fᷣuari/ ꝓhibet᷑:quia ⁊ ſi nunquã cle
ricatus tonſurà uel religiomis ue/
ſtem ſuſcipiat:nõ m iõ minus ſalu
tem ꝓmer eri ualet: cũ nõnulli ĩ la
icali hitu ſanctiſſmi a deo dilecti ĩ
ueniant᷑.quo exẽplo euidenter da
tur ĩitelligi:quotiẽs aliquis iurat ſe

nõ faciuꝝ aliquid:qno expeditioꝛ

ſibi nia preꝑet᷑ ad bitudinẽ:dum
modo ſine eo ualeat ſalutem inue
nire:ꝙ iuramentum nõ ꝓhibetur
ſeruare. unde cũ nos iuramus nõ
daturos aliꝗd alicui ſine quo umra
qʒ ſalus eius põt eſſe incolumis.⸗
ſi aliqua ex eo ſibi ↄmoditas pre/
ſtaret᷑:nulla tamen auctoritare iu/
ramentũ ſeruare ꝓhibemur: dum
mõ ſit nobis alia uia neceſſitanbuſ
eius ſubueniendi.
Aod aur ꝗnto loco que
it ſi licitũ eſſet ꝗ; archi⸗

diaconus iurauerat:an epũs eſſet
reus ꝑiurii qad peierãdũ archidi
aconum cogebat:facile põt diſcer
ni.ſi.n.ↄſentiẽs pari pena cũ faciẽ
te puniendꝰ eſt:multo magis ille
gcogit reus admiſſi criminis ꝓba
tur. UVnde piꝰ papa ait.
Qui peierare ↄpellit⁊ ꝗqↄpellit᷑:
ꝑiurus uterqʒ ꝓbatr᷑.
Ni ↄpulſus adomino ſciẽſ
iurat:utriqʒ ſũt periuri ⸗
dominus ⁊ miles. dominus qui
pꝛecepit.miles:qꝛ plus dominü
quã aiam ſuã dilexit.ſi liber ẽ.xl.
dies ĩ paue ⁊ aqua peniteat:⁊ ſep
tem ſequentes anos:ſiſeruus eiuſ
dem: ires quadrageſimasꝰz legi
timas ferias peniteat. ¶ Item.
Pnia eius ꝗ ĩ manu epiſcopi aur
in cruce ↄſecrata periurat.
—0 ꝑiurat ſe ĩ mauu epĩ aut
ĩ cruce ↄſecrata: tres an/
nos peniteat.ſi uero ĩ cruce nõ cõ
ſecrata ãnum unum peniteat. qui
autem coactus fuerit⁊ ignorans ſe
periurauerit: ⁊ poſtea cognoſcit:
ires quadrageſimas peniteat.
¶ Item ex pniali theo.

Qua pena ſit feriendus qui neceſ

ſitate coactus periurat.
quis coactꝰ ꝓ uita redimẽ
da uel pro qualiber cauſa uel
neceſſitate periurat: quia plus coꝛ
pus quaʒ auimaʒ dilexit: tres qua
drageſimaſ peniteai.Alii uero in
dicant tres annos unuʒ ex bis in
pane 1 aqua. ¶ Item gelaſius pa
pa.

AQui deierat a alios deierare facit

qua pena ſit feriendus.
Iquis ꝑiurauerit ⁊ alios ſci/
ens in periuriũ duxerit.xl.di
es peniteat in pane ⁊ aqua? ſeptẽ
ſequentes annos:a nunquam ſitſi
ne pniaꝰ.a alii ſi conſcii fuerintſi/
militer peniteãt. ¶ Item aug. in
ſermõe de decollatione ſci ioãnis.
Homicidam uincit:quiſciens ad
periurium compellit.
TLa qui bominem prouocat
ad iurationeʒ:a ſcit eum falſũ
iuratuꝝ eſſe:uicit homicidã:quia
bomicida corpus occiſurus ẽ: ille
animam imo duas animas:a eius
aĩiam quem iurare ꝓuocauit a ſuã
ſcis uerum eẽ quod dicis:⁊ falſuʒ
quod ille dicit:⁊ iurare compellis
ecce iurat ecce periurat: tuquid ĩ
ueniſti:immo ⁊ iu periſti:qui de il
liꝰ morte ſatiari uoluiſti. ¶ Item
in ſermone de periuriiss
Non peccat qui iuramentũ exigit
ab eo quẽ neſcit falſũ iunane.
O UVi exigit iurationẽ. multũ
inmereſt ſi neſcit illum iura⸗
turũ falſum an ſcit:ſi enim neſcit:
ideo dicit iura mihi ur fideſ ei ſit
non eſt peccatũ: tamen humana tẽ
tatio eſt.ſi aũt ſcit eum feciſſe:⁊ co
git eum iurare:homicida eſt. Ille
enim ſe ſuo periurio interimit:ſed
iſte manũ interficientis ⁊ ipreſſit

225

¶ Et ignorans:eſſe peccatũ
quod iurauit. Ham ſi fuiſſet
ignorantia facti nullum eſſet
peccatũ.niſi ignorãtia fuiſſet
craſſa:que neminem excuſat
C. de reſcin. uen. quiſquis.
m QOyJauis. redimenda. Iʒ
n. timore mortis iura-
uerit:tamen peccauit.ut.xxx
ii.q.v.ita ne.ſed rõe coactio⸗/
nis mitigatur pnia.ut extra
quod me. cau.ſacris.non eſt
contra.xv.q.vi.c.i.ibi.n.non
abſoluuntur a peccato ſed a
iuramento.io.
n AKlii.ergo illa que eſt mi
nor eſt imponenda.ut.l.di.c.
eos uero.
0 quis.ſine pnia.ĩterio
Ariut.vi.q.i. quicunqʒ.
ioan.
p Lle uieit non imtellſgꝛs
ꝙ plus peccat periurꝰ q;
homicida immo ille pluſ pec
cat:ut.xiij.di.c.i.Sed dicit᷑
eũ uincere.qꝛ maius damnũ
facit:quia maius damnum?
in amiſſione unius anime qᷓ;
mille corporum. ut.xxiiii.q.
iii.ſi habes.io.

q Q ”er'git humana-1.

de humana infirmita
te procedit.ut.s.e.q.i.nonẽ.

r ¶ Impreſſit. multipliciter

cogendo io.

—

LCau.
a anlgnſem nan iuramẽtũ ifamet nel non:nõ.yi.q.i.quicunqʒ.ſʒ coa tandum eſt ſm intellectũ utriuſqʒ.ſi nerba poſſint ntriqʒ intellectui
cti ſi iuraſſent no infamarentur. nt. s. q. Px. intereſt. . adaptati.ſi ab altero tantũ tunc itelligẽdũ ẽ ſm eũ qui recte itelligi d
b ¶ Item qui audit.falſũ.ſupple:niſi idicanerit:porſabit iniquitatẽ ſuã. i0. ſic vr diſtigui. j. e. .. ex his. In ſtipulationibus ⁊ aliis õctibus ⸗ nt
P uidetur.fuit.i.talẽ habuit inde noticiaʒ ꝙ hnius rei potuit eẽ teſtis pulãtẽ ⁊ uendentem iterpretãdũ ẽ.ſed in iudiciis ꝓactore. ut.ff.ð ntt
⁊ quod ſequitur eſt expoſitio. . uer. ob. inter ſtipulantem. §. i. ff.de Zhen. emp. labeo. io. e⸗
d ¶ Indicauit. vr ꝙ ualeat i Dacungz. viti
teſtimoniũ de auditu ut hic. L Qhen Z “ ugt
r xy qev. Plbyter v rrvi. ga. preſſit. ¶ Itẽ ex conci. magoci qui ſuper lapidẽ falſũ iurat ꝑiurus teelligere dʒ. t eſtſi. un⸗
paatelles Rellizulrr de enſi. ð eſt: unde bocdico qꝛ multiẽti boc ſ. decon di.iii:non
ncta üta teſtar 15 eſipriores Aſqʒ ad extremũ uite nõ cõicet:ꝗ fallũtur ⁊ putant qꝛ nibilẽꝑ queld illud. .
teſtes eis hoc dixerüt. ut. C. alios ad periuria rabit. iurãt nõ ſe crĩe teneri ꝑiurii: ꝓrſus ſee uperl Ao⸗
de teſti. cũ atiquitas. in fi.rñ. B5 is ↄuictus fueriralios ald piurꝰ es: qꝛ p id quod ſactũ ñ puj coonertum ab ac
i. arg. ð.iii.q.ix.teſteſ.v.q.ii. fallſa teſtimonia uel periuriia tas falſum iuras.ſi tu illud ſäctum verlſario ut trdat nnu
relatucẽ. Ald hoc dicas ꝙ bic arxtraxiſſe uel quacunqʒ corrupriõe nõ putas:ſãctũ putat cui iuras.nõ tur eſſe euangeliag. imu
loquitur ĩ ca denucia is uli ſollicitaſſe: ipſe ꝗdẽ uſqʒ ad exiũ . n. qñ iuras: tibi aut lapidi ſed ꝓy/ I Amane. uer ⸗ inn
modies ſen aliquã ſide ſcu uite no colcet. hi vo qui eii periu ximo tuo iuras. hoĩ iuras añ lapi/ Hois aneilep imen
27 larckeliotaelt fidẽ teſtimo 110 cõſenſiſſe ꝓbãatur: P oſtea ab oi dẽ: ſed nũquid nõ añ deü: nõ te au tulir Suu ea auce
niũ de auditu: nt ex ð ſuc.ab teſtimonio ſũr remouẽdi: ßm le/ dit lapis loquẽtẽ: ſed punit deus tehererl⸗ Pau ec
inteſta. cũ dilectꝰ. er de teſti. gẽ ifamia nõbũtur. & Itẽ qui au/ tefallentem. Sed obiicit illuu mr quod ſempern *
cũ cãm.io.ſed teſtimoniũ ð dir aliquẽfalſum iurare ⁊ tacet:de grego. i xxvi. li.moꝛaliũ. eſt ſanenggenn un
auditu ẽ ꝓprie cũ alis audit liquit. unde aug.ait ĩ qõibꝰ leuin · Apud dñm uerba mea nõ ex ore ſepe bõa uerba ma lin i
aliquid dici eẽ factũ: ſed ſiaa ci. c. i. aia que audierit uocẽ iuran ſed corde procedũt. la intentione prote hin
dit öhentes: nõẽ teſtimoniũ tis falſum ⁊c , . Lnn
de auditu:⁊ hoc innnit er de dc. . AUmane aures talia vꝰba no nurur neconnerſo Eoi
teſti. licet.tñ hoc.c.non loqui Cui ſit idicadũ falſũ quod ab ali/ ſtra iudicãt: qualia foris ſo ut. y. a. Vnond m/ un
tur de uera denũciatiõe: ſw pbo n eineetr. nant: diuina vo iudicia talia foris lamr. ut. vrti du⸗ Prl
tins de indicatione.iſ.cũ quis ¶ EBGc vi dicere peccar̃ hoie,y audiunt qualia ex intimis profer’ paratus. l a⸗l. ſeir
indicat alii ꝙ aliquis uult pec quo audiente lurat aliquis tur. certe nouerit ille qui intentio/ m ¶ VWVerba. ar. poti ſamme
care: æ ſpectat ad delicta com falſux:a ſcit eũ falſũ iurare ⁊ tacet. nem a uoluntatem alterius uariis us eeſſe conſideran leenlon
minnesiſ⸗ dengiatioſhcetn tunc autem ſcit ſi eius rei de qua iu explicatuerbis: quia nõ debet ali dum mentẽ alicui liemne
denenenaguf abent magt,⸗ ratur teſtis fuit aut uidẽs aut con quis uerba conſiderare ſed uolũ ipſa uerba. vt.. rſit
ſtratũ ſupꝑ aliquos: æ illa önũ ſciusfuerit.i.aliquo modo cogno tatem a intentionem: quia non de di marchl? d n
ciatio dr euangelica: iſta diici uit autoculis ſuis conſpexit: aut beritentio uerbis deſeruire ſ uer rüt. er deuer. ſs ſene
tur canonica. ⁊ hec ꝓbaĩ ſep: ille ipſe qui iuratilli indicauit .ita ba intẽtioni. ¶ Si ergo diuina iu terca ec. mte lieen 1 R
illa vo n. ? ſic pʒ ꝙ cria nõdũ n. potuit eẽ cõſciꝰ. ſʒ iter imorem dicia uerba noſtra talia foris audi tia.⁊. xxiii.q.i.para unn
ↄmiſſa poſſumus denüciare: huiꝰ ꝓditõis hoĩum nõ ꝑua exiſtit unt qualia ex intimis ꝓferũt᷑.ſi it tus.in prin.c.f.ð . ſitin
nt hic. ?. xciii.di. diaconũ.bi pleruqʒ tẽtatio. poſſumꝰ.n. para,/ rno non debetſeruireuerbis ſʒnuner v⸗ vo.l. quauis. 3 uli
nicinũ precipitio ⁊c. exira ve rũ ad ꝑiuriũ admonẽdo uel ꝓbibẽ ba intentioni: patet ꝙ deus nöac hoc vep cü oilat fill
deſpon. impu. c.penul.extra doa ta graui peccato reuocar. Sz iditſici bareitp. . itellectu. aliaſi du “
de cogna. ſpi. tua. io. a tã graui pe ar. cipit ſic iuramẽtũ ſicut ille cui iura biigg uerbis no eſt lcrk
e ¶ Inrauerit.i. inrare nolue ſi nõaudierit: a coram nobis dere tur:ſed potius ſicut qui iurat intel recedendũ.ff. de le An
rit. qua nouimus falſuʒ iurauerit utx ligit.cum recipienti non ex itimis ga. iij. non aliter. ff. nuin
Aortis. de facto. quia de prodendus ſit:ita ut ꝓditꝰẽt ꝑicu ſʒ ex his que ꝓferuntur foris vba dexercitoria.l. i. F. mel
iure propter unius dictum ñ lũ mortis ĩcurrat difficillia qõ ẽ. nr̃a ſonent. ¶ Itẽ obiicit᷑:qui iu/ ſi is qui nauem.ex/ tan
poſſet iudicari. ⁊ eſt ſde pe. Sed quia bic nõ expreſſircui boc rar ſuper lapidẽ putãs ſe iurare ſiu-/ ns de ſpon. ex lile ſi
sCicd eſe utſunt lacerch idicãdũ ſit: urũ illi cui iurat:anſa per ſacro ſcã euangelia peride te, Nis. ðð?
tes: nt.xiiii.q.v. deniqʒ. qni cerdoni on nõ ſolũ eũ ꝑſeg net acſi ſuꝑ euangelia iurauerit:lʒ nſe
dicit talibus qui poſſunt ꝓ/ npõt irrogadoſ uppliciũ: ſʒ ẽt oꝛa ille cui iurat:ideo ſuꝑ lapidẽ illum in
deſſe nõ dici᷑ prodere:ut.ij. re ꝓ illo põt.vr̃ mihi ꝙ ſe ab hoc iurare fecerit:ne nõ ſeruãdo quod tie
q.· i.ſi peccauerit. peccati abſoluat uinculo:ſi indicet promittit reatu periurii teneat᷑. nt
h Queritur. incidẽtẽ ponit talibus qui magis ꝓdeſſepñt quã Itẽ obiicit᷑ illud de ciuibꝰ: qui leei⸗
Hie queſlione aualt ane obe? piuro: ſiue eum corrigẽdo: ſi creduntſe iurare obedituros con
edur nuf rag Börecanman e deu proplgcndo ſia ipſe con ſulibus ſuis in omnibus que ſibii i
itellectũ. aut nterqʒ doloſum feſſionis ſibi adbibeat medicinaz perata fuerit pro honore ſue ciui/ ſimi
ant alter tãtũ hʒ rectum.ſi ab Si er o iſte ut ſupra dictueg tatis.ne vo obedientiam recuſan frn
utroqʒ; iterponit᷑ dolns:tunc audit falſu iurare tacet deliquit tes ream periurii illaqueantur ſup ümm
eſt intelligẽdũ ᷣm cõem ſigni multo magis ille reꝰ ẽ gad deieraà ponitur bꝛene iuraturis ĩ quo ali/ unng
ficationem uerborũ.ut er̃ de dũ aliquẽ cõpellit. ¶. Querit᷑ de ud continet᷑ quam ſe iuraturos ar riztf
ſpon. ex litteris: ſia nentro n eo qui vboxꝝ calliditate ſe circeůùue beitrentur uidelʒ ne padum i miluʒ a
teruenit dolus.tunc interpre nire putat illu cui iuramẽtũ defert:· conuertant uel aliquid huiuſmodi udin
an ſit reꝰ ꝑiurii niſi vuauerit quod faciant. ſiergo contra hoc quod ſe ſ
iuraſſe credit. ¶ De hoc ita ſcri / iuraſſe crediderãt conſulibus ſuis ti
bit iſido. ſniax li.ii. obedientiam denegarẽt:nũgd ſʒʒ NR
De eo qui calliditate uerborum itentionẽ recipiẽtis an ponus pᷣm
iurtt. Iiiitétioné iurâtis iuramẽétũ deus il/ minn
(Lari⸗ arteuerboꝝ quis lud acciperet: & Aẽſi inocẽs de Aldn
inurat: deus tñ qui coſciẽtie adulterio uelfurto ĩpetitus inocẽ R
teſtis ẽ:iia hoc accipit ſicutille cni tiam ſuã uellet aſſerere iuraret aũt E
iurat ĩtelligit. dupliciter atreꝰ fit: ſe ab obiecns ſiceſſe ĩmunẽ: ſicutiĩ N
qui ⁊ nomẽ dei ĩ uanũ aſſumit:⁊ ꝓ breuiillo ↄtinet᷑ quod manibꝰ ſu NE
ximũ dolo capit. ¶ Ieẽ exſermoe is ſe ſcripſiſſe arbitratur. cõtineat N
ſacti augu. uauit ĩ illo hunc reũ eẽ obiectorũ:nũ
Perurus eſt qui ſuper lapidem ggd adñno pꝑiurꝰ reputabit᷑: aut nun
falſum iuua. quid poterit argui ſe iuraſſe adul
Ece dico cbaritati ueſtre ? terii autfurti reaum icurriſſe nõ. , Nn

XxXI Yv.

2 2 6

hche aO Vramẽti. ad hoc iurat.i.iurare debet. “ bene preſtabit nt uramẽtũ calũnie.ſilir dñis ſuigiurabit ĩ cã feudi. .xlvii.
ſrtte 6 L Elſtantlanm gaantnz ad hoc quin mortaliter peccat qui ſim di. quatũlibet.ex de re iu. in cauſis.
ini, pliciter dicit falſũ ſicut qui ſub iuramẽto dicit falſũ: magis in pec⸗ f DP Deri.pvella.idẽeſt in puero.nt..e.q.iiii.tribus.
cat deieraãdoq; mẽtiẽdo. ſolidius ſubſiſtit ubi iuramẽtũ ĩterponit:ut g E. ¶ Statim. filii iuramẽtũ dʒ p renocare ꝙᷓ cito ſcit.nt hic dici.ſed uo
5. e. q.i.c.i.ſʒ iñ plus operat᷑ ſacim ꝙ ſimplex ꝓmiſſio:ut ex de iu · tüeligionis nõ tenet᷑ ſtatim reuocare cũ ſcit. ſed uſqʒ ad annũ ⁊ diem põt.nt
n reiu. debitores. Iẽ xx. q.ii. puella. aliter tamen ẽ
n bic ẽ ar. ꝙ ex nudo „ Ml . V ſupra diſtictũ. ſ xx. q.ii.ĩp̃ᷣn.
lcz pacto orit actioꝛut .Nic etiam io. chriſo. ait. PD Veri ante ãnos. xiiii.nõ co b ¶¶DBVneſtũ. hoc ieiunus. ſi
xii.q. ii. gcuüqʒ ſu / Inter iuramẽtũ a locutionẽ fideli gat᷑ iurare.puellaquoqʒ ſi ĩ Emiliter teſtimoniũ öbʒ
i agoee..“. duias um nulla dz eẽ differenni. ppruerili etate ſita in domo patris il diicgian eſnies eeſtea
deni Viperiura⸗ 1 Vramẽti huiuſmõi cãẽ qꝛ oii/ io neſciente iuramẽeto ſe Oſtrix rit SSS1n. de conſe. di. i. ſacia. ta
unht re.nõ er ope A qui iurat ad hoc iuratut quced paer eius ut audierit ſtatim cõ mẽ quod hic dicit᷑ magis eſt
bunt ribus. deus potins ueꝝ eſt loquat᷑. Etiõ dñs iter iura tradixerit: uota eius ? iuramẽta ir boneſtũ ꝙ inſtu. io.
ht coſiderat animũ y mẽtũ ⁊ loquelã noſtrã nulla uulteſ rita erũt ⁊ faciliꝰ emendabittur. i O Ecreuit. ut.a xx.iĩ bis
uu factu: ut xy. q. vi. (. ſe diſtatia : quia ſiẽ ĩ iuramẽto nul ,/· ¶Item cornelius papaa. etiam diebus cauſe ex
RM ic deus interrogat lã ↄuenit eẽ pfid iã: ita quoqʒ i uer De codẽ:a ut a ieiunis iuramenta leh nõ debẽt. xy. Rtelcg. 1.
nin cor. arti ri, bis noſtris nullũ dʒ eẽ mẽ aciuz: preſtenuur. z nic ame. 7 Hlect lki
„ i.q. y. la. e qzutrüq;7 ꝑiuriũ ⁊ mẽdaciũ diui Oneſtũ ẽt vfr: ui ꝗ ĩſcis aa .al O ueludopreſcripta.
lipr y kimuli iuna ni iudicu peadanat᷑: dicẽte ſcripbu · det iurare bocieiunus facdi I Aaioribe ut i eſto lacti
ne re. nec teſtis ra: os quod mẽtit᷑ occidit aiam. ꝗ at cũ oĩ honeſtate ⁊ timore dei. ut marci. S
Mumn eẽ põt: ut. iiij.q. iii. quis ergo ueruʒ loquitur iurat: qꝛ et pueri an annos.xiiii.nõ cogan ESE forma. honeſtũ. ſie
lhegtt c.i. Et ideo hoc (. ſcriptum ẽ: teſtis fidelis nõ menti iurare. ¶ POreterea ſũt quedã tt ergo honeſtas ⁊ poſſi
ftinhri qꝛiuramento dz aXaA etur. C Idem. pora quibus iurare ꝓbibemur. bilitas in omni iuramẽto ſũt
W eſſe indiciuz ſz bec Antequa aliꝗs iuret peierat: ſoco . Anin cõci.apud ſanctũ medar itelligẽda. ut. s. e. q. iiij. vnuſ
ennti etas neſcit dd agat: macõſciam iurare parar. duũ habito. quiſqʒ: ? extra de inreiu. qu?
“ ut. C. de fal. mo. l. Ui periurare paratꝰs: ante uibꝰ tpibꝰ iurare phibemur admodum. illud ſacramentũ
. i. Jẽ qꝛ ivubes nõ Aipe⸗ c parate: 1 0 iere. emur. pſtãt archiepiſcopi romano
Uungi pot peierare: ut. ff. tequam periu ret is Liurus 7 Mcre uit ſcã ſynodꝰut.a.lx/ pontifici.ut extra de inreiur.
Poin ð iureiu.l..qui iuaa eẽ vr:qꝛ deus non ex oꝑibus iudi vx. uſqʒ in octauã paſce ⁊ ab ego.⁊ ſbᷣditi ſuiſ epiſcopis.ut
minn ſe. vñ ſacim calünie cat ſʒ ex cogitatiõibꝰ z ex corde. aduẽtu dni uſqʒ ĩ octauã epiphaie xxiii.di.qᷓ ꝗᷓ. ⁊ iperator pape
kuint bllare n pot. poſſet .Ex his oĩbus colligit᷑ ꝙ iura / nec nõ ? in ieiuniis quattuor toꝝ lrxiii.di.tibi domino.⁊ hʒ gene
nil indleig- litnarl 4 mẽta ̃m ĩtẽtionẽ preſtàtis nõ recei ⁊zi letaniis maioribꝰq ĩ diebꝰ dñi laltter ne gaſallus dorretun
temnte delic pu. c.i. ?⁊ ſwino EPm iſidoꝝ quacũqʒ arte uerboruy cordia pacificatiõe nullus ſupꝛa iamen contra propriã patriã
nige nerit ueritate ꝙ, bñ quis iuret deus ſic accipit: ſic ille ſacra euãgelia iurare preſumat. non iuuabit ipſum.ut. ff. ð re
ene pſtabit ſacr̃m calũ⸗/ cui iurat᷑ intelligit. Sʒ ſicut aliud ¶De forma vo fidelitatis:⁊ ꝗd li.minime.nec contra papam
lgun nie. ar. C. ð iureiu. E callida arte uerboꝝ iurare:aliud gs debeat dno uel ecõuerſo:ſic in ur extra de iureiur. vementeſ
ic ppecalüni.l. i. J. i. ſimpliciter itentionem ſuã iurädo uenitur epiſtola filiberti epi. ſed quid ſi dominus nult fili
huuli⸗ e de ieritte o · enüciare: ſicaliudẽ ſimplici iteni Que in ſidelitate urſernacle. uun uala Aunpetere. uli inici
“ Kei Rbendus one iuramẽtũ factũ recipere:aliud TNS forma fidelitatis aliquid iehir Pine amaner dn
umint T timidis ſumit᷑ ini 1 recipiẽdo calliditate uti: quia ſicẽ ſcribere monitꝰ: hec uobis tra filium excommunicatum
eunutl tium qõis. ut.ff.de quiſquã apud deu nõ ualet aliq uez que ſequũ tur bꝛeuiter ex libꝛoruʒ inuabit.xi.q.iii.quoniaʒ minl
imun gueſti. vniuſ. in pn. ledere.ᷣ ſic nec preter eius intenni auctoritate noui qui domino ſuo fi tos. ar. ad boc. fr de reli. mi
enar Iẽ ipubes fernla ꝑ nẽualet quis alicui ſubuenire.deꝰ elitatẽ iurat:iſta ſex ſp i memoria nime. ? contrarium tamen di
cutiiur pro ueriiate ãqt duplicitatis aſpernator:ſimpli/ debʒ habere:icolume:tutũ:bone cit lex fendi in titulo quemad
eaul. fad ſl. ceæ intentionẽ utriuſqʒ cõſiderat: ? ſtu :utile: facile: poſſibile. Incolu moam Eikreinite Hieltureni
anſen tierpterecipiets qu ex pie pre me nidels: neſiti dumnum ſo do ſhich wafallug oGligalue eii
Zeaʒ poſſet reſtitii ſtatis uerboꝝ artẽ aſꝑnat᷑⸗ odit. mino de corpe ſuo. tutũ: ne ſit ei in re ſed domino ſuo eſt obliga
ut. ff. de cõkeſ.l. cer/ De etate vVO luratium queritur dãnũ de ſecreio ſuo uel de muniti tus ninculo iuramenti.itẽ nõ

tů. .. pe. qð falſũ ẽ:
niſi ſit doli capax:
cũ H.c.õdicat. io.

qua etate quiſqʒ ad iurãdũ debeat
cogi. de quo in primo libro capitu
lariũ ſic iuenit᷑ diffinirũ.

e Cã. ſed nõne ſi agereuult ꝑiurꝰ ĩ ꝓpria cã audiret᷑ qꝛ nulli ꝓhi⸗

agere ĩ ꝓpria cq ut.iiii.q.vi. oibꝰ.ſed agere nõ põt niſi pᷣſet ſa

cramẽtũ. Itẽ nõne i

—

one index nel alrera ꝑs põt ei deferre ſacr̃m: ad h̊ di
cas ꝙ hec lex ſũpta ẽ de lũbarda:ſᷣim quã nõ iurat᷑ ð calũnia. pʒ

loquit hic de alio iuramẽto.? põt dici ꝙ loquit de iuramẽto purga⸗
tionis.i. ut nec ſe nec alios poſſit expurgare. Ex hoc ſeqnit ꝙ ſiſu
ſpicio aliqua ẽ ꝑiurũ ſtati hẽt ꝓ cõuicto.cũ ſe expurgare nõ poſſit
T iputet ſibi qui ĩtalẽ caſũ ĩcidit. quia culpa ſua illud ſi uſtinet. ut. xv.

g.i.ſi quis ĩſaniẽs.ex

quo.n.ſemel peierauit preſumit᷑ ꝙ ſemper de

cat peierare. ut.ij. q. vii. nõ põt. vñ ãmõ nõẽ ſacr̃o ſuo credẽdũ.nt
er ð preſũp.lras.ea tñ iuramẽta que oneris ſunt potius honoris

onibꝰ ꝑ quas tutꝰ eẽ põt. hõeſtũ:
ne ſit ei iĩ dnũ de ſua inſticia uel de
aliis cauſis que ad honeſtatẽ eius

tenet̃᷑ ipſum iunare ſi iniuſte
impetit aliũ.nec.n.opẽ fert ꝗ
ad peccandũ nos adiuuat ut

eireeni Kiru⸗ Ante rõabiles annos aliqui nõ co pertinere uidẽt᷑. utile:ne ſit ei ĩdã/ rtee. onud nP
ramẽtũ minoris be WAnnalt ſir na denis P oeMonibe⸗ ee nuel nõ nt hic põt colligi.niſi ꝓſeqᷓ
ne nalet: ⁊? tʒ tale in PD Aruuli qui ſine etate rõnabi poſlibile:ne id bonũ quod dñs ſu tur ſuã iiuriã.alioquin ſi accu
ramẽtũʒ nt. ff. de iu Eli ſüt nõ cogãt᷑ iurare. 79 ſe/ us facere leuiter poreratr: faciat ei ſat perdit ius feudi. ſicut pa
reiu. l. qui inraſſe. mel piurat fuerit nec teſtis ſit pꝰ difficile: neue id q poſſibile erat: tronus qui accuſat libertum
itẽ icaſu põt quisꝰ hoc nec ad ſacramẽtũ accedat:nec reddat ei ipoſibile:ut fidelis hec ꝑdit bonoꝝ poſſeſſionẽ.ut.ff.
neniri roe iuraméti ĩ ſua cã nec alteriꝰ iurator exiſtat. documẽa caueat iuſtũ ẽ Sʒ qꝛ nõ de bo. liber. qui cum maior.
leuitvi eſſet WNẽ ex cõci. elibertano. ſufficit abſtinere a malo niſi fiat id e etn leſtimoniũ oes wz
Praaſtienſiomn 3 Ante. xiiii. annos nullus iurarf co quod bonũ eſt: reſtatut in eiſdem iproipſo. utertra veolne
opas ipſe pubes ſa⸗ Satur. ſex ſupradictis conſiliuʒꝰa auxiliũ le cauſam que.
ciꝰ bñ ↄuenit᷑ de H m ¶ Be ſecreto. ille qui ꝓdit
iuramẽto:nt.ff. ð li. ſecreta alicuius capite punit᷑.
ca.l.vl. in fi. ut. ff. de. re mili. omne. S. iii.

C. decommer.⁊ merea.l.ii.⁊ ſic põt quis iurare ne prodat ſecreta olteriꝰ.ar.

tamen eſt contra.xiii.di.nerui.

n C Munitionibꝰ. qui munitiones cedit hoſtibꝰ uel lĩas nel nũciuʒ uel aliqðᷣ
num eis mittit incidit in crimen leſe ma. ut.ᷣff. ad.l.iul.ma.l.i.ii.?.ii.
Ald honeſtatẽ.ut nec cum uxore nec cum filia cõmiſceat᷑ nec aliquid iho

neſti faciat in domo domini.nt.de.pe.di.v.conſideret.
p Cõſiliũ.uide quomodo ĩterpretatur hoc iuramentũ ego iuro ꝙ nullũ ſa
ciam tibi damnum.i.ego iuro ꝙ nec ego faciã ⁊ etiam ꝙ alios facientes pro
hibebo. ſic interpretatur lex tale pactum ut ſi aliquis fecit pactum ꝙ ſilua nõ
cederet uel ureret.etiam cuſtodire tenetur ne alius urat uel cedat. ut.ff. loca
li.in lege.idem uidetur in om nibus negatiuis promiſſionibus ut cum dicit

2

promitt

Lau.

oꝙ non faciã. nõ ſolii teneor nõ facere.ſed ẽt ceurare debeo ne fiat: ut

ff. ð uer.ſig. facere ⁊ de uerb.obli.in illa ſtipulatione.
a CHignus. ſi clericus preſtat patrociniũ ↄᷣ eccliam ſuã uel epᷣm ſuũ põt pꝛi
nari beneſicio ſuo: xcvi. di. ſi iperator ⁊ e de poſtu.c.fi.io.
p ¶ Licẽ.⁊ ſic eadẽ fide tenetur ꝗs ſubdito ſuo ſicut ſubditus dño.ut.xcv.di.

eſto ſubiectꝰ.ex de iureiu.per

nenit.⁊.xxxii.q. vi.nihil ini/⸗

quius.⁊ ſi non fecerit prinat
lio uel dominio quod habet
in uaſallo ⁊ trãſit feudum ad
juperiorẽ in librode feudis.
ſquemadmoduʒ fendũ amit.

c CO Anete. oꝑibꝰ.arg. ꝙ

factis mentimur ſicut
nerbiſ.⁊ factis negamus chri
ſtũ ſicut vᷣbis.xi.q.iij.eſtimãt
⁊ factis appellamus.ex᷑ ð ap
pella.ᷣ dilecti.⁊ factis predica
mꝰ.xliii.di.ſit rector.

Notiens.andientibꝰ.

h

forie inſtruit rudes
magna ⁊ ſubtilia:qð nõ eẽ dʒ
ſi.viii.q.i.oʒ.⁊.xliij.d.c.i.io.
Vllus.laico. hoc.c.ĩtel
ligas de iurameuto ex /
purgationis qð clericus non
dʒ facere corã laico ſʒ tantum

corã epo uel eius ðᷣlegato: ni

ſi hoc fiat anctoritate pape ut
ii. q.v.mennã.ſi.n.clericus pe
teret aliquid corã laico: bene
tenetur ibi pᷣſtare iuramẽtuʒ
calũnie.uel dic ꝙ ſine licẽtia
epᷣi nullũ dʒ facere iuramẽtũ
aico.iperatori tamen iurant
Pepi fidelitatẽ.
idam ep̃i.

Uog militare. hic qᷓ
ritur:an militare ſeu
bellare ſit peccatum?
Vdicẽdũ ꝙ non.ut.ſ.eo.mili
tare.⁊ hoc uerũ ẽ ſi a princi⸗/
idicat᷑ bellũ.ut.ſj.e.q.ii.iu⸗
ſtü. ſilir ꝓ defenſione ſna nel
patrie uel legũ paternarũ. nt
j. e.q.viii.ſi nulla.clerici antẽ
ĩ ſacris ordinibꝰ oſtituti non
poſſũt mouere arma.nt.j.e.
q.viii.clerici.ſilir vr ꝙ nec in
minoribus cõſtituti etiã nxo⸗
rati pnñt mouer̃ arma.quiaſſᷣ
regula eccleſiaſtica debẽt ni⸗

uere.nt.xxxii.di.ſigꝗ.⁊.xx.q.

iii.eoſ.qð cõcedo ſi nolũt gan
dere priuilegio eccleſiaſtico.
ar. ad h̊ ex de cle.cõiu.io.
Propulſandã.qui repelle
re pni iniuriõ.⁊ qualiter poſ

ſit repelli. ⁊ an tantum ꝑſõe

iniuria:uel etiã perſone ⁊ re/
rũ poſſit repeili nidẽdũ ẽ᷑.⁊ ꝗ
dem videtur ꝙ nõ ſolum lai⸗-
ci ſed ẽt clerici pñt repellere ĩ
iurias ⁊ reꝝ ⁊ ꝑſone.nt et᷑ de
reſti.ſpo.olim.⁊ ex ð ſen.ex⸗
ſi vᷣo.⁊.c.ex tenore.⁊.S.di.i.
ins nale.⁊. ff. de iuſti. ⁊ iure.
nt uim.eð vr ꝙ clerici nõ pñt

nt ẽ de homi.ſuſcepimꝰ.xl/

vi. di. ſeditionarios.Ad h̊ di
cũt quidã ꝙ nulli licet viʒ re

domino ſuo fidele preſtet: ſi be/
neficiis dignus uideri uult æ ſal/
uus eſſe de fidelitate quã iurauit:
dominus quoque fideli ſuo in his
oĩbus uicem reddere debet quod
ſi nonfecerit: merito cenſebit᷑ ma
lefidus: ſicut ille qui in eoruʒ pre
uaricatione uel faciendo uel cõſen
tiendo deprehenſus fuerit ꝑfidus
periurus. Aug.
De eodem.
uauis laicus iuramẽtũ uio/
lando prophanat quod regi
dño ſuo iurat ⁊ poſtea peruerſe ⁊
doloſe eius regnũ tractauerit ⁊ in
mortem ipſiꝰaliquo machinamen
to inſidiat᷑ quia ſacrilegiũ ꝑagit in
chriſtũ dũm manum mittens.ana
thema ſit niſi per dignam peniten
tie ſatiſfactionem emendauerit: ſi
cut conſtitutum a ſacta ſynodo eſt
i. ſeculum relinquat:arma depõat
in monaſterium eat:a peniteat oĩ/
bus diebus uite ſue.uerum tamen
communionem in exitu uite ſue cũ
euchariſtia accipiat.epiſcopꝰ pre/
ſoyter diaconus ſi hoc crimen cõ/
miſerit degradet᷑. Mtitaqʒ ex pꝛe
miſſis apparet mendacium nec in
ſimplici ſermone debet proferri
nec iuramento firmari.mendaciũ
autem non ſolum i uerbis ſed etiã
in ſimulatis operibꝰ eẽ probatur.
¶¶VAnde amibro.in ſermone ha/
bito in dominica de abꝛaã.
Mentitur qui profeſſionem ſuaʒ
operibus nõ oſtendit.
( Auete fratres mendaciuz:
aqꝛ oẽs qui amãt mendaciũ fi
lii ſunt diaboli:nõ ſolũ ĩ falſis vᷣbiſ
ſed etiam in ſimulatis operibꝰ mẽ
dacium eſt.mẽdaciũ nãqʒ ẽſe chri
ſtianum dicere: ? opera chriſti nõ
facere.mendaciũ ẽ epũm ſacerdo
tem uel clericũ ſe profiteri ⁊ ↄira/
ria huic ordini operari. ¶ Nẽ hie
ronymus.
Quotiens ſᷣmo malus de ore no/
ſtro procedat.
C. Votiẽs vᷣo loquimur: aut
non in oportuno. tempore
aut nõ ĩ oportuno loco aut nõ ut cõ/
uenit audientibus totiens ſermo
malus ꝓcedit de ore noſtro ad de
ſtructionem eoꝝ qui audiũt.conſi
deremus itaqʒ quid loquamur:qꝛ
ꝓ oĩ ocioſo uerbo reddituri ſumꝰ
rõem ĩ die iudicii.
CJuramẽtũ vo clericꝰ laico pꝛe
ſtare nõ dʒ. Ande ĩ remẽſi con
cilio legitur:
Cuiqua laico clericus nihil iurar
preſumat.
Allus execcleſiaſtico ordi
Ine cuiquã laico quicquã ſu
pra ſacra euãgelia iurare preſumat

pellere repereutiẽdo. Alii dicũt ꝙ licet laicis repercutere:clericis

non.ego credo ꝙ ⁊ clericis ⁊ laicis licet repercutere. diſtiguitur ii

qꝛ aut uis ĩfertur perſone aut rebꝰ.ſi perſone tunc ẽ uis repellẽda pᷣ
ns iᷓ ſit illata.lʒ quidam dixerunt ꝙ nullus uim —— il⸗

latam.imo ĩſidiantem licitũ eſt occidere ⁊ eũ qui uult occidere:nt
ff. ad.l. aquil.l. iiii.
. ⁊.v. ſi iñ aliquis vi
ſʒ ſimpliciter cũ ueritate ⁊ purita/ factam repellat: po
te dicat:ẽ eſt.nõ nõ: ſʒ ſi ẽ aliquid tius preſumi dʒ ꝙ
quod ſibi obiiciat᷑ put iudicauerit fendendrqᷓ ulci/⸗
qui eiuſdẽ ordinis ſũt aut corriga ſendicenſa ererſ
tur aurexpurger. I. Epiſcopo cxnlonts Fnaden⸗
ſimiliter clericus iuramẽtũ preſta narius.⁊ H ſiprim⸗

re ñ dʒ niſi forte is cui eccleſie pcu prercuſſor uolebat

rationẽ ↄmittit. Ande urbanꝰ
ii. ait.

Eꝑcutere denuo.alio
quin ſi uolebat de

De eodem. nno verevterseulb
repercuſſerit.potiꝰ
Allus epiſcopus clericos zuindicta n

. Auos niſi forie quibus eccle
ſiaſticaꝝ reꝝ diſpenſatio cõmiſſa

Aod militareꝰ alienum
ideatur ab euangelica
diſciplina. hinc uidetur
poſſe probari: quia oĩg
e —— 2b
militia uel ob iniuriã ꝓpulſanda
uel ꝓpter uindictã inferẽdã ẽiinſti
muta. iniuria ãt uel a propria ꝑſona
uel a ſocio repellit᷑ quod utrunqʒ
euãgelica lege probibet᷑.cũ.n.di
citur.ſiquis te percuſſeritĩ unam
maxillam prebe ei alteram. Et
iterum:qui angariauerit te mille
paſſus uade cum eo duo milia.

ſio iniurie. ⁊ ſic itel

ligo ꝙ dicitur iiuri

fuerit ſibi iurare compellat. am incõtinenti poſ
D.Nidã epi cũ ple ſe repelli. requirit
be ſibi niſt in ergo ꝙ defẽdendo
bereſim lapſi ſlür ciberco n ſon un
circuadiacentes culoa 0. ut. . e. ad
Hõ patur. 2. ff. ad. l.
catholicoſ miniſ aquil. ſciam. ? cum
moderamine ſe de
j fendat.ut ex̃ de re
re ceperut.qu poſtolicus ſti.ſpo. olim cauſaʒ
catholicis epĩs circũadiacẽtiũ re, in fi. ſiquis tñ mo
gionũ ꝗ ab ĩperator ciuilẽ iuriſdi deramen excedit⸗
nonẽ acceperãt: ĩꝑauir: ut catpoli venernl ul ſtad.
cos ab bereticis defẽderẽt: ⁊ qui, aqull. ſier plagiſ..
bus modis poſſent eos ad fidei ue tabernarius. qʒ illa
ritatez redire cõpellerent. epi hec dercre. olim cqm. ui
mãdata apoſtolica recipiẽtes con deatur ↄtradicere
uocatis militibꝰ aꝑte ⁊ ꝑ inſidias item incontinẽti dʒ
ptra bereticos pugnare ceperunt uim rebeler eni f.
ſãdẽ non nullis eoꝝ neci rradins: ceumi urereid⸗
aliis rebꝰ ſuis uel eccleſiaſticis ex nis cnn zebno
poliatis: aliis carcere ergaſtulo tllatam ? inferendã
recluſis ad unitatẽ catholice fidei licitũ ẽ repellere. ſʒ
coacti redierũt. ¶ Hic primum poios illatam i
queritur:an militare peccatum ſit erendam.
¶Secũdo:quod bellũ ſit iuſtuʒ Prebe. illud el
7 quomodo a filiis iſrael iuſta bel eenur one ut.
la gerebantur. ¶ Tertio : an iniu k. plhratns, nel vrſ.
ria ſociorum armis ſit propulſan/ agitur de fide.
da.¶ Quarto:an uindictaſitin/ l: ¶ Duo milia. vbi
ferenda. Quinto: au ſit pecca eſt queſtio fidei.
tum iudici uel miniſtro reos occi
dere. ¶ Sexto:an mali ſint cogẽ
di ad bonum. Septimo:an he
retici ſuis eccleſie rebusſint ex/
poliandi: a qui poſſider ab hereni
cis ablata:an dicatur poſſidere ali
ena. C Octauo:an epis uel qui⸗
buſlibet clericis ſua liceat anctori
tate uel apoſtolici ſine imperato/
ris precepto arma mouere.

iive

Mℳ
11
it
ſim
e

zu

mal
in
lont
Gpptn
Sn.
nn⸗

(anene

gnt
lyn
won
8 d⸗

“ in
*

ln
1
füüwen
fmun)
lfor.
plci⸗
dani⸗
thpſn
1paſtiut
mrßn
lafrl

= rr

4

—

1

—

1
1

R

— —

4

g
Poete
Münie
roes

femegin
hrſi
nfnin
fiäſeg

ſertie
ſeden
finlen
efelnere
tlſet
ſaſeu
ſetſt.
Pinin
bn
Mlnr
in
Nnikn
nhonſe
Unreſfnl
Plimen

nnrte

leinci
lna
lſcnstin
nnal
drpoperi
wuſe
ſeneee
unin)
feclincint
uronden
Hinorniin
tepclnut
ieuinli⸗
ighuren
ſrartn
ontſtrr
fittpenn
*
.
Neriuti
nr Endt
ſen)
huuns
nceſt
Doonlt
Peſpſti

(Belſendẽles. ex

odio.uel dic ex in/⸗
teruallo.
b ¶ Non poſſũ.? ta
men noluit rogare:
nt preberet exẽplũ
bumilitatis. alibi ta
men dicit. ſi fieri po
leſt trãſeat a me ca⸗/
lix iſte. xvi. di. hẽo.
e¶ Judicare. mmiu⸗
ſte. nel loquit ð his
qui non habent in/
riſditionem.
d Mizaniam. xi.q.
iii.nolite io.
e Ili bella. ab
apoſtolis. er⸗
go nõ tamen ex pre
cepio vel ↄſtitutiõe
eccleſie legimus li⸗
bros iudeoxꝝ:ſed ẽt
ex pcepto apli. Sʒ
quero ubi hoc pre/
cepit apoſtolns: dic
y loquit preſumen
o. quod. n. uniuer
ſalis eccleſia tʒ cre⸗
dẽdñ ẽ h ab aplis eſ
ſe inſtitutum. xi. di.

ceccleſiaſticaz.

ſ¶Vindicãtes. iõ
eni iudiciorũ nigor
i medio poſitus eſt
ne quis ſibi ultionẽ

ſumere pſumat. C.

de indeis.nullus.x

vi. q. i. ad hoc. io.
8 tanc is

to. ar. ꝙ non
ſppꝑexteriora cõpᷣ⸗
bendũtur iteriora
v.q.v.non oĩs.⁊.c.
non oſculatur.
b ¶ Progeſſe. ſic ̊

ꝓdeſſe dicimur illi

quẽ uerberamꝰ: nt
xlv.di ⁊ qui emen
dat io.
i ¶ Si nerba. ar. ꝙ
nõ debemꝰ? iherere
nerbis:ſed potiꝰmẽ
ti.ut dixi.xxii.q.v.
hbumane. xxvi. q. v.
nec mirũ.pᷣba.n.in
reſcriptis poſita nl
in lege conformare
obem equitati ⁊ Iʒ
uerba hoc nõ patiã
lur e ð reſcrip.cãʒ
⁊ eỹ ð cõſue.cũ dile

xxIII (Nueſtio 1.

Itẽ cũ apoſtolꝰ dicatad romanoſ

ſiuos defendẽtes chariſſimi:ſed
date locum ire.quid aliud prohi/
bemur quã proprie perſone iniu/
riam repellere: Item cum perro

gladio magiſtrũ defẽdenti chriſtꝰ

dixerit: ↄuerte gladiũ tuũ ĩ uaginã

an putas nõ poſſu rogare patrem
meũ:a exhibebit mihi plus quam

duodeci legiões ãgeloꝝ: Heniqʒ
ſicut de beato andrea legt᷑.cũ fie⸗
ret ↄcurſus populorũ: ut de mani
bꝰ iniqui iudicis eũ eriperẽt:a ab
ĩiuria morns illũ defẽderent:ipſe
ecõtra ⁊ exemplo ⁊ vᷣbo patientiaʒ
docens rogabat eos:ne ſuũ marty
riũ ipedirent.quid aliud mõemur
quam ſicut proprias ita ⁊ ſocioruʒ
iiurias patẽter tolerare:nec ad ar
ma concurrere:ſed eoꝝ exemplo
ad ſimilia ꝑferẽda aium preparare
Item cũ i ꝓuerbiis dicat᷑:mihi uĩ
dictam:ego retribuam dicit domi
nꝰ. Iẽ cũ in euangelio dicat᷑: noli
re iudicare nõ iudicabimini. Itẽ
cũ paterfamilias dicat pᷣuis uolẽ/
tibus colligere ʒiʒaniã :ſinite utra
3 creſcere uſqʒ ad meſſem:a tunc
ge⸗ meſſoribus colligite ʒiʒaniã.
T alligate faſciculos ad ↄburẽduʒ.
Itẽ cũ rex ille qui nuptias fecerat
filio ſuo:miſſis exercinbꝰ ſuis an/
geloꝝ uidelicet dicatur perditurꝰ
bomicidas prophetaꝝ a apoſtolo
rũ:qui uocati ad nuprias uenire cõ
tẽpſerunt credendo. Itẽ cũ pauluſ
apoſtolus dicat ĩ epiſtola ad roma
nos.nolite iudicare inuicẽ. ¶ Itẽ

tu quis es qui iudicas alienũ ſer⸗

uũ:ſuo domino ſtat aut cadit.ſiue
ergo uiuimus ſiue morimur dniſu
mus. In hoc.n. chriſtus mortuuſ

ẽ⁊ reſurrexit.ut ⁊ uiuoꝝ ⁊ mortuo

rũ dñet᷑. In his oĩbus quid aliud
precipit᷑:quaʒ ut uindicta deliquẽ
tiũ diuino reſeruetur examini:Cũ
ergo ut ſupra dictũ ẽ.milicia uide
atur ĩſtituta uel ob iniuriã ꝓpulſan
dam uel propter uindictam iferen
dam: utrunqʒ auũt lege euãgelica p
hibeat᷑:apparet ꝙ; militare pecca/
tü eſt. Hinc. ẽt greg. ait.
Bella carnalia bellorum ſpirimia
lium figuram gerunt.
T ſi bella iſta carnalia figu/
rã ſpiritualiũ bellorũ gere
rent.nũquã ut opinor iudaicaꝝ hi
ſtoriarum libri diſcipulis chriſti:
qui uenit pacẽ docere:legendiĩ ec
cleſis fuiſſent ab apoſtolis traditi.
quõ.n.belloꝝ eis ꝓficeret iſtade

ſcriptio: quibus dicitur ab ieſu.pa
cem meã do uobis.pacẽ meã relin

quo uobis.a quibus per apoſtolũ
iubetur a dicitur.non uoſmetipſoſ

uindicantes: ſed magis iniuriam

cipite ⁊ magis fraudẽ parimini.
Eende deniqʒ ſciẽs apoſtolus no/
bis iã ultra bella non eſſe carnali/
ter peragenda:ſʒ aĩe certamina cõ
tra ſpiriuales aduerſarios deſudã
da uelut magiſter militie pꝛeceptũ

dat militibus chriſti dicẽs. Indui
te uos armatura dei ut poſſins ſta
re aduerſus aſtutias diaboli.
His ita rñdet᷑. precepta patien
tie nõ tã oſtẽtatione corporis quã
preparatiõe cordis ſũt retinẽda.

¶Angde augu. ait in ſermone de

puero cẽturionis.
Precepta patiẽtie vᷣtute aĩ n oſtẽ
tatione corporis ſeruãda ſunt.
P Aratus dz eſſe hõ iuſtꝰ⸗ bi⸗
patienter eoꝝ maliniã ſuſti/
nere quos fieri bonos querit: ut
potius numerus creſcat bonoꝝ.ñ
ut pari malitia ſe quis numero ad
daſ malorum. Heniqʒ iſta prece/
pia magis ſũt ad preparationẽ coꝛ
dis quã ad opus quod ĩ aꝑtoꝰfit
ut te neatur ĩ ſecreto aĩ patientia cũ
beniuolentia. In manifeſto aũt id
fiat quod eis vr prodeſſeꝰ: quibuſ
bene uelle debemus. Hic liquido
oñditur ꝙ ipſe dominus ieſus:ex
emplumſingulare patientie.cum
pcuteret᷑ ĩ facie:rñdit:ſi male locu
ius ſum exprobꝛa me de malo: ſi
autem bene quid me cedis:nequa
quam igitur pꝛeceptũ ſuũ ſi vꝰᷣba in
meamur ipleuit neqʒ.n.prebuit ꝑ
cutienti alteram partem ſed potiꝰ
ꝓhibuit ne faceret ⁊ iniuriam au/
geret.⁊ tamen paratus aduenerat
non ſolum percuti in faciem:uerũ
