Vod vᷣo.nota ꝙ vſus veſtiuʒ nõ deſpicit.ſʒ abuſus.ſ is
tãtia ⁊ voluptas.qꝛ in victu nõ refert. ꝗs uel qd vel qua
um comedat dũmodo nõ gulo ſe ſumat. ut. xli. di. quiſgſ.
⁊.c.delicie.idem dico in veſte ut.xli. .

di. pſimonia. ? hic
c.i.pñt & clerici ᷣm
Zↄſuetudinẽ regiõis
pcioſis veſtib? pti.
ut ↄſoꝛment ſe mo⸗
ribꝰ eoꝝ inter quoſ
viuũt. ⁊ ne vileſcat
dignitas clicalis. ar
gu. xxx.di. epi. ſed
rubris ⁊ viridibus

panis nõ vtant᷑. oẽſ
deſupꝑ habebũt clau

ſas veſtes. e de vi.
⁊ ho.cle.clici. pur⸗
purã ⁊ cẽdatũ pnt
ferre. Hã veſtis do
mini purpura fuit.
nec tenet illud qð

legũ er de vi.⁊ ho

ne. cle. ſtatuimꝰ. qꝛ
non fuit per vſum
vtentiũ appꝛobatũ
ſiẽ nec illud grego.
vij.. ex̃ de appella.
meminimꝰ. grego.
tamẽ dicit. ꝙ li cul⸗
tus pꝛecioſarũ ve/
ſtiuʒ non eſſet ĩ cul
pa.ſermo dei nõ tã
manifeſte expꝛime
ret.ꝙ diues indut⸗ꝰ
purpura ⁊ byſſo de
ſcendit ad inferos.
de pe. di.iij. cauen/
dum. ſed illud non
obſtat qꝛ ſine chari
tate erat. nam ꝓpt
dinitias quiſ nõ dã
naretur.xxx.d.hec
ſcriplſimus.

OQ.iiij.

Näctt
Uece lons
Unfürt
forümne
ſintlig⸗
ieicee
nemning
Umingtt
Uogttini⸗

ſpfn at
Dſenorit

nnſckene
udint
Porunrtke⸗
Cenciakfte
dee iſee
Con dll

Obſngiee.

Ureen

Nolingii
cremmer
Cchtn

a ◻ Mnis or/
tmnatura qᷓ fit

cꝗ voluptatis alias
ſeeus. nt. xlt. d. par
ſimoniã. ⁊. c. delicie
b ¶ Epithimio. i. ſu
ſpenſioni vni? ſepti
mane. nt. ſ. c. Pxi.
yel epithimiũ dicit
increpatio. uel ẽ ge
nus pene.
c¶Qui vnguẽtis.
non pꝛopter egritu
dinem.ſj ut melius
redoleant pꝛopt᷑ vo
luptatẽ qð nõ licet
xcij. di. catantes. et
de con.d.iij. puenit
d C Imaginarias.
i ꝗbꝰ? imaginamur
⁊ reſpicimꝰ ↄditio/
nem noſtram.
e¶ NMeceſſitatem.i.
cõmoditatẽ ⁊ hone
ſtatem.

f In ſümitate. id⸗

eſt limbo.
All.in itine/
Ere. niſi fuerit
iuſta cã timoris ex
ge vi. ⁊ ho. cle. clici
h ¶ Stolis. i. veſte
talari. ſuppellitio
vel cappa. .
¶Per vnãa. nota d
ſuſpenſione vnins
ſeptimane. ſic de cõ
ſe. di. ij. ſi quis per
ebrietatẽ. ⁊.v.q. ij.
pꝛeienti.

*

n ſuo ↄuenientibus clerici utant᷑.

0 MMnis iactura et ornatura
corporalis a ſacrato ordine
aliena eſt · eos ergo epiſcopos uel
clericos qui ſe fulgidis ⁊ claris ue
ſtibus ornant: emendari oportet.
ꝙ ſi in boc ꝑmãſerint: epithimioꝰ
contradantur. ſimiliter et eos qui
vnguẽtis vnguntur.quoniã vora
dice amaritudinis exorta cõtami/
natio facia eſt in eccleſia catholica
chriſtianos calũniantiuʒ herenico
rum. hi qui hanc receperunt non
ſolũ imaginarias ſcripturas abo/
minati ſunt: ſʒ etiã omnẽ reuerenti
am repulerũt:eos qui religioſe ac
pie uiuunt offendentes: acꝑ boc
cõpletur in eis quod ſcripium eſt.
Abominatio eſt peccatoris dei
cultus. Igitur ſi inuẽtifuerint de/
ridẽtes eos qui uilibus ⁊ religio/
ſis ueſtibus amicti ſunt: per epithi
mium corriguntur. Dꝛiſcis enim
tẽporibus omnis ſacratus nir cuʒ
mediocri aut uili ueſte conuerſaba
tur. omne quippe quod non pꝛo/
pter neceſſiiarem ſuam ſed pꝛopt
uenuſtateʒ accipitur: elationis ha
bet calumniaʒ: quemadmodũ ma
gnus ait baſilius.ſʒ neqʒ exſericis
texturis ueſtem quis uariatam in
duebat:neqʒ apponebat uarioruʒ
colorũ ornamẽta in ſũmitate ueſti
mẽtorum. audierant enim quia ꝗ9
mollibus ueſtiuntur in domibꝰ re
gum ſunt. ¶ Item ex. vii. ſyno.
Clerici ſiue in itinere ambulantes
ſiue alibi degẽtes congruis ueſti⸗
bus ſibi utantur:
Vllusꝰ eorum qui vnnmerã
H. Rtur in clero ueſtimentũ inde
cens habeat:ſiue in ciuitate degẽs
ſiue in itinere ambulãs:ſed ſtolisꝰ
utatur que conceſſe ſunt clericis.
Si vo quiſ tale quid fecerii:ꝑ vnã
ebdomadã ſuſpendatur. ¶ Nem
charias papa.
on ſecularibus ueſtibus ſʒ ordi

GO Piſcopi preſbyteri diaconi
ſecularibus indumentis non
utantur:niſi ut cond ecet tunica ſa/
cerdotali:ſed neqʒ dum ambula/
uerit in ciuitate aut in uia aut in pla
teis ſine operimẽto preſumat am/
bulare:preterquã ſi in itinere lon/
go tꝑe ambulauerit: quia ſicut mu
lier orans in eccleſus nõ uelato ca
pire deturpat caput ſuũ iuxta apo/
ſtolicã uocẽ:ita ſacerdos ſine operi
mento deturpat ſacerdo tium ſuiũ:
quod ſi temere preſumpſerit con/
tra ſtatuta agere:cõione priuemur:
donec que ſtatuia ſunt adimplere
maturet. ¶ Item leo papa.
Extra domos ſine pꝛoprio ornatu
ſacerdotes non appareant.
Ine ornam ſacerdotali extra
domos ſacerdoteſapparer̃ nul
lo modo ↄuenit:ne ur aliquis ſecu
larium iniurias patiatur:contrari
us deniqʒ inuentus aut deſinat aut
canonice ſubiaceat diſcipline.

9
2

8

ueſno V.

¶Nẽ inno. papa. ii. De eodẽ.

Recipimus 'ut tam epiſcopi
quã clerici in ſtam mẽtis i ha
bitu corporis deo ⁊ hominibꝰ pla
cere ſtudeant: ⁊ nec in ſuperfluita
te ſciſſure aut colore ueſtium nec
tõſura intuentium quorum forma
exemplum eſſe debent: offendãt
aſpectũ:ſed potius quod eorũ de
ceat ſanctitateʒ. ꝙ ſi moniti ab eis
emẽdare noluerint: eccleſiaſticis

Aum voepiſcopũ relin
quere ⁊ ab officio ſuo di
ſcedere:atqʒ ad ſecularẽ
Rindicẽ confugere nulli li

De eodem.
Lacuit ut clericus ſi relicto of
ficio ꝓpter diſtrictionẽ ad ſe/
cularem iudicẽ fortaſſe ↄfugerit:
is ad quem recurrit ſolatiũ ei defẽ
ſionis impẽderit:cũ eo de eccleſie
communione pellatur. Item
ex concilio antiocheno.

Preſbyter uel diaconus ab epiſco

po depoſitꝰ iperatorẽ nõ adeat.
Jquis a ꝓprio epiſcopo depo
ſitꝰ preſoyter uel diaconꝰ: aut
etiam a ſynodo quilibet epiſcopuſ
fuerit exauctoratus moleſtiã impe
rialibus auribus inferre non pre/
ſumat:ſed ad maiorum epiſcopoꝝ
ſynodum ſeſe conuertat:⁊ quiſe pu
tat habere iuſta in eorum ↄcilio al
leget:atque ab his de ſe expectet
que fuerit de pꝛõptaſentẽtia. ꝙ ſi
deficiens puſillanimitate hoc no/
luerit facere:ſed importunus fue⸗
rit imperatori: buiuſmodi nullam
ueniam habere:neqʒ locum ulli/
us aſſertionis ſue:nec ſpem recipi
endi gradus habeat in fururum.
Nẽ ex ↄcil. carthagi. v.
Mon defenſetur ab aliquo qui epi
ſcoporũ iudicio dãnatur.

8 Jquis cuiuſlibet honoris cle

ricus iudicio epiſcoporuʒ pꝛo
quocunqʒ crimine fuerit dãnatus:
nõ liceat eũ ſiue ab eccleſiis quibꝰ
prefuit ſiue a quolibet homine de
fenſari:interpoſita pena dami pecu
nie atqʒ bonoris: quo nec etaieʒ
nec ſexuʒ excuſandu eẽ precipimꝰ.
¶Arẽ ex conci.arelatenſi.
Kõmumonce priuetur: qii eccle/
ſiaſtice diſcipline regulam fugien/
tem defenſare preſumit. J
Iforte aliquis clericorũ regu
lam diſcipline eccleſiaſtice ſub
terfugiẽs fuerit euagatus:quicũqʒ
eũ ſuſceperit᷑:a illum ponuſici ſuo
non recõciliauerit: ſed magis defẽ
ſare preſumpſerit: eccleſie cõio
priuet᷑. ¶. Itẽ ex ↄci.martini Page
Spe reconcihanonis careat tſar
ab epiſcopis condemnams impe
ratorem adierit.
Iquis epiſcopꝰ preſbyter aut
diaconus excõicatus in ↄcilio
iniuſte ſe querit᷑ condemnaiũ: ad
maiorũ epiſcoporum conciliũ re/

Unñnin agachẽſi ocil. legit.

2 1 9

α Piſcopi. ſacerdotali.i.
talari. ut.xxiij.di.non li
ceat.
l Dperimẽto.i. ſine cappa.
ve lpallio.
m Ine ornatu.ſeculariũ.
vider̃ ꝙ ꝗ v̈berat ta⸗
les nõ ſit excõicatus. ex ð ſen
ten.ex.in audiẽtia.ſʒ ̊ nõ eſt
verũ. ut notaui.xvij.q.iiij.
D quiſquis.io.
n Recipimus.
6 Q. v.
um vᷣo. Hec qſtio ð
termiat᷑.xi.q.i.placuit
ut ꝗcunqʒ. ⁊.c.inolita.
p J 9s.ĩperialibꝰ.ab im
peratoꝛe nõ põt peti co
AIgnitio. publicoꝝ iudicioꝝ. ſʒ
epale iudiciũ põt peti ab eo.
xi.q.i.placuit.ut quicũqʒ.
q . eniã. idẽ ẽ in eo ꝗ excõi
catcelebrat. xi.q.iij.ſi ꝗs epᷣſ
idẽ ĩ eo ꝗ trãſit ad aliã eccliaʒ
vij. q.i.ſi ꝗs pᷣſbyter.
r B J 9s cuiu libʒ.pena ar.
Ppenã pecuniariã poſſe i
fligi ab ecclia. xxiiij.di. ;ꝙᷓ;.
xviij.di.quoniã ꝗdẽ.xvi.q.i.
ſtatuimꝰ.æ.q.vi.cognonimꝰ.
2.xxiij.q.v.de lyguribus.
8 Mec etatẽ. dumodo ſit ca
pax doli.ut de ↄſe.di.iiij.eos
ex de delic.pu.c.i.b.
. G J forte.ſuſceperit.ad ð
fendendũ.

Xi

8 0O Mne.qð.Itẽ q̃tuoꝛ ponit hic caſus in quibꝰ põt iurari. ſunt

77

2 G Iquis epᷣs.palatio.nullus enĩ eps vel pꝛeſbyter ſine ↄſcia alioꝝ epoꝝ

ibu ad imperatoꝛem. xxiij.q-viij.ſi quis eo᷑. 12 galij quos habes.ij.q.v.in pᷣn.?.xxxiij.di.de ſyracuſane. et ſ
b JYeporum.gras ago.nò de facio ipſoꝝ.qꝛ ipſi peccant. ſ 3 pꝛo pena quã er de iura.cal.c.i.ex de elec. ſignificaſti. B el
2 ego ſuſtineo. ſicut Job egit gras deo ꝓ ſua pena.nõ ꝓ ꝑiecutione malo h Beficiat. ſupple ⁊ re“ ſit infamat.alias deficiẽte accuſatore nõ gun
4 u ſic diri nomẽ dni bndictum. cogit᷑ ſe reꝰ expurgare.niſi fuerit infamatus.ut.v.q.xl.qꝙ aut. ʒ qui *
E. 1 . in⸗ 1 SM
kamenttl nd ſir nem Lolr recea . u
telligentiã ſequẽ⸗ uertatũr: ut eorũ inquiſitionem et viii. legitur. . bone. ? hec ſola ex⸗ u
tiuʒ videndũ ꝗd iudiciũ expectans:ſi quas ſe uuſtaa Juramentum pro federe pacis eſt dudi bic vulgare⸗
—ꝑ r imrare 4 in cauſas habere putat: illis exponar agendum. obalone ß noex en
nent qne ſit ſorma una ſi aut contẽpſerit: a importans ſe One quod in feder pacis utammma om m
menti. Jurare c aliqd deo le⸗ palatio aures principũ inquieta/ uenit: unc ſolidius ↄſiſtit cůũ i .Daronort inpo 4
ſte dicer. Juramẽiũ ẽ vox ipſi re uoluerit: bic ad nullã neniaʒ po iuramẽti hoc interpoſitio roborat ſitio iudicis. eſt eni urt
us iurãtis uel actus ipſe. uel terit ꝑuenire:ne qʒ ſpem future re/ ſed ⁊ omne quod amicox aios cõ taxare modus inrã he
ipſũ qðᷣ iurat᷑. Cauſa inſtiun- conciliationis habebit. Item ciliat: tunc fidelius durat: cum eos di.ex de purga. ca. i
tionis. vna eſt ꝓpter infirmi · grego. ↄſtantino auguſto. ſacramenti uincula ligant. oẽ enim cũ m iuueute. io. n
nale holum de Helligupuant Epũ copox cauſe corã principib?ꝰ qjuod teſtibus aſtipulatur: uerius lᷣ Len eſt. iipſo en
vinadere ad eis villec. non ALaminari non deber. conſtat: cnʒ id iurationis adiectio mmn a n becca⸗ ſem
Dequt innplien vbo. Pmurit Jepiſcoporum cauſe mibi cõ atffirmat. a ſi teſtis deficiar: ino ceſſoꝛ o. . i
nobis iurare. ut. ſ. e. nõ eſt. et miſſorũ apud piiſſimos dñʒos cæiis ſidè ſola iuriſiurandi taxano IAudidi fũt. im neſn
c. ita g. ⁊.c.ſi peccatuʒ. alia cã aliorũ patrocinio diſponuntur: in maniſeſtat. Iieʒz auguſtinus ſu mo eo iplo ꝙ nolüt
eſt ꝓpter idolatria. ſicut eni,z felix ego in iſta eccleſia quid facio: er epiſtolam ad galatbas. iurare. ſũt habenſdi lß
cõceſſũ fuii ii hoſtias deo im ſed ut epiſcopi mei me deſpiciam: Hurario non eſt probibenda: nec beretici. er de hert. nle⸗
molarht.e eas offerentde⸗ 7ptra me refugiuʒ ad ſeculares iun tanqua bonũ appetenda. Teincan. 7.c. nd 0
nicg deu imaret gyper creaun dices habcant oipotemi deo gra An eſt contra preceprũ dei boben n H enat. n
ras.ne inciderẽt in crimẽ ido tiaſago:peccaniſ meiſ depuio:hoc iuratio que a malo non iura/ clles ſuntad unan, fn
latrie.ut.j.e.ↄſidera. SFoꝛma tamẽ ſuggero breui er quia aliquã tis eſt ſed increduli: a quo iurare dum. quidaʒ metn mnn
aũt iuramẽti alia fit ſolo hmo⸗ tuluʒ expecto:a ſi ad me uenire di cogitur. Nam hic intelligit ita do diuini numinis vͦůy. ni
ne. alia fit interuẽtu alicuius ſtulerit: exercere in eos diſtrictiio minũ probibuiſſea iureiurando ; dd ſupſtitione -
ſacre rei. illa que ſolo ſermo- nem canonicam nullo modo ceſſa ut quaniũ in ipſo eſt quiſqʒ nõ iun,/ nueniüt. ut. ff. de co. in
ne fit. ſm tria tẽpoꝛa triplex ĩ iquod muinfaciunti babé inſti. que ſub cõdi⸗ erm
uenit. Alit᷑ enim iurabat ine⸗ rei:quod muln faciunt in ore bhabe tione. io mio.
teri lege. alit ipᷣmitina ecclia. Aidam epiſcopus iu tes iurationeʒ tanquà magnumet m nono. Gar a
alit hodie. In veteri lege in⸗ auit falſum quod pu ſuaue aliquid. Nam utiqʒ apoſto pliurare.arꝓ‚p lui
rabat᷑.viuit dñſ.vinit aia mea tabat uerũ.quo cõper lus nouit preceptũ domini.⁊ tamẽ qñqʒ ꝓhibet aligal Gennon
hBaddat mihions.ut.ſ.e.⁊ iu to archidiaconuſ eius iurauit. Mon enim audiẽdi ſunt g nõ ꝓpt ſe ſʒz ppter ummnt
rabunt. In pmitiua ecclia iu/ iurauit ſe nunquã pre bas iurationes eſſe non putãt. ꝗd illud qð inde ſedai lg
rabat.teſtis ẽ mihi dns.teſtiſ/aſtaturũ elpbedietiam. Cõpellitur enim faciẽt de illa iuratione: quori pooteſt. xi...ij. noli uum
umb ſia⸗ Sien dr ica? archidiaconus ab epiſcopo ad ex die morior ꝑueſtrã gloriã frarres te. xxvij.di. io. ſſi. D
Poei. lc me de? adiuuetnut bibẽdam ſibi conſuer reuerẽtia,Z3. quã habeo in chriſtõ ieſu dño no/ Abo rnn Kſenn ip
xxv. q.vi. de parentela. Dena accuſatur epiſeon⸗ de duplici per ſtro quam greca exemplaria mani gs. xij.q i. babebat nz,
ꝑiurijẽ ſicut de aliis moꝛtali- iurio:a de eo ꝙ falſuʒ iurauit: ⁊ qꝛ feſtiſſimã iurationẽ eſſe oſtendũt. ij.q. vij plumuter Mnd
bo. nt. j. e. q.c.vl.⁊ fit inteſta⸗ archidiaconum ad peierandũ cõo/ probibemur ergo iurare cupidira iiiij.q. uij. deus. vbbi iſc
bilis.ut.j.e.q.v.paruuli.hnuic pulit. Primũ queritur:an iun/ te aut dilectione iurandi:quamuis aliquid ꝓh bet ꝓ mmi
aut qõni ꝓpoſite breuis dai ramentum ſit preſtandum uel non enim iuramentũ ampliꝰ ſit quã eſt pter ſuum comtrari ti
ſngze änennn eneek. Secundo:ſi ſu periurus qui iu eſt:juel non nõ:⁊ ideo a malo ſit:nõ um.ſic hi. An
ſarijscng pige ⸗“ hoies ad rat falſum quod putabat nerum. tamẽ am alo tuo: ſ. iſirmitatis aut 1. O Tnoueritis ei
credẽdũ.ut.ſ.e.ila.⁊.c.ſi pec- Tertio: ſi licuit archidiacono incredulitatis eorũ qui non aliter imnn
catum eft. denegare epiſcopo conſuetã obe/ mouent᷑ ad fidẽ. ¶ Item augu. in Flore
d C Eſt eſt. nõ nõ.iõ fit gemi⸗ dientiã. Quarto: ſi ↄſtirerit eẽ epiſtola ad publicolã. Peiera Um.
natio. ut referatur ad os c ad illicirũ quod iurauit archidiaconꝰ re peccatũ eſt:non iurare. iie
coꝛ.ut er de iureiu.⁊ ſi xps.A an ſit ſeruandũ. ¶ Quinto:ſi c· NM nouo teſtamẽto dictum eſt: tuifen
ver. ſig. dnobs ybis. pꝰ ſit reꝰ ꝑiurii qui ↄtra iuamẽtu, bhi quidẽ propterea dictũ eẽuidef: r⸗
A. i. archidiaconũ ſuũ ire cõpellit. non quia iurare peccatũ ẽ: ſʒ quia
e ¶ Amalo. ab incrednlitate. UMod iurameniũ preſtan periurare ĩmane peccatũ ẽ.a quo 4
l. illiꝰ cui iurat.ui ex de elec. dum non ſit: auctoritate longe nos eſſe uoluit qui omnino ulle
ſignificaſtt. canonice ſcripture ꝓba,/ ne iuremꝰ cõmonuit. & Idem. N
f¶Itẽ iacob. nolite. ſicremo imr. ait eni chriſtꝰ in eua In neceſſaruũs uerum iurare nonẽ unn
ner indiſcretü iuramentü. net mgeſio diſcipulis: ſitſermo ueſter ẽ peccatũ. mf⸗
vult ouere p non quallbet e: nonnon:: quod aũt amplius ẽ ſtis uneli
re ſit iurandũ qꝛ no ꝓ vili.nt 0 gu mplu noueritis ueruz iurare nõ nnn
ij. q. v. ſi quis. a malo eſt. Itẽ iacobus in epiſto eſſe peccatum. inuenimus et Inr
laait:ante oĩa fratreſ mei nolite in apoſtolũ paulum iuraſſe:quotidie in
rare omnino.utraqʒ auctoritate in morior per ueſtram gloriã fratres iin
ramẽtuʒz ꝓhibemur preſtare. H quam habeo in chriſto ieſu domi/ ſi⸗
aliud ẽ ad iuramẽtum ſponte acce / no noſtro. per gloriam ueſtrã iura ulgt
dere:aliud uel ad aſſerẽdam inno/ nio eſt.nõ eni ſic ait: per ueſtrã glo ünm
centiã ſuam uel ad federa pacis cõ riaʒz morior quaſi ueſtra gloria me n
ſeruanda uel ad ꝑſuadendũ audi/ fecit mori:quomodo ſi diceret᷑ per nin
toribus:quando pigri ſunt crede/ uenenũ per gladiũ per beſtiam ꝑ eula
re quod eis utile eſt: iuramẽtum of inimicũ mortuus eſt: intelligeret᷑
ferre.primũ probibetur:ſecundũ fſaciẽte inimico faciente gladio fa/
concedit᷑: non eni iurare oĩno pec ciente ueneno mortuus eſt.
catũ eſt. AUnde in toletano cõcilio Igem gde ſermonedñi.

mnEle
llin
inſe 4
bineſuh
keſttci
Kiſan, ſel
bolif.
Ptieitne
lgſatiin
ungeir
Nuhntfumtt:
Gulifune
hoſütuifn
ſticripit
toneſ.
ag
Uhnntz
ichcbtin
nogrehn
Audärg
Metnalt
rminit
Uibatmnſe
Uuntlakn
Griſten

8

= = =

ſa niſeun.

lieg
Ninc wu
Urlunor
Unlſehe.

/

Ta 5. bonũ ar.

ꝙ bonũ ꝓhibe⸗/

tur ppter ↄlequẽs
malũ. nt.xxi.di. de
niq ʒ.vicia enim vi/
cina ſunt virtutibꝰ.
nt. xli. di. ſepe.
b Conſuetudinẽ.
aſſiduitas enim fa

cit aligd eẽ peccatũ

qð alias nõ eẽt. ut
xxv.di. criminis ap
ellatio. R
Nõ dixit. vim
debem? facere ĩ ver
bil. ut. viij. d. ſi ↄſue
tudinẽ.ff. ð ver.ob.
ſiquis ſtipulatus.
d* Amalũ non.
qd(dd vtiliter. ? ſi
ppter vtilitatẽ alte
rius poſſuʒ iurare.
multo magis ꝓpt
meã.ut.xxiij.q.v.ſi
non licet.
e T inrabunt.
ſ hic. ma rõ
¶Pro cõfeſſione.
iurãdo enim ꝑ dñʒ
ofitemur ipſum.
8 Offendicula. i.
idolatria. ꝑ que iu/
rabant.
b C Mortuornz. ſ.
deorü. io.

i O Onſidera.ſʒ

ꝑ celũ.lʒ per
creaturas nõ poſſu
mꝰ iurare. iuramni
in ꝑ euangeliũ qðᷣ
eſt creatura.qꝛ ibi
tantũ reſpectuſ ha/
bet ad deuʒ. IJdeo
aüt ꝓhibet iurariꝑ
eas ne ꝑ ↄtẽptũ ea/
deiereĩ. ut.ſ. e.
h. ſz obijcit. ⁊ ne vi/
deat᷑ numẽ eẽ in eiſ
ſ. e. F. ylti.
l ¶ MWelius eſt. ele
ctiue ponit᷑ nõ com
paratiue. ſic.xi.q.
lij. nemo peritorũ.
1 LCericũ.iurã/
tem. ſine ſolẽ
nitate.tũc enĩ depo
ſitionẽ inducit. ar.
xxvij. di. F. nl.
m CInter epnlas.
de ↄle. di. v. nullꝰ.
n 6 JI quis ꝑ ca/
pillum. bm le
ges qui ſic iurat. vl
timo ſupplicio pu/
nitur. in auc. nt nõ
luxurient᷑ naturã
circa mediũ.

o Mon manikfeſta

uerit. ar. ꝙ aligs co
git accuſare. nt. ij.
q.pij. qpꝛopter.xx/
iiij. q. iij.tam ſacer
dos.i.q.i.quiſquis
Sʒ Z nemo inuituſ
accuſare cogit. C.
ut nemo innit? age
re uel accu. cõpel.l.

idol
6 iurabunt᷑:uiuit dñs in ueri

XX

Mec tanquã bonũ appetendũ nec

uiqu⸗ malũ iuramentũ eſt euitan
um.

T Ta ergo precepiſſe dñm intelli

gitur ne iuraretur: ne quiſquaʒ
ſicut bonuʒ appetat iuſiurandum:
aſſiduitate iurandi ad periuriũ ꝑ
conſuetudinem delabat᷑:quapꝛo/
pier ꝗ intelligir nõ in bonis ſed in
neceſſarus iurationẽ habendaʒ:re
frenatſe quantuʒ poteſt: ut non ea
utatur:niſi neceſſtas cogat:uideli

cercuʒ uidet pigros eſſe boĩes ad

credendũ:quod eis utile eſt crede
re niſi iuratione firmetur. Ad hoc
utiqʒ ꝑtinet quod ſic dicitur Sit
autẽ ſermo ueſter eſt eſt: non non.
hoc bonũ eſt ⁊ appetenduzʒ: quod

autẽ amplius eſt:a malo eſt.i. ſi iu

rare cogeris:ſciaſ de neceſſitate ue
nire infirmitatis eoꝝ quibꝰ aliꝗd

ſuades: que infirmitas utiqʒ malũ

eſt.vñ nos quotidie liberari pre/
camur:cum dicimꝰ: Libera nos a
malo. Itaqʒ nõ dixit: quod auteʒ
amplius eſt:malũ eſt. tu enim ma
lum nõ facis qui bñ uteris iuratio
ne. ¶ Itẽ augu. in ſermone dñi in
möte li. i. Burare nõ ẽ peccat̃.

1 Amalũ nõ facis qui uteris bñ

iuratione: que a ſi non bona ia
mẽ neceſſaria eſt ut alteri pſuadeaſ
quod utiliter ꝑſuades:ſed a malo
E illius cuius infirmitate iurare co
geris. ¶ Itẽ hiero. ſuꝑ hieremiã
Oeg deũ iurare permititur: ne ꝑ
reu⸗

tate ⁊ in iudicio ⁊ in iuſticia:et
bñdicẽt eum gẽtes ipſumqʒ lauda
bunt. qüo ergo euangeliuʒ iurare
uos ꝓhibet:ſed hiciuramẽtuʒ pꝛo
confeſſione dicit᷑ ⁊ ad condemna⸗
tionẽ idolorũ ꝑ que iurabat iſrael.
deniqʒ offẽdicula auferunt᷑:⁊ iura
iur ꝑdominũ deum. quodʒ dicit᷑
uiuit dominꝰ in reſtamento ueteri

iuſiurandũ eſt ad condẽnationem

mortuorum deorũ per quos iura
uit oĩs idolatra. ¶ Itẽ bierony.
ſuꝑ matheum li. i.
Infirmis iurare conceditur.

C Onſidera ꝙ ſaluator non per

deum iurare ꝓbibuit ſed ꝑ ce
luma terrã:a ꝑ hieroſolyma: et ꝑ
caput tuũ.a hoc quaſi paruulis fue
rat lege conceſſũ:ut quomodo ui/
ctimas deo ĩmolabant ne eas im/
molarẽt idolis:ſic ⁊ iurare ꝑmitte
rentur ꝑ deum non ꝙ recte hoc ſa
cerẽt ſʒ quod melius eſt deo id ex
bibere quam demoniis.
ex concil.carthagin.iui.

pertinaciter iurans.

—

Lericũ ꝑ creaturas iuranteʒ

accerrime eẽ obiurganduʒ: ſi

perſtiterit in uicio excõicandũ: in

ter epulas vo cantantẽ ſupradicie
ſeniẽtie ſeueritate coercẽdum de/

cernimus &. Nem pius papa.

Rẽ

Excõmunicet᷑ clericꝰ ꝑ creaturas

u. (Aueſtio ]

Clericꝰ deponatur laicus anathe/
matizetur per capillũ uel caput dei
iurans.

B J quis per capillum dei uel ca
put iurauerit uel alio mõ blaſ/

phemia contra deũ uſus ſuerit:ſi ĩ
eccleſiaſtico ordine eſt deponatur:
ſi laicus anathematiʒetur: ⁊ ſi quiſ
creaturas iurauerit: accerrie ca/
ſtigetur: ⁊ iuxta id quod ſynodꝰ di
iudicauerit peniteat. ſi quis aũt ta
lem hominẽ nõ manifeſtaueritꝰ nõ
eſt dubiũ quin diuina condẽnatiõe
coerceatur:ſʒ ſi ebiſcopꝰ iſta emẽ/
dare neglexerit: accerrie corripiat᷑
Querit᷑ quis magis teneamur:
an ille qui per deum an ille qui ſuꝑ
ſacra euangelia iurat:huic queſtio
ni Jo. chryſoſtomꝰ rñũdet dicẽs.
Hion eſt maius ꝑ euangelium quã
Pdeum iurare.
Jaliqua caula fuerit: modicũꝰ
uidet᷑ facere qui iurat per deũ:
qui auiẽ per euangeliũ maius ali/

quid feciſſe uidet᷑.quibus dicendũ

eſt. ſtulti: ꝓpter deu ſcripture ſacte
ſũt nõ deꝰ ꝓpter ſcripiuras ¶¶ Itẽ
biero. Mon ſolüũ in altari uel
reliquiis ſed etiaʒ cõmuni loquela
periurium caueatur:

D Abemus 'in lege dei ſcriꝑtuz

nõ ꝑiurabis in noĩe meo:nec
pollues nomẽ dei tui in uanũ. Jõ
admonẽdi ſunt oẽs: utdiligẽter ca
ueant ꝑiurium:nõ ſolũ in altari ſeu
ſanctorũ reliquiis ſed etiã in cõmu
ni loquela.¶Itẽ iſidorꝰ ſniarum
li. ü. Non probhibet deus
iurare ſed peierare.
On eſt cõtra dei preceptum
iurare: ſʒ dũ iurandi uſũ faci
mus:periurii crimẽ incurrimꝰ.
¶Nẽ aug. de vᷣbis apoſtoli ſᷣmo
ne. xxviii. Juratio nõ ẽ peccatũ
NJpeccatũ eẽt iuratio:neeinue

teri lege diceret᷑: nõ periurabiſ

reddes dño iuramẽta tua. Mõ enĩ
peccatũ nobis precipereiur. Itẽ
non uobis dicimus nos non iura/
re.ſi enĩ hoc dicimꝰmẽtimur.quã/
tum ad me’ ꝑtinet non iuro: ſʒ quã
tum mihi uidetur magna neceſni/
tate cõpulſus: cum uideo niſi faciã
mihi non credi: ⁊ ei qui mibi non
credit non expedire ꝙ non credit:
hac perpẽſa ratione ⁊ cõſideranõe

librata cum magno timore dico co

ram deo aut teſtis ẽ mihi deus:aut
ſcit chriſtꝰ ꝙ ſic eſt in meo aĩo:⁊ ui
deo quod plus eſt: ideſt quod am
plius eſt quã eſt eſt.nõ nõ:ſed hoc
quod amplius eſt:a malo eſt nõ iu
rantis ſed nõ credẽtis. ¶ Ex pre
miſſis colligitur ꝙ; iurare nõẽ pec
catũ:non tamẽ tanquã bonũ eſt ap
petendũ:ne conſuetudine iurandi
labamur in ꝑiuriũ.ſed cũ dicat᷑ p/
cedere a malo non credẽtis:uidet᷑
ꝙ ⁊ ſi iurare peccatũ non ſit. iura⸗

mentũ tamẽ recipere malũ ſit: ſed

nomine mali nõ malitia: ſʒ peccati

2 2 nO

i.? furem nemo cogit̃ indica

re uel accuſare.ff. ð pꝛeſcrip.
ver. ſolent. ſʒ põt diciꝙ iudi⸗
cis officio cogi poteſt ſed nõ
iure actionis. illud tũ credo.

ꝙ denüciare cogitur aliquis

ſm cõem opinionẽ quã nota/
ui.ij.q.i.ſi peccauerit.

p G Jaliq.modicũ.quantũ

ad vulgares.
q aius.ſ. e.q.v.ꝗ periura

re. õ.ſʒ illud de iudicio ecceiie

iſtud de iudicio dei.vel dic ꝙ
ꝗ iurat per deũ non ſolẽniter

minus peccat ꝙ ſi ſolẽniter ꝑ
euangeliũ. ſʒ ſi vtrunqʒ iura

mentũ eſt ſolẽne.magis pec/
cat qui iurat per deum.
T Propter ſcripturas.hic pʒ
ꝙ eque obligat᷑ ꝗ iurat ꝑ denʒ
ſicut qui iurat ꝑ euangeliũ.ſʒ
ſi per deũ iuraret nõ ſolennit᷑
⁊ ꝑ enãgeliũ ſolẽniter.uel ecõ
uerſo.magis eſt obligatꝰ quo
ad eccliam ſolẽniter iurãs. ſʒ
quantũ ad deũ equalit᷑.ex᷑ ꝗ
cle.uel vo.rurſus. Sed obij⸗
citur.quanto ſanctiuſ eſtꝑ qð
iurat᷑.tanto magis eſt penale
periuriũ.ꝙ magis obligatori
nm. ut.j.e.mouet.ſed illud in
telligo cũ iurat᷑ illicite.⁊ habe
tur reſpectꝰ ad ſolã creaturã.
hic patet ꝙ nõ eſt licitũ iura
re ꝑ creaturas niſi in iure ex
pꝛimatur ꝙ poſſit ſicut ꝑ euã

geliũ ꝑ altare ꝑ crucẽ.j.e.ha/

bemus. ⁊?.q.v.qui ꝑiurat.⁊.ſ.
e.ſi aliqᷓ.⁊ ꝑ ſalutẽ principis.

ut.i. q. vij. quotiẽs. bʒ leges iñ
videt ꝙ poſſit iurari ꝑ erea/

turas.ut.ff.ð iureiu.l.ij.S.ul.
⁊.l.qui ꝑ ſalutẽ.ſʒ ꝑ membra

dei nõ ẽ licitũ iurare.ut ĩ auc.

ut nõ luxurient hoĩes otra na
turã.col.vi.circa mediũ.
8 1¼◻2 Abemus.

12 Dn eſt.

u G peccatũ.pciperet᷑qꝛ

nõ eſt peccatũ qð deus
vult ſiue leges.nt.xxxvi.di.de
inde. ⁊ ꝗ peccat legis aucte.
non peccat.ut.xxiij.q.iiij.qui
peccat.
x ¶Ald me.ſicut dicit canõ ꝙ
aliquis dicit᷑ mutari potiꝰ q;
mutare.vij.q.i.mutationes.
⁊.c.ſcias.

B 4

b⸗ Duetbis.plus enim
41 peccat quiiĩ duobꝰ pec
cat qᷓ; qui in vno.xiij.di.c.i.
cSociat. ⁊ ita obligat iura
mentũ qð fit ꝑ falſos deos.et
non obſtat. ff. de inreiu.l.non
erit.ð.pe.vbi dr ꝙ nõ valet iu
ramentũ qð fit ꝑ falſos deos
qꝛ ibi loquit de hoibꝰ eiuſdeʒ
fidei.
d Meqʒ. hic reſpondet taci-
te qõni.cũ pagani nõ habeãt
fidẽ.quomodo dicis eos fran
gere fidẽ? Ad h̊ reſpondet ꝙ
bic non agit᷑ de fide viriutnʒ
ſʒ ð alia fide. Multiplicit eni
dicit᷑ fides.qñqʒ idẽ eſt fides
qð ſacramentũ baptiſmi.ut.x
lv. di.ð indeis. Itẽ dicit ſideſ
caſtitas tori.ut.xxvij.q.ij.cõ
iuges. Itẽ dicit fides ſecuri
tas ſiue pactũ.ut.xxiij.q.i.no
li. Iℳlẽ dĩ fides conſcientia.ut
ibi.oẽ qð nõ eſt ex fide pecca
tum eſt. ut. xxviij.q.i. .. i. Itẽ
dr fides habitꝰ mẽtis bñ ↄſti
tute. Itẽ dr fides credulitas
ſm quã credimꝰ illud qð non

rituʒ ⁊c. de pe.di.i ij.ꝭ.in do⸗

mo.
e ¶ Veraciter.qᷓ eſt ſi fallacit
iurei ꝑ deos falſos.⁊ ita ꝑiu⸗
riũ cõmittit ꝗ veꝝ iurat ꝑ de⸗
os falſos.
¶Magis. hec dictio magis
no cõparatiue ponit᷑ ſʒ abne⸗
gatiue.qꝛ falſi dei nõ ſũt ſãcti

gnum. quanto eni res eſt ſan/
ctioꝛ nel melioꝛ.tãto eſt maiꝰ
v.qui periurat.

ramentũ.⁊ ſic bene adaptat

ratio ſequens.

*

videmꝰ nt ibi. fides nõ hʒ me

g CPenale.i.maioꝛi pena di/

peccatũ offendere eã qᷓ; aliazʒ3.
ut.xvij q.iiij.ſicut ꝗ.⁊.j.e.q.

h ¶ Periuriũ.i.temerariũ iu

. *

rar: iurat ꝑfalſos deos quos colit:
Cui qõni poſſunt illa teſtionia ſuf
fragari: que ipſe cõmemoraſti de la
ban ⁊ abimalech.ſi m̃ abimalech ꝑ

pena intelligit᷑ ex penali enim in/
firmitate icredulitas illa pꝛoceſſit:
qua ad iurandũ cõpellimur.ipſum
autẽ iurare ſicut peccatũ nõ eſt: ita
iuramentum ab aliquo reciꝑe ma

lum nõ eſt. & AUñn augu. ſcribitad

publicola. Juramentũ accipe
re non probibemur.

Mamuis dictũ ſit ne iuremꝰ

mnnuſquã me in ſcripturis ſan/

ctiſlegiſſe memini:ne ab aliquo iu
rationẽ recipiamus ¶¶ Sʒ querit᷑
an ſit utendũ fide eiꝰ qui per demo
nia iurat. De his ita ſcribit augu/
ſtinus ad publicolã.
Licet vti fide eius qui uteam ſer/
uet ꝑ demonia iurat.

n te utrũ eius fide uten/
du ſit qui ut eaʒ ſeruet per de
monia iurauerit:ubi ie uolo prius

conſiderare: urrũ ſi quiſpiã ꝑ deos
falſos iurauerit ſe fidẽ ſeruaturuʒ:
et eam non ſeruauerit: non tibi ui/
detur bis peccaſſe. ſi enim tali iu/

ratione ꝓmiſſam ſeruarer fideʒ: iõ
tamẽ peccaſſe iudicaret᷑: quia ꝑ de
os falſos iurauerit ſe fidẽ ſeruatux

illud aũt nemo reprehenderetiqꝛ
fidẽ ſeruauit. nunc vo qꝛ ⁊ iurauit
ꝑ quos non debuit ⁊ cõtra pollici /
tam fecit fidẽ: quod nõ debuit: bis
utiqʒ peccauit.ac ꝑ boc qui utit᷑ fi/

de illius quẽ cõſtat iuraſſe ꝑ ſalſos

deos ? utiur non ad maluʒ ſed ad
bonũ ⁊ licitum: nõ peccato illiꝰ ſe

ſoclat qui ꝑ demonia iurauit: ſʒ bo
no pacto eius quoſidem ſeruauit.

neqʒ eni hic eam fidẽ dico ſeruari

qua fideles uocant᷑ qui baptiʒant
in chriſto. Ila eni longe alia eſt lõ
geqʒ diſcrera a fide humanorũ pis
citoꝝ atʒ pactoꝝ. uerũtamẽ ſine
uulla dubitatione minus malum eſt
deos falſos iurare ueraciter quã
deũ uerũ fallaciter. quanto enim
ꝓ quod iurat᷑ magis ſancrũ ẽ tanto
magis eſt penale pꝑiuriũꝰ.Alia qõ
eſt:utrũ non peccet qui ꝑfalſos de

os ſibi iurari facit:qꝛ ille qui ei iu/

desos ſuos iurauit ſicut labã ꝑ deuʒ

ſocoth. ¶ Sicut etiã cum in libꝛo
machabeorũ romani legantur pa/
cem firmaſſecũ iudeis intelligẽdi
ſunt iuraſſe ꝑfalſos deos:ſicut ⁊ iu
dei iurauerunt ꝑ denʒz uerũ: ſic etiã
⁊ de iuramẽto quod fir ꝑ creaturas
intelligendũ ẽ q ipſum quidẽ iura
re ꝓꝑcreaturas malũ eſt:quia a deo

prohibitum eſt: ſed ſeruare quod

iuratur bonum eſt: ut euitetur pec

catũ mẽdacii doloſitatis. ¶ Sʒ

e,

4 .

Lau.

8 Vamuis.recipiamus.niſi cũ ſeimus aliquẽ faſſũ iuraturũ.tunc eniʒ ꝓ
O bibemur recipere iuramentũ.ut.j.e.q.v.qui exigit. vel cũ ſcimus ali/
quẽ cito poſſe labi in ꝑiuriũ.nt er̃ de coha.cleri.clicos.Et eſt hic ar.ꝙ eo ipo
. . eſt aliquid licitũ qð nõ eſt ꝓhibilũ.ut.xxvij.q.ij.lex diuine. xxviij.q.i. i nuc.
Item ar.ꝙ antecedens ẽ licuũ nõ tñ ↄñs.ſic.xxiij.q.i.quid culpat.in fi.

i De laban. ſʒ nõne ille peccat qui
cat qui recipit tale iuramentũ. ut.j.e.q.ᷣv.ille.ſʒ
tñ ꝑmittit᷑ tale iuramẽtũ.cũ aliter nõ poſſit adh
is. pterea ſi iurraet ꝑ deũ veꝝ. faciliꝰ obuiaret

magis peccaret. J

obiicitur ꝙ ioſeph uir ſanctus per
creaturas iurauit dum dixit fratri/
bus ſuis:per ſalutẽ pharaonis nõ
exibitis hbic. Sed ſciendũ eſt
ꝙ ſancti nõ tam per creaturaſquaʒ
per creatorem creamrarũ iurabãt
nec in creaturis aliud quam crea/
torem ipſarum uenerabantur: ſic
ioſeph qui per pharaonẽ iurando

hoc in eo ueneratuſeſt quod dei iu

dicio poſitus erat ĩ infimis. vnde
apoſtolus ait: Omnis poteſtas a
domino deo eſt. Item chriſtus pi

lato: Mon haberes in me poteſta

tem niſi eſſet tibi data deſuper. deꝰ
autẽ per creaturas iurare prohibu
it:ne uel more gentiliũ aliquod nu
men deitatis creaturis ineſſe cre/
deretur: uel ne creaturas contẽpti
biles iudicando ꝑ eas promiſſa ꝓ
nihilo duceremus. Sed queritur
quid grauius ſit an per creaturas
an ꝑ creatorẽ iurare fallaciter.du/
pliciter enim reus eſt qui per crea
turas iurat mẽdaciter: qꝛ ⁊ contra
prohibitionẽ iurat: ꝑ quod ſibi iu
rare nõ licet:a quo peccato eſt im/
munis qui nõ niſi ꝑ creatorẽ iurat:
proximum dolo capit quod ſacit
etiã ꝑ creatorẽ mẽdaciter iurãs: ſʒ
ꝑpiuriũ tanto magis penale ẽ quãto
ſanctius illud per quod iurat᷑ ap/
paret.ꝙ⁊ ſi ꝑ creaturas mẽdaciter
iurans dupliciter peccet:grauioꝛi
ramen ſe ſubiicit pene quip creato
rem iurat mendaciter. ¶Periu
rii aũt pena grauiſſima eſt quam ſi
quis timens ad confeſſionem ueni
re noluerit:a fidelium conſortio ẽ
abiiciendus. Unde euncianus

Papa. — „ * 2–
Fideliũ conſortio careat qui peni
tentiam periuri agere noluerit.

Padicandqunret etiaʒ ut eriã

periurium fideles caueant: et
ab hoc ſũmopere abſtineãt.ſcien/
tes hoc grande ſcelus eſſe ⁊ in le
ge ⁊ in prophetis ⁊ in euangelio/p
hibitum. Audiuimus autem quoſ
dam paruipendere boc ſcelus ⁊ le
uem quodãmodo periuriis peni/
tentie modum imponere: qui etiã
noſſe debent talem de periurio pe
nitentiam imponi debere qualeʒ ⁊
de adulterio ⁊ de fornicanõe etde
homicidio ſponte cõmiſſo de ce/

teris criminalibus uiciis. Si gꝗs
vo perpetrato periurio aut quoli/

bet criminali peccato timens peni

tentiam longam ad confeſſionẽue
nire noluerit: ab eccleſia repellen
duseſt ſiue a cõmunione ⁊ conſor

tio fidelium: ut nullus cum eo co/
medat neqʒ bibat: neqʒ in domo
ſua eum recipiat.

ꝑ deos falſos iurat. æ ille pec.

dic ꝙ ʒ ille peccet.
iberi fides dictis ſu⸗
tali iuramento. ?7 tnñ

le ¶ Per ſalutẽ.? in

canone ꝑ ſalutẽ do⸗
minoꝝ iuratur. vt
.e. q. vij. quotiens.
In infimis. ali⸗

as mẽphis ꝗᷓ erat

caput regni pharao
nis.

m CBu plicit. cita

qnqʒ duo mala ro⸗

ne ↄiunctiõis noeg

nalẽt alteri eox ꝑ ſe
ſic e ð offl. iu. del.
ſuꝑ. 5. ſi vo.

n Redicandũ.

qlẽ.ad nume

rum annox Hintel

lige.nõ quantũ ad
aſperitatẽ pnie.naʒ
regularit᷑ ꝓ quoli⸗
bet moꝛtali debetuꝛ
ſepiẽnis pnia. niſi
dignitas delinquẽ⸗
tis uel qlitaſ delicti
alið ſuadeat. xxxiij
q.ij. H ipſũ.⁊.lxxxij
di. pꝛeſbyt.⁊.xxvij
g.i.deuotã. vñ licʒ
ſeptẽnis pnia impo
natur ꝓ piurio ſiẽ
pꝛo homicidio uel
adulterio.aſpioꝛ tñ
pnia iponit ꝓadul
terio uel homicidio
ꝓ ꝑiurio.⁊ duri
or ꝓ homicidio qᷓ
ꝓ adulterio.ut.xxx
lij. q.ij. ſi qð io.

o ¶Repellend. ar.

aliquẽ cõpellenduʒ
ad penitentiã.yxi.q.
i.illi.qui.

ſcee

Ehn

(n

itſe
c

gea

W
.
ln
c.

feiiſnd

Uötaln.

Naſhing
hinopinr
umn ozmn
Pobonete
Mllgtotft
Digſonint
tonlbrt

.

Popüratn
Pcliaur
ſſanſct
enn
Nnicͤr
Aenienin
Nig

riũ indiſcretũ iura/
mentu ? illud qñqʒ
eſt peccatũ moꝛtale
ſ. e. q. iij. qui ſactr̃o.
qnqʒ veniale.ut.x-
xv. di. F. alias ege et
de iureiu.c.veruʒ.
Quarto loco dr̃ ꝑiu
riũ trãſgreſſio iura
menti. ⁊ illud qñqʒ
nullũ peccatũ ẽ.ut iĩ
illicitis. ut. ſ. e. q. iiij
ĩ malis.qnqʒ ẽ moꝛ
tale. ut. ſ. e. q. iiij. ſi
aliquid.
by MNdolo. ſacturꝰ?
T k. ideſt qꝛ alit ꝓ
onit facere.
Meauit᷑.ſ. habe
re animũ decipiẽdi
ſi enin haberet ani
mü ſecus eẽt. ut. ſ. e
ne quis.
d Mimaduer/
A tendũ. verita
tem.i. ↄſciam veri⸗
tatis.j. e.ne gs. ſed
peritas rei nõ ſuffi
cit niſi adſit ↄſcia.
ut. . e. hoĩes. ſic et
veritas ↄſcie ſuffiẽ
nt a furto excuſet.ſ.
ſi credo dũm pmiſ⸗
ſux.nt inſti. de ob.
q̃ ex delicto naſcun
tur. §. placult.
e¶IJudicium.i.di⸗
ſcretionem.
fCAitqʒ iuſticiã.i.
ut iuſtũ ſit ⁊ licituʒ
qð iurat᷑.
H Omines.hic
oſtendit tres
modos ꝑiurij.

b Putat. pꝛimũu.

i Et temere.i. in/
diſcrete.
l C Aut ſcit. qð iu⸗
rat.i. qð nex eſt.
¶Oue duo. ſ. pꝛi⸗
mũ ⁊ ſecundũ.⁊ ſbᷣ
ſcðo cõpꝛehẽdit et
tertiũ.
m C Delit. qꝛ ipſuʒ
peccare nemo ꝑ ſe
vult. ut. xy.q.i.me⸗/
rito.
nLTinguã. lic.xv
q. vi. c. i.

XXII.

Qod aũt. bie querit᷑ an ſit ꝑiurus ꝗ iurar falſũ qð putat ueꝝ
Eid qð notandũ ẽ ꝙ qtuoꝛ modis dr cõmiti periuriũ. Uno
mõ ut ſi gs falſũ ignorat iuret.⁊ illð nullo mõẽ peccatu.ut.j.
beatus. Secũdo mõ or ꝑiuriũ tantũ falſũ iuramentũ ſcient factũ
2zillud ſemꝑ ẽ peccatũ ⁊ mortale.vt.j.e.hoies.Tertio mõ di periu/

Mod autem piurium ſit fal/
ſum iurare: facile probatur:
Ait eni aug. i li. pſalmoꝝ
uꝑ dñiẽ terra.
PBeierat qui aliter facturus ẽ quã
pꝛomittit.
N doloiurat qui aliter factu⸗
rus ẽ quã pꝛominit:cũ ꝑiurium

ſit ne ꝗrer deciꝑe credẽtẽ. ¶ IJez

hiero:ſuꝑ hiere.li.ti.
Quos debeat habere comites iul
iurandum.

inaderirun Eẽ& iuſiurã

dum hos habeat comites ue/
ritatem iudiciumatqʒ iuſticiam.
ſi iſta defuerint nequaquã iuramẽ/
tum erit ſʒ ꝑiuriũ.Irẽ qui falſuʒ
iurat mẽtitur:mẽtiendo aũt iurare
nihil aliud ẽ quã peierare. Cuz
ergo oẽs qui loquunt᷑ mẽdaciuʒ ꝑ
dẽdi ſũt iuxta illud pſalmiſte: ꝑdeſ
oẽs qui loquunt᷑ mẽdacium: mul/
to magis dãnabiles ſũt qui mẽtien
do deierare cõuincuntur quia no/
mẽ dei ſui in uanũ aſſumũt. Sʒ
aliud ẽ falſum iurare:aliud iurare ĩ
dolo. nõ enĩ oĩs qui aliter facturus
ẽ quã promittit in dolo iurat. Licʒ
enim apoſtolus aliter facturus eẽt
quã ꝓmitteret corinthiis in prima
epiſtola cum ait:ueniã ad uos.nõ

m in dolo iurauit aut mẽdaciter/p

miſit. Ille eniʒ in dolo iurat aut mẽ
daciter ꝓmirtit:in cuius mẽte ẽ nõ
ſic ſe faciuꝝ ut pꝛomittit. Ille autẽ
qui pꝛomittit falſũ quod putat eſſe
uerum:nec in dolo iurat nec mẽda
citer promittit. Un aug. de uer
bis apoſtoli ᷣmone.xxviii.
De eo qui iurat falſum:quod pu/
tat uerum.
Omines falſuʒ iurant uel cũ
