loquendi rationem babeat⁊ inter
falſa ⁊ uera diiudicet nõ improba/
mus. geometria arithmetica 2
muſica habent in ſua ſcientia ueri/
raiem ſed non eſt ſcientia illa ſcien
tia pietatis.ſcientia pietatis eſt no
ſce legere ſcripturas ⁊ intelligere
prophetas in euangelio credere.
apoſtolos non ignorare.grãmati
corum autem doctrina etiã poteſt
proficere ad vitanduʒ fuerit in me
liores vſus aſſumpta. ¶ Idem.
Exemplõ danielis probatur non
eſſe peccatum ſecularibus litteris
erudiri.

Vi de mẽſaba vino regis no

lunt comedere ne polluãtur

utiqʒ ſi ſapientiam atqʒ doctrinam

babyloniorum ſcirent eſſe pecca⸗
tum nunquam aduieſcerent diſce/
re quod non licebat.diſcunt auteʒ
non ut ſequantur.ſed iudicent at/
qʒ conuincant.quomodo ſi quiſpi
am aduerſus mathematicos uelit
ſcribere:imperitus matheſeos ri
ſui pateat ⁊ aduerſus philoſophoſ
diſputat ſi ignorat dogmata philo
ſophorum.diſcant ergo ea mente
doctrinam chaldaicaʒ. qua ⁊ mop
ſes omnem ſapientiam egyptiorũ

didicerat. Idem ſi quando cogi/

mur litterarum ſecularium recor⸗
dari:a aliqua ex his diſcere:que o
lim omiſimus:non noſtre eſt uo/
luntatis:ſedut ita dicam grauiſſi/
me neceſſitatiſ:ut probemꝰ ea que
a ſãctis prophetis ante ſecula mul
ra predictaſunt tam grecoruʒ quã
latinorum ⁊ aliorum gentilium lit
teris contineri. ¶ Item ex ſyno

ga eugeniſ pape. .—
Dagiſtros 7 doctores epiſcopi
congruis locis conſtituant.

O Equibuſdaʒ locis utad nos

Vrefertur: neqʒ magiſtros ne
qʒ curam inueniri pro ſtudio litte
rarum. Iccirco ab uniuerſis epi/
ſcopis ſubiectis plebibus a aliis
locis:in quibus neceſſitas occur/
rerit:omnino curaa diligentia ha
beatur: ut magiſtriꝰa doctores cõ/
ſtituantur:qui ſtudia litterarum li
beraliumqʒ artium dogmata aſſi/
due doceant: quia in his maxime
diuina manifeſtantur atqʒ declarã
tur mandata¶¶ Item auguſtinus
in li.contra manicheos.
Auctoribus gentilium eorum va
nitas retunditur atqʒ conuincitur

3 4

nõ poſſet magr uẽdere doctrinã ſiẽ iuriſpitus ↄſiliũ.nt.xiiii.q.v.nõ ſane. JItẽ
nõne teſtis gratis teſtat.⁊ tn recipit ꝓcuratiõem.i.pecuniã ꝓcurationis nioiĩe
ut.iiii.q.iii.ꝭ.uẽturis.⁊ eps gratis ↄſecrat ⁊ tñ recipit ꝓcuratiõeʒ.ut er de ſi.
cũ ſit. officiũ magri remunerãdũ ẽ.ut.ff.ð dona.aglius ſo.tũc petʒ magr col

lectã.cũ ei ſua pleniſſime non ſufficiũt.ut.

R quid veri de deo ſibylla uel
r

pheus aliiue gentiliuʒ uates
aut phiüloſophi predixiſſe perhibẽ
tur:ualetquidem ad reuincendaʒ
paganorum nanitatem non tamen
ad iſtorum auctoritatem comple/
ctendam.quantum enim diſtat de

chriſti aduentu inter predicationẽ

angelorum ⁊ confeſſionem demo
numꝰ: tantum inter auctoritatem
prophetarum ⁊ curioſitatem ſacri
legorum. ¶ Item clemens papa.
Ad intelligentiam ſacrarum ſcri/

pturarum ſecularium peritia neceſ

ſaria oſtenditur.
pSElatum nobis eſt:quod aui
dam in ueſtris partibus com
morantes aduerſantur ſacris do/
ctrinis:a prout eis videtur. nõ ſe
cundum traditionem patrum ſed
iuxta ſuum ſenſuʒ docere videntur
multas enim quidam ut audiuim⸗
ueſtrarum partium ingenioſi ho⸗

mines ex his que legunt:veriſimi

litudines capiunt.⁊ ideo diligen/
ter obſeruandũ ẽ:ut lex dei cum le
gitur non ſecundum propriam in/
geniüi virtutem vel intelligentiam
legatur vel doceatur.ſunt enĩ mul
ta verba in ſcripturis diuinis que
poſſunt trabi ad eum ſenſum quez
ſibi vnuſquiſqʒ ſponte preſumpſe
rit:ſed non oportet.non enim ſen

ſum extrinſecus alienumꝰa extra/

neum debetis querereut quoquo
modo ipſum ex ſcripturarum au/
ctoritate confirmetis:ſed ex ipſis
ſcripturis ſenſum capere ueritatis

oportet. ⁊ ideo oportet ſcientiam
ab eo diſcere ſcripturarum qui eã

a maioribus ſecundum ueritatem
ſibi traditam ſeruat:ut ⁊ ipſe poſſit
eam quam recte ſuſceperit.compe
renter aſſerere.cum eniʒ ex diuiniſ

ſcripturis integraʒ quiſqʒ ⁊ firmã

regulaʒ ueritatis ſuſceperit: abſur
dum non erit ſi aliquid etiam ex
eruditione cõmuni ac liberalibus
ſtudiis:que forte etiam in pueri/
tia attingit:ad aſſertioneʒ veri do
gmatis conferat:ita tamen vt vbi
vera didicit:falſa ⁊ ſimulata decli/
net. ¶ Item iſidorus in libro ſen
tentiarum.

OQuare probibeat chriſtianuſ poe

nca figmenta legere.

BDeo prohbibetur chriſtianis
legere figmenta poetaruʒ quia

per oblectamẽta fabularum nimi/
um mentem excitant ad incentiua
libidinum.non enim thura ſolum
offerendo demonibus imolant᷑: ſʒ
etiam eorum dicta libentius capiẽ
do. Mtitaqʒ ex premiſſis auctori
tatibus apparet: imperitia ſacer/

dotibus ſemper eẽ debet aduerſa

x.q.iii.pᷣſcis.⁊.xii.q.i.eps eccſiaſti

caꝝ reꝝ.io.ego credo ꝗcꝗd
dicat io.ꝙ magtr põt facer col
lectã ð q̃ viuat ⁊ ꝓcuret᷑ etiaʒ
ſi abũdet.qꝛ epᷣus cũ ↄſecrat
eccliam ⁊ cũ viſitat recipit ꝓ
cnratiõem ẽt ſi abũdet ut in ð
cre.ð ſi.cũ ſit rõana.⁊ ex ð cẽ-
ſi. cũ apoſtolus.⁊.e.ti.ſopite.
nec uẽdit magiſter ſciaʒ qꝛ e/

ſtimari nõ põt.ſʒ ꝓ laboꝛe ſuo

ꝓmittit᷑ ei pmiũ.nã ⁊ pᷣdica⸗

toꝛ nõ dr uẽdere pᷣdicatiõem

T iñ peter̃ põt ſuſtẽtatiõem.ut
ex ð pᷣſcrip.cũ ex officij ⁊ ð cẽ
ſi.cũ uenerabilis.⁊.xiii.q.i.ꝗ

quia ergo. b.

i

E

Aſſidue.i.hoꝛis cõpetẽti/
us. ſic.S.xxxi.diſt.ſacerdoti
bẽᷣ. ff. ð ↄd.⁊ ð.ſi gꝗſ ita legauit
82 quid ueri.ar.ꝙ teſteſ

uel inſtra pnt ꝓpꝑte ra/

ta hẽri ꝓ pꝑte nõ ut dixi. S. diſ.

ix.ſi ad ſepᷣturas. ſʒ illð vᷣm ẽ
qñ rprobãt᷑ rõe ꝑſoe ſecꝰ ſi re
ꝓbẽt᷑ ꝑꝑ dẽa.itẽ.ar.qꝙ ſi aligd
iduxeroꝓp me qð ñ teneoꝛ re/

cipere ) me.ð.di.xix.ſi roma

m Bemonũ.cũ dixerũt filio

noꝝ .io.ſo.ſi utoꝛ aliquo ⸗
me⁊ ꝓ me uti ðbeo niſi in ca
ſibus ſpãlibꝰ.ii.q.vii.ſi here/
ticus.dic ut ibi.b.
Valet quidẽ ar.eẽ argumẽ
tadũ ab exẽplis piganoꝝ ⁊ ĩ
dubijs ad ea recurrẽdũ.j.xiii
q.ii.qſta.s.di.xxi.ſubmittit᷑.

dei ad quid ueniſti añ tpᷣs toꝛ
quere nos:apoſtolus tñ i epi

ſtola ad coꝛith. vr̃ õriũ dicer
cũ dic.ſi cognouiſſẽt eũ nũqᷓ;
dñʒ gloꝛie crucifixiſſent. dic
ꝙ nõ ꝑfecte eũ nouerũt.tamẽ
credebãt eũ filiũ dei cũ vide/
rũt eum ãbulãtẽ ſuꝑaq̃s:cuʒ
viderũt eũ eſurir ñ credebãt.

n B Elatum eſt traditiõeʒ.

tales dicũt᷑ trãſferre teꝛ

mioi patꝝ. nt.xxiiii.q.iii.trãſ

fert. o Deriſimilitudieſ
ꝑ ſimilitudies licituʒ ſit argu⸗
mẽtari.ut.xx.di.de libellis.ñ
tñ ſẽp.ut.xxvii.q.i.nuptiaꝝ.
⁊.xxviii.q.i.ſic enim.

p i¶¶Alienũ.niſi illð reꝑiat᷑ in

aucte. ut cuʒ iuenimꝰ anũ põi
ꝓ die uel eð.ut.xxxi.di.tene
re.xxxiii.q.ii.hᷣ ipſum.

q Biſcer̃ pᷣus enĩ dʒ diſcer

qᷓ; docer̃.ut.xvi.q.i.ſi clẽicatꝰ

r ¶ In pueritia ar. ꝙ aligs pᷣt

teſtificari ð eo qð vidit ĩ pue/
rili etate ut hic ⁊ ð cõ.diſ.iiii.
cuʒ itaqʒ ⁊.c.placuit.⁊.xxvi:
di. deĩde. nã ⁊ liber factꝰ pᷣt te
ſtificari ð eo qð vidit cum eẽt
buꝰ.nt. ff. ð. .ſi.notiõeʒ. .. vl.
ar. qꝛ hec etaſ neſcit ꝗd agat
ut. C.de fal.mo.il.i.? ipubes
nihil intelligit ſcire.ut. ff. de
iur.⁊ fac.igno.l.vl.dic ꝙ ſi fu
erit capax doli bñ pᷣt ð eo qð
tũc vidit teſtari ð puro fcõ ſʒ
ð circũſtãtijs.iſ.q̃lit᷑ ꝗd fẽʒ ſit
ñ.qꝛ i ̊ facile potuit falli pue

T mẽoꝛia.qdð ſatis credo.
8

negocijs.

Beo ꝓhibet᷑.ar. iſti. ð iu⸗
ti. ſti. . pupillꝰ.⁊.ff. ð reg. iu.
t ◻Thura.
CA t

q.d.non refert an quid fiat an eius ſimile.ut.xi.q.iii.exiſtimant.⁊.lxxxvi.diſ.

paſce.ff.man..l.vlt.

a Oculi eoꝛum.i.pꝛelati qui regunt alios.
b¶Boꝛſum.i.ſubditi qui ſuſtentari debent a pꝛelatis quaſi in doꝛſo. uel qꝛ ſe⸗
quũt᷑ doꝛſum ipſoꝛum.xi.q.iii.precipue.

. Qui ignoꝛat.i.qui negligit
ſlcire uel ↄtẽnit ſcire.
ag⸗ Qui noluit.vr̃ ergo ꝙ illi
ſint excnſati ad quos pꝛedica
tio apoſtoloꝝ nõ ꝑuenit.ut.l/
xxxii.di. ꝓpoſuiſti.ſed nõ eſt
ita.qꝛ in oẽm terrã exiuit ſo⸗/
nus eoꝝ. nec etiã excuſat᷑ gs
ꝑ ignoꝛãtiã qui põt hr̃e copiã
peritoꝛuʒ.ff. de in.⁊ fa. igno.
regula.uel ſi ſui prudentia fa/
cile potuit illud ſcire.C.ð in/
gen. ⁊ ma.l.iiicff. quis oꝛdo ĩ
bono. poſ.ſer. l.u.ꝭ.in bono⸗
rum.

Vm itaqʒ ignoꝛan
tia. Superioꝛi di⸗
ſtinctiõe facta fuit
. entio de ignoꝛan
ſia.iõ magr̃ annectit iſtã.xxx
viii.di.in qua oñdit ꝙ ignoꝛã
tia ꝑiculoſa eſt maxime ſacer/
dotibus. Notãdũ eſt q̊ ꝙ is⸗
rãtia alia iuris nãlis alia ciui/
lis uel canonici. Ignoꝛãtia in
ris nãlis neminẽ excuſat ſi ẽ
adultus uel diſcretus qꝛ ĩ his
paꝝ intereſt decipere ⁊ deci-
pi poſſe. ut.xvi. q.i.ſi cupis. ð
hac dr̃.ignoꝛãs ignoꝛabitur.
Ignoꝛãtia iuris ciuilis uel ca
Di. xxxviiij ·
nonici nemtn ezrlat. ut. j. e
ſi in laicis.que ipſis.aliquos
tñ excuſat nt milites muliereſ
ruſticos minoꝛes.io.in dano
tñ vitãdo nulli nocet.ut.ff. de
iur.⁊ fac. igno.erroꝛ in fi.ni/
ſi in his que introducta ſunt
ad rigoꝛẽ iuris cõſeruãdũ ut
in ↄſtitutiõe.ſi quis in tantaʒ
M. vnde vi.⁊ in pſcriptiõe.b.
Ignoꝛãtia facti alia ꝓbabiliſ
⁊ hec excuſat qꝛ etiã peritiſſi/
mos fallit. ut.ſ.i.q.i.ſi quis a
ſimoniacis.nt.xi.q.i.oꝛdina/
tiones. alia eſt craſſa ⁊ ſupina
ut cumquis ignoꝛat id qð pu/
blice factũ ẽ in ciuitate hec ne
minẽ excuſat.ut.xvi.di.qdð di
citis.xxii.q.ii.ꝗ ⁊ hũanis.Hᷣ
pleniꝰiueniel.i. q. iii. F. ul. ifi.
f BGnoꝛãtia. ad timotheum
1L ar.qð vni dĩ ad oẽſexten
dit᷑.ut.xxiiii.q.i.quodcũqʒ.⁊
xvi.q.i.pꝛedicator. xl.di.mi/
ramur. de pe.di.i.ꝭ.hiſ ancto
ritatibꝰ. C. de diuer. reſcrip.
l. i. ff. de pac. iuriſgen.ꝭ.pacto
rum ar.cõtra.xxyv.di.qualis.
NVaãdo officialẽ.ĩ quo
cytinetur officium ec/
cleſiaſticum.
hb ¶A ſacerdote.i.epiſcopo.
i Zid letanias.i.in rogatio/
nibus.⁊ ſic patet ꝙ omnes ſa
cerdotes neniẽt ad cathedra/
lem eccleſiam in feſto rogatio
num ſic. j. de conſe. di. iii. c. iii
de con. di. i. ad hoc.
k ¶ Vel ad concilium. ſic pa/-
tet ꝙ conuentus quem habet
epiſcopus cuʒ clericis ſuis di
citur concilium.ut.xviii.q.ii.
abbates.xii.q.ii.placuit.xviii
di.propter.⁊.c.placunit.
I RK Jin laicis. Nidetur ̊ᷣ
AYꝓYlaici habebũt peritiã
iuriſ.maxie ſi ſint indices.cũ

quoniã ſi per ignorantiã cecitatis

aliis ducatũ preſtare ceperint am/
bo in foueaʒ cadunt.vnde dicit᷑ in
pſalmo. obſcurentur oculi eoruʒ
ne videãt:⁊ dorſum eorũ ſemper
incurua.cum enim obſcurãatur illi
qui preeunt ad ferenda onera pec
catorũ:ſacile ſequẽtes inclinantur
elaborãdũ eſt itaqʒ ſacerdotibus
ut ignorantiã a ſe quaſi quandã pe
ſtem abiiciãt.lʒ eni ſeruus neſciẽs
uolũtatem domini ſui ⁊ non faciẽs
dicatur uapulare pauciſ:non tamẽ
hoc de oĩbus generaliter intelligi
tur.ait enĩ apoſtolus qui ignorat
ignorabitur. quod de eo intelligẽ
dũ eſt qui noluit intelligere ut be/
ne ageret ¶ Ungde aug. ait in li.
queſtionum.

On omnis qui ignoratĩmu
nis eſt a pena. Ille eniʒ igno
r

anſ põt excuſari a pena. qui quod
diſceret non inuenit. illis autẽ hoc
ignoſci non poterit:qui habentes
a quo diſcerent opera nõ dederũt.
Vzʒ itaqʒ volũtaria igno
rãtia omnibus ſit noxia
ſacerdoribus eſt pericu/
loſa. (¶ Ande in cõcilio
toletano legitur.
Sacerdotibus maxime ignoran/
tia vitanda eſt.
Gnorãtia mater cunctorũ er/

rorũ maxime in ſacerdotibꝰdei

euitanda eſt:qui docẽdi officiũ in
populo dei ſuſceperũt.ſacerdotes
legere ſanctas admonent᷑ ſcriptu/
ras:paulo apoſtolo dicente ad ti/
motheũ : attende lectioni expor
tationi doctrine ⁊ ſemper perma/

ne in his. Sciant ergo ſacerdoteſ

ſanctas ſcripturas ⁊ canones: ⁊ oẽ
opus eorum in predicatione ⁊ do
ctrina conſiſtat: atqʒ edificẽt cum
ctos tam fidei ſcia quã operũ diſci
plina. Idem ex eodem.
Efficialem libellũ ab epiſcopo ac
cipiant preſopteri cum ordinant.
ando preſbyteri in parro
chiis ordinãtur libellũ offi/
cialẽ a ſacerdoteꝰſuo accipiant:ut
ad eccleſias ſibi deputatas inſtru/
cti accedant:ne per ignorãniã etiã
in ipſis diuinis ſacramẽtis chriſtũ
offẽdãt.cũ uero ad letanias uel ad
cõciliũ uenerit:rõnẽ epiſcopo ſuo
reddant:qualiter ſuſceptũ officiũ
celebrentuel baptizent. ¶ Item
leo epiſcopis conſtan.
Inſcicia ſacerdotũ nec excuſatiõe
eſt digna nec uenia.
in laicis videt᷑ intollerabi/
lis inſcicia:quãto magis ĩ his
qui preſunt:nec excuſatione eſt di
gna nec venia. ¶ Aez celeſtinus
orthodoxis oĩbus epiſcopis.
Canones non licet ſacerdotibus

teneantur ferre ſententiam in ſcriptis.ut dixi.xx.di.S.i. ſed poteſt
intelligi de iure conſuetudinario uel de iure naturali in quo pericu

loſa eſt ignoꝛantia.ut.xvi.q.i.ſi cupis.

ignorare,

Alli ſacerdotum liceat cano
nrnes ignorare. nec quicquaʒ
facere quod patrum poſſit regulis

obuiare.que enim a nobis res di/
gne ſeruabitur.ſi decretalium nor
ma conſtitutorũ pro alioruʒ libitu
licentia populis permiſſa frangat᷑
Item ex dictis aug.
Que ſint ſacerdotibus neceſſaria
ad ſciendum.

AVe ipſis/ ſacerdotibus ne/
ceſſaria ſint ad diſcendum.i
3

cramentorũꝰliber lectionariꝰ an
tiphonariuſ baptiſteriuʒ cõputusꝰ
canones penitentiales pſalterium
homelie per circulum anni in do⸗
minicis diebus ? ſingulis feſtiuita
tibus apte.ex quibus omnibus ſi
vnumdefuerit ſacerdotis nomen
vix in eo conſtabit:quia ualde pe/
riculoſe euangelice mine ſunt: qui
bus dicitur ſi cecus ceco ducatum
preſtet:ambo in foueam cadunt.
¶ Ntem ex. vii. ſyno.
Que oporteat ſcire eum qui epi/
ſcopus eſt ordinandus.
Mnes pſallenteſ repromit
timus deo:in tuis iuſtificati
onibꝰ meditabor nõ obliuiſcar ſer
mones mos/quod omnes quidẽ
chriſtianos obſeruare ſaluberri/
mum eſt:ſed precipue hos qui ec
cleſiaſticam conſecuti ſunt dignita
tem. vnde diffinimus omnem qui
ad epiſcopatus eſt prouebendus

gradum modis omnibus pſalteri

um noſſe ut ex hoc etiaʒ omnis cle
rus qui ſub eo fueritita moneatur
imbuatur. Inquiratur auteʒ dili
genter a merropolitano ſi in prom
ptu habeat legeʒ ſcrutabiliter ⁊ nõ
tranſitorie taʒ ſacros canones ⁊ ſã
cium euangelium quaʒ diuini apo
ſtoli librum 1 omem diuinam ſcri
pturam.atqʒ ſecũdũ mandata cõ/
ſeruare:⁊ docere ſibi populum cõ
miſſum.ſubſtãtia.n. ſũmi ſacerdo
tii noſtri ſunt eloquia diuinituſ tra
dita.i.uera diuinarũ ſcripturaruʒ
diſciplina:quẽadmodum magnus
perhibet dionyſius.quod ſi diſce
ptauerira ita libenter facere do/
cere minime ſpoponderit:nullate
nus conſecretur. ait enim prophe
te deus: iu ſcientiã repuliſti:⁊ ego
repellam te ne ſacerdotio fungariſ
mibi. ¶ Item ex cõci. char. iiii.
Dee eodem.
P Lacuitut ordinandis epiſco/
pis uel clericis plus ab ordia
toribus ſuis decreta conciliorum
auribus eorum inculcentur?: ne ſe
aliquid contra ſtatuta concilii feciſ
ſe peniteãt. ¶ Item zepherinus.
papa. Sacre ſcripiure iherẽ
res nõ obſcurãt᷑ iiquitate mũdana

Alli canones.penitentiales.ſi intelligis de ſacerdotibus.ut.x
xvi.q.vii.tꝑa ſi intelligis de epiſcopo planum eſt. ut.xxiii.diſ.

qui epiſcopus.

n YVe ipſi ſ.ad
O diſcendum.

ſup. hec ſunt.

o Sacramentoꝝ.

i.miſſale.
p·Lomputuſ.quo
ad dies ? menſes.
q Si unũ.arg. ꝙ
ybi plura requirun
tur ex neceſſitate ſi
vnũ ex his deeſt ni
hil agit ut de cõſe.
diſ.iiii.ĩ ſynodo.xx
iii.q.ii.animaduer/
tendũ.ſic qui offen
dit in vno factus ẽ
reus oĩum.ut ð pe.
di. v. conſideret.⁊ ẽ
ſimile. C. ð teſta. ſi
vnul. æ. ff. ð trãſac.
cum hi... ſi pretoꝛ.
ar. contra.xxx.q.v.
aliter. ff. de ven. in⸗
ſpi. l. i. in fi.
rC Dix. qꝛ ubi res
deeſt nec nomẽ ha⸗
bebit. ut. lxxviii.diſ.
coꝛepᷣi.vii.q.i.fact⸗
C. ð ferijs.a nullo
xxxv.q. vii.quid ẽ.
8 –. AWnes. re⸗

promittimꝰ

.i. videmur nos ob
ligare cum dicimus
illa uerba. in iuſtifi⸗
cationibus tuis me
tVPſalteriũ. ut. xx
xv. diſt. archidliaco
nũ.xxiii.di.qui epi⸗

ſcopus.
¶ Subſtãtia.i. de
ſubſtãtia ſacerdotij

videtur eſſe ꝙ oꝛdi
nãduſ habeat ſciaʒ.

xq Diſceptauerit.i.

i contradixerit.
Lacuit. ĩicul

cent᷑.ſimilit᷑

cum nouuʒ celebra
tur concilium. ut.x
viii.di. decernimus
xi.q.iii.cure.

— , ——

—

S⅜D

=
—— g— —— —,¶

— — —U

——

eſt
lanr

t.x
dil.

d
mn.

r.

quo
⸗
8,
run
ſte ſi
ſtni
ole.
d.xr
gver⸗
oflen
mo
ope.
e. L
ſa.i
räͤſe.
reto.
1..
elnein⸗

bifes
ha⸗
.dil.
fact
wwo⸗
vide.
s. ke⸗
ittimd
os ob
imnus
uſtif⸗
lome

N.
dined
quiepi⸗

i..i. de
rdotij
poꝛdi
tſciaz.
erit.i
erit.
it. ill
ſimilie
celebra
m. Vt.x
rnimus
Z

8 Ieut ſtellas.

b· Jiuxta. ſapi⸗/
entia ẽ. ſic ar⸗
gumẽtat᷑ xpᷣs ẽ ſcia
ergo qui ignoꝛat ſci
entiã ignoꝛat xpm
⁊ intellige de tali ig
rante qui cõtẽnit di
ſcere.io.ð.diſt. ꝓx.
c. fi. .
c Vi ea.ſapiũ
Qimr. Lappꝛo
bantur.
d Isnoꝛat. intelli
ge de eo qui colẽnit
ſcire. uel de eog de
facili ſcire poſſet ſi
habuiſſet tractatuʒ
cum peritis. nt. C.
de igennis ma.l.iii.
5. di. ꝓx.
e Nãuis erra
re. errar̃ enĩ
eſt alind ꝓalio puta
re.nt.xxii.q.ii.in ꝗ9

bus. .
f Eadẽqʒ.ĩ his ꝗᷓ
pectãt ad ſalutẽ aĩe
nihil intereſt deci⸗
pi ⁊ decipe.ut.xvi.
q.i.ſi cupis.

S¶Quaz ſcire. hie

vr ꝙ bonũ ſit igno⸗
rare mala.ut.xxxii
di. hoſpitiolũ.ſed
oĩs ſcia a deo eſt. ut
xxxvii.di.ꝭ.hinc.⁊
bonũ eſt ſcire mala

nt ea vitemus. nt. J.
di. px. qui de mẽſa

⁊.c. ſi gd.dic ꝙ oĩs
ſcia bona ẽ. ſʒ dẽ ali
qua ſcia mala.quia
mala eſt illi cui dat
occaſiõem peccãdi
ſicut ade fuit malũ
pomũ paradiſi. ut
xi.q.iii.quid q̊.⁊ iu
ð buccella.i.q.i.op
ponit. 5. nec miruʒ
de cõ.di.ii.⁊ ſancta
d Edulo.ſniaſ
roa magis
ↄſiderãda ẽ ſnĩa q;
per ba.nt.i.q.i.mar
chiõ.xii.q.v.huma
ne. de cõ. di. iiii. re/⸗
tulerũt.⁊ ſi nõ ſcifi/
cat᷑⁊ potius mẽs ẽ
ↄſiderãda qᷓ; uerba
ut.xxiii.q.i.paratꝰ.
Ar. e de ſpõſali.
ex lr̃is. So.nõ ẽ a
bis rcedẽdũ niſi ex
v̈bis prauus gene⸗
ret᷑ intellectuſ.⁊ tũc
v̈ba ſüt iterptãda.

1i ¶ Quã foꝛmoſio⸗

res.vnde Seneca.
infirmus nõ querit

medicũ eloquente,ʒ

ſed curare ſcienteʒ.

EF Intelligere arg.

ꝙ nõ eſt deponẽdꝰ
aliquis ꝑꝑ imperiti
aʒ. ut. x. q.i. placit.

¶Bicat. ar. ex ð

fi. pᷣſbyter. ꝓpoſuit
vii.q.i.illud.ſʒ nec
hic populus rñdita
mẽ officiãdo eccle/
ſiam nel miſſam. ⁊

XXXVIII

Icut ſtellas celi non extinguit
ox:ſic mentes fidelium ihe
rentes firmamento ſancte ſcriptu/
re:non obſcurat mundana iniqui
tas. ¶ Item hieronymus in iſaia
Ignorantia ſcripturarum eſt igne
rantia chriſti. .
iuxta apoſtolum paulũ chri
ſtus dei virtus eſt a dei ſapien

tia: ſcripturarum ignorantia chri

ſti eſt ignorantia. Item greg. ĩ
moralibus.
A domino ſciuntur uel ignorãmur
qui ea que dei ſunt ſapiũt uel igno
rant.

domino ſapiuntur: ⁊ qui ea
que dei ſunt neſciũt:a domino ne
ſciuntur: paulo atteſtante qui ait:ſi
quis ignorat:ignorabitur. JIdeʒ
quicunqʒ ſtultuſ eſt in culpa erit ſa
piens in pena. ¶ Item aug.

Mon qui aliquid neſcit:ſed qui pu

tat ſe ſcire quod neſcit errare pro/
bamr.
Vamuis errare quanta poſ
ſumus cura cauenduʒ ſit nõ
ſolum in maioribus uerum etiam
in minoribus rebus:nec niſi rerũ

ignorantia poſſit errari: non eſt ta

men conſequens ut cõtinuo erret

quiſquis aliquid neſcit.ſed ſi quis

exiſtimet ſe ſcire quod neſcit: pro
uero quippe approbat falſũ.quod
erroris eſt proprium. verũtamen
in qua re quiſquis erretĩtereſt plu

rimum. nam in vna eademqʒre 7

neſcienti ſciens ? errãti non errãs

recta ratione preponitur. in diuer

ſis aũt rebꝰ.i.cũ iſte ſcit alia: ille a
lia ⁊ iſte vtiliora:⁊ ille minus uti/
lia uel etiam noxia:quis nõ in eis
que ille ſcit ei preferat neſcientem
ſunt enim quedam que neſcire me
lius eſt quam ſcireꝰ. Sed licet per
ignorantiam grãmatice artis ali/
quid vicioſum proferant epiſcopi
uel preſbyteri: non tamen ideo a
ſcholaſticis ſunt deſpiciendi:quia
morum vicia magis quam uerbo
rum ſunt precauẽda. ¶ Unde au
guſt. in libro de cathetiʒandis ru/
dibus. V
Non cõtemnant ſcholaſtici eccle
ſiaſticam ſimplicitatem.

Edulo monẽdi ſunt ſcholaſti/
ci:ut humilitate induti chriſtia

na diſcant non contẽnere:quos co
gnouerint morum vicia magiſquã
uerborum deuitare:ſed cordi ca/
ſto linguam exercitatam nec cõfer
re audeant:quam etiam preferre
cõſueuerunt.his maxime utile eſt

noſte ita eſſe preponendas uerbis

ſententias ut preponitur animus
corpori.ex quo fit ut ita malle de/
beant ueriores quam diſertiores
audire ſermones: ſicut malle de/
bent prudentiores quam formoſi
ores habere amicos.nouerint.n.
non eſſe uoces ad aures dei niſia/
nimi affectum. Ita enim non irri⸗/

Q ea que dei ſunt ſapiunt:a

XXXIX

debunt ſi aliquos antiſtites ⁊ mini
ſtros eccleſie forte aiaduertũt uel
cum barbariſmis uel ſoloeciſmis
deum inuocare: uel eadem uerba
que pronunciant non intelligere :
perturbateqʒ; diſtinguere.nõ quia
iſta minime corrigẽda ſunt: ut po
pulus ad id quod plane intelligit
dicat amen.ſed quia pie toleran
da ſunt ab eis: qui didicerunt: ut

ſono in foro:ſic uota in eccleſia be

nedici.itaqʒ forenſis illaꝰnõnun/
quam forte bonadictio nunquam
tamen benedictio dici poteſt.
CIdeʒ ad alexãdrinũ epiſcopũ.
Ugdignum uehementer exiſti/
Tno ur uerba celeſtis oraculi re
ringam ſub regulis donati.
¶ Idem de uerareligione.

rarum ſecundũ cuiuſlibet lin
gue proprietatem accipienda eſt.
haber enim omins lingua que/
dam propria locutionum genera:
que cum in alia tranſferuntur:vi/
dentur abſurda. Nem bier. ad
pamachium.
Aan baten interpretatio eti
4

Penans diuinarum ſcriptu/

am ſi habeat eloquentie uenu
tem: diſſimulare eam debes nõ

fugere ut non ocioſis philoſopho

rum ſcholis pauciiq; diſciplinis ⁊
uniuerſa loquantur hominũ ge/⸗
nera. (Item clemens.
Proprer opprobriuʒ ſenectutis
a paruulis a a minimis non eru/
beſcar diſcere epiſcopus.

Allus epiſcopuſpropter op
pprobrium ſenectutis uel no

bilitatẽ generis a paruulis uel mi

nimis eruditiſ: ſi quid forte eſt uti
litatis aut ſalutis: inquirere negli
gat.qui enim rebelliter viuit: ⁊ di
ſcere atqʒ agere bona recuſat: ma
gis diaboli quam chriſti membrũ
eſſe oſtenditur: potius infidelis
fidelis eſſe monſtratur.
Cce lenarie monſtratũ
eſt: quod ſacerdotes oʒ
litterarum tam ſacrarum
Nquam ſecularium eſſe pe
ritos. Nunc autem queritur an ſe
cularium negociorũ oporteat eos
habere peritiam hanc prelatis ec
cleſie eſſe neceſſariaʒ multis ratio

nibꝰ probatur. debent prelati ſub

ditis non ſolum ſpiritualia:ſed eti
aʒ carnalia ſubſidia miniſtrare.ex
emplo igitur chriſti qui turbas ſe
quentes non ſoluʒ uerbo: docebat
ſed etiam uirtute ſanabat:⁊ corpo

ralibus alimentis reſiciebat ut au

tem prelati hec omnia plene perfi
cere poſſint:ſeculariuʒ negociorũ
oportet eos habere ſolernam: ut
eorum cautela ⁊ eccleſie ſeruentur
indemnes:⁊a cuiqʒ neceſſaria pro
ſuo modo miniſtrentur. vnde qui
dam in epiſcopum electus a beato
grego.pro ſua ſimplicitate repelli
tur:ne eius occaſione res eccleſie
dilapidarentur, , Unde grego.

3 5

ita vr ꝙ nec ſine miniſtro põt

pſbyter miſſã dicere.lʒ hu. di
xerit ꝙ bñ poſſit cum populo
tatum eccleſiam officiare.

m Emẽ.vr ergo ſufficere ſi

populus rñdeat ſacerdoti in
miſſa.⁊ ſic eſt õ.vii.q.i.illud.

ſed dic ꝙ non rñdit populus

officiando eccleſiam.

n ¶Vt ſono. hẽ dicere. ſiẽ in

cocione laici ↄpoſitos ſermo⸗
nes ⁊ politos ↄſiderãt. ſic vi⸗
ri eccleſiaꝝ uotũ ⁊ intentionẽ
ↄſiderare debẽt ſacerdotis.

o ¶Itaqʒ.i.quãuis.

¶IVlla. concio.

q ¶Bonadictio.noĩet᷑ non tñ

põt dici benedictio.xxviii.di.
preſbyterum.

rAUllus epᷣs.oppꝛobꝛiuʒ

c2 dicit aug. ego ſenex a
puero nondũ aniculo paratꝰ
ſũ edoceri.ut.xxxiiii.q.iii.ſi
habes.⁊ ſtultus qui bõa que
vidit diſcere cõtẽnit. nt.xxii.
di. de conſtãtinopolitane.⁊ ſi
vnũ pedẽ haberẽ ĩ ſepulchꝛo
aliũ extra adhuc vellẽ diſcere
ut. ff. de fideicõ.l.apud iulia/
nũ.vnde Seneca. nulla etas
ſera eſt ad diſcenduʒ.
Cce. In tribus.S.
diſtinctiõibuſ ðmõ
ſtratũ eſt epᷣm ðbe
eeſſe pꝛudẽtẽ ĩ lr̃ii
ta diuinis qᷓ; ſecularibꝰ. Nũc
vo in hac.xxxix.diſt.ondit ꝙ
opoꝛtet epᷣm eſſe pꝛudẽtẽ ĩ ne
gocijs ſecularibus ut ſua cau
tela reddant᷑ ecclie indẽnes ⁊
cuiqʒ neceſſaria pꝛo ſuo mo/
dulo miniſtrẽt᷑. ⁊ hoc exẽplo
dñi.qui turbas ſequẽtes non
ſolum uerbis ſpũalibus.ſʒ eti
am coꝛpoꝛalibuſ alimentis re
ficiebat.quã peritiaʒ qꝛ petrꝰ
diaconus non habuit. eſt a di
gnitate rpulſuſ ad quã fuerat
electus.ut pꝛobatur ſe.c.qð ꝑ
ſe patet.

t Modo. qꝛ plus qnqʒ cõfe

redũ eſt vni ꝙᷓ alteri.ut.i.q.ii
clerici.xii.q.ii.vulterane.ex
de pben. de multa.

Bi.xxxix.

e 3

DI

a Etrus. ſimplex eſt. quedã eſt ſimplicitas que ẽ contraria dolo. ? illa eſt
bona. ut.xvi.q i.ſi cupis.ſed hic uocat ſimplicitatẽ negligẽtiã ſiue ſtul⸗
ut. xxvi. di. in pꝛin. illa enim impedit prom ouendum. ut hic.⁊. xxiiii.diſ.

epoꝛum.ſed ꝓmotum nõ deijcit. ſed datur ei coadiutoꝛ. ut.vii.q.i.quia frater
⁊.xii.q.ii.nobis.tamen iſte petrus nõ tantũ ꝓpter ſimplicitatem fuit remotus

ſed etiam qꝛ ſolidos dedit ad

uſuram. ut. xlvii.di. de petro.
b Extrinſeca. debet.n. cau⸗

tus circa ſua negocia eẽ ut.xx
iii.diſ.qui epᷣs ⁊ eſt ſi.xxxxvi.
Slſäarrein 0.

Poꝛtet. Hic proſe/
„ qcuuuitur. v. c. apoſto/

IV lice regule opoꝛtet

epm eſſe oꝛnatum.

Eſt autem duplex oꝛnatuſ ex
terioꝛ ⁊ interioꝛ. Exterioꝛ oꝛ/⸗

natus coſiſtit in grauitate ⁊ ĩ

E Per actuũ.noſtis ꝑ bonos

inceſſu ⁊ in habitu ⁊ tẽperan/
tia cibi ⁊? potus de iſto oꝛnatu
ggitur in pꝛoxima ſe.di. Inte
rioꝛ oꝛnatus eſt uirtus ⁊ de h
agitur hic.⁊ oſtendit ꝙ locus

non dat virtutẽ nec dignitaſ.

ſed vite meritum.

6 On nos. perennẽ apo/

ſtolicã dignitatẽ per bo/
na merita acquiſitam.

e Cum hereditate.i.ad hoc

trãſmiſit ut eſſẽt heredes bo/
nitatis ſue.

getus.

g Quos.i.quia eos.
b ODuis enim.q.d.⁊ ſi quã/
do

qʒ forte apoſtolici nõ eẽnt
boni.tamen ſemꝑ pꝛeſumun/
tur eſſe boni.quis eniĩ ⁊c.ſed
nonne priũ eſt.xix.di.anaſta
ſius.xxi.di. nũc aũt.ſed non
dicit hic ꝙ ſancti ſint. ſed ꝙ;
ſancti preſumũt᷑ donec griuʒ
conſtet qꝛ hereditatẽ innocen
tie recipiunt ut hic dicit᷑. Sed
quid ſi cõſtet de ipſo ꝙ adul/
teriũ cõmiſit uel homicidiuʒ
dicit hug. ꝙ licet nõ poſſit ac/
cuſari inde.tamẽ peccat.⁊ q;
hic dicitur ſemper benefacer
intelligit᷑ de his que poſſunt
eque retoꝛqueri ad bonũ uel
ad malũ quia ſemper ĩ dubio

pꝛo ipſius facto preſumit᷑ ſed

hoc certe idem eſt in quolibʒ
ſacerdote.ut.xi.q.iii.abſit.⁊.
xli.di.c.i.⁊.xvi.q.i.ſi clerica/
t. Rñdeo hoc uerũ eſt. ſʒ tñ
magis preſumitur pro papa.
ut. xciii.di.c.i.vnde ſacrilegij
inſtar eſſet diſputare de facto
ſuo.ut.xvii.q.iiii.ꝭ.qui auteʒ
uel dic ꝙ facta pape excuſan/
tur.ut homicidia ſanſonis ⁊z
furta hebꝛeoꝝ ⁊ adulterium
iacob.ut extra de diuoꝛtijs
gaudemus.io.

ſcribit nobilibus ciuibus neapoli

tanis. . .
Secularium negociorum imperi
ni non ſunt in epiſcopos ordinadi.

P Etrus diaconus quem a uo/

bis electum aſſeritis:omnino
ut dicitur ſimplex eſt noſtis quia
hoc tempore talis in regiminis ar
ce debet conſtitui:qui non ſolũ de
ſalute anim arum:uerum etiam de

extriſecas utilirate ⁊ cautela ſciat eẽ

ſollicitus.
Porter quoqʒ epiſco/

talem. Mer ornamenta
epiſcopalia virtutes de/

bent intelligi: que a domino eis re
promittuntur dum dicitur: ſacer/

dotes eius induantur ſalutari. vn
de in ueteri te. variis ueſtibus ex
precepio domini ſacerdotes or/
nati leguntur. quia multis modis

virtutibus deber ſplẽdere uita põ
tificis:ut gradui conferat decoreʒ

quem ab eo non accepit. non eniʒ
loca ſed vita ⁊ mores ſanctum fa/
ciunt ſacerdotem. vnde ex officio

ſuſcepro non licentiam peccãdi ſʒ

neceſſitateʒ uiuendi ſe nouerint aſ
ſecutoſ. & Unde ſyminachus pa
pa ait. SðS —
EOfficium ſacerdotum non cõſert
ſed adimit licentiaʒ delinquendi.
On nos beatum petrum ſi⸗
cut dicitis a domino cum ſe

dis priuilegio uel ſucceſſores eiuſ

peccãdi iudicamus licentiꝗs ſuſce
piſſe. Ale quippe perennẽ meri/
torum dotem cum hereditate ĩno
centie trãſmiſit ad poſteros.ꝗquod
illi conceſſum eſt per actuum lucẽ
ad illos pertinet:quos par cõuer
ſationis ſplendor illuminat. quis
enini ſanctum dubitet eſſe: quem
apex tãte dignitatis attollit in quo
ſi deſunt bona acquiſita per meri/
tum:ſufficiunt que a loci predeceſ
ſore teſtantur. aut enim claros ad
hec faſtigia erigit:aut qui erigunt᷑
illuſtrat. C Iti hier. Filu ſan

um eſſe ornatuz 1 hoſpi

i ¶ Illuſtrat.i.dat eis occcaſioneʒ bene niuendi.ut.lxxxi.diſ.ualet.
K L eſt facile.
1 0s.non ex locoꝛum tantum ne ſit contra.lxxxi.diſt.nalet.
m L. ¶ Moꝛum. C. de epilſ.⁊ cle.ſi quenquam,.
n ¶ Mobilitate. ſic. j. i. J. i. viliſſimus. B
o NOn loca. ueloꝛdines tantum quia per oꝛdines confertur gratia.ut.i.
L gi qnicqund. eſt ſi.xxiii.q.iiii.ſicut.
P P Homo.cadit.i.cadere videtur ab eccleſia.
q H Cadit.ex hoc.c.plurimi dicunt ꝙ circunſtantie loci ⁊ tempoꝛis ⁊ di/
gnitatis ⁊ ſcientie aggranant peccatum.nt magis peccat clericus qᷓ; laicus in
eodem genere delicti ⁊ magis litteratus qᷓ; non litteratus.⁊ magis peccatur ĩ
loco ſacro nel tempoꝛe q; extra.arg.xix. diſtin.nulli.⁊.l.diſtin.quia tua.⁊.xi.
q.iii.pꝛecipue.⁊.xxv.q.i.nulli.de peni.diſt.v.conſideret.⁊.xxxii.q.v.qui við
rit.æ augetur pecatum dignitate peccantis. ut. ff. de re mili. omne. 5. augetur.
alij dicunt ꝙ circunſtantie cum ſint bone ⁊ adeo nõ debent eſſe alicui occaſio
mali.vnde dicunt ꝙ circunſtantie non aggrauant peccatum. ſed ſolus contẽ⸗

*

ptus.ſi ergo laicus ex maioꝛi ↄtẽptu peccat magis peccat iᷓᷓ cleric⸗
ſed quia non conſtat eccleſie qualiter quiſ peccei an ex ↄtemptuuel
alio modo.xxiiii.q.iii.deus.ideo non poteſt iudicare de peccato ſe/
cundum contemptum.⁊ ideo iudicat per per circunſtantias quaſiꝑ
quaſdam preſumptiones.⁊ magis punitur clericus q; laicus.qꝛ ma

ctorũ ſũt qui exercẽt opera eorum

Onẽ facile ſtare ĩ loco petri

2 pauli a tenere cathedrã re
gnãtiũ cũ chriſto:quia hic dicitur
nõ ſcõrũ filii ſũt qui tenẽt loca ſan/
ctorum ſed qui exercent opera eo
rum C Itẽ greg.
Morum nobilitas non loci: non

generis ſacerdotes notiſicet.

DOs qui preſumuſ non ex lo
cCcorũ uel generis dignitate:

ed morum nobilirate innoteſce
re debemus:nec urbiũ claritate ſʒ
fidei puritate. ¶ Idem anaſtaſio
prelbytero. Hõ loca uelor/
dines:ſed merita deo coniungunt
EQOn ſloca uel ordineſ creato
ri noſtro nos proximos faci
unt:ſed nos aut merita bona cõiũ

gunt aut mala diſiungunt. ¶ Itezʒ

ioãnes chryſoſtomus.
Wagnitudo peccati uel dignita
tis quẽquam fortiter deiicit.
Omo chriſtianꝰ fortiter ca/
Hdiri peccatũ propt᷑ duas cãs
aut ꝓpter magnitudinẽ peccati aut
ꝓpter altitudinẽ dignitatiſ. ¶¶ Itẽ
ex dictis bonifacii martyris.
Damnatur apoſtolicus qui ſue 2
fraterne ſalutis eſt negligens.
papa ſue fraterne ſalutiſne

.O◻
DAbane deprehẽditur inutilis

⁊ remiſſus in ſuis operibus ⁊ inſu
per a bono taciturnꝰ quod magis

officit ſibi ⁊ oĩbus:nihilominus

innumerabiles populos cateruati
ſecũ ducit primo mancipio gehen
ne cũ ipſo plagis multis in eternũ
uapulaturus:huiꝰ culpas iſtic re/
darguere preſumit mortaliũ nullꝰ
quia cũctos ipſe iudicaturus a ne
mine eſt iudicãdꝰ:niſi deprehẽda
tur a fide deuius.pro cuius perpe
tuo ſtaru uniuerſitas fideliũ tanto
iſtatius orat.quãto ſuã ſalutẽ poſt
deũ ex illius ĩcolumitate aiaduer/
tit ꝓpẽſius pẽdere. ¶ Item aug.
ad nalerin. Mõordines ſed
vite merita nos deo ↄmẽdãt.

Nte oĩatpeto:ut cogitet reli/

gis pꝛeſumitur con
tra ipſum.⁊ licʒ hic

due cauſe tãtũ enu-

merentur que vidẽ
tur aggrauare pec/
catum. tamen plu⸗
res ſunt.ut de pen.
diſt. v. conſideret.
r. G J papa. taci⸗
turnus. taci/
turnitas moꝛtalis ẽ
in pᷣlato.ut.xliii.di.

c.i.
8 Mancipio. id ẽ
diabolo qui manci/
patus eſt gehenne.
tAnemine. papa
a nemine poteſt in⸗
dicari ut.xi.q.iii.ne
mo. quod intellige
uiſi ipſe ſe ſubijciat
alij. iii.q.vii.noſ ſi ĩ
competenter.ſed
xxiiii.q.ii.ſane pꝛo/
fertur.ver.item ro⸗
manoꝛum. uubi dici/
tur ꝙ dioſcoruſ pa

pa ro.ec.fuit excoi⸗/

catus quãuis in fið
non peccauerat ſed
ibi appellat papam
patriarcham con⸗
ſtantinopol. itẽ ad-
huc ob.xii.q.ii.nõ
liceat ibi vnus pa/
pa iudicat ð ſuo ſuc
ceſſoꝛe.ſed ibi non
iudicat de ipſo.ſed
dicit ꝙ non liceat ei
alienare res eccle/
ſie.
n ¶ Aſfide.quod in
telligit. h. cum papa
ñ vult coꝛrigi. ſi enĩ
paratus eſſet coꝛri/
gi non poſſet accu/⸗
ſari.ut.xxiiii.q.i.a⸗
pte.⁊.c.agit.⁊.q.iii
dixit apoſtolus.ſed
quare non poteſt ac
cuſari de alio crimi
ne.ponamus ꝙ no
toꝛium ſit crimẽ eiꝰ
nel per confeſſionẽ
uel per facti euiden
tiam.quare non ac/
euſatur uel de crimi
ne ſimonie uel ad/
ulterij.⁊ etiam cum
admonetur incoꝛri
gibilis eſt. ⁊ ſcanda

liʒatur eccleſia per factum eius.certe credo ꝙ ſi notoꝛium eſt crimẽ
eius quodcunqʒ ⁊ inde ſcandaliʒatur eccleſia ⁊ icoꝛrigibilisſit.ꝙ in
de poſſit accuſari.nam contumacia dicitur hereſis.ut.hxxxi. diſtin.
ſi qui pꝛeſbyteri.? contumax diciturinfidelis.ut.xxxviii.diſtin.nul
lus.hic tamen ſpecialiter fit mentio de hereſi.ideo quia ⁊ ſi occulta
eſſet hereſis de illa poſſet accuſari.ſed de alio occulto crimine non
poſſet.item nunquid poteſt denunciari crimen pape ſcðᷣm regulam
ſi peccauerit in te frater tuus.cum nomine fratris quilibet chriſtia-
nus dicatur.ut.xi.q.iii.ad menſam.ſed dico ꝙ non poteſt denuncia

ri crimẽ de ipſo niſi inde poſſet accuſari.nã inutilis eſſet denũciatio

Itẽ nũquid papa poſſet ſtatuere ꝙ nõ poſſz accuſari de hereſi.rñde
non.quia ex hoc periclitaretur tota eccleſia.quod non licet.j.xxyx.q.
i.ſunt quidam.quia hoc fit in eo caſu quo deſinit eſſe caput eccleſie
⁊ ita nõ tenet cõſtitutio.ſed pꝛo quo peccato poteſt imperatoꝛ depo/
ni? pro quolibet ſi ẽ icoꝛrigibilis.vnde deponitur ſi eſt minus vtilis

nt.xv.q.vi.alius.

x Unte omnia.ſi perfunctoꝛie.i.negligenter.

kics
el

a Periculoſt?.qeg

epatũ ðᷣſiderat ĩtra
inueniet cõfuſiõem
in celo. viii.q.i.qui
patũ ⁊.ſ. e.c.multi
b ¶ Mibi. ? ſic ali⸗
quiſ põt cogi ut fiat
epᷣſ ꝙ ueꝝ ẽ ab ütio
cogit.nt ſiat ð nolẽ
te uolẽſ.ut.xxiii.q.
iiii. diſplicet ſʒ ſi ꝑſe
neraret ĩ nolũtate n

eſſet cogẽdꝰ. ut. xx

niii.di. vbi iſta.

¶VUV ſecũdus locꝰ
qꝛ pᷣmus locusẽ pa

patus. ſcdᷣus locus

eſt epatus. uel iõ H

dixit.qꝛ factuſẽ coe
piſcopus alteri.ut.
vii.q.i.non autem.
d B Icut clerica⸗
1.i. minoꝛ oꝛ
do. hic vr̃ ꝙ ſi laicꝰ
ꝓmouereĩ ĩ ſacer/
dotẽ nullũ r̃ciperet
characterẽ. ſʒ ſi ha/
beret aliqueʒ mino
rẽ oꝛdinẽ ⁊ ꝑ ſaltnʒ
reciperet ſuperioꝛẽ

bene reciperet cha⸗

racterẽ.ut.lji.di.ſol
leirndo ali dicunt
ꝙ laicus nerũ oꝛdi/
nẽ reciperet duʒ m̃
baptiʒatꝰ fuerit.ar.

i.q.i.uentũ.qð ueꝝ
gedo⸗s.d.
e ¶ Electio.ↄſuenit

iſtud iĩduci ꝙ ex ſo/
la electione nõ cõſe⸗
quitur aliquis ins.
ut ð h dixi. lxiii. di.
quanto.

f 1 Llud.ex᷑ para/
giſũ in agro da

maſceno.

8 TQön loci. ꝙ rõ

ne loci nel dignita⸗
tis uel nobilitatis
