nomine trinitatis miniſtratur.
J qui apud illos hereticos ba
ptiʒati ſunt: qui ſunt i ſancte tri
nitatis cõfeſſione baptiʒant:a ue/
niunt ad catholicã fidem:recipiãt᷑
quidem ut baptiʒati:ne ſancte tri/
nitatis inuocatio uel cõfeſſio ãnul/
letur ſed doceãtur integre ⁊ inſtru
antur:qꝙ ſancte trinitans miſteriũ
in eccleſia teneant:a ſi conſentiunt᷑
credere uel acquieſcunt confiteri
purgati fidei integritate firmentur
impoſitõne manus.ſi uero paruuli
ſunt ⁊ hebetes qui doctrinam non
capiãt:reſpondeãt ꝓillis qui eos
offerunt iuxta moꝛẽ baptiʒzandi:⁊
ſic per manus impoſitõeʒ chriſma
te cõicati cũ euchariſtie miſteriis
admittãt᷑. Idẽ ad oꝛoſiũ i li.ii.

0 Maãuis vnum baptiſma ſit et

bereticoꝝ eoꝛum. ſ.qui ĩ no.
pa. 1 ſi. 1.ſ.ſ. baptizant:a eccleſie
catholice:iñ qui foꝛis eccleſiã ba/
ptizantur:nõ ſumũt baptiſmum ad
ſalutẽ:ſed ad ꝑniciem bnites nimi
rum formã ſacr̃i.uirtutẽ aũt eiꝰab.
neganteſ.a ideo eos eccleſia nõ re
baptiʒat:qꝛ in noĩe trinitatis ba/
ptiʒati ſunt:⁊a ipſa eſt ꝓfecto foꝛma
ſacramẽti.ideo cum reuerſi fuerit:
accipiunt uirtutẽ ſpũs ſancti: quaʒ

qui foꝛis eccleſiam baptiʒãtur nõ/⸗

dum bſit. ¶Nẽ pelagiꝰpapa gau
dentio epiſcopo. U
Bapnzantur qui tantũ in nomine
dni baptiʒati probantunr.
B JFreuera hi de hereticis quiĩ
locis tue dilectioni uicinis cõ/
morari dicũtur:ſolũmodoſe in no
mine dñi baptiʒatos fuiſſe foꝛſitan
cõſitenturꝰ:ſine cuiuſquã dubitatio
nis ambiguo eos ad catholicaʒ fi
dem veniẽtes ſãcte trinitatis noĩe
baptiʒabis.Si vo apud dilectõeʒ

3 5 5

tera.quia nõ illoruʒ.ſ.qui ba
g AJiuter bonos.
hbhAlptiſmus. pratẽ. enzʒ di
8B xit.vidi ſpũm deſcendẽ
tẽ de celo ſicut colũbã.⁊ man
ſit ſuper euʒ ⁊ ego neſciebam
⁊ hoc exponit aug. ꝙ io. ne⸗
ſciebat euʒ.i.neſciebat ꝙ ſibi
ptãtem illã retinniſſet domi/
nus.ſed tantuʒ miniſtetiũ ba
ptiʒandi tradidit dominus.

i Mõ exhorreat. S. dil. xxx
ij. F. verũ.S.i.q.i.neqʒ ĩ hoĩie.

le Columbã. i.eccleſiam. xx
iiij.q.i.loquitur.
¶ Vbi. xxvi.q.vij.alligam.
m Meque vt.s.di.xix.ſm.
nOQui plãtat.pꝛedicãdo.ad
fidem conuertendo.
o MQni incrementũ.i.infuſio

nem gratie ⁊ remiſſionẽ pec.

catorum.q.i.ſi fuerit.
p Itẽ ego. reſpondet tacite
obiectioni.q.d. licet malus
miniſter conficiet vel bapti⸗
ʒet. nihilominus tamen de/
bent eſſe boni. ð
q¶ Qui baptiʒat.interiꝰ ab/
ſoluendoa peccatis. nam illi
us eſt baptiſmus nõ baptiʒã⸗
tis.S.e.a quodam.
T Ebrioſũ.dũ tamẽ intelli/
gat quid agit. conſuetudinẽ
bic nõt hoc nomen nõ actuʒ
extra.e.maiore.vᷣ.id vero.
Vm baptizat. ant tole
rant᷑.õ.xxiij.q.vij.c.i.
GO◻ Iqui.trinitatis: S. i.q.
i.neque ĩ homine.
u¶Confeſſione.i.iuocatiõe.

xO· Et ſi ↄſẽtiũt h̊ ð adultis.

yU. Per manus iĩpoſitionẽ cõ⸗
firmatoriam quc etiam ĩ hoc
caſu reconciliatoria eſt.j.e.di
ab antiqua.⁊.i.q.i.ꝭ.ecce.
yManus. ſed nũquid ð fu
rioſo iudicat ſᷣm illũ ſtatũ mẽ
tis quẽ habebat cũ ĩ furorẽ ĩ/

cigdit. nã ſi volũtatẽ habuit ba

ptiʒãdi ⁊ incurrit furorẽ va/
lebit ei baptiſmꝰ i furore col
latus.alias non extra.e. ma⸗
iores. .ylti.ſecus ĩ puero qꝛ
puer nion habnit voluntatem
vnqᷓ;.⁊ iñ ſaluabit᷑.j.e.qris.

A4 Cõmunicati.i.peruncti.

biEuchariſtie.hoc de adul⸗
tis.quia paruulis nõ datr᷑ coꝛ/⸗
pus chriſti vt. ſ.e.in eccleſia
niſi forte vbi conſuetudo eſt.
ꝙ ifunditur per ora eorum
ſanguis chriſti.non coꝛpus
ſm quoſdam.
c Naãuis.ad ſalutẽ.h̊ dt
ð illis qui ſciẽt ab here
ticis baptiʒãt᷑ ⁊ eorũ errores
imitãt᷑.ſʒ i neceſſitate moꝛtis
meliꝰeẽt a talibꝰ baptiſmũ ac

cipere ꝙᷓ; ſiñ ꝑceptõe talis ſa/

cri decedere qꝛ ſi euaſerit ma-

nus impoſitionem ⁊c̃. que ſe

quuntur in catholica eccleſia

recipiunt vt. ſ. e. ſanctum eſt. ĩ

fi.c.ꝑuulis hoc non nocet.i.
q.iiij.placuit.

d Trinitatis.i. patris ⁊ filij.

? ſpiritus ſancti.õ.e.pꝛopꝛie
e JYrenera.hi confitẽtur
S hic creditur eis pꝛo ſe
quis nulli fit wꝛeſvdlccum

3, Goer. qð ab eo. v. e. dl.
romanos.
bInterſit. quo ad ſacramẽ-
tum vt. j. e. ſicut.
cEFallens cum dolo.
dq An iocans.iij.q.
e Mon pꝛecedentibus.i.ſu/
per hoc dicentibus pꝛius bo/
nis riris plenis meritoꝛum.
fHequaqua. ſoluit pꝛimaʒ
queſtionem.
ESimulatione maxime.
b/ Figdeʒ. ſed quomodo poſ
ſum habere taleʒ fidem ⁊? nõ
charitatem.cũ qui habet vnã
virtutem habet z omnes.de
pe.di.v.c.vlti.non poſſet qui

deʒ niſi miracnloſe ᷑m q ma

li etiam miraculoſe pꝛopheti
ʒant.i.q.i.pꝛophetiʒauit.vnð
caute dixit.ſi.n. hẽam ⁊c.
i Montes tranſferam. in/
tellige mõtes dupliciter. vel
ad lram ſicut ð beato benedi
cto.vel montes.i.demones a
patientibus.
lh ¶ Sicut. iaʒ. ſoluit ſecũdã
I¶ Vallaciter. S. xxij.q.ij.nec
artificio. S.i. ꝗ.i.ſicut ficti.ẽ.
di. xxvij.ꝙ interrogaſti.⁊.c.
dictum ⁊.c.a iohanne.
m Vbi.tertlam inſolutam.
dimmittit.
n Anplorandum.bee que/
io alibi videtur determina/
ta. vt.i. q.i. . ecce. nam etiam
innitus quis baptiʒat᷑ vt.xlv.
diſt. de iudeis.ad hoc dico.ꝙ
ſi baptiʒans intendit baptiʒa
Te.qualẽcũque intentionem
baptiʒatus habeat. recipit.ſa
crʒ ſed ſi non intendit bapti⸗
ʒzare.licet verba pꝛoſerat non
eſt baptiʒatus.quia verba de
bent ſeruire intentioni vt.xx
ij.q.v. hũane. argu. ad hoc.
ſ.e.retulerunt. nam qui ioco
vel Indendo dicnunt talia ner/
ba ſpõdes ſpondeo. non obli
gant ſibi alioſ vt. ff. ð ac. ⁊ ob.
obligationum. in fi.
9 Stenditur.impie.naʒ
iniuria fit ſacramento
exrra de apoſta.ex litterarnʒ
p ¶ rbis.i.ec cleſie que dif/⸗
fuſa eſt per totum orbem.
Vnitatem.i.illos qui ba/
ptiʒati ſunt ab hereticis ĩ vni
tate eccleſie.i.ĩ foꝛma eccleſie
que eſt. ego baptiʒo te in no.
pa.⁊ fi.⁊.ſ.ſ.sS.e.ꝓpꝛie.
1 Item ſacr̃m. i. piãs ? oꝛdo
8.i.q.i.ꝙ quidã ſicui chriſtꝰ

Ul iniuria.videtur fieri
4

cramento ſi ſerundo bapti⸗
ʒaretur vel oꝛdinaretur.quia
videtur fieri quaſi iam nõ fu
iſſet haptiʒatus vel ordinatꝰ
vt.i.q.i.ſacra.tamen peniten
tia bene iteratur. licet ſit ſa/
er̃m. de peni.di.iij. ꝙ autem
per penitentiam.ſimiliter vn
ctio ĩ quibnſdam eccleſijs.S.
ð peni.di.iij.ꝙ autẽ ꝑ pniam
t & Biſcedit.q. d.ſi alterutro
iſtoꝛum ſacramentorum ma
los carere dicis.dicas carere
⁊ reliquis.
n Spiritns.i.ſpũs diſcipli⸗
nans ? inſtruens.

xCoꝛ eius.j. e. qnõ ð.

——

226 con.

tam: eorum qui conuerti volunt

manifeſta confeſſione claruerit ꝙ ĩ
nomine trinitatis fuerint baptiza
ti ſola reconciliationis ĩpenſa gra
tia catholice ſociare fidei matura/
bis:ut tali diſpẽſatione ſeruata ni
hil aliter quã quod euangelica iu/
bet auctõitas temeritatiſ cuiuſquã
ſpiritu uideatur effectũ. ¶ Item
aug. de vnico baptiſmo. lib. viii.
An approbeiur baptiſma quoda
non baptizato preſtatur.
Oler etiam queri:utrũ appro

bandum ſit baptiſma quod ab

eo qui nõ accipit accipitur.ſi forte
hoc aliqua curioſitate didicit qũ
dandum ſit ⁊ utrum nihil interſu
quo animo accipiat ille cui datur:
an cum ſimularione an ſine ſimu/
latione:ſi cum ſimulatiõe: utrũ fal
lens ſicut in eccleſia uel in ea que
putatur eccleſia: an iocans ſicut in
mimo.uerũtamen ſi quis me ſorte
in eo concilio conſtitutũ ubi taliuʒ
rerum queſtio uerſaretur: non pre
cedentibus meritis:quorũ ſenten
tias ſequi mallem: urgeret ut dice
rem quid ipſe ſentireʒ:ſi eo modo
affectus eſſem quo eram dum ea di
ctarem nequaquã dubitarem ha/
bere baptiſmũ eos qui ubicũque
aa quocũque illud uerbis euange
licis ↄſecratum ſine ſui ſimulatõeꝰ
cum aliqua fide accepiſſent:quã/
anaan ſalutem ſpũaleʒ eis nõ pꝛo
deſſet.ſ.ſi charitate caruiſſent:qua
catholice inſeruntur eccleſie.ſi enĩ
habeam fidem ut montes tranſfe

ram:charitatem auteʒ non habeã

nihil ſum. ſicut iam preteritis ma

iorum ſtatutis non dubites illos

etiam habere baptiſma:qui quã/
quã fallaciter id accipiant:in eccle
ſia tamen accipiunt uel ubi putatur
eẽ eccleſia:in quorum ſocietate id
accipit.de quibus dictuʒ eſt:ex no

bis exierunt. ubi autem neque ſo

cietas ulla eẽ crederet᷑:ſed totuʒ lu
dicre a inimice ⁊ ioculariter agere
tur: utrum approbãdus eſſet ba/
ptiſmus qui ſic daretur:diuinũ iu
diciuʒ per alicuius reuelatiõis oꝛa
culum cõcordi oratione gemitibꝰ

implorãdum eſle cenſemus:ita ſa
ne ut poſt me dicturos ſententias

ſi quid iam exploꝛatũ ⁊ cognitum
afferrent humiliter exploꝛarem.
Igem in libꝛo. ii. .
Nõ reiterat᷑ baptiſma:quod ĩſide
ſcẽ trinitatis ab hereticis preſtat᷑.
Stenditur illos impie face⸗/
ꝓre qui rebaptiʒzare conantur:

orbis vnitateʒ a nos recte facere
qui dei ſacramẽta improbare neci

ipſo ſciſmmate audemus.in quo eni
nobiſcum ſentiũt:eriam nobiſcum
ſunt.in eo enim a nobis receſſerũt
in quo a nobis diſſentiũt. Item ſa
cramẽtuʒ baptiſmi eſt quod bhabʒ
ille qui baptiʒatur.⁊ ſacramẽtum
dandi baptiſmũ eſt quod babʒ qui

ordinatur.ſicut enim baptizatus ſi
ab vnitate receſſerit:ſacramentum
bapnſmi non amittit:ſic ⁊ ordina/
tus ſi ab vnitate receſſerit:ſacramẽ
tum dandi baptiſmi nõ amittit.nul
li enim ſacramẽto iniuria eſt faciẽ/
da.ſi diſcedita malis:utrũque di/
ſcedit.ſi permanet in malis:utrũ/
que permanet.ſicut ergo acceptat
baptiſmus que non potuit amitter
qui ab vnitate diſceſſerit: ſic acce/
ptandus eſt baptiſmus queʒ dedit
ille qui ſacramẽtum dandi cum di/
ſcederet:non amiſerat. Item ſi ad
baptiſmũ ficiꝰ accedit:dimiſſa ſũt
ei peccata an non ſũt ei dimiſſa:eli
gãt quod uolunt.quodcũqʒ elege
rint:ſufficit nobis.Si dimiſſa dixe
rint: quomodoſpiritꝰ diſciplie ef/
fugiet fictum: ſi in iſto remiſſionẽ
operatus eſt peccatorum. Si dixe
rint non eſſe dimiſſa: quero ſi poſt
fictionem ſuã corde conuerſo ⁊ vo
dolore fateatur:an denuo baptiʒã/
dus iudicaret᷑:quod ſi dementiſſi/
muʒ ẽ dicere:fateãtur vo baptiſmo
chriſti baptiʒari poſſe hoĩem:⁊a tiñ

cor eius in malicia uel ſacrilegio-

ꝑſeuerans peccatoꝝ abolitõem nõ
finem fieri:atque intelligãt in com
municatiõibus ab eceleſia ſeꝑatis
poſſe hoĩes baptiʒari: ubi chriſti
baptiſmus eadem ſacramẽti cele/
bꝛatione datur ⁊ ſumit᷑.qui tamen
tunc proſit ad remiſſionẽ peccato
rum:cum quis recõciliatus unita⸗
ti ſacrilegio diſſenſitõnis exuitur:
quo eius peccata tenebant᷑ ⁊ dimit
ti non ſinebantur. . Idem in epi
ſtola ad bonifacium.
Malet ad ſalutem baptiſma:a ſi nõ
eafide paruuli offeruntur.
On ülud te moueat:ꝙ qui/
Aam nõ ea fide ad baptiſmũ
ꝑcipiẽdũ ꝑpuulos ferũt:ut gra ſpũa
li ad uitã regenerẽt᷑ eternã:ſed boc
eos putãt remedio tꝑaleʒ retinere
vel reciꝑe ſanitatẽ.nõ eni ꝓpterea
illi nõ rgenerant᷑:ꝗ nõ ab iſtis hac
intẽtione offeruntur. Item de
vnico baptiſmo libꝛo.iiii.
Effuſio ſãguis iplet nicẽ baptiſmi
Aptiſmi uicem aliquãdo im
Plere paſſionẽ de latrone illo:
cui nõ baptiʒato diciũ ẽ.hodie me

cum eris in paradiſo.biũs cypria

nus nõ leue documẽtum aſſumpſit
quod ẽt atque ẽt ↄſiderans ĩuenio
nõ tantũ paſſionẽ ꝓ noie chriſti id
q baptiſmo deerat poſſe ſuppler
ſed ẽtfidẽ ↄfeſſionẽqʒ cõdis:ſi foꝛ
ĩe ad celebꝛandũ myſteriũ baptiſ/
mi in anguſtiis tẽpoꝛũ ſuccurri nõ
põt.neque enĩ latro ille ꝓ noĩe chꝛi
ſti crucinxus eſt : ſed ꝓ meritis ſa⸗
cinoꝛum ſuorũ:neque qꝛ credidit
paſſus eſt:ſed duʒ pateret᷑ credidit
quãtũ itaqʒ ualeat etiam ſine uiſibi
li ſacramẽto baptiſmi:qd ait apo/
ſtolus .corde creditur ad iuſticiã
o.a.c.f.ad.ſ.i illo latrõe declaraiũ

y Sacrilegio. ſ. e.

di.nullꝰaũt.⁊.c.tũc

valere
a In cõicationibꝰ
i.in conuentibus.
b ¶ Sacrilegio. i.ſa
crilegij diſſenſiõe.
On illud.ſani
tatem. extra ð
apoſta. c.ij.
d(. Intentione. er⸗
ror enim talis non
nocet paruulis.vt.j
e. ſatis ondimns.i
telligunrur eniʒ of
ferri ab ipſa eccle/
ſ gvte chi a me
e ptiſmi. Ca
B ſus.quidam ꝑ
illam auctoꝛitatem
niſi quis fuerit re⸗
natus ⁊c. dicebant
ꝓꝙ ſemper baptiſ/
mus aque eẽt neceſ
ſarius. quoruʒ opi
niõeʒ repꝛobat aug
exẽplo latronis cui
dictũ eſt. hodie me
cum eris in ꝑadiſo.
f ¶Cypꝛianus.etiã
in teſtõ inducens.
dicit ergo baptiſmi
defectum ſupplere
paſſionẽ vt in illo la
trone vel fidem cõ⸗
uerſi ubi neceſſitas
baptiſmũ excludit.
ſicut.n. puero ſuffi⸗
elt aque baptiſmus
ſolus.qꝛ etatis ne/
ceſſitas fideʒ cxcin
dit.ſimiliter adulto
ſola fideſ ſufficit.cũ
neceſſitas excludit
aque baptiſmum
g Bapliſmo. ba/
ptiſmus conſiſtit in
tribuſ.in aqua.i paſ
ſione.⁊ in coꝛdis cõ
tritione.

b Sed ẽt fidem. .

e. cathecuminnʒ.
ſed hic de fide ifor⸗
mata charitate. ibi
ð informi.i.q.i.ide
i ¶.CQrucifixus eſt.
8.de pe.di.i.impoꝛ
tuna. .ſed dicitur
ibi martyr.i.confi⸗
tens. martyr enim
interpretat᷑ cõfitẽs
ad boc.l.di.⁊ pur/
gabit. ſi mñ paſſusẽ

Ppxpo.
lꝛ ¶ Credidit.s. de
pe.dt.pij.nullus.

IApoſtolus.i epi

ſtola ad romanos.
mętCoꝛde.i.ex fi⸗
de qẽ i coꝛde ideſt
mẽte credidit quiſ
quis.qð eſt ei ad re
miſſionem pcõꝛum
ideſt per fidem coꝛ
dis iuſtificatur ali
quis.i.de impio fit

ſon iti
nafoct
Ce⸗
git
CRedge
Aind.
CCre⸗
Gchait
CMie
gleno⸗
iyri
Fuit
bis eb
lio zh
deſeine
henldi.
let circa
Nernos
COni
ſcem
ſemiti
5CVo⸗
ſeantck
hutisy
iüͤt.4
future,
boꝛis.
Co
ſnla⸗
1CEti
ſaniſae
baprim
Lif
mebe
N

gunoi
liaſck
a ſia
nlen
Rn
749
1
o0s
N
nii
ſecde
löß⸗
Nn

e

o,
lac ir

ton
lbre,
enl
ſenie,
u
tiene .
ulſgn
ſcingj
W
N Ae/
llun
n.
luicden
Criagten
eritre,
dieebant
baptl,/

Anecec

goi
n
toniscn
lene
npolſe
Gnuseni
cncens.
bapiini
ſoppeere
tintlole
Genc⸗
heteſtis
jachci.
weroleſ⸗
apethmne
eniore,

ſ an

ernchie
ſftctei

edd

ptimn
iinok
conicri

nai

atfin
cunin
deſceit
Mrinr,
niigti⸗
ufitt
Nibinn

ſdddn

lo
mren
ni t
Nit
ſldin

irir.

lis
0ui
Ponni⸗

r

aur

nin
npon

biaf .
tcrl

Gun
ua

acMeceſſitatiſ.po

terit ne quis ſeipiũ ĩ
neceſſitate baptiʒa
re.nõ.extra ð bap.
⁊ eius effe. debitũ.
ar.ſ. e. ſanctum. ibi
nec aligs ⁊c. Nihil
eni proderit ei.vt ð
penitẽte ꝗſibi pcã
nõ põt ↄfiteri nec ſe
ipſũ recõciliare.itẽ
nũquid alio liquo/⸗
re ab aqua: nõ.nũ-
gd ſi ꝑmixta ſit aq̃
alij liquoꝛi fit ba⸗/
ptiſmul.ſi aqna pꝛe
nalet baptiʒat᷑ alias
non.iiij.q.iij.c.hex
mafroditus.
b¶CCredere.S. xyv.
q.i. S. vt itaque.

c Reſpõdere. ſ. e.

aliud. .
dC Credit.i.ſaluat᷑
lic ꝑ alterũ.ſ.ĩfas:
e¶Alienũ.quaſi ex
alieno ope cãm ſui
pciĩ gxit.S.c.ij..iij
fFuit.ſ.ade.nam
oĩs res ꝑ quaſcũqʒ
cãs ghit᷑ æc. extra
de re iudi.oĩs reſ.ð
peni.di.i.quẽ peni/
tet.circa pꝛin. ſʒ qui
per nos.
g C Qnia p pietateʒ

i.fidem ⁊ confeſſio

nem illius. b.
hbC Vocibꝰ.i.ſigni/-

ficantibns miſeriaf

pntis vite.quã igre
diũt᷑.ſũt.n.i ſignuʒ

future miſerie ⁊ la/

i C Compleri. eum
facultas adeſt.
le C Et illnd.j.e. diſ
ſient ĩ ſacr̃is.illud.i
baptiſma ſine fide.

I. Et iſtud.i. fides

ine baptiſmo.
m C Ex volũtate ſe/⸗
cus ſi ex ignoꝛãtia

n. Conteẽnitur. ſ. e

non ari a.
0 quicꝗd.ſi.
2 ff. de enict. ſi

.„

pᷣgnãs.⁊.l.vace.ibi
dr ꝙ ſi vendidi tibi

ancillã pᷣgnaãtẽ.⁊ ꝑ/

tus euincatur. non
teneoꝛ de enictione
2 nõ itelligoꝛ eũ vẽ
didiſſe. ar.ff.ð vſn⸗
ca.ſi aliena.i fine.ꝓ

inliano tñ facit.ff.ðꝰ
yẽ. inſpi.l.i. Fi. vbi

dr. ꝙ partius ẽ pars
yiſceꝝ. ar. ð. ff. ð .
ſig. partum.
p¶Qni naſcit tñ ſi
mr ẽ libera ẽt tẽpo⸗
re cõceptõis ⁊ ꝑtꝰ ẽ
lib. fl. ð ſta. ho.l. v.
qa ¶ Debere. õ. xxiiij

q. iij. ſi habes.

Ü¶AUnctũ ẽ. ꝑ ſe
ipſum nõ me⸗/
rito conferentis.

eſt. ſed tüc impletur ĩuiſibiliter cũ
mplcriuen baptiſmi nõ contẽpius
religionis ſed articulus neceſſita/
tis excludit.a ſicut in illo latrone
quod de ſacramẽto baptiſmi defue
rat:cõpleuit oĩpotẽtis benignitas
qꝛ non ſuper bia nõ contemptu ſed
neceſſitate defuerat:ſic in ifantibꝰ
qui baptiʒzati moꝛiũtur:eadem gra
tia ommpotentis explere creden/
da eſt:quod non ex impia volun/
tate:ſed ex etatis indigẽtia nec coꝛ
de crederead iuſticiaʒ poſſũt nec
ore confiteri ad ſalutem.ideo cum
pro his oꝛatur:vt impleatur erga
eos celebratio ſacramẽti.valet vti
que ad celebrationem eorũ: quia
ipſi reſpondere non poſſunt.alie/
num quippe opus eſt:cum credit
per alterum: ſicut alienum opus
fuit: cuʒ peccauit in alterum. Itez
Sicut autem in latrõe quia per ne
ceſſitateʒ corporaliter baptiſmus
defuit perfecta ſalus eſt: quia per
pietatemꝰ ſpũᷣaliter affuit:ſic ⁊ cuʒ
ipſa preſto eſt:ſi per neceſſitateʒ de
ſit quod latroni non defuit perfici
tur ſalus quod traditum tenet vni
uerſitas eccleſie cum paruuli infã
tes baptiʒantes:qui corde nondũ
poſſunt credere ad iuſticiam ⁊ oꝛe
cõfiteri ad ſalutem: quod latro po
tuit: quando etiam flendo ⁊ vagi
endo cum eis myſterium celebrat᷑
myſticis ipſi vocibus obſtrepũt ⁊
nullus chriſtianoꝝ dixerit eos ina
niter baptiʒari. ¶. Itezʒ. Quibus
oĩbus rebꝰ oſtenditur aliud eſſe ſa
cramẽtum baptiſmi: aliud cõuer/
ſionem cordis:ſed ſalutem homi
nis ex vtroque cõpleri. nec ſi vnũ
eorum defuerit ideo putare debe
mus conſequens eſſe:vt ⁊ alterum
deſit: quia ⁊ illud ſine iſto poteſt
eſſe vt in ĩfante:a iſtud ſine illo po

mit eſſe:ut in latrone cõplente deo

ſiue in illo ſiue in iſto:quod nõ uo
luntate deſuiſſet. cum enim ex uo/
luntate alterum borum defuerit:

reatu hominẽ iuolui.⁊ baptiſmus

quideʒ põt ineſſe ubi confeſſio cor
dis defuerit. Conuerſio autẽ cor/
dis poteſt quidem ineſſe non per/
cepio baptiſmo ſed contẽpio non

poteſt. neque ullo modo dicenda

eſt cõuerſio cordis ad dominũ cũ
dei ſacramentum contẽnitur'.
Igdem contra iulianüũ. Mon

bapiizamr in hoie quicquid i eo⸗

6 8. quicquideſt in bomine qñ
zari ⁊ ſanctificari cum bomine cre
dendum ẽ: dicturus es a ipſa ĩ illo
baptiʒari a ſanctiſicari:que in iteſti

nis ⁊ veſica per digeſtionem cor/
poꝛis digeruntur. dicturus es ba

ptiʒari ⁊ ſanctificari hoĩem matris

vtero conſtitutum:ſi ad hoc ſacra

mẽtum accipiendum neceſſitas co
gat grauidam: a ideo baptiʒari iaʒ
qui naſcitur non debere. poſtre/
mo dicturus es baptiʒari febꝛes 2

ptizatur 1 ſanctificat᷑: bapti/

ſãetificari quãdo baptiʒãt᷑ egroti.
¶Idem ad foꝛtunatum.

UValet baptiſma etiam ſi per laicos
miniſtretur.

B Anctum eſt baptiſma per ſeip

ſum quod datuʒ eſt in nomine
p.⁊. F.⁊.ſ.ſ.ita ut in eodeʒ ſacramẽ
to ſit etiam auctoꝛitas traditionis
per dñm noſtrũ ad apoſtolos.per
illos autẽ ad epiſcopos a alios ſa⸗
cerdotes etiam laicos chꝛiſtianos
ab eadem oꝛigine ⁊ ſtirpe uenien/
tes.nam cum illa biſtoꝛia narratur
omnes qui audiunt ad lachꝛymas
mouentur:cum in naui quadã nul
lus fidelis eẽt pꝛeter vnum penitẽ
tem:a naufragium cepit iminere:
erat ibi quidam nõ imemoꝛ ſue ſa
lutis ⁊ ſacramẽti uehemẽtiſſimus
flagitatoꝛ. nec erat aliquis ꝗ ſtare
poſſet:niſi penitẽs ille.acceperat
enim ſed pꝛo peccato:de quo age⸗
bat penitẽtiam. amiſerat ſanctitatẽ
ſed non amiſerat ſacramẽtum. nam
ſi hoc amittunt peccantes cuʒ recõ

ciliantur poſt penitentiam’: quare

non iterũ baptiʒzantur. dedit ergo
quod acceperat:a ne periculoſe ſi/
niret uitam: nõ recõciliatus petiit

ab eo ipſo quẽ baptiʒauerat: ut euʒ

reconciliaret: a factuʒ eſt.⁊ ſic nau
fragium euaſerunt. Cognitum ha
bes quod fecerũt.nemo extitit eo
rum:qui non pium animũ ita cre/
deret:vt conſiliis eorum in illo ꝑi
culo dominũ crederet affuiſſe.mo
tus enim animus religioſus ⁊ ſup
plex ab homine exegit ſacramẽtuʒ
ꝗ deo ipſe impetrauit ſanctitatem.
ꝙ ſi forte hoc quod narraui de bis
qui naufragio iminente periclita/

bantur:non vult aliquis credere.

non enim hoc diuinaꝝ ſcripturarũ
auctoꝛitas:ſed incerto auctoꝛe fa/

ma cõmendat:non repugnaboſed

interrogabo ſi tale aliquid contin
gat quid futurum eſt. non põt eniʒ
quiſquã dicere relinquẽdum eẽ il/

lum qui moꝛte iminente petit ba/

ptizari a penitẽte quiſquis nõ cre/
dat cõtigiſſe:opoꝛtet ut credat poſ
ſe contingere. ¶ Item ad eunde
OQnãauis recte uiuat cathecumin
ſine baptiſmo nõ poteſt ſaluari.

0 Athecuminum uãauis in bo

rnis operibus defunctũ uitaʒꝰ
habere non credimus:excepto dũ
taxar.niſi martyrii compleat ſacra
mentum. baptiʒatus confitetur fi/
dem ſuam coꝛam ſacerdote:⁊a iter
rogatus reſpondet.hoc idem mar
tyr coꝛam perſecutoꝛe fecit:qui et
conſitetur fidem ⁊ interrogatusire
ſpondet. ille poſt cõfeſſionẽ aſper
gitur aqua.hic vero aſpergitur ſan
guine uel cõtingitur igne.ille ma.
nus impoſitiõe pontificis accepit
ſpiritum ſancti:bic habitaculũ ſpi
ritus ſãcii efficitur:dum nõ eſt ipſe
qui loquitur ſed ſpirius ſãcius ꝗ
in illo loquitur. ille cõmunicat eu/
chariſtie in vmemoꝛatiõe moꝛtis

5 5 4

¶Auetoritas.i. ꝓpueniẽs ex

auẽte dni qui tradidit foꝛmã
baptiʒãdi apoſtolis ⁊ per eoſ
alijs etiã laicis.ſed. S.S.e.di.
conſtat. S.i.q.i.q quidã.ſed
bec auetoritas vr permiſſio
yvel lnia ð ꝑmiſſiõe eccleſie.in
articulo neceſſitatiſ poſſũt ba

ptizare laici xpiani vt dr.S.e⸗

cõſtat.ſed.f.æ.b.nõ ꝓbãt iſtã
notulam.imo laicũ hereticũ ĩ
neceſſitate a deo hẽre ptãteʒ
baptiʒãdi vt dicũt.nec ecclia
facere poſſet.qui ipſi etiã ſine
neceſſitate baptiʒarẽt ⁊ tamẽ
peccarent.xxxij.di. .verum
t ¶ Et ſacr̃i.i.baptiſmi.
uAliquiſ.vt ꝗ nec baptiſmũ
nec foꝛmã nouerat.nam pꝛio

erat ibi recurrẽdũ ad xpᷣianũ

⁊ ita ñ erat qui ita cõpetenter
poſſet dare.ſicut ille qui acce

perat.⁊ hoc ẽ quod ſequitur

acceperat.
xU Acceperat.ſcilicet ſacra⸗
mentum baptiſmi.
y Penitentiam. j. ea.di. ſine

penitentia. contra ſed foꝛſan

penitens iſte pꝛo aliquo gra⸗
ui peccato conpunctus bap/
tiſma petierat.quo ſuſcepto
iternʒ in idem peccatum rela
pſus eſt. vnde poſtea publice

mernuit ſuppom penitentie.x

xvi.q.xvi.c.fſfi.
aReconciliaret.S. de pe.di.

i. quem penitet.S. di.xxi.in fe

rioꝛ. S.ſed quo ad hoc ſuperi
oꝛ erat iſte poſt baptiſmu. qꝛ
iſte non indigebat reconcilia
tione ille ſic. aſſignatur ⁊ ali
Z.xxiiij.q.i.ꝭ.ſed iſtud. nam
ibi dicitur ꝙ a laico non debʒ
reconciliationem accipere:ſʒ
dic ꝙ tſtud ſuccũbit.
bQui non pium.i.qui non
credunt atimum eoꝛum fniſ/
ſe ita pium.
cQAuiſq. nõ põt quiſquã di
cexre relinquendum ullnʒ eſſe
2 non baptiʒandum.qui moꝛ
te iminente petit baptiʒari.
d&ρpenitente. quiſ non cre
dit coniũgi quem.i.aliquem
baptiʒandum eſſe opoꝛtet vt
credat ⁊c. .

e ¶¶ Non credat. arg.q fama
non inducit ꝓbationem nec

partem pꝛobatiõis nec exem
plum ſed.l.æc. C. de ſen.⁊ in
ter.o.iudi.l.nemo.ar.qð quiſ
aſſerit per ius ſcriptum pro/

bare debet. xxiiij.q.ii.legat.

f Athecuminũ.in bonis
patet hoc eſſe intelligẽ⸗
duʒ de adulto.nam paruulus

bona opera habere nõ poteſt

. —

g LVitam.ſjj.e.non vubito. õ
ſed hoc de eo qui baptiʒarinõ
querit.uel eſt in peccato aliqꝰ
ille ſi adultus.

Sẽ con.

redemptionis nr̃e.nec deus per illum baptiſmũ remiſſionem peccatorũ ope

opinionem quoꝛũdam.j. c. pꝛoxi.

hic tangit falſam

. Gine
4 ibns. ſed cuius. S. i. q.i. ſi quis per igno. 3. deſcendit ſpiritus ſanetus ſuper eum putandus eſt in eum remens tnn
5 NAzdn ſedcad a n Tarbarimls⸗ ſoleociſmis.j. e. retulerũt. in illa columba apparuiſſe. quod ibi dicit.hoc ſic ſe habere poteris tonre
c Impoſitionem.recõciliatio ſic fiet. imponetur ei manus ab epᷣo ⁊ dicetur ſcire. ſi qð hic ſubditur diligenter attendis.ſ. . cognont ⁊c. Colũba n
accipe ſpiritum ſanctum.ſicut in actibus apoſtoloꝝ factum eẽ legitur bapti⸗ antem illa pꝛima ut dicitur redijt in pꝛimoꝛdialem ſiue pꝛeiacẽtem ſeie .
ʒatis a iohãne cum ipſi dicerent apoſtolis.neque ſi ſpũs ſanctus ſit audiuimꝰ materiam. —R hinft
manus eis apoſtoli iponebat m &. In aquã. ideſt co⸗
dicentes accipite.ſ.ſ.ſi nõ fne , S . ſuſuper aquem. Amnmn
rant chriſmati chriſmabant. domini bic ipſe commoritur chri ibi didicit. Item: iam uos mundi nKui.i. iobani. ui
d Liud eſt. caſus. intẽdit ſto:ille confitetur ſe mundi actibꝰ eſtis ꝓpter uerbum quod locutus oEt ſten enten. chin
Pbare auguſt. ꝙ qui ba renunciare: bic ipſis renunciat ? ſum uobiſquare ñ ait:mũdi eſltis ene eumn aliter mm ⸗
Pria in ſomma felie iuc bd vite:illi peccata remittũtur: iſti ex pꝛopter baptiſmũ quo abluti eſtis ſuber nos, de eiſ. anece
conertur anoc 6. eo drobat tinguuntur. Item leo papa. ſed ait pꝛopter uerbum quod lou di.ij. querẽdum.et ßineee
quia baptiʒati a iuda.non ſũt Non reiteretur bapnuſt a: cu? lor tus ſum uobis: niſi qꝛ eng n na c. põt diſcurſus. noſel
rebaptʒati.pꝛeterea qꝛ pialeʒ mam Conſtat intege collatam. verbum müdat. Item: Si fuerit p NMQui baptizat. i. jncont
baptiſmi apud ſe retinuit nõ Jde quibus ſcripſiſti:qui ſe iuſtus miniſter computo eum cuʒ Red vinirt. Amn
infudit in aliũ per qua ptateʒ R baptiʒatos ſciunt: ſed cuus paulo cuʒ petro:cũ iſtis computo a⸗Dun argr aanohin
vnitas conſtat eccleſie. nam idei fuerint qui eos baptizarũt ſe iuſtos miniſtros:qꝛ uero iuſti mi⸗ hal de Penſ vi. igin
vnseſt colmba e⸗ quod ia neſecire profitentur: quolibet mo/ niſtri gloꝛiam ſuam non querunt. jj ſienim circa ̈n⸗ dün
e Per rnnuſterium. do'formaʒ baptiſmatis acceperuůt miniſtri enim ſunt pꝛo ducibus ba cipium. æ.ſ. e. qñ ab .
fItez ergo baptiʒabãt. hic rebaptiʒ andi non ſuntſed per im beri nolunt ſpeʒ in ſe boni exhoꝛꝛe bieroſolymis Punede
colligirur baptiſmuʒ ante pan· poſitionem manus virtute ſpiritꝰ ſcunt.ergo computo cum paulo iu xr Prooter verbu. 4E
lionem fuiſſe inſtitutum quia ſancti:quam ab hereticis accipe/ ſtum miniſtrum. qnid enim dicit i. pꝛopter meipſum dli
non 1 quars danklzgti re non potuerunt: catbolicis copu pau. Ego plantaui: apollo rigauit Auiltan uerbuʒ pa e ne
iuda nõ ſũt iterũ baptiʒati. 1 Ai fiir- . iobi . .
ſieut a iobanne baptigath niſi lãdi ſut. ¶ Iẽ augu. ſup iohane. ſed deus inateneeei decir. Fnerit inſtus.ſe Bert
quia iohannes nõ baptiʒabat Etper bonos ? per malos mini/⸗ ¶Item in libro de baptiſmo. ens de malbo. lt.. n,
in ſoꝛma quã dederat Jeſus ſtros = Haprizat chꝛiſtus. Nec baptiſma net baptiʒandi po⸗ iq. i. ſi fneritt. nig.
diſcipulis.quod faciebat iu/ iud eſt baptizare per mimi⸗ teſtatem ſe ciſmatici amittunt. t1Molunt. ut dicit nnek.
das.vnde colligitur neceſſa-⸗ ſterium:aliud baptizare per Allus autem negat habere baptiſmus petri ba EGr
rio.ꝙ baptiſmus ante paſſio poteſtatem. Item. Ergo baptiza . baptiſmum etiam apoſtatas ptiſmus pauli dinnn
nem luit inſtitntus. cnʒ iuas paãt diſcipuli eius ibi adouc erat quibus utiqʒ redeũtibus ⁊ per pe ncieremenun. lenion
poſt haſſ. kenlet nemlerr; bas ludas iter diſcipulos eiꝰ.Si quoſ nmnitẽtiam cõuerſis non redditur:qꝛ 1 cio poll peren, olndi
eee ons autem baptizauit iudas non ſunt amitni nõ poſſe iudicatur. Sicut et remiſſtonem. ſant
⁊ ꝙ Jeſus ante paſſioneʒ foꝛ iterũ baptixati:⁊ quos baptiʒauit illi qui in ſacrilegiũ ſciſmatis ab co x Allus. . i.g.
mam baptiʒandi dederat di/ iohannes ſunt iteruʒ baptizati pla cleſie cõmunione diſcedũt:habent Liextra catho⸗ dtna
ſcipulis ſed ſuperius.c.ſ.pꝛo/ ne iterum:ſed non iterato baptiſ/ vtiqʒ baptiſmũ: quem pꝛiuſquam licam. Caſus.pᷣmo Mou
pꝛie in moꝛte aperte dicit. mo.quos enim bap:iʒauit Jobã/ diſcederẽt acceperũt.nam ⁊ ſi ipſi lodnuitur de apoſta⸗ Uuas
poſt reſurrectionez dedit fox nes: baptizauitiobannes. quos recdeant: nõ eis iteruʒ datur. vnde iis. ive hereticis. Nudn
mam illam. ad hoc dicenduʒ baptiʒauit iudas:chriſtus bapti / oſſtenditur illud:quod acceperunt Secũdoð ſciſmati perſun
ꝙ ante poſſionem ⁊ poſt de⸗ bH im piate in vnitare poſiti nõ potuiſſe amitte cis. Eſt ergo caſus bin
dit fomam baptiʒandi. liccte 3auit. Item per hanc enim ptate in vnitate po Ppotui apoſtate etiã extra dbet
ante non ita generalẽ foꝛte vvt quam chriſtus ſolus tenuit ſibi: ⁊ re ſeparatos. ꝙ ſi haberi poteſtfo ecchiam habent ba menen
baptiʒarent tantum iundeos in neminem miniſtroꝛum tranſfu ris: etia dari cur no pot. Si dicis ptiſmum ⁊ ex᷑ illuʒ au
vnde dictum eſt eis.in viam dit quãuis per miniſtros baptiʒa nõ recte foꝛis datur: rñdemus. ſi⸗ ↄferre poſſunt.ſed Peclat
gentium ne abierini s. vij. q.i re dignatus ſit per hanc inquã ſtat cut non recte ſoꝛis habetur ſed iñ noõ ſanctitatem bnt ſuici
den:que Pon Eeuarol ſane vnitas eccleſie que ſigniſicatur in babetur: ſic non recte foꝛis datur ⁊ ⸗ aere te in
yt baptiza . . Vna é enr aſ, un .
Si hezas in qua foꝛma ver columba: de qua dietum eſt: vna e tamen datur. Sicut aut per vnita niſi foꝛte ad punctũ ſeeanc
columba mea vna eſt matri ſue ele tis rcõciliationẽ incipii utiliter ha r . linan
borum baptiʒabat. dicenduʒ Odame ri . nc inutili per vim ſacramenti
in hac.ſ.ĩ nomine venituri.ſ. cca. Si eniz ut iam dixi fratres mei beri quod extra Vnitateʒ inutiliter remiſſionem oꝑat aunmn
ad pꝛcdicationeʒ ad paſſionẽ? tranſſerretur a dño poteſtas ad mi habebatur ſic per eãdem recõcilia vbaptiſmns. mnn
2 moꝛtẽ ad indicium ĩ tali foꝛ niſtros tot baptiſmata eſſent:quor cionem incipit utile eẽ: quod extra y QQuod ſi haberi iob
ma baptiʒauit xpzZz. miniſtri eẽnt:⁊ iaʒ vnitas baptiſmi eam inutiliter datũ eſt. Item here arg. ꝙ excõmunica ſpſsp
Baptizanit. i liplicit laut non ſtaret. Intendite fratres: ante tici ſacramẽta a ſcripturas habent tus poſſit contrabẽ uun
b & Johanes. baptiſmus ille quã uenirer dominus noſter ieſus ad ſoem nõ ad ſalutem. Itẽ. er miñimonium cumli ke
io. fuit quaſi pꝛecur ſoriis pꝛe briſtus ad baptiſmũ deſcenditco fidus ſi in perſidia pmanſerit pꝑba cceat ei habere ? rii wln
paratorius peri baptiſmi vt chr! us 4 4 5 umu — . —„ Pr 4 P . contracto. hocde
eo quaſi quodaʒ pᷣludio bay lumba in aquam cognouit iohan⸗ ptiſmũ nec extra eccleſiaʒ remiſſio · Bon poteſt ar. *
tiʒari aſſneſcerent.iõque non nes quoddã ꝓpꝛium ei cui boc di nem acceperit pcõꝛum:aut ſi pꝓpter ꝙ non recte ſit. fie⸗ o do
erat remiſſionis operatiuunus. ctum eſt:ſuper quem uideris ſpiri vim ſacramẽti ad punctü tempoꝛi tni dicitur. ut. i. q. i. dt
yt. . e.di. non regenerabatnrx mum deſcendentẽ ⁊ manentem ſup excipi: ⁊ itus ⁊ foꝛis eã vim oꝑ ꝓquidam. id qð ſiit
ſed nũquid ba pt iʒauit xpᷣs eum ipſe eſt qui bapriʒat in ſpirin tur ſicut uis noĩs chꝛiſti expulſio/ dicitur nõ poſſe ſie ecket
qnos baptiſauit io.an nõ ert ſancto. nouerat aũt qꝛ ipſe ĩ ſpirin nem demonũ ẽtfoꝛis operabatur ri qð de iure nõ fit. velſn
ille baptiſmus a deo cũ om/ H . . KEen ltenn yt. xxij. q.ij. faciat. mici
. ne quod bonum a deo eſt. z ſancto baptiʒabat: ſed qꝛ tali pꝛo/ ¶Ntiem. Maliñ ſua prate ſz chꝛri p Incipit. e. di. emn
deum habet anctoꝛem.i.q.ij. pꝛietate: ut poteſtas ab eo non tra⸗ C Aareme vannſn miſtrãat. tunc nalere. 5. e. di. venb
iᷓpio. ꝙ ãt baptiſmus io. vbo⸗ ſiret in alterum:quãuis eo donate omodoexaudit deus boę/ oſtenditur. nini
nus fuerit nullus dubitat. ſʒ H (Si in perfidia. nb
non dr̃ xpᷣi.quia nõ eſt ſacrm

ratus eſt.vel quia non fuit collatus in foꝛma chriſti.vnde ⁊ iohannes dicit᷑.
i ¶ Baptizanit. non ſolum indas.
he ¶Item per hanc enim poteſtatẽ.i.dignitatem quam tũc nulli dedit.ſ.vt ſie/
ret remiſſio in baptiſmo collato in nomine myſterij.ſicut fit in baptiſmo col, f

. . Aomodo exaudiuit.hanc qoõnem monet augnu.vt hoſti. ſol/
lato in nomine.p.⁊.f.?.ſ.ſ.⁊ dicetur baptiſmus illius ⁊ ab so denominaren/ at. Caſus.nota ꝙ cypꝛianus fuit in ea opinione.qꝙ nerũ ba

tur baptiʒati. . . ptiſma non confertur apnd hereticos.illud etiam lauacrum diaboli
I¶Anteq.S. e. per aquam. contra. ſed credẽdum eſt columbe ſpẽm ſine ſpiri appellauit.xxxij.di.ꝭ.nerum.cnins opinionem ⁊ erroꝛem extirpat
tu in aqua anteq chriſtus veniſſet defcendiſſe qð hic dicitur.poſtqᷓ antẽ xps bic augu.cam ſni erroꝛis aſſignãs.In pᷣma ergo ꝑte dicit aug.mala

d Ercipit.remiſſionem peccatoꝛum.
e ¶ Et foꝛis per miniſtros malos ⁊ per quoſdam excomunicatos fi-
lios indeoꝛum.i.q.i.pꝛophetanit.

g
hldi⸗
1n
gneb

etbi.
ſvn
N

fugſ
Nht.s.

tdict
nin

um:

c
Nonn
6ig
bo
hno
hoſtu
bici.
ainati

os
denun
eta
nl.d

m hit
m nec
pft.
uncni.
mwen
nor

ban,
nunie
nnndi
nl
ſtift

ſeſter.
ſſe⸗/
igt
Nſefe
öf
lt⸗

ſacr̃a in ecclia ↄfer
re ⁊ exrra ecc leſiaʒ
ſed nonremiſſionẽ
peecatoꝝ. In ſecũ
da facit driaʒ inter

ſacim ⁊ effectum ſa

cr̃i.quod non facit
cypꝛianꝰ. ⁊æ ideo er
rauit. In tertia di/

cu ꝙ ſicui boni cöo/

ferunt in eccleſia ſa

cri effectũ. ſic mali

extra eccleſiã.dum
in in neceſſitate ali
as nõ.ſed tantũ ſa⸗
er̃m conferunr. In
quarta ponit qua/
dam opinionẽ falſã
ſ. ꝙ pcã dimittũtur
ei qui ficte ac cedit
ad baptiſmum ad
pũctum hoꝛe po/
ſtea redeunt.
a C Aut ꝑeos. S. de

pe.di. i. hõicidiorũ

b Memo. ð. diſt.
xij.nulla ratio. S.x
xpiij.di.pſbꝛum..
ij. q. vi. quotiẽs pꝰ
auditaʒ.S.i.q.i.v ẽ
tum eſt.
c C Sacr̃m. hic ex/
audi vt no. S.i.q.i.
remiſſionem alias
contradicere.j.e.c
v. cum in alijs.
d Per ſãcios.ĩmo
ꝑ ſeioſum nunqᷓᷓ ꝑ
miniſtrũ ſed neque
ꝑ ſacramẽtuʒ quod
bonus miſtrat ma/
gis i malus. nã ſẽ
per ſuum effectum
habet omne ſacra/
mentum niſi ſuſci/
pientis malicia im
pediatur.vl.S.i.q.
1. ola. ?. xv.q.vlt. c.
vlt. ſed foꝛte dicit ꝑ
ſanctos di mittere
peccata quia que p
deſtinata ſunt ſan
ctorum pꝛecibꝰ ob/
tinẽtur. vt.xxiij.q.
iiij. obtineri vel qꝛ
ipis pꝛedicantibus
aliqui cõpungunt᷑
⁊ ſic etiam pctã di/
mittũtur ⁊ dicitur
hoc de bonis anto/
nomatice. vel ꝑ ſãc
tos bonos.id eſt ꝑ
id ꝙ boni vel ſacii
ſũt.ſ.per charitateʒ
Z ceteras virtiutes.
vel ſolꝰ xpᷣs dat re⸗
miſſ ionem peccato
rum per anctoꝛita/
tem. bonus dat per
m iniſtrãtis meruũ

malꝰ ꝑ miniſterinʒ.

D. nun.

micidam depꝛecantẽ uel ſuꝑ aquã
baptiſmi uel ſuper oleum uel ſuper

euchariſtiam uel ſuper capita eoꝝ:

quibꝰmanus imponit᷑:que tamen
omnia a fiunt ⁊ valent enã per bo/
micidaſ:aut ꝑ eos qui fratres ode
runt etiam in ipſa intus eccleſia cuʒ
nemo dare poſſit quod nõ habet:
quomodo bhomicida dat ſpiritum
ſanctũ:a tamẽ intus etiam ipſe ba/
ptiʒat. Deus ergo dat etiam i ipſo
baptiſmate ſpiritum ſanctuʒ. qua⸗/
pꝛopter ſacramẽtuʒ gratie dat deꝰ
etiam per malos.ipſaʒ uero gr̃am
non niſi per ſeipſũ uel per ſanctos
ſuos:a ideo remiſſionẽ peccatoꝛũ
vVel per ſeipſuʒ facit uel per illiꝰ co
lumbe mẽbꝛa:quibus ait:ſicui di/
miſeritis peccata dimittentur.a ſi⸗
cui retinueritis retẽta erunt. Da
nus autẽ impoſitio ſi non adbibe⸗/
retur ab hereſiuementi quãquam
extra omnẽ culpam eẽ iudicaretur
pꝛopter charitatis tamẽ copulatio
nem que eſt maximũ donum ſpuũs
ſancti ſine quosnon ualent ad ſalu/
tem quecũque aliaſãcta fuerint in
homine:manꝰ hereticis coꝛꝛectiſ
imponitur. Induuũt autẽ bomines
ipſum chꝛiſtũ aliquando uſque ad
ſacramẽti perceptionẽ: aliquando
uſque ad uite ſanctificationẽ: atqʒ
