illud pꝛemiuz a malis A bonis pot
eẽ cõmune.hoc autem pꝛopꝛiũ eſt
bonoꝛum ⁊ pioꝛũ.non ob aliud ui
ſum eſt quibuſdaʒ etiã egregiis ui
ris antiſtibꝰchꝛiſti:inter quos pꝛe
cipue beatus cypꝛianus eminebat
nõ eẽ poſſe apud hereticos uel ſciſ
maricos baptiſmum chꝛiſti:niſi ꝗa
nõ diſtinguebant ſacramentum ab
effectuꝰuel uſu ſacramenti:a qꝛ eiꝰ
ſacramẽti effectuʒ atque uſum in li
beratione a peccatis ⁊ coꝛdis recti
tudine apud hereticos nõ inuenie
bant: ipſum ſacramentũ quoque il
lic eſſe nõ putabani:ſed cõuertenti
bus oculos ad iterioꝛis palee mul
titudinem:cum etiã hi qui in ipſa
vnitate peruerſi ſunt ⁊ perdite ui⸗
uũt:appareãt ⁊ remiſſionẽ pcõꝛum
nec dare poſſe nec babere:qꝛ non
malignis ſed bonis filiis dictũ eſt.
ſi cui dimiſeritiſ peccata dimittunt
eis ⁊ reliqua.habere tamẽ ⁊ dare
accipere baptiſmi ſacramẽtum ſa
tis eccleſie catholice paſtoꝛibꝰelu
xit ⁊ ouemque foꝛis errabat:a do
minicũ characterem foꝛis accipie.
bat:ueniẽteʒ ad chriſtiane vnita/
us ſalutem ab erroꝛe coꝛigi:cha
racierem tamẽ dominicũ in ea co/
gnoſci potius quã impꝛobari:quã
doquidem ipſum characterẽ mul
ti ⁊ lupi ⁊ lupis inſigunt:qui niden
iur eẽ intus: uerumtamẽ ad illam
ouem que ex multis una eſt:nõ ꝑti
net cum malus tradit baptiſmũ bo
no ideſt in unitatis uinculo ueraci
cõuerſione mutato inter bonum ſa
cramẽtum quod traditur:⁊ bonuʒ

fideleʒ cui traditur: tradentis ma
liciañnon ſeparata cum illo ueraci
ter ad dominũ conuerſo peccata di
mittunturꝰ*: ab eis quibus ipſe ue/
raci confeſſione cõiungitur ſpiritꝰ
ſanctus ea dimittit:qui omnibꝰſan
ctis datus eſt ſibi charitate coherẽ
tibus ſiue ſe nouerint coꝛpoꝛaliter
ſiue non nouerint.ſimiliter cuʒ ali
cuius tenentur peccata ab eis renẽ
tur:a quibus ille coꝛdis pꝛauitate
diſiungitur ſiue nons coꝛpoꝛaliter
ſiue ignotis.omnes mali ſpũaliter
a bonis ſeiuncti ſunt.ſi autẽ ẽt coꝛ
poꝛaliter aperta diſceſſione ſeparẽ
tur:peioꝛes fiũt.ſed nihil intereſt
ad baptiſmi ſanctitatẽ:quanto quiſ
que peioꝛ id habeat:⁊ quanto pe/
ioꝛi tradat.põt tamen tradereſepa
ratus:ſicut poteſt habere ſepara/
ius.ſed quam ꝑnicioſum eſt habe
re: tam pernicioſum eſt tradere.

Ille autem cui tradidit:poteſt ſa/

lubꝛiter accipere:ſi ipſe non ſepa/
ratus acceperit urgente moꝛtis ne
ceſſiiate. Cur heretici foꝛis bapii
ʒare non poſſunt:an quia peioꝛes
ſunt eoipſo ꝙ foꝛis ſunt.ſed nihil
intereſt ad integritatem baptiſmi
quanto peioꝛ id tradat.neque eniʒ
intereſt tãtum inter malum ⁊ peio
rem quãtum inter bonum a maluʒ
7 tamen cum baptizat malus non
aliud dat::quam illc qui malus mi
nus eſt. an foꝛte non ad hominis
meritum ſed ad ipfius baptiſmi ſa
cramentum pertinet: ut foꝛis dari
non poſſit:ſi hoc ita eẽt:nec haberi
foris poſſet:a totiẽs baptiʒari ne/
ceſſe eẽt:quoties quiſque recedẽs
ab eccleſia rurſus ad eccleſiam re/
meaſſet.⁊ biſ qui ficto coꝛde bapti
ʒantur:aut peccata nullatenus di/
mittuntur:quia ſpiritus diſcipline
effugiet ficium:aut in ipſo tempo/
ris puncto per uim ſacramenti di/
miſſa iterum per fictionem repleã
tur ut illud uerum ſit.quotquot in
chꝛiſto baptiʒati eſtis:chꝛiſtum in
duiſtis:a illud. ſpiritus effugiet fi
ctium diſcipline ideſt ut induat euʒ
chꝛiſtum ſanctitas baptiſmi:⁊a exu
at enm chꝛiſtum pernicies fic tiõis
nam redire dimiſſa peccata ubi fra
terna charitas non eſt:apertiſſime
dominus in euãgelio docet in illo
ſeruo:a quo domino dimiſſum de/
bituʒ petiuit eo ꝙ ille cõſeruo ſuo
debitum nollet dimittere. Sic nõ
impeditur baptiſmi gratia:quomi
nus omnia peccata dimittãtur: eti
am ſi fraternum odium in eius cui
peccata dimittuntur:animo perſe/
uerat.ſoluitur enim heſternus di/
es:⁊ quicquid ſupereſt: ſoluitur
etiam ipſa hoꝛamomẽtoque ante
baptiſmum ⁊ in ipſo baptiſimo.de
inceps autem continuo reus eſie
incipit: non ſolum conſequenti/
um ſed etiam pꝛeteritoꝛuʒ dierum
horarum momentoꝛuʒ redeunti/

3 5⁵ 5

e Sanctos ſuos.i.medianti
bus pꝛecibus ſancloꝛum.
ſCulpã.⁊ ille qui ẽ reuerſuſ
ad fidem. .
gSine quo. ð.pe.di.ij.ſuge
rat ſanctus ⁊.S.di.vij.nullus
expectat.õ.e.di.ſolet queri.
h. Manus. i. q. i. ꝙ quidam
contra.
i Sanctificationẽ.i.remiſſi
onem peccatorum. ſicut duo
bus modis dicit᷑ mãducare.
5.di.ij.quid eſt chriſtum.
le ¶Atque illud. i. perceptio
ſacramenti.

¶.Hoc aũñt.i.vite ſãctificatio

m Abeffectu. ipſi?ſacri.
n Multitudinẽ .i.ad multi
tudinem malorum qui dicun
tur palee.quia vacui vel quia
leuiter cadunt tempore tenta
tiõis.vel quia arſuri ſũt igne
inextinguibili granis repoſi

tis in area celeſti. D

oC Mec dare. de merito vite
non per miniſterium. S.i. q.
i. remiſſionem.
p Ouem.ſ.eccleſiam.
q. Tradentis.baptimum.
PrCMalicia. baptiimmum.
ſMon ſeparat. non ſeparat
malus a ſe remouendo,. ſ.ma
liciam ſui.
tEt cum illo.i.bono fideli.
u BDimittuntf. S. i. q. i.vt eui/
denter. .cccleſia ſanctorum
hic dicitur remittere peccata
conuerſis quia eins orationi
bus eis illa relaxant᷑.vel quo
niam per charitatis vniſatẽ
que ſolum in eccleſia habet᷑
remiſſio peccatorũ vt.ſ.e.diſ.
eccleſie charitas.

x¶ Ab eis.i.eccleſia que dici⸗

tur dimittere peccata.
y¶Sine. conſimile dicit lex.
C.ð preſcrip.x. vel.xx.an.l.
vlti.p.quid enim prodeſt in
ipſa pronincia eſſe poſſeſſio
nem cum ius vendicatio in/
corporale eſt.
a Separatus..i.q.i.vt eni
denter.

b. Vrgente. xi. q. iij.quod

predeceſſor.arg.S.xxiiij.q.ii
ij. ecce recedite.
Baptiſmi. S.ea. diſti.ſi in
ter bonos.S.i.q.i.ſi fuerit.

d Mam redire.S. xxiij. q. ii

ij. ſi illic. S. de pe.di.iiij.c.i.ii.
iij. iiij. v. . vi.
e ¶ Hon impeditur. ſed nõ di
cit hoc ita ſentiendo.ſed eoꝝ
opiniones referendo.
fHeſternus dies.i.peccatũ
extrema die cõmiſſum.
gC Hoꝛa.ſicut ſᷣim leges eodẽ
tꝑe quis abſolnit᷑ ⁊ ſtatim ob
iigatur.ſi.n.aio nonandi min
lier intercedit liberabit᷑ debi
toꝛ.⁊ in eodẽ momẽto obliga
tur.qꝛ ipſo iure cõpetit reſciſ
ſoria. ff. ad nel.debitrix. .. vl.

T iii

.

deret eos de vnitate eccleſie per manus impoſitioneʒ eog recipiebat eccleſia
orientalis vnde eſt ar. ꝙ diuerſe erant arrianorum ſecte.vnde.S.e. di.i.c.ec/
cleſias.vbi dicit᷑ ꝙ eccleſia ab eis conſecrata cõſecretur ab arrianis datus ba

h CAMixtas.ſ.malos mixtos bõis.ſũt.n.mali mixti iter bonos ſicut

etiã malos alios ↄplectit᷑.vt.sõ.e.quomodo.p.induant.⁊ extra hãc

multi reliquentur.

—

△ *
0.
△
De con.—
a U Redeuntibus. nota. de pe. di. iiij. in pꝛin. quia quidam dicunt ꝙ, redeunt. ptiſmus non iteret.vt.s.i.q/i.arrianos.⁊ ar.j.e.de arrianis.io. nin⸗
ſicut flores in vere.b. ⁊c. . 1. Ccleſia.nobis.s.i.q.i.ſientt. —õ hal,
bVnc valere. bec eſt vera ſententia. IVTSed ſalutem. S. i. q.i. extra eccleſiaam. Ulrti
c ¶ Incipit. quia tunc incipiteſſe in eo ⁊ efficaciam in eo babere.æ ibi t Que in paradiſo.que interpretat᷑ hoꝛtus.⁊ agitur ibi de illo.vbi oſe⸗
Arkit rero rabuigir eſt ar. õ.ff.de.his qui no.infa.furti.ꝭ.qui.iuſſu. fuit adaʒ de terreſtri.quandoqʒ paradiſus dicl merteum ſcum. Fer
Ald ſalutem. i.tria ad ba .— 1,
tiſmum ſignificata nunc inch⸗ . .R ,B xxiiij.q.i.alienus.c nnal
pit habere remiſſionem pe· bus oĩibꝰque dimiſſaſũt. ¶ Idez Ecleſia paradiſo comparata x : paradiſus nlnn
catoꝛum ⁊? non pꝛopter bap Muando pꝛoſit bapiimus ei qui indicat nobis poſſe quidẽ ba Vnc autem. ue⸗ .
tiſmuʒ ſed pꝛopter coꝛdis co. Ficte illum accepit. ptiſmum eius bomines etiam fo/ x Q¶SDaaum an
Daneltenncgthetianntam be Anc ualere incipit ad ſalnteʒ tris accipere: ſed ſalutem beatitudi pathie uug dupliet ſulno.
beit dum babet cordis con, bapriſmus cum illaſictio vera nis extra eam neminem uel perci⸗ ratione baptiſmuʒ On
tritionem. ci confeſſione receſſerit: que coꝛde pere uel tenere. non enim in meſo xp̃i eſſe nõ miniſtri i
e ¶ Baptiſmus. ſ. interioꝛ.ſ. in malicia uel ſacrilegio perſeuerã potamia uel egypto: quo illa ftumi conferẽtis. Drima ſidiep⸗
peccatoꝛum ablutio. te peccatoꝛum ablutionẽ non ſine na peruenerunt eſt felicitas uite: ratio. quia eodem nneise
Fictio. . e. di. oſtenditur. bat fieri. Idem ad donatiſtas. que ĩ paradiſo cõmemoꝛatur. ſicit mõ valzʒ baptiſmus ſltiio⸗
e ertir ſart j j ll r malu 0
1.nullue. ſg. in mnlti Hon reiterantur ſacramema: que ergo baptiſmus eccleſie poteſt eſſe ee bondi. Ge O
Enbe nlis ed Eextra eccleſiam conterunr. erxtra cccleſiam.munus autez bez cudamialicet ao h
non in charitate ſine qᷓ nihil Bn in vobis mutamus in te uite ñ niſi intra eccleſiã inuenit . ſtoli dixerint euan- zrirdil
ſunt omnia. S. e. quõ. quibus nobiſcuʒ eſtis. ĩ mnl Igeʒz de vnico baptiſmno li. iii. gelium meuz gloꝛiã 1anodn
tisenim nobiſcum eſtis.nam ⁊ de Bapnſmus ? ſacrilegiuʒ bereti/ meã. nõ tñ hixerũt iatisp
b CIn ſy mbolo.contradicit lalibus diciũ eſt:q; in multis erãt coꝛum non ſunt ſacramenta. Hapnſn meum. ede bi⸗
quod.j.ſequitur. quia inea⸗ mecum. ſſed ea coꝛꝛigimus in qui/ TE autem'non ſicut here/ Eſſe cognoſelk. iſo ibi
Redtoceec iden Namie bus non eſtis: ⁊ ea uos hic accipe / As bereticoꝛum eſtſic erro gammnia ee⸗ neud
eſſe in ſymbolo. quia ſuntin reuolumus que non babetis illie ipſoꝛum eſt. ſicut etiam ſacrile giuʒ in. enn. l. 1. . ſed nʒz. Zan
maiori parte. nã ſi ĩtoto ſm - vvbi eſtis. nobiſcum enim eſtis in diſſenſionis eſt eoꝛum: ſic enaʒ ba b ¶ WBaptiimum. in gtnon
bolo eſſent ergo eſſent nobi / baptiſimno in ſymbolo ĩ ceteris do ptiſma quod chꝛiſti eſt: non debet nenitnr tamen bap⸗ ſoibzpe
ſcum ĩ eccleſia.cum hoc ſit de minicis ſacramẽtis.in ſpiritu autẽ dici ipſoꝛum. Idem libꝛo. v. tiſmus io.qui in foꝛ ſofteb⸗
ſymbolo credere in catholicã vnitatis ⁊ in uinculo pacis ⁊ in ip/ Be eodem. ma ſua baptiʒauit. öͤſtpt⸗
eccleſiam. ſicut æ alibi dicituu ſa denique catholica eccleſia nobiſ Am tantum bvaleat baptiſn c ¶Vloria . que ta ſnpntn
ctcleſte vnttatem. triuf- dar cum non eſtis. Iſti autem cum qui per hominẽ contemptibilem wenle:pemcno. nen
adnocant. us ucl dequipnaagimusnoſan auatum per vpoſtolum damns ita Kexmo cönerſat iur
¶ In ceteris. ar. cõtraxxiij. deſperandi: adbuc enim in coꝛpo- nec illius ſed chꝛiſti eſſe cognoſci nis noſtre minuik 11
q. i. ſciſma. ſed ülud quo ad re ſunt: ſed non querant ſpirium tr“. Item. Inuenimus dictuz ab velauger. vl. .c.ne
effectum. ſanctum niſi in coꝛpoꝛe chꝛiſti cuaiꝰ apoſtolis a gloꝛiaʒ meam:quauis qq. ſʒ hic nõ loqui ſnfomt
le ¶ In corpore. ſunt vinẽtes habent ſoꝛis ſacramẽtum.ſed reʒ vtique a domino ⁊ miniſteriuʒ me tur dẽ illa gra bap / ſterütb
? ideo non eſt deſperandum ipſam non tenent intus cuius eſtil um ⁊ pꝛudentiam meam:⁊a euange tiſmi q datur ſineꝑ 1
1 de is de pe di. vij e.i. lud ſacramentum: a ideo iudicium lium meum quauis unque a domi ſangrumerceto )
Eo reno ſibi manducãra bibunt. CItem no impartitum atque donatum: ba nonaccedat. ſa
batur quorundaʒ opinioqui Brego. querico epiſcopo Tceteriſ ptiſmum autẽ nemo eoꝛum meum d Boctioꝛ. naz nõ ürtd
dicunt extra vnitatem eccle in hibernia epiſcopis. dieryit omnino. neque enim omnin omnes. æc. C. ö ve CVb
ſie corpus chriſti confici non Quomodo recipiãtur ab eccleſia equalis eſt gloꝛia:neque miĩſtrant te. iu. enn. l. i.. ſi gl ecnt
poſſe.vt.i.q.i.dominus ðcla qui in nomine trinitatis apud he/ omnes equaliter: neqʒ equali puu e Altis oſtendi ſefe
rauit. ⁊?. c. non nocet. reticos baptiʒzantur. dentia velſcientia ſunt omnes pꝛe mus. vel acci 1ſtn
Sed rem.ſ.ynitatẽ. eccle Bantiqua patrum inſtitutõe diti.⁊ in euangeliʒando alius alio dienere re iinis.
n e. 1 antiqua. didicimi”s. . didicimus : ut qui apud bere meliuſ operatur. ideo dici poteſt ſaciat veletſtcorlu nͤfütt
bec reconciliationum ſim in trinitatis nomine bapnʒant aliꝰ alio doctioꝛ eſt in ipſa ſalutari pte loquat᷑ nõ eſt re en
diſparitas fiebat.aut pꝛopter cum adſanctam eccleſiam redeunt doctrina: alius autem alio magis baptiʒandus quod minn
bereticorum diſparitateʒ aut aut vnctione chꝛiſmatis aut impo minuſue baptiʒatus dici non põt: tñ aliter oli iſtitntuzʒ ini
eccleſiarũ variã cõſuetudinX. ſitione manus:aut ſola pꝛoſeſſiõeꝰ ſiue ab inferioꝛe ſiue a maioꝛe ba/ fuit ne ad hoc pꝛa/ ſede
o Knrnenone ichlbi qui figei adſit mnan matris eccleſie re,/ vrzctur. S Zaen in libꝛo. iiii. lpoler gllagtean: ſin
W uocxẽtur. vnde arrianos per impo . Deeodem. „ 3.6, Pf. nonn luua. . oiſn
bhle efon r ſitionem manus occidens: per on NXnsoſtédimus ad baptiſmüůũ ddit a⸗ imi zf
dant qnia manus eis erat im ctionem uero chꝛiſmatis ſancti ad quod verbis euangelicis con dat baptiʒare.vt.öõ. in
polſita. ſed ſi accideret ſuppie ingreſſum catholice eccleſie oꝛiẽs ecratur: non pertinere cuiuſquaz e. ſolet quãdoque.
retur.i.q.i.ecce. ð errore iſto⸗ ffoꝛmat monoſcelitas.vo ⁊ alios dantis vel accipients errorem: ſi lʒ eniarriani errent l
rum haves.xvi. di. babeo. ex ſola confeſſione recipit: quia ſa/ ue de patre ſiue de filio ſine deſpi / Ccirca pſonas ocedẽ n
p ¶ Monoſcelitas. aui dicůt gium baptiſma quod apud bereti- rit ſancto aliter ſentiat quam cele tes æ crederes fili/ ii
biuinitatis vt. xvi vi. babeo. res emundatiõis recipit: uel cQum in libro. de baptiſmo. ua F. artean ffar velſ.
q¶Fidei. diuerſitas ſuſcipiẽ· illi per impoſitiõem manus ſpiri/ Quod bõis malis ſacramẽta ec riani baptijant. .e. nen
di hereticos non ideo eſt.ꝙ i tum ſanctuʒ acceperint:vel iſti pꝛo dleſie cõmunia ſunt. 5865e arrianis. va
ſe eccleſia oꝛiẽtalis ſentiat c5 prer confeſſioneʒ uere fidei ſancre .αSt vnitaſ eccleſie que late pa g St vnitas qᷓ p
traria. ſed quia diuerſo mo- vninerſalis eccleſie uiſceribꝰſunt tet in ſacramẽtoꝛum videli/ late patet. ſz ecclcſie
0 abat diuerſo naone vniti. C. Item Auguſtinus. cet ſocietate ꝛ coõmuniõe que com vnias ue ini
imn orlente non chniſmaban⸗ Seri eſam bepaninns accipi lecrinuen granis ziien paleas: latepz ſodl becan
tur. ideo oꝛis redeũtes chrii Poteſt: ſed non pꝛodeſt. quando eas corpoꝛaliter mixtas plectit ſolos bonos
mabat qui erant in occidẽte 5.e.di.ij.qꝛ paſſus
chriſmabant᷑ ⁊ ideo ut oſten/ ſʒ ʒ vnitatẽ ſacroꝝ

lel 1de
tehan,
gori
Merüt

eumn.

Polef,
4hoſrs
Cdeſe
ſen
munin
nenbip⸗
ulinfe⸗
hanit,
de nn
danr
Ptiiro.
erſets
inrt
Neſen

ſöloge,

ſmen

Nrente

1o iana.

1.

rel acci
Nez di
eccleſe

ſico

noekte
nse
ſineg
hoc/
ſuelan

luci

li

e 2„

leane

iatea

Godi
oſli,

ei

4. 1
Nlſe⸗
n
s
cie
cde
oni
c
oe
nſie⸗
nn,

7

i

i
C.
iligt
oſtendi

palce iter grana ⁊ di
cũt᷑ palee.qꝛ cadũt
leuiter vẽto tẽtatio
nil.qð peni.di.v. c.i·
2.xxiij.q.viij.c.i.
a C Exreunt. ſic ⁊
mali hoies de eccle
ſia.ſ.mali nõ exeũt
ſaltẽ eternaliter. vt
ð pe.di.ij.ꝭ.hoc ita
que.c.quecũque.⁊
c.nullus.io.
b On eſt. crea/
tura. polluta
m dici põt quãtum
in eis ẽ. xlix.diſt. c.
ylti. io.
c G JIue hereticꝰ?
baptiʒet. S. i.
g.i.hi qui. c.dedit
ʒ.xix.di.ſʒ.S.ea.di
a quodam. S.i.q.i.
ſi quis ꝑ igno. S.ð.
e.di. hi de quibus.
ỹ. ſo. ibi in foꝛma.
hic nõ. ⁊ reiteratur
quantum ad factuʒ

d Tanti nois. cur

aũt nõ noĩnũ. vt in
noibꝰ pris ⁊ fi. ⁊.ſ.
ſ. dĩ te baptiʒo.hoc
iõ fit vt appellatiõe
ſingularitatis ĩ eẽn
tia vnitas pꝛis ⁊ fi.
2Z.ſ.ſ.ĩ perſonis tri
nitas deſignetur.
e Vos a paga
niſ. ſi. ita. ſed
in foꝛma eccleſie nõ

fuerũt baptiʒati io-

Ine parnuli.
8 de pꝛecedẽte
ſolẽnitate baptiſmi
ſbiungit. ſ. de exoꝛ/
ciſmo ⁊ catheciſmo
gAbijciatur.i. ꝓpii
ciẽdus deſfignet. =
ſic ñ ẽ. Z. j. e.neq̃ qᷓ
⁊ ſi nõ ꝓſit ad vitaʒ
aliquid. qꝛ.ꝑꝑ boc
nõ fiũt minꝰ idigni
quia moꝛs adbuci
eiſ remãet. ꝓdeſt iñ
vt minus poſſit eis
mimieh⸗ nocere.vt
c. dehinc. g. que
Uf aum ha bet x
oꝛciſmꝰ.nũquid eii
cit ſpũm immundũ
imo donec baptiʒe
tur eſt mẽbrum dia
boli.qꝛ nõ ẽ mediũ
vt.xxiiij.q.i.quoni
am. ſed dic abijcit.
i.ſigniſicat abigen/
dum vel abijciẽduʒ
vel ſaltẽ cõpellit eu
ne iam tatũ noceat
quãtnʒ nocere po⸗
tuit priꝰ.vt.S.t.c.ij

SD. HII.

ſa patit᷑:ut neque illas iuſti uitẽt
neque ab illis iuſte uitentur.ſic ſũt
in eccleſia homines mali vt in cor
pore humano humores mali qui ĩ
terdum exeunt ex corpore.
WIJadeʒ de vnico baptiſmo libꝛo
ſexto.
Non tranſit ad aquam baptiſmi
malicia benedicentis.

TD On eſt aqua prophana ⁊ ad

¶Aultera ſuper quam nomẽ dei
inuocatur:etiam ſi a pꝛophanis et
adulteris inuocetur: quia nec ipſa
creatura adultera eſt:nec ipſuʒ no
men adulterum eſt. Item be⸗
da homelia. xxxvi.
Non eſt rebaptiʒandus qui ab be
reticis baptisatur.

Jue hereticus ſiue ſciſmaticuſ

ſiue facinoꝛoſus quiſque in cõ/
feſſione ſancte trinitatis baptiʒet:
non ualet ille qui baptiʒatꝰeſt a bo
nis catholicis rebaptiʒari:ne con
feſſio vel inuocatio tanti nominis
videatur annullari. ¶ ¶ Item Gre
go.ii. Bonifa.epiſcopo.
Bapnzati a paganis i nomine ba
priʒzentur trinitatis.

0. UVos a paganis baptiʒatos

eſſe aſſeruiſti ſi itra habet᷑ ut
denuo baptiʒes in nomine trinita⸗
tis mãdamus.¶ Itẽ celeſti.papa
Sine exoꝛciſmis ⁊ exufflanonibꝰ
nullus baptizetur.
JZue paruuli ſiue iuueneſ ad re
generationis veniunt ſacramẽ
tum:non fontem uite pꝛius adeãt
quã exoꝛciſmis ⁊ exufflationibus
clericoꝛum ſpiritus ĩimundus ab
eis abiiciat᷑i. Item Rabanus
de inſtitutiõe clericorum.
Officium baptiʒandi catbecumiꝰ
ni preueniant.

. Nte baptiſmuʒ eathbeciʒandi
debet hominez pꝛeuenire offi

cium:ut fidei primum cathecumi
nus accipiat rudimentum. Item.
ipſe chriſtus pꝛius ceci nati oeuloſ
luto ex ſputo facto ſuꝑliniuit ⁊ ſic

ad aquas ſiloesꝰmiſit:qꝛ pꝛiꝰ debet

baptiʒandus fide incarnatõis chꝛi
ſti inſtrui:⁊ ſic ad baptiſmũ iaʒ cre
dulus admitti:ut ſcit cuius gratie
in eo eſt particeps ⁊ cui iam debi/
toꝛ fiat deinceps. Item ex con⸗
cilio bꝛacareñ.ii. ”MM
Quo tempoꝛe cathecumini ad ex
oꝛciszandum ſunt deferendi.
Nte uiginti dies baptiſmi ad
Apurgationẽ exoꝛciſmi catbecu
mini currant.in quibus.xx. diebꝰ
omnino ſymbolum quod ẽ:credo
in deum pa. o.ſpiritualiter doceãt
WItem ex concilio agathenſi.
Quo tempoꝛe compeieubus ſym
bolum eſt pꝛedicaudum.

Qnbolamern; placuit ab om

nibus eccleſiis vna die.i. ante
viii. dies dominice reſurrectionis
publice in eccleſia competẽnbus

D

pꝛedicare. ¶ Item nico. papa.

In vnaquaque eccleſia baptizãdi
cathecizare poſſunt.

(Nhsaſnivoptindꝛume

ſacerdotibus vniuſcuiuſqʒ ec
cleſie poſſuntfieri:ſicut in hac ſan
cta romana eccleſia cui deo auctor̃
miniſterium exhibemus noſtrifa/
mulatus ſolẽniter fieri cõpꝛobãtur
¶Item ex concilio laodicenſi.
De eodem.

bolum dicere: ut. v. feria ultie
eptimane uel epiſcopo uel pꝛeſby
tero reddere. ¶ Item ex concilio
mar. pa. De eodem.

Aptiʒãdosopõtet fidei ſym

nas paſche: ſed ante tres ad
ptiſmũ ſuſcipere aliquem. opoꝛ
tet autem in his diebus:qui bapti
ʒandi ſunt:ut ſymbolum diſcant:⁊
in. vi.feria nouiſſime ſeptiane epi
ſcopo uel pꝛeſ bytero reddant.
¶Item ex cõci. cartha.iiii.
Antequam baptiʒeniur quilibet:
ſunt erammandi.
Aptiʒandi nomẽ ſuuʒ dent
7 diu ſub abſtinentia uini 27
carnium ac manus impoſitionis
crebꝛa examinatione baptiſmum
percipiant. ¶ Item rabanus de
inſtitutione clericoꝛum.
Baptiʒandi quare exoꝛciʒantur:
7 exufflentur.

1 On liceat ante duas ſeptĩa⸗
4

P Hſtquaz ſe baptizandus per

conleſſionem uere ſidei in alte

rius cõmendauerit dominiũ:⁊ per

abrenũtiationem prioꝛis poſſeſſo
ris ſe alienauerit
tur ab eo poteſtas ſeua:ut per piuʒ
ſacerdotis miniſteriũ ſpiritui ſan/
cio cedat fugiens malignus ſpũs.
Item Augu. de ſymbolo li. i.
De eodem.

8 Icut noſtis fratres chariſſimi

paruuli exufffãtur: ⁊ exorciʒan
tur ut pellatur ab eis diaboli pote
ſtas inimica:que decepit bomineʒ

vt poſſideret homines. non ergo
creatura in infanubus exoꝛcizatur

aut exufflatur:ſed ille ſub quo ſunt
aui ſub peccato naſcũtur. ¶ Itez
raba.de inſtim. cleirr.
Quare ſignerur baptizandus in
coꝛde? fronte.

PESſte⸗ ſignatur baptizandus

igna culo ſancte crucis tam in
coꝛde quam in frõte ut ab eo tem/
oꝛe apoſtata diabolus in uaſe ſuo
pꝛiſtino ſe interempiionis cogno/
ſcens ſignaculũ:iam ſibi deinceps
illicſciat ſe eſſe alienum. ¶ Idem
in libꝛo eoldem.
NQuare ſuper eum orones dicãtur
Ebinc iam dicunt ur ſuper eũ
aoꝛationes ut ſiat cathecuminꝰ
tunc datur baptizando ſal benedi/
ctum in os ut per ſal iypicum ſapi
entie ſale cõditug fetoꝛe careat ini
quitatis: ne a uermibus peccatoꝝ
ultra purrefiat.ſʒ magis illeſus ſer
uet᷑ ad maioꝛẽ gratiã percipiendã

ſeruitio: exuffla/

3 5 6

ve baptiſmũ.ſiloe.fõſ
c? = iterptat᷑ miſſꝰẽ quia
xpus ĩ quo baptiʒamur.miſ⸗
ſus ẽ.xxiij.dil.qui epᷣus.io.⸗
i Nte.xx.S.x.q.i.placuit
le Bieſ i mediana heb
dõada cũ cãtat᷑ ſitiẽtes.S.di.
iij. principali.
lI ¶ Exorciſmi.i.adiuratiões
exorciʒare.i.adiurare.
m Spuũlit᷑.ſufficit ꝙ ſẽſum
retineat.ff. de.leg.i.ſcire le⸗
ges.i.q.i.marchion.
n Vmbolũ.cõpetẽtibꝰ.i.
B itellectũ diſcretõnis ha
bẽtibꝰ uel cupiẽtibꝰ. cõpeten
tibus quidẽ appellãt᷑.i.libero
arbitrio vtentes pniam ab ec
cleſia accipiũt.vt ſint digni ac
cedere ad catheciſmũ deide
ad baptiſmi ſacramẽtũ.vt.xx
0o † v. di. audite.
Atheciſmi.
p 2 Aptizandos.

qy On liceat. duas tãtuʒ qꝛ
1 nte duas ⁊ anñ tres ⁊c.
cũ alias duo cõtinẽt i tribꝰ.ff
de.ar. diẽ. .. ſi plures.
rNAptiʒzãdi. nomẽ ſuũ dʒ ĩ
B ſcriptis.hodic non tenet
hoc ⁊ quod dicit abſtinentia
conſili um eſt.⁊ ita non eſtõ.
j. e.ſine penitentia.
ſ Et diu.j. xx. dies.S.e.an.
tExaminatione.quia infi⸗
delis non recipietur ſine exa
minatione. j.e. iudei.⁊.c.ne
quod abſit.
n ſtqᷓ;.abrenũciatõem
2 5. diſ. i. ecchiaſticarum.
xSe alienauerit.i.alienari
inceperit.vt.S.e.ſiue paruuli
y Icut noſtis. que dece⸗
it. iõ fuit reſtitutus.
na deceptꝰ ⁊c.ff.ad velle.l.i.
al/ Creatura.nec diabolus i/
quãtum eſt creatura ſʒ iquan
tũ eſt vicioſus.xxiij.di.ꝙ epi
ſcopus ordinãdus eſt.
b Oſtea:ſignat᷑.i.pꝰ ex/
uffrlationẽ interẽptiois
¶Interẽptionis ſue.i.ſigna
culum ſancte crucis.ꝑ quod
eſt iterẽptus vt dixit diabolꝰ
de quoddam iudeo.qui.S.ſe
fecerat ſignum crucis.inueni
vaſ vacuum ſed ſignatum.

E

d Alienum.i. alilenandũ ſed

io dicit alienum.quia in pꝛo
xi.⁊c.xxiij.q.i.paratus.
Q Fhinc ·.typicum. i.figu/
UBratum.
f Careat.i. ꝙ per ſalem ſi⸗
gnificatur.

T iiii

De con.

. . Z . „ „ „ —„ „ . gatle
. — ite e partes alie vicioſe ſint.ſoꝛmã tñ a xpo ĩſtitutã nõ pñt enacuare Netft
2 G Al celenis. ofere rſeie, ceſſiat enim vetus obſernatio legalis natu⸗ uobe tis quti ſpectat ad baptiſmũ oẽo enacuãtur ab illis euange Es ſ
alis extra de conſti.tr . . — 1.- m im priane. e
b im.meciana hebdomada tribus vlebns füt roretane ſeefice ſe⸗ S. Ferpia Po eie. vtique B luc⸗
rum tribus vt ita non reſtet in vigilia paſche. niſi ſola imerſio. i Eyprianus. cypriano eni ⁊. lxxx.epis viſũẽ bapiiſmũ xpᷣiñ poſ giun
exorciſmi variantur. ſe eſſe apud hereti ginen
c¶Arive.i.dolo ſic exponitur cos vel — geden
ij.q.v.quacũqʒ . - . 7 fis. ni ẽt baptiſma he⸗ i,
d Raen lioies ¶Item beda ſuꝑ libꝛu regum. 6 Zlem A Pbro rln deefie⸗ ericorg lauacrũ di umt
e P Oſtea. typic.i.ſigura⸗ OQuare ſale initiãur catbecumini. zuomnodo eerat aboli appellabant doler
D tinaʒ ſapientie dei.ꝑ di/ Al celeſtis ſapiẽtie quo initi tatis pꝛeſentia con .— 5. di. e. quõ. ⁊ di.xx br
gitum dei intellige dona ſpus antur cathecumi:i cũctis ope Enit ſacerdos ad fontem di/ xij. 5.verum. aatil
ſancti. Eſt caro nia lutum. b“ rum noſtroruʒ ſacrificiis iubemur cit pꝛecem: inuocat nomẽ pa. u Regulã. nõ eni liz
tris ſapientia ſpuium. Credi offerre. ¶ Item rabanus de iſti 2. f. 1. ſ.ſ. utitur uerbis xeleſtibus: deberẽt uerba cele/ ini
tnr punand Genus. boc me ione clericorum celeſtia ſunt uerba que chuſti ſunt. ſtis deireſtringiſb e
gicamine ſanum. one ci ꝛeſentia trinitatis adeſt:operatur regulis donati. xxx jigte
Ropter gloꝛiaʒ.i. glorio LQuare iterum exorcizentur. P bi deſcendit ſpiri / vuij.di. idignũ. pa⸗ c .
ſum munus enchariſtie E hinc iterum exorciʒatur ſermo eternus ubis ardumb lea . q. o. i vuius inge
? gloꝛioũ opus pdicationis. ut diabolus ſuam nequitiam tus ſanctus. pꝛimo quaſi colum verboru exclucit mi
h. Pronaqʒ cũ ſpectent aidis cognoſcens iuſtum ſuper ſe dei iu delcenditut increduli uocarentur moniũ. ua ? precuz na
cetera terra. Os bomini ſub/ dicium timens recedat ab homi/ ad fidem.in pꝛincipio ſignum de/ vicium. Picn
lime dedit elua; videre duu ne: nec cõtendat e arte ſua ſubuer buiteſſe in poſterioꝛibꝰ perfectio. x· Mulli. penteſis luni
ſ e erectosad dcra odens tere: ne baptiſmum conſequatur: apoſtolis enim ſpiritus ſanctus da eſt. i. inter poſitio vl ſing
unengmns ſedmagis bonorem deo creatori tus eſt inigneis lignis paopiein garnretnncn. .
in 14 1 C . . . „ . 2 . . . 2 „
in matalü. ar. 5. er de fal.Aad ſuo exbibens reddat opus deo ſa credulos. ſcis autẽ ian in aan Pyilli no viciant en⸗
andiẽtiam.gloꝛioſis quippe ? cctoꝛi ſuo. ¶ Item grego.papa in madine eccleſie non per ſignaſedꝑ ꝑ inutilia. S. diſti. x wel⸗
excellentiſſimũ in hũano cor homelia. xxix. fidẽ ueritas ẽ colligenda. C Irez xxvij. turbat. . xxi aut
ꝛe hõis os dephenditur. ꝑ izando demo gugu. de vVnico baptiſmo li. vi. . ij. q. iiij. quid ergo. daform
po deph Sacerdotes exoꝛciʒan 17 to e ſieon
qð deus gloꝛificat ⁊æ bndicit niarebellunt. Merba erroꝛis imperiti ꝓlata n C. de do. ſancimuſ 3 n
⁊ pdicatur. in ſignum & tanti cerdotes cuz per exoꝛciſmi impediũt aque ſanctiſicatiõem. 5. i.q.i. nõ ſodomi⸗ alſom
nerid goeg endau. Jacnmang ibus i Jnon ſanctificatur aqua cum te.⁊.c.dominus de vmm
tangitur os cũ ſaliua. gratiam manu credentibus n B i baperi cla. . diſt. xx xvij. ſi Gonnſ⸗
Muneris.i.coꝛꝑis dñni et ponunt:a habitare malignos ſpiri aliqua errous uer ſͤ ions quid veri. ff. de aqᷓ nünn
ſanguinis. qð ẽ munus exce · tus in eoꝛum mentes cõtradicunt: ritiam pꝛeco effundit mulii non ſo quo. 7eſtel. gie⸗ hu
lentiſſimm. quid aliud faciunt niſi ꝙ demonia lum mali ſed boni etiam fratres in queritur. s. diſti xx in
b. Et operis.i. pdicationis. iciunt. YItem rabanus de inſti ipſa eccleſia non ſanctificãt aquam xiij. quorũda. S. di. pini
añ. n. ꝙ; quis baptizetur. nec . . Quare multoꝛuʒ enim pꝛeces emẽdantur ix. ſi ad ſacras. 8. moo⸗
i ſumẽ tutione clericoꝛum. uare de 3 . j x. U aai
ad corpus oni ſumẽdum. nec tanguntur. uotidie ſi doctoꝛibus fuerint reci iij.q.ix. pura. H
d pᷣdicatiõis officium geren ſaliua nares aures tanguntur. quotid octo en A menatur. exr iee
a p . itur ei nares ?1 au tate a multa in eis reperiũtur con y ½ Zuacuatur. *R
dum eſt idonenſ.vñ nec debʒ Oſtea tangũtur ei nares licumfidem. nunduid ſi hoc. c. colligitur. ꝙ nödl
quiſ an baptiſmũ coꝛpus xpi res de ſaliua:a dici:ur ei vbuʒ tra catho icnuſt . n viciat forma bap 8
ſumere. nec pdicationis off· enuãgelicum quod ieſus dixit: qui manifeſteiur aliquos baptizatos: tiſmi ſi quid ĩ ea ap
cium gerere. nec dz ei credi. do ſurdum a mutũ ſanauit tangẽs cum ille pꝛeces dicte fuiſſent ſuper ponatur ſuꝑfluum kreelt
hoc vel illud. vn in euangelio cum ſputo linguam eius ⁊ mittens aquam:iubentur denuo baptizari quod admittũt qui 1obig⸗
tobams. Jeſas non credebat digitos in auriculaʒ eius dixit· effe quid ita:quia plerũque pꝛecis ui/ dam vt ſi dicat᷑ bap erpe
ſe illis.ſ. nfidelibus. hoc eniʒ ſ cium ſuperat pꝛeeantis affectus: tiʒo te in no. p. ?.f. nun
gon angle d Aen midnmragalnent perſalins y/ quia ſig ccier uerba euãgelica ſi )½ ⁊. ſ. l. ? diaboli. vel ſſre
dum ꝙ non pꝛius credẽdum metum Giind⸗ . . 5 arma virũque cano ſtibap
eſt bormini ꝙ; odoꝛ fame ſu picam ⁊ ſacerdotis tactum ſapien ne quibus non põt banenn cn velauie d ſequa zeſ
pꝛeceſſerit. ðe cã vnctõis hĩ tia ⁊ uirtus diuina ſalutem eiuſdeʒ ſecrari tãtum ualent:ut per illa ſic tur baptizat?. ar. Ptons.
exira ð ſa.vnc.cũ veniſſet.io cathecumini operetur:ut aperiant euacuentur quecũque in pꝛece ui⸗ ff. de v.ob. que ex/ lenennr
*O Einde. i. poſt ?bap ei nares ad accipiẽduz odoꝛem no cioſa conna regulam fidei dicũtur triſecus. idem eſt ſi me
rizatus. vnde finis. c. eie dei: ut aperiantur ei aures ad quẽadmodum demoniũ chꝛiſti no quid premittat ate nn⸗
debuiteſe nrr i on idap audiẽdum mandata dei:ut aꝑiant mine excluditur. nam utique here forma. vt ſtcan uenl
Deimo. d. „ 2 2 . . 7 8 Li 7 7 irũ Ul:
renorbrlct. eiſẽſus ĩ inmo coꝛde ad rñdendũ ticus ſi afferat pꝛecem nilof nec egobapehoteine ni⸗
m C Beſcendit in ſpẽ colↄbe. ¶ Item Ambꝛo de ſacramentis. bonum habear charitatis affectuz es⸗ p. ?. f. . l. l. ſ vo liine
nSed per fidem.vt legitur Quare nares non oꝛa baptiʒando quo poſſit illa ſuperari imperitia: aliquid interponat wrin
de pe. vi. ij. querendum pen rum epiſcopus tangit. . z ideo ſimilis eſt ei:quicunque in v ſi dicat baptio dart
nata animalia. 10. RKopter gloꝛiam muneris ipſa catholica eceleſia inuidus im te. ? deus é ĩ no. . dblge
2 non ificaur. vone ◻A operis non os tangit epiſco mundus uel maliuolus eſt quales . f.æ. (. cẽ. non eſt ns
Vecaſuʒ ꝑilla. c. j. e. di. re⸗ Us ſ. t b odoꝛem arguit hic cypꝛianus.afferat etiaz baptiʒatus.ar.ff.ð elibe
tulerũt. S. Di. xxxviij. ſedulo. pus ſed nares ut bonum o . 3 ſta. heredes palaʒ re
pC Coõtra ſidẽ.i·9. recta, veo. accipiat pietatis eterne. Iem vrtfieri ſolet gliauan min den trl nigu ſnod
boruʒ formũ i eccleſia catbo NRaba. de inſti. cleir. loquatur cõtraregulam fidei. an iterpouat actus hra
lica cõſtitutã.vel cũ dicit bap Quare a ſacerdote inunguntur. ri quippe irruut in pꝛeces ig: ſeg extraneus. circa tantio
tiʒo te in nomine trinitatis ⁊ Eindea ſacerdote inun it: lum ab imperitis loquacibus: E poc eſt omne ver „ lerdi
diabolll. . vt ſacrum baptiſma cum ſide etiam ab hereticis compoſitas et bum exiraneü a foꝛ tnri
qAlffectus. i. boitas homis accepia cuſtodiatur. vngitur uinc per ignoꝛantie ſimplicitatẽ non aa ma. quod nõ conce mele
ſupat vicinʒ locutionis. q.. illi leo ſanctificato cuʒ valentes diſcernere utuntur eis: do. qui enim dicit on⸗
no ſed ponus verbuʒ chriſi. illius pectus oleo ſanctificato cuz bitra bone ſunt: nec tamen baptiʒo le in no. p. iſ
1Mã vtique. ꝓbat ꝙ vicin inuocanõe ſancte trinitatis: ut nnul eorbitrãtes ꝙ; man ec une . 2 ſel. vciuz ls ?
pꝛecũ pꝛopter affeciũ bonũ n le reliquie latentis inimici in oore in eis quod ann dab is po mrum no dicit bapti⸗ i
emẽdat᷑ i baptiſmo ſʒ verbuy ſideant:ſed in fide ſancte rrinitanis la que recta ibi ſunt: led ab eis p 5 ʒo te ĩ noĩe.p. et.f. im
rf oeriu- nteenam mens eius confoꝛtetur. vngitur et tiu euacuatur ad neopbitos. etlſaeꝛ z hoc ono . e
hbereticus bonum affectũ nõ inter ſcapulas de eodem oleo: ut Item augu.ad neophitos. diceret. quod eſt im ring
babetr.⁊ quauis vicium pre/ ndique minniat 3 ad bona opera NQuid ſign cent myſteria:que N oſſibile. et eadẽ ra P
Herar . vndique muniat ꝗꝭA a bera ItCE P .
ud popiiſnno wuum effectu facienda per dei gratam roboret᷑. fonte bapnimans celebꝛantur. rione deberes dice
bẽbit. quia tantũ valet illacer . Idẽ conſecrat᷑ fons: utad ipſuz PaKimaiglim 2 ſecunda p reh reeben iotein.
ta verba euãgelij vt quãtůcũ baptiſma catbecuminus accedat. catione de his tãtuz locuniſu/ go bap

nnte
ge

fn

lcng
nbe
üni
lin
ndin

ſöeni
nck
rns
m
nu
pens
ldtd
hreen

eneſs
toy
en.
lur gr.
lini
oſir
Nö
eg
nenel
coni,
nus de
npi
ſeii
liſin,
dlkie
lidi
Nerag
n
gur,er

umb
idicni⸗
ſigfen
niuitgti
Narby
td.
awle
ſatecne
dſan
zen

bleer

lenetl
itn
ſdoan
ean
ſeiu
(Cin

no⸗.

Z Pal

Grg

d

tin⸗

be

G g

erpon
bAetn
Sin
nt
3A. „
Dfioa
in
,C
ikne
ſade
nn bicl

eH

P

O

p.et.f. et.ſ.ſ.ꝙ eẽt baptiſatus.quia verba baptiſandi ꝓtulit.quod
barer falſum eẽ. Sed pone ꝙ mutat ordinem baptiſandi an baptiſa
it. vt ſic dicat baptiſo te in no.p.et.f.et.ſ.ſ.videtur ꝙ. ſic extra de
reſcrip.cãm.ar.C. de teſta. ppoſteris.nec enĩ ſcripture obſernãdꝰ
ẽ ordo.ff.de.ſo.nec eni.contrariũ tñ dicitur.ar. C.de ſẽ. et interlo

l. ꝓlatam. dico eni
ordinem verboruʒ
eſſe de forma.ſi aũt
mora interponatur
naturalis ⁊ cõpen/⸗
dioſa.vt de reſpirã
do vel tuſſiẽdo vel
excreãdo nõ obeſt
alia Z. C. ð teſti.cũ
antiquitas.⁊ de tẽ/
pore hoc ⁊ de actu
qui interponitur.di
ſtingue per. l. ff. de
dnobus reis cõſti.
duos reos.5.vlti. ⁊
penul. ⁊ ð ver.obli.
continuus. naʒ mo
dicum interuallum
non impedit. quod
tamen magis intel
leciu q; locutõe ⁊c̃.
ff. de ſo. ratũ.⁊ hoc
etiam attendas cir/
ca formã euchari/
ſtie. pone eniʒ ꝙ di
cit foꝛmam panis.
demum poſt aliqua
tulum ſpatium for/
mã vini.nügd trã/
ſbatur ibi panis vel
vinum. Reſponde.
vt pmiſi.tameʒ quõ
non procederet ſᷣm
eos qui dicũt eẽ du
as formas vt nota/
ni. S. di. ij. qꝛ paſſꝰ.
Rima.cautio
—hne. hic ergo in
lercedit ſtipulatio.
? obligantur pueri
ex promiſſione pa-
trum. licet nõ intel/
ligãt.quod ſpeciale
eſt ĩ baptiſmo illud

auteʒ eſt loco ſtibn⸗

lationis.credis deũ
tenetur ergo obſer⸗
uare fidem puer fa
ctus adultꝰ. xlv.di.
de iudeis ⁊ obligã
ur.licet nil intelli⸗/
gant. C. de fal.mo.
l.i.ĩmo ſi bene ĩſpe⸗
xerimus potius li⸗
berat̃ a diabolo qᷓ
obligetur. naʒ igno
rans per alium be⸗

ne liberatur. IJtem

ex eo ꝙ dicit certil⸗
ſima.eſt ar. ꝙ ſim/
plex cautio idonea
cautio dicitur.tamẽ
lex dicit.ꝙ cum di⸗
citur idonea cantio
intelligendum ẽ pi
gn? vel fideiuſſor
vt. fl. de fidecom. li
ber.l.qinij. S. adijci.
b ¶ Ergo vocabulü
ſemel poſitum po/
leſt accipi proprie
⁊ improprie.ar.di.
xxviij.pᷣſbyternm.

mus que vobis pꝛiuſquã ad fontẽ
ſanctum ueniretis iuxta catholice
eccleſie inſtituta tradimus.a quid
ſignificaret vnctõ que diuerſis coꝛ
poꝛis noſtri adhibita partibus di
uerſum intellectum deſignat: ꝓut
dominus donare dignatus eſt:in/
terpretati ſumus: cum oſtenderi/
mus uos per oleum ſanctificatio/
nis ad auditum plene fidei prepa
ratos ⁊ ad bonum chriſti odorem
uocatos ⁊ ex toto corde ad abre/
nũcianduʒ diabolo eſte commoni
tos.nunc uero de interioribꝰ iam
myſteriis locuturi ſumus: que in
ipio fonte celebrata ſũt. emiſia enĩ
certiſſima cautione:ꝙ uos abre/
nũciare omnibus pompis diaboli
omnibus operibus eiꝰ a omni for
nicationi diabolice ſpopõdiſtis de
ſcendiſtis in fontem ſacrum fontẽ
redemptionis:fonteʒ ſanctiſicatũ
