U quenqᷓ. ut.c.ꝓx.neqʒ.& di.xxvij.ꝙ interrogaſti. determinandũ.argu.extra de dona.apoſtolice.ff.de iure deli..i.ſᷣ eh
d .ρe o Fieligcrd nrenl e ſeig noc die⸗ uuin
it cardinalis de voto ſimpli „„ . Uel c te⸗ MN.⸗
4 pꝛopter illud nondũ reen. crimine adulterii notabunt᷑: ſi de/ eius ſaluus ſit in die domini. de ta pus miü dierũ eſſe. gnii
2 üllud nondum velate.? illð uotionẽ quam ſpõte nõ coacte deo libus nãqʒ dominꝰ ꝑ moyſen log Ex de regula. ad no zf
ab eo. q. nõ ab ecclia. et iliniid obptulerũtlibidinoſa uoluntate coꝛ tur dicẽs: auferte maluz de medio ſiram. Iicet quidam un
aliquãto tꝑe.i. tribus annis. d , 7 ag tra . ib heta illuc intelligant de ih
alqnar E r. ſed nos intelli ruperint ⁊ ad ſecũdas nuptias trã ueſtri. de quibus per pꝛophetam ilectis. ut xx. q ij ziienihl
lRihr. . 1na ſitũ fecerint: que a ſi uiolẽtia rru ait:letabit iuſtus cum uiderit uin conſtituit. ntlon
Sunns derotoſolntchpub⸗ liquo ſſe fuerint: dictã impiorũ: manus ſuas laua gur eh
lica penitẽtia de qua ſubditur 1e ab aliquo oppꝛeſſe fuerint:ac po ncia . aua/ nn
non imponi ꝓ fractione ſim ſtea delectatione libidinis ymane bit in ſanguine peccatorum. de ta p c aliqua. ob ine
plicis voti.ar.xxvij.di.ſi vir. re in coniugio raptori uel violento libus naq 7 eoru ſimilibus atqʒ ſtetricum. ar.
item inutiliter argumentaret uiro conſenſerint:dãnatione ſupe/ eiſdem conſentiẽtibꝰ dictũ ẽ.quia contra illam pꝛoba u,
Augnſti. ð ralibus vir ginibꝰ rius dicta teneantur obnoxie. De non ſoluʒ qui faciunt ſed enã gꝗcõ/ noneiniens i M n
en d ee kalibus ait apoliolus. Eum enimn ſentiunt ſacientibus rei indicandi Iaſruaida dcon nde
non de velo olecrationis ſecd luxuriate fuerint: nuber ein chriſto ſunt. Itẽ ex decreto Gelaſii pa tmra tamen adulteri be wl
de velo pfeſſionis qð nelũ c? uolunt habentes damnationeʒ: a be ad ſicilienſes epõs miſſo.c.ix. unm. ſ.e.c. bene reci funen
ſecrationis nõ dat᷑ ante.xxv. primã fidẽ irritã fecerunt. ¶Itez Tranſire non poſſunt uidue ⁊ uir, pitur. 7 argu.extra ltii
anni. xx. q. i. placnit. ex epiſtola gregorii miſſa ad boni,-· Sines poſt religionis pꝛopoſitum e pꝛoba. pꝛopoſui aſenn
e VWelamine.ex de regu.nt facium. ad nuptias. ſti.⁊ dicit lex eã ad mriine
clerici. . e uiduis uirginibꝰ:que a reli/ Ecʒ uiduas ad nuptias tran mittendam olia⸗ cg
Rliquato x an. ſe deno⸗ gionis pꝛopolito diſcedunt. Ac meanvekicderon res ſin f venc. at⸗
bitrariũ eſt hui⸗ peniteiſe tẽ⸗ U JIduas a ppoſito diſcedẽtes ſo ꝓpoſuo diuturnaP obſeruaione inſpi.li. ar. contra. lani
pus lʒ oꝛdinarie dixeriʒ eſſe. uiduitatis: ſuꝑ quibuſnos cõ ꝑmanſerunt: ſimiliter uirgines nu C. qñ tuto. uel cur. ieodn
x. annos. ſulere uoluit dilectio tua frater cha bere probibemꝰ: quas annis plu/ elſſe deſi. indecoꝛã. 1
g Contractꝰ. hic large ſumi riſſime:credo te noſce aſaãcto pau rimis in monaſteriis etatẽ peregiſ ubi repꝛobatur pꝛo ſtminſi
tur bec appellatio. ur eti co. lo etiã a a muliis ſanctis patribus ſe comiigerit. Itẽ Cyprianꝰ ad batio ber aſpectum unii
eehegar Hernd ſrieri inri.· niſi conuertant᷑ olim eſſe danaras: Poponiam de uirginiiate. S apnolmlo –
G deber C. 9plerip. rxr uel quas noſapoſtolica auctoritate dã x duolibet ſenſt corporis muli/ ii.q i quod autem ren
xl. an.l. ſi fraude. nandas a a cõione fideliũ atqʒ ali con upi poret. 2.c.ſi quis contra. nifraeh
b ¶Qnanto magis.jj. eo. q.c. minibus eccleſie eſſe arcẽdas cẽſe Llæ aliqua putetſe poſſe hbac Ibi enim in verita ſeiinn
he vᷣo cõtra.in fi.ſo.ibi loqui mus: uſqʒquo obediãat epiſcopis excuſatione deſendi ꝙ inſpi/ te viri. hic conſtat Piiſennani
tur de vir gine illa que velũ cõ ſuis:⁊ ad bonũ quod ceperunt in ci ⁊ ꝓbari nõ poſſit an uirgo ſit:cũ de ueritate mulie⸗ lenigee
ſecrationis accepit ſi pꝛeuari uite aut uoluntarie reuertant᷑. DSe etiam manus obſtetricũ ⁊ oculus ris.ſed ibi ſolunut SZ
cata ſit plus peccat q;ᷓ vidua. girginibus autẽ nõ uelatis ſi deuia ſepe fallatur. a ſi incorrupta inuen ſienim due nelttes Sli
bic loquit de ea quenonacce nerintaſancre memorie predecef tafuerit uirgo ea parte: qua mulier nobiles bobe mu⸗ hnin
pit velũ conſecrationis vñ vi/ 5 b . 2„ 8 parie:aua . lieres dicerent vir⸗ iſgten
detur minꝰ peccare qꝙᷓ vidua. ſoꝛe noſtro papa Innocẽtio taliter põt eſſe corrupta:poterit m̃ ex alia ginem non eſſeco. —
2 a maiori bono cadit. decretũ habemꝰ. He voque nec ꝑie corpoꝛis peccaſſe que corrũpi gnitama niro haꝛũ Uritnn⸗
i ¶Conſoꝛtio.ar.de pe.di. v. dum ſacro uelamine ſunt tecte: im põt:⁊a tñ iſpici nõ põt: certe ipſe cõ teſtimonia ſtaretur Gun unen
conſideret.in fi. vbi dicit᷑ t in ꝓpoſito uirginali ſemꝑ ſe ſimu/ cubitus ipſe cõplexus ipſa confa/ D füriyn
meat docta expeꝛimẽto quod lauerint permanere: lʒ uelate non bulatio ⁊ oſculatio ⁊ coniacentiu,ʒ q Fallatur. argu. ſaeride
ignoꝛauit virgo. ffuerint m ſi nupſerint aliquantoſ6 duorũ turpis a feda dormitio quã ———— uci⸗
4 doi nernif Pore biſ agenda pnia eſt: qꝛ ſoõſio tm dedecoris a criminis confuẽ non fallfuur v ido niei
tur famẽ nm dulci⸗ eflopn⸗ eax a dſjo renebat᷑. ſi eniʒ inter ho turꝰ: ſi ſuperueniens maritus ſoo admittitur teſtimo aKun
tant quod neſcinnt. nunes ſolent bonafide contraciꝰs ſam ſuã iacentẽ cum altero uideat: nium de niſu. nam uinien
¶MNetabitur. nõ de vindicta nulla rõne diſſolui: quãto magis nõne indi gnatur 7 fremit per ʒeli iura adaptãtur ⁊c. D
quã videt.ſed quia nõ eſt in i illa pollicitatio quã cũ deo pepegit dolorẽ portar gladiũ in manu ſua: fff. de legi. nam ad limin
la ?⁊ qꝛ nõ cõmiſit ↄſimilia. ſolui ſine uindicta non poterit ⁊æc. ⁊ chriſtus dominꝰ iudex noſter ed eg. , pi iin
mn Aanus ſuas la. in ſang. Si uirgines nondũ uelate raliter mirrginem ſuã ſibi dicatã⸗ ſanctita / 1 ronclbite bl⸗ putn
ſapiens fit aſlutioꝛ. nt. xxiij. iu fideliũ uſqʒ ad ſatiſfactionẽ ex/ cernit: quã indignatur eia iraſcit: terior uoluntas di/ unt
q vi. uides. ⁊? citius ducit᷑ gꝗs cludunt᷑ quãto magis uidue que ꝑ ⁊ quas penas in ſceleſtis huiuſmo noſcitur. per conſa M⸗
ad benefaciendũ ? viuendnz. fectioris etatis ⁊ maturioris ſapiẽ diconiunctionibus cõminatur: cu bulationez enim et ahen
de pe.di.ij. citins. vñ drĩ Fe⸗ tie atqʒ conſilii exiſtunt: uirorũqʒ ius ut gladium ſpiritualẽ ⁊ uentux amplexus ⁊ huiuſ⸗ (nn
lix quẽ faciunt aliena pericu- coõſortio muliotiẽs uſe ſunt a ba/ iudicii diẽ vnuſquiſqʒ fratrũ poſſit modi dehebkln ungn
la cautum. bitum religionis aſſumpſerũt ⁊ de euadere:omni conſilio Edere et ſ e ol. rinn
nv. Eqʒ viduas. ꝓpoſito. mũ apoſtatauerint: atqʒ ad prioré elaboraredebemnus. Item. ſiquis pꝛepoſtera.x RN
Enota ꝙ votum lcm di uomitũ ſunt reuerſe: a nobiſ ab oĩ De eodem. . xxiiij. q.i. non ſatig W
uerſos ſtatus. dinerſa ſortit bꝰ fidelibꝰ ⁊ a liminibꝰ ⁊ a cetufi- ⸗ 6 Vod ſi penitentiam huiꝰ illi di.l.ſi quis diacon⸗ ulee
nocabula. pꝛimus eni eſt cuʒ deliũ uſqʒ ad ſatiſſactionẽ ſunt eli A ꝭ½ XAX“ a:niäq concubitus ſui egerint: ? 2. xxxij. q.v. non ſo eulg
quiſ in origine diſponit aliꝗd minãde ⁊ carceribus tradẽde:qua a ſe inuicẽ receſſerint: inſpiciantur . HWS ind
boni facere tunc dici᷑ delibe- litter iuxta apoſtolũ paulũ rradẽteſ iterum'uirgines ab obſtetricibus (CXonſilenk r Kluln
ratio.ut.xvij.q.i.c.qui bona. phuiuſmodi boĩeʒ ſathane:ut ſpus dliligenter: et ſi uirgines inuente eis pſumift adul it Aiun
⁊ hoc confingere neniale eſt. riß. xxxi.g. ol N di
qna lecd ⁊ ꝓponit idẽ ſe ade adulte. qua wan
irmiter facturũ.⁊ dicit —.— — e.
ſitũ. xvij Aicir.nonopim⸗ hnius factio neniale ẽ ſm quoſdã.ſʒ gra t Portat. de facto.qꝛ non licet viro interficere adulterũ.ff. ðadul. ie
ne eſt. hec matrimoniũ contrabendũ impediunt ſed non dirimunt iam cõtra marito.niſi poſt denunciationem. nit

. ir⸗
nu ¶ Cum altero cernit.pꝛopter taleʒ ſuſpicionem poteris eam accu Dl

ſare. nt.xxxij.q.i.dixit dominus. ſhen
Xx 2 Vod ſi pniam.itex.i.ſepe.ff.ð edẽdo.ueluti.j.bec rox ilex wuli

ctũ.ſi vo accedat obligatio dicit᷑ votũ cuius fractio mortale peccatũ eſt.⁊ im
pedit matrimoniũ contrahendũ.⁊ dirimit iam contractũ. ſi ſolẽne fuerit.
o Diuturna.maxime.nam ⁊ idem eſſet ſi pexx momentũ.ar.j.e.yiduaſ.nec

ä

xxVI. ◻ ]J.

tine CAecepta. pꝛemiſſa tamen penitentia.

une b Renerſe. ar. rei

terationẽ peccati aggrauari penam.⁊ peccata ite/
rata grauis eſſe punienda. ar. xv. q uij. hi qui.
nz Bomo. ar. ex loco pᷣſumi aliquẽ. ar.xviij.q.ij. diffinimus.

ei d Tecto.tectũ hic appellat quẽlibʒ locũ pꝛiuatũ.xxxv.q.vi.abiſto

1 e( Facile. no ſi
ck aliqu is monachus
idie nel monacha ſemel
d deliquit nõ iõ ſtatiʒ
hln debet abijci. ſy ſi ſe⸗
ile cundo peccat diffi/
cilius debet recon/
ln ciliari. ſi tertio tũc
detrudit᷑ in alio mo
Ein naſterio. ut.ſ.e. pne
ſin nit.ſed ſiclicus ali⸗
nie quis peccauit ſtatiʒ
hniet pꝛima vice põt ex/
dningt belli. ut. xlviij. diſ.
biltie quonia mults.
mntt⸗ ¶Plenam.i.perfe
ſttan ctam. ex hoc nolũt
Tingen quidã ꝙ ſanctimo⸗/
iin nialis poſſit agẽ ſo⸗
lennẽ penitentiam.
tng nec impeditur con/
gen ſecratio. qð eſt ↄtra
ſtk illud quod de clico
redictü eſt. 5. oi. l.c. is
nuun vo.nel plenam.i.x.
ginnl⸗ annox ſ. eo. deuo⸗
eNſiſnhri tam
inim 6C Exameloyſo.i.
innin confeſſione fctã ſui
bmaam ideſt ſatiſfactiõe. ſ.
nila pnia pars enim bic
gigtlu ponitur pꝛo toto. ſe
ſiaen cundũ ſynodochẽ.
Nennioin confeſſio eni ẽ pars
lhuct penitẽtie et maxia.
emfſuchl de pe. di.i. quẽ peni
ld tet.
ginmm b qui epᷣus.
bunt: 8 Dantahno⸗

SNot xx.q.i.ſiꝗſ ſacerdoſ
muh 1C. Excõmunicet.
Bunmmn de mãſuetudine ca
nmnter nonum. nam ßm le
geſaliter. j. xxxvi.q
Fng ij. ſiquis nõ dicaʒ.
Nntfrnk h E viduis et
ſoſgtemn puellis.i.vir
Nldo A ginibus. alias nide
ninontte tur Z. xx. q.i. illud.

fu erint accepta cõmunione ad ec/
cleſiam admittantur:hac tamen in
terminatione ut ſi ad eoſdẽ maſcu/
los poſtmodũ reuerſe ſuerint:aut
ſi cum eiſdem in vna domo er ſub
vno eodẽ tectoꝰſimul habitauerũt
grauiori cẽſura euciant᷑ nec in eccle
ſia poſtmodum facile recipiant᷑. ſi
autẽ de his aliqua corrupta fuerit
deprebenſa:agat penitrentiã ple/
nam que hoc crimen admiſii: que
non iam mariti ſed chriſti adulte/
ra eſt: a ideo eſtimato iuſto tẽpoꝛe

poſtea exameloyſonꝰ ſui.i. confeſ/

ſione: uel peniiẽtia facta ad eccleſi
am redeat:ꝙ ſi obſtinate ꝑſeuerãt:
nec abinuicem ſe ſeparani: ſciant ſe
cũ hac impudica obſtinatione ſua
nunquã nobiſcũ admiiti in eccleſia
poſſe:nec exẽplum ceteris ad rui/
nam delictis ſuis facere incipiant.
nec putẽt ſibi uite aut ſalutis cõſta
re rationẽ: ſi epiſcopis ⁊ ſacerdoti
bus obiẽperare noluerĩit. Iẽ
ſexta ſynodo.
EClericus deponatur: laicus excõi
cetur: qui cum ſanctimomalibus
mechbatus fuerit.
Jqui epiſcopus preſoyter dia
conus aut ſubdiaconus:aut le
ctor: aut pſalmiſta aut oſtiarius cũ
muliere ſancuſficata deo mechatus
fuerit deponatur quia ſponſã chri
ſti corrupit: ſi vo laicus excõicet᷑.
CAtẽ ex concil.tole.iiii.c.viii.
AVidue ⁊ puelle que poſt religiõis
habitum nubunt a cõmunione ſu/
ſpendantur.
Euiduis ⁊ puellis que habi
tum religionis in domibuſ ꝓ
priis tam a parẽtibus quã ꝑ ſe mu

nlt⸗ uel intellige de doli tauerunt ſi poſtea contra inſtituta
nnm capacibus fm. HH. patrũ: uel precepta canonũ coniu/
vlg etia ante.xij. an.ibi gia crediderunt copulanda: tãdiu
Ie nõ dolicapacib? utreqʒ babeantur a cõmunione ſu
ahlten I Propꝛijs. poteſt ſpẽſe: illici
irt cngo aliq in vommd pẽ canube quod illicite ꝑpetra
hunn pꝛopꝛia accipere ne uerunt: emẽdent. quod ſi emẽda/
Clinm ſtem religioſ. arg. re neglexerĩt a cõmunione omniuz
nen xxxiij..x. qð do. cbriſtianorũ:⁊ ↄuiuio ꝑpetuoſint
inſen ſ.e. mulieres. z. xr. ſequeſtrate. Itẽ ex conci. Mar
“ q.i. vidna.⁊ extra ꝗ tini papepe.
ſhti cle. uel vo. inſinnan eeodem.
eng te ner — ( Iduas antẽ uelare pontificũ
ſe ſterio ſe trac mnullus attẽtet: pꝛout ſtatutuʒ
otoe erio ſe tradat. hoc 1 . .
in ergo intelligode ꝓ elſt in decretis gelaſii pape. c.xiii.
n feſſa. nel ut dixi xx Quod nec auctoritas diuina nec
ſolo habitu nõ pꝛe/ canonũ forma preſtitit: ꝙſi ꝓpria
“ macewurrtorget fuerit uoluntate cõtinennã pꝛofeſ/
Gſni le nelo. con⸗ in eiuſdẽ i. c. xxi. legitur eiꝰ
6, 6 lunt fiauts babi, ſa in eiuſdẽ gelaſii.c.xxi.legitur ei
nicir tum ſuſceperit. ⁊ de
ye nouet ſe religioni. ĩ
em qua nõ licet habere
ℳ pꝛopꝛium.pidetur quicquid habet deuoluiſuccedentibus ab inteſta
n lo.ar.C.de epi.ſi quis pꝛeſbyter. debet tamẽ neceſſaria ab heredi⸗
bus ſuſcipere. alij autẽ bona taliũ dicunt eſſe in pendenti.ſed cõtra
quia nihil eſt m naturã in pendenti.ff. de iudi.ſed ⁊ ſi...xl.arg.ff.

2 6 6

eo.nõ quemadmodũ.alij dicunt ea eſſe in poteſtate epᷣi.arg.C. de epiſcopis.
nulli.io.ego credo ꝙ talia bona ſunt in poteſtate illius qui eſt ſuperior in illa
religione.cũ non expꝛeſſit monaſteriũ.b.itẽ nota ſᷣm.H.ꝙ nuqᷓ erit religio
ſa perſona quocũqʒ modo ueſtẽ mutet.nel pꝛopꝛijs renunciet.uel votũ emit⸗
tat.niſi alicui religioni ſe det.ſed nunquid talis qui votũ emittit pꝛopꝛijs ab/

intẽtio:pro ſe reddat rõnem deo:
quia ſicut ᷣm apoſtolũ ſi ſe contine
re non poterat:nullatenus nubere
uetabatur:ſic ſecũ habita delibera
tione promiſſaʒ fidẽ pudicitie deo
debet cuſtodire. nos autẽ auctori
iaie patrũ ſuffulti in hoc ſancto cõ
cilio ſancimꝰ ⁊ libere iudicamus ſi
ſponte uelamẽ quãuis non cõſecra
tum ſibi impoſuerit ⁊ in eccleſia in
ter uelatas deo oblationẽ obtule/
rit:uelit nolit ſanctimonie habituʒ
ulterius habere debet: licʒ ſacra/
mento confirmare uelit eo ienore
rõne ſibi uelamẽ ipoſuiſſe:ut ite/
rum poſſerdeponere. Item ex
decretis Inno.pa.c.xx.
De bis que uoſũ uirginitatis ha/
bẽtes nubunt:necdũ ſacro uelami
ne tecte.
PD Evo que nondũ ſacro uela/
mine ſunt tecte: tamẽ in ꝓpo
ſito uirgĩali ſemꝑ ſe ꝑmanereſimu
lauerunt:lʒ uelate non ſunt ſi forte
nupſerint:his ad agẽdã aliquaãtoꝰ
lẽpore penitentiã ſr liberũ qꝛ ſpõ
ſio earũ a deo tenebatur. nam ſi in/
ter homines ſolet bone fidei cõtra
ctus nulla rõne diſſolui: quãto ma
gis iſta pollicitatio quã deo pepe/
git ſolui ſine uindicta non debʒ.nã
ſi apoſtolus illas que a pꝛopoſito
uiduitatis diſceſſerunt dixit eas ha
bere condẽnationẽ:quia primã fi/⸗
dem irritã fecerunt quanto magis
uirgines que pactiomis ſue fidẽ mi
nime ſeruauerunt. ¶ tẽ ex decre
to eiuſdẽ.c.cix.
Non ſunt admittẽde ad penitentiã
uirgines ſacre ſi publice poſtea nu
pſerint.
CE* chriſto ſpũaliter nubũt:
ſi poſtea publice nupſerint:
non eas admittẽdas eſſe ad penitẽ
tiamniſi hi quibus ſe iunxerant:a
mundo receſſerint.ſi enim de hoĩ/
bus bec rõ cuſtoditur:ut quecũqʒ
niuente uiro alteri nupſerit adulte
ra babeatur:nec ei agende penitẽ
tie licentia conceditur: niſi vnusꝰ
de eis fuerit defunctus: quãto ma
gis de illa tenẽda eſt que ante ſeim
mortali ſponſo cõiũxerat ⁊ poſtea
ad humanas nuptias tranſmigra/
uit. Item ex conci. triburienſi
c. vi. H
Ab eccleſia eliminande: et erga
ſtulis retrudẽde ſunt monachorũ
uel monacbaꝝ impudice perſone.

renunciat. manens in domo
ſua.ueil ſi ueſtem mutat facit
le uerberantes reos illius edi
cti.xvij.q.v.ſi quis ſuadente.
nõ.niſi ſpecialit᷑ habitũ alicu⸗
cus monaſterij cũ ꝓfeſſione
tacita uel expꝛeſſa aſſumat. li
cet ſe abbati nõ ſupponat. uel
dic ꝙ ſunt monachi. licʒ non
ſint ſub aliquo abbate. ſicut
pꝛimꝰ monachus non fuit ſbᷣ
aliquo abbate.
l¶Pꝛopꝛijs.i.que fuerũt ꝓ
pꝛie.licʒ enim in ſua domo fe
cerint pꝛofeſſionẽ.erit ſolẽne
votũ.ex de cõuer.ↄin.ex par
te.⁊ ex ꝗ cle.uel uouẽ.inſinua
te·
m Perpetuo.uſqʒquo emen
danerint.ut ex deconſti.ex lit
teris.in fi.

n H E vᷣo.tecte.que nondũ
ſunt conſecrate.
o CAliquãto. S.e. viduas.
ſo. ut ibi.uel melius hoc in di
cto apoſtoli dicitur de niduis
que non erant nelate ſed tan/
tum pꝛoſeſſe continentiã.que
minus peccãt q; uirgines ue
late. ibi Grego. de vtriſqʒ ve
latis.
p —0 De xpᷣo.ad penitenti
am.õ.xxvi.q.vi.agno
uimus.qꝛ peccator in qcuqʒ
hora ⁊c.ſʒ exponit.H.ad pe
nitentiã.i.ad fructũ pnie.id-/
eſt ad euchariſtiã.licet enim
hic peniteat.nunqᷓ; tamen ui⸗
nente adultero recipietur ad
cõmunionem ad inſtar ſecu/
laris adulteri.ſ.xxxij.q.vij.
fidelis.
q Q&Mec ei agende.i.recipien
di fructus penitentie.
rLicentia.aut illis viuenti
bus caſte uiuere ceperit.j.eo.
deuotã.⁊.c.de filia.
Mili vnus.i.legitimꝰ quẽ
reliquerat in neceſſitate moꝛ/
tis.per.c.quod eſt.xxxij.q.
vij. fidelis.

t ¶ Befſunctus.quo ad litte/
ram.⁊ iſte intellectus euiden
ter oſtendit᷑.j.e.de ſilia.magi
ſter aliter exponit.j.e.q.S.ul.
ſic receſſit quo ad eã.quia nõ
recipiet᷑ ad penitentiã niſi pꝛi
us ab eo ſepararetur. uel rea/
liter.niſi vnus.i. adulter.ſed
ſm hanc cxpoſitionẽ nulli exi
ſtenti in aliquo peccato dan-
da eſt pena de alio.⁊ ita.g.eſt
ſibi contrarius.de pe.d.iij.ꝭ.
ulti. item õ extra de pe.⁊ re.
qð quidã.ex de ſentẽ.excom.
cum non ab homine.j.in ar⸗
ticulo.tñ ductus fuit ad hoc
per. c.ſ.e.deuotam.xv.q.ul.
hi qui. uel dic ad penitentiaʒ
fructuoſã.quia non ualet ad
nitã eternã penitentia de vno

peceato eum quis remanet in alio. magiſter intellexit hoc.c.de excommu-
nicato. tamen bene eſt iniungenda penitentia exiſtentiibꝰ in moꝛtali ⁊ etiam

autem.⁊ di.p.falſas.

aghuc peccare volen tibus.ut ex de pe.⁊ remiſ.ꝙ quidam. de pe.di.iiij.ſi ꝗs

2

Cau

a Apudicas filios.qui erunt ſerui eccle.xv.q.ul.cũ multe.ſʒ quid ſi mo- nt.xxij.q.vij.S.ſunt enim.⁊ ita dicit.l.ꝙ ſi quis puniri dier ui
Taalle ſuſcepit ſobollex clerico uel mondhorut ecclie appliaablt vtriqʒ lil, c debet puniri ſi illud inckguoß i ſ.Aveguegt 3 E⸗ 4 ⸗
enim facta eſt miuria. videt᷑ ꝙ monaſterio.qꝛ ſequit᷑ partus mr̃is conditionẽ viduã.hoc ergo intellige ſicut illud ex de teſti. ſicut. quia penibic⸗ t⸗
xxxij.q.iiij.hꝑberi dico ꝙ vtriqʒ ſit facta miuria.maxime ſi hoc in duplicimo/ ibi ⁊ ꝓ adulterio.⁊ ꝓ periurio imponitur. 3 0nus.
naſterio contingeret. xviij.q.ij.in nullo. n Ernenit.de monaſterio.pꝛobatur ex h.c. ꝙ licʒ pluries mo⸗ ſhtne
b Cetu.i. cõmunione fraty P nachus et mona, (M⸗/
uel moniali. que li retrudet᷑ L cha exierint de mo ſd
in carcerẽ in ſuo monaſterio Mpudicas deteſtabileſqʒ plo vñ exierat ſit reuocata: rurſuſqʒ eã naſterio.pluries ab pttize
mtoica eſſe. ſic non eſt. j. T nas monachox arqʒ monacha mulierẽ uir ille⸗ nequiſſimꝰ iniqua bas cõpellendus ẽ nnc
de mimia negligetia. tatis licita atqʒ ſacrilega contagio ſeretinear impudice. volumus aũt ergici eeal. un
¶ Pemtudinis. ideſt pene in ne ſe miſcueru nt ⁊ in arbitriũ con „ Ut epiſcopatꝰ Iui gauctoritate in mo monach . an . ol.
purgatorio.⁊ ignis iſte exce/ ſcientie ꝓprie deſperatione ꝑducie naſterio reuocetur atqʒ recludat᷑. quia cã. lz clericus ſe
dit oẽm penã huiꝰ vite. ð pe. de illicius cõplexibꝰ libere filiosꝰ ¶Jiez ex concil. aureliañ.c.iii. ſtatim deponi poſ⸗ alen
di. fi. c. vl. i fi. iſt it duo ignes procreauerint: a monaſteriorũ ce/ Nõ eſt uiduis ſas poſt ſuſceptum it qui deligt.nt.xl⸗ ſeaß
nngoriſ bugi⸗ ſuturo. al iueccleſiarũqʒ conuẽtibus elimi / uelan e a ſacro/ ꝓpoſito diſcedere. viij. di. quonia mul iſtibie
der S rn ſe dcinn nandas eſſe mandamus: quatenuſ U Iduas que ſpontaneauolun ꝗ. tint
ſiuis.J. . dill. penttentes. 5 retruſe in ſuis ergaſtulis tantũ fa tate ab alrari⸗ conuerſationis o auas. ab uu
5.xxxvi.q.vij.ð his. .ſo.oẽſ cinus lamẽtatione continna deflen ſacre uelamẽ ſuſcipiũt decreuit ſã znon n d G0 —
vie dni miſericordia ⁊ vᷣitas. ies:puriſicatorio poſſint igne pe/ ca ſynodus in eodẽ ꝓpoſitio ꝑma ſaner ab .⸗ elſa⸗ niini
e ¶ Miſericordie. ſʒ nõne H nitudinis decoqui:ut eis uelut ad nere. Non eni fas eſie decernimꝰ cerdoteck igofp Turg
eſt de iure cõi. vtiqʒ. arg. di.l. mortẽ ſoliusP miſericordie intuim poſtquã ſe dominoſemel ſub uelo pũ gerit Nrckieſba⸗ mli
eleteid⸗ en de re coi fit Pcõmunionis gratia poſſit ſubue conſecrauerint:iterũ eis concedi deſponſatione que rocogr.
ar. xxriil d aſ gatene dirit. niri. ¶ Item ex eodem. ſpiritui ſcõ mẽtiri. ¶ Iie ex eodeY. pura? pᷣgo vninu/ ſnienri
f Irginẽ. confitentibus oonachus uirgo dño conſecra Quli ſacro nelamine kecia in con- Gnn bon ave, nn
¶ I. i.c. iſ . xxxi d. ta ſi nupſerint excomunicentur. iugium ducit anatbema ſit. Enn phiue ribe len
pꝛeſbyter. . xx. q.nulti.ſi quis Irginẽ que ſe deo conſecraue JIquis ſacro uelamine conſe/ dui beg eegeti
pſbyter.jj.xxxv.q.viij.c.nuli. ¶ ritſimiliter ⁊ monachũ decer Acratam in coniugiũ duxerit: et coniugiũ.in eaß p⸗ tetinr
T⁊. xxxiij.q.vl.c.ul.⁊=.xxxvi.q. nimus nõ licere nuptialia iura con poſt dicatũ deo pꝛopoſituʒ inceſta ſona dictũ eſt. annu uideſe
erghueres ⸗ ”MD trahere ꝙ ſi hec inuẽti fuerint ꝑpe federa ſacrilegaqʒ miſcuerit utĩ cõ loſuo ſbarrauit me titünun
5 logaran woſtn an abᷣ tantes excõicentur. confitẽtibus ſtitutione Gelaſii pape. c. xx. legi oñns. ſed pidng noan mfſeh
eſt adulterio. ſed cotra exẽ alae autẽ decernimus ut habeat auctoꝛi iur protinuſ eſt equũ a ſacra comu gerit in .* teſl unniſe
iudi. at ſi clerici nam tanuumm tatem eiuſdẽ loci epiſcopus miſe/ nione detrudi: a niſi per publicã p poceiſt itegtanae ihe
ibi permittitur diſpẽſare ĩ ad ricordiã bumanitatẽqʒ largiri. batãqʒ penitentiã oĩno non recipi: eerorpor noõ W
ulterio ⁊ in minoribus. dicũt ¶Nteem ex eodem. ſipenituerint tranſeuntibus de ſe / ſic cõiungi xo nt nace
quidam ꝙ in tali inceſtu gin Dum uiuüt lamẽetis penitẽtie ſe af culo uiaticũ nõ negetur. in chalce repꝛeſentet coniun Wen
65 antene põt aieno. ficiant:qui ſanctimonialibus ſcien donẽſi cõcilio.c.xvii.hoc ꝑpetrã/ ctionẽ eccleſie.?⁊ li5 gimn
ed . . de gdul. vim. palſam ter copulantur. tes excõmunicentur:cõfitẽtibꝰ aũt nõ nelat a ſacerdo Sa
§. pꝛeſcriptio.vbi dicit᷑ ꝙ ſi ad Nergo qui ſanctimonialibnſ . ſſeopi miſericort te. qꝛ ſacerdos phi O
ulteriũ 2 inceſtus ſurgunt ex PD erga qui anctimonialibuſ auctoritate epiſcopi miſericordia —— mmeinie
eodẽ facto pꝛeſcriptio quin/ ſciẽtes in matrimonio ad in, largiatur. Itẽ in epiſtola Syricii tüg inereſſem mna
quẽnij poteſt opponi adulte/ iuriã chriſti copulati ſunt: iuxta cẽ pape.c.vii.uelate:a deo cõſecra⸗ derſecunconuden hkuhen
rio.ut poſt nõ poſſit de eo agi ſurã ʒeli chriſtiãiſeꝑent᷑: a nüquã tc: ſi abiecto propoſito ſanctiratis tes fundere benedi ma
ſed de inceſtu agi poteſtena, eis concedamur coniugali uinculo canculo: ſacrilego cõtagione ſe mi cctionẽ. noneni qſe ntc
poſt quinaneni. ßm nos bla religari:ſed in penitẽtie lamẽtis ſe ſcuerint ⁊ illicitis cõplexibus pu/ cundo nubit bene⸗ et
ſar epo: vbteiaz no gwiber. uehemẽter dum uiuunt afficiant. blice et libere filios ꝓcreauerint: gicr arga daſe tno
tgir he dne Renereodem en g., besnupfas oceſabieißs genan eeie
rarent filij eſſent legiti A ſacra cõmunione priuẽtur ꝗſa/ a monaſteriorũ cem eccleſiarũqʒ du ömo bomini ulti
mi quãtũ ad ignoꝛãteʒ.ut nü. ccis uirginibus ſe ſociant. cõũentibus elimãdas eſſe iudica/ Polten xpor iõ qſi unueni
xxxilij. a. ij. ciJj. 7g C Irginibus ſacris ſe qnoſdam tum eſt: quatenus detruſe ergaſtu celebranti ſcdᷣas nu in
i ¶ Et nunqp.hoc eni vnũ cri teeymere ſociare cognouimꝰ: et lis tantũ facinus continua lamẽta 2 ptias ei nõ poꝛigit̃ dſs
men eſt qo inmegit no diri poſt dicatũ deo ꝓpoſiiũ inceſtafe tione defleant.vnde ⁊ uerbo domi velũa ſacerdote. ſʒ XX
ſemraptuermt rrr vurgelſ i dera ſacrilegaqʒ miſcere: quos ꝓ ni canonica auctoritate in bac ſa ini⸗ —— biet,
antez vroꝛicidi xxxiij.. iſ. inus equũ eſt ſacra cõione derru cra ſynodo precipimus: ut omni, ltniervidm ſin
admonere.itẽ ſi quis extraxe di: niſi ꝑ publicã ꝓbatãqʒ penitẽ no ſepareniur: iuramẽto colligẽ ſed ibi deueſte tan nile
rit uel lenanerit filiũ ſuũ ⁊c̃. tiam oĩo nõ recipi: ſʒ tantũ bis uia tur ut ulterius non ſub vno cobha/ m loquit uelde ve tapſe
xxx.q.i.de eo.⁊ in.c.dictũ eſt ticũ de ſeculo trãſeuntibꝰ ſi digne bitẽt tecto. Nẽ gregorius ita lo ꝓfeſſionis nõ cõ antg
ut ſic poſſet ſeparari ab vxoꝛe enituerit nõ neget᷑. Itẽ greg. liano Sipontino epiſcopo. nerſionis. uel a pʒʒʒe unmn
ſĩu. ge monaſterio reuocetac recluda Ad babitum redire cogatur z re/ ſcbytero põt nelarii mun
le oinalarJbetee iur ga ſornicatione fcedere noluit cdudat᷑ in monaſterio: que religio ſed non abepo. u an
eamonalions ——H E£ ruemt ad nos quidaʒ uir ſam neſtem abiecit. . Pſ derors⸗ ulamns
bic dicitur in odiũ criminis. + nequiſſimus diabolico initin⸗ B Icuſtos religioſi habitus aut p Nelamẽ. i plel Alun
ſi mm contra hant tenet. ciu de mõaſterio ſuaſerat exir̃ quã eſſe noſces epiſcopus filiã glo ſionẽ nã uel ↄuer Rutin
l ¶Afficiant. hoc ſm canonen· dã deo ſacratã:atq; a quodaʒ uiro rioſe memorie tuliani mgfr̃i milinie ſionis nihil aliud ? Etun
ßm leges vltione gladij dñt fe qᷓᷓ ipſa ↄuerſio. ſ ſicp
riri.ut.xxxvi.q.ij.ſigꝗs ñ dica L . Permanere. in m
m U Irginibus.inceſta.nõ ꝙ dicit inceſta ſacrilega.nã accedens ad mo⸗ ſola ſuſceptio veli nõ ſolẽniʒat votũ niſi ſequat̃ ꝓfeſſio.ut er de cõ adün
niialẽ inceſtũ cõmittit.quia ſponſa dei eſt qui eſt pater noſter.xij.q.ij. ner.coniu.ex parte. gicn
qui abſtulit.æ inceſtus cõmittitur cũ affini ſicut cũ conſanguinea. xxxv.q.iij. r. ¶ Iterũ.i.ſicut fecit in lapſu pmi parẽtis. dicas h aduerbiũ reſpi Gn
de inceſtis.⁊ adulteriũ cõmittit.quia ſponſã alteriꝰ coꝛrũpit.itẽ ſacrilegiũ qꝛ cere pᷣmã pᷣuaricationẽ.j. decon.di.iiij. qris.⁊ eſt ſi.aduerbiũ.xcyi. wu
eſt res ſacra.ſed queri ſolet an iſte accedens ad monialẽ cõmittat tria peccata di.cũ ad verũ.nã ibi dicit rurſus in infernũ. N
aut vnũ.AH.dicit ꝙ vnũ ſolũ.licʒ ſortiat᷑ diuerſa noia.nos dicimꝰnõ eẽ dubiin ſ Iquis.xx.legitur.quod non habemus. . Qunun
quin tria peccata cõmittat quo ad accuſationẽ.nõ anteʒ in veritate plura ſunt t 2 aldon. ſedecc ᷓ nirgo. xxxv. q. xi. ab iſto. j. e. qo ſi. ie N
quo ad actus accuſationis. ar. xxiij.q.v. relegẽtes. ſed quo ad penitentiã vnnz iun Et inramento. nungd erit idẽ de oibus clericis cũ accipiunt de akin
tantũ.ſed adulieriũ boc maioꝛi pena purgandũ eſt qꝙᷓ ſi non eſſet inceſtuoſũ. ſoꝛnicatione nel de adulterio pniam.nõ.er de coha.cle.clicos aute. ſini

O
ln
onſnf,
Unthernt

gltgni

ngentecki
mteſgnn
Nnnife
gübiete
Hureſert
ucpont
icüne
Onceiͤttn
oſooſtnnn
Hisſetcir
Prrinic
hnattef⸗
Pleſttun
eaghen f
ſctönngtßi
ſprtetatn
oſtautti
Hoͤnelitſt
ſecntonde
bilrinmt

-

=

=S

E

XXVII.

yel hic loquitux cũ pubiice contrahunt. B.

a ¶ Jenſtos.te illic.vbi hec acta ſunt.
b. Epiſtolã. qꝛ foꝛte petebat a papa ut liceret ſib

cMimia. S. ij. q. vij. ſicnt. xviij. q.ij. abbates.
d Beſidia.qᷓ in pᷣlato caſũ iducii depoſitionis.ut.lxxxi.di. dictuz.

e CAd nos. ita di

cit lex ꝙ ad pꝛinci-
pẽ deferẽda eſt vin
dicta non crimina.

m.. C. de offi. pfec.
ꝛi.l.ilj. in fi.
f ¶ Excuſatione. in
teellige frinola.
9 CReuocare. ? eſt

ſi. ij. J.l. ſicut. ⁊ ex ð
offi. dele. ex parte.

nã ſi velit dicere

intruſa fuerit. an/
dietur. nt er qð me.
cꝗ.perlatũ.reſtitue
lur in monaſterinʒ
ꝓ quo pᷣſumiũ ſi ipᷣa

ſua ancte egreſſa ẽ.

ſed quid ſi oöxerit.

idem dico.ar.extra
ð eo qui dux.i ma.

c. ſignificauit.
b ¶ Aſctiſſime. ar.
ex de offi. dele. ſuꝑ

eo.
i Suſpẽdere. naʒ
qui aliorũ defendit

erroꝛẽ danabilis ẽ

magis qᷓ ille qui fa
cit. ar. xxiiij.q.iij. ꝗ
alioꝝ.

le ¶ Qualitatẽ. hinc

elice expoſitionẽ il⸗
lius qð dr̃.xxxviij.
di. qui ea.

MꝘR J homo eẽs.

arg. ꝙ bomo
non eſt hõ g ratiõe
caret.ſicut legit᷑ de
nabuchodonoſoꝛ.
xxiij.q.iij.ꝭ. hĩc vᷣo
m C Feſtina. ar. ꝙ
ſi pꝛelatus ꝑ ſpiri⸗
tualẽ gladiũ no põt

obtinere. ꝑ pꝛinci/
pem ſecularẽ obti⸗
neat ? illud ſupple⸗

at per materialẽ.xx

iij. q. v. pᷣncipes.

nQuouſqʒ. dili⸗
genter ergo atten⸗/
dẽdi ſunt fines mã
gall ? cuſtodiendi
unt. vij. q. i. deniq
ff. mada. diligeten.
quid ergo ſi excõi⸗
canit ex delegatiõe
index nunquid põt
abſoluere. videt q;
non.quia functus ẽ
officio ſuo. er̃ ð off.
del. in litteris. diſti
gue ꝙ li papa dele⸗
gauit ei ſniam excõ
municationis ſi ex⸗

cõicet nõ abſoluet

niſi ey ꝛimatur i lit
teris. ſi aut delegat

ei aliq cã etiã ſi pꝛo

pter contumaciam
excoicet aliquã par

te illic poſito ꝓieciis religioſis ue
ſtibus nec ad ſecularẽ reuerti habi
tum:nec ad nos licuiſſe peruerſaʒ
epiſtola deſtinare: ſʒ quia nimia
deſidia ac corpore deprimeris:in
tuo dedecore reſad pñs illicita im
pune cõmiſſa eſt.nam ſicut preſati
ſumus ſi ſollicitus extitiſſes: priui

ad nos ultio mulieris prauiſime
qua culpa debuit ꝑuenire.qꝛ ergo

tantũ hebes raniũqʒ es negligẽs:
ut niſi canonicã in te fueris coertio
nem expertus:in aliis diſtrictionẽ
a di ſciplinã neſcias cuſtodire qua
liter debeas eſſe ſollicims:cõgruo
tibi ſi deo placuerit tꝑe demõſtra/
bimus.pnia igit᷑ ſcripta ſuſcipiẽs
euigila ⁊ excitatus ſalteʒ exequere
quod preſſus uſqʒ nũc ignauia di/
ſtuliſti. inſtantie ergo tue ſic predi
ctã mulierẽ vna cum ſergio defen/
ſore noſtro cõprehẽdere:⁊a ſtati nõ
ſolũ ad male contẽptum habitũ ſi
ne excuſatione aliqua reuocareſʒ
etiã in monaſterio ubi omnino di/
ſtricte ualeat cuſtodiri oportet eã
detrudere ⁊ ita oẽm circa illã ſolli/
citudinẽ exhibere:ut quã ſit nefari
um quod cõmiſit: ex tua poſſit di/
ſtrictione cognoſcere: qua in re ſi
quis quod nõ credimus clericorũ
uel laicorũ aliquo ribi ingenio tẽ/
tauerit:obſiſtendũ:a ſciſſimeꝰ cõ/
muniõis participatiõe eũ ſuſpende
re nobiſqʒ renũ ciare feſtia:ut quã
tuzʒ ſit execrabile quod preſumpſe
rit:poſtquã conſideratione ꝓpria
non aduertit: emẽdationis qualita
tẽ cognoſcat. in his autẽ oĩbus ita

cautũ ſtude te uigilaniẽqʒ oſtẽde⸗

re:ut culpã tuã non geminare ne/
glectu: ſed aliquãtis ꝑualeas ſolli
citidine minuere. ¶ Nem ſergio
defenſori. Diſtricte cuſtodie
tradatur: qui a religionis ꝓpoſito
ad ſecularẽ babitũ redutr.

8 hõ eſſes aut aliquã diſcretio

nẽ habuiſſes:ita regularis de/
buiſti diſcipline cuſtos exiſtere ut
ea que illicite cõmittuntur ante uin
diciã corrigerẽtur quã ad nos eo/
rum nuncius ꝑueniret:ſed dum te
facit nimia ſtulticia negligẽteʒ non
ſolũ de illis offẽdi mur:ſed enã ad
ulciſcẽdam deſidiã tuã nihilominꝰ
prouocamur.omni ergo dilanone
omniq; excuſatone poſtpoſita fili
am glorioſe memorie mliani ma/
giſtri militie: que proiectis quas

tium bñ põt abſoluere niſicũ infra certũ tẽpus cõmiſſa eſt deciden
2. terminus ille eſt elapſus. Sʒ quid ſi in vltio pũcto termini ſen⸗
tentiã tnlit pot eã poſtea exeg.ſic ar. er de ap.dilecti.⁊.c.paſtoꝛalis.
er de offi. dele. querẽti. vbi differtur execuiio in id tẽpus in quo nõ
Vr te ri ſi⸗ nia. nihil enim facit niſi qð factuʒ eſt declarat. ff. de teſta.

edes palã. ſed for

te contrariũ eſt verũ.

de voto ⁊ vo.redemp.litteratura.

Fornicatio.ðs.lxxxviij.di.foꝛnicari.ar.

—

2 ° 7

o Abendi. decrenerunt. firmiter ꝓponẽdo ⁊ vouendo. alias non ut exra

ieſſe iſecuio p &

ff de concubi.l. pe. hd.
4 7 Elioꝛe ꝓpoſito.h.c.intelligũt quidã de voto ſolẽni.ſed iu intelligas de

ſimplici pꝛout patebat.j.e.nuptiaꝝ.ubi ponitur.hoc.c.ſed quo ergo

ſponte aſſumpſerat religioſis ueſti
bus indumentis ſe laicis deturpa
uit: vna cuʒ fratre ⁊ coepiſcopo no
ſtro uitaliano feſtina cõprehẽdere
atqʒ ad religioſũ rurſũ habituʒ re
uocare ac in monaſteriuʒ mittere:
ubi diſtricte oĩno ualeat cuſtodiri⸗
nec eius cuſtodiã aliquatenus re/
uelari permittas: quouſqʒ denuo
noſtra ſcripta ſuſceperis. nã ſi quo
liber modo in hac re negligẽs uel
lẽtus extiteris:ita in te diſtrictiſſi
me noueris uindicandũ: ut quod
ex te neſcis: pena poſſis reſecante
cognoſcere. quia ſicut diximus ſi
intelleciũ hominis habuiſſes que
modo facere preciperis ante de/
bueras ⁊ cum ultione a te facta co⸗
gnoſcere. ¶ Irẽ aug. de conflictu
uiciorũ uirtuſuui. .
Non mibuit᷑ licẽtia nubẽdi qui cõ
tinentiã ſeruare decreuerunr.

TIpaai licẽtia quibuſdã tri/

buitur illis uidelicʒ qui uir/
ginitatẽ uel caſtitatẽ uidualẽ nequa
quã profeſſi ſunt:quibuſdã autem
non tribuitur illis uidelicʒ qui uir
gines uel continẽtes eſſe decreue
runt.fornicatioaũt nulli impune
conceditur. C Aẽ in libro de bo
no coniugii.
Peiores ſunt adulteris:que con
tinẽtie ꝓpoſitum uiolant.

D Eliore ꝓpoſito lapſas ſi nu/

pſerint feminas a caſtitate ſã
ctiori que uouetur deo adulteris
eſſe peiores manifeſtũ eſt. & Itẽ
ex conci.chalcedonẽſi.
¶WMWonachus uirgo que ſe deo de
dicant:nuptiis iungi non poſſunrt.

80 Iquaꝰvᷣgo ſe dedicauerit deo

ſimiliter monachus non lʒ eis
nuptiis iungi.ſi vo inuenti fuerint

boc faciẽtes maneant excõmunica

ti.ſtatuimus vo poſſe eis fieri hu/
manitatẽ: ſi ita probauerit epiſco/
pus loci. Item ex eodem.
Hiaconiſſa que poſt ordinationeʒ
nubit anatbema ſit. .
Jaconiſſam non debere an/
Ite annos.xl.PordinariRſtatui
mus:⁊a hoc cuʒ diligẽti probatiõe.
ſi vᷣo oꝛdinationẽ ſuſceꝑit ⁊ quanto

cũqʒ iꝑe obſeruauerit miniſteriuʒ

poſtea ſe nuptüs tradiderit iniu
riam faciẽs gratie dei hoc anathe/
ma ſi ⁊ cum eo quiin nuptiis illiꝰ
conuenerit. & Item ex ſynodo
anchiritano.

iſte ſunt peioꝛes adulteris.cũ
iſtis minor penuẽtia imponi
tur.nt.xxvij.d.ſi vir.rñ.ides
quia cadunt a maioꝛi pᷣmio.
uel.quia in dñm ſpecialiꝰ pec-
cant.nt.xvij.q.iiij.ſicut.
Tr Peiores.nõ videt᷑ verũ ꝙ
hic dicitur.ſcʒ frangentẽ ſim
plex votũ peiorẽ eſſe adulte/
ro.cum adulter ſeptẽnij pena
debeat . ſʒ frangens ſimplex
votũ triẽnij pena puniatur.ii
xxvij.di.ſi vir. Quis iaʒ dubi
tat ſceleratius eſſe cõmiſſum
qð granius eſt vindicatuʒ. ut
S.xxiiij.q.i.nõ afferamꝰ.ſo.
verũ eſt generaliter id cẽ ma/
ius peccatũ qð grauius puni
tur quo ad eccliam. ⁊ iſte ma⸗
gis peccat ꝙ; adulter ⁊ maiuſ
eſt peccatũ iſtarũ qᷓ; illarum
quoniã iſte ſpũale coninginʒ
violant.ille carnale.iſte offen
dunt deũ.ille hoĩes.⁊ quanto
maioꝛ eſt ille cui infert᷑ inin,
ria tanto maius peccatũ com
mittunt.xxij.q.i.mouet.ſed
iſte ꝓpter bona coherẽtia mi-
nus puniunt᷑ ⁊ ꝓpter fauoꝛẽ
matrimonij. na quis cum ar⸗
det in vxoꝛẽ pꝛopꝛiã velut ad
ulter ã. reatu adulter eſt.nam
in ꝓpꝛia vxoꝛe vehemẽtioꝛa⸗
matoꝛ ⁊ ardentioꝛ. ut. xxxij.
