ſntin ſe Sʒ qui it: nun Que ſem naſteria icata mo na rlatũ e incia lucan li epi mi agnati umo. ut e ſan.
u HM ii Prlacusi ria:ſem elemal ec mancgn wiert guan glieri parat etnann madgſnng
U gel . ciann zuer ſteria c. ſteria. 7 re i oportʒ itã per 1: reſq; miſſẽt c il. §. ſea iniuſ. nn Wül
. ri op nu erſa:reſc reponnnl uod ep.) ..ff. de inin dimin
taglite ne d aliũ uſi e li / monaſte eſerua ig ha iſſe ↄu it: lʒ ſibi iu io ĩ q ſ netioni capitis di iſtit.
nrn riia it eni d etuom rus r. i ſecular . fu it: Iʒ Emonaſter na/ an tẽ per entu. iſtit.
lie is bn con laliũ Ptine ea ultra iſerit ho er re: n ea . ſpecia Econtra tionẽ rupi if teſta. . trã
gnis b riũ ne i oſſe i vo pmiſer ſque pe pete ſt eniam ſ C E .mo. rũpii. ite: quia
nume darmitot . ulet nec p ui vog õibu in ingreſſa e ötuliſſe. n, eſtam mi. mo. it capi otra
dcn. Vo en itacula. qu dẽnat tem ingreſia lo cõtu ira in teſt gqg diminu ſtem. ec
Ronokin oi bita ſt his 3 ſunt. C J nis titu erem lexãdr iſte lterius ptã mentum
lackiit am pnt e re. de cõ. ſubiaceã öſtitute ſu 1i0 Aumus naſio a ã vo be ſit in a eat teſta f. ſʒ in
,A An . 6 ia fece ulus pꝛij i athal cã vo idet̃ ꝙ ten habet.
nboen ſs eohuren⸗ ad pri ones ce xII. ſoꝛia 5. P ſuü iquit: tuni is videt̃ ꝙ rtuo ntuz
. . i. ligna. ſz ad pri can i.c. x öia diuerſo 5icer lobiũ liquit: ſt de h ia pro mo teſtame t
kuntn di.i. ligna n pñit cõ nodo. v ia diu cõicet to cole oreliquit: d eſt de h EE utlomerti
. 5 ra cõ exc . iſcop daliude et ſua 9 cõfirm tꝑ capitis
orn noauſhe remãet ſy i loca ſac k: lai uiriſ qd o epuco Se ſſi ſe orte coli 5 peri di.
210 . OQuni . onat uiri l5 nio. ngre i ſolita mo egatũ n de ca.
Wm uẽti. loc ** ſit lericꝰ dep buſdã ipiut gnto ſteriũ i is qui tẽ leg ionẽ. ut. ff. upitur
B uz li . lã g aui ſurripi 1 ato a na his qn leſie Itẽl tionẽ. ut rũpitur
W er.li de Zbẽ. ruc Voniã aqꝗ mo ſu ia ui in monaſte d de lli eccleſie diminu hj dico ꝙ igd. li
ifici. ff. . eſdo a monaſter quii t: aliu ſe nu lli tũ.Ad ſj Hus aligd. .
ſeng eaficii⸗ e ſacra. io. erabile a mona deʒ diderũ entes ſe nu ita nul lega ñ niſi Pus a ſtituit
r Uener. la qua Si ꝗg tradi ducen Ltrad li/ entu niſi ſi inſti
empt.e oniã. ſurri epiſcop ſoꝛia. dde iã uitam illi ſemel ir⸗ blata teſtam aſterio. ſi eſſũ mo
di⸗ b f.i.inua auidelʒ dia diuer inẽt re . ria ui üt: il iſti nulli o in au/ qrit monaſt nte igret ca
nt. i. ta t cOia di reiin nt᷑: adider t.iſti mina 4 ſteriũ a ario p'ca
hoche (Apimii non 5 cta ſü i qui hec „ ſtaure tra oſſun . te monalſte in uno den 5. hu. tñ
“ . “ 7 fa int hi qu iratẽ reſtan ſa⸗ dere poſ lent. C J . erii in u entũ. id
linthi rur i in tm⸗ oluerin enngnnnee ſns fra ſtari uale ſti⸗ mane it teſtam ungui
hlfnift fit in reĩ⸗ F. abo⸗ un ut ᷣma ꝛalioquin eponi⸗ bere tet ſti. ix. ir mona 2n5 rumpt icũt. Sʒn ſſo ad
ie igte . ſuca. re ea: e eſt: a it:hos d 1 iciſcon ier aut ui it mo . Zriũ die ingrelie illi
iuni ſti. den e⁊ opii fuerit: nonach ctenti mulier⸗ 12 ĩtrauerit no⸗ Huonaering ſo Krerũ il
bneri lita. ni. ⁊ H cuʒ ben halogo ici uel m con JIqua legerit: ⁊ ĩn ibus*: m mona oſſeſſionẽ odum
ee . le: cat vo la ix cõſtat z. uitã e egeru extatib ope- tũ eſt pe emadm 5
lagi C. Bekant crie croc imꝰ. ſi imix c i ſcõ: caui iberis nõ e s8 eius c eptue ſic. quem oſſeſſiõʒ
Pkänk pena inc oõtumacia pꝛecip : quos n lio ⁊ ſp ion riũ libe dit re libero nse vr c gipiſcit p ſi adop
dltii Rrttumete icari: q ea filio no naſteri dingre ſona lib tati F be yen i
inchufe ſecus ſi bmo eet ſuſ excõi ſſe a pre iſeoꝝ no io q ſi perſona inter adop .ff. de p gd ſi i
. E uerm f:quia aſter S. ſʒ ſuis lati. ff. d do. Sʒ ꝗ ſ
umin eencin ut. lxxxi dẽnatos k: ubi ueri ner: aui⸗ naſte bemus. ebus ſu r:li⸗ adop ð cõce iũ hüit uſũ
eui . unt: ud xting lite fa e iu 4de rebus intre ro. ſteriũ a
tügei pedendus deputabt is nõ ext. Holitef tere i tequ aſteriũ intr e tauero onaſteriũ d mona
toget i. dictũ. io. iis. 7 765 igni dicit. cia beẽs an :mona luidere diẽs m :nũqui illo vi
joginn di. dic Onaſteriis oriet᷑ nt᷑ quid ũ nego ba iſponat: m eos diu trie gre ñ bonox: n tibuſ illo vi
jRietne j eoa j ris m e bis q it 0 2 lli di = de/ iu potu 0. tu io 3
tDelpnin vii. q. ii. cõſa d mũ p tur d beã ar ei p oe nulli dii nõ dede/ ſteriũ p n tus. tuz
e 5. xvii. q. ii. n/ edo ueri tpe de ceat poꝛti deis nẽ Ete? vide it̃ uſuſfruc di
ekolett S efkams cer C £ iüt: quo Pe ir gre- itima Po 7 quo dſi om netery nit uſn li conce 2.
zee .c. 18. C. iũt: q ribit gr gi iſſe. öpetet. ſe o/ xting us alii ce tẽ
diotli dus. = tionis. ne uemiũt: ita ſcribit⸗ o. el ſem io cõpet iuidereu le e ſfruct ius uté
tus. lxi. öͤuerſion his it. olitã teu ſterio cõp diuidere 2 ia uſuſfr iceres ꝙ in vti
onchhf cogni tñ ſit. ſi. h cõu De neapolit e ir mona inter filios is cõnu quia ni iſi die d iſtũ ⁊ vti
,ea U in fi. ff nſoꝛari. o epo 2 erſion rit m iꝗ inter iis ſuis E pot:n apu iũ. ſed 3
Gniſtt eCA ur. in tonſoꝛ⸗ tugato epo cõu ntiã filii moôa⸗ no neret riũ. ſed!
8n iram l. . 1 pa. fo mmc 5 debet ſubſta rſona ineat que i rema naſte in
iiniſi di. m ſta.l.n oꝛiꝰ pa. jenniun nõ non ſua perſon tinea oſt ꝗ ud mo es eü i⸗
n cau. g ã bi ſoꝛari nõ 8 ue rit: Eſibi re ſed ſi p itas ap us penese 6a
Nimegnn, Furean⸗ l Antequã ligs tõ frnitas lue arteſibt beat. ſe os iqd eſſet i factũ m
B' antem. elo⸗ A r: alig⸗ ĩbus t eoſ ata p e,n debeat. ier cos ſi aliqð eſſet fact re
aeigen au.. opleueri iis oĩ icat: ut eoſ meratap etere ug inter er ſi ingreſſu eſ netũ nõ re
llitib? apu o aſter 19 rdicat: pꝛi rio copeten t antequa in nẽ p ipſo ing zͤuſüfr ji Zdicũt
Ntnmt C⸗ militibꝰ Onaſter iꝰ ire int: p ſterio cẽ ꝛat antee oꝛtion ſte i ii dico uſũß alii Z
rnene uit de rimo⸗ ſtrictiꝰ ſceperint 1 . ſſũme tima po⸗ ona erii. d illũ. alii
nanin q tota eſt pf ſtra di ſuſcepe econ ngre lü legi tia mon e apu ulti.
SSaet i. ut. xc ſion E ſion in at: fili ſubſtã anere ſufru. l. iter teſta
igegen aatern eſthi dↄuerſiot cõuer tonſo diuidat: liqua ſul ĩ colla.i. ſ m C. de vſu naliter
cs iuʒ b de. æ.x. q. uos ad⸗ niũ ine deant iant. reliq ſti. V. ĩ faciu — re. ſʒ q erſona
ſc ſtedienl q ã bienn õ au eſqʒ eo cipiant.r nte. cõ chus liſ Biuide it iſta p iſti.
eceen lii. latu. uel de i. us quã t: nulio m ita moꝛeſ io cõpetent. ũ monacht obtuli pC. l diſponi 3 illud iſt
iu iii. relati ant ir⸗/ erint: Oo ui uiſ eoꝝ rio aut cu m. 8 oes oh tur ue lienis. n. ſed
Glit un ifacti fuerant d. pleu hoc ſpaci t: ne q luit Nunc res ſua nõ ſit. ex rebus alie fa. te. in pb
t egular⸗ raſei⸗ ite cop eo q t: nã ſſer: ꝛius teit e leg ui. nõẽ qjdã benigr vide
Lmn 8 io. i ſollic *cötentus d elegi enet af: ſi pꝛi eſſantele uoſ qn H ex qᷓ cleſia
ruint legem. io. igrediẽ ruů 5 ſir cõt tquod ele obſe uideat᷑:ſi eius c et in quot dic ꝙ iure ne eccle nire p
Pineſt Dia igre er tnõ ſir e abeat q hoim obſe ſe nich dicio haber ꝛti ittĩ a in ircũne
de Qahua nipo ut ratũ na inexpe ſit dicere qꝗ in if: ur ſi liber , legiti ontu Faliquẽ Eterean bus
mitießt lẽdi. di intrar du gr iari: qu i ſernitiũ 8 P hil au andi aſte/ pter res diſponi it ad ſecũ
grin⸗ ſt aliquis iin uis ſocia d dei ſern ſi ↄuer ut ni o don ie mon 59 iqʒ aligs qᷓ trãſit a
teſt aliqu ot eni in uiis ius a iles vo . 9 oqu ſtanti id cõ anqz al⸗ tmi q põt de re
1 ligionẽ. p bã auiu Diles is renũci e qu ſub ne quid cõ/ ienis: ut ſtari põt de
religi nſa ꝓbã ſit gr icare. O nobis re one tenus hat᷑: ne ꝗ Iiẽ alien tias teſtari onẽ in
r trare uel ca rtendi 10 licare uã no öſenſu it: ea detrahat: C as nuptias ⁊ diſp
5 o! abol us q cõſe lerit: ea ate iquũ dasn filioꝝ femie
Mtl uelca vue ali bos it: pꝛiu oſtro ce re io deſtinate ros ini boxꝝ ſe. nup.
Ens di ri debet i noluer ſinene ſuſcipe * rio irca libe , 8 bus t. C. de
nſece pteſta ſex¶ ten llus eü ne ſi te⸗ r at cir ibꝰ libero ſos. ut. ia uel me
iniret. nu at rön naſte⸗ tinga uella. Etibꝰ li ipſos i. tertia uel m
uſ dearckierer de etur:n tpꝛeſum eſſis mo di gex no at parẽtib e ſua re no ee iox. C.
ſoni ⸗ n. coſulti ſ ualibetp rſiingreſſ ia teſtandi. On licea herditate nz3 §. Legitim en filioꝝ.
ſnſ ⁊· c. po di. ꝗeni OQu linquat lice ſcri libis pnte s: quãu inci q⸗ ietas h uc.no ſus
ſcenic⸗ . Len elinqua tita Llibis ꝑ s fcõs: dis in inoffi teſa t oneroſu
ite alterius eſ riũ o. pꝛ iſcopo. re moacho ingrati libero de nol er. . de lap
nni in ptate a i. inſti. rego. p Oep nulli re elle it in cãʒ ibꝰ li Copet q: vi. de l ſſa
ſſtle õt teſtari. hoc g olitano⸗ eſſũn ici fueraãt in ca pntib⸗ ab⸗ r rio. xvi i. ſi ce
l nõ põt teſt miſt. fa. io car ungren ici fuerã liceat ãiſeütes daſterio. eſſate.i. ſie en
6 te⸗ ar ſteri aict Itẽ nõ jã uitã trãſe moaiie aut. c rte pᷣu
nc ui.nõ eſtp nare nu onalt angi. möaſte ut. Me! laumtat Müc aũt. 2 mo ſ
cr⸗ qui. ne n. don⸗ oſt m cẽtia teſt ibusmõ der ſolitar io. ſ indiciũ ꝗꝛ n re factu
leſta. in pᷣ is cã de itur licẽti ientibu ja ulte/ ad ſo naſter rit indic r cũ nue
ienton pöõt mortis inquitur li⸗ edie i gratia u ſuos emo uc ð hic dr cũ⸗
fenne⸗ in pot mort ff. de linauitur ingr gi grat t ere d unta ione. io.
aucben⸗ 6tenſt pris. liaſ. Via bzuerten Etia: ſedu ſtrahb ſi intellexer in ꝓbatio
Grce xõſen 4 nilia ium coõue icẽrig: tñ inte eſt in ꝓ
rtne filiuſfa ium ndi ſicẽrt. ſint:a⸗ .gdã tñ in dhuc eſt in
ninen dona. filin iuos. ut r ſit teſtand ſterii ſin 5. e. l. ꝓxi. qd it cũ a
enn⸗ ſa int v⸗ ic2 ullat 6mona 5obſtat. 5. e.l. P tellig
ſei ern cũ lialetie⸗ rius n x eiuſdẽ m cſi. xſic ooll ã legẽ in
on 57 oteſtate *2 res eo bus onachus.
tn in p t teſtari.C eſſet m
inc⸗ tutus põ cle. auc. pᷣ
S de dioe 5 n
nn, ter ſz n „2 l1.
ſoy iuſẽ. cũ nõ ſiqua. ele. aut. ingre
ſ le Bec
nen

xhbo tationẽ: nõ tñ il
. ) ſt. ꝑ exhor
. Erlatũ c
1

gu

18 — 7
.
1

* 9
. 9 1
eg

⸗ ueſtio. ) Cau 4
abſtergit. in auẽ. de mona.in pᷣn. col.i.ar.tñ ẽ ꝙ nõ tollat᷑ irregularitas.᷑lv.dt. ⁊ ex e.cũ ſimus. ſed intelligas iſta capitula qn in adulta etate cõſen
riſcis.i.q.vii.c.ii.io. ſerũt. ſic interptat᷑ ea celeſtinꝰ ex e.cum virum. e
— D eritie. i Onachũ. deuotio.⁊ filii ſpõtanea ꝓfeſſio ſupple. ⸗
— Aod intra annos.aut eſt adultꝰ qui intrat monaſteriũ:aut ĩpubes & Qroiospe ſe. ð
ſi adultus ⁊ ſpõte intrat exire nõ poterit.ut.j.e.q/i.puelle.⁊.q.ii.c. l icũqʒablactatũ..ſola oblatio nõ ſuffeciſſʒ:niſi ipſe poſtea 3 4
i.?.i..ſi inuitus intrat exire . ratũ babuiſſet. ſq̃ n
põt.ut.j.e.q.i.ſicut.niſi ꝓpt᷑ „ , . re in baptiſmo cogi iut
aliquã culpa inuitꝰ intret. ut Ao pueritie annoſ ctaiũ deo pietate obtulit:ꝗ ⁊ in mi tur ſeruare factũ pa in
l. di. ſi ille. ⁊.xxi.q.ii.placuit/⸗ agẽtes a ꝑntibꝰ mo niſterio tẽpli quo a mr̃e fuerat de- rentũ ⁊ nõ in noto. ſt⸗
ſeipnbes irrar: ant obaliop naſterio traditi ſurnt putatꝰ ꝑmãſit: ubi cõſtitutus ẽ de Rñ. qꝛ ibi recipitſia n
nik in monalterio. aut pſel unꝰ inuitꝰ: alrer ſpo ſeruiuit. ¶ Itẽ ex regiſtro grego. cramentũ: vñ illu
trat.ſi ab alio ponit᷑ in mona 9 Uz idui DS e Pal cogit᷑ puare.nt. xlv. i
ſterio ⁊ ipſe non cõſentit põt tane cuculla idmit. etogem. Walea⸗ di. de indeiſ. Itẽ qꝛ
egredi qñ uoluerit. ut.j.e.q. ad anos pubertatis —0 Via at in inſulis duraẽogre in baptiſmo põt pu
puelle. 2. q.iii.pns.ſi vO con nueniẽtes:inuitꝰ ad ſecularẽ militiaã gatio monachoꝝ en pueroſ er ꝑ ali obligari ut z
ſentit cũ ab alio ponit in mõöa rediit:ſpõtaneꝰ monaſteriũ diſtri/ in eiſdẽ mõaſteriis añ.xviii.ãnoæx de cõ.di.iiii. in bap nti
ſterio tenet. lʒ cõſenſus ille g ctiꝰ pent. ¶ Zũc pꝛimũ querit᷑: ſi tꝑa ſuſcipi ꝓhibemꝰ: uel ſi qui ſüt tiſmi uicẽ. gune
fit ante anos biſeretgta no te in pueritie ãnis traditi cogant᷑ reli tua eos puidẽtia auferat et in urbẽ m . Ve pgenito zi
niaradlegitama, ba tar giois ppoſuũ tenere. Scdo: ſi romanã trãſmiuttat: hoc ĩ palmaria dieat alrnit in t.
HH Grnomii. uter̃ẽ de pꝛeter uolũratẽ ꝑntũ tõſurã uel reli aluſq; ꝓuiciis tepꝑoĩa nolumꝰ? cu⸗ ſi cutpdi cta cG9 8
deſpõ. impu. de illis. ⁊. j. e.. giõis ueſtẽ ꝗs in pueritia accipiat: ſtodire. Atẽ ex ↄci.triburienſi. ffertan feis ul dẽis R
illud. ſz qᷓ cito puenerit ad ꝑ an poſſit ſibi detrabi an nõ. Ter OQui a ꝓgenitoꝛibꝰ mõaſterio rra oeclaret gs uolunta i
fectã etatẽ põt egredi.ut.j.e. tio:ꝗ pꝛeter ꝓpꝛiã uolũtatẽ cucul/ dims ẽ:de eo egredi nõ licet. tẽ ſuã.ut er de app. . .
q.iii.pñs.⁊? ex de regu. cũ ſci lã induerit:an cogat᷑ eã retinere an Uẽ ꝓgenitoꝛes ad monaſte dilecti. et. xxii. q.v. un
mus. anidädirerſfr geit nõ. ¶ Quarto ſi ab uno monaſte Ariũ tradiderũt: a ĩ eccleſia ce vanere ſiec de reg. mutn
Pere in ia monachus ſit Loiĩ aliud diſtrictiꝰ liceat alicui trã pit canere a legere:necuxoꝛẽ du/ as teroraoi d
Seno⸗ ſire. cere nec monaſteriũ deſerere pote uig

ar. eius qð eſt e de regu.c.ul
.1. .

ti. . ſ. .c. . . i. eos er, ⸗ traditi cũ adulti fuerit: li dimiſeritrurſus tõdeat᷑. uxoꝛem ſi capaces. celeſtinns n
preſſe er de regu.cũ ſcimus. berũ hẽant arbiiriũ manẽ uſurpauerit:dimittere cõpellatur. tñ vtr̃ intelligerf hooe ain
ſi vᷣo impubes ꝓpria enn alincl diſcedẽdi: ꝓbat᷑ auctoꝛitate tẽ ex pnĩali theodoꝛi. alea c. de adultis. eXẽꝛ̈lͤÜâUblde. ini
trat põt extrabia rane⸗ eno ix.ſynodi:ĩ qua ſic ſtatutü eſt. Mfans ꝓ infante põt dari ĩ mo regu. cũ uirũ. u
s oig Deſi volt capar “ Virginitatis pꝛofeſſio quo tempo naſterio quãuis alter uocatꝰ ſit a. Eralearl. ſl. x ine
gfeſſtes monaſieriũ ſiue ꝑ ſe re firma eſſe incipbit. im̃ melius ẽ uotũ ſoluere: ſimilirer p; . Jeui offenll ihn
ſiue ꝑ uolũtatẽ pr̃is dũmo nõ Irma aũt tũc erit ꝓfeſſio vᷣgi pecoꝛa equali pꝛecio ſi ncce ẽ ſũt edis. ppi de li
fuerit coactus:ãmodo nõ pꝛot nitatis:ex quo adulta iã etas eẽ ce redimẽda. Ex hiſauctoꝛitatibꝰ lictũ eni cogit gs in ſan
exire. ʒ nõ puenerit ad ãĩnos pit: a que ſolet apta nuptiis depu/ gcolligit᷑ pr̃na ꝓfeſſio pueros te· ttare monaſterinz. a
pubertatiſ. qꝛ cũ dolicapacee.tari ac pfecta. Si vgitatis ꝓfeſ netobligatos: nec licebit eis a po ut. xpi q.vi. delby l
ſenoſſin obligai dieboom ſio tüc cipit e firma c etas cepit poſito diſcedere qdpf̃na deuonõe ſia.l oi iillrir
Srrodeo. Nerdmmimo-, eẽ adulta.⁊ religiõis pꝓpfeſſio: tũ de in puerilibꝰ annis ſuſceperunt. . rxraii s m
nio carnali malicia ſuppleet mũ dʒ eẽ firma: cũ ad adulrã etatg .Sʒ obiücit illud leonis pape. damonckeeſt . li iin
etatẽ. ut e de deſpõ. impu. de uẽtũ fuerit.ſʒ dic de illa pfeſſiõe agg Mon licet puellis nuptias eligere tepus ei non pfigii nmitn
illiſ. ? in ſpũali. Greg. flert qꝓue in anis pueritie ꝓpꝛio arbirio que ſpontanea uoluntate uirginiia mnuquid ppetuo di in
in dialogo ð quodã puero no deo offert᷑: quã nõ ↄfirmat parẽtuʒ tis ſuſceperunt pꝛopoſitum. mãebit· videt ie lle
nẽnii aui nutrice ſua grauicdad oſenſus. Ceteꝝ que a pntibus deo Paele⸗ que nõparentũ coacte ut.lxxxi di ſigslle
N d nlelegitimn era, offert ꝓfeſſio iuiolatã ſeruare opõ ĩperio ſy ſpotaneo iudicio ygi riens⸗ le ſ i
ec eſt iimile de mfimonio ca tet. Uß greg. ſcribit ad auguſt. nitatis ꝓpoſitũ atqʒ habitũ ſuſce/ biini onit ppeno mn
nali:qꝛ ibi obligat᷑ tantũ hõi angloꝝ epũm. . Hõ licet de mo perit: ſi poſtea nuptiaſ elegerit pꝛe ibi eſſe uidek. ut. C n
⁊ illud uinculũ diſſoluit᷑ ſaltẽ naſterio egredi quẽ Ppr. uel mr itra uaricant᷑.etiã ſi nõdũ eis ↄſecratio de pe. ſernus. ar. 5 inmn
morte. ſz uinculũ ſpũale mor annos infantie fecerit oꝛdinare. acceſſerit: cuius utiqʒ nõfraudarét ii.q.i.inprimis. egt
te nõ diſſoluit᷑.ar.vxxii.q.vii. Odidiſtis adhuc ꝙ ſi pfẽ uel mũere:ſi in ꝓpoſito ꝑmanerẽt.am ulli
liaine Khocie pnalcrobinis mr᷑ filiũ filiãue intra ſepta mo bigi vo nõpñt crimẽ magnũ admit 4 ns
Pefcrtnewortimlag boe dice naſterii in ifantie ãnis ſub regula ti:ubi ꝓpoſitũ deſerit᷑:⁊ ↄſecratõ
at ſubtracta. b. ri tradiderunt diſciplia: utrũ liceat niolat᷑. nã ſi bũana facta nõ pñt ĩpu ie
c Vr ma. cepit. nõ intelligan eis poſtquã ad pubtatis ãnos ĩiole ne calcariꝰ: qd de eis manebitꝗ cõ int
cũ cepꝑit attingere. xiiii.annũ uerit egredi mrimonio copulari ruperint federa diuini ſacfi. Cüũ ihe
maſculᷣ. ul fela.xii.ãnũ.ſʒ e. hoc oino deuitamꝰ qꝛ neſas eſtut ergo in pꝛincipio huius capituli di ri
iãẽ in fine.xiiii.ãnoꝝ ul. xii. oblatis a parẽtibꝰ deo filiis uolũta cat᷑:puelle que nõ coacte imꝑio pa
4 Rlailete dealen, ris frena relaxent. C Itẽ ex conci rentü. dat intelligi ꝙ ſi coacte bitũ . .
poſt adultã etatẽ ↄſenſũ accõ lio toletano quarto. vgitatis ſũpſerit ſine pꝛenaricatiõe
modauerint.ſʒ h. intelligit ð Aut ꝓpꝛia pꝛofeſſio aut paterna de ipfſũ deſerere pñ̃t. ſʒ puella bec nu G
doli capacibus. uotio mona chum facit. bilis intelligit cuius ut in ſequenti en
e ¶ Mater. vr ̊ ꝙꝙ mi poſſit 0 Onachũ aut pateꝛna deuotõ bus demõſtrat᷑:poſt.xii.annũ libe un
tradere filiũ ſuũ religiõi. nt.) aut ꝓpꝛia ꝓfeſſio facit. qcgd rũ carbimriũ.nec in elecnõe ꝓpoſi e
e. quicũqʒ. qð no yr cun 5 ba hoꝝfuerit alligatũ tenebit: piñ biſ ti cogit᷑ ſequi parẽtũ im eriũ. Sic
baieneere a. ad mundũ reuertẽdi interciudimꝰ z illud eni intelligendũ ẽ qd eſt ſta R
f Infantie. i. pneritie. aditũ:⁊ oẽs ad ſeculũ interdicimꝰ timutũ in ſynodo hito ab eugẽio pa.
gä6. Puberlatis. 5. xxviii. diſ. regreſſus. Item Ilidoꝛus. Extra uoluntatẽ pꝛopꝛiã remuſi in R
de hiſ. ð. ſz logt de ſecularib⸗ In monaſterio perpetuo maneant monaſteriis non teneant᷑. . i
pC. Beuiiamus. ex bis. c. u quia parentibus maditi ſunt. Bana monaſteria elegerunta e
mũt guida ſeiſma erroris ſui Vicũqʒ a ꝑntibus ꝓpꝛiis in mõaſteriis egredi nõ pmitũt: in
piis⸗ nſce ſa aidab monaſterio fuerit delegatus ita hi qui iuiii ſine iuſte offenſiõis .
r er deregn ſonttcamn. 7. c nonerii ſe ibiꝑpemo manſux. nam cã ſunt intromiſſi nõ niſiuolẽtes te N
anna ſamuel puerũ ſuũ natũ et abla neant᷑:qꝛ qd nõ petũt nõ obſeruãt I

ad hec.ſʒ eis obuiat.j.e.illud

UMod iĩtra ãnos pueritie

2

rit.ſʒ ſidiſceſſerit reducat᷑.ſi tõſurã

n D Delle. adulte

ſz bin hu. doli irie

ntitii
Cianile
ici.
uai
iage
fienicg
nenonin
tmian
ldiſtech
ütch
Aei

nonitie .

eiſof
nitn
itii
etninſst
ntltt
ginc
Spont,c
ldin
Meſcnet
glitgu

han

XX

a Llud.xp. videt᷑ ꝗ̊ ꝙꝙ habeat. xv. annũ ꝓ deliberatiõe an uelit re
1 manere an recedere.nã ante nõ potuit deliberare cũ nec añ ha/
buit diſcretionẽ. uideret᷑ eni eccleſia circũuenire hoĩes ſi aligs coge
ret᷑ manere cũ ea qui nũꝙᷓ deliberauit. nã etiã in illicitis dat̃ alicui
dilatio menſis.ut.i.q.i.cõſtat.decretalis tñ vr eis dare triduũ.ut ex

ueſtio . ij. 2 i6
e ¶Põtificũ.ſʒ ipſamet ab altari recipiat.ut.xxvii.q.i.vidue q̃. uel recipiat a
ſacerdote.ut.j.e.uidua.Quidã tñ ex H.c.dicebãt ꝙ nec epps nec pᷣſbyter põt
imponere uelũ uidue.nec obſtat ex qð me.cau.ꝑlatũ.nã ibi nõ dꝛ ꝙ uelũ ĩpo/
ſuit ſʒ ꝗꝙ iponere ſimulauit.ſiliter nõ obſtat ex qui cle.uel vo.cõſuluit.nã intel
ligũt illud de uelo.i.de ueſte:ꝙ ex hoc apparet qð dicit᷑ in eadẽ decre.ꝙ non

e. ad noſtraʒ. uel ſal

tẽ cões iducie debe
rẽt eis dariad loqn
dũ amicis ⁊ ↄponẽ

das ſarcinulaſ.ut.ff

en pe manifeſtiſſime cõtinet᷑ libꝛo.vi.
pi nibil tpis ba⸗ Ingrcellus papa. Palen,
bebit. nã cũ canõ cõ Aud aũt ſtatuendũ eſſe cẽſemꝰ
parat octũ quo quiſ ut ſi in minoꝛi etate filii mõaſte

obligat homini ob

rea qꝛ in talibus cẽ
ſet᷑ maior. ſiliter in

mr̃imonio.ex de re . 2 E
ſti. ſpo. ex parte. diacones oꝛdinent᷑:necuirgi/
bſ Nelamẽ. hic agi nes cõſecrent᷑:⁊ ut lecioꝛeſpopulũ

tur quo tpe vᷣgines

ſint uelãde uel cõoſe- rgines nõ uelent᷑ ante
crãde Eſt aũt qᷓdru 0 Irs niſife nte. xxy.
plexuelfz ſeelil annos: niſifoꝛte nccitate peri
ſeſſionis: oſecral lo (liſfatis pudicitie vginalis 2 no ſͦt

nis:ordinatõis:pᷣla
tionis.uelũ ꝓfeſſio
nis imponit᷑ tã vᷣgi
ni i vidue:dũ tñ ſit
xii.annox. ut. ſ. q. ii
puella. uelũ cõſecra

ligatoi diuine. vtxx nel uelamina fuſceperit: dignũ qui
xyii.q.i. c. ii.H in ꝰ dẽ duximus:ut.xv. anno a pꝛela/
ein hüano non licet tis moniti uerbis inquirant᷑: utruʒ
enaſac. in ipſo habitu pmanere cupiant an
iuis. nec in hoc. nõ. Si vo permanere ꝓfeſſi fuerit
Ad ſ dicũt quida, ulterius pen tẽdi locũ mime aple/
ꝙ ſiãte. xii. annoſ/ cci poſſũt. Sin vo ad ſecularẽ hĩtũ
fecit ꝓfeſſionẽ:ſtati reuerti uoluerint:redeũdi licentia
cũꝑ vnũ dieʒ fuerit nullo mõ deneget᷑:qꝛ ſatiſ inutile ẽ
val annos rini in ut coacta ſeruinia dño pꝛeſtent᷑.
moſteinn⸗ V AUelamen aũt nõ licet impone
nõ fecit. ꝑ id q eſft re uirginibus niſi certis diebus.
er de regu. ad niaz. . Vn gelaſius papa oibus epis.
meli? credo eſſe d Mon ninſ certis diebus uelamẽim
cendũ ꝙ ſi ante an- ponatur uirginibus. .
nos pubtatis hüit Euotis uirginibus niſi aut ĩ
dirreſond tanman epiphanioꝝ die aut in albis
biſet g atim eſſt paſchalibus: aut in apoſtoloꝝ naſ
obligaius: ut tüc ſaa libus ſacrũ uelamen mime impõa
tim poſt ãnos. xiiii. tur: niſi foꝛſan ſicut de baptiſmo di
ſit obligatus ſi no 9 crtũ ẽ:graui languoꝛe coꝛꝛeptis: ne
dicat. ſi nec per e gauüt ſine hoc mũere de ſeculo exeãt
nec palioſ potuit ſii imploꝛãtibꝰ nõ neget᷑. Miduas au
reluid de dlliga tẽuelare põtificũ nullus attentet.
amoſitingniridu ¶. Tempus quoqʒ cõſecralõis ea
abißo an nelit ſtre rüũ ſimiliter obſeruatur. C Ande
an nõ. ab alis enin gregoꝛius in regiſtro.
nõeſt h inquirẽdnz Ante ſexageſimũ emtis ſue annuʒ
niſi ab illis qui ꝑſe uirgines nõconſecrenur.
ndoſtie ſen nee Auenculas fieri abbatiſſas ue/
J Jreni milnefalis bementiſſime ꝓhibemus. nul/
zs petere in intege laigit fraternitas tua: niſi ſexagẽa/
reſtitutionẽ qui i. xvx r12 irgine: cuius uiia atqꝗʒ moꝛes
ano intrauit religio hoc exegerint:uelare permitrtat:
nẽ ar. ꝙ ſic. eẽ dre Itẽ ex concilio carthaginenſi.
gu. ad nr̃aʒ. Rnj.nõ Anctimoniales añ annũ qua/
qꝛ non eſt deceptꝰg drageſimũ nõ uelent᷑. ¶ Iteʒ
rpo ſe cõiunxit. pte excõcilio aphꝛicano.iiii.

duitatis m̃ ꝓfeſſio in ſcriptiſ ab eiſ

Ideoqʒ tales cõſiderandi ſunt ma . .
eſt faciẽda.ueſtis quoqʒ ꝓfeſſioni

is peccata ↄnuttere quã plãgere:
icut in decreto ſanctiſſimi leõis pa
qʒ utantur. Unde in cõcilio to/
letano decimo.
Pꝛofeſſionẽ uiduitatis faciant: et
habitum ſumant religionis:que ca
ſtitatem ſeruare pꝛoponunt.
U Idua que ſancte religionis ꝓ
poſitü obtinere uoluerit: ſa/
cerdoti uel miniſtro ad quẽ aut ip
ſa uenerit:aut quẽ ad ſe uenire con
tigerit:ſcriptis pꝛofeſſioneʒ faciat
aſe aut a ſigno aurſubſcriptuõeno

rio oblati fuerint:uel ſacrã tonſurã

tũ uelle:⁊ boc perẽniter inuiolate
ſeruare.tũc accepta a ſacerdoreuel
miniſtro apta religionis pꝛofeſſiõi
ueſte ſeu in lectulo quieſcens:ſiue
in quocunqʒ loco cõſiſtens conſtã
ter utatur:nec diuerſi coloꝛis: aut
diuerſe partis eadem ſit notabilis
ueſtis.:ſed religioſaa nõ ſuſpecta.
Ehis vo qui pꝛereruo/
luntatẽ parentũ tonſuraʒ
uel religioſam ueſtẽ ſuſce
perint.ſic diffinitur in.x.
concilio toletano.
Tonſura uel ueſtis religioſa in mi
noꝛi etate ſuſcepta a parentibus ir
rita fieri poreſt.
Jin qualibetꝰ minoꝛi etate uel
religionis debitã ueſtẽ uel ton
ſuraʒ in utroqʒ ſexufiliis autunus
aut ambo parentes dederintfoꝛte
aut nolentibus aut neſcientibus ſe
ſe ſuſceptã: nõ mox uiſam in filiis
abdicauerint:ſed uel coꝛam ſeuel
corã epiſcopo palamqʒ in cõuentu
eoſdẽ filios talia habere ꝑmiſerint
ad ſecularẽ reuerti habitũ filis ip/
ſis quãdoqʒ penitus nõ licebit: ſʒ
cõuicti ꝙ tonſurã aut religioſã ue/
ſteʒ aliquãdo habuerĩt:mox ad re
ligionis cultũ habitũqʒ reuocent᷑
ſub ſtrenua d ſtrictione pmõi ob
ſeruantie inſeruire cogant᷑.parenti
bus ſane filios ſuos religioni tra/
dere nõ ampliꝰ quã uſqʒ ad.xiiii.
eoꝛum etatis annũ licentia poterit
eſſe.poſtea vo an cuʒ uoluntate pa
rentũ:an ſi ſue deuotionis ſit ſolita
riũ uotum: eritfiliis licitũ religio/
nis aſſumere cultũ.quiſquis auteʒ
uel abolitione tõſure uel ſecularis
ueſtis aſſumptione detectus fuerit
attigiſſe tranſgreſſionẽ:a excõicati
oniſ cenſuram accipiat: ⁊ religioni

Añ.xxv.annũ vᷣgies nõ ↄſecrent᷑.
Lacuit ut ante.xxv.ãnos nec

nõ ſalutẽtꝰ. ¶. Itẽ pius papa.

cõſecrãde:niſiin epiphania ĩ ſab
bato paſce:a in apoſtoloꝝ nataliti
is: niſi moꝛtiſ cã urgente. C Quã
uis aũt uidue uelari ꝓhibeant᷑:ui/

cõueniens eſt eis tradẽda: qua ubi

tatã cõtinentẽ ſe religiõis pꝛopoſi

fuerit ꝓfeſſa:cũ tñ ꝑ iſtud ue
lů intelligat᷑ ꝗs ꝓfiteri.cũ ſit
uelü profeſſionis.io.
fDuẽæculas.ſexagenariã.
apoſtolus eni dicit.vidua nõ
eligat᷑ minor.lx.annoꝝ.xxxi
g.i.qũo. põt tñ h intelligi ;
ſit ſexgenaria nõ etate ſed ꝑfe
ctiõe cõtinẽtie. ii.q.vii.paulꝰ
ideo aũt eſt vᷣgo.qꝛ aliter non
poſſet eſſe hortatrix vᷣginita
tatis.ut.xxvi.di.vna.
g9 Anctimoniales.nõ ue⸗
lentuelo ordinationis
ut ſit diaconiſſa nõ ad ordinẽ
ſz ad quoddã miniſteriũ euã
geliũ in matutinis lectõibus
nũciandi.io.
b Lacuit.nõ ſalutẽt.ſolẽ
E mier dicẽdo dũñſ uobiſ
cum.io.
i O Idua.ul miſtro.ar.q;
MV uotũ ſolẽne põt fiẽi co
rã bnane pſona.ſʒ ad ꝗd facit
mlier ꝓfeſſionẽ ſacerdoti.po
tius eni dʒ facere abbatiſſe.ſʒ
Hiõ fit.qꝛ feis nõ licet iponer

uelũ alicui.ut.j.e.q.ii.ſtatuiꝰ

l ¶ Scriptis.non ꝙ ſit necia
ſcpᷣtura ſʒ ut ſcriptura ꝓpria
obuiet ei qui öᷣuenit.ut.S.i.q
vii.ſaluberrimũ.

¶Aut a ſigno.cũ neſcit ſcri

bere.
m C Aut ſubſcriptiõe.ecuʒ ſcit
ſcribere.
n C Yeſte.ſʒ uelũ accipiet ab
gltari.nt.xxvii.q.i.uiduas.?
c.vidue qug.
his. hic q̃rit̃ ſi p
el tutor poſſit reuo

ſus ẽ religionẽ.dic ꝭ̊: aut pr̃ ẽ
pñs aut abſenſ.ſi prs poſtea
nõ põt õdicere.ar.liiii.diſt.ſi
ſeruꝰ.ſi ẽ abſens uſqʒ ad ãnũ
⁊Z diẽ eũ reuocare põt.ſ.eę.c.ii
ita tñ ut iſte ãnus includatur
infra legitimã etateʒ.xii.uel

xiiii.annoꝝ.nec peccat pr̃ re

nocãdo filiũ. nec filiꝰ peccat
obediẽdo magis patri qᷓ; deo
qꝛ hoc facit ancte canonis.
p J in q̃libʒ.religiõis.tõ
ſurã ů̊ qtũ ad filiũ.
q Rel igiõis.hᷣ qᷓ;tũ ad feiaʒ
TAut vnꝰ.cũ vnũ tãtũ hʒ.ſʒ
nũgd ſi vnꝰ ꝑntũ obtulit: alt
põt eũ reuocare: ar.ꝙ ſic.qꝛ
qð oẽs tãgit ⁊c.C.de auc.pᷣ.
l. ul.⁊.lxvi.di.c.i.dici tñ pᷣt ꝙ
ſi pr cõſenſit ꝙ mr nõ põt enʒ
reuocare:niſi uelis dre ꝙ eq̃ᷓ
ſit in ptãte mr̃is ut pris qtũ
ad hunc caſũ.ut.S.q.i.c.i.
ſForte. ſupple ⁊ filii cõſẽſe
rũt poſt adultã etatem.
tAut nolẽtibus.ſupple aut
ſi noiẽtibus ⁊c.

care filiũ qui ingreſ

tionis ẽ qð tãtũ vᷣginibus imponit᷑ in. xxv. anno.ut.ſ.e.placuit.et
lxxvii.di. placuit.velũ ordinatõis qð olim ĩponebat᷑ diaconiſſis in
xl. anno. ut. ſ. e.ſanctimoniales.uelũ pᷣlationis ẽ qð in.lx.anno dat
abbatiſſe. nt.. e. iuuẽculas. xxxi.q.i. qũo vᷣginibus.? per hãc diſtin
ctionẽ multa ſedant᷑ cõtraria.io.
e OD Euotig.epiphanioꝝ.honeſtũ ẽ ꝙ in talihꝰ ſolẽnitatibꝰ tantũ
iponat. põt tñ quolibʒ die dñico imponi er̃ de tẽp.or.c.i.
dᷣ In albis.i. in tota ſeptimana paſchali.

u. Mõ mox.i.infra annũ ⁊ diẽ.ut.j.c. ꝓxi.uel mox.i.qꝙᷓ cito põt. ſic exponit
ff. ad tertul.l ii.S. cõfeſti.uel mox.i.infra menſẽ. ut.i.q.i.cõſtat.uel dic.i.q ci
to ſcit.xxxii.q.ii.mulier.C.qũo ⁊ qñ iu.ab eo.itẽ aliqũ uſqʒ ad.x.dies.ii.q.
vi.quotiẽs.itẽ aliqũ extẽdit᷑ uſqʒ ad triduũ.nt.xxiii.d.c.i.circa pᷣn.⁊.lxxix.d.
nullꝰ.ᷣitẽ qũqʒ põit᷑ ꝓ qũcũqʒ.nt.ff.ſi cẽ.pe.l.i.nec mirẽis ſi hec diciõ morqᷣ
zapliat᷑.qꝛ hec dictio din qnqʒ reſtringit.ut.lxiii.di.lectis.lxv.di.de ꝑſona.
x RR quartũdecimũ.⁊ ſic ſoluit᷑ patria poteſtas poſt.xiii.annum qtuʒ ad
religionis ingreſſum.io⸗/

ugho iij. Lau.

nügd & clericꝰ uxoratus feret
tonſurã?ar.ꝙ ſic.xxxii.diſ.ſi
quid vo.ex de vi.⁊ ho.cle.cle
ricus.xii.q.i.qꝛ.nã etiã depo
ſitus eã feret.ut.lxxxi.diſt.di
ctũ.qð credo uerũ eſſe ſi uult
uti pᷣuilegio clericali:alioquĩ
ſecus ẽ.ſecus tñ vr ſi clericus
ſumit niduã in vxorẽ.lxxxiiii
di. quiſꝗs.hodie clericnſuxo
ratus nõ tenet᷑ ferre tonſuraʒ
ex de cle. cõiug. io.

deuolutus eſt: publice penitẽtie ſa
niſfactione purgaãdus eſt.qꝛ a⁊ ſi ino
cens militia ẽ ⁊ honeſtũ põteẽ cõ
ingiũ:electionẽ tñ melioꝝ deſeru
iſſe tranſgreſſo eſt. ¶ Item ex cõ
cilio toletano.vii.
Qui religioſum habimm ſponte
ſuſceptum deſerere uoluerit:ad ip

PRo redire cogamwr.
Rocliuus autẽ curſus eſt ad

—

ſub hac occaſione pr̃na ſeu mr̃na
hereditate a fratribꝰ ſuis pꝛiuatuʒ
eſſe:atqʒ ↄtra oẽʒ ut dictũ eſt uolũ
tatẽ ſuã quaſi regularẽ illum mona
chũ ꝑmãere uolũt. Suꝑ quare di
ligẽti cura inueſtigãtes etiã ſub ad
iuratiõe pr̃eʒ ipſiꝰ ſi ueꝝ dicerʒ in
terrogauimꝰ.ſʒ idẽ pr̃ attho rñdit
ſe talẽ habuiſſe habere uolunta/
tẽ: ut filius ſuus uerus monachbus

trimõio carnali. ut
ff. de rit. nup. ſi pfe
cogẽte. ſed intellige
de leui coactione.

. doli capax bm. h. ðð Ad militiã. ut. xxiii.q.ulti. quicungg. .
*D E onnn ita ge⸗ ſit monaſteriũ ut infra h̊ tẽpus nõ poſſit iue 1. Seenlarcoin ꝗbus exercet᷑ iudiciũ ſanguinis.ut.xxiii.q.ulti hiſ 6
niri:tũc maius ſpaciũ hẽbit.ar.xvii.q.ii.ſi ꝗs incognitꝰ.a.in dicit ꝙ hic fa⸗ a quibꝰ.uel in ꝗbus turpia lucra exercent᷑: ⁊ ꝙ ipſe in ꝓpria pſona E
ctü narrat᷑ qdð potaccidere.⁊ ſic pater reuocat uotũ filie:ſic ⁊ inramentũ reuo uult exercere. alias au licitũ eſt ipſis ⁊ clericis hre ſeculares pnci/
cat.xxxii.q.ii.mulier.decretalis tñ dat annũ.ut ex᷑ de regu.ſi ꝗgs.ſʒ a quo tꝑe patus:dũ tn exerceat ꝑ aliũ cãm ſauguis.ut.lxxxviii.di.epũs guber 8
currit ãnuſ iſte:vr atpe mrlonez. ⁊. v. q. ii. 4
entie.ut.ii.q.vi.ꝭ.biduũ.ne ʒ ⸗ uia io.
a tpe ts. Kets ſemper inbereat. ¶ Item ex con, uoluptatẽ ⁊ imitatrix natura uicio/ Pee, comi N
ceſ pbẽ. vcc.nõ ua.qꝛ diuerſrſi cilio triburienſi. rũ:quaobrẽ quiſquiſuiroꝝ uelmu rte.are ſtati
tare elnuad erit orinuüiia Zſqʒ ad annos. xii. paterne uolũ lieruũ habitũ ſemel induerir ſpota/ nr gevecancs
orſnka. Eneronnech⸗ inc tatis puella ſubiaceat arbitrio. nee religitoſeauthinif deditus ec/ clericus. xrvii qi. ſet
piata tne ſie arg rvi dit ſt Aella ſi ante. xii.ãnos etatis cleſie uel feminafuerit delegata pu ſcripſit. itẽ hẽs h 1
quis incognitus. ſponte ſua ſacruʒ ſibi uelamen ellax mõaſterio: in utroqʒ ſexu pꝛie miles pot e cleric⸗ e
c& Mec ipſa. uſquequo perue aſſumpſerit:poſſunt ſtatim parẽtes uaricatoꝛ inuitus reuerti cogat᷑: ut nec obſtat. li.diſt. ſi
neritad legitimã etatẽ. ut ex eiꝰ uel tutoꝛes id factũ irrituʒ face uir detondeat᷑: ⁊ puella ad mõaſte s poſt acceptü. ꝛ Gæ·
de deſpõ. impu. de ilis. re ſiuoluerint. atſiannũa diem diſ riũ regrediatur.ſi aũt quolibet pa/ dui dr illis ſ fa 4
q In fortiori.i. poſtannos ſimulãdo cõſenſerint: ulterius nee trocinio deſertoꝛes pmanere uolu F. Vmnarrogntares i
Nbônate. e ibpfſi necipſa⸗ mutare poteꝛũt. ſi vo erint: ſacerdotali ſentẽtia a chꝛiſtia iniſinwienein ſii
Scicta. 5. e.ſi in qualibet. in foꝛtioꝛi etate adoleſcentula uel nox cem habeant᷑ extoꝛes: ut nec fieret poſtea admi n
f Portʒ. plurimoꝝ. Hiõ adoleſcẽs ſeruire deo elegerit: nõ locus eis ullus ſit cõionis. Nidue niſtrator loci illius. i
—0 fit. qꝛ que fiũt publice eſt ptãs parentibus pꝛobibendi. quoqʒ ſicut iam dudũ uniuerſalis nec fuit Hᷣ pc̃m ſi in
nõ de facili admittüt dicio . Velamẽ aut nulli ſanctimonia- ſtatuit ſynodus pꝛofeſſionũ uel ha ccipe in aio dũmd mn
nẽ poſtea. ut. viii.. i. licʒ. i. liũ alteri imponere licet. AUnde bitus ſui deſertrices ſuperioꝛi ſnia n nalin pactus. ne
Daleglieri miegicxs euticianus papa ait. condẽnentur. ¶ Iem ex concilio qn ſltzſran. Felt
yqniconemſinint Abbatiſſa pꝛeſumẽs uelaꝛe vginez cchhalcedonenſi. igs ebus .c.· gſun
religionẽ nõ obligar uel uiduam excõicetur. Semel in clero taxati nel monaſte det. e ð ſimo. tue ntan
S. e.q.i.c.ſic. dũmõ Tatuimus ut ſi abbatiſſa: aut rus deputati ad militiã nõ redeãt. T in auẽ. de ſan. epi. tiſt
. talis ſit coactio qᷓ̃ cadit in cõ/ quelibetſanctionialis poſt hãc Os qui ſemel in clero taxati . generalit. coll ĩrrx. aaan
ſtantẽ uiꝑ.ut ex qð me.cã. cũ diffinitionẽ in tantam audaciã pꝛo fuerint ſiue in monaſterio de/ vel loni de ſuceel n
dilectus. nec etiã cõditionali ruperit: ut uiduam aut puellã uir, putani:decreuimuſneqʒ ad militiãs ſc ce c t
coactio abligar ollqus. nt ex ginẽ uelare pꝛeſumat: iudicio cano neqʒ ad honoꝛes ſeculares ueni ,/ G anoruel pralrd an
Ronoſiti publice. vyr nico uſqʒ ad ſatiſfactionẽ ſubdatur re. eos aũt qui hoc auſi fuerinrfate mnemaſiid qhi mo ien
D ꝙ monachi ? mõache Mac auctoꝛitate pꝛedicta et pa re:⁊ nõ eius rei penitere maluerit nachos n admittũůũt filip
ꝓ delictis ſuis publicã factiůẽst terna pꝛofeſſiõe docet aſiringi qui ut ad boc idẽ reuertantur quod an ad ſucceſſionẽqð eea immi
pniam. nt. xxvii.q.i.vᷣginibꝰ. libet in puerilibus annis:et pꝛeter te obtentu dei ſibi ꝓpoſuerunt: cõoõ ſe ñ dʒ. ul.. ca ꝓri. tipe
ſz potes intelligere de publi⸗ uoluntatẽ eoꝛũ pꝛopoſito ſuſcepto uenit anathematiʒari. ¶ Cum di . ulti. ulti. mmmin
ca q fit in clauſtro. de agit. pꝛohibetur teneri niſi tonſuraʒ uel citur ꝓpoſitũ monachi ꝓpꝛio arbi vG. nle aa ened iki
rxx di. i guis brelbyl. . x religioſam ueſtẽ parentes moxrui/ tmiio a uolitate ſuſceptü intelligit: medisUererede ann
k AMollitia ut.xriii qimiii ſam abdicauerint. paruuli vo dum ſi ppꝛiauolũtate ſuſceptũ no ſue xC Parr ar. yi i
tare. offerunt᷑ nõ niſi ſub multoꝛũ teſti/ rit: obſernari nõ cogimr. Unde ns teſtioniũ admit
S“Melioꝝ. ſolus illeg trann monido ſuſcipiendi ſunt. Ande nicolaus pa. ſcribit oĩbus epiſco tit᷑ixxxvi.di. tantn qj⸗
gredit᷑ notũ qui deſerit maiꝰ in nona ſynodo legitur. pis in regno lodouici. 6 forte hic aliq p ſũ a
bonũ ꝓpter minꝰ uel par. ſiInfantes oblatia parentibus: ſlb Wonaſterialibus diſciplinis nul- pptiones Peeſicriut tiin
xvii. .i. qui bona. ⁊ ex ð uo. plurimoꝝ teſtimonio ſuſcipiant᷑ lus inuitus ſubiiciamr. ALel wiea vogitan nri
m re Per lann⸗ qrois elas Ponet infantes cum uolũta Reſens clericus nomine lam lius ire ge vilate, en
D ab adoleſcẽtia. c.xii. rie ꝛ conſenſu parentũ: ĩmo ab ertus una cuʒ patre ſuo noie vñ in fine dr: ſittae atii
q.i.c.i. ipſis parentibus oblaos ſub teſti artho quondã uidelʒ comite nunce ntiſti dicũt. æmñ5 iul
o ¶ Semel. ppter h̊ uerbũ ſe monio plurimoꝝ ſuſcipi:ut omis aürcleꝛico ad limia apoſtoloꝝ ꝓpe c&ẽar. ꝙ poſt apertas enm
