mel:dicit. h. nõ eſſe decre.er occaſio maledictiꝰ gratia excluda; rãs adiit pfitiã nr̃am:aſſerẽs quali atteſtatönes admit itm
de regn. ad nram. ubi uſqʒ aq hominum peſſimoꝛum. ter idẽ pr̃ eiꝰ i laicali adhuc oꝛdie ĩ tage alilteſtes ſid ummne
tridnũ dar lccria cxcſdi. ſead AVodaur qui inuitus ꝓ pꝛediis ꝓpꝛiis edificaſſz dno mõa ioinunmtepaf un
certeillu dSal. q;a dbuce⸗ poſitum religioms ſuſce ſteria uolũtarẽ gerẽs ut ſuũ de / eſt. uter de olan et ann
rat nicinuſ ãnis pueritie.? qa perit: nõſit cogendus ad ceſſũ pñs eiꝰfiliꝰſãbert ĩ locũ eiꝰ affi. ex ris. de h di ſr
nõ fuerat in ꝓbatiõe ⁊ qꝛ ille iinnin ppoſiti obſeruatio ſuccederʒ: quée infra tenerã etate in xi. iiii. q. ili. Ni. · eſi. fnchtia
ctus erat.⁊ hẽs hic ar.ꝙ ſi nẽ: teſtat᷑ leo papa dicens. ter octauũ a decimũ annũ oſtitutũ ii. q. v.mẽnã. itẽ hẽſ S
fcit aliquẽ ſemel oſenſiſſe.ut· Non poteſt deſeri pꝛopoſiti mo/ mẽoratus pr̃ ppꝛio arbitrio abſqʒ bie g reielmoniin
diii. l. dlectiſlimi. verẽ de nachiſponte ſuſceptum. regulari inſtõne extra oẽm illiꝰ uo Hasauctirpin ſen
deſno⸗lmnpu. de ins er gme Pooli monachi ꝓpꝛio ar lũtatẽ cucullã induit. Igit᷑ poſt q monfn ſpüale nterk
enn ⸗ bitrio a uoluate ſuſceptũ de· cã ipſiꝰ tpis ſpaciũ: ut ipſe dicit ſa qulma. ar pof vile
pit ſimplicẽ tõſurã eã nõ deſe enim quis uouertdeo debetredder pfis oblatione uel abbatis ꝑcepra timo pfis impedit
rit:cũ talis dicat᷑ clericꝰ.xxi. unde qui relicta ſingularitatis po bfdictione eũdẽ lãbertũ mõaſticũ mr̃imoninʒ ſpũale.
di. cleros. .liiii.di. ex antigs feſſione ad militiaʒ uel ad nuptias babitũ induerefecit: ut ferũt ĩuii l; ſecus uideat ima

Gchiucet
klidin
mitnn
uniel
opiir
Amncti
ſäitbanite
ongitini
enenigin

chosiecnei.

fufni
illiit

fſn.
Ddar

onomes
n
eſinünd
reteui
nufuſn
ſoegüint
4

EE

Pr

3 Qnoc nůᷓ. ſʒ
qli᷑ de hac negati-
na potuit iuramen/
tum pſtare. cuʒ ne/
tiua etiã pꝛobari

non polſit. ut ex de

quoniã ? er ð
elec. bone memoꝛie
circa fi. Nam an.
ceps eſt ꝑiuriũ qð
ſit de alieno facto.
nt. ff. de in lit. iurã.
nideamꝰ. Rñn. ſic ꝓ
bari põt ꝙ qncuqʒ
voluit illũ ſieri mo
nachũ.ille noluit.?
H ſufficit ad ꝓban⸗
dam negatiuam. ut
e ð ꝓba. tertio.
b C Mullũ bonũ.
vite eterne remune
ratoriũ.⁊ ſic non ẽ

3.j.xxiij.q.v.ad fi⸗

dem.?.q.vi.c.i.O.]
xxxiij.q.i.paratuſ.

3.5.xlv. di. ? g. que

ſunt contra.
e¶ Religioſos.i. re
gulares canonicos
2 fm hᷣ eſt ↄoſilium.
yel dic ꝙ exquo ſe⸗
mel apparnit in ve
ſte religionis debet
ſemp religioſe vine
re.i.nõ penitꝰ ſecu
larit. bin ꝙ intelli⸗
gif er de regu. ↄſul
ti. in fi. dicunt eniʒ
non ſolũ monachi
yel regulares reli⸗
gioſi ſʒ etiã clici. ut
i.q.i. nullus itaqʒ.
ſcriaz laici. ut. xxv
iij. diſ. ſi qua inni⸗

d O Onſtituit. p

ſeuerare. nõ
ibi ſʒ in alio mona/
ſterio ut e ð ſimo.
veniens. io.

(CLogani. ſʒ qre

Heſt. cu ecclia non
debeat fraudẽ face/
re in ſuis ↄtractibꝰ
nt er de dona.ꝑ tu/
as. ⁊ ↄtractus dolo
initus nullus ẽ ipſo
iure. ut. xy.q.vi.c.i
nt. ff. ð dolo ⁊ elegã
ter. ſed dic ꝙ lʒ hic
dol? dederit cauſaʒ

fieret: in locuʒ ei ſuccederet.ſub
teſtificatione autem iureiurãdo fi-
mauit:qꝙ; quando primitus ei cu/
cullam induit: idem lãbertus ſem
per reſtitit: ⁊ nũquã ſe fieri mona/
chum conſenſit: ſed demũ ab inſe
quentibus monaſtico habim uiolẽ
ter eſt indutus:aſſerẽs ꝙ; nunquã
regulam aliquã pꝛomiſu neqʒ ego
pater eius pallio alraris indutum
illuʒ obtuli:neqʒ a quocũqʒ ſacer
dote uel abbate ut mos poſcit be/
nedictiõe percepta regule vnquaʒ
ſe monachum ſubiectum fururum

promiſit. ſuper his omnibus ꝓte

ſtatus eſt prefatuſ artho:quia ſi eo

tempore tam dure obſeruantie ma E

naſticam intellexiſſetregulã: nun
quam eundem filiuʒ lambertũ coe

giſſer portare cucullã: quapropter
conſulte pſalmigraphi uerba reco

lentes quibus uoluntarie ſe deo ſa
crificare pronunciat: ⁊ uoluntaria
oris ſui beneplacita fieri in cõſpe/
ctu dei obſecrat preſentẽ ut dicruʒ
eſt clericum nomine lambertũ mi⸗
nime debere exiſtimauimus ſub ta
li uiolentia fieri monachum.quod
enim quis non eligit nec optat: ꝓ
fecto non diligit.quod autem non
diligit facile contẽnit.nullum ergo
bonumꝰniſi uoluntarium. Iccirco
dominus non ferendam in uia uir
gam per quam uiolentia ulli infe/
ratur:precepit:quapropter conſul
tius agitur ſi piis ſuaſionibus con
temptũ mundi ⁊ amorem dei pre/
dicando quaʒ uiolentiã inferendo
ad celeſtẽ amorem illũ accenderi/
tis:vnde omniũ ueſtrum charitati
hanc noſtri apoſtolatuſ mãdare de
creuimus epiſtolã: monentes atqʒ
precipientes quatenus ſi ita ueruʒ
eſt ut iſti dicunt: nullus epiſcopus
uel abbas ſeu monachorũ reliquo
rum conuentus monaſticis illũ re
gulis inuitum ſubiacere cõpellat:
neqʒ ullo modofratres eius ꝑ hãc
occaſionem licentiam habeant pa
terna ſeu materna illuʒ hereditate
priuare: ſed uſqʒ dum diuina inſpi
ratione cõpunctus pꝛopria uolun
tate regule ſe ſubdat: liceat eum a
mundanis ⁊ laicalibus remotũ ua
gationibus nel negociis inter reli
gioſos eccleſiaſticos uiros in ca
nonica degere uita.non enim puta
mus quod abſit canonicoſ religio
ſos a ſanctorum monachorum cõ

ſortio ſeiunctos. quia vnuſquiſqʒ

m apoſtolũ propriã mercedeʒ ac
cipiei ſᷣm laborem ſuuʒ. ¶ Si vo
epiſcopi uel abbatis illecti pꝛomiſ
ſionibus aliqui ronſuram uel reli/
gionis ueſtem ſuſceperint:ipſi qui
dem in eo quod ceperunt perma/
neant:res vo eoruʒ heredibus ſu
is reſtituantur. ¶ Unde in mago
cienſi conci.legitur.
Reſtimantur heredibꝰ res eornʒ
qui ab epiſcopisuel abbanbꝰ? de⸗
cepti comas depoſuerũt.

XX.

ueſto iiij.

Onſtituit ſane ſacer iſte con
uentus:ut epiſcopiſiue abba
tes qui nõ i fructu animarum ſedi
auariciam ⁊ turpe lucrum inhian/
tes quoſlibet homines circũueniẽ
do tonderunt:a res eoruʒ tali per
ſuaſione ſurripuerunt: penitentie
canonice utpote turpis lucri ſecta
tores ſubiaceant. Hi vo qui illecii
comã depoſuerunt:in eo quod ac/
ceperunt ꝑſeuerare cogantur. res
vo eorum heredibus reddantur.
Uod vo ab vno mona
terioin aliud diſtricnꝰ
ranſire monachis libe
m ſit:ex conci.tribu/⸗
rieñ. habetur in quo ſic
atutum eſt.
HNHonſuntprobiꝭ

nde uirgines ſa

cre que cauſa religionis aliud mo⸗

naſteriũ adire deſiderant.
Irginesꝰ ſacre ſi/ ꝓ lucro aĩe
ſue pꝛopter diſtrictiorem ui/
tam ad aliud monaſterium perge/
re diſpoſuerint:ibidemqʒ cõmane
re decreuerint: ſynodus concedit.
ſi vo ſuga diſcipline aliuʒ locũ que

ſierint:redire cogãtur. ¶ Quod

autem de uirginibus ſacris hoc ca
pitulo ſta uimr: de monachis etiã
conſequenter intelligitur ⁊ de quo
libet etiam clerico. Sed obi
citur illud baſilii.
Mota monacbi ſine conſenſu abba
tis ſui irrita ſunt.

Onacho non licet uota uo/

uere ſine conſenſu abbatis ſui
ſi autem uouerit: frangenduʒ erit.
CItem illud agathenſis cõcilii.
¶ Wonachũ nullus ſuſcipiat aut oꝛ
dinet abſqʒ sbbatis ſui permiſſu.

0 O nachum niſi abbatis ſui ꝑ

miſſu auruoluntate ad alteꝝ
monaſterium cõmigrantem nullꝰ
abbas ſuſcipere aut retinere preſu
mar:ſed ubicũqʒ fuerit abbati ſuo
guctoritate canonum reuocemr.
¶ Ntem clericis cõmendaticiis
litteris epiſcopi ſui licentia non pa
teat euagandi. In monachis quo
qʒ preſentis ſententie forma ſerue
tur.quos ſi uerborum increpatio
non emendauerit: etiam uerberi/
bus ſtatuimus coerceri. Seruan
duʒ quoqʒ de monachis ſtatuimꝰ:

ne eis ad ſolitariã cellulam liceat a

cõgregatione diſcedere: niſi forie
probatis poſt emeritos labores
aut propter infirmitatis neceſſita/
rem aſperior abbatis licentia regu
la remittaturꝰ. quod ita demũ fiet
ut intra eadeʒ monaſterii ſepta ma
nentes tamẽ ſub abbatis poteſtate
ſeparatas habere cellulas permit
tantur. abbati quoqʒ ſingulas di/
uerſas cellulas hr̃e aut plura mo/
naſteria non liceat: niſi tantuʒ pꝛo
pter incurſum hoſtilitatis intra ci/
uitaies muros receptacula collo/
care. Merum boc intelligendũ

eſt de monachis religioſe uiuenti/

bus quibus uota ſpàlis abſtinẽtie

2 1 7

cõtractni.ipſe tñ non eſt dece
pins ꝗ ſe xpo ↄiunxit. vel die
ꝙ h̊ potiꝰ ẽ imputandõ fatui/
lati ſue qᷓ; dolo illius.ut ex᷑ qdᷣ
me.cã. cũ dilectꝰ.ſinmnlit᷑ ↄtra
ctũ matrimonij non reſcindit
dolꝰ. ⁊ ſi.ex de cõuer. iu.ex
parte.⁊.c.veniẽs.in fi.vbi ꝓ⸗
pter deceptionẽ nõ retractat᷑
ingreſſus.⁊ eſt mirũ ꝙ ĩ ſpiri
tualibꝰ Zctus dolo initus te/
net.ſʒ ctus metu iniius non
tenet cũ ſᷣm leges penitꝰ Sriũ
ſit.nã ſᷣm leges gᷣtractꝰ dolo
B MQ. ſiij.
initꝰ nullꝰ eſt. ſʒ ↄtractꝰ metu
initus tenet. lʒ reſcindat᷑ per
actionem qð me.cã.
Vod vo.Hec que
ſtio determinaf.
S. xix. q.i. in ſum⸗
ma. .
Irgines. loquit᷑ ð vir
ginib? talib? que hñt
vitã canonicoꝝ.de quibꝰagit
xij.q.vl.c.ult.Sʒ alie virgies
debẽt petita licẽtia recedere
ad diſtrictioꝛẽ religionẽ᷑.⁊ nõ

9

cã leuitatis.ut ex de regu.li/

cet.io.
h Onacho. rouerit. nel
etiã ſi fecit votũ puſqᷓ;
intret monaſteriũ.xxxi ij.q.v
noluit.⁊ intelligas ð voto ab
ſtinẽtie ꝑ qð alij ſcãdaliʒant᷑.

1 OQonachũ.monaſteri /

um. qð nõ eſt ſtrictins
uel ſi eſt ſtrictiuſ ⁊ foꝛte tranſi
uitcã leuitatis. ut.xix. q. iij.
ſtatuimus.
le ¶ Itẽ clericis. ſcdᷣa pars.
IVDerberibꝰ. moderate tñ
xlv.di.cũ beatus. .
m & Remittatur. abbas põt
diſpẽſare in remittẽda regula
vt hic.⁊ de ↄſe.di.v.carnem.
Maã ⁊ diſpenſare poteſt circa
oꝛdines.ut er̃ de eo qui fur.
oꝛ.rece.cũ.h.latoꝛ.⁊ circa ca/
nonẽ late ſentẽtie.ut ex ð ſen
ten.excom.cũ illoꝝ.io.

4 — iſi t —.—. „ it te 70 „ 6
. FI T5 . 9 Be iure cëi teſt di.pꝛiſcis.itẽ ea rõne qꝛ qui ſunt ex ciuitatẽ non ita cito inneniuntil
Rchipꝛeſbyter cuiuſdã ecclie.in Dnab e lure unllus po 82 Ragub⸗ ſua artiſiciola vendant. nec ita ↄuemienti foro habent oĩa
hbhabere plures ecclias niſi in ſex caſibus. VI ſicut illi qui ſunt in ciuitate.
x.q.iij.vnio.⁊ ſi vna pendet ex altera.ut er de eta.⁊ qua.eam te.⁊ ſi f G ſicn illi iſunte “
. vnã intitulat ? alia cõmendatã.ut.j.e.ꝗ plures.ex ð elec. dudũ 4 den n ert c cc. 11
4„ ſat cũ aliquo.ut.lxx.di.ſancioꝛũ.⁊ vbi eſt paucitas hominũ.ſ.ex g U Ec. b Vli plureg 1
, G. ciuitatẽ.ut.j.e.c.i.i fi.ilẽ ſi ec- QOn conda
Beedheuer eieer de uel alicuius diſtrictionis que gene ſcribi. ¶ Unde in chalcedonenſi fons⸗ unus eccle⸗ n
bTcricn non cõnume⸗ ralem conſuerudinem ſuox Ranrn concilio ſtaniun an ſedpots H 4
retur.i.non intitulef. excedat ſine abbatis conſenſu uo/ „Dee . . ut. lxi di. obitü. c 41
qꝛnon dz conumerari ini le gere non licei: ne ſuper eosfratres Lericum 'in duarum eccleſtiſ ahob bit cx
ricos eiuſdẽ ecclie. niſi ſit inti ſcandaliʒentur. cauſa etiam illorũ ciuitatum conſcribi non opor mendauit põt reuo Ge
tulatus nec bʒz vocẽ in electio/ ſtartutum eſt hoc: qui regulare m di tet. CSed econira nonnuguam care qn vult. nq cõ/ ire.
ne cu alije. ʒ peipiat ſrnctus iDli ri iſcopus ciuiatis vnius efficiurr mendre nibilal-⸗·
j 1 ſciplinaʒ ſubterfugienties pereg ep mus efhicii 1r,
nlins tief henene natõis ſue uota ſibi aſſumut: quod earchiepiſcopus alterius ciuuatis: ndcſ deponerr.
un alctigeccke. n iñ eſt bi N nec monacho nec alicui clerico lʒ. nec tamen priorem eccleſiam deſe r. deghocbata, 1
canonicꝰ.ut.xxvi.q.i.poſſeſſio ¶ s ’“6gpehac occaſione ad ſecularem con rit: ſed prior eccleſia uaſ. 1 röen mendare. io. “ ni
nes. qnqʒ etiã b; pꝛebendam Ruerſationem redeat. gata relinquitur: ſe an⸗ 8 n iin/ abbatc;. wi
2nõ conainel D . Rchipreſoyter titulata babetur. C Unde eo. liii duob'. 5. pr. Gete
giſtris. qꝛ n dodaſt. — cuiuſdam eccleſie ſcribit. ca. e. . pllc. .l io. imn
bendam ee lic, Uret ages prepoſituram alte In vna eccleſia titulatus alteram l Elatio. cardi · jee
deſ pben. elrc, n paetutſg riꝰ accepit:nec pꝛi ſibi cõmendatam poteſt habere. male. i. Ppꝛiuuz al
2c lineras. H orem uult rclique Ui plures eccleſias retinet: . Tranoniee “l
c ¶ Dñis.ſibi cõtrarijs.ð alias re. ſeculariuʒ quo vnam quidem itulatam ali qd talis foꝛma entt en
bñ poõt. ut. ff. ð ope.li. duo . 1 Reco P, am vo ſub cõmendatione' tenere Ane peuratoiſs. ge.
d HMeceſſitatẽ. q.d. quid fta curator efficitur claris æ fulgidis debet. Sicillud agatheñ. cõ ut ſic ſeribat. ut go. in
gerc lrnne gohez tri, ueſtibus ſe exornans ab epiſcopo (l. intelligendum eſt. gd canonice ucl le n
berbeerleſta; lin enere xcj ſſuo corrigit᷑:relicto officio ſuo ad Buobus monaſteriis vnꝰ abbas gumen enz ſuri 3
no . -. . iudi i e non porteſt. OOrcinatü. ratu; bao⸗ al
clſicus. Sʒ nõne ſi eccleſria /ſecularem iudicem habet confugi pree bor . ſue.
Deen eſt dz vniri alij. ut. x.9. /um. PMrimũ queritur an cleri/ NHum abbatem duobus mo/⸗ Peo neneſtgetre ſin
ij. vnio. ſic. niſi ſie ſciẽs an O cus in duabus eccleſiis Sõ erns eſdere interdici oꝛc decoh cd
cipio recepit pauperẽ.vñ ĩp ſcribi. C Secundo:ſi vna uolue/ mus. Poteſt enam umriqʒ ran dilecta. in fi. nam ſi a
tet ſibi. niſiq foꝛte poſtea eſt rit relinquere:an liceat ei ad aliam quam titulato preeſſe ſed iure ſpe⸗ illegitime aligd fe⸗ um
vehenner eas Fgecſocn tanſire. ¶ Zertio:an procuratio ciali nõ cõi. C Unde gregorius. cerit ꝓcuratoꝛ non a
il e vale . marcha an⸗ nes ſecularium negociorũ clericiſ Anus epiſcopus duabus prefici,‚,, ſctuch ſentantu un
ri ul ijecl pe.omerioir dico il liceat ſuſcipere.¶¶ Quarto:an cla tur eccleſiis. u⸗ ice edaroſt uu
lã pauperẽ que nõ põt aliqueʒ ris ⁊ fulgidis ueſtibus eis ornari Elatio clerici ſimul et populi ucl cuͦli icante A
honeſie ⁊ ſufficientẽ pcurare expediat. ¶ Quinto:an ab epiſco erracinenſis gentis nos ual/ talis peuratonon zin
2 pᷣterea non põt bolpites ſi po correcti ſuũ officiuʒ relinquere e letificat: ob hoc ꝙ de tua frater valei qꝛſemper di· ann
pueniẽtes recipe.ut er Pbe. 2d ſecularem iudicem confugere nitate bona teſtatur. a quia defun ceret domin llum Mn
1 monaabſtech ſibie ualeant. cto pontiſice ſuo petro ſibi cardi/ mon eſſe legitimum 80
tũ re inautd ufficiat N duabꝰ eccleſiis aliquẽ nalem poſtulant e conſtitui ſacer zein Pich 9 cin a
ſuis. nt.l. di. ſiudeat. ſz cũ oẽs cõnumerari poſſe ſepnima dotem: eoruʒ deſideria neceſſaria . ennoreptobaid AA
holpites indiſticte teneamur nodus pꝛohibet dicens. cõplẽda eſſe preuidimꝰ. tora ergo Teſumns.. d. ir
recipere.ut.lxij.d.quieſcam⸗. In duabus eccleſiis clericus conę mentis intẽtione ira lucrũ garuſn xxix.c.i. 3. 0,6il in
orncſteoz dibis o5c ge ſcribi nullo modo debet. dño noſtro facere Fſiato tnln lud eſt ius cõe. boe K
g eanmil pl dnſn. ericus ab inſtanti tpe nõ coõ te merces anie conſpectũ eiꝰin die ſpale.vij..i·patiꝭ⸗· (an
ha ns vinnne oft i numeretur in duabꝰ eccleſſeis rerributionis inueniat. quicquid ſti.b. ein,
ma.nã diuitie bone ſunt. dũ/ ner ein in Onac . . di 5 leſie uel n Subtrahamul. i
modo fiat ex eiſ miſericoꝛdia negociationis eni hocẽ 1 turpis lu vo de predicte rebus eccleſie manlag opponere m
xxx. di. hͥ ſcripſimus. expedit cri propriũ cõmodum:aab eccle eius patrimonio ſeu cleri ordina/ tun ſtatim doos Pr
enim epis babere dinites ſtb ſie conſuetudine penitus alienuʒz. tione ꝓmotionene ⁊ omnibus ge uun llerm elloc aid
iectos. nam impeniũ abüdat Audiuimus enim ex ipſa domini/ neraliter ad eum pertinentibus ſo do epatu vacaretpᷣ hen
ſi habeat ſubditos locupletes . 950/0 r atqʒ canonice ordinare face m. er de elec. aum i
õ ca uoce:qꝙ nemo poteſt duo do erter atqʒ canoni mẽ. ex de elec.cun e
ofmiſa. . rporid elt ec minis ſeruire: aut eni vnum odio reqʒ ꝓuideris: liberam habebis in cunctis⸗ ed⸗ 6 4
drinntee panperesiane. habebit: ⁊ alterũ diliget: aut vnu,ʒ quippeut ſacerdos proprius moę/ ſi ꝗs iam nral al. än
de defen. ci. 5. quibꝰ. econtra ſuſtinebit: a alteruʒ coniẽnet: vnul dis ommbus faculrat. J ſane nnnnſſ in ſſ
xider ſufficere ꝙ tamũ neceſ quiſqʒ enim m apoſtolicam uocẽ Alud quoqʒ fraternitatẽ tuam recoiido rnäni ui
ſaria habeat. æ ülla neceſſitts in quo uocaiꝰ eſt: in hboc debetma ſcire neceſſeẽ᷑: quoniã ſic te pre det renüciare ali. ntt
artat ad victũ ⁊ veſtitũ.ut.xij nere:⁊ in vna locari eccleſia. que dicte terracineñ. eccleſie cardina, eĩ̃de teſta. officeij. ſint
q·.i. eps. ſʒ obtinuit ſm illa im propier rpe lucruʒz in eccle lem e& ↄſtiuimꝰ ſacerdoté: ut fü nã t ſtyror receſt Unm
li.di. eps vilẽ. hodie pᷣo enim prop . E 6, 5 . 4 ing
eon dees refe crenticz de ſiaſticis rebus efficiũtur: aliena c? denſis eccleſie pontifex eſſe nõ de ſibi aligölegaluz
nseccchas ul dec. driaſa. ſiſtunta deo. ad uite vo buius ne iinas nec curã gube naloneqz en don. Cdererro. uns
dico hec oia oſiderada ſm q cceſſitatem ſtudia ſunt diuerſa. Exx us pretereas: qꝛ ita fraternitati tue do ideenn a
litatẽ pſone x ſiru eccleſie. ali· bis ergo quiuoluerit acquirat cor ſepedicte terracinẽſis eccleſie cu/ dum i0. won
quid emm ſufficit vni qð nõ pori opporiuna.ait enim apoſtolꝰ rã iniungimꝰ: utfundẽſis eccleſie Di vo. hcc ſeͤt
ſufficit alij. ut. xli. di. nõ coga ad ea que mihi opus erant: et his ribi iura poteſtatẽue nullo mõ ſub Mueſtio iter Ki
ernoesebtn i qui meci ſunt: miniſtrauerunt ma rrabamꝰ . HMõ. n. pöt umiq; pre myimni. rr dre. u
ex rias coes in vijs. ⁊ oſue nus iſte.⁊ hoc quidem in hacurbe ſidere tãquã titulate:ſʒ vni tanquã ij. 2.iij. Sj gdͤ ſiali 4
tudo ꝓuincie i q ſ̃nãda c. ut HHH 2 vo tãquã titulate uis epᷣs receperfſti iſa
ỹ. di.ilij.erit.⁊.xxix.d.ſciẽdũ ſeruandum. ceterum in uillis que cõmẽdate alreri vo tãquã titu gies alienũ! de pboe Mii
e ¶ In xillis. põt aũt aligs e,? foris ſi unt propter inopiam hoĩum preeſſeualet. . 4 arie pene ſtatun e
cinnatẽ habere plures eccliaa indulgeat᷑. C Sed due eccleſie in iueroꝰrelicta ſua eccleſia .d. d
* B iden geextra nirgreun telliguntur eccleſ dorum ciuita d aliam fanlte noluetit tur. quidi Qanone⸗ imm
pauciclici. ? ꝓpter pauc . ibus nullus debet con Mmequaqua ſine dimiffor icunt vtrunq;elle
clicoꝝ multa ꝑmittunt᷑.ut.lv. tum m qu 1. 4 4 . di

ftpene
Uſrſenin
Aanonnt
Afrpgt
Clfnifn
behuena
ſceznie
ictdt
Dleantie
egimig
Cetlone

dchlien

Cne
Curnor at

dicicla

ls ern

ſleigte.

Ciunni
ſoneſelgr
H
Pliponr
gotrek
ICMr
cint
Ceckuntn

anasie⸗

ſpinnet

ſiei⸗
ſibttun⸗
ethohin
eenm
iche⸗
ſillnne
ſb ihi
ploniſte⸗

XXI.

excõicandum. quouſqʒ clericus reuertat᷑. ut lxxi. di. clericos.ſed dr
bie in. c.i. ꝙ vterq; ſit deponendus.in ſecũdo.c.or ꝙ ẽ remouend⸗
ad tepus ab officio. vñ cũ diuerſe pene ſint ſtatute. iudex poteſt infli
ere quam magis vide rit expedire. ex ut li.non ↄte.quonia... ſi vo
ex de offi.del.de cauſis.io.

8 Voniaz. di⸗
Qm cſorhe. pʒ
eni ꝙ nõ ſufficit in
tali tranſlatione ta
citus ↄſenſus epi.
nt. lxxi. di. c. i. ſz ſolẽ

d Lacnit.exce
ptionis.i.ex/

litteris ſui epiſcopi ſuſcipiatur.
¶¶UVngde in. vii.ſynodo legitur.
Sine dimiſſoriis litteris in aliena
eccleſia clericus non ordinet᷑.

ea ei 44 Voniam diuerſarum eccle/
eecleſi eiuſd epat⸗ ſiarum clerici ſuas in quibꝰ
tranſiret. ſufficere ordinati ſunt eccleſias relinquen/
nudus ⁊ tacituſ ↄſᷣ tes ad alios concurrunt epiſcopoſ
ſus. quia tacitus cõ et ignorante epiſcopo proprio in
ſenſus diſſoluit ma alienis conſtituuntur eccleſiis vbi
frinonin rornale⸗ contingit eos ſine ſui examinatio/
r ap⸗ ne permanere. precipimus mo/
ori erit abſolutus. do:ut nullus clericorum omnino
qꝛ nemo põt duob⸗ in quocundqʒ gradu ſit licentiaʒ ba
dñis ſeruire. nt. ðẽ. beat ſine dimiſſoriis lr̃is ſui epi/
e. q.i. c.i. ſj ſi aligs ſcopi in altera conſtitui eccleſia. ꝗ
baberet pꝛebẽdasi So hoc ãmodo non obſeruauerit.
diefoe Pochue⸗ ad opprobrium eius qui ordina/
dicari et ordinari. Uerit eum deponatur tam ipſe quã
Et ſic vn?epus pej qui eum ſine ratione ſuſceperit.
ſetordinare clericũ Item exocil. biſpalenſi.
alterius. qð eẽ non Ad aliam eccleſiã tranſire derico
dz. T ita ſequeretur nõ licet ſi pꝛopriis miniſteriis ſua
ſoſpbilas iure⸗ fuerit deſtimnta.
pi. ybi eps notus niſteriis eccleſie pꝛoprie deſti
eſt ſin remotis eſi lutis ad aliam tranſitum fecerit: cõ
ſcopis requiruntr pellente ad quem confugerit ſacer
y. ſigilla. ut ex de lle dote ad eccleſiã quam prius inco
ri. peregri.c.i. luerat reuertatur. qui vo eum ſu/
c d abriß⸗ ſceperit:nec ſine ullo ſtati niſu exce
e comſtitah⸗ ptionis ad propriam eccleſiam re
quem inuitis pttro mMittendum elegerit: quamdiu euʒ
nil. xx . q. vij. deter reſtituat: communione ſe priua/
nimus. tum cognoſcat. deſertorem autem

clericum cingulo bonoris arqʒ oꝛ
dinis ſui exutum aliquo tempore

noni. rſi monaſterio relegari conuenit: ſic/
vör eti reititung qs poſtea in monaſterio eccleſia/
dencoum. ſtici ordinis reuocar᷑. Mam non
¶ CQingnlo. in exre boterit in talibus pꝛopagationis
cutione.n.n.deponi
tur nt ſequit ur.

Quuſto ij

di. ecce. ⁊.c.nullus.Et quicquid facit.intelligendũ eſt ſine pᷣiudicio alioꝝ fa/
cere.ut.ix.q.iij.nunc.vo.C.de eman.nec auus.nec inde naſci dʒ iniuriarum
occaſio vn iura pꝛodierunt.ut er de accu.qualit.⁊.C.vn ui.meminerint.nec
dicit᷑ in ↄſtiuutione ꝙ romanꝰ pontifex dʒ diſpenſare.ſed ꝙ poteſt diſpẽſare.
Sed ꝑ hoc verbũ pot non imponit᷑ neceſſitas.ff.de offi. pꝛeſi. ſepe. ⁊.l.ſe.⁊ lʒ

aboleri licentia niſi fuerit in eis ꝑ
correctionem diſcipline ſubſecu/
ta correctio. Obicitur autem
illud chalcedonenſis conci.
Nihil cõmune habeat cum eccle/
ſia priori:qui de vna inaliam tranſ
latus eſt.
Iquis iam tranſlatus eſt ab
Vna eccleſia in aliam: nihil ha/
beat cõmune cuʒ priori ſiue ſub ec
cleſia cõſtitutis mariyribus ſiue in
parochiis ſiue xenodochiiſ aur eo
rum negociis. eos vo qui auſi fue
rint poſt ordinationem buius ma
gne ⁊ vniuerſalis ſynodi ager̃ que
probibita ſunt: ſtaiuit ſancta ſyno
dus cadere de proprio gradu.
¶BSed aliud eſt tranſferri: atqʒ
aliud pꝛopria temeritate tranſire.
illud apoſtolice auctoritate fieri li
cet.hoc vᷣo oĩbuſ mõis ꝓhihetur.
CSicut aũtduabus eccleſiiſ vnꝰ
preponi nõ dʒ: ita nec vna eccleſia
int plures diuidi ñualʒ: Unñ in
remẽſi ↄci.legit᷑. Ana eccle/
ſia duobꝰ ſacerdotibꝰ diuidi ñ põt
Icur i unaquaqʒ eccleſia vn⸗
pſbr dʒ eẽ:ita ipſa que ſpõſa uel
uxor eiꝰdr̃ nõ põt diuidi iter plureſ
pbros:ſʒ unũ tãtũmodo hẽbit ſa/
cerdotẽ:ꝗ eã caſte ⁊ ſyncere regat.
vñ iterdicimꝰ ut nullꝰ preſumat ec
cleſiã iter duos uel plures diuder
qꝛ eccleſia chriſtiuxor ⁊ ſpõſa dʒ eẽ
nõ ſcoꝛiũ ſicut calixiꝰ pa. teſtatur.
¶Cõducticiis quoqʒ pbr̃iſeccle
ſia cõmitti nõ dzʒ. ¶ Vñ inocẽ.ii.
Cõducticiis preſoyteris eccleſia
non cõmittatur.
Recipimus etiam ne condu
(ciiciis preſbyteris eccleſie cõ

de romana ſede dicat᷑.non iõ
excludit᷑ de alijs. ar.ij.q.vi.
ad romanã.⁊ niſi expꝛeſſe coꝛ
rigatur vetus ius manebit ſi
mulcũ nouo.ut.C.de ap.pci
pimus.in fi.? quotiens nona
actio uel nonũ ius indulget᷑.
vetus nõ tolit᷑. niſi q̊ expſſe
dicat᷑.ff. de actio.⁊ ob.l.quo⸗/
tiẽs.⁊.xxxv.q.iij. deinceſtis.
ĩfi.⁊ adde rõnes ũs dixt.lxx
di. ſanctoꝝ. Econtra videtur
ꝙ nõ poſſunt.qꝛ etiã iure an/
tiquo pᷣuabatur epᷣs iure dan
di plura bnficia. nel ex gratia
quadã poterat ille qui habuit
plures ecclias eligere vnam
quam volebat.ex de pꝛeben.
qꝛ.⁊.c.reſferente.itẽ cũ hic pa
pa tantum expꝛimatur. ergo
alij non poſſunt.vt.xcv.di.il/
lud.nam quod de vno dicit.
de alio negatur. xxiij.q. iiij.
foꝛte.xxv.d.qualis. ſic argu
mentatur innocentius. extra
de his que fi.a pꝛe.tua.⁊ que
ticio nubere iubetur. omnihꝰ
alijs nubere pꝛohibetur. ff.ðᷣ
condi.⁊ demon. cum ita.ad
hoc poteſt dici ꝙ ſolus papa
poteſt diſpenſare. ꝙ aliquis
ſit intitulatus in diuerſis ec/
cleſijs diuerſoꝛum epiſcopo
rum. Mam in hoc caſu videt
ſequi impoſſibilitas iuris.qꝛ

qua ratione debet recipere oꝛ

dineſ ab vno ⁊ abalio.⁊ ſtare
mãdato vniꝰ⁊ alterius.cũ ta
men mandata illorum poſſẽt
eſſe ↄtraria.⁊ ille iurauit obe
dire vtriſqʒ. Item quia nemo
debet oꝛdinare clericum alte/
rius dioceſis vel recipere ſi⸗
ne dimiſſoꝛijs litteris.per qs
ſit abſolutus a pꝛiori.⁊ quia
nemo poteſt duobus dominiſ
ſeruire. hãc ipoſſibilitateʒ iu
ris ſolus papa poteſt tempe⸗
rare. uel facias vim in eo qð

dicit maioꝛibus. ut ſolus pa/

pa poſſit diſpenſare de maio⸗

9. C Reuocari. ipſo iure. ſicut ille cni ad tempꝰ interdictũ eſt poſtu-
lare.᷑ff. de poſtu. imperatores.

hb ¶ Propagationis. ꝓpagat᷑ eni viciũ ꝑ malũ exẽpluũ.xi.q.iij.pᷣcipue

i CTicentia.i. impunitas.

G Jquis iam trãſlatus.trãſlatũ eũ intelligo cũ eſt ↄfirmatns ⁊

ageptꝰ poſſeſſionẽ.ut ex de elec.cũ in cunctis.ſed pꝛopt᷑ ſolaʒ
cõfirmationẽ non ꝑdit ius qð habuit in pꝛioꝛi eccleſia. niſi adeptus
ſit poſſeſſionẽ.ut.xcij.di.ſiꝗ epi.⁊ intellige qñ eſt trãſlatus ð aucto⸗/
ritate epi ſui.⁊ in eo caſu põt intelligi ex de ↄceſ.pꝛebẽ.⁊ ec.nõ na.
lras.⁊ ex de pꝛebẽ.de multa.alioquin ſi ſine licentia epi tranſit.non
ipſo iure nacat pꝛioꝛ eccleſia.imo pꝛioꝛ eps põt eũ repetere.nt.vij.q
i.non opoꝛtet.⁊.c.ſi qui vo.vel dic ꝙ racat quantũ ad ipſũ.io.go
credo ꝙ pꝛioꝛ eccleſia eum poſſit repetere.cũ eo ſit ſpoliata.ut er.ð
reſti.ſpo.p totũ.b. Item ſi aliquis recepit bñficiũ ſimplex in alia ec
cleſia.nõ io ꝑdit poꝛem eccliam uel pꝛebendã. dũmodo non ſumat
illam pꝛo titulo.poſſunt enim canonici dare ſimplex bnficiũ nõ ca⸗
nonico. ut er de magris.qꝛ nõnullis.⁊.xxi.q.i.pdſſeſſiones.Sʒ nũ
quid epi poſſunt diſpenſare circa pluralitatẽ ſtipẽdioꝝ. cũ dicatur ĩ
illa oſtitutione de multa ꝙ ſedẽ aplicam põt diſpenſari.⁊ ꝓbo ꝙ;
oſſint.qꝛ a canone ꝑmittit᷑ eis diſpenſatio.lxx.di.ſanctoꝛũ.⁊ ſient

abet papa poteſtatẽ circa epatus.ſic epi circa ecclias.ex de exceſ.

pꝛela.ſicut vnire.item qꝛ legiſlatoꝛ ſibi nõ ſeruanit ſpecialit᷑ diſpenſa
lionẽ cũ dixit romanũ pontificẽ poſſe diſpenſare.g alijſ ꝑmiſit.ut ex
de ſen. excõ. nup. non eni dr̃ in ↄſtitutione ſolũ papa poſſe diſpen⸗
ſare. ſed aliud eſt dicere ſolũ papã/⁊ alind papa.ex de teſta. requiſi
ſti. Non enim credendũ eſt papã velle iura alioꝝ diminuere.t. xix

ribus.epiſcopi autem de minoribus. Item in eo fac uim cum dicit.cum ratio
poſtulat.ideſt ſi talis eſt caſus ꝙ epiſcopus non poteſt diſpenſare. Item non
dico eum ſtatim pꝛinatũ pꝛiori eccleſia.niſiquando de licentia epiſcopi trãſit.
hoc enim non poteſt fieri ſine dimiſſoꝛijs litteris.õ.e.quoniam. Nam ſi ſine
licentia tranſit poteſt reuocari a pꝛioꝛi.vij.q.i.non opoꝛtet.⁊.c. ſi qui vo.nel
ad cantelam epiſcopus cõmendet ei ſecundã eccliam. nel det ei ſub conditio/
ne ſi poterit obtinere diſpenſationẽ.⁊ adde qð dixi.lxx.di.ſanctoꝛuum.
l ¶ Sinue ſub eccleſia.i.ſine pꝛioꝛ eccleſia fuerit monaſteriũ ſine parochia ⁊c̃.
nil ſe intromittat ammodo de negocijs pꝛioris eccleſie.l.
m 6H Icut.non poteſt..xvi.q.i.ne pꝛo cuiuſlibet.extra de fi.pꝛeſby.pꝛopo⸗
ſuit.contra.vij.q.i.illud.Sed plures poſſunt eſſe in eadem eccleſia. ſʒ
tantum erit vnus pꝛelatus.
n ¶ Binidere.ita ꝙ vna maneat. Sed ſi eſt eccleſia vel pꝛebenda abundans.
de ea bene poteſt epiſcopus facere plures eccleſias uel pꝛebendas.dum tamẽ
eccleſie non ſint ſub eadem limitatione.nt.xvi.q.i.plures.ſicut de vna pꝛouin
cia fiunt plures.nt.x.diſtin.lex imperatoꝛum.⁊.ci.di.peruenit.⁊ de duabus
eccleſijs fit vna.ut extra de exceſ.pꝛela.ſicut.econtra de vna due.ut extra de
ec.edi.ad audientiam.
0 D Recipimus conducticijs.conducticios appellat eos quibus pꝛo certo
2

pꝛecio committitur cura animarum. hoc enim eſt iniquum. ut extra ne

pꝛe.qnoniam. alias ſi pꝛelatus aliquis alicuius eccleſie habeat ſecum ſacerdo⸗
tem ſub annuo cenſu.non eſt iniquum. ⁊ ſi peregre vadit ⁊ pꝛo certo pꝛecio
interim aliquem conducit. poteſt ergo quis conducere operas ſacerdotis ali
cuius etiam vſq; ad ſeptennium.extra ne pꝛe. vices ſuas querelã.ſed non re/
gimẽ aiarum. ut ex.e.ti.quoniã.vel dic cõducticios pᷣſbyteros appellari vica⸗
rios.qꝛ ꝑ vicarios nõ dʒ ꝗs regere eccliam. ut ex de cle.nõ reſi.qꝛ nnel.
B 2

W iij.

p ¶ Serner. hec ſunt vᷣba ↄſtitutionis vſqʒ ad illi locũ obſeruaæri.·

4

ere ſecularia negocia tribꝰ modis.vno modo ſialiquid ematr᷑ ut cariuſ
yẽdat᷑.⁊ h̊ nõ licet.de ̊ traciat.lxxxviij.di.ꝑ totũ.qnqʒ idẽ ẽ ꝙ exercere
cauſas ſeculares.⁊ illud etiã nõ licet clericis niſi ꝓ certis ꝑſonis.ex de poſtu.

rr. —„2 - 2 „
9 Nee autem. Hec queſtio expedita eſt.S.xpx.q.ij.ĩ ſũma.dr̃ enĩ ꝗs exer

c.i.qñq; idẽ eſt ꝙ eẽ ꝓcuratoꝛ reꝝ ſeculariũ ſiue adminiſtratoꝛ.nec illud licet

clicis.ex ne cle.uel mo.c.ij.et

c.ſed nec. qñqʒ idẽ eſt ꝙ ↄdu

cere poſſeſſiões a laiciſ.F̊ᷣ nõ ẽ
interdictuʒ eis qꝛ h̊ etia licet
moachis:ut ex ð deci.dilecti.
MQ.iiſ.
b BRedo.ad actiones.ſci
licet cauſaꝝ.
c ¶ Sen adminiſtrationes.ſ.

ſeculariũ.
d Bomox. i. familias laico/
rum.ut ꝓcurent laicoꝝ fami⸗
liam in victu.
e ¶ Aut.nõ itelligas ꝙ eis de
tur optio.ſʒ iſtud aut ponitur
cõminatiue.ſic ponit᷑.xxxviij

di. ↄſequẽs.⁊.xlv.di.diſcipli-

na. io.

f D Lacnit. ↄductoꝛes.fi⸗

ſci. ſ.vt ipſi pᷣſtent tri/
butũ ⁊ vectigal.ecclia.n.nõ dʒ
reciꝑe poſſeſſiones grauatas
tributis.ĩmo ſi hʒ deſeret eas
ut.x.q.ij.Hͥ ius.vel appellat
hos ↄductoꝛes ꝗ aliquid con
ducunt ut alijs cariꝰ locent.⁊
eſt ſi. C.locati.mulites.
g Inhoneſto. quia honeſto
poſſũt.nt.xci.d.clicꝰ victum.
b CU Vpꝛianꝰ.tutoꝛẽ.tutelã
teſtamentariã nõ reci/
pient clerici.ſʒ legitimã pũt ſi
volũt.ſʒ non cogunt᷑ recipere
eã.de h̊ notaui.xvi.q.i.gene/
ralit᷑.⁊.lxxxvi.di.ꝑuenit.
i Pꝛobanit.i.deuonuit.
leꝛ ¶ Pꝛo doꝛmitiõe.i.morte.
nũquid g talis eſt excõicatꝰ:
non. ſʒ iõ fit. qꝛ ĩpenitẽs dece
dit.dicũt quidã tñ h̊ eẽ dictũ
ad terroꝛẽ.ut er̃ ð rap.ſuꝑ eo
⁊ de loꝛnea.c.i.

10 Ollitijs.i. delitijs.

mLHy Iqui.vñ tũc nõ poſſũt
E vocari in ius.ff. de ĩ iui
vo. l.ij.
n ¶ Sʒ die. hoꝛis tñ interpol⸗
latis. ſic ſumitur.xxxvi. di.ſi
quis vult.⁊.ff.de con.⁊ de.ſ
quis.ita v bi dr̃.ꝙ ſi alicni le
gatũ eſt nt cũ filijſ habitet.nõ
regꝗrit ꝙ iquolibʒ momẽto ſit
cum eis.
0 2 Acerdotũ.i.ↄſtitutio ðᷣ
ucerdotibus.

1

ſacerdotem.

mittant᷑:ſed vnaqueqʒ eccleſia cui
facultas fuppetit ꝓprium habeat

Uod autẽ clerici ſecu
larium negociorũ pꝛo
curatores eſſe non ua
leant:auctoritate car/
thaginẽſis concilii pꝛi
miprobatur:in quo nicolaus pa/
pa epiſcopis cuſtilianis dixiſſe le/
gitur. Palea.
Eruenit in ſanctũ ſynodũ:qꝛ

tur quidã propter turpis lucri gra
tiam maiorum poſſeſſionũ condu
ctiones ⁊ ſeculares cauſas ſuſcipi/
ant:⁊ ſeipſos quideʒ a miniſteriis
ſanctis per deſidiam ſeparent: ad
domos autem ſecularium concur/
rant:a ſubſtantiaꝝ eorum guber/
nationes auaricie cauſa ſuſcipiant.
Decreuit igitur ſãcta ſynodus ne
minem deinceps eorum: hocẽ nõ
epiſcopũ ſiue clericum aut mona/
chum conducere poſſeſſiones aut
miſceri ſecularibus procurationi/⸗
bus:niſi forte qui legibus ad mi/
noꝝ etatum tutelas ſiue pꝛocura/

tiones inexcuſabiles attrabantur:

aut cui ipſius ciuitatis epiſcopus
eccleſiaſticarũ rerum cõmiſerit gu
bernacula uel orphanorum autui
duarum que indefenſe ſunt: aut ea

rum perſonarum que maxime ec/⸗

cleſiaſtico indigent adminiculo ꝓ
pter timorem dei. Si quis vo traſ
greſſus fuerit hec ſtatuta: corre/⸗
ctioni eccleſiaſtice ſubiaceat.
Item ex concil. carthaginenſi
primo nicolaus epiſcopus cuſtilia
is dixit. Qui clero annexi
unt: ſecularium poſſeſſionum pro
curatores non fiant.

CU Redo ꝰplacereſuggeſtionem
meã ſanctitati ueſtre diſpli/
cere uobis:ut qui ſeruiunt deo: et
annexiſt. unt clero non accedant ad
actões ſeu adminiſtratiões uel ad
procurationes domorumſecula/
rium. Gratianus epiſcopus dixit:
apoſtolorũ ſtatuta ſunt que dicũt:
nemo militans deo implicat ſe ne
gociis ſecularibus.proĩde aut cle
rici ſint ſine actionibus domoruz:
aut actores ſine officio clericorũ.
AVniuerſi dixerunt hoc obſeruemꝰ
Irẽ ex cõcil. carthagin. iiii.
e eodem̃.

₰

P Zacuit ut epiſcopi preſbyteri

⁊ diaconi uel quicunqʒ clerici
non ſint conductores aut procura
tores:neqʒ ullo turpi uel inbone
ſtoꝰnegocio uictũ querant:quia r
ſpicere debent ſcriptuʒ eſſe: nemo
militans deo imolleiſe negociis
ſecularibus. Nẽ ex epiſtola

de eis qui in clero cõnumera

cypriani ad preſbyteros ⁊ diaco/

nos ⁊ plebẽfurnenſem.
Secularium negociorum ꝓcura/⸗
tionem clerici non ſuſcipiant.

(Nbrinns preſbyteris a dia/

conibus plebi furnenſi conſi /

ſtentibus ſalutem. Jam pridẽ cõ/
cilio epiſcoporũ eſt ſtatutuʒ:ne ꝗs
de clericis ⁊ dei miniſtris ſutoreʒꝰ
ac curatorem teſtamento ſuo no/
minauerit: quando ſinguli diuino
ſacerdotio honorati: ⁊ in clerico/
rum miniſterio conſtituti non niſi
altari ſacrificiis deſeruire ⁊ preci
bus atqʒ orationibꝰ uacare debe/
ant. ſcriptũ eſt enim nemo militãs
deo implicat ſe negociis ſeculari/
bus:ut poſſitplacere ei cui ſe pꝛo/

bauit quod epiſcopi ⁊ anteceſſoref

noſtri religioſe conſiderantes ⁊ ſa
lubriter prouidentes cenſuerunt:
ne quis decedens ad tutelaʒ uel cu
ram clericum nominaret.at ſi quis
hoc feciſſet: nõ offeret᷑ pro eo:nec
ſacrificium pro dormitione eius
celebraretur.neqʒ enim ante alta/
re dei merentur nomiari in ſacer/
doum prece:qui ab aliariſacerdo
tes ⁊ miniſtros uolunt auocare.
Item exeadem.
Non licet clericis mollitiis ⁊ ſecu
laribus rebus obligari.
Ollitiis? ſecularibũs rebuſ
laqueiſq; obligari non debẽt
qui diuinis rebus ⁊ ſpiritualibus
occupati ſunt:nec ad terrenos ſe
culares acius uacare.
Item ex eadem.
Secularibus negociis clerici non
aglligentur.

m. m ⸗ 2 „
Jqui in eccleſia domini ad
Kordinationem clericorum ꝓ
mouentur:in nullo ab adminſtra/
tione diuina auocentur:nec mole/
ſtiis ⁊ ſecularibus negociis alligẽ
tur:nec ab altariis ſacriſiciis re/
cedant:ſʒ die noctuqʒ celeſtibꝰ re
bus ⁊ ſpiritualibus ſeruiãt.¶ Itẽ
ut ſupra Cyprianus. Se eodẽ.
Acerdotiũ religioſe decretuz
7 neceſſarie factum ſeruerur a
nobis ſimul ⁊ ceteris fratribus de
tur exemplum:ne quis ſacerdoteſ
⁊ miniſtros dei altari eius ⁊ eccle/
ſie uacantes ad ſeculares moleſti/
as deuocet. obſeruari decetero po

terit: nequis ultra hoc faciat circa

perſonam clericorum:ſi quod fa/
6 cium fuerit eſt uindicatũ.
UMod vofulgidis clariſ
ueſtibus eis ornari nõ li/
ceat:in.vii.ſynodo iubet
in qua ſic ſtatutum eſt.
Corripiantur clerici qui nanen /
tis ⁊ claris ueſtibus2 fulgidis la/
Ciuiunt.

