in feanoamen ui ut non ſibi unuſquiſqʒ totum eri/ bhibuit: a quia adhbuc canis tuiſ pDr c ¶ Etiam terminos. in ſ pec
n xlvii. di. ſicut hi. piat: ſed quod habet cum paupe/ cimus:hortamur ut aliquando re cauit grauiter. ? ſediz le⸗
5 . o Mon babẽti. re parriatur. . Idem. ſipiſcas miſer ſenex: atqʒ a tanta le ges Pancvr ben Lureeuz
8 habenti dare nilll —— . ne. nt. . de terim⸗
otte indeg ndor-. SJ no amo.l.ii·⁊.iii.cum diſtin/
ns õ ctione ntrum ſit iunenis an ſneru ibi dicitur. m legem autem diuina male
Eterum. cquo loco.i.qua auctoꝛitate. l dictus reputatur.xii.q.ii.in legthhuius. ”M
ſe 4 O. Inloienem aucerat qꝛ ipi filij ſua oĩa dabant eeccleſijs d C. Sed filius. ar. ꝙ credit dieto p m .va in talia rrale i ſer⸗
o nel ſacerdotibꝰ æ nolebat paſcere parentes.ut.xxx.di.c.i. NHam ⁊ ſi ma iudicij quãtum ad veram ꝓbationẽ uh ſuͤbtloͤem vt. E. de re. cre. i bo⸗
ctet impius pater ſit.tamen paſcendꝰ eſt. ut in auc. de inceſt.nup.ꝭ.ſi ne⸗ licet in fine. . e.ti. neniens.ſe quantum a bſaptio r Fins oredr⸗
c ioocontingit. col. il. ne. niſi caſus aligs ſpãlis inueniat᷑.ut extra de reſti. .

PAſce.ſpe eni necitatis cibaria cõia ſũt.ff. ad.l.rhod. de iac.l.

ex inſinuatiõe.⁊ extra qdð me.cã.c.ul.⁊ e de teſti.in omni.io.ſimiliter ubi nõ

lz 5

Di
nn
fit pꝛeiudicium alij creditur vni teſti. ut de con.di.iiii.cum itaqʒ.b. n LX²½ et. xi. q.i. chꝛiſtianis. ſſun
a Qauia ſimplicitatem. no. ꝙ parcit᷑ ſenectuti. ut. xxxiui. di. fraternitatis. xx o Pius tamen. nõ ꝙ etia cauſe pauperum⸗ oppꝛeſſoꝝ ⁊ pe⸗ ſiie
vi.q.vii.tempoꝛa. Item parcitur ſimplicitati.de con.di.ii.c.ii.⁊ extra de re.ꝑ⸗/ regrinoꝝ ſpectant ad eccleſiam.nt.xxiiii.q.iii.ſi quis de potẽtibus nßen
mu.cum vniuerſoꝛum. ⁊.c.ſe.?.s.c.ꝓx.⁊ extra de uer.ſig.ſuꝑ quibuſdam in fi.ſpectãt etiã niſ
b Taceamus.nõ ergo ſemꝑ qui tacet cõſentit.nec ſemꝑ idemẽ tacere quod ad iudicium regis.ut.xxiii.q.v.regũ.⁊.c.adminiſtratoꝛes.Similit ime
uoce cõſentire.ar.de con.diſ. viduis ⁊ pupillis erf.
liii.cum ꝓꝑuulis.⁊.lxx.di.c: cõceſſit imperatoꝛ nio
ſifote. . uitate morum ⁊ operum peruerſi / trit gubernacula orphanorũ atqʒ magnũ pᷣuilegium ut.
eſr⸗ Eos.f. dere iud. conciliſ. tate compeſcere: ⁊ quãto morn ui uiduarũ que ĩdefenſe fũt: aut earũᷣ Waligui nõ pol un
4 C Eresiralos ar c quãdo (inior ſicerior wmnto Sollicitior at perſonari na marimne ccleſ di ſn llos ttahere a 6
ꝙ; magis puniũtur cõſiliarij Oʒ timidior eſſe debes. ⁊ quidem co indigent admiculo propter dei nicia ipi tñ poſſũt
&; facientes. di. xcvi. duo. xi. pene ſententia in te fuerat iaculan timorem. ſi quis uero trãſgreſſus alios traber. C. qñ gi
q.iii.qui conſentit.⁊.xxiiii.q. da.ſed quia ſimplicitatem tuaʒ cũ fuerit bec pcepta eccleſiaſtice cor⸗ impe.inter pu. ⁊ pi el4
iii.qui alioꝛum. ſed hoc ideo ſenectute cognouimus interim ta ¶ rectioni ſubiaceat. Bi. lxxxvii. ſtin
factũ eſt.qꝛ in iſtis nõ cõneni⸗ ceamusꝰ:eos uero quorum conꝰ 2⸗ NIduis aũt ⁊ orphaĩs quã.l.una vidua ẽ uue
ebant ea ꝓpter que fieret di · ſilio hoc egiſti: in duobus menſib⸗ eccleſie preſidiũ ĩploę ꝗ etiã marituʒ non
naiani eirca eog. tec cgiſte excõicaros eſſe decreuimuſ. ita ut rantibus epi debẽt ad hahuſrf. ſ⸗ tnl
a punirt⸗ tamen in alln ſi quid in eis intra duorum menſiũ eſſe. a conrra improbo malum. §. riduam.
eſt ei rõne etatis ⁊ ſimplicita ſpger 21 ͤ un EC . pupillus eſt qui in/ ſhel
kis. ſpacium humanitatis aduenerit: ti uiolẽtias protecrio fra pubertatem de⸗ lede
e VDOn liceat. qð tñ põt ꝑa benedictione uiatici non priuẽtur nis patrociniũ eis negare non de/ ſijt eſſe in pr̃is ptã⸗ lep
Lm ⁊ ſinõ ꝑſe.ut.v.q.t.-y deinceps autem ab eorum cõſiliis bent.¶ Angde gelaſius gerõtio te. ff. e.pupillꝰ. rñ.i dei
illi qui. .xiiii.q.vi. c.i.xxxvi caut? exiſte.Ze quoqʒ ſollicite cu petro epiſcopis. Pp O Efenſionis hon
ii. di. eps gubernationem.ita ſtodi ne ſi eis ĩmalo diſcipulus fu Imploranubus patrocinia epi⸗ WV pupillis. pu
en g nn clencus ſten ver lai erxis quibus in bono magiſter eſſe ſcopi pebent adeſte. illo m eriſ adiutoꝛ
ring deſen ex. uninerſnans debuiſti neqz ſimplicitati e neqʒ L Icer oĩbus de nobis ſperät Ererulonis i
ſed quid ſiclericũ nõ habet. ulterius ſeneciti parcamus. bus non debeamus inquantũ r & Cõmẽta.i.frau⸗ M
tunc uerberet per ſe.ut.dixi. C Lel percuſſor eſſe prohibetur poſſumꝰ nos denegare:plusꝰtamẽ des. Gn
xly. di. in ſumma. ne uidelicetpropriis manibus ali niduarũ orphanorũ càs ipẽſiuſ s Viſquis.re lee
Manibꝰ. C. de epi. ⁊ cle. quem cedat. ¶ Unde in agathẽ. ducimus exequendas:quas tueri 20 media.ar.qꝙ lie
4uẽ. ſeg neaz ihpriſe wanb⸗ conci.legitur. a nobis uel ab oĩbus diuina mani debeat uisde R
ruenit. coductoes. 6 ji 7 uo certuſ eſt uel ſe
9 Rrzlaentra de deri. Hon liceat epiſopo propriis ma feſtat aſſertio. ¶ Idem anaſtaſio Aacs Peinlleniun
Sllecti. na ibinore nibus gliquem cedere. epiſcopo. De eodem.
dilecti. na ibi nõ repꝛobantur Bnliceat epiſ⸗ zibe? Eſenſisi . . ro.ſe. impetrare. ut
monachi qui hnt terras ad n liceat epiſcopo maib? enſiõis proprie deſolatis hic elicitur. cũ om⸗
firmã. ſed dic ꝙ illudẽ cũ ſua lſus aliqueʒ cedere.hoc eniĩ auxilio: a qui ſuis actibus ad nes teneamur defẽ .
eis nõ ſufficiũt.uel cũ ifpimet alienum a ſacerdote eſſe debet. eſſe pro etatis ĩfirmitate nõ poſſũt ere tamen ſpecia/ .
excolunt ñ ut inde plus lurt ¶¶Prohibetur etiam epiſcopus exoratũ ponnificẽ decet ſubenire: luius.ar. extrade te⸗
tur. ſecd ut de fructibᷣ ninant turpis lucri gratia eſſe cupidus ne quiapupillisꝰa uiduis tuitionem ſ. licet uniuerſis.
adeo anthoc vribet gle eis aliquo etiaʒ inboneſto negocio ui etiam diuinitas iuſſit impẽdi. ⁊ 5 ar. di. xxiii· ququ .
n phier hoc abiut ifran ·Cnm uel cerera ſibi neceſſaria ue maxio aianuario clericalis officii lau. ms 5
em nõ ſubuẽit᷑ eis.er ne cle. ek iſe ſolaci . 4 t ¶ MHos. ut tamẽ 1
uel mona. c.ſacerdotibus. rat quod generaliter etiam de om quiſe ſolacio parẽtũ uel propiqduo mo coꝛam ſuo indi re
„ 1 LCauſas. de hoc notani.x nibus diuino cultui mancipans.i. riᷣ aſſer Ut deſtitutos auxiliũ ex no ce deferatur quere er
v. q.ii.in ſumma. clericis uel monachis intelligere ſtra delegatione preſtabis: ut ad/ la. ut extra de foꝛo lu
i ¶ Auaritie.naã ꝓpter neceſ- oportet. C Unde in calcedon.cõ uerſus iprobitates aduerſarioruʒ compe.ex tranſmiſ ne
ſitatẽ bene poſſet. xci. diſ.c.ii. cilio legitur. ſuorũ protecti:tue execuriõis niſu ſſa.
1dtutelas. .di xrrvii. OQui connumerantur in dlero tur/ noxia commẽta nõ ſentiãt. JIte 1u E Animoſitate. in
c.ult.contra.xxi.q.iii.cypꝛia- . ant leontio ⁊ petro edi B E bona ſignificatiõe an
pibus lucris non inſeruiant. eontio ⁊ petro epis.,. Se eodẽ uSnic
nus..ſed illud cypꝛiani ð te/ . i . Tilquis i —ä ſumitur. alias i ma⸗ U
ſtamẽtaria tutela ſiue datina Prasni ad ſanctam ſynodũʒ uquis in negociis ſuis no la. lxx. di. ſane. 4
bic aũt de legitima tutela in⸗ quia de his qui in clero cõnu ſtri nominis interceſſiõe ſpe x Juine retri⸗ ¹
relligitur. Itẽ. xvi.q.i.genera merantur quidam propter murpis rat ſibi 1. emedia poſſe ↄferri:pro/ O butionis. qꝛ
liter. ð.ad hoc dic ꝙ clericin lucri gratiam aliorum poſſeſſonũ na nos duenit aioſitate preſtare nullum bonum ir⸗ 4
cognntur recipere aliqua u⸗· conductionesꝰa cauſas ſeculariun, C Idẽ bonorio epö. Se eodẽ remnneratuz. ð pe. 4
ens diri legrlmna recſvere ſuſcipiunt: a⁊ a ſacris officiis ſe per Juine reributiõis memor aliencanm n ee 5
reſt hoc wanllein eſn deſidiam ſeparant. ad domos aut ad pontificalem conſciennis aliquod malumim
eſt hoc pꝛiuilegiũ clericoꝛũ ſeculari 7 ſubſt no ambigas perti a 2 punitum. de pe.di. i
ꝙ licet ipſi poſſint ſuccedere ecularium concurrunt: a ſubſtan/ no ambigas per tinere egẽtium cõ ii. nullus. Teſt ſi. x et
alicui ab inteſtato. nõti ten? tiarum eorum gubernatiõeſqʒ aua modis piã ſollicitudinem non ne, xxl oie pe. gi
tur recipere tutelam. licet ali- ritie cauſa ſuſcipiunt.decreuit igi⸗ gare. ¶ Iem fortunato epõ. y Rreligioſum. 4
as illud obtineat. ut inſti. de tur ſancta uniuerſalis uel magna ſy Lueatur eccleſia quos in ſui deſen I non omni fide ſe
legi.pa.iu.ſed epᷣs nelmnon- nogus neminem bhoruʒ deinceps ſione ſuſcepit. per hoc.c.⁊.õ.pꝛo/ Ir
auc. de ſan.epi.ꝭ.deo amabi- monachum conducere p oſſeſſio/ bile iudicamus: ſi quiſquã cle/ ne poteſt legitimaz;
les. nel dic ꝙ illlanẽ. pᷣiudiia nes aut miſceri ſecularibus poſſeß ricus uel extraneos in ſua tuitione tmutelã ſuſeireſec.
mur per canonẽ iſtum ut eßun ſionibus poſſe niſi forte qui legibꝰ ſuſceptos non oĩ fide tora aĩ ſui e 7 etiã extranearuʒ
⁊ monachus ſi nelint poſnt dàaa minorum etatis tutelas ſiue an ducauerit ſcitate. Ac cũ ol mpiuſ perſonaruʒz ſi uult. 63
recipere legitimam tutelã ſed rationes inexcuſabiles attrahunt diaconꝰ dilecnõis tue felicis atqʒ lan.
non varlua nelteſtamenta⸗ aut cui ipſius ciuitatis epiſconus olimpii ſuggeratur auũculus eiuſ 3 K an Ounniſi⸗
iam. ſed ad tutelam miſera- iaſtie * ⁊Z ita videtur ꝙ tu/
bilium ꝑſonaꝝ oẽs clerici ſi eccleſiaſticarum rerum commiſe/ q; paruulos mutele uice ſuſceperit toꝛ teneatur iam
ne monachi tenentur nt hic. de leuiſſima culo⸗ S
⁊.lxxxviii.di.c.i.⁊.c.epᷣs gubernationem. . C. de pericu. tut.⁊ eu.tutoꝛibus.ar.contra ꝙ ſcilicet non teneetr i
Coꝛrectioni.i. ſuſpenſioni. lan. . mniſi de leni. C. arbi. tn. ꝗcqꝗd. ⁊ ꝙ dicit fide. eſt ar. ↄtra ꝑfidos aduo l
Diduis. In hac di.lxxxpii.oſtendit magiſter ꝙ viduis ⁊ pupillis catos qui plena fide clientulos non defendunt. ar. ii. q.iii. . notan/ nn
libertis ⁊ oppꝛeſſis tenetur pᷣlatus prociniũ impendere.⁊ etia ma⸗ dum. l nin
numiſſos defendere.ad ultimum ſubiungit de expoſitis.j.e.cnlt. 2 ¶ ¶Parunlos. no. ꝙ ſi minoꝛ ledatur in contractu. habet actionem Nee
. etera. aduerſus dantem ⁊ accipientem. C. ſi tu. uel cu.inter.l.etiam. ſi vo c

Pbhni,
Biſine
uplen
Verinin
Neennont;
ſoni.
Gninifn

nolun
tquodene
ettoſekvet
inſefn
inpennen
lun cjon
Menmur et
Inn ſeut
f.euhadete
etdiuoſs

hii ini

g. tmi
m ſ
alur en
n de n
runſen

ſinten
Gikeni
gligoine
ſne.
Nuineſ
dunons
bonunt
eramz
fun
Hmmnunm,
ner
gleti
4.
tigan.
onniſi
As,N
enit
deruut
legen
ſeperil
mnen,
nhin

LIXXXVII

ledatur in indicio habet actionem aduerſus tutoꝛem tantum.C. de
inſti. pperandũ.in fi.ſed ↄ.ᷣff. de mino.:.etiã.ꝭ.i.ſed illa lex ꝓperan
dũ intelligit qn tantum circa inſtantiam iudicij leſus eſt. Illa.l.etiã
in pᷣncipali canſa loquit᷑ cuʒ reſtiuuat in iudiciiſ minoꝛ. ut. ff. de mio.
ſi aduerſus rem iud.ꝑ totũ.io.tmo.etiã reſtitu

etiã. 5. ex cauſa. ?. C.

it minoꝛ ⁊ ſi contu/
max fuerit. ut. ff. de
mio.l.mioꝛ etiã. b.

a C Coͤtra leges. C

de pdi.mino.ꝑ to/
tum.

b QDogui ad ec

cleſiã.j.xvii.
q.iiii.reum.

c Mancipijs de

iſtiſ manumiſſis ab
ecclia uel de coõmen
datis ecclie dicit. h.
ꝙ ſi poſtea ĩpetant

. ſuꝑ libertate ipſi co

raʒ eccliaſtico iudi/
ce debent reſpõde/
re.vñ ⁊ ſiquis eos
detinens nollet re/
ſpondere niſi ſub ſe
culari iudice.poſſʒ
ſtatim ecclia ipʒ ex

ci. auraſico. .

ricorum pro ſuis mancipiis ad ec
cleſiã cõfugi ẽtibus crediderit oc//

cõicare.ſi uero non

eſt manumiſſus in
ecclia.tũc pꝛimo dʒ
cõuẽiri qui eos mo
leſtat ſbᷣ ſeculari in/
dice.⁊ ſi nõ uult ſa
tiſfacere ꝑ eũ.tunc

ecclia eũ ↄpellet ex

cõicãdo nlł alio mõ
lu. diẽ ꝙ ubicugʒ
mãumiſtat᷑ niſi ma
numittãt᷑ ĩ ecclia ut
clici fierẽt. ut e de
ſer. nõ oꝛ. c.i.ꝙ ſꝑ
pᷣmo cõueniẽdusẽ

nutriendos ultra latrociniũ eſſe iu

dicamus quod eos bonuſculis pa

rentũ ſicut aſſerunt reliquit extor/
res alia renn ẽdo aliacõtra leges
iurauendendo. Iiem ex con

Konfugientes ad eccleſiam extra
bere non licet

Os qui ad eccleſiam cõfugi/⸗

unt tradi non oportet ſed loci
ſancti reuerẽtia a interceſſione de/
fendi.Si quis auteʒ mancipia cle

cupanda.per oẽs eccleſias diſtri/⸗
ctiſſima danati one feriat᷑.in eccle/
ſia quoqʒ man u miſios aper teſta
mentũ eccleſie cõmẽdatos: ſi quiſ
in ſeruitutẽ uel obſequium uel ad
colonariã conditionem reuocare
tentauerit: aĩaduerſione eccleſia/
ſtica coerceatur. ¶ Item ex cõci.

ggathen.

qui eis litem fac ſöõ

iudice ſuo ſeculari
niſi hoc foꝛte face/
ret laicus in fraudẽ
extra de iurepa. re/
latuz. F. ad hec. Sʒ
quero ad ꝗd ergo
eccha recipit liber/
toſ ſub ꝓtectiõe ſua
cum illud ius ſit in
alijs oibus. ꝙ ſi ali
quis nõ põt habere
iuſticiam coꝛã iudi
ce ſeculari accedit
ad iudicẽ eccliaſti/
cuũ.ut er de ſoꝛo cõ/
pe. ex trãſmiſſa.vi/
detur ergo ꝙ liber⸗
ti ſpectent ad iudi⸗/
cium ecclie.nt. xi.
q.i.xpᷣianis.nel dic
ꝙ licet iſte ꝑſone ⁊
alie de quibꝰ? hic a⸗

n libertate eccleſia meatur liber

Iberto slegitime a dominis
ſuis factos eccleſia ſi neceſſi,

tas exegerit tueat᷑.quos ſiquis an
te audientiaʒ aut peruadere aut ex
poliare preſũpſerit: ab eccleſia re
pellatur. Item ex conci. toleta
no quarto.
A ſacerdotibus defendãtur liber
ti:qui in ſeruimtibus reuocamur.

I Iberti qui a quibuſcunqʒ ma

numiſſi ſunt:atqʒ eccleſie pa/
trocinio cõmẽdati exiſtũt: ſicut re
gule antiquoruʒ patrũ cõſtituerũt
ſacerdotali defenſione a cuiuflibʒ
inſolentia protegãtur ſiue in ſtatu
libertatis eoruʒ ſeu in peculio qð

habere no ſcuntur. C em ex cõ

ci.toletano. ”Mä
Expoſitos defẽdat eccleſia ſiquis
eorum calumniator extiterit.
Jexpoſituſ/ante eccleſiã cuiuſ
rcunqʒ ſit miſeratione collectuſ
cõteſtationis ponat᷑ epiſtola: ut ſi
is qui collectꝰeſt intra.x.dies que

gitur recipiant̃ ſub ꝓtectiõe ecclie non tñ eximunt᷑ a iudicio ſecula/

ri.ut er de pꝛiuile.recepimus.⁊ eſt expꝛeſſum in iudicijs.extra ð fo

ro cõpe.ex tenoꝛe.

d C Per oẽs.in vna exc

2222%

õicet᷑.in alijs nũciet᷑.ſi dicis ꝙ nẽo põt plu

ries excõicari. dic ut no.iii.q.iiii.c.ult.
e ¶ Et ꝑ teſtamẽtũ.extra de ſer.non oꝛ.c.i.
f Coerceat᷑.niſi admonit? ſatiſfaciat.⁊ eſt ar.hic ꝙ oẽ crimẽ eſt ec
Laſtiemn. nxya vi.epᷣs in ſynoldo.

Ibertos.

b L Iberti. pecnlio.ſed nũꝗd liber homo bʒ peculiũ.nõ.qꝛ ſiẽ ſer/
nus nõ hʒ bona.ita prfamilias non hʒ pecnliũ.ff.ð v.ſig.prſa.
ſed loquit hic ſᷣm tpᷣs quo ſernꝰ erat.uel peculiũ ſumit᷑ hic ĩpꝛopꝛie
ar. C. de inof.teſ.l.ult.ᷣff.ad trebel.cogi.Re.i.de peculio antẽ ſerni
qui manumittit᷑ hoc in ſũma nõbis ꝙ ſi manumittit inter viuoſ.do
minus videt᷑ ei cõcedere peculiũ niſi adimat expſſe.Si aũt in teſta
mẽto libertas ei relinquit᷑.peculiũ apud heredẽ remanet niſi expᷣſſe
ei cõcedat.C.de pecu.eius qui.li.me.l.vna.

LXXXVIII

14

i B Jexpoſitꝰ.exponit᷑ aliquis a pre uel dño uel ab exneo.ſi a pre uel dño
aut necitate.uel ſpõte.ſi ſpõte.nũqᷓ põt recolligere eũ poſtea.nec enim
ſuũ dicere poterit quẽ pereũtẽ cõtẽpſit.C. de infan.expo.l.i.⁊.ii.ſi necitate.re
petit qicũqʒ qꝛ inuitus videt᷑ expoſuiſſe.C. de infan.expo.l.i.⁊ in his caſibꝰ
locũ n hʒ ↄteſtatio.qð tñ dixi de necitate videt᷑ male diciũ.nã dicit lex ꝙ ſi ipe

ſitus agnitꝰqʒ nõ fuerit.ſecuruſha
beat qui collegit. Sane qui pꝰ pre
dictuʒ tempus calumniator extite
rit:ut homicida eccleſiaſtica diſtri
ctione damnabitur ſicut patruʒ ſan
xit auctoritas. V
NRohibẽrurergo cle/
rici cupiditatis nego/
cia ſuſcipere non piera
EIVIis curam uiduis 1 or
pho nis impendere.
nd emelchiades papa.
(O Ecreuit ſancta ſynodus nul/
lum deinceps clericũ aut pol
ſeſſiones conducereP aut negocis
ſecularibus ſe immiſcere: niſi pro
pter curam aut pupillorum aut or
phanorum autuiduaruʒ: aut ſi for
le epiſcopus ciuitatis eccleſiaſtica
rum rerum ſollicitudinem eum hba
bere precipiat.ubi patʒP quod alia
ſunt negocia ſecularia ? alia eccle/
ſiaſtica. Monne mopſes in ſecu/
lo erat cum crebro intraret taber/
naculum ⁊ exiret:qui intus contẽ/

tium negocio urgebatur: ſed ⁊ ia/
cob aſcendẽtes ⁊ deſcendentes an
gelosuidit:quia rectoreſ eccleſia
rum non ſolum contemplando a/
ſcendunt: ſed deorſum quoqʒ ad
membra illius miſerando deſcen/
dunt.⁊ dum ſacerdotes eorum fa
cta imitantur ⁊ ſe cuſtodiunt.a ſub
ditorum onera portant. Item
gelaſius papa.
DDeeodem
Onſequens eſt: ut illa quo/
qʒ que de picenis partibuſnu
per ad nos miſſa relatio nunciauit
non pretereunda putaremuſ.ideſt
plurimos clericorum negociatio/
nibuſ inhoneſtiſ ⁊ turpibuſ lucris
inhiare:nullo pudore cenſentes e
uangelicam lectionem qua ipſe do
minꝰ negociatores ex templo uer
beratos aſſeritur expuliſſe:nec a⸗
poſtolica uerba recolẽtes quibus

5*

platione rapiebatur.foris informa

nõ põt eũ alere debet eũ ĩ xe/⸗
nodochiũ mittere.C. de lat.
libe. tol.l. vna.S.ſed ſcimus.
ſed qð dixi intelligas cũ nul⸗
lũ talẽ locũ inuenit.⁊ itelligaſ
maxie ſ̊ de filijs.nã de ſᷣuo vi
detur ꝙ potius debeat eũ vé
dere q; exponere.⁊ eſt iſte ca
ſus in quo ſeruꝰhitus ꝓ dere
Di. lxxxxviii.
licto ſtatim in libertatẽ eripit
ut. C. ð la.li. tol.l.vna.ĩ auẽ.
de nup.5. hoc apliꝰ.z.S. mul⸗
to magis.coll.iiii.alias occu⸗
panti cõcedit᷑.ſi aũt ab extra/
neo ⁊ ſciẽte dno uel pre. tunc
locũ hʒ qð hic dr.ſi vᷣo igꝛãte
ſꝑ põt repetere qncũqʒ uene/
rit. C.de infan.expo.l.i.h.di
cit ꝙ tãtũ uſqʒ a.x.dies audi⸗
tur pr̃ in hoc caſu. qð uerius
credo.qꝛ de his que publice
fiunt nõ põt pᷣtendi ignoꝛãtia
ut. xvi. di. ꝙ dicitis. IJdeʒ põt
dici qñ pr̃ ꝓpꝛia uolũtate ex/
poſuit.io. H̊ teneas bꝛeuit᷑ ꝙ
ſi a pr̃e ifans exponit᷑ uel ab
alio eo ſciente uel ratuʒ hñte
ſtatim liberat᷑ a pria ptãte.⁊
ſi dñs idẽ facit.ſᷣuꝰ ſtatim eri
pit᷑ in libertatẽ.⁊ libertꝰ in in/
genuitatẽ. Idẽ eſt ſi alimenta
fuer int iſtis lãguẽtibꝰ dene⸗
gata. aut ſi iſti liguẽtes expo/
ſiti fuerũt cuiuſcunqʒ fuerint
etatis.⁊ qui eos ſuſcipiũt.nõ
hñt aliqð ius in ipſis.ut e ð
infant.uel lang.expo.c.i.b.
le ¶ Intra.x. dies ðᷣ his.x.die
bᷣ dic ꝙ urrüt a tꝑe ſcie ⁊ ſũt
cõtinui. ⁊ ſi in tali loco eſt ꝙ
uenire nõ põt reſtituit ꝑ claau-
ſulã generalẽ.ar.ff.ex qui.ca.

ma. l.i. Alij dicũt ꝙ ſũt utiles

cũ.ſ.exꝑiri põt.ff.ð edi.edic.
cũ ſex.⁊ de diuer.⁊ tem.p.l.i
ſi uero ille qui colli git expen-
dit aliqua in puero erudiẽdo
in aliqua arte.repetit a re col

ligẽte. C. de ifan. expo.l.i. q

autem cauſa alimẽti expẽdit

non repetit. niſi in duobus ca

ſibus.ſ.pꝛoteſtatus eſt. ff. de
ne. geſ. nẽſenniuſ.uel ubi col/⸗
lectus non vult ducere filiam

ſuam in uxoꝛem. C. de nup.

patrem.

IBabeat. non in ſerunʒ. C.

de inan. expo.l.ult. ⁊ iõ dicit

iſte eũ habere.qꝛ alius.iã nõ

põt petere pueruʒ. puer tamẽ bene recedit ab eo cum uoluerit. cõtinebit epi-

alio uẽ denegare filium ſuum.

2.

non cupi

n teſtamento debet noĩare tutoꝛem æc.

ſtola ꝙ. ſiſiquis in eo aligꝗd iuris ſibi uendicet exeat ⁊? ꝓbet eẽſ uum. alias nõ
crederetur ei.arg. contra extra qui filij ſint le. tranſmiſſe. ubi creditur patri?
matri dicentibus aliquem non eſſe filium ſuum. quia non eſt pꝛeſumendum

Rohibentur. Facta interpoſitione de viduis ⁊ libertis T expoſitiſ
rreuertitur in hac di. lxxxviii. ad ꝓpoſitum ſuum ſcilicet ad illud.c.
dum. oſtendit clericos cauſa turpitudinis ⁊ cupiditatis
non debere opera exercere. tandem ſubijcii ꝙ nullus pꝛeſbyterum

Ecreuit.cõducere.ſ.cã cupiditatis nt nõui.lxxxvi.di.c.ul.⁊ ſempꝑ ĩtel/

O ligo canſa cupiditatis hoc fieri ni ncce

o ¶ Vbi patet.i. ꝓpter quod patet.

ſſitas ꝓbet᷑.ar.xii.q.i.c.i.

pZingelos. ꝑ angelos intelligũtur pdicatoꝛes qui ꝓ ingenio auditoꝝ debẽt

ſed ꝓpter angelos inducit hec auétas.
gq Q Onſequẽs.qꝛ ſacerdotes erãt iſti.ut.ii.q.vii.accuſatio.lan.

ſe aptare.ut.viii.q.i.c.opoꝛtet.? di.xliii.ſit rectoꝛ.ꝭ.ult.vnde nõ ꝓpier iacob.

k 4

a Cantatẽ.i. metrice deſcri/
bentem.
b ¶ Megociatiões.i.falſã tra/
ditiõem iudeoꝝ. qꝛ.ſ.crede-
bat ſe iuſtificari ex oꝑibus le/
gis figuras legis ſectantes a
gratia reſilientes.uel.
h ¶Megociatiões.i.ut uilius
emãt ⁊ carius uendant.
C ¶ Ingenio. ar. ꝙ nec ſub qᷓ⸗
libʒ fraude excogitata pnt ex
erceri negociatioes.̊ᷓ nec cã
necitatiſ ut quidã aſſeiũt.nec
cã lucri captãdi paupeꝝ.i.q.
iii.ſiquiſ obiecerit.ar. ex ne
cle.uel mo.c.i.xci.di.clericus

au.
d Ceſſandũ.videt᷑ ̊ ĩ eiꝰ
optiõe ſit aut abſtinere a qſtu
aut ab officio.ff. ð iur.do. ple
rũqʒ.ꝭ.ul.qð falſũ ẽ.ſʒ ̊ aut
ↄtinuatinũ cẽ.xi.q.i.placuit.
e Piſcopꝰ.curas.ſ.xxi.q
Liii.c.i.ii.⁊.iii.⁊.xi.q.i.

te quidem.
f Erlatũ.⁊ pᷣtoꝛijs.i.lo
cccis iudicij tractãdi ꝗd

ſit ptoꝛiũ habemus. ff. de in/
ſti. 2 iure.l.penul.
g Pꝛeceptũ.ſ.xxiii.q.iii.iu⸗
ſtũ. ſ.xxiiii.q.iii.clericus.
h ¶ Quindqʒ diebus.ar.moꝛã
poſſe purgari. Item nota in/
dncias ⁊ expectatiões.v. die/⸗
rũ ⁊ hoc a tꝑe quo ſuſcepit lit
teras er de ap.ſuꝑ eo.iiii.q.ii
ii.c.i.⁊.q.v.c.i.qnq; duoꝛum
v.q.ii.c.pñti.

Piſcopus.tuitiõem.i.a

ptiõem.ut.ſ.coꝛã eo nõ
aperiãt᷑ ſed coꝛã magr̃o cen/
ſus. C. de teſta.conſulta.uel
dic tuitiõem.i.ꝙ ſit adnoca/
tus.alias per eum debet adi/
pleri qð in teſtamẽtis relictũ
eſt. ex ð teſta.ſi heredes.⁊. ff
de peti. her.hereditas.i fi.io.
le Piſcopus.ad ſe reuocʒ
ncipaliter uelꝑ ſe ⁊ tẽ
nõ eſt õ. kxxvi.di.fratrem.
1 Piſcopus.gubernatio/
nẽ. ſed ꝑ archipᷣſbyteꝝ.
nã ⁊ ptiri debet onera ſua er
de offi.archidi.c.ult.ar.ꝑ ali
os nobis licer̃ que nob ꝑ nos
non licent.ar.v.q.iii.c.ult.ar.
xii.q.i.pᷣcipimꝰ. Et nalet ad
queſtionẽ ꝙ ecclia poſſit ali:
cui cõceder gladiũ.lʒ ei ñ lice
at eo nti ꝑ ſe.xxiii.q.ult.c. ſe/
pe ſiliter iuenit qð łʒ nob p ali
os ⁊ ꝑ nos.ut di.xcv. illð ſupꝑ
fluũ ⁊ ecõuerſo qð nõlʒ nob

DI

ait nemo militans deo implicat ſe

negociis ſecularibus. pſalmiſtam
quoqʒ dauid ſurda diſſimulantes
aure cantanteʒ : quoniam non co
gnoui negociationes introibo in

potentias domini. proinde huiuſ
modi aut ab indigniſ poſt hac que

ſtibus nouerint abſtinendum ⁊ ab
omni cuiuſlibet negociationis in⸗
genio cupiditateqʒ ceſſandũꝰ: aut
in quocunqʒ gradu ſint poſiii mox
a dericalibus officiis cogantur ab
ſtinere quoniã domus dei domus
oratioms ⁊ eſſe ⁊ dici debʒ: ne per

officia negociationis ponus ſit la

tronum ſpelunca. C Item ex ca/

none apoſtolorum. B
In ſacris ordinibuſ conſtitutuſ ſe
culares curas aſſumere non debʒ.

diaconus nequaquã ſeculi cu
ras aſſumant ſin aliter deiiciãtur.

¶ Item greg.romano defenſori.
Epiſcopus ſẽcularibus cauſis oc

cupari non debet.

Piſcopũs aut ſacerdos aut
e

Pannrurn eſt ad nos reueren/
diſſimum fratrem noſtrum ba

ſilium epiſcopum uelut unũ de lai
cis in cauſis ſecularibus occupari
pretoriis ĩutiliter deſeruire que
res quoniam ipſum uilem red dit
reuerentiam ſacerdotalem anni
hilat:ſtatiʒ ut experientia tua hoc
preceptumſuſceperit ad reuerten
dum eum diſtricta executione cõ/
pellat:quatenus ei illicite inſiſten

ti. v. diebus ſub qualibet excuſati

one immorari nõ liceat: ne ſi quo
libet modo eum ibidem amplius
moram habere permiſeris cum ip
ſo apud nos grauiter incipias e ſſe
culpabilis. ¶Item ex conci. car
thaginen. ii i. 1
Teſtamentorum tuitionem ⁊ cu/
ram rei familiaris epiſcopus non
ſuſcipiat.

◻ Piſcopus mitionem teſta/

mentorum non ſuſcipiat.

. Item ex eodem.
2 Beeodem.

– Piſcopus nullaʒ rei familia

ris curam ad ſe reuocet ſed
lectioni ⁊ orationi ⁊ uerbo prech⸗
Aions tantũmodo uacet. ¶ Itẽ
ex eodem.
Deecodem.

ONilconus gubernatione m

uiduarum ⁊ pupillorum ac pe
regrinorum non per ſe ipſum: ſed/
per archipreſbyterum aut archidi
aconum agat. ¶ Item greg. quar
tanoprefecdo.
Ranocinioruʒz cauſas clericus ſu
ſcipere non deber.
MNutile ualde laborioſum ẽ
hominem litteratum ratiocini
orũ cauſas aſſumere: aĩ eis quod
non expedit ſe obligare. ¶ IJtem
hbieronymus.
ugiendus eſt clericus negocia/
20 %.

. E gociatorem clericum ꝛex

inope diuitem ⁊ ex ignobili

glorioſum quaſi quandam peſtem

ſuge. ¶ Item aug. in li. queſtio/
num ueteris ⁊ noui teſtamenti.
er

7 7

ico negociari non licet.

Ornicari homibus ſemper
non licer: negociari uero ali
quando licet:antequam enim ec/
cleſiaſticus quis ſit licet ei negoci
ari:facto iam non licer. ¶C Item
ioannes chriſoſtomus ſuper ma/

theum.
De eodem. Palea

S1 Jiciens dominus uendentes
ementes de templo ſignifi/
cauit:quia mercator nunquam po
teſt deo placere:a ideo nulluſchri
ſtianus debet eſſe mercator aut ſi

uoluerit eſſe pronciatur de ecele/

ſia dicente propheta: quia non co
gnoui negociationes introibo in
potentias domini. quemadmodũ

enim qui ambulat inter duos ini,
micos uolens ambobus placere ſi

ne alloquio mali eſſe non poteſt:
neceſſe eſt ut iſti male loquãmir de
illo ⁊ illi male de iſto:ſic mercator
ſine mendacio a periurio eſſe non
poteſt. Sed ſubſtantia talium ſta/
bilis eſſe non poteſt neqʒ ad bonũ
proficit quod de malo congrega/
tur. Quemadmodum emim ſi tri/
ticum aut aliud tale cernas in cri/
bro:dum huc ⁊ illuc iactatur om/
nia grana paulatiʒ deorſum cadũt
⁊ tandem in cribro nil remanet ni
ſi ſtercus:ſic de ſubſtantia negoci
atorum nouiſſime nil remanet niſi
ſolum peccatum. ſed omnes uidẽ
tur eſſe mercatores.oſtẽdam ergo
quis nõ eſt negociator utqui talis
non fuerit eum intelligaſeſſe nego
ciatorem. Quicunqʒ rem compa
rat non ut ita integram ⁊ immuta/
am uẽdat ſed ut materia ſibi ſit in
de aliquid operandi ille non eſt ne
gociator.qui uero rem comparat
ut integram immutatam uenden
do lucretur. ille eſt mercator qui
de templo dei eiicitur. unde ſuper
oẽs mercatores maledictus plus
eſt uſurarius.ipſe nãqʒ rem datraʒ
a deo uendit non comparatam ut
mercator. poſt fenus rem ſuam re
petit tollens aliena cum ſuis: mer
cator autem non repetit rem uen/
ditam. Oicit aliquis qui agruʒ lo
cat ut agrariam accipiat:aut domũ
ut penſioneʒ recipiat. non eſt ſimi
lis ei qui pecuniam dat ad uſuram
abſit. Primo quidem quonmiã pe
cunia non eſt diſpoſua niſiad emẽ
dum. Secundo quoniam agrũ ha
bens arando accipit ex eo fructuʒ
habens domum: uſum manſionis
capit ex ea.ideo qui locat domum

uel agrum ſuum uſuʒ dare uidetur

7 quodammodo uidetur mutare
cum lucro lucrum. ex pecunia re/
poſita nullum uſum capis. Zertio

ꝑ nos nec ꝑ alioſ.xi
vi.di. ſicut.xxiii.q.
ult. his a quibus. 2
cõſequit ꝗqs ꝑ aliuʒ
qð no põt p ſe. ff. de
ſta.ho.imperatoꝛ ⁊
id ꝑ ſe qð nonꝑ ali
um. C. de his que.
eta. l. ii.ff. de adop.
poſt moꝛtẽ. 5. neqʒ

xxiii.di.quoꝛũdam
⁊ qnqʒ plus ꝑ ſe ua

let. de con. di. iiii. il
lud.io.So.genera
le eſt ꝙ quis poteſt
. ſe qd põt ꝑ alium
⁊ ecõtra.ſed in caſi
bus ſpalibus fallit
qñqʒ rõne pſone ꝗᷓ
ꝓhibet per ſe facer
ut in hoc. c. ſed per

alium non ꝓhiber
uel rõne rei. qꝛ i cã

crimiĩali aliqs agit
per ſe ⁊ nõ ꝑ alium
ut.v.q.iii.in crimi/
nalibus. b
m E. Mutüe.
Egociatoꝛeʒ.
ſed nũquid li
cet clerico habere
tabernã.videtur ꝙ
ſic. C. de epi. ⁊ cle.
l. i. Sed dicimꝰ q;
licet lex cõcedat.ca
non tamẽ nõ pmit/
tit. uel dic ꝙ põt ha
bere tabernã ꝓpter
necſſariam ⁊ hone
ſtam negociatiõeʒ.

o Dꝛnicari. ſem/

per non licet. i.
nũquã.xxxii.q.iiii.
nemo. ar. S. xxxi. q
i. hac rõne. ſʒ licet a

liqn licentia pene

ſed licẽtia culpe.nõ
ñ euadit culpaʒ.di.
iiii.c. deniqʒ.

p Mon licet. arg.

ꝙ ꝓpter mutatiõeʒ
ſtatus qð ipi erat li
citum fit illicitũ ⁊ e
contra.ar. di.xxxi.
lex.ar. cõtra.xii.q.
i. non dicatis.

neb
uie.
eſreng
dnünt
tto nte
niten,
deepite⸗
Cdiine
Geednt
benönni⸗
egin
ennipor
uncbet
Geiniis
initen
vonlaai
migi
„g
ehletn
iig gene
loe.
lpaz oi.
P.

tatioe,
piengtl
llicitüee
. dern
tra.xi
gtis.

et. A gG

a Eqʒ.hec ꝑs ẽ

illiuſ. xxi. q. iii

cypꝛianuſ.
b Bei⁊ nõne accu

ſatur iſte pꝰ moꝛteʒ
ʒ id.xxiii.diſt.quo
rũdã.C.ſi reuſ uel
accu.moꝛ.fue.l.i.⁊
ii.So.dicũt quidã
ꝙ accuſari põt quiſ
poſt moꝛtẽ ꝑ inſtru
mẽtũ ſicut hic quia
apꝑebat ꝑ inſtim.
.i.ꝑ teſta mẽtũ eum
deceſſiſſe in moꝛta⸗/
li peccato.ſed.h.di
cit ꝙ iſte non accu/
ſat.qꝛ notoꝛiũ erat
eũ ĩpenitẽtẽ ðceſſiſ/
ſe alias nõ poſſʒ ac
cuſari poſt moꝛtem
niſi de hereli. xxiiii
q.ii.ſane.⁊ ĩ illo ca/
ſu. C. ad.l.iul. ma.
l. ult. Sʒ nõne dʒ p
ſumi ꝓ iſto.qꝛ eiiaʒ
in ultimo inſtãti po
tuit penitere.ut.xx
vi.q.vi.ꝗ recedunt
7. c. cognouimus.
ar. de pe. di.i.agi
te. dicit ů̊. h. ꝙ cum
moꝛtaliter peccaue
rit nec penituerit ñ
dz ꝓeo oꝛari. xiii.
q.ult.c.ult.⁊ puni
hic in quo deliquit
xii.q.ii.de viro.uel
hoc intelligas quo
ad ſepulturã tantũ
e de toꝛnea.c.i.io.
credo h̊ ad terroꝛẽ

iſtitutũ. nec modo

locũ habere. quod
yltimo dicit̃ ſerua⸗
tur ð facto.lxxxxi.
d

xlvii.di.ꝭ.nece.ſed
aluer hic ⁊ alit᷑ ibi.
ibi eni expoſni do⸗
mni. i.familie ſue.
hic alit᷑ domui ſue.
ideſt ecclie ſue.⁊ il-
lInd eſt qnaſi pᷣꝑato
riũ ad iſtud nt in H
H. inn nit. g. oñdit g
in hac di.lxxxix. q;
liter pᷣlatꝰ ecchaſti/
ca beneſicia debeat
diſpẽſare. qꝛ plura
nõ dʒ omittere vni
⁊2 ꝙ nõ dʒ laicos i⸗/
conomos oↄſtituere
in ecclia uel vicedo
minos. ⁊ ꝙ ecchia/
ſtica officia ꝓpĩas
non concedat. lan.

d B Ingula. no
difficile ẽ nt

vnns vicẽ duox. ff.
obtineat. ff. de pac.
ſi olures. C. de aſ⸗
ſeſſo.nemo.ex ð te
ſti. ad hec. C. de te
ſta.oſulta.ubi dicit

wvᷣwabſurdũ eſt ſi ꝓp⸗

miſcuis actibꝰ rexꝝ
turbẽt officia. arg.

LXXXIX

ager uel domus ueteraſcit. pecu/
ma ſpiritualiter intelliguntur ho/
mines:quia ſicut nummus habet
caragma ceſaris ita hõ caragma
dei. ⁊ ſicut nummus qui non habʒ
caragma ceſaris reprobus eſt: ua
homo qui non oſtendit imaginem
dei. unde eſaigs ad hieruſaleʒ:cau
pones tui miſcent uinum cũ aqua
Ideo ergo menſas nummulario/
rum eu ertit:ſigmficans:quia in tẽ
plo dei non debent eſſe nummi ni/
ſi ſpirituales ideſt qui dei imagi/
nem non diaboli portant. aut cer/
te menſas nummulariorum ideſt
ſacerdotum dicit ſcripturas.nouo
enim teſtamento ſuccedente prio/
ri euerſe ſunt ſcripture illorum.
EItem auguſtinus.
Palea.
Voniam non cognoui litte/
raturam.aliqui codices ha/
bent negociationes in quo diuerſi
tas interpretum ſenſum oſtendit
nõ errorẽ iducit.ſi ego iſte propte
rea aſſidue laudẽ dei dicit quia nõ
cognoui negociationes non nego
cientur chriſtiani.Sed ait ipſe ne
gociator:affero ex lõginquo mer
ces mercedẽ laboris mei unde ui
uã peto. dignus ẽ eni mercenariꝰ
mercede ſua. De mendacio ⁊ d
periurio agitur nonde negocio.
Ego enim mentior non negocinʒ
Nam poſſum dicere tanto emi: ſʒ

tanto uendaʒ:ſi placet:eme: quo/

modo ergo reuocas mea negocia
tio ne.omneſ artifices mentiuntur
ſutores agricole.Vis ut optem ca
rum tempus:ut poſſum uẽdere an
nonam quam ſeruaui.ſed hoc non
faciunt boni agricole inquit.neqʒ
illa boni negociatores. eſt pecca/
mũ hẽre filios: quia quãdo eis do
ler caput matres infideles querũt
eis ligaturas ſacrilegas a incãtati
ones.omnia iſta ſũt peccata homi
num non reruʒ. quare ergo ipſe di
cit mibi negociator quomõpſalmi
ſtam intelligas.⁊ noli me prohibe
re a negociatione.negociatio emiʒ
me non facit malum: ſed iniquitas
mea ⁊ mendacium meum. Quera
mus ergo negociatores qui preſu
munt gloriari ex ſuis operibus ſi
ſunt conmra illam gratiam quã hic
ſpiritus commendat ut nemo de
ſuis operibus glorietur.a ſicut cõ
mra medicos ſuperbe pollicitanteſ
ſalurem uigilat hoc quod dictũ eſt
tota die ſalutare tuuʒ: ſic contra ne
gociatores operibus ſuis glorian
tes uigilat hoc quod dictiuʒ eſt:os
meum ãanũciabit laudem tuam. un
de ⁊ dominuſeiecit eos de templo

uolemes ſuam iuſticiam ſtatuere:
⁊ ignorantes iuſticiam dei. ¶ Deri

io dictum eſt negocium. quia ne/
gat ocium quod malũ eſt neqʒ que
ritueram quietem qui eſt deus.
Item caſſiodorus in eodẽ pſal
mo.

De eodem Palea.
AVid eſt aliud negocium niſi
que poſſint uilius compara/

ri carius uelle diſtrabere. negocia
tores uero illi abominabiles exi/

ſtimantur qui iuſticiam dei mini/
me conſiderantes per immodera⸗/
tuʒ pecunie ambitum polluũt mer
ces ſuas plus periuriis oneran/
do quam preciis. tales eiecit do/
minus de templo dicens.nolite fa
cere domum patris mei domuʒ ne
gociationis. U Item cyprianus.
HMHomie ſacerdotis careat.quioei
miniſtros ſuis euocat officiis.
Eqʒ apud altare dei meren
iur nomingri in ſacerdotum
prece qui ab altari ſacerdoteſ ⁊ mi

niſtros uolunt auocare:a ideo ui/

ctor cum contra formam nuper in
concilio a ſacerdotibus datam ge
minum fauſtinum preſbyterum au
ſus ſit tutorem conſtituere:ob dor
mitionem eius apud uos non fiat
oblatio:ne qʒ aliqua depᷣcatio pro
nomine eius frequentet᷑ in eccle/
ſia:ut ſacerdomum decretum reli/
gioſe aut neceſſarie factum obſer/
ueturg nobis.
Omui quoqʒ ſue o/
2 ortet epiſcopum eſſe
ene prepoſitũ ut que
am inde quodammo
do future diſpenſatio/
nis argumenta ſumantur. In di/
ſpenſatione uero eccleſie hancre⸗
gulam obſeruandã nouerit: ut nul
li quantumlibʒ exercitate perſone
duo ſimul officia committat neqʒ
ſecularibus uiris res eccleſiaſticaſ
gubernandas comittat. Unde
Sõ omnibus epiſcopis.
m perſone duo non committan
tur officia

DIngala ecceſaſtici iuris offi

Ncia ſingulis quibuſqʒ perſoniſ
ſingulatiz committi iubemus. Si

cut enim in uno corpore multa mẽæ

bra habemus. omnia autem mem
bra non eundem acium babent
ita in eccleſie corpore multa miem
bra ſunt ſecundum ueridicam pau
li ſententiam. in uno eodemqʒ ſpi

rituali corpore conferendum eſt

hoc officium uni:alii committen ,
dumeſt illud neqʒ eniʒ quantum
libet exercitate um perſone uno rẽ
pore duarum rerum officia cõmit
tenda ſunt: quia ſi torũ corpus eſt
oculus ubi auditus:ſicurenim ua
rietas membrorum per diuerſa of
ficiaa robur corporis ſeruat: pul
chritudinem repreſentat: ita uari
etas perſonarum per diuerſa nihil
ominus diſtributa officia a fortitu

dinem a uenuſtateʒ ſancte eccleſie

dei manifeſtat. ⁊ ſicut indecorum
eſt in corpore humano ut alteruz
membrum alterius fungatur offi
cio:ita nimirũ noxiuʒ ſimulqʒ tur
piſſimũ eſt: ſi ſingula rerũ miniſte
ria perſonis tonidem non fuerint

%5

ʒ.j.xxi. q.i.c. ult.⁊.ff. qdð cu⸗
iuſqʒ uniuer.ſicut.s.ul.ſimiili
ter lex dicit ꝙ nõ põt ꝗs ꝑ plu
res ciuitates plures hr̃e ptã⸗
rias.ff.ad muni. libertꝰ.5.
ſcriptio.ſo.r̃gulare eſt ꝙ ung
ꝑſona nõ ſuppleat nicẽ pluri⸗
um.niſi in cã necitatis.ut idẽ
ſit carnalis ⁊ ſpũalis pf.xxx.
q.i.ad limina.uel prelatꝰ ĩ di
uerb ecclijs.x.q.iii. vnio.uel
idẽ ſit eligẽs ⁊ cõfirmãs.ex ð
elec. cũ ĩter.uel ut ipᷣemet tra⸗
dat ſibi poſſeſſionẽ. ff. ð öhẽ.
