autẽ querinis me interficere homi
nẽ qui ueritatẽ locutus ſum uobis.

boc abraam nõ fecit. uos ex patre

diabolo eſtis:⁊ deſideria pr̃is ue/
ſtri facere uultis. Econtra gẽtiles
cũ ſᷣm originẽ carnis ab abraam eſ
ſent alieni:tamẽ imitatione fidei et
iuſticie ſucceſſerunt i filios abrae.

vnde ab apoſtolo dicitur eiſdem:

autẽ chriſti:ergo abrae ſemẽ eſtis.
binc idẽ apoſtolus ſcribẽs roma/
nis ait: o iu iudee ſi circumcidaris

nec legẽ eius obſerues: circũciſio
tua prepuciuʒ facta eſt. quomodo

prepuciũ ſi iuſticias legis cuſto/
diet in circũciſioneʒ reputabiturꝰ.
Prefert᷑ ergout ex premiſſis col/
ligitur:imitano operis origini car
nis.ueraciter ergo non mendaci/
ter iacob ſe dixit eſau eẽ nec men/
tiendo:ſʒ uerum dicẽdo ſibi profu
it.alteri vo non nocuit᷑:quia bñdi
ctionẽ ſibi debitam accepit: nõ alie
nã ſurripuit. ¶ Epiſcopuſ vo iſte
de quo agitur ⁊ ſi falſum iurauit:ta
mẽ quia ut ſupra dictum eſt reã lin
guã non facit niſi rea mẽs: nequa
quã reus ꝑiurii hbabeiur. Proba
tur hoc enã exẽplo ſaulis:qui cum
eſſet in caſtris pugnaturus contra
philiſteos:iurauit ſe interfecturuʒ
quicũqʒ anteſolis occaſũ comede
ret. Jonatas auteʒ filius eius non
audito regis iuramẽto cuʒ pugnã
do magnam boſtium ſtragẽ dediſ
ſet:a ſalutẽ feciſſet in iſrael.fame la
boransꝰ uidit fauũ mellis:quẽ re/
gia uirga quã geſtabat in mambus
accepit ⁊ comedit. ſtatimqʒ oeuli
quos fere fames clauſerat aꝑn ſũt:
7 facies eius exhilarata eſt.quo cõ
perto ſaul uoluit eum dare neci:ſʒ
precibꝰ et pia populi ſupplicanõe
placatus mortis reuocauit ſenten
tiam ne interficeret᷑ ille ꝑ quẽ ſaluſ
data erat in iſrael.⁊ quo pugnante
de manibus hoſtium populus ille
liberatus fuerat. Ecce ſaulfalſum
iurauit.quia quod iurãdo ſe faciu
rum decreuit:precibus populi ꝓ/
uocatus non fecit.nec tamẽ ꝑiurii

2 2 J

Item ſi clericus laico inrat.j.q.v.nullus.Ex re etiã illicitũ eſt inramentũ du
plicit.ut ſi res ſit illicita que iurat᷑.ut.j.e.in malis.⁊ ſi res illa ꝑ quaʒ iurat᷑ nõ
ſii ſacra.ut.õ.e.q.i.clicum ꝑcreaturas.⁊.S.q.i.oſidera.Ex fine illicitũ eſt.ut
ſi iurer ꝓpter eleciũ ⁊ ante electionẽ.ut.viij.q.uj.artaldus. Ex cã.ut ſi ad cla
morẽ populi iuret.yt.j.e.vnuſquiſqʒ.Ex mõ eſtillicitũ.nt ſi temere iuret᷑ uel

reus arguitur. quia quãtuʒz in ipſo
fuit quod iurauit impleuit dum ſẽ
tentiam mortis in filiũ dedit:quaʒ
non carnali affeciu ſed populi ſup/
plicatione reuocauit.
Am ergout rõne ⁊ exem
plo monſtratũ eſt:epiſco
pus reus ꝑ iurii nõ eſſet:
— nſue ia obediẽnia ab ar
chidiacono ſibi denegari non de/
buit. um etiã ſi criminoſum illuʒ
eẽ cõſtaret: ante diffinitiuaʒ tamen
ſniam ut ſupra monſtratuʒ ẽ: nulli
clericorũ ſuoruʒ ab eo liceret diſce
dere.conſtat ergo illicitũ eẽ quod
archidiaconus iuramẽto firmauit.
vñ merito qneritur an debeat ſer/
uariuel non.
NUod autẽ illicita iuramẽ
ta ſeruari non debeant:i
toletano concilio.viii.le
N gitur in quo ſic ſtatutũ ẽ.
Melius eſtuota ſtulte ꝓmiſſiõis
non implere:quã crimẽ cõmittere.

H83 publicis ſacramẽtorũ geſtis

quod deus aueriat:a quibuſſi⸗
bet ulicita uel non bona exiitiſſʒ cõ
ditio allegata:que aut iugulare ani
mã patris aut gerere compelleret
ſtuprũ ſacratiſſime uirginis: nun/
quid non tolerabilius eſſtz ſtulte p
miſſionis uota reiicere quã ꝑ inuti
lium promiſiorũ cuſtodiã exhorrẽ
dam criminũ implere mẽſuram.
¶Nẽ ambroſius de officiis.li.i.
Aliquando non expedit ꝓmiſſum
ſoluere ſacramẽtum.
St etiã ↄtra officiumꝰnõnun
quã promiſſum ſoluere ſacra/
mẽtum: ut herodes qui iurauit ꝙ;
ꝗcquidpetitura eẽt daret filie be/
rodiadis: necem ioãnis preſtauit
ne promiſſum negaret. ¶ ¶ Irem i
ſermone ſancti aug. epiſcopi de de
collatione ſancni ioã. bapnſte ꝗſic
incipit:cũ ſanciũ euangelium lege
reitur.
Pietaſ fuit ꝙ dauid nabal ſicut iu

rauerat non occiderit.

AVod dauid iuramẽtum ꝑſã⸗
guinis effuſionẽ non imple/
uit:maior pietas fuit.uideo dauid
piũ hominẽ ⁊ ſanctũ in iuꝛationẽ te
merariam incidiſſe: ⁊ maluiſſe nõ

facere quod iurauerat: qua iurano

nem ſuam hominis ſuſo ſanguine
adiplere. Item. De eodem.
Mrauit dauid temere:ſed non
impleuit iurationẽ. maiori pie
tate ducius.ecce dauid ſanctus iu
ramẽto quidem aſtrictus nõ fudit
ſanguinem hominis. ſed eum fal/
ſum iuraſſe negare quis poterit:
de duobus peccatis minimum ele
git: ſed minus fuit illud in com/
paratione peioris:nam per ſeipſũ

idiſcrete.uel pᷣter neceſſitatẽ.
nt.S.e.q.ij.c.ij.⁊.j.eo.c.ſi ali
quid. Itẽ iuramentũ.ex tẽpo
reẽ illicitũ.ut ſi iuret᷑ ĩ.xl.niſi
de pace cõponenda.ut.j.q.v.
decreuit.qð ̊ verſu ꝑpendit᷑.
Quis cui ꝗd per qð ad quid
cur qũo qn. breuit ̊ teneas ĩ
Q.iij.
hac qõne ꝙ ſemꝑ iuramentũ
eſt ſeruandũ ſi eſt licitum.licʒ
etiã illicitũ ſit ex mõ iurandi.
ut. j. e. ſi aligd.⁊ ex de iureiu.
debilores.
I Ypublicis. non tolera,
Bollus. nee peccat tranſ⸗
grediendo.ut.ſ.e.in malis.et
c.inter.lʒ tũc peccauit quãdo
iuranuit.io.

m t etiã õ officiũ.i.pie⸗
Utatem.
n ¶ Quicgd. in h gñali iura-
MQ. iiij.

mento nõ intelligit iuraſſe.ni
ſi qð licite facere potuit.uit ex
de iureiu.quintauallis.ex de
elec.cauſã.ff.ð ope.li.ſi liber.
2. ff. de ritu nup.l.gñali.⁊.ff.
de iu.do.ſi gñalis.io.
0 Vod dauid. temerari
am.iuramentũ teme⸗
rarium ⁊ incõſulto calore ira
cundie factũ nõ eſt ſeruandũ
nt hic.⁊.ij.q.iij.pꝛeuaricatoꝛ.
lioannes.
p Ttau t. peccatis.i.que
vident᷑ peccata.cũ alterũ
non eſt peccatũ.io.

2

lis pꝛomiſſis.⁊ alind ĩ ma
e ꝓmiſſis.pᷣmũ nõ eſt ſeruã/⸗
du.ſcõᷣm ſic.ut.ſ.e.c.ꝓxi.

3 J Nmalis.aliud eſt in ma

b¶Jaligd.peiorẽ.ſi.ex ð

lurein.ſi vo.

b ¶ Peioꝛẽ.itẽ aliud exemplũ

poteſt poni q; hic ponat᷑.nt ſi
iurani me peccatuꝝ venialit᷑.
tale iuramentũ nõ debeo adi
plere.qꝛ adijcerẽ peccatũ pec
cato.ut.j.eo.diffinitio.⁊ ſi te/
mere aliꝗd inrat᷑ qð eſt licitũ
adimplendunʒzʒ eſt. ſi tñ ꝓppter
neceſſitatẽ nõ poſſũ adimple
re.venialit᷑ pecco.ut.xxv. di.
5§.criminis.in fi.et a licito in/
ramẽto. ut dicũt quidam. pa⸗
pa nõ põt abſolnere.nt no.xv
q.vi.auctoꝛitatẽ. ſʒ ð eos ẽ e
de iureiu.veniẽtes.io.

6 LDa ſolũ.ↄtagio. quãtũ

ad ꝑplexioneʒ animi.ut

d In quo minꝰ.quotiẽs eni

aliqꝗd ſine captiõe fieri ñ põt.
ſemꝑ id qð minimũ eſt ſequi
mur.ut.ff.de reg.iu.quotiẽs.
io.

e 6 Nuſquiſqʒ.ĩhoneſtũ.

non ſolũ g iuramentuʒ
reiillicite non eſt ſeruandũ.ſʒ
nec etiã inhoneſte. imo ſi ten
dat ad inhoneſtatẽ.qñqʒ non
eſt ſeruandũ lʒ poſſit ſeruari
ſine interitu ſalutis eterne.nt
er de iureiu. quẽadmodum.

ſ/¶ Qnod ebrius. ̊ ꝓmiſſio

ebrij nõ tenet.ut.xv.q.i.ſane

g Saltantiũ.ar.qꝙ id qð ad

clamorẽ populi ꝓmittit᷑ nõ te
net. ſi.viij.q.i.lʒ.ut ex ð elec.

oſius. itẽ alia roõne nõ debuit

tenere h̊ͥ iuramentũ.qꝛ ob re/
nerentiã hoſpitũ videt̃ ꝓmi/
ſiſſe.⁊ ea que ob reuerentiaʒ
alicui pꝛomittunt᷑ non ligant
nt.ff. quarũ rerũ act.nõ dat᷑.
l.i. .que honorande.ſic & ta/
citurnitas que fit ob reueren
tiã aliquoꝝ non pᷣiudicat.uit
ff. de fur.l.pe.

d ¶Qnuod amicitie.uel amen

tie.
¶ Be iepte.ſ.ꝓx.cã.q.v.ſi ñ
lʒ.in fi. .ubi dr ꝙ votũ illud
nit a ſpũ ſãcto.ſʒ dicas ꝙ vo
tũ fuit iuſtũ.ſʒ talis ſolutio fu
it iniuſta. hebꝛei tn ꝗdã repᷣ/
hendunt etiã ipſũ inramẽtuʒ.
⁊ dicũt quidã ꝙ ſi equus nel
aſinus ei obniaſſet.nũquid il
lud obtuliſſet dño: q̃ſi dicat
non.

LCau.

appenſũ magnũ malũ ẽ falſuʒ iura

re.Itẽ Iſido.iĩ ſynonymiſli.ii.
Turpia uota ſeruanda non ſunt.
Nmalis ꝓmiſſis reſcide fidẽ
tIturpi uoto muta decretũ.quod
icaute uouiſti ne faciaſ.ĩpia ẽ ꝓmiſ
ſio que ſcelere adiplet᷑. Iiẽ be
da in homelia.xliiii.
Non eſtobſeruandum iuramẽtuʒ
quo malum icaute pꝛomittitur.
Jaliquid forte nos incantius
iurare contigerit: quod obſer⸗
uatum in peiorem uergat exitum:

libere illud ſalubriori conſilio mu

tandum nouerimus:ac magis in/
ſtante neceſſitate peierandum no/
bis quam pro uitando periurio in
aliud crimẽ grauius eſſe diuerten/
dum. Deniqʒ iurauit dauid ꝑ deũ
occidere nabal uirũ ſtultum ⁊ im/
pium:atqʒ omnia que ad eum per
tinebant demoliri:ſʒ ad primã in/
terceſſionẽ abigail femine pruden
tis mox remiſit minas: reuocauit
enſem in uaginã:neqʒ aliquid cul/
pe ſe pro tali periurio ↄtraxiſſe do
luit. ¶. Item. SBe Robus
malis minus eligi oportet:
On ſolum in iurando ſed in
omne quod agimus: hec eſt
moderatio ſollicitius obſeruãda:
ut ſi in talem forte lapſũ uerſuti ho
ſtis inciderimus inſidiis:exquo ſi
ne aliquo peccati contagio ſurgere
non poſſumus: illum potius eua/
dendi aditum petamus in quo mi⸗
nus periculi nos perpeſſuros eſſe

cernimꝰ. Itẽ àbro. de officiis.
TTolerabiliꝰ eſt iuramentũ nõ im⸗

plere quã quod turpe eſtfacere.

QMuſadiſaz ſimplicem ſermo

nem proferat:uas ſuum in ſã
ctificatione poſſideat:nec fratrem
circũſcriptione inducatuerboruʒ.
nihil promittat inboneſtum.autſi
promiſerit:tolerabilius eſt ꝓmiſ⸗
ſum nõ facere quã facere quod tur
pe ſit.ſepe pleriqʒ conſtringunt ſe
iuriſiurandi ſacramento: ⁊ cuʒ ipſi
cognouerint promittendum non
fuiſſe:ſacramenti tamen contempla
tione faciunt quod ſpoponderunt:
ſicut de berode ſupra ſcripſimus:
qui ſalratrici premium quod turpi
ter promiſit:crudeliter ſoluit.tur/
pe eſt ꝙ regnum proſaltatione ꝓ/
mittitur:crudele eſt ꝙ mors pꝛo/
phete ꝓ iuriſiurandi religione da
tur:quanto tolerabilius tali fuiſſet
periurium ſacramtẽo:ſi tamen per
iurium dici poſſit:quod ebriusin
ter uina iurauerat:quod a iuratus
inter ſaltantiumchoros promiſe/⸗
rat.infertur diſco prophete caput:
hoc eſtimatuʒ eſt ſdei eſſe quod
amſicitie fuit. et poſt pauca de ie⸗
pte diſſerẽs: miſerabilis inquit ne
ceſſitas que ſoluimr paricidio.me
lius eſt non uouere quam uouere
id quod ſibi is cui promittimr no
lit exolui.a poſt paululum.nõ ſem
per igitur promiſſa ſoluenda ſunt

omnia. deniqʒ ipſe dominus ſicut
ſcriptura indicat frequenter ſuam
mutat ſententiam. & Item ex eo
dem ↄcilio tole.
Incommutabilis deus quandoqʒ
ſua mutat ſtatuta.

Ncommutabilis deꝰ idemqʒ

ſermper exiſtens deiqʒ ſumma

natura ſepe ſua in ſacris litteris le
gitur mutaſſe promiſſa: pro mi
ſericordia temperaſſe ſententiamꝰ.

vnde licʒ ſit impaſſibilis atqʒ incõ

mutabilis:crebro tamẽ eius ⁊ iu/
ramenta leguntur ⁊ penitẽtia: que
ſacris extant myſterus adoperta:
iurare nanqʒ dei eſt a ſeipſo ordi/
nata nullatenus conuellere.peni/
tere vo eadem ordinata cuʒ uolue
rit ĩmutare.ſic enim ꝑ bhieremiã di
cit:repente loquar aduerſum gen/
tem ⁊ aduerſus regnum ut eradi⸗
cem ⁊ deſtruam ⁊ diſperdaʒ illud.
ſi penitentiam egerit gẽs illa a ma/
lo ſuo:agam ⁊ ego penitentiã a ma
lo quod cogitaurut facerem eis.
Ntem auguſtinus.
Sapientis eſt reuocare quod ma
le loquitur.
Agne ſapiẽtieeſt reuocareꝰ
bhominem quod male locutuſ
eſt. ¶ Item ex concil. hilerdenſi.
Qua pena feriatur qui illicituʒ iu
ramentum facit.
UVi ſacramento ſe obligaue
rit:ut litigans cum quolibet
ad pacem nullo modo redeat:pro
periurio vno anno a cõmunione
corporis ⁊ ſãguinis domini ſegre
gatus reatuʒ ſuum elemoſynis fle

tibus ⁊ quantis potuerit ieiuniis

abſoluat. Ad charitatem vo que

operit multirudinem peccatoruʒ:

celeriter uenire ſeſtinet. Item.
Non oiĩia ꝓmiſſa ſoluendaſunt.
On ſemper ꝓmiſſa omnia
ſoluenda ſunt.deniqʒ; ipſe do
minuſ frequenter ſuam mutat ſen/
tentiam ſicut ſcriptura indicat.
Item iſido.ſniarum. li.ii.
De eodem.
SOn eſt obſeruandumſacra
mentum quo malum incaute
promittitur.ueluti ſi quiſpiam ad/
ultere perpetuam fidem cum eaꝑ
manendi polliceatur.tolerabilius

eſt enim non implere ſacramentuʒ

4 pmanere in ſtupri flagitio.
¶Item ex cõcil. tolerano. c. viii.
MWale iuranſ penitentiam agat.
Eceſſe eſt ut male iurans di
gnam agat penitentiaʒ: eo ꝙ

nomen domini contra precepitum

illius ſumpſit in uanũ: quia in exo
do ſcriptum eſt: neqʒ enim inſon
tem habebit dñs eum qui ſumpſit
nomẽ dñi dei ſuifruſtra. ¶ Item
in leuitico. De eodem.
An periurabis in nomine
meo:nec pollues nomen dei
tui ego dominuſ.malũ tamẽ quod
factuxꝝ ſeſe ſacr̃o deuouerat oio nõ
faciat:qꝛ ſtulta uota frãgenda ſũt.

Ncõmutabilis
ſentẽtiã. i. com⸗
minationẽ. ea qͥ do
minꝰ dicit cõminã⸗
do uel cõmonendo
bñ renocat. ſʒ ea q
aſſerẽdo dicit nõ re
uocat. vn macrobi
nadlelreh triplicit
Otingit deos loqui
CLogitaui il⸗
eor cogitaſſe.
20 Agne. re⸗
nocare.i. ñ
adimplere.nec dici
tur fallax ſi ad rei
veritatẽ reuertit ut
xxxij.q.i.apud.
Di ſacramẽ
to. yno. S. e.
q. i.c. pl. ð. vi. g. i.
cũqʒ. ibi ĩponitur
ſeptẽnis pnia p;
iurio. ſʒ ibi loquit
cũ gs traſgreditur
licitü inramentuʒ.

hic logt cnʒ quis te

mere iurat.ſʒ nõne
qui temere iurat rẽ
illicitaʒ mortaliter
pecccat. ſeptennis
pnia dʒ ei ĩponi. vt
xxxiij.q.ij.h ipſuʒ.
Rñ. regularit ipo⸗
nit᷑ ſeptẽ annoꝝ pe
nitentia. ſʒ ex cãdi⸗
minuit᷑ uel angetuꝛ
illud tẽpus.xxyi.q.
vij.tꝑa. tñ hic non
negatur gn ꝑ ſeptẽ
annos debeat peni

tere. ſʒ h ſolũ dwẽ

a cõione corporis

xpᷣi vno anno ſepa

ratur.
0 6On ſemper.

eſt obſer

nandum.

4L*a)d eſt ur

male. diſtin⸗
gnitur tñ an ſoleni⸗
ter iuret. an icurſu
perborũ.tũc venia
lit peccaret.ut.xy.
di. §. alias.

itti

uen
launa
enn
a .
eine
unſieu
a
e
Alni
in
ſeg.
umii
Elenen.
Lowae
Imnneni.
ld ime
mili

wöhr

7

—

—

E=
—

enih/
rhcm⸗
1 e g⸗
re.
–
hiſe.
nr. Nio
Znſünten
irkimen

mugiſt
ieen⸗

luſic
üinen

lſceren

imltin

uum

agli

XXII. 2 2% 4

iunis 4,GQ aliquid o Conquerit᷑.nõ põt in indicio cõqueri.qꝛ ex impꝛobitate nemo ↄſeꝗt᷑ actio

his nem. ut. ff. de fur. itaqʒ fullo.nec iudiciũ cõmunidiuidũdo locũ bʒ inter pᷣdo/
tzai ginitio. i. affirmatio. nes.ut.ff. cõmunidi.l.cõidiuidũdo.ꝭ.inter pᷣd ſocio. ff. ꝓſe
b YT]) Iſfinitio. i. affirmatio. uferonunſdlt.le õidiuidũdo. 5. inter pᷣdones. nec ꝓ ſocio. pꝓ ſoc. nec
O0 TSoluenda eſt. i.frangenda eſt. pꝛetermittendũ.imo ſi quis rõne illiciti iuramẽti aliqd petit pᷣſtabit alteri.x.
ſtin d C Emencdatio non enim peccat frangẽdo tale votũ.ſʒ in ͥ peccat libras auri.in auc.col.v.ſcenicas nõ ſolũ ⁊c. o boti i poti, dz fiſes
. . l.
n Plerrſiſag. v. vna. . in bono ſeruari. “
R ſz nungd tale iura⸗ ¶ Item ex decreto ſotheris pape gaſinus de bono coniugali. qc. In bvona lin bono.
P mentu o emer/ c. iii ſurqmentũ quo ma/ on eſt appellanda ſides: que ad . E 1 Enrit nunelligit.
nan nelleiinel , incgufe uufitti, no eſt ſSnad⸗ vecgtufackendi Hõ n ſernaret ſas in nanmm.
D —
n, lanſelg ſcleo. tum in peiorẽ uergat exitũ:illud ſa appelletur. uerũtamẽqualiſcunqd; u UVlier. ſi nec adultero
ſ intames. 7. . e. g. v. lubriori ↄſilio mutãdũ nouerimꝰ. ſit:ſi ⁊ ↄtra ipſa fu peiꝰ ẽ:niſi cũ pꝛo ita ꝙ ba tcũ adulte-
in ſiquis ↄuict?. ? ex amagis inſtante neceſſitate ꝑiurã pterea deſerit᷑: ut ad fidẽ uerã legi ro tertio.⁊ tũc peccatũ accu/
nia de inreiu. querelã. dum nobis quã pꝛo facto iuramen timãqʒ redeat᷑.i.ut peccatũ emẽde mnlat peccato. S
&Sßzzcr de iurein. to in aliud crimé maius eſſe diuer mruoluntatis prauirate correcra: x lter ceterg. matrimonl.
6 inemennns edum. C..1σerocil,clibernno riua ſi qscũ boiem ſols expolia aeum viger er loeg iſio g
ii infamare nel impe c41, Temeritas emendet cu re nonp oſſit: inueniat ſociũ inigia diat matrimoniũ.ſicut nec ĩ/
ſhi qire electionẽ factã incauta diffinitio ſoluitur. tis: ⁊ cũ eo paciſcat᷑:ut ſimul id fa/ pedit alia ſacr̃a.nec ipedit ſa/
ninß nel faciendã. ð hach Iffinitio incauta laudabili ciãat:ſpoliũqʒ partiant᷑. quofacino cramentũ baptiſmi. ut.xly. d.
digat materia notaui. ter ſoluẽda eſt nec ẽ preuari re cõmiſſo totũ ſolꝰ auferat. dolet de iudeis. nec ſacramentũ oꝛ
lim xrv. di. archidiaco catio ſʒ temeritatis emẽdatioꝰ. quidẽ ille ⁊ ᷣuatã ſibi fidẽ non eſſe dqinis.ᷣ nt. xxiiij. diſ. vbi iſta.
denigg nus.t iOo. C Iẽé. Alicitũ iuramentum ↄquerit᷑.uerũ ĩ ipſa ſua querela co Itẽalia rõne. qꝛ G̊ ſacramen⸗
nninfe A lionte⸗ Ri non eſt ſeruandum. gitare dʒz potiꝰ in bona uita ipſi uſeruart ogenneriin ſ
— — . HKitone quarta ſeptime ſyno/ bumane ſocietati ſidẽ ſuiſſe fuãdã: ut er de ineſi ſt o. Sʒotra
Nenion f Omne. niſi añ di ioãnes apocriſarius oriẽta ne preda iniqua ex hoie fieret: ſi ſẽ matrimonia dnt eẽ libera. et
funig peccatf in ſpũm ſan lium ſediũ dixit. Significat ſermo tit qua inique ſibi in peccati ſocie ibi animꝰ d3. gaudere blena li
miicctü ita ꝙ ſit impeni patris noſtri ſophronii meliꝰ ſit tate Fuata nõ fuerir.ille gope utro bertate. ut ex de ſpõ. regſiuit.
fimm g Jas Huent⸗ iurantẽ Zinrare aua erine ſacra/ bia⸗ Friqu⸗ Se ſceleratior eangoin. Zal dinte nda
Nſgir . mẽtum in fractione ſacrarũ imagi/ iudicadus eſt. & Item. A eue
ſimue lnr⸗ nũ.hoc autẽ dicimus quia ſacramme Si ppiere⸗ fides nõ ſuatur:ut ad uliers aug ſe deſpon
ninieng b. Vt diffiniat. i. oquidã ſe exculant. Zharan⸗ bonum redeat᷑ nõ ideo uiolari dẽ. ſuuit. ſi n nullo mõ voluerit.
ſolihen intendat. e exculant. Tharaſi P , Cee iantd. ceſſe are dʒ ecclia a coactione.
in in i ¶Tribus. ſi quidẽ triarcha dixit quia pater ſophroni D Alier ſi fide cõiugali uiolata alij dicüt ꝙ oĩb? modis ẽ co⸗
rnge ſoluẽda ſüt. i. irrita us nouerat bonitatez dei ppterea Mſidem ſeruet adultero: utiqʒ gendus. ? qð dr in illa decre.
e da. trãſgredi uoluit impiũ iuramentũ. mala eſt: ſʒ ſi nec adultero peior. regliuit. ꝙ ſit poti⸗ monende
n le C Yurat. ſciente.. . Yrẽ thararſiuſ patriarcha dixit: porro ſz eᷣ flagitii peniteat: ⁊ ad ca ꝙᷓ cogẽda.exponũt potiꝰ.i.p
ee . prar lolozar⸗ herodes ſeruauit iuramentũ 1 pe ſtitatẽ rediẽs cõiugalẽ pacta ac pla e ſeerponi xriſ il. n5
fnnm me Cor Gelr riit.perrus vo negauit cuʒ iuramẽ cita adulterina reſcindat: miror ſi iales uerint plone e⸗ cheme
iotwita. ro ⁊ ↄuerſus fleuit ſaluaiꝰ eſt. oẽ? eã fidei uiolatriceʒ uel ipſe adulter terpᷣſumebar beret ſeg bo
1 66 n W Jad pecca/ enim peccatu bonus deus indul 9 putabit 7 C Ex his E gpparet micidiũ.ſed iſtis obuiat ex.ð
9u tuʒ. verutñ. Sʒ qro get: ſi quis ex toto corde peniteatr. ꝙſi quiſquãut diximꝰ illicitũ iura ſpõ.veniens.io.ꝓbabilit᷑ põt
iiAlt poſſit go lideʒ Sanctaſynodus dixit: ſic docet ſi mentuʒz non ſeruauerit: ur in alind dici ſi placet in quatuoꝛ ca⸗
l¶ fgere in malefici cta ſcriptura. Itẽ leontius epi/ malũ ꝑnicioſum declinet: tãto gra ſibꝰ non tenei iuramentũ per
girin iochneeliſti ſcopus focie dixit.ſcriptum eſt:iu/ uius delin ꝗt quato danabilius ac⸗ cecte rtan Men nnngt
rmnnt ho 5 Pante. ramentũ mendax ne diligatis: qua cumulantur peccata peccatis. ſi au ti ee ei ech. “ ce. xp. g. vi
Fiin zi Taec Aig ob⸗ de cauſa iuramentũ noſtrũ mẽdax tẽ ꝓpterea deſerit᷑ ut ad bonũ re/ auẽtem. æ. c. ſeq. in dote. u. ff.
iac Uigatio Zhit in tur⸗ diſſoluatur: quaſi nullã uirtutẽ ha/ deatur:nihil culpe ꝓ tali ꝑiurio cõ me. ca ſi muli 65 j
igatio hit in tur aur⸗ gqualin Ul †† Ian Pinto 0 qð me.cã ſi mulier.ꝭ.dos. in
nſuiia piba. nl. fl. de vrbb. bens. C tẽ Iidorus. trabit.potius deflendũ eſt ſi in ali matrimonio.ut er de ſpon.cũ
obli. generalit. imo . Mon obſeruentur iuramẽta que fi quo illius iuraniti occaſione nos locũ.?.c. regſiuit qd aut dicit
gſis dectattade unt contra dinina mandatua. deligſſe contigerit. vnde aug. ſcri hic matrimoniũ ſi el⸗ſtſt
0 locio parte re 1 5 ir⸗ 4 leui 6 no ponitur pceptiue 0l⸗
Maatosleage Jd aus preuenmo feritu dii pitſenero mileuitano epiſeopo cö noponuurkcheuesbonn,
poſſum?ſoluere qðᷣ finiat agere aliquid coruʒ que ſulẽni de quoda bubaldo: qa oſan o poſt coactionẽ cõmixtꝰ ẽ.
alij debet. ut ex de non placẽt deo: penitentiã agat: et guineis cuiuſdã pellicis coactꝰfue cicurnalit ut er de ſpõ. veni.
iurein. e te. Sʒ di / quod ↄtra mandatũ dñi ſtatutũ eſt rar iurare ſe illa ducturu in diugẽ: ens. nel loquit᷑ qn leuis fuit
cas illud qð hic di in irritũ reuocetur. tẽ hiero.iĩ nec matri ſue uelfratribꝰ ulterið ne coactio. illa enim nõ impedit
ciĩ letttr 24d erro/ li. de natura reꝝx. Tribus ſi iluncle, ceſſri miniſtraturũ elrihir er/ arrunonin. rde ritu nupt.
nenz glicni obinio. mogdis iuramẽta contracia ſoluen / go beatus aug. urdiximus ſeuero ſipie cogẽte. b.
En wſegocrecat da ſunt.primo cũ quiſ male iura. mileuitano epiſcopo ita dicens.
mẽto ſino ſatiſfaci⸗ ſecũdo cum quis incaute iurat nõö Se quodã hubaldo ꝗ iurauit ſenñ
at erronee ↄſciéteie putans hoc eſſe peccatum. tertio ſi miniſtraturũ neceſſaria mri ffib
mortalit peccat. nt pueri uel puelle in domo parentu BMier cetera utrogaueras a pa
er de ſimo.ꝑ tuas. ſe iuramẽto conſtrinxerint patribꝰ ire nr̃o ambroſio queſiui:ꝗd ti
? it peius appell⸗ poſtquã audierint ↄtradicentibꝰꝰ bi chariſſime agendũ ſit de hubal/
nir guam ad erra . Ecce ꝙ iuramẽta illicita lauda do parochiano tuo ꝗ captus ⁊ ti/
obinionez. ita pBiliter ſoluuntur. dänabiliter ob, more necis ipulſus ſue ↄcubine iu

qnqʒ cõſulit̃ alicui
adimplere tale in/
ramétũ.ad qð tñ ñ
tenet᷑. ⁊ H ideo ut ſa
tiſfaciat oſcie ipſiꝰ
et ſic intelligo illud
qo legit ex de ſpõ.
comiſſum.

ſeruantur:quod tunc intelligendũ
eſt quando iuramẽtum illicitũ de/
ſeritur:ut ad bonũ redeatur.cete/⸗
rum ſi propterea deſeritur: ut in ali
ud malũ tranſeatur. illicitũ ſacra/
mentũ dãnabiliter ſeruatur: ſʒ da/
nabilius contẽnitur. Unde au/

ramẽto firmauit ipſã incõingẽ ſuſci
pere:propriaqʒ matrẽ cũ fratribuſ
de domo expellere: nihilqʒ eis

glimonie vnquã impẽdere: qꝛ vo

quã prius habuerat non eſt pecca

—

tum in coniugẽ ſuſcipere.matrimo
niũſu ĩ deo firmũ ⁊ ſtabile.porro

N

hic ponit.de hac materia notaui.xv.q.vi.c.ij.

—

b¶Nel matricidij.videt᷑ eni necare illũ cui nõ
rit.⁊.lxxxvi.di.non ſatis.ff.de lib.ag.necare.

¶ Begrãdinabit᷑.i.gradine
eterne peneflagellabit᷑.
d ¶ Soueat.ar. ꝙ iuramentũ
ꝓ parte tenet ⁊ ꝓ parte nõ.ut
xi.q.iij.anceſſor.⁊.vij.q.ij.ſi
quos de ſernis.⁊.xvij.q. iiij.
queſti. G
e Matrẽ.ad ̊ enĩ tenet᷑.ut
Xxxx. dDi.c.i.

f Ald oppꝛobriũ.i.infamiä.

nõ eniʒ dicit ad peccatũ.qꝛ re
nera peccauit qñ iuranit.qꝛ
potiꝰ debuit oĩa mala pati q;
malo ↄſẽtire.xxxij.q.v.ita ne
⁊ ſic nõ obſtãt gria.ſ.de ↄſe.
di.iiij. eos quos.⁊.j.e.q.v.c.
i. 2. iij.io.

g ¶Sʒ cũ.decepti. multiplex

rõ videt᷑ ſuadere.quare nõ de
bnerũt ſeruare tale iuramen/
tũ.tũ qꝛ erat ibi erroꝛ pione.
tũ qꝛ dolus dedit cauſa iura/

mẽto.tũ qꝛ nõ poterãt ſe obli/

gare aliquo iuramẽto ðᷣ pce⸗
ptũ dni.ad h̊ dicũt pleriqʒ ꝙ;

dininitꝰ fuit eis inſpiratuʒ ꝓ

deberẽt eis parcere. Si in iu⸗
ramentũ fuit illicitũ.ut ex de
elec. venerabileʒ. in fi.vel dic
ꝙ ſatis ĩpleuerũt pᷣceptũ dñi.
qꝛ ſatis vidẽt fuiſſe iterfecti.
cũ r̃digerit eos ĩ pnitutẽ. HNaã
ſuitꝰ moꝛti cõparaĩ᷑.ff. de re.
iur.ſeruitutẽ.nõ obſtat dolus
illoꝝ.qꝛ iſte doluns fuit ꝓ vita
ↄſernãda.licitũ eſt enim reũ
coꝛũpere aliquẽ ꝓ vita ↄſer/
uãda.nut.ij.q.iij.ꝭ.nõndũ i fi.
b¶Unocẽs.i.ſimplex ⁊ iu/⸗
Lauocſalafn t ſumit H̊ v
bũ innocẽs ꝓ ſtulto.vñ h ſũ/
ptũ ẽ.⁊ ſic ſacti viri idẽ pbum
retoꝛquẽt qñqʒ ad orios itel⸗
lectus.ſʒ nõne eque reꝰẽ ille
q ð facili credit ſicut ille ꝗ mẽ
tit.nt.xi.q.iij.non ſolũ.⁊ ni⸗
mia facilitas credẽdi vitnuꝑat
lxxxvi.di.ſi ꝗd vᷣo.ſʒ illud itel
ligas de indice ꝗ in piudiciuʒ
partis alterius nõ dʒ de facili
credere ſᷣm vᷣba alteriꝰ partis
iij.q.ix.c.i.ij.⁊.ii3jſ.
i ¶ Innocentẽ. i. talẽ ꝗnõ no⸗
ceat.nec nocere velit.
le e Ignoꝛare. ꝑ experientiaʒ
facti.nã ſcriptũ eſt.ſcia malo/
rum bonis obeſſe nõ debet.

IIndicat.diceret aligs qũ

põt eẽ bonꝰ ꝗnõ hʒ diſcretio/
nẽ ⁊ iudiciuʒ ex quo decipit.
cũ apoſtolus dicit ſpũalis in/
dicat ola.⁊æ ipſe a nemine iu/
dicafr᷑.iõ dicit. indicat de oĩbꝰ
etiã de ignotis in bis.ſ.q ſpe
ctãt ad ſalutẽ.qꝛ ſi ꝗs decipe⸗
ret᷑ in talibꝰ.ibi nõ eẽt minus
periculũ falli q; fallere.nt xvj
q.i.ſi cupis. Zũc enĩ ð igno/
tis nõ debemꝰ? aligd pſume/
re.nec de bonis malũ.nec de
malis bonũ.ut.xlv. di.ſũt nõ
nulli. in fi. vel dic iudieat.i.pᷣ/
ſumit bñ de quolibet.
m Qni. i. ꝗꝛ? ipſe.
n SFidẽ.i.vᷣboꝝ veritatem.
o ¶Cõfirmanuit.ar. ẽ bic ꝙp ꝗ
iurat rẽ illicitã ꝓpꝛia aucte ñ
põt venire õ̊ iuramentũ illud

iſrael.
Quedãa licʒ a deo ꝓ

LCau.

a & Uinculũ. ar. p opinione illoꝝ q dicũt ꝙ inramentũ ꝑ metũ extoꝛtũ nõ te
net. xxxi. q.ij.lothariꝰ.⁊.xv.q.vi.c.i.ſʒ intelligas Hͥ ad bũc caſũ ſpectare quẽ

— —

pſtat alimẽta. xij. . ij. g abſtule

iuramẽtum nõ ob hoc ſuiſſe inſtitu
tum inuenit᷑: ut eſſet uinculum ini
quitatis uel matricidiiuel fratrici
dii ſeu cuiuſqʒ criminis.nec credo
ſacramẽtuʒ ad hoc debere fieri: ut
iniuſta iuratio ſuoꝝ bonorũ ſit in/
iuſte iurãtibꝰ expoliatio: et accipiẽ
ti eterna dãnatio.ꝑiurii nãqʒ per⸗
cuntur pena ⁊ uelut homicida ĩ ex
tremo examine a iuſto iudice de/
grãdinabitur ꝑ quẽ ſacroſanctum
euãgeliũ ad iniuſtũ ⁊ illicuũ ⁊ deo
minime amabile quaſi teſtimoniũ
iuſte ⁊ humane petitionis adduci
tur. ſoueatitaqʒ bubaldus matrẽ
fratres:a lugeat ſi coactione ti
more iuramẽti aliꝗd defuit matri.
qui vo euʒ iurare coegerunt quod
nõ debuit:reatu ꝑiurii impliciti te/
neant᷑.iniuria quippe iniuſte irro/
gata eiꝰ ẽ infa mia ꝗ facit.nec enim
ullo mõ ad opprobriũ coacte uo/
luntatis trabit᷑:quod illicita cõdi/
tio neceſſitatis exiorſit. Sʒ cuz
bis oĩbus illicita iuramẽta nõ ſer/
uãda ꝓbẽtur. opponit᷑ ꝙ ioſue ga
baonitas ↄtra preceprũ dñi nõ de
leuerit:qꝛ ſeniores iſrael iuramen
to cum eis pacẽ firmauerãt.Sʒ no
tandũ ẽ ꝙ ſeniores iſrael ⁊ ſiſcirẽt
adno eſſe imperatũ ut delerẽt gẽ/
tes terre ꝓmiſſionis:deceptitamẽ
a gabaonitis neſciebãt eos eẽ inco
las terre ſibi ꝓmiſſe:uenerũt eniʒ
ut hiſtoria refert attritis calciamẽ
tis ⁊ cum aridis panibꝰ dicentes:
uiri pacifici uenimꝰde terra longin
qua.calciamẽta ſũt attrita in pedi/

bus noſtris:panis defecit in ciſtar

tiis noſtris.audiuimꝰ dñm eẽ uo/
biſcũ:⁊ uenimꝰ cõponere pacem.
quod uerbũ placuit ſenioribꝰ iſra
el ⁊ fecerũt pacẽ cũ eis.poſt diem
vo tertiũ cum filii irael appropin/

quarẽt gabaonitis occurrerũt eis

quibus iurauerãt ſeniores iſrael.
illi aũt uidẽtes ſe eſſe deceptos uo
luerunt delere eos: ſed peꝑcit eis
ioſue ꝓpter iuramẽtum ſeniorum
Züdbro. n li. de officiiſ
ibeant᷑: m in
ramẽto firmata non ſunt ſeruãda.
MNnocẽsꝰ credit oĩ uerbo:non
uituperãda facilitas ſʒ laudãda

bonitas.hoc eſt innocentẽ eẽ.igno

rare quid noceat.a ſi circũſcribit᷑
ab aliquo:de oĩbꝰ mñ iudicat quiꝰ
fidem eẽ in oĩbus arbitrat᷑.bac igi
tur mẽtis ſue dote inclinatus ieſus
ut crederet gabaonitis: teſtamẽtuʒ
dei ĩpoſuit: pacẽ dedit: confirma/
uit ſocietatẽ.ſʒ ubi in terras eoruʒ
eſt uentum deprehẽſa fraude:ꝙ cũ
eẽnt ſinitimi aduenas ſe eẽ ſimula/
uerunt:circũſcriptũ ſe populus pa
trum indignari cepit. ieſus tamen

ut er de elec.venerabilẽ. in fi. Nã illicitũ ẽ renuere curã paſtoꝛals.
⁊ tamẽ iurãs teneret᷑ illud ſe ruare.ut.lxxxv.di.archdiaconꝰ. ſicex

qð me.ca.ad aures.ſic ex de iureiu.debitoꝛes.
p Clemẽtioꝛ.ar.ꝙ ſi index faciat aligd qð nõ multũ differt amã/

dato.ꝙ nõ dr exceſſiſſe fines madati.ſi enim mandat᷑ aligbꝰ ut eli

pacem quam dederat reuocandaʒ
non cẽſuit:quia firmata erat ſacra/
menti religione: ne dũ alienã per/
fidiam redarguerer ſuam fideʒ ſol
ueret.mulctauit eos meliori tamẽ
obſequio miniſterii. clementiorꝰ
eni ſententia ſed diuturnior. ¶ Il

licitum ergo iuramentũ quod ſer
uari prohibetur intelligendum eſt

quod ſcitur eſſe illicitum dum iura
rur. ſi autẽ neſcitur illicitũ eſſe:ipſa
ignorantia excuſat. ſi putetur illici
tum eſſe non exignorantia iuris ſʒ
facti. Aliud eſt enim ſi alicuius co
pula creditur eſſe licita: quia neſci
tur eſſe conſanguinea: uel quia cre
ditur eſſe uidua.Aliud ſi ideo pu/
tatur licita: quia conſanguinearuʒ
coniunctio uel relictarum copula
nullo iure credatur eſſe prohibita.
hic enim eſt ignorantia iuris: que
neminem excuſat niſi cuiꝰ permitti
tur ius ignorare.ibi vo ignorantia
faci qua quiſqʒ uere excuſatur.ſe/
niores autem iſrael nõ ignorabãt
gentes terre promiſſionis ex pre/
cepto domini eẽ delẽdas: ſed igno
rabant gabaonitas eẽ incolas ter/
re promiſſionis. ignorabant ſiqui
dem factũ:ſed non ignorabant ius
facti:atq; iõ ⁊ ſi illicitũ eẽt quod iu
raueruut:tamẽ licite ſeruari debuit
quod iuramẽto firmauer̃t. Quod
autem illicitum iuramentum ſerua
ri prohibetur non eſt generaliter
intelligendum. iuramentum nan/
qʒ ut hieronymꝰ teſtatur ſuꝑ hie/
remiã debet haberetres comites:
ueritatem: iudicium: ⁊ iuſticiam.
ubi autem iſta defuerunt non eſt iu
ramentum ſed periurium. Ande
datur intelligi illicitum eſſe iura/
mentum cui aliquod iſtoruʒ deſue
rit non tamen cuicunqʒ contigerit
aliquod iſtorum deeſſe probibet᷑
ſeruari. aliquando nanqʒ iuramen
to deeſt iuſticia:ueluti cum quiſpi
am poſt uotum caſtitatis ducit uxo
rem: iuramento firmans nunquã
ab ea diſceſſurum. quod quãauis il
licitum ſit:quia iuſticia ſibi proba/
tur deeſſe tamen auctoritate augu.
ſeruari precipitur. hoc autem ſi ꝗgs
contendat prerogatiua cõiugii nõ
propter religionẽ iuriſiurandi ſer
uari animaduertat gabaonitas ob
ſolã religionem contra domini im
perium reſeruatos. Quʒ ergo om
ne domini preceptum iuſtũ ſu:pa/
tet ei iuſticiam deeſſe quod eiꝰ pre
cepto ↄtrariũ ĩuenit᷑. Judiciũ quo
qʒ aliqñ iuramẽto ↄſtat deeſſe: ue/
luti cũ ꝓpria temeritate aligꝗs du/
ciꝰ iuratſe mãducaturũ a bibimx.
hoc quãuis leuitate indiſcreta illi⸗
citũ ꝓbet᷑.non ti iõ uiolari iubet᷑

gat pnt poſtulare.
nt ex de elec. in can
ſis. ⁊ de poſtu. poſt
trãſſationẽ. in pꝛin.
Et de h̊ notaui plu
ra arg. viij. q. i. licʒ
Ilẽ hẽs hic ꝗ lici⸗
te cõmutat᷑ vna pe⸗/
na in aliã. ut. . v. q.

vi.qꝛ iuxta.⁊.lxxxij .

di. pſbyt.et.xxxxi.
q.i.de raptoribus.
loannes.

q ¶ Illicitũ. in pᷣma

parte. .. dicit magi
tůc ſacramentũ
illicitũ nõ ſit ſeruã/
dum cum iurãs tẽ-
pore quo iurat ſcit
illud eẽ illicitũ.ſʒ ſi
ignoꝛat illud eẽ illi⸗
citũ.dũmodo non
ſit ibi ignoꝛãtia in/
ris non peccat.⁊ H̊

durat vſqʒ ad illuxʒ

locũ qð autẽ illicitᷣ
ſcðo oñdit ꝙ nonẽ
H generalit vex. qꝛ
ſiin aliquo iuramẽ
to deeſt aliqð iſtoꝝ
triũ.uel iuſticia uel
veritas uel iudiciũ
qð illud nõ ſit ſuan
dum:Tertio dicen
dum ꝙ iuramẽtum

qñqʒ eſt illicitũ rõ⸗

ne rei de qᷓ gs iurat
qnqʒ;ʒ ex ca ſuꝑueni

ente. qñqʒ ex mõ iu

rãdi.io.
¶ Juris.ð.i.g.iiij
in fi.
s Miſi cui. ut mili
tibꝰ mulieribꝰ. ru/
ſticis ⁊ minoꝛibus.
t¶ Seruari.hec no
eſt rõ ſufficiens.
n ¶ Munq.non bñ
dicit. qꝛ ſi ille vouit
ſimplicit poſti dn
xit vxoꝛẽ iurat ꝙ ñ
dimittet eã.illud in
ramentũ licitũ eſt.
ſed ſi pꝛiuſ vonit qᷓ
ducat vxoꝛẽ.tũc po
tiꝰ ſeruabit votũ ;
iuramentũ ſequẽs.
ut ex ꝗ cle. uel uo.
rurſus.

von.
G
u

Me.c.
acköre⸗
e
(unpos
hieſen
rngii

4
Gle
Pmiurt
Efimt
iiahn
mi
aundi
Qulnin
inännene

Mi

linel
hirete
(umnt
unmmmne
vleait
Eeglaterri
mſiet

ulginn
guni
iund
leimtia

bun
um

.R mipnn

5

uuli
une

ügnte

tfiüiti
nannif
ugoinn
lältiif
uſalis
nünhr
iipeiin
nea
nnſſhrt
icnitn
oſcegn
hnalifn:
ligoin
Nefuig
uitl
insuli
ikiti
mcper
ngimmin
gekli
eixizi
ſgiin
tecthan
e

in
Moim
VPplotet
eprrte
Gmn

fſſin.

nftn

tgſes

Ob ſolã. non eſt
Hoc uerum. i0. ,

bitationem:
an periurus ſit qui
aliũ cogit periurar
nam ⁊ ſi ipſe nõ ꝓ/
prie dicaturꝑiurus
iñ mortaliter pec/
cat:qꝛ quod alt mã
dato nro facit: nos
reputamur feciſſe:
nt. e de ſen. ex mu
lieris.utrum aũt in

dex licite poſſit re/

cipere iuramẽtum
illius quẽ ſcit nelle
periurare: dic nit di
xi.ð. xy.q.v. qui p⸗
byter.
NVi ↄpulſus.
eWMx⁊ mileſ.iĩ atro
cibus.n. non debet
aliquis parere dno.
nt. xi. q. iii.nõ ſemꝑ
2. c. ſi dnis. ⁊.c. qui
refiſtit. ⁊.ff.ð regu.
iur. ad ea.
d CQnia plus do/
minũ. qð eſſe non
debʒ.ut.xi.q.iij.no
lite.
e ¶ Si liber ẽ. alibi
magis punitur ſer⸗
uus ẽ liber: nt. xx
lij. q.i qui cõtra. ſʒ
bic excuſat ircr
tum dni. io.
f EDuaragita di
es. uel cõtinne uel i
lerpolati. .
g Septẽ anos.nõ
tamen i pane ? aq.
b CQuadrageſi⸗

mas. unam ante ſe

ſtum natalis:aliam
ante paſca:tertiam
ante feſtum ſacti io
annis.

i ¶ Et legitimas.i.

ſecundã ? quartã æ
ſextã ferias:ut de 2
ſe. di. iii. ieiunia. ?
lxxxii.di.preſbyter

10.
le OS ꝑiurat.⸗

ſecrata. quia

iyto ſacnus ẽ ꝑ qð
iuratur: iãto maius
X periuriuʒ. ut. ᷓ. e.
q.i.monet. nüquid
maius ſacrilegiuʒ
cõmit tũt qui uerbe
rat clericum ĩ maio
ribus ordinibus cõ
ſtitntũ qᷓ; i mioribꝰ
credo ꝙ ſic. nt. xv⸗
ii.q.iiij. ſi quis dei
ceps.⁊.c.qui ſubdi
aconum. ⁊.c.qui oc
ciderit.

Q v.

=

XXII Queſo N.

Juramentũ itaqʒ multipliciter il⸗/
licitũ intelligit.eſt enim illicitũ ali
quãdo ex eo quod iuratur. aliquã
do ex cã extra ueniẽti.aliquãdo ex
modo iurãdi. Ex eo quod iuratur
tũc ẽ illicitũ iuramẽtum:quãdo id
quod iurat ĩ ſui natura uicioſuʒ eſt
uel uitã adimẽs ut adulteriũ homi
cidiũ ⁊ his ſimilia:uel reꝑari nõ ꝑ
mittẽs ueluti cũ inimico ad pacem
nõ redire:ĩdigenti miſericoꝛditer
nõ ſubuenire.iſta qꝛ perſpicuã ĩ ſe
habent iuſticiam:⁊ ſi iuramẽto fir
mẽt᷑:tamẽ pᷣuari nõ dẽnt.circa hec
utiqʒ iuramenta itelligẽda ſũr que
de illicitis iuramẽtis nõ obpᷣuãdiſ
ſupꝛa ſtatuta legunt᷑. Quiſquis er
go ſe iuramẽtofirmauerit aliꝗd fa
ctuꝝ quo uel coꝛꝑalis uel ſpũalis
ſalꝰadimat᷑:uel ſine quo uraoʒ ſa
lus reꝑari uel ↄfirmari nõ poſſit:ſi
dem ꝓmiſſam puare,phibet᷑:quo/
rũ exẽpla premiſſe auctoꝛitateſ ſbi
iciũt:dũ eũ ꝗqhomicidiũ facer̃:uel

glimẽta mr̃i ⁊ fratribꝰ nõ ſubmini

ſtrar.ĩ adulterio ꝑmanere:uel ad

pacẽ cũ aduerſario nõ redire: iura

mentũ pꝛeſtãdo ꝓmiſerit: ſalubꝛi
ori ↄſilio illicita uota obſeruar̃ nõ
ꝑmittunt᷑. Eſt ẽt id quod iurat ali
quãdo uicioſũ nõ ĩ natura ſui ſʒ ex
cãis extra ueniẽtibus:ueluti ci ali
quis poſt uotũ caſtitatis iurat ali/
cui ſe habiiuꝝ eã i ↄiugẽ:ↄiugẽ nã
que hfe ĩ ſe ipſo malũ nõ eſt: tamẽ
huic ex uoto ꝑuicioſum eſt:hocãt
iuramẽtum ẽt ſi illicitũ ſit:nõ tamẽ
fuari ꝓhibet᷑:ſʒ de uiolatione uori
pnia ſibi iubetur indici.Ex mõ iu/
rãdi tũc eſt illicitum iuramentum
qn iconſiderate icircũſpecte aliꝗd
iurat᷑:quo nec corꝑalis nec ſpũaliſ
ſalꝰ adimat᷑:a⁊ ſũ quo utraqʒ ſalus
reꝑari ⁊ uita ↄſeruari ualet: ueluti
dum aliquis a parẽtibꝰcoactus ut
clericatꝰ tõſura uel religionis ue/
ſtem ſuſcipiat ſe neutꝝ factux iura

mento firmauerit. hoc quãuis ali

quibus uideat᷑ reprebenſibile: ꝗa
opus charitatis iuramentoſc non
factuꝝ /ꝓmiſit:nulla tñ auctoꝛitaie
