HNHõ ẽ uera preſidẽtis abſolutio:ni
ſi ſequat᷑ arbitriũ iterni iudicis.
Unc uera eſt abſolutio preſidẽ
itis:cũ interni ſequit᷑ arbitriuʒ
iudicisꝰ: quod bene quatriduani
mortui reſuſcitatio illa ſignificat b
uidelicet demõſtrat: qꝛ prius do/
minus mortuũ ſuſcitauita uiuifica
uit dicẽs: laʒare ueni foras:⁊ poſt
modũ is qui uiuus fuerat egreſſuſ
a diſcipulis ẽ ſolums: ſicut ſcripiũ
eſt. C Idem in regiſtro.
POriuilegiũ mereĩur exii: qui eo
dem abutitur.

Riuilegiũ oĩo meretur amit

tftere:qui permiſſa ſibi abuniur

poteſtate. C Idem.
Is in queʒ canonica non fert ſnia
penã nõ debetferre canonicã.
On deber is penã ſuſtinere
canonicã:in cuiuſ dananone
non eſt canonica ꝓlata ſententia.

¶Ex his datur intelligi: quod ĩiu
ſta ſnia nullũ alligat apud deũ: nec

apud eccleſiã eius aliquis grauaf
iniqua ſnĩa:ſicut ex gelaſu.c.habe
lur. MNon ergo ab eius cõione ab/
ſtinendũ eſt: nec ei ab officio ceſſã
dum in quẽ cognoſcitur iniqua ꝓ
lata ſnia. QCur ergo capitula cartha
ginenſisꝰ:a aphricani atqʒ aliorũ
conciliorũ prohibẽt iniuſte dãna/
tũ in cõione recipi ante indicii exa
minationeʒ:cur illud in concilio
magocienſi ſtatutũ eſt.
Qui danatur a ſynodo:quomodo
in ſecunda innocens reparetur.
4 Milcopus preſbyrer aut dia
conus a gradu ſuo iniuſte de/
iectus ſi in ſecunda ſynodo inno/
cẽs inueniat᷑: nec põt eẽ quod ſue
rat: niſi graduſamiſſos recipiat co
rã alrari de manibus epiſcoporũ:
ſi epiſcopꝰ eſt: orariũ baculũ ⁊ an
nulũ:ſi preſbyter eſt orariũ⁊ pla/⸗
netã ſi diaconus orariũ albaʒ. ſi
ſubdiaconus patenã ⁊ calicẽ:ſic et
reliquigradꝰ i reparatiõe ſua reci
piant ea que cũ ordinarent᷑ perce/
perant. ¶ Si ergo iniuſte deiecti
nec etiã per epiſcopoſreparari poſ
ſunt:niſi de manibus eorũ recipi/
ant que amiſerãt quõ ſua auctorita
te cuiqʒ licet iniuſte ligatis cõicare
7 eis non petita abſolutione ſua ce
lebrare officia:ſicut gelaſius uide
tur ſentire. Ad hoc reſpondendũ
eſt:quod ſentẽtia aliquãdo eſt iiu
ſta ex aĩio proferentis: iuſta vo ex
ordine a cã:aliquãdo iuſta ex aĩo
⁊cã:aliquãdo iuſta ex aĩo ⁊ ordine
ſʒ nõ ex cã. Cũ aũt ex cã iniuſta fue
rit aliquãdo: nullũ ĩ eo oĩo qui ac
cuſat᷑ delictũ eſt: quod ſii dãnatiõe
dignũ: aliquãdo nõ eſt ĩ eo illud:
ſupꝛa quod fertur ſnia ſʒ ex alio no
minaãduscẽ.Ex aĩo ẽ iniuſta ſnĩa cũ
aliquis ſeruata integritate iudicia
rii ordinis ĩ adulterũ uel in quẽli/
bet criminoſũ nõ amore iuſticie:ſʒ
liuore odii uel precio aut fauore
aduerſariorũ inductus fniam pro
fert. Ande beda ſuper epiſtolã ia
cobi ait.
Ra eni uiri iuſt iciã dei nõ ope
ratur: qꝛ qui iratus in aliquẽ ſẽ
tentiã profert ⁊ ſi ille quantũ ad ſe
inſtam reportet ſniam: iſte tamen
qui non amore iuſticie ſed liuore
odii in eũ ſniam dedit iuſticiã dei ĩ
quẽ perturbario non cadit:non imi
tatur. ¶Item greg.
Sententia iuſticie non eſt pro pre
mio ferenda.

( Vi recte iudicat: ⁊ premiuʒ

remũeratiõis expectat. frau

—

oꝛ. ad repᷣmẽdã. ar.

S.c. cui eſt. ſed hoc

non eſt veruzʒ vt. 8.

e. ſi epus foꝛie. .c.
ſequenti.

t .Ex bis. exgela

ſii. ð. e. cui eſt.

u Earthagineſi.

5. e.ſi eᷣs.
x ¶Et aphꝛicani. 5
edeni J
y iſcopus ſy⸗
Orbdo 4 bocie
conciliũ nõ depõit
epm ſed ſolꝰ papa.
nec conciliũ reſtitu
it epm ſed ſolus pa
pa. vt.ij.q.vi.ideo.
⁊ hic eſt ar. ꝙ epᷣuſ
poteſt reſtitueꝛe cle

ricũ depoſutũ quod

verũ eſt. cum dicit
depoſitionẽ nullaʒ.

quia per falſos te

ſtes vel per allega⸗
tiones eſt cõuictꝰ.

licʒ ſit ar. ð. ff. deq

a ¶ Oꝛariũ.i.ſtolã.

b Et planetam. i.

caſuliãä.
e ¶ Reliqui. bic pa
tet ꝙ eque deponit
gliquis a minoꝛibꝰ
oꝛdinibꝰ ſicut a ma

ioꝛibꝰ.ut.xxiiij. di.

c. vl..xxvij.q.i.ſi⸗
quis epᷣs.licʒ ſit ar.

ↄtra.xxxv.di. eps.

Si ergo. excã
de libe. ? poſthu.
ſʒ ⁊ li. ⁊.l. ſi poſthu⸗/
mus.5§. vl. 7. l. ideʒ.
⁊.ff. de condi.⁊ de/
mon. cuʒ tale. ..fal⸗

ſuʒ. . F. ſe. .l. falſa

e VRa.quantũ.no
1 ta ſentẽtiã quo

ad vnũ tenere quo

ad aliũ nõ.ut.xxiij.
q.v.miles. ?. c.cuʒ
miniſter. ſic.xlix.d.
r.
i recte.ex
0 pectat.ar.ꝙ
licʒ non interſit pa⸗
ccio.peccat tamẽ ꝗ

expectat remunera

tionem ſicut fenera

toꝛ. vt.xiiij.q.iij. c.
i. Sed nũquid pecc

cat ꝗ iudici dat pe/
cuniã vt iuſte iudi/
cet? dicũt quidaʒ ſi
dans hoc expꝛimit
ꝙ ideo det pecunia
ut pꝛo eo ferat ſen⸗

tentiã turpiter fact

nec tunc repetetqð
dedit. ſed ſiſimpli/
citer det ei ut iuſte
iudicet. vel nt iuſte
teſtetur nõ peccat.
⁊ tũc repetet qð de
dit.xiiij.q.v.non ſa
ne. pleriqʒ doctoꝛeſ
legũ dicũt qualiter
cũqʒ dat non repe/
tit. qꝛ voluit coꝛu/
pere indicẽ. vt. ff.
condi. ob cauſaʒ.l.
ij. venales ſenten
tie nulle ſt. ij. q. vi.

9
in
anr
un
n
r
hn
hrpn
W.
Ceie
rn
Mnnn
ud
Ga
ur
n
ira
leln
nnml
inini
Külgl
Ulinnſe⸗
zeſminen
miini⸗
rini
i hinaſ⸗
wlunltſin

ö

nlie
uizie⸗
hueſi
ens ie
inneub⸗
Finnlde
ninmuc.
unthli

ſſii

niri⸗
ur,e
i iden
gtßite

nhennr

mun iic
Eufune

aan
Pegemt
Pot niel
ſplann
Vuni
lapid
btpelgin
unma
elbedſ
tllot
6ſſilh
ſwmdn
nchelſi
ſeli
ionmnt
ninin
ienereg
inänn
leg tls
ſterſect
1.

Ditee

Ntnt
vorten
vctrnnne
benſaen
nin
4 ſcſc
finoen
Neithiig
ghoet⸗
ncſin
venſnt

SS

S=
— =

venales.

b Lla. cõmotionis.

Xxr. C? iij.

kVOn licet.iuſiũ.multo magis ininſtũ.xiiij.q.v.nõ ſane.D.dixit aduo⸗
catus vel iuriſperitꝰ nõ debet vendere vel conſiliũ nel patrroeimũ.qꝛ ſi

a Ab omni. S. i. q.i. ſunt non nulli.
iudex ᷣ cũ offendit᷑ debet dare inducias. ar.

xxiij .qq. v. c. ij. . v.q.ij.relatũ in fi.⁊.q.v.qui ambulat.

j Ra.coercere. iudex nõ debet plus iuſto ineandeſcere in eos quoſ

malos putat.ff. de offi.pꝛeſi.obſeruandum.

dC Vindicãtes.re
percutiendo. xxiij.
q. .§.i. alias poſſu⸗
mus vim vi repelle
re.ff. de inſti. in.
ut. vi 26. vñ ii
m apud.
0 aiaduerſiõe
in eiuilibꝰ cauſis ſi

actio eſt perſonalis

vſq; ad quatuoꝛ mẽ
ſes madat ſnia exe
cutioni. ex de of. de
le. querẽti. ſi eſt rea
lis. ſtatim mandat
executioni.ut inſti.
deoffi. iudi. F. i. ſi
ſnia ſit lata ſuꝑ cri⸗
mine. ſtati mandaĩ
executiõi.ut.ij.q.i.
ſicut. C. ð peniſ.cũ
reis. niſi in caſibꝰ.
ſcilicʒ cũ pᷣncepſex
iracũdia tulit ſniaʒ
inn hic. ?. C. ð peniſ
ſi vindicari. itẽ cuʒ
ſnia lata ẽ 5 mulie/
rem pꝛegnantẽ dif
fert executio vſqʒ
ad tẽpꝰ ꝑtus. ff. de
penis pᷣgnantis. itẽ
ſieſt lata in buũ dil
fert executio quo⸗
uſqʒ dno reddide-

gerit ratiocinia.C

de bo. pꝛeſcrip. l. i.
itẽ differt qñ inſu⸗
la eſt Alnance⸗
pꝛincipe.ij.q.vi. .
kiaui ni⸗ differtt.
cũ quis eſt cõfeſſuſ

ðcrimine donec ap

pareat an velit ĩ co⸗
ſeſſione pſenerare.
C.de cuſto.re.l.ij.

8 Vmmopere.

qui publica.i.
ſecularia.

C Aut furoꝛe.ij. q

i. deꝰ oĩpotens.ſ. x
xx.q.v.iudicanteʒ.

h ¶Reſoluat᷑.i.s⸗pe

riatur.

i ¶ Et tüc ſecundũ.

m̃ bñ tenet᷑ index

fm qð ſibi videt.ut
in auc. iuſiu. qð pꝛe

ſtat ab hbiſ. col. ij. ff
de arbi.qualẽ.⁊ eſt
ar. ꝙ bm allegatio⸗

nes potiꝰ q; ſᷣm cõ⸗

ſcientiã ſit ꝓceden

Itẽ gre.

dem in deũ perpetrat:qꝛ iuſticiam
quã gratis impartiri debuit:acce/

ptione pecunie uẽdidit. bonis ma

le utunt᷑:qui pro tẽporali lucro iu/
ſte iudicãt. tales quippe ad uerita
tem non iuſticie defenſio: ſʒ amor

premii pꝛouocat:quibꝰ ſi ſpes nũ

mi ſubwrabit᷑: ↄfeſti a iuſticie ↄfeſ/
ſione recedũt: acceptio nümoruʒ
preuaricatio ueritatis eſt.vnde et
pꝛo iuſto dicit᷑ qui excutit manꝰſu/
as ab oĩ munere:iſte in excelſis ha
bitabit. C Idẽ mauricio iperatoꝛi
In prepoſitorũ operibus ſibi io/
tũ ratio uendicet.

1 Alaꝰ prepoſitorum ſollicitudo

utilis eſt: illa eſt cautela lauda/
bilis in qua totũ ratio agit ⁊ furoꝛ
ſibi nihil uẽdicart.reſtrigẽda ſub rõ
ne poteſtas eſt: nec quid agenduʒ
prius quã ↄcitata ad trãquillitateʒ
mẽs redeat:nã cõmotioniſ rẽpore
iuſtũ putat oẽ quod fecerit. Itẽ
ambroſius de ſancto ioſeph.
Grauiter delinquit qui ex ira ſen/⸗
tentiam profert.
Ra ſepe etiã innocẽtes ad cri/

mẽ adducit:qꝛ duʒ iuſto ampli
us iraſcimur:a uolumus aliena co

ercere peccata:grauioꝛa cõmitn/
mus:ideo apoſtolus ait:nõuoſ uĩ
dicãtes chariſſimi:ſʒ date locũ ire
boc eſt declinemus eã: ne nos illa
coꝛripiat.unde dominꝰ ieſus mit/
tens ad euangelizandũ diſcipulos
miſit eos ſine auro ſine argentoſi/⸗

ne pecunia ſine uirga:ut incẽtiue li

tis ⁊ inſtrumẽta eriperet ulrionis.
Ctẽ ex li. eccleſiaſtice hiſtorie.
Ratio deber corrigere quod furo
re pꝛomulgatum eſt.

—0 Am apud theſſalonicã ſedi/⸗
tio eſſet exorta: ⁊ quidã ex mi

litaribus uir impetu fuiſſet populi

furentis extincius: theodoſius re

pẽtini nũcii atrocitate ſuccẽſus ad
ludos circenſes inuitari populum

eiqʒ ex impꝛouiſo circũfundi mili

ies aiqʒ obtruncare paſſim pꝛout
quiſqʒ occurriſſet gladio iubet: et
uiudictãdare nõ crimini ſʒ furoꝛi:
ob hoc cũ aſacerdotibus italie re/
dargueret᷑:agnouit delictũ: culpã
qʒ cũ lachrimis profeſſus publicã
pnĩam ĩ totiꝰeccleſie ↄſpectu egit.
⁊ in hoc ſibi tẽpus aſcripiuʒ abſqʒ

regali faſtigio patiẽter ipleuit: qui
bus oĩbꝰ illud quoqʒ mirabiliter
adiecit.leges ſaxit in poſterũ:utſẽ

tẽtie principuʒ ſuper aiaduerſione
pꝛolate in diẽ.xxx. ab executoribꝰ
differẽtur: quo locus miſericordie
uel ſi res tuliſſet:pnie non periret.
In dictädis lentẽtiis
rẽciores nullo ſurore ducantur.

17 0

cã eſt iniuſta nõ debet iudex es aſſumere.ĩmo ſemꝑacceptꝗ vel aſſumpta de
ſerere debet. C. de iudi.rem nõ nouã. ſi eſt iuſta gratis tenet᷑ conſulere vel pa
trocinari.⁊ dicit auguſtinũ bic logꝗ ᷣm leges.ſed tu dicas ꝙ tales operas bene

AUmmopere precauendũ ẽ ne
rectoreſeccleſie ⁊ qui publica
iudicia exercent:in dictandis ſen/
tentis nullatenuſ leuitate aut furo
rore ducti ſint precipites: ſzcauſis
priꝰ diligẽter uẽtilatis: cũ res que
ignorabat᷑:ad noticiã pleniter ue/
nerit:tũc diĩna ⁊ humana lex utre/
ſoluaturꝰ: a tũc ſecunduʒ quod ibi
conſtitutũ eſt remota perſonarum
acceptione diffinitiua proferat᷑ ſen
tenna.hinc eſt quod mopſes que/
relas populi ſẽper ad dominuʒ ta/
bernaculuʒz ingreſſus reſferebat: 2
iuxta quod dominus iĩperabat:iu/
dicia ꝓponebat nimirũ nos iſtru/
ens ut nõ ex corde noſtro ſʒ ex pꝛe
cepto diuino cõdemnationis ⁊ iu/
ſtificariõis ſententiã pꝛoferamus.
Nrem aug. ad macedoniũ.
Juſtum iudiciũ uendi non poteſt.
Bn licʒz iudici uẽdere iuſtũ
iudiciuʒ. 1 ſi liceat aduocato
nẽdere iuſtũ patrociniũ:⁊a iuriſcõ⸗
ſulio rectũ conſiliuʒ.C Itẽ iſido.
De eodem.

P Auper dũ nõ hʒ quid offerat

i iundicio:nõ ſolũ audiri ↄtẽni
tur:ſʒ etiã ↄtra ueritatẽ opprimit᷑
Cito uiolat᷑ auro iuſticia: nullãqʒ
reus pertimeſcit culp ã:quã redi/
mere nũmis e xiſtimatꝰ. ¶ Huic
itaqʒ ſnie que nõ amore iuſticie ſj
ex alia qualibet cã fert᷑ in quẽquã:
humiliter obediendũ ẽ. C Unde
in niceno concilio.
NHõ recipiant᷑ ab aliis:qui ſuorum
epiſcoporũ ↄtrabunt offenſam.

B Eruet᷑ iſta ſnĩa ut hi qui ab ali/

is excõicant᷑:ab aliis ad cõio/
nẽ non recipiant᷑:requirat᷑ ſane ne
forte qui ex aliqua indignatione ai
aut ↄteptione aut qualibet tali cõ/
motione ſtomachi epiſcopiꝰ ſui ab
ſtenti ſunt:ut ita demuʒ hi qui ob
culpas ſuas epiſcopoꝛũ ſuorũ me
rito ↄtraxerũtoffenſas:digne euã
a ceteris excõicati ſimiliter habeã
tur:quouſqʒ; epiſcopo ſuo uiſũ fue
rit humaniorẽ circa eos ferre ſen
tennam. ¶ Iiez ſnia eſt iniuſta ex
ordine:quãdo non ſeruato iudicia
li ordine quilibet pꝛo ſua culpadã
natur. Unde greg.ſcribit cõſtã
tino mediolanẽſi epiſcopo.
Res dubia nõ diffiniatur certa ſẽ/
tentia.
Raue ſatis eſt ⁊ indecẽs: ut
in re dubia certa det᷑ ſententia
¶ Item au gu. in li. de pemtẽtia.
Non credatur que certis indiciis
non demonſtrantur.

—0. Vamuis va ſint quedam:ta

men iudici nõ ſunt credendꝗ
niſi ceruis indiciis demonſtrarent᷑

poteſt locare quis.nemo eniʒ
de ſuo cogit᷑ facere bñnficinʒ.

x.q.ij.pꝛecarie.tñ dico ꝙ ſine

laboꝛe põt dare ↄſiliũ nõ re/
uoluendo libꝛos nec laboꝛan
do in perlegendis allegatio/
nibꝰ. tũc gratis tenet᷑ ſubue⸗
nire.de iudice delegato dicaſ
ꝙ nihil poteſt petere niſi ex/
penſas.ex de vi.⁊ hone.cleri.
cũ ab omni.modica tamẽ exe
nia poteſt petere nel gerißer⸗
dum tñ talia ſunt que iudicã/
tis animuʒ. nõ ĩmutent.ex de
ſimo. ⁊ſi queſtiones. qꝛ illa
nõcõputantur inter lucra. ff.
de offi. ꝓconſul.l.ſolẽt.S.vlt.
nec huiuſmodi exenia debẽt
excedere in anno.c.aureoſ.ff
ad.l.iul. repetũ.l.eadẽ. in fi.
teſtis etiã ſumptꝰ petit.ut.iiij
q.iij.venturis.oꝛdinariꝰ autẽ

iudex nõ poteſt expẽſas pete

re cũ ei certi ſunt radditꝰ ſta⸗

tuti.xxiij.q.i.militare.
1 Auper.xxiij.q.iiij. ne
amiſſo.
m Exiſtimat. ſimile.l. di.l.
ſeppn. F.ab alijſ. licʒ etiã
n BG uret᷑.ab alijſ.licʒ etiã

pꝛiuilegiati ſint alig. tñn

tenent᷑ vitare excõicatos.
o ¶Epiſcopi.ex.deſen.excõ.
nulli. .
p Abſtenti ſunt.i.excõica/
ti ſu nt.
q C Epiſcopoꝛũ. ergo ſi ex in
ſta cauſa epᷣs aliquẽ excõica⸗
nit.ſuperioꝛ nõ debet abſolue
re eũ.ſed debet eum remitte⸗/
re abſoluendũ ad epᷣm etiã ſi
appellatũ ſit ad ipſu.qð verũ
eſt cum euidens eſt ipſã ſentẽ

tiam eſſe iuſtã er᷑ de ſentẽ.ex

cõ.per tuas in fi.alioquin ſe/
cus.ut eadẽ decre.s.e.ſi epᷣs
foꝛte.
r. Rane.õ.di.xxxiij.c.vl.
de hoc notatũ eſt. ſʒ vbi
ius dubiũ eſt. bene fertur ſen
tentia certa.xxx.q. ii.c.vlti.
quandoqʒ etiam in dubio fa/
cto certum ius ſtatuitur.ut ex
de ſpon. inuenis.

ſ 81 Nuãuiſ.iudici.ar.qꝙ in

dicandũ ẽ ſm allegata
⁊Z nõ ſᷣm opinionẽ iudicis.

V

1.

a, OZ. intelligat. na niſli
Oielliza non or fieri eo p
ſente. ff. de ver. ſig. coꝛam.

L⸗agu.
¶Item damaſus papa.

Antequaã examinentur aliqui non

iudicentur.

¶u

pꝛane intellexiſti ſic pꝛaue re-
ſpondes. de cõſe.di.ij.pᷣma.
c Apertiſſima. i.aꝑta ⁊ ma
nifeſta. non tñ ut iudici noto
ria. uel intellige cuʒ iudici eſt
manikeſta.
d Cõtrarioꝝ.i.aduerſarioꝝ
e ¶VOn ſoluũ.õ.lxxxvi.di.ſi/
L quid.S.e.q.c.in cũciis.
æ.c.ſi quid dixerit.
f Cũ g̊. ꝓ ſacrilegio. G.ma
le intelligit illud.c.S.e.c.i. In
nuit eni hic ꝙ etiã eſt tunc ti-
mẽda ſnia paſtoꝛis quãdo vel
iſtud crimẽ ꝓ quo eſt excõica
tus vel aliud eſt in eo.alias ſi
nullũ eſt in eo crimẽ nulla eſt
nel non eſt timẽda ſnia.⁊ fuit
deceptus ex illo verbo ſiue ex
alia culpa mereat᷑.ſʒ greg. vo
cat aliã culpã quã de nouo q;;
rit ↄtẽnendo.i.excõicationeʒ
uel dicas eũ allegãdo hoc di⸗
cere.
g C Mõ hʒ.ſic.xxiiij.q.iij.no/
tandũ.i fi.vñ diĩ ꝙ iniuſta ex/
cõicatio nõ nocet niſi ↄtẽnat᷑.
ſic ex.de ſen. excõ.ꝑ tuas. ſic
nec denũciatio iniuſta ẽ ↄtẽ/
nenda.ex.de no.ope.nun.c.
cum ex iniuncto.
b Vatuoꝛ. eſt ⁊ quintus
Qmocdus quãdo iudex
pauperibꝰ miſeret᷑.nt. xxiij.
q.iiij.eſt iniuſts.⁊.c. ne amiſ-⸗
ſo. Itẽ ſunt alij duo modi.ni/
miã ſeueritas ⁊ nimia remiſ-
ſio. vt.xlv.di. diſciplina. non
eni eſt ↄſtãſ iudex cuius ani⸗/
mi motũ vultꝰ detegit. ff. de
of.pꝛe.obſernandũ. Itẽ eſt ⁊
aliꝰ modus qn ꝑ ipꝛudentia⸗ʒ
male iudicat.inſti.de ob.que
ex quaſi delic.naſ.ꝭ.i.
i ¶ imoꝛe.ſʒ nũquid tenet ſẽ
ſẽtia quã index ꝑ metũ tulit:⸗
lic. ſʒ elidi põt ꝑ exceptioneʒ.
xxv.q.i.oẽ ff.de fur.interdũ.
§. i. ar. S. ff. de acg. he. l. vl. F.
vlti.ſnia aũt que ꝑ pꝛemiũ la/
ta eſt nulla eſt. nt.ij.q.vi. ve/
nales. ſʒ ſi odio uel amoꝛe la-
ta eſt. bñ tenet ſʒ irritat᷑.ff.ad
trebel.l.ſeruo.ꝭ.cuʒ pꝛetoꝛ.
lh· ¶ hũ amico. de bac amici/
tia uel inimicitia nota.iij.q.v.
c.i.
1 Dicũqʒ.inimicitiis.vi/
det᷑ ꝙ index eque poſ⸗
ſit recuſari pꝛopter non capi/
tales ſicut ꝓpter capitales ini/
micitias.nt.iij.q.vij. iudicet.
ex.de ap.ad HG. vñ pʒ ꝙ æmi/
noꝛi cã recuſat᷑ index ꝙᷓ; ieſtiſ
ut dixi.iij.q.v.acenſatoꝛes.ſʒ
ideo qꝛ faciliꝰpabent᷑ mille iu
dices q; vnꝰ tcſtis. ex de ap.
poſtremo.

ſcutere non licet priuſquã ca/
nonice uocati ad ſynodũ ueniant.

⁊prelſens per preſentẽ agnoſcatue

ritatẽ ⁊ intelligat que ei obiiciunt᷑.
quod ⁊ per ſapientiã ſalomonis di
citur:antequã ſcruteris nõ repre/
hendas.intelligeꝰ ptius.⁊ tũc in/
crepa:antequã audias nõ reprehẽ
das:a lʒ apertiſſima ſit ↄtrariorũ
reprehenſio uerũtamen opoꝛtet ⁊
ab his qui dati ſunt ad eorũ exami

nationẽ ordinẽ ſeruari. C Itez ex

viii.ſynodo.
Qui falſuʒ de alio pꝛofert: ⁊ crimi
na credit:uterꝗʒ reus eſt.
On ſolũ ille reus eſt qui fal
lunm de alio pꝛofert:ſed etiaʒ
is qui aurẽ cito criminibꝰ pꝛebet.
Cũ ergo ſnia ex oꝛdine iniuſta
eſt nec tunc ab ea recedendum eſt.
quia etiã antequã ſnia daret᷑ in euʒ
ꝓ qualitate ſui reatꝰ ligatus apud
deũ tenebat᷑. Cõtingit aliquando
ut adulter ſententiaʒ ꝓ ſacrilegio
repoꝛtet. cuius reatũ in cõſcientia
nõ habet.hec ſententia: ſi iniuſta
ſit:qꝛ nõ eſt ĩ eo crimẽ ſuper quod
lara eſt ſnia:tamẽ iuſte ab eo repor
tata eſt:quia ex reatu adulterii iam
diu apud deũ excõicatꝰ fuerat. Et
in hoc caſu intelligenda eſt illa au/
ctoritas gregorii ſnia paſtoris ⁊c̃.
iuſtã ſententiã uocat quãdo crimẽ
ſubeſt ſuper quod fertur: iniuſtam
quãdo illud non ſubeſt.que tamẽ
timẽda uel ſeruãda eſt qꝛ ex alio iã
dudũ dãnandus erat. unde cũ pre
miſiſſet greg.utruʒ iuſte an iniuſte
obliget paſtor: paſtoris tamẽ ſnia
gregi timẽda eſt:ſubſecutus adie/
cit: ne is qui ſubeſt ⁊ cũ iniuſte for
ſitan ligatur:ipſã obligationis ſue

ſniam ex alia culpa mereatur. pa/

ſtor ergo uel abſoluere idiſcrete ti
meat uel ligare.is aũt qui ſub ma/
nu paſtoriſ ẽ:ligari timeat uel iniu
ſte:nec paſtoriſ ſui indiciũ temere
reprehendat:ne: ſi iniuſte ligatus
eſt ex ipſa tumide reprebenſionis
ſuperbia culpa que non erat fiat.
¶ Aliquãdo nullũ ſubeſt crimẽ:
tamen uel odio iudicis uel factio
ne inimicorũ oppoſitã ſibi ſentẽnã
dam nationis inſe excipit. C Un
de gregorius ait.
Quot modis bumanuʒ iudicium
peruertitur.

(ator moni humanũ iu⸗

diciũ peruermr: timore dum
metu poteſtatis alicuius ueritateʒ
loqui perrineſcimꝰ: cupiditate dũ

premio alicuius animũ coꝛrumpi

mus:odio dum cõtra quẽlibet ad
uerſariuz molimur.amore dũ ami
co uel pꝛopinquo ↄtendimus pre

ſtare auxilium. ¶Quaz uero gra

ue ſit uel odio uel amiciria uel me/
tu uel munere uel quolibet modo

iudicium peruertere. ¶ Auguſti
nus teſtatur dicens.
Se bis qui aliquo modo iudiciuʒ
peruertnnt.
Alicundqʒ aut cõſanguinitate
aut amicitia ſeu hoſtili odio
uel inimicitiis in iudicando duci/
tur peruertit iudicium chriſti qui ẽ
iuſticia:⁊ fructuʒ illius uertit in dã
nationis amaritudinem.
¶Igem ad caſulanum.
De his qui metu poteſtatis ueri/
tatem occultant.

ſtatis veritatẽ occultat: virã
dei ſuper ſe ꝓuocat:qꝛ magiſ timet
hoĩem quã deũ.⁊ poſt pauca:vter
que reus ẽ ⁊ qui vitateʒ occultat:
⁊ qui mendacium dicit.qꝛ⁊ ille ꝓ/
deſſeꝰnõ vult⁊ iſte nocere deſide⸗/
rat. ¶. Item in eodem.
De eodem.

0 Viſquiſ metu cuiuſlibʒ pote

Emo peritorum aut prudẽ
tium putet:quod minꝰ ſit pe

riculum in uerbis lingua mentien
do:quam manibus ſanguinem fũ/
dendo.meliuseſt autem pꝛo ueri
tate pati ſupplicium: quã pꝛo adu
latione beneficium. ¶ Item pela
gius benigno archiepiſcopo.

NNicuiqʒ pꝛouidendum eſt:
6 ne aliquẽ ſiuſte perſequatur

iudicer uel puniat ne ieſum perſe/
quat᷑ iudicet ⁊ puniat. Mic quo
qʒ qui ueritatẽ pꝛo pecunia negat
uel falſum teſtimonium contra ali
uem dicit:deum negare nel uen/
ere probatur. Unde beda ſu
per marcuʒ.
Qui falſum teſtimonium dicuùnt⸗
ueritatem pecunia negant: ſceleriſ
iude participes fiunt.
Biüt iudas ad ſummos ſa/
ce rdotes: ⁊ conſtimerunt ei
pecuniã ſe daturoſ.multi hodie ſce
lus iude qui deum ac magiſtrum
dominũqʒ ſuũ pecunia uendidit:
uelut ĩmane ⁊ nefariũ exhorrent:
nec tamen cauent. nam cũ pro mu
neribus falſum contra aliquẽ teſti/
monium dicunt: profecio quia ue
ritatem pro pecunia negant: deuʒz
pecunia uendunt.ipſe enim dixit:
Ego ſum ucritas. Cum ſocietatrẽ
fraternitatis aliqua diſcordie pe/
ſte cõmaculant:deum produnt:qꝛ
deus charitas eſt. qui ergo chari/
tatis ⁊ ueritatis iuſſa ſpernunt: de
um utiqʒ qui charitas eſt ueritaſ
produni:maxime cuʒ non infirmi
tate uel ignorantia peccant:ſed in
ſimilitudinem iude opportunita/

tem querunt qualiter arbitris ab

ſentibus mendacio ueritatẽ ⁊ uir/
iutẽ crimine mutẽt. ¶ Nẽ hiero.
Cbriſtum negat: qui peruerſis ſe
ſocium facit.

4

OQISwanrnican in eo tantũ

deum negari:ſi in perſecuno/
ne quis a gẽnbuſcõprehẽſus ſe cõ
fiteri renuerit eẽ chriſtianuʒ: ecce
apoſtolꝰ ĩ oĩbuſ qͥ ꝑuerſa ſũt factis

m —0 Niſquiſ. oc

cultat.tũc.ſ.

cũ inducit in teſtẽ.

alias bñ põt. ⁊ etiã
dʒ qnqʒ ꝗs occulta
re veritatẽ.ut.xxij.
q.ij.pꝛimũ.p. ſepti
mũu.⁊.c.ne quis.et

xliij.di.in mãdatis

⁊ cũ a xpᷣo querere⸗/
tur ꝗd eſt veritas.
non reſpondit.

n ¶ Occultat. ff. de

fal.ſi gs obꝛepſerit

n Occultat. d.xx

ij.q.ij.ne quis arbi
tretur.
o Pꝛodeſſe. aligs
cogit᷑ alij ꝓdeſſe
cũ ſibi nõ obeſt. ff.

de aqᷓ plu. ar.:.ij. J.

item varus.
pM Emo. lingna
mentiẽdo de
aliquo ꝓpter quod
ipſe pdit viaʒ.ialis
eni dicit homicida
ſ. de pe.di.i.piculo⸗
le.l. di. ligs viduaʒ.

q Meliꝰ. electiue.

ut. j. e. iniuſtũ.xxij.
q.i.ↄſidera.

r NMicuiqʒ. ne
ieſum. vij. q.
i.oĩs qui gemebat.
HBijt. vendüt.
gquantũ in ſeẽ
nã ipſe vẽdi nõ põt
i.q.iij.ſaluatoꝛ.vel
vendũüt.i.a ſe ſepa/

rat ſicut vẽditoꝛ rẽ

vẽditaʒ a ſe ſeparat
⁊ alienat pcio acce/
pto. ita iſtideũ a ſe
glienant pcio acce⸗
pto. ⁊ ſic dr ꝑ ſimi/
litudinẽ.
t¶ Infit mitate coꝛ
poꝛis.nã infirmus
neſcit quid faciat.
xvij.q.ij.c.cõſaldꝰ.
u ¶ Arbitris.i. bo⸗
nis viris. ſicut iu/
das captanit abſen
tiã apoſtoloꝝ.

x 2

nota ꝗ ipſo ſa
cto negamꝰ xpum.
ut hic ipſo facto mẽ
timur.xxij.q.v.ca/
uete. ipſo facto ap⸗
pellamꝰ. er̃ de ap.
dilecti. ipᷣo facto ba
bemꝰ ratũ.ff. de in
of. teſta. ſi ꝓponaſ.
§. i. ff. rẽ ra. ha.l. v.

ipſo facto intelligi⸗/

mꝰ.ex.ð his que ſi.

a ma.par.ca.ex 07

lgi c
(ymet
Ue
e
ſeclirſte
Keinn,
mdi

latin

(uünan

Ms el

cun
nriil
ighaum
nn
riöne
inc
(Alen
lie n
mtin
uu
ccbe n
umeno⸗

flciti

*

Ein

nitten

ſtiz

Ceſchog

Ml n
hnnn
Miſne

ſren

eſte⸗

effſign

ſn
Pu
a
Cligne

gentitl
etili
Nunt

ditiehe

ſarſit
irin
ſnlſctn
alfout
ulſet
eſcriſe
NA.

Pfinat:

nüßfin
1 c in

„

A
ted

NMegat. quidam

babent negatus ne
gat.
non ait. ar.
hic. ⁊ ex pꝛecedenti
c. ꝙ qui vnũ dicit
oẽ id qð ſequit᷑ ex
illo ut. S. d. vlij. quo
jure. ex. de dolo et
contu. cũ dilecti. in
fi. ex de offi.del.cũ
ſnp.ff. qð me. cã.l.i

e ¶ Megare xpᷣm. ſʒ

quid ſi aliquis coa-
cius negat xpʒ oꝛe
ſed coꝛde non ne-
gat. nõ videt pecca

re. nã ex coꝛde ꝓce

dut vicia.xv. q. vi⸗
c.i.⁊ deꝰ coꝛ inter/

rogat. xiiij. q. v. ſi

qd.tñ dico ꝙ moꝛ/
taliter peccat. quia
nulla coditione de/
bet ad h̊ sdduci.xx

ij. q. ij. pꝛimũ. NHaʒ
2 ſi nõ vult negare

xpm vult tm iſtud
ꝓppter að negat. l.
vitã. xv.q.i. merito
d AOlite timere.

W non remouet

naturaleʒ timoꝛem
moꝛtiſ.naturale.n.
eſt quẽlibet timere
zhoꝛrere moꝛtem.
vñ ieſus eã timuit.
ſicut legit. cepit ie/
ſuſ pauere ⁊ tedere
⁊ alibi.pater ſi poſ/
ſibile eſt tranſeat a
me calix iſte. ſed di
cit ne ĩ tantũ timea
mus eã. ut ꝑ eiꝰ ti
moꝛẽ aliquid cõtra
inſticiaʒ agamꝰ vel
qð nobis ꝑ ſcriptu
ram vel magiſtros
pel ꝑ renelationem
dininã reuelatũ eſt
ſuſtineamꝰ. vn ſub⸗/
dit quaſi exponen/
do ne foꝛte ⁊c.

XI.

deũ aſſerit negari chriſtus ſapien
nia eſt iuſticia ueritas ſanctitas for
titudo. negatur per inſipientiã ſa/
pientia: per iniquitatẽ iuſticia:per
mendacium ueritas:per turpitudi
nem ſanctitas: per imbecillitatem
animi forritudo:quotiẽſcũqʒ; uin/
cimur a uiciis atqʒ peccatis: totiẽſ
deü negamus: ⁊ ecotrario quoniẽs
bonũ quid agimuſ: deũ ↄfitemur.
nec arbitrandũ eſt in die iudicii il⸗
los tantũ a dei filio eẽ denegãdos:
qui ĩ martyrio chriſtũ negauerũt:
ſi ⁊ illos oẽs quorũ opere uel ſer

mone uel cogitatione chriſtus ne

gatur negat uel ofeſſus cõfiremr.
de hac puio ↄfeſſione qua diſcipu/
lis precepit dicẽs: eritis mihi ie/
ſtes in hieruſalẽ in omni indea et
ſamaria uſqʒ ad ulnmũ terre.
IJiem augu.
Qui cbriſtianum ſe negat:chriſtü
negare conuincitur.

On ſolü abnegat chriſtum:
qii dicit eü nõ eſſe chriſtuz:
5 ille etiã qui cũ ſit negat ſe eẽ chri

ſtianũ. dominus enĩ non air petro
diſcipulũ meũ te eſſe negabis.ne/
gauit ergo chriſtũ:cũ ſe negauit eẽ
eius diſcipulũ: quid aũt aliud iſto
mõ quã ſe negauit eẽ chriſtianum.
Idẽ nimẽdo mortẽ carnis tue moꝛ
lem dabis aĩe tue. quãta eniĩ uita ẽ

cõfiteri chriſtũ: tanta mors ẽnega
rechriſtũ. an apoſtolus petrus ſi

cut eü quidã fauore peruerſo excu
ſare nitunt᷑ chriſtũ non negauit: 4*
interrogatus ab ancilla boĩem ſe
neſcire reſpõdit. ¶ Nẽ io. chriſo
ſtomus.
AVeritatẽ pꝛodit nõ ſol qui pꝛo ue
ritate mendaciũ loquitur: ſed etiã
qui ueritatẽ non libere predicat.
lite timere eos qui occi/
Adunt corpus:ne forte pꝛopt᷑
timorteʒ mortis nõ libere dicatis
quod audiſtis:nec ſiducialiter pre
dicetis oibus quod in aure ſoli au
diſtis. Sicut eni ex his vbis oſtẽ
ditur nõ ſolũ ille ꝓditoꝛ eſt uerita
tis qui trãſgrediẽs ueritatẽ palã ꝓ
ueritate mendaciũ loquit᷑:ſʒ etia il
le qui nõ libere ueritatẽ ꝓnunciat:
quã libere pronunciare opʒ aut nõ
libere ueritatẽ deſẽdit: quã libere
defendere ↄuenit: proditor eſt ue
ritatis. Mãa ſicut ſacerdos debitoꝛ
eſt ut ueritatẽ quã audiuit a deo li/
bere predicet: fic laicus debitor ẽ
ut ueritatẽ quã audiuit a ſacerdoti
bus probatã quidẽ in ſcripturiſ de
fendat fiducialiter:quod ſi nõ fece
rit prodit ueritatẽ:coꝛde enĩ credi
tur ad iuſticiã:ore aũt ↄſcſſio fit ad
ſalutẽ. Hec ſnia potius iudicem le
dit:quã eũ in quẽ temere fertur.
Ungde auguſtinus ait.
Iniuſte aliquẽ anathematiʒans ſi
bi non aliis nocet.
Alud plane non temere dixeri:
quod ſi quiſquã fidelium fuerit
anathbematiʒatus iniuſte: potiuſei

C⸗ uf

oberit qui facit quã qui hãc patitur
iniuriã ſpũs enĩ ſanctus habitans
in ſcus per quẽ quiſe qʒ ligat᷑ aut ſol
uit᷑:imeritã nulli ingerit penã:per
eũ quippe diffundit᷑ charitas ĩ cor
dibꝰnoſtris:que nõ agit perperã.
paxꝰeccleſie dimittit peccata:et ab
eecleſie pace alienus tenet peccata
non ſecundũ arbitriũ hominũ ſed
ſecundum arbitrium dei petra te
net:petra dimittit: columba tenet:
columba dimittit. Item ſalomõ:
ſicut ams ĩ incertum uolãs: ? paſ/
ſer quolibet uadẽs: ſic maledictũ
fruſtra prolatũ uenit ſuper eũ: qui
miſit illud. Item grego. in bo
mel. xxvi.
Kuius uita officio non congruit:
alios ligatus abſoluit.

Pernar contingit ut iudicis

locum teneat:cuius ad locum
uita minime cõcordart.ac ſepe agi/
tur: ut uel damner immeritos uel
alios ipſe ligatus ſoluat: ſepe ĩ ſol
uendis ac ligãdis ſubditis ſue uo
luntans motus non autẽ cauſaruʒ
merita ſequitur: vnde fit ⁊ ipſe li/
gandi aut ſoluendi poteſtate ſe pri
uet infra.ſepe fit. ut erga quemli
bet proximũ odio uel gratia mo/
ueatur paſtor. iudicare autem di/
gne de ſubditis ⁊c̃. unde recte per
pꝛophetam dicitur: mortificabant
animas que non moriuntur: ⁊ ui/
uificabant animas que non uiuũt.
non morientẽ quippe mortiſicat:
qui iuſtum damnat:⁊a non uicturuʒ

uinuificare nititur: qui reum a ſup/

plicio ſoluere conatur. cauſe ergo
pẽſande ſunt:a tunc ligandi ac ſol
uẽdi poteſtas exercenda. vnde ui
dẽdũ eſt que culpa preceſſit:⁊ que
ſit penitẽtia ſecuta poſt culpam: ut
quos omnipotẽs deus per cõpun/
ctionis gratiã uiſitat:illos paſtoriſ
ſentẽtia abſoluat. tunc enim ueraẽ
abſolutio ⁊c.⁊a infra: ex qua conſi/
deratione intuendũ eſt: quod illoſ
nos debemus per paſtoralẽ aucto
ritatem ſoluere quos auctorẽ no/
ſtrum cognoſcimus per ſuſcitantẽ
gratiam uiuificare.a infra. Meniat
itaqʒ foras mortuus ideſt culpam
confiteatur peccator. uenientẽ vo
foras ſoluant diſcipuli: quia paſto/
res eccleſie ei debent penam amo
uere quaʒ meruit qui non erubuit
cõfiteri quod fecit ¶ NMec de ſo
lutionis ordine breuiter diximus
ut ſub magno moderamine paſto
res eccleſie uel ſoluere debeãtuel
ligare. ¶ Nem calixtus papa.
iribꝰ caret ſentẽna iniuſte plata.
NMiuſtum iudicium ⁊ diffinitio
iniuſta regio metu ⁊ iuſſu aut cu
iuſcũqʒ epiſcopi aut potẽtis a iudi
cibus ordinata uel acta non uale/
arꝰ: homini religioſo parũ eſſe de
bet inimicitias aliorũ non exerce/
re aut agere male loquendo: niſi
etiã eas extinguere factis bene lo/
quendo ſtuduerit. ¶elior eſt in

17 1

e ¶ Pꝛoditoꝛ. ꝓditoꝛ eſt ꝗ loꝗ
tur mendaciũ vel nõ libere ꝓ

nũciat veritateʒ.ut hic.ꝗ ſibi

crimẽ cogniiũ malicioſe pu⸗
blicat.ij.q.i.ſipeccauerit ꝗali
um circũuenit.⁊ eũ in pericu
lum rrahit.xxiiij.q.iij.trãſfe⸗/
rũt.ꝗ res nel munitiones ho/
ſtibus tradũt.xxij.q.v.de foꝛ
ma. ꝗ ſecreta ſibi cõmiſſa re/
uelat. de pe. di. vi.ſacerdos.
1 CLlud plane. ininriã .· põt g
A agere excõicatoreʒ actio
ne iniuriaꝝ.qð veꝝ eſt.cũ do
lo excõicauit. alias non.ff. vi
bo. rap.l.ij.S.ſi publicanus.
lan. imo ſemꝑ põt eũ cõueni/
re ad intereſſe niſi iundex ꝓba
biliter errauerit.⁊ etiã agere
uel alias puniat᷑.ex de ſen.ex
cõ.ſacro.ij.q.i.nemo.Et ſi te
merarie excõicat puniũ.S.eo.
temerarium. . —
g ¶ Immerita.i. ſine cã.nã ſi
ne culpa ſepe aligs punit tꝑa
liter.xlv.di.ſed illud.

hb Pax. i. ſpus ſanctus.

i Petra.i.xpᷣs.
k LColũba.i. eccleſia.
l ¶ Volans.ſupple reuertitur
quandogz.
m DP Lerũqʒ. nt ipſe.repe/
tit hic tenoꝛẽ illoꝝ.ca.
S.e.ipſe.⁊.c.iudicare.⁊.c.tũc
vera. V
n C Per ꝓphetã dr. eʒechielẽ.
0 1 Eiuſtũ. non valeat ar. ꝙ
ſnia ꝑ metũ lata nulla eſt
ipſo iure.ut hic.et.xxxi.q.ij.
lothariꝰ.xxv. q.i.oẽ.ſʒ dic ꝙ
tenet niſi elidat per exceptio
nem. .
p C Parũ eſie.i.nõ ſufficit ei
ꝙ ipſe nõ ſit inimicus vel nõ
generet alijs inimicitias.niſi
ſtudeat in alijs eas extingue
re.xxij.q.v.de foꝛma.

—
*

Lan.

lꝛ Vilfſiſtit po

2 Vi iuſtus eſt. pꝛemiũ. malis factis humilis ↄfeſſio.quaʒ bernatione populorũ effectus ſis
. W in hoc ꝙ patienter ſu/⸗ jbom ſaporh gloriatio. C Iẽ zmina multorũ . ꝓbat or rengeal end⸗ leſank der re 2
mer 5 aug.ſupra pſalmũ.c.ii. i ⁊ guntarii dudũ epiſcoporũ le,/ Sula vbiqz fallit. na
b ¶Equitatẽ. ab hloco oñdit Eraming meremt qui iniuſte ma girinmgns caſus qui pꝛo eo quod te potiꝰ tenemur obe⸗ lt
a ro t de eia Neeyti ledicitur. minime ↄpetenter erudierint: qui ePe & metro⸗ u
iudlici ndeb⸗ Rtis du tñ illa Vi iuſtus eſt:a iniuſte male immo qꝛ preuaricationẽ mã tege-⸗ ioti. Ie d mona i⸗
ſpectãt ad officiũ eiꝰpcipere. dicitur:premiuʒ illi reddit᷑ re argumentis ſuis ⁊ ſub quadã iu chus potiuſ obedit Gl
ut. vij. q. i. qꝛ. . ff. de reg. iur. HNic⁊ ſiut diciũ eſt nõ teneatur ſticie ſpẽ fucatis quibuſdã exquiſi abbati q; epo. nt.l San
factũ.⁊ ſi dubiũ eſt an ſit lici⸗ ligatus apud deum ſnie tamẽ pare tis adinuentionibus equitatẽ ob/ viij. di. c. i. . ij.
tum parendu eſt ei.xxiij. ti. re debet ne ex ſuperbialigetur qui ruere ſtuquerũt: noſtraſũt apoſto tius ſtatur excömu gun
G moꝛtuis. qdᷣ nõ licet ſpe renebaf. Icẽ eſt quãdo ↄtra equi ni epiſcopainſregimie regulariter ð of. oꝛ.cũ ab. teht
ciali orone. ut. xiij. q.ij. non tarẽ ſnia fert᷑: ueluti quãdo ſubdin ſequeſtrati. Item augu. ſiax. niſi intelligas .
eſtimemus.ſʒ ꝓ uinis hereti/ nõ poſſunt cogi ad maluzʒ:ſcientes De eodem. ĩ eo caſu loꝗ qñ mi⸗ cb⸗
ciſ ⁊ alijs maliſ ẽt ſpali ofone obedientiã non eſſe ſeruandã pre Vi reſiſtit ptãti dei ordina/ noꝛ hʒ iuriſditionẽ in
licitũ eſt oꝛare.nt.xiij.q.ij. laus in rebꝰ illicitis. AUnde enu Anoni reſiſtit: ſed quid ſi illud a maioꝛc. ſm ꝙ loꝗ cmpene
obeuntie. 6 generall ofone cianus papa git. iubeat᷑ quod nõ debeas facere. hic lur.ff. ve indi iudi- Lſe
1 ado nrlis etn xxiitj Hon eſt obediendũ epiſcopo qui ſane ↄtẽne poteſtatẽ. ipſos huma i en aaineo nht
q.iij. cveripinnt. 17 pꝛo bereticis miſſaʒ canere iubet. norũ legũ gradꝰaduerte.ſi aliquid aq maloꝛ ihr hote nal
4 Laen ſemp peeprig. non Zauis epiſcopꝰ aur abbas pre iuſſerit cura r: faciendũ ẽ. tamẽ ſi us maioꝛi qᷓ; mino⸗ “
eſolũ iniuſto.ſʒ etiã iho⸗ A ſi bytero aur monacho ſuo iuſſe 2122 pꝛocõſul iubeat:nõ utiqʒ ↄte/ ri parendũ eſt. Itẽ vatie
neſto. vel etiã ſi a iudice pcibpi rit miſſas pꝛo hereticis cãtare nõ nis poteſtatẽ:ſʒ eligis maiori ſer-· agdbuc obijcitur de ineig
tur alid qð ſit inhoneſiũ vei licʒ:nõ enim expedirobedire eis. uire:nec hincdʒ minor iraſci ſi ma epo qui potius obe inioc
incomoduʒ. ut. ff. de recep. ſi (l Nemaug. ior prelatus eſt. rurſus ſi ipſe ↄſu dit regi ꝙᷓ; ſuo me⸗ ſentn⸗
ebͦ les. gcopeomio: 1. I. 9. TPreceptis nõ obedire multori, aliquid iubeat: 2 aliud iubeat ipe, tropojitano. xyiij. lin
Biaene re lgee ens expedit. rotor. uel ſi aliud iubeat ĩperatoꝛ H cᷣ ſzdi A
JY dns. ff. de re. iur. ad La ſem perꝰmalũ ẽ nõ obe/ ⁊ aliud deꝰ quid iudicatis: maior nit mandatßz egil. –
Aea que. dire precepto:cuʒ dominus poteſtas deuſ: da ueniã o iperatoꝛ Itẽ obijcitur ð vxro =
¶Hoc ipſũ.de vxoꝛibꝰ.xxxi iubet ea que ſũt ↄtraria deo: tũc ei i carcerẽ: ille gehẽnaʒ minat᷑:bic te que potiꝰ obedit i
ij. q.v. manifeſtũ. ↄtra. vbi di obediendũ non eſt. Iiẽ biero. ian tibi aſſumẽda eſt fides tua tan viro ꝙ deo. ut. xxx miin
cit ꝙ licʒ vir Peipiat vxoꝛi y in epiſtola ad epheſios. quã ſcutũ: in quo poſſis oĩa ignea iij. q. v. maniteſtũ. ſeori
Mo ſernel vori. b iole petcet. De eodem iacula mimici extinguere. Idẽ ſegd ſoluum eſt. . U
ipſa tñ tenet᷑ ei obedire.ſʒ dic EEU -= ullt Secodem. eo. ſi dñs. ſn
ꝙ licet vir pcipiendo peccat. Idominus 69 iubz que 10 ſüt donatiſtis . ceodem . CPꝛocõſul. ſi. di. bi
nõ tn pcipit id qð eſt peccatũ laduer ſa ſactis ſcripturis ſu bii MWperatores ſiĩ errore eſſent viij. que contra mo npet
qꝛ pᷣceptũ dñi eſt ut in tali ca⸗ ciatur domino ſeruus:ſi vo contra quod abſit:⁊ pꝛo errore ſuo cõ res.⁊ loquitur hic unen
ſu obediat vxoꝛ viro.ut.xxxi ria precipit magis obediat ſpiritꝰ tra ueritatẽ leges darent:per quas in eo caſu quando ĩ nun
ij. q. v. noluit. Itẽ ne obij quã corporis domino:a ifra. ſi bo iuſti ꝓbarent᷑ 1 coronarẽt᷑: nõ tamẽ eadem ciuitate ſũt ri
e Kemat priak gngrckas nũ eſt quod precipit ĩperatoꝛ: iub? faciendũ eſt quod illi iubẽt: qꝛ de/ urel inciees ano mmn
dui. xxij. q. v. qui coõpulſus. t lis exequerè uoluntatẽ.· ſi malũ:re us ꝓhibet ſicut inſſerat nabucho/ ulio, pbi mnaior ilr denil.
c.ſigs coactus. tñ excuſatur a ſpõde: oʒ deo magis obedire quã donoſor ut aurea ſtatua adoraret᷑: Gdexr pot puniremi⸗ mlan
pena ꝓ parte. ſz nõ a peccato boibus. ¶ NMoc ipſũ a de ſernis quod qui facere noluerũt deo talia noꝛez. ut. C. de of. lißſin
