voni? enidenti pril. cius uxori duo infames ⁊ tres re reintegranda ſunt. Nulla eniʒ ra, um. ſed ſiminoreʒ in
nehanſelt Recznn tunonte ligioſi:accuſatores teſteſde domo tio permittit dum ad tempus eoꝛũ penã de illo crimie –
exde limo acculati. r.c. taͤta ſua producũt ⁊ alios ſibi inimicos boa uel ecdeſie atque res ab emu neraltnr au⸗ ans
Cõtumacia: ut.iij.q.ix. ðcer extra ſuam prouinciam: reus cri/ lis auta quibuſcunque detinentur accennin H un
nimns. Scãdalũ:ut.iij.q.vi. minoſo iudici offertur ab uno tan ut aliquid illi obiici debeat: nec ar. ij. q. vi. ſi uier i⸗
P quippe. Sornicatio. eĩ ödi tum audiendus a iudicandus. qui quicquam poteſt eis quilibet ma pluribus. 4
nor. ſaniltaſti. Jeſi eus dã de accuſatoribus teſtibus ab iorum uel minorum obicere dum f Sed notadum. 4
. r 6 inal Me O ſentes: per epiſtolam illum accuſa ſuis eccleſus uel rebus uel pote/ naturalẽ. nec ſuffiẽ N
iecit. e ð reſti. ſpoli. oli. JIteʒ re ⁊ in eum reſtificari contendunt. ſtatibus carent. Sed notandũ dari pignora. ex ð
cũ ſpoliatio ẽ ꝓbata ĩ moduʒ cum multa capiuula ei obiicerent: eſt quod reſtitutionis ſententia ſo enie e inaj. cum —
exceptionis.ex ð or.cog.cnʒ ĩ prio accuſatores deficiũt:demũ la non ſufficit: niſi preſentialiter 3noi us. nter in *
oilcctus. Itẽ ſm quoſda cum accuſatio in accuſatorem uertitur. omnia iudicis officio reſtituantur Hõ ghe aui
icõtinẽti ſpoliator vnlt ꝓbaĩ Nic primum queritur an reſti ur eiectus uel expoliamus etiam na ug, ff. ð pig. act. ñ cu
exceptionẽ ex de reſti. po. li tutio danda ſit quibuſſibet expoli turalem poſſeſſionem recipiat: ſi⸗ mix. ſecus ĩ couẽ iumm
eie Fe tnakcg Re atis. ¶ Secundo de induciis: an ne animo ſuo ⁊ corpore alieno ue tionali.fl. e.l. i. . ff. umlh
“ büani,. pter relti. poſt reſtitunonem tantum: an etii luti per procuratoꝛem:ſiue animo ð dolo. l. ſi plures. ſiitlu
ſpo. ex rrãſmiſia. Item i caſu oſt uocationẽ ad cauſam quibuſ/ 2 corporeſuo. Cuncta quoqʒ que 8 Eintegräda. Inm
po. ex Item i cal . j Ri ahfa 54 Ti eol tun
quẽ hẽs er ð diuor. gaudemꝰ⸗ ibet concedende ſint. Tertio ſibi ablara ſuntuel fuerant quacun oſti nan
ĩ fi. Iteʒ exceptio rei iudi.ij. quo ſpatio menſium utriqʒ ſint cõ que conditione in eodem locoun n nuünbinn
q. vi. 5.diffinitina. Itẽ exe⸗ cedende. “OQuarto: an infames de ſurrepta fuerant: reuocanda ſt ſpoliatoris M Kän
brio a⸗ iſurai ner paerißm ⁊ non legitime cõiũcti ad accuſaii Angde ioannes urbiſrome epi ven. ſi vo. winin
ſedit. ex /ð reſti.ſpo.oli cam. Oue e po. xvi. q. iii. porro. ? uahane
leſi er gra uel peario poſſ. producendi uel inimicorum uox De eodem. . c plecedẽti. lni,
Iẽ ſiex gra vel peario poſſe ſit audienda. C S . das hb Laptiuitate. ſi i
dit. ſ.x. qeiij. qꝛ cognouim?. it audienda. Sexto an extra /p ERRnnegrach⸗ ſunt omnia ex aklmtalte iian
? er ð excel pla.cũ ad quorã uinciam reus ſit producendus. poliatis uel eiectis epiſco abin b rim daide ilui
dã. Itẽ ſi poſſedit vt colonus Septimo:an ſit audienda eius pis preſentialiter ordiatione pen ablatũ Tand teſt luin
ff. ð vi ⁊ vi ar.cũ fũdũ. Hoc ſententia quem cum reo par inficit nficum: ain eo loco unde abſceſſe agere 3 Gottore,
ſt ſcias ꝙ qttuor ſunt auxilia malicia.¶¶QOcrauo:an ab uno tcã rant funditus reuocanda quacun/ ĩ quadruplũ: pꝰ an ige
ꝓdita ꝑ que petit reſtitutio. tum epiſcopus ſit audiendus uel que conditiõe temporis aut capii nũ i ſimplũ. .5 vi mniin
actio interdictũ. oditio ex ca iudicandus. Mono: ſtared . t can ar. l.i. ſed ſi s
one indicis offteiß. Aorio⸗ udicandus. ¶ Nono: an accuſa uitate aut dolo aut uiolentia ma, vvraree⸗ iper enin
petit reſtitutio. ut actione q; tores uel teſtes ĩ abſentẽ uocez ac iorum ⁊ per quaſcun ue iniuſtas metum eſt extor/ indes.
ne cã. dar reſtitutio Z quẽli⸗ cuſationis uel teſtificationis exhi ſ. . tum aliquid. tüͦc ſiiite
me cã. dat reſtitutio ) quẽli at xhi cauſas res eccleſie uel proprias. omnez poſſeſſorem
bet poſſeſſorẽ.fl.qð me.cã.l. bere ualeant. ¶Decimo: an de ideſt ſuas ſubſtãtias perdidiſſe no aannur, Ra ãnũ in qua nn
metu. 5.noleti. Iẽ actione de ficientes in primo capitulo ſintad ſcuntur. ¶ Item euſebius apoſto drupl cũ nõ uult nndl
Bole betiint Zelluuutis 7 per mittendiad ſe equentia. Ande/ lice ſedis epiſcopus ommibus epi reſtituere.ff. qð me mlin
8 blüfe eie ſ ati din cimo:an accuſato liceat accuſatio/ ſcopis. cã. ſi cum exceptio ill
doeel. . l. ſi pu· nem in accuſatorem uertere. De eodem. en. Ki. i. T iij. ſigi
res. Itẽ ꝑ ĩterdictũ reſtitutio Aogd reſtitutio quibuſſi B Eintegranda ſunt omnia ex ig u Doloene inde
dat 5 illu ſolũ qui ui fecit. yt bet dandaſit multis au/ poliatis uel eiectiſ epiſcopiſ coͤneniti qui cur iit⸗
er ð reſti. ſpo. cũ ad ſedẽ.fi. cioritatibus probatur. ⁊c. uſque funditus reuocanda eo/ committit pt. C. Minm
Per ↄditionẽ ex caone da ¶ Ait eni gaius papi. dem modout ſupra. ¶ Item ale dolo. l.pl. ſed perpe
fenuuno 5 anclibetpoſt lo Expoliatis uel eiectis omnia ſunt xander papa. tuo põt ↄueniriacti
pe. deſe eintegrͤde Ft. reintegranda. Hon eſt ſacerdos ſed ſciſmatins one in factum ð eo
pꝑ iudicis officiũ petitur reſti Piſcopis ſuis tebus expo quifratrum ſe ſubtrabit obſequi/ quod ad d hte
iutio cũ aligs ppter abſentiã poliatis uela propriis ſedſdi is. denir nel d.
ꝑdidit rẽ ſuã ð qua agitur. ff. bus eiectis omnia que eis ablara Alli dubiuz eſt: quia boni enm nueniret: ut
ex qui. can. ma. .i.æ , tomʒ? ſunt ilegibus ſunt reintegramda a malis ſemper per ſequun f de dolo. in bere
aeh 3 haber Poi Agquia priuſquam boc factum fuerit tura tribulãtur: propter quod noſ dem. æ.leatenus.
b DPpiſcopis.oĩa.etiam ð don ehn li⸗
„ ota:.. F venoſtli 15 meram uel niolẽtiã
i. S. qui aũt .ff. de vi ⁊ vi ar.l.i. ; autem. vr ꝙ conditione ex hoe canone ꝗlibet poſſidens poſſit cõueniriar.
c . chan cFimcn. ſpoliatore uel generaliter a nullo cum ſit inermis.vt.j. 3 hoc extra de indi aui Eartl de Nanlas nenlencr e de ne
c . Nullum crimen.pro quo fuerunt ſpoliati ſm.h.vel nec illud nec alið põt Erdehein. e veele. del ete .rer day done menne er ert
in 2 ſol atore iuc lein ſcripturis ⁊.c.nullus. Sed mirum eſt ſialiquis n i Aut dolo. ar. ꝙ reſtituendus ſit ꝗ dolo ſuo iuri renũciat.ut.j.xy.
crimine illo accuſare.ut.j.q.ii.cum eccleſie.⁊.c.prox.cum res q. vi. c. i. . j.xxx.q.i.dictũ.⁊.C. ð inof.teſta.eũ qui.i.rñſo.ex ð his
zuer aliogacia aiii non preind'ect Item nunquid ſpoliaror poreſ eumnae gne vi me. ne cã fi cũ diectꝰ.. ?.xx. iij. ſtitutt.
poſtquam ⁊ reſtitutus.ar.qꝙ non.ex de reſti.ſpo.item cum quis.ar. l¶¶Alli.auxilio.epiſcopi ſibi inuicem debent preſtare mutuum

lten
i

henne
utin
hlnnelen
ſenſemng
nen reſcn
nolgi
hlnlen
igii rute
tſnn
nüde ſoenn
geun fien
Cnſngtodt
mſnisſihrt
ſfapiſntn
Urbbro,

nt ſeicin
igutbroſitn⸗

iühiig

Nrporalrnt
noflöpgr
nir. neiit
onlifelitt
dolol ſoe
Lurgit
ticobn
plemmmeti
drilih
olans f
nſiit
Ctuin
1g ni on
cpecttii
Cenin
np tinii
Geronüin
iſinipp
Fen
dnr
ſmfe
Unlictin
dun ctont
aicnati
Njſeſin
n ſihint
npiͤcin 4
uaeki
ſam annt
Klii
Krin
utinif
nni
mnint

llln

etenne⸗
bnm⸗

auxiliu. ut. s. di.xc. precipimus. ideo inducit hoc.c.ſ. ꝙ ſemper ſit

III

ſubueniendum ſpoliatis. . .
Weſtro. ar. ꝙ quilibet tenetur patrocinium pro ſua cccleſia pre⸗
ſtare. xcvi. di.ſi imperator. æſi eccleſiam ſuam ſtaret priuadus eẽt
eo qð bʒab ea. c.j. q.vii.c.i.C. locati.milites.⁊ eſt expreſſum ex ð

poſtula. c. vlti.
b —) Ens.
c ¶ Patet. ſi
quis pecunia.S.di.
lxxix.ſiquis pecũia
Hytn ibi nõ dr ſʒ ine
lius poſſet iduci qd
k. xxiij. di. ĩ nole. vt
et nulla ei audiẽtia
det:de illo inenies
xiiij. q.i.i pᷣncipio
d CMon ↄtiuato.
i. ſi nõ iterpõitur cõ
trarius actus.ff. de
teſta. heredes palã
vel ↄtinnato cũ pri

ri. Reſtitutorie. p/

ðlibatorie ⁊ indica
torie. In cã crimia
li reſtitutorie non
erunt minores. vi.
mẽſibus:nec maio/
res anno ⁊ habent
locũ ante nocationẽ
iiuſ.iĩ cã crimiali.j.
e.eieetis. uel veriꝰ ẽ
ꝙ ſint arbitrarie yt
ſ. e. ſi eps. Citato/
rie erunt unius uel
duorũ uel triuʒ mẽ
ſium: ut.iiij.q.v. c.
i. 2. v. q. iij. c. i. T ha
bent locũ poſt cita⸗
tionẽ ⁊ conteſtatio
nẽ. ille aũt que hñt
v.q.ij.c.pñti.ſũt pa
ternales adiectioeſ
de. quibus mẽtiunt

quidã ꝙ ſint cleri⸗

corum minorũ nel
laicorũ:tamen arg.
ẽpro eis.xy.q.vii.
ſiaũt. alie ſt preſby
terorũ vel diacono
rũ:vt dicũt. Prepa
ratorie erunt ãni ?
dimidii. vel nnius
ani vel. vi. mẽſium
yt. . e. q. iij. de idu

ciis.⁊ he datur ate

lit. cõteſ. pꝰ. v. q.
ij. ſi primates Inci

oportʒ humiliari ſub potẽti manu

dei:ut liberet nos ĩ tempore tribu
lationis. Mam diabolus non ceſ/
ſat circuire:querẽs quem deuoret
querere quos ex fidelibus ler
dat.a maxime illos quos ardẽtio
res in ſeruitioſaluatoris eique fa/
miliares inuenerit. ſamiliares di/
co eos quos ſacrari ⁊ ĩ ordine apo
ſtolatus conſtitui uoluit.ipſi enim
pro populo interpellant ⁊ populi
peccata comedunt quia ſuis preci
bus ⁊ oblationibus eadelent atqʒ
conſumunt.a infra. Qui auteʒ ex
ueſtro fuerit collegio ⁊ ab auxilio

ueſtro ſe ſubtraxerit: magis ſciſma

licus quam ſacerdos eſſe probabi
tur. Ecce inquit propheta quã bo
num ⁊ quam iocundũ habitare fra
tres in unum. Illi uero non habi

rant in unum qui fratrum ſe ſola,

tio ſubtrabunt:aut quod deterius
eſt fratribus inſidias aut laqueos
ponunt.a infra. Oominuʒ crucifi
gunt qui eum in ſacerdotibus ſuis
perſequuntur: quia cruxa cruciatu
dicit᷑. magnum uero cruciatum ſu

ſtinet qui uim patitur. Item fa/

bianus papa.
Excommunicentur qui opprobri
um calumniam inferunt ſacerdo
tibus.
Eus ergo fratres ad hoc
reordinauit uos ⁊ omnes
qui ſummo ſacerdotio funguntur
ut iniuſticias remoueatis: ⁊ pre/

ſumptiones abſcindatiſ: a in ſacer
dotio laborantibus ſuccurratis:

opprobriis ⁊ calamitatibus eoruʒ
locum non prebeatis:ſed ei qui ca
lumniam uel opprobrium patitur
adiutorium feratis.illum uero qui
calumniam uel opprobrium facit
abſcindatis ⁊ domino in ſuis ſacer
dotibus opem feratis. ¶“PDater
ergo quod expoliati prius ſũt pre
ſentialiter reſtituendi antequam
ad cauſam ſint uocandi. C Sʒ ob

iicitur ubi nonfuit legitima inftitu

tio:ibi non poteſt eſſe reſtitutio.
Non eniʒ probatur deſtitutuſ qui
prius nõ fuit inſtitumus: ac per hoc
nec reſtauranonem poſtulare po/
teſt. Ali ergo quorũ electio uicio

ſa eſt:uel qui a clero non ſunt electi

uel a populo expetiti uel quia per
ſimoniam irre pſerunt:non ſũt ha

bendi inter epiſcopos.⁊ ideo ſia

ſedibus quas tenere uidebantur
expulſi fuerint: non poſſunt reſtuu
tionem petere ãtequam uocentur
ad cauſam. Unde ſupra in tractam

ordinandoruʒ. ſiquis pecunia uel

gratia humana ſeu populari uel mi
litari mmulm ⁊ cetera. Sed hoci

ueſlio cij.

1 30

uili aũt cã ſũt inducie deliberatorie.xx. dierũ.ut.ſ.e.q.iij.offeratur.Citato/
rie.xxx.dierũ: ĩ auc.de litig.ꝭ.omnem.col.ix.⁊ per trinũ edictũ.vt.xxiiij.q.
iij. de illicita. Judicatorie quatuor mẽſiũ que dantur iudicatis.vt ex de offi.
iudi.dele.querẽti. In criminali vo nõ dat᷑ deliberatorie.qꝛ certus debet eſſe
reus utrũ uelitcrimẽ confiteri an negare.cũ ſciatſe eſſe reum uel nõ. NRẽ nec

eo caſu ĩtelligiiur quando apoſto
lica ſedes per uiolentiam occupa
tur:quo caſu iudex non inuenitur
cuius officio ille apoſtaticus poſ/
ſit excludi. In aliis autem locum
non habet:cum uiolenta poſſeſſio
niſi per iundicis ſententiam uiolen
to detẽtori detrahi non poſſit. Si
autem uerus dominus bello non
continuatoꝰ ſed renouato ni illum
de poſſeſſione eiecerit: iudicis au
ctoritate predõi poſſeſſionẽ reſtitu
et. Si ergo epiſcopi a ſedibꝰquas
quoquo modo tenere nidebantur
non per iudicem ſed uiolenter eie
ctifuerint:poſt eiectionem reſtitu
endi ſunt ante regularem ad ſyno
dum uocationem.
Einduciis autem poſt
reſtitutionem preſtan/
diſ:a quo ſpatio tempo
ris concedẽdeſint: ſcri
bit ioannes papa dicens.
Secundum tempus expoliationit
conceduntur inducie reſtitutio/
nis.
QSereer Pore expoliati
el expulſi eſſe uidebantur
antequam ad ſynodum conuocen
vur ſub eodem ſpatio temporis eiſ
inducie indulgeantur. ¶ Neez pe
lagius papa.

Bum poſſeſſiones uel res epiſco

pi detinẽtur: aliquid ſibi obiici nõ
poreſt.
Am eccleſia alicuius epiſco
i aut poſſeſſiões uel res ab
eius emulis uel a quibuſcunqʒ ali
is non ſua ſponte?detinentur: ali/
quid illi nõ debet aut poteſta quo
quam ante reintegrationem omni
um ſuarum rerum obiici. Sed pri
us illi legibus reintegranda ſunt
omnia: ⁊ poſtea tenpore a patri/
bus prefinito negocia ſunt uenti/
lãda. C Itẽ ſtephanuſ papa girar
do laodicenſi.
Ante litem cõteſtatã uiolẽter abla
ia reſtituãtur.
QRorr ut primũ uos tam
e inuaſis ciuitatibus ⁊ nio
naſteriis ⁊ manſis: quam de reli⸗
quis generaliter rebus reinueſti/
re faciatis: quia nec nudiꝰ conten/
dere nec inermes inimicis nos de
bemus opponere. CAem eua/
riſtus papa.
Heiiciantur aclero ⁊ infames fi/
ant qui loca expulſorũ adulterina
feditate inuaſerunt.
Adiuimus quoſdam auo/
Abis infamatos dilaceratoſ
epiſcopos a ciuitatbus propris
expulſos:quia alibiconſtitui epi
ſcopi non poſſunt niſii ciuitatibus

iudicatorie dãtur quia ibi pe
na nõ differtur niſi ĩ caſibus
vt.xi.q.iij.cum apud.
f Vanto.i.qli.i.ſi lõgo

.tpe fuit ſpoliatus:lon⸗/

go tempor erit reſtitutus. ſic
xc.di.ſi quis monachus.iĩ fi.
g O Vm eccleſia. ſpõte.ar.
ꝙ ſpoliatuſ ſuo iuri po
teſt renũciare ar. .ex ð reſti.
ſpo. ſollicite. .
b O Portet. nudi.ecce rõ
canonis quare ſpolia
tus nõ tenet᷑ rñũdere.⁊ ẽ forte
ideo ſtatutũ quia cũ ẽ ſpolia
tus nõ põt ſufficer᷑ ad ſumptꝰ
iudiciales:nec inuenit hboĩes
adeo fauorabiles.⁊ ꝑ hoc vꝛ
ꝙ nec ſpoliatori nec alii te/
neatur reſpondere ſuper ali/
quo quod ei obiicitur.ar.S.e.
cum eccleſie ⁊.S.q.proxi.ca.
ij. Item videtur ꝙ ſi modi
cum eſſet ei ablatum: ꝙ tunc
cuilibet ⁊ pro qualibet cauſa
teneatur reſpondere. dic ut
Ken⸗ de reſti. ſpol. frequens
i. vj.
i udinimus. infamatos.
de facto vel ab emulis.
alias enim non reſtitueretur
ſi eſſent infames de iure. vt
.ij.q.v.preſhyter ſi.b.
la ¶ Quia alibi.ð.lxxx.di.epi.

rx 2

Lau.

Habueritis. Sed quam poſſunt habere querelam: criminalẽ nõ poſſunt

cum ſint inimici. extra de reſti. ſpo.iter cum quis.non ciuilem: quia cecide/
runt a iure ſuo xvi.q.vi.placuit.forte loquitur de his qui ſuã iiuriã ꝓſequũt᷑.

b. Q vt.iiij.q.vi.omnibus.

Jectis.anniuerſarie.ad ꝑlus:uel.vi.menſium ad minus.

Rius ergo.

Een in.

e Jebiſcopus. detentiõe
ſi detines me ne poſſim
intrare poſſeſſionem compe
tit mihi interdictum. ff.ne uiſ

fi.ei qui in poſ.mit.l.i.ꝭ.ſiune

autem.⁊ xcij.di.ſiquis.⁊ ĩcõ
ſtitutione.extra de reſti.ſpo.
ſepe.

onnorart. ſed nunquid

ueniet allegare priuilegium?
ut extra ð ap.cum parati. Re
ſpondeo non. cum conſtet eũ
eſſe ſpoliatum. ſic.ff. de pecu
lio.eo tempore. Scias ergo
ꝓꝙubi euidens eſt citationem
non tenere reus non tenetur
nenire etiam ad allegandum
ſuum priuilegium. Scias er
go ꝙ quandoqʒ citatio nõ ua
let quia intra anguſta tempo
ra fit.vt.v.q.ii.c.i.quandoqʒ
non ualet:quia non exprimi
tur cauſa quare fiat citatio.vt
v.q.ij.c.ult. qnqʒ non nalet
quia nimis maturatur perẽ-
ptorium. t extra de dila. dile
cti.quandoqʒ non ualet cita
tio ratione temporis: ut ſi fi⸗
at tempore feriato.ut.xv.q.
iiij. c. i.?.ij.⁊.ff. de fer.l.i.qn
que non nalet ratione loci:vt
ſi citatur extra prouiuciam vl
tra duas dietas. vt extra ð re
ſcrip. nonnulli. vel ſi citatur
ad locum periculoſum uel in
honeſtum. vt extra de ap.ex

parte.ff. de arbi. ſi cum dies

§. ſi arbiter. quandoque nõ te
net ratione iudicis.yt ſi eui⸗
dens eſt ipſum non eſſe iudi
cem qui citat. vt extra de offi.
iudi.dele.ex litteris. ⁊ extra
de ap.ſi duobus. Item nõ ua
let ſi reſcriptum apoſtolicum
non inſeritur nt extra ð dila.
preterea.⁊ extra de offi.indi.
dele. cum in iure. Item ſi eni
dens eſt iudiceʒ eſſe inimicũ
vt. iiij.q.v.qꝛ. Item non na/
let ſi ille qui citatus eſt:ſpolia
tus eſt ut hic. Item non va
let ſi ad querelam liberti ci/
tatur patrõus.iiij.q.iij. liber
ti. Et generaliter vbicunque
euidenti exceptiõe reus ſe tu
eri poieſt. ff.de iudi.noun uide
tur. Sed ſi dubiumeſt an ci⸗
tatio teneat.tunc tenetur ue/
nire ad allegandum ſuum pꝛi
uilegiuʒ.ut extra de ap.ſi duo

—

non minimis ⁊ alios ipſis uiuenti
bus conſtitutos. IJdeo hocuobis
ſcribimus: utſciatis hocfieri non
licere:ſed proprios reuocari ⁊ in

tegerrie reſtirui debere. Ilos ue/

ro qui adulterina feditate ſuas ſpõ
ſas: quas uxores eorum prefixo
tenore eſſe itelligimus tenẽt: eiici
adulteros atque i fames fieri eoſ
que ab eccleſiaſticis honoribus ar
ceri iubemus.Si autem aduerſus

eos aliquam querelaʒ habueritiſ

hbis peractis inquirendum erit: et
quctoritate huius ſancte ſedis ter

minandum. ¶ Item gelaſius pa

„

Inducie ſex menſiũ eiectis ueley

liatis preſtentur.
1„ Peraknel expoliatis poſt
integram reſtitutionem an/
niuerſarie inducie uel ſex menſiuʒ
indulgende ſunt. ¶ Item euſebi
us.
PDoſt reſtitunionẽ iducie preſtan
de ſunt.
PEie ergo oportet omnia
Hlegibus expoliatis reĩtegra
ri:⁊ eccleſias:que ſibi ſublate ſunt
cum omni priuilegio ſibi reſtimui.
⁊ poſtmodum non ſub anguſto tẽ/⸗

pore ſpatium eis indulgeatur: ſed

quantum expoliati uel expulſi ui/
debantur: antequam ad ſynodum
cõuocẽt᷑. ¶ Item felix papa.
He eodem

fice ⁊a poreſtatiue cuncta acta
diſponens reſideat quandiu expul
ſus uel expoliatus ſuis carere ui/
ſus eſtrebus. C Idem.
Ante reſtimutionẽ aliquis ad cãm
reuocgri non debet.

Qa iſcopus ſuiſ fuerit autec

Niteatoe ſede propria paci

ccleſie ſibi commiſſe rebus ex
poliatus:aut quod abſit quod alie
num ab omnibus eſſe debet fideli
bus:a ſede propria eiectus:aut ẽt
detentione aliqua a ſuis ouibus ſu

erit ſequeſtratuſ:tunc canonice aan

te priſtino ſtatui reſtimatur cũ om
ni priuilegio ſin honoriſ:aſua om

bus.⁊.c.cum parati.ff.de iudi.ſiquis et aliena. Inuenio tamen ꝙ citatio qñ
qʒ nulla eſt. ⁊ tamen niſi defendatur citatus procedetur contra ipſum : ut. ff.
iudi.ſol.ſi reus. Item inuenio ꝙ citatio eſt iniuſta ex perſona agentis.cum
agens agit calummioſe.⁊ tamen niſi citatus uenerit ad indiciũ punitur.ut ex
tra de accu.neniens.⁊ ar.ff. nequis eum qui in ius no.eſt ui eximat.l.pe. io.
Tutius tamen eſt ꝙ citatus vadat allegaturus priuilegum ſuum.uel appella
turus ſi eum grauauerit.niſi quando conſtat eum non eſſe ſuum iudicem.b.

g ¶Del preiudicari.i.preiudicium fieri. H
h¶ Sponte hic aſſignant quidam aliquem poſſe iuri ſuo renunciare.vij.q.i.

ꝙᷓ periculoſum.⁊. C de epiſ.⁊ cle.⁊ de pac.ſi quis in conſcribendo. certe cõ/
trarium innuitur ex illo uerbo minime:nec hoc refertur niſi ad illud uerbuz

conuocari.

i .Diu. dicitur diu. quod ẽ uſqʒ ad qttuoꝛ mẽſes. ſic.lxiij.di.lcctis.ſic hec di⸗
ctio mox ampliatur.xx.q.ij.c.i.

he· ¶ Ael. v. uel. vi. ar. iducias eẽ arbitraria
de iudi.nõnũqᷓ;.ᷣ ar.cõtra ĩ ant.de nup.ꝭ.ſed hoc quidem. xxviij.

di. de his in fi. ⁊.ſ.e.q.iiii.c.i.
I¶Alnte cõuocatus.q; poſſibilitas ei ſit.
m ¶Iuſte.i.ſi iuſtũ crimẽ eiobijcitur.

nia que inſidiis inimicorum ſuorũ
ei ablata fuerant:legibus reinte/
grentur. Non enim conuocari po
terit uel preindicariꝰ: niſi ipſe pro
ſua neceſſitate minime tamen iudi
candus aduenire ſponte elegerit.
NMNullatenus ergoa quoquam co
gatur antequam integerrime om/
nia que per ſuggeſtiones ſuorum
inimicorum amiſerat poteſtatui
eius ab honorabili concilio legali
ordine reintegrentur. Preſul ue
ro cum oiĩ honore ſtatui priſtino
reddatur ⁊ ipſe diſpoſitis ordina/
tiſque libere acſecure diu ſuis re
bus tunc regulariter ĩfra.iiii.uel
. v. uel. vi. aut. vii. menſes iuxta
quod poſſibilitas ei fuerit: ⁊ non

Ante conuocatusad tempus in le

gitimo concilio et canonico con/
ueniat ad cauſam. et ſi ita iuſte ui
detur accuſantium propoſinioni/
bus reſpondeat. ¶ Quod ſi ma/
le uiuendo facultates eccleſie di/
ſperſit epiſcopus:ab eius patrimo
nio quouſque de dilapidat ione re
rum eccleſiaſticarum cognoſcatur
ſubmouendus eſt exemplo tuto/
rum uel curatorum qui dum fue/
rint ſuſpecti: a tutela uel curatio/
ne remouentur: donec de ſuſpe/
cto cognoſcatur. ¶ Unde pela/
gius papa petro preſbytero.
Ab adminiſtratione remouean/
tur qui res eccleſie male uiuendo
diſpergunt.

NAUia ea que de fraudibus
aximiliani preſbyteri fle
bili ad aures noſtras ſupplicum
relatione uenerunt: non facile ſe/
cundum ueritatem agnoſci potue
runt:niſi facultas eccleſie quam in
uſus ſuos male conuertendo diſ/
ſperſit:ab eius poteſtate donecꝰ
cauſa cognoſcatur ſeponatur:idcir
co nos eum ⁊ a ſupradicte eccleſie
patrimonio uolumus interim ſub
mouere: in ueſtro diſcuſſionis ip
ſius tempora moderamine deti/
neri. .

ſ. e ðᷣ ap.cũ ſit romana. ff.

n Via ea. Jo
Aforte remo⸗
netur ſuſpectus ab
adminiſtratione. qꝛ
forte timor ẽ ne coꝛ
rumpat indiceſ. Et
ideo nec creditoꝛes
ei ſolnentes liberã⸗/
tur. ff. de ſolu. ꝙ ſi
forte.
o ¶ Bonec cauſa. in
crimine dilapidati
oniſ ſpeciale ẽ quod
ſequeſtratur poſſeſ
ſio a poſſeſſore an⸗/
tequam ſit conuict⸗
cõtra id.xvi.q.iiij.
uolumus. nã ⁊ poſt
appellationẽ ſeqne
ſtratur ab eo poſſei
ſio. ff. de ap. impe⸗
ratores. ⁊.ij.q. vi.
quotiens. Quã ci/
to ergo aliquis ac/
cuſatur ſtatiʒ ab eo
remouenda ẽ admi
niſtratio. nt hic ⁊
CQC.ʒðð ſuſpec.tu.l.eũ
⁊ ſine accuſator̃ po
teſt remoueri ſiiu⸗
dici liqueat ex aper
tiſſimis argumen⸗
tis eum ſuſpecium
ff.ð ſuſpec.tu.:.iij.
§. preterea. Suſpe⸗

ctum autem dicimꝰ

illum:qui moribus

talis ẽ ut ſuſpectꝰdi

ci debeat:ut.ff. ð ſu
ſpec.tu. ſuſpectum
Mec audiretur ta/
lis licet uellet ſatiſ/
dare ꝙ bene admi⸗
niſtraret:ut inſti.ð

ſuſpec. tu. F. noniſſi

me.hodie tamẽ ur
non eſt remouen
us ab adminiſtra
tione:niſi probetur
ſuſpicio.utextra ð
ſy. lʒ heli. JIrem ad
accuſationem quili
bet admittitur: uti
aut.de non alie.aut
permutã in fi.?.C.
de ſuſpec. tu.l.eum
⁊7.l.pietatis.? abſes
poteſt condemna⸗
ri.ut.C. de penis.

ne diu. nec enim ali

quo debet gaudere
priuiſegio qui ſuos
contubernales affli
xit:ut.C. vbi de ra

tiociniis agi oportet.l..ii.tamen probabilius videtur ꝙ ſoli illi ad/
mittantur quorum intereſt:vt.xvi.q.vii.filius.⁊.s.ii.q.vii.qua pro

pter. uel ſaltem ſoli clerici ut.xii. q.ii.non liceat. nam in popularibꝰ

actionibus non admittuntur infames ut.ff. de popula. actio.popula
ris. Item nec ad accuſationem talium iudex ſtatim remouebit accu
ſatum ab adminiſtratione: ſed ſummatim cognoſcet an calumnio/
ſe accuſetur an non ar.ff.de preto.ſti.l.i.S.ult.Et ſi qui ſciuerint ſu
ſpectum.⁊ paſſi ſunt eum per aliquod tempus eſſe in adminiſtrati
one non uidetur quod tales poſſint dicere eũ ſuſpectum:ut.ff.de pᷣ
nil.cre.ſi creditores.⁊ ar.exira de his que fi.a ma.per.ca.ex ore.⁊
ar.extra de accu.nulli.qui autem criminaliter conuictus eſt: remo
uetur ab ordine:ſi uero ciuiliter:tantum ab adminiſtratione. exirs
de ſimo.per tuas.in fi.⁊ regulares prelati ex modicis cauſis remo/
uentur ab adminiſtratione.ut in eadem decre.per tuas.in fi. Item

ſna
AAſn

ind

mrt

E.

lui⸗
bdiek
ſulſa
ip
fſenn

A
On
unn
itdi
diro
ſer
(hepi
Uhtone
Met
bani

(hrion

(Lonf

obz

ſos⸗e
lcan
genon

henti

ir
borne
fmar
onii
Acin
lihe⸗

Ultene
(n
Wh
der
kelade
Miſe

ohſge
ſine
ud
(de
inſe
ir
iin

m Queſno. iij. 131

ſig. ſi notionẽ. tiil.
1¶ Judicãtes.exegerit. vſqʒ ĩ finẽ litis- HMMV
ſAmplius. in pecuniariis nõ dat aplius dilatio qᷓ ſemel.niſi inopinatũ ꝗd
emergat. ſz in criminalibꝰ datur actori due reo tres vt. ff. de fer.l.vl. ſed ĩ cri

ſi ides quis remouetur quia doloſe adminiſtranit infamis e
ſed ſi propter negligentiam remoueretur non fit ifamis ut. C. deſu
ſpec. tu.l. vlt. Hoc. aũt ſciasꝙ qũñqʒ adminiſtrat quis tẽporalia qũ
qʒ ſpiritualia. ⁊ ſm hoc remouet ab iſtorũ ⁊ illoꝝ adminiſtratione

hcäit
nuh

xii.q.ii.vulterane.vndelicet quis ſit remotus ab adminiſtrat ione

mine adulterii nulla dat dilatio.ft.de adul.in crimine. Iʒ ſit ar.S.xxxiii.q.ii.

(Miax temporaliuʒ ꝓpter ſiue de cõiugii felere.
en ſaſplnemegau , „ .—. t¶MQuã ſemel. hic hẽs ꝙ tan
enniied Q. .ii. Vod uero poſt uocati eo amplius ſi neceſſe fuerirconce· um ſemel danda eſt dilatio
enuſme tamen remanet pre onem uenienti ad iudi, dende ſunt. Spatium uero di Aſcẽ g er de renrienia
ſnmn latusquo ad obedi/ ciuz inducie negandenñ lanionum ſicur in. iii.li. codicis n. igniſicaueriit. de iucdli au
eaſuit cnaumſibi. peyil. ſint idem felix papa te· dedllationibus inuenitur: bacra ateſleg nducendlos rres di
inn g lr ervt. ſtatur ditce;res. tone moderandum eſt utſi exea lationes ſüt cõcedẽde. So
nfece⸗ Jod nero. Aenienti ad iudicium inducie no prouincia: ubilis agitur: uel inſtru plures ꝓpductiones poſſint
ſte. 1 hec queſtio negentur. S mentaurl perſona poſcuntur: nõ dari:tamen ſub vna dilatiõe
(Duaa loquitur de induci⸗/ AVm accuſatus ad indicium amplius quam tres menſes indul poſſunt mille fieri productio
Cinine dinen is preparatoriis. Auenerit: ſi uolnerit iducie ei geantur. Si uero ex continenn / nes Ellitimnelligunt P dem
Gnſſallan b m genſa petenti a patribus conſtitute abſ bus prouinciis: ſex menſes cuſto atetſe, amrengos⸗ vdien
ſurinni ua e e qbue impedimento concedantur: ? qiri iuſticia eſt. In tranſmarinaät danetetocmt oe dilattonibs
☚ etinleihm. 5 led indices a ſe electi ſibi tribuantur. dilatione. ix. mẽſes cõputari oporꝛ que idulger a indice: ſed aut.
natr obtine Itẽ ex epiſtola felicis pape.ii. tebit. Judicantes autem hac rani decre.de dilationibus que
Corint gie iſtud forte obtinet Nte ex ute ⁊ decre. de d us q
winai⸗ in crimie. aliter · õ. fratribus egyptiorum. one non ſibi conceſſum intelligant cõcedũtura iure.h. odns me?
hiltnit ff.de iudi. obſeruĩã Quot menſium inducie epiſcopii dangde dilationis arbitrium: ſx ean notauit ſup legẽ illa de ſeriis
nnehen qum. quid iuris ſi preſtande ſunt. dem dilationem ſi rerum urgenti. wꝓi becunlaris igun⸗ di
ſo ed boc duere. i. q. E induciis uero epiſcopo ſima ranio flagitauerit: æ neceſſitaf riedueniat vabilt alia ei
dd c. e rum ſuper quibus conſului eſiderate inſtructionis exegerit: cae cognitioe d ita Ppptermuol
ſane e¶ Vepiſcoporũ. ſtis diuerſas a patribuſregulas cõ non facile amplius quam ſemel: 1a ipedimẽta mulie inducie
aärin eedem ſunt preſby ſtitutas inuenimus. quidam enim neculla trabendi arteé ſe ciant eẽ tii dantur. æ aut. deteſti· 5. quia
nnpntit teroru æ diaconorn ad repellenda imperitoru machi buendam. Ei autem dilatio pe nero. col. vin é5ria. qꝛ vna
lfrnain aiubdiaonor. xv. namenta 1 ſuas preparandas re/ nitus eſt deneganda qui reſcriptũ Dilatione nults poſſnmn ſie
Cötrni q. vii. ſi angenr. ſponſiones teſtes confirmadoſ ad extr aordinarium iudicẽ depor rip celoneg: ol li di⸗
imrnim 4 Reſpoſiones. i. conſilia epiſcoporum atque ami taueritilli uero qui in iudiciu,ꝛuo Dclue onebi iock
ſrenunt Rpliones: ae eorũ quirenda annumꝰa ſex mẽſei catur danda eſt ad probanda pre/ rabrognirione recua nel
inluuz D probationtbus. mandauerunt concedi quidam ůẽt cuz mendaciauel proferenda ali/ tertiam. multitamen dicunt
— exceptionibus. annum:in quo plurimi cõcordãt. qua inſtrumenta uel teſtes: qunni aut coꝛigat. l. vlti. de fer.
ſenn in(IConfirmãdoſ. minus uero quam ſex menſes non am inſtructus eſſe non ponit qui i0. ſed certe 96 dicit. b. no ſer
ſnmaih . ↄprobado eos bo repperi: quia laicis bec indultaſt: preter ſpem ad alienum iudicium uatur de facto: quia plures di
niente neſtos. qð fortep? quantomagis domini ſacerdoti/ trahitur. ¶ um uero ad appel/ lationes dantur æ plures ꝙ
– blicationẽ põt f. . 6 ſonsſi iuleati tres productiones fiunt.b
lung publicatione pot fᷣ bug infra. Inducie uero nõ ſub lationẽ ſiue conſultationem a prin tres productiones fiunt. b.
umanſit cere non quod eos . ecomui Nat njip- Trahendi.i.differendi
blsinſten debent miruf gd unguſto tempore.ſed ſub longo t cipe reſcriptũ fuerit: ſiue ſit primo 1. EnclrDiſſerendh
iennii dicãt. quia boc eet Poris ſpacio concedende ſunt: ut iudicio petita dilario nec tributa: d. ſiqn.
hr n ihn ſubornare. nel põot accuſati ſe preparare poſt it. ut uni ſiue nec petita quidem: eam dare a S Beneganda. niſi forte ca
hu KR coſfirmare illorũ te uerſos communicatores in pro/ cuiquam non licebit: eadem ratio us inopinatus emergat. ff. ð
tneunth ſtimoniũ qui ſũt ꝓ uinciis poſitos conuenire? teſtes ne qua nec in iudiciis cognitionũ indi. interdũ.⁊ de feri. orati
caupi hati criminoſi ad/ preparare atque conira ĩſidiatoꝛeſ imperialium dilario tribui ſolet. onem. e in bi
inſemi duekde otroſn ſepleniter ualeantarmare. Iẽe ρA iudice procedẽte dilationez a ermbandc hie habeſc
IM.AU.N ni⸗ 1 „ . „ — „ . — 4 . ₰
ebceimit Frurn cins zſi de leutherius papaea. poſtulari non cõuenit: ẽtſiutraque qucencdoo teſtes ,ns vabuͦt
Pneinnnr bilitentur dicta ta, Beinduciis hreſtandis parte preſente ribuatur cum non ei.quidam boc nolunt intelli
u bnhnin lium: non tamen ex Nducie non modice dande alias niſi cauſa cognita indulgeri gere de indnciis deliberatori
hgenſm toto euacnantur. vt ſunt ad inquirendum: ne ali,/ queat: ⁊ cognitio cauſesnon inter/ is ſed littera eis contradicit
ſinin er de proba. licet.· quid propere agi a quacũque par pellatione plenaria:ſed conſiden / quia loquitur de preparatori
hahe i Ne ſino. licet te uideatur:quia per ſurreptionẽ? tevmagis iudice legitime colliget is. In hoe gutein brlerclur
— . Btqz amicorü. Multa proueniũt. ¶ Item dama / ut ſi forte dilationis perino impro Don n htitragecen, .
Nrenent⸗ non facile tamen in ſus. bata fuerit ſuſcep ta queſtio per ſe ⁊ in alio oneratur:vt.ſ.eo.qꝙ
enmnine nẽitur ꝙ ob hoc ſit Paleas. tentiam iudicis dirimatur. . Kõ fieri. tamen ſi reus excipiat⁊
ifr liu dãda dilatio. ar. lld Maducie accuſatis in crimina ſtitmione. vii. in coll. viii. C Ni, actor replicet: bene dicerem
ſpetnstti id.fl. de uſur. ſcien libus cauſis ſex menſium uel bellũ uero non alias actor dirigat tunc actori dandaſ inducias.
. dm dum.ſic in aduoca quia in tali replicati on
Neſe NN . ⸗ hHia in tali replicatione n
1eE . to. ff. ex qui. cO.⸗ꝛ ma. . l potuit eſſe inſtructus. Itẽ ter
ein ait ptor. ifi. . l. ab hoſtibus. iĩ fi. alias pᷣtextu abſentie aduocati nõ tium ſpeciale hie eſt in eo qui impetrat reſcriptum ad extraordinarium iudi
odebelgi pot quis petere iducias.extra de dolo ⁊ contu.pront. cem ꝙ ſi ille iudex nollet procedere.tũc ordinarius nteret᷑ ſua iuriſditione.ut
legocnin O Annum ⁊ ſex mẽſes.ðõ.in aut.ut clerici apud proprios.coll. vi. ex de offi.ordi.ſignificauit.
ubenndizt S.ſitamen. . . b¶ Beportaueri.hic adiunge illam conſtitutionem qð fieri non debet.
ba h . Plurimi. ergo illud eſt potius tenendũ. vt. xvi. di. iſidorus. xix. c Cuũ vo. nõ licebit actori. ſed reo: vt.ẽ.l. ꝓx. —R
. Peütl di. ieanonicis. Sʒ obiicitur. reo dãtur trine ĩducie.ff. de fer. l. vlt,er d In iudiciis.i.ſententiis. ⁊ hoc ĩtellige cũ primo plene fuit cognitũ de cã
ignigut go ꝓrogat vltra triẽniũ qð eẽ nõ dʒ:ut.C. de iudi.ꝓperãdũ. Sol. corã imperatore.⁊ nõ reſtabat niſi ferre ſniam.alias iniquitatẽ cõtinet.l.iſta.
nnmen, dic pmo dabit anũ:ſ poſtea minus dabitur. nanm iudex ap. bene tenetur dare inducias.

unugſi ¶ Sex. i aut. de ſanct. epiſ. F. iij. coll. ix.
enoteh le Coicatores.i.coepiſcopos.

ama 1 I Nducie.ᷣergo taʒ actori ꝙ reo dãde ſũt iducie.xv.q.vii.ſi ãt.ff.
ailmt de fer. l. ylt. niſi i cau. vt. ſ. e. F. indicates.

e¶Judice.procedente.in via.
f Tribuat᷑.i.tribui petatur.
g Canſe.i.dande dilationis. .
bC Coſidẽte ar. ꝙ ea que cãe cognitionẽ requirũt debẽt iudice ſedẽte ꝓ tri/⸗

alnmißr m ¶ Per ſurreptionẽ.ſic.xcyiii.di.traſmarinos. bunali.ᷣ fieri: ut.ii.q.iij.prenaricator. ⁊.q.vi.biduũ.
nnft n ESdarlum mnenltur⸗inl. fff. Cöſtitutione. hec eſt. C. de lit. contetſa.
a/ ¶Vt ſi ex ea. hoc non eſt principium legis.quia lex incipit. quoni le Nibellum. lbellus porrigendus eſt iudici ordinarid ? delegato:ntextra
ein nhlefnz. de libel. obla. ignarus.⁊ extra ut lit. nõ cõteſ.c.i.⁊ etiam coram arbitro. Iʒ ſit
narc Pp Perſona.i.teſtis uel aduocatus. ar. ð. C. de epiſ.⁊ cle.auten. generaliter. in fi.libellus iſte tradendus ẽ iudi

vnſiſli Ex continentibus.ideſt que modico freto diſtant.vt.ff. de ner. ci⁊ iudex eum porriget reo:ut.C.quomodo ⁊quando iu.aut.qui ſemel nec

o N Tr 3

eSociari.qñ ordinarius recuſatur.

hoc.xxx..y.nullum. ſed uerius ẽ ꝙ teneat.C.de nup.ſi iperialis

ucſno iiiſ. “
Re li Cau.
tenetur reus hunc libellum recipere niſi gctor preſtiterit duplicem cantioneʒ ¶AMiſ ſit ille. xxxii.a.v.horrendus.ſimile.ff. de nego.geſ. pompo um⸗
nnam ꝗ intra duos menſes litem conteſtabitur: uel ꝙ reſtiuet reo omne bda nius. . „
num in duplum vr hic dicit. Item aliam preſtabit ꝙ per ſe nel legitimum ꝓ ge Alio recuſato petijtſi quis ergo petiit indicem aliquem:illum ñ ca
euratorem cauſam aget uſqʒ in ſinem. ⁊ſi cõuictus fuerit iniuſte ſitem moini poteſt ammodo recuſare: ut hic ⁊ er de offi. dele. ſuper queſtionum ch
ſe:preſtabit decimam partemrei petitein libello. Si autem cautionem iſtam immo ſi procurator alicuius petiit iudices:dominus non poreſtil/ “
dare nõ poteſt ſuper hoc pre los recuſare: ut ex⸗ wn
ſtabit iuratoriam cantionem „⸗ ð . . , tra de cauſa.poſ.cũ nitiſ
boc totum babes. C. de ehii. niſiprius etiam in ipſum quem di ſcipere non poſſumus: nec impete olim. tamen appel. S
5 and. Fnerallte⸗ ioiſia citobuoxium a in negocii executo re recte credentes uel ſanctorum lare poteſt abeo.ut P
Eaau de On netndine non rem'exponat cautionem ſcilicetſe paatrum iuſſionibus obtemperan/ notag.il . vi ain Ghini
a Et exeeutorem. ideſt iudi uel inira duos menſes litem conre tes permitnimus: quia inter fide, bronihilo. & Ceire
30. nrorem. laen na . i infidel debeteẽ di Pro nihilo. q⸗ PoNa
