dei, unde in lege dicebat᷑: maledi
ctaꝰſterilis que nõ reliquerit ſemẽ

ſuper terrã. Minc en ſacerdoti/
bus coniugia decreta ſuni: quia in

carne vna.⁊ ĩ.l.nãli.qꝛ cuicũq; nãlit᷑ inſitũ erat:qdð tibinõ vis ꝛc.

ut. xxxi.q.i.quomodo.

ſucceſſione familie ſue ſucceſſio cõ
ſtabat eſſe officii: quia uero per ĩ
carnationẽ chꝛiſti gratiafidei ubi/
qʒ dilatata eſt:nec iaʒ dicit.dic do
mui iude uel dic domui iſrabel ſed
euntes docete oẽs gentes ⁊ in om
ni gente quicũqʒ timet deũ ⁊ ope
ratur iuſticiaʒ hic acceptus eſtilli.
nec electio muneris queriturĩ ſuc
ceſſione generis ſʒ in perfectione
uite a ſinceritate ſcientie ⁊ uirgi/
nitas fecunditati pꝛefertur ? ſa/
cerdonbus cõtinentie caſtitas im
perat᷑.nec ergo abꝛabã aut iacob
deliquirza pꝛeter uxoꝛẽ filios ex
ancilla queſiuit.nec illoꝛũ exẽplo
pꝛeter cõiugale debitũ fecundua/

tẽ in aliqua Iʒ alicui querere cũ il/

loꝛũ cõiugia noſtroꝛũ equãtur uel
pꝛeferantur uirginitati: imodera
tus uſus cõiugii noſtri tẽpoꝛiſ tur
pitudinẽ fere tmitetur foꝛnicatõis
illius tempoꝛis.
ſcri. in li. de patriarchis.
Abꝛabã non eſt reus adulterii: ꝗ
uxoꝛe uiuente filios ex ancilla ſuſ
cepit.
Irxit ſara ad abꝛahã:ecce cõ
cluſit me dñs ut nõ pariã: in
tra ergo ad ancillã meã ut filiã faci
as ex ea:⁊ ita factũ eſt.ſʒ cõſidera
pꝛimũ ꝙ abꝛahã ante legeʒ moyſi
7 ante euãgeliũ fuit: nonduʒ ergo
interdictũadulteriũ niqebat᷑.pe⸗
naPcriminis ex tempoꝛe legis eſt:
que crimen inhibuit.nec ante legẽ
ulla eſt rei dãnatio ſʒ ex lege.nõ er
go in legẽ cõmiſit abꝛahã:ſed legẽ
pꝛeuenit. deus antẽ in paradiſo cõ
iugiũ laudauerat non adulterium
dãnauera. habes pꝛimã abꝛahe
defenſionẽ.ſecũda illa eſt ; nõ ar/
doꝛe aliquo uage ſuccenſus libidi
nis nõ petulãns foꝛme captus de
coꝛe ancille cõtubernio cõiugaleʒ
poſthabuivꝰ thoꝛũ:ſed ſtudio que
rende poſteritatis ⁊ pꝛopagande
ſobolis adhuc poſt diluuiũ raritaſ
erat humani generis: eratetiã reli
gionis ne quis nõ reddidiſſe uide
retur debitũ nature.deniqʒ ⁊ loth
ſancti filie hãc cãm querẽde poſte
ritatis habuerũt:ne genus defice
ret humanum: ⁊ iõ publici mune/
ris gratia pꝛiuatã culpã pꝛetexui
¶WIgem in eocdem.
Quod pꝛeter legitimã uxoꝛẽ cõ/
mittit᷑: adulterii crimie dãnatur.
Emo ſibi blãdiatur de le/
R. gibus hominum. omne ſtu

pꝛum adulrerium eſt: nec uiro li

cet quod mulieri non licet eadem
a niro que ab uxoꝛe debeiur caſti
monia: quicquid in ea que non ſit
legitima uxoꝛ commiſſum fuerit:

adulterü crimine damnatur. In eo

Unde ambꝛ.

b Int᷑dictũ.expᷣſſe ſed tacite cũ dixit dñs.erũt duo in carne vna.

a ex tꝑe.nã culpa an legẽ fuit in chaim⁊ la

c¶ Pena. bene dicit pen

mech.⁊ nota ꝙ he oẽs excuſationes inſufficiẽtes ſũt. ſed illa ẽ ſola.

ex de diuor. gande
mus. ⁊ dic pena cri
minis.i. legis teme
rate eſt. —

d Er tne legis.

ſcripte. alias nec la
mech nec chaim pu

niri debuit cum illi

añ legẽ ſeriptã pec/
canerũt.ſed nõ erat
adhuc pena ſtatuta
ꝗ coꝝ peccatum.

e In legẽ. que eni

pneniũt ↄſtitutiõeʒ
nõ ſunt poſtea irri/
tãda.nt.S.di.lxxxiij
ꝓppoſuiſti. j. e. obij/

ciunt᷑.⁊ ex de cõſti.

c.vlti. C. de teſti. iu
bemꝰ.xxxi.di.añ.

f Maudauerat. cä

diẽ creſcite ⁊ multi
plicaming.
CBäanauerat. ex
pſſe.⁊ ẽ ar.ꝙ lʒ vnũ

Zrioꝝ ↄmẽdet᷑ ñ iõ

reliquũ vituꝑat᷑viij
Ir Kiendu⸗
poſtpoſuitt.

i ¶ Muneris.i.of

ficii quo publice ſer
nire hüano generi
videbatur.

leE Pretexuit.i.di /

minuit ⁊ extenuauit
nõ ãt extixit. ut di.
xxxv. ſexto die. ⁊ ẽ
ar. ꝙ malũ faetũ ex
cuſat᷑ ꝑ bonã ĩitẽtio
neʒz. ⁊ obſtetrices lʒ
peccauert mẽtiẽdo
ꝓpt᷑ bonã tñ ĩtẽtio⸗

nẽ remunerate ſũt.

xxii.q.ii.ſi qnẽlibet
⁊ ita ĩ eodẽ facto ꝗs

meret᷑ ⁊ demeref.

qð ẽ illucd. ff. ð ne

o. ge. ſiue. . xvi. q
90.9 ſal

l. legi. ar. ꝙ excuſai
malũ ſi bono ʒelo fit
ꝓpt᷑ bonũ.ar.xxx.
q.i.ad limina.

WD Emo . de legi
bᷣ. qᷓ dicũt ꝓ

adulteriũ nõ cõmit
tit̃ cũ ſoluta.ſʒ cum
nupta. ff. de adul. in
ter. uel logt de legi
be qͥ ꝑmittũt cõcubi

natu. ut. ff. de ↄcu.

—

l.i.ul logt de legib⸗

q̃ ꝑmittũt fornica
militibꝰ. ut. C. ð do
na. int᷑ vi. ⁊ vx.l. ii.

m . Stupꝛũ.ſtupꝛu
omittit᷑ in vgine xi

dua uel puero.ul ũᷣ
ĩ ſoluta muliere qn
hr loco vroriſul co
cubie. ut. ff. ð adul.
ſtupꝛũ.ᷣ ſecꝰ Fʒ cano

nẽ. ur. xxxvi. q.i..

R Adulteriũ. con
iugatoꝝ.

fnz

ci
llifin

l
64,r
ſr⸗
(Mund

ijcne
ſullen
Nlt
⸗
mihye
ihinan
ngoi
Eſonine.
iſenm
ugtion
nogse
Cunlen
elnco
1on
ſihüdt

bret

Meciut,

„

tione
Nengrs
1Kenn
aeſc
Peeannin
Ccmnie
ftdeiin
(A
Oprurin
Ugeadrn
(Ne
Picril
ſti⸗
Kngrt
lete
fiͦri.
n.
(Rine
ri
lginn
Unlenn
mmenei
he
iznen

to.
ri⸗

XXXII. ij . 288
iini Ab vrore. ſic. ſ. e. q. vi. ꝑ totũ. ⁊.ff. de adul.ſi vxor.̊ nota ſim/ ter. nec eſt hoe mirũ.nam ſimilitudine facti aliquid ſepe dicitur fieri xi. q iüi.
hen, licẽ fornicationem eẽ canonicũ crimẽ.i.ꝑ canones ⁊ nõ per leges excellẽtiſſimꝰ.rii.q.ii.fraternitas. . 2
ſii, zcünnggen.. mfm C. AAmator. vehemens amator dicit᷑ qui tãtuʒ vxorem diligit ut apud ſe diſ
tahen q Tibi ius.ius dr qð ex indulgẽtia uel er diſpẽſatione apli babet ponat ꝙ ſi ipſa eẽt forte vxor alterius non minus carnaliter ſe cum ea com⸗
. lice ut vnuſquiſqʒ habeat ⁊c.ut.S.q.ii.ꝭ.his ita.ſic dicit᷑ ius pronatus miſceret.
angl qð ex gra tatü habe n & Judicio.cuʒ indicio ⁊ diſ
utcne iur. ut. xvi. q. ii. ſi . . „ „ 2 „ ((cketione cõmiſceri vrori ſue
leen quis epoꝝ. ſic etiz dem Mulli licetſcire mulierẽ pꝛe cuius nũc ſunt chꝛiſtiani. qũo autẽ debet.
ex neceſſitate hʒ ſie ter nxoꝛem ideoqʒ coniugii da⸗ abꝛabã placuitĩ cõiugio: ſicut nüc o Affeeru. explende libidi
RD ſiabe dlſdeſaiſde tum eſt tibi ius ne in laquen, inci· uirgines placent in caſtitate. ſerri nis.
duunn⸗ e rrveg uil. das 1 cum muliere aliena deliquan uit lle legi a rempoꝛi ſuo: ſeruia/ 5 Locuchg Derwd dcnn
ertan ſanguinitas. tolerabilioꝛ ẽ ſi lateat culpa qu mus⸗ nos legi tempoꝛi noſtro nt.ſ:eg. vu. non ſolunn. nec
büſehi b¶ Zolerabilior. i. ſi culpe uſurpetur auctoꝛitas. nec in quos fines ſeculoꝛũ deuenerũt mulier faciat copiam ſui cor-
R malug Dercatus eſt boc ſolũ eſt adulte i, cucn alien⸗ „ Item ambꝛoſius. . poris a conceptione vſqʒ ad
lenſtrn mãifeſte peccare ꝙ; peccare cõiuge:ſed oẽ quod nõ hʒ Patriarche non concupiſcentia purgationem.ut.S.dilſ.v.a
puum occulte. ſic ẽ Z. xii. poręſtatem coniugii:tamen locus explẽde libidiniſ:ſʒ cauſa numero eius.⁊.xxxiii.q.iiii.ſi cauſa.
Ilnne q.i. certe ego. S. xi. iſte docet grauius eſſe crimen ubi ſe ꝓplis plures babebant uxoꝛcs. Derdant. perit enim par
enitoſtſr iii. Pcipue. ſʒ dic Anſ vij f f. Pliznlures h. tus ex frequenti ↄcuſſione
“ oclrt⸗ peccan 5 celebꝛati coniugii iura temerant᷑: OXKüabiur iacob quatuoꝛ ux 1equentiocx
hntun magis dicit pecca/⸗ uroꝛs pudoꝛ ſoluit. ideoqʒ cuz oesqᷣ quando mos eraienin r Vis ignoret. hoc.c.
iitſee re. i. periculoſiuſ.q bpꝛetenderet abimelech ꝙ; uxoꝛezʒ men nõ erat:ſicut patriarche cõiu —O habeſ de verbo ad ver
itinit. neminẽ hz corrigs alienam eſſe ignoꝛauerit: quã ſoꝛo gibus excipiẽtibus ſemen ſuũ miſ bum. de peni. di. ii. ſi eni. ver.
iridt tẽ. It maluʒ eſt a rem ſuam eſſe uir ipſe dixit reſpon cebantur nõ concupiſcentia perfi/ memento.⁊ ver. paulus.
ini dere ppoſito.ſʒ pe ditei dominus.a ego cognoui: qi cciende uoluptatis: ſed pꝛouidẽtia
W in Bengne hoſi puro coꝛde feciſti hoc ⁊ peperciti ꝓpagande ſi ucceſſios: ſic apoſtoli ſ E d alre ſn⸗ conin/
äten peccns alio moͤdici bi ut non peccares in me.pꝛopter auditoꝛibus admirãtib doctrinaʒ Ai Urrera habet alia. nam
ſigetrtn iur magis peccare. boc non ſum paſſus te tangere ea, ſuam condelectabant᷑: non auidiia funda ſunt iudicia eins.
inn qꝛ tueri ſe vult roõni cognoſcimus uelut pꝛeſulẽ cuſto, te conſequende laudis: ſed chari t Legi. naturali uel con/
btingfti bus pcor latih⸗ dẽqʒ ei deum nu . ſlnt 0 A emin zaͤ⸗ Ueritatis. Item ſuetudinarie. uel ideſt diſpo
R t in H. c. volebat. patitur alienum thoꝛũ pollui: ⁊ ſi ugu.de bono coniugali. ſitioni diuine.
foponittei vt n. . . vo E .
lni e ti ad H ꝙ plu quis fecit eu peccare in deum: cu/⸗ Sanctius eſt abſqʒ liberis deſun u Moſtro. arg. ꝙ ſi primo
tid rib/ pbet exepylum ius niolat legem a gratiam ſoluat: gi quam ex illicito concubitu ſtir-· Ccurrebat fortior moneta: et
dutti⸗ hercidut xia iſ.· 2zqui in deum peccat ſacramentice pem querere moco currit vilior de man⸗
4 C , 1 . 27 „er⸗ . — 4 . . . „ e. ſi . .
un ens Aen an leeſtis amittit conſoꝛtium. C Itẽ Icut ſatius eſtfame moꝛi qui nend viloreme aros g de
eran peccat plus peccat. bieco.contra iouinianum. idolaticis ueſci: ita/ ſatius eſt contrahen.emptio.impera⸗/
qꝛ videtur ſcienre Mihil eſt fedius quam uxoꝛẽ ama defungi ſine liberis quam ex illici tores. argu. contra extra de
tür. peccare. ſed qpalaz re quaſi adulterrm. ro concubitu ſtirpem querere: unde cenſibns. olim. in fi.ft.ſi cer⸗
Eum peccat min peccat: Rigo quidem amoꝛis hone cunqʒ aũt naſcantur bomĩes ſi ba tum peta. cum quid. extra de
rttm bſml ertarenr ſta erat:ſed magnitudo defoꝛ rentum uicia non ſectentur 1 deu, iureiur. quamo.
fnoktenag ff. de ritu nup.l. vl. nihil autez intereſt ex qua bo⸗ lant: boneſti æ ſalui t rxC. Fines. ideſt ſecularium
Pitaiun & Sedo 5 mis. nihil autez intereſt ex qua recte colant:honeſti ⁊ ſalui erun (eri e
6 G mne. q ſt ſ ſaniat. Gnd ſ. . l deſideriorum. nel etas vlti
nnſn ↄmittit in nõſua c5 nelſta caula quis in aniat. Ande ? ſemen eni hominis ex qualicunq; ma. de qua habelſ. xxxv. qiiii.
nnitit iuge adulteriũeſt. ſextus pythagoꝛicus ait in ſenten homine ſit dei creatura eſt ⁊ eo ma c. vno.
aſiheil d Iſte. in geneſi. tiis. Adulter eſt inquit in ſuũ uxo le utentibus male erit non ipſũ ali
muſe pbi dr q̃tit᷑ abraha rẽ ardentioꝛ amatoꝛ :in aliẽa qui gquando maluʒ erit. Itẽ ſermo y Bijciuntur. mos. ſci/
geit aci er grinn pe uxoꝛe omnis amatoꝛ turpis eſt ambꝛo. de ſancto iohanne qui ſic ĩ 4 ) licet dininns⸗ 12 deo
gauit ſaram 1 imi 7 indici 91 . Bei ni inſpiratus. extra lnor⸗
mrnt rotetſers ſang in ſua nimius.ſi apiens iudicio/ de cipit.dixiinus in ſuꝑioꝛi dominica i atadeimas e ponienm h
W. rẽ ſuã. xxii.q.ii. que bet amare coniugeʒ nõ afrectu nõ Ex ancilla filii nõ ſunt querẽdi. auangoprocgbid 5
inicirn ritur. regnet in eo noluptatis impetus: Icat aliqs uxoꝛẽ nõ hẽo⁊ i5 ʒ Crimen. argu. g conſuc
ettdn ¶Abimelech. nõ nec pꝛeceps feratur ad coim.nihil ãcillã mibi aſſociaui audi ꝗd rudo a crimine excuſat ali/
iil, l bale corra rxi. alidius quã rocanae quan. viee ſeriptur ad hraha cliee quando. argu.S. diſt. iiii. de/
geſe n q.ii. qritur. v! i dr 9 in era. certe qin icunt E cau 4 cillꝗã ? in eius. no. n. eri heres 1 niqʒ.⁊ extra de tempori.oxr
ignne ni pudicitiã eiꝰ pſua reipu.a generis bumani uxoꝛibꝰ lius ancille cũ filio liber.ſi igit᷑ an dinan. ſane. argu. contra ex/
inn radoſſer abud pb cõiungi tioe Poſtan imitentur cille filiꝰ heres nõẽ: Ergo neqʒ fili en ſimo.non ſatis.i.q.iiij.
Mrumn ſaltẽ pecudes a poſtquã uẽter uxo us ẽ.cur ergo querit᷑ tale ↄiugium c. piſt.
ſalle. melech. qꝛ uter ie . . . 1 3 7 & Mon auiditate. ſi enim
lun paneberranutt PIris intumuerit non perdant nlios de quo ſuſceptꝰ filiꝰ nec ſucceſſõiſ Wiateate conſe quenae l e
An ipſuz vterq; timuit nec amatoꝛes ſe uxoꝛibus pꝛebe⸗ poſſit eẽ beres necſãguis nec hba dis tunc peccarent. xxii.q.i.
ſvirn ab initio. ant ſed maritos. C. IJdem. bere põt hereditatiſ cõſoꝛtiũ: q nõ primum.
riſi AQnia puro.vo- Mirginalis caſtitas non prefertur bxz oꝛiginis pꝛiuilegiũ.cur ĩiquam
kiiui, Eebat eni eã nxorez coniugio abꝛabe. 8 queritur tale cõtuberniũ: de qu o Icut. fame. ſed nonne
i, auner imrengcbat Vis ignoꝛet ſub altera; di / nati filü non ſüt eſles n ienonit ſʒ s Krobte eceſtireten
imtis x iõ excuſandꝰ erat troſe enſai iſſe de aſiden⸗ iu gaulieriuci rait hiuiſeſciniuni idolaticum : cum neceſſitas
Außtn g ¶Celeſtil. . ecle trolanctos fuiiie eiu meritt adulterini ꝗpri lut pudoꝛ: noh ndn habet legem. ut. ſ. de con
ſioe ſie. L ſecrati. diſt.i. ſicut. ⁊ propter
gen h 0O Rigo.ſ.ſpes ꝓlis:uel etiã vitatio fornicationis q eſt nuptia neceſſitatem famis licitum eſt anferre aliena.ut de conſecra. diſt.v.diſcipu⸗
ſpuly rum cauſa. ut. S. q.ii.his ita. los.⁊ etiaʒ furari.ut extra de furtis.ſi quis.⁊ homicidium committere.ut ex
iinte, Sʒ magnitudo.ſ. imoderata exactioꝓ nimio ardore libidinis. tra de homici.c.ii.? carnes comedere in quadrageſima. argu. de conſecrati.
nni la ¶¶ Honeſta. nihil eni eſt adeo licitũ vn non poſſit ꝑnicies irrogari diſt. v. carnem.extra de obſerna.ieinni.conſilium.Rũñ.ſic dummodo non fi⸗/
tinne xxiii.q.v.de occidẽdis.in fi.itẽ uſus rei nõ codẽnat᷑ ſʒ libido.ut.xilj at ad venerationem idoli.nulla neceſſitas tamen excuſat a fornicatiõe.ut. ff.
. t Nr uſcs ſic vides ꝙ qũqʒ peccatur in re honeſta. ut.xiiii. diſt. de * nperpalam Fnon eſt gnoſeenaum.
ait. S H . Vndecũqʒ.q.d.q ſi querantur ex illicito coitu.
nin I& Adult.S. e. q.ii. quicquid. ð. ſol. hic adulter talis dicitur nõ raa aC Et ſalui. arg. contra extra de fi. prelbyte. p totum. —R
oſe tu criminis illi italis. ſed ſimilitudine adulterine libidinis. ſi b t.quis ſucceſſioniſ.niſi in vncia.C. de nãli.li.aut᷑.licet.
, aanſter arceritaiſte in porig: noͤpercermor Pe Eigns tvonorkeeſdl, Rlqknt prunſego Pfiointrib ano
»* . ⸗ 2 4
94

eut eni adult in adulterã ardetita iſte in ꝓpriã.⁊ ꝙ nõ geccet mor
talit᷑ patet in fi.nã ibi diſſuadetur ad qð euitãdũ nõ tenet᷑.⁊ H̊ mo⸗

do.j.e.q/vii.adulterii. Sic ergo ꝓpter ſimilitudinem dicitur aduj

C

onores ⁊ dignuates ⁊? quo ad curialẽ ↄditionẽ.ut. de decuri. eos. 7.l.
exẽplo.⁊.l.nullus.⁊ quo ad originc.ut.ff.ad munici.l.i.miem ſequit quo ad

„

Lan.

conditionem.ut.C. derei vendi.partum. H
a & Et nomẽ. ar. ad pᷣſumptionẽ mr̃imonii clãdeſtini ex appellatiõe vxoris
ꝙ eoipſo ꝙ noĩatur vxor eſt habõda ꝓ vxore.⁊ ex de pᷣſumpt.illud.C.de nu
ptiis.ſi vicinꝰ.arg. ↄtra.C.de lib.cau.l.penulti.ar.S.xciii.di.dñs.xxiii.q.i.

paratꝰ.j.de oſe.di.iiii.ſi eos.ff.de ꝓba.l.ulti.

q.ii.inuẽta.⁊ qð dic. ⁊ nomẽ
dic et ꝓ ideſt.nã eoipſo ꝙ ꝗs
ꝑmittit ancillã ſuã öᷣhere mĩi
moniũ rapit᷑ in libertatẽ.C.
de lati.li.aut᷑.ad hec.ſʒ ⁊ ↄcu
bina rapit᷑ in libertatẽ morte
dñi.⁊ ſimilit᷑ ⁊ filii eiꝰ ſi dũs
nihil de eis diſpoſuit.C. cõia
de manu.l.penul.

b /Ne. adulteria.S. e.q.ii.

§. ſicut ergo.
e Pauperes.ð.x iiii.q.v.for
te. S.xxx.q.i.noſſe.S.xxii.q.
ii. his auctoritatibꝰ.S.i.q.i.
non ẽ putanda.
d& Mãmona.i.pecũia quã
iniquitatẽ.i.ꝑ ſollicitudinẽ
acquiſiuit.xxiiii.q.v.ꝭ.ſed Hᷣ
multiplrciter.
eIniquitatis.i.inequalita⸗

noꝛi:dicit ſcriptura adulteroꝝ filii
aboĩatio ẽ deo ⁊c̃. mulier igit᷑ tua
ſi talibꝰmoꝛibꝰ pꝛedita ẽ ut merea
tur ↄſoꝛtiũ:mereat᷑ ⁊ nomẽ uxoꝛiſ
pꝛeſta cõcubine tue libertatẽ ⁊ no
men uxoꝛis ne adulter ſis potiꝰ ue
rius quã maritus. ¶ Irem Aug.
ad claudium contra iulia.li. quĩto
Adulteria nõ ſunt faciẽda:etnã uo
luntate generandi filios.

Icnõſuntficienda adulteria
ẽt uolũtate filioſgenerãdi quẽ
4

dmodũ nec furta facienda etiam

uoluntate paſcẽdi pauperes ſan/⸗

ctos:quod ta mẽ faciẽdũ eſt: nõ ꝑ/
petrãdofurtaſʒ bñ utẽdo mãmo/

H. ulti. S. i. q. i. ſi gs a ſimo.xxvij.

neſeio.i.nõ diffinio cũ ſit maniſeſtũ. qꝛ infidelis nõ violattẽplũ dei

cũ ipſe nõ ſit tẽplũ dei.ſed edificat tẽplũ diabolo.

t Opus.ordine.ſ.enumerãdi.ſic enĩ ait apoſtolꝰ. maniſeſta ſunt

oꝑa carnis ꝗᷓ ſunt fornicatio ⁊ imũditia luxuria ⁊c. de his.xxp.di.

§. criminis. ver. de quibus.

Meofoꝛnicatoꝛ maioꝛiscri/
minis eſt: qꝛ tollit mẽbꝛa chri
ſti ⁊ facit ea mẽbꝛa mer᷑̃tricis.erũt
quippe duo in carne una:ꝗ nõẽ fi/

delis nec credit in chꝛiſto mẽbꝛa

ſua facit mẽbꝛa meretriciſ. Ecõtra
rionifidelis in foꝛnicatõe ſuautruʒ
uiolet uel edificer tẽplũ idolo:ne/

ſcioꝰ.ꝑ uicia quippe uel maxie de/

mones colũtur. hoc unũ ſcio: ꝙ; gꝗ
poſt fidẽ chriſti foꝛnicat᷑: uiolat tẽ
plũ dei ᷣm opus carnis imũditia
nũcupat᷑.a eã comes luxuria ſegt᷑.
qũuũo in ueteri lege de nefandis cri
minibus que ĩ occulto fiũt:que no
minare etiã turpiſſimũ eſt: ne etiã

u C Immũdicia. q̃
attẽdit bm oẽʒ vſuʒ
illicitũ mẽbrox. lu
xuria attẽdit᷑ ĩ cibo
⁊ potu cũ vtit᷑ deli⸗
catis ⁊ calidis ut a
ptior ſit ad imũditi
am.xxxv.di. ecclie
pnceps.
x C Et turpiſſimũ
7 ita qda omittẽda
ſunt ꝓpt᷑ turpitudi
nẽ. ut. i. q. iiii. .c iteʒ
peccato.⁊ imꝑator
dicit de ea q nubiti
fra tpᷣs luctꝰ qũo ei

dicamꝰ: erubeſcimꝰ2

in aut᷑. de reſti. ⁊ ea
ꝗ parit.S. vnũ ſi g⸗/
dem.col.ſiii.
y Polluerent. naʒ

tis. equü enieſt lii neceſſa na iniquitatis. Ecce ꝙ nullo mõ dicentis os a aures audientiũ pol dieit impator ꝙ p/
rogarergin⸗ inlauniar. lʒ alicui uiuẽte uxoꝛe ſua uel ex ãcGil luerenturgeneraliter ſcriptura cõ ———
ſi contra fiat. la uel ex alia qualibet filios quere plexa eſt dicens:uerecũdos uelue ſtilẽtie c terremot⸗ inn
Eretrices. cũ diẽ: nõ re: qui etiã ſuſcepti filioꝛũ noĩe iu rentes facite filioſiſrael ab oĩ imũ in aut᷑. ut nõ luxuri n
mechaberis. ⁊ in deu dicant᷑ indigni.ſumplex etiã foꝛni · ditia: ſic in hoc loco ceteras extra ent᷑ᷓ nãm...ſi eni. fe
teronomio ubi dicit. nõ erit catio in ſacra ſcriptura ꝓbibetur. oꝛdiariaſ uoluptates ipſaꝝ quoqʒ col.vi. gui.
meretrix de filiab? iſrabel. .Unde aug: i qõnibus deutero. opa nuptiarũ ſi nõ uerecũde 1 bö?e 3 C Immũdiciã. ar linde.
D Quarũ. alibi meretrixv? Allicitus cõcnbitus oĩs nõ legi ſte quaſi ſub oculis dei fiant ⁊ ut ti Su. opa nuptiarũq miäth
Imules libidini paret. ut. 5 timus uſus illoꝛũ membꝛoꝛũ noie tü liberis ſeruiat᷑: ĩmũdiciã luru noõ ſut ca liberorum Bnm
i.iii.vidua. H etiaʒ lex dicit. ul „2 afan . mortalia eẽ. qꝛ luxn anen
ff. de ritu nup. palam. mechie intelligitur. B riã noĩauit. ¶ Itẽ grego. ria ? imũdicia noĩa WW
hb Locutionis. expſſe. Eretrices eſſe ⁊ ad meretri / Immoderatus uſus mulierũſalo ir. ut. ſ.c. liberop. en
i ¶ Prohibuit. ar. ꝙ idẽ iuriſ Lces accedere pbibet dominꝰ mon ad idolatriam trarxit. ſed h̊ dr̃ nõ quo ad mte
eſt in ꝑre ⁊ in toto.ut.xiiii.q. quarũs publice uenalis turpitudo HBom quippe immoderato reatũ mortal vicij. mm
v. penale.iteʒ.ar. ꝙ ꝓhibito eſt. in decalogo aũt mechie noĩne uſu atqʒ aſſiduitate mulierum ſʒ quo ad ſpeʒ facti. Medufe
minori id qdð maius ? intelli/ nõuidet᷑ hoc aꝑte ꝓhibuiſſe: quo ad hocuſqʒ ꝑductus eſt: ut tẽpluʒ ſpẽm eni ⁊ ſimilitu inon
git ꝓhibitũ ar. xliiii.di. nulli niã mechia nõ niſi adulteriũ inrel idolis fabꝛicaret: æ qui pꝛiꝰ tẽpl inẽ lururie rind oleni
clerico.ſimilit᷑ cõceſſo maioꝛi r 8 ee ir 0 77 qui pꝛi tep uʒ dicie pᷣtendũt ⁊ hut tnant
ceſſũ videt ⁊ minus. xpi.q. ligi ſolet. Idẽſupexodũ. Oĩs me ¶(cõſtruxerat deo: aſſiduirate libidi deſignare. ut no. . nntn
ii. vicis. chia etiã foꝛnicatio dr̃ in ſrripturis mis ⁊ pfidie ſubtractus idolis tem c.origo. tlun
le & A parte. pars furtuʒ illi / ſ utrũ oĩs foꝛnicatio mechia dici pla cõſtruere non timuit. C IJtem ⁊æ ρR Alomõ. ido uttr
cita uſurpatio rei aliene eſto poſſit in eiſdẽ ſcripturis:nõ mihi ĩ biero. Liberoꝝ ꝓcrea lis. iolo.ſ.aſ 8
tũ.oẽ naqʒ furtũ ẽ illicita vuur teri occurrit locutõis exẽplũ. ſʒ ſi tio in matrimonio laudatur: mere earoch ſyndonioz a
Belialei anener na erti oĩſ foꝛnicatio ẽt mechia dici nõůpo tricia noluptas etiã ĩ uxoꝛe dãnat᷑. endolgcarhhlas in le
poone nt cirit rilii d.n pe· Ieſt: ubi ſit in decalogo phibita il L Iberoꝛũ ergout dirimus in ſoch amonitap. p⸗ ſund
nale. . la foꝛnicatio quã faciũt qui uxoꝛes matrimonio ↄceſſaſũt opera tamẽ egit pniaʒ an.
I¶ODis.lʒ nõ ꝓhibuerit rapi⸗ n0 habẽt ci feis que uiros nõ hñt uoluptates aüt que de meretricuʒ quoſdã.de pe. di.ij n
nã vᷣbis legiſ. ꝓhibuit tñ ſnia an inueniri poſſitignoꝛo.ſʒ ſi furti ampſexibꝰcapiũrur in uxoꝛe ſũt dã ſi eni. v.ſalomon. ſop
legis qᷓ magis attendẽda eſt. noĩe bñ intelligit᷑ oĩs illicita uſur ,· nateꝰ. NQuare aũt tales nõ dicin, 2 Iberop. dana r
ex de ̈bo.ſig. pterea.S.i.q.i. patio rei aliene:nõ.n.rapinã ꝑmi tur filii:uel quem ſuoꝛũ parentum · le. cum vxore ii⸗
marchion. . ſit qui furtũ ꝓhibuitſʒ utiq; a ꝑe*“ ſequãtur qui ex libero ⁊ ancilla naf cõmiſſe voluptales inftin
m ¶ Illicitꝰ. hic vr ſurgere Fj . —õ . . puniẽde ſunt.? ita ẽ nin⸗
hic An 4otu intelligere uoluit quicquid il cunt᷑. Iſidoꝛus etymologiaruʒ neii
dã inextricabilis õrietas.na lici pꝛorimi gufert. Pf Hyd ar. pro. h. qui dicit Kenan
in deuteronomio licitmz erat icite rerũ pꝛoximi aufert ꝓfecto libꝛo.ix.determinat. viruͦ mortalit pec/ eia
ſue pudicicie ⁊ eã dimitẽ.ſ. ĩi tus atqʒ illoꝛũ mẽbꝛoꝛũ:nõ legiti/ nem ſequantur parentum. urxorem cauſa libi/ nrcn
decalogo m int᷑ pretationes mus uſus pꝛohibitus debet intel/ Iberi dicii ſunt:qui ex libe dinis.iu dic contra nek
auguſ. phibita fuit ois fſorni gi. ¶ Itẽ hiero. ro matrimonio oꝛti ſunt. naz ⁊ damnme veelter leen
cariout hoie b die n ſir Extraoꝛdinaria uoluptaſ inuere afilii erlibero r erancilla ſeruilis puniende probdt ne
3u ideuteron Ammo. 7 alincd cuũda opera nuptiarum luxuria 1 1 ſunt cõditõis. ſemꝑ enim qui naſci· ſiii. diſt. deniqʒ. vi. ni⸗
Preeprü e no in decalogs mMundicia appellantur. tur deterioꝛẽ ꝑtẽ ſumit. naturales d Namenn n
ſed hec ſol. nulla vr.qꝛ circa * ri dieti. q En
idẽ nõ pñt bre locũ ꝑmiſſio iuor ſüt gna fi uiin
Prepti ſiue phibitio. diẽ ꝙ illud intelligit᷑ de cõpatiua ꝑmiſſiõe.ſimile.ſ. liox.nãles tãtũ ut ↄcubinaꝝ.nãleſæ legitimi ut uxoris.legitimita g
xxxiii.q.ii.ſi qð veriꝰ.nã ĩ veritate illud ſꝑ fuit peccatũ.ex de dinor.gaudem⸗ tũ ut adoptiui.ſpurii nt ſacraꝝ v̈ᷣginũ ⁊ ↄſãguineaꝝ.i.q.vii.tali. nn
T Neo. fornicatio.meliꝰeſt viam veritatis non aguoſcere ⁊c.de pe.di.iii. a Beteriorẽ ꝑtẽ ſumit.hoc veeun eſt m legem longobardorum ? ln
ſi refugientes. theutonicorum. nam hm legem romanorum ſecus.C. de rei vẽdi. nar
o Maioris.qꝛ fidelis in ͥ magis peccat.qꝛ mẽbra chriſti facit mẽbra dia/ partnʒ. ff. de ſta. ho.lex nature.⁊ de ver.ſigni. etiã.⁊ ſufficit ſiꝑmo goe
boli.ſʒ infidelis ſua nõ chriſti mẽbra facit mẽbra meretvicis. mẽtũ fuit ĩ libero vẽtre.ff.e.ti.? buoꝝ.ꝭ.ingenni.uel dic verius de len
p C. Erũt.i.oↄueniũt in vno carnali oꝑe.⁊ ꝑh dicit.h.affinitatẽ ↄhi ꝑ illegiti⸗/ teriorẽ.i. debiliorẽ. qꝛ femineꝰſexus debilior ẽ quo ad honores.in R
mũ coitũ.ut no.xxx.q.iiii.ſi quis. circa inſignia ꝓles prem ſequit᷑.ut dixi.S.e.dicat. . ſe
q C Ecõtrario.ideſt ſed.uel ideſt cõuerſo caſu. a ¶ Beterioreʒ. s. xxviii.q.i.indei. .s.xv.q.ulti.cum multe.cotra. W
T Edificet.tñ ꝑ fornicationẽ magis edificat᷑ diabolo tẽplũ qᷓ; violet᷑. ſed hoc in ceteris generaliter ſed fallit in iſtis duobus caſibus. 1 U
¶ NMeſcio.̊ nõ diffinit. ponit tñ ꝑſuaſionẽ ſuãc ũ dicit:per vicia ⁊c̃.uel die deorum ſiliis ⁊ clericorum. .

enncli

olig
Ctimm

fkleinen

7

hohtfmmnn
ſiettnne
ni ngfin
föninſtai

An.

Ynmnüͤlin

ninpini

Pſäteälonnn

ſorelacicrbr

oig

neiten
Puntii
ceßteniidt.
eignnet

Nnib

ſche

Aochfine

4

ſobattſen

birritionn

ohanonn

Va

.
4

oſlieri
eticn

Inns

nn
niſewtnen
mtüdeb

=

. No⸗

=w=
=
=
ee

ſech,
ena

-

Pisoe

dunnae
nioten

=

—

1.

p. Loͤſentire.

XXXII.

a ¶ Matrẽ. ⁊ quantũ ad conditionẽ ? quantũ ad oꝛiginẽ. ff. ad mu⸗

cta. .. i.

E coꝛporis. Coꝛpo
ris pudicitia que in

legritas dicit bene

amittitur per violẽ
niã.de qua dicit᷑.j·
eo.ille.⁊.xxvij.q.i.
nuptiarum. Pudi⸗
citia autẽ. animi cũ
M. v.

virtns ſit nõ aufert

per viʒ quia animo
non infert vis. ut. .
e. ita ne.⁊ nõ ꝙ hec
cadem virtus eſt in

virginibus in cõiu⸗

gatis. ⁊ in niduis.
ſed in virginibꝰ ap⸗
pellatur virgin tas

⁊ in coniugatis pu⸗

dicitia.xxvij.q.i.ni⸗
ptiae. in ↄtinenti/
bꝰ caſtitas. xxx.di.
hec diximus.

c ¶ Infert. abſolu/

ta que nõ põt aĩo in
ferri.ſʒ conditiona
lis poteſt.nt.S.xxiij
q.vi. vides. vel dic

non põt inferri aio

vis. verum eſt non
conſentienti.

d CBuplicaf. arg.

violenter coꝛruptã
non amittere virgi
num pꝛemiũ.ſʒ reci
pere duplicatuʒ.nõ
tñ quo ad aureolã.
conſequit᷑ ̊ maius
pꝛemium ſed nõ tꝗ/

le qꝛ non coꝛonat᷑.

nec ſulgorẽ virginiſ
habebit.
eNQOlerabilius.
ideſt ſanctius

¶Si liceat.i.ſi põt

Mon homini. i
corpoꝛe.

d Sʒ deo. i mente

Virgo pꝛoſtitui
coꝛpe per vim.

k. Adulterari. qe

adulteriũ tantũ do

lo cõmittitur.nt.xx

xiiij.q.ij. in lectuʒ.

2.ff. de adult. l. pe.

IMec lupanaria.
homo eni ſanctifi⸗

cat locũ. non locus

hominẽ. ut. xl. d.nõ
loca. et. c. multi. ta⸗
men ex loco qñqʒ
pꝛeſumit᷑ cõtra ali-
quem.ut.xyij.q.ij.
diffinimus. ? etiaʒ
pꝛo aliquo. ut. lvi.
di. c.i. ipſe ergo lo⸗
cus per ſe nõ eſt ita
mis.nec etiam dñs

ni.l.. ? iꝗᷣ impugnãt teſtamentũ matris.ut.ff. de inoffi.teſ.ſi ſuſpe/

Dod autẽ.hic intitulat᷑ quinta queſtio. an. ſ. pudicitia ꝑ
violentiã auferatur. Et dic ꝙ duplex eſt pudicitia animi

autẽ filii dicuntur ingenuarũ con/
cubinaruʒ filii quos ſola natura ge
nuit non honeſtas coniugii.hi vo
qui non ſunt de legitimo coniugio
matrxem potiꝰ quã patrẽ ſequũtnr.
Vod auteʒ pudicitia uio
ẽter eripi nõ poſſit: mul
orum auctoritatibꝰ pro
batur. Eſt enim uiriꝰ ani
mi que uiolentiam non ſemtit.cor/
pori nãqʒ uis infertur: nõ animo
vnde quauis corpus uiolenter coꝛ
rumpatur: ſi pudicitia mentis ſer/
uetur illeſa: iamẽ caſtitas duplica/
turꝰ. ſicut beata lucia fertur dixiſſe
paſchaſio: ſi inuitaʒ me feceris uio
lari caſtitas mihi duplicabit᷑ ad co
ronam. nam non in ꝗnatur corpus
niſi de conſenſu mentis. nam ſi ĩ
manu mea thura ponas ⁊ per ma/
num meã ſacrificiũ facias deꝰ non
attendit qui ⁊ deridet.de ſenſibus
enim ⁊ uoluptatibus iudicat deꝰ.
Hinc Ambroſius ſcribitin li.
v. de uirginibus.
WMelior eſt uirginitas mẽtis quaʒ
carnis.

TT Olerabilius eſt mentem uir/

ginem quã carnẽ habere:utrũ/
qʒ bonum ſi lieeat:ſi non liceat ſal
tem non hom ini caſti ſed deo ſi/
mus.uirgo enim proſtimi poteſt:
adulterari nõ poreſt. ubicũqʒ uir/
go dei eſt: templũ dei eſt.nec lupa/
naria infamanti caſtitatẽ: ſed caſti/
ias etiã loci abolet ifamiã. ¶ Itẽ.
ente incorrupta: caro non cor

rumpitur.

Euera nõ põt caro añ corrũ/
pi:niſi mẽs fuerit añ corrupta
Rẽ aug. de ciui. dei li.ii.
Aliena libido neminem polluit.

bido metuitur:non polluet: ſi
ena erit.ſi autem polluet nõ erit
aliena:ſed cum pudicinia ſi nirtus
animi comitẽqʒ babeat fortitudi/
nem:potius quelibet mala tolera/
re decernat quã malo conſentireꝰ.
nullus aũt magnanimus 2 pudicꝰ
in poteſtate habet quid de ſua car⸗
ne fiat:ſed tantũ quid annuat men
le uel rennuat.quis tandẽ ſana ſcili
cet mente putauerit ſe perdere pu
dicitiam:ſi forte in apprehenſa uel

Taa ne aliquẽ polluar aliena li/
ali

lupanaris eſt infamis.nt. ff.de pe. here. ancillaꝝ. vitari nõ debʒ tur

pis locus.nt.lxxxi.di.

in omnibꝰ.⁊ iudex ipſu vitare debet.nt.ff.de

arbi. ſi cum dies. 5. ſi arbiler.

eſt tñ quo ad aureolã.=

era. caro.i.eiꝰ coꝛruptio ad reatũ imputari non debet. nel
damnationẽ eternꝗ. uel corruptionis nõ debʒ rea effici.ob
qꝛ nõ ↄſecrabit᷑ inter virgines. ut.j.e.ille.

n Ta ne. polluat. æ polluet per ↄſenſũ.de pe.di.v.c.fi.
o R½. υKomiteqʒ. na qui habet vnam virtutẽ habet omnes.

ſi.xxxi.q.ij.lotharius.nõ eni pᷣtextu pauꝑtatis ⁊c̃.ff.

q In poteſtate. nam dicit lex q

r Putanerit. ar. ꝙ nõ debet dici

de ritn nup.palã.S.nõ eſt ignoſc endũ.

2 6 9

na cura vel diligẽtia oſequi poſſumus.ne ꝗs

nobis iniuriã vel damnũ det. ut. .cõmo.ad eos.æ. ff.de admi. re. ad ci.pert.
l.ij. F. ſi eo. dicit lex ꝙ cuſtodia parũ põt aduerꝰ vi.ff de act. ẽp.⁊ vẽ.ſiea res.

oppreſſa carne ſua exerceat᷑a exple
atur libido non ſua. . Idem.
De eodem.

PD Ropoſito animi permanẽte:

per quod etiam corpus ſancti
ficari meruit: ipſi corꝑi nõ aufert
ſanctitatẽ uiolentia libidinis alie/
ne quã ſeruatperſeuerãtia ſue cõti/
nentie.an vo ſi aliqua femina mẽte
corrupta uiolatoqʒ ꝓpoſito quod
deo uouerat ꝑgar uicianda ad ſuuʒ
deceptorem: adhuc eam ꝑgentẽ ſã
ctam uel corpore dicimꝰ ea ſancti/
tate animiꝑ quã corpꝰ ſanctificat᷑
amiſſa atqʒ deſtructa: abſit hic er/
ror.⁊ hinc potiꝰ admoneamur ita

amitti corporis ſãctitatẽ: enã inta⸗

cto corpore. Idẽ. Lucreria matro
nã nobilẽ ueterẽqʒ romanã pudici
tie magis efferunt laudibꝰ bhuius
corpore cũ uiolẽiꝰ tarquinii regis
filius libidinoſe potitꝰeſſet.illa ſce
lus improbiſſimi iuuenis marito
collatino ⁊ ꝓpinquo bruio uiris
clariſſimis ⁊ fortiſſimis indicauit:
eoſq; ad uindictam oↄſtrinxit. dein
de fedi in ſe cõmiſſi ſceleris egra
atq; impatiens ſe peremit. Quid

dicimus adultera bec an caſta dicẽ

da eſt:gs in hac cõtrouerſia iudex
laborabit:egregie quidẽ ex hoc et
ueraciter declamans ait. mirabile
dictu duo fuerunt ⁊ adulteriũ vnuſ
cõmiſit ſplẽdidiſſime atqʒ ueriſſi
me:intuens enĩ in duorũ corporũ
cõmixtionẽ vniꝰ inquinatiſſimam
cupiditatẽ vmꝰ caſtiſſimã uolunta
tẽ ⁊ nõ quod piunciione corpoꝝ:ſʒ
quod animorũ diuerſitate ageret
aitendens:duo inquit fuerũt ⁊ vn⸗
adulteriũ cõmiſit. IJdem. Non ſi
delibꝰ chriſti redio ſit ur̃a uita:ſed
ludibhrio ſit hoſtibꝰcaſtitas ur̃a:ha
bẽs uerã magnãqʒ ↄſolarionẽ ſi cõ
tinentiã retinetis nõ ↄſenſiſſe pec/
catis eoꝝ. Idem in li. de duabus
animabꝰ. Mõ niſi uolũtatate pec/
cat᷑.¶ Idẽ in li.i.de libero arbi/

trio. De eodey.

E pudicitia quis dubitauir:
quin ea ſit in animo conſtitu
ta:quando quidẽ uiriꝰ ẽ᷑: vñ a uio
lẽto ſtupratore nec ipſa eripi põr.
Itẽ hiero.ſuꝑ epiſtolã ad roma.li.
primo. Mõ poteſt fieri ut mſi gs

menta anime dicunt᷑.de pe.di.ij.c.ſapiens.
ſW.Eripi poteſt. quid ſi culpa in hanc violentiam incidiſſet. puta denuncianit

ꝗs ꝑpetraſſe qð nolẽs fecit uel paſſus fuit.

nec debẽt imputari que ꝑ coa
ctionẽ abſolutã fiunt.ar.S.di.

l.pꝛeſ bᷣro s.xv.q.vi.c.i.ar.xx

xi.q.ij.lotharius.
6 B Ropoſito.ſanctificari.
in futuro cum ſua ſtola
induetur.
t Aufert. ? ita habet coꝛpuſ
virtutẽ.ſed ↄtra.j.e.de pudi⸗/
citia.qꝛ virtꝰ tantũ in aio eſt.
ſed iõ dicitur coꝛpus hr̃e qꝛ
futuꝝ ẽ hr̃e pꝰ reſurrectionẽ.
un ¶ ¶ Sanctitatẽ. hec tamẽ que

mente corrupta eſt poſt peni

tentiã poteſt oꝛdinari.qꝛ quo
ad legẽ ꝓmotionis virgo eſt.
j. e. finge.
x Pergat. nota ꝙ ſola itine⸗
ris arreptio facit aliquã cor/
ruptaʒ.ſicut itineris arreptio
habetur pro appellatione. ex
de appel.meminimus.ſic qui
pergit de vna militia ad aliã
iure ſcðe militie cenſet᷑.fſ.de
bo. poſ.ex teſtõ militis.l.i.
a Lucretiã. ꝓpinquo.ideſt
auunculo. .
b ¶ Adultera. videt᷑ q augu.
male induxit exemplũ lucre/
tie.nam in veritate ſᷣm cano⸗/

nes adulteriũ cõmiſit ſiue di-

recta ſiue indirecta fuerit vo
luntas.lʒ ſᷣm leges nõ cõmit⸗
tatur niſi dolo.ut.ff. de adul.

l.ul.ſed aug.inducit exemplũ

hoc quaſi a miori.q.d.exquo

ea que ↄditionaliter fuit:coa⸗

cta excuſat᷑ ſʒ.l.ab adulterio
multo magis ea que abſolute

ſm canones.i.q.i.conſtat.l.

di. pꝛeſbyteros.

c nus cõmiſit. imo ⁊ ipſa

niſi abſolute fueritcoacta.ar.

S.e.ita ne. ſed hoc ideo dicit

qꝛ nõ tenetur hoc caſu ad pe/
nam legis.qꝛ ſine dolo adul⸗
teriũ non cõmittit᷑.ff.ð adul.
l. pe.alias potiꝰ debuit mori
qᷓ; ↄſentire.j.e.cũ ̊.videſ ̊ ꝙ
adulteriũ põt eẽ ex parte vni
ns tantũ.ſimiliter ſimonia po
teſt eſſe ex parte vnius tantũ
⁊ non alterius ſient in gieʒi ⁊
⁊ naam.nt.i.q.i.qui ſtudet.⁊
q.iij.qſitũ.⁊ ſilit᷑ ſocietas.ut
ff. pꝛo ſocio.l. actione.. dixi

mus.⁊ ſponſalia ex ð deſpo.

impu.de illis.?⁊ matrimoniũ.
ut er de eo qui dux.in matri.

quam po.per adul.c.i.⁊.s.q.

ij. aliquando.

d O E pudicitia quis.col⸗

lige de modo pꝛobatio
nis oẽm viriutẽ eẽ in aio.

e ¶Virtus. eſt autem virtus

habitus mentis bene conſtitn
te ⁊c.ut de pe.d.iij.ille rex tã
tus.ob hoc etiã virtutes vela

ei maruus ut fugeret.nę mi hoſtium oppꝛimeretur curſione.illa autem noluit
⁊ ſic oppꝛeſſa eſt ꝙ dimitti poſſit a viro.ſic videtur.quicquid ex culpa ſua ⁊c̃.
xv. q.i.ſi quis inſaniens.l.Di.ſtudeat.pꝛeſumitur enim ſe rapine obtuliſſe.x
xiij.q.iiij.d iſplicet.ff.quod me.ca ſi mulier.ar g.cõtra extra de ſpon. veniẽs.
xxvij.q.ij.deſponſatas.ff.de regu.iu.nullum crimen.xx.q.vi.c.i.nec imputã
dum eſt ei.ꝙ credula non fuu.ff.quod cum ſalſo tutoꝛe.l.ij.⁊.l.di.ſi quis pꝛe

poſtera. Iteʒ ⁊ ſi peccauerit non credendo uiro ſno.non tũ quantũ a ulteriũ

X„

2 5 S

Lau.

r & Beſcende.i.deſcendens.

umn⸗
. 2 , mebriariit ad iuris ſit de hoe in ionib? de. ideſt ſedebis. qð iõ dixit ꝓpheta ꝓpter nimiã fut glſn
ð?ð
5 .NDeiendit.i.ns imputat᷑ ad crimẽ coꝛruptio carnis.xv.q.vi.c.i. expontur tradit ideſt traditurus eſt. fl. de pub. l. i. eſt ar. fl. ð ver. hage
Dn põt. non peccat. nam tunc bomo peccat cũ mens ꝑ delectationẽ ſub ſig. verbis. ſicut echtario verbũ futuri loo itis u-.ri diu no N n
Niugat. de pe. di. ij hoc ſciendũ.⁊ eſt arg.xxij.q.v.ſi quis coactus..ſed uo.l.di.ponderet.⁊ exponitur a hierony. hec 13 momllker circa fi ie 2
ibi de conditionali coactione prenaruatneſtder grein
4 * A giſſn eniin. Caſuus. ſo mechetur prius in corde:quã me/ caſtitati ſtudẽt adulteriũ quidem peeccatũ.æ H duob⸗ .
B la volũtatis forma mo chari poſſit in corpore. IJdẽſuper uolũtate cõmitiunt.cũ dñs dicat ꝗ moat uel inuitan nane
netat opus.x.q.ij. Hᷣ ius. lucã in li.ii. FYFinge ſi quis ĩ aliqua uiderit mulierẽ ad ↄcupiſcendum Eiam creentam rlli
e ¶ Voluntate.ᷣ directa nel in/½ perſecutione aliquã uirginẽ proſti eam: iam mechatꝰ eſt eaʒ in corde tur verba deſpeſii n.
directa ne ſit S. . di.l. ſi quis rutã cognouerit:apud euangeliuzʒ ſuo: ergo uoluntas ſine opere pec ideſt bmmilia ie p (Rene
lie (nmouel ſectio ꝛuoluntate nõ peccanit: uirgo ſu ·cat frequenter. illa ergo ẽ glorioſa venitenti. ſede in titnin
ne nel naturali frigiditate. B ſcipitur in lege quaſi corrupta re/· coõtinentia nõ qua rraſ⸗ gredi nõ põt terra ideſt in cine⸗ –
dicit littera. quia voluntaria pudiat᷑. Idẽ in li.hebraicaꝝ que/ neceſſitas debilitati corporis: ſeld re? cilicio. gi
cõtinentia eſt bona. nõ neceſ ſtionum. Corpus mulieris nõ uis quã cõpleciit᷑ uolũtas ſancti ꝓpoſi t Virgo ideſt ſte kr i
