li nõ creditur. nut e
de ꝓbati.quoniam
Prs falſa.ſed 85 ius
upplʒ. C. nt que
ſunt äuo. vna.b.

O äbsane

id ẽ pueritie
qꝛ infantia non du
rat niſi uſqʒ ad ſe⸗
ptẽniũ. ut. C. ð iu.
deli. ſi infanti. ſic g
vr ꝙ pueri bñ pnt
habere bñnficia ec/
cleſiaſtica.nã ⁊ pꝛo
moneri pñt.ut. lxx
vii. di. in ſingulis ſʒ
Z.i.q.i.pueri.ſʒ dic
beneficiũ poſſũt
habere ſed nõ pᷣla-
turas ut er de eta.⁊
quali.indecoꝝ.

o ¶ Lectoꝝ.nomiĩe

lectoꝛis hic ↄpꝛehẽ
dit omnes minoꝛeſ
oꝛdieſ.õ.xxv.di.c.i.
¶ Octauũdecimũ
i clerico ſeculari re⸗
quiritur uotum in
xviii.anno.ut hic ⁊
lxxvii.diſ.in ſingu-
lis ſʒ imonacho in
xp. ut.xx. q.i.illud
quod iðo fit ne mo
nachalis habitꝰ ꝑꝑ
nuptias deſerat᷑. ni
ſi ubi dura eſt ↄuer
ſatio. ut i iſulis ubi
daf maius ſpatiũ:ut
e ð regu. qꝛ i iſuliſ.

q Probatione. dʒ

XXVnI

enim longa pꝛecedere continentia.nt.. eo.pꝛoxi.c.⁊.hxxvii. diſtin.

3 gquicuncdz. —
a ¶Aut ad terrenas. quia terraʒ replent. virginitas paradiſũ.xxxii.
i. nupte.
b r Anferte,duod ergo de iure cõi competit negandum non eſt. in
⸗ 8 reindi iiii⸗ i ſi adimplere id poſſe ab epiſcopo
quis codemnatus. probantur promoueri debent. Ca
ciSſumi. Ab uendum eſt tamen bis:nequando
6 4 iſto leg via; ſue ſponſionis immemoreſaut ad
gercercl adpο errenas nuptias aut ad furtiuos
b bandum ꝙ ſubdia⸗ Cconcubitus ultro cõcurrant. quod
n coni continere non ſiforte fecerinrut ſacrilegijad rei
ldi tenentur. æ idem ꝓ abeccleſia bhabeant᷑ extranei. qui
i. bat de diacono ⁊ ſa bus autem uoluntas propria in/
ui. cerdote.⁊ omnia ſo terrogationis tempore deſideriuʒ
d Rrerlatentenee nubendi perſuaſerit: conceſſaʒ ab
5 Pore lloquo conti⸗ apoſtolo licentiam auferre nõ poſ
el nentia ceperat in· ſumus ita ut cum prouecte etatis
rrogduci. in coniugio poſiti renunciaturos
ß d Reteree. ſe pari conſenſu operibus carnis
A4 —— ſpoponderint: ad ſacros ordines
n⸗ Atelligentiim gaſpirent. JItem ex concilio are
dAD boꝛum capituſoꝛu, ſatenſi. iii. MUd
d alrabls g in en In coniugio conſtitutus ad ſacer/
1ad cidentali licite con,/½ dotium aſſiuſi non debet.
Ee 172
ſeut trahitur in minoꝛi/ Sumi aliquem ad ſacerdo/
bus oꝛdinibus. et tium in coniugii uinculo con/
udi xxxii.di.ſi quis eo ſtitutũ non oportet:niſi fnerit pro/
is rum ⁊.c.lectoꝛes.ꝰ miſſa ↄuerſio. ¶ Itẽ ex eodẽ.iii.
irn L. placuit. ſed conſi Mon ordinentur diaconi qui caſti
o i⸗ tuti in ſuperioꝛi oꝛ/
iſ̃ dine nec apud nos —— broſitentur. —
Ci nec apð grecoſ pñt Prren placuit ut deinceps
acc contrahere.nec po non ordinentur diacones con
hen terant a tempoꝛe a⸗ iugati niſi qui prius conuerſionis
dele poſtoloꝛum ⁊ ſi con propoſito confeſſi fuerint caſtitatẽ
ge trabant non eſt ma Uerum illa priori auetoritate
t tavo uf hoe diaconibus uidetur permitti con/
P que inonet n⸗ iugium cum ad ſacerdotium tan/
nic it celebrata ? regu⸗ muʒ coniugati prohibentur aſſumi
u lã ſtatuit eis.ut.xx porro inſequenti videtur permit
. xiidi. ſi quis eu, ti auctoritate ſubdiaconibus cum
Ar xxxi.di. nica. xxx de diaconibus ſpecialiter precipi
ſiie iiii.di. cum in pꝛete tur ut ſine probatione caſtitatis nõ
nn⸗ e. In hoc autem orqinentur: bocidem in anchirita
n nos. ipſi enim ue na ſynodo uidemur eſſe permiſſum
t⸗ ſint cõingati ſiue n in qua ſic ſtamtum eet.
an pmouentur ad ſa⸗ Digconi non prohbibeantur a mi
i cros oꝛdines nõ ꝓ niſterio pro nuptiis: ſi in ordina/
le miſſa continentia. tione dicunt ſe cotinere non poſſe.
ſ cenenen nd Jaconi uicunqs cum ordi⸗
g Ppmouentur niſi eo nantur ſi in ipſa ordinatione
loß linentia pmiſſa. nt proteſtati ſunt dicẽtes ſe uelle ba/
ſor 5. e. nullum. 2.c. a⸗· bere uxores nec poſſe ſe contine/
ſum:. a tempoꝛe au re.hi ſi poſtea ad nuptiaſ peruene
ne tem cyrici ⁊ innock rint maneant in miniſterioꝰ: pro/
1. tii nõ licuit occiden pterea quod his epiſcopus licen/
4. talibus ad diacona tiam dederit.quicunqʒ ſane tacue
ne tum uel ſupꝛa ꝓmo int. ſaulcungyan
be nerimiſi Pmiſſa co⸗ rint a ſuſceperint manus impoſiti
honl tinẽtia. ut. xxxii. di onem profeſſi continentiam.ſi po
ici⸗ ſtin. ppoſuiſti.⁊.c. ſtea ad nuptias peruenerint:a mi
and plurimos. ſed ſub⸗ niſterio ceſſare debebunt. Itẽ
H * diaconibuſ vſqʒ ad
nnin tempus gregoꝛij li-
het cnit.ut.xxxi.di.ante trienniũ.oꝛit᷑tales ergo licite vtũtur matrimo⸗
nio ↄcto ante ſacros oꝛdines.poſtea in ſacris oꝛdinibus contrahere
nõ licet.nt.xxxi.di.quoniã.⁊.c.aliter.⁊ ex de.cle.cõiu.cũ oli.ſʒ poſt
d receptũ ſacrũ ordinẽ non pñt contrahere.nt ibi dicitur.
no⸗ f ¶ Pꝛoteſtati. S.di.ꝓx.diaconus.⁊ e de in inte.reſti.c.i.in fi.
g ¶Poſtea. ſic er de cle.cõiu.diuerſis.⁊ ex᷑ de conceſ.prebẽ.nõ uacãt
.ni cũ ſuꝑ in fi.extra de fi. pᷣſby.neniens.
uel h ¶ In minſſterio.qꝛ videreĩ nenire contra ꝓmiſſionẽ ꝓpꝛiam.ut er
di de condi.appo.per tuas.
1.
h.

6
i Meſbyter.aboꝛdne.i.abofficio ⁊ nõ beneficio.⁊ ſʒ hoc magis punitur

ſacerdos qui foꝛnicat᷑ q; qui legitime ↄhit.⁊ hoc ideo qꝛ facit contra ſa
crum oꝛdinẽ ⁊ etiã cõtra legẽ.? ideo minns peccat ducendo uxoꝛẽ.qꝛ credit h
ſibi licere.ſicut illa minus punit que publice delinquit q; que pꝛiuate delinque

ret.qꝛ credit hoc ſibi licere.ui.ff.de.ritu nup.l.vlt.

ex conſilio neoceſarien.
Wreſbyter ducens uxorem abor
dine deponatur. “
RKeſpbypter ſi uxorem duxerit
ab ordine illum deponi debe
re.quod ſi fornicatus fuerit uel ad

ulterium commiſerit: extra eccleſi

am abiici 1 ad penitentiã inter lai
cos redigi oportet. ¶ Itẽ greg.
De eco qui relictam cuiuſdam dia
coni duxituxorenm.
Mia ſũr culpe:in quibuſ cul

. pa eſt relaxarę uindictã que

renda eſt ſemper ułêritas: ut inqui

ri debeat utrum accuſatuʒ noxa cõ

demnet: an a pena innocentia pa⸗
tefacta ſubducat.itaqʒ peruenit ad
nos fautinũ defenſorẽ ultionem ex

ercere in petrum latorem preſenti

um uoluiſſe: pro eo quod inquan
mm dicitur relictam cuiuſdam dia
coni tempore quo conductorfuit
marito tradiderit.ſed quoniã iſte
coniugeʒ diaconi aſſerit non fuiſſe
dicens nec eam uirginem ad eum
perueniſſe deniqʒ nec religioſamꝰ
mutaſſe ueſtem poſtquaʒ ille in or-
dine ſacro promotus eſt:⁊a adiici/
ens etiam priuſquam ad diaconeʒ
perueniſſet poſtea praua illäã mu⸗
lierem opinione uixiſſe. IJdeo fra
ternitatem tuam bis hortamur af/
fatibus ut cũ dei ſicur decet timo/
re cauſam hanc ſubtili omnino in/
ueſtigatione perquiras:a ſi in con
iugio diaconi muliereʒ de qua agi
tur fuiſſe conſtiterit: ſupraſcriptuſ
lator memorato defenſori ⁊ recio
ri patrimonii ad uindictaʒ modis
omnibus tradatur ⁊ cum competẽ
ti emendatione hi qui male ſociati
ſunt diſiungantur. Si uero in eius
coniugio non fuerit: memoratum
fautinum ex noſtro mandato com-
monere te uolumuſut ei facere nil
preſumat:nec falſa illum accuſatio
in aliquo pregrauet. ¶ Iteʒ ex cõ⸗
cilio aurelian.
He uxore preſbyteri uel diaconi
ſi alii ſe coniunxerit.
Iſe cuiquã mulier duplici cõ⸗
iugio preſbyteri uel diaconi re
licta coniunxerit:aut caſtitare fruã
tur aut ſeparẽtur aut cerre ſi in cri/
minis intentione perſtiterint pari
excommunicatione plectantur.

H¶ Ald penitẽtiam.l.di. cõfir
mandũ ↄ. ſed illud intelligit
de ſolẽni pnia quã clericus fa
cere nõ dʒ.iſtud ð publica.ut
xxx.q.i.ſigs ſacerdos.⁊.xxx.
di. ſi quis pꝛeſbyter. ſed ſi de/
poſitꝰ? fuerit bene põt ſolẽnit
penitere.nt ð pe.di.vi.ſacer/
dos.adhuc ſignat᷑ õ.lxxxii.
di. pꝛeſbyter. nbi dr ꝙ ſacer⸗
dos nõ debet publice penite/
re inter laicos.ſed illud nerũ
eſt qñ crimen eſt occultũ.ſed
hic loquit qñ crimẽ eſt publi⸗
cum apud laicos.v.q.i.ſi pec⸗
cauerit..

1 O NVia ſunt.quoniam q;

bec allegatio ualeat ꝓ
bat᷑.xxxiiii.di.ſi quis vidua.
m. Cõductoꝛ.i.defenſoꝛ.
n. ¶ Bicens.⁊ ita non potuit
uxoꝛ eius conſecrari.qꝛ mari
tus coꝛrupte nõ põt ꝓmoueri
o ¶ Mec eã vᷣginẽ.Hic ꝑ duo
extrema colligit᷑ mediũ.ex eo
eni ꝙ ab initio nõ erat virgo
2 poſtea iſte ꝓmotus fuit in
diaconũ colligit᷑ eã nõ fuiſſe
uxoꝛẽ.ar.ff.de here.inſti.ſed
⁊ ſi.ꝭ.ſolemꝰ.⁊.liii.di.c.legẽ.
qnq; mediũ trabit extrema.
ff. de ſer. ruſ. pꝛe. qui ſella.ꝭ.
ult.⁊.l.tria pᷣdia.quãdoqʒ pᷣn
cipiũ trahit᷑ ad fineʒ.j.xxxv.
diſti. ab exoꝛdio.ff.de le.iii.ſi
quis in pᷣn. quãdoqʒ finis tra
hit ad ſe pᷣncipiũ.ut.xiii.q.ii.
c.ultima uoluntas. ff.de adi⸗
mẽ. le.l.iii.⁊.l.iiii.
p ¶ Mec religioſã.i.religioſũ
hitum quem ſolẽt ſumere vi⸗
due uel alie deuote.lʒ nõ con⸗/
uertant᷑ ad aliquã eccleſiam.
nec enim credo ꝙ uxoꝛ illius
qui ꝓmouetur ad ſacrũ ordi-
nẽ teneat᷑ intrare religionem
ſed ſufficit ꝙ uoueat ꝑpetuaʒ
cõtinẽtiã.nut.lxxvii.di.epᷣus.
nec ob.extra de conuer.cõiu.
ſane.qꝛ illð ſpeciale eſt ĩ uxo/
re epᷣi.ſed adhuc obſtat ð cle⸗/
ri.coin.qð aũt.ſed illud intel
lige cũ oꝛdinatus vult trãſire
ad religionẽ.ſed nec hic papa
aliquid dicit de ueſte.ſed pe/
trus illud allegauit.
q ¶Suiſſe.ſupple ⁊ eũ oꝛdĩa/
tũ ipſa ſciente.nã ſi ea inuita
oꝛdinaret᷑ uel ignoꝛãte nõ fie
ret ei pᷣiudiciũ ſʒ ſi ſciuit ⁊ ta/
cuit fit ei piudiciũ ut pꝰ moꝛ/
tẽ illius non poſſit nubere.ut
xxxii.di.ſeriatim.unde nõ re
quiritur ꝙ mulier noueat. ſʒ
ſufficit ſi ſcit vix ſuũ oꝛdiari.
r 82 ſe. duplici. quantum
ad pꝛimum.

ðDðDDWV 8 ( Separẽt᷑. Bubitat ð nxo⸗
ribus oꝛdinãdoꝝ qualiter nouere debeãt ⁊ dare lñiam.vr ꝙ ſolo ᷣbo ut.o.e.
di. de his in fi. ⁊.c.q; ſũt culpe.⁊.xxxii.di.ſeriatim.ſed õ et de cõuer. cõiu.ſa⸗
ne.⁊.xxxiiii.di.fraternitatis ubi dicitur ꝙ uxoꝛ ꝓmouẽdi intrabit mõaſteriũ
itẽ alia rõne qꝛ cetus clericoꝝ pᷣeminet cetui monachoꝝ.q; vix bonus mõoa/
chus facit bonũ clericũ.xvi.q.i.legi.⁊ facit ad hoc extra de ↄuer.cõiu.cõiuga
tus.ſed nullus ſuſcipit᷑ in monachuʒ niſi cõuertat᷑ uxoꝛ.xxvii.q.ii.agathoia.
dic non eſſe neceſſe ꝙ conuertat᷑.ſed ꝙ uoueat tantũ.niſi de ea habeat᷑ ſuſpi/
cio.extra de conuer. cõiu.cũ ſis pꝛeditus.⁊ ſple eſt in illa decre.ſane.in nxo
re epi.Sed obijcit.hic mulier nõ nouit ſolẽniter. ſi õxerit tenet mfimonii
2

DI

að bic negat᷑ So. ʒ qſtoll ¶ Item ex conci.martini pape:· dus eſt. Item in neoceſari. conci.· i AMeoceſariẽ. .e.

notũ iſtud eſt ſolẽne ex ꝓpᷣa
ꝓfeſſiõe ut er qui cle.ueluo.

De eodem.

JIdua uidua epiſcopiuel preſ,

Preſoyter ducens uxorem non
diaconus iubeiur deponi JNiem

reſbyter ſi.

k . Anchiritane. ö5.

notum niſi ipſa expꝛeſſe nue ceperit: nullus clericus nulla reli/ qui in ordinatiõe ſua dicunt ſe uel ſtare nõ põt. qꝛ dici
rit io.ſed videt᷑ ꝙ ſola cõſtitu gioſa perſona cum ea conuiuium le habere uxores ſi poſtea ad nu / ttur in fi. illius. c. dia
tio eccleſie hoc faciat ex eo pʒ preſumat: nunquam cõmunicet: ptias uenerint non probibentur a coni ꝓfeſſi ↄtinẽtiã
q; grecus nõ pꝛomittit cõtinẽ morienti tamen ei ſacramenta ſub miniſterio. Patet quod nec dia, m Ex loco. G. ita
tiã dum recipit ſacros oꝛdies ueniãt.¶¶ Irez pelagius cetbego coni nec ſubdiaconi ſunt prohibẽè credebat ꝙ in oꝛiẽ⸗
tRdenia tamẽ ſi ⸗ patricio . Aliia coniugio.ſed quod de electio tali feelelia tacon
xerctpoltſacrogcedines non uiuſdam epiſcopi ordinatio di ne obiccitur: uerum quidem eſtin focenreralzer H
ſaeituomm ſea ſclag ontſtira fertun: quia nxoreʒ haber filios. epiſcopatum non eligendum eſſe n. J quiſ. contẽ
tio eccleie. E ſyracuſane urbis antiſtite ſi in ſacris ordinibus conſtimtum 2 nere. quãtuʒ
a I qua. nel diaconi. iðo Aoptaueramèin ipſo initio glo ſed ipſum uxorem babere⁊ filios ad exhibitiõem ne⸗
non facit mentiõem de

ſubdiaconibus.qꝛ tꝑe grego/
rij ꝓmouebat quis in ſubdia
conatũ non ꝓmiſſa cõtinẽtia

ſbug glicud ferre ſacerdotii coegiſſet.ob hoc Keiyterus
ean odne laluod autem quod uel perſone qualirgs muit habere uxorez 7 filios. ſed po — eſkrerig
torum. ſicut ⁊ uos meſius noſtis uel ſuper ſtea ex ↄſenſu uxoris ↄtinẽtiã pro põt intelligi de eo ꝗ
*»O E ſyracnſane ſolʒ.nõ ſtes uxor aut filii per quos eccleſi feſſus ubdiaconatũ uel diaconatu Zxit ſecũdas nupti
caueri debere ex eo aſtica ſolet periclitari ſubſtãria no uel preſbyterii gradũ adeptus fue aſꝑ ignoꝛãtiã iuriſ.
Aliquid flerl. ut Teviii d. ſlios animos diutius ab eius or/ rale⸗ 7 lamin uxori ⁊ filiis ipſum ne ad Ne ſe dignitn
Atros. ⁊. iii. Di. notſlte. Ji 4 iniſtre ir: em. beneficiu. n. re
e Pꝛeihtter dt. no⸗ar. aͤbn dinatione ſuſpenderet. ⁊ quantuzs Fllari⸗ nbmimſtrare oborieh emheittcnre
latoꝛia eſt uolũtas eligentiuns? 0d cautelam bhumanaʒ pertinet.in Alud auteʒz gregori duobus mo atabit cñ aliſf
uollitas eligentiuz. iſtulimus: opi / is ſoluit. nel quia eccleſia illa cni ton catabit cü aliſ
nſqʒ ad cõfirmatiõem.ut.lxi. regro pene anno diſtulimus: opi/ 18 Onit. uel quna eccleha ilia cu ⁊ intererit electiõi⸗
di. ſtudij.⁊. lxiii.di.qto.⁊ er nantes quod in melius ſyracuſa/ diaconus ille militauerat: nonduz bus. ſed hoc ſolum
de elec. cum terra.⁊ ꝙ nullnʒ norum peruenire poſſet electio. continentuie uotuʒ ſuſceperat in di deeſt ei ꝙ nõ debʒ
ius acquirit᷑ clecto ante cõfir Sed quia in uoluntatis ſue propo aconibus ⁊T reliquis miniſtris:uel miniſtrare ut ſacer
mationẽ.ut ex ð accu.ſuꝑ his ſuo irreuocabiliter perſtiterunt ⸗ quia ſicut de electo in epiſcopum dos.ut.xv.q. vlti.ꝗ
⁊.xxvii.q.ii.non dubiuʒ ⁊ ex ¶ mnmullus eſt alius in eadem repertu ſupraſcriptum eſt:ante ſubdiaco⸗ agdmiſerit ⁊.c.ſiꝗs
decleci. coͤra exira de clect. Eccleſia niſi longioribus adbuc tẽ natum memoralus diaconus eam preſprier:: m: w
acortsexira de elect. iis: in uxorem duxerar. Illud aun,/ utrochz iure elſelp⸗
cum inter.in fi.⁊ per illã ðcr. porum differremur ſpariis: ne pau enſi n nãdus. ut.lxxxiiii.
dico ꝙ non põt nariari.io. I io amplius inſanirent: ſicut fili uie tem neoceſarienſis concilii an- di.quiſquis. ſ bo
bodie publicato ſcrutinio ua/ ſtri magnifici pretoris teſtificatio chiritane ſynodi uel ex tẽpore uel beneficiũ concedit
riare nequeũt electoꝛes.ut e ne didicimus inter huiuſmodi am ex loco intelligitur Ex tempore ſublato officio. ⁊. l.
de elec. publicato. poſtulatio biguitates illud conſultius iudica quia nõdũ erat itroducta cõtinẽtia di.preibyteros.⁊.c
aut vorlat ſi poſtulaies dif·uimus faciendum: ut congrua pro miniſtroruʒ altaris ex loco : quia ſtudeat. & extra de
tatn opertor urer izde⸗ uidentin cauſam propter quaʒ pfi ulrod; ſynodus oriẽtalis ẽ: ⁊ oriẽ nugbe eeng⸗

d Quã pᷣncipalis.i.pꝛincipi
um. iiu auc.de ſanc.epiſ.circa
prin.hic prohibetur in epᷣum
eligi habens uxoꝛẽ ⁊ filios.⁊
lxi. di. catinẽſis.idem eſt ſi hʒ
nepoteſ.ut in aucẽ.quõ opoꝛiʒ
lreoli ſe hoc nõ põt
intelligi quãdo filij mali ſunt
nel nepotes.nam ꝓpter tales
abalijs legitimis actibus pa
tres remouent᷑.ut.vi.q.i.qui
crimen. nel quãdo ita tenere
diligit eos ꝙ pꝛeſumit᷑ ratiõe
ipſoꝝ ꝙ dilapidẽtur bona ec-
cleſie.ut hic dicitur idem eſt

ſi habet patrẽ uel ſi habet fra⸗

tres de quibus eſt timoꝛ.aliaſ
nõ repellitur quis ꝓpter nxo
rem uel filios.cum hoc ꝑmit/
tit apoſtoluſ ⁊ eſt ar.ad H.xii.
q.ii.eps qui filios.⁊ ex de te
ſta.c.i.dum tamen longa con
tinentia preceſſerit nt.S.e.pꝛi
uſquaʒ.⁊.lxxvii.di.quicũqʒ.
e ¶ Queſita. de rebus eccleſie
nel intuitu eccleſie.ut.xii.q.i.

manifeſta ⁊.c.ſe.⁊.q.v.c.pe.

¶Ecce hac.niſi nccitate ho/
die iure cõi eligit᷑ ut extra de
eta.⁊ quali.a multis.
g Bregoꝛij. S. e. quia ſunt.
bSuſceperat. hec ſolutio ñ

nalet. qꝛ a tempoꝛe apoſtoloꝝ

non licuit in oꝛdine illo cõtra
here nec in ſubdiaconatu.ut
lxxxiiii.diſ.cuʒ in pꝛeterito.

rie ueſtre deſideriis obedire: niſi
nos multiplex ratio ipſius nõ pau
cis temporibus ordinationem di

os ⁊ uxorem ad epiſcopatus ordi
nem promoueri probibet:ſalua di
ſpoſitione cõcilii muniremus qua
de re ſummo ſtudio ab eodem ſy/
racuſane urbis epiſcopo priuſquã
a nobis in epiſcopuʒ contigerit or
dinari buiuſmodi exegimus cau⸗
tionem per quam ⁊ ſuam fateretur
quantula eſſet preſentis remporis
habita rerum deſcriptione ſubſtan
tiam 7 nivümmamam per ſe aut per
filios ⁊ uxoreʒ ſiue quamlibet pro
pinquam aurdomeſticaʒ uel extra
neam forte perſonam de rebus au
deat uſurpare eccleſie ⁊ uniuerſa
ſui epiſcopatuſqueſita tempore ec
cleſie ſue dominio ſociaret nihil uł
tra id quod modo deſcriptuʒ eſt fi
liis ſuis uel heredibus relicturuſ.

Ecce hac auctoritate electus

in epiſcopatum prohibetur habe/
re nxorem ⁊ filios.eligi autem ad
epãtũ non dʒ:niſi aut ſacerdos aut
diaconꝰ:ſubdiaconus uero non ni
ſi neceſſtate cogente. Siue ergo
prelbyter ſiue diaconus ſiue ſubdi
aconus fuerit: apparet quod ĩ pre
fatis ordinibus cõſtituti licire ma
trimonio uti poſſunt. ¶¶ Quia er
go auctoritate grego.qui relictaʒ
diaconi marito tradidit punien/

non repugnat premiſſis auctorita
tibus de continentia clericorum.
In laicali uero habitu uel ĩ mi
noribus ordinibuſconſtitutus po

uotũ caſtitatis.hoc tamẽ diligenti
obſeruatione cuſtodit ut poſt ade
ptum ſacerdotium defuncta prio⸗

ri uxore cum qua ſacerdos factus

fuerat ſi alterã duxerit deponatur.
¶Item opponitur illud quod le
gitur in canone apoſtolorum.
Preſbpter cania religionis non
contemnat propriamuxorem.

8⁵ quis docuerit ſacerdotẽ ſub

obtentu religioniſpropriã uxo
rem contemnere anathema ſit.
¶ Item ex conci. gangrenli.
Anathema ſir qui preſpyterum cõ
iugatum diſcernit a cõione nupti/
arum occaſione.
Jquis diſcernit preſbyterum
coniugatum tanquam occaſio
ne nuptiaruʒ quod offerre non de
beat ⁊ ab eius oblatione ideo ab/
ſtinet anathema ſit. ¶ It ez ex vi.
Knoda .
bofficio abſtineat preſbyter nõ
legalibus nuptiis detentis.

P Reſbpterum non legalibusꝰ

nuptis detentum cathedram
quidem habere ſed ab officio ab
ſtinere precipimus. ſufficit enĩ bu
iuſmodi indulgentia ei quia bene
dicere aliis euʒ qui vulnera ſua de
bet curare conſequens non eſt. be

ceſſarioꝝ. ut.xxxi.
di. omnino. ⁊. ..põt

o Iaquiſ diſcer
B nit 7. ſ. 67.
v

4

1

0,
1/

c Erinata vf h ꝓ

E 4

3 Pꝛopter delictũ
.i.qð factũ cõmibit
per ignoraãtiaz.
bᷣj¶Vgnoꝛãtie. arg.
ꝙ licet aliquis igno
rat ſe debere ptinefr
qui ordiat᷑.tñ ex eo
ꝙ recipit oꝛdinẽ te/
nei ↄtiner.xxiii.di.

ſi ſacerdos ẽ excoi/
catꝰ uel ſuſpẽſus ꝙꝙ
nõ dʒ pᷣnatim dicer
boꝛas ſuas.qð nõ ẽ
uneꝝ imo ad h tenet
dũ tñ nõ facit ̊ offi
ciãdo ſuã eccliaʒ.ut
colligit.xi.q.iii.ſigi
epus.
d QSafan
VWlrxephẽſibileſ
ſi. xx. q.vlt. c. ult. ſʒ
B.xxxii.di.nullꝰ.ſʒ
illud ĩtelligit᷑ cũ no
i eſt crimẽ eiuſ.
Ed notãdũ
c.qꝛ dixerat
GJ55. Pxi. di. F.
ecce in fi.qdaʒ. c. eẽ
1. tꝑalia uel localia.iõ
ad ſoluẽdũ multa ʒ

ria oſtendit in iſta.

xxix.di.quedã capi
tula tradita eẽ ex ca

quedã ex tꝑe.que

dã ex loco.quedam
ex perſona.
K Ciẽdũ ẽᷣ. ex
cã.ex cã fuit
Bi. xxix.

ſtatutũ ne neophiti

ꝓmoueãt᷑ ad epᷣat⸗

ut. xlviii. diſt. c. i.ſ.
ne in ſupꝑbia extolle

rẽt᷑.ſed hec cã ceſſa

nedictio enim ſanctificationis tra

ditio eſt.qui uero hanc non habet
propter delictum ignorantie quo
modo aliis tradet.non eniʒ publi
ce neqʒ priuate benedicat nec cor
pus domini diſpenſet aliis nec ali
quo modo miniſtret: ſed ſufficiet
ei quod preſidet ⁊ imploret a deo
ut dimittatur ei iniquitas ignoran
tie ſue.manifeſtum eſt auteʒ quod

huiuſmodi non legitime nuptie

ſoluentur:a nullatenus uir acceſ/
ſum habeat ad eam propter quam
ſacro miniſterio prinatus eſt.
¶ Item nicolaus ad conſulta bul

Prormnt MVU
e preſbyteris non eſt laicis iu/
dicandum. .
Onſulendũ decernitis: utrũ
preſbyterum habentem uxo/
rem debeatis ſuſtentare ⁊ hono/
rare:an a uobis proiicere. In quo

reſpondemus quoniam licet ipſi

ualde ſint reprehẽſibiles: nos ta
men deum conuenit imitari aui ſo
lem ſuum oriri facit ſuper bonos ⁊
malos.deiicere eniz a uobis ideo
non debetis:quoniam nec iudam
dominus cum eſſet falſus diſcipu⸗/
lus a numero diſcipulorum eie/
cit.uerum ⁊ de preſ byteris uobis
qui laici eſtis nec iudicãdũ eſt nec
de uita eoruʒ quicquam inueſtigã
dum:ſed epiſcoporũ iudicio quic
quid id ſix:eſt reſeruandum.
D d notandum eſtquod

raqʒ capitula ex cauſa ex
loco:ex tempore: ex per

ſona conſideranda ſunt. ¶ Ait iſi

dorus. .

nit in ambꝛoſio qui
cathecuminus Ex tempore loco ? perſona 2 cau

ctus in epm. nt. xi. ſa regule canonum intelligutur.

di. his oibus.
g C Ex ꝑſona. nt in
augu. qui factꝰ ẽ co⸗
eps alij.nt.vii.q.i.
non autem. 4.
h CEx loco.qꝛꝑpꝓ
pinquitatẽ uel rmo⸗/
tionẽ loci aliꝗd ſta/

tit᷑ ut. lxiii. di. cuzʒ
longe. xxiiii. q.i. pun

erit aũt.nel ideo di
cit qꝛ quedam ſunt

Ciendum eſt quod pleraqʒ ca
pitula ex cauſa ex perſona ex
locoꝰex tempore conſideranda ſũt
quoruʒ modi quia medullitus nõ
indagantur:in erroris laberinthũ
nonnulli intricando impinguntur

cum ante iudicant quaʒ intelligãr

ante inculpant quam iterando le/

ſecundum iſidorum ple/

cia perquirant. ¶ Hinc etiã gre

orius dit. .
Dro diuerſitate rerum temperã⸗/
mur regule ſanctorum.

localia quedam nö. ⸗ VU
EExtpe. ſicut an⸗ B Egule ſanctorum patruʒ pro

glicis datũ fuit ꝓpt
nonitatẽ ut ↄiũgãt
quarto gradu.ut.x
xxv.q.iii.quedam.
0. Intelligant. qo
eẽ ñ dʒ. xi. q.iii.eoꝝ
CPerquirãt.qð in
ciuile eſt. ut. ff. de le

.inciu le.
3 Egule ꝓne⸗
gocio.i.ꝑꝑ q

litatẽ negocij aligd
ſtatuit qð eſt ð ius
ſicut ĩ cã mr̃imonij
ↄſanguinei admit/
tũr̃ in teſtimonium
ut.xxxv.q.vi.cõſan
guineos ⁊ ꝑꝑ cãʒ ec
cleſie ſtatuit ꝙ do⸗

tempore loco ⁊ perſona ⁊ ne
ocio inſtante neceſſitate tradite
an Itẽ hie. in epiſtola ad ephe
PDro diuerſitate locorum tempo
rum a hominum ſcripture intelli/
gende ſunt.

Eceſſe eſt ut iuxta diuerſita/
tes locorum temporuʒ ⁊ bo
minuʒ quibus diuerſe ſcripture fa
cte ſũt diuerſas cauſasꝰ: ⁊ argumẽ
ta ⁊ origines habeant: ⁊ quomo/
do beatus ioan.in apocal.ſua ſe⸗/
ptem ſcribens eccleſus in unaqua
qʒ earum uel ſpecialia uel uniuer/
ſalia uitia reprebendit uel virtuteſ

XXxX

robat:ita a ſãctus apoſtolus pau
us per ſingulas eccleſias vulne/

ribusmedetur illans. Nec ad in
ſtar imperiti medici vno collyrioꝰ

omnium oculos vult curare
Alud autem quod in ca
none apoſtolorum 1 in
gangrenſi cõc lio ꝛ in ſe/
ta ſynodo legit᷑:ex cau/
ſa conſideratur ⁊ ex tempore.cau/

ſa ſuit hereſis manicheorum:que

coniugium deteſtabatur: ſicut eti/
am quorundam ſuperſticio mul/
ta in catholicorum dereſtationem
introduxiſſe inuenit᷑:contra quos

in gangrenſi concilio ſtatutum le/

itur.
Be multimoda ſuperſtitione h⸗
reticorum:quos gangrenſe conci
lium anathematizauit.
B Jqui filii parentes maxime
ſideles deſeruerint occaſione
dei culius: hoc iuſtum eſſe indicã
tes:⁊ non potius debitum hono/
rem parentibus reddiderint: ut
hoc ipſuʒ in eis uenerentur quod
fideles ſint:anathema ſint.
De eodem.

—0 Vecunqʒ mulier religioni

iudicans conuenire coinam

ſibi ampurauerit:quaʒ deus ad ue
lamen eius ⁊ ad memoriam ſubie

ctionis illi dedit: tanquam reſol/
uens ius ſubiectionis anathem
ſit. C IJem. .
De eodem.

Iqua mulier derelicro viro di
ſcedere voluerit ſoluro vincu

lo coniugali nuptias contemnẽdo
anathema ſit. Item.
De codem.
Iquis propter deum virgini
lateʒ profeſſus in coniugio po

ſiros per arrogantiam vituperaue

rit: anathema ſit. Q Item.
S De eodem.

853 quis vel virginitateʒ vel cõ

tinentiam profeſſus in coniu/

gio tanquam abominabiles nupti
gas iudicat: ⁊ non propter hocſo/
lum quod continentie ⁊ virginita

tis bonum ſanctum propoſitum ſit
anathema ſit. Item.

De eodem. HWZ
8— JIqua mulier ſuo propoſito

vtile iudicãs vt virili ueſte uta
tur:a propirr hoc virilem habitũ
imitetur:anathema ſit. ¶ Item.
De eodem.

8B JIquis tanquam hoc continẽ

Ntie conuenire iudicans die do
minico ieiunauerit in eiuſdeʒ diei
contemptũ:anathema ſit. ¶Itẽ
. De eodem.

B JIquis eorum qui in propoſi

ro ſunt continentie:propter ne
ceſſiatem corporaleni ſuperbiat
ieiunia communia putauerit con
remnenda: totius eccleſie perfec/
tam in ſua conſcientia iudicans ra
tionem: anathema ſir. (¶ Item.
De eodem.

meſtici admittũtur i teſtimo-
niũ.ut.xiiii.q.ii.ſuꝑ prudẽtia
n ¶Mẽitate. qꝛ lex n dʒ iſtitui
niſi ꝑꝑ ncitatẽ ut.S.di.iiii.ẽit.
o Eceſſe eſt. cãs. xxiii.qꝗ.
Bi. xxx.
p ¶ Vulneribus. HNo.qꝙ vari
etaſ delictoꝝ.requirit uarieta
tem penarum. ut. xlyv. di. Hʒ. l.
di. ut ↄſtitueret᷑.xliiii.di.com
meſſatiões.xl.di.nõ cogant᷑.
q (Collyrio. ar. Ö illos qui ta
les in oĩbus õrijs ponũt ſolu
tiões.alið ſᷣim leges aliud ſᷣm
canoneſuel h̊ͥ nonũ illð uetꝰ.
Llud aũt.dictũ fuit.ẽ.
xxviii.di.in.c.illo.ſi ꝗs.
ocuerit ⁊.c.ſe.ꝙ lacer
dotes nõ debent a ſe abijcere
uxoꝛes ſuas pᷣtextu religiõis
hic dicit ꝙ ex cã fuit h ſtatutũ
ſſ.ꝑꝑ quoſdã hereticoſ qui cõ
iugia deteſtabantur.
8 CQuorũdãa hereticoꝝ.
t 3 qui fideles. fidelibꝰ
2 infidelibꝰ parẽtibus
tenemur ſubuenire.magis tñ
fidelibus.lxxxvi.diſ.nõo ſatis
ſʒ põe ꝙ hẽs pr̃em hereticuʒ
nũgd pᷣferes ipʒ e᷑neo bono
P. mãducatoꝛ dixit hãc qõnẽ
eẽ nebulã ⁊ tenebꝛoſã aquã ĩ
nebulis aeris.ſed dicas ꝙ pa
trẽ q̃liſcũq; ſit debemus pᷣpo
nere er̃neo etiã ſancto in his
que ſpectãt ad opus miſeri/
coꝛdie in ꝓuidẽdo ei in neceſ
ſarijſ niſi alter magis idigeat
tũc potiꝰ tenemur erẽ᷑neo ſub
uenire.ut.lxxxvi.di. paſce.ã⸗
bꝛoſius tñ vr pdicere huic o⸗
pinioni in canticiſ in illo loco
oꝛdinauit in me charitatẽ. ait
enĩ multoꝝ eſt charitas ioꝛdi
nata.quida.n.id qð eſt pmũ
ponũt tertiñ uel quartũ.ſʒ p/
mo diligẽdꝰ eſt deus.ſcðᷣo pa
rẽtes deiĩde filij:poſtea dome
ſtici qui ſi boni ſunt malis fi⸗
lijs ſut pᷣponẽdi.de pe.diſ.ii.
charitas.ſed illa auctas intel
ligẽda eſt de affectu interioꝛi
nõ de bñficioꝝ exhibitiõe.nã
magis debemus diligere er⸗
neos bonos q; ꝓpinquos ma
los.lʒ illis potius debeamus
ſubuenire.xiii.q.ii.nõ eſtime
mus.
n C Bei cultus. qð quidã he⸗
retici fecerũt rõne illiꝰ aucta/
tis.qui reliquerit prem ⁊ ma⸗
trem ꝑꝑ me centuplũ accipiet
xxviii.q.i.in pꝛin.
x 0 NVecũqʒ.ſ. de cõſe.di.
v.fucar᷑.xxxiii.q.v.mu
lier. io.
y◻ Igqua mulier diſceder
ſine eius conſenuun.
5 2 Iquis.

7 B JIquis.
9 Jq̃ muier ꝓpoſito qꝛ
BG magis ẽ habilis ⁊ ma⸗
gis parata ẽ in ſciſſa veſte qᷓ; ĩ
clauſa ad meretricãdum.
2 & NJas cõtẽptũ.qꝛ ſi non
facit in cotemptũ illiuſ
diei etiam oĩ die bonũ eſt ei ſi
ieiunat.ut.lxxvi.di.utinam.
2 8 Iquis neceſſitatem.i.

continentiam.
d 3

Zanis baſlicas niſi cũ
AAfuiunt ꝑ inanes renelati⸗
ones.nt de conſ.di.i.placuit.

b B3 quis doct.

e 2 Iquis ex.⁊ domus in

qua hec fiũt publicãda

☛

in ſua domo.col.ix. io.

d J quis nuptias.
e ¶ Jauis.ex fide.i.ex bo
nmna conſcientia.
f ¶Imolatã. idolaticis ññ de
bemus neſci. ut hic. ⁊.l.di. p⸗
ſbyteros.⁊.xxxii.q.ᷣ iiii. ſicut
ſanctius.ſed contrariũ videt

illud apoſtoli ad coꝛinth.ſi qs

infideliũ vocat nos ad cenam
oẽ qð nobis apponi mãduca
te nihil interrogãtes.ſed illð
loquit᷑ ſᷣm ſua iꝑa cuʒ adhuc
pauci erãt fideles.qð aũt dic
de ſanguine ⁊ de carne ſuffo⸗
cata.hodie nõ tenet.qꝛ tantũ
in figura fuit iſtud/ ꝓhibitum.
8 982 quis filios. nã ex iu⸗
ramẽto poſſumus aſtri
gi ad illud.ut.xxii.q.iiii.inter
de hoc habuiſti. . di. i.ius na
turale.
h Iquis viroꝝ veſte.ſuf
ficit ergo ꝙ quis neſte
ntatur ſᷣm ↄſuetudinem regi
onis.⁊ ſic trãſmõtani non co
gũt᷑ uti affibulatis ueſtibꝰ ut
italici nõ obſtãte noua ↄſtitu/
tione.er᷑ de vi.⁊ ho.cle.nt cle/
rici.qꝛ lex dʒ ↄuenire conſue/
tudini.ut.S.di.iiii.erit.
5 PBas ſcripſimus.⁊ nona.
ff. de conſti. pᷣn. in rebꝰ.
K Ziuites. nex eſt de tali
bus qui faciũt miſericoꝛdiaʒ
nõ hñntibus.nt.xxxiii.q.v.ſʒ.
nã ⁊ dñs hũit pecuniã.ut.xii
q.i.exemplũ. alias abijcicda
eſt pecunia exẽplo cratis.nt
xii.q.ii.crates.nã aliẽa raper
ↄuincit᷑ qui ultra neceſſaria
Ubi retinet.ut.xlii.di. ..i.io.
Binites nõ eſt p illud faci/
lius eſt camelũ ꝑ foꝛamẽ acuſ
trãſire.qꝛ illud de talibus in/
telligitur qui in diuitijs ſpem
ponẽtes gratius intuent᷑ aux
qᷓ ſolẽ ð quib hr̃.xlvii.di.ſic.
m ρα quis. pp publica. ;
facere põt ſacerdos ſʒ
nõ ſolẽnẽ ut dixi. S.xxviii.di.

Aeſbyter. J
n Pꝛoſternat. nt ð ↄſe. di.iii

guoniam ſunt.
o Pꝛeguſtet. ecce ꝙ ſuſpect
cogit̃᷑ comedere ſine guſtare.
nũquid idẽ eſt ſi aliqnis ẽ
ſuſpectus eo ꝙ nõ cõicat ĩ an
no. nũquid cogẽdus eſt cõica
re nõ.qꝛ illa nõ ſcipit᷑ ſine pec
cato ſi recipiens eſt peccateꝛ
ſed ad hoc poteſt cogi.nt faci
at ſe dignũ.i.nt peniteat.ð cõ
ſe. di.ii.ſi quis intrat.

2 Empns. In hac.x

rxi. diſt. oñdit ꝙ a
tꝑe greg.ſtatutũ fn
it ut ſubdiaconi nõ
oꝛdinarẽt᷑ niſi ꝓmiſſa cõtinẽ/
tia.ſcõo agit de cã cõtineniie
pꝛeſbyterorũ ⁊ diaconoꝝ.ter
tio dicit ꝙ; hʒ oꝛdinati ĩ ſacris
oꝛdinibꝰ nxoꝛibus nõ debent
cõmiſceri.tñ neceſſaria ꝓuið

Butitdomo ei n ie⸗ .

DI

PZanis per ſuperbiam tanquã

perfecium ſe exiſtimans conuẽ
tus qui per loca ⁊ baſilicas ſancio
rum martyrum fiunt uel accuſaue⸗/
rit uel etiam oblationes que ibidẽ
celebrantur ſpernenda ſ eſſe credi
derit memoriaſqʒ ſanctorum con

temnendas: anathemaſit. Itẽ.

82 quis docer domum dei con

remptibilem debere eſſe ⁊ con
grear es que in ea fiunt: anathe
maſit. Dem.
Beeodem.
Jquis exia eccleſiam priua/
uim populos congregans con
temnat eccleſiaſticas ſanctiones ⁊
eccleſiam ipſam apud ſe ſine conci
lio epiſcopi on hreſbytero agat:
anatbemalſit. Item.
eeõdem.
82 quis nuptias in accuſationẽ
duxerit a mulierem fidelem ac
religioſam cum uiro ſuo dormien
tem abominandaʒ crediderit: aut
etiam accuſandaʒ tanquã non po
ſe coniugaio in regnum dei ingre⸗/
di: anatbeſna ſit. Item. .Y
Be eodefſf.
Iquis carnem manducanteʒ
ex fide cum religione preter ſã
guinem idolo imolatam ſuffo/
catam crediderit condemnãdum
nnen ſpem non Hahen m qui
„Anat ₰ Ie.
eã mã neate ahema it. T Itẽ
JIquis reliquerit proprios fi⸗
liosꝰ non eos aluerit ⁊ quod
pietatis eſt neceſſaria non prebue
rit ſed ſub occaſione continẽtie ne
giendos putaueri anathema ſit.

quis uirorum putauerit ſan
cto propoſito ideſt continen/

nie conuenire ut pallio utatur tan/
quam ex eo iuſtitiam habiturus.
reprebẽdat uel iudicet alios qui
cum reuerentia birris umunt᷑? alia
ente on ni que in uſu eſt: ana
thema it. Ziem.
EEtc ſcripſimus non abſcin/
dentes eoſqui in eccleſia dei
ſecundum ſcripturas propoſitum
ſanctũ continentie eligunt:ſed eoſ
qui ſuſcipiunt habitum eius ⁊ in ſu
perbiam efferuntur aduerſus eos
qui ſimplicius uiuunt:a etiam eoſ
condemnamuſqui ſe extollunt ad
uerſus ſcripturꝗs ⁊ eccleſiaſticos
canones ⁊ noua introducunt pre/
cepia. Nos autem etiam uirgini/
atem cum humilitate admiramur
7 continentiam cum caſtitate ⁊ reli
gionem deo accepuiſſimam eſſe di
cimus ⁊ renunciationes ſeculari/
um negociorum arqʒ actuum cum
humilitate approbando laudamꝰ
nuptiarum uinculum quod ſecũ
dum caſtitatem perdurat honora
mus diuites cum iuſticia ope.
ribus bonis nõ abiicimus.Irẽ

Econ ilio martini puppeꝛ·
nathemanizatur qu manicheo/
rum ſuperſtinones ſequitur.
quis preſbyter uel diaconuſ
ropter publicam penitentiã
aſacerdote acceptaʒ abſqʒ aliqua
neceſſirate die dominica pro qua/
dam religiõe ieiunauerit ſicut ma
nichei:anathema ſit. Similiter ⁊
quod ab apoſtolis traditum canõ
tenet antiquus:placuit ut per om/
nes dies dominicos ⁊ per omnes
dies paſche uſqʒ ad penrecoſtẽ nõ
proſternant ſe in oratione humili
tatis ſed recio vulm ad dominum
orationis fungantur officio quia iĩ
his diebus gaudium reſurrectio/
nis domini celebramus. Si quis
etiam non pro abſtinentia ſed pro
execratione eſcarum a carne abſti
net:placuit ſancto concilio ut pre
guſterꝰ:a ſi ſic uult abſtinere abſti
neat. Si autem ſpernit itaut olera
cocta cum carnibus non deguſtet:
iſte non obediens nec ſuſpitioneʒ
hereſis a ſe remouens deponatur
dine clericatus.
EBEmpus'quoqʒ quia nöõ
dum erat inſtiiutuʒ ut ſa
cerdotes continentiã ſer
wuarent. CAUnde grego
rius ſcribens petro ſubdiacono ſi

allie⸗ .2W
ui caſtitatẽ non promiſit ab uxo
re ſua ſeparari non cogatur.

MNte triennium vomn um ec/
cdleſiarum ſubdiacon ſicilie ꝓ
hibiti fuerantut more romane ec/
cleſie ſuis uxoribus nullatenuſ mi

ſceantur: quod mibi durum atqʒ

incompetens uidetur:ut qui uſum
continentie non inuenit neqʒ caſti
tatem promiſit compellatur a ſua
uxore ſeparari:atqʒ per hoc quod
abſit in deteriuſ cadat. Inde uide
tur mihi ura preſenti die epiſcopiſ
omnibus dicatur ut nullum facere
ſubdiaconum preſumant: niſi aui

ſe uicturum caſte promiſerit: qua

tenus ? prererita mala que propo
ſito mentis appetita non ſunt uio/
lenter non exigantur:a futura ma
la caute caueantur. qui uero poſt
eandem probibitionem que ante
triennium facta eſt continenter cũ
ſuis uxoribus uixerint laudãdi at
qʒ remunerandi ſunt urin bono
permaneant exbortandi. eos autẽ
qui poſt prohibitioneʒ factã a ſuis
ſe uxoribus cõtinere noluerint ad
ſacrum ordinem nolumus promo
ueri:quia nullus debet ad altaris
miniſteriuʒ accedere:niſi cuius ca
ſtiras ante ſuſceptum miniſterium
fuerit approbata. ¶Cauſa uero
huius inſtitutionis mundicia fuit
ſacerdotalis.ut libere cunctis die
bus uite ſue orationi poſſent uaca
re. Si enim ut paulus aitab uxori
bus eſt ceſſandum ut expeditius o

rationi uacemus: miniſtris itaqʒ

altaris quibus quotidiana necemi

bůt eis. ultimo alſi
gnat driam inter o⸗

rientales ⁊ occiden
*

A.ne triẽniũ.
caſus.olim ꝓ

mouebãtur ſubdia
coni nõ ꝓmiſſa cõ⸗
tinentia ⁊ licite ute⸗

bãt᷑ uxoꝛibus ⁊ bñn/
ficijs. poſtea pelagi

ns pdeceſſoꝛ greg.
ſtatuit ut uel contẽ⸗
ti eſſent uxoꝛibꝰ tã⸗
tum uel benficijſ tã
tũ de qua cõſti.gre.
facit mẽtiõeʒ.xxvii.

q.ii.multoꝝ poſtea
idẽ pelagius aliam
edidit cõſtitutiõeʒ ĩ
qua pᷣciſe ꝓhibuit

ut ſubdiaconi nullo

modo cõmiſceri de

beant ammõ nxoꝛi⸗
bus ſuis.⁊ illã cõſti
tutiõem quidã ſub
diaconi buabãt qui
dã nõ.ſed qꝛ illa cõ
ſtitutio fuit iniqua
ꝙ aliquis qui nõ ꝓ

miſit continctia co⸗

L i. xxxi.
geret cõtiner retrs
ctat᷑ hoc a grego. ⁊

ſtatuit ꝙ ſi qui ſub⸗

diaconi mõ ſũt non

cogãt᷑ cõtinere niſi

uelint. ſi qui aũt in
futuꝝ ſunt oꝛdinan
di nõ admittãt᷑ niſi

mittãt cõtinẽtiã.
r TDug. aruti pe

lagij fuit cõtra enan
geliũ in quo excipi

tur ſola foꝛnicatio.

ut.xxxiii.q.ii.quos

deus ⁊ ideo repꝛo/
tũ fuit.ſed quare re
pꝛobat᷑ illa conſtitu
tio pelagij ĩqua ſta
tuit ut aut beneficia
aut uxoꝛes dimittat
cũ idem ſtatuerit a-
lexander.et᷑ de cle.

cõiu.c.i.ſed dic cun,ʒ

aliquis in minoꝛibꝰ
