boc dicemus. xyi. baſilicã conſecrari de iderat qʒ peculiis quicũqʒ fideles unrei meg Dreini
q.ii. in prin. nequaquã eam ſub monaſteriiſpẽ: lerit antiquo ꝝ canonuũ ſtatuta ſer ſioi c ln
b 2 J ex laicis. ubi cõgregatio non colligitur a di uẽt ut in epõrum ptãte cõſiſtãt.de e. ce pe erparochiali
ub monaſte oceſana lege audeat ſegregare. bis tamen que altario acceſſerint buig iaang nertang oblatio/
woraſerieg lee ¶Item ex concilio toletano. iii. tertia ps fideliter epiſcopis defe num⸗vecimarmm habenent

re. Eccleſie cum dotibus ſuis in epi/

gregem. lʒ quattuoꝛ

pi ordinationem ⁊ poteſtateʒ per

ratur. . Iem ex eode.

ratibꝰ. ¶ Itẽ ex cõci.toletano.

nt. jj.e.c. decreuimꝰ . poſtmo

c¶ Vbi gregatio. ſcopi ptte conſiſtant. Que altario offerüt: medietatem qumn uartam xiiit nobis
ſed quot hoies ſacci Ic quidam contra omnẽ au/ ſibi uendicet epũs. . õs
unt collegiũ mona⸗ ctoritatem eccleſias quaſ edi . Nnquos canões relegẽtes die autem nec er ian da H
cbop: Rdeo dro ficauerant poſtulant ↄſecrari ut do priora ſtatuta credimꝰ reno Rieluum ——l
e es es g. tem quam eidẽ eccſeſie cõtulerint uandaut de his que altario obla babebumt mlſi nelim fabrien
dey ichneraent cẽſeant ad epiſcopi ordinationẽ ñm tiõe fideliũ ↄferuũt᷑ medietatẽ ſibi reparar: ut.j.q.iij.c. i. ij. . iij.
Ed.x. boies fcaunt pertinere: quod ſactum taliter in epũs nẽdicet: a medierarẽ ſibi di uel dic ꝙ m conſuetudineʒ
populũ:ut.x. q. iij. preterito corrigatur: ut ⁊ in futuro ſpenſandam ſecũdi gradus clerus iſta dantur. ut er deſpul cer
pnio.ff.vi. bo. ap. ne fiat probibearur: oĩa ſecüduʒ accipiat tã de ꝓpriis prediis quaʒ tificari. hodie aũt cũ ſint i
lptor. .i..x. oues conſtitutionẽ antiquam ad epiſco de oi ↄmoditate ĩ eporũ prãte du- tes nihil habebũt pter cathe

draticũ.yt.j.q.iii.c.i.io. Sed

i. ii. cabi is qui di icquid dicat io. paro-
igeis⸗ ones. ſeg lonenſi. ↄtẽnũt ⁊ ad redimẽdas manſiões quartam decimaruʒ æ epiſcò

Eccleſie ⁊ omnia iura earuʒ ad or

duo ñ faciaut fami ie 7 on
dinationẽ epi pertinent.

lia: ut. ff. de uer. ſi.
ſi deteſtatio. in fi.

8* quidłaoam. Sec 3
zn m Prinere. Hie hes ꝙ Zctus tenet. ſed pactũ appoſitũ iĩ ctu
naturã Ictus nõtenet: ſic er de cõdi.ap.c.i.⁊.xvi.q.i.ſiquis laie⸗

Tex qui de.uel vo.iſinnãte.ᷣſic.ſ.ð con.di.i.ſiquis baſilicã. Sed ob

iicitur: nõne qnilibet i traditione rei ſue põt ponere legẽ quã nult:

que uiſitãtibus debẽtur clericos

pus aliam pro ſe:alias quar
tas duas retinet epiſcopus ꝓ
fabrica ⁊ pauperibus: ut.xii.
q.ij.conceſſo.⁊.c.ſe.de aliis

redditibꝰ nihil hʒ ð conſuetudine generali ? preſcripta epũs.lʒ predicta.c.⁊
alia nideat᷑ dicere gᷣriũ.⁊ ita fuit ſniatum ꝓ epo bononiẽſi eccleſiã ſciĩ io.in
perſiceto.⁊ H̊ͥ uidetur expreſſũ.xii.q.ij.nobis.b. .
AMtiquos medietatẽ. m diſtinctionem decre, ex de teſta. requiſiſti.

Lau.

ERan, eſt. alio precio. Si iſti paroehiales ita ſoluerunt aliquos denari/
2

os aliquot annis: nunquid epiſcopus poſtea poteſt ad procurationẽ pe
tendam redire:ar. ꝙ ſic. extra de cen.olim.ar. .ff.quẽadmodum.ſer.amit.ſi
cõem. ubi dicitur ꝙ qui una ſeruitute utitur pro alia perdit primam. Sed ꝗd
ſi partem procurationis recipit aliquot annis: nunquid per partem intelligit

retinniſſe totũ: uidetur ꝙ ſic
ſ. de pe. di. i. uulgaris. fl. queʒ
admodũ ſerui.amit.ſtillicidi
uz. §. ult. .l. ſe. vbi dicitur ꝙ
ꝑ partẽ retinere totũ uidetur
ff. de ſer. ruſti. pdio. vna eſt
via. ar. ð.ex de preſcrip.audi
tis ex de capel.mo. dilectus.
Breuiter reſpondeas ꝙ ĩ ꝓ/
curatiõe nulla currit preſcri/
ptio extra de preſcrip. cũ ex
oifficij. unde ſiue partem ſol-
unerit ſiue nihil ſemper poteſt
petere ꝓcurationẽ ut no.i.c.
cum ex officii.

b Redimãt. tamen redimi

poteſt procuratio.ut.j.e.q.iij
relatum.

c CParare. uel preparare.
4O Ecreuimꝰ.ordinatori

i.ſacerdoti.⁊ hoc ue/
rum eſt ſi partem fabrice re-
cepit.j.e.q.iii.unio.aliter nõ
tenetur.ſed tamen cõſerre dʒ
cum aliis:ut.xvi.q.i.ſi mona
chus.cxtra de ec.edi.de his.

neceſſaria cã ſubeſt tũc
ſingulis anniſ põt uiſitare:ut
bic.⁊.j.e.q.iii.cauendũ.imo
tunc qncũqʒ ⁊ quotienſcũq;ʒ
opus ẽ põt oẽs eccleſias uiſi/

e R um. annos. cum

tare ut extra ðᷣ offi. archi.mãa

damus.ſed ſi nõẽ neceſſitas
de triennio in trienniũ niſita
bit:ncex de offi.archidi.ut ar
chidiaconus.uel hodie bis ĩ
ãno:ut ex de cen.cũ nenera/
bilis.ſed qualiter iſtud man
datur aliis.cũ iſtud fuit offici
um archidiacõi:nt.xxv.di.ꝑ
lectis:ſed loq nit᷑ de ea uiſita⸗
tione quã hʒ eps in re ſua.uel
bm cõſnetudinẽ loci dicitur.

DP Lacuit.ignaros.Ar. õ

illos qui ſtatim ſuſpen

dunt ſimplices ſacerdotes:

———

nt.xxxviij.di.ſedulo.⁊.c.qñ.

tẽ ar. ꝓ illo qni ↄſecutuſẽ pᷣ
Diadaii dũ finxit ſe ſciolum
i. ſimulatorem.ſcientie.

g Bies. paſce.
b Pirgationem.non tñ ſta

timpurgãtur nicia. ſed ſunt

ſigna future purgationis. j.
de.con.di.iiij.ſicut.

gquerimonia plebium ꝙ ſint
quidam epiſcopi nolentes ad pre
dicandũ uel ad confirmandum ſu
as per annum parochias circuire
qui tamen exigunt ut manſiõeſ qui
bus ĩ profectiòe utidebuerant alio
precio redimantur qui parare de
bebant. que duplex infamia negli
gentie ⁊ auaritie ſacte ſynodo ma
gno fuit horrori. ſtatuerunt itaqʒ
ne quis ultra exerceat id cupidita
tis ingenium: a utſollicitiores ſint
epiſcopi de ſuis gregibus uiſitan
dis. Item ex concilio terraco/
nenſi.
Annuis uicibulſ eccleſie ab epiſco
pis uiſitentur.
Ecreuimus ut antique con
enenine ordo ſeruetur ⁊
annuis uicibꝰ dioceſes ab epiſco/
po uiſitentur.a ſi qua forte baſilica

aer eſt corã ſãcta ſynodo

fuerit reꝑta deſtiiuta ordinatori

eius reparari precipiatur. ab epi/
ſcopis ãt tertia ex omnibus accipi

gatur ſicut antiqua traditione noui/
mus eſſe ſtautum. Si autẽ epi

ſcopus inualitudine impeditus di
oceſes ſuas per ſemetipſũ niſitare
non poterit: uiſitationis officium

committat aliis. ¶ Ande in conci

lio toletano.iiii.legitur.

Inualitudine grauatus epũs uiſi/

tationis officiu aliis committat.
iſcopũ per cũcias dioce
es parochiaſqʒ ſuas per ſin
gulos annos ire oportet:ui exqui

rat quo unaqueqʒ baſilica in repa

ratione ſui indigeat. Quod ſi ipſe
aut languore detentus aut aliis oc
cupationibus implicatuſ adimple
re nequiuerit:prelbyteros proba
biles aui diacões mittat qui ⁊ red
ditus baſilicarum a reparationes

2 miniſtrantium uitam inquirant:

WViſitantes aũt epiſcopi quid a
clericis ſuis exquirere debeant 2
quid eos docere:in conci. bracarẽ
ſi. ii. ſic ſtatutum l egitur.

Que uiſitantes epi a clericis ſuis

exquirere debeant.

gulas eccleſias epĩ a perdio
ambulãtes primũ diſcutiant
clericos quõ ordinẽ baptiſmi tene
ant uel miſſarũ:uel qualiter queqʒ

Daius oĩbus epiſurper ſin
ceſes

officia in eccleſia ꝑagant:aſirecte
quidem inuenerint deo grãs agãt

ſi aũt minĩe docere debẽt ignaros
hoc modiſoibus precipere ſicut
antiqui canões iubẽt:ut ante.xx.
dies baptiſmi ad purgationẽꝰex/
orciſmicathecumini currãt.in qui
bus.xx.diebus omnĩio cathecumi
ni ſymbolum quod eſt credo i de
um patrẽ oĩpotentem ſpecialiter

lꝛ⸗

i ¶ Alia die.ſ.e.q.iij. iter cetera.in fi. vbi dicitur tantũ p unã di

em morabitur ni qualibet baſilica.ſed dic ꝙ uno die erit cum ſacer

dote altero cum populo.

Via ſacerdotes.comedere.hic habes decimas appellari nõ

ſolum ipſa iura ſed etiam ipſos ꝓuẽtus.⁊ ꝙ ẽt ꝓuentus non

doceantur Doſtquã ergo hec ſu
os clericos diſcuſſerint uel docue/
rint epiſcopi alia die cõuocata ple
be ipſiꝰ eccleſie doceãt illos ut er
rores fugiãt idolorum uel diuerſa
crimina.i. homicidiũ adulterium
ꝑiuriũ. falſũ teſtimoniũ. reliqua
peccata moriifera:a quod nolũt ſi
bi fieri aleri ne faciant:a ut credant
reſurrectionẽ oĩum ⁊a diem iudicii
in quo unuſquiſqʒ ſᷣm opera ſua re
cepturus ſit: ⁊ ſic poſtea epũs de
eccleſia illa ꝓficiſcatur ad aliam.
Jiem biero.ad damaſũ papaʒ.
Oblationes eccleſie laicis uſurpa
re nonlicet.
AViia ſacerdotes pro oĩbuſ
folent orare: quoruz elemo
ſynas ⁊ oblationes accipiunt:qua
fronte preſumãat laici oblationes:
quas chriſtiani ꝓ peccatis ſuis of
ferunt:uel ipſi comedere uel aliis
concedere:cum ipſi non debeãt ex
officio ſuo ꝓ populo orare.ob hoc
papa glorioſe mittere te oportet
illos preſumptores i excommuni
cationẽ perpetuã:ut ⁊ ceteri me/
tum habeant:a amplius hec in ec
cleſia non fiant. ¶ Aẽ calixt? pa.
Adinime auferâtur a laicis obla/
tiones altaribꝰ uel crucibus facte.
PBrogtorn patrũ canonibꝰ cõ
ſona ſancientes oblationes
de ſacratiſſimo ⁊ reuerẽdiſſimo al
tari bti petri ⁊ ſaluatoriſa ſãcte ma
rie rotũde aut aliis eccleſiarũ alta
ribus ſiue crucibus a laicis auferri
penitus interdicimus:⁊ ſub diſtri
ctione anathematis prohibemuſ

eccleſias a laicis incaſtellari aut

in ſeruitutẽ redigi auctoritate apo
ſtolica probibemus. Item da
maſus papa.
Eccleſiarum oblationes ſub laico
rũ dominio non detineantur.
Aiunc conſuetudineʒ que cõ
B ra ſanctam eccleſiaʒ catho
licam augeri uidetur:omnio inter

dicimus: ut nullo modo nunquaʒ

ullo tem pore oblationeſ que infra
ſanctam eccleſiam offeruntur:ſub
dominio laicoruʒ detineantur:ſed
tantũmodo ſacerdotibuſqui quo/
tidie domino ſeruire uidentur:il/
lis ſolis liceat comedereꝰa bibere
quia in ueteri teſtamento ꝓhibuit
dominus panes ſanctos comede
re filiiſiſrael niſi tantũmodo aarõ
filus eius panes:qui longe erat
ab iſtis panibus qui nunc in ſancta
eccleſia offerütur:quia illi ſub um
bra legis erãt:qui uero modo ſub
gratia ſunt ſpiritus ſancti toto mũ
do euangelio coruſcãt:lucidiores
eſſe uidẽtur:qua fronte aut qua cõ
ſctentia oblationes uultis acciper

poſſunt concedi lai
cis.ar. . ne prela.
uices ſuas.e. vlt.

1 Anctorum.

blariones.
Laici ergo poſſunt
cogi ad oblationes
xvi.q.i.ſtatuimus.
ſicut ad decimas?
primitias.xyi.q.i.
reuertimini.

m ¶ Et ſub diſtincti

one. de hoc dic.nt
lxiii.di. ſalonitane.

n ¶Incaſtellari. ut

inde fiãt propugna

cula.
0 Hane cõſuetu/⸗

dinẽ. comede
re.ar.qꝙ clerici con
cubinarii nõ debẽt
comedere bona ec/
cleſie.xxxii.di.pre
er hoc ar. ð.xxxii.
di. ſiqui vᷣo.⁊.xxxi.
di⸗ omnino.

p ¶ Aaron. Illi ue

ro ſacerdotes ſemꝑ

comedebant paneʒ

durum: quia quoli
bet ſabbato pone/
bantur eis illi.xii.
panes:qui fuerunt
dicti panes propoſi
tioniſ.ſed nunquid
ð illo pane poterãt
paſcere familiaʒ ſu
am: uel etiam caneſ
ſuos:non ſed tantũ
in neceſſitatibꝰ po/
terant:quia tũc etiã

aliis licebat come⸗

dere eos. unde da/
nid ⁊ abimelech ex
cuſantur:nt.xxv.q.
i. F. ſi ergo. . .. bis
ita reſpondetur.

=S
Ræ=
—

rp⸗
ſ.
Wonl
ſpre
ln
al
zfi
gut
ccmnni
iſe⸗
ten
hu

e

4 e
Lcaſas:
inlle
Klenon

tiocd

lonncn
anl
Noeone
Aeunii
niclet
hna
irütiep
vbe

inntn

micyſ
fnpia

iblre,
ſhlini
lein
tüen
Wmni
Mil

*

—=

—
-

=☛

ie

lſiniix
☚
detki

Män
nice
rin
nipin
lentmnh
INr
Nröi
iſhem
nen
o n
chtte
thmme
rue
o
Nreei

in
GNee
ni

neri
leſonin
Etnn
Monſcti
lſtltre⸗
Leutü
lichnen
ad
dinehe

orurmte

peß

ſolen

eadẽ forma: ut ex ð

ſenſu iñ iperatoris
pnt alienari.j.e.pꝛe
carie.in aut.de ali.
emphi. F. ſacimus.

col. xi.
g b imperiali.
Ecce cafus vnus ĩ
quo nullo caſu po
teſt alienari res. It
in alio caſu non pnt

alienari obaliqua,ʒ

cauſam.ſ. cũ ſub ea
ↄditione date eẽnt
ecclie:ut nõ alienẽt
i autẽ.de alie.ẽphi.
H. ſactiſſima. col. ix.
⁊ ex de cõdi.appo.
c. vex. Sed hoc nõ
uerũ.non.n.nalet
hoc pactũ cuʒ ſit Z
legẽ dei: ut.xii.q.ii.

un..

h Wonflata. quia

ad ꝓphanos uſus
nõ debẽt redigi: ut

j. de con. di.i.ĩ ſca.

⁊.xii.q.ij.aurũ tn ĩ
neceſſitate põt obli
gari ad tabna ⁊ ſbᷣ
pig. c.i. Dicũt in
da ꝙ nec nuẽdi nec
obligari poſſũt.cũ
ſint res ſacre. C. q
res pig.ob.nõ poſ.
l. iii. T dicũt ibi non
eẽ nexũ pignoris:ſʒ
ſolã detẽtionẽ habʒ
quonſqʒ reddat᷑ ei
ſua pecunia. ſic ali/
as pignd delieri põt
ꝓ ea pecunia ꝓq ñ
kobligatü: ut. C. et
ob chirographariã
pec.l.vnica. Itẽ po
leſt dici de libo ho⸗
mine qui obligat:
nt no.xxiui.q.vlt.ni
pridem.

b Melcõflata. ex d

pig. nullus.j.xii.q.

ii. aurũ.
negn ſortẽ lre. p⸗

boſteratio. pus. n.
coputat ĩ uſuraʒ q i
ſottẽ: ut. fl. de ſoln.
in his. .. ult. niſi di
cas ꝙ hic aliter fit ĩ
norẽ eccleſie.

lr Cẽteſime. uſura

dr ceteſima que eg⸗
parat ſorti i ano.
Abſqʒ diſpen⸗
dio. i. geccleſia nil
dat tabellioni. ſʒ ſo
lus emptor. ſicut ẽ

„ Ed cũ.queritur an liceat epo nſurpare res eccleſie. Hec qõ
¶m nõ habet dubitationẽ:quia cõſtat ꝙ nõ põt uſurpare.

ſellas. pauperes.quia quicquid hʒ eccleſia pauperũ ẽ.xyi.

ga. i. quoniam quicquid.
c ¶ Excepta. xii.q.
Qi ſerowm. .
d &α Aenim. qui uix ualetis pro uobis nedũ ꝓ
e Hoc ius.quod gliis deo preces offerre: quia pra
de ſcroſdule uum ẽ ⁊ contra dominicum prece/
zule — piuʒ. a detrimentum anime ſue in
ltann eccleſia. fert qui illud agere conatur: quod
Eemmobiliv⸗ cõ ei nulla rõe conceditur: quia oĩbꝰ

ſanctis patribus noſtriſq; priori/
bus placuit hanc ſanctionẽ fieri
nos ſimiliter in eiſdẽ perſiſtere uo
lumus: ut nullus audeat irrituʒ fa
cere hoc quod ↄſtitutũ ẽ:ſi in per/⸗
petua dãnatione noluerit perſiſter
ſiquis vo contra hanc regulam no
ſtram ⁊ cõtra ſictorum.ccc.prum
quiĩ niceno concilio hoc cõſtitue/
runt temerarius preſumptor fue/
rit: ⁊ ulterius oblationes de ſacriſ
eccleſiis auferre molitꝰ fuerit:ſub
anathematis uinculo ſit colligatuſ

⁊ condemnatus. Reſpõderũt om

nes.fiat fiat. Premiſſis aucto
ritatibus eccleſie cũ oibus rebus
ſuiſad epiſcopi ordiationẽ ꝑtinere
monſtratuꝛ tam eccleſie quaʒ ob
lationes uel facultates earũ a laico
rum diſpoſitione ꝓbantur eẽ ĩmu

dPcũ in epiſcoporũ po
teſtate facultateſ eccleſie
cõſtitute eſſe dicãtur: po
teſtas diſpenſandi ĩtelli/
gendaẽ:nõ diſtrahẽdi uel dilapi/
dandi. nde in agathenſi con

lilio legitur.
IRes Eccleſie aliquo mõ epiſcopis
glienare non licet.

( ellas uel mãcipiola eccle
ie epi: ſicut priſca ſanctoruʒ
canonũ precepit auctoritaſ:uel ua
ſa monaſterii quaſi cõmẽdata fide
li prepoſito ĩtegro eccleſie iur̃ poſ
ſideant.i.ut epiſcopi neqʒ uender̃

neqʒ ꝑ quoſcũqʒ cõtractus res un

de pauperes uiuunt alienare pre/

ſumant.Codice deſacroſanctis ec
cleſiis.l.i.imperator iuſtinianus.
Excepta cauſa uidelicet capti/
nitmis. Wgmher or leo.
eeodeé. *

n. ane ad beatiſſime ec/
cleſie iura perninent uel poſt
hancperuenerint: tanquam ipſazʒ
ſacroſãctã ⁊ religioſam eccleſiam ĩ
tacta conuenit iuiolabiliter cuſto/
diri. Cõſtitutõ nona. ¶ Moc iuſ
porrectũ eſt ad oẽm locum uenera
bilẽ omneq; collegiũ:quod actio
pia cõſtitui ut nec pignorentur ⸗

perpetuo ſeruẽtur in his rebus im

mobilibus que ab iperialiꝰ domo
predictis locis applicantur. In ce
teris eatenus excipitur:ſi debituʒ
urget.preterea ſi bʒ ſuperfflua ua/
ſa nec aliũde ſoluere ualet:nequid
immobile alienetur uel diſtrahat᷑

in Zctu demẽtis ⁊ furioſi.C. de epi.audi.l.penul.

m Sernientium. ar. S. xiii.di.quãto.

—

n Vt plus. Quid ſi offerat pluſq; ualet: tũc tãtũ iuſti preciũ recipiet. lʒ lex

—

dicat ꝙ ᷣhentes pnt ſe muicè fallere. ff.ðᷣ mino.in cãe.ſed eccleſia in ſuis ↄcti

bus nõo dʒ dolũ facere vt.er de dona.per tuas.
0 Biſtricte. ſ. ut. conſideret᷑

ea geſtis habitis coram eo cuius
eſt loci ordinatio aliiſqʒ ſanctis lo
cis uenerabilibus uel conflatacui
libetuendantur:qui autem hec ac
ceperit circa hanc obſeruationem
huiſdem penis ſubiaceat:que in re
bus ĩmobilibus prodite ſunt. Si
autem debitum quod urget ex mo
bilibus ſolui non ualet primo res
immobiles ſpeciali dentur pigno
ri:cuius fructus creditor ſibi repu
tct tam in ſorrem quam in uſuras
uſqʒ ad quartam cẽteſime Quod
ſi nolit tunc ordiator domus apud
eum a quo ordinatur habitis abſ
qʒ diſpendio geſtis iuret maiore
parte ibidem ſeruientiuʒ conſen
tiente debituʒ urgere nec ex mo
bilibus ſolui poſſe: quo ſubſecuto
per.xx.dies rem eccleſie eſſe ue/
naſem publice ſit notum ut plus
offerẽti detur precio modis omni
bus pro debito dando.aliter eniʒ
emptori non concediiur: ⁊ hoc in
ſcribatur nil eſſe factum in eadem
re ad damnum diuine domus. em
ptore uero non inuẽto res eſtima
ta diſtricte detur creditori in ſolu
tumaddita in precio decima par
te uniuerſe eſtimationis ⁊ acceden
te conſenſu ordinatoris ⁊ maioriſ
partis ibidem ſeruientium: ſit ta
men ea res mediocris inter cete/
ras inſpecta ipſius qualitate ⁊ quã
titate:⁊ onere:⁊ is creditor hic in
telligatur qui quod credidit pro/
bat in utilitatem religioſe domus
proceſſiſſe ꝰ. ¶ Sicut autem alie/
natio rerum eccleſie interdicitux:

ita prohibetur nequa ſteriliſ detur

ei poſſeſſio autalias oneroſa uelu
ri nomine fiſcalium. ¶Item pre
dium propter onus fiſcalium inu/
tile alienetur:geſtis utſupra con/
ficiendis ⁊ eodem iuramento pre
ſtito.i.q; alia de cauſa non aliene/
tur niſi ut immunitas eiuſdem ue/
nerande domus ſeruetur. . Sʒ
permutare principes poſſunt ꝓ
re maiori uel equali:ſi reſpublica
hoc expoſcit:pragmatica forma ſu
per hoc precedente. ¶ Item ſibiꝰ
inuicem recte permutant cum utri
uſque indemnitate eorum ſcilicet
conſenſu qui ⁊ ſupra referuntur.
IPerpetua quoque ẽphiteoſis
in his rebus permitxtimr ſi res in
eorum geratur preſentia quibus
hoc aſſignatur lege:iurãtibus his
quorum intereſt ex eo contractu ni
hil ad leſionem diuine domus effi
ci ſolito redditu ipſius rei qui fuit
cum diuino iuri dedicaretur non
imminuendoniſi in ſextaʒ parteʒ
Aut ſi ob cladem diminuta fuerit

qtũ ide poſſet colligi.in.xxyv.

annis.⁊ ꝓ tato vẽdat᷑:ut i au
lẽ.de ec.ti.col.ix.ꝭ.ſin aũt heę.

res.
¶ In ſolutü. Haic innito cre
ditore aliud ꝓ alio ſoluit᷑. ʒ
id.ff.ſi cer.pe.il.ij. Itẽ datur
ei res mediocris iĩ ſolntũ cuʒ
optima dari debeat᷑. C. ð ſo
lu. auten.niſi. Itẽ ꝙ tenet̃ ꝓ
bare pecunia uerſã eẽ in utili
tatẽ eccleſie ⁊ ſic ĩ tribus one
ratur creditor. ⁊ iõ ei addit
decima ꝑs. lʒ H̊ aliter alij in
telligant ut ſi res nalebat.x.
ei uẽdẽda ſit ꝓ xi.
Clddita.hoc ẽ fauore eccle
ſie ſicut alias fauore liberta
tis quis cogitur rem ſuã uen
dere.liiii.di.fraternitatem.

r Probat. Sed nũquid cre

ditor ita curioſus erii ut ſẽꝑ
teneat᷑ ſcire ad quẽ nuſũ ↄuer
tatur hec pecunia: ſed pᷣm HG;
nullus iueniret᷑ qui cũ ecclia
Zheret:ut.ff.de mino.verum
§. ſi locupleti. ⁊. l.ꝙ ſi minor
Sed dic ꝙ ſufficit ꝓbare ꝙ
ecclia tũc tꝑis egebat pecũia
ut. ff. ð exerci. lucius.ne ſi ni
mia ſubtilitate circa res ectle

ſiarum laboremus illa ſubtili

tas eis in ꝑniciẽ vᷣtat᷑.ut.C.
ad trebel.l. penul.in pri. C.

de ner. ſig.l.iij.in fi.ẽ tn.ar.

ʒ.ff. de in rẽ uerſo.ꝙ ſi ſeruꝰ
penul.

R Proceſſiſſe. ſi. ex de depo

ſito. grauis.

t ¶ Sicut at. oneroſa. que pl⸗

hʒ incõmodi qꝙ; cõmodi.res
eni tranſfert᷑ cũ onere ſuo:ut
xvi.q.i.ſiquis laicus.

u ¶ Vtẽ ſibi. recte.ſi predium

unius alii ẽ uicinũ.ui in autẽ.
de ec.ti.S.ſinantẽ.col.ix.⁊ ex
de rerũ ꝑmu.ad qõnes.

a (Perpetua. uſqʒ ad. xxx.

annos.inſti.de perpe.⁊ tẽp.
ac. Vel ꝑppetuũ.i.q;diu uiuit
ff. ꝓ ſocõ.l.i.⁊.j.e.pcarie.nel
perpetna.i.q;ẽdiu pẽſio ſoluit
ut inſti.locati.ꝭ.adeo.ſicut ex
cõicatio dicit̃ ꝑpetua.i.quouſ
qʒ penitet:ut:S.e.q.i.qꝛ.⁊.xx
vii.q.i.de niduis.uel uſqʒ ad
tertiã generationẽ:ut in aut᷑.
de nõ alie. aut ꝑmu.ꝭ.emphi
teoſim.⁊.ꝭ.quia nero leonis
col.ii.

b¶ ¶ In his rebus.i.in rebus

non multum utilibus.

c ¶ Mon imminuendo. i.ſi ẽ

minuenda non ẽ plus minuẽ
da.

d ¶Sextam. nõ remonet ꝗn

plus poſſit dari.

—„—

C. de ſacroſan.ec ſancimus

nemini. ſed corrigitur in au-

tẽ. coi.ii.de nõ alie.ꝭ.quia vᷣo
leonis.⁊ per canonem.xij.q.
ii.uulterane.vnde ſiue bona

fide ſiue mala accepit: habʒ

regreſſũ ad auctorẽ ſuũ:ut ex
ð rebꝰ ec.non alie.ad audien
tiã. lʒ ſit ar. Z. C. de euic.ſi fũ
dum: ubi dicitur ꝙ malefidei
poſſeſſor non aliter bʒ regreſ
ſum ad ſuum auctorem: niſi
ſit ſibi cautum de euictione.
Bicunt tamenquidam ꝙ ſi ẽ
malefidei poſſeſſorille ꝗ reci
pit: tũc nec aduerſus ecclam
nec aduerſus alienantẽ habet
actionẽ: ut.xvi.q.iij.univᷣſas
ſi eſt bone fidei hʒ actionẽ ad
uerſus eũ tantum qui aliena
nit:ut.xii.q.ii.uulterane.me
lius ẽ ut dicas ſiue bona fide
ſiue mala pxerit ſemper habʒ
actionẽ aduerſus alienãtem.

n =Si iconomus. preſtetur.

ſi. ex de bis que fi.a prela.ſi/
ne cõ.ca.cũ apoſtolica.⁊.c.ſe.
ibi perpetua firmitate.

oſis preſtanda eſt penſio. Qui ue
ro res iam dictas non gratuito ali
enationis uitulo citra formam le/
gis accipit rem quidem cum omni
incremenio medii temporis reſti
tuat: eius autem quod dedit nullã
aduerſus uenerabilem domum ſʒ
aduerſus eum qui alienauithabe/
at actionem. donatarius autem ⁊
rem cum omni cauſa reſtituat ali

ud tantumdem. Creditor quoqs
reſtituta re pignorata crediti actio

nem contra ſolum pignoris dato
rẽ non eccleſiaʒ babet. Emphiteo
ſis acceptor ab ea cadat: nec quod
dedit repetat. immo ſtatim ſoluat
quod ſoluturus eſſetſi iure contra
xiſſet. Sed melius dicitur omni/
no denegandas actiones eſſe bu/

iuſmodi acceptori. Ieʒ codice li.

i. ti. de ſacroſãctis ec. Impera
tor leo. Si iconomus eccleſie ꝓp/
ſerert expedire ut cuiquam deſi
eranti certarum poſſeſſionum at
qʒ prediorũ urbanorũ ⁊ ruſticorũ
ad ius eccleſiaſticum pertinenniuʒ
tẽporalis uſufructus poſſeſſio pro
petitione ipſius preſtetur eius tẽ/
poris quod inter utroſq; conuene
rit ſiue in diem uite ſue ſi ab eo qui
deſiderat poſtulemur. pacta cuʒ eo
qui hoc elegerit ineat iconomus
atqʒ conſcribat per que ⁊ tempus
intra quod boc preſtari placuerit
ſtatuat᷑ .⁊ maniſeſtuʒ ſit quod quiſ
que accepit ad inuicem. Dalesa.

di accipere ut iconomo eiuſque co
gnatis. Quod ſi neceſſiias com/

pulerit uel pro eccleſie neceſſitate

aut utilitate uel uſufructu uel indi/
recta uenditione aliquid diſtraba
tur:apud duos uel tres compro/
uinciales aut uicinoſepiſcopos cã
qua neceſſe fuerit uendi primitus

comprobetur ut babita diſcuſſio

ne ſacerdotali eorum ſubſcriptio/
ne que facta fuerit uẽditio uel traſ
actio corroboretur.aliter facta uẽ
ditio uel trãſactio non ualebir.
Minus uero utiles poſſeſſiones
peregrinis uel clericis ſaluo iure
eccleſie preſtari permitimus.
¶Itẽ ex conci. medio matricis.
Eccleſiaſticaꝝ reruzʒ precarie qua
liter fieri debeant.
Recarie a nemine de rebus
eccleſiaſticis fieri pꝛeſuman
tur niſi tantum quantum de quali/
tate cõuenienti datur ex proprio.
duplum accipiant ex rebus eccle

ſie in ſuo tantum qui dederunt no

mine ſi res propꝛias ⁊ eccleſiaſti/
cas fructuario nſu tenere uolue/
rint. ſi autem res proprias ad pre
ſens dimiſerint: ex rebus eccleſia
ſticis triplum fructuario uſu ſuo
tantum quis nomine ſumat: quia
ſic eas quenque tractare ut rerum
eccleſiaſticaꝝ diſpẽſatorem conue
nit: non ut ꝓpriarum largitorẽ:de
creuitẽt ſca ſynodus a imperialis
auctoritas denunciauit:ut a nulla

emphueoli. ſed ih
differt ꝙ de quiquẽ
nio in quinquenniũ
renouatur:ut in pa
lea ſe.⁊ ex de preca.
c.i.qñqʒ; ẽ precariũ
quod precibus ad
utẽdũ alicui datur.
⁊ illud reuocari põt
qncũqʒ: nõ obſtan
te aliquo pacio: ut
ff. de preca. cũ pca/
rio.⁊ cxtra·e.c.ult.
u Buplum. Di⸗

detur cõtradicere

illi. . e. ſi icdnomuſ
vbi dicitur ꝙ tantũ
deʒ darj debet. ſed
lex illa benignior ẽ
canone:uel canon
loquitur in eo caſu
cũ ſenex eſt nelde⸗
bilis qui recipit reʒ
eccleſie.

a unc penſione.i.quanta penſio nunc poſſit haberi. 0 Quibuſcunqʒ.cognatis.? ſie damnoſum ẽ alicui officium ſuum
b BSubtiliter. i. ut conſidereiur quantüũ.ᷣin. xx annis inde colligatur ut ĩ an, mt. vii. q. i. conſtuutum. E
ten. de non alien. aut permu. 5. quia uero leonis.col.ii. AQAuod ſi neeeſſitas. duos. hodie ſufficit ſolus cõſèſus epiſcopi t
e ODui rem. biennium Hoc eſt tantum priuilegiuʒ eccleſie:ut ſtatim ex cu canonicis.xij.q.ij.ſine.⁊ ſi res uenalis eſt in parochia alteruis ſnn
pellat colonũ non ſoluentẽ penüonimt gr.extra de iureiuran. peruenit.⁊.c. ille interponet decretũ: ut. C. de prediis ⁊ aliis rebus mino.l.ſi pre
querelam. idẽ ẽ in colono fi⸗ dium. c er de ſoecᷓ 9
ſci. ff. de publi.⁊ uecti.l.uecti, pe. ſane. qoñ credo nun
gaiia. inter priuatos requiri tunc cõſtante nunc penſione ĩ em NHuiuſmodi beneficii gratia pre, nerum. cũ ſufficiat inn
trienmũ. C. de iure emppi. phiteoſim demur. Quod ſires pre ſtando quidem eccleſiaſtici predii conſenſus epi cum ſ
ocarenetirwi cioſa quidem eſt parum tamen aut uſufructu. poſt ſtatutum autem tẽ/ copitulo. Pya. i ſi
A porte rereritl hom nil preſtetpenſiõis: res ſubtiliter pus a placitum reddimum ipſori ꝗq a& trenſactio Sr
alios futuri in odium iſtius ? eſtimanda eſt: ut ex bac eſtimati/ proprietate ad ius ⁊ dominium ec i. permutatio zttin
in fanorem eccleſie. one iuſta penſio conſtituatur. Ea cleſiaſticum reuertete firmiter: ira r o ualebit. ar. inen
e Im pẽderit. buic obſtat tamen ſola dentur in emphiteo /½ ur ſiue completo ſapcio quod iter noõ ualere Zctü niſi ſih
liiij.di.generalis.⁊ extra det ſim:que ad hoc uidentur congrua eos fuerit conſtiturum: ſeu mortis adſit ſubſcriptio.ex nin
ite. reſti. c.i. ſed ibi bona file iconomo aliis gubernatoribus. ſue rempore ſiboc quoque conue / de bis que fi. a pre
fecit ſaprus piemala fide. xrj Vuirem buiuſmiodi conductam nerit is qui eccleſiaiticam poſſeſſi / ic xcyr diben
Giauas exadditis deno uelin emphbiteoſim acceptam fece onem a cererorum äl uc
no. i. medietas que accreſcit rit dereriorẽ: aut canonẽ per bien fructum babendi gratia pacio in· (Saluo iure.i ut elin
dabitur cum antiqua penſiõe nium non ſoluerit repelli poteſt ux terueniente ſuſceperit: non minꝰ non intelligat eẽtp⸗ .
Alii dicunt ꝙ medietas anti tamen ſoluat totius temporis quam alterius tante quantitatis petua donatio ſed CEr
que⁊æ medietas noue dabit. penſioneʒ. a id in quo rem leſit re quante acceperat reddiius cum ip ꝑalis:ut nõ.xvi.q. nfa
Medietas. ei? que accre· ſartiat: non repetiturus ſiquid im ſorum prediorum dominio 1 re· poſſeſſioes.ſec i imi
b cit. Qui. uero. non gratuito penderit nomine meliorationis. bus immobilibuſ eorumque co/ cerleſie daretur in Ren
K Dui vero. gratuto. (Si quas uero ruinas babent lonis a mancipiis eccleſie derelin Percprer en .
i ¶ Incremento. i oes fruct⸗ memorate domus quas reedifica quat. niſi enim hac conditione pa que fi a pꝛe ſi con. iah
perceptos medio tẽpore.xiſ. renon ualent: in emphiteoſim den ctainita fuerint eo quoque decerni ca. enum apoſtolica. ſtgde
q.ii. non liceaert. tur perpetuam emphiteota uſu/ mus non ualere Hecuſus preſta/ in fi. ⁊. c. le. in
l ¶ Aenerabilẽ: ut. xij. . i. di rc materia depoſite habitationis ro locum babet in omni domo re t Recarie.pre tynen
aconi e.c.liquis. cc.unc d domus ut penſio minnatur in ter / ligioſa:quo finito res utraque ple arie hic di⸗ 10
C. de rei nen. ſi mancipium. riam partem ab ea que ſtantibus no iure perueniat in d cuntur queda pſt
1IAliud. S. xii. q.ii. diacom. n ab ea ꝗ . o iure perueniat in domum iam nones nſufructus .
vbi ſufficit ꝙ, tatudẽ reſtituat adhuc habitationibus colligebak dictam: nec tributis quidẽ graua in recöpenſatione
ſed ibi loquitur de alienatore aut eo prius reedificãte ex additis ta ſit maioribus ea res que datur eius proprietatis
hic de eo eni ẽ alienatum. illic per eſtimanonem penſionibꝰ ad inuicem. Nuibuſcunqʒ modiſ qne datur eccleſie.
m ¶Sed melius. boc appoſu megdietasdetur religioſe domui aliis permittitur. interdicitur ta/ Ppreterea precariaẽ
it guarnerius de lege. que elt nam priore caſu ab intio emppite men ceteris perſonis rem eiumma qnuidã zctus affiniſ

==

=
Se⸗
=
S

E

S.

EE
e=

unn
unt
eriin
r
6 geſin
ni
Kcentor
Aint
Etllgi 6

Nde

fönfini
vſeiͤgtd
lecnen
Gernin
Mminck⸗
eſtageten

flect.
Renn
ek
ur eti
esiftn
lccchtn
Logrenttt

LuN
Cengin

ſiienf
Pbirgll
—
ngnmhen
onunrun
irim
ſgiczet
Ent
iniaim
Pdfauanft
ig ſiohft
lipnun
vepudit
o
nt
löelinn
ncungn
ganet
guknßn
Nhoſelad,
olinſien
lunt
ingiig
clie

e
–

8

Gunn

LCogi. H fallit. ut. vii. q. i. oĩs. ⁊ ubi aliquis alii ꝓdeſt ⁊ ſibi nõ no
cct. ut.ff.de aq̃ plu.ar.in ſũma.ꝭ.itẽ uarus.⁊.lxxxvi.di.paſce.
b Mec cõmutatiões.hſ̊ intelligas in rebus collatiſ eccleſie ab imꝑa
1 tore.ut.ð.e.hoc ius.in net loquit᷑ ſᷣm ſua tẽpora.
c

Piſcopus indiguerit.

rit ut artet̃᷑ tantũ ad

victuů ⁊ ueſtitũ.arg.

ʒ er de prebẽ.ð mo
nachis. .
d ¶ Victu.qui tamẽ
melior uel peior dã
dus eſt ſᷣm qualita/
tẽ perſonaꝝ.ut.xli.

di.nõ cogant. ⁊ no

mine cibarioꝝ non

intelligunt ueſtimẽ

ta.ſʒ noie alimẽtoꝝ
intelligunt neſtes ⁊
habitatio. ut. ff. de

gli. le. l. ulti. .l.ante

penul.

e ¶Aut fratribꝰ. p/

ſumit enĩ ꝙ h cãna

li amor faciat.ut.lx

xxix.di. decẽter. ſic
g.e. hec vſus. ſic ex
de ap.poſtremo. ſic
ecõuerſo ↄſanguini
taſ qnqʒ elidit ſuſpi
cionẽ.ut ex ð coha.
cle.⁊ mu.a nobis.

Pꝛeſbyteri. eque

puniunt illi q nõ re
ſiſtüt. ſ. officiati ſiẽ
ipe epũs.nt. C. de
ap.quoniaʒ. ⁊.ii.q.
yvii.quapropter.

5⁸ B Iquis.nõ eſt

quia forte mõ
tuns eſt. qꝛ ſede va
cãte nõ põt alienari
res eccleſiaſtica.ita
xii.q.ii.ſi qua de re

bus.⁊ melius er ne

ſe. ua. nonit. tamen
h. dicit ꝙ ſede ſacẽ
dotali nacãte auẽte
epi põt fieri aliena
lio.ut. lxxi. diſ.frat᷑
nitatẽ. ⁊. ð.c.q.i.de
cretũ.⁊ ẽar.ꝓ ipſo
C.gꝗadmitt.ad bo.
poſ. bonoꝝ. ſʒ eccle
ſia epiſcopali vacã
te: clerici nihil pñt
alienare. Itẽ pʒ hic
ꝙ epũſ nihil poteſt
alienare ſine cõſẽſu
ſacerdotis.xii.q.ii.
placnit. ⁊.c.ð abba
tibus.
hb Honoꝛe. pẽa enĩ
alienatõis indebite
eſt depoſitio. xii. q.
ii.uulterane. æ. c. ab
batibuſ.?.c. apoſto
licoſ. xvii.q.iiii.nul
lus.
Nid pᷣo.
duos ſoli
dos a qualibʒ eccle
ſia põt epũs petere
noĩe cathedratici p̃

terꝙ a monaſterio.

ut.j. e. inter. põt tñ
in neceſſitate a cleri
cis collectã petere.
ex de cenſi. cuʒ apo
ſtoluſ. appellat etiã
qnq; ſynodaticũ.ut
ex de cenſi. oli. quo
niã frequenter in ſy
nodo dant᷑. Iſti au

õ qualit᷑ exponit᷑ hoc uerbũ indigue

poteſtate quis cogat᷑ facere pꝛeca/
riã de rebus deo ⁊ ſanctis eius di⸗
catis:cũ rõ ⁊ uſuſ obtineat neminẽ
cui nõ uult cõtra utilitatẽ ⁊ rationẽ
cogi de pꝛopꝛio facere beneficiũ.
Nec cõmutationes reꝝ uel mãci
pioꝝ eccleſiaſticoꝝ quelibet perſo
na ſine licentia ⁊ regio cõſenſu face
re pꝛeſuinat. eeʒz ex cõcilio bel
naceii.
De eodem. Dalea.
Recarie de quĩquẽnio in qui
quenniũ ſecundũ antiquã con
uetudinẽ renouent᷑. ¶ Iteʒ ex cõ
cilio carthaginenſi.
DBDeecodem. Palea.
Epꝛecariis que a rectoꝛibuſ
Jeccleſiaꝝ irrõnabiliter fiebãt
⁊ ſe ſuoſqʒ ſucceſſoꝛes pena graui
obligabat:ut facta ipſoꝝ nequiuiſ
ſent diſſoluere: pꝛecipimus ut nẽo
ſucceſſoꝛ ĩ anteceſſoꝛis ſui pena ſit
obligatus:ſed ſue puidentie ſit cõ
ceſſũ:utſi anteceſſoꝛ eius res eccle
ſie irrõnabiliter diſtribuitab eo ad
ius eccleſie eiuſdẽ reuocentur.
Item ex cõcilio martini pape.
Res eccleſie diſpenſandi poteſta/
tem babeat epiſcopus.

Odis copus habeat poteſtatez
1

n rebus eccleſie:ut diſpenſet
neceſſitatẽ habentibus cũ omni re
uerẽtia ⁊ timoꝛe dei.participare eũ
etiam opoꝛtet que neceſſaria ſunt:
ſi tamẽ ipſe aut qui cum eo ſunt fra
tres indiguerint᷑ aliquo:ut neceſſi
tatẽ nullo modo patiant ſecunduʒ
apoſtolũ ſanctũ dicentem:uictu tã
tum ⁊ tegumẽto his cõtenti ſumus
Si autẽ res eccleſiaſticas epũs in
ſuas pꝛopꝛias uoluntates uſurpa/
re uoluerit:aut fratribus uel filiis
uel quibuſcunqʒ pꝛopinquis ſuis
dederit poteſtatẽ ut per eos latẽter
ledãtur res eccleſiaſtice:hũc opoꝛ
tet obnoxium eſſe cõcilio. Sin ali
ter epũs uel qui cum eo ſunt pꝛeſ/
byteri: aut diaconi accuſentur: qꝛ
ea que uel ex redditu uel ex quoli/
bet aciu eccleſie uenerunt:in ſuos
uſus colligunt ⁊ pauperes fraudãt
⁊ fanie conficiunt.hoc enim coꝛꝛi/
pi opoꝛtetſecundũ quod oꝛdinatũ
fuerit a ſancto concilio. Si uero cõ
tra hanc pꝛobibitionẽ aliqua de re
bus eccleſie epũm uendere conti/
gerit: etiam res ipſa eccleſie reſtau
randa eſt:⁊ ipſe gradu ſuo deiiciẽ/
dus decernitur. ¶ Ande in eodẽ
concilio martini pape legitur.
De epiſcopo qui nulla neceſſitate
res eccleſie uendir.
Jquis epiſcopus nulla eccleſi
aſtice rationis neceſſuate com
ulſus ĩ clero ſuo:aui foꝛte ubi pꝛe
byter nõ eſt? de rebus eccleſiaſti⸗

46 1

tẽ denarii erũt m cõem monetã regionis.ut.ᷣff de le.ii. nũmis.⁊? ſi plureſmo

—

nete ſunt forte melioreſ dabunt᷑.ex de iureiur. quãto.in fi.uel ſaltẽ mediocres
ut ex de cẽſi er parte. Itẽ preter cathedraticũ põt epũs petere moderatã pro

D curationẽ.ut.ſ.e.inter.

Lacuit.ſolidos.ad plus.minus enĩ qũqʒ dar. ut ex. de cenſi. olim. ut.j

cis pꝛeſumpſerit aliquid uendere:
⁊ res ipſas eccleſie pꝛopꝛie reſtau/
rare cogat᷑:⁊ in iudicio epõꝛum de
iiciat᷑ auditus cõuictus:a tanquã
furti aut latrocinii reus ſuo pꝛiue⸗

Aiduero nomine cathe
dratici epiſcopuſexigere
debeat:in ſecũdo cõcilio
bꝛacaracenſi legitur.
Pꝛeter honoꝛem cathedratici ni
bil epiſcopus per dioceſes exigat.

Pcnt nullus epiſcopoꝛuz

per ſuã dioceſim pꝛeter hono
rem cathedre ſue.i.duos ſolidos
aliud aliquid per eccleſias tollat.
neqʒ ternam partẽ ex quacũqʒ ob
latione populi eccleſus parochiali
bus facia ſibi uſurpet: ſed eccleſie
reparationi ſernet:⁊ ſingulis anniſ
epiſ⸗ s ratio fiat.nam ſi tertiam
partẽ illam epiſcopus tollit:lumen
⁊ ſartatecta abſtulit eccleſie. ſimili
ter ⁊ parochialeſ clerici ſeruili mo
re in aliquibuſ operibus epiſcopo
ſeruiꝛe non cogantur:quia ſcriptũ
eſt:neqʒ ut dominãtes in clero.
¶ Item ex cõcilio apud merech.
Baſilicarũ reparationi pꝛoficiat
tertia:quam epiſcopuſ accipere cõ
ſueuerat.
Riſcis quidẽ canonibus erat
decretum ut epũs de parochi
anis eccleſus tertiã cõſequeretur
cui ſua pleniſſime ſufficere nõ poſ
ſunt.placuit huic ſancto cõcilio ut
nullus pꝛouincie luſitanie epũs a
qualibet parochiana eccleſia terti
am auferre pꝛeſumat:ſed que ex in
de cõſequi poterat:reparationi ba
ſilicarũ pꝛoficiant. Item ex con
cilio toletano.
Non accipiãt epiſcopi tertiã: niſi
dirutaſ eccleſias reparare uoluerit

TMid noſtre ↄgregationis de

creuit atqʒ inſtituit ut tertiaſ
quas antiqui canones de parochi /
is ſuis habere epõs cenſuerunt: ſi
eas exigẽdas credidernt ab ipſis
epiſcopis dirute eccleſie reparent
