quo ad H.qꝛ ſi danificat eccli
am eps. ecclia hʒ recurſũad
res ſuas.xij.q.iiij.quicunqʒ.
vñ dico ꝙ oẽs res clici ſũt ob
ligate ſue ecclie ſicnt res ma/
riti vxoꝛi.ut ex de pig.ex lr̃is.
⁊. C.ꝗ po.in pig.l.vl.ſicut et
res tutoꝛis pupillo.vñ ꝗ mi/
noꝛ eſt.xxv.annis nõ dʒ eẽ pᷣ⸗
latus.cũ res ipſiꝰ nõ poſſint

obligari ecclie.nt.C.de legi.

tute.l. vlt. nec obſtat Zria hic
ſignata. ð.xij.q.iij.epᷣs.⁊.q.ij
ſint manifeſte. vbi dr ꝙ alie

uel aliis eccleſiis pro ſuo libitu tri
buunt:quod omnibus modis di/
uine legi a ſacris canonibus cõſtat
eſſe ↄtrariũ.vnde ueſtram poteſta
tem ut eos corrigatis expetimus.
Lum autẽ reprebenduntur qꝛ
contẽpta epiſcopi diſpoſitiõe hoc
faciunt: intelligitur ꝙ ſi epiſcopo
diſponente hocfecerint: irreprebẽ
ſibiles inueniãtur. ¶ Item ſyma
Gine epiſcopꝰeccleſie catholice ur
bis rome dixit.
Anathema ſit qui preter epiſcopi
conſcienniã decimas oblationes
diſpenſare uoluerit.
TLHanonbus in gãgrẽſi eccle
Aſia apoſtolica auctoꝛitate condi
tis de fructuũ oblationibꝰ que mi/
niſtris eccleſie debentur et de bis
que in uſus pauperum conferunt᷑:
ſcriptum habetur: Si quis obla/
tiões eccleſie accipere uel dare uo
luerit preter epiſcopi conſcientiã
uel eius cuius huiuſcemodi ſũtof/
ficia cõmiſſa:nec cum eius uolue/
rit agere conſilio: anathema ſit. et
iterum in eodem concilio gangren
ſi: Si quis oblata deo dederit uel
acceperit preter epiſcopum uel eiꝰ
conſilium qui ab eo inſtitutus eſt
ad diſpenſanduʒ miſericordiã pau
peribus:⁊a qui dax ⁊ qui accipit ana
thema ſit. Malde ergo iniquum et
ingens ſacrilegium eſt: quecumqʒ
uel pꝛo remedio peccatoꝛum uelꝓp
ſalute animarũ ſuaꝝ aut rege unuſ
quiſqʒ uenerabili eccleſie contulit
aut certe reliquerit:ab bis a qnibꝰ
maxime ſeruari cõuenit chriſtianiſ
deum timẽtibus hominibus ⁊ ſu
per omma a principibusꝰa primis
regionum: in aliud traſferri uel cõ
uerti:a infra. Generaliter vo qui/
cunqʒ res eccleſie cõfiſcare aut cõ
petere uel ꝑpuadere periculoſa ſua
ifeſtatione preſumpſerit: ſimiliter
7 hi qui res eccleſie iuſſu uel largi
tione principũ uel quorundã potẽ
tumaut quadã inuaſione uel tyrã
nica poteſtate tenuerint:a filiis uel
heredibus ſuis:ut a quibuſdã iam
factum audimmus:quaſi heredira
rias reliquerit:niſi cito res dei ad
moniti a pontiſice agnira ueritate
reddiderint: ꝑpetuo anathemate
feriatur.iniquũ enĩ eẽ cẽſemus: ut
potius cuſtodes chartarũ quã de
fenſores rerum creditarum: ut pꝛe
cepium eſt iudicemur.a infra: Fer
ro enim abſcindenda ſunt vulnera
que fomenta non ſentiunt. Simili
ter et illi extorres debent fieri ab
eccleſia: qui ſacerdotali admoni/
tione non corriguntur: dicente do
mino. auferte malũ exuobis. Ani

ſunt res eccleſie. alie epi.⁊ H̊ fateoꝛ.ſʒ dicunt᷑ eſſe ecclie quo ad ea

dixi.xij.q.v.ſi epᷣs.

Simili.quã pꝛemiſimꝰ circa res eccleſiaſticas.

uerſa ſynodus ſurgẽs acclamauit:
ut ita fiatrogamus. Diciũ eſt octi

es:exaudi chriſte: ſymmacho pa/
pe uitaſit dictum eſt duodecies.
Igem. Eadem ple
ctuntur pena qui eccleſie res ⁊ bo/
na epiſcoporũ inuadunt.
Imiliter ⁊ hoc ad omniũ eccle
ſiarum noticiam ueſtra cetero/
rüqʒ exbortatone ⁊ iudicio cenſe
mus peruenire:a ab omnibus fir⸗
miter teneri: quia res epiſcoporuʒ
eſte eccleſie non dubitantur ſiĩ eo
rum facultatibus ſimili fuerit cru/
delitate craſſatum:peruaſores re/
rum memoratarum predicta cano
num diſtrictione feriantur:ut ꝗmo
ribꝰ propriis ac nulla conſcientie
caſtigatione corriguntur: ſalteʒ ec
cleſiaſtice ⁊ canonice uindicte per
fodiantur aculeis. ¶ Item exli/
bro capitulorũ Caroli ⁊ lodouici
imperatorum.
Res eccleſie principũ auctoritate
diſtribui non poſſunt.
C. Via iuxta ſanctorum patruʒ
traditionem nouimꝰ res ec
cleſie uota fidelium eſſe precia pec
catorum ⁊ patrimonia pauperum:
cuiq; non ſolum habita conſerua
re:uerum etiam deo opitulante cõ
ferre optamus. AUt autem ab eccle
ſiaſticis officiis de diuidendis re/
bus eccleſie ſuſpicionem duduʒ cõ
ceptam penitus amoueamus: ſta/
tuimus ut neqʒ noſtris neqʒ ſilio/
rumꝰa deo diſpenſante ſucceſſoruʒ
noſtrorum temporibus ullam pe/
nitus diuiſionem aut iacturam pa/
tiantur. Cum ergo preter conſciẽ
riam epiſcopi uel eius cin huiuſce/
modi officia commiſſa ſunt:quili/
bet prohibetur oblationes eccle/
ſie diſtribuere: liquido apparet q;
cum epiſcopi conſenſu quibuſlibet
eccleſiis poſſint diſtribui. Huic in
terpꝛetationi nidetur contraire au
ctoritas illa tolletani concilii.
Nibil de iure ſue dioceſis epiſco
pi preſumant auferre.
Onſtitutum eſt a preſenti cõ
Acilio epiſcopos dioceſes ſuas
ita regere: ut nibil ex earum iure
preſumant auferre:ſed iunxta prio/⸗
rum auctoritatem concilioꝝ tã de
oblationibꝰ quã de tributis ac fru
gibus tertiam conſequantur: ꝙ
ſi amplius quippiam ab eis preſuũ
ptum exriterit:per cõcilium reſtau
retur. Appellantibus ipſis condi
toribus aut certe propinqnis eo
rum ſi iam illi a ſeculo deceſſerunt.

WItemſymm achns papa.
oſſeſſiönes eccleſie derelictas
nulli ſit alienandi licentia.

Via luxta.dinidẽdis.i.ſeparandis ab ecclia.ↄ ſuenit tñ ſ. .
induci ad/ ꝓbandũ ꝙ res eccliaꝝ nõ pñt diuidi ꝑ pꝛebendaſ.

ut. dixi. xij.q.i.c.ul.
le C Meqʒ filioꝝ. ar
gu. aliquẽ ſuo ſuc⸗
ceſſoꝛi legẽ poſſe in
dicere. ut. xij. q. ij.
non liceat. xiij. di.
ego. ar. Z.ij.q.v.mã
daſtis. vbi de hoc.

l O Onſtitutũ ẽ.
auferre niſii

caſibꝰ. xij.q. ij. bo⸗
ne rei. ⁊.x.q.ij.hoc
ius.ex de ec.edi.ad
audientiã.

m CTertiã.alibi dẽ

ꝙ quartaʒ.xij. q.ij.
cõceſſo. alibi ꝙ me
dietateʒ.x.q.i.anti
quos.ſʒ loci ↄſuetu
do eſt ſeruanda. ut
dicit Gratianus in
ſe. F. ⁊. x. q.iij. . ca⸗
thedraticũ. uel dic

diuerſitas tẽpoꝛum
ſoluit ↄtrariũ.ij.q.

i. li peccauerit.
n CQuogd ſi ampli
us.⁊ ſi fecerint. q̃ſi

cõcuſſoꝛeſ ſunt in

druplũ puniẽdi.ar.
xviij.di.quoniã qui
dem.xxiij.q.i.mili⸗
tare. C. de aſſel.l.
iij.

n⸗
Au
olen

en⸗

iitiie

öe.
oſeee⸗
ceheni
leröin
ahnr. un
Utlicen
GAne
Unien
poſſro

flonte

Tdlgr
ſedun
lennr

eiei
emmg

npore
or aſn

Prengbo

militer videt i ¶ Diſum ergo epiſcopus ꝓ
i Giml voratock . , 8 , arbitrio ſuo poteſt bona eccle
ublice intereſt ne Eſſeſſones quas vnuſquiſ/ NRedicatoreccleſie paulꝰ di/ ſie diuidere.xij.q.ij. vultera
S reſeccleſie male tra qʒ eccleſie ꝓprio dedit aut re uinus apoſtolus ac ſi canonẽ ne. ſ. e.q. vij. decimas.ↄtra.ſ
n ctentur. nt. i.. i. ꝓ ligquit arbitrio: alienare quibuſli/ ponens epheſiorũ preſbyteris im õ poti⸗ W
ltain blbenin. in ſic 5 bet titulis aut diſtractiombus uel mo d 7 ni ſcrate muliiuchi „ DP ir⸗ entdr. ſnarler 1
iie maen ſec OIt. uliio⸗ ſub quocũqʒ argumento non pati niac plenitudini ita fiducialiter ꝑ tri mo it
g . ij. q. vij. in ſũ⸗ niOd d 6 tri ⁊ pauli ꝙ pꝛelatus a ſubdi
hni toni a amnit. mur niſi forte aut clericis bonoꝛuʒ hibuit:argentuʒ aut aurum autue tis on deberexigereaurum
a zeſt ar. ad boc. xx- ꝓ meritis aut monaſteriis religio ſtem nullius concupiui:ipſi ſcitis: uel argentum. ſed potius eos
en viij oi. conſulendů nisi Muint aut tene be esrinigr. 1 quoniam ea due⸗ mihi ſng erant erudire. nam beatins eſt da-
b C Pꝛopingꝗs. iusg neceſſitas largiri ſuaſerit: ſic iamẽ his qui mecuʒ ſuũt miniſtrauit ma re ꝙ; accipere.ex de cele. mil.
alui lauonaus tra ut hec ipia non perpetuo ſed tem nus iſta: omnia oſtẽdi uobis: quo „cum marthe.
itad ſilos. ut. ſ.. poraliter perfruantur. Sedil, niam ſic laborantes oportz ſuſcipe Bminns: quandoq; honi
Aniite ſe noii lud tolletani concilii ira imelligen re inſirmos: beatius exiſtimãs da La. inunans.
Angzt de iurepa. fii⸗· dum eſt: ut epiſcopi prerer quartã re quam accipere:propter quoda m Immo pero. ſi index di⸗
nſunn lij.ff. de reli. ꝙ pat uel tertiam que ſecu ndũ locorum nos docti ab eo diffininimus: nul cit condemno te imo abſoluo
nnl 7 ad beredes extra diuerſuates eis debetur: mhil con latenus epiſcopũ turpis lucri gra te. vltimo verbo ſtandũ eſt. ð
neos. ut. ſ. q. vij. ſi tingant. ¶ Unde inconcil. leonii/ tia excogitare: ad excuſandas excu pe. di.ij. non enin.
nnul plures. ff. de ope. pape ſtatutum ſationes in peccaus expetere auz n ¶ Multitudini. arg.qð vni
em Alfabriles. 7 ar⸗JZ. A clericis 1 piis locis ultra ſtam- nel argentum aur aliam ſpeciem a eecipitm. ad omnes extencli
W ff.e. ſi operarum. et e ee ſ is nel dericis uel tur.lxi.di.miramur. xxxviij
in Oe,liberti.10. ta patr aligd epiſcopꝰ nõ exiga. preſbpteris uel clericis uel mona di. ignoꝛãtia. .s. di. v. ad eiui
ufitin . 7 Aſſeſſiões. Alli epiſcoporuʒ liceata ſub chis qui ſub ipſo ſunt.ait eniʒ apo vero.
momn Aroõ perpetuo Liecto ſacerdote uel alio quo ſtolus: Non debent filii theſauri O Aurum. verba pauli.
ne hoc verbum perpe cuna clerico ⁊ piis locis danoę/ ʒare Zareintibus ſed Ren S 1 „ op — verba ſyno⸗
mo ſpectat tantum nes ultra ſt aiuta patrum exigere: liis. Et apoſtolus petrus: Paſci i.imo verba fuerunt domi⸗/
inn aare ſn Eus. aut ſuppoſita in angariis inferre:ſy- te qui in uobis eſt gregem dei non Menter de cele.miſ.cum mar
ig n e e⸗ cum oprimuſ ſir eiſecror ita per. coacte: ſed 1. ponte ſecundum den EAlt enim in ſecundaepl⸗
non ymonaſterijs 7 pi ſpiciat ut vniuer ſe ſibi oues cõmi non turpis lucri gratia neqʒ ut do ſtolzad corintbios.
nn islocis poteſt dari ſeaſe maxime alantur: atqʒ inne/ minantes in clero: ſed forma facti r ¶Theſaurizare. ſuperficia⸗
l aliquid perpetuo . ceſſitatibus iuuentur: non illicitis gregis: 7 cum apparuerit pr. incepſ lis eſt iſta argumentatio.qꝛ 7
1 ut. ſ. q. ij. viſis. ?.xij exactionibus opprimantur: qꝛ do apoſtoloruʒ percipietis imarceſſi filij theſauriʒant parentibus.
idhor⸗ Kane minus paſcere? naeere nos docu bilis glori carone⸗ . . cgllud au qui arenkes eeralunr eig
impliciter dat ali· itr omnibus miniſtrare: non terre tem quod in fine capituli ſymma quid habent. ut.S. iij. q. iiij.
cn nine nis lucris auariciis delectari. biponitor be iſanon perpetng H
ius. ſi eccleſie dat. re e ln filijs niſi in defectu.
melig⸗ donationẽ denz iſteibuenda⸗ carun nidclicc 7 — nan s Parentibus. etiam ſpiri⸗
elſe perpetuã. ut.j. oc locoꝛum gradus ratio qad monaſteriales referendum eſt. tnalibus.⁊ reſpexit apoſtol⸗
e. c. ul. ex ð inſti. cũ AE ordo diſtinxit:a iudiciaeſ ¶Quam nero ſir graue apud de / naturã ⁊? votum parentum.
yeniſſent. nam enʒ ſe conſtituit: ut nec prepoſin in op um decimaſ oblanones ac pꝛimi po ut voto parentum heredi
res intelligatur da⸗ primendos ſe fruſtra ualeant occu tias ſacerdonbus non ſoluere: au ias filiſs oebetur. ſed fllioꝛuʒ
Rnle33 morenn ſubiecios: nec ſubiectis iteri ccoritate biero.a augu. apparet. hereditas ſola pietatis cauſa
hominis. ? eccleſria Pare lubiecios: cioria bi ms ſupma parentibus debetur. ut. f.. vñ
non olli mon.ri onaſi mos Prepoſio⸗ ienor nanqʒ; bieronym luꝑma- õ
q.ij. liberti. ſemper it reiultandi licentia. Molu gchiam. . inoffi.teſta.nam ⁊ ſi.iuxta il/
intelligitur perpe⸗ tur ut quicquid eccleſie mne ex red Reus apud deum habetur: qui ſa lud. Oꝛdine turbato ſuccediſ
tuo eſſe datum qo ditu uel quoliber alio titulo fortaſ cerdotibus decimas non ſoluerit. bulgare nato. Item dicit lex
eccleſie datur. Seccd ſis acceſſerit: quartam exinde por Euertimini'ad me: ego re,/ omnia que noſtra ſunt. ex
ſianis dederit eclie riõem ſine diminutione aliqua de⸗ uertar aduos: dicit dominus poto filiſs paramus. ut.f. de
ſie tantum vſuʒ rei M. d. bo. li.l. pe.rñ.i.⁊ hereditas

a (Conditoꝛlbꝰ.i. pa

XVI.

tronis qni poſſunt male alienata repetere.ut

ſ.e. q. vij. filijs. immo quilibet de populo hic admittit.xij.q.ij.nõ li⸗

ceat. Sed nunqu id

patronus laicus poteſt criminaliter clericũ accu

de dilapidatione cum ſuam iniuriã pꝛoſequafr.ar. qꝙ ſic.j.q.vij
unse ar. xxiij. di. illud. Nam ipſorũ iniereſt.ut.j.e.q.vij.quicũqʒ

non pꝛopꝛietatem.
in hoc caſu vtitur
eccleſia re illa vſqʒ
ad centum annos.

beas ſegregare atqʒ eam ſecundũ
domini timorem preſbyteris dia/
conibus ac clerout tibi uiſum fue
rit diſcrete diuidere. ¶ Item ex ſe

CA.).

C. nona. vecti.inſti.non poſ.l.i.

fS hoc. ſi. C. de inde. nullus.

¶ Et iudicia.S. lxxxix. di. ad hoc.

2 0 0

b UDel quolibet.ergo non ſolũ ð decimis ⁊ oblationibus fient quatuoꝛ poꝛ

tiones.ſed etiam de penſion ibus ⁊ alijs redditibus.xij.q.ij.quatuoꝛ.

exercimuʒ: ⁊ dixiſtis in quo reuer
temurꝰ. Si affligeret homo deuz:
quia uos confligitis me: ⁊ dixiſtiſ:
in quo confligimus te:ĩ decimis:

parentum quaſi debita obue/
nit nobilſ.nt.ff.pꝛo ſocio.⁊ qꝛ
⁊ filij pene ad pꝛopꝛia bona
veniũt.ff. de ſuc.e.l.i.O.pe.⁊

R hec etas longeni xia ſynodo. . in primitiis: ideo in penuria uoſ diecit imperatoꝛ cogitare dñt
amin s elt ff de Epus turpis lucri gr̃a nibil amo/ maledicti eſtis: ⁊ me ↄfligitis tota parentes r inc erunt fl⸗
an pſufru⸗ Grig paig or lij. ea que a ſuis parentibus
ctus. Sed nũquid nachis uel clericis ſuis exigere dʒ gens. Nunc ſequamur ordinem ſperabant. ſuis filijs facere ð
epiſcopus ſine ca/ bent. in auẽ.nt cuʒ de app.co

nonicis tempoꝛalẽ

donationem facere poteſt: dico ꝙ ſic.quia tantum perpetne conceſ-
ſiones ſpectant ad alienationem. ut er̃ de his que fi. a pꝛela. ſine cõ.
ca.tug.xij.q.ij.bone.ſecus fit in conceſſione eccleſiarum que licet
tempoꝛales ſint tamen ſolus non concedet niſi hoc habuerit ex con
ſuetudine.ut ex de his que fi. a pꝛel. ea noſcitur. ar. tamen ↄtra. xij.

cleri ſui.

.i. epiſcopus.vbi nec fructus poteſt epiſcopus dare ſine conſciẽtia

4 D Alli.ſtatuta.ſi ergo epiſcopus aliquid exigit a ſubdito ſuo.ne

.

X

t ¶ Coacte.i.pꝛo lucro terreno.
A autem.capituli.ſ.poſſeſſiones.

gno. 5.conſiderare.col.viij.

Euertimi. Caſus. In pꝛima parte ponit hieronymus verba pꝛophete

vſʒ ad illud verbum effuſionis. In ſecunda parte exponit ea ad litterã
vſqʒ ad illud ſiꝗs doctus.Abinde myſtice ſiue moꝛaliter.

a ¶ Reuertemur. quaſi dicat non diſceſſimus.immo in hocreceſſiſtis.quia cõ

flixiſtis me.hac tamen conditione ſi homo affligit.i.poteſt affligere deum. et
ideo dicit.c.ſi affligeret.quia nature dei nibil nocere poteſt.xi.q.iij.ſʒ catho

—„ 2

gari poteſt ei.niſi oſtendat hoc a canone ei conceſſuʒ.ut.xviij
.ij. hoc tantum. æ.ix.q.iij. conqueſtus.
e ¶Meceſſitatibns.a pauperibns enim nihil petet. ut.i.q.ij placnit.
ſie dicit lex. ꝙ ſi patria tenuis eſt. potius eſt iunãda ꝙᷓ ſpoliãda. ut

licã.qꝛ impaſſibilis eſt.xxij.q.iiij.incõmutabilis.
b ¶In decimis.nota deum dici affligi cum eius ſubditi affliguntur. ſi.ij. q.v.
8 boc pꝛopꝛium.⁊.iij.q.i.nulli.in fi. b ¶ In decimis.ſ.non ſolutis.
c ¶Tota gens.i.ex toto gentilit᷑ niuẽtes.uel quilibet de populo.

gillauit eos qui tam tarde de/
derunt. In berſonalib⸗ tamẽ
decimis poſſet dici ꝙ in fine
dandi ſunt pꝛopter lucra mi/
nuna. Ayconueniens enim eſ
ſet ꝙ ſcriptoꝛ uel aliquis ne/
gociatoꝛ ſingulis diebus de⸗/
beret decimã partem lucri da
re eccleſie.ar.ad hoc qleq̃le.
ex de pig. ex litteris.ibi ꝓpt
poſſeſſionum inimicitias. et
quia talis ſolutio incõmodita
tem haberet.ut.ff. famil. her.
plane.idem dicendũ eſt de ca
ſeo ⁊ lacte.io.
c ¶ Perdidiſtis.ar.aliquẽ de/
bere puniri in eo in quo velin
quit.xij.q.ij.qui ⁊ humanis.
⁊ qui negat quod debet.nega
ri ei debet quod ſibi debetur.
ex de vſur.quia fruſtra. C.ð
fideicõ.li.l.ſi quis in ſuo.xcv
Di. eſto.
d ¶ In hoꝛrea.ar. ꝙ iſti ruſti
ci debẽt deferre in hoꝛrea de
cimas ad ipſas eccleſias ar.
ſ.q.vij.decimas.C.de anno
nis ⁊ tribu.l.ꝓ locis.li.x.nõ
ergo a clericis uel eoruʒ nun/
cijs ſunt colligende in agris.
e ¶ Ald abundantiaʒ.j.q. vij.
maiores.
¶Verbũ.hec ſũt verba bie/
ronymi.
g Oſtendit. hic. z. C. dein
of.teſta.l.ij.quandoqʒ etiam
notat viciũ.xli.di.ſepe.

b ¶ Aut erugo. erugo enimẽ?

ros qui cadit ſuꝑ teneras ſpi
cas.⁊ pꝛopter hoc ſole veniẽ/
te marceſcunt. Eruca eſt ver
mis qui ibi naſcit᷑.ff. loca.ex
conducto.
i¶ Ex dei ira. homo enim ꝓ
pter peccata ſua affligitur. nt
vij.q.i.ſciſcitaris.lvi.di.ſi gẽſ
j.xxiij.q.iiij.ſi quos.
lꝛ ¶ Et ſuas. ſi ergo ſue ſunt.
rei vendicatio intentabitur ꝓ
eis.C. de ſa.ſan. ec.nt inter.
I¶Interpꝛetari.i. moꝛaliter

exponere.

m C Aquibus.ar. ꝙ diſcipu⸗
li debent referre gratias ma
giſtro non tantum verbis ſʒ
etiam rebus.nt.xcix.di.ecce.
n ¶ Vendicauerit.i.ſibi aſcri
plerit.
o ¶ Cataracte.i.feneſtre.

Lau.

a Supplantaſtis. ar. S. ſ. de con. di. ij. panẽ. ſed intellige quantum in vobis ?
xi.q.iij.int᷑ verba. nel ita defraudant ſubtrahendo iſta pauperibus.
b ¶ Annus expletus. non tamen finis anni ſpectandus eſt. ut tunc decime pᷣ
ſtantur.ſed pꝛeſtande ſunt cum fructus colligunt᷑.ex de deci. cum hemines.
immo ⁊ ſi ager bis in anno det fructus totiens dande ſunt decime.hic ergo ſi

pꝛophete:quia mihi non reddidi
ſtis decimas et primitias: iccirco
in penuria ⁊ fame maledicti eſtis:
me uos ſupplantaſtis ſiue defrau
daſtis. Ecce annus expletus eſt:
7 nihil in meos theſauros ſed iĩ ue
ſtra horrea comportaſtis:⁊ pꝛo de
cimis ⁊ pꝛimitiis que parua erant
uta uobis darentur: ubertatez poſ
ſeſſonũ ueſtrarũ ⁊ omnem fruguʒ
abundantiam perdidiſtis. At au
tem ſciatis hoc me iraſcente perfe
ctuʒ quia fraudaſtis me parte mea:
hortor uos atqʒ commoneo ut in
feratis decimas ĩ horrea mea hoc
eſt in theſauros templi:⁊ habeant
ſacerdotes ⁊ leuite qui mihi mini⸗
ſtrant cibos:a probate me ſi nõ tã
tas pluuias effudero: ut cataracte
celi aperte eſſe credantur: et effun
dam benedictionem meam uobis
uſqꝗʒz ad abundantiam . Merbum/
effuſionis nomen largitatis oſten
dits:ſed fieri poteſt ut agroſ irrigã
tibus pluuiis ſit quideʒ fertilitas.
uerum aut locuſta ueniet aut bru/
cus aut erugo aut eruca:a laboꝛeſ
hominũu uaſtabũt: propterea adiũ
git ⁊ dicit: ⁊ increpabo pro uobis
deuorantes locuſtas nidelicet re
liqua que prediximus:a non cor⸗
rumpent fructum terre ueſtre. Si
quando fames ⁊ penuria ? rerum
omniuʒ egeſtas opprimit mundũ
ſciamus hoc ex ira dei deſcendere:
qui ſe in pauperibus ſi non accipi⸗/
ant elemoſynafraudari loquitur: 2
ſuas poſſeſſiones poſſumus deci/
mas ⁊ primitias ĩterpꝛetari. Si ꝗſ
doctus ⁊ eruditus lege domini po
teſt alios erudire:nõ debet ſue aſ/
ſ ignare prudẽtie ingenioqʒ quod
poſndet: ſed gratias agat primum
domino qui cuncta largitur: dein⸗
de ſacerdotibus eius ac miniſtris
a quibus doctus eſt. ſi eni nõ ege
rit gratias ſed ſcientiam uendica/
ueriiſibi: in penuria maledicetur.

p ¶ Nubibus. ideſt pꝛedicatoꝛibus.

q Imbrem. gratie ⁊ ſcientie que in ea angebitur. de pe.di.iij.ſi ſermo.io.

r. OD Ecime tribnta.ideſt debita animabus egentibus diuina gratia. vel me
lius dicas ꝙ dantur egentibus clericis.non tamen ideo minus dande
ſunt.? ſi diuites ſunt.non enim intuitu perſonarum dantur eccleſijs. Si ergo

decime ſunt tributa. ergo non poſſunt pꝛeſcribi.ut.j.q.ij.. poꝛro.?. C. de p.

ſcri. xxx. an. cõpetit.quod falſum eſt er̃ de pꝛeſcri.de quarta. Iteʒ ſi ſunt tribu
ta.ergo cõpenſatio in eis non admittitur. C. de cõpen.l.iij.pꝛeterea.ſi ſũt tri⸗

buta.ergo ſi quis appellat nt eas retineat non auditur.ut.ij.q.vi.quotiens fi-

ſcalis.⁊ eſt expꝛeſſum ex de deci.tua.in fi.

8 Preminum. ideſt gratis vult beneficiũ ſunm concedere non ꝓ pꝛecio.ſʒ ta/

men honoꝛem vult habere.ar.ff.man.ſi remunerandi. ⁊ eſt ſi.i.q.i.iudices.

vbi dicit ꝙ non ſunt dicẽda munera ſed ſumptus.⸗ facit ad hocqð

dixi.xxxij.q.ij.honoꝛantur.

t B

e militia.ᷣ licita. ⁊ clericj

ſi militẽt. xxiij.q.i.militare.tenẽtur dare decimas.

I ¶MHegocio. dũmodo licita ſit negociatio.ut er.e.ex trãſmiſſa
vix aliq negociatio ſine peccato pot expediri.u

ſi intelligens largitorem deuz et
agens his gratias per quos a deo
eruditus ẽ bumiliaueritſe: ĩ hor
reum dei intulerit cibos:hoc ẽ ſcri
pture alimenta in eccleſus popu/
lis miniſtrauerit: ſtatim aperient᷑
ſuper eum cataracte celi: et effun/
detur pluuia ſpiritualis: et manda

bit nubibus ſuis: urpluant ſuper
eum imbrem?: et abundantia re/

rum omnium perfruetur.
Nem auguſtinus.

Quod decime ſacerdotibus ſunt

tradende:

) Eeime mibuna ſunt egenni/

um animarum. ꝙ ſi decimaʒ
dederis:non ſolum abundantiam

fructuum recipies:ſed etiam ſani/

tatem corporis ⁊ anime conſeque
ris:non igitur dominus deus pre
mium poſtulat ſed honorem. de/

us enim noſter qui dignatus eſt to

tum dare. decimam a nobis digna

tus eſt recipere: non ſibi ſed nobiſ

ſine dubio profuturam:ſed ſi tardi
us dare peccatum eſt: quanto ma⸗
gis peius eſt peccatum non dediſ/
ſe.de militia: de negocioꝰ:et de ar
tificio redde decimas. Cum enim
decimaſ dando terrena celeſtia
poſſis premia promereri: quare

pro auaricia duplici benedictione

fraudaris:hec ẽ.n.dei iuſtiſſima cõ
ſuetudo:ut ſi tu illi decimã nõ de⸗
deris:iu ad decimã reuoceris. da
bis ĩpio militi:quod nõuis dare
ſacerdoti. benefacere ſemꝑ deꝰpa
ratus eſt: ſed hominum malicia p
bibemur'. Decime etenim ex debi
o requiruntur: ⁊ qui eas dare no
luerint: res alienas inuadunt: et
quanti pauperes in locis ſuis ubi
ipſe habitat: illo decimas non dan
te fame mortui fuerint:tantorũ ho
micidiorum reus ante eterni in/
dicis tribunal apparebit: quia reʒ
a deo pauperibus delegatam ſuis
uſibus reſeruauit.qui ergo ſibi aut

glibʒ teneat᷑ decimã ð lucro ſuo. Sʒ nũꝗd doctoꝛ decollecta uela
nocatus de procimo.uel mercenariꝰ ð eo qð meret᷑ dabit decimꝗen

aſmiſſa. tñ
tð pe.di. v. qlitaſ. dĩ
lũ licita qad laicoſ
ĩ quibuſdã rebꝰ. nt
lxxxviij. di. ſoꝛnica
ri. Sed nunquid ð

illicite acquiſitis de

beat dare decimag.
notaui.xiiij.q.p. in
pꝛin. Sed nũquid
de furto uel latroci
nio dande ſunt de⸗

cime? dicunt quidã

ꝙ ſic. ne apud eos
ita remaneant. ar.

ad hoc.xxij.q.i.cõ⸗

ſidera. alij negant
ne eccleſia videatu·

appꝛobare delictũ.

ß dico ꝙ a fure vel

a raptoꝛe bene peti
tur decima non ra/

tione negociatiõis

ſue. cũ illa ſit repꝛo
bata. ſʒ qꝛ inenit in

poſſeſſiõe. qꝛ decia
ſegt quẽlibet poſſei

ſoꝛẽ ſiue iudeũ ſine

excõicatum. nt ex

de deci. ð terris. ex
de vſu.quanto. ex/
tra de ſen. excom. ſi
vere. alioquin eſſet
pꝛedo melioꝛis cõ
ditionis qᷓ; boneſi/

dei poſſeſſoꝛ.quod

eſſe nõ debet. ut. ff.
de pe. here. ſi a do⸗

mino.§. ulti. Item
nunquid indei per

ſonales decimaſ da
bunt? videtur ꝙ ſic
utt extra de vſu. quã

lo.circa fi.quod cõ

cedo. Itẽ ex oibus
q ex lucratiua can/
a hahent dabunf
decime. ut de dona

tione legato. uel ſi

extraneus inſtituit
in teſtamẽto. alind
eſt ſi aliquis ab in/
teſtato ſuccedit.qꝛ
tali debita ẽ heredi
tas iure nature.vn
potiꝰ debitũ ẽ qᷓ lu
crũ.ut.ff.vñn liberi.
ſcripto.ꝭ.ul. Idẽ di
co per quaſcumqʒ
manꝰ ãbulauerit

—5—

videt᷑ cũ illud nõ ſit lucrũ.ſʒ debitũ.credo tñ ꝙ ſic.qꝛ ſcriptũ ẽ. ho⸗

noꝛabis dñm deũ tuũ de tuis iuſtis laboꝛibꝰ.ut.i.q.i.nõẽ putandau.

Itẽ qꝛ hic dr de oĩ artificio dãde ſũt deciĩe.ut ex.e.nõẽ in poteſtate.

xTu ad decimã.i.tantũ decima remanebit tibi. uel demonib⸗ ſo⸗
ciaberis.qui ſũt decima pars angelorũ.

a Pꝛohibet᷑. j. de pe.di.i.ſi agamꝰ.ẽ.lxxvi.di.ieiuniũ.

bCECx debito. videt᷑ ꝙ actio ꝑſonalis cõpetat ꝓ decis petendis.

cCKlienas. añ ſeparationẽ ſũt ecclie.ut no..e.q.moderamine.

.*

reſti. ſpo. ſepe. ? idem eſt auferre qð non dare. xlyij. di. ſicut.?. xij.

q.ij. indigne.

e ¶Homicidioꝝ.S.xi.q.iij.pᷣcipue..di.lxx

d & Innadũt. nota ꝙ idẽ ẽ iniuſte detinere qð rapere.ut hic.⁊ eỹ de

xvi. paſce.

.
en
400
e
ncse
Ghini
s
ren

a 6
nn
wen
n
nind
hiefn
ncän
eſr
ich.
enſne⸗
ſirn
ini
Aui
Hmani
(Metero.

1

le.
Uf

aäſtſ
iipſh.
eeeſn
mGe

.iiued

olune⸗

mmneh

tt t
ilrſcri

Män
INa

n.
huine
mln imn
eenlee
Enm
mnl
Dde hern
imn d

XVI Queſno ): 201

aut ſub certa forma: aut cũ oĩ iure:aut ſimpliciter. ſiſubcerta forma:non ba/
bent ibi plus iuris q; forma ↄtineat. Si vo cum oi iure:tũc habẽt ⁊ tꝑalem ⁊
ſpiritualem iſtitutionẽ.j.e.uiſis.⁊ ſic itelligit illud:cuius ẽ poſſeſſio eiusẽ ⁊ .

ſtitutio. In hoc cãu loquitur extra de capel.mo.iĩeccleſiis.remãet ti ius epa

le in ordinatiõe.iudicio.altariũ cõſecratiõe ⁊ uiſitatione.ix. q.iij. ꝑ ſingulas.

AH hii. .xxvii. q. ii.ſunt qui.
. Peniod nrceſt rtio. in uictu ⁊ ueſtitu:ut.x.q.ii.epiſcopꝰ
ed e Dons quicquid.res eccleſie ſũt pauperũ ut.xxii.qvii.ꝙ ãt
4 0 ſilir res clericoꝝ ſũt paupeꝝ:ut.xxiij.q.viij.ↄuenior.⁊ dicũ
ſſ ẽ pauperũ. qꝛ
R lis ſüt eis cõicãde. premium cõparare:aut peccatorũ
nund ut. yii.oi. ſicot hi. eſiderat indulgentiã promereri:
e Oibue. n aue reddat decimam: etiam de nouem
R eccleſia dicat ſu partibus ſtudeat elemoſynam dar
nnc ciens ad hoc ut ꝗs auperiby. . Iem biero
Fnud debeat eẽ cõtentus paup T I .

nlin una.i. que poſſit oẽ ſ

Seipſum cõdemnat:qui euangcli

etin recipere. ut. xlii. di. ʒannibus neceſſaria ſubtrabit.
guieſcam'.er of Poſtolicis uiris ⁊ euãgeli
umt bẽ. de moachis. ar. ʒatoribus chriſti ĩ neceſſari
un Frqi eßne. bi isꝰ nſibus nolle ribuere: ſeipſum
tine a kenan. cõdemnare eſt. & Quod autem
id Köcedecre. cum becime epatum conſenſu mõachiſ
Ungine conſenſu epi. alias icite tribuãtur: beatus hiero.da/
mn ſiprelat? preter an⸗ maſo pape ſcribit dicens.
Ien ctoritatẽ epi vĩcele Xibex eſt clericis monachbis 1 re
e ret poſt eins morti? ligioſis decimas ↄcedere.
D fnoentei sr ð traſ⸗ C Voniam aerhni abent
bgcg decetero. derici pauperũ ẽ:⁊ domu
e Mliere t et allormn ommbus debente com

eicitg ecertũ ꝙ ius decima
r rfriüi laicus poſſidere
Niüm nõ põt. cũ ſit ſpũale
eidn ut ex ð pſcrip. cãm
leſſe extra de decimis.
i bibemus. Sed ,
nelint quid fructus deci/
ima marũu poſſunt ce/
gtonegn di laicis: ſic ad tꝑs.
ioſcke nt extra ne p.yxi.ſu.
enimen querelaz. 7 uſq; ad

munes:ſuſceptioni peregrinorum
hoſpitum inuigilare debent. ma
xime curandum eſt illis: ut de de/
cimis:⁊ oblationibus: cenobiis:
xenodochiis qualẽ uoluerit⁊ po
tuerint ſuſtẽtationẽ ipendant. Li/
berum ẽ.n.monachis ⁊ ſpirituali/
bus uiris deũ colẽtibꝰ ⁊ nimẽtibuſ
decimas ⁊ oblationes cũctaqʒ re/

eehnag kinéuite ipſoru. ar. media concedere:a de inre ſuo in
nmſdf. erxtra de bis que fi. dxnium illoꝝ a uſuʒ ranſferre: nec
m a prela c apoſtoli ta ĩ pauperibus pauperiatem quã
m r .1.9. r. del. religionẽ attẽdere. Quod ãt beati
u g Bininis. no ge, tudo tua queſiuit: urum uſus deci
nnt neralem ſermonez marum ? oblationum ſecularibus
ine nõ generaliter ĩtel/ ꝓuẽire poſſit:nouitueſtra ſãctitas
. ligendum. xxxviii. oĩo non licere proteſtãtibus hoc
tr d.. for nicari. lxxy. diuinisauctoritatibus patronoꝝ

di. ꝙ die. lxxvi. di.
mnule ſcit. lxxxv. di.c. i.j.
ſe o: q. iii.dilectio.xii.q.
ammn . ii.ſine. xiiii.q.ii.ſu
nan per. de condi. di.ij.
ſin reuera. diſ. xcy. ec/
Ken ce. ar. xix. di. c. i. P.
mn bh Epo. 2 ſufficit
tpinauctor tas illiuſ epi
nimn ad talem alienatio/
ginſin nem ut extra 5 bis
hinſte que fi. a pre. cũ apli

ne mn. nidet ſol? es
on, poſſit cõcedere ſne
immm, capitulo.ſed hoc ſol
N.α.uit extra his que

ca.).xii.q.ii.ſine.xn

fi.a pre. cnʒ aplica.
ſiin⸗ hic ergo laicus qui capax non eſt facit locũ capaci.ar.C. de na.li.au

canonũ:quãobrem ſialiquãdofue
rit ab his male detenta que diuini
iuris eſſe noſcũtur:a in uſum tran/
ſierit mõachoꝝ ⁊ ſeruoꝝ dei epõꝰ
tamen loci illius prebente cõſenſũ
conſtabunt eis oĩia perpetua firmi
tate et ſtabilitate ſubnixa.clericos
autem illos ↄuenit eccleſie ſtipen/
diis ſuſtẽtari: quibus parentum ⸗
amicoꝛũ nulla ſuffragantur ſtipen
dia. Qui aũt boms parẽtuma opi
bus ſuſtẽtari poſſunt:ſi quod pau/
perũ ẽ accipiũt:ſacrilegiũ ꝓfecto ĩ
currunt ⁊ committũt: ⁊ per abuſio

nem talium iudicium ſibi mandu/
cant ⁊ bibunt. De prediis au/
tem que a colonis eoruzʒ coluntur
ſic diffinitum eſt in magoci.conci.
i ſunt preterea ⁊c.
Ecapellis vo que ab
is poſſidentur: ꝙ per
eorum inſtiturionem a
ſacerdotibus ſint gu/
bernande. Joannes papa probat
ſcribens Iaac ſyracuſano epiſco/

reſbyreri in monaſteriorum ec
cleſiis per abbates inſtimant.
Iſis litteris charitatis ur̃e
quibus ſatis perpendit᷑ quã
to ſtudio huic ſancte ſedi reueren
tiam exhibetis:non modice gaui
ſi ſumus. nunc itaqʒ ſuper ea que
conſuluiſtis ut chariſſimo fratribe
nigne diſcretum conſilium damuſ
delegauit enim nobis pia manſue
tudo ueſtra:utruʒ eccleſie pro qui
ete monachorum a ſanctis catho/
licis epiſcopis eis tradite ꝑ ſacer
dotes ab eis ordinatos inueſti/

tos debeant inſtitui. Addidit quo

qʒ fraternitas ſua litem ⁊ ſeditio⸗
nem inter clericos monachoſque
ex hac cauſa non modicam eſſe oꝛ
tam:quod inſtigatione uerſuti ho
ſtis nemo fieri ambigat.habet eni

mille nocendi modos: nec igno-

ramus aſtutiam eius. conatur nã/
que a principio ruiue ſue unitatem
eccleſie reſcindere:charitateʒ uul
nerare:ſanctorum operum dulce/
dinem inuidie felle inficere: ⁊ om
nibus modis humanũ genus euer
tere ⁊ perturbare. dolet enim ſa/
tis ⁊ erubeſcit charitatem: quam
in celo nequiuit habere:homines
conſtantes ex lutea materia tene/
re in terra: unde oportet quan/
mm fragilitati noſtre conceditur:
ut omnes adiius nocendi eius uer
ſutie muniamus: ne mors ingre/
diatur per portas noſtras: conſi/
lio itaqʒ multorum fratrum diligẽ
ter exquiſito decernimus ut am/
modo eccleſie monachis tradite

ſerui.ſi cui.⁊.ff.de uſu ⁊ habi.ſi ita.ſed S.ex de do.paſtoralis ⁊.i.q.i.ſunt nõ

Si autẽ conceſſit epᷣs ſimpli
citer.quid iuris ſit. habet᷑ ex
de dona.paſtoraliſ. Si vᷣo pa
tronus coceſſit capellam do/
mui religioſe.non plus iuris
hbʒ accepior q; dator ar.S. e.
q.i.ſiquis laicus.extra de do
na.inter ui.⁊ vx. nuper. ff. ð
.ii.
re.iuris.nemo plus.niſi hoe
factum ſit de conſenſu dioce
ſani epi.quo caſu cedit in do
minium religioſorum. extra

de inrepa. ꝙ aũt. ? ex de dõa.

paſtoralis.que aũt dicta ſũt:
itelligas de monaſteriis non
exemptis. In exẽptis.n.⁊ eo
rum capellis quod principi
placet legis hʒ nigorem. Et
nõ ꝙ io. fa.dixit ꝙ ſi eccleſia
nondum eſt conſecrata. tan/
tam in ea hʒ patronus ptateʒ
ꝙ preter epiſcopi licentiam
põt religioſo loco cõcedere ñ
ſolum inſpatronatus.ſed eti
am ipſam eccleſiom.ar.ſ.e.q.
ul.nemini.ſed hec opinio coꝛ
rigenda eſt.cuʒ religioſus lo
cus iam ſit.maxime propter
ſolemnitates que ibi fiuntab
epiſcopo.de con.di.i.nemo.
Ei ꝙ religioſus ſit habes er
de reli. do. ad hec. unde iam ĩ
epᷣi ptãte conſiſtit: cum lapis
benedictus ibi iam ſit poſituſ
ſ.e.q.vii.oẽs.nam nec a laico
poteſt aliquis inſtitui.j.e.q.
ul.ſi plures.multo minꝰ ſup⸗
poni poteſt loco religioſo per
laicum:cum inſtitutio ſit tꝑa
lis.ſuppoſitio vpo perpetua.
Itẽ eſt contra eum.x.q.i.no/
uerint.ubi dicitur ꝙ poſtq
deo dederit.ꝙ nihil habet iu
ris in re illa io.

n O Iſis. delegauit.i.inſi

nuauit.uel dic melius
i.queſiuit.

o .Pro quiete.a curiſ tempo

ralibus.ut.S.e.q.i.de pntiũ.

p Coõſtantes.j. de pe.di. ii.

principium.ꝭ.ſi vᷣo. .j.xxv/
ii.q.ii.ꝭ.ex his oiĩbus. . ſed
dic ꝙ non potuit habere cha

ritatem perſeuerantem. arg.

ex de uer.ſig. nam ⁊ ego.

q C Per portas.i.per ſenſus

corporeos quibus medianti
bus peccatũ trãſit ad nos.

r C Tradite. pleno iure:idem

intelligunt quidam nbiepns
ſimpliciter roncedit.ar.ff.de

ien. z.ff. de iniuſto rup.te.l.pe.⁊? ꝙ nullus religioſi us debeat recipe
mn reeccleſiam de mann laici eſt expreſſum extra de priui. cum plan
lare. 7. ſ. q. vii. ſiquis.
Conſenſum. ar. ꝙ ratihabitio epi retrotrabit᷑: æ cõfirmat illð qðᷣ
mi Per ſe inalidũ erat ar. e. de iure pa. cura paſtoralis..e. q. vij. deci⸗
ie nag. ar. 5. x de elec. anditis.
Bois. 5. i. q. ii. clericos. z. c. paſtor eccleſie. z. c. ſacerdos.

un, Parẽti.ð vr loqui de illis clericis qui eccleſie non ſerniunt. ů. x.q.
et iij. cauẽdu. s. xii. q.i. illi autem. j. xxxi. q.i. quomodo.
ſ E capellis.Hec eſt ſecunda qõ:an in capellis monachoruʒ

jdpreſoyieri ſint iſtituẽdi ꝑmonachos:quod ut melius pateat
4 nic endum quid iuris habent religioſi ĩ ſuis capellis. Et nõ ꝙ duo
bus modis fiunt capelle religiol⸗ oꝝ: edificatione ⁊ collatiõe.Si edi
ſicatione habent iſtitutionẽ paliũ:⁊ cps ſpũaliũ. ut.j.e.ſane.⁊.c.ul
i. Siaũt collatiõe: aut collate fũt eis ab epo aut a patrono. ſi ab epᷣo

nulli. cũ autem monaſterio priuilegiato cũ capellis ſuis habitiſ æ habẽdis cõ

cedit epiſcopus eccleſiam etiam pleniſſimo iure ſm pleroſqʒ peruenit ad mo
uaſterium etiam quo ad correctionem exceſſuum. ſed tamen abbas ille non
deponet aliquem nec ſuſpẽdet ĩ perpetuũ.niſi hoc haberet ex priullegio Sʒ

nunquid eps ita poteſt eximere eccleſiã aliquam ꝙ nihil remaueat in ea? di

co ꝙ non.quia epiſcopus nõ põt aliũ indicẽ facere ordinarium iĩ dioceſi ſua.
nec ita plene poſſet epiſcopus remittere ius epale.ut hic.in fi.quia ſic poſſet a
ſe reücere inriſditionem epiſcopalem. nã qtucũqʒ generaliter epiſcopus exi
mat aliquam eccleſiam ſẽper retinet correctionem. uiſitationem. procuratio
nem ⁊ cathedraticum.nt extra de cen.cum uenerabilis.⁊ de dõa.paſtoralis
nec etiam in preiudicium archidiaconi poteſt epiſcopusaliqua iura remitter
eccleſie ut extra de exceſ.prela.c.i.⁊.ii.Si o biicis id quod eſt extra de reli.
domi.conſtitutus.nbi dicitur ꝙ epᷣs poſſit pleneeximere aliquam eccleſiam
dicas ꝙ illa exemptio fuit ↄfirmata a papa:ſicut patronus quatũcũqʒ gnãli
ter remittat ius pronatus.tñ quedam iura retinet in liberto. C. de bo.li.l.fi.

*

a ¶ Per ſuos.jj. q. proxi.c.iij.j. xviij.q.ij.cellulas.ð.di.liiij.abbati.
b ¶ Poſſeſſio.i.res poſſeſſa.ar.ff.de uer.ſig.ſi interdum.
C nſtirutio.i.ordinatio.nã cuiqʒ ẽ res ſua cõmittẽda.C.de iudi.nemo.
d Muod maius eſt.ar. ꝙ cui conceditur maius:⁊ minus.ut.xii.q.ii. preci
cipimus.⁊ extra de deci.ex parte. Item cui prohibetur maius? minus: ut

xiiij.q.v.penale.⁊ xliiij.diſti.
nulli ⁊. S. e.q.i.⁊ tꝑiſ.⁊.c.poſt
quam. ff. de adni.nec in ea.
maius. n. eſt dar id ad quod
quis nõ teuet᷑ qᷓ; ꝑmittere nti
datis ad que quilibet tenet᷑.
e ¶ Cocedere. i. permittere
conceſſa uti.
f¶ Moris.ar. ex eo ꝙ aligd
ſolet fieri:ut.xxviij.di.de ſy/
rgcuane. H
g Indicio..viij.q.ii.c.i.
pH Ad ſe trahat..i.q.iii.ꝗ̃ſi
ſitum. S. xii.q.ij. ſacrorũ.ſic
