los titulos ſuos epiſcopuſ non ab
uno ſed a pluribus epiſcopis de⸗
bet ordinari.a ut dictuʒ eſt non ad
modicaʒ ciuitatem:ne uileſcat no
men epiſcopi:ſed ad honorabileʒ

locum titulandus eſt ↄ1 denomina⸗

dus.preſbyter uero ad qualemcũ
qʒ locum in eo conſtitute eccleſie

preficiendus eſt. Itẽ leo papa.
De eodem̃. B

T Alud ſane quod ad ſacerdota

lem pertinet dignitatem inter
omnia uolumus canonum ſtatuta
ſeruari:ut non in quibuſlibʒ locis
neqʒ quibuſcunqʒ caſtellis:⁊ ubi
ante non fuerunt epiſcopi cõſecrẽ
turꝰ:cum ubi minores ſint plebes
minoreſqʒ conuentus:preſbytero
rũ cura ſufficiat. epãlia autẽ guber

nacula non niſi in maioribus popu

lis ⁊ frequẽtioribꝰ ciuitatibus o/

porteat preſidere:ne quod ſancto

rum diuinitus patrum inſpirata de
creta uemuerunt: ut uiculis ⁊ poſſeſ
ſionibus uel obſcuris ⁊ ſolitariis

municipiis tribuatur ſacerdotale
faſtigium. ¶ Item ex concilio lao

dicenſi.
De eodem.

) On debere in uicis ⁊ in ca⸗

ſtellis epiſcopos ordinari:
ſed uiſitatores ideſt qui circũeant
conſtitui:hos autẽ qui ante ad hoc

ordinati ſunt: nihil agere cẽſemus

ſine conſcientia epiſcopi ciuitans.
ſimiliter autem preſbyterinibil ſi
ne preceptoꝰ conſilio epiſcopi a/
gant. ¶ Sedes autem epiſcopo/
rum non longo interualo debent
diſiungi: ut ad conſecrationem ſui
cõprouincialis ſine difficultae poſ
ſit occurrere. ¶ Ande gregorius
auguſtino anglorum epiſcopo.
Epiſcopales ledes non longo in/
teruallo a ſe debent diſiungi.

RKaternitatem tuam ita uolu
mus ordinare epiſcopos: ut
ſibi ipſi longo interuallo minime
diſiungantur: quatenuſ nulla ſir ne
ceſſitas:ut in ordinatione epiſco/
pi conuenire non poſſint nam epi
ſcoporum ordinatio ſine aggrega
ris tribus aut quamor eiſpiſcopis
fieri nullatenus debet.
Ec de ordinãdis ⁊ or
dinatoribꝰ atqʒ de ſin/
gulorum graduum di
ſtincrionibus ? officiiſ
ixiſſe nos ſufficiat.ue
rum quia aliquantulũ
bis immorati ſumus:
precedentibus coherentia quedã

⁊ ſic ſumitur extra de reſcrip.ceternʒ.qñqʒ lar

ge ſumit᷑ fraus.ff. de re.iur.fraudis.

PEt dãnatiõe. ſolet queri ꝓpter que crimina quis deponi debet. ſ

enĩ ꝓquolibet deponit᷑.v.q.iiii.in lo co.⁊ eſt ſuper hoc dupꝑlex opi⸗

nio. quidã dicũt ꝙ ꝓ quolibet crimine deponit᷑.niſi expꝛeſſum ſit in

Zriũ ꝙ ꝓeo deponi nõ debet. alij dicũt ꝙ nũquã deponi debet pꝛo
aliquo niſi expᷣſſũ ſit ꝓquo.Ego dico ꝙ ꝓ quolibʒ crimine in quo

ſub epilogo⸗ ad memoriam ſubii/

ciamus. ¶ Debet ordinandus ĩ
epiſcopũ ut apoſtolus ſcribit eſſe ſi
ne crimine ideſt ſine peccato mor/
taliquod non ſolum de epiſcopo
ſed etiam de quolibet electo ad ali
quam prepoſituram eccleſie opor

tet intelligi. ¶Vnde auguſtinuus

ſcribit ſuper ioannem.
Sine crimie ⁊ graui peccaio debʒ
eſſe qui ordinatur epiſcopus.

A Poſtolus paulus quãdo e

legit ordinandos uel preſby
teros uel diacones:a quicunqʒ or
dinandus eſt ad prepoſituram ec
cleſie non ait:ſiquis ſine peccato ẽ
hoc eniʒ ſi diceret omnis homo re
probareturꝰ:⁊ nullus ordiarerurꝰ

Seld ait:ſiquis ſine crimine ẽ ſicu

ti eſt homicidium adulterium ali/
qua imundicia fornicationis fur/
tum fraus ſacrilegium ⁊ cetera bu
iuſmodi.crimen autẽ eſt graue pec
catum accuſatione ⁊ damnatione
digniſſimum. ¶Quolibet ita ho
rum implicatus ordinari non de/
bet:uel ſi iam ordinatus ante tem
pus uel poſt tẽpus ſue ordinatiõiſ
aliquod eorum admiſiſſe conuin/
citur:ſuſcepti graduſab officio pri
uabitur. Unde ſymmachus pa
git.
onitoris perſonam non recte
ſuſcipit qui vᷣbis nõ operibꝰ docet
Emo recte monitoris per/
ſonam ſucipit:niſi qui actibꝰ
ſuis errata condemnat:⁊ amorem
innocentie conuerſatione demon

ſtrar. ¶Item celeſtinus paopa.
Areat rdine quem preſtai: qui ĩ

dignum ſublimare non memit.
Antis daniel grauatus teſti/

moniis facinorum: tanta accu

ſatione pulſatus ſacrarum ut dici/
tur uirginum pollutus inceſtu:epi
ſcopus aſſeritur ordinatus:a ut in
noſtri libellis ſcrini continemur.
quorum ad nos quoqʒ exempla/
ria direximus:in pontificii digni/
tatem hoc tempore quo ad cauſaʒ
dicendam miſſis a nobis litteris
uocabatur obrepſi ſacro nomini
abſit iniuria.facilius eſt enĩ ut hãc
dignitatem tali dando amiſerit or
dinator: quam eam obtineat ordi

natus cui conuictolſociabitur qui

eum ſibi credidit largiendo ponti
ficium ſociandum.qualis enim ſit
ipſe qniſauis tales ordinauerit:
oſtendit. ¶ Item ex cõci. niceno.
n recipũ ordo eccleſiaſticus

qui ſine examinatiõe uel poſtea cõ

feſſus ordinatur.

tur ⁊ tacet nec defendit cauſam.ſibi pꝛeiudicat.ut extra de ſen.? re

iud.q;uis.⁊.ff.de re.iur.ſepe.

quis eſt incoꝛrigibi
lis deponi debet. ſʒ
ſtatiʒ tamen non d⸗
ponit᷑ aliquis ꝓ pᷣ/
ma contumacia. ut
xlv.di.licʒ.⁊.hxxiiii
di. honoꝛatuſ.illud
aüt non eſt crimen.
illa quoꝛũ exempla
poſui.lxviii. di.c.i.
⁊2 multa exempla ð

Hů poſui. xv. q. viii. i

ſumma.
8 Emo rẽc̃e.mo
nitoꝛis.i.pdi/
catoꝛis.
tCErrata.i.maio/
ra.lxviii.di.c.i.ali⸗
as Zdiceret ꝓpoſi/
to grani ſic. xxv. di
ſtin. c. ul. 2. iii. q. xii
iudicet.
nꝰ Arntis.lr̃is.?
ita res iã erat
litigioſa. extra ð ol
fi.iudi.dele.gratũ.
x¶ OVbꝛepſit. equo
aũt ſe ꝓmoueri fec
lite pẽdente. depo⸗
nẽdus etia ſi inocẽi
inuenit᷑.e᷑ ð accu.
deus oĩpotens. ff.
de li. cã qui de liber

tate.io.qð falſũ cre

do ꝓnt notanui in qᷓ
ſtionibus.b.de hoc
notaui.viii.q.iiii.n
ne.io. ſi aũt accuſa
toꝛ per annũ tacue/
rit poſtea põt ꝓmo
neri electus.ut.ff.ð
mu. ⁊ hono. reus.
ſed in epᷣatu tantuzʒ
tres menſes dant

ut i auẽ.de ſan.epi.

§.iiii. niſi iudex bꝛe
nius tpᷣs fuerit mo
deratus.ut.iiii.q.v
quiſquis.ar.ex ð fi
de.iſtru.accepimuſ
extra de appel.per/
ſonas.in fi.
yCLonnicto.ð cri
mine.nel ꝙ poſt ac
cuſatiõem fuerit oꝛ
dinatus.
3Sociabitur. ſic
ergo ſententia lata
contra oꝛdinatum
piudicat oꝛdinato/
ri. ſicut confeſſio oꝛ
dinati piudicat oꝛ/

diatoꝛi.ut hic ⁊ lix.

di. oꝛdiatos. ? hoc
viðtur pꝛopter cae
connexioneʒ. ut di⸗
xi.iii.q.vi.hoc qhp⸗
pe uel dic ꝙ tunc p
indicat dꝛdinatoꝛi
ſententia lata con/
tra oꝛdinatum qua

do pꝛeſens eſt ⁊ ſcit

cauſam agi oꝛdina/
ti. cum enim quaſi
ſua cauſa agi videa

err —= 2

— =
—, 2

—

Elne
e⸗
ſem

Alqri

islis
ſeblien
Ani
Negti
epſle
fovene
ene N
füſttoc
eiöa⸗
oas’
Muirſie
öflice
Hotniri
ahdehr
iigiin
Bütaron
ni ſeN⸗
alli
. ſens.
luniuz
es duff
eſan.e
indertr
ſerite
n lig
Arei
Ntenin
pele
.
Picodai
t
jlinte

CinrK
nulr
Gyntun
dinac⸗
feſſoe
dene⸗
jbiet
oth
wyere
1e
l .
WN
i
jotne
inch
i
SN

LXXXI

◻ Igui ſine examinatione. ſed quid de epo qui ſine exaiatione
iales oꝛdinat.dicit lex ⁊ canon eũ deponẽdũ.i au. quõ opoꝛ.
epᷣos. . opoꝛtet. ?. i. . i. ſi qui epi.. 5. di. xxiiii. . ult. . di. l. ð his ue
ro.⁊.c ex penitẽtibus. Item quid ſi dicat eps ſe diſpenſaſſe cũ eiſeñ
eſt ei credẽdũ niſi ꝓbeĩ ſe cũ eis diſpenſaſſe.uel niſi bonas lĩ̃as ſibi

dederit.nã hec res
ↄmiſſa eſt epᷣo que
renda nõ negligen/
da.ff.de trãſac.cũ
hi. 5. ſi ptoꝛ. debʒ S
ꝓbari diſpenſatio.
nt eſt expᷣſſuʒ extra
de ſciſma. c.ii.ma/
xime cũ eps diſpen

ſare nõ dẽat ſine cõ

ſenſu capli nel ma/
ioꝛiſ ꝑtis.alias poſt
erroꝛes ſuos ſemꝑ
mẽtiret eps ſe cum
eis diſpenſaſſe. qð
nexꝝ credo etiaʒ cir
ca notum. hoc in n
nego gn circa nota
pſoaʒ ſolo fo diſpẽ
ſat epſ.ut dixi.di. li
c.ult punit᷑ tñ epus
fi idiſcrete diſpẽſat

b ¶ Examinati.cuʒ

ad maioꝛa ꝓmouẽ
tur.ſ.ad epatum.
c ¶ Cõtra regula.qꝗᷓ
interdicit tales oꝛ/
dinari.
d Licunqʒ. ꝑ
ignoꝛãtiã oꝛ
dinantium.
e ¶ Vel contemptu
.i.eis ſciẽtibus.
CMõ piudicat. fa
ctũ enĩ pꝛetoꝛis iuri
publico non dero⸗
gat. ff. de fer. l. i.
g ¶ Compꝑtũ.ar. ꝙ
gqñcũqʒ ð pitate cõ/
ſiat ſequẽda eſt. viii
di ꝗ cõtẽpta.na diu

turnitas ſꝑis ⁊c̃.ex

de ſimo.nõ ſatis in
ducit tñ diſpẽſatio/
neʒ. xxxv.q.viii.de
gradibꝰ.⁊ er ꝗ ma.
ac poſ.ꝑ tnas.
bhb Aximian?.
ſ. iii. q. ij. qꝛ
eg.

i¶ Querelaʒ. exau⸗
di criminalẽ.nã cle
ricus erat iſte.non
eni laicꝰ poſſet iſtol
accuſare.ii.q.vii. ꝑ
totũ.niſi foꝛte pro/
nus pᷣlatũ de dilapi
datione.qꝛ tũc ſua ĩ
tereſt. ar. xvi.q.vii.
filijs. alias laicꝰ nõ
audit᷑ de hoc crimi
ne.nt.xxviii.di. cõ/
ſulendum.
he ¶Tibelli. ꝑ H ꝙ
dic libelli. ⁊ poſtea
pſbꝛis. argumẽtat
ꝙ quis ĩ eodẽ libel⸗

bent in glo. que incipit queſtus.b.

JIqui ſine examinatione pro/
moti preſbyteri ſunt:a poſtea
examinati ſunt confeſſi peccata ſua
cum conſfeſſi fuiſſent ueniẽtes ho
mines contra regulã eius manus
impoſuerũt.hos eccleſiaſticus or
do non recepit.in omnibus enim
quod irreprebhẽſibile eſt ſancta de
fendit eccleſia, ¶¶ Item eiuſdem
concilii.
Lapſi per ignorantiam aut contẽ
ptu ordinantium tonſurati deiici⸗/
antur.

0O Nicũq; ex his qui lapſi ſũt

per ignorantiam iaʒ ordina
ti ſunt uel contempmeorũ qui eoſ
ordinauerunt. hoc non preiudi/
car regule eccleſiaſtice cum enim
compartumfuerit deponentur.
¶ Item innocentius.
Alienꝰ fiat a miniſterio: qui illud
uiuendo illicite polluit.
Aximianus filiꝰ noſter qua
leʒ detulerit querelam libel
li eius ſeries annexa declarat: qui
zelo fidei atqʒ diſciplie ducius nõ
patitur eccleſiam pollui ab indi/
gnis preſbyteris: quos in preſby
terio filios aſſerit procreaſſe: ⁊ iõ

fratres libelli huius:qui ſubiectui

eſt tenore proſpecto eos qui talia
perpetraſſe dicuntur:debetis ĩ me
dio collocare: diſcuſſiſqʒ obiectio
nibus que ipſis preſbyteris impi⸗
guntur:ſi conuinci poiuerint:a ſa//
cerdotali remoueant᷑ officio:quia

q‚ui ſancti non ſunt ſancta traciare
non poſſunt:atqʒ alieni efficiantur

a miniſterio quod uiuendo illicite
pollueruntꝰ. ¶ Itez eugenius pa
pa.
Cuilibet ab ordine deponẽdo epi
ſcopi prouidentia locus penitẽtie
deputetur.
Acerdos autquis alius in or
dine eccleſiaſtico prouecius:ſi
in eoſcelere inuenitur quo abiici
endus cõprobetur:depoſitus pro
uidemia epiſcopi bene prouiſo lo
co conſtituatur:ubi peccata luge/
at:⁊ ulterius non cõmittat. ¶C Itẽ
ex concilio magocienſi.
Rerruduniur in monaſteriuʒ pre
ſbyteri:qui penitentiam agere cõ
temnunt.

lo plures accuſare poſſit.io.ꝗd inris ſit de hoc nõ plene.ii.q.i. ꝓphi⸗

Tibelli.i.charta quã papa miſit.xxx.q.iii.pitatium.b.
m C Pꝛoſpecto. videtur ergo ꝙ non ſufficiat ſi auctẽtice ipᷣm exihi⸗
berei. ſed nit etiã teneat᷑ exhibere libellũ quẽ poꝛrexerat pape.ut.vii

q.i.pntiũ.⁊.lv.di.pᷣcepta.maxiĩe ubi/ ꝓcnratoꝛ ipetrauerat lras.⁊ du

bitat an ille de hoc habuit ſpãle mãdatũ. nt extra de reſcrip.nõnul⸗
li. uel an fuerit excõicatꝰ.ut extra de ꝓbat.c.poſt ceſſionem.
n Kemoneant. pſbꝛ ꝓpter ſimplicem foꝛnicatiõem deponit᷑ nt
xxvii.qi.ut lex otra.⁊.j.lxxxii.di.pſbꝛ.⁊.xxxiiii.di.fraternitatiſ.io.

2

Ozonrer nobis preſbyteroſ

70

cõiter aũt dicit᷑ ꝙ ꝓ ſimplici foꝛnicatiõe quis deponi nõ debet.cũ pauci ſine il

lo vicio inueniantur.ut.l.di.qui.tua.

o C Polluerunt.quantũ ad ſe.xlix. di. c. ult.
Acerdos. ſi in eo.ergo ꝓoĩ cã non deponitur.b.
¶Pꝛouiſo loco.i.monaſterio.ut.c.ſe.

propter ſuam negligentiam
canonice degradatos ? ſeculariter
aduPamiſſo uiuere ⁊ penitentie
agende bonuʒ negligere: unde ſta
tuimus ut gradu amiſſo agẽde pe
nitentie gratia in monaſterium aut
in canonicam regularem mittant᷑.
Si vo hoc fieri cauſa quelibet pro
hibuerit:ubicunqʒ ſint penitentiã
agere non deſiſtant. ſi autem amiſ⸗
ſo gradu ſeculariter uiuere nolue
rint a penitentiam agere neglexe/
rint:ab eccleſie cõione ſeparentur
Ntem iſidorus.

Mutatio loci aliquando ualet cõ
uerſis ad penitentiam.
Alerinterdum'cõuerſis pro
. ſalute ſue anime mutatio loci
plerũqʒ enim dum mutaturlocus
mutatur mentis affectus. cõgruũ
eſt ergo ⁊ inde etiam corporaliter
euelli:ubi quiſaʒ illecebris deſer/
uiuit.· Nam locus ubi quiſqʒ pra/
ue uixerit in aſpectu' menus appo
nit quod ſepe ibi quiſqʒ cogitauit

uel geſſit. ¶ Item ex. v. ſynodo

aurelianenſi.
Clericus adulteraſſe ↄuictus uel
confeſſus in monaſterio retruda/
mur.
Iquis clericuſadulteraſſe aut
confeſſus aut conuicius fuerit
depoſitus ab officio communione
cõceſſa in monaſterio toto uire ſue

tempore detrudatur. C Item pe

lagius papa conſtantino defenſori
De codem.
QOanus eccleſie thianẽſis cle
ricus pro crimine adulterii:
quod admiſiſſe perhibetur: a cle/
ricatus ordine depoſitus in mona
ſterio hic in urbe romana ad agen
dam penitentiam ex noſtra iuſſio/
ne derruſus eſt. Item excano/
ne apoſtolorum.
In crimine captus preſbyter uel
diaconus deponatur: ſed non cõio
ne priuetur.
Reſbyrer aut diaconus quii

fornicatione aut periurio: aut

furto aut homicidio captus ẽ: de
ponatur:non tamen communione
priuetur:ſi paruerit ſententie: di⸗/⸗

dicum.S.ſi uero.

ſint teſtari contra clericum.

r

Ictum eſt. negligẽtiã.
nõ ꝙ aligs eque depo
nitur ꝓpter negligentiã ſicut
ꝓpter dolum.lxxxvi.di.c.i.?⁊
xi.q.iii.placuit.⁊.c.diſ.quoni
am.⁊ extra de ſta. mo.cuʒ ad
monaſterium. iin fi.⁊.C.ð of
fi.pfec.oꝛi.ſi quos.⁊.ff.de eu
ſto. ⁊ exhi.re.l.carceri ⁊.l.mi

lites.qð intelligo cũ craſſa eſt

negligẽtia.ut.i.q.i.quicquid.
⁊. ff.de uer.ſig.magna.

8 Gradu. ar. pꝛo illis qui di

cunt exauctoꝛatũ pꝛiuari ſac/

mento. vnde colligitur talem

poſſe vberari ſine ſacrilegio
ar. eſt ad hoc.l.di.accedens.

t ¶ Seculariter.hic patet ꝙ ð

poſitus ſᷣm regulam eccleſia/-
ſticaʒ tenet᷑ viuere.ar.ad hoc
xxxii.diſ.ſi ꝗ uero.⁊.xx.q.iii.
eos.vnde uerberans eos in/
cidit in canonem.⁊ ecclia eoſ
tueri debet niſi ſint incoꝛrigi/
biles.ut extra de iudi.cuʒ nõ
ab hoie.io.qð falſum credo
cum ſit exauctoꝛatus ⁊? nuda
tus omni pꝛiuilegio.b. Sed
nunquid qui hoc modo ðtru
ditur in monaſterium ibi co-
gitur eẽ ꝑpetuo?quod vider᷑.
di. l. c.i..qe.ſiquis clericꝰ. ſed
dic hoc eẽ in arbitrio indicis
⁊ ſecum qualitateʒ delicti.nã
quãdoqʒ ad tempus detrudi
tur.ut.ii.q.i.in pꝛimis.qnqʒ
iubetur ꝑegrinari per oꝛbem
ut de pe.di. vi.ſacerdoſ.qñqʒ
traditur curie.ut.xi.q.i.ſtatu
imuſ.alias nũqᷓ; cogit᷑ ꝗs inui
tus ingredi monaſterium ni/
ſi ꝑꝑ delictuʒ.ut.xx.q.i.ſicut
⁊.lv.di.ſi euangelica.

u·Alet.gra.cooꝑante.
O

¶Interdum. inter-
dũ nocet.ut.S.di.lxxiiii.quo⸗
rundam. ⁊?. C. quõ⁊ qn inõx
l. v. ſy ualet ſi fiat ex charitate

yutatur locus.j.xxxv.qᷓ

ione. vi. ab iſto die.j.di.hx

xxi. fratrum.
3 C In aſpectu. memoꝛia deli

ctoꝝ que eſt cõpiſcentia dete
ſtabilis ẽ.xv.q.i.mulier.que
aũt eſt ad cõpũctiõem illa bo
na eſt.nullũ eni tale delictoꝝ
remediũ eſt ſicut eoꝝ ↄtinua
memoꝛia. de pe.di.iii.iudas
de pe.di.i.v.ſe.ſub.s.his au/⸗
ctoꝛitatibus.⁊ quãdoqʒ bõa
eſt memoria rei ad terroꝛem
ut. vii. q. i. deniqʒ. in fi.

7 Iquis.
B Dmanus. romana. ſed

qua rõne detruditur cũ

aliunde eẽt.quia ibi foꝛte cõ/
miſerat.ut in auẽ. ut nulli iu/

Relbyter. aut furto. ſed qualiter laici pꝛobabunt iſtud eẽ. cum non pol

c FEaptus eſt. ⁊ conuictus.er᷑ de iudi.cum non ab homine.de hoc dixi.ldiſ.
de his.⁊.c.ſiquis diaconum.vnde cum capitur detineri debet per.xx. hoꝛas
diurnas ? nocturnas ut videatur. ut.ff. de adulte. capite. ſed nec teſtibus ad
miſſis creditur. niſi a pꝛincipio clericum in adulterio viderint. nec laicis credᷣ
tur de H.qꝛ laici opido nobis infeſti ſunt.ii.q.vii.laici.uel dic captus ꝑ ſniam
nel per confeſſionem pꝛopꝛiam nel rei euidentiam. nt extra de habit.cler. ve⸗

ſtra. ⁊.c.ult.

a ¶ Seriptura.et de indi.at ſi.de pe.di.iii.5.auctoꝛitas.ff. nau.can.licet. F. ul.

b ¶ Bis.i. perfecte.

c HB J quis epᷣs.inter laicos.hoc intellige quãdo crimen uenit in noticiam
bopnli. ut.õ.di.xxviii.pꝛeſbꝛ. . = .
d G J diaconus.cõione coꝛꝑis xpi.uel ad tpᷣs ⁊ ſic ſoluit᷑ contra ill.c.pᷣſbᷣ
A

uel expone.i. beneficio
⁊⁊ lic ſoluit j.ð.e.c.pᷣſbꝛ.
e ¶ Mecitatis.ar.alicui licere
cã necitatiſ baptiſmũ cõferre
cui nõ lʒ aliud ſacr̃ʒ conferre
ſ. de cõ. di. iiii. coſtat.i.q.i.ſiẽ
xpᷣus S.ð.di.l.c.ꝗ ſub gradu.
¶Liceat. cũ ſolẽnitate.alias
etiã laicus hoc poſſet.
g ¶ Baptiʒare. dic. ut. di. g ſub
gradu.
hb Jqui.duʒ peniteãt.ex

hoc determinant᷑ Zria

ỹ.di. lxi.miramur v.ᷣ ſicut eni.
.i C Emẽdẽt.ex ̊ videt᷑ ꝙ ſic
tales ipᷣo facto ſuſpendũt᷑.ſic
ipo facto ꝑpᷣriũ reſtituit᷑ eis
officiũ.ut dixi.xxii.di.nullꝰ.
ar.ad H.xyv.q.vi.nos ſanctoꝝ
⁊.xvi.q.vii.ſigs deinceps.
lꝛ ¶ Audire.s.xxxii.di.nulluſ
pter H.⁊.c.ſ.xv.q.viii.ſciſci/
tãtibꝰ.cõtra ſed ibi ſoluam.
CMaledictiõem.i.repꝛoba
bo nel rpntabo maledictiõeʒ
cũ benedixerint nobis.
m C Paganitatiſ.i. ĩfidᷣlitatiſ.
n LContemnit. qualiter ſit H
intelligendũ.dixi.xxii.di.oẽſ
xdin menoris. ioannes.
0 Iquis.hec tria.c. ð ea
B dẽ mã loquũt᷑.⁊ idem
eſt eaſus.
p C Diaconus.uel.ſubdiaco⸗
nus nt in. c. ſe.
q & Decidat.quo ad executio

nem. ꝓut patet in ſeqnẽti lſa

ſed nec ſtatim dʒ ſuſpẽdi.ſed
expectari dʒ ꝑ.xl. dies er̃ de
cohab.cle.ſicut ad extirpãdã
ſed illud diſpẽſatio eſt.ius.n.
erit ꝙ ſtatiʒ deponat᷑.S.e.c.i.
r G Iquis ſacerdotũ. offi⸗
ciũ.ex his duobus ca/
pitulis habes ꝙ cni interdici/
tur officiũ ⁊ bnficiũ.qñqʒ tñ
Pmittitur beneficiũ ⁊ non of/
ficiũ.ut.l.di.ſtudeat.⁊.xxviii.

di. pſbꝛm.qnqʒ ecõuerſo.nt.i

q.v.e.i.qnqʒ eiiã pnnit ĩ ꝑſo

na ⁊ nõ in rebus.nt.xxvi.q.vi

cognouimns.⁊.c.illund.

8 CLCogat. ergo ꝑ electiõem

nniꝰ nel ꝑ renũciatiõem intel
ligitnr alij abꝛenũciatũ.S.viii
di. quo iure. C. de fur.l.i. ff.
de tribn. ꝙ in heredẽ.ꝭ. elige
re. ff. de reg. in.nemo. 5. quo⸗/
tiens.ar.S.ff.quoꝝ leg.l.i.ꝭꝗ.
iii.⁊ ar.plura de h̊ inuenies.x
iii.q.i.in fine.io. So.nbi ſũt
aliqᷓ repugnãtia eligẽdo vnũ
renũciat feeren ſecus. b.
de pe. di. i. .. itẽ ſi anteq.
t Os. beneficio.j. xvi.q.
A pi. illud. ar. S. ff. de pe⸗
cu.l.i.?. C. de nſufru.l.ult.

D Iniſtri. ꝓpꝛie vxoꝛis

maxime.qꝛ idẽ eſt in

aliena.⁊ nota ꝙ dicit innader
qꝛ iã nõ ex nxor̃ quo ad debi⸗
tũ reddendũ.S.lxxvii.di.epᷣſ
cũ qua uotũ emiſit.⁊ ſi eã co/
gnoſcat. inceſtũ cõmittit. ⁊ fi-
lij erunt illegitimi ⁊ ſerni.xx.
q.nlt.cum multe. eſt tnñ uxoꝛ
quo ad adminiſtratiõeʒ.xxxi

cit enim ſcriptura nõ iudicat deus
bis in idipſum. ¶ Item.
DHDoe eodem.
Iquis epiſcopus aut preſby/
ter aut diaconus poſt diaconii
gradum acceptuʒ fuerit fornicatꝰ
aut mechatus deponatur:⁊ ab ec/
cleſia proiectus inter laicos agat
penitentiam. ¶ Item ex concilio
aurelianenſi.
De eodem.
Idiaconus aut preſbyter cri/
men capitale commiſerit ſimul
ab officio ⁊ a communione pel/
latur.ſi uero pro reatu ſuo ſe ab al
taris communione ſub penitentis

7

di. lex.? plus peccat cũ iſta qᷓ; cũ ſoluta.h.ar. .ſ.di.ꝓx. ppoluiſti. .
x CSacrarij.i.ſacroꝛum naſoꝛum.
yAb offerẽtibus.i.ſacerdotibus qui offerunt.i. conficiunt nel ex⸗

pones.nec ad oblatiõem alijs poꝛrigendam. quaſi dicat nec ipi ſu⸗
mant coꝛpus xpi.nec alijs poꝛrigant.uel meliuſ hoc vult dicere. dia

um contumaciter deſerens feminã

ſibi potiꝰ eligit:ſicut ſponte ob for
nicationẽ dimittit officium: ita ob
preuaricationem dimittere cogat᷑
etiam inuitus beneficium. ¶ Itẽ
populo mediolanenſi.
De eodem.

◻ Os etiaʒ qui ut fornicari eis

liceat diuinum officium dere/⸗
linquunt:a deo recedentes diabo
lo ⁊ operibus eius ſeruiunt: ſicut
ſe iuſtiſſime ab officio alienos faci
unt:ita beneficio eccleſiarum pri/

uatos eſſe iudicamus.¶ Item lu

cius papa.
De eodem.

profeſſone ſubmouerit.his quo/ 0 Iniſtri altaris preſbyteri ſi/

qʒ ſi alii defuerint ⁊ cauſa certe ne/

ceſſitans exoritur poſcentem ba/

piiſma liceat baptiʒareꝰ: ¶ Un/
de greg. omnibus per regnũ itali
cum ⁊a theutonicorum.
on ingrediantur eccleſiam pre
ſbyteri diaconi ſubdiaconi: qui in
fornicationis crimine iacent.
82 quiꝰſunt preſbyteri diaconi
uel ſubdiaconi:qui in crimine
fornicationis iaceant:interdicimꝰ
eis ex parte dei patris omnipoten
tis ⁊ ſancti petri auctoritate eccle/
ſie introifuʒ uſqʒ dum peniteant 2
emẽdent.ſi qui uero ĩ peccato ſuo
perſeuerare maluerint:nullus ue/
ſtrum eorum preſummat audire
officium:quia benedictio eorum
uertetur in maledictionem ⁊ ora⸗
tio in peccatum: teſtante domino
per prophetam: maledicaʒ inquit
benedictionibus ueſtris.qui uero
huic ſaluberrimo precepto obedi
re noluerint:idolatrie peccatuʒ in

current: ſamuele teſtante æ beato

gregorio inſtruente:peccatum ari
olandi eſt nõ obedire ⁊ ſcelus ido
latrie non acquieſcere: peccatum
igitur paganitatis incurrit quiſ/
quis dum chriſtianum ſe eſſe aſſe/

rit:ſed apoſtolice obedire contem

nitꝰ. Q. Item alexander. ii. epiſco
pus regi dimalticorum.

Ofhcioa beneficio priuetur epi/
ſcopus preſbyrer uel diaconuſuxo

rem ſuſcipiens uel ſuſceptam reti/
nens.
JIquis aãmodo epiſcopus pre
ſbyter aut diaconusꝰ feminam
acceperit uel acceptam retinuerit:
a proprio gradu decidatuſqʒ duzʒ
ad ſatiſfaenoneʒ ueniat.nec in cho
ro pſallentium maneat nec aliquaʒ
ortionem de rebus eccleſiaſticis
abeat. ¶Irtẽ clero mediolanẽ.
Deeodem.
Iquis ſacerdotum uel diaco/
norum ucl ſubdiaconorum offici

ue diaconi ad dominica taleſ
eligantur officia:qui connnentiaʒ
ſeruent. Si uero poſt ordinationẽ
ſuaʒ miniſtros contigerit proprie
uxoris ĩuadere cubile:ſacrarii nõ
intrent limina: neqʒ ſacrarii por/
titores fiant: neqʒ altare contin/
gant:neqʒ ab offerentibus holo/
cauſtiĩoblationem ſuſcipiant neqʒ

ad dominici corporis portionem

accedant neqʒ propinent:neqʒ ſi

ne maioris natu auctoritate mino

ra gerant officia: urceum ſane ad
altare uel calicem non ſuggerant.
. Idem.
Clericus matronarum domicilia
frequentans deponatur.

—— ſolus ad femine ta/
bernaculum non accedat ne/⸗

„

qʒ properet ſine maioris natu ſa/
cerdotis iuſſiõe: nec ſolus preſby
ter cum ſola femina fabulas miſce
at: nec archidiaconꝰ ſub pretexiu
humilitatis aut officii frequenterꝰ
intret domicilia matronarum: aut
forte per clericos aut domeſticos
matrone mandet aliquid ſecre/
re ſi agnitum fuerit:a ille depona
tur:⁊a illa a liminibus eccleſie arce

atur.
Deeodem. Pales
Ed ſi forie aliqua ĩterceſſio fu
erit:epiſcopo ſuggeratur a ſi ta
talis eſt ad quam ire debeat: ipſe
per interuentum pergat.ſin autem
de latere ſuo dirigar cum duobus
aut tribus teſtibus. nemo ramen
cum extranea habitet femina: niſi
ſoror aut proxima fuerit:a cuʒ ma
gna ſollicitudine fiat:non enĩ igno
ro malitias ſathane. ¶ Ex decre
to eugenii puapKHA..
De eodem Palea.

1 B82 quiſpiam ſacerdotum ideſt

preſbyter uel diaconus uel ſub
diaconus de auacunch femina cri
mine fornicationis ſuſpicatuſ poſt
primam ſecundam ⁊ tertiaʒ admo

coni nec exerceant
officiuʒ. diaconale
nec pᷣſbꝛ pᷣſbyteꝛale
uel expõe nec ab of
ferentibnus.i.ſubdi
aconibus qui offer
re ſolẽt diacono pa

tenã cũ euchariſtia
3 Holocauſti.i. eu

chariſtie ⁊ dic ĩtrã⸗
ſitiue.

7 Neq; accedãt.

pſbꝛi. i. nõ cõficiãt.
a Minoꝛa.i.mi⸗
noꝝ oꝛdinũ ſine li⸗
cẽtia ſuꝑioꝛis.⁊ pla
nũ eſt capitulũ. ut.
xvi.q.vi.illud arg.
2. C. de uſufr. l. nl.
7. ff. de ſup. le. l. i.
b Cericꝰ. feĩa
ar. ex ſolitu⸗

dine nel ſocietatep̃

ſumi ꝓaliquo uelõ
ci.ar.xviii.q.ii.i de
cima.⁊.c.diffinimꝰ
c ¶ Hũilitatis. pꝛe-

textu enĩ pietatis ũm

eſt cõmittenda im⸗
pietas. ff. ðpoſiti.ſi

hoĩem. ⁊.xxx.q.i.

noſſe.⁊.xiiii.diſ.q;
git.

d CFrequẽter. rati
one frequentie pꝛo
gliquo nel cõtra pᷣ⸗
ſumit᷑. ſimiliter ex

longa moꝛa.ar.xxx
iiii.di.quoꝛũdã.xix
di. anaſtaſius.
e ¶ Secrete.magis

enim peccat occul-

te peccans qᷓ; mani
feſte.ut.xix.di.ana
ſtaſius. Sed cõtra
ff. de ritn nup.l.nl.

ff. de auct. tu. pupil

lus. 5.. ult. qui enim
male agit odit lucẽ

xviii.q.ii. pnicioſaz

extra de offi. iudi.
dele. conſuluit. ⁊ er
nt ec.bñ.ut noſtrũ
Sol. ubi quis ma/
gis contẽnit ibi ma
gil peccat ſiue ſecre
te ſine palam. de h
xl.di.hõ xpianus.

ſ. e. oibus.⁊.c.cleri

(Ri⸗
E
ſdel
N
teni
biitve
nee
catde
gligse
nii
lirien
coſen

ſſ
en

3

LXXXI

7 1
het NDoꝛtet. nefariũ.i. hoꝛribile. nã ſi nefariũ eẽt dicere male fate le ¶ Soꝛoꝛes mee.qꝛ ſociꝰ ſocij mei ſociꝰ meꝰ nõẽ.ff. ꝓ ſo.nã ſocij. nec uaſall⸗
inn 3 ee doerd. . —= ) r mei naſalli meꝰc.ſic nec libertꝰ mei liberti libertꝰ meꝰc.ff. de uer.ſig. mode⸗/
nie b (Stimnli. na ex cohabitatiõe pᷣſumit acceſſo. xviii.q.ii.diffinimꝰ. ſtinꝰ. nec frater fratris mei. ff. de ruu nb gen alis. Flulet Priuignos⸗
lin, c Me fallamus. publicum eni teſtimoniũ ⁊ opinio non eſt fallda I ¶Noibus. ut certus.i.ille ad cuiꝰ ſpectat officium.xviii.q.ii.in ccima.
Aen E. de lati. li. tol. l.. ſed ⁊ qui ſcimus.⁊ ar.xxyii.di.ꝙ interrogaſti. m. I. ¶ Loco. in hoc. c. habes pᷣſumi aliquẽ ⁊? ꝓ aliquo rõne nüeri loci tꝑis
uteni faller exquo B „ . reialz. . Ol. 1. F.
N teniſeet erand nitionem inueniatur fabulari cum debeat mulieribus: ut excludatur Bnel nneſ⸗ lec du⸗
buiſii di.nec minus pe ea ⁊ aliquo modo conuerſari: ex/ omnis nefanda ſuſpitio.certe ſolũ Rc vnd utai d ielllher. r
Msgnic cãt. de pe. di.i.ſi cui communicetur: femina canonice ad ſolam accedere nulla religioniſ i nob. ar. 5. f. degent ſin.
nann ligg ant no lellunt iudicetur. ¶ Iem grego. ratio permittit. melius enim dno liii. . in tutoꝛibꝰ ſi. fl. öex
uin rienin deo et dde Simul cum mulieribus ſacerdo/ gquam nnns. ſimiliten enim ? n eè‚erc. nei plures. ? adã dũ ſol⸗
ert 4 cõſe. di. i. pane tes babitare non licet. . lius 7 rutiue res geritur. nim fuit —– ut de ne lf.
e C Pollutos. iptuz Portet ſacerdotes quibuſ uni quia ſi ceciderit: non eſt qui e/ ſt bꝛolus x u.
arri ad ſacerdotes.xlix domini populus comiſſus ẽ rigat eum. ¶ Itez ex concilio car ſeu gorl o dox
ſi di. c. ult. cum magna conſtantia uigilare ſu thaginenſi. üii. id de quo agit᷑. licet eni bina⸗
onin, f Oofmmn as per dominicas oues: ne lupinis De eodem. . ris repꝛobet. xxxii.q. i. nuptie
Anüſe dr in iſtis. c. morſibus ideſt diaboli ſtimulis la Um omnibus omnino cleri/ nõ tñ quo ad oẽm ſignificati⸗
hnhtt videt᷑ coꝛrigi ex de nientur. Meqʒ enim boc ſilere de cis extranee femine non coha onẽ.xxviii.q.i.ſepe.i.nõ quo
ſhilin dobaeneze nlad an beo quod cuʒ graui animi triſticia bitent:ſed ſole matres auie ⁊ ma/ ad oẽm locuʒ in quo ponit᷑.⁊
pſone ſunt ſuſpecete zamaritudine dico: ſacerdotes cũ enere amite ſorores aleanunn o oluepee ei. 3 er unlt. .
eſnlt uel ſecũ hũt ſuſpe· ſeminis habitare conſpicio. quod aut S 7 ghacua⸗ er amilia Genfſerrercrgesa
Aere i ctas.ſ̊ uſqʒ ad quẽ nefarium eſt dicere uel audire. ⁊ domeſtica nece itate etiam ante⸗ elrtesa liltſo ſerara⸗
Narlch gradũ łʒ clericis cũ contra ſanctorum canonum ſanci/ quam ordinarentur' iam cum eis ri. E. coid utruſch. inch pol⸗
ſttinf ſanguineis b ta. ubi enim talis fuerit commorã babitabant: uel ſifilii eorum iam r1Ncbiautt F. . g. ili. ano
hainnt et Hat g nſas ee. tium habitatio: antiqui hoſtis ſti- oradinatis parentibus nxores ac/ niã multos. dura eni eeẽt talis
hntct kauit eoibuſ muliꝰnon deſunt.ideoqʒ admonẽ ceperunt:aut ſi ſeruis non haben/ ſeparatio.ff.de fundo iſtruc.
gügit ſe in lrenchsti uſj i ſũt ut nõ antiqui hoſtis decibiãs tibus in domo quas ducant aliun- queſitũ. 5. ſalinarium.
tdi ad vii.uel hodie uſ tur fraude:quatenus iuxta apoſto de ducere neceſſitas fuerit. p ¶Etiã anqᷓ; oꝛdinarẽt.ideʒ
in qʒ ad quintũ.qꝛ ci li uocem non uituperetur miniſte ¶Ntem ex concilio laodicenſi. 1 Pol.6 ideo dien. Rwae
innthn die nals kerue uſ rium noſtrum. cauere enim opor/ „ Deeodem. cipere iã oꝛdinatꝰ.ut filiꝰ du⸗
finti buecoh. cle. a et nos fratres ab illicins ut mun/ DOnoportet miniſtros alta⸗ ceret uxoz ind omipfis ele⸗
tamt nobis. 7. E. de ei. das ualeamus manus ad dominũ rris uel Gcrcos dugnibz aut rici. gſi ius ante oꝛdinatio⸗
niitih ⁊ cle.eũ qui. etiim leuare.ſcriptum eſt enim ſancti e/ Econtinentes omnino chriſtia/ nẽ pris i eã bẽbat in domo.
ſi ille perſone iuue⸗/ ſtote quoniam ſancius ego ſum. ſi num cum mulieribus lauacra ba/ nõ dz eã eiſcere. nã turpi eij⸗
ſginni nes ſint. ultra ſec⸗· quis uero preſumpſerit aliter age bere communia. heceſt eniʒ abud cit᷑ ꝙ; nõ admittitur boſpes
Arenee dum nero diſtigue re:ſacerdotii ſui honore priuetur gentiles prima reprehẽſio. C Itrẽ ex de Bnen. uracmocun⸗
nucnn an ſuſpecte ſunk unde omni modo cauẽdum enſ⸗ gregorius ianuario epiſcopo caro re agpaenenen,
vona ſüt ſenes. 7 tunc tres. ne fallamus bop ulum: i⸗ litano. — nee mulieris pᷣuat᷑ donatione
oilin põt.ũ pꝛimo caſu ñ lud prophete dictum im pleatur in Seeodem . ꝑꝑ nuptias.⁊ mulier dote ſi
“M ſic etiã diſtingue in nobis. Sacerdotes mei contami Rchidiaconum tuum ut au / (ũ viro alio huit balneü. C. ð
eug; ancillis. ⁊ ſic inteli nant ſancta ⁊ re probant legem. dio habitare cum mulieribus repu.l.ul. imo etiã ifamis ẽ ꝗ
at occnl ge. j. e. feigs. ſʒ ð nõ quos ⁊ alius propheta increpauit p rohibuiſti ⁊a nunc uſqʒ in ea pro tenet mulieres cuſtodientes
iymmi ne clerici debent ſi dicens. O uos ſacerdotes qui fal hibitione deſpiceris qui niſi iuſſio balneatoꝝ ueſtes. ut.ff. ð his
di ann mul doꝛmire.xii. q. litis nomẽ meum ⁊ dixiſtis in qua ni tue paruerit:eum ſacro ordine qui no. infa. atbletas.
klifni necaria hbor de re fallimus nomen tuum: quibus nolumus eſſe priuatum'. . Iem 1r. areiqlacon Rufn⸗
lijs qui ſimul non . nmus ei Aut. xxiiii.q.iii.ð illicita.
mdn viniit io.no. gl⸗ reſponſum eſt: offerentes ad alta exconcilio toletano. C Peiuatü. polt trina omo⸗
imin lidecretali a nobdis re meum panes pollutos: non eſt Aenundẽtur ab epiſcopo: que ap nitioem. ut ex. e. ti. ſi qſpiam.
todtt bi eſt ſtandum. que u mibi uoluntas in uobis dicit do/ petunt conſortia clericori illicira. t Nidã clerici.mulieꝝ
incce tima eſt de illa m̊. minus: a ſacrificium non accipiam 0 Aidam clerici legitimuʒ nõ uel ꝓ. i. ancillarum.
0fſ iet ⁊ coꝛrigit decre.pꝛi de manibus ueſtris quia polluti babentes coniugium extra „ nu Et nenudent. T hoc ſi fili
ſalutt mã illius tituli.b. eſtis. ¶ Idem ſymmacho. nearum mulierum uel ancillarum os hũerint. ſi aũt filios nõ ha
unuii S Gheluxol. Ed De eodem. ſuarum que interdicta ſunt conſor buerint claudt monaſterio
iien ”ce Olumus ut ſacerdotes pro tnia appetunt. ideo quecunqʒ cleri ſlipereantpgcozvabitiant
hthin de ſuſpectis. nei lo⸗ hiberi debeant ne cum mulie cis taliter coniuncte ſunt: ab epi/ Jiebie eraudt qn Hbütenz
une quit bic m atiqna ribus conuerſentur: excepta dun- ſcopo auferantur ? uenundentur? &s tanq;; cum uxoꝛibus. aliaſ
tẽpoꝛa uel ſolue nit taxat matre uel ſorore uel uxoreꝰ illis pro tempore religatis ad pe nõ cõcedo ꝙ uenũdari debe/
uſdk ibi dixi.v ꝙ dicita que caſte regenda eſt. ¶ Idem in nitentiam: quos ſua libidine infe ant nel in ſeruitutẽ redigi ꝑꝑ
Te Peaſtan rt.x regiſtro: 4 cerũt.¶ Vnde ſyricius papa ime nnnblie⸗ oenuntiGnnan ri
xxi. di niceng. e eodem. rio epiſcopo.c.xii. q· ult. .ul.æ ut notaui. xxxii.
b Ef ar. git Egiturꝰquod beams auguſti Mon babitenrmulieres cum de, ag. . alerni
mus abſtinef. ſieo⸗ nus nec cum ſorore habitare riciſ: niſi quaſneceſſitudo excuſar. x Zeminas. permiſit. que
rum occaſione ꝑue conſenſerit dicens: que cum ſoroo Eminas non alias in domo EHen: sc in olbus.
nit ad illicita. ar. di re mea ſunt ſorores mee non ſunt clericorum eſſe patimur: niſi y erici cõtinentes . nt
ſtin.lriii. .uex. xi. docti ergo uiri cautela magna no/ eas tantum quas propter ſolas O ſũt cõuerſi ⁊ deuoti.
ii . pꝛiuilegiũ ?x bpis debet eſſe inſtructio. ¶ Item neceſſitudinuʒ cauſas habitare cũ
i. Eara oe itel Eex. vii.ſynodo. eis ſynodus nicena permiſit.
lige cũ tales ſint cõ De eodem. tẽ ex cõcilio africano quarto.

ſanguinee que ſine
alijs eẽ nõ pñt.uel ĩ
tellige de epo cni ñ
lIʒ aliqnã habere ſe
cum. C. de epil. ⁊

cle.auten.epᷣo.lau.

I N omnibus obſeruare conue

nit: ut certus quis ⁊ certo/tem
pore ⁊ certo locoꝰ ⁊certis perſo/
nis uel apparere clericuſuel loqui

Niſi maiorum iuſſione ad femina
rum domicilia clerici nõ accedant.
Lerici continẽtes lad uiduas
uel uirgieſ niſi ex iuſſu uel per

a Aliqui. boc non põt intelligi niſi de laicis ꝓpter Fam pᷣcedentem. Sed ꝗqd

DiI

ſi duo clerici dicũt me cõmiſiſſe foꝛnicatiõem cum aliqua tali die.dno laici di/
cunt me fuiſſc ſecum tota die in alio loco.dico pꝛeponẽdos laicos.qꝛ ſtant pꝛo
reo.⁊ ita patet hic ꝙ clericus põt ſe purgare quãdoqʒ cum laicis.ut.xyxiii.q.ii

in decima.ut ibi dixi.
b Dreatũ uite. coguntur
enim quãdoqʒ ſactimo
niales ꝓpter defectum rernʒz
operas aliquas facer̃ clericis
uel alijs ⁊ per talem familiari
tatem ⁊ rerum defectum co⸗/
guntur aliqua turpia facere.
pcipitur ergo hic ꝙ ſi alique
int pauperes ꝙ eps eis ꝓui/
deat. ⁊ hoc fac̃ de quarta pau
perum. ſi obijcias.ſ.de cõ.di.
v. nunq.ubi nũquaʒ pmittit
imo iuber ne ſint ocioſe.ſed
faciant calatos uel ſimilia.ſed
illud intellige ꝙ eccleſie pñt
facer̃ operaſ nõ extraneo.liiii
di. ſi ſernus. in fi.
Idue.ſj.lxxvii. diſtin.
c.

Eneraliter. Hic ð
pigitur. lxxxii.diſ.

uc magiſter de cõ
tinẽtia miniſtroꝝ.
dit ſiquis miniſtroꝝ foꝛ-
nicatiõem cõmittat.⁊ agat pe
nitentiã ex diſpẽſatiõe poteſt
remanere in oꝛdinibus.ut.c.
ult. ⁊ referũt hec duo que di/
cuntur in hac di.ad id.oʒ epᷣʒ
eẽ ſine crimine ⁊ ad id oʒ.epʒʒ
eẽ monogamũ.tñ pᷣmittit i.c.
i.qualiter epᷣi panꝑibus ⁊ ifir
mis debeant ꝓuidere.
e ¶ Qui ſuis.pauꝑenĩ qui la/
boꝛare põt ſi ſe imiſcet elemo
ſine imꝑatoꝛis redigit᷑ in ſer/
nint. ſi. C.de mendi.va.l.i.
i. xi.
Mon pñt.ei qui põt labo/
rare nõ debet ecclia ꝓuidere
ut.v.q.v.nõ oĩs.⁊ dicit gl.ſu
per matheum.iuſtius feceris
ſi iniuſte penenteʒ coꝛrexeris
iᷓp ſi ei dederis ⁊c̃.

g Piſcopus pauperibꝰ.
ſ. di. lxxxvi. c.i.⁊.ii.
h ¶Innocentius. qui fuit ter

tius a ſyricio.
i Ropoſuiſti. diaconij.
ideo nõ dicit de ſubdi
gconis.qꝛ nõ erat ſacer oꝛdo
non tñ poterat cõtrahere.xx
xuii. di. ſiqui.
lꝛ; ¶C Silij. filius eni eſt.ar.am/
bulas ſuꝑ terrã de incõtinen
tia patris teſtiſicat.xxviii.di.

pꝛius qᷓ.
I¶ OAOQd ſola. i. a ſolis cõtinen·
tibus.ut.lxxxiiii.di.cum ĩ pᷣte
rito.
m CJam inde. i.de hoc arti/
culo. L

miſſu epiſcoporum aut preſbyte/
rorum non accedant.a hoc non ſo
li faciant:ſed cum clericis uel cum
quibꝰ epiſcopus aut preſbyter iuſ
ſerit. nec epiſcopi ipſi aut preſbyte
ri ſoli habeant acceſſum ad huiuſ/
modi feminas: ſed ubi aut clerici
preſentes ſunt aut graues aliquiꝰ
chriſtiani. ¶Item ex cõcilio car
haginenſi. iiii.
Epiſcopi prouideant: ne occaſiõe
