mum capitulum huius qõis.
m Mon ex arbitrio. ff. de ar
bi. pe dius.
Filius. ff. de arbi. quin et.
oZt iudicẽ.ſed .ff. ð iuriſ
di.om.iu.qui iuriſditiõi.vbi
dicitur ꝙ iudex nec ſibi nec li
beris ſuis ius dicere põt ſed
illud intelligas in criminali
cã:ſecus in cinili.ſed tamen ĩ
criminali cã poteſt uſqʒ ad li
tis conteſ. dicere ius ſuis: ut
ff. de offi. preſi ſenatus.tamẽ
delegatus iudex nõ poteſt eſ
ſe filius patris.ut extra ð abp.
poſtremo.
p Sigquis vo. ver ba hnius
legis ſunt. ff. de arbi. ſed ⁊ſi
§. ſiquis.
qJudex. quidam ita intelli

gunt ut hic duo probibeãtur

poc.ſ.ut ordinarius uel index

occaſio.nam ſi lucro pecuniaqʒ ca
iantur uelun degeneres inter ui⸗
iſſimos numerabuntur. Si uero
in uno auditorio duo tantum uel
lures pre ceteris fuerint quoruʒ
maſit hilarior: in iudicantis offi
cio ſit ut par cauſidicoruʒ diſtribu
tio fiat ⁊ exequetur pro partibus
auxilium ſingulorum. Siquis ue
ro commonitus a iudice ea excuſa
tione que nequeat comprobari cui
cunque parti patrocinium dene/
gauerit: careat foroꝰ. Sciat etiam
nunquam ſibi agendi copiam poſ
ſe reſtitui. Siquis autem ex litiga
coribus detecius fuerit ſeparatim
tractaſſe cum pluribus ⁊ aduerſa/
rio ſuo ſubtraxiſſe parem defenſio
nis copiaʒ:oſtendet proculdubio
intquam aſe litem ſoueri ⁊ auctori
tatem iudiciariam eluſama ſe expe
rierur. Item quamuis ĩilli qui cau
ſam fiſci egiſſent:probibeantur ad
uerſus fiſcum patrocinium preſta
re:tamen hodie etiam aduerſus
fiſcum patrocinium poſſunt exhi/
bere priuatis:etiam.dum eam cau
ſamꝰdeclinent ſuſcipere quam tra
ctauerãt dum fiſci aduocati fuerũt
Item ſi contra patrem pupilli cau
ſam egiſti:tutor uel curator datus
eandem cauſam defendere non/ꝓ
hiberis. Cognitores uero ex of/
ficio intelligũtur non ex arbitrio
Nihil enim refert eum qui arbitri
um ſuſcipit.an ſit integre fame:an
ignominioſus. SFilius etiam in re
patris arbiter eſſe poteſt. Mam ⁊
iudicemeum eſſe poſſe pleriſque
placet. Siquis ueroiudex ſit: ar
bitrium recipere eiuſdẽ rei de qua
iudex eſt ⁊ in ſe compromitti iube
re probibetur. aſi ſententiam dixe
rit:non eſt danda pene perſecutio
Seruus arbiter eſſe nõ ualʒ.liber
tinus poteſt. C PMorro infamia
multipliciter irrogat᷑. Aliquando

alter non poſſit eẽ arbiter ð ea re de qua index

fuit. Item ⁊ hoc prohibetur.ne iubeat compromitti in ſe. Quare autem or
dinarius non poteſt eſſe arbiter: triplex aſſignatur ratio. Ona quia ſecunduʒ
boc ordinarius ſemper procuraret ut eligeretur in arbitrum: ne ab ipſo poſ
ſit appellari. alia ratio eſt. quia ordinarius debet cogere arbitruʒ ut procedat

æ debet ſuam ſententiam mand

are executioni.extra de fo.compe. ſiquis con

tra. ff. de arbi.l.ii. Sed hoc non poſſet eẽ:cum idem eſſet ordinarins ⁊ arbi⸗
ter. Tertia ratio eſt: quia arbitria ſũt ad modum ordinarie iuriſditionis ⁊ ſic
ſequeretur ꝙ aliquid eſſet ſimile ſibipſi ſicut non ſimul poſſunt concuerrere
iura naturalia ? iura adoptionis nt inſti. de adop. .iii.io. Ego credo tamẽ ꝙ
ordinarius poſſit eſſe arbiter ut nõ.ii.q.vi.a indicibus.nunquam.n.preciſe

innenies ꝙ ordinarius non poſſit eſſe arbiter. Sed ubique dicitur ꝙ nõ po.

teſt cogere partes ut in ſe compromittant. vnde licite mpromitiitur in euʒ
uolentibus partibus:ut. ff. de tu. ⁊ cu.l.iiij.

a Porro infamia. Fama opinio ⁊ eſtimatio idem eſt. Yama eſt illeſe dignita

tis ſtatus moribus? legibus comprobatus. ff. de uar. ? extraot.cog. l. pe. §.

eſtimatio. Infamia alia iuris. alia facti. Infamia facti eſt quando quis aggra
uatur uel infamatur apud bonos ? graues: de qua agitur. ff. de obſequiis li/
bertorum.l.i.⁊.l.lʒ.⁊.vi.q.i.ſũt
cõmiſit apð bonos ⁊ graues.

Ena leſa ẽ fama alicuiꝰ ꝓpter factum

trum autem bec infamia repellat ordinan

qum.dir i, vil ipliapoſtolt ea viiſna Ynſami eſt diminn

tio ſtatus alicuius:

c infamia qne dicitur infamia iuris ouandoqʒ
irrogatur ipſo facto ⁊ aliis modis ut hic dicitur. Per ſententiam in

famatur quis cum de crimine publico conuincitur quis uel ciuiliter
nel criminaliter: ut.ff.de pub.iudi.ifamẽ. niſi in caſu:ut.ff. de pub.

n. cõtrahit᷑ genere delicti declara
ti per ſniaʒ: ueluti cũ iudex ꝓnun
ciat:iiuriã feciſti:hereditatẽ expi
laſti: calumniatus es. Aliquando
genere pene ſicut illiqui damnan
tur i opus publicũ qui priſtinum
quidem ſtatum obtineni: ſed dam
no infamie etiam poſt impletum
rempus ſubiiciũtur. Aliquado ge
nere pene delicti declarati per ſẽ
tentiamꝰ: ueſuti dum fuſtibus ceſo
per preconem dicitur ſicophantis
ideſt calumniator. Aliquando ip/
ſo genere facti ut exercẽtes impro
bum fenus: ⁊ illicite exigentes uſu
ras uſurarum: mulier que intra
tempus quo moris eſt lugere ma
ritum:contrabit matrimonium.
qui ſciens eam uxorem duxerit.
Igdem teſtatur felix papa:⁊ eiſdeʒ
uerbis. Item in euangelio ille qui
trabem geſtat in oculo: probatur
non poſſe educere feſtucam de ocu
lo fratris ſui. Item dauid ĩ li. pſal.
peccatori autem dixit deus quare
iu enarras iuſticias meas:a aſſu⸗
mis teſtamentum meum etcetera.
¶Irem gregorius Cuiuſ uita de
ſpicitur: reſtat ut eius predicatio
contemnatur. Idem in morali
bus.
Qui aliorum uicia puniũt: ſua pri
us corrigere ſtudeat.
—CE ſine peccato eſt ueſtruʒ
primus inillam lapidẽ mit
tat.ad aliena quippe peccata pu/

nienda ibant: ſua relinquebant.

reuocentur igitur intus ad conſci/

iudi.l.vl. In priua⸗
tis delictis ſigs cri⸗
minaliter ſit conui⸗/
ctus ⁊ condemna/
tus ſi ſit ſale crimẽ
quod deſcendit ex
actione famoſa tũc
infamatur:ut. ff. de
his qui no. infa.
quid ergo.ꝭ.vlti.
Sed ſiciuiliter aga
tur: non. ff. de cri⸗
ſtell. l. ii. niſi in caſi/
bus ſcilicet in actio
ne furti. vi bo. rap.
iniuriarum. ⁊ doli
mali:ut. ff. de bis
no. infa. athletaſ. ..

vlt. Item fallit ĩ cri

mine expilate here

ditatis:ut. C.ðhiſl

qui no.infa.ſi te ex
pilaſſet.⁊ in crimi⸗
ne ſepulchri violati
ut. ff. de ſepul. vio.
l.i. Et quando mu
lier calumnioſe ſe
mitti facit in poſ.tã
quam ſit grauida:
vt. ff. e. l.notatur.
Sed pro actionibꝰ
que ex contractu ð
ſcenduut nemo fit
infamis:niſi in qua
tuor caſibus:ut.ff.
dc his qui no infa.
furti. F. mandati. ſ.
cum directe conue⸗
nitur actione tutele
mandati. depoſiti

⁊ pro ſocio ut ibi di

ciiur.per ſententiaʒ
arbitri nemo ifama

tur. fl. e. l. quid . &

ex compromiſſo. ſʒ

Mter
umcft
main
(end
ullit
llu⸗
Wn ſi
icin
oßmt.
infe
iliſe
iie
roh
uipn
inndie

r

knig
K.
ln
iig
Mgen
ſar
t
(mmm
I.Ge
pntn
lunen

Mlur
t

n
ien
y⸗

entiam: ut prius propria corrigat Peednetiono
⁊ tunc aliena reprebendant.hincẽ canones:cũ oẽ mor
quod cum ribus beniamin in car tale crimen ifamet
nis ſcelere fuiſt erobruta: collectuſ yt. ð. e. q. v. cõſtitui
omnis iſrael ulciſci iniquitareʒ; o mus. ?. vi. q.i. infa⸗/
Bi Sed tamen ſemel ⁊ iterum in mes.?c.omnes.
belli certamine eſt ipſe proſtratus ę
conſulto enim domino ſi ad ulciſcẽ Denehor fae
dum ire debuiſſet.iuſſuʒ eſtutiret. inſamat. C. e. l. nul
in.
c n aiqn eui

denticauſa precedenti ex qua ſi eſſet condemnatus. infamaretur

ff. de his qui no. infa. ictus fuſtiũ.ſicut ẽ ĩ furto cum quis in mani
feſto furto deprehẽditur.

d Qui damnantur. ſine ſententia. ? ſic non eſt H membrũ ſupe /

flupm.
e ¶ Priſtinũ.ſ. libertatẽ.
f Beclarati. quqʒ ẽt ſi no declaratur ut cum militi detrabuntur in
Ero militie lʒ nõ dicatur cã:ut.ff. e.l. ij. F. i.
g Per ſententiã. iſtud non nidetur differre a predictis.niſi ꝙ duo
mẽbra cõiũgũtur in unũ. niſi velis dicere qð aliquid operantur iſtis
p̈ba cũ dꝛ ei ſichophantis.i.cõmedẽs ficus.
hb Intra tempus. boc tamẽ non tenet m canonem. ut eñ de ſecũ.
nup. ſuper illa.
i¶ Item gregorius. contemnatur.i. contemptibilis babeatur: non
Piben contemni debet.ut.i.q.i.ſi fuerit: ⁊.c.multi.⁊.xyv. q. vlti. c.
PYlti.
l QO ſine peccato. ulciſci. ar. ꝙ ſi index nõ exhibet iuſticiam 5
aliquo ſubdito.ipfe conneniendus ſit: vt. xxiij. q.ii. vomin.
noſter. 7 in conſti. federici. habita. C. ne filius pro patre ubi dicit
ꝙ ſiiudex ciuitatis debiiam iuſticiam non exhibet conueninn poͤt.

E non fidn
lliinin
ubſelttn
efmniinnn
niprunmn in
nglnfiut
d infanthe
N Jenii
nineeppure
inont
gui noſthle
plaſſtencs
neſepnlcr
lftdeſa
l. Eam
ler dume!
wirifaelng
Gun ſtgent
NKelen
Gelpowin
gveeranmn
Cendhum umt
inſamanſte
Morenfhet
Eebiocrion
ntſnmul
amdregeten
Niurmden
Nuntni M
6poſronti
nr erltet
rinienoien
nſelcicti⸗
gnpnnſte
Pedſfrcioft

unrtiiſ

anmntiiin

Mecinen

ricgui⸗
Uust ſigt

ern⸗

tcnulenn
gincl
n
ſataa
4 tm
anis

tomm
Gwali,
mntin

ℳ

III

a & Pene. quia tãtũ ſexcẽt remãſerũt.⁊ ſic bec dictiopene ad ma/
gnã quatitatem referiur. ſic ponitur. xxiii.q. v.qualis.
b Funduus.ar.ꝙ poſt peniuentiam reſtituitur aliquis priori di/
gnitati. xxvi.q.v.quicũqʒ.⁊.l.di.ↄomino ſancio.⁊.c.quia ma ſan⸗
ctias. ſed illð intellige quo ad iudicandũ ⁊ predicandũ.non ad ac

cuſandum uel teſti
ficãdũ: vt.vi.q.i.ꝗ
crimen.
c YVUdicet. condẽ
net. i. dignuʒ ſit
comdemnatione.

d C Judicet. odio.

xi. q. iij. quattuor.

e ¶ Voluntatis. ſed
nõne iudex põt iu/
dicare ſᷣm ꝙ ſibi iu
ſtũ vr:ut.ff. de arb.
qualẽ.⁊ ex ſnia ſui
animi eſtimabit. ꝗd
aut crdat aut paruʒ
eſſe probatũ videa
tur:ut.iiij.q.iii.ſepc
⁊ potiꝰ dʒ iudex ſe
qui ſuã opinionem
quaʒ cõſilium alio
rũ.ut er de conſue.
ad noſtra.ſed dicd
ꝙ tener ſeg opini⸗
onẽ ſuã.ſed no uo/
luntatẽ.qnqʒ iñ ſe/
quitur opinionem
aliorũ potius quaʒ
ſuã. ut ex de ap.cuʒ
ceſſante.
¶Audit.ar.qꝙ ſᷣm
allegata ẽ procedẽ/⸗
dum: nt.ff. de offi.
preſi. illicitas. S. ue

ritas.S.ii.q.i.deus

omnipotens. j. xi.
q.iii.illa ⁊.c.ſum/⸗
mopere. ⁊. vi.q. ii.
ſi tantum. ?. c. pla/
cuit. Sed j. xxx.
q.v. nullum. ⁊. c. in
dicantem. ſ. eo.
o ularna 3. ſed ſ
delegabit cam ſi
h.ↄſcia non concor
dat allegatis.ſʒ hm
alios põ tdetermĩa
re hm allegata.quia
aliud facit aliquis ĩ
ro ꝙ iudex ẽ.aliud
ĩ eoꝙ homo eſt: ut

xxiii.q. iiij.ſi eccle
ſia. ⁊ ſic iudicare po

teſt ᷣm cõſciamquã
bʒ ut index non nt
bõ.ar. ex de offi.oꝛ.
ſi ſacerdos.⁊ er̃ de
offi. dele. paſtoraliſ
§S. quia uero.⁊ extra
de elec. quod ſicut.

qui iuxta diuine uociſimperiũ per
rexit. ⁊ ſemel ⁊ ſecundo perdi/
dit ⁊ tunc demum peccatricem tri
bum ualde feriẽs pene funditusꝰ
eam extinxit. Quid hocẽ quodi
ultione ſceleriſ inflammat᷑: ⁊ tamẽ
prius iſte proſternit᷑:niſi quod pri
us ipſi purgandi ſunt:per quos ali
orum culpe feriuntur:ut ipſi iw mũ
di per ulnonem ueniãt: qui aliorũ
uicia corrigere feſtinant. Item
ambroſius ſuper. beati immacula
ti.
Ille de uita alteriũs iudicet:qui ũ
baber in ſeipſo quod puniat.
UVdicet ille de alterius erro
re qui non hʒ in ſeipſo quod
condemnet iudicet qui nõ agit ea
dem que in alio putauerit punien-
da:ne cum de alio iudicat in ſe fe/
rat ſententiam. Judicet ille qui ad
ronunciandum nullo odio: nul
a offenſione:nulla leuitate duca/⸗
tur: ⁊ poſt pauca. Bonuſiudex ni
hil ex arbitrio ſuo facit ⁊ propoſi/
to domeſtice uoluntatis:ſed iuxta
leges ⁊ iura pronunciat: ſtatutis
iuris obtemperat.non indulget/p
prie uoluntan. nihil preparatum
meditatum de domo defert: ſed
ſicut auditica iudicat.⁊ ſicut ſe bʒ

natura decernit. obſequitur legibꝰ

non aduerſatur. examiat cauſe me
rita:non mutat. Diſcite iudices ſe
culi quem in iudicando tenere de/
beans affectum:quam ſocietatem
quam ſobrietatem quã ſinceritatẽ
⁊ paulopoſt:qui iudicat uoluntati
ſue obtemperare non debetſed te
nere quod legum eſt. ⁊ poſt pauca
in iudicãdo cordi magis eſt cuſto
dia ueritatis: quã obedientia uo „
luntatis. ¶ Itẽ gregorius.
Grauatus criminibuſ iudicare nõ
ualet.
T N grauibusꝰ peccatis quis
poſuus duʒz ſuis premitur ali
ena non diluit.Cunciis.n.liquet:
ꝛ cum is diſplicet qui ad interce/
dendum mittitur: iran animus ꝓ
culdubio ad deteriora puocaturꝰ
ſcripiũ quippe ẽ:uictime unpiorũ
abominabiles deo ſunt: uota iuſto
rum placabilia. Neque.n. in om
nipotentis dei iudicio quidꝰ:ſed a
quo datur iſpicitur. hinc eſt quod
ſcriptũ eſt. Reſpexit deuſ ad abel
ad munera eius.ad chaim uero
ad munera eius non reſpexit. di
cturus quippe quia dominus re/
ſpexit ad munera premiſi ſollicite
quia reſpexit ad abel.ex qua re pa
tenter oſtenditur: quia nõ offerẽs
a muneribus:ſed munera ab offe
rente placuerunt. dona quippe ini
quorum nõ probat altiſſimus:nec

g CProuocatur.ex uite meruo no

9 granibne. Motãdũ ꝙ ipntatur alicni ſi
ratorem miſit: ut.ff. cõmo.argẽtũ. ff. de min

cũ exhibuiſſet.⁊ er de ap.ſepe.in prin.

136

malũ nũciũ uel ſtultum procu
nori. cũ mandato.ar. ff. ð pub.

põt malꝰ ſacerdos dimittere peccata. ſʒ ex

officio põt. xx.q.vlt.c.vl. Et eſt bic.ar. orationes malorum his pro quibus

reſpicit in oblationibus eorũ:nec
in multitudine ſacriſiciorum eorũ

propiciabitur peccatis. Item lon

ge eſt dominus ab inpiis. orati
ones iuſtorum exaudiet. Idẽ.
Primũ noſmetipſos:dein e py/
ximos debemus corrigere.
Oſtulatus iudicare domĩuſ
de peccatrice non ſtatim de
dit iudicium: ſed prius inclinans
ſe deorſü digito ſcribebat in terra
ac ſic demũ quod obnixe rogatur
iudicat nos uidelicet typice inſti⸗
tuens ut cum quelibet proximorũ
errata cõſpicimus: nõ hoc ante re
prehẽdendo iudicemus: quaʒ ad
conſciennã noſtram humiliter re/
uerſi digito eam diſcrenonis ſoler
ter exculpemus.⁊ quid in ea con/
ditori placeat quid ue diſplicearex
aminatione dirimamus. Juxta il/
lud apoſtoli: fratres ſi occupatus

fuerit hõ in aliquo delicio ac. qui

ſine peccato eſt ueſtrum. i.primo
uos ipſi iuſticiam legis implete⸗
ſicut innocentes manibus ad lapi
dandam ream concurrite. Iteʒz
quguſtinus ad quendam comiteʒ.
Sacerdos primum ſua peccata:
deinde aliena detergar.
Acerdosut ſapiens medi/
cus perfectus: primum ſua
peccata ſiluere ſciat.⁊ poſtea alie/
na detergere ⁊ ſanare ⁊ non publi/
care. ¶ Item in cuãgelio. ſal ifa

tuatum ad nihilũ utile eſſe dicitur

niſi ut ꝓiiciatur foras ⁊ ab hoĩbus
conculcetur. Ex quibus oĩbus da
tur ĩtelligi quod criminoſus alte
rius criminis iudex eẽ nõ põt:a ſe
ipſũ cõdemnat dum in alterius cri
men ſentennã ꝓfert. Sed obiicit᷑:
ſaul cuma domino eſſet reproba/
tus:populuʒ dei iudicabat:a eius
iudicium umuerſus populus expe
tebat. Item dauid cum eſſet adul
ter ⁊ bomicida:interrogatus aR/p/
pheta ſniam in diuitem dedit qui
ouẽ pauperis rapuit dicens. Ju/
dicium mortis eſt uiro huic. Iteʒ
ſalomon cũ amore muliercularum
deos gentilium coleret: tamẽ uni
uerſa plebs iſrahelitica ad eius iu
dicia cõfluebat.ſic ⁊ achabꝰ quam
uis coleret baal:tamen.x. tribus
iudicabat.multi etiam alii tã i ue.
te.quam in nouo inueniuntur quo
ruʒ uita cũ eſſet blaſphemabilis tñ
eorum ſententia quia ex officio ſer
uata iudiciarüũ ordinis integritate
proceſſiui inuenitur leruata.unde a
dominus ait in euãgelio: ſuper ca
thedram moyſi ſedebunt ſcribe ⁊
phariſei dicentes ⁊c. Hinc liqui⸗
do cõſtat quod mali paſtores duʒ
ſentenua iuſti examinis aliorũ cri

orant nocer̃.i.q.i.fertur.⁊.c.

neceſſe.⁊.c.non nocet lxi.d.

miramur.ꝭ.ſicut.ſed õ.i.q.i.

prophetauit.

hb CMQuid. quia deus non ↄſi

derat dictũ ſed affectum offe
rentis.vt.xxiiii.q.i.odi.⁊ ꝓ
ieci.qnqʒ tamen cõſiderat ꝗd
offeratur.ut.xlix.di.c.vlt.qn
qʒ ↄſideratur pro quo offera
lur:ut.i.q.ði.dictũ.

i D Oſtulatus.ſcribebat.

hoc. ſ.terra terram ac
cuſat.uel hoc ſiquis ſine pec
cato. ⁊c. Et hic eſt. ar. ꝙ ſuf
ficit ſi ſnia ſcribatur in parie
te. Nam ⁊ ibi edicta preiorũ
olim ſcribebantur. in albo.

lꝛ ¶ Obnixe.i. inſtanter.
l ¶ Belicto. vos qui ſpiritua

les eſtis indicate huiuſmodi
l.di.ponderet. ar.ergo ꝙ ma
li nõ poſſunt iudicare.

m ¶ Acerdos.ſic.xlii.di.ꝗ.
87 .
n ¶ Et poſtea. ar. preſbyterũ

poſt pniam poſſe reſtitui.l.
di. de his uero.

o Et non publicare ea q̊ gs B
ei in ſecreto dixerit. alias de/

ponitur.ſ. de pe.di.vi.ſacer⸗
dos.hodie ponitur in artum
monaſterium ad agendã pe

nitentiam perpetuam:vt ex ðꝭ

pe.⁊ re.omnis.in fi.

p ¶ Sic ⁊ achab.xxii.q.ii.vti

lem.

(Queſto . viij.

Mod ãt.ab oĩbus epᷣis ꝓuincie debet andiri cã epi: vt.ð. e. q. vi.ſi⸗
uis eporum. uel.xii.ad minus quos ipſe metropolitaus eligit uel
ipſe reus ſi electos a metro Cc.i.
rorbi no ſüt iudices: ſed aſſeſſores. ſicut nec clericiſunt iudices: 4
e cũ epᷣus audit cãm clerici xpv. q.vii.epiſcopus.ar.tñ ẽ ꝙ ſunt

debent iter
ordinarii: ut.vi.q.ilj.ſcitote.
? ſi papa delegat cãm epiſco/
pi. v ꝙ eodeʒ modo itererũt
xii.epi. S.e.q.vi.hec quippe.
2z.xxxiiij.di.quorũdã.
b Ccuſatores.nullũ ma
e gis. exira de iudi. at ſi
Lierici.
c Vius in agẽdo.õ ſe iu
dicẽ.ex hoc vꝛ ꝙ cleri/
cus poſſii reconneniri coram

viuWGg;
laicis ẽt ĩ ſpnalibus: niſi cleri
eus paſſus ſit niolẽtiam a lai-
co:vt ex᷑ de iurepa. relatũ. in
fi. ⁊.ff. de iudi.l.ii.S.iteʒ ſi ẽ
nã qui aſiter ñ põt effe iũdex
ratione recõuentionis põt:vt
ex de mu. pet. prudentiã. C.
de or. iud.adite ſi.ff.de iuriſ/
di.om.in.ſi idẽ.i.rñ. Sed q;
nõ poſſit reconueniri ẽ ar.ex
de indi.decernimus.⁊.c.qto
nam ⁊ qiiq; ceſſat reconnen
tio: vt.C. qui legi.perſo.l.vl.
tem in criminibus ceſſat re
ↄuẽtio:vt.j.e.q.xi.prius. Itẽ
in poſſeſſione repetenda. ex
de reſti. ſpo. ex ↄqueſtione.ex
de ordi.cog.c.i.⁊.C.de com
pen.l. vlt. ꝙ concedo ⁊ dico
ꝙ laicus ẽt incidẽter nõ põt
coguoſcere de cã ſpũali.er ꝗ
fil. ſint leg. lator. Item videt
ꝙ nõ tenet ſnĩa lata ſuper al
tera qõe tantũ.ff.qũ ap.ſit.l.
i. in fi. ff. ð na.⁊ extraor. cog.
l.i.nã iudex vna ſnia vtranqʒ
dirimet.ut ex de or.cog.cum
dilectus.
d In eodẽ. ſed nõne alia eſt
cã recõuẽtiõis q; ſit principa
le negociũ vt ex de mu. peti.
c.i.⁊.ii.Sed dicitnr eadẽ qꝛ
iidẽ ſunt indices ⁊ litigatoreſ
⁊ qꝛ nua ſententia dcterminã
dũ ẽutrunqʒ er de or.cog.cũ
dilectus.⁊ qꝛ ſi ihibet᷑ appel/
latio ĩ vna:⁊ in alia.ex de mu
pe.c.ii.tñ papinianus ꝗ hãc

du

litano hbʒ ſuſpectos.j. e. q. i.c.i. taleſ

mina feriũt:ſibiipſis nocẽt: duzʒ ſi

ne exẽ plo ſue emẽdationis aliorũ

uicia corrigere curant: ſubditis ue
ro proſũt ſi eorũ ĩcrepatiõe corre
cti uel ſnia coerciti uitam ſuã i meli
us ↄmutare didicerĩt. Ac per hoc
ab eceleſia tolerati fucrit: eorũ
iciũ ſubterfugere. non licet.
Mod at epũs abuno tã
ũ audiri uel iudicari nõ
ebeat: zepherinus pa⸗
pa teſtatur dicẽcs.

Epũs nõ niſi a pluribus audiatur

7 iudicetur. .
Ecuſatoresepiſcoporuʒ oĩ
Aenean ſuſpicione:quia co/
umnas ſuas dominus firmiter ſta

re uoluit: nõ a quibuſſibet agitari⸗

nullum namque eorum ſententiaa
ſuo iudice non dicta cõſtringat: qꝛ
leges ſeculi idipſũ fieri precipiunt
ut codice li.vii.de ſententiis ⁊ in/
terlocutionibus omnium iudi/

Cum.

Vius ĩagẽdo quiſ obſeruat
NEbirvimmnrch hẽre ẽt ↄtra ſe
iudicẽ ĩ eodem negocio non dedi
gnetur: quia ⁊ leges ſeculi idipſũ
fieri precipiũt. Judices.xii.quili
bet epũs acculatus ſi neceſſe fuerit
eligat a quibus eius cauſa iuſte iu /
dicetur. Nec prius audiatur aut
excõmunicetur uel iudicetur quaʒ
ipſi per ſe eligantur regulariter
ad ſuorum primo uocatus conuen
tum epiſcoporum per eos eius cã
iuſte audiatur a rationabiliter di/
ſcernatur. finis uero eius cauſe ad
ſedem apoſtolicam deferatur: ut

l. edidit: ĩtellexit qꝛ ſi tu me ↄuenis actione mandati.ego te poſſũ recõuenire
ↄria mãdati.alias.non.C. de ſen.⁊ interlo.cum papi. ſed iuſtinianus auxit ĩ
tellectũ eius per autẽ.ad oẽs cãs.C. e.ti.autẽ.⁊ ↄnter.

e Eligantur.i. conueniantur.
fJudicetur.ſed propter contumaciaʒ excommunicatur.j.e.q.i

c. decernimus.

1VUggero. inciderit. Sed
nicinos:nt.lxv.d.ſi forte.

„₰ „

t. abſens. ?7

quid ſi non ſint tot epi ĩ pronincia: aduocabit
vi. q.iiij.c.i..ij.alioquin metropol.nel. epi/

ſcopus non poſſit audire cãm criminalẽ clerici:cũ non ſinttot epiſcopiin pro
uincia.xv.q.vii.felix.·
E accuſatoribns. Scom.ll.de crimine nunqnam proceditur 5 ab⸗
ſentẽ lite nõ cõtel.niſi in caſuõ apparitores:ut.C.de penis ne din
ꝓ contumacia ãt annotãtur bona eius ⁊ expectatur per annü. ⁊ ſi. j.

—

Inum nõ uenerit: poſtea bona deuoluunturad fiſcũ: nec ſuper bonis auditur

ſʒ bñ audit᷑ ſuper crimine:ut.C.

de requi.reis.l.ii.Si ãt.j.ãanum neniat.bo

na recuperat ſi uelit iudicio ſtare.ſi at lis eſt cõteſ.⁊ liquet de cã.ĩ maioribus

criminibꝰ nũq; ꝓcedit᷑ ð abntẽ.

imo audit᷑ qncũqʒ uenerit:vt.ff.de requi.reiſ

anns. ſed ĩmioribus ò penã relegationis nel dann eſtimationis otinẽt: bñ ꝓ
cedit g̊ abntẽ. ff.ð pẽis:abñtẽ.fallit.C.ð adul.q;'uis.⁊.ſ.e.ðcernimꝰ.ſʒ cano

nẽ diſtiguit. h. an liqat ð cã anñ

ſiliqt ð crimie põt ↄdẽnari abñs.iiii.q.v.c.

i. ⁊.xxiiii.q.iii.de illicita.ſi nõ liqt cexcõicãdus:ut.xi.q.iii.rurſus.⁊.c.quicũ
qʒ. In ̊ tamẽ peccat.h.qꝛ nõ diſtiguit an lis ſit ↄteſ.uel nõ.nã ſᷣm eũ nõ refert

—

an lis ſit conteſ.uel nõ

„

Ego tñ dico ꝙ cũ lis ẽ ↄteſ.⁊ liquet de cã:locũ hʒ illð

c. decernimus. ſed ſi lis non ẽ cõteſ.uel ẽ cõteſ. ſed nõ liquet de cã:locus ẽ illiſ

—

c. rurſug.⁊.c.quicũqʒ.nã an litẽ ↄteſ.nũqᷓ; ſũt recipienditeſtes in crimine.er
ut lite nõ cõteſ. ad hoc deus. niſialiquid ſpeciale dicamus de dilapidatiõe vbi

leic cõmoda periclitantur.

vt. S. e. q.il.quia ea.⁊.C. de penis.ne diu.nul/

enim priuilegio gandere debet qui male adminiſtrãdo ſuos cõtubernales

32

Lau.

affligit: ut. C. vbi de ratiociniis.l.ii. Idem ẽ in cauſa inquiſitionis
quia teſtes recipiũt lite nõ cõteſ.ut ex ut lite nõ cõteſ.quoniã frequẽ

ter. J

tẽ ubi quis infamatus deficit in purgatiõe: punit᷑ lite nõ cõteſ.

ut er de pur.ca. cũ petrus.ex de ſimo.de hoc. Itẽ ĩ hereſi poſt mor/
lẽ:vt.xxiiii.q.ii.ſane profertur. Sed in cã cinili non ꝓceditur liteñ

ibibem determinetur: nec antea ſi
niatur quam eius auctoritate fulci
atur: abſens uero nemo iudicetur
niſi ex cõtumacia abſens fuerit:qꝛ
diuine 1 bumane leges boc probi
bent. ¶ Itẽ felix epiſcopus dixit
in conci.car.iii.
A quot epiſcopis audiatur epũs
qui in reatũ incderit.
Aggero ſecundũ ſtatuta uete
rũ cõcilioruʒ ut ſiquis epũs
quod non optamus in reatum ali/
quem inciderit ſi ei nimia neceſſi
tas fuerit non poſſe plurimos con
tregare epõs ne in crimine mane/
Nar a. xii. audiat᷑ epſs.
E accuſatoribus uero
uel teſtibus quod in ab/
ſentem uocẽ accuſationiſ
uel teſtificationis exhibere nõ ua/
leãt: multorũ auctoritatibꝰ liquet
¶ Ait. n. theleſphorus papa.
Miſi reo preſente accuſator nõ au
diatur.
Ccuſatori omnino non cre/⸗
di decernimus qui abſente
aduerſario cauſã ſuggerit ante utri
uſque partis iuſtam diſcuſſionem.
¶Item eleutherius papa.
Abſẽete aduerſario ſniam ferre nõ
licer.
ueant iudices eccleſie:
ne abſente eo cuius cauſa uẽ
tilatur ſententiam proferant:quia
irrita erit: immo etiam cauſamin
ſynodo pro facto dabunt᷑:prodi/
toris uero nec calumnia nec uox
audiatur. C Item calixtus pa/

pa.

am in caulſa reſtitutionis auditur quig nolens de inre ſno docerei

cõteſ. niſi ĩ caſbus
qui ſüt ex ut lite nõ
ↄteſ. quoniam fre⸗
quẽter. Item in cau
ſa ap. vt. C. ð tpo.
ap.l. vl. ex de ap.ſe
pe.⁊.ii.q.vi.ei qui.
lẽ in abſentia acto
ris:ut ex ð do. ⁊ cõ
tu. cãʒ. que ẽ hodie
correcta per decre.
quoniã frequẽter.
ſicut credo.C.quõ
⁊ qñ iudey.aut᷑.qui
ſemel. Itẽ ubi agit
iudicis officio.C. ſi
mi. ſe ab her. abſti.
in aut᷑.ibi poſita.ff.
de mino. in cãe.§.
QO. x.
cã. Itẽ in cã ſurre/

ptionis.ex de ſen.?

re iu. cũ oli. Iteʒ ßʒ
quoſdã ariioi,

bertat is. C. ð ige/

nu. ma. diffamari:
itẽ ĩ petitione legati
uel fideicomiſſi.ar.
C. de uſu.⁊ fruc.le
ga. nel fideicõ. l.ii.
itẽ Itẽ in trebellia⸗

nica reſtitutiõe.C.

ad trebel.l. pe. . cũ
aut. Itẽ cũ electus
nõ ↄparzʒ. ex ð elec.
dudũ.in fi. alias nũ
i ferẽda ẽ ſnia ãte
lit. cõteſ. ſed ꝓcedi
tur Z abſẽtem ꝓut
traditur ex nt lite ñ
cõteſ.quoniã .in fi.
quod dr de officio
indicis hodie certũ
E e de offi. iudi.c.
ulti.
i Crcuſatori. ꝗ
abſente. quia
merita cauſarũ ⁊c.
C. ſi per ni uel alio
modo..ſ.vlt.nec eti⸗

abſentia alterius partis:ut extra de offi. dele. conſultatiõibus.
l Aueant. arg. eſt hic pro opinione illorum que dicunt ꝙ ſen
tentia nulla eſt cum peremptorium non nenit ad noticiã ab

ſentis. C. quomodo ⁊ qñ index.ea que et.

ff. que ſen. ſine appel. re⸗

ſcin. l.i.S. cũ ex edicto.ſed ibi nõ peruenit quia nec ppoſitũ fuit. vñ
ſm pleroſq; bene tenet ſententia ʒ perempforium non nenerit a
noticiam rei.m hoc expones irrita.i.irritãda. vnde ſatis videtur

ſufficere ſi abſens ſufficienter ſit requifitus
tentia licet nõ ſit inuentus:ut extra qui filii

ad hoc nt poſſitferriſen
ſint leg. cauſam. extra d

cleri.non reſi.ex tue.ar.adhoc.vii.q.i.preſentium. C. de iudi.pro

perandum.5. ⁊ſi quidem. ff. de euic.ſi ideo.⁊.l.ſi dictũ. 5. ſi preſente

⁊. ff. locati.itẽ queritur. 5. exercitu. ar. ö. ex utlite nõ cõteſ. quoniam

5S.ſi uero.nam ibi dicit᷑ ꝙ ẽt in cauſa matrimonii nõ ẽ procedẽdũ
abſentẽ lʒ non inueniatur:quia põteſſe ꝙ habeat inſta cauſam abſeẽ
tie. nec. n. uidetur contumax qui nocem preconis nõ audiuit. fide
in integ. reſti.l.pe.⁊ ultima. tamẽcertũẽ ꝙ ſiue ꝑuenerit ad eum
citatio ſiue non. ſi ꝓbauerit iuſtã cauſam abſentie retractatui. id qð

factum eſt:ut extra de ſen.⁊ re.iudi.cum bertoldus.ioanes.

Hoc te

ness ꝙ ſufficit ſi citetur aduerſarius publice ad domũ vbi conſue⸗
uit morari.ut exrra de do.⁊ contu. cauſam. c. vlt. ⁊ ſi non ueniat lite
non cõteſ. fiat miſſio ĩ poſſeſſionẽ nel excommunicabi:.ut ex ut lite
ñ conteſ. tue.lite uero conteſ.ad ſentẽtiã proceditur:nt. EC. de iudi.
properandum. 5. ſiquidem. 7. 5. ſin autem. 2 ſipoſtea ueniat aſſigna
do iuſtã cãm abſentie retractadit᷑ quod factuʒ eſt. ut ex de ſen.? re.

iudi.cum bertoldus.
¶Cauſam.i.penam.
m ¶ Dabunt.i. ſuſtinebunt.

ſige
(cC.llii
vul
n
Mitin
ſpueſe
rineng
Pole
lweno.
A
r
iſe
unſe
ien

kain
Multun
funoc
Lut.ſ.
inmn.
.
0
ſeg
ſinen

Mntte

unti
ſhel
ſicoſ
ler
I
llllg
E
Ninet
ktüͤe
i
fonn
cton
Lin
n
neß
No
Fl

te
l

ch geide
raenmm
noniüfigi
encals
Ptgnne
ne. Felin
cbefine
hiſenphict
naniſtigt
denſſ.in
„At.
Nrci
Nioniscite
einciaife
voſliren
bermtis i
n. . N
eipettnelg
helfkeäni
Cdelſucftl
Ganfthil
ſeginnti
Nicatfni
Anelee⸗
nit icien
nhnfi
Dolifitt
hſoihifin
ſt tir

8

4 Bſente. diffi
cile. i.nõ.ut.ii

q. vi. biduũ. vel dif

icile. i.uix: quia in
caſibus fit accuſatõ
ſine inſcriptõis vin

culo.ut no.ii.q.viii

in prin.
b AMnia. abſẽ
O tes.nõ ꝑ con
tumaciã ⁊ in caſibꝰ
exceptis in ſumma
c ¶ ¶Agũtur.nõ etiã
ꝙ geſta que fiãt ab
ſente altero non va
lent. ut. ſ. e. charte.
2. S.c.caueant.
d C Addicit.i.punit
e Dn oportet.
Liccum. ideſt i
ducias. ut.ſ. c. ꝓxi.
f¶Albet. exami/
natos. Hcum
ſint ignoti uel ſuſpe

cti. ut.ii. q. vü. que

rendum.
g9 Inducias. arg.
ſentẽtiã nõ ualẽ: ni
ſi preceſſerint legi
time inducie.et᷑.de
dila. dilecti. z. v. q.
ii.vocatio.
h NVBiccuſare
pmiſſa.ĩſcri
ptio eni ſemꝑ prece
dat accuſationeʒ. ut
cx᷑ de accu. q̃liter.

O Ignum. ino
cẽtis.ſanctiꝰ

eſt enim nocentem
ipunitum reliquere
q innocẽtẽ cõdẽna
re. ut. ff. de pen. ab
ſentem.

lr Ecernimuſ.
quidã ponũt

caſũ ſic ꝙ epus iſte
fnit infamatuſ ⁊ pa
pa cõmittit iſtis ut
in modũ inquiſitio
nis ꝓcedãt.⁊ ſi nõ
venerit ut ſe purgʒ
yvfr confiteri de crie
vnde põt cõdẽnari
ut e de ſimo. de H.
⁊.c.inſinuatũ. ANel
intellige q hic fuit
lis cõteſ. ſicut in ſũ
ma intellexi hoc.c.
yel nõ loquit᷑ de diſ
finitiua ſnia ſʒ de in
int᷑ locutoria uel ex
cõicatione uel miſſi

one in poſ. vr tamẽ

etiã lite nõ cõteſ.
ferri poſſit diffiniti
ua ſnia ſʒ nõ de cri
mine iz depoſitiõis
pro contumacia:ut
vr colligi ex de do.
⁊ cõ. reritatis. Jo.
¶Voluerit. maxi
mus valẽtine ciuita
tis epiſcopus.
m ¶ Snie. ferẽde. ʒ
ff. de pen. abſenteʒ.
n Manikeſtũ eſt.

preſũptiue. ut. ff. 8

re iudi.cõtumacia.
.. i.ſic. xxiiii. q. iii. ð
illicita. in fi. ſʒ v
ſemp liqueat de ca.
quia aut ꝓbat actor

Reo abſente accuſatoꝛ nõ audiat᷑.

luerit quicquam accuſatoꝛi nõ
credatur: quia ſine ſcripto difficile
eſt: per ſcriptum autem nunquã re
cipiatur:quia per ſcripturaʒ nulluſ
accuſari poteſt ſed pꝛopꝛia uoce et
pꝛeſente eo queʒ accuſare uoluerit
ſuam quiſqʒ araccuſaſoncm.

4 Bſente eo quem accuſareno
e

¶ Item coꝛnelius papa.

Que in abſentes geruntur omnia
euacuantr.

nia que aduerſuſ abſetesꝰ

in omni negocio aut loco agũ

tur aut iudicantur: omnino euacu

entur:quoniam abſentẽ nullus ad
dicitnecullalex damnat. ¶ Itez
mnarcellus pppboaea.
Non iudiceiur qui pꝛeſentialiter
non aceuſatur uel cõouincim.

TE opoꝛtet quemlibet iudi

cariuel damnari pꝛiuſquam
legitimus habeat pꝛeſentes accu
ſatoꝛes locum qʒ defendendi acci

piat ad abluenda crimina. Itezʒ

damaſus.
De gcodem.
FEbenr quoque in decretis
ſanctoꝛum patrum ſancitum:
non foꝛe canonicum quenquam ſa
cerdotum iudicari uel damnari an
tequã accuſatoꝛes canonice exami
natos pꝛeſentes habeat: locumqʒ
defendẽdi accipiat:ideſt induciaſꝰ
eccleſiaſticas ad abluenda crimia.
Palea.
Eextra patriam fiat pꝛouin
ccie: pꝛimo diſcuſſiõis accuſa
tio ſine apoſtolica pꝛeceptione:cui
in omnibuſcauſis reuerentia debe
tur:cuſtodiri: quoniã ⁊ antiqua pa
trum regula hoc docet:in qua ipe
rialia pariter ſtatuta concinũt. Cri
minum inquiunt diſcuſſio ibi agitã
da eſt ubi crimenadmiſſuʒ eſt. Et
in canonibus. Quecunqʒ negocia
in ſuis locis ubi abſorta ſunt finien
da:ſalua tamen in omnibuſ apoſto
lica auctoꝛitate.
Decodem.

6 accuſare ꝰalium elegerit

pꝛeſens per ſe ⁊ nõ per alium

accuſet inſcriptione uidelʒ pꝛemiſ

ſa. neqʒ ullus unquaʒ iudicetur an

tequã leginimos accuſatoꝛes pꝛe

ſentes habeat: locũq; defendendi
accipiat ad abluenda crimina.
tem ex cõci.tole.ſeptimo.
DBe eodem.
Ignum eſt ut uita innocẽtis
nulla maculet᷑ pernicie accuſa
toꝛis. Ideo ſi quis a quolibet cri
minatur nõ ante accuſatus: ſuppli

cio detur quã accuſatoꝛ pꝛeſẽtetur:

atqʒ legũ ⁊ canonuʒ ſnĩa exquirat᷑
qubſt indigna ad accuſandũ per
ſona inuenit᷑:ad eius accuſationeʒ
non iudicetur. ¶ Item bonifaci
us papa ad gallos.
SDentẽtia feriatur qui cauſe ſue ne
gligit adeſſe.

Ecernimuſ ueſtrã debere in
rra ꝓuinciã eẽ iudiciũ ⁊ ↄgre
gare ſynodũ ãte diẽ calẽdaꝝ nouẽ
bꝛiu: ut ſi adeſſe noluerit᷑ pꝛeſens
ſi confidit ad obiecta reſpondeat.
Di uero adeſſe neglexerit: dilatio
nem ſententie de abſentia nõ lucre
tur. Mam mamfeſtum eſt confite
ri eum de crimine:qui indulto ⁊ to
tiens delegato iudicio purgãdiꝰ ſe
occaſione non utitur.nihil enim in
tereſt utrum in pꝛeſenti examie nõ
omnia que dictaſunt pꝛobentur:
cum ipſa quoqʒ pꝛofeſſio ex pꝛocu
rata totiens conſtat abſentia.
¶ Item ſelix papa.

Abſentes nec accuſari nec iudica

ri poſſint.
ſente aduerſario non au di
atur accuſatoꝛ: nec abſẽte alia
parte ſententia a iudice dicta ullam
obtineatfirmitatem. ¶ Item NMi
colaus papa galiõi archiepiſcopo
ſenenſi.

Altera parte abſente diffinitius nõ

feramir ſententia.

Euera iuſtus mediatoꝛ nõ eſt

qui uno litigãte alrero abſẽ

te amboꝛum emergentes liteſ deci

dere non foꝛmidat. Hiſ ita pꝛeniiſ
ſis uolumus ⁊ apoſtolica auctoꝛita
te monemuſ utſi pꝛeſbyter de quo

ggitur poſt excõicationem ſuã apo

ſtolicam ſedem adire uoluerit: nul
lus iter eius impedire pꝛeſumat.
¶Item zepherinus papa.
In abſentem nõ eſtferenda ſenten
ria. L
ſens uero nemo iudicetur
aꝛdiuine 1 humane leges hoc
pꝛohibent:niſi fueritabſens ex cõ
tumacia .pꝛo pꝛeſenti nanqʒ eum
conmmacia haberi facit. Item

nicolaus papa galiõi ſenenſi archi

epiſcopo.
Be eodem.

TDaſae hermannũ epiſcopuʒ

ſuper quibuſdam frequẽter fuiſ
ſe accuſatum:pꝛo quibus: quia ex
parte ipſiuſ perſona deeſt:nos uni
parti ad diſcrimẽ alrerius credere

pꝛoculdubio nõ poſſumus: quãuiſ

necuſqʒ adhuc qui fuerint illi ex
ceſſus dixeris:nec utrum ſane mẽ
tis erat idem antiſtes necne: cũ ip
ſos exccſſus perperrabat euidẽter

oſtenderis: Satiuſqʒ arbitramur

quãalibet interim infirmitatẽ ad pe
nam peccati quã ad ipſũ pertinere

peccatũ:cui magis còſulendum ſit

compatiendũ quã puniendũ:uel
etiam aliquo modoferiendum.
¶Item calixtus papa.
Teſtes non dicantteſtimonium ni

ſide his que pꝛeſennaliter et uera

citer nouerunrt.

ICEſtes per quãcunqʒ ſcripturã
teſtimoniũ nonferant: ſed pꝛe

entes de his que nouerũt et uide
runt neraciter teſtimoniũ pꝛoferãt
nec dicant de aliis cauſis uel nego
ciis teſtimonium: niſi de his que

1 5 7

qð aſſerebat:⁊ tũc condẽnan
dusẽ reus.aut nõ pbat ⁊ tũc
eſt abſoluẽdus reus.ut.vi.q.
ult. actor. ſʒ iſtud obtinet cuʒ
vterqʒ eſt preſens.⁊ preterea
ꝙ reuſ abſoluit᷑ nõ ꝓcedit ex
eo ꝙ de ca liqueat. ſʒ quia iu
ra ſunt obſcura ⁊ in dubio ſer
tur ſnia pro reo.ut inſti.de in
terdict. ꝭ. cõmode.ex de fi.in
ſtru. int.in fi.nã qnqʒ actor
ꝓbat intentionẽ ſuã ⁊ tamen
iudici nõ liquet de cã.ff. ð re
iudi.l.põponius.

o ¶Purgãdi.i.oſtẽdẽdi inno

cẽtia ſuã uel cãm abſentie.
p Mõ oia. dũ tamẽ illa que
pꝓbata ſũt ſufficiãt ad cõdem
nation ⁊ oĩa ſimulobiiciant
ut. xxiii.di.illud.ar. S.ſ.e.q.
x. placuit.
q Euera. monemꝰ.i. mã
amus. ii.q.i.notũ ſit.
xxviii.q.i.ſic enĩ. ⁊ not. .ii.
q.vii. ſicut inquit.
r ¶ Poſt excõicationẽ. not. ꝙ
excoicatus appellat.ar.ex de
ſen. excõ. per tuas.
VBſens.niſi fuerit. hec vᷣ
ba ponunt᷑ in auc.ut oẽſ
obe. iu. 5. ſi vo. col. v.
t ¶ Cõtumacia.ſic e de teſti.

“ I in nomine domini.

MNdicas.hermãnũ. iſte
in furore occiderat hominẽ.
x ¶ Quia.prima ratio eſt.
y ¶ Fuerint.⁊ ita nõ teneban
tur vẽire. ut.v.q.ii.ſi pᷣmates
a ¶ Vtrũ.tertia ratio eſt.
b ¶ Oſtẽderis.archiepũs be
ne fatebat ꝙ quãdoqʒ fuerat
ſurioſus.ſʒ tamẽ dixit eũ mõ
eſſe ſanũ ⁊ in ſanitate occidii
ſe hominẽ:alias tenet᷑ ille po
tius ꝓbare qui dicit aliquem
in furore peccaſſe.ut ex ðᷣ ſuc.
ab inteſ. cũ dilectus.⁊.C. de
codicil.nõ codicillos.

c ¶ Cõſulendũ.q.d.ſatis ipſo

furore punit᷑ſic. ẽ.di.v.bapti
ʒari.ff. de offi.preſi.diuus.iu
dex tamẽ diligẽtiſſime inqui
ret an fuẽit furioſus: qꝛ mul
ti fingũt furorẽ ut ſic excuſen
tur.ut.ff.decur.furi.obſerua
re.⁊.j.e.hortamur.
d TLaſles. ſcripturã.nun
quid ergo lre epõꝝ ua
lẽt.nõ:quia teſtibus non teſti
moniis credendũ eſt.ut e ð
coha.cle.⁊ mu.tua.de H̊ nõui
ſ.xi.q.iii.cure.ar.ff.de cuſto.
