nt. xii.di. nos Oſue⸗
tudinẽ.⁊.l.di.quicũ
6 penitẽs. ſic diſpẽ
at᷑ ipᷣmo mrimõio

⁊ nõ in ſcðᷣo.ni.xxx

q·ii.ſi at.
Keſbyteriẽt
alienarũ ⁊ ſi
clerici fuerint in ali
quo cõuiuio ⁊ adue
niãt ioculatoreſ.ſur

gant ⁊ recedãt ð mẽ

ſa ut de cõſe. di. v. n
opoꝛter.
Alẽtio. hũc

agit᷑ de ktio. c. apo/
ſtolice regule. opor
tet oꝛdinadũ nõ eẽ

violẽtũ. iterbit ẽt de
pẽa illoꝝ qui frequẽ
ter indulgent ebꝛie/
tati ⁊ dicit ꝙ mino/
res coꝛꝑalit᷑ puniũt
maioꝛes poſt admo
nitiõem.xxx. diebꝰ
cõione pᷣuãt᷑.ut.j.e.
c.ult.

e Qnia vẽter. pin

guis uẽter groſſum
generat ſenſũ. xliiii
di. 5. ſi ergo.
fQDicopus. a⸗
lee.clerici nõ
debẽt ludere uel lu⸗
diſ intereſſe nt ex ð

vi.⁊ ho.cle.clerici.

Di.xxxv.
nec participes erũt
ludẽtibus nec inſpe
ctoꝛes ludi.ut ĩ auc
de ſan. epiſ.int᷑ dici⸗
mus.ſj nũquid pqſt
repeti id qð in ale⸗
ꝑdit.dicũt quidam
ꝙ nõ. ſed pauꝑibuſ
ẽ erogãda pecunia
illa.ar.xiiii.q. v.nõ
ſae.cũ.n.turpitudo
p̈tit ex ꝑte utriuſqʒ
melioꝛ ẽ ↄditio poſ⸗
ſidẽtis. melius cre/
do ꝙ poſſit repeti.
ut. ff. ð aleatoꝛibꝰ.l.
ult.i fi. etiã vſqʒ ad
l. qnos. ut dicit gre⸗
ca ↄoſtõ. C. de relig.
⁊ ſũp.fu.⁊ ð alea.⁊
ſiquis exiſtẽs i alea
rẽ ſnã nẽdiderit nõ
tenet᷑ de euictione

XXXV

martinus papa ait.
Aiduam ducens vxorem ſubdia/
conus fieri non poteſt.

L Ector ſi viduaʒ alterius vᷣxo

rem acceperitĩ lectoratu per
maneat aut ſi neceſſitas fuerit ſub/
diaconus fiat: nihil aurem ſupra.
ſimiliter ſi bigamꝰ fuerit. ¶ ¶ Qui
bus autem propria coniugia pro/
hibentur:interdicitur enam nupti
alibus conuiuiis intereſſe. Un
de in agathẽ.conci.legitur.
Nupnarum conuiuiis preſbyteri
intereſſe non debent.

P Reſbyteri diacones ſubdia/

cones uel deinceps quibuſdu
cendi uxores licentia modo nõ eſt
etiam aliarum nuptiarum euitent
conuiuia:nec his cetibus miſceãt᷑
ubi amatoria cantant᷑ ⁊ turpia aut
obſceni motus corporum choreis
ſaltationibus efferunt᷑: ne audi/
tus ⁊ obtuitus ſacris miſteriis de

putati turpium ſpectaculorum at⸗

qʒ uerborum contagione polluan
tur. C Midua uero eſt intelligen/
da:ſi poſt ſolẽne fedus nuptiarum
morte interueniente a uiro ſuo di⸗/
uiſa fuerit.ceterum ſi antequam cõ
ueniant fatali neceſſirate ab alreru
tro diuiſi fuerint.licet ex ſponſali/
bus vxor ſit appellata:non tamen
poſt mortem ſpõſi.etiam ſi in pro
pria domo ſit ducta:⁊ etiam cuʒ eo
uclata vidua appellata eſt. nec ex
eius copula a ſacris ordinibus ali
quis prohibetur. ¶ Unde pelagi
us papa ſcribit.
Qui cum alio uelatam non tamen
illi nupram uxorem duxerit:ſacer⸗
dos fieri non probibetur.
Alentino clerico cui mulier
cum alio ante uelata nõ tamẽ
illi nupta ſed virgo permanẽſ poſt
mortem eius cum quo uelata fue/
rat ſponſa coniugali eſt copula ſo/
ciata quia iterum uelamen accepit
nullum in promouendo generet᷑
obſtaculum quia nihil eſt quantuʒ
ad hunc articulum pertinet: quod

AQuibus ordinibus bi/
sgami prohibeãtur ⁊ utrũ
reputẽtur bigami qui an
e baptiſmum habuerũt

vnam ⁊ poſt baptiſmum habuerũt
alteram an liceat ſortiri uxores ĩ
ſacris ordinibns conſtitutis mul/

torum auctoritatibuſ breuiter mõ
ſtratum eſt. Sequitur autem in de
ſcriptiõe illa apoſtolica ut ſit ſobri
us qui ordinandus eſt non vinolẽ
tus:quod ex auctoritate ueteris te
ſtamenti introductum eſt. miniſtri
enim templi prohibentur vinuʒ 7
ſiceram bibere ne ebrietate grauã
tur corda eorũ vt ſenſus eorum vi
gearſemper ? tenuiſ ſit uel quia uẽ
ter mero eſtuans facile deſpumat
in libidines. Unde noe ebrietate
nudauit femora.Loth auteʒ queʒ
ſodoma non vicit:vina vicerunt.

ei de canonicis obuiet conſtitutis.

Quod autem vinolentus eſſe

prohibetur:non ſemel ſed frequẽ
ler vino replemus debet intelligi.
¶NHinc etiam in canonibus apo
ſtoloruni legitur.
Siaconus preſ byter ⁊ epiſcopus
ebrietati ⁊ alee deſeruiẽtes:niſi de
ſierint cõmunione priuentur.

OHeohus aut preſbyter aut

diaconus alee atqʒ ebrietati
deſeruiẽs aut deſinav aut certe dã
netur. Subdiaconus autem aut le

ctor aut cãtor ſimilia faciẽs: aut de

ſinat aut cõione priuet᷑: ſimiliter 2
laicus. ¶ Item hiero.
Eſus carniũ ⁊ vini potus poſt di⸗/

luuiũ conceſſus legitur:poſt chri/

ſti aduentũ inhibitus.

B exordiocõditioniſ huma

ne nec carnibus ueſcebamur
nec dabamus repudiũ:nec prepv
cia nobis eripiebant᷑ in ſignum ⁊
hoc curſu vſqʒ ad diluuiũ perueni
mus.poſt diluuiũ aũt cũ datiõe le
gis date per moyſen quam imple/

reꝰnullꝰ potuit:carnes ingeſte ſũt

ad ueſcendũ:a repudii cõceſſa du⸗
ritia:⁊ cultellus circũciſionis ap
poſitus:quaſi dei munꝰplus in no
bis creauerit quã neceſſe ẽ. Poſt
quam aũr chriſtus venit in fine tẽ
porum ⁊ o'etiam reuolatad.a. ex
tremitatem retraxit ad principiuʒ
nec repudiũ nobis dare permitti/
tur.nec circũcidimur:nec comedi
mus carnes.dicente apoſtolo.bo
num eſt vinũ non bibere ⁊ carnes
non comedere.vinũ enim cũ car/
nibus poſt diluuiũ dedicatũ eſt.
Item ex epiſtolis eiuſdem.
Alienũ eſt a lapiente potationibꝰ
ebrietanibus vacare.

L AVxurioſa res eſt vinũ ⁊ con/

mmelioſa ebrietaſ.oĩs qui cũ
his miſceẽ.nõ erit ſapiẽs. ¶ Idẽ.
gnominioſũ eſt ſacerdori afflue
re deliciis epulis atqʒ laſciuiis.

QQAeſe principes qui deliciis

affluũt ⁊ inter epulas atqʒ la/
ſciuias pudicirtiam ſeruare ſe cre/
dũt propheticus ſermo deſcribit:
quod eiiciendi ſũt de ſpatioſis do
mibus lautiſqʒ conuiuiis ⁊ multo
labore epulis conquiſitis: ſi vis
ſcire quo eiiciendi ſũt propter ma
las cogitationes ⁊ opera ſua:euan
geliũ lege in tenebras ſcilicet exte

riores : vbi erit fletus ⁊ ſtridor dẽ

tiũ:an non confuſio ⁊ ignominia ẽ

ieſũ cruciſixvñ pauperem eſurien

tem farſis predicare corporibus.
ieiuniorũ doctrinã rubenteſbuc
cas tumentiaqʒ ora proferre. ſſi in
apoſtolorũ loco ſumꝰ non ſolũ ſer
monem eorũ imitemur:ſed etiam
conuerſationem ⁊ abſtinentiam.

E Idẽ. De eodem. Walea
Enter mero eſtuans cito ſpu

mar in libidinem. vbi ebrie/
ras ibi libido dominatur a furor.

3 Ze eodem. Palea.

3 2

nt. ff. quarum rerum actio nõ
da. ſi o. Gi lʒ autem hic ꝓ/⸗
hibeat᷑ ludꝰ.tñn ꝓ cõuiuio ha⸗
bẽdo põt ludl.ff.e.l.vlt.
¶Beſeruiẽs.i.valde ſeruiẽſ
ut illa ppoſitio augmentet. ff.
depoſi.l.i.in prin.qnqʒ puat
ut ibi. Sepe pcoꝛ moꝛtẽ.moꝛ
tẽ quoqʒ depꝛecoꝛ ideʒ.

hb ¶Aut deſinat. nõ g ꝓquoli

bet delicto ſtatim epi debent
fulminare.ut nel excõicẽt uel
dponãt.ad idẽ facit.xlvii.di.
epiſcopus.⁊.hxxxxii.diſti.c.
ult. Si quotiẽs peccãt hoies
ſua fulmina mittat Jupit᷑. exi
guo ipꝑe nullꝰ erit.
i Priuet᷑.aut verberet.ut.j.
e. c. ylt.

k HB exoꝛdio.nec carnibꝰ

tñ lamech fuit venatoꝛ

GKillud fuit ꝑꝑ pelleſ nõ peopt᷑

carnes.

IIn ſignü. ut ꝑ eaʒ fideles

diſcernerent᷑ ab alijs.uel fuit

ſignũ ĩterioriſ circũciſiõiſ.nel

fnit ſignũ futuri baptiſmi.qꝛ
tũc ꝑ circũciſiõem tollebatur
pcca.ſicut nũc ꝑ baptiſmũ ut

„ „

ſ. de ↄſe. di. iiii. ꝙ apud nos.
m ¶ Implere. S. di. iiii. erit.
dic ꝙ facile ñ pᷣt ipleri.uel dic
ꝙ tůc nullꝰ? potuit eam iplere
quo ad hᷣ ut adipiſcerẽt᷑ vitaʒ
et᷑nã.qꝛ ꝑ circũciſiõeʒ nõ aꝑi/-
ebat᷑ ianna celi.lʒ ianua infer
ni eẽt pcluſa.ſecus hodie per

baptiſmũ.er de bap.maiores

uel iõ iſtud dicit qꝛ rietas fu
it in lege.cũ.n.pceptũ fuit ꝙ
ſabbati die nõ fieret aliqð opꝰ
itẽ pᷣceptũ fuit ꝙ. viii. die cir/
cũcideret᷑ puer.potuit ↄtiger
qꝙ ſabbatũ eẽt dies.viii.ab oꝛ
tu pueri.iʒ tn ĩ q̊ͥ nõ peccabãt
qꝛ excuſabãt᷑ ꝑꝑ ipoſſibilitatẽ
iõ aũt fuerũt eis data dura p/
cepta.qꝛ ex ſuꝑbia eoꝝ dixe/
rũt nõ deeſt qui ĩpleat.ſʒ deſt
qui iubeat.
n & Buricia. tamẽ pcẽm erat
ut e de diuoꝛ.gaudemus.
o Et. o.qẽ ultia lr̃a grecoꝝ.
p Ad.a.que eſt pᷣma latino-
rũ.⁊ ẽ ar.ꝙ reſtituta re ad pꝛi
ſtinũ ſtatũ.pooꝛa iura rſtituũt
nt.xxvi.q.vi.ſi quis de coꝛpꝑe
ff. de ſe. ru. pdi. hi qui.arg. ꝙ
nõ fit ĩiuria rei ſi reſtitnit᷑ ad

pſtinũ ſtatũ.ff.de pac.ſi vnuſ

9. ꝙ in ſpẽ dotis.
q . Nec comedimus.i.ſnade
mꝰ nõ comedere. ↄſilium eſt.

r &Bedicatũ ẽ.i.ĩ uſũ aſſũptũ

sEVcleſie pᷣncipes.i.pla-
L G tos.ut de cõ.di.i.coꝛꝑa
t ¶ Propheticus. ſ. michee.

u Lautiſqʒ.i.delicatiſ.

x Epulis.i.terrenis ðᷣlicijs
que nullo labore querũtur. ð
cõſe.di.v.ne tales.

y ¶Exterioꝛeſ.i.ex toto extra

lucem.ar.xl.di.quelibet.
3 ſ HBuccas.plenus uẽter faci
e de ieiunijs diſputat.xii.q.ii
gloꝛia epi. ar. ꝙ archidiaco⸗
nus cũ viſitat parrochias nõ
eſt ex illis pᷣſtanda ꝓcuratio.
ut. x. q.iii. illud. hoc uenuʒ eſt
ante viſitatiõem factam extra
de cen. exigit.greg.x.

4◻2 Exto. illud iducit᷑ ad ðᷣ
leſtãdã ebꝛietatem ſine
gulã.pᷣmo qꝛ ꝑ eam deierauit
humana ↄditio. ſcõo exẽplo

noe.t᷑tio qꝛ ſuitꝰeſt ĩducta ꝑꝑ
eã. io exẽplo loth. deide co
mẽ

at ſobꝛietatẽ exẽplo abꝛa/⸗
he qui cibũ miſtrauit angelis

ſine vino.⁊ exemplo ioannis

baptiſte.
a ¶Sexto die.i. die ueneris.
nã dñico die dñs cepit facere
mũduʒ.ut.lxxv.o i.ꝙ die.alij
dicũt ꝙ oia ſimul creauit. vñ
ſalomo qui viuit ĩ e᷑nũ oia ſi/
mul creauit.ſed lʒ ſimul facta
fuerit ñ ſimul dici oĩa poterãt
⁊ ideo ſcriptura vtit᷑ tali diſti
ctione extra de ſum.tri. c.i.
b ¶ ¶ Beſtie.i. aialia in fra.naʒ
v.die fuerũt creata volatilia ⁊
piſces.
Cc Cepit. mundus.
d C Feriari.i.ceſſare.
e ¶ Beſijt.tũc fuit hõ ſpoliatꝰ
gratuitis ? vulneratus in na/
turalibus. de pe.di.ii.adam.
FJeiuniũ.i.abſtinentia.
CPreuaricatio.ibi fuit.
b . Latebꝛa. quia abſcõdit ſe
adam a facie domini.
i 7 NKeuocauit.qꝛ pᷣmi ꝑentes
ſaluati ſũt. ut ð pe.di.i.ſi pᷣmi
⁊ de conſe.di.i. hi duo.

k C Jumẽtũ.i.carnẽ ſuãẽquam

paſcit qᷓſi iumẽtũ.uel dr coꝛpꝰ
iumẽtũ qnaſi iuuamentum.
¶ Aon eſſet. S.diſt.i.ius gen
tiũ.contra.ſed ibi ſolui.
m CPrelatõis inuidia.qꝛ cha
im interfecit fratrẽ ſuũ.
n CPietas. paterna.
o ¶Ebrietas.i.ebrius.
p ¶ Tentant.i.inebꝛiaut.
q ¶ Partus.i.effectus.iſtud
vult dicere ꝙ vinũ ex ſe duos
ꝓduxit effectus.pᷣmo ebꝛieta
tẽ.deinde inceſtuʒ.⁊ ebꝛietas
fnit deterioꝛ effectus vini.nel

gliter ex ebꝛietate ꝓceſſit ſui /

tus.itẽ ex ea ꝓceſſit inceſtus
qui deterioꝛ eſt.uel illud vult

dicere ꝙ filia ẽ deterioꝛ q; mr

qꝛ moabite ⁊ amonite que ab
illis ꝓceſſerãt fuerunt deteri
ores ꝙ; matres.
r Peccati.i.vicium.
s ¶ Kemiſſio.i. deꝰ remittẽs
peccata.
1 Mte oĩa.aut coꝛpali.ſed
A eps nõ vᷣberabit clericũ

per laicũ.ut er de ſen.ex.uni/

nerſitatis. niſi ſit incoꝛrigibi⸗
lis.ut ex de ſen.ex.nt.fame.
Poꝛtet. Ab hoc lo

bẽt hre clerici.in hac oñdit ꝙ
habebũt ꝑitiã lr̃aꝝ ſacraꝝ in
ꝓx.di.oñdit ꝙ etiã habebũt
pitiã ſeculariũ ſciarum. ⁊ ide
ſũpta occaſione oſtendit in.x
xxviii.di.qꝙ ignoꝛãtia eſt peri
culoſa clericis.iĩ.xxxix.di.dic̃
qꝙ habebũt pꝑitiã ſecularium
negocioꝝ.⁊ agit hic de quar/
to. c. apoſtolice regule.
x ¶Simplicitatis.nec ſimpli/
citas nec aliud põt excuſar ſa
cerdotis iperitiã.ut.xxxviii.
di. ſi in laicis.
y ¶ Seculariũ.cũ.n.eps ſit in
dex ⁊ coꝛpoꝝ ⁊ aiaꝝ.ut.xi.q.

co uſq; ad. xl. diſt.
oñdit quã ꝑitiã de-

DI
6 Inolentum ſacerdotem ⁊a/

poſtolus damnat⁊ uetus lex
prohibet. ſacerdotes qui miſtratĩ
remplo dei prohibentur vinum 2

ſiceram bibere:ne crapula ⁊ ebrie

tate aggrauẽtur corda eorum. Si
cera hebreo ſermone omniſ potio
nũcupatur.qua quis inebriari po
teſt.quicquid inebriat:ſtatum mẽ
tis euertit.fuge ſimiliter? vinum
in quo eſt luxuria. Molite ait apo/
ſtolus inerbriari vino:in quo ẽ lu
xuria:qui altari deſeruit: vinum ⸗
ſiceram non bibat.Sponſa chriſti
uinum fugiat ut uenenum. vinuʒ ⁊
ebrietas incendium eſt. Item
proſper. SDe eodem.

1 7 Axuriã facit ⁊ nutrit vini per

ceptio nimia non natura.
¶UIrez ambroſius in ſermone de
ieiunio qui ita incipitur: diuinum
ad patrem reſfultat oraculum.
In paradiſo abſtinentia: poſt pa/
radiſum edendi laſciuia incepit.

B Exto die beſtie ſũt create ⁊ cũ

beſtiis orta eſt edendi poteſtaſ
uſus eſcarum.ubi cibus cepiribi
finis factus eſt mũdi: ibi cepit ſua
incrementa neſcire: ubi ceperunt
diuina opera circa euʒ feriari quo
iudicio declaratum eſt quod per ci
boſmũdꝰ haberet minui per quoſ
deſiit augeri:⁊ infra ut ſciamuſ nõ
eſſe nouellum ieiuniũ: primam il
lic legem conſtituit de ieiunio ⁊ in
fra.eouſqʒ nemo preuaricari noue
rat:cum adhuc orta non eſſet que
prima eſt preuaricatio.indictum ẽ
ieiuniuʒ abſtinennie.lex a domino

deo:preuaricatio legis a diabolo

culpa per cibum: latebra poſt ci/
bum:cognitio infirmitatis in cibo

firmitatis uirtus in ieiunio.ſerpẽſ

ſuaſit gule:dominus ieiunare de⸗/

creuit.itaqʒ gula a paradiſo regnã

tem expulit:abſtinentia ad paradi
ſum reuocauit errantẽ:a infra. JIn
principio generis humani ignora
batur ebrietas.primus noe viniaʒ
plantauit. dedit naturam ſed igno
rauit potentiam. Iaqʒ uinum nec
ſuo pepercit auctori:ſed illiuſ ebri
etas nobis ſuadet ſobrietatem. ſe
mel eni inebriatus eſt noe:ubi ma
lum ebrietatis agnouit: iumentũ
ſuum ad remediũ temperauit: nec
effudit ad uicium. manebat auteʒ

antequam vinũ inueniretur omni

bus inconcuſa libertas:nemo ſcie
bata conſorte nature ſue obſequia
ſeruitutiſexigere.nõ eẽr hodie ſer
uitus ſi ebrietas non fuiſſet:obre/
pſerat quidem fraterne prelatiõis
inuidiaꝰ:manebat tamẽ adhuc pa
terne pietatis reuerentia.leſa pie/
tas eſt dum irridetur ebrietas nõ
illis itaqʒ ſolis nocent vina.quos
tentantſed etiam illis amplius o
culis quorum temulenta ebrioſo/
rum membra nudãatur a infra. Le
gimus etiam quod patrem loth in
ebriauerunt filie in monte ad queʒ
timentes incendium ſodomitaruʒ

confugerant ⁊ habitabantin ſpelũ
ca.fuit itaqʒ ebrietas origo inceſti
cõcubitus peſſime regeneratricis
partus deterior. at non abrabam
vina in ſuo conuiuio miniſtrabat:
ſed immolabat uitulum. buryrum
T lac etiam angelis hoſpitibus ex/
hibebat. recte eniʒ illic deerat ma
teria peccati ubi erat remiſſio pec
catorum:deniqʒ annunciauit do/
minum ioannes non manducans

panem nedqʒ bibens vinuʒ. qui. n.

chriſtum annunciat ab omni uicio
rum incentiuo preſtare ſe debeta⸗
lienũ.¶ Aem ex conci. agathẽſi.

Triginia diebus a cõione abſtine
at clericus: quem ebrium fuiſſe cõ

ſtiterit.
Nte omnia clericis uetetur e
brietas que omniũ uiciorum
fomes ac nutrix eſt. Itaqʒ euʒ quẽ
ebrium fuiſſe cõſtiterit:ut ordo pa
titur aut.xxx.dierum ſpacio a cõio
ne ſubmoueatur aut corporali ſub
datur ſupplicio.

prudẽtem: quod contra
eos notãdum eſt qui ſub
G nomine ſimplicitatis ex
cuſant ſtulticiam ſacerdotum.pru
dentem autem epiſcopum oportet
intelligi non ſolum litterarum pe/
ritia:ueruʒ etiam ſeculariuʒ nego
cioruʒ diſpenſatione. ¶ Unde in
Miſtla gelal li pape legitur.

llitterati ? corpore uiciati nõ ꝓ/

moueantur ad clerum.

. Alitteratos aut aliqua ꝑre cor

poris uiciatos uel imminutos
nullus preſumat ad clericatus or/
dineʒ promouere:quia litteris ca
rens ſacris nõ poteſt eſſe aptus of
ficiis:⁊ uicioſum nihil deo prorſuſ
offerri legalia precepta ſanxerunt
ſimiliter qui ſeipſos abſcindunt.
¶ Item zoſimus papa.
Ad ſummũ ſacerdonum non aſpi
ret:qui diuinis ſtivendiis uel diſci
plinis non eſt erudimuus.
0 Vi eccleſiaſticis diſciplinis
a per ordinem non eſt imbut⸗
temporuʒ approbatione diuinis
ſtipendiis non eſt eruditus nequa
quam ad ſummũ eccleſie ſacerdo/
tium aſpirare preſumat:a non ſolũ
in eo ambitio efficax habeatur: ue
rum etiam ordinatores eius care
ant eo ordine quem contra prece
pia patrum crediderunt preſumen
dum. Ecce quod ſacrarum littera
rum oportet epiſcopuʒ babere pe
ritiam. unde in ueteri teſtamẽto in
ter cetera ordinamẽta pontifex ra
tionale ferebat in pectore:in quo
ſcribebatur manifeſtatio ueritas
quia in pectore pontificis manife/
ſta debet eẽ cognitio ueritatis.hic
etiam uectes quibus arca portaba
tur iugiter annuliſ erant inſerti:ut
cum arca eſſet portanda:nulla eſſʒ
uel fierer mora de intromittendis
uectibꝰ:quia predicatores ꝑ quoſ

eccleſia circũfertur:ſacris litteris

Porrer ordinandũ eſſe

i. de ꝑſona.?.x. q. i.

quecunqʒ oʒ ipm tã
ſpũali quaʒ ſeculari

ſcia oꝛnari.xxxix.

di.circa pꝛin.
5 1 Litteratos pe⸗
N.nitus. ſufficit tñ
mediocriſ ſcia ut e
de elec. cũ nobis oli
non.n.iquirit᷑ ĩ cle/
rico ſumma pfectio
ſic. ff. de edil. edic.

ſciedũ. . illucd ?. l. ſi

qꝗs uẽditoꝛ. lʒ ſit ar.
3 extra ð purga.ca.
ↄſtitutus.ſʒ quid ſi
penitus laicus ordi

naret᷑.nũquid reci

peret characterẽ ſic

ar.i.q.i.uentum ibi

ſed dr̃ ð h no.xl.di.
ſicut. ⁊ extra de cle.
per ſal.ꝓmo.c.uno

Imminutos. e⸗

noꝛmiter. B
2.Seipſos. ex idi/
Hõ 4 .
* i eccleſia/
0 ſticis ſtipen
dijſ.i.officijs.
Bi. xxxxi.
a ¶ Oꝛdine. hic ha⸗

bes ꝙ qui iiuſte cõo⸗

fert aliquem oꝛdinẽ
puat᷑ ptãte oferẽdi
illũ.i.q.ði.ſi qui epi
alibi ſuſpẽdit a cele

bꝛatiõe miſſe ꝑ ãnũ

ut. ly. di. nullus. ali⸗

bi deponit᷑. ut.li.di.

c.i.⁊.lxii.di.c.ult.⁊
lxxxi.di.tãtis.ↄſue/
uit diſtingui ꝙ ſiex
negligentia oꝛdinat
gſ idignũ ſũc ſuſpẽ
ditur ſi ex certa ſcia
tunc deponit᷑. uela⸗

liter. aut oꝛdinat il-

lum cũ quo de facili
diſpẽſar põt. uel cũ

quo diſpẽſare ñ pot

ut m H̊ magis uel
minus puniat᷑.ho⸗
die tñ mitiuſ agitur

cum talibus.ut ex j

pben. graue.io.

Anti
dln
Nur.

6 pe⸗
ttſi
ine
bisdl
kiche⸗
dbete
kedle.
delg
ſitgr.
Sec.
pnidſi
ordi
rech⸗
tereſee
ton b
odi
deche
bn
gnos.e

erich

eſt
ſtipen

*

.
che⸗
ſteco⸗
adine
ſeredi
ehi
ſacee
epäni
el
Plibi
l
Nle⸗
glier
olin
eſhe
Nnſin
helo⸗
naril
efili

Gsdl
D
ſginr
teid

Eece qnerãt nec

eni eps debet egere
doctrina alioꝝ quo
niã alios dʒ inſtrue
re.nt.i.q.vii.oueni
entibus. ſic. xvi.q.i
ſic uiue. io.

bCornſtituit.not.

ex oꝛdine loquendi
Kborl oꝛdinẽ fcõꝝ
ic. xliii.di.ſit rectoꝛ
7.xx.di. S.i.ioãnes.

Cc¶nſtodiũt.qꝛ vi

ere dʒ quibus pᷣdi
cei quibus nõ.ut.xl
iii.di.in mãdatis.⁊
xxii.q. ult.c.pe.io.

di Qui audit.diſcẽ

do.
e ¶Veni. docendo

¶Serpẽtes. ne eo

rũ dolis ſupplante/
mini.

gEt ſimplices.ne

alijs doloſ machine
mini.io.ut.xvi.q.i.
ſi cupis.
h Satiſfactiõem.
.ſ. rñdendo eis ⁊ eſt
ar. ꝙ plati tenẽt re⸗
ſpondere ad oẽs qõ
nes.nã tantũ debẽt
differre p̃lati a ſub⸗
ditis quatũ granũ a
palea.ut.xxv. diſ. §.
criminis.i.q.i.viliſ
ſimꝰc.viii.q.i.łʒ io.

¶ Be eg fide.i.ð aꝛ

ticulis quos credi/
tis ⁊ tenetis.io.

k ¶ Spe.i. de his qᷓ

ſperatis.
¶&EOculi.ſponſe:

m C Pleniſſima. ſic

ſempꝑ pᷣlati ſedebũt
iuxta fluenta euãge
lioꝝ ⁊ ſacre ſcriptu
re ⁊ ſicut colũba ſe/
det ex natura inxta
aquã nt videat ĩ ipᷣa
aqua umbꝛã ſuꝑue/
niẽtis accipitris.⁊
ſibi pcauer̃ ↄſuenit
ſic platus ſibi ꝑ ſcri
pturã pꝛecauebit 5
hereticos.x.di.c. i.
in fi.xi.di.nolite.

,n 8 Iquis vult.
3 nõ vadit. nü/

quid ꝗͥ epi nõ inte/
rerũt bellis.ĩmo qꝛ
etiã pnt alios hoꝛta
ri ab bellũ.nt.xxiii.
q. viii.igit. ⁊.c.hor⸗
tatu.io.

o CIndeſinẽter.aĩ/

mo.uel hoꝛis ſtatu/
tis. ſic.xxi.q.iii.hi ꝗ
ð cõ.di.v.nũqᷓ;.xxi.
di. ſi laicus. ff. ð cõ.
⁊ demõ. ſi quis ita.
xxii.di. ſacroſãcta.

vii. di. q⸗
.an oꝛdinãdꝰ?
debeat habere peri

iiãã ſeculariũ ſciarnʒ
mpmo antẽ oſtẽdit ꝙ

clerici nõ debent re
ſpicere libros genti
liũ.ſecũdo põit ar.

XXXVI

ſẽper debent inſiſtere:ne tunc que
rant diſcere cuʒ ex officio alios de
beant docere. Hinc etiã dauid pri
us ex gratia ſpiritus ſancti donum
ſciennie percepit:a poſtea admini
ſtrationeʒ regni aſſecutus eſt. Sa
lomon quoqʒ non diuitias non lõ
ga tempora huius uite:ſad ſapien
riam a deo expetiit ⁊ impetrauit.
hinc etiam dominus prius ponit
uerba ſua in ore prophete:⁊ poſt
ea conſtituiteuʒ ſuper gentes ⁊ re
gna dicens ad hieremiã. Ecce de
di uerba mea in ore tuo: ecce cõſti
mi te ſuper genteſa regna.hinc eti
am malachiaſ:labia ſacerdotis cu
ſtodiunt ſcientiam ⁊ legeʒ exqui/
runt de ore eius:quia angelus do
mini exercituum eſt. hinc eriam
idem ſaluator noſter prius in me/
dio doctorum ſedit audiens illos
interrogans ⁊ poſtea predicare
cepit:quia prius quiſqʒ; diſcere: ⸗
poſtea predicandi officium uſur/
pare debet. hinc etiaʒ ſalomon ait:

prius tempus tacendi ⁊ poſtea lo

quendi:quia veritas prius tacen/
do diſcitur:a poſtea loquendo pre
dicatur. hinc idem dominus ait:

qui audit dicatueni. binc etiã pri

us apoſtolos docuit: deinde eos
ad predicandũ miſit dicens. Eſto
te prudentes ſicut ſerpẽtes a ſim
plicesſicut columbe.ſic etiã poſt
reſurrectionem prius illis ſenſum
aperuit⁊ ſcripturas explanauit: ⸗
poſtea dixit eis. Euntes in mun/
dum vniuerſum ⁊c. Ande cum de
quinqʒ; panibus quinqʒ milia ho/
minum uellet reficere: prius pa.

nes accipiens fregit:a poſtea diſci

pulis dedit.⁊ poſt eos demuʒ tur
bis appoſuit quia ſacramẽta legis
prophetarum prius diſſerendo
expoſuit ⁊ poſtea eorum ſcientiaʒ
diſcipulis dedit ⁊ per eos tandem
illaʒ fidelibus diſpenſauit.hinc pe
trus etiam cum rectoribus eccle/
ſie ſcriberet ait:parati eſſe debetis
reddere rationem omni poſcenti
uos ſatiſfacnioneʒ de ea fide ſpeꝰ
que in uobis eſt. hinc etiam pau/
lus ſcribens ad timothe.ait.Attẽ
de lectioni ⁊ exhortationi⁊ doctri
ne.Ex quibus omnibus liquido
colligitur quod non ſufficit prela/
tis bona conuerſatio ⁊ morum ho
neſtas miſi addatur ſcientia doctri
ne. vnde ſacerdotes ingreſſuri tẽ/
plum tabernaculi prius lauabant
in labio eneo quod fecerat moyſeſ
ex ſpeculis mulierum. hinc eriã in
canticis canticorũ oculiper quos
prelati eccleſie intelliguntur aſſi/
milantur columbiſ que reſident iu
xta fluẽta pleniſſima?*.¶ Minc eti
am hiero.in leuitiiclo.
Sacerdotis èſt legis ſcientiam ba
bere: non bellis ſed oranonibus
vacarrer.

Duaus vult pontifex eſſe: non

tam uocabulo quã merito im

XXXVII

tetur mopyſen imitetur ⁊ aarõ.quid
enim diciiur de eis:quod non di/
ſcedunt de tabernaculo domini.
erat ergo moyſes indeſinenter in
tabernaculo domini:quid auteʒ ei
opus erat.ut aut a deo aliquid di/
ſceret aut ipſe populum doceret.
hec duo ſũt põtificiſ opera ut adeo
diſcat legẽdo ſcripturas diuinas ⁊
ſepiꝰnieditando:aut populũ doce
at ſʒ illi doceat aue a deo ipſe didi
cerat non ex proprio corde uel hu
mano ſenſu:ſed que ſpiritus ſan/
cius docet.eſt ⁊ aliud opus quod
fecit moyſeſ ad bella non uadit nõ
pugnat contra inimicos.ſed quid
facit:orat:⁊ donec orat uincit po/
pulus eius.ſi relaxauerit ⁊ dimiſe
rit manus:populus eius nincitur
fugatur.oret ergo ſacerdoſeccle
ſie indeſinenter:ut uincat populuſ
qui ſub ipſo eſt:hoſtes inuiſibiles
amalechitaſ qui ſunt demones im
pugnantes eos qui uolunt pie vi/
ein chriſto.
Ed querit᷑' an ſecularibus
litteris oporteat eos eẽ eru
ditos. ¶ Oe his ita ſcribi
tur in concilio carthaginenſi.iiii.
Libros genulium non legat epi/
ſcopus.
„◻ Piſcopus gentilium libroſ
non legat: bereticorum auteʒ
perlegat pro neceſſitate aut tẽpo/
re. ¶ Item hiero. ad damaſuʒ pa
pam de filio prodigo.
Reprebendũmr ſacerdotes: qui
omiſſis euangeliis comedias le/
Acerdotes dei omiſſis euan/
JIgeliis a propheriis uidemus
comedias legere:amatoria buco/
licorum uerſuum uerba cantare:te
nere virgiliũ ĩ manibus ⁊ id quod
in pueris adeſt cauſa neceſſitatis

crimen in ſe facere uoluptatis.

dem. In uanitate 2.
obſcuritate ſenſus ambulant: qui
ſecularibus diſciplinis occupaãtur
1 Onne vobis uidetur in ua⸗
nitate ſenſuſa obſcuritate mẽ
tis igredi:qui diebus ac noctibus
in dialectica arte torquet᷑:qui ppp
ſicus perſcrutator oculos trans ce
los leuat:a ultra profundum ter/
rarum ⁊ abyſſi quoddam inane de
mergitur:qui iabum feruet qui tä
tam metrorum ſiluaʒ in ſuo ſtudio-
ſius corde diſtinguit ⁊ congerit: ⁊
utad alteram partem trdnſeã: qui
diuitias per fas ⁊ nefas querit:qui
adulatur regibus: hereditates ca
ptat alienas 1 opes ↄgregat quas
in momento cui ſit relicturuſ igno
rat. ¶ Idem in iſaia.
AQui ſcripturas ſacras male intel/
ligit᷑uel ſeculariſapienna abauniur
vino inebriatr a ſicera.
0 Ino inebriantur qui ſcriptu/
ras ſacras male intrelligunt at
qʒ peruertunt.ſicera:qui abutun⸗
tur ſeculari ſapiẽtia ⁊ dialecticorũ

—

3 5

in contrariũ.⁊ talem dat ſolu
tiõeʒ ꝙ quidã legũt libꝛos gẽ
tiliũ cã delectatiois ⁊ uolupta
tis.⁊ hoc eſt ꝓhibitũ.quidaʒ
legũt ad eruditionẽ.⁊ illud li⸗
citũ eſt ut per eos ſciant recte
loqui ⁊ diſcernere verũ a fal⸗
ſo. io.nt. ſ. e. . cuʒ ergo. ⁊ no.
ꝙ in oibus.c.vſqʒ ad.s.econ
tra vr ſola noluptas ꝓhiberi.
α Piſcopus gentiliũ. er⸗
gomec leges audire de/
bent.nã oppꝛobꝛiũ eſt eis ſi ſe
velint eſſe peritos diſciplina/
rum foꝛenſiuʒ. C. de teſta. cõ
ſulta dinalia.ſed õᷣ leges ſunt
per oꝛa pᷣncipũ diuinitus pꝛo
mulgate.nt.xvi.q.iii.nemo.
dic ꝙ ad hoc licet audire le/
ges. ut per eas melius intelli⸗
gantur canones.ar. j. e. diſ. F.
ſed ſeculares.io.
r B Acerdoteſ.neceſſitatiſ
nt ſciant recte loqui.

Onne.

t O Ino. intelligũt.talibuſ

qui male intelligũt di⸗
Di. xxxvii.
cta magiſtri eſſent aures pᷣci
dẽde.ut.xxiiii.q.i.ſi.petrus.

a & Ideʒ.ſm tropologia.i.ſʒ

moralem intellectũ. a tropos
qð eſt cõuerſio.quãdo uerba
noſtra cõuertimus ad moꝛes
ĩifoꝛmãdoſ.xliii.di.ſit rector.
b¶ Egant. de eccleſiaſticis.
L ar.ↄtra.sS.xxxi.di.oĩno.

c Strenam. ſtrena eſt pmũ

donũ qð dat᷑ in pᷣncipio calẽ/
darum.
d Spoꝛtulã.quod dat ꝓ fa⸗
bulis ſaturni.
e ¶ Sed qꝛ filios.talis repelli
tur a teſtimõio.ut.vi.q.i.qui
crimẽ.ilẽ nec põt eſſe epᷣs.ut

xlvii.di.ꝭ.neceſſe.ĩmo potiuſ

dicitur canis q; eps.ut.ſi.q.
vii.qui nec io.
ſEgimus.libros.qꝛ legit
eos cã delectatiõis non
cꝗ eruditionis.ut de cõ.di.v.
non mediocriter.
g(L Hic etia.qui de ſiligs.i.ſe
cularibus ſciẽtijs que inflant
non ſatiant.

h Ut ſpoliarent. xiiii. q. v.

dixit.
i ¶ Partes.ſ.moꝛalem natura
lem rationalem.
K ¶ Beſpecta. reſpectu aliaxꝝ
ſcientiaruʒ.io.⁊c.
1 T Vrbat.ſi qua.ar. ꝙ uti
le nõ viciat᷑ ꝑ inutile.ut
xvii.q.iiii.queſti.s. diſti.ix.ſi
ad ſcripturas.cõtra.io.
m C Magiſter. nã legit ꝙ cũ
paulus ueniſſet athenaſ vidit
arã ignoti dei.in qua erat ſcri
ptuʒ. hec eſt ara ignoti dei in
quo riunimꝰ moꝛimur ⁊ ſumꝰ.
a qua ſcriptura apoſtolꝰ cepit
predicatioem ſua.⁊ aperuit il
lis athenienſibus ſenſuʒ illiꝰ
ſcripture ꝓſequẽs de deo no⸗
ſtro.⁊ dicens.quẽ uos dicitis
ignotũ ego predico.⁊ iðo tũc
dionyſius ariopagita videns
quẽdam cecum tranſeũteʒ di
xit.ſi illuminaueris iſtũ cecuʒ
credã tibi.ſtatiʒ inuocato no
mine xpi illuminat?ꝰ eſt ⁊ ille
credidit.
nIndidiſſʒʒ.in epiſtola pan
li ad titũ illud ꝑmenidis poe/
te.cretenſes ſemꝑ mendaces

male beſtie ventris pigri.i.q.

i.dijs declarauit. Interſeruit
etiã in pꝛima epiſtola ad coꝛi-
thi.illud terentij. ſepe bonos
moꝛeſ coꝛrũpũt colloquia pꝛa
na.xxvuii.q.i.ſepe.item uſus
eſt illo uerſu.odero ſi potero
ſi nõ inuitus amabo.ſʒ hiero.
de cõſe.di. v. nũquã. uſus eſt
nerſibus virgilij ⁊ aug. illud
lucani mẽſis hauſti.nulla ⁊c.
xxvi.q.v.nec mirũ.⁊ iuris pe
ritus auctoꝛitate virgilij. ff. ð
rerum diuiſione. in tantuʒ. .
cenothaphiũ ⁊ homeri.inſti.
de contrahẽ. emp. 5. pꝛeciuʒ.
Sed ſeculares.vnde bea
ᷣ greg.ſ.lxxxvi.di.cũ multa.

p Egimuſ. negligatur. ut
L neius teſtamentuʒ.

q CMe ignoꝛemus.nã q uis
nullus ſit uſus.tamẽ ſcientia

neceſſaria c.ut.S.di.viii.c.uul.

Repudiemꝰ. ut libros he/
reticoꝝ.ut.xxiiii.q.iii.c.vlti.

epheſi.

DI

tendiculis.que non tam tendicula
ſunt appellanda:quam fantaſmata
ideſtumbre quedam imagines:
que cito pereunt ⁊ reſoluũtur. Idẽ
ſecundum tropologiam pſeudo ꝓ
phetas eos debemuſaccipere qui
aliter ſcripturarum uerba accipiũt

quam ſpiritus ſanctus ſonat.⁊ di/

uinos eos qni coniecrura menus
ſue incerta futurorum quaſi uera
pronunciant abſqʒ diuinorum au/

ctoritate uerborum. IJdem quicũ

qʒ ſcripturaſ non ita intelliguntut
rei ueritas habet:vuam acerbam
comedunt¶ I deʒ in epiſtola ad
Reprehenduntur epiſcopi qui fi/
lios ſuos ſecularibus erudiunt lit
teris. V

Sanr epiſcopi atqʒ preſbyte

ri qui filios ſuos ſecularibus
erudiũt litteris:a faciũt illoſcome
dias legere ⁊ mimorum turpia ſcri
pta cantare:de eccleſiaſticis ſum/
ptibus forſitan eruditos.⁊ quod ĩ

corbonã pro peccato uirgo uel vi
dua uel ſubſtantiam ſuam totam ef

fundens quilibet pauper obtule/
rat. hoc in calendarum ſtrenam æ
ſaturnalium ſportulam minerua

le munus grammaticus ⁊ orator.

aut in ſumptus domeſticos aut in
templi ſtipes aut ſordiduʒ conuer
tit in lucrum:bely ſacerdos ipſe ſã
cius fuit:ſed quia filios ſuos non
erudiuit in omni diſciplina ⁊ corre
ctione ſupinus cecidit ⁊ moriuus
eſt ¶ Item ex reſponſalibus ur/
bani pape ad carolum.c.xlviii.
Apalea.

—0 Olnẽ viz inuentorũ ſuoruʒ

ĩ dialectica diſputãteſ ponũt
heretici.qui philoſophorum ſen/
tentia diffinitur non abſtruẽdi viʒ
habere ſed ſtudium deſtruendi. ſʒ
non in dialectica placuit deo patri
fi.a ſpi.ſ.regnum enim dei in ſim/
plicitate fidei eſt:non in contentio

ne ſermonis. ¶ Item rabanus de

preſſuris eccleſiaſticis.

Beaius hieronymus ab angelo

uerberatur qui ciceronis libruʒ le
gehatt.
Egimè de beato hieronymo
gquod cum libros legeret cice
ronis ab angelo eſt correptus: eo
quod vir chriſtianus paganorum
figmentis intenderet. Hinc etiaʒ
filius ille prodigus in euãgelio re
prebenditur: qui de ſiliquis quas

porci manducabanruentrem ſuuʒ

replere cupiebat. hinc etiam ori/
genes ciniphes ⁊ ranas quibꝰ egi
ptii ſunt percuſſi:vanaʒ dialectico
rum garrulitatẽ ⁊ ſophiſtica argu/

menta intelligit. Ex quibus omni
bus colligitur quod non eſt ab ec/

cleſiaſticis ſecularium litterarum

querenda peritia. Sed ecõtra
legit᷑ quod moyſes a daniel omni
ſcientia egyptioruʒ et chaldeoruʒ
eruditi fuerint. legitur etiaʒ quod

precepit dominꝰfiliis iſrael:ut ſpo

liarentegyptios auro ⁊ argento:

moraliter inſtruens ut ſiue aurũ ſa
pientie ſiue argentum eloquentie
apud poetas inueniremus: in uſũ
ſalutifere eruditionis uertamus.
In leuitico etiam primitias mell.
i.dulcedinem humane eloquentie
domio iubemur offerre.magi quo
qʒ tria munera obiulerunt.in qui
bᷣe nõnulli treſ partes philoſophie
uolunt intelligi.deniqʒ in expoſiti
one pſalterii caſſiodorus teſtatur

omnis ſplendor rhetorice eloquẽ

tie:omnis modus poetice locutio

nis:quelibetuarietas decore pro

nunciatiõis a diuinis ſcripturis ſi
pſit exordium hc etiam ambro
ſius ait ſuper epiſtolaʒ coloſſenſiũ
omnis ratio ſuperne ſciẽtie uel ter
rene creature in eo eſt: qui ẽ caput
earum a auctor:ut qui hunc nouit
nihil ultra querat. quia hic eſt per
fecta uirtus a ſapientia: quicquid
alibi queritur hic perfecte inuenit
In daniele ⁊ in ſolomone oſtendit

infidelibus ſe eſſe aucrorem totiuſ

eloquentie ⁊ ſapientie.quod infi/
deles non putant.quia non legunt
in euangelüs ⁊ prophetiis aſtrolo
giam ⁊ alia huiuſmodi que deſpe/

cta ſunt: quia nil ualent ad ſalurem

ſed mittunt in errorem. ⁊ dum his
ſtudent. curam anime non habent
qui vero chriſtum nouit theſaurũ
ſapientie ⁊ ſcientie inuenit:quia id
nouit quodutile eſt. Hinc etiã
git beda in li. regum.
Non probibeantur clerici ſecula

res litteras legere:

Arbat acumen legentiuz? de
ſicere cogir qui eoſ a legendis
ſecularibus libris omnibus mo/
dis exiſtimat probibendoſ.in qui
bus ſi qua inuenta ſunt utilia qua
ſi ſua ſumere licet.alioquin moy/
ſes ⁊ daniel ſapientia a litteris egy
ptiorum chaldeorumqʒ non pate
rentur erudiri.quorum tamen ſu/
perſtiones ſimul a delicias horre
bant.nec ⁊ ipſe magiſter gentium
aliquotuerſus poetarum ſuis uel
ſcripturis uel dictis indidiſſer.
Cur ergo legi probibentur que tã
rationabiliter legenda probanmur
Sed ſeculares litreras quidaʒ le
gunt ad uoluptatem: poetarum fi
gmentiſuerborũ ornatu delectati
quidã uero ad eruditiõem eas ad
diſcunt:ut erroreſgentiliũ legẽdo
deteſtẽtur:a utilia que in eis inue/
niũt:ad uſũ ſacre eruditiõis deuo
ti uertãt.tales laudabiliter ſecula
res litteras addiſcunt. vnde beatꝰ
greg.quẽdã epiſcopũ nõ reprebẽ
dit.quia eas didicerat.ſed quia cõ
tra epiſcopale officiũ pro lecnõe e
uãgelica grãmaticã populo expo/
nebat.¶ Hinc etiam ambro.ſcri
bit ſuper lucãõ. Seculares lit
tere legende ſunt ne ignorenmir

Egimus aliqua ne negligatꝰ*
J legimus ne ignoremus legi/

mꝰ nõut teneamꝰ ſʒ utrepudiem⸗

d

—. ́TfTTrT—ʒ—ʒ—

— — =
—h+ — 2— — — — -—

— — — — — —

XXXVII

a Iguis geometria.de aſtronomia nõ facit mentiõem. q hec
G abijt in diſſuetudinẽ.ut.xxvi.q.ii.ꝭ.his ita.
b Ni de mẽſa. daniel ananias miʒael aʒariaſ.nã turpe eſt alicni
õcertãti ius in quo uerſat᷑ ignoꝛare.ut.ff. de oꝛi.iu.l.ii.O.ſniꝰ
c ¶ Scirent eẽ peccatũ.ex eo ꝙ hiero.hic iducit exẽplũ danielis.col

ligit ar. ꝙ in dubijſ
recurrẽdũ ẽ ad exẽ
pla maioꝝ ⁊ alioꝝ.
xxi.q.i.ſũt nõnulli.
xxii.q.i.nt noueri/
tis.i.q.vii.ↄueniẽti
buſ.xiii.q.ii.queſta
xvi.q.iii.pᷣſulum.x
iiii.ꝗ.i.c.vlt.xxvi.q
ii.nõ ſtati ⁊.c.nõ ex
emplo. C. de ſen. ⁊
inter. nemo g ſolu.
ubi iura deficiũt re⸗
currẽdũ ẽ de ſimili/
bᷣad ſimilia. alias
nõ itẽ arg. pſumi eo
ipſo bonũ qð ab ali
quo bono ſit factuʒ
ut. vii. q.i.oĩs qui.⁊
xxiiii.q.i.cũ beatiſ-
ſimus.ix.q.ii.lugd.
xii.q.i.expedit.xxv

Itez hieronymus ſuper epiſto

lam adtium.

iii.q.i.ſic eni.xxxi.

di.omnino.io.
d C Predicta.ſ.ð in
carnatione.
e ¶ Cõtineri. ut illð
v̈gilii. Jã nona ꝓge
nies celo dimittituꝛ
alto. ⁊ illud ouidij.
Ogero ſi potero. ſi
nõ innitꝰ amabo ⁊c
f Equibuſdã
O locis.nʒ ma/
giſtros ar. ꝙ ſchola
lares in ſcholis de
eccleſus ſuis debẽt
hĩ̃e pbẽdas..diſt.
xxii.ſi ꝗs.ff.ex qui.
ca.ma.in itegꝝ.nec

nõ.ff. de neg.geſ.l.i

e de cle. no reſi int
q̃ttuoꝛ.i.q.ii.ſacer/
dos.ſʒ. .i.q.ii.pla
cnit. j.ð cõ.di.i.nẽo
ſ. xii. q.ii.cõceſſa.x
vi.q.i. generaliter.

g ¶ Subiectis.i. ba

ptiſmalibus eccliis

h Vt magiſtri. gd

iuris ſit de magrfis

hẽs er̃᷑ de magr̃is.
qꝛ nonnulli.⁊ ex de
magris.c.i.qꝛ a cle/
ricis ipſiꝰ ecclie ⁊ a
pauꝑibus nil petẽt
ut ibi dr.ſʒ nũquid
magr iure licito põt
recer collectã. vr ꝙ
nõ.qꝛ ſcia donũ dei
F.vñ vẽdi nõ põt.ut
i.q.iii.nõ ſolũ.qꝛ ꝓ
feſſoꝛes iuriſ⁊ ſi ho
neſte accipiunt tñ ĩ
honeſte petũt. ut. ff
ð var.⁊ exoꝛ.co.l.i.

§.ẽ quidẽ. Itẽ qꝛ po

tiꝰ ðöbẽt ꝓijcere pe/
cuniã exẽplo cratis
xii.q.ii.crates. Itẽ
qꝛ ꝑꝑ honoꝛẽ adipi⸗

ſcẽdũ legũt non ꝑꝑ

utilitatẽ alioꝝ.ut ð
ne. ge. ſi pupilli. F. ii
izð qui ꝓ tꝑe pᷣſtat
obſequiũ dʒ ↄſequi
beneficiũ.ut.xii.q.
ii.charitatẽ. itẽ q̃re

Grammatica legẽda eſt: ur per eã
ſacre ſcripture intelligantur.
Jquis artem nouerit grãma/

Ouan uel dialecticam ut recte

