ad preſepe traheretur ad lateranẽ
ſe patriarchium:certatiʒ a populo
acdlero ⁊ proceribus deportatus ẽ
quod audientes miſſi lodouici ini
peratoris moleſte mulerunt:a indi
gnati ſunt.quod dũ preſentes eẽnt
non fuerunt inuitati: nec optate a
ſe fumri preſulis elecrioni intereẽ
meruerũt.qui accepta rõne quod
non cauſa ↄtemptus auguſti:ſj fu
mri temporis proſpectu hoc com
miſſum fuerat:ne uidelicet legatoſ
principũ in electione romanorum
preſulum expectandi mos per hu
iuſmodi fomitem inoleſceret:oẽm
indignationeʒ medullims ſedaue
runt:⁊ ad ſalutãdum electum etiã
ipſi bumiliter acceſſerunt. ¶ Nẽ
pactuʒ conſtitutionis imperatoris

primi lodouici cum romanis pon

tificibus.
Electio romanorum pontiſicum a
lodouico conceditur romanis.
Go lodouicus imperator ro
manus auguſtus ſtatuo ⁊ con
cedo per hoc pactum confirmatio
nis noſtre tibi beato petro princi
pi apoſtoloruʒ ⁊ per te uicario tno
domino paſchali ſũmo pontiſici ⁊
ſucceſſoribus eius in perpetuuʒ ſi
cura predeceſſoribus ueſtris uſqʒ
nunc in ueſtra poteſtate ⁊ ditione
tenuiſtis diſpoſuiſtis romanã ci
uitatem cum ducatu ſuo ⁊ ſuburba
nis atqʒ viculisꝰ omnibus terri
toriis eius montanis ⁊ maritimiſ
littoribus ⁊ portubus ſeu cunctis

6 0°

menſitas eſt menſura rerũ donataxꝝ in eccleſie.C. de ſacroſan.ec.auc.ſed ho
die.ĩmo nec cõcedit hic.ſed cõceſſa confirmat.nã oĩa hec ⁊ alia plura iam pꝛiꝰ
fuerant eccleſie.ſj.xcvi.di.cõſtantinus.preterea qꝛ imperatoꝛ pot alienare res
imperii.ut.ᷣff. de le.i.apud iul.ꝭ.vlt. Itẽ quia per hãc cõceſſiõem nõ ledit᷑ ĩpe⸗
riũ.exquo res redit ad pꝛimũ ſtatũ.ut.ff.de pac.ſi vnus.s.pactus.⁊.xxxx.di.

ciuitatibus caſtellis oppidiſ acuil
lis in tuſcie partibus. Idem quan
do diuina uocatione buius ſacra/
tiſſe ſedis pontifex de hoc ſeculo
migrauerit:nullus ex regno no/
ſtro aut francus aur longobardus
aut de qualibʒ parte bomo ſub no
ſtra poteſtate conſtitutus licentiaʒ
habeat contra romanos aut publi
ce aut priuatim conueniẽdi aut ele
ctionem faciendi:nulluſqʒ in ciui/
tatibus aut in territoriis ad eccle
ſie beati petri apoſtoli poreſtatem
pertinẽtibus aliquod malũ. Pre
terea facere preſumat:ſed liceat ro
manis cum omni ueneratione ſi
ne qualibet perturbatione honori
ficam ſuo pontifici exhibere ſepul
turam: eum quem diuina inſpira
tione ⁊ beati petri interceſſiõe omi
nes romani vno conſilio atqʒ una
concordia ſine aliqua promiſſione
ad pontificatus ordinem elegerĩt
ſine aliqua ambiguitate atqʒ cõtra
dictione more canonico conſecra
re:a dum conſecratus fuerit: lega
ti ad nos uel ad noſtros ſucceſſo/
res reges francorum dirigantur
qui inter nos ⁊ inter illum amiciti
am ⁊ charitatem ⁊ pacem conſoci/
ent. ¶ Itez leo. iiii. lotbario ⁊ lo
douico auguſtis.
Electio ⁊ conſecratio romani pon
tificis non niſi iuſte ⁊ canonice fi/
at. Palea.

tutum eſt ⁊ confirmatum quod

Tan nos ⁊ uos pacti ſerie ſta

electio ⁊ conſecratio futuri roma/

ni pontificis non niſi iuſte ⁊ cano/
nice fieri debeat. ¶ JIJdem.
Ab imperatore uel nunciis eius

electioni romani pontificis nullũ

obſtaculuz generemr. POalea.
Onſtitutio primi hẽrici pri
mi ottonis cum romanis pon
tificibus:ut nullus miſſorum no/

ſtrorum cuiuſcũqʒ impeditiõis ar

gumẽtum in electione romani põ
tiſicis componere audeat omnino
probibemus. Item in electiõe ro
manorũ pontif icum neqʒ liber ne
qʒ ſeruus ad hoc uenire preſumat
utillis romanis quos ad hanc ele
ctiõem per cõſtitutiõem ſanctoruʒ
patrũ antiqua admiſit cõſuetudo:
faciat aliquod impedimẽtũ.quod
ſiquis ↄtra hanc noſtram conſtimu
rionem preſumpſerit:exilio trada
mwr. ¶ Item conſtitutio ottonis.
Juramentum ottonis quod fecit
domino pape ioanni.

T Ibi domino ioanni pape ego

rex oro promutere ⁊ iurat fa
cio per patrè a filium ſpiritũ ſan/
ctum ⁊ per lignũ hoc uiuifice cru⸗

ab exoꝛdio.nõ ob.xii.q.ii.nõ
liceat.qꝛ ille nõ poterat legeʒ
imponejr ſuo ſucceſſoꝛi.extra
de elec.innotuit.

h Et territoꝛijs.quid ſit ter

iC

ritoꝛiũ ꝗd ſit oppidũ ꝗd vꝛbs
habes.ff. de uer. ſig. ſi pupil⸗
lus.5.territoꝛiũ.⁊ ſic eſt ar.qꝙ;
noie ciuitatis nõ cõpꝛehẽdũt
eiꝰ territoꝛia.ut.xii.q.ii.c.vl.
2. ff. de uer. ſig. l. ii. æ. ff. de ar
bi. ſi cuʒ dies. 5. ſi arbiter. ar.
3. ff. de uer. ſig. qui in cõtinẽti
bus.⁊.l.edificia.ff.de indi.in
ſule. ff. de offi. p. vꝛ. l.i.ibi cuʒ
urbem.
Seu.hec dictio ſeu potius
auget donatiõem iᷓ diſiũgat
inter res donatas.ut.ff.ð au.
⁊ ar.le.ſiquis ita.

lꝛ; ¶ Migrauerit. oliʒ enĩ nul⸗

1

lus audebat tractare de electi
one pape ante tertium diem
poſt ſepulturã pᷣmoꝛtui. nt.j.
di. lxxix.nullus.ſed ꝑ Zriam
cõſuetudinẽ hoc hodie abꝛo-
gatum eſt.
Dẽs romani.nõ ꝙ oli oẽs
romani intererãt electioni ex
ↄſuetudine.ſ.c.pꝛox.

m Fraãcoꝝ.nõ iperiũ pꝛius

frãcoꝝ fuiſſe.ſed poſtea theu
thonici vᷣtutibꝰ ꝓmouerũt ĩ/
periũ.ut.xxviii.q.i.ꝭ.ex his.
in quos hodie traſlatũ eſt im
periũ.ex᷑ de elec. uenerabilẽ.

nIbi dño. ar. ꝙ g feudũ

recipit ab eccleſia iura/
mentũ fidelitatis nõ ſolũ ec/
cleſie ſed etiã pᷣlatis pꝛeſtare
dʒ. nt e de iureiur. ego epᷣus.
8.di.xxiii.q. ⁊. xii.q.v. de
foꝛma.imo etiã ipᷣi capitulo.
ut e de ner. ſig. cum clerici⸗
cum ip̃i ſint ꝑs coꝛpꝑis ſui.ut
vi.q.i.S.ueꝝ.ñ ob.ex ð ſimo.
ex diligẽti. qꝛ nõ erat ius fen/
di.de quo iure plene habet᷑ ĩ
cõſti.federici de feudis:.

on⸗ Et iurare.nõ q iconomꝰ

ine ſindicus iurat in aiam ꝓ
pꝛiã.ex de iura.ca.in pertra⸗
ctandis.ſed ꝓcur.iurat ĩ aiaʒ
dñi. ut H.c.di.optatũ.⁊.xvii.
q.iiii.metuẽtes ⁊ ex de offi.le
ga. nouit. in ꝑte deciſa. Fit ãt

poc iuramẽtũ ſub talibus vᷣ⸗

bis. ego iuro in aiam dni mei
ꝙ ipe hoc ſeruabit.uel ſic iu⸗
rat.dñs meuſ iurat per me ꝙ
hoc ſeruabit ſic ipᷣm deus ad-
iuuet. Sed qualiter obligat a
liquis alium per iuramentnʒ
ʒ id qð legit᷑ inſti. de ĩuti. ſti.
§. ſiquis alij. ſed dic ꝙ dñs ſe
met obligat. ſed per aliuʒ.nt
e de ſen. ex. mulieres.ff. de
admi.tu.ita aũt.ꝭ.geſſiſfe.ſʒ
quid ſi dus reuocet mãdatuũ
nũquid intelligit᷑ obligatꝰ ꝑ
tale iuramẽtũ.ita ſi nõ ꝑuenit
reuocatio ad ꝓcuratoꝛẽ.ſicut
id quod facit iudex.tenet do/
nec ignoꝛat reuocatũ manda
tũ.ut er de ap.ſi duobuſ.⁊ rõ
ne ignoꝛãatie tener ſns u.ll⸗
4

q.vii.5.tria. in pꝛin. . ix.q.i.oꝛdinationes.ff.de offi.pſi.ſi foꝛte.ff. de pꝛoen.ſi
ꝓcuratoꝛem.in fi.ff.man.ſi mandaſſem.io.ſi autẽ lis eẽt conteſtata opoꝛteret
ꝙ reuocatio ꝑueniret ad iudicem nel ad aduer ſarium. alioquin firmũ eſt qð
fit eum pcuratoꝛe. ut extra de ꝓcur. mandato ſi aũt nõ ſit lis cõteſtata videt᷑
tad ꝓcuratorem ut dicit expᷣſſe decre.er de ꝓ

ſufficere.ſi reuocatito peruenia
cur. ex inſinuatione.⁊. c.ſe.b.
ſunt tamẽ ſpãles caſus in ꝗ
bus requiritur ꝑſeuerantia ſi
cut cũ matrimoniũ pᷣhit᷑ per
nuncium.ſi dũs reuocat mã
datũ. non dico dñʒ obligatũ
licet nuncius ignoꝛet reuoca
tum⁊ cum pater mandat fi/
lio utaliquẽ manumittat.ff.ð
manumiſ.vindic.ſi pater.⁊ H
ideo eſt. qꝛ pater ⁊ filius cen/
ſentur vna perſona. ut. xxxv.
q.iii.S.hac auctoꝛitate.io.
a Meoꝝ. ſed quam cautio
nem poteſt de hoc facer̃ ꝙ ſui
non dent damnü. cõtra id.ff.
cõmoda.ad eos.uel qualiter
poteſt ſe obligare ad alienuʒ
factuʒ contra id inſti. de iĩuti.
ſti. SF. ſi quis alij.nec enĩ tenet᷑
quis ð facto familie ſue ſi ipe

non mandanit nec ratũ habu

it. ut.i.q.iiii.qꝛ pꝛeſulatus.er
de reſti.ſpo.cum ad ſedem.ff
ð vi ⁊ vi.ar.l.i.O.ait pꝛetoꝛ.ſj
dic ꝙꝙ intelligitur ſe obligaſſe
ſe curatux ne ab eis damnuʒ
daret᷑.xxii.q.v.de foꝛma. ſic
eſt cum quis pꝛomittit alium
ſiſti in indicio tantum ad hoc
tenetur nt operam det quam
poteſt. ff. de nerbo.ob. quoti⸗-
ens quis.ſed littera illa meo⸗
rum non eſt in libꝛo meo io.
b Acroꝝ.per electioneʒ
G hoc nomen pꝛopꝛie ⁊ ĩ
pꝛopꝛie ſumitur hic cum illis
genitiuis cleri æ populi. ar. ff.
ↄmo. ſi ut certo. S. ↄmodatũ.
ce ¶ Bioceſi.nõ pꝛo.h.ꝙ exa/
minãdi ſunt omnes de dioce
ſi pꝛius qᷓ; eligatur extranens
ut dixi. lxi.di.nullus.
d CPerſonarũ.ſic.viii.q.ii.

cis ⁊ per has reliquias ſanctorum
quod ſi permittẽte domino romaʒ
uenero:ſanctã romanã eccleſiam ⁊
te rectorẽ ipſius exaltabo ſecũduʒ
meũ poſſe.a uitã aut mẽbra nũquã

neqʒ ipſuʒ bonorẽ quẽ hbabes mea

uolũtate aut meo cõſilio aut meo
cõſẽſu aut mea exhortatiõe perdeſ
in roma nullũ placitũ aut ordina
tiõem faciã de oibus que ad te aut

ad romanos pertinẽt ſine tuo con

ſilio:⁊ quicquid de terra ſancti pe⸗
tri ad noſtrã ptãtem peruenerit: ti
bi reddã.a cuicũqʒ italicũ regimẽ
cõmiſero:iurare faciã illuʒ ut adiu
tor tui ſit ad defendendũ terrã ſan
cti petri ſecundũ ſuũ poſſe.¶ ¶ Itẽ
ex primo libro capitulorũ caroli ⁊
lodouici imperatorum.
Liberũ ſit clero ⁊ populo de pro/
pria dioceſi epiſcopum eligere.

Mor canonũ nõ ignari ut

dei noĩe ſãcta eccleſia ſuo libe
rius potiat᷑ honore aſſenſum ordi
ni eccleſiaſtico prebemuſ.ut.ſ.epi
ſcopi per electiõemꝰcleri ⁊ populi
ſecũdũ ſtatuta canonũ de propria
dioceſi remota perſonarũ mune
rũ acceptione ob uite meritũ? ſa/
pientie donũ eligãtur ut exẽplo
uerbo ſibi ſubiectis uſqʒquaqʒ ꝓ
deſſe ualeãt.¶Ex his cõſtitutio
nibus ⁊ pacto lodouici ĩperatoris

deprehẽdũtur iperatores illis re

nuciaſſe priuilegiiſ: que de electio

ne ſũmi pontificis hadrianus pa/

dilectiſſimi. ⁊ extra de ĩſti. acd

decoꝛem.e
e ¶ Et numerũ.cum talis eli⸗
gat. a deo dicit eligi. viii.q.i.
ſi ergo. h.

fUNt exemplo.nam cepit ie/
ſus facere ⁊ docere.ut.xxvi.

di. F. ecce. ⁊. F. ex his.
g ¶ Maioꝛis.ſic ergo nomen
clericoꝝ reſtringi ad maio/

res eccleſie canonicos.ut.x.q.i

pa carolo imperatori ad imitatio
neʒ eius leo papa ottoni primo re
gi theutonicorũ fecerat. Cũ er
go premiſſis auctoritatibus cun/
ctis liqueat electiõem clericorũ tã
tũmõ eẽ:querit᷑ quorũ ſit ipſa ele/⸗

ctio an clericorũ maioris eccleſie
tãtũ:an etiã aliorũ religioſorũ qui

.antiquos.viii.q.i.c.ii.extra de ner.ſig.cũ cle/

rici. bene eſt in talibus ſeruãda conſuetudo.ut extra de cauſa poſ.cũ eccleſia.
b C Mona cardinalibus.ut. S.di.xxiii.c.i.⁊c.
i Beuntibus.ſub anathematis.quid de hoc tenere debeas.dixi.s.eo.ſa

Ponitane.

k Excludant. dicit. h. tripliciter iſtos excludi.tunc pꝛopꝛie excluduntur cum
non nocantur.uel ſi uocati non andiuntur.uel ſi ſponte ueniant non admittã/
tur.credo hoc.c.non tenere.aliud enim ſeruatur.⁊ religioſi hic uocantur cleri
ci ciuitatis nel pꝛelati epatus.ar.lxxix.di.ſi quis pecunia.
I¶ RKeligioſos.i.pꝛelatos aliarum eccleſiarum.
m ¶ Excluſis.qꝛ inuite nuptie ⁊c̃.xxxi.q.ii.ꝭ.i.
n ¶LConſenſu.videtur ꝙ non tantü conſilium religioſoꝛum ſed etiã cõſenſus
ipoꝝ requirẽdus eſt. ⁊ ita videt᷑ ꝙ religioſoꝝ pſone faciant ꝑtem in electione
ar. extra de elec.cum in ueteri.na ⁊ ſequaces ſunt alioꝝ in electione.nt.lxxix.
di. c.i.?.c.ſiquis pecunia.⁊.xxiii.di.c.i.⁊ ſatis põt dici ꝙ niſi conſilium ipᷣoꝛũ
fuerit requiſitum ꝙ uulla ſit electio.ſi tamen fuit habitum cõſilium ⁊ nõ cõſen
ſus tenet.nt extra de arb.cum olim.⁊ eſt ſi.ff.de admi.tu.quidã decedens.&.
papᷣ.⁊ extra de regula.licet.C.de iure emphi.l.ul.⁊ expone conſenſu requiſi

to.licet non habito.

0o Eox. ar. ꝙ nõ ſufficit religioſoꝝ pnia niſi habeatur conſilium.ar.j.x.q.ii.

caſellas.ar.xii.q.ii.ſine exceptione.ꝭ.i.
P¶Et cõniuẽtia.ar.qð aliquoꝝ conſenſu fieri debet.eoꝝ diſſenſu ĩpedit faciẽ
ũ ⁊ diſſoluit̃ factuʒ.ut.s.di.li.qui in aliquo.⁊.xxxi.q.ii.ſi nex.ð.di.lxii.nul⸗

DI

la rõ.i.q.i.oꝛdinatiões.x.q.ii.caſellas.xii.q.ii.alienatiões.⁊.c.ſine.
xv.q.vii.eps nullꝰ.xxxiii.q.v.q deo.⁊.c.manifeſtũ.xx.q.ii.puella.
qC MNũc & querit᷑.ſuꝑ iſto.ꝭs.poſuit.h.diſtinctiõeʒ.qꝛ cũ eligẽtes diſ
ſentiũt tria ↄſiderãda ſũt.aucẽtas.numerus.⁊ bonus ʒelus. auẽtas

ↄſiderat᷑ in dignitatibus.ʒelus cõſiſtit in aio ut

in eadẽ ciuitate fuerit: ſed ſicut in
breuiatione canonũ fulgentii car/
thagin.eccleſie diaconi inuenit᷑ in
vii. niceno ↄcilio ⁊ in gãgrẽſi ſtatu
tum eſt:ut ad eligẽdũ epũm ſuffici
at eccleſie matricis arbitrium.
¶Nic aũt ſicut electio ſumi pon
tificis non a cardinalibustãtũ:ue

rum etiã ab aliis religioſis clericiſ

auctoritate nicolai pape eſt facien
da.ita ⁊ epõrũ electio nõ eſt a cano
nicis tantũ ſed etiã ab aliis religio
ſiſſimis clericis ſicut in generali ſy
nodo innocẽ.pape rome habita cõ
ſtitutum eſt. Aitenim.
Abſqʒ religioſorũ mrorum oſilio
canonici maioris eccleſie epiſco⸗/
pum non ecligant.

—O Beuntibus ſane epis quo

niã ultra tres menſes uacare
eccleſiã ſanctorũ patrũ prohibent
ſanctiones:ſub anathematis uin/
culo interdicimus:ne canonici de

ſede epãali ab electiõe epõrũ exclu

dant religioſos uiros ⁊ eorũ con
ſilio honeſta idonea perſõaĩ epi
ſcopum eligatur. quod ſi excluſisꝰ
religioſiſ electio fuerit facta.quod
abſqʒ conſenſu eorũꝰ⁊ cõniuẽtia
factũ fuerit:irritũ habeatur ⁊ uacu

um. C Nüc ergo querit᷑: ſi uota

eligẽtiũ in duas ſe diuiſerĩt partes
quis eorũ alteri ſit preferendus.
¶ DSe his ita ſcribit leo epus.
Cũ uota eligẽniũ i duas ſe diuiſe/
rit parteſ:quis ſit preferẽdꝰ alteri.
Iforte:quod nec reprebenſi/
bile nec irreligioſũ iudicamus
uota eligẽtiũ in duas ſe diuiſerint
partes:is metropolitani iudicio
alteri preferatur: qui maioribus
iuuatur ſtudiis ⁊ meritis: tamẽ ut
nullus detur inuitis ⁊ non petenti
bus:ne plebs inuita epũm non op

ſi nõ carnali amoꝛe
eligãt ſed ᷣm meri⸗
tũ ꝑſone.de nume⸗
ro pʒ.⁊ dic ꝙ ubicũ

qʒ duo ex iſtis con-

currũt pᷣpõderant
tertio.vñ ſi ex vna
ꝑte eſt auẽtas ⁊ bo
nuſ ʒelus.ex altera
numerus ꝓ por iu/
dicat᷑.ut.xxiii.di.c.
i.⁊.xciii.di.miratꝰ.
vii.q.i.deniqʒ. Itẽ
ſi ex vna ꝑte eſt nu
merꝰ ⁊? auẽtas ⁊ ex
altera eſt bonus ʒe/
lus ꝓ pᷣmo iudicat
ar.xxviii.di.ð ſyra/
cuſane.ibi.n.bono
ʒelo ödicebãt qui ſt
gnificabãt pape ele
ctum habere uxoꝛẽ
⁊ filios.ſed tñ quia
plures erãt ex alia
ꝑte ⁊ maioꝛiſ auctiſ
cõſentit papa illis.
tẽ ſi numerꝰ ⁊ bo
nus ʒelus ẽ ex vna
ꝑte.⁊ ex altera ꝑte

auẽtas.ſtatur pᷣmo

lxv. diſ. c. i..u. hãc
diſtinctiõem nõ ap⸗
pꝛobo. qꝛ lʒ ex vna
Pte ſit auctas ⁊ me/
lioꝛ ʒelus.ex altera
numerus.ſtatur ꝓ⸗
numero. ut extra ð

elec.dudum.⁊ e ð

ap.conſtitutus.niſi
numerus eẽt ĩ ꝑuo
maioꝛ ⁊ anuẽtaſ alio
ruʒ longe pᷣcelleret
⁊ poſſet eo caſu fie/⸗
ri cõpenſatio.ut e
de teſti. ĩ noſtra. nã

ubi eſt par debituʒ

⁊ diſpar numerus
creditoꝛum ſempeꝛ
numerus pꝛefertur
ut. C. ꝗ bo.ce. poſ.
l. ult. F. i. tũc enĩ de⸗
curretur ad digni/
tatem cum par nu/

merus eſt hincide

ff. de pac. maioꝛem

ſimiliter dico ad ʒelũ decurrẽdũ.cum par uel fere par numerꝰẽ hic

inde. ſed quid ſi par eſt ʒelꝰ numerꝰ æ auẽtas hincinde tũc recurrat᷑

ad meritũ ꝑſone.ut.j.c.ꝓxi.ſʒ ſi oia ſũt equal
lectio ⁊ nouus eligat᷑.nt.lxxix.di.ſi duo.uel in

ia tũc caſſet utrinſqʒe
dex cogat eos ad con

coꝛdiã. ut inſti. de ſatiſda.tu.. ſin aũt. uel res ſoꝛte dirimatur. ut in
matthia. ut. xxi. di. cleros. C. cõia de le. l. ul. in pꝛin. . ff. de iudi.ſed

cum ũabo. nel metropolitanus gratiſicet cu
c.i.⁊.ff.ad ſil.l.iii.S.ſi cũ oẽs.⁊.ff.de relig.

iĩ nelit. extra de parrochi.
l. ul. nel pferat᷑ ille ꝗ pꝛiuſ

oꝛdinatus eſt.ut.lxxv.di.c.ul.uel ſenioꝛ pferat᷑ nt.xxxv.q.vi.c.i.ff.
de fi iſtrn.l. ul. uel ille ꝗ pus noĩatꝰeſt ut in auẽ de monachis... pe/

—

nul.col.i.uel pferat᷑ ille qui qnqʒ deligt illi qui ſemꝑ bonꝰ fuit uelpᷣ
feratur ille qui diutins militanit in eccleſia. ut.lxi.di.ꝗd ꝓderit.ſiat
utraqʒ electioẽ uicioſa utraqʒ caſſat᷑ ut extra de elec.conſideramꝰ.
r. G I foꝛte. ſe diniſerint.qꝛ nã hboĩs ꝓna ẽ ad diſſentiendũ.ff.de
arbi. itẽ ſi vnꝰ.ꝭ.nl.ar.xx.q.iii.ꝓcliuus.⁊ pſumit hic canõ ꝙ;

—

ʒ diſcoꝛdia ſit in electiõe ꝙ ntraqʒ ꝑs bono ʒelo moneatĩ᷑. ut.viii.q.i
nec nouũ.ſʒ õ.S.e.noſſe ideſt frequẽtiꝰ.h aũt raro.xii.q.i.ois eias.
s8 ¶Judicio.ſed ꝗdſi metropolitanꝰ nõ vult ipm cõſecrare.vr ꝙ tuc
a ſuffraganeis petẽda ſit cõſecratio.ut.lxxxix. di.uolumus.ſed meli
us eſt ꝙ a ſuperioꝛe petat᷑.ut.ix.q.iii.nũc vᷣo. 2. viii.q.iii.artalduſ.eĩ

de iurepa.c.nullus.

tQui maioꝛibꝰ.eligẽtiũ.qꝛ magis appetit iſte q; ille.
n Tnut nullus.q.d.ſi timet᷑ ſcãdalũ.tũc utriuſqʒ electio caſſabit.

LXIII

6
Eindignum eſſe non nouit.dignum debet
ſufficit ſi dicant. uel dic ꝙ; quẽ i. ſcru. in oꝛdi. fa. ex ꝑte. ẽtate hoc
di· ¶ Oſuffecit ſin ſtimonium ferre. ut eẽ deſ rcbiepouacat cuius an:ta ad
ſt aliquid detrabendũ ſeueritati. nut.l. di. eſtimare ⁊ ei unetlen tſſieldrtias matricis ecclie extra herettad
eni eſt aliq DOmpꝛouin iẽt. Rn. aplici vl. capi. s vnum ſtat ins vniuerſi
aten vt. lxxix. di. ſi duo tunc ingitur. lxiiü. di. In pꝛe⸗ 39 . cient ⁊ cõueniẽt. Rñ.a tia. nam ⁊ penes vnum ſtatt iceat alicui. ff.
ie nl. xxix RSe.——N depinguur. rii dl J ee⸗ An extra de elec. qꝛ diligen in ih tegernneri
e 7 Ineconſieranclum eies ptineat epoꝛum lioabus abolendã ⁊ c cuiuſqʒ vnuer.
Wunn edenti ——— ad.lxxxi.di.oſtende ſti⸗ di. ſi foꝛte. ſciam. pluri⸗
ln Voꝛditur tractatũ ſuũ uſqʒ ſynodus nicenaꝰ „ Xtra conſciĩar it lex ꝙ
linr dind- ſũt di diar tun bocn nods diffiniuit. G HH nert⸗
— i 2 2 . 4 7 anli Ole —
ſebunndiean iatum nfetne conchericum eſt gclaſtns nincſisher dar Rötweßr Cer leeglo
diglii e ĩquibus lo n tem 3 itutis 1. . .. extra de off. öle.
4 voꝛeiquiln⸗ ibus uel quo te m conſtitutis. itano 4 ⁊ eſt ſi. extra de
erſſſeee⸗ Di. lxiiſii a quibus uel qr ſint daniam con etropolitan jam. i. rf. in fl.
t i ordies 1 iſ⸗ opus a ſuo m tiam.i. rn. iuũ. ideo dicit fur⸗-
Ppöden a quibus.hoc faci pore ſacr i: uel auibꝰ Epiſc . ſecretur. Me furtiuũ. ideo
. tpe Ar; Ridi- ni . ſdem conſe II, i. Me ſpectat
hſſtermn in hac di. ⁊ quo diſtribuẽdi: ue qud⸗ ipſe ab ei itöes illicitas iunz. qꝛ quod ad oẽs ſp 5
. jt j „In iarche Pri P er ambitöes tinuʒ. qꝛ qn il tamen vn
insh hoc facit ĩ.xxv F in lociſ patriarc PrI Niap cleſia/ iſti ſurripiunt. ni 1vn.
in loci irreliqui 4 uoſdam ec iſti ſurripiunt. nilt tius
gertlen quibus lociſ.hoc 5 2 corepi ⁊? reliꝗ n0 pudetq . ig que fert. lxvi. di. c. ii. Potius
e ul omo di pi epi co A . cpriuilegia qu confert. pexit ſimilitu
bphorin cit in.hxx.pmo d mateſ archie dinandi. C Z iura turbare:a inciali/ dicendo reſpexit ſin
fr tiõe ſint ordinane ruz iura turbare: lprouincia boc dicendo rel ſſentiã. lau.
dmlidi cit de conſecra . ſacerdotes ſint i: in niceno ↄci. litanis uel prouj . inẽ facti ꝙ rei eſſentis
rlidie Ude co⸗ epi:in nicen metropo uitas : l. gins factid mbitiones.
dinine epoꝝ. nõ ergo ee uibus ordinẽt ſic legitur. is decreuit antiquita⸗ .o k Via per amb
dnz us in epſeopvn, quibu ſt: in quo lic brus epis decreuil peruader. pr ligdeſt diſſenſiones.
enare deben cöpronuincialibus epi/ meraria preſmſpigone apolo ioe etiinni ⁊ incipe
nimtn ecrarts erro iordinentur. iſüt in prer quod eris iü tenere: quod. ſ. ſbinonnchet. ze
noltii Saneis adeẽ incia ſua deben orc b eiuſ auctor iões exe andis epᷣis. itanis
EE incia . uel 9 8 uſurpat crandis epi tropolitan
iglifn tropolitanus etiã Pron hoc difficile fueri ĩpunepropria ia ecterno Ep̃is. in me
oc difficile fue . mPune Proprige tes dung cicrno „—gis:
ſiumn nan poteſt Neſlabit ri. Si uero litineris lon/ reſpicientes:q i õſecrandiss. ſ⸗
— te ue . ceant no Eit b lica ſincer 7 60 ene. ð ꝙ conſue
lahigit non vult. pꝛeſta . ẽre neceſſita . iꝰᷣ debent in iudici rõnẽ tã de catholica ſinc E Entiquitas.nõ ſt i
ẽtem hoc facien Urgete tres epiſcopi 215 iudici rõn 902 ditionũ pr 0 TZlntt llegium inducit. ix.
bitzaker auctem innſ itudine: tres epile orũ qui aa: na de tradit tudo pꝛiuileg ſtatio⸗
. ad minu gitu ri: ita ceter c is tiuria ꝗ nõ ſine perpe a ſtus. ⁊ pꝛeſtatio/
heni di reibne lr̃as ſu⸗ congregari: ia ce. litteris tau3 narum nõ ſine pe gin conqueſtus: greſtatio
“M 6 unum congres ſenlum in litteris iudiciis paternarum n dditu/ iunt a ruſticis tẽpor
ſaltigin alijs oiĩb ꝑ bẽ s ſunt:ↄſe irmatio iu anatiõis iĩteritu redditu nes que fiun colis. liti
kyrn. ſenſum pꝛe abſente is ſane uel ofirmat ſint däanatiõi Ei aſerit irũt. C. de agricolis. lit
eriter it as coſe metropo at. MPtãs ſan inciafß me inatiõe permaſerit acquirũt᷑. C. de a iii.
notianieft ibus.iteʒ nib⸗ teneat. I. er ſingulas p ri: ſi in h duximus ĩiſtruẽdã bus. lib. xi. ar. cõt ſernüinm
nreieu itanus ab omnib? ertinebit per Bepũm Ntez itatẽ ueſtrã dux dar xi. xviii. q. iij. ſeruiti⸗
popo ils. lita ſuffraganeis ð P opolitanũ epũm. chhharitaté ueſtra frẽs ſiue per qꝛ ⁊ dixi.xv ne.i. ſaltẽ de
prb ſuis ſu iaut ad meirope De eodem. oes n coe ires nue pe uam Nel ꝙ impune.
emn ei vanſerſart Nananceseponnn gor danis ſiue ver ns ci did me, gaa hi ritatis. qꝛ catholi⸗
den ge b Piſcopi.tres RKA lica ab oibus ꝗq ĩciã 2 un ue emini / q Sincen on obſer⸗
oſtoli is celebran prouiciadi ſtris eſſe m ſinceritatem n
Kummnn O pi abſqʒ me taie apont tepis celebran olitanis ueltris eſſe ernen cam V
ltianbi polxtra de ſe eac — nul mime 0 no 4 ab oeoeen Vuximus. bie reſne i
mdenſann ec epi. u ut. quod ſi oẽs amẽ p . tuſo ſtittegy. 1CDux ia hic hic e
.ꝛ. c. n de gaſſenſum’t 8*: ſicut ue is ꝗantiſtites: 2 ſi dicat quia
ghermm Nercpond ſufficiũt uenire poterit: :ꝛut ab ipſa or / tes ?: ſicu ſtatuatis antiſtites qua imus eam æc.
H , ut 9 . nimiter . 8 huane æ ideo duxim 5 Lin bi
MMngene etropolltano ſuis apicibus ci. unanimur opolitanu . 7 iniſtis. æ ideo de
enz ſmerroh c beant ſuis apic r. C Exo iciſſim'ſi metr r. ouiĩ Aleminiſtis. ⁊ id
icu — leribe on dinatiõe aio nõ deſin Paleg. nleiſin ſorte Retſorie üanhni dim honoꝛeʒ eis exhibere de
. 0 . . „ 72 2 1 9
lnind mrinſſaſue ſe r, H gKtatir us cialibus wis⸗ſonſgene cẽſeatis: e: i. etiam. ume.
hdumtei, q. vii. felix. ar. . reſüpſer ſit:ſacrari modis obis anti t Et. i. ntes. in cõmune.
Alre vu. kelt Eduo p inciis: placu it: lacrar uã quod uobis anti Becernenn. ſide
ſtiumnoni ſ. e. c.iii. io. ſed cer/ qu tris prouinciis: p neqʒ ſibi quẽqʒ 6ͦ patiamini E em utilitatem conſide
nsetti poo „ ihi neſt pꝛeter i in uel ris! ubi con ſ ceſſum ẽ p rfſa comun inium neni⸗
Ehue cit. b. rg. ꝙ in iigerit duos edenabit quo cau necklnnnn Hõ uscuſio enes.n . ſieri (
gal . KK erc grin 7 epĩ gaze ſtigt antiquitus ſtatuta ueterum regulas nu nſeenomn rx met
atio et quocũ ius ea que itius papa. . etis: ſicut pe 5 iſtites.
c5 ali · tius ea q nnitius p ceſſetis:ſi ſtros cõ y& Ant
noltra. ni uel cã woſenu⸗ . r. C Irez al ibus dire atres noſtr .
Dai erat ſeruentur. ientibus cuz tri diuerſaruz pan . ſt netus ?c. ibus mo⸗/
r debinn quoꝛum deſide is aſſentientibus er 6 pore diueria dubium eſt. Et viciſſim.omn
nites Leterisa . emur epũs. feciſſe non dubiu 3 .
5 imant rouicianbus on es epi: ſi ne/ coci. ma dis c itanus. ſubau⸗
umſentr cõſenſũ expꝛ Ĩas cõp uinciales epĩ: ſi ne⸗/ Ntem ex dem. Aletropolitanus. iali⸗
8 per lias Ompror is ↄſentienti De eodem. ime aà ◻WHetr mpꝛoninciali
vopeeferut an abñte di 1 t: ceteris mneint tmaxime di ſacrari c0 1 ta
õſentiant. ut.c. di. ceſſe fuerit: ce varchiepi cõ iſcopum oporter maxime iſcopis. ſi metropoli
gbacen oelarg⸗veſtargde ibuſepis iuſſu ar Piſc i ↄſilio ↄſtitui bus epiſcopis. ſim biceſt ue⸗
tnicain enitabntln ur s aeribſei n indeen. uidez ab omni oſilie ut sde hac pita c: hiceſt ue-
uradde õſenſu abñtiuʒ. u ipoſſunt. C. J . o neceſſitate au nus! ectus huius littere.
Ir d di cõſenſt nãto. ? di. ſecrari poſſunt. d ſi aut hoc pro neceſſitate ras intellectus hui liſin⸗
a i. lxiii. quato. ? 3 uod ſi aut ho eris diffici trariam. alij
cumonk n Aliind it. 26 ar a extra co q uitate inneris diffi⸗ ec habet con tro
acuit. ⁊ ẽ ar pap. iſcopus ex ro longinqui ligant᷑: ut n ic ꝙ moꝛtuo me
deſhhun Sarmfiſponin S Nonordinet epiſcopus kefneritexibus rres elig tellignunt ſic moꝛt ſſunt
2 ni. . ofuerit: exc m ſub . ffraganei po
Nehi inter abñtes. nt. ſcientiam ſiam metropo itan ium preſẽtium ·4 ſic poſtea interim aliquem electum con
ummer/eht ec illud conſciam Olu gntur: ⁊? ſic p IteS interim aliq hec di
unrrer xx. q.v. c. nec illud FXFtra dinare epũʒ iptiones tene . rei ſecundum hoc he
etüefecut x cõuer. cõ udeat or ſcripti io fiat. & Huius autẽ ſecrare. ſecundun aſſiue
riſche ⁊ extra de 5 nullus audeat quod plu inatio fiat. C Hu io ſacrari ponitur p
uninh ff. de ſpõ. ñ enĩ eſt iudiciuʒ: q 9 ordinatio fiat.C . ia ad metro/ ctio ſacrari ponitun etropo
iu. ex pie. ff. de i⸗ in tegrũ enĩ e irmat. necun um⸗ ni prouinc bauditur ibi m
rogndi in cõſen m iegru em el! firmat. n tas in omm pre iſcopum. non ſubauditu ſed con⸗
enr gtin I. ul. NHam! 9 imorũ ſentẽtiis ſim: ne P . ertinet epilc .ut. l diſt. ſi foꝛte. ſ. Eedn
mnnnn ſu nõ exigitur vᷣbo⸗ rimo t ord nare epum: litanum p . li. ut. xv. iam. ibi dici⸗
u nõ exig . 5 ſumatordinare epũm poli ſt. quoniam. ib
ſpeidh ſt Enitas. ff. ð epũs pre iciũ preſtitũ uidea tra. c. diſt. quo cenim ec-
nmn, es etrenil. P ſurnunm benenteinl pre lita. non debent epiſcopi drn l orner de big
niſeeli licet ita li in nſe. tur ꝙ nacante ſede rorotdefnnen õ Anr petendi pal
E cratione. ſecus ẽ i ; ia ſuſtinet ſemper v teſt intelligi quando 1
nn eleaione niſt R Dio. uter de elec. qꝛ Ropterio. poõt epm Siepte eatbusaiir illud po iure ſuo. arg. C. vnde villt.
n ⸗, curatoꝛẽ fi ad cõfirmãdũ.n cea executiõem.nec dice lium. ioonnes. ſiſtere poteſt quis pꝛo iun ſic tua iura tueri ꝙ
A phinn, d Poteſtas. quo ade ſit. nec ille reciperet execut firmare aũt de tiamimi.⁊? ita reſi licitum ſit tibi ff. de peti. here. il⸗
nſlie mimo epo ꝗq in ꝓuinc liũ epᷣm. ar. ix. q.iii. lici vᷣbo ⁊ in came l. aquil. ſcientiam .xxiii. q. ult. ig
nteſhi 4 plus poſſe hocc are ſi ei notꝰ ẽ elec ut dicat eligatis magis ſiſto tibi non pote znmeſtlau. .
decg⸗ derſt inufane n alnone ubieſt ignotus exami⸗ lud.⁊.lxi. Duunop wear Horun no in oſibe⸗ ⁊c̃. lau. ita ſumitur
n in Hexr ep aud or ꝛiuſc. xxix. di. rxxiii. di. geps. Piſcopum. op . lxi. catinenſis.
gooens . xxviii.di.p: ninet.ut.xxxiii.di.ꝗ eꝑ: c Difficile.S.di.lxi.
gto⸗ idoneũ.ᷣar. xxviii.di vo ſemꝑ exami ius.c.⁊ ſimiliũ. ¶WBiffici. bile.
meſfll net eü. in cõſt garets rte Benerzli ut huiusr cum eis foꝛte notꝰ 4. difficile ut ibi impoſſibile
moſtek i e ¶ RKgination d quõ pᷣſtabũt aſienſin aliquid de eo. ſz dic
ima f Aſſenſum. yviderunt uel audierũt alid
nõ ſit qui eligit nec eum
. 4
ma⸗

DI

a Llud. ſi quis.j. diſtin. pꝛox.c.iii..i.q.i.oꝛdinationes.⁊.q.ulti.quoniam

Aguicquid. §. i.

ſcopum pᷣter conſciam pꝛima
tis ubi pꝛimas eſt. tertius q;
epiſcopus non cõſecratus in
pntia archiepᷣi debet eum in/
fra ſpacium trium menſium
viſitare.quartus eſt ꝙ ſi vnũ
tantum epm contingit in pꝛo
nincia ſupereſſe. inuitare de/
bet vicina pꝛouincie epos.⁊
cum eis conſecrare cõpꝛouin
ciales epos. aut ſi ipſe negli/
git. epiſcopi cõuenient ipſo cõ
tradicente ? conſecrabũt epi
ſcopos.in pꝛimo ergo articu/
lo obtinebit ſnia plurimoꝛuʒ.

Di. lxxy.
Cc Alne. animoſitate. per

hoc patet eos malo ʒe/

lo duci.quia cuncta mala mi/
niſtrat impetus. de pe.di. iii.
inter hec hircum.alias ſecus
ideſt ſi nõ aimoſitate.ut.xxxi
di. nicena.
d Cõtradicant. ſed quid ſi
archieps ſolꝰ cõtradicat nec
vult conſecrare ⁊ oẽs alij uo
lunt uel ipe vult ⁊ ipᷣi nolunt
dico archiepᷣm pferẽdum. ni
ſi ille malo ʒelo moueret᷑. uel
ipi cãʒ nõ aſſignarent ⁊ oꝛdi/
nabit ipm cum epis vicine ꝓp
uiucie ſᷣm.h.tu dic qꝙ ſi archi/⸗
epᷣs cãm nõ aſſignet ſue con/
tradictionis pꝛo conſentiente
habetur.arg.ff.ſo.ma. doteʒ
extra ð his que fi.a ma.ꝑ.ca.
cum in cunctis.ff. de le.i.fili/
uſfa.S. diuus.extra ð iurepa.
paſtoꝛalis ⁊ unꝰ omnibus re/
ſiſteret ſi cam aſſignauerit.x
xxi.di.nicena.ĩmo ſi non au/
diretur deponeretur ⁊ oꝛdia/
toꝛ ⁊ oꝛdinatus.lxxxi.di.tan/
tis ⁊ in auc.de ſanc.epiſ.ꝭ.ii.
colla.ix.vel dic ꝙ petetur cõ/
ſecratio a ſuperioꝛe.ut dixi.lx
lii.di. c. ult.
e On õðbet. opoꝛtet occur
ere duos ad minus.ax
vi. di.poꝛꝛ0.
f Pꝛeſentiam. exhibet ergo
quis per ſuas litteras tantuʒ
pniam ſuam ⁊ exoneratur ꝓ/
curatoꝛ a ſatiſdatione ac ſi p/
ſens eſſet cum litteris de rato
ff. de pꝛocur. ſi pꝛocuratoꝛem
arg.contra de pe.di.i.quẽ pe/
nitet in fi. inſti.de aucto.tu.S.
i.?.ff.de ancto.tn.obligari.ꝭ.
pupillus.ſimiliter per legatũ
repꝛeſentatur ſuperioꝛis au/
ctoꝛitas.xciiii.di.c.i.⁊ extra ðᷣ
ap.cum ꝑati.lan.
8 Piſcopus.pꝛopꝛijs lit/
Qeial etiaʒ omnes cõ/
tradicerent ⁊ vnus conſenti/
ret.non poteſt reuocare con/
ſenſum ſuum. ff. quoꝛum le.l.
i. F. ſi alter. contrarium no. Sᷓ.
lxiii. di. qto.

SOmpꝛonincialium. Hic intitulatur. lxy. di. in quatuoꝛ articuli po/
mnuntur. pꝛimus eſt quid iuris ſit in oꝛdinatione epiſcopi.ſi alig epi
diſſentiunt.ſecundus ꝙ metropolitanus non debet conſecrare epi

¶ Item ex conci.niceno.
HNõ erit epiſcopus:qui preter me
tropolitani conſcientiam fuerit or

dinamns. .
Alud generaliter eſt clarum:
quod ſi quis preter ſententiaʒ

uel cõſciam metropolitani fuerit fa
cius epiſcopus:bunc magna ſyno
dus diffiniuit epiſcopum eſſe non

piſcopoꝛũ uniuerſali/
ter deſideratur cõſen/

rint obtineat ſnia plurimorum.
¶Angde in niceno concilio
Si cereris cõſentientibus ordina
tioni epõrum duo uel tres contra
dicant:obtineat ſnia plurimoruʒ.
Ane ſi cõi oium ↄſenſu rõnabi
liter probato ſecũdum eccleſi
aſticam regulam duo uel tres aioſi
tate ducti per ↄtẽtiõem ↄtradicãr
obtineat plurimorum ſnia ſacerdo

tum. ¶ Item ex conci. martini pa

pe. De eodem.

D On debet ordinari epiſco/

pus abſqʒ ↄſilio ⁊ preſentia

metropolitani epi. adeſſe autẽoʒ
oẽs qui ſunt in prouincia ſacerdo/

tes.quos per ſuã epiſtolam debet
metropolitanus cõuocare.⁊ ſi qui

dem oẽs ↄcurrãat bene eſt. ſi autez

hoc difficile fuerit plures oʒ cõcur
rere.qui autẽ non conueniunt pre
ſentiam ſui per epiſtolas ſuas faci
ant:⁊ ſic omniũ facto conſenſu or/
dinanõem epiſcopi fieri oportet.
ſi autẽ aliter preterquã a nobis ter
minatum eſt fuerit factum:talẽ or/
dinatiõem nihil ualere decernimꝰ
Si autẽ ſecundum canones ordi/

natio epiſcopi fuerit facta: a aliquiſ
cum ſua malicia in aliquo contra/

dixerit:plurimoruz conſenſus ob
tineat.i¶ Item in cõci.ãtioceno.
De eodem.
us ſine ↄſilio ⁊ preſentia me
tropolitani epiſcopi.cui meliꝰ erit
ſi ex omni pronincia congregent᷑
epiſcopi.quod ſi fieri non poteſt:
hi qui adeſſe nõ poſſunt: propriis
litteris ↄſenſum ſuum deſignẽt: ⁊
tunc demũ poſt plurimorum epõ/
rum ſiue per preſentiã ſiue per lit/

◻— 1 copus non eſt ordinan

h ¶ Contemptis.i.omiſſis.ff.de mino.ſi iudex.xi.q.iii.qui reſiſtit.naʒ nemi⸗

nem debemns contemnere.

i Plurimoꝛnm. regulare eſt ꝙ piudicet cõſenſus maioꝛis ꝑtis. ut hic dicitur
niſi in caſu.ut extra de reſcrip.paſtoꝛalis.⁊ in cauſa patronoꝛum.ute de iure
pa.quoniã.⁊ cum examinatur cã criminalis epi.ut.vi.q.iiii.c.i.⁊.ii.⁊ in re cõi
ut. ff. cõi. di. ſabinus.⁊ in iudicibus delegatis a pꝛincipe.nt.C. de ap.in offerẽ
dis.ᷣ? in cã liberali.ut.C. de cõi ſ.ma.l.i.F.ii.?⁊ dum quis plus iuris habet in

Omprouincialiumꝰ*e

ſus in ordinatione epi-
ſcopi.quod ſi aliqui a⸗
nimoſitate ducti ↄtradicere uolue

LXV

re. ut. C. de vona. ſancimus. 5. ne aũt. Item dum quis facit hoe ꝙ
religio requirit uel natura rei.ut inſti.de rerũ diui.ꝭ.religioſum.

kKk Si aũt epm.exquo pꝛimatẽ habet archiepᷣs.ſemꝑ ↄſulat eũ ſu/

per ↄſecratiõe epiſcopi.⁊ ſi pꝛimas foꝛte nõ vult ↄſentire.dicit.h.cũ
ſuꝑioꝛe eſſe agendum.ar.viii.q.iii.artaldus.uel foꝛte extunc archie

teras ↄſenſum ſnĩa ↄſona ordiet᷑.
quod ſi aliter quã ſtatutum eſt fiat:
nihil ualere huiuſmõi ordinatiõeʒ
ſciat. Si vo ẽt ſecundum diffinitaſ
regulas ordinatio celebret᷑: ↄtra/
dicãt ãt aliqui:propter propriaſ ⁊
domeſticas ſimultateſ:bis ↄtem/⸗
ptis ſnia de eo obtineatplurimo/
rũ. ¶Si at prouĩcia primatẽ ha
bere ↄſtiterit:nec etiã metropoli/
tano abſqʒ ↄſcia eiuſepũm ↄſecra
re licebit.¶Vnde leo papa ana/

ſtaſio epbö. Abſaqʒ primatis ↄſẽ

ſu metropolitanuſ epũʒ nõ ordięt.
E perſona at ↄſecrãdi epĩ ⸗
de cleri plebiſqʒ ↄſenſu me/
rropoliranus epũs ad fratermitatẽ
tuã referat quodqʒ in prouicia be
ne placuit ſcire te ſaciat:ut ordinẽ
rite celebrãdum. tua quoqʒ ↄfir/
met auctoritas:que rectis diſpoſi
tiõibus nihil more aut difficulta/
tis debebit afferre: ne gregibuſdo
mini diu deſit cura paſtorũ. C Itẽ
ex ↄci. car.iiii. De codem.
Lacet oĩbus:ut ĩicõſulto pri/
P mate cuiuſſibet prouincie taʒ
acile nẽo preſumat:lʒ cum multis
in quocuqʒ loco ſine eius ut dictũ
eſt precepto:epũm ordinare. ſi ãt

neceſſitas fuerit: tres epi ĩi quocũ

qʒ loco ſint:cum primatis prece/
pio ordinare debẽt epũm. ¶ Itẽ
ex ↄci.niceno⸗ Anicuiqʒ ec
cleſie proprius honor obſeruet᷑.
Os ãtiquusperdureti egy
pto uel lybia a pẽtapoli ut a
lexãdrinus epũs horum oium ha
hẽat ptãtẽ:quoniã quidẽ ⁊ roma⸗/

no epõ parilis ẽ mos: ſimiliter ãt

apud antiochiã ⁊ ceteras prouici/
as honor ſuus unicuiqʒ ſeruet᷑ ec/
cleſie.¶¶ Itẽ ex eodẽ. De eodẽ.

—0 Aoniã mos ãtiquus obtinu

it ⁊ uetuſta traditio:ut helie
.i. hieroſolimorũ epõ honor defe⸗
rat᷑:hẽat ↄſequẽter honorẽ manẽ/
te tamẽ metroplitane ciuitatis ho
nore proprio. Qui vo a ↄpro
uincialibus ſuis cum metropolita
ni licentia fuerit ordinatus:ĩfra cõ
ſtituta tẽpora eius ſe repreſẽtet cõ
ſpectibus. ¶ Ungde in terraconẽ.
cõci.legitur. De eodem.

H8 quis in metropolitana ciui/

ate epiſcopus non fuerit'ordi
natus:poſtea quam ſuſcepta bene

dicnõe per metropolitani litteras

piſcopus poterit cõ
ſecratr᷑. In cõfirma⸗
tione aũt faciẽda ñ
dico pꝛimatẽ cõſulẽ
dum.qꝛ nõ inuenio
expꝛeſſũ.nec pᷣmas
oſulat papã ſuꝑ cõ/
ſecratiõe ſui ſuffra/
ganei.ut.ar.lxiii.di
ſtin. cum longe. ali⸗
gs nulla uel modi/
ca eẽt auctoꝛitas pᷣ⸗
matis.quid inris pᷣ
mas habet. dixi. g.
xviii.di.c.i.æc᷑.
Eꝑpſona.fr-/
nitatem tuã
anaſtaſij priarche
confirmet. ſ. xxi.q.
vii.nulluſ omnino.
m ¶ Mor . ſic. ij. q.
i.ſic.⁊ extra de ſen.
⁊ re iudi.iurgãtiuʒ
imo ⁊ ubi pena eſti
ponenda nulla mo⸗/
ra debet interuenit
de pe. di. i. adã. ar.
3.xi.q.iii.cũ apud

negocia ergo cum

celeritate expediẽ/
da ſunt.

n ) Cacʒ. ĩ quo
cũqʒ. duʒ la
men honeſto. nam

dicit lex ꝙ cum dici
tur quidã ſunt alijs
