tur:lectores a legendo. pſalmiſte
apſalmis canendis uocati ſunt. il
li enim predicantpopulis uolun/
ratem dei ⁊ quid ſequantur. iſti ca
nuntut excitent ad compunctionẽ
animos audientium. licet ⁊ quidã
lectores ita miſerabiliter pronun
cient:ut quoſdam ad luctum lamẽ
tationeſqʒ compellant. Ideʒ etiã

XXI

7 pronunciatores nocantur. quia
populo annuntiant. tanta etiam 2
tam clara erit eorum uox:ut quam
uis longe poſitorum aures adim

pleant. Cantor autem uocatus eſt
quia uocem modulatur in cantu:

huius duo genera dicuntur in arte
muſica ſicut ea doctiſſmi homineſ
latine dicere potuerunt: precẽtor
ſuccentor. Precentor.ſ.qui uo
cem premittit in cantu. Succẽtor
autẽ qui uoce ſubſequenter canen.
do reſpondet. Concentor autem
dicitur quia cõſonat ⁊ cõcinit.qui
autem non conſonat nec concinit
nec ↄcẽtor erit. Acolythi eniʒ gre
ce latine ceroferarii dicuntur a de
portãdis cereis quando legendũ
eſt euangelium aut ſacrificiuʒ offe

rendum. tunc eniz accenduntur lu
minaria ab eis:⁊ deportantur nõj
ad effugandas tenebras dum ſol

eodem tempore rutilat:ſed ad ſi/
gnum leticie demonſtrandum: ut
ſub typo luminis corporalis illa
lux oſtendatur de qua in euange/
lio alias chriſtuſ legitur. Erat lux
ue.que il.o.ho.ue.in h.munduʒ.
Exorciſte ex greco ĩ latinum adiu
rantes ſiue increpantes uocantur
Inuocant enim ſuper cathecumi⸗
nos uel ſuper eos qui habent ſpiri
tum ĩmundum nomen domini ie/
ſu adiurantes per eum:ut egredia
tur ab eis. Oſtiarii ideſt ianitoreſ
qui in ueteri teſtamento electi ſũt
ad cuſtodiã templi: ut non ingre/
deretur in illud imundus in omni
re.dicti aũt ſunt oſtiarii qui preſũt
oſtiis templi. Ipſi enim renentes
clauem omnia intus extraqʒ cuſto
diũt:atqʒ iter bonos ⁊ malos ha

bentes iudicium fideles recipiũt

⁊ reſpuũt infideles. ¶ Item ana
cletus.
Romana eceleſiaa domino pri/
matrũ accepit. .
INnouo teſtamẽto poſt chri
ſtũ dominũ a petro ſacerdota
lis cepit ordo quia ipſi primo pon
tificatus in eccleſia chriſti datus ẽ
domino dicente ad eum. QZu es in
quit petrus ⁊ ſu.h.pe.e.ec.me.⸗
porte inferi nõ preualebũt aduer
ſus eã.Et dabo ti.cla.reg.ce.hic

ergo ligandi ſoluendiqʒ poteſta/

tem primus accepit a domino:pri
muſqʒ ad fidem populũ ſue predi
cationis uirtute adduxit uerboqʒ
inſtirnit. Ceteri uero apoſtoli cuʒ
eodem pari conſortio honorem ⁊
poteſtatem acceperũt ipſũqʒ; prin
cipem eorũ eſſe uoluerũt.qui etiã
iubente domino in toto orbe ter/
rarũ diſperſi euangeliũ predicaue
rũt.ipſis quoqʒ decedẽtibus in lo
co eorũ ſurrexerunt epiſcopi quo
rum ordinatio pretaxato debʒ fie
ri ordine ⁊ modo.quos qui reci/
pit ⁊ uerba eorũ:deuʒ recipit.qui
aũt reſpuerit eos:euʒ a quo miſi
ſũt ⁊ cuius legatiõe ſungũmur ſper

18

tibi dabo claues ⁊ꝛc. hoc enim
eſt pꝛomittere ? non dare.
1 ari. ar.ꝙ omniſ epiſcopꝰ
ſt par apoſtolico q;tum ad oꝛ
dinem ⁊ ratione conſecratio⸗
nis.xxiiii.q.i.loquitur.in pᷣn.
petrus tamen maioꝛ fuit aliii
in adminiſtratiõe.ut.ii.q.vii.
puto.poteſt enim aliquis eſſe
maioꝛ alio ĩ oꝛdine. ſed tamẽ
minoꝛ in adminiſtratione:ut
archipꝛeſbyter maioꝛ eſt ar⸗
chidiacono.nt.xxy.di.perle/⸗
ctis.De apoſtolis quando fu
erunt conſecrati non legimuſ
dicunt quidam ꝙ in cena quã
do dictum eſt eis. hoc facite ĩ
in meam commemoꝛationeʒ
de conſe.di.ii.in chriſto.in fi.
Alii cum dictuʒ eſt eis.ite ba/
ptiʒate omnes de conſe. diſt.
iiii.pꝛopꝛie.de paulo ⁊ barna
ba habemus. lxxy. di. ꝙ die.
⁊ de ſacobo.lxyi.di.poꝛro.
m ¶Pretaxato.i parte.c.que
hic non eſt.

DI

à & perarios. ar. bic ſignauerunt doctores ꝙ licʒ ſit ſlatutus certus nume⸗
rus canonicoꝛum.ſi tamen excreſcant eccleſie facultates.ꝙ pꝛebende debent
augeri. ut extra de vi. ⁊ ho.cle.quoniam.hoc expedituʒ eſt extra de conſti. cũ

Z. fer. extra de cen. qpto.

b& Koganuerunt. ar. ꝙ non niſi uolentibus dabitur prelatus etiã a papa.⁊. j.

di.pꝛox.ſacroſancta.ſi.viii.q.
i.ſciendum.⁊.c.qudacter.
C O Nãuis conſtitutis.ſci
licet tantum.
d C Bie. hic ridetur ꝙ eodeʒ
die petrus ⁊ paulꝰ fnerũt cru
cifixi.ii.q.vii.beati.dicunt ta
men quidam ꝙ reuoluto an/
ni ſpacio paulus fuit decolatꝰ
ſed eodem die poſt annũ. hi/
ſtoria tamen dicit.xiiii.anno
imperij neronis eos fuiſſe oc
ciſos.
e ¶ Cõſecrarũt. ergo eccleſia
cõſecratur ſanguine alicuius
ſicut aliquis baptiʒat᷑ ſangui/

ne ſuo.ut de ↄſe.di.iiii.baptiſ.

mi vicem.
ſPꝛima dignitate.nã eccle/
ſia anthiocena pꝛeceſſit iſtam
vt.xxiiii.q.i.rogamus.
g C Nec aligd.ar. ꝙ vbicũqʒ
ſũt bõi ibi eſt eccleſia.
hb C Gradus.in oꝛdinibꝰ.ð ꝗ/
bᷣ ſupꝛa dixit.e.di.cleros.
i Uterioꝛ. Ex H.c.tres col
TI ligũt regule. pᷣma hec eſt
inferioꝛ ſuꝑioꝛẽ nõ põt ligare
uel ſoluere.Scð a hec eſt.qui
põt ligare ⁊ abſoluer. Tertia
talis qui põt ſoluere ⁊ ligare
quelibet harũ regulaꝝ vr ha
bere exceptiõeʒ. Pꝛima regu/

la vr reciꝑe inſtãtiã cũ maioꝛ
ſe ſubijcit arbitrio minoꝛiſ.ut
xi.q.i.ꝑuenit. Scða regula ſi

milit᷑ falli t in icẽdiarijs ⁊ ex/
cõicatiſ ꝗ ðbẽt ꝑ papã abſolui
er de ſen. ex. tua.⁊ ex ð of.ðl.
q̃rẽti.Tertia regula fallit.j.ð
oſe.di.iiii.ſãctũ.ubi hẽs ꝙ 9
dã penitẽſ abſoluit aliũ tꝑe ꝑi
culi.quẽ tñ ligare nõ poſſj.itẽ
fallit.iii.q.vi.q;uis.⁊.C.ubi

ſenatoꝛes.liii.ſimilit᷑ fallit ut

vr cũ aligs ↄfitet er̃neo ſacer
doti.qui ipm tũc abſoluit.nõ
tñ poſſet ligare.io. Sʒ illa ex
ceptio nõ valet.qꝛ ñ ↄcedo ;
aliquo mõ ↄſeqᷓt ꝗs remiſſio
nẽ gofitet̃exneo ſacerdoti:ut
dr ex. de pe.⁊ re.ois.niſi pus
obtẽta lnia a ꝓpꝛio ſacerdote
vt dr̃ in eadẽ dcre.oĩs. niſi in
necitate.ut ex.e.ti.c.vl.b. Et
ẽ hic ar.ꝙ ſi papa mãdat ali/
cui ꝙ excõicʒ aliquẽ ꝙ poſſit
Et ipᷣm abſoluer.qꝛ excõicatio
⁊ abſolutio pari ↄditiõe cen/
ſent᷑. ut ſi vnnʒ ꝑmittit᷑ ⁊ reli/
quũ.nt.j.ð pe.di.i.vbũ.ar. ʒ
xxvii.q.i.ſi hõ. In oĩbꝰ⸗ iſtis
c. vſqʒ in finẽ loqt ð eadẽ mã
ſ. ð fcõ ſuffraganeoꝝ ignacij
oſtãtinopolitai archiepi.ꝗ a
ſuis ſuffraganeis ẽ depoſituſ
fauoꝛe imperatoꝛis.
N C Hinc ar.ꝙ idẽ iuris eſt in
vno grioꝝ qð in reliquo ut.j
e.deniqʒ.⁊.xxvi.di.deinde.⁊
iii.q.vi.hec ꝗppe.⁊.ff.ð ver.
ob. inter.
C¶VUnde ꝓpheta iſaias.
m C Exhibuimꝰ.i.ꝓbauimꝰ.
n L⸗ rephẽdẽdã.ſʒ p.j
EGii. q.vii. oẽs.⁊.ix.q.iii.ſi
aũt.ubi dr ꝙ ſubditi pnt rep

nit: ſpernetur 1 ipſe indubitan/
ter a domino. uidentes autem 27
ipſi apoſtoli meſſem eſſe multam
operarios paucos rogauerunt
dominum meſſis:ut mitteret ope
rarios in meſſeʒ ſuam: unde ab eiſ
electi ſunt.lxxii.diſcipuli: quoruʒ
rypum gerũt preſbyteri atqʒ in eo
rum loco ſunt conſtituti in eccleſia
¶ Item pelagius urbis rome epi
ſcopus oibus orthodoxis.
Primatum romane eccleſie non
aliqua ſinodus ſed cbriſtus inſti/
mit.

(6 Auamuis uniuerſe per or/

bem catholice ⁊ apoſtolice
conſtimute eccleſie unus thalamuſ
chriſti ſi.tamẽ ſancta roma.eccl.
catholica ⁊ apoſtolica nullis ſino/
dicis conſtitutis cereris eccleſiis
prelata eſt: ſed euangelica uoce
domini ſaluatoris noſtri prima
tum obtinuit. LZu es inquiens pe
trus..ſ.b.p.e.ec.meam. Cui da
ta eſt etiam ſocietas beatiſſimi pau
li uaſis electiõis: qui nõ diuerſo ſi
cut heretici garriunt ſed uno rem/
pore una eadẽqʒ die glorioſa mor
te cum petro in urbe romana ſub
ceſare nerone agoniʒzans corona
ius eſt:⁊ ſupradictam pariter ro/
manam eccle.chriſto domino con
ſecrarunt eamqʒ omnibus urbi/
bus in uniuerſo mundo ſua pre/
ſentia:atqʒ uenerando triumpho
premierunt. Eſt ergo prima apo
ſtoli peiri ſedes rõana eccleſia nõ
habens maculam neqʒ rugam nec
aliquid bpuiuſmodi. ¶ In his oi
bus quanto gradus celſior tanto
maior auctoritas ĩiuenitur: In ma
ioribus ſiquidem eſt regendi ⁊ iu
bendi poteſtas: in minoribus ob
ſequendi neceſſitas. ¶ Ande ni/
colaus pa.ſcribit conſtantinopol.
epiſcopo dicens.„“
Inferiorum facta ſuperiorum ſen
tentiis obnixa ſunt.
IBſerior'ſedes potiorez abſol
vere non poteſt. Sola enim po
tior inferiorem conuenienter ab/
ſoluit. hinc liquido prouidetur:
quia quem non porteſt abſoluere:
nec poteſt iudicio inferior porio „

rem ligare. unde propheta ait:nũ

quid gloriabitur ſecuris contra eũ
qui ſecat in ea: aut exultabit ſerra
contra eũ qui rabit eam. Mis ita
qʒ ex diuina ſcriptura commemo/
ratis ſole clarius expibuimus nõ
poſſe quẽquam qui minoris aucto
ritatis eſt eum qui maioris pote/
ſtatis eſt iudiciis ſuis adiicere aut
propriis diffinitionibus ſubiuga/
re. C Idem.
De eodem.

hẽdere platos. So. vplexẽ rephẽſio.ĩpioſa q fit ĩpio ptãtis hec tãtũ
maioꝛibꝰↄcedit᷑ ut hic.alia ſocialis.hec minoꝛibꝰ ↄcedit᷑. hxxi. di.ĩ

—

oĩbꝰ. ttia temeraria eſt. que ĩfamãdicã fit.⁊ hec nulli ↄcedit᷑ut hic.

O Eniqʒ.ad hebꝛeos.ubi legit᷑ ꝙ melchiſedech bndixit abꝛa⸗
be.⁊ ꝑ H̊ ꝓbat apoſtolꝰ melchiſedech fuiſſe maioꝛem.

Blite nos cxiſtimare cuiuſ
cunqʒ facta proximorum no
ſtrorum ea que ſunt digna repre/
henſiõe uelle defendere.ſed quod
ita uelimus filios circa ſpiritualeʒ
patrem ⁊ diſcipuloſ erga magiſtrů
deuotos eẽ ac ſobrios:ut nulla pe
nitus temeritate ad eorum uitam
ut non tantum dicamus diiudican
dam:ſed nec ſaltem tenuiter repre
bẽdẽdã proſiliãt. ¶ Itẽ nico.pa.
Inferiores maioribus nec bene/
dicere nec maledicere poſſunt.

O Eniqʒ ſi ĩ epiſtola ad hebre

osꝰlegimus: quod minor a
maiore benedicitur:reſtat profe/
cto ut exigente rome etiam male/
dicaturꝰ.ſic quidem prenoſcentes
hec periculoſa tempora illi qui an
te nos fuerunt:prouidam in eccle
ſus conſuemidinem tradiderunt.
bodie quoqʒ in roma.eccle.que
magiſtra eſt omnium eccleſiarum
impretermiſſa ſeruatur: ita ur nul/
lus ſacerdos maiore ſuo non inuẽ
te ſacerdote cuiuſſibet rei benedi

ctionem dare nitatur:ſed anterior
ſtans ad pronuciandam aliquam

lectionem benedictionem quideʒ
poſtulat:ſed ei quilibet iſerior nõ
audet benedicere. Cur hoc: nun
quid benedicere peccamm'eſt.ab
ſit. De maledicis enim non bene
dicis dicit apoſtolus quia regnuʒ

dei non poſſidebũt.ſed per hoc iu

nuitur quante cenſure freno inferi
ores quique a ſuis prepoſitis iu/
dicandi coercendiqʒ ſunt ſi hi nec
etiam benedicendi ius ullum pe/
nitus obtineãt. ¶ ¶ IJdem micha.
imperatori. De eodem.

1 Anc auteʒ diuina inſpiratio

ne non nos pigebit:nec no/
bis impoſſibile erit uobis oſten/
dere ſi tamen audire uelitis: non
poſſe quẽquaʒ rite ab his qui infe
rioris dignitatis uel ordinis ſunt
iudicialibus ſubmitti diffinitioni
bus.ſiquidem tempore diocletia
ni maximiani auguſtorum mar
cellinus epiſcopus urbis rome:
qui poſtea in ſignis martyr effectꝰ
eſt:adeo compulſus eſt a paganis
ut templum eorum ingreſſus gra/
na thuris ſuper prunaſ imponeret
cnius rei gratia collecto uniuerſo
rum concilio epiſcoporum ⁊ inqui
ſitione facra.hoc idem pontifex ſe
egiſſe confeſſus eſt:nullus tamen
eorum proferre ſententiaʒ in eum
auſus eſt. dum ei ſepiſſime oẽs di
cerent. Tuo ore iudica cauſaʒ tuã
non noſtro iudicio.⁊ iterum. noli
audiri ĩ noſtro iudicio.ſʒ collige ĩ
ſinu tuo cãm tuam. Et rurſuʒ.quo
niã ex te inquiũt iuſtificaberis aut

¶¶Etiã maledicat
Cõtrarioꝝ.n.eadẽ
eſt rõ. ut. S.e. inferi
oꝛ.ff.de uer. ob.in/
ter ſtipulantem.

q ¶ MWaioꝛe. ar. ꝙ

minoꝛ iuõx nõ põt
exercere iuriſdictio
nẽ ſuã pnte maioꝛe
iudice.ut.xcv.di.ec

ce.ff.ð of. ꝓconſul.

l. vlt. ar. Z. xi.q.i.ꝑ/
uenit. z. C. ð dona.
in hac.

r ¶ Budicere. ſz dr
epo poſt hãc bndi/

ctiõem.oꝛa ꝓ nobiſ
pr̃ ſãcte. in qbuſdaʒ
locis ipſe iferioꝛ di

cit epo. Jube dñe

bñdicere.⁊ epᷣs bñ

dictiõe facta legit.
S Peccatũ.ar. ꝙ a
ligd ꝓhibet non ꝓ
ipᷣm maluʒ ſit: ſʒ ꝙ
ide malũ põt ſeg. ut

xxii.q.i.in nouo.⁊

xi.q.iii.nolite.⁊.xl
iii. di. cum hadria/

nus. §. uerum.

t UVnc aũt. dio
Qcletiani. HG

duoſ fuiſſe ĩpatoꝛeſ
ſʒ Z. vii. q. i. in api⸗
bᷣ. ſʒ foꝛte vnꝰ hüit

dignitatẽ alt admi⸗/

niſtrationem.
u ¶ Marcellinꝰ?. ſ
ð iſto loquit᷑.ꝙ ↄci

lio ogregato ↄfeſſꝰ
E qð fecerat.⁊ ĩſe tu
lit ſnĩiaʒ ðpoſitiõis.
⁊ ueniẽſ coꝛã dioclde
tiano ofeſſus eſt ſe
xpᷣianũ eẽ⁊ excõica
uit qcũqʒ eũ pꝰ moꝛ

tẽ ſepeliret. ſʒ vr ꝙ
hec ſuia q̃ pcepit ñ
ſepeliri coꝛpꝰſuũ cõ

tieat errorẽ. vn nul

la dʒ eẽ. ut er ð ſen.
ex.ꝑ tuas.ſigꝗs.n.pᷣ
cipiat ꝙ coꝛpꝰ ſunʒ

n ſepeliat h pceptũ
nõ ẽ adiplẽdũ.ut.ff
ð ↄadi.inſti.quidaʒ.

pterea qlit᷑ poterat
iſte ſeipſũ excõicar
uel deponere. cum
par ĩ parẽ non hẽat
iperiũ.ut et᷑ ð elec.
inotuit.ad h̊ põt di⸗/
ci ꝙ nõ fuit ſentẽtia

quã tulit.ſʒ quedaʒ

interpꝛetatio ⁊ infu
it ei tacita ↄditio.ſ.
niſi deuſaliter reue
lauerit.⁊ dñs r̃uela
uit alit qꝛ ſepultꝰ fu
it pꝰ.xxx. dies poſt
moꝛtẽ.itẽ obijcit᷑ qᷓ
iſti epᷣi ñ ðpoſue/
rũt papã cũ eſſet cõ
feſſus de hereſi. ut
xl. di. ſi papa. dicit
h.qꝛ paratꝰ erat coꝛ
rigi. licet enim pa/

pa uel alius ſit here
ticus.ſi tamen para
tus eſt coꝛrigi nõ de
põit᷑ut.xxiuii.q.iii.
dixit apoſtolus. uel
ideo non debebant

ipſum deponere. qꝛ

coactus fecit.l.diſt.
pꝛeſbyteros.

a ¶ Cõpulſus. cõdi

ditionali n abſoluta
coactiõe.ſi.n. fuiſſʒ
abſoluta nõ öðliquiſ
ſ. ut. l. di. Ppſbyteroſ
b Ex oꝛe.ar. ꝙ ali
B quis põt eſſe iudex
in ppꝛia cauſa.ſi.ff.
de adopt.l.iii. C.ð
fideicõ.l.yl.ſʒ iuðx
f ibi impꝛoprie dicit
ideſt otharato⸗
c mmittitur
2 hereticis.ar.
ꝙ ab exẽplis genti⸗
liũ eſt argumẽtãdũ
ut. xi. q.i.ſacerdoti
bul. xiii.q.ii.queſta
⁊Z c.nõ eſtimemus.

d ¶Inferioꝛis. j. xyx

1
* 27 „ . „.
q.vii. ſi autem in fi.
t contra ubi dicit ꝙꝙ
. ſolus eps illorũ caſ
poteſt audire.ſʒ nõ
excluduntur ibi cle
B rici.ſj alij epiſcopi
0 xv.q.vii.eps nulliꝰ
eEg Mitantum. pꝛe/
ſũptionẽ. ſ. ðpo
ſitiõem ignacij.
f¶Vt dioſcoꝛum.
qui introniʒatus fu

it ꝑ regẽ qui poſtea

excõicauit papam.
g ¶Quoniã ſecun⸗

diſ. Aidet᷑ hic ꝙ in
1 dex in ſnia tenetur
expꝛimere cauſam
d. que ipſuʒ nouit.C.
. de iudi. ꝓperandũ

§. illo. 2. ff. de his
ꝗ no.ifa.l. ꝙ ait. F.

pe.ar. contra extra
ð ſen. ⁊ re iud. ſicut
i⸗ ad hoc dico ꝙ ſem⸗
. per tenetur expᷣme/
re cãm. ſi tamẽ non
n expꝛeſſerit tenet ſen
tẽtia.ii.q.vi.biduũ.
i h ¶Fidẽ tantuʒ. ne
ſit contra. s. xv. diſ.
8 canones. circa me⸗
. dium.
NVia F
go. In
. be dſ.
A oſtendit
. . oꝛdinẽ maioꝛum ec
, cleſiarum. ⁊ pꝛimo
oſtendit quem oꝛdi
neʒ habuerũt ſcom
6 , agantiqua tempoꝛa.ſe
cũdo oſtendit queʒ
ſ Bi. xxi.
. oꝛdinẽ poſtea habu
erũt ſcðʒ moderna
tempoꝛa. talis fuit
oꝛdo.prima fuit ro.
4 mana eccleſia. ale/
xandrina ſecunda:

1 ãthiocẽa t᷑tia.quar
1 ta hieroſolymitana

. ſed poſtq nnperiü

XXII

exoredtuo cõdẽnaberis. Etiterũ

dicunt.prima ſedes non iudicabit
aquoquã ¶ Item in eadem. Sʒ
cum quodam tempore quidã con
tra ſyxtuʒ papã tentaſſent quedam
mali rumoris obiicere ⁊ in conci.
lio cui ualentinianus auguſtus in/
tereat dictum fuiſſet:non licere ad
uerſus ponnſiceʒ ſentẽtiã dare.ſur
rexit ꝓtinus idem imperator ⁊ in
arbitrio prefati põtificis tribuit iu
dicare iudiciũ ſuũ.Etenĩ nullꝰ põ
tificum minorũ uel inferiorũ urbi
um ſubactꝰ iudiciis iuenit᷑. ¶ Itẽ
nicolaus papa.
Maiores a minoribꝰ iudicari nõ
poſſunt.

Hennirnr omcu, minorũ

inferiorũ a ſubiectorũ delibe/
ratiõibus econtra ſacris canõibus
precipiẽtibus ⁊ exemplis ſancto/
rum patrum ſemper ubi eſt maior
auctoritas eũdũ eſſe ⁊ in oĩbus cõ
trouerſus ad potioris ſedis iudi/
cia dirigantur:quod nõ ſolum a ca
tholicis:uerum etiã ab ipſis con/
ſtat obſeruatũ eſſe hereticis:alio/
quin acephalũ liquet eſſe conciliũ
ubi de tãta perſona agitur ⁊ maio/
rũ non expectatur ſentẽtia:cũ ⁊ in
cauſa clericorũ inferioris gradus

ſolius epiſcopi ſui iudiciũ tãätũmo

do poſtulandum ſit. ¶ Item mi/
chaeli imperatori.
inorum ſententia maiores dã
nari non ualent.
Ti tantum ha nc preſũptioneʒ
ſancti patres apud chalcedonẽ
deteſtati ſunt ut dioſcorũ alexan/
drinũ antiſtitẽ inter cetera iccirco
potiſſimũ ſine ulla reſtitutione dã
nauerunt.quia ponens in celũ os
ſuũ lingua eius tranſeũte ſuper ter
ram excõicationẽ in ſanctũ leoneʒ
papam dictauit: ita ut in ſententia
contra ipſum prolata:hoc uidean
tur memorare precipue dicentes.
NQuoniã ſecundis exceſſibus pre
cipue prioreʒ iniquitatẽ ualde trã
ſcendit: preſumpſit eni excõicatio
nem dictari etiã aduerſus ſanctiſſi
mũ ⁊ beatiſſ muʒ archiepiſcopum
magne rome leonẽ ⁊c. Nunquid
ibi legitur inquiſitiõem factã fuiſſe
utrũ iſte dioſcorus ipſam excõica⸗
tionẽ iuſte dictaſſet in papam non
plane.ſed abſqʒ omni cõtrouerſia
hoc in eoulti ſunt.quia cum eſſet ĩ
ferior potiorẽ quibuſſibʒ conatus
eſt laceſſere iniuriis teſte anatho/
lio conſtantinopol. preſule qui di
cit propter fideʒ nõ eſt dãnatꝰ dio
ſcoruſſed quia excõicatõeʒ fecit in
dominũ archiepiſcopũ leonem.
UVia ergo maior a mino
ri iudicari non debet. ui
dendum eſt que inter ce
teras eccleſias primum
locuũm.que ſecundum uel tertium

obtieat. Romana eccleſia ſicut ſu

pradictuʒ eſt primũ locuʒ inter ce
teras obtinet:alexandrina ſecũdũ

anthiocena eccleſia tertium ab ea
locum accepit.¶Unde nicolaus
papa ſcribit mediolanenſibus.
Romana eccleſia ceterarũ prima
tum tenet.
nes ſiue patriarche in cu
iuſlibet apicem ſiue metropo
les primatus aut epiſcopatum ca/
thedras uel eccleſiarum cuiuſcun
qʒ ordinis dignitatem inſtituit ro
mana eccleſia. Illaʒ uero ſolus ip
ſe füdauit a ſupra petrã fidei mox
naſcentis erexit:qui beato petro
eterne uite clauigero terreni ſi/
mul celeſtis imperii iura commi
ſit. Non ergo quelibʒ terrena ſen
tentia:ſed illud uerbum quo con/
ſtructum eſt celũ terra per quod
deniqʒ omnia condita:/ſunt elemẽ
ta:romanã fundauit eccleſiam. Jl
lius certe priuilegio fungitur:cu/
ius auctoritate fulcitur.unde non
dubium eſt:quia quiſquis cuilibet
eccleſie ius ſuum detrahit:iniuſti/
ciamꝰfacit.qui autem romane ec/
cleſie priuilegiũ ab ipſo ſummo oĩ
um eccleſiarum capite tradituʒ au
ferre conaturꝰ.hic proculdubio in
hereſim labitur ⁊ cum ille uocetur
iniuſtus:hic eſt dicendus hereti⸗/
cus.fidem quippe uiolat qui ad/
uerſus illam agit que eſt mater fi⸗
dei. Et illi contumax inuenitur
qui eam cunctis eccleſus premu/
liſſe cognoſcitur:a infra unde ipſe
ſanctus ambroſius ſe in omnibus
ſequi magiſtram ſancram romanã
eccleſiã profitet᷑. ¶ Itẽ anacletuſ
ſeruꝰ chriſti ieeſu. Mõ ab apo
ſtolis ſed ab ipſo domino romana
eccleſia primatum accepit.

QcKn vomdna 7 apoſto
.

lica eccleſia non ab apoſtoliſſʒ
ab ipſo domino? ſaluatore noſtro
primatum obtinuit:ſicut beato pe
tro apoſtolo dixit. Tu es petrus
⁊ ſu.h.p.e.ec.meam ec.uſqʒ ſolu
ta.⁊ in celo.adhibita eſt etiam ſoci
etas in eadem romanaurbe beatiſ
ſimi apoſtoli pauli uaſis electioniſ
qui uno die eodemqʒ tempore ro
me cum perro glorioſſima morte
coronatus eſt:⁊ ambo ſanctam ec
cleſiam romanã conſecrauerunt:
atqʒ omnibus aliis urbibuſin mũ
douniuerſo tam ſua preſentia quã
uenerando triumpho pretulerunt
licet pro omnibus aſſidua apud
deum oĩum ſanctorum effundatur
oratio:his tamen uerbis heanſſi/
mus paulus romanis proprio chi
rographo pollicetur dicens: teſtiſ
eſt mihi deus cui ſeruio in ſpiritu
meo in euangelio filii eius quod ſi
ne intermiſſione memoriaʒ ueſtri
facio ſemper in orationibuſmeis.
Prima ergo ſedes ẽ in celeſti be
neficio romana eccleſia:quã ut me

moratũ eſt beatiſſimi petrus ⁊K pau

lus ſuo martyrio conſecrauerunt.
Secunda auteʒ ſedes apud alexã
driã que bean petri noĩe a marco

19

fuit tranſlatum conſtantino

pol. cõſtantinopolitana eccle
ſia obtinuit ſecũdũ locũ poſt
ro.alexadrina tertiũ.anthio⸗

cena quartum.hieroſol. v. ?æ?

hoc dicitur.j.e.cõſtantinopo
litane.⁊ dicitur extra ð pꝛiui.
antiqua.
k O Mnes. ſic cõſtrue ro.
bec inſtituit oẽs.ſ.pꝛe
latos ſiue in apicem cuiuſlibʒ
patriarche.i.patriarchatus ⁊
per hoc patet ꝙ ſolꝰ papa no/
uas facit dignitates.
l ¶ ox.i. ab initio.
m ¶ Maſcentis.quantum ad
nouum teſtamentum.
n ¶ Weleſtis.ar.ꝙ papa habʒ
vtrũqʒ gladium ⁊ ſpiritualeʒ
⁊ tẽpoꝛalem.lxiiii.di.tibi dño
⁊.xv.q.vii.alius.⁊.c.nos ſan
ctoꝛũ ⁊.c.iuratos.⁊.i.q. iiii.
quia preſulatus.⁊.xcvi. diſt.
duo.tranſtulit eniʒ de grecia
imperium. ut extra de elect.
uenerabilem.ar.contra.xcvi
di. duo.⁊.xciii.di.legimus.⁊
xxi. di. . i.

o ¶ Iniuſticiã. nec papa debz

vni ecclie detraher ⁊.c.dar᷑ al
teri.ut.xcix.di.ecce.⁊.c.nullꝰ
⁊ xxv.q.ii.de eccleſiaſticis.ni
ſi ſubſit cauſa.ut.ix.q.iii.con
queſtus.⁊.c.nũc uero.⁊.c.ꝑ
principalem.
p ¶ Tonatur.ſoluſ ergo cona
tus hic punitur.ut.vi.q.i.ꝭ.
uexꝝ.⁊.i.q.i.qui ſtudet.de pe.
diſt. i.ſiquis.
q AEcroſancta. y ſine int
miſſione non tamen in
quolibʒ inſtanti.ſed hoꝛis cõ
ſtitutis.ſic.ſ.xxxi.di.ſi laycuſ
⁊.xxxvii.di.de quibuſdam.
r ¶Amarco.ut.xxiiii.q.i.cũ
beatiſſimus.

Dl.
O
a ¶Primum. nt. vii. q.i. mutationes. „ „ m Uocant. ad concilium faciendum.
b Chriſtianorum. Pꝛimo euim omnes fideles fuerũt dicti diſcipuli nel fra n ¶ Bepelli. ab achacio.
tres.xi.q.iii.c.ad menſam.ſed poſtq; apoſtoli fecerunt concilinʒ anthiocenũ o Inimicus.achacius.
dicti ſunt chriſtiani.xxiiii.q.i.rogamus. p ¶ ¶ Qui ſacri.ironice diccit.
c ¶ Aoyſes. licet moyſes ⁊ aaron pꝛimi ⁊ ſummi dicti ſint ſacerdotes.tamen q C Nomen. quia tempoꝛe gelaſij conſtantinopolitana eccleſia non
moyſes fuit maioꝛ ꝙ; aarõ in habuit ſecunduʒ lo
adminiſtratione non quoad cum adhuc:uel nul

conſecrationem ſacerdotaleʒ
in hoc enim ambo pares fue/
runt moyſes tamẽ hoſtias nõ
offerebat ſed uota offerebat

eius diſcipulo atqʒ euangeliſta cõ

ſecrata eſt. tertia uero ſedes apud

antiochiam eiuſdeʒ beati petri a/

ei ſubiectus non ſit. Cum uero cul
pa non exigit: omnes ſecunduʒ rõ
nem humilitatis equales ſumus.

lum nocat pꝛopter
hereſim ibi ſtatutã

r. EPmmnne nn afl
ſimilia. in qui

SS oſtoli habetur nomine bonora ,;, Item gelaſius papa D
ꝛ20 populo.ut.xxxxvi.di.ſiggs Pol . . — buſdam quia adi
pale cIrrxviiſ dic weeremi. bilis: quam illic prius quã romaʒ Conſtãnnopolitanus epiſcopꝰau ſum appellaiuy itke
item ⁊ in hoc erat moyſes ma ueniret habuit: ⁊ ignacium epiſco Coruate romani põtificis ordiat᷑. dijſpꝛetermiſſis.ut
ioꝛ q; aaron.quia inſtruebat pum conſtitit ibi: ꝛ illic primum UVa traditione maiorũ apo xi. q.i.ſi clericus.⁊
⁊ redarguebat eum tanꝙ mi / ꝭ½M nomen chriſtianorum exortuʒ eſt ſtolicã ſedẽ i iudiciũ uocãt quia deponit epiſco
Poen ete pe. diſt. iii. inter Et poſt Arc D benloſanalto an ſecũde ſedis ãatiſtites ⁊ tertie ce pum nichſeut lii 1.
—= edaʒ fuit diſcretio poteſta/ . ii ſibi v. quia ſuſpecti. Zt.
à π nſtötiopolitäe. nona los an 3 1 P i. teriqʒ bene conſcii ſibi ſacerdotes peagtor diritg ide
jcta? oſta tis:⁊ licet omnes eſſient apoſtol: depellidebuerũt. ⁊ qui extiterit re Sõ
roma noua dicta ẽ oſta dominot ſſ õ llino iuris habet in ſuis
tinopol.quia conſtantinus il/ petro a domino tamen conceſum ligioniſ inimicus depelli nõ debu ſubditis quod pa/

luc cum alijs romanis iuit.⁊
eam conſtituit.unde ⁊ conſtã
tinopol.⁊ roma eſt dicta.

eſt: a ipſi inter ſe uoluerunt idipſũ
ut reliquis omnibus preeſſet apo
ſtolis cephas.i.caput ⁊ principi

it. uideant ergo ſi alios babent ca
nones. quibus ſuas ineptias exe/
quãt᷑. Ceteruʒ iſti quiꝰſacri qui ec

pa in ſuis.ut.ſ.auc.
de ec. ti. F. i. col. ix. ſi
militer alexãdrina

e N Econſtantinopolita / um teneret apoſtolaius. qui etiam cleſiaſtici qui legittimi celebrãtur eecleſia foute in me⸗
na. immo ipleimpera eandem formam ſuis ſucceſſoribꝰ ſeqẽ apoſtolicã ad iudicii uocare diciis ſimile babet
toꝛ eam fatetur ſubiectam ro. liquis epiſcopi d . e5 pꝛiuilegium roma/
eccle. ut in auc. de eccle. i. n reliquis epi copis tenendam tra non poſſunt. Conſtantinopolitãe ne. nt. lxv. di. quoni
pein. collg. ix. diderunt.⁊ non ſoluʒ hoc in nouo uero ciuitatis epiſcopus qui utiqʒ a5.7. c. mol atiquꝰ.
Diſcere.arg.eſt hic contra teſtamento eſt conſtitutuʒ. ſed er per canones inter ſedes nulluʒ no s Pꝛius é. Dic g

ſenioꝛeſ. qui erubeſcunt diſce

am in ueteri fuit. unde ſcriptuʒ eſt

pꝛopter hoc in alia ſinodo ↄgregata fuit depoſitus a felice ⁊ gelaſio.nt.xxiiii.
q.i.c.i.de hoc conquerebatur achacius ⁊ dixit ꝙ romanus pontifex non poſ/
ſet aliquem epiſcopum deponere ſine concilio epiſcoporum. ⁊ ſic nolebat co/

poteſt ad boc cogi.

gere Feaſunn ad congregandum concilium de facto ſuo ⁊ dicitur hic ꝙ non

7

menůaccepit in cõionem recidens

niam frequenter. F. porro.
t¶Biffinimꝰ.ac hieroſolymitãoꝝ.Sũt ⁊ al

= —

aliqua eccleſia pᷣua

re a inuenibuſ. ſic. xxxviii di. Moyſes aaron in ſacerdonbuſ perſidorũ nõ debuit ſubmoueri. tur imre ſuo ſine cul
nullus.⁊.xxiiii.q.iii.ſi habes eius.i.primi inter eos fuerunt. ? ¶ Item ex. vi. ſinodo. pa ſua. ⁊ H fit qũqʒ
ſequi exempla minoꝛuʒ ſi bo/ des caput a cardo ut prefatum eſt dũ aromangec cleſia obꝛinet locũ. fauoꝛẽ multipliciteꝛ
na ſunt. i. q. i. ſi fuerit. Z. c. ne⸗ a domino ? non ab aliis conſtimu/ Enouãtes ſancti cõſtantino/ vno mõ ut bic. alio
zin homine. .. xix. di. ſc—om eſt. a ſicut cardine oſtium regi/ politani decreta concilii pei mõ fauore ſacerdo
g Bizancenus ideſt conſta⸗ ur ſic huius apoſtolice ſãcte ſedis musut cõſtantinopolitana ſedes tij. ut. liiii. di. freqnſ
tinopol.pꝛimo enim conſtan auctoritate omnes eccleſie domi⸗ ſimilia priuilegia que inferior ro/ ⁊ alio mõ ꝓpt vim
4 ogal giete fit HS no diſponente reguntur. ¶ HMac ma habet accipiat.non tamẽ in ec ſecratdis. ul. xiii.
a n iſk a demum ſiqu auctoritate alexandrina eccleſia ſe cdleſiaſticis rebus magnificetur ut Rker ſanoe ra
1 Meſcio. q d. exquo conſtã cundũ a prima locum habere cen illa: ſed hec ſecunda poſt illã exi/ bt e d ec. edi. ad au
tinopolitanns epiſcopus fa- ſetur: ſed poſtea in conſtantinopo ſtens prius quã alexãdrina ſedes diẽtiã. qñnq; ꝑpꝑ ſcaã⸗
tetur ſe eſſe ſubiectum ro. ec. litana ſinodo eccleſia conſtantino numeretur:deinde anthiocena ⁊ dalũ e ð cle.egro.
multomagis æ alij tenentur pol. ſecũdũ ꝗ ſede apoſtolica loñ poſt eam hieroſolymitana. NHinc tua.qnq; ꝑ defectũ
fateri.ſic videtur ꝙ confeſſio accepit ¶ Unde in eadeʒ ſinodo dat intelligi quod alexandrina ec ſacr̃i. ut. xxxiiii. di.
pꝛelati nocet eccleſie. utexra conſtitumm eſtita. cleſia de ſecũda facta ſit tertia:⁊ an ſicuius. Item ꝓpt
nen ranellie no ileetlts o⸗ Secunduʒ a romano pontice cõ thiocena ð tertia ſit quarta niſi ſor eilamn Aerins. ut
pꝛela. ad bec io. quod credo õ obtinet lacum. te quis duas contendat eſſe ſecun Gvi 5 Lernim. P
rmebe donen ( niicmeinopolttane e. hsutconſtännopoliema ern annnerg i.
capituli facta eſt in iudicio.ꝛuut tatis epiſcopũ habere opor drinam parem ſue dignitatis uelit vnio. alias regula⸗
extra de iudi.canſam.⁊ de ꝓ⸗ tet primatus honorem poſt roma locum obtinere. ¶ Ande in. viii. re eſt ꝙ nẽo ſine cul
eur. c.i.b. num epiſcopum. propter quod fit ſinodo legitur. pa ſua pꝛiuãdꝰẽ iur
uumlitntlde e Znelend roma noua ¶ Item grego. ioon Que patriarchalium ſedium pri/ ſno uk. xvi q vii lr
ommnes nellent ene boni. ſeld eD iſco ſyracuſano. müuel deinceps teneat locum: Puerſd Piepot bre
quia aliqui peccare nolũt:ne/ Apoſtolice ſecli conſtantinopoli/ . Iffinimus neminẽ prorſus locũ diſtictio qñ
ceſſe eſt aliqui ſint maioꝛeſ tanam conltat eſſe ſubiectam. mũdi porentũ quẽquã eorũ qʒ ꝑdit̃ pᷣilegium
qui puniant peccata eoꝛum. E cõſtãtinopolitana eccleſia qui patriarchalibus preſunt ſedi/ ppꝑ fauoꝛem. ut hic.
culpa enim cauſa ſubiectiõis 2 quod dicũtquiſeam dubitet buſinbonorare aut mouere a pro qnq; ꝑp enoꝛme dã
nam namartantes leg ſedi apoſtolice eſſe ſubiectã. tamẽ prio throno tentare:precipue qui nũ. ut ex de dci. ſug
nceſt. ni.. teneolleid nanid boni uel ipſa uelalrera ec/ qẽ ſanctiſſimum papaz ſemoris ro Feninaz e,
xix.q.ii.due ſunt.⁊ aliter non cielna ba Silc etia minores ine me: deincep s conſtantinop oleos gium anq; et deli
poſſet conſiſtere genuſbuma Os quos ab illicitis probibeo: in parriarchã:deinde uero alexãdrie i. xxv. q· ii ita noſ
num. niſi quidam eſſent ma/ bono imitari paratus ſum. Stul⸗ 9 ochie ac hieroſolymitãox. Pi. xxui
ioꝛes ⁊ alij mioꝛes ſicut eſtin tus enim eſt qui ſe in eo primũ exi Reuirer que inter eclle ga De megi geis
angelis.ut.lxxxix.di. ad hoc. ſtimar ut bona que niderit diſcere ſiaſtica officia ſit differen ff. ð nũdinis.il.i.qñ
Danacitſons⸗ caſius ↄtenat. ¶ Irez eidez Maʒ quod tia monſtrauimuſ. Nüc q; ꝑp ↄriũ factũ er
ſhame pantareh ceſer Prinas Bizancenue ſedi apoſtoli. a ſummo põtiſice incipiẽ O puileg. ſide terta
iberelt alxan rina vanthio⸗ ce Dle ſe iii ſiqua culpa ĩ epi tes uſqʒ ad ultimum gradũ deſcẽ 5. accedenbus
cenum patriarcham excom/ ſcopis ſuis inuenitur: neſcio quis denteſ: qualiter quiſqʒ eorũ debe pa Nsr Puileginm
municauit ⁊ depoſuit.qꝛ ſibi nunqp tñ ſine cã. ex
non fauebant in erroꝛe ſuo.⁊ pt lit. non oteſ.quo

ij priarche ut bituricẽ.
is.ut.ix.q.iii.vqueſtꝰ.⁊.c.nũc vo.j. xxxii.di. erubeſcant.
NReuiter. In hac.xxiii.di.oſtendit᷑ qualiter ſinguli ordi-
es ſunt cõferendi.⁊ primo oſtendit qualiter papa debet

l
er
13

ui
mne
ent
.
ſco

l⸗
de
iis
4/

.ſi
ina
re⸗
bet
n⸗
oni

pim
tiii
G

XXI

eligi ⁊ oꝛdinari.ſecundo qualiter oꝛdinandus in epiſcopum debeat
examinari.tertio qualiter epiſcopus ⁊ alij inferiores ſint oꝛdinandi
quarto annectit de habitu clericoꝛum.⁊ ꝙ moniales non debent cõ

8
b Inditione. In⸗
ditio dicitur ſpaciũ
trium luſtriũ.
e ¶ Patriarchij. in
quo papa reſidet.
d ¶Trapeʒitaſ.i.cã
pſoꝛes.
e Aeo.hic tãgit
latenter quod legi/
tur in chronicis ꝗ;
benedictus.x. qui
ſucceſſit ſtephano
eiectus eſt de ponti
ficatu ⁊ factus ẽ pa/

pa ioannes ſabin.

epiſcopus pꝛo pecu
nia. cui impoſitum

eſt nomen ſilueſter

⁊⁊ iſte etiaʒ deiectus
eſt. ⁊ deinde repara
tus ⁊ reſtitutus eſt
benedictus.⁊ iterũ
eiectus eſt benedi/
ctus ⁊ datus papa/
tioãni archipꝛeſby
tero ante poꝛtam la
tinam.cui impoſitũ
eſt nomen gregoꝛi⸗
us. ⁊ hic ab henri/
co imperatoꝛe eſt ð
poſitus.⁊ ultra mõ
tes tranſlatus. hoc
totum vn oanno fa
ctum eſt. ⁊? propter
boc datum fuit pꝛi/
nilegium henrico ð
quo hic fit mentio
Caſibus. nõ ad
cautelam futuroꝛuʒ
aliquid ſtatui.ut. lx
iii.di.cum hadria/⸗

—

nus.⁊. i.q.vii.con/

nenientibꝰ. ff. loca.
ſiquis domuʒ. F. ii ·
arg. contra. ꝙ non
imputatur alicui ſi
nõ diuinauit. ut ex
tra ut ec.bene.ut no
ſtrum. nt. ff. ad. l. a⸗
quil.l.ſi putatoꝛ.
g Tractãtes. Vi/
detur ꝙ electioneʒ
ſemper debet pꝛece
dere tractatus.alio
uin electio nulla ẽ:
icut alienationem
debet pꝛecedere tra
ctatus.ut.xii.q.ii.ſi
ne.io. quod hodie
expꝛeſſum eſt extra
de elec. in geneſi. ⁊
c.quia pꝛopter.b.

h ¶ Religioſiſſimi

.i.epiſcopi cardialeſ

.i ¶ Pꝛeduces.ſ. diſ.

lxxix.c.i.cõtra.ſed
bic dicit pꝛeduces
non reſpectu cardi/
nalium. ſed alioꝛuʒ
clericoꝛum nel reli⸗
gioſos appellat hie
epiſcopos cardina/
les. *
k (Legitimus.i.ca
nonicus.

1C.Mulla. j. diſtin.

xii.c.i.

Tigere ſaed uaſa.
Mnomine. Hec ſunt uerba notarij uſqʒ ibi nouit beatitudo.

at ordinari ſanctorũ auctoritatib⸗

oſtendamus. ¶ Item ex. vi. ſino

do. ¶Ungde nicolaus papa.

Decretum nicolai pape de electio

ne ro. pomi.
Nynomine domini noſtri ieſu

chriſti ⁊ ſaluatoris ab incarna/

tione eius anno.Uũ.lix.menſe a⸗/
prili inditioneꝰ.xii.prepoſitis ſa⸗
croſanctis euangeliis preſidente
quoqʒ reuerendiſſimo ac beatiſſi/
mo papa nicolao in baſilica latera
nenſis patriarchii que cognomia
mur cõſtantiniana conſidẽtibus eti
am reuerendiſſimis epiſcopis ab/
batibus preſbyteris diaconibus:
idem uenerabilis põtifex auctori
tate apoſtolica decernẽs de electio
ne ſũmi pon.inquit. Nouit beati/
tudo ueſtra dilectiſſimi fratreſa co
epiſcopi:inferiora quoqʒ mẽbra
nõ latuit defuncto bone memorie
domino ſtephano pre.n.hec apo/
ſtolica ſedes cui auctore deo ſer/
uio:quot aduerſa pertulerit: quot
deniqʒ per ſimoniace hereſis tra/
peʒitas repetitis malleis crebriſ
qʒ tũſiõibus ſubiacuit adeo quidẽ
ut colũna dei uiuentis iam pene ui

deretur nutare ſagena ſũmi piſca

toris procellis intumeſcẽtibus co
geretur in naufragii profunda ſub
mergi:unde ſi placʒ fraternitati ue
ſtre:debenius auxiliante deo futu
ris caſibus prudenter occurrere
⁊ eccleſiaſtico ſtatui ne rcidiua qð
abſit mala preualeant precauere:
qua propter inſtructi predeceſſo/
rum noſtrorum aliorũqʒ ſanctorũ
patrum auctoritate decernimus at
qʒ ſtatuimus:ut obeunte huiuſ ro
mane eccleſie uniuerſalis pontifi/
ce in primis cardiales epiſcopi di
ligentiſſime ſimul de electione tra
ctãtes.Mox chriſti clericos car
dinales adhibeant:ſicqʒ reliquus
clerus ⁊ populus ad conſenſuʒ no
ue electionis accedant: nimiũ pre
cauentes:ne uenalitatis morbus
aliqua occaſiõe ſurrepat. Etideo
religioſiſſimiꝰ uiri preduces ſintĩ
promouenda poniificis elecnione
reliqui auteʒ ſequaces. Cerius ue
ro atqʒ legitimus binc electionis
ordo perpenditur: ſi perſpectis di
uerſorum patrum regulis ſiue gey/
ſtis etiam illa beati leonis prede/
ceſſoris noſtri ſententia recolatur
nulla inquit rario ſinit ur inter epi
ſcopos habeantur qui nec acleri/
cis ſunt electi nec a plebibus ex/
petiti: nec a cõprouĩcialibus epi/
ſcopis cum metropolitani iudicio

conſecrati: ſed quia ſedes apoſto/

lica cunctis in orbe terrarum pre/
fermur eccleſiis:atqʒ ideo ſuper ſe

n ¶ Bremio. ergo aliquis in ec. ro.

m ¶Fũguntur. non tamen ideo ſunt mai

2

oꝛes papa. qꝛ conſecrant enm. quia

ſuffraganei conſecrant metropolitanuʒ non tamen ideo ſunt maioꝛes.ut. lvi.

diſtin. c. i.

7

poteſt eſſe non idoneus ad papatum ⁊ ſic ẽ

contra.xxi.di.quauis in fi.vbi dicitur ꝙ ibi nõ eſt macula nec ruga. ſed bene

metropolitanum habere non po/

teſt:cardinales epiſcopi proculdu
bio metropolitani uice fungũturꝰ
qui uidelicet electum antiſtiteʒ ad
apoſtolici culminis apicem proue
hant conſecrandum. Eligatur au
tem de ipſius eccleſie gremio ſi re
peritur idoneus:uel ſide ipſa non
inuenitur ex alia ſumatur:ſaluo de
bito honore ⁊ reuerẽtia dilecti filii
noſtri henrici:qui in preſentiaruʒ
rex habet᷑ futuruſimperator deo
concedente ſperatur ſicut iam ſibi
cõceſſimus ⁊ ſucceſſoribus illius
qui ab apoſtolica ſede perſõaliterꝰ
hoc ius impetrauerit:quod ſi pra
uorum atqʒ iniquorum hominum
ita peruerſitas inualuerit:ut pura
⁊ ſyncera atqʒ gratuita fieriꝰin ur/
be nõ poſſit electio:cardinaleſ epi
