in quo conſert gratia vtoꝛdo , ſi diſceſſerir manere innuprtam rit iubet profi ecingali: 2 P niſlet. ncn
vnde reſuſcitaine non eſt doe reconciliari viro ſuo. poreſt.en ſtitare fortiter ſuſſieri. 1 mechum 0 Sodomita. vi⸗ pnall⸗
nno oꝛdinãdꝰ.? ẽ rõ qꝛ ꝑ ba- fieri vt diſcedat ea cã qua dñs per dixit etiam uirum qui eam duxerit detur ergoꝙ man ſggiluenn
7 O2 7 le ĩmoꝛ leri vt diſcedat ea cã qu . ir ſmitti aoe
priſnu roplainnonalein iſit. at ſi femine licet uirum ſuum ue ſoluta eſt auiro. tus poſiʒ dimitti p l
tali.ſ.aĩia deo.per mrimoniu, milſit.at ſi femine licet uirum luun Biem biero. ad damaſcũ pre/ pter opus ſodomi⸗ mllgeer
moꝛtale moꝛtali.ſ.coꝛpus coꝛ dimittere ꝓpter fornicationis cãʒ ſopferuunn. ticum. vt. . e. adul⸗ ele
poꝛi ⁊ ita diſſoluit moꝛte ſola quid rñũdebimus de hoc quod di⸗/ 83 n⸗ robatur que uiuente terij. vbi dicitur ꝙ Abn N
vnge dicit baʒ. ꝙ miimoninʒ cit poſterius:⁊ uir uxorem ſuam ñ a bi illud crimen ſit ma nni
non ſoluitur ingreſſu mona⸗ dimittar: quare nõ addit excepra uiro alteri nubit. „ ins adulterio. Itez mii
ſterij qꝛ vicik bic lola mc⸗·(auſa ſornicationis: quod dominꝰ õ cauſationes apoſtol⸗ quid dices ſi Ppꝛia n iii
te ſoluit miimonij ſacramen mittit niſi ꝙ ſimilẽ formã uult in amputanſ aꝑtiſſime diffininit vxoꝛem polluit ex⸗ nmnen tr
tum. YJo. quid iuris ſit ð hoc e i: ut ſi dimiſerit quod cã for uiuente uiro eſſe adulteram mulie tra clauſtra pudo/ almnlono
in none ne iſol ad Bicabonie permittitur maneat ſi/ rem ſi alteri nupſerit. nolo mihi e vel ivcunm no und
audcs. ne uxore aut recõciliet᷑ uxori:⁊ pꝰ feras raptoris õ nahl 15 hoepot Kd
b Mon diſced ere.niſi ꝓpt᷑ pauca.dominꝰãt ꝑmiſit cã fornica preſtationẽ. patris ucu ltate iſi dimitti videt ꝙꝙ ſic ciaeinole
foꝛnicationem. niõis uxorem dimittere:ſed qꝛ per propinquorũ cateruam:ᷣuorũ iſi qꝛ nomine mechie
me ſi nõ ſunt ſeparati iudicio Igem de ſermone dñi in möte. quãdiu uiuit uir.lʒ adulter ſit: li/ bꝛoꝛum vſus conti Cnumnoron
erclelie imo eriam voſſ ſniaʒ Jeri poteſt ut uir dimittatux cet ſodomitaꝰ:lʒ flagitiis oĩbꝰco/ netur. vt. . e. q. iij. nrecdnunk
vſque ad biẽnium põt eam ſi⸗ — ſa fornicationiſ quã oꝑtꝰ:a ab uxore propter hec ſce- meretrices.⁊.c.ſe. mmnnnt
De nal aut ſeld hoclſed, d exceptam dominus eſſe uoluit. Ja lera derelictꝰ maritꝰ iñ eſt reputã asln cKedi rir ſum enra
El. . . 4 . . . 7 ,⸗ — „ C E 0 .
ſipoſtea maritus adulteretur uero ſi nec illi nubere concediuur dus eius.ſ. cui alteruʒ uirũ acciꝑe aoi Pi poſen iri
poſtꝙ ſnia eſt lata cõtra vro uiuo uiro ſuo: a quo receſſit neuue nõ Iʒ.ñ bec apoſtolus propria auc vimittiept. xxxv. q. ſinmſen
rem de adulterio: dicunt oẽs ic alteraz ducere uiua uxore ſa toritate decernit: ſz chriſto in ſe lo iij. extraoꝛdinaria. 4
huic alteraʒ . t 9⅞. fgoꝛdinat iahneiif
ꝙ maritus tenetur eam reci/ uam dimiſit: multo minus fas ẽ il quente chriſti uerba ſecutꝰ ẽ: ꝗait ſed quid dices ð ro nneſemk
Fere vr er diuoꝛ ex litter i ita cuʒ ꝗbuſlibet ſtupra ↄmitter in euangelio:ꝗ dinittit uxorem ſu luntate foꝛnicandi nmmav
⁊ ex de iureiu.tua.⁊ extra de icita cuz ili. mileuitano. am excepta cauſa fornicationis fa/ cum ⁊ ipla ſit ſoꝛni dd c
nulla facta ſit iniuria mulieri Ab uxore dimiſſus uel dimiſſa aui cit eam mechari:a ꝗ dimi mac? aerna opeſ Al⸗
vt. . e. quẽadmodum.eſt eniʒ ro ad pniam redigãtur: niſi aut cõ ceperit adult᷑ ẽ. aer poſtoli gra aſiqua eſtcorrupts 4 ein
liberatus a mutua ſeruitute. tinenter uiuere aut ſe reconciliare nẽ piugii ſarcinã itelligẽtes:ſi ita ẽ antec veniat ad in ncien
nam cuʒz illa mulier no poſſit noluerint. inquiut: no expedit hõi uxore acci um corruptorẽ. yt “
naneeſti uper alio en . Aacuit ut m euangelicam pere. ad quod dñi potboc cape un cortuportene mnri⸗
ſit danera nc adulterio. ergo ſtolicam diſciplinam ne,/ capiat: ſtatiqʒ ſub exẽplo trium eu dico ꝙ ob hãc cau⸗ Allen
nec ad accuſanduʒ admittit. „3Do imiſ· nuchorũ uirginitatis ifert beatritu ſam poſſet dimitti. umma
non enim põt dici ꝙ ſnam in que dimiſſus ab uxore neqʒ dimi 2 lia lege carnis rerninet⸗ qꝛ de occultis nõ in umoohe
iuriam ꝓſequatur cum omne ſa a marito alteri ↄiungatur ſed ita Ar⸗ que nulla ege nteren e dicat eccleſia. pixx ininig
ius ſiue etiam ſernitutẽ quaʒ maneant aut ſibimet reconcilient Vieme cnc io elit Blor xij. dj. erubeſcant. m
habnit in viro ꝑdiderit.⸗ pꝛe quod ſi contemplſerit ad peniten/ O ulierifideli que uiru adulteri vi. q.i. ſi oia. ſhnun
miſſaſ decreta. intelligo cum ſamredigantur. dimittit: alii nubere non licet. G Propt becſce inntmon
non fuit ſnia lata ſuper adul/ ¶ Item auguſtinus de bmõe dnii Aeliſ feia que adulteꝝ mari lera berelictus. ad rtlnecip
ericctenanten e in monte babito. m rliquerit fidelẽ alteꝝ du hoc qð dixit n Ans
ſaſegenniaueri pnuncis te MWechat qui auiro dimiſſam du⸗ xit: pbibeat ne ducat. ſi aũt duxe/ . co ma, lethbl ſe.
Qdgulteratã. an ſic ꝓnuncio vi cere preſumit. „„— i: nopri act bict caone drarn iſt aliã cauſam poteſt brenvui
rum eſſe ſeparãdu a te.ſic.ij. Ominus ad illud cõfirmã· quẽ reliquerit de ſeculo exierirniſi dimirti, uei relichs deg z
q.iij. F. notadũ.ᷣ vel ibi iudex dum ut non ſacile dimitiat forte neceſſitas infirmitatis dare de ſacto. ueldic⸗ i⸗ giun
ex officio ſuo reſtituit virnm propter duplex ge mdacinm
mulieri alias incõueniẽs eſſʒ nus fornicationis. Mpcreatn
K inor nar ulne nrnd lictnʒ ſi iés retractarere xxviij. q. i. idolatria. S
latũ ⁊ que tranſiuit in rem iudicatã pꝛopter delictnʒ ſuperueniẽs r e iij.q.i.idolatria. õ det
hoc araem bene cõcedo ꝙ ꝓpter delerz ſupernenes reſtituitur ſeruitꝰ pꝛiosꝛ q Sarcinam.nã dicit fex; natrimcn iß multis calamitatibus op en Ran
dũmodo ſentẽtia non pꝛeceſſerit ſuper adulterio.ſi tamẽ factum fuerit publi⸗ Reruimr. C. ð impo.lucra.deſcrip.l.v i .x. trimonium granet. ſſoncani
cum.ꝓt extra de diuoꝛ.ſignificaſti.io.contrarium dixi in queſtionibꝰper de,/ r Capere. virginitatem ſcilicet. nam licet ma nen. wn
cre.illam „ litteris.⁊ decre.ſignificaſti.nã illa decre.ex litteris.expꝛeſſe po⸗ H Kraniur Aſt. itrünn generum eunnchoru; namn aui dam ſunt nigun
nit hunc caſum.b. LEnnuch. 1. eum n. ſonez. alij ngtnr
d¶Similem. ar. ꝙ ea que pꝛemittũtur in cõtractibꝰ intelligũtur repetita in eunuchi propter naturalem Figiclintem aliſoropte croner n uane
ſequentibus.⁊ ꝙ pcedentia determinãt ſequẽtia vt hic.⁊.ff.de ver. ob. ticia. voluntate.iſti preferuntur. hornʒ enim virgi mümmt
7. ff. de con. ⁊ de.auia.⁊. ff. de vino ⁊ triti. l.vl. ꝑ ſequẽtia ſimiliter pꝛecedentia Seicam t in exodo legitur. anaelicumeſt. deiſtis dietum eſt. inn
doreaiirio genm mmte adete een ſequeno er oe ap. ſcun. t6Kanie. pretercarnem vinere an ni ſttit. ? virginitas replet lni⸗
do requiris. Item hnic videtur cõtrarium extra de ap.inquiſitioni.⁊ ibi qre beati u aſtrauerint E . Nxiiv.d tit. a
f Senr vole llius bꝛocdrd'. n PRerinerur ler carn eſt reddere petenti debitum. hac lege non A
PD 1 ſeneu irginitas. pel non tenetur lege carnis.ſed tãtum de dono keuk
Lacuit. . piritus ſancti. 1 tions ſoi Nrsllee
Hminus.cãm foꝛnicationis.ſed quare dñs cõſtitnit tãtũ ppter hoc eri x EYdelis. ſdelem: nem Eens/ſ aelemppegen jnieatiomj P nn
men dimiii cum alia quedam ſunt maioꝛa. iõ qꝛ cũ ipſa in hoc nõ ſer/ Nritnualem dimitteret nolentẽ⁊ * id llideruninls, rtetia mnrh⸗
uet fidem non eſt ei ſeruãda.⁊ ita punit᷑ in quo deliquit.i.q.iiij.S.item peca y Xxierit. hec pena ſtatuitur Rete cani ſcoꝛne ebriſti hdin ſfiin,
to. Item qꝛ foꝛnicatio etiam vxoꝛis maculat coꝛpus viri. vt. S.e.q.i.in oiugio poſt pniaʒ ñ poſſit adulter cũ adultera cõ h mtani.5. xxpij. ſtole
Yem eſt hic ar. ꝙ qui vnam cam excepit intelligit omnes alias incluſine.ff. pᷣmus vir viuat.niſi ſit articulus moꝛtis.ut de niben

XxxXI. Q. vij.

ſendere. vnde ? lex dat actioneʒ enm. ff.nan.can...i.in pn. ⁊ dicetur in die
iudicij.hoſpes fui ⁊ non recepiſtis me.⁊c.
m ¶ Eagitia.que ſi omnes.ar.qꝙ rõne multitudinis nel ↄſuetudinis non ex
cuſatur quis a culpa. arg. S. e.q.iiij. obijciuntur. ſed intellige in his q

2 9 2

a.i. deunotam. ?. c.que chꝛiſto. OG
D Iquis copulatus.eodem tempoꝛe.de talibus enim loquitur
G orc vrdx a. de beo. R H D
b ¶ Conpꝛehendat.i abbꝛeuiat.xy.q.vl.hi qui.lxxxij.di.preſbyter.

g emadmodum non recte.i.non vere.⁊ hoc de eo qui negli fiunt ̊ nãm.qñ quis ꝑꝑ multitudinem excuſatur babes de pe. di. vi. c. i.in fi.
en 0 S ſenre, i ⁊. xliiii.di.comeſſatione s.
nt iIra e inorantia in . n Que cum deo. de qua ha
dn i vel facti ſupina compulerit Grauiora ſunt flagitia que ↄtra na bes. j. de con. di.ij. in xpo.
n orantim. . J ilio martini pape turaʒ pbat᷑ qualibet iceſta macula o C Perwnerſitate.i. oꝛdine ꝑ-⸗
nimmn d C JYgnor . tem ex concilio martini pap drn Her ſo. grauiꝰtñ puniũt leges
la nam ꝙ ꝑignoran- Ad penitentiam eſt cogendus: ꝗ lagitia que ſunt ↄtra naturaʒ: hoc crimen qᷓ; canones. nt e
riam necerar nie⸗ mulris nuptiis copulatur. ubiqʒ ⁊ ſemꝑ repudida at de excel. prela: clerici . de
nt dreſſun d ar. J quis multis fuerit nuptis qʒ puniendaſunt: qualia ſodomi⸗ acdul.cum nir. ⁊ dicit impatoꝛ
nn Ary i. illa cauen copulatus pniaʒ agat: ↄuerſa⸗ taru ſuerũt:que ſi oes geles face ꝙ tale crimen peſtilentias =
n aEd iõ dicit illa tio aũt:et fides penitẽtis tẽpus cõ rent:eodem criminis reatu diuina tempeſtates inducit.ĩ aut. ut
* cauenda que ex vo pꝛehendatꝰ Item aug. de adul lege tenerẽtur:que nõ ſic fecit hbo/ non luxurient g nam. ſʒ qui
luntate ⁊cc. q gra terinis ↄiugiis li. i. mines: ut ſe illo uterent᷑ modo.ui puerum corrupitad ſtupruʒ
min niora ſunt. vel liè Eui ob fornicatõeʒz uxoreʒ dimit olatur quippe ipſa ſocietaſ que cũ pucro I.. pe. dl.i.
nne ignorantiñ ius vell tita aliam ducit: mechari pbat᷑. deo nobis eſſe debet: cum eadem . bat in eyi
in nantitatẽ vel qua . . 2 . ius ipſ. ſt: libidi S Sus.arguebat.in epi
m Hiatemm delicti. ſciẽ uẽadmodũ nõ recte dici po natura cuius ipſe auctor eſt: ſtola ad romanos.
u, tium tamen factnʒ teſt: ſi neſcit h õ non peccar nis peruerſitate polluitur q Bãnabiliores. qo nerũẽ.
b alias ſi nullo modo ſunt enĩ peccata ignorãtiũ quãuis Item conira iouinia. lib.i. vt. 5. e. adulterij. .
nn ſcirent vt infãs vel minora quã ſcientiũ:ita ẽt ñ recte Zurpior ⁊ flagitioſior eſt uſus cõ D On ſolum. peccatum.i.
n furioſus nõ peccãt i põt:ſi cã fornicationis dimiſe tra naturam quam fornicatiõiſ uel peccati reatꝰ.qꝛ actuale
lri urioſu i dci põt: ſi ca fornicationis dimiſe Amnnne cechditranlitnetn ſec tina
N lelc ol. rit vxorem uir ⁊ aliam durcri. no aieez. lis 2 lici ſt ſi het reatu originale ecõuerſo.
un Fra. uol.. . mechat᷑. Eſt. n. mechatio a eoruʒ Sus naturalis leimoe 1 i econ. diiii, nonexqno.
luun e¶ Ainor. quia ſa galias ducũt: rlictis propter for cut in coniugio: a illicitus ſi / ( Abuc. . de conſe. di ij.
hunn lionon icationẽ prio ribꝰſʒ vtiq; minor cut in adulterio. contra naturã ue riche
geas, cto dinortio non te nicatione p 3 Vuiqz minor Icie 1 .οα⁰ 4“
tah netur eiad mutua,z quã eorũ ꝗ nõ ꝓpter fornication? ro ſemper illicitus: 1 proculdubio t Belectat. . di. xlxiij. hinc
t ſernitntem. æ iõ ns dimittüt. Süt. n. i fornicatiõe gra flagitioſior atqʒ turpior: quem ſa nonderous. Lecter, ni
7 videtur uenire con qus: ur ſicut grauius peccat adul/ ctus apoſtolus ⁊ in maſculis a in u Teneat. ſ. u e⸗l er.n.
i tna lidem aiugale,y ter quã fornicator: ſic grauiꝰ deli/ feminis arguebar: dan abiliores ine pecede mormliten er g i.
m . Weons elt ali⸗ quit ꝗqnecſua dimiſſa alia ducit: eo uolens intelligi: quam ſi inuſuna lxit valel. nenmkumg kalete
nntn poll adulteriu ſtat Aſuã dimittens aliã cognoſcit.gra turali: uel adulterando gel ſornicia medlü ſicnt otinuata memo/
un reſtituta eſſet prior uius quoqʒ quxorem ſuaʒ habẽs do peccarent.C Item icorns ria. de pe.di.ij. indas.
efnin ſernitus ergo tůäi ad cõiugẽ proximi ſui accedit quã Omnis immunda pollutio Grnrͤ xSeruitus. l. iõ oĩs ⁊c.
“ cdellauiun nrug. gnõ bi s vxorẽ: nori alerins ui⸗ rioblicet uaria ſint peccata for⸗ eo l ſalomone. õ. e.
ulteri. abi olat: uel uxoratus ad ſolutaʒ acce . eiiij. ſalomon. .
gan . ceſtae⸗ ni⸗ dens. ſed hos omnes inceſtuoſi On ſolum de cõmiſſa forni 3 etem Fiuin d perbi
il1 „ 6 . . . .
Minnk lirte lir maior adnl tranſcendunt: quos uincũt contra catione peccatum 1. egnaten iue triſticia gula. luxuria.
nnett terio. ut. ff. ö adul. naturã deliquẽtes. C Ande Au bomine ſed ſi adhuc delectatur: qua ponit hic foꝛicatio. pec
eni ſz ſi adulteriũ...i. u. de adulterinis coniugiis atqʒ animum teneat᷑ proculdubio ſunt cardinalia. alia ſũt quaſi
ktün O Maturam. quo Dullierii maluʒ uincit fſorni, regnat.fornicatio carnis adulteriũ ramuſculi.de quibus habes.
ſemt caſu malo ninci q; cationẽ:uicit᷑ ãt ab ĩceſtu.pe eſt:fornicatio animi idolorum eſt xxv. di. 5. criminis. derſt
tgini nicere. ð. xxij. q.ij. ius ẽ.n.cũ matre quã cũ aliẽa uxo ſeruitus. Eſt autẽſpiritualis for/½ a & Fozmeationls e zn.
der in iſaum. re cõcubere. ſy oĩum horũ ẽ peſſ / nicatio:de qua dominus ait.qui ui Tiaml urhadr ſovir neolia
ſu b e r orr ß mũ quod cõtra naturã fi: utſi iir derit mulieten ad cgneubſcsu⸗ Pecſea, Trviſſ,gt.ldolatrig.
. ris is nõ ad iaz tus eſt eã in corde en
Nebel ier peccare cũ ppᷣa membro mulieris nõ ad boc ↄceſ eam iaz mecha us in crl b 0 Aid in oibus. graui⸗.
tinnt vxore cum excedi ſouoluerituii. uſus. n. naturalis ſi ſuo. omnis imunda pollutio for/ hoc dicit. ad deteſtatõ
ultti modus. ut.S. e. q. ultra modũ ꝓlabit᷑ in uxore gdez nicatio dicitur: quãuis quiſque di⸗ nem criminis ? ſimilis mo⸗
ninmm iiij. origo. veniale peccatũ eſt: in meretrice uerſa turpimdinis uolutate pſtiti dus loanendi .e. . vi nibil
Gine i Execrabiliꝰ.ar danabile: ſed iſtud quod ↄtra na/ atur. ex delectatõe enim ſornicadi iniqnins. inn i enen mia
in gu. hic ꝙ plus pec turã eſt execrabiliter fit in meretri uaria gignunk fll agitia: quibꝰ rĩgnũ munt uni nlſ pr dun 4 5
uin cat aui Rnat dei ce ſed execrabilius in uxore . tãtũ dei clauditur vt hõa deo ſt epetur. eraunn gec amliert, Eſ⸗
t nrat pcreatna me enim ualet ordinatio creatoris? Inter cetera ſeptẽ uicia . viciuʒ icgiemm derpij⸗ n cleus
n Geiuen ut. ij. q.ii. ordo creature: ut in rebus ad nunen fornicatiõis maximũ ſcelus eſt: 2 fractio noti ptinentie. ut. xx
monert dũ ↄceſſis ẽr cũ modus exceditur carnis ĩmundiciã replum dei vio vij. q.i. nuptiarü. ? generali
rhu lhe C In vxore. ö. . longe dolcrabi fit guai eis ne kir üraur aned e ſ. ient ni vbicũqʒ grauior – nn ,
. ij. quicquid. iſi conceſſa non ſũt: uel unus. uel ra malia abſque vlla diſcretiõe indeſi nitur. ut.xxiiij.q.i. ne
ng de naturali. bic de rus exceſſus. nenter libidim ſeruiunt: quas ego ramus vel: Pri quis
exoꝛdiaria ↄmixtõ Item Ambroſius in libro de nec muns pecudibꝰↄpꝑauerim. pe . in c.ii.
n ne agitur de qua di haiarchis. cora. n. cum cõceperint vltra non In penis. rin phibitioni
en aordmaria. Moinus elt m naruram coif quã indulgent maribus copiam ſui. bus ſecuͦde tabule moyſi. In
n 1SFferebat. 5. Conira naturam delinquere. C Item ex epiſtola Elemẽtis. p̃ma tabula ↄtinent bec tria
w4 di. xiiij. ait Flerabar ſanctus loth filiari Adũlterium ſecũdum ĩ penis ob/ pcepta. Non habebis deos
u 3.xy. q.i.ſi quis in pudorem: nam ⁊ ſi illa quoq tinet locum. alienos coꝛam lne nel non ſa
elero. ſed dic ſanctt? ffagilioſa ĩpuritas erat: ramen mi Vid in oibus peccatis adul ales⸗ ribin n der don allin
*“ lias nel aro nus erat ſᷣm naturam coire:quam rerio eſt grauius: ſm nãque energanctikieane weſan
Ie ſone aincche n ari. duerſus naturam deliquere. pre in penis obtinet locum: quẽ gdez bati. In ſecüda otinent ſept;
, m Apud barba- ferebat domus ſue uerecundie bo primũ habẽt illi qui aberrãt adeo Honoꝛa pʒem / matreʒ. Mõ
66 ras. na ⁊ hoſti fiss ſpitalem gratiam etiam apud bar· eyniaz ſi ſobrie uixerint. His aucto occides. NHon mechaberis.
4 eſt ſᷣnãda.vt.xxiij. baras gentes zniolobilem . ritatibus enideniſtineinaſtroiue Non furtum ſacles: ana
.i. noli.?⁊ ho ſpes Item aug. ↄfeſſionum. li. iii. cũqʒ cã fornicatiõis vxorẽ queris ð ꝓximum tuũ ſe
unel boſpitem de .6 quod dchdzc teſtimoniũ. Non cdenhiſces

e.
Laun. lert. .
. .. —— j. a. ij. ni doꝛmierit. = nera
. 2 0 Di Homisrit. rvij: ñ luger ab ea. ? ita ñ hʒ eã. hꝛ tñ ab ugn
u nec ancillam nec vniuerſa cnri n ipſe ẽ debiiũ.ᷣ ⁊ ita ñ hʒ ſed hx. nec diſtin⸗ Aden
nec ſeruũ nec iũ in ter ꝓ ete tenet̃ ei reddẽ debiiũ. ic odpero
em primi tui ſiue domum Geles r m ſibitde pme tabule. adulteriũ i ea qꝛ ipſa pet? orcnnas inceſtus an manifeſtus. vt er de eo mierg. mun
rem p error fidei phibetur in pionde Ppin ne. guo an fuerit occultus ince otani.xxvij.q.ij.qui doꝛmierit. ſn
nenn ſuaer Eeahotenafi ne⸗ eſt in ſecũda ꝓhibitio nang vxo. ſue. diſeretion. de pocvoraui q ¶. In cõiugio. xx⸗ lmn
£ Dod ppoſulſti iifrminafe. ie quoꝝ uterque vt ſupradictũ Malne⸗.5. 3 guuiß
MHubai. Hoc anglicis cõ/⸗ „ f.e rie quox ut ie mulier appe —— orpe
umn ena Nrc hu. ſuam dimiſerit allan dd, Sorrieiva iiemd⸗ nächng. 1 Copulẽtur. etiã Gu 4
erant in fide. ut.j.e. it gare ducere non poterit:a ſi di ſpõ latur.i ier: aliis copulari po lijs qꝛ aliter nõ eẽt Kronn
nit gre ⸗/ ii erit. Mis ita reſpõ/ vir uel mulier:aliis cop arb alijs q L 1
ſed male qꝛ iſte non fnit dulterii erit. ““ Evir ue i autẽ ſi ſi ixerint ueſtio ſcrame
9nec ſcribit Au us a itates de bis lo dulreri autẽ ſi ſuperuixer queſtio. ſun
Soꝛins agn vet Mli 700 detur. he aucioritates de h r ſunt. adultert lari npoterüt. garno
anglorum epᷣo cui illa con .) ntinentiam ca õ aliis copulari p . 3
Eefſoſaen r. lechr daler ſnaregtnar igeclir nelve illud inelligirn quodin Jvero.iĩ adul⸗/ ſner
ſcripſi. uel itellige . n nals uſam diſſidii iuſdam concilui egitur. D rio ſcilicet in mmelcoe
illud ẽ cõ is qui pꝛeſtantes ca c.cuiuſdam lli: cuaiꝰ ¶ ELie in iul
de ſponla rßin e btrahit bis au iunctione ſe reddide/ Lici ũ ↄiugium nõ neget illi: ſtnoſo.nam quia Confi
de Pol . nctione le Liciũ ↄiugium eeer ceſtnoſo.na Kone
ſiliũ.nõ enim opẽ ſub ſti aliorum coniunctic Ambro. dormierit. ij adulteri contra banſbo
intelli te ei reſtitu r nde Amb uo fratre dormierin alij adu ui
etln ene eſeel vix lncligo. a ad coritbios. vxor n ſe cũ fratre uii ſui dol bere poſſũt. babes fia
loquit᷑ ð arte P diſcedat niſi *: decretum xxx . gben
vxo.c.i.?.ij. vel loo ionẽ ?c Tor a uiro nõ iſceſſeri miuit: decreiu lent᷑ Depꝛehendũt ſcig
5.c1. . a nn rit . Sio copulenr. r .Bep 1n
⁊ ill erit ↄſiliũ.nõ ei opẽ tionis. ꝙſi diſce e nam coniug . dece⸗ heruseſt.
Str tur ex de fornica liet᷑ teri nuquam c rata eſt li/ X nolunt eas dece wmuseſt.
tioni.nam tmaneat inuprta. rnti Illi uero lero habere Eoinore
frigi.⁊ male.ↄſulta ff aligs au ir ſimilit non dimittat J₰ iugia non negentur. . Lero lgned
GX . :7 uir ſimi . a coniugia n . ingio. lmrore
ibi dicit ꝙ non inuenit alig uiro ſuo: a ui . iro quod cis coniu⸗ ocien. concilii . do
rte bñ in E. iõ nõ ſubdit de uiro Sic ⁊ illud mag 3 u Viuunt. p ſa Drhe
itur. ſed nõ exp̈ſſe. ve remiſit: qꝛ uiro licetd intelligitur. Si qui ĩ quĩ determin ugſie
tellige de ä rehigur ei ilekti ida ber e ddmner lin
õt cui ꝑmittit öᷣhere niceie iſcopo. j admiſerit. tem enim 3 Iſtleimn
non põt cui ꝑmittit 2 d ior Boniſacio epiſcopo. liber ſubiectoꝝ z ſeſt⸗ ig i alij contrabe
iſſi tide nea nior iam uiro cui ſua ob 1 is vidi orẽ duxit: tis łʒ alij contra meninli
vna ꝑmiiſſina cõpatiõe . liam uiro cu viduam ux . .“
plures accedat. mle . r.. Eice ducere n oris debitum red Zanis cum filiaſtra ſua fornica re gire nauig 5. Mie
g.ij. ſi . vel dic hoc abrog iſirmitatez corp bolned duabus ſorori / xXx Zdulten cotta mnigde.
im eſſe ut dicit. g. dere nonualet. lier i tus fuerit:ſeu cum f: aut ſi qua xi. q.i.ſi quis. cõtra EeMnent
pem dotenn reaer. Aod ꝓpoſuiſti. ſi mu nalue bus altera manẽte oiens parea Hearg nümmgn
bato adu irmitate correpta nõ fratribus ſeu ali. ex.c.illo colli beeide
d . Epfpa-ar G Phato acduf 0— firmitate c id eius duobus fratrib i frarris: ſi qnuis ro for ni
. . iE õ atris: ſi ꝗ mortuo viro for tensoric
terio nainn vir oroim it uiro debitũ reddere quid eiu⸗ filio:ſi quis relictã fr 1 h
5 cratur rit uiro B ſlet ſi ſic ilio aut nuru: aut catore adultera nicnaän
vxoꝛem ſuã ⁊? dotem lu iat coniugaliſ: bonum e tem aut nouercã: Naht ihnbe fmiane
E vxoꝛeʒ faciat con . ie uacar nep end 1 auuculi: ofſit alteri hube / ſonniift
e de dona. inter vi.⁊ ſtinentie uacarz mi: aut fi iam a⸗ p . fe .
plerügue. permanererut bttinen eſt ille g anſobr en aut hꝛiuignam* re ſed qualiter hoe ſinmgffn
e¶ Alduerſuʒ. noõne leo ris ſed auia connacre nubar'ma vollnerit: eos iſinngf Vlterius Lolurzul fohran xx nlwiin
ij min it le e uerit: pre terminatum eſt. inetoglſa
tus dicta Bregoriſ non poter . eſub po . opulari pre rminatume
j anit te⸗ . nei ſubſidii opẽ ſul 5 in coniugio copulari i. q. i. ſi quiss ſſacee
ſine cxcep zr,vict ſech iluck gigs montamene monct dit nũquam rore vvo Pdaele. feclie
i. 1 as prepe an Item. So Penitẽtie. inte⸗ ſue
nenda.vt.xx.di.c.i ea trabat quam infirmi 1 Clpimus. ler 17 PE ſcit᷑ cõ l,
n altig faen dixit. ar. E bilis culpa exclu . 5 tra habere valer. rioris que diciĩ npte
in alijs i quibus bñn non tame deteſtabi f. ris pollnẽs neu aſe joꝛid. de Pturum
maiijs! nedel alſato i dormieritꝰ cum duabꝰ ſo tinua memoꝛia. gac
.i. q . i. filium. lludit. S. ii qitur. Sed illud ambro. a lud Vi dormierit cum d r. iſ ind gngon⸗
g. Bej . lelelr antea di. iij. iucdas. riuſt
EVublice. bic all diuoꝛ ibus dicitur eſſe inſertum. Illu bus: a vna ex illis pe. di. iij. in len
ſtinctionem alex.ex ð 11 U . ibus imo euan/⸗ it: neutram ex iplis iſti uini a⸗
tamen ſacris canoni . vxor fuerit: n J jin ea Onenbuiſti zacin
arrei vorvo, Oue Grac lice doctrine peni/ ipſi adulteri vnquã in cõ a (6 ba/ Ranſ
ita eſt. e de eo qui cog. elice ⁊ apoſtolice doctrine beat: nec ipſi babeas. ha⸗ –
onlang vroe.dierettor ds inuenitur aduerſũ quidaʒ ue iugio copulentur ¶ Iem illud beris tamen ex ea E
oen n n oſentenan nrraoleer al gregorii. Frelinaues mninolanl.. d65 ian
ione. r f . ibet forn lterii uxore mierit. .
tione. tes: non de qualibet fort b Cauſa adu ſcia. tan Wnpmen
dam. dorminit. ſ. ente itratur intelligi: uto inentiam ſeruet. b ¶ Conſcia.tanqᷓ ſnin
g Decam. ſi quis cum ne illud arbitratur intelligi: ut ob continentiam i adul b ia procuret n⸗
xxxv.q.ij.ſi quis c . fornicationẽ uir licite di uxores ſuas ĩ adi lena quia procuret emſof
5. xxviſ. g. ij. din dormierit. ualibet fornicatiot imiſt⸗ Juero ꝗqux mon li vt adulteretur. ð. e. at⸗
Srxri a auddem ſ gquan :7 uiuente dimiſſa io' deprehendunt non li/ vt adu Eſhlieſg
a. c. uſqʒ ittat uxorem: terio depr i. c. i ng
p ¶Illi nero. oia iſta. bi mi .de inceſtuoſa tantum 1 am aliam uxo/ q.i. 1. fgmmenen
.ꝓexaudi ꝑ.c. cat.de ince ceum nec eam 10
ad. S. quãnis. ex nank. que aliam du intelligitur: cuz uxor cebit ne⸗ Laliuʒ uiruʒ quãdiu ſe contine⸗ Hlnſnn
Ler⸗h K o a ꝓbandũ ſornicalionie inte patri ⁊ filio fra rem orika 4 ãt adultera mortua c T manlkeſtü ngſtidn
in Uen — =⸗ 7 7 19 . 1 gF 1 . Tre. „
inceſino nonpſi miumo iaelfnl uiri ſui nel alicui WR erwr⸗ cvi⸗ i vult nubat aua⸗ eſ riaclterum in
nium Pere ib ium ſe ad conſtuprandum pub . ino:adulteratᷣuero nũq Teum non coꝛrlgl⸗ uirnf
us. qua liumſ. . uiro in dom ituir eiuſt om ſt argu. ad que
i &ρ Iauis. ſoꝛori na tradiderit.hec autem quia rtuus fuerit uir eiuſ:on Zelt argu. aa g⸗ ſretſel
H dac ——— ſu le iden reddidit mperpe⸗ un diebus uite ſue acerrĩe ſtioneʒ de malios mnerar,
cantorenn duabus. ruuz:dum per copulam conſangui Picilamenta perſoluat. n pariener diſ fahnin
1Cum duohus. quorum nitans in primum uel ſecundum WDiez ex decreto ʒacharie pape. ſolutiõe viri vel diſ W
vnus erat maritus.⁊ ſic n uel tertium gradum tranſiuit affi⸗/ Neu trã hẽat qui ſororem uxoris ſimulatiõe viri vel henog
eſt conira.j.ꝓxi.cauſa.q.ij.ſi nitas:licite dimigitur: nea aoene⸗ Oncubuiſti aunſ Bnlloir. iaſione po mor Agan
is cum. ducit᷑ alia: bi 1s conte⸗è is tue: ſi feciſti n ubat. nogi⸗
Aa nſobꝛinaz. i. filii ma⸗ te ſuꝑducit᷑ alia: hic ſi qu lieri rore uxoris ue: d ini vel eo eerf
.1. . i ri 2 . S, or tua m mariti vel e
1.¶Conſobꝛinaʒ ro ideſtſi qar non magis uiro quam mulie trã habeas: ſi illa que uxor ma tene de ſt erut tan ef
tertere.vel dic aut pi⸗ e: ſi uir alicuius eodem . iaꝰſceleris nõ fuerit: ſi vinente. ſi n
n . de bene ſicitum eſſe: ſiu ncui fuerit conſciaꝰſce r ſponſa de futu mmpn
liam auuncnli. s. q. i icetur ſciat uiruʒ ab am — ewinee li: nubat in do ¶mum ſponſa de fu ſn
nicetur ſciat uiruʒ n on vult:nu e iureiu. rd.
Aer nigam. Pprion ſec Barnchurſ non ſexu ſedaĩ Elontne nelir tuãt a⁊ adultera ſine uemadmodum. Nuni
C hac pᷣmiſerat. vel imtellige uirtute. mulierẽ quoque ſed mol ſpe coniugii permaneatis: ua/ an
BaSamranshedcha dw. alenttanlenn Sanonmlir aaeie nixeritis iuxia precepium ſa/ ſan
ũdis n . ia nu & Dni ie. inig⸗
gentan der de ſee itatis licie mentis: ſed quia iuen cerdotis pniam agiie. ſie leni i
vt. xxxv.q/vl. fraternitatis. ittitur: ut uxore uiuen ncilio triburienſi. nnl
.cpt. ſ. e. ritate perm intelligitur il ¶ Atem ex co ſi N
n .Eos. l. adulteros. dꝛes ia ſuperducatur: intelligitur i lfiliaſtra uel ſo/ ſinen
S uberducatur:in. uerca uel filiat opt
S. uis. vel niros vel'yx iaallaſͤper in ſupradicto genere unnancrcet dormiens ad on d
fornicationis non tamen , r ſed iugium peruenire non poterit: u
te dimiſſa aliam ducere p

poſt mortem fornicarii uel fornica

ris mñ earũ legitia ñ negẽt᷑ ↄiugia.

liß⸗
keſi⸗
Allegg
nin
gop
iand
.

ſi⸗

ſinei
ter

eroiad
dſclietn
Nanen
efiennn
ſint
ci.
Pbenk
Neitn

nua
nane
choſtnn
nni
coptne
non.
llen,)
iqniscn
thoſtoln,
clin
Fwopte
1 Adltn
Aen fn
bnliet.
ur ſnne
natumn
Nin
enlit ſ4
ape eid
enaAr
ifinean

Oauttt
ur
lunenes
miet
ſuth
naprot
lereume
i

Zilcnie
tunif
iochlemn
vols
gn 15 ſ
Gont
niitber
enif
te fil
ore.
tAH
arin fte
ſen 4
ſeceſn
1de Na
nodn

XXXII.

.—

4 quis.ſed vir poſt moꝛtem vxoris..e.hi qui.
862

Similiter.ſed.ſ. ꝓxi.q.ij.ſi quis cum duabꝰ.ſed hic ri

Quãnis.magocienſis.sS.e.ſi quis viduam.

F ibi miſericoꝛdia.vel hic vna erit vxoꝛ ibi non.
c
d.

Illud vero.Quando

g. p ſolutione illi⸗
c. ..e. ꝓpoſuiſti. et
cum non veniat ſõ

niando attribuit. ſ.

greg. mioꝛi ꝙc egre
gius doctoꝛ vel gre
goꝛiꝰ maioꝛ ſcribit
auguſtino. xxxv. q.
iij. quedam.il.ſʒ hic
caſus repꝛobatus ẽ
ſupꝛa.
e Inane. non eſt
inane ſed tolerabi/
le.vt quis infirmi/
tate carnis ad vnaʒ
ꝙᷓ ad plures diuer
lat qꝛ ibi permittit᷑.
ar. ſ. pxi. cã.q.ij. ſi
ð verius eſt.
CE Si vxoꝛeʒ. õ. e.
q.v.ſi vxoꝛem.
e. J.non poſſũt
ar. ꝙ ſi res ꝑ/
nẽit ad eũ ſtatũ ⁊c.
ar. ff. de itinere ac/
tuque pꝛiua.l.i.qð
enim recte actum
ẽcorripi n põt.⁊c̃.
b & Aut membꝛis.
bic idem repetitur.
i Cxecti.de iſtis
caſtratis quidã ſũt
caſtrati.quidam ca
ſtenati.i.frigidi. et
iſti non poſſunt cõ⸗
trahere.j.ꝓxi.q. i.
li vero.alij caſtrati
ſ.ſpadões bene poſ

ſunt.ar. xxvij.q.i.

nuptiarum.j. ꝓxi.
g.v. ꝙ deo. ff. ð iu⸗
re do. ſi ſerua. .. ſi
ſpadoni. alij dicũt
meliꝰ qꝛ nec iſti poſ
ſunt contrabere cũ
cognoſcere vxoꝛeʒ
non poſſunt ⁊ exi⸗/
guntur in matrimo
nio tria bona re vel
ſpe. xxyvij.q.ij. om
ne. vel dicaſ ꝙ ſi hʒ
virgam erectã ſiue
reſoluat ſpma ſiue
non ꝙ ſu ibi matri
moniũ.naʒ talis ſa
tiſfacit muliẽi. ſicut
mulier ſatiſfacit vi⸗/
ro ſiue reſoluat ſiue
non.nec requiritur
ꝙ ſemper in matri⸗
monio ſit flioꝛum
pꝛocreatio qꝛ ſuffi⸗
cit ꝙ non enitent ꝓ
lem. vt. S. q.ij. ſolet.
P Eque furioſꝰ
neque furioſa
qꝛ non poſſunt cõ⸗
ſẽtire.ar.xx.q.i.ali
quos.poſſunt tamẽ
ſi habeant di ucida
interualla.vt ex de
ſpõ. dilectꝰ. ar. vij.
q.i.q;uis. alias nõ
Holer. xxoij q⸗ ij. ſf
iciat. xvij.q. ij. gõ⸗
ſaldus. 1 s

JIquis cum nouerca ſua dor/
mierit: neuter ad coniugiũ po
teſt peruenire: ſed uir eius poteſt
ſi vult aliam accipere ſi ſe contine/
re non poteſt. ſimiliterꝰqui cum fi
liaſtra ſua uel cum ſorore uxoris
ſue dormierit: obſeruandum eſt.
. Quãuis illud quod in fine ma
gotienſis concilii ponitur a nõ nul
lis:non de legitime coniunctis ſʒ
de fornicariis dictum intelligatur
videlicet ut fornicarii diſcedãt ab
inuicem:⁊a ſine ſpe coniugii perma
neant. Nlud ueroꝰgrego.ad bom
facium anglicis pro tempore per⸗/
miſſum eſt:quibus ille beatuſ gre
go.in quinta ⁊ in quarta generati
one coniugia cõtrahi permiſit.ali
as autem inane eſſet. cum Augu.
dicat in ſermone domini ĩ monte.
ſi uxorẽ quis hẽat ſterilẽ et cetera.
Rẽ nicolaus ad lꝛarolum ma/
Scien. epiſcopum. .
b infirmitatem uel dãna corpo

ris coniugia ſolui non licet.

JIqui matrimonium ſani cõ
traxer̃taut uni ex duobus de
mentia aut furor:aut aliqua infir
mitas acceſſerit ob hanc infirmita
tem ⁊ cauſam coniugia talium ſo/
lui nõ poſſũt .ſimiliter ſciendum
ẽde his qui ab aduerſariis execã/
tur aut membris truncantur:auta
barbaris execii fuerint.
Irem fabianus papa.
Jurioſꝰ ⁊ furioſa matrimonia cõ/⸗
traberènon poſſunt.
EgWue furioſus neqʒ furio/
ſa matrimonium contraber
poſſunt.ſed ſi contractum fuerit:ñ
ſeparent᷑. . UVt ergo ex premiſſis
colligitur:ñ licet huic dimiſſa uxo
re ſua aliam ducere.manet.n. ĩter
eos quoddam uinculum coniuga
lequod nec ipſa ſeꝑatione ſoluit᷑.
Ungde Aug.ait in libro de bo/
no coniugali.
Sterileʒ uxoreʒ dimittere: ⁊ cã ſe
cũditatis aliã ducer̃ alicuiñ licer.

T Antum ualet uinculum ſocia/

le ut cum cauſa procreãdi col

ligitur ut nec ipſa cã procreãdi diſ

ſoluatur: poſſer eniʒ homo ſterilẽ
dimittere uxorem:a aliam ducere
de qua ſilios haberet: ⁊ tamen ñ
licet. IJtem. Oanet uinculum nu
ptiarum ẽt ſi proles cuiꝰ cauſa ini
tum eſt manifeſta ſterilitate non
ſubſequatur: ita vt iam ſcientibus
coniugibus non ſe filios habim/
ros:ſeparare ſe tamen uel ipſa cau
ſa filiorum atqʒ aliis copulare nõ
liceat. Quod ſi fecerint cum eis ꝗ
bus ſe copulauerint adulteriũ cõ⸗/

que bonꝰdoꝛmitauit homernus Vagalur.

* *%

3

Antum. ſociale.i.mrimonium qð duos ſociat.⁊ eſt ar.ꝙ cã ceſſante nõ
ceſſat oſtitutio.vt.S.e.q.i.dixit.s.lxi.di.ꝭ.his oĩbus. .ſol.hoc ⁊ illð n

tangũt ſe. n ibi ca appellatur ꝓ qua excludenda aliquid ↄſtituit.ut ibi.ff. de
. — hic rero appellat ꝓ qua habẽda mrimonium ↄhitu r.

Poſſet.de fſacio.

mittunt.ipſo autem manente con/
iugio plane uxoris voluntate ad/
hibere aliam unde cõmunes filii

naſcantur uniꝰ uiri commixtione

acſemie alteriꝰ uxoris aut iure ac
ptãte apud antiquos patres fas
erat:utruʒ ẽt nunc fas ſit:temereꝰ
non dixerim. ¶Item in eodem
Deeodem.
Sque adeo inter uiuentes
mDaneant inita iura nuptia/
rum:ut potius inter ſe ſint coniu/
ges etiam ſeparati quam cum his
quibus adheſerunt.a paulo poſt
manet inter uiuentes quoddaʒ uĩ
culuʒ coniugale quod nec ſepara/
tio nec cum altero uiro copulatio
poſſit auferre: ſicut apoſtata ani/
ma uelut de coniugio chriſti rece
dens etiam fide perdita ſacramen
tum fidei non amittit quod in la⸗
uacro regenerationis accepit.red
deretur enim proculdubio redeũ
ti ſi amiſiſſet accedens. Habetr au
rem hoc qui receſſit ad cumulum
licii non ad meritum premii.
Am itaqʒ probatũ ſit.
ꝙ bic uxorem ſuam di/
mittere ⁊ aliam ducere
non poteſt. Querit᷑ſili
ceat ei hac conditione peccare: ut
ifidelem ad fidem adducat: quod
nõ poſſe fieri auguſtinus affirmat
in li.de adulteriſ ↄiugiis ita dicẽs.
Non debet aliquis a continentie
uoto recedere:etiã ſi ifidelis chri
ſtianam ſe polliceatur fieri.
8Dnſolum mtchandũ non
eeſt: quod quidam faciunt: ſʒ
omnis qui dimittit uxorem ſuam
ducit alteram a ſi propterea eaʒ
duxerit ut chriſtianã faciat:ſʒ ⁊ gſ/
quis non alligatus vxori cõtinen/
niam deo vonit:nullo modo debʒ
iſta compenſanone peccare: vt iõ
credat vxorem ſibi eſſe ducendam
quia promiſit᷑ que nuptiss eius ap
petit fumuram ſe eſſe chriſtianam.
quod enim cuique antequam vo/
uiſſet licebat:cum ſeid nũquam fa
cturum uouerit non licebit:ſi tamẽ
id uouerit quod uouendum ſit:ſi⸗
cuti eſt perpeiua uirginitas vel pꝰ
experta cõnubia ſolutis a uinculo
coniugali uidualis caſtitas:ſeu ex
conſenſu uouentibus carnalia de
bita ſibi inuicem relaxãtibus fide
libus caſtiſque coniugibus ꝙ alte
rum ſine altera uel alteram ſine al/
rero vouere:fas non eſt ingis con
tinentia.hec ergo ⁊ ſi alia ſunt que
rectiſſime nouentur cum homines
vouerit nulla condiniõeꝰrupenda
ſunt que ſine ulla odiiõe vouerũt

nAliam. S. di. lvi. iſmael.

ol Alteriua.ſ.vxoris.
p Apud antiquos. S. eo. ꝗ.
iij. dixit.
qiTemere.melius ẽ pie du⸗
bitare ꝙᷓ; temere diffinire. die
temere n dixerim.i.nulio mõ
dicam.qꝛ temerariũ eẽt dicẽ
⁊ ſic ſentire.

S Sque adeo.ſacramen

tum.i.characterem.
ſ ¶Habet at hoc. S. i. q. i. ꝙ
quidã.S.xij.q.i.ſcimus.

t U Vm itaque. Hec fuit
octaua qõ an liceat du
cere vxoꝛeʒ infidelẽ ſub ea cõ
ditione vt ↄueriar᷑.? certum
eſt ꝙ pure non põt pᷣhere cũ
ea.vt.xxviij.q.i.caue.⁊.c.nõ
oʒ ſed obmittit magiſter qõeʒ
illam quã poſuit ſuperius in
themate qꝛ determinata erat
ſupra.xxviij.q.i.nõ oʒ.⁊ po/
nit aliam q ſimiliter determi/
nata eſt. xiiij.di.ꝙ ait.
On ſolum.quidam co⸗
gnoſcendo aliam dimil
ſa ſua.
viii:
xAlteram. mechatur.
y¶¶ Lompenſatiõe.arg.ꝙ in
illicitis ↄpenſatio non debet
admitti.vt.xxxiij.q.v.ſi di⸗
cat.i.q.i.non ẽ putanda. xij.
q.ij.pᷣmũ.⁊.c.ne quis faciat.
5.di.lv.ſi euangelica.xiiij.di.
ait.

a · Qnia Prei. it. hic collige
ũ ſub ↄditione cõ

lʒ interdũ ſub 2e
trahere.vt.S.xxviij.q.i.ñ oʒ.
b¶ ¶ Conditione.ex quo vr ꝙ;
nũqᷓ ſubintelligũtur ↄditões
in iuramẽto qð falſum eſt. vt
notaui.ð.xxvij.q.ij.S.i.quia
⁊ generales inielligunt᷑.⁊ ſi
nõ ſpeciales.vt ſi deus volue
rit ſi vixero ſi potero.ſed ſpe
ciales nõ intelligunt᷑ niſi ex⸗
