nobis olim. L
fQ Alius.ante abꝛaham. mel
chiſedech eniʒ fuit ſacerdos
cõtempoꝛaneus abꝛahe.
gcchidiaconum floꝛen-

IAtinum ꝓpꝛium nomen

nel quia inde fſit.
h Senio.ecce ꝙ ſenectus ĩ⸗
pedit ꝓmonendum. ſed non
deijcit pꝛomotum.nt. vii.q.i
petiſti.er̃ de renũ.lr̃as.
iU Ita tenacem. nõ auaricia
impedit ꝓmouendnʒ. ut. xlii.

Di. §. i. nam domus clerici erit

oĩbus cõis.xvi.q.i.quoniaʒ.
le ¶ Qui ab omnibus.i.a ma⸗
ioꝛi ꝑte capituli.uel dic ꝙ hic
plures ſimul fuerũt electi.nt
ſiquis rpꝛobaretur.alter aſſu
meret᷑.ut.hxi.di.ſtudij.⁊.lvi.
di. apoſtolica.

¶Singnloꝛum. item hic pʒ.

ꝙ pꝛimo examinantur electi
de ꝓpꝛia ecclia qᷓ; ð extranea
⁊ ſatis patet hic ꝙ licet extra⸗
neus electꝰ ſit a maioꝛi ꝑte ꝙ
tamen pꝛefertur ille qui eſt ðᷣ
gremio ecclie.ut dixi.lxi.di.c
nullus inuitis.⁊.c. quid ꝓde
rit. Item hic pꝛius examina/
tur archidiaconus tanquam
maioꝛ q; diaconus.quia ma-
ioꝛes ⁊ ſenioꝛes ſemper pꝛefe

uel ſecundam duxerirᷣ uxorem om
ni eccleſiaſtice dignitatis priuile/
gio mox denudetur:laica ſibi tan/
tum communione conceſſa: quaʒꝰ
ita demum poterit poſſidere: ſi ni
hil poſtea propter quod hac care/

re debeat:admittat. ¶ Preſby/

terorumꝰuero nomen quãquam a
ſenectute ſit ſumptũ:magis tamen
maturitatem indicat ſapientie quã

caniciem corporis. Ande ana

cleius. .
Preivpteri ſeniores dicuntur nõ
tam etate quam ſapientia.
PD Orro moyſi precipimir ut eli
gat preſbpyteros i.ſeniores.
unde ⁊ in prouerbiis dicitur:glo/
ria ſenum eſt canicies ſapiennamꝰ
deſignat de qua ſcriptum eſt:cani/
cies hominuni pridentia eſt. cun
qʒ nongentis ⁊ amplius annis ab

adam uſqʒ ad abrabam uixiſſe bo

mines legamus: nullus alius pri/-
mus appellatus eſt preſbyter.i. ſe
nior niſi abraham:qui multo pau
cioribus uixiſſe annis conuincitur
non ergo propter decrepitam eta/
tem uel ſenectute ſed propter ſapiẽ
tiam preſbyteri nominantur.
Oſpitalitas uero uſ/
qʒ adeo epiſcopis ẽ ne

ceſſaria:ut ſi ab ea in/

pvͤrohibeantur ordinæ
ri. ¶ Ande greg. ſcribit io. epõ.
Hoſpitalitatem neſciens non fiat
epiſcopus.
Kobiiaconum florentinuʒ
. eccleſie anconitane qui ad epi
ſcopatum fuerat elecius ſcripture
quidem ſacre ſcientiã habere: ſed
ita etatis ſenio iam confectum ac/
cepimus ut ad regiminis officium
non poſſit aſſurgere:adiiciẽtes eti
am illum ita tenacem exiſtere: utĩ
domo eius amicus nunquam ad
charitatem introeat. Ruſticus au
tem diaconus eiuſdeʒ eccleſie qui
ſimiliter electꝰ fuerat nigilans qui
dem homo dicitur:ſed quantũ aſ/
ſeritur pſalmos ignorar. florenti/
num uero diaconum eccleſie rauẽ

leniantur alieni: iure

runtur in electione minoꝛibꝰ ut.lxiiii.di.epiſcopoꝛum..lxxv.di.c.ult.
m ¶Sanctis.videtur ergo ꝙ ꝓpter tale iura mentuʒ aliquis repellitur ab epi
ſcopaiu.quare enim iuberetur de hoc inquiri.ſi pꝛopter hoc non repelleretur
h. diſtinguit.ſi iurans hoc intellexit ꝙ nollet recipere epiſcopatum.quecunqʒ
neceſſitas inſtaret.iuramentum tale nullum fuit.nec tenetur illud ſeruare.ut
vii.q.i.ſcias.viii.q.i.in ſcripturis.ſed ſi alio modo intellexit nenialiter pecca/
nit. qꝛ temere iuranit.nt.xxii.q.iiii.ꝭ.illicitum. ſemper autem intelligitur iura
mentum eẽ temerarium.cum nõ ſubeſt neceſſitas.nt extra de iureiu.⁊ ſi xpᷣs
ſi autem ignoꝛatur an generaliter intellexit uel non. tunc pꝛeſumo ꝙ tantum
de licitis iurauerit.ut extra de iurein.ad noſtram. Sed nunquid tale iuramẽ-
tum excludet electum.non videtur.ut extra de renũ.cum inter in fi.extra de
iureiu.ſicut noſtris.nec temerarium inuramentum repellita beneficio.extra ðᷣ
reſti.ſpo.ſollicite.nec a teſtimonio.ut extra de teſti. intimauit.extra de teſti.co

LXXXV

gc. peruenit.cum penitentia unius anni imponatur pꝛo temeraris
iuramento.nt.xxii.q.iiii.qui ſacramento.econtra videtur ꝙ nõ pol
ſit eligi. ut hic patet.ſicut nec eligere poteſt qui illud iurauit.nt er qð
metus ca. ad aures. Item qꝛ ⁊ ſi eẽt illicitum. tamen pꝛopꝛia aucto⸗
ritate non poteſt nenire contra illud. ut.xxii.q.iiii. innocens. extra
de elec. nenerabilẽ.
Item quia lex dicit
ꝙ grfa ei faciẽda eſt
qui hoc iurauit. ut
ff. ad munici. ĩpera
toꝛes.nõ ergoẽ ius
cõe. ſolu. credo ꝙ
poſſit eligi dũmo⸗
do penituit de tali
delicto. qꝛ temera⸗
riũ inuramẽtum nõ

natis:qui ab omnibuſ electus me
moratur:ſollicitum eſſe nouimus
ſed qualis ſit interius omnino ne
ſcimns:ideoqʒ fraternitaſ tua una
cum fratre noſtro armenio ſupra/
ſcripte eccleſie ãconitane uiſitato/
re illuc feſtines accedere: a diligẽ
ter de uita ac moribus ſinguloruʒ

requirere:ſi nullo crimine ſint cõò/ irrogal perpetuam
ſciiquod eos ad hoc officium ue/ ifamiã iudicio meo
ter accedere. pariter etiam requi/ ſed rilaenes do
rendum eſt:ſi boc quod de prefa,⸗ dene. io. bene
to archidiacono diciũ eſt: quia nũñ n Muãtos de iu
quam amicus eius domum ingreſ debet totü plalteri⸗

ſus ẽ:ſi ita ſe ueritaſ habeat.⁊ utrũ
ex neceſſitate aut ex tenacitate taliſ
ſit: aut ſi ita eſt ſenex:ut ad regen/
dum non poſſit aſſurgere. uel ſi ta/
ctis ſanctis euan gelius ſicut nobiſ
nunciatum eſt iuſiurandum prebu
erit nunquã ad epiſcopatum ſe ac/
cedere.ſed etiam de ruſtico diaco
no quantos pſalmos minus tenet

uʒ ſcire.xxxxviii. di.
oẽs.⁊.xxiii.di.qui
epᷣs.extra de elect.
cum nobis olim.
o ρApud epm. nõ
ꝙ aliquis ante põt
eligi ꝙ; poſtulari a
ſuo epᷣo.lxxvi. di. di
lectioniſ. ⁊.lxiii.di.
lraſ.extra de renũ.

ſcrutandum Eit Noreminno autem p onllationer.
diacono rauennati ſi nulluz ſicutdi epm non debere co

ximus crimen eſt quod obſiſtat: a
pud epiſcopumeius neceſſe eſt a/
gere ut ei debeat ceſſionem conce
dere non tamen ex noſtro manda

gi ut cõcedat cleri⸗
cum ſuum ſine uo⸗
luntate ſua.ar. dil.l
xiii.lr̃as.diſ.lxxvi.

to uel edicio:ne conma ſuam uoli dilectionis. nã nẽo
tatemeum concedere nideatur. cogit᷑ aliqueʒ a ſia
BPocorem autem ebi Pprate liberare. C.
ſcopuʒ oporter eſſe ne e ns . na.
inferiorum culpe in en nec cogitur * in
refundantur: qui docẽ uitus mutare fami/
O di officium accepit: qð liam. C. de adop.l.
exequi neſcituel negligit. ¶ AUn / pe. H.i. ſimiliter nec
de leo epiſcopus ſcribit aquilegi. abbas cõpellẽdus ẽ
. epiſcopo. monachü ſuũ con⸗
eblgenne rectorum imputan/ Elereleg iü c,⸗
iur culpe inferiorum. anec edg inane.

ita nec epᷣs. in anẽ.
ð ſanc.epi. 5. nullũ
aüut epᷣm. Jtẽ ar. ꝙ
mãdatũ pape ſic ẽ

Llerioru mechipe ordinuʒ ad
A mnullos magis referẽde ſũt quã
ad deſides negligẽteſqʒ rectoreſ

qui multam ſepe nutriunt peſtilen interptandũ ut nul
tiam duz auſteriorem diſſimulant lli faciat piudiciuz .
adhpibere medicinam ¶. Itẽ leo wextla e ol ve⸗
epũs ruſtico narbon.epiſcopo. le. ſup eo. xcix. diſt.
Homines ſunt diligendi peccata ecce. C. de eman.
odio habenda. nec auus.

Octoꝛeʒz
autẽ. JIn
bac diſt.
lxxxyvi.ĩ
petit illud ca. aplice
regule.oʒ epᷣm eẽ doctoꝛem.hec autem doctrina debet cõſiſtere ĩ di⸗
ſciplina coꝛrectionis.⁊ in ſermone pꝛedicatiõis.in diſciplina ut coꝛ
rigat ex charitate ? cum lenitate non ex odio.nec modum excedat
in coꝛrectione. ſed ſi exceſſerit ueniam non cogitur a ſubditis poſtu
lare. In ſermone pᷣdicationis.ſ.ut pᷣdicet ſciam ſacre ſcripture non
bumane.j.e. cum multa.ᷣ replicat etiam in hac di. c. opoꝛtet epᷣm eſſe
hoſpitalem ſed uerbis alijs.ſ.opoꝛtet epᷣm eſſe liberalem.lau.

Dio habeantur peccata nõ
bomines corripiantur tumi

r· Uſerioꝝ culpe.nota ꝙ ꝑ culpã ſubditoꝝ ꝓbat᷑ negligentia pᷣla

ti. ut.xxviii.di. ꝓpter.⁊.c.ꝑuenit.

6 Megligenteſqʒ. ppter negligentiã ergo bene punitur aliquis de

con.di.i.nemo.ff.a l.acqui.ſinus.ꝭ.ſi fornicarius.lxxxi.d. dictuʒ.
t O Bio.nõ hoĩes.xxiii.q.iiii.duo iſta.j.de pe.di.i.quãobꝛem.S.
di. xlv.ſunt nanqʒ.

——— — – — —

44
er
nahaneihen pher dicebat.
ria rid ho ix.u foꝛte 16
lto pin bditus Fg eut emenlimatts
ing. iter ex a ſiſul ammntc popi bo. intel Si ge⸗
1C. Hec lau ulta. ut neg ii. q. ii. bat gram cũ re iᷓ de ſig. ius
1zc.j.ð m ireſers⸗ d . eſt. ff. e. ſed ellat
xrigat n ius dʒ e. ſed quõ neris Amapra hie ppeh
ita hoin um lar in anc. rama itas ni rama citabat e 7
Fut vita iii.cun. ilis. i. Brama tern ic ꝙ g recit⸗ iouis.:
u bene agif iii. q. ĩ io ſim ‚„oBr ſtra frat ua/ en O. tiões i tip⸗
is. aꝛ Bſo muan Me idẽt ſib tm it a in ecclia fa expo
Nolimpznna⸗ riinae anennas ſinr ſonrecen 4 poſt kocha iaren tcatoneiua uol. debere
di. i edẽt ymitta .liga eue C 8: ner rnita B er i. c. i.
ndn S Patze gennabieigiis infirmi e ſeuiẽ amur H vbertene dib⸗ Fo rerge⸗.
ni de mã. lpa. fa wur in eeſtn Eus nos. n po tic ole „ ◻Laud e. 2. 5. e con⸗/
im de Alp it. b. itolerentur eceſte med eno mma ira mol r aſ q& legimus. õ ben 26
Dicit. di to igaren ſed rare gra⸗ rem ete T. ll.c. leg lut. de mo
ncnn . O ſeaeculpa ius caſtig animo ſe d us ſtram : quaʒ ehem fue/ 7. 1. on capt pna ſeden
ine . viii. du ue re: q su cta . c in v
Enmnn CEmẽ is quins rius . ectatur eS. Vii quod One cſumu ius di erte rT iunt ne amoꝛ. iſ agmi
ianme d facient udi p us pl ioann ndare ⸗· exdo us ue pri iciam u u uen ieſtas ? a 8 iouiſ agmn
nr it H. exa . temi it eme phaber. . epimi ea ꝗ riſtic m la ar nia F. laude
onuini eiartne, m. ejg. Ite ligit m hahe cien/ ſe niute 71 eſe cu a n aner. icit il⸗
ln tiõer ſtos Aui neg is culpa bio ſa or erna itum ore on c Lar iA. eſpicit i
efnſti Sacont i. ſi cu Qui ientis culx lIdu ſt cor pern⸗ gemit. uno des n 8 hriſti. ic. F. re. litas.
aame .i. em ꝛfacien ocu oteſt nt in ia in iſti lau mqʒz na chri lẽ. hi ſpita 52;
lbn vii. q et eade W ler: fa am proc uod po ſcriptũ ra vqui hriſti fandu ſi Liberale di. hoſp möa⸗
futmmi, näalinse ktie ⁊ co Alp qui q are . ſcri int remus'⸗ uis c ue nei ec reli X Premein de de 16
ule na lige od tis habz: end i kaciunt dibus io graus odn Ai lum. K Eninei eßs en
aafihi Rea nee geten ( tis ligit em m qui ienti dib 2 quam ee quodn C 2 9 Ratr tus fuit timo⸗
ſeſircin operatio i. gegd. . ere neg n ſolu iunt facie 1 iunt: is can nſidera. iẽtib A ho fac legere. u
gei F mus nomn uipp ui ce icantu flictis ſit nue ceſſi alias aute: ta die n facieba xxi. u
hpenilt Etp̃ᷣ ocẽtie g 9 iam q iudicai b aff f ioſo con 5 ne t: alis An naſterio 5. di. lx
unatn treſſü iii. q. iii a⸗ ſe articip 9: quig cuz beralẽ qu op Eepi. dei Aultet .lxxxyi⸗
finminn ngeinn 5 bus p proſp eglig nihi ſacerdotẽ bit no ſer x! .c. rõni. ra ſsfirer
ðug ino pro 7n s: n u, ſacera rta ndo J ſ. di. emotu⸗ ullũ. ð fa⸗
ſoglſepen Enb urer eve dom duerſa. erſo et ſer e Po . it ſecu Vtr Ppsn ate fa
NWN 8 9 eru aret ſe 4 acuũ ibi k no Sr 2. c. e eſſital .
müllin lũ nõ iẽtibus oc pellit rbare p neccare ni m eg. ſcr orta 7 us. 9. lla nec lliaris ſu⸗
iiine eſt faci tertius pe e it pertu fouere. culte: q e: 7 de gr tera. inane po . ep d eſt nu i fami ofonũ
ſocnves entire.tertt oꝛrig ſit uamte is oce buiar inter cete litate nuz alin ura re atqʒ ibi
Garhhbe ſenti ſi põt co 7. C liud q ſenſion ſinit ol dem ine liberali ummaria ciente c ctionũ ere qð ib
erh cates di.c. ria. . 4 lo conſe ri deſi ui etoit „ Sine lil vi. umme us ua cie er. lee i inher⸗ eſſita⸗
e.. Oi. U ino icia ꝗ it ſibi lo piſco oſtr is quib ſcipe bidũ i in nec i⸗
Din re.xlv j. J. i Pi ſto laci⸗ . ſe uic iquit ſi it er mene emn bis ꝗ iſſe ſu/ dio tep liud in Pri⸗
i glieno. ſ. vi. . i. ife diſſe zreliq rcit e me Ratr uer mi ſtudi icit. ali ire. 7 pp, ar
eherbigtie duo lieno xx n at o neqʒ relie epe „ iſcopum i obdormii (O interdi nenire. diũ tꝑ
H . E. in fi. x rob eSsen . on p 4 gra“ iſcopu u O lo interd ſub ioõis ſtud
zepni fC Einin ſ. de P rantes: ui n ntie ep quia eün cum tſo aliſs ſ latiõis 32
Hõ ſ. erran di qui oce pa ta: qu illi ut c edat tes oteplatiẽ tur. mẽ
epiüng qui ci legant.t ecc nai uian inn latum pã excite 0 il bi cr ffice os cõt ecipi gis tame
ang i. di. lieni p m de imus i da: ? lat ui iũ les dicergoi ec ſi ſu m d hic pꝛe 18. magi . q. i.
gemnt vii ſenſueiini hec cu i: a pri. nefan itum q mn ſpicor. uter: n tionem ema nod! 4 meemkiar Nri.
mmobischn con nꝗ de a nitur ranti ſtodiſſe ibus adi ſum: 7 P tem m 7 Ora deat d Pati ſuccur
Anln; nquemid . entem em il ſtu⸗ durg gioſis imolo
Bulin; catonuſlulpu culo qus eſt ettate ewen nipre, eotnnznthl manum eligi thimo
eäis,e ton lio ſe . elinq itate c . unir m lect tus n rgam ibus u. quo ad e ns.
Palcnanef, ſalte in alt 7.C. dit d ramitate on pt lieno la emo ſed la ienti c. ult. ü. qu intende
“ ſaltẽ in a taqʒ ⁊.c it cum licuin ſt de alien n rutrei re: ſe ati ſuam VDacn ſupintend
WW ſa iiii. ig i iii. di. t cun. ſt ali us e ripien re:u tifica itatem pati m b CA neſt . 5/
⸗ q.·ii xxiiit i. Fi⸗ odelſt al ndus et corrij fructific ſſitatem opia : ua/ ia. qꝛ none Patum. repᷣ
ctonicrlei, id ꝓdeſt. . io qui Si au xceſſer Ppe babea t: alien on ha CIn viii. . i. .imo ? lii.di. qu⸗
. i t. io. n pri . l. dum e niaʒ urrat: i hoc no ener. d Eom xxxyvii
Nermnei cum aũ ndo. d ccato. is mo⸗ ino ue ico⸗/⸗ conc aſi iſcopi ten 8 9 C ſt. nt. i. 9
—n inm. . ine leric. C qui 1 ſcop odu 2 C duſ eſt. .. coꝛepi. bem
Ktmuſti . Sandon e Pe alani⸗ da dom ita c credatq epiſco te m aruz nan iii. di. lit öbem⸗
AE 1 itis ſe euita . cred men! lita ſon⸗ ipſis. lxviil ur. ali ibus.
plnnee 8 Ea01 latus do ditis ug. de i. no libera 7 per gu ipſis hibem iſtrionibus
tũc peccat plat . ſub de aug. qu cuũ em liber ma p. d ſin Pꝛo e. hiſtri⸗ hibẽt
hnpondce vthe decr xxiii. 9 An etat qin ipſa aut ſtrerun ni ſe ibuſ d' nare. h es ꝓ iti.
drn ialiter. 7 r. C 27 itis non p rit. ipt s eſtre ia u luri 2O£ iſtriones aritũ
t cotin veniallter . cc 1 ubditis n ceſſer ibendu omn 1 «o e iſti hiſtrior⸗ di. mar
ne a . b 5 excel ne hibe non o tur ut ud pr Uti iii. i. ii.
ſiune een de mum⸗ aſu oduz iſcipli un ſtenur n ibns Q₰ Nexpi decon.o nii
. am! do m itas di is diec erum pre uxta ibu mo Hi. de ſunt. i
ueſunni unhankeree ge Aeni ipien ceſſita dis dice 1. uedam us. i peribd a n e dimams l.
n . 10 m au in/ coꝛp infam infa.
fnodln perat eg. nf in corr do ne ercen it: ſi eti lis q ſſe poſſ edit p 8 der 72 ione. ?7 inf no.
IIGs.d =. xxyv. ii. no in UMan ibus co pellit: de . erſit de iuſti 82 dilectio ð bis ꝗ
tonig Eente x g. vil. ex in moribus comp ſſe ſen/ Pro diſperſi⸗ imu tame d dilt .2. fl. bi ne
Co iniſ.. i. g. e: tpr ibus i⸗ ar geerod anſa ua
kaienzi⸗ in glu QS uerba ceſſi 9b9 Prod nbebane ia bom d6. gir prete anſa nane
f⸗ nini te. d6 dlurg nacclnſiaſt berſonar ibug: q nia bon nns han tuicij in
elberare. ſi. 2. tis — uos du dumu igitur. pud Per gtori d non 4 res- 1. Talibus. ſui ui ceſ-
— , 1 . tio . ne .
inm hũilita ẽte pla reu ſi mo bis exi tiſ ne a . de pecca emur: eccato ioan/ f I. exerci ſed in toꝛi
renme ic ex an illud am ip a uob ſtule iectos: hib ia p er i glie pe, meſt. Venaton
ni ecan bic e ndi i u⸗ iris. non iã po ſubiecte 8 e pro ſed quia⸗ s ſup g ccatum m den lib
uruisn lſubau it regu⸗ titis. itiſueni eſſe ilita r ſunt: ſe ſtinu ne pe Ider Unj talib
lur n ne le. H at ubi bditi ortet bumil 8 ſu ugu do itate non. icibus duʒ
H ul 1r. 7 19 ne dea da. ſuas ſitate etric fouen
marn caſua necarivz nli aſub uos op ſeruatu ritas 7 An ſecun ſtres bus 7 meret m eſt ſt. ſech
deacoh. evrecün e eos qu ium aucto mniuʒz C E arte mz eſ iöibuſ⸗ bus n uicin Etanda e js 9
Den . tene nim atur au ab o S em part ecca kriõibul eni no ſuſtẽta⸗ alijs
ſmmiiterne aute p ceſſit. lar dum i frang enia ab s plu . nei ane p ibus. iſtriõib 9 e atura iſtis ? ntis
, odũ exc oſtu ndi eſt u uO ni Imm iſtrioni 8 bi nirt ſedn cithariſ ſtrume I
äpelt m p iaruz rege da eſtt cos ꝗ beir iſtri ſua e non r ſ id de r inſtrun a ne
üſuün r neni⸗ iuria etend uite anta ben⸗ re h eres! lane n uẽ quid tuntur dire ea .
gal in et iniun ne⸗ en p i noui qu trina na nar mm freq gutuntr auc nis a
ten ni. qu men! o qu itis doctril Dr neſt i im ſirf ec narijs licitũ ꝑſon 10
eiggn 1* l. acꝗ a⸗ min rrip In 7 Ede . icium f. nam r P . nügnid ẽ alibus ſiad un
ſdiſtcici ad.l. magfte do rte corr . ritatẽ d Cvuici ibus 9 datu i nũq el ta ideʒ ſi 4.
iioſtndt . du..m gis iuſto forte⸗ tis ctorit. ula is de tali nia lau 2 qu tangere n uide; 6. quia
oeini dmodũ tma iuſtoß iliga re au 1ſec itis de quia k ſue tang re r qui aeno i
echen 9 ideo aũt H ca⸗- letia ð tun nor 4/ ſciti ude: 1, mme deʒz . id 09 I Xuri lat. qui
C 8. ideo? in Hice 0 ſcrip ferre ſtenta⸗ 7 uz lauc riiſan C J liqu uel lu imu ut
rei tn it pᷣlatis yx pᷣt U ſacre .3 pro itiam o icii mac . ſide u itur. . luptateʒ ibus ſt lectat.
on Ter⸗ pcit p js. qa v uero ſſ⸗ opi ritigꝗ . offic fa gin de edic B lup anib⸗ g dele d lau
n 4 ln ẽ alij rei fami bent epiſc um pen opalis lau/ cator rit ben iuenato/ deumm uocibus ſed ad a
ientün g96 1 ccatũ eui ium litter⸗ eſt nere onti iniq⸗ c. i unt q kondii n lobal de
nd liaris pe i. qualis. ri enm pone re po in pſalmo. linqu cii. dĩ e. uel o is. ꝗ
trzil. ſ. qua on en ex ino ſide nplal⸗ deli it qua Xx i ben tioni n.
aniik X Aaduelit. re.n ticam ent in tdeſi 1 iter nt. vdonãt q dpum recren deco
anne⸗ nel hoc oꝛãter ex gramt is p eg. lcrib i aliquid ribu ihi: qua cam p linfirmu
iou de gr 2 aliquid natori m at can eſt ue
mmatn modũ ign ſunon des Un gramma ri i ue icant illo am bilis H
moo no ca . is. O n gr. M ent ð in illo illicita
ente⸗ ceſſit. i. bo. rap. ſicis. ¶ opo. m non onere. M te don i. hoc bec illicit
L.len 4 Rrido m⸗ epiſc iptura exp ig rT gtori. tua eſt. 7 ia eſt cũ gs
ten ublic ili? rio cri iſcopus eſtr uen ſſiua aria e
nggH l.ii. ..ſi p ni ſacilis acram tepilcopu⸗ de ue no edan oenaſ aren
ung fficiatise iſ ut e S debete nobis rita r henatio anecam ltuo
i aliſt. . ſciata: i.ner. i. Yuenatlo gue mia
meß 9 itur p alij ro. necam multa tnucia ut ne/ it. uer. iiii.d natio e neda
Pero. Am! ſſen tia: u iii. pernenit iii. q. ne a.
brn e en. ex. ſi ſ.ü. ſtudiis fui leti di.iii. pe 1.j. xxiii s. no. ꝙ arena
m de enegee Aunci eſt innata ü. ff de of. aerabagnara
ote . ut nor ad anefaf ſro cotcie ſi aer wrer G nt. . di. vi. .
ie peten gat anẽta pſi. ita expe 3
te Nd peſe angat ar e ff. de orp moß. nciliari
ſn Fr iex inge⸗ ü generat. ff. inter fan 8 reco
e nio fami circa. oaucto pPlatis nor
ſhieg mrmtan wicch he⸗ illa ac iane de p
ech peon. o au as a tis.
n omabe na offer e debea
en udn 330 tuo anteq i. diliger
G iignin.
2
nindn

ex⸗
c quie⸗
ras ſuas.han le
pe
loeat o
ntata. ? ad hoc
beſtia
cum
pugnat in are
pugnat

O0
ercet peccat moꝛtaliter ? qni eam aſpicit.⁊ qui eã exercet infamis eſt. niſi ggg Bomeſticos. niſi extraneus indigeret ad moꝛteʒ ? domeſtici nõ .
tia.virium ſuarum experiendaꝝ.ff. de poſtu.l.i.O. item ſenatus.de hac loquit tunc eniʒ pꝛius extraneo ſubuenirem. Sed quid ſi pater meus eſt P
boc. c.⁊ duo ſe.?.iii.q.vii.ꝭ.tria.ſaltuoſa eſt que fit in ſiluis ⁊ ſaltibꝰ hec liceia infidelis ⁊ equaliter indiget cum fideli cui teneoꝛ mag pe. mandu— ſi⸗
eſt. tamẽ eſt illicita ex tꝑe.ut in quadrageſima ⁊ diebus ieiunioꝝ. xxiii.q.viii. catoꝛ uocauit hanc queſtionem tenebꝛoſam aquam in nubibus ge⸗ Ndcd
ſinulla. ſ. eo. an putatis. Item ex ꝑſona. quia clerico nõ eſt licita. etiam ſi pauup nis. poſſet tamen dici ꝙ magis ſideli. quia dicit hic fidei.⁊.j.e. cam
ſit ſcõm quoſdam.nt.xxxiiii. pꝛeſtat natura. non 12 1
di.quoꝛũdam.qꝛ põt alias ni gratia. h. pꝛefert pa en
ctum querere.xcyi.di. cleric in auonccuiſſmus eſt: hoc in illo cos fidei. grandis culpa eſt ſi ſcis trẽ infidelem. ut di din
nã facit eatrcalaloe ereria paſcunt:hoc in illo ueſtiunt. ipſa,z te te fidelis egeat: ſi ſcias eum ſine xi. xxx.di. ci. mi
ve etobnectaleinzopellibuſ nequiciam publicant ſpectaculis ſumptu eſſe. famẽ tolerare:erum mW. Bn ſin
7 carnibus. nõ ob uoluptatẽ hominum: qui dant hi rionibus nam perpeti qui preſerti egere eru liis S inr Pm
⁊ hoc de ea que cum clamoꝛe qui donant mererricibus. quare beſcit. Si in cauſa ceciderit aut caa me canla. iſti ad. an.
fit. ponere autẽ laqueũ uel re⸗ donant nunquid non ipſa homi⸗/ ptiuitatis ſue uel ſuorum filioru—₰z .nit. „“R fimr
te ſine ſtrepin clamoꝛe ⁊ẽ caa nibus donantur: non tantum natu aut calumnie a non adiuues: ſi ſii n Et pꝛopter debi 7
nibus. licet etiam clericis cuʒ ram ibi attendunt operis dei: ſʒ ne carcere poſitꝰ:a penis ⁊ ſuppliciis wʒ. hic loquitur ſe⸗ ſrẽ
mo aco eria licootteer . quitiam operis bumam ¶ Item propter debitum aliquod iuſtus cundum ea tempo⸗
on,l ne F. SH „ Deeogem. Aliquis excrucieturꝰ. Nam ⁊ ſi o ie auando l debi⸗ änet
autt. .eo. eſau. 2 duoſe. ca. Ai uenatoribus donant: nõ bus deberur miſericordia: iuſto ã do dah egr de Cin
Weretricibus. meretrix hominibus donant ſed arii plius. Si tempore afflictionis ſne ribuſ ad puniendd nnen
thn nõ turpiter accipit. licet tuꝛ nequiſſime. NHam ſi homo tantuʒ a te nihil impetret:Si tempore pe ipſum. boie autet ſiſt
piter meretriciũ faciat.ff. de eſſet a uenator non eſſet non ei do riculi quo rapitur ad mortem pluſ ſialiquis conueni ennn
cõ. ob tur. ca. l.iiii... ſ me⸗· nares. honoras in eo uicium non apud te pecuma maualeat quaʒ ui ex maleficio ? non uir
reiricl.ſec none ca affectidis naturam 4I. Idem in pſal. clxii. ta morituri: non eſt leue peccatũ. eſt ſoluendo puni- Ne
meretricibꝰ dare poſſumus. Decodem. J ri poteſt. xiiii. q. vi. dien
f.de do. affectionis. dicunt ꝗ codem. Ziem. ſi res. ff. de pe. . i5 nei
dã ꝙ ſic pactiõe non pceden- Igent bomines uenatores De eodem. 1.7 hoc caſu non ẽ n
te.ſed cã remunerãdi bñ poſ 1 delectantur: ue miſeris ſi ſe Ominus non üult ſimul effü ei ſubneniendum. ſͤ
ſumus poſt factum.qð nõ cre non correxerint.qui enim uenato di opes ſed diſpẽſari niſi for/ nec redimenda eſt litt
do. qꝛ ſemper peccatũ eſt da⸗ rem uident a delectantur: uidebüt teut eliſeus qui bones ſuos occi/ pena eius. quia ei⸗ ß
re. ar. xvi. q.i. legi. ff. de do. in ſaluatorem ? triſtabuntur. ¶ Itẽ dit: pauit pauperes ex eo quod pena pꝛecio remitti 3
ter yi. ⁊ ux.l.ii...i.rẽaũt quu hier. in pſal. lxxxii. habuit:ut nulla cura teneretur do pohibetur.i.q.i. in 1
dedi meretrici repetere non He eodem meſtica. ſed relictis omnibus in di bemus. ſi autez co⸗ D
poſſum.ſed pignus nõ pigno — c . alienn⸗ lr, nenitur ex contra/ di
ratitia ſed rei nẽ. poſſũ. ut. C ◻ Sau uenator erat: quoniam ſciplinam ſe propheticam daret. cinnon eſt emelan di
de cõ.ob tur.ca.l.ii.nõ ĩ teru peccator erat:⁊ penitus no in Ntem. S dus.ſed ſufficit qdð .
ſed in glo.h.qꝛ conuenit uuc uenimus in ſcripturis ſancns ſan/ He eodem. ccbat boniſ. C. qui 1
tanq quilibet alins poſſeſſo: ctum aliquem uenatorẽ piſcatoę) St probanda? alia liberali/ bon. ce. poſ. l. i. ? in 1
ff. ad exhi. de eo. 5. heres. resꝰ inuenimus ſanctos. ¶ Item tas ut proximous ſeminis tuni anis eſt actio ⁊c.ff. zl
b . Vigcent. amb.ĩ homelia de quadrageſima. ne deſpiciaſ ſi egere cognoſcaſ:me de do. ma. l. nam
eOSan. uenatoꝛ?.dumue De eodem lius eſt enim ut ipſe ſubuenias tu / is tenetur tamen ſi .
nmnato: ꝑmanet ne obijci Li 2,9, eg Ei 1 poſt perueniat ad .
atur de euſtachio.l.di. ferrũ. AUid prodeſt ieinnare uiſce is quibus pudor eſt ab alus ſum/ pinguioꝛem foꝛtu/
d . Piſcatoꝛes. ſed quare ꝓ· . ribus luxuriari uenatibus ptum depoſcere aut alicui poſtula naʒ fl. de cel. bo. is
hibetur nenari ⁊ nõ piſcari. abſtinere a cibis ⁊ errare peccatis re ſubſidium neceſſitatis. non ta/ qui. ni
qꝛ foꝛte piſcatio fit ſine clame Item. De eodem. men ut illi ditiores fieri uelint ex oc Excrncietur. de Ni
re. uenatio nõ. uel qꝛ maioꝛẽ NM putatis illum ieiunare fra eo quod m potes conferre in opi ſacto non de inre. n
delectatio in uenatione. dum ires qui primo diluculo nõ ad bus. cauſam enim natura preſtat: extra de pigno. c. ij PG
en quis eſt in nenatiõe nibli Eccleſiaʒ uigilat: non be torũ mar non gratia . neqʒ enim propterea E. de ac.. ob. ob
põt de dininis cogitare. rteit. ſa neqs einmm prop es. in.auẽ. nt nulli NE
. Aid ꝓdeſt ieiunare. Wruzʒ ſancta loca perquirit: ſed ſu te deo dedicaſti ut illos diuites fa is F.ar uero. colir F
0 efficaciter ad ſaluteʒj. Bens congregat ſeruulos . diſpo⸗ cias.ſed ut tibi nitam Perpetuam lau. u
f Mputatis.ſeruulos.ñ nit retia: canes producit:ſaltus ſi fructu boni operis acquiras pre p C Ad moꝛtẽ qua- 4
in ſerui debent ei obeldi nuaſqʒ perluſtrat: ſeruulos inquam cio miſerationis peccata tua redi/ liter hoc intelligi ð
re.xi.q.iii.non ſemper. excn- ſecum pertrrabit fortaſſe magis ad mas.putant'ſe parum poſcere pre beat inuenies. xxii. RM
ſantur tamen quo ad uid r eccleſiam feſtinantes: ⁊ uoluptani mium querunt tuum: uite tue adi- q. v. reos.
r ant rompul n brus ſuis peccata accumulat aliẽSi mere contendunt fructum: 2 accu/
ubiin te aler. lult non int nelciens reum ſe futurum tam de ſant quod eos diuites non feceris ꝗ OQ ſgobange C
mm. quia in atrocibus non ſuo delicto quam de perditione ſer cũ te uelintilli parentes eterne ui/ deſen lreos. i
bẽt obedire.ſf.de re in.ad a. uorum. C Item amb. :in lib. de of tefraudare mercede. C Item. r Velint. nã tucᷓ e
ff. ð ac.⁊ obli.ſᷣjnꝰ.⁊ dñs tene ficiis. Se eodem. pan peribus debes n
tur pꝛo omnibus peccatis o OQue ſint in liberalitate ſeruanda. O Onſideranda eſt in largiẽdo dare alias non.xii. NC
neoerſin Xx D On ſatis eſt bene uelleꝰ niſi T etas atqʒ debilitas: nonnun,/ q.ii. quiſquis.
ii . · v. q ſtudeas etiaʒ bene facere. ne quã a uerecundia que ingenuos 8 tarnta en
g — Dn ſoatis nele cii facul re = bene hcereniſi prodit natales: ut ſenib plus lar- rnt noſtri urope⸗ ri
alias ſufficit bona nolunttgs ex bona uoluntate proficiſcatur. querere. ſimiliter debilitas con / Z. c. charitas. N
cum charitate.xly. di. due. ſic ¶ L Nteem perfecta liberalitas fide poris prõptius ẽ adiuuãda. tum ſi t Mon gratia. yn⸗
Srire we eo qui mit.in poſ.cõ cauſa loco tempore commẽdatur quis ex diuitiis cecidit in egeſtatẽ de ſupple affecnio
itntus. . erſz ſine ſei B parẽte .
ber Erbono sligg nonet bo urprimum operetur circa domeſti ⁊ maxie ſi ſine ſuo uicio ſed aut la/ ua Prran reeti 8
num. ar. ff. man. l.i.F. ii. ⁊. l. ſi . re beq eccleſte illi. tn
Pcu. xxxii.q.v. ſicut. x Onſidera nda eſt. hic de etafe. i
i ¶Ex bona.infoꝛmata.ſ.charitate.lan. y. Ingenuos. hic de conditione. ni⸗
le ¶ Liberalitas.nõ in libertate eſſe attendendam fidem cauſam locum tẽpns 3 Ineegeſtatem. dicit boecius. Inter omnes aduerſitates foꝛtune 4
modum neceſſitudinem etatem debilitatem conditionem que diligenter ⁊ oꝛ⸗ ieheiſſmenn genus infoꝛtunij eſt fuiſſe felicem. è 0
dine tractanimr. ca.pꝛeſenti uſqʒ ibi.pulchꝛa etiam liberalitas.ubi tractatur 4 27 Et maxime.ideſt tantum.nam aliter non teneoꝛ ei ſubuenire. nt ele
cipue de modo uſq; ibi.item ſuper lucam exinde oſtendit pꝛeceptum de miſie ff. depo.l.bona fides.⁊.v.q.v.non omnis.ſed uerum eſt ꝙ redime dhi
ricoꝛdia impendenda eſſe commune ⁊ generale omnibus. re non teneoꝛ. ſed dare elemoſynã bene. 8

LXXXVI 4 5
wc

pn Vlchꝛa.hic iteꝝ repetit de modo.
P Bato.qto eni minoꝛa ſunt que ſparguntur. tanto plures

ii. F. idem etiam. . MU
S9 Occidiſti. occidit ꝗs aliũ ꝑ ſubtractiõem panis coꝛpoꝛalis. ut hic.⁊.xiiil.

H imol⸗ ſpũalis.ut di.xliii.epheſijs.detractione occidit quis odio.ac
ed reclviẽes erunt. de onſl . i ell nas ** lbus nonſmt Aibnenefobe wr⸗ Pormiciäl E. de pe.di.i.omnis negligentia. j. di.
d facienda ſumpſuoſa douiga 7 ſaun. ꝓxi.c.ul.?.lv.di.ſi quis abſciderit.x eſt ſi.ff.de li.agno.necare.j.xxi.q.i.deci⸗
un e Meceſſarias.C. de cu.fu.l.ul. .. i. lau Pxi.c. ul meeffede re mili o. 8 quiß⸗
gora bin,. wociniis autprelcritriong ain ca/ Et 2 remiit eſt: ut pri Tri. Av. nnllum autem. S. di.
tumg lant illiqui boc ia lumniis que babebat amiſit. 0 er 63 eg nam ſtin lvii icut. xv. vii c i .
gbfmr faciunt ꝙ ſuper dei C Item. J . . us pa cas Pa . li t 91 Viclementiam. uis
tt pauperes non intẽ⸗ Alchraetiam liberalitas eſt xta diuinũ oraculum ↄtumelia pa/ M.ii. quis faciant opera
luſig uo 5 na ſi in ipſo quoqʒ pauperis dato ans mort lanur muante ſtio ſpiielia⸗ qmaltter boc e
1 . 1. . . C.
W Fabgen relnangt. lenſiram rencrenn Rhaundes bi locor ſotenrem dominmns infre/ 1 2 debeas intelligere. ba⸗
ahire ribus:nec conciliandi fauoris gra oco inſole minus 1 inteil
dn ei Gupflnas erg. modu icquid at iactantiaʒ. Idem in lib. de bes extra de ſimo. licet heli.
nentn ſ. xxi. q. uii. c.i. au. tia ultra modum fluere. quicqui nat ia⸗ 5. 5l
hhfr, . Poſſumꝰ. qo ſit eni ex affecu puroac ſyncero pro officiis. . quiſ, innocens. contra. ibi de icre⸗
ſentſt cũ nobiſ necaria ſb mittitur: hoc eſt decorum. non ſu⸗ Aſce fame morientem. quiſ/ Gulctate aneinter ſocios bi⸗
Aralk trabimus ad qð n perfluas edificatiões aggredi nec quis enim paſcendo bomine,y qa eſt loquitur. ſed bic de illa
nni tenemur ut. xlii.di. retermittere neceſſarias. ⁊ maxi eruare poteris: ſi non paueris fa/ que ad iudicẽ ꝑtinet. uel ffert
Nikn gleſitamen hoc ſa 1 ſacerdotibus hoc conuenir or me occidiſti. ¶ Item hierony. utrũ bona uel mala ð aliquo
R inus comicandi war deiempigbonere 0 De eodem. dicant᷑.ð hac materia notaui
htnin ſumus. ut. xli. diſt. nare dei templũ honore congru Qiclemetia non bʒ: necidad Exiii qtit cmagnum.
eſcnn parſimoniam. Mã etiam ut clericatu aula dei reſplen C “ ſeen ir- icordie y C Eccleſie. cum hoc. c. de ca
triin, dicit lex ꝙ tunc te⸗ deat: impenſas miſericordie fre/ ius eſt uiſcera m e ſi inquiſitionis loquatur ut er
fgl net libertus patro⸗ quentare quantum oporteat: largi lachrymarũ auamns wi⸗ 4 deccu. qualiter. i.ergo in ca
en num alere quando ri peregrinis nõ ſuperfluas ſed cõ nõ adimplet legem chriſti. ¶ Si inaniſitionis non baby necel
Wen ſupeſt ſbie deeſta petentes. Item compaciamur ira militer eti oportet epum non eſſe eepiſcopus alios conuocare
lnt ninut. . de inge 5 alienis calamitatbus:neceſſi/ peercuſſorẽ.i.ad vindictam facilẽ. niſi canonicos tantum. nam
nmne quis.5. da allns is Men gliorum quantuz poſſumus AUnge greg.ſcribit ioanni epõ noie eccleſie tue maioꝛ eccle/
ni ade⸗ a taͤrnl iuuemus ⁊ plus interdum qua poſ corintbiorum. 8. ſe meelanurarerttd de,
= debet dare uʒ ſi ſumus: melius eſt eniʒ cauſas pro 2d nind torenn ſacilis epiſcopus iii. q. ii. ſi quis abbas. ⁊ exten
rncn bipoſſibieẽ bxxi mnmiſericordia a inuidiam perpeti: eſſe nondehet. 4 de itur boc nomẽ ecclie tue ad
heſ diſ.c . dic ergo hc quam pretendere inclemennam. J quiduero ad aures tuas d ccsecclinoooceſis. ertrade
Kſag poſſumus. .. qnuu nos aliquando in inuidiam ini Æμα quocundʒ clerico peruenerit „ſupal. c. i. Item eſt arg. hie
hnſci un aberrduce . Qdimus quod confregerimus uaſa quod te iuſte poſſit offendere:faci ꝙ eps nõ uocatis alijs epᷣis
ſn Wencn , dree ⁴⁹ myſtica ut captiuoſredimeremuſ- le non credas . nec ad uindictam poſſit etiã ſacerdotem condẽ
kuti alateſi ſ ¶ Iem ſuper lucam. te res accendat incognita:ſed pre nare.ſʒ dic ꝙ ſenioꝛes hic uo
uld racee no⸗ 2 . He eodem. ſentibus eccleſie tue ſenioribuſdi catepos. cum ine conniion
r u xxvi. q. vii.alligant Nſingulis quoqʒ generibus ligenter eſt ueritas perſcrutada: a eſe Reenlen niatig ana 8*
n er rontia f depo⸗ 11 bominum conueniens tribuirt tunc ſi glitas rei popaſeetit cs teſt tractare epps tantum cuz
eceſlot ſ boicmn nkiß i. ſanctus ioannes baptiſta reſpon/ nomica ditricuo culpam lerigt de ſuis c lericis. uel eſt derogatů
– tbi mria ſum unum omnibus ita publica/ linquentisA Idẽ ianuario epö. pyuic per alios canoneſ.uel ca
eiennt ſuirr en aus * nis ne ultra preſcriptum exigant: SDe quodam epiſcopo: i nre/ lonie digütlo d Heſ⸗
dein iiuſta miſericoꝛdia militibus ne calumnias faciant ne quam miſſarum ſolennia celebra/ ſn Re e nſerte uel log
ignoe. xxiii.q.iiii.ẽ iniuſta predam requirant:docens iccirco rer die dominico ad exaradã meſſe ache ang bon infra ſacros or
1 cb bQuod confre· ſtipendia conſtimta nulitie neduz anuſdam profectus eſf. dines conſtitutis. quoꝛuʒ cãs
.an gerimus. 6.xii..ii. ſumptuſ querimr predo craſſetur P" Anta nequitia ad aures no/ ceiä erininales vot eps eum
al aulis unüi ſed beca alia officiorum preceprta ſtras de ſenecture tua peruenit fuis clericis tractare⸗ decide
norice acene vnn propria ſunt ſingulorum: miſeri / ut eam niſi hbumaniis pẽſaremus re.ar. xp. q. vi. ſi autem quid
einuli⸗ tare. cordie eſt cõmunis uſus ideo coe fixa iam maledicrione feriremus. de boc zre rimnenies. xp-
enean leC Omnibꝰ? de mi preceptum eſt omnibus etanbus dicmm quippe eſt mibi: quod do/ apm unuea e
6 ſericoꝛdia impẽdẽ/ omnibus officiis neceſſaria: ⁊ ab minico die prius quam ſolennia ce 3 T Fira d erta ſed e
ddaoaa. omnibus deferenda. non publica lebrares: ad exarandam meſſẽ la,/ iſte abſeng eſiet quopapafer
ochmn ¶Craſſetur.i.im/ nus non miles excipitur non agri toris preſentium perrexiſti. poſt retin eum ententiamn dic
u pinguatur rapido (ola uel urbanus diues a pauper exarationem eius miſſarum ſolen Pr oquitur e ſententia e⸗
lis, ſpoliando hoies omnes in cõe admonentur ut con nia celebraſti poſt miſſarum ſolen minatoꝛia. ſ. comminando ei
iig P Dan r. ar ferant non habenti.miſericordia nia etiam terminos poſſeſſionis il nel citatus fuit ? noluit neni⸗
is oſemon enim plenitudo uirtutũ eſt.⁊ ideo li eradicare mime timuiſti. quod re ⁊ dominus papa reecpirte
.“ quas colligit debet omnibus prepoſita perſecie for / factum que debear pena ſequi om lkeaeo bſonei de Eno en
menün elemoſyna facere. ma uiriutis ne ueſtimentis alimen nes qui audiuntſciunt. dubii autẽ Rutris, at diennt ſententis;
8porn xii.i. habebat. tiſqʒ ſuis parcant. miſericordie a de tãtꝗ peruerſitate ſueramus: ſed ſuntlegatam ſubconditione.
niir 2 Veconſerat. ge men ipſius pro poſſibilitate condi filius noſter cyriacus abbas a no crilicet conſtaret de bis que
nom afnibades i ionis humane menſura ſerueur bis requiſit: ita ſe cognouiſſe per dicta fuerunte iſo.
