Feo 83 eig.. (Leſſitat nõ ꝓppria facit natura: ſz cõ menns arbitrio: quod diuina cle, una ſi “H libe eummn
6 W'Detyris. n rederẽt pre ditiõis adiecno. nulla. n. neceſſitaf mẽtiai electis miſericorditer vit ne er uolſ rr
ſente domino: ſed poſtea cre/ cogi icede e uolütate gradietem: ad bonü: iĩ damnãdis iuſte relin/ multi ſunt in domo (ijwwiie
diderũt ad pᷣdicationẽ. apo/ quãauis eũ tũc cũ gradiatur icede quit ad malũ.ſic ergo quãuis cer una⁊ non niſiunui flif
ſtolorrum. re neceſſariũ ſit.eodẽ igit᷑ mõ ſidq tiſſimeſciamꝰ neminẽ ultra termi- liberari poteſt. ſinut
h Si rõe.eodẽ mõ ur̃ dicen ꝓuidẽtia pñs uidet.id neceſſe ẽ er· nũ a deo ſibi prefixũ eẽ uicturum: nirit
duũ: ꝙ ſi papa aliquid facit d ſe: tã ⁊ ſi nullã nature hẽat neceſſ / oibꝰ mñ languẽtibꝰ non incongrue Dũ
EH nos roem non tmatem. at quidẽ ea futura que ex li medemur: ſic quãuis nemo ſalue⸗ nuſtii
poghn dingaſit. Epnteg. ilit. bertate arbimii/ pueniũt: preſciaꝰ tur niſi predeſtinatꝰ ad uitã:oi iñ iuil
§. qui antem. etur. hec igit᷑ ad ĩtuit relata di delinquẽti ẽ adhbibẽda correctio: D
i Prophetaʒz. oſee. uinũ neceſſaria fiũt ꝑ diſpoſitionẽ nec malorũ ẽ negligẽda diſciplina i⸗
li AVias.i. aciiones. diluine notionis ꝑſe vo ↄſiderata Ande idẽaug. ait bonifacio. ain
I¶ Spinis.i. cõpunctionib⸗. abſolutã namre ſue libertatẽ nõ de Non ſemper in eos qui peccãtui Elun
m C¶Quadris.i.uirtutibꝰqt · ſerunt.fiẽt igi᷑ ꝓculdubio cũcta: dicta ẽexercenda. n
tnor nel voctrina qttuor eua quefutura dedeprenoſcit. ſ eoꝝ ſa pietas vᷣitas caritas noſ ſriei
n Pla pietas.teſtim0oninz. quedam de libero ꝓficiſcũt arbi / non pmittit contra cecilianuʒ um
Iß. ne ꝙ eſt mortu? i uni · tio: que quãuis euenit exiſtẽdo eox boiuʒ accipꝑe teſtimoniũ quoſ mltn
tate eccleſie.ſed quidã hereti in naturam,ꝓpria no amittut: que in eccleſia nõ uidemꝰ:cui dñũs pbi ate
ci nolebãt eũ poſt mortẽ acaua prius quã fierẽtẽt nõ euenire pꝛꝛu betteſtimoniũ.quos.n.diuina te/ nnt
ſare de hereſi. nt. xxiiii.q.ii. iſſent.¶Q. His oĩbꝰ mala nra libe ſtimonia ſi ſequuũt᷑: põdꝰ hũani te Aend
ſane ꝓlertur. ſed nõ erat 10 aſcribũt᷑ arbitrio.cũ alibi diui / ſtimonii ꝑdider̃. Itẽ moleſtus ẽ R
iencie in ernine harelif ne aſcribãt᷑ idignatioui. Angreg. medicꝰ furẽti frenenco.a pr̃ ĩdiſci in
iſq. ti primio beretics antez cũ ſuꝑna ĩdignatio ſeſe ut ita dixe· plinatofilio.ille ligãdo.ille ceden im
bene reciperetur ) bereticuʒ ri medqulliiꝰmouet.hãcopinio uel do ſed ambo diligẽdo. ſi ãt ilos n
nt.ij. q. vii.ſi hereticus io. oppoſitio hũana nõ remouer. nec negligãt ⁊ ꝑire ꝑmittãt:iſta potiuſ une

Unsten
uennt
lii Gonnd
Moſotin.
inefnnt
ndeding
flene Tnt
nuliſurtee
nattontta
rnprt

Porro. ſecund?

caſus.
bel Mon noſtra .I
n. aliqnis ſei pſũ ite
rimat ꝑꝑ noſ dũmõ
nõ iuſte moneamur
nõ lenemur ut. ſ. e.
py. eũ hõ. ⁊. c. ð oc
cidendis. ? xlvii.
di. quod ad nos.
e¶Liberato. i. nõ

minus aliquẽ libe/

rare teneris: 5 oẽ9
alii ſe perderẽt.
d Copellit. ergo
vr ꝙ oibꝰ ſit prece
ptũ:ut denũciẽt cri
mins delinquẽtinʒ
z h itelligas tatum
de prelatis nel ð ca
nonica denuciatioe
nt.i. q. i. ſi peccaue
rit.
e¶Non debet. de
iure cõi.
ſCõpenſatiõe. i.
ut alii facilius rede
ant ad eccleſiaʒ:cũ
nidẽt aliquos rener
ſos tolerari in ſuis
ordintbus.
g . Uulnus. dupli
citer iferitur ramuſ
arbori: ut de conſe.
di. v. nüquã. tũc di⸗

cutur duo unlnera

infligi arbori.i. ec/
eleſie qñ ille qui fu⸗
it deſtitutus reſtitu
itur ⁊ alter qni ſub
ſtitutus ſuit remo/
uetur. ſcðõo mõ qn
nullus fnit ſubſtitu

tus. 2? illud dicitur

leue uulnns.

hBetrahẽdũ. ſic

.

xliiii.di. ↄmeſſatio
nes. ? di. l. ut conſti
tueretur.
i CBe mẽdacii.i.ð
mẽdacio timoris.
le Epi. . diſ. xii.
nos oↄſuetudinẽ õ.
ICDiliter. nõ itel
ligas ꝙ auguſtinnſ
bic reſtituat epos dð
poſitos. ſed docet
quid fieri poſſit.
m ¶Et ſic. i. ppter.
res eorrum.
n ◻Hon res eoꝝ.
ut. ſ. q. vii. c. i. . ii.

XXIII

eos inde poſſemus eruere uel in⸗
uitos quibꝰ ĩminẽtẽ illã ruinã pre
demõſtrauimꝰ:utulteriꝰredire ſbᷣ
eius periculum nõ auderẽt: puto
niſi faceremꝰ nõ ĩmerito crudeles
iudicaremur. Porroſi unꝰ illoꝝ
nobis diceret:qñ ĩtraueritis erue
re memetipſũ ↄtinuo trucidabo.
alter ãt nec exire quidẽ ĩde nec erui
uellet: ſed neqʒ necareſe auderet
quid eligeremꝰ.utrũ ambos ruie
opprimẽdos reliquere.an uno ſal
tẽ per noſtram oꝑam liberato alte
rum nõ nr̃aꝰculpa ſed ſua potiꝰ ite
rire ꝓꝑmitteremus:nemo ẽ tam in/
felix qui nõ quid fieri ĩ talibꝰ rebꝰ
oportear:facilime indicet. Iẽ pꝰ
pauca ꝙ ſi plurimi eẽnt ĩ domo rui
tura ⁊ inde unus ſaltẽ liberari poſ
ſet: atqʒ id cum facere conaremur
alii ſemetipſos precipitio necarẽt:
doleremus de ceteris. uerũ de uni
us ſaltem ſalute conſolaremur:nõ
tamen ne ſeipſos alii prederẽt: pe
rire uniuerſos nullo liberato per/
mitteremus.quid igit᷑ de oꝑe mie
quod ꝓ uita eterna adipiſcẽda ⁊ pe
na eterna uitãda boibus debemuſ
ĩipendere:iudicãdũ ẽ:ſi pro ſalute
iſta nõ ſolũ tꝑali:ſed ẽt bꝛeui ⁊ ad
lẽpus exiguũ liberãda ſic nos ſub
uenire hoĩbus rõ vᷣa ⁊ benigna cõ
pellitꝰ: Itẽ ſi inquiunt donanſte oʒ
ut ⁊ nos extra eccleſiã ⁊æ aduerſus
eccleſiam fuiſſe peniteat:ut ſalui eſ
ſe poſſimus:quõ pꝰ iſtam pniam
apud uos clerici uel etiã epi ꝑma/
neremꝰ:hoc nõ fieret.quoniã re/
uera quod fatẽdũ eſt ſieri nõ debʒ
ubi pauci ipſa cõpẽſatione ſanarẽt᷑
ſed ſibi hoc dicãt æ multo maxime
humiliter doleãt: qui ĩ tãta morte
preciſionis iacẽt:ut iſto quodãuul
nere matris eccleſie catholice re/
uiuiſcãt. Cũ.n. preciſus ramꝰ ĩſe/
ritur:fitaliud uulnus in arbore?:
quo poſſit recipi ut uiuat: qui ſine
uita radicis peribat.ſʒ cũ receptꝰ
recipiẽti coaluerit:a uigor cõſeqni
tur ⁊ fructꝰ.ſi aũt nõ coaluerit ille
quidẽ areſcet:ſʒ uita arboris ꝑma
nebit:cẽ.n.⁊ tale inſerẽdi genus:ut
nullo preciſo ramo qui itus ẽ:ille
qui foris ẽ: inſeratur:nõ tamẽ ullo
ſed uel leuiſſimo uulnere arboris.
ita ẽta iſti cũ ad radicẽcatholicam
ueniũt.nec eis:poſtquã uix erro/
ris ſui penitet: honor clericatꝰaut
epãtus aufert᷑:ſiquideʒ fit aliquid
tãquã ĩ cortice arboꝛis mr̃is ↄtra
ĩtegritatẽ ſeueritatis.uerũmqꝛ ne
qʒ qui platatẽ aliqd neqʒ ꝗ rigat:
ad dei mĩaʒ precibꝰfuſiſ coaleicẽte
ſuoꝝ pace ramoꝝ charitas coope
rit multitudinẽ pctõꝝ:a paulopoſt
Aex ĩ hniuſmõi cãis ubi per gra⸗
ues diſſẽſionũ ſciſſuras nõ huiꝰaut
illiꝰ hoĩs ẽ periculũ:ſed plurimo
rum ſtrages iacet:detrabẽdũtẽ ali
quid ſeueritati:ut maioribꝰ malis

ſanãdis ſyncera charitas ſubueni

at. Habcãt ergo de preterito dete

ſtabili errore:ſicut petrꝰhabuit de
mẽdacii timore amarũ dolorem.⸗
ueniãt ad eccleſiã chriſti uerã.i.ca
tholicã matrẽ.ſint i illa clerici.ſint
epiſcopi utiliter qui cõtra eã fuer̃
boſtiliter. nõ iuidemꝰ immo ãple
ctimur. bortamur. optamꝰ. a quoſ
in uiis aut in ſepibus inuenimus iĩ
trare cogimus.a ſicꝰnondum qui
buſdã perſuademꝰ qꝛ nõres eoꝝ

Kaiplos querimus. Idem fau

edicinali ſeueritate mali cogã
tur ab bonum.

. C VAid faciet eccleſie medici

a na’ ſalutem omnium mater
na charitate cõquirẽs:tãquã inter
freneticosꝰ litargicos eſtuãs:?nũ
quid otẽnere.nũquid deſiſtere uel
dʒ uel põt: utriſqʒ ſi neceſſe ẽ ut ſit
moleſta que neutris ẽ inimica. naʒ
⁊ frenetici nolunt ligari ⁊ litargici

nolunt excitari: ſʒ pſeuerat diligẽ

tia charitatis frenencum ligare li/
targicum ſtimulare. ambos amar
ambo offenduntur: ſʒ ambo dili/
guntur. ambo moleſtari quandiu
egri ſunt indignantur: ſʒ ambo ſa/
nati gramlantur. In eodem. Ca/

tholici eſſe non incipiũt:niſi here

tici eſſe deſtiterint. Meqʒ.n.ſacr̃a
eoꝝ inimica ſũt nobis: que inillis
nobis ſũt cõiaſ:quia ñ humana ſũt
ſz diuina. priꝰ erroꝛ eorũ ẽ auferẽ
duſ quẽ male inierũt: nõ ſacr̃a que
ſimiliter acceperũt:que ad penã ſu
am portãt ⁊ hñt quauis ĩdigne ha
bẽt. ſʒ mñ habẽt. ¶
puniẽda qñ ſalua pace eccleſie feri
ri poſſunt:ĩ quo m diſcretio adhi
bẽdac᷑.aliqñn.n. deliquẽtiũ mulri/
tudo diu ꝑ patiẽtiã ad pniam ẽ ex
pectãda.aliqn ĩ paucis ẽ puniẽda
ut eoꝝ exẽplo cereri terreãt᷑: ⁊ ad
niam ꝓuocẽt᷑: hĩc cũ diſcipuli ce
eſti igne ſamaritanos uellẽt cõſu/
mere ꝓbibiti ſũt:a ſamaritani ad
pnĩam ſũt expectati:ur chriſto pꝛe
dicãre ↄuerterẽt ad fidẽ. n/⸗

geam ro. ait.
on ſemper in eos qui peccãt:ui
dictaẽ erercenda.
Aod chriſtus diſcipulos
ſuos increpauit: quia ignẽ
de celo deſcẽdere ſuper eos geſtie
bãt:ꝗ ioſũ nõreceperẽt: oñdit᷑ no
bis nõ ſꝑ ĩ eos ꝗ peccãt nidicãdũ
quia nõnũquã ampliꝰ ꝓdeſt clemẽ
nia tibi ad patiẽtiã quã lapſo ad cor
reciionẽ. Heniqʒ ſamaritani citiꝰ
crediderũ ſa ꝗbꝰ hoc loco igniſar
cet᷑. nec diſeipuli peccã: qui legẽ
ſequũt᷑.ſciebãt.n.a finees reputa/
tũ ad iuſticiam ꝙ ſacrilegos ĩtere
merat:⁊a ad preces helie ignẽ deſcẽ
diſſe de celo. oi hac ꝓhibi
tione apoſtoloꝝ aliud itelligi.apo
ſtoli nõ ʒelo iuiticie ſed amaritudi
nis odio ob iniuriã ſue expulſiõis
uindicãdam ſamaritanos igne no
luerunt conſumere. dominus autẽ
uolens eos iniuriam proprie per

Ecce ꝙ criaſũt

2 32

0) Lid faciet. medicinia
i. correctio.
pInter freneticoſ.i.ad mo

D gum freneticorum ſeuienteſ.
q

Incipiunt. Egreſſus eni
malitie uirtutis operatur in/
greſſũ.xxxii.q.i.cũ renũciat
hec tamen non ẽ cõcedenda
ſi aliquis icipit eẽ bonus nõ
tñ perfectus deſinit eẽ malus
pe.di.ii.forte.⁊.c.ſi ſᷣmo.
rCCõia.ſ.de pe. di.iiij.non ĩ
nobis nõ.S.i.q.i.ſacr̃a.
ſ ZDogd vps diſcipulos.
iacobũ ⁊? ioannẽ quos
premiſit in ciuitatẽ ſamarita⸗
orũ ut pararẽt ſibi hoſpitiũ.
1 Ad correctionem. proſit

ubi vꝛ ꝙ apoſtoli odio ðᷣſide
rauerũt uindictã.ſed dic ꝙ ñ
peccabãt ĩ re quã nolebãt ſed
in modo nolendi.xxii.q.ii.S.
abraam. nel dic ꝙ peccabant
ſed dicuntur nõ pecaſſe.quia
lex hoc permittebat.ſ.punire
vimicos. . e. g. cum in lege.
XEt finces. hiſtoriam ha⸗
bes.ii.q.vii.item cum balaã.

Ardieta. MD. .
Peccãt. ſ. e. ea nindicta.

M. l

Lau.

h Sine penitentia. interio
ris.ſ.cordis contritione ſine
qua nullidatur nenia. nt.xx
iiii.q.ii.legatur.⁊.ſ.e.eſt iniu

ſta.l.di.ſiquis diaconns.habita ergo cordis contritione poteſt ſacerdos dar,

Aalde offendit qui dominica de/
bita impune dimittit.

tem uel totum remittere ſm qualitateʒ perſone.loci ⁊ tẽporis.nt.xxyvi.q.vii.

de his⸗

eũ ceperat: uel epõꝝ aliquẽ qui de
inceps ceperii:excõmunicauit.

illud ꝙ nullus dz!
iuriã ſuaz ulcilci.
Achab. cõfüit
hiſtoriã n.n. achab

miſit illos quinanagenarios ſed rex oʒias. nec ẽt illud ↄtigit iempo

achab: ſed illud cõtigit ſub oʒia.
Quo ſacto ſoluit obiectionem.

& multimoda. quã fecit in illa plixa lectione: libenter ſuffertis: ubi narrat 1 ◻S6 ,lic. ubi hecacta ſunt. ibi entm eſt canſaagenda. ut ii vt. ſ
ſuas paſſiones ⁊ releuatiões ſuas. . Dibi. . . . e
b Elimã. hiſtoriã habes. xlv. di. F. ſalomõ. i0. aul. ¶Supplicatione.ᷣ bñ dicit ſupplicatione. quia ſi nõ ꝑpreces ſʒ ꝓ Ae⸗
e. tarer querelas.cõqueſtus.andit᷑ ergo ille qui cõqueritur ſe iniuſte excõi/ pter pecuniã remitteret᷑ iiuria ifamis ect. niſi hoc fieret aucte iudi n
catum ⁊ h̊ m netera inra:ut.xi.q.iii.ſi epᷣs.uel dic ꝙ tunc auditur talis cis.ut.ff.de his qui no.infa.furti.ꝭ.pactus.
cũ euidẽter cõſtat de ĩiuſta ex ICRecidiuo. ar. (M
cõicatione:ut ex de ap.ſollici . . exquo quis ẽ abſo/ N
tudinẽ.alias nõ audiiur: niſi ſone cum patientia ⁊ gaudio tole/ Jis qui prelatus eſt debito/ lutus nel poſiq; pe inb
cũ dicit excõicationẽ eẽ nulã rare.iniuriam vo ſeruitutis diui/ Ori dominico culpas impune nituit: amolbde ig
a de ſen. ex. per taakeelo. ne non inultam relinauere:ait:ne/ dimittit: nõ mediocriter profecio illo H un
Shreuia en no bᷣeſcitis cuius ſpũs eſtis. Mincẽt pe offfendit qui debita celeſtis regis demorſin 5
bi facta:ut bic. :. ſe. q. v. ð oe trus qui cum aliis audierat. ea ⁊ domini ſua preſumptione reſol / minibs. 1. i g i ri
cidẽdis.nec.n. põt eẽ iudex ĩ ti erius cum maledixerint uobis uit. ea naqʒ que in nobis commit hibẽtur. ſi miluer 4 . iheſe
cã ſua:ut.iiii.q.iiii.c.i.ſed homines dixerint oẽ malum ad tuntur facile poſſumus dimittere. iurauit ſe non accu al
j. e. guiliſariꝰ.?.ii.q. vii.ſigs uerſus uos:gaudete i illadie ex ea vo que in deum com miſſa ſunt: ſaturum aliquẽ nõ t
erga. ſed diſtinguas ut ibi no ultate: quoniam merces ueſtra co cum magna diſcretione nec nõ ſine põteum accuſare: nl
tatur per id qo e. lxiii. di. ſalo pioſa eſt in celis. contumelias ſibi nnenna Dofiunnune relaxare. 1 de een. neniẽs. nun
iane aei iei qanii llatas cuz gaudio ſuſcipiebai. pec Semel vo culpa dimiſſa recili Ohnẽ ſuin ntet ne .
deuz delinquit. eſt ſi. (ala vo que in deuz comittebamr uo dolore iteriͦ⸗ ad animum reuo, inreiuran. quemad mil
extra de ſen. exco. contingitt. acerrime puniebat. vñ ananiã 1 ſa cari nõ debet. Ande gelaſius ge/ modũ. in fi. immo i
fOffendit.ut.j.ſi ea.nã cul phiram ſpiritui ſancto mẽtientes runtio ioanni germano ⁊ peiro epi ee ipſo ꝙ quis dicit un⸗
pa eſt quandoqʒ relaxare iin mortis ſenteniia perculit. Sic etiã copis. ””Mẽ ſe nolle accuſare in
dictam: ut. xxviii.di. quia t paulus dum a ſuo cõtemptu piaad Iniuria cui ſ⸗ emel remittitur: itez admiitit accuſaſent Mid
culpe. monitione 1 multimoda commẽ reuocari nõdebet. deadulelmar; as
rF deme clo ſtiauenii mani illum elimaʒ qui crediiu Jutriſqʒ; conſtiterit a ſatiſfeciſ actioni ſue: extraö (Mi
in hoc.uerſus finem. Iniuri/ ros a fide retrabebat: cecitate per ſe ſtephanum: ſupplicatione ſu/ bis que fiunta m. (ue
am. i. rancorem. ſed tniuriaz cuſſit: ut ceteri perterriti predican ſcepta eum qui male tractatus eſt. p. ca. ex ore. in fi. uſe
i. ſatiſfactionẽ iniurie non e onem eius non impedirent: ſedin ignouiſſe ſemel iabolitione remil extra de offi. dele. mblt
nemur remittere: ut. xc. di. ſi cchriſtum credentes anime cecita/ ſa punitio recidiuo dolore non dʒ gratum. Hoc aurtez qti.
ams conniſtatns. unma be⸗ lem effugerent: a corinthium illũ iterari:diuine ſ̃m imitationem cle Eins giitde fun
ne lacit aui proleguiemn nin fornicatorem quia in deum pecca mentie: que dimiſſa peccata in ”
aeinendat c.f.e.a.v de or uerat: ſatbane aduexandum radi nonem redireno oatitur : ſin vo oiſſimulaioe vin iun
cidendis. Nã rei publice in- dit Ninc etiaʒ gregorius ſcri nibil uel de ſatiſt. factione probabit H ſi iniuria illata efſft x
tereſt penas non facile dimit bit ianuario epiſcopo reprebẽdẽs uel de remiſſione tranſactum dile per metũ ano ntilli Fni
ri: ut. E. de penis. ſi operis. ? eum ꝙ ob iniuriam proprie perſo ctiõs ueſtre ſermone monſtreur: abolet: ut.f. g me in
ſ. e. eſt iniuſta.xlv.di.ſed i· ne quendam excommunicauerat: quatenus ſiue nunc ſaltem poterit cu. ſi c exceptione hnn
lud. ſicergo per pactum poſ dicens. copmpetens ſatiſfactio pꝛouenire: Rtelo nlkere⸗ un
ſaneire cͤmodnͦ tagie ro iniuris ppria epiſcopo ali / illud ponus exerceat᷑: ubi animu iſi 6 miur ti E. Iun
Kauncbals tangit emochi, guem excoicare nonicet. ſanar poſſit afflicn.ſi vo irremiſſi de iniuri. ſi nõ con e
aliorum nõ poſſumus:ut. ff. Niter quereſlas multiplices bilis perſtat acerbitas:ibidem ni nicii. Si aut nonnre in⸗
de pae iuriſgentium. §. nl. 2 ẽ iſidorus uir clariſſimus afra bilominus uindicetur ubi pleci-/ nocatur ſtati iiuſrii an
ſi. lxxiii.di.ſalõitane.ſic nec fi ternitate tua fruſtra ſe excõicatum bilis orta ẽ preſũptio. Sed ob ad animum. ampli ar
lins poteſt remittere id quchd gnathematizatũqʒ ↄqueſtꝰẽ qued iücit᷑ illud ambroſii: ad preces he du⸗anpot mirl uinl
devetur patri. nec tutor debi quam ob rem factũ fuerit: d a cle lie ignis deſcendit de celo ut pro/ deni non boun riͤr
mum bupillivt. cde poe. rico mo qui preſens erat uolluſſe phbeieuindicaretur iniuria. quod ſitze ili.de limn. . ai
Bäum cinitatis. E.e traſac. mus addiſcere: ꝓ nulla alia cauſa muncitelligitur factũ: qn achab rex lee
preſes. Sed nunquid epiſo niſi pro eoꝙ te iniuriaueratfactu, iſrael poſi ſterilitatem illã triRG an
pus poteſt remittere iniurii innotuit. que res nos uebementer norum ⁊ ſex mẽſiũ que facta ẽ qui m · Mõ patit.de,ß ii
illatam eccleſie: uidet. ꝙ ſic. afflixit. Quod ſi ita eſt:nil te cogi do precibꝰ helie clauſũ eſt celũ an agit. . de pe. dl. ii. “D
quia iniuriarum actio non fare de celeſtibus oſtẽdis: ſed ter mis mibꝰ a mẽeſibꝰ ſex: miſit duos diuina. ? hic ar. (h
in bonis noſtris ante litis cs renam te babere conuerſanonem quinquagenarios ad beliã qui di boſtpniam nob
tel i. lde miur niran· ſignificas: dum pro uindicta pro/ cerentei. bodeirexiſiaeluocatte. .rrritng. d. ad⸗ n
tuiricl poten er cnſenen prie iniurie: ꝙ, ſacris regulis pro qui ait. ſi bo dei f deſcẽdat ignis monere. nfel
ar. extra ð his que fi. a prela. bibe ur: maledictione m anatbe/ de celo⸗ ↄſumatuos.⁊ ſtati ignis n Trãſactũ.iĩndi·
cum apoſtolica. cum eniʒ epi matis iuexiſti. unde de cetero om deſcẽdit de celo ⁊ conſũpſit eos. cis aucte intelligas
ſcopꝰ ſit pater: ut.xcv.d.eſto. nino eſto circũſpecius did ſolliici quo facto nõ cuiꝰ meriti apud dein q ſine eiꝰ auctoriia
7 pater poſſit remittere iniu ius: ⁊ talia cuiquam ꝓ defeſione ꝓ eẽtuoluit oñdere:ſʒ q; ille eẽtuerꝰ te no licet naſt
viemn eran filo uj .e in prrie ĩiurie inferre dennuo nõ preſu deus quẽ colebat. nõ ille ad cuius ſern d afutintl
wr. ed iunins. Efllio ſa e; mas. nã ſi tale aliquid feceris: i te culturã ſtupro ꝓprii corporis ie/ O Alflicti.i iunia
ehloebiug epiſcopus po ſcias poſtea eẽ uidicãduũ. Ninc ¶ʒabel nonullos puocabat: euiden i.
ſit illam remutere. Ham epi idẽ ĩi bomelis oſtẽdens ; pecca/⸗ tiſſinis indiciis mõſtrare curauit p¶IIrremiſſibilii.
ſcopus procurator dicitur ec ta que in deüu uel ꝓximu cõmittuͦt liuria ergo ꝓphete nõ alia quam ſi ñ uult dimitterei
cleſiaſticarum rerum.nt.xii. a nobis puniẽda ſũt: ea vᷣo quibꝰ iiuria dñn ipſiꝰ itelligit: que ĩ pau iuria. n. n. cogi adl
a.i. c. vlt. unde cum ſit procu in uos deliquimr patienter uel to cis uĩidicataẽ:ut ceteri terrerẽtur. tzu ole r
rator⸗ ganakionen Selcſte leranda uel potius diſſimulanda Ntẽ obücit illud, ſilueſtri. e be at. i. per
Brtea venonar l. ſunt ait. Apoſtolicꝰ anathbeatizauit eos (ESea obicit. 3

XXIII

4 .
—

2 3 3

u

iii. rogo.
adare. ut. xi. q. iii. rog
are pro mãdare.ut.xi.q
it rog
pon

ioſũ:nõ iõ ſtatiʒ põt
. 2 TI .*
tici iat aliquẽ c
i. pleriqʒ. ʒ aut iudex ſc i. de manifeſta. tcõſti
ſit illuch H ii. ſi Fannig poſiti. ii. qi. de n p õt.5S. di. l. u
it i . licere. ut. vi. ei nt᷑ ca P* k. P & rari=
iniicei eum a ſeabi uſatore. excipiu morer dinẽ. ſic Sfna
H F nõ iniici Sine acc * Multitu dereree nic
iun. ñ lʒ alio mõnẽ es. gq uel ltitudinis n ies. 5. e. ip
loſtium clericũ 3 deſider . ccatur multitu ii. quotiẽs. eſ
reetenmi mletnatekti ſen. ex. cũ dammnuliianduenechn ſociaʒ big eirdtordenel
. gi eretg. icat⸗. 0 itudinẽ ietas. r. ix. lti plu
b Ze uero. vi retẽt ſt excõica ä Quodar lritudinẽ flemur. ſa pieta hic mult 86
. 1. as e 5 ui mu it ſ. dde „ icunt᷑ aũt i. latore
N c Me in eũ uiolẽt iciꝰ noſter m ab eo qui mu unit ſe is a multis dic de cle. ex. m
i inparte cenan liſgrius varicten baciic E)Drtskaielueann⸗ Eeun un⸗
Anathoatizaui. i⸗ laſticis diſpön jo:niſi ci Aliſericordia.
thẽat ead ſe diſpõ⸗ mircu ille m vo SPiſer
ſein d ' Ana qrelas. 2. Geai m leſiaſticis ꝛi/ conectio:mn dinẽ.cu rit: u C4 dens. zicatõis
DB Largber imu . kasltienie luelireruutoe⸗ gno b uin ceagauer Eaitdier de Rcilekan
g ingi itane. u us ſecun U 4 i neme — idẽ m . boöis re t deʒechie a C i no cõt;
W ii. di. ſalonitar u 7 ad qui mecũ u ſolũ ihil aliud nu ꝗ lʒantur. i. cũ nõ cõ
non iorarſnior. t5 mü populũ quin e: niſi me ſc nihil aliue illud ſig beoꝛmn ar i facultag. i. cn
. in ei . . re a Cũ cultas ã ſi non ꝓ
nanpot hiecarſintrr e clerũ 7 5 iſit introir votᷣui re eitus: ut ꝑ illeſi euade era b C. lus pdicatio. n g. iſt.
1 1. mint im me gein lat᷑ ille j Keue it̃ eius pᷣ xi.q.ii
ulig er ernelere ⁊ nullũ ꝑm onẽ nr̃m. m ü dedu⸗ ſcõ reuela k. æ ifra. Rer na nit eius tacere dʒ.
ſlcNte, . ier igco ciũ parriciũ li ſc ereant. itudinẽ ĩ lcit potius
ſnptein pofſenta ſua ut T uigiliũ d dictũ pairii oſu/ noe mercant ultitudin 2ſicit p i gd aüt.
are Edat. 2e liu: in que uaſtatiõ⸗ ccãdi m ißico ando. igd aũt.
bünfad diy Di 2 gemadar. tẽto ⁊ ante pꝛed exiliũ:in ua ua 10 peccadi ſeuera mißice qu li. viii. g. i 9 i
ElN elv di. ein önis 7 aq tagio iſciplie ſe dis in Benera ſita.in ſuꝑ
unen adar nahadz iſerũt m ibulatõnis 1a it cu ige ie diſciplie ſeꝑatõis : cWF. ecepta. poſi
N cio miler ane tribulator ec dim ſerit:diu E: nã oↄſilia EP ilega: Precep ibus.
umnt, ean aduẽt⸗ Etoꝛ mõpanet 5dimiſi necdim Er Ciaẽ: nã 9 ſacrilega d T his omnibt ſũt ex
an Al ana duẽ ſtẽtoꝛ m no dim u epis necci icioſa atqʒ bat i. F. ex ctes ſũ
i. uſqʒ ad⸗ uſtie. ciũ me i ta ſunt ? ꝑ ut: 1 plu aar aio WMoli e i. 5. his itaqʒ
len mdni ſitt rcoicat ang ea offi eos qui ania l ba ſůt: ꝛigãt a e Kiol vii. F.
ſte, dni ſit iteat o ꝓpter epotui atiza/ ipia ſuꝑ gug coꝛꝛigat. i/ oſite. ij. q 9
Nſtei tu le niſi pen to/ õgregar †. athema 2 1 bonos q ba gut im P det᷑ʒ. ibi apoſtol
tniſirin ſupplen i. de ni⸗ uos c erut: anath aucio⸗ firmos bor fra.Turba aũ / on ſtiſ. logt ibi ap⸗ re
ſlnin vii. q me ege ſtolica in infra. opulis ꝓ Bonaſtil. logi d pniaʒ re
Mennngr, ſic.xx is. i lia erga ũ illis apo taliter de/ ſos malos. ltas ẽ in p. ö6efe f inthio qui ad treci
c . i. ls . 4 7 aS El ato corinthi ſtolus u
littin dn donalis . i: a una ci. llüũ unquã tal ſi ali cũ facultas li obiurg z vde⸗ iit apoſtolus ffen
enm ni u atui nu 8R ſũ.⸗ quoꝝ nẽ gña ionem atqʒ diit.⁊ petiii ilit ei o =
n dͤr. r q nõ bʒ.ůut ipiendũ: ſicu i unquã epõ⸗ egiſer maxie n it aliqãfle pere ſixxxr. ir. c u. 5
eli ert ꝗ 1 xp cipien 8 ullũ grana da E: itatẽ pꝛebuer t, p 2 eſt 1.) .ſic iuſticiaq
m an vi. q lana. v, is deincep hema mar rie itate pꝛebu. APheat, ſay. re tiiuſta. ſi xlv.
vi. . 18 ꝛgnat i7 ſcõꝝ an Oꝛtun fii: quo eos ceé St ii falſa. ut.
fettiſ v. q ii. F. ex his oĩ qu eperitr: dei 7 ſcõ oppe dni:qu Pꝛe . 9 dr eſſe icia ᷣtutes
ne ii.q. ii.F. ex h irer decepe oſpectuder habeto llü deſuꝑ lare. tiöe iimi 3 di e nicia vᷣ
ireume ll. q. d æ hic. it 5 lir . fieret in cO . ilio. (2 * uapu riõe um . nã ſep „ ſepe.
d g ſaaür dir.s e⸗ EIdem öſentiũt p g enctelen de dile imi utin rlldt ſene.
Ntnten bC. ceccecpcki eloꝝ his g tibi cõſem tibi no vo eu⸗ ipẽ ci e.i. deutron. itat
afik illo. 5. ee delin g u his ꝗ latũqʒ tibi 7 pia ißicoꝛdia ſtoli de In lege. llo qui ĩu
hogerane f.l qnqʒ de itaqʒ cũ is ſniaʒ ſublar dotalis 7 mihie 5 apoltoli eate b ſcriptu ẽ de ill ec acgeſ
huamu zules bunt patieer dänati eminiſterüſe apoſtoli exhoꝛtati idis uimicis iflaxet lios ad idolat eü nec miſe
eunndelkit 4 ctãdi. ? il rit Ea mun i iudicio 9. Sz jdis uel Potad eccãdi al⸗ nõ audias idas eũ
erpe ſẽ. dixi m ſpũs ſci i nat?. bãdis ue da ſũt utpe end et eitos⸗ d ſtati occ
Jumer bʒ executul ñqʒ ĩ agnoſce ſp uctoꝛitate dã⸗ iã ultuſ s ĩtelligẽ liquẽti coꝛꝛ er iaris eiꝰ ſed dieris.
ſinginn niccrime anz . a nobis auc cleſie iniuri liin nus s: ſy ut de ldii:doneche . ea.dadieri
Uörohert: dan jscſt vin a nõ ſuã ſʒ ec tũ popu puitas: iſtret᷑ ſubſi ꝛnectois nt. ſe. ina.ſi. ff. dep
uall paucis eſt v rean hic? nõ ir pecca em e miiſ Epiaſpec Bin
Hhoniſurt hanekgcer ter 7 N aũr Fi pyſes exe nature mint adẽpiaſp hboc er mem. iſ iudex eniĩ ñ
c . t:moy in iaz iudicis üũ. In minem iſ. iudex
Dſſimunat di eſt. C iendũ ſi ſ idolatrie i ſnĩaʒ iu erciti. 7 mi Et lachrym hbrymas
Gn r. ly. di. di is punien catu idolat t tollat᷑ ex micos lꝛ; Et ad lachryma
Pfinirut Vituli. x pauc it: qui pec li uendicau aloꝝ iligere ii iriöe dole tmonueri offi. p.
emid docuit: q ituli uen ul mal mur dilig ditiõe debett ut. ff. de o ii
Nneln ſciplina. duz fi plo ltoꝛes uiti eccata mu o iube ꝛut de eoxꝑ 9. 4 e calamitoſoꝝ. de pe. diſt. iii.
oegrtet e C Una d debre paucos cu expiãs p diſcu . eoꝝ:u D ſiderem . 94 uandũ.2
16 . aucox expi ſterũ ereri lutẽ de ie laboꝛem obſer
iiſiinen 8 occidit he a e pauc in Poſtern. ec mꝰ: eoꝝ ſalu idie laboꝛ 9 lures.
ſſſeivrttctee nee teʒ cu ma mo in pñis terrẽs hꝛiſtus p gm eoꝝ i5e quoti ia ĩpẽdam ſuntp
ſgunn nce tox: in pns ſic ipſe c coꝛuʒ conectiõe q- ſolatia ĩpẽd 1
lidtwi dianita.quã i.5 inã ſanciẽs. i moꝛte paucoꝛuʒ ruc pẽitentib iteſ noutp
inöſdn Es. ii. q. vii. F. linã ſar uli moꝛi tiꝰ po mꝰ: pẽi 4 boꝛtatenno tati
tröninil am hẽs.ii. q p totius populi. tone totiꝰ pe Oꝛ2e iꝰ oner er s8 ĩpũitati
ninte M nicato⸗ ierũt alter ſiſtẽte ietes ñ
einnft itẽ cũ balaam is cata it: du pfoꝛ ii. milia per glier . malo ꝑ nitẽtes
tii ratiõ niuit: dũ u.milig Per uel inaces a in malo a pen
NeiGün AMurmu rmura pu die Xxxxi ratois unace ic eni erga nemur:
„ 9 2 uUrmu 9 Siẽ E mon
eurrſit qñ iudei mu ro puli un Cato m 1 117 t: ut eoꝝ? donem ꝛ2des e S ſt?: 92
in deſerto pre o peccate itiſunt: ut iſz miico Ernimis iuſtꝰ:
Aummm bant in deſe levãt ſic ⁊ pꝛo pe lli pun eretur. ſeueriſʒ m li eẽ nimis iu ſua.
nii ãnes. no Eratõis nõnu ĩam cogerẽ de ſe illud. noli eẽ- ĩ iuſticia ſua.
ſtnn gercgren nolevet tẽtatõ ri ad pn s punit iuxta illu gperit ã in dia erit
inmni iſbioſi tner yp eplo ceteria nönulſos pr a bu iux is iuſtꝰ gp mißicoꝛ illud
ſulir rrieglanne. Sic a qu uidẽtia et onullof Judici icoꝛdiã. iten ios.
ii tü.xe. di. bãc biſto rdiuina ꝓ oſcat᷑:an ar itex. feẽ mißicoꝛd d coꝛithios
Haal. hãc hiſto us urdi⸗ ilaꝛe gno cai expectar ei: qnõfe da epla ad co⸗ ego ſi
nc nel bic bico nanauigi ad pnĩaʒ e biſ li in ſcda ey o. na ? e. ſi
riã hẽs.i. q. mar loga tpn ad tatis nobiſ apoſto öaſtis 7 eg aui ac ſi
r . er log⸗ enigni baal i ali qd dõ s donaui ac
on lgrlggo kad uls rprieniie ben aneun dan naue grerd ciesnein
utt iſtud ſpectat ad ogelan ſc dotes2 z5 nn 5eni ignoꝛam c
Minige Utuq ſpe ita rñde onda it: ſacer e paucoꝛu ipſe xp no en ſentiẽ
5. e. .. bis it indicauit: iẽdo: moꝛt uloꝛu ſathana. negt . .
. dz. cins ierbcledor. atiũ populoꝛũ. aneset: g and Sicut
GdN ſunt que ius interfciẽd itatiu popule iu itatiões eiꝰ: ꝗ qu ſpos. Si .
guun eius! ccata imi ublicis itatiõe Enimis aſꝑo ſt mißi/
fimm expiãs pe ta que p ſint il⸗ g ciꝑe faẽ ut dictũ eſt mißi/
ecca iẽda nõ ſint do decipef ibꝰ u ipenitenti
Nwen Qã vopeccat uniẽda ö‚ dodee enitẽt r: ſic ĩpeni .
R CO◻R ſerunt᷑: p bꝛiſtus g inqua Pemie bemur: ißicoꝛ
diciis de k=: quo chꝛii bieciſſe des eſſe iuben alo mißicoꝛ⸗
aguinean ẽplo ꝓba te no abiett coꝛ bſtinatis in nur. &.
elftmn. lo exẽp Enouer if. C Uñ 870 hibemu
liann ſolus fur ſſe aſſerit. lam bus Edere p fficiis.
zͤtun dãa ſolu roleraſſe a ã epiſtolat ia impede i. de offici ia.
, bncſius doerpuin Zuca
ad cornthios none d Bettinde⸗ miß decnoas: im
äre nöhz aue ſ ripde uoa⸗ ſim
eſt ſine acen bz qu . ſcripru ẽd u legf. q
1, , Wegſinnegecaln öualʒ: im lege . ĩli. fgũ leg bo
ni gbuice icis n is iudã a it o . ibuerat iliis de
i müis r indici H ſnia ſaurege zibolaren Fluis 9
ln dãnare: ſici it nõ eſt ferẽ c i. Iaqʒ hꝛyn
re d Simili a: uel qñ ille . puari. J 8 lac
lecli. E⸗ doẽ in cã: ue nñ cãribꝰ m
ge qñ multitu hʒ niultitudinẽ mẽiani pꝛe
6 r gſocia Stra epläm par
i ang inli.ll.ura ep
s aug. in li.
,

a ¶Tradet. occaſionaliter.

b ¶ Si gladiũ.ſʒ quare hic re

darguit eccleſia iudices ꝗ gla
diũ reprimũt:cuʒ alias petat
auguſti. reos non occidi.nt
ſ. q. v. c. i. .c.de occidẽdis.ſʒ
dicas hic loqui de incorrigi/
bilibꝰ.ibi de corrigibilibꝰ. ſic
ſ. e.q. v. prodeft.
c & Periculo. ppter H̊ nerbuʒ
quidã bic dixerũt ꝙ in crĩali

cã nõ eẽt mitiꝰ agẽdũ cuʒ reo

qᷓ cũ actore:qð nõ cõcedo.ut
xxxv.q.ix.ueniã.in fine.
d Cõionis. reꝝ quibꝰ ſuſpẽ
ſus eſt. nõ intelligas h de ſnĩa
excõicatõis.nã ibi ꝓpter peri
culũ nõ eſt differenda abſolu

tio.nꝗ qñqʒ fit abſolutio a in

dice nõ ſuo.ut et᷑ de ſen.ex.ſa
cro.ex᷑ de ap.qua fronte:niſi
uelis intelligere in eo caſu qñ
ꝓpter cõtumaciã detinet᷑ ali⸗
ꝗqs diutius in excõicatiõe.xi.
d iubente.
e ¶ Sacilitas.ueꝝ eſt ꝙ de iu
re nõ dat ſʒ de facto ſepe dat.
⁊ ſic nõ obſtat.i.q.vii.exigũt
f L Eamiſſo iudicio.i.or/
dine iuris.
g Saccello.i.paupꝑtate.io.
b Vo iſta.qꝛ hõ. ſic.lxx
xvi.di.odio.
¶ Officio.correctionis.
li ¶ Nois.i.ſim ꝙ aliquis no
minat᷑ nel prelatus nel pr:ut
oſtendit per exempla.
¶ EEp̃o. ex h. c. ⁊ ex illo.S.ę.
ita ↄſueuit dici ꝙ illud: ſi pec
cauerit in te frater tuuſ:ad ſo
los illos ſpectat qui ex ptãte
pnt punire.ſʒ certe hic nõ loꝗ
tur de denüciatiõe ſʒ tãtuʒ de
correctiõe:ad quã etiã alii te
nent᷑ qui enumerant᷑ hic.naʒ
⁊Z uicinus tenet᷑ corrigere vi⸗
cinũ ſuũ.nt.ſ.e.q.v.nõ putes
itẽ quilibet tenet᷑ aliũ occulte
corripere.nt et᷑ de here.cum
ex iniuncto.circa fi.
m Familiã. C. de emẽ.pro
pinquoꝝ.l.vna.⁊.xxxiii.q.ii
placuit.

Lau.:

iugis eiꝰ inflexꝰ abſoluẽdũ putat:

cui adhuc latrocinãdi aſpiret affe/
ctus:nõne ĩnocẽtes iradet exitio
ꝗlibat multoꝝ exitia cogitãtẽ:cer
re ſi gladiũ repꝛimit:uicula diſſol
uit:laxat exilum:cur latrocinandi
qua põt clemẽtioꝛi uia nõ eripitfa⸗
cultatẽ quolũtatẽ extoꝛquere ñ po
tuit:deiñ inter duos hoc eſt accuſa
toꝛẽ ⁊ reuʒ pari periculo de capite
decertantes alterũ ſi nõ pꝛobaſſet
alteꝝ ſi eſſet ab accuſatoꝛe cõuiciꝰ:
ſi nõ id qd iuſticie eſt iudex exequa
tur ſʒ miſeret᷑ alteriꝰ:aut dãnabiti/p
bãtẽ:aut dũ accuſatoꝛi fauet:quod
ꝓbare nõ poſſj:adiiciet ĩnoxiũ.nõ
põtigit᷑ bec dici iuſta miſericoꝛdia
in ipſa eccleſiaubi maxie quis miſe
reri dʒ: teneri quã maxĩe dʒ foꝛma
iuſticie ne ꝗs a ↄſoꝛtio cõionis uel
crĩiationis abſtracius:bꝛeui lachry
mula atqʒ ad tẽpus ꝑata uel etiam
uberioꝛibꝰ fletibuſ cõionẽ quã plu
rimis dʒ poſtulare tẽpoꝛibus a faci
litate ſacerdotis extorqueat. nõne
etiã cũ uni indulget indigno:ad/

lapſioniſotagiũ ꝓuocat uninerſoſ⸗

facilitas enĩ uenie:incentiuũ tribu
it delinquendi. Item auguſtinꝰ
in libꝛo ennoꝛum.
Non debemus in mala cauſa pau/
peri miſereri.
Eamiſſo iudicio ſis pauꝑi ĩ
mala cã miicoꝛi:cniꝰ ſi ꝑcis ſaccel
loꝰ ꝑcutis coꝛ:a tãto nequioꝛẽ red
dis quãto iuſtũ ſibi fauere uid et.
Igdem. Homini eſt miſe

rendu:peccatoꝛi iraſcendũ.
o iſta noĩa cũ dicimus hõ

O peccatoꝛ:nõ uriq; fruſtra di

cunt᷑.qꝛ peccatoꝛ ẽ:coꝛꝛipe:qꝛ hõ
miſerere.nec oĩno liberabis hoĩeʒ
niſi eũ ꝑſęcutꝰ fueris peccatoꝛẽ.hu
ic officio noĩs inuigilet diſciplina
ſicut cuiqʒ regẽti apta ⁊ accõmoda

—ꝑ

ta eſt:nõ ſolũ epõ regẽni plebẽ ſuã
ſʒ etiã pauꝑi regẽti domũ ſuã:diui/
ti regẽti familiã ſuã:marito regen
ti cõiugẽ ſuã:patri regẽn ꝓlem ſuã
iudici regẽti ꝓuinciã ſuã:regi regẽ
ti gentẽ ſuã. Et paulopoſt. Ita nul
li hõi claudẽda eſt miſericoꝛdia: ſi
cut nulli peccatoꝛi impunitas rela/
xãda ẽ.binc itaqʒ intelligendũ eſt:
q; nõ ſit cõtẽnenda elemoſyna que
quibuſqʒ pauꝑibus iure hũanita/
iis impẽdit᷑:qñ quidẽ dñs ſubleua
uit indigentiã paupeꝝ: etiã his lo
culis quos ex oꝑibus ĩplebat alio/
rũ.a paulopoſt.ñ ergo ſuſcipiamꝰ

peccatoꝛes ꝓpter hoc ꝙ ſũt pecca

toꝛes:ſʒ tñ eoſipſos: qꝛ ⁊ homĩes
ſũt hũana ↄſideratiõe tractemꝰ.ꝑ/⸗
ſequamur in eis ꝓpꝛiã ini ꝗtatẽ:mi
ſereamur cõeʒ naturã & Nẽ illud
euãgelii q obiiciebat᷑: qui gladio
uſus fuerit gladio cadet. auguſtinꝰ
exponit in ſecũdo libꝛo cõtra mani
cheos ita dicens.
Quis dicat᷑ gladiũ accipere.

L gladiũ accipitꝰ qui nullaſu

ꝑioꝛi ac legitĩa ptãte uel iuben

te uel ↄcedẽte in ſanguinẽ alicuius
armat᷑. Poꝛo ill hiero.quo
eccleſia negat᷑ aliquẽ ꝑſequi.nõ ita
intelligendũ ẽ: ut gñaliter eccleſia
nullũ ꝑſequat᷑:ſʒ ꝙ nullũ iniuſte ꝑ/
ſequat᷑.nõ enĩ oĩs ꝑſecutio culpabi
lis ẽ:ſʒ rõnabiliter bereticos ꝑſe/

quimur.ſic ⁊ xpũs coꝛpoꝛaliter ꝑſe

cutus ẽ eos quos de tẽplo expulit.
UWñ aug.ait uincẽtio donatiſte.

Piãns ofõ unilit ingen coꝛꝛigũt
miũ ſũt ingeti:quos ꝑ oꝛdi

natas a deo prãtes ſeculares
cohiberi atqʒ coꝛꝛigi mihi nõ uide
tur inutile.nã de multoꝝ iam coꝛ/
rectiõe gaudemus. Itẽ poſtpauca
Si enĩ quiſquã inimicũ ſuũ pericu
loſis febꝛibꝰ freneticũ factũ curre
re uiderʒ in pꝛecipitiũ:nõne tũc ꝑpo
tius maluʒ ꝓ malo redderet: ſi ſic
eũ ire ꝑmitteret:quã ſi coꝛꝛigendũ
curandũqʒ ligaret:a tñ tunc ei mo
leſtiſſimus a aduerſiſſimus uidere
tur.qñ utiliſſimꝰ a miſericoꝛdiſſi/
mus extitiſſet.ſʒ plane ſalute reꝑa/
ta tãto ei uberius gr̃as ageret:quã
to minus ſibi pepciſſe ſenſiſſet.⁊ pꝰ
pauca. At quibuſdã iſta nõ ꝓſunt.
nũquid iõ negligẽda ẽ medicia:qꝛ
nõ nulloꝝ inſanabilis ẽ peſtilentia
Itẽ poſt aliqua. Nõoĩs qui ꝑcit
amicus eſt.nec oĩs qui vᷣberat ini/
micus. Melioꝛa ſuntuulnera ami
ci quã blãda oſcula inimici.Meli

us ẽcũ ſeueritate diligere quã cũ le

nitate decipe. VMtiliꝰ eſuriẽti panis
tollit᷑:ſi de cibo ſecurus iuſticiã ne
gligat: quã eſuriẽti panis frãgit᷑:ut
iniuſticie ſeductꝰ acgꝗeſcat. Itẽ pꝰ
pauca. MPutas neminẽ debere co/
gi ad iuſticiã:cũ legas patrẽfamili

as dixiſſeßuis:quoſcũq; ĩueneritiſ

cogite itrare.cũ legas ⁊ ipſũ pꝛĩio
ſaulũ poſtea paulũ ad vitatẽ cogno
ſcendã a tenendã magna uiolentia
chꝛiſti cogẽtis eẽ cõpulſũ. Iẽ poſt
pauca. Et cũ noueritis furẽ aliqñ
auertẽdis pecoꝛibꝰ pabulũ ſparge
re:⁊ aliqñ paſtoꝛẽ flagello errãtia
pecora fuocare. Nẽ ſi ſp eẽt culpa
bile ꝑſecutiõʒ facere:nõſcriptũ eẽt
inſcis libꝛis:detrahẽtẽ ſecreto ꝓxi
mo ſuo hũc ꝑſequebar.aliqñ ergo
qui eã patit᷑ iniuſtus ẽ:⁊ qui eãfa
cit iuſtus ẽ. Sʒ plane ſepe ⁊ mali
ſecuti ſunt bonos:a boni malosꝰ:
illi nocẽdo per ĩiuſticiã: iſti cõſulẽ
do ꝑ diſciplinã.illi ĩmaniter:iſti tẽ
perater:illi ſeuiẽtes cupiditate:iſti
charitate.nam qui trucidat nõ con
ſiderat quẽadmodũ laniet.qui aũt
curat:conſiderat quẽadmoduʒ ſe/
cet.ille perſequit᷑ ſanitatẽ:iſte pu/⸗
tredinẽ: occi derunt impii pꝛophę
tas.occiderũt impioſ a pꝛophete
flagellauerũt iudei chꝛiſtũ:iudeoſ
flagellauit ⁊ chꝛiſtus.traditi ſunt
apoſtoli ab hominibus humãe po
reſtati:tradiderũtapoſtoli homi/⸗
nes poteſtati ſathane. In his om
mibus quid attendimur: niſi quiſeo
rũ pꝛo ueritate: quis pꝛo iniꝗtate

n¶Marito. Z. vij.
q.i.ſicut alterius.

o Quibuſqʒ. 5. xl

ii.di. qeſcamus.io.
»* LCle gladiũ acci
