pecul.ſacrilegi.

ſ “MHeſciendo.qꝛ in

ris ignoratia diuini
uel nalis nõ excuſat
t ¶Dignus. quẽ pᷣn
ceps iudicat dignũ

2 nos iudicabimus

ſi. xciiii. di. c. . ff. de
re iudi.quidã.C.ð
aduo.diuẽ.iu. reſti

tuẽde.in fi.ar.ꝰ qꝛ

poſſũ appellarea in
dice quẽ ipſe ex cer

ta ſcia dedit. ex de

re.ꝑmu. cũ olim. e
de app.nouit.ex de
ſen. ⁊ re iudi.cũ cã.
u ¶ Qui intra.ꝓuin
ciã. ptor tñ eligẽdu
E ubi lareʒ fouet. ut
C. de offi. pto. tres

ſimilter defenſor de

ipſa ciuitate eligen
dus ẽ. in auc.de de
fen. ciui. i. T ulti.?
platus potiꝰ de gre
mio ꝓprio q aliẽo.
ut. xi. di. nullus. et
ſacerdos de ꝓpria
dioceſi. lxxi.di. hor
tamur.

Moo
i
ißte
tſ
hn
len
Mß
or
inoe

(ma

unn

E

Unckne
enſin

(pbi

Mtaan

Muni

leſierl
flolſl
iNhene
halbei
ob
mi
.
iiei
lunth
feudle
Ueg
ſilri

rain
hticine
entatt
eneicid
fnmng
icht
igſul
fonn
ſeſnin
Ntnte
wlan

1
4

goron

NEmini.retra/
Laare. ſed ipſe
met uel ei? ſucceſſor
põt eã reuocare. ut
xxxv.q.ix.ſniam.

b 6 9

ex iudeis.i.ð

familia ipox.uel lo
quitur de iudeis de

nouo ad fidẽ cõner

ſis.

e¶ fficia. 5. d. liiii

nulla officia.
d Cedibus.nõ ꝙ;

ecclia iudicat de hiſ/

qui foris ſunt. õ id
qoẽ. ii. . i. multi. H

in pena tꝑali ſiue in

pecuniaria. ſimilit᷑
i ſpũali ſʒ indirecte
nt e de vſur. pꝰ mi
ſerabilẽ. ⁊ eſt ſi. xx/
viii.q· i. ſep..
e Etuẽtes.tar
ditatis. i. re
tentionis.
f ¶ Be pñti.i.in pre
lenti. dñs iſte pote
rat ꝑ aliũ iurare: ut
hic pʒ.⁊.c.di.opta
tũ.⁊ ſcias ꝙ ꝓcura
tor dʒ iurare in aiaʒ
dñi. ut. xiii.di. tibi
dñno ſcõ. ſʒ ſindici ſi
ne iconomi in pꝓpꝛi
am aiaz. ut ex de iu
ra.calũ.in ꝑtractan
dis.
g Sacjfa. H intelli
gecũ nõ eſt tanta ſe

nitia dñi qn ſuo ſa

cramento poſſit cre
di. ut dixi.xxxii.q.i
de benedicto.io.
h FXor. ad bar
baroꝝ. ppri

unm eſt nomẽ:ſic car

bonenſium.

i ¶Sibimet. qð nõ

petüt cautioneʒ de
impunitate.

xVII C. iiij.

tionis deſiderãt:ut codice li.ix.ti.

de crĩe ſacrilegii. Similiter de

iudicio ſũmi põtificis ali qd diſpu/
tare nõ licet.

papa oĩbꝰ epis. Neminiẽꝑ/

miſſũ de eo quod papa ſtatuit iudi/

care uel eius ſniam retractare.

I S ſedis apoſtolice

Aiudicio iudicare aut uſiꝰ ſnĩaʒ
retractare ꝑmiſſũ:uidelʒ ꝓpter ro
mane eccleſie pꝛimatũ chꝛiſti mune
re in btõ petro apoſtolo diuinitus
collatũ.¶ Sacrilegii quoqʒ rea⸗/
rũ incurrit qui iudeis publica offi/

cia cõmittit. ¶ Unde in toletano

cõcilio.iiii.legimr.
Sacrilegiũ faciunt:qui iudeis pui
blica officia cõmittunt.
(Nultizui⸗ ſanctũ ↄciliũ ut iu/
dei aut hi qui ex iudeis ſũt:of
ficia pᷣlica nullarenꝰappetãrqꝛ ſhᷣ
hac occaſiõe chꝛiſtianis iniuriã faci
unt. Jõqʒ iudices ꝓuinciaꝝ cuʒ ſa
cerdotibus eoꝝ ſurreptiones frau
dulẽter relictas ſuſpẽdãt: ⁊ officia
publica eos agere nõ ꝑmittant. Si
quis aũt hoc ꝑmiſerit uelut in ſacri
legũ excõicatio ꝓferat᷑:⁊ is qui ſur
repſerit publicis cedibꝰ deputet᷑.
¶ VUex ne reuerẽtia rligiõis dños
ſuo iure fraudarʒ: ſi famuli ad eccle
ſie ſepta cõfugiẽtes inde nequaquã
abſtrahant᷑:ſacris canonibꝰ eſt iſti
tutũ: ut pꝛeſtito a dño ſacr̃o ĩpuni/
tatis ei etiã reddant᷑ inuiti. Uñ
gelaſius papa ſcribit bonifa.epõ.
PDoſt pꝛeſtitã ſecuritatẽ ſᷣui reſtitu

ant᷑ dñis qui ad eccleſiã cõfugiũt.

Etuẽtes dños ſamuli ſi ad ec
Aceſie ſepta cõfugerit: interceſ
ſiões debẽi querer̃ nõ latebꝛas: ne
hec ipſa pꝛeſũptio tarditatis teme/
ritatè augeat renitẽdi.filius etenim
noſter uir ſpectabilis petrus queri
tur ſeruũ ſuum in eccleſia ſancti cle
mentis diutius cõmoꝛari: cui dum
deputaſſetſacr̃a pꝛeſtari:aſſerit illũ
egredi nulla rõe uoluiſſe.⁊ ideo di
recius ſupꝛadictus hõ de pꝛeſenti
cũ eo quẽ elegeris eſſe mittendum

cũ de impũitate eius ſacr̃a pꝛebue

rit:eũ ſtati facias ad dñũm ſuũ mõiſ
oĩbus remeare.aut ſi in hac ꝑrina/
cia fõte extiterit poſt ſacr̃m ſibi pꝛe
ſtitũ reddat᷑ inuius. ¶ Idẽ iohan
ni epiſcopo uiẽneni.
Securitate recepta: ad ratiocinia
reddenda fugitiui ab eccleſia redi/
re coganmr. M
No felicis ⁊ filie eius romaʒ:
Hqꝛ ſic opoꝛtit ꝑuenerũt.Sig

dẽ huc ipſũ pꝛimũ ſe ad barbaroꝝꝰ

baſilicã cõferenteʒ ſeqʒ bonas cas
br̃e iaciantẽ egredi ſub hac ↄdiõe
pꝛecipimꝰ utſi actus ſuos fideliter
7 rõnabiliter allegaret: nihil circa

eũ ꝓrſus aſperũf eri durũqʒ pate/

remur. alioꝗnſi ↄtrafidẽ a unlitatẽ
dñicã ueniſſe ꝓbat᷑: ipſe ſibimer im
putaret atqʒ dñi oꝛdiationi cõgrue

ſfubiaceat:qui ſupueniente filio nr̃o

uiro ſpectabili oꝛibaſio ſicẽ ad ſin/

¶VUnde nicolaus

gula queqʒ cõuictus:ut os aperire

nõ poſſet: ⁊ uera eſſe que huic obii/
cerent᷑:uoce ꝓpꝛia fateret᷑.ideoqʒ

tenet᷑ in cuſtodia mancipatus.

Idem ſyracuſano et cõſtantino
712

urentio epiſcopis.
Eripiatur in libertatem ſeruus cui
chriſtiano iudeus ſignacnlũ circũ/
ciſionis ipꝛeſſit: alioquin ab eccle/
ſia dño ſuo reddatur innuius.
das qui iudaice ꝓfeſſiõis ex
titit mãcipiũ ſui iuris queʒ ante
paucos ãnos ſe aſſerit comparaſſe:
nũc ad eccleſiã uenefranã cõfugiſſe
ſuggeſſit:ſicut petitoꝛii tenoꝛ anne
xus oſtẽdit:eo ꝙ dicat ſibi ab infan
tia chꝛiſtiano:nuꝑ a pꝛefato dño ſi⸗/
gnaculũ circũciſionis infixũ.qua/p
pter ur̃a diligẽter inter utrũqʒ ſolli

cita cura rerũ fideliter exaĩet ueri/

tatẽ:quatenus nec religio teniera/
ta uideat᷑:nec ſeruus hac obiectiõe
mentitus cõpetẽtis iura domini de
clinare cõtendat.
¶ Irem ex cõcilio toletano.xii.
De atrio eccleſie quod.xxx.paſſi/

bus clauditur:niſi pꝛius data ſecu/

ritate fugiens nõ abſtrahatur.
Iffiniuit ſanctũ ↄciliũ ut nul
Illlus audearcõſugiẽtes ad ec/
cleſiã uel reſidẽtes inde ui abſtra/
here:aut quodcunqʒ nocibilitans
uel dãni ſeu ſpolii reſidentibus in
loco ſancto inferre:ſed eſſe potius
hbis ipſis qui eccleſias petũt ꝑ om
nia licitũ in.xxx. paſſus ab eccleſie

ianuis ꝓgredi: in quibus. xxx. paſ

ſibus uniuſcuiuſqʒ eccleſie in toto
circuitu reuerẽtia defẽdat᷑ ſic m̃ ut
hi qui ad eam cõſfugiũt in extrane/

is uel lõge ſeparatis ab eccleſia do

mibuſ nullo mõ abſcedãt.ſʒ inhoc
xxx.paſſuũ nüero abſq; domoꝝ ex
traneaꝝ receptaculo ꝓgrediẽtes:
aditũ obtinebũr qualiter ad reꝗſi/
te nature uſũ debitis exeãt locis:⸗
nullo reneant᷑ euẽtu neceſſitudis:ꝗ
dñicis ſe defendendos cõmiſerint
clauſtris. Siꝗs aũt hoc decretũ ui
olar̃ cẽtauerit:⁊ eccle ſiaſtice exõica
tõi ſubiaceat:⁊ ſeueritatis regie fe/
riat᷑ ſnia.ipſos ãt qui ad eccleſiã cõ
fugiũ fecerũt:ſi iuxta pꝛiſcoꝝ cano

mũ inſtimuta hi ꝗ eos repetũt ſacr̃a

reddiderit:a ſacerdos ipſiꝰ ecclĩe
ab ecclĩe foꝛibꝰ ñ abſtraxerit autfu
ga taliũ ſi eueneritſacẽdoti arẽda ẽ
aut dãnoꝝ ſnia ᷣm electionẽ pꝛinci
pis hmõi ſacerdonbus irroganda
eſt. ¶ Irem ex cõcilio aureliañ.

Ante ſecuritatẽ acceptã de atrio ec

cleſie fuginiuus nõ cogat᷑ exire.
D cõſtituimꝰ obſeruandũ:q
eccleſiaſtici canones decreuer᷑̃t
lex romana cõſtituit: ut ab eccle/
ſie atriis uel domoꝰepiſcopi eoſab
ſtrahere oĩno nõ liceat:ſed nec al/
teri cõſignareꝰ:niſi ad euangelia da
tis ſacramentis de moꝛte debili/

tate omni penaꝝ genere ſint ſecu

ri: ita ut ei cni reug fuerit crimino

ſus de ſatiſfactione cõueniat. qui ſi

1 1

P2

h Imputaret. nõ ar. ꝙ ipu
tet ſibi qui de iure ſuo ↄfiſus
noluit uti beneficio canonis.
vñ ſi gs de iure ſuo confiſus
incõtinẽti litẽ cõteſtet̃ nõ peti
tis induciis bñ pᷣiudicat ſibi
lʒ quidã ̊ negẽt.quia lex dic:
ꝙ lite cõteſt. Zð hoc indultum
bita ꝓp nihilo habẽda ẽ. ut.iii
q.iii.offerat. Iteʒ hẽs hic ꝙ;
aliquis pot renũciare priuile
gio qð ad honorẽ celeſtẽ idu
ctũ eſt. ꝗ illud er̃᷑ de fo.cõpe.
ſi diligẽti. ſimile huic dicit kr-
imputet ſibi qui pro nouo be
neficio nuetus eligit grauamẽ.
C. de iur. deli. l. ul. .pe.
l Icm das.ante paucol.s.di.
liiii. mãcipia nulli. z. c.
fraternitatẽ. .ſed alind eſt di
cere ſe uelle fieri xpᷣianũ ſᷣm
ꝙ illud. c. loquit᷑ aliud ẽ dice
re ſe eſſe xpianũ ⁊ mentiri:ut
ſic poſſit recedere a dno ſuo.

hſm ꝙ loquitur hic.
m IFFffiniuit. defendatur
G quis ꝓuidebit iſtis

interim in expẽſis. Rñ.eccle
ſia.ut.C. de his ꝗ ad eccl.cõ
fu.l.pñti.in fi.ſicut cuſtos cã
ceris ꝓuidebit captiuis.ut.C.
de epiſ.audi.iudices.
n Pricipis.i. iudicis ecclia
ſtiei uel pᷣncipalis perſone.ſ.
actoris.
o Dcõſtituimus.uel domo
que domus erat infra ·xl.
paſſus.ut.xli.di.epᷣus uilẽ.?
de cõ.di.iii.epᷣus.idẽ tñ priui
legiũ hʒ ſi eſt ex iſtos paſſus.
0.
p Coõſignare.i.tradere.

q ¶Vt ei.i. cum co.
r ¶ Crioſus.i.obnoxius.

a ¶ Cõuiuio.i.conſortio.
b ¶ Intenſione.i.plus debito
requirit. .
e ¶¶ Occupari.aucte ꝓpria ut

vꝛ eẽ̃ de imu.ec.inter.lʒ ſit ar.

3.S.c. c. ꝓxi. in fi.?. C. de hiſ

gqui ad ecc.cõfu.l.iii.io.
d 8 Iquis.
.

Aniee irecitug i,

mobilia bona que ſuffi⸗/
ciũt ad ſoluẽdũ debitũ.

g Vtcũ ſtatuto.illud hodie

nõ requirit.qꝛ hodie ſufficit
cõſenſus epᷣi ⁊ capituli.xii.q.
ii. ſine exceptiõe.⁊ ex de hiſqᷣ

fi.a pla.quãto.⁊.c.cũ aplica.

h Mõ poſſit. ar.eſt hic ꝙ ſi
ꝓpter ꝑiculũ more nõ pñt ab

ſentes uocari ad electionẽ

eis abſentibꝰ ⁊ nõ uocatis po
teſt fieri electio.ut.xcvi.di.c.
i.v.elalius.⁊.xxvi.q.vi.aure
lius.io.

i ¶ Muẽditionibꝰ. epi. qdaz

icũt id qð hic dꝛ. ⁊.xii.
q.ii.abbatibꝰ.hodie nõ tener
per id qð ẽ.j.ꝓxi.q.ii.nullaʒ.
ubi dẽ ꝙ tota diſpoſitio mõa/
ſterii ad abbatẽ ꝑtinet.ſed eiſ
obuiat qð eſt et de re.ec.non
alie. c.i.H̊ ſcias ꝙ nullũ pᷣdiũ
põt alienari incõſulto epᷣo lo/
ci in cuius dioceſi ſitũ eſt pꝛe
diũ.ut.C.de predi.mino.i.ſi
prediũ.⁊ et᷑ de fo.cõpe.ſane.

h MWanumitti. quia ꝗq mau

mittit mãcipiũ ecclie duo.da/

bit eccleſie ꝓ illo.ut.xii.q.ii.

epᷣs qui.ſʒ cũ abbas nihil ha

beat. ꝙ nil põt dare. ut.liii.d.

abbati.io.

¶Etiã cõſentiẽte.nõ dicit be

ne:qꝛ bñ põt auẽte epᷣi abbas
alii dare eccleſiã. ſ iõ repro/
bat᷑ donatio facta ab abbate
cũ conſenſu epᷣi in ſeq.c.quia
ipſi epᷣo dedit:⁊ ipſe epᷣs non
otuit cõfirmare donationeʒ
ſibi factã.quia nemo põt pre
ſtare auẽtẽ rei ꝓprie.ut er᷑ de
inſti.cũ ad noſtrã.ut.ff.de au
cto.tut.l.i.

Lau.

ſacramenta ſua cõnictus fuerit uio/
laſſe:reus periurii non ſolum a cõ/
muniõe eccleſie nel omniũ clerico
rũ:uerũ etiam a catholicoꝝ conui/
uio ſeparet᷑.ꝙſi is cm reus eſt:uo
luerit ſibi intenſione faciẽte cõpõi

ipſe reus actus timoꝛe de eccleſia

diſceſſerit ab eccleſie clericis ñ que
rat᷑. Seruus eriã qui ad eccleſiam
cõſugerit pꝛo qualibʒ culpa: ſi a do
mino ꝓ admiſſa culpa ſacramentuʒ
ſuſceperit:ſtatim ad ſeruitiũ dñi ſui
redire cogat᷑:⁊ poſtquã dato ſacro
domio ſuo fuerit cõſignatus: ſi ali/

quid pene pꝛo eadẽ culpa qua excau
ſat᷑ ꝓbatus fuerit pertuliſſe: ⁊ ꝓ cõ

temptu eccleſie ⁊ pꝛeuaricatione fĩ

dei a cõione ⁊ cõuiuio catholicoꝛũ
extraneus habeat᷑. Si vo ſeruus ꝓ

ſua culpa ab eccleſia defenſatus ſa⸗
cramẽta dñi clericis exigẽtibus de

iĩpunitate ꝑceperit: exire nolentẽ a
domino liceat occupar᷑. ¶ Occa

ſione nãqʒ religionis ſeruus dũm
ſuũ cõtemnere⁊ eius miniſteriũ de
ſtituere nõ debet. ¶ Unde in gan
grenſi cõcilio legit᷑.
Religionis occaſione dominũ ſuũ
nõ audeat contẽnere ſeruus.

80 Iquis ſeruũ alienũ occaſione

religionis docet dñm ſuũ contẽ
nere eiuſminiſteriũ deſtituere:ac

nõ po:ius docuerit eum ſuo domio

bonafide ⁊ cũ omni honoꝛificentia
deſeruire:anathemaſit. ¶ Ite ex
concilio Aartinl pape.
Coꝛꝛipiatur duriſſime qui cauſa re
ligionis docetſeruũ dominũ ſuum
contemnere.
JIquis ſeruũ alienũ cã religio
nis doceat cõtẽnere dñũm ſuum
recedere a ſeruiiõ eius:duriſſime

in omnibus arguat᷑. ¶ Itẽ ex cõci

lio carthaginẽſi capitulo.xxxi.
Sꝛimati inſinueur neceſſiraſ que
res eccleſie diſtrahere cõpellit.

T) Vllus res eccleſie diſtrahat

WGhſi redditus nõ hʒ: aliquꝗ̊
do ninnia neceſſiias cogit: hanc in/
ſinuandã eſſe pꝛimati ipſius ꝓuicie
cenſemus: ut cum ſtatutos numero
epõꝛũ utrũ faciẽdũ ſit arbitret᷑a ſi tã
taurgʒ neceſſitas eccleſie:utnõ poi
ſitᷣ ante pꝛimatẽ cõſulere: ſaltẽ uici
nos cõuocet epõs curans ad conci
liũ re ferre oẽm eccleſie neceſſitatẽ
qꝙſi nõ fecerit:reus deo ⁊ ſancto cõ
cilio uenditoꝛ honoꝛe amiſſo tenea
tur. ¶ Itẽ ex cõcilio agathenſi.
Sine lnia epiſcopi:quicꝗd abbas
uẽdiderit:in irritũ deduceac.

Muenditionibus quas abba/

tres facere pꝛeſumũt: hec foꝛma

ſeruetur ut quicꝗd ſine epiſcopi li/

cẽtia uenditũfuerit ad ptãtẽ epiſco
pi reuocet᷑. mãcipia vo monachis
donata ab abbate manumitti non li
cet.iniuſtũ eniʒ putamus ut mona
chis quotidianũ rurale opus faciẽ
tibus ſerui eoꝝ libertatiſ ocio poti
ant. ¶ Etã ſi epiſcopo cõſentien
te mõaſterii poſſeſt io ab abbate da

ta fuerit:nullius momẽti erit dona

tio:niſi ſoꝛte in eccleſie fabꝛicaʒ eri
gendã donatio pꝛoceſſerit: quo ca/

ſu tantũ ei donare licet quantum ec

cleſie parietes cõcludũt. ¶ Unde
gre oꝛius ſcribit.
ullo nitulo res monaſteru ualẽt
ab eius iure ſegregari.

O Veſti ſunt nobis pꝛedicni mo

naſterii monachi abbatẽ ſuuʒ
in trranſquilitanũ caſtrũ terraʒ que
in.dc.pedes extendit᷑ ſub pꝛetextu
fabꝛicande eccleſie frarernitati me
donationis titulo cõceſſiſſe. IJdeo
uolumus quantũ parietes poſſunt
edificate eccleſie circũdare: iuri ec
cleſie uẽdicareꝰ.quicquid vo extra
parietes eiuſdẽ eccleſie eſſe potue
rit:in iure monaſterii ſine difficulta
te aliqua reuertat᷑ qꝛ nec mũdana
rũ legũ nec ſacroꝛũ canonũ ſtatuta
permittũt res monaſterii ab eiuſ/
dẽ iure quolibʒ titulo ſegregari: ea
pꝛopter dõationẽ eiuſdeʒ terre que
cõtra rationẽ facia eſt ſine aliqua di
latione reſtitue.
Dalea.

Anc ergo ſcripturaꝝ noſtra/

rũ paginã omni futuro in eem

poꝛe ab omnibus epis firmã ſtatui
mus illibatãqʒ ſeruari:uta tue ec/
cleſie iuuãte domino tantũmõ ſint
iure contẽti:⁊ monaſteria eccleſia⸗
ſticis cõditiõibus ſeu angariis uel

quibuſſibet obſequiis ſecularibus

nullo mõ ſubiaceant:canonicis nul
lis iuribus deſeruiãt:ſed remotis
uexationibus diuinũ opus cũ ſum
ma deuotione perficiat. ¶ Sʒ no
tandũ eſt:q; aliud eſt in ſuos ue ꝓ
pinquoꝝ uſus res eccleſie cõuerte
re:quã pernicioſã cupiditateʒ ſacri
canones ubiqʒ pꝛohibent ⁊ damna
bilẽ oſtendunt: aliud eſt q ex diſ⸗
penſatione charitatis humane ifir
mitati cõſulit᷑:ut quõdãa illi ſua red
dant᷑:qui in ſacro ꝓpoſito manere

contẽnit.q; nõ tam iure foꝛi quã iu⸗

re poli nõnullos ſanctoꝝ feciſſe le/
gimus. btũs enim iohã. euãgeliſta
duobus iuuenibus quos pẽituerat

oĩa ſua ꝓ chꝛiſto reliquiſſe ⁊ paupRi

bus erogaſſe: aurũ ⁊ gẽmas reddi
dit:ut cuncta que uẽdiderãtſibi re
dimerẽt. Sʒ obiicit᷑:btũs Jo. ñ
oblata reddidit que paupꝑibus iam
erogata fuerãt:ſʒ alia recõpenſanit
que in pauperũ uel eccleſiaꝝ facul/
tatibꝰ nũquã cõputata fuerant. Si
milit ſi abbas uel epũs aliqua ba
buerit que in eccleſiaſticis faculta/
tibus nõdũ ſunt annũerata:exẽplo

bi JYo.der illa recedẽti: oblata ꝰo

eccleſie retineat. Sequat᷑ ergo
aliud exemplũ:quo eadẽ que ob/
lata ſunt:laudabiliter reddẽda mõ
ſtrent᷑. ¶ Ait enim auguſtinus in

ſermone de uita clericoꝝ.

Non debet eccleſia ſuſcipe que fi⸗/
lio exheredato ſibi offerunt᷑

C Aicũqʒ; uult exheredato fi/

lio heredẽ facere eccleſiam.

m Aeſti ſunt.
vẽdicare.tñ

hec eccleſia erit ſub

alio monaſterio de

cuius rebus cõſtru
cta eſt. ut.xii.q.ii.

poſtolicos.
n Reuertar ar. ꝙ
donatio pro pte eſt
ualida ꝓ parte non

ut. rii. q. ii. ſi quos.
ſʒ nõne iſta eccleſia

hẽbit uiaʒ qua ibit
ad ipſã. nam quihʒ

hauſtü iter dʒ hĩe.

ut. ff. de ſer. ruſti. p
ldli. item ſic. F. qui bʒ

hauſtü. Rn.ſic ha⸗/

bebit: ſ mõachi nõ
cogent᷑ gratis eam
dare ſʒ cogent viaʒ

uendere iuſto pcio.
ut. ff. de reli. ſigs ſe

pul chrũ.

o Ed notandũ
duobus. tito.
⁊ engenio.ſʒ nonne

btũs iohãnes renũ
ciauerat ꝓpriis:uti
qʒ.q̊ qcquid habuit
acquiſitum fnit pau
peribꝰ: uel illi eccle
ſie ad quã ſe trãſtu

lit. ſʒ dic ꝙ adhue ñn

puenerat ad eccliaʒ
illã.uel dic ꝙ de uir

gis fecit illud argen

tũ quod dedit.

S

ſtice ⁊ male reſpon
det.quia q; cito ab
bas hʒ aliquid tam
cito fit eccleſie.

¶Si abbal. ſophi

*

H 2 2
n 6 1 lr ſic
V o. XVII . . Eheres. ut. xix.q. ult. ſiqᷓ
C ueſtio . H Fi . W dontichtinddn cnedinagod hie
H itim? heres é etiã neo eſ man obiicit lihritat en cũ ad mõaſteriũ
l i. cle. deo nobis. Sʒ ob e de ſta. mo.
„2 9nat? in legit⸗ de epi. c cle enõ dʒ. ut .
— ẽ.ſi.xiiii. q. vi. cõperim⸗ n e ſua do mulier E. remaneat noozeb zae igs fact monachꝰ oĩa qͥ bẽbat de
i OisFasmöredas rnttt Po ftige ſadi ſuo R, bs ſie 66 iccrts ſare bõt cũ enialigs he monallerio e rirg giu
bfen 2 0 õi põt reu totas. nã ſi aliquis ili? poſtea nat? noõ Reſtituat. ſz nũc aũt.̊ ⁊ ius ſuccedẽdi.
lnn nec inof. dona. ſi totas. ne nũquid fili? poſtea eſt i nnc an.8 bona ſua dat ⁊ ſpẽ
etn naint u u crederet ſe nõ it. ut. C. de reuo. do. ſi . lut legitimꝰꝰ re actõis.ut.C. de do 5
ſen n anc etiã totũ reuocabit. iſe ũ facit: Ue U egitt ſutur .„ us ſuccedit moa
u ptẽ ſz etiã totũ cpilcopu acit: editatẽ po/ l. iii. ð vꝛ ꝙ pᷣus dẽdi
e ſolu ptẽ ſʒe⸗ lligẽ au cho ã ſibi hereditat õs ſuccede
INDH dꝛ intell iſi ſcipiat non heres patern S ſtatẽé habe ſteriũ. ſʒ dic ꝙ de⸗
k ? qð hic cleſia ñ co talteruʒ qui ſuſcipi io nemi/ ere ndicãdi pote . 5 cõpetit niſipoſt mortẽ de
dũẽ ꝙ ec 5Gta querat alte o pꝛopicio n ſtea iure uendti iſieraruel ui/ nõ copetit illud ius non dedit
ni Kicoltimaporrdez Sehrinnenictgaglandobi at: ſed qu mõaſterio re ſterio ſ tãtũ ſolã ſpb
itima portoeʒ inueniet. qiu inenſis epiſco thabere: n re monaſte ẽ dʒ exquo
NoNI lamnsez r e nemi lii cartbaginenſis ſus fuera is ſui qui fuerat m Tilla ſ. es euaneſcẽ dʒ exq
corig ii cart n ha bbatis ſui qui fuera ſt ſz illa ſpes euane fili illius
ſe vE 5 cogebat in pi. Quidã enim ꝛres ſuas omne lã ſancti benedict d altare i ſterii. ut inſti. de acꝗ. ꝑ
I. l: res luss . gula lanen be dinamra monaſte
RK actoig g da na⸗ e iuſufructu donauite quã eni ificamr a intitulatur: arroga. F. or
bgu e⸗ tẽbat᷑. ad hᷣ tento ſibinſufru inãti red d ſanctificam irei A.ii.
li eqtate icbat.ad ſetento filii:nec opinãri ad quo uod acqu ũdã vo. Queſtio
ne ji. ili. bic colligit. ati ſunt ei filii: erat. in po acros canones q Ecũdã vᷣ
rg i.· i.n i. ſie. nati ſu nauerar in po m ſacros canon . ſda nõ eſt dubia.
rzei c Wõ iure poli.i didit epũſ ea que do nö reddere: ß crit reſtitua. eſtionẽ 9 ſccüca nictionach
quadã nali eꝗtate. teſtate habebat ſchepol Ecce 9 Ecundam vo oin ole uis n⸗ 8
ſeſe iure foꝛi nõ iur laudabiuli unat auct eligel. ut. . e. abbatẽ.io. teſt
Hu Cce. vtilius. ſed iur er do oblata iure a lau ar tern ili dicens. c tãtũ.ar.qꝙ nõ .
im zol iquãdo oblata 5hoc ex i concilii dicens. 112 eccleſiis pe
nigcit 5. y. q. v. nõ oĩs. aliquã 1 tamen nõ tan lia officia: He s plus ab eccleſiis
L⸗A. Lt. ueru 2 bates 7 alia bg õibus ſibi de
Gign Didã ab ter reddun i ſua reddẽda m Abbare art qð ex canõibu 5ſtuf
4 nii ſua redd ſſio Et inſtitui. . kere ꝙꝙ. x. q. iii. coqſtun
N mim in; ecbhicop =1 n monaſte ber Po⸗ ouimus.
zutſt ima q ſtrantur. aliud eſt e liud a pꝛopo BSctantũ ſibii quocd z x.q.iii. qꝛ cogn öfirmare.
ellige ſtio. Cer e ſue uite perſiſtere.a Si ſanctuf * dicent ſacerdotes: gi d E Vnſtituere. i. col ulnrennß
R Eut iiu eſt ab⸗ ne ſue dis diſcedere. Si ſs b NLuen ſ.i. monachos ald m prie w inſtituit cunn
tu ut di ſio ſui oꝛdis diſcede li habitu o ipiüt canoneſ.i. re: nel dic ꝓpri t. ix. q.iii.cũ
Aſone . u uel mochus in liꝰ ti in laica 1 . pꝛecipiu 11 pꝛemone * . e ligetes. ut.i enr
bas aihi reli? degen . blarion x2 nẽ ſanctam . ſint negligẽte. etia põt alium
u ſterio hi ges aureli? de it: quia poſt oblanion önerſation ia inſtituere at imus. ucl tũc etiã põt ali —
H mona . rit . a reddidit:q 1 . oſta lay C lia zyofficia ſ⸗ ſcim uü monachi minn
hm rit: ſ gequid acqri g it: nõ ideo in apoſtaſ bbates aliaqʒ offt ꝛigere gpſfi ſtituere:cũ monach j. e.
V 1 cqund epit: nõ ide quibu 9 lã acta coꝛꝛig n inmntue üt eligere. ut. j
inari ſact/ epus ! acgrit filios acc ddẽda ſunt: quibi extra regu onibuſin idoneũ uolũ
, act e ſ. e. c ibus ſua re . tur ut gzertra⸗ nachos can⸗ iquis abbaos. .
Nphi epali ecclie. ut. ei. eunti ſſaria ſubtraben id in mo int: aut uſurpa ſi quis abbas. 5a
n 1 . T aria ſubt aliquid: ſerint:aut u 4 Corrigere. coertio mõ⸗
irk taß cte obrner⸗ utilius nece doꝛdineʒ a quo re ictũ pꝛeſump ii tẽ CLorrig l. di.
ucn „2ore ꝛdinez a rdictũ pꝛ. ſterii rebus t n⸗ ſpectat. ut.l.
funſtig cũẽ traſlatꝰ ꝑ Eer coacti redirent a inimicis 1 per terdic de monaſte hoꝝ ad epm ſpe æ. c.
. . mmm , uicqua . 8 ſententia C Es. ſ. e. ſi qs abbas. c⸗.
ulliet ad eccliaʒ epalcʒ. u. ſerant. Sed ſicut aria ſub requcqnga erit ab ei cedẽs. ſ. e. im. di⸗
“D ag. ii. ſigs ia tñſ ceſſeran . r neceſſaria ſi erint:nõ deer a grego. ac cognouimꝰ.
Pikri f. xxi. q.ii. ſigs ia ſt ꝛibꝰ iubemu one tauerint: no⸗ Econna gre⸗ abbates. ?.c.cognor ceſſi
ocyi tů e ſecuto oſtolo m cationis. ¶ E. itquidã ꝙ in mimis erceiſi
ſgchi lata:ſy ad ſi ta tñ iniſtrare: ſicut ab apoſt. gitiuſ excõi io ariminenſi epö. cũt quidã ꝙ in k pᷣore ſũt pu
ntiah SSrmanadbneri minitin edimere: ut expeditiuſ ſcribit caſtoꝛio ar ſteru: nõ epiſ⸗/ bpugahebbate ul hore lüt da
uuch 5étraſlat'. vz nel⸗ tẽpus r ccleſia ſcã atio mona b di ſ in maioribus ab epᷣ
epe nõðẽ trãſlat. vꝛ nel⸗ mur te s. ſic ne eccleſi Congreganio m aneoꝛuma niẽdi ſʒ in maiorib hi. . xc.
ſſtun⸗ fa illa ex eo ꝙ dꝛ ꝛatioõi uacemus. ſic in de uis extr E de ſen. ex. mõachi.?. xc
nr, a gib aaum pariatur:ne tanaln lehus au⸗ aliaal ſterionon per omanarnus⸗ E
adae ie epali. ſz cipitetur:ne in per . ate in monaſterio onher ne is. ſz meli? dicai 11
ſſthi rit eccleſie cban terioꝛa pꝛecipitet dium mona bas in monaſterio ne nõ dicatis. ſʒ meli achuʒ
. . cen D B e extraneo 2eern agit 3Z mon 41
eſtn illa lra poſti ⁊c monachoꝛũ aut in rdeſcat. um aut per aliqu 1 ordie iuris agit᷑ me ut. xi. ꝗ
Ameiche Hori. põt di m 5 ſi e ſuoꝛuʒ exat epum iſcopo miſ. a epo ſit agẽdũ.
tußtt⸗ velle Pbort Por di ete nn eACric, dinet: ne abe Reoracho nig in foꝛma
liiln ibnhei belann ſibi — b rü0:0 g nge nulli eccleſte ſub i.de anereghenltene,
kni Vutſea⸗ uE;“ quntur ſed auferri ſinu ſa ibi ce Idem caſtorio epõ. õäl inef.i. eligaĩ
iy ſit ac vns u.. illo iſta inferantur. con iiciat. C. em „o B iſſa. publica 9uo
Enaſe eßs. et illaiſte Aidam dtos pꝛi baleng cuilibet monaſterio p Eer o: niſ lit de ulun
Cccii.di.ligs e in epuz 2 ignũü mo cato luminoſo.
cun ſecratus . . ium: ſed quẽ dian ut. ſ. e. luminoſe
et de elec. cũ in . naſterio mu non alium: ſed q ice diſci late fratrũ.ut.ſ.? d legẽ di
ſa ſ;nern α mi m tice diſc le at. quo ad legẽt
ctis. ſiẽ nec mile 4 .n ſtea in A.n tibus monaſti ſꝗq Subicciat. quo ad utili
trãſit de vno nue e la cotuli lura ac ribus 12 ſu cõgregatic „ oceſanã. ut. ii.q.li. apli
iũ nõ pᷣus dẽ iſcopatu plur ine cõi cõſen ſſas aũt iſi ĩ caſu. ut. rii. . ii.
ad aliũ nõ nae epiſcop fra pline cõi cõſen lumus. mi . tate niſi ĩ caſu. ut. aliquo
Ede üdaniers quiſiuit. cui du . ee derigg e bſo dcee iualiqna
E Ooci . . r epos uu 3 tpreſumit
anꝙỹ pueniat ad — ẽ quererent epũs ublicas pe 1 bꝛari pꝛohibe loco celebra ii. g. i. põtificeſ
mt. ff. de mili. teſtg. ucceſſoꝛẽ q inſerere:ut publicas ino celebꝛan iectus. ar. vii. q. i. põtikicet
8◻ Sarn ode per ipſũ abbas eninmn ¶AQuerit ibdiacono. inſtitui: ques ſia vnã a elne⸗
H naret᷑: fratres naſterin poſſtperere Aleveverabbe iaſiiul uezlu hrela ſe t erih glic ecel preiu
iẽtia quã imo: an mona ſiimre i eſſiois ſe ſubiicere alii. inter di
ff. n. ab o/ pꝛimo:an ſita ſunt:an ep egatio 7 Poſieſſiois ſcat epõ. e de dona. in
niablolug.n ſcopo acꝗſitaſunt:ane congreg 1 dicat epõ.er
leti tfa eab epi ſibi uendica poſcerit. 11.2 2 ic
bediẽtia ſua cũ ſi agu lis eccleſia poſſit ſibi uend oꝛdinari popoſe erio illũ uolum lectos. ib?
lio pr. alis eccleſia radita. daſterioi 1 Bbatẽ. publicas. qni
clus de filio pr Zis ſcopali ſterio fuerant trad Bbatẽm ſibi de ſua cõgre HBbatẽ. publicas. ab
naſteri . ſit inari: quẽ ſibi de ſua r 5 inteſt niſi ĩuiteĩ
a monachali re ine re que mo er epũʒ abbas ſit dinari: qu xĩ0 7 poſ oubnd inteſt niſ ui
in ieiuniis ler Secũdo:an p dus: an tantũ onachoꝝ ele L bbate. ut. ſ. e. q. dudu bi
„ 5 10 2dinan Ue ione 1 m 5 is obſeruã 9 E. dns. ar. ẽ ic ꝓ
mõ cãtandi. ſil , eligendus 70 ibus ſit inſtituen S qd magis Bbatẽ. dñs ſpe
dacen daarhie n ma queſtio terminat᷑ dũ eſt: oꝛdou Item gregoꝛin tetiaʒ ad patronũ. ut. r
bz pconis. ut. xliii. ſtio termin it oꝛdinari. T ctat etiaʒ ad 7. q. vii. dece
bã pconis. ut.x Rima queltio te teü: i cerit oꝛdinari. ii·ſigs epõr. ⁊. q. li. . f.
i. in cõci. ito ax id alteü: e iſcopis. q. 9 . lxlii. di. ncipali. .
di. ſit rector. napot auduc ehiee Adi, en ibuarpt mönchh . öaſterio⸗ ineiiti s Ane
ſibi facere malr Aud Mc iſcopus oꝛdi, 2 Vã ſit neceſſariũ mo⸗ infra ter de inr. pa. nob ntada
ous nõ licuit: ex . onacho ep ionẽh Aà Ii R ſpicere. c.⁊ in . nte lé is electio pñta
qð pᷣus nõ a ui de me ſecrationẽ 9 uien, Plpicere ſii nri ie xi.ſʒ ſolẽn 1. t e de
ig pus od ante con 1 ru quien, plpi oĩe dñi nri ie Pri.15 1. lprono.ut e
nlogregori ee nnatur: quod am d vo poſtcò⸗ icimꝰ igit in noie dñin Itt hnciniuelpiono. tit. ſa
actuſ ẽ: ? nat . . quod v O erdicim . petri 2 meli EL. kit. ia
iniit re Baanncnaratilunttoheer⸗ zeernerhee olnem urer ii ii
nus cardialis )pa ſec ati linquat. .= ſtoloꝝ pꝛici ſidem: urnn eatina. ?. c. lectis.
ciii 9 dereingugat. ßʒz ſccös apot lie pꝛeſidemꝰ: di. eatid. cellulis. ar.
mauricii imꝑatoris cleſie dereli Ea rõnabiliter 3]1 ic röane ecclie pꝛeſ ſumat Uã ſit. de .gl.
1 l . ic rõa ultra pꝛe 1 rochiales
factus ẽ. de hac ma Tatutũů d cõf rmatũ eſt: öv aut ſeculariũ . naſte ꝙ capelle pa
plene inuenies.xvi aſ nodocorrme . epoꝝ aut s uel chartiſ mo
iriiat lmmomacbas u iceets d Vueleellals velulllie meng
ii. in nona. in le monaſtice p ö6a riox: ue
Z Neguin, imo aiugo ie ſacra oꝛdinatio de mõa *
etiã monach? erſs abſoſuit:

4

Can:

habẽt idẽ pᷣuilegiũ cuʒ monaſteriis.x.q.iii.inter cetera.ſʒ nõeſtita.uter de p

ben. de monachis.

a ¶ Velimmiſſiones.i.exactiones. ””MU
b Miſi de eadẽ. S.di.lxi.nullus inuitis.⁊.c.obitũ.⁊.c.nictoris.
c C oncors.⁊ canonica.ut.lxii.di.c.i.⁊.j.e.ſi quis abbas.

dBe aliis. etiã eremifa. ut
e de elec. cũ monaſteriũ.ar.
6 ꝓri.q.ult.in.S.pe.
Ee *. —
chus ſit nccius ꝑ ſupꝑiorẽ co/
gat ipſũ dare.ut ex de iurpa.

nullus. ſʒ qd ſi monachus ſit

factuſ papa innito abbate dʒ
ne redire? ſic.⁊ ipſemet cõpel
let ſe redire.qꝛ cũ teneat᷑ de a
liis iuſticia facere: multo fõti
us de ſeipſo. ff. ſi . nẽd.l.altiꝰ
f Yuribꝰ. i;tũ ad legẽ dioce
ſanã. ut.xvi.q.i.cũ pro utili⸗
tate. ut no.x.q.i.in ſũma.
gUAminoſo.h̊.c.loquit᷑ de
mnonaſteriis exẽptis uel
priuilegiatis.

h Publicas. in gbus ẽ ↄcur

ſus populoꝝ q fiunt in hora
lertia.j.de cõ.di.i.⁊ B. ſʒ pu⸗
blicas.i.ſolẽnes bene cantãt.
i Receſſibus.potiꝰ ̊ erunt
monaſteria in ſolitudine q;' ĩ
urbe. xvi. q.i.ſi cupis.
lꝛ ¶ Collocare.ut ibi exerceat
iudicia.
IOrdinationẽ.ſ.e.cognoni
mus.. ſʒ hic loquit᷑ de exem
ptis:ibi nõ.uel ſi hic loꝗtur ð

nõ exẽptis.tũc dic ꝙ eps hoc

facẽ põt niſi abbas negligẽs
ſit in ordinatiõibus.i.diſpoſi
tõibus.ut.ix.q.iii.cũ ſcimus.
mAlbbate. S. x. q.iii.int᷑ ce⸗
n D Rade preripimul ut de
Hmonaſterio.eps ibi fe/
cerat baptiſteriũ. 1.
o Altare. H iõ.qꝛ locus fon

tiũ nõ dʒ pedibꝰ ↄculcari. nt
ſ. de cõ.di.i.altaris.⁊ q̊ͥ como

dius nõ põt fieri ꝙᷓ ſil ibi alta
re edificetur.

P C Poſt ſuſceptas. ſic ex de

ap. ſuper eo. in fi.
Bbas. cũ pmiſſiõe.nõ

eni põt ſine licẽtia plati

ſuã deſerere eccleſiã. ut e de
renũ.admonet.xvi.q.ul.c.ul
ti. lxxi. diſ. c.i.?.ii.⁊.xix.q.ii.
due. io. Z
1Ecce.in toletano concilio
S. c.i. L
Btũs grego. S. e. abbateʒ.

Ad ordinandũ. ſitñ mõoa

ea ptinẽt: quocũqʒ mõ ſeu gualibʒ
occaſiõe minuere:uel doloſ uel im

miſſiones aliquas facere. infra.
defuncto vo abbate cuiuſcũqʒ con

gregatiõis nõextraneꝰ eligat᷑: niſi
de eadẽ vogregatiõe quẽ ſidi ꝓpꝛia
uolũtate ↄcoꝛs fratrũ ſocietas ele
gerit. ꝙ ſi aptã inter ſe pſonã inuẽi

re nequiuerit ſolerter ſibi de aliisꝰ

monaſteriis eligãt oꝛdinãdũ.⁊ in
fra. Pariter aũt eſt cuſiodienduʒ
ui inuito abbate ad oꝛdinãdũ alia
monaſteria aut ad oꝛdines ſacros
uel clericaiꝰ officiũ tolli exide mo
nachi nõ debeant.a infra: Mullus
monachũ ſine teſtimonio ⁊ cõceſſi
one abbans in eccleſia aliqua tene
at:uel ad aliquẽ honoꝛẽ ꝓmoueat.
Hãc ergo ſcriptoꝝ nr̃oꝝ paginam
oĩno futuro tꝑe ab oibus epis fir/
mã ſtatuimꝰ illibatãqʒ ſeruari:ut
ſue eccleſie inuãte dño tãtũmõ ſint
iure cõtenti:a monaſteria eccleſia⸗
ſticis cõditõibus ſeu angariiſuel ꝗ
buſlibet obſequiis ſecularibꝰ nul⸗
lo mõ ſubiaceãt:nullis canõicts iu
ribus deſeruiãt: ſz remotis uexati
onibus ac cũctis grauamibus di/
uinũ opns cũ ſũmadeuotiõe animi
perficiant. ¶. Ideʒ caſtoꝛio epiſco
po ariminerſii.
Miſſas publicas in cenobio epiſ

copi nõcelebꝛent:nec aliquod eis

grauameninferan.

Eminoſo abbaterefer aepli

Arimis ĩ mõaſteriis multa a pꝛe
ſulibꝰ pꝛeiudicia arqʒ grauamina:

monochos ptuliſſe cognouimus
opoꝛtet ergout tue fraternitatis ꝓ

uiſio de futura gete eoꝝ ſalubꝛi diſ/
ponatoꝛdin nõe: quatenus ↄuerſã
tes in illis in dei ſeruitio gratia illiſ

ſuffragate mẽte libera ꝑſeuerẽt:miſ

ſas quoqʒ publicas in cenobiis fie
ri oĩmõ ꝓhibemꝰ:ne in dei ſeruoꝝ
receſſbus eoꝝ receptaculis ulla
popularis pꝛebeat᷑ occaſio cõuẽtꝰ:
qꝛ nõ expedit aiabꝰ eoꝝ. nec aude
at illic epũs cathedram collocareꝰ
uel qualibʒ ptãtẽ exercere imperã
di nec aliquã oꝛdinationẽ: quãnis
leuiſſimã faciẽdi:niſi ab abbateꝰ fn
erit rogatuſ:quatenꝰ monachiſem
ꝑ maneãt in abbatũ ſuoꝝ prãte:ut
remotis uexatõibus ac cũctis gra/
uaminibꝰ diuinü opus cũ ſũmade
uotiõe animi perficiant. Item
allushapa.
aptiſterium in monaſterio non
permittitur fieri. =ðèð

PD Ridẽ pꝛecepimus ut de mõa

7

ſterio ſci andree q eſtſupꝑ maſ
calas baptiſteriũ ꝓpter monacho
rũ moleſtiaſ debuiſſet auferri:atqʒ
in eodẽ loco quo fontes ſũt:altareꝰ
fundari:cuiꝰ rei ꝑfectio hactenꝰ eſt

tC Sʒ ſciedũ. magf inteiligit ꝙ, capitula ſu
a L a alosorclinare. . ugerc.
XNe Auẽtas. humani eni moris ẽ illũ timerecuius iudicio nũc

„

piracta. admonemꝰ igit᷑ fraternita

rẽ tuã nullã iã moꝛã poſt ſuſceptasꝰ

lias nr̃as inſerere: ſʒ replero loco
ipſoꝝ fontiũ aliare illic ſine dilatio

ne aliqua fundet᷑:quatenus ⁊ pꝛe/
dictis monachis opus dei ſecure
liceat celebꝛare: ⁊ nõ de negligẽtia
tua cõtra freternitatẽtuã nr̃ animꝰ

excitet᷑. ¶ Itẽ ex cõci. magũtino.

um permiſſione epiſcopi abbas
locũ ſuũ deſerere poteſt.
Bbas pꝛo humiliatiõe ? cuʒ

R miſſione epiſcopi locũ ſuuʒ

põt relinquere:m eligant ſibi frẽs
abbatẽ de ipſis ſi habent. ſin autem
de extraneis. CEcce in toletano
cõcilio dicit᷑ ꝙ ſacerdotes abbateſ

J alia officia inſtituere debeãt. bea

tus grego. pelagius ꝓhibent di
cẽtes abbatẽ a fratribus ſue cõgre/

gatõis eligendũ oꝛdinandũ.qũo

ergo hec tanta diuerſnas ad cõcoꝛ
diã reuocabit᷑:.Sed ſſciendum eſt

quoſdã mõachos eẽ indomite cer

uicis ⁊ effrenate ſuperbie:quoſdũ
abbates ad religionẽ cogere uolue
rint: in eoꝝ deiectiõe cõlpirãt ali
um moꝛihus ſuis ↄuẽientẽ ſibi pꝛe
ficere contendũt:quales erãtilli ꝗ
necẽ beati benedicti ↄſp raſſe legũ

tur: pꝛo huiuſcemõi cõſtitumũ eſt ut
abbates ?⁊ alia officia per ſacerdo⸗

tes inſtituantur. ¶ Angde pelagi⸗
Papa ſcribit opilioni defẽſoꝛi dicẽs
on licet moônachis abbates pro

ioarbitrio eypellere aut alios or

dinare..f
Ailã ptãtẽ decetero:nullã li
centiã monachis relinꝗmus

ꝓarbitrio ſuo aut abbates expelle

re:aut ſibimet alios oꝛdinareꝰ: qꝛ
nulla auctoꝛitas remanebir abbati
ſi monachoꝝ ptãti ceperit ſubiace/
re:ut de cetero fideliter a ſtudioſe
uniuerſa que uel ad diuini cultuſre
uerentiã:uel ad utiliratẽ eiuſdẽ mo
naſterii ptinẽt abbatis ſollicitudo
ad quẽ poteſtas tota pertinere cõ/
uenit debeat adimplere. Minc
etiam conſtitutũ eſtꝰ:ut clerici ſin/
guloꝝ monaſterioꝛuʒ ſint in ptãte
piſcopoꝛuʒ:nec alicui liceat extra
eoꝝ cõſciam monaſteria edificare.
Unde ĩ calcedonẽſi cõci.legit᷑.
Sine conſcientia epiſcopi inona/

ſteriũ nullus edificer.

Vidã monachoꝝ hĩtu uten
tes indifferẽter per ciuitateſ
incedũt:necnõ a monaſteria ſei
ſos eelrrione ꝓpꝛia cõmẽdanv.
POlacuit igit᷑ nenunẽ aut edificare
aut cõſtruere monaſteria autoꝛato

rii domũ ſine cõſcientia ipſius ciui

tatis epiſcopi. Item clerici in pa
rochiis monaſteriis aut martyrũs
cõſtimuti ſub ptãte ſint eius qui ĩ ea

pᷣdicta ex cã data ſint. io.

erigiĩ nũc depᷣmit᷑ xvi. q.ii. uiſis. nec ſuꝑiores debẽt inferioribuſ ni
mis familiares ec.nã ex cõuerſatõe equali naſcit otẽptus dignitatiſ

ff. de off. pſi. obbuã
u. nec etiã debent
ſubditi plus eẽ ſub
diti ꝙᷓ expediat.ii.
q.vii.qadmonẽdi.io.

a Tota. geps nul

lã bʒ iuriſditioneʒ
in monaſteriiſ. ⁊ ſic
E Zʒ.xvii.q.ult.in nẽ
ditõibuſ.xii.q.ii.ab
batibꝰ. ſʒ iſtud vbui
tota nõ cxcludit epi
ſcopũ ſʒ ipſos mòa
choſ.i.ita ꝑtinet ad

abbatẽ ꝙ nõ ad mo

nachos.

b ¶ Hinc etiã oſtitn

tũ eſt.i.ꝓpter cãm.
intelligit enĩ granuſ
oĩa hec capitula ex
cã fuiſſe ſtatuta.
c Nidã. cõmẽ
.dat. ſz nemo
dʒ ſe comendare.xi

g..iii.ſigs vo. arg.

ff. de off. peõ. obs
uare. . anteq; vo.

Aut oratorii. q
bus tꝑibus in orato

riis ſit miſſa audiẽ

da.hẽs.j.de cõ.diſ.

i. ſi gletiã. ? nõ ſolũ
oratoriũ ſʒ nec etiã

hoſpitale põt ſine li

cẽtia epi cõſtitui.ut
ex de reli. do. ad h.
ſʒ ſi oratoriũ nõ eſt
in hoſpitali tũc ſim

plex hoſpitale põt

cõſtrui ſine licentia

epi.nt er de ec edi.

ſi hoſpitale.q hodie
eſt remota. itẽ nec ĩ

oratoriis licitũ ẽ po
nere cãpanas. nt ex
de puil. patentibus

Jo.

6

önrn

brdhe
m

u
un

nb⸗
(e⸗
hen
ſrpe
e
ai
Mul.

Me

iſe

Dan

iſon
Alliin

gii
ünlde⸗

Ppſtre
ckvn
gier
eoſte
pdhn
ntg

tußt

ungn

unfon
ii

nggnul
Hni

iotir
Npir
keſign

t Ntck
mikt
notn ſenel
flaüit

iwmnk
itci

a ANel mõachi. lo⸗

quit᷑ ſm ea tꝑa cum
monachi fuerũt lai
ci.xvi.q.i.generalit
b ¶ Clerici.i.plati.

c QSire igioſi

cõprobet᷑.ne
ſit nimiũ iuuẽis. nt
xxxiiii.di.quorũdã
⁊.c.fraternitatis.

d O*£ monachiſ

nonũ.nonuʒ
