HaII16_fol
author: Gratianus, de Clusio

N12511923366 021
UIIIIIIIIIuI NAn I —

R
ſ
7
.„₰
„
3 17
— .
5
7
32
D

—

5*

n ¶ Biſcrepant. nõ tn ſunt Zrie. nam tranſire peragrũ alienũ dinina lex ꝑmit
tit.humana ꝓhibet.ſed ꝓhibitio ⁊ permiſſio nõ ſunt cõtraria.nam dñs ꝑmit

Voniã nouis ſupuenientibus cauſis nonis eſt reme
q dijs ſuccurrenduʒ: Acirco ego Bartholomeus bꝛixi

enſis: cõfidens de magnificẽtia creatoꝛis apparatum tit vxoꝛẽ infidelẽ dimitti.apoſtolus pꝛohibet.nut.xxviij.q.i.iam nunc.
decretoꝝ duxi in melius refoꝛmandũ:nõ detrahẽdo o CAlijs.ut.j.xij.di.illa.⁊.j.xxxij.di.placuit.
alicui:nec attribuẽdo mihi gloſas quas nõ feci:ſed ſupplendo defe⸗ p ¶Alienũ.ſed nõne iure naturali omia ſunt cõia.ut.j.c.ius naturale.⁊.j.di.
ctuʒ ſolũmodo:vbi viij.quo iure.nõ ergo aliquis
coꝛꝛectio neceſſaꝛia ager alienus c.ideo expõe ali
vigdebat: uel ꝓpter enũ.i.qui eſt alienus modo.
ſubtractionẽ decre/ q ¶ Sas eſt.i.equũ eſt.cũ ſub
1 talium ⁊? diminutio eſt cã ⁊ innoxius eſt tranſituſ
nẽ earundẽ.uel pꝛo ut.xxiij.q.ij.c.vlti. Iteʒ iure
pter iura que ſuper B Di. I.
uenerunt de nouo. . diuino licitum eſt comedere
Interdũ etiã ſoluti vuas in agro alterius:ſed nõ
ones int᷑poſui: que expoꝛtare.conterere ſpicas ⁊
pꝛetermiſſe fueꝛant D comedejr licitũ eſt.vi.q.iij.c.
a Joanne. Hoc feci i.ſed nõ mittere falcẽ.ut.j.de
ad honoꝛẽ omnipo con.di.v.diſcipulos.ſed lʒ ſit
tentis dei ⁊ eccleſie equũ iure diuino:tn nõẽ ius
romane:⁊ ad cõöem .i.ius nõ dat ciuilem actionẽ.
ytilitatẽ omniũ ſtu⸗ Abi enim aliquid mihi pꝛo-
dentium in iure aas In nomine ſancte indiuidue tri bumane moribus cenſtant. Ideo geſt ⁊ tibi nõ nocet: equuʒ eſt
nonico. Bar.. miitatis. Incipit concordia diſcor qʒ be diſcrepant: quoniaz dlie ali enige hr in vana piun
nage dantium canonum: ac primum de is gentibus placent. Fas lex diui ar. in ſũma. F. ite varijs. Trã

nus.

iure conſtimtionis nature ⁊ buma

na eſt:ius lex bumana. Tranſire

ſire tñ per agrũ alienum licet

per agrum alienuʒz fas eſt:ius nõ

Tra⸗ 1
E.¶ Ex bis uerbis huiuſ auctori

in caſibus.ſ.ſi ſeruitutẽ debe
. ctatu at. ut. C. de ſerui.pꝑagrũ. Itẽ
1 de in

rus Hratian/ de Amannuz ge iatis euidẽter datur iĩtelligi in uo ſitheſaurũ ſuum quis vult ef
re canonico: pꝛimo nus duobus? differant inter ſe lex diuia ⁊ buma fogere. ff. ad exhib. theſaurꝰ.
incipit a ſimplicioꝛi e regitur: nanu na: cum omne quod fas eſt: nomi in fi. Itẽ ſi glans mea decidit
bus ſᷣm naturã.ſ.a git SSS n , „,, in agrum tuũ.ff.de glande le
iure naturali qð an rali uidelicz ne diuine uel naturalis legis ac/ gen.l. vnica. æ dum quero ho
tiquius ⁊ dignius ẽ ure et mori/ cipiatur. noie vo legis humãe mo minẽ fugitiuũ. ff. de ler. fugi.
CQepit enim ab ipſa us. Juſ na res iure conſcripti ⁊ traditi intelli odiuus.⁊ in alio caſu.xxiij. q.
ragtionali creatura. urale eſt q gantur. Eſt auteʒ ius generale no ij. c.vlti. Item dum via publi
ut inſtitu. de re. di. in lege ð ine men multas ſub ſe cõrinens ſpẽs. ca deſtructa eſt. ut.ff. quẽad.
. cõmodius.Aſſi⸗ nangelio cõtinetie: quo quiſaz iu ¶VUnge in eodeʒ li. ethimologi ſer. amit.ſi locus.ꝭ.vlt. YJo.
gnat gmultas diffe⸗ betur alii facere quòd ſibi uult fie arum Iſidorus ait. r T Zagenergle iuſtum
rentias iuris nat n aude 6 8.·lex auté ſpẽs ei eſt. nec iudex dẽ niſi iu/
ralis ad alia iura y/ ri. a probibetur alii inferre quold Jus genus:lex aute ſpẽs eius eſt. gnus ſit. ut. xxiij.q ij.c. i. qnq;
qʒ ad. xv.di. in qug ſibi nolitfieri. Ande chriſtusne As generale nomen eſt: lerx eſt aliqo ius qo nõ eſt equum
aggredit᷑ pꝛincipa/ nangelio. Omia quecũq; uultiſ auut iuris eſt ſpẽs. Jus aür eſt nec iuſtũ. vt ſi alicuiꝰ vxoꝛ ad
le ꝓpoſitum de iure ut faciantuobis homines: etuos dictũ:quia iuſtũ eſt. Dmne auteʒ ulterat᷑ ꝙ ille nõ poſſit ꝓmo/
canonico oꝛiginem eadem facite illis. Hoc eſt enim ius: legibus 7 moribus cõſtat. ueri.ut.xxxiiij.di.ſi cuiuſ.qð
b Tundne hen „lexx pphbete. ¶Hinc Iſidorus Quid ſirler. mnrelligo ſlle paſleacogno⸗
Suobus. ſigna⸗ in uf eſte ltuti ipta. nerit eaʒ.qꝛ ſine culpa ſua pu/
tur cõtrariũ.j. xcvi in quinto libro ethimologiarum Er eſ Onniuurio ſcripta niri nõ dʒ.ut.xvi.q.vij.inuen
di. duo. ſy illis duo⸗ gt. bumãe mo ſt lor . tum. Itẽ equũ ⁊ iuſtum eſt ut
bo regit anq; ancto. ODinine leges namra: bumiemo )Os 'eſt onga cõſuetudo de nemocum alterius iactura lo
ribus:iſtis tanq;G in ribus conſtant. moribus tatũmodo tracta. cupletet᷑. ut eẽ.de penis ſuaʒ.
ſtrumentis. nes leges:aut diuĩe ſũt AQuid ſirconſnemdo. tcx. ff. de cõdi. inde. nam hoc.?
CNãli.i. dinino aut bumane. Diuine natura. nſuemdo aũtẽ iuſquodda tm cõtra illam equitatẽ indu-
d ¶Moꝛibus.i. cõ .. cta ẽ vſucapio ſiue pꝛeſcriptõ
ſuetudinario iure:· Item iniquuʒ eſt ut vnus pu/
nel etiã iure huma / niatur pꝛo alio.qꝛ nõ debʒ vl⸗

tra ꝓgredi pena iꝙᷓ reperiat᷑ delictũ.nt eẽ. de his que fi.a ma.par.ca.queſiuit.
tñ cotra hanc equitatẽ multa iura loquũtur.ut.i.q.iiij.S.item peccato achoꝛ.
⁊. vi.q.i.ꝭ.verũ.⁊ ex.de ſpon.nõ eſt nobis.Sed dic ꝙ in oĩbus talibus ex ca:
⁊ pꝛo bono pacis nel publico inducit᷑ quandoqʒ rigoꝛ cõtra naturalẽ equitatẽ.
qn.q; tñ ſine ratione inducit᷑ rigoꝛ cõtra equitatẽ.⁊ hoc ſolũ pꝛo ratiõe ſufficit
ꝙ ita ſcriptũ eſt.ut.ff.qui ⁊ a qui.manu.libe.nõ fi.l.pꝛoſpex-ſit.
H1Exeſt. ꝛc.
1 D Os eſt longa. Quã conſuetudinẽ dicis eſſe longã.vel quot vices di -
cis inducere cõſuetudinẽ.nunquid illud qð bis ſactũ eſt.ut.xxv.q.ij.
ita nos.vel illam que ter facta eſt.ut ex.de elec.venerabilẽ.in fi.vel illã que ſe/
pius iꝙ ter eſt facta.nt ex.de cau.poſ. ꝓpꝛie.cum eccleſia ſutrina.vel illã que
decies facta eſt. ſicut longa pꝛeſcriptio dicit᷑ que eſt.x.annoꝝ.ut.C. de pᷣſcri.
lon.temp.per totũ.vel illam cuius nõ extat memoꝛia.ut.iij.q.vi.hoc quippe.
ff. de aqua quoti.hoc iure .ductus aque. Bici conſueuit ꝙ in criminalibus
due vices inducũt cõſuetudinẽ.ſed in alijs tres nõ ſufficiunt.C. de epi.audi.
l.iij. in fi. YOo. Hoc teneas pꝛo certo ꝙ ſᷣm ius canonicũ nõ valet cõſuetudo:ni
ſi pꝛeſcripta ſit ⁊ rationabilis.ut ex.de conſue.c.vlti.bar.
u ¶ De moꝛibus.hec deſcriptio dupliciter videt᷑ incõnueniens.⁊ qꝛ idem poni
tur in deſcriptione qð in deſcripto.⁊ qꝛ idem ponit᷑ pꝛo ſpecie ⁊ gñe.ſed dic ꝙ;
aliter ſumit hic hoc nomẽ mos.⁊ aliter hoc nomẽ moꝛibus.⁊ aliter hoc nomẽ
conſuetudo.hoc nomẽ mos ſumitur pꝛo iure nõ ſcꝛipto.ſed hoc nomen cõſue
tudo ſumit᷑ generaliter pꝛo iure ſcripto ⁊ nõ ſcripto.ut.j.c.ꝓxi.ſed hoc nomẽ
moꝛibus ſumitur hic pꝛo frequentibus actibus hominn.
Xx O Onſuetudo.inſtitutũ.yvidet᷑ hic manifeſte ꝙ plures vices nõ ſufficiũt
aa hoc ut aliquid dicat᷑ conſuetudo.niſi inſtitutũ ſit ꝙ illud pꝛo coſue-
tudine ammodo ſeruet᷑.nam põt eſſe ꝙ ex gratia uel tollerantia hoc ſepiꝰ per⸗
3 1/

no:ſiue ſcripto ſiue nõ ſcripto.xxx.q.ij.inſtitntionis.
e ¶ Dult. Sed nõne ego volo ꝙy alter det mihi rem ſuã:nõ tñ ego vo
lo ei dare rem meam. Expone ergo vult.i.debet velle.⁊ ſic exponit
ibi:habe charitatẽ ⁊ fac qð vis.⁊ ſic exponit᷑ lex.ff.de ſolu.l.i.ul ex
pone iubetur.i.conſulitur.ſic ecõuerſo verbum rogandi: pꝛo verbo
pꝛecipiendi ponitur.xi.q.iij. rogo. .
f TProhibetur.nunq; innenimus expꝛeſſe ꝓhibitum in lege uel in
eyuꝗgelio:niſi per quandã cõſequentiã. Na vbi vnum grioꝝ pꝛeci/
pit̃ per cõſequens aliud ꝓhibet᷑.ſic vbi aliquid iudicat meum eſſe:
per oſequẽs iudicat᷑ tuũ nõ eſſe.ut.ff.de ꝓcu.põponiꝰ.ꝭ.ij.
g Inferre.ſed nõne iudex vult inferre moꝛtẽ reo.ſʒ tñ nõ vult nt ſi
bi moꝛs inferat᷑.ſed dic ꝙ iudex nõ infligit moꝛtẽ ſed lex.ut.xxiij.q.
v. homicidas.⁊.c.cũ hõ.uel intelligas hec omnia de oꝑibus miſeri
coꝛdie ad que quilibet tenet᷑.ut.lxxxyi.di.nõ ſatis. Jo.
. hb In euangelio mathei.
i ¶ Nultis.i.debetis velle. ð
k Hoc eſtenim.i.in his cõſiſtit.ſic ponit ibi deũ time: ⁊ mandata
eius obſerna.hoc eſt omnis homo.
I¶Ehhc.ad pꝛobandã diuiſionẽ ſupꝛadictam. H
m 0 AMnes leges.i.omnis lex.⁊ ponit᷑ plurale pꝛo ſingulari.ſi
enim demõſtrares duas leges.vnã diuinã:⁊ aliã humanã
nõ poteſt vere dici:iſte leges aut ſunt humane:aut dinine.⁊ valʒ ta/
lis interpꝛetatõ in reſcriptis qnqʒ cũ ita ſcribit᷑: ſi iſta vera ſunt.i.ſi
hoc verũ eſt:⁊ ſi illud veꝝ eſt.ſic er.de appel.ſignificauit.in fi.⁊ ex.
de pꝛeben.cum iam dudũ.⁊ ex.de reſcrip.ex parte.ſic.j.ij.q.i.in pꝛi
mis.⁊.ff.de cõdi.⁊ de.falſa.⁊.ff.de ſta.ho.ſumma.

SN Rr 4 P 6

ſit. niſi eo aĩo factũ ſit ut in poſteꝝ fieret etiã ſi ſuo iure id facet.talis vſus non
dz vſus.ut. ff.de iti.actuqʒ pꝛi.l.i.ꝭ.iulianus recte ait.⁊.l.vlti. Itẽ alia rõne pʒ

ꝙ ſole vices nõ inducũt coſuetudinẽ.qꝛ ʒ pluribus vicibus aliquid iudicaiu,ʒ
ſit. nõ ideo impoſteꝝ ita iudicatũ eſt.qꝛ non exemplis ſed legibus eſt iudican

dum. ut. C. de ſen.⁊ inter.ne
mo.ſed ſᷣm cõſuetudinẽ bene
iudicat᷑.ut ex.de eo qui mitt.
in poſſ.cum veniſſent.xij.di.
illa.⁊.xxxij.di.placuit. Item
multa alia requirunt᷑ ad hoc
ut aliquid dicat᷑ conſuetudo.
ut vicenne vl. ii feche:
y ¶ Lum deficit. hic videt᷑ ꝙ
tunc demũ recurꝛendũ eſt ad
conſuetudinẽ cum lex deficit
⁊ ſic eſt ar.ꝙ nunqᷓ; ſᷣm ↄſue/
tudinẽ eſt indicandũ ſi ius cõ
trariũ pꝛecipiat.⁊ ar.j.xi.diſ.
conſuetudinis.⁊.c.ↄſequẽs.
C.j.di.viij.ſi conſuetudinem
⁊.c.cõſuetudo.⁊ e.de ſen.⁊
re iudi.cũ cã.⁊ ex.de fo.ↄpe.
qð clericis.Rn.ꝙ nõ ſᷣm cõ/
ſuetudinẽ.ſed ſᷣm iura eſt iu/
dicandũ.ut.ff.de ſepult.vio.
l.iij. F. diuus. ſm hoc multa
occurrunt ↄria.nt.j.di.xxxij.
placuit.⁊ er de eo qui mitt.in
poſ.cũ veniſſent.⁊ ex.ð cog.
ſpi.ſuper eo.⁊ ex.de arbi.dile
cti.⁊ ex.de cõſue.c.ij.⁊ ex.de
teſti.c. ad hec.Ex oibus iſtis
habet᷑ ꝙ cõ ſuetudini ſtat᷑ cõ/
tra ius ſcriptũ. Solutionẽ au
tẽ iſtius qũ conſuetudo pᷣiu
dicet iuri.dicemus.j.viij. di.
c.fruſtra. Jo. HNoc tene ꝙ cõ

ſuetudo ronabilis ⁊ pᷣſcripta

iuri ſcripto pᷣiudicat.ita mihi
yvidet᷑.ut e.de ↄſue.c.vlt.eti
am ſi alia nõ interneniãt de ꝗ
bus facit mentionẽ JYo.in illo
c.fruſtra.b. Sʒ ad quã cõſue
tudinẽ dicis recurrenduʒ.an
ad ↄſuetudinẽ terre.an ad ro
manã cõſuetudinẽ.an ad con
ſuetudinẽ loci vbi cõtractũ fu

moribus inſtitutum: quod pro le
e ſuſcipitur cũ deficit lex:nec dif
ert an ſcriptura:an ratione ↄſiſtat
quoniã ⁊ legem ratio commendat
Porro ſi ratione lex cõſiſtat: lex
erit omne iam quod⁊ rõne cõſtite
rit dũtaxat quod religiõi ↄueniat
quod diſciplineꝰ cõgruat: quod ſa
lutiᷣ proſiciat. Mocatur autẽ cõſue
tudo quod in cõi eſtuſu. Kum
itaqʒ dicitur nõ differt:utrũ cõſue

tudo ſcriptura:an rõne cõſiſtat.ap

paret quod ↄſuetudo eſt partiʒ re
dacta in ſcriptis:partim moribus
tantũ utentiũ eſt reſeruata.que in
ſcriptis redacta eſt: cõſtitutio ſiue
ius uocatur. que vo in ſcriptis re
dacta nõ eſt:generali nomine con
ſuetudo uidelicet appellatur. Eſt
alia diuiſio iuriſ:ut in eodẽ libro
teſtatur Aidorus ita dicens.
Que ſint ſpecies iuris.
As autem aut naturale eſt:
aut ciuile:aut gentium.
IAQuid ſit ius namrale.
Alis naturale eſt cõe omniũ
nationũ: eo quod ubiqʒ inſtinciu
nature nõ cõſtitutione habeiur ali
qua:ut uiri ⁊ femine ↄiunctõ:libe
rorũ ſucceſſioa puerorũ educatõ
ↄmunis omniũ poſſeſſio: ⁊ omni
um una libertas: acquiſitio eoruʒ
que ceęlo terra mariqʒ capiuntur

Item depoſite rei uel cõmẽdate

it. an ad cõſuetudinẽ vicinax ꝓuinciaꝝ. videt᷑ ꝙ ad cõſuetudinẽ romanã. nt.j
xi.di.c.vlti.inſti.de ſatiſ.ꝭ. vlt.eõ videt᷑ ꝙ ad ↄſuetudinẽ loci.ut.xij.di.illa.et

C. de edi.pᷣua.an in totũ.⁊ iura pal.ad hoc inducas.ad hoc dico ꝙ iundex ma

xime deł.pꝛimo ſᷣm canones iudicabit.deficiẽtibꝰ canonibꝰ iudicet ſʒ leges.
ut er.de no.op.nun.intelleximus.⁊. ſ. di. x. ſi in adiutoꝛiũ.deficiente omni in
re ꝓcedat᷑ ad generalẽ cõſuetudinẽ.vel etiã particularẽ cũ defuerit generalis
hk quidã tunc dicãt recurrendũ ad cõſuetudinẽ romanã. deficiente iure ⁊ con
ſuetudine ꝓcedat de ſilibus ad ſilia.ut.xx.di.de quibus.ff. de legi.l.nõ pñt.oĩ
bus deficientibus ad romanã cõſuetudinẽ pꝛocedat᷑.ut.ff.de legi.⁊ cõ.de qui

„

bus.in pᷣn.lʒ ſit ar.ꝙ ad cõſuetudinẽ vicinaꝝ ꝓuinciaꝝ ſit recurrendũ.ex.de

cen.ſuper eo.

Di.
miſſũ ſit. ut ex. de v.ſig. abbate.⁊.x.q.iij.qꝛ cognouimꝰ. vñ ſʒ aligd ſepiꝰ fatũ

e ¶ Cõiunetio.ſi intelligas de ↄiũctiõe coꝛpoꝝ:bʒ hoe eſt ius nãle p

neniẽs ex ſenſualitate.ſi intelligas de ↄiunctiõe aioꝝ eſt ius nãle ex

ratione pꝛoueniens.ex.de biga.debitum.

f ¶ Succeſſio.nõ intellige de ſucceſſione que fit per hẽditatẽ:cũ illa

nõ ſit nãlis ſʒ de ſucceſſiõe ꝑcarnis ꝓpaginẽ.uel etiã intelligi põt de

illa qᷓ libeꝛi iure nãe
ſuccedũt parẽtibus
pecunie reſtitutio: uiolentie per ff. vñ li. l.i. .l. ſcepto
uimrepulſio. Nã hoc aut ſiquicd F.non ſe⸗ .
huic ſimile eſt nunquam iniuſtum 8 Eteducatlo gn
ſed naturale equumqʒ habetur. geſ eni thelauriat
e erc r filijs:nõ filij parẽti
Nuid ſit ius ciuile. bus. ut. xpi. q.i. pdi
AVAs ciuile ẽ quod quiſqʒ po catoꝛ. ſilit filiꝰ pꝛeʒ
pulus uel ciuitas ſibi propri egentẽ cogit᷑ alere.
um:diuina bumanaqʒ cauſa con⸗ xxij.q.iiij.inter.et
ſtitnit. C. de un er i
Quid ſit ius gennumnę lbert⸗ Potronm. ut
As gentium eſt ſediuʒ ocu ff de agno. li. ſiquil
panedinom to bel 2.5. lolent.
a:captiuitates:ſeruitutes:poſtli hb ¶ Cõis oinʒ.i.ni⸗
minia: :federa pacis: inducie: le hil erat ꝓpꝛiũ alicui
gatorum nõ uiolandorum religio ine diuino. vel dic
cõnubia inter alienigenas prohi cvis.l ceanca e
bita: hoc inde ius gentiũ appella Tentans At.
ur: quia eo iure omnes fere gen/ legẽromanã tpe pe
tes utuntur. riculi cibaꝛia maxie
Quid ſit ius militare. erant cõia: ut.ff. ad
AUs militare: eſt belli inferẽ? le. rho.l. ij. . cũ ĩ ea
i ſolennitas:federis facien dẽ naue. in fi.xij. q.
iqʒ nexus:ſigno dato egreſſio in rdñert iſſmie. D
hoſtem: uel pugne cõmiſſio. IJte,z ĩ ehenn nullinl
ſigno dato receptio. Item flagitj bonis ſüt cedũt oc⸗
militaris diſciplina: ſi locus deſe cupti. ut iſti. de re.
ratur. Item ſtipendiorum mo di. F. fere.
dus::dignitatum gradus: premi k ¶ Itẽ depoſite. fal
orum honor:ueluti cum corona lit ĩduobꝰ caſibꝰ.ut
uel rorquesꝰ donatur. Item pre [.xxij. q. ij. . ne gs.
de deciſio:a pro perſonarum qua . de Fnet pattg
litatibus a laboribus iuſta diuiſio reltitult vno nt if.
ac hrincipis portio. depo.bona fides.
Quid ſit ius publicim. ¶ Kõmẽdate.ↄmẽ
= dare idẽ eſt ꝙ depo
nere.ut. ff. depo. lu⸗
eius ticius.
m Per vi. qð cnilibʒ licet.ut.ff.ð iuſti.⁊ iu.nt vi.in fi.ex.de ſen.ex.

c.iij..ſi vᷣo.in fi.de illa mã habes nõ.xxiij.q.i.in ſumma. Jo.

n·QVsciuile.uel ciuitas.ſic aliq ecchia ius ſibi ſtatuit.ut.j.diſ.xi.

LCLatholica.⁊ de conſe.di.iij.pꝛonunciandum.

— 4- „ —

¶Hũanaqʒ.i.ↄtẽplatoe dei. ð co. di.iij.c.iij.? hõinũ.nt.ᷣff. ð fer.l.i.

0
p T Vs gẽtiũ.ſediũ.i.hoſtiliũ.ut.xxiij.q.vij.ſi de rebus.⁊.q.p.

dicat aligs.inſti. de re.di.ꝭ.itẽ que ex hoſtibꝰ.ff.ð acꝗ.re.do.
mãlẽ. 5.fi.vel dic ſediũ vacãtiũ que occupãti ↄcedunt᷑.ut inſti.de re.
di. F. fere. aliogn i Pdi auẽte rapet etiã rem ſuã cadit a dnio.ut.j.

xvi.q.vi.placuit.

qð me.c.extat.C.vñ vi.ſi ꝗs in tantã.niſi foꝛte

3 .RKatione. arg. ꝙ deficiente lege uel canone poteſt allegari ratio.ut.xix.di.
ſi romanoꝛum.⁊ di.viij.fruſtra. L

gioni. ut virginem peperiſſe.

tñ diſciplinate tenet ipm coercere ut ꝓficiat ei ad ſalutẽ.ut.xlv.di.cũ beatus.
c Mð ſaluti.lʒ rõ ſit ꝙ hõ debeat ꝑſequi inimicũ.tñ nõ ꝓficit Hͥ ad ſalutem.
d VUs naturale.Ad intelligentiã iſtoꝝ nõ ꝙ natura multis mõis dꝛ.quã
doqʒ dicit natura vis inſita rebꝰ ſilia de ſiibus ꝓcreans. Scõo modo
dicir̃ nã quidã ſtimulus ſeu inſtinctus nature ex ſenſualitate ꝓueniẽs ad ap/
petẽdũ uel ad ꝓcreãdũ uel ad educandũ.xxxij.q..hoꝛendus.ff. de vẽ.iſpi.
l.i. . ius nale.inſti.de iur.na.gen.⁊ ci.in pꝛin.Tertio mõ dẽ inſtinctus nature
ex rõne ꝓueniens.⁊ ius ex tali natura ꝓueniẽs dꝛ nãlis equitas.⁊ ſᷣim hoc ius
nãle dicunt᷑ oia cõia.i.cõicanda tẽpoꝛe neceſſitatis.nt.xlvij.di.ſicut. Quarto
mõ dicit᷑ ius nãle pcepta naturalia.hoc eſt Nõ furtũ facies. Nõ mechaberis
xxxij.q.vij.quid adulterio.inſti.de ob.que ex deli.na.circa pᷣn.⁊ omne ius di
uinũ dicit᷑ nale ius.⁊ ſm iſtud ius ſiliter oĩa dicunt᷑ cõia.i.coicanda.bene eniʒ
fnit aliquid ꝓpꝛiũ de iure diuino.nam ipſi ade fuit dictũ. In ſudoꝛe vult? tui:
veſceris pane tuo.⁊ alibi: Hõ cõcupiſces rẽ ꝓximi tui.Siliter ius ciuile dicit
varijs mõis.qũq; dẽ ius cinile illud ius qð nõ eſt nãle nel ius gentiũ.ſm hoc
ins canonicũ dẽ ius ciuile ſ̃m ꝙ hic ſumit. Scðo mõ dꝛ ius cinile omne illud
qð nõ eſt canonicũ ius.Tertio mõ ius cinile dicit᷑ lex.xij.tab.ff.de oꝛi.iu.l.ij.
9. ex actis.Quarto mõ dicit ius ciuile ad differentiã iuris pꝛetoꝛij. o.

a ¶ Quod religioni.multa enim ſunt contra rationem tamen congrnunt reli/

b ¶ Qõð diſcipline.qꝛ lʒ pꝛelatus de ratione poſſit coercere ſubditũ delinquẽtẽ

alio mõ nõ poſſet eã oſequi ꝑ iudicẽ.ut.xxiij.q.i.c.i.⁊.ij.⁊.ff.que in
frau.cre.ait ptoꝛ.ꝭ.ſi debitoꝛẽ. Jo. .

q Seruitutes alibi dꝛ ꝙ ſuitũs ſit inducta ꝑ ebꝛietatẽ.xxxv.di.ſe⸗

xto die.alibi vr inducta ex pſcriptõe ſeptẽnij.ut dicã.j.di.vij.ꝭ.ius
aũt ſʒ dꝛ inducta de iure gẽtiũ.qꝛ ius gẽtiũ eã appꝛobauit: nõ ꝙ eaʒ
pꝛio inuenerit.ſi ꝗ̊ bellũ iuſtũ eſt:qui capit fit puus capiẽtis.ut.xxiij
q.v.dicat.⁊ ſm h̊ peccat taliter captꝰ ſi recedat a dno ſuo.nt.xvij.q.
iiij. ſi quis ſeruũ.ſed ſi bellũ nõ eſt inſtũ:licitũ eſt ei fugere dum pot
ut. ff. de cap. nihil intereſt. Yo.
r Poſtliminia. poſtliminiũ eſt ius quo reſtituit alicui res quã ꝑca
ptiuitatẽ amiſerat.ut.xvi.q.iij.pꝛima actione.niſi ſint arma que nõ
reſtituunt᷑.qꝛ illa turpiter amiſit. ut.ff.eo.l.ij.

s Legatoꝝ. ſi quis legatũ uel amicoꝝ uel hoſtiũ impedit: ſᷣm ca⸗

—

nones excõicat᷑.ut.xciiij.di.ſi quis.ſᷣm leges traditur hoſtibꝰ ut ſit
ſeruus illoꝝ. ff. de lega. l. ylti. Yo.
t T1T Alienigenas.ut.xxviij.q.i.cane.⁊.c.ſe.
u·Vs militare. federis.i.pacis componende.
x Beſerat᷑.ſᷣm canões ꝗ fugit ĩ bello publico infamis ẽ.nt.vi.q.i.in
fames.ſm leges capite punit.ut.ff.de re mi.omne.ſeq in acie.Jo.
y¶Mogus.j.xij.q.ij.vulterane.⁊.j.xyi.q.vlt.c.i.contra.
3 Bignitatũ. quis ſit dignioꝛ nel ſuperioꝛ alio.
a ¶ Cum coꝛona.i.maius munus.
b ¶ Nel toꝛques.i.munus minus.

II.

SAc pꝛinci pis.nõ ᷣ oĩa que ca piunt in bello ſi unt pᷣncipis.? ſic eſt
. xxiij. q.v. dicat vbi dꝛ ꝙ regis ſunt oia.ſed dic ꝙ pᷣncipis ſunt oĩa
4 ipſe tenet᷑ ea diuidere ſᷣm merita perſonax.xij.q.ij.vulterane.

d Vs publicũ eſt. vnde qui ledit ſacerdotes uel res ſacnas abom

nibus tanqᷓᷓ pꝛo publico crie poteſt accuſari.ar.ij.q.i.in pꝛimis.

e Vs quirituʒ. a

to delatis. Et here

NQuid ſit ſenatiſconſultum.

.III.

legitimis heredibus. Eſt aũt triplex falcidie quarta. Vna eſt debita iure nãe

que cõpetit legitimo heredi. Alia eſt debita iure inſtitutionis quã põt iure he

res inſtitutus petere:cũ tota hereditas eſt exhauſta.io. Et iſtas duas põt ho⸗
die habere filius inſtitutus.ex.de teſta.rainaldus.⁊ ita ceſſat opinio dnoꝛum
C. ad.l.fal.qq. b. Tertia que dꝛ quarta trebellianica. ⁊ cõpetit heredi inſtitu

Vid aũt canõ ſit: Iido.iĩli.

to qui rogatus eſt hereditatẽ

nino.i.romu alteri reſtituere.ut legit᷑ ex.O
lo. n — As publicũ eſt in ſacris ⁊ ſa ſub eodeʒ quoqʒ imperatore falci teſta. rainutius.io. Srer
COõ nulli ð. C. cerdonibus ⁊ magiſtratibus ius tribunuſ plebis legẽ fecitꝛne p ¶Sopirent. nec eni licet iu
d indetfeinder Pe AMMiuic ſit ius quiritum quis plus in extraneiſ teſtamento lahegn reſpalis delice:
mibiure ibt os As quirimz eſt pprie roma legaret quã ut quarta pars ſuperef utinſii. eünena. Kirel ee
roeant rornani ſu norũ: quod nulli tenent niſi ſet heredibus:ex cuius nomie lex 2. ſuermun pernmig ſi
iecti romano imꝑio quirites.i.romani: in quo agit de falcidia eſt nominata. quis haberet rome tres chot
ꝓut dꝛ pꝛopꝛiũ Rᷣo legittimis hereditatibus: uel de OQnid ſit lex ſatvra. in italia quattuoꝛ. in ꝓuincia
manoæ eſt habẽ fi⸗ curationibus: uel de cõtractibus: Atyra vo lex eſt que de pluri quinqʒ:nõ poterat vocari ad
lios ĩ ptãte ꝓput etiã de tutelis de uſucapionibus : que pus ſimul rebus loquit dicta onus tutele. inſti. de excu. tu.
Fne irenbe⸗ iura apud nullũ ali populuʒ ree quidem a copia rerũ a quaſia ſa⸗/ in ſeinilzel aliter cõſtitutũ eſt
Twatoreſt veice ; riunt᷑ ſʒ ꝓpria ſuntromanorũ.a in mritate. unde a ſarirã ſcribere eſt tra 5 mmnus . ban
totins mũdi. ut. vij Eos ſolos conſtitura. proernata uaria cõdere: ut Orati i ſieſſet xx. annoy? babe⸗
q.i.in apibus. et in D nſtat aute ius quiritu iuuenalis perſis rer. v. filios: numerus filioꝛũ
diuerſis ꝓuincijs: ex legibus 7 plebiſcitis ANDue ſin rhodie leges. ſuppleret numeꝝ annox. ff.
Hi.lj. ⁊ ſenatuſconſuliis:⁊ con Dodie leges naualiũ com de mune. ho.l. ad rem. ?. ff.
diuerſi ĩges ſub eo ſtitutionibus principuʒ merciorũ ſunt.ab inſula rhbo de mino. l.ij.
reet exedictis ſenatorum: ſiue repon do cognomiate: in qua antiquituſ a OUra de bae alhia ij
rbo de ictu. qulle ſis prudemum. mercatorumuſus fut. I C. olatelnl. vnca. inpn.
nande.qui ergo nõ Que ſirlex. x IUnes he ſpecies ſe —e Pn.
vult eſſe ſub romão Ex eſt conſtitutio populi qua culariũ legum partes Tin phemio digeſtox. 5. an
imperio:nec her̃di⸗ maiores nam ſimul cuʒ plebi ſunt. Sʒ quia ↄſtuiuti tea. in fi.
tatẽ habere põt.nec us aliquid ſanxerunt. onuũi: alia ẽ ciuiliſ: alia b. Hodie. Iniquiſſimaẽ?
alia que hic de iure MQund ſit plebiſciuum. ecclẽſiaſtica.ciuilis vo forenſe uel BB illa lex. ſ. ꝙ patiẽtibus
Kwn d auolme Lebiſcita ſunt'que plebes ti ciile ius appellat: quo noĩe ecle neauſragiũ inbabitatones oia
g De leginimihe Piu conſtimunt.⁊ uocant᷑ ple ſiaſtica conſtitutio appellet᷑ uidea Aukeraur-ut ſee modleſtinue
reditatibus. ab inte iſcita: eo quod ea plebs ſciat. uel mus. Eccleſiaſtica cõſtitutio ca/ deſ S certe .
ſtato uel ex teſtamẽ quod ſciſcitatur ⁊ rogatut fiant. nonis nomine cenſetur. Eacn r a nn Sle⸗ en

excõicati ipſo iure. ut ex. de

ditas: eſt ſucceſſio Enatuſconſultũ eſt quod tätltũi v..ethimo. declarat dicenſ. excõicamus.
in anmeyſa wus q ſenatores populis cõſulendo nid ſit cnon. AEnes. ſed qꝛ ſupꝛa
bore morns elad decernunt. ͤ non grece latine regulanũ tractauit de ſpecieb⸗
ſupereſt deducto e⸗ Qnid ſit conſtimtio ueledicum. cupatur. ſeculariũ legum. mõ
re alieno. (Janinn uel edictum eſt Ange dicaturregula. ſaſſici naer de eccle
b ¶ De vſucapioni⸗/ quod tantum rex uel impera Egula dicta ẽ eo quod recte —— itu u due a
bus. Aſucapioẽ ge tor conſtituit uel edidit. dicit: nec aliquãdo aliorfũ taa qʒ ilrcappellat⸗ —
quiſitio dominij ꝑ Que ſint reſponſa prudennum it. Alij vo dixerunt regulã dicca decretũ. qnq; decretalis epi-

otinuatione voſſei· Eſponſa prudentũ ſunt que uel quod regat: uel quod norma,z ſtola. Canon dꝛ id qð ſiatuir
diſffiniti.ſl ve pfin i iuriſconſulti reſpondere dicud recte et bene uiuendi prebeat: uel in vmuer ſali cõcilio. ex de bi⸗
iiij.,. mIr conſulentibus: unde a reſpon quod diſtortuz prauũqʒ; corrigat. Sa. altercationis. Decretum

ſa pauli dicta ſunt. fuerunt enĩ qui
dam prudentes a arbitri equitatiſ
qui inſtitutiones ciuilis iuris ↄpo

Porro/ canonũ:alii ſunt decreta
pontificũ: alii ſunt ſtatura cõcilio

rũ. Conciliorum vo: alia ſunt uni

dicit᷑ qð papa ſtatuit de conſi
lio cardinaliũ ſuoꝝ ad nulliꝰ
cõſultationẽ. Decretalis epi
ſtola dꝛ quam ſtatuit papa uł

mr que ſunt partes ſitas ediderũt: quibus diſſidetuʒ uerſalia: alia ſũt ꝓuincialia. ro ſolus nel cũ cardinalibus ad
ſiue ſpes roman n lites cõtentionelqʒ ſopirent. uincialiũ alia celebrant᷑ auctoriia coſultationẽ alicuius edidit.
leges tonareonel Que ſint mibunitie uel conſula re põtificis romani preſente unilde Itẽ adhuc alias inuenimus
tribunicie: uel alie: resleges licʒ legato ſcẽ romãe eccleſie: alia appellationes canonice cõſti
ſic ſint appellate vc leda etiaʒ leges dicunt᷑ bb vo auctoritate pr̃iarcharuʒ uel pri mmtionifr dogna manclatu
6 T1 Ex eſt. populi bis qui eas cõdiderũt: ut co matũ uel metropolitanorũ eiuſdẽ znter ie Ancia. Snae
olim populus ulares: tribunicie: iulie: cornelie ꝓuĩcie.bec quidẽ de generalibus 1 nis vognate. oge 4
ſtatuit leges. bo⸗ nam ſub octauiano ceſare ſuffecti regulis intelligenda ſunt. Sũt au 25 iano xxiij. diſ. qui epus
die no. qaꝛ tranſtultt coſules papius a põpeius lege,ʒ u rẽquedã priuate leges tam eccleſfſi Mãadamu qooliſtit ioctria
danc hiatem in in lerunt. que a noõibus eorũ appella aſtice quam ſeculares: que priuile de moꝛibus. xxiij di. bis igit
re na. 5. ſed quod tur: papia põpeia:ↄtinẽs patruʒ Zig appellant. ¶äy De quibus.v. Interdictũ in quo nulla pẽa
pricipi. ul dic ꝙ po premia pro ſuſcipiendis liberis li. ebimo. Iidorus ait. adijcit᷑. Sanctio vbi pena ad
pulus hodie poteſt L ⸗ 22 ei rait vlc f.
⁊ quod dicitur ibi: 4„ d Alnon. habet aut cano
tranſtulit.i.conceſſit. ſub ſe quatuoꝛ ſpecies.ut.xxyv.q.ij.ſiquis dogmata.

Egula.alioꝛſum.ergo ſi regula nunqᷓᷓ trabit alioꝛſũ omĩs regula eſt ius.
e ¶ Nmale ergo dicit lex que ita diffinit regula. Regula eſt que reʒ bꝛeuiter e
narrat: nõ ut ex ea ius fiat.ᷣ ff. de reg. iur.l.i.ad hoc dicas ꝙ ſi illud appellas re
gulã in quo aliquid gnaliter ſtatuit nõ adiunctis exceptoibus.ſʒ hoc ex regu
la nõ ſumit᷑ ius:⁊ ita loquit᷑ lex.ſed ſi appellas regulã id qð icludit in ſe ſuuas
exceptiones.ſᷣm hoc regula nunq fallit.⁊ ita ſumitur hic.io.
f Poꝛo.videlʒ legato ad hoc ſpaliter deſtinato. Licet enim aliquis ſit gene-
ralis legatus.nõ tn poteſt facere generale nel etiam ꝓuinciale conciliũ.qꝛ ea
que ſpecialiter ro.pontifici cõocedunt᷑ mandata generali iuriſdictione nõ traſ
feruntur. ut ex.de offi.le.quod tranſ lationẽ.?⁊ mandata generali iuriſdictiõe
.—“U iij

Qunua maioꝛes.maioꝛes natu dicunt᷑ nobilitate:antiquitate:digni
tatesſciẽtia.ut.ij.q.vij.querendũ.⁊.c.criminationes.
m LTebiſcita ſũt. Plebiſcita pꝛimo facta fuerũt ꝓpter diſcoꝛdiã
J que fuit inter nobiles ⁊ plebeios.ut.ff.de oꝛi.iu.l.ij..hiſdẽ
tempoꝛibus. „ .
n. Onſtitutio nel edictũ eſt. Pꝛopꝛie dicunt᷑ cõſtitutiones pꝛin/
O cipũ ⁊ edicta pꝛetoꝝ.dã etiã edictũ iudicis.ut.xxiiij.q.iij. de

*R illicita. . —
Eſpõſa. Olim licuit cuilibet totã hereditatẽ ſuã relinquere al
teri.ſed falcidius ſtatuit ꝙ quarta pars hereditatis deberet reliqui

conciliũ nõ poteſt exercere is eni mandat᷑.ut.ff.de offi.eins eui man.eſt iuriſ.
l.ij. Sed nuquid metropolitani in ſuis concilijs poſſunt cõdere canones.nõ
videt᷑nt.j. xvij.di.nec licuit.⁊.c.ſe.ar. .j.xi.di.catholica.⁊ de cõſe.di.iij.c.i.
Dicas ꝙ de paruis negocijs ⁊ de his que ſpectant ad onus poſſunt ↄdere ca
nones. de magnis rebus nõ poſſunt.ut.xvij.di.multis.⁊.xxiiij.q.i.quotiẽs.

Kiuilegia. pꝛiuatoꝛũ
Pꝛiuati dicunt᷑ ꝓpꝛie
nõ ſunt ↄſtituti in aliqua
dignitate. ut.xxiiij.q.i.qui ⸗.
Sʒ hic pꝛiuati dicunt᷑ omẽs
exempti a iure cõi:ſiue ſit col
legiũ ſiue aliqua ſpãlis perſo
na. vij. q.i. petiſti. Hic pʒ ratõ

quare verba poſita in pꝛiuile

gijs:potius ponunt᷑ cauſali/
ter q; cõditionaliter. cum di
ſic iuſte poſſides ſi illud vᷣbũ
inuenis in pꝛiuilegio: expõaſ
ſicut pꝛo quia.⁊ hac ratione.
qꝛ cum pꝛiuilegiũ ſit lex debʒ

2⁊ verba pꝛiuilegij debent eſſe

certa. hanc rationeʒ aſſignat

Inno. ex. de ver.ſig. abbate.
hi In pꝛiuato.i.in pᷣuatis.
Anis aũt. permittit.
i Tribus mõis dicit᷑ ali/
quid ꝑmitti. vno mõ qð nul/
lo inure ꝓhibet᷑.ut ſecũdas nu
ptias Ohere.ut.xxxi.q.i.hac
rõne.Scðo mõ qð cõtra con
ſtitutiões humanas indulge
tur. ut ↄhere in.v. gradu.ut
xxxv.q.iij.quedã.⁊ ẽ hec ve/
ra permiſſio.⁊ dẽ abſoluta ꝑ/
Bi. iijſ. =
miſſio.Tertio mõ dicit illici/
tũ permitti ut magis illicituʒ
vitet᷑:ut ↄmeſſationes die do

2——

minico.ut di.iiij.deniqʒ.⁊ p/

mittit᷑ adulteriũ ne fiat homi

cidiũ.ut.xxxiij.q.ij.ſi qð ve/
rius.⁊ permittit ſubdiacono
babere vnã ne peccet cũ plu/
ribus.ut ex.qui cle.uel vo.ſi:
gnificauit.⁊ hec dicit᷑ ↄpara/
tiua ꝑmiſſio.ſʒ potius appel⸗
lat᷑ tollerantia q; permiſſio.=
hm hanc permiſſionẽ dicit ca
non ꝙ eaque permittimꝰ nõ
appꝛobamꝰ. ut.xxxi.q.i. hac
ratione.⁊ ſᷣim hanc ꝑmiſſiõcʒ
dicit decret. ꝙ multa tollera
mus que ſi in indiciũ deduce
remus caſſarent᷑.nt ex.de p/
ben. cum iam dudũ.io.
K Vt qui cedẽ. ſed nunquid
iudex eccleſiaſticus põt ſalit
dictare ſententiã in cã ſãgui⸗
nis:cum nec cãis ſanguinum
poſſit itereſſe.ut.xxiij.q.viij.
his a quibus.ſed dic ꝙ index
eccleſiaſticus põt dicere ius
interroganti:ſed nõ põt illud
pꝛecipere uel cõſulere. ſic.v.
q.vlti.delatoꝛi.⁊.xxiij.q.vlt.
peſſimã.io.ſed videtuꝛ hodie
coꝛꝛectũ de exceſ.p.ex lr̃is.b.

Auiq ſitpriuilegium ·

rũs quaſi priuate leges.nã pri
uilegiũ dictũ eſt eo quod in priua
tobꝰferat᷑. Officiũ vo ſeculariũ ſiue
eccleſiaſticarũ legũ eſt precipere:
quod neceſſe eſt fieri.aut ꝓhibere
quod malũ ẽ fieri permitiere: uel
licita ut premiũ petere: uel etiam
quedã illicita:ut dare libellũ repu
dii ne fiant grauiora. ¶ Unde in
eodẽ li. Iidorus ſcribit dicens.
Quid ſiofficiu legis.
Onis aũt lex aut permittit

P Rriuilegia ſunt legeſ priuato

O aliquid ur uir fortiſpetat pre

miuʒz. aut uetat:ut ſacrarũ uirginũ
nuptias nulli petere liceat. autpu
nit: ur qui cedé' fecerit capite ple/
ctat᷑.eius eni premio aut pena ui
ta moderat᷑ humana. diuina autẽ
precipiiꝰ:ut diliges dominum de
um mum.
Auſa vo conſtitutionis
legũ eſt humanã coerce
G re audaciã: a nocendi a
cultatẽ refrenare. Sicut in eo

dem lib. Iſidorus teſtat᷑ dicens.

Quare leges factę ſunt.

Acte ſunt auteʒ leges:ut ea

rum metu humana coerceat
audacia turaqʒ ſir inter improboſ
innocẽtia:a in ipſis improbis for
midato ſupplicio refrenetur auda

cia 1 nocendi facultas. Orete⸗/

7 7 £

rea in ipſa cõſtimtione legus maxi

me qualitas conſtituendarũ obſer
uanda eſt ur cõtineat in ſe honeſta
rem:iuſticiam: poſſibilitatẽ: cõue
nientiã ? cetera que in eodẽ libro
Iſidorus enumerat dicens.
Aualis debeat eſſe lex.
ſibilis ſecundũ naturã a ſecũ
ſ conſuetudinẽ patrie:loco tem
poriqʒ cõueniẽs:neceſſariaa uti
lis: manifeſta quoqʒ: ne aliqui
per obſcuritatẽ incautũ captione
cõtineat:nullo priuato cõmodo ſʒ
pro cõmuni ciuiuʒ utilitate cõſcri
pta. Jdeo autem in ipſa cõſtitutio

Rit aũrt lex boneſta:iuſta poſ

C Secerit.ut de pe.di.i.ſiquis cum telo.

m ¶ Eius.i.legis.
o Mogeratur. paſſiue.
pAut pꝛecipit.hoc reſpicit

△
n Pꝛemio.i. permiſſione.

picit ſuperioꝛa.
Zinſa.hic intitulat᷑.iiij.di.in qua oſtendit qualiter leges ſint inuente.

Secũdo oſtendit que ſint cõſiderãda in cõſtituendis legibuſ. Altimo
oſtendit quaſdã leges eſſe abrogatas per cõtrariam cõſuetudinem.

X

E Acte ſunt.coerceatur. nam per leges nemo cogitur bene facere:ſed male

facere pꝛohibet᷑.ut.xxiij.q.v.ad fidem. , .
ſ¶ Zutaqʒ.i.ut boni inter malos quiete viuãt.nt.xxiij.q.v.nõ fruſtra.Yo.

Rit aũt lex honeſta.quia in iure nõ tam deſiderat᷑ iuſticia ꝗꝙ; honeſtas.

t *
O ut.xxxv.q.iij.poꝛꝛ0.

nJuſta. aliter enim nõ eſt ius niſi ſit iuſtum.nt.S.di.i.ins naturale.
x Doſſibilis.qꝛ ſi de impoſſibilitate legis quis tranſgrederer:fruſtra impn/

taret᷑ ei ad penã.ut.xv.q.i.nõ eſt.xxiij.q.iiij.nabuchodonoſoꝛ.ij.c.
yvaſis ire.⁊.ff.qñ ap.ſit.l.i..dies aũt iſtos.
yScõðm naturã.i.nãlem rõem.S.di.i.cõſuetudo.io.
CLonſuetudinẽ.qꝛ ſi eſt ↄtra cõſuetudinẽ inhabitantiũ per cõtra
riã cõſuetudinẽ abrogat᷑.ut.j.eo.ꝭ.leges.⁊.c.ſtatuimus. Itẽ qꝛ con
ſuetudo interpꝛeta
tur legem. ut ex. de

ne iſta cõſiderãda ſunt.quia cuʒ le xer. ſig. abbate. ff. ð
ges inſtiiute fuerint nõ erit liber’ legi. cum de conſue
iudicare de ipſis:ſed oportebit iu tudine.
dicare ſecundum ipſas ¶ UAnde oro un Mig
Auguſtinus ait in libro de uerare unt que blno re
ligione. ciperentur.ut.xxxi

di. ante. ⁊. c. aliter.

SDe legibus tunc ẽ iudicandũ cuʒ i
Ite m in iure cõſti⸗

inſtimunt᷑ non cum inſtitute ſunt.

NMiſtis temporalibus legibu) iuendo cõſiderãda
quuãquã de his homieſ iudicẽr ſ Vicinitas oeoꝛu
ci eas inſtituũt. tamẽ cum fuerint di umotloe ul. xiij
inſtitute ⁊ firmare nõ licebit iudi⸗ b; Tempoiqz. oia
ci de ipſis indicare ſz ſecüdũ ipſas enim debẽt coueni⸗
Leges inſtituunt᷑ cũ ꝓmulgamr. re ſuis tempoꝛibus
firmant᷑ cũ moribus utẽtiũ appro nt. xxiij.q.iiij. ſi ec⸗
bant᷑. Sicut enĩ moribus urennũ eeſia. ⁊. ij. q.i.ſi pec
in ↄtrariũ nõnulle leges hodie ab cauerit.
rogate ſunt.ita moribus utentiuʒ c. Meceſſaria. q ñ
6 . . niſi inſtante neceſſi
ipſe leges cõfirmant᷑. Ande illud tate ius ſtatui debʒ.
teleſphori pape:quo decreuit: ur ut. xxix. diſ. regule.
clerici generaliter a quinquageſi/ d Captiõe.ne ali⸗
ma ieinnandi ꝓpoſitũ ſuſciperent quiſ captioſe poſſit
7 a carnibus ⁊ delicijs abſtineréet. eaz interpꝛetari. uEö
quia moribus utennũ approbatũ etiam ne alicui laq⸗

us paret᷑ per eam.
xxvij.q.i.vidua.io.
e ¶ ¶ Prinato.tunc e⸗
niʒ eſſet pꝛiuilegiũ.
fiſtis.iudicẽt

nõ eſt:aliter agẽtes tranſgreſſiõis
reoſnõ arguit.¶ Ande iteleſpho
rus urbis Rome archiepiſcopus
omnibus epiſcopis.
Septẽ bebdomadibus a carne cum ergo papa
deliciis ante paiſcba clerici abſti vyuitodere canoneſ
neant. . poſſunt contra

Tatuimus ut ſeptẽ bebdoma ere vdicere- ca⸗

6 n iſte nõ cõuenit
das plenas ante ſanctũ paſcha om voe ena deala
nes clerici in ſortẽ domini uocati: nis noſtre. ut. . c.
a carne ieiunẽt. quia ſiẽ diſcreta dzʒ ꝓxi.Sʒ nũquid po
eẽuita clericorũ a laicorũ cõuerſa tius ſtabit ſnie apo
tione:ita ⁊ in ieiunio dʒ eſſe diſere ſtolici nel omnium
tio. Has ergo.vii. hebdoma epiſcopoxꝝ. videtur

ꝙ omniũ epiſcope

das oẽs clerici a carne ⁊ deliciiſie Pm aniaotbioma

iunẽt: a hymniſ a uigiliis ataʒ ora ioꝛ eſt vrbe. ut. xciij.
rionibus inherere die nociuqʒ ſtu di. legimus. arg. ꝙ
deãt. ¶ Itẽ ambro.iĩ li.ſermonũ. ſententia pape pꝛe/
Septimã bebdomadã ieleſypo nalet. nt.xxxv.q.ix
rus quadrageſime addiditr. veniam. Nam eti⸗
Vadrageſima ſex ſeptſianaf um erros heinlbis⸗
bʒ: cui addidit teleſpporus ius facit ut ff de iu
põtifex.vii.hebdomadã ⁊ uocatũ ger Tebit ag qð
