ſuperũtiſta his quibus nec obſũt

nec ꝓſunt:quã eis deerunt quibuſ

ꝓſunt.diligẽtius tamẽ facit hoc ꝗſ
qʒ pꝛo neceſſariis ſuis quo ꝓ illo
fiat ſimiliter a ſuis.coꝛpori autẽ hu
mão quicquid impendit᷑: nõ ẽ pꝛe
ſidium ſalutis:ſed humanitatis of
ficiũ ſᷣm effectũ quo nemo unquaʒ
carnẽ ſuaʒ odio habuit.unde opoꝛ
tetut quã poteſt pꝛo carne pꝛoximi

h ¶ VDmnib?. ſ. e. Pobeũtibꝰ. ſo. eccleſia pro oĩbus uiuis ſine bois

ſiue malis põt orare generali ſiue ſpãli orone:⁊ pro iudeis ⁊ pagaiſ
ut cõuertant᷑.quia de nemine ẽ deſperandũ in uita iſta. ut.j. de pe.
di. vii/ſemo.ſʒ pro paganis uel iudeis mortuis nõ eſt orandũ:nec
pro cathecuminis ſʒ ꝓ baptiʒatis mortuis orandũ eſt generali ofo

curã gerat:cum ille inde receſſerit
qui gerebat.a ſi hec faciũt qui car/⸗
nis reſurrectionẽ non credunt:quã

to magis debẽt facere qui credunt

ut coꝛpoꝛi: ſed tamẽ ut reſurreciu/
ro in eternitate mãſuro impenſũ
eiuſmodi officiuʒ ſit:etiam quodã
modo eiuſdẽ fidei teſtimonium.qꝙ;
vᷣo quis apud memoꝛias martyrũ
ſepelitur hboc rantũ uidetur mibi ꝓ

deſſe defuncto: utcõmendans euz

etiã martyrũ patrocinio affectꝰ ꝓ
illo ſupplicationis augeat᷑. ¶ Ecõ
tra hiero.
Poſt moꝛtem oꝛationes non pꝛo
ſunt niuentium.
T pꝛeſenti ſeculo ſcimus ſiue
oꝛarionibus ſine conſiliis inui/
cem poſſe nos adiuuari. cum autẽ
ante tribunal chꝛiſtiuenerimꝰ: nec
iob nec daniel nec noe rogar̃ poſ
ſe pꝛo quoquã:ſed unũquẽqʒ poꝛ⸗
tare onus ſuuʒ. ¶ Meꝝ hoc de im
penitẽtibus accipiendũ eſt:de qui
bus ꝓpheta dicit.nõ dabit deo pla
cationẽ ſuam:nec pꝛeciũ redempti
onis anime ſue.a ideo frater nõ re
dimet euʒ ſed laboꝛabit in eternũ
uiuet ad huc in finem. de aliis au
tem intelligi non poteſt. CAnde
gregoꝛius papa bonifacio archie/
piſcopo.

In penitentia defunctis bona pꝛo

ſunt uiuentium
NRo oheuntibus quippe con/
ſuluiſſe cognoueris: ſi liceat
20 eis oblationes offerri: ſancta
ictenet eccleſia:utquiſqʒ pꝛo moꝛ
tuis uere chꝛiſtianis offerat oblati
ones:atqʒ pꝛeſbyter eoꝛum faciat
memoꝛiam: ⁊ quãauis peccatis om
nes ſubiaceamuſ:congruit utſacer
dos pꝛo moꝛtuis catholicis me/
moꝛiam faciat:⁊ intercedat:non ta
men pꝛo impiis quãuis chꝛiſtia/
ni fuerint tale quid agere licebit.
Q¶Igem.
Anime moꝛtuoꝛum quatuoꝛmõis
ſoluuntur.

1reime vefunctouum quatuoꝛ
mogis ſoluuntur:aut oblatio
nibus ſacerdotum: aut pꝛecibus
ſanctoꝛum:aut charoꝛum elemoſy
nis:aut ieiunio cognatoꝛum.cura/
tio uero funeris: conditio ſepuliu
re:pompa exequiarum:magis ſũt
uiuoꝛum ſolatia quã ſubſidia mor
tuoꝛuʒ.ſi aliquid pꝛodeſt impio ſe
pultura pꝛecioſa: oberit pio uilis
aut nulla. non ideo tamen cõtẽnen
da aut abiicienda ſunt coꝛpoꝛa de/
functoꝛum:maximeqʒ iuſtoꝛũ:ubi
illud eriam ſalubꝛiter diſcitur: quã
ta poſſit eſie remuneratio pꝛo ele⸗
moſynis quas uiuentibus ſenniẽ
tibus exbibemꝰ.ſi neqʒ hoc apud

ne ut hic dẽ. ⁊. xxiii
g.iiii. ſicut. ⁊ H ſiue
ſint dãnati ſiue non
du tñ H̊ nõ cõſtet. ſ
ſpali orone nõ ẽ orq
u pro eis quos cõ
ſtat eſſe dãnatol. ſic
loquit᷑ illud.c.pob
eutibus ſʒ ꝓ illis
n ſunt dãnati:ofoe
ſpãli ⁊ generali oꝛa

mus licite: niſi ſint

ualde boni. ut. j. e.

Mu ille. .ſpuͦs.

¶ Ut reſurrecturo
niſi enĩ gs reſurre/
cturos ſperaret.æc
ſtg ſignuʒ ꝙ cre
damuſ futurã reſur
rectionẽ. ut.j.e. hʒ.
I¶Ecõtra. 3 id qðᷣ
dixit ꝙ poſſumus
orare ꝓ mortuis.
n. Te pſenti. nec
iob. i. cõiugati.
n. ¶ Baniel.i. vgies
uel cõtinentes.
o ¶ Noe.i. rectoreſ
eccleſiaꝝ. ⁊ H̊ intel
lige ſi deceſſerint in
mortali.ſic.xxv.di.
qualis.
p ¶ Verũ.ſz labora
bit.i.puniet᷑ eterna
ter.
q ZRo obeůũtib⸗
D pro impiilſ.ſʒ
nũquid eccleſia ora
bit pro illiſ quos cõ
ſtat deceſſiſſe ĩ mor
tali:vr ꝙ ſic: qꝛ eis
viuis coicauit ergo
⁊ mortuis.ut.xxiiii
q· ii. ſane. ar. Z. xxi.
q.iii.cypᷣanus.Rũñ.
ſi euidẽs eſt aliquẽ
deceſſiſſe in morta

li:ut cũ ꝗs ſuſpẽdit

ſe uel precipitat aut
alio mõ ſe intficit ꝓ
illo nõ eſt orandu.
ut. xxiii.q.v. placu

it. ⁊.q.viii.quicũqʒ

clericꝰ.yñ ſi aliquii
occiſus ẽ in ebrieta
te nõ orat᷑ ꝓ illo.ut
ex ð reliq.audiuimꝰ
⁊z. xxiii.q.v.placuit.
r Nime. h.c. C
q̃ſi pars illiuſ
nõ eſtimemus.

—,
E
—

—
S .

ſatſf
Noge
Cog
iee.
Cb⸗
e
6

r

t⸗
g⸗
unden
Getack

Mnte

eo,

Ebon

ekon

ini
icen
nenei

ciker
nen

(hun

nne

Me

Ulnopn

lpine

fitt

loon

ſinmen
ſinoͤfn
Uh
hbiͤn
epzie
Enfni
tſtin
zugn

inne
lri⸗

tinen
olchnn
ſrn
ſnpe
ſtnne
nſc⸗
En
Pnm
Aor
Wicin
nie
ſtenee
ſeiter
ſinci
tDerſſnt
Uſem

Miſt
Pmmitenn

ſinct
cn
nim
utſſir
Hilega
Pcentet
munpnn
rn
anefi

S=
—8à
= =
=2
=
=

C Exanimis.i.etanimatis.i.mortuis.⁊ eſt hie ar. ꝙ magis meret

. „ . — — . . — li⸗
smo impẽd endo aliqꝗd viuis ꝙᷓ mortuis.vñ pʒ ꝙ ſicut ieiuniũ a
gria olrar mortnũ.multo potiꝰ alteriꝰ ieiuniũ ꝓdeſt viuo qð ↄce
do ſi ile ẽ vicine cõiunctꝰ illi. ut dixi.lxxxii.di.preſbyter. in glo. ? ita
bᷣEmpꝰ.aias.nõ ſũme bõas.nã tales credo ſtati ad celos uolar

iurxta illud. gau

dent in celis aĩe ſan
ctoxꝝ. xxv. di. ſcõꝝ.
¶ Abgltis.i. locis
nobis occultis. Ex

his v̈biſ vr ꝙ augu

ſtinus dubitat quo

aie defunctoꝛ rece

dant cũ infernꝰ ſit
ſub terra ⁊ celuzʒ ſit
ſup. ut. xxiii.q. inii.
hbec autem.
d Pro baptiʒatis

tantũ ꝓſunt ofoes

cuilibet:ſi fiant ge/⸗
neraliter pro oĩbus
ſicut ſi fierẽt ſpãlit
pro quolibet.ut.j.ð
con.di. v. nõ medio
criter.
e¶ Propiciationes
i.ut deus ꝓpiciꝰ ſit

eis.
¶Pro ualde. hic
auguſtinꝰ diſtiguit
quatuor genera ho
minum.ſ.ualde bo
nos:⁊ ualde malos
mediocriter bonos
2z mediocriter ma/
los. Pro ualde bo/
nis nõ eſt oranduʒ:
quia iiuriã fac mar
tyri qui orat ꝓ mar
tyre. ut et de celeb.
miſ. cũ marthe.5. ul
ti. Itẽ nec ualde ma
lis proſunt:ſed me/
diocriter boniſ pꝛo
ſunt nt cittus liberẽ
tur ab igne purga
torii.mediocrit᷑ ma
lis ꝓſunt ad hoc ut
minus puniant᷑:nũ
i t̃ liberabunt᷑.et
ſm hoc etiã patʒ ꝙ
orone ſpali oramuſ
pro illis qui deceſſe
rũt in mortali:dum

mõ nõ ſint ſumme

mali. ʒ ar. ſit Z. ð. e.
pro obeũtibus. Sʒ
pone ꝙ aliquis dat
elemoſynã pro eo ꝗ
deceſſit in mortali
peccato qui eſt me

deum perit quod exanimis bomi
num membꝛis officiidiligentia p/
ſoluirur. C Iteʒ auguſtinus in en
cheridion.
Ante diem iudiciiſacrificiis ? ele/
moſvnis inoꝛtui iunan tur.

T Empus quod inter hominis

moꝛtem ? ultimam ret urrectio
nem interpoſitum eſt: animas ab/
ditis receptaculis continet: ſicut

queqʒ digna eſt uel requie uel erũ⸗

na:pꝛo eo quod ſoꝛtita eſt in carne
dum uiueret. Neqʒ negandum eſt
defunctoꝛum animas pietate ſuoꝛũ
uiuentium releuari: cuʒ pꝛo illis ſa
crificium mediatoꝛis offertur: uel
elemoſyne fiunt in eccleſia. ſʒ bec
eis pꝛoſunt qui cuʒ uiuerent bec ſi
bi ut poſtea poſſent pꝛodeſſe meru
erunt. eſt etenim quidani uiuendi
modus nec tam bonus ut nõ requi
rat iſta poſt moꝛtem: nec tam malꝰ
ut ei iſta poſt mortem non pꝛoſint.
eſt uero taliſ in bono ut hec non re
quirat.⁊ eſt rurſus talis in malo:ut
nec his ualeat cum hec uita tranſie
rit adiuuari. quo circa omne hic
meritum cõparatur quo poſſit poſt
uitam releuari quiſpiam uel graua
ri. a poſt pauca: cum ſacrificia alta
ris ſiue quarũcunqʒ elemoſynarũ
pꝛo banrisaris omnibus offerunt
pꝛo ualde bonis gratiarum actio/
nes ſunt: pꝛo non ualde malis pꝛo
piciationes ſunt.pꝛo ualde malis
aſi nulla ſunt adiumenta moꝛtuoꝝ
tamen uiuoꝛuʒ conſolationes ſunt
quibus autem pꝛoſunt: aut ad hoc
pꝛoſũtut ſit plena remiſſio: aut cer
te ur tolerabilioꝛ fiat ipſa dãnatio.
¶Se obſeruatione auteʒ tertii ſe
ptimi triceſinu: uel quadrageſimi
diei: queritur unde exoꝛdium ſum
ſerit. Ambꝛoſius in libꝛo de obi
tu Theodoſii imꝑatoꝛis dicit.
Quare certi dies in moꝛtuoꝛuʒ cõ
memoꝛationem ſeruentur.
UWia alii tertiuʒ diem:alii tri
ceſimum: alii ſeptimum. alii
quadrageſimũ obſeruare conſue/
uerunt in officiis moꝛtuoꝛuʒ:quid
doceat lectioꝰ conſideremus.defũ
cto inquit iacob:pꝛecepit Joſeph
pueris ſuis ſepultoꝛibus ut ſepeli
rent eum.⁊ ſepelierunt ſepultoꝛes
iſrahel:a completi ſunt.xl.dieſ.ſic

enim dinumerabantur dies ſepul /

ture:a luxit eũ ſeptem diebus. hec
ergo ſequenda ſolẽnitas ẽ quã per
ſcribitlectio.ſic ẽt in deurronomio
ſcriptuʒ eſt.quia planxerũt filii iſra
hel moyſen.xxx.dies.⁊ conſũma/
ti ſunt dies luctus.utraqʒ ergo ob
ſeruario habet auc oꝛitateʒ:qua ne
ceſſariũ pietatis implemi officium
¶Augere autem triſtari taʒ pꝛo

XIII

C. ij:

diocriter malus:? elemoſyne uel orationes ꝓſunt talibus ad mitiorẽ penã ut
hic dicit. aliquãtulũ de pena ſublatũ eſt. Donamus ꝙ centeſima pars pene
ſit ſublata per vnã elemoſynã:ſi ò̊ dent᷑ centũ elemoſyne: tota pena erit remiſ
ſa. S iſte liberabit̃ qð hic negat᷑.Ad q̊ dico ꝙ ſiprima elemoſyna tollit centeſi
mã partẽ pene:ſecũda elemoſyna etiã tollit tantã penã:ſed ñ tantã in quãtita

noſtra quã pꝛo alioꝛum moꝛte Cy
pꝛianus pꝛohibet dicens.
Nec pꝛo noſtra: nec pꝛo alioꝛum
moꝛte triſtari debemus.

—0 Uam pꝛepoſteruʒ eſt quãqʒ

peruerſum ut cum dei uolun/
tatẽ fieri poſtulemus quando uo/
cat nos ⁊ accerſit nos de hoc mun
do:nõ ſtatim uoluntatis eius impe
rio pareamus:obnitimur relucta
mus ⁊ pertinaciũ moꝛe ſeruoꝛũ ad
conſpectum dominicũ cuʒ triſticia
meroꝛe ꝑducimur exeuntes iſtic
neceſſitatis uinculo non uoluntatiſ
obſequio:⁊ uolumus ab eo pꝛemi
is celeſtibus honoꝛari:ad quẽ ue/
nimus inuitł. Idem nobis quo
qʒ ipſis minimis ⁊ extremis quoti
ens reuelatum eſt quaʒ frequenter
atqʒ manifeſte de dei dignatõe pꝛe
ceptum eſt:ut conteſtarer aſſidue:
ut publice pꝛedicarem fratres non
eſſe lugendos accerſione domini/

ca de ſeculo liberatos:cum ſciamꝰ

non amitti ſed pꝛemitti recedẽtes
pꝛecedere ut pꝛoficiſcentes et naui
gantes ſolent. ¶ Item iohannes
chꝛyſoſto.in epiſtolaad hebꝛeos.
Ex puſillammuate moꝛuos luge
re contingit.

tni eſt terra plenimdo eius.
ſm quod opoꝛtetfieri efficiatur.lu
gere auteʒ ⁊ deploꝛare ⁊ lamenta⸗
ri eos qui ab hac uita decedunt ex
puſillanimitate contingit. hoc aũt
ex deſperatione future reſurrectio
nis intelligimr. unde et apoſtolus
non ſimpliciter ait: Nolumus uoſ
ignoꝛare de doꝛmientibus:ut non
contriſtemini.ſed addidit: ſicut et
ceteri qui ſpem non babent. pieta
tis nanqʒ affeciu humanitatis inm
im moꝛtuos lugere non pꝛohibe/
mur:ſicut nõnullos ſanctoꝛum ali
oꝛum exequiis pias lachꝛymas im
pendiſſe legimus. ¶ Hinc etiam
anaſtaſius papaa.
NQui ſpemfuture reſurrectiõis ha
bent:de moꝛtuis triſtari nõ debẽt.

T icrnay ſepeliam ur:domi

Abent foꝛſitan illi iuſtaʒ lon

gi doloꝛis excuſationem qui
uitam alteraʒ neſciunt:qui de hoc
ſeculo ad melius eſſe tranſitum nõ
confidunt. Mos auteʒ qui hoc cre
dimus ⁊ docemꝰ:triſtari nimium
de obeuntibus non debemus: ne
quod apud alios pietatiſ tenet ſpe
ciem:boc magis nobis in culpaſit
nam diffidenne quodãmõ genus
eſt:contra hoc quod quiſque pꝛe/
dicat querere iuſticiam amans:di
cẽte apoſtolo. nolumus uos igno
rare de doꝛmienribus ut non con/
triſtemini:ſicut ceteri qui ſpem nõ
habent.

¶ NItem ex concilio

te ſed tantã in ꝓportione.et

ſic ſemꝑ aliquid remanet de

pena.⁊ ſic ſoluo illud qð obii
cit᷑ de indulgẽtiis:ꝙ ſi ꝓpter
oblationẽ vnius denarũ tolli
tur qrta pars peccatoꝝ mor
taliũ uel uenialiũ:per oblatio
nẽ ſecũdi denarii tollit᷑ tãtuʒ
in ꝓportione nõ tantũ in quã
titate ⁊ ſemꝑ aliquid remãet
lʒ omne argentũ effunderet᷑.
g Via.lectio.ſ.geneſis.
quinquageſimo pᷣmo.
hb O Dam prepoſterũ.po
ſtulemus. cum dicimꝰ
fiat uoluntas tua.⁊ eſt arg.ꝙ
opere id cõplere debemuſqð
uoce proteſtamur. diſt.xxii.
pſalmiſta.
i Inuiti. ſic. xxiii.q.v.ad fi
dem. ⁊ ſic eſt arg.ꝙ nõ debe
mus cõ ſequi cõmoduʒ ex eo
qð inuiti facimus. ut.ff. ad
treb.ſi patroni.ꝭ.ii.ſic.xvii.q
iiii.ſunt qui opes.viii.q.i.ſci
endum.
le Bicunqʒ.libera fortu
O na mors eſt: capit oĩa
tellus. Que genuit:celo tegit
qui nõ habet vrnam. ar.ↄtra
Mollius oſſa cubãt manibꝰ
tumulata ſuorũ. .
1 Abent. neſciunt.i.non
LP credunt.Jo.

h Poſſideri. ſi. eſt.iii.q.i.
patet. unde hereticus nõ põt

a Vi diuina.religioſis.illi eni magis tenent᷑ abſtinere ab hmõi qᷓ laici.
b⸗ CBe mortuis.ſciant.mali neſciunt niſi qð eis ſcire permittit.ſimilit
nec boni qui adhuc ſunt in igne purgatorio:quia a dhuc nõ fruunt᷑ viſiõe dei
ut. j. e. fatendum.ſed boni qui fruunt viſione dei ſciũt quid agatur hic. iuxta
illud gregorii. Quid eſt qð ne ſciant qui uidentẽ omnia uidẽt:⁊ alii dicunt ꝙ

(Queſho.
tionẽ niſi probauerit qð poſſederit.ut ex deoffi. dele. cõſultatõib
vnde pʒ ꝙ quilibet ſpoliatus hʒ reſtitutõis beneficiũ.er de ap. ſi N
ficauerũt.⁊ ex de reſti ſpo.olim. inuenio tñ ꝙ quis põt peleſeren
tutionem qui de iure poſſidere nõ põt.nã petit᷑ reſtuutio cõſan.
nee cum qua de iure quis nõ põt comiſceri.ut ex de reſtit ſporlies.

3

boni dicuntur ſcire omnia qᷓ
ſunt eis neceſſaria.

c Meſciuit. quia nõdũ erat

hoſtia oblata per quã aperta

fuit ianua paradiſi.ut extra ðᷣ
baptiſ.maiores.

tenduʒ eſt. credunt. et

J
—— ſunt fantaſma

ta.ut.xxvi.q.v.epiſcopi.

e— — eſt. in patibu

lis. licite ergo ſepeliun
tur ſuſpenſi ⁊ concremati:dũ
modo hoc fiat auctoritate pᷣn
cipis.ut.ff.de cadaueri.l.ii.?·
non eſt contra.xxiii.q.v.pla

cuit. Queri cõſuenit quare li

beretur ille qui fugit ad eccle
ſiam:⁊ nõ ille qui recipit cor
pus xpᷣi:cum corpus xpi ma
ius ſit oĩbus ut de cõ.di.ii.ni

hil. Rn. quia corpus xpᷣi eſt

cibus anime ⁊ ñn corporis. g

animã liberat ⁊? nõ corpꝰ.nel

dic ꝙ priuilegiũ eccleſie eſt =
nõ debet trahi ad cõſequẽtiã

HR—„ 1*

ut. j.xvii.q.iiii.ſic̃. nec aliqð

priuilegiũ trabẽdũ eſt ad cõ

ſequentiã.ut.vii.q.i.petiſti.⁊

NAnonici cuiuſdaʒ
.

oẽs clerici qui ha

bent ꝓpriũ uel ha
eꝛe poſſũt:poſſũt
repetere ſua.ſi nõ habẽt ꝓpri

um nõ poſſũt ſʒ bona eccleſie
ſue repetere poſſũt ſi ſunt pᷣla
ti.uel ſi prelati nõ ſunt de mã
dato ſuꝑioris poſſũt ea repe
tere.ut.xvi.q.i.mõachi.ii.in
fi. Itẽ oẽs clerici poſſũt ager
ꝓ miſerabilibꝰ ꝑſonis de mã
dato ſuperioriſ.ut.lxxxvi.di.

pernenit.
Vod ſua.perfectꝰ.i.
4 ine mortali peccato

2 ſine ueniali.nã cu
rãa ꝓrxrimoꝝ nõ poſ
ſumꝰ hr̃e ſine peccato.ut.xx
v.di. qualis.

petere reſtitutionẽ aliquoruʒ
quia nihil ꝓpriũ põt poſſide
re.ut.S.di.viii.quo iure.⁊.xx
iti.q.vii.c.i.⁊.ii.nec laicꝰpõt
repetere decimas:qꝛ eaſ non
põt poſſider᷑.ut er̃ de pᷣſcrip.
cãm.ad hoceni ut ꝗs poſſit a
liquid repetere requirit᷑ ut fu
erit in poſſeſſione iuriſ nel fa

cti.ut e de reſtit.ſpo.ex ꝑte.

vnde nõ ſufficit ꝓbare ſpolia

toletano tertii. Be eodẽ.
Ai diuina uocatione ab hac
uita recedũt cum pſalmis tan
tũmodo ⁊ pſallentiũ uocibus de⸗
bent ad ſepulchꝛum deferri. ſuffi⸗
ciat autem ꝙ in ſpe reſurrectionis
chꝛiſtianoꝝ coꝛporibus famulatuſ
diuinoꝝ impendit᷑ canticoꝝ. ꝓhi⸗
bet ⁊ nos apoſtolus ſanctus luge⸗
re defunctos dicẽs: de doꝛmiẽtbꝰ
aũt nolo uos cõtriſtari ſicut et cete
ri qui ſpem nõ habent. ⁊ dominus
nõ fleuit laʒarũ moꝛtuũ:ſed ad bu/
ius uite erũnas ploꝛauit reſuſcitan
dum. Si aũt põt hoc epũs oĩbus
chꝛiſtianis ꝓhibere nõ moꝛet᷑ age
re. religioſis autẽ oĩno aliter fieri
nõ debere cenſemus.ſic eni chꝛiſti
anoꝝ per oẽm mũdũ humari opoꝛ
tet coꝛꝑa defunctoꝝ. e moꝛ/
mis auũt querit᷑: utrũ ſciant ea que
auiuis gerunt᷑. aias ex perſona
populi afflicti ait. Abrabaʒ pater
noſter neſciuit. ¶ Auguſt. quoqʒ
in li.de agenda cura ꝓ moꝛtuis il/
lud idem teſtartur dicens.
Woꝛtui ex ſe neſciunt: quid hic a
niuis geratur.
Eenduz eſt neſcire quidem
moꝛuos quid bic agatur dũ
hic agitur.poſtea vo audire ab eis
qui hinc ad eos moꝛiendo pergũt
nõ quidẽ omnia ſed que ſinunt᷑ etiãẽ
iſti meminiſſe: ⁊ que illos quibus
hec indicant᷑ opoꝛtz audire:poſſũt
⁊ ab angelis:qui rebus que hic a/⸗
gunt᷑ pꝛeſto ſunt:audire aligd moꝛ
tui.quod nũc quẽqʒ illoꝛũ audire
debere iudicat: cui cuncta ſubiecta
ſunt.multi quoqʒ ad uiuos aliquoſ
ex moꝛtuis uenire credunt:ſic ecõ
trario paulũ ex uiuis in paradiſum
raptũ eſſe diuina ſcriptura teſtatur.
¶De his aũt qui in patibulis ſuſ
pendunt᷑:querit᷑ an iuxta eccleſias
ſint ſepeliẽdi. De quibꝰ etiã in
maguntinẽſi conci.ita ſtatutũ eſt.
Non eſt denegãda cõio his qui in
patibulis ſuſpendunr.
(QAed eſt ab aliquibꝰ fratri
bus de hiſ qui ĩ patibulis ſuſ
pendunt᷑ pꝛo ſuis ſceleribus po
confeſſionẽ deo peractã:utrũ cada
uera eoꝝ ad eccleſias deferẽda ſint
oblationes pꝛo eis offerende: et
miſſe celebrãde an nõ: quibus re/
ſpondemus:ſi de omnibus pecca/
tis ſuis purã confeſſionẽ agentibꝰ
digne penitentihus:cõio in fine:
ſᷣm pꝛeceptacanonũ danda eſt.cur
canones cõmunionẽ uel ſepulturã
eiſ interdicunt:qui pꝛo peccatis ſu
is penã extremã perſoluũt:a confi
tentur uel confiteri deſiderãt.ſcri/⸗
ptum eſt eni. NMon iudicar deus biſ
in idipſun. Palea.

Item ſeruus petit
. „ reſtitutionẽ reꝝ do
AVUres ⁊ latrones ſi in furädo 2ini abñtiſ qs d in
Maut depꝛedando occidant᷑: ui re nõ põt poſſidere
ſum eſt ꝙ pꝛo eis non eſt oꝛandũ: ul. ſi per viznei
ſed ſi compꝛehẽſi autuulnerati pe i li. ſimilit vxo
ſpytero aut diacono confeſſifuerit: Poſibivatanſ ſcl
confeſſionẽ eis non negamus. ſt. vſ ſpoli
. ala eſ quaru reruz
De eodem. dominiũ nõ põt hʒ

Se Iſur aut latro captus fuerit:et

abſqʒ occiſione põt cõpꝛehen/

bere. ff. ð vi c viar.
l. i. F. deiicit. Item

di ⁊ tamẽ interficitur: qꝛ ad imagi⸗/ Habons plura ſtipẽ
nẽ dei creati ⁊ baptiʒzati ſi i dia petit reſtitutioʒ
Pnʒati ſunt nomie alicuius cũ tñ dein

eius:interfectoꝛes eoꝝ.xl.diebus
penitentie ſubiaceant.intrent in ec
cleſiam ueſte induti: ab eſcis ⁊ po
tibus interdicti ſũt. A thoꝛoa gla

dio ⁊ equitatu abſtineant. in tertia do ſaluo melioricõ
⁊ quintaferia ⁊ ſabbato aliquo ge ſilio ꝙ laicus ſpoli
nere liguminũ a olerum pomis: et anns de decims po
paruis piſciculis cu mediocri cer oehetere reſtiun
uiſia uiciſſim utantur a temperate. ſtituitur. ut erttas
ſi autema ueridicis comprobatur reſti. ſpo. in literis
teſtibuſ: ꝙ ſine odii meditatione ſe. Qcum laici quotidie
ſuaqʒ liberãdo:diaboli mẽbra in/ poſſideant decimaſ
terfecerint: ⁊ pariter peniteant: pe· er tolerantia prela
nitentiam pao hbomicidio eiſ nõ in torn ſrus nhete
3 1 . . ‚— Xcolica
iungimꝰ: niſi ipſiuoluerint aliquid ms. nt ertra de be

humanitatis facere. at ſi pꝛelbyter
eſt non deponatur: cunctis tamen
diebus nite ſue penitentiam agat.
28 Anonici cuiuſdam
eccleſie queſtioneʒ
mouent de pꝛediis
teſtes ex fratribus
ſuis pꝛoducunt: ne
gociatoꝛibus pecu
niam crediderunt:
ut ex eoꝛum mercibus emolumen
ta acciperent. Hic pꝛimum que
ritur:an liceat eis ſua repetere.
Secundo:an illi teſtes ſint au/
diendi.& Tertio:an illud ſir uſu/
ras exigere. Quartoꝛ an liceat
clericis uel laicis a quolibet uſu/
ras expetere. &ρ Quito: an elemo
ſynede uſuris fieri poſſint. ¶ Sex
to:an uſurarii penitentiã agere ua
ant niſi quod male acceperuntre
Vod autem ſua repetere
non poſſint: facile uidet
pꝛobari. Ait enim domi
nss in euangelio: Si uis
perfectusꝰ eſſe:uade ⁊ uende om/
nia que habes da pauperibuſ.qꝛ
ergo iſti iter perfectionis arripiũt:
non licet eis ſua habere. multo er
go minus licet eis repetere: qꝛ nõ
debet repeti quod poſſiderinon li
cet. Item ſi quis uoluerit tibi tu⸗
nicam tollere ⁊ in iudicio tecuʒ cõ

tendere:dimitte ei ⁊ pallium. Iteʒ

apoſtolus in epiſtola ad coꝛinthi⸗
os. Secularia igitur iudicia ſi ha/
bueritis: omnino peccamm eſt in
uobis. Item gregoꝛius exponens
Omnia mibi licent:ſed ego ſub

re non poſſit illud
poſſidere cum ali⸗/

is.ut er de preben.
re ferẽte.io.ego cre

reti.excõicamus.⁊
decret. illa cauſam.
dicit detinere et nõ
poſſidere. BDBD.
i Itẽ apoſtol?. ha
bueritis iniurioſe:
ita ut nõ ſcandaliʒe
mini ꝓpter hoc.

fihm

0hvn
Mi
hem

ilnii
ni
WMWan
We

N⸗
(Can
ſrcdͤſt

pn
uünti

ce
Ai

Min
rfen
muii
itg⸗

SGõ

tur ut.xxviii.q.i.ſic

enĩ.qñqʒ etiã qͥ ſũt
mãdati pcipimꝰ ut
ſic egparẽt pceptũ
2 mandatũ.ut. C.

accipies ¶ Idem de ſermone do
mini in möte.
Deecagdem.

Aiſquis pꝛeceptis nõobt?᷑⸗

non pꝛo domeſticis: ſed pꝛo eccle
ſia que mater eſt omniũ pauperum
teſtimoniũ dicant. In cõficiendis
autẽ inſtrumentis ſeculariũ nego/
cioꝝ pꝛeſbyteri nõ uocentur ad te/

Fe aug „peratreus ẽ ⁊ debitoꝛpene. ſtimoniũ:ſed ſi caſu conrractui eoſ
fogiqi proverboß paulo poſt. pꝛecepto domini non interfuiſſe ↄnigerit: iubẽte epiſcopo
cipiẽdi ponit. utxi obedire peccanũ eſt. cõſilio ſi uti teſtimoniũ dicant. ¶ Unde in ſy/
q.iii. rogo. nolueris:minus boni adipiſceris nodo habita rome ab eugenio pa

nõ mali aliquid ꝑpetrabis. Item
grego. in epiſtola ad iouinianum.
NQuod pꝛecipit᷑ imperat᷑: quod ĩ

aſtatumm eſt.
n cõficiendis inſtrumentis ſacer
dotes ad teſtimoniũ nõ uocennu.

in fi. ʒ lex dicat alias int᷑ do
meſticos facile quid confingi
poſſe ꝓ negocii qualitate.ut
C.de dona. lata. .

„ „

XIIII (ieſno ij. 187
(dſee, . „
N O/ Itẽ grego. ſub nullius.i. ſub rei tpalis ptãte nolo reaͤgi in tantũ Eeo aüt. an de ſuis. In cã criali nunq admittunt domeſtici. ut.iii.
Rmd ut aliquẽ offendã. iuxta illud. Et mihi res nõ me rebus ſubmittere ⸗ v. c.i. niſi in duobus caſibus.iſ.cũ canonici accuſant prelatũ ſuũ.
lb conor. ut extra de ner. ſig. intelligentia. . — t.ii.q.vii.lator.⁊ ců accuſaĩ matrimoniũ Ppter Oſanguinitatẽ. ut
n b QPas. puocdme i in iudiciũ uocatus.dʒ eni per aliũ litigare. —. xxxy. q. vi. c. i.ſiliter in ca ciuili nõ admittit domeſticuſ. ut. iiii.q. iii
nN ut no.v.q.iii.c.ulti.? ſi mala ẽcã eccleſie nõ dʒ eã fouere:ſicut Itẽ etiã ciuili iure:niſi in cã eccleſie ſue. ut.j.c. c.i x er de teſti. inſup.ſiliter ad
nnn nec nuor puipilliu HH ſnemiard 1
ihiſed ð admi. tu.l.quo 5 . mittit d c. ut. xxxv. q.
nrant nuullius redigar ptte inquit: cum peratr᷑ neceſſe eſt fieri: ſi non fiat be ec⸗ rſine agaf HM Zhenduʒ
Cinn NAuia ꝗ. require mens concepta deſideria ſequitur nam habet. ubi cõſiliũ datr offerẽ iue ad dirimendũ marrinno⸗
5. i. i. ſcerdos. ſernire rebus cõuincitur: quarum tis arbitrium eſt. ubi pꝛeceptũ: ne — Ha⸗
R . Sanctop. . xi amoꝛe ſuperat. . Item ex conci⸗ ceſſitas eſt ſeruientis ut obediat: mfinenio elrenn nr
terhe⸗ baidebek. lio carthaginenſi. iiii. ſſone uel Hantis ei Cbecigan- erit tunt etia ſiuelir pbare aftint
iin exaliquoma Wro rebus tranſitoꝛiis epiſcop can qu caner DHii.
ſfiee leficio. uel intellige hꝛouocamus nõ litiget. . an de luis fratribꝰ te es tatc.ut ex de teſti.in lĩ̃is.ſʒ 3
ſdaicn. ex quolibet debito. Puüs nec pꝛouocatus /p re⸗ ꝓducere poſſint: multis nidet᷑ dicere decre. ex de teſti.
de un f¶ UAltra. vꝛ ̊ qo nõ bus trãſuoꝛiis litigʒ.qꝛ ergo ctoꝛitatibꝰuidetur eſſe ſuꝑeo.⁊ ſic de facto ſernatur
ſne Ellera⸗eg ond . us traſuoꝛiis litigz. qꝛ ergo — E j ⁊ in illa decre.in lris.ſuſpicio
etie poſſit leitepett be⸗ generaliter pfectis pꝛohibet᷑ ini pꝓphibitũ. leges eni tam ſacroꝛũ ng
nincin nliafhre ut n. ri. Aicio cõtendere: patet ꝙ iſtis nõ li nonũ quãſ- culariũ pꝛincipũ ꝓhi cxer per ſeptẽannos. cctiaʒ ibi
enuil iai antiquis. Cet ſtare coꝛam iudice. His iia bent aduerſus Ane reckein de ſna ſiap affinitate incucchan do
Nan ↄcedit.h.ſj non efſft eſpondet᷑.pꝛohibetur perfecio in domo pꝛoduci.contra ſe enĩ quu/ meſtici. preterea ut nõnit ibi
gingn ſta:qꝛ hoc habet er iudicio ſtare captando lucrũ ſs nõ qʒ teſtari poteſt. pꝛo ſe uero minii Tan. familiares ſunt uel do/
ſc canone ꝙ peti po/ / euitando dãnum. Mel aliter.aliud me. Quia ergo iſti ꝓducunt᷑ ut/p meſtici quibuſimpare põt ra
ie ſit xii ii. ilegib.. eſtſua poſſidere. aliud eſt cõium ſeipſis teſtimoniũferant.non eni,5 anldo eſtie hen ainiſl
Wnerm cAallauts Pbell uraroꝛem eſſe. canonici non poſi unilitatis ſue eccleſie ſe penitus im iel nitin
irti Alcctiopentabro der ſua: qꝛ res deo oblate nõ ſũt ali munes arbitrant᷑ futuros. paterq; p αOdprudætia. ſtephani
hmnanit quãta iniuria pceſ⸗· cuius. utũtur eni rebus eccleſie nõ eoꝛum uox in talibus non eſt audiè G vnns canonicus põt in
in en ſit ut. xxiiiq.ii.eer uUt ſuis ſed tanquã ad diſpenſandũ da. Sed diſtinctio hec teſtiuʒ ex ducere in teſtimoniũ ſuũ cõ/
eue drie. uel logt de pe ſibi creditis. õ in b⸗ aininarid in crimlualibun cauß ſe canonicũ 3 eiuſci ccclie cao
l na talionis inſigen de uita contemplatiua. Sacerdos uanda eſt: in ciuilibus autem nõu nicos:qꝛ nõ eſt magis dome
nnd da actori duiiiſte cui diſ penſe nnohis cura cõmiſſa eſt q; quaqʒ. In crimiali eni cauſa nõ Airnsvn ll, . Baralſfen
iinte luignrro anſos c. require in cauſa eius a quo pꝛio licet teſtem de ꝓpꝛia domo pꝛodu en f de ibrm ſol F ſi
bamſti tihno lkis ut e de ingreſn monaſterii pecuaia erige ci. In ciuili aurẽ hꝛelatis eccleſiel 1 cut põt ipſuů inducere ſuũ
nanr pe calunmia. batur. ſicut ergo iſti non ſua poſſi/ cet. ¶ Unde paſchalis.ii.gundõi platü ut. ii.q. vii. lator. ſ nũ
iatien h Mullũ. ſquo ip dent:ita nec ſua repetunt: ſʒ res ec archiepiſcopo uiẽnenſi apoſtolice quid põt eũ inducere õ̊ cano
cet uenir ſe teneatur aliis.uel cleſie quarum pꝛocurationé? gerut. ſedis legato ſcribit dicens. nicũ alterius ecclie. h. dicit ÿp
tuimt alit. i.nulli vult ſol⸗ Similiter ꝙ in iudicio pꝛohibent lerici pꝛo ſua eccleſia teſtimoniũ nõ.tu poteſ dicere ꝙ ſic. quia
ſnb uere penã ꝓpecca/ contendere ſic intelligendũ eſt ni⸗ ferre voſſunt. H nõeſt domeſticus ſſtius hzee
inllt to debn gelicer: utnon ſibi ſtent coꝛam iu/ 8 Aper pꝛudentia ma plurimuʒ ale ianrh ecgefleruazne
nltſiln Rs er perento dic aaliig. Aliis in coꝛam K 6 aamniramur: wine ocio bea ſia: dij iñ alins coſuſual qui
pipe⸗ lꝛ ¶ Sic.? hic ẽ. §. in uce aſtituiſe 7 Ppꝛ0 eis in ce uer ephani clericoꝛu ip *½ aecep/ noie eccleſie agat. ut e de te
IEEelera.i. ꝙ oia pellaſſe nõnullos ſctõxꝶ legimus. tare nolueris reſtimoniuz. diuerſe ſti. inſuꝑ. nec dicunt᷑ iſti ferre
ſunt coſilii.ſiẽ illnud bi auũt nõ ſibi ſtant ſed pauperibus nanqʒ ſunt ſpecies cauſarũ: nec in teſtimoniũ in ꝓpria cã.quia
qui percuſſerit tteen gquoꝝ neceſſitatibus pꝛofutura re oibus cauß cria agitant. In crimi cã eceleſie nõ eſt cã ſinguloꝛ
yvnã marillq.⁊c. betunt:⁊ ita non pꝛobibentur ſtare nibus ſiquidẽ accuſatoꝝ et teſtiũ il ut. xii.q.ii.qui manuinittitur
m Qi pre ([a indice. Jllud uero euange, ladiſtinctio obfuãda eſt que in ca ſir legataris fert teſtimoninzʒ
eialk ieratut. bie li. ſi guis abſtulerit nbi mnicã. 6 nonib“ cotinet: ne qui ad pbatiös incã teſtamẽti in quoaliquid
cipit᷑ iperatur. hic eſt pꝛecipientis ſed exrhoꝛtãtis. meſtici aſſi kk. Ceten in 8 ei relictũ eſt. ut inſti. de teſta.
grego. innuit driaʒ no eſt pꝛecip ientis ſed exhoꝛtatis. domeſticia umant. ete in po §. legatariiſ. ſʒ nõne talibꝰ im
inter pcipere ⁊ ibe C Ande auguſtinus ait. ſeſſionũ:uel bmõi negociis: hi pe perar ab eccleſia. Snõ poſſũt
rare. nã alias augu Peccat qui ulma debimm exigit: tiſſimũ aſſumẽdi ſunt: qui eadẽ ne/⸗ eſſe teſtes ꝓ illa. nt. itii. q. iii.
ſti. oicit q celarpH⸗ non aui ſibi debita repoſcinn. gocia tractauerunt: de quorũ au/ idonei.ſʒ iſtud eſt in fauoreʒ
cipit faciendum eſt 0 Aod debetur?: a⁊ ſi benigne dim ⁊ uiſir heſitatio eſſe nõdebeat religionis.nã õ roejn pꝛo reli
öütr rge n remittitur nõ tamẽ inique re Si ergo lideclerici iconeiſunt ad Snmeler er ellet
militaf. Itẽ int petitur. peccat aut qui exigit ulra aſſernonẽ cae illiꝰ: nullatenꝰ remo vmug canonics por elleteſtio
datũ ⁊ pceptũ vꝛ eẽ debitü: igeoqʒ ler modum fingẽs ueant: ſy ſicut aliis lfis deliberatũ in cã ſui cõcanonici.nõ tũ di
dria: qꝛ finit mada enam talionis inſtituit: ſed tu eo eſt inter ſancti iohãnis ⁊ſci ſtepha co ꝙ poſſiteſſe inder ſuus
tũ moꝛte mãdatoriſ onge es a peccato iniuſti exactoꝛiſ ni canonicos lis illa plenius deci/ exneũ.quia minor cã repellit
ut er de offi. dele.re qui omnino nõ exigis debitũ.ideo dat᷑. ¶¶ Põt etiã itelligi aliter.do aliqueʒ a iudicio q;; a teſtimo
latü. ſ pceptů non. qʒ bonus magiſter ait: qui te per/ meſtici ad ꝓbationẽ nõ admittant᷑ nio.ut er de offi.dele.cũ.R.
in auc. ut nulli ini. cutit in unã maxillam pꝛebe ei ⁊ẽ al ur ꝓ his uidelicet quoꝛum ſuntdo q Tractauerũt.quia 1 r.
GEeenne. teram: pꝛeſernz ne cogamur ipſt meſtici teſtimonium ferant. hi aũr ſahuntarena une J
aſunt ſcepti oſnlũ eddere debitum ab eo qui nullü ſicutſupꝛa de actoꝛibus dictum eſt per alios. ut er de teſti. uenie
haber debitum. ¶ Sic? cetera

4

a 6 rogent᷑.an poſſit clericus cogi.nõui.ii.q.vi.ſtatuendũ.
b ¶ CEuentu. S.iiii.q.iii.ad fidem. l
c ¶ Nel audierint. ⁊ hoc eſt in illis caſibus ubi teſtimoniũ nalet de auditu.ut
iii. q. ix. ſi debitum.
d Occultetur. iſtud eſt regulare ꝙ in defectũ probationũ quilibet poſſit co
gi. ut er de teſti. cogẽ. puenit.

Laun:

Item nõne ſi creditor alicui gratiſ mutuat pecuniã veditor tenetur

eiad antidota. ut er de teſta. cũ in officiis.⁊.ff. de pet.here.ſʒ⁊ ſi.
cõſuluit.⁊ nãliter eſt ei obligatus ad illã:quare & illã nalem obliga
tionẽ nõ põt deducere in ciuilẽ.ſ.ut pactũ fiat pro illa dãda ad quã
tñ tenet᷑: cũ etiã talia pacta intueniãt in ſpũalibus ad q alias ꝗs te/
L net. e ð pᷣbẽ. ſigni

imo talis admittit: qui alias
nõ eſt idoneuſ.ut.iiii.q.iii.ſer
ui reſponſo. ſi.lyv.di.priſcis.
⁊ de con. di.iiii.in neceſſitate
⁊2.: C. de here.l.vlti. “
e Corã ſe.ſed qualiter teſta
tur clericus corã epiſcopo cũ
cauſa uerſat᷑ coraʒ laico iudi
ce:cum cõtinentia cauſe diui
di nõ debet.ut ex᷑ de ſequeſtr.
ad hec. Rñn.hoc eſt priuilegi
um clericoꝝ ꝙ nõ cogunt᷑ co
rã quolibet indice teſtari.ſic
egregie perſone non cogunt
coram quolibet iudice teſtari
ut. ff. de iureiuran. ad ꝑſonas
f¶ Competentibus iudicibꝰ
ſ.ecvleſiaſticis.
ꝗ¶ Aut aliter. i. cuʒ cõmittat
MD. iii.
epiſcopus aliquibus qui reci
piant teſtimonia ipſoꝝ.

ritur an nſura ſit ul

mo in caſu fauore eccleſie.ex
de vſu. c. i.⁊.c.cõqueſtus.Se
cuũdo ⁊ cũ fideiuſſoꝛ ſoluit ſoꝛ
tem ⁊ vſuras poteſt vſuraſ pe
tere.nt de fideiuſ.cõſtitutus.
Tertio ⁊ cum pena petit᷑ pre
ter ſortẽ.ut.xii.q.ii.in legibꝰ.
Quarto ⁊ cũ petitur vſura tã
i intereſſe. ut dicã.j.e.q.iiii.
quoniã multi..⁊.ff.pro ſocio
l.ſocius qui. Quinto ⁊ cuʒ re
cipitur aliquid pro re que nõ
conſiſtit in pondere numero

uel mẽſura. ſicut in locatione

Itẽ in ſexto caſu rõne incerti
tudinis.ut er de vſur.in ciui
tate.⁊ nõ ſolum quodcũqʒ ln

crũ ſed etiã ipſa ſpes facit ho

mineʒ uſurariũ.ut.j.e.c.i.ſic

ſpes fac̃ hoĩeʒ ſimõiacũ.ut.ii

q.iii.non ſolũ.Ad intelligen
tiam autẽ hniuſmodi queſtio
nis ſcias ꝙ duo ſunt cõtractꝰ
qui de natura ſui gratuiti ſũt
ut mutuũ ⁊ ↄmodatũ.In mu
tuo certũ eſt et requirit᷑ ꝙ ſit

Vog autẽ. hic que
1 tra ſortem aliquid

rccipere. cerie ſi
iſi in quinqʒ caſibus. Pri —

Paein quidam uſuras tantuz
e

C. uãquã ſacerdotuz teſtimoni

um credibile habeatur:tamẽ
in ipſis ſecularibus negociis ꝓ cõ
ficiendis inſtrumentis ad teſtimo
nium non rogentur: quia eos tali
bus rebus intereſſe non cõuenit.
Si autem euentu aliquo cauſe in/
terfuerint aliquid uiderint uel au
dierint: uel nulle ad illud idonee
ſecularium inueniãtur perſone: ne
ueritas occulretur a malus ut bo/
nus eſtimetur: in pꝛouidentia pꝛo
pꝛii epiſcopi ſit: ut aut coꝛam ſe et
comperentibus iudicibus: aut ali
terꝰ honoꝛifice ueritateʒ teſtificent᷑
Vogd auteni pꝛeter ſum
mam emolumenti ſectari
ſit uſuras exigere: Augu
ſtini auctoꝛitate pꝛobatur
qui in pſalmo.xxxvi.ſcribit dicẽs.
Mui plus quã dederit accipit: uſu
ras expetit. .
Ifeneraueris hominem:ideſt

ſi mutuo dederis pecuniam tu

am a quo plus quam dediſti expe/
ctes:non pecuniam ſolam:ſed ali/
quid plus quã dediſti:ſiue illud tri
ticum ſu:ſiue uinum:ſiue oleum:ſi
ue quodlibet aliud: ſi plus quã de
diſti expectes accipere:fenerator
es:⁊ in hoc impꝛobandus non lau
dandus. ¶ Item bieronymus ſu
per ezechielem libꝛo ſeo.
Zneqnid ſupꝛa datum exigitur:
uſura eſt.

eſte in pecunia. quod pꝛoui/
ni diuiua ſcriptura:omnis rei au

fert ſuperabundantiam: ut plus nõ

recipias quã dediſti. Item alii pꝛo
pecuniafenerata ſolent munuſcula
diuerſi generis accipere:a non in⸗
telligunt ſcripturam uſuram appel

gratuitũ:alioquin eſt nſura. Itẽ ſi cõmodatũ nõ eſt gratuitũ nõ eſt quidẽ vſu
ra.ſed mm ſi aliquid recipit᷑ pro cõmodato ſtatiʒ deſinit eſſe cõmodatũ:qꝛ aut
recipit᷑ aliquid pro re ipſa:aut pro vſu rei.ſi pro re ipſa aliquid recipit᷑: autẽ
pecunia:aut alia res.ſi pecunia eſt emptio ſeu uenditio.ſi alia res erit contra
ctus permutationis. ſi pro uſu accipit᷑ pecunia erit cõtractus locatiõis. ſi res
alia: erit cõtractus innoĩatus.do ut des uel do nt facias.omnes iſti cõtractus
ſunt liciti laicis:etiã cauſa negociatõis.nt.lxxxviii.di.fornicari.clerici tamẽ
inq;tum poſſũt debẽt abſtinere abemptione ⁊ uenditiõe:quia illud nõ facile
fit ſine peccato.ut.ſ.de pe.di.v.qualitas.tñ in cã neceſſitatis permiſſum ẽ cle
ricis negociari.ut er ne cle. uel mo.c.i.licitũ tñ eſt clericis emere aliquã rudẽ
materiã ⁊ inde aliqð artiſiciũ facere ſi eis ſua nõ ſufficiũt.ut.xci.di.clericus
nictũ.⁊.xxi.q.i.c.i.de con.di.v.nũqᷓ;.⁊ tũc nõ acquirit᷑ lucrũ ex negociatione
ſed ex artificio.talia eni lucra licita erant aplis.ut.xxi.q.i.c.i.
i I feneraueris.plus qᷓ;.ſupple qð cõſiſtit in pᷣdere numero ⁊ menſura
ſed in equo ⁊ domo aliud eſt. quia ibi licitũ eſt recipere ſortẽ ⁊ lucrũ.et

eſt ea ratio.quia in predictis q̃ cõſiſtunt in põdere numero ⁊ mẽſura trãſter

tur dominiũ:cũ illud ſit mutuũ.unde res illa ſtatim eſt in periculo illius qui
recipit. vnde incõueniens eſſet ut noĩe illius rei magis granaret᷑.ſed domus
⁊ equus nõ ſunt periculo ſui.vnde nõ eſt incõueniẽs ſi alias grauet᷑ pro re ta

li dando aliquid. ad hoc facit.ff. de iureiur.eũ qui. Sed ) hoc obiicit᷑. pone 4

ꝙ aliquis vendat vſum pecunie ⁊ recipiat in ſe periculũ pecunie. talis cõtra

ctus nõ eſt vicioſus.quia cũ vſus ſit illius qui vẽdidit licite põt eum vẽdere.
⁊ ſic habes ꝙ aliquis pro pecunia põt recipere pecunia.⁊ a iud in hoc caſu:
alias non.⁊ hoc ideo.quia pecunia non deteriorat᷑ ſed alie res deteriorãtur

. ficatũ.⁊ ex de elect.
lare ſuperabundantiaʒ quicquid. ſignificaſitt.
illud eſt ſi ab eo quod dederint plꝰ K ¶ Expecteſ. cx pa

reacceperint. Item ambꝛoſius

ctobm quoſdã: uel

