ſaria. xxxiij. q. v. qᷓ ſũt. in fi. maculat ſed uoluntas. Itẽ Aug. ti. . Itẽ hieronymus in epiſtola zius uel ggd i
OH paulus.vas.i. elect⸗ in li. de ſancta uirginitate. Sicut ad euſtochium. eſt filia achßon zunmmn
ad pꝛedicandũ.æ dief· nemo impudice uti᷑ corporeiniſi Wirginitas carnis non ſeruat᷑ men quia mens tota fa/ mmnce
vas qꝛ pienio⸗ fuit alijs. ui.xx ſpiritu prius concepta nequitia: ita te corrupta. cta confuſa eſt. ð pe Apet
H ideſt motus nemo pudicitiã ſeruat in corpore: 82 paulus apoſtolꝰ uas electio nidi. iij. . itẽau. ina
pꝛimos de quibꝰ timebat ca⸗ niſi ſpiritui prius inſita caſtitate. Ims preparatus in euangelio u Laldeoꝝ. cbal nun
ere in ſecundos ⁊ ꝗ ſurgunt Igem uictoriano. chriſti ob carnis aculeosꝰa incẽti/ deigroc⸗ ferocesi n i
in nobis ⁊ ſine nobis. de pe. In corpore pndicitia uiolari non ua uiciorũ reprimit corpus ſuũ: et eliguni valacen hn
di.ij inter hec ſciendum. pot: ſimens inuiolata ſeruetur. ſeruituii ſubiicit: ne aliis predicis piias voluntalcs ſſe miut
i ¶ Hliã.i.ſenſualitatẽ ſi ine e S deũ ingemiſcemibus om/ iplſe reprobus inueniat᷑:⁊ tamẽui/ gquentes nõ moꝛti⸗ An
ane t der petang⸗ nino ſuis aderit qui ſuis adeſ· dit aliam legẽ in ſuis mẽbris repu bus ſuis parcereſci rhet
18 dicit alibi.ago qdð nolo. ſe conſueuit:a aut nihil in earũ ca⸗ gnanté legi mẽtis ſue ⁊ captiuante,y unt ⁊ eſt chaldeare bi
lꝛ ¶ In lege. ideſt in peccatuʒ ſtiſſimis mẽbris libidine hoſtili p ſe in lege peccati:ſi poſt nuditateʒ gio. babylonia ciui m
quia ligat homin᷑. petrare ꝑmirtit: aut ſi ꝑmittit cũ ea ieiuniafames carceres flagella ſup iaseſt in e⸗ luei (luel.
¶ In ſemet. ideſt ꝓpꝛiaʒ fra⸗ rum animꝰ nulla ↄſenſionis turpi plicia inſemet reuerſus exclamat: ? S rroeiia⸗ narn
gilitatem ↄſiderans. tudine cõmaculat᷑ etiã carnẽ ſuam imfelix ego hõ: quis me liberabit arne ege en a
m Kute. ar. qað no licʒ ia defendir a crimine. a quicquid in de corpore mortis huius:tu te pu nus. ideſi remune,
minee minrle ne ie6 ea neccmiſit necpmiſit libido ba tasſecurum eſſe debere: queſo aa ratoocteme vil. Ilm
ecainr in maioꝛi multo po⸗ tientis ſolius erit culpa facientis: ue ne quado dicat de te deus: uir 4 Mon vocaberil Nnte⸗
tius in minoribus.C. de re/ oĩſqʒ illa uiolentia nõ/ꝓ corruptio ga iſrael cecidit ⁊ non eſt qui ſuſcii· mollis ⁊ delicata. i. inugn
uo.dona.his ſol.in fi.⁊ quod nis turpitudineſʒ ꝓ paſſionis vul ret eam. audacter dicam cũ oĩa poſ ammodo nõ ones Gcaod
maioribus dignitatibus non nere deputabit᷑. tantũ eniʒ ualet in ſit deus. ſuſcitare uirginẽ non p / in deliel 9 i nenm.
eſt conceſſu. ſibi non aude ⸗ mente integritas caſtitatis: ut illa teſt poſt ruinã. ualer quidem ibe, vinnten ia en ill lun
ant vẽdicare minores. r. C. inuiolata:nec in corpore poſſit pu rare de pena: ſed non ualet corona b Accipe moli⸗ ti ue
aerlon . —= dicitia uiolari: cuius mẽbra potue re corruptaʒ.timeamus illã ꝓphe moris P ↄtritionẽ. ine
ehe. cũfit ohraro int en runt ſupari. ¶ Itẽ Iſidorus in ſy niam ne in nobis etiam cõpleatur: c ¶. Mole farinaz. l
⁊ euſtochiũ q̃ virgo fuit. nonymis li.ii. . uirgines bone deficient. obſerua vel ꝓ paupertate. lhle⸗
o ¶ Suſcitare. idẽ dicit lex ꝙꝙ Caro non peccat: ſia contagione quid dicat: ⁊ nirgines bone:quia nel aliter. lleſſcze
virginitas reſtitui nõ poteſt. fuerit anima munda. ſunt a uirgines maleꝰqui uideritin c Mole rin nmne
C. de rap. virgi. in pꝛin. ſz nõ On poteſt corpus corrũpi: quit muliereʒ ad concupiſcenduʒ Fanicgeale nizire
ne exoculatoꝛ põt reſtituere mniſi prius corrupitꝰ fueritani eam:iam mechats eſt eam in cor a Bilcooveri. ic⸗ A⸗
xii: qnale Bud ven d, mus. munda namq; a contagione de ſuo. peritr ergo etiam mente uir eſſt cofiteni peccata lec
deg poteſt ſa regn fueint anima caro nõ peccar. ¶ Itẽ au/ ginitas. iſte ſunt uirgines male.urr ma. nie
coꝛrupta. qꝛ factũ non põt nõ guſtinus bonorato epiſcopo. gines carne non ſpiritu. uirgines e“Bennda per co⸗ ann
eſſe factũ.nt.ff.de capti.iĩ bel Hon corrũpitur pudicinia carnis: ſtulte que oleum non habenteſ ex feſſionem. ſlum fmno⸗
lo. F. facte. led m hů idẽ eſſet ſi mente ſeruatur. cluduntur a ſponſo.ſi aũt⁊ ille que fXranm ns llen
in ceco. Rñ. að bic dr nõ re⸗ Agis timeamus ne ſenſuin?ꝰ uirgines ſunt ob alias tamen cul/ H e mnin
fertur ad cer or Vdlo e teriore corrupto pereat caſti pas uirginitate corporum non ſal nifhoe ki e Cn
fiaurargne⸗ gurone er as fidei: quã ne femine conſtuprẽ uantur. quid fiet illis que proſtime nelabitur ?6. —
ideſt nõ congruit eius poten lur uiolenrer in carne: quia uiolen runt membꝛa chriſti ⁊ mutauerunt g Dppꝛobria. idie –
tie. ut aureola coꝛonet corru⸗ tia nõ uiolat᷑ pudicina ſi mente ſer templuʒ ſancni ſpiritus in lupanar. iudicij. de pe. di. i. e
ptos. H enim eſſet gᷣ inſticiãꝗ. uatur.quoni ã nec quis ĩ carne uio Illico audi ⁊ prophetam dicentẽ: S.non ia exoni rgi
⁊ iõ illud non poteſt. nt ar. de lat᷑ qñ uoluntas patiẽtis turpiter deſcende'ſede in terra uirgo baby etia mrſtioe Poh (net
pe. di.ij. F. charitas. carne nõ utit᷑ ſʒ ſine ↄſenſione tole lonis filia ſede in terra:non eſt fi/ rerrieiiticet anie cnn
¶ Male. ar. ff. de dolo.l.i. . 2
P Abalear.f de dolo.l..ꝭ rat: quod alius operat. Itẽio lie chaldeorum thronus. nonuo zrc reſoluuni ner i
n, dong. annes chꝛyſoſtomus ſup matthen caberis ultra mollis ? delicataac painppteriti temp⸗ tl
rne oleũ. i. pingnedinez HEiec peccat nec iuſticia ex opere cipe molama mole farinam diſco delcende ſdeſ de⸗
bonoꝝ operũ. uel ideſt pieta- ſine uolumtate perficitur. , operiꝰ uelamen tuum denuda cru/ ſendiiſti ab nine, 0
tẽ.xlv.di.diſciplina. Icut enim peccatuʒz opus ſine rattua:tranſi flumina reuelabitur dine virtutũ ⸗ 4 ffi
r. Deſeence vba ſant iſaie uoluntate nõfacit: ita ⁊ iuſticias ignominia tua:apparebunt oppro dſde nlere Ctr
pdicentis ad litterã fuuuram ex opere nõ ↄſũmat᷑: niſi ⁊ uolũts briabtua: a⁊ hboc poſt thalamumfi / Laſſitacten prins. nr
babyloniorũ captinitatẽ per affuerit. multi enim corpore gdez liidei poſt oſcula fratruelis 1 ſpoſi ccipe mola l. acce fre⸗
dariũ ⁊ cyrũ regẽ medorůet· teipe danarum 8
perſarum. æ exequi ſm hoc piſtumundha; moͤle
pꝛopheta ad litterã quaſdam . em mancipan
milſerias.quas pauꝑcule mulieres ſolẽt ſuſtinere.⁊ pᷣba imperatitua reſoluen ideſt molniſti.i.diſſipaſti cogitationes tnas eas eſtee ret n
da ſunt in verba futuri tẽporis. do. diſcooperi.i. diſcooperuiſti bypocriſim mã. mõenim aphan nen

— . —☚— . . 2 9
q̃lis pꝛiꝰextiteris.diſcooperuiſti te viriutibꝰ.na niriutes velamm

fbmnen
Mleniiil
nnſtckne
W

Clge

S
lu
fubnti
Müpegtet
enftgci⸗
iſin
Clee

☛- ☛

r =

„

tegreſtne
lini dl⸗.
ſennine,
Dtspopneg
Cettesnan
eſisvnn
nreſchle
Goebbybn
lbelaler
(Tonmn
diytirvnen
ſgeureiit⸗
uſeckrnm
ſlocenet
Vorre
nolliotkle
nnoetni
in eicſe
ſnwtsſgtt
lens
tri
noropynt.
Arn
Al gorpen
NA.
COis
nmnin
mnipegut
hinu
eäfren

H
Chul
ſohen.
nus
iftennen
ſpmutt
iut?
.
ehei ii
lcſrin

ſeni

ai irn
nnegen

niſn

XXXII.

ſunt anime. de pe.di.ij.ſapiens. denuda crura tna.i.per eonſeſſionẽ
denudaſti actiones tuas.tranſi flumina.i.trãſiſti per tꝑalia eis ihe/
rendo. ⁊ iccirco renelabit̃᷑ ⁊c.
a ¶ Hoc poſt thalamũ. hec littera vult ꝙ pꝛecedẽs moꝛaliter intelli
gatur. 7 eſt ſenſus ideſt poſtquã receſſiſii a ſpõſo tuo ⁊ fratuele ideſt

xpo.xpᷣs enim ⁊ ec
cleſia ſunt fratrue/
les.qꝛ de iacob xpᷣſ
de eſau ecclia. ideſt
de gentibꝰ ꝓceſſit.
xxxv.q.vi. . ſi vᷣo.
⁊: hec ſũt verba hie
ronymi.
b C Regina. i. queli
bet ſacta nirgo. uel
ſcã ecclia.
cC Beaurato. cha/
ritate ⁊ caſtitate.de
pe. di. ij. pꝛicipium.
d C Mudabitur. ne
ſte nirtutum uel bo
norum operum.
e . Et poſterioꝛa.
ideſt peccata ꝗᷓ ha-
buit quaſi poſt doꝛ
ſum relicta cũ ante
ſe debuerit ea hfe.
ſPonẽtur.i. in fu
turo ſeculo.
OC Ad aquaſ.ideſt
inter hereticos.
b C Et polito. ideſt
depoſito.
i ¶Daſe.ſ.cordis.
E Biuaricabit.id
eſt dinidet ⁊ comu⸗
let varios ſuos affſe
ctus.
Tranſeunti ideſt
demonibꝰ. nel ideſt
oĩbus oꝑa ſua quia
ibi oĩa oibus aper/
ta ernnt.
1¶Träaſennti. dia
bolo.trãſiens dicit
diabolꝰ qꝛ dicũt aie
ipſi diabolo. incur/
na te nt tranſeamꝰ
ſuper te ⁊ ibi exina
nite vſqʒ ad funda/
menta in ea.de pe.
di.iij. in ſalicibus.

n C Qus ad altioꝛa

ar. ꝙ melius eſt nõ
incipere ꝙᷓ ab ince/
pto deſiſtere. meliꝰ
eſt enim nõ vouere
iya voto cadere.xij
q.i.certe.xxvij.qꝗ.i.
nuptiarum.
o Cinitas.i.aĩa q
agit bene. de pe.di.
iiij. in domo.
p C Bemones.ideſt
praue cogitationes
q C Sirenes.i.dele
ctationes que mer⸗/
gebant.
1T C Ericij.i.erro:eſ
vel ſollicitudieſ mũ
dane 31 ugent o.
8 c ſolo. ĩpu/
L dicos.h ꝑpen

illa de qua quõdaʒ ſermo ꝓpheti
cꝰ ↄcinnebat:aſtinitregia a dextriſ
tuis in ueſtitu deaurato circũdata
uarietate. Mudabit᷑ a poſterio/
ra dorſi eiꝰ ponent᷑ infacie eius.
ſedę bit ad aquas ſolitudis:a po/
ſitoruaſe.diuaricabit pedes ſuos
omni tranſeunti ⁊ uſqʒ ad uerticẽ
polluet᷑.rectius enim fuerat hoĩuʒ
ſubiſſe coniugiũ ⁊ ambulaſſe ꝑpla
na quã ad altiora tendentẽ in ꝓfũ
dum inferni cadere: non fiat obſe/
cro ciuitasꝰ meretrix filia ſyon: ne
poſt trinitatis hoſpitiũ ibi demo/
nes? ſaltent: a ſirenes nidificent ⁊
ericiiſ. Itẽ aug.de xpianafide.
Corpore intacto caſtiias nõnun/
quam amittitur.
Ec ſolo affectu ⁊ tactu ſed a
peciu quoqʒ apperitur:a ap
petit concupiſcentia ſeminarũ nec

dicailis uos animos habere pudi/

cos:ſi babeaiis oculos ĩpudicos
quia impudicus oculꝰ ipudici cor
dis eſt nücius: a cũ ſe ſibi inuicem
etiã tacente lingua conſpeciu mu/
tuo cor da nunciant ipudica: et ſᷣm
concupiſcentiã carnis alterutro de
lectant᷑ ardore etiã in ĩtactis ab im
munda uiolatione corporibꝰ fugit
caſtitas ipſa de moribꝰ. ¶ Item
BGregorius.
Aduſteriũ perpetrat᷑:cuʒ innupta
turpiter concupiſcitur.

0— Vi uiderit mulierẽ ad cõcu/

piſcendam eam:iam mecha
ius eſt eam in corde ſuo.quia eniʒ
greco uocabulo: adulter mechus
dicit᷑:cum non aliena ↄiunx: ſʒ mu
lier uideri prohibet᷑: aperte ueri/
ias oſtendir: quia etiaʒ ſolo uiſu cũ
mrpiter uel innupta ↄcupiſcit adul
reriũ perpetrat᷑. Quod tamẽ ole/
rũqʒ ex loco:uel ex ordineꝰ concu
piſcentiuʒ diſcernit᷑: quia ſicut hũc
in ſacro ordine ſtudioſa concupi/
ſcentia:ſic illũ adulterii in ꝗnat cul
pa. In pꝑſonis tamẽ nõ diſſimilibuſ
idẽ luxurie diſtinguit᷑ reatꝰ.Quã
uis aüt uiolẽter oppreſſe pudicitiã
nõ amiſerint incõtaminatis tiñ ſe ñ
audeant exequare uirginibus.
¶.SVUnde Leo papa.
Que opprimunt᷑: incõtaminatis
uirginibus ſe cõparare nõ audeãt.

dit᷑ ſi ſũt vagi. ut. S. d. xxiij. his igi.vñ illud. auerte oculos tnos ⁊c̃.
C acente.ar. ꝙ operibꝰ loquimur ſicut ⁊ verbis.ut.xliij.di.ſit re
ctoꝛ. ⁊.xi.q.iij.exiſtimant.ex̃ de ap.dilecti.ex de ſpon.cũ apud.ſic

de le. iij. nutu.

n O Di viderit.ad ↄcupiſcendã.h.ſ.aĩo.⁊ dat operã quam põt.
de pe. di. i. c. ſi cui. .
1C Jam mechatus eſt eam. &̊ veꝝ eſt in cõingata. nam cũ ſoluta nõ

cõmuitur. ſed nũquid iponemus iſti tantam penitentiã ac ſi fctum

interneniſſet.ſic.ſed non tam granem.

8 Abſente. xxxiiij.q.i.cum

G. v

a (Adulterium. i. foꝛnicatio.

2 9 0

b Del ex oꝛdine. nota ſm veritatẽ loci uel ordinis aliquem plus minnlue
peccare.ar.di.xl.homo chriſtianus.xxiij.q.viij.occidit.s.xvij.q.iiij.quiſqs.
ff. de penis. aut facta. ꝭ. locus. xxy. q.i.nulli.S. xxxi.q.i.de his qui frequenter

vxoꝛes.de pe.di.i.aut facta.

T Ae autẽ famule dei que inte/
gritatẽ pudoris oppreſſiõe bar
barica perdiderunt:laudabilioꝛeſ
erunt in humilitate ac uerecundia:
ſi ſe incontaminatis nõ audeãt cõ⸗
parare uirginibus. quãuis enim
omne peccatũ ex uoluntate naſcat᷑:
potuerit corruptione carnis mẽſ
inuita nõ pollui minus tamen boc
illis oberit:ſi quod pomerunt aio
non amittere ſe doleantuel corpo
re perdidiſſe. Cum ergo hec que
uiolentiã paſſa eſt:pudicitiã amiſiſ
ſe ꝓbari nõ poteſt:nullo mõ cõuin
citur fornicatiõis uel adulterii cri/
men incurrriſſe. ut enim ait augu.
in libro de bono cõiugali.adulteri
um cõmittit᷑ cum uel ꝓprie libidi
nis inſtinctu uel aliene ↄſenſu cuʒ
altero uel altera contra pactũ con
iugale concubit᷑ atqʒ ita frangitur
fides que in rebus corporeis et
abiectis magnũ animi bonũ eſt:⁊a
ideo ei ſalutẽ quoqʒ corporalemꝰ
qua etiam uita iſta cõtinetur: ⁊ cer
tum eſt debere poſtponi. Item
ſidorus ſuper exo.
echatur: qui alicui preter ma⸗/
trimonii fedus miſcetur.

Dn mechaberis ideſt ne gl

quã preter matrimonii fede
ra aliis feminiſadmiſceat᷑ ad explẽ
dam'libidinẽ. nam adulterium fa
cit qui preter ſuam ad alterã acce/
dit. ¶. Irẽ Augu. de adulterinis
coniugiis.

AQui uiuente uxore ſua alteraʒ co/

gnoſcit: adulteriũ cõmittit.
Vto chriſtianum neminen re
luctari illum adulterum eſſe:ꝗ
uel diu languente uel diu abſente
nel ↄtinenter uiuere cupiente uxo
re ſua alteri cõmixius eſt femine.
Cuʒ ergo nihil horũ in iſta depre
hendatur fuiſſe: quia nec proprie
libidinis inſtinctu: nec aliene con
ſenſu:nec uiro ſuo lãguenteuel ab
ſente uel continenter uiuere cupiẽ
te adheſit alii:ſed uiolenter aliena

libidine oppreſſa uim pertulit:ap/

paret ꝙ nec adultera nec fornica/
ria dici poteſt. vnde nec aliqua oc
caſione ualet dimitti.cum enim iu
dei quererenra chriſto utx liceret
homini uxorẽ ſuamdimittere qua

e¶¶ Studioſa. non videt᷑ ̊ ve⸗

rum ꝙ tantũ peccet clericus
ſtudio ſa concupiſcentia.quã
tum laicus ipſo facto.videtur
eni ꝙ magis peccet clericus
ſtudioſa concupiſcentia.nam
tantuʒ peccat quilibet ſtudio
ſa voluntate cõmittendi adui
terium quantũ ipſo ſacto.j.ðᷣ
pe.di.i.ſicut.⁊ ita vel equnalit
peccet clericus. vel magis ꝓ⸗
pter gradũ altioꝛem qᷓ; laicꝰ.
qð ergo hic dicit᷑ referas ad
eccleſie opi.non ad veri eſſen
tiam.ſic ergo ſᷣm canones cõ⸗
mittitur adulteriũ ſolo animo
ſimiliter periurium.ut.xxij.q
v.qui periurare.ideʒ in furto
⁊ alijs criminibus.ut de pe/
ni.di.i.c.ꝓpterea.xiiij.q.v.ſi
quid.ſed ſʒʒ leges ſolo animo
non cõmittitur furtũ.ut.ff.de

acqui.poſ. poſſidere.5. ſi rẽ.

MNec adulterium. ff.de adul.
l. ulti.

d 'Biſtinguit.ꝑ contẽptum.
e 1 Cle aũt. incotaminatis.

ſ. mẽte ⁊ corpoꝛe.exẽpluʒ
xvij.q.ij.ꝭ.cum ergo. vbi vo⸗
uerat.

f Comparare. ex toto.nt ve

lint cõſecrari inter virgines.
ar. di. xxvi.acutius.S.e.q.e.
finge.nel ut habeant aureolã

xxvij.q.i.nuptiarum.
g . VDirginibus. C. de nup.

mperialis. v.nam oĩs.

1
hb¶Boleant. quia forte ꝓpt᷑

peccatum pꝛecedens hoc eis
accidat.ax.xxij.q.ij.ſi queli⸗/
bet. alias qᷓre dolebunt cum
non peccauerint. xxij.q.ij.ſi
uelibet.

i Nelcorpoꝛe.ſ.ꝑ peccatuʒ

oꝛiginale qð eſt in eis ꝓpter

qð poſſunt corrũpi.
1E

Cuʒ ergo.inſtinctu.nt cũ
appetit ⁊ inſtigat aliqueʒ ad
coitum.

I Bel aliene.nt cum appeti⸗

tur ⁊ oſentit aliene libidini.ð
Hͥ nõ.S.e.q.ij.quicquid.

m Fides.coningalis quam

alter coningum alteri debet
ſeruare ſcilicet ne cum altero
nel cum altera coeat xxvij.q.
ij. omne.

n Et abiectis.ideſt in quan

tumcũqʒ vilibus valet fides
coniugalis.

o Corpoꝛalẽ.arg. pꝛo lepꝛo

ſis. ut ex ð ↄiu.lepꝛo.quoniã
quia potius periculũ corpo/
ris q; anime incurrendum ẽ.
xxx.q.i..i.?⁊ cum alterũ eni
tari non poteſt.ar.xi.q.iij.nõ
ſolum. xxij. q.v. c.i.SF. cum erx

o.
L On mechaberis.explendã.nec etiã ob aliem cauſam. .—
q &Qui preter ſuaʒ. ? ita ille tantũ cõmittit adulteriũ qui hʒ vxoꝛẽ.uel q̃
eſt ↄingata.qniqʒ tñ large ſumit᷑ adulteriũ.õ.e.q.iiij.nemo.
r Vto. languepte.j.e.q.vij.qð pꝛopoſuiſti.contra.ſo. illud a falſarijs di⸗
ctum illud auctenticũ eſſe videtur.vel illud ð deſponſata tantũ.iſtud ðᷣ
cognita.nel illud repꝛobatũ eſt. hoc diuina auẽte firmatũ.vel verius dic ꝙ

illud de arta loquitur.

de illo qui certe ſcitur viuere.

per bellicã. .ſed ibi de illo qui neſcit vluere bie

—

CAeſo vj

Lau:
a 7. Hrrendus. ſemel. ar. ꝙ ſufficit ſemel conſentire. ut. . di. iij. in iſtis. et mine ch poſſit recipiin teſtem licʒ manifeſtum fuerit eius crimen. glut
Eviij ai; oilecuiſſimi. ar. ff. de mu. ? ho. ut gradatim. 5.i. ar. .. xij. q. gquod verum eſt in ciuili. ſecus in criminali. ut. vi. q. i. qui crimen. et 4 ſor
i.certe. ar. C. de repu. hẽ.l.vlt. C. de non nu.pe. generaliter.ff. de nego.geſ. c. illi qui. ?·. iiij. q.i.c. i.. iij. q.iij. beatus.h.tamen ſubaudit hic ma 4 ſin
põpo.ar.s.iij.q.iij.S.ſpaciũ.õ.di.lxxij.placnit. . . = xime hoc hodie eſt expꝛeſſum:ex de teſti.teſtimonin. 4D ſi
b ¶ Putat. ar. fl. ad.l.aquil. ꝓinde.ar.ff.de edi.edic.cũ eiuſdẽ.l.plerũqʒ. m ¶ Quãdiu.S.vi.q.i.illi. —
c ¶ Muta. ironia eſff. O Nicquid.co nel
d Riualem. rinales pꝛopꝛie S n —gitauerit.ar. nn
dicunt᷑ qui per eundẽ riuum cungz ex cauſa:reſpondit eis: nun Receptum domini eſt: ut ex/ contra extra de di/ n 0
aquã ducũt.ut.ff. de aqᷓ quo. quid legiſtis:quia qui fecit eos ab cep ia cauſa fornicationiſ uxor noꝛ. c. i. C. derepu nnni
⁊ eſti.l.i ſimiliter bi erquiſna imnitio maſculũ feminã creauit eof auiro dimitti nõ debeat: ideo qui dõ li.ſedilludñ tʒ. ginn
militudine luales oennieg quos ergo deus coniunxit hõ non cunqʒ extra culpaʒ criminis ſupra aumsanuen ͤcn ni
ſuetudinẽ. ſeparet. deinde ſermonẽ ſuũ ita cõ diciiuxorem ſuam uacud oeca „Knmle nalltennnt lumi.
e Incognita. an ſit iuſta uel cluſit: ut diceret neminem poſſe di ſ lone reſtaucrir ie 8 de con perpetrantes.ſicut ſnt
nõ. i.nõ ꝓbata cã æc. mittere uxorẽ ſuã excepta cauſa ſoꝛ iunxit ille ſeparare diſpoſuit: tam/ 7 mulieres. ſenk
Jvxorẽ.horribile.arg. nicationis.hinc apoſtolus aitĩ epi diu ab eccleſiaſtica cõmumone pri p MHon conueni⸗ animu
3 p lepꝛoſis.ꝙ nõ debꝛt ſtola ad corintbios. his qui matri uatus:a a cetu omniũ cbriſtianoꝝ ant. ut poſſint accu ſtiinn
dimitii. ut ex de cõiu. lepꝛo.c. monio coniuncti ſunt precipio nõ maneat alienus: quãdiu ſocieratẽt ſari de adulterio ſi zicfi⸗
ij. vñ c. . dielt e deber nari ego ſed dominus uxorẽaurro non relictcconiugis amplectat ſynce/ cruprare⸗ ſian mefu
tum en mnlien er nie. diſcedere. vnde datar intelligi: ꝓp riter 2 foueat. itaqʒ qui iam admo 4 Q¶orerdannſ un
Nun vnd eczertra⸗e: qualeſcunqʒ ſuerint nir uxor: ex niti a ſacerdote ſemel ⁊ bis ⁊ ter ut ar. adulteros tant . ia
e. c.i.ꝙ non cogit᷑ ſeg. põt in quo coniugali affeciu ſibi adbeſe/ corrigatur ad ſue coniugis nolue abeccleſia iudican. nitien
telligi in eo caſu quando reli⸗ rint: ulteriꝰ abinuicẽ diſcedere nõ rint redire conſortium: ipſi ſe ſuis dos.xxxiij.q.ij. ſe⸗ licod
quus hoc nõ petit.nam ſipe- ualent.¶Vnde ambro.in exame meritis ⁊ a palatine dignitatis offi culares.j. xxxy. q. gunſn
terethend re vner ſec ilve⸗ rõ.t.diei.iiii.ſcri. cio ſeparabunt r inſiper genero etoorm⸗ H ufuct
E.ti. . .⸗ õ õä — . .
Pirvuitrcanereanndſe vr⸗ HBrrendus æ incultus eſtuir carnẽſuã diſcidiiiugulo tradidert. Npunm ge nanle Fan
rem lepꝛoſa. nunquid poteſt. Haui ſemel placuit nũquid ur Aẽ nicolaꝰ ad ↄſulta bulgaroꝛ rnio. ſz ſecus videaf genl
videt᷑ ꝙ ſic qꝛ vxor tenet vix alius eligendus eſt: comparẽ ſuum De eodem. bm.l. de hoc not. ð. inntid
ſequi. ſed non ecõuerſo. ut.x equus diligit: ⁊ ſi muterur aliꝰ tra Nicquid mulier cõtra te co.· c. q. i. . hoc in mni umnlr
tij. q. ij. vnaqueqʒ. ecotra vi½ pere iugum neſcit cõpar alterius: gitauerit : uel ſi te accuſaue, erfibns. ſirt
denr rieini o enn 2 e non totum putat tn coniuga rit: non eſt excepta cauſa fornica/ 8indicte gua, pnfim
re deberet remoueri ab alijs. lem tuũ repudias ⁊ ſepe putas mu tionis reiicienda uel odio pꝛor/ o probatlo ut nn
ut. 5. di. vi. teſtamentũ. . xri tanduʒ: muta a ſi vno defecerit Ddie ſus habenda. Sed queritur: cum ff deteſt. tute. dno Eennue
ij. q.ij. boc ipſum. ⁊ ex de ec. ſuperduc riualemꝰ: a ſtatim inco / ſit par urriuſqʒ conditio: cur comu ſunt ticdci len
edifi.c.ij.⁊ etiã de ↄſuetudi⸗/ gnita cauſa quaſi cognitam pudo nicantes uiri cum adulteris uxo,/ t ¶ Coͤqnieſcit. quo ſucen
ne. ut er. e. quoniã. ego credo ris exequeris iniuriã. Nẽ aug. ribus non conueniant: cum econ ad eccleſiam. eccle/ Umrh
Ealteh reſlaun vebeattaller Similiter de uxore inrellinpr. na uxores in conſortio adulteroꝝ ſisaenim non iudi- Citein
Sei igsnit vebn iires⸗ B Juxorẽ quis babeat ſterilẽ ſi uiroꝶ manereuideant᷑. ¶Me bil cat oe occutis. vx miſin
dat. ar. liiij. di. ſi ſeruus in fi. ue corpore deformẽ ſiue debi⸗ ita ſcribit. Inno. popopo as enim cpen e Re
ſed ſponſa de futuro.etiam ꝓ lem mẽbris uel ceccâ uel claudam: Inutrodʒ ſexu adulteriũ pari ro, ſequimur verita D
pter alias defoꝛmitates non uel ſurdã: uelſi ꝗd aliud ſiue mor nepunitur. tem. ar. iij.q. vij. 5. 4 i
tenet ſequi ſponſũ.ut ex de u bis ſiue laboribus doloribuſqʒ cõ Priſtiana religio adulteriuʒ tria. . l⸗
reiu. quemadmodũ. fectam a quicquid excepia fornica in utroqʒ ſexu pari ratione cõ/ Cce. ſʒ po ſäcnin
8 .◻ —— tionis cauſa cogitari poteſt uebe- demnat: ſ uiros ſuoſ mulieres nõ natur. bec cltem
eſſe indieili fl. ad,lacani ill menter horribile pro ſocietate fi,· facile de adulterio accuſant: ⁊ non E ſichyſn⸗
æ. j. q. Pxi. nihil. deqʒ ſuſtineat. ¶. Item hiero. ad habent latentia peccata uindictaʒ. ꝗ deeliqgeuͤ reper uimm
h . Eadezʒ.i.eiuſdẽ generis. oceanũ de morte ſabeole. uiri aũt liberius uxores adulteras ere per exceptionẽ cuan
nam in neritate due ſut ſerni · Mon licetuiro uxorem dimittere apud ſacerdotes deferre cõſueue · n. ſ. eo. c i.er de di aere
tutes. nt e de ↄuer. ↄiu. ꝗdã niſi cauſa fornicationis. runt ⁊ ideo mulieribꝰ prodito cri noꝛ. ſignificaſti. de lle
i Pari. ar. de quibus par rõ Recepitdominus uxorezꝭ nõ mine earum cõmunio denegatur. mnunciare tamen po i
niſha Gnne debete eie iu⸗ P debere mitti excepta cauſa for uirorũ aut latente cõmiſſo non fa/ teſt uir adulter .* funn
kG Condelmonerae ad debi nicationis ſi dimiſſa fuerit: mane cile quiſquã ex ſuſpitionibus abſti men Frons acilt nltin
mm reddendum ⁊ fidẽ ſernã re innuptã. quicquid uiris precibi net: quiuiqʒ ſubmouebitur: ſi eiꝰ ceed n luer enim fümm
dam nõaũt in alijs. ut péttes tur: boc conſequenter redunda flagitiũ detegatur. cum enim par npoſſz eiconſuli. ien
ponere per exempla. ff.ð his ad femias. neqʒ enĩ adultera uxor cã ſit: interdu ꝓbatione ceſſante ui cũ acculare nõ poſ ucnue
qui no. infa. vxoꝛes. xxxiij.q. dimittenda eſt uir mechꝰ retinẽ gdictę ratio conquieſcit. Dv. itenet
y. manileſt. ꝛ.c.noluit. is dus eſt. C Item. De eodem. Cce ꝙ iſta dimitti nõua ſit. quod nõ conce in
ber nnigo rr ⸗ is Pud nos quod non licʒ ſe/ let:cu afornicatione in/ do Paluis rin⸗ wuin
nentie uir eſt maior ſimiliter mjnis: eque non licʒ niris: et nocens inueniat. Sed noſus pon e eniun kin
in accuſatione ſᷣm leges.ſʒ bʒ eadem ſeruitus pari conditione — ponatur ꝙ ipſa ſit adul ciate i en hen i⸗
canones non ad imparia in⸗ cenſetur. ¶ Itẽ ex ↄci.toleta.xii. tera:querit᷑ ſi adulter poſſit dimit / ticine⸗ Sn ntait ilti
dicantur. ut. 5. . q. iſiquis. x Comunione priuet qui extra cam tere eam cauſa fornicationis. non vij. caſus in quibus ll
vir poteſt ſtatim contrabere fornicationis uxorẽſuã dimittir. enim uidet᷑ ꝙ pari crimine infectꝰ maritus repellitur gnn
poſt mortẽ vxoris. ſed muli⸗- . nb gceuſatione ad ninn
1 4 Rerepic. vigniſuttt,ar ſialiquis contẽnit excõmunicationẽ ꝙ index ipſe fuerit foꝛnicatus.vt hic. c. i. ſecũdus ſi vxoꝛ vi werttopcnen. Wun
ſecularis ueſ dominus illius poteſt eũ pꝛiuare fendo ſuo.item arg. ꝙ ſi vt. S. e.q.v.ita ne.tertius ſi credebat maritum mmoet un. rr. ane⸗ neti,
vnus epiſcopus ꝓpter excõmunicationẽ alicui auferret ꝑꝛebendã.ſimiliter ⁊ ij. cum per bellicã.quartus ſi alter ſub ſpeclemarlii 6o ormendg i
alius epiſcopꝰ poteſt ei auferre id quod ab ipſo habet. ut.vij.q.i.ſi quis pᷣſbr. vt. xxxiiij.q.ij.in lectum. quintus ſi dedit eioccaſi en Omiri⸗ A
æ.xi.q.iij.ſi quis a ꝓpꝛio.item ar.qꝙ quicquid pꝛelatus uel alius fecit tꝑe ex- nt ex de eo qui cog. conſang. vxo. ſue. diſcretionem. ſa merel hrn
coöͤmunicationis ꝙ non valet. vt. vij. q.i. factus. z. xxy. q.i.oẽ. de conſe. di.i. pꝰadulteriũ tolerauit eã. ar. . e. q.i. ſi gs roꝛ. ee u⸗ küncen⸗ n
hic ergo.xij. q.ij.alienationes.item eſt ar. hic ꝙ poſtq; quis penituit de cri/ mulier.ſeptimꝰ ẽ.ſi adultata ẽ an baptiſma.ut erx . . nn

XXXII. Qicſtio Vij. 2 9 1
ſi alignod peccatũ habebat mortale erat.qꝛ ecri⸗ eam poſſit exceptione repellere.ar.j. ꝓxi.cã.q.ij.admonere.ar.ff. ð regn.
R 0 In Uanrn penane tentu de pe.di.yvi.c.i.vᷣſi.nam vonfalie D iannme Kenlrefec quid ſentis ſi vir eam ſibi recõciliauit ⁊ poſtea vir
en mon dalo ſi duo. adulteratur.ſi.n.vxoꝛ eũ velit accuſare poterit eam repellere exceptiõe adul-
vlene bil iniquins. i. iniqunʒ eſt. hyperbolice loquitur.ſimile.j.q. terij ꝗ rroꝛ cohniſit ⁊ ipſe nſmegde mar ſa ertlz dend r rnael.
ij. qui i. ibus. vij. q. i. omnis. iiam ipſa penituit.p.q.i.apud miſe .Hen. lic. qꝛ qdaʒ pol
enin 6 vij aui in nndns vil..1. omn piap excipiẽdo qᷓͥ nõ poſſumꝰ ↄſeꝗ
nun .C Gane ernr⸗ agendo qꝛ qui ernnen nien.
u qnaliter Ppor mari- iũ Epuni vñ cũñ iu tuã.tu ãt exigis hoc ab uxore:⁊ nõ dit vidẽdã eſt ſi ipſe pᷣofuerit
(nn cõuinci de adulte/ aliũ de eodẽ punire poſſit: vñ ci in . tex 8 rab urore debe— criminoſus.vt.vi.q.i.qui cri
Nee dn dei adulteram accuſarẽt equitatis uis hoc reddere uxori. ⁊ cũ debe unmolus yt. vng. 1. qu
n go giſe eeneanr ſniaz dto acceper̃t cuchaue ve as ĩ uirtute precedere uxoreʒ tuaz Mẽ. ar. Z.xxiij. q. iij.ſi illic. b.
enin, yxoꝛẽ ſuã a 3 bert. ute . . ego dico ꝙ viro non compe-/
nbii de adulterio. nam ſtrü ſine peccatoẽ pꝛimus lapideʒ quoniã caſtitas uirius eſt: ⁊ iu ſuab tit exceptio cũ ia ſirab ea re⸗
dllotn necuſalon nng di; in ülaã milal hine etiã in euange ½ uno ipem libidis cadis: ie faets e i.de edi.edic.que⸗
gi r vel minusc lio precipit᷑. Hypo crita: pꝛimum rẽ inaʒ uictricẽ eſſe ⁊ iuui 8 ri tur.ꝭ.ſi venditoꝛ.
. mẽ obiſelitagin⸗ eiice trabeʒ de oculo tuo:⁊ poſtea ⁊ cũ iu caput uxoris ſis: precedit eæ I dicitur intactam. ini
en lnenſeri non eguces feſtucã de oculo fratris tui te ad deũ:cuiꝰ caput es uis domũ — nn neſt Gebnaleitig
n boͦ obiſc̃ viro niiſ . Minc et iam aug. ſcrib. in li. de tu capite deorſũ pẽdere. caput.n. pir dore eriger daziße
helit eiobijcẽ adul⸗ ᷣmõe dñi in monte. mulieris nir eſt. ubi at meliꝰ uiuit adußlſt vrc F. inder. . st.
Nn. terium inceſtuoſuʒ Qui fornicat᷑ fornicatiõis cã vxo/ mulier quã uir capite deorſũ pen/ xcy. eſio ſubiecius. Iem irn
urae vel adulterium cu,ʒ rez ſuaʒ dimittere nõ potefſft. det domus.ſi caput eſt uir melius ſtrapetit debitum qui q vʒ
ütnd aliqj Pingata. Uen. Zhil iniquius ẽ quã cã for/ debet uiuere quã mulier: a prece/ non impendit.qð.n.quiſque
Htlt. ſi virecte Vun mn nicatõis dimitt ere vxorẽ ſi dere ĩ omnibꝰ bonis factis uxorẽ inris ⁊c.ar.di.ix.neqʒ. ar.ẽ.
neſ ieridno epri- ⁊ ipſe ↄ nicitur foꝛnicari.occurrit ſuam. iIL. Mis auctoritanbus mõ/ f Aggaſt t mctkcari ifſg.
ume mus accuſatoꝛ ve enſ illud i quo alterum iudicas te/ ſtrarur ꝙ adulter adulterã dimitte 1 rmus nak⸗ nii. .
actoꝛ. ff. ð iudi. qui ipſũ ↄdẽnas. Eadẽ eni agis que re non ualet. ſmur ſ . vi
ſkti pꝛioꝛ.ſi auteʒ vꝛ m iudicas: quapꝛopt quiſquis fſoꝛ Anc autem auerim⸗ 4 1 Adignantur. pengere. I.
in vultagere imodnz nicatõis cã vult abiicere vxoꝛẽ ſuã ille ꝗ dimiſerit uxorẽ ſuã ſuſtinere a pendo dis.
mellt exceptionis pꝛins pꝛioʒ debet eſſe a ſoꝛnicatõne pur/ cauſa fornicaniõis illa ui h Graui. ar. maioꝛeʒ eẽ rea
* audit. Pbai ma gatꝰ a imunis. quod ſimiliter eriã Ruẽte aliã ducere poſſit. ũ ex ꝑſona reliquẽtis. arg. xi.
e pcioereprun de femina. Idem de verbis do autem boc ſieri nõ poſſit teſtatur q. iij.pcipue. xxp. q.i.nulli.
i riium.vt ex ð oꝛdi. eming de lie 1i—n mechaberis. pꝛece⸗
ſbeeien cog. cum dilectus. mini traciatu.xl viii. Auguſti. in libro de bono coniu õ
ſz adhuc obijcit. x MNualem quiſque vult inenire vx gali diceern . Fecenpronsanrelligencfung
F rgg quo vir ꝓpam inin oꝛem:talem ſe ſeruet eidẽ. Ainculuʒ coniugii fornicatione eſt de plato reſpectu clerico ꝝ
aani riam ꝓſequitur. nõ Iducturi eſtis vxores: uate poreſt diſſolii. 2 de clerico reſpectu laicoꝛuʒ
* poteſi mulier eũ re vos vxoribus veſt ris.qualeſ Nterueniente diuortio nõ ab ar. i. . . viliſſimus. vt. viij. q⸗
—R beis D eiigunnn . vultis eas iuenire tales ⁊ ipſe iue oletr᷑ ↄfederatio nupcialiſ:.ita ut i.c. vl. ⁊ de magiſtro reſpeetn
cnen Yommbus. na ii niãt vos.quis viuẽs ẽ qui ñ caſtã ſibi ↄiuges ſintẽt ſeꝑatiʒ. n il/ daleſbnlori. nos derri ae
Aenet dicitur ꝙ in cã ſua velit ducere vxorẽ.a ſi accepturuſ lis ẽt ↄmittit᷑ — qui g et di n z mne.
mnmni quilibet ifamis ad / eſt virginẽ:quis nõ ĩtactaʒ deſide/ fuerit poſt ſuũ repudiũ cabnian. Vnc autẽ.hec q̃ſtio
eallent mittit. ſed dicimus ret. Intactã queris itactꝰ eſto. pu C Igez de adulteris ↄiugiis li.ii. non bʒ qõnem qꝛ nõ
nliß boc ſpeciale eſſe m rã queris: purus eſto.ñ enim illa Mulla ratione diſſoluitur piugi õt dimiſſa vna aliã
nn ulterlo tlenoe⸗ poteſt: 1 unõ potes. uod ſemel initũ probawuur. dneere miſi cũ mrimoniũ r⸗
mriic nio. bec n. excepiõ Idem in epiſtola ad Marentiũ Icite dimittitur nxor ob ciam pitur ⁊ poꝛ deſinit eſſe yxoꝛ.
n maerice Eier omitem arrianum fornicationis ſed maner uin, velcum ſponſa ingredi mo⸗
drerddinor. ſi ign udiciũ de alio expetere ſñ debet 4 prioris propter auofin reꝰ naſleriumn. 7e nlidenis di
mn k ficaſti.? extra dᷣoo qui de ſe iudicare 2temnit. adulterü gcuůqʒ duxerit dimiſſam ro. xxxv. q. vij. iceſtuoſi. z. .
fh ni cogaſanvro. Miguũ ẽ vt gſaue de alio iudi ob caʒ fornicationis. ſicut autẽma roTro d; de cõner. cöinga.
ni⸗ ſne⸗ ſretiond . care velit a iudicari de ſe nolit nẽte in ſe ſie neramto vegelletatdis expnblicoec extrade dinor.
hnlpün 0. ma. cuz C. Idẽ de adulterinis ↄiugiis. excõmunicatur quiſquis reus e uanto.
nai ſdeaa auen iri grauius ſũt puniendi de ad/ criminis: ita que ſeparatur a uro ¶AMterueniente dinoꝛtio. di
ung arff ni ij ulterio quã mulieres. nunquamꝰcarebit ſacramẽto con/ noꝛtiam aũt non eſt vernʒ
illi Eembhe vole⸗ MNqdignãt᷑ mariti ſi andeãt ad iugii: etiam ſi non reconcilietur ni niſi cum fit animo cõſtituẽdi
tn ..ſi publico. vbi dꝛ Ndignãt mariti ſi andedr ad, ſmortherg ſine dilceſſtonem ſ. de pe. di i di
1rt exceptio lenoci/ ulteros uiros pendereſimiles ro.carebi autem ni morii e/ uoꝛtium. dinoꝛtiũ autez dictũ
. nij vel adulterij n0 adulteris feis penas. cũ tãto gra⸗ rit uir eius. reus uero excomunica eſt a diuerſitate mẽtis. pel qꝛ
n eerten, a uuus eos punirioportuerit: dun nöisideo nunqua carebitregene, aſiabenertuotemette rue
Mincn boe ſoler diciq lia t0 magis ad eos pertinet2 niriu trationis ſacramenio etiam ſi nõ re matrimonium diſtꝛahũt. ff.
ſend. kexloquitur anado ẽplo regere feĩas conciliatus fuerit: quia nunquem repu l.ij. nec fit diuoꝛtiũ quo
Nan ſt li. oteſta. obi te nincere ⁊ exẽplo reg . natus luert pu l.ij. nec fi
Ghen⸗ vort it oteſia obi Echordi moritur deus cui eſt copulatus in ad matrimonij eſſentiam.ſed
ci lenocinij crimẽ Igem de decẽ chor is. n ig., e duble
41 vel adulterij. æ di Sicut uir capurẽ mulieris: ſicld baptiſmo. ¶. Idezʒ ſuper epiſtolã quo ad vann rerw.ſ. dr.
nhin cunt quidam ꝙ eſt ulterando granius deliquit quam Pauli ad corintbios. citer fit vel perpe e r
nacn . . ſ uxor a uiro g. v. qð deo. vel ad PS. xxx.
ſnu ſpeciale iadulterio mulier. Siue uir ab uxoreſiue uxor drsce.
ſnuti poſt lit. cõteſta. ⸗ n mechaberis i. nõ ibis caula fornicationis diſceſſerit alte mi? Repndinm.. dinoxinm:
ten nalla rep ieatio vel LYad aliquã alia preter uxore, ram babere probibetur. nam repudium ppe eſt inter
n exceptio admittai. ſponſos. ff. de ver. ſigni. inter
gen T ad ſolutionẽ ſuaʒ ſtupꝛum. §. diuoꝛtiuz.
lil confirmandã indu

. “èM . . Ecram’ ini ſitus cũ hec
nnl cunt illud.ᷣff. de adul.ſi maritus.ꝭ.pꝛeſcriptiones. nam ibi dicit n T Icite. manente. argu. ꝙ nee Deranmetd oꝛdins eat⸗ bapfint. t. ſdech
nnn⸗ poſtq; nomen accuſati fuit recepiũ inter eos.nulle Eickiptiones ad . dno ſbi⸗ kaguuneareelf . cnnon inis
ſue⸗ mittütur.h.tñ dicit ꝙ ſi an li.conteſta.nõ credebat adulterium ac⸗ di in.iiij. oſtenditur.ar.ↄ.l.di.accedens. õ lef.
nlen cuſatoꝛẽ ↄmiſiſſe.⁊ Pſtea ſciuit bene põt excipere eum. ſed tam ę/¶K ÜſFõ. MNunq. hic habes ꝙ verum ſacramẽtum baptiſmi nũqꝙᷓ in aliquo abo

Sdici ibi dẽ io fui f videt̃ ꝙ ai uc; . iʒari. ſi millies quis
ealen a. ſed intellige ꝙ admiſſa fuit de facto. reeſuſcitare 1. . linibus. ,
Purarasetnbmde. nõ. n. ſufficit ꝙ ſit purgatus.nã Iʒ vroꝛ p⸗ nique de vxoꝛe laʒari nunquid ſunt ei dia reſteinencds Nemnuanick alacon⸗
ſſen niteat de adulterio.ſi iñ viri adulteriũ velit accuſare repellit exce⸗ trahit oꝛiginale peccatum.cũ denuo app kai red . une oeig vaong wierens
ug ptione.nam cũ poſt pniam yvir poſſii eam accuſare.vr multo foꝛtiꝰ eſſe illud in ſuſcitato.qꝛ moꝛte extinguitur g eii

Cau.
tendu. gandulfus dicit no eſſe de eric. qui libertatis. mma
põt de iure.de equitate tũ ſi vacat ei eſt ſrmenierali galhn ns dei noei i Suſtineri. ar. ꝓ lepꝛoſis. ?.ẽ. e.q.v.fi quis pxoꝛem M⸗ .
moꝛtem vbi reſuſcitatio ſit ſecutura ſed potius diuinam qua mrdea B ner. nesconiatlones. actiones pel alleganonen. .
ideoque nec matrimoniũ diſſoluii nec cctera amiitutur. qd au diei Endif 1 2* MHolo.i.nolo ꝙ excuſationem mulieris alleges. . n
de naturali moꝛte ſed de miraculoſa intelligitur. tu dic matrimoniũ nbel⸗ m Aatris. i. eam traditam a matre initam. n
ſolui vt hic dꝛ cũ ſu qdã ſocietas que diſſoluit᷑ moꝛte.ff.ꝓ ſocio.cũ duobꝰ.ꝭ. m Patris. quia pa ſ⸗
igem. hen. moꝛs Gukern oi⸗ . terna. l voltate it nſlin
delet. in aut.de nup.ꝭ.dein/ .„ „ , = „ rnicatiéi facium. ſelaenn
edonnleg dadermgame dllaorrrimg ufit n anagiee ſaerrinn n Propinquoꝛu: men
de pꝛelatura. ſed baptiſma nõ indiugi n ete . Iræ, i. ꝙ pꝛopinquoꝛu e
detet mone vel aliquid alind dñs eßwio ſuo nõ diſcedere? merabiles noleſual ſi d⸗ ne⸗ etgaud ng, we genai
