nen ictione. ve eri duplici hono dei: pre to ſu aĩie ama. ſed ſubditos appe fratres:
glnt nocdi atat miſſam eridup borãt in uerbo de e ſi parentẽ aie E: nõ 1 s appellare fra i⸗
Poi göacaormiſm ime qui la tile enim ẽbene piſacerdoles ſeiarlee õs aũt. vel ſoct
in. ſite epo dʒ ar⸗ x S decet u . ꝛcõue⸗ AQ i ſacerdo ricos qua t. viii.q.i.quid aut. caueãt
ſont ſbene ire courmare iſi inos. honorent cl acle ut. x. q. iii. car. bũt epo
D ſich aunteßt bene dicereꝰ: ↄgruũ ceſſe eſt uiſi minos. honor. epiſcopis a osnt. x. q. i ecũ ſcribũt ep
fagne dicet 1 eʒz ne ig. don .—— tipſis ferat᷑ tmẽ clericin et icit dis
nulnit ſed bñdicet. lic ddere cõionez ne alidis: at clericos ut ipſis or deferat ſteũ fratrẽ: put dicit di
ſorgn⸗ denen tee tare ĩfirmos oꝛare, cõplere icis ſi epiſcop is domicii : 1 19 indices ſuperio
N ** tare ifirmoso ramenta copler ricis qlicp d oratori iperator: ꝙ in Et facere in
ellihhi, rer cũ ad celebran tareitn dei ſacramen idia dia . ſt illu ut prin P rẽ debẽt facere in
enee! .l. — ommnia der ruũ inui ſcitum e H habeam J ibus hono j. iu.l. ii.
lgtdeitt drr. lias pᷣſbᷣr ſuo gueonm epiſcopo iraſca inquit te as ut ſena rious C. de of. di. iu.
ſit das.alias pᷣſ icere emo hinc epiſce inflatus ira ur ergo inqui habeas ut ſe ſalutione. l. i. ubi h
nfunte iure põt bñdic nennd nonis inf yteri cur erg ne non ilios eius Hof. pre. ur. l. i. D
B lice tentatio reſbyre ipẽ cũ in me filios agr. C. ö0
Holet iin oipſo qeidat bolicen interdũ p ie5 cipẽ ci taaron æ filii 0 de Ae ze cepſ
eemwül ſdickdi ſun 6 m . dicẽt é: quod aũ 7 pꝛeſbyterosn dem dici õe ꝙ eß
CN. wräte br dicẽdi ſup tur ſi plebe i in eccleſus pre tore: quoe 4 pꝛeſ v i atur ſed põe 4
Nhnmt, drate i tacy mino⸗ hortãtur: ſi in Ebenedicant. . hoc eẽ ep mus: unus ba 9 Deie tů iſtũ qᷓ d
onmnnmn po⸗ õt ab eo bñdici. ſiplebi ut dictũ ihi iſta ſic dicã. uerimus: unus ? luũ: uuuz õt iſte ſno iure di.
T pot ad e iſ. om. ſipl Etibus mihi E . unũ teplu: uod qd põt iſteſi ſic. ar. xlv. di.
tbanngn r. ff. de iuriſ. d nim abnuẽti teroſ facere que ptiſſmus: ur ſemper q ia negar: vr ꝙ ſic. ar Pornm.
ſtbium inl receptug ad inõ uult pꝛeſby id magis ẽ riuz recordemu epit ſacer/ tis tus. xxii. q. v. ð 5
“rcr m.l. e 0. 5. tẽ qur no⸗ dicat qui . ſteri 3 trus Ppꝛece obis eſt cũ bea : qda nõ ſerua.
iun an treb. ille a qu die iubentur a deo it corpori ſtolus petrus iuobis eſt ⁊ fides n ẽ ſeruã . ſe⸗
ncl eeg id poterit co apoſto e eũ quiĩuo T fi iureiu. puenit.
tiranm ſtiuum. b.ueldie in iſto: aur quid poterir. reſ by otibus: paſcite eũ qu non coa .extra de inreiu. p tꝑ
* pe ol venitert chꝛiſto: aut oni: ſi preſ by dotibus:paſc euidẽtes non coa ti. extra lo m ei ut agatꝑ
Dinnte eo ipo ꝙꝑ e ini eius antep in altario Edomini pꝛe ſdũ domini cus tñ ẽ. oſu o iii. ſi eps.
ẽs oia q ſuie hriſtum co idicit: benedice ſed ſpon is lucri cã ſed ſuperiorẽ. o. .
ihn⸗ ſequẽs oia ꝗ nt· ter c bñdicit: i chriſtiü ccte 5. turpis luc I ix.q.iii.nũc vᷣo. ictũ ?
B. „ 5 nt: nt. gmenta .qui chriſtũ tũ: neqʒ inantes1 x. q. iu. ni . ſa piẽter dic
Pegntnt miſſe ceno pul: ni: dei ſacr 5 deber : qui chri precepiu:n ut domu citũ ẽ. i. ſap
G F ðof.ðle.pterea. re populum nõ it circa laicoſ rie: neqz ut egis ex ani r CSci
nirelieg e ðof. öle. p fi⸗ e popu it circa laicol uolunta facti greg ſciri dignum. eſpicit.
an ofirmare. ĩ fi· r 1 non metu is oĩ d formafa it priceps pa io leiridignin factũ reſp
ſSectinn c Cõfirmar pde,/ (onſecrare iubentibus uobis oĩ lero ſe rit priceps Vt pᷣncipẽ. fac Eplat⸗
geclclg necrt enti i ero parue ibile glo ([α² iure tolleradus ẽ pᷣ
iadüün de.xi.q.iii.ꝙ bor⸗ ac mulieres iu reſbyter de io ur cum apparn arceſſibilẽ glo na de iure tollerẽ iiil. ine.
näli,at netnun mei ini kerdore Fab⸗ inir ſtori perclpiane E me oſt neeelt uſqʒ RSA petit ð⸗/
col Alc oleo ifirmo rti⸗·/ edictiõis perd cõfidẽ ſtor onam. W ſiüs tac Me. al. ꝙ fru dit:ut.xx
z5 . in ue benedi :non habet zGe. rie coron eccle . M2WHe. non ipedu:ut.x
gr al⸗ chriſmate in ue tit lingue opus:no omni is ĩ quibuſdam ibus epiſco bitũg qð dʒ non li. q. vi.
% ngue opus ncatus c ommi nis ẽi q eſentibus e 1 iii. q. i. ſi ifidelis. xxxii. q.
1rar Ahn! ce. deos tith predicãdi a tru teri 87Pz eis iuideãt aut viii.q.i.ſi “ ĩfi. x.
ne ad eos tiam predicã rel byte eſbytero⸗ is ĩuideat ai V 5z.di. ix. neqʒ
sſrntn. d CDia. q ocabulu tiam pred tum: ſolum pre pre b quaſi eis ĩui d in ſi ducturi. . di. lti. de for
fnet. gr. . m ac loqui:quali ſʒ ſi aliu ii.q. v
ehre ptinẽt. ar N ſ non parte uirtut *: plenitudine A. pis no loqun: audire.ſʒyſi al ue q.i. placnit.xxii batibusar.
) .„ zliter 3 tnomen*?: ſecrationi dedignẽt I s fuerit re . iii. q.ii. ab lij iſt
ſdectl gůlit ia ↄpre habe ue conlecr i eos de lus paulu b loꝛia ma.xyvili. ꝗ v̈ba. xciij. diſt.
. ia pticularia vpr⸗ erfectionem que uis igit it apoſtolus at'. Blo ʒ.xi. q.iii.ĩter
hetfni be ei ar. . xyviii. Perſe it non retẽtat. q ſter quit apoſto n Ncce aee dha vonni · v. ꝙ deo. h.
Epſccher beg ſyracuſane. eius cõpeti dotes honor ueſter latũ ſcdẽtiꝰ p ienſ. Ba dñs.xxxiii.q. epos qui
di i. otes bonor ue is eſt filius ſap tales ideãt. ar. epos 3
di. Benedicctei. bic rogo ſacerdo 8*: quoniã wris eſt filius ſa⸗ ſuo: cuz Cernricegtenr 5 litter
. ule. danü gibbi iferatis pa us ĩ iudicio ſu ex thre illratos (
im e Ps uel puatin e: ur danũ gibbi iĩkerati⸗ m aufer iſcopus ĩ Atem Save en ros F liner⸗
l ue uel puatim e: ut danu r poretiam aufe epicopus dotes. ca ſe. ſ. piii. fru
clbpeetl abſo iliare nõ ſolẽ⸗ cũ paſtoribus ber po contagium elegerit ſacerdo tos cir latũ. ð. diſ. viii. fn
mmaſſa recoc yvi. q. vi. cup igna diligẽtia con i gre/ cicge dicenſi. 8 nõ prece x¶Henelatü. tẽtioĩs.
lega mniter. ut. xx rdeo dig reſcit i gr onci. lao i epiſcopos nõ pre C. ð offi. rec. potẽt
Pvllegiandt. niter . tur dã a calamitas creigiti are ( E ri epiſcop . 19. . Hofl loco ĩferiori.
na . quoddã a ca liir nonii dana eſ byteri ſubſequ 2 Sedẽti.in loc ado ĩ ßmo
ſiutpetent T.us ar. cui lʒ quod ici patrimo fi Prel byteri ent᷑ uel ſubſ tei a S liberãdo ĩ ᷣmo
ibus. ac domici is in eccleſi at: ſed cõmitt eros an Taceat. delibe ere
ſundhe fE. minus. ut gibus. ac do⸗ li uultis in ee it; dat: ſed cõmit ꝛeſbyt iz ſe b Tace t iterump
plus Iʒ 7 mi edma g1 niritis. dũ ſo i vo abinitio 503 p. iingredi a ſe ne cũ nõ debea .
nnohe zniatcr dĩ ef spotirri mneibnterid dclan ſür. geſ u ehiſcov ſz un⸗ en verbum Gz ibe ſoléniuʒ offi
ius tr is 00 c! in tribun i n0;. tpe ta ꝓ
del ratiarp baptiſm⸗ dices negoc intereſſe de ere in tribu egrotetepi cioxvepel eß roenn L
catia yt L rũ in ri ſacerdotũ: . ſb i: niſi forte aut grote f mo cioꝝ: ve Dü
iiomit, i. di. F. veri preſbyteri ſac iaʒ 1 ipſi preſby di: niſiforte au tionis cõ ceſſione ad choz.
fe di Prenaen! uonia; 7 plt p tur greci: ni eregrination m ex ceſſione ad choꝝ. as ingre
ſ. qꝛ morta Eſub bẽt cõciliis: q iſcopi noĩann pus aut in p ſti terit. ¶ Ite Et ſedere. cdiche i
e inn v venialiapprend ber t legimus epiſe iſcopuʒ m eẽ conſtiten 4 dere. allas falſũͦ et.
enia . teriut leg ictũ ẽ ad epiſcopuʒ do eum iiü. i? ſedere. bo. C. de he
tperd tectg rſanclifaten. cüdu quod dictũ ẽ dataẽ ti 0E cartha. i. am ſe bunalibꝰ?. C.
tis 2 E oncilio = d colleg In tri
dio yvt corpus chri Sti ſecũ 4 ere gratia que ſbyte ce is nõ dominũ ſe e he. cuncti. .
vt corpr iſträti noli neglig u prel by Epus nõ don noſcat. . e. ÿ maniche. c i. in ſede
nolg c at h. aucte. m ſo noli ne ſitionẽé manu iuoſ Epüu cogno ſ r ibunalibus. i. in ſe
ut ad epos ſ 7 ition ui uo erorum co⸗ loco ſedẽſ NIn tribu 5 indicẽt ſine
Tegpunnd. um ut qᷣ ad eposſ bi per ipo iores natu. quiu reſbyreroruj libet loco ſ. 8. T In trib tnõ iudi
, na . . ,„De π E gio ig P . 1quO Ee LN . . ria: u .
e Minentauiſede r Abieioresn ceelen 5 vus eſbyterũ nõ patiat᷑ maliciarl. ionis. de li
ma con. di. - ppiigniti, poſuit H ſupen nor Nare keode Dꝛ ipee f nberegrinationis d di.
ninen qrtomõ pp fimoni ſuam. Se terii noĩe qui no/ tem exeode. ĩ cõceſſu pꝛ E.ntia ſuperiorie-f.
ionẽ vt mrmoni . lern noie D cleſia ĩ cõce r. entia ſupe ſenſu iplius
ndaniſ cationẽ vt mrunoni cerdotes preſ by iltus qui di Puüs ĩi eccle imioꝛ ſedeat: centi de conſen
eſſ az qo ſignificat xrpi cerdo od chriſtus i Püsi i ſublimio v. nõ oʒ. o. ?7 vo. re.
ſimiitn nʒ qð ſignif ice . lunt hoc eſſe qu it qui bapti ſpyvteroꝛũ 1 ꝛelbyte ccleſi extra. de vo. ? vo.
endn e piũctioneʒ: lunt es lauit qu . oytere llegaz p . eccleſie. iamdi pape.
tlinee rrei bign ochiti⸗ ſeinalorum ped licer teaen egecognoltat. Item Pitogua nnlter
mulninan zqtus aii 1 maret: quoc i, . um ſe ini pape v nõ liceat ei ſe .
n. 4⸗ gnto pꝑ mul i. i zatus roclam . riti roꝛumk rtini pape. . b 9 ita ꝙ nõ ſibi of
Eↄuerſoꝝ.i.q. io ſe eẽ p tſi prete . ucil.ma i preſ v i ſſumeret ſi
We nẽ ↄu domio ſee uobis utſ ri ex coue epiſcop iſi pſ byter aſ ſtu. gl
inſ o. erea ſcribo uo õt reuoca ine precepto mu pibyter C. de poſtu.s
gviſeß terrog E. ar. C. ð pterea m 3 non p iant Sine P . tes. . icium ſtãdi.
gbon T. Hom? ar h p is error i⸗ iis facian igner infantes. iſco⸗ fci i
5 i⸗ callis. i cackte. ren apente non ſignen dyer Dꝛeſente egt niſi eg Vi agt intii
fi. ig. i. re- drome fit: d in hiſpania: o non igner ceptum. S. contemnatur. ff.
¶ Inferatis. i. quod rom te: quod in hiſ ia: 1„ fuerit illi pre
is pſbos a d ĩ orien d in britan ſcopo fu ẽte epiſcopi ut de
moueatis pſ bos quod! quod in iliras ab epi õt ẽt auẽte epiſcop
ſige ↄſecratiõe ſces quod in ü humilita dum. io. i fronte non pot et au 1 3
n tione: ſicut iſequ quod i oibus hre oblernan ſignet ĩ uertice:qꝛ i
iu äenirrei W2 H
giren xlix. hic etenim. vel populus ĩ dlictis:
Ncemn. däni gibbi:qꝛ nõ p ruat᷑ populus ĩ ᷣllic nono.
cven dicctid; ityteriaigurn ecclie..xxi.t
ganl i ¶ Patrimonii.i.rer
Vn Ge

. .

eonſe di. liii preſbytert.

– – Llud autem. Bic
depingitur. xcvi.
diſ. magiter poſuit

Aſtitutioneʒ bono

rii auguſti latam ſuper electi
one. romani põtificis. lxxix.
di ſi duo.ſed ne uiderẽtur lai

ci habere poteſtatem conſti/ 4

tuendi nel diſponendi de re/
bus eccleſie:ideo reducit hic
Di. xxxxvi.
illam conſtitutionem ad me-
moriã: ut ondat ꝙ laicus no
habet poteſtatẽ ſuo iure con/
ſtitnendi. aliquid de rebus ec
cleſie. bene tamẽ poſſunt lai
ci rogati conciliis intereſſe ⁊
de rebus eccleſiaſticis conſti
tuere:nõ tamẽ ut naleat eorũ
cõſtitutio:qꝛ ipſi cõſtituer̃t ſ
qꝛ ratum hʒ eccleſia: ut dicit
gra. j. di. Pxi. F. i. *c.
b Ene.ſymmachus papa
laborabat in extremis:
⁊ timuit ne ĩelectione ſui ſuc
ceſſoriſpropter ſtrepitus he
reticorum ſciſma interueni
ret rogauit patricium baſili
um gꝗ gerebat uices odoacris
regis:quod ipſe itereſſet in
electione ſui ſucceſſoris.baſi
lius ſtatim ſymmacho niuen
te fecit q;dã cõſtirutionem. ſ.
ꝙ ſine eius ↄſultatione nõ fi
eret electio ſũmi pontificis.pᷣ
terea ꝙ nõ liceret alicui pdiũ
ipſius ecclcſie alienare: que

coõſtitutio retractatur hic tuzʒ

qꝛ ibi quedam cõſtituta ſunt
que a laico non poſſunt cõſti
tui:tũ quia res eſſet mali exẽ
pli. xiii.di. nerum.
c ¶ Plenitudo.jſ.vi.q.i.ſioĩa.

d ¶ Maxie. bñ diffininit. ſup

pie..
e ¶ Memorie. iam deceſſe
rat baſilius tꝑe huinꝰſynodi.

¶ Vel ſubſcripſit.ar. in con

tractibus reꝝ eccleſiaſticarũ

non ſufficcre conſenſũ cleri

corum nec in alienationibus
niſi ſpecialiter ſubſcribãt. ar.
.q. ii.caſellas.xii.q.ᷣii.abba
tibus ⁊.c.ſine exceptione.
J Inge diſputem. nonẽ di
ſputandum de eo de quo ſta
tim cõſtare põt.ſi ergo vxor
petat ſibi nirũ reſtitui:et nir
paratꝰ ẽ i cõtinẽti ꝓbare con
ſaguinitatẽ:nõ ẽ audiẽda. ff.
nut in poſ. le. is a quo. ar. S.ex
de reſti.ſpo.litteras.
bSynodus. vᷣba notarii.
i ¶ In mauſoleo. verba ſcri
ptoris. mauſoleũ proprie eſt
ſepulchrum.⁊ dicitur a mau
ſoleo rege cui uxor cõſtruxit
ſepulchrũ mire pulchritudi
nis. vnde ⁊ alia ſepulchra ſic
ſunt appellaaa.
leᷣ ¶ Electione. non tamen ut
aliquid ide cõſtitueres: ⁊ ita
ceſ iſti finem mandati baſi
ii.
I¶Alc ne confuſionis. proſe
cutio legis ⁊ cõtinuãt uerba

ſic: non celebretur de electio

Itẽ ex cõci. genitẽſi. c. ii.

DI

BDeeodem. Palea.
tis epiſc preſente uel pre/
eris ipſius urbis offerre non
bac ũt:nec panẽ ſacrificatũ dare ca
icẽqʒ porrigere.ſi nero abſentes

PRa byteri in eccleſia ciuita
ſoyt

hi fuerit ⁊ ad dãdã orationẽ uocẽt

ſoli dare deber.
— lud ãt honorii augu
. ſti quod de electiõe ſũ

mi põtificis ſupra cõſti
— tuiſſe legitur: nullius eſ

ſe momẽti ꝓbat᷑: c non ſolũ de or

dinibus: ſed necẽtde rebus eccle
ſiaſticis laicis legatur aliquãdo at

tributa diſponendi faculias unde

quecũq; a pricipibus ĩ ordinibus
uel in eccleſiaſticis rebus decreia
iueniũtur auctoritatis nullius eſſe
monſträtf. ¶ AUnde ſymmachus
ſimplicius epiſcopus catholice ec
cleſie urbis rome iĩ ſynodo reſidẽſ
dixit.
Be rebus eccleſiaſticis diſponen
dis laicis nulla facultas attribuit.

Ene? quidem fraternitas ue
ſtra eccleſiaſticis legibus aſ

ſueta ſub diuini timore iudicii que
erant ſtatuenda diffiniuit: ad iu/
ſticie cumulũ peruenit:cum ſuffici

enter omnia àplectit: nec adiectio
ne idiget plenitudo. maxime de

dericis quos amor domiationis
iuaſit ⁊ iugũ diſcipline eccleſiaſti/

ce fecit reſpuere quorum exceſſus

enarrare difficile eſt. unum tamen
quod occurrit uenerado ordi ue/
ſtro ĩtimare non differo: inter alia

ſcripturam quandã illuſtris mẽo/

rie baſilinʒ quaſi pro eccleſiaſtice
amore ſubſtantie cõſcripſiſſe refe/

ro:ĩ qua nullus romane eccleſie i

terfuit uel ſubſcripſit antiſtes: per
quem potuiſſet firmitatem legiti/

maʒ ſortiri:ne ergo ide diſputẽun

de põt ueſtrũ iudicare cõcilium re
quiratur ⁊ referaiur in mediuʒ:ut
ex lectione cognoſcatiſcuiuſmodi

poſſit habere ſubſtãnã. Sãctaſy/⸗

nodusꝰreſpõdit: deferat᷑ i mediuʒ
nt cuiuſmõi ſit poſſit agnoſci.hoc

ciüu diceret: hormiſda diaconus re

citauit.cũ ĩ mauſolco quod ẽapud
beatũ paulũ apo ſtolum reſideret
ſublimis 1 eminẽtiſſimus uir pro
fecius prerorio atque patricius a
gens ẽtuices pꝛecellẽtiſiimi regis
odoacris baſilius dixit:quãquam
ſtudii neſtri? religiõis ĩterſit:ut in

epiſcopatus elecnõe cõcordia pri

cipaliter ſeruetur eccleſie:ne tamẽ
per electionis occaſionẽ ſtatus ci⸗

uitatis reuocet᷑ ĩi dubium admoni

tione beatiſſimi uiri pape noſtri

ſymmachi ſimplicii: quã ante ocu

los ſemper habere deberemus:

hoc nohis ſub obteſtatõe memini
ſtis fuiſſe mandatum: urpropteril

lũ ſtrepitũ ⁊ uenerabilis eccleſie
detrimẽrũ ſi eũ de hac luce trãſire

ↄtigerit.nõ ſine noſtra conſultatio

ne cuiuſlibet celebret᷑ elecio. bec
cũ legerẽt᷑ creſconius tudertine ec

cleſie epũs ſurgẽs de cõuẽtu dixit

hoc perpẽdlat ſca ſynodus:utrum
pꝛetermiſſis religioſis perſonis:

quibus maxie curaẽde tato poõrifi
ce laici electionẽ eius ĩ ſuã poſſint

redigere ptatẽ: quod cõtra caoneſ

eẽ manifeſtiſſimu ẽ. Itẽ bormiſda
diaconus legit dixiſſe: ac ne ↄfuſi/

onis atqʒ diſpẽdii aliquid uenera
bilis eccleſia ſuſtineret: miramur
pretermiſſis nobis quicquam de
rebus eccleſie fuiſſe tentatũ cũ ſa
cerdotũ noſtro ſuperſtite nibil de
buiſſet aſſumi:quare ſi ãplitudini
ueſtre ⁊ ſanctitati placet icolumia
oĩa que ad futuri antiſtitis electio
nẽ reſpiciũt:religioſa ueneratione

ſeruemus hãc legẽ ſpecialiter pre

ferẽtes:quã nobis heredibuſque
noſtris chriſtiane mẽtis deuonõe
ſancinius:ne unquã prediũ ſiue ru
ſticũꝰſiue urbanum: uel ornamẽta
aut miniſteria eccleſiarũ que nũc
ſũt:uel que ex quibuſlibet nimulisꝰ

ad eccleſiarũ iura peruenerint:ab

eo qui nũc antiſtes ſub electiõe cõi

fuerit oꝛdinãdus:a illis qui futu/

ris ſeculis ſequũt᷑ quocũqʒ titulo
atqʒ cõmenio alienari liceat.⁊ qui
cũque hoc facere noluerit: ineffi
cax atqʒ ĩ irruũ reuocemr.ſitque
faciẽti ⁊ cõſẽtiẽti dãti accipiẽtique
anathema. Maxius epũs bletãe

eccleſie dixit:mõſaãciaſynodus di

gnet᷑ edicere: ſi licuerit laico hoĩ
anathema ĩ oꝛdinẽ eccleſiaſticũ di
ctarc:aut ſi potuit laicus ſacerdoti
anathema dicere:a cõtra canones
quod.n. nõ cõpetebat cõſtituere:
dicite quid uobis uidet᷑ de me: li
cuit laico legem dare? Sãcta ſyno
dus dixit: nõ licuir.⁊ adiecit lege
ſequentia: hormiſda diaconus le
git: etiã is qui prediũ ſeu ruſticum
uel urbanũ iuris eccleſiaſticifuerit
cõſecutus noueritſe nulla lege uel
preſcriptione munitũ ſed ſiueis
qui alienauerit ſiue qui eũ ſequẽs
uolũtate cõtraria prediũ huiuſmo/
di alienatũ retinere uoluerit: id cũ
fructibus reſtituat: quos illic con
ſecums fuerat. hec cũ legeret: ſte
phãus uenuſine eccleſie epũs ſur
gẽs cx ↄſeſſu dixit: perlegat᷑. hor
miſda diacõus legit: qua pena pla
cuit accipiẽns ẽt heredes afficere
i qua re cuiliber clericorũ nulla cõ
tra dicendi libera ſitfacultas. Ini
quũ ẽ.n.⁊ ſacrilegii iſtar ut que ꝓ
ſalute ⁊ requie aiarum ſuarũ unuſ
quiſqʒ uenerabili eccleſie paupe
rum cã cõtulerit aut certe relique
ri ab bis quos maxiĩe ſeruare cõ
uenerat ĩ alierum traãſferat᷑.plane
quecũqʒ ĩ gẽmis uel auro atqʒ ĩ ar
gẽto necnõ ⁊ ueſtibus minus apta
uſibus uel oꝛnami nidebunt᷑ eccle
ſie que ſeruari ac diu manere non
poſſuut: ſub iuſta eſtimatione nen
dantur:a erogatio religioni pro/

ne pape ⁊cc. ac. ne.

hoc dic it propter
quoſdaʒ ain ncen
te prior̃ ſimmacho
tentaueruntalium
eligere:vt di. xxix.
ſiquiſ papa.⁊.c.nul
lus.io.
n C relerenes i.
primo ſtatuentes.
o Ruſticum. quid
ſit ruſticũ predium
⁊ quid fit urbanum
pdiũ hõmus. ff. de
fer. ru. pre.⁊ de ſer.
ur. pre.
p ¶Titulis. ſine do
nationis ſiue empti
onis.
q ¶ Maximus. ſic
⁊ iuriſperiti dicunt
quid ſentiant.ff. de
his que in te. delẽ
l. proxime.
r ¶ Taico. non licu
it laico inr ſuo: ſed
ex delegatione pa
pe bene. ar. xxxii.
di. F. veruʒ. x. q. iii.

c. vlt. ſed utrum epi

ſcopus laico poſſit
hoc committere iã
dicemus. ſ. e. c. Gñ
tamen dicit contra
quia mucro eſt epi
immo nec pſbyter
hoc poteſft.
Aunituʒ. na ſi
quis emit reʒ eccle
ſie uel aliam rem in
caſu illicito non põt
preſcribere. naʒ di
cit lex ꝙ non eſt du
bium eu malefidei
poſſeſſorẽ: qui con
tra legum iter dicta
mercat. C. de agri
quemadmodũ.nã
nec iuris ignoran
tia poteſt eum excu
ſare. ff. de iuris fa
cti igno.l.iutᷣ hoc
benigne ſtatueret.
ſecus tñ ẽ de iure:
qꝛ bñ pᷣſcribit laic⸗
rem eccleſie cũ fru
ctibus ẽt pcipiẽdis
ſi ſſit male fidei poſ
ſeſſor. de reſtituti.

FPalrgraut.
Perlegatur. fl.
de le.⁊ con.iĩciuile.
n ¶ Heides. turpia
enim lucra ab here
dibus ſũt extorquẽ
da. ex᷑ de uſur. tua
ff. de calü. in here
deʒ. ſed ⁊ alienator
poſſet conueniri: ut
nõni.xii.q.ii.mone
mus. 6
x Reliãarit. ĩ mor
te. reliquẽdi naque
nerbũ cc. ff. de tab.
exhi.l.ii. ylti.
Vedant᷑.ar. C.

* 4
de auẽtis aliqua repelli:łʒ int bon clarauit. ar. .i. ꝗ.
0C Kengreareearaee i bello.ar. S.i.q.i.dominus de
0 mili. l. iii. .. cyi. q. vii.
—”Z . cipatus.ff. de re HS ie in ſ nodo. xvi.q.
ficiat. hic terminatur lex ib. atiuam ſedis — inen ladomne. prima actio:qꝛ fiebat ꝓp prima d Iy ’
ſ 3E Ma bn õ alia ſynodo añ iibni p ¶Actione. dici s. intereſſe. miae
i bd. A an eũ rnderit ſicut in lit hſoluit di. xvii. „mnd. inona. . 2 lebat itereſſe e ection
N⸗ nnatem cum an e illö igit. G. tñ alit h̃ ed p. xvi.q. vlti. ĩ . teDar lereſſe ſcãdalũ.
n rauennate vii §. hic. . F. i 5 cõſẽſũ eius.ſe. 9. ape ꝑꝑ hereticorũ
n omanũ.i. papeat remaneret: pre r. di. lxiii. quia ſance
N eC. Drcerr ſeq iib ar zr ine in exemplum tlaicis quàuiſ EVnnena eus nidetur ꝙ
hnte nons gobäakemnd tat. cunqʒ lecta eſſet: ſabreius ſumendi Oniuſlibet gicise qua/ poſide fide catholica diſnu.
R vopmere cG 1. cunz lecta eſt ſis eccle, ſumenqt lpoten .ar. 5. C. de ſũ. tri. nem
n laico nõ ficia diolanenſis ligioſis uel p ibet modo ri. ar. J. C. de ſů. tri. ne
copus laie iſcopus me roma religioſis ue uolibet 0 tari. ar. 9. C. uibꝰ Rñdeo
Mun chinc⸗ ommittere epilcopi iptura nulluʒ ro . unque ciuitate ꝗ leſiaſticis xxiiii.q.iii.cũ quil de
poſſit commit ſ. ſie dixit iſta ſcr pt . onti cunqr nere de eccle itãdo nõ lʒ diſputare
cium ad tp̈s: ſʒ eolxitiit otuit obligare p aliquid decer ſolis ſacer· dnbitã ins in ſice heſen,
ſern offici iſditionez lar ne ciuitatis p icuit laicis ſtatu / ltatibus quarum 0 iſcuſſe a ea quia dubius in fi bius.
n ne iuriſdit pe⸗ nia non licui facultatibus ndi indiſcuſſe e: extra de here. dubius.
tur ei in perpe⸗ ficem q ter romanum dotibus diſponen cus :e, ſ. e. ſatis. xx
n n Seſt ar papg endi in e liquam pote ra comnla docetur. hal alias diſp C. ð epi. cle.
lne rrn eſtin eccle ificem habere a quam deo cura c ctione chal iii. q. vi. vides. C. ö epi.
tificem mãet ne in ſeptima actio . iii. q.
ftntn qua omittere pon bſequendi 5/J.d Ungde in ili martianus im janz.
ſiaſticam cõmittere ſtarem quos obſequend erãdi ſis concilii mar quoniam. hec.iiii.c. loquũ
Nnne⸗ ſſe laico: ar. xx/ uctoriias imp cedonen 18 c0 bi na. hec.iiii. c. loe
. . sS nona anus ixit inter cetera. ã ignacii. de
Uet voſt⸗ ulier. ⁊. xc/ ceſſita ue papa romanus rator dixit inter firmãꝗ tur de m itti
r iii. di. m ime cuz neque pat ſecundu pe d fidem confi . 5. xxi. di. ſubmittitur.
,. iiii. di. valdge. v. q. max 4 it nec alicuius ecu . Imperatores a 1 1 ndendaʒ; quo dr.S.xxi. —. ſcriptuʒ
ieti udi⸗ iſcopus 5 ſubſcripſeri irani legatur tentiam oſtenden iſſüͦ itelligi ꝙ, ſcript
ii. qui epiſcopus lirani leg⸗ ⸗ on potentia ar. omiſſũ c cõſu
kurori elige Renns. Perus cbiſcopuraue⸗ rſ bent, Bslak barg d m ec mn
iqʒ. O itel — aſſen us. ipturaʒ que Ds ad ldem . 2 etudinẽ. obli. gegd.
Nnt Enõ ſua auẽte. Sʒ is eccleſie dixit. ſcr tentiaʒ oſtẽ c. ſe.ff. ð uer. obli.
ormi Enõ ſua . natis ecc ione uulgata non ad po , J. c. le. ff. iſi rogatos
nite d auctoritate 3 ongregatione uu 7 dam igioſiſſimi pri nterfuiſſe . n
Ma nungg ar n noſtra c anifeſtü o religioſi Int. .
ſninie pi põt laicus aligg i ires babere m . dendam exẽple . intereſ/ lii. di. hadrianus.
epipo i eccle⸗ eſt:nullas uir Ri f onuenit: tini ſynodo in 4 lxiii. icos. dic hic ꝙ no
Heſte conſtituere i ecc e canonibus cc cipis conſtan inuenta C Ad clericos. ipitur
in uia nec uidetur ut ueritate inuenta clericos ſtricte accipitur.
m ſia. vr ꝗꝙ reciege eſt qui li perſona ↄcepra ſe uolumus: ut u auis doctri mẽ clericos ẽs c com
Rxek z. ni iper ſto/ E u itudo rauis doci inẽ z ad oẽs æc co
aſen pot inuitatug. d ce laicali pert ullus apoſto multitudo præ⸗ . nde ꝑ finẽ ⸗ taleſ
ag innita ia in ean A nonultra un Item ex vnde uf deuotos ⁊ ta
hifſnt ricis. xxiii.diſ. mu⸗ maxime quiai iſſe uel propria ne diſcordet. ¶ Item reheẽdit deo der
rfuiſſe uel p ,D attracta P l dic ꝓut ſonat.
igtin lier. ar. extra de fo. lice ſe. preſul ĩte firmaſie mon/ m erſonas. uel dic ꝓ Estã
i Urmalieme . P . .quod oes ta
n oihe nulis ſlenbitohe camtUuller ſyra⸗ cacem eodem. la ſunt que r. Partinet ari dne artant
Aumne põt ex Belegalon ſane eccleſie dixit, ſcripui Ue ſtre reuerẽ ⁊ approbari.ar. di. b
n voiceont e culanc eccleſi ilio recitata eſt honorem ueſtr ſ. vetereʒ. de hoc
uchl ehiſtopitauſas * ſacerdotali concilio recitata ad honoren decorum C.de aut p. . apre. c. fi
acerdotali tis cõſtat . is obſeruauimus de his que fi. a pre.c.fi.
mnmt ciales tractare nec in! iſſimis documentis uobis obſeruauim ula⸗ extra de is ꝗ ps i can
öͤmunicare. vñ uidentiſſimis do⸗ dcon tie uobis hec reg eniqʒ. ar. ꝙ eps ican
kſerg excõmunicare ne Eeuid lidam. primum quo en ſſe iudicantes a : a enz. ar pef laicũ
ſ co ualidam.p c ene iudicante nodum: is eccleſiaſticig l⸗
* ——— 2 P gnn ecütasn Pilifadene, riter ongef lege . nend Nez . Poil 5 ſicere ar. Z. . eo.
deed . ſam is religioſis? quibu SH am noſtr. . HS
dinſt ſeruientes. cauſar uis religio ibus aliquid di qu . bene quidem iiii. dif
e nteluſlelaicigepe ceſiaſticis facu H Ambu olan⸗ lehnenmi imperatores bgrrare ria ncipiſ
Muni ſeſlicgetdene ig ſponendi legitur H deinde Snnolalie⸗ conuenit: niſi ubi de eile erekiec
zinine itellige p. vere. ĩ ltas facta cinl. . intere i. pᷣncipa
dicitur tafacultas oſtolice . cleſie.
dlnn na. 7 uod D reſulis 9 ggitur. xxv. di. eccl icns
line dohn nd ,di Noiberkgenen ne Hack⸗ “ Birnam cis imnera ſy remnita garte
ter ciale eſt. lariis e cuiuſlibet prouici S ꝗqnteceſſore 1 O Iy diffinitioni i niſi
de lemplariis ur: quod ſi cuiu . on re iterfuiſſe: ni 5 debeat ſupponi m
Nnmt den de ſe ſſun. mr: quod traſuos terminos c dalibus Zuẽtibus ĩiterfuin coꝝ no debe
Heiſert nonne ip ſuiᷓ cerdotes In 1 . ſi merro/ n0 9 „ ſda: ubi de fide tra P recouẽetionẽ. c. ex
, 5 rem ſuuũ . quicquid ſine . ſif. rte i quibu 5 . 5. Umad nex. hoc. c.e 6
ſrege excõicare frẽ ibi cilio habito q 1 ctauerit rorteic e uniuerſalis ẽ: que d c e 5 v ol. mon
SS ici põt ꝙ ſic: qꝛ P itani ſui auctoritate Tra tatum eſt: que u EI 18 1 S C⸗ 5 poſitũ ẽ. S. x. di.
mnint nolet ch ana. politani ſu Rſancti patres cctatu is: que nõ ſol ad'clerico ide. io hic nõ iabores.
& nõ ſüt Iet⸗ irritum eſſe deber e an „ oiʒ cois: qu . d Es oĩio aʒ idẽ. iõ lcne iſcuſſionẽ
3 i. duo. uod in ſetiam ad laicos ad oẽ Agd uerũ.i. ad diſen
unli arda⸗ randi. j erunt quanto magis ꝗ uerüetiam ad I os. C Idem e¶ Ad uerũ·i. ad diſe
. * ſe . . * . tpsS 1.
an⸗ Ihe placuit. urerun kece nme Peni apong⸗ ener Eriſtnos. rerum Ert h iſte M
Neine Legatur. veꝝꝑ ẽ ſule qui meritol be B epreſulil reſunt: iudi ſint diuiſe ꝙ impera
ſrin e legitur aſſe ule qmn orbem primatuʒ ibumanis rebus p teſtates ſint diu ꝛut. j.
eſ non legitur li per uniuerſum orbem pri ſyno gqui bum nõ hʒ gladiũ a papa
Folin omellopolſs, ſe⸗ 1pe ſacerdotiiſtatutis ſyn , poſſunr. = tor no hʒ gf⸗ c. duo. z. c. ſi
rir e 8 lacerdotii firmi care non hi quibus tãtũ hu e.iſcripiuris. ?. c. duo .
forſi undum canões.i. obtinen ſueuit tribuere firm Enique hi quibus in iĩpator. =. xciii. di. legimus. 7
öfitke . itimus. bene ti dalibus con Ue öſentientibus nc bus non diuinis ipator. 2. deo ẽ. xxiii. q.
Ne gſgſrt egitimnus. 5 s licet cõ en 2 — manis rebu . 2 eriũ a ſolo d . t
ihe it cõſenſus eo qatema laicis i tamẽ po W noermi 3 de his per n pera⸗ lxiii.di. c. i.
legit cõſenſ. 5 . . ſcopis qui tam — ermiſſũ ẽ quõ P e iiii. queſitũ. ar. Z. lx
eltl ñ ar. ſ. e.c. i. Ylla liquantis epi t pre preeſſe p e⸗ dicare n que ſt date claues
ti ru ar. ſ. e. c. i. J Aliq ti probant᷑ pi preelſeꝑ iniſtrantur iu ſẽ quia petro ſt date cla
uͤgft rminatio q pre ifici a quo conſecrꝗ ue diuina mini . . Itẽqt renis ĩperii. xx
lurie dt ſim canones ſcta inferre non oſelenrn Drclh nanr penns gnoramus la nrere ðponit iĩpato
een ſoluit cõtra. “ reſumptum fniſſe cogno 1 11 ec dem. . iura ponti ii. di. v. q. vi. alius.⁊.c. iura
ne . Nec canõibus. p 8 carere non dubium eſt: n Eec etiam imperator ia uſur os n in. ga preſulatus
ſegnn C. ccipe hec ribu iaſtica ullo modo ☛. n iura regia uſur/ tos. . i. q. iiil. ga di. c. quo
4 lict piuncta ahih nel poſſe intra eccleſt iaſtica 1 dus di ficis nec pont ex q̃re.õ. de hac mã.x.
1toa n ino . re. 5. J
und mHep ſis. ifra it. licet ſecundum proſecution 3 Amad uerum uentum Proprijs.i. ipe dchri
ec S. eligioſte xir. robillumfanunm noſtrorum lrra ſibi nec ĩperator ur 9 dotkener Pppriisuo ie
Hölulehne vi. q. vl. 22. uene . z5 ſcõii ma/ Aultrs ſPeri. oõti ex = da. n. geſſi 13
elh⸗ . ii i eulalii creſcõi e ripuit: nec p ſtü. queda. n. geſſitt 1s
aeii⸗ hb¶ Bebere.ſ. xviii. laurentii perri eul tificatus arripuit it cũ eiecit ð tẽplo æc.
Den luur B apud nos pontific rium uſurpauit. tor:puta lo. vcu coro
rclin, q. iii. ci. ximi uel ſtephani neqʒ ipſam ſcri⸗ imperatoriun . ii.q. vij. accuſatio. vcuʒ coro
4 nomenim dei 71 ho⸗ ii. ꝗ. vij. ace itqo ẽſi
ſlehe Qui merito. 5. x habetur. hanc ip am iam idem mediator- . de ſpinis portauit qð ẽ
,„Denn — incertum 3 nti: ue uoniam . ieſi 8 geti na de pin * Pel a⸗
ihen di. no vo¹g. eſſe mome . qu riſtus ieſu c m regni. xii. .i. duo.
s Asenszd a; pruram nullinge ſialiqua poſſitrra minum bomo Drilius ſel diſtin Biſe vurt ungy uidetur
I . lii. nemo. ?. e. an rumtamen e e ibus bus propriis dig iuſque di b Biſcr⸗ it ſed cöfudit
6 q.iii.n fum oſi bſiſtere: modis omn t oteſtatis utriu que 5 q⸗ nõ diſcreuit ſe jaggofff
li ecd ere. 5 di codallcornmemn bprouica bea ciis diereb nolens meclicina 2 ipſe unus v idẽ utroq; offt
Aockf ribuere. S. di. 0 ig e 11 1no
, ETibuere ;diſ. nmaals effr⸗ ſententia enenn. Kpeuir h ate ſurſum efferri nõ hu
lig, COarere. 5. diſ. 1 iebat: 7 in irritum de
Fmantui.. ri conueniebat:
n Ael ſtephani.
e

tamẽ ſtephanꝰ⸗
non dixit niſi perle

—–

ligs oſetire: 5.5. eii diiſynodo:
gat ⁊ ſic ꝑ tale vᷣbũ ĩtelligit᷑ aligs oſetire:ut nõ.j. lxiii. iſß

proceſſerunt.xxi.di.cleros.in fi.nã dicit lex

iũ geſſit ſed dic ꝙ ideo ipſe
ne ledl geſſit ꝑ ſe: ut
it notaret ꝙ exeodem fonte

ꝙſüma nobis dona a deo con/

l iiii

ceſſa ſ ũt. (ſacerdotiũ ?

ſperiũ.ĩ ant. quomõ oʒ epos. in prin. col. i.

DlI

C Rurſus. primus per ſuperbiã cecidit unde homines i ifernũ demergebã

tur xps aũt nos humilitate ſua ſurſũ erexit.ſed ſi haberent oẽs oia officia ſu

„

perbirent ita ꝙ iterũ demer gerentur in infernũ.
b ¶ Pro eterna. ſ. de pe. diſ.i. multiplex.
c· ¶ Temporalium. ar. icau

ſis ſpiritualibus ut in matri/
monio non ſit utendum legi
bus temporalibus ar. xxxiii.
.ii.inter hec.xi.q.i.cõtinua
ar. de conſe. di.iii. celebritatẽ
ſed in aliis licet eis uti ſi non
obuient canonibus. ar. Di. x.
ſi in adiutoriũ.ar. diſ.liiij. ex
antiquis. h.

d: Zantũmodo. hoc aduer/

bium determinat tamẽ illud
adiectiuum temporalium.no
illud uerbuʒ nterentur. æ ſic
6 falſum bic notatum ab. h.

ar. ꝙ in cauſis ſpiritualibus

æc. Mam bene licet leges al-

legatr in ſpiritualibus.xxxy.

q.v.ad ſedem. xyv. g.iii. F. cũ
autem lau.nel dic tantummo
i maxime. ſic ecõtra.xi.q.iii.
ſiquis epiſcopus.
e. Altis. oſtenditur ĩ alia
parte capituli que hic
non eſt.
¶ Appellatũ. legitur eni oẽs
clericoſ ðos appellaſſe:ut.xi.
q.i.ſacerdotibus.xii.q. i. fu⸗
turam ſecundum banc rõneʒ
nec ab epo poſſẽt iudicari cle
rici.ſed hoc dixit ut oſtende
ret quãti ſint habẽdi.ſi.extra
de iudi.nouit. .
g ¶ Epheline. prime. qꝛ ſecu
da nonẽ recepita in aucte.
h Seun potius:optimecorri
git ſe: quia queſtiones non 5
bent fieri ſuper fide dubitan
do:ar.ex de here.dubius.do
gma autem per. g. ẽ doctrina
in fide: ſine. g. ẽ gulus. vnde
illud: ſedebat domate domꝰ.
xxv.q.ii.ſi quis:
i RBR ſcripturis.xi.q.i.c. ſa
cerdotibus.
le ¶ Et cooperirẽ. f. de iniur.
eũ qui nocẽtẽ.. ſed hoc ð oc
culto quod nõ poſſet ꝓbari:
qꝛ talia non habent vindicta
⁊ ſic ſolue ↄriũ illud. xxxiii.
di. c.ii. illud ãt ĩ manifeſtis in
gbus ẽt non deberet eũ pro⸗
dere:ut nõ.ii.a.i.ſi peccaue/
rit.
Cõtegatis.?æ tamen corri
piatis.ii. q.i.ſi peccauerit. B
de occultis inteſligitur. nã de
manifeſtis cogimur accuſar
remiſſa tamen admonitiõe
ii. q. vii. quapropter. ar. .. j.
v.q.ii.c.ulti.⁊c.

m Vis dubitet ſifilius.
lic in autẽ. de nn. ſi
nero. ibi dicit: ꝙ erubeſcit lex

filios eẽ correctores patruʒ.
ſi tamen pr caderet ĩ furoreʒ
filius daretur tutor ut enz ſe
geret. ff. de tu. cu. da. ab is
is qui.vi.q.i.oues ⁊.c. ſacer
tes. .
n No ſunt. in auc. quo
¶modo oʒ epi. in prin.
col.i.S.di.i.humanum.

1

mana ſuperbia rurſus in inferno

demergi: a ut chriſtiani imperato
res pro eterna uita pontificibus
indigerent:a pontifices pro curſu
teniporalium tantummodo rerũ
iĩperialibus legibus uterem. qua
rẽus ſpiritualis actio a carnalibus
diſtaret incurſibus ⁊ deo militans

minime ſe negociis ſecularibus i/

plicaret. ac uiciſſim non ille rebus
diuinis preſidere uideretur qui eſ
ſerſecularibus negociis iplicatuſ.
CIdem.
A ſeculari poteſtate põtifex pror/
ſus nec ſolui nec ligariualet.
Altis euidenter oſtenditur
aſeculari poteſtate nec ſolui
prorſus nec ligari pontificem quẽ
conſtat a pio principe conſtantino
quem longe ſuperius memoraui
mus deum appellatum cu necpoſ
ſe deuz ab bominibus iudicari ma
nifeſtuz ſir. Sed a theodoſius mi
nor ſancte ſynodus ſcribẽs epheſi
nesprie dixit:depunaius ergo E cã
didiãus magnificẽtiſſimus comeſ
ſtrenuorum domeſticorum tranſi
reuſqʒ ad ſanctiſſimam ſynodum
noſtrã:a ĩ nullo quidẽ que faciẽde
ſürde piis domaltbne gõnes ſeu
1

porius expoſitiones communica

.

re: illicitũ nãqʒ eſt eum qui nõ ſiti

oꝛdine ſancriſſimoruʒ epiſcoporũᷣ
eccleſiaſticis intermiſceri tractati
bus:a poſt pauca. Mis itaqʒ ma/
nifeſte repertis apparet commini
ſtrum noſtrum ignaciñ per imperi
alem tanrtũmodo ſniam nullo mo
do poruiſſe prorſus expelli in cu/
ius damnatde quis preſulũ quoqʒ
aſſenſus eſt ſubſecuius appareti
cã patratũ fuiſſe adulationis non
legirime ſancnionis. ¶ Idem lo
douico imperatori.
Facta pontificũ iperator iudicare
non debet. l
ſcripturis narratur conſtã
tinus imperator dixiſſe: uere
ſipropriis oculis uidiſſeʒ ſacerdo
rem dei aut aliquem eorum qui in
monachali habitn circũamicti ſũt
peccãtem clamydẽ meã expoliarẽ
7 cooperirẽ eũ ne ab aliquo unide
retur. In quibus igitur deſidera/
riſſimefilii neceſſario cõmonemiĩ:
ut quẽadmodũ fide religione ac
bonoris parilitate ei adequare ui
deami: ita quoqʒ bumilitate atqʒ
deuotiõe equiparare nibilomius
anbeletis: ira ut in nullo iferioꝛ eo
ſed potioꝛ inueniamini poſt illius
exempla qui talem ſe exhibuit an.
te talia prorſus exempla. ſed hoc
quidem diximus cautos uos red
dere cupientes: urſide domini ſa

cerdonbus qui iure patres aiaruʒ

p Auctoritas. neuter pendet ex re

q In quibus.i.per quos nam

zitur: ut. S. di. i. pbumanum genus.

—

(Quibus: ut ab eis. ſunt autem alia duo quibus aut per que re

liquo.⁊ ita eſt ar.ꝓ imperatore

2diuinitus conſecutus eſt imperiũ.ſ.eo.c.prox.

dicũtur aliquid ↄnigerit uos audi
re:quod cõfuſione piis mẽtibus ĩ
gerat nõ ifrunitũ: ſed pudoratos
ilios noe imirãtes patriaz de reli
