nin ii naſterium ingrekli men non dixit: ut mulier quod uo uelet: qꝛ nèeſt gloria aut imago dei latere ade. Item in hoc habʒ
ſecogn imo eam reuocare uerat faciat: quia permiſſa iam pri Ntem in eodem. Satis hinc imaginẽ qꝛ bʒ rõnem æ intel⸗
huſii⸗ por de monaſteri.. usg auiro fuerat: dixit eſſe peccatuz apparet quemadmodum uiris fe/ leetum ſcut beng ilitndinẽ
piſſi erde⸗ SWuer bieſ· guia abnuit quod prius conceſſe/ minas ſubditas a pene famulas S iindinẽ
nni milen docgentall⸗ rat non tamen mulieri ex boc iuſ- lerx eſſe uoluit uxores dum conſti,/ 18 Qnia unagoeideonsej
e dict niſi mali eaz ſum dedit: ut quod prius uir ei c muit: vt dicerer aduerſus vxorem celari.
reuocare.ſicut eniz ceſſerat poſtea ſi probibuerit:con / vir leſtimonium. vnde lapidare/ t Gnlier. non tñ queliber
nng hm iſtos expꝛeſſux temnatur. ¶Ex premiſſis aucto tur lilla ſi boc verum eſſe demon- qꝛnon virgines de conſuetn⸗
negrinn Oſenſus exigirur iĩ ritatibus apparet ꝙ continẽtie uo ſtraretur: ipſe tamen non uiciſſim dine ſed fac vim in eo.qð diẽ
dce Zbendo. ita in ſepã ta nec mulier ſine cõſenſu uiri:nec lapidatur: ſi boc falſum eſſe con / gloꝛia.i.dens nõ gloꝛiatur ꝑ
eneni nala aeer uir ſine cõſenſu mulieris deo red/ ſtiterit: ſed tantummodo caſtiga/ Sn ſien ber —ęꝑ
ct alijz viſtinguut g i gere poteſt. ſi aũt conſenſu alteri· mtura damniſicat: eique ppemo iun etanle umſier. 37
biſzt mulier ſcinit ins qᷓ us eorum:ab altero promiſſa fue-· betrur adherere qua carere volue u. Satis. 7 pene.non tamen
* dedit niro licẽtiam rit: 7 ſi po ſtmodum in irritum de/ rat. In aliis ght cauſis eum quite ꝙ⸗ imoderate verberet. C. ð
nlsO tunc ꝛt intelligitr · ucere uoluerit qui permiſit non ſtimonio falſo cuiquaʒ nocuerit. rep.ↄſẽſu.⁊.ẽ.e.q.ij.placnit
Gine nouere ſecꝰ ſi igno/ tamẽ ualet:quia in debito coniugii quod ſi probaretur iusſit occidi: X Teſtimoniũ. i. accuſatõeʒ
u. egue mulier baberprãtem uiri: ſ/ eadẽplectt iubet pena: qua fuerart Lapidaret.æ ita vider ᷣ
n 5 Bnitenu cut ⁊ uir mulieris:atque iõ ſi quili ſiuerũ eẽt.ipſe plecẽdus.¶ Iteʒ vatbilee nſ, uivobligabar
ſend alizans ninzut bet eorum alterum a ſuo iure ab/ hiero. ſuper epiſtolaʒ ad tirum. 3 or locmn bebattatumn in 3,
nen cere ine amiſea nei ſoluerit ad preteritam ſeruitutem C Am caput mulieris ſit uir ca cuſatione adulterij in pꝛimo
un ieinnare cum ipſe ipſum reuocare non poterit: quia put aut viri chriſtus: quecun coitu.puia cum non innenie
Mä pꝛanderet. uero in ceteris uir eſt caput mulie qʒ vxor non ſubiicitur viro hocẽ bat eam nirgineʒ. nel dicebat
nn 4 hMiſi auctoꝛ.mu ſe non inueniſſe.⁊ ipſa ↄᷣrium
1 lier ergo nõ poteſt ꝓbabat per aſpecium lintea/⸗
i . facere notum abſtinẽtie ſine noluntate niri. Sed nũquid uir põt ab minis.in hoc caſu non puniebatur vir talionis pena.ſed tãtuʒ.c.ſiclos aureo
ſtinere ſine nxoꝛis conſenſu.ſi ic. j.e.cum caput.lʒ ergo coniugcs ſint rum dabat patri puelle. B .
d pares quãtum ad notum continẽtie. non in quatum ad notum abſti ac Bemonſtraretur. nõ per aſpectum linteaminis ſanguinolẽti.ſed nec hodie
a nentie ⁊ hoc intelligo de quolibet noto in quo non fit uxoꝛi pꝛeiudi: cum agit vir ad ſeꝑationem ſuſtinet talionem.ſecus ſiagatur ad penam adul⸗
d at cium quo ad carnaſe debitũ quãuis ex illo uoto oꝛiatur ſcandalum terij criminaliter.extra de ꝓeu.c.tue.ideo:aũt non punitur vir pena talionis.
ieg mnlieri. ut in hoe ſit differentia inter uirum ⁊ mulierẽ.ſimiliter ⁊ de qꝛ iam alia nia conſequereiur id qð optauit. qð eẽ non dʒ.ff. ꝓ ſocio. idemqʒ
ln muliere dici põt. ꝙ nouere poſſit dũmodo per illud uotum mulicris ff. de condi. inſti.que ſub cõditione.ꝭ.ſi quis.
1 non fiat uiro pᷣiudicium.nel ſi non oꝛiatur ſcandalũ niro ex illo noto bLCaſtigatur.i.nerberatur. —
ne yt ſi nouet iacere in camiſea cum eo uel ſingulis noctibus ire ad ma cQni teſtimonio.i.accuſatiõe calũnioſa.hoc ideo ita expone.nam teſtis nõ
e⸗ tutinas.alias tenetur mulier illud adimplere etiã niro innito. ut ſi obligatur ad talionem.ſed alio modo punitur a iudice ſi uarie reſpõdit. vt.C
n vonet ꝙ daret denarium amoꝛe dei uel aliquid ta le. hoc dicit.h. ca de teſti. nullum. h. tamen dicit ꝙ ſic.iij.q.i.nihilominus.maxime ſᷣm uetereʒ
n non tn iſte indiſtinctc ſoqnitur. Item vĩ ꝙ mulier iſta peccet.qꝛma legem. de hoc dictum eſt. ij. q. iij.in ſũma.
ct gis obediendum eſt deo ꝙ homini. nam ſcriptum eſt. nouete ⁊ red d Vm caput.criminis..ix.q.ij.c.i.s.xxij.q.v.de foꝛma.s.di.xcv.eſto.
dite ⁊c. vij.q.i.in pᷣn.ſed dic ꝙ mulier iſta non obedit niro cõtra do C ar. eãdem conditionem inſerioꝝ ad media que eſt medioꝛum ad extre F
minum.q; dñs hoc vult.j.e.noluit.eo antem ipſo ꝙ hoc niro con/ ma.xxviij.di.c.qꝛ ſunt culpe. .—
N

G laſphematur. tractabatenim hiero. illud nerbum apoſtoli ad titnʒ admo

ne adoleſcẽtulas eẽ ſubditas uiris ſuis vt non blaſphemetur ner buʒ dei ideſt

enangelium. uel nerbum dei in paradiſo quatenus niris ſubdite eẽnt.

b Bei. qꝛ dixit mnlieres eẽ ſubditas niris cõuerſatio tua erit ad uirum ⁊ ipſe

dominabitur tuiæc.
cy

Oluit. conceſſerat. ar.
abbas poſſit fnocare no

tum monachi qð etiaʒ emiſit

ante monachatum. argu. xx.

q.iiij.monacho. plus eniʒ eſt

monachꝰ ſub abbate q; vxor

ſub niro.ut.xij.q.i.n dicatis.
d &οσ&CQontra deum. ſimile. S. x.

iiij. q. v. dixit. S. xxij. q.i.pec/
catum.S. xxiij.q.iiij.qui pec/

cat.S.di.xxvi. deinde. „.
e Alierem auctoꝛitate.
virilia enim officia mu
lieribns ſunt adempta.iij.q.
vij. §. tria. ff. ad vel. l. ij.
Mec docere.in ecclia ma/

ſculos.S. di. xxiij. mulier. de

con.di.iiij.mulier.
Mec teſtis.in canſa crimi/
nali. niſi in illis caſibus in qui
bus infames admitiũtur nec
in teſtamẽto.inſti. de teſt. 5. te
ſtes.nec contra clericos in cã
criminali.quia non poteſt eẽ
quod ipſi ſunt. S.ij. q.vij.ipſi
apoſtoli.nec etiam ) laicos.
vt no.xv.q.iij.de crimine.
h Mec fidem. obligatur ta/
men ſi doloſe fideinbebat vt
creditoꝛem decipiat vt. ff. ad
vellei. ſi decipiendi. item ⁊ ſi

pꝛinilegio velleiani renuncia

nerit obligatur ? tenetur. ff.
ad vellei.l. vylti.
i Mec iudicare. niſi in caſi/
pus.vt dixi.xv.q.iij.ð crimie
h ¶BDam. gubernatione. p

hoc videtur ꝙ vir poti
us debet eſſe curator vxoꝛis
quã extraneus. quod negat

lex.C.qui dari tu.po.l.ij.

₰

NAQAlier. ſed ut oſtẽdat
non ſolum ꝓpter boc

ſed etiam ⁊c. =
m E Propter reuerentiã ideſt
pꝛopter reuerentiam ſacerdo
ium.ar.liiij.di.ſi ſeruus ſcien
te.⁊ ſicut ante indicem domi⸗
ni.ita ante nicarium eius ſa/
cerdoteʒ ſit ſubiecia uiro. uel
ꝓpter reuerentiam ſacerdo/

tum.ne ſacerdotes in eius fa

ciem intuentes inuitẽtur ad li
bidincm. .
n . Perſonam. ideſt qnilibet
ſacerdos.ð pe.di.iij.iĩter hec
hircum.
o Originale. ideſt qð oꝛigi⸗
neʒ habuit ab ipſa quo ad ho

mmem illad oeioſuz ideſt
cillud oeioſuʒ ẽ. ideſt
. Len in cauſa ? minhlterto fa
ctum.
q Koſta. nõ de pede.ne om-
nino videretur famula. nec ð
capite ne nideretur domina.
ſed de coſta ut collateralis ui
deretur.
PrG. AMultarnʒz. quo ad nume
rum. uel multarnʒ quo ad ge
nus.
¶Et diſpariuʒ.quo ad ſexũ.
vel diſparium quo ad ſpẽm.

eſt capiti fuo eiuſdem criminis re

—

eſt:cuius ⁊ uir ſi non ſubiiciatur ca
piti ſuo boc eſt chriſto. verbuʒ a .
domini blaſphematur uel cõtẽnit
dei prima ſentẽtia? pro nibilo du
citur uel cum chriſti infamatur euã
gelium dum contra legem fidẽqʒ
nature ea que chriſtiana eſt ⁊ ex le
ge dei ſubiecta eſt: uiro imperare

deſiderat: cum etiam gentiles fe

mine uiris ſuis ſeruiant cõmuni le
ge nature. ¶ Item augul. in que⸗
ſtionibus numeri. “
Arbitrium viri mulierem ſequi
opoꝛtetin omnmbus.

Leic a lex aliquid vo

uere deo aduerſus animam
ſuam vt non in aliqua rerum licita
rum atqʒ conceſſarum abſtinentia
in eiuſdem uotis femine valeat au
cioritas: ſed uirilis: ita vtſi adbuc
ĩnupte conceſſerat pater uota per/
ſoluere:ſi antequã perſoluerit nu/

plerit: a viro eius hoc cognitũ nõ

placuerit:non perſoluat ⁊ hoc om

nino ſine peccato: quia deus mun
dauit eam ſicut dicit.i.mundam iu
dicauit: neque poc contra deum
putandũ ẽ fieri cuʒ ipſe deus hboc

preceperit boc voluerit. ¶ Iem

ambro. in. li. qõnũ ve.a no. teſta.

Nulla eſt mulieris prãs: ſedi om

nibus viri dominio ſubiecta eſt.
(D Alierem conſtat ſubiectam

dominio uiri eſſe:a nullaʒ au
ctoritatem babere. nec docere po

re. nec iudicare. Yem in exa/
meron in tractatu diei quarte.

Darmber euam deceptus eſt
non eua per adam: quem uo/

canit ad culpam mulier: iuſtum eſt

ut eaʒz in gubernatione aſſumat ne

iterum femina facilitate labatur.
¶WIgem ſuper primam epiſtolaʒ
ad corrinthios.
AUlier debet uelare caput: qꝛ
nõ eſt imago dei: ſed ut uiro

oſtendatur ſubiecta: æ quia preua/

ricatio per illam inchoata eſt: hoc
ſignum debet babere in eccleſia ꝓ
pter reuerentiam epiſcopaleʒ nõ
babet caput liberum:ſed uelami/
ne tectum: nõ babet poteſtateʒ lo/
quendi: quia epiſcopus babet ꝑ/⸗
ſonam chriſti quaſi ergo ante iu/
dicem chriſtum ita ante epiſcopũ
ſit:quia uicarius domini eſt ꝑro/
pter peccatum originale ſubiecta
debet uideri. ¶ Item in libro de

TEraüud „. .
Ec illud ocioſum eſt:ꝙ nõẽ
de eadem terra in qua plaſmatus

adam: ſed de ipſius ade coſtafa/
cta ſit mulier:ut ſciremus unam in

viro a in muliere coꝛpoꝛiſ eſſe na/
turam: vnum fontem generis bu/

mani. ideo non duo a pꝛincipio fa

cti uir ⁊ mulier: nec duo uiri:neqʒ
due mulieres:ſed pꝛimum uir ⁊ de

inde ex eo mulier. vnam enim na/

turam uolens bominum conſtitue

re deus ab uno pꝛincipio creature

boc incipiens multarum' diſpa
/

rium naturarum eripuit facuſtatez

¶Euidentiſſime itaque apparet:
T ita uirum eſſe caput mulieris: ut
nulla uota abſtinentie uel religioſe

conuerſationis liceat ſibi ſine eiuſ

licẽtia deo offerre: euiã ſi uiro per /
mittente repꝛomiſſa fuerit:nõ licet
ei uotum opere complere: cum uir

uoluerit reuocare pꝛomiſſuʒ: uota

uero continentie ita alterius per/
miſſu ab altero ualẽt offerri:q; pꝰ

permiſſionem non valent in irri/

tum deduci.

eſt poſtea uxoꝛ eiꝰ

tuum nupſit alii.
Hemuz ille de ca

ris amoꝛe capta aſpernatur toꝛum
pꝛioꝛis uiri. ¶ Nunc pꝛimuzque
rit᷑: an ſit iſta rea adulterii: que ui/
uẽre uiro ſuo alteri nupſit. Se/
cundo:an red eunte pꝛimo ſit co/

genda recedere aſecundo ? redire
teſt:nec teſtiseſſe:nec fidem da/

ad pꝛimum. MV
Traqʒ queſtio termi /⸗
natur auctoꝛitate Leo/

Ete aquilegenſi epiſco

Aue alii nupſerit putans uiruʒ ſu

um moꝛtuum eẽ: illo redeunte ad
pꝛioꝛem redire cogitur:

(Nrn per bellicam cladem 2
per grauiſſimos hoſtilitatis
incurſus ita quedam dicatis eſſe

diuiſa coniugia: vt abductis ĩ cap /

tiuitate uiris femine eorum reman
ſerint deſtitute: que uiros propri

os interemptos putarent: arab ini

qua dominatione nunquã crede/
rent liberãdos: a in aliorum cõiu
gia ſolicitudine cogente tranſie⸗
runt. cunque ſtatu reruʒ auxilian
te domino in meliora conuerſo nõ
nulli eorum qui putabant᷑ periiſſe

remearũt: merito charitas tua vi

detur ambigere: quid de mulieri/

bus que alus ſunt comuncte viris

a nobis debeat ordinari. ſed quia
nouimus precepium: quod a do
mino iungitur viro ſuo mulier: et
iterũ agnouimꝰ pꝛeceptũ ut quos

Vidam vir in c.⸗/
pꝛiuitateʒ ductus
audiens illũ moꝛ

Priuitate rediens

nis pape quiſcribẽs ni

UVidam vir in captiuitatem vnctus eſt. qꝛ in pꝛece
denti cauſa dixerat mrimonium ſeparari pꝛopter fri
giditatem ⁊ viro ninente ſeparata poſſet alij copulari
ne idem vider etur faciendum pꝛopter boſtilem cala-

mitatẽ uel captiuitatẽ. ideo ſubdit cauſam iſtam. in qua oſtendit qd

iuris ſit ſi quis tene

tur in captinitaie et
vxoꝛ eius interim
nubãt alij ut autem
hoc ⁊c̃. Et nota ꝓ

hic tractatur ð illo
impedimẽto qð di⸗

citur ligatio.ligatio

eſt cum quis ligat
alteri vinculo mri⸗
monij.⁊ qðlibet im

pedimẽtum matri/

monij dici poteſt li
gatio ſumendo lar

ge ſine comuniter
non ꝓpꝛie.ar. xxvi.

* .i. 7 2
Xracqʒ que
ſtio. li mu

nũ maritũ moꝛtuũ
⁊ bʒ iuſtã cam cre-
dendi.licite põt cõ

trahere.ſi aũt dubi
tat de moꝛte uiri et

vxit lʒ nõ debeat õ⸗
here ienetur tñ red

dere debunʒ petẽti
ſed ipſa non põtex
igere. ut ex de ſecũ.

nup. dns ni. ? ita iĩ
tali caſu vir pot eaʒ

remouere ꝑꝑ adui
terium cũ nõ babu
eru ꝓbabilẽ cãʒ mõ
tis ſue. ſed ſi audie
rit eũ moꝛinũ łʒ per

falſum rumoꝛem.?

tũc nupſerit.virno
poteſt eãð tali duil
terio accuſare niſi

Q. i.

ipla peuranerit ſlũ

rumoꝛem. vt.ff. de
adul.miles.ꝭ.muli

er. ſed pone ꝓ mu
lier credu eũ viu
⁊ eſt moꝛtuꝰ ⁊ ↄhit

nũquid eſt mrimo
nium ibi. ſic. ipa tñ
adulterij ratu rene

tur iʒ adulteriũ nõ
coõmitiat. nam dicit
lex ꝙ tenet gs acio
ne farti. iʒ ſubtilita
re iuris furtum no
cõmitiat.C. ð fur.

ſi quis ſᷣuo.minor

iñ pnia vc pẽa ei im

netur.

x AUm per bel
licam. erede

rent. hec rõ friuola
eſt. ⁊ ideo nõ curat
ei rnidere.

y Solicitudine. in
cõtinentie vel pau/
pertatis.

r credit

olſoncte
omnoben
vunaöne
Ebereven
r. bl
Ginel connr
ludqvuco⸗
Almrorſtn
epiuef it
anioinctcie
n nonm
diriſc iſ
Crihrerta.
londere
crooſſean
aſerſst
inrumitmn
(ytettü ri
iniahre
Krswi.
ateC
Aggnide
lunimter
ſtnocſa
ſln
flrec ri⸗
toruunde
Menticrce
Innldi
lhns gar
teocdet
Prſemem:
rinfuund,
1hacentad
ſre geſun
Meeio öf
ncone
Ulr. erfon
Mertun
ſte io
Uranſie
enit
nſſolen

unm

M 60

ſere
Nngi

nnſgi

XXXIII. (Queſtio . 352 8
J iſtinctio. fuff: eit i ntia nt ſint legitimi vt
„⸗ falſa tamen eſt diſtinctio.fuff cit enim alterius ignoꝛat eimer ad ſchmg
8. ſic. . xpi. q. iij. pma. Stur imn qui fi.ſint.leg.ex tenoꝛe.abſurdum enim eſt pt aliquis ſit partim legiti⸗
P Ea erſe aietnammntmͤltudeauenter mn ns ſnn e emrenoe Pardumenunel ſi nphe pareniſ Einnrin
. it i i. 2 iſtum de quo hic ; . ũt pꝛemiſſa
Eent per quãtumcũqʒ; tempus detẽtus fuerit ſi ꝓbat iuſtum im/ tione coꝛam WWWWmienrextrad clam delb,
HMDUW inhibitio.
Ne. dimentum cum l n . ter
uk⸗ —— deus cõiunxit homo non ſeparet: cognonienug ſed. ſgar 4 donni⸗ c eraortlled Rer wge
Fn ci. vij. q.i.ſicut. ⁊ di eceſſe eſt ur legitimarũ federay nnz i reuerſa urſa nos adiit: æ nu in pꝛeiudicium mrimo/
i. vij. g. i timarũ federa nu mie e mẽorati nam in pꝛeiudicium mrimo,
n xi.vij. ꝗ·i. paſtoa neceſſe eſt ur legit iffidente uxorem ſe eſſe mẽorati na deretur ẽt
ij. . . ſient e edamus diffidente ux Eie meo nij ſecundi non crederetur
8 lis. xxij. d.ij. ſem priarum reintegranda credan ꝑdocuit: qua de refili chariſſime nijſec iuratibns. niſi fama
i⸗ vnachnc. ant. et Zremotis his que hoſtilitas mu Rcoin gee ſtatuimus fide ca/ eſſee de hoc.vt. xxxv. q.vi. ſi
4 e aurciſ 1 npnchiqe:id adlegeithain tholica ſuffragante coniugiũ illucd dno ſd nügd erederet io
ompella mlit reformetnr: Par imitus fundatum ęæ ſecũde vxoꝛi iurantibus. di
i compellãtur ad eaſ dum eſt: ut recipiat vnuſ elſſe quod er ar pꝛin. id ſic. lʒ uideat
ire ſi t procurandum eſt:u NA ia: cõuẽtumqʒ ſecunde cunt quidam ꝙ ſic. Iʒ nid
in ſed ſupplẽt hic qui auii iIig id Ji 1 tan mulieris ſuꝑſtite pꝛloꝛe nec 2 do.ĩmo nec conſfeſſio ip
naxime. ali in· tamen culpabilis iudicetur: HH ſſe legitim concedo. im nelt l2
n deʒz maxime. a , en e ſuaſor bab tio eiecia nullo pacto eſſe legitimũ ſoꝛn ſama ſufficit. ex de
). aſor habe nm ſuꝛum nec fama
telligunt hoc de i / quam alieni iuris Rerſuaſor habe hiero. adamandũ pꝛeſbrjm icog contan. vx. ie ſn
s ant ri quai Irẽ hiero. adamandũ pꝛeſörm eo qui cog.c
lis mulieribus que atur:qui perſonaʒ eius mari ne pꝛimo viro relicto ſecundo. eo qui cog co uer.
iroſ non credebůt e eſti r aſſum Que pꝛimo vj ſe per eo. .
Natndriſf cõtra r on eNeellinapawr 5 anlng adbeſerit:niſi ſecundũ relinquens terta nartne uerrii,
2 . *1 . 2 Ei 4 . — „ 5 „ te . . i. in „7 . elt „
Enct do noigꝛin captiuitatem ducn ſunt pertinebãt V Bnbgitalnnertene potut 2cvl m pPprer impedimẽ/
n dle Perſenerant. 5 infus alienum rranſire Bernerun: TIn Nitaſ d dicere uoluii uum aliquod factum eſt diuo⸗
Inn U in lene iuſticie eſt: ut eiſdẽ „20 „7 tium.
in ene iuſticie . das .
Prnniscore ted Keneris roprin reforment quod epiſtola veſtra alio Biſe per viĩ ali m ) On ſati Sanneerere
vnd ſua it2 r ipii naſis uel agris cepto congregata videlicet mu boc dicit deridendo ip
ullud quãdo mari? ſiin mancipiis uel mãſis uel agr . . irum* malam epiſtolam cõ
ge⸗ . oni lenrem rapuit: æ uirum ſum qui malam epi lamcee
ee⸗ vel vxoꝛ ſcitur ad/ tetiam domibus ac poſſeſſioni tudine noleni r⸗ iraſ ba ij erar
c buc viuerf. iſtud han aut etiam is oſtea non raptorẽ rapta dimiſit. poſuerat.uel qꝛ uerba ñ
tp buc vinef iſn bus recte ſeruatur: quanto magis p n 1 iat de Comoda ſenſui ad quem aſſu
4 certis indicijs pn/ jnci ręir tione fa Legarlibꝛos moyſi ⁊ inueniat uni. a.5.
Ulie 9ee in coniugiorum reintegra 1 . in ciuitate fuerit mebantur. inſti de don §.
tatur moꝛin eẽ. de lli ſponſataʒ uiro: ſi in ciuitate fueri .
; un roefirrrn dum eſt: ut ſi quod clade belli ſponſataʒ uro: it puniri 2 alind.
pe. di. vij. c. iij.xxx. cliendum qu . .
fnt de dnrcte . ca turbatum eſt pacis remediofoͤꝛ oppꝛeſſa ⁊ non clamauerit — 1 Doluit. epiſtola tua. uel
Nin Altenderes ar. metur. ideo ſi uiri poſt longaʒ ca quaſi adulteram: ui aũt opoe inin hec oro.ſ.alio c7c. obe
n ꝙ̈ ex conſeqnentia ptiuitarem reuerſi: ita in dilectiõe in agro inoxiam eſſe * d ſror o Et uirum. quem pꝛin
eſi operis ex facto pꝛe inc erſeuerant: legibꝰ⸗ ſubiacere.ergo ⁊ iſta bebꝛoot.
en ipaſumiur n⸗ ſuarum Hiantroguin ſuum con⸗ veltra que ut dixituim paſſa eſt ut ve Dimiſit. noiendo ad enm
utq itũ vt hic. lt eas cupia nc in tur: ſi vult coꝛpꝰ redire.
e renag. Hõ eſe inculgg ltcro inngeren nnanateg ‚qNegat. quicũqʒ 5 tali fa
ibr ſiſti. .S.xxij. q. ij. bile iudicandum eſt quo afi : agar pniam: ita dütaxat ut cto dubitabat. e
hn qð ait. z. C. ð adul tas intulit:a reſtituendum quod fi putari: agat pniam: . t¶Si in ciuitate. argn. ꝙ ra⸗
ile 3 afäoch pꝛe des poſcit. ⁊ inſra.ſinauteʒ alique ſecũdo uiro qui nõ appellatur uir tione loci pꝛeſumitur otra eii
oren, ti facto circa pᷣſens ſt :ut maluerint hi quod ſidi ur: 2 ſen ſin rit ipꝛo /
l Pel amore lunt capte:u 5 ſſe poſſit.ſic. C. de inceſt:
Lynn vt·ij. q.i. in pꝛimis . re/ lectum non põt dereliquere neqʒ eſſe poſſit. ſic. C. de ince
ij. q. i. in pꝛin. ad legitimum 2. . illis. ? quia pꝛe/
llin in fi. ⁊.q.vij.n õ po coberere quam i sri 6 ferre dominũ uoluptati:audiat nup.cum ancillis. ⁊ qu
nd „T. g. rito ſunt notã/ preferre dominũ ue 1 gudiat ſentire eu poteſt
r teſt. quandoque ex dire conſortium meruo! 2 ſtolu clamãtẽ. ñ poteſtis calicẽ ſumitur conſenti potel
ſenticircg pſe⸗ ita ut eccleſiaſtica cõione priuẽ apoſtolu le. e ull⸗ reclamare.ff. de noxa.ſi ſuus
i hꝛeſenticirca pſenn geitau ili in⸗ dñi bibere ⁊ calicẽ demonioꝝ.⁊ in
tl iriel di,fi hs di e re excuſabili contamina/ n. 6 70 . Si ſciente. S
lir Eoune oi lice n dion Eriaennte elegerunt: oſten alio loco. non poteſtis menſe din Et non clamauerit. argu.
ſtur & i EE miſſios en iij. di. diaconi.
idt q.v. accuſatoꝛeſ. an terat expiare. redeant ratione lial'rẽ nouã loquor: imo nõnoua, de auditu valet.
rin⸗ que pꝛeſumitur ex ſtatum eonria fei uee adop ſed ueterẽ:que ueteris te.aucte fi· iu· In agro. niſi et coloni ibi
inn neterito 5 futur iugia: neque vllo modo ad r. n iti cent nec clamanit.
fun hꝛeterno 3 fmurnz coniugia: neq lantati k.ſi reliquerit ſecundum uirum cen
z r tis traha/ mat.ſi relique 1 MMV
uſe C. ð cõdi.fur.l.vl. probrium male uolunta re iliari priori uoluerit non . .
NIGE itio neceſſitatis e reconciliari priori uo m. 5.xxij. q. v. fin
u d iſunren. tor auoi co Raieelrrere poreſt ſcriptu enimt denterono Eee . ira
GrüG preteritum. ff. cõ L ſuos reuerti noluerint: ipie mio. ſi acceperit hõ uxoren ⁊ bũe/ tus.contra.ſed ibi lex.ſ.cano
ue di inde. ſinon ſoꝛtẽ mne biicert ille que in affectum eriream 1 nõ iuenerit gram ĩ ↄſpe nica uel ꝓmotionis.
n Hlix.aut ſtichum. ſunt Hijccrtn⸗ regcunrmerntoſan⸗ ciu ei ꝑꝑ aliquã feditatẽ ſeribat ei CZd belial. belial interpꝛe⸗
4 S C. Bemiſtio. „di exdeo ſunn . Ir innocentius libellũ repudii:⁊ dabit ei ⁊ dimit/ tatur apoſtata. —
n miſſio ſecundornʒ ancheſunr Ziem tat eaʒ de domo ſua. Cuque egrel a Rem onporamn ceſtn
in . apa probo. E5 jrnm IT de nouo traditam his qui au⸗
zun b nod conditio Erbbo uno uel uxore de capi⸗ ſa adultera maritum duxerit lt dierunt. eſtargn. , ſi epiſeo
nod neceſſitas oo ibus propria rein, quoque oderit eam: dederitque li pus inrauit ꝙ non daret no /
eD üöü uitate redeuntibus p enm⸗ “ og ken⸗
ee git non eſt imputan regrantur coniugia. bellum repudii ⁊ dimiſerit de 096 num feudum. æ aliquod
fitcd dum. xxij.q. iuijtiter vEgrantur coniugig urſa muli mo ſua: aut certe mortuus fuerit: dum de antiquis ad eum pe
d 1.. n in captiuitate uria mu g .
m P . us re enerit bene poteſt ipſum da
cetera.vii.q.i.pon/ . li d omugiu non poterit egm prior maritu 2 neneri
ifces de cbnle. eſnana nnten 8 ſſe cipereꝰuxorem: quoniaʒ pollutaẽz re. ut extra de dona per mas.
ſen di. y.diſcipulos. cum reſtituta fontanum cõmũſiſſe 2 exira de len. c.ij.
ſen Dmi capti⸗
uitate. com⸗

non connicta de adulterio.
Eern argu.exquo mulier ſeparata eſt a niro auctoꝛitate Eirtege nõ
poteſt aueętoꝛilate ſua uix eam ſibi reconciliare.quod non eſt nerum.ut.C. de
l.aut᷑.ſed hodie. H .
cn ecipere. ut cogatur a lege eam recipere immo ipſa lege Saohtbeturrann
recipere.ſed modo tempoꝛe gratie non pꝛohibetur.argumẽ.s.xxxij.q.p

miſiſſe. pcũm notat ĩterneniſſe in vhẽdo ſi ſciẽter pxit. z ſi ignoꝛar
contraxiſſet quãuis non matrimonium ſecundum. tamen filii inde
nati habentur pro legitimis quo ad ſi ucceſſionen. ſimiliter vbi per
conſanguinitatem fit diuortium quod uerũ eſt vbi ignoꝛanter con/
inncti ſunt.ar.extra qui fi.ſint le.cum inter. ſi autem ſcienter quo
ad ſcientem legitimi non ſunt. ar. Xxxii.ii.ſolet.ar. C. ſo.ma.ſi
ignoꝛans.?.C. ð inceſt. ? inuti.nup.qui j.ſed.h. ⁊.l.ita diſtinguũt

Zan.

AM lectũ.ex hoc. c. colligit ꝙ aui cognolcit cõiugatã ignoràt nõ
cõmittit adulteriũ. ar. extra. de ſẽtẽ.ex.ſi vero aliquis.nã ſilocz
ni militi tãqᷓ pagano ignoꝛans.poſſum mercedẽ exigere non enim
diſciplina contẽnit qui militem ignoꝛauit. ff. locati.ſi ignoꝛaans.
ba Per ſecuritatẽ.i.iuſiurandũ.xxxv.q.iij.exoꝛdinaria.teſtes enim

nNec peccare inducendo malum exemplum. xi. q.iij. pꝛecipue. “
J guis eum ſequi.ſi.extra de coniug.lepꝛo.peruenit ad nos. ſed ſᷣm. h.
17 hoc. c. ⁊ illa decre.eſt abrogata.? dicit adherendum decrelo qð eſt. ẽ.
ruſ. q:ij. vnaqque alij dicũt ꝙ illnd decretũ eſt ↄſiliũ.xiij.q.ij.vnadque. vnð
ſi vir vnlt nagari non tenetur eum ſequi.ſicut nec libertus patronum cuiope⸗

foꝛum. ff. ad muni.filij... i. ſʒ
etiam ſi aliqua ſcienter con/
trabit cum biſtrione tenetur
eum ſequi vagabundum.vel
dic ꝙ recedentem tenerur ſe⸗

neceſſitate cogente uir in aliaʒ pro

uinciamfugerit: a uxor eius euʒ ſe

qui noluerit:illo uiuente illa innu
pta permaneat. . Ungde in conci

uerit inuenerit hanc in adul/
terio nunquid peccat uir eius ſi cõ
cumbit cũ ea. Si auteʒ ſcit uir uxo
rem deliquiſſe:⁊ non egerit peni/

ꝙ allegans ignoꝛãa

ras debei. ff. de ope. liber. ꝙ hr̃e nõ pñt ð huiuſ
niſi. aliter mulier non poſſet . 2 mogdi. ? ſic pʒ ꝙᷣ ꝑ
eligere aliam ſepulturam õ 2 abominabilis facta eſt corã dũo Ntem bermes in libꝛo paſtoꝝ. iuramẽtum ꝓbatur
ſumn eſt. extra de ſeput de ne peccare facias terram: quaʒ do . Paleg. 3 orortle. yt e de
xore. tamen dicunt quidam nminus deus tuus tibi tradidit poſ Go dixi paſtoꝛi:domine ſi a1 r bugeri
tenetur en ſequi quo ad ſidendam. Si autez ieuitabili MBinuicrenficelen in domino. iE.ſrobaucrit. a.
3

tiam ea ꝓbabit.i. q.
i.ſi quis a ſimonia
cis.ix.q.i.oꝛdina/
tiones.iij.q.ix.indi

õ

qui ex honeſta cauſa.ff.ð bbis lio apud uermeriam. tentiam mulier ſed permaneti foꝛ cas.ex ð ejlec· inno
nenoete roinc x uicatione ſua a coierit uir cum illa ci enitentiam i.
Auod autem. leonis. 5. e. Queuirum in captiuitate ductum reus erit peccati eius 7 particeps aliquã ſariſffaction? goneee⸗
c.i. iohannes. ſſeui noberlt:n anet inupta: quã ſoꝛnicationis illius.a dixit illi: qd acd maioꝛ? cautelaʒ en ſun
4 . 3 virgo. poſſidere nõ diu uir eins uixerit „è autem ſi permanet in Nicio ſuo mu ne diſciplia eccleſie doedici
dicit poſſediſſe.nã poſt ” lier:a dixit. dimittat illaʒ uir ⁊ per deſeratur.xxxiij.q. Utmmt
completam pꝛeſcriptioneʒz n Jquis neceſſitate ineuitabili ſe maneat. Quid ſi mulier dimiſſa v. excõmunicatorů Mlimb
done lcenee heten Pprouinciaʒ fugerit: ⁊ eius uxor cec um uoluerit reuerti: non recipiet᷑ R— . le
tur reſtituere. licet. b. boc con ualet a poteſt amore pareniuz ere auiro ſuo. Et dixit immoſi nonre ſi. di.l. qrte. 5.? lad 8
ſulat vbi conſcientia remor/ rum ſuarum eum ſequi noluerit: 1P cipit eam ui. ſuus peccat. ergo no iõ dicit ſceluſ.uel di Inan.
det. xxviij. q. i. F. i. ? extra ð pᷣ ſa omni tẽpore quãdiu uir eiꝰ queʒ debet dimiſſa uxoꝛe ſua aliam du/ cit hoc ꝑꝑ ſpẽm ſci mnſinn
ſcript. c. ylti. inſecuta non fuerit uiuirſemper in cere. Mic actus ſimilis eſt in mn,/ naã aduſteriĩ ſin do Wüu
ERum vero ſcierit. certum nupta permaneat. Quod auteʒz de liere ⁊ uiro. De ſimpliciter ie lo nõ cõmiittitur. ff amulen
Gin vreſerition⸗ dis coniugatis auctoritate leonis pba, ro foꝛnicantibus uel cum duabus derene 5 ſtentno
ira ve pꝛeſcrip,quoniamom- Pe dicitur: hoc etiam de uirginibꝰ ſoꝛoꝛibus nel; matre a filia uel in — nune
me. ed quic ii poſtea perci/ intelligendum eſt: utſi preter con cum patre fi io idem accipiendũ G dunb'.. x w⸗
piam ꝙ ille a quo emeraʒ. nõ ſcientiam uiro nupſerint alieno nõu eſt ut ignoꝛantibus coniugia non xij. vij.ſi gs cũ ec
fuit dominus. ſi ſtatim reſti· teneantur. . negentur ſcientibus perpetuo pꝛso nꝙ Non ignoꝛaue/ ſenn
tuam eam domino nõ poſſuʒ Ande Auguſtinus in libro de bibeaniur. itt. ſy quar pᷣma pu 1 n
agere de euictõe vt. ff. ð euic de operibus. ¶ AUnge in eodem concilio legik mit. qꝛ foꝛte poſt co Kin
me petit rem illaz vt a me eui Non eſt adulterauirgo que neſei contrabere quoꝛum inceſtuʒ igxno cata e cũ illo. nelqꝛ ingnin
catur. vt. ff. de nego. geſt. at ens uiro nupſit alieno. rantia excuſat. celauit crimẽ ſnũ ſo Pelnii
gni natura. S. cum me abſen⸗ Iquis cum duabus ſoꝛoꝛibꝰ rori cũ ſciret eaʒ ſic nuff
te. ſed adbuc eadem videtur J virgo nupſerit neſciens vi / foꝛnicatus fuerit: 7 ſoꝛoꝛem ſo factura.vt.j.pꝛoxi. mo
reſtare queſtio. quia ille qani Aro alieno: boc ſi ſemper neſci ,/ roꝛab eodem antea ſtupꝛatam ne, . ij. ſiquis. ſimilit nd
ſed me ſibieg nn eſt cum ns at nunquam ex boc adultera erit. ſcierit: nelſe ſoꝛoꝛem eius quam ſielligasi ſenen nſce
pS umobliecne exrezmone ſi autem ſciat iam ex hboc adultera antea ſtupꝛauerat non intellexit: ſi ande ſgal
pꝛocuratoꝛiam quod tamen eſſe incipit:exquo cum alieno ſci digne penituerit ⁊ ſe continere nõ pꝛoxi q. ij. ſi bö. nſpbe
non feci ⁊ ſpõte permiſia me ens cubauerit: ſicutiĩ iure predioꝝ valuerit poſt annos ſeptem coniu o G I quis. hoc fieſ
rẽ euinci.ergo nõ potero agg tãdiu quiſque bonefidei poſſeſſoꝛ gia illis non negentur: ſi autem nõ Kierint. vt.õ. inſt
de enictione vt dicitilla. l. ſi reciiſſime dicitur quãdiu ſe poſſi⸗ ignoꝛauerint uſque ad moꝛtem a xxxiij.q. ij.ſi quis ggne
rẽ. æ.l.ſi dictuʒ. ad hoc poteſt dereignoꝛat alienum: cuʒ ueroſci coniugio abſtineant. Iem cum duabns. 9. ſed
potelt aliquis obmittere. ſed ceſſerit: tunc malefidei perhibet: . Secocem ororibus yt ibiali 2—
Ron as quc ſunn oilatoꝛie tunc iuſte iniuſtus poſſeſſoꝛ uoca/ Jquis cum matre filia foꝛni nd vbi cuʒ matre ⁊ G
ſolutionis. vt. ff. man. li fide/ bitur. ¶.Hic etiam ignoꝛantia ex catus fuerit ignoꝛãte matre de filia pꝛopier identi netsl
iuſſoꝛ. 5. quedam item quali cuſat eum: qui neſciẽs doꝛmiuit cũ filia filia de matre:ille nunquem tatẽ perſone.ſ. x. ſoni,n
ter iurabi iſte de calunnia ceu ſoꝛoꝛe vxoꝛis ſue. Ande in cj/ accipiat vxoꝛem. ille uero ſiuolue q.iij. F. hac aucioꝛi/ NE
ſciet ſe mala fide poſſidere. cilio triburienſi. rint accipiant maritos.ſi autẽ hoc tate. ? inſuper po/ nudd
Potali die HH emn Ne cogam leginmam dimittere ſcierint ipſe femine:abſque mari/⸗ ſen bermer ie ſ Vinn
dum cauſa mei iuris conſer/ Vxoꝛem: qui neſciens doꝛmiuit ci⸗ s perpetuo maneant. & Item cog Didam. de ritm
uandi.vt. fl. de bo. li. ſi quis li eius ſenoꝛe. . in eodem. 0 ſe filio. filio Epee
ertum. dominus meus di⸗/ T lectuʒ mariti abſente vxoꝛe De eodem. quidem confikente mcz.
cit ipſum poſſe cõſiteri ꝙ res ſoꝛoꝛ iuit uxoꝛis: quam ille uxo 0 Vidam foꝛnicatus cum qua 7 preſente in indi/ heon⸗
non ſit ſua qꝛ pudori ſuo de rem punans ſuam eſſe doꝛmiuit cũ dam muliere ? poſtea filius co. alias ne preiu/ ſtnn
ber H in ma⸗ enne ea. ſuper hoc uiſum eſt ſi ipſe per ſe neſciens faciuʒ patris ſtupꝛauit eã dicreru ttig⸗ e 4 eiu
ſecid tavnnſtageſt⸗ canitanem 'ueram boc pꝛobaue/ geni qnod cum pater rem ſciret: rik xy. a.v. pibr. an
e lnetwec g og it quadd mlcnus eeeri boe c e veſeſ nocſſent n mirrtt iat rsneren
Freteriptionem crquo ſeir lus: penitentiam quidem que ſibi runt meliuseſſe ut taliter lapſis cõ er cognonit eam hern
alienã ſe emiſſe tenet᷑ redde/ indicia fuerit agat et legitimum digna penitentia legitima permit/ poſtea. nſbinz
re rẽ pſerti eccleſia.cum oẽ id ſuum coniuguim habere permit/ tantur coniugia:quam foꝛte dete/ (0
qð irrephẽſibile ẽ defedit ec ratur. Illa nero uindicta digna afß rius delinquant. foꝛnicaria autem ig
cleſia. vt. xxv. q.i. o? qö. arg. fligatur z in eternum coniugio pꝛi ſine ſpe coniugii maneat.
di. liiii. generalis. in fi. netrnr. D
glin
. usan

7R
XXXV. Queſtio . 32 9
. Aidam pir mortua vxore ſua. Dertractatis pere oĩibtK2im i His ita. neceſſitatis.nt in prin. ⸗
n pedimentis matrimonij quaſi in extremis.quia plura di le ¶. Ceſſante..i.·i. qð ꝓ neceſſitate.?.q.vlti. quod ꝓ remedio.
cẽda erant de hoc ipedimento:annectit de cognatiõe cdar I Per moyſen.glo.ſuꝑ leuitico.e.xviii.primo quidẽ ꝓpter hominũ rarita/
in. naili.i.conſanguinitate ⁊ affnitate. In his enim duobus tem tantũ duas perſonas dominus excludit a coniugio.ſ.ut nec filius matri
i Daerredn rogratio. oſtenckit ergo uſqʒ ad quotum gradum nec filia patri copularet᷑.ſub lege pᷣo excepit frnnn nonereg ſrore;
. vondn ineorũ l rem patrui uxorem fratris.
nel aſfini⸗ quali UMidãuir mõtua pto uel apoſtolieo inſtituto cõſan ſed hoc recipit determinatio
. ter gradus compu uxoꝛeſua aliam guineoꝛũ cõiunctiones ꝓbibite ĩ· nem. viii. q.i.olim. priuignã
n 8 kentun in oſangul ibi ĩ matrĩionio ueniũtur. unde ſicut ab iniuo ita et ſiliam prinigne ſoron rro.
gti Rirater affinitale opulauit queur nuũclicite pbantur. VHis irare mniholicarent bommen ſun
nig uns afrt won ſar ꝛi defũcte qurr ſpondemr: cõſanguineoꝛũ ↄiũctiio tpor vo gratie plurimc er⸗
nau rut e o gradu conſan nes alias cã neceſſitatis pmiſſe. ali cindunwur exttg een nde
i dir meda. ut aut. c to gradu ong õäl C. cluduntur. extra. e. c. no
i Dog aũt. guinitatis: uiro as cauſa iuſte rationis inueniũtur t.
n aut. vi.linea cog imperate.cũ enĩ unuſ ab initio lir m Sororis.ſed nomine
„ 2 Bde adherebat.poſt triennium atqʒ una ex latere eiꝰ mulier a deo faris gin wereeDepels nrell
un hingitur queſtio pꝛi uero liberis ex ea ſuſceptis accuſa foꝛmaretur:neceſſario ſoꝛoꝛes fra ganre n gon ahbraa Eurit
ini ma: ii.ſ. licentall⸗ nr apud eccleſiã: iſte pꝛetendit ig mibus copulabantur. quod autez duomoder s dl
cui ducere cõſangui ⸗ .AWELP 11 18 e 500 neptem ſuam. ut in predicto
hlti⸗ neam ſuam. ſuper noꝛantiã. ¶ Hic pꝛimũquerit᷑: ſi cogente neceſſitate fit ceſſante ne c.colligitur. dic ꝗ abraam le
blſe hoc dicit. h. ꝙ in li/ liceat aliquã ex ꝓpꝛia cognatione ceſſitate:pariter ceſſare oʒ ꝙ; uꝛge gem preuenit. ? ideo non cõ/
dic nea tranſuerſali ex duci in uxoꝛẽ.¶ Secũdo ſi ex cõ bat: ergo ſaneo nũc dänabiliꝰ uſur mllf in legem.ut.xxxii.q.iiij
fene tenditur Hohibo ſanguinitate nxoꝛis aliqua poſſirĩ Harurconſanguincoß coninclid: no inc angnſtin) iad oſte
hiͤn EcAdm conmugez vuct⸗ . Terto mozad augnro minus necelſaria ꝛobat. n . Hinranganimg iagoſte
citie hogie en quẽ gradũ quiſqʒ debeat abſtiner (unde buiuſcemodi copula poſtea permſte ſme conſang une
j ovelecdentei ſiue a ꝓpꝛiis ſiue ab uxoꝛis ſue cõ lege pꝛohibita inuenitur domino Ppermij Pidre⸗ t
Luin finitunn in lit, de ſanguieis.¶¶¶ Quarto querit᷑ qua diceneꝑ moyſen: turpitudineſo/ o Um igitur. religione.
enſi nup. 5. i. ubi dicitl n renſqʒ ad vi. gradũ cõſanguinitaf roꝛis iue ne reuelabis. ¶ Hinc CU arg. ꝙ conſanguinitaſ
bſidr infinitum. vnde yjm computat᷑: ita ꝙ nec ulira ꝓgredi augu. ait in li. de ciuitate di. nonimpedit matrimonium.
uf eum adam I Ba tur nec igeatibſlu . Quinto uare cõſtitutũ ſit: ne cõſanguie ſedcoriſtitntio⸗ eeckelie
4 viueret non poſſet ſo gradus cõſanguinitatis cõpu as ducamus uxoꝛes. i. e8. exixe
di contraberech nalt andtſan. t. Bero qui iureiurã CU Am igitur genus bumanum enor Facem ve ſelstalas
bin ua ali do nor in do ꝓpinquitat firmare debeant. ¶Apoſt pꝛim copulam uiri facti lal r eoaced
Nti ter lineam tranſuer T S epumo an illi qui de iceſtuo exp uluere cOluugis eius ex uiri la ſus matrimonium impediũt
gtael ſalem ⁊ aſcendentẽ ſis nati ſunt filii reputent᷑ C Oc tere mariũ feminarũqʒ cõmixniõe ſine conſtitutione eccleſie itẽ
nan ar. ſ. e. q. v. ad ſedẽ. tauo:ſi ignoꝛanter de cõſanguini/ oßut baberet: ur gignendo mulii pupillaris etas ⁊ membri ab
a ver.illa quoqʒ.ibi: tate uel affinitate aliquain uxoꝛem plicarentur:nec cẽnt ulli hoĩes ni ſciſſdo.
ſanng ultra quos nec con · ducta eſt. an ex diſpenſatiõe poſſit ſi qui ex illis duobꝰ nati fuiſſentuni P & Honeſtiſſima. hic eſtar
