Alitiſg aſſerelrpanan termiſſũ foꝛte remaneat nod an/ NRSTè.———— comittitur ret uc vol. padul, igmitlea
cngti tur. ut er de in inte. necti cõueniat. Ex pꝛemiſſis erus adulteriũ cuius adulteriũ aliquam m.ean tertio qñ publice eam
fni retüexliis. C.ſig, feeſte colligii q pꝛoicer nore habet ueniã dum eius copula cre/ duyxit. er e cũ hr̃et. Innocẽ.
htnelit vim nel alio mõ.l.ii recedendũ non eſt: nec in re du ia ditur eſſe licita. Illud uero leo tñ tantũ duos caſus excipit.
iſmn ſed in h differt ini certa danda eſt ſnĩia.cum aũt fides is pape de ea intelligendũ eſt que ex e.ti.ueniẽſ.⁊ põt dici ꝙ ten
e alepeet dubie rei niſireſtig nꝛolnagione: Aulto fiuond erat repudiata cuius kius eñtinei brinie⸗ guu
upeſtſ terrogatiõe partis. llegitima cõfeſſiõe iudici fieri ñ ir: reddens ei coniugale qui publice ↄhit cũ aliꝗᷓ fids
eſigne qꝛ ſiꝑtes adinuiceʒ uel legi 2 . lixii uiuebat uir: reddens ei co dat ei ꝙ eã uellet ꝑpetuo hꝛe
t auctoꝛitate calix it de in concilio apud g
oeſonn interrogat oportet ualer. teſtes aũt ji tũ. ¶ Unde in 601 agr tñ allegat ad utrãqʒ ꝑ
Gu Pparotegroges pape de aliis s elnegoclis ie⸗ rhin babiio pꝛeſere conadore muags allcgan gck maie .
idilinn Sus ponat aliqd ne ſtimoniüũ dice Ace. eſt. c. M1. e. §. hec ultima auctas. ulti.
intuni anon nideatur his que ſub eoꝝ pꝛeſentia facta no tauti eſt c coniugium: quaʒ Prn neri ſolutionẽ in. 5 bie
ditnin iterrogare. ſʒ aliud ſcunt᷑: apparet cladeſtina coniugia polluit per adulterium. ſubaudiendũ.car. vult diſtin
ES ecũ iudex introgat jõ eſſe ꝓhibita:qꝛ cũ alter eoꝝ C0/ lud uero cõmũi decreto ſʒ ca guere inter publicũ adulteri
inc, 8. lluͦi 1.a fru iugalẽ affectũ ſe ad alterũ babuiſſe no ſtatuta diffinimus ⁊ pꝛeiu umut tũc no poſſit nrichet
ii tei enlepi negare uoluerit legitimis ꝓbatiõi en oins ut ſi quis cum uxoꝛe al/ Ruaru ntorcnltn de ickon Z
üri n q ix graue. bus cõuinci nõ poterit:quibus de/ ic s couiuentefoꝛnicatus fuerit ee ile⸗ Di⸗ ninennealüͤſt
nin h . Lemäcat.5 etiã fficiẽtibus iudicis ſentẽna rite abſo Gene marito: ſynodali iudicio 34 roee 5reri
Ant pen Pissgtteſteis urne reati adulteriiuterazinchr. ditus ei claudatur illicitus: nco facto. ſi nec ante nec pꝰ? cog
Glu nes poõt fieri intro it: dum utroqʒ eoꝛũ uiuente aliis Blten us ei ↄiungatur matrimonio nouerit eã poſt mortẽ uxoris
it, Gao⸗cn ubience ſe copulauerint. 13 ius polluit adulterio. no cõtraher̃ põt cũ ea.ut ex ð eo
ni va mouel indicem. Xorem cniuſqa ali quam enner chꝛiſtiane religioni QAdux. in ma.c.ul.h. ba la ti
nnie dlei reneſ us cõſtupꝛauit: eo lumus en LE lue bee nerba lati⸗
. ſed an oĩa Hiertulſ guntur i apnolcalte⸗ uel
4 „ „2 ,„ . — . 1 nerati?. GW
ani ſa poſſit iudex ſup atũ. ar. ff. ꝗ petãt. tu. reddẽdũ. ff. qð vi aut clã.l.ſi aliꝰ.5. nerati⸗
. : con —— ſre j tatu.ar. ff. ꝗ petat. U. r. l in ſũma.
, euit rub eſt cr deſee aduocatoꝝ pot waer ſupplere cire n dere⸗ iqʒ. fieri. niſi lias lnor caſuũ interuẽiat quos dixi in ſi
C. ut deſu .l. vnica. e ð poſtu.pᷣ. . 2 O lacito.i.maritali a ectu.
dn eoerädenntadhgitwnles⸗ vꝛ Pen de facto poſſit ſupplẽ.xnt o Wec ultima. credit. ignorantia iuris uel facti craſſe n Saiſium eſt.
i Nrderole⸗ cũ dilecti.⁊ de ap.cõſtitutis.in ſeiſoe e berc ultni 5 Wicita. ⁊ tunc põt ea retinere primo uiro morxtuo.⁊ h ſa
ſiaduerſarius nõ eſt pns põt iudex ſupplẽ en ab entig.n. Fiaht lud.æ piudicam.i.pre aliis iudicamus. ſcere ↄcubinã meã.ſi pꝰes
gag l.ul.æ. C. ð tẽp. ap.l.i. .. ul. index naãm aclõis põt e dbend ſ ¶Elaudat᷑.ar.qꝙ ſi iuraui decetero nõ cognoſc
V. ff. de redibi. bouẽ. 5. aliqũ. ? e de cõceſ.p.nõ na.·ex ꝑte.

ꝙ iudex nõ põt ſupplere de facto niſi aligꝗd in pᷣſentia ſui aciũ eſt. ut

. ceie denbina .
cũ ea cõtrahã ⁊ cognoſcã nõ ſũ periurus.quia per iuramẽtũ illicitus ad

KKſ 2

Lau:

tantü mihi claudit᷑ quia nõ intellexi niſi de illicita.arg.xxcii.q.v.humane.et
nõni etiã plura ar.xi.q.iii.qð predeceſſor. .
a ¶ Cõuenit.in duobꝰ caſibus tantũ.uel cõuenit.i.nõ eſt honeſtũ.
b ¶ Hic ſubaudiendũ.i.in hoc loco.in.c.i.hnius qõnis.

c Peracta.qᷓ;tũ ad primũ.c.⁊ ad finẽ ꝓximi ſuperioris.c.⁊ ꝙ dicit ꝑ acta

ſupple uel incepta.arg.ex de
eo qui cog. cõſang. ueniens.
d & Penitentia. hoc qtuʒ ad
illud.c.deniqʒ.
e Viuente.in his duobꝰ ca
ſibus etiã ſi mortuo niro eaʒ
accepit eſt ab ea auẽte aplica
ſeparandus.qꝛ hic ꝓhibitio
perpetua eſt. exr de eo ꝗ dux.
ſignificauit nobis.⁊ ex e.cuʒ
haberet.
f Eilatũ.niolaſſe.quid ſi
L Inõ niolauit ſed dedit fi-
deʒ ꝙ remanebit cũ ea. dicit
h. ꝙ re nõ nacante nõ debu/
it ꝓmiſſionẽ recipere uel da
re.unde nõ poteſt cũ ea ma/
nere.ar.ii.q.i.in primis. ibi
ad malachitanã.Alii dicunt
cõtra ꝙ canones nõ uidẽtur
loqui niſi de adulteriis.opi/
nio.h.corrigit᷑ ex e.c.ulti.
g Niuẽte.⁊ ita ei uinente ni
ro fidem dedit. unde nõ de/
bet cum ea remanere.ar.ii.q
i.in primis.ibi ad malachita
nam.
h ¶ Bediſſe. multo fortius ſi
eam duxit uiro ninẽte ſeparã
di ſũt.er̃ de eo qui dux.c.ex
litteraꝝ.⁊.c.cũ haberet.
¶Et anathematiʒamꝰ.i.ſe
paramus. ſic exponit᷑ii.q.i.
in primis.ibi adm alachita
nã.ut.xxvii.q.ii.de cõiugali

le ¶ Jaquilſ.in ꝓximo.factũ
recitat. maior tñ ẽ cõtra
eũ preſumptio ob hot.

Seruabit᷑.ſ.ꝓrxi.q.vii.hi
qui.cõtra.ſed illnd ex rigore
iſtud ex mi ſericordie diſpen
ſatiõe.nel ibi de cõtracto hic
de cõtrahendo matrimonio
uel hic de ſimplici. ibi vᷣo de
inceſtuoſo adulterio.
m ¶ RKegula hendi.ſ.matri
moniũ ut cõtrahat᷑ cũ illa. et
qð dicit ſi expedit.hoc iõ diẽ
ſi timeat᷑ lapſus iuuenilis in
continentie.nut.xxxiii.q.ii.in
adoleſcentia.
n Oeccidiſſe. H ipſo nt cõiũ
gerenĩ.alind ſi caſu qꝛ forte
inimici ſunt.uelex alia cauſa
tũc ducere poterit nxorẽ eiꝰ.
er de cõuer.infi.laudabileʒ.
S. ad h. ubi ẽt arguit᷑ ꝙ ſi an/
ie baptiſmũ machinatus ſit.
poſt baptiſmũ cũ uxore defũ
cti nõ pᷣhat.⁊ ita hmõi pecca
ta nõ delent᷑ in baptiſmo. et

nota ꝙ dicit occidiſſe.vn niſi

machinatus fuerit cũ cffectu
nõimpedit᷑. puta ſi noluerit
dare uenenũ ⁊ nõ dederit. ſʒ
nec impecdht᷑ qui morteʒ viri
ratã habet dum tin nõ pcepit
lʒ alias in maleficiiſ retrotra
hit᷑ ratihabitio.ff. de vi ⁊ vi
ar.idẽ.ꝭ.cũ pcu.xxvii.q.i.c.i

„

cõuenit:ut ullus ducat in cõiugiũ
quã pꝛius polluit adulterio. Hic
ſubaudiendu eſt niſi pꝛius pacta
pnia:a ſi nihil in moꝛtẽ uiri ma/
chinatus fuerit.uel ſi uiuẽte uiro fi
dẽ adultere nõ dedit ſe ſumpturuʒ
eã ſibi in cõiugẽ ſi uiro eius ſuꝑui/
neret. Uñ in ↄci. triburienſi le
gitur. Poſt moꝛtẽ uiri nõ
põt adulterã in cõiagiũ ducere.
Elatũ eſt auribus ſcõꝝ ſacer/
P dotũ quendã alteriꝰ uxoꝛẽ ſtu
pꝛo uiolaſſeꝰ:a inſuper meche uiuẽ
te uiro ſuo iuramentũ dediſſeꝰ ut
poſt legitimi mariti moꝛtẽ ſi ſuper
uixiſſet duceret eã in uxoꝛẽ̃: quod
factũ eſt.tale ergo cõnubiũ ꝓhi/
bemus anathematiʒzamus.
¶ Item in eodem.
Poſt peractã pniaʒ poterit uidu
am in ↄiugẽ ducere:quã uiro niuẽ
te per adulrerium polluit.
Jquis uiuẽte marito cõiugem
llius adulteraſſe accuſat᷑ ⁊ eo
in, pximo defuncio:eandẽ ſũpſiſle
dinoſcit᷑:oĩmodis publice penitẽ/

tie ſubiiciat᷑:de quo eriã poſt peni

rentiã pꝛefatã ſi expedierit ſeruabi
tur regula: niſi foꝛte ideʒ uir aut

mulier uirũ qui moꝛtuus fueratoc

cidiſſe notet᷑:aut ꝓpinquitas: uel

alia quelibet actio crĩalis impedi

at:quod ſi pꝛobatũ fuerit:ſine ulla
ſpe cõiugii manearperpemoꝰ cum
pnia. tẽ ex cõci.elibertano a⸗
pud uermerias. Palea.

Jqua mulier in moꝛtẽ mariti
lui cũ aliis oſiliata ſit ⁊ ipſe vir
aliquẽ illoꝝ ſe defendendo occidit
ſi pꝛobare poteſt ille uir eam reã
eſſe conſuii: poteſt ut nobis uidet
ipſã uxoꝛẽ dimitter̃ ⁊ ſi uoluerit ali
am ducere.ipſa aũ inſidiatrix pe/
nitẽtie ſubiecta abſqʒ ſpe coniugii
maneat. ¶ Iẽ ex cõci. elibertano
Poſt penitennam reconcilietur
ad cõionem nidua qne mecbumſu
um in uirum accepit.
Zaaan ilertt uidua mechata2
oſtea eundẽ habuerit maritũ
poſt quinquẽnii ẽpus:acta legiti
ma penitẽna placuit eaʒ ad cõionẽ
recòciliari. ¶ Sed obiicit᷑:dauid
cũ berſabee adulterium cõmiſit:
moꝛtłẽ vrie machinatus eſt:⁊ tamẽ
eandẽ berſabee poſtea duxit ĩ uxo
rẽ. ſed in neteri teſtamento multa
permittebant᷑ pꝛopter infirmuatẽ

o & Per petuo.niſi ſit iuuenis.nt.xxxiii.q.ii.in adoleſcentia.⁊.c. antiqui.et
c.interfectores.xxxvi.q.vi.ſi duo.
p ¶ Iqua.alias ẽ.ꝭ.reſpicit hic.ꝭ.precedentẽ.hic ad ſubaudiẽdũ nbi tria
dixit. ⁊ ad ea tria introducit capitula.
q o.Poſt quinquẽnii.ſed nõne pro adulterio.vii.annis debet penitere.ſſic.ſʒ

ſunt arbitrarie penitentie.

T ¶Sed ohiicit dauid.hanc hiſtoriã habes.l.di.ꝭ.eccleſie.
¶In neteri.planiꝰ dixiſſet ꝙ ideo fuit matrimoniũ inter dauid ⁊ berſabee

vo bigamo ad neꝝ bigamũ.in fine reprehẽdit quoſdaʒ qui dicebat

quia eccleſia nõdũ prohibuerat. . ⸗
tPermittebatur. nota hanc permiſſionẽ cõparatiuã eſſe. erat eniz Ham
utrũqʒ malũ.ſed vnũ minus quod permiſit ne maius cõmitteret᷑ cPns:
ſ.homicidiu.ſimile.j.xxxiii.q.ii.ſi quod uerius. . ien 4
u AOalens.xxii.q.i.conſidera. ee
x Infirmitatis. niter
. , . qꝛ ñ fuit peccatũ da ifnan
que in euangelii perfectione elimi nuid ſue improbita⸗ uto⸗
nata ſunt: ſicut permittebat᷑quibꝰ tis eſtus ſed umbꝛa it
ſibet dare libellũ repudii ne ꝑ odi miniſterii de peni. iihn
um funderet᷑ ſanguis innoxius qãq di. iii.illnuldld. ible
poſtea ĩ euãgelio dñſ pꝛobibuit di Significatione Gituik
cens: uxoꝛẽ auiro nõ eſſe dimitten vani piillo⸗ tunn
dam: niſi cauſa foꝛnicatõis. quedCa tat᷑ mann lorri i. alini
permittebant᷑ cauſa infirmitatis et chriſtus qui fortit ni
ſacramenti fuiuroꝝ:ſicut dñs ꝑymi sSbellauit aereas po –W
ſit filiis iſrael offerre anialia ſibi ĩ teſtates. vrias lux Pouc
ſacrificiũ:que in egypro conſueue mea deus. ſignifi Pela
rant ĩimolare demonibus malens kercläauiiſ gifo
eaſibi offerri quã idolis etut eſſet en Lenangctiil⸗ unnho.
illis ſacramẽta futuroꝝ: ſic ⁊ berſa creatus fuit quẽ eti rene
bee permiſſa eſt duci in uxoꝛẽ non am deus ſuperauit uſun
magis cauſa ſue infirmitatis quo berſabee interpre/ iht
qʒ ſignificatione futuroꝝ: ſed eſt tat puteus.vii.⁊ ſi kun
alia ratio: quare uxoꝛ defuncti bu/ gun ear rcheſ⸗ Rnd
ic nubere nõ poſſit. generaliter eni ſepnifiormis gfe. et ſanenl
pꝛohibent᷑ uiri ⁊ mulieres frequẽ/ xp ih
ir ur regne po copulata eſt. ut nnſblah
ler matrimonia ↄtrabere.vnde in xxxii.q.ii.ꝭ. his ita uden
cõnubio ſecũdaꝝ nupnaꝝ pꝛeſoyy/ i.cũ prius adhererʒ ſinrai
teri intereſſe nõ debent: ſicut in ne vrie.i. diabolo per finnn
oceſarienſi concilio legit. cultũ idolatrie. Urrre
Jides ꝛ⁊ cõuer ſatio penitẽtiã bꝛe / b ) biaren rn
uiat eoꝝ qui frequẽter ducũtuxoꝛc eur luls ſ —
bis qui frequeẽter uxores mul bodie. (vnam md
O HHHõ cras.aliã niuẽte pꝛi nget
ducunt : 1 de his qui ſepius ma. de talibus ſecũ renes
nubunt:tempus quidẽ penitentie dis nuptiis intelli ſeuſet
his manifeſtũ conſtitutũ eſt:ſed cõ gas boc.c. deſet⸗
uerſatio ⁊ fides eoꝛuʒ tempus ab/ e Teno. pnie. ze
bꝛeuiat.pꝛeſbyrerũ vo cõnubio ſe d Bebere.. dide 5 CIn
cundaꝝ nuptiax intereſſe nõ debe banxi g iti teugal nin
re: maxiĩe cum pꝛecipiat᷑ ſecundii dar c eii Uielligas nien
nuptüs penitentiã tribuere. quis intereſſe per cõſen⸗ (ſile
erit pꝛeſbyier qui pꝛopter cõuiuiũ ſũ. uel etiã ut bene hinn
uis Sſennige nupitts: Item io dicera. a i ſih Une
bannes chꝛiſoſtomus. ej¶Ac rõe.i. ſim mriibee
I nerifarig paer rarz li rõe.ſiẽ mo ginri,
Secudũ ueruang rõem foꝛnicari ſes ꝑimiſit dari l ſaun
cuincit: qul ſecuda ducit uxoꝛem lũ repudii nt nitare nubont
Acrõe a apoſtoli pꝛeceper̃t tur homicidiũ: ſic inte
ecũdas adire nuptias ꝓpter apoſtolus pmiſit ſe D
incõtinentiã hoĩm.nã ſecũdã ꝗdeʒ cundas nuptias ut i
acciꝑe ſᷣm pꝛeceptũ apoſtoli licitũ uitaret fornicatio. (t
eſt. vᷣm aun aeltaris röem uere oꝛ f C ieſumno⸗ n
nica:io ẽ:ſed cũ ꝑmittẽte deo pub dlſgi
lice ⁊ licenterꝰ cmintikeitt boneſta Es batt repockiatz D nnn
foꝛnicatio. pplerea bñ̃ dixit xrprüs g Micenter. arpe ſan
in euãgelio:qꝛ ꝰ moyſes hoc ꝑmi⸗ nã tẽporalẽ ñ patie
ſit ⁊ nõ pꝛecepit.aliud eſt eni pꝛeci bantrr. tenih
pere:aliud ꝑmittere.quod eniʒ ꝑ h ¶ Qnia. ĩſpicit H nc
mittimus nolẽtes pꝛecipimꝰ quia aliũ locũ mathei. itl inul
malas hominũ uoluntates ad ple ludſquos dena e⸗
nuũ ꝓhibere nõ poſſumus. YJe,y narct. quo andito:
hieronymus de uirginibus. birerunt phariſct. ün
At uitet᷑ periculũ foꝛnicationis ſe ¶quid ergo mãdanit an
da mairimonia cõcedunk. mopſel dare libellu an
Momõ vᷣginibus foꝛnicatio negndi ſio unels
ad duriciaʒ cordis ſte
neſtri pmiſit nobis dimittere urores ur̃as.q.d.nõ pᷣcepit cũ ſit ma i
lũu.nõ eni cũ ſit malũ ſine uicio ẽ qð ignoſcit᷑ nõ pᷣcipit.xiii.d.nerui kin
i Precipimꝰ.i.ꝑmittimꝰ.ſic ponit᷑.lv.di.ꝗ partẽ.i.diſ.dño ſancto e
le ¶ Vomõ.nirginibus.caſux.hiero in h.c. redarguit eos qui ſi n
mul plures habẽt nxores.primo exẽplo ſamaritãe a dno re
prehenſe. ſecũdo rõe inſtitutõis cõiugii. tertio exẽplo lamech inde
grauiter puniti.quarto utendo argumẽto a minori de lamech:non

r 2 ⁸ 3
Queſtio 1.
5anas aſcat᷑ ab eccleſia.
. „ 2 » caſu. , „ P U erũ.lxxxi.di.c. — „ n accipiat nec ð . icor⸗
rimonia nõ eſſe cõceſſa ebergannsniei aduſti EMon meretur accipere. endarmt vaftone merenteſt dainxmiſer
ſecunda matrim in eni ꝓpter ſe nõapp r prolem. gq. eretur accipere quian ſ;. hoc reſpicit pnci
ſe. matrimoniũ eni/ fornicatois ⁊ ꝓpter prole ſi non mere Quãqᷓ;. hoc reſpicit pᷣ
honn erfe etendig cã niaiae ſornient in euãgelio. ſʒ Hierozel y; diter ratione obſequij. r. redenand ſe⸗
hniir ean imo dixit ſe nõ habe din mente habuit. üda matrimonia zhere, di⸗
L icens. ir ð in men da matrimonia ohe
b ¶ Bicens. im ore ꝓtulit mulier ſed q öſtat licitas eſſe: cu mortunn ille vicue
rit hoc nõ qð in i auctoꝛitatibꝰ cõſtat licitas e⸗ cebãt e Sratenes
nin erebat in corde ſe it nuptias: et rũ aucto iſeiuſ datur intelligr. cebat oinchdg
Nad geri babere. unde nis periculo concedit denlondan ut ex uerbi dpamachium. mortuis maritis infide e
G 1 i. eiꝰ di 4 er Ai im . ides iaʒ viduas iuenie
nfnarween ur rnabile ieAnober enn pi⸗ Recbue nec gres:ne deĩceps nu e⸗ lavidn are rontente
ein Et. 6putas etitur: ita eodẽ foꝛnica atri/ lemnande. ðMWMDĩK
gien dnu⸗A aune con ao Gecallenlculs ſerca poni lʒ e renndemmn aures obne Arn. quibꝰ. ſ. reatnonije⸗
1 II ſic ſenti monia cõtrah AInEtii ſſe quã mei: æ uideãt me . Verũ. magiſter C. une
diiſ re dixit. ni ſic ? ĩos.i.tolerabilius eſt uni das nuptias tert . . õperentius intelligit
.Hn tu. ⁊ ſic lurios.i.tole ſi Cun ſecũdas ⁊ tert / tis.ſed cõpeten T
iinene pheta es ie alind plur itutã eſſe uaz mu lis. ceſſiſſe qui ſe 5 41 OODe xemplũ de la
dic alin ini pꝛoſtitutã eſſe qua no con i: pꝛimum de illicitis alit exemplũ
nſene, ech ul di mim bꝛonhituna en lio ſamarita ias non damnaui: 5 cõgruet qre tã aſpe
“ ᷓ ificat po idẽ a illa in euange frengo as nuptias iri Idem mech nõ cõgruet q̃ᷓ
lſn nor ſign 8 intẽ quidẽ? illa in ſe dicens mairimomu. Ide hierony. cuʒ au
tid qð intẽ 7„ rituz habere Se potui danare . triga ra ꝓponeret hie en
inenn lius dici ;ᷓ id adð na ſextũ ma öſituir eiꝰ P at . OS Imo nec li licita fuit nõ vi
e it dicere: ; id qd . ino ꝙ nõſi NHõdãno bigam ctoritate ap
en die miſtegt. ad⸗ argnitura domnno pnoͤſit eſt idici poteſt occogamos.
zu . . ritoꝛum os 7 ſi dici pote li deo.
1eſe uox ſigni jj. g.i ienim numerus ma mos 7 ꝛ2oclamo li iant. obtrectatores
i cõtra illud.xxii.q ubienim! ꝛopꝛie unus eſt eſſe de dem ego nunc uoce pꝛocle biga u οPerian önare ma,
in Pisaht Pͤre. du. bbinir auip ſaa pꝛincipio in unaʒ bera non damnari in ccleſz de ꝗ dicüt me d
4 . . . . „7 . 17. . . . .
itt in ambiguo. u ſiſtit: una co ſt. ⁊ erunt inquit duo ärnnonectrigamn k: nit ice trimonia. hie uel. ix. ne
lti ral ens arilih uxoꝛe uer geze tres neqʒ qua u irtoaiiunn uomogg⸗ x gamos hie ibi dicit
“ ? alios ſimul hal ĩ carne una:nõ res quin ito nõ nubere. ¶ Itẽ quis ven õ licet. ut ĩ
E s leande, arne anen ondua ſi rqz⸗ ſccugo iconirn adnerſarins legi Pirno anorfet Lonezſk
8 i .Ut ex R * . E C . gug. l,„LI. aut. . ſüt
afſat 118. ar. ꝛimus lame dDuas . .— ut. col. i. ſed illa correcta ſũt
aegli Pihamm ſabeces bomicida orkraraclum biga Veohbermrum. , ſicut ⁊ pꝛima li iepieerne reees
Benad A. it inſi/ R 02 es: e æI E ſʒ etiã vlteri
nftet maneneinl ſi dinſtvrcree l boclini vene d cita en aobanir: feminã ppaj gubngeeſgane rle⸗ g.
nnci icat cõſentio ĩ nos it: de altero ſeptieſ: de⸗ Eus maſculi ſa nupniali nuhti⸗ ſi. boues. F. i. ff. ð leg.
(hiee dicat cõſen leuit:de a ies' uindicatum i generis cauſan P. de v. li. bot ſi qs decẽ.
hiſen iſi forte alter eſſet eſies ſepties uin SEi gandi gener ſecũdas nu/ iij. fideicõmiſſa. .. ſi qs de⸗ †
W döiangaines ſamn ſepmageſies ſept numero tãmʒ itate coniunxit: ⁊ ſecũdas mi 1.e⸗ caſtitate. caſtital
NAdin anguineus. tune :quantũ diſtat in zmere caſtita teſtamẽto “ 12. caſ ſcã di
Habhene ſo atri⸗ eſt: q 5 ſit bigamia . unoquoqʒ int ↄiugatoſ qᷓ ſe
GH orte teneret m ĩ crimine quã ſancta ſe⸗ ptias que in unoo e monſtra — 6Wl Oingat 6t eo⸗/
ene. moniũ cuʒ reliquo. Bn crinn ue bigamuse cle ermittuntur licitas eſſ⸗ j epiſto⸗ xxx. di. H Eepſentn r E.
Ebogn ldic ubi numerꝰ binc oſtenditur ꝙꝙb dẽ apoſtolꝰ ad pe iſuper pꝛimã ep ñ ↄcubitꝰdici caſtitas.
ſitgti ctdi oaliquis bi rum eligi nõ põt.⁊ idẽ ap turᷣnon uit. ¶Item ſi 85 rrrrdi nicena.
*R ncbeſt⸗ virg. ithymo. uidua aauitelleze unius lam õ eiꝰ nõ b Permiuͦt bemit
ititie. rie vnusẽ.i.xpᷣſ lx.ãnoꝛũ qu odn l ſecundus ittũtur qũo dr̃ apl s ꝑmiſiſ
cen unus. Ix. anoꝛ eceptũ de icit pꝛimus ue mnmittütur quo ſſuz eẽ oñ
Albreti 2 ſiſtit. qꝛ in min hic cõmune pꝛ dicit pꝛi is diff iniendũ iſit. i. pmiſſuʒ
n eſſe deſiſtit. ? uiri uxoꝛ. hic aſcuntur „ nobis diff inien ſe. dic pmiſit.i iptis. ꝓpter
D“ eo deficit ſacramen his uiduis que eccleſie paſcuntur uel quartꝰ. necnol ſtolus:un dit redigẽdo ĩ ſcriptis. ꝓpter
ef⸗ is uiduis que e ſpꝛeſcribi ö diffinit apoſtolus: u qui dicebt ad vxorẽ
% tũ xpᷣi⁊ eccleſie. iſ: iccirco eta P ſtᷣ quod nõ di 1 pti uoſdã qui dicebat ad vx
. . . oſyniſ: —. aupe/ elt beo dänare nupti/ qu Edũ cã incõtinẽtie.
nuſi XFres ar mi · elem ille tantum accipiant pan ge necullas debeo dãnat ferre nu nõ accedẽdũ cã incõt it. ver
wei nor numerus qiz tur urille iam laboꝛare nõ po :nec eis uerecũdiam inferr Dod ſi dormierit.
Sor Ne reludit maiorẽ qñ 'cibos que iam . du 38: nec eis uere ſtſe teuira non 1 apoſtoli.
gin ongchge de nunr ſhmmag onſiderg aascſi merohtgtig. diinrekurernode d ui naluze bic arg
fginelu leſti. licet.in fi. os habuit uiros etia . tipes ñ danau 4 tũ neqʒ nubẽt õlicet alicui di inire gel de
ſn . . leſie ip . ſle eſſe ſʒ tan no lic. lexciꝑe qð canõ
ſentſi e ¶ Primus. hec di decrepita ⁊ egens eccleſie ſtix illi non po ec cõtra hũa terminareul excipe der
W Prunns. hee di iper. ſi autẽ panis il bent᷑. unde nec cõtra 6 excipituł diffinit uel d
limn ctio pᷣmus nõ ↄſtru acciper̃ . ſi neqʒ nuben deo dicere nõ excipit ul diffin
har dr meretur anto magis ſdie ſenſum audee . ix.di.ſi romanoꝝ
.⸗ itur cũ hac dictione llitur elemoſyne qu ne uerecũ bãt nec ex minat.ar. xix. di. lire ii
Nieiſnme ſanguinarins quia toll lo deſcendit: quer 11 ut quoties uoluerin igs cõ 8. xx vij. q. ij. lex dinic.x. on
tr 5 ſnit celo de iolati utq 5 ſiibet nuptia no lʒ. . xvi. · i. ſüũt non
ffdeſeree Lamech nõ fnit pᷣ/ qui de derit:reus eritu 41 ꝛde meo quotal iuire: hoc ·,.ſino .
ſtoentoald icida ſed igne comederit: ini: quã/ C0 icitur uniuire: . .nr..
a aicofut pons anonis cRie ſupre po drc 30 bennor autez eritſi mulli ela eonſinviſti. r.
Aunnchl — 1 teſtim C . N7Om * . fſij i.idolatri „Colyv. Ole
niſtit. inat uiduis cõcedin ſicpermanſerit. liqua non xxvii lica. 2. S. . q. iii. ſal
opni⸗ niſit. idẽ eſt ſui in quibus ãr: quidã inter Aod autem aliqu no ſi euãgelica. H videt᷑. ſʒ
zent. ubãt:qu 5 o . l ui: S. xxii.q.v. vie „ 22
gnuptuet. f Atqʒ. qð idẽ eſt ſi uelint:denuo nubã . amiſ NE eda nubere alicui: tor. 7. S. qſitũ. ſ. öcõ.
m 5. j 8: quas amiſ ſit cogẽda Z ar. ff. de teſt. l. qſitũ. j. ð
ſorniate Kathacliſmi. ſup bis uidui ſuper epi Zar. ff. de igo non
de 9 l⸗ Prarb ꝛetant ſuphi⸗ at fides chri ambꝛ. teſtatur: .ii. liquido. ? intelligon
Hian rxiiij.q.iij. annõ öð3. p aritiſ ſic inuener ionẽ Hamd. dcoꝛinbios di.ii·liquido. e onem
ſing ſz hic narratur res ſis maritiſ i in expoꝛtationẽ lã pꝛimam ad coꝛinthio licet iniuſte ? maleõ
n dut geſtaeſt ibimi ſti. Nerü hoc eũ if enon in cdhd – cui vult tantũ in dño ð canont᷑.xxxiii.q.ii.quos
7) niſehin; erea uicualis continentie inceps nup ſnateuchn⸗ bi aptũ putauerit illi dens
n . . 1 — — 1 . „ . —— *
nutt mlaneeh mnhlet natione ſecce deriflenaas multo ideſt quem ſibi ap e MNõ dänani pendt. eneiff.
M humani ge iarũ putamu V ando aliquis qui t.ff. de
nliinn peccatũ hum tſ⸗ tiarũ pu ngi. eſt ar. ꝙ interrogando aliquis do non. ut.ff. de
Ker amnenn S Peaentdeberelandleretar: wirerrogaudoganta
i luiſer aduentichꝛi a catha quod?cireñ. ? cliſina quod ẽ ꝑs eerae anakieraidi icks Sfuturs otraopi, ppariſe
nnin in. iſmi.i. diluuij. a catha quo eorrcep. nõ vider ar. ). xxii.q.ii. gãtes reſurrectionẽ fururã⸗ ſ. ꝙ debebãt cõ
Lathacliſmi. i. di excep.n ione. ſaducei negãtese . 6 ſtatn. dicebãt. ſ. ꝙ
Nend 5 Ee ſi circũquaqʒ diffuſus. ſczʒ chaim f ¶ In reſurrectione. .boles ſ. s in eodẽ anz Ri buerat ut pha
. i les futuro oxorẽ quã hic habu .
ont lteroettlparsarg alenius Eze diamech ſeptimnʒ ab f E. ca credebant. .boies futm ccpen vrolequzhie depuerarutph
1 . altero. i. de pec upta de eo vſqʒ ad lamech di oru quie ic faciũt ⁊ quẽlibet recep cce aliqua habuit hic octo
nt 5 c. a i vindicta ſũpta d in. vij. gnaãtionibus que in iſceri ſicut ? nüc ac ſtionẽ fecerũt. Ecce aliq õ potuerũt.quã cum
ſ⸗ ¶Septies. qui x vel quia pᷣmitus in. vij. gn miiceri uc et. talẽ eis queſtionẽ fecerũt. ſoluere nõ po ja i re
e z. ſextũ ad chaim. vel quia pᷣ V 5 iſeos ↄfũderẽt. talẽ eis qneſt nã queſtionẽ turas. quia ĩ
n adã. ſextũ ad chaim itus qᷓ peeſſerũt riſeos⸗ it vxor in indicio. quã q is neſciẽtes ſcrip
rnl 1 altero. quia hamech. xvij. te oſtea ſaducei ꝓponerẽt. 3ͤ nubent᷑.ſed erunt ſicut libet enĩ debet pro
Din aSeal ldic ſepties.i.perfecte. illud. o terqʒ quaterqʒ po tione neqʒ nubẽt.neqʒ n ſcripture auctoritatẽ.x
dn de lũbis eius. ve fectius.iux i. haim. qe ſurrec eo.i.pter diuine ſc i. xxxvij. di. relatum. z. a i mfio
Pcun Septuageſies ſepties. ſ. perfect eccauit lamech p chaim. q Ex corde meo. conſenſu moueri.xxxv ndédũẽ ꝙ nõ. qꝛ ĩ mi
gh Sedruageſie ego ganabe cchfne vin lcatf q nia g . n od dicit nõ ex ſuo conſenſu ogeda nubẽ. rñdẽdũ ẽ. tia ly culpa
iie beati. lpfecti. videtur e R lamech graui⸗ fui fricidiũ tãtũ. bare guaren rſt analia lodare er ſpbͤen locubnoe e venlel
4 itus eſt ? peccatũ iũ.chaim . 9 y gaudẽ plena li bio.ut e L
Pusacemuitt duo.ſ.hpomicidiũ ⁊ adulrer DR io aimus vʒ Sacc . ille mer? excuſat eũ amrim
N plura comiſit.duo.ſ. rum:,i.maioritate. igamia de vera. . Malicopceſſerit metũ.
G m In numero gena dicit.⁊ loquit᷑ de altera bis iffa. naz illa erit
l Quã ſcã.ironice l eligi ĩ abbati
ſot n —* E onice debeat ta
ρEligat. nõ intelligas ꝙ

RK 3
grn

— t,

CLau.· X xj ¶ieſtio. iſ

ſi aũt quis deſpõſauit aliquã bñ ẽ cogẽdus ut ducat eã. ut ex de ſpõ.exlr̃is.in
caſu tñ ſub alt᷑natiõe cogit.ſ.utuł ducat eã.uel itret religionẽ.ut ex de ↄuer.
ↄiu.ex publico.nõ obſtat qðlegit᷑ er de ſpõ.reqſiuit.ibi dr potiꝰ ẽ monẽda qᷓ
cogẽda.expone potiꝰ.i.pᷣus.de h plene nõui.xxvii.q.ii.ꝭ.ſi cõcedat᷑.
J verũ.coactus.hoc non releuat eum ſi filia conſenſiſſet.

8 7
b Infantulaʒ. H̊ ſuffi
cẽt Pr ol nein⸗ videret᷑ ſi il
la eẽt infãtula.i.itra ſeptẽmiũ
cᷓᷓ hac de cã papa nõ ꝓcedit.
imo credo ꝙ ponat infantu/
la ppuela.
c Zꝑamus. H iõ dic. qꝛ ille
raptor erat.⁊ iõ de iure eam
hae ñ poterat. ar.xxxvi.q.ii.
placuit.hũc rigorẽ temperat
hic papa.
d Uoluerit. ar. q de iure
factũ nõ ẽ ꝑ ſequẽtẽ ↄſẽſũ poſ
ſe legitiari ? ↄfirmari.⁊ ẽ ar.
ꝙ ratihabitio retrotrahit et
confirmat qð pᷣus illegitie fa
ctũ erat.ar.xvi.q.i.c.vlti.
eæOQůõ ipediat.ĩtẽtionẽ ior/
danis ut ſi ꝓbaret eos poſtea
cõſenſiſſe pr̃em.ſ.⁊ filiã.
f¶ Ab ipo. ar. ꝙ teffes de do
mo ꝓdeũutes recipiũt ſʒ hᷣ fit
iu mr̃imonio. Sð
Alb ipſo.i.ex ꝑte eius.dʒ
eni ꝑ teſtes ꝓbare exceptiõeʒ
ſuã ſuꝑ coactionẽ. nõ aũt ſta
ret᷑ eiꝰſacr̃o tãtũ niſi ci eẽt de
latũ ab aduerſario.
g Jordane.ar.ei ꝗ coactio
nẽ ẽ paſſus ꝓbatiões cõpelẽ.
h Predicta. etiã rainaldus
licʒ cõfeſſus fuerit in iure eã
ſuã eẽvxorẽ nec ꝓbare potuit
nõ enĩ ſolui põt mrimoniũ ex
yvna ꝑte. ut ex de deſpon. ipu.
atteſta.
i E neptis.neceſſitatis
cæaxꝛ ſorte ncariũ erat ei
militis auxiliũ.uel forte intu
lit ei meum.
le ¶ Perſiſtit. qð pᷣſumit᷑ niſi
gs alleget de mutata volũta/
le. ⁊ ꝓbet. ff. de iur. fiſ. ſtatiꝰ
floriꝰ.⁊. ff.de pba.eũ qui.
¶Biſcidij.i. odij.
m & Rcdũdare. nõ regulaʒ ꝗ
occaſionẽ dãni dat dãanũ de/
diſſe vr᷑.nt er̃ de homi.de ce/
tero.xxii.q.ii.ſi tu.xxiii.q.
iiii.eſt iniuſta. D
nOtharius rex.ĩ ↄmoni
torio.i.ĩ epiſtola ul ſcri
ptura qᷓ nos cõmonuit de fa/
cto ſno.
o Legẽ. tenet᷑ pbsre etiã
ſolẽnitates ) regulã cõeʒ q̃ dꝛ
ſꝑ pſumit᷑ oĩa ſolẽnit᷑ acta.ut
inſti. de fideiuſſ.ꝭ.vlti.er de
ſen.⁊ re iud.ſic.ſic cũ aligs di
cit ſe emiſſe a pupillo ꝓbabit
ꝙ; tutore auctore emerit. ut
ff. de publi.ꝗqcũqʒ.S.vlti.naʒ
ex quo allegabat ſe pᷣmo du/
xiſſe gualdradã. qũo H̊ ꝓpba/
ret.niſi publice eã duxiſſʒ.cũ
clãdeſtina mrimonia n poſſʒ
ꝓbare credo ꝙ iõ grauabat
quia infinite pᷣſũptiões erant
ipſuʒ qd ſuffeciſſet.

p Perſcrutemini.hᷣ in noto

rio admittit̃ ꝓbatio in öᷣrinʒ
ar.ex᷑ de elect.bone.

q C Filia.eberga.ſ.que filia

erat boſõis ⁊ pᷣuigna engel /
trude.nt.iii.q.iiii.c.vlti.⁊.xi
q.iii.tengaldũ.
BRepphenſibilẽ.ar.ꝙ ꝗ tur

nubat:qꝛ inuite nuptie ſolent ma/
los ꝓuentus habere. tantũ auteʒ
ĩ dño.i.ſine ſuſpiciõe iurpitudinis
nubat:a uiro ſue religiõis nubat.
CNtẽ iudiciũ urbani pa.
Juramẽto pfis nõ cogit᷑ puella nu
bere cui nunquã ſenſũ adbibuit.
Juerũ eẽ cõſtiterit quod no/
bis legati ioꝛdais pꝛincipis re
tulerũt.ſ.ꝙ ipſę coaciꝰ a dolesfili
am ſuã infatulã nolẽtẽ ⁊ flentẽ ⁊ ꝓ
uiribꝰ renitẽtẽ nõ aſſẽnẽtibꝰ ſʒ ual
de dolẽtibꝰmr̃e ⁊ ꝑẽtela:rainaldo
rodelli filio deſponſauerit: quoniã
canonũ ⁊ legũ auctoꝛitas ralia ſpõ
ſalia ut infra oñdit᷑ nõ appꝛobat ne
ignoꝛãtibꝰ leges ⁊ canones nimis

durũ quod dicimꝰuideat᷑ ita ſnia,ʒ

fẽꝑpamus ut ſi pꝛiceps cũfilie mr̃iſ
⁊ parẽtele aſſenſi id quod ceptũ ẽ
pficere uoluerit cõcedamꝰ:ſinaũt
legatus nr̃ utraſqʒ ꝑtes audiat:a ſi
nihil fucrit ex ꝑte ſupꝛadicti rainal
di:ãpliuſquod ipediat ab ipſoſioꝛ
daneſacramentũ ꝙ ita ↄſtẽt hec ut
dicta ſũt:accipiat:⁊ nos canonũ ac
legũ ſcita ſequẽtes deiceps nõ ꝓbi
bemꝰ:quin alii uiro ſi uoluerit pꝛe
dictaꝰ filia eiꝰ tãtũ nubat ĩ domino
C Ecoõtra hoꝛmiſda pa. ſcrib. eu
ſebio epiſcopo. eien⸗
Va ſcĩtas requiſiuit a nobis fr
uenerande de filio adulto quẽ
pr mr̃imoniũ ↄtrahere vult ſi ſine
uolũtate filii aduln facere põt. Ad
quod dicimꝰ:ſi aliquo mõ nõↄſen
tit filius fieri nõ poſſe.põt aũt de ſi
lio nõdũ adulto uolũtaſ cuiꝰ nõdũ
diſcerni põt pr̃ eũ cui uult in mrĩio⸗
niũ tradere:⁊ poſtquã filiꝰꝑuene/
rit ad ꝑfeetã etatẽ oĩo obſeruare ⁊
adiplere dʒ.hoc ab oĩbꝰ oubodo
xe fidei cultoꝛibꝰſancitũ⁊ a nobis

tenendũ mandamꝰ. Itẽ ſacra-

tio regi aragonum.
Quoꝝ unũ futurũ ẽ coꝛpus unus
dz eſſe 1 animus: at qʒ iõ nulla ẽ in
uita copulanda alicui.

0 E neptis tue coniugio quaʒ

te cuidã militi daturũ neceſ
ſitatis inſtante articulo ſub fidei
pollicitatione firmaſti: hoc equita
te dictãte decernimꝰut ſi illa uiruʒ
illũ oĩo ut dicit᷑ rẽnuit:a in eadẽ uo
lũtatis auctoꝛiiate pſiſtir ut uiro il

li ꝓꝛſus ſe deneget nuptura:nequa

quam eã iuitam ⁊ renitentẽ eiuſdeʒ
uiri cogas ↄiugio ſociari.quoꝝ.n.
unũ coꝛpus ẽ unus dʒ eẽ ⁊ aĩius: ne
foꝛte uirgo cũ fuerit alicui inuita co
pulata ↄtra dñi apoſtoliqʒ pꝛecep
tũ aut reatũ diſcidii aut crimẽ foꝛ/

nicatõis incurrat: cuiꝰ uidelʒ pecca
ni malũ in en redũdare oſtat geaz

cõiunxit inuitã:quod pari tenoꝛe de
uiro etiã ẽ ſciẽdũ.¶¶Itẽ nicolaus

—
. /

pitudinẽ ſuã allegat nõ eſi audiẽdus. C. de reuo.do.cũ pſitcaris.

E. de trãſac.trãſactionẽ.ex de do.int᷑.itẽ eſt hicarg.q ꝓpt᷑ paruita

tẽ ꝑſone nõ pᷣſumit᷑ metus illatus.ſic alias ppt᷑ publicũ locũ nõ pſu

mit᷑ quis metũ paſſus in vrbe.ut.ff.qð me.cau.non eſt.
ſ imẽdi.qꝛ potiꝰoĩa mala debemus tolerare q; malo ↄſentire

radualdo poꝛtuẽſi:⁊ iohã.ſicoliẽſi
epiſcopis. Nölzʒ deſerere uiro
quã pꝛemuſis dotibꝰ a⁊ publica at/
teſtatione duxit uxoꝛem.
SOithariꝰ rex in ↄmonitoꝛio
pꝓfitetur gualdradã ſe a patre
accepiſſe ⁊ ſoꝛoꝛẽ poſtmodũ admi
ſiſſe huberti ubi pꝛimũ diligẽn iue
ſtigatiõe ĩgrite: ⁊ ſi eũdẽ gloꝛioſũ
regẽ pꝛedictã gualdradã pꝛemiſſis
dotibus coꝛã teſtibꝰ ᷣm legẽꝰa ri/
tũ quo nuptie celebꝛari ſolent per
oĩa inueneritis accepiſſe:⁊ publi/
ca manifeſtatione eadẽ gualdrada
in matrimoniũ ipſius admiſſa eſt:
reſtat ut ꝑſcruteminicur illa repu
diata ſit: uel filia boſõis admiſſaẽ
ſʒ qꝛ idẽ gloꝛioſus rex mem teber
gã admiſiſſe ſe dicit: metu uniꝰ ho
minis tãtus rex nõ debuit cõtra di
uinũ pꝛeceptũ in ĩmane pꝛecipiciũ
mergi. in hoc certe ſe magis repꝛe
henſibilẽ ondit:in quo amoꝛẽ dei
amoꝛi mũdi poſtpoſuit:cũ nec eniã
occiſoꝛes coꝛpoꝛis ſint timẽdiꝰ cõ
tra iuſticiã hoĩem ipellentes.nihil
itaqʒ uobis aliud pꝛecipimꝰ mani
feſtatione ſua eodẽ rege cõuicto ni
ſi ut ſʒ canonicã auctoꝛitatẽ nr̃a ui
ce freti cãm illiꝰ diffiniatis.ſi uero
ninie ꝓbatũ fuerit gualdradãfuiſ
ſe uxoꝛẽ legitimã neqʒ nupniſ mo
re celebꝛatiſ ꝑ bñdictionẽ .ſ.ſacer
dotis filio nro lothario extitiſſe cõ
iũctã ſuggerite illi ut nõ moleſte fi
rat legitimã ſibi ſi ipſa ĩnocẽs ap/
paruerit:recõciliari uxoꝛẽ.pꝛeter̃a
uos ſcire uolo:qꝛ pꝛefata teberga
apoſtolicã ſedẽ bis ⁊ ter appella/⸗
uita ſe a pꝛefato gloꝛioſo rege que
ſta ẽ iniuſte fuiſſe deiectã ⁊ ui coa/
ctã falſũ cõtra ſe ↄpoſuiſſe piaculũ.

nã eo tpe ad apoſtolicã ſedẽ libel/

lũ appellatõis ſue miſit: in quo qui
dẽ nõ adhuc cõfeſſãſʒ ut ↄtra ſe fal
ſü diceret crimẽ cogi ſeſe innotuit
inſuper ſubiũgẽs: ꝙ ſi ãpliꝰ cõpul
ſaſuero:ſcitote non vitate ſʒ timo
re moꝛtis:a euadẽdi ſtudio: qꝛ ali
ter nõ poſſũ quod uoluerit dicã un
de uobis pꝛecipimꝰ ut cũ eadẽ te/
berga ad ↄdiciã ſynodũ ſic ſtatui/
musad uenerit:cãʒ eiꝰ diligẽti exa
minatione tractetis: ⁊ ſi ei obiicit
qꝙ illa ſe crimen aliquod admiſiſſe
cõfeſſa fuiſſʒ: ⁊ ecõtra illa uiolẽtiã
ſe ꝑtuliſſe ꝓclamauerit:uel ſi inimi
cos iudices illos ſibi fuiſſe teſtata
fuerit:tũc illud renouetis iudiciũ
pʒ equitatis noꝛmã ut iiuſticie mo
le nõ oppꝛimat᷑. ¶¶His auctoꝛi/
tanbꝰeuidẽter oñdit᷑ ꝙ niſi libera
uolũtate nulla ẽ copulãda alicui.
Mod aũt.poſt parentũ
põſionẽ aliis nubere nõ
Jualeãt auctoꝛitate eliber

ut.xxxiii.q.v.ita ne

t C Coõuicio. vr ᷣ

cõfeſſio quã fac ꝗs
in iſtr̃o piudicetei.
ut ex de pᷣſůpti. illð
⁊ & de trãlla. to.
ar. Z. C. de ꝓba. nõ
eplis. itẽ ar. ꝙ ofel
ſio ex ins fcã piudi
cet.ut de exceſ.plla.
ſit graue. ſed die
ꝙ pſiſtit in hac con
u ¶ ¶ Per bñdictiõeʒ
ar. ꝙ ſi gs publice
aliquã duxerit ⁊ di
cat ſe prius duxiſſe

aliam teneat pbare

cũ oĩ ſolennitate
dotis ⁊ bñdictione
eã duxerit.
x . Innocẽs. maxi
me. nã ſi ipſa forni
cata fuiſſet.h tñ nõ
poſſet ei obiicẽ lo⸗
thariꝰ. cũ ⁊ ipſe eẽt
notoriꝰ adult᷑.ii.q.
i.ſcelꝰ. ex de diuor.
gaudemꝰ. ⁊.c.ſigni
ficaſti.uel dic cũ.h.
ꝙ hic parcit᷑ regis
verecũdie.
a C Appellanit. ar.

ꝙ ter põt appellarni

in eodẽ negocio.ſic
e de ap. directe. ii.
q.i.oĩs oppᷣſſuſ.ar.

Z.ii.q.vi.ſi ꝗs in q

cũqʒ.ſed põt dici ꝙ
plies appellauit.i.
plies vocẽ appella/
tiõis emiſit. ut ex ð
teſti. cũ tu fili.
b ¶ Innoruit. nõ ꝙ
ꝑ pᷣcedẽtẽ ꝓteſtatio
nẽ ꝓbat ſequẽs me
tus.ut et̃ qdð me.cã
platũ. ſʒ nõ ꝑ ſequẽ
tẽ. ut.C.e.l.metũ.
⁊ ſi nõ fuiſſet ꝓteſta
ta nihilominus ad

mitteret ad pbodiͤ

c¶ Violẽtiaʒ. ar. ꝙᷓ
coõfeſſio facta metu
nel vi nulli preiudi

cat.xxii.q.iiii.inter
cetera.sS.xv.q.vi.c.

i.ð.di.l.pᷣſbyteros.

pñs.õ.vii.q.i.ocẽsꝗ
ar. xi.q.iii.qſgs.

d C. Renonetis. Ar.

wꝙidẽ eſt iudiciũ ap

pellatiõis ? cãe pn /
cipalis. ar.ii.q.vi.

ois oppᷣſſus. 9. il.

iiii oſius. cõtra.

ktia qõ. an.

T.fiſiſ pꝰ ſpõſionẽpi

nã ofſit cũ allis 5
hẽ ⁊ gdẽ ſi ſpõſalib⸗

coſẽſiſſent filii poſt

vi. ſi eps.ar. .vi.q

Aod aut.
intitulat

ſmdbo
raene
ſcalt
Arßoe
D
Ulthn
en

orpn

Une Ne
fihereſt
ſni ni
ſeideh.
us
bBuan
Aniecc
alten
Goggnd

Aic

prnenit
len dep
Uigſeert
Utiano⸗
dravofr
Aiosten
kortn
iktidſ
nbi
fnchle
finbit
lünrbnnn
tieal
Untr

Miri

(Chen
itert
npſß
ſufi

nneſch

tnbrn

tili
cppete

Udtentr

Drnsee

leriiſbr

iſlnin
lilrn

tent.

iſhian
FiſatiiS
1eichicee

1
7

— —

Ncürh

ed el
Fiklitih
epantiſe

tici.
Pppelnr.

fhütp
Gipeſt
d Del
vofſi
ni ſe
ſcpient
8Aeln

weinpe

eptitdd
in.

Inontni,

llipe

ptictin
Ntctcomel

ead

Celter
en
bloninen
ninlii
NrrOR
lig
ſohmn
jfuliit
tigin
nencn
löeyne
Ntrnen

evntit

iti

otdi,
ie,

7

16

latio iſta.

3 B Jqui paren/

filioꝝ fideʒ pᷣſtãtes
J eronſenin filio/
mm
b Fregerit. nõ co
pulado eos ſic iura
uerũt de cõſenſu fi
liorum.
c ¶Mõ fueriut. qꝛ
copulari volunt in
terſe.
d Bephẽſi. vr̃ B
ꝙ ſi ambo ſe vellẽt
abſoluere nõ poſſẽt
qð cõcedit.h.ſʒ ob.
e de ſpõ. pᷣterea. h.
dicit alexadrũ ibi ñ

nisnon

ſdrtltie
NeiNenn

papalit᷑ ſʒ mgralit᷑
rũdiſſe. tu potes re
ſoluere plurale ĩ ſin
gulare. Ille enĩ pu
nit ꝑ quẽ ſtat ꝙ nõ
ↄſümat᷑ mrimoniũ
nt e de ſpõ. du. du⸗
obus.
e ¶Erxcuſati. quo
ad penã ecclie: non
quo ad reatum. ex
quo opam dederũt
ne filii copularent᷑
peccauerũt morta/⸗
lit᷑. ar. de pe. di. i. ſi
cui.⁊ ve excuſati de
bẽt eẽ quo ad penã:
exquo factũ eorũ ꝑ
alios repntat᷑.qꝛ ſi
teneor aliquid facẽ
2 alt᷑ id faciat etiaʒ
ſine mãdato meo H
mihi ꝓdeſt.nut.ff.ðᷣ
ÿbo. ob.l.cũ ſeruꝰ.
nã ſi mihbi das pecu
niã ut ßuum mann⸗
mittã: ⁊ aliꝰ euʒ ma
