ra non quo ad eſſẽtiam quia
ſi habet vnam habet oẽs.l.
c ¶ Que ſi non. quantum ad
opera exteriora prioribus ſi/
milia.
¶ Expellantur reuera.
dq Cuicũqʒ. i.criminoſo ali
as bʒ cuinſcũqʒ crĩs.⁊ ẽ ſẽſus
ois uirtꝰ.i.efficacia uel effec/
tus cuiuſcũqʒ cris ẽ deflẽdus
q.d. omne crimẽ cũ ſuo effe

ctu eſt deflendum vnde ⁊ ſe-

quitur.⁊ de omnibus q.ſit ex
poſitio precedentis.h.
e ¶Quod exẽplũ.sð.xxvi.q.ij
ſed ⁊ illud. h.
¶ UMon ↄſernatam.i.confir/
matam in malo ꝑ ſuũ effectũ

¶Peccãdo.i.de peccato ſuo

bonis triſticiã ꝑpueniſſe de qᷣ
dolendum eſt. vt contriſtanti
ꝓſit ad nitã.vel nõ eſt abſur
dum ſi ꝓpᷣe de triſticia doleat
qꝛ ⁊ apoſtoli de paſſione dñi
doluerũt.⁊ nos de penis mar
tyrum ↄtriſtamur. ff. ð icen.
rui.nau.quo naufra.ff. de le.
i. ⁊ ſi ꝑtis.ff.de bo.li.in ſᷣuitu
te.ff.ad ſil.ſi quis in graui.S.
ſi quidẽ.ff.de v.ob.l.anpe.l.
h ¶Pium. S. e. di. iij. F. illd ãt.
⁊.c.pium eſt.h.

i Ex obedientie. õ. xxiij. q.

v. miles.h.

l ¶ Reſeruans.i.ſuoꝝ pcõꝝ.

¶ Vt deus. ẽ vita eoꝛum in⸗/
finita vel hʒ vitã infinitam.
m ¶ Moꝛiinrus. vt coꝛpꝰ re.
diman. ferrũ patieris ⁊ igneʒ
Arida nec ſitiens oꝛa lauabiſ
aqua. Foꝛtius ut valeas qui⸗
cũqʒ tolerare negab.Ac pꝛe
cium pars hec coꝛpoꝛe maiuſ
bʒ Ouidius.xlvij.di.oẽs.xx
xviij.di.omnes.xij.q.i.pcipi
mus. lan.

n ¶ Multis. xi. q.iij. aliud. b.

o ¶Offerat exquo mentẽ ob
tulit. h.

p C Etad munera.5. iij. q. vij

in grambus. h.
q ¶ Cognonit.i.nõ approba
uit. vt in enãgelio neſcio uos
i.nõ appꝛobo.h.
Fr Larga. alias largita.
¶ Apugd ſe. arg. ꝙ non dʒ fie
ri diuiſio cãe.ar.ſ.ð con.di.ii
oↄperimꝰ.C. ð indi.nulli.j.e.
fratres.
t¶Confeſſionem. nõ conſel.
ſionẽ peccatorum non debe
dinidi ꝑ plures ſacerdotes.
nã qui diuidit veniam no co/
ſequitur.ar.ff.ð ſ.rn.pꝛe.per
funduʒ vt.jſ.e.fratres.
uCorpus.ð cõ.di.ij.quoti
die.h.
x¶ Bona. Sð a pᷣrio ſenſu ſi ma
lam habuit conſciam ſepara/
bit ſe a coꝛpore xpi ad hoc cõ
tinuatur qð ſequuur.
Indiciũ.i.vltimum.
a¶Logltet. qꝛ ſicut ꝓ delictis
ſeꝑatur a coꝛpoꝛe xpᷣi.i.dñi ĩ

De peni.

peccauit: qꝛ oĩ bono abũdauit. etiã

alio mõ offẽdẽs ĩ vno reꝰ ẽoĩuʒ:qꝛ
oẽs uirtuies patiũt᷑ detrimẽtum ab
uno uicio.nã ſi quis caditĩ auariciã
largitatẽ deſtruit:⁊ ẽt caſtitatẽ mĩo/
rauit.amore enĩ pecunie uel uiolarʒ
caſtitatẽ uel ſaltẽ minus amaret. Si
enĩ tãta ꝑꝑ deum adhuc caſtitas ĩeſt
ut nolit eadeʒ ꝑdere:tm ſaltẽ minori
gaudio miori affectõne tuet᷑ eaʒ vbi
uidet ĩde ꝓcedere dãnũ pecunie. ſic
qʒ ⁊ ĩ aliis que⁊ ſi nõ expellat:m ꝑ
ceptõe vniꝰ uicii vel ſatis uel paruʒ
minuũt᷑: uel ĩtẽtõe deteriorãt᷑:vnde
oĩs uiriꝰ amiſſa cuicũqʒ crimini eſt
deflẽda:⁊ de oĩbꝰ ĩdulgẽtia petẽda
é. Aiaduerter̃ ẽt oportet: ⁊ aiaduer
tẽdo deflere aiaʒ ꝓximi quã deo for
nicator eripuit: uel ereptã i malo cõ
firmauit:ẽt ꝙ exẽplũ extitit mali in
opertione ſui cris: cui magis ꝓfuiſ
ſet ſi aliis fuiſſer cã ↄuerſiõis.gemat
itaqʒ aliorũ uitã ĩ ſua corruptã uel ĩ
corruptã n cõſeruarã: ⁊ cõmodũ ꝓ
ximi quod dediſſet exẽplo boni.de
triſticia doleat quã bonis peccãdoꝰ
itulit.de lericia quã eis ñ adbibuit
nõ ſolũ cogitet quid ⁊ qualiter fe/
cerit:ſʒ quã ĩiuſte deũ ut diximꝰ pec

cãdo offẽderit.timeat illã ueritatis

ſetẽtiã:nõ poteſtis duobus dominiſ
ſeruire.ũeat ergo ne oĩa bõa que fe
cit dũ ĩ uno peccato ꝑſeuerauerit:ex
cõicatõe mala ꝑdiderit.ut qui ſerui
uit diabolo ꝑ crimẽ deo quas obtu/

lerit amiſerit uirtutes. PDiü tñ eſt

credere ut recepta dei gra que in eo
deſtruit oĩa mala priora remuneret
bona:ut cũ deſtruxerit quod ſuũ ñ ĩ
uenerit:amet ⁊ diligat bonũ qdẽtĩ
peccante plãtauit. In his oibus do
lẽs aut relĩquat ſeculũ: aut ſaltẽ illa
que ſine admixtiõe mali ñ ſũt admi
niſtrata ut mercatura a militia a alie
queutẽtibꝰ ſũt nociua: ut admiſtra
tiões ſeculariũ ptãtum niſi bis utat
ex obediẽtie licentia.ponat ſe oĩno
ĩ ptãtem iudicis:iĩ iudicio ſacerdo/
tis nihil ſibi reſeruans ſui:ut oĩa eo
iubente paraiꝰ ſi facere ꝓ recipiẽda
uita aie quecũqʒ faceret,/p euitanda
corꝑis morte.⁊ hoc cum deſiderio
qꝛ uitã recupat ĩfinitã ut deus. cuzʒ

gaudio eniʒ facere debet ĩimortalis

futurus que faceretꝓ differẽda mor
te moriturusꝰ*. Sẽpꝑ deprecet᷑ deũ
certus de uenia qui oĩbus modis 2
ſine oĩ tedio dubiꝰ rogarer ptãtem

terrenã abſtineat a multis licitis:q

ĩ libertate arbitrii ↄmiſit illicita:ſẽꝑ
offeratꝰdeo mẽtẽ:⁊ cordis ↄtritiõeʒ
deide ⁊ ꝙ põt de poſſeſſione:tijc qd
offerat deo: ſecurꝰ offerat. reſpexit

n. dñs ad abel ad munera' eiꝰſed

priꝰ dicitad abel quã ad mũera eiꝰ
Sumẽs.n.mentẽ quã cognouit bpu

milẽ a purã ⁊ remunerauit eius lar/
gitatis munera. ad chaiʒ uero ñ reſ

pexit neqʒ ad eius munera.mẽtem
enĩ eius quã viderat quoniaʒ nõ co
gnouit:eiꝰ mũera nõ recepit. In iu

dicio itaqʒ Sordis ↄſiderãda eſt eli
moſyna tribuẽnſ:nec iã cõſiderãdũ
ẽ quatũ ſʒ qua mente: qua affectõe
dai ꝙ põt. uidua eni duobꝰ que ba⸗/
buerat minutis larga plus oĩbꝰ po
ſuit.qui ergo ſua peccata redimere
vult tẽporaliũ oblarione caueat.pri
us offerat mẽtẽ. Cautus ſit penitẽs
ne uerecũdia ductus diuidat apud
ſe cõfeſſionẽ: ut diuerſa velit diuer
ſis ſacerdotibꝰ mamfeſtare. quedã

n. vni celat: que alis manifeſtanda

reſeruat.qd ẽ ſe laudare ⁊ ad hypo
criſiʒ tendere a ſẽꝑ uenia carere:ad
quã ꝑfruſtra putat ꝑnenire. Caueat
preterea quẽ uera dilectat pnia:non
priuſ ad dñi corpus accedat quã cõ

forrat illũ cõſcia bonatſʒ in hac ſeꝑiꝛ

tione rremenduũ iudicium cogitet
ubiꝰa maiꝰa terribiliꝰ ipenitẽtes ſe

parabit ĩ ignẽ.doleat ꝙ nõdũ aude

at ſumere quẽ multũ deſiderat cibũ
ſalurarẽ: iſti ſũt digni fruciꝰpeniten
rie aĩiam captiuã illaqueantes ⁊ in li
bertate ſeruãtes. Cobibeat ſe prete
reaa laudis a ſpectaculis ſeculi ꝗ ꝑ
fectã vult cõſequi graʒ remiſſionis.
Naʒ dina iacob filia ⁊ ſi ſe cohibuiſ
ſet a iter ſuos rmãſiſſet:ab extraneo
raptore corrupta ñ eẽt. Tato itaqʒ

magis ſibi caueat a cohibeat que ſe

pe uel ſemel rapta ⁊ corrupia ẽ rime
at iã docta experimẽto quod igno/
rauerit uirgo:eligat quẽ imitetur:ñ
ſequat᷑ quẽ aimꝰ ſuꝰ danat.ſe eni iu⸗
dicat qui pnĩe fructꝰ nõ hñtẽ a ſe nõ
elõgat.laudat enim ⁊ amat:quos di
gne fructificare nõ ignorat.querat
frucius dignos ⁊ ſi nõ dignos peni/
tẽtie.ſũt enĩ fructꝰ digni uirtutũ fru
ctus qui ñ ſufficiũt penitẽnibꝰ. Pe
nitentia enĩ grauioreſ expoſtulatut
ſic pacet᷑ eccleſia:ut pacata dolore ⁊
genitibus mortuis impetretuitam
WIrem Leopapa.
Penitentes negociationis lucra
abiiciant.
4 AValitas lucrinegociãtẽ aut
cccuſat aut arguit:qꝛ ẽ ⁊ ho/
neſtus queſtꝰ ⁊ turpis.vexꝝ t pẽitẽ
ri vrilius ẽ diſpẽdia pati quã perieu
lis negociatiõis aſtrigi: qꝛ difficile
Eiter emẽtis vendẽtiſqʒ ↄmerciũ ñ
ĩiteruenire peccatum. . Idem.
Poſt penitentiam ad miliciam ſe/
cularem redire non licet.

Hntrariũ uero oĩno ẽ eccle/

ſiaſticis regulis poſt pnie acti
onẽ redire ad militiã ſecularẽ: cum
apoſtolus dicat: nemo militãs deo
iĩplicat ſe ſecularib negociis.Ande
nõẽ liber a laqueiſdiaboli: qui ſe mi
licie mundane obtulerit implicare.
Ntem ex niceno concilio.

Decennio peniteant:qui poſt pniaʒ

ad ſecnlarem miliciam redeunt.
JIcqui vero per gratiaʒ dei vo
an primo quidem oſtende/
runt fidem ſuaʒ depoſito miſicie cin
gulo:poſt hec autem ad propriũ uo

mituzʒ ſunt reuerſi: vt etiã pecunias

hac vita niſi reſipi ⸗
ſcat ita ꝓ eiſdem in
futuro iudicio ſeꝑa
bitur ĩ ignẽ eternũ.
cũ edi ſeꝑabunt᷑ ab
agnis.i.pcõꝛes a iun
ſtiſt. xi. q. ʒ.nolite.h
b ¶ Abi. in quo in/
dicio.

c ¶ Terribilius . qᷓ

ſit ſeꝑatio a corꝑe

xpᷣi que ẽ quaſi que

am dãnatio. vt. ſ.
de con. di.ij.quoti⸗/
die.
c ¶ Terribilius iu/
diciũ ſ.dãnatio.

d ¶ Signi. i. pꝛedi⸗ “
ti. h

¶Bina.i.filia iaco
bi. illud tangit qð
legitur in gen. c. xx
xiiij.ſ.ꝙ cũ iacob
veniret ĩ terrã ſichi
mitarum dina filia
eiꝰegreſſa ẽ vt nide
ret mulieres illius
regionis.quã nidẽſ
ſichen filius regis
illiꝰ terre. adama/
nit ⁊ rapuit ⁊ vi op
pꝛeſſit eaʒ.h.
f ¶ Exꝑimento. vñ
Ouidi. Qui ſemel
eſt captꝰ fallaci pi⸗
ſcis ab hamo.Di⸗

bus vnca cibis era

ſubeſſe puta.lau.

g Impetret. z. di.

i.quẽ penitet ĩ fi.h.
h Valiias. ⁊c
negociãtẽ. S

di. lxxxviij. fönicãi

i ¶ Vtili.i.inhone

ſtus ãſt arguit pe⸗

nitenteʒ
le Interuentre. nã
vↄhẽtibꝰ nãle ẽ ſeſe
inicẽ deciꝑe.ff.loc.
ivẽ ſi pᷣcio.S.quem/
admodũ.⁊.ff.ð mi

no.i cãe.S.idẽ pꝓõↄ.

1 Ontrãin. ad
miliciã. Hẽ ne
rũ cũ ẽ ei iiũctũ ⁊c.
vel ðliquit ĩ ipſa mi
licia. S. di. li. ſi gs pꝰ
5.e.q.ij.latoꝛẽ.S.x
xvi.q.vij. de his vo
nã cũ H̊ eſt ei iniun
ctũ noie pnie ne ad
ſecularia negocia
vnqᷓ reuertat.tunc
obſeruare tenet᷑.ali
as excõicat᷑. ſ. e. de
his.ſed ſi ẽ ei iniun
ctũ ſiue pᷣuatã ſiue
ſolẽnẽ egerit pniaʒ
decetero redire nõ
põt ad ſecularia ne
gocia. qꝛ. q̃ſi ꝑſona
eccliaſtica eſt.ut.S.
di.i. c. aliud.j.e.de
hil. niſi negociũ qð
ſine pcõ expediat᷑.j
e.negocium.

m G Jqui.caſus

ſiqui ſolẽneʒ
pnĩaʒ egerũt.pꝰ ad

miliciã ſecularẽ ſüt

reuerſi.x. ãnis pe⸗
niteanteſed ſi ð hac

pnia tres anos exe

„

glueteh

ſoönn
lenin
inien
uipo
mneſ Wt
icſerpeer⸗
oſpsten
iien
Drenul.
ſulen
cnend.
Deee
Nenota.
(Liini
onpus tie
Mronri⸗
ilore
lii. eoo
(Fter⸗
Gfienele
offcum
nen eece
Npoſt mn
nügeccte
gag rie
iandſees
iles t .e.
benh.
Ruedatn
Onſcanon
peecetu
zitlegican
horooſbn
ELpiun
ogbpei

Webis.

lepti
Flib.
Lepnan
ſſanaot
Au.
no co
ſtcüſtanti
dicermn pe
lurſimnno
ſllset
llipere
ſeil.
Mepct
Cnnotz,.

MfbilelB

ſasla.
Nheittn⸗
1Kires.
K oce
ztriſgne
iannn
Uren.
herid
Mnſſfr
pi
Elteg
Cndeun
ninc
Mlie
nukun
ne
kiue
lign⸗
ſanvin
ilenan
rani
Kimnf
Mkabn
kethnt
enie⸗
Inr⸗

.

hnnie
dii
hoſteb
nchon

bling,5
04 d
guſe
ntiogt,
aval,

ſins i
nnro.
lpeeli

laico
Ngt
nc
n igeob
errͤſcbi
dinaſlis
epruide
fes ilius
gwäneci
lus ſegs
adng,
bltthic
3h.
nento, R
Ouiſene!
ſalaript

an hH
ACbien

Gta h.

etretöd.

gictiſth
Alias,
egoriii⸗
iſ.i
iinbone

Ngit H

ventre,ni
ſlei ſel
pen
2.ön
Hicih
trini
lcüihet
ſiigitn
btiſen
ilieey
west
ſdebeſe

ieſen
lges

un x .
vuſetal
e c
elifꝛn
giiſe.

.

Niij

dtend

rune
tgeni

eſennb⸗

eitin

gerit. comnnioni ec
cleſie reſtitui debẽt
⁊ ſi penitentes uere

extiterit epᷣſ poterit

de pnia ĩpoſita re/
laxare.ſi autẽ negli
geieſ explere debẽt
pꝛoꝛſus tempoꝛa cõ
ſtituta.
a . Barent. ad vſu
ram uel ad negoci⸗
ationem. h.
b Bfecẽ. xxvij.q.i.
deuotam.
cTriẽniũ.i.pᷣmũ
tempus triennij.
d CQuo triẽnio.S.
e.q.ij.latorẽ.ð ↄſe.
di.iiij. eos quos.
e¶EFnẽit. ex ecchiaʒ
exiſtenteſ ⁊ audien

tes officium ſupple

intrent eccleſiam.
uel poſt pᷣmũ ãnnʒ
itrẽt ad eccleſiã ſed
vſqʒ ad triẽniũ ſũt
iter audiẽtes nõ cõi
cãtes.vt.õ.e.q.ij.la
torem. h.
fAttẽdatur hec
clauſula non ꝑtinet
ad pcedẽtia. ſʒ hic
põt legi clauſula ſu
pior poſt pᷣmũ.lan.
gT Lapſũ nõ curã
do ꝙ lapſi ſũt lan.
h e his . ꝗ ſuſ/⸗
eceptã. S. di. l
c. vylti.d.
i C Separari.S.xx⸗/
vij. q.i. duotã. hug.
leAllſas.anctẽ.i.
Es cõſideratis
circũſtantijs. nel ſi
ibi certa pena ſtatu
itur ſi minor iponi
tur. falſa eſt niſi ex
cauſa tẽperet᷑.i.q.
vij. c. ij. l.

IMãẽõ poſſit. diffi⸗/

cultas notat.nõ im
poſſibilitaſ uel qua
litas. lau.
m C Reftituat. xiiij
g. vi. ſi res.
n & Pro defedẽda.
S.xxiij.q.v.excõmn
nicatoruũ.h. S. q.ij.
latorem.
o Me tñ ðſperet. Iʒ
pdicra ñ facit. lau.
p Egociũ. . ñ fu⸗
Lit ⁊c̃.alij.ñ ha

bẽt nõ.⁊ tunc recte

cõcordat cũ duobꝰ

pcedẽtibꝰcapitulis
quia peccatũ ẽ ſi ex
erceat negociatões
ſed ſi dabet̃ nõ.bo
nũ ẽ qꝛ nõ ẽ pecca
tũ ſi excolat agros
⁊ uineaſ.ant cogno
ſcat vxorẽ ſuã ca ꝓ
lis.immo ſicut ſine
peccato pꝛius hoc
faciebat ita nũc fa⸗
cere debet ⁊ põt.h.
q aree e. di
iij. F. itẽ oppõit
ſi illa. h. D
1rReus..ę. di. cõ
ſideret. xxxpi. di.
paſce. ⁊.c.qui cle⸗

darẽt⸗ dbirẽt rurſus ad miliciã:iſti

x. anis ſut iter penitẽtes pꝰ primnʒ

triẽniũ quo ſuerintiter audiẽteſ.ab
oĩbꝰ vᷣo precipue illud obſeruet᷑ vt

aimꝰeoꝝ ⁊ fructꝰpnie attẽdat᷑.qcun
qʒ.n.cũ oĩ tioꝛe ⁊ lachꝛy mis ꝑſeue
rãtibꝰa oꝑibꝰbõis ↄuerſatöem ſuaʒ
nõ vᷣbis ſolis ſʒ oꝑe ⁊ virtute demõ

ſtrant:cũ tempꝰſtaiutũ ab hbis fuerit

ipletũ ⁊ oronibꝰiã ceꝑint cõicare li⸗/
cebit epiſcopo hũamiꝰ etiã circa eoſ
aligqd cogitare. ꝗ vo idifferẽter hũe
rint lapſũa ſufficere ſibi ꝙ eccleſiaʒ
iroiuerit arbitrãt᷑: iſti oĩ mõ ſtatuta
grlebt. C. tẽ ex ↄci. aurelia.
Cione ſuſpẽdant᷑ qui poſt pniaʒ
ad ſecularia redeunt.
E his 'gꝗ ſuſcepta pnĩa:religi
oneʒ ſue ꝓfeſſiõis obliti ad ſecularia
relabũt᷑:placuit eos ⁊ a cõione ſuſpẽ
di ⁊ ab oĩum catholicoꝝ ↄuiuiis ſe
ꝑari ꝙ ſi pꝰ iterdictũ cũ eis quiſque
preſupſerit mãducare: ⁊ ipſe cõione
priuet. & Item BGregorius.
MQue ſit falſa penitentia.
Allſas pnias dicimꝰ que ñ ſʒ
auctatẽ ſcõꝝ patꝝ ꝓ qualitate criuʒ

iĩponunt᷑. Jõqʒ miles ⁊ negociator

vel alicui officio deditꝰ:q ſine pcõ
exerceri ñ poſſit:ſi culpa grauiori ir
retitꝰad pniam venerit:vel qui bõa
alteriꝰ iniuſte detinet:uel ꝗ odiuʒ in

corde egerit: recognoſcat ſe veram

pnĩam ſi poſſe ꝑagere ꝑ quã ad eter
nã vitã ꝑuenire ualeat:niſi negociũ
relinquat uel officiũ depat:uel odiũ
ex corde dimittat.bõa ꝗdẽ que iniu
ſte abſtulit reſtituat arma depõat vl
teriuſq; nõ ferat:niſi cõſilio religio⸗
ſoꝝ epiſcopoꝝ ꝓ defendẽda iuſticia
ne m̃ deſper interi ꝗegꝗd bõi poterit
facere:bortamur ut faciat:ut oĩpo⸗
tens deꝰ coꝛ illiꝰilluſtret ad pniam.
¶Item greg. in bomelia. xxiiii.
PDoſt ↄuerſionẽ ad negoci redire
pnoõ licet q ſine pcõ agi ſi põt.
Egociũquod añ ↄuerſiõem
ſine pcõ extiit:boc ẽt pꝰ ↄuerſiõem
culpa repetere nõ fuit.Sũt.n.plera
qʒ negocia que ſine pꝑcis exhiberi:
aut uix aut nullatenuſ pñt.que ergo
ad pcũm ĩplicãt: ad hec neceſſe ẽ ut
pꝰↄuerſiõeʒ aĩmꝰrecurrat. ¶. Iteʒ
Innocen.papa.ii. De eodem.
Ratres nr̃os epiſcopos et
Apreſbyteros admõemꝰnefal/
ſis pñiis laicoꝝ aĩas decipiẽtes ĩ in
fernũ ꝓtrahi patiãt᷑.falſã ãt pniaʒ eẽ
ↄſtat:cũ ſpretis pluribꝰ de vno ſolo

pniĩa agit᷑: aut cũ ſic agit᷑ de vno uſñ
diſcedat᷑ ab alio.vñ ſcriptũ eſt ꝗ to/

tam legẽ obſeruauerit. offendit aũt
in vno:fcũs eſt oĩium reꝰ .ſ.quãtuʒ

ad uitã eternã. ſicut.n.ſi pcĩis oĩbus

eẽt iia iuolutꝰſi ĩ vno tantũ mãeat vi
te eterne ianuã ñ intra bit. Falſa.n.
ẽ pnia cũ pẽitẽs ab officio nel curia
linegocio nõrcedit:quod ſine pcis
agi nullatenꝰ preualet:aut ſi odiũ in
corde geſſerit:aut ſi offeſo cuilibet
nõ ſatiſſfaciat:aut ſi offendẽti offen/
ſus nõ ĩdulgeat.aur ſi arma quis cõ
tra iuſticiam ferat.

VI.

UVi auũt oẽat fieri confeſſio

gé li. de pnia docet᷑ cũ dr̃.

0 Ai vulroſiteri pcã ſua ut in

ueniat gr̃am:queratſacerdo
tẽ ſcientẽ ligare a⁊ ſoluer̃:ne cũ negli
gẽs circa ſe extiterit negligat᷑ ab illo
geuʒ miſericorditer monet:a petit
ne ãbo ĩ foueã cadãt:quã ſtultꝰeuita
re noluit.⁊ ifra. Tãta itaqʒ uis ↄfeſ
ſiõis ẽ vtſi deeſt ſacerdos: cõfiteat᷑
ꝓxiĩo.⁊ ĩfra. Sepe.n. ↄtingit:ꝙ pe
nitẽs nõ põt uerecũdari corã ſacer
dote quẽ deſiderãti nec locꝰnec tẽpꝰ
offert.a ſi ille cui ↄfitebit᷑:ptateʒ ſol
uendi ſi bẽarfit m dignꝰ venig ex de
ſiderioP ſacerdotis ꝗſocio ↄfuet᷑ tur
pitudinẽ cris.mũdati.n.ſũt leproſi
dũ ibãr oñdere ſe ſacerdotibꝰ ⁊a añ/
quã ad eos ꝑuenirẽt.vñ pʒ deuʒ ad
cor reſpicere:dũ ex nccitate ꝓbibẽt᷑
ad ſacardotes ꝑuenire. Sepe ꝗdeʒ
eos quer̃t ſʒ ſani ⁊ leii dũ querũt añ
quã ꝑueniãt moriũt᷑:ſʒ dei mibicor
dia ẽ ubiqʒ:ꝗ iuſtis nouit ꝑcere ſi
n tã cito ſicut ſoluerẽt a ſacerdote.ꝗ
ergo ↄfitet᷑ oĩo ↄfiteat᷑ ⁊ ſi ſacerdon
meliõi quã põt ↄfiteat᷑.⁊ ſi pcũm oc
cultũ ẽ ſufficiat rferre ĩ noticiã ſacer
dotis:ut grata ſit oblatio muneris.
⁊ ifra. Laboret itaqʒ penitẽs ĩ eccle
ſia eẽ ⁊ ad eccleſie vnitatẽ tẽder᷑.niſi
n. vnitaſ eccleſie ſuccurrat:niſi ꝙ de
eſt pcõri ſua oꝑatõe opleat:de mani
boinimici ſi eripiet᷑ aia mortui. cre
dendũ ẽ.n.a pietas fidei expoſtulat
credere ꝙ oẽſelemoſyne totiꝰeccle
ſie ⁊ orones ⁊ oꝑa iuſticie ⁊ mibicor
die ſuccurrãt recognoſcẽtimortem
ſuã ad ↄuerſiõʒ. Jõqʒ nẽo digne pe
niter̃ põt quẽ ñ ſuſtieat vnitas eccle
ſie.iõqʒ ñ petat ſacerdotes ꝑ aliquã
culpam ab vnitate eccleſiediuiſos.
Judas.n.ꝗ penitẽs iuit ad phari⸗
ſeos reliquẽs apoſtolos nihil iuẽit
auxilii niſi augmẽtũ deſpatõis.dixe
rũt.n.ꝗd ad nos:i uideris ſi pec/
caſti:tibi ſit ñ tibi ſuccurrimꝰ:ñ pcã
tua charitatiue ſuſcipimꝰ:ñ ↄportã
da/pmittimꝰ.nec qualiter deponas
onꝰdocemꝰ.ꝗd.n.nobis ⁊ mißicor
die:ꝗ nec oꝑa ſe ꝗmur iuſticie. Iſſʒ
ad frẽſ:iſſet ad illos ꝗ orauerãt ꝓ ſo
cru petri febricitãte: ꝗ cananeã ipro
bã miicordie obtulerãt. Interro/
gaſſet petꝝ p ſe effüdẽtẽ lachrymas
ni fugiſſet mariã ⁊ martã:que uitã la
ʒaro ĩpetrauerãt:ñ turbã plorãtem
que vnicũ filiũ acꝗſierat uidue. iuit
ad diuiſos ⁊ diuiſꝰ periit.⁊ ifra. Sa
cerdotes itaqʒ cui oĩs offert᷑ pcõr:
an quẽ ſtatuit᷑ ois lãguõ:i nullo eo
rũ ſit iudicãdꝰqui ĩ alio iudicare ẽ
ꝓmptꝰ.iudicãs.n.aliũ ꝗ ẽ iudicãd⸗
ↄdẽnat ſeipſũ.cognoſcat igr ſe ⁊ pur
get ĩ ſe ꝙ alioſ uidetſibi offerr.caue
atut a ſe ꝓiiciat ꝗegꝗd dãnoſũ ĩ alio
reꝑit.aĩaduertat qd dr:ꝗ ſine pcõ ẽ
priꝰi illã lapidẽ mittat.iõ.n. libera
uit peccatricẽ qꝛ ñ erar ꝗ iuſte piicẽt
lapidẽ.qũo lapidarʒ.ꝗſe lapidãdũ
cognoſceret.nullꝰ.n.erat ſine pcõ

vel qualeʒ illũ opõteat eẽ
Aalioꝝ crina iudicat ex eo

. .*

3

mẽtiã. h. ar. cõtra teſtes ? in

1. ‚Pi.
ſtrumẽta..di.lxxxvi.c.iij.ax
Ootra. C. ð trãſac. ſi ex falſis
ſWMon intrabit. non tamen
unietur. h.
Peccatil.S.xxy.di.q̃liſ.h.
u Ni auteʒ.hic ititulat.vi
di.ubi querit᷑ cui ſit con⸗
feſſio faciẽda ⁊ qᷓli ⁊ gdẽ

—

faciẽda ẽ ſacerdoti ſi fieri põt

⁊ ſuo ſi tñ fuerit itra eccleſiaʒ

qui ſciat ſoluere ⁊ ligare aliai

enĩ ex iuſta cauſa cnicũqʒ ẽ fa
ciẽda ⁊ etiã laico ſi vrgeat ne

ceſſitas.ſ.e.c.i.⁊.c.placnit.õ

di.i.quẽ penitet. Similit᷑ cui
⁊ quali.qꝛ diſcreto ⁊ a crimie
mũudato.ſ.e.c.i.⁊ ut dicit᷑.õ.
e.di.i. quem peniter.

x 0 Di vuit.a loco vſque

ad uerbũ laboret itaqʒ

⁊c̃.habet᷑.ẽ.di.i.quẽ pẽitet ?

ibi expoſitum eſt. lau.
yU Querat. hoc põt intelligi
quãdo eccleſia plures ſacer/
dotes hʒ tũc eni ad melioreʒ
facerdotẽ debet accedere.vel
hoc:iquãdo prius confeſſus ẽ
ſuo ſacerdoti poſtea vadit ad
aliũ.ſi ſuꝰ ignoret ſecundum

qualitatẽ delicti ei penitẽtiaʒ

iponẽ. ar.ſ.e.placuit.qꝛ q;to

pluribꝰ ofitet᷑ tãto citiꝰ ueniã
cõſequit᷑.s.di.i.quẽ penitet.

licet. B. aliter itelligit. j. e. ĩe ꝗ.

Eavrein. au. .
a ¶Sepe eni.j. de cõſe. di.iiij.
ſãctũ.S.xxvi.q. vi.ſi aliquis
fuerit.h. H

b. Ex ðᷣſiderio.S.q.v. ꝙ deo

c& Si nõ tã cito.quãtũ ad pe
nam purgatorij. lau.

d.Operatõne. ſ. vt ſit de ſua

vnitate.⁊ in eam complecti/
tur. h.
d Operatione. ſ. ? alijs bo⸗
nis operibus..e.di.ꝭ.alij.c.

multiplex.xxvi..vij.c.i.ar.

ia. anime. h.

Hõ eripiet᷑.ſi cõtẽpſit ee⸗

cleſie ſuffragia. lau.
f Vnitas.quia extra eceleſi
aʒ nemo ſaluabitur.vt.xxiiij.
i Abievnoue. latn
g Alb vnitate. etiã ĩ neceſſi-
tate.xxxij.di. . verum. lan.
h Judas. S. e. di. . alii. e).
c.hiſ peccatis.h.
i ¶. Iſſet.i.ire debuiſſet. h.
lꝛ Hiuilos.ab vnitate ecclie
ſ.ad phariſeoſ qui diuiſi inter
pretantur. h.
l nñ queʒ.iij.q.vii.iudicet
ui ſine. .
Judicãdus.peccãt ̊ dũ i
crie ſũt ſacerdotes iniũgẽdo
pniaʒ. ⁊ veꝝ ẽ.nt.S.ii.q.vij.
itẽ i euãgelio.ꝗd & ſi nccitate
ſuꝰparochbianꝰpelat ab eo pẽi
tentiã. R.ↄterat᷑.⁊ ſtatiʒ iniũ
gere poterit.xiii.di.ĩ ſũma.h
n Bãnoſũ.i.dãnabile
o Sine pcõ.mortali.h.

P iüi

oMox.i.ſtati. ar.l. diſti. ab Ludig neut oce in en N. gitur in mortis ar⸗
ſit. vel mox.i. idifferẽter. dgue Q crimie: uarietates cins no dubi Cuiliberſacer oni pmuuz nin p' o nculoſz videtur au
dam enim non reſtituuntur cet iue ſtigare 7 locũ tepus 7 cete/ ei/ ignor annia alter acerdos ad pe/ guſti. in hoc dubita
ut dixi.i.di. miror. ra que ſupra dixim?i exponẽda eoꝝ nitentiã non ſuſcipiat. re nee vult yt vide⸗
p. Recidẽda.1 di.ut cõſtitne qualitate. quibꝰ cognins adſit benrni LAacuit vt deĩceps nulli ſacer atur in hoc preciſe
der⸗. ſz Ho eqñ peccatũ ſnũñ uolꝰ paius erigere 2 ſecũ onus por dotũ liceat quẽlibet ↄmiſſũ alteri ſa i eſpõdere. ar. ſ. e⸗
dektereuc cnci kare. bẽat dulcedinẽ ĩ affectiõe pie/ cerdoti ad pniam ſuſciꝑe ſine eiꝰ cõ mguig po tuoiig
boe en nol ezdali muoltin, tatẽ ĩ alterius crimie. diſcreiõʒ ĩ ua/ ſenſu cui priꝰ ſe cõmiſit: niſi ꝓ igno rts deo ncets/
4 dinein punirilan. rietatẽ.adiuuet cõfitẽtẽ orando ele rãtialilliꝰ cui penitẽs priꝰↄfeſſus eſt nit quod ð facto cõ
A( Reſiitui. niſi in enormib? moſynas a cetera. bona eo facien a hec ſtatuta facere tẽtauerit Di. cvit.
nt.i. di. miror. do.ſẽper.n.iuuet leniẽdo cõſolãdo gradaſui piculo ſhiacebit. tingit.quia nix ali⸗
z. reci jtrédo: cũ 9 & — eni 2
Anegq bti cõfitetur pãdo. D äöoleatloquẽdo iſtruat oꝑ ad vlumũ articulum vite. nitere in mortis ar
enagodeir aegne ndo⸗l irpricepe ſaborls qui ꝑticeps nde leo papa. ticulo conſintus
aten dy gaudii. doceat ꝑſeuerãtiꝗ: T eeodem. dum mundumcon
cõſcios niſi neritatẽ reuelane vult iert 64 . K822 7. ſi
tit i queſtoe an preſbr eire (aueat ne corruat ne iuſte ꝑdar ptãtẽ Emo odeſpãdꝰẽ dũ ĩ boc cor ſiderat. dum reſpl /
rit ei queltoe an prelb- indiciariã: ſi 5 Fſipni e*eus de pa EO Do cer cit filios ⁊ vxorem
nelãe teneaĩ. vr hic ꝙ n.⁊ ar. iudiciariã: ⁊ ſi uere peitet uel ipiia pore ↄſtitutꝰẽ:qꝛ nõnũ quã qc diffi/ ſ. e. . vlti. vel dubi/
extra ð offi.or.ſi ſacerdos.⁊ poſſit ei acquirere gram nõ m mox dentia etatis differt: cõſilio maturio tare ſe oſtendit.no
extra de adul.ſignificaſti. pre reſtituit i ptatẽ primꝗq. ſi enĩ petrus pficit. C Quãquã de differẽtibꝰ quia dubitet.quid
ie boc ꝓbare nõ põt.pre· p lapſũ reſtitutꝰ fuerit ⁊ ſepe lapſiſ pniam auguſtinus ſcribat. in hoc caſu tenẽdũ
yter. igitur dicere nõ debet ſacerdotibꝰ rdita dignitatis ſit prĩũ Jquii poſitꝰ in vlti ei ſit. ſed qnia in tali⸗
vi.q.ij.placuit.S.ij.q.i.ſi pec ſſe ẽꝛut h ibꝰ cõcedat᷑ J quil polt in vima nccitatc bus verbis terrere
caueri.æ. q. vij. plerũqʒ. pre⸗ nõ in neceſſe e:ut hoc oib coce at ſue egrittudiſ uoluerit acciꝑe pnĩaʒ yult nos ut in ſani⸗
terea nõne ſecretũ fuit. ergo Ex aucioritate Inuenit᷑ enĩ auctori ⁊accipit ⁊ mox recõciliabit᷑ a bicua tate agamus peni⸗/
celare debuit. xxij. q. v. de ſor tas ⁊ que cõcedit: quaſi ĩꝑat: iue ni dit fateor uobis: a ñ illi negamꝰ qad trentiam. Preciſeẽ
ma Iteʒ iſte nõ debet dici ſcei tur alia qaue minime cõcedu:ſʒ vetat pertit:ſʒ nõ preſumimꝰꝙ bñ hic exit reſpondendum ad
ens. xv. q.v. pſbᷣr. i cotrariuz que ſcripiure nõ repugnãt ſzʒ cõcor/⸗ ſi ſecurꝰhic exierit ego neſcio.pniaʒ hanc queſtionem ꝑ
Reiz bec pena maior ẽ ĩ cc at ſi locꝰa tẽpus modꝰ pnie pacẽ dare poſſumꝰ: ſecuritatẽ at dare non auctorilatem euan
ene. onn oig nnc Fe⸗ adnpibeãt. Cũ enĩ rot ſũt qui labüt poſſumꝰ.nũ ꝗd dico dãnabit᷑:ſed nõ geliind mnquic
ſoremone nbetainaiede ur Priſlina dignitetez exauctoriiie dieo liberabit᷑.uis ergo a dubio libe ſemmenttet. 5 di.

De peni;
9 Sẽp remittebãt᷑.xii.q.ii.gioria.j.de ↄ.di.iii. aqnã. h. arg. ; neniale ſine yU. Pro ignorãtia. p ignorãtia ei? auctoritate huiꝰcanõis poteris nni
mortali remittat᷑ qoõn credo. venialia dur quedã qᷓ renera mortalia fnerũt ire ad alium ſine licentia hõis.ſ. illius ſoyteri ĩperiti.ſufficit hoc a ſntui
ſz tẽ vẽialia dicebãt qꝛ ceremoniis remutebat᷑ quantũ ad penã legis euitãäda iure cõcedi.ar.ff. cõdi.inſti.qui ſub. vl. ſed nuquid credet ille ex “ nono
quo ad deum auũt non remittebant. . traneus ſacerdos ſimplici verbo eiꝰ penilẽtis qui dicit ſuũ ſacerdo M enin
b Criminale. hic criminale di.qð ceremonijs nõ remittebat᷑ vt adulterium tem imperitũ. ſic qꝛ no eſt veriſimile ꝙ cũ mẽdacio veniat ad pniaʒ eiſe
ar. xxxij.q.i.ꝙ aũt dicit᷑.l. ſz nũquid ẽ vtilil ia nen
c¶OQuod timuerũt. ſacerdo/ „ . „ - lis ofeſſio quã quit n un
tes iudeoꝛum. in quo intelligit᷑ oẽs fuiſſe reos.nazʒ cſibi iſta nõ ↄcurrant:reſtitui pñteq accipita non ſuo iu ſſei
d¶Quod illis. ſ. non debz vẽialia ſẽp remittebat pceremõias peccãt. itadz põtifex iuſtꝰ ꝑpfect?è at dice ) hane cõſtitu nn ⸗
alios iudicare. au ſiguid ergoi eis peccatũ erat: cria qʒ diſcret? ñ cogit ſuos ſacerdotes mge no iu⸗ oꝛcins Pie
e Quilquis. l. crimen iudi · Jeberat. deteriores itaqʒ i boc ſacer ſẽꝑ abiicere nec moxĩ̃ſtimuer niſiſta ga nolnoepots (anne
candum iudicare.lau. . es ad c rifice. CFK cipit veritateʒ oꝛdi ne
ndn er zds dotesfurſepriꝰ nõ ediſtcates iliꝛg taib facrienea ice. Ca/ mis. viſ i. eps. 5 anmn
indicat.lau. dññm obſeruabãt inſidiiſ. In hoc ita ueat ſacerdos:ne pcã ipniuz aliis ma dico eam inutilem. gmnſen
g ¶ Sciat. ar. ꝙ index ignarꝰ qʒ patẽtiſſimũ ẽ crimẽ ſacerdotuʒ ⁊ nifeſtet. ꝙ ſi fecit vepõat. ¶ ve ergo ſcholaribꝰ opn
inris nõ debet eſſe niſi hbabe,/ ultra modũ deteſtabile: qꝛ nõ priꝰ grego. Heponat lacerdos: ꝗ pca qui vadunt ad iclu⸗ mt
at peritiã ⁊ experimẽta can/ ſe iudtcãt a alioſ alligãt.dʒ enĩ time penitẽtis publicare preſamit. ſos ꝓ pnia.⁊ nõ vbi –
ſarũ ꝑ cõſuetudinẽ ĩ auẽ.ð iu recrimẽ quodP timuerũt ⁊ deteſtabi Acerdos aſñ oĩa caueat ne de audiunt diuina per W
di.iĩ prin. colla. vi.ar. exira d je ec iudi ſit a ſenſerut bi: qui ſg q ei ↄfitent᷑ pcã ſua alicui reci anum qꝛ ⁊ ibi deci⸗ oſinib⸗
cõſue. ad nram. lan. e eẽ iudicauerũt? ſenſerũt bi: qui his ꝗ ei ↄfitent᷑ pcã ſua alicui reciretmas ꝑſoales debẽt ebme
bEiognoleere rxxviij di. adeo erat ceci ꝙ ſͦma ſapiam ſpe, cpea pfeſus ẽ n ꝓppiquis ñ extraneii dare. de deci. no ſſel
nulls ſacerdotũ æ.c. oẽs bug. rabãt caꝑe ſuis inſidus: quod illis nʒ quod abſit/ꝓ aliquo ſcãdalo.naʒ uum genus. b. 1al pbori
i ¶Inneſtigator. ar. ꝙ ſpec Patuit. ꝙ tuͦc quiſquis uirauit uitet ſi boc fecerit deponat᷑.⁊ oĩbꝰ diebuſ a Lonfeſſus. vel aontde
aliter ĩ penitẽte querẽdũ ẽ an ſacerdos qui iĩ boc errore illis iude vite ſue ignomioſuſ pegrinãdo per qꝛ ⁊ vult pniam da ler.dil
boc uel il cõmiſerit ar. xlij/j. is peior extitit. Caueat ſpiritualis gat. ¶ Quod at dr vt pẽtẽs eliggat e. vel alia iuſta mb.
n enentl. aacals. iudex ſicut nõ ↄmiſit crimè nequicie ſacerdotẽ ſcientẽ ligare ⁊ ſoluere:vĩ Eimnp⸗ zo
extra de peni. cre omnis. ita no careat munere ſcie. Oporiet eẽ pↄtrarin ei: qc;in canonibꝰ iuenit: bic in ün
le Erige. 5. e. di. v. oſidẽt. b. ur ſciat?ẽ cognoſcerequicquid dʒ iun / vt neo vʒ parochianũ alteriꝰiudicat̃ latur. vij.
¶ ĆPonſolãdo.ſ. ꝓ ipſo orã qicare. Judiciaria eni ptãs hoc po preſũat.ſ aliud ẽfauor uel odio pro di. qua queritur ui
do pur ſequitur. ſtulat:ut quod dʒ iudicare diſcernat priũ ſacerdotẽ ↄtẽnere quod ſacris qʒ ad quod tempꝰ
m Boleat. ideſt doloreʒ; pro diligẽs igi iquiſitor ſubtilis ĩueſti canonibꝰ ꝓbibet᷑.aliud cecũ vitare: peccator ſit recipi/
iplius peccato ondat. gator ſapiéter a quaſi aſtute ĩterro⸗ ꝙ bac aucte gꝗſqʒ facere monet᷑.ne ſi endus ad peniten/
n Perdat. per negligentiam gerta pcõre ꝙ forſitã ignõar uel uere cecꝰceco ducatu preſtet: abo ĩ uoue nam. hoc eſt an vit

lIxxxi. di. lan.

trimẽtũ.ſʒ ⁊ corꝑis.xi. q.iij.
nihil. So. ꝙ i ſecreto epo di⸗
cere põt.vipote qui prodeſ/⸗

cũdia uelit occultare. Cognito ita

deſẽdãt: ⁊ quaſi vſũ peccãdi faciãt ſi
bi:recidẽdaẽ ſpes iſta.ſiuero locꝰ

ſe poſſit ñ obeſſe. xxij.q.v hoc videt᷑. vel dic ibi ſcinit vt hõ hic vt dens

am cadant. Ande vrbanꝰ pa.ii.

rari uis qceſt incertu euadere: age
pnĩam duʒ ſanus es:ſi ſic agis:dico

lis pnia que ſit iin

i.ꝭ. hoc idem.proce
dit ergo hoc modo
H.primo ꝓbat vno

c. ꝙ penitenti nunqᷓ eſt penitentia deneganda.ᷣ poſtea abducit in cõ

Perigrinando.ut ita agat publicã penitẽriã ⁊ ẽt ſolẽneʒ ſi nõ babetur ſpes trarium dno. c. vſque ad.5. hoc autem. que contraria capiulat pei

de eius reſtitutiõe.vt.l.di.illud.S.vi.q.ij.placuit. .ſed illa pena ni exclndi . a0. .
de eius eilin ullug. g. x 3. ſed illa pena ni excindit alias auctoꝛitates aug. ſoluit. D
hãc.uel alit᷑ ibi dixit epiſcopꝰeũ pcũm ↄmiſiſſe ĩgenẽ ñ ðᷣſcẽdẽdo ad ſpecies ſyʒ c a. n. .
. NL 9„ — . — — C E . 4 . . . E . 4
hic ſpecificat.vel ibi fcã fuit ↄfeſſio epᷣo vt ſocio vel hõiñ vt deo.ð.xi.q.i.c. i 4 mo. mmaturiof kxijd i aucilam.cuin bet pets le iun

t D Lacnit.⁊c.cui ſe prius.xvi.q.i.c.i.lau.
u . ¶Prins. nota ꝙ prius debet cõfiteri ſuo ſacerdoti.licet alteri poſtmo
dum confiteatur. lau.
Cõmiſit.i.cnius parochianus eſt.ab illo enim non poteſt ligari yel ſolui.
extra de pe.⁊ re.ꝙ autem.

d Jquis. accipit notificatam non autem impoſitam quia in ia
liarticulo non imponitur.vt decimaſexta.q.vi.pꝛeſbyter.⁊.c.
cognouimus. lau.
ec Reconciliabitur. qꝛ foꝛte erat excõmunicatus vel abſolutus per
officium ſacerdotis a pnia que ei imponi debeat.lau. .

ſopoer
ſii
leer
Elagten
ſbi
enia
onſtoſr
Uneciſtn
ſhorin
ocport
lareon
hlehe,
inorlenn
Cholntte
Modic
nthotbi

kſbideri⸗
o debe
edeljꝛ x
noh.
ſus.e
MMüm dr
Aac
1
Lnpyn
bie irlin
lunn i.
Gberiwrf
odtenp⸗
ſlept
Chenten
ceſtannt,
gleſti
mortiset
Gdenrer
hocdobin
Ultrtnſde
oe gelſe
re. e⸗
ins

eo Dbe

donſilet,
5 iacoln
H.
unirdl
ignepe/
nortis al
ſticutus⸗

umcel

umrehy⸗
14 Moren
lpeſot

ſtendlen⸗

hitr
ſutntii
ni l⸗

Ninner

enn
NinlN

nvo ei⸗
ei,
un-
orene
en aun
ol
peunet
li⸗ 6di

,e

enoce
barfne
Ntince⸗

gupt

nu

i.

n

—

a ¶WBDimiſerũt.i.ni-
dentur dimilſiſſe te
b ¶NMon tu illa. mo
re humano loquit᷑.
ſemper enim preſu
mitur Z iſtnʒ ꝙ nõ
vere pẽiteat niſi eni
dens ſignum a ppa
reat.ar.lvij.di.li ꝗſ
in egritudine.h.

cViegẽit. ad
Qreamem. lre

cta via ita ꝙ nec pũ

gatorium ſentiat ꝓ
illis peccatis ꝓ qui
bus penituit.lau.
d ¶ Si quis.hoc ha

ine/ quis rb.
e ¶ Baptizat?. tibi
Oodeſſe. . de ꝓp/
ba.ad ꝓbationem.
ſ¶Non tibi dareʒ.
8.xcv. di. illud an/
tem. bhu.

D. ‚VII. Quß xxxiij.

tibi ꝙ ſecurꝰ es:qꝛ penitẽtiaʒ egiſti
eo tẽpore quo peccare potuiſti. Si
autẽ uis agere pniaʒ quãdo iã pecca⸗
re nõ potes: peccata te dimiſerunt
non tu illa Idem.
Ui egerit pniaʒ ueraciter ⁊
dies fuerit a ligamẽto quo
erat aſtrietꝰ ⁊ a chriſti corporeſepa
ratꝰ:⁊ bene poſt penitẽtiã uixerit ſi
cut ãte pniaʒ uiuere debuit pꝰ recõ/
ciliatiõeʒ qñcũque defüctus fuerit:
ad deum uaditad requiẽ vadit:re/
gno dei nõ priuabitur a populo dia⸗
boli ſenarabitur. Idem.
aus autem ⁊ cetera:⁊a infra.
Baptiʒatꝰ ẽad hoꝛã ſecurꝰbic exit

ſigdelis bñ uiuẽs ſecurꝰhic exit.agẽſ

pnĩam ⁊ recõciliatꝰcũ ſanꝰẽ ⁊ poſtea
bñ uiuẽs ſecurus hinc exit. Agens
pnĩam ad vltimũ ⁊ recõciliatꝰẽ ſi ſe/
curus hiĩc exit:ego ñ ſũ ſecurꝰ.uñ ſe
curꝰſum:dico ⁊ ſecuritatẽ do.uñ ſe/

curus non ſum:pnĩam dare poſſum

ſecuritatem dare non poſſum.a poſt
pauca:ſed uñ ſcis ĩquit ne foꝛte deꝰ

dimittat mihi: ueꝝ dicis: illud ſcio:

hoc neſcio. nã iõ do tibi pniam qꝛ ne
ſcio.nãꝗ ſiſcirẽ nibil tibi ꝓdeſſe ñ tibi

darem’. Jem. Scirẽ ñ iibi pꝛo⸗
deſſe:ñ te admonerẽ:nõ te terrereʒ

due res ſũt aut ignoſcit᷑ iibi:aut nõ
ignoſcit᷑ qd boꝝ futuꝝ tibi ſimeſcio
ergo tene certũ ⁊ dimitie incertum.
Moc at quare aug.dixerit:cypri⸗
anus ondit dicens.
Ccirco frẽs chariſſimi:pniaʒ ñ
agentes:nec in dolore delictoꝝ ſuo
rum toro corde manifeſtã lametatio
nis ſue ꝓfeſſiõem teſtãtes ꝓbibẽdoſ
oĩo cẽſuimꝰa ſpe cõionis ⁊ pacis:ſi
in ĩfirmitate atqʒ ꝑiculo ceperũt de/
precari:qꝛ rogare illos non delicti
pnia ſed morte urgentis admonitio
ↄpellit.nec dignus ẽ in morte acci/
ꝑe ſolatiũ:ꝗ ſe ñ cogitauit morituꝝ.

tem augu. in li. de pnia.
Allus expeciet qn peccar̃ñ
põt.arbitrii eni querat libertateʒ ut

delere poſſit cõmiſſa nõ nccitatem.
qui prius itaqʒ a pcĩs flinquit᷑:quã
ipſe relinquat ea:nõ libere ſed quaſi
ncc̃itate cõdẽnat.lʒ eni lamo ueniaʒ
meruiſſet in fine de oĩ crie:nõ ti de⸗
dit baptiʒatis peccandi ⁊ ꝑſeueran/
di auctoritatem. tunc enim baptiʒa/

tus ẽ:ꝗ tũc primum in cruce chriſtũ

cõfeſſus ẽ.pnia.n.ſi in extremo uite
hiatu aduenẽit ſanat ⁊ liberat i ablu/
tõne baptiſmi:ita ꝙ nec purgatoriũ
ſentiũt ꝗ in fine baptiʒaãt᷑.ſed ipſi di
tati bonis ſancte mr̃is eccleſie rece/
pturi ſũt multiplex bonũ ĩ uera bea
ritudie.illi ãt ꝗ cũ potuef̃t:nũquã cõ⸗
uerti uoluerũt ↄfitẽtes cũ iã peccat
ne queũt:nec ſic facile acꝗrit᷑ qc vo/
lũt.oʒ.n.ut pnia fructificetĩ bons
oꝑi bꝰut uitã mortuo iĩpetret:ſcriptũ
eſt ſine charitate neminẽ ſaluũ eſſe.
NHõ itaqʒ ĩ ſolo timor uiuit hõ.quẽ
ergo ſero penitet:oʒ nõ ſolũ timere
deũ iudicẽ:ſed iuſtũ diligere:nõ tan⸗

tum penã timeat ſed anxiet᷑ p gloria

dz. n. dolere de crie:a de oĩ predicta
varietate eiuſ. uod quãuis de
eius ſalute.aug.potuit dubitare:cre
do ꝗdẽ illi qui dixit.quacũqʒ hborã
igemuerit pcõr ⁊ cõuerſus fuerit:ui⸗
ta uiuet ⁊ nõ moriet᷑.dixit cõuerſum
⁊ nõ tantũ uerſũ uiuere.uerſũ quidẽ
uiuere puto:qui dolet de crĩe.cõuer
ſum: ꝗ dolet de oĩ eiꝰquã exponimꝰ
uarietate.uertit᷑ a pcõ qui iã vult di/
mittere pcũm.cõuertit᷑ qui rotus.⁊
oĩo uertit᷑ giã penas ñ timet:ſed ad
bonũ dñi feſtinat tẽdere:que cõuer-
ſio ſi cõnigerit alicui ẽt in fine deſpan
dũ nõ eſt de eiꝰremiſſiõe:ſʒ quoniaʒ
vix uel raro ẽ ta iuſta cõuerſio:timẽę
dum ẽde penitẽte ſero.quẽ.n. mor⸗/
bus urget ⁊ pena terrer:ad uerã vix
venit ſatiſſactõeʒ:maxie cũ filii quoſ
illicite dilexit ſũt pñtes vxor ⁊ mun⸗
dus ad ſe uocet. Oultos ſolet ſero⸗
tina pniã deciꝑe:ſed quoniã deꝰ ſẽꝑ
potens ẽ:ſemꝑẽtĩ morte iuuare ua⸗
let ꝗbꝰplacet. Ciu itaqʒ opus ſit nõ
hõis ſed dei fructifera pnia: inſpirar̃
ẽt põt qñcũqʒ vult ſua miſericordia
⁊ rẽunerare ex miſicoꝛdia quos põt
dãnare ex iuſticia.ſʒ quõiã multa ſũt
que ipediũt ⁊ lãguentẽ retrahũt:ꝑi/
culoſũ ẽ ⁊ interitui vicinũ ad mortẽ
ꝓtrabere pnie remediũ.ſed magnũ
eſt cui deꝰtũc inſpirat.ſi quis eni eſt
gquerã pniaʒ expectat quã dei clemẽ
tia maiorẽ ſentiẽſdei bonitatẽ ſua ne
quitia.ſed ſi ẽt ſic ↄuerſus fuerit ui/
la uiuet ⁊ nõ moriet᷑:nõ ꝓmittimꝰtñ
ꝙ euadet oẽm penã.nã prius purgã
dus eſt igne purgatõis:qui in aliud
ſeculũ diſtulit fructũ ↄuerſiõis. Hic
ẽt ignis ⁊ ſi eternus ñ ſit miro m̃ mõ
grauis eſt.Excellit enĩ oẽm penam
quã unquã aliquis paſſus ẽ in bacui
ta.nũquã in carne tanta iuenta ẽ pẽa
lʒ mirabilia martyres paſſi ſint tor/
menta: ⁊ multi nequiter quãta ſepe
ſuſtinuerũt ſupplicia. Studeat ergo
quiſqʒ ſic delicta coꝛrigere:ut poſt
mortẽ non oporteat penaʒ tolerare
quedã enĩ peccata ſũt mortalia que
in penitẽna ſua ſũt uitalia:nõ tamen
