foꝛte qꝛ exẽplo bõe opatõis ⁊
vbo pᷣdicatõiſ coꝛrigũt hoĩes
⁊ ita tũ in ſe eſt delẽt. ſolns
eni deꝰ delet peccatũ.i.pecca
ti reatũ.ſacerdos penã ifligẽ
dã ꝓ peccato oronibus minu
it.ꝑꝑ qð peccatũ delere dicit
h. uel illi dicũt comedere pec
cata populi.ꝗ de ſuis poſſent
ſuſtẽtari ⁊ tñ ꝑcipiũt de eccle/
ſiaſticis. xij. q.ij.illud cũ hñti
dare ⁊c.ſ.q.ij.paſto.

—

e G Acroſcã.i.religioſa ſac

mẽtoꝝ reuerẽtia.uel. i.
euchariſtia uel gqolibet aliud
ſacrm. S. e. ventum. „
¶Cõſecratiõeʒ.quã dininũ
miniſteriũ facit non miniſtri
adminiſtrato.ut.ſ.de cõ.di ii
ij: non eſt aqua.
gAldueniet. adueniet ꝗdeʒ
magis ad cõficiẽtis detrimen
tũ ad ſalutẽ.de cõ.diſt.ij.⁊
ſancta.
Eceſie eſt. vaſa. i. ſubdi⸗
toxꝝ aias. qꝛ dns i eis ſe
det.ut.xxiij.q.iiij. nabucho/
donoſoꝛ. xxxij.q.v.ſi paulus
quoꝝ ſanguis reꝗrit de ma-
nibus nr̃is. xliij. di. epheſijs.
iAld iterioꝛa.i.ſpũalia ⁊ ce
leſtia. uel dic.i.ad vicia.⁊ tũc
dic ꝑducẽdas vapulaturas a
pᷣmo mãcipio iehenne.xl. di.
ſi papa.
l⸗ 1 Eterrogo.vᷣbũ.i. pdica/
tio que plures ↄuertit ?
plus facit cõpungi hoĩem. ita
ut oĩa peca per eã tollat. ſed
Pcoꝛpꝰ xpᷣi tãtũ uenialia tol⸗
lut᷑. ut de cõ.di.ij.iterat᷑.⁊.c.
quotidie.⁊ ſic ñ ob. S.e.multi
Megligenter. i. id qð vbo
ſignificat. uel ꝑ vbũ ↄcipit.
m Caere cõ. di. ij. gꝗ bñ.
nEqʒ.nõ ꝙ tria dicũtur
L bic cfa dpino ri⸗
te uel recte ↄferũtur niſi a di
gnis ↄferãtur. ⁊ a dignis lu⸗
mãt᷑.⁊ in foꝛma eccle. pᷣmuʒ
notat᷑ ibi.niſi ꝑ ſacerdotẽ. ſe/
cũdũ ibi.nec niſi.tertiũ ibi.at
qʒ id ⁊c.Quidã diuidũt.c.in

Lau.

Acerdotes qui euchariſtie de
ſeruiunt a ſanguinẽ domini po

pulis eius diuidunt: impie agunti
lege chꝛiſti: putãtes euchariſtiam
imprecãtis facere uerba non uitã
neceſſariã eẽ tantum ſolennẽ oꝛa
tionem a non ſacerdotum merita.
De quibuſ diciur: ſacerdos ĩ qua
cunqʒ fuerit macula: non accedat
offerre oblatiões domino. Itẽ
alexan.
Tanto facilius ſacerdotes exaudi
untur: quãto apud deum ſüt digni
oꝛes.

T POſi ſacerdotes pro populo in

terpellant peccata populi co/
medunt quia ſuis precibius ea de

lent atqʒ conſumũt: quanto digni
oꝛes fuerint: tãto facilius in neceſ
ſitatibus pro quibus clamant ex/
audiuntur. Item gelaſius elpi
dio epiſcopo.
Mon adeli ſacramẽtis ſpiritus ſan
ct: qu e per crimioſos miniſtrat.

Acroſancta religio que catho

licã cotiner diſciplina: tantã ſi/

bi reuerẽtiam uendicat: ut ad eam
quiliber niſi pura conſcientia non
audeat peruenire. NMaʒ auõ ad di
uini myſterii ↄſecratiõem celeſtis
ſpiritus inuocatus aduenier: ſi ſa
cerdos a qui eum adeſſe depreca/
tur: criminoſis plenus actiõibus
reproberur.C Item greg. in regi
¶anus immunda tacta inquinat
non mundat.
Eceſſe eſt ut mũda ſit manuſ
que diluere ſoꝛdes curat: ne
tacta queqʒ deterius ĩquinet: ſi ſoꝛ
dida ſequens lutum tenet. Scri/
pium nanqʒ eſt. mũdamimi qui fer
tis uaſa domini. domini eteniʒ ua
ſa ferunt qui proximoꝛum aias ad
interioꝛa perducendas in conuer
ſatiõis ſue exemplo ſuſcipiunt.
Ntem aug.
Eque ſernandum eſt uerbum chꝛi
ſti 1 coꝛpus cbriſti.

Lerroa o⸗ fratres uel ſo⸗

roꝛes. dicite mihi quid plus ui
detur uobis:coꝛpus chriſti an uer
bum chriſti! Si vultis uere reſpõ
dere: hoc dicere debetis:quod nõ
ſit minus dei uerbum quam cbri/
ſti coꝛpus.a ideo quanta ſollicitu
dine obſeruamus: quando nobis
chriſti coꝛpuſ miniſtratur: ut nibil
ex ipſo de manibus noſtris in ter/
ram cadat: tanta ſollicitudine ob/
ſeruemus ne uerbũ domini quod
nobis erogatur dum aliud aut co⸗
gitamꝰ aut loquimur: de coꝛde pu
ro pereat:quia non minus eritre/

us qui uerbum dei negligenter au

dierit: quaz ille qui coꝛpus chriſti
ſua negligentia in terram cadere
perminit. YIem.
Deeodem.

D Egqʒ poteſt rite offerri niſi

per ſacerdotem iuſtum 7 ſan

ctum:nec niſi ab eis accipiat᷑ quod
offertur pꝛo quibusofferiur: atꝗʒ
id ſine uicioñſit. ui ꝓp uicioſis mũ/
dãdis offerri poſſit boc certe oẽs
cupiũt: qui ꝓ ſe offerri ſacrificium
deo uolũt. Cüu uita ſacerdotum
euchariſtie neceſſaria eẽ dicit᷑. non
ↄſecratiõi ſj effectui itelligẽdũ eſt.
Möõ. n. effectũ ſaluns ↄfert ei quẽ
merita faciũt idignuũ. potius ↄplet᷑
in eo illud apoſtoli qui manducat
coꝛpus domini eius ſanguinẽ bi
bit idigne: iudiciũ ſibi maducat ⸗
bibir. ergo ↄtra eos qui crebꝛa ob
latõe ſacrificii ſe putãt poſſe mũda
ri: nõ ceſſãtes ipie agere ĩ lege dei
ĩtelligit᷑ illð eẽ dictũ hiero. Quod
vo ſacerdos etiã ſi malꝰ ſit: iamen
ꝓofficio ſue dignitatis gratia traſ
fundat hoibus teſtat᷑ aug.in li.qõ
nu ueteris 1 noui tefta.
Sacerdotes nomẽ domini inocãt
dominus autem benedictõeʒ pꝛe/
ſtar.
Ict eſt a domino in nũeris
ꝗd aarõ:uoſ põite nomẽ meũ
ſuper filioſ iſrael ego domin?bene
dicã eis: ut graz traditã per miſte
riũ oꝛdinan trãſfũdat hoibus: nec
uolũtas ſacerdotis obeẽ aut ꝓdeſ
ſe poſſit: ſy merituʒ benedicriõem
poſcẽtis:quãta aũt dignitas ſacer
dotalis oꝛdinis nel offcii: bic ad
uertamus. Dictũ ẽ aũt de nequiſſi
mo caipha ĩterfectore ſaluatoris ĩ
ter cerera. Hoc aũt a ſemetipſo nõ
dixit: ſʒ cũ eẽt princeps põtifex ſa
cerdotũ ãni illius: ꝓphetauit.per
quod oſtẽdit᷑ ſvũm ſanctũ datoreʒ
gratiarum nõ perſonã ſequi digni

aut idigni ſ ordinẽ traditionis: ut

quãauis aliquis bõi meriti ſit: non
tamen poſſit benedicere niſi fuerit
ordinatus ut officii miſteriũ exbi
beat:dei aũt ẽ effectũ tribuere be⸗
nedictiõis. Quod vo per be/
reticos ſacramẽta dignitauis mini
ſtrata dicũt᷑ carere effecm: iprobat᷑
qucroritate anaſtaſii pape:qui or/
dinatiõez achacii quãuis heretici
ita ratã approbat: ut etiã eis quos
poſt dänatõem baptizauituel ordi
nauit ĩ nullo reã perſonaʒ nocuiſſe
aſſerat. Sʒ hoc eũ illicite ⁊ non ca
nonice. immo contra decreta ſuo/

rum predeceſſoruʒ feciſſe ſucceſ

ſorum probat felix? gelaſius qui
achacium ante anaſtaſium excõmu
nicauerunt: a hormiſda qui ab ip/
ſo anaſtaſio tertius eundem acha/
cium damnauit. Und etiam ab ec
leſia romana repudiatur: 7 a deo
fuiſſe percuſſus:legitur eriaʒ in ge
ſtis romanorum pontificum hoc
modo: Anaſtaſius ſecundus na/
tione romanuſa cetera. require re
tro in tractatu decretalium epiſto
larum. ¶ Item obiicitur illud au
guſtini ad parmenianum de bere/
ticis 1 damnatis.

duas pteſ. In pma
fit mẽtio de ſacrifi⸗
cio qð ab eo accipi
qo offert. ⁊ H vſz
ad illum locũ.atqʒ

id. In ſcðᷣa fit men

lio de ſacro qð non
accipit᷑ ab eop quo
offerẽ.⁊ dic ſine vi
cio.i.ſine peccato.
o Rite. quo ad of
ferẽtẽ ⁊ accipiẽteʒ.
pPꝛo quibꝰ offer
tur. ſupple nec põt
rite offerri niſi ab
eis.
q ¶ Sine vicio.i.ñ
ſit citra foꝛmam ec
cleſie. ſʒ in ipa foꝛ/
ma eccleſie.
¶VUVt ꝓ vicioſis.
expone ut recte poſ
ſit offerri ꝓ vicioſil
.i. vẽialia hñtibus
Sed ĩtellige gñalit
qꝛ offert etiã ꝓ ba⸗
bẽtibus moꝛtalia.
8 οα Mügandis. i.
venialiſ peccati ma
culã habentibus.
t¶Cum vita. reſpi

cit H̊. c. ſacerdotes

2 bñ ſoluit.⁊ ad cõ/
firmãdã ſuã ſoluti⸗
onẽ induc.c.ſequẽs
n 0— Ictũẽ. pꝛo⸗
bat augu. ꝙ
bñdicere nõ tãtum
meritũ. ſed etiã oꝛ/
dinẽ requirit. In pᷣ

ma &pte ponit au/

ctoꝛitateʒ dñni vſqʒ
ibi. ita. In ſcða ꝓ
bat intentiõem ſuã
2⁊ aucte ⁊ exemplo
caidpe.

xVos ponite.ii.

inuocate.

a ¶Pꝛodeẽ.ð hic col

ligitur uolun⸗
tas ſacerdotis non

ſit vt ꝓlit. pdeſt iñ
ſ. de cõ. di ij. nõ il⸗

lud te. Sʒ qd ſi can
tet miſſã. vt de per
dat aliquos.ↄficiet
reuera.ſed dʒ puni
ri.ar.xxvj.q.v.qui
cunqʒ3. .
b ¶ Osð po. dictů
5. in. F. ſi . ſacfa
dignitatis ab here⸗
ticis collata effectü
nõ h abẽt. ð qð alle

gat auctem anaſta⸗
ſij. quã ondit friuno

lã eẽ auẽte gelaſiſ ?
felicis. 1.
c ¶ In tractatn. p H

bat᷑ ꝙ gran? non
diniſit ꝑ diſtinctio⸗/

nes hoc opus.arg.
xj. q. iij. . euident.

d Itẽ obiſcit. ei. ſ.

qð dictũ ẽ. 5. e. 5.cũ
ergo innocentius.

— — —

—

Gner
diſe
geen
Gron.
Nchiir
viph
ſeme
iſe

eſſcgi
ſommme
nrhut⸗
ſe
Pfie
ſkeek
Fipfi
ahne
itgi
ietü
pontit
ſchndel
ſNetcin
dentbs
ntant
ſorr
Nottu
iſaͤte
Cuieet
Pite
irn

tereſäkn

iſeti⸗
ſgtitß
he ni
tyti
r rln
enint
rtant
o vonit!

*

3 0 Dod quidam.Caſus. opinio eſt quorundã ꝙ ſacerdos uel

epiſcopus recedens de eccleſia ad hereticos ſacramentũ ba
ptiſmi non amittit ſed ſacramentuʒ ordinis amittit. Iſtud iprobat
aug. multipliciter. Primo ſic: quia cuʒ utrunqʒ ſit ſacramentum:

non põt aſſignari rõ quare potius perdatur vnum ꝙ; aliud. Scoo

ſic:qꝛ cõſuetudo ec
cleſie ẽ ꝙ cuʒ tales

redeut non ſolẽt re

ordĩiari ſi eos ecclia
vult tolerare. Ter
tio dicit ꝙ ſic rece
dẽs ab eccleſia utrũ
qʒ retiet.⁊ ſic ṽ ꝙ

utrunqʒ põt cõfer/

re aliis ex eccleſiaʒ
lʒ male ↄferat.⁊ cũ
gs recepit ſacramẽ

tfum evxr eccleſiam.

⁊⁊ reuertit᷑ ad eccle
ſiam:nõ ẽ ſacramẽ/
tum iteradũ ĩ eo.=
hoc ꝓbat᷑ triplicit᷑
ꝑ baptiſmũ datũ a
laico:quod nõ itera
tur lz illud iniuſte
detur per ſignũ pu
blice monete ĩpreſ

ſum ab eo qui non

debuit iprimere ⁊
per charactereʒ mi
litie qui nõ repetit᷑.
b C Dãdi.ſ.ordinẽ.
c Amittit. chara-
cterem enĩ ñ poteſt
amittere: licet uide
atur aliter dici. xi.
q.iii.epiſcopus.
d & Amittere. nam
ubi eadẽ rõ ⁊ idem
ius. ff.ad.l. acꝗ.il/
lud. an tamen hoc
ſit uerum notat᷑xx
viij.q.i.ſic eni. xxx

ij.q.vij.apoſtolus

h.e.q.ꝭ.cũ ergo.

„„

dineʒ: de cõ. di. iiij.

oſtenditur. uel po-

teſtatẽ oferendi ba
ptiſma. j. xxxij. q.
vij. licite.

fC Stru Cbapil

mus ? or

g Homini. hoc de

haptiſmo ſacerdo
tis ĩ quo ptãs bapti

e ¶ Jus dandli. i. or

ʒandiẽ ſacramẽtuzʒ

i laico ẽ quedã licen

tia non ſacr̃m. arg.

ſnia heretici ua
leat ⁊ ligatio ⁊ ſolu
tio.cũ ius ligadi.iu
dicandi.atqʒ ſoluẽ

di.a tpe cõſecratio

nis acceperit.S.di.
xlviii.c.i.
h Parte. collectio
n. hereticorũ rectiſ
ſime pars appellat
a partiẽdo id ẽ.diui
dẽdo.
i Non ĩ ſacramẽ
tis fuit uicium.
le Sunt. qꝛ a quo
cunque dentur ite
rari non debẽt. ⁊ iõ
ipſa ſunt.i.firma ⁊
uera ſunt ⁊ bona.

IC Manus. 5. e. q.

c.manus impoſitio
5 ſed hic de conſe
cratoria.

Qui recedit ab eccleſia: nec ba/
ptiſma nec ius dãdi amitnt.
( ad quidam dicunt.bap
riſma quod accipitnõ amit
tit qui recedit ab eccleſia:ius tamẽ
dãdiquod accepit amittit. multiſ
modis apparet fruſtra ⁊ ianiter di
ci.primo quia nulla oſtenditur cã
cur ille qui ipſuʒ baptiſmum amit
tereꝰnon poreſt: ius dandi poſſit
amittere.utrũqʒ enim ſacramẽtuʒ
eſt ⁊ quadam cõſecratione utrũqʒ
homini datur: illud cum baptiʒa/
tur:iſtud cuʒ oꝛdinatur. IJdeo nõ
licet a catholico utrũqʒ irerari:nã
ſi ex ipſa parte uenientes etiã pꝛe
poſiti qui pꝛo bono pacis corre/
cto ſciſmaticoꝛum erroꝛe ſuſcepti
ſunt: etſi uiſum eſt opus eſſe utea
dem officia gererent que agebãt:
nõſunt tamẽ rurſus oꝛdinadi.ſed
ſicut baptiſmus in eis ita ordina/
tio manſit integra:quia iĩ preciſiõe
fuerat uicium quod unitate pacis
eſt coꝛecium. nõ in ſacramentis
que ubicunque ſunt ipſa uera ſũt:
⁊ cum ipſi expedire uidetur eccle
ſie:ut prepoſini earum uenientes
ad catholicam ſocietatẽ honores
ſuos ibi non adminiſtrent: nõ eis
tamẽ ipſa ordinationis ſacramen/
ta detrahuntur: ſed manent etiam
ſuper eos. Jqʒ non eis in popu/
lo maus imponitur:ne non homi
ni:ſed ipſi ſacramẽto fiat iiuria:a
ifra.ſicut autẽ eſt in baptiſmo qd
per eos dari poſſit:ſic in oꝛdinati/
one ius dandi ẽ“. utrunqʒ quideʒ
ad perniciẽ ſuam quãdiu charita/
tẽ nõ habẽr unitatis. Sed tñ aliud
ẽ ꝓrſus nõ hẽre aliud pernicioſe
hẽre aliud ſalubrit᷑ hẽre. ꝗcquid
nõ habetur dandum eſt cum opuſ
eſt dari.quod uero pernicioſe ha „
betur: per correptionem depulſa
ernicie agẽdũ eſt urſalubriter ha
beaur Etmd ⁊ſi laicus alicui pe
reunti neceſſitate' compulſus ba/

ptiſma dederit: quod cum ipſe ac

ceperit quomodo dãdum eſſet ad
didicit: neſcioꝰ an quiſquam dixe
rit pie eſſe repetẽdum:nulla enim
cogẽte neceſſitate ſifiat ei:aliẽi mu
neris uſurpatio ẽ.Si at neceſſitas
urgeat:aut nullum aurueniale deli
ctũ ẽ. Sed ſi nulla neceſſitate uſur
petur ⁊ a quolibet cuilibet detur:
quod datum fuerit nõ põtrdici non
datum quãauis recte dici poſſitilli/
cite datum. Illicitam ergo uſurpa
tionem coꝛꝛigit reminiſcentis æ7
penitentis affecms: quod ſi non

correxerit: mancbit ad penam

uſurpationis: quod datuʒ eſt: uel
eius qui illicite dedit:uel eius qui
illicite accepit: non ramen pro nõ

97

m ¶ Bandi eſt.i. conſecrandi. vel dandi ipſam ordinationem.

n Aliud. ar. S. illud generale quod eſt extra de tranſlatio. inter corporalia
⁊.vij.q.i.factus.ff.ſi quis caut.quotiens.ar.lxiii.di.ſalonitane.xlv.di.de iun

„ —

deis.vij.q.i.epᷣs.

o Neceſſitate. hic aperte colligitur ꝙ laici non habent ius baptiʒandi. niſi

dato habebitur. Si enĩ aliqui fur
tim ⁊ extraordinarie non in mone
tis ꝓublicis aurũ uel argẽtum per
cutiendo ſignauerit cum fuerit de
prebenſum: nonne illis punitis
uel idulgentia liberatis cognitum
regaleſignum theſauris regalibuſ
congregetur:? Et paulopoſt:ſi for
re militie characterem in corpoꝛe
ſuo non militans pauidus exhoꝛ/
ruit: ⁊ ad clementiam imperato/
ris ↄfugerit:⁊ impetratauenia mi
litare iam ceperitnunquid homĩe
liberato atqʒ correcto character
ille reperitur: an non potius agni
tus approbatur:an forte mius ha
berentſacramentũ chriſtiana quã
corporalis hec nota:cũ uideamuſ
nec apoſtatas carere baptiſmate:
quibus utique per penitentiam re
deuntibus non reſtituitur: æ ideo
amitti nõ poſie iudicatur. .e his
qui ab eccleſie catholice unitate ſe
parati ſunt nulla iam queſtio ẽ: qui
habeant⁊ dare poſſint ſacramẽta.
ſed pernicioſe habent:pernicioſe
qʒ tradunt: quia extra uinculũ pa
cis ſunt neutri ſacramẽto iiuria fa
ciendac̃.⁊ infra.ſicut non recte hʒz
qui ab unitate recedit: ſed tantum
habet? ideo redeũti nõ redditur:
ſic etiam nõ recte dat qui ab unita/
te diſcedit:ſed tamen dat quod ac/
cepit.a ideo qd accepit ab eo ue/⸗
nienti ad unitatem nõ iteratur. 7ĩ/
fra:ſicut redeunti nõ datur: quod
⁊ foris habebat: ſicueniẽti repetẽ
dum non eſt quodfoꝛis acceperat
unde cõſequenter intelligitur per
uerſitatem hominum eſſe corrigẽ
dam: ſanctitatem autem ſacramen
toꝛum in nullo peruerſo eſſe uiolã
dam. Conſtat enim eaʒ in peruer
ſis hominibus ⁊ ſceleratis ſiue in
eis qui ĩtus ſunt:ſiue in eis quifo
ris ſunt:impolluram atqʒ iuiolabi
lem permanere: a quod dicuntur
eam mali polluere:quãmm ĩ ipſis
eſt dicuntur: cu illa impolluta per
maneat:ſed in bonis permanetad
premium: in malis permaner ad

iudiciuʒ. ifra. quomodo catholi

ci non clarificant dominum: qui ſa
cramenta eius tam debita uenera
tione proſequuntur:ut etiam ſi ab
indignis tractata fuerituel ſua per
uerſitate damnans: illaintemera/
ta ſanctitate permanere demõſtrã
mr. ¶ Ex his uerbiſauguſtini cõ
ſtat in omnibus taʒ apoſtatis quã
hereticis uel damnans permane/
re chriſti ſacramenta uera quantũ
ad ſe ⁊ ſancta:⁊ niſi penitrentiauel
indulgentia ſubuenium fuerit: ad
damnarionem uſurpatoris perue
nient uel habentis uel dantis uel

large dicat᷑ ius uel ptas.i.x
miſſio.vt.j.de ↄſe.di.iiij.cõ
ſtat ⁊z.c.a quodã.æ.xxx.q.i.
adl imina.
p Meſcio.i.non approbo ſi
quis dixerit repetendum.
q ¶ Belictum eſt. hic philoſo
phicũ temperamentũ c. nam
in veritate nullum eſt: ⁊ eſt
ſi. xxij.q.ij.ĩ quibus.
1r Habebitur. ar. S. er̃ de iu
repa. quod aũt.in fi.
ſ¶In mõetis.i.ſignis uel ſi
gillis nummiſmatibus: uel
itrumentis monetam cudẽ
i. B
t ¶ Punitis.iſti uarijs penis
puniũtur. C. de fal.mo. per

totum.parcitur tamẽ illiꝗ foꝛ.

mauit. ſi ateq; ſignũ iprimat
penitet. ff. ad.l. cor. de fal. ꝗ
falſum ⁊c̃.
u ¶Exhorruit. qui forte fu/
git de bello publico.⁊ ita iſfa
mis effectus eſt. vi. q. i. inſa
mes.⁊ hoc intelligitur de mi
litibus illis qui iurauerũt ſe
mortem non euitaturos ꝓre
publica.⁊ iſti habebãt ſtigma
ta uel alia ſigna de aliquo co
lore.de quibus dictũ eſt. mi
lites noſtros arma ſcire uolu
mus non leges. C. de in. de
li.ſancimus.uel ſẽſus eſt hu
ius littere.ꝙ ſi aliquis preter
auctoritatem principis ade
ptus eſt militie cingulum. et

poſt reconciliatur ipſi princi

pi.erit ne iteradus character
ꝗ: d. non.
xBe his. repetitque iaʒ di
cta ſunt. dubitatur hic for.ꝭ.
ſed non eſt dubitanduʒ quia
non eſt. .
y. Ex his. infert ex precedẽ
ti.c.ꝙ ſacramenta nera ſunt

apud hereticos indiſticte uſ

2.

q; ad.ꝭ.opponitur.⁊ ibi obi
ecit angu.prout ipſe intelligit
augu. dicere uſqʒ ad.S. ſʒ ne.

ibi.ponit unam ſolutionem

uſq; ad. ꝭ.q;uis.ubi põit alia
bonam ⁊ catholicaʒ.ad quã
probandam inducit quatuor
exempla que notabo in lr̃a.

Lanu.

a & Perimant illa. i. eorum abnſio. ab iſto loco dicit io. la. ꝙ uerba ſũt augu⸗/
ſtini. uſqʒ. ad. S. opponitur. h. ö. imo gratiani yt ĩ notula hic apparet.j.e. .
b & Craſſus.iſte dictator fuit contemporaneus iulio ceſari? pompeio: v a p ꝙ. Sacr̃otenus.i.qꝛ ſi ordinant cõ
parthis auro fernẽti interfectus eſt. H eſt quod ſequitur ſine effectu T.
c ¶ Aurum.cuius ope vel conſilio furtũ committitur. tenetur. ff. de. con. fur. q Oiſſoluunt.xxxij.q.vij.c.ij.

pPinde. Eſt aũt differentia in

cipit vltimã manus ipoſitionẽ i ecclia ⁊c. hec opinio vr̃ expreſſecõ
firmari. ex de ſciſma. c.i.ſed expreſſe reprobat᷑.ix.q.i.ordinatiões.
ferunt ordines.lʒ nõ debeant.⁊

r ¶Chalcedonẽſi.

ter furẽ ⁊ ↄmunicatorẽ:qꝛ cõ . — „ 5. e. q.c. ſigs eps.
municator manifeſtus efſſen accipientis. Quid ergo prodeſt in nullo proficere iudicãtur: eti? ¶Etiã inoceutio.
S.e.nentum.

põt. ff. de.fur.isqui opem.
d Furti. videtur ergo ꝙ te
netur quis ſe purgare de con
ſcientia.ar.inſti. de obli.que
ex delic. 5. ſed he actiões. C.
de fur. ciuile. ar. ſ. q. iiij. quia
preſulatus.cum ſuis concor.
⁊ ita ẽ arg.ꝙ quis poteſt ⁊ te
netur indicare furtum arg.ex
de fur. qui cum fure.cum co
cor.ibi poſitis.ar. .ff. de cõ
di.ob tur.cauſam.ideʒ.⁊ſi ob
ſtupru. 5§. vlt. 7. ff. ð preſcrip.
y. ſolet. Mam in utraq; dicit
ꝙ licite poſſũ accipere pecu
niam a domino.vt ſeruũ indi
cẽ fugitiuum. io. Sol. i caſu.
iſto videtur poſſe dici ꝙ ſecũ
dũ canones non eſt licituʒ ac
cipere:ſecus ſecũdũ leges.b-
e. ¶Perhibet. hic apparet po
tius hec eſſe verba gratiãi ᷓ
auguſtin.
ſ¶ Opponit. hoc modo pro
cedit ĩ B.S.primo ponit obic
ctionẽ ſuã ↄ auguſtinũ quam
tãgit vſqʒ ad. .. ſed ne. ibi po
nit qdã ſolutionẽ ſuã qᷓ ꝓtẽ
ditur uſqʒ ad. .. uis ⁊c. ibi
aut ponii aliã q̊ͥ magis cõis
F.ad quã probãdã inducit q̃
druplex exẽplũ. primũ ibi.ip
ſa. n. ſcõm ibi. itẽ oñs ĩ patria
cæ⁊c.tertiũ ibi: ꝙ vt plane. qr
tũ de. x. virginibus:qð ĩcipit
ibi: ſic ⁊ oẽs ⁊c.vltimo cõclu
ait ab illo loco: ſciendum vᷣo
zad ꝓbãdam ↄcluſionẽ ſuaʒ
iducit.c.per eſaiaam.
g Sẽtẽtie.c.precedẽtis:vbi
dicit ꝙ vtrunqʒ ante ↄfirma
tionẽ datur.⁊ ita videtur pa

rificare ordineʒ ⁊ baptiſmũ.

b ¶ Pagano.ð. e. q. ſiquis per
igno. S. e. ecce qñ.ſ·de co.
di. iiij. quos apo.ſ.de con.di.
iiij.a quodam.
i ¶Coſequẽter. noli hic rep
bendere magiſtrnʒ. nã oppo
nendo dicit hoc. vt pʒ ex ſoln
tionibus ſequentibus: maxie
ex ſecg.
hn ¶ Ptãs.i.executio ptãtis.?
ſic verum dicit alias mẽtitur
nã ptãs ſacerdotalis.i.ordo
ſacerdotalis i eo remauet.
1. Ptãtẽ. n bñ argumẽtatur.
qꝛ ſi vocet ptãs ſacerdotalis
ordinẽ nel ſacr̃m nec hic nec
ibi amiſit ptãtẽ ſed executio
nẽ ⁊ hic ⁊ ibi amiſit.
m argleci ſc enʒ hereti
eus preciſus poſſet conferre
ã baptiſma ꝙ; ordinem.que
ſpãliias erit ĩ baptiſmodico
ꝙ in caſu neceſſitatis nõ pec
cat baptiʒans.qð nunq ẽ in
collatione ordinum.
n. ¶ Sed ne. hoc dicit gratia
nus ac ſi aug. itellexiſſet ius
dandi hñnt.i.executionem ⁊
ita ſoluit.
o ¶ Vnitatẽ. hic tãgit granns

opinionẽ io.fa.dicẽtis ꝙ gre

quod uera ⁊ ſancta ſunt cum uſur/
patores ſuos eque perimant ac ſi
eſſent mala a noxia. Craſſus au/
rum ſitiuit:aurum bibir.eque peri
it uero auro ſicutuero ueneno.
¶Item. Aurum eque uerum eſt
in arcafuris ſicut in theſauris re/
gis. ſed a fure quia illicita habe/
tur:illicite datur uel accipitur.are
ge autez licite habetur licite datur
accipitur.ideo ipſe fur ⁊ commu
nicator furti: niſi foꝛte de conſcien
tia furti: ſe purgauerit ut perbibʒ
gelaſius ad anaſtaſium imperato/
rem uterqʒ iuſte digne dãnabit᷑.
Opponitur autem buic ſentẽ
ties auguſtini:poteſtas dãdi baptiſ
mum ⁊ ius conſecrandi dominicũ
corpus ⁊ largiendi ſacros oꝛdies
plurimum inter ſe differunt. ſuſpẽ
ſo enim uel depoſito facerdote nul
la ei relinquitur poteſtas ſacrificã
di. Saramnenta ramen baptiſmi
non ſoluz a ſacerdote depoſito uel
laico catholico:uerum enaʒ ab he
reticouel paganoſi miniſtratuʒ fu
erit:nulla reiteratione uiolabitur.
nulla ãt ratio ſinit:ut inter ſacerdo
tes habeantur qui de manibus lai

ciuel pagani oleum ſacre imo exe

crande unctionis aſſumant. Mon
ergo conſequenter colligitur: urſi
recedentibus a fide ius baptizãdi
relinquitur: poteſtas etiam diſtri
bueudiſacros oꝛdies eis reliqua
tur:quãuis utruuqʒ a conſecratio
ne proueniat. Degradatus enim
epiſcopus poteſtatemlargiendiꝰ
ſacros oꝛdines non habet: faculta
tem tamen baptizandi non amiſit.
Sed ne auguſtinum in hbac ſen
tentia penitus reprobemus:intel
ligamus aliud eſſe poteſtatem di/
ſiribuendi oꝛdines ſaeros: aliud
eſſe executionem illius poteſtatis
qui intra unitatemꝰ catholice ec/
cleſie conſtituti ſacerdotalem uel
epiſcopalem unctionem accipiunt
officium ⁊ executionem ſui officii
ex conſecratione adipiſcunt᷑. Re/
cedentes uero ab integritate fidei
poteſtatem acceptam ſacramento
tenus retinent: effeciu ſue poteſta
ns penitus priuantur: ſicut coniu
gati ab inuicem diſcedentes cõiu
gium ſemel initum non diſſoluũt⸗
ab opere tamen coniugali inueniũ
tur aliẽi.DHe his ergo qui accepta
ſacerdorali poteſtate ab unitate ca
tholice eccleſie recedunt loquitur
auguſtinus non de illis qui in ſciſ·
mate uel in hereſi poſui ſacerdota
lem unctionem accipiunt:alioqui
eſſer contarius chalcedonenſi cõ
cilio:in qno oꝛdinati a ſimoniacis

innocentio:qui oꝛdinatos a cete/
ris hereticis per prauam manus
impoſitionem ſolam damnationẽ
⁊ capitis uulnus aſſecutus teſtatur
¶Quãuis poſſit generaliter dici
ſacramẽta que apud hereticos nõ
aliter quam in eccleſia dei celebrã

mr: uera ⁊ rata eẽ quantum ad ſe:

falſa uero ⁊ inania quantum ad ef/
fectum ⁊ in bis a quibus male tra
ctantur ⁊ in illis a quibus male ſu
ſcipiuntur. Mec mirum ipſa enim
ſalus noſtra buccellam iude dedit
ſtatim cum buccella nõ bonus ſed
malignus ſpiritus itrauit.quare:
nõ quia bonus nõdaret bonum:ſʒ
quia malus male accepit bonuni.
Sic quod bonum effectum bonuʒ
non habuit:quia ubi illud faceret
non innenit. Item. Dominus
iĩ patria ſua preſens a uerus affuit
non per malum miniſtrum ſed per
ſcipſum. nibil pomit: quia fidẽ nõ
inuenit.pro perfidia aliorum non
caruitſua ueritate. ſʒ effectus bo
ni uirtute. Quodut plane ĩ omni
bus ſacramentis oſtenderet bis

eſt tranſfiguratus cũ eſſet in carne

ĩ una trani figurariõe ſol apparuitꝰ
mirabilis: utfides credẽuuʒ auge
ret᷑ ad cõtẽplandã celeſtẽ gloꝛiam
ſuper ſe eleuatã. In altera ut pere
grinus ĩcognoſcibilis de ſe dubitã
tibuſire lõgius ſe finxit:⁊ ne agno
ſceretur oculos eorum tenuit. ad
quid aliud: niſi urquia per fidem
nõ erat in cordibus eoꝛũ:longius
ſe ab eis recedere oſtẽderet: ⁊ qꝛ
ipſum nõ credebãateſſe quod erat:
uiderẽt eũ alium quã erat. Ecce ĩ
utraqʒ uiſiõe ſua erat preſẽtia: ue
ritas:ſʒ in una exercebat᷑ fides ut
magis crederẽt quã credebãt:in
altera tenebatur incredulitas:ne
ẽt agnoſcerẽt quod uidebãt. Sa
cramẽtum ergo corporis ⁊ ſangui
nis ſui aliis eſt ad ſalutẽ:aliis ẽ ad
iudiciũ.fides ẽt quãuis ſit uera:
tamien ſine operibus moꝛtua eſt.
Sic ⁊ omnes decẽ uirgines equa
liter erãt uirgines:ſed ex his qui
qʒ erant fatue ⁊ quiqʒ prudẽtes.
equa erat uirginitauns ueritas: ſʒ
ꝓ eiuſdẽ urginitatis ĩtẽtiõe nõ oĩ
bus eqna meritiidentitas. Sic ẽt
eſt es ſonãs aut cymbalum tinni
ens martyriũ uel elemoſyna quaʒ
neſcit charitasꝰ.Si vo cecus ce/
co lucerne miniſtret ueritatẽ.neu
ter tamẽ ideo magis ſuam illumi
nat cecitatẽ:ſic ⁊ malus miniſtrat
malo uera ſacramẽta: ſed nõ ideo
donaſpiritualia: qꝛ malis eoꝛum
meritis ſpiritus ſactus impedit᷑:
ne in eis quod ſuum eſt operetur

t . Quäauis. Sol.

va ẽ quã ⁊ ſupra te
tigit. ⁊ que recitat
j. ix.q.i.i pricipi.o

u ¶ Bis. qtů ad p/

mã vel qtũ ad ſecũ
dam ꝓut uidebat᷑
duobus diſcipulis
ĩ caſtellum emaus
euntibus. ſʒ quare
dicit ĩ carne cu etiã
modo ſit dins icar⸗
ne. ſed dicũt quidã
i carne. ſ. mortali.
ſed male. nam i car
ne mortali ſemel tã
tum tranſfiguratus
ẽ. poſt paſſionẽ ne
ro ẽt ſemel.⁊ iõ põt
dici cũ eẽt in carne
i.ĩter carnales.ubi
carneʒ aſſũpſit. uel
põt intelligi ĩ carne
ſ.mortali.⁊ ſic fiet
ibi pũctus.bis trãſ
figuratus ẽ. cum eſ
ſet ĩ carne i vna traſ
figuratione ⁊c.qua
ſi diceret in carne
mortali.i. vna trſ
figuratione. ſ.iĩ mõ
te thabor in altera
poſt reſurrectionẽ
ĩ ſpẽ.ſ.peregrinus
app arens.
x ¶Sol. ſ. chriſtus

⁊ hoc ẽ primum ex

emplum.
a ¶ Apparuit mira
bilis.corã iacobo⁊
ioanne i monte tha

b Alium. i. alteri⸗

mundi.

c ¶ Sonãs. qꝛ ſeip

ſum oſtrigit alij ſo
num preſtans.
d ¶Charitas. v. .
q. vide.
e ¶ Ceco. ſi cecus
cecum conetur du

cere ſecuʒ. In foue

am ductor primuʒ
cadit inde ſecutor.
f ¶ Me in eis.exiſtẽ
doĩ hereſi.vel quo
ad effectum niſi in

neceſſitatis:vel ig

ranter.ð.e.q.ſuper
ueniete.

—.—

— =
— — ———. ————UN

din
lomn nt
haß
fpedtg
dſtditi
Adiin,
E.ſent
le pn
Cltglſent
hunſtor
aſoit
ſenltii
eafen
fCnnne
eaſihen
eligier
Tnl.en
ansbel
mosn
Uneirn
Atoretteg
aa
hllmmi
noſelti
or N.
feſornete
(engen
ſens.

Nlcee

irinun

Pnntn
giobo
zinoretn

mitn
.
Misg,
Nigen
eſnn
Chniut
e
nis
unn
infre
Mtmr
er ſun
encot
rti de
ummti
gnani⸗
Se
.

a & Innocentius.S. e.q.qui perſectionẽ.j.e.q.vij.item innocẽtius.

quod pro remedio.

b Sacrificia. ut dꝛ. .e.q. S. ſed h. S. e. dñs.v.nos dicimꝰ?. c.ſiquiſ

inquit.

c Non quantum.S. di.xlix. ſacerdotes.ſ.e.q.iij. ſaluator.

d DP Er iſaiã. Ca
ſus. Prio po
nuntur verba pro/
phete. Secũdo di
cit aug. ꝙ vbicũqʒ
malus deo offert ſa
crificium ſibi perni
ciem irrogat non di
gne ſumẽti.Tertio
dꝛ ꝙ ſpiritus ſact⸗
diſcipl ine effugiet
fictum.nam per eũ
nõ operatur remiſ
ſionem peccatoꝝ ſʒ
per officium opera
tur. æ de malis tole
ratis itelligitur qðᷣ
hic dicitur.
e. Vitulum. talis
c.⁊ ita agit.q̃fi cc.
C Loquit.aliaſ co
lit ĩ cultu quaſi colẽ
do in ſacrificio of/
fert. ⁊ eſt ſimilago
flos farine: de quo
fiebat panis propo
ſitioniss.
g ¶ Mereatur. qð
dicit propheta.

hbCAudit.ſ. ſibi di

ctum eſſe.
i Mon illis bõis.
accipiẽtibus ab eis
ſacramenta.
le ¶ Hon alijs. arg.
ꝙ de uno ⁊c. yt di.
xlyv.diſciplia ibi me
us non ẽc. ar. .ſ.xx
iij.q.iiij.forte.
lLonſtat. ſuperi
us ĩtroduxit magi/
ſter multa capitula
per q oſtẽdit ð her
ticis ⁊? ſimoniacis
idem eẽ.ex quibus
infert cũcluſionem
ſuam in iſto. F. Sʒ
ſue cõcluſioni obij⸗
cit ſtatim duplicit᷑
ibi. ſed obijcitur. æ
ibi immo.
m¶Sedc obijcitur.
ad hoc quod dixit
de ſimoniacis locũ
hbahere quod de ali
is hereticis dẽ.
nC Hoc ſolum. qdᷣ
non eſt in ordinati
one hereticoruʒ.
o& Keputetur. ue⸗
rũ ẽ q;tũ ad chara

cterem.

p Aptizandis:
8 conſignãdis
i. chriſmandis. idẽ
eſt ĩ quolibet ſacr̃o
e de ſimo. cum in
eccleſie. .
q Prefigãt. ſic. ſ.
x. q.ult.nec nume/
rus ſᷣm ꝙ ibi eſt in
lr̃a nummus eſt ſi
mile.alias ſi eſt nu/
merus.nõ ẽ ſimile.
Renabcẽtes.i.re
naſci uolẽtes uolũ
tate ſua vel parẽtũ.

ide innocẽtius cũ hereticorum ba
ptiſma cõcedat eẽ ratum:nõ tamẽ
ex illo baptiſmate cõcedit baberi
ſpum ſanctũ. Er leo hos qui for/
mam baptiſmatis acceperunt non
ſinit rebapniʒari:ſʒ iuber ſpiritum
ſanctum quem ab bereticis nemo
accipit:per eius iuocationẽ? ma/
nus impoſitionem a catholicis ſa

cerdonibus cõſequi. Sciendũ ue

roẽ:quod ſacramẽta hereticoꝛum
dicũtur irrita uel damnanda falſa
inania:non quantũ ad ſe cnʒ ſint
ſancta ⁊ uera enam ab herenco ce⸗
lebrata:ſed qꝛ cũ illicite dantibus
perfidis ſint ad iudiciuʒ:illicite ab
eis accipientibus non cõferũt ſpi
ritum ſanctũ. Irrita a non ueradi
cũtur:quia quod promirtunt ⁊ cõ
ferre creduntur: non tribuũt: 1iõ
dananda ut ea dari uel recipi ab he
reiicis non approbentur: ſed iter
dicantur. non. n. quantũ ad ſe pol
luta ſunt:quãuis ab hereticis pol/
lui dicanmr: unde gregorius com
munionẽ arrii uocat execrationeʒ
⁊ innocètius uocat bonoſii ordia
tionẽ damnationem:non quod ita
in ſe ſint:ſed qꝛ male dantibus uel
accipientibus id efficiũt.Sic etiã
bieronymius in oſee.ſacrificiaꝰeo
rum panẽ lucius uocat: nõ quãtũ
ad ſe ſed quãtm ad effecrũ.quod
ipſemet oſtendit ſubinngẽs:qui/
cũq; comederit ex eo cõtaminabi
tur:quia ſibi ad iudicium ſumet.
Hincẽt augu.li.ii.cõtra epiſto
lam parmeniani.
Sacramenta quanuis obſint indi
gne tractantibus:proſunt tamẽ di
gne ſumẽtibus.
Er iſaiaʒ dominus dicit:fa
P cinoroſus qui ſacrificat mi⸗
hi uitulũ quaſi canẽ occidat:⁊ qui
coquit ſimilaginẽ quaſi ſanguineʒ
porcinũ.⁊ qui offert thus ĩi memo
riam quaſi blaſphemus. Quilibʒ
ubilibet offertſacrificiũ tali corde
uel factis ut hic mereatur? audireꝰ
perniciẽ ſibi infert: non illis bõis
qui accipiũt ab eis ſacramẽta eadẽ
quiſecũdũ prophetã eʒechielem
ab eis gemut ⁊ merẽt peccataa ini
quitateſque ſũtĩ medio eorũ:quã
uis indeſe nõ corporaliter ſeparẽt
⁊ ifra. Sacriſicia ipiorum eis obe
runt qui offerũt ipie.nã unũ atqʒ
idẽ ẽ ſacrificiũ ꝓpter nomẽ domi/

ni quod ibi iuocatur:a ſemper eſt

ſãactum ⁊ tale cuiqʒ fit:quali corde
ad accipiendum acceſſerit:qui.n.
mãducat ⁊ bibit idigne: iudicium
ſibi mãducat ⁊ bibit:non aliis ſʒ
ſibi. ⁊ infra. Hoc pene ĩ oĩbus ta/
libus qõibus ĩtelligẽdũ eẽ admo/
nemus: qꝛ ſimul omnia ſacramen

(Exigere.aliquid tñ ſpõte oblatũ reci
1Moliantur. ied quid ſi ſacerdos nullo
nia: dicũt quidam ꝙ ſi baptiʒandus eſta

Q.j

9 9

pi põt nt. S. di. xviij. de enlogijs.

mõ nult baptiʒare niſi ei det pecu

quiltus nihil ei debet dare.quia ſola

fides ei ſufficit. de cõſe.di.inij.baptiſmi. nel ipſemet baptiʒet ſe.ar. ff. ð adop.
ſi ↄſul.ar.õ.ex de bap.⁊ eius effectu. debitum. io. Sed certe ſi in neceſſitate

tã cũ obſint idigne tractãtibus: p
ſũt tamẽ per eos digne ſumẽtibus
⁊ ifra. Spũs ſcũs ĩ eccleſie prepo
ſito uel miniſtro ſic ĩeſt:ut ſi ficems
nõt᷑:operet᷑ per eũ a eiuſ mercedẽ
i ſalutẽ ſempiternam a eorũ ẽtrege
nerarionẽ uel edificationẽ qui per
eũ ſiue ↄſecrãt᷑ ſiue euãgeliʒãtur.
Si ãtfictusẽ᷑: quoniam ueriſſime
ſcriptũ ẽ:ſpũs ſcũs diſcipline effu
giet fictũ:deſit quidẽ ſaluti eius:⸗
aufert ſea cogitatiõibus eius que
ſüt ſine itellectu. miniſteriũ tamen
eius nõ deſerit quod per eũn ſalutẽ
operat᷑ aliorũ. ¶¶Coſtat ergo ut
inocẽtius ait de ceteris hereticis
oꝛdinatos a ſimoniacis per prauã
manus ſimoniace ipoſitionem uul
neratũ habere capur.Sʒ obiicit
quod ĩ oꝛdiatione ſimoniacorum
boc ſolũ reprehẽſibile ĩueniatur:
quod gratia ſpus ſancti ſub pre/
cio redigi putemr: aliorſũ ãt ĩ om
nibus itegra forma ſacramẽtorum
ſeruet᷑. Cuũ ergo illicita ſacramẽti
uſurpatio per penitẽtiã correcta fu
erit:ut gratia ſpũs ſancti gratuita
⁊ nõ uenaliſexiſtimet᷑: iteger dʒ ad
eſſe uncnõis effectus ĩmo ẽt ſi nõ
ſequat᷑ pnia lʒ ſimoniace:tamẽ re⸗
uera ↄſecratus reputet᷑ꝰ. ſicutilli
qui quondã nõ niſi precio dato ad
ſacri baptiſmi regenerationẽ nec
ad ſcẽ cõionis paruicipationem ad
mitrebãtur:lIʒ ſimoniace: tamẽ nõ
iõ mĩus baptiʒati uel ſacre cõioniſ
participes reputati ſũt.ſed hoc tã
tum ſacris canonibus ↄſtimtũ ẽ:
ne de cetero ſacramenta chriſti ſi/
moniace diſtribuãt. ¶.Unde ge
laſius. Abaptizãdis uel coſi
gnãdis precia nõ exigãtur..
6 Aptiʒandis ↄſignãdiſque
ffigdelibus ſacerdotes precia

nulla prefigãt nec illatiõibus qui

buſliber ipoſitis exagitare cupiãt
renaſcentes . quoniam quod gra/
tis accepimus gratis dare manda
mur.⁊ iõ nihila predictis pꝛorſus
exigere moliãtur quo uel pauper
rate cogẽte deterriti uel idignatio
ne reuocati redemptionis ſue cãs
iure deſpiciant: certum babẽres:
quod qui phibita deprehenſi fue
rint admiſiſſe uel ↄmiſſa nõ potius
ſua ſpõte correxerint: periculum
ſubeantpropꝛii honoꝛis. Aez
deſexta ſynodo. “
Apercipiẽte gratiã ↄmuniõis pꝛe
cium exigi non deber.
Alillus epiſcopus aut pre/
ſbyter aut diaconus : qui
ſacram diſpenſat cõionem:a perci
piente gratiam cõionis aliquod
precium exigat. neqʒ enim uẽdit᷑
gratia.neq; ꝓ precio gratiã ſpũs

tali aliquis ſeipſum bapciʒet
non eſt tamen baptiʒatus lʒ
ad patriam ſi decederetcõno
lret.ut dicit decre. illa.debi
tum. b. Si eſt puer baptiʒet
eum offerens vel pater. ſed ſi
illi ita debiles ſunt. nel neſci⸗
unt formã baptiſmi. uel nul
lus eſt alius qui baptiʒet ĩ ne
ceſſitate. non ideo dãda ẽ pe
cunia ? cõmittenda ſimonia
potins permittatur mori ſi/
ne baptiſmo. arg.hic. ⁊.j.eę.
placuit.ego tamen potius da
rem pecuniam quam euʒ ſic
dimitterem mori.⁊ bene.łʒ ñ
deberem facere.ar. hic. j. eo.
placuit.
u ¶ Correxerint. relinquẽdo
honorem ⁊ perpetue penitẽ
do.ut.j.e.q.ſiquis neqʒ.io.
XxABllus eps. aut diaco⸗
nus.jj. de con. di. ij. per
uenit. Z.ð ibi dicitur ꝙ pᷣſbr da
re debet euchariſtiaʒ ſed hoc
ineceſſitate.xciij.di. diacões
⁊.c.pᷣſente.h.
y Exigat.cuʒ effectu. velẽt
ipſe conatus puniendus eſt ĩ
deteſtationem criminis.S.e.
qui ſtudet. ar.vi.q.i.O. verũ
ar.xlvij.di.quoniam.h.

Can.

4 Qridiesſotanant nõ cõiugiũ nõ eẽ᷑ de his ſacramẽtis que cõſolati

onẽceleſtis gratie tribuunt. ⁊ ideo in ipſo poſſe precium interuenire

xxxij q.ij. ponorant. cetera ita ſacre rei tenẽtſi ignificationẽ. nt ⁊ eius pariter
habeãt virtutẽ. Iſtud ſolam ſignificationẽ. cetera v̈bo. ſed iſtud ex conſenſu

—

pficitur cetera a iure canonu initiũ habuerũt.Hᷣ a iure naturali initiũ habuit

extra de biga. debitum illa at
non eſt ratio ſufficiens ꝙ pe
cunia interueniat:quia i eo ñ
confertur gratia.quia nec in
ſepultura. nec in funeratione
gratia confertur eſt tamen ſi
monia.xiij.q.ij. queſta. imo
dicit lex matrimonia non de
bent eſſe uenalia.ff. de do. in
ter. vi vxo.l.ij. ⁊ dic ꝙ lʒ ꝗᷣ
ratur in matrimonio quantũ
detur ꝓ dote: hoc nõ eſt ſimo
nia. ar. de cõſe. di.i:nemo.nã
epᷣs non cõſecrat eccleſiã niſi
dos fuerit ei aſſignata:vt ibi
dicitur. ⁊æ tnillud nõ eſt ſimo
