föni pſit ⁊ miliciam niſi ſeua facta exercuit.ut.j.lii.di.legem.ſi uero ſepe de cle.per ſal.ꝓmo.c.i.⁊ hoc dũmodo ſit baptiʒatus.nec decre.illa ex liis in
Gleen g 2

DI

aliquo contradicit.d. · . 2
Nriales. Hic aſſignat tertiã cãm quare curiales non promouent.io.
b Egem qᷓᷓ prius. no. qualiter ex ſequenti facto ⁊ precedenti ꝓbatur medi

um. ut.xxviii.di.quia.

hoc dico ꝙ iſte in oibus caret pᷣuilegio clericali. pterqᷓ ĩ eo ſolo gñ

põt vᷣberari ſine ſacrilegio.qꝛ illud puilegiũ datũ eſt clericis nõ tan

tũ fauoꝛe ipſoꝝ.ſed etià odio laicoꝝ.vn ĩodiũ laicoꝝ ntit᷑ eo.ut er ð
ſen. ex. ſuꝑ eo.ſed alias accuſari põta bigamis ⁊ iudicari a laico.licʒ
ſecus ſit in clerico depoſito.⁊ hoc iõ eſt.qꝛ iſte fecit furtuʒ coꝛꝑis ſui

c Ex militaribns. milites non ipedit religio ſacii.qꝛ ⁊ clerici ſacio tenentur

epis.ᷣut.xxiii.di.qqᷓ.⁊ iñ eis
inuitis ꝓmouẽt.xix.q.ii.due
d In ſuo.not. ꝙ in ſuo hĩtu
quiqʒ ꝓbãdꝰ c.ut hic.⁊.liiii.
di. multos. ⁊ ex de regul. ſuꝑ

eo.⁊.xvii.q.ii.ſi quiſ icognit⸗

Di liii.
dicũt iñ quidã ꝙ potiuſ ĩmo
nachali hitu ꝓbãdꝰ ſit.qꝛ nõ
ſolũ alij ibm ꝓbabũt ſed etiã
ipe ꝓbabit aſpitatẽ oꝛdiſ ⁊ hi
tus ipſoꝝ qð nõ põt facere in
ſua ueſte.io. ſed certe lʒ iura
quedã dicãt ꝙ in ꝓprio hitu
ſit ꝓbãdus quiſ.ↄſuetudo tñ
ſe in Zriũ hʒ ⁊ decre.etiã pdi/
cit ex de regu.ſtatuimus.
e Der triẽniũ incognitꝰ ꝓba
bit ꝑ triẽniũ ut hic.⁊.xvii.q.
ii.ſi quis incognitꝰ.ſed laicuſ
cognitus uel clericus ignotuſ
p biẽniũ.xix.q.iii.mõaſterijs
clicꝰnotꝰ ꝑ ãnũ.xvii.q.ii.oſal
dus.nel foꝛte notus ſtati põt
recipi.ex de regu.ad aplicam
in cruce ſignatis ſtatuit᷑ dimi
dius annua er de regu.c.i.
rui. Primo oſtẽ
dit ꝙ nec pᷣuatoꝝ
nec ecchiaꝝ ſui ſũt
ꝓmouẽdi niſi libeꝛ
tatẽ ſint cõſecuti. Scðo oñdit
quid iuris ſit ſi alit᷑ ſint oꝛdia
ti. Tertio qualit᷑ ſjui iudeoꝛũ
a dñio ipſoꝝ ualeãt liberari.
Mõg ꝙ nüquã ſᷣuꝰ pᷣnati eſt
pꝓmouẽdus niſi plenã liberta
t᷑ẽ ſit cõſecutus.ita ꝙ nihil iu
ris retineat in eo dns.ut. ſ.e.
quicũqʒ.ecclia tñ nõ põt ma/
numittere bᷣuos ſuos plẽo inr
niſi det pᷣlatus duos eiuſdem
meriti.xii.q.ii.epᷣs qui.nec tẽ
pleno iure manumittit.ut ibi⸗

dẽ colligit̃ de H diſtingue. ut

e de ß. non oꝛ. eo libẽtius.
3 Vllus eoꝝ.i.iſtius ue
Lilius. ſufftcit. n. vni⸗ uo
lũtas ſi plures ſũt.ut inſti. de
dona. 5. erat olim. C. ð cõi ſ.

ma.l. i.
Di. liiii.
hb Aut uolũtas etiã ſi tacita
ut. j.e.ſi ſeruus.
i ¶ Qui aliquid.ar. q; oĩuʒ cõ
enſus eſt requirẽdus.quoꝛũ
iuri in aliquo detrahit᷑ ut hic
æz.lxxxv. di. archidiaconũ.ut
ex ð of.dele.ſuꝑ eo.C.ð auc.
pſtã. l.ult.⁊.ff. ð aqua plu.ar.
I. in cõcedendo. lxvi. di. archi
eps. viii.q.i.licet.
lꝛ AVlli.publice ar.qꝙ ſi ali
gqua ſüt publice facta ne
mo poſtea audit᷑ ↄdictoꝛ.viii.
g.i. lʒ ⁊. xvi.di.qð dicitis. ⁊.x
ii. q.ii.qui ⁊ hũanis.ſi.ex.qui
ma.ac.poſ.c.ul.ar. .xv.q.vi
c.i.in fi.

lI ¶ Ceciderit. niſi ſit pſbyter

nel diaconꝰ ut.ſ. e.ex antiquiſ

Sed nũquid gaudebit talis

pnile gio clericali ꝗtũ ad ca/
nonẽ ſi quis ſuadente.xvii.q.
iiii.ar.ꝙ nõ.er de foro cõpe.

c.ii.⁊.xvii.q.iiii.ſi quis dein/
ceps.arõ.ff.de decur.l.vi.ad

niſteriuʒ ſibi rite imponas:⁊ ſic de
inceps ad maiora officia eum redi
re concedas.
Vriales autem ut ſupra
ſcriptum eſt:ideo ordi/
nari probibẽtur quia fre
quẽter duʒ ab eccleſia re
pẽtuntun:plurima icõmoda eccle
ſia conſequitur. uel quia iidem cu/
riales non uoto religionis: ſed ut
officiorum ſuorum ratiocinia fu/
giant:ad eccleſiam ſe tranſferunt.
Angde grego.papa ſcribit lib.
viii. regiſtri omnibuſ epiſcopis de
lege mauricii auguſti.
Quare ſit conſtitutum ne curialeſ
ordinentur.
Egem quam piiſſimus impe
rator dedit ne fortaſſe hi qui
militie uel ratiõibus ſunt publicis
obligati:dum cauſarum ſuarum pe
riculum fugiunt: ad eccleſiaſticu,ʒ
habitum ueniant: uel in monaſte/
riis conuertãtur: ueſtre ſtudui fra
ternitati tranſmittere: ob bhanc ma
xime cauſam: quod hi qui ſeculi a/
ctionibuſ implicati ſunt in clero ec
cleſie prepropere ſuſcipiendi non
ſunt: quia dum in eccleſiaſtico ha/
bitu nondiſſimiliter quam priusꝰ
uixerant viuũt: nequaquam ſtudẽt

ſeculum fugere ſed mutare. quod

ſi etiã tales quiqʒ monaſteriũ pe/
tunt:ſuſcipiendi nullo modo ſunt
niſi prius a ratiociniis publicis fu
erint abſolun. Si qui uero ex mili
taribus uiris ãnumerari in mona
ſteriis feſtinant: nõſunt temere ſu
ſcipiendi: niſi vita eoruz ſubtiliter
inquiſita fuerit ⁊ iuxra normam re
gularem in ſuo babitu per trienni
um probati:munc monaſticũ habi
tum deo auctore ſuſcipiant.
Er ui autẽ ordinari pro
pibentur: niſi a propriis
dominis libertatem legi
J nimam conſequantur.
nde leo epiſcopus ſcribit oĩ
bus epiſcoPpbis.
Seruus ad clericatus officium nõ
promoueatur.
Allus epiſcoporum ſeruum
glterius ad clericatus offici
um promouere preſumat: niſifor/
re eorum petitio aut uoluntas ac
ceſſerit qui aliquid ſibi in eo uen/
dicant poteſtatis. debet enim eſſe
immunis ab aliis qui diuine mili/
tie eſt aggregandus uta caſtris do
minicis quibus aſcribiiur nomen
eius nullius neceſſitatis uinculis
abſtrabatur. ¶ Iem ex conci. tri
burienſi. S
De ſeruili cõditione nullus ad ſa⸗

cros ordines deueniat.

ut. C. de ſer. fug.l.i
Itẽ nũgd põt pheĩr
IAlli de ſeruili conditiõe ad mr̃imoniũ.ñ.q; no
ſacros ordines promouean luit qð facer potuit
tur: niſi prius a proprus dominis ex de duer. diu. qui
legitimam libertatem conſequant᷑ gioin credo 6K.,
cunus libertatis charta ante ordi tum pentitcuſit pei
nationeʒ in ambone publice lega natuſoi dignitate ?
tur:a ſi nulluſcontradixerit rite cõ puilegio qð hẽbat.
ſecrabuntur porro ſeruus non ca ar. ad H.lxxxiiii.di.
nonice conſecratus poſtquam de quiſquis.b.
gradu ceciderit᷑ eius conditionis Wo) Ai ex famu
ſit: cuius fuerat ante gradum. oie nn dd,
Ex conci.magoncienſi.c.viii. tãtũ. utpp ingrati⸗
Palea. tudinẽ reuocẽt ĩ ſer
0 Agnus epiſcopus auguſtu/ uitutẽ. xii. q.ii. octa⸗
dinenſis dixit quid dilectiõiſ ua. itẽ ſi pſbyter ſit.
ueſtre procuratores actores ⁊ exe xii.q.ii.diaconi.ſed
cutores ſeu curatores pupilloruʒ in laicis ſecus. nam
ſi debeant ordinari gratus epiſco/ ſi oẽ ius qð habeẽt i
pus dixit: ſi poſt depoſita vmnerſa mittere pñ noͤphiti
reddita rõcinia actuſ vite ipſorũ uocare in ſeruitutẽ
fuerint comprobati ⁊ in omnibus nec tenet lex. C. de
debere eos ⁊ cum laude clerici po epi. ⁊ cle. ſernꝰ. ubi
ſtulati fuerit honore mũerari. SZi beẽs ꝙ dño reddit᷑ ſ
enim ante libertatem negociorum uus ſi deſerit mõa⸗
J ab aliquo ſine conſideratiõe fue ſteriũ pid qð hẽſer
rint ordinati ab eccleſia infirment᷑ dachdl zgeii led
vniuerſi dixerunt recte omnia ſta / ud monaſteriũ. tũc
tuit ſãctitas ueſtra. IJdeoqʒ ita no diſtinguit. ut e de

ſtra quoqʒ eſtiſta ſententia.¶ Itẽ
ex conci.toletano.ix.
Poſt domuzʒ libertatis famuli re

ſer. nõ 2 eo lerin
n/ Vicũqʒ nu
0 lũ obſequiũ

uocentur in clerum. dicũt anide obſe
Vi ex famulis eccleſie ſerui uindii 0
iuri vocantur in clerum: ab cãdo in ius. uel qð
epiſcopis ſuis neceſſe eſt ut liber/ in reuerẽtia cõſiſtit
tatis percipiant donum. a ſi hone ut de aſſurgẽdo. nõ
ſte vite claruerint meritis adiuni pt patron'remitte
tunc demum maioribus fungãtur re. qꝛ illud nuliter ð
officiis. quos uero flagitii ſordi / bel u. C de dol
dauerit incorrigibilis noxa perpe dtdnoeſt nex.
ma ſeruitus conditionis religet qꝛ ſupeo põt ſoer,
in catenam. Qui autem ordinan trãaſigere. ff. de cõ
di a dominis ſuis libertatem con,/ di. inde.l.ſi nõ ſoꝛt
ſequũtur:ab eorum patrocinio pe libert. ſed bñ co⸗
nims debent eſſe alieni: ut in nulo cedoꝙ generalire⸗
eoruʒ obſequiis inueniãtur obno miſſioe no talli ut
xii. & Ande in concilio toletano Wid. ſes al t.
quarto legitr. nõoscnulle no,.
Ad clericalem gradum ſuſcipiũt᷑ in eo ftineri põt ali⸗

qui nullo obſequio retentoa domi

nis ſuis libertatem percipiunt. .fſ. e. frequens. io.
Vicunqʒ libertatez a domi uelmeliuſoie cy ho
nis ſuis i ſti . neſta ↄditio fuit ibi
H nis ſuis ita recipiunt ut ſibi appoſita. quã q; nõ
in eis nullum obſequium patronꝰ degradari
/ mulin Por on. feruabat degradari
retentet: ſi iſti ſine crimine ſum: ad iubet in illa decret.
dlericatus ordinem liberi ſuſcipii nullus. b. ,
mr:quia directa manumiſſione ab oc Ex clericis. qð
ſoluni noſcuntur. qui vero retento iñ facere no pnt ni⸗
obſequio manumiſſi ſunt: pro oo ſi ꝓbata c ingran
quod adbuc parroni ſeruimute tene tudiniſut vre
epᷣs ſacerdotibus.

wr obnoxii:nullatenus ſũt ad cle/
ricatus ordinem promouendi: ne
quãdo voluerint eorũ domini: ſi
ant ex clericis ſerui. ¶Ex conci.
toletano.lxxxii c.
PWalea.

quid iuris. qʒ ſit ar.

riüidi.

erfamn
clgerß
igerche
ingrrt⸗
eekiſe
gloet⸗
hyerſt
Nonitel
onun
löbebari
tur e,
nopfti
ſernimte
1C.de
mbi
feccitß
ſüt mon⸗
Ehäſc
inſel
ſre adgti
ſeri. ie
. uter de
eolbin.
ciczit
obſeqrĩ
licode⸗
ſiſtiinin
önoo
uel a
cſiti.
o n
lemitte
literd
bolil
nsno.l
liber⸗
ſdec
nöͤſoti
d bicd
heralite
tolit n
älioe.
ſtero.
nn.
votal⸗

iebo
g
die o
eghani
delle⸗

a & Cet x. hie agit

quid iuris ſit ſi fuꝰ
oꝛdinat᷑ nõ adepta
libᷣtate.vnð no.q ſi
ſciẽte ⁊ Zᷣdicẽte dño
oꝛdinat᷑.reuocatur
ĩſeruitutẽ etiã ſi fa/
cerdos ſit factus ſʒ
quoſdã.licet.h.hoc
neget. ut. ſ. e. qg ant
ſi ſciẽte ⁊ nõ Zᷣdicen
te dño ſit ĩgenuꝰ. ut
j. e.ſi ſunſ.ſi ãt dño
neſciẽte diſtinguit.
aut epo ſciẽte aut igᷣ
rãte.ſi aũt ſciẽte epi

ſcopo uel eoꝗ pñtat

ipm oꝛdinef.dnplũ
reſtituet dño epus
nel pᷣſentãs.j. e. ſi ſ
nus abñte. Si nero
epo ⁊ pñtatoꝛe igrã
te.tũc locuʒ habʒ h
capituluʒ.

b O X atiquis.añ

fuerint. argu.

cõſtitutiõem extẽdi

ad preterita.iii.q.ii
ii.oẽs.⁊.x.q.i.ſic ꝗ/
dã ar. ẽ ð ↄſti.co
oſcẽtes.

C Religioſo. ̊ vr

ꝙ auferat eis pᷣuile
R clericoꝝ.ð hoc
xxxiiii.di. quiſquii

d C Peculij. ſed nõ/

ne peculiũ dñi eſt. x
iii.q.ii.illud.que ꝗᷣẽ
hec pena:dic pecu/

lij.i.reꝝ qs poſt ſa⸗

cerdotiũ eſt lucra⸗/
ta.nelfoꝛte hũit nuſũ
peculij ⁊ ille aufert

ei. .Kh
e ¶ Aut vicariũ.ſed

vnde dabit cũ nihil
hẽat. ſed dic ꝙ ſuuz
vr eẽ qd lucrat᷑ ↄni⸗
nẽtibus oculis dñi

ff. ð ma.l.iii.dñs.n.

fcipiẽdo rẽ a ſᷣuo pi
ſiꝰ vr̃ appꝛobare da
tiõem.ut. C. de cõ/⸗
di.ob tur.cãm.l.ul.
ſimilit᷑ puus reipn/
blice cũ manumitti
tur dabit vicariũ ꝓ
ſe. ut. C. de ſer. rei⸗
pu.ma.l.i.

Vicariũ.arg. qꝙ;

quis dando vicariũ
liberat ſe.ſic.xxxvi
q.i.de raptoꝛibus.
ſed quid ſi ad pſenſ
nõ põt hr̃e vicariuʒ
nũquid poſtea dan-
do liberat ſe? ſatis
credo ꝙ ſic. C. de
faiiibus qui fil. di.
Requenſ.acto

res.i.ꝓcurato/

res.⁊ ſic in cã libe/
rali interuenit ꝓcu
ratoꝛ id.ii.q.vi.ſi
qñ. ſed ibi loquit ð
eo qui ipetit̃.hic de
eo qui ĩpetit. hic ha
bes ꝙ ciuiliter agit
⁊ tñ ad depoſitionẽ
ſic. xlvii.di. quoniã
3 regulaã illa. ff. de

LII

( E ſeruoruʒ ordinatione qui

paſſim ad gradus eccleſiaſti/
cos promouentur: placuit omni/
bus cum ſacris canonibus concor

dare: a ſtatutum eſt. ut nullus epi/

ſcoporum deinceps eos ad ſacros
ordines promouere preſumat: ni
ſi prius a propriis dominis liber/
tatem conſecuti fuerint.a ſi quili/
bet ſeruus dominum ſugiens aut
per litteras aut adhibitis teſtibus
munere conductis uel corruptis
aut qualibet calliditate uel fraude
ad gradus eccleſiaſticos peruene
rit:decretuʒ eſt ut deponamr:⁊a do
minus eius eum recipiat. Si uero
auus aut pater ab alia patria in ali
am migrans in eadem prouincia fi
lium genuerit:a ipſe filius ibidem
educatus eſt ⁊ ad gradus eccleſia
ſticos promorus fuerit: ⁊ utrũ ſer
uus ſit ignotum ſit:a poſtea ueni/
ens dominus illius legibus eum
acquiſierit:ſancitum eſt:ut ſi domi
nus eius illi libertatem dare uolu
erit:in gradu ſuo permãeat.Si ue
ro eum catena ſeruitutis a caſtris
domicis abſtrabere uoluerit: gra
dum amittat. quia iuxta ſacros ca
nones vilis perſona manẽs ſacer/
dotii dignitate fungi non poteſt.
¶Item ex conci.martini pape.
Sine patroni conſenſu non ordi/
netur qui patrocinio cuiuſſibet eſt
obliaams ? .
Iquis obligatus fuerit tribu
to ſeruili uel aliqua conditiõe
uel patrocinio cuiuſſibet domus:
non eſt ordinandus clericus: niſi
probate uite fuerit.⁊ patroni con/
ſenſus acceſſerit ¶ Ex cõcilio to
letano.c.ii.
Palea:
EE rebus uero illorüm uel pe
culio qui a propriis dominis

libertate donantur: ut ad gradus

cccleſiaſticos promoueri debeant
ſtatutum eſt:ut in poteſtate domi/
norum conſiſtat:quicquid ante li
bertatem habuerũt:utrum illis cõ
cedere an ſibi retinere uoluerint.
¶Ceterum ſia dominis ſuis li/

bertatem conſecuti non fuerint: 7

ad eccleſiaſticos ordines aliquo
modo irrepſerint: preſbyter pecu
lii amiſſione mulctetur. diaconus
uero factus aut vicariuʒ pro ſe pre
ſtabit: aut in ſeruitutem deuocabi
tur.ceteri uero gradus non poſſũt
quẽquam a nexu ſeruitutis abſol/
uere ¶ ¶ Ange gelaſiꝰ ſcribit mar
tino ⁊ iuſto epiſcopis:
Seruns ſi latenter irrepſerit ad ſa
cerdorium peculii amiſſione mul/
ctetur.
EF antiquis regulis⁊ nouella
ſynodali explanatione cõpre/
henſuʒ eſt:perſonas obnoxias ſer
uituti cingulo celeſtis milirie non
precingi:ſed neſcio utrum ignorã
tia auruolũtate rapiamini:ita ut ex
hac cauſa nullus pene epiſcoporũᷣ

LIIII

videatur extorris. ita eniʒ nos fre
quens ⁊ plurimorum querela cir

cũſtrepit: ut ex hac parte nihil pe/
nitus putetur conſtitutuʒ. acrores
ſiquidem illuſtris viri filii noſtri a
mandi grauiter conqueruntur:ho

mines ſuo iuri debitos alios iam ĩ

clericos alios iam in diacones or
dinatos:cum non ſolum poſt mo/
dernum concilium:quod tantorũ
collatione pontiſicum ſub omniuʒ
ſaluberrime prouiſioniſ aſſenſu cõ
ſtat eſſe perfectum. huiuſcemodi
perſone ſuſcipi non deberent: ue/
rum etiam ſi qui forte in diuine cul
m militie ante fuerint ignorantia
faciẽte ſuſcepti: eliminati prorſus
1 exuti religion priuilegio ad do
minorum ſuorum poſſeſſiones iu/
ſta debuerunt admonitione cõpel
li. ⁊ iõ fratres cariſſimi eos quos
ſupradicti uiri actores in clerica/
tus officio monſtrauerint detine/
ri:diſcuſſos ⁊ obnoxios approba
tos cuſtodito legum tramite ſine i
termiſſione reſtituite:ita ut ſi quis
iam ex his preſbyter reperitur: in
eodem gradu peculiiñſui amiſſiõe
mulctatus maneatr. diaconus uero
gqut uicarium preſtet:aut ſi non ha
buerit ipſe reddatur.reliqua uero
officia ſciant nemineʒ poſſe ab hac
noxietate ſi connincitur uendicare
quatenꝰ hoc ordine cuſtodito nec
dominorũ iura nec priuilegiaulla
ratione turbẽtur. Igdem hercu
lentio ſtephano a iuſto epis.
Seruus clericus facius ſeruituti
obnoxius maneat.
Requens equidez r aſſidua
mnos querela circunſtrepit de
his pontificibus:qui nec antiquaſ
regulaſ nec decreta noſtra nouiter
directa cogitantes obnoxias poſ
ſeſſionibus obligataſqʒ perſonas
uenientes ad clericale cingulũ nõ
refutant. nuper eteni rectores illu
ſtris femine placide peritorii obla
tione cõqueſti ſunt ſabinũ marcel
lianenſis ſiue cluſionamſurbis an
riſtitẽ antiochuʒ ſeruũ iuris patro
ne ſue abſentis domine occaſione
captata ad preſbyterii honoreʒ uſ
qʒ perductum:eiuſqʒ fratreʒ leun
ciuʒ clericalis officii priuilegio de
coraſſe.⁊ ideo fratres chariſſimi ĩ
ter ſupradictos actores?ꝰ eos qui
exireme conditioniſ repetũtur ob
iectu cognitioneʒ uobis noſtra au
ctoritate deputamus .ur omni ve
ritate diſcuſla ſi reuera obiectam ſi
bi maculam iuſte refragationis nõ
poterit ratione diluere leuncium
clericum quem gradus prefinitus
legibus non defendit: ad ſequẽdã
conditionis ſue neceſſitatẽ modis
omnibus reddi iubete.antiochuʒ
uero quia per ſacerdotium retolli
non poteſt:ſi in ſua eccleſia in hoc
ĩ quo eſt honore collocare deſide
rat domina:non uelutredditũ ſibi

babeat ſed pro miniſteriorũ cele/

5 1

mu. ⁊ ho.reſcripto.⁊ ex ðᷣ ae-
cu.qᷓlit᷑.ſed Hᷣ iõ eſt.qꝛ alit᷑ nõ
poſſet reſtitui dno niſi depo/
neretur.

hbBiluer. hic hẽs ꝙ incũbit

onus ꝓbationis reo.õ id. vi.
q.nl.c.ult.pᷣterea ei qui eſt in
poſſeſſiõe libertatis ꝓbatio ĩ
cũbit.ſed dic ꝙ nõ hʒ iõ ↄmo
da poſſeſſoꝛis qꝛ vicioſe fnit
in poſſeſſiõe.ut.C.de ꝓba.l.
ins eius.nel dic ꝙ iõ ꝓbat. qꝛ
ſeruus nõ põt iteruertere poſ
ſeſſiõeʒ ſuã.licet ſit fugitiunus
ff. de acqui.poſ.rẽ que nobis
ſed qre nõ cõuenit iſtos coꝛaʒ
ſeculari iudice.cũ ſeruus fugi
tiuus ⁊ gerens ſe ꝓ libero re/
mittẽdꝰ ſit ad foꝝ dñi.lʒ alibi
iueniat᷑.ut.C.ubi ⁊ apud quẽ
cã ſta.l.i.ſʒ hoc facit pᷣuilegiũ
oꝛdinis.

i Reddi.queri cõſueuit q̃re

ſeruus alienns cõſecratus do
mino reddat᷑ ⁊ nõ res aliena
cõſecrata.ut.xiiii.q.ul.ↄperi/⸗
mus. Rñ.qꝛ in rebus iaiatis
nullus ꝑpendit᷑ dolus.ſic.vii

q.i.epᷣs.itẽ qꝛ ibi eſt cõſecratõ
in ſuꝑficie.ſed in hoiĩe eſt in a

nima.⁊ lex dicit ꝙ alia eſt rõ

in hoĩe qᷓ in alia re.ff. de le.i.

ſi domus.S.cũ alicui in fi.

D

32 O Vis aut leges.repellant᷑.i.reſtituãt ei.⁊ ſic hẽs hic i plus nalet vdi/
Aio qᷓ abſentia ) regulã. er de elec. ꝙ ſicut. ilẽ hes hic bic qð poſt ꝓ

babilẽ ↄdictiõem factũ eſt caſſa

t.nũquid eodẽ mõ eo ipſo ꝙ aliquid poſt ꝓba

bilẽ appellatiõem factũ eſt. caſſandum eſt ſtatim. qð vr. ut.ii.q.vi. quoniẽs ĩ ſi.
dico ꝙ non niſi ꝓbeĩ cã appellatiõis.ut ex de teſti.ex ꝑte ade.ex de reſti.ſpo.

audita.ii.q.i.in ᷣmis ſed nõ⸗
ne eſt Zriũ. ſ. e. ſi. ſeruus. ibi
enĩ ep̃s ſciẽs ↄdẽnat᷑ ĩ dupluʒ
ſed põt eẽ ꝙ ⁊ epᷣs condẽnat᷑
7 ſeruus rſtitnatur.
b Eneralil.⁊ oꝛiginarioſ

oꝛiginarij ſũt ꝗ ex aſcri

pticijs nati ſũt in ipo ſolo.ut.
QC.ð agri.⁊ cen.l.colonos.li.
xi.⁊ taleſ ſine gleba nõ pñt nẽ
di.nut.C.ð agri.quẽadmodũ
nec vr eẽ dria inter eos ⁊ ſuoſ
ut. C.e.ne diutius.aſcripticij
ſunt qui ꝑ.xxx. ãnos fuerunt
in ſolo.C. e.cũ ſatis io.Aſcri
pticij eni duobus mõis fiunt
aut pᷣſcriptiõe.ant duplici cõ⸗
feſſiõe ꝑ ſcripturã bis factam
ut. C. ð agri.⁊ cen.cũ ſimꝰ.b.
c nſtitutum.i.ne fauoꝛe ec
cleſie aliquid iniuſte ſtatuat᷑
qꝛ pᷣtextu pietatis nõ eſt faciẽ
da ipietas.ut.xiiii.q.v.foꝛte ⁊
i q.i.nõ eſt putanda.
d ¶ Jurgari. i. litigare.
e ¶ Ser nituti.i.clericatui.
f ¶ Trãſactione.⁊ nõne hẽ ſi⸗
monia ut quis ſe emat ut pꝛo
moueat᷑.iĩmo ni: ꝓmotꝰ mãeat
in oꝛdine.ut.s.e.ex antiquis
ſed dic ꝙ hic nõ trãſactio ſuꝑ
oꝛdine ſed ſuꝑ libertate uel ſu
per ipᷣo ſᷣuo ⁊ ſuꝑ ſᷣuitio põt fi
eri tranſactio.xxxvi.q.i.ð ra/
ptoꝛibus.nec ẽ magis ſimõia
ꝙᷓᷓ ſi quis emeret terrã ut ibi
edificaret ecchiã.ſʒ tñ ipᷣe ſᷣuꝰ
nõ põt trãſiger̃ cũ dno.ut.C.
de tranſac.iterpoſitas.
g ¶ Aliena.ſ. xii.q.ii.fraterni
tas.j.xiiii.q.vi.ſi res ꝑꝑ quã
b ¶Reddatr.poſtꝙ ſcit eccle
ſia ea eẽ alterius. Sʒ põe ꝙ pᷣ
latus ſciat rẽ nõ eẽ ecclie.nun
quid ſtati tenet᷑ reſtituere:vr
hic ꝙ ſic.⁊ ex̃ de ſimo.ꝑ tuas
in fi.⁊ ex ð poſtu.bone.qꝛ bo

nã fidẽ dʒ agnoſcer.ut.ff.mã.

quintus. dico ꝙ ſi diffidit de
iure ecclie denũciabit illi quẽ
credit dñm ut rẽ petat.nec ĩ
fac̃ fraudẽ.ut.ff.ð neg.ge.at ꝗ
nã.ꝭ.cũ me abnte.⁊ de hoc in
uenies.xxxiiii.q.ii.ſi virgo.
i ¶ Hoc tũc.iudeuſ.diſtingue
aut ſeruus indei eſt vᷣnaculus
.i.ex ꝓpria ãcilla natꝰ aut em

ptitius.ſi ẽ empticiꝰ.aut emit

eũ añqꝙᷓ fuit xpianus aut poſt
itẽ ſi emit eũ añ.aut cã ſᷣuiẽdi
aut cã mercimonij.vᷣnaculus
ſi vult fieri xpianus ſtati eri/
pit᷑ in libertatẽ nullo pᷣcio da/
to.ut. C. de epi. ⁊ cle.deo no/
bis. .. ult. ſicut eni emptꝰ ad j
niẽdũ ſine pᷣcio liberat᷑ ſi vult
fieri xpᷣianns.multo magis ꝗ
natus eſt ex ãcilla ꝓpꝛia ſine
pꝛecio lib erat᷑ ſi vult fieri xpi
anus. dicit enĩ greg. ꝓillo ſo⸗

lo dãdũ preciũ qui cq merci-

monij eſt emptus.ut.j.e.frat᷑
nitatẽ.ſi aũt ẽ emptus poſtqp
fuerit xpᷣianus.liber efficitur
nullo pꝛecio dato.qꝛ cõmerci
um xpiani penitus eſt ei inteꝛ
dictũ.ut.j.e.mãcipia.ſi ãt eẽt
emptus dũ eſſet paganꝰ. ſi cã

bratione ſuſceprum. Idem ru
phbino ⁊ aprili epiſcopis.
De eodem.

6 Vis aut leges principũ aut
patrum regulas aut admoni

tiones modernas dicat debere cõ
temni:niſi qui impunitum ſibi exi
ſtimat tranſire commiſſum: acto/
res ſiquidem filie noſtre illuſtris
magnifice femine maxime peti/
torii nobis inſinuatione cõqueſti
ſunt ſilueſtrum atqʒ candidum ori
ginarios ſuos contra conſtitutio/
nes que ſupradicte ſunt ⁊ contra/
dictione preeunte non legitime a
lucerino pontifice diacones ordi/
natos.ideo frares chariſſimi tan
te preuaricationis exceſſus noue/
ritis ſagacius inquirendos:a ſi cõ
ſtiterit querela ueritate fulciri: cõ
tinuo contradictiõe preeunte: qui
nõ legitime ſunt creati:a ſacriſ offi
ciis repellatur. ¶ Idem eiſdẽ.
Mec ad religioſe uite prepoſitum
nec ad clericatus officium ſerui ſi
ne dominoruͤm conſenſu admutan
tur.
G Eneralis querele etiam uitã
da preſumptio:quam prope
modum cauſantur uniuerſi paſſim
ſeruos ⁊ originarios dominoruʒ
iura poſſeſſionemqʒ ſugientes ſub
religioſe conuerſationis obtentu
uel ad mõaſteria ſeſe conferre uel
ad eccleſiaſticum famulatum con/
niuentibus quoqʒ preſulibus in/
differenter admitti: que modis oĩ
bus eſt admonenda ne pernicies

per chriſtiani nominis inſtitutuʒ

qut alica iura peruadi aut publica
uideatur diſciplina ſubuerti preci
pue cum nec ipſam miniſterii cleri
calis hac obligatione fuſcari digni
tateʒ conueniat:cogaturqʒ pro ſta
tu militantium ſibi conditioneqʒ
iurgariP aut uideri quod abſit ob/
noxia quibus ſollicita competen/
ter interdictione prohibitis: quiſ
quis epiſcopuſuel preſbyrer ⁊ dia
conus uel eorum qui monaſteriis
preeſſe noſcuntur: huiuſmodi per
ſonas apud ſe tenentes non reſti/
tuendas patroniſ aut deinceps uel
eccleſie ſeruituti uel religioſis cõ
gregationibus putauerint applicã
das: niſi uoluntate forſitan domi/
norum ſuorum ſubſcriptionis te/
ſtimonio primitus abſolutas uel
legitima tranſactione cõceſſas pe
riculum ſe proprii honoris non ã
bigant: communioniſqʒ ſubitu/
ros:ſi ſuper bac re cuiuſquamue/
rax nos querela pulſauerit. Ma⸗
gnis quippe ſtudiis ſecundum be
atum petruʒz apoſtolum precauen
dum eſt:ne fides ⁊ diſciplina domi

buitij eſt emptus ⁊ vult fieri xpᷣianus liber efficitur ſine pꝛecio.ut.j.
e.fraternitatẽ.ſi aũt cã mercimonij eſt emptus ſi eũ uenalẽ nõ expo
nit. ſ. trres menſes poſtea ſine oĩ pcio liberat.qꝛ r ſumit᷑ ꝙ ad bᷣuiẽdũ
eũ emerit.ut.e.c.fraternitatẽ.Si aũt.ſ.tres mẽſes eũ exponit nena/
lẽ ⁊ foꝛte eũ uendere nõ põt.ſi vult fieri x-pianꝰ liberat᷑ relicto pꝛecio

ni blaſphemetur. Idem nibil pe⸗/
rire credimus eccleſiaſticis utilita
tibus:ſi que ſunt aliena reddãturꝰ
Hoc iunc obſeruandum eſt cũ
dominus a ſeruus eiuſdem profeſ
ſionis inueniuntur. cererum ſi iu/
deus mancipium chriſtianuʒ eme
rit iudicis uel epiſcopi auctoritate
etiam eo inuito ad libertatem de/
bet exduci. ¶ Unde gregorius li
bertano epiſcopo.

Ag libertatem perducantur man

cipia chriſtiana a iudeis compa/
rata.
D Ancipia chriſtiana quẽcũqʒ
iudeum comparaſſe patuerit
ad libertatem iuxta legum prece/⸗
pta ſine omni ambiguitate perdu/
citeꝰ:ne quod abſitreligio chriſti
ana iudeis ſubiecta polluatur.
¶ Item excõcilio toletano quar
t0.
OGfficia publica iudeis nõ ſunt cõ
mittenda.
1 Alla officia publica iudeis
iniungantur: per que eis oc
caſio tribuatur penam chriſtianis

inferre. Si uero chriſtiani ab eis

in iudaiſmo ritu ſunt maculati uel
etiam circunciſi: non reddito pre
cio ad libertatem ⁊ religionem re
deant chriſtianam. C Oe his aũt
qui in infidelitate empti ad gratiã
baptiſmi uenire deſiderant. quid
fieri debeat gregoriuſ papa ſcribit
fortunato neapolitano eõ.
In libertatem uendicentur ſerui
n ab infidelitate ad fidem acce/
dunt.
NRarernitatẽ ueſtram primo
oportet eſſe ſollicitaʒ:ſi de iu
deorum ſeruitio non ſolum iude/
us ſed etiam quiquam paganorũ
fieri uoluerit chriſtianus:poſtquã
uoluntas eius fuerit patefacta: ne
hunc ſub quoliber ingenio uel ar/
gumenio cuipiam iudeorum uenũ
dãdi facultas ſit:ſed is qui ad chri
ſtianam conuerti fidem deſiderat:
defenſione ueſtra in libertate mo
dis omnibus uendicetur. hi uero
quos huiuſcemodi oportet ſeruoſ
amittere:ne forſitan utilitates ſu/
as irrationabiliter exiſtiment im/
pediri ſollicita uos hoc conuenit
conſideratione ſeruare: utſi paga
nos quos mercimonii cauſa de ex
traneis finibus emerint: infra treſ
menſes duʒ emptor cui uenditi ſu
erint non inuenitur: ſugere ad ec
cleſiam forte conigit: a uelle ſe di
xerint fieri chriſtianoſ:uel extra ec
cleſiam hanc talem uoluntatẽ pro
diderint precium eoruʒ ibi a chri
ſtiano emptore percipiant.ſi autẽ
poſt prefinitos tres mẽſes quiſ/

Tr
4

xii.ſolidoꝝ.ex ð iu/
de.c.i.idẽ ꝑ oĩa ĩ ſer
nis paganoꝝ.lʒ.h.
dicat ꝙ ſi vᷣnaculus
pagani fiat xpᷣianuſ
tenet᷑ ſuire dno ſuo
hm illud apli.quicũ
qʒ ſui ſunt ſub iugo
infideliũ dnos ſuoſ
oĩ honoꝛe dignoſ aꝛ
bitrẽt ⁊ alibi.ſerui
ſubditi eſtote dñis
⁊c.⁊ hm hoc põt pa
ganus eẽ dñs xpᷣia
ni ſed nõ fieri.

le ãcipia xpia/

na. ante em/⸗
ptionem.
l¶Ad libertatẽ. j. x
vii.q.tiii.iudas qui
Ʒ ſed hic de eoagit
quẽ ↄſtat eẽ xpᷣianũ
ibi de eo qui mentũ
ſe xpᷣianum ut eua/
dat iugũ ſeruitutis.
m Perdnucite.i.ꝑ
ductoſ ondite.quia
ſtatim liber eſt ex ð
iudeis.c.ii.tamẽ co
loni pñt eẽ iudeoꝛũ
ut ibi dr. ſʒ nũquid
xpᷣianus põt emere

iudeũ macipiũ?ſic.

tamẽ ut cũ illo non
moꝛet᷑.ut.xxviii.q.i
ſepe.⁊.c.nullus.io.
n AUVlla officia.
xxii.q.iiii.con
ſtituit.
o ¶¶ Occaſio.ar. ꝙ
ne mo cogit᷑ ſibi eli⸗
gere exoſum.ut. lxi
ii.di.c.ult.io.arg.lii
li.di. c. i.

p ¶Mõ reddito.ſᷣm

legẽ decapitat᷑.C.
ne indeus xpᷣianuʒ
mã.l.vnica.

q ¶Raternitatem

fuerint.i. ðbẽt
uendi.⁊ tũc cũ em-
ptoꝛ nõ inuenit.nõ
ꝑdit ſᷣui pᷣciũ.ar.x
vi.q.iii.placuit.uel
foꝛte uenditi fuerãt
ſed emptoꝛ abſenta
nit ſe aliqua de cã.

r ¶ Percipiãt.datis
xii.ſolidis ꝓ melio

ri mãcipio.ut ẽ de
iudeis.c.i.ſed quid
ſi nemo ipſũ vult re
dimere:querat pꝛe/
cium oſtiatĩi.ut.ff. ð

mann.l. iii.aut ſer⸗

niat. v. annis. C. de

captiuis.l.ul.⁊.xxx

vi.q.i.de raptoꝛibꝰ
Percipiat. ſic ꝗ
iquis cogit᷑ vẽder
rem ſuam. ut.xiiii.
q.vi.comperimus.

*

—.—.—

——

— — ———

—
—

— — — — — ʒ—M

———

—
— — — — — — —

= :( —

ſunſ
0
lbene,
ſonn⸗
edn
doice
hh.
fnain
ttpn
edſoo
Dlicrei
ſbing
fosſtaf
ignofe
b,ſeni
Ne diis
epetpe
rne
ei.
Ghteenn⸗

emnleir
dg
deentgt
Eexponi
nineni
nunt enn
uſutis.
eſel9
lte guin
eſterd
mnico
deon
nüzic
Rtener
cipiiſe.
iilo non
rrügi
lus i.
joffen
gilicon

ſo. ar g
fſbielt
mnnt
orgli

toßn
i. C.
Piannz

nitgten
t.i. dde
ccüen
jenit.
ciü.ar.
nte
ſifperit
abſen
ded.

a C Emerit. i. emet

ſic qñqʒ ponit futu
rũ ꝓ preterito.ut.l
xiii.di.noſſe.ibi po
nitur foꝛte puẽtũ/
pueniſſe.ſic.ff.ð v.
ſi.vbũ erit ⁊.ff.ð le.
iii.etiã.⁊.S.di.l.põ/
deret. ⸗
b ¶ Dicit᷑.i.pᷣſumi
⁊ hecẽ pᷣſũptõ iuriſ
⁊ dicũt quidaʒ ꝙ õ
hãc pᷣſũptiõem non
admittit᷑ ꝓbatio.cũ
hic ñ tatũ pꝛeſumat
ſed etiã ſtatuat ius
ut e de regu.vidua
e de ap.per tuas.⁊=
iſtud ↄcedo ꝙ ubi⸗
cũqʒ ñ tãtũ pſumit
ius ſed etiã aliquid
certi ſtatuit.ꝙ n ad
mittat᷑ ꝓbatio in /
riũ.licet.h. riũ di/
cat ut.xxvii.q.i.nec
aliqua.⁊.xxxv.q.iii
eroꝛdinaria.j.xvii.
q.iiii.in uenditioni
bus.io. ego credo
ꝙ ſempꝑadmittit ꝓ
batio i Zriũ niſi ius
ſtatuat ꝙ nõ admit
tat᷑.de hoc habes.l.
di. ferrum. b.

OHO Iſeruus ab/
. ſente. vr eniʒ

eps tũc cũ eo diſpẽ⸗
ſaſſe. ſi.xxviii.di.di
aconi.⁊ eſt ar.ad H̊
ꝙ eps diſpẽſat ipſo
facto circa notuʒ nt
dixi.l. di. qui in ali⸗/

uo.
d Officio.ð diſpẽ

ſatiõe fauoꝛe liber/
tatis.deberet enĩ ð/
poni.qꝛ furtũ cõmi⸗
ſit coꝛpis ſui.ut. C
de ſer. fu. l.i. ſed gꝗd
ſi iſti nõ hñt vñ ſol⸗
nãt. tẽ dico iſtũ red
dẽdũ dño nt.õ.e.ex
antiquis.ar.ff.ð eo

ane factũ ẽ.l.ulti.
e

RKecõpenſet.i. ſi
hʒ ꝓpriũ alioquin
nõ.qꝛ delictũ pſone
⁊c.ut.xvi.q.vi. ſi e/
piſcopũ.ex de ap.re
rehenſibiliss.
Supplicauerint
⁊? ſic patʒ ꝙ nõ ſem
per deponit᷑ oꝛdina
tus qui occultat cri/
mẽ ſuũ.qð eſtõ.h.
ut dixi. l.di. ex peni
tentibus. itẽ pʒ h ꝙ
eps tenet᷑ ꝓuidere
oꝛdinato cum alter

eũ examinat.ut.S.x

xiiii.diſ.quando.

9 Jſeruus.ſci/

. ente.ar.de ta
citurnitate.ex ð his
que fi. a pllat. c.ii.⁊
dixi.xxvii.di.diaco
nus.⁊.xxviii. diſti.
iaconi.

h VUnius. ſʒ qliter

hoc ſtare põt in pꝛe/
ſoytero uel diacono
na eps dʒ buare in
terſticia tpoꝝ.q̃ ſũt

LIII

quam buiuſcemodi ſeruorum iu/

deorum uelle ſuum dixerit? fieri
uoluerit chriſtianus: nec aliquis
eum poſtmodum emerit:nec do/
minus qualibet occaſionis ſpecie
hunc audeat uenundare: ſed ad li
bertatis proculdubio premia per
ducatur:quia hunc nonad uendẽ
dum ſed ad ſibi ſeruiendum dici/
turꝰcomparaſſe. ¶ Idem ianua/
rio carolitano epiſcopo.

Palea

ale
832 quilibetiudeorum ſeruꝰ ad

uenerabiliora loca fidei cauſa
confugerit: nullatenus eum patia
mini preiudicium ſuſtinere. Sed
ſiue olim chriſtianus ſiue nunc fſue
rit baptiʒatus ſiue ullo chriſtiano
rum pauperuʒ damno religioſo ec
cleſiaſtice pietaris patrocinio mo
dis omnibus defendatur. ¶ Itez
ex concilio toletano.

Palea.

S T ſi iudeorũum ſerui in eccle/

ſis conuerſi ad chriſti gratiã
conuolauerint libertati donentur.
¶Ntem a XRi maticenſi. xvi.
alea.

Reſenti concilio deo auctore

ſancimus:ut nullum chbriſtia/
num mancipium iudeo deinceps
ſeruiat. Sed datiſpro quolibet bo
no mancipio.xii.ſolidis ipſuʒ mã
cipium quicunqʒ chriſtianoruʒ ad
ingenuitatem ſeu ad ſeruitiũ licen
tiam habeat redimendi. ⁊ ſi chri/
ſtianus fieri deſiderat:a nõ permit
titur:ſimiliter faciat. quia nephas
eſt ut quem chriſtus dominus ſan
guinis ſui effuſione redemit:blaſ/
phemum chriſtiane religionis uin

culis tenere. quod ſi acquieſcere
ſtatuns noſtris quicunqʒ iudeus
noluerit:quamdiu ad pecuniaʒ cõ

ſtitutã uenire diſtulerit: licear mã
cipium ipſum cum chriſtianis ubi
cunqʒ uoluerit habitare. JItem
ex concilio aurelianenſi.
De eodem.
Iſeruus abſente domino aut
neſciente:epiſcopo ramen ſciẽ
te quod ſeruꝰ ſit:aut preſbyter aut
digconus ordinatus fuerit: ipſo in
clericatus officio permanente epi
ſcopus eum domino ſuo cum du/
plici ſatiſfactione recompenſet.
Si uero epiſcopus eum ſeruuʒ ne
ſcierit qui teſtimonium perhibent
aut ſupplicauerit eum ordinari: ſi
mili redhibitiõe teneantur obno/
xii ¶ Item leo omnibus epiſco/
pis conſtitutio noua.
De eodem.
Aſeruũs ſcienteꝰa non contra
dicente domino ſuo in clero
fuerit ordinatus: ex hoc ipſoliber
ingenuus erit. Sed ſi ignorante
domino. licet ei intra ſpacium uni
us ãni ſeruile fortunaʒ probare:
feruum ſuum accipere.uerũ etiã
ſi legitimo probatus experimen/
to monachus efficiatur: euadit iu

gum ſeruitutis. debent eniʒ per tri
ennium antequam monachi effici
antur:in monaſterio permanere.
poſtea uero ſi monachi effecti fue
rint:liberi efficiũtur.epiſcopalisꝰ
enim ordo liberat a fortuna ſerui/

liuel aſcripticia: ſed nona curiali

ſiue officiali. nam ⁊ poſt ordinatio
nem durat.ſed etiam ius patrie po
teſtatis ſoluit epiſcopalis dignitaſ
aſcripticios uero in ipſis poſſeſſio
nibus clericos enam preter uolun

tatem dominorum fieri cõmittimꝰ

ita tamen ut clerici facti impoſitaʒ
ſibi agriculturam adimpleantx.
¶ Ireʒ leo papa omnibus epiſco
piſcopis.
MDmittuntur paſſim ad ſacruʒ
ordinem quibus nulla natali/
um nulla morum dignitas ſuffra/
gatur.⁊ qui a dominis ſuis conſe/
qui libertatem minime potuerunt
ad faſtigium ſacerdotii tanquã ſer
uilis uilitas hunc honorem capi⸗
at prouehũt᷑. ab his itaqʒ fratres
chariſſimi omnes ueſtre prouicie
abſtineant ſacerdotes:⁊ non tan/
tum ab his ſed etiam ab aliis ori/
ginariisꝰuel qui alicui conditioni
obligati ſunt uolumus temperari
niſi ſorte eorum petino aut uolun
tas acceſſerit:qui aliquid ſibi ĩ eoſ
uendicant poteſtatis ¶ De ſer⸗
uis monaſterii queritur an eccleſi
aſticis officiiſ poſſint aggregari an
non. ſed famuli eccleſiarũ nõ ſunt
ordinandi: ſicut ſupradictum eſt:
niſi a propriis epiſcopis liberta/
tem conſequãtur. Porro ſeruus
monaſterii libertatem cõſequi nõ
ualet.non ergo ad clericatum ſibi
accedere licet. quod autem liber
fieri non poſſit:probatur auctori/
rate.viii.ſynodi in qua ſic ſtatutuʒ
legitur.
Sonaſterii ſeruuz abbati uel mo
nacho non licet liberum facere.
Bbati uel mõacho monaſte
rii ſeruum non licebit facere li
berum.qui enim nibil propriuʒ
habet libertrateʒ rei aliene dare nõ

poteſt. Maã ⁊ ſicut ſeculi leges ſan

xerunt: non poreſt poſſeſſio aliena
riniſi a proprio domino. Hac
auũtem auctoritate prohibẽtur ſer
ui adipiſci libertatem recedẽ di ab
obſequio monaſteru:ſed non pro
hibentur nanciſci libertatem pro/
mouẽdi ad ſacros ordines. poteſt
enim in ſacris ordinibus conſtitu
tus mõaſterii obſequio perpetuo
deſeruire: ac ſi ſeruus monaſterii
7 libertatem adipiſci a ſacris offi
ciis aſſociari ualet.unde in alio.c.
prefate conſtimutiõis hec cauſa red
ditur. iniuſtum enim eſt ut mona
chis rurale opus facientibus ſer/
ui eorum ocio torpeantac deliciis
affluant. ¶ Quogd autem ſerui ec
cleſiaruʒ:quo noĩe etiam monaſte
rii ſeruos ſignificari intelligimus
ad ſacre religionis propoſitum de

5 2

j. lxxvii.di.in ſingulis.ſed ſi
obſᷣuauit.cõſtat ꝙ plus ſtetit
qꝙ; ꝑ annũ.dicũt quidã ꝙ iſte
fuit oꝛdinatus ſine exaiatiõe
⁊ ñ obſᷣuatiſ intſticijſ.nel dic
ꝙ erat grãdeuus.vn uſqʒ ad
annũ potuit ꝓmoueri in dia/
conẽ.nt.lxxvii.di.monachus
nel dic ꝙ anus iſte incipiat nᷣ
a tꝑe or̃dinatiõis ſed a tꝑe ſci
entie.ar.xvii.q.ii.ſiquis inco
gnitus.
i Seruilẽ. plus.n.ualʒ oꝛdo
ꝙ ſcia ⁊ militia.ut.ff.de liber.
cau.qui de libertate in fi.
lꝛSuũ.cũ diſtinctione.s.e.
ex antiquis.
lPer triẽniũ.ad monacha/
tũ dat trienniũ ad clericatuʒ
annus.qꝛ clerici ſunt in publi
co ⁊ monachi latent.
mEEpalis.⁊ etiã ſacerdota/
lis.ut.S.e.ex antiquis.
n. Sed nõ a curiali. quidaʒ
dicũt iſta vᷣba nõ eẽ in ipſa le⸗
ge ⁊ ueꝝ eſt ꝙ ĩ illa nõ ponũ⸗
tur ſed alibi.ut in auc.ð ſanc.
epiſ.ð.ſʒh quidẽ.col.ix.ſed ſʒ
hec iura canõica hoc nõ tenet
qꝛ cũ oꝛdo liberet a ſᷣuili foꝛ/
tuna.multo foꝛtius a curiali.
que aũt dignitas liberat a po
teſtate pr̃ia.hẽs in auc.ↄſtitu
tio que de digni.col.vi.⁊.C.
de decu.l.ul.⁊ in auc.ut oꝛdi⸗
narie prefec.col.v.
oU Admpleãt. H nõ tʒ. ut. 5.
e.quicunqʒ.
pSmittũt᷑. oꝛiginarijs.
ilales.n. liberi ſũt.ut.
de agri.ne diutius.⁊ ex de iu
deis.c.ii.io.
PBbati. libeꝝ.qꝛ ſi mãu
mittit᷑ ſuus ecclie duo
dabũt᷑ loco illius.ut.xii.q. ii.
epᷣs.ſed abbas nihil hʒ ꝓpꝛij
