cent:quia ſepe deſeruntur publi/
cis documẽtis quibus ea que ipſi
ſciũt iudicibus probare nõ poſſũt
De hisetiam illud anacleniꝰin
telligitur ſententia cham filii noe
damnantur:qui ſuorum doctoruʒ
uel prepoſitorum culpam prodũt
ceu cham qui patris pudenda non
operuit: ſed ridenda monſtrauit.
Hac enim auctoritate ſubditi non
prohibentur ab accuſatione ſed a
proditione.Aliud eſt enim prode
re:aliud accuſare. DProdit qui nõ
probanda defert. accuſat qui reo
preſente crimen iudici offert pro/

baturus quod intendit. Cham ſo

lus uidit pudenda patris: ⁊ ideo
e eum intelliguntur qui cum ſo/
i ſunt conſcii criminum ſuorũ pre
latorum atqʒ ideo accuſare nõ poſ
ſunt: uitam tamen eorum infamian
do aliis ridẽdam offerunt.¶Itẽ
obiicitur quod ſubditi etiam reli/
gioſi prelatos ſuoſ accuſare nõ poſ

11

ſũt.Legitur in exodo quod maria
ſoroꝛ aaron:que prima poſt tranſi
tum maris rubri ſumpto tympano
hymnũ catare meruit:poſtea mur
murans in moyſen:eo quod ethio
piſſam duxerat in uxorem: a domi
no lepra percuſſa eſt. Iteʒ in libꝛo
regum legitur:quod cum dauid fu
geret a facie ſaul:latuit in ſpelunca
in quaʒ cum ſaul diuertiſſer ad pur
gandum uentrem: dauid precidit
oꝛam chlamydis eius:quod ſe fe/
ciſſe poſtea grauiter doluit a uehe
menter penituit. Saul a domino
erat reprobatus:⁊ ex inuidia da/
uid perſequebat᷑ ut eũ moꝛti trade

ret.dauid erat uir humilis 1 mitis

ſauli a domino ſubſtitut per ſamue
lẽ unctus in regẽ.ſed tamen qꝛ pꝛe
cidit oram chlamydis ſaulis gra/
uiter fleuit: cum a ſaule ſola admi/
niſtratione unctiõis ſepararet᷑.un
de datur ĩtelligi:quod ſubditi quã
uis religioſi ſint prelatos ſuos cri
minoſos accuſare non poſſũt. Nã
per ſaulem qui uentrem purgabat
prelati intelliguntur qui maliciam
corde conceptam in opus produ/
cunt. Item legitur in libro regum
quod cum arca domini reduceret
de gaba in hieruſalem a bobus re
calcitrãtibus arca inclinata eſt:cui
dum oʒza leuita manum adbiberet

ut eã erigeret a domino percuſſuſ

interiit.per arcam prelati intelli/
guntur:per oʒam ſubditi.per incli
nationem arce caſus intelliguntur

prelatorum:per illum qui manum

adhibuit intelliguntur repreben/
dentes uel accuſantes uitaʒ docto
rum: qui a domino percuſſi intere
unt. ¶ His ita reſpondetur:uerũ
eſt per arcam ſignificari prelatos
per oʒam ſubditos. Illud uero
falſũ eſt:ꝙ per inclinationem arce
caſus ſignificetur prelatoruʒ: Ali
ud eſt enim inclinari uel deſcende
re aliud cadere. Legitur eni quod
ſaluator noſtcr ſe ĩclinauerit: ſicut
quando digito ſcribebat in terra ⁊

de montibus frequenter deſcende

rit in quos aſcendebat:uruel per/
noctaret in oratione uel ut diſcipu
los in monte altioꝛa doceret pre/
cepta:uel ut turbas fugiens ex al/
titudine montis eas reſpicere ⁊ li
bere poſſit docere. Inclinatio uel
deſcenſio humilitatem ſignificat:
qua ſpirituales nonnunquam car/
nalibus condeſcendunt:ut eorum
infirmitati compatiantur: iuxta il
lud apoſtoli:quis ĩfirmatur:⁊ ego
non infirmor. Mos etiamſigniſi
cauerunt angeli quos iacob uidit
ſcalam deſcendentes. de bis per
prophetam dicitur. Inclinauit ce
los ⁊ deſcendit.per arcam ergo in
clinatam intelliguntur prelati:qui
ſubditorum culpã miſericorditer
portant ⁊ eorum infirmitati humi
liter compatiuntur. vnde bene di

1 2 *

co non debet hre. ut. vi. q. i.ſi
oĩa.hec ergo taciturnitas nõ
obſtat eiqui non põt ꝓbare.
Itẽ nõ nocet eiꝗ nõ pot ipedi
re uel etiã erubeſcit loqui.ut
ff. de fur. l. ve. Iteʒ nec nocet
ei qui ſcit ſuũ ius durare.ff.ꝗ
mo.pig.uel hypo.ſol.ſicut.ꝭ.
nõ videt᷑.alias ſemꝑ obſtat ta
citurnitas.ut ex᷑ ð his que fi.
a p.c.ij.⁊.liiij.di.ſi ſernus.
f¶ Judicibus.iudici g̊ facien
da eſt ꝓbatio nõ aduerſario.
nt.iiij. q.iij. S.item in crimina
li. ⁊. C. de codrob tur. ca. l.i.
ar. Z. i.q.i.ſiquis epᷣs.
g Be hiſ. qui archſat pᷣlatoſ
de crimine qð nõ pnñt ꝓbare.
h¶ Anacleti.S.e.ſententia.
i ¶ In exodo.melius in libꝛo
numeri. l. di. . in ecclia.
le ¶ Percuſſus.qꝛ ea nocte nᷣ
ſe ab uxoꝛis ãplexu abſtinue⸗/
rat.
l ¶ Mis ita.incipit rñdere his
tribus obiectiõibꝰ.⁊ pᷣmo rñ⸗
det ultime.
m ¶Altioꝛa doceret.argu. ꝙ
magr debet docere in alto.
n ¶ Hos etiã.ſ.ſpũales pᷣdica
toꝛes.

Peccatoꝛẽ.in h̊ tñ nõ pec/
cauit.qꝛ adhuc nõ erat ꝓbibi
tũ.nec hodie eſt ſi ſub hac cõ
ditione ducit᷑ ut fiat fidelis.x
xxiij.q.i.nõ opoꝛtet.
b¶Itẽ.ad hoc ſimiliter tripli
citer rñũdet ⁊ ultimo male.
c ¶Per daunid.ſecunda ſolu-
tio.
d Saul.tertia rñſio:
e ¶ Solus.p⁊ tñ cũ ſocijs ſuiſ
f ¶ His ita rndet᷑.quibꝰ dicit
ꝙ ſubditi nõ pnt accuſare pᷣ/
latos.
g Aulus.ſ.ĩ epiſtola ad
thimotheum.
b egula.ar. ꝙ poſſumus
interpᷣtari ⁊ artare generalia
vba apli.ut.xxxiij.q.ij.quos
deus ↄiũxit.xxii.q.v. hoc vi/
det᷑.⁊.ff.de ĩ ius no.l.quãuis
2. f. de teſti. queſitum.
i. ¶ Obſernãda. exẽpla eni pᷣ⸗
latoꝝ ⁊ ſenũ faciliꝰcoꝛũpunt
⁊ ideo magis ſũt puniẽda.nt
xi.q.iij.pcipue.⁊.hxxxvi. diſ.
tanta.
lꝛ: ¶ Scriptũ.ſ.in eſaia.
I¶Kaqueus.ſ. malo exẽplo.
m Puer. canõ ꝓpt᷑ maliciã
aliquoꝛũ fingit aligd eẽ qð nõ
eſt. ecõuerſo.xl.di.multi ſa⸗
cerdotzn . .
noẽs epi. uoce ſunt
Lepi ſed non re.
o Micolaũ.qui fnit vnus ð
ſepteʒ diaconibus.quos apli
inſtituerunt qui fuit repꝛobꝰ
p ¶ Coꝛnelius.qui pꝛimũ ex
gentibus nomẽ ieſu xpᷣiẽ ſe⸗
cutus.xxvi.di.deinde.
q ¶ Ethnicus.i.gentilis.
E¶ ¶ Pꝛeſbyteros.qui cõdẽna-
nerũt ſuſannã.j.e.ꝗ.item cũ
balaaʒ.

Lau.

citur: quod bobuſ recalcitrãtibus
arca inclinata eſt.boues quippe re
calcitrantes ſubditos ſigniſicãt ſu
is doctoribus non obediẽtes:qui
bus dum prelati cõpatiuntur: qua
ſi bobus recalcitrantibus arca in/
clinatur. leuita qui manum adhi/
buit:ſignificat illos:qui miſericoꝛ
die compaſſionem in prelatis ſuis
reprehendunt:eoſqʒ in ſeueritatiſ
amarimdinem erigere uolunt. un
de bene leuita iſte oʒa dicitur. oʒa
quippe robuſtus dicitur. illi enim
robuſti dicuntur:qui cum de ſua iu
ſticia preſumunt:miſericoꝛdiã pec
cantibus negandam putant im/
pendentes reprehendunt. vnde a
domino percuſſi intereunt.quia iu
dicium ſine miſericordia erit illis
qui nolunt facere miſericordiam
deliquẽubꝰ cui per ſalomonẽ dicit᷑
Noli eẽ nimiſ iuſtꝰ qꝛ ẽ nimii iuſt⸗
qui perit ĩ iuſticia ſua. Sic ⁊ moyſi
illud ĩtelligitur. per moyſen enim
prelati intelliguntur. per ethiopiſ
ſam uxorem peccatores intelligun
tur. moyſes ethiopiſſam uxorẽ du
cit:cum quilibet predicator pecca
torem ſibi copulat:ut ex eo ſobolẽ
bonorum operum deo gignere ua
leat.hanc copulam dum maria. id

eſt ſubditi reprehendũt: lepra pec

cati inſiciuntur. uel per mariam ſy
nagoga itelligitur: que in moyſen
ideſt in chriſtuʒ murmurauit:quia
ethiopiſſam ideſt eccleſiam de gẽ/⸗
tibꝰ ſibi copulauit:quos lepra per
fidie ⁊ etroris ſordidos fecit. Mõ
ergo his auctoritatibus ſubditni ꝓ
hibentur ab accuſatione ſuorũ pre
latorum. ſed monentur ne repre/
bendant miſericordem cõpaſſionẽ
eorum. Item per ſaulem prelati ĩ
telligũt᷑:per dauidP ſubditi. Saulꝰ
purgãs uentrem eos ſignificat qui
maliciam corde conceptam foras
in opus producunt. Sed in preci
ſiõe chlamvdis non ſignificatur re
prehẽſio peccati.per chlamydem
enim regni poreſtas intelligitur.
HManc precidit qui prelatum ſen/
tentia damnatiõis ferit:quod nul/
li ſubditorum licet.facta enim pa/
ſtoris oris gladio ideſt ſententia
damnationis a ſubditis ferienda
non ſunt. NHinc eſt quod hiero.ait
ſuper marcum de pontifice qui ſci
dit ueſtimenta ſua. Sciſſio ueſtis
ſciſſionẽ ſignificat ſacerdotii quod
in proximo erat ſcindẽdũ ⁊ auferẽ
dum iudeis: uel per dauid ſignifi⸗
cantur qui nequitiam ſuorum pre
latorum uidentes maiora eorum
peccata contemnunt. minima ue/
ro ⁊ leuia quaſi extremã oraʒ chla
mydis precidentes reprebende/
re ⁊ lacerare ſatagũt. uel quia ſaul
ſolus diuertit in ſpeluncam in qua
dauid ſolus latebat. Itẽ ſuper hoc
poteſt intelligi:quod de cham di/
cium eſt qui ſolus uidit pudenda

patris:que non cooperuit ſed ri/
denda monſtrauit. Hac itaqʒ au/
ctoritate non inhibetur ſubditiſac
cuſare prelatos: ſi accuſabiles fue
rint. ¶ Item probatur quod ſub
diti prelatos ſuos accuſare nõ poſ
ſunt:etiam ſi religioſi fuerint. In/
fames enim ſunt eo ipſo quod ſuo
rum doctorum uitam reprchende
re conantur. Infames enim fiunt
ut canonum tradit auctoritas: om
nes qui in baner⸗ armantur z qui
doctorum ſuorum uitam repreben
dunt uel accuſant. Mullus autem
infamis in accuſatione prelatoruʒ
eſt audiendus:niſiforte a fide ex/
orbi:auerit:ut ſupra dictum eſt.
Cum ergo ſubditi eoipſo quod in
accuſationem prelatoruʒ proſiliũt
infames efficiuntur. infamibus au
tem copia accuſandi denegatur:pa
tet quod ſubditi prelatos ſuos ac
cuſare non poſſunt. His ita re/
ſpondeturP non omnes prelati pro
prelatis habeni. nomẽ enim nõ
facit epiſcopum ſed uita. & Unde
grego.ianuario epifcopo ſcribit.
Quem etas non uita ſeniorem fa⸗/
cit granirer ęſt incxepandus.
Aulus dicit ſeniorem ne icre
◻nnens. Sed hec eius regu/
aꝰtuc eſt obſeruãda cũ culpa ſenio
ris ſuo exemplo non trabitad inte
ritum corda iuniorum. ubi autem
ſenior iuuenibus exemplum ad in
teritum prebet:ibi diſtricta incre/
patione feriendus eſt. nã ſcriptũ
eſt: laqueus iuuenum omnes uos
rurſus:maledictus puercentuʒ
annorum. Item hiero.ad elio
dorum.
Dignitas non facit epiſcopum ſed
uita.
On omnes epiſcopiſũt epi
ſcopi.attende petrum:ſʒ iu/
am conſidera: ſtephanum ſuſci⸗
pe:nicolauʒ reſpice. Mon facit ec
cleſiaſtica dignitas chriſtianũ. cor
neliuscenturio adhuc ethnicus
dono ſancti ſpiritus mũdatur. pre
ſoyteros daniel puer iudicat. Nõ
eſt facile ſtare in loco petri ⁊ pauli
ſcilicet tenere locum iam cum chri
ſto regnantium. Infatuatuʒ ſal ad
mibilum prodeſt: niſi ut proiiciat̃
foras a porcis conculcetur.
¶ AUngde aug. homel. vii.
HNon epiſcopi nomen ſed uitare/
uerentiam meretur.
Bnomnis qui dicit pax uo/
bis: quaſi columba eſt audiẽ
us. Corui' de morte paſcuntur.
Hoc columba nõ habet:immo de
frucnibus terre uiuit:innocens eſt
uictus eius. ¶ Item beda in ſecũ
da epiſtola petri.
Docti ab indoctis clerici a laicis
quandoqʒ merito reprebendunf᷑.
Ecuti ſunt uiam balaaʒ ex bo
ſor?:qui mercedem iniquita/
tis amauit. Correptionẽ uero ha

8Infatuatum. i.

ſtulti plau. inſipidi
in pꝛedicãdo. fatui
in delinquendo.

u Eta poꝛcis. i.

monibus qui domi
nãtur malis pᷣlatis
quaſi pecoꝛi ſuo.x
xiiij.q.i.ꝭ.. hiſ aucti
bus.
x On oiĩs.coꝛui
coꝛuo equiꝑa
tur malus pᷣſbyter
in nigredine vicio/
rũ ⁊ i raucedine no
cis ⁊ ĩ uoꝛacitate.ſ.
moꝛtuoꝝ oblatio⸗
num ⁊ in fetoꝛe ſpi
ritus ⁊ in garrulita
te ⁊ in furto.io.
24 Ecuti ſũt. p⸗
lati ⁊ docto⸗
res mali.
b Balaam. ſupple
nenientis.

c ¶ Ex boſoꝛ. uerba

ſunt petri. uſqʒ ad
v. plerũqʒ. hieron.
exponẽs uerba pe⸗
tri in canonica diẽ

qp heretici a gẽtibꝰ

rephẽſi cõpant᷑ ba/
laam coꝛrepio aba
ſina. Cõparãaãt᷑ etiã

ei mali pᷣlati rephẽ

ſia laicis.

en

ſhrs
hoein

an.
((Maere

4

inofn
tant
ſmlad
ſomdie
gifſin

R

(Ain
liciig
lenn
V la
on
M.
00

ſti
Vucri

Alin
j.

Enn.
Cuib
ultnnr

t.
(D
t.n.

Pprerſ⸗

dx

gzlia
f0.

ſoche
M

in

Pi⸗
lchn
(en
:l

[ne

gas
it
ed
(Eni
ſinf
lat⸗

hfn
lfnin
tci
Kingnn
Fni
Eirhes
hingr
nlel
ſrart
giſtir
ſanmn,
nelusſſe

.

.. Ulſdl
ſgectr

Limuten
Livoncne!
Mror Altn
meinſere
otitgnn
iun
ALanſ
ien
nnl.
Vlunſet
gentis.
Erboſnttt
beni ge
Heniben
honesiett
analgt
eſcis g
Nan,
ncorepehn
1Cihniti
mißßninii
lics

a Redargnãt᷑.nõ

dicit accuſent. vnð
nõ põt hic ſumi ar.
ꝙ laici pñt accuſare
clericos.ut.S.xxi.
dl. nolite. in fi. Z ſo
lu. ibi qꝛ triplex eſt
repꝛehenſio.qð ibi
vide.
b C Intrib rlationc
poſitus.
c Fontes. uerba
etri.

d ¶ Quis infert ex

tribus ꝓximis. c.
ꝙ mali cũ crimina/
liter peccant poſſũt
a ſubditis accuſari
⁊ ad hoc inducit.c.
ſequentia.

e ¶ Alteret᷑.i. in al⸗

terius ſtatũ comu/
tet᷑.tranſit enim de
familia dei ad fami
liam diaboli.xxiiij.
q.iij.ſiquis non re
cto. .

¶VUNt ita dicam. vi

det᷑ etiã ꝙ infamis
capite minnatur. ff
de var. ⁊ eoꝛ.cog.
cognitionuʒ. 5. eſti
matio.

g9 0 Di nec. cri/
mẽ.taleſ eni

ad accuſatiõem uel
ad teſtimoniũ n ad
mittunt᷑.nt.xxxvij.
di. legat. j. vi. q. i. g
crimen.

h COQuibus g hie/

ro.ſ.in tribus ꝓxi/
mis.c.

i CSiſſimulãs.au/

fert.n. alicni nomẽ
ꝓpter ſuã maliciaʒ
xxxiij.q.ii.admo/
nere. S.xix.di.ſecũ
duʒ. ⁊.i.q.iiij.S. itẽ
ccato.

le Aulus.ĩpa/

rem meritiſ
nõ tñ admiſtratioõe
di. lxxx.in illis.

lISciret. ex h̊ ptʒ

ꝙ aligs ſcü ſe habe
re charitatẽ ꝑ reue/
lationem. paulꝰ ali⸗/
bi dicit. ſcio ꝙ neqʒ
moꝛs neqʒ uita ne/
qʒ quid aliud me
poterit ſeꝑar̃ a cha
ritate ði.alibi tamẽ
dicit nihil mihi cõ⸗
ſcius ſum ⁊c. nt. S.
xl.diſ. c. ult.

buit ſue ueſanie ſubiugale mutum
quod hominis uoce loquens pro
bibuit prophete inſipientiã. Ple
rũqʒ heretici tam ſtulta dogmata
tam execranda proferunt ſacramẽ
ta:ut etiam hebetum ſenſus paga
norum ⁊ qui ratione diuine agniti
tionis omnimodo careni:illorum
deteſtentur inſaniam: a illorum di
ſtorta ⁊ deo contraria itinera ſaniꝰ
ſapiendo redarguant.Et quod pe
ius eſt nonnunquam mulii catho/
licorum in tantum mercedẽ amãt
iniquitatis:ut eriam docti ab indo
ctis clerici a laicis merito redar/

guantur: qui uere a iure comparã

tur prophete:qui uerbis aſine cõ/
tra naturam loquentis corripitur
nec tamen a propoſito praui itine/
ris retardatur:quibus etiam aper
tiſſime nomẽ congruit ciuitatis de
qua balaaʒ ueniſſe perhibetur. bo
ſoꝛ.nanqʒ carneus ſiue in tribula/
tione poſitus interpretatur. neqʒ
enĩ alia magis cauſa luxorioſis exi
ſtit uerbum ueritatis amore pecu/
nie uel deſideriorum temporaliuʒ
adulterare quam qui carnis ſe con
cupiſcentiis manciparunt. Sed⁊
nomeu ipſius balaaʒ qui uanus po
pulus ſiue precipitans eos inter/
pretatur:talibus conuenit.qui enĩ
agnitam ueritatis uiam ſponte de
ſerunt:quid niſi uanus populꝰ ſũt
qui etiam in precipitium ſuos mer
gunt auditores:quibus nõ ſaluta/
ria que corrigant ſed que illos de
lectant erronea predicant:de qui/
bus aperte ſubditur.hi ſũt fontes
ſine aqua:a nebule turbinibus exa
gitate quibus caligo tenebrarum
reſeruatur. ¶ Quia ergo nõ om
nes epiſcopi ſunt epiſcopi: preſby
teri a daniele puero iudicantur. ſal
infatuatuʒ a porcis conculcatur: 7
qui dicit pax uobiſ plerũqʒ non co
lumba ſed coruus reputatur: patʒ
quod nõ ſemper pro officio uel au
ctoritate perſone ab accuſatione ẽ
ceſſandum:ĩmo contra prauos eſt
agendum:cum omnis perſona cri
minaliter peccans alteretur : a ut
ita dicam capite minoꝛ legibus cẽ
ſeatur. qui enim facit peccatuʒ: ſer
uus eſt peccati tam in pena quam ĩ
culpa. Vnde aug. ait.
Qui ſuſceptum officium non ad/
miniſtrat non eſt epiſcopus ſed ca
nis impudicus.
Vi nec regiminis in ſe ratio
neʒz habuit nec ſua delicta de
bite ſcit nec filiorũ crimenꝰ corre/
xit:canis impudicus dicendus eſt
magis quam epiſcopus. ¶ Qui/
bus ergo hieronymus auguſtin⸗
gregorius auferunt nomen colum
be:epiſcopi ſenioris nonmne ⁊ pri
uilegium eſt auferendum dignita/
tis:ut poſſint a ſubditis reprehen
di.vnde ſcriptura diſſimulans pri

uilegium praue ſenectutis ait. ma
ledicius non ſenioꝛ ſed puer cen/⸗
tum annorũ. Apparet ergo: quod
hi ex accuſatione prelatorum infa/
mes fiunt:qui eorum uitam repre
hendere ⁊ lacerare conantur: qui
locum ſui regiminis non nomine
tantum ſed uita ⁊ moꝛibus tenent.
Alii autem potius laudabiles ſi/
unt ex accuſatione prelatorum ſuo
rum quam infames. Iteʒ quod di
citur maiorum quiſpiam minoruʒ
accuſationibus non impetatur:mi
nores intelligendi ſunt non digni
tate ſed uita. ¶C Unde hieronymꝰ
ait de paulo ſuper epiſtolam ad ga
lathas.
MMaiores a minores non dignita
te ſed uita in telligi oportet.

Aulus perrum reprehendit:

quod non auderet:niſi ſe non
imparem ſciret. & Hoc'non de
officio eccleſiaſtice dignitatis: ſed
de puritate uite a ſanctitate conuer
ſationis intelligitur. Solus enim
petrus inter apoſtolos primatum
gerebat. Hinc aug.ait ad bie/
rony.
Mon epiſcopi nomen: ſed uita ma
iorem facit.
Manquam ſecundum uoca
bula que uſus obtinuit:epi/
ſcopatus ſit preſbytero maior: au
guſtinusꝰtamẽ hieronymo minoꝛ
eſt. Item libro ſecundo de uni
co baptimmo.
Epiſcopi lʒ pares ſint meritiſ: gra
du tamen differunt dianitatis.

PDP Vto quod ſineulla ſui contu

melia cyprianuſ epiſcopus pe
tro apoſtolo comparatur: quan/
mum attinet ad martyrü coronam.
ceterum magis uereri debeo ne in
petrum contumelioſus exiſtamꝰ.
NQuis enim neſcit illum apoſtola
tus principatum cuiliber epiſcopa
ti preferendum Sed aſi diſtat ca
thedrarum gratia. una tamen eſt
martyrum gloria. Iem cum pe/
trus a paulo poſteriore corriga/
tur:⁊ pacis atqʒ unitatis uinculo
cuſtodito ad martyrium promoue
tur:quãto facilius ⁊ fortius quod
per uniuerſe eccleſie ſtatutum fir/
matum eſt:uel unius epiſcopi au/
ctoritati uel unius prouincie con/
cilio preferendum eſt. C Idem.
Non in honore ſed in ueritate fili
us equatur uel preponitur patri.
Veritur pater demalo filio
queritur filius de duro patre
ſeruamus honorificentiam patri:
que debetur a ſilio.nõ equamus
filium patri in honore: ſed prepo
nimus filium patri in ueritate: ſic
tribuamus honorem debitum: ut
non p erdatequitas meritum.
Item ambꝛo.
Equales fueruntmerins: Iʒ gra⸗
du differentes petrus 21 paulus.

1 2 6

m ¶ Hoc nõ de officio. ꝙ nõ

poſſit eſſe impar paulꝰpetro.

n 0 Vanq.qꝛ epᷣs eſt no

msẽ dignitatis.pᷣſbꝛ no
mẽ etatis.xciij.di.legimus.

o ¶ Auguſtiuꝰ.ꝗuguſtinꝰ foꝛ/

le hoc credebat. nõ eni licuit
ei mẽtiri ꝓ hũilitate.xxij.q.ij
cũ hũilitatis.⁊ cũ hieronymꝰ
fuit pᷣſbꝛ cardinalis.pʒ ꝙ gli⸗
bet epᷣus maioꝛ eſt pſbytero
cardinali.
p VNto. exiſtã.ſi dicã cypᷣ
anũ in oibus equaleʒ.
q Cmlibet. S. xxi.di.iĩ nouo
j. xxiiij.q.i.loꝗt.contra.
r C Pꝛomouetr᷑.ita ut in h̊ xið
antur ipi eẽ pares ⁊ etiã ſta/
inta eoꝛm.
8 Quãto. æc. Et eſt hic ar.
ꝙ potius ſtat᷑ ei qð a pluribꝰ
q; qð a paucioꝛibꝰdicit᷑.⁊.xix
di. in canonicis.
t O Nerit᷑.nõ equamus.
hßm canones ergo filiꝰ
conquerit᷑ de pre tam in ciui/
li qᷓ in criminali negocio.ſed
ſm leges nõ põt in ciuili niſi
tãtũ in cã caſtrẽſi.ut.ff.de iu⸗

„„ — — — —

nire de furto ſed actione ĩ fa⸗
ctũ.ut.C.de dolo malo.ſi ſu/⸗
perſtite. Emãcipatꝰ aũt põt
agere cõtra patrẽ.ſed uenia ĩ/
petrata.nt.C. de in ius no.l.
ult. ſed in criminali cã nõ au/
dit᷑ õ patrẽ..e.q.i. ꝓhibent᷑
niſi iniuriã in ipᷣm cõmiſerit
ut. C. de pa.po.l.iij.
u Mon equamus.ſic celſus
coꝛrigit dicta pris ſui.ff.de cõ
di.ob.c.da.l. ——
ſi ſtatuliber. Ieẽ ar. ꝙ aliqui
põt eẽ maioꝛ ⁊ minoꝛ altero
diuerſo reſpectu.S.e.qqᷓ.xx
v. di. plectis.
x Pꝛeponimus filiũ.arg. q;
neritas a quocũqʒ ꝓlata am/
plectenda eſt.⁊ eſt etiã ar.cõ/
tra teſtimonium honoꝛabiliũ
ꝑſonarum. ſimile di.ix. ego.

.tam litteris.
d C¶ Mec eẽ.ex his dnobuſ.c.
colligitur ꝙ hec tria.accuſa/
tio teſtimonium ⁊ oꝛdo pari
paſſu ambulant. ut quicunqʒ
nõ admittit᷑ ad vnũ nec ad re
liquũ.Sed obijcit᷑.quicunqʒ
ſemel in peccato moꝛtali fue/
rit non admittit᷑ ad oꝛdines
ut. xxv.di.pᷣmũ.ergo nec ad
teſtimoniũ. Itẽ ſi crimen cini
liter fuerit ꝓbatũ.nõ admitti
tur ad oꝛdines.ut.diſt.xxiiij.
quando.ex de accu.ſuꝑ his.
nec ad teſtimoniũ.ſʒ h̊ nullꝰ
iuenit᷑ teſtis cũ nemo ſine cri
mine viuat.xxv.di.ꝭ.nũc aũt
Tu dicas ꝙ regula que hic
tradit᷑ locũ habet cũ crimina
liter agitur.ſi eni ciuiliter agi
tur aut crimen eſt occultũ qð
obijcit᷑ teſti. aut maniſeſtũ. ſi

occultũ pᷣſumo eũ inde egiſſe

pnĩam.qꝛ occultũ in melioꝛẽ
ꝑtem interptoꝛ. ex de ſoꝛtil.
c.ex tuaꝝ.⁊ ex de re.iu. eſto/
te.ſi aũt manifeſtũ.ꝓbabit ſe
egiſſe pniam ꝑ ſacerdoteʒ qð
facere põt.ut ex de ſimo.nẽo
l.di. in capite.ij.q.i.ſi pecca
uerit.in fi.niſi tale ſit crimen
qð etiã poſt pniam irrogat in
famiã.ut cũ aliquis cõuictus
eſt de periurio.ui.iij.q.vij.ꝭ.
poꝛro.Si aũt criminalit᷑ agi/
tur ſiue ſit occultũ ſiue mani/
feſtũ ſiue inde egerit pniam
ſiue nõ repello eũ.ut.vi.q.i.ꝗ
crimen.uel diſtingue ſicut nõ
ui ſuꝑ illo.c.qui crimen.io.⁊
ex de teſti.teſtimoniũ.nubi dif
finit᷑ bꝛeniter.b. Circa hanc
materiaʒ cõſuenit queri.ſiꝗs
vinũ nõ pot bibere.an poſſit
ꝓmoneri cũ ipᷣm miniſtrãtẽ
opoꝛtet cõicare.de cõſe.di.i.
eps deo.⁊ di.ij.ꝑacta.dic ꝙ
nõ.nec etiã accuſare põt ille ꝗ
raſu membꝝ amiſit.tñ inferi
oꝛem nel parẽ põt accuſare qꝛ
põt remanere in executiõe il/
lins oꝛdinis.diſt.lv.pᷣcepta.
naʒ qui eſt infra.xxx.an. põt
accuſare ſacerdotes. Itẽ cle/
ricus bigamus nõ põt accuſa

Lau.

a Eati petrus.pꝛo uirtute.ſ.ut parem uirtutem ⁊ cõſtantiam contra perfe
ctiõem in paſſione habuiſſe videantur.
b¶Item penitentes.ſolẽniter.j.vi.q.i.qui crimen.
c. “ apoſtoli. oꝛdinis.in criminali ſed in ciuili poſſunt omnes extra de te/
1

B Eati petrus ⁊ paulus eminẽt

iter uniuerſos apoſtoloſa ſpe

ciali quadam prerogatiua precel/
lunt:uerũ inter ipſos quis cui pre
ponatur incertum eſt. ODuto eniz
illos equales eſſe meritiſ qui equa
les ſunt paſſione:a ſimili eos fidei
deuotione uixiſſe: quos ſimul ui/
demus ad martyrii gloriam per
ueniſſe. Mon enim ſine cauſa factũ
putamus quod una die paſſi ſunt:
uno loco:ſub uno perſecutore.
Ana die: ut ad chriſtũ pariter per
uenirent:in uno loco ne alteri ro/⸗
ma deeſſet: ſub uno perſecutore:
ut equalis crudelitas utroſqʒ con
ſtringeret. Oies ergo pro merito
locuſ pro gloria:perſecutor decre
tus eſt pro uirtute. Et in quo lo/
co idem tandem mactyrium periu
lerunt:in urbe roma que principa
tum ⁊ caput obtinet nationum ſcili
cet ut ubi erat caput ſuperſtitionis
illic caput quieſceret ſanctitatis.ut
ubi gentiliuʒ principes habitabãt
illic eccleſiarum principes more/
rentur. ¶ Item penitentes biga
mi ſacerdotes accuſare non poſſũt
unde generaliter colligitur: quod
quicunqʒ ſacerdotes non ſunt uel
eſſe ſacerdotes non poſſunt:in ſa/
cerdotes accuſationem uel teſtifi/
cationem proferre non poſſunt.
¶Ungde fabianus ait.
Qui ſacerdotes eſſe nõ poſſũt: ſa
cerdotes accuſarc non ualent.
T POſi apoſtoli ⁊ eorum ſucceſſo

res ſtatuerunt ut ſacerdoteſdo

mini non accuſent nec in eos teſti
ficẽtur qui ſui ordinis nõ ſunt nec
eſſe poſſunt. ¶ Item damaſus pa
pa.
Sacerdotes accuſare uel in eos te
ſtificari non ualent qui ad ſacerdo/
tium probibentur eligi.

T Eſtes abſqʒ ulla ifamia aut ſu

ſpicione uel manifeſta macula
uere fidei plenitudine iſtructi eẽ
debent:a tales quales ad ſacerdo
tium eligi diuina iubet auctoritas
Quoniam utantiquoruʒz tradit au
ctoritas:ſacerdotes criminari nõ
poſſunt neqʒ in eos teſtificari: qui
ad eundem non debent nec poſſũt
prouehi honorem. Sic illud ſil
ueſtri intelligitur:laicus non accu
ſet clericum ⁊c.ideſt qui in inferio
ri gradu conſtituti ad ſuperiorem
aſcendere non poſſunt.in ſuperio
ribus agentes accuſare non debẽt.
Ecce oſtenſum eſt quid reſpon
deatur auctoritatibus ⁊ argumen
tis quibus ſubditi ab accuſatione
prelatorum uidebantur repellen
di.nunc demonſtrandum eſt qui⸗

re cõiugatum qui vnicam ⁊ virginẽ habuit uxoꝛem.qꝛ clericus oin⸗
gatus gaudet pꝛiuilegio clericali.xxxij.di.ſiqui uero.H. dicit ꝙ ſa⸗
cerdos depoſitus aliuʒ põt accuſare. Sed hoe nõ placet. uã exquo
eſt de crimine cõdemnatus.ſtatim eſt delictum eius notoꝛium.ex ð
coha.cle.ueſtra.itẽ nec ille admittit᷑ ad accuſationem.cui crimẽẽ in

bus rationibus probentur recipiẽ
di:⁊a quid contra reſpondeat᷑ a pre
latis. Chriſtus qui erat paſtor pa
ſtoruʒ: ouibus ſuis:de quibus ait
non ſuʒ miſſus niſi ad oues que pe
rierunt domus iſrael ⁊ cetera. ĩter
opprobria ⁊ uerbera que ab eiſ pa
tiebatur ait. Si male locutus ſum
teſtimonium perbibe de malo ⁊ac.
Item. Quis ex uobis arguet me
de malo. At quicunqʒ ad teſtiſficã
dum in aliquem uel ad arguenduʒ
admittuntur: ad eundem accuſan/
dum admitti poſſunt. Cum ergo o
ues ut aduerſus paſtorem ſuum te
ſtimonium ferant:⁊a ut ipſum ſi poſ
ſunt reprehendant admittãtur: pa
tet quod ſubditi poſſunt accuſare
prelatos ſuos. Mis ita reſpon

detur. Ehriſtꝰ quãuis eſſet paſtoꝛ

ſuarum ouium:quas uerbo? exẽ/
plo paſcebat:tamen quantuʒ ad of
ficiorum diſtributionẽ:ex qua ho/
die in eccleſia alii preſunt aliis: un
de quidam prelati quidam ſubdi/
ti uocantur:in populo ſuo paſtora
le officium non gerebat.yſtica
enim ⁊ uiſibili unctione nec? in re/
gem nec in ſacerdoteʒ unctus erat
que ſole perſone ĩ populo illo pre
lature nomen ſibi uendicabant.
Mon ergo ex hac auctoritate ſub/
diti probantur admittendi in accu

ſatione prelatorum: ſed tantũ oſtẽ

ditur quod auditores eos repre/

bendere poſſunt⁊ in eos tcſtifica/

ri:qui cum officia eccleſiaſtica non
habeant: uerbo tamen exemplo
quoſcunqʒ ualent lucrari deo ſata
gunt. Reſpõdetur ⁊ aliter. Aliud
eſt quod de rigore cogimur ſerua
re diſcipline:aliud quod admitti/
tur ex perfectionis conſideratione
Chriſtus iudeos ad ſe arguenduʒ
admiſit perfectione humilitatis:
non ſeueritate iuris. Si enim le/
gis rigore eſſent admiſſi: hac au/
ctoritate criminoſi ⁊ infames in ac
cuſatione religroſorum eſſent reci
piendi: cum eſſent ſceleratiſſimi:
qui de nece chriſti tractantes inno
centem damnare uolebant.hoc er
go exemplo prelati non coguniur
recipere ſubditos in accuſatiõe ſui
ſed permittuntur ſi uelint. Nẽ pau
lus petrum reprehendit qui prin/
ceps apoſtolorum erat. vnde da/
tur intelligi:quod ſubditi poſſunt
reprehendere prelatos ſuos: ſi re
prehenſibiles fuerint. Sed hoc fa
cile refellitur:ſi vnde ſit repreben
dendus aduertatur. Detrus co/
gebat gentes iudaiʒare:⁊ a uerita
te euangelii recedere cum iudeis
gregem faciens a a cibis gentiliuʒ

modum exceptiõis
ꝓbatum per qð eſt
repulſus a teſtimo⸗
nio.licet mõ ſit infa

mis.ar. ẽ de elec·.

ſuꝑ eo.⁊.ij.q.i.pꝛo

hibent. grauata eſt

tñ eius opinio ſicut
illius qui ancillam
oppꝛeſſit.C. de ad
ult. ⁊ ſi libidie. Nã
inhoneſtũ eſt tales
ad oꝛdines admit/
ti. ut dicit lex de hiſ
qui ſupponũtur fu/
ſtibus ab edilibus

Iʒ nõ ſintinfames.

ff. de decurio. eos.
niſi ſit neceſſitas.ff
de muneribuſ ⁊ ho
noꝛi.l.ut gradatim
qꝛ opinio eius ĩ nul
lo uacillabit. ut.xx
xiij.di. laici.⁊ nõ.S.
e.q.i.in pꝛimiſ.i fi.
io.⁊ ꝓbatur hodie
tota hec diſtinctio

in decre. de teſtibꝰ

c.teſtioniũ. Quid
iuris ſit de oꝛdinan
do.nõnui.S.xxyv. di.
pꝛimum. b.
e P Eſtes abſqʒ.
ſuſpicione. re
pellitur teſtis ꝓpt
ſuſpicionem. ut. S.
e.accuſatio in pnci

pio. ar. cõtra de cõ.
di. ij. nõ ꝓhibeat.

Sic. ⁊ illud.S.e.
nullus laicus.

g Mec in regem.

imo nec regnũ eiuſ
erat de hoc mundo
xxiij.q.iij.ꝭ.i.

S=
=.
=☛
=
=

d

öſitfint
dedeanee
ſltnaſiu
Mmeverbttn
elurgete
Cpinioepei
rſbiry
Aillcitn⸗
linpintit
1phrnrbo
ber dlt
decnedetett⸗
eſtoni Au⸗
Pſtwoct
hrönöen
numnb.
te 6
enen
liur eteg
Uoren A
tuntnonin
Aönen
ſnoppſe.
G tliti
volions
Dernnten
rtegniu

l

ebvemmnt

giſt

a Eetrus. re/
ſpõdit dicẽs
eandem dedit de?
gratiaʒ eis ſicut no
bis qui credimus iĩ
Jeſum.
bʒOs ſi ĩcõpe/
tenter aliena.
hic papa ſe ſubijcit
alioꝛum iudicio.qð
facere põt.ut.ff. de
iuriſd. om. iu. ẽ re⸗/
ceptuʒ. MNon tm eũ
poſſunt deponere.
ix.q.iij.nemo.ſecũ
dum bug. poſſunt.
quia ⁊ ſeipᷣm põt ð/
ponere.ut.xxi. diſ.
nunc autem.

larentur ſe ſubtrabens: par autem
eſt ĩ ſe a fide exorbitare:a alios ex

emplo uel uerbo a fide deiicere.er

go hoc exemplo non probãtur pre
lari accuſandi a ſubditis:niſi forte
a fide exorbitauerint: uel alios ex
orbitare coegerint. Item cum pe
trus intraſſer ad cornelium: cõque
ſti fratres ſunt qui erant in iudea:⁊⸗
reprehenderunt eum quodad gẽ
tilem diuertiſſet. Ecce quod prela
ti iure poſſunt reprehendia ſubdi
tis. Sed huic oppoſitioni beaius
greg.reſpondit dicens.
Perrus afidelibus interrogatuſ
cur ad gentes intraſſet:non pote/
ſtate reſpondit ſed bumilitate ra/
tionem reddidit.
Eitrus poteſtatem regni acce
perat.⁊ tamen idem apoſtolo
rum primus querimonie cõtra eũ
a fidelibus facte cur ad gentes in/
maſſet:non ex poteſtate officii qua
poſſet dicere: oues paſtorem ſuuʒ
non accuſent nec reprehendant:ſʒ
ex auctoritate diuine uirtutis qua
gentiles acceperant ſpiritum ſan/
ctum reſpondit. C Cum ergo pe
truſpotuit ex officio repellere que
relas ſed noluit: non hoc exem⸗
plo prelati coguntur ſuſcipere re/
prebenſionẽ ſubditorum. Ex hac
etiam humilitatis diſpenſatione ĩ/
telligitur illud leonis quarti lodo
uico auguſto dictum.
Imperiali iudicio apoſtolicus ſe
emendare permittit: ſi quid erga
ſubditos iniuſte commiſerit.
Osẽſi in cõpetenter aliquid
egimus ⁊ in ſubditis iuſte le
gis tramitem non conſeruauimus
ueſtro admiſſorum noſtrorum cũ
cta uolumꝰ emẽdare iudicio: quo
niã ſi nos qui aliena debemus coꝛ
rigere peccata:peiora cõmittimuſ
certe nõ ueritatiſdiſcipuli:ſʒ quod
dolentes dicimus erimus pre ce/
teris erroris magiſtri. inde magni
mudinis ueſtre magnopere clemen
tiam imploramus: ut tales ad hec
que diximus perquirenda miſſos
in his partibus dirigatis: qui deũ
per omnia timeant: ⁊ cuncta quẽ/
admodum ſi ueſtra preſens fuiſſet
imperialis gloria diligenter exqui
rant.a non tantum hec ſola que ſu
perius diximus querimus: ut exa
muſſim exagitent: ſed ſiue minoꝛa
ſiue etiam maiora illis ſint de no/
bis iudicata negocia:ita eorum cũ
cta legitimo terminentur examine
quatenus in poſterũ nihil ſiti quod
ex eis indiſcuſſum uel indiffinituʒ
remaneat. Item cum balaam ario
lusiret ad maledicendum popu/
lum:angelus domini aſine cui inſi
debat in uia ſe oppoſuit: euagina/
toqʒ gladio eam ab itinere compe
ſcuit: quaʒ dum ille uerberibus af
fligeret: in nocem prorupit: ⁊ pro

pbete ueſaniam redarguit. ſi ergo

II

K vij.

animal mutum angelica uirtute ꝓ
phete inſipientiam reprehendit:
multo magis ſubdin poſſunt ac/
cuſare prelatos ſuos. ¶ HMis ita
reſpondetur: ueruʒ eſt quod pera
ſinaʒ ſubditi ſignificantur ⁊ per ba
laam prelati:non tamen hoc exem
plo probantur prelati accuſandia
ſubditis:ſed ſubditis tantum for/
ma datur humiliter renitendi pre
latis:ſi foꝛte eos ad malum coge/
re uoluerint. balaam nãqʒ aſinã ur
gens ut ad maledicendum popu/
lo dei eum ueheret: ſignificat eos
qui uerberibuſa cruciatibus a ſub
ditis exigunt ut eis in malo fauto
res ⁊ coadiutores exiſtant.ſʒ quia
angelus quilibet uidelicet predi/
cator euaginato gladio aperte ſcili
cet predicato timore ⁊ horrore ſu
ture uindicte a conſenſu aliene ma
licie illos reuocat:licet eis in hu/
iuſmodi uocez conqueſtionis pro
rumpere ⁊ prelatis ſuis dicere cur
nos uerberibus affligitis: cur no/
bis iniuſte iraſcimini: nunquid uo
bis inobedientes aliquando fui/
mus niſi nunc cum ad malum cogi
mur:uidete illum qui prohibet ab
incepto.non ergo hinc prelati pro
bãtur accuſandiaſubditis. ¶ Itẽ
cum dauid adulterium ⁊ homici/
dium commiſiſſet: miſſus eſt a deo
nathan propheta ut eum redargu
eret.Ecce quod prelati ſunt argu
endi ⁊ reprehendendi a ſubditis.
¶.Sed notandum eſt: quod due
ſunt perſone quibus mundus iſte
regitur:regalis uidelicet ⁊ ſacer/
dotalis:ſicut reges preſunt in cau
ſis ſeculi:ita ſacerdotes in cauſis
dei. Regũ eſt corporalem irroga
re penam: ſacerdotum ſpiritualeʒ
inferre uindictam. Oauid ergo ⁊
ſi ex regali unctione ſacerdotibus
⁊ prophetis preerat in cauſis ſecu
li:tamen ſuberat eis in cauſa dei.
unde reges a prophetis ⁊ a ſacer/
dotibus ungebantur:a eorum ob
latione peccata regum expiabant᷑
Sicut ergo oʒias a domino lepra
percuſſus eſt: quia ſacerdotum of
ficia uſurpare uoluit: ſic ſacerdoti
bus prophetis regum uſurpare
officia non licuit.nathan ergo ꝓ/
pheta cum regem redarguit: ſuuʒ
eſt executus officium: in quo erat
rege ſuperior:non uſurpauit regis
officium in quo erat rege inferior:
monuit eum ut per pniam peccata
ſua expiaret:non tulit in eum ſentẽ
tiam: qua tanquaʒ adulter ⁊ homi
cida moꝛti addiceretur.ſic ⁊ beat⸗
ambroſius iheodoſium: ⁊ beatus
innocentius imperatorem archa/
dium excommunicauit: ⁊ ab eccle
ſie ingreſſu prohibuit. ſicut enĩ nõ
ſine ratione iudex gladium portat
ita non ſine cauſa claues eccleſie ſa
cerdotes accipiunt.ille portat gla
dium ad uindictam malefactorum

1 2 7

c ¶ Examuſſiʒ.i.regulariter
uel indubitanter uel perfecte
qꝛ amuſſim eſt inſtrumentuʒ
plumbeum cum quo rectifi⸗
cautur parietes nel plumban
tur.
d . Item cum balaam ariol⸗
ariolus dicitur qui circa araſ
idolis pꝛeces nefarias effun
debat.⁊ fructum ſibi in triſti
cia affert.xxvi.q.iij.igitur ge
nus.

4 π Trabenda. xxij.q.ij.ſigs

per uetus. .
Sãguinis.xxiij.q. ult. hiſ
a quibus.⁊.c.legi.⁊.c.occidit

⁊ er̃ ne cle.uel mo.ſententiaz

ſanguinis.

c Iaquis.qꝛactoꝛ foꝝ rei

ſeg dʒ e de fo. ↄpe.cũ
ſit generale.⁊. C. de iuriſdi.
om.iudi.l.iuris oꝛdinc.uel qꝛ
cã fidei eſt que in ecclia ẽ tra/
ctãda.ut.xxiij.q.ul.conenioꝛ
⁊.S.ę.q.ii.pceptũ.xxiiij.q.i.
quotiens.
Cõſeſſiõem.i.ſcripturã.

d
e Ex his oibuſ platos.⁊ da
du

eis expẽſe ab epo quẽ ac
cuſãat ſi egerẽt. ut ex de accu.
c.ex ꝑte. Nã ⁊ dant᷑ puo agẽ/⸗
ti cam libertatis. C. de oꝛdi.
cog.l.ult.ſimiliter ei qui egit
de inoffi. te. ⁊ obtinuit. ſi ad-
uerſarius zdaller . de ĩof.
te. ſi inſtituta. 5. pe.
9 Aulus. Kpe

4

9 Y. Altoꝛ. in coꝛpali.ſ.adul/

terio uel inceſtu. ut. xxx
q.i.nõ dʒ. ſecus ſi de ſimplici
foꝛnicatione. ꝓ qua hodie nõ
deponit᷑.lxxxij.di.pᷣſbꝛ.⁊.xx
xiiij.di.fraternitatis. niſi ð ri
gor̃ factũ fuerit.lxxxi.di.ſiqs
epᷣs.⁊.c.pᷣſbꝛ aut diaconus.

hNMemeſion.nõ ꝙ papa nõ

uocat eũ freʒ ʒ eẽt epᷣs.
i ¶Excuſatiõe. iuſta tñ exce/
ptio uel excuſatio admittitur
e de offi. dele. ex ꝑte.

la Reddere.cũ de mero iur

4

eberet iſte in exiliũ relegari
cẽtũ miliaribus a ciuitate re/
motus.C. de epi.⁊ cle.quicũ
qʒ. Itẽ cadere debniſſet a iur
ſuo. C.vnde vi. ſigꝗs in tataʒ
xvi.q.vi.placuit.ſed meliꝰ eſt
ut ſua auferre ſinat ecclia qᷓ; ĩ
ꝑniciem ecclie amplius incã/
deſcant.ut.j.xvii.q.vlt.ꝭ.ult.

Lgqu.

laudem uero bonoruʒ. iſti habent
claues ad excluſionem excommu⸗
nicandoꝛum ⁊ reconciliationeʒ pe
nitentium. hoc ergo exemplo ſub
diti probant᷑ reprehendẽdi a pꝛe/
latis:nõ prelati a ſubditis. Nẽ
daniel nulla legitima poteſtate fun
cius iudices a populo conſtitutos
