Moenier. de metropolirtãis ⁊ quibuſſibet ali tãquã ꝓpriis utat᷑. Irrita.n.epõꝰ Gacintſed in
fVHurpare iallenare ?æ po is clericis intelligendum eſtſicuti uẽditio r coõmutatiorei eccleſiaſtt ⸗ Arhe . i iije
nitur ĩ mala ſignificatiõe cũ i.ſ. . cci di ñ pot. C. ad.l.fa iſe
non ſubeſt neceſſitas. vi. ſynodo.legitur. ce erit abſqʒ oĩium ↄniuẽtia ſub mniã de pla. in fuga. 4
S DP Aacuit. inconiulto. ſ. Res epi morienus metropolitůso ſcriptione clericoꝝ. Itẽ domuſ Iltẽ põt fugitiuꝰ nẽ Cpehn
clericoꝝ. ut. S. c. ꝓx. nõ liceat inuadere. urbiũ uel caſtroꝝ que eccleſie pluſ di ſubea ôditine minn
h ¶ Preſbrio. hic bẽs ꝙ eps On liceatalicui metropo ĩcõmodi quã utilitatis afferũt licʒ ſi apprehẽdat.ff.e. Puſng
requiretoſenſũ ſacerdotũ in itano moriente epiſcopo rectoribus eccleſiaꝝ ſicut ĩ ſuꝑioꝛi l.i. Jõ aũt ꝓhibet zun
4 eſrgren⸗ ilas epe. qui ſub eo ẽ ant res ſuas aut eccle capitulo ſymmachi. Mõ liceat pa wendi ſewug tuglij
Ce laldſa pr ſeer e ſue auferre: ſy ſint ſub cuſtodia pe. 2c ↄtinet᷑: uẽdere uel cõmurajĩ ſale weriang, n
dnas⸗ ... clericorum eccleſie defücii epiſco ¶Atẽ ſicut in agathẽſi ↄci. legit. frde ecll. rdlie gs lei
hk ¶ Ine exceptiõe. ? tamẽ pi: uſq; dum alius ordinetur epi/ De eodem. ſit fugitiuus. 5. idee AUnmnln
D Pi alig caſus excipi. ſcopus.ſi vo clerici in eccleſia non Errulas aut uineolas exigu recte. Iinin
æ ſic eſt. ar. ꝙ licʒ pupa preci fuerint tunc merropolitanus illi⸗/ as a eccleſie minuſutiles aut t Merverint. in iiit⸗
piat nullam audiendam exce bata omnia epiſcopo qui ibi ordĩa longe poſitas paruas epũs ſineꝰ alo lagin
prie aahnnenca bitur reddat. Sicut autem res ſilio fratrum ſi neceſſitas fuerit di u MJanis contn nn
er deoffi. dele. ex pte.? etẽĩ e eccleſie nulli uſurpare licet: ita ec/ ſtrahendi hẽat ptãtẽ. ¶ Seruos kern. ergo ſ ſint
reſcri.ſiqn.⁊.c.cũ adeo. leſie aliena iĩnuad zpmirtit . . 0 de ſuo tantũ ecclie Küpne
¶ Quicqᷓ; dõare.niſi modi/ cleſie aliena inuadere nõ ꝑmitii᷑. quoqʒ fugitiuos qui reuocatireti dedit euadit pena nunſtn
cum:er de dona. ceterum. Vnde gregorius. neri nõpñtſimiliter epis diſtrabe depolitionis. ? ſic. nigmn
m . Tedere. uel obligare. ut Alienam eccſeſiam non licet inna relicet. ¶ Ande ĩ eodẽ ↄci.legit᷑ E. S. S.e. monemus wuligi
& de re. ec. nõ alie. nulli. dere. Alienentur fugitiui qui teneri nnõ c.c. ſtatuimus. ?c. almmi
n¶Totius. lxyv. di. ſane. Ot eccleſia proprias res poſſunt, diaconi. ubi nõ ea uim
o Tractatu. quis debeat e amittere non dz: ita enamra AUgitiui domos ſuas aut ſa dir pend depoſndi bſdic
tractatꝰ: habes.x.q.ij.hᷣ̊ ius. ſtatis ard li nuad „ er lʒ tantũ de ſvo det. kugledi
p . Profutnrü. ied none ſuffi pacitatis ardore alienas inuadere miliam deſerentes:qui etiã ſbie loquũ ĩ eo ca ſiſai
cit ꝙ utiliter ceptum ẽ licʒ nõ non oportet. His oibus aucio ſi reuocati fuerit: teneri nõpoſſunt ſu qñ prius hitus ? nnaſin
ſit inde ſerutus effect: ui. ff. ritatibus pſpicue mõſtratur ꝙ nul ſimili rõe ab epiſcopis ſi noluerint tractatus cũ cleri⸗ Mu dicf
de neg. ge. ſz an ultro. Kndeo li ſacerdoium res eccleſiaſticas ali autſi illi meruerint diſtrabantur. cis ꝙ de ſuo tantuj nuatſern⸗
ꝙ nõ qꝛ cũ ecchiam cõparem⸗ cui tradere licet: a ille qui demanu Nem ex concilio. apud tanſia,/ nellet dare: ut pol/ mn
pupillo nõ ſufficit utilit᷑ ceptũ ſacerdotis facultates eccleſie acce tum. c. ii. ſet rem illã alienanfr Aſin
e lalr tenhabti, ventrudloireeneuencere te elen ih eene
ĩ prin. niſi ta iit res illa nã terit: ſed potius coget reſtituef tt· BHNinſtum uidetur ? ieptum: aliqnig del⸗ ri
liter uel terremoru pierit. ut quod illicite accepit. ¶S ed no/ ut mancipia que fideles uiri ſie.ſed poſtea tani D
ff. de mino.uerũ.i.ſi locuple tandnm eſt ꝗꝙ quibuſdã cauſis exi ſeu femine ꝓ redemptione aĩe ſue dẽ alienat ab eccle⸗ m
ti. Sed quid ſi eccleſia ex il/ ge ntibus res eccleſie diſtrabi pñit deo ⁊ ſanctis eius cõſecrauerit:cu ſia: hoc intelligitur Wii
lo ↄctu n ẽ locupletata nel dã cã. n. neceſſitatis cum conſilio clle iuſcũqʒ muneris pꝛecio uel ↄmuta feciſſe ex uoluntate in
niſicata tunc dic gctumte, ricorum uelut meliora proſpiciẽt nõis ↄmero itex i ſeculane ſerui ercleſte vr. ffſon. mti
nere qꝛ ſufficit ꝗꝙꝙ nihil ad leſi res eccleſie a ſacerdotibus diſt is denergucE 110 ma. dotem. feeni
onẽ vinine domul ſit factu. ut s eccleſie a ſacerdotibus diſtra/ tutẽ redigãt᷑:cũ canonica auctori/ ehtin
x. q.ij. Hͥ ius. nã eo ipſo ꝙ nõ dipin⸗ ¶ VAnge in aphricano con tas ſeruos fugitiuos tatũmodo di
ẽ pauperior facta intelligit lo 0 egitur. , ” diſtrahbi pmittat:⁊⸗ ideo omnes re/ Kal
cupletior.ff. de ſolu.. pupillo iſi cã neceſſitatis nec epõ liceat ctores eccleſiarũ ſũmopere caue/ i
hoc ſcias ꝙ Iy oẽs clericwꝛ con Sin eccleſie ſue uſurpare. ant: ne unius elemoſyna alterius t⸗
ſentiat ſi i no obleruat lor n habẽti neceſſitatẽ nec peccatũ fiat: ⁊ ẽ abſurdũ ut eccleſia dug
maalienafſonis auenatio n epoliceat marricis eccleſie ſtica dignitate ſeruus decedẽs hu N
la eſt:ut.C. de ſacro.ſan.ec⸗ Eſui timli luſi . dece u N
enee ſft.: pic idem di E i timli'rapere ueluſurpare. mane obnoxiꝰ ſit ſeruituti. YNẽ N
eitur. It ſi fiet alienatio ĩ ca e xcoci. cartha. ſirectores eccleſie de rebus ꝓpꝛi ſuin
ſu non conceſſo. dũmodo ſer Prbpteri ignoranbus epis is tantũdem eccleſie reſtituere uo lm
netur forma alienatois tenet en epi ignorãte ↄcilio rem eccle luerint:eccleſiaſticas facultates li Gin
alienatio. ut extra de bisq fi. A uendant. bere dare poſſunt 1 ↄſtabunt his ꝗ A
a p.cũ uos.⁊ e de emp.⁊ uẽ. Zacuit ut preſbſꝛi nõuẽdant bus date fuerint ꝑpetua firmitate. G
cum dilecti. z. cũ cã. ſed reſti/ rẽ eccleſie ubi ſũr ↄſtituti: Indej HSH N
naleet e ciczarareſt.. er eeccleſieubiſetts de. L. Aude ĩagathenſi pci. legitur. l
ſcientibus epis ſuis: quomõ nec Alienatio de rèbꝰ eccleſie quomõ ü
epiĩs liceat uẽdere predia eccleſie ij rata eẽ poterit. unt
cõſulioꝰcõcilio uel cũcto preſbꝛio Iquis qualibet conditiõe de ut
ſine ulla neceſſitate. ¶. AItẽ ex epi rebus eccleſie aliquid aliena lt
ſtola leonis pa. uniuerſis epis prr ripreſũpſerit: ſi de ſuo ꝓprio tãtũ u
preſũpſerit: ſi de ſuo ꝓprio tatu n
ſgilticonſtituis. ececcleſie otulerit quatum uiſus eſt N
a pſpiciat rem eccle abſtuliſſe tunc demum illud ſtare W

3 4 OMαa itiũ fecerut ecclefie. æ poas exẽplũ. lxxix. di. ſiquiſß lium ciuitatis.b.
ni apa eneſeaninu rerine⸗ Eaa dortert red lau 2 ſtate. ergo pena ſoluta remanet Zctus ĩ ſua firmitate. xxv. q.ii.quecũ
nn’⸗ de Stamp pre.li.ac.per totũ.large tñ bñmeritus dr quicun qʒ.qð alias nõ ẽ ueꝝ niſi hoc ſit dictũ. ut.ᷣ ff. ð trãſac. qui fidẽ.nã iniquũẽ ꝙ ſi
ten, g no ömeruerii: ut. ff. de ma. te. ſeruos. ſic glibet dꝛ dignus g non mul habeat᷑ pena ⁊ res.ff.de doli excep. apunl ahed et ve be l⸗ ſai lics
nſen Andignꝰ:ut er̃ ð pᷣ us. niſi uenia. i. li
6 4 . — „ . „ „7 „ —— 272— lia agendi.
n b ne . e·libertati epũs donauerit: ea que ĩ ſingulis ſed uniuerſitati reuerẽtii m C. ſine. niſt pemttegt
lonmi q. ⁊ ſi illi. ð. ar. ff. ſi manumiſſiõe data illis fuerãt: ꝑpe debet. Unde in codem libro tiin n C — ⸗ . den L
nr quid. ifrau. pa. vyni tynafir mitate tenebũt: ſi ñ quanti em. Zcem. ulman / oten eicſ. u. f. de in ins
llt ugs. tatem canonibꝰ prefixã datã nõ ex mituiur a corpore aliquo uel colle ¶ Inofficioſus. i im ins.
u e Gamoli vilado ceſſerint. Ande in eodẽ conci/ gio uel ciuitate: ſinguios in iuſ uo HM EA inopia panperee eniʒ
ſin Itẽ ẽ bhic lio legitur. cabit. nam non eſt libertus eorum ſꝑpuniũtur uerberibus.. e.
Nler Eby utile nõ nicia⸗ De eodem. ſeag reipublice bonorem babere de fraternitatis.
tur p iutile: ſi. C. de quos de ſeruis eccleſie bñ bet. Etſi aduerſus rempublicam q CMQui manumittitur. ſingu
dõa. ſancimꝰ. j.ð cõ meritos ſibi epũs libtati do uel uniuerſitatem uelit experiri:ue los.ſed cõis libertus dnari
uit ſe.or iii .ſi nõ ſacti nauerit: collata libertatẽ a ſucceſſo niam edicii petere deber: quamuiſ eumnn ne in is nochte⸗ 8
ilin ficat. j. xpij. q. iiſ. ribꝰ placuit cuſtodiri:cum hoc c actorem corum conſtitutum i ius tais me f de mun. un peil
El =òMẽß manumiſſor eis in libtatẽ contule ſituocamrus. ſi vo ingennum pri ad. ”
en Cpoſt manumi / rat.quod m̃ iubemus.xx. ſolidoꝝ ceps fecit:patrono vguereriam r Actorẽ gloſauit aut qdã
olte ſoris. ⁊ an poſſet.ſʒ numerum ⁊ modũ ĩ terrula uelui, debʒ. ¶ In criminali vo caula ſi i pec i ꝓpria cã.nõ ĩ cꝗ vniner
dift⸗ poſtea magis ↄmo neola uel boſpitiolo tenere. ꝙ ſi bertus patronum in ius nocanerit ſitatis. hec gloſa falſa qꝛ bu
Uitpi de reuocare poſſet amplius datũ fuerit:poſt mäumi/½ ca ut eius fortunas petitur : an põt conueniri Venrator P0
ni e (Sed nondũ æc. ſoris mortẽ eccleſie reuocetur. te litis exordium capite puniendꝰ nit non inſe S .ut. ff.
n Oiſopne 4. (BSz noöndum ẽ wſerui eccleſia , eſt. crimen voleſe maieſtatis exei de gdo in lus no⸗
n detera rü manumitti nopofſut no retento pitur: uelſi patronam illicito ſeri Nelt ſec ihſe parr⸗ e
i olt kerwiego. ſec eccleſiaſtico patrocinio:niſi forte concubit uti depechenderit auo nõ põt ↄneniria liberto. ui .
patrocinium qð oſi manumiſſor duos eiuſdẽ meriti ? caſu etiam ſeruo cuʒ munere liber eãdẽ l. pbatur: ſed ecõuerio
Nnt ſtitiñ faciẽdo.ſ. p eiuſdẽ peculii eccleſie ↄferre uolue tatis dominam accuſare ꝑmittitur eſt in liberto. quia lʒ libertus
eũ nõ nocct iius: i · rit. ¶ Unde in cõci. toletano.iii. ſicut. C. li. xi. ti. de mulieribꝰ que ſuo noie nõ poſſit ↄuenire pa
Jnun lud nõ pot remſtter legitur. ſeruis ꝓprüs cõmiſcentur. Inpe on lome noic alterius pot
lmrcn yt pʒ ꝑ id qð ſequit De epiſcopo qui nõ retẽto patro raator iuſtinianus conſtituiſſe legi/ n zaaßz eſtimeo eum
an racPeronuſ. inioſeruos ccclelie manumirnr⸗ inr. Siqua cũ ſᷣuo ſuo occulte Bilibar ur f de narglibn
ukn ex toloß ofſit remit Piſcopus qui mancipium rem habere detegitur: capitali ſ. en rnenila. .
n noroni n di. geun OM eccleſie non retento ec tentie ſubiugetur radendo igni ¶ Siqua.capitali. hodie od
ddn Sec querit aäre clefiaſtico patrocinio manumitti bus uerberatione: ſuqʒ ommbuſ altera nerbematur detrudi
ni⸗ puno ſeruo dãtur deſiderat: duo merirti eiuſdem ? pe facultas crimen publicu m arguen tur in monaſeriumrur. C.
id duo ſerui ⁊ n Puna lii coram cõcilio eccleſie cui pꝛe di: ſit officio copia nũciãdi:ſit eii adul.auc.ſʒ hodie. uel dic ꝙ
ini fſ Ccul in pꝛe Sdi cuili auc.intelligitur qĩ non adul
trr re ecclie dat due reſ eminet per cõmutationem ſubſcri am ſeruo lInia deferẽdi cui libtas p uc. intelligitur an non adul
H vt. S.e.ſiquis.Rñ/ . . . 1 b imie dabit. ¶ In patro teratur cũ ꝓprio ſuo.Sʒ nũ
enfien deo.qꝛ ſi ſeruꝰ ẽ bo bentibꝰſacerdotibus offerat:utra ato cr abit. In patro/ quid ſeruus poteſt acculare
nei nus diligeter gerit ta ⁊ iuſta inueniatur diffinitio ẽ com nos etiam teſtificari nõ pñt niſiin dominam ſuã ſi cũ alieno ſer
mat res ecclie ? negocias mutantis: tunc enim liberam mau Abuſda caſibus:ĩ ꝗous ẽ᷑t ſᷣui ĩ do no adulteratur Rn. nõ. quia
iu T non pmittit fieri miſſionem ſine patrocinio eccleſie minos torqueri liberti ĩ patronos bic loquitur de proprio tan⸗
nlin fraudẽ:ſiẽ malus ꝑ concedere poterit:qꝛ eum queʒz li iubẽtur. ¶ Ande ili.eo.codi.ti. iuʒ ſeruo ſimiliter nec domi
itrc eu pot extorqueri berrati tradere diſpoſuerit: iam iu de queſtionibꝰ iperator ãtonius ⁊ õ
Gfſi aiugerter ri proprio acquiſiuit. huiuſ modi ſeuerꝰ. Miena. ch por enn mon ich
„ – lexrane in gutem liberto aduerſus eccleſiam De eodem. nio. hoc ideo quia deteſtabi/
een prin. cuius iuris extitit accuſandi ac te/ Aeſtionẽ de ſeruiſ ↄtra dd liug eſt hoe crimen in mulier
ute ¶rffinitio. .ne ſtificandi deneget᷑ licẽtia. quod ſi minos haberi nõ oʒ exce/ in niro. io. AMale dicit io.
entle lütas. preſumpſerit: placet ut ſtante cõ „ ptis adulterii criminibꝰ.item frau quia accnſati poteſt mulier/⁊
g b ¶Proprio.i ſer / mutatione in ſeruitutem ꝓprie ec dati cẽſus accuſationibꝰ⸗ crimie nirlicu mmenla ſe fornicet᷑.
un ipe ppri iuns cleſie reuocetur cui nocęre conat. maieſtatis: quod ad ſalutẽ pricipiſ an laminal iaquuſrerii con⸗
ns di vi ¶ Ribert. n. niſiuenia impetra / ptinet. In ceteris n ra u ſen l at.utej ex litte
alter liberus la patronũ in ius uocare nõ ꝑmini eaque fuus ↄtradñm direri: indi Verberatione.i.uerberã
poſſit accuſar eccle wr. Unde in. ii. li. digeſtorum ti. caturi ſniam formare nõ debeãt: ta do.
ſiaʒ: ut ſi accuſat q de ĩ ius uocãdo.Si ſine uenia edi men ſi aliis quoqʒ probationibus x Zenlions cenſus. rei
ſimoniace elegit ai cti impetrata libertus patronum ĩ fides vitatis ĩueſtiget᷑: preſcriptio pub. nel ẽt eccleſie : qꝛ
quẽ: ut e de ſimo. ius uocauerit: ex querela patroni nis inuidia euaneſcit. In pecunia eccleſia cõparatur re ipublice
enie g d meri uel ſupradictam penaʒ.i. l. aureoſ nis vo cauſis ex inopia haioni C de ſac. ſan. ec. l.ut inter
me eg nut f. det nel a profecto urbis quaſi inof eruos contra dominũ poſſe inter FF
ee merum ficioſus caſtigetur ſi inopia digno rogari manifeſtũ ẽ. JIdem. 3 ES in diir nice

Iquos.meritos.ſed qui dicũt᷑ benemeriti:ſũttales:qui aliqð

ſitas ñ põt dolũ cõ
mittere:ut. ff. ð do
lo. ſed ſiex dolo. ſic
nec dr aligd poſſi⸗

ſider. ff. ð acg. poſ.l. i. F. vl. Mec eiuitas põt excõicari:ut.xxiiij.q.iii.

ſcitur laborare. ¶ Si uero a col⸗/
legio quis manumiſſus fuerit non

ſihabes Jẽ uniuerſitas ꝑactorẽ nel ꝓcuratorẽ ſuũ dʒ ſe ðfẽder: ſʒ ĩ

19 0

de facili. ? uidemuus ꝙ ſepe capitulum accuſatur? excommunicatur? conci

Nſolitmm eſt graue exem/
plo audiri ſeruos aduerſus

nus õ dom inum admittitur.
niſi aliqua preſumptio prece
dat.nam ſerui ⁊ uiles ſemper
queſtionibus ſubduntur. nt

iiij.q.iij.ſi aũtea rei conditio ſit.ſed a qõibus nuqᷓ;ẽ incipiẽdũ niſi precedãt
indicia. ut e de reg.iur.cũ in contẽplatione. ſed littera iſta Boc non patitur.

crimine nõ iteruenit ꝓcura tor:ergo uniuerſitas nõ põt de crimine
dueniri. qð uerũ ẽ. Dicas ergo hic poni vᷣbũ accnſadi ꝓ uerbo agẽ
i. uel itellige cũ eps accuſar ð crimie qð ↄmiſit de ↄſilio vninetſita
lis. ui.xyi. q.vi.placuit. Itẽ ꝑmodũ ĩquiſitiõis õt agi õ uniuerſita
te. put legit ex ð ſimo. venies. uel dic ꝙ nõ ↄcedit᷑ uniuerſitateʒ: tur contra me. . .
potiꝰ ſingulos.io. Ego credo ꝙ uniuerſitas niſi ſint ifãtes ⁊ ſi c Interrogari.niſi cum de facto ſno interrogatur.ut.iiij.q.iii.item ſerni.
miles pſone accuſari põt:qꝛ dolũ comittere põt.nec ob.lex illa.ff.d d Mſolitum eſt matrem.nam mater quandoqʒ gerit tutelam filiorum. nt
dolo. ſed ſi ex dolo. qꝛ qð ibi dicitur nõ põt ↄmittere dolum: ſupple C. quando mu. tu. of. fungi.l.ii. 7 finita tutela poteſt agi ðiſtos qui non

z 4

dico ergo hic ſpeciale ut initium ſumatur a tormentis. ſi imiliter cum marit⸗
dicitur nxorem occidiſſe. C. ad.l.cor. de ſic.l.ult.æ cum agitur ð occiſo dño
ff. ad ſyl.⁊ ſi percuſſor cerius.5. i. . .
b CPreſcriptionis.i.exceptionis talis.ſ.iſte eſt ſeruus meus ⁊ iõ non audie

Lau.

habentur loco dominorum. enm pupillum ſpoliant. ff. de uſucap. ꝓ emptore

qui fundum... ſi tutor.

berti. redire.ſed quare coguntur iſti redire cũ nulle opere ſint eis im⸗
poſite. libertus enĩ nõ tenet preſtare operas: niſi ſint ei impoſite. C. de
op.li.l.i.licet honorem eis exhibere teneatur ⁊ẽt alere ipſum: ut.C.de oꝑ.li.

l.i..l.mater. ſed dicas aliud
eſſe ĩ libertis eccleſie: ut.S.e.
diaconi.tñ licet liberti eccleſie
teneãtur ei pᷣſtare operas:nõ
tamen tales quales ſerui. aliqᷓ
n. dicitur eẽ dꝛia: ut. ff. ð oꝑ.
li. ſi libertus.
b ¶ Ingrati actione.i factum
que datur ꝓpter ingratitudi
nẽ.non.n.eſt hoc ꝓprium no

men actioniſ.ſic dicitur actio

oneris aduerſi.i.que datur ꝓ
pter onus aduerſũ: ut.ff. loca
ti. in nane.
c —O Ctaua diſcuſſio.i.qu
ſtio.
d ¶ Predãnauit.i.nalde dã/
nificauit.
e Reuocet᷑.hic hẽs ꝙ ꝓpter
igratitudinẽ reuocat᷑ libertuſ
iſernuitutem.⁊ ĩtelligas ĩgrati
tudinẽ grauẽ offenſam: quia
nõ niſi ꝓ graui offẽſa reuoca
tur libertus in ſeruitutem ꝓ/
pter eaſdem cãs ꝓpter quas
reuocatur dãnatio:in autẽ.vt
liber. decetero. col. vi. F. illud
ßm leges neteres ſufficit leuiſ
oentn. C. de li.? eorum. li.
l. ij. I hic hẽs ꝙ ſiũ omittat
libertus eccleſie ĩgratitudinẽ
ʒ eccliam ſiũ ð epᷣm reuocat᷑
i pᷣnitutẽ.ſecus ſi õᷣ aliũ de ec⸗

cleſia.S. e. qui manumittitur.

Progiti.i.de inobediẽtia.
conuicti.
8 Elibertis.ab eis ꝓge
niti. ̊ filii libertorum
debẽt obediẽtiã pſtare ecclie
ſue ſicut ⁊ pr̃es eoꝝ: ut hic.⁊
L. de li. ⁊ eoꝝ. li. libertie. Sʒ
J.qð ex libera naſcit ingenu
um ẽ:ut.C. de oꝑi.li.qð ex li
berta.So.quidam intelligũt
l. illã libertie ð filijſ manumiſ
ſis cũ patre ⁊ añ manumiſſio
nem natis:leges ↄrias intelli
gunt de natis poſt manumiſ
ſionẽ. ſʒ hoc ſtare non põt: qꝛ
hic dĩ lã wer i ab eis ꝓgeni
ti. Itẽ ex ſequẽti capitulo.ſ.e.
liberti pʒ ꝙ itelligit de filiis
natiſ poſt manumiſſionẽ:ubi
dicit de futura ꝓle ꝙ ab eccle
ſie patrocinio ſe nõ põt ſbtra
here.io.quidã dixerũt iſtud
ſpale eẽ i libertis ecclie:ut fi
lii nati pꝰ manumiſſionẽ pa/⸗
trũ ſuorum ſint liberti ecclie.
Tu dicas ꝙ filii nati poſt ma
numiſſionẽ ſunt:ingenui ſũt
tñ obnoxii cccleſie quo ad q̃ſ
dã operas:que ↄſiſtũt in ho
nore ĩ aſſurgẽdo ⁊ ĩ ſalutãdo
itẽ ꝙ nõ nocabũt eã ĩ ius. ali
as reuocãtur in ſeruitutẽ:ut ĩ
capitulo ſequenti.io.
hb ¶ Mon recedant. hic habʒ
locũ diſtictio decre. extra de
ſer. nõ or. eo libentius.ẽ tñ hH
ſpãle in libertis eccleſie ꝙ ẽt
lʒ facti ſint ſacerdotes ꝙ pro
pter iĩgratitudinẽ reuocãtur ĩ
ſeruitutem. nt.liiii.di.qui ex
famulis.ſecus tamẽ in famu/
lis priuatorum.

tutores uel matrẽ dñorũ ſuorum

niſi ubi tutele agat᷑. ¶ Si vo liber
tus ſua auctoritate a patrocinio ec
cleſie receſſerit:ſi admonitus redi
re contempſerit in ſeruitutem re⸗
uocabit᷑. ¶ Ande in eodẽ conci/⸗
lio legimr.
De libernis eccleſie qui ab eiꝰ pa
trocinio diſcedunt.
Iberti eccleſie qui ab eiꝰpa
Aoccimo diſcedentes ꝗbuſ/
cũqʒ ꝑpſonis adheſerint:ſi admo/
niti redire cõtẽpſerit:manumiſſio
eorum irrita ſit: qui per inobedien
tie cõtẽptũ ingrati actione tenẽt᷑.
Crẽ ex cõcilio hiſpalenſi.
Reuocentur in ſeruitutem eccleſi
arum liberti qui cõtra eius liberta
tem ſuperbiunt.
Ctaus diſcuſſio agitata eſt
de quodã eliſeph ex familia
agabrenſis eccleſie qui ab epõſuo
traditus libertati de libertate con
feſtim ad cõtumacie morbũ tranſi
liit:ſicqʒ per ſuperbiã nõ ſolũ eiuſ/
dẽ epiſcopi malis uel inſidioſis ar
tibus ſalutẽ ledere uoluit:ſed ẽt pa
tronã eccleſiaʒ libertatis ĩimemor
predamnauit' aduerſus quẽ ĩgra
ti actio canonũ ⁊ legũ auctoritate
iuſte dirigitur.ſ.ut immerite liber
tatis dãno mulctatus ad ſeruitutis
nexũ coactus reuocetur.taliũ.n.
ſtatus: qui contra epiſcopũ ſuũ uel
patronã eccleſiã nitũt᷑:decidi poti
us quã ↄſeruari cõuenit:ut quorũ
libertas ꝑnicioſa ẽ: ſit ſalutifera ſer
uitus.a qui ſuperbire uoluer̃t ade
pta libertate. ꝓditi diſcant obedi
re ſubiecti. Aẽ ex conci. toleta
no.iiii.
A patrocinio nõ diſcedãt eccleſie
liberti ad ſacros ordines ꝓmoti.

Elibertis autem hec pre/

cipit ſcã ſynodus:ut ſiꝗpꝛe
ſbyteri uel diaconi ab epis facti ſũt
ſᷣm modũ quo canones ãtiqui dãt
licentiam:ſint liberi ⁊ tamen a pa/
trocinio eccleſie tã ipſi quã ab eis
progenitisnon recedant:ab aliis
quoque libertati traditi ⁊ eccleſus

cõmẽdati patrocimo epi colligãt᷑
ne rucſncun donẽt᷑ hoc a pricipe
1

epũs poſtulet. ¶ Ne vo lõginqui
tate tꝑis obſcuret᷑ ↄditio oꝛiginis
tꝑe ſue manumiſſionis. ſcribãt lib
ri ꝓfeſſionẽ quaſe ꝓfiteãt᷑ de fami
lia eẽ eccleſie ⁊ ab eius obſequio ſe
nunquam receſſuros. ¶ Ande in

eodem cõci.legitur.

—

Brofeſſionẽ ſue ↄditionis liber
ni eccleſie faciant.
EOnginquitate ſepe fittem/
poris: ut nõ pateat conditio
originis:unde iã decretũẽ:in ateri

ori uniuerſalis ↄcilii canone:ut ꝓ

Enginquitate. quia ſi per. x. annos ſteterit in libertate ammõli

i ber babetur: ut ex de ↄiu.ſer.lʒ.ff.qui ⁊ a qui.ma.li.ſi eũ.ꝭ.ari/

ſto. uel ſi mater alicuius tꝑe mortis eius ſe ꝓ libera geſſerit: æfilius
eius ꝑ quinquẽniũ nixerit utliber:ammodo liber erit ut.C. ne de

ſta. defũc.l.ij.⁊.iij.ſed lʒ ſernus fugitiuus ſe ꝓ libero geſſerit:n iõ

feſſionem ſuã liberti eccleſie debe
ant facere: qua ꝓfiteãtur ſe ⁊ de fa

milia eccleſie eẽ ⁊ eiꝰobſequiũ nun

quam relicturos: unde hbis quoqʒ
nos adiicimus: ut quonẽs curſum
uite ſacerdos ĩpleuerit:⁊a de bac ni

ta migrauerit: mox cũ ſucceſſor eiꝰ
aduenerit: oẽs liberii eccleſie uel
ab eis pꝛogeniti chartulas ſuas in

cõſpectu oĩum debẽt ipſi qui ſubſti
tuit᷑ põtifici publicare ⁊ ꝓleſſionẽ
ĩ ↄſpeciu eccleſie renouare:quate
nus ſtatuſ ſui uigorem ⁊ illi obti/
neant:a obedientia eorum eccle⸗
ſia non careat.ſi aũt ſcripturas lib
tatis ſue inra ãnu ordinatiõis no/
ui ſui pontificis manifeſtare cõtem
pſerit aut ꝓfeſſiones renouare no
luerint: uacue ⁊ inanes chartule ip
ſe remaneãt:⁊a illi origini ſue red/
diti ſint perpetuo ſui. ¶ Item ex
eodem.
Nec liberti neceoꝝ poſteri a pa⸗
trocinio diſcedãt eccleſie.
IJberti eccleſie quia nunquã
4 eoꝝ moritur patrona:a pa/
trocinio eccleſie nũquaʒ diſcedant
nec poſteritas quidẽ eoꝝ ſicut pꝛi
oꝛes canões decreuerũt.ac ne for
te libertas eoꝝ in futura ꝓle non
pateat.ipſaqʒ poſteritas ſeſe ab ec
cleſie pr̃ocinio nõ ſtrahat: neceſ/
ſe ẽiut tã iidẽ ſiberti quã ab eis ge
niti ꝓfeſſionẽ epõ faciãt: ꝑ quã ex
familia eccleſie libertos ſe eẽfateã
tur:eiuſqʒ patrociniũ nõ reliquãt
ſed iuxta vtutẽ ſuã obſequiũ ei uel
obediẽtiã prebeãt. ¶ Mro remu
neratiõe impẽſi obſequiires eccle
ſiaſtice utiliter pñtdonari. ¶ Un

de in toletano concilio.iiii.legit᷑.

Que de rebus eccleſie i remune/
rationẽ obſequii preſtãt᷑:rata ꝑma

O neant.
VAicũqʒ ſuffragio cuiuſſibʒ
aliꝗd eccleſiaſtice utilitatis ꝓuide
rint pro eo quodcũqʒ ↄmodũ i
remunerationẽ ꝓmiſerint promiſ
ſi ſolutionẽ eos abſoluere oporte
bit ita ut ad ↄcilium ↄprouinciale
deferatur:ut eoꝝ cõniuẽtia ofirme
lur: quia ſicut paulus ait. Dignuſ
ẽ mercẽnariꝰ mercede ſua. Itẽ
gregorius.
Serui eccleſiaꝝ in eoꝝ domimum
wanſferri poſſut:qui eccleſiaſticis
utilitatibus deſeruiũt.
Ccleſiaſticis utilitatibuſ de

ſudantes eccleſiaſtica dignũ

eſt remuneratiõe gaudere:ut ꝗ ſe
uoluntariis obſe gqoꝝ neceſſitati/
bus ſpõte ſubiiciut: digne noſtris
prouiſionibꝰ cõſolẽtur:quia igitur
theodoꝝ uirũ eloquẽtiſſimũ con/
ſiliariũ nr̃m mãcipioꝝ ↄgnouimꝰ
miniſterio deſtitutũ:iõ pueꝝ noĩe

eſt ĩ poſſeſſiõe liber
tatis:ut.C. ð agri.
⁊ cen.cũ ſimus.i fi.
li. xi. ⁊.ff. de acqui.

poſ.l. per eum i fi.
le In anteriori. ñ
determinat hic de

quo dicat.

¶ Iutra annum. ſi

miluer ſi uaſallus i
fra annũ nõ petit i
ueſtituram cadita
iure feudi.ut ĩcon/
ſti. frederici imperi
alis .§. preterea. de
feu.nec ob quod le
gitur e de inreiu.
vitatis.ubi dꝛ ꝙ nõ
iurat᷑ ſucceſſoripa/
pe.põt.n. dici ſpalẽ

ibi eẽ indulgẽtiam.

ĩ emphiteota ſecꝰ ẽ.
quia licet nõ ſoluat

canonẽ infra annũ

tn nõ expellitur. ut
x.q.ij.hoc ins. Nõ
ꝙ hic excurſus an⸗
ni priuat aliquẽ libᷣ

tate.ſicut excurſus

ãani ꝓbat crimẽ.xi.
q.iij.rurſus.ſic.xx.
q.ij.puella.ſic extra
de of. or. paſtoralis
ſic. liiii. di. ſi ſeruꝰ
m Iberti.morit᷑
eccleſia eniʒñ

põt eẽ nulla. ut. xxii

ij. q.i. pudenda.
n ¶Beniti. ppter h
dixerunt quidã ꝙ
ſpale eẽt in eccleſia
ꝙ filii libertoꝝ ec/
cleſie ſint liberti ec/
cleſie.qð nõ eſt neꝝ
z in quo ad quid ſt᷑

aſtricti eccleſie ut ei

aſſurgãt. ut eã non
accuſet. ð. e. eps qui
cũ.S. ſequenti.

o C Pro remunera

tione.

o AVicunqʒ. P

ati.
q ¶ Suffragio.i. qꝛ
ſuffraginm pſtitit
eccleſie conſilio uel
auxilio.
r ¶ Prouiderint. ali
cui.

Promilerint. vĩ

ꝙ aliquis oblige/
tur nudis nerbis li
cet non interceſſit
ſtipulatio.ut ex ð te
ſta. indicãte.xxii.q.
v. iunramenti.⁊.j.e.
q.v. quia.ioannes.
quod uerũ ẽ.⁊ potł
dici ꝙ opetit actio
ex nuda ꝓmiſſiõe
ſ. ↄditio ex canone
illo. j. xxii.q.v.iura

menti. .
t G Ccleſiaſticis.
Muoluntariis.
noluntarium uocat
2 tamen ipſe dicit
ineſſe neceſſitatem

(

Euni.
mnahgi

uiilna

guuli
pucle ni⸗
vnſte
tntne
i C

Ehim⸗
tcnſe
mälben
Ehrfn
mluft.
Siſmon
Ajline
fegnit⸗
iſebime
hmiene
iiuitſce
luim
anezi
lerſen
Unpen
ltc
üginn

Uunmt,

nſſin
Auſtuef
Ncim
Ml

IN initi olũtariũ:ſʒ poſtqꝙᷓ illud icepit:tenet᷑ illud ↄſuma
dini nt Aunien oble kun vPabes hirch celeſi tenet᷑ ad antido
n la:ex de teſta.cum in officiis. ”MMc
ſnt CTeſtimonio.i.inſtrumẽto ſuo:quod fuitei teſtimonium profu/
fent turum.
W b Um redem⸗
R por bic ha/
betur forma ſub qᷓ acoſimũ natiõe ſiculũ iuri dñioqʒ
fiunt manumiſſio/ ſuo dari tradiqʒ precipimꝰ.quem
nenni neg Pianü g ali quoniã ex nr̃a auctoritare iã poſſi/⸗
n. Wn wut⸗ get: buiꝰneceſſe fuit ſcripti pfuturi
S ſerni tiſteſtimõio ac robor largitatiſa
umm ins ſz ð h dixi. ð.d. aucioritate fulciri: quatenꝰ dño ꝓ
luſis i inſgentium. tegẽte ſecur̃ eũ ſꝑ ſine ullius retrac
W Relaramus. ſ5 nis ſuſpiciõe: ut dñs ualeat poſ
Ani none coipſo ꝙ al ſiger. Miſeratioms quoqʒ ĩtuitu
nin 35 eeevs e Fui eccleſiarũ libertati donari pñt.
n mlii atdrmiſterbor Ande grg. mõtano tbome.
N ſeß adimat. C. de Miſeratiõis 2 pietatis ĩtuitu pui
tern pecu. ei qui li. me eccleſiarum poſſunt manumitti.
ini ruit.l.vnica.ſed di⸗ AUm redẽptornoſter totius
uuſen cas ꝙ aliud ẽ ĩ liber 0C cõditor creature ad hoc p/
R is ecclie na eis n piclatus bumanã uoluit carnẽ aſſu
ci leerbariultra ſun. mere: ut diuinitatiſſue gra dirupto
m xxr. ſolib. vt.ö. quo tenebamur captiui uiculo ſer
iftmi e.ſiquos. uitutis priſtine nos reſtitueret lib
li· ec Cütribus. Qnõ tati. ſalubriter agit᷑: ſi boies quos
hrint⸗ requiri᷑ conſenſius ab initio natura liberos protulit 7
uſtep oium vbi libertas iuſgentiũ iugo ſubſtituitſeruitutis
in datur: c hoc ĩ fauo⸗ in ea qua nati fuerãt manumittẽtis
n lbertaus ſiut byñficio libtatireddt arqʒ iõpie/
ln lir. 5. liij.di.c.i. tatis ituitu ⁊ huius rei cõſideratio
Fe üté y ne ꝑmoti nos mõtanũ ⁊ thomã fa⸗/

uliſtan z.e. eps qui itẽ vꝛ
tnn hic ꝙ ſigillũ pape ñ
lnſn, facit chortã autẽti
inonn ca: niſi adſit ſubſeri
Aleſteni ptio.
Uo n f —◻α Leleſiarum.
pcenen clericorũ. ar.
Nii i eogez priuilegio
NLariig gaudent ſerui cleri
nneen corum quo eccleſie
ſbenope ſ. xvi.q.i.ſimiliter.
nlbenu ſi. lxxxvii. di. eos g
teln 2. xxxix. di. idicatu
ladi cclerici. n. æ eoꝝ mã
cce cipia ſüt exẽpta ab
en oibus munerib? ci
itcuUitatü niſi ſbſit ma⸗
lm gna neceſſitas: ex ð
eonn imn. ec. nõ minus
C. 5 Kecleil i
Zne=n rũ. aſſyrij
S M Ei
fui qui cũ nabuchodo
ni noſor ceperũt hie/
uſalẽ7 abſtulerüt
ec yvaſa ð tẽplo dñi. j.

ed de oſe. di.i. veſtimẽ

hnien
liche
66 n
inn
ſoniß
iun

XII

mulos ſancte ro.ec.cui deo auctoſ
deſeruimꝰ:liberos ex hac die ciueſ
qʒ rõanos efficimus:oẽqʒ ur̃ʒ uo
bis relaxamꝰ puitutiſpeculiũ.hãc
ãt manumiſſiõs paginãa patrio no/
tario ſcribendã dcãuimꝰ: ⁊ ppria
mãu una cũ tribꝰ preſris priori/
bꝰ ⁊ tribꝰ diaconibꝰ ꝓ pleniſſima
firmitate ſbᷣſcripſimꝰ.uobiſqʒ tra
dimꝰ.actũ i urbe rõana.¶ Itẽ ſer
ui eccleſiaꝝ publicis angariis non
dnrfatigari ¶ Ande ĩ concilio to
letano.iii.legit᷑.
Serui eccleſiaꝝ publicis angariis
nõ fatigẽt᷑.
Ccleſiaꝝ ſeruos ⁊ epõꝝ uel
Geel broꝝ uel oĩuʒ clericoꝝ
a iudicibꝰ uel exacioribꝰ publicis
i diuerſis angariis fatigari dolemꝰ
ꝓpter quod oẽ ↄſiliũ a pietate glo
rioſiſſimi dñi nr̃i ꝓpoſcit:ut tales
uſus deĩceps inhibeat. ſʒ ßui ſupra
ſcriptoꝝ officioꝝ in eoꝝ uſibꝰ uel
eccleſie laborẽt.Siquiſ vo iudicũ
uel acioꝝ clericũ aut puum clerici
uel eccleſie in publicis ac priuatis
negociis occupar̃ uoluerit:a cõiõe
eccleſiaſtica:cui ipedimẽtũ facit:ef
ficiat᷑ extraneꝰ.¶Itẽ ꝓ alimo nia
pauperũ: ꝓ redẽptiõe captiuorum
res ſacras diſtrabi licet. & Ande
ambro. ait in libro de officiis.
KRes ſacre quibus excauſis aliena
ri debeant.
. Ax eccleſia hʒ nõut pᷣuet:ſʒ
ut eroget ⁊ ſbueniat ĩ neceſſi
tatibꝰ. Quid ẽ opꝰcuſtodir̃ quod
nibil adiunat:An ignoramꝰquãtũ
auri atqʒ argẽti de tẽplo domini aſ
ſyrii ſuſtulerũt:nõne meliꝰↄflar ſa

C⸗ ij.

hb¶Miniſtraſſes.i. miniſtrare debuiſſes.

i Occiſi ſũt.tſc õmũ cũ timer̃᷑ mors:redimi debẽt captini:ut nõ. .e.ſic oino

le ¶ Quid.i.ſimile illi.
¶ ETimui. ſic forte ſe excuſabit.
m Spacia. ampliata.

cerdos ꝓ alimonia paupum: ſi ali

qua ſubſidia deſũt:quã ſi ſacrilegꝰ
ↄtaminat ⁊ aſportat hoſtis:nonne

dicturus ẽ dñs cur paſſus es torio

pes fame mori: certe hẽbas auꝑ:
unde miniſtraſſes alimoniam:cur

tot captiui ĩ captiuitatẽducti nec re
dẽpti ab hoſte occiſiſunt: melius

fuerat ut uaſa uiuẽtiũ ſuares: quã
metalloꝝ. his nõ potes rñſum re/
ferre.quid.n. dices:timunne tem
plo dei ornatꝰ deeſſer. rñdet:aux

ſacramẽta ñ querũt neqʒ auro pla

cẽt:que auro ñ emũt᷑.ornatꝰ ſacro
rũ redemptio captiuorũ ẽ:a ve illa
ſũt uaſa precioſa que redimũtaĩas
a morte.ille uerus theſaurus ẽ do
mini: ꝗqopat᷑ quod ſaguis eiꝰ oꝑa/
tꝰ ẽ. Et pꝰ pauca:nemo põt dicer̃:
cur pauꝑ uiuit.nẽo põr queri qꝛ ca
ptiui redẽpti ſũt.nẽo põt accuſare:

qꝛ tẽplũ dei ẽ edificatũ.nẽo põt ĩidi

gnari:qꝛ humãdis fideliũ religis
ſpacialaxata ſũt. nẽo põt dolere:
qʒ i ſepulchris chriſtianoꝝ reges
defunctorũ ẽ. In his tribꝰ generi
bꝰ uaſa eccleſie ẽt iitiata ↄfringere
ↄffare uẽqere licet.opus ẽ ut de ec
cleſia myſtici poculi forma non ex
eat: nec aduerſus nefarios ſacri ca
licis miſteriũ traſferat᷑. iõ primũ ĩ
tra eccleſiã queſita ſũtuaſa que ini
tiata ñ eẽnt.dẽiqʒ ↄminuta poſtre
mo ↄflata ꝑ minutas erogationes
diſpẽſata egẽtibꝰ captiuoꝝqʒ pre/
ciis ꝓfecer̃t.ꝙ ſi deſũt nouãa ⁊ que
nequaquã ĩitiata uideãt᷑:a ĩ huiuſ
mõi quos ſupra dixi uſus oĩa arbi
tror pie poſſe ↄuerti. Item hie
ronymus.
Hũõ parietes ornare ſʒ pauperi .
bꝰ ꝓuidere gloꝛia epi eſt.
G Zoria epĩ ẽ paupeꝝ opibus
Puigder̃.ignominia ſacerdo
tis eſt ꝓpruũs ſtuder diuitiis. Na
Ni pauꝑe domo ⁊ ĩ tugurio ruſti/⸗
cano ꝗquix milio cibarioꝰpane ru
giẽtẽ uẽtrẽ ſaturar poterã nũc ſimi
lã ⁊ mella faſtidio. Ieʒ eiuſdem.
Mulrii edificãt parietes ⁊ colũ
nas eccleſie ſbᷣtrabũt . marmora
nitẽt.auro laquearia ſplẽdẽt. gem
mis altare diſtiguit᷑:⁊ miniſtroruʒ
chriſti nulla ẽ electio.neq; vo mi⸗
hi aliquis opponar diues i iudea
rẽplũ mẽſã lucernas turibula parel
las cyphos mortariola acetera.
ex auro fabricata.tüc hec ꝓbabãt᷑

a dño.qñ ſacerdotes hoſtias imo-

labãt:a ſãguis pecudũ erat remiſ/
ſio peccatoꝝꝰ:quãquã bec oĩa pre
ceſſeriti figurã:ſcriptũ ẽ ãt ꝓpter
nos ĩ quos fines ſeculoꝝ deuene/
rũt.nũc vᷣo cũ pauꝑtatẽ domꝰ ſue
pauꝑ dñs dedicauit: portemꝰ cru
cẽ a delicias lutum putemus.Itẽ

181

n· In his tribus. In alimo
nia paupeꝝ:in redemptione
captiuorum:in edificat ione
templi uel augmentatione ci
miterii.
o & AMyſtici. i. forma calicis ĩ
quo myſticũ poculũ ſaguinis
chriſti cõficit᷑.⁊ quod dixit ð
ecclia:intelligũt quidã de ec-
cleſia in qua ẽ.quia cũ ſit res
ſacra ñ põt uendi ẽt alij eccle
ſie:æ de hoc notaui.x.q.ii.Hᷣ
ius.
p 6 oria· ebario. ſ fami⸗
ie.
q Rugiẽtẽ. i. famelicom.
r ¶ Multi parietes.i.imperi
tos:ſic.xlvi.di.ſunt nonnul/
li.
Et columnas.i.peritos.
¶Subtrahunt.i. non recipi
unt.
bonat arg. ab exem/⸗
plis non eſſe argumentadũ.
xCHec probabantur.ſed nõ
ne hec hodie probantur a do
mino.j. de conſe.di.i.⁊ calix.
ita.ſed non in ſuperabundã
tiam: ut non ha beatur dele⸗
ctus perſonarũ.lxxxvi.di nõ
ſatis.xlvii.di.ſicut.
a Peccatorum. venialium.
quia cerimonialia tollebant
tantuʒ uenialia peccata: ſicut
hodie aqua benedicta:nt.j.ðᷣ
conſe.di.iij.aqua.
b Crucem.ſuſtinendo con/
tumelias.

a & Amico. nel cautũ.cũ iõ fit:qꝛ expectatur maior neceſſitas.
b & Timidũ:ſi iõ facit qꝛ timet ne ſibi deficiat.
c ¶ Socrates. diuitias.nã pᷣe philoſophantes cõtẽnũt pecuniã.ff. de naca.mu.
in honoribus. §. ult.
d Aliena.i. res eccleſie.
e Plenus uenter.i.plat? ple
nus dinitiijs.
Mõ hieroſolymis.i.nõ tã

LZau.

ſimã ſine cõſẽſu canonicorũ.vr ꝙ ſic:extra de his que fiũta prela.ſi
ne conſenſu. ca. paſtoralis.ẽt nõ obſtante iuramẽio de non aliena
dis rebus eecleſie.⁊ extra de ec.edi.tua.nemo eniĩ põt accuſare ef
ꝙ tẽplũ dei edificauit.ut.S.e.aux.itẽqꝛ ſufficit femela iure eẽ D .
ſum.unde nõ ẽ neceſſe requirere nouũ cõſenſũ.ff. de ↄdi.iſti.que ſbᷣ
. ↄditiõe.ꝭ.ultimo.ſʒ
contra extra ð do.

ſẽtis hẽtur uiteſbᷣſidiũ:a eterne re

na.paſtoralis.e ðᷣ

tũ eẽ prelatũ:ſʒ opera prelati
facer̃ laudabile ẽ. xxii.q.v.ca
nete.
Epe. fit. obliſtat. de ſa
conõ de iure: u. S. eo.
longinquitate.
h ¶ Æ vuiuſcũgqʒ epi.j.xyvi.q.
iii.ſi eps.⁊.c.clerici.
Lar gitate.ſʒ quõ ẽ largitaſ
idr̃ pcaria.cũ ð precaria cer
ta pẽſio ſtatnat᷑.x.q.ij.pcarie

Rndeo nõ ẽ precaria ſʒ dona

tio gratuita quo ad uſũfructũ
io dicit ꝙ iterueniet ſcriptu
ra ne poſſi allegare pᷣſcripiio
nẽ.nã per quãtũcũqʒ ſps po
ſideret nũꝙ preſcribẽt. nt.x
vi.q.iij.clerici.fructuariꝰ enĩ
nõ põt pſcribere. iſti.ꝑ qs ꝑ
ſonas no. acqui.5. fructuariꝰ
nec ille qui alieno noĩe poſſi
det:ut ex ð preſcri.ſi diligẽti
C. ð preſcrip.xxx.an.male.
lꝛ ¶ Sub pcarie.i· ſicut ſolʒ li
eri ĩ pcaria.nõ.n.ẽ hic ↄctus
pearie:ſʒ donatio uſufructus
epi. xvi. q.iii.ſieps.⁊.c.cleri
ci.
Laborare.i.colere.
m Priuare. ar. clericũ poſ/
ſe remoueri ab ecclia ſi negli
git agros uel alias utilitates
eccleſie:ſic.ff.ð pe.here. ei ꝗ
ꝑtes.5.cũ pᷣdia.⁊.C .loca. l.
iij. nã ꝓppter negligẽtiã aligꝗs
ðponit᷑:ut.hxxi.di.dictũ.
n JYeps. hic hẽs ꝙ de ſe
ulari ecclia põt fieri ab
epõ monaſteriũ: ut ex de ec.
edi.ad audiẽtiã.ſʒ ecõuerſo ñ
põt.vt.xix.q.iii.qͥ ſemel.ex ð
reli.do.inter q̃ttuor. niſi fiat
ancte pape:ut ex̃᷑ de cẽ.cũ ue
nerabllis.⁊ ex ne cle.uel mo.
c.relatũ.uel ubi aliter nõ poſ
ſit locus reformari: niſi ꝑ ca/
nonicos ſeculares:ut ex i ea⸗/
dẽ decre.inter quattuor.
o Betrimẽtũ. graue.ſi eniʒ
heret ecchiam grauit᷑ poſſet
renocari:ut..e.aplicos.i fi.
2. j. c. px.
pC Coſẽſũ.quero ð quoꝝ cle
ricorum cõſenſu hoc ĩtelligaſ
an de clericis epalis ecclie:an
ð clericis parochie illius?rñ
deo de clicis ecclie cathedra
