rus erat paſtor eccleſie: in ſua cul/
pa diſceret qualiter aliis miſereri
debuiſſet: prius itaqʒ eũ oſtendit

ſibi ? tunc prepoſuit ceteris: ut ex

ſua infirmitate cognoſceret:quam
miſericorditer alienas infirmita/
tes toleraret. ¶ Item ambro. in
bhomel. lii.
Poſt negationem in ſide gradu
petrus profecit.
Idelior factus ẽ petrũs poſt
quam fidẽ ſe perdidiſſe deffe
uit. atq; ideo maiorẽ gratiã rep/
perit quã amiſit:tãquã enĩ bonus
paſtor tuẽdũ gregẽ accepit:ut qui
ſibi ante infirmus fuit:fieret oĩbuſ

firmamẽtũ:a qui ſe interrogatiõis

tentatione mutauerat ceteros ue/⸗
re fidei ſtabilitate fundaret. deni/
qʒ propter ſoliditatẽ deuotiõis ec
cleſiarũ petra dicit᷑: ſicut ait domi
nus tu es petruſ ac. perra eni dicit
eo quod primꝰ in natiõibus fidei
füdamẽtũ poſuerit:a tanquã ſaxuʒ
imobile totius corporis chriſtia/
nitatis cõpagẽ molẽqʒ contineat.
Item obiicitur. penitẽtes ad ſa
cros ordines promoueri non de/
bent:non ergo lapſi poſt peniten
tiam ad maiora pertingere poſſũt.
Vndeiĩ ↄcilio carthaginẽſi. iiii
legitur.
õordinet᷑ clericuſ ex penitẽtibꝰ

netur.ſi per ignorantiam epiſcopi
factuʒ fuerit a clero deponat᷑: quia

ſe ordinationis tẽpore non prodi

ditfuiſſe penitẽtem.ſi autem ſciẽs
epiſcopus ordinauerit talem etiaʒ
ipſe ab epiſcopam ſuo ordinandi

dütaxat poteſtate priueturꝰ. Simi

li ſententie ſubiacebit epiſcopus:
ſi ſciens ordinauerit clericum qui

uiduam aut repudiatam nxorẽ ha

buerit aut ſecundam. ¶ Item ſy⸗
ricius papa imerio epiſcopo.
Bigamus penitens uidue mari/

do preiudicat cofeſſio ſua.ut inde debeat puniri.videt᷑ ꝙ ſic.ut extra de elec.
per inquiſitionem.⁊ extra de exceſ.pre.quam ſit graue.dico ꝙ non niſi in ſo/
lo hoc ꝙ non admutuntur ad ordines.ut.xxiiii.di.quãdo in ſi.ſic extra ð ex/
cep.deniqʒ.⁊ eſt ea ratio quia licet confeſſus fneri tamen non punitur.qꝛ ad
hoc non agebatur.ut dixi.iii.q.vi.hoc quippe ideʒ dico ſi teſtis confitetur cri/
men ſuum.ut pꝛobatur extra de accu.inquiſitiois.io.

—

h Priuetur. hic ſignant᷑ contraria. que ſoluta ſunt.xxxyi. diſt. qui eccleſia⸗

ſticis.

1 6 Vicunqʒ.inuenitur.ſic ergo facilins diſpenſatur in oꝛdine ſumpto qᷓ
in ſuſcipiendo. ut extra de renũ.niſi cum prideʒ.quia turpius æc.ut ex/

X penitentibus quãuis ſitbo
nus tamen clericus non ordi

o .Bicendus eſt. pꝛopter ſimilitudine

L

tra de iureiur. quemadmodum. uel uocat hic ſacram militiã mioꝛes

oꝛdines.ad quos poſſunt pꝛomoueri.ut.j.e.placuit.⁊.vxi.q.i.c.inſa·

le G NJuero. Quidam ita ponunt caſum. aliquis temporf̃ egritudi

nis tale recepit mandatum a ſacerdote.ut poſtquam connale

to ſacre militie ſe ingerens ſine ſpe

promotiõis ĩ ſuo ordie permacat.

0 Vicũqʒ penitẽs quicũqʒ bi

gamꝰ quicũqʒ uidue maritꝰ
ad ſacrã miliciã idebite ⁊ ĩcõpetẽt
irrepſerit: hac ſibi ↄdiniõe ueniaʒ
a nobis intelligat relaxatã: urĩ ma
gno dẽat ↄoputare beneſicio:ſi adẽ
pta ſibi oĩ ſpe ꝓmotiõis ĩ hoc quo
inuenit᷑ ordie perpetua ſtabilitate
ermãeat. C Itẽ ex cõ. gerũdẽſi.
1 probibeatur a clero qui preſ/

ſus languore per cõionẽ penitetie

benedictionẽ accepit. 4
Juero quiĩ egretitudinis lan
guore depreſſus pnie benedi
ctiõemquã uiaticũ dicimꝰ per cõi
onẽ acceperit:poſtmodũ recõuale
ſcẽs ſi caput pnie ĩ eccleſia publice
nõ ſubdiderit ſi ꝓhibitis uiciis nõ
detinet᷑ obnoxiꝰ:admittat᷑ ad clerũ
¶Itẽ hormiſda papa oibus epiſ
per uniuerſas prouicias ↄſtitutis.
NQui ad pniam agendam in mona
ſterio recludit᷑ preſbyt᷑ nõordĩet᷑.

Baileaninne petit penitẽtiã:

quãuis eã perfecte agat:nõ po
teſt epũs aut preſbyter ordinari:
ira ut etiam ſi per ignorantiã ordi
natus ſuerit:a poſtea cõuincit᷑ pe/
nitẽriã accepiſſe deiiciat᷑. ille ergo

qui inuitus ad pniam agẽdã mittit᷑

in monaſterio qui utiqʒ nibil ali/
ud quã penitẽs dicẽdus ẽꝰ: qua cõ
ſcia ad ſacerdotiũ peruenire per/
mittit᷑. Memo mihi talia quelibet
cõtra auctoritatẽ ſe.ap.uel cõtra.c
ccxviii.epõrũ ⁊ reliquorũ canonũ
ↄſtituta obiiciat.quia quicquid cõ
tra illorũ diffinitiõem in quibꝰ ſpi
ritũ ſanctũ credimus locutũ dictũ

fuerit:recipere nõ ſolũ temerariuʒ
ſed eriã periculoſũ eſſe non dubito

Irẽ gelaſius urbis rome epus
oĩbus epis
Bigamꝰ? uel quilibet poſt pnĩam
ſacris applicemur miniſteriis.
Bn pↄpfidarquiſquã põtificũ
faus ecẽ bigamoſaut ↄiugia ſor
tiẽtes ab aliis relicta ſiue quoſſibʒ
poſt pnĩam uel ſine litteris uel cor
pore uiciatos uel ↄdiriõarios aut
curie publicarũqʒ rerũ nexibꝰipli
catos aut paſſim nulla tẽporis con

gruentis expectatiõe diſcuſſos di

ſceret ſolẽnem face
ret penitentiam.ta⸗
lis eniʒ pꝛohibetur
a pꝛomotione.dum
tamen non ſteterit ĩ
ter penitentes. ſed
iſte caſus non pla/
cet.quia poſtquam
ſanatus eſt talis te/
netur eſſe in oꝛdine
penitentium. ut.xx
vi. q.vi.qui recedũt
item cũ penitẽtia ta

lis non iniungatur

niſi pꝛo graui pecca
to moꝛtali. ergo pꝰ
moꝛtale peccatũ nõ
debet ꝓmoneri.ut.
xxvi.q.vi.c.ul.alij
ſic ponunt caſum.ꝗ

dam cõmunionem

non accepit quouſ⸗
qʒ fuit ĩ ꝑiculo mor
tis.dubitatur de ta/

li ntrum poſſit pꝛo⸗/
moueri poſt ſanita-/

tem.quia non vide
batur nere penitenſ
qui timoꝛe moꝛtis
penituit. ⁊ reſpõde/
tur ꝙ poteſt. ⁊ hec
fuit cã dubitatiõis
quia ſicut nõ poteſt
ꝓmoueri qui ĩ egri
tudine baptiʒatur.
quia potius pꝛeſu⸗
mitur ex timoꝛe ꝙ
ex uoluntate libera
baptiʒatus.ut.lvii.
di. ſi quis in egritu⸗
dine.⁊ ideʒ videba

tur de penitente ta/
li.ſed non eſt ſimile

quia multi omittũt
ex deuotione ꝙ nõ
cõicant. ut de conſ.
di.ij. quotidie.ſed ꝗ
cunqʒ differt bapti⸗
ʒari ĩ moꝛa eſt ⁊ eti⸗
am in culpa.

IPenitentie. peni

tentia infirmis non
eſt imponenda.ſed
innoteſcenda.xxvi.
q.vii. ab infirmis.
io.tu autem videas
caſum quem nota⸗
ui.b.
m Benedictionẽ.
.i. cõionẽ.
n JYille in mo⸗
2 naſterio.g
aliquo delicto.alias
enim non cogeret
ibi manere.xx.q.i.
ſicut. ⁊ dic ut ibi no/
taui.

m in ieiunijs ⁊ vigilijs. alias

enim differt publica penitentia ab ingreſſu monaſterij. ut. ſ. xxxiii.
ii. admonere.jſ. ii. q.i. in pꝛimis. conira ibi epiſcopi miſſi in mona-

erium ad agendam penitentiam poſt ſex
dini ſuo.ſed ibi temporaliter fuerunt miſſi.

menſes reſtituuntur oꝛ⸗
hic perpetuo.uel dic ꝙ

ad ſuperioꝛem non poteſt promoueri ut hic.ſed ad eundem poteſt

redire.ut ibi dicitur.io.

On confidat.uel ſine litteris.ẽ.xxxvi.di.illitteratos.
Congruentis.j.lxxii.di.in ſingulis.⁊c̃.

— — —

d ..—.- — ☛, — —

—

e ꝝᷓ AGm᷑᷑ —.

4 9
L.
jſii di. c. n lacn „ ð põt fie
. ic. xxiiii. .ſ. e. . p enẽ nõ
ab nnrretenau ſ pniaʒ ſol nec laicalem
inn 3 Getietatz
Find
onnne

3 ſpyter.
rchipre it hic
geuieſocwalgoleteengaaliaan ve
„ 2 it ac aling t ſubd
Cra⸗ ſicnt videtur n we dictio au
7. eri. vie itu
n. hipreſby bi poni
Arcj i. c. i. ſed i
ſic eſt õ.

. 0.
ali decan
de rur
t. de
iaſticaz viuet. u
ßm regulã eccliaſticaʒ
n m
õt deferre. ut. j.
itũ võt defe
habitũ p

C ̈ epᷣs nõ
l q C iudicare de I ffi. oꝛ. cum
Eipſo ha bent platoꝝ. io. qð nõ ẽ leri
iſſis reos ſs adeſſe e pren 4 er m aͤn gdr iic
miſſis ſtanteſ. 3 ſbyteri'pre/ ſit iudexo ſis. ſed di 7
E re leri dioce ſuias ex
lcgare m i ide . ruʒ 7 itrentia 6dʒ eps re ab eoꝛ
iſt. v. Zriü. 2.c. inis ſeruituroſ ndreimeno i fieri ſpyren pa acoren nter aſpt Scicts inſie atns zt nẽi
nſe Rin rnge⸗ n INem D dia clerici gnnenkenaui dgene ſhi prlng nt peg ni
fa 98. ſſub indice rus. U. ntes n erſat undum Parg Bñcdictã. e cõ.di.iii.
ntn⸗ niẽdu ut. xi. Denite , 2 onſti/ NTConui 7 ſec fatosg TP . ca. ut ð EOe
ne iaſttco. 7 ena conit ebent. ⁊ ſe er pre ec alia pcẽ nequg. ad
Nbenr leſiaſtt ſſunt. d nic nfi/ re deben tiã p os in ec .iiii. nec qu⸗ ſtiarijs ae
eccleli io. . poſſu gpud mo gbi b ce niten ſt hece 4 di. iiii.n ſ. i. ho .
vdn i. aliud iſſiöem. i. Anones ntes etiam it. loe pe , po omn 7 iniſtriſ.i. he iũ. nt. xxi
11. ein Arn ente cluduũt. culpep ere cum om A t officiũ. nt.
keenti a RKemi t. li. diſt. enitent 5 ex tẽ iniung ant. ſal. in 8 ¾ ſpecta i. plectis.
. .li. diſt. tuti pe lericoru iberpeni dusi introduc les p niꝰ H ſpe y. di. pleea a.
e Hanilſa Er Ldyt oer biise e ibuflibe iam intr itentia la cn os. ?. xxv. .ii. ĩ cen.
1 p. . uibu illis tan⸗ cleſia penite us cu di. cleros. e cõ. di. libʒ
n ſi quis po ð officia⸗ msO condecn d de illi ia ſe/ o ſeptem epiſcop iõe de Cena. j. de e ita fit quo
ſtgnn ⁊Z intellige cutus ¶Do ligitur: ſe itentiã cler ſtratus bſolut ,2 tCC pſentẽt. ittant in ec
iſena execr ibus intellig pemiienn nt. apro ruma ratiõe WKeßſel ie imittant on
Al auiſud e c. i. nibus im oſt actam lũ accipiu terrapr. ro eo s ab o ttali die im ecclia n
kdiſt. c ie cinu lü a iſco mis p ſurgen manus ãno.ut ta t ſtẽt in ee ha⸗
orcine eſkul· vile. ne EE cingulu? epiſco chry c relurge nt: m ia. licet ſtet in in euc
is militie tius ſi t. tunc reſi iubent: uam cleſiã. ⁊ lic alijs in en uſ⸗
n icia hec laris mili innocen agen cantet. canões iu m aqu ñ cõicabũt cũ ſic erũt
icn ( medie ſte ula bus inne thom uod cẽ⸗ nedicta uns e ſculo. ⁊ ſic er iteꝝ
cceduͤt jre non ite bus i ro a qᷣ : bene . pr iſtia uel oſcr ⁊ tũc
ien ðqre n⸗ ſi Deq it uictor iuxte nat: cinerem riſtia u paſce. ⁊ tũe ccle
ſüian kynarseſe ſcribit i poſt is impo at: cinere a eoruz doctauã rũt ex eccle
nngnen gmiitlat ciectionem doi 0. i clericu ilitie cin uper eos ilicio is ſu⸗ ibut ð ecchia ? e ſequẽti
“ 3 cope fieri c ſi militie ſup ndec itu crebr exibũ talẽ diẽ inẽ pe⸗
nipea gnificat aradiſo. ſee epi debet rüm ittat. dei mitu iam ſi/ i uſqzadt ad finẽ p⸗
idio. cato mitta m gem oniam ſi ſiã uſq fiet uſqʒ ad t ſcðo
Npp ade de p T iõ nõel Mon em pec iet: a cum is. que di/ 2 hoc fiet uſa. Eitet ſcð
l. . Tie ionem Specca erie ciet e arac ani? iã ſi bñ pe ddi in
nini mceseigd ſacr̃o remiſſi habuit. miſſionẽ p open enune eſt de p ſia itẽtie. etiã ſi bi ei reddi in
. 73 in iſſio la riis Oꝭ ctus ccle nitet 0 pot ſi. q. ii. 8
Leri. lrieca lin uii. oſtẽ⸗ gulum s poſt rem ilitie ſecu ſpi m proie is ab ec jg“ rtio ano t.xii.q. ii. ð
riſeer itie le d dam pre ccatis ſtris uel te leſie. ut. xii.a qñ
li nt de cõ. i. ſacr̃a Jauis p luz mi ino a cut adam ro pecca at mĩ ſſus ecclel ii. latoreʒ.
itur. 7.i. q. i. ſa⸗ unguluz! tuz olno a⸗ ſo. ita ipſi p iube el/ greſſu ii. q. ii. lat ane⸗
aimg dinenid dirit QSane d clerica ſt ali⸗ ſo. ita oſtea leſie exp iro. 7.xxxiii. . ẽuite mane
micnmn aeeri qrn is habuerit .Porel que biüciũ nuas tur e tiã uſqʒ xxxiii.q. iii
iterat᷑. ut is bet.W⸗ ſtẽtia 3 ra ia ſequatur l/ qʒ eti⸗ liam. ut.) iſſio
von bᷣm nſhe 2 iterat.u r. itti non de edã pen ſ ſemel ut eos ext ero pro re vu it e ecchi introm 5.
2 1 ue in ſudo t. O bit e = hec ſi ſolẽ
Wonor dã ecc i. iii. F. ex ꝑ⸗ miit lligi. eſt qu que ſolũ 9 at: clerus io. ſ. in dẽtes idmonere. dote.niſi
. elligi tur: que de qua lät: ſorio ut ui iſ. admoner ſacerdote lie.ſ.
rdetn de pe. d ter ue pella oceditur. eſpon etuo.ut ui ſuiſ it a ꝓpprio ſace iliari eccli⸗ S
tpo⸗ ſona. ilis. not. ꝙ& ꝑ* ſolẽnis eccleſia num eſtb on 4 i ueſceri facino no fit r deat rece el etiã
ot. rO tam niter? nie. nel ſolus
ſnitu Di dã ilaren tantu in j Sicutuy ig. iten . 1 tu J cleſiã p mmotan ſ. inito tꝑe p it. hac. n.
. 1 git. niten . Itẽ ctã ec tqz comn in ia fini iſu fuerit. i. . pi.
n nice maln itamünr n ambro. ait eſt pe itentie. ſan lam atqz e nam. b po viſũ fu t. xxvi. 1,
ita unica nitennie m efac nitenti ſus a epo vin ere. ut. x eſt ĩ
nttent multa ly Prdei ſma ita un locus pe lurin treme dant ben rurlus ps põt facere nia no
ic. 2.xly. di. ampl en ini cena ſbyte eps p lenis pnia ine ma
Notis Mr dirper ſt ſecũdus lo ntur qu itetiaz pu aruip domin pre .item ſolen crimine ma
X lr27) e eriu enitẽ P tem dor orum nen ci. niſi pro tã vꝛbẽ
rre Cinum W i ſepius age k in chriſto un., rum decan ninibus itentiam ifeſto 7 eno:. El ulti.
e itetes. ui ſepii rian nt: nun/ eO leſie lim peni nifeſto⸗ i. q. Vi. nitẽti
bitnäis C Paies dur ui luxuria ggerent: Itẽ is eccle utem ere cõ õmonit. xxx ãdũ.ᷣ penitẽt
. ſtiez. t: qui lux tiam t. C. ris Hanc aute uz ager cõm nfirmad ſitꝰ. tũc
ſo poet b poſitiõeʒ tan eniten tarent. *. P I lericor õi pe/ OO . ſit ðpo ſic
ſeni ſolũ ſpe ſiuere p dam pu tur. am clerico cemõi pe/ *(Abomiſt ere. ⁊ ſi
n. m donium. mulli vn 5 ide dmitti probi õt ſolenẽ pni e. di. vi. ſ
pihun enc iponere x. 7 gua d mace dem. lu/ ditur: atq um a conci. põt ſo it Zria. de pe. m põt
eſt Onianmant.ſc, ſolu aug. a De eo ſubtilit aſalu/ ce ackclerun cartha. intelligut 5 blicã pniam i.
imoreg Pnia liatioa in ne = gute 7 lu locuſ hũ mite UAn dos. ut. xxvi.
oci ſi in n auiſc iſ ſit: urlo ſia r. C s tan cer cerdos.n is pᷣſbyĩ
vi. q iter pro tatu i ecclei tum eſt. natur fa xx. di. ſiqn 6.
t hi⸗ eſſttate nt rr —0 Etie ſemel tatũ is unlis v. ſtatur on iponatn / Plſbyterx. iquis epus. ut. ſ.
lenc ſed nn limep erenrdicgnmtg u 85 ngegantai, fGean Rnn = bitu
1 Lomas. t muli öcedat᷑: tamen . entiazʒ quam irmandu igconi p i. iiii. qui bi ꝑ er̃t
ente ix oo eis coce habeat᷑: tan er penit e/ Hnfir teri uel diace i fue/ cõ. di. iiii. q̃ lari ſem
epon. i8 . 1 cti ð co. el 1gul⸗
kümie qu a. cu eti vilis nunquap autem pe/ 8 preſbyt conncu i ſit lericali uel dictum.
ni aneei ntibus Heca . ( iori culpa c ceſſe ntdecon⸗di.,
5 ſolẽnis p ii. ð his ia negat nda ſi eſt. iqua gr a miſte eis im i lud.par.i.e i. oꝛdies
a Exrei neni⸗ 1õ ipone ſtatutum ie liau⸗ ua eos us: non l tan 1. ſtrumẽta.i.
cond. nõ. qr hʒ itẽtia quõ uo ſic d peni rint:quae. d tempus⸗ ibus' ue . WInt —
„O. is. xxx mite it in quo ntes a ueri a itẽti gtur 2 ſilia. . ſ. lxxxi. di.
edg nũ ſubiectõ a; ci. leg enite remo mopenitend ponati elutent ſi.. lxxx fer
i. iõ aũt comaʒ (O Odo p . nqua cis im ſt: i iduduʒ g.c. fe
nbuhl⸗ ic in iöai amd unom⸗ peni namkdelibus lar ittendum eſt: Mui due grae Sicee
di. c. ll. io⸗ qꝛ amẽ 2 dant. e quo fideli itten dũ 9 dotibu . oner
eſte ei yponet vir ali. iam acce mpore qu mng am ermitt ſgra in ſacerdoti ii. adm
4 in hitu vin v. dictuz Enite nt impo ita ſua a neqʒ vnq ti ad c de ſyriciu ruʒ. 7.x
tie gai ſ. de cõ. di. ii. admo tiã peru capita ſua baptiza Un
xxxiii .ii. adn tentig pe ſupe eſt cõ ut re tur.
nnioron xxxiii.q.i ulti. cilicium ſu ſtatutũ e . oueaniur. nec
7. ſ. e. c. ſi - um ⁊ cllu ubiqʒ 8 non rom itentiã agere
aluſt canlnibns. ? ſ du dote ſicut Maona goen „ nitentia edere
i E Funenib nõiõ ſacer Si auten nta nõ m 4 derico pe icatum acc
ſm. t Ur. ſtime iſi digne ec cle lericatu
infemis fuerit ĩpoſ. re. xx ſequant int: aut ue niſi dig i ad cle
un ibent Zhere. xx ſuerint: au ur: 7 niſ r. uenti fuit pro
nnit Phibent vhere deaneriniachen iantu benlienin ad iſparfui
5 int: nrecipia ttitur. biſpar f⸗ e
nonr⸗ xiii. q. ii. in a ſſũt erint: abil t: non reci tia non ermi znobiut tiaz 9g.
,,3 tia. alij a xiii. q. ii. deo peni etiam be ter eta/ Alu ut ſicut p ditur cler
one. Zhere. xxxi de de nenibus eſt propter er oĩ tidere: u conced ac re
is. Jdẽ dico de de Juueni ittenda eſt tamẽ oi niden uam con dinem
bis. Jandicadsde ile cõmittend hiaticum i panan concr icorum
nnmo⸗ tiſ. qr etatt facile cõn tem: vig eſt neg re nulli oſtpe laicorum
zinnn crepiia pnia. xx lita ſitis non ita poſt! uam dipi
niog ſdaeſt pia. xe is ſragi maxtedenn. i corum: ita cniqnan ius ac
it? pſumit e I 3 ö lice 6 au undau
L ſit ⁊ pᷣſun iunen dum. eruan . nõ licea m quauis ne m
ſene ꝓ iun ita e ſini Es i. quonia tagio ramé
. P lene 9 di. frn Que ſime oẽ ſci.q con m ſacra⸗
6 3 xiiii. drage Oraͤm doru 7 cipe
Nlbin ut. xx ..fſiſ rentia. ite quadrage ſuſci⸗ ccato eren a accipe
tis. ii. q.iii.ſi N'capi ui publican ntiaz lla tam inſtru icioru
s Oibus.ij ill teꝛ itentes penite nu ebent tuaſa v
ſen 1E⸗ pm. Z. i enite erunt ſentent um dehen erun
nuri. guis ep H de pe P ſuſcep eprelent torum dũꝰſij
nnn 90 eſt. uel 7 nt aut leſie ſe r. n⸗ duti nuiu qui du
ren nitẽtib ite ſuſce ante iuitatis: in terraã
u m T eenhie alio e onarin vultibus i
n orpena ſona is pedi
hec ſolẽni

DI

2 AKienũ eſt. hec omiĩa capitula loquũtur de ſolẽni penitentia.
b Succeſſio.nec tñ credendũ eſt ſtatiʒ.ꝙ cã pnie ſit in monaſterio.nã

ii.ſunt qui dicunt.
Lacuit.aut uſus:i.util
i nel uſus.i.cõſuetudo.ſic eſt
ar. ꝙ ↄuetudo attenditur cir
ca ordinãdos. ut dixi. xii.di.
nos conſuetudinem.
d Epiſtolam.ar. ꝙ difficili?
diſpenſat᷑ cũ penitente q; cuʒ
bigamo.ut.xxxiiii.di.lectoꝛ.
e ¶ ¶ Non imponãt.i.nõ mini⸗/
ſtrent in officio ſubidiacona/
.ſʒ tãtũ nomẽ hẽant ⁊ hẽant
locũ ſubdiaconoꝝ in choꝛo ⁊
in cibo ⁊ eſt ſi.xv.q.viii.ꝗq ad
miſerit.⁊.c.ſi quis pᷣſbyter.
fApoſtate.dicũtur retro ab
euutes a fide religiõe uel cle/
ricatu xxvi.q.vlt.nõ obſerue
tis.io.
L Jqui poſt. ⁊ ad ſecula/
reʒz. qð fieri non licʒ. qꝛ
qui ſemel habuit tonſurã cle/
ricalem ſemꝑ utetur ea.ut.xx
xii.diſt.ſi qui clerici.xx.q.iii.
eog.io.hoc tene pro certo ꝙ i
minoꝛibus oꝛdinibus cõſtitu
tus põt ↄhere ⁊ ad ſeculũ re/
dire.nec tũc debet ferre tõſu⸗
rã nec apoſtata iudicat᷑ ut ĩ ex
ua.de cle.cõiu.io.ſi aũt retinẽ
do eccleſiã dimitteret tõſuraʒ
⁊ hitũ uel fligioſus religiõem
ſuã apoſtata indicat᷑.ut exua.
de apoſtat. c.i.⁊ ult.
hCSecularẽ.quicquid inte/
riʒ acquiſierit.cedet monaſte
rio.xviii.q.ii.abbateſ.⁊. C.ð
Ei cle.l. ult. . hoc etiam.
i Abeccleſia.ut.S.e.dil.c. ſi
gs poſt remiſſionẽ.

. Cce. adiecit quo/

qʒ triplex aſſignat
rõ.quar officiati ſi
dve curiales nõ pꝛo
mouent᷑.vna eſt rõ qꝛ frequẽ
ter Zhũt irregularitatẽ ex of⸗
ficio ſuo.nt.ſ.c.i.⁊.ii.ſcdᷣa qꝛ
multũ moleſtat᷑ eccleſia cũ ta
les repetũt.ut.ſ.c.ii.⁊.iii.ter/
tia ratio.qꝛ preſumitur cõtra
eos ꝙ nõ cã religiõis oꝛdinẽt
ſed ut fugiant rocinia.ut.liii.
di. legem. quidã addũt duas
alias roões.ſ.qꝙ eccleſia triſtat᷑
de eis cũ repetũt de quibus
gaudere deberet.item ꝑꝑ uo
luptateſ quas forte habuerũt
in ſuis officijſ.ut.ſ.e.preterea
dicũtur aũt curiales oẽs qui
aliquo modo ſunt obligati cu
rie ſine milites ſiue aduocati
foꝛenſes ſiue iuchces ſiue of-/
ficiati ſiue hiſtriones. nullus
ergo officialis promouet᷑ niſt
prius ſit abſolutus a curia.po
ſtea ſic.dum tamen ſeua non
exercuerit “ effuderit ſan⸗
1. ₰
guinem humanuʒ nec turpia
⁊ inhoneſta facta fecerit ut hi
ſtriones. de iudicibus autem
⁊ aduocatis eſt dicendum ꝙ;
ſi tantum interfuerunt cinili/
bus cauſis non repellũtur.nt
lxi.di.oſius. ⁊ hoc eſt nerum
ſi poſt baptiſma bnius officiu

boni viri ingrediũtur monaſteriũ.qꝛ meritũ augere deſiderant.xxvii.q

itas.hec eni inducunt diſpenſatiõem.i.q.vii.ta⸗

Item leo papa.

. 2 7

reſbyreris ? diaconibus tãquã

penitentibus non debent manus

imponi. .

Aienuʒ eſt a conſuetudine ec

cleſiaſtica:ut qui ĩ preſbytera
li honore aut diaconii gradu fuerit
conſecrati: hi pro crimine aliquo
per manus impoſitiõem remediũ
accipiant penirendi:quod ſine du
bio ex apoſtolica traditione de/
ſcendit ſecundum quod ſcriptum

eſt:ſacerdos ſi peccauerit quiſora

bit pro eo.vnde buiuſmodilapſis
ad promerendãaã miſericordiaʒ dei
priuata eſt expetenda ſucceſſio ur

illis ſi ſatiſſactio fuerit digna:ſit eti

am fructuoſa. . Probantur eti
am auctoritate toletani concilii hbu

uiſcemodi penitẽtes ad clerum nõ

admittẽdi. In quo ſic ſtaiutü ẽ.

Cauſa neceſſitatis ad clerum pem

5

tentes admittantur.
Lacuit ut penitentes non ad
mittantur ad clerum: niſi tan/
tum ſi neceſſitas auruſus exegerit
tunc deputentur inter hoſtiarios
uel inter lectores ita ut epiſtolam
uel euangeliuʒ non legant. Si qui
autem ordinati ſunt in diacones in
ter ſubdiacones ita habeantur: ut
manus non imponant nec ſacra cõ
tingant.eum uero penitenteʒ dici
mus qui poſt baptiſma aut pro ho
micidio aut pro diuerſis criminib⸗
grauiſſimiſqʒ peccatis publicã pe
nitentiam gerens ſub cilicio diui/
ſern reconciliatus altario.
Abpoſtate quoqʒ ad clericatms

officium admirti nõ debẽt: Un

in concilio arelatenſi ſecundo.
clericatus officinʒ non admit
rantur apoſtate.

AQAqui poſt ſanctaʒ religionis

Pprofeſſionem apoſtatãt: a ad

ſecularems redeunt cõuerſationeʒ
poſtmodum penitentium reme/
dia non requirunt:ſine penitentia
cõioneʒ penitus nõ accipiãt:quos
enã iubemus ad clericatus officiũ
non admitti:⁊ quicũqʒ ille ſit poſt
penitentiam habitum ſecularemꝰ
accipere nõ preſumat.quod ſi pre

ſumpſerit: ab eccleſia alienuſbabe

ʒexe

amr.
. Cce quod criminoſi uel

non uere penitentes uel
publicam penitentiã agẽ
Vtes a ſacris prohibentur
ordinibuſ. Adiecit quoqʒ ſancta

reuerunt.ſecus ſi ante.nt.j.e.c.ſi quis baʒ.

tamen dicit ꝙ ſi ante baptiſmum aliquisex officio occidit homineʒ.ᷣtalis poſt
baptiſmum non poteſt promoueri.quia baptiſmũ tantuʒ crimina tollit.nt.xx
vi. di. deinde. ⁊.c. vna. m hoc põt.qꝛ non põt eſſe melioꝛis cõditiõis peccans

A

ꝙᷓᷓ non peccans.ad hoc facit.ff.qdð vi aut clam. ſeruns.
Liquãtos.qui poſt.hoc ideo dicit.quecunqʒ peccata quis fe⸗
cerit ante baptiſmum.non imputantur poſtea.ut.j.e.ſi quis pꝰ

⁊.S.di.ꝓx.ſi quis viduam.⁊.c.placuit.⁊.xxvi.diſt.vna.

m C. Exercitatione.ut aduocati.

mater eccleſia:ur curiales aut poſt
baptiſma militantes aut in foro de
certantes a ſacris probibeãtur or
dinibus. Unde ait inno. papa.
PBoſt baptiſmum militantes uel
in foro decertantes a ſacris prohi
bentur ordinibus.

iuantos ex his qui poſt ac

ceptam baptiſmi gratiaʒ in fo
renſi exercitatiõe uerſati ſũt ⁊ ob
tinendi pertinatiam ſuſceperũt ac
citos ad ſacerdotium eſſe compe
rimus:de quorum numero aliqui
prohibentur ad ſacerdotium aſſu/
mi. aliquantos ex militia: qui cum
poteſtatibus obedierunt ſeua ne/
ceſſario precepta ſunt executi ali/
quantoſ ex curialibusꝰqui dũ pare
rẽt ptãtibꝰ que ſũt ĩparata fecerũt
aliquãtos qui uoluptates editio
nes populis celebrauerunt ad ho
norem ſummi ſacerdoii perueniſ
ſe. quorum omnium neminem ad
ſocietatem quidem ordinis cleri/

corum oportuerat peruenire. que

ſi ſingula diſcutiendaͤ mandaremꝰ
non modicos motus aut ſcandala
hiſpanienſibus prouinciis quibuſ
mederi cupimus de ſtudio emen/
dationes induceremus. Iccirco
remittenda potius hec putamus
ſed ne deinceps ſimilia cõmittãtur
dilectionis veſtre maturitas pro/
uidere debebit:ut tante uſurpatio
ni nuncfinis neceſſarius impona/

mrxr. eo uidelicet conſtituto:ut qui

cunqʒ tales ordinati fuerint cum
ordinatoribus ſuis deponantur.
Ntem felici epõ miceriano.
SDe quibus laicis ad clericatuʒ nõ
poſſunt pernenire:

( Eſignata ſunt genera laico/

rum de quibus ad clericatuʒ
aliqui uenire non poſſunt ideſt ſi
quis fidelis adminiſtrauerit.de
curialibus autem manifeſta eſt ra
tio quoniam ⁊ ſi inueniantur buiuſ
modi viri qui debeant clerici fieri
tamen quoniam ſepius a curia re/
petuntur cauendum eſt ab his pro
pter tribulationeʒ ſepe de his
eccleſie prouenit. cem.
Non admittãtur curiales ad cleri
cale officium.
Reterea frequenter quidam

eer fratribus noſtris curiales

uel quibuſſibet publicis functioni
bus occupatos clericos facere cõ
tendunt.pro quibuſ poſtea maior
eſt triſticia tunc cum iam de reuo/

erãt ab hoĩbus.ſ.turpes fabulas nel cantus.
8 Biſcutiẽda.i.coꝛrigẽda.

2

n Zld ſacerdotiũ.

quicũqʒ fuit accnſa
toꝛ aut aduocatus.
aut iudex aut teſtis
uel etiaʒ nõrius ĩ cã
ſanguinis nõ põt ꝓ
moneri.ut. S. diſti.
ꝓx.ſi quis viduam

na cõſtat ꝙ clericuſ

nõ põt eẽ accuſatoꝛ
in cã ſanguĩs. nt.ii.

q.vii.ſi quis.⁊.c.ſa⸗/

cerdotes.nec iuðx.
xxiii.q.vlt.his a ꝗ/
bus.nec teſtis.xi.q
i.teſtioniũ. nec nõ/
⁊Z in exua.ne cle.uel
mo.ſnĩam. baʒianꝰ
tñ ĩtelligit H ð aduo
cato accuſatoꝛis.nã
cuilibʒ licitũ ẽ ðfen
dere reũ.xxiii.q.v.

reos.⁊. C. de epa.

au.additoſ ⁊ ſi obij
ciat᷑ ei.nõne ſi accn

ſatoꝛ deficit punieẽ

pena taliõis ⁊ ſic vĩ
H iponẽdũ aduoca/
to ꝗ obtinẽdi ꝑtina
ciã ſuſcepit.ſed ipe
rñdʒ.qꝛ ad h ñ egit

aduocatꝰ nt accuſa/
toꝛ puniretur. ſʒ ut

reus abſolueret.itẽ
alio iudicio agen
ũẽ ð calũuia accu/
ſatoꝛiſ.⁊ dic clericũ
appellare poſſe pꝛo
ↄuicto in cã ſãguis
qꝛ ibi glibet audituꝛ
appellãſ. ut. ff. ð ap.

l.nõ tatũ. ⁊ ſic cm
ap.põt exercer. poꝛ

opio magis ẽ tuta.
ut nec ꝓ accuſatoꝛe
nec ꝓ reo poſſit cle
ricus aduocar.nec
ob.xxiiii.q.v.reos.
qꝛ ibi nõ dr ꝙ aligs
poſſit pr̃ocinari pꝛo
dãnatis.ſʒ poſſumꝰ
itercedere ꝓ eis.lʒ
enĩ aduocatus rein
intendat ad ̊ ꝙ ac
cuſatoꝛ puniat᷑.tñ ꝑ
quãdã ↄſequẽtiam
tẽdit ad H.ut.xx.q.

i. merito.⁊ ar.i.q.iii

ſi quis obiecerit.ad
idẽ ar.op.S.di. ꝓx.
clericum.

o Aliquãtos.mili

tes.

p¶Ex curialibꝰ.i.

officiatis.

q Voluptates. i.

ludibꝛia quibuſ no-
luptatibuſ excitabã
tur hoies.

r Et editiões.que

narrabãt᷑ nolupta/
tiſ cã.ſ.ea que edita

da. i. coꝛrigẽéda. t Remittẽda. ar. rõe ſcãdali ali
quid tolerari.ſi.S.di.iiii.deniqʒ.xxyiii.diſt.de ſyracuſane.⁊ nõui.xl
iiii.di.comeſſatiões.itẽ ar.ꝙ aliquid ꝓhibet᷑ fieri.factum tñ tolerat

eI 1II ü

1

interfuit bellis ⁊ per eum non ſtat quin occidat aliqueʒ. licet nõ occidat tñ xꝑ
ambiguũ duplicitatis non admitterẽ talem.ar.xxiii.q.v.excõicatoꝝ.
e ¶ Ac cingulü.i.characterẽ militarẽ.ut.i.q.i.ꝙ quidã in ſi.
f ¶ Si ad clerum.i.ad ſubdiaconatum.
g CSnerit.ex diſpenſatione.

vii.q.i.eps in dioceſi.ẽ.di.ꝓxi.quicunqʒ.io.
lgfe Vignaa. fidelis. i. poſt baptiſmum.
cep x O Adminiſtrauerit.curie in ſeuis actibus.
OQui debeant. ex merito vite. ⁊ eſt ar. hic ꝙ ſi aliquid eſt ꝓme.⁊=

aliud ð me.magis nocet mihiqð eſt ð̊ me ꝙᷓ; ꝓſit id qð eſt ꝓme.ſic.

gloii lvi. di. iſmael. ⁊. ff. g h Vi in al iquo.pᷣmo po
eaſ bus ad li.ꝓcla.non , „ . , ⸗ nit. xx vi. ĩpedimẽta q ĩ
wann. li.l. vlt. ⁊ ex de of. ð candis eis aliquid ab imperatore tium eliguntur. Sed necille dein pediunt ꝓmouẽdũ epᷣm.ſcdoo
ntis le.ſuꝑ qõnũ ĩ fi. ax. precipitur:quaʒ gratia naſcatur de ceps ſacerdos erit quem nec cle/ dicit ꝙ eps ad minus a tribꝰ
tnid ð.ff. de iure fiſ. no accito. conſtat eni eos in ipſis m rus nec populus proprie ciuitatis epis eſt ↄſecrãduſ ibi. ubi me
tenth telligit. .. ·.cex dͤre neribus ideſt miniſteriiſ ⁊ officiiſ elegit. uel aucroritas merropolita tropolitano placuerit. metro-
dſ indi.cãm in fi. 14 . 1 = politanꝰ aũt eſt cõſecrãdus ĩ
ilet etiã uoluptates exhibere: quas a ni uel comprouincialiũ ſacerdotũ ini ſen
lnn 5 Sepe. arg. aligd iaboloi ſ. bi ſeni iſunir. Qui ciuitate metropoli a ſuis ſuf⸗
cernl ſtatui ppcautelã ſu diabolo inuentas eſſe non dubiuʒ aſſenſus non exquiſiuit. Quicun / fraganeis.
uſetn turoꝝ.ut.xxviii.di. eſt:⁊ ludorum ⁊ mimorum appa/ qʒ igitur deinceps ad ordinem ſa/ i ¶ Infamie etiam de facto. ut
ri de ſyracuſane. liiii. ratibus aut preeſſe aut forſitan in cerdotii poſtulatus: ⁊ in bis que dixi.ii.q.vii.c.ipſi apßi.
1c ſt di. generalis. xxiii. tereſſe. Sit certe in exemplum ſol redictia ſunt exquiſituſ: ſed in nul lꝛ ¶Qaui penbinas.ex h vr ꝙ
einör. di in nole võni. litcitudo triſticia fratrum: quã ſe/ o horum deprehenſus fuerit: ⁊ ex eps ipſo facto non diſpenſet.
biag * 13 Heterea. fů pe pertulimus imperarore preſen aminatꝰ probabili vita ⁊ doctrina ſi eni ipſo facto diſpenſaret. qᷓ
tior. ctiõibuſ.i.of . is ſepi tor ſecundum ſynodi re hic puniretur ꝓmouẽs cõ/-
8 ficiſs.⁊ intelligit̃᷑ ð e: cum pro his ſepius rogaremu exiiterit: iunc ſecundum ſynodica cubinariũ.cum tñ cũ ipſo poſ
giiſt bis qui alicui offs gquam ipſe nobiſcù poſitus cogno nuel decretalia conſtituta cum om/ ſit diſpenſare ipſo facto. nt e
ecen obligati füt. ut tut uiſti. quibus non ſolum inferiores nium clericorum uel ciuium nolũ de iudicijs. at ſi clerici. ⁊ facit
cPe reſ nel curators nel clerici ex curialibus: uerum etiam tate ab vniuerſis cõprouincialibuſ ad hoc.lxxxi.ᷣdi. ſi qui. ⁊ e de
Höachen ꝓcuratoꝛes qui fini in ſacerdotio conſtituti ingenſ mo epiſcopiſaut certe a tribus in ſacer ſciſma. fraternitatis.⁊ ex ð pᷣ
mnai to officio ſuo licite leſtia ut redderentur inſtabat. dotem die dominico conſecrabi/ ben. referente. item m H epᷣs
feiͤn mort nter doh Itẽ ex concilio toletano legit. mꝛr. cõuenientibus ceteris qui ab — Diſpenſaſſen
nign iin er aamniſtran Mion promoneatir ad diaconam ſentes ſunt ſuis litteriſ. magis au viſpeler pbar el deſi pl ue⸗
ſen one aliqua eſt obli· qui poſt baptiſmuʒ ad fidelem ne ccoritate uel preſentia eius qui ue niẽſ xxyiii di. diaconi liiii. di
,ſaren gatus reipublice nõ candum accinctus fuerit. re metropol.epiſcopus eſt conſti ſtin. ſi ſeruus.⁊ ex ð reſt.ſpo.
W põt ꝓuehi ad hono JIquis poſt accepiũ biptiſma tuus.epiſcopus autem cõprouin lr̃as.ubi habes ꝙ ecclia man
ſet res. ut.ff. de mu. ⁊ militauerit a chlamydem ſum ccialis ibi conſecrandus eſt. ubi me dandouel diſſimulãdo dſpẽ⸗
len ho. reſcripto. J. vöbi pferit ac cingulum ad necanduʒ fi tropolitanus elegerit. merropoli ſat. ⁊ credo ꝙ circa notũ ſo/
ign toꝛes. cus ſi obli · qeles etiam ſi grauia non admiſe ‚ta. autem non niſi in ciuitate me/ lo facto diſpenſatur. ſed non
ſeiße daue eſt Paluo rit: ſiad clerum admiſſus fueritdi mwopoli a coprouincialibus ibidẽ circa ignotum. quia noti exa-
ſen debito. ut ibi dr̃. ⁊. nr. ed Sennnm „ EN⸗ r O minatione nõ egent.nt.xlvii.
E. de epi. ? cle. glar aconi non accipiat dignitatem. conuenientibus. Si quis aurtem dipetro. oſulo tuch eſieſnei
igi emerſis.ſed quid ſi ¶Irem in tole.conci.iiii. deinceps contra predicta uetita cꝗ lr̃as hẽant ſuꝑ diſpẽſatiõe fa
lereii aliquis eſt obligat? Aquibus debet eſſe imunis quii nonum ad ſacerdotii gradum in⸗ cta ſibi. uel dic ꝙ hic redargu
toien ad ſeribedũ aliquid epiſcopum ordingur. dignus aſpirare contenderit. cum nunnt illi qui ex contẽptu oꝛdi⸗
ingen foꝛte iurameto. nü⸗ C in aliquo crimine deten ordinatoribus ſuis adepn hono/ nãt aliquos nõ examiuando
iceti quidtalis got Duæ ti ſũt: qui infamie nora aſper ris periculo ſubiacebit. . Di. lii
voſſeht jc nec fiti⸗ ſi ſunt: qui ſcelera aliqua per publi Vi vero pretermiſſis a/ eoſ. ut.xxxi.di. dictũ.⁊.c.qui
okee cit. h. ꝙ ſic. nec fit ĩ ir ier Pe. 1 X . cũqʒ.⁊ tãtũ indiſcreta diſpen
ſigis iuria illi cui buirt te⸗ cam penitentiam ſe admiſiſſe con/ liquibus gradibus non ſatio redarguit hic ⁊ in oĩbui
andin net.qꝛ inſtinctu ſpi fſeſſi ſunt:qui in hereſim lapſi ſunt ſuperbia ſed negligentia ſilibus. er̃ de pben. de multa.
kog. ritus ſci fit.ſic.xiiii. ſel qui in hereſi baptizati ſunt aut agd maiorem aſcenderit I ¶ Laici. nõ. n. repẽte de laico
re q. v.dixit. arg. poo rebaptiʒati eſſe noſcuntur: qui ſe/ gradum. tamdiu a maioribus ab / fiet eps. xi. di. c i. J.ti.
n. * vorde ſericuur metipſos abſciderunt aut qui na tineat: quouſqʒ congruo tempo/ m QQia dercſioꝛius niſti
ſton publie der ns. murali defeciu mẽbroruʒ minus ha repretermiſſos accipiat. ¶ AUn/ Dor rha diſpe auerit. ut. vii.
ſit ce 2. xxxiii. q. ic. ad bere noſcuntur: qui ſecunde uxo/ de alex. ſecundus ſcribit grimal⸗ n Bico. boꝛa ttia. xxv. di.
i.ee moere.xix. q.ii.dune ris coniuuctionẽ ſorititi ſũt: aut nu do cõſtantienſi epõ. q die. xxV. Wr.,
.leos. ſicut ſoluit̃ ingrati⸗ meroſa coniugia fr equentauerunt De eo qui ſubdiaconatus ordine o AERetropoli.in ꝓpria ciui
caic tudo religiois igren qui uiduã uel a marito relictã du/ poſtpoſito diaconus a preſbyterẽ tate ↄſecrãdus eſt metropoli
ſn . u n5 Ar gr inc. xerunt:aut lenann nerin fu ordinams. nuns i hic.⁊.lxiii.di.metro
un, qpet moꝛ⸗ erunt:qui concubinas aut fornica Ollicitudo dilectionis tue ſtu bolitano. ”M
— pnadehicceno rias habuerunt: qui ſeruili conkſi Auit conſulere urrum porratror P ¶ Coneniẽtibus. bic hes qy
Ede ao. ̊ fr5 tioni obnoxii ſunt: qui ignoti ſunt iſt li d metropolitanus cõſecrãdus
at.ut ex de ap. q̃ frõ 1 X1 Apt 131 arum litteraru diaconatus ? pre ẽa ſuffraganeis.ut.lxvi. di.c.
t e te. ſatis vr ꝙ poſſit qui neophiti uel laici qui ſecula/ ſbyteratus officiũ idoneus ſit per i. er de tẽ.oꝛ. ſiarchieps 2 in
uun intrare ? ig mõaſte ri militie dediti ſunt: qui curie ne/ agere nec ne:cum ad id prepoſte/ auc. de ec. ti. S. i. coll. ix. ar. .
ng riũ nõ in àplius te· xribus obligati ſunt: qui inſcii lite ro curſu ſubdiaconat ordine poſt xxiiii.q.i.pudenda.ubi dici᷑
glal net ᷓ ad ipm pue· rarum: qui nõdum ad. xxx. annos poſito negligentia potius quam ſu papa ſit ↄſecrãdus. ſʒ pᷣ
* ſen liſivolteg toe peruenerũt: qui per gradus eccle perbia cognoſcatur aſcendiſſe. vn mũẽ de iure. papa
unuengar iu⸗ ſiaſticos non aſcenderunt: qui am qe nos conſulẽdo charitati mie mã tñ iaʒpꝛeſcripſit
ui eſſcem aligni. n binubonorcm querunt: qui hono cdam: utabofficio ſacerdoralieu Ngdnd
xix. q. ult. ſi qna. nel rem muneribus obtinere moliun probibeas: donec proximo. iiii. tẽ Bllicitudo. ſubdiacõa-
ltdi⸗ dic ꝙ in mõaſterio wur:qui a deceſſoribus in ſacerdo porum ieiunio ſubdiaconatus mi Ius. vr̃ ꝙ aliquis pꝛo
exñs põt exequi ta/ . mouet᷑ in ſacerdotẽ qui nullũ
eß le officiũ. dũ tamen . „ hũit oꝛdinẽ.ut laicuſ qui fit ſa
oſt⸗ nõ negligat diuinum obſequiũ.nt.xci.di.clericus. cerdos ſm.h.ſed. huic ob.xl.di.ſicut e de cle.nõ bap.ueniẽs.ſed õ er de cle.p
tln 3 Anneribus.i. officijs muneꝝ minomm. pſal.ꝓmo.c.neniẽs.epᷣs aũt nõ põt eẽ niſi fuiſſet ſacerdos.ut er de exceſ. pla.
b nſtabat. tñ facti ſacerdotes nõ reſtituũt. liiii. di. ex antiquis. ex lr̃is in fi.de hoc dixi.xl.di.ſicut ſi uero non baptiʒatus ꝓmoueret᷑ uelchriſ
ule c BG Jquis pone caſũ.j.de pe.di.i.ſi quis cũ telo.alij ponũt caſũ maretur nullum reciperet ſacr̃m qꝛ baptiſmus eſt ianua ſacr̃ox.ut.xxxii.diſt.
Hvptn⸗ Dde officiali. . ni& e „ §uex niſi eni poſitũ ſit füdamentũ nihil põt ſupꝑedificari. ut.i.q.i. cũ paulus
relii AQNilitanerit. milites vt vr nõ pñt ꝓmoueri ſine licẽtia pape. nt. x ⁊ eſt arg. ꝙ pᷣpoſteraſio facti nõ niciat factum.arg. .vii.q.i.nihil.xxxiii.diſt.
ix.q.iii.monaſteriis.ſed intelligo illud de his qui irregularitatẽ xe quorũdã de cõ.di.iiii.oĩs.io.ſo.dicas ꝙ laicus fcipit oꝛdinẽ ſacerdotij ⁊ etiã
Giat runt.vnde non ↄcedo ꝙ hoc ſolũ ipediat ꝓmotiõem ꝙ gladiũ aſſũ⸗ epatus qꝛ character ipꝛimit᷑ ſi ↄferat᷑ in foꝛma ecclie ab eo qui ptãteʒ hʒ. ut e
