peccato:quia in moꝛte chriſti ba/
ptiʒati ſumus: pꝛofecio paruuli ꝗ
in chꝛiſto baptiʒantur peccaio mo
riũturꝰ:quia in moꝛte ipfius bapti
ʒantur.nullo enim excepto dictuʒ
eſt:quicũq; baptiʒati ſumꝰ in.m.
l.b. . ideo dictum eſt:ut ꝓbaret
nos moꝛtos eſſe peccato. paruu
li autem renaſcendo moꝛiũtur il/
lo peccato quod naſcẽdo contra/
xerũt.⁊ per hoc pertinet ad ipſos
quod ſequitur.conſepulii enim ſu
mus illi per baptiſmum in morte
baptiʒatus igitur in moꝛte chꝛiſti
in qua non ſolum maioꝛes: ve/
rũ etiam paruuli baptiʒantur ait.
ſic uos exiſtimate moꝛtuos qui/

dem eſie peccato:viuentes autem

deo in chꝛiſto ielu. & Idem in
eodem.
Sicut nulli baptiſmus negatur
ita nemo eſt qui non peccato mo⸗
riatur.
Aruulo recẽter nato vſqʒ ad
decr epitum ſenem ſicut nullꝰ
FeoPends a baptiſmo:ita nul⸗/
us eſt qui non peccato moꝛiatur
in baptiſmo.ſed paruuli tantum
oꝛiginali.maioꝛes autem omnibꝰ
etiaʒ moriuntur peccatis: que ma
le viuendo addiderunt oꝛiginali.
SIgem in eodem.
In baptiſmo iobannis non ẽ pec/

4

On regenerabãt ur ue lre/
naſcebantur qui baptiʒaban
tur baptiſmoꝰiohannis:ſed quo/
dam pꝛecurſoꝛio illius miniſterio
qui dicebat: parate viam domino
chꝛiſto in quo ſolo renaſci poterãt
qui parabantur.huiꝰ enim baptiſ
ma eſt non in aqua tantum: utfuit
iobannis: uerum etiam in ſpiritu
ſancto:ut de illo regeneraretur. ſi
quis in chriſtum crediderit de il/
lo chriſtus regenerat᷑:qui regene
rationem non cognouit. In aqua
baptiʒari voluit nõ ut eius iniqui/
tas dilueretur:ſed humanitas cõ/
mendareturꝰ*. itaqʒ baptiſma ĩ eo
nihil habuit quod ablueretur: ſi/
cut moꝛs nihil inuenit quod puni
ret. Igem de bapriſmo paruu
loꝛum.
Hon ſolum oꝛiginalia:ſed actua/
lia peccata remittuntur in baptiſ⸗
mate.

Egenerante autem carne tan

tümodo contrabitur pecca-
tum oꝛiginale. regenerante auteʒ
ſpiritu ſancto non ſolum oꝛigina/
liumꝰ: ſed etiam uoluntarioꝛuʒ fit
remiſſio peccatoꝛum. pꝛoinde re/
cte poteſt dici ꝑuulos ſine baptiſ/
mo decedentes mitiſſimam om/
nium futuros ſuſtinere penam. fal

lit enim afatlitur:qui eos in dãna
tione pꝛedicat non futuros dicen/
te apoſtolo.per vnius delictũ om
nes homines in condẽnatione ⁊c.
CIgdem in edem.
Quicũqʒ ex ↄcupiſcentia naſcitur
per banptiſmumregeneratur.
0 Uiſquis ex concupiſcentia
carnis ⁊ lege peccati et moꝛ

ns carnalirer generatur. regene/
rari ſpiritualiter habetopus ut nõ

ſolum ad regnum dei perducarur
ſed etiam a danatione peccati libe
retur. ſicut etiam per pꝛimũ homi
nem in peccato ⁊ moꝛie naſcuntur
ſic etiam per chꝛiſtum in iuſticia ⸗
vita eterna in baptiſmo renaſcun/
tur. Idem in eodem.
OEfferentium fides paruulosfa/

PfqAruuli fideles recte uocan/

tur qui fidem per uerba geſtã
tium quodãmodo cõfitentur: 1

eoꝛũdem uerba diabolo ⁊ mundo

abꝛenũciant:a hoc fit vi ſacramen
ti ⁊ diuine grarie quam dedit de/
us eccleſie. paruulus auteʒ qui ba
btiʒat᷑ ſi ad annos rationales ve/
niens non crediderit:nec ab illici
tis abſtiuerit nihil ei ꝓdeſt quod
paruulus accepit. & Item Aug.
in libꝛo de meritis ⁊ de remiſſio/
ne peccatoꝛum. Se eodem.
Ater eccleſia os maternuʒ
ꝑuulis pꝛebet:ut ſacris my/
ſteriis imbuãtur: quia nondũ poſ
ſu nt coꝛde ꝓpꝛio credere ad iuſti
ciam:nec oꝛe ꝓpꝛio confiteri ad ſa
lutem.nec ideo tamẽ eos quiſquã
fidelium infideles dicere poteſt:
eo ꝙ acredendo vtiqʒ nomen eſt
quãauis hoc non ipſi:ſed alii ꝓ eis
inter ſacramenta reſponderint.ſi
autem propterea recte fideles vo
cantur:quoniam fidem per uerba
geſtantium quodãmodo ꝓfitẽtur
cur etiam non penitentes habe/
antur cum per eorum uerba geſtã
rium diabolo ⁊ huic ſeculo renun
ciare monſtrantur. & Idem.
Charitas eccleſie peccata dimit
nt uel ener.
„ Ccleſie charitas:que per ſpi
ritum ſanctum diffunditur in
cordibus eorũ qui participes ſui

ſunt: peccata dimitut: eorum qui

ſui non ſunt tener. Item cõtra
iulianum lib. ii.
Solus chriſtus peccata dimittit.
Emo tollit peccata mundi:
niſiſolus chriſtus: qui eſt
agnus tollens peccata mundi. tol
lit autem et dimittendo que facta
ſunt᷑ ubi⸗ griginale continetur:⸗
adiuuando ne fiant: ⁊ perducẽdo
ad vitam ubifieri omnino nõ poſ
ſunt. Idem de baptiſmo par /
uulorum.
Drerer bapliſma chriſti paruulii
nulla ſalus promittitur.

LA preter baptiſmũ ſalus
promitiitur infanribꝰ: quia

3z 6 1

vlti. c. vlti. J

q ¶ Viſquis. mortis. de

pe.di.i.ſi peccatũ.

r. DP Aruuli.fideles.S.e.ni

hil. æ.c.ſequens. .led
hic dicit᷑ de fide offerentium
ibi de fide oblatoꝝ quorũ ad
huc nulla põt eſſe fides.⁊ ꝙ;
dicit quodamodo ſoluit ↄtra
rium.

ſ MHihil ei.quo ad vitã eter

t

nã.de pe.di.iij.ſi quis auteʒ
charitatẽ non babẽs.
Alter. maternum. eo/
rum.ſcilicʒ qui ꝓ eis
eſpondent.

r.
u C Acredẽdo.i.qꝛ credunt.
x MHomẽeſt.ſ.H̊ nomẽ fide

lis. credere eni eſt fidẽ habe
re.S.e.nihil.

yEtiã non penitẽtes.non

ꝙ agant pniam cũ nullaʒ ha
beant diſcretionẽ.ſed habent

penitudinẽ.i.ſuſcipiunt eam

⁊ faciũt ⁊ dicunt per vᷣba ge/
ſtantinʒ qualia penitẽtes.io.

3 Ccleſie.i.peccata di⸗

mittuntur eis ꝗ ꝑtici/
pes ſunt eccleſie ꝑ charitatẽ
ecclie.i.quia ſubſiſtit ecclia.

a:¶ Per ſpirituʒ ſanctũ.i.qui

vnit ꝑ ſpiritũ ſanctũ.fideles
eni ſunt in eccleſia ⁊ ea ĩ ipſis
vij.q.i.ſcire.ecclie charitas
tenet peccata.i.ipſa ecclia uł
ecclie vnitas.i.eis qui in vni
tate nõ ſunt tenent᷑ peccata.i.
nõ dimittũt᷑.ut.S.ij.q.i.mul
ti.S.xxxij.q.vij.quẽadmodũ
S. de pe.di. iij. ſane cauendũ.

b C Peccata.ideʒ eſt qð alibi

dicitur.ſi cui peccata remiſe/
ritis remiſſa erunt.⁊ cui reti
nueritis retenta erũt.⁊ alibi
ſ.ſ.aut per ſeipſũ remiſſionẽ

facit: aut ꝑ colũbe mẽbra.S.

C.

e.c.quomodo. ſic itaqʒ ĩte li/
imus qð hic dicit.
Tenet.i.nõ dimittit pec/
cata.xxiiij.q.i.quicũqʒ.
Emo. ſolus. S.i.q.i. ut
euidenter.

e Que facta ſunt.nõ aũt di

mittit futura.quia tractꝰ futu
ri tẽporis ⁊c.ff. de vſuris.l.
i. S.i.nec de futura iniuria pa
ciſci poſſumus.ff. de paci.ſi
vnus. §. pacta.

f & Et adiuuãdo.nota ꝓceſ/

ſum habes ꝙ primo dimittit
peccata que facta ſũt. Scðo
confert graʒ ne fiant. Tertio
ꝑducit ad illã vitã vbi oino fi
eri non poterũt.quia tũc con
firmati peccare nõ poterunt.
j. di. v. c. ij. ad fi.

Alla.manẽt.i.carent vi
ſione dei ⁊ hec eſt pena
⁊ ignis afflictiõis: de quo ha
bes.S.e.firmiſſime.
bD hoc. ut baptiʒzati. ẽ.
e. nihil.
c Dis autem.

d Ratia. ut lex. manda/
torum dei.
e ¶ Mõ petita. i.nõ merenti
nã primã gram quis mereri
non põt.ſ.e.placuit ut gcũqʒ
ar. Z. viij. di. ↄſuetudo. ſʒ ibi
merui.i.obtinui.
fOn exquo. Caſus.licʒ
ẽpeccatũ actuale ⁊ ori
ginale dimittat̃ in baptiſme:
tamẽ originale nõ ita dimitti
tur ne ſit: ſed remanct ĩ hoĩe
debilitatũ ⁊ ſopituʒ niſi poſt
excitet ⁊ reuocetur in ꝓpriu
dñium ↄſentiẽdo prauis mo
ribus ex eo ſurgẽtiꝰ. Scðo
dicit ꝙ renouat homo in ba
ptiſmo. ⁊ ad ̊ inducit aucto
ritatem apoſtoli quatũcunꝗʒ
creſcat illa renouatio: nunq
tñ in hac vita perfecta erit cũ
adhuc peccatũ ſit in hoĩe qð
ſemꝑ pugnat aduerſus ſpũm
Tertio ponit quãdã driam ĩ
ter actnale ⁊ originale.io.
Aſſumit᷑.i.ↄſumit. inde
ſolet queri qñ peccatũ origi/
nale ↄtrabit᷑.⁊ dic ꝙ in ipſa
infuſione aie: qꝛ tunc tres vi
res anime pᷣncipales debili/
tant᷑.de H.S.e.queris.
h Cetera. ſcʒ ut fiat plena
nouitas: ⁊ aĩialis ↄſumat᷑ in
firmitas.ut.j.ſequit᷑.

i C Corruptio.qualitas ma/⸗

ior. corruptio peccatũ & ꝓpt
equiuocationẽ bis ꝓferatur
coꝛruptio.
l Hoc meminiſſe. peccato
rum omnium. quidem omni
um actualium.
lI & OPlenã. quia quo ad omnẽ
penaʒ oꝛiginalis peccati quo
ad reatũ mortis eterne.⁊ reli
quit᷑ vtiqʒ ad pugnãdũ dum
fuerimꝰin vita.ſed de bilitatũ
⁊ ſeꝑatum.i.ad mortẽeternã
non imputabile.S. e.per ba/
ptiſmum.
m (Perueniat. qð erit ĩ alia
vita nõ in iſta.
n & Yetuſtate. quadam.
o ¶Keuiniſcat. ergo reuiuiſ/
cit qð erat peremptũ.ſic pro/
pter culpam reuiuiſcit actio.
nt. xij. q.ij.liberti.S.e.queris
ante medium.
p CAb hac aũt. ordo littere
vita ſpiritus in cuiꝰ nouitate
baptiʒati renaſcuntur a deo
diſcernũtur ab hac vetuſt ate
carnis ⁊ peccati ⁊c.
q ¶ Bene vtitur. ſ. vetuſtate
carnis.S.xxxij.q.i.non enim
in ſola.

r Regenerandos. per ba⸗

tiſmum.
ſ Mortaliter.i. cum mor/
tali peccato.
t Propagine.i.corruptiõe
carnis a pᷣmis parẽtibus tra
ducta uel ꝓpagata ex q̃ origi
nale peccatũ innaſcit᷑ aĩe.
u ¶ Sicut. hic notat differen

Deé con-.

infantes ſi per ſacramentuʒ quod
ad hoc eſt diuinitus inſtitutum in
credentium numerum non tranſe
unt in tenebꝛis manent. ¶ Idez
in eodem.
HBaptizati chriſo incoꝛpoꝛantmur
eiuzs memhrafiunt.
. Dhboc baptilins ualet: ut ba
nzan chriſto incorporent᷑.
ut᷑ membra eius habeantur ⁊ con/
ſepeliantur oblati per ſacramen

tum charitatemqʒ fidelium recon

cilientur deo ut in eo viui ſalui li/
berati redempti illuminati fiant.
C Idem.
AVis aũr neſciat credere eſſe
(Ainfuntbas baptizari:non cre
ere autem nõ baptiʒari. Ideʒ

in libꝛo de libe. arbi.

Gratia non ſolum peccata dimit/
tit: ſed etiam legem impleęre facit.
E Ratia que per chriſtum da/

tur non ſolũ peccatoꝛum re/

miſſionẽ facit. ſed etiam ut lex im
pleatur: ut natura liberet᷑ nec pec
catum dominetur. ſpiritrus enam
gratie datfidem:que etiã non pe/
tita a deo cõceditur ut homini pe
tenti a alia concedantur.naʒ fides
nõ eſt liberi arbitrii tantũ: ſed do
num dei. Idem de baptiſmo
paruuloꝛum.
Aetus infirmitas in baptiſmo nõ
penitꝰ aſſumit: ſed vires amittit.
Bn exquo quiiqʒ baptiʒa/
tur: oĩs vetꝰ infirmitas i eo
aſſumit᷑: ſed renouatio incipit ad
remiſſionem omniũ peccatoꝛum:
intelligentiã ⁊ operationẽ ſpiri⸗
tualiũ.cetera vero in ſpe ſunt: do
nec fiant in re quod erit in reſurre
ctione.nam in baptiſmo quãuis fi
at plena remiſſio peccatorum: nõ
dum tamen plena eſt nouitas et ꝑ
fecta mutatio: quia adhuc rema/
net coꝛruptio nõ ſolum in coꝛpoꝛe
ſed etiã in animo qui eſt homo in
terioꝛ.in quo ſi perfecta eſſet noui
tas non diceret apoſtolꝰ:&ꝙ de die
in diem reuouatur. Nez. Moc me
miniſſe debemus ommũ peccato
rum plenam perfectamqʒ; remiſſi
onem in baptiſmo fieri.hominem
uero non rotum cõmutari conti/
nuo:ſed in bene pꝛoficientibus de
die in diem creſcente nouitate cõ⸗
mutari quod uetuſtum eſt ⁊ carna
le eſt:donec ita remouet᷑ ꝙ anima
lis infirmitas coꝛpoꝛis ad firmita
iem ſpiruiualẽ incoꝛruptãqʒ perue
niat. Mec autẽ lex peccan de qua
dicit apoſtolus.non regnet pecca
rum in ueſtro moꝛtali coꝛpoꝛe:nõ
ſic permaneat in mẽbꝛis eoꝛuʒ qui
renati ſunt: tanquã non ſit eis ple
na remiſſio.vbi plena fit omnium
peccatoꝛũ noſtroꝛũ remiſſio om/
nibus ini micis interfectis quibꝰ
ſeparabantur à deo ed maner in
uetuſtate carnis tanquã ſuperatũ
⁊ peremptũ: ſi non illicito conſen
ſu reuiuiſcatꝰ in regnũ pꝛopꝛium

reuocetur. Ab bac autẽ uetuſtate
carnis ⁊ peccati quod iã remiſſuʒ
eſt vita: ſpiritus vſqʒ adeo diſcer
nitur:ĩ cuius nouitate baptiʒati re
naſcũtur ut tales etiam in pꝛeſenti
nõ ſolum in peccato: ſed etiaʒ nec
in carne eſſe dicãtur cuius deſide/
ria nõ ſequũtur:ſed in ſpiritu. In
ipſa vero carne coꝛruptibili bene
vtiturqui mẽbꝛa eiꝰ ad bene ope
randũ conuertit: nõ ᷣm deſideria
carnis viuens lege peccati quod
licz iã remiſſum eſt in uetuſtate m
carnis manet:qua beneutuntur fi
deles cõiugati qui ex eo ꝙ ſunt in
chriſti nouitate dñari ſibi libidi /
nem nõ patiuntur.ex eo aũt quod
adhuc trabunt ad vetuſtatem fili⸗
os regenerandos mortaliter ge
nerant cuʒ pꝛopagine peccati qua
renati obnoxii non tenentur ⁊ qui
naſcuntur renaſcendo ſoluuntur.
Item. Sicutr dicta facta ⁊ cogita
ta iniqua anime ⁊ coꝛpoꝛi ꝑtinent᷑
licet autem quãtum ad motus iaʒ
preterierunt ⁊ nõſunt: eis tamen
preteritis reatus eoꝛum manet.
niſi peccatum per remiſſionem ſol
uatur: ſic non preterita ſed adbuc
manẽte lege concupiſcẽtie reatus
ei ſoluitur? ⁊ non erit: cum fiat in
baptiſmo plena remiſſio peccati.
Igem in epiſtola ad ſilentianũ
Diſcipuli chꝛiſti eius baptiſmate
creduutur gblui.
Aando ab hieroſolymiſ ex
iit ieſus cum diſcipulis ſuis
in terram iudeain ⁊ ibi morabatur
cum eis: baptiʒabat non per ſeip
ſuʒ ſed per diſcipulosP'ſuos:quos
intelligimus iam fuiſſe baptiʒatos
ſiue baptiſmo iohannis ſicut non
nulli arbitrant᷑:ſiue quod magis
credibile eſt baptiſmo chriſti.
Itẽ. Reſpondit dominus pe/
tro: qui lotus eſt non indiget mniſi
ut pedes lauet:ſed eſt mundus to
tus.vnde intelligitur ꝙ iam petrꝰ
fuerat bapiiʒatus. ¶ Jtẽ ad Min
cẽtium ⁊ Nictorem.
Apoſtoli omnes chriſti baptiſma
te baptizati creduntur.
Jeos de quibus ſcriptum nõ
eſt utrum fuerint baptizati ſi /
ue non ſine baptiſmo de hac nita
receſſiſſe contendimus:ipſis ca/⸗
lũniamur apoſtolis qui pret᷑ apo
ſtolum paulum quan do baptizati
fuerunt ignoramus:ſed ipſos eſſe
baptizatos per hoc nobis inno/
teſcere potuit: quod beato petro
apoſtolo dominus ait:quiꝰ lotus
eſt nõ indiget niſi ut pedes lauet.
Igem in libro de baptiſmate.

Cathecuminus catholicus here
lco begidig prefertur.
BDOndubito cathecuminum
ansolun diuina charitate
agrantẽ beretico baptiʒzato ante

ponere: ſed etiam in ipſa intus ec
cleſia cathecuminum malo bapti

ʒato anteponimus.nec ideo tamẽ

tia int᷑ actuale ⁊ ori
ginale peccatũ.qꝛ il
la trãſeũt actu ⁊ re/

manẽt reatu donec

ꝑ baptiſmũ uel per
pniam erx toto dele
ant. originalia vo ĩ
baptiſmo remanẽt
actu ſed trãſeũt rea
tu.remanẽt enĩ q dã
penalitates: cũ ꝗbꝰ
homo pugnat.q.d.
ſicut oẽs praue cogi
tationes ⁊ oꝑatiões
tranſeunt actu:⁊ re
manẽt reatu: ſic ori
ginalis culpa reatu
ſoluitur.actu vᷣo ad

agonẽ relinquit. de

Pertinent. quã-

tũ ad ea qͥ ei mini⸗
ſterio geruntur.

y¶Soluit᷑. ⁊ ita vi

det᷑ ꝙ accideniale ẽ
ei omne peccatũ.

3 0 Vãdo. diſci

ulos.ar. ꝙ
licd eacere per ſe
ꝑ aliũ.ut.ij.q.vij.
Aelanoeff⸗ daſol.
int᷑ artitices. C. de
caduc.tol.l.vna.S.
ſin autẽ. ar. ex de
ſen. excõ. mulieres.
ff. de admini. tu. ita
aut. §. geſſiſſe.
a ¶ Magis. H ma/
gis correctiue legaſ
b Pedes lauet.i.
affectũ mentis pur
get. q.d. licʒ homo
abſtinẽ poſſit a mõ
talibus: tñ puluere
terrene habitatiõis
inuoluit᷑.i.neniali⸗/
bus vñ pnia magis
q; baptiſmꝰ ẽ neceſ
ſaria.

c Jeos.ↄtẽdi⸗
uns. nota ꝙ

ſi dubitat de baptiſ
mo vinẽtis habet/ p
nõ baptia ato ⁊ ba/
ptiʒat᷑.S.e.cũ itaqʒ
vbi auiẽ dubitat de
baptiſmo mortuipᷣ
ſumẽdũ eſt eũ eẽ ba
ptiʒatũ.ex de pᷣl.nõ
bapti. c. ij. ⁊ ar.hic.
d ¶Q üuni lotꝰ. i. pur
atus a mortalib?.
e Miſi ut pedes.
i.ſordes venialium
uel tãgit ↄſuetudi/
nem alicuiꝰloci qᷓ re
probat.i.q.i.emen
dari.
f·VOn dubito. añ
onere. S. e. ca⸗
thecuminuz. 5. ſʒ H
loquit᷑ de eo qui bʒ
deſideriũ baptiʒãdi
ibi nõ. ex eo.maio/
res.S.fi.

1

— —

— — — SSS

— — — — — —A

a ¶ Centrio.cor/
nelius.ij.q.vij.non
omnes.
b CCapeſſendum.
i.oↄtẽnit accipere ba
ptiſmũ cũ poſſit.
c O Erus. alibi
ſ. in epiſtola
petri.⁊ eſt hoc ver⸗
bũ aug.quod ſequi
tur eſt petri.
d ¶ Bepoſitio.i.ex
terior ablutio.

æg CSed ↄſcie. non

enĩ ſufficit baptiʒan
do hr̃e bonã ↄſcĩaʒ
niſi ad interrogatio
nem eccleſie ſuã fi⸗
dem oſtendat.lxxvj
. di. nõ G. zn. io.
cut.ſicut in
B veteri teſta/
mento fuerunt qui⸗/
dam boni:ita in no

no ſunt quidã mali

qui ſi incipiunt bo⸗
num opari dimiſſis
malis et velint ba⸗
ptiʒari nel perſecti
eſſe. ſi aũt añ dece/
dãt q; hoc ↄſequan

tur ſaluabũtur. In

ſcða parte dicit ꝙ
qualicunqʒ fide ꝗs
accipiat baptiſmuʒ
verũ recipit ſacr̃m
ſed non eius ſalutẽ
ſi ficte accedat.

g In ſacramẽtis.

pmaà pars intelligiĩ

de adultis nõ bapti

ʒatis uſqʒ ad illud.
non intereſt ⁊c.

h Teſtamẽtũ.i.ad

gram q data ẽ in no
no teſtamẽto.
¶ Apoſtolic?. ſ. in
de apoſtoli ibi:q ſur
ſü ſunt ſapite.

b C Ad vetus.i. ad

duritiam veter is te
ſtamenti.
IC Spũales. ꝑ ba/

ptiſmũ cũ nõ ſtatꝑ

c09.

m Per ſacri. i. qne

ſolet dari ⁊ ↄferri ĩ
ſacramẽto.

n . Interrogarent
ſuꝑ articulis fidei ⁊

alijs ad ſalutem ani
me pertinẽtibus.
o Opinionuz. qꝛ
quot hoĩes tot opi/
niones.ar.ff. de ar/

bi.non cogendũ.ꝭ.

pᷣncipaliter. 2. F. itẽ
ſi vnus.arg.xii.q.i.

c.i.⁊ quelibet ꝓunin

cia in ſuo ſenſu ⁊æc.
lxxvi.di.vlinam.

—

uſquamſpirituales

ſacramento baptiſmi: quo iſte nõ
dum ille iam imbutus eſt: facimꝰ
iniuriam. merito enim centurio
nõdum baptiʒatus ſimoni bapti
ʒato antepontt᷑. Iſte enim etiam
ante baptiſmũ ſpiritu ſancto acce
pto repletꝰ eſt. Ale etiaʒ poſt ba
ptiſmũ inflatus eſt imũdo ſpirim
uerũtamen ſi iam ſpiritu ſancto ac
ceptio coꝛnelius baptiʒari noluiſ/
ſet:contẽptu tanti ſacramenti reus
fieret. Sicut autem bono cathecu
mino baptiſmus deeſt ad regnum
celoꝛum capeſſendumꝰ: ſic malo
baptiʒzato uera confeſſio.qui dixit
niſi quis renatus fuerit ex aqua et
ſpiritu ſancto ⁊c.ipſe etiam dixit:
niſi abundauerit iuſticia ueſtra plꝰ
quam ſcribarum ⁊ phariſeoꝝ non
inmra. in regnũ celorũ. ¶ Item in
libꝛo ſentennarum pꝛoſperi.
Non tam ablutiõe coꝛpoꝛis quaʒ
fide coꝛdis baptiſma conſtat.

Erus baptiſmus conſtat nõ
tam ablutione coꝛpoꝛis quaʒ
1

e coꝛdis ſicut apoſtolica doctri
na tradidit dicens: fide mundans
coꝛda eoꝛum.⁊ alibi: ſaluos facit
baptiſma nõ carnis depoſitio ſoꝛ
dium: ſed etiam conſcientie bo/
ne interrogatio in deum. Ideʒ
in libꝛo de baptiſmo. .
Sicut in ueteri teſtamento quidã
ſpirituales: ita in nouo quidã car
nales inueniuntur.
Icut in ſacramentis ueteris
teſtamenti uiuebãt quidam ſpi
rituales ad nouũ ſcʒ teſtamẽtumꝰ
quod tunc occultum erat occulte
pertinentes:ſic etiam nũc in ſacra
mentis noui teſtamenti quod iam
reuelamm eſt:quidam viuunt ani
males qui pꝛoficere ſibi nolunt ad
percipienda que ſunt ſpiritus dei.
ad quod boꝛiatur ſermo apoſtoli
cus a ad uetus teſtamentum per
tinebant. Si auteʒ pꝛoficiunt ⁊ an
tequã accipiant:ipſo acceſſu ⁊ pꝛo
feciu ad nouum pertinent.a ſi pꝛi/
fiant:ex bac vi
ta rapiũtur: cuſtoditi per ſacramẽ
riꝰ ſanctitatem in terra viuentium
computantur.nec ĩuenio quid ve/
rius inueniatur in eo quod ſcriptũ
eſt. Imperfectum meum uiderũt
oculi tui ⁊ in libꝛo tuo omnes ſcri
bentur. Item. Mon intereſt cum
ſacramẽti de integritate tractatur:
a ſanctitate quid credat: aut quali
fide imbutus ſit ille: qui accipit ſa
cramentum. intereſt quidem plu/
rimũ ſed ad ſalutis uiam:ſed nibil
intereſt ad ſacramenti queſtioneʒ
Item. um eſtlien
ſe:utfide non integra integrũ quo
qʒ maneat ſacramentum baptiſ/
mi. Item. Si poſſerfieri: ut ſingu
li diligenter interrogarent : tot di
uerſiiates opinionum foꝛſitan in
uenirentur:quot bomines nume
rarentur. animal enim homo non
percipit ea que ſunt ſpiritus dei.

Manifeſtum eſt kieri po/

ℳ—

Nunquid tamẽ nõ ideoſacramẽ/
tum integrum aceapuantenn nun/
quid ideo ſi pꝛofecerint ⁊ opinio/
num carnalium uanitatem emun/⸗
dauerint:denuo quod acceperant
repetenduʒ ẽ. Accipit quiſqʒ ſᷣm
fidem ſuam:ſed quãtum capit gu/
bernãte miſericoꝛdia dei. Itẽ
ex conci. nuleuitano cui interfuit
Aug. ⁊ Anſelmus romane eccle/
ſie legatus contra pelagianos.
Non nature neceſſitate: ſed meri
to peccati adam moꝛiturus erat.

PD Zacuit igitur omnibus epiſ/

copis qui fuerunt in hac ſan/
cta ſynodo cõſtituere bec que ĩ pñ
i cõcilio diffinita ſunt:ut quicũqʒ
adam pꝛimũ hominem moꝛtaleʒ
facium ita ut ſiue peccaret ſiue non
peccaret moꝛeretur ĩ coꝛpoꝛe:bhoc
eſt de coꝛꝑe exiret nõ peccati meri
to:ſed neceſſitate nature anathe/
ma ſit. Item.
Paruuli nõ ſolum penaʒ:ſed cul
pam a parentibus trahbunt.
Lacuit ut quicũqʒ paruulos

recentes ab vteris matruʒ ba

ptizandos negat: aut dicit in re /
miſſionem peccatorum eos bapti
ʒari:ſed nibil ex adam trabere oꝛi
ginalis peccati:quod lauacro re/
Kencrallonis expietur.vnde fit cõ
equens ut in eis foꝛma baptiſma

tis in remiſſionẽ peccatoꝝ nõ ve/

ra ſed falſa intelligatur anatbema
ſit: quoniã nõ aliter intelligẽdum
eſt quod ait apoſtolus:per bomi⸗

nem vnü intrauit peccatũ in mun/
dũ:⁊a per peccatũ moꝛs:⁊ ita ĩ om

nes homines pertrãſiit:ĩ quo om
nes peccauerũt:niſi quẽadmodũ
eccleſia catholica vbique diffuſa
ſẽper itellexit. ꝓpt᷑ hãc enĩ regu/
lã fidei etiam paruuli qui nihil pec
catoꝝ ĩ ſemetipſis adhuc cõmine
re pomerũt:ideo i remiſſionẽ pec
catoꝝ ueracit baptiʒzãtur ut in eis
regeneratiõe mũdent᷑ quod gene
ratiõe traxerũt. JIJieem.
Gratia peccata remitnt:a ne re
iterentur adiuuat: r
LZacuit ut qnicũqʒ dixerit gra
tiam dei qua iuſtificamur per
ie ſum chuſtũ dñm nr̃m: ad ſolam
remiſſionẽ peccatoꝝ valere que iã
ↄmiſſa ſũt: ⁊ nõ etiã ad adiutoꝛiũ
ut nõ ↄmittant᷑ anathẽa ſit. C Itẽ.
Quid ſit peccatũ gratia docet: et
ut vitetur flacit.
Aiſauis dixerit grẽam deiꝑ
ieſũ chꝛiſtü dñm nr̃jm ꝓpter
boc tãtũ nos adiuuare ad nõ pec/
cãdũ:quia ꝑ ipſã nobis reuelat᷑ et
aperit᷑ itelligẽtia mãdatoꝝ ut ſcia

mus quod appetere quod uitare

debeamꝰ. nõ àt ꝑillã nob preſtari
ut quod faciẽdũ cognouerimꝰa fa

cere debeamꝰ aut valeamꝰ ana/

ibema ſit⸗ Jem.
Sine gra dining mãdata impleri
non poſſunt.
Lacuit ut qcũqʒ dixerit nobᷣ

6 2

p Lacnit. mortalem. i.

moriẽdi neceſſitati ſbᷣ
iectum ᷣm ꝙ dicit factũ.erat
enim imortalis.i.potens nõ
mori. nõ aũt potens non mo
ri:⁊ ita fuit mortalis ⁊ imor/
talis.Solet queri qre pecca/
tũ originale imputet᷑ aie: cuʒ
illud ↄtrahat tatuʒ ex carnis
corruptione.ſo. dicũt quidaʒ
ꝙ ideo quia aĩia pᷣmi hoiĩs ita
corrupit ipſam carnẽ vnde ⁊
modo corruptio carnis cor/
rumpit animas.

q Mature.videt᷑ S.qꝛ dicit

aug.ſi adã nõ peccaſſet ſenio
defeciſſet.ſed dic ſenio defe/
ciſſet.i.in ſenio.q.d.non ꝑue
niſſet adiſeniũ quia ſemꝑ fu/
iſſet in inuentute.

x. D Lacuit.Caſus.excõi

cantur quidã heretici
qui dicebãt ꝑuulos nõ eẽ ba/
ptiʒãdos. quia nihil peccati
ↄtraxerunt ab adã qð in ba/
tiſmo eẽt delendũ.nã ꝙ m⸗
e dicant ꝓbatur auctoritate
apoſtoli.

ſ¶Vnge fit.i.ex G̊ ſequitur.
t ¶ ¶Sed falſa.i.ſine effectn.
P Lacuit.ad adiutoriuʒ

5. e. gratia.

¶ BVilquis. quidã volẽ

tes vitare correctionẽ
precedentis.c.incidũt in ali

ud malũ ⁊ ideo reprebendũn

tur hic.

x D Lacuit.gr̃am.ad quid

ergo valet liberũ arbi⸗
triũ cũ per illud nõ poſſit ſal
uari. Nã primã gram nõ põt
quis ꝓmereri. ut.xxiij.q.iiij
nabu. ſed dic ꝙ per liberum
arbitriũ homo habilẽ ſe põt

red dere.ut ei dũs gratiam in

fundat.

A ti

De con-
Enes. Expleto iõ gram iuſtificationis dari quod tibus. nec tꝑe apoſtoloꝝ ab aliis ſacr̃i ↄpetit alicui rõ
actatu de bapti facere per liberũ arbitriũ iubent: quã ab ipſis apoſtolis legitur au neordinis ⁊ officij
mate: ſubiũgit ma faciliꝰpoſſumꝰ implere per gratiã ſcitur peractũ eſſe:nec ab aliiſqua eætlia ꝓhibit? cõferre
aAlſter diginetlane tanquaʒ ⁊ ſi gratia non daret᷑. non qui eorum tenent locum vnquaʒ porint ik. q.iſ or
iſazin ana hent tꝛ et guidemffscile: ſed tamen poſſumꝰ perfici poreſt aut fieri debet. Hã dã. vbivoex adent
meribonltinmo loco de boc ſa etiã ſine illa implere mãdata diui ſi alit preſũptũ fuerit irritum ha niculo ordinis ⁊ de
cramento:qꝛ vltimũ eſt inter na:anathema ſit.C Item Arba / beatur ⁊ vacuũ:a inter eccleſiaſti⸗/ mãdatiõe:ut confir
alia ſacr̃a neceſſitatis preter nus papa oĩbus chriſtianis. ca nunquã reputabitur ſacramẽta matioi fronte ſacer
vnctionem infirmoꝝ que nõ PBoͤſt baptiſma confirmationis NItem Rabanus de inſtitutio doti uel collatio or/
ita ꝓprie dicit ſacr̃ᷣm maxie Etum pꝛeſtetur . ne clericoꝝ li. i. c xxx. 4 dinis non epis. ut
BDi. v. Mnes ideles ꝑ Quare confirmanonis ſacramen xcv. i. puenitlxir.
m opinionẽ eoruʒ qui dicüt 9 impoſitiõ tum baptisato tradatur icci in eo caſn ppi
eaʒ iterare poſſe.nã ſacr̃a nõ an impolinoes T. n . bitus nihil agit. ut
iterantur.ut.S. ꝓxi. diſ. ondi epiſcopox ſpirirtu· OQuiſſime a ſũmo ſacerdo⸗ bic in.c.manꝰ.
tur. pterea alia rõne: quia Hᷣ unctuͦ poſt baptiſ⸗ te per impoſitionem manus n Duiſſime. ad
ſacr̃m tanq dignius a ſolis mũ accipere debẽt paraclitꝰ traditur baptiʒato. utrro pdicandũ. ar.
epiſcopis confertur.ut.j.e.c. ut pleni chꝛiſtiani boꝛetr᷑ ꝑſpũm ſanctũ ad pꝛedicãäduũn 3. xvi.q.i.adijcimꝰ
manus. 1inueniant᷑: quia cũ ſpũs ſãcius in aliis.i.donum quod i baptiſmate ſeer et dabo
nes. Hhm auoſag fundit: coꝛ ſidele ad pꝛudemtiam coſecuius ẽ gratiã vite donatus ae dee
ſeipir⸗ vr. Bobeie conſtantiã dilatat. ¶IJtẽ del eine. ſignat. n. baptizaiꝰcũ chꝛi P exèplü̃ alijg. 4

ut ꝗqdã dicũt icipit ab
ſilo.c.ↄuenit.ſ.e. Nam abin
de agit de officijs ⁊ ieiunijs.
b ¶ ¶Poſt baptiſmuʒ. vnde ho
ſtia prius lanabatur in litto/
re:⁊ poſtea offerebatur ĩ ho
locanſtum. =
e¶¶ AUVt pleni. quia ſi cõtẽne
rent peccarent mortaliter. B
de adultis. nã puero ſufficit
baptiſmus.s.di.ꝓxi.queris
iohänes.

d iritus.ſ.deſcendit cõ
2 vim regenera
tiuam aquis.S.di.iiij.nunq.
Ald innocẽtiã.vñ ⁊ datur
puero veſtis cãdida poſt ba
ptiſmuzʒ. ut. S. di. ꝓxi. accepi
ſti. 2. c. venit.
Et inſtruit. hic habes ad
uid valeat cõfirmatio.
R* MNon pñt. in hac enĩ vi⸗/
ta nel meritũ ↄparamus uel

culpã. xiij.q.ij.tempus.
h D Ehis.ſũmis.i.epiſco

pis qui ſũmi dicũt:qꝛ

vltra eos nullus eſt ordo. nã
metropolitani epiſcopi vocã
mur.xviii.di.ſi epᷣs.ſed iñ pa
pa hodie ſũmus pontifex ap
pellatr. Et dic vſqʒadeo eſt
accõmodatũ: ꝙ nõ niſi maio
ribns ⁊c. ⁊ ẽ hic ar.aliquod
dici maius rõne ipſius confe
rentis. ar.S.sS.di.ij.nibil in
ſacrificio.de quo ibi notat᷑.
.i ¶ Perfici.i.chriſtianuʒ fa⸗
cere.ut.S.e.di.c.i.io.
D Anus.pactuʒ. O.xcv.
di. c.ij.ſo.ibi.uł H nõ
inuenimꝰ de iure cõi factum
eſſe. ſecꝰ ex diſpenſatione.
¶ EKᷓenẽt. alibi monachi di/
cũtur tenẽ locũ.xij.apoſto/
loꝝ.xvi.q.i.ex auctoritate.ali
bi ſacerdotes.xi.q.iij.abſit.
m Irritum.ex de madatiõe
papẽ glibet cõferre põt qð hʒ
vñ ord inatꝰ ordinem quẽ hʒ
ↄꝓferre poſſet:⁊ ↄfſirmatꝰofir
mationẽ.S.diſt.ꝓxi.nulla rõ
alias n.ut.S.i.q.i.gra.⁊.q.vij
daibertũ.vñ nõ ꝙ cũ collatio

ſades pape- ſpiritus ſãctus in
baptiſmate:quid in ↄfirmatione.
Piritus ſanctus qui ſuper a⸗
aquas baptiſmi ſalutifero deſcẽ
dit lapſu in fonte plenitudinem tri
buit ad innocẽtia:in confirmatio
ne augmentũ pꝛeſtat ad gratiam:
quia in hoc mundo tota etate vi
cturis inter inuiſibiles hoſtes et
pericula gradiendũ eſt:in baptiſ/
mo regeneramur ad vitam: poſt
baptiſmũ confirmamur ad pugnã
in baptiſmo abluimur:poſt baptiſ
mũ roboꝛamur: ⁊ quãuis cõtinuo
trãſituris ſufficiant regeneratiõis
beneficia:victuris tamen neceſſa/
ria ſunt confirmationis auxilia. re
generatio per ſe ſaluat: mox in pa
ce baptiſmi uel ſeculi recipiendos
ↄfirmatio armata inſtruit ad ago-
nes mundi buius a pꝛelia reſeru?⸗
dos. qui autem poſt baptiſmũ cũ
acquiſita innocẽtia ĩmaculati per
uenerint ad moꝛtem cõſirmantur
moꝛte:quia iã non poſſunt pecca
re poſt moꝛtem. Idem biſpa/
AFum epiſcoblis.
anus uero impoſitionis ſacra
mentum dignius eſt ſacramento

baptiſmni

(0 Ehis uero ſuper quibus ro
gaſtis uos infoꝛmari.i.vtrũ
maius ſit ſacramentũ manus im/
poſitionis epiſcopoꝛuʒ aut baptiſ
mi: ſcitote vtrunqʒ magnum eſſe
ſacramentum: a ſicut vnuin maio
ribus.i.ſũmis pontificibus ẽ ac/
cõmodatum quod niſi a maioꝛibꝰ
perfici non poteſt ita ⁊ maioꝛi ue/
neratione neneradũ eſt ⁊ tenẽduũ.
ſed ita coniũcta ſunt bec duo ſacra
menta:ut abiuicem niſi moꝛte pre
ueniente nullatenus poſſuntſegre
gari.⁊ vnum ſine altero rite perfi/
ci non poteſt.
ab aliis quã ab epiſcopis ma
nus impoſitionis ſacramentũ per

fici poreſt
Anus quòqʒ inſpoſtionis
ſacramentum magna uenera
none tenendũ eſt. quod ab aliis ꝑ
fici non poteſt niſi aſũmis ſacerdo

mate ĩ ſũmitate capitis ꝑ ſacerdo
tẽ.ꝑ põtificẽ vo ĩ frõte ut in pꝛioꝛi
vnctiõe ſignificet᷑ ſuꝑ ipſũ ſpũs ſã
cti deſcẽſio ad habitationẽ deo cõ
ſecrãdã. In ſecũda quoqʒ ut eiuſ
dẽ ſpũs ſãcti ſeptifoꝛmis gra cũ oĩ
plenitudine ſcitatis ⁊ ſcĩe ⁊ uirtu/⸗
tis uenire in hoĩem declaret᷑.
Item ex cõaureliañ.c.iii.
Acd conſirmationẽ non niſi ieiuni
uneniant. .
Tieiuniꝰ ad cõfirmationem
ueniãt pfecie etaus ut mone
ant᷑ ↄfeſſionẽfacere pꝛius: ut mun
di donũ ſpũs ſãcti ualeãt acciꝑe ⁊
qꝛ nuquã erit chꝛiſtianꝰ niſi i ↄfir
matõe epiſcopali fuerit chꝛiſmatꝰ
iẽ ex cõci.meldenſi.c.vi.

Epiſcopi vo non niſi ieiuni bapti

ʒzatos confirment.

–◻ Tepiſcopi non niſi ieiuni ꝑ

poſitiõeʒ manuũ ſpiritũ ſãctũ

tradat exceptis ĩfirmis ⁊ mõte pe⸗
riclitãtibꝰꝰ. Sicut aũt duobus tẽ

poꝛibꝰ paſcha videlʒ ⁊ pentheco
ſte a ieiunis celebꝛari debet baptiſ
mus:ita enã traditionẽ ſpũs ſãcti
a ieiunis Pontiftcibne conuenit ce
lebꝛari. ¶ Item ex conci.terra/
c. vi.

gonenlſi. . .
ecundo aut uel tertio nullus cõ

firmetur.
NJcttuů eſt nobᷣ ꝙ quidã de ple
be bis uel ter uel eo amplius
epiſcopis ignorãtibꝰ tamẽ ab eiſ/
dem epiſcopis cõfirment᷑.unde ui
ſũ eſt nob eãdẽ ↄfirmationeʒ ſicut
nec baptiſma iterari minime debe
re:quia bis uel ter uelamplius ba
tiʒatos aut cõfirmatos:non ſecu
o:ſed ſoli deo ſub babim regula/
ri uel clericali religioſiſſime famu
lari decreum eſt. ¶IJiẽ greg. ii.
De codem.
EPEbhoie A a pontifice con
firmatus fuerit denuo: quia
illa talis iteratio uel confirmatio
eſt pꝛobibẽda.¶ Item Stepha
ns papa quintus.
mniã ſacramenta crucis ſigna
culo perficiuntur.
AVAnquid non oĩa chꝛiſmata
ſacerdotalis myſterii crucis

o . Ad habitatiõeʒ

hic.n. deſcẽdit ſpũs
ſcũs ſuꝑ apoſtolos
qn inſufflauit dicẽs
accipite ſpũm ſãctũ
pᷣmo in eos: poſtea
deſcẽdit de celo ſuꝑ
eos in igneis liguis
5. di.iiij. ꝓpᷣe.⁊c̃.
Tieiuni. ſta⸗
tutũ ẽ ſupple.

q Perkfecte. perfe

ctã vocat forte.xij.
annoꝝ qũ ꝓmoueri
põt ad ordines mi/
nores.lxxvii.diſ.c.

ij.uel.xxv. annorũ

ff.de minoꝛibꝰ. l. i.

Är Chriſtianꝰ. ple

nus quo ad oĩa ſa/
cramẽta.S.e.oẽs.

CIn ↄfirmatiõe.

nũquid minorẽ ha-
bebit gloriã paruu/
lus nõ cõfirmatꝰ qᷓ;
ↄfirmatꝰvr ꝙ ſic qꝛ

in ↄfirmatione dat
angmẽtũ gre. S. e. c.

ij.qð ↄcedẽdũ eſt ſi
dicat᷑ ꝙ ꝑuulo cõce

dat᷑ gra ĩ baptiſmo.
1t

Tep̃i.ſupple
ſtatutü eſt.

n Periclitãtibꝰ.ẽ

di.iiij. venerabilis.

x Al ieiunis. H eti
a miĩ aliſs ſacris ob

ſernãdũ ẽ.S.xxii.q.
v. honeſtũ. S. di.ij. li
quido.

y O Ictü eſt. am

plius. 5. diſ.
ꝓxi. 9 his Z.ſz 5 cũ
neceſſitas ecclie exi
git. alias de inre noõ
poſſʒ.ut ex de apo.
c.ij. uel lʒ Hͥ habeãt
veſtẽ clẽicalẽ.ſ.clau
ſã nõ tñ erũt clerici
v.lxxxi.di.dictũ.

5 O ES homine.

6 Vnggd. chriſ⸗

Emata. i. ſacra qᷓ
cũ vnctiõe chriſma
tis preſtantur.

&t Miſi icruce. nõ
remouet quin aliter

poſſit ſacrificare et

valere ad remiſſio/
nem peccatoꝝ.ſʒ re
fert factum qꝛ ſic fu
aꝛ in moduʒ crncis
lit ſolenis baptiſmꝰ
nõ aliter. ð.ꝓxi. di.
ſal.
b Sine crucis.an
ctoritas illa docet
nos facere ſignum

. 19 uerrant: quibus aſſidentibꝰ in do EiIe iſtis. v.diebus ieiunamꝰ qua
aers egei e, mo dei uictus quoridianꝰper exo per tigintaa ſex dies affligimur mor. ſed alio eſpecim ulia
ad prem: excurſus ciſtas opoꝛtuno tꝑe miniſtretur. quaſi anni deo decimas damus. cer numerꝰ ↄpleat᷑.remanet
eiꝰ vſqʒ ad inferos: Item ex eodem. ſed utſ acer numerus quadraginta 8 vnus dies indecimatꝰ 2 ſex
recurſus vſqʒ ad ſe Aquibus neophiti abſtinere de⸗ dierum adimpleatur quem ſalua hoꝛe licite:? ita ſunt.xxx.ho/⸗
dẽ dei per derteraz pent. 1 toꝛ noſter ſacro ſuo ieiunio conſe a indecimate. ſed ꝓ decima
partem. Eophiti aliquãdiu a launio crauerat:quaruoꝛ dieſpꝛioꝛis heb arn Doers in ſaatoma
6 Pnidle 3 ribꝰ epulis ⁊ ſpectaculis uel domadead ſupplementum qua/ reſpectu ieiunamꝰ ? illi. v. di
xrxiij dbcrorciſta 9 coniugibus abſtineant. Item draginta dierum tollantur: ideſt esnõvider ꝙ decimentur.
a demonibꝰ ſũt ob ex conci. agathenſi. quarta fer ia:que caput ieiunii ſub ita ẽ ar.ꝙ ſi ruſticꝰ hʒ.xv.coꝛ
ſeſſi. nel energumi⸗ Se oꝛdine officioꝛum. notatur: 1 quinta feria ſequens ſe bes vini nõ dʒ decimare niſi
nis aberge qð ẽ la⸗ Onuẽit oꝛdinẽ eccleſie equa xta feria ⁊ ſabbatum:niſi iſtos di/ decem.
borz meneqdede Niter ab omnibus cuſtodiri. æs quatuoꝛ ſuperioꝛibus triginta n &. Anni. arg. ſi uſtico o⸗
ſeclus. qr.l. in dle unde ſtatuendum eſt ſicut ubique ſex adiunxerimus quadraginta di obeude i nanent. v.
nne nel menti fitꝛutpolt annpbonas collatiöes? es in abſtinemtia non baberemns decimam.e.
4 Eophiti. ar ab epiſcopis uel pꝛeſbyteris diciẽ iubemur autem 2 ab omnipoten/ o Tollant᷑.i.accipiant᷑.
Le nupꝑ baptiʒa⸗ tur.⁊ hymni maiutini uel ueſperii ti deo omnium bonoꝛum noſtro/ p Jubemur.S.xvi.q.i.deci
tos diſſolute viuuen ni diebus omnibus decantentur: rum decimas dare. . Item euſe mas. SSS
tes ſolebãt demões in concluſione matutinarum uel bius papa. q Bonox.i de actionibꝰ =
eo.t. dr ueſpertinarum miſſaruʒz poſt ym Feiunia non ſoluantur legitima oneſſtonibentis asr o⸗
Ebeienae,arro nos capitula depſalmis dicantur: ablag neceſſitate obabiͤll. ſinn vonoy. ef. de v.
ophiti debeãt abſti plebs collecta oratione ad ueſ/ iunia in eccleſia a ſacerdoti⸗ r L nnin.
nuenit. de edictione. ¶. Item ex conci. ISte eſſe ieinnãdas:nõ ſum-
O aten diui⸗ gerundienſi. Hieronymus. pio cibo. oend wm
nis ⁊ ieiunio tracta De eodem. Quotidiana ieiunia duplicatiſuel t Buplicata. ſicnt qñ abſti⸗
re lcipit: T poit tria D ſemper placuit obſeruari: triplicatis ſunt pꝛeferenda. nemèꝰ duobodieby coõtinne goᷣ
cpibla xij ut omnibus diebus poſt ma On dico'bebdomadas. nõ ſeii nngrodntiwſnen
ecafltn 6. x tutinas ⁊ ueſperas oratio domini dico ieiunia duplicata: ſed möageree cperͤr maric al?
sC& Coliationes.i. caan ſacerdote pꝛoferatur. & Itez altem ſingulos dies abſque cibo pore quo teutonicis ↄceſſũ ẽ
collecte. ⁊ ſunt qdã Gꝛego.ſeptimꝰ in generali ſyno rũ luxuria rranſigamus. Idẽ. regnuʒ nr̃e ecclie ſtatuimꝰ ſic
capitula qͥ dicũt᷑ ab do reſidens ſtatuit. D . Deeodem. . ſuꝑiꝰ. de quo habet᷑.lxiij.di.
epiſcopis. De eodem Intibi quotidianatieiunia et adrianus.in fi. D
hb Lollecta. i. ex. N die reſurrectiõis uſqʒ ĩ ſab refectio ſatietatem fugiens. ni n &Int. argu. otra. xxxv.
Ppleta. nã tũc oia col Ldiera albis: a in die penthe il enim pꝛodeſt tibi biduouel tri E5 ab exoꝛdio.
n re dieta coſtes uſqʒ in ſabbatum eiuſdem auo tranſmiſſo vacuum porrare r. ranaridiana va rga
Nlecta 0 tres rrem ſi poſt pariter obſtrua, interin da i ibl ſit alig
uel or̃onis cã. tres pſalmos tantũ ad nocturnos nen P interuallũ. nã dicit ↄtinua: et
