ſi pretermiſiſſet:nõ eius fuiſ
ſet laudanda patiẽtia: ſed negligẽ
tia merito culpanda. neque enim
apoſtolus paulus uite ſue tranſito
rie:ſed eceleſie dei ↄſuluit.qñ con
ta illos qui eũ occidere ↄſpiraue
rant:conſilium eoꝝ ut tribuno p/
deretureffecit. unde facium eſt ut
euni ad locũ quofuerat ꝑducendꝰ
deduceret miles armatus: ne illo

rum pateret inſidiis. Iẽ aug.

ad emeritũ.

Catholici aduerſus hereticos a

ptãtibus ordinatis defenſionem
poſſunt poſtulare.

Bſtriraduerſus illicitas t

priuatas ur̃orum uiolẽrias

quas a uos ibi qui talia facitis do

letis gemitis a poreſtanbus or/
dinatis ultionem petũt nõ ꝙ hos
ꝑſequãtur:ſʒ quia ſe defendant.
Irtẽ eiuſdẽ contra petilianum.
Nuãatüũ intereſt inter ꝑſecutionem
catholicorum ⁊ herencorum.
Ro membris chriſti aduer
ſus uosſeuiũt a⁊ uobis reſi/
ſtunt quicũqʒ in eccleſia eo aĩo ſũt

quo tũc petrꝰ fuit cũferrũ pro chꝛi

ſti noĩe ſtrixit:ſʒ multũ intereſt in
ter ueſtram ꝑſecutionem a iſtorũ
Vos ſimiles eſtis ſeruo ſacerdo/
tis:qꝛ ſeruiẽtes principibus ur̃is
aduerſus eccleſiã catholicã.i.ad/
uerſus corpus chriſti armamini.
iſti aũt tales ſunt qualis tunc peiꝰ
fuit qui ꝓ chriſti corpore.i.ꝓp ec/
cleſia ẽtcorporaliter pugnauit.
Ntẽ ambro. li.i.de offi.
Juſticia plenus ẽ:qui patriam bel
lo metur a barbaris.

o Proderetur. n?5
tamé fuit hec uera nn
ꝓditio.cuʒ dixeret vyi
talibꝰ qui poterant
prodeſſe noõ obeſſe N
ut. xxii.q.v. vꝛ io.
p ) Oſtri.i. ctbo en
q ¶ Defẽdãt. immo “
etiã expugnari poſ tin
ſunt heretici. ut e ſns.
de here. uergentis. nn
2. ſ. · v. ſi audieris
io.
Vx Ro mẽbris. ſi
E. petrus fuitt. im
Sed nonne petrnrs arl
peccauit utẽdo gla ini
io: cũ h nõ fecit an a⸗
ctoritate ſuperiori g
ut. ſ. e. ille. ? cleriecs ag,
permiſſum ẽ tanui
ſeipſos defendere. 4
ut extra de homici. uf
ſuſcepimus. 2.c. ii. ſirn
ſz dic ꝙ adhuc no in
fuit hoc prohibittu .
clericis. un
Eccleſia. nonsn. nn
eſt alicui obediẽdaia pinn
3 eccleſiam. xxiii. Auln
q.i. hec eſt fides. rngl
Pinſig
Alniſ
ufe
ſil
tiiw
ilake
ualtt
Uu
.
he
fntirt
hun
W
iikie
hamde
Ullmei
en
Anen.
I
de
W
ſl
u
n
Ehen
i
At
NW
gein
uln
i
ſe
nr
A

2ð

)Nn
Mn
lumnm
Cntnie
ikiin
fürſgng

eleiaen
mnſinini

enn.

hunhn.
Chinntd

W

ſan cti
alcinn.
baelſcae

XXIII ucſtio iij.

Brtitudo, patriam. hoc cafu non tenetur qui patrem propriũ
uinnter ficit. ut. ff. ð reli. minime. .
NLatronibus. quos Iiʒ ſine auctoritate indicis interficere: ut. j.q.
v. cum homo.⁊.C. quando liceat unicuiqʒ ſe ſine iudi.nindi.l.i.?.x

vii. q. iiij. ſit.
c Jquis forti⸗
tudineʒ. ener
nat. hoc intelligas
de famoſis latroni
bus: qui licite i fur
ca ſuſpẽduntur: nt
ff. de penis. capita
lium. 5. famoſos. ſʒ
ſi nõ ẽ famoſus la/
tro tantum caſtiga

ri iubet. nec debet

tunc vitam aut mẽ-
brũ pꝑdere: ut. C. ð
ſer. ku. autẽ. ſed no
uo iure. io.
d. Vn inferẽda

ſi pöt.. ſi eſt
iptäte poſit?. 2 ita

exponũut quidã ali/
as nõ tenct. ut. ſ. e.
q.iiij. forte. in fi. ſi
n. quilibet teneret
aliũ defedere. ergo
ſi aliquis reciperet
pecuniã ꝓ defẽſiõe
alicnius teneret es⸗
reſtituere.quod nõ
uerũ:ni.ff.qð me.
cau.l.metũ.ꝭ.ſed li
cet. ⁊.ff. de dona. ſi
pater. F. i. Cuilibet
in licuũ ẽ defẽdere
aliũ ſi uult. ff. quod
me. cau. ſed ⁊ partꝰ
ſed iſtis obuiat.j. e.
c. ult.
e ¶ ¶Moyſes. hiſto
riam habes ð pe.d.
ii.F. opponitur.
fE Proſterneret.

gliquis põt exceder

modũ iĩdefendẽdo
ar. Z. extra de reſti.
ſpoli.olim cam.i fi.
Eripe. per nim
ſi iiuſte ducatur: ut
ſ. e.q. v. reos. nel ꝑ
ſupplicationeʒ ſi in
ſte ducat. nt. xiiij.
q.yvi.ſi res.io.
b bn r⸗
q.vii. negli⸗
gere. lxxxiij. di. er/
1Aliäet pditi5
i u ẽ.pdit.i.
Iaruir io
lH B imperato⸗
ribus.tale ita
qz indiciũ pnt epi⸗
ſcopiab iperatoꝛ pe
tere: ut. ix.q.i, pla⸗
cuit.⁊.lxiii.di.adri
anus. ⁊ ſi ipatores
nel pricipes nolunt
defendere eccleſiaʒ
poſſũt excõicari ab
epis:ut.ſ.e.q.v.ad
Ninnlſiratoren.
tendit ꝓ⸗
QOpbeta oiſc
ci dixit:eripite ege
nuũ ⁊? paupem. hic ẽ
enidens ar. illos
qui dicunt ꝙ ſociꝰ
no tenet inuare ſo

iũ.niſi hẽat aliquã

luriſditioneʒ. iſti di

Ortitudo que bello tuemur
B a barbaris patriã uel domi
defẽdit infirmos uel a latronibusꝰ
ſocios plena iuſticia ẽ ¶Itẽ hie
ro.ſuper ſopponiam.
Prodeſt latroni uel pirate: qui
membra eius dehilitꝗt.

7 —

Iuis fortitudinẽ latrõiſ uel
pirate eneruat ifirmos red
it: prodeſt illis ſua infirmitas. de
bilitata.n. mẽbra quibus prius ñ
bene utebãt᷑ a malo oꝑe ceſſabũt.

¶ Ntem ambro. li. i. de offi. —

Qui ſocii non repellit iiuriã:ſimi
lis ẽ ei quifacit.
Bi taferenda ſed depellẽ
da iniuria lex uirtutiſ eſt. ꝗ
n.non repellit a ſocio iniuriã ſi po
teſt:tam eſt i uicio quã ille qui fac.
unde ſcũs moyſes bic prius orſuſ
eſt tentamẽta imbecillis fortitudiſ
nam cũ uidiſſet hebꝛeũ ab egyptio
ĩiuriã accipiẽtẽ defẽdit:ita ut egy
ptium ꝓſterneret atqʒ i harena ab
ſcõderet. Salomõ quoqʒ ait: eri/
peeũ qui ducit᷑ ad moriẽ. C Itẽ
anaſtaſius 2 damaſus papa.
MMalorũ impietan fauet: qui eis
obuiare ceſſat.

( Ui põt obuiar̃ ⁊ perturba⸗
A

re peruerſos ⁊ nõ facit: ni/
hil eſt aliud quã fauere ipierati eo/

rũ.nec caret ſcrupulo ſocietatis oc

culte:qui manifeſto facinori deſi/
nit obuiare. ¶ Itẽ calixtus.
Qui diuina mãdata cõtẽnũt: ſeue
ris coerceãtur uindictis. J
Aſtũ ẽ ut qui diuia ↄtemnũt
1T mãaãdata:a ĩobedientes pr̃nis
exiſtũt iuſſionibꝰ:ſeuerioribꝰ eor
rigãt᷑ uidicns.quatenus cereri ta/
lia cõmittere timeãt:⁊ oẽs gaude/
ant fratema ↄcordia:a cũcii ſumãt
ſeueritatis atqʒ bonitatis exẽpluʒ
nã ſi quod abſit eccleſiaſticã ſollici
mdinẽ uigorẽqʒ negligimꝰ: ꝑdit
deſidia diſciplinã a aiabus fideliũ
profecto nocebit᷑. ¶ Iteʒ ex cõci.
cartha. v.
Imperatores cuʒ epõꝝ prouiſiõe
eccleſie defenſionẽ aduerſus diui/
tü potentiam debent ſuſcipere.
ĩperatoribus uniuerſis
iuſtũ ẽ auxiliũ poſtulãdum

ꝓpter afflictionẽ pauperũ: quorũ

moleſtiüs ſine ĩtermiſſione fatigat
eccleſia:ut defenſores eius aduer
ſus potentias diuitũ cũ eporum ꝓ
uiſiõe delegẽt. Ecce q; noõnũquã ẽ

obuiãdũ ꝑuerſis ⁊ iiuria ſocioꝝ ar

mis ẽ ꝓpulſada:ut a malis adẽpta
facultas deliquendi ꝓſit: ⁊ bonis
optata faculias libere cõſulẽdi ec/
cleſie miniſtret᷑.hoc qui ñ facit: cõ
ſentit. Cinde augu. ait in pſal.
xxxi.

m

N iudicis.ut.S.e.q.ii.c.dñs.io.

Nõ ſũt imunes a ſcelere ꝗ nõ libe
rãt eos quos pnira facto liberare.
Siẽdit ꝓpheta nec illos im
0O munes a ſcelere eẽ: qui ꝑmi/
ſerunt chriſtũ pricipibꝰ iterficere
cũ ꝓ multitudie timerẽt᷑:⁊ poſſẽt
illos a fcõ ⁊ ſe a ↄſẽſu libare.qui de
ſinit obuiare cũ põrconſentit.

da nõ ſit: multis modis
ꝓbat᷑. mali.n.toleraudi
De ſũt nõ abiiciẽdi: ĩcrepati
One feriẽdi:nõ corporaliter expel
lendi. Unde auguſtinuſ ait i li.
de uerbis dñi. M
Quomodo maliſunt tolerãdi. 2
quomodo ab eis recedẽdum ſit.
PBOlerandi ſunt quidẽ mali/p
pace. nec corporalitet ab eis
recedat᷑:ſed ſpũaliter. ſpũaliter ãt
exire ẽ facere quod ꝑtinet ad cor/
rectionẽ malorũ.quaãtũ licet p gra
duꝰcuiuſqʒ ſalua pace diſplicere ẽ
nõ tãgere.nõ.n. ꝓphete ꝗ hoc di
cebãt:populũ ſuũ demiſerunt:ſed
iter eos hitabat quos icrepabant
unũ tẽplũ cũ eiſitrabãt:eadẽ ſacra
mẽta celebrabãt. hoc ergo exire:ẽ
ore nõ parcere:hocẽ imũdũ nõ tã
gere:uolũtati male nõ cõſentire
Idem.
Quod mali ſint tolerandia bõis.
Mbonus tolera malũ.naʒ ⁊
chhhriſtus iudãcũ ſcirei fureʒ
eẽ tolerauit:⁊ ad predicãdũ miſit.
eiqʒ cuʒ aliis euchariſtiã dedit.
Idẽ ſuper ioannem.
Pro pace eccleſie mali ſunt tole/
randxi.

0 AVid ergo uoluit dñs ni ie

ſus chriſtus fratres chariſ

ſimi admõere eccleſiã ſuã:qñ unũ

pditum ĩter.xii.hr̃e uoluit:niſi ut
malos toleremꝰ:nec corpꝰchriſti
diuidamꝰ: Ecce iter ſcõs ẽ iudas
ecce fur ẽ iudas ⁊ ne cõtẽdas fur ⁊
ſacrilegꝰ:⁊ nõ qualiſcũqʒ fur ſʒ lo
culorũ dñicoꝝ: ſʒ ſacroꝝ.ſic crimi
na diſcernũt᷑ ĩ fure nec qualiſcũqʒ
furti ſʒ ⁊ peculatꝰ . peculatꝰ.n.fur
tũ dr de republica.⁊ nõ ſic iudicat
furtũ rei priuate quõ publice.quã
to uehemẽtiꝰ ẽ iudicãdꝰ ſacrilegꝰ
fur:nõ vncũqʒ tollere: hocẽ ſacri

legiũ ↄmittere:ſʒ de eccleſia ꝗ ali

A furat᷑: iude ꝓditori ↄpatur.

dẽ De eodem.
Cce ĩ gqũt ut dic ꝓpheta rece
dite: exite ide: ⁊ imũduʒ ne

tetigeritis:quõ ergo malos ꝓ pa
ce tolerabimꝰ a ꝗbꝰ exire ⁊ recede
re iubemur:ne tãgamꝰ imũdum.
nos iſtã receſſionẽ ſpiritualiter ĩtel
ligimꝰ illi corporaliter. Nã ⁊ ego
clamo cũ ꝓpheta. equalia ſumꝰ ua
ſa. vtit᷑ nobis deꝰ ĩ diſpẽſatione

UMod aũt uidicta iteren

229

cũt ꝙ populus bene bʒ iuriſditionẽ. licʒ dicat lex ꝙ trã ſtulit ius ſuũ ĩ iperato
c.na ſi ciuitas uel populus non haberet iuriſditionẽ.q̃re puniret ꝓpter defe

Nod auũt nindicta. Oindicta qnqʒ iferturʒelo ultiõis.qqʒ ĩtert᷑ amo
re correctiõis.primo mõ nõ ẽ iferẽda.⸗

cũt illationẽ uindicte ꝓhiben
dam.ſecũdo mõ licite ifert᷑.
Alii ſic diſtiguũt.crinuʒ qdã
ſũt occulta.qdã mãaifeſta.ſuꝑ
occultis nõ ẽ iferẽda uindicta
ſed ſſuper manifeſtis ſic. niſi
delinquens ſociã habeat mul
titudinem. tunc.n. pꝑ ſcanda
lũ tolerat.ut.j.eo.quidã.⁊.c.
ſe. æ.c.non poteſt.itẽ uindicta

nõẽ inferẽda niſi a iudice uel

OQ. ſiij.
eiꝰ aucte. nec ipſe dʒ eã iflige
re niſi amore correctionis.⁊=
ut innocẽs liberetur. nt.j.eo.
ea uindicta.

ny/Qlerandi ſũt.S.vu.q.i.

ſuggeſtum.

oPro gradu.i. ꝓ dignitate

⁊ officio cuiuſcũqʒ.aliter eni
debẽt prelati corrigere delin
quẽtes.⁊ alio mõ ſocii.pᷣlatuſ
corrigit icrepãdo uerberãdo
ut. ſ. e. q. c. forte. ſoc iuſ vo ad

monẽdo ⁊ reprobãdo factu,ʒ
eiꝰ:ut. j.e.q.c.ecce.ſi.j.e.q.c.

duo.⁊.xxiiii.q.iii.tã ſacerdo
tes.ſubditos ad bonũ exhox
tãdo.ii.q.vii.S.cũ balaam.
bonus.iudã.s. vii.q.
ilj. §. cũ aũt. ⁊ ex de tem
po.ordi.ad aures.ex᷑ de offi.
ordi.ſi ſacerdos.

O Did ergo.⁊ peculatꝰ

qꝛ peculatꝰ cõmittitur
i re ſacra uel religioſa nel pu
blica.ut.ff.ad.l.iul.pecul.l.i.

r ¶ Be republica.nõ rẽ ecclie

rẽpub.apellari.vñ ⁊ ius publi
cũ dr cõſiſtere ĩ ſacriſ ſacerdo
tibꝰ ⁊ mgr̃atibꝰ.ut.S.di.i.ius
publicum.tn ꝓprie dẽ res ro
mane ciuitatis reſpub.ſʒ res
aliaꝝ cinitatũ abuſiue.nt.ff.
