licies dicunt᷑ meretrices a pollutione:uel a pellis foꝛmoſiate:qua incautos
alliciũt. pe lliciũt ergo beretici aias in ſtabiles nariorũ dogmatum erroneis
ſectis qua ſi conſtuprantes luxibus ſubdendo.

nomen meum ? non defeciſti: ſed
babeo aduerſum te pauca:ꝙ cha/⸗
ritatem tuam pꝛimaʒ reliquiſti me
moꝛ eſto unde cecideris:⁊ age pe
nitentiam: 1 prima opera tua fac.
Sinautem uenio nbi ⁊ mouebo
candelabrum tuũ de loco ſuo:niſi
penitentiam egeris. Similiter ce
teras eccleſias:ſmyrnam: perga/
mum:Tiathiram: Sardis: phila
delphiam: Laodiceam:ad penitẽ
tiam pꝛouocat:a niſi reuertant᷑ ad
opera priſtina minatur:⁊ in ſardis
paucos habere ſe dicit qui nõ coĩ
quinauerunt'ueſtimenta ſua.⁊ am
bulaturiſunt cum eoĩ albis: quia
digni ſunt. cui auteʒ ſcribit memẽ
to vnde cecideris:⁊ ecce miſſuruſ
eſt ex uobis diabolus in carcerem
ut temptemini: ⁊ ſcio ubi habiias
ubi ſedes eſt ſathane ⁊ in mẽte ha/
be qualiter acceperis ⁊ audieris ⁊
ſerua ⁊ penitentiam age:⁊ reliqua
utiqʒ ei dicit qui crediderit ⁊ ba/
ptiʒatus fuerit: ⁊ ſtans quondam
coꝛꝛuit per delictum pauliſper de
ueteri teſtamento exempla diſtule
ram:quia ſolent ubicunqʒ contra
eos faciunt dicere:lex ⁊ pꝛophete
uſqʒ ad iobanneʒ pꝛophetauerũt
Ceterum quis ignoꝛat ſub alia
diſpenſatione dei omnes retro
ſanctos eiuſdem fuiſſe meriti: cu/
ius nunc chriſtiani ſunt. Quomo
do autem abraam placuit in coniu
gio ſic nunc uirgines placentĩ ꝑpe
tua caſtitate. ſeruiuit ille legi ⁊ tem
pori ſuo ſeruiamus?⁊ nos legi ⁊ tẽ
pori noſtro in quos fines ſeculo/
rũ deuenerũt. Dauid electus ſᷣm
coꝛ domini: quia omnes eius fe
cerat uoluntates:⁊ quia in quodã
pſalmo dixerat: iudica me domine
quoniam ego in innocentia meaĩ
greſſus ſum: a in de.ſperans non
infirma. MDꝛoba me domine ⁊te.
me.ure.renes me.⁊ coꝛ meum.
Poſtea temptams a diabolo: ⸗
poſt peccata penitens loquiiur di
cens. Miſerere mei deus ſᷣm nia
gnam miſericordiam tuam. mag
num peccatum magna vult deleri
miſericoꝛdia. Salomon amabilis
domino:a cui deuſ bis fuerat reue
latus:quia amator' mulierum fue
rat a dei amore diſceſſit. manaſſeʒ
impiiſſimum regem poſt captiuita
tem babylonie in priſtinam digni
tatem liber dierumreſtitutum re/
fert.a ioſias uir ſanctus in campo
magedon ab egyntio rege con/
foditur. ieſus quoqʒ filius ioſe
dech'ſacerdos magnus quãquam
in rypo pꝛeceſſerit ſaluatoꝛis qui
noſtra peccata poꝛtauit ⁊ alienige
nam ſibi ex gentibus copulanit ec

y Effugerat. i. receſſerant a peccato per penitentiam.
3 Pinxiſſe.i.diſtinxiſſe nel denotaſſe uel deſcripſiſſe.

——

a factionẽ.i. nouã hereti⸗
ca innentionẽ.
b Ad quas. i. quaſi ad eas
e ¶ Et turbibus. S.ij. q. vij. ſe
cuti.
d & YJmmũdus. interpoſitio
eſt:⁊ debet ſubiũgi quaſi grã
dia loquũtur iõ eũ qui ⁊c.
e Paulnlü.cam reddit qua
re dixit loquũt᷑ grãdia.
f ¶ Noeãt.illi qui iſtoꝛũ do⸗
ctrinã recipiunt.
g “ Angelo. i. prelato.
b ·Beleciſti. finaliter. alias
cõtra eſt quod ſequit᷑: ꝙ cha
ritatem eſt ⁊c̃.
i Sed hẽo.i.corrigendo di
cens.
lh Memoꝛ. S. di. l. dño ſcõ.
l. & Et pria.i. ſimilia primis.
m ¶Denio. ad detrimẽtum
tunm.
n Caãdelabrũ.i. cathedraʒ
uel ſedẽ nel dignitatem.
o Coinquĩauerũt.i.qui nõ
peccauerũt.
p Et abulaturi.reſume pan
ci ſunt qui ⁊c̃.
q ni aũt.ſuſpenditur con
ſtructio nſqʒ illuc ntiqʒ.

r ¶Et ſcio. ubi.ſ.ĩ peccatis.

ſ ¶¶ Quia ſolẽt.falſi doctores
heretici.
Qoõtra eos.ſ. falſos docto
res.
u Uſqʒ. ad iohãnem quaſi
poſt iohanẽ nõ habẽt locum
ſed mentiũtur: quia illud ne
rũ eſt in cerimonialibꝰ.
x Abraazʒ. ecce alia diſpen
ſatio olim:alia nũc: quaſi licʒ
altera diſpenſatio nũc ⁊ alte⸗
ra oli: tamẽ quãtũ ad merita
hominũ bona uel mala ? quã
tũ ad poſſe peccare poſt cha/
ritatẽ idẽ fnit oli qð nũc.⁊ iõ
exẽpla ve.teſt.recte inducere
poſſuʒ.
y UEui bis.prima nice ĩ ga/
baon:quãdo ſacrificiñ obtu⸗
lit ⁊ deus obtulit ei donũ ſcie
ut hẽtur in li. regũ.alia uice
non legit᷑ renelatus ei niſi ſpe
cialiter qn cõpoſuit cãtica cã
ticoꝝ.xxx vj.di.ꝭ.ecce.
ʒ3 .“ Quia amatoꝛ. õ. xxxij.q.
iiij.ſalomon.
2 Manaſſem. 5. i. q. vij. ſi
quis omneʒ·
2 Liber dierũ. ſ. paralipo
menon. in quo agit de cõpu⸗
ta tione dierũ ⁊ annorum re
gum iſrael.
Ab egyptio. ſ. pharaõe.
cũ eniʒ phrao nellet ire õ re
gem medorũ: primo aggreſ
ſus eſt regẽ adremon qui re
gnabat tunc in cathamis.deſ
cendit ergo rex ioſias iudee
in occurſum eius ꝓhibẽs ne
tranſitũ faceret ꝑ iudeã ⁊ mi
ſit pharao ad eũ dicẽs: quid
mihi ⁊ tibi rex iuda nõ aduer
ſum te uenio ad euphratem
ꝓpero miſit me deus ad me
dos ſine me ne deus qui me

=

De pem⸗.

cũ eſt ĩterficiat te.nõ acquienit ioſias: ſʒ cũ rege adremon cõponebat acies
ſuas ut dimicaret aduerſus pharaonẽ ⁊ foꝛſitan dũ trãſiret a curru in currnʒ
qui ſequebatur enʒ moꝛe regio occiſus ẽ a ſagittarijs in cãpis magedon.

a: Rege. ideſt pharaone.
b Filius. eʒechielis.
cC FJoſedech.ð.di.l.iobãneſ
a C Hiabolnuſ.i.uxoꝛ ſua.
bi Angelos. quo ad naturã
corũ niſi eẽnt cõfirmati ꝑ gra
tiam. vnde plato in thieo.dij
deorũ quorũ opifex paterqʒ
ego. natura quidẽ diſſolubi/
les:me autẽ ſic uolente indiſ
ſolubiles. .
c Coꝛã deo.i.cõpꝑpatione
mini. h. .
d C Si contra ſeruos.ſ.moy
ſen ⁊? aarõ de quibus promi
lit. b. =
e¶¶Mnanto. S. viij.q.i.ſi g̊.
f. Be quibus.i. de numero
quoꝛum. . .
g ¶Temptatio.i.dũ niuit hõ
tẽtatur.
hb ¶ Qui mittebat.i. miſſurꝰ
erat minoreſ angelos ſi ſtetiſ
ſent ſicut mõ faciunt angeli
boni. h.
i Inter. xii. iuxta illud oĩs
lapis pꝛecioſus operimentuʒ
tuũ.ſ.e.pricipiũ.ibi tamẽ no
hẽtur niſi de nouẽ lapidibꝰ.
h Amorte domini.i.ꝑ mõ
tẽ dei que diabolo mundi po
teſtatẽ ademit:uel amore dei
quem amiſit.
l¶ Agd inferna.hic dr̃ ꝙ mor
te chriſti diabolus eſt religa
gatus in inſerno ⁊ erit ibi li⸗
gatus uſqʒ ad tẽpus antichꝛi
ſti:⁊ tunc ſoluet᷑ nõ a penis ſʒ
a ninculis: ut exerceat nires
ſuas in malos.
m Sublimitas.i. lucifer.
n ¶In lübis eius. quo ad tẽ
tationẽ nirornʒ: in quibus ut
dicitur ſedes luxurie eſt in lũ
beis.
o ¶ Dmbilicũ.quo ad tẽtatio
nẽ feminarũ in quarũ vmbili
eo dicitur eſſe ſedes luxurie.
vnde aug.ſuper eũdẽ locum
ſemẽ conus uiris ineſſe lũbiſ
feminiſ in vmbilico ꝑhibeiur
ꝙ diabolus utriqʒ ſexui per
luxuriã dominat᷑:ad niros lo
quens cõueniẽter dixit.uirtꝰ
eius in lũbis ⁊c. ꝓpheta etiã
ſub ſpecie femine petulãtiaʒ
iudec increpãs ait. In die or
ius tui non eſt preciſus vm-
bilicus tuus.
p C Obumbrant᷑.ꝑ ipſum.
q Arbores. qui magni ui⸗
dentur i ſunt bypocrite.
F— ¶ Jucta iuncũ.i.hypocri
tas qui merito deſignãtur ꝑ
iſta:cum exterius aliquid ui
deantur: inieriꝰ ſunt uani ut
illa.per iuncũ enim qui eſt ſi/
ne nodo exterius interiꝰ aũt
ſubſtatia caret: hypocrite de
ſignatur:per calamũ exteriꝰ
ſplendentem ⁊ fragilem ſed
interius uaeuũ deſignãtur ſe
culares mundane glorie de⸗
diti:⁊ eius ſplendori:que ci/⸗
to tranſeũt. per caricẽ creſcẽ
tem in locis paluſtribꝰ et ma
nü tangentis vulneranteʒ cu

cleſiam:tamen ſecundum litteram
poſt ſacerdotium ſoꝛdidatus indu
citur ⁊ ſtat diabolus a dextriſ eius
candida illi deinceps ueſtimen/
ta redduntur. Superffuum eſt de
moyſe ⁊ aaron ſcribere:ꝗad aquã
contradictionis offenderunt deũ
terraʒ repꝛomiſſionis nõ intraue
runt. Cum beatus iob angelosꝰ
quoqʒ ⁊ oẽm creaturã peccare poſ
ſe memoꝛaret dicẽs: Quid enim
nunquid bõ mundus eſt coꝛã deo
aut ab operibus ſuis ſine macula
uiuit:ſi contra ſeruos ſuos nõ cre
dit ⁊ aduerſus angelos ſuos pra/
uum quid repperit: quanto magiſ
habitantes in domibus luteis de
quibus'enim a nos de eodem lu/
io ſumus: Temptatio eſt ui/⸗
ta hominis ſuper terram. de celo
etiam cecidit lucifer:qui mitteba/
turꝰad uniuerſas nanones. ille
qui in paradiſo deliciarum inter
duodeci nutritus eſt lapides: vul
neratus eſt a moꝛte domini ad i
ferna deſcendit. vnde ſaluatoꝛ in
euangelio:uidebam inquit ſatha/⸗
nam quaſi fulgur de celo caden/
tem. ſſi aluſſima illa ſublimitas ce
cidit:quis cadere non poſſit: ſi in
celo ruina:quanto magis in terra:
tamen cum ceciderit lucifer im
mo poſt caſum coluber antiquus.
uirtus eius in lumbis eius ⁊ pote

ſtas eius ſuper umbilicuʒ uentris

eius.obumbꝛãtur in eo arboꝛes
magne ⁊ doꝛmit iuxta iuncuʒ ⁊a ca
lamum ⁊ caricem.ipſc eſt rex om/
niũ que in aquis ſuniꝰ: ubi ſcilicet
uoluptas : luxuria ⁊ pꝛopago: ir
rigatio nuptiarum.a infra.Tran/
ſiuimus ad ſecundam parntioneʒ
in qua negat eos qui tota ſide ba/
ptiſmum conſecuti ſunt:deĩde poſ

ſe peccare ⁊ docuimus ꝙ ex pꝛece

pto dei omnis creatura ſub uitio
ſit:nõ ꝙ vniuerſi peccauerunt:ſed
ꝙ peccare poſſint a ſimili ruina ſta
nummetus ſi ¶ Euidenter itaqʒ
er pꝛemiſſis apparet nõnulloſ cha
ritatem habere quam poſtea cri/
minaliter delinquendo amittunt:
ꝙ ſi quis contendat nõ de uirtute
ſed de uirmitis opere debere intel
ligi deliberet quid reſpondeat de
innocentia ade: de iuſticia moyſi.
dauid a ceteroꝛum: qui plena fide
ad baptiſma accedentes: licet po

ſtea pꝛolapſuri ſunt: tamen cele

ſtia dona deguſtent : ſpiritus ſan/
cti fiunt participes: ut non ſolum

ante bumanos: uerum etiam ante
dei oculos exaqua tantum? ſpiri

rioſitas tꝑaliũ deſignat᷑ qͥ ĩ affluẽtia nutri ? erelcit c aimũ pügit.
ſMue in aquis ſunt.i.in fluxu rerũ labentinm.

t Muptiarũ.ſaturande cauſa libidinis contractarũ:ſecus ſi can⸗

ſa prolis.xxxiij.q.iiij.uir cum propria.

tu ſancto iueniãtur renati: ꝗſicha
ritatem dei nõ habẽt:ante dei ocu
los aqua tantum regenerarentur
non ſpiritu ſancto.opera enim ſeu
ſacramentoꝛuʒ participatio niſi ex
charitate pꝛocedant: apud deum
nec iuſticiam:nec innocentiaʒ pꝛe
ſtant.ſi enim inquit apoſtolus ha/⸗
buero omnem fidem ita ut mon/
tes tranſferam:⁊ ſi diſtribuero om
nes facultates meas in cibos pau
perum:⁊ ſi tradidero coꝛpus me/
um ita ut ardeam: charitatem au/
fem non habeam nihil mihi pꝛo/
deſt. ¶C Sed quia de predeſtina
tis ad uitam a nonnullis concedi
tur:q; charitatem amittant ⁊ amiſ
ſam tecuperent.de repꝛobis etiaʒ
dicendum eſt: an ipſi charitatem
habeant:qua amiſſa poſtea dam/
nentur. C De his ita ſcribit Au
guſtinus in libro de coꝛꝛectione ⸗
gtia.
Poſtolus ſciens nõnullos
diligere deum: 1 in eo modo
uſqʒ in finem nõ perſeuerare moxꝰ

addidit his qui ſecundum propo

ſitũ uocati ſunt ſancti ⁊c. C In eo
dem. An adbuc iſte nolens coꝛꝛi
gi poterit dicere ꝗd ego feci ꝙ nõ
accepiꝰ: quem conſtat accepiſſe et
ſua culpa quod acceperat amiſiſſe:
poſſum inquit poſſum omnio quã

do me arguis diccre ꝙ ex bona ui

ta in malam mea uoluntate relap/
ſus ſum adbuc quid egofeci ꝙ nõ
accepi.accepi enim fidem que per
dilectionem operatur: ſed in illa
vſqʒ in finem perſeuerantia nõ ac
cepi. In eodẽ. In bono illos
uolebã proculdubio manere:erãt
utiqʒ in bono:ſed in eo non per/
mãſerũt: ¶ ¶ In eodẽ. Pꝛopter
huius utilitatem ſecren creden/
dum eſt quoſdam defiliis perdi/
tionis non accepto dono perſeue
randi uſqʒ infinem inſide que per
dilectionem operatur incipere ui
uere ⁊ poſtea cadere ⁊c. multa ſi⸗
milia de reprobis in euangelioꝰ:
etiam qui perſeuerauerit uſqʒ in fi

nem ⁊c. In eodem. Iteruzʒ ho
mo iſte ineipit v7. Ntem in
eodem.

(D Jranduʒ eſt quare deus qui

buſdam filiis perditionis
det fidem operantem per dilectio
nem: nec det in ea perſeuerantiaʒ
Item illud euangeliiꝰ. Non qui
incipit ſed qui perſeuerauerituſqʒ
in finem hic ſaluus erit. ¶ Item

Gregorius.

u CXx precepto.i.ſim pꝛeceptu.i.auctoritatẽ diuine ſcripture. alij

corrigunt boc ⁊ di/
cut excepio deo.

x Stantiũ.i.ſtan

tes timeant ne ſcʒ ſi
mili cadat ruina.

y ¶Sit. i. debeat eẽ
3 Euickter. ex pli

xe allegatis conclu
dit gratianus chari
tatẽ ſemel habitam
amitti poſſe. qð nõ
ſolũ de operibꝰ cha
rilatis ſʒ de ipa cha
ritate nernʒ oſtẽdit
eẽ.adijciẽs boc nõ
ſolũ circa predeſtia
tos:ſʒ etiã circa pre
ſeitos poſſe contin⸗/
gere. ad qð auctoꝛt
tatẽ inducit uſqʒ ad
illum locũ.itẽ illud
euãgelij ubi incon⸗
trariũ auctoꝛuates
inducit duas nideli
cet ꝙ repꝛobi n hñt

charitatẽ: ſʒ eaſ de
hypocritiſ intelligg

das eẽ ꝓbat aucto/
ritate gregorij.

a Progeſt. ad re,
gnũ celoꝛuʒ obtinẽ

duũ.ut di.iij... pen.
7.c.ſi quis aũt.

b A Pænotchek

in epiſtola ad
romanos. ubi dicit
ſcimus aũt ꝙ diligẽ
tibus deũ oiĩa coo⸗
perant᷑ in bonũ bis
qui ſᷣm propoſitum
uocati ſunt ſancti.S
e. lalibus.

c & Apoſioluſaddi

dit.i.poſtq; dixerat
ſcimus.q.d. deũ ⁊c

d Accepi. pſeue

rãtiã in charitate ?

in bonis operibus.
e ¶ Propter ſecreti

ideſt ppier ſecretã
hanc diſpoſitõeʒ dei
que utilis eſt. alias
eni eſt hic utilitatẽ.

¶ Similia. dicit in

eodẽ idẽ auguſti.

g In euangelio.

ſupple ſunt in augu
ſtino iſta exẽpla.

h ¶Item illuch eua

gelii. non qui inci

pit. quia bec anctoꝛi
tas euangelii ? ſe

quẽs gregorii nidẽ
tur innuer ꝙ rep:o
bi futuri charitaleʒ
nõ habeant eas po
nit gratianus: ⁊ po
ſtea ſoluit.

ſit nuſcüh
ſcſtonis nn
HN.
ehenletniii
(Borum po
Wertüponiun
nſec
ne in alie
mtn.
ee
hetgregort
Goneſtollan
Uoſopiben
folseten
Hiunmnqnuſt
n piengoe
ger oeurz
onm typoc
ncliſcau
tnnrbe
Cencknmrde
leuinums ne
. Gricod
Pbuintroeit
Pnſſs cerg
urinil
Gene ſfen
Gi rcl
ſenunih tn
kuumme⸗
manſri⸗
1 Vnd d
unpllne;
egnmn el
un ſuedurt
byonnf
n ſue on

merboni
hopenninn
Mnnmmnoe
W operen
chnNh

eeunmore

humneh
lun ſel
imnmnni

ſifantei
eßtüan
ſohſcſtcnn.
unlein
Eicdhummet
n iſill
igliin,
mi mmlntm
etungnt
toſepchiti
Minihat
oetſi el:
Geiſenmn
megegn
Poactaen
üͦcdemcri
indiiſſ.
Ace .
INn
eſtug
nvs if
nwrüga,
Ns Mi tſt
unfnrwiß⸗
lfnyrutn
nſotineß
ltac.
ſrid
ſoſihmm
lagti
An Ne
tinantn
ewin
Denentet
ſu
i,
Net
ſhn
Sniunn
liimi
Por.
etng ⸗

ſeciß,

. Alti. his di
ci põt. Cepi
ſti melins ᷓ; deſi/
nis. vltima primis
cedunt. diſſimiles
hec uir ⁊ ille puer.
b Illud auteʒ.qui
ſeduci. hec eſt tota
pcurrẽs grani vult
enim determinare
capituluʒ gregorij
quod ſtatim ſequit᷑
ſ. e. ci tius ad hoc.
eCVt leuiathã. q.
d. ſiue ꝑ propriam
ſuggeſtionem ſine
per malum homi⸗/
nem ⁊ damnatum
quem diabolus re-
pleuit malicia per
ſuggeſtionis mini⸗
ſtrum.
d C Replet triſticia
e ¶ Aurum. pro ſa⸗
pientia ponitur au
rum.ſj.e.di.princi/
pinz. ⁊? ita aliter q;
bic ſumitur.
QRu calas er
põit gregoriꝰiĩ
canone iſto illa uer

ba iob. ſuꝑ illo erũt

radij ſolis ⁊ ſternet

ſibi aurum quaſi lu

tum. Prio ergo di⸗
cit.ꝙ per aurnʒ de
ſignantur hypocri
te.qui q̃ſi deanrati
ſunt cum in ſuperfi
cie uideantur habe
re nirtutes. nec hẽ
ant. Secũdo dicit
ꝙ buiuſmodi hy⸗
pocriſis detegitur
in hac nita quãdo
qʒ ante finem quã
doqʒ ĩ fine quado
que nunq;. ⁊? cum
detegitur tunc an⸗
rum quaſi lutũ ſter

quam vrilitateʒ cõ
ſe quãtur predeſti
nati ſiue huiuſmo
di hypocrite faciãt
bona ſine publice
cadant in peccatũ
nam per bonã ope

ratio nem inuitant

perſeueraturos ad
bonum operandũ
per caſum reddũt
bonas cautiores.
g Amittere. hec ð
hypocritis itelligẽ
da ſunt qui uident

D.

01 Alti bene incipiunt: qui in

malo uitam finiunt. C Mõ
autem bene incipit:qui nunquã ex
charitate aliquid operatur.qꝙ ſi ex
charitate aliquando aliquid agit:
⁊ charitatem aliquãdo in ipſo ne/
ceſſe eſt eſe. ¶ Illud aurem gre/
iqu ſeduci quãdoqʒ non reuer
uri poſſunt ⁊ cerera. non de omni
bus generaliter reprobis ſʒ de by
pocritis ſpecialiter intelligenduʒ
eſt.quod ex uerbis eiuſdem euidẽ
ter datur intelligi. Cum enim que
ſtionẽ proponeret cur miſericors
deus iſta fleri permittat: ut leuia/
than ſeu nunc per ſuggeſtiones
callidas: ſiue per dãnatum illum
quem repletꝰ hominem : uel ſolis
ſibi radios.i.doctosquoſqʒ; ſapi/
enteſqʒ ſubiiciat:uel aurum hocẽ
uiros ſanenitatis claritate fulgẽtes
quaſi lutum ſibi uiciis coinquinan
do ſubſternat:mox in eiuſdeʒ que
ſtionis ſolutione ſupponit dicẽs.
tius ad hoc rndemus: quia
gurum quod prauis eius ſua/
ſionibus quaſi lutum ſterni potuit
aurum ante dei oculos nunquam
fuit.qui enim ſeduci quãdoqʒ; re/
uerſuri poſſunt:quaſi habitam ſã/
ctitate ante oculos hominum ui/
dentur amittere ſed eam ante ocu
los dei nunquam habuerunt. Se
pe homo nãqʒ multis occulte pec
catis inuoluitur ⁊ ĩ una aliqua uir
tute magnꝰ uidetur:que ipſa quo
que uirtus inaneſcens deficit quia
dum innoteſcit hominibus pro/
culdubio laudatur eiuſqʒ fauor in
hiãter appetituri: unde fitut ⁊ ipſa
uirtusante dei oculos uirtus nõ
ſit:dum abſcondit quod diſplicet
deo ⁊ prodit quod placet. que ita
qʒ merita apud deum eſſe poſſũt:
quando mala occulta ſunt ⁊ bona
publica:plerũqʒ enim ſicut dixi/
mus latet ſuperbia a caſtitas inno
teſcit.atqʒ ideo diu ofñſa charitas
circa finem uite perditur:qꝛ cooꝑ
ata ſuperbia uſqʒ in finem incorre
cia retinetur.alius elemoſynis ua
cat propria diſtribuit:ſʒ tamẽ mul
tis iniuſticiis deſeruit uel forte lin
guam in detractionibuſ exercet.a
fit plerũqʒ ut eis qui miſericorſfu
erit iuxia uite ſue terminum rapa/
citatis ⁊ crudelitatis ſtimulis inar
deſcat: quod ualde iuſto iudicioa
gitur: ut perdat etiam ante homi/
nes unde hominibus placuit quia
hoc unde deo diſplicuit:corrige/
re nunquã curauit:alius patien/
tie ſtudet ſʒ inuidere aliis ⁊ ſerua/
re malitiam in corde non cauet. fit
quãdoqʒ impatiens:qꝛ diu latuit
dolenſ. Hi itaqʒ ⁊ ꝑ aliquodau/
rum ſunt ⁊ per aliquod lutuʒ ſunt
atque hoc aurum quaſi lutum ſter

nitur:quãdo occuliis peccatis exi

geniibus etiã uirtus que publice
claruerat diſſipatur.ſed oꝑepreci/

II.

umꝰ credimus:ſi in his nirtutẽ ſu
perni ordis ſubtilius perpenda/
mus.ſepe enim omnipotens deuſ
occulta eorum mala diu tolerat: ⁊
opera eorum bona electorum ſuo
ruʒ vſibus ꝓfutura diſpenſat. Mã
nonnulli mundum nequaquã fun
ditus deſerentes non perſeueratu
ri anguſtũ iter arripiũt.ſed ad que
rendam anguſtam uiã exẽplo ſuo
eos qui perſeucraturi ſũt accẽdũt
vnde plerũqʒ contingit:ut ipſum
hoc quod bene uident᷑ uiuere: nõ
ſibi ſed ponꝰ ſolis electis uiuant:
dum exẽplis ſuis ad bene uiuendi
ſtudia ꝑſeueraturos alios non per
ſeueraiuri ꝓuocant. Sepe.n.quoſ
dam uidemus ad viam ingredi ad
locum ꝓpoſiiũ feſtinare quos alii
qꝛ euntes cõſpiciunt ſequutur:eũ/⸗
dẽque pariter locum petũt.ſed fit
plerũqʒ: ut irruẽte aliquo implica
tionis articulo poſt ſe redeant qui
pꝛeibant:⁊a hi ad locum perueniãt
qui ſequebãtur.ita nimirũ ſunt illi
qui nõ perſeuerãt:a uiam ſcitaus
arripiũt. Iccirco.n.uiriutis iter ñ
ꝑſeueraturi inchoãt:vt eis qui per
uenturi ſũt uiã qua gradiunt᷑ oſten
dant:quoꝝ etiã caſus unilitate non
modica electoꝝ ꝓuectibus ſeruit:
qꝛ ipſorũ lapſum dum conſpiciunt
de ſuo ſtatu contremiſcunt:a ruina
que illos dãnat iſtos humiliat.ad
diſcunt.n.in ſuperni adiutorii pꝛo
tectione cõfidere dum pleroſqʒ cõ
ſpiciunt de ſuis uirtutibꝰpꝛeſumen
tes cecidiſſe.qñ ergo uident᷑ bene
agere repꝛobi:quaſi planũ iter ele
ctis ſequẽtibꝰ demõſtrãt.qñ vero
in lapſum nequitie coꝛuũt:electis
poſt ſe pergentibꝰ quaſi cauẽdam
ſuperbie foueã oſtẽdũt.uod
vero repꝛobi negãtur comedere
panem qui de celo deſcẽdit:vel bi
bere aquam uiuã:nõ ſic accipiẽduʒ
eſt:vt a charitate penitus credant᷑
alieni: ſed vt in charitate radicem
figere ñ ĩtelligant᷑.aliud ẽ.n. biber
vel mãducare atqʒ aliud deguſtar̃
vñ in euangelio de chꝛiſto legiiur
cuʒ guſtaſſet noluit bibere.bibit
ergo aquam viuã ⁊ maducat panẽ
qui de celo deſcendit:qui in chari/
tate radicem ſigit. deguſtat qui ea
aliquatenus cõicat a qua poſtea de
linquẽdo recedit.de quibꝰ apoſto
lus dicit. Impoſſbile eſt eos ꝗ ſe
mel illegitimati ſunra guſtauerunt
donü celete:⁊ poſt hec oĩa ꝓlapſi
ſũt rurſus renouari ad pniaʒ . hic
etiã diabolus in ueritate ſtenſſe nõ
in ea creatus eẽ negat᷑.fuit.n.ĩiueri
tate conditus:ſed dum de ſe ſuper
biendo preſũpſit: qlienus ab ea fa
ctus eſt. in ueritate autem quomo
do eſſe creatus probęiur ſi ſine di/
lectione ſui conditoris creatus eſ/
ſe probatur:aut quomodo bonus
a deo conditus aſſeritur:ſi nihil di
uine dilectionis in ſui creatione ac

3 i 3

deanrati ⁊ fulgidi ⁊ habẽ vir-
tutes in ſuperficie cuʒ nec ſũt
nec habẽt.⁊ qui caret vna ca
di. v. conſideret.
hb Innoteſcit.i. virtus vr.
i Aopeuitur. ab alijs.
lꝛ ¶¶Dirtus. putatiua.

ret oĩbus.di.v.c.fi.⁊ de peni.

lI Etiam.ante hoĩes.i.in cõ

ſpectu hoĩum.
m¶Curauit. S. e.di. p. item.
5§. pe. ßm augu.
n & Per aliqdð.i.quantum ad
aliquid. ſ.ad bona opera.
0 nerepꝛecium. . vrile cre
imus ſi aperiamus qũo de
iſtis diſponit ad vt ilitatẽ alio
rum.⁊ hoc eſt ſepe.n.⁊c̃.
pOrdinis.i.intellectꝰ tro/
pologeus.
q Anguſtam. arta enim eſt
via que ducit ad uitam. vnde
Virgilius. SFacilis deſcẽſus
auerni:ſed renocare gradum
ſuꝑaſqʒ euadere ad auras.
Hoc opus hic laboꝛ eſt.pan/
ci quoſ equus amanit. Juppi
ter aut ardenſ euexit ad ethe
ra nirtus.
r ¶· Exẽplo.hi ſunt qui ad ſẽ/
piternam vitam ꝓximos mẽ
dacio ſuo opitulante deducũt
vt.xxij.q.ij.pᷣmum. ex hoc ꝗ̊
collige ex quo ſenſu ſllud acci
piatur.
ſ &“Articulo.i.impedimento

t Lapſum. felix queʒ faciũt

aliena ꝑicula cantuʒ. S.xxvij.
q.i.c.i.ſ.ð con.di.i.hi duo.⁊
dicit Seneca. Ruins prece/
dentiuʒ ſolet eſſe doctrina ſe
quẽtium ad hoc..e.ſi.n.iĩ/fi.
n & Quod vero.ſoluit gratia
nus auctoritatẽ inductam.S.
e. di. F. cuʒ S. c. charitas.ad h
ꝙ charitas amitti non poſſit
⁊ hac occaſione diabolum in
charitate creatum eẽ oſtẽdit.
⁊ de luciferi excellentia mul/
ta ſubiungit.
x Megantur. S. e. F. cuz g. et
ego ſum.⁊.c.charitgtss.
y Ande.ĩ enãgello mathei.

a ¶ Donum.i.doctrinam enã

gelicam.
b Ad penitètiam. ꝑ baptiſ/
mum.hoc eſt expoſuum.S.eę.
ſi enim. —⸗
c In veritate.S.xyvi.q.ij.vi
ſis contra.
d In ueritate.i.in charitate.
⁊ hoc dicit allegando.

a Bifferẽtia. ꝙ alij ſunt boi

2 alij ſunt m ali.

be Penam eternam. ꝙ nũᷓ

facit.ar.S.xi.q.iij.illud plane

c Quod creãdo. non enim

debet punire.qð ipſe appro/
banit. vt.xxij.q.iiij.nabucho
donoſoꝛ. ff. ad.l. iul. de adul.
ſi vxor. in fi.
d & Ex traduce. qꝛ angeli nõ

fuert ex traduce.i.ex preiaca
ti materia ſicut nec anima.sS.

xxxij.ꝗq.ij.moyſes.

e Sno uicio.ſed vñ fuit pꝛi

mus motus angeli ad maluʒ
dic ꝙ ex libero arbitrio.ſed ĩ
libero arbitrio non fuit malũ
vn ̊ ꝓuenit malum: dicas ꝙ
in libero arbitrio fuit qᷓdam
libertas.⁊ ex illa libertate ce
cidit in malum.hec eſt diffici
lima queſtio.

ſSimilis. cũ angelus ſtatiʒ

fuit poſt creationẽ capax rõis
ſed hõ non donec ſit adultus

g .Moyſen. in geneſi circa

Beininn. R⸗
hb Hinc. vacuuʒ. S. xvi. q.ij.

viſis p. vbi dicit ꝙ charitateʒ
negquiuit habere in celo.ſʒ foꝛ
te dr̃ non habuiſſe qꝛ nõ per/
ſeueranit.qꝛ non dr factũ niſi
duret factum. vt.S.e.di.i.co/
gitatio. z. l.diuortiũ. ſed for⸗/
te nũqᷓ; habuit charitatem ut
dr i örio.vnde magiſter hoc
dicit allegando.⁊ ſᷣm hoc oĩa
Zria intelliguntur nõ de cha⸗/
ritate quam nõ habuit ſʒ quã
habiturus eẽt ſi ſtetiſſet.
D Rincipium.caſus.intẽ
dit greg.in hoc.c.mul/
tium cõmendare luciferum
oñdendo eius perfectionem
2 excellentiam quaʒ in chari
tate hũit ⁊ in aliis donis gra/
tuitis nel naturalibus ante la
pſum ⁊ hoc facit. Inducit au
tem auctoritates Job⁊ eʒe/
chielis.
i C Principium.i.precipuuʒ
opus iter pria opera dei.vel
primus ⁊ dignior inter alios
angelos.quorum miniſterio
paratur. patet via ad deuʒ.

lbe Diarum. i. operum ſicut

enim in uia continetur veſti/
gium itinerantis.ſic in q̃libet
creatura eſt nia qua quis dn
citur ad intelligẽdam poten
tiam dei.
¶ Beemoth.i.diabolꝰ. bee
moth interpretatur animal
imundum. quia diabolus ꝑꝑ
ſuperbiã a celeſti beatitudie
tanq; imundum animal alĩe
nus factus eſt.

mPrimum.i.precipuuʒ nõ

enim prius creauit hunc qᷓ;
alios.vnde in ſalomõe. .ibi
qui uiuit in eternum creauit
omnia ſimul.

n Quid. nerba gregorij ex

ponentis predictam auctori
tatem eʒechielis.
oHabnit. lucifer.

De peni:

ceperit:quomodo auteʒ ſuperbie
motus ſine uicio extitit:ſi condito
rem ſuũ nullatenꝰ dilexit:aut quo
modo par ſiue excellentior ceteriſ
creatus dicitur ſi nõnullis eorũ in
am ore dei conditis hic ab eius di
lectione uacuus factus eſt.ũde ãt
hec differentia inter bonos ⁊ ma
los angeloſproceſſi::ſiex creante
iniuſtus uidet᷑ deus:qui ante pec/
catum infert penamꝰ: uel qui boc
punit quod creando infudit.ſi au
tem non ex creante cum non ex tra
duceꝰ:reſtat ut ex proprie liberta
tis arbritrio uicium ſuperbie ĩ an⸗
gelicam naturam proceſſerit.bona

ergo cõdita eſt que ſuo uicioa bo

no in malum cõmutataẽ.ſed quo/
modo bona eſſe potuit: ſi dilectio
ne penitus caruit. neque.n. ange
lus nobis ſimilis facius eſt:quoſ
uſque ad certum tempus etatis in
firmitas grauat:ut neqʒ uirtus ne
que uicium ullum locum in nobis
obtineat.accepit ergo dilectioneʒ
ĩ ſui creatione ſicut⁊ ceteri:de qui
bus dicitur:angelice uirtutes que
in dei amore perſtiterunt: non ait
que diligere deũ ceperunt: ſʒ que

ĩ eiꝰ amore perſtiterunt que ex cre

atione diligere ceperant: ui prin/
cipium diuine dilectionis omnibꝰ
credatur eſſe comune.perſeueran
tia uero eorum tãtũmodo intelli/
gatur qui in retributione hoc acci
peret meruerũt:ut cõfirmati ulte
riuſc adere non poſſent:a hoc de
ſe certiſſime ſcirẽt.ũde bene apud
moyſen prius celum: deinde fir/
mamentum factum eſſe dicitur:qꝛ
nimiruʒ angelica natura priꝰ equa
liter ſubtilis in ſuperioribus ẽ con
dita:poſtea in perſiſtentibꝰinamo
re ſui cõditoꝛis mirabiliter eſt con
firmata. ¶ Micxetiã Grego.ĩ mo
rali.multa de ꝑfectiõe ãgelice crea
tionis replicãs charitate negat re
pletum nõ ea penitꝰ vacuũ aſſerit:
quaſi pẽitꝰ caruiſſet:nũquã ea que
de eius excellentia dicuntur con/
uenienter de eo intelligi poſſent.
Rincipium enim inquit btũſ
grego.uiarum dei beemotb
dicitur: qꝛ nimiruʒ cum cũcta cre/
ans ageret hunc primumcõdidit
quem reliquis angelis eminẽtio⸗
rem fecit: buius primatus eminẽ
tiam conſpicit propheta cum dicit
cedri nõ fuerũt altiores illo ĩ para
diſo dei. abietes nõ adequauerũt
ſũmitatem eius: platani non fue/
runt equales frondibus eius. oẽ
lignum precioſum paradiſi dei nõ
eſt aſſimilatum ei ⁊ pulchritudini
eius:quoniam precioſum fecit eũ
in multis cõdenſis frõdibꝰ.quid'
nãque accipiin cedris et abietibꝰ
⁊ platanis poteſt: niſi ila nirtutuʒ
celeſtiũ ꝓcere celſitudinis agmia
in eterne leticie uiriditate plãtata:
que quãauis excelſa ↄdita ſũt: buic

tamen non prelata ſunt nec equata
qui ſpecioſus fcũs eſt in muliis cõ
denſiſqʒ frondibus dicitur. quia
prelatum ceteris legiombuſ tanta
illum ſpẽ pulchriorem reddidit:
quãta ei ſuppoſita angelorum mul
titudo decorauit. Iſta arbor in pa
radiſo dei tot quaſi condenſas frõ
des hũit.quor ſub ſe poſuas ſuꝑ/

7

norum ſpirituum legiones attedit
qui ⁊ iccirco peccans ſine uenia
dannatus eſt:qꝛ magnus ſine ue/
nia cõparatõe fuerat creatꝰ.hinc ei
rurſum per eundem prophetaʒ dr
Zu ſignaculuʒ ſimilitudinis ple
nus ſapientia ⁊ perfectus decore
in deliciis paradiſi dei fuiſti.mul/
ta enim de eius magnitudie locu
turus primoꝰuerbo cuncta con/
plexus eſt. quid nãque boni non
hũit qui ſignaculum dei ſimilitudi
nis fuit.de ſigillo quippe ãnuli ta
lis ſimilitudo imaginaliter expri/
mitur: qualis in ſigillo eodẽ eẽnali
ter habet᷑: a lʒ hõ ad ſimilitudineʒ
dei creatꝰ ſu:angelo tm quaſi aliꝗd
maius tribuẽs:nõ eum ad ſimilitu
dinem dei cõditũ:ſed ipſum ſigna
culuʒ ſimilitudis dei dicit: vt quo
ſubtilior eſt natura:eo in illũ ple/
nius ſimilitudo'dñi credat᷑ expreſ
ſa. hinc eſt q; pꝛimatꝰeius potẽtiaʒ

adbuc inſinuans idẽ ꝓphetalſub/

iuügit. Oĩs lapis vręcioſus operi
mentũ tuũ:ſardius ſopatiꝰ iaſpis
chryſolitus onix berillus carbũ/
culus ſmaragdus ⁊ ſaphirus.

¶BNouem dixit genera lapidũ:qꝛ

nimirũ ordines angelorũ ſunt no
uem.nã cũ per ſacra eloquia ãgeli
archãgeli:throni:⁊ dñatõeſ:a uir
tutes:principatꝰ: ⁊ ptãtes:cheru
bĩ:a ſeraphi aperta narratõne me

morantur: ſupernorum ciuiuʒ quã

te ſint diſtinctiones oñditur:qui/
bus tamen beemoth iſte opertus
fuiſſe deſcribit᷑ qꝛ eos quaſi ueſteʒ
ad ornamentum ſuum bũit: quo/
rum dum claritatem tranſcende/
ret:ex eorum comparatione clari/
or fuit.de cuius deſcriptione ad/
huc ſubiungit:aurum opus deco/
ris tui:⁊ foramina tua ĩ die qua cõ
ditus es preparata ſunt.aurũ opꝰ
extitit decoris eius quia ſapie cla
ritate cãduit:quam bene creatus
accepit.foramina uero iccircoĩ la
pidibus fiunt: ut uinculati auro ĩ
ornamenti compoſitione iungan/
tur:a nequaquã a ſe diſſideãt quoſ
interfuſum aurum repletis fora/
minibus ligat.hmõi ergo lapides
in die ↄditionis ſue foramina pre
parata ſũt:ꝗa uidelicet capax cha/
ritatis eſt conditus: quaſi repleri
uoluiſſet: angelis ſtantibus tãquã
poſitis in regiſornamento lapidi
bus potuiſſet inherere.ſi eni cha
ritas auro ſeſe penetrabilem pre/
buiſſet ſcĩs angelis ſociatus in or
namento ut diximus regio lapis

p Denia. cuʒ eniz

plus pttis ? pui⸗
chritudinis eicom

miſſuʒ fuerat.idee

magis diligi preſu
mebatur. ar. S. ij. q.
v.quanto.?.ſ. di. iij
§. quod. auteʒ ⁊.c.

ſepties. iõque tãto

magiſ obſequi tene

batur ? plus puni

ri debnit eum non

fuerit obſecutꝰ.ar.

C. de oduc.⁊? ꝓcu.
conductoꝛes. in fi.

li. xi.? grauioꝛa fac

delicta ⁊c. vt. xi.q.

liij. precipue. xl. di.
homo xpᷣianus. ſ.

di. v. conſideret. 5.
e. di. . . ex his ita⸗
que. ð. xxiij.q. iiij.
qui peceaat.
qTu ſignaculum
dicitur ſignaculum
ꝑꝑ uirtuteſexpᷣſſas

quas recepit a dñno

TPlenus.i. plenã
ſcientiaʒ habens ⁊
perfectionem deco
ris ⁊ charitatis.
ſPrimo verbo. H
ſ. ſignaculum

t Ut qno.i.quan

tum ſubtilior eſt nã
ideſt diuine nature
capatior rõne ⁊ in/
tellectu.

uCEo.i.in tãtum.

x Similitudo dei
i.gra ⁊ dilectio que
erat deo ſimilis in
illum.

Propheta. ſcilʒ
. Ezʒechielis.

a ¶ Lapis.i.ois ali

us angelus.

bi Precioſus.i.pul

cher decore virtu/
tum fnit.
c ¶ Operimentum
eius.i.inferioꝛ eo.
ſicut veſtimentum
eſt inferins ⁊ indi-
gnius ſe induente:
pel oꝛnabat eũ ſicut
veſtimentuʒ ornat
aliquem.
d C Sardius. hos
etiam lapides enu
merat lex.ff. de pu⸗
bli. ⁊ vec.l. interdũ
5§. ſpẽs. qualiter aut

hi lapides veniant

in contributionem
dicit ex ad.l.rodi.
l.ij. F. cũ in eodem.
¶Biſtinctiones.
5. di. lxx xix. ad hec
CAuro.vnde diẽ
lex ꝙ ſi auro gema
iungatur non cecdlit
auro. ſed ecõuerſo
aurum cedit gẽme
ff. de au. 7 argen. le.
ſi non ſüt. .. preue
niemus.

ſenſine⸗e

ſensen
non
ſankirme
geri
lkag
nenge
4 Crodt
ſen 6
Nin.
boai⸗
ſlinsſ
Mn
rh⸗
Chrti
litaue
Polei
nprind
Nobr
Nio chn

ſſo tera

vmmmie
mnlepen
ſtniodivi
ſlls ve
at iſte

eunch

Niſon⸗
Mes

Wennt

ſoiseln

Ni

Catond

(Köe

feſſkere
Liapo
eſtnoͤpol
Ineker

ieſ⸗

=
E
==.
=
+☛
R

ſei en⸗
Lnlut
Cnlrng
ſlltgan
iſnnut
hnfim
ratln
eulinke
hr.

= ==

—

CDocr

Neimigein
purnnci
unhi,
CMnti
ſünier
Uefhrſonnt
lotcntte
Mier
1ſgente
1CCie
Uunſchioei
ckduienn
Cpnirtien
eleer.

Unfn
Wp
Nattor⸗
ſat ffm⸗
Ntitini 4
giut in
Koninin
ſſinmmn

al Superbie. nota per canonem iſtum ius incepiſſe a ruina angelo
rum. bonum.n.⁊ equũ fuit vt ꝑ ſuꝑbiam lucifer puniretur.
bVLicio.i.per vicium ſuꝑbie non ſunt repleta.
cCharitatis.ar. ꝙ diabolus charitatem nõ habuit. pt. xvi.q.ij.vi
ſis.ſed cum eẽt rõnis capax inocentie ꝑiiceps ſine charitate eẽ non

potnit. ar. S. e. di. F.

item ſine charitate H
ꝙ ergo charitate e fixus maneret. Hũit ergo lapiſiſte
pleins negatur.co foramina. ſed ſuperbie uicio cha

paratione ſtantinʒ
confirmatoꝛũ dꝛ
vel ad perfectiõem

X ꝑſeuerãtiã refert
d . Lapides. i. oꝛdi

nes angelorum.

e ¶ Quod illic.ĩ p-

pheta. ſ. eʒechiele.
in iob.

—

INVoce.i.nocedñi

aepnſi nunetab. quaquã iam de ornamẽto regio ca
vel proppeta. ẽdo ſoluat. buiꝰpricipatꝰ celſitu
b Charitas aut. dinẽ adbuc idẽ ꝓpheta intuens ad
ſoluit auctoritatea iungit. Zu cherub extentꝰ prote
poſtoliallegataʒ.S. gens in mõte ſancto dei 1 i medio
in prin. di. ouobus ſapidum ignitorũ perfeciꝰambula
Waknn elut ſti. Cherub quippe plenitudo ſciẽ
beleriine. iiie it erpꝛeiat᷑: ⁊ iccirco iſte cherub
i¶. Ficta. i. fragilis dicit᷑: qꝛ tranſcẽdiſſe cunctos ſciẽ/
7 nõ vera reſpectua tia nõ dubitatur: qui i medio igni
permanẽtis. vel no orum lapidum perfectus abula/
vera reſpectu cha/ uit:quia inter angelorũ corda cha
ritatis diuie. ad ritatis igne ſuccenſa clarus gloria
ſunnis auecann an conditionmis extitit: quem bene ex
veram charitatem fentum ac protegentem dicit. om/
deſeri non poſſe. ne enim quod extentum protegi/
le ¶ Poſſe auteʒ. ex mus obũbramus:quia comparati
quo enim reſiſtere one claritatis ſue obũbraſſe cete/
vicijs eſt verũ poſ⸗ rorum claritatem credit᷑:ipſefuiſ/
ſe ergo nõ leiger ſe extentus 1 protegens reperiiur
m poge lens reliquos enim caſiobũbràdo ope
2? ita poſſe peccare ruit:qui eorum magnitudinem ex
eſt no poſſe reſiſte. Ccellena maiore trãſcendit: qd ergo
? ita eſt ar. a ↄriss. illic ſpecioſus in multis frondibꝰ
arg.xxxij.q.iiij. ſi· quod illic ſignaculũ ſimilitudinis
ſatius eſt. . q v. ſi· quod illic cherub:quod illic ꝓpte/
. A aſtra⸗i.ange Sens dicit: hoc bic voce dñica bee
ſe. l.ang moth:iſte viaruʒ dei pꝛincipiũ vo

m ¶ Etiam ecclelia
8. in ſalomone.
Ec de charita
le. coõtinnat ſe

ritatis auro non ſunt repleta. nã/
que iccirco ligantur auro ne cadãt
iccirco iſte cecidit:quia etiaʒ perfo

ratus manu artificiſ amoris uincu

lis ligari contempſit: nunc autem
ceteri lapides qui hic ſimiliter fue
rant perforati penetrãtes ſe inuicẽ
charitate ligati ſũt atqʒ hoc in mu
nere iſto cadente meruerũt:vt ne/

catur de quo iccirco taʒ mira ĩ qui
bus fuit ⁊ que amiſit ĩſinuat vt ho
mini oſtendat quid ipſe ſi ſuꝑbiat

de elationis ſue culpa paſſurus ſit:

ſũ gran:i.ij. ſiferiendo illi ꝑcere noluit quẽ cre
eniif di. hac qdem angdo in gloria tate claritatis eleua
quã hic tractat pre

libanit.ſed huiꝰ gra
aliam pmiſit. an. ſ.
charitas ſemel hi/

uit. cõſideret ergo homo elatꝰ ꝗd

in terra mereat᷑: ſi angelis pꝛelatꝰiĩ

celo ꝓſternitur. ¶ Charitas aũtꝰ

ta amitti poſſit qang que in aduer ſitate deſerit᷑: ficta.i.
iprecedenti di.tra/ fictilis fragilis ee perhibet᷑:ſicut
ciauit. nunc autem ſides ex qua charitas ꝓcedit ficta
n — ſun i. fragilis apud apoſtolũ eẽ negat᷑.
euertit. dicit hec ſimilit charitas que in ac .
