ecratione epoꝝ. ⁊z pa ſcribit omnibus epiſcopis. QOiallmrionee preſherori. ferri ꝑtota nitã ele
de thib oꝛdinationũ. ſnbiun Orqdinationes epiſcoporum qua leuitarumqʒ tẽpore congruo cii maxie cõfirma⸗/
git enã de oꝛdinatiõe alion,z Hora fieri debeant. multo coraʒ aſtantibus ſolenniter t.utſ viciet in coꝛ⸗
clericoꝝ.dʒ ãt oꝛdinatio epo Radinati * epiſea “ robabil doctos ui⸗ poꝛe.ar. ex ð elect.
rũ fieri hoꝛa tertia die dñico 0 inationes cpiſcoporum agite. a probabiles ac doctos ui cũ ĩ cũctis.lʒ ſit ar.
ſ. e.c. i. .c. qd die. ceteroꝝ vo auctoritate apoſtolica ab om ros ad hoc opus prouehite: ut ʒ e de eta. ⁊ qua. c
ſex tꝑibus anni.ſ.in quatuoꝛ nibus e in eadem prouincia ſue de eorũ ſocietate ⁊ adiumento plu i.uel ſi nõ r᷑periret
ibus ⁊ i ſabbato medie heb rint epiſcopis ſunt celebrãde: qui rimum gaudeatis. ¶ Item leo e/ idoneꝰ in ecclia niſi
omade quadrageſime. ⁊ in ſimul conuenientes ſcrutiniuʒ cũ piſcopus dioſcoro alexandrino e in mioꝛibus oꝛdini
ſabbato ſcõ.j.e. c. ult. ex ð tẽ⸗ precibuſcelebrent:manus cũ ſan piſcopo. us vt⸗..ik h
bo.as ieee lrit dt ſag:. ctis euangeliis imponentes: do/ Prelbpteri 1 leuite qua bora or/ Rutd- ori
nei determmaru in canone. minica die hora tertia orantes: ſa dinandiſunt. RNM
i OQi eni tpe.i.oĩ mẽſe uel ſe craꝗʒ unctione prophetarum exẽ Vod a patribuſ noſtris pro y C Epox. nel me⸗
ptimana. ſimiliter reſtringit ploꝰ regum capita perungentium penſiori cura nouimus eſſe tropolitanoꝝ uele
de cõ. di.iii.oĩ tꝑe.ibi expof eos more apoſtolorũ a moyſi un ſernatum a nobis quoqʒ uolumuſ lectoꝝ. q epi ſunt ð
i.omni anno. . gentes: quia omnis ſanctificatioꝰ cuſtodiri: ut non paſſim diebus oi ſtinatioe.2 utroſq;
k H e conſtat eſſe in ſpirim ſancto: cuus bus ſacerdotalis uel leuitica ordi enn dena eſt ſtatutu
x “ . . . c.di.quoniã.
augbora quadleepo debeat uirmus inuiſibilis ſancto eſt chriſ ‚/natio celebremur. Sed poſt diem Ahud Nconomf
oꝛdinari. . de hac materia dixi
Ancrorſtate gnall. extra ſ. xii. q.ii.illud.
elec. cum in cũctis.xvi. q.i. cũctis. 7 Kdinationes.lenitaꝝ.H̊ idẽ in ſubdiacono.niſi in papa tan⸗

m ¶ Serntiniũ.i.exaiatiõem.de qua habes di.xxiii.qui eᷣs.
n ¶Manus. duo ponẽt ſuꝑ caput conſecrandi codicẽ enãgelioꝝ. tertiꝰ fũdet
bñndictionẽ.alij oẽs ponũt manus ſuꝑ caput eius.ut.xxiii.di.epᷣs.
o Tertia. multiplex eſt rõ de hoꝛa tertia.qꝛ tũc dʒ miſſa publice celebꝛari.nt
de cõ.di.i.nocte.ſine qua miſſa ꝗs nõ põt oſecrari.qꝛ nec ecclia ſine miſſa con
ſecratur. de cõ. di.i.oẽs.lʒ ꝗdã dicãt ʒ ꝙ. l.nõ ſit de ſba cõſectiõis.ꝗbꝰ ego aſ⸗
ſentio. qꝛ nõ ẽ de ſba vnctio ipᷣa de qna magis videt᷑ eẽ de ſba.ĩmo ſiomiſſa eſt
ſupplet᷑ e de ſacra vn.c.vno in pn.alij tñ dicunt oia iſta eẽ de ſba.ar.xxiii.di.
quoꝛũd.pꝛeter tꝑs nel hoꝛã.qꝛ quocũqʒ tꝑe oꝛdiat᷑ recipit oꝛdinẽ.ar.j.lxxpii
di. ſubdiaconꝰ.er de tẽ.oꝛ.ſane.nã qnqʒ citiꝰ qũqʒ tardiꝰ miſſa celebꝛat᷑. Itẽ
iõ eſt faciẽda cõſecratio hoꝛa tertia.qꝛ ſpũs ſanctus in igneis linguis boꝛa ter

tũ er de tẽ.oꝛ.c.i.ſed ſᷣm hec decreta nõdũ ſubdiaconat? erat
ſacer oꝛdo.ar.j.e.c.pennl.⁊.lx.di.c. fi. .
CXpe.⁊ in maioꝛi ecclia.ut ar.sS.di.lxvii.reliqui.⁊ ar.xxiiii. di.c.
ult. minoꝛes aũt oꝛdines ubi ⁊ quãdo libuerit põt eps ↄferre.ut et
e.c.iii.⁊ oẽs ſimul ſi conſuetudo habeat hoc in ꝓuincia.extra de eo
qui fur.reci.oꝛ.c.cum.h.latoꝛ. .
9 —0 Vod a patribus.ſabbati.quidam intelligunt hoc.c.de ſabba
to paſcali.ut ſi quis tunc uelit conferre oꝛdines.debeat eos
cõferre in occaſũ ſolis.qꝛ miſſa tũc nõ eſt cãtanda niſi die illa finita
nt. j. de cõ. di. iii. ſabbato.qð pʒ ex eo qð dicitur tunc.deus qui hanc
ſacratiſſimã noctẽ.h.dicit ꝙ oẽs oꝛdines ſint conferẽdi die dñico.⁊

“ LXXV LXXVI
ne 6 ⁶
dicit quod ueſpera pꝛecedentis noctis trahitur ad diem ſequenten f Beclaratur.legitur enim i i
enrſe ut ſiue de ueſpere in ſabbato ſiue de mane in dominico conferantur per euangelio uceuen pere Vuten al elia bede au legitur nocte illa ſn
nſg ſemper in die dominico videntur conferri.ſed certe ſʒ hoc non eẽt cipiunt pꝛecedere dies. ideo ſoꝛte ut tres dies ⁊ no Wenolſtn dereg!
e⸗ — ntinngit leinni retete⸗ omnia iura dicunt ꝙ tantuʒ bus dominus fuit in uentre terre.quod nec ſic Rcsafſeerd dds de
N in to ↄferendi ſint oꝛdines.ut.extra.e.c.iii.Alij dicunt ꝙ om claratur.quia mi ur i ur yno e. Nel de
limi⸗ nes oꝛdines ſabba⸗ 1 quia miſſa non decantatur in ſabbato ſed in pꝛincipio ſequentis no-
ralnlnen to conferũtur.⁊ di/ ſrarichunnnggra qui hanc
ni o 4 . . , 2 m E i
Eimte cnut Jenane vomi ſabbati eiuſdem noctis que luce / De temporibus ordinatiõis: eſt de die oſnglen a⸗ die⸗
nͤtſin Piiar neſtaram ſcit in prima ſabbati exordia con/ —O Rdinatiões preſbyteroruy lau. X uis;
idſt pꝛecedentem ꝙ; ne ſecrandi eligantur.in quibus his t1 diaconorũ niſi certis ẽpo S Od die. h. ponit fun
Sigſin ſpera ad maꝗe. Ziia dui conſecrandi ſunt ieiunis ⁊ aie ribꝰ diebus exerceri nõ debẽt. i. adamentum ſue opi. in
ncſit ſiue conferãtur ue⸗ iunantibus ſacra benedictio con/⸗ quartimẽſis ieiunio ⁊ ſeptimia de ca. iſto. ſcilicet in die domi⸗
grekii ſpere in ſabbato ſi⸗ feratur: qauod eiuſdem obſeruãtie cimi ſʒ etiã quadrageſimalis iitii nico poſſumoꝛdines conſer-
gcit ue in mane ſequen⸗ erit: ſi mane ipſo die dominico con ac mediane bebdõade etiã ſabba dicke maimee o quod
aai ti ſemper ſc⸗ ca tinuato ieiunio ſabbati ordinano tiieiunio circa ueſperas ipſas or- 2 per id Bananeetenevan
ii Raato coen uue clebtetulel quo tempore prece/ dinatiões noueritis celebrandas: contrarium dicimus oni⸗
rit velane debet conti enis Rarris initia non recedunt nec cuiuſſibetutilitatis ca: ſeupre mus oꝛdinationes ſacerdotũ
fidiniig, nuari ieiunienn. in-⸗ duod. ad die; reſurrectionis ſicut ſbyterũꝰſeu diacouẽ his preferre ideſt epiſcopoꝛum conſecra-
donnnif nocentius autez nõ in paſca domini declaratur pertij audeant: qui ante ipſos fuerint or nones bao qus intellectu be⸗
ildeiſin determinat an ma⸗ nere non dubium eſt. C Idem. din ati. ne facit quod.j. ſubijcit ex a⸗
limene ne trahatur ad ue- Quare die dominico ſacerdouum R Aibus tẽporibus ie/ poſtolica Z. paulus ⁊ bar-
gtnii Peram ſe cegen ordinationes celebrentur. iunia celebraãda ſint: cx nabas epiſco Pecenumt vnde
lgtin Eanneeaalne⸗ Vod die dominico ordina ixtus papa determiat per eoꝝ exemplum nil roba
Patie ras conſuetudo ta- tionesſacerdotum celebren ſcribẽſ benedicto epõ. tur niſi de epiſcopiſ.⁊ ꝙ dicit
drc men habet ꝙ tan lur⸗non tanium ex conſuetudine: Quibus tẽporibus ie c ui initiũ ⁊c. dic nil facere ad
uſti e — non; ſed eiian ex apoſtolien nonimus n celebrenturr. n led dicitncidenter imo
NNie Abbati fiunt oꝛdi/ uenire doctrina: ſcriptura manife iuniũ d ter ĩ aſcribitur ei fictione canonis
eopmen 5 quod ter ĩ anno apud duue
tamndeln nauoes neh ex ſtante:quod cum apoſtoli paulum nos celebrare dicicictiechnent aente nerinale eerdatum.
tainſt Rvl o daen w barnabam ex ſpiritus ſancti pre ennus nücper quawor tpora ſie ol e. ee. noerit
ind diem ſabbati. Alij tehuod eugellunn gentibus mit) / ridecernim: ut ſicut ãnus per qua h Vt gequid. xvi.q.i.c. ult.
icnncnt exponunt poſt dieʒ ſ um ielunantes 4 tor uoluit᷑ tẽpora:ſic ⁊ nos qui,/ ⁊ de conſe. diſt. iiii. queris
ſ ſabbati.i.poſt ince-/ orantes impoſuerunt eis manus: ternũ ſolẽne agamus ieiuniuʒ per O Rainationes quarti.
1 ptum diem ſabbati ut intelligamus quanta ⁊ dantium quatuor ãni tẽpora. Itẽ ex ↄci. V ideſt ieiunij. hoc ſem⸗
gi io. certe. b. opi. ve Zaccipientium deuoniõe curandux magoci. eeodem. ver in omni ſeptimana pen-
Den ra videtur. æ male ſit: ne tante benedictiõis ſacramẽ/ Onſtituimꝰ ut quamor tẽpo ſelſisn occurrit: rloquitur
Unaieſe enbldlurde mm negligenter uideatur impletmũ ra ãni al oĩbꝰ hoĩbus cõi ieiu — —
W quia iam — 2 ideo pie a laudabiliter ap oſtoli /nio obſeruẽt᷑.i.ĩ marcio bebdoma piebant unmmnathataſoe.⸗
ſgeiint dies dominica. 5 cis morẽ geſſeris inſtitutis: ſi hic da prima:ĩ iunio ſecũda:i ſeptẽbri le Et ſeptimi. ideſt ſeptem/
ecoſectuit eſi neceſſarium ie⸗· ordinandorũ ſacerdotuʒ formam tertia:ĩ decẽbri quarta. bils.
Gcoic eſt necellarium A1. ., ern quarta. . Jtez ex
cc di ſunium lieet no ſer ber eccleſias: quibꝰ dominus pre coci. ſaleguſta hitro. Be codez. I¶Becimi. ideſt decembꝛis.
, netur de conſuetu⸗ eſſe te uoluit. etiam ipſe ſeruaueriſ ieiunio aut quatuor tẽpo/ in Quadrageſimalis. in pᷣ
ina aine ni nelis ice ut bis qui conſecrandi ſunt nũquã NMräbac certiudineſtatnimugs me ſeptimana quadtogeſi-
icy oſßd re ꝙ bec.c. ſint ab⸗ benedictio niſi in die dominice re ut ſi kalẽde martii in quarta feria ſi ed L
ni⸗ dßae er deeet⸗· ſurrecnonis tribuatur cui aueſpe/ ue ãatea euenerint: eadẽ hebdõada lemer dw ae
ti. c. lii. bei xpe. i initi bi: feinnii H 4 tur in it do⸗
hictch inil conſecratione autẽ 1 elabbari tn coinſter aſcribi: ieiuniũ celebret᷑. Si auteʒ kalẽde minicam de paſſione.
geiden epiſcopi non eſt ne q ntis diuinaruʒ diſpẽſationlũ martii in quita feria aut in ſextafe, o ¶Seu pꝛeſbyterum. de hoc
üctishiin ceſſaria continug⸗· Mypſteęriis conſecrata eſt: ut quic,/ ria aut in ſabbatũ diſtẽdãt᷑: ĩ ſeuẽ diri. S. xxiiii.di. epiſcopoꝛu
elarig c 5 . 4 . 1 Edãt᷑: ĩ ſequẽ i.. piſcopoꝛuʒ
deenn. 1l tio ieiunij. cum tan quida domino eſt inſigne conſtitu ti bebdõada ieiuniũ differat᷑. ſini Vili. q... h erga. HWM
roinnti tum die dominito tum in buiuſdiei dignitate ſit geſtũ li quoqʒ mõ kalede iunii in quar/ v Naeleert ecce hie habed
erinecciin conſecretur. ⁊i ma in bac die mundus ſumpſi exordi ta feria aut ante euenerit: i. ꝙ pꝛius oꝛdinati pꝛeferuntur
ſoibugcti ne quilibet intelli· um:i hac per reſurrectiõeʒ ⁊ mor quẽti bebdo⸗ qa leianii e⸗ ſuble Ae ut in habendis honot⸗
ut ſriigii gatur ieiunus ut er interitu i ” L . odoada ieiuniu celebret᷑ bus ⁊ in alijs. ut.xvii. diſt.S.
tiiͦnittn c.litteras. ſed licet tum uita accepit principiu eiſi in quinta aut in ſexta feria autĩ binc.⁊ extra de ma.⁊ obe.c.i.
i iufnn qnis poſſit oꝛdinat C Ex ordine romano. ſabbato cõtigerit: ieiuniũ in tertia ⁊.lxxiiii.di.epiſcopoꝝ.etiam
“ aliquem in ſacerdo DVe codem. . hebdõada reſeruet. ¶ Et hoc ſcii li. et poſterioꝛes ſint melioꝛeſ
Hit tem in ſabbato. 2 Vando ⁊ ubi libitum fuerit qũ eſt quod ſi quãdo ieiuniũ men e ob. xxiii q. iiii.ſicut. viii.
lman mnmanc in epſſeoo,· uſqʒ ad ſubdiaconams offi/ ſis iunii in uigilia pẽtecoſtes ſecein . licet. ur ii no. licet ſit. ar.
gctinj dum. 1 non 9 enn clum ordinãtur clerici diaconi ue dũ predictã regulã euenerit: n on ore diſt Fri. ſancta. io.
ſie,un aem vonſenge in t0 preſbyteri nunquã niſi inpu/ ibi celebradũ erit: ſ ĩ ipſa hebdo ioꝛi Ranccabilf bonns.
ni mane cui vnũ con⸗ gtien ordlinarione E Item gela/ Hads ſolẽni pẽtecoſtes: quia uigi ut extra de elec. cuʒ nobis. b.
ar lwlerattn labdale⸗ us epiſcopis. ia ſimul ꝛ⁊ ieiuniũ celebrarinõ dz ꝗq Q Yibus teinporbus.
Eenlgimn. nunquid domties die in mane poteſt quis oꝛdinari in ſacerdotem e z . mosſe de lemponbus zan
gii veadem vie hoꝛa tertia in epiicopum: be dicit oſi . nioꝛum oſtẽdit etiã diuerſas oꝛigines eoꝝ. poſtea ponit driam intern
i 02 piſcopum:h.dicit ꝙ ſic.qꝛ nunquam in bꝛeos i 5 ſas oꝛigines eoꝝ. poſtea ponit driam inter nos ⁊ he
inſune nenitur prohibitum. in ↄputatiõe menſiũ.ondit etiã ꝙ nõ ſit ieiunãdũ a paſcha domini uſqʒ
Kumt⸗ 3 EE pma.i.mane die dominico. . peiffecaſte nec eb fectenta genna.
igantur. i „ ” Eliuniũ.uolnit᷑.lex tn ine . 3 mefz niſtin uit ff.
mi, riſga tur. ideſt electi conſecrentur.hij pallage.xviii.q.ii.diffi⸗ O zeſti. li. . bägcune entaleze hyemẽ annũ diſtinguit.ff.de aqua quo.
vſen c ¶ Quod eiuſdeʒ.i. cõferantur oꝛdin. s MMnſtituimus.
en Fanmmandi wrainat rbu “ lor dinandis. lau. Ei unio. martij. non ſemper. immo pꝛima ſeptimana quadrageſi
mio. quid pranſus conferat oꝛ inem.nunquid confertur ſnnii 1 . . —
renit . n icit ꝙ ſic.⁊ idem dicit in alijs ſacramentis pꝛeterquam in . ENoni.ne Hor ſemnpe r. immo in ſeptinanapentecoſtes
nant burl ur gante icen poſſet dieiin enchartis an oe conſe. di. ii. li E*Poceneſtencn fontmnd ananen mantt hautai. in
ſdeſli g⸗ oꝙ, pꝛanſus bene pote icere. li eclete l. ita ntile non uiciat᷑ per inutile eõ
ugiu Dear. ar Ains. kMqendb., poteſ conſcere. icet nonve⸗ ril ad ſacras. Ülau. per inutile eo
yNelebrari.cedit ergo in ieiunio minus dignũ dignioꝛi.ar.ff. de mino.neꝝ

i 2

HF. ul. e de cõ. ee. uel al. c. qdi
dubijs.⁊ eſt ar.qð ſi feſtũ ali
cuius apli die lune euenerit.
ſabbato vigilia ieiunãda ẽ.qꝛ
ieiuniũ ⁊ dñica ſimul ↄcurre
re nõ pñt.er̃ de obſ.ieiu. c.i.
ar. ð e ð p.ſig. queſiuit.lau.
a Jeiuniũ.j.ð cõ.di.iii.quo
niam.
b ¶ In decẽbꝛi. pᷣma quadra/
gene buat ieiũia ueris. Pneu
matis hebdomada ſcdᷣa ſᷣuar
iuberis.Tertia ſeptẽbꝛis cul/
tũ fert mercuris iſtũ ſabbata
ieiunẽt vigilẽ peũtia xp̃ʒʒ.lau.
c ¶Catuimꝰ. i ſeptẽbꝛi.ſʒ
di. c. ſuꝑioꝛis.in fi.
d TBirur.

e Dius obſernantie.
f L C Pꝛimũ. accipe.iĩ ſu⸗
perioꝛi di.c.ul. 2
gEiuniũ.ſubandit᷑ mẽſis
T1 ⁊ arg.ſumi põt ex h.c.qꝙ
etiã ea que moꝛalia ſũt ĩmu⸗
tant᷑ ꝑ eccliam hodie.nã alijſ
tꝑibꝰ celebꝛabãt᷑ oli hec ieiu-/
nia. alijs nunc.
b Loco.uerba hyeronimi.

i ¶ BDixerũt. oñdendo cãs cõ

itutionis talis ieiunij.
le¶·Be fõte.collige in dubijs
ad rei oꝛiginẽ recurrẽdũ pl⸗
magro qᷓ; diſcipulis credẽdũ
ut dixi di. ix.nt neteꝝ.⁊ di.xx

de quibus.xxiiii.q.i.logt.S.

di. xii. pceptis.arg.ð nũqᷓ; ad
rei oꝛiginẽ recurrẽdũ.ff.ð le.
⁊ ſe.cõ.⁊ iõ.nã dicit lex ꝙ ſi ð
oĩbus quecõſtituta ſũt quere
ret᷑ ⁊c. ff.e.ti.nõ oimm.,.
ICSBe riuulis. ar.nõ naler̃ ſũ
ptũ ſine oꝛiginali. C. de edẽ.
auc.ibi poſita.ar. ex de fið/
iuſ.ꝑuenit.Dicit albericuſ ꝙ;
ſi eſt trãſcriptũ ꝑ manũ tabel
lionis valet.ar.ff.de admi.tu
to.cirographis aʒ. dicit nõ na
lere niſi ꝑ iudicẽ fiat trãſlatio
nt in auẽ.nt frum flij.S. iſtud
colla.ix.C. de teſta.publicati
io. hec.q. determinat hodie
ꝑ decre.quã habes er de fide
inſtru.c.ult.ubi dicit ꝙ exem
plata inſtrumẽta aliqua iuſta
cõã ancte iudicis eandẽ viʒ ha
bent cũ autẽticis ⁊ oꝛiginali⸗
bus. b.

OQuerer. ᷓ. di. ix.nt nete?

n Quarti menſis.ſ.ſm he⸗/
bꝛaicam conſtitutionem.
o ¶ Abiecit.cũ ineniſſet iude
os cõflaſſe uitulos.ut.xly.di.
diſciplina.
p ¶Ciuitatis.a nabuchodo/
noſoꝛ qni cũ caldeis cepit cini
tatẽ hieruſalẽ.xxiii.q.v.ꝭ.hĩc
in fi.
9 . QEẽs.ꝗ diffidere ceperunt
zcũ moyſes non diffideret ⸗
eẽt maioꝛ.xx. anis.quare nõ
intrauit terrã ꝓmiſſiõis: rõ/
nẽ hẽs.xxiii.q.iiii.ꝭꝗ.his oihꝰ
⁊z dic omnes quia.xx.an.⁊.S⸗
exiuerunt de egypto.
rAMulta. ſʒ quare iducit hᷣ
de tito ⁊ ueſpaſiano cum ante
per multa tꝑa fuit illud iein⸗
niũ cõſtitutu.⁊ dicimꝰ ꝙ iſtð
nõ facit ad ꝓpoſitũ.vñ eſtar.
ꝙ qnqʒ aliqua inſerũt᷑ decre/
tis que nõ faciũt ad ꝓpoſituʒ
pneipale.ar.s. px.di.ꝙ die.

DrI

tunc propter ſolennitatem ſancti
ſpiritus diacones dalmaticis indu

antur: alleuya decantetur: 2 fle/
ctamus genua non dicatur. Eodẽ

modo de ſeptimi mẽſis ieiunio cõ
ſtitutum eſtut ſi kalende ſeptẽbris
in quarta feria euenerint aut antea
in tertia hebdomada ieiunium ce
lebretur.aſi in quinta aut ſexta aut
in ſabbato ↄtigerit:in quarta heb
domada ieiunandum erit. In de/
cembriꝰuero illud obſeruandum
erit:ut in proximo ſabbato ante ui
giliam natalis domini celebretur
ieiunium:quia ſi uigilia in ſabba/
to euenerit:ſimul uigiliam ⁊ ieiu/
nium celebrari non conuenit.
CEcontraurbanus.
De eodem.

tuor temporum hoc ordine ce
ebrentur. primum in initio qua/
drageſime. ſecundum in hedoma
da pentecoſtes.tertium uero in ſe
ptembri:quartuzʒ in decembri mo
re ſolito fiat. ¶ Item ex ſermone
leonis pape.
De eodem.
Gitur poſt ſancte leticie dies
quos in honore domini a mor
te reſurgentis:ac deinde celũ aſcẽ
dentis exegimus poſtquam acce⸗
ptum ſancii ſpiritus donum ſalu/
briter ⁊ neceſſarie: conſuetudo eſt
ordinata ieiunii:ut ſi quid forte in
ter ipſa feſtiuitatiſ gaudia negligẽſ
libertas ⁊ licẽtia immoderata pre
ſumpſerit: hoc religioſe abſtinen/

8 Tatuimus etiã ut ieiunia qua

tie cenſura caſtiget ¶ Item.

De eodem.
Aius obſeruãtie utilitas fra
tres dilectiſſimi in eccleſiaſti
cis precipue eſt conſtituta ieiuniis
que ex doctrina ſancti ſpiritus ita
per totius anni circulum diſtribu/
ta ſunt:ut lex abſtinentie omnibuſ

ſit aſcripta temporibus. Siquidẽ

ieiunium uernum in quadrageſi/

ma eſtiuum in pentecoſte autum/

nale in menſe ſeptimo: hyemale ĩ
hoc qui eſt decimus celebremus:

intelligentes diuinis eſſe nibil ua

cuum preceptis:⁊a uerbo dei ad e/
ruditionem noſtram omnia elemẽ
ta ſeruire: dum per ipſius mundi
cardines quaſi per quatuor euãge
lia inceſſabili iuda diſcimus:quod
Tpredicamus ⁊ agimus.¶¶ Pri
mum uero menſem quartum ſepti
mum ⁊ decimum non hebreorum
ratione:ſed noſtra debemus acci
Pere Pennue enim menſis apud il
os eſt aprilis:quartus iulius:ſe/
ptimus october decimus ianuari/
us:in quibus etiam ieiunabunt.
preterea in quinto mẽſe qui eſt au
guſtus que fuerit eius cauſa ieiu/
nii: hieronimus ſuper zachariam
exponit dicens.
AQuare in ſupraſcriptis tempori/
bus ieiunia lex imperanit.

Eiuniumquarti ⁊ ieiuniũ qui
ti ⁊ ieiunium ſeptimi ⁊ ieiuniũ

decimi menſis domui iude a hie/

ruſalem in dies feſtos uertetur in
gaudium.hoc locoꝰnoſtroruʒ mul
ti multa dixerunt ⁊ inter ſe diſſonã
tia.cogimur atqʒ ad hebreo curre
re ⁊ ſcientie ueritateʒ de fonte ma
gis quam de riuulis querereꝰ. Je
iunium quarti menſis qui apud la
tinos uocatur iulius die.vii.⁊.x.
eiuſdem menſis illud arbitramur
quando deſcẽdens moyſes de mõ
te ſinay tabulas legis abiecitꝰ atqʒ
confregit:a iuxta hieremiani mu/
ri primum rupti ſunt ciuitatisꝰ. In
quinto uero menſe qui apud nos

appellatur auguſtus:cum per ex/

ploratores terre ſancte ſeditio eẽt
orta in populo: iuſſi ſunt montem
non aſcendere:ſed per.lx. annos
longius a terra ſancta circuire di/

ſpendiis:ut exceptis duobus ca/

leph ⁊ ioſue omnes inſolitudine
caderent in hoc menſe ⁊ a nabugo
donoſor ⁊ multa poſt ſecula a tito
7 ueſpaſiano templum hieroſoly/
mis incenſum eſt atqʒ deſtructum
capta urbe bethel:ad quam multa
milia conſugerant iudeorum. In
ſeptimo uero qui apud nos appel
latur october occiſus eſt godolias
T inde tribus ac hieruſalem reli/
quie diſſipate ſunt Menſe. x. qui
apud nos ianuarius dicit᷑ eo quod
ianua ſit anni atrqʒ prĩcipiũ eʒechi
el in captiuitate poſitus audiuit 2
cunctus populus captiuorum quĩ
to menſe templum eſſe ſubuerſum

quod pleniſſime in eodeʒ prophe

ta cognouimus. hoc igitur eſt om
ne quod dicitur dies planctus ⁊ ie
iuniorum quos hactenus habui/

ſtis in luctum. ſciatis quia ego co
gitaui ut benefaciam iſrael: ⁊ do/

mui iuda uobis in leticiam 1 gau/

dium ⁊ ſolẽnitates eſſe uertendas

ita dumtaxat ſi ueritatem diligatis
pacẽ iuxta anagogemꝰ: quia tũc
ieiunamus quando ſponſus aufer
tur a nobis ⁊ nõ meremur eius ha
bere preſentiam: cum reuerſus ſu
erit ad nos dominuſ:⁊ cogitauerit

ut benefaciat nobis: omnis rriſti

tia uertetur in gaudium: 1 fames
priſtina ſermonis domini preſen
tia doctrinarum eius ⁊ celeſtis pa
nis ſaturitate compenſabitur.

¶ NMon autem uidentur ieiunia

quarti menſis poſſe celebrari an/

ie diem pentecoſtes.a die enim do

minice reſurrectionis uſqʒ in diez
pentecoſtes non indicuntur ad ob
ſeruãda ieiunia .¶ Vnde ambro
ſius in eiuſdem diei ſermone qui
ſic incipit.
Do eodem.
Cire debet ſanctitaſ ueſtra per
hos quinquaginta dies nobis
eſt iugis ⁊ continuata feſtiuitas ita
ut hoc omni tempore neqʒ ad ob

ver. eui. initimm.

8 . Mieroſolymis.

legit᷑ in pſalterio ut
gd deus rpuliſti p
hieruſalẽ capta ẽ eo
tꝑe quo interfecert
ieſũ xpᷣm.ſ.iĩ paſca
poſſumus dicer ꝙ
tunc fuerit capta ſʒ
illeſa cõſeruata ĩſe
uſqʒ auguſtũ qn fu
it accẽſa ab iſmaele
qui iudeus erat.⁊ a
quibuſdã alijs.

t Igit eſt oẽ ideſt

Hᷣ ſignat apud nos
nã apud grecos de
cimꝰ inuenit᷑ octo/
ber. ut. S. diſt. xviii.
pꝛopter.
u¶ Anagogẽ.i. ſu⸗
perioꝛẽ ⁊ ſpũalẽ uel
moꝛalẽ intellectum
nã ana. S. goge du⸗
cere.inde pedago/
gus quaſi ductoꝛ.G
mõ exponit᷑ hic. eſt
enĩ quidã itellectuſ
hiſtoꝛicus. allegoꝛi
cꝰ moꝛalis ſiue tro/
pologic?ꝰ anagogicꝰ
ſicut diximꝰ.S.diſt.
xxxvii.vino.ſic hec
uox hieruſalẽ hiſto/

rice ſignat ciuitatezʒ

illa terreſtrẽ. allego
rice ecchiam. moꝛa-
liter aiaʒ fidelẽ ana

gogice celeſtẽ hie⸗

ruſalẽ. moꝛalis itel
lectuſ attẽdit que in
xta nos ſũt. allego/
ricus que ĩtra nos

anagogicꝰ que ſup

nos.hic ̊ ponit᷑ a/
nagogicus pꝛo alle
goꝛico.

xEt fames. j. niüi

q.i.audacter.

pMõat vidẽtur.

ipꝛobat quod dictũ
eſt. S.de ieiunijs.s.

e.cõſtuimus.⁊.c.ð

ieiunio.in pᷣn.

3. Jeiuma. ſ. ð cõ.

di. lii. rogatiões. .
ſo. lʒ ibi ieinnemus
tribus diebuſ.nihil
ominꝰtñ ibi eſt cõti
nuata feſtiuitas.na
dicit lex ꝙ ꝑennis
eſt ſiue ↄtinuus flu
uius lʒ qnqʒ exare/
ſcat. ff. ð flu. l. i.i. re
ſpon. uel dic oſuetu
dinẽ ſequendã.xii.
di. illa.

Lire ſucce⸗

damus. quia
vnum genu ſucce⸗
dit alið.⁊? ita factuʒ

—
mimir =— — ——————

kfoſe 8
n

—
S=
S

S=Z

—
S

SSS

—- ☚n

.

—.
„ =z
=
E
S=S
.
= - =

=
=
=
= Z

.

nnod
fleitn
dſen
dgoſtig
i
Ulensen
ſtiaie
Rkeſtciſeg
edpnd
od Tecode
dtp
de
ngniit
etſoinin
meſrtlean
mögn
Sqonſroneh

=S=Æ.

S.
— =—

.

=

= =⸗ũͥvŨ G
— ☛- =

=

derponiie

lgulkiiclr
fnigg dlent
nontoluene
engtge
ormmsd.
Niftvolche⸗
heenicide
eſchncuing
ternetricleg
kecclumnn
N inzficin
ceſide
gle.monlsit
tſantittei
nos ſit dl⸗
oe intt
gogeeigteſf
bicgponi
ginopon
0, „ 14
1ſames. ni
dacter.
bätvicitu
cvod di
deieiuniſe
tnimus t
nio.inp.
Neiummn) N
ilrogaten
zibireinent
Vodictt
inetich,
nſekuiu
lectoni
ſue Ohhuft
haſchan
Fr⸗ fuliite
jueloehit⸗
lennenlin

LXXVI

a C Quinquageſima.ſi qdrageſimã diceret meliꝰ dixiſſet.nã pꝰ.xl.
dies aſcẽdit in celũ.ð cõ.di.v.ieiuniũ.⁊ ſic ponit᷑ iotũ ꝓꝑte ſic.xxiii
q.iiii.cũ ſuꝑna.ſic ecouerſo ꝑs ponit ꝓtotd. xiiii.q.v.penale.
b ¶Eox.ar. ꝓ oibꝰ vigilijs apoſtoloꝝ ieiunadis uel ꝓ nullis qð fal
ſũ eſt. ecchia tũ romana coõſueuit in vigilijs oium ieiunare.er de obß.

ie. cõſiliũ.niſi ioan/
nis.philippi ⁊ iaco
bi. ut ibi laun.
CIn apologia.i.
mõe excuſatoꝛio de
adulterio qð dauid
cõmiſit cũ berſabee
ab apo.qðẽ re ⁊ lo/
gos qðẽ ſᷣmo. qua/
ſi rnſio ꝓ aliquo.
d C Chirographo⸗/
qʒ.i.pcco quo tene/
bamur diabolo ob⸗
ligati tãq chirogꝛa
pho.
e ¶ C Euacnato. nt.
C.de plꝰ pet.l.vna
⁊ eſt ar.ꝙ cancella
to inſtrumẽto libe/

rat᷑ debitor.qð nez

eſt niſi creditoꝛ pꝛo

bet Zriũ.ff. ð ꝓba.

ſi chirographum.
Cãtat᷑.ſ. de cõ.
diſ. iii.ne gs Z. ⁊.c.
ieiuniunm.
g C Meceſſario.ob/

ſernãtie. H male dic

⁊ ĩ ſe.ð.imo vigilia
pentecoſtes neceſ/
ſario ieiunãda eſt.
ut in. c. noſſe. . ð. c
de ieiunio. non ob.
c.ſcire.qꝛ ꝓ vno die
nec plus nec minuſ
ſed ꝙ ieiunari dẽat
HH bʒ ecclie conſue/
tndo generalis.
b L e pnõnt᷑
ptotã noctẽ ſi
gnificat. ff. de uer.
ſig. urbana. 5. pno/
ctare.

UAnge neceſſe ẽ.

ideſt cõueniẽs ẽ ſᷣm
g. na cõſiliũ eſt. nõ
eni quicgd cõſulit
iuris neceſſitati ſb/

ijcitur. de pe.di. vi.

c.i.in fi.ff. de.iudi.

nãgquicquid.
Oſt paſca. t
laxauerit. in
terdicẽdo ieiunia.

1 Timnda. ĩ acti-

bꝛ. 6. xxx. di
ſtin. ſigs taqy otra.
m . Lotexias. i. in
tercertas ſolẽnita/
tes. nel cõtextas.i.
innctas ⁊ cõtinua/
tas. S. e. ſcire.

ſeruandum indicamus ieiunia: ne
qʒ ad exorandum dominum geni
bus ſuccedamus .⁊ ifra.ad inſtar
ergo dominice reſurrectionis to/
ta.l.dierum curricula celebrantur
omnes iſti dies nelut dominici
deputantur.reſurrectio enim do/
minica dies eſt. in dominica enim
reſurgens ſaluator reuerſus eſt ad
homines.⁊ poſt reſurrectionẽ to⸗/
ta quinquageſima cuʒ hominibus
commoratus eſt equalis eorumꝰ
ergo neceſſarium eſtut ſu feſtiuitaſ
quorum equalis eſt ⁊ ſanctitas.nõ
ergo ieiunamus in quiquageſima
quia in bis diebus nobiſcuʒ domi
nus commoratus eſt. Item in a/
pologia dauid:hunc numerũ quin
quageſimuʒ uidelicet lecti celebra
mus:poſt domini paſſioneʒ remiſ
ſio culpe totius debito chirogra/
phoqʒ euacuato ab omni nexu li⸗/
beri ſuſcipimus aduenientẽ in nos
gratiam ſpiritus ſancti.in die pen/
tecoſtes uacant ieiunia: laus dici/
mr deo ⁊ oratio:a alleluya cantat᷑

NMeceſſarioergo eccleſia con⸗

ſtituit: ut poſt diem pentecoſtẽ ie
iunia celebrentur. Sed quod in il
lis.l.diebus ieiunandum eſſe ne
gatur ex obſeruantie neceſſitate in
telligitur. unde in eiuſdem diei ſer
mone qui ſic incipit.
BVBVBeeodem.
QOſſe credo uos fratres- nõ
minore leticia celebramꝰ di

em pentecoſtes quam diez ſanctũs

paſce celebrare curauimus. tunc
enim ſicut modo fecimus ieiunaui
mus ſabbato uigilias celebrauimꝰ
orationibus pernoctanter inſteti

mus.unde neceſſe eſt ut ſimilẽ ob

ſeruantiaʒ ſimilis leticia ſubſequa

tur. Obſeruantia uero ſimilis dici

tur quo ad factum: non quo ad ne
ceſſitatem. ¶ Item iſidorus.
DBDe eodem.

P Gſt paſca autem uſqʒ adpen

tecoſtẽ licet traditio eccleſia/

rum abſtinentie rigorem prandiis

n Aufera. dicẽtdo

tũc eẽ ieinnãdum.

o ¶ In ſuo.ut moꝛrẽ-

obßuet in ieiunijs
ſiẽ dĩ de vigilia bar

tholomei.ex de ob

ſer. ie. conſilium.
p ¶ Aplicas. cõſue

tudo eni interptar
legẽ. ff. de uer. ſig.

anniculus.

q IYlectioiſ. ũnt
uẽiret. quia

foꝛte ſuberat pape
iſte epiſcopus nul⸗

guntur abſtinuiſſe: ne ſoluiſſe abſti
nentiam niſi tantum die dominico

relaxauerit: tamen ſiquis mona/
chorum uel clericoruʒ ieiunare cu
pit: nõ ſunt prohibendi. quia ⁊ an
tonius ⁊ paulus ⁊ ceteri patres an
tiqui etiaʒ his diebus in eremo le

¶Ntem hiero. ad lucinum.

0 Tinam omni tempore iein/

nare poſſemus:quod in acti/

bus apoſtolorum diebus pente⸗
coſtes die domĩco apoſtoli pau
lüa cũ eo credẽtes feciſſe legimius
nec hoc dico quod feſtiuis diebꝰie

unãduʒ eẽ putẽ ? ↄtextas.l.diebꝰ

r Ab epo. ar. c⸗

lo medio.

9 7

clericꝰ alicuiꝰ epi in alia puincia non debet eligi. nec ipe dz-

cõſentire niſi hẽat lĩ̃as dimiſſoꝛias.ꝗbus abſoluat᷑ ab obnoxietate ſui epi arg.
di. lxxxv.floꝛentinũ archid.⁊ di.lxxi.fraternitatẽ.ar. q.ſ.nõ exigatur coniẽ

ſus epi.inſti.de adop.ꝭ.ſed ſiquis nepotis.d

ferias⁊ ſolẽnitates auferã: ſj una
queqʒ prouincia abundet in ſuo'ſẽ
ſu:a precepta maiorum leges apo

ſtolicas arbitrentur. Item pe

lagius papa petro epiſcopo poten
Sabbato magno poſt horam ba/
ptiſini epiſcopus ualet ordinari.

Aectionis tue ſcripta ſuſce/

pimus quibus ſignificas la⸗
tinum eccleſie grumentine diaco/

nem ad epiſcopatum marcellianẽ-

ſis eccleſie ſiue cluſuane ab omni/
bus fuiſſe electum quod iam ante
hoc tempus retuliſti:a iuſſimus ut
ueniret credentes eos de perſona
eiuſdem ab epiſcopo/ſuo dimiſſo/
rias accepiſſe: quod ſi modo fece/
runt:facite eum uelociter ad urbẽ
romam occurrere ut ſi deus iuſſe/
rit in abbato magno poſt horam

baptiſmi ordinetur. quod ſi ante

memoratum diem non occurrerit

cogetur uſqʒ ad quarti menſis ie/

iunig ſubſiſtere. ⸗
SS Is tẽporibus ſecũdũ
gnacletũ ⁊ ʒepherinuʒ

copi: preſbyreri diaco

dinetur Ex monachis autem

uel laicis nullus niſi per graduſ ec

cleſie deberad ſummum ſacerdoti
um peruenire Unde gelaſius
Hoõ niſi per diſtictos gradus quiſ
qʒ ad ſacerdotium aſpiret.

Alud nos ſtatuentes æ uobis

Homnibus ſeruare mandamus
ut omnes ad eccleſiaſticos ordies
ſic accedant in eccleſia qui ordina
ri merẽtur.ideſt ſi quis epiſcopus

eſſe meretur: ſit primum oſtiari
us deinde lector: poſtea exorciſta
inde ſacretur acolythuſ:deinde ue

ro ſubdiaconus:deinde diaconus
⁊ poſtea preſbyter:exinde ſi mere

tur epiſcopus conſecret᷑. C Ande

zoſimus epiſcopus urbis rome
gir.

ſunt obſeruanda ſi ab infantia

eccleſiaſticis miniſteriis nomenꝰ
degerit: ut inter lectores æ exorcei
ſtas quiquennioPteneatur:exinde*
acolythuſ uel ſubdiaconusꝰ:xiiii.

annis fiat: a⁊ ſic ad benedictioneʒ
diaconatus ſi meretur accedat. in
quo ordine quinqʒ annis ſi incul
pate ſe geſſerit adherere debebit.

gelaſiũ ⁊ pelagiũ epi /

es ſunt ord inãdi. me
ũt iuxta leonem pa
pam ex preſbyteris eiuſdem eccle
ſie uel ex diaconibus optimis or

Que internalla temporis in ſingu
lis gradibus ſeruandaänt.
LI ngul gradibus bec ipſa

e H̊ dixi.S.lxi.di.ſed aliud.
8 CAd quarti. S. px. di. c. Ooꝛ-

—

.linatiões. .
8 tꝑibꝰ. Hic intitulat

Alxvii. di. in qua tractat

de ĩterſtitijs toꝝ obbuãdis.
nõ ergo ꝙ ſiquiſ ab itamia ſit
emacipatus militie clericali.
ãano ſeptimo põt oꝛdinari cle
ricꝰ oſtiariꝰ lectoꝛ exoꝛciſta.⁊
ſic ſtabit uſqʒ ad ãnũ.xij.exi⸗/
de acolythus uſq; ad ãnũ.xx
⁊ poſtea in.xxi.ſubdiaconus
in.xxvi.ãano diaconꝰ.in.xxxi
pꝛeſbyter.exinde põt eẽ eßᷣus
ut. ſ. e.in ſingulis.⁊.c.qcũqʒ
xxviii.di.de his.ſʒ ſi adultus
uelit oꝛdinari.ſic põt fieri oꝛ
dinatio.ut ꝑ.vii.ãnos recipi⸗
at oꝛdines oẽs in duobꝰ pᷣmiſ
quatuoꝛ minoꝛes.in reliquis
quinqʒ oꝛdinet᷑ acolythus ſbᷣ
diaconꝰ.diaconꝰ.pᷣſbꝛ.⁊ ePps.,.
ſi electus fuerit.j.e. quicũqʒ.
ſi aũt ſecus factũ fuerit.depo
ni dʒ.j.e.di.ſ bᷣdiaconꝰ.ex ge/
nerali tñ cõſuetudine his oĩ/
bus caplis derogatũ ẽ.ubi ue
ro maioꝛ neceſſitas ecclie ĩcũ/
bit. laicus per annũ æ dimidi
um. monachus uero ꝑ ãnuũ
põt recipere oẽs oꝛdines.ut.
ſ. e. c. ult.
u Llud pᷣmũ.S.xxi.di.cle
ros.ð.di.xxxii.ſeriatiʒ. ð
g.xliiii.di.ñ oʒ.nã ibi colligit
ꝙ pſalmiſtatꝰ ſit oꝛdo pᷣmꝰ.ſy-
melius colligit᷑ extra de eta.?
qua.cũ cõtingat.ſjʒ dic ꝙ hec
dictio pꝛimũ ſequẽtia reſpicit
nõ ꝙ ſit pꝛimꝰoꝛdo oſtiariatꝰ
ſed pꝛimꝰ eſt reſpectu ſequen
tium.
* MNſingulis.ſi ab infantia
M.ꝑi.ſeptimo anno.C.de iu
re deli. ſi infanti.
y ¶ Momen nt ſcribat᷑ in ma-
tricula.l.di.contumaces.

ʒ3 & Quinquennio.poſt ſeptẽ⸗

niũ.j.e.c.ſubdiaconus.
⁊ ¶ Xꝓxinde.poſt.xii.ãnos cũ9.
noluerit. ODUnn
2 Del ſubdiaconus. nel ꝓ
i.hoc ꝓbat in.c.ſe.ar. C. de
Vv. ſig.l.ul.ar. ex ð eo qui fur.
oꝛ.re.c.ii. ðèðMUõ
a ¶ Zeiiii.annis.computatis a
tpe ſeptenni.
b Reiiii.ãanis hoc reſpicit qdʒ
dicit de infantia.i.ſeptẽnio.⁊
ita in. xxi. anno.
c ¶ RXiiii. ãnis hec ðᷣtermiatio
xiiii. ꝗqnoꝝ nõ reſpicit niſi tã/

ti ſubdiaconũ.qð pʒ ex.c. ſe.

nbi dicit ꝙ ab acceſſu adole⸗

ſcẽtie uſqʒ ad.xx.ãnos fiat a2

colythus.⁊ ſubdiaconus.ſ.in
xv.anno acolythus.in.xxi.ſõ

diaconus.

0

aPontificatũ.j. de cð. di.v.de his vo.ð.di.xviii.ſi eps.⁊ di.lix.ſi officia.
bᷣ Befſenſoꝛes.i.aduocati caſtaldi.i.q.iii.ſaluatoꝛ.
c ¶ Ex laicis.ſ.di.hxxix.ĩdicatũ. .ſed hic iſti laici erãt de foꝛo ecclie.ibi non
2 conſtitui debẽt iſti quo ad tꝑalia nõ quo ad ſpũalia.xvi.q.vii.in noua.
d ¶ In oꝛdine..nõne iſti ſũt grãdeui cũ eis cõmitiaĩ adminiſtratio. ꝑ.vii.

annos tãtũ pnt aſcendere ad
oẽs oꝛdines.nt.ſ.e. ꝓx.quat
& hic dicit ſupꝛadicta obſuati
one.iõ ut gradatim oẽs oꝛdi/
nes recipiãt et nullũ pᷣtermit

tant.nec tñ ꝑ tãta interſticia.

uel hoc coꝛrigit᷑.io.
e O Vicũqʒ.pubertatiſ.i:
ãite ãnũ.xiiii.ſᷣm quoſ
dam.m.h.ante.xii.inſtitu.ꝗ
mo.tu.fi.in pᷣn.er de deſpon.
ipu.pubereſ. xx.q.i.illud.ubi
incipit ab adoleſcẽtia ⁊ ſuffla
tur ⁊ exulat pubᷣtas.le.io.qð
dicit. h. de. xii.ãnis nõ ẽ uerũ
in maſculo.ſed in pnella.ut ĩ
ſti. q.mo.fi.tu.in pꝛima colũ/
na. b.
Baptizari. ſed quare dicit
qꝙ tũc dʒ baptiʒari cũ ſit dubi
um ⁊ periculoſũ intantũ dif⸗
ferri baptiſma.ut de cõ.di.iiii
qñ quis. iõ dicit cũ baptiſma
ſit ianua oĩum ſacr̃oꝝ. ut.xx
xii. di. F.nex. in fi. nõ poſſz oꝛ

dinari ſi nõ eẽt baptiʒatꝰ.ex ð

pſ.nõ bap.c.iiii.nõ ꝙ debeat
differri. ſed ſi caſu delatũ eſt
baptiʒari debet.
gKRicolythus. ⁊ ita vr ; de
iure nõ debeãt minoꝛes oꝛdi/
nes ſimul cõferri qð credo ni
ſi diſpẽſatiue uel niſi ſit cõſue

tudo.ut et᷑ ð eo qui fur.oꝛ.re.

cũ.h.latoꝛ.
h¶Ad diaconij. cõtinẽtia pᷣe/
unte.iõ. hoc non dixit de ſub
QAiiiaconatu.qꝛ nõdũ erat ſacer
oꝛdo tꝑe ſyricij ꝗ antigſſimuſ
fuit.xxxii.di.erubeſcant. ho/
die nero eſt ſacer oꝛdo.
1 ¶ Exinde.ſ.e.di.epᷣs. .ſed
fferas hoc ad.xx.ãnũ ð quo
ſ̃mo pceſſit nõ ad quiquẽniũ
ꝓximũ ⁊ ſic eris in.xxx.ãno

nt ibi dicit.⁊ ẽ de elec.cũ in

cũctis.uel dicas eſſe ↄſtituti/
onũ narietatẽ.h.
kC Brãdenꝰ.ſ.xxxii. annoꝝ.
nel. xxx. qꝛ hec eſt uirilis etaſ
j. e.c.epᷣs.etas enĩ multũ fac
ad eruditiõem. xxvi.q. vii.H
fit ⁊ ſi ſit.xxiii.ãnoꝝ ita reci/
pit oẽs oꝛdines infra.xxx.an
nũ ſicnt quilibet alius ꝗ a pne
ricia debuiuit ecclie nel gran/
denꝰ.ſ.xviii.ãnox.ar.xxvxriii.
di. de his.xxxii. di.lectoꝛes.
¶ EStatum. õ. di. xlviii. .. i. . i.
S.ſed nõ dicit ſtatim.i. incõti
nẽti. ſed ſtatim.i.paulopoſt.ſi
ſtatim habes.ff. de ꝓcu. g ꝓ⸗

curatoꝛem.nel ibi non pꝛobibetur niſi epatu ? pꝛeſbyteratu.
m CAVAel habere.ita tñ ꝙ dudũ iam ꝓmiſerit cotinẽtiã.nã

Exinde ſuffragantibus ſibi meri/
tis ſtipẽdiiſ per tot gradꝰ datiſpro
prie fidei documentis poterit ſa/
cerdotium promereri:de quo lo/
co ſi eum exactior ad bonos mo/
res uita perduxerit ſummũ ponti
ficatum ſperare debebir. Defen/
ſores autem eccleſie etiam qui ex
laicis fiunt:ſupradicta obſeruatio
ne teneantur:ſi meruerint eſſe ĩ or
dine clericatus. ¶ Item ſiricius
papa.
De eodem.

0 AVicunqʒ itaqʒ ſe uoueritob

ſequiis eccleſie a ſua ĩfantia
ante pubertatis annos baptizari
lectorum debet miniſterio ſocia
ri: qui ab acceſſu adoleſcentie uſ/
qʒ ad.xx.ſue etatis annum ſi pro/
babiliter uixerit: una tantum ⁊ ea
quam uirginem cõmuni per ſacer
dotem benedictione percepit uxo
re contentus acolythus ſubdia/
conus eſſe debebit poſtquã ad dia
coniiꝰ graduʒ ſi ſeipſum primitus
continentia preeunte dignum pro
bauerit accedat.ubi ſi infra.v.an/
nos laudabiliter miniſtrauerit: cõ
grue preſbyteratum conſequatur
exinde poſt decennium epiſcopa/
lem cathedram poterit adipiſci: ſi
tamen per hec tempora integritas
ſue uite ac fidei eius fuerit appro/
bata.qui uero iam etate grãdeuꝰꝰ

melioris propoſiti conuerſatione

prouocatus ex laico ad ſacram mi
litiam peruenire feſtinat:deſiderii
ſui fructum non aliter obtinebit:

niſi eo quo baptiʒzetur tempore ſta

tim leciorum aut exerciſtarum nu
mero ſocietur.ſi tamen eum unam
babuiſſe uel habereꝰa banc uirgi/
nem accepiſſe conſtetuxorem:qui
dum imtiatus ſuerit expleto bien/
