n urri vrenr aut ſhoe n acceſſit, reperta:atqʒ fidelium perſonaruz n 0 ſe uſs i mi
E vni ſrum ralbolice ce. T On autem boc tantum ſcri/ relatõe eius quoqʒ uita uobis pla tiole einnnir, i⸗
ij. diſt. qni eßs. JItem nũgd opfimus gratulandum quod cverit: ad nos euʒ cum decreti ue n
iij. diſt. qani eps. Item nũg . IIe ecren m tis non tꝑe furoꝛis iit⸗
papa pot renũciare: nã mar- epiſcopatum auguſtinus accepit: ſtri pagina additaqʒ teſtiſicationiſ nã tune no teneret win
cellus renũciauit.xxi.di.nũc ſed quod hanc curaʒ dei gratia me epiſtola deſtinate: quatenus eiuſ/ renunciatio. xvii. tin
aũt. ⁊ clemẽs papa poſt linnz ruerit aphricana eccleſia: ut uerba dem a nobis eccleſie domino di / ii. conſaldus. iin
⁊ eletũ iteꝝ recepit cathedra cceleſtia auguſtini ore perciperer: ſponente confecretur antiſtes. as⸗
viij. · i.ſi petrus. qui ad maiorem dominici mune, Ntem ex eodem. c.ccxliii.ad e inſan
ris gratiaʒ nouo more prouectus leutherium epiſcopum. nllß
ita conſecratus eſtut non ſuccede De eodem. in
rer in cathedra epiſcopo ſed acce/ Mamuis ſit triſte nobis ual Ren
derer. NHam incolumi ualerio by de quod loquimur: atqʒ fra
ponenſis eccleſie epiſcopo coepi/ terna nos compaſſio porius argu⸗ u

VII C J 14 9

nuogg. „ . te lʒ ius ðᷣfici it̃ renüciare enʒ a ubi deficit in ſecreta alter id in pꝛicipio ĩcipiat. AIdẽ dicit in baptiſmo. ut alter
ach Fänenk geernneeenan fd⸗ ereiet ſü. .. ideʒ a⸗ de nouo id reincipiat.qꝛ hec ſürſori⸗ vnan. Be oꝛdinatiõe idẽ credo.xxiij
fi lijs in ſiguis domum. di. quoꝛũdaã. ſimiliter iudex incipiet ubi alter terminauit. ff. ð iudi.edicta. Sʒ
eeniſtret 4 ꝓ crimine remoto nõ miniſtrant᷑ ſũptus.qꝛ male nũquid pranſus põt ſupplere id qð alter inchoanit? non. Item uſqʒ ad nona
h dEa publica debent egeſtate laboꝛare.ut.ff.depoſiti bona tides. tantũ fit hec ſuppletio.ſed matutinis ⁊ veſꝑis n eferranc ans renhng
iund Eligeda. ar. .5 nen ſup Dilat
igt Ixxix. ſiquis pa⸗ . ſz dico ꝙ qñcũqʒ expleri pit
oft er depae. de⸗ iſione tractare:⁊ ideo quia ui derit:tunc omnimode ab oblatio ab alio. He ſacerdote quid di
farkn damr de con dedtem epiſcopũ ab ofkrionto ne ne prohibeamr. . Item ex con. ne Woreſtnani ecallo
fen⸗ cel.p. ? ee. non v. ceſſitas infirmitatis non crimen ab 1ol. vii. dico Pptirere do peeret r
itn nulia. 6z s asti ducit: alium loco eius niſi recuſan Si ſacerdos neceſſitate preoccu⸗ ficiẽdo. er de cele. mil. de ho⸗
annt Pllrſin electoſub te eo nulla ſinit ratio ordinari. patus fuerit:cepta ſacramenta per mine. Ntm eſt hic ar. ꝙ duo ĩp
Gen A coditioe nili ſu · Sed ſi interualla egritudinis ha/ aliume licentur. . . fecta faciũt vnũ pkect ſic. ii
flige perſteſ conualuerit bere eſt ſolims: ipſe data petitione hil contra ordinis ſtatutũ ij. q. iij. itẽ in eimnell Fiepe
cnt ? tũc eo ↄualeſcete non ſe ulterius ad hoc miniſteriuʒ temeritatis auſu preſumatur ne viiire⸗ ſuͦt. C. ð dong.
W irritatur electio. o ſubuertente infirmitate poſſe fate neqʒ illa que ſumma ueneranone ſancim nxva F D
n moꝛtuo deinde cõ atur aſſurgere:a alium loco ſuo ex cenſentur ulla preſumptione ſoluã gin nufun leſ. T.
utnn mier d⸗ petat ordinandum: quo facto om tur cum ad hoc lantum ia fieri H E. Cõpleãtur. arg. nihil cre-⸗
laltü dij. er elec. cuͦ ter· nium ſolenniter electiõe alter qui ſunt: ut non interrupta no cantun . is act. c. ſi.xxxviij. di que
ſeluſth ra.ixxxv. di. floꝛéti · dignus fuerit epiſcopuſ oꝛdinemur ne languoris prouemu robore ſa/ epis. xxiij. di. quoꝛũdã. Iteʒ
ſſftim nu.æc ſi. C. ð cur. ſic tamen ut quouſq; eundem epi luiis natura priuetur. non ergo ſo exr eo dicit oꝛdine eſt. argu.
uniig fur. cum alijs. qda ſcopum in hoc ſeculo uita tenneri lum fragilitati conſulitur bumane ꝙovdo un bat irritat ſeiu
nench dicüt ꝙ, mo tanquu ſumptus ei debiti de eadem eccle/ ſed enaʒ ſacris miniſteriorum dei ut. fridi Eagamurer rvill.
lurtn AQaaagloiniſtratoꝛ eligi ſia miniſtrenturꝰ. Eniuero ſi nullo prouidetur ſolliciiudine. Cenſui⸗ auteſ v n ci o
Anai tur ſed eo moꝛtuo i tempore ad ſane mẽtis reditoffiicd mus igitur cõuenire debere ut cuʒ inume veglo no licz ee
Pnn cleobun. aute um: perſona fidelis ac probabilis a ſacerdotibus miſſarum tempore Pbꝛare milſa: at bir. d erd.
enret⸗ altoleſ.xxie. 5 uite eſt eligenda: que ad regimen ſacra myſteria cõſecrentur: ſi egri di. ij.ligdo. nec baptizare nec
Cchrlic⸗ ſicut. ð. ſed dicas ta eccleſie idonea poſſit exiſtere: at/ tudinis accidat cuiuſſibet eueniuſ ſignaf. ð cõ. di. v. ut ieinni. ſʒ
wlimn le coadiutoꝛẽ nelſ/ſo qʒ de animarum utilitate cogirare quo ceptum nequeat conſecratio/ eſſt foꝛie abrogatũ id qð ẽ. j. ð
nengt ciũnõ platũ. nello iquietos ſub diſcipline uinculo cõ nis explere myſterium: ſit liberuʒ di ſacra ub diet . i ce⸗
n. qui de eccleſiſs co ſtringere. eccleſiaſticarum rerũ cu epiſcopo nel preſbyteroꝰ alteri cõ Dini ae D dan aſe
udin nernalbus. nelan ram gerere: a maturum atqʒ effia ſecranoneʒ excqui cepti officii. nõ el nroegamag geen
eln getie Komchn cem ſe in omnibus exbibere: qui enim aliud ad ſupplementum ini/ cipiat.⁊ etiã ſi ante mediũ no
ſto ficn ⁊ cõ.di.ic.h̊ qno etiaʒ epiſcopo qui nunc egrotat ſu tiatis myſteriis conuenit: quaʒut ctis comedcret ⁊ adhuc ſenti
nitn q;. . c. eps deo. perſtes loco eius debeat conſecra aut incipientis aut ſubſequeniiſ be retłructuatiões qꝛ nõduʒ eſt
bomin e¶ Eliſus. t diet ri.Q. Me autem huiuſcemodi pai nedictione ſint completa ſacerdo/ ccbus digeſtus. ? diu ſenti⸗
phreein u 1 mnno ſionibus mcertloiltus ſubito o/ rig: aui nec perfecte niclen noſg . tihi⸗ blinehbir cs di
poffnin a falſu eſt. aꝛ inir cupatis: ceptum officium inexple niſi perfectionis ordine complei ijj.tribus. medicinã foꝛte põt
Nis nenceiner unremanear inſtinmum elt Aſa ni camnemm ſimus omnes unl, umerte e illa nõ Funer
— ecle. a cerdos ſiue pſallens ſiue ſacrificis in chriſto:nihil contrarium perſo leg,l. no oinme ao non elec
R ‚Ibil. ſoluãtur glios ſecuʒ habeat:qui ſi buiummo narum diuerſitas format: ubi ſn⸗ ſed nec aquã calid pöt ſume
1finn i.ne inexple, dii caſus interueniat inchoaa mi/ caciam proſperitatis unitas fidei re. ut extrao cele. mil. ex pte.
atniſtt ia remaneant. niſteria perficere ualeant. ¶ AUn repreſentat: quod etiam conſuliuʒ
Nn. Vel pᷣſbꝛo. pꝛel e in tol. con.xvi. cuncii ordinis clerici indiuiduum
— gyiers Doriuplel AQAuiſqʒ ſacriſicans ſacerdotẽ ſib ſibi eſſe non ambigant: ſed ut pre/⸗
eamn n e y die unicinum babeat: qui cepta ſacramẽę miſſum eſt precedentibus: liben-
n iror Harcbuol ta expleat: i ei aiiqua neceſſitas in ter alii pro cornnlne momecechit
aini de⸗ 66. r, 1 Acredaemrs daoncmu permiciem cõuertatur: nullus poſt
ui ij c.ult.die ꝙ no⸗ ne ſoli qui cum ceciderit non ba/ cibum potumqʒ quemlibet mini/
na miſi⸗ no goͤr betſubleuantem: ſũmopere nobi! mum ſumprum miſſas facere pre/
dae ieipie uerendum eſt 1 cauendum ne hbo/ ſumat. nullus abſqʒ Prouentn pa/
vnus ubi ali? öſſti ris illis atqʒ temporibus: in qui- tentis moleſtie miniſter uel ſacer/
iit. niſi ſit ofo dni ⸗ bus domino pſallitur uel ſacriſca dos cum ceperit: imperſecta offi/
cacepia.tũc eã alte: tur unicuiqʒ diuiniſ ſingulariter of cia preſumat omnino relinquere.
reincipiat. Simili ficii inſiſtẽti pernicioia paſſio uel Si quis autem temerarie boc pre

corporis quelibet inualitudo oc/
currat: qua aut corpus ſubito ob/
rui faciat:aut mentem alienatione

uel terrore confundat: buinſmodi

ergo caſibus precauentes neceſſa
rium duximus inſtituere: ut ubi tẽ
poris ⁊ loci ſiue cleri copia ſuffra/
gatur:habeat quiſquis ulic canenſ
deo atqʒ ſacrificãs poſt ſe uicini ſo
laminis adiutorem:ut ſi aliquo ca
ſu ille qui impleturus officia acce/
dit turbatus fuerit uel ad terram e
liſus a tergo ſẽper habeat qui eius
uicem exequatur intrepidus. Sʒ
ſi hoc ſacrificantifrequenter acci/

ſumpſerit: excõmunicationis ſen/

tentiam ſuſtinebit. Ecce quod epi
ſcopo petente precibus etiam po⸗

puli infirmitate grauato alius poſ-
ſit ſubrogari parenter monſtratur
ſenectute autem grauato non ſuc/
ceſſor ſʒ coadiutor dari debet qui
ei decedenti in locum regis ſucce
dat. Sic auguſtinus dicitur acceſ
ſiſſe non ſucceſſiſſe hyponenſiũ epi
ſcopo.(¶Minc etiaʒ ʒacharias pa
pa ſcribit bonifacio maguntino ar
chiepiſcopo.
Senectute grauato coadiutor eſt
dandus:qui morientiſuccedat.

Lau.

exhibere in omnibus que ad diui

poſt tuam interminationeʒ cogno

9 Etiſti.pñtibus.viij.q.i.c.ij. .ſed iſtud eſt diſpẽſatio.? babes bic ꝙ lſʒ am eccliam aucte maioꝛis.ut.j.e.mutatiões. Iẽ ſi cã hũilitatis trã
papa der aliquibuſ ptatem eligẽdi. tn alioꝝ ↄſenſus eſt re ꝗqrẽdus. lic.x ſit ad monaſteriũ. nõ põt eã reꝑetere. ut.j.e.hoc nequaqᷓ. Alio mõ zuan
xi.di. in nouo.viij. q·i.lʒ ⁊.ff. de ritu nup.generali. etiã cõſueuerũt quidam diſtinguere.ut iuenies in illa gloſa cũ quis ie
b Miniſtret. ? ita iſte epiſcopus erit vicarius huius archiepiſcopi.vtextra i Ambitiõis. Cum quis ſine lnĩa pꝛelati ĩcedit de ecclia. ſi quidẽ i
de offi. indi oꝛdi.quoniã i pleriſqʒ. ex cã neceſſitatis.adhuc eã retinet.ut.õ.e.pnitiũ.ſi ex cã uolũtaria
c Via frater. ſiplicitate. ꝑdit eã. xxi. q. ii.ſi 6
S5. di. xxxix. petrul otra quis iã tranllatus. Ri
ſed illud de oꝛdinando.tamè Etiſtiut cum noſtro conſul, ni cultus obſequiuʒ pertinent. uel Si aut ex utilicar 1
iſt eaffectare non debuniäin ro pro ſuperueniente tibi ſene que eccleſiaſtice uulitats perage/ cedat nõ ꝑdit eam
quo ſciuit aut ſcire votuit ifir ⸗ crute atqʒ corporiſ imbecillitate ſi re cura ſuaſerit: prebeatis obediẽ ſed punit alio mõ anit
nitatem ſuã alij dãnoſam. ff. i. . SS . 1 E4 a iudice. de cõ. diſ. n
ad.l. agli. idem iuris. in fi. poteris inuenire alium in eadem tiã ut conſtituio competemẽ: ei in v. nõ oʒ T. ci. diſt. iin⸗
dτ Coſtituti. ppꝛium nomẽé ſede in qua prees:pro tua perſona nullo diſpoſinionibus eius ſpiritu clericus. Sed ſigc⸗ m
ꝛimo. S. di. viij. que. S. vel. debeas collocare.nos uero adiu/ contumaci reſultãtes:immo cõpe cedit ad aliã eccle/ ei
aliter huic obediũt in ſpiritu/ tore deo conſilium prebemus tue tenti uigilantie ueſtre ſtudio que ſiã videt᷑ renũciare nii
tualibuſ coadiutoꝛi ĩ tempoꝛa ſanctitati: ut pro ſalute animarum pro eccleſiaſtica utilitate gerenda pme. ut ex ð renü. e
libus. viij. q.i.ſi netes rationabilium fautore chriſto ſe / ille conſtituus monuerit adimplẽ exltis in fi e de ſen
eg. Obedtien ehe gem quam obtines magumine cc tes: ut bis ita diſpoſitis ⁊ conſueta ben⸗ de multa de i
he hmam qg lllud renetur i eſie nequaquam relinquas. Sin uobis ſtipendia miniſtrẽtur: 1 due vpopubetn eu ſiyult n
cere. xvj. ꝗ.i. vos aũt. vo dominus dederit iuxia peritio/ cunqʒ in prefaie eccleſie patrimo/ repeter põt.j. e. nõ i.
Repetrẽdis g admiſtrat nem tuam hominem perfectũ:qui nio uel de rebus ad eam pertinen⸗ oʒ. Si aũt platus ꝑ inen
res ecclie põt agere ? ↄueniri poſſit ſollicitudinem habere ⁊ cu/ tibus repetendis ſũt neceſſaria cõ tres ſeptimanaſ ab aſni
vtexra dereſcrptiſ. edeceri. ram pro ſalute animarum: pꝛo tui pleantur. Illud vo cyprianède eſt. ptrieniuz ſuſpe in
¶.Illud vero cypꝛiani.õ̊.. perſona ordinabis illum epiſcopi hereiicis intelligenduʒ eſt: qui ca dit. ſ. e. ſi gs in cle⸗ ſna
bet e rec nonatlanus. eritqʒ in euãgelio ibi credito ⁊ mi tholicorum eccleſias ſibi uſurpa-⸗ (o. viß duos men i
¶Euariſti. S. e. ſicut vir. niſterio dei chriſti doi dunt. Illud iſti ſes puat ecclia. ð. e cniſl
i AEmbitionis. Adbuc enu⸗ ſterio dei chriſti portando in om re contendunt. Illud vo euariſti ptic.. Oip.p. inof ſin
merat gratianꝰ cauſas ꝓpiter n loco requirens ⁊ confortans ec pape tunc intelligendum eſt quun deponit. ex de cle rgie
quas fiunt mutationes 2 qug cleſiam dei. Nem ſi eundem diui/ do nec ineuitabilis neceſſitas prr noõ reſi.c. ii. platus li
re clericus amittit eccliaʒ ſuã na uoluerit clementia tui poſt dieʒ ſecutorum uidelicet nec apoſtoli/ vo ſi diebus ſolem⸗ (poo
Sũt aũt.v.cauſe mutationnʒ tranſitus ſupereſſe:ſi eum aptũ co ca aut regularis mutatio: ſed am/ nibus defuerit ab it
Icã leuitatis. cupiditatis. ne⸗, gnoueris: a in tuauoluntate fuerit bitio ſola epiſcopuʒ de eccleſia ad ecclia punit. ſ. ſigs uf
als vtltſtatiste humli diffinitum: ea hora quate de pre, eccleſiam manſire cosit. Vndec’n in clero. mo rclti ann
ſit. neceſſitate ceſſante fcupe ſenti ſeculo migraiurum cognoue ĩ principio ſui capituli dicerer: epi ſnerit arij,dtr. dl⸗ ſe
ratecchiam. vt. . e. paſtoralis. ris preſentibus cunctis nbi ſucceſ ſcopus non debet dimittere eccle rbi deponk. iͤr
Cũ cã cupiditatis trãſit. tũc ſorem deſigna ut huc ueniat ordi/ ſiam ſuam:ſubſequenter adiunxit: le On oʒ. Hca. ſt
vtraqʒ caret vt.j.e.eos ⁊.c.ſi nandus.hoc nulli concedi alii pa/ abſqʒ ineuitabili neceſſitate aut a/ reſpicit Pmaʒ lccet
quis eps.ſed tñ ecclia põt eũ timur quod tibi charitate cogente poſtolica uel regulari mutatione ⁊ ptem. aen
repetere vt.j.e.c.i.⁊ cogitur. largiri cenſuimus. Idem de eo au alteri ſe ambitus cauſa coniungere I Heſtituat eccle N,
tue reaie griſeif ee tem quem tibi ſucceſſorem conſti/ Ambitionis enim cauſa quicũ ie. ſi ecclia eũ repe ſupie
Zca le cem eeinna tuere dixiſti: ur te uiuente in iuo100 ʒz eccleſie ſue mediocritate deſpe enge s .
tatis qð in cã abitionis. ꝙ. ſ. co eligatur epiſcopuſ:hoc nulla ra cia ad maiorem eccleſiam tranſire ſ.e. ligui vero. . 0
ſine admonitione põt pꝛiuari tiõe concedi patimur: quia contra uoluerit:debet reuocari ad ꝓprii m Erusit. epi n
ſi ex cã beuitatiſ adheſcerit alij omnem eccleſiaſticam regulaʒ uel Quod ſi redire contempſeru: ca/ ſcopũ. Epl (ne⸗
niſi poꝛ ecclia velit e repete ſtatuta patruʒ eſſe monſtratur: ſemd reat aliena ⁊ propria. Ande in ad plus m iura ca ir
re. ſi aũt nõ adheſerit. ant e- nolumus ut miniſtrer tibi a ſit in e niceno concilio legiur. nonica pꝑ ſex men⸗/ mi
cleſia bʒ eũ ꝓderelicto ant ñ uagelio chriſti adiutor. nimis enriẽ Epiſcopus uel quilibet cleric? re ſem aberit. ut ex6de uu
ſi hʒ.puta ſi Zhat mr̃imoniũ reprebenſibile eẽ manifeſtum eſt: . P 9 E cle.nõ reſi.ex tue. ſend
nelſit miles tunc põt punari. Ece mamlcli licta ſua eccleſia non debet ad alii anctẽtica tũ dat n x
zʒ h. ſi ult te uiuente nibi aliũ ſubſtituamuſ ſi nia de u O
Itẽ bʒ.h. ſi defuerit ꝑ tres ſe 1 tranſire, ,B num.nt in auc.quõ [x
primanaſ yel duos mẽſes ⁊ ſi ſed hoc cõmonemus:utorare non Onoportet epiſcopum uel oporteat epos... il ſu
ne iuſta cã ⁊ abſqʒ Inia pᷣlati ceſſes:ut uibi deus illum ſucceſſo/ reliquos ordines de ciuita/ lud col.i. u
eſt in ſtudio nel in pegrinati/ reʒ concedat:qui ei poſſit eſſe pla te ad ciuitatem migrare.non epi/ n Iterminatiõeʒ. l
one. In his oibus ſine admo cabilis ⁊ populum irreprehenſibi ſcopus no preſbyter nõ diaconus ergo admonẽdꝰ ẽ. uiſn
nitioe põt puariut dicit.hone liter regere ualeat. Item pela/ trranſeat. Siquis autem poſt diffi in
ſtũ m̃ eſt ut admoneatr ut.j.s gius papa clero narnienſi aE . t Poi 17 w
ſigs plbꝛ. ꝛ.c. ſi auis in clero gius papa cle ni. nitioneʒ ſancti ⁊ magmi concilii ia ir
Zex ð cob.cle. ⁊ mu.c.ſi gtſ Mion ſucceſſor ſed coadiutor uiuẽ le quid agere tentauerit: a ſe huiuſ
veriꝰ credo ꝙ ſemꝑ pᷣmo ad niepiſegno datur. ÜRU,⸗ modi negocio mancipauerit: hoc
monẽdus eſt.ut ex de ap.per ia frater ⁊ coepiſcopus no factum prorſus in irritum ducatur irn
nenit. Et ter admonẽdꝰ ẽut ſter ioannes eccleſiaſtice uti ⁊ ecclcſie reſtitnatur cuius fuit epi i
ex ð ſen. ex. i audiẽtia. INẽ ar. litatis ſtudio ſuadẽte ⁊ nature ſue ſcopus aut preſ byter aut diaconꝰ
ad hoc.ſ.e.ꝑuenit.ex de cle.ñ ſim licitate laudabili ſi 4 25
fſi. e J plicitate laudabili conſiderani ordinatus. Item greg. antẽuo n
.ex pie. 7 ex. e. ex tue. NHec one tractata:ob boc quod ſei ſubdi . l
eniĩ de facili credẽdũ ẽ aliquẽ d 19:00 boc quod le in ge ubdiacono. i
bre ecclhiam ſuã ꝓ derelicto. rẽda patrimonii gubernandi cura In monaſterio deputet᷑ epiſcopus
er de renũ.ſuꝑ h̊.nec.n.ex ſo uel in diſciplina eccleſiaſtica cõſer qui in eccleſia ſua reſidere contem
naablria Pſami hfe rcczig nand minime Hrenn ddanenn . nit. 5
pꝓ ðᷣrelicto.cũ põt ꝗs ex iuſta conſtituti preſbyteri ad hec explẽ . .
cã abeẽ. ut er ut lite nõ cõteſ. da ſibi expoſcit chibert beriona Erneni⸗ ad nos pigmeuim N
uoniã frequèter. ſi aut no . na amalphicane ciuitaus epiſco i
quoniã frequẽter. ſi auũt non ut ea que ſunt neceſſaria comperẽti min eccleſia reſid
iuenit. fiat put dicit in illo o⸗ eo diſponente ſollicitudine nibil ĩ pum in eccleſia reſidete non elſſe 1
cre.ex tue.NHe utilitate pʒ.qꝛ decens fieri ueli l ine mun contentum ſed for is per diuer ſa lo in
cã utilitatis trãſire põt ad ali ece 4 ieri uel inutile permitta, cauagari. Idcirco hac tibi aucto
tur. Iceoqʒ Feleti uobis iuſſio ritatèe precipimuſquatenus hoc de
ne precipimuſ: ut ſeruata primo lo cetero facere non preſumat:ſed in
co epiſcopo memorato reuerentia eccleſia ſua ſacerdotali more reſi
quam uos conuenit inculpabiliter deat.quem ſiforte non emendare

VII .15 0

Q. .

fne C Bepntare. hic ſubdit⸗ ſuſpẽdit ſuũ pᷣlatũ.ðſic.łxxiiij.di.honoꝛat⸗ dit redditus ecclie. ut.xi.di.quoniã. Qñqʒ tñ redditus ecclie cuſtodiunt᷑ ab

Nn iã laicus poſſet. xxxij. di.S. verum. ⁊ feia. ut.ij.q.v. mennam. iconomis ſi eos babeat ecclia. ut. xxv.di. quoniã quidem.
tie Dearerte in Sns erat ſubditus.qꝛ faciebat hoc ex delcgatiõe dñi 5 5 D ra annum. S. in dieobennubus. ti
1ſen alijs. . Igui uero cogant. ſimile. ff. 211l..ð —
uc b eziten⸗ lw ho mãdat alicui ut excõicet aliquẽ.idẽ nõ pot i t redeãt.ſi ecclia vult eos repetere.ipᷣe nõ põt. er derera
8 . 2„ dubijs.xxii.q.i.ð bndicto.ſi
d S ere. HH xxxiii.q.v.mulier. Sed nõne
un cß Macuit. reli ueris: in monaſterium eum depu/ OQ Piſcopuʒ de dioceſi ad dio bhodie ipo iure perdit poꝛem

cta. clericus
inconſulto epᷣo nõ

tare nobis modis omnibus cu/
rabis indicare:ut quid facere de/

ceſim non debere tranſire: ne
qʒ ſi ſeipſuʒ ingeſſerit:neqʒ ſi a po

eccliam ut er de pben. ð mul⸗
ta.Rn.perdit q;tũ ad ſe ſʒ nõ

s Eohen . „ õ . qpiũ ad poꝛem blatum.
Rein pot dinultere cecte beas: noſtra iterum preceptiõe co pulis fuerit uiolenter raemns ine in⸗ Igquis. ſpem. reſtitui
ann ſiã ſus. er de ein gnoſcas. ¶ Item ex concilio car⸗ qʒ ſi enã hoc ei ab epiſcopis ſua/ G nõ põt clericus depoſi
d admonet. æ ſi traſit inenſi detur. manere autem eum debere ms abepo. ? Pcũ p crimine
gti na eccł a ad ali thaginenſi. v. . A . epo. n en .
nin m P Epil lli ditur princi in eccleſia dei quam ab initio ſorri deponit᷑. ſecꝰ ſi ꝓ cõtumacia
ittniin am de eodeʒ epᷣatu lcopo nulli conce p ꝛo!
ta) ibi ſufficit tacitꝰ cõ alem cathedram relinquere:⸗ ad tus eſt:⁊ non ab ea alibi demigra / l. di. contumaces. .
in dintti . n re ſecundum regulã ſuper hoc olis I¶Aliꝰ eps.ſi ab vno epo gs
nſtär ſenſus epi. qꝛ taci· aliam eccleſiam ſe tranſterre. ecu. onz ſuſpẽdit ubiqʒ habẽdus ẽ in⸗
ennlutn 19 diſſenſus diſſol⸗ Zacuit ut nemini ſit faculras a patribus conſtitutam decernim ſpenſus. ut bic. . iii. q. p. gl⸗
Kii namaünorin er⸗ relicia principali cathedraa Mtem ex conci. calcedonenſi. gs. qꝛ itü ad officiũ ſnia ius
rncick ole. I. r- dN. aliquam eccleſiaʒ in dioceſi conſti Deeodem. facit. Secus ſiẽ ſuſpẽſus a be
fſitſei ꝗvxoꝛẽ. Sʒ ſi traſ⸗ qua . 8 8 epiſcopos a cle l. Dec8
üßim lert ſe ad aliã dio tutaʒ ſe conferre:uel in re propria Ropter eos epiſcoposa cl neficio. ſed in excõicato ideʒ
us Pſe. d alig ſtitut ricos qui de ciuitate ad ciuita eſt. qꝛ cũ ſit ẽ eccliam nihil
Dinmn ſim tüc quaſi libe diutius quam oportet conſtitutuʒ V E . ir EeX e .
hnnii celm tuc aue . I . ſ õt poſſider noĩe ecclie.xxiii
finigſif raf̃ a pria hrafe qö curam uel reanenlarionen den nanionntp nin⸗ Odtöninnone eple if e inſ. v. viij di. do
ite nõ põt fieri niſi ex· prie cathedre negligere. ¶ Item atas a ſanctis pairibus babere, lecſ e. 11. rEuledr
gnunm pſſo ↄſenſu epi. C. eodem. gngtl priam firmitatem. ¶ Ieem ex co⸗ Pre Ken. dtr oap ns,
* Paeneiwranl. e, Ycrcenri cnheckram cui dauus entdagi aeaſ in⸗ . . G ſtoꝛalo. inff.
OAphg . .„Ol. E. l. . .
vn . . ii. c. ic. xxri eſt tenere non licet. iene plebes ab epiſcopo nõ v/ mUPiſcopum.
ſt, t een 2.xix.q.ii.c.i.⁊.xxi . .
n il q ici Onſtittum efſt ut nulli inter ſurpentur. . „ n Ropter.
ſind In dioceſi. niſi ceſſori ſit licituʒ cathedrã cnii Zacuit ut a nullo epõ uſurpẽ/ EE
deini⸗ cã viſitadi.nt.x.q. interceſſor darꝰ eſt quibuſlibet po i tur gicbes ene ne liauis 0 Lacuit.xiij.q.i.c.i.
E 2 , „ „„ * ⸗ . i
nt iſ i. placuit. uato qð pulorum ſtudiis ⁊ ſedinionibus re epucoporum ſupergrediatur in ſjs in dioceſi. amotif
birtti di. oecon. dil. l. ninere: ſed dare operam ut inrra ã oceſi collegam ſuum. . Itez ana p O ds ve . r. g. ifeln
nndem, en ore e. nõ h num 'eiſdem epiſcopum preuide/ cletus papa. gdunẽſis. 5. ibi noie alteri⸗
gnin ag ody ppone at: quod ſi neglexeritanno exple, Alienos clericos ordinare? alta cõſecrauit ⁊ ille ratũ hũit. hic
i ſuã vtilitatẽ ntilita⸗ to interuentor alius tribuatur. ria conſecrare epiſcopo non licet. noie ꝓpo.?. xxiij q. i.c. i. nel
ti ecclie ⁊ ſii h pao-½ Nem exeodem. Piſcopus in dioceſiꝰ aliena ibi ons ratã hũit oꝛdinatiõeʒ
nääe ſa ſit eccia dinnum Excoicentur clerici qui relicta ſua ad alienos clericos ordinan/ q Alarte Sircsimaſal 6
eſtinicd ulud de ꝓpꝛio fſar- eccleſia ad eam redire noluerin. dos uel conſecranda altaria irrue it grecfote io n e
linin iet. xii. ilij. gcun⸗ JIqui vo ſine reſpectu dei ags renõdeber. Quod ſi fecerit: amo dianaliig l ſegurs. Eraiats
ſ⸗ iun . Vnſtitutü ẽ tes ⁊ timorem dei ante oculos tis his quos ordinaui t:altaris tã delinquere põt. ſʒ inaiata nõ.
Mheln Eurã dʒ ha non habẽtes neqʒ eccleſiaſtica ſta tum conſecratione manente ranſ-⸗ r. ¶Anno. ix. q. ij. nullum. Z.
ed iſitatoꝛ i ele/ tuta cuſtodientes receſſerint ab ec gre ſor canonum annoa miſſar uʒ vbi ꝓ tali culpa deponit᷑.ſed
Knin bere niſi 27 . . ar
ai ctione. ? iõ ꝓhibe? cleſia ſua:ſiue preſoyter ſiue diaco celebritate ceſſabit. Item ex cõ iſtud eſt ex diſpẽſatione.
ren eligi ne poſſit mali nus uel in quocunqʒ eccleſiaſtico cilio agathenſi. 8 G ns in clero. qð lai⸗
gnari.ſic iutoꝛ ꝓhi dine poſin fuerint: non debent Diebus ſolenibus clericus eccle s noõ licet. ſ. de cõ. di.
gſrn bet᷑ oucere pupillã oraine bo n 4 i.ſiquis.⁊ di.iij.c.nulli.
lntäin ki anma ſuſcipi in eccleſia: ſed omni neceſſi ſie ſue deeſſe non deber. t Solẽnibus imo nullo tpe
gt nepoſſitmalignari daie cogantur ut redeant ad eccle Jauis in clero conſtimtus ab deerit xci. di elentberp er.
W C. de interdi.ma. ſiam ſuam: quod ſi permanſerint: C eccleſia ſua diebus ſolẽnibus clericus.⁊.xcii.di.c.ult. Sed
nne ſi tutoꝛ. ſic nec cre/ excommunicari oportet eos. defuerit ideſt natiuitate domini: e qd ſi plures hʒ ecclias uel pᷣ⸗
iden ditoꝛi Iʒ ſibi pign⸗ Item ex concilio annocheno. piphania:paſcha:uel pentecoſten bẽdas:tũc dicas eccliam ſecũ
r⸗ addicere.C. ꝗ boiſ De eodem. dum potius ſecularibus lucris ſtu diſpenſaſſe ut ad iſtud non
uh ceder poſ..iiii. Itẽ det quam ſeruitio dei parere:con/ cogatur.
Mi yviſitatoꝛ nõ dʒ ſibi

bonoꝛẽ aſſumere.
yviii.q.i.ĩ ſcripturis
⁊ ſic rõne officij ali
gd ꝓhibet. nt. x. q.
ii.hoc ius poꝛrectũ
in fine. ⁊. ff. ð Zhẽ.
emp.ſi in emptiõe.
H. tutoꝛ. ⁊ ẽ5 regu/⸗
lã illa. ꝙ nulli dʒ ſu
nm officiũ eẽ dano
ſum. e de fideiuſ.

uel quilibet clericuſ deſerta ec
ſia ſua ad aliam ranſeunduʒ eẽ
crediderit:⁊ ibi paulati tentet quo
migrauerit perpetuo manere:ulte
rius miniſtrare non debet: preſer
rim ſi ab epiſcopo ſuo ad reuerten
dum fuerit exhortatus. Quod ſi
poſt euocationem ſui epiſcopi non
obedierit:ſed inobediens perſe/
uerauerit: omni modo ab officio

Iquis preſ byter uel diaconuſ
cle

uenit ut triennio a communione ſi
ſoendatur. ſimiliter diaconus uel
preſbyter ſi per tres ebdomadas
ab eccleſia ſua defuerit huic dam/
nationi ſuccumbat. ¶ Item hila/
rius papa.
Remouẽdus eſt epiſcopus ab ec
cleſia cui irrepſerit ⁊ ad ſuam cogẽ
dus eſt redire.

Emoto ab eccleſia barchino

pnenit. ff. de fur. i ſuo deponi debere nec aliquando nenſi atqʒ ad ſuam remiſſo i/
buus cõis. Iſte viſi ſpeʒ reſtiturionis habere decerni reno epiſcopo ſedatis per ſacerdo
latoꝛ moꝛtuo eßſo mus. Si vo propter hanc ulpam talem modeſtiã uoluntatibus: que
ſlinnr iſte debʒ depoſitum alius epiſ. copus ſuſce,/ poer ignorantiam eccleſiaſticarum
B rfe ilencs perit:a ipſe a communi ſynodo pe legum deſiderant quod non lʒ ob
br. ri di. obit. .. nam merebitur increpationis tan tinere: talis protinus de clero pro
catinenſig. ſi plu⸗ e eccleſiaſtica iura diſſoluens prio⸗ barchinonenſibus ordine/
res eligat põt exa⸗ ¶Nem ex eodem. tur epiſcopus: qualeʒ te precipue
minare gs ſit mel / Mon licet epiſcopo eccleſiam ſuʒ frrater aſconi oporteat eligere de
oꝛ. ut. lxxxy. di. ſio⸗ relinquere: 2 ad aliam tranſire. ceat conſecrare:ne ſi forte aliter fa

rentinũ. Itẽ cuſto/

n ¶ Per tres.õ.e.pñtiũ. .ibi
d de duobꝰ mẽſibus. ſʒ ibi fa
ctũ narrat.hic ius cõe.
xM Emoto. ab officio viſita
tionis uel etiã ab ipo e⸗
piſcopatu quẽ occupauerat.

1

Lau.

iiij. quecũqʒ. Cũ ergo detrimẽtũ quis patit᷑ ꝓ publica utilitate põt

a Iguis eps ad maioꝛẽ. multo foꝛtius ſi ad parem qꝛ faciliꝰ diſpẽſat᷑ ĩma

.

loꝛi qᷓ ĩ pari.ex de traſla.lʒ.ad minoꝛẽ etiaʒ difficilius qꝙᷓ ad parẽ.extra
de traſla. cu ex illo. ? hecẽ pᷣſũptio canonis.qꝛ eo ipᷣo ꝙ trãſit ad maioꝛẽ.pꝛe/
ſumit᷑ eẽ ambitio potius ꝙᷓ leuitas.qꝛ nullꝰ traſit ad minoꝛem extra de cle.nõ

b Iquis de oꝛdine.

c Encituʒ. aut aliã.bene
dicit auĩ aliaʒ. qꝛ ꝗcꝗd
hnt hoĩes.pecunie noĩe cen
ſet᷑.i.q.iij.totum.

Utatiões. petrꝰ.xxij.

di. ſacroſancta.

e Parua. l. uercellina. regu⸗

larẽ eſt ur a minoꝛi ꝓmoneat
ad maius.ut.xciij.di. legimnꝰ
in fi.⁊.ff.de mu.⁊ ho.ut gra/
datim. ſed non econuerſo.

Mec tranſtertur. preſumit

enim canon locum non muta
ri cum animus non ſit muta-
tus.ſicut virgo cenſet᷑ cũ non
ſit aimꝰ coꝛruptus lʒ coꝛp? ſit
coꝛrupiũ.xxxij.q.v.ita ne.ſic
ꝓbpter aium bonũ iudicat ca/
non etia iniuſtũ factũ bonuʒ
xxii j.q.viii.oceidit.⁊.q. vii.
ꝙ aũt.⁊. xxxii.q.v. ꝓpoſito.
g Cias.plurimoꝝ.illuc
potius accedet pᷣlatus
ubi plus lucri põt facere. licʒ
maioꝛ ſit ibi pena ſua.ut.j.e.c
i.⁊ hic apparet rõ quare eps
nõ debeat fieri monachus.in
uito papa.qꝛ ibi conſulit ꝓpᷣe

utilitati tantuʒ. ut.ii.q.vii.ſca

ſʒ hic cõi ⁊ ꝓpᷣe que duo ſũt pᷣ
ferenda ꝓpꝛie tantũ.ut.ij.q.
vii.ſancta.
hb Pꝛeferenda eſt. nã cũ ꝗs

nocat᷑ ad platurã.nõ pᷣponet

pᷣnatũ cõmodum cõi.ut hic.⁊
viij. q.i.in ſcripturis.⁊.xvi.q
.i.uos autem. Et hoc intelli⸗
gas cũ per publicũ non impe
ditur puatũ.alias eni ſuã uti/
litatẽ põt pᷣferre.ff. de iudi. ſi
lõgius.ff.de arbi.lʒ aũt.ff.ad

l.acꝗl.ſigs fumo.ff.ð pᷣſcrip.

v.l.qui ſeruãdaꝝ.aliud tamẽ
videt᷑ in pᷣlato.ut ille ſemꝑ te
neatur pponcre utilitatẽ eccle
ſie ſue ꝓpꝛie utilitati.ut.xii.q

ctüm ſit non ſine obiurgatione ma
xime in tui nominis redundat no/
ſtra preceptio quod in ĩiuriam dei
a quo ſpecialiter ſacerdotalium eſt
gratia dignitatum didicerimus ad
miſſuʒ. ¶ Item leo epiſcopus ur
bis rome anaſtaſio theſſalonicenſi
epiſcopo. .
NQui alienam cathedram appetit
ab ea expulſus etiam propria ca/
reat. J
DZauis ehin⸗ copus ſue ciuitatis
mediocritate deſpecta admini
ſtrationem celebrioris loci ambie
rit:⁊ ad maiorem ſe plebem qua/
cunqʒ ratione tranſtulerit:a cathe
dra quidem pellatur aliena: care/
bit etiam propria:ut nec illis pre/⸗
ſideat quos per auariciam cõcupi
uit:nec illis quoſ per ſuperbiã ſpre
uit:ſuis igirur terminis contentus
quiſqʒ ſit:nec ſupra mẽſuras iuris
ſui affecret augeri· ¶ Nẽ ex conci.
meldenſi.
Uiraqʒ careat eccleſia:qui contem
piu minoris ad maigrem aſpirat.
JIquis de ordieꝰ ſacerdotali cõ
tempm minoris eccleſie ambi
tioſe et improbe ad potiorem aſpi
rauerit:canonica erga eum diffini/
tio cõſeruetur:hoc eſt ut utraqʒ ca
reat. ¶ Qui vo precio eccleſiaʒ ua
cantẽ ingreſſus fuerit ab officio ſuo
deponendus eſt:ſicut in rothoma/
genſi concilio legitur. .
Deiicitur a clero: qui muneribus
eccleſiam acquirere tentar.
Ancitũ eſt atqʒ omnibus mo
dis probibitum: ut ſiquis pre
yter inuentus fuerit alicui cleri/
co uel laico munera dare uel dediſ⸗
ſe aut aliaʒ pecuniam tribuere utal
terius preſbyteri eccleſiam uacan/
tem precio redimat pro bac cupidi
tate ſeu rapina ſeu preſũptione tur
pis lucri gratia deiiciatur a clero et
alienus exiſtata regula. Quod
vo cõmuni concilio atqʒ omnium
aliorum utilitate mutatiões epiſco
porum fieri poſſint: ⁊ in eccleſiis a
quibus receſſerint eis uiuentibus
alii ſubſtitui ualeãt Anterius papa
demoõſtrat ſcribẽs omnibus epiſco
is.
eceſſitatis uel utilitatis cã epi/
ſcoporum mutationes fieri poſſunt
UVtationes epiſcoporum ſci/
tote cõmuni utilitate atqʒ ne/
ceſſitate fieri licere:ſed nõ propꝛia
cuiuſquam uoluntate aut dominati
one. Petrusſanciuſ magiſter no
ſter ⁊ princeps apoſtolorum de an
tiochena ciuitate utilitatis cauſa ẽ
tranſlams romam ut ibidem poti/
us proficere poſſet. Euſebius quo
qʒ de quadam parua ciuitate apo/

ſuam pponere utilitatẽ. xix.q.ii.due.xiiij.di.q ait.qꝛ oꝛdinata cha/
ritas a ſe incipit.xxiii.q.v.ſi nõ licet.de pe.di.ii.qui vult. Nel dic ꝙ
qñ pᷣuata utilitas includitur in cõi tũc pponit cõis. ut eſt in platura
ut ar. ff. ꝓ ſocio.l.actione.ꝭ.labeo. Del diſtingue an vtilitas inacq/

ſtolica auctoritate mutatũs eſt in a

lexandriam. Similiter felix de ciui
tare in qua ordinatus erat: electio
ne ciuium propter doctrinam uitã
qʒ bonã quam habebat:auctorita⸗/
te huius fancte fedis ⁊ cõi epiſco/
porum ? reliquorum ſacerdotum
ac populorum conſilio tranſſatus ẽ
epheſum. Mon enim tranſit de ci/
uitate ad ciuitatem nec traſfertur
de minori ad maiorem: qui hboc nõ
ambitu nec propria uoluntate facit
ſʒ aut ui a ꝓpria ſede depulſus aut
neceſſitate coactus aut unlitate lo
ci uel populi nõ ſuperbe ſed humi/
liter ab aliis tranſlatus eſt. Mam ſi
cut epiſcopi habent ptãtem regula
riter ordinare epõs ⁊ reliquos ſa/
cerdotes:ſic quotiẽſutilitas aut ne
ceſſitas coegerit ſupradicto modo
mutare ⁊ inthroniʒare ptãtem ba

bent:nõ tamẽ ſine ſacroſcẽ romane

ſedis auctoritate ⁊ lnĩa. alia eteniʒ
ẽcã utilitatis: alia auaricie ⁊ preſũ
ptiõis ac ꝓprie uolũtatis.¶ Itez
pelagius papa benigno archiepõ.
Cauſa neceſſitatis mutatiões epi⸗

ſcoporum fieri poſſun.
Lias frat᷑ dilectiſſime aliud eẽ

cãm neceſſitatis ⁊ utilitatis: ali
ud preſũptiõis ac ꝓprie uolũtatis.
nõ ergo mutat ſedem qui nõ mutat
mẽtẽ.i.qui nõ auaritie cã aut domi
natiõis aut ꝓprie uolũtatis uel de
lectatiõis ſue migrat de ciuitate ad
ciuitatẽ:ſʒ cã neceſſiratis ⁊ utilita/
tis mutat᷑. Mã.plurimorũ utilitas
uniꝰ utilitati uel uolũtati preferẽda

Aliud' enĩ mutare: 1 aliud mu

tari. Nã aliud ẽ ſpõte trãſire:aliud
coacte aut neceſſitate uenire. unde
nõ iſti mutãt ciuitatẽ ſʒ mutãt᷑:qꝛ nõ
ſpõte ſʒ coacte hoc agũt. NHõ ergo
bene ĩtelligũt eccleſiaſticaſ regulaſ
qui hoc negãt cã neceſſitatiſuel uti
litatis fieri poſſe:quotiens cõis ne
ceſſitas aut utilitas perſuaſerit.
Ntem ad eundem.
Chriſtũ negare conuincitur qui ne
ceſſitatẽ patientibus miſericordiã
non impendit.

—0O (nis qui gemebat? uexa/
bat

a ſaul: fugiebat ⁊ uẽiebat
ad dauid. Si rex piiſſimꝰatqʒ iuſtiſ
ſimus dauid ſcirer peccatũ eẽ ſugiẽ
tes perſecutiõeʒ ⁊ trãſeũtes de lo/
co ad locũ ⁊ de ciuitate ad ciuitateʒ
recipere:tales nequaquã reciperet
nec ſecũ teneret:neqʒ ĩ aliis ciuitia
tibꝰ eos collocaret. Qui eni perſe
quũtur domini epõs eoſqʒ de ciui/
tatibꝰ ad ciuitates traſire cõpellunt
nõ eos tãtũ perſequũt᷑ quãtũ domi

nũ noſtrũ ieſũ chriſtũ: cuius legati

one fügũt᷑. Nec ipſi in hoc peccãt
epi:quoniã nõ ſpõte ſʒ coacie hoc

rendo conſiſtit aut
in damno vitando
tunc lecus.uel econ
uerſo.
i¶Aliud. ut. S. diſt.
vi. teſtamentũ. ⁊ ex
qð me.cau. ſacris.
lꝛ Mnis. ſci
ret. ar. ꝙ eo
ipſo videt᷑ aliquid
bonuz ⁊ iuſtum ꝙ
a bono factũ eſt. xx
xvii.di.qui de men
ſa. ⁊. ix.q.ii.lugdu⸗
nenſis.
¶C oacte. pꝛecibꝰ

ſuperiorum.ſic ſu-
pꝛa.e.qualiter.við⸗

tur enim ꝙ nõ poſ⸗
ſit cogi. ut. lxxiiii.
di. ubi. uel dic ꝙ po
teſt quis cogi.ut de
nolente fiat uolens

ut.xxiii.q.ᷣiiii.diſ⸗

plicet.⁊.hxxiiii.diſ.

placuit. Papa tamẽ

abſolute poteſt ali⸗
quem cogere.ut. ix
q.iii.per principa/

G

ghe
n
linch
ivmm
ſte
mt
sl
iuht
ſc.
n
üömt
noi
nng
Aipepe
arce
Eie
iaig
iamane
ignn
iina
iee
Airi,
mr,
fuüln
igzi

uni

din

vr C? .

1 5 i
e a & Minoꝛ. ſed nunquid tenet̃ minoꝛ populus ſuũ epᷣm malort eon b ſeg arir i holſne pleſtionis. xxyiij. i caue. uel ſine ſuſpicione turpi
N õäü eneficiũ facere. x. q.ij. pꝛecarie. Rñ. tudinis.xxxij.q.i. iquis vxoꝛem. ę
R cneer nemd ogakeſia enefte uel loquit egeaſcum i . Qmn qui. archidiaconatũ.· Sʒ nõne iſte pebuit deponi. ut.ij.. ij. audi
e ſie.

Adnimꝰ. ?. ij. q.i.in pꝛimis.ſʒ iſte excuſabaĩ

auctoꝛitate maioꝛis ꝗ hoc fe-

krin

dla ce le NMapib⸗. imperatoꝛ. Ar.
ſtr cCEt llers ͤlil oes reges ſononabit in
fſi d Diſcopꝰ. gra Pdint ang ii it adulterata iudicabi peratoꝛ. ut dixi. lxiij. d. hadri
un dus. qð ver’ agunt. ſed ipſi qui eos perſequun te alii nupſerit dereraia i⸗ unus. ts ploreolattegtve ut
eſt de bis gſubſunt tur. Mec ipſis epiſcopiſhocimpu mr. Similiter ⁊ ille ſi aliam ſoonte Vi. q. iij. c.ij.
intiz eze⸗ nullo mechüte tari poteſt: ſʒ illis qui eos hoc age duxerit: adulter eſtimabitur: „Ccom 1 W qfñqʒ fuerũt duo
neni ut. lxxi.di. clicos et re cogunt. Qui autem negant mi/ munione pꝛiuabitur. Si aute perſe iperatoꝛes ð facto.vt.xxi. di⸗
n ſt er de renun. agcmo ſericordiam faciendã fugientibus cums fuerit in ſua eccleſia:fugiẽduʒ nüc aũt. qd g dicemꝰ de gre⸗
