ieclvtn nem inte drege 4 Onbeſt tam ſtri 7C. S duite nou „AI 1ETi 19 9 ſit mꝰ? bõ po .
nlnuſin tos ⁊ non boſ nuik ut obliuiſcat ſua fecerant nitiõe fidei ſᷣm imag Eiſpũ mẽ :ͤſz nõ hůit nelle ꝗ
re, ua . mnoe fidei pm aginẽ ĩſpũn let:ſʒ nõ hůit nel ccaſſet.ha
ſijnmibe los.hoc.ſ.qdð ſequi ris quo omnia ſua fe neyet cogin u. bãc. n. imagi ſi hũiſſet nõ pe zi
sderin it æc. habent eniʒ operis ꝗ ex dilectione et eauit eũ. bac.n dãꝑ peccatum. qꝛ ? ſi vellet bonũ.i.
gnnit ſcit ⁊c. ha 1dü ſüt P la: hoc . lex cr. 4 i ꝑdidit adã ꝑ jailla ipf. ðpoſſe qꝗ z cecidit.
na id v ce trip is ipreſſã ꝑ pꝛia illa ipſa nitgp i bo ſtatu qñ ceci
untnu predeſtinati Ccomn oien dei⸗ im mot ris ip Stola' pꝛi irtutes i ſo ſtatu qñ⸗ ni
glllet . mchara d gloꝛian lim multa 9 pauca: dam nirtu . ratuitiſ. ? vn
inßt⸗ mali quẽdam c boca diceret o Et pꝰ paucę ñi lapſus eſtadam. iĩ dĩ ſpoliatꝰ g buit
diſtiguũ quaſi bus ſi penite icia eſt: vñ lapſi lia. xi vn dr ſpolia turalibꝰ. hũ
in glii gerez quo agigun⸗ bonum qua nibus ſi iuſticia eſt: homelia. xi. uugrrin notwralibe Paͤit
mn adis.vn eſtis pꝛo quibt gobis de i Idem in m nera inocètiã ſicut p
nugni ura daun da. xij operati eſti benefaciet uo Jogen ioꝛum omniu iĩ prio ſtatu ĩnocẽtiã 5 erat
nhn ilia ſignati. alis d anos quoqʒ Kin ex limo terr er. ſz charitatẽ uo ſtare po
mnn müiaſignat ficit. ¶-Rom redargueret um uidit adam n. ? ita bũit q ner
nin bQuorũ de us . oſtolus re um bo ficit nec mo
nulſt ſ. di.iiij. F. verum. c. aegicſel oar aſſecutos re/ Mf charitatẽ nõ hr̃et.ſine guanavieis intelliguntur
ge exbono. mer ð vnde mereret cũ charitat e:m quaʒ H
henin ſiex bon ñ di . nde mererei charitatẽ.
grnthna h amnemäg onaenint eation lroitolad eoloene. ee
C äos M ut. ar. it. ſe ianteſ. hoc ha ⁊c̃.cum aci ni
ginu epiſtola 44 nridehiae. ſionaliter quia ———— ſide g . Acce modo ervolonteſn recgorune vlecann eim netus ni/
tinſ m Hoc i in bonum occaſi in fi. ⁊ di. l. conſi am pro deniatiöe h Neterem. tus peccatorum aliqu
nt n Droficere. in b di. F. uerum. qu ſubenni pro⸗ bumi i 1 Pabitus necac
Neſt di. xxiij. nerui. lxiij. lbeniareipenam au ſe recognoſcẽtes vbinec
hen lior. vi. q. i.imitare. ve ena affligun ſt fieri.
lior. vi. q. i. im qꝛ cum pena i. e. pote
facit eis proſ eeler fiunt. j. di. proxi.
ain liantur. i. humilio
ingi

iani it cognioitnem dei
õ recipitur aliquis qꝛ ne it ? acquirit cogn
o recipitur a in . is creſci
ſalutem qaꝛ no re ius quoniam in edeſt magis ? mag ias. non cre
0 Rrictſo lerreiſeſtor coa t: ſe ſic Dr ahmr,. erari lit bm inomratlonane eſt imago dei. vnde J
– circüciſus. facit ad pr⸗. iam recupe Tilla renouat inẽ eius in rat
mnn, aleer⸗ ſun ne. hore a orauper Srunm proficit ad ſalu 2 Einsi mnogincane ſpu.
N ſiue quis circuciſu o. vel nõ ẽa e. itis niſi in
iue quis ndo. ve 3.„
scllael am ſi pecca r. ver. non eſt iniuſtus.
ribS. nitur. ver.
tem ſine operibus e. di. F. oppo
ſoin⸗ 8 On eſt. ta. ſ.

imus ab adam.
. d contraxim
ꝙ̈ netus uita que eſt in peccato quo
bilaln itc ſ. habitum rpis⸗ lem menlcze
Zdul ihominem. i rationa
oupn
E NHou

t
ipʒz deũ agnoſcere
. ſui ad boe nt ipʒ hicet,
õ
W E Suoiualuct ncene moriendi aſirinxit.
ſpũs ſancti ecce opus. ſiue actionẽ ecce alacritas. a Rinceps. peremit.i.
4 “Acd gloriam. ecc

a CCharitate.S.xvi.q.ij.ui⸗
ſis conras.
b BVando.. vij.q.i.il⸗
— lud.ↄtra.S.lxxxi.di.i
omnibus. cõtra extra de ſta.

mona.c.ij.contra extra de of

fi.delega.prudentiã.cõtra ar
gu.pro ſolitudine xxxij.q.i.

nuhptie.

c Rimus.ↄſfabulator.i.
per contẽplationem ð
illo cogitando.
d. Lla aia. hec verba ſunt
1 apoſtoli ĩ epiſtola ad he
breos.
e U. Elncet.ꝑ imitationem.
f Imaginẽ.i. imitationeʒ.
g ¶Apiens. hec ſunt.ſcilʒ
uirtutes.
h OQue nemo. S. xxxij. q. v.
de pudicitia.
i MHudus.a virtutibus.
lz Qο6α nec adam primuſ
alias primuſ c.i.in pꝛi
mo ſtatu ſuo.
1 H Tcog nonerunt.
m U Opponitur. cõtra
id.ſ.ꝙ charitas ſemel habita
deſeri non pot. .
n “Omnis. i. nulla negat.nã
clamare dicitur ex quo nõ cõ
tradicit.ar.ff.de vſufruc.ac.
l.i. F. ult. vel omnis que loqui
tur de hae materia.ſi.i.diſti.
omnes legeſ.

o Filie. pharaonis.ſ.tre⸗

much que moyſen de fiſcella
ſirpea in qua mater illũ expo
ſuerat ſuſcipiens enm nutri⸗
ri fecit ⁊ tandẽ enʒ adoptauit
ĩ filiũ.ut in apoſtolo iuenit.
p .· Religt.⁊ fugiens ꝑ deſer
tum in terraʒ madiã duxit fi⸗
liaʒ Jetro:ex qua ſuſcepit du
os filios.

2/

imaginẽ dei factũ pudicitia oꝛnatũ
tpantia cõpoſitũ: charitate ſplẽdi

dũ:pꝛimos pentes illis donis ac

tantis bonis expoliauit parit ac ꝑe
mit. Nãqʒ cũ hõi abſtuliſſet pudi
citiã ⁊ cõtinentiã ſuo dñio eũ ſubiu
gauit. Et paulo poſt. Adã amiſſa
tẽꝑannia factus eſt itemperãs. per
dita charitate malus inuentus eſt
Irẽ ambꝛo. ad ſabinum.
Alãdo adam ſolus erat nõẽ

PPpreeuari catꝰ:qꝛ mẽs eiꝰ ad/

herebat deo. Iiem ad eũdem.
Rimus bõjrecẽs dei opꝰerat
Püämmiao aſſiduꝰ: ꝗſcõꝛum
angeloꝛũ cõplantatus erat uirtuti
bus. ¶ Igem in exameron.
L ala a deo cõpingẽ: que bʒ
in ſe uirtutũ gratiã renitentem
ſplendoꝛẽqʒ pietatis illa aĩa bene
picta eſt:in qua elucet diuine ope
rationis effigies.illa aia bñ picta
ẽĩ qua ẽ ſplẽdoꝛ gloꝛie ⁊ pr̃ne ima
go ſubſtãtie: ᷣm bãc imagineʒ que
refulget pictura pꝛecioſa ẽ:ſᷣm bãc
imaginẽ ante peccatũ depictus fu
it adã ſed ubi lapſus eſt depoſuit.
¶Igem de fuga ſeculi.
ZBami dei eẽẽ hẽre iuſticiaʒ ſa
prientiã ⁊ i vᷣtute dei eẽ ꝑfectũ.
¶Igem de uita beata.
Apiẽsnunquã inanis eſt:ſed
Heßi hñs in ſe amictũ pꝛuden
tie qui põt dicere iuſticiã induebã
ueſtiebã iudiciũ.mentis nãqʒ bex
ſunt interna uelamia: que nemo
alius põt auferre niſi cũ aliquẽ cul/
pa ſua diſpoliat.deniqʒ ſic ſpoliatꝰ
adã nudus inuẽtus ẽ. ¶ Idem in
libro de iſaac⁊ anima. 4
Egd nec adã pꝛimus hõ nuduſ
eerat:quẽ innocẽtia ueſtiebat.
¶Igem in li. de paradiſo.
Zcognouerũt: qꝛ nudi eẽnt
ante quidẽ nudi erãt: ſʒ nõ
ſine uirturũ tegumẽto Oppõi/
turetiã illud quod ois clamat au
ctoꝛitas.ſi ſic ꝑmãſiſſetut erat an/
te peccatũ eẽt tranſſatꝰ in gloꝛiam
quam habituri ſuntſancii.ſʒ nemo
adultus ſine charitate intrat.chari

tatem ergo babebat. Iem op

ponitur de moyſe cuius fidem a/⸗
poſtolus in epiſtola ſua ad hebꝛe
os cõmendãs digniſ pꝛeconuſ eiuſ
merita pꝛedicauit: dũ ſe negauit ẽe
filiũ filie pharonis:mallens affli/
gi cũ fratribus quã perfrui iocũdi
tate tꝑalis palacii:dũ fratri cõpati
ens egyptiũ ſabulo obruit:dũ ue/
ritus animoſitatẽ regis egyptũ re
liquitdũ diuino uallatus auxilio
regis furorẽ contẽpſu:atqʒ in vᷣtu
te ſignoꝛũ populü de egypto edu
xit.que oĩa quibus laudibꝰ ſt ef/
ferenda: ſi tũc charitas in eo non
erat:cũ non babꝛat aliquid uiridi
tatis in ſe ramus boni operis:niſi
ꝓcedat ex radice charitatis: qũo
autem charitatem nõ habebat cui
dominus facie ad faciẽ loquebat᷑ ſi
cut hõ ſolet loꝗ cũ amico ſuo quo

peni.

mõ charitatẽ nõ hẽbat qui pꝛo po

pulo ſupplicãſdicebat aut dimitte
eis noxaʒ hanc:aut me dele deli.
tuo:an non pꝛoximũ diligebat qui
pro populo ſe obiiciens illũ ab in
teritu liberauit an nõ diligebat de
um:qui pꝛo eo ĩ uituli cultoꝛes de
ſeuiens ipſius uituli caput in pul/
uerem cõminuit atqʒ ut in ſeceſſuʒ
proiiceretur:aqua mixium iſrahbe
litis bibendum dedit: nonnullos

ex eius cultoribꝰ gladio feriri pꝛe

cipiens:ut populus cuius erat in/

teritus maioꝛfuturuſ reconciliare

tur deo.an non charitatem habe/
bat de cuius ſpiritu dominus acce
pit:⁊ ſuper.lxx. ſenioꝛes iſrahel
prepoſuit qui tamen ad aquã con
tradictionis de dei potẽtia ſiue de
eius benignitate dubitans: cuʒ ce
tera certa fide promiſiſſer produ⸗
cturus aquã de petra diffident᷑ ex
crepuit dicens. nunquid de petra
bac potero uobis educere aquam
quod nulli leue uideatur cũ in pe
nã delicti eius ſibi ⁊ aaron a domi
no dictũ ſit. Quia non exaudiſtis
uocẽ meaʒ ut glorificaretis me co
rã filiis iſrahel.nõ itroducetis po
pulũ hũc in terrã quã dedi eis: an
charitatem nõ habebat aaron quã
do fratri eoadiutoꝛ datus eſt:uteſ

ſet os eius ad populũ utꝑ eũ ſig,
na fierẽt in egypto:qui tamẽ in cul

tura uituli poſtea cõſenſum popu/
lo adhibuit.an charitatẽ nõ hẽbat
quãdo ex oĩ multitudine filioꝝ iſ/
rael ſolus a domino elecius eſt:ut
pontificatu ante eũ fugeret᷑: ſi cha

ritatẽ nõ hẽbat. bonus nõ erat. ſi

autẽ bonus nõ erar:cur pꝛe ceteriſ

a dſio in pontificem electus eſt: an

charitatem nõ hẽbat quãdo ꝓ po/
ulo cũ turibulo incẽdio ſe oppo
uit ⁊ irã dei placauit ⁊ tamẽ ut pre
miſſum eſt ad aquas cõtradictiõis
irã domini aduerſum ſe poſtea p.
uocauit.nũquid etiã dauid chari⸗
tatẽ nõ habuit:ſuper quẽ ſpũs dñi
a die uncrionis directus eſt:an foꝛ
te diceret᷑ directus eẽ ſuper eũ: ut
ex iunc gram pꝛophetandi hẽret.
non ut ex eo gram diuine dilectio
nis acciperet:quod abſurdum pla
ne uidet᷑ de eo ſentire: de quo do
minus ait:ĩueni hoĩem ſᷣm cor me
um.qũo etiã charitatẽ non habe/
bat qui querẽti aiam ſuam peper/
cit qoꝛam clãydis ſue precidi po
ſtea coꝛ ſuũ grauit᷑ ꝑcuſſit clamãs
quẽ ꝑſequeris rex iirael canẽ mor
tuũ ⁊ culicẽ uiuũ.quo charitatẽ nõ
bẽbat:q mortẽ inimici ſui tã grauiił

ſune tulit.qũo charitatẽ nõ hẽbat:

qui aquã de ciſterna beihleẽ ſuoꝛũ
periculo ſibi oblatã nõ bibit ſʒ co
rã domino libauit qũo charitateʒ
nõ hẽbar:qui irriſuſa micol filia ſa
ul: eo ꝙ ante arcã domini cytharã

pſalieriuʒ pcutiẽs ſaltaſſet ait: lſlu

dam ⁊ uilioꝛꝰſiaʒ in oculis meis.ſi

charitatem non habebat qua con/

q ° Be libro. ſ. ui /
te preſentis. vel die
ult. S.xlv. di. diſcipli
na. ’M

—

lxxxiiij.di.porro.

Seniores. facii
engdo eos prudẽétes

⁊ per itoſ ad ſimilim
dinem mopyſi.nõ an
tem de ſpũ eins ali
quid ſubtrabẽdom
ſcirent regere popu
lum eum moyſes iã
ſolus non ſufficeret
t Ligeatur. ſcilʒ
hoc peccatuʒ.xxiij.
q.iiij.cũ ſuperna.
u Coadiutoꝛ. cnz
moyles eſſet aliquã
tulũ ipedite lingue.
xOs eins. loquẽ
do pro moyſe.
y ¶Lonſenſum. 5.
l. di. F. econtra.

3 Electus. 5. xcx.

di. eſto.
2 Oppoſuit. ſuc
cenſo chore cum fa

2 Prophetandi.
non eſt ſufficiens ꝓ
batio ꝙ charitatem

ideo habuerit. nam

⁊ ſaul probetauit.ut

5.i.q.i.prophetaunit

Precidit. 5S.ij.
g. vij. 5F. de his.
a ¶Mon bibit. õ. di
ſtin. xli.delitie.

b Et uilior.i. hbu

milior.

Mane
ah
leolan
vrpoter ſen
elle ſon
ignle
gubl ntbie
gunca'
aiivcdie

Aihhen
Un
Nr.
ſlerd⸗
perls
wofſgan
nuzl.o
weifn
Kumſeſt
tonchmin
Unprin hot

Chent

eſlvit meg

r.
(Salgene
oregencn
Jeiß
ian
impdei
nconeniss.
Reniornsann
t dchi.
Cigncnper⸗
ſionab. Ce
Pimnctiart
gUuugort
Umnia ois
Wierdeon
Atölninn
hnicp
ferept gen
*
enoͤpoſl
ſeinelige
itererſb
Uptßnms
nnnſgtioſi
nidhdere
hünſtpino
nnd Inte
iago ſeil⸗
bgoine
1dedi
n dein
doner
4cdo⸗
ggeg verb⸗
auctorit
ſorpanl
Pailibe
Mindne
arn
Phonipe
ng
ſalidez.
llton⸗
i dep⸗
Uenmme
uprſoh
fuen
Picon
J de
N
ſee
Pfunte
igeg
fotn
doin

Re
nnl

innng
Sue
ſdien
Snt
oon n

nigigs

ſannaſtii
rſicr,
fiumpi
ſelngne
efitſfiee
Gbatn
iciſoen
Condae
htaerſtin
iriri
Denſ
onne.

—

hen lſte;

Ceſine

ehgn.

Genin

Ohit
fochorene
luſunftin

.
Dopert.
efhir
togehnnum
obihueien
Ulpehtnd:
giroen
Prectt i,
ſſene.
rbtti
Nidelte
Etuligth
lor.

a ¶ Judica me. m

inſticiam. ergo ſcie/
bat le charitatẽ hre
⁊ bene põt ex reuela
tione aliter non cre
dereʒ. vnde apoſto
lns. nibil mihi cõſci
us ſum ⁊c. ſ. dil. iij.
.ad hec. ver.nõ eiʒ

b ¶·Idẽ. iudica me.

berſabee. S. diſt. l. .
econtra.

c ¶ Appheta. ſcilʒ

nathan.

d ¶Fngerat. pena.

5. i q.iiij. itẽ dauid

e ¶ Populi. S. xxiiij

q.i.non offeramus.

f ¶ Sniaʒ. i. opinio

neʒz que aſſerit ꝙ g
peccaturuſ eſt nũqᷓ;
habuit charitatem.
ut in prin. hniꝰ diſt.

g Renatꝰ. hoc be

ne ſoluit magiſter iĩ
fine.

hb ¶ Sed generatio

i.deus regencrans.

i Jeiʒ.primo
8 opponit Jo

uiniano ducẽdo eñũ
ad incõneniẽs.tãdẽ
oſtenſurus qualiter
nerba Johã. ſunt ĩ
telligenda per cõpo
ſitioneʒ. h. Caſus.
primo oſtẽdit hero.
ꝙ illa auctoritas io
hannis. oĩs qui na
tns ẽ ex deo nõ pec
cat.nõ ita intelligen
da ẽ ꝙ poſtq aligs
recepit gratiã ⁊ ba
buit charitateʒ pec
care nõ poſſit. ſi eiʒ
ſic intelligere ergo
vdiceret ſibi ioha.ꝗ
baptiʒzatus dicebat
baptiʒatis.ſi dixere
mus ꝙ peccatnuʒ nõ
hẽmuſipi nos ſedu
cimus. Intelligẽda
Eergo ſic illa aucto
ritas.qui natus eſt
ex deo.i.qii recipit
ram dei nõ peccat
cʒ.donec ꝑleuerat i
ea. Scðo ꝓcedit cir
ca ea nerba iohãniſ
⁊ auctoritatẽ iohan
nis ⁊ pauli ꝓbantiũ
ꝙ quilibet peccare
põt.inducit ẽt aucta

leʒ iaco bi.?⁊ ꝓbat ẽt

ꝙ boni peccare poſ
nr. Vinmo oſtẽdit

illud ideʒ exẽplo da

nid lalomõis ⁊ ieſu
filij ioſeph ꝗ pecca
nerunt mortaliter li
cet prio hẽrent cha
ritatem quod ẽt ĩ an
gelis contingit.

h Peccatũ. ſaltim

veniale.⁊ alibi:cum
oĩa feceritis dicite
qꝛ inutiles ſᷣui ſumꝰ
? grego. ve iuſto ſi
fmota miſericordia
a deo indicetur. ar.
5.di.i. quẽ penitet.

ſcientia ſecutus ipꝛecabatur ſibiip

ſi dicẽs. Si reddidi retribuentibꝰ

mibi mala deci.me.ab inimi.m.iĩ

anis: ſi charitatẽ nõ hẽbat:qua te/

meritate iudicari rogabat dicẽs.
Yudica me deꝰ vpᷣʒ iuſ.m.⁊ ʒʒ ino.
me.ſuꝑ me. ¶ Jdeʒ. Judica me
domine:quoniã ego in inno.m.in
greſl.ſum.⁊a tamẽ poſt tot innume/
rabilia diuine ſuperne dilectiõis
iudicia quam grauiter deliquerat:
nullus ignoꝛai qui berſabee adul
teriuʒz ⁊ urie homicidium admiſit
Cuius penitentiam ſi ſine charita
te domino obtulit: uerã coꝛdis cõ
trinionem nõ habebat. quomodo
ergo ſacrificium coꝛdis contriti 7
ſpiritus domino pꝛomittere aude
bat dicens ſi uoluiſſes ſacrificium
dediſſem: utiqʒ holocauſtis. Sa⸗
crificiũ deo ſpiritus contribu.ac.
deniq; cum falſe penitentie nulla
a deo ꝑmittatur remiſſio: quomo/
do a pꝛopheta audire meruit: di/
miſſum eſt tibi peccatuʒ iuum: ſi ue
ram coꝛdis contritionẽ non habu
it. Euidenter itaqʒ apparer eũ tũc
charitatem babuiſſe ⁊ ex charitate

ſacrificium coꝛdis contriti a ſpiri-

ius contribulati domino obtuliſſe
alioquin temerarie poſtulaſſet: au
ctoꝛitate faciẽ tuã a pec.m.⁊c. que
in eodem pſalmo continentur niſi
odium mali a dilectio boni ad hu
militatem penitentie illum prouo
caſſet.de quo etiam ſanctus ambꝛ.
in li. de abrahaʒ ⁊ iſaac ſcribit di/
cens. Fugerat ſanctus dauid
odia ſaul regis non relinquenſter
ras ſed declinans contagia regis
inimici ⁊ ſuperbi:quia mens eius
adherebat deo: cui ſine charitate
nullꝰ aduliuſadherere poteſt: a ta
men quam grauiter in populi dinu
meratione poſtea deliquerit ipſiꝰ
delicti pena indicauit. Jtẽ ſᷣm hac
ſniam qui criminaliter deliquerit
veraʒ peccatoꝛũ remiſſioneʒ in ba
ptiſmo cõſecutus nõ eſt:ſiue ĩ ãnis
infantie ſiue adultus ad baptiſmũ
acceſſit:quia dei amoꝛem nõ habu
it:ſine quo nemo unquam inuenit
gratiam. atqʒ ita ᷣm hereſim ioni
niani: ſiuere ex aqua⸗ ſpirim ſan/
cto quis rematusfuerit:ulteriꝰcri
minaliter peccaee non poteſt: uel

ſi criminaliter peccat aqua tãtũ nõ

ſpiritu pꝛobatur eſſe renatus. cu/
ius ſententie illud epiſtole ioban/
nis conſentire uidetur: omnis qui
natus eſt ex deo peccatum non fa
cit quoniam ſemen ipſius manet ĩ
eo:⁊ non põt peccare quia ex deo
natus eſt. In boc enim manifeſti
ſunt filii dei ⁊ filii diaboli.a in fine
epiſtole. Omnis qui natus eſt ex
deo nõ peccat ſʒ generatio dei cõ
ſeruat eum ⁊ malignus non tanget
eum.ueruʒ hec aucioꝛitas apoſto
li quantum illi ſentẽtiefaueat atqʒ
illa ſecta erroris quãtũ ueritan
aduerſa: hiero.oſtendit ſcribens

contra ioui nianum.

Benianogirommmie qui na/
us eſt ex deo non peccat: eta

diaholo temptari non poteſt quo/

modo pꝛecepitut caueant ne temp

tentur dicens:filiol mei cuſtodite
uos a ſimulachris.a in eadem rur
ſus epiſtola. Si dixerimus qꝛ pec
catum non habemus ipſi nos ſe/
ducimus ueritas in nobis non ẽ
ſi confiteamur peccata noſtra:fide
lis eſt deus ⁊ iuſtus ut remittat no
bis peccata noſtra 1 emundet nos
ab omni iniquitate.ſi autem dixe/
rimus: quia non peccauimus: mẽ
dacemfacimus euʒ ⁊ uerbũ eiusꝰ
in nobis nõ eſt. Eſtimo ꝙ beatus
iohannes baptizatus ad baptiza/
tos ſcripſerit: a ꝙ omne peccatuʒ
ex diabolo ſit ille peccatoꝛeʒ ſe cõ
fitetur ? ſperat remiſſionem poſt
baptiſma peccatoꝛũ ⁊ iouinianus
meus dicit: Me tangas me quoni
am mundus ſum. quid igitur con
traria ſibi apoſtolus loquitur:mi/
nime.in eodem quippe loco: cur
hoc dixerit ſtatiʒ edixit:filioli mei
hbec ſcribo uobiſut non peccetis
ſed ſi quis peccauerit:aduocatum
habemus apud panrem ieſuʒ chri
ſtum iuſtum ⁊ipſe eſt pro pecca/
tis noſtris pꝛopiciatio: non pꝛo
uoſtris autem tantũ:ſed etiã ꝓ to/
tius mundi: a in hoc ſcimus quia
cognouimus eum ſi mandata eiuſ
obſeruauerimus. qui dicit ſe deuʒ
noſſe:⁊ mãdata eius non cuſtodit
mendax eſt:a in eo ueritas non ẽ.
qui autem ſeruat uerbum eius: ue
re in hoc perfecta dei charitas eſt.
hoc ſcimus quoniam in ipſo ſumꝰ
qui dicitin ipſo ſe manere debz ſi
cut ipſe ambulauit ⁊ ipſe ambular̃
ꝓpterea ĩquit ſcribo uobis filioli
mei:omnis qui natꝰ eſt ex deo nõ
peccat ideo dico uobiſ ut non pec
cetis:⁊ tam diuſciatis uos in ge/
neratiõe domini permanere: quã
diu non peccaueritis: immo qui
in generatione domini perſeuerat

peccare non poſſunt-.que enim cõ⸗/

municatio eſt lucis ad tenebras
chriſti ad belial quoniam ſicut di
es ⁊ nox miſceri nequeunt ſic iuſti
cia ⁊ iniquitas ꝓpeccatũ ⁊ bona ope
rachriſtus ⁊ anthichriſtus. ſi ſuſ/
ceperimus chriſtum in hoſpitio
pectoris noſtri illico fugamus dia⸗
bolum.ſi peccauerimus ⁊ per pec
cati ianuam ingreſſus fuerit dia/
bolus protinus chriſtus recedit.
vñ dauidꝰ pꝰ peccatũ. Redde mi⸗
bi ait leticiani ſalutaris tui.ſcilicet
quam peccando amiſerat.Qui di
cit ſe deum noſſe ⁊ mandata eius
non cuſtodit: mendax ꝰ eſt ⁊ in eo
ueritas non eſt: &è riſtus ueritas
appellatur immg eſt. Egoſumn in
quit uia ueritas uita. ra in
eo nobiſapplaudimꝰ cuiꝰ mãdata
non facimus. Scienti bonuʒ ⁊ nõ
facienti illud: peccatuʒ eſt illi.quo

z i i

1Aengdacẽ. ipſe eim dixit
omnem boiem peccatorem.
cum dirit per ꝓphetam. ois
homo mendax. z paulus ine
piſtola ad romanos. eſt autẽ
ðᷣus nerax ois homo mẽdax.
m ¶ Et nerbũ eius.i.xpi qui
ueritas eſt. nt.j.e.c. uerũ qui
Dicunt. ðJð
n Baptizatus. ſimiliter 2
lijas apoſtoliſ dicendũ ꝙ fue
runt baptiʒati.ar.ð conſe.di.
ſij.c.quãdo.⁊.c.ſi eos.
o Ex diabolo. ſaltem p imi
tationem nõ ꝑ ſuggeſtionem
ꝙ ipſe.ſ.ſit actor omnis pec
cati mortalis cũ multa interi
us eo ignorante cõmittantur
mortalia. vnde aug.diaboluſ
non eſt imiſſor malaruʒ cogi
tationum ſed incenſor.xxvi.
q.iiij.c.ult.vel dicitur hoc ha
bito reſpeetu ad initiũ primi
peccati:qð eo ſuggerente fac
tum eſt. ⁊ vnde omne pecca-
tum propagatum eſt. hoc niſi
ſic exponereſ contradiceret il
lud pſalmiſte.ab occultis me
is ⁊c.x illud:incẽſa igni ⁊ ſuf
foſſa ⁊c.j.e.c.ver.qᷓ;;.
p ¶ ¶Minim e. quoniam in di
uina pagina contrarielas ue
ra non inuenitur. xxiij.q. v.
quid ergo.xxviij.q.i.ſit eim.
8.e.di.i.periculoſe. KD
q & Mon peccatis.i. dicendo
non peccauimus.
r ¶ Mungdi.etiam infediliũ
qꝛ eccleſia bene orat pro infi
delibus.arg.S.e.di.c.chari⸗
tas eſt.ver. item ꝓximos.nõ
tamen pro iam mortuis.xiij.
q.ij.non eſtimemus.
Cognouimꝰ.i.dileximꝰ.
t Mon peccatis mortalit.
alias contrariuʒ eſſet ei quod
dixit.ð.ſi dixerimuſ quia pec
catum ⁊c̃.
n ¶¶Teccaneritis.hactenꝰ ſũt
verba iohannis.que ſequun
tur ſunt uerba hierony.
x Immo. dhic aperit hiero
nymus qualiter verba ſine di
cta Jo.ſunt intelligenda per
compoſitioneʒ.ſ.ut quis duʒ
moratur in ſanctitate percep
ta ⁊ generatione dei:qð ⁊ pec
cet mortaliter ẽ impoſſibile.
yMon poſſunt. coniuncti iĩ
telligi.ſ.manente in charitate
xxxij.q.i.cuʒ renunciatur..
di. l. conſideret.
3 Januam. dicit augu. ꝙ it
le due ſunt porte quibuſ ĩtrat
diabolꝰ.ſ.cupiditas ⁊ timor.
Eaſdem econtrario intrat de
us.iſti ſunt aperiẽde:illi cl an
dende.ſ.di.vij.c.ij.⁊.iij.

a & Unde. dauid. iſtud nõo

tinnatur proximo ſʒ ſuperio⸗
ri.ſi ſuſcepimus ⁊c̃.
b Mẽdax. ſaltẽ oꝑe.xi.q.i
ii.eſtiment.xxij.q.v.ca uete.
c Via. in exemplo via non
errans.
d: Veritas.in proximo ue/
ritas non fallens.
e¶ Vita. in premio vita non
moriens.
f Peccatum eſt. magis ᷓ ſi
neſciret.nõ ideo tamen excu

ſaret᷑. xxiij.q.inij.ea vindicta,

„

De pem. 7

poſſibile eſt etiã eos imotos ad penitentiã: qui ſemel hoe accepe⸗

a Sic ⁊ ſides..i.q.i.ſicut vrgeri.
b Moſſe..xiiij.q.v.dixit dominus.
c C Bemones. cum credere bonum ſit opus.⁊ collige contra multorũ opinio
nem diabolum bonũ operari.vnde in epiſtola ad corinthios ibi. alij diſcretio

ſpũum.ubi dicitur ꝙ ⁊ diabo
lus agit bona ſeductorie.S.i.
di. pot. xxiiij.q.iiij.c.fi.
d Credant ſide.ſʒ qꝛ nõ di
ligunt fide illa nõ merentur.
e ¶ Sinaũt.ſupple nõ manet
f. Peccatum.i.hoſtiã ꝓ pec
cato.nã antiqui peccata dice/

bant ſacrificia ꝓ peccatiſ. vel

peccatũ.i.xpᷣm habentẽ ſimi
litudinẽ carnis peccati.i.mor
taleʒ ⁊ ſimilẽ carni peccatrici
vel peccatum.i.peccatorẽ pu/
niri imn pena. D=
g /Peccatũ. alias peccatũ fe
cit ſe deꝰ.i.peccati penã ꝑtu

lit. vnde illud.peccata nr̃a io

ſe poꝛtanit.
b Epiſtolã. in ſecũda epi-
ſtola ad corinthbioo.
i Mec infans.j. e. di.iij. Fe
adbuc iſtat.
lꝛ ¶ Si fuero inſtus.i.ſi dixe

ro me eè iuſtũ.i.ſine peccato
IYmpia. nt. n. dicit ſcriptu
ra.perfeetus eſt uir qui i lin

gua non offendit.
m (HEt ſi ſine crimine.i. ſi di
xero me ſine crimine.⁊c.
n ¶Tinxiſti. i. tingi ꝑmiſiſti

pꝓmittendo me hoc dicerc.o

in dens.

0 ¶VQeſtimentũ.i. coꝛpul qðᷣ

ideo dicit᷑ veſtimẽtũ qꝛ ueſtit
aĩam. xxxv. di. ſexto.
v Peccaueritis.non exclu
endo ſe:ſed ſe eis cõnume-
rat:⁊ hoc eſt qð ſequit: ſʒ ad
uocatũ habemus ⁊c
q ¶ ODẽſqʒ.S.di.xix.ſi roma⸗
noꝛum.
PY . Ut cribraret.i.ut diuer⸗
ſis penis affligeret ut eſſetis
palea.i.mali: ſʒ cribrati eſtis
ſicut triticũ.i.purgati ſicut in
area reeedit palea ⁊ remanet
triticũ.vnde illud nt cõſecu
tiuũ ẽ hic.ſimile.xxxij.q.i.ð
benedicto. ⁊.c.ſequẽti.
ſ · Beficeret.ſ.finaliter. uel
loqnitur ad petrũ in perſona
eccleſie.que tota non põt de
ficere.nel nõ dicitur petrꝰ ce
cidiſſe.qꝛ ſtati ſurrexit.arg.
extra de ver.ſig.nã ⁊ ego.
t · Aliud. incoueniens eſt:et
hoe pꝛobat ſtatim. .
n e. Pertinet. hoc dicebãt he⸗/
retic.
x Illuminati. ꝑ baptiſmũ
2 fidem.
y Et guſtauerũt.i.remiſſio
nem peccat oꝛũ quaſi guſtuʒ
ſuauẽ ꝑceperũt i baptiſmo.
3 .Spiritus ſancti. i. diuer/
ſoꝛũ bonoꝛuʒ ſpiritus ſancti:
de quibus exponitur.xxx.q.
i. peruenit.
a Verbũ.i.euangelicã do
ctrinam.
b Virtuteſqʒ.i.immoꝛtali
tatẽ ⁊ ipaſſibilitatẽ futurã iã
ſpe guſtauerunt.
c Et pꝛolapſi. grauiter pec
cando.
i & Renouari.ꝑ baptiſmũ.ne
gauit iterationẽ baptiſmi ſed
no negat penitentiã. qꝛ im-

modo enim coꝛpus ſine ſpiritu

moꝛtuum eſt ſic'a fides ſine ope
ribus mora eſt: nec grande pute
mus unuʒz deum noſſe cuʒ 1 demo

nes credant a contremiſcãt. Qui
dicit ſe in ipſo manere: debet ſicut
ipſe ambulauit:a ipſe ambulare
eligat aduerſarius e duobus quid
vult. optionem damus manet in
chriſto an non manet:ſi manet:ita

ergo ambulerut chriſtus. ſinaut

temerariũ eſt ſumilitudinem uirtu
lum domini polliceri. non manet
in chriſto: quia non igreditur ut
chriſtus.ille peccatũ nõ fecit:nec
inuentus eſt dolus in oꝛe eius qui
cum malediceretur non maledixit
tanquam agnus coꝛam tondente

ſe ſic non aperuit os ſuum: ad qu?z

uenit princeps mundi huius ⁊ in/
uenit nihil in eo qui cuʒ peccatum
non feciſſet:pꝛo nobis ipſum pec⸗
caiumꝰſe fecit deuſ.ideſt penã pec
cati periulit.nos autem iuxta epi/
ſtolam iacobi multa peccamꝰ om
nes:⁊ nemo mũdus a peccatiſ nec
infans ſi unius diei quidem fuerit
uita eius. Quis enim gloꝛiabitur
caſtũ ſe hẽre coꝛ:aut quis confidet
mũdũ eẽ a peccatiſ:tenemurqʒ rei
ſimilitudinẽ pꝛeuaricationis ade.
vnde ⁊ dauid ecce ait.in iniquitati
bus conceptus ſum ⁊aĩ delictis pe
perit me mater mea. Et beatꝰ iob
Sifuero iuſtus os meũ impia lo
quetur:a ſi ſine crimie prauus in
ueniar:⁊a ſi purificatus in niue ⁊ lo
tus mundis manibus ſatis me ſoꝛ

de tinxiſti execratum eſt ueſti/

mentumꝰ meũ.uerumtamen ne pe
nitus deſperemꝰarbitrãtes noſ pꝰ
peccata baptiſmi non poſſe ſaluari
ſtati hoc ipſũ temperat: ſi quiſpec

cauerit aduocatum habemꝰ apud

atrem ieſum chriſtũ iuſtum: ⁊ ip
e eſt pꝛopiciatio pꝛo peccatis no/
ſtris: non autem pꝛo noſtris tantũ
ſed etiam pꝛo totiuſ mũdi.hoc ad
credentes poſt baptiſma loquitur
aduocatum pꝛo delictis eoꝛũ do
minum pollicet᷑: nec dicit ſi pecca
ueritis aduocatum habetis apud

patrem ieſum chriſtũ:a ipſe ẽ pꝛo

piciatio ꝓ peccatis ueſtris:ne eos
diceres nõ plenafide baptiſma cõ
ſecutos ſed aduocatum inquit ha/
bemus apud patrẽ dñʒ nr̃m ieſum
chriſtum: ⁊ ipſe eſt ꝓpiciatio pꝛo
peccatis nr̃is nõ ſolũ ꝓ niris alio/
rumqʒ peccatiæ ſed etiã pꝛo totiꝰ
mũdi. In toto qũt mũdo apoſto
li ſuntomneſqʒ credẽtes. Ex qui
bus liquido compꝛobatur poſt ba
ptiſma poſſe pꝛobare.Fruſira eniʒ
aduocatum babemus apud patrẽ
ieſum chriſtũ: ſi peccari nõ poteſt

runt:rurſus renouari.i.baptiʒari.renouari eniẽ nonũ fieri.nonũ

auiem facere lauari eſt.

Petrus apoſtolus ad quẽ dictuʒ
fuerat qui lotus eſt non eſt neceſ/
ſe ut iterum lauert: ⁊ tu es petrus
7 ſuper hanc petram edificabo ec
cleſiam meam:ab ancilla perterri

tus negat. Et ipſe dominus: ſimõ
ecce ĩquit ſathanas poſtulauit uol!

ut cribraret quaſi triticum:ego au
tem rogaui ꝓ te ne deficerʒ fides
tua. Et infra. ſi nõ peccamus poſt
baptiſma cur nobis poſcimus pec
cata dimitti:que in baptiſmate iaʒ
ſunt dimiſſa.Aliud eſt autem ſi ad

cathecumios hec oꝛatio pertinet

dimitte nobis debita noſtra ⁊c.nõ

conuenitfidelibus chriſtianis.

PMaulus uas electionis caſtigat
coꝛpus ſuum:⁊ in ſernitutem redi
git: ne aliis pꝛedicans ipſe repro
bus iueniaiur.ad hebreos quoqʒ
ſcribens ait. Inpoſſibile eſt enim
eos qui ſemel ſunt illuminati ⁊ gu
ſtaueruntdonum celeſte ⁊ partici
pes facti ſuntſpiritus ſancti guſta
uerunt nihilominus uerbum dei
bonum:uirtuteſqʒ ſeculi futuri: ⁊
pꝛolapſi ſunt renouariiterum ad
penitentiam rurſus crucifigentes
ſibimetipſisꝰ filium dei ⁊ oſtennn
habentes. Certe eos qui illumi/
nati ſunt ⁊ guſtauerunt donum ce/
leſte:⁊ participes facti ſunt ſpiri/
tus ſancti ⁊ guſtauerunt bonũ uer
bum dei negare non poſſumus ba
ptiʒatos. Si autem baptiʒati pec
care non poſſunt: quomodo nunc
dicit apoſtolus prolapſi ſunt: ue
rum nec montanus 7 nouatia/
nus hinc rideant qui contendunt
non poſſe renouari per peniten/
tiam eos qui crucifixerunt ſibi/
metipſis filium dei ⁊ oſtentui ha/
buerunt. conſequenter hunc er/
rorem ſoluit ⁊ ait. Confidimuſ au
tem de uobis dilectiſſimi melioꝛa
⁊ uicinioꝛa ſaluti.tamen : ſi ita lo
quimur non ita eſt iniuſtus domi
nus ui obliuiſcatur operis ueſtri
dilectionis quam oſtediſtis in no
mine ipſius qui miniſtraſtis ſan/
ctis ſuis a nunc miniſtratis: ⁊ reue
ra grandis iniuſticia dei eſſet: ſi tã
tum peccata puniret ⁊ bona ope /
ra non ſuſciperet.locuius ſum in/
quit apoſtolus ita ut uos a pecca/
tis retraherem ⁊ deſperationisꝰ
mein facerem cautioꝛes: Ceterũ
confido de uobis chariſſimi meli
ora ⁊ uiciniora ſaluti:neqʒ eniʒ iu
ſticie dei eſt:ut obliuiſcamr bono
rum operum ⁊ miniſterii quod
propter nomen eius exhibuiſtis
7 exhibetis in ſanctos ⁊ tantũ me
minerit Peccaroru Et panlopolt
liberi arbitrii nos condidit deus:
nec ad uirtutem nec ad uicia necel

e ¶Iterũ renouari. ad recuperandũ mſticiã ? eog dicoſi baptizet.

f d penitẽtiam.i.nomine penitentie.q.a. nõ põt quis rebapti

zari vt ſic nerã agat
pniaʒ ⁊ ſi fecerit rur

ſus crucifiget chri)
ſtuʒ: quantũ in iſbo

eſt. baptiſmus eniʒ

chriſti paſſioneʒ ſiꝰ

gnilicat.j. de coſec.

di.iiij. pprie.uel io
dicit rurſus cruciſi
gẽtes chriſtũ. quia
ſicut impoſſibile eſt

ꝙ rurſus crucifiga

tur. ⁊ ita impoſſibi/

le ẽ ꝙ rurſus bapti
ʒetur in penitentia.

uel die ut ĩ glo. qua⸗
tum cc..
gSibimet. i. qntũ
ad ſeipos qꝛ moꝛs

chriſti vnum baptiſ

ma ↄſecrauit quod
ſufficit ad oĩa pecaa
ta delenda. ſicut et
illa moꝛs ſufficit ad
omnia peccata tollẽ
da. qui nero iterat

baptiſmũ quaſiilla
moꝛs una ⁊ vnnʒ ex
ea nõ ſufficiat iterat
baptiſma ⁊? moꝛteʒ
chriſti quantum in

ſe eſt uel neranda i

ſinuat ut ex ea itera
ta fiat remiſſio pec
cati quod eſt ipoſſi

bile. ſicut enim ĩipof
ſibile eſt iterũ chri/

ſtum cruciſigi ⁊ ita

ſecũdo ꝑ baptifmũ

aliqnẽ moripctis.

hb ¶Rigeant. ideſt
derideant nos.
i ¶ Loquimur. dur̃
ſcʒ terrẽdo ⁊ incre⸗

pãdo. quaſi ſi nõ di
ximꝰ ̊ pntãdo vos
eẽ tales.ſ.ſpinis ple

nos ſʒ timetes ne la
leſ efficiamini terre

mus uos uerbis.

lꝛ Ininſt?. q. d. iõ
cõfido de nobis qꝛ
oli bonamulta oꝑpa

ti eſtis ꝓ quibꝰſi pe
nitueritis de malis
bñfaciet uobis deꝰ.
⁊ h ẽ nõ ẽ ⁊c.vt.S.e.

di. §. H itaqʒ. c. no e.

l¶·Oſtẽdiſtis.i.ex

quo oꝛima bõa feci

ſtis opera.
m Boin i. ad bo
norẽ dei ⁊ recte di⸗
xi operis qꝛ mini⸗
ſtratis ⁊ ch.
n C Miniſtratis.
hic arguit ꝙ de bo
nis loquit̃ poſt pec
catũ exhibitiſ.

o Beſperatõis. q.

d. nolo vos deſpare
de uenia. ſʒ ita locu
tus ſum ut metu de
ſperationis qui ple
rũqʒ detrahit e pec
cato uos facerẽ cau
tioꝛes.

¶ECelerũ. ijuſticie

,

CPronm.
lcbade
podcunt
enones
ſons 4
mneepnoe
. r S. eo. n
cci t

Eani teni⸗

ccteuis g⸗
Grſſnanl)

lſcnmnd.
Ponciͦ

on cüſe
ſhperis.
—
custm pſet
galgeroe
1hor eüott
aßleten
Cocirs
bigie.
ſele lgt
1 cpperne
gihno.
FKlaned
Ncetenüni
gtgiunn
tann
Mmüntre⸗
Uinü doc
Mne
M.
10C
umnorent

Mamnloli

helbe
ſr., din.
Cine he

inigfn
Conr

hoies,

Kbeiinn

Ffihen
üͤſaei
ſititite

nten.

thie
nt

in⸗

lſnoſſir

lſigcntie
Ptinineſ
ritſein
Arichee

mN..

ninpeeenntt
uivanin
Pnſnigetk
ooumm
noſafenin
Prlnatnen
ſi aunnnn

eſucl tennat

wuluteraen

finſeniſee

igrolcic

ſeſantnngt
bſeeſtaicn
namigt
digimnii
crinertpeie
ſen
tdentnts.
ocvinmn.
ſnithlimi
o ſ
kmnin
liſhpin
glmetur
ſimns
leuint,
tungti
ſo degen
unhu
ſeoſenie
etmbkrn
ſitutin⸗
iholleſin
anti⸗
Nih
pimiti

Bnſi.
leßtegne
ſktinmmme
1öenntd
fekmscing
Nenchrſit
hnosſefan

quia non eſt tam crndelis deus ⁊c. S:e.di.non eſt. .
¶Exbibelis.hic arguitur ꝙ loquit᷑ de bõis exhibitis pᷣpeccatũ.
b& Meceſſitas. ar. ꝙ ſpado non meretur continendo nec pauper
ce uiuendo cũ ex neceſſitate hoc faciãt.xxiii.q.v.iunc ſaluabit.s.
xxiii.q:iuj.nabuchodonoſoꝛ.

Mcc coꝛona. ſi
deus nos tantũ co
eret ad partẽ unaʒ
tuc nil afferret gra
uel meritũ. xxiii. q.
vꝛ. 5. vlti. uerſus pn
cipium.
d C Ad calcẽ.i. pri

mü bonorũ operuʒ.

nel ad uitã eteruaʒ.
uel calcẽ.i.finẽ.quia
extrema ꝑs homi/
nis eſt calx.
e ¶ Incemina. i. ſe
minaria. ar. xv. q. i
non eſt. quia de coꝛ
de prodeunt male
cogitationes quas
diabolns ad cõſen
ſum ⁊? opus perdn/
cit. vt. S. eo. inter H
ſciendũ ⁊.c.ſicut.

Fenũ.venialia⸗

ſcilicet leuia grauia
grauiſſima.vt.xxv.
di. F. criminis.
g Ineendiũ. dele
ciationis cõſenſus
⁊ operis.

b C Secura. nõ eni

eſt quis taʒ ꝑfectus
ꝙ eadere nõ poſſit
⁊ hboc etiã oſtendi
dicens ſedete ⁊c̃.
1 ¶ In occultis.i.in
ambiguis. vnde nõ
facile itelligit᷑ qmid
ſit appetenduʒ nel
quid nõ.

l Fili accedẽs.ex

tra e renũ.niſi.
Igeʒ iacobus.i.
eãdẽ ſniam: nõ idẽ
nominatine.ſ.ꝙ pꝰ
baptiſmũ poſſit ꝗs
peccare uel ꝙ non
poſſit.
m CCoͤſiderat.vul
tum nõ rem ſed vm
bram ſolã uidẽs.
n .Reꝰ. hoc expo/
nitur. ſ. di. v. c. i.
o Sine peccato.
ſaltẽ oꝛiginali.
p ¶Concluſit.ideſt
oẽs hoies.
q De tẽptatõe. nõ
ꝙ tẽptent ſʒ ne tem
ptatiõi ſuccũbãt nel
ſi ſuccũbãt eos libe
rat ⁊ relenat.
T Hi ſunt.falſi do
ctoꝛes.
Foõtes. nõ lanan
tes ſʒ coinquinãtes
S.ij.q.vij.ſecuti ſũt
1Et nebule. de⸗
monũ ⁊ dicunt᷑ ne
bule qꝛ alos obſcn
rãtes reddũt. xxx
vij. di. F. ulti.
n Suꝑbia. i. ſpꝑ
ba uaitate loquẽteſ.
x¶Delliciũt. i. alli
ciũt ⁊ decipiunt.vn
de augn. ſuꝑ epiſto
lã ſecũdã petri.pel

ſitate trahimur alioquin ubi neceſ
ſitas nec coꝛona eſt:ſicut in boniſ
operibus perfectioꝛ eſt deus. non
eſt.n.uolẽtis neqʒ currẽtis: ſʒ dei
miſerentis ⁊ adiunantis ut perue
nire ualeamus ad calcẽ:ſic in ma/
lis atqʒ peccatisſemina noſtra ſũt
incennua ⁊ perfecno diaboli cuʒ
uiderit nos ſuper füdamentũ chri
ſti edificaſſe fenũ ligna ſtipulã: tũc
ſupponit incendiũꝰ:edificemꝰ auxꝝ
argenũ:lapides pꝛecioſos? tẽ/
tare nõ audehit:quãquaʒ ⁊ in hoc
non ſit ſecuraꝰa certa poſſeſſio. Se
det quippe leo in inſidiis ⁊ in oc
culns:ut interficiat innocentem.⸗
uaſa figuli pꝛobat foꝛnax:boĩes ãt
iuſtos tẽtatio tribulatõis.⁊ in alio
loco ſcribit᷑ ſili accedẽs ad ſeruitu
tutẽ dei pꝛepara te ad tẽtãtionem.
Rurſus idẽ iacobus ait. Eſtote fa
ctoꝛes uerbi:a nõ auditoꝛes tãtũ.
Si quis ẽ audiioꝛ vᷣbi nõ factor:
iſte ſimilis eſt uiro qui cõſideratꝰ
vultũ natiuitatis ſue ĩ ſpeculo.Cõ
ſiderauit illud ⁊ recedẽs ſtan obli
tus eſt qualis fuit.fruſtra monuit
ut iungerentur opera fidei: ſi poſt
baptiſma peccare nõ poterãt. qui
totam inquit legẽ ſeruauerit ⁊ pec
cauerit in uno:factus eſt reus om
niũ.quis ueſtruʒ ſine peccatoꝰeſt:
cõcluſitᷣ deus oĩa ſub delicto:ut oĩ
bus miſereatur.petrus quoqʒ no
uit inquit deuſpios de tentatione
eripere de falliſdoctoꝛibꝰ:hi ſũt
ſontes ſine aqua a nebule turbini
bus exagitate quibus caligo tene
brarũ reſeruatur. Superbia enim
uanitatis loquẽtes pelliciũt luxu/
rie eos ĩ deſideriis carnis qui pau
lulũ effugerant:a ad erroꝛes re/
uerrſi ſũt: nõne tibi uidet᷑ pinxiſſeꝰ
ſermo apoſtolicuſ nouã ĩperitie fa
ctionẽ: aperiũt.n.quaſi fontes ſci
entie:qꝛ cũ aquã uõ habẽt:docirĩa
rũ pꝛomittũt imbrẽ: velut nubes
ꝓphetice ad quas perueniat ueri
tas dei:⁊ turbinibꝰ exagitãtur de
monũ atqʒuicioꝝ.loquũtur gran
dia ⁊ totuſ ſermo eoꝛũ ſuperbia ẽ.
Immũqdus eſt autẽ apud donunũ
omnis qui exaltat coꝛ ſuuʒ: ut qui
paululũ refugerant a peccaris ad
ſuũ reuertantur erroꝛẽ ⁊ ſuadent in
luxuria ciboꝛum carniſqʒ deliciis.
NQuis enim non libenter audiat:
manducemꝰ a bibamus? in eter
num regnabimus: 1 ſapientes et
prudentes pꝛauos uocant eos ue
ro qui dulces ſunt in ſermonibus

plus audiunt iohannes apoſtolus

immo in iohanne ſaluatoꝛ ſcribẽs
angelo eccleſie epheſi. Scio in⸗
quit opera tua ⁊ laboꝛem ⁊ patien
tiam tuã: a que ſuſtinuiſti pꝛopter

—
3

