noͤporeni S g. qꝛ am b m acdkt ſtam onu rOo nide x di cum . C. ſcipe CE llatun ſente vbi
e o ocu llan ri ficoru amke S C oce p cig e ung ſtar ſuſc 9 appelh. nis unt.
gb hltnn denr io in c le qui m umen tiaz u au/ ſpa eſta it pre iõem ſi dele men ſnonis en decez
eßigtinn di onfeſſi t. nec um' t: arg tus e feſſus iis ueg uen ellat llit: 1 co ee pot ſignific⸗ infra xtra
6penigfi ſola cont oce ſ u run era con ori 4 ibus app pelli vo c n ſti. toꝛia T e 5
fibeinnt mie iciuili ſſit ap⸗ ſtibus ſce hboc ibus nii iter ar iõem itigato llis i b inte pella tus. ex eſti.
“ cte icium 48. 7 teſtib is alii lit latiõ Liti⸗ libe icata al eſt ap dilec de r
poſititin cial qn po cõfeſ. ria uic ellã ſi t tis ali relat C 18 lbel dicata dies um tra
zache 4 m ola tia re ?r rit. ript 8 iudie cri lec. c ? ex 1t5
hnurafie Backres vr tur apꝑp autem pre tentia fueri eſc zre 41 cri de e eo. ione. uti
ninii . 1 i9 lIns ntis pr ſen ödẽ 9t iã ſin eciʒ eE ni .ſuper⸗ eſtio caſu.
berpinuni lundei coin/ uicun 3 occu ume ſtitis i cõ ge Eetiã ellare ilibus aut ꝗq ap. cõqu noce
onlgt cũ 5. e. Ino⸗ inſtrun rein ſe qu on ia e appell ciui 0 auf fie . ex doqʒ. q di. ſta⸗
n rid ntra. . ctis i ntis pi 7p ſua ca 5 oce it tã in Ab 6bot fi ſp nareis deben v.
Linkronfr o idine. j. x du me ta ſit oce ug 10 cou⸗ ſcerit tãt .C ſcit: nõ erit t C QO£ reis 5. e. ꝗ.
Pusnien rgu lata ſi euoe men opoſc cãis olcitꝛn fuerit Du ios. ut. era. f
anitill Soꝛmi z a eum imme tor ixe pop ibus c? 59001¹ quo ittẽ duo d alio atum. xa.
—Hr .c.i. ra 1m idine ſe d inali 6ec icẽ: a em „As rrog⸗ cõne ff
idrenalpi e vi. c. i fficialiũ Cont ſt au mi Ttr9 e/ min llati iudic lexr r. 0 d & inte iſi ſint 2. .
g. nicoſtrialiu s eſt an wr⸗ id conn ande/ ring ocim opte emo⸗ Eratis n Emiena.
ſtemnlus e i nel atu ſt au iqui inon li e a proy 98 r4 ni tunte. tis.n 7.l. itus a
b. ſis f vt execu nãdo feſſu rritu i licen 3 01 rO ri re u. d pro clu 9 / Trratls m ſe
. . . ca 4 exclu rpo/ e mi odu . glle⸗
nm Pellioni quaco⸗ 2 mmte ocand walgitaser rono rores giaʒ ica iterp. i d madmn ſta i.
luanii nuniruncen⸗ it: prou Vu aſineo teninn Aſiriga ſiõem Sõ que coem. e arnij.
. . II occa ſup uſtaã ec it. ſi icibus. ela. l.
Nec⸗ admini itur ꝙ r. atur tia pr iſi in e tione 1 ſibioc it: cũ el ĩin D mil idici reé
m int. Z neg nten ur mi⸗ ili ra r1 ta nib H 4. . itu I C. de ibus
ai Feeſanneur ir g ſe ibuan lui Op te 110 liuſt 7 1t 9 iones. j. ioni
mirf its off io tribuart. ſe c d pr 0 us ĩ oca uel in nies a e atio ri.
um.t n dicẽ o n greſumi um tio tr dip apu Eu n prou ſciare icis ĩue ti. n g .l.
catic uod fortea Z tã p ũcia icis ad tione
Dueil nia no winſig e uo iO qᷣ io fo it. tiſfa⸗/ ſi ronuc od ſqʒ ela n appe-
untg⸗ Pinderin id fa gocio⸗ on uer li ſa atpron li. coc us u ſa. CR iam non a fi.
ſepnut in liqu 5 ne atrimo hoa lcu po ceat. vii. õib cau ici in b um. tian 8 in
inker mꝗ ig no r pa icez inc is cꝗ m exp 5 ia in. llati nq; aic rti tari. e .Ee0O
bGtnnne tra en qui ia. per! diceʒ ſcalis ibutun biti 019 pe aden uero iſco Pa ꝛel C. d. ap .
aelen actl. m in iam ki 1trit i der i⸗ lo de ap na eg⸗ odue eep u e ſallart e etiaʒ
D ci eſt abe 8 eti un etia ur aut riua dbib 0 tin u M ſation ſint a enn nciare nei
Inftne t pot otien 0 iens latu z ut pr. i redl . liceatin cuſa n ſi 4 ten ꝛonu entisn .
normnn Qnott ſtqn ne oſtu licia icti clu 1 ac non 8 p i. o. pꝛ ume latio
ſaſsft 4 C. liſ. ide ra⸗ tio p b conu ione exe 2 rum iſtu . . Abe inſtr lla
den 3 fiſca iquo cii tpu (O ion igo po i: euar icens: T buſ g8 appe
olff aʒz b alig tio⸗ it: aut atqʒ llat mu iẽdi: e dice d ꝛioꝛi auſas .Y
N lens iniſtra . ſc tis appe gee exe diẽ tur ex p im car fi. ille
nn ei tie⸗ naminkatto uidem ur: a tum Ab ſta s en oinf⸗ dex ille i
mtfin 0 admi xT inte atur. on C 0/ ate i. noua ſcio in inci
ttnadi tio nirit ideſ e agitat in e r. C. np pa i.n dalettoen. de belnct⸗
nrſt⸗ n ancoen n S=ð 1 de an os. K H vnnne
vſin - ributũ e. ap. iciari ntie a tor C „C. ſtitutr iſſac nouo er der i. . ſi
hnßiim, eſt t ut. C. d ulli iud ſente xecu dat. are .ap. p ha Paſtetn ſircom erdevon ar. ð ſac. ep
clint ſecus. nonnnli tore rte ex exce ouoc etẽ. a t ex d licui incipi ſſiteſ⸗ auẽ. ionem
ebi gaonln in tri⸗ teſt niſifo ionis tpr . C. de ne ergo uquicki lin ſi ein ſatio⸗
i ndicatio eri ig. ut. iud rgo ꝙ ũquid ſed ꝙ p fi. ad accu c9
Ragie reſt iudicat ſus fu nonis. ndire den ſoltahn 1. ſinact in ittüt ad a it ꝙ lai tũ̃
oferon Pat non ap imiſ dumi . m au is põt a 2 ciare. po in 1 elle ꝗ; §. ſina dmit lij Dic epꝛela
ſe aig in deci is etia nis ꝛonũ gerſem uſtg, liter. fi de etir. A haber q 3
oſ tenn o neci ſint tri quis TP appe lex vi eneral g in fi. ne fam idẽ ſetil reſt
– erg egennum ant nnnd wblores Keikanebornn ꝛſug i
☛R tann ent wri. gi i unn 2 . derebt de ap. n a naſro re pot. q
Zonnvem but .ut. x pſ⸗ fiſcal ba i. 2. C. d 72 er m baz. icos al cenſar
umute mernade tionis. peratois ; d binu iten
gon d ſum ext õputati io im habz iũ pᷣ
inol fi. i. i. cõpu imonio 02 . ii
ſnmis tua =ð io patrimo ia ant raen e
nium b C. ublici. i. de pꝛopꝛ n. qnia llatur appella
nr i LP iuati. i. d itur. e tame on appe ſt non eo. tũc
ninn⸗ — õ
m i. ð põt. ein ini en
Pnie Abex ionem ut hic . bijci
id nerge i fnes ex .nonit.
cerſenn,⸗ 1 dati de ap
i 16 man ut extra
rln abeo.
8
doni,

q.i.oſtitutũ. In his aũt oĩb⸗
ila demũ admittũt᷑ ſi bono ʒe
lo denũciẽt crimia.ex ð ſimo.
lʒ heli.in fi.⁊ ſi accuſatus fue
rit vite ſuſpecte.S.e.q.i.iĩ pꝛi/
mis.qꝛ ſi accuſatꝰ eſt ſupecte
vite.admittũt᷑ laici male vite
ſi bone vite.tũc tãtũ laici bõe
vite.ex de ſimo.ꝑ tuas.Cleri
ci vo õ clericos admittũt᷑.ni/
ſi ſint criminoſi vel irregula/
res.nt.j.e.pᷣſumũt.⁊.c.latoꝛ
⁊.c.ipᷣi apli.tales tñ qui ſunt
irregulares bn admittüt᷑ ad
accuſatioem eoꝝ qui ſũt eiuſ
dem oꝛdinis cũ eis nel inferi
oꝛis. nt.j.e.ipi apli.⁊.c.teſteſ
ſimiliter monachi audiuntur
ex de accuſa.ex ꝑte ⁊.c.olim
Et hec nera ſunt de ſolẽni ac⸗
cuſatione ſed in denunciatio/
ne criminis ut dicunt quidaʒ
oẽs admittũt᷑.ar.xxiiij.q.i.qꝗſ
quis.⁊ qꝛ cuilibet dictũ ẽ hoc
i veccauerit in te ⁊c.xxij.q.v
hoc viðt.xxiuiij.q.iij.tã ſacer/
dos.ar. S. xxxv.q.vi. epᷣs ĩ ſy
nodo. ⁊ e ð accu.cũ opoꝛte/
gt. 2 nõ. de hoc..e.q.i.ſi pec
cauerit.

LGn eſt. qꝛ ꝓ meritis.j.
viij.q.i.audacter.⁊. vi.
q.i.ex merito.

b Allus.clerico.ĩferr.uel

moniali.ex de accu. me
minimus.
c LAAico.
d Mſancta. anathematiʒza
T tus.j.iij.q.iiij.nullus. HB
Ppꝛie eſt. uel ideſt ſeꝑatus a
ↄuerſatiõe clericoꝝ qꝛ laicus
j.e.laici.⁊.xxiij.q.iij.certum
⁊.vi.q.i.illi qui.⁊.c.oẽs.
e ¶ Spꝑ illos.S.di.x. certum
7.c.ſuſcipitis.
fIta nec obligari.i.accuſa/
ri.xxi.di.inferioꝛ.
g ¶Qð magnü.ð. di. xciij. le/
gimus. io.
» Aicos.Certũ eſt ꝙ lai⸗
cus ꝓſequẽs ꝓpꝛiã iniu
riã admmittit᷑ ad acenſatiõeʒ
clerici coꝛã elerico iudice. nt
ex de teſti. decetero. Mũgꝗd g̊
⁊econuerſo clericus admitti
tur ad accuſatiõem laici coꝛã
laico iudice ſi ꝓſequat᷑ ſuam
iniuriã: dicũt quidã ꝙ nõ.nã
vbi crimen irrogat penã ſan/
guinis clericus intereſſe non
põt. vt.xxxiij.q.nlt.his a qui
bus.ſʒ ſi nõ irrogat penã ſan
gninis bene põt. Alij dicũt ꝙ
inullo crimine clericꝰ poteſt

Lau.

bonũ ut dixi.xxiij.di.illud.cõioꝛ eſt opio ꝙ nõ poſſit niſi ſuã iniuriã ꝓſequat᷑
ut.iiij. q. vi.oiĩbus.ex de teſti.decetero.S.e.q.i.phibẽt.niſi in crimine hereſis
ſ. e. ſacerdotes.⁊.c.oues.⁊ in ſimonia.ex de ſimo.tata.⁊ in crimine leſe maie⸗
ſtatis.xv.q.iij.ſane.C. de epi.⁊ cle.ſi quẽq;.⁊ in crimine ſacrilegij.ſʒ quoſdã
xvij.q.iiij.S.qui aũt.⁊ in crimie dilapidatois.ut.xij.q.ij.nõ liceat.ut dixi.xvi

Laici in epiſcoporum accuſanone
non ſunt recipiendi.

bus homtnibus arguendus
uel accuſandus epiſcopus lʒ ſitior⸗
dinatus.quia pro meritis ſubdi/
torum diſponitur a deo uita recto/
rum. Ideo iſta dico.quia inſidia/
tor bona ſepiſſime ſolet conuerte/
re in maluʒ ⁊ in electis ponere ma/
culam. ¶ Item ſilueſter papa.
Laicus clericum non accuſet.
Allus laicus audeat clerico
. b AES
crimen infere. ¶ Itẽ mar/
cellus papa.
De eodem.

Aico nd liceat quemlibet cle

ricum accuſare. ¶ Item iuli
us Papa.
Anathematiʒatus ſacerdotes ac
cuſare non poteſt.
Nſancta nicena ſynodo ſtat
tium eſt: ut nemo anathematiʒa
tus in noſtram ſuſcipiatur accuſa/
tionem:nec illi qui nos in ſuaʒ no
lunt recipere accuſationem: cum
ſuper illos ſciamus a domino con
ſtitutos non illos ſuper nos:⁊ ſi/
cut maior non poteſt a minore iu/
dicari:ita nec obligari quia raruʒ
eſt omne quod magnuʒ?cſt. Poꝛ
temus onera omnium qui grauan
tur. Quinĩmo hec portat in nobiſ
beatus petrus apoſtolus cuius ui
ce fungimur legatione ⁊ cuius re/
gula informamur: quatenus eius
fulti auxilio nunc ⁊ in perperuum
ab omnibus tueamur aduerſis.
Ntem euſebius.
De eodem.

. Aicosꝰnon accuſaſſe epiſco/

pos hactenus obſeruatum 7
conſtitutum eſt:quia non ſunt eiuſ
dem conuerſationis:⁊ opido eiuſ
quidam infeſti exiſtunt.quippe cũ

uita eorum ⁊ conuerſatio eoruʒ de

bet eſſe ſecreta ⁊ a laicoruʒ acribus
remota:nec ab eis impeti debent
etiam qui eorum caſtitatem ⁊ gra/
uitatem nolunt imitari maxime cũ
eos nolunt recipere in ſuis accuſa
tignibns C. Itez fabianus papa.
ec clerici in accuſanone laicorũ
nec laici in accuſatione clericorum
ſunt ſuſcipiendi.

DJant beer cotel nel reliqui cle

rici a ſecularium laicorum ex/
cludũtur accuſariõe: ita illi ab iſtõ
rum ſunt excludẽdi a alienandi cri
minatione.⸗ ſicut illi ab iſtis: ita ⸗
iſti ab illis non recipiũmr.quomã
ſicut domini ſacerdotũ ſegregata
debet eſſe conuerſatio ab eorũ con
uerſatione:ita ⁊ litigatio: quia ſer

uum dei non oportet linigare ſed

cte uideantur.

accuſare laicum. ar.xi.q.i.nullꝰ.qꝛ nõ põt in crimine teſtari ̊ ipm.
xi.q.i.teſtimoniũ.⁊ ſic fallit regula que eſt.iiij.q.vi.oĩbuſ.agat ergo

clericus ciniliter dc crimine.

i ¶¶Mõ accuſaſſe ep̃os.in hoc.c.aſſignãt tres rõnes quare laici non

admittũt᷑ ᷣ clericos.quarta aſſignat.sS.e.q.c.i.quinta eſt qꝛ magnũ

mitẽ eſſe ad omnes. ¶ Itẽ clemẽeſ

Taici dericos accuſare nõ debẽt.

neſt a plebe auta vulgari Acerdotes ⁊ reliqui ſacre ec

cleſie miniſtri omneſqʒ plebeſ
epiſcopos ſuos diligere debent ⁊
eorum preceptis obedire:etiamſi
ipſi aliter quod abſit quam debent
agãt niſi in fide errauerit. Idẽ.
De eodem.
Aalis condemnatio eis im
mineat qui in patres peccãt
diuina ſcriptura oſtendit dicens.
Si enim cham quia nõ operuit pu
denda patris maledictus eſt: mul
o ampliori condemnatione digni
ſunt:qui patribus legatione dei fũ
gentibus contumeliam inferunt.
VPerſone inferiorum ordinuʒ
inſ uperiorum accuſationem reci
piende non ſunt. C Unde ſilue/
ſter papa.
Minores non debẽt accuſare ma
iores.
Lericus aduerſus exorciſtã
exorciſta aduerſus accolythũᷣ
accolythus aduerſus ſubdiaconũ
ſubdiaconus aduerſus diaconem
diaconus aduerſus preſbyterum
preſbyter aduerſus epiſcopum ac
cuſationem dare aut teſtimonium
ferre non ualet. Aem zepheri
nus papa.
Deeodem.
D Aiorumꝰquiſpiam minoruʒ
accuſationibus non impeta/
turꝰ. ¶ Item anacletus papa
Deeodem.
Ententia chã filii noe damnã
tiur: qui ſuorum doctorum uel
prepoſitorum culpã produnt:ceu
chã qui uerenda patris non ope/
ruit:ſed irridenda monſtrauit.
¶ Ntem euſebius papa.
Hũes paſtorem ſuumi: niſia fide
exorbitauerit: non debent accuſa/
re. G
—0 AVes que ſuo paſtori commiſ
ſe ſunt euʒ nec reprehendere
niſi a fide exorbitauerit:nec ullate

nus accuſare poſſunt. quia facta pa

ſtorum oris gladio ferienda non
ſunt:quãquam reprehendenda're
His auctoritati
bus probat᷑ quod ſubditi ſiue ſint
laici ſiue clerici prelatos ſuos ac/
cuſare non poſſunt. Nerum de cri
minoſis ⁊ de infamibus hoc intel/
ligendum eſt. qui uiram ſuorũ pꝛe
latorum parati ſunt reprebende⸗
re non imitari.quod ex uerbis a/

nacleti datur intelligi qui ait.
Quare laici in acclanone epiſco

porum non audianmr.

Aici in accuſatione epiſcopo

rum audiendi non ſunt. quia

p Impetat᷑. crimi
noſe. ſi de clericis i

telligas. .
Gρα Entẽtia chã
cxc. ꝓdunt.ta

leſ ðponũt.xlvi.di.

eſt ꝙ clerici accuſẽt
ab eis. vñ dʒ eẽ ra⸗
rũ.ut. S. e. ꝓx. c. io.

le Litigare. ex de

ſindi.c.vno.
O Acerdores 7
2 frflig. agat ſip
latiüt betciict ⸗
excõicati vel nõ ſer
nẽt canones nuel ſi⸗
moniaci vel notoꝛij
foꝛnicatoꝛeſ.tũc po
teſt rcedi ab eis añ
ſniam.xix. di. nulli
xvi.q.ult.ſane.xxx
ii.di.nullus.in alio
crimine ante ſentẽ⸗
tiam nõ eſt recedẽ⸗
dũ ab eiſ.viij.q.iiii
nonne. ⁊.xx.q.vi.c
vlt. io. hoc coꝛirgiĩ
ꝓꝑtc.ex de tempo.
oꝛ.C. fi. b.

m Nalis con

. dẽnatio. q/
plioꝛi. ar. ꝙ in eodẽ
genere delicti plus
peccamus erga pa/
tres ſpũales ꝙ; car/
nales.ut.xxx.q.iij.
pitacium.

n Lericus. H

Ac. non tenet
nel loquitur de his
qui ꝑꝑ irregularita
tẽ nõ pñt ad altioꝛa
ꝓmoueri ut biga⸗
mi ⁊ coꝛpoꝛe vicia/

ti. alias eẽt ð omnẽ

rõneʒ. ut.ſ. e. latoꝛ.
Et dic clericus. ſcʒ
pſalmiſta ? oſtiariꝰ

.(D Aioꝝ. H.c.
ſimiliter nõ

tenet.

—0

crimi

gaecuſatoꝛes.

r Ceu.i.ſicut.
9 Ves. eũ cri

minoſe. ſi ð
clericis intelligas.
dic h cũ platus eo⸗
rũ ẽ bone opiniois.

t ¶ Oꝛis.i.locutiõii
un ¶ BGladio.i.ligua.
x Rephẽdẽda.i.

repꝛehenſibilia. ſ.
nos ſi. ne ſit Z. ð. x
xi.di.nolite.ſ.vi.q.
i.oues. J

mazn
ecit

cimin
ir
coͤl
mm
veini
ſu lrii
urli

Cunne

veretel
oo.
Wyn.

elepe
oniio
oßzt
recuſ

wicl
unrpe

hcam

dei

Mebſta

ſs

üdeni

Utor.

liic.i.

ni Hbit
inent

eſi
wend
ſans
o

ülſn

en

i)

1enn
Albon
uſ⸗
arte
mpne

flenm
legli
hin

ic

a Ccuſatio. iuſpiciõibus. ſuſpectiabaccuſatiõe ⁊ teſtimonio re
pellũt. j.e. teſies.iij.q.v.accuſatoꝛibus.

12 4

qui...⁊ hoc.nihilominus.Canon tamen omnes adminiſtratoꝛes eccleſie vo
cat ꝓcuratoꝛes.i.q.iij.ſaluatoꝛ.ſim canones pᷣlatus ⁊ ante lit.ↄteſ. poſt pcu

lgteti ite. ar. ꝙ nec etiã in excepto crimine laicus pꝛaue vi ratoꝛem conſtituit.ut extra de iura.calũ.c.cum cãm.
allin bir reiecus Selenen⸗ s uex eſt niſi pꝛius clericus fuerit ma lù ¶ Sepiſſime.i.ter. xvi. q.vij.oẽs decime. MVUVB
lnn r fame uel opinionis.ut.õ.e.in pꝛimis.in fi.⁊ extra de ſimo.lʒ heli ¶ E Pꝛiuetur.Hic videtur ꝙ eps poſſit aliquẽ ꝓ ꝓpꝛia iniuri excõicare ⁊ gn
W e H nire.ut.lxv.di.⁊ qui emẽdat
eizin ma dſummma⸗ . ⁊. xxiij. q.iiij. guiliſarius.ð t.
lignit ciᷣ Seruũ ſuũ. dis opido eiſquidã ĩfeſti ſũt.⁊ ĩidignũ egerint:lacerare accuſare uelinfe/ xxyj. d ii, ter anerelas. x:d
W eſt index in ca ſer· eſt utab eis accuſentur: qui eoru, ſtare preſumpſerint: excommuni/ ace n eet &α
uen ni. ut hic ? hoc d grauitatem nolũt imitari. Idé. centur: a minime abſoluantur an, 5”c
ni⸗ ſuetudine alias fal ·½ Sacerdotes non niſia uiris idoy/ ttequam per ſatiſfactionem ut iam Siſtingue geſtmunle ant
ſülmu ſum Adeſorot⸗ neis 1⁊ probatis accuſari poſſunt. dictum eſt condignam pemitenti/ ſpaliter pꝛelatum nõ põt ex⸗
anuit d Eo ummnc. fic D Ccuſatio quoqʒ eorum ſuper am egerint: quomam imuria eo⸗/ cõicare aliquẽ ꝓtali! iniuria .
Ninnn phibet lex colũnas qua nos cõſulere uoluiſti: nõ rum ad chriſtum pertinet: cuius le ſitangit eccleſiam põt. nã epi
nianti cuiuſlibet vom? tol niſi ab idoneis a probatiſſimis n gatione funguntur. Item alex. hot &mdertn ea he eclie ſx
ftedſtbiz llut.fl. de le. . l. c⸗ ris: qui ſuſpicionibus ſceleribuſ Communiõe priuetur qui prima e nreas ſibieſt
mnriin ter. carent: fieri debet: quia æ⁊ domin?ꝰ tiaduerſus epiſcopum conqueri / liſi günperator eſtanger 3
igllſne eit Sed ſane ae ſacri corporiſ ſui rractatores a uili tmur:priuſquain familiariter euʒ co (ꝗq fiſcali ff. de his queiteſta⸗
enliuti a de cais cinilitb? bus ac reprobis 7 nõ idoneis prr uenigt. dele. prxime. ? tamẽ res fiſci
nnenntt uel criminalibꝰ cini ſonis infamari noluit nec calũnia/ Iquis erga epiſcopuʒ uel acto res iperatoꝛis dicit.ff. ne ꝗd
notlu liter ppoſitis. nam ri ſed ipſe proprio flagello pecca⸗/ res eccleſie quamlibet quere/ in loco bub. l. i. .. hoc interdũ
meſſlli hoe.c.d laicis lok tes ſacerdotes a templo eiecit. un lam iuſtaʒz ſe babere crediderit nõ m Ig ſüt vitupatoꝛes i.
tanc yñ non poõt itellii qe liquet quod ſummi ſacerdores prius primates aut alios adear iu emiſe nngea d deyaſi
Nräim, de criminalib cau ſiqeſt epiſcopi a deo ſunt iudicandi dices quam ipſos a quibus ſe lei ticurie tradeni H
cb. ae in unsnse non ab humãis aut praue uite ho exiſtimat: familiariter cõueniat nöõ reiraruͦdie, ut. Sc, grrig. ſeh
FP dlercumetii ſi po minibus lacerandi: ſed potius ab ſemel ſed ſepiſſime: ut ab eis aa enaedig ut. r:g iſ ſig
Pmi omnibus fidelibus portandi ipſo 1 ĩciam t exci
ſalngt ideo dico.qꝛ nõ cõ5 domino exempluʒ dante: quando tionem. ſi autẽ ſecus egerit ab ip/ tumax. de iudi.cũ non ab ho
mmnhiat cedo y in accuſat · poer ſeipſum ⁊ non per alium uen/ ſis aut ab alis communione priue mine. fallit ĩ caſu ſpli de cri.
Nſinen one ſit ruſtedha dentes ⁊ emẽtes eiecit de templo tur’tanquaʒ apoſtolorum patrum ſaloczaller amenbi dene⸗ L
nitio. ut e imi .
nn ⁊ de aecuſa.qualit᷑. 3 — 2 dicari 3 Niſi opinione diſcuſſa diã n Epoxꝝ. hec duo. c. loquũ⸗
Lin ſed denũciationem ſuũ ab alio quã aſe iudicari. quod iſi opinione diſcuſſa non audi tur de ſuſpectis uel ignotis §éa
conmt ſemper pcedere dy ſi preſumptũ fuerit: aut multa indſdi tur accuſatores epiſcoporum. de his qui ſuã iniuria non ꝓ-
Hgrimdu (canoica monitio ut gnatione ipſe iraſcitur:aut potius Iqui ſunt uituperatores ant ſequütur.
ſgfngin per eadẽ iura ꝓpar uindictam querit ſuper eum. unde accuſatores epiſcoporum uel o Qua intentiõe. an faciat
voyituim nec obſtat er de a⸗ 2 dominus ait per prophetaʒ: qui reliquorum ſacerdotuʒ: non opor aio nocendi. xxiij ꝗ. v. pdeſt
ann 4 tnla di seße ll· uos tangit me tangit: tangit bu/ tet eos a iudicibus eccleſie annirt P Calcin ſit coſciuſ crimi
1cctooe il in denüciatiõe lo . mei ſſt. iſcuti ſti = H
ezrjeln xii.q.ij.indigne.ta IacO. quo din,. gl . 4 manomis lup fid ta/ 8.e.q.i.ꝓhibentur.
Unſuro crimen ſimonie.nõ5 gqueum cadunt. multomagis lace/ te quauita qua conſcientiaꝰ quoue tur idẽ a in cedemt
R neceſſaria admo- ratores a detractores atq; accuſa merito.ſi pro deo aut pro uana glo c.? dic querẽdũ eſt.a. iudice
ſniieni nitio. ꝛ de illo non tores famulorum dei damnantur: ria aut pro immundicia uel odio etiã ſi aduerſarius non que-
e tanis Heule⸗ ſ. 7 ĩ baratrũ niſi ſe correxerit ⁊ per aut cupiditate iſta preſumpſerint. Prit pallu quas Tbide
Senvetetl ento odine. ut. ſ. „ . . 1 . .xxx. q. v. 2. ]. E.
grmn elſianiſ necg .q Eorum ſatiſſactionem condignam T. Item calixtus papa ira e e, inde
. vij requiritis licii Eegerint penitentiam: idubitanter Wores natu non accuſent: nii E logt Hc. ⁊ pcedens de is⸗
e ſit ar. . i.. ult. pʒ. padunt nindicions hammis ern qui ſint recte fidei ⁊ conuerſatio/ tis ? ſuſpectis. qꝛ tales pſone
Nedu ⁊ extra de ſimo. lʒ runtur. hec⁊ alia pericu ola conſi nis. l integri ſtatus eẽ debẽt. ff. de
* cui hodie ſtat᷑.nel derantes apoſtoli conſtituerunt: Verendum eſt in iudicio cu teſti.queſitum. ſʒ obijcio tibi
aſum dicas ſpale eẽ in e¶ne facile cõmouereniur aut lacerẽ/ ius ſit conuerſationis ⁊ fidei ſi incker querat de cõuerſatio
Luiin nie n n Pn tur uel accuſarent colũne ſancte ec is qui accuſat 2 is qui accuſatur: ——— alter o dre
uſi⸗ natur querela con,. eſie dei: que apoſtoliz ſucceſſoꝛen gquoniam hi qui non ſunt recte fi/ etatde conerſatide nllo⸗
ell atur querela con ÿ
luce tra eam ſiue ciuili Eorum non immerito dicunt᷑. S dei ac conuerſationis i quoruʒ ui ru a quibus querit de cõuer⸗
, ſine alio mõ agat. ſiquis aduerſꝰ eoſi uel eccleſias eo ta eſt culpabilis ⁊ quorum fides ? ſatione iſtius. ? ſic in infinitũ
ügi ¶ Pꝛius. j. xxiij. q rum commotus fuerit aut cauſam libertas neſcitur: non permittun, ppcedet iudex qð repꝛobaĩ er
guibai v. ad fidem. habuerit: priꝰ ad eoſrecurrat cha tur maioreſ namu accuſare:neqʒ ui de reſcriptis cum in multis.
ii⸗ 8C Per ſatiſſactio⸗ ritatis ſtudio: ut familiari collo/ les perſone in eorum recipianltur Siaũt iudex ab ipo teſte que
ſeßhidin nem. as videt eſſe quio ea ſanent commoniti: que ſa- gaccuſatone. Item ſixtus papa. rat an ſit fur nel hõicida.ſtul-
Gſtin ſpale in eo qui offe⸗ da ſunt:a charitati dẽ R buſ laeẽt qõ cũ nemo illud fatere
Peſi recclelatpelns nanda ſunt: a charitatiue emendẽt Abſqʒ duobus uel tribus teſtidu tur. Rñ. ſi eſt ignotus bñ põt
tin ſatiſfaciat q; abſol⸗ aue iuſte emendenda cognouerit non recipiantur epiſcoporum ac/⸗ ab eo querere , ſit liber uel
inolri uat᷑. nt e ð v̈b. ſig. Si auteʒz aliqui eos priuſquã boc cuſationes. ſeruus.ab alijs aũt notis iter
s ex ꝑte.alias ſufficit quos eſt connerſatus queret
ꝙ iuret. ut e ð ſẽ. de fama iſtius. põt etiam iu⸗
ex. per tuas.

moueret eum. hoc

ſuam iuſticiam accipiat aut excuſa

niſi eẽt poſt excõicatiõem cõ/

dex in genere querere ſic di⸗
cẽdo es tu talis nt poſſis eẽ teſtis.nt.ff.de qõnibꝰ.l.i.ꝭ.qui queſtion.
8. Accuſat. In accuſatõibꝰ gñ pᷣſuit̃ ꝗs dignꝰ niſi ̊ ꝓbet᷑.ut.j.e.crimiatõeſ
ſic ĩ oblatõe enchariſtie.ut ð cõ.diſt.ij.tribꝰ gradibꝰ.Et ĩoꝛdibꝰ.xxiiij.di.qñ
⁊.xiii.di.geſcamꝰ. Itẽ excõicatꝰ ꝗs credit᷑ ꝑꝑ ꝑicnlũ vitãdũ potiꝰ qᷓ; nõ. ut er
de ſẽ.ex.ꝑ tuas.⁊.cũ deſideres.ꝭ.tertie qoni.ſic ĩ ipetratioe uenie etatis tene
ꝛur ipetras ꝓbare iſtituta moꝝ ſuoꝝ ⁊ teſtimoniũ vite honeſtioꝛis ⁊ aĩ ꝓbita
tẽ.i.ſe eẽ idoneũ.ut.C. de his ꝗ.ve.eta.ipe.lij.alias circa notos potiꝰ pſũitur
gs dignꝰ q; idignꝰ.ut er̃ de pᷣſũp.dudũ. t MNeſcit.ꝑ Hᷣ pʒ ꝙ loqt ð igtis.
u ¶Q Maioꝛes.ideſt clericos. 4 4

b . Iniuria. vnde nec elericus poteſt remittere iniuriam factam ec
cleſie. ut.xxiij.q.iiij.ſi is qui. .io.
QOSauig actnes. actor conſtituit᷑ a nõ dño ⁊ auẽte iudicis ⁊ ad
ptes lites tantũ.inſti. de curatoꝛi. . ult. ff. qd cuiuſqʒ vniuer.
item eox. 5. actoꝛ. ⁊æ hoc ideo qꝛ actoꝛ cũ decreto fit 2 decreium non
exlenditur ad futura.ᷣ ff. de pſur. l. i. qᷓ ꝓcnratoꝛ ſemper a nero dño
Atituit᷑ ⁊ ab initio ⁊ ad nnã litẽ ⁊ ad plures ⁊ ad pñtes ⁊ ad futuras
ff. e. l. ij. 2. C. de Pcn.neqʒ.ſindicus ab vniuerſitate ⁊ ad unaʒ ⁊ ad
plures cãd pñtes ⁊ futuras ⁊ de ancẽte epiſcopi.C. de epi.⁊ cle.oẽs

CLCau.

ioanni.ut inquirat de perſõa
accuſatoꝛis.S.e.q.i.in pᷣmis

in quo caſu paſtores ſint accuſan/
di a ſubditis dicentes: oues paſto

poſſunt ipetere ſeruãtes limitẽ ſne
ꝓſeſſionis. Ex hoc datur intclligi

criminoſus crimi/
noſuʒ accuſat.ut.vi

ſic. xxiij.di.illud. ?. ſ.e.crinmi res ſuos non accuſent nec reprehbẽ? quod recedentes a ſuo propoſito q.i. qui crimẽ. niſip
aioneg rfneletnittolne dant: niſia fide exorbitauerint. ec ſimiliter recedentes criminari poaſ us ei toleraut ſe⸗
doſtulattse emoner f deno Ceéinquo caſu ſunt accuſaudi a ſub ſunt. Item non obedientes ſancii ae null. Fperdiel
ſtula.l. i. in pn. ? repellit mili ditis: in aliis auiẽ minime. “Hu onibus ſanctorum patruʒ non poſ Beẽ ſpãle iepo. ut
tem.lʒ aduerſarins uelit enm ic oppoſitioni reſpondetur ſic. Di ſunt accuſare obtemperãtes ſacris nõ poſſit remonere
admittere. ff. de ꝓcn. filinſſu. ſtinctio illa canonum de crimino/ conſtimitionibuſ. In quo ſimiliter ab accuſatione illoſ

§. milites. ⁊ quos pꝛetoꝛ ꝓhi
bet in totnʒ ⁊ omnino ꝓhibʒ
etiã ſi aduerſarius conſentiat
nt. ff. de poſtu. quos ꝓhibet. ĩ
mao ubi aduerſario nõ compe
tit exceptio. index ex officio

ſis ⁊ infamibus intelligitur. Oueſ
enim criminoſe ⁊ infames paſto/
rem ſuum accuſare uel reprebẽde
re non poſſunt niſi a fide exorbita

ſuo excipiet.extra de app.conſtitutis.⁊.ff.de peti.he.l.ult.ſed contra nõne ſic
videt᷑ indicare m cõſciam?⁊ ſcis qꝛ nihil ex ingenio ſuo ⁊ domeſtice uolunta
tis motu facere debet.ut.j.c.ꝓxi.⁊.iij.q.vij.iudicet.Rũ. iudicat in H caſn ex
his que ꝑcipit in exercitio cauſe que ante eü agit᷑.nã cũ coꝛã ſe videt infameʒ
admitti.põt ipʒ repellere.ſicut cũ ſcit tꝑa appellatiõis elapſa eẽ.ſupplet de feõ

intelligitur quod in inobediẽtibꝰ
iobediẽtes accuſare licet unde ge
neraliter colligitur:quod in accu⸗

ſatione equalitas ſidei a conuerſa

quos pꝛius tolera/
uit. Itẽ fallit iĩ arẽa⸗
rio qui põt accuſaĩ
arenariũ.ut. C. de
inof. te. in arenam.
Itẽ fallit in caſibui

in ꝗbꝰ ſocius criminis nõ repellit ſociũ.quos habes notatos.iiij.q.
iij. liberi. z. C. ð teſti. quonia. alias ꝗlibet cuiuſcũqʒ ↄditiõis ⁊ q;tů
cũq; criminoſus viles ab accuſatiõe nel teſtimonio repellit vnde eti
am ſocius a ſua accuſatiõe repellit ſuos ⁊ crimioſos.ff. de accu. pos
accuſare.S.ſi ſuꝰ.⁊.iij.q.iiij.c.pe.qð falſũ eſt in exceptis crimini

a C cuſatio epoꝝ. ſacile.i.abſqʒ inquiſitiõe. ut. C. de lep. ap. l. iij. in fi. ſic. xxviij. di. ſi pꝛiuſquã.1. de facto. qð cõ⸗ gtul
A . . ſtat indici taq; iudici extra de poſtu. bone. ſiiin
b G Jauls anicind tñ ex hoc ſequitur ꝙ ꝓpter ↄniciũ ipᷣm poſſitexcõica n Lcn põt. pᷣuaricati.ergo ſi nõ ſũt puaricati.videt̃ ꝙ ſint admi
Are.ut.xxiij.q.iiij.inter querelã.vel hic nõ fuit tantum epi cã ſed ecclie. Etendi nõ obſtãte pᷣcedẽti delicto.ſicut ⁊ alius qui fuerit in moꝛ .
uel ꝑꝑ h̊ remonẽdus eſt a cõione a metropolitano ſed non ab epo.nel dic ſi cõ tali.ut.iiij.q.i.diffinimus.qð quidã negant eum nec ad oꝛdines ad lua⸗
nicium redũdat tantum in ꝑ/ mutaf̃ qui qũqʒ fu⸗ annn
ſonã epi.qꝛ dicit tu es filius . , . it criminoſus.ut.x uti.
ruſtici.tũc nõ põt.ſed ſi dixit Ecuſatio epiſcoporuʒ non eſt uerit. Ceteruʒ ſia fide exorbitaue xv. diſ. plurimũ.. n
eum ſimoniacum. qꝛ hoc re⸗ facile recipienda dicente do/ rit: tataẽ labes illius crimiſ:queocd vi.q. i. qui crimen nan
dundat in eccliam bene pét. mino: non accipias uocem menda ad eius accuſatiõem a ſerui adquer k. goidrernrl. nn
Vnt nonulli.nibil nõt cii. Et apoſtolus inquit aduerſis ſus dominũ ⁊ quilibet criminoſi? baua- ubidlcit. kur, finn
d In libꝛo ſoliloquio⸗ ſb inſeripit non re infames aduerius quemlibet ad⸗ pitudo licet inter/ fhnu
rũ.i. pſalmoꝝ.i.ſoliꝰ ſpos ſꝗa⸗ preſbyterum inſcriptonez non re ſane mus que mittatur nõ öletur etd
ſpũs ſancti ibi locutus eſt. de idoneis teſtibus. Si hec de pre⸗ pa. mẽte. gd iuris ſit de le⸗
quo habet de pe. di. ij. querẽ ſbvteris uel ceteris fidelibus ſunt Infames accuſare non poſſunt he Hy dicit e de teſti. iſn
dum. . precauenda: quanto magis de epbi reticos. . teſtimoniũ.ubi coꝛ i.
heſumũt. nel accuſa⸗ ſcopis. ¶ Item ex concilio aure/ Lieni erroris ſocium uel a rigit boT. umd
trri. ar. laicos poſſe ac/ li ſi ſui uol aſiri 0 Infirmari. .x hna
cuſare clericos.ſ.e.clericos. nenan. —2 Wimn untaric p oponti tranm ix.di.c.fi.uel aliter flete
⁊.xxiij. di. illud..C. de offi. Pro ſola conuetione epiſcopi no te recedentem aut ſacris patru re ar.ꝙ nõ ualet dictũ Vheic
rec.pꝛoni.iuſtiſſimos.ſed coꝛꝛ ſubm oueatur aliquis acoione. gulis 7 conſtitutionibus non obe teſtis ſi poſtea dete oheen
rigitur talium opinio. ex ð te Jauis ab epiſcopo uel ab ec/ dienteʒ ſuſcipere non poſſumus gitur eius infamia crol
ſti. decetero. cleſia uel de proprio iure credi nec debemus. Mec impetere re p Asgani. ni⸗ masc
Criminoſis.ſ.clericiſ. erit aliquid repetendum: ſi nihi cce credentes uel ſanctoruʒ patruʒ ſi ſuã iniuri n
8 ¶Xeſtimoninm. cum vebe conuiciipqut criminationis obiece ſanctiõibus obtemperãtes permit am iraugur. e. ln
arerenlelſale ve nſi rit: eum pro ſola conuentione a c timuſ: qꝛ infames oẽs eẽ cenſemuſ ene ſeg evin
nio. qd ideo facit. quia qui ad mun ione eccleſie non liceat ſub/ qui ſuã fidẽ aut chriſtianã legẽ pre municati ſut ex de n
mittitur ad vnũ ⁊ ad reliquũ moueri. ¶ ¶ Item euariſtus papa. uaricãtur aut apoſtolicã aut regu/ hereti. vergentiſ. ⁊ (igi
iiij. q.iij. teſtes io. Quare ſubditi prelatos ſuos re/ larẽ libenter poſtponũt auctorita⸗/ c.excõicamus. Sʒ ön
h ¶ Ooponitur. dixerat in il⸗ prehendere non poſſunt. tẽ. ¶ Item ex ↄci. tol.iiüi. nũquid iſti.ſ. paga jeln
lo. . his auctoꝛitatibus q ſb⸗ Ant nonnullit qui prepoſits Ehriſtianos accuſare uel in eos te ni? indei audiun uſt
diti = ſine riel fne⸗ ſuos peruerſe reprehẽdunt: ſi ſtificari nõ poſſunt qui fidem acce imnorvoitocync im ſiſ
ue aneationem pa m vel paruz iplis moleſti extiterint. ptam deſeruerunun. beteg Pacipnn P
vnde colligitur a contrario ſẽ Ex his omnibus datur intelli/⸗ T n põt erga hoĩes eẽ fide⸗/ vr ex ð iude.inuði ſʒ codi h
ſu ꝙ alij admittantur.huic di gi quod illi ab accuſatione remo/ —. lis qut deo extiterit iſidelis. decre. expᷣſſe Zdiẽ Kln
ſtinctioni obijcit.⁊ poſtea ſᷣm uent᷑:qui non affectione charitatiſ Judei ergo qui dudũ chriſtiani ef que diẽ ꝙ teſtis dʒ ſutrde
ſuam opinioneʒ ſoluit que ta- ſed prauitate ſue actionis uitaz eo ſectiſüt ⁊ ĩ chriſti fide preuarican eẽ fidelis. ut er d te ne
lis eſt ꝙ laici non criminoli rum diffamare ⁊ reprehẽdere que ſũt:ad teſtimoniũ dicẽduʒ admitti ſti. licet. ⁊ ea rõe qꝛ (ictli
teiend. croritatibus criminoſi probibean ãanũciẽt: qꝛ ſicuti fide chriſti ſuſpe qiendi. er de teſti. n
eo,ierroris. Ex trib? ur ab accuſatione prelatorum: te/ cti ſũt: ita in teſtimonio hũano du/ ſupereo. pi .
locis iſtins. c. argumen⸗ ſtatur auguſtinuſ in libro ſoliloqui bii babẽtur. Infirmarioʒ eorũ ite q Aut nocc. oʒ tit Ed
tatur gratianus a contrario ſẽ orum ita dicens. ſtimoniũ qui in fide falſi docentur. clericos hr̃e leſtio⸗ ocn
ſu in lequenti. Mon omnes ſubditi:ſed crimino nec eis eſt credẽdũ quiueritatis a mnium bonũ ab his fünr
le C Recedenteʒ ideſt apoſta ſi tantum probibeantur accuſare ſefidẽ abiecerunt. ¶Item caiuus qui ſoꝛis ſunt. ut. ſ. (cmie⸗
1ne nobedlentez i, ſciſing prelatos. papa felici corepiſcopo. iea lde cõ. di. W
Tumut eir vi ntii e2 rrv. Reſumunt prelati non debe Heretici udeiuel paganichriſtia rInfmmationisss. I
.vi Pre ſe reprehendi uel accuſari: nos accuſare non poſſunt. De
a.i. violatoꝛes. prebendi uelaccuiari: n. ut ſe expurgare de⸗ igye
m Mon poſſumus. ar. qͥ in pro eo quod canones non eos paſ PDeniinel heretici ſiue iudei beant.
dex põt infamẽ repellere lʒ re ſim conſtituunt accuſandos:quec.d Knõ poſſũt cbriſtianos gccuſa/ 8 C Eualitas. fal⸗ i
us ipſum recipiat. xly. di.ꝭ. tantum negatur ſolis criminoſis: re: aut uocẽ infamatiõis eis infer / ſuz dicit. lufficit en
xxx. q.v. iudicantem. C. de qᷓ cũ de reprehendendo ueritas ipſa re. In hoc. c.decernit᷑: ut heretici accuſatoꝛ ſit bõe
rgi tdr l d conſtitnat. Si male locutus ſuʒ te nõ ĩpetãt recte credẽtes. unde ecõ ſame ly greulaf
nimabit accuſatoꝛes ſicut oꝛ ſtimonium perhibe 4 . malo: 2 ce irg itelligit auo 4 herenici ab ber latoꝛ. Itẽ ĩ alijs fal⸗
dinandos ut eos repeilat. xx tera. ¶. Opponitur huic diſtincti nicis ĩpeti poſſũt Atẽ a rramite ſuni ſum dicit. qꝛ nec in⸗
iij. di. ipï. ? gregoꝛi? pcipit oni. Ypſi ſacri canones diſtingunt Pppoſiti uoluntarie recedẽtes non famis infamé. nee

iug

girtn

ininn
ui⸗
ccliofn
wiing
bidf n
oleerfn,
mnde
tinit
tekde
wniihie
hoe.

fummi
Cfluldir
norglenci
8 D
keind ffn⸗
Renni
Mlgung
ſpiobntl
Kcinogen
leniſitein
ii tegnt
GRenms
ncliſftilg
deiein
eptioannt
dogün
ſcei
köicein
e etiſent

digteſeg

gelswreiſt

ltalte

lgetoft
ſcnöſunn
aident
O
lcceg
lohe
nibin
eſnn
lhbecöo
ne.
ſmmtioni
orgnenr

Aultut

Stſeſiden.

„

urke
aaſun
ſan
iitei
id
ni
in n
ln
inini
Neuntte
e
6 ſont
ſieyo⸗
nnnn
toet⸗
a
altint
ihe
Gtn
fnt
nii
othe
6N
aN
it

bus. nt. S. in pnci.

qõnis nöõni.
a Jbereticus.
hec autẽtica
E falſa.qꝛ nũq; he/
reticuſ admittit̃ ad
accuſandũ.ut.j.iiij
q.i.c.i.foꝛte loquit
de minoꝛibus here
ticis qui nõ peccãt
in pcipuis articulis
fidiq n admittũt ĩ
iudicijs.i.de his q̃
actu ſũt coꝛã iudice
ſʒ in alijs Zctibꝰ ꝑꝑ
inopiã ꝓbationum
admittut᷑. non tñ ſi
ne toꝛmẽtis.ut.iiij.
q.iij. F. in crimina/
li. .ſi ea res.⁊. C.
de hereticis.l.ulti.
io.ſʒ certe ßᷣm cano
nes nõ admittit he
reticus cum ſit ex/
cõicatus.⁊ debeat
ſtatim occidi.de he
re.excõicamꝰ.⁊.c.
e. b

b ¶ Cõtra hereticũ

ar. aligd admitti ꝓ
aliquo qð nõ admit
tit ſe.ſi.xxxvij.di
ſtin. c. ſi gd vi. ar.
iiij.q.iij.ſiquiſ teſti
bus.ſecũdũ eſt r̃ᷣgu
lareꝛpᷣmũ caſuale ꝓ

pter odiũ hereſis.
Sed querit᷑.hãc

ſoluit vꝛbanus. xij.
q.i.ſcimus. uel alit

reſpicit illud qð dr

ỹ.e.ꝭ.oppõit᷑ ⁊ mo/
net incidentẽ qõnẽ.
⁊ dinidit᷑ in duas ꝑ
tes.

d Paſtoꝛes. ĩ pᷣn⸗

cipio qõnis.que tñ
nõ ſũt uerba illins
capituli ſed ſeuſus
eius.

e Lerũqʒ.⁊ ta
P eent dier tn

ei ꝙ põt ꝓdeſſe ⁊ ñ
obeſſe. xxij. q. v. H
ridet.ſed in publi/

tionis inter aceuſantem accuſatũ

ſemper conſideranda eſt ut is qui
accuſat uel par uel ſuperioꝛ inueni
atur. C Item nouellarum conſti⸗/
utio. .
Hereticus hereticũ accuſare: cõ
tra eum teſtificari poteſt.
JIhereticus contra hereticuʒꝰ
itiget cuiqʒ eorum hereticum
teſtem adducere licet. Sinautem
orthodoxus contra hereticum liti
get. pro orthodoxo quidem here
tici teſtimonium ualeat.contra or
thodoxum autem ſolius orthodo
xi teſtimonium ualeat. Iteʒ ortho
doxis autem litigantibus ad teſti/
monium nulli heretico pateat adi
tus. ¶ Sʒ querit᷑ ſi flagitioſiſſi/
mus catholicuſpoſſit cõuenire he
reticum de alio crimine quã de he
reſi. Huic queſtioni ita reſponde/
tur. In quo hereticus inferior eſt
uidelicʒ in regula fidei:in eo a ma
lo catholico accuſari poteſt. In
quo autem ſuperioꝛ fuerit uidelicʒ
in cõuerſatione uite: in eo a flagiti
oſiſſimo conueniri non poteſt.
¶Itez quod dicitur paſtoꝛes p
ſuis actibus magis ſunt tolerandi
quam corrigendi:dupliciter intel
ligirur.uel quia a criminoſis tole/
randi ſunt a non corrigendi.unde
ibi ſubinferturꝛquia ſepe pro me/
ritis ſubditorum deprauatur uita
rectorum.quorũ ergo merito deo
permitrente uita rectorum depra/
uatur ab eis potius ſunt roleran/
di quam corrigendi:uel quia ſunt
quidam qui ſepe deſeruntur publi

cis documentis crimen quod in

tendunt probare nõ ualent.de qui
bus in homelia de penitentia au/
guſtinus ait.
Que publicis documentis proba
ri non poſſunt:toleranda ſunt.

P Lerunqʒ boni uiri propterea

ſufferunt aliorum peccata a ta
