cln ie l. di 6 cleſiis rclaxanda depoſcit:diligen redemptoris noſtri gratia liberan o Snb oꝛdinis. ſimiliter ob
iibun .„1- p ti conſiderarione quantum poteſt te erepius ſum reuerſurũ:ſed ſem ligat aliquis ſub pena bñficij
R byteros g: Itẽ enʒ ce bpoteſt s E ſ ſin.vt exde eler., k onecte in
nn adultero.ut ex ð in fieri temperemus. Iteʒ priſcis igi per me in unitate ſancte eccleſie ca m nrei dee Aies d ect?. in
imt di. at ſi clerici. Iteʒ tur. Require ſupra in tractatu or/ tholice cõione romani pontificiſ E de aehen 8.iimpzeca
rui cũ ſimõiaeo diſpen dinandorum. ¶ Item innocenti. per omnia permanſurum. unde iu tos noenigle, poris excot.
hwini ſat anaʒ iheneſicie pa. cum pro neceſſitate temporis ratus dico per deum ommpoienie (xf. Siligeſt impcatio. ð cõ.
nie na w n e ne nimium ſcandalum eſſet in ec,· aper bec ſancta quamor cuageli⸗ di. i ego berẽgatius. e.xi. q.
tolnn i Eiſmalicc. cleſia ordinatos a bonoſo heren / que in manibus meis teneo ? u ij.. ſi 1s qui. nec põt apud ſe a
ſin E . dudt oſtituere co ſuſciperet:ait in decreris ſuis. tem dominorum noſtrorum. H. liquis obligari.ff. de ſideiuſ⸗
ihtin Riik. Snmalormbns eſſante neceſſitate debet ceſſare 7. M. rempu. gubernãtium me in ſo. ſiquis pꝛo 9,51 HS
ſiutn aũt criminibnſ etiã quod urgebat. unitate: ſicut dixi eccleſie ad qua,ʒ q de ar Brtn i. de i.
run diſpẽſant ĩ bñficijs Vod pro remedio ac neceſſi deo propicio ſum reuerſus ⁊ in cõi ice nsa H e
un ſi ſint occulta. yt.l. tare remporis ſtatutum eſt: one romani pontificis ſempera ſi niſtipular velpac enne Por
na dr bobi E conſtat primimſ non fuiſſe. QHuod ne dubio permanere. Quod ſi qð peuratoꝛ piſtis f de 5 oblt.
mſel ſant ibnficio. nt e ergo neceſſitag pro remedio rep/ abſit ab hac meunitate aliqua ex/ 6i penratoi pmnie dic d10 5
ceſell de cle. pug. in due. perit:ceſſante utiqʒ neceſſitate Dde cuſatione uel argumento diuiſero fieri. qꝛ papa ſeruꝰẽ beati pe⸗
ian henricus.l.diſ.ſtu⸗ bet ceſſare pariter quod urgebar: periurii reatum incurrens eterne tri. vñ dicit de ſe in eplis ſuis
L deat.ſʒ nõ ĩ offici ia aliud eſt ordo legitimus: ali pene obligatus inueniar ⁊ cum au buoßuoꝝ dei. vñ vᷣſus. Serui
gei eqt. HH no ĩ officio quia anude 5 4 Der⸗ erãt tibi roma pᷣus dnidnoꝝ
W vt.l. di. miroꝛ. Iteʒ ud uſurpatioꝰquod ad preſens fie ctore ſciſmatis habeam in futuro Sernop nabust e ſunt
pait qñqʒ cũ aliquo di · ri tempus impellit. Similiter ſeculo portionem. Hanc autẽ pro dñi. DNel h fit ſauoꝛe religiõn
= ſenſin in vr re· exdiſpenſatione etiaz in niceno cõ feſſionis promiſſioniſqʒ mee char z credo iure canonico me te⸗
inm iiſ giſ anrin Ire cilio de nouatianis ſtatutum eſt:ut mlam nbi. M. notario meo cũ con neri ſi ego ꝓmitto tibi me da
eſtint in oꝛdinib⸗ 7 digni ad eccleſiam redeuntes ordinen 4 ſenſu preſbyterorum 7 diaconorũ turu ticio.x. ar.xxij.q.v. una
ingre tatibus niſi tãtů in turxrꝰ. ⁊clericorum qui me in hac unitate mẽti. maxime ſi neinenern 5
ſerens epᷣatu. vt er ð elec. Iterum ordinenmir qui ex nouati obligantes ſe in ſupraſcriptis om etarneib ar if de⸗ i. pecu.l.
gtln inotuit. Ie diſpen anis ad eccleſiam redierint. nibus prona ſimiliter uoluntare ſe EEnongelia. xi . imna⸗
nnt ſa en excõicato mi Jaui noluerint ad eccleſiam cuti atqʒ propriis manibus ſub/ toꝛ. ar. ð...xxij. q.i. . ſic etiaʒ
lftoſ niſtrate. vt. ij. q. v. ire catholicam ex nouatia ſcripturi ſur ſcribendaʒ dicraui 2 p ſoe. cã. j. xxij.
to. lʒ ſit Zriũ uenire catholicam ex noua 1 rica OiEII j.cã ꝓx.q.v.que de cã.j.xxij
, . rp Flca nis placet ſancro concilio ut or di/ pria manu ſubſer ibenſnbi tradidi q.i.clericũ.⁊.c.mouet. dic.
1 diſpelanio cu h re nentur: ⁊ ſic maneant in clero. an /· Actg in loco tali die tali a conſuli/ ut. xxij. .i.ſialiqna.
quirit neceſſitaſ vel te omnia autem banc ab eis confeſ bus ſupraſcriptis. Ego. N. epi 2 8 Oalutei. eũ cuius incke.
tilitas. ſ. e. tali. ſionem per ſcripmuram exigi opor ſcopus ciuitatis. M. bhuic confeſſi cio ſalꝰ dñoꝝ meoꝝ conſiſtit.
n ſacoſre tali. R 5 isl opo iſſioni ſtito d ſic eni iurãdo ꝑ haſ creaturaſ
Ze fit qñqʒ diſpen tet ut fateantur ſe communi con/ oni promiſſioniqʒ mee preſtito de reſpectũ hẽbat ad creatoꝛc᷑. ⁊
ſatio qꝛ uimef mai? ſenſu' catholice eccleſie ſtatuta ob conſeruandis ſupraſcriptis onm d; peccabat. ff. de iureiur.
li eeb deieie ſeruaturos. Jtem greg. inregi bus ſacraméro' ſubſcripfi. C. e i ſalute. cp dicit in manib⸗
fuit diſpẽſatuʒ. vt. x ſtro terum ex canonum rigore contra 2 eſt ar. * s cũ iurat tãge
xxyv.q.iij.qð ſcpᷣſi. 10. ſciſ⸗ ——2-— P ep lar!
Juramentum a ſciſmate redeũtiũ.

ANt pleriſqʒ. hic ĩcipit tractare ð diſpẽſatiõe.vñ vidẽdũ eſt ꝗd ſit

diſpẽſatio.quid diſpenſare ⁊ qð ius ſit diſpẽſabile.⁊ gꝗs poſſit diſpẽ⸗/

2.c. quedã lex. Itẽ
qnqʒ ꝑꝑ futuꝝ bo/
nũ vt quãdo diſ pẽ/
ſat cũ hereticis vt
alij faciliꝰ reuertãt
ad ecchiam.vt.xxiij

,2

Votiens cordis oculus nu/
be erroris obductus ſuper/
ne illuſtrationis lumine fit ſerenuſ

10 g

yvꝛgebat. ut. ð. di. xxpiij.de ſyracuſane..e.q.i.qdðᷣ ꝓremedio.et. ð.di.lxi.5. his

oibuſ.c.neophitꝰ.S.q.i.qð ꝓ neceſſitate.s.

ſcribit felix papa omnibus epis.
Qui exira eccleſiam baptizan fue
rintuel rebaptizani: ad eccleſiaſti

Ccam miliciam non admitiantur.

⁊?.c. mouet contra.

di. xlviij.quoniã multa.j.ix.q i.oꝛ

re dʒ euãgelia. ⁊ ſic ẽ S.xj.q.i
nec honoꝛe.io.⁊ ẽ expᷣſſũ ho/
die ꝙ eps cũ iurat nõ dʒ tãge
re libꝝ.in decre. de iuramẽ.
ca. c. vlt..b.
t C Dnoꝝ.j.xxij.q.i.clericuʒ.

q.iiij. ipᷣa pietas. Itẽ quãdoqʒ ꝓpter multitudinem ⸗ ꝓpter ſcanda
lum vitandum..il.di.vt conſtitueretur.

u ¶ Cõſulibꝰ.hoc nõ hʒ hodie locuʒ.nã ſufficit apponere nomẽ pape ⁊ impe
b Lz De monachis.ut.ð.ly.di.c.i.

ratoꝛis.ut nõ.ij.q.v.ſacrm.
xSacr̃o. bec m piben faciũt iurare coactũ.ᷣut ſit recia fides. vt obediat.vt
bona fama. ne veꝝ peat.ne res ſacra:vel data dana.xxviij.di.ð ſyracuſ.
a ¶ Subſcripſi.ſ.ᷣ qð ſtatutũ ẽ in cõcilio niceno.S.e.q.ſi ꝗ voluerint.

ceſſaria.
Vod ꝓ remedio.ceſſante.ar.cã ſublata tolli conſtitutioneʒ
ex eadem cã oꝛtã.ceſſante eni neceſſitate ceſſare debet id qð 0 4

Cau.

4 0 Qiin qualibet diſcreta.⁊ ſic ſoluit ↄriũ.ð.e. q.iiij. q apð ⁊.c.placuit.
b EVBaptiʒati. hic diſpẽſare ↄſueuit. ſʒ nõ in caſu ſequenti cũ.ſ.rebapti⸗
ʒant᷑. vt de cõ.di.iiij.qui bis.⁊ nõ.ix.q.i.in ſumma in pꝛin. „
¶ Aut rebaptiʒati. S. e. q. i. vẽtũ eſt. æ. S.di.l.cõfirmãdũ.S.e.q.iiij.placuit. .

222

ſo. ibi.j.de co. di.iiij. qui bis.ð.di.li.c.vli.

d Ex eius cetu. vel ſi in ad-
ulta eoꝝ etate ↄſenſerit vel fi
dẽ ipugnauerit.vel de adultiſ
ĩ adulia etate baptiʒatis loqꝗt᷑:
e ¶ Pꝛo ꝑſona.ar..lxi.di.mi
ramur. ſed veꝝ eſt qð ibi dici
tur ꝙ ꝓpter amoꝛem ⁊c.
e Pꝛo pꝑſona.i.ꝑꝑ ſimplicita
tem perſonc.
fIinta nequitia.S.di.lxx
xvj. tanta.
g . Tacemus. ar.ꝗ tacet non

oſentit.ff. cõi di.ſabinꝰ. uer.

ſiẽ ꝓhibere ⁊c̃.ðff. de ꝓcu.filiꝰ
fa. 5.inuitũ.j.de cõ.di.iiij.cũ
pꝛo paruulis.
h ¶ PDietatis. dicit᷑ aũt pietas
qnqʒ reſpectu nãe.vt qꝛ nra
nãa hodie fragilis eſt exercen
da eſt pietas.vt.xxxiiij.di.fr/
nitatis. Atẽ alias ꝑꝑ fragilita
ẽ nel pietatis ĩituitu diſpẽſat
xxxiij.q.ij.antiqui. Itẽ adhi⸗
bet᷑ pietas ꝑꝑ ĩnocẽtiã.ſic pu/
er baptiʒatus ab heretico ad
mittit᷑ ad ſacros oꝛdines ꝑpꝑ
pietatẽ inocẽtie.vt.S.e.q. iiij.
placuit.

i qui vel ꝓpꝛia.tales ꝓ
G Pan opoi iſtð an
nõ põt hr̃i ex.c.niſi ex.ꝭ.pce/
dẽti.ſed credẽdũ eſt gratiano
qui vidit oꝛiginale.⁊ eſt ſi.j.c
tali. ⁊.xxxiij.q.v.c.ij.
lh ¶ ¶ Meceſſitatis.⁊.i.di.ð eo.
¶ AMerropolitani. S. di. lxv.
c.ij.⁊.iij.
m 9 Voniã ꝗcꝗd. ab alter
utra.i.ab altera. ſʒ tũñ
aliter ĩitellexit. G. vt pʒ ꝑ pce/
dentẽ.ꝭ.vñ põt dici ab alteru
tra ꝓpꝛie.qꝛ iã foꝛte metrop
litanus aliquid fecerat vñ ſcã
dalũ eẽt oꝛtum.
n ¶ Nel cõſenſũ.ð.lxiuiij.di. c.
yvlt. S. xlv. di. c. i. ?. iij.
0 Votiẽs a populis aut
Aaturba. er ð cle.excõi.
latoꝛes.
p Pꝛopter multitudinẽ. ar.
ꝙ parcẽdum eſt multitudini
vt. xliiij.di.ↄmeſſatiões.l.di.
vt cõſtitueret.xxiij.q.iiij.ipᷣa
pietas.⁊.c.nõ pnt.ix.q.i.oꝛdi
natiões.ſʒ qn dicẽt̃᷑ multi.dic
qᷓtũ ad ͥ ꝙ multi dicũt quo
ad reſpectũ.nã alias.xl. dicũ
tur multi.ex de cle.cxcõ.lato⸗/
res.alias.xxiij. milia dicunt
pauci.xlv.di.diſciplia.pᷣterea
ar. . e de re. iu.qui ſcadaliʒa
nerit. de pe. di. vj. c. i.ĩ fi. xxv.
q.ij.ita nos.vbi ñ parcit᷑ mul
tnitudini.ſo.videt᷑ hr̃iꝑ id qð
legit.xxiij.q.iiij.cũ qſqʒ. vel
E finẽ illius.de pe.di.vi.c.i.vt
ex tũc eis nõ ꝑcat᷑ cũ ex aucte
volũt illõ defendere.vt. lxxx
ij. diſt.plurimos.⁊.l. diſ.dño
ſancto. =èòG
q Cct de reliquo.i.de cetero
xcvj. di. in ſcripturis.ff. de le/
gi. cum lex. ..
† O Idici.colloqnãt᷑.arg.
ex collocntione pᷣſumi
cõſenſum.xxvij.q.ði.nec aliq̃.
8 Cauteriatã.i. vulnerataʒ

Q qualibet etate alibi quã

in eccleſia catholica ant ba/
ptiʒani aut rebaptiʒan ſunt: ad ec
cleſiaſticam militiam prorſus non
permittantur accedere. Quibus
ſatis debet eſſe: quod in catholico

rum numero ſunt recepti:quoniaʒ

de ſuo ordine ⁊ communione ui/
debitur ferre iudiciũ quiſquiſ hoc
uiolauerit inſtitutum: uel qui non
remouerit eũ quẽ ex eius cetu' ad
miniſteriuʒ clericale obrepſiſſe co
gnouerit. ¶ Pro perſona: ſicut
beatus greg.ſcribens ianuario e/
piſcopo ait.
Rigor canonum pro perſona ali⸗/
quando diſpenſamr.
Anta nequitia in aures meas
de tua ſenectute peruenit: ut eã

„₰

niſi adhuc humanitus penſaremuſ

fixa iam maledictione feriremus:
quidem pene fuerat in te ſenten/
tia iaculanda.ſed quoniam ſimpli
citateʒ tuam cum ſenectute cogno
uimus:interim tacemusꝰ. ¶C Pi
etatis intuitu: ſicut de illitteratis ⸗
corpore uiciatis gelaſius ait.

Canonum decreta pietatis intuitu

nonnunquam relaxentur.

8 Jqui nel ꝓpria temeritate uel

incuria preſidentium tales ſu/
ſcepti ſunt nihil ultra promotiõis
accipiant:ſatiſqʒ habeant hoc ſibi
pro nimia miſeratione conceſſum
VNeceſſitatis intuitu ſicut byla
rius papa:qui cum de quodam e/
piſcopo preter noticiam uel con/
ſenſuʒ metropolitani ordinato lo
queretur:ne in utroqʒ graue ſcan/
Janrun fieret:ait in epiſtola ſua.
Meceſſitatis cauſa quedam in ec/
cleſia rolerantur.
Aoniam quicquid ab alteru
tra parte eſt iudicatum: om
ni uidemus peruerſitate confuſuz
temporũ neceſſitate perſpecta bac
ratione decernimus ad uemiaʒ per
uenire quod geſtum eſt: ut dein/
ceps nullus preter noticiaʒ uel cõ
ſenſum merropolitani ordinetur
antiſtes. ¶ Item innocen.
DPDe eodem.
AVotiens a populis aut a tur
ba peccatur: quia in omnes
propter mulntudinem uindicari
non poteſt inultum ſolet tranſire.
Priora ergo dimittenda dico dei
iudicio:⁊ de reliquo èmaxima ſol/
licitudine precauenda.¶ Itez in
epiſtola cyrilli miſſa maximo dia/
cono antiocheno.
Ex diſpenſatione quedam toleran
tur que canonuz rigor cõdemnat.

Idicia diligendo mibi pau⸗

lo monacho:quia recuſat pie

t¶ ¶ Surrepti ſũt.i.ſurreperũt.⁊ ẽ ant

uel aduſtam ignito erroꝛis cauterio.

£⏑

ff. de uo coꝛ.l.ſiquis ſeruum.

iqua grãmatica uel.i. coꝛrupti

n ¶ Cõſfiteri.publice.ſ.⁊ in Hẽ diſpẽſatio.nã de iure publice dʒ ↄfi⸗

teri. S.e.quotiens.de cõ.di.ij.ego berengarius.

tas tua uſqꝗʒ hodie communioneʒ
reuerendiſſimi epiſcopi ioannis ã
plecti:pro eo quod quidam in an/
tiochena eccleſia male adhbuc cum

neſtorio uel ſentiant uel iam ſenſe

rint quidem: ſed forſitan reſipue/⸗
runt. probet igitur ma modeſtia:

utruʒ aliquando colligi nude ac ir

reuerenter cum neſtorio ſentiant
q inuicem colloquantur: licʒ ali/
quando cauteriataʒ habuerint cõ
ſcientiam colligantur autem nũc
acta penitẽtia ſuper his in quibus
ſurrepti ſunt: quamuis confite/
riꝰ fortaſſis reuereantur exceſſum
ut autem non eſtimemur amare cõ
tentionem: amplectamur epiſcopi
reuerendiſſimi ioannis communi
onem? indulgentes ei cauſa di/
ſpenſationis eius negocium non
ſubtilius uel diſtrictius ſiue uehe
mentius erga ſe recognoſcat agita
ri. diſpenſationis enim gratiaſicut
dixi eget negocium multum.
¶ Igdem ad ianuarium epiſcopuʒ
2 archimandritam preſbyterum
HDe eodem.
Iſpenſationes rerum nonnũ
quam cogunt parum quideʒ
a debito rigore quoſdam exire fo
ras ut maius aliquid lucri faciant

ſicut enim hi qui mare nauigant tẽ
peſtate urgente: nauiqʒ periclitan

te anxiati quedaʒ exonerant ut ce
tera ſalua permaneant:ita ⁊ nos cũ
non habemus ſaluandorum om/
nium negociorum penitus certitu
dinem:deſpicimus ex his quedaʒ
ne cunctoruʒ patiantur diſpendia
¶ AUiilitatis intuitu: ſicut in mel
denſi conci/perhibetur de filiis vᷣ
ginum per uim raptarum: a ſic ad
coniugium raptorum applicatarũ.
Atilitaris intuitu quedaʒ in eccle
ſia temperantur.
PAli coniugio generari eccleſi
aſticis ordinibus non applicẽ
tur:ni forte eos aut maxima eccle
ſie utilitas uel neceſſitas poſtulet
uel euidens meritorum preroga/
tiua commẽdet.¶Muic petrus
concordans ait:in ueritate compe
ri:quia non eſt acceptor perſona/
rum deus c ¶ Pro euentu eti⸗
am rei quedam in eccleſia toleran
tur. ſicut leo ait in decretis ſuis de
laicis ſubito contra decreata cano
num ordinatis epiſcopis.
Zaicis qui contra decreta canonũ
ad epiſcopamm promouentur: ex
miſericordia ſuſceptum officiuʒ re
linquitur.

EXRigunt cauſe ut non ſolum in
tales preſules: ſed etiaʒ in or
in

atores eorum competens ul/

x BDiſtrictius. nö
vult aliquid exag

gerar ⁊c.lxxiiij. di.

a ¶ ultum.i. ma

um.

b Et archimãdri

tã.archos pᷣnceps

mãdros ouis.vnd

archimãdrita pꝛin
ceps ouium.

c O bgaates
a debito.i. a

iure cõt qð oĩbꝰ eqᷓ
liter debet. ⁊ ua di⸗
ſpẽſatio nõ eſt ius.

ut.xxxj.q.i.hac rõ

ne. qnqʒ tñ diſpẽſa
tio debet. ut. l. diſt.
ut conſtitueretur.

d ¶Exonerãt.ſ.xx

ij.q.iiij.nõ ſolũ.j.x
iij.q.ult.aĩe.ff. ſigs
cau.il.iiij. ff. ad .l.
rhodiã.ꝗ leuãde.

e ¶ ¶ Beſpicimus.i.o

mittimꝰ.qꝛ eaſdem

res nõ hñt ꝓ dere⸗

licto.vñ male faci/
nnt reges hiſpanie
ꝗnaues fractas oc

cupãt. nã dic lex ꝙ

fiſcus nõ dʒ diteſcẽ
calamitatibꝰ miſe/
roꝝ. C. de naufra/
gio.l.i.li.xi. cõmit/
tit etiã furtũ ſi gs i⸗
de ꝗd accipit cũ di⸗
ſtictiõe th. ff. ð fur.
falſus.S. ult.

fBiſpendia.eẽ ſo

lẽt magno minoꝛa
dãna bono.
g ¶Vtilitatis.

hpyAli ↄingio.ſʒ

tmnoöne inter ra⸗
ptã ⁊ raptoꝛẽtʒ ma
trimoniũ.ut.xxyj.
.ij. tria. qre filij
cũ legitimi ſint re⸗
pellut a ꝓmotiõe?

rũñ.̊ non tʒ.uel dic

ꝙ hic logt de mõia
libꝰ raptis. cũ gbuſ
mr̃ioniũ ñ tʒ ⁊ die
ↄiugio.i. iũctione
uel ↄiugio ð factoa
lias legiti eẽnt. niſi
foꝛte quo ad epᷣatũ
e de elec. inotuit.
ſz certe illa decreta⸗
lis loꝗtur tantuʒ in
concubinas.

i ¶ Huic. ſ. ut nec

ſitate uel utilitate p
moueantur tales.

le¶Petruſ ait ⁊c. ge

apud deuʒ non eſt
ꝑſonaruʒ acceptio:
1 XRigunt canſe
cũ g hic ſit ri⸗
goꝛ ⁊ ibi miſericoꝛ
dia. potius dʒ indx
ſequi miſericoꝛdiã
ᷓ rigoꝛem. ut ex
etiieg. c. i. e. C.
ind.placuit.⁊ ſic i⸗

icn idet᷑ ꝙ diſpenſatio ſit debita. qꝛ pceptũ miſericoꝛdie oĩbus eſt cõe l ¶ Antiquis.i.ſm antiquas regulas.⁊ ita niſi expᷣmeret᷑ h.videret oↄſtitutio
J ictrrapf nen ſatis. ⁊ ſnia que miſericoꝛdiã vetat fugiẽda eſt. ut.l. ꝑpetua. ar. C. de penis.uꝰ.Sʒ iñ qd iuris ſit ſuꝑ nõ.lxi.di.ꝭ.ex his oibuſ.
ſe⸗ di. põderet. in fi. qð ↄcedo ꝙ qñqʒ ſit debita. ? iudex peccaret ſinõ I ¶ AKluberrimũ. ꝓfeſſio.C. de nõ nu.pe.generaliter.j.ij.q.i.legũ.j.xxxij.
8 diſpẽſaret.nõ tñ eſt ꝓditũ ius ꝑ qð petat᷑ diſpẽſatio.ſicut ad elemo⸗ Nq.i.oẽs feie. ex de appel.perſonas.

io 9

in ſynã tenemur pauperi.pauꝑ tñ cã nullo iur̃ petit.tn ad petẽdã diſpẽ m ¶ Maculati.idẽ ẽ ſi fuerũt rebaptiʒati.ar. de cõ.di. iij. g bis. 7.c.eos quos
is atiõem põt iploꝛaf nel ſi ad ſubuerſiõeʒ fidei ad-
officiũ indicis. ⁊ ſi , 2 . . . heſerũt hereticis.s.e.q.con
nollet eps diſpẽſar tio ꝓferat᷑. Sed circũſtant noſhic rit obuiare.circa quos etiam illaz uenientibñges.
n petet h̊ a ſuꝑioꝛe.⁊ manſuetudo miſericordie hinc cẽ canonum conſtitutionem precipi/ n Hager 8. ocilio. bodie
eſt ſi. er de iurepa. ſura iuſticie:ut credamus quedaz mus cuſtodiri ut in magno babe/ bere. fi olus eps. ex de
hii nullus. delictautcunqʒ toleranda. queda ant beneficio: ſiadempta ſibi om / ge daroledas darnero.e
noſe ac SHerllain 5 vSopenitus amputanda. Illos er,/ ni ſpe promotionis: in quo inueni o Vibello 5e. ſiqni nolue⸗
cuf Alir di f offcia. j So quorum prouecnio boc tanum untur ordine ſtabilitate maneant rint.
din 5. di. lxi. gd ꝓderit reprehenſionis incurrit quod ex perpetua:ſi tamen iterata unctio/ p Purgatiõem. idẽ etiã ſið
Nii 5.5. di. xi.c. i. . if. laicis ad epiſcopale officium ele / ne non fuerint maculatiꝰ. ¶ Iey ſimdia ſuſpectꝰ ſit. eẽ de pur.
nin 5ſoi ius cõe. bic cti ſunt: locum ſuuʒ tenere permit ex conci. martini pape. . 2. gnor 3 di rrr enlt.
cr e atio. ſſio. timus non preiudicantes apoſtoli Ab hereſi redeuies bereſim ⁊ eiꝰ † Dounioe . di xrre
dien ¶Quia rem ſſi ce ſedis ſtatutis: nec beatorum hba auctores publice dereſtenuu. veillis Sare ln olene.
hniin a ns dierxeſ. trum regulas ſoluentes: quia re/ Iquis epiſcopus ſiue alicuus c e Tfſtilla ur oiſpeſabilia.
ſgin aeite rrrv.N.in. miſſio Peccati non dat licentiã de epiſcopi preſbyter aut diaconꝰ t 8 Sinẽda ſüt. i. diſpẽ
Gnige loci.j.xxi.q.ij.pla⸗ linquendi.nec quod potuit aliqua in alicuius hereſis opinione offen ſanda ⁊ ita ceteroꝝ ĩpꝛopꝛie
inli euit. ſo. ibi fact re· ratione concedi: fas erit amplius erit a ob hanc cauſam fuerit excõ ſumit᷑.ar. ff. de mio.pri.xxvi.
ſrnn ſpicit. hic ius.⁊ ex impune committi: ne quod ad tẽ/ municnus nullus epiſcopus in cõ di vein .
di . Hone ſend⸗ bpus pia lenitate conceſſimus: iuſta munionem eum recipiat: niſi priuſ U ſe nfane ſi feok . que di⸗
Nüef dare. na leges gns poſtmodum ultione plectamus. n comam concilio porrecio ſue n x G Ylla. de illis qui diſpen
iiſful ꝑiuria puniunt ⁊c̃. Idem ad mauros epiſcopos. dei libello ſaniſfaciat omnibus: ſare non poſſunt.
gtit de indi. vidn.l. Donatiſte 7 nouatiani quauis re,/ ua liberam teneat ſuam purgatio/ De coloꝛatioe. puta ſi eẽt
onnti ij. ar. C. vñ vi. me⸗ prebenſibiliter ordinati: tamen or nemꝰ: hoc idem ade fidelibus lai latro nel ebꝛioſuſ.ut er de re.
egein minerint. . de cdon. dinati ex neceſſitate tolerantur. crs ſit decretum: ſi in aliqua here, inr. eſtote.
ohitnn di. iij. queris. ar. ð (D Aximuům quoqʒ ex laico re ſis opinione fuerint nominati. b ¶Et ſi ea ipᷣa.ſic foꝛma con
WE pe. di.ij. F. qj uer ba prehenſibiliter q̊ ordinatu, CEcce quibus de cauſis quedaz ſtructiõem. ſi illa nullatenus
Wni tanee krs Aliud tamen ſi donatiſta iam non eſt ⁊ a in eccleſia tolerantur que eiſdem tecrtachan deint
ravdr ſione ãpliꝰ peccãdi ſoirim ſciſmatice prauitauis alien⸗ ceſſantibus pia ſeueritate uindicã ſũt mutil da. 7 a nſ⸗ g ſiẽ
*K ↄfidẽtii ſumer. qd eſt: ab epãli quam quoquo mo⸗ mur. quando autem toleranda ſint in diſpẽſabilibꝰ nõ dz inox di
. . ʒ inðx di
iunenn ibi dr̃. aliud ꝓ vno do adepms eſt:non repellimus di quando reſecanda gelaſius papa ſpẽſare niſi ex magna cã.q;to
Cxun conceſſo reliqua ſi/ gnitateꝰ: ita ut ipſe libelloꝰad nos diſtinguit dicens. magis in his que ſũt indiſpẽ-
ilnin milia nſqueqqʒ co⸗ directo catholicum ſe eſſe manifſe Quomodoin eccleſia aliqua ſint ſabilia nullo mõ dʒ index di⸗
iſniͤſt ceder.qdð hic negat ſter. Idem. toleranda. ſpenſare.xxiiij.di.c.i.
uhtin vel dsnal l. De eodem. Z ſi illanonnunquã ſinendaꝰ c Del thoy vel pſonax. nã
git aτα Arimü. ex Onatum autem ſeiacenſẽ ex OQa nt que ſi cererorum cõſtar Pamat ccodinatio modera?
h 6¾ laico iſte fu nouatiano ut cõperimuſ cuʒ integriias: nocere ſola non ualeẽt fff. de neg. geſ. põponiꝰ. in ne⸗
unn erat factus ebs nõ ſua plebe conuerſum ita dominico illa tamen magnopere precauẽda gocijs. habes & hic cãs ꝑpꝑ qᷣſ
dn ſeruatis interſtitjis gregiuolumus preſidere: ut libel ſunt: que recipi ſine manifeſta de, E diſypẽſandũ.ſ. cã utilitatis ⁊
lin. pon in minoꝛibul lum fidei ſue memineritad nos di coloratione non poſſunt.aſi eai? neceſſitatis.ſed nũquid exc
Nongol aande. Ar ia eit rigẽdum: quo⁊ nouatiani dogma ſa que nullo detrimento aliquoti/ ꝓbabili videt᷑ arg.ꝙ ſic. lvij.
ſceten die piſaris n . ris damnet errorem: pleniſſime ens indulgenda creduntur uel re/ Zic va rdecdi aw eg
mpotn di. c. i. ij. . iij 5. io. confiteatur catholicam ueritatem. rum uel temporum que cogit intu bon ſigeng an e r
gnün e Ab epali. ſ.xi. Que autem nunc certaremiſimus itus uel accelerate prouiſionis ex dadls rhef inbgaſarlecbie
nufe q.ult.inuentum. conſideratiõe cauſaruʒ: antiquis cuſat reſpectus:quanto magis illa pſüpta ⁊ ꝓmouet᷑ de iur̃ cõi.
gm ſQnoq. i. nõ le· deinceps cuſtodiẽda ſunt regulis nmullatenus ſũt mutilanda que nec ¶d Delaccelerate. na que de
iiun gitio ſiẽ illõ quoſ ge ne quod ad tempus pia lenitate cõ ulla neceſſitas nec eccleſiaſtica ꝓr nouo emergũt ⁊c.ff. de inter
ngirn cũqʒ thoꝛo ceſſimus iuſta poſt hac ultione ple ſus extorquet utiliras. Aliquan/ roga. act. de etate.
, eigniiate gnid ciamus, Idem ianuario epiſco doenim pro neceſſine uel umlita eal Mutilada. diſpeſatiões
ſit Nohon oaquilegenſi. leſie mutilantur ? laxãtur pre quaſ extoꝛquet neceſſiias cel
Nliſte in hereſiʒ an reuer — . ie eccle utilanur 2 laxatur pre ſate neceſſitate mutilãde ſũt
igiun ſprecuperet ius d Redeuntes ab bereſi poſt publi- cepia canonica. . Breuiter oſtẽ que vᷣo regulariter fiunt non
npt hẽbat. arg. ꝙ ſic. Cam profeſſionem in ſuis ordini/ dimus qui reuertentes ab hereſi iĩ u. ſ. x. q. i. ab excõicatiſ. g. di
gi de elec. qꝛ diligẽtia bus recipi poſſunt. ſuis ordinibusꝰ ualeant recipi uel ſtin.l.placuit.j.vij.q.i.muta⸗
auu Sein ins uo. l. ſ Aluberrimum enim ⁊ ſpirim qui non. Nunc autem queritur de tiones.
6. Edebe uerbi alis medicineutilitate pleniſſi his quiab berenicis ordinati ſurr f eecepta. anade 6de⸗
hum i i laia fuiſſet ſen Mum eſtut ſiue preſbyteri ſiue dia ſi ad unitatem catholice matris ec 8 60 õä ed
“ tentia Z eü de amij coni ſiue ſubdiaconi aut cuiuſiber cleſie redierint: utrum in eodem reticis oꝛdin aaſont,
Niris ſione inriſpatrona⸗ Oordinis clerici: qui ſe correptos nii ordine iterum ualeant ordinari. b Vitx in eo oꝛdine. ? dic
elute tꝰ ampliꝰnõ recupe deri uolunt:atq; ad catholicam ſi Semel emm conſecratus ut ait be naſit in foꝛma ecchie oꝛdinati
— rat.er de diuoꝛ. ð il dem quam pridem amiſerant rur/ atus grego. iterum conſecrari nõ ſunt.ex de apoſta.ex lris.nec
tſin la. ex ð ↄuer.ↄiug. ſum reuerti ambiunt: prius erro/ debet ·. ¶Item. Sacramenta que bene ſoluit hic gratianus.
nng b er llai mi res ſuos ⁊ ipſos auctores erroris ab berenicis in forma eccleſie mi, i At ait beatus greg. . di.
es iecceqnuiiſer s. a ſe damnatos ſine ambiguitate fa niſtrantur ſicut aug. tcſtatur: reit vtnn e gi a
eig.c. lig noluertit.· leant᷑: ⁊ ſenſibus prauis ⁊ iam per rari non debent: ne nõ homini ſʒ u. Bugnl mus. s. e.. . aoͤg
nan i Bnatüaüt. Emptis nulla deſperandi ſuperſit ſacramento uideatur iniuria fieri. ¶ Reiterari.ut..e. q. i. ven
wugt Ucãx. collig occaſio. necullum membrum tali . Sed illud greg. de bis intelli ½ mum.
inn ex h intelligẽtiã ei⸗ um poſſit ſocietate uiolari cuʒ per gitur:qui conſecrationem ſacerdo .
nnt, gqð dici ſolet in lſlis omnia illiſ profeſſio propria cepe talem uel epiſcopalem acceperunt
. ſalua aplica aucte. .

Lau.

2 Aibertum.per hoe.c.ꝓbat io.opinionẽ ſuã.ſ.q baptiʒatus ab eo q re⸗ x ¶ Soꝛtiendis.dignitatesenim non debent ven ales eſſe. ſicut nee
O mr̃imonia.ff. de dona.inter vi.⁊ vx.l.ij.
s8 Poſtmodum. S. i. q.i. eos qui. S. di. xlvi. ſicut nõ ſuo.

t ¶ Per ſe. extra de pecul.cleri. inquirendum. extra de ſen. excom.

cepit ultima manꝰ imponẽ er eccliam nibil recipit. Nos qui dicimus
contrariũ hoc intelligimus cum non oꝛdinabat in foꝛma eccdie.
b ¶ Et beati. ⁊ ita cum faciat hic mentiõem de illo.c.s.q.i.uentũ.eſt intelligẽ/

repa.ꝙ autem.⁊.ff.ſiquis cau.l.quotiens.ar.contra extra de iurepa.conſul⸗

tationibus.

terroꝛẽ. ſicnt illud. oĩs peccatoꝛ ⁊c.er de ſimo.tanta.uel eſt grauius

dũ illud ſicut⁊ iſtud de nõ oꝛdinatis in foꝛma ecclie. mulieres.
c ¶ Quia nihil. S. e. q. i. gratia n ¶ Cuiuſqʒ. ſed vi
j. de con. di. iiij. quõ.ar. S.e.q. . ,B .. detur contra.ff. de
i. qui perfectisem. qui aut per manus impoſitionem Igem li.ix.cod.t.ad le.iul.re pooll.l.i.ſed alind ẽ
d ¶Bare. ar. qui nihil habet cum ad eccleſiam redeunt effectuʒ petundarum. Imperator theodo publice pmitterea
nibol dare voreſt ar.ontra ex ſueunctionis accipiũt: au ab eius ſius a ualerius. Hauid enublice
e var re ſiſffo aaa s aaguminiſtratione perpetuo ceſſare Ancim uiuſmodi uiros ad ni n nn an e
daiur ab eoqen de inre dare iubentur. Similiter illud auguſti. prouincias regendas accede,/ moneatur gio p
nõ põt. ut extra de iurepa. ad de eadem myſtica unctione ⁊ de ſa re: qui ad honoris inſignia non ꝗ/ x Salarijſ. xriij
aüt in fi. V cramento baptiſmatis intelligitur bitione uelꝰprecio ſed probate ui ,/ q.i. militare. 5. dil .
e ¶ Reiterari.quo ad ſpeciem Sunt autẽ in eccleſia alii ordines re ⁊ amplitudinis tue ſolent teſti 19 xxxvi. nõ ſatis io.
facti non rei eẽntiam: Nam qui ſine ſacramentali unctione ſo,/ monio promoueri: ita ſane: ut hi a Arrbitremur. ar
ſepe quod male fit velmizu la epiſcopi benedictione cum qua quibus honoreſper ſedis mue uel gn Peſte pſumen
plene. ex integro eſt agenduz dam uaſorum uel indumentorum noſtram fuerint elecnonem com um eſt nolit de
ſicut in ſatiſdatione.ff.qui ſa/ Aat e . g. ierare.extra ð teſti.
tiſda. co. de die. 5.ſi ſeruus. diſtributione preſtantur: ut ſunt le miſſi iurati inter geſta depromant cum tu. fili. v Mell
in iur ff de wreiurã uite ⁊ ceteri infra eos conſtiti.hi ſe pro adminiſtrationibus ſoruien quosſe
in iuramento. ff. de iureiurã. . . O canon. quos ſcimuſ
qui per ſalutem. ? in libelli cõ quamuis ab hereticis ordinentur dis neqʒ dediſſe quippiã neqʒ da nolle periurare vc.
fectione.ij.q.ult.c.ult.arg. ff. tamen ad eccleſiam redeuntes in turos unquam poſtmoduʒ fore ſi ij. q. v. ſimala fama
ꝗſatiſda. cog. ſi abarbitro. ꝭO. eodem ordine ſi alias digni fuerit ue per ſe ſiue per interpoſitam per ſed pᷣſumar eſt ta
quod ⁊ſi. Nam in his ommg. ab eccleſia ordinentur: nec fiet in ſonam in fraudem legis ſacramen men nota dignum
bus non eſt aliquid iterana eis reiteratio muneris: cum ab he tiqʒ aut donationis uenditioniſue lex non ſtat huie
ſed qð omiſſũ eſtreſtaurãdũ icis nihil is fuiſſ. n pꝛeſumptioni. imo
extra de ſacra.non ite.c.vno reticis mi⸗ doceatur eis ſuit col tiulo autuelamento cuiuſqʒ con⸗/ ſubijcit penam ĩ de
io. male dicit io. hi latum. ¶ Unde urbanus.ii.ſcri/ tractuſ⁊ ob hoc exceptis ſalariis .
io.male dicit io.hic cum quo õ õõ leratione.ſ. e. ibi qᷓ⸗
ad rei eẽntiam ſit iterum oꝛdi bit petro piſtorienſi epiſcopo ⁊ ru nibil penitus tam in adminiſtratio drupli ⁊c.
natio faciẽda.qꝛ pᷣma oꝛdina ſtico abbati uallis umbroſe. ne poſitos quam poſt depoſituʒ of b¶ Publicũ.j. pi
tio nõ erat in foꝛma ecclie.b. Redeuũtes ab bereucis ſunt reor ficium pro aliquo preſtito benefi ult.
CErx imiegro. e.d i lianis dinandi, ł.— cio tempore adminiſtrationis quiã c ¶ Lonuictus. nã
conſugeritſ. de con. oi. iij.ſi Aibertum a nezelone Iʒ ſi,· gratuito meruerunt accepturos. ? Poſt depoſitamad/
nulla.extra de cenſi.ſcientes . ar,, . aſnt ri . miniſtrationem dʒ
g ¶Diaconem. iſte daihertuſ moniaco non ſimoniace eiuſ licʒ neminem dinini imoris con/ eẽ pꝛeſens ꝑ.l.dies
extra foꝛmam eccleſie fuerat dem conſeſſione reperimus in dia temnẽdo iureiurãdo arbitremur C ut omnes iudi⸗
oꝛdinatus.uel extra foꝛmam conum ordinatum ⁊ bean innocẽ immemorem: ut ſaluti proprie ul/ ces tam ciui. q; mi⸗
eccleſie oꝛdinatus fuita neʒe⸗ tii pape ſententia conſtat declara,/ lum commodum anteponant: ta/ li.l.i. xcõnenitur ſb
lone. tnm: quod nezelon herericus qu? men ut ad ſalutis timorem ex ne/ epo loci. in autẽ. ut
hEr illicitam.i.non iu conſtat ab hereticis ordinatuʒ: qꝛ celſſitate periculi ſubiuget᷑: ſiquis idi. ſine quoquo
.. nlamn. nihil habuit: nibil dare potuit ei auſus fuerit prebita ſacramenta ne ſnli ntugie coll.
Lnmacnla ende imkertann.. (ui manus impoſint. Mos igitur gligere: non tantummodo aduer/ nino iinler önen
be Aegt iman aabiberi.i. tanti pontificis auctoritate firmati ſus accipientem:ſed etiam aduer/ n poſt depolitaac
reiterari. ut ita ⁊ illud intel/ damaſi pape teſtimonio robora ſus dantem accuſandi cunctis tan / miniſtrationẽ ſi c⸗
ligatur de oꝛdinatis in foꝛma ti: qui ait reiterari oportet qued gquam publicum crimen concedi/ ttactum aliquem ſe
eccleſie. male actum eſt:daibertum ab he/ mus facultatem:quadrupli pẽa eü cit noie ciuitatis.ut
I¶Reiterare.nota hbãc exo reticis corpore ⁊ ſpiritu digreſſuy qui conuictus ſuerit modis omni ff de adminiſtra. re
liolaer- hec expolitio ẽſᷣ atqʒ utilitati eccleſie pro niribus bus feriendo. ¶ Item paſchalis rum ad ciui.pti.cu-
intelligenda.s.e.q.i.nentum inſudantem ex integro eccleſie ne papa. ratoꝛes... in eum⸗
ubi eadem ſunt nerba. . 5 ff. de enic. illud. .. i.
m egitime. ar. ex boc lo⸗ ceſſitate ingruente diaconem con „ „Deeodem. ſed ꝓcuratoꝛ nego
coq ſi poteſtas tranſlata eſt ſtituimuſ:quod non reiterationeʒ Atet ſimoniacos ueluti pri, ciorum bene conue
in aliquem nt eligat epiſcopũ exiſtimari cenſemus: ſed tantuz in mos ⁊ precipuos hereticos nitur poſt depoſitũ
⁊ ipe minus bonum eligit.ite tegram diaconii dationem: quoni ab oibus ſidelibus reſpuendos: officium. ut. ff. de p
rum poſſit cligere.ar. vij. J.i. am ut prediximus: qui nibil habu æſi commoniti non reſipuerint: ab cura. ꝓcuratoꝛ. b.
ſactus. viij.di. que contra. na it nihil dare potuit. ¶ Iem dama exteris etiam poteſtatibus oppri/ d er abe
repꝛoba pccunia non lierat ſus papa. mendos. omnia etiam crimina ad Aelis. iaeſt
debitoꝛem. ff. de pig. ac. elegã ſi . laicis qui extra ec/
ter. 5. qui repꝛobos.⁊? eſt arg. Er illi eodem. comp anonem limoniace bere/ cleſiaʒ habent hãc
ad hoc extra de elec.in canſi ꝭ] r illiciram manus impoſiti ſis quaſi pro nihilo reputantur'. poteſtatem. ut.. di
in fi. ar. contra. extra de of. ůõ onem uulneratũ caput illi qui ¶Vis breuiter premiſſis ad ea ſtin. xvij. nec licuit
le. in litteris. nam functus ett uUidebantur aliquid accepiſſe babe neniamus: quc eccleſia ſeueritate fxxiij.q.v. pꝛiceps
officio ſuo.nã etiam ipſi cano bant: a ubi uulnus infixum eſt: ne, diſcipline parata eſt ulciſci: oſten- io.
nici male eligendo puantur ceſſe eſt medicinam adhiberi: qua dentes quibus accuſantibuſuel te e ¶ Pꝛo niplle ha
Lunre vligenan eye e eler⸗ iufixa ſaneiur⸗ mad ideſt reitera ſtiſicantibus quilibet ſint conuin/ in derellanone bu.
nnchio, quucquicunio it no⸗ re necef e eſt quod legitime actuʒ cẽdi:quo iudice quiſqʒ debeat dã 5. diſt. xc. neqz. . 5
ia in qur ſtionibus bar. non eſt:aut collatum minime pro nari uel abſolui:ſi cauſa uiciata fu/⸗ e. q.i. cito.ſ. xxxij. ꝗ
n ¶ Quomodo. s.xix. di. co batur. Mam quomodo poſſit bo it.quo remedio poſſit ſubleuari: ſi vij.quid inomnib⸗
contra.ſed illud cum auctoꝛi norem retinere:qui ab illo aceepe accuſatores defecerint an reus ſit æ. c. non ſoluʒ. ? ex
tate ſua generaliter eſt pꝛobi- rit qui poteſtatezs dare non habuit cogendus ad purgationem. Et ut tra de ſi.tanta.
bitum. iſtud in eccleſia catho legitime inuenire non poſſum. faciliuſpateat quod dicturiſumus ſ ¶ Reputamn. boe
lica confirmatum. nam ꝓnõ icitur in deteſtati⸗
dato habetur ⁊c̃.extra de in/ oneʒ criminis? a

qꝛ facilius dicit᷑ hoc crimẽ cõmitti in deũ qᷓ; aliud.qꝛ donum deiuo/

lũt emere pecunia. S. i. q.i.eos.Et iõ grauiꝰ dicit᷑.ar.xyij. q.iiij ſĩ
xxij.q.i.monet.nel iõ ᷣ dicir.qꝛ nulla certa pnia ꝓ h̊ crimie indiciĩ
niſi ꝙ vſqʒ ad moꝛtẽ aſpere peniteat..e.q.i.ſiquis neqʒ.io.

P BDel. vite.loquitur pꝛefecto.

0 Seletei canoniʒata non ambitione..e.q.i.nullus itaqʒ.
q ¶ Yurati.s.xxiij.di.qcqᷓ;.j.piij.q.iij.artaldus.⁊.c.talia.

Nüd xi. . ij neKn iosinman iſels requirit᷑ oꝛdo iĩ
4 ). e0K. lie notoꝛijs. — 2 R iuris . 2
beserdeibrtine ad nororig ur dic: re mant ella olim. T eſt ferẽda ſnia in cöſelſũ in ceã ci 0
fi tnõnd . cõtfeſt
4 nitiua. quedã . idũ ꝙ qued 7 in criminali uͦ in cã ciuil e .
ronn arit oꝛdinc iuri iterlocutoꝛia 5 ã ſnia ẽ dif F ut. ff. de cuſt n cã ciuili. ut. ff. de cõfeſſis. l. .
io tordn nig al diffinitiua ſnia auedapecptlichtelibe⸗ iſtax — cõfiteat dũ eſt ſo. derli. reoefi cõfeſſus c H etia
e e. q. vi. F. di e. ut. ſ. a omiſſo oꝛdine iuriſ iuus. 7. 5. ſigs vltro. niſi e. tali eni cõfeſſiõi nõ ſtat uis metu toꝛmẽto⸗
.q. vi. §. diffinitiua .i. F. queſtioni. mẽ tro. niſi poſt toꝛm j eS õi nõ ſtat.vt.ff. de qoni
ent H iñ ſciaſ §. queſtioni. mẽtit g lex toꝛmenta in cõfeſſiõe ꝑſe ff. de qõnib?. l. i
N aſ ꝙ duplex erernplii que dicit ꝙ nulle ſũt e pſeueret. xt. ff. d queſt
ſi oꝛͤ iuril. vnꝰ? gẽ 4 mplũ ponatur ſub oculis ĩ . Rs iudicis incdfiiiez vt.k.
enã ſiue de ſba in ctoritates hincind quo innocentes t ad.l.acꝗ.ꝓinde.ꝭ. vl 8 t. fi.
N itatiõem hẽat idu⸗ rũ patrum ſenti :7 quid ſancto m teſtatur aug. eiſdẽ cãe.ſũt tñ alique qtũ
ni caſrurfariiti , Beatſimlen tiat auctoritas:liqui uerbis. Item greg. ig. eiſdẽ tiõem ſnie. vel dieh ſi er
Nni eſtatio.? teſtesre, — De eodem ceptide; ibelli ciniuctaa da-
Atmer cipiãt. ſi hüc oꝛdi . Aidaʒ epũs de Icut ſine iudicio ue 4 ms reꝰ ↄfuet᷑.tũc iudex fe. et
HF. diffinitia. Eſt ico ĩpetit e/diffinita ſun ina aue in belli ſi ex abꝛupio confiteat
nen aliꝰ oꝛdo qui nõ eſt petit. Duo cuſatione di tnulla patimur ex tucnöeſ ſerecht ſnia. wor.
nſte⸗ ð ſba iudicioꝝ. monachi unus ione differri. C. ex / ſimplicit pᷣcipi nia. iuoxr
tad duipe znodas uo leuite ad De eodem lemcstelſio eudtcar, biog
ire noce de poſſeſlſio uerſus ipſum D Jhilcontra quemlib ninocollig Paoare bi v⸗
möns 6na- nibi A metrobolitan 4 niuͦ ferunt neo Grdnn alſa⸗ leginmo ioe Gin den d ire hoif⸗
