ſtatim ſanãtur:ſepe eni ẽ ꝙ moreret
niſi medicaret᷑:nõ m ſtatim ſanatur.
lãguet uicturꝰ ꝗn priꝰerat moriturꝰ
qui aũt impenitẽs morit᷑ oĩo morit
eternaliter cruciat᷑:qui aũt impeni

tens finit᷑:ſi ſemꝑ uiuerer ſemꝑ pecc

caret.at dei eſt miſerẽtiſ ꝙ operatur
finem peccãdi.ob hoc euã ſine fine
torquebit᷑:qꝛ nũquã uirtute ditabit
ſemper plenus iniquitate: ſemꝑſine
charitate torquebit᷑ ſinefine.
Wod aũtorationis tem
pore coniugali operi ali⸗/
cui nõ licet uacare.

¶ Beat? bieronymus

in quodam ᷣmone ſcribit ita dicens

Tempore quo vxoʒi debitũ reddit᷑

carnipus agni abſtinereopoꝛtet.
Wiatis Eschariſſimi.quomia

quicũqʒ vxori debitũ reddit:
uacare non pot oranioni nec de car 1.
nibus agni comedere debet. Jtẽ

(Auſno. iiiſ. 525

8 Voc autem. Omiſit
magiſter qõnem po-

ſitã in themate taãcqᷓ
nihil dubuatiõis habẽtem qꝛ
quocunque tempore exactuſ
ſemper tenetur debitum red
dere.xxvij.q.ij.ſi tu.⁊ proxi.
q.c.i.⁊ ponit aliaʒ ſatis affinẽ
an liceat tempore orationis
nacare coniugali operi in exi
gendo.⁊ ſuper hoc nota di⸗
nerſas opiniones.naʒ quidã
iherentes iſtis ca.dicũt ꝙ tẽ
pore orationis nõ debet quiſ
cognoſcere nxorem ſuaʒ. alij
nero intelligunt ea de conſilio
tu mediam uiam teneas. ma
ior medijs gratia rebus ineſt

dic ergo ꝙ quandoque eſt pᷣ⸗/

ceptum non cognoſcere eam
quandoque conſilium.prece
pium eſt ꝙ in his diebus nõ
cognoſcat eam cauſa ſaturã/
de libidinis.nam cum alias
peccat uenialit᷑ ſecũdũ noſ ſic
eam cognoſcendo in his die
bus peccat mortaliter. Cõſi
lium nero eſt.ubi vult cogno
ſcere eã cã ſobolis veiuitade
fornicationis.hec autem om
nia intelligas in exigẽte. Nã
vt premiſi ſemper exactus te

netur reddere debitum licet

exigens hoc tempore peccat
ar. ſ.e.q.v.noluit.dicũt tamẽ
quidã ꝙ ſi eiſ ↄſtaret ꝙ vxoꝛ
peterei debitum cauſa libidi⸗
nis explende non ei reddet.

Qr tiiii.

inis explende m quoſdaʒ.
¶ũ) !ñ H⁵)⁹elebeamus. quantum in
nobis eſt. alter tamen peccat
in exigendo. ſed reliquus no
peecat reddendo.naʒ ⁊ li pec
cat qui precipit.nõ tamẽ pec-
cat qui obedit.xxiij.q.i.quid
culpatur.verſus finem.
e NVocienſcũque.feſtiui
— tates.de quibus inue/
nio in his capitulis.de con.
di.iij. c. i. h.
FKEb infidelium. Infideles
eos uocat qui peccant morta
lit᷑ ar.xxiij.q.iiij.forte.uel qꝛ
non ſernant fidem amicis ſu
is. nel ad differentiam fidelii
xxxiiij.di.chriſtiano.
g ¶ ¶ Katres. conſilium eſt.

Complexibus ⁊ cauſa libi
At
d

b Zeanfeeſſi⸗ ita ni
B etur ꝙ aliquod tempꝰ⸗
prohibitũ ſit in quo nõ debe
at vxoreʒ ſuã cognoſcere cꝗ
ſobolis procreande.æ ita nõ
eſt conſiliũ.ſed fac nim in eo
quod dicit videtur. nõ enĩ di
xit nõ eſt.uel itelligas ĩ caſu
i qno loquitur.c.qn.ſ.cogno
ſcit eam cã ſobolis.quia forte
in eo caſu nõ debet ad eã ac/
cedere.ſecus ſi cã ĩcõtinentie
i Proceſſionis.i.rogatio/
nũ.vt.j.de conſe.diſ.iii.pro
nunciandum.
lꝛ ¶ Conceptus.exquo.ſ.par
tus ĩcipit moueri.hoc etia cõ
ſilium ẽ ßʒ nos ſicnt etiam de
menſtruata.di.v.ad eius ve
ro.lʒ.h.contradicit.
¶ Tegẽ.di.v.ꝭ.i.iohannes.
m Hriſtiano. xxviij.q.i.
C ſic. enim.
n ¶ Mon licet.i.nõ expedit.⁊
ita licitum dupliciter dicitur.
o ¶Al licitis.pꝛopter hoc ⁊ il
lud.j.e.nec vxoreʒ.dic omnia
hec de conſilio intelligenda.
p Ex conſẽſu.hoc nõ ẽ ĩ apo
ſtolo.ſʒ ẽ ibi ſenſus auetorita
tis apoſtoli.unde eſt argu.ꝙ
potius ſit ſẽſus auctoritatis
apoſtoli attẽdẽdus qᷓ; nerba.
extra de v.ſig.propterea.
q C Orationi.ſed dicit auctoꝛi
tas.non deſinit orare qui be
ne facit.ſʒ quilibet reddendo

Lan.

a KEiatis. deſcendit. qualiter deſcendit habes de con. di.ij lieut verns
„G Non poteſt. propter reuerentiam ſacramenti.uel intellige cum cau⸗
ſa ſaturande libidinis cõmiſcetur ei uel conſilium eſt. alias cum ex neceſſita-
te tenetur reddere.vt.j.q.proxi.c.i.quare puniretur.cum tantum pro morta
li abſtinendum ſit a coꝛpore chriſti.j.de con.di.ij.quotidie.

ſi panes propõnis ab bis qui uxo/
res ſuas tetigerant comedi non po
terãt: quãto magis ille panis ꝗ de
celo deſcẽdit nõ põrꝰab bis qui ↄiu
galibꝰ paulo añ heſere cõplexibꝰ
uiolari atqʒ ↄtigi.nõ ꝙ nuptias con
demnemus:ſʒ ꝙ eo tꝑe quo carnes
agni mãducaturi ſumꝰ acare a car
nalibꝰ oꝑibꝰ debeamꝰ Naug.
Acõiugali cõcubitu ſanctorum ſolẽ
niratibus eſt abſtinendum.
Motiẽſcũqʒ aũt dies natalis
qñi aut rlique feſtiuitateſ ad
uenerĩt:nõ ſolũ ab ĩfideliũ cõcubi/
naꝝ cõſortio ſʒ etiã a ꝓpriis uxori/
bus abſtinere debemꝰ. ¶ Itez am
broſius ĩ ſermone de aduẽtu dñi.
Siebꝰ ieiuniorum a propriis vxo
ribus abſtinere oportet.
Ratres non ſolũ debetis ab
oi imũ dicia abſtinere ſʒ ẽt ab
vxoribꝰ ꝓpriis ſtudioſiſſime ↄtine
atis.nullꝰ oĩno uxori ſue ieiuniorũ
diebꝰ ↄiũgat᷑. Item ſuꝑ epiſtolã pri
mam ad corithios.
Icã ꝓcreãdoꝝx filioꝝ ducitur
2 = 2 26 „
uxor nõ multũ tẽpꝰ ↄceſſũ videt᷑ ad
ipſũ uſũ qꝛ ⁊ dies feſti ⁊ dies ꝓceſſi/

onis ipſa ratio cõceptꝰa partꝰ iu

xta legẽ ceſſare uſũ carnis bis debe
re tẽporibꝰ demõſtrãt. & Itẽ aug.
ĩli.queſtionũ ue.a no.teſtamenti.
Vxoris uſus certis diebꝰ ceſſare iu
betur.
NHriſtiano cum uxore ſua ali
quando conuenire licet aliquando
non licet. ꝓpter proceſſionis eniʒ
dies ⁊ ieiuniorũ aliquãdo nõ lʒ con
uenire:qꝛ a licitis et abſtinẽdũ ẽ ad
tẽpus:ut faciliꝰ ĩpetrari poſſit quod
poſtulat᷑: vñ:apoſtolꝰex cõſenſu'ait
abſtinẽdũ ẽ ad ꝑs:ut expeditiꝰ ua/
cetis orationi nã ẽt ſᷣm legeʒ ĩ ieiu/

nio cedere ⁊ iurgari nõ lʒ:poſtea ue

ro licet. Item ioan. chriſoſto.
HNon uere penitentiam agit qui cõ/
tinentiam nonſeruat.

debitũ bene facit.ergo orat.quare ergo ceſſabit nt orationi vacet.Rñ.orare
hic ſtricte ſumitur ſecũdũ ꝙ oratio fieri debʒ ĩ eccleſia.uel hoc ð exigẽte alið
in reddente. extra de conner. coniu. quidam. Item nõne quotidie orãduʒ.
nidetur ergo iugis continẽtia idicenda ↄingatis/ſed nomine orationis tẽpus
depntatũ ieiunijs quibꝰ nititur oratio ĩ telligitur.ut tẽpus quadrageſimale ⁊
quattuoꝛ tẽporum ⁊ ſanctorũ uigilie.extra de obſer.ieiu.conſilium.
1rMam ẽt ſecundũ legeʒ forẽſẽ.i.romanã.vt.C.de fer.quadragita.uel moy
ſaicã vbi dicitur ecce ad lites ⁊ contentiones ieiunatis ⁊ percutitis pugno im
ſ 0 pietatis.uel canonicam.xv.q.iiij.placita.iohannes.

Ni in caſtigatione.ſ.flagellornm.

¶ Victus.i.conuictus ⁊ compunctuſ.uel melius nictus genitini caſus quaſi
in abſtinentia et parcitate.ſ.ieiunando ⁊ in ieiunijs ſe caſtigando.
u CMiſi egrediatur. quantum inſe eſt. vel ſi vxor conſentiat.nt.ſ.e.apoſtolus
x O Dir cum propria cõiuge. Caſus.in pꝛima parre loquitur de eo qui can
a incontinentie ad nxoreʒ accedit.tali cõſulitur ab igreſſu eccleſie ab
ſtinere nſque ad neſperum.in ſecũda de eo qui cauſa prolis eã cognoſcit iſte
talis ſi vult nõ ſolũ intrare eccleſiã ſed etiã corpus chriſti accipere permittit
in tertia de eo qui canſa libidinis explende. huic in iſto.c.penitẽtia nõ impo/
nitur. 2 dicitur tamen de eo ꝙ granius delinquat qᷓ; in primo caſu.
yIntrare. nidetur ergo ꝙ multo fortius: quis prohibendus ſit ab ingreſſu

eecleſie ꝓ mortali.cũ bic ipediat̃ ꝓ neniali.⁊ ita geſi i mortali non
debʒ eccleſiã ĩgredi.quod quidã admittũt.xxi.di.cleros.in fi.⁊.xi.
q.iij.nullꝰ ſacerdotũ.⁊ ð peni.di.i.qui ſanctꝰſacerdes eſt.quod nõ
ẽ veꝝ niſi ſit excõicatus.xi.q.iij.excõicatos.⁊.c.cũ excõicato.vel in
terdictus.extra de offi.dele.ſane.de illis cõſtat nel niſi ſint cõtuma

ces xi.q.iij.qui iu⸗
. bẽte. vel penitẽtes.
AVi ĩ caſtigatione uictꝰ ſe di di. i capite. ⁊ quidã
cit ager̃ pniaʒ fruſtra hoc ſer crilegi. lxxxi. di.
mone ꝓmirtit: niſi egrediat̃ de cubi ſi qni.v. q. ij. preſẽ
li ſuo: ⁊ ieiunio cõtinenniam addat. aiiag aallie; velt
Item grego. Abigreſſn eceie igrecl ut deeb, di.
ſie tẽperare ſe debet uir cuʒ propria i. epᷣs nullũ. i.q.i.
uxore dormiens. qui ſtudet vbi dieit
Ngeds pria uxore dormien dñs admiſit oẽs
niſi lotus aqua eccleſiã ĩtrareſñ hbyʒ beccaloꝛes intrare

quãuis diuerſe bominuz nationes eeccleſid pter ſimo⸗

de bacre diuerſa ſetiãt atqʒ alia c· nitab lgeniſte
ſtodire videãt᷑.romanorũ m̃ ſeꝑ ab qui ẽin mortali.vt
antiquioribus uſus fuit poſt admi dys eum cõuertat
xtionẽ ꝓprie uxoris ⁊ lauaeri purifi per v̈ba ſacerdotis
catõnẽ querere ⁊ ab ĩgreſſu ecclcſie vt. ð. de peni.di. v.
paululũ tẽperar nec hoc dicẽtes cul falſas. inli.
pãdũ putamꝰeẽ ↄiugiũ:ſʒ qꝛ ipſa li/ a Wearg pe
cita admixtio cõingis ſiñuoluprateꝰ mada cueru t cum
carnis fieri ſi põt iõa ſacri loci ĩgrref E docqʒ.xi. di. nolite
ſu ẽ abſtinẽdũ:qꝛ uoluptas ipſa ſine b Voluptate. et.
culpa nullatenꝰ eẽ põt.nõ eni de ad,; ita coitꝰ non poteſt
ulterio uel fornicatione: ſʒ de legiti fieri ſiñ pcõ. hic ap
mo marrimonto ſuſceptꝰ erat qui di Ramahl Hege
hat. Ecc⸗ eni iiniquitatibꝰ cõce n p opopin gaſeſt
piꝰ ſũ ⁊c. Oportet ita legitimã car ne pcõ pot exerceri
nis eẽ copula.utcã ꝓlis ſit nõ uolu / vñẽt qui obitũ red
ptatis: ⁊ carnis ↄmixtio ereãdoꝝ li dit peccat venialit
beroꝝ ſit gra nõ ſatiſfactio vicioxʒ: q ſemꝑ quidam ẽ
ſi quis uero ſua cõiuge nõ cupidine ibi pruritus ? volu
uoluptatis capiꝰ:ſʒ Prums creãdo pfaſi emiſſiõe ſper
matis. ⁊æ iõ xps no

rũ liberoꝝ gratia utitur ipſe proſe/⸗
cto ſiue de ingreſſu eccleſie ſeu de ſu

Grcnt 1 2 nõ põt ſine pec.
mendo dominici corporis ſangui/ rrvi. cf.
niſque miniſterio ſuo eſt iudicio re/ oẽ. ad fineʒ.vr g q;
linquẽdus:qꝛ a nobis ꝓhiberi non teneat aliquis pec-
debet accipere qui in igne poſitus care ⁊ tenet reddẽ
neſcit ardere. cũ eni non amor pro Beinn. P
creande ſobolis:ſed uoluptas do / Unec pot edde niſi
minatur in opere cõmixtionis: ha/ peccet. ů tenet pec⸗
bent ↄiuges etiã de cõmixtione ſua care. ſed hᷣ ar. nõ na
— 21 27 . *
quod defleant tũc autẽ uir qui poſt let. Inſtat.h. pſby
admixionem coniugis aqua lotus ter tener cãtare mil
fuerit: etiam ſacre cõmunionis ualz ſam nec põt cantar
myſterium accipere: cũ ei ſecũdum niii bẽat linguez.
prefinitam ſententiam eccleſiã licuit tenet hje lingnaſn,
intrare. ¶Hinc etiamin diebus exneteſiſttein bai
abſtinentie nuptie celebrari ꝓbibẽt mis motibus. 7 ita
erit quis ꝑplexus
hm.h.inter venia/

le að ſurgit ex pᷣmis motibꝰæ moꝛtale.nã de pᷣmis motlib dicit apo
ſtolus.ago qð nolo ⁊ ſurgũt ĩ nobis ⁊ ſine nobis. 5 a di iter hec
p. mãducatoꝛ dixit ð. vt nõ. xiij. di. nerui.iteʒ.ex hͥ ſequeret q; bene
facẽt ⁊ male qꝛ reputat᷑ ei ad ſcitatẽ ſi reddit debitũ. vt. . e. q. Px. c. i
c Mon põt. de facili.⁊ iõ dubium eſt. aqua aſpergitur. ,
d Iniquitatibꝰ.i.voluptatibꝰ.iniquitas enim ꝓpe deſignat crimẽ
de pe. di. iij. F. ꝙ ãt. c. ille rex. vel dic iniquitatibꝰ.i. oꝛiginali pcõ. ſiue
fomite.vñ theologi colligũt ex hoc ꝙ plura ſũt oꝛiginalia hnuiuſmõi
2 tunc dix iniquitatibus.i.cum iniquitatibus.
e ¶ VNiciox.ar.di.xiij.nerui. f ¶ Prohiberi.i. diſſnaderi.
g ¶Qui in igne.i.ĩ ardoꝛe ↄcnpiſẽtie.i.in aplexibꝰ vxoꝛis igneis.
h Meſeit i. neſcit conſẽtire libidini vxoꝛis ſue ſed reddit debitum
vxoꝛ exigenti.
i Sed noluptas.exercende libidinis. “
lꝛ ¶ Quod defleãt.ẽ.n.coitꝰtũc moꝛtale pcũm m.h.xxxij.q.iiij.oꝝ
go. ſʒ ſi cã icõtinẽtie veniale.vt di.xxv.ꝭ.alias at ea.xxxij.q.ij.quic
quid. 5. his ita. imo ſᷣm nos nec hoc caſu eſt moꝛtale ſed yeniale.? H
indicat cum dicit ꝙ defleat.
l Tunc at.hoc reſpicit pᷣncipium buius.c.
m ¶ Ninc ẽt. hic agit de illo impedimẽto qð di tpᷣs feriarum de quo

luit naſci ex coitu:

roaliruo⸗
Pinitel 1
ndaifid

ſenin m.
fcum nich
Nentoöbat
Hit hipe.
Hitümpore
S.
iumm
jumnſes hoi
ulfumiel
rleeti
ngeſine

(heoneſcte di

m der
ſenperin
riontvs.
(Huiha.
Nalboeaiobro
n un bodh
tuümdüina
apimrel
Genonde
Cktn li
Cinig tinte
lifroes en
Nimnpi ti
leleeni c
Plenir ie
Wjintbro
ſehee prort

eg eii

nn ſeſton
eſanineis
Uradvinme

unt müͤdo⸗

leidneen
leiamediol
Niamarg

mnceebnn

ungliohhabe
Erirgi
utis ioſ
R
ebdon
Weinig

»

Kina ſdd⸗
karrlans

XxxXIII. QQueſtio V. 326
. „ etũc ar. xxix.di. e. ij. 5 ir r.
̈ impedit hendum ⁊ dirimit iam pctum.qꝛ 5bif i hetur nechere ge gr ri ſolẽnem. ſ. per quã ius alterius kegimr. con
tllee⸗ idam e impedit õ 5 5 inter. ec. c. i. nitentiam.publicam. 5. v. negatine ſoluitur. qꝛ non p
ſein ranintionem ecclie.ſ.e.non oʒ.⁊ e mieg eonurd ian ſcre. anmem meegſenin beegn drölo nel tacito niſi ſit ſponſa
W Zcoiiunr ij melius dicunt ꝙ licet ipediat non finmd⸗ inentiam vonere ſine cõſe blico.⁊ in caſu foꝛnicatõis
dolns vr in antiqua.alij me in fi. .c. pe. ? er de tem.oꝛ. ſane.vñ ma⸗/ 4 ita. er de conuer. coniu. ex pu 0. 2 in cal
ü ſomumansarabeſtma nõ ꝓbibet Zhi.ſed ꝓhibent᷑ nuptialia nr eder platruno. 85
aai ini iales . ate dñũm quoniã onus eſt.
hi ma e nohtes legit Jdicat vir continere iaʒ volo man nalr hor⸗ xx
ce enncnerienee (. Ande in laodicẽſi cocilio legi 2 lo aũt vxor: non põt.quod vij. . ij.ſitu.
qni nes traductiones iebꝰ quadrageſime nuptias nolo t vxor non p ich per pult xiiiſ. di. ait
nd arniſ cõmixtio. po n diebꝰ quadrag eni muis nõ vult illa.nuqui per Hon vult. xiiij. di. ꝙ ait.
i teſt ergo — cele brare non licet drageſi connnẽtiã tuã debet illa fieri Hen oPro ſarictcrte ſea⸗
i.ö biin quadrageſi- noportet in quadrage ia: ſi alii nupſerit te viuo:adu debitum meritoꝛi eſt. ſ. e. Fʒ
an illa i non 5 c nuptias u nellbe⸗ carie⸗ 1 gli nuglerſte dãnu tali lu niicii cõnubia. .õſed ibi
detid duci. ſicut ᷣm ii re. Item ex 2 eA itũ ⁊ ſiñ ex oluitur.io .
int gtomuler poͤive delece gene Be eodem cro Sirerfedde ebinal, de Lnlieaſti ſine addzre
int andan edns 4 n gin b⸗ in anaaragenma bicbpur birſt iacktibt ebet er Enoneanerle
gnid Gaudarer r bis natales martyrũ celebrare: ſiicf reddis quod debef vrori. qninis aliquo ipſum ex
ai ur no. infa. ſolet. ſed tantum in ſabbato ⁊ dñica per rs alexi pa ii ladulei corſica toꝛ tus non pꝛeiudicat illi.ar-
tenn que virum. ? bocẽ cm emorationẽ eorũ oblationes Pon debet extorqueri mulieris xxxi.q·ij. lotharius.⁊.xy.q.
teſan expᷣſſnm. er deſe⸗ offerre. p nec naialicia nec irbre cõſẽſus ad cõtinẽtiã deo vouẽdã. Mcentiam ſtem ar. a con
ſn eren Ales re. Item ex Colio llerdenſi. firmatũ peccatorũ tuorum demonalleno qui cum vxo/
ric 0 „ — * . „ . ₰ — jr ii „
lan dlenu Zhat. cur ñᷣ e co⸗ em ſima recordatione 7 terrore valde pa = ris intrauit ncentig en Ar.
—RKr 3ee H tꝑe. C. de Gn oportei HS uefactum anxie queſiſſe monachũ ꝙ coacta lioenri nel —
en 150 2 che ⁊ tri . inis terrori lla eſt qꝛ hic fuit licenti
eng d nu, uUſque in ocrauam paſche: 1 7 a tua uxore minis t nulla eſt d
bd rarneen nata/ dibus anie feſtiuitatem fieri: za wua uxot boclicẽtiã in n. dr. ſed q; coacta ideo
. 3 clicẽtiã ex in pPn. dr. ſed .
na Lin ) etpdorna- iſte 2 ab adueniu bus eã occidẽdi ad hoclicẽtiã ex ic nulla dicitur. ſed uidetur
ji licia non mar ſci iobannis baptiſte ⁊ ab adu iſſe: a ſic te monaſticã veſtẽ ſiß bhienu .meclec r a
tüian hoium. ci ioba ſt epiphaniã nu / torſiſſe: a ſic ten iü periiſſe poſtam comra.xp. let merho ah
dirolte yrum ſed hoit doimni uſque poſt epip . mõaſteriũ petiiſſe po oluntas. voluntas
telligas rr rare: ꝙ ſifactum fuerit abbate7 tine vro- cpeoactan voln
nee. Nac initeliess Dar celebrare: ꝙ ſifa ro cũ ſanus factꝰ eſſes: iue vxo lyn. ſecus eſt hic ? in ma
ti qua e nicolaus papa vero cu ſanus fact el eſt. Men. ſecus eſt h
onpore b )) Dn lice 1 t, Item nicolaus pa . eiuſqʒ vlulati/ ubi exigitur nolun
l Lcdragelima 5 parent 3 De eodem. ris reclamationib Einl; ilie di rrimon n ipontaneser
ihey dicũt d ↄſulta bulgarox. lanctibus tueqʒ famili tas directa uel ſp
bibigt S rinn 80. Ec uxorem meere:nec fon, Buaf plane i pote penitẽs deui, de ſpon. cum locum. ? in –
nanſe ſemper in con iuia facere ĩ quadrageſima 5 5 ſſe: ⁊ poſt mul, pitus aſſumptione. er̃ quod
hüget Hup. ſemede una acre Vllomo cus: domũ remeaſſe: 1 poſt lic z. c.i. ſecus eſt in iuramẽ
ngkl us. . re cõuenire poſſe vllo mo dam ſapiẽtũ ↄſilio me. cã. c. 1
Nerentei vwchlani . poteſt li tempo ſeruanda tos dies quorũda ile redii bi nulla excuſat neceſſi⸗
e . . . . iſſe to.u r i
dbtüͤnl E naen do arbitror. Hec auteʒ ſ d iã dicte mulieris cubile redi ꝛ ipſuʒ neceſſitatis ſem
ii es abroga⸗ cõſenſuʒ adhibere vo ad ia dicte m iliceat: nfum tas.qꝛ ipſuʒ neceſſit
ſenti dici hoc hodie te ſunt ſi uxor cõſenſuʒ ic at ſi ma vxoꝛe uti liceat: ſt. xxij. q. i. ita .
el, . ec nuc at ſi iin 4 4 per eſt. xxij. q.i
ſini um nam Pochece rit. Cetex ſine eiꝰ oſeſu nec cã iris ↄſiliũ: ſiita deniqʒ ẽut tu um omni. arg. ꝙ preter
nn Rebrinr bninqne ur sceiienen ſeruari de/ requiris Siiz nobis rõnabilit Konhevs alicui fa⸗
ſift HH ber Ende auguſti. in li. de adulte nucteng theru⸗anomz cuz oĩ/ hõi 60 devitio non intelligit illð
ſmn i vt fiãt ibi ii iugiis. “ 4 ica tendẽti uita legaliter æs factum. s. xxx. d. v. aliter.
4 dr Srnnn winten Uk er con enſi cununiaralioni naino alici etiunale inn le H
gſ hiſtriones ? mimi nt oſſunt. in . „., ij.gonſaldus.ar. xXI
Nvh . ia 2c. huic coniuges Vt ges minaciter 7 1 . de re.⁊ tranſ.ad apo
. aul furpig ec. Poſtolus nec ad tempus tis:ptim tue in lenet ibt monacha⸗
õſonat . roꝛe moꝛtis:ꝑti . .qꝛ tenet ibi mo
———— [Dont orationi niſi exconſen Grpnmant oolomdsorinnnndde uia Fann del pꝛobatione.
d unnin ſabbato ee⸗ ſus voluit coniuges veſgürnellin ſecutꝰnulla ut di licẽtia necepis iſs tCOum ſnnrtne ſehue,
kxrpij 2.j. e. nec vxorem. cem fraudari debito. Hinc in ſteriũ petiſti.ñ eni quid tenetur vir iſte
AH nmaiales nocat mar ſecũdo concilio arelatẽſi legit᷑. celnia ſed ex pari uoltate ⁊ co/ poſtmoꝛteʒ vxoꝛis.ſic. .
ecdenn paſſionum mieg ſenſu cõmuni coniuga violẽtia: ſea 2 A fieri dʒ igere põt.ad mõaſteriũ tamẽ
tyrum paſſionum Niſi ex conſen Eſu ſicut ſcĩ pres dicũt hoc EiEe ne dire. extra de cõ
enet e⸗ dieſ. qꝛ in eis naſcũ Iroriti detur. ſẽſu ſicu 1 JI; nõ cogitur redire.extt eco
ken itentia non . ſteriũ eligre aut pro in. quidam ex. e. titu.
ar an lur ad nitam ⁊ mo⸗ uis penuen zt. min ati niſi neꝗqʒ uir moa iriz is ſinn ner. coniu. quidam ex.e.titu.
niſ 5 coniugatis non niſi nentia habitũ cũ feſtinatio d cõtradicit. er. e. ti.
tbei riunrt̃ mũdo.de cõ Enitẽtiã c cipimꝰ. feſſa ↄtinentia ud placet. ſed cõtradicit. e. e.
inren etnlime ſr ſeſu dadaʒeſſe precipimꝰ. ¶ Item ex. c. apu arte. ubi compclli redire
ſ ſuelud ine mec. D Mod autez ſine conſenſu re Benaſlig E* ir põt abnnere a wonaliero lea dic ꝙ ibi
gD cleſia mediolanẽſi. vxoris uir cõrinẽtiã uo/ Ppen inẽtie que ſine eiꝰ cõſenſu vxoꝛ decherar auum zihe
npn, i quadrageſima ere uõ poſſii: multis au biulerir. ſoleniter ꝓfeſſus erat. nel ibi
⸗ 1 qu 3 X . deo uxo20 2„ llas no exten
NuO non celebꝛant ð hiſ ctoritatibus probatur. Alier ſi ſiñ licentia mariri ſui verbum fad deine. wimnuat
Batailb bobes ta/ Ait eni aug. ſup ſalmicrlo. velum in capite miſerit ſi uiro pla⸗ aaaner ceer par
n ne 14 tinen i⸗ —Ee nO. nunt l. g. E. ex
Nangn erer virgi. me? Hon poreſt ris lenca conſenſũ. cuerit recipiet eã itex ad ↄiugiuʒ te. nec ob. ex. e.ti. Somlud
ni natalis iolla c.i,. narenilſi vxor ibi non ſnd inera e a vxd
N d On opoꝛtet. . iam in monaſterio fuerat plus q; per ãnum. mon
Ir hebdomadi/ ſũt ĩmediate ante feſtũ ſancti re ea niua.⁊ qꝛ ain mulomiehn a in monaſterio.vtrum aut vir qui ſine licen
nee 5 s hebdomade ſũt ĩme 2 is fuit per aliquã 1
loe bns. ſed nuculciſte rer nallo iter eas ⁊ feſtũ.decre.extra de vxoꝛ
⅓ iohãnis.ſubaudi nõ ſed cũ iter

. „ — —2 ll

7.. „. . „ „ . .
tia uxoris intrauit monaſteriu aucitate ſua exire poſſit.dubitari poſſet.⁊ v
accipiende ſunt.⁊ icipiunt a diebus rogationnum.

ex hoc.c.ꝙ poſſit.j.e.vna.

iri ponit ſi veli ſicut i
. it. in opti nit ſi velit eam reuocare ſic
cõtrac.cõtra iter ec.littere.nec ẽ Suer. — n oione ergo vi ho⸗ Pamenatumuraplnis kenei
e⸗ Seretnr acd eegeſbt amt de interdicto ecclie nõ de ipe ſe/ nel prechhmrermere. ijer gin qua de rebus.vtrum naͤt H
iumn Z.ex.e.ti. ex lr̃is.in fi. io hic ꝑmittitur ad tpᷣs. iter conerti vel cotinẽtiam nouere dictum eſt. xxvij. qy ij. agath 5
. ibi ꝓhibet ꝑpetua ſepatio icipere velit. care uel pariter c . mctoritate extrabcrè. argu exna dece.
è enmernanerreiodertade eee narde ent res
E ſocniofani miſſe rrempon= off. di. ij. omnis homo ner. coniuga. c.i. en
ſali ecclie indliro nooare licet v o, ?von. pt con.di. ff. de en e nlier ſine licentia intret religionem immo vi⸗/
ne nn vi vo.r po redt. xI Coniuginm.ſed it. ſed ipſa contradicit. nuquid põt ipſa exi
Eiger cõſẽſu.niſiꝓ ſuccurſu terre ſancte.extra ð vo.⁊ vo. ro contradicente.poſt vir gannenbteſeddivi vonnlndl prececentens.f. deſtte.
, der Mnltgeper in emta. it vroꝛ debitum exigere a viro nüd re. nidetur ꝙ, ren mcum unaronden e con pꝛe. receptum. vbi dicitur ꝙ
. h¶ Frandari.ſed ſi in ecclia velit vxoꝛ 5 de ſo. goicimus. ſed d miti pred neri un ar conn uhzre reesdeinl bi aienure
66 dz ei reddere.g. dicit ꝙ; g ncaen ar I de l lem dico qno e⸗ pꝛioꝛ conſenſus de ,
ſia ſacerdoꝛe tempoꝛe canonis pe
ð

Can-

extra de eo qui dux.in ma.c.i.per qð dico ꝙ exire non poteſt. ſedᷣ vſqne qug. 1 ¶Ex alieno. hoc verum ẽ ſieo animo vouit vt auferat illi cnius eſt Saini
habebit maritus licentiam reuocandieam. dicunt quidam ꝙ infia annnʒ? alias licitũ ẽ alicui rem alienã legare ut inſti.de le.ꝭ.nõ ſolũ.licet ſe⸗ ſein
diem ar.xx.q.ij.puella. Baʒ. dicebat ꝙ infra triennium. xvij.q.ij.ſi quis in cus ſit ᷣm canonem. vt extra de teſta. c.filius. B ſaaj
cognitus.alij dicunt ꝙ tunc poteſt reuocare cuʒ primo copiam habuit poſt t Vnc ſaluabitur.exponit hieronymus illud apoſtoli ad tymo⸗ Sn nün
ñ.ð.i.q.i.conſtat.ego dico ꝙ qñcunque poteſt.vt.j.c.pꝛoxi. irbel. Salnabitur mulier pꝛo filioꝝ generatio ne.ſi permanſe ei
a deo u finen vo riti fide dilecttiöe aliſ
tiemiſſi. 7 ſanctitate. mni uor.
bey Inſtantiſſime. ar. ꝙ fidei Item aug.ad editiam. ſir: q de his nõ preſumit a feciterx uSaluabitur. id⸗ n ſti
eſt ſeruanda ei qui contra fi · Pon poteſt uir continentie vora eo miſericoꝛdiã cum non babẽtib⸗ eſt merebit᷑ ſaluari. Aelu
dem ventei. en bi eſo Leſcindere: que ſine eius aſſeſu mu ſecurus expectat diem nouiſſimu. xππ1α½⁵.7a), ntini
de iurelur. puenit. lier deo promiſerit. ¶Item ad armẽtariũ ⁊ paulinam veBi cipſa id eſt
cPerſenera. ſed ꝗd ſi alter Q0 deo pari conſenſu no Aota cotinene ſine uxoꝛis conſen Fyirginſateʒ coꝛpo⸗ deuign
foꝛnicet᷑ poſtea nũquid reli/⸗ ueratis perſeueranter uſque ſu reddi non poſſunt. ris.⁊ ẽ ſiplex rlatio Ka n,
quus pot ipſum repetere. ar. iufinem reddere debuiſtis.a quo . 2 Na ſolaCcã eſſe põt qua te ad ac Radicis ſcilicet Niche
bie ꝙ nõ. ar. e d iuriu. ua ¶ Ppoſito ſi ille lapſus eſt: iu ſaltkin K id auod uouiſti non ſoluʒ nõ ſuiipſius. in lin
vicni dmdi eeehe ſtantiſſime perſeuera: ꝙ te nõ ex bortaremur verü etiaz probibere bi- Carkem. cor/ ie
liis. hortarer: niſi quia tibi ad hoc ipſe mus implere:ſi forte tua coniunx ovenizeerif —
dt UMumerus. ar. pſcriptio conſenſerit. Hã ſi nunauꝗ tenui boc tecum ſuſcipere animi ſeu car inipſ eſt ctnz mgmor
nem. no eni pfcriptoe tpis de ſes eius aſſenſum numerus nullu nis infirmitate recuſaret. nam ? q & Pomis id eſt fi ſonnizeft.
fendit᷑ qð ab initio de iure cõi te defendiſſet annorum.a poſt pau uouenda talia non ſunt a coniuga/ lijs. qui dicũt flos cerctont
nõ poteſt ſoꝛtiri effectum. ut ca non qꝛ pariter tẽperabitis com tis:niſi ex conſenſu ⁊ uolũtate cõi: 2z poma. ſicut ma⸗/ ſſctd eid
vei drd 676. moꝛe mireſone rrwllicſee tuus mmari. „ 7 propere fcri factum: magis ter raar. iunec ganin⸗
e1.A.. hu 8. tus eſſe deſtiterat: imo uero tãtoſã eſt corrigenda temeritas qua perr e MDe ſolum vir öhelb.
ee onn doem babere clius inter vos coniuges maneba ſoluenda promiſſio. neque euloe gniafſeiier lahan
polatatem. l.de ſobole ſuſcii/ tis: quãto ſanctiora ac cõcorditer us exigit: ſi quiſ ex alieno aliquid cc& i Finitatem1 ag
pienda. xxvij. q.ij. o itaqʒ. placita ſeruabatis. Nibil ergo de uouerit: ſed potius ueiat uſurbare mentis. liluet
unc. ex hoc vr ꝙ uxoꝛñnñ tua veſte nibil de auro uel argento alienum. ¶ Item bieronymus. g & Caſiitale. ſaltez ignenn
poſſit facere eiemoſynã ſineli vel quacunque pecunia rebus nul Abſque ceteris operibus nec ſo/ jaffecin phata. wiiie
centia viri. ſed iſtud intelligai lis terrenis tuis ſine eius arbitrio la uirginitas ſaluat: nec cetera abſ b Impfeeta. quo ltffenn
de rebus doralc Gnnmne facere debuiſti. infra. Eſt quidi que uirginitate proficiunt. ad vitam eternam nn lhnn
ſendenue nai be inrecinli bro modulo perſone babitus ma 1X Anc ſaluabitur mulier ſiillos braneichem. etnin
eſ penes maritum. C. de rei tronalis a viduali ueſte diſtinctus genuerit filios qui uirgines CIt n ker nennun
el doce. Et bis imiclligs qui poteſt fidelibus coniugatis ſal permanſuri ſunt: ſi quod ipſaper enangelij dlouif untnne
hoe.c. vel ſi vis intellige d pa ua religionis cauſa uel obſeruan/ didit acquirat in liberis ⁊ damnũ de ſus vonnneid . ſane
raſernalibus. cõſiliũ eit H. na tia conuenire. huc te maritꝰ ſi de radicis a cariẽ flore compenſeti le & Molitis. ar. ad Pnemne
cui cõmiſit coꝛpus honeſtum ponere uoluerit.ne te velut uiduã pomis“. Nem. ea que ꝑfectius ſũt ſerun in
eſer te Anuter Ee date lactareſ illo uiuẽte: quia puto nõöm L.LOc ſolũ nũc dico ꝙ quõ abſ ganne eſ⸗ cagen⸗ imenten
poſt dinor.c.pl. ſed quero c erat in hac re: uſque ad diſſenſiõis qʒ ceteris operibꝰ virginitas ſola aum Ee derſinds, Düiumnnn
ii notu emilerint. quare v⸗e· ſcandalu perducendus: magisAin non ſaluar: ſic omnia opera abſqʒ allij nn vno peete grigver
ſtes mutare nõpoſſunt. ad ö obecientie malo quã illius abſti / uirginitate puritate continẽtia co⸗ prl ar. xi. ulhald ie
dicas ꝙ uir duplicem bʒbui ⸗ nentie bono. quid eniʒ abſurdius ſtitate imperfecta ſunt. 2. xxxij. q. i. inte⸗ unnens
tutem in vxoꝛe. vnam quo ad eſt quã mulierẽ de humili ueſte ſu Idem. grirgss. elin
debitum reddẽdum. allẽ qdauo perbire: cui te potiꝰ expediretob/ Aiſitit ueniat ⁊ bibat. qpöt I EImpetrarnʒ. . ilcvan
ad yſterlunn Wiexalbka temperare candidis moribus quã capere capiat. non dicit ve pꝛoxi.q.i.ĩtegritas ſigen
n ede er prepꝛedli. ſ do inigellis veſtibus repugnare: ar litis nolitis bibendum uobis eſt Palenmn ad eorh Uelin
mus. ?⁊ e de coͤuer. cõ. quidã ſite indumentum monache dele atque currendum:ſed qui uolue/ pꝛeceptum eſt ninin
¶Magis. q. d. cuʒ ꝑpduxiſti ctabat hoc gratius poſſet mari/ rit qui potuerit currere anrque po/ mE Aaioꝛiſqz. ſic uuvdä
eum ad ſcandalũ diſſentiidts t0 obſeruato exoratoqʒ ſumi quaʒ tare: ille uincit ille ſaciabitur.⁊ iõ xxviij. q. i. iaʒ nunc Gaſta⸗
potius maluʒ feciſti viro non illo inconſulto cõtẽptoque preſt u/ plus amar uirgines chriſtus quia naʒ nemo in necel⸗ unt
obediẽdo q bonuʒz feceris ab mi.quod ſi oĩo ñſ ineret:quid tuo ſ ponte tribuit quod tibi nõ fuerat ſitate liberalis exi⸗ ne Rn
bnenda. iplana⸗ propoſito deperiret: abſit ut hĩc di impetratum: maioriſque gratie ſit.ff. ð adim. le. rẽ menſe
EC Suſäna. i. vxoꝛata. ſplicens deo Jyconiugefnonodit eſt offerre quod non debeas quaʒ GS rne git. ſupa nui.
1 Ecũdum v̈ba.i. quib⸗ defuncto:non indueris icut anna reddere quod exigeris. apoſtoli iſ . r unes
G orde vebito reddendo ſed ſicut ſuſanna., Idem. enim vroris honore contempla-, r ſec eltz ell w uun
I Imputaret. ar. ↄpleto Continennie meritum baber: qui to: ſi taiis eſt inquiunt uita bomi/ non expedit ꝓpter Am
hetur qð ꝑ voléteʒ agere nõ incontinentiam vxoris debitum ſi nis cum uxore non expeditrnube⸗ onera matrimonij. 8 naani,
ſtat ne fiat. arg. S. ꝓxi. cã. q. bi reddere cogitur. re quorum dominus ſententiam/ꝓ vt. S. ꝓxi.q.vij.oẽs an
v. ppolito it atri Ecundum uerba apoſtolica t bans recte ait quidem ſẽtitis ꝙ nõ ſed expedit phier Een
ne⸗ de iotegt andb ep ſi vir continere voluiſſet 1 u expediat bominiad celoruz regna foꝛnication ga⸗ ehn,
res ſint tanq P bintes. Lehii voluiſſes: tibi debituz redderę co tendenti accipere vxorem: ſed diſ Riia ir e . eevorn
vẽdũt ſint tac nõ vẽdẽtes. ? geretur: 7 illi deus imputaret con ficilis res eſt:⁊ non omnes capi/ noluerunt exerce⸗ ſnſe
gemüt lit tac nõ emetes. p. tinentiam: ſi non ſue ſed we cede/ unt uerbum iſtud: uerum quibus reid ad quod nali ſagnun
e on faceret.ſ.ĩ nõ facien ret infirmitati: ne in adulteriuʒ ca datũ eſt.alias hominũ facit eunu · ſuũt.ſ.vti copula cax nride
oelemoſynazg. eres. quiſquis igitur cõpatiens chos natura: alios nis bominum nallæ ita ſʒ hoc eſt avil
oſ Ed rnei eſ toeß . iĩfirmitati uxoris reddidit: nõ exre mihiilli eunuchi placent: quos ca arg. pro cardinali minut
ESe . Reienche . Fit debimm aut ſi propter propriiã ſtrauit uoluntas non neceſſitas & ues elt a mſan
petitur cũ qualibet pꝛecedẽti infirmitatem ducit nxorem plan/ libenter eos in meo recipio ſinu: e. q. i fqudiſt.. alis fimmti
ab illo loco qniſquis ꝛc. gens potiꝰ quig ſine uxore eſſe nõ qui ſeipſos caſtrauerunt propter littera habet volue icgi
rNMa ſola coꝛrigẽda. ſi⸗/ potuit quaʒ gaudẽs: quia cõduxit regnum celorum ob meum cul,/ munt eſſe quod nati ag
mile. 5. xxij.q. iiij. di/ quiſque uẽdit quod utile nouit:qꝛ tum nolueruntꝰeſſe quod nati ſunt ſunt.i.virgines. nnfſe
nni He er Enatuer li 7 funianecen beneon non faceret: ſimulqʒ tractanda eſt ſnia qui ſe in pCeſoꝛuʒ ſupple ke
eligio i emi it quia trã ſ ij inquit recipiat mer rdohi.
neſun apetoriſuis ere rs quiſquis emit quod nouit quia tra quit caſtrauerũt ꝑꝑ regnũ celoꝝ nitre b. nrleri n .

J 3 2 7
9. Si caſtrati.ar. ꝙ de vno concedit̃ ⁊c̃. nt.S.di.xlyx diſciplina.xx ceditur renocare votum abſtinentie ꝓhibetur de noto continentie.ĩmo nec uni
iij.q.iiij.foꝛte.alibi dicitur ꝙ de vno negatur de alio conceditur.ut ro conceditur reuocare uotum abſtinẽtie ĩmo peccat uir reuocando.ſed pꝛe/
n xxv. di. qualis. 2 . cipit᷑ nxoꝛi ut obediat.ſimile ex de iureiu, debitoꝛes.⁊.xxiij.q.i.ꝗ culpat᷑.i ſi.
n b ¶ Finis. qꝛ miſſa. c.ſ.tunc ſaluabitur..c.hoc ſolũ.⁊.c.qui ſitit. i ¶ PHermiſſa. continentia.
o equiuoce mũtur hoc nomine uirginitas qñqʒ ꝓ uirginitate mentis l: ¶¶ Mulieri.S.xxxij.q.i.ſi quis vxoꝛem.
iſ qnaʒ carnis.iõ de- .V I QS oꝛdo.i.a natinitate ⁊ꝛèb
venminarubiſe nelll . oꝛtu proueniens. namfe
ſin ſic gecipiatur. ſi caſtrati mercedem bñr regni ce/ eris:a mulier corpus niri: ita vo/ 2mina ð coꝛpoꝛe uiti eſt. alia
Nin eEEt due.lctuc ſal loruʒ: ergo qui ſe non caſtrauerũt ta abſtinentie uiro permittẽte: mu rõ que in nelamine corpoꝛis
Pc uabit. las ſo locuʒ nõ pñt accipere eaſtratorũ llier poreſt promittete: ur tamẽ eo/ vinenpendliuur bor nh
ſiic⸗ zumeibis q virg . Finis huiꝰ auctoritatis ¶ due gem probibẽte repromiſſa nõ va/ neſa Baencagentede E
nd Be nirginitatis prexedentes de uirginitatis affe leat adimpler e. ⁊ hoc ut diximus berte vt cõtrahat.amittit ĩ ea
efin i. que eſt in mente. ctu intelliguntur qui non in uolun propter conditionem ſeruitutis: operas cum in officio niri de
elee e Principium. ſ. tate ſoluʒ ſed in neceſſirate eſt: pꝛĩ quia uiro in omnibꝰ debet ſubeſſe beat eẽ. ut. ff. de ope. lib. ſicut.
illius.c. aui ſititue cupium uero de effectu intelligitun O&. AUnde auguſtinus ĩ libro que n ⅛ Maiori. maioꝛ dignitate
dien niat ?c. qui non in neceſſitare ante notum ſtionum geneſis. fliilius ſeruiat minoꝛi pri. qui
. n iuroꝛem. ſʒ ĩ nolũtate ẽ: nec exigit᷑ niſi repꝛo ulieres ins uiriſdebẽtſubeẽ?. mon eſt in dignitate interduʒ
Inn⸗ uertatur. in mittat᷑. ¶ Item ex ↄcilio remenſi St ordo 'naturalis ĩ omnibꝰ maioꝛ etate ſerniat minoꝛi de
4 trando monaſterin Mon licet ilii ducete uro ut ſeruiar femine uirig. filii pꝛecepto dñi.ut eſan iacob.⁊
lckt ſiiunenig eſt. uel ſi on licet un ducere uxorem qui ut lerui at femine uiris: a filii ꝙ dicit hic i ilis.hec nulla iu
ſifs ſenex eſt. contineat ſuam uelare permiſerit. parentibus quia illis bec iuſticia ſiicia eſt. uerum eſt m vetus
um) in ſeculo.ex de con 0 Ui uxorem ſuam uelare per eſt vt maiori ſeruiat minor. teſtamẽtuʒ.ſed ᷣm nouũ.qui
ner. coniu. cum ſis. miſerit aliam non accipiat:ſʒ Idẽ ĩ queſtiõibꝰve.a no.teſta. maioꝛ eſt.ſit ſicut miniſter ⁊c
hnt ⁊ dicit.h.qꝙ eoip ſimiliter conuertatur. Aliir eſt caput mulieris. xcxiij.di.diaconi.ſed melioꝛ
ſelen ſo qð dat vxoꝛi lic ¶Itẽ au u.ĩ queſtionibꝰ numeri Ec imago ”ei eſti bomine lr̃a eſt ut minoꝛ ſᷣniat maioꝛi.
ZM tiaʒ intelligi nouẽ Motꝛa abſti entie e mulie er aß⸗ ſi Timn⅓ 0 Ec imago. ideſt in hoc
inent ⁊ ſi nõ expꝛimat cõ org aoſtinentie que mulier p r vnus factus ſit dominus LR dicitur habere ſimilitu/
pelledus eſt ire ad mittente uiro promiſerit: illo pro ex quo ceteri oriantur:habens im nem dei. Nrnn ne
leſtu religionem. ut no. g bibente ſer uare non cogitun. perinm dei quaſi vicarius eius: pIn homine.quia ſicut pꝛo
n. xxvij.q.ij. agatho⸗ D Anifeſtum eſt ita legem uo/ quia vnius dei habet uir imagi/ ceſſerunt a deo omnia.ſic ab
nncnn ſa. ⁊ ſufficit tacita li luiſſe feminam ſub uiro eſſe: nem':ideoque mulier ad imagi/ adam pꝛoceſſerũt omnia.hic
cunen centia. ſ. pmittẽ ut ut nulla eius uota que abſtinentie nem dei non eſt facta:ſic etenim di accipit tãtum hoc nomen ho
n bic.? ar. er de con-· Cauſa uouerit reddantur ab ea: niſi cit a fecirdeus bominem: ad ima/ minem in maſculino genere.
ium uer. coõiu. conſuluit uctor uir fuerit permittendo. nã inem ſimilitudinem dei fecitil / glias cõmunis generis eſt. nt
ponbe alij dicũt qui dat li/ n tpern „ 8 A Eern/,. ff. de v. ſig. hõis.
Ptban⸗ centiam niſi expꝛel cum ad peccatum eiuſdeʒ uiri per lum. hinc etiam apoſtolus uir qui q At vnns.i.imago dei dr
R ſe noueat cõtinere tinere uoluerit lex: ſi prius prrmi dem ait non debet velare capur qꝛ ipſe hõ qꝛ ſicut aqua pꝛofluxit
d nõtenetur nec mo- ſerit ⁊ poſtea probibuerit: a hoe ta imago a gloria dei. mulier ideo exlatere dñi. ſimiliter eua ex
