ſologus ab herencis ↄſcriptus:ſʒ
beati ambroſii noĩe preſignatus a
Hocrytbe biſtori euſebii pãphi/
i apocrypha.opuſcula tarruliani:
ſiue africani apocrypha. opuſcula
iouiniani⁊ galli apocrypha.opuſ
cula montani ⁊ pricille et maximil
le apocrypha. oĩa opuſcula ſauſti

Poſtoloꝝ
Eitc intitu
lot. xvi. di.
in qua ꝓ/
tꝙ; canones apo
ſtoloꝝ ſunt recipiẽ

quo tẽpoꝛe ⁊ quo re
ſidẽte in papain uel
imperio quodlibet
conciliũ eſt celebꝛa
tũ.Et nõ ꝙ gratia/⸗
nus ponit quandaʒ
Zrietatẽ de canoni⸗
bus apoſtoloꝝ ⁊ ea
nõ ſoluit. ꝓbat eniʒ
auẽte iſidori ꝙ cão
nes apoſtoloꝝ non
ſunt recipiẽdi.quia
ſunt apocryphi. po
ſtea pꝛobat aucte ʒe
pherini ⁊ leonis ꝙ
ſũt recipiẽdi ⁊ non
ſt apochriphi. So.
bꝛeuis eſt qꝛ illi ca/
nones ſũt recipien
di qui a veris apo/
ſtolis ſunt editi.ſed
illi nõ qui a pſeudo
aplis ſunt. editi.s.
ꝓx.di.ß.iteʒ geſta.
bd¶ Anones. ſic
conſtrue.q;/⸗
nis in eis canonibꝰ
qui canones dicun
tur apoſtolorum.
3 Utilia. ar. ꝙ vti
le viciatur per ĩiuti⸗
le. vt nõ. S. diſtin.
ix. ſi ad ſcripturas.
d CAtqʒ inter apo-
cripha.i.ſine certo
auctoꝛe: vt ſapiẽtia
ſalomonis. liber ie
ſu filij ſirach qui dꝛ
eccleſiaſticus.⁊ li/

ber iudicũ ⁊ thobie
Bi. .

Xv.
⁊ liber machabeoꝝ

hi apocryphi dicun

tur:⁊ tñ legunt᷑ ſec

e Lemẽtis.i.
qui ſub noie
clementis ↄpoſitus
E ab hereticiſ.
f ¶Itinerariũ. qui
actus petri cõtinet
quos per oꝛbem iti
nerando peregit.
g Exceptis. Im⸗
pꝛopꝛia videt᷑ hec
exceptio.qꝛ aut ex/

di. poſtea oſtendit:

manichei apocrypha. opuſcula al
terius clementis alexandrini apo
chripha.opuſcula caſſiani pſbyte
ri galliarũ apochripha. opuſcula
pictauien.uictoris apocripha.o/⸗
puſcula fauſtini regien. galliarum
apocrypha. opuſcula frumentici
apocrypha.epiſtola ieſu ad abaga
ruʒ apocrypha.paſſio georgij apo
crypha.paſſio quirici ⁊ iulite apo
crypha.ſcripta que appellant᷑ ſalo
monis ↄtradictio apocrypha phi
lateria oĩa que nõ ab angelout illi
configunt:ſed magis a demone cõ

ſcripta ſũt apocrypha. Mec ⁊ his

ſimilia que ſymõ magus nicolaus
teruidus martion baſilides ebion
paulus etiaʒ ſamotaſenus ?⁊ bono

ſius qui ſimili errore defecerunt.

mõtanus quoq; cũ ſuis obſceniſſi
mis ſequacibus: polinaris valen
tinus ſiue manicheus fauſt? ſabel
lius arrius macedonius eunomiꝰ
uouacius ſebacius calixtus dona
lius ⁊ euſtachius iubianus pelagi⸗
iulianus ⁊ latien. celeſtinus ⁊ ma/
ximianus priſillanus ab biſpania
lapedius dioſcorus euticius pen⸗
alius petruſ:ex quibus unus ale
xãdriã alius antiochiã maculauit:
achatius ↄſtantinopolitanus cum
ↄſortibus ſuis:necnon ⁊ oẽs here
ſes quas ipſi eorũqʒ diſcipuli ſiue
ſciſmatici docuerũr uel ↄſcripſerũt
quorũ nomia minime retinemus
non ſolũ repudiata uerũ etiam ab
omni ro.ec.eliminata atqʒ cũ ſuiſ
auctoribus auctorũqʒ ſequacibuſ
ſub anathematis indiſſolubili uin-
culo incrernum confitemur eẽ dã⸗
nata.

Poſtoloruʒ canones qui

Yper clementem pontificem

romanũ ſicut quidam aſſe/
runtdicuntur eſſe tranſlati:ſũt qui
quaginta:hos non recipiẽdos ſed
inter apochrypha deputatos. Iſi
dorus ſcribit dicens.

Apoſtoloruʒ canones apoſtolic⸗
reiiciunmr auctoritate.
Anonesꝰ qui dicutur apoſto⸗
lorũ ſeu quia eoſdẽ nec ſedes apo
ſtolica recepit:nec ſancti patres il
lis aſſenſum prebuerũt ꝓeo quod
ab hereticis ſub nomine apoſtolo
rum compoſiti dignoſcuntur:quã
uis in eis utilia inueniantur:tamẽ
ab auctoritate canonica atqʒ apo/
ſtolica eorum geſta conſtat eſſe re
mota atqʒ iter apocrypha deputa⸗
ta. Jepherinus autẽ econtraſcriꝰ.
bit epiſcopis per ſiciliam conſtitu
tis. Apoſtolorum canones

B ſuntrecipienii.
Exagita ſniaſapoſtoli preſcri

pſerunt cuʒ alijs quaplurimis epi
ſcopis quas ſeruandas eſſe cẽſue
runt. ¶ Item leo pa. ix. cõtra epi
ſtolã nicete abbatis.
Excepuis.l.capitulis canões apo

ſtolorum inter apocrypha depu/

C tantur.
Leumentis librũ.i.petri apo
ſtoli itinerariũ apoſtolorũ cano
nes numerant patres inter apocry
pha exceptis capitulis.l.que de
creuer̃t orthodoxe fidei adiũgẽda
¶ Ntem. vi. ſinodus ca. ſecũdo.
P QLacuit huic ſcẽ ſinodo ut am
modo ↄfirmata ⁊ rata ſint ca
nonum apoſtolorum. lxxxv. capi
tula. ¶ Epiſtola iſidori in capite
canonuʒy. Iſidorus ſeruus chri
ſti lectori ſuo conſeruo ¶ Pro
pter eorum auctoritatẽ ceteris cõ
cilis preponimus canones qui di
cuntur eſſe apoſtolorum: lʒ a qui
buſdam apocryphi dicant᷑ quoniã
plures eos recipiuat: a ſancti pa
tres eorũ ſentẽtias ſinodali aucto
ritate roborauerũt ⁊ ĩter canõicas
poſuerunt conſtitutiones: C Itẽ
primus ordo ut predictũ eſt de ce
lebrando concilio inſertus habet᷑
poſtmodũ canones apoſtolorum
atqʒ apoſtolicorũ.i.a ſãcto clemẽ
te uſqʒ ad ſanctũ ſilueſtrum decre
torũ atqʒ cõciliorũ diuerſorũ bre
uiariũ eſt interpolatũ ſequens or
dinem ſuũ.¶ Iteʒz cũ hadrianus

papa ſextã ſinodũ ſuſcipiat cum oĩ

bus canonibus ſuis:cum etiam ſã

cta:viii.uniuerſalia concilia pfeſ/

ſione romani ponnificis ſint robo
rata:in ſexta autem ſinodo ſiue in
ſeptimo concilio apoſtolorum ca
nones ſunt recepti ⁊ approbati:
patet quod nõ ſũt inter apocrypha
deputãdi. ¶ Unde ſcribit hadria
nus papa tharaſio patriarche.
Sexta ſinodus aucioritate badri
ani corroboratur
Extaʒ ſinodum ſanctam cũ oĩ
bus canonibus ſuis recipio.
Sed dubitatur de ea an canõeſ cõ
ſcripſerit quod ex quarta actiõe.ſ.
ſexte ſinodifacile abſoluit.¶ Itẽ
eniʒ epiſcopus perrus epiſcopo ni
chomedie.
Dexta ſinodus canones ↄſcrioſit.
Abeo libruʒ continenteʒ ca
nones ſancte ſinodi ſexte pa
triarcha dixit. Quidaʒ ſcandaliʒã
tur per ignorantiam pro canonibꝰ
iſtis dicẽtes:nũquid ſexta ſinoduſ
canones fecit.ſi auteʒ ergo quoni
am ſinodus ſancta ſexta ſub conſtã

tino cõgregata eſt contra eos qui

dicebant unam operatiõem ⁊ unaʒ
uolũtatem eſſe in chriſto:in quaſã
cti patres illos urpote dereticos
anathematiʒzauerũt:a orthodoxã
fidẽ explanauerunt. Solutaẽ hec

ſinodus conſtãnini xiiii.ãno.poſt
gnarwor qut quinqʒ annos iidem

ancti patres congregati ſunt ſub

iuſtimano filio conſtãtinia predi
ctos canones promulgauerũt: de
quibus nullus dubitet. qui enim
ſub conſtãtino imperatore in ſino
do fuerunt iidem ipſi epiſcopi ſub

12

cipitur a veris canonibꝰ aut
a falſis.nõ de falſis qꝛ nullus
ex illis obſeruatur.itẽ non de
veris qꝛ nullus illoꝝ eſt apo⸗/
cryphus.yxel dic ꝙ hoc nomẽ
canones ſumit᷑ large tã ꝓ ve/⸗
ris q; ꝓ falſis canonibus.vt
ponitur.iĩfra.xxij.di. S. verũ.
hb acuit ex his tribus
c.ſurgit ꝛietas quam
gratianus nõ ſoluit nec ponit
ſexta ſinodus dicit.lxxxv. ca
pitula canonũ apoſtolicoꝛum
eẽ ſeruãda.ʒepherinus.lx. ⁊
leo.l.quidaʒ ita ſoluunt ꝙ ſe/
xta ſynoduſ fuit ante ʒepheri
num ⁊ ante leonem ? obſer
uabantur. lxxxv. canones.
ꝓut dicit ſexta ſynodus: ſed
poſtea in diſſuetudinem abie
rũt.xxv.⁊ remãſerũt.lx.vt di
cit ʒepherinus.ꝓcedẽte vero
tpe.x.ex illis perierũt.⁊ ſic re
mã ſerũt tãtũ.l.vt dicit leo.ſʒ
hec ſolutio ſtare nõ põt. nã ʒe
pherinus pceſſit.vj.ſynoduʒ
nã. vj.ſynodus fuit celebꝛata
tpe agathonis.vt infra.e.di.
c.ſexta que lõgo tꝑe fuit poſt
ʒzepherinũ vt ex cronicis ap/
pet.õmiſſis alijs ſolutiõibus
dic ꝙ n õdicũt ſibi:qꝛ dicebat
ſynodus.lxxxv.fuiſſe capitu
la. ʒepherinus non dicit ð ca
pitulis ſʒ de ſnijs.⁊ põt eẽ ꝙ i
vno capitulo ſint ſnie plures.

i ¶ Iſidoꝛuſ.pponimus ar.qꝙ

illi qui ſũt maioꝛis auctoꝛita/
tis debẽt hẽre pꝛioꝛẽ voceʒ in
electione.vt.xix.diſt.in canõi
cis.vñ lʒ ãquiritana ſinodus
fuerit pꝛioꝛ nicena tñ ꝑꝑ ma/
ioꝛẽ auẽteʒ nicena pᷣponit᷑.vt
infra.e.di.c.ſexta.ibi pꝛima
ſqnotatio.⁊c.ar.ex de reſcrip.
ab cõicato.
K Q◻C Extã.ſexte ſinodi. fal⸗
ſaẽ lr̃a:⁊ dʒ ibi eẽ ſeptĩe
ſinodi: qᷓlit. n. dubitaret ſexta
ſinodꝰð eo qð ipᷣa fecẽat.⁊c.
HAbeo. voluntatẽ. Qui⸗
dã dicebãt tãtũ vnã fuiſ
ſe volũtatẽ in xpᷣo ſʒ dicẽdũ ẽ
ꝙ due fuerũt volũtates in eo
ꝙ homo fuit:vna ſenſualita/
tis ſᷣm quã ipſe dixit:pr ſi fie/
ri põt trãſeat ⁊c.alia rõnis ſʒ
quã ipſe dixit:verũtamẽ nõ ſi
cut ego.ſed ſicut tn vis.

m ¶Lõſtantini.nõ illius ma⸗

gni ↄſtantini qui fuit tꝑe ſilue
ſtri. ſub eo eniʒ fuit nicenũ cõ
cilinʒ tꝑe ſilueſtri.

n CCoſtantini. ð inſti. de do⸗

b 4

—

ua. 5. eſt ⁊ aliud inſti.qui nõ ẽ
per fa.teſt.ſecus vbi iuſtinia/
vocat patrem ſuum iuſtinum
qʒ loquitur hic de alio iuſtini
ano ſub quo ſexta ſynodꝰ ce/

lebꝛata fuit tpe agathõis pa/

pe ut. ſ.e. ſexra. ſub iuſtinião
aũt cuius leges leguntur ce/

lebꝛata eſt quinta ſynoduſ:ut

ſ. e.c. ſexta.
Sub inuſtiniauo. Sed cer
te nec ſic ceſſat contrarietas
quia tã leo q; ſynodus loqui
tur de capitu.diſtigue tempo
ra⁊ ↄcoꝛdabit ſcriptura.ij.q.
i. multi.

b Eadem. Hota ꝙ eadem

dicitur ſynodus:qꝛ iidẽ pꝛes
ibi conuenerũt:ſimile.vij.q.
i.deniqʒ.⁊.ff.de iudi.pꝛopo/
nebatur. Et eſt hic ar. ꝙ ea/

dem ſit cauſa appellatiois cũ
cauſa pꝛincipali.ij.q.vj.ſi qꝗs

in quacundʒ.
B Ancta.viij. Hec conci
lia dicuntur octo: quia
octies ſüũt celebꝛata ut hic:di/

cuntur ⁊ quatuoꝛ qꝛ in quam
oꝛ lociſ celebꝛata ut.S.di.ꝓx.

ſicut.
4d G Exta.maioꝛc. Ar.q; ñ
aqui pꝛioꝛ ẽ tempoꝛe po/
tioꝛ eſt iure ſed melioꝛ pꝛefe/

rendus eſt. quia non gradus
elegantioꝛ ſed vite melioꝛis

actio compꝛobat᷑ ut.xxiij.q.
multi in fi.in auc. de mona⸗/
chis.ꝭ.oꝛdinatione.honeſtio

ribus.n. honoꝛes debent᷑ ar.

ſ. lxxv. di.c.i.in fi.⁊.ff.de mu
ne.⁊ ho.honoꝛes.ar.contra

C. de offi. magi. officioꝛum.

nemo agentium.⁊.lxj.di. mi
ramur.⁊ ar.cõtra.lx.di.c.pe/
nult. 2 ylt.

iiij. ſicut ⁊.xl.di.nõ loca.⁊.c.

iuſtinigno iſtis canonibus ſcripſe
runt¶ Oportebat eni ut ſynoduſ
uniuerſalis canones eccleſiaſticoſ
ꝓmulgaret. ¶ ¶ Aem ſancia ſyno/
dus uniuerſalis ſexta poſt promul
gatam ab eo diffinitiõem ↄtra mo
noſcelitas conſtantino imperato/
re qui eam cõgregauerat non mul

to poſt defuncto iuſtiniano filio eiꝰ

regnante pro eo eadẽ ſancia ſyno
dus diuinitus inſpirata iterum cõ
ſtantinopoli. iuii.ant.v.anno con
gregata eſt:⁊ canoneſnumero.cc.
ui. ad correctiõem eccleſie pmulga
uit. Ex his ergo colligit᷑ quod
ſexta ſynodus bis congregata eſt
primo ſub conſtantino imperato/
re a nullos canones cõſtituit.ſecũ
do ſub iuſtiniqno filio eius? prefa
tos canones promulgauit. ¶ Un
de ſancti patres in eadem ſynodo
congregati dixerunt.
Konſtitunones ſynodi ſexte.
AVoniã ſancte uniuerſales ſy
nogdi. v.ſub iuſtiniano augu
ſto. vi.ſub cõſtantino patre ſuo au
guſto de myſterio ſidei pleniſſime
diſputãres canones nõ fecerunt:ſi
cut cetere quamor uniuerſales ſy/
nodi: ꝓpterea nos conueniẽtes in
hanc imperialẽ urbem ſacroſ cano

nes ↄſcripſimus. ¶ Item placuit

huic ſancte ſynodout ãmodo con
firmata⸗ rata ſint canonũ apoſtolo

rum. lxxxv. capitula. ¶ Item con

firmamuſa ceteros ſanctorũ cano
nes a ſynodus: primã nicenã ⁊ an

chiritanam: neoceſariẽſez: gãgrẽ

ſem:anthiocenã laodicẽ.ↄſtãrino
politanã:epheſinã prima:chalce/
donenſeʒ:ſardicẽſem: carthaginẽ
ſem:a opuſcula theophili alexan/
drini epiſcopi ⁊ gregorii trimegi
ſtri neoceſariẽſis epiſcopi ⁊ dioni
ſii alexandrini: epᷣi ⁊ martyriſ atha
naſii epi alexãdrini baſilii ceſaree
cappadocie epᷣi: gregorii miſeni
epiſcopi:gregorii theologi ãphilo

gii iconenſis epiſcopi:timothei a

lexandrini epiſcopi: germani con
ſtinopolitãi: cyrilli alexãdrini epi
ſcopi:cypriani carthaginẽ. epiſco
pi:a ſynoduz ſuã.¶ Iteʒz ex diur
no libro ꝓfeſſio romani põtificis.
Auctorũate romani põtificis ſan
cta. viii. concilia corroborantur.
Ancra.viii. uniuerſalia conci
liga primũ nicenũ:ſecundũ con
ſtãtinopolitanũ:tertium epheſinũ
chalcedonẽ.iiii.⁊.v.item conſtan
tinopolitmhũ.vi.item nicenũ.vii.
viii.quoniã cõſtantinopolis uſqʒ
ad unum apicem ĩmutilata ſeruare

⁊ pari honore ⁊ ueneratiõe digna

babere:a que predicauerũt ⁊ ſta/
merũt modiſomnibus ſequi ⁊ pre
dicare:a quecũqʒ cõdemnauerũt
ore ⁊ corde cõdemnare proſiteor.

¶ Quo aũt tempore ſexta ſinodus

7. i. ii. 1. iiii. . v. congregate ſunt:
beda in libro de temporibus ſcri/
pſit dicens.

De temporibus conciliorum.
B Extaſynodus uniuerſalis cõ

ſtantinopoli congregata eſt 2
greco ſermone conſcripia tempo/
ribus pape agathonis exequente
piiſſimo principe conſtatino intra
palatium ſuux ſimulqʒ legatis apo
ſtolice ſedis ? epiſcopiſ.c.l.reſidẽ
tibus. ¶ ¶ Drima ſynodus uniuer/
ſalis in nicena congregata eſt con
tra arrium.ccc.xviii. patrum tem
poribuſiulii pape ſub conſtantino
principe ¶ Secunda in conſtanti/
nopoli.c.l.patrum cõtra macedo
nium ⁊ eudoxium temporibus da
maſu pape ⁊ gratiani pricipis quã
do nectarius eiſdẽ urbis epiſcop⸗
eſt ordinatus.¶ Tertia in epheſi/
na.c.patrum contra neſtorium au
guſte urbis epiſcopuʒ ſub theodo

ſio magno principe ⁊ papa celeſtio

¶ Quarta in calcedone.vi.c.xxx.
patrum ſub leone papa temporibꝰ
martiani principis contra euticeʒ

nefandiſſimorum monachorũ pre

ſulem ¶ Quinta in conſtantinopo
litana ciuitate temporibus iulii pa
pe ſub iuſtiniano principe contra
theodorum ? omnes hereticos:
Rima autẽ ſynoduſin nicena
ccc.xviii.patrum contra arriũ
alexandrinũ preſbyterũ qui tres ĩ
equales gradus in trinitate aſſere
bat:patrem.ſ.maiorem:filium mi
norem: ſpiritum ſanctum creatu/

rã uel ſeruum: tẽporibus conſtan

tini principiſ ſilueſtri pape roma
ni macharii hieroſolymitai: alexã
dri alexandrini:qui condẽnata ea

dem hereſi ſtamerũt canones.xx.
quorum auctor maxime prefatus

alexander epiſcopus fuiti¶ Secun
da ſynodus in conſtantinopoli. c.
l.patrum contra macedoniũ cõſtã

rinopolis epiſcopuz. qui negabat
ſpiritum ſanctũ deum eſſe: tempo

ribus gratiani ⁊ theodoſii princi
pum:damaſi pape romani: cyrilli
bieroſolymitani: nectarii alexan
drini qui condẽnata prefata hereſi
ſtatuerunt canones tres quorum
quctor maxime beatuſ nectariꝰ cõ
ſtantinopolis epiſcopꝰ fuit.¶ er
tia in epheſo.ccc.patrum cõtra ne
ſtorium cõſtantinopolis epiſcopũ

qui dicebat beatam uirginem ma

riam non dei ſed hoĩs tantũmodo
genitricem: ut aliam perſonaʒ car
nis aliam faceret deitatis: tempo
ribus theodoſii pricipis iunioris
celeſtini pape romãi:iuuenalis cõ
ſtantinopolis epiſcopi: cyrilli epi

ſcopi alexandrini qui.xv.capitula

contra neſtorii blaſphemias toti
dem canones auctore eodem ſan
cto cyrillo anathematiʒando con
ſcripſerunt¶ Quarta in chalcedo
ne. vi. c.xxx.patrum contra euticẽ
cõſtantinopolis abbatem qui aſſe
rebat chriſtum poſt humanã aſſũ
ptionem nõ ex duabus namnis exi
ſtere ſed ſolam in eo diuinam natu

XVI

ram permanere: tẽporibus marti
ani principis:leonis pape romani
iuuenaliſ hieroſolymitani:anatho
lii cõſtantinopolis qui cõdemnata
preſcripta hereſi ſtatuerunt cano/
nes.xviii.quoruʒ auctor maxime

idem ſanctus anatholius cõſtanti

nopolis epiſcopus fuit ¶¶ Quinta
in conſtantinopoli contra theodo
rũ meſochenũ ⁊ omnes hereticos
qui theodorus dicebat aliud eſſe

dei uerbum ⁊ aliud chriſtum ⁊ ſan

ctam mariam uirginẽ negabat dei
genitricem fuiſſe:temporibus iu/
ſtiniani principis.iulu pape roma
ni domui anthioceni:euticii cõſtã
tinopolitani qui. xxvii. capitula a
nathematizando deſcripſerunt cõ
tra theodori ⁊ ſociorum eius blaſ
phemias. ¶ Sexta in conſtantino
polis.c.l.patrum cõtra machariũ
anthiocenũ epiſcopũ ⁊ ſocios eiuſ
qui unam uoluntatẽ ⁊ operationeʒ
in chriſto falſa ſuſpitione aſſerebãt
temporibus conſtantini principis
agathonis pape romani: gregorii
cõſtantinopolis:qui condemnata

hereſi prefata anathematizando

ſcripſerunt.viii.capitula interius
annexa.

—„

“YM PKrngonnatarl anquiritane

ſinodi dicitur que ante nicenã
fertur fuiſſe:ſed propter auctorita
tem maiorẽ poſtponitur:in qua pa

tres.xvi.ſtatuerũt canones.xxiiii

quorũ auctor maxime uitalis ãthi
ocenus epiſcopus extirit¶ Secũ
da neoceſarien.que poſt anquirita
nam⁊ antbiocenã legitur fuiſſe:in
qua patres.xvii.ſtatuerunt cano/

nes.xxiii.quorum auctor maxie
uitalis epiſcopus ſalonitanus exti

tit ¶ Tertia gangrenſis:que poſt
nicenam legimr fuiſſe in qua prẽs
xvi.ſtatuerunt canones.xx.propt᷑
quaſdã neceſſitates eccleſiaſticas
maxime contra euſtachiũ qui dice

bat quod nullus in coniugali gra/
du poſituſ necullus fidelis qui nõ

omnibus renuntiaret ⁊ que poſſi/
deret:ſpem ullam ad deũ haberer
7 multa alia uenenoſa que enume
rare longum eſti Quarta ſardicẽ
ſis in qua patres.lx.ſtamerunt ca
nones.xxii.quorum auctor maxi/
me oſius cordubenſis epiſcopus
uincentius capuanus epiſcopus
ianuarius beneuentanus ⁊ cale
podius neopolitanenſis ſancte ro
mane eccleſie legati extiterunt.

¶ NQuinta anthiocena:in qua pf̃es

xxx. ſtatuerunt canones.xxv.quo
rum auctor maxime euſebius pale
ſtinenſis epiſcopus extitit ¶ Se/
xta laodicẽſis:ĩ qua patres.xxxii.
ſtatuerunt canones.lxiii.quorum
auctor maxime theodoſius extiitit
epiſcopus ¶ Septima carthaginẽ

ſis.in qua patres.cc.xxviii.ſtatue

runt canones. xxiii.quorũ auctor
maxime aurelianus carthaginẽſis
epiſcopus extitit:a ſanctus Aug.

bypon epiſcopus in eadẽ ſinodo
legitur fuiſſe temporibus honorii
auguſti ¶ OOctauaafricana ſub the
odoſio minore auguſto.in qua pa
tres.cc.xxix.recitauerunt a firma
uerunt canones.c.v.qui per diuer
ſa concilia africane prouincie tem
poribus aurelii carthaginẽſis epi
ſcopi leguntur eſſe cõſcripti¶ NMo
na arelaten.in qua patres.cc.ſtatu
erunt canones quatuor quorũ au⸗
ctores maxime ſilueſter urbis ro/
me epiſcopus ⁊ ſanctus maurinus
agrelaten. epiſcopus exſtiterunt tẽ
poribus conſtantini auguſti. ſicut
quidam aſſerunt¶ Hecima iteruʒ
grelaten.in qua patres.xviii.ſtatu
erunt canones quorum auctor ma
xime ceſarius arelaten. epiſcopus
tẽporibus auguſti conſtantini exti
tit. ¶ Undecima iterum arelaten.ĩ
qua parres. xviii.ſtatuerunt cano
nes. ¶ Ouodecima iteruʒ arelatẽ.
in uico hortenſio in qua patreſ.xi.
ſtatuerunt canones:quorũ auctor
maxime ſãctus ceſarius epiſcopus
extitit ¶ Lerciadecima iteruʒ are

laren. in qua prẽs.xviii. ſtatuerũt

canones.quorum auctor maxime
ſarpidius arelaten. epiſcopus ex
titit. ¶ Quartadecima auracien.
in qua patres. xxvi. conſtituerunt
canones quorum auctor maxime
hilarius epiſcopuſextitit.¶ Quin
tadecima empanen. in qua patres
xxvi.ſtamerunt canões.ix.quorũ
auctor maxime ceſarius extitit epi
ſcopus. Sextadecima agathen.

in qua parres.xxxix.ſtatuerunt ca

nones:quorum auctor maxime a
relgꝗten. epiſcopꝰ extinit ¶ Septia
decima aurelianen. in qua patres
lxxii.ſtatuerunt canones quorum
auctor maxime aurelianꝰ arelatẽ.
epiſcopus extitit ¶ Octauadecia
iterũ aurelian.in qua patres.xxx.

ſtatuerunt canones:quorũ auctor
maxime melials epiſcopus rho

donen.extitit¶ NMonadecima ite
rum aurelianen. in qua patreſ.xxx.
ſtatuerunt canones:quorũ auctor
maxime ſãctus albinus andegauẽ
ſis epiſcopuſ extint Aiceſinz al
uernẽ.in qua patres.xv.ſtaterũt
canones:quorum auctor maxime
honoratus breliten. epiſcopus ex
titit¶ Xxi.maticen.in qua patres
xxi.inſtitnerunt canones: quoruʒ
auctor maxime priſcus lugdunen.
epiſcopus extitit.¶ Xxii.iterũ ma
ticen.in qua patres.lxxxvi. ſtatue
runt canones:quorum auctor ma
xime idem priſcus lugdunen. epi
ſcopus extitit.¶ Xxiii.lugdun. in
qua patres.xviii.ſtatuerunt cano
nes:quorum auctor maxime phil
lippus uienen. cpiſcopus extitit.
xiiii.iterum lugdun.in qua pa
tres.xx.cõſtituerũt canones:quo
rum auctor maxime idem priſcus
lugdun.epũs extitit. Squod ni/
cena ſinodus.xx.canões ſupra ſta

13

tige

O Yginti. a ſardicenſe.
b O Vod dicitis. regioni⸗

bᷣ. Hic eſt duplex ar.
vnum tale. ex quo omnes alii
hoc faciũt.ergo ⁊ iu obſuabiſ
hoc.nt not.S.xij.diſt. illud.⁊
c. quemadmodum. Item ar.
cꝙ nulli licet ignorare ea que
publice facta ſunt.xij.q.ij.ꝗ ⁊
humanis. viij.q.i.lʒ.xi.q. iij.
cure.xx.di. ſi ðᷣcreta.lxxxvij.
di. c. vlt.xxiij.q.i.paratus.ff.
ff. de inſtitoꝛia. ſed ⁊ ſi.ꝭ.pro
ſcribere. C. de liberali cau. ſi
filiũ.extra de poſtu.pꝛela.ad
hoc.ar.ↄtra.lxxxij.di.ꝓpoſu
iſti. ⁊.i.q.i.ſiquis a ſimonia/
cis.⁊.xxiiij.q.i.ſiquis dede/
rit. pꝛimum regulare ſecũdũ
caſuale pꝛopter caſuʒ ignoꝛa/
Egmaac. poſ.cũ in tua.
Eneralia concilia
In hac. xyii. di. oñ
dit᷑ qui poſſunt fa/
cere concilia. Sũt
autẽ concilioꝝ quedã uniuer/
ſalia:quedam pꝑticularia ſiue
ꝓuincialia: quedam epalia.
Vniuerſale eſt quod a papa
uel eius legato cum omnibuſ
epiſcopis ſlatuit᷑. Particulatr
ſiue pꝛouinciale eſt qð metro

politanus uel pꝛimas facit cũ

ſuffraganeiſ ſuis.ut.xviij.di.
c.i.et.xcij.di.ſigs epnſ. Sed
uniuerſale nõ debei fieri ſine
aucte pape ut hic.nec ꝑticula
re ſine auẽte metropol.uel pᷣ/
matis:nec epiſcopale ſine au/
ctoꝛitate epiſcopi. Metropo

litanus tamẽ poteſt facere cõ

cilium ſine anẽte pꝛimatis.ut
xcii.di. ſiquis epiſcopus.ſimi
liter epiſcopus ſine auẽte me

tropolitani.ut.xxxviij.di.qnũ

⁊.xij.q.ij.placuit.nec ob.qð
legitur.ſ.di.pꝛox.c.pꝛopter.iĩ
fi.⁊.c.pe.quia illud eſt intelli
gendum de pꝛouicialibus cõ/
cilijs.nel intellige illud de ca
nõibus conſtituendis.io.

d Inodum. ſ.generaleʒ.
e 2 6

Lon ggregare. cõ cõ
ueniunt epiſcopi ad examinã
dam cauſam criminalem ali⸗
cnius clerici ⁊ ſm hoc eſt ar.
ꝙ talis congregatio epiſcopo
rũ nõ diciũt ſinodus gñalis.
Egula.Legatuſ ad hoc
ſpecialiter deſtinatus:a

lias non poſſet legatus facẽ

conciliuʒ ut no.S.di.iij.. poꝛ
ro ⁊ extra ð offi.le.quod trãſ
lationem. *

Ratum eſt. ar. ꝙ id quod

nullum eſt non poteſt ratum

aberi.it no.ix.q.ij.c.nulluſ

alteriꝰ.extra de elec.auditis.
Di. xvij.
Nic ſedi conceſſa.Hic
expꝛeſſe habetur ꝙ illð
quod ſoli pape competit non
tranſfertur generali manda/
to niſi ſpecialiter mandetur
ut extra de offi.lega.qð tranſ
lationem. que autem illa ſint
dixi.xij. diſt. pꝛeceꝑtis.⁊ alia
habes extra de offi. lega. qd
tranſlationem.

ec licuit.ꝑticulareʒ.Ad
2 P eʒ

gliquid generaliter ſta/

—

D

tuiſſe dicitur contrarium uidetur
ei quod in epiſtola athanaſii inue/
nitur. Scribit enim athanaſius a/
lexandrinus epiſcopus marco pa
pe ita dicens.
Epiſtola athanaſii poſtulantis ca
pitula niceni concilij.

ybagintn niceni concilii ca
pi

tula que de prefata ſinodo iu
bente domino meo alexandro de
creta omnium epiſcoporũ attuli:
que ſunt igne cõbuſta optamus ut

q ſede ſancte eccleſie ueſtra aucto/

ritate percipere per preſẽtes lega
tos mereamur. ¶ Item preſenti
bus nobis.lxx.in memorata ſino
do capimla tractata ſunt.xxx.a gre
cis greca edita lingua.⁊.xxx.a lati
nis ſimiliter edita latina lingua.
Sed uiſum eſt.ccc.xviii.epiſco/
pis ſpirim ſancto repletis ⁊ maxi/
me iam dicto alexandro ⁊ apo.ſe.
apocriſariis.ut.x.capitula aduna
rentur: aliis atqʒ aliis congruis lo
cis inſererentur ad formam. lxx.
diſcipulorũ uel tonius orbis terre
linguarum. lxx. tanti ⁊ tam excellẽ
tiſ concilii fierent capitula que om
neʒ xppianoruʒ informarent orbẽ.
Nuomodo ergo.xx.tantuʒ ca
pitula ĩ nicena ſinodo ſtatuta dicũ
mur cum. lxx.capitula ut athanaſiuſ
ſcribit in ea ſtatuta monſtrentur.
Nis ita reſpondet᷑ capitula ni
cene ſinodi quedam in diſſuetudi
nẽ abierunt: uiginti tantũ in roma
na eccle ſia habẽtur. ¶ Unge ſte
phanus papa ſcribit dicens lutbo
bio epiſcopo maguntino.
Micem concilu.x?.tanmʒ capim
lahabenmr.

0 Iginti rantum capitula nice

ne ſinodi in ſancta romana ec
cle.habentur:ſed quo negleciu a/
lia defecerunt ambiguũ eſt:pluri/
mi arbitrantur anthioceno cõcilio
eſſe ea inſerta. Sardicenſe quo
qʒ cõcilium auctoritate nicolai pa
pe recipitur. ¶ Unde ideʒ ſcribit
clero conſtannnopolis.

Auctoritate apoſtolica ſardicenſe

concilium recipitur.
Vod dicitis neqʒ ſardicen
ſe cõcilium neqʒ decreta alia
uos habere ſanctorum patruʒ uel
recipere:non facile uobis facultaſ
credendi tribuitur:maxime cũ ſar
dicenſe conciliuʒ quod peneſuos
in ueſtris regionibus actum eſt ⸗
omnis eccleſia recipit:qua ratiõe
conueniats ut bec ſancta cõſtãtino
polis eccleſia abiiceret:a ut dictũ
eſt non reciperet. .
neralia quoqʒ concilia
cl quorum tempore cele
rata ſũt:uel quorũ aucto
ritas ceteris preemineat:ſanctorũ
auctoritatibus ſupra monſtratum
eſt. Auctoritas uero aggregãdo/
rum conciliorũ penes apoſtolicaʒ
ſedeʒ eſt. ¶ Unde marcellus pa.
ſcribit maxentio epiſcopo.

Abſaeʒ romani pontificis anctori

tate ſinodum aliquibus congrega
re nõ licet.

8⁵ nodũ epiſcoporũ abſqʒ hu⸗

ius ſedis romae auẽte auãquã
quoſdã epõs poſſitis ↄgregare ñ
poteſtiſ regu larit᷑ facer᷑.¶ÿ Neqʒ
ullũ epũʒ qui hãc appellauit apo

ſtolicã ſedẽ dãnare: antequã binc

ſnia diffinitiua ꝓcedat.nam ſi ſecu
lares in publicis iudiciis libellis
utuntur appellatoriis:quãto ma⸗
gis ſacerdotibus hec eadeʒ agere

ſlicet qui ſuper illos ſunt de quibuſ

dictũ ẽ. Ego dixi dii eſtis.¶Itẽ
iulius papa orientalibus epis.

Non ẽeſt ratuʒ cõciliũ:quod aucto
ritate romane eccleſie fultũ nõ ſit.

Egula ueſtra nullas habʒ ui
reſ nec habere poterit:quoni

am necab orthodoxis epiſcopis

hoc ↄciliũ actũ eſt nec romane ec-
cleſie legatus interfuit:canonibus

precipientibus ſine eius auctorita

te ↄcilia fieri nõ debere:nec ulluʒ
ratum eſt?aut erit unquam ↄciliuʒ
quod eius non fuerit fulcitũ aucto
ritate. Item damaſus papa.
Mullus uſurpet conceſſa romane
eccleſie. MU
Aic ſoli ſedi conceſſa nullus
uſurpare ſine eius conſultup
ſumat:qui non nult honore eccle/
ſiaſtico indignus aut contemptor
iudicari. ¶C Item gregori pa.
Abſqʒ apoſtolice ſedis auctorita
te ſinodum aliquibus congregare
non licert.

TLæc licuit alicui aliquando

nec licebit particularem ſino

dũ ↄgregare:ſed quotiens aliqdqus

de uniuerſali ſinodo aliquibus du
bitatio naſcit᷑:ad recipiẽdã de eo
quod nõ intelligunt rõnẽ:aut ſpon
le hi qui ſalutẽ aie ſue deſiderant:

ad apoſtolicã ſedẽ pro recipienda

rõe cõueniat: aut ſi forte ſicut de ta
libus ſcriptuʒ eſt:peccator cũ per
uenerit in profüdũ malorũ contẽ/

nit:ita qui obſtinati cõtumaces ex
titerĩt.ut doceri nõ uelint:eos ab
eiſdem ſedibus apoſtolicis aut ar

trahi ad ſaluteʒ quoqu modo ne
ceſſe eſt:aut ne aliorũ perdino eẽ
poſſint:ſecũduʒ canones per ſecu

lares oportet opprimi poreſtates

INẽ pelagius papa: epiſcopis
qui conuenerãt ad illicitam uocati
onem ioannis cõſtannnopolitaui

epiſcopi.
Bon eſt conciliuʒ ſed conuenticu

lum quod ſine ſedis apoſtolice au

ctoritate celebratur.

Altis denuo appſtolicis

canonicis atqʒ eccleſiaſticis
inſtruimur regulis:nõ debere abſ
qʒ ſnĩa romani poniificis ↄcilia ce
lebrari. Quapropter ut iaʒ dictũ
eſt recte non concilium ſed cõuen
ticulum ueſtrum uel conciliabuluʒ
caſſatur: ⁊ quicquid in eo actuʒ eſt
irritũ habeat᷑ ⁊ uacuũ:uos quoqʒ

tuendum uelad re/
uocandum illud qð
in uniuerſalibus cõ
cilijs eſt ſtatutum:
ut iſti epiſcopi ꝗ xo
iebãt retractare ſta

tuta cõſtantinopol.

ſinodi. Niðtur hic
qꝙ ad ſolum papam
ſpectat interpꝛetari
ſtatuta vniuerſalis
concilij z extra de
conceſſi.pꝛe.⁊ ec.
non va. dilectuſ.ar.
contra ꝙ ab omni⸗
bus epiſcopis uela
ſanioꝛi parte eoꝛuʒ
qui interfuerũt.po/
teſt fieri interpreta
tio.quia ab eo ꝓdi/
re debet interpreta
tio qui ius ſtatuit:
extra ð ſen.excom.
inter.de iudi.cũ ve
niſſent.
k & Ad recipiendã
Eoipſo ꝙ quis er/
rat non dicitur he/
reticus ſi paratus ẽ
coꝛrigi.ut.xxiiij.q.
i. hec eſt fides. ſed
ſi dubitat de fide he
reticuſ dicitur:ut ex
tra de hereti.c.i.
IU Per ſeculares.
Poſſunt ergo laici
coercer̃ clericos eti
am non depoſitos
ĩcaſibꝰ.ut no.xxiij.
q.v.pꝛincipeſ.alias
autem etiam depo⸗
ſituʒ non poteſt lai⸗
cuſ punire niſi icoꝛ/
rigibiliſ ſit.ut extra
de iudi.cum nõ ab
homine. Hunquaʒ
enim clericns quan
tumcunqʒ ſit crimi
noſus tradendus ẽ
curie ſeculari dum/
modo poſſit coꝛri/
gi per eccleſiaſticaʒ
poteſtatẽ: ut.hxxxi.
diſtin. dictuʒ. extra
de iudi. at ſi clerici.
niſi in crimine falſi
litterarum apoſtoli
carum. ut extra de
cri.fal.ad falſario⸗
rum. Item habes
hic ꝙ vbicunqʒ de⸗
ficit eccleſiaſtica po
teſtaſ:ſemper recuꝛ
ritur ad bꝛachium
ſecular̃.⁊.xi.q.i.pe
timus.⁊.xxiij.q.v.
de liguribus.
m Vltis.hoꝛ/
2 tatu. argu.
qꝙ auctoꝛitas ſupe/
rioꝛis non excuſat.
ut.xij.q.ij.quicũq;
militum.argu.con/
tra.xij.q.ij.de rebꝰ
lxiij. diſtin. ſalonita
ne. tu dic ꝙ in leui⸗
bus excuſat alias
nou.

a Zild maioꝛem. ĩ.
ad metropol. Et ita
cum appellatur ab
omnibus epis pꝛo/
uincie ad metropo
li. videtur ꝙ merro
pol.ſolus maioꝛ ſit
omnibus epiſcopis

ꝓuincie:quia de pa

ri ad parem non li⸗

cet apppllari.ij.q .

vj. 5. anterioꝛum. v.
idem etiaʒ. Itẽ hic
appellatur a metro
pol.ad conciliũ me
tropo.j.ii.q.vj.oĩis
⁊ ſic conciliũ eſt ma
ius ipſo metropol.
⁊ ſic appellatur aba
liquo ad ſeipſum cũ
alijs ⁊ eſt ſi. ff. qua⸗
do ap.ſit.l.j.ꝭ. ſolẽt
Sed quid eſt quod
bic dicitur ꝙ ſi diſ⸗
ſentiunt epᷣi recur/
ratur ad ſuperioꝛeʒ
quare nũ ſtatur hic
ſnie pluriuʒ.ut.hxv.
di. ſane. Intelligũt
quidam ꝙ hic dicit
in cã criminali epi/
ſcopi vbi opoꝛtʒ oẽſ
epiſcopos conſenti

re.ut.vj.q.iiij.c.i.?

ij. Sed poteſt intel⸗
ligi in eo caſu quan
do in prouincia du
bitatur de negocio
aliquo inter epiſco/
pos: tunc recurrit
ad ſedẽ ſuperioꝛeʒ.
Nel intelligas i eo
caſu etiam quando
diſſentiunt epiſco/
pi in ſententia: non
ꝙ ſententiã aliquã
pꝛoferant. ſed quia
videtur quibuſdaʒ
vno modo ſententi⸗
andũ:alijſ alio mõ.
b Maioꝛes. vt de
fide.vt.xxiiij.q.i.
quotiens.
c Oncilia. ſa⸗
cerdotum.i.
epiſcopoꝛum.
d C Perdiderunt.

Nota ꝙ aliquis di

citur ꝑdere qð nun
quam habuit ſic. v.
q·vi.quia iux.xxiij.
q.iiij.guiliſariuſ.xx
iij.di. quoꝛundam.
ſic. xxxii.q.ij.q; vᷣo
7.c. moyſes.
e . PHinc etiam. pꝛe
cepiſſet. Iſti epiſco

pi uenerunt ad citaa⸗

tionem regis.nõ ꝙ;
venire tenerentur:
ſed ut reuocarẽt eũ
ab error ſuo. ſimile
ad h ex ð excep.oli.
fJuſſiõe dñi. Ha
bet ergo romana ec
cleſia auctoꝛitatem
a concilijſ.ſed impe
ratoꝛ a populo. at.
xciij.di.legimus in
fi.contrariũ huic ſi
gnatur.xxi.di.quã
uis.⁊.xxij.diſt.oẽs
ybi dr ꝙ rõana ec/

XVII

deinceps uidete ut nullius horta
iu talia preſumatis:ſi apoſtolice ſe
dis cõione carere non uultis.ſi ue
ro in qualiber prouicia orte fuerit
qõnes:⁊ inter ipſos prouincie epi
ſcopos diſcrepare ceperitrõ:atqʒ
inter ipſos diſſidentes non conue
niant ad maioremtunc ſedeʒ refe
rãtur:a ſi illic quidem facile ⁊ iuſte
non diſcernũtur:ubi fuerit ſinodꝰ
regulariter congregata canonicea
iuſte iudicentur. ¶ Daiores ue
ro ⁊ difficiliores queſtiões ut ſan
cta ſinodus ſtamita beata conſue/
tudo exigit:ad ſedem ſemper refe
rantur apoſtolicam. Item ſim
machus papa.
Prouincialia concilia ſine roma
ni pontiſicis preſentia pondere ca
rebunt.
Oncilia ſacerdotum eccleſi/
aſticis legibus quotannis de
creta per prouincias: quia preſen
tiam pape non habent ualitudinẽ
perdiderunt: legitis inſaniſſimi a
liquando in illis prouinciis maio
ribus preter apoſtolici apicis ſan
ctionem aliquid conſtitutum:a nõ
de maioribus negociis ad conſul
tationem ſiquid occurrerit prefa⸗
te ſedis arbitrio fuiſſe reſeruatuʒ.

¶ HNinc etiam cuʒ aucroritas the

odorici regis ex diuerſis prouin.
ciis ad urbem romanam ſacerdo/
tes conuenire precepiſſʒ ut ſanctũ
concilium iudicaret de bis que ne
nerabili pape ſimmacho preſuli a
poſtolice ſe.ab aduerſariis ipſius
dicebantur impingi:ligurie ⁊ emi

lie epiſcopi ſeu ueneriarum ſuggeſ
ſerunt ipſum qui dicebatur impeti

tus debere ſinoduʒ conuocare:ſci
entes quod eius ſedi primum pe/
tri apoſtoli meritum:deinde ſecu
ta iuſſone domini concilioruʒ ue
nerandorum auctoritas ſingularẽ
in eccleſiis tradidit poteſtatẽ: nec
ante dicte ſedis antiſtitẽ minorum
ſubiacuiſſe iudicio. Ad hoc ſere/
niſſimus rex deo inſpirante reſpõ
dit:ſinodalis eſſe arbitrii in tanto
negocio ſequẽda perſcribere: nec
aliquid ad ſe preter reuerentiamꝰ
de eccleſiaſticis negociis pertine
re:committens etiam poteſtati põ
tificum ut ſiue propoſitum uellent
audire negociũ: ſiue nollẽr: quod
magis putarent utile deliberarẽt
dummodo pro uenerandi prouiſi
one cõcilii pax in ciuirate romana
darerur. epiſcopi uero ĩ ſinodo re
ſidentes ↄgregata auctoritate eiuſ
dem ſimmachi dixerunt. ¶ Sim
machus papa ſe.apo.preſul ab bu
iuſmodi oppoſitioibus imperitus
quantum ad homines reſpicit: ſit
immunis liber cuius cauſam to
tam dei iudicio reſeruamꝰ.¶ e

clericis nero memorati pape qui

ab epiſcopo ſuo ante tempus con
tra regulas diſceſſerunt ⁊ ſciſma fe

XVII

cerunt:a hoc fieri decreuimus ut

illi ſatiſfacientes epiſcopo ſuo mi 4
ſericordiam conſequantur: 1 offi
ciis eccleſiaſticis ſe gaudeant reſti
tui.¶ Laurentius eccleſie medio
lanenſis epiſcopuſ huic ſtatuto no
ſtro in quo totam cauſam dei iudi
cio cõmiſimus ſubſcripſit. Pe
trus eccleſie rauennatis epiſcopuſ
ſub eiſdeʒ uerbis ſubſcripſita poſt
eum. lxxv.epiſcopi. ¶ Alud de
clericis pro pace in urbe reformã
da miſericorditer ⁊a diſpenſatiue
factum dignoſcimur. Hoc quo

qʒ notandum quod in hoc conci/

lio ⁊ in alia ſinodo ſimmachi pape
ante rauennatem epiſcopum me/
diolanen. epiſcopus ſubſcripſiſſe
⁊ reſpõdiſſe legitur ęxquo ſedis
prerogatiuã ante eum habere col

ligitur. Ait enim gregorius ſiage

io epiſcopo auguſtudinenſi.
Piſcopos ſecunduʒ ordina
tionis ſue tempus ſiue ad con
ſedendũ in ↄcilio ſiue ad ſubſcri/

bendum uel in qualibet alia re ſua

attendere loca decreuimus ⁊ ſuo
rum ſibi preroganuam ordinum
uendicare. Merum tempus or
dinationiſ non ad eccleſias ſed ad
perſonas refermur. ſicut ex conſue
tudine cardinalium ſancte roma.
eccle.a epiſcoporum uniuſcuiuſqʒ
prouincie euidenter apparet.

iſcoporum igitur cõ
cilia ut ex premiſſis appa
ettſunt inualida ad diffi
ſatencun conſtituen
non autem ad corrigenduz
Sunt enim neceſſaria epiſcopo/
rum concilia ad correctioneʒ ⁊ ad
exhortationem:que ſi non habẽt

uim cunſtituendi:habent tamẽ au

ctoritatem imponendi⁊ indicen/
di quod alias ſtatutũ eſt ⁊ qð gene
ralite r ſeu pecialit᷑ obſeruari pre

ceptum eſt. Ex gabilionenſi cõ

Walen. .

polit.primam: ceteri epiſcopi

P AZacuit ut conſeruato metro/

ecundum ſue ordinationis tem/
pus aliuſalii deferat locũ.
de leo papa anaſtaſio theſſalonicẽ
ſi epiſcopo.
Bini conuenms per ſingulos an
nos ab epiſcopis celebrennr.

£

Econciliis aurem epiſcopa

libus non aliud indicimus:

