ſoꝛuʒ tranſit ad religionẽ mo iolabile cõiugiuʒ eoꝝ.datoꝰ eim gium fuerat inter eos:quod nullo contraxit.vt pꝛemi/ unlich
naſterij.ſj non ẽ ita:qꝛ cũ trãa libello repudii lʒ eis recedere abĩ ( moco ſolui poreſt. ſi. ar. lamẽ ꝙ peccet di o
ſitur ad religioneʒ fidei bene niceʒz aliis copulari lege foꝛi 2 nõ Trũ uero bigamꝰ ſit re OQ. (j. iht
m & Dinente. vconerſa cuni fideles uero ratũ cõiugiuz ẽ: qꝛ con mũ habueritunaʒ: a poſt ſient. ig
viro vel nõ conuerſa: ſecũ ta· iugia ſemel initiata cõplera iter e⸗ . baptiſmu alteram auco lni
men cohabitare volente. ſe,/ os ulterius ſolui nõ poſſunt. hoꝛuʒ ritate Miero.pʒ. ¶“ Ait eiʒ ſuperr Hie diſtinguen⸗ aifu
quens autẽ capitulũ intelligi quedã ſunt legitia:ueluti cũ uxoꝛa epiſtolam pauli ad tymotheum. En eſt. atqʒ bec di⸗ S
tur de nolente cohabitare. parẽtibus traditurꝰ:a ſpõſo dota/ 36 bigamus qui ante baptiſmuʒ ſtinctio eſt canonica ſuni
n . Loningia. põt tamen ad lur:⁊ aſacerdote benedicitur. hec habuerit unã: pꝰ baptiſmũ alterjà. ⁊ bona. ?⁊ probatur iut
Wigion tranceres innin m lalia cõiugia legitia ⁊ rata appellã Poꝛtet epiſcopuʒ unius eſſe atra de dinoꝛ. guxI an
extra de diuoꝛ. quanto. tur. Illoꝛu uero coniugia qui con uxoris uirũ:uerũ hoc poſt ba d· Trum. bic ĩ niſ
o ¶Iinfidelis. ꝓpter den eptis oibus illis ſolẽnitatibus ſo ptiſmuʒ: ceterũ ſi ante baptiſmum titulat que it
G ideſt ꝓpter fidem dei. lo aff ectu aliquã ſibi in colugem co hahuitunaʒ:a poſt baptiſmum ha ſtio tertia .i tde
p Soluit. eccleſia tamen ðᷣ pulant:huiuſcemodi cõiugiũ nõ le buerit alteram: nõ eſt reputandus qua quid iuriſ ſitdi fun
bet. ſentetiare. ſed auid ſi lla gitimiũ ſz ratu tatmodo eſſe crecfi bigamus: cui pꝛoꝛſus inouato per ximus. xxvi diſtin. W
Koan vule venne ad ed tur. B baptiſmuʒ oĩa uetera ſunt dimiſſa. nnius.nec aeros
nott Ecclelie ii 4 lhobig⸗
reſtcöſtare ercleſie ns pn Auguſtinus uero contra teſtatur ⁊ bi weitur3
L Mun

= =☛
S=
=
Se
S =
SS=

nonporetc

Teſten

Uunbeſeggi
Gteyenrre.

Gdnotedan

Adeegenn
ſccenti

P
D

elsnorgge
fecſmte
Hletnoſenirt

taun
equtnif.
Nichltnuon.

Obeinen

Uiuseltſhmdan.

mtirſeft

Ninteea

lstenm
Ng

„“
Linnnunn

nan.

pinnin
nmtlr
mnnenNn
l rtin
cmuetitdi
nutſon
nmig

ſeruꝰ?. de

q‚uus in ca uidebi

mꝰ.tertio modo qñ
unꝰ? maior alter mi⸗
nor. de quibus in ſe
quẽti tractatur. hic
de errore ꝑſone cõ/

ditiõis qualitatis ?æ

fortune tractatur.

io:an.ſ. matrimo/
ninʒ cõtrahatur int

eos iter quos inter
nenit error perſone

hoc eſt dicere an er

ror ꝑſone impediat

matrimoniuʒ cõtra
bendũ ⁊ dirimat iã

coõtractuʒz. g. allegat

pro ⁊ contra: diſtin
guendo quatuor er
rores.fortune.qua

litatis.perſone ⁊ cõ
ditõnis.duo ultimi

dirimunt matrimo

ninuz: non ex ſua na-

tura ſed ex conſtiiun
tione ecc leſie.naʒ ſi

militer ⁊ papa poſ/
ſet conſtituere q er

ror qualitatis impe
diret:⁊ ꝙ nullus er
ror perſone impedi

ret ⁊ eſſet matrimo

niuʒ ubi eſſet error
pꝑſone:ſicut ⁊ tenet
pignus: licet ibi ſit
error. ff. de pig. ac.
l.i. unde ex natura
nõ habet error ꝑpſo⸗
ne ꝙ impediat.ar.
in eſt cõtra.j.de ia/
cob ⁊ lia.qꝛ nüdum

eccleſia cõſtituerat:

⁊ lamen tunc impe
diebat.⁊ ẽ ẽt ar.con
ira. quia error ipe/

dit emptionem. ut

. „

ff.de otrahen. emp.

quid th.⁊ nõ ꝙ ſᷣm

bu. ⁊?.l. nũq; errar

in perſona niſi priꝰ

—

NVod autem
hic de pingi ⸗
tur pria que

xxK (Queſkoj

errare eſt aliud pro alio putare. ut. xxij. q. ij. in quibꝰ.æ.xxxviij.di. q;ẽnis. itẽ
eadẽ ratione qui emit aurichalcũ pro auro cõſentit in aurũ.qdð falſuʒ c.ut.ff.
de conirahẽ.emp.alioquin.⁊.l.qui tn.nã licet nõ circa illũ enius nulla notici
am babuit:errai tamẽ circa preſentẽ.hu.tñ ⁊ lau.dicũt ꝙ ſit matrimoniu cũ
iſta.ſed hoc nõ credo cũ ibi ſit error.ꝗ nõ eſt ibi cõſenſus qꝛ nihil ẽ lam cõtra

Cutius nero.cenſuerunt.. di. lvy.nullus.

Aidam mulieri nobili. Imparia cõiugia trivus modis
dicuntur.vno mõ qñ cõtrabit fidelis cu infideli. ðᷣ quibꝰ
in ſuperiori cã audiuimus.alio mõ qn unus liber ⁊ alius

Innocẽ. ¶ Ait. n. Ang.ſuꝑ epꝛ
ſtolã pauli ad niſũ. WM
HNõ dʒ fieri epiſcopus qui ante ba
ptiſmũ habuerit unã:a poſt baptiſ
muz alreraz.
Cutius uero intelligũt:qui
nec eũ oꝛdinãduʒ cenſueruùt
qui ante baptiſmũ habuerit unaʒ ⁊
poſt baptiſmũ alterã. In bapuſma
ie eni crimina abolent᷑:nonfedera
rio cõiugii diſſoluitur: ſicut illa que
cathecumia uinata eſt ĩter dei uir
gines ↄſecrari nõ põt:ſic qui ante
baptiſmũ habuit unã ⁊ poſt baptiſ
mũ alterã nõ niſi bigamuſ eſt repu
tandus.amiſit.n. quiddã nõ ad ui
te meritũ:ſʒ ad ſignaculi ſacramen
tũ. Itẽ Innoc.ruffo euſebio epi
ſcopis macedonie multis argumẽ
tiſ. ꝓbat talẽ bigamũ reputari.quia
ergo iſte cuius cã in pꝛeſenii agit᷑
añ baptiſmũ habuit unã a poſt ba
priſmũ alterã: bigamus iundicatur
⁊ liceruite merito ⁊ induſtria ſciẽ
tie polleat tamẽ in epiſcopũ oꝛdĩa
ri non poteſtt.
Midã mulieri nobi
li nunciatũ ẽ ꝙ a fi
lio cuiuſdaʒ nobiliſ
petebat᷑ in coniugẽ
¶pꝛebuit illa aſſenſũ
G alius uero quidaʒ
ignobilis atqʒ ſeruilis cõditionis
nomie illius ſeipſuʒ obtulit: atqʒ
eã in coniugeʒ accepit ille qui pꝛiꝰ
ſibi placuerat tãdẽ uenit:eaqʒ ſibi
in coniugeʒ peni.illa ſe deluſaʒ cõ
queritur: ⁊ ad pꝛioꝛis copulã aſpi
rat. Hic pꝛimũ queritur:an ſit cõ
iugium inter eos. Secũdo: ſi pꝛi
us putabat buc eſſe libeꝝ a poſtea
depꝛehẽdit illũ eẽ ſeruũ: an liceat

ei ſlaum ab illo diſcedere.

Uod autẽ coniugium ſit
inter eos pꝛobatur hoc
modo. Coniugium ſiue
matrimoniũ ẽ uiri mu/

habita noticia ali – matrimomi euiri mu-
de eo cnius normi⸗ lieris cõiunciio indiuiduã uite cõ

glius ſe repreſentet

unde ſi aligs offert
ſe ſub nomine regiſ
francie alicui puelle
ſi ipſa nibil unq an
diuit ð rege francie

nec aliqua noticiaʒ

bʒ de eo ꝑ famã vel
alio modo.⁊ pntat

ſuemdinẽ retinens. Item conſen
ſus utriuſqʒ matrimõiuʒ facit:qꝛ
ergo iſti coniunctiſunt:ut indiui/
duã uite conſuetudinẽ cõſeruarẽt:
quia uterqʒ conſenſit in alterũ: cõ
iuges ſunt appellandi. His ita re

hüc eſſe regẽ fracie: nõ errat in perſona ſed in forma nel qualitate:
nel nomine. ſed ſi aliqua cõſentit in aliquẽ niſuʒ uel nõ uiſt um: tñ ali
quo mõ ſibi cognituʒ.ſ.fama ael alio mõ:ſi poſtea per errorẽ accipi

at aliuʒ: ẽt ſi ab eo fuerit

cognita reddetur primo:ſi tamen ille in eã

Gſenſeri per nüciuʒ uel alio mõ.ſi nero nullo modo fuerit ſibi co/
gnitus ꝙ-uis per errorẽ accipiat aliuʒ:nũqᷓ; reddet᷑ primo.quia iter
ea ⁊ primũ no fuit matrimoniũ.nã in penitus incognitũ nec amorẽ
nec conſenſuʒ dirigere poſſumus. AUnde aug.nõ uiſos diligere poſ

„

ſum qui nobis per fama nel alio mõcogniti ſunt. incognitos aũt di
ligere nequimus. ſz certe lʒ hoc poſſit concedi ꝙ nõ ſi reſtituenda

hriori.nõ tamen dico ꝙ debeat ſtare cũ ſecundo.cũ ibi ſit error.nã

ſpondetur. Conſenſus eſt duoꝛuz

uel plurium ſenſus in idem.qui ãt
errat non ſentit. non ergo conſen/
nit.i.ſimul cũ aliis ſenut. hec aureʒ
errauitnon ergo conſenſit. nõ ita
ʒʒ coniunx eſt appellãda: quia nõ
fuit ibi cõſenſus uiriuſqʒ ſine quo
nullluʒ matrimoniũ eſſe poreſt. ſi
cut emim ille qui oꝛdinatur ab eo
quem putat epiſeopum eẽ ⁊ adhuc

eſt laicus errat: nec uocatur oꝛdia

tus:im mo ab epiſcopo adhucẽ oꝛ
dinandusꝰ: ſic iſta errans nulli eſt
copulata coniugio:imino adhncẽ
copulanda. Ad hec. NHonom/⸗
nis error conſenſum euacuar. qui
enim accipit in uxoꝛem quam pu/
lat uirginem:uel qui accipit mere
triceʒ quaʒ putat eſſe caſtã:uterqʒ
errat:quia ille coꝛꝛuptam eſtimat
uirginem:⁊ iſte meretricem repu/
tat caſtam: nunquid ergo dicendi
ſunt non conſenſiſſe in eas: aut da
bitur utriqʒ facultas dimittendi
utranqʒ ? ducendi aliamꝰ. uerũ ẽ
ꝙ non omnis erroꝛ conſenſum ex
cludit. Sed erroꝛalius eſt perſo/
ne:alius foꝛtune:alius conditio/
nis:alius qualitans.erroꝛ perſo/
ne eſt quando hic puramur eſſe uir
gilius ⁊ ipſe eſt plato. Erroꝛ foꝛ⸗
tune quando hic putatur eſſe di⸗/
ues qui pauper eſt uel econuerſo.
Erroꝛ conditionis:quando puta
iur eſſe liber qui ſeruus eſt. Er⸗
roꝛ qualitatis eſt quando putatur
eſſe bonus qui malus eſt. Erroꝛ
foꝛtune ⁊ qualitatis coniugii con/

ſenſum non excludit. Erroꝛ uero

perſone ⁊ conditiouis coniugii cõ

ſenſum non admittit. Si quis eniʒ

paciſceremur ſe uenditurum agruʒ
marcello:⁊ poſtea ueniret paulus
dicens ſe eſſe marcellũ: ⁊ emeretꝰ
agrum ab illo:nunquid cum pau/⸗
lo cõuenit iſte de pꝛecio aut dicen
dus eſt agrum ſibi uendidiſſe. Itẽ
ſi quis pꝛomittreretſe uendirurum
mihi auruʒ ⁊ pꝛo auro offerret mi
hi aurichalcuʒ ⁊ ita me deciperet
nunquid dicerer conſenſiſſe in au/
richalcum. nec ergo aliquãdo in
illum conſenſi:quia conſenſus nõ
eſt niſi uoluntatis. ſicut ergo hic

2 7 7

rium cõſenſui qᷓ; error. ut.ff.
de iudi.l.ij.
d Itẽ conſenſus.ut. xxvij.
q.ij.ſufficiat.intelligitur autẽ
cõſentire niſi expreſſe diſſen
tiat.ut.ff.ſolu.ma.l.ij.. uolũ

tatem. ? extra de ſpon. ſicut.

ex litteris.⁊ extra de his que
fiunt a pre.c.ij.
e ¶Errauit.quia aliud proa
lio putauit:hoc ẽ errare.xxij.
q.ij.in quibꝰ.uel pro uero fal
ſum putare.xxxviij.di.q;uis.
fLonſenſit. nihil ẽ tam cõ
trariuʒ conſenſui ꝙ; error.ut
ff. ð contrahẽ. emp. alioquin.
ff. de iuriſdi.om. iu.l.ij.
g & Ordinandus. Pi. hrpiij.
diſtinc. preſbyteri.
h C Kliam. q. d. nõ. nã nec i
le error nenditionẽ impedit:
licet error ſexus ipediai.ff.S
contrahẽ.emp. alioquin.ꝭ.i.
tamẽ dicit.l.ꝙ ſoluitur emp/
tio ꝑ actionẽ ex ẽpio.ff.de ac.
emp.ex empto.ꝭ.ſiquis uir/
ginem.
i & Perſone. perſona ẽ ſm.b.
rat ionabilis crcatura indini⸗
dua eſſentia.

lꝛ Pntatur. dicit. R. quia in
hac lutera nõ debet eſſe ipſe

⁊ hec uox hic non ẽ ꝓpnomen
ſed aduerbiũ ut ſit ſenſus.er
ror perſone ẽ qũ putat᷑ e uir
gilius in hoc loco ⁊ ibi ẽ pla
to.nã ĩpoſſibile ẽ nt putes uir
giliũ eſſe plaſonc.de dicto pa
tet. de re ſimiliter patet. quia
ipoſſibile ẽ ꝙ quis putʒ ð uir
gilio ꝙ ſit plato.nec econuer
ſo.qð ueꝝ ẽ ſm opi.illoꝝ qui
cõcedunt ꝙ iſtũ eſſe uirgiliũ
eſt platonẽ eſſe uirgilinʒ. alij
uero concedũt ꝙ iſte putat il
lum eſſe platonẽ: nõ tamẽ pu
tat vᷣgiliũ eſſe plato c.⁊ hoc
per accidens qð inuit ꝓpriũ
nomen. inter quos c.h. hanc
opi · ſecutus eſt hic. g. ᷑ᷣm hoc
planũ eſt qð dicit ꝙ pingni ĩ
tellectu errantis putet᷑ de ali
quo ꝙ ſit alius habes. xxvi.
q.v.nec mirum.ubi dicit au/
guſtinus ꝙ hũc puto eſſe ho
minem demõſtrato demone.
ff. de excep.ᷣrei iudi.⁊ an ean
dem arg.ff.de fur.ſi is qui.S.
ſi tu mibi. æ de iureiurã.eum
qui.ꝭ.ſi iniuriam.ubi dicit in
riſperitus ꝙ hũc puto luciuʒ
demonſtrato ſeio.ſed quero
circa quã perſonaʒ dicis hũc
erroreʒ fore.dico ꝙ circa pre
ſenteʒ quando.i.cõtrahit cuʒ
uno ⁊ credit ſe cõtrahere cuʒ

alio. unde dico ꝙ circa abſentẽ perſonaʒ nõ errat. nam dico ꝙ ſi primo iam
ille conſenſit in iſtam. æ iſta modo conſentit in itllũ eſt matrimoniuʒ. ſʒ que
ritur ſi ille eſt mortuus ĩ quem cõſenſit:⁊ alius preſentatur fibi: an talis er⸗
ror ipediat matrimoniũ.ᷣſic.quia lIʒ non ſitĩ rerũ natura non minus tamẽ eſt
ibi error perſone.itẽ ſi aliquis habet tres filios ⁊ aliqua ↄſentiat ĩ maioreʒ fi
lium. poſtea preſentetur minor: non tenet matrimoniũ cum eo.

MVenditurum.i.uenditũ ſe traditurum. r
m & Emeret i.quaſia ſe emptũ per traditionem acciperet.ideo aũt ſic expo

nunt doc. quia ſi duobns nenderet ⁊ ſecũdo traderet.ſecundus eſſet potior.
ut. C. de rei uen. quotiens. ff.de rei nen.ſia ticio.ſed.g.intellexit litterã iſtaʒ

ſic quãdo.ſ.ſecũdo non eſſet uenditurus ſi enʒ cognoſceret.und e cũ erraret

au.

in perſona que ſeenndo offerebat precium non contrabe bat cum ea. ff.de fur

tis. ſi quis vxoꝛi.S. cum ticio. ff. de contraben. emp. cum ſeruo.nec errans do

mininzʒ tranſfert. ff. de acqui.re.do.ſi procura.⁊ ſic plana eſt littera. ⁊. l. ſi a ti⸗
cio.⁊ illa lex quotiens. intelligitur cum ſcienter cũ duobus contraxu.doc.la⸗
men exponunt vt dixi emeret.i.em ptuʒ acciperet.⁊ hoc propter illud quod

ſequitur.nunquid cum pau⸗
lo ⁊c.

n Aurichalcnʒ. uoluit dice

re marcellus ꝙ eſſet emptio
⁊ uenditio.quia in corpus cõ
ſenſum fuit:licet fnerit erra⸗
tum in materia.i.in ſubſtãtia
lium qualitate.ſed Alpian⸗ꝰ
eum correxit dicens non eſſe
venditionem vbi erratum eſt
in materia. ff. de contrahen.
emp. in nenditionibus.pignꝰ
tamen tenet ſi obligat es pro
auro.vt.ff. de pigno. ac.l.i.
a ¶ Putabat. ſiquis autem er
rat in proprio nomine du ta/
men certum ſit de quo cõſen
tiat. hoc non officit. C.de te/
ſta. ſi in nomine. ſecus avtem
in appellatiuo.ff. de here.in⸗
ſti.non ideo minus.ff. de le.
i. l. iiij.
b Subſequens.ſ.xxx.q.v⸗
§. ſed obijcitur.
c C Primogenitaruʒ. conſue
tudo erat maioꝛẽ primo nup
tui tradere.

d Inſcio.ſ. xxxiiij. a.i.ij. B

llecinʒ.

e Tranſſormat.. xxvi · .

v. epiſcopi.

5 Conſortium. hoc uerum
eſt ꝙ iſte non peccat cum ita

ſpecialiter ⁊ i genere dicit ſe
nelle eſſe participem ſue bea⸗
titudinis.ſecus ſi ad ſpecialia
deſcenderet:nõ tamẽ ob hoc
excuſatur ſaul: qui adorabat
demonem quem credebat ẽe
ſamuelem.xxvi.q.v.nec miꝝ
hoc ideo:quia interceſſit enl
pa ſua.uel ibi idolatria adora
ul

deceptus ultra dimidiam iu/
ſti precij.ut extra de emptio.
⁊ uendi.cum dilecti.uel niſi

haberet peſtiferas herbas. ut

Q. de edil.edic.ſi prediũ. vel
niſi dediſſet dolus canſam cõ

tractui.vt.ff.de dolo.elegan/

le

Ecunda.hic que/
ritur an ſeruili con
ditione reperta li/
bera poſſi recede
re.⁊ quidem ſic poteſt ſi igno
raniteum eſſe ſernum quado
contraxit cũ eo.vt.ſ.e.ſiquis
ingenuus.⁊ nõ.ſm.h.ꝙ non
omnis error conditionis im/
pedit matrimonium: ſed tan
tum ſeruilis error conditiõis
nec etiam ſemper talis error
impedit.unde ſi libera vult ↄ
trahere cum ſeruo ⁊ cõtrahit
cuʒ libero non dirimitur ma-
trimonium:licet ibi ſit error
conditionis quia non intelli/
gitur talis decepta que cũ me
liori contrahit ꝙᷓ credebat. ſi
militer dicit ꝙ ſi ſeruꝰ credit

periis ſe ſibi iure copu

t.
8O & Reſcindere. vt. C. de re/
ſcin. vendi. quiſquis. niſi eẽet

erroꝛ materie excludit conſenſum
ſic ⁊ in coniugio erroꝛ perſone.nõ
enim conſenũt in hunc ſed in eum
quem putabat eſſe.ſed obiicitur ia
cob non conſenſerat in liam ſed in
rachel.vii.ſiquidem annis pꝛo ra
chel ſeruierat. cum ergo eo ignoꝛã
te lia eſſet ſibi ſuppoſita: nõ fuit cõ

iugiũ inter eos li erroꝛ perlone cõ

ſenſum excludit: quia ut dicium eſt
non in eã conſenſerar ſed in rachel
His itareſpoondetur. Conſenſus
alius eſt pꝛecedẽs:alius ſubſequẽſ
pꝛecedit conſenſus quaãdo ante caꝛ
nalem copulam in indiuiduã uite
conſuemudinem uterqʒ conſentit.
ſubſequitur quando poſt concubi
nalem ſiue foꝛnicariũ coitum con/

ſentiunt in idem. iacob ergos liaʒ

non fecit coniuges pꝛecedens con
ſenſus ſed ſubſequens: nec tamen
ex pꝛimo concubitu foꝛnicari iudi
cantur: cum ille maritali affectu eã
cognouerit: a illa uxorio affeciu ſi
bi debitum perſoluerit:putans le/
ge primogenirarum faternis /
atam. ꝙ au
tem erroꝛ perſone nonnullos ex/
cuſet: aucioꝛitate illa ꝓbatur: qua
ſoꝛoꝛ uxoꝛis uiroqʒ inſcio ſorore
uidelicet ⁊ marito in lectum eius
iuiſſet:a a uiro ſue ſoꝛoꝛis cognita
perhibetur que cum ſine ſpe coniu
gii perpetuo manere cenſeatur: il/
le tamen qui cognouit eã per igno
rantiam excuſatur. Aliter etiam
hoc pꝛobatur. diabolus nonnun/
quam ſe in angelum lucis tranſfoꝛ
marnec eſt periculoſuſ erroꝛſi tũc
creditur eſſe bonus:cum ſe bonuʒ
ſimulat.ſi ergo unc ab aliquoſim
plici quereret: an ſue beaniudinis
uellet eſſe paruceps: a ille reſpon
deret ſe in eius conſoꝛtium uelle
tranſire: nunquid dicendus eſt cõ⸗
ſenſiſſe in conſoꝛtium diabolice dã
nationis: an non potius in partici
pationem eterne claritatis. item ſi
quis hereticoꝛum nomine Augu/
ſtini uel Ambꝛ. uel Hiero. alicui
catholicoꝛum ſeipſum offerret: at
qʒ ad ſue fidei eum imitationem ꝓ
uocaret ſi ille pꝛeberet aſſenſum in
cuius fideiſententias diceretur cõ
ſenſiſſe: non in hereticoꝛũ ſectam

ſed in integritatem catholice fidei

quã ille hereticus ſe mentiebatur
babere:quia ergo bec perſona de

cepta erroꝛe non in bunc ſed in eũ
quẽ iſte ſe mẽtiebat᷑ eſſe ↄſenſit: pʒ

vbere cü libera ⁊ contrahit cũ ancilla: nõ dirimitur matrimonium. quia con
ſentit in homineʒ ſue conditionis.⁊ quia neuter poteſt aliquid alij obijcere.?
ita pꝛopter erroꝛẽ ſerui nũqᷓ dirimitur mrimoniuʒ.ſʒ certe pari ratione videt

ꝙ ſi aliqua credit ↄᷣhere cũ vno ⁊ pᷣhit cũ alio quiẽ ditiõ ⁊ melioꝛ ꝙ mrimoni

um teneat:quia non nidetur decepta.alij autem dicunt ꝙ ſine erret

in melioꝛi uel in deteriori conditone ſemper dirimitur matrimoni

um. tertij dicunt ꝙ ſi interueniat error in diſpari conditiõe: dirimi
tur matrimonium. ſed ſi in pari non dirimitur. vnde ſi libera uult

contrabere cuʒ libero ⁊ contrabit cum ſeruo.uel ſeruus uult cõtra /

ꝙ eius cõiunx nõ fuerit. Erroꝛ foꝛ
tune ⁊ qualitatis non excludit con
ſenſum:ueluti ſi quis conſentireti
pꝛelaturam alicuius eccleſie quam

putaret eſſe diuitem ⁊ illa eſſet mi
nus copioſa: quãuis hic decipere
tur erroꝛe foꝛtune:non tamen poſ

ſet renunciare pꝛelature accepte.ſi
milirer que nubit pauperi:putans
illũ eſſe diuitem non põt renũcia/
re pꝛioꝛi conditioni quãuis erra/
uerit. Erroꝛ qualitatis non exclu
dit ſimiliter conſenſum: uwpote ſi
quis emerit agrũ uel uineã: quam
putabar eſſe uberrimaʒ quãuis iſte
erraret qualitate reꝝ reʒ minuſ fer
tilem emendo:nõ põt tamen uẽdi/
rionem reſcindereſimiliter qui du
xit in uxoꝛem meretriceʒ uel coꝛꝛu
ptam quam putateſſe caſtã uel uir
ginem non poteſt eam dimittere
gliam ducere. .
Ecũda queſtio eſt pꝛopoſi
ſita de conditione:an liceat
mulieri dimittere eũ quẽ pu

tabat liberũ ſi poſtea illum inuene

rit ſeruũ.ꝙ uero mulieri non lice

at a ſeruo diſcedere multis ratiõi/

bꝰ uidetur poſſe pꝛobari. In chri
ſto enim Jeſu nec iudeus nec gre
cus:nec ſeruꝰ neqʒ liber: ergo nec
in coniugio chriſtianoꝛuʒ. eadem
enim lege ĩ fide chriſti vteꝛqʒ regi
tur.indifferẽter.n. ab apoſtolo di
citur oĩbus:ꝗ vult nubere nnbatĩ
dño. ⁊ iterũ mulier nubat cui vult
in domino.a iterum mulier nubat
cui vult in domino tantũ: non pꝛe
cipit᷑ ut ĩigenua nubat ĩgenuo: ãcil
la ᷣuo:ſʒ quelibet earũ cui vult nu
bat ĩ dño. ¶ Itẽ iuliꝰpapa.c.iiii.

Zicer pᷣuõ mr̃imonia contrabere.

nibus nobis unuſẽ pater
0 in celis: ⁊ unuſquiſqʒ diues
pauper ſeruus liber equaliter ꝓ ſe
7 pꝛo animabus eoꝛum rationem

reddituri ſunt.quapꝛopter omneſ

cuiuſcunqʒ conditionis ſint vnam
legem quantum pertinet ad deum
habere non dubitamus. ſi autem
omnes unã legem habent: ergo ſi
cut ingenuus dimitti non poteſt:
ſic nec ſeruuſſemel coniugio copu
latus ulterius dimitti poterit.
Item zachaꝛias papa.
Ancillã in matrimonio ſuſceptam
uiro dimittere non licet.
J quis liber ancillam in ma/
trimoniũ acceperit: non habʒ
licentiam dimittere eã:ſi conſenſu

here cum ſerua ⁊9

trahit cuʒ libera:nõ

tenet matrimoniuʒ
ſed ſi liber uult con
trabere cum ſerua

T contrahit cum li

bera. uel ſi ancilla

vult contrahere cuzʒ

libero ⁊ cõtrahit cũ
ſeruo tenet matrio

niuʒ: quia vtrobiqʒ
Eparitas.⁊ hec opi
nio bona mihi vide
tur.b.dubitari aui

cõſueuit ſi libera cõ
trahit per errorem
cum homine aſſcri
pticie conditionis.
an teneat matrimo

nium. h. dicit ꝙ te⸗

neat. lex tamen con
tradicit in auctẽ. de

nup.5. aſſcripticio.
col.iiij.⁊.C. ð ſena
tuſcõſul.clau.l.vna
i ¶ Nec ſeruus.a ſa
cramentis ciʒ eccle
ſiaſticis non ẽ amo⸗

uendus.vt extra de

coniu.ſer.dignum.

nel ab illis que ſunt
iuris naturalis.pt a
uoto.in aũc.de mo⸗/

nachis. .. hic auteʒ
col.i.vbi iuſtinianꝰ
inducit hec eadem

verba apoſtoli ad ꝓ

bandum ꝙ ſernus
poſſit eſſe monachꝰ
ſed q;tum ad ius ci
uile ſeruus non ha

betur pꝛo homine.
vt. ff. de reg. iur. ;/

tum ad ius.

u Mnibus.
0O fddituri ſũt
ar. ꝙ ſeruus non te

netur obedire dño
in attrocibus.xi.q.
iij. non ſemper.

¶ LTegem. nõ quo

ad promotioneʒ. ir

regularis eim effici

tur qui cũ ſerua co/
trahit.xxxiiij. diſt.
ſi quis viduam.ſed
ſequuntur: nam le-
gez habito reſpeciu
ad ius naturale. n
de iure naturali qui
libet cũ qualibʒ pol
ſet ↄtrabere.ita ſer
nus cum libera niſt
obſtaret conſtitutis
ecoleſie·

m Ingennus. ar/

gu. a toto in quanti
tate. ab uniuerſali⸗
bus ad ſingularez.
xix.di.ſi romano?

n quis.i ma
imoniũ. po

teſt ergo matrimoniũ eſſe inter ſerunʒ ? liberam. quod eſt contra
legem. C. de inceſt. nup.l.iij.ſed abrogata eſt quo ad hoc nbi ſcien

ter contrahitur.
o Sed vna quantum ad hoc.

Glence

tcis

ſhreciſe
runimn

ſoſei
neyſ

rcortu

Grloſtad
nerumt
oge
ſeonan
mes
len ſiſe
lpeca
purmnoni
innp
lter
NNonacn
abſitor

(slde

Austuveten
ſcbnkchr
nonium

(eſeſetn

luncebi
orei de
Unen in
nin

ool ii

rurlbert

ſta

Utre
immnte
ſnarceb
nnlcpe

Manr

ne ſbl

lineſe
(ana V

hem

thon
lanmden
mci
len

un 4
tanler
milin
lſeſe

en G J quis. dubitatur. per.l. illam ſoꝛte. C. de inceſt.nup. hbumil canoñ.enet:quia matrimonia iure polireguntur.ij.q.iij... binc.
tiezn l vbi dicilur ꝙ non poteſt eſſe matrimonium inter claruʒ virũ h B Yfemina.
lben æ abiectam muliereʒ. æ inter ſenatoꝛem ⁊ libertaZʒ3. R .
ula b ¶ Et legibus. ⁊ ita leges contradicerent ⁊ illis legibus canon nõ i CU Dius. remoniſſe. nunqui ergo ſine iudicio eccleſie poteſt lider dimit
en obuiet: nõtenet matrimoniuʒ. nam ꝙ leges babeant locuʒ in matri te re ancillam quaʒ credebat liberaʒ. uidetur hic ꝙ ſic. xxxij.q.ij. ancil
Gien monio:licet. h. con / lam. naʒ retinendo eaʒ ſibi fa
ninmne tradicatẽ ar. xxxv. iuncti ſ . iroafomi cit preiudicium. ut extra de
betnie q. v. ad ſedeʒ. ö. xx. amboꝛum coniuncti lunt excepta niro femine. iu.ſer. propoſuit.ſecus tamẽ
Nenin yi. · ij. quod autem cauſa foꝛnicationis ſed unaꝰ lex de Iẽ grego. nidetur. ui.xxxiij.q.ij. ſecula
nbi R xxvij. q.ij. lex dini⸗ inceps erit per omnia ⁊ uiro fe⸗ Seruitutis occaſione dimitti non cn iaar. multoruzʒ. na
uſint ne. in fi. vnde es: mine. Itẽ Julius papa. ualet: que poſt controuerſiam ſta 11 gan 4 Ebar ttorns ſi ma
nhng quidam ꝙ ſan n Inter patronuin ⁊ libertã conſtat tus ſe in libertate aſſeuerauerit. cleſt kon den U mu nrrg ec⸗
nke dicat non ere eneſſe matrimoniũ legitimum Vius rei cauſa cuʒ matre ſua trade oe port ai Utex
HI moninz cum ancilla is ancillam ſuam inkib tra de diuoꝛ.porro. nam pen
danan nl. C. de iceſt. nnp. JIquis ancillam ſuam in liber huc compulſa anno pꝛeteri/ dente accuſatione alter alteri
dani l. ij. 7 canon non ex . tatem donauerit: 7 in matrio 10 pꝛeſ entium uenerit lairix frater tenetur reddere debitum. ut
Nenbi. cipiat niſi cum ſci⸗i· nium ſociauerit: dubitatur apud nitas tua cautius nouit:quia ſcili⸗ i n epe laudahiſt. 75
mnbeeunbe anollam: urum buiuſmnoci nn, cermoritus ſuns ueſter clericng: Hore enn vnde therte
uiſtne ſems e ces ſero Pic legitime eſſe uideantur an nõ ob hoc ꝙde ſeruili fuerat condini/ non debuiſſet. ? pendente cã
cing trabere cu ſernanö os itaqz uetuſtam ambiguitatez one pulſata: a ſuo noſcitur eam re,/ non negabit ei alimẽta. ut. ff.
hmnnui tenet matrimoniũ. decidentes talia connubia legiti⸗ mouiſſe conſoꝛtio:uoſqʒ hic poſi de li. ag. ſi neget.ſponte tamẽ
einſton J quis igen ma eſſe cenſemus.ſi enim ex affe toſaſſerunt pꝛomiſiſſe: utſi pꝛoba non debet ei cõmiſceri ne fiat
nnen us. faciaf. ſel ctu fiunt omneęs nuptie: nibil impi re ſe liberam adiuuãte dominona eipreiudicium:ſed admãda
endn pone ꝙ liber igno⸗ um legibus comtrariuʒ in tali co luiſſet: ſuo eam uos coniugio re umncrelellepot. ff. de appel.
indn ſanter a⸗ narn pulatione fieri poteſt: qnare pꝛe/ foꝛmaretis.fraternitas igitur ue/ Erobarc. ſed qnare pbat
n nusmannmutit an alictas nuptias inbibendas exiſti ſiracognoſca:: reuelante deo li iſta elberamen eotene
iſi ⁊ ipſe cognoſcit eaʒ mauerimus. His ua reſpondet᷑. bertatis auctOO 95 pꝛ0baig ſi li/ per incũbat probatio.ut. vi.
fſlluln poſt eius manumil non negatur ingenua poſſe nube bera:nullaqʒ in ea macula ſeruilis q.vlti.actor.imaxime cum ip
rſenmt kanem. poſt compe re ſeruo: ſed dicuur ꝙ ſi neſcitur inuenta eſt.his ergo cognitis ſine ſa fnerit in poſſeſſione liber
ſenfsce rit eam fuiſſe ancil⸗ eſſe ſeruilis conditionis libere po moꝛa aliqua ſuo eaʒ uolumus ma tatis.ſed dic ꝙ ſponte aſſum
knen lam tẽpore contrac teſt dimitti: cum ſeruitus eius fue ritoꝰreſtitui: nec ulterius ideʒ uir pſit hoc onus. vnde mos ei
4 unt 1 mainimoniſ. erit depꝛehenſa. illud autem apo/ eius argumenta ſibi occaſionis ex getendus erat. ul.ff. de ꝓba.
Non dnurrem. 7 icin⸗ Loli ⁊ iulii pape intelligendu; eſ uinal⸗auidul⸗ eam poſſit 3biigers 1 Zipprobata.i. aindice
locr⸗ Gle quia conſenl⸗ de his quoꝛuʒ conditio uiriqʒ ne nam ſi auobis quod non cre im nunciata. ? nõ ꝙ ſi iudex pro
Enunniene ille ab initio nullus ta eſt. huius auteʒ conditio mulie minime fuerit adimpletum eãqʒ nunciaret eam liberaʒ ⁊ inge
oinnicen fuit. ſed ſi dominus ri incognita erat.non ergo pꝛemiſ recipere foꝛte diſtulerit:nos illud nuaʒ:talis ſentẽtia oĩbus pꝛe
hoſhen eius tunc temporis ſis auctoꝛitanbus cogitur mane/ cognoſcatis euʒ diſtricta uindicra indicat. ff de ſta. bo. ingenuũ
iGtliſmn ſciebat cõtrahi ma/ re cũ illo:ſed liberum illi eſte oſtẽ coꝛꝛigere. Cum dicitur ſciens illũ ſi auteʒ pronunciaret nõ eſſe
mu warium Sracnir ditur uel manere uel diſcedere. ſeruũ dat itelligi: ꝙ ſi neſciret illũ ſerrann peterni n doli nocet
unc tenet matrim . 1 j oſip n . 1OEkl. EK. l. .
B * õ ¶EVnge in conci.apue nermeri ſeruũ eſſe non cogitur manere cu, m warito ar. qui in int
ſleſtum ligitur ei dediſſe li / am cin interfuit rex pipinus ſtatu eo.qꝛ bec ergo ⁊ perſone ⁊ condti cco litis reſtitution non peti
lömut bertatem. in auctẽ. mm eſt. c. vi. . tioniſdolum paſſa eſt non cogitur it. poſtea petere non poſſit.Sẽ.
eſennoten, de nup.5. ſi nero ab De eo qui ancillam duxit in uxo⸗ adherere ei cuius fraude deceprta iiij. q. vi H§F. exceptio. ſed hoc ue
mophmm initio.col.iiij.⁊? ĩ au rem quam puiat eſſe liberam. eſt.ſi uero liberum acceperit:a ille rum eſt cum in modũ excep/
ſoenginß cten. ut liberti de ce B82 quis ingenuus homo uxo/ ut cauſam pꝛeſtet diſcidii ſe alicuiꝰ tionis obijcitur reſtitutio.ſʒ
nn tero. ß. ſi quis. col. rem ancillam alterius aceepe ſeruum fecerit: nec uxotem dimit/ ſon ret in mgaum aetions
0 * ix. ſed pone ꝙ lib⸗o⸗ Tit: exiſtimat ꝙ ingenua ſii: ſi ip tere:nec illa ob uinculũ cõiugii in 3 1 3 ms. ut extra
ün guemecredebat lbe ſafemina fueri tpoſtea in ſeruiute ſeruituteʒ redigi poterir. Un Pnarug. diortij ſeh
ruri rum. ſed poſtea cõ. detecta: ſi eam a ſeruitute redime de in triburienſi concilio. E. vnge haberet iſte occa
anmetert perla conditiõe ſer re poteſt: faciat ſi non poteſtñſi uo Occaſione concdisdoloſe mn ſionẽ diuortij ꝓpter hoc. cer
int nitutis nibilominꝰ? lu erit aliam accipiat: ſi autem an/ tate uir non diſcedat ab ea: quaʒ li teper legez: que dicit ꝙ ſerui
Negniig nult ſtare ſecum ſʒ cillam eam ſcierat ⁊ collaudaue 1 bertatis tempoꝛe acceperit. tus ſuperueniens dirimit ma
nmim ille recuſar. dicũt ꝗ ragr ꝓurlegitimam eam babeat. ſi Erlatum eſt ad ſanctam ſyno trimoniüũ.ff.de diuor.l.i..? in
ſt dam hoc matrimo 3 ſeruo A51 . aũc.ð nup.ꝭ.ſi uero.col. iiij.
Nirin, ninz eſt militer a mulier ingenua de ſeruo dum ꝙ quid ingenuus inge ſæd qualiter potuit iſte ſe ven
gi ie non exr alrera. alterius facere debet. Item erx nuam accepit uxoꝛem: poſt fiio qere cũ ex hoc ſequaĩ g ideʒ
dn ut extra ð eo g dux. ecodem „C. vlilil. rum pꝛocr eationem occal lone di⸗ ſit qui nendit ⁊ qð uenditur.
D in ma.c. i. ſ dico Mon licet mulieri dimittere que, noꝛni cuiuſdam ſeruũ ſe fecit. utz gqeſt comra illno.ff. de re. p
Minet tum ad neutruʒ eſt (ciens ſeruum accepit in uirũ. neceſſario muliereʒ tenere debeat mu. l. maxime cũ quinqʒ exi
. matrimonium. yn- Jfemina ingenua acceperit ſi tenuerit: utrum illa quoqʒ ſecũ gantur ut nenuio nineli ho
rumin de ncuter cogit ſta ſeruum ſciens ꝙ ſeruus eẽt dum ſecularemlegẽ ſeruituni ſubii minttartacween dan iat⸗
iec, teanmollerd dnan habeat eum quia omnes unum pa ci debeat queſitum eſt. Judica⸗ Dun. Laciggtenngre wain
. trimonij.ſed ratise trem babemꝰ in celis una lex erit mm eſt uxoꝛem minime debere cipet. ut non ſitignarus ſue
n fidei promiſſe bene B . conditõnis.⁊ ut emptor igno
uua tenetur ei. Item po ret eins conditionem. ⁊ ut ſu
t teſt dici cum maior contrahit cum minori:ꝙ quantum ad nentrum maior.xxv.annis.ff.quibus ad liber.procla.l.i.⁊.ij. Item queritur utrũ iſte
ung eſt matrimoniũ ⁊ quantnʒ ad ninculũ matrimonij eque põt maior qui ſe uendit poſſit repeti ab uxore que ius habet in eo:⁊ in cnius opprobri
nn recedere a minore ſicut minor a maiore.ſed non eſt ita quantũ ad um redundat huius ſernitus.ar. ꝙ ſic.ff.de libe.cau.l.i.ii.⁊.iij.qð concedit
N fidem promiſſam. h. maxime cum ipſa fuerit abſens.nec poterat proclamaſſe.ar.ff. man. ſi pre
2 Faciat. conſilium eſt. cedente.ꝭ.lucius.⁊ hoc concedo cum uir non habeat copiam ſui corporis ſʒ
iſ, eMon poteſt.i.ſi non uolnerit vt ſit quaſi expoſitio littera ſequss mulier.⁊ eſt ar.ad hoc.xxxiij.q.v.quod deo.
6 ſed nec dominue cogitur eaʒ uendere. ar. i. q.i. eos. o Secundum ſeculareʒ. non romanam. nam ſm eam ob ſeruilem conditio
ſs f·¶.Scierat.non nidetur celatus qui ſciuit.nec ðbuit certiorari qui nem niri non mutatur conditio uxoris:ſed ſm legem lũbardam.ſᷣm quaʒ nõ
non ignorauit.ut.ff.de ac.emp.⁊ uen.l.i. illa nxoꝛ uel filij rediguntur in ſernitutem. ſed ſecunda cum filijs:ut in lũbar

da de his qui ſe in ſerni: altet ius ſub.l.pe. ⁊ ulti. in his eim legibus dicitur ꝙ

¶ Habeat. dicit tamen lex ꝙ ſi filia ſenatoꝛis contrahat cum liber . .
uxor quam tunc habebat nel filij non. rediguntur in ſeruitutem: ſed ſecunda

o non tenet. ff. de ſenato.filiam.ſed illud ſᷣm leges non tenet.ſʒ ſᷣm

claudia.l.i.

gar

cum filijs.ſed ſi illa defuncta alia ei nubat libera ⁊ ipſa ⁊ filij eius rediguntur
in ſeruitutẽ.uel facit hic mentionem de ſenatuſcon.claudiano.ſm qð ſi libera
ibat i amplexus ſerui ſerua efficiebatur ſed ſublatuʒ eſt hoc. C. de ſenatuſcõ.

a & Bimitti. ar. ꝙ licet aliquid deueniat ad id a quo incipere non potnit.non

tamen propter hoc irritatur
S.di.lv.precepta.ſ. ꝓxi.q.i.
ad limina.
b ᷣIctuz eſt. habeant. ſʒ
quid ſi domini ſit ĩ di
nerſis prouincijs.credo alte/
rum cõpellendum ut uendat
reliquo. vel ſi neuter emere
nult: redimat eccleſia.nõ eim
debent vxores a niris ſepara
ri.vt.xxxiij.q.ij. quos deus
cõinnxit. z. Q. cõia vtri.iudi.
poſſeſſionũ.⁊ ar.ff.de edil.e
dic.pleriqʒ.naʒ peccarent do
mini eos ſeparando. ⁊ ita ſal
tem indirecte ſint compellen
di relaxare eos.vt extra de in
di.nonit.ſi nõ eſt qui emat:⁊
potius ſequitur vxor virũ qᷓ;
ecõuerſo.xiij.q.ij. vnaqueqʒ
vel diſtingue acilla nubat vo
lente dommo nel non.ut dixi
xiij.q.ij.vnaqueqʒ.
c ¶TCTegalis coniunctio.i. le-/
gitima.i.cõis conſenſus.
d Voluntatem. maxime qꝛ
etiam eis inuitis põt eõtrahi
fimaniũu. vt extra eo. c. i. io.
Vidam. populo/
rum.

ðpingitur pꝛima

ſuſcipit proprium filium ð ſa
cro fonte poſſit poſtea cõmi/
ſceri carnaliter ſue uxori: cui
per tale factum cõpater factꝰ
eſt.⁊ quidam ꝙ ſic.licet cano
nes varie loquantur de eo in
primo ⁊ in ſecũdo capitulo di

citur:ꝙ debeat ab ea ſrarln
9

in quinqʒ eiʒ eap.ſeauentib

dicitur cotrarium ꝙ nõ debe

at ab ea ſeparari:ſed cõtrarię
tas hec ſoluitur extra de cog.
ſpi.ſi uir uel mulier. ubi dicit
alex. ꝙ ſiue vir ſiue mulier ex
malicia ſiue ex ignoꝛantia ſu⸗
ſceperit filium ſunm de ſacro
fonte non iõ a uiro ſeparãda
eſt:niſi ad ſeruandaʒ continẽ
tiam poſſit induci.idẽ dicit.j.
e.de eo.capitula ergo que di/
cunt ꝙ tals ſunt ſeparãdi:nõ
tenent.qꝛ ſunt contra euange
lium qð dicit.ob ſolaʒ cauſaʒ
fornicat ionis ſieri ſeparatio/
nez. vel qð dicitur in eis ꝙ ð
beant ſeparari.intelligaſ tam
diu quouſqʒ penituerit. ij.q.
ij.ſi epᷣm.vel dic ꝙ debent ſe
parari ſub ea cõditione ſi poſ
ſunt induci ad continentiam
vt extra de cog.ſpi.c.ij.

Vod auteʒ. Hic

queſtio.an.ſ.qui

dimitti: nõ tamen ob chꝛiſti legẽ
mulierem in ſeruitutem redigi:dũ
ille non ex conſenſu cõiugis ſe ſer
uum fecerit:quem liberũ ipſa ma/
ritum acceperat. Queritur eti
ſi ſeruus unius alterius ancilſã ac
ceperit:an ſit coniugium inter eos
A De his ita ſtatutum eſt in con
cilio ga bilonenſi.
Legituma ſeruoꝛum coniugia ſua

aucioꝛirate domini non dirimgnt.
Ictum eſt nobis:ꝙ quidam

le gitima ſeruoꝛum coniugia
poteſtatiua quadam pꝛeſumpnõe
dirimant nõ attendenteſillud euã
gelii:quos deus coniunxit homo
non ſeparet. Ande nobis uiſumẽ
ut coniugiaſeruoꝛum non dirimã
mur. etiam ſi diuerſos dominos ba
beant ſed in uno coniugio perma
nentes dominis ſeruiat ſuis hoc
in illis obſeruandum eſt:ubi lega
lis coniunctio fuit a per uolunta/
tem dominoꝛum.
Aidã populoꝝ
frequenuia impe
itus filium ſuũ
de baptiſmate ſu
cepit: dum cre/
deret ſe alienum
L ſuſcipere: uxoꝛ
autẽ eius dum callide uellet ſuſci
pere pꝛopꝛiuʒ:ſuſcepit alienũ quẽ
uir adoptauit ſibi infiliuʒ:⁊ ex uxo

re ſibi filia naſcitur: quam filio ſuo

adoptiuo ſpirituali uxoꝛiſ: dũ uter

qʒ eſſet in cunabulis tradidit poſt
triennium uxoꝛ moꝛitur ⁊ compa⸗

ter eius relictam cõpatris uxoꝛis
ſue uir clam ſibideſpõſauit: aliquã
mlum tempoꝛis effluxit alius pu
blice eam duxit ĩ uxoꝛẽ. & Que
rimur pꝛimũ:an vxoꝛi ſue debitum
reddere ualeat:qui pꝛopꝛiuʒ filiũ

de ſacro baptiſmate ſuſcepit. Se

cundo:an ſponſalia cõtrahant᷑ ĩter
ifantes. . Tertõ: an ſpirimales
uel adoptiui filii naturalibuſ copu
lari ualeãt. Quarto:an uxoꝛ?
compatris uxoꝛis ſue alicui duce/
re liceat. Nuito:an clãdeſtina
deſponſatio manifeſte pꝛeiudicet.

D Dermittitur. hic male dicit. innit eim q non poſſit cõtrahere niſi innenia
tur conceſſum.ſed contrariũ ẽ veꝝ.j.e.q.iiij.qui ſpiritualem. extra de ſpon.

cum apud.

te:inter me ⁊ ipſuʒ nõ cõtrahitur cõpaternitas.qꝛ nihil ad cõſtiutõeʒ

