pit. iniuſte.
q S Ptãte. naʒ ptãs
gladii tantũ a pnci/
pe habet᷑. ut. .q.i.
militare.⁊.q.ii.c.i.
r Porro illud hie
ronymi.ð.e.qui pᷣm
carnem.
ſIJmiũ.nõ oĩs.
S.v.q.v.non
omnis.

t ¶ Tollit. S. e duo.

cõötra.
u ¶ Cogi. z. xly. di.
c.ii. .ſol.ab initio
nemo cogẽdus ẽ ad
bonũ:ſʒ aligs cogit
ꝑſeuerare in eo qðĩ
cepit.ut.ſ.e.q.v.ad
fidẽ. nec obuiat qꝗð
dð de paulo:q ab in
icio fuit coactꝰ. naʒ
hic arguit᷑ a miori:
i.exquo paulus ab
iicio fuit coactus:ꝗ
alii poſſunt ex poſt
facto cogi.
x ¶Et mali. ut hiſ⸗
mael iſaac ⁊ ſaul et
dauid.
a ¶ Boni. malos. ut
helias ꝗnq̃genarioſ
b Et ꝓphe.ut mo
es egyptiũ.ut.S.e
q.iii.nõ inferenda.

litme⸗

lßt
tee
nni
hi
frla
in

ſenn
mi
mse
teu⸗
Mare
ſcnol
odn
hlt.
cdrt
ighre
ummn
tce
Uuonre.
Pllan
li

ekhug
ulegtn
nane
ttne
oein
Ntcenne
ine
G.
nnin
rrku

Niie
giſn
1pphenre
hüni

ſbftan

a Nocẽdi cã.q.d.
lus cãm facti 4 fa

ctũ cõſiderabimus.

ut. ſ. e. q. viii. occidit
b C Coſtituit. C. ð
heret. arriani. io.
¶WCUerte. S. e. ꝙᷓ ma

gnum.
dIſplicet. aliꝰ
O ar. optimum
exquo unus ſecu
re põt uenire ad iu-
diciũ.q̊ ⁊ alt᷑.ſic e
de elec. c. bone. ĩ fi.
ſiliter dicit lex exq
tutor ſuã pecuniam
bene — et
cuniã pupilli po⸗
M benc collocaiſe
ff. de admi. tu. tutoꝛ
H.i. ſimiliter exquo
res tuas cõſeruaſti:
7 reſ etiã ↄmodataſ
cõſeruare debuiſti.

ff. cõmo. ſi ut certo.

8.ↄmodatũ.in fi.tñ
Har.fallit. nã ⁊ licʒ
aduerſarius meus
etiã qui uenire non

poterat uenit. nõiõ

ſequit ꝙ ego tene⸗/
bar uenire. ut. fl. de

arbi.l. ſi cuz dies. F.

penulti.

XXIII

quis nocẽdi cã:ꝗs emẽdãdi.a pau
lopoſt cõſtantinus imꝑatoꝛ cõſtim
itꝰ: ut res cõuictoꝝ a unitati ꝑuica/
citer reſiſtẽtiũfiſco uẽdicarẽt᷑.⁊ pꝰ
pauca. certe nulliꝰ crimẽ maculat
neſcientẽ. Itẽ facta nocentiũ que ĩ
nocẽtibus demõſtrari uel ab ĩnocẽ
tibꝰ credi nõ poſſũt:nõ coinquinãt
quẽquã.ſʒ ꝓpter ĩnocentiũ cõſoꝛti
um etiã cognita ſuſtinent᷑.nõ enĩ ꝓ
pter malos bõi ſũt deſerẽdi:ſʒ ꝓpt᷑
bonos mali tolerandi.ſic ioleraue
rũt ꝓphete eos cõtra quos tãta di
cebat: nec cõionẽ ſacr̃oꝝ illius po
puli relinquebãt. ¶ Ideʒz donato
ꝛeſbytero. HDeretici enã ad
alutẽ inniti ſunt rahendi.
) blicertibi ꝙ traheriſ ad ſa
lutẽ dei:cuʒ iñ multos nr̃os
ad ꝑniciẽ traxeris. quid eni uolu/

mus niſi te cõpꝛehẽdi ⁊ pꝛeſentari

ſeruari ne pereas.qꝙ aut in coꝛꝑe
leſus es ipſe iibi feciſti:qui iuinẽto

tibi mox admoto un uoluiſti: et te

ad terrã grauiter colliſiſti.nã utiqʒ
alius qui adductꝰ eſt tecũ collega
tuus illeſus nẽit:qꝛ talia ipſe ſibi ñ

fecit. ſʒ neqʒ hoc putas tibi fieri de

buiſſe:qui neminẽ exiſtias cogẽdũ

ad bonũ. artẽde quid dixerit apo/

ſtolus:qui epãtũ deſiderat: bonuʒ
opꝰ deſiderat.⁊ m multi ut epãtũ
ſuſcipiãt tenent᷑:inuiti ꝓducuntur
includunt᷑.patiunt᷑ inuiri mala que
nolũt donec eis adſit uolũtas ſuſci
piẽdi oꝑis boni:quãto magis uos
ab erroꝛe ꝑnicioſo in quo uobis in
imici eſtis:trahẽdi eſtis ⁊ ꝓducen
di ad ueritatẽ uel cognoſcendã uel
eligendã:nõ ſolũ ut honoꝛẽ ſalubꝛi
ter bẽatis: ſʒ etiã ne neꝗſſime pere
atis. Dicis dñm dediſſe liberũ ar
bitriũ iõ nõ debere hoĩem cogi ad
bonũ.quare ergo illi de quibus ſu
pꝛa diximꝰ cogunt᷑ ad bonũ:attẽde
ergo ⁊ cõſidera:ꝙ nõ iõ uolũtaſ bo
na miſericoꝛditer ĩpendit᷑: ut mala
uolũtas hoĩs diligat᷑. Mã quis ne
ſciat nec dãnari hoĩem niſi mierito
male uolũtatis:nec liberari niſi bo
nã habuerit uoluntatẽ:nõ tñ iõ qui
diligunt᷑:male ſue uolũtati ipune ⁊
crudeliter ꝑmirtẽdi ſunt.ſʒ ubi po/
teſtas dat᷑ ⁊ a malo phibendi a ad
bonũ ſũt cogẽdi. Nam ſiuolũ as
mala ſemꝑ ſue ꝑmittẽda eſt liberta
ti:quare iſrahelite recuſãtes ⁊ mur
murãtes tã duris flagellis a malo
pꝓhibebant᷑: ⁊ ad terrã ꝓmiſſionis
cõpellebant᷑: Si vo uolũtas mala
ſemꝑ ſue ꝑmittẽda ẽ libertati.qua
re paulus nõẽ̃ pmiſſus uti peſſima
uolũtate:qua ꝑſequebat᷑ eccleſiam
ſʒ ꝓſtratus ẽ ut cecaret᷑:cecatus eſt
ut mutaret᷑:mutatus cẽut mitteret᷑:
miſſus eſt ut qualia feceritin error
talia pꝛo vitate pateret᷑: Si uolun/
tas mala ſemꝑ ſue ꝑmittẽdaẽ liber
tati. quare monet᷑ pater in ſcriptu/
ris ſcĩs filiũ durũ nõ ſolũ vᷣbis cor
rere ſʒ etiã lateraſeius tũdere:ut
ad bonã diſciplinã coaciuſac domi

tus dirigat᷑. unde idẽ ſalomõ dicit.
tu ꝑcutis eũ uirga:animã autẽ eius
liberas a moꝛte. Si aũt mala uolũ
tas ſemꝑ ſue ꝑmittẽda eſt libertati
quare coꝛipiunt᷑ negligẽtes paſto

res.⁊ dicit᷑ eis errantẽ nõ reuoca/

ſtis:perdirũ non inquiſiſtis ⁊ uos
oues chꝛiſti eſtis.caracterẽ dñicuʒ
poꝛtatis in ſacr̃o q accepiſtis ſʒ er
ratis ⁊ ꝑitis.nõ iõ uobis diſplicea
mus:qꝛ reuocamus errãtes ⁊ que
rimus ꝑditos.melius enĩfacimus
uolũtatem dñi monẽtis ut uos ad
ouile eius redire cogamus quã cõ

ſentiamus uolũtati errantiũ: ut pe

rireuos ꝑmittamꝰ. noli ergo iã di
cere q te aſſidue audio dixiſſe: ſic
uoſo errare: ſicuolo perire. Meli

us hoc oino perire nõ ꝑmittimus
quãtũ poſſumꝰ.mõ ꝙte in puteuʒ

quo moꝛeris miſiſti: uriqʒ libera
uolũrtate feciſti.ſʒ quã crudeles eſ/
ſent ſerui dei:ſi huic male uolũtati
e te ꝑmitterẽt.⁊ nõ te de illa moꝛ
te liberarẽt.ꝗs eoſ ñ merito culpa
ret:ꝗs ĩpioſ nõ recte iudicarʒ.⁊ tñ

m teuolenſ in aquã miſiſti ut moꝛe

reris.illi te nolentẽ leuauerunt de
aqua ne morereris.iu feciſt ſ̃ᷣm uo
luntatẽ tuã:ſʒ in perniciẽ tuã. illi
cõtra uolũtatẽ iuã:ſʒ cõtra moꝛtem
tuã.ſi ergo ſaluſ illa coꝛꝑalis ſic cu
ſtodiẽda eſt:ut etiã in nolẽtibuſ ab
eis qui eos diligũt ſeruetur:quãro
magis illa ſpũalis in cuiꝰ deſertiõe
moꝛs eterna memit᷑:quãquaʒ ⁊ in
iſta mõte quã tibi tuipſe uoluiſti in
ferre:nõ ſolũ ad tẽpus ſʒ etiã ĩeter
nũ moꝛereriſ:qꝛ aſi nõ ad ſalutẽ:nõ
ad eccleſie pacẽ:nõ ad chꝛiſti cõpo
ris unitatẽ:nõ ad ſcãm a indiuiduã
charitatẽ: ſʒ ad mala aliqua cogeriſ
nec ſic tibiipſe moꝛtẽ inferre debui
ſty. cõſidera ſcripturas diuinas: er
diſcute quãtũ potes.a uide utrum
hoc fecerit aliꝗs iuſtoꝝ aliqñ aiqʒ

fideliũ: cũ ab eis tanta mala ppeſſi

ſunt:qui eoſ ad interitũ nõ ad uitã
quo ↄpelleris adigebãt.⁊ poſtpau
ca:repetis ſic audio q in euãgelio
ſcriptũ ẽ receſſiſſe a dño.lxx.alias
lxxii.diſcipulos:a arbitrio ſue ma
le atqʒ ĩpie diſceſſionis fuiſſe ꝑmiſ
ſos ceteriſqʒ.xii.qui remãſerantſu
iſſe reſponſũ:nũquid a uos uultis
abire:⁊ nõ attẽdis:qꝛ tũc pꝛimũ ec
cleſia nonello germie pollulabat:
nõdũqʒ ↄpleia fuerat illa ꝓphetia
adoꝛabũt eũ oẽs reges terre oẽs
gẽtes ſeruiẽt ei.qdunqʒ quãto ma
gis ĩplet᷑ tãto maioꝛe utit᷑ eccleſia
ptãte:ut nõ ſolũ inuiter ſed eriã co
gat ad bonũ.hoc dñs ſignificar̃ uo
lehar: d quanis bfe magn ratẽ
pꝛius m elegit cõmẽdare hũilitaiẽ

boc einiã in illa ↄuiuii ſimilitudine

ſatis euidẽter oñdit᷑:ubi miſirad ĩ
uitatos:a uenire noluerũt.a aitſer
uo:exi cito in uias a plateas ⁊ ui⸗
cos ciuitatis: ⁊ pauꝑes ac debiles
cecos ⁊ claudos ĩtroduc huc.⁊ ait
domio ſeruus. factũ eſt ut imꝑaſti

2 5 4

eInuiti. quid g eſt qð diẽ:

ꝙ nemo cogit᷑ creſcere iuituſ

— „„

ut.lxxiiii.di.geſta.⁊=.c.ubi.ſʒ
ibi loquit̃ cũ malo ʒelo ꝗs cõ
git. tñ hec ẽ ueritas ꝙ ſi alig
ſemp eſſet nolẽs nõ deberʒ co
gi. de hoc.no.viii.q.i. in ſcri
pturis.
fSed etiã latera. d. xlv.di
§. ſalomon.
g Megligẽteſ.ut.lxxxvi. di.
c. i. . Ilti.
h Quo moreris. bona illo
rũ qui ſeipſos interimũt fiſco

applicant ſi ꝓpter cõſciaʒ de

licti hoc faciat.ſecus ſi ꝓpter
impatientiã alicuius dolorig
nt. ff. de bo. eoꝝ qui ante ſen.
ſibi mor.cõſci.l.penul.
i ¶ Debniſti. j. e. e. ſi nõ licet.
⁊.c.nõ eſt nurm.⁊ de cõ.diſ.ii.
prima.
k ¶ In vias. i. hereſes ⁊ ſciſ/
mata.

R
N

32 Aaãdo uult. ut a ſara.

i.eccleſia.
b Agar.i cõuẽticula hereti
corum.
¶ Hereditatẽ.j.xxxii.q.iiii.
dicat. S. ſʒ hic de celeſti ibi in
hereditate terrena.ut.i.q.ðiiii
iundei.
dq Pacatã. ad hᷣ enĩ cõſtituti
ſunt pᷣncipes ut tueant᷑ eccle

ſias. ut.j.e.q.v.pncipes.et ſi

noluerint tueri pñt excõicari
ut. j. e.q.v. adminiſtratores.

lerit. ⁊.xxxii.q.iiii. recurrat.

fTeporales. vides ̊ ꝙ be
retici ſũt occidẽdi:pᷣmo tamẽ

ſũt admonẽdi.ut.j.e.nõ inue

nit᷑.in fi.⁊.j.q.v.ſi audieris.
qualiter ſit cogẽdus: dixi.xx
iiii.q.i.que domus.in fi.
3g 0 Vi peccat.legis. ſi.x/
iiii.q.v.dixit ar.ꝰ.xxx
lii.q.v.noluit.
h .Betrahentẽ.q.d. manife
ſte uos poſſumꝰ perſequi nõ
latenter.
i ¶ Si.i. an.
h CTradidit. nos tradimus
hereticos pᷣncipibus.
lʒJelus.ʒelus hic põt põi in
bpoõa uel in mala ſignificatiõe.
ʒeluſ.i.indignatio quã ha
buit erga eos pro domo tua:
⁊ qꝛ dehoneſtabãt tẽplũ tuũ.
i.q.iii.ſaluator.v.penſandũ.
vel ʒelus.i.amor quẽ hũi ad
templũ comedit me.i.fuit mi
hi cã inuidie ppter quã occi
derunt ine.
m ¶CTraditorẽ.i.tradentẽ.
n Exẽpliſ. multa hẽs exem
pla ubi xpᷣs fuit ꝑſecutus ali⸗/
quos.ut.S.e.nimiũ.⁊.c.diſ/
plicet.
o Ego aũt. talis ẽ ſenſuſ hu
ius lr̃e:heretici obiiciebãt au
guſtino ꝙ eccleſia eos ꝑſeqᷣ
ret᷑ õ preceptũ dñi qui dixit:
nolite reſiſtere malo aut ſi fie
ri põt.⁊c.eandẽ anctem retor
quet auguſtinꝰ in eos:qꝛ ipſi
hoc faciebãt:cũ ipſi cedibꝰ
⁊Z fuſtibus reſiſtebãt. ſʒ ad H
ipſi reſpõdebãt qꝛ h faciebãt
ſine offenſione huius pᷣcepti
dicit ̊ aug.ꝙ multo magis ꝑ
legitias ptãtes poſſumꝰ eos
repellẽ de ſuis ſedibus.

adbuc locus eſt. a ait dñs ſeruo:

exi inuias ⁊ ſepes ⁊ ↄpelle intrare
ut impleat᷑ domus mea. uide nunc
quẽadmodũ de eiſqui pꝛimo uene
rant:dictũ eſt.introduc eos:nũc di
ciũ eſt cõpelle. ita ſignificata ſũt ec
cleſie pꝛimoꝛdia adhuc creſcentis
ut eſſent uires enã cõpellendi.

C. Idem ſuper iohannem.
HMẽéretici utiliter panuntur que ca

tholici utiliter inferunt.
UMãdo uult deus cõcitare ptã
tẽ aduerſus bereticoſ: aduer
ſus ſciſmaticoſ:aduerſus diſſipato
res eccleſie:aduerſus exſufflatoꝛeſ
chriſti: aduerſus blaſphematoꝛes
chꝛiſti:blaſphemi nõ mirent᷑.qꝛ de
us cõcirat ur a ſara uerberet᷑ agarꝰ:
cognoſcat ſe agar:ſupponat cerui/
cẽ.que cũ humiliata diſcederʒ a do
mina ſua:occurrit ei angelꝰ ⁊ dixit
quid tibi ẽ agar:ancilla ſare cũ con
queſta eẽt de dña:ꝗd audiuit ab an
gelo:reuerter̃ ad dñaʒ tuã.ad hoc
ergo afffigit᷑ utreuertat᷑.atqʒ utinã
reuertat᷑:qꝛ ꝓles eius ſicut ꝓles ia
cob cũ fratribꝰ hereditatẽ tenebit.
irant᷑ aũt qꝛ cõmouent᷑ ptãtes
chꝛiſtiane cõtra diſſiparoꝛes ecclĩie
deteſtãdos.ſi nõ cõmouerent᷑:qũo
redderẽt rõnẽ de imperio ſuo deo:
Intendat charitas ur̃a quid dicam
qꝛ hoc ꝑtinz ad reges ſeculi.ſ.chri
ſtianos:ut tꝑibus ſuis pacatã ue/
lint mr̃em ſuã eccleſiã habere.uñ
ſpũaliter nati ſunt.⁊ paulopoſt.na/⸗

buchodonoſoꝛ rex decreuit dicens

quicũqʒ dixerint blaſphemiã in de
um ſidrac miſac ⁊ abdenago:in ĩte
ritu erũt ⁊ domus eox in diſperſio

ne. Ecce quũo rex alienigẽa ſeuit ne

blaſphemet deus iſrahel qui potu
ittres pueros de igne liberare. et
nolũt ut ſeuiãt regeſ xpĩani:qꝛ chꝛi
ſtus exſufflat᷑ a quo non tres pueri
ſʒ totus oꝛbis terraꝝ cũ ipſis regi
bus a gehennaꝝ igne liberant᷑.⁊ in
fra. Qüo ergo iſti reges nõ moue
ant᷑ qui nõ tantũ tres pueros atten
dunt liberatos de flãma:ſʒ ſeipſos
de flãma gehenne qñ uident xpũʒ
a quo liberati ſunt exſufflari in chꝛi
ſtianis.qñ audiunt dici chꝛiſtiano:
dic te nõ eſſe chꝛiſtianũ.talia facere
uolunt:ſed talia pati nolũt. Nã ui
dete qualia faciũt a qualia patiunt
occidunt aĩas:affſigunt᷑ in coꝛpoꝛe
ſe empiternas moꝛtes faciũt ⁊ tẽpo/⸗
rales ſe perpeti cõquerunt᷑.
Idem cõtra petilianuʒ.
Eccleſia rõe etia am Verencoſ

—0 Vi peccat nõ peccat legisꝰ au
OWèð

ctoꝛitate ſʒ còtra legis aucto
ritatẽ. quia vo interrogaſ que ſit ra
tio perſequẽdi:uiciſſim te interro⸗

go: cuius ſit uox in pſal.dicẽtis. de
trahentẽ ſecreto ꝓximo ſuo:hũcꝑ

ſequebar. Quere itaqʒ cãm ⁊ mo/
dũ ꝑſecutionis:a noli tãta impitia

maloꝝ gnaliter perſecutiões repꝛe

hẽdere.nõ eni ꝑſequimur nos niſi
quẽadmodũvᷣitas ꝑſequit᷑ falſitatẽ

Arẽ petilianus dixit. Si apoſtoli ꝑ
ſecuti ſunt aliquẽ. aut aliquẽ tradi/
dit chꝛiſtus ? auguſtinus reſpondit
poſſem quidẽ dicere ipſũ ſathanaʒ
omnibus malis hominibꝰ eſſe pe/
ioꝛc̃. cui mñ tradidit apoſtolus hõi
nẽ in interitũ carnis utſpũs ſit ſal./
uus in die dñi nñi ieſu chꝛiſti. Ireʒ
alios de quibus dicit.quos tradi/
dit ſathane:ut diſcant nõ blaſphẽa
re.a dñs flagellatos expulit de tẽ/
plo ĩpꝛobos mercatoꝛes.ubi etiaʒ
cõnexũ eſt teſtimoniũ ſcripture di/
cẽtis:ʒelus domꝰ tue comedit me
Ecce inuenimꝰ aplũm traditoꝛeʒꝰ
chꝛiſtũ ꝑſecutoꝛẽ:quare per uiolen
tiſſimas turbas etiã ultro impꝛobi
eſtis eccleſus catholicis: ubi pote
ritis aduertere ꝙ innumeꝛabilibꝰ
exẽplis res ipſa indicat. ſʒ dicitis
uos loca ufadefendere:a reſiſtinis
fuſtibus ⁊ cedibus quibuſcũqʒ po

teritis. quare nõ audiſtis ibi uoceʒ
dñi dicẽtis. ego aũt dicoꝰuobis nõ

reſiſtere malo. aut ſi fieri põtut ali
qñ recte per uim coꝛpoꝛalẽ reſiſtat
uiolentis.nec ideo pꝛecepmʒ uio/
let᷑ qd audiuimus a dño. Ego aũt
dico uobis nõ reſiſtere malo:cur ñ
etiã hocfieri põt:ut per oꝛdinatas
legitimas ptãtes de ſedibus que
illicite uſurpant᷑ uel ad iniuriaʒ dei
retinent᷑: pius expellat impiũ ⁊ iu
ſtus iniuſtũ: neqʒ enĩ eo mõ perſe
cutionẽ paſſi ſunt pſeudo pꝛophete
ab helia:quũo ipſe helias a regeP ne
quiſſimo:aut qꝛ flagellatus eſt dñſ
a pſecutoꝛibꝰ:paſſiõibus eiꝰ ↄpan
di ſũt quos ipſe de tẽplo flagellatoſ

eiecit.reſtat ergo ut nihil aliud reꝗ

rendũ eẽfateamĩ:niſi utrũ iuſte an

ĩipie feceritis.nõ miremini.ſi nõ de

ſũt mĩſtri deo ꝑ quos ffagellamini

—

qꝛ ꝑſecutionẽ patimĩ nõ a nobis:ſʒ

—

ſicut ſcriptũ ẽ ab ipſis factis ur̃is.

⁊ ifra. De ꝑſecutiõe ur̃a querela ſe
dabit᷑ ſi cogitetis pꝛiꝰ ⁊ itelligatis
nõ oẽm pſecutiõeʒ eẽ culpabilẽ.ali
ogꝗn vo nõ laudabilit᷑ diceꝛet᷑.detra
hẽtẽ ſecreto pxĩo ſuo hũc ꝑſeque.
bar. Nã quotidie uidemꝰ ⁊ filinz
de pr̃e tanquã de pſecutoꝛe ſuo cõ/
queriꝰ:a cõiugẽ de marito:a ſeruũ
de dño: colonũ de poſſeſſoꝛe:⁊ re
um de iudice:a militẽ uel ꝓuincia/
lẽ de duce uel rege:cũ illi plerunqʒ

oꝛdinatiſſima ptãte hoĩes ſibi ſub

ditos ꝑ terroꝛes leuiũ penaꝝ a gra
uioꝛibꝰ malis ꝓhibeãt atqʒ cõpeſ/
cant.plerũqʒ aũt a bõa uita ⁊ boniſ
factis minãdo ⁊ ſeuiẽdo deterreãt
ſʒ cũ a malo illicito ꝓhibeant:cõ
recioꝛes ⁊ cõſultoꝛes ſũt.cuʒ aũt a
bono ⁊ licito:ꝑſecutoꝛes ⁊ oppꝛeſ
ſoꝛes ſũt.ſed culpant᷑ eriã qui ꝓhi
bent a malo: ſi modũ peccati mo/
dus coꝛectõis excedat. Ideʒz
in epiſtola ad uincentiiũ.
Aregibus terre cõtra inimicos ſu
os anxiliũ petat eccleſia.

BSninuenit exeplũ in enãge

3

licis ⁊ apoſtolicis lr̃is aliꝗd

pBico nobis. i. i
uos idẽ retorqueo.
qMalo.i. pmaluũ
1 Qð audiuimus
ut ipſi dicũt:
C Ptãtes. uult au
guſt. ꝙ qui auẽte iu
diciſ expellit aliquẽ
a poſſeſſione ſua
iuſte poſſideat. ſic
ff. de acq. pol. iuſte.
ff. qd me. cã. l. iii.
t Eo mõ.qꝛ heliaſ
iniuſte ⁊ illi iuſte. ̊.
e. obiicit᷑.
u NRrege. l. achab
x1 ¶Sʒ ſicut ſcriptũ
eſt. in libro ſapiẽtie
a ¶Secreto i.in ab
ſentia.
b ¶Cõqueri.ſm ca
nones.ꝗ filiꝰ põt cõ
queri de pr̃e.ut no.
ii.q.vii.queritur.
Mogus. ſi eniʒ
patus excedit mo
dũ in corrigẽdo de
poni põt.ut.xlv.di.
cũ beatus. nõ tñ ꝓ
pter h dʒ petere ne
niã a ſubditis quoſ
correrxit.ut.lxxxvi.
di. c. qñ. io.
d On inuenitur
hec ſüt uerba
bereticorum.

=

Se= S
= Se

ℳlifre
ogflei
luhtnn
Dlareinr
Nanir
Geteltnr
ſonngih
Prnee
ng ſifi
nt
libhltann
elinrlon.
gii.
Oyinenn
berſttun
icorun.

a & Pro ecclia. pauu

lus tñ in ſua ꝑſona
petiit.ut.S.q.iii.ma
ximianus.
b ¶ Mabuchodono
ſor. z. di. ix. c. i.
e ¶ Patiebant. tunc
tꝑiſ ꝑſeq̃bant᷑ impii
xpianos.modo ecõ
nerſo fit.
d C Rumoribꝰ. ar.
ꝙ ꝓpter rüores nõ
ſit aligs cogẽduiſ ad
expurgationẽ.ut.xi
q.iii.in cũctis.ex de
co qui cog. cõſang.
uxo.ſue. ſupx co.
e ¶ Sacrificia.C.ðᷣ
ſacrifi. paga. l. i.
fPotiꝰ.i.prins.⁊
ſic ponit hec dictio
potiꝰ.er de ſpõ. reg
ſiuit.bñ eni puniũt
heretici ſi nõ reſipiſ

cãt.ut.S.e.quando

nult. in fi.
g Jeccleſia. di/
ebã t heretici
ꝙ eccleſia potius de
beret pati ꝑſecutio
nẽ ꝙᷓ facere.qð iꝛo
bai aug. exẽplo ſare
q̃ ſignificat eccleſiã
q ꝑſequebat᷑ ancillã
Itẽ ꝓbat aucte illa
ꝑſequar inimicos ⁊
cõprehendã illos.
⁊c.ſecũdo dicit quã
dã ꝑſecutionẽ iuſtã
quandã iniuſtaʒ.

XXIII

petitũ a regibus terre pꝛo eccleſiaꝰ
cõtra ininuicos eccleſie.ꝗs negatñ
inueniri ſʒ nõdũ implebat᷑ illa pꝛo
phetia.⁊ nũc reges intelligite:eru
dimini qui iudicatiſ terrã.⁊ adbuc
enĩ implebat᷑ illud q in eodẽ pſal
mo paulo ſuꝑius legit᷑. Quare fre
muerũt gentes: a populi meditati
ſunt inania:? Aſtiterũt reges terre:
⁊ pꝛincipes cõuenerũt in unũ.Me/
rutñ ſi facta pꝛeterita in ꝓpheticis
libꝛis figure fuerũt fuuroꝝ:in re/
ge illo qui appellabat᷑ nabuchodo
noſoꝛꝰ utrũ tẽpus pꝛefiguratũ eſt.
q ſub apoſtolis habuit: ⁊ quod
nũc habet eccleſia.tẽpoꝛibus itaqʒ
apoſtoloꝝ ⁊ martyꝝ illud iplebat᷑
qdfiguratũ eſt qñ rex memoꝛatus
ios ⁊ iuſtos cogebat adoꝛar̃ ſimu
acrũ:a recuſanteſ mittebat in ignẽ
nunc illud implet᷑ qd paulopoſt in
eodẽ rege figuratũ eſt:cũ cõuerſus
ad adoꝛandũ deũ uerũ decreuit in
regno ſuo:ut quicũq; blaſphema/
ret deuʒ ſidrac miſac ⁊ abdenago:
penis debitis ſubiaceret.pꝛiꝰ ergo
tẽpus illius regis ſignificabat pꝛio
ra tẽpoꝛa regũ infideliũ quos pati

ebant᷑ chꝛiſtiani p iĩpiis. poſteriu-

vo iẽpus eiuſdẽregis: ſignificabat
tẽpoꝛa regũ fideliũ quoſ patiuntur
impii pꝛo xpianis.ſed plane in eis
qui ſub noĩe chꝛiſti erat ſeducti a ꝑ
uerſis:ne foꝛte oues chꝛiſti ſint er⸗

rãtes:ad gregẽ aliaꝝ reuocãde ſint

tẽperata ſeueritas ⁊ magis man/
ſuemudo ſeruat᷑:ut coertiõe exilioꝝ
atqʒ dãnoꝝ admõeãt᷑ ↄſiderar̃ ꝗd
⁊ q̃re patiãt᷑:⁊ diſcãt pꝛeponere rüo

ribus a caliniis hoĩm ſcripturas

quas legũt.quiſenĩ ur̃m nõ laudat
leges ab imꝑatoꝛibꝰ datas aduer/
ſus ſacrificia paganox:a cerie lon

ge ibi pena ſeuerioꝛ cõſtimiaẽ. illi
us quippe ipietatis capitale ſuppli

ciũ cõſtitutũ eſt.de uobis aũt coꝛi
piẽdis atqʒ coercẽdis habita rõẽ.
qua ponꝰ admoneremini ab erro
re diſcedere quã ꝓ ſcelere punire/
mini. Itẽ eiuſdẽ ad bõifa.cõitẽ.
U¶Palos cccleſia iuſte perſequimur.
Jeccleſia ueraẽ:ipſaẽ que ꝑſe
cuiionẽ patit᷑: nõ que fecit: que
rat᷑ ab apoſtolo quã eccleſiã ſignifi
cabat ſara qñ ꝑſecutiõʒ faciebar an
cille:liberã ꝗppe mr̃em uerã cele/⸗
ſtẽ hieruſalẽ.i.uerã dei eccleſiã ĩ il
lã mulierẽ dicit eſſe figuratã:que af
fligebat ancillã. ſi aũr meliꝰ diſcu
tiamus:magis illa ꝑſequebat᷑ ſarã
ſuperbiẽdo quã ſara illa coercẽdo.
Jila enĩ dñefaciebat iniuriã:iſtaĩ⸗
ponebat ſuperbe diſciplinã. Heiñ
quero ſi boni ⁊ ſancti uiri nemini fa
ciũt ꝑſecuiionẽ ſʒ tãtũmõ patiunt᷑:
cuius putãt in pſal.uocẽ eſſe ubi le
git᷑: ꝑſequar inimicos meos:acõ/
pꝛebẽdãa illos:a nõ cõuertar donec
deficiãt. ergo ſi uerũ dr̃e uel agnoſ
cere uolumus:eſt ꝑſecuno iniuſta:

— —. 1

quã faciũt eccleſie chꝛiſti ĩpii. Iſta

nãqʒ bea a eſt que ꝑſecutionẽ patit

ppter iuſticiã· illi vo miſeri qui pſe
cutionẽ patiunt᷑ ꝓpter ĩiuſticiã: ꝓ
inde iſta ꝑſequit᷑ diligẽdo: illa ſeui
endo:iſta ut cõꝛigat: illa ut euertat
iſta ut reuocet ab erroꝛe:illaut pꝛe
cipitet in erroꝛẽ̃.ꝙ aũt dicũt qui cõ
tra ſuas iĩpietates leges iuſtas inſti
tui nolũt:nõ petiſſe a regibus ter/
re haſtoloe talia:nõ cõſiderãt ali⸗
ud fuiſſe tũc tꝑis:⁊ oĩa ſuis cõueni
nire tꝑibus.quis eni tunc in chꝛi⸗
ſtũ crediderat imꝑatoꝛ:quis enĩ ꝓ
pietate cõtra impietatẽ leges feren
do ſeuiret:iũc enĩ adbuc illud pꝛo

pheticũ ĩplebat᷑: quare fremuerũt

gẽtes:a populi meditati ſũt inania
Aſtiterũt reges terre:a pꝛincipes
cõuenerũt in unũ aduerſus dñm: ⁊
aduerſus xpũm eiꝰ.Nõdũ eni age
bat᷑ qd paulopoſt in eodẽ pſal.dici
tur. Et nũcreges intelligire:erudi
mini qui indicatis terrã.ſeruite do
mio in tioꝛe ⁊ exultate ei cũ rremo
re.qũo ergo reges dño ſeruiunt in
timoꝛe:niſi ea que cõtra dñi iuſſafu
erint:religioſa ſeueritate ꝓhibẽdo
atqʒ plectẽdo:alit᷑ enĩ ſeruit qꝛ hõ
eſt:aliter etiã qꝛ rex eſt.qꝛ hõ ẽ:ſer
uit uiuẽdo fideliter:qꝛ rex eſt: ſᷣuit
leges iuſta pꝛecipiẽtes ⁊ cõtrariap
hibẽtes cõueniẽti uigoꝛe ſanciẽdo.
CIgdem. Exemplo chꝛiſti
mali ai ſuntad bonum.

* quã xpũſ:qui aĩaz ſuã poſuit
ꝓ ouibus ſuis: Et cũ perũ alios

apoſtolos vᷣbo ſolo euocaſſet: pau

lũ eccleſie ſue poſtea magnũ ediſi
catoꝛẽc:ſʒ hoꝛꝛẽdũ antea uaſtatoꝛeʒ
nõſolũ uoce cõpeſcuit: uerũ etiam
ptãte ꝓſtrauit:atqʒ in infidelitatis
renebꝛis ſeuientẽ ad deſideranduʒ
lumẽ coꝛdis urſurgeret pꝛius ceci
tate coꝛꝑis ꝑcuſſit.ſi pena illa ñ eẽt
nõ ab ea poſtmodũ ſanaret᷑:a qñ a
pertis oculis nihil uidebat: ſi eos
ſaluos haberet nõ ad ĩpoſitiõʒ ma
nus ananieut eoꝝ aperiret᷑ intuitꝰ
tanquã ſquamas ꝗbus clauſus fue/
rat: inde cecidiſſe ſcriptura narrarz
Abi ẽ qd iſti clamare cõſueuerunt
libeꝝ ẽ credere uel nõ credere:cui
uim xpũs intulit:quẽ coegit. Ecce
habẽt paulũ apoſtolũ:agnoſcãt pꝛi
us in eo cogentẽ xpũʒ ⁊ poſtea do
centẽ. pꝛius ferientẽ a poſtea cõſo
lantẽ. Mirũ ẽ aũſ quo ille qui pẽa
coꝛꝑis ad euãgeliũ coacis itrauit
plus illis oĩbus qui ſolo vbo uoca
ti ſt in euãgelio laboꝛauit:a quem
maiõ timoꝛ ↄpulit ad charitatẽ:eiꝰ
ꝑfecta charitas foꝛas mirtit timoꝛẽ
cur ergo nõ cogeret eccleſia ꝑditoſ
filios utredirent?:. Idem cõtra
fauſtiꝗ. Mõ crudelitate ſʒ dilecti
one movſes populũ flagellauit.

O Uid crudele moyſes mãda/

uuit aut fec: cũ ↄmiſſũ ſibi po/
pulũ ſcẽ elãs uiuo⸗ unico vo deo
ſubditũ cupiẽs:poſtea quã cogno/

uit ad fabꝛicãdũ ⁊colẽdũ idolũ de
fluxiſſe mentẽqʒ ipudicã ꝓſtimuiſſe

nos põt ampliuſ amare

2 5

h Aeliug. pprie dr ꝑſequi

qui ad malũ ꝑſequit᷑.ut.j.c.q
v.nõ uos.⁊ iõ dicit meliꝰ.vrĩ
tni ex loco iſto ꝙ dñs nõ poſ/
ſit facere iniuriã ſno ſuo. ar.
S.e.qui peccat.in fi.eq̃ enim
punit᷑ dnñs interficiẽdo ſᷣuuʒ
ſuũ ſicut libeꝝ hominẽ. ut.l.
di.ſiq̃ feia.⁊. ſic dico ſᷣm cano
nes ꝙ filius põt agere õ pa⸗
trẽ ⁊ ecõuerſo.ut.ii.q.vii.qri
tur. ſic põt dici ꝙ ſeruus põt
agere ) dñʒ de iiuria ſibi fẽa
ſi ſine cã ſeuiat in ipſum dñſ.
uel ſi imoderate ſeuiat:lʒ ali⸗
ud ſit ſᷣm leges. C. de emen.
ſeruo.l.vnica.nã ⁊ pr agit q
filiũ cõtumacẽ.ut.C. de pat.
poteſta.l.iii.

i Faciũt.i.facere debẽt.
lꝛ Tibus.cõcorda tꝑa ⁊ cõ

cordabis ſcripturas. ut.ii.q.
i.ſi peccauerit.⁊ ex tꝑe loco ⁊
ꝑſona dẽmus cõcordare cão
nes.ut.vxxix. di.c.i.⁊.ii.⁊.iii.
ic.xxxv.q.iii.qð ſcpᷣſi.⁊ nõ
ꝓꝙ aliud facit quis ĩ eo ꝙ rex
Taliud ĩ eo ꝙ hõ.ſic.S.e.duo
iſta.ſic er de elec. qdð ſic.in fi.
fl.qð quiſqʒ iur.l.item.ff. qñ
ap. ſit. l. i.io.

1 ¶Ass nos pot, ſpena.

q..d.ſi nõ pceſſiſſet pe
na nõ eẽt opus liberatiõe.

m Cogentẽ.iſtud qð de pan

lo dicit᷑ ſola diuiĩa nolũtate fa
ctũ fuit.naʒ nullus cogit᷑ reci
pere fidẽ ſʒ receptã cogit᷑ reti
nere.ut.xlv.di.de iudeis.xx
xii.q.i.integritas.h.
Did crudele. ꝓbatur
exẽplo moyſi eccleſiaʒ
nõ eſſe crudelẽ ſi herticos ad
ſe uenire cõpellat.

a In v̈bis. ar. ex ancedẽtibꝰ

ꝓbari ſequẽtia.ſic.S.xviii.d.
puenit. xxxiiii.q.i.cũ per bel
lcã.xliii.d.ſit rector.ff.de le:
i.ſi ſeruns pluriũ.in fi.

b¶Aelitũ ẽ. utrũ peccent

2c.

eAut tormẽta. de talibꝰ ãt

an pñt ꝓmoueri hẽs.li.diſt.
in lma.

d Exercuerũt. executores.

e ¶Protulere.ut iudices.
f Nihil.i.nõ hoc e peccẽt.
qꝛ reuera nõ peccãt ſi amore
iuſticie faciunt. ut.j.e.q.v.ſi
homicidiũ.
g ¶Nindices.i.iudices.
h ¶Auctore.ſic.xxvi.di.dein
de. ſi. xiiii.q.v.dixit.
i & Aut diſciplinã. qðᷣ facere/
mus ſi eos diceremꝰ peccare
lꝛ ¶ Llud etiã. dictãtibus.ex
tNne cle. uel mo.ſniam.
le ¶ Bictãtibus.i.aſſeſſoribꝰ
quoꝝ officiũ cõſiſtit in libellł
dictãdis.nt.ff.de offi.afleſ.l.
i. de H̊ enĩ dubitabat᷑ an aſſeſ
ſor eſſet rens qui daret ↄſilia
de morte alicuius.uel loquit
de executoribꝰ ul de notarlis
l¶ Poſcere.i.de morte poſtu
lata cõſiliũ dare.

m Sʒ ad iudiceſ.hic hẽs ꝙ

gladii ptãs delegat᷑. qð eſt

id.ff. de offi. pcõ.ſolẽt. pᷣm le
ges ñ põt iudex delegare cãʒ

crĩalẽ ſi non poſſit adeſſe. ut

ff. de offi. eiꝰ cui mã.eſt iuriſ.
l.i.ᷣm canones ſecus ut hic.
⁊.ii.q.vii.ſicut.ii.pᷣnceps tñ
paſſim põt delegare cãm criĩa
lẽ. ut. ff. de teſti. l. iii. . ideʒ di
uns.

demonibꝰ: in paucos eoꝝ uĩdicãs
gladio quos deus ipſe quem offen
derãt alto ⁊ ſecreto iudicio ferien/
dos uoluiſſet mox feriri: ⁊ in pñti
ſalubꝛiter terruit:a diſciplinã in po
ſterũ ſanxit.nã eum malta crudeli/
tate ſʒ magna dilectione feciſſe qᷣ
fecit. quis non in uerbis agnoſcat
oꝛãtis pꝛo peccatis eoꝝ ⁊ dicẽtis:
ſi dimittis illis peccatũ diinitte:ſin
aüut dele me de libꝛo uite. ſic plane ⁊
apoſtolus nõ crudeliter ſʒ amicabi
liter tradidit hominẽ ſathane in in
teritũ carnis:utſpũs eiꝰ ſaluus ſit
in die dñi nr̃i ieſu chꝛiſti. tradidit⁊
alios ut diſcerẽt nõ blaſppemare.
¶Item innocentius papa.
Hoõn imputaturfidelibus: qui ex
officio aut toꝛmenta exercẽt aut ca

pitalẽ ſniam ferunt.

Veſitũ eſtꝰ e iã ſup bis ꝗ pꝰ
aptiſmũ admiſtraunerũt:aut

toꝛmẽta ſola exercuerũr: aut etiaz

capitalẽ ꝓtulere ſniaʒ. nihil de hiſ
legimus a maioꝛibus diffinitů. me
minerãt enĩ a deo ptãtes has fuiſ/

ſe cõceſſas:⁊ ꝓpter uindictã noxio

rũ gladiũ fuiſſe ꝑmiſſũ ⁊ dei miſte⸗
rio eẽ datũ in hmòi uindicesꝰ.qũo
igit᷑ repꝛehẽderũt factũ qd auctor
dñno uideret᷑ eſſe ↄceſſũ: De his er
go ut bactenus ſernatũ ẽ ſic habea/
mus: ne aut diſciplinã auertere aut
cõtra auctoꝛitatẽ dñi nenire uidea/

mur. ꝛipſis aũt in reddẽda rõe geſta

ſua oĩa ſeruabunt᷑. Idẽad tole/
tanũ epiſcopum.
Immunis eſt dictatoꝛ a culpa cuʒ
iegũ auctoꝛitas in ĩpꝛoboſ exercet
Alud etiaz ſciſcitari uoluiſti:an
pꝛeces dictãtibus liberũ oce/
dat᷑ uriqʒ poſt baptiſmi regenera .
tionẽ a pꝛicipibus poſcere moꝛteʒ
alicuius uel ſanguinẽ de reatu. quã

rẽ pꝛincipes nũquã ſine cognitione

cõcedũt:ſz ad iudices cõmiſſa ipſa
uel crimia ſemꝑ remittũt: ut cauſa
ipſa cognita uindicẽt. qui cũ queſi
turi fuerint deiegata: aut abſolutio
aurdãnario ꝓ negocii qualitate ꝓ/
fert᷑.⁊ dũ legũ auctoꝛitas in ĩpꝛo/
bos exercet᷑:erit dictatoꝛ imunis.
¶Item grego. bꝛunichilde regie
francoꝛꝝ. In conecnone malo
rũ deus omnipotens placamur.

BBB Jquos igit᷑ niolẽtos:ſi quos

adulteroſ:ſi quos fures uel ali

is pꝛanis actibꝰ ſtudere cognoſci/⸗
tis: deũ deoꝝ coꝝectione placare

feſtinate: ut per uos flagelluũ pfida

rũ gentiũ qd quantuʒ uidemus ad
multaꝝ nationũ uindictã excitatuʒ
eſt nõ inducat:ne ſi:qdᷣ nõ credimꝰ
dinine ultionis iracũdiaſcelerato/
rũfuerit actiõe ↄmota: belli peſtis
interimat:quos delinquẽtes ad re
ctitudiniſ miã dei pꝛecepta nõ reuo
cãt. Idẽ genãdio pricio ⁊ exar
cho africe. Eccleſiaſticereligio
nis ĩmici: etiã bellis ſũt coercẽdi.
Ncut excellentiã ur̃am ex hoſti
libus bellis in hac uita dñs ui⸗

Lau.

ctoꝛiaꝝ fecit luce fulgere:ita opoꝛ/

tet etiã inimicis eccleſie eius oĩ ui
uacitate mentis ⁊ coꝛꝑis obuiare:
quat enꝰ eiꝰ ex utroqʒ triũpho ma
gis ac magis eniteſcat opinio:cũ ⁊⸗
foꝛẽſibus bellis aduerſariis catho
lice eccleſie ꝓ xpĩano populo uehe
mẽter obſiſtitis:⁊ eccleſiaſtica pꝛe
lia ſiẽ bellatoꝛes dñi foꝛtiter dimi/
catis.notũ eſt enĩ heretice religio
nis uiros ſi eiſ qd abſit ſuppetit no

cẽdi licẽtia ↄtra catholicãfidẽuebe
mẽter inſurgere: quatenus hereſe

os ſue uenena ad tabefaciẽda ſiua/
luerint xpiani coꝛꝑis mẽbꝛa tranſ
fundãt.cognomimus enĩ eos cõtra

catholicã eccleſiã dño eis aduerſã
te colla fubrigere: fidẽuelle xpia
ni nois inclinare. ſed eminẽtia ur̃a

conatus eoꝝ cõpꝛimat ſuꝑbas eo
rũ ceruices iugo rectitudinis pꝛe/
mat.cõciliũ vo catholicoꝝ epõꝛuʒ
admoneri pꝛecipite: ut pꝛimatẽ nõ
ex oꝛdieꝰ loci poſtpoſitis uite meri
ris faciat:quoniã apud deũ nõ gra⸗/
dus elegãtioꝛ ſʒ uite melioꝛiſ actio
cõpꝛobat᷑.ipſe vo pꝛimas nõ paſſiʒ
ſicẽ moꝛis eſt ꝑ uillaſ:ſʒ in una iuxta
eoꝝ electiõʒ ciuitate reſideat: qua
tenus adepte dignitatis melioꝛis ĩ
gẽio: reſiſtẽdi doõatiſtis poſſibilitaſ
diſponat᷑. ex cõcilio vo numidie ſi
qui deſiderãt ad apoſtolicã ſedẽ ue

nire ꝑmittite.⁊ ſi quilibet eoꝝ uie
cõtradicere uoluerit uel putauerit

obuiate. magis igit᷑ pfecto excellẽ
tia ur̃a apud creatoꝛẽ gloꝛia ꝓficit:
ſi per eã diſperſaꝝ eccleſiaꝝ potue
rit ſocietas reſtaurari.cũ enĩ largi/
ta mũera ad nominis ſui gloꝛiã cõ
ſpicit reuocari: tãto largioꝛa tribu
it: quãto per ea religiõis ſue digni
tatẽ uiderit ãpliari.pſoluẽtes pꝛe/⸗
terea pr̃ne charitatiſ affectũ dñʒ pe
timus quo bꝛachiũ ueſtrũ ad cõpꝛi
mẽdos hoſtes ſoꝛte efficiat ⁊ men
tẽ eius fidei ʒelo uelutmucrõe gla
dii uibꝛãtis exacuat. C Idẽ ad eũ
dem. Werito fidei belloꝛuʒ
paratur uictonia.

Iñ exfidei merito ⁊ xpiane re
lligionis gra tata excellẽnie ũe
bellicoꝝ actuũ ꝓſperitas eueniret

nõ mirãda fuerat:cũ ſciamus hec
etiã anti ꝗs belloꝝ ducibꝰ fuiſſe cõ
ceſſa.ſʒ cũ futuras deo largiẽte ui/
ctoꝛias nõ carnali puidẽtia ſed ma
gis or̃onibus pꝛeueninis:fit ut hoc
in ſtupoꝛcẽ ueniat ꝙ gloꝛia ur̃a non
terreno cõſilio ſʒ deo deſuꝑ largiẽ⸗
te deſcendat.ubi enĩ meritoꝝ ur̃o⸗
rũ loquax nõ diſcurrit opinio: que
bella uos frequẽter appetere nõ de
ſiderio fundẽdi ſanguis: ſed tantũ
dilatãde cã reipu. in qua deuʒ coli
cõſpicimꝰ loquit᷑:quatenus chꝛiſti
nomẽ per ſubditas gẽtes fidei prę
dicanõe circũquaq; diſcurreret. ſi
cut eni exterioꝛauos vᷣtutũ oꝑae/
minẽtes in hac uita cõſtimũt.ita et
iterna moꝝ oꝛnamẽta ex coꝛde mũ

do ꝓcedẽtia in futurã uitã celeſtiũ

D ◻ Y quos. fla,
OH acar. di

er negligentia pa
oris: uel etiã ꝓpi

peccata aliq norum

mittit deus flagella
ut. vii.q.i.ſciſcitarii
0 Icut excellẽ⸗
tiã.ordie.nec
E cõſidorandũ quis
maior ſit in loco ul
ordine ſʒ quis ſit in
ſtior. ut.xl.di.nõ lo
ca.⁊.c.multi.in fin.
ar. . xl. di. c. ulti. et
pe.io.
p ¶ Largiõa. ſi. xxi

q.i.reuertimini.io.
82 nõ er fidei
nõ mirãda. q

d. in hoc ẽ miradũ:
ꝙ uictoriã ſolã ora
tionibus obtinetis.

Cetn
(pget
ſücmne.
s
ierti
npy⸗
nrqid⸗
liioen
Ae⸗
holo
Knügn
fitnin.
Fiata
EM
hrm

“ Largitis.i. ibi
oſitis.
b Suſtinetis.i.ex
ctatis. io.
cF Jea. differi/
mus.S.e.ſi is
qui.S.xxviii.diſ.qꝛ
ſunt culpe. .
d& Möne achor. S.
i. q.iiii. . item pec/
cato achor.

eEFiliuſ. i. nepos.

fSolus. negatiue
expontt.i.ntinã nõ
ꝑiſtent plurel.ſi. i.
i.iudices.arg· tñ ⸗
qꝛ potiꝰ debuit ꝑce
re nocẽti ꝙ; punire
innocentẽ ꝓpter no
centẽ. ut.xiiii.q.v.ð
niqʒ. ⁊.ff.de penis.
ablentẽ.
gA nidicta.ido
neꝰ. ar. ꝙ nul
luſpõt eſſe iudex ni
ſi hẽat charitateʒ et
mãſuetudineʒ.xlv.
di. diſciplina.
hVapulat. ö. p. q
v. nõ omnis.
iPaucis. quedaʒ
eni ignorãtia ꝓ ꝑie
exculat:ꝓ parte nõ

ut. xxx.q.i.de hiſ.õ

di. viii. ↄſuetudo.
le Ogiſſe. cũ puer
nõ põt odio hr̃i:nõ
põt ut ingratus ex/
her̃dari. ut.C. de ĩ
offi. teſta. ſi gs ĩ ſuo
IParatus. S. e. q.
i. paratus.
m Timerẽt. que
pena magis timet᷑:
illa ẽ magis infligẽ
da:ſiue ſit pecunia⸗
ria ſiue corꝑalis.ut
xvi.q.vi.cognoui⸗
mus.⁊.c.de lapſis.
⁊. ].e.q.v. ꝓdeſt. et
expreſſe dr ex ut li.
nõ cõteſ.quoniã fre

quẽter. in fi.

XXINI

gaudioꝛũ participatõne gloꝛificãt
pluria enĩ pꝛo paſcẽdis ouibus be
ati petri aplõꝝ pꝛincipiſutilitatibꝰ
excellẽtiã ur̃aʒ pꝛeſtitiſſe didicimꝰ
ita ut nõ parua loca patrimonii eiꝰ
ꝓpꝛiiſ nudata cultoꝛibus largitis
dacoꝝ habitatoꝛibus reſtauraſſet.
quecuũqʒ igit illic xpĩaniſſima men
re cõfercis:hoꝛũ retributioneʒ per
ſpem in futuro iudicio ſuſtinetisꝰ.
WBreuiter monſtratũ eſt ꝙ bõi
laudabiliter ꝑſequunt᷑ malos:a dã
nabiliter mali peꝛſequũtur bonos
Illud aũt apoſtoli.iu autẽ quis es
qui iudicas alienũ ſeruũ:de alieni
coꝛelis occultis intelligendũ eſt.
Qd uindicta inferri poſſit mõſtra⸗/
mũ eſt. nũc reſtat oſtẽdere ꝙ; dʒ in/
ferri:⁊ ꝙ magis diligunt illi ꝗ pu/
niunt᷑:quã qui ĩpuniti relinquũtur
q utrũqʒ multoꝝ auctoꝛitate pꝛo
batur. C Ait enĩ auguſtinus.
Ad iram deus pꝛouocatur cuʒ ma
la puniri differunmur.
Jea de quibus uehemẽter deꝰ
offendit᷑ inſequiuel ulciſci dif/
ferimusꝰ:ad iraſcendũ utiq; diuini
tatis patientiã ꝓuocamus. nonne
achoꝛ filius ʒare pꝛeteriit mãdatũ
dñi ⁊ ſuper oẽm populum iſrael ira
eius incubuit:a ille eratunꝰ homo
atqʒ utinã ſolus periſſet in ſcelere
ſuo. ¶. Idẽ auguſtinus de ſermõe
dñi in monte lib. i.
Vindicta que ad coꝛectionẽ uale
non eſt pꝛobibenda.
¶ A uindicta que ualet ad coꝛe
ctionẽ nõ ꝓhibet᷑: que etiã ad
miſericoꝛdiã ꝑtinet. nec impedit il
lud ꝓpoſitũ quo quiſqʒ paratus ẽ
ab eo quẽ coꝛꝛectũ eſſe uult plura
perferre.ſed huic uindicte inferen
de nõ eſt idoneusꝰ: niſi qui odium
quo flagrare ſolẽt:qui ſe uindicare
deſiderãt:dilectõnis mãſuetudine
ſuꝑauerint.nõ eniĩ metuendũ ẽ: ne
odiſſe paruulũ filiũ parẽtes uideãt
cũ ab eis uapulat peccãs ne peccet
ulterius.a certe ꝑfectio dilectioniſ
ipſius dei pr̃is imitãda nobis ꝓpo
nit᷑:cũ in ſequẽtibus dicit᷑. diligite
inimicos ur̃os: benefacite his qui
oderunt uos:.⁊ oꝛate pꝛo his quos
perſequũtur: ⁊ mñ de ipſo dicit᷑ per
ꝓpheiã. quẽ enĩ diligit dñs coꝛi/
pit. flagellat aũt oẽm filiũ quẽ reci
pit.dicit etiã dñs.ſeruus qui neſcit
uoluntatẽ dñi ſui:a facit non digna
plagis uapulabit paucis. ſeruꝰ au
tẽ qui ſcit uoluntateʒ dni ſui:⁊ facit
nõ digna:uapulabit lasie multis
nõ ergo niſi ipſe uindicet cui reruʒ

oꝛdine poteſtas eſt data:⁊ ea uolũ.

tate uindicet:qua pater ꝑunlũ filiũ
flagellar:quẽ iñ per etatẽ nõ poteſt
odiſſe. hinc eni aꝑtiſſimũ exẽpluʒ
dicit᷑:quo ſatiſ apparet poſſe pecca
tũ amoꝛe potius uindicari quã ipu
nitũ relinqui:ut illũ quẽ uindicat:
nõ pena miſerũ ſʒ coꝛectione bea
tũ eſſe nelit.paraus tñ ſit ſi opus
fiat:equo animo plura tolerare ab

eo illicita quẽ uult eſſe coꝛꝛectũ:ſi/
ue in eü habeat ptãtẽ coercẽdi:ſiue
nõ hẽat.magni aũt a ſancti uiri quã
quã optie ſcirẽt moꝛtẽ iſtã que aĩaʒ
diſſoluit a coꝛꝑe formidandã nõ eẽ
ſm m eoꝝ animũ qui illã timerẽt
nõnulla peccata moꝛte punierunt:
quo uiuẽtibus utilis metus incute
ret᷑:a illis qui moꝛte puniebant᷑ nõ
ipſa moꝛs noceret:ſʒ peccatum q
augeri poſſet ſi uiuerẽt nõ diminue
ret᷑:nõ temere illi iudicabãr: ꝗbuſ
tale iudiciũ deus donauerat. Inde
eſt ꝙ heliaſ moꝛte multos affecit/p
pꝛia manu:a igne diuinitus ĩpetra
10.q ⁊ alii multi ⁊ magni uiri eo⸗
dẽ ſpũ cõſulendo rebus hũanis nõ
temere fecerũt.de quo helia cuʒ ex

emplũ dediſſent diſcipuli cõmemo

rãtes quid ab eo factũ ſit:ut etiam
ipſis daret ptãtem petendi de celo

ignẽ ad ↄſumendũ eos qui ſibi ho

ſpitiũ nõ pꝛebuerãt:repꝛehẽdit dñſ
in eis nõ exemplũ ꝓphere ſcĩ: ſʒ ig
noꝛantiã uindicãdi que adhuc erat
in rudibus:aĩaduertẽs eoſ nõ ama
re coꝛꝛectionẽ ſed odioꝰdeſiderare
uindictã.itaqʒ poſtea quaʒ docuit
