oꝛdinibus exñs po
ſtea Zhit. põt pꝛiua
ri beneficio pꝛiꝰ ha
bito ⁊ ð illis loquit
alexãder. cũ vo ali

quiſ pᷣmo vᷣhit ⁊ po

ſtea ecclia ſciẽter ei
ofert beneficiũ. po
ſtea nõ põt illud an⸗
ferre. ⁊ ð illis loqui
tur pelagius ⁊ iõ cõ
ſtitutio eius fuit ini

qua ſi.ex de cle.oon

iug. diuerſis.
8 Mon inuenit. i.
non ſuſcepit.
t¶ Pꝛomilerit. hoc
intelligo ſi habeat
licentiam vxoꝛis.
n ¶ ¶ala. i. conti⸗
nentiam.que iuue/
nibus eſt mala. xxx
q.ii.in adoleſcẽtia.

5
e⸗
bii⸗

g.
nne
ti .
ſti
Ne.
vii.

fam
dezi
buit
nlo

on⸗
ati
ſob⸗
tqni
40
ſgra
9
ico⸗
elrs
0.6
ſib⸗
Non
hi
tin
hun
ni⸗
i
n
ini
gtio
vos
o⸗
eie
liu
ſta
ſcn
nat
ric
ecle.
tah
oic⸗
0
n
Mul⸗
oai
1o
rei
9o
u⸗
ni
eo
ini
con

at

i⸗
l ;

–— Acerdotib?.

b Piſcopos.

cyEnere. quoni
az ſanctus ſů.
exquo dñs ſe ↄmẽ/
dauit? xpᷣi actio no
ſtra ẽ iſtructa lectio
lxxxi. di. legit. ergo
⁊ nos poſſumꝰ nos
ↄmẽdare.⁊ auguſti
nus ſe cõmendat e/⸗
quiparãdo ſe ꝓphe
tiſ. ut. xxiii.q.iiii.ec
ce.⁊ pꝛocuſul põt pᷣ
mittere libellum cõ
mendationiſ ſue.ut
ff. de offi. ꝓcon. ob⸗
ſeruare. ſimiliter il⸗
le qui impetrat ne/
niam etatis ſe ↄmẽ
dat.C. ð hiſ qui ue.
eta. impe.l. ii.
dAnno.i. ſeptia
na.ſic alibi ponitur
dies pꝛo anno. ut.x
xxiii.q.ii.hoc ipſuʒ
? tempus ꝓ anno.
nt de cõſe. di. iiii. oĩ
tempoꝛe.
? Mec pꝛeterit. ex
cepto ſabbato ſãcto
⁊ die neneris pcedẽ
te. ut de conſe. di.iii
ſabbato. ꝗ dies nul/
li reputantur pꝛopt᷑

pancitatem.ſic.ſ.de

2 ſe.di.ii.re uera.
¶DVela baptiſma
tis.dũ ẽ neceſſitas.
3 O Os etiam ne
duʒ cum alia.
h ¶ Officium. poſt
notum Frz .
. aicuſ oꝛar
Hãanid de hac
materia iuris ſit ha
bes.xxxiii.q.iiii.c.
i.⁊.ii.
KEMatrimonio.
gagrg. ꝙ ſi aliqua ſibi
coherent nel ſi ali⸗/
quid ſequit᷑ ex alio
uno pꝛobato ⁊ reli/
quum eſt pꝛobatuʒ
ut.xxxiiii.di.ſi quiſ
viduã.xxvi.di. dei⸗
o e.iii.q.vi.H quip/
pe.ar.contra de pe.
di.i.ſicut pꝛimi ĩ fi.
¶ Auod aũt.reſpi
eit tria penultima.c
xxviii.di.ðicens ꝙ
illud ſtatutum fuit
pꝛopter hereſiʒ ma
nicheoꝛum.
m —0 Nicunqʒ. ĩ
canone.S. x
xviii.di.ſi quis do⸗
* cuerit.
n Eͤx cõtinentie
Lei non licere.
no. ꝙ ꝓpter mutati
onem ſtatus incipit
aliquid nõ licer̃ qd
prius licnit.xii.q.i.
nolo.⁊.xxii.q.ii.ne
quiſ arbitretur.
0 Mnio ⁊ ue
ſtitũ.ex quo
dicit yictũ ⁊ ueſtitũ

XXXNI

tas orandi incumbit:nũquam cõ/
iugali officio uacare permittitur.
¶ Ungde beda ſuper lucam air.
Sacerdotibus ſemper caſtitaſ ob
ſeruanda precipitur.

Acerdotibus ut ſemper uale

ant altari aſſiſtere: ſemper ab
uxoribus eſt abſtinenduʒ:ſemper
qʒ caſtitas obſeruanda precipitur
Item in concilio carthaginen/
i. ii
Qui diuinis ſacramentis inſerui/
unt:continentes eſſe oportet.

Piſcopospreſbyteros ⁊ di

aconoſita ut placuit a decet ſa
croſanctos antiſtites aut ſacerdo/
tes aut leuitas uel qui ſacramentis
diuinis inſeruiunt:continẽtes eſſe
debent in oibus. ¶Item innoc.
uictorino rorbomagenſi epõ.
Sacerdotes ⁊ leuite cũ uxoribus
ſuis miſceri non debent.
Enere debet eccleſia ut oĩmo

do ſacerdotes leuite cũ uxo/

ribus ſuis non miſceãt᷑:quia mini
ſterii diuini quotidianis neceſſita
tibus occupantur.Scriptũ eſt eni
ſancti eſtote quoniam ego ſanctus
ſum dominus deus ueſter. nã pri/
ſcis temporibuſanno uicis ſue de
templo non diſcedebant:ſicut de
ʒacharia leg mus:nec domum ſuã
omnino tãgebant quibꝰ utiqʒ pro
pter ſobolis ſucceſſonem uxoris
uſus fuerat relaxatus:quia ex alia
tribu preterquam ex ſemine aarõ
ad ſacerdotiũ nullis accedere per

mittebatur. quanto magis hi ſacer

dotes ⁊ leuite pudicitiaʒ ex die or
dinationis ſue ſeruare debent qui
bus uel ſacerdotium uel miniſteri
um ſine ſucceſſione eſt: nec prete/
rit dies qua uel a ſacrificiis diuiniſ
uel a baptiſmatis officio uacent.
Dalea.
Am ſicut paulꝰ ſcribit ad co
Hrinthios dicẽs:abſtinete uoſ
ad tempus ut expeditius uacetis
orationi:a hoc utiqʒ precepit mul
tomagis ſacerdotibus:quibus o/
randi ⁊ ſacrificandi iuge ſacriſiciuʒ
eſt: ſemper debebunt ab huiuſmo
di conſortio abſtinere.¶Itez ex
erio bolaſanot iſcopo.
ui ab uxoribus ſuis abſtinent:
ad ſacrificia admittantur.

Os ad ſacrificia ſas ſit admit
ti qui uel etiame cũ uxore non
exerceant carnale officiu,. Itẽ

hieron mus contra iouinianum.
acerdoni cui eſt ſemper orandũ:
matrimonio ſemper eſt carenduʒ.

Alaicus ⁊ quiſqʒ fidelis non
poteſt orare niſi careat officio
coniugali:ſacerdoni uero cui ſem/
per offerenda ſunt ſacrificia: ſem/
per orandum eſt. ſi ſemper oran/
dũ eſt:ergo ſemper matrimonio
carendum. Quod autẽ mani/
cheorum canſa de coniugio ſacer/
dotum illud ſupradicmʒ ſit ex gan
grenſi concilio apparet in quo ſic

ſtatutum legitur.

Anathema ſu: qui nuptias uimpe

rat.
Jauis uituperat nuptiaſa dor
mientem cum uiro ſuo fideleʒ

ac religioſam deteſtatur aut culpa

bilem eſtimat uelut qui regnuʒ dei
introire non poſſit:anathema ſit.
Item. De eodem.

0. Vicunqʒ uirginitatem cu/

ſtodiens aut continentie ſtu
dens uelut horreſcẽs nuptias nec
propter hoc quod bonũ ⁊ ſanctuʒ
eſt nomẽ uirginitatis aſſumit: ana
thema ſit. Doreſta aliter illud in
telligi quod in canone apoſtolorũ
legitur ut iſte ſit ſeſus capituli. Si
quis docet ſacerdotẽ uxorẽ ſuam
contẽnere non quaʒ in ſacerdotio
accepit ſed quam ante ſace rdotiũ
dum adhuc eſſet laicus uel in mi/
noribus ordinibus conſtitutus ſi
bi copulauit cum qua continentiaʒ
profeſſus eſt:cum ad ſacros ordi
nes conſcenderet:quaʒ nullus de
bet contemnere hoc eſt ab animo
⁊ cura ſua abiicere:quin ei neceſſa
ria prouideat.probatur auteʒ hec
iterpretatio auctoritate leonis pa
pe qui ſcribens ruſtico narbonen.
epiſcopo ait. H
Winiſtris altaris cũ epiſcopis 2
preſbyteris eadeʒ eſt lex ↄrinẽtie.
Ex continẽtie eadem eſt alta
ries miſtris que epiſcopis aut
preſbyteris qui cum eſſent laici ſi
ue lectores licite quidem uxo/
res ducere ⁊ filios procreare potu
erũt:ſed cũ ad predicios peruene
runt gradus cepit eis licere quod
licuit.vnde ut iã de carnali fiat ſpã
le coniugiũ oportet eos nec dimi/
tere uxores:ſed qui habent ſic ha
bere uideantur quaſi non habe
ant:quo ⁊ ſalua ſit caſtitaſcõnubio
rum ⁊ ceſſent opera nuptiarum.
¶ Item leo.ix.contra epiſtolam
nicete abbatis.
Epiſcopus uel preſbyteruxorem
propriam a ſua cura non abiiciat.
¶Mnino confitemur non li⸗
cere epiſcopo preſbptero di

acono propriam nxorem cauſa re

ligionis abiicerea cura ſua ſed ut
ei uictuʒ ⁊ veſtitũꝰlargiat:ſed nõ
ut cum illa carnaliter ex more iace
at:ſicut⁊ ſanctos apoſtolos legi/
mus egiſſe beato paulo apoſtolo
dicente. NMunquid non habemus
poteſtateʒ mulierẽ ſororem circũ
ducendiPſicut a frater donini ⁊ ce
phas. UWide inſipiens quia nõ di/
xit:nunquid non habemus pote/
ſtatem ſororem mulierem ample/
ctendi ſed circũducendi.ſ.ut mer
cede predicationis ſuſtentarentur
ab eis: nec tamẽ deinceps ulteriuſ
foret carnale inter eos coniugium
Minc a illud greg.in dialogo.

P Reſbyter quidam. Require

infra. At igitur ex his auctori
tatibus apparet:ſacerdotes uxo/

2 £

videt᷑ ꝙ noie victus nõ com/
pꝛehendat᷑ ueſtitus.ut.ff. de
tranſac.cũ hi.ꝭ.qui tranſigit
qð non eſt ueꝝ. ff. ð uer. ſig. ſi
v̈bo victus.· .
p ¶ Largiat᷑. ſequeſtrato tñ
habitaculo.ut.lxxvii.di.epᷣs.
⁊ hoc cuʒ perſonaẽ ſuſpecta.
q ¶ Paulo apoſtolo dicẽte. du
cebãt.n.uxoꝛes ſecũ ut ſerui/
rent eis in cibis parãdis ⁊ ab
eis paſcerent᷑ cum eſſent pau
peres de mercede pᷣdicatiõiſ.
r ¶Soꝛoꝛem.i.quaſi ſoꝛoꝛeʒ.
8SCircũducendi. nobiſcũ.
t¶UVt mercede ar.ꝙ ſi qus
bʒ vxoꝛem ⁊ filios de bonis
eccleſie ipſos põt paſcere ſiñ
habet ꝓpꝛia.ut.lxxxvi.di.nõ
ſatis.j.di.pꝛox.ſi quis uero ⁊
l.diſt.ſtudeat. in fi.⁊.xxxvii.
di. legãt.qꝛ nemo carnẽ ſuam
unqᷓ; odio habuit.ut.xiii.q.ii
nõ eſtimemus ⁊ hec uera ſũt
ſi indigent. alias ſecus.ut.xx
viii. di.de ſyracuſane.unde ⁊
ſi viro relictos eſt uſus alicu/
ius rei. mulier eadem re põt
uti. ut. ff. de vſu ⁊ ha.l.ceterũ
§. mulier.
n Hinc illud.ſ.in illo.c.pꝛeſ
byter quidam. quod eſt.j.di.
pꝛox.io.

44

2 LJeen introducere. de

ſenſu uxoꝛis aliter eẽt
iniqua.
b Caſtitatẽ.ſic ⁊ qui bene co
medit abſtinẽs c̃.ut.xliiii.di.
conuiuia.in fi.

c¶ Sniam. vnus ergo poteſt

ↄdicere toti vniuerſitati ſi hʒ
ronabilẽ cãm.u extra de his
que fi.a ma.par.ca.c.i.nã ſen
tentia vnius põt alios traheĩr
ad partẽ ſuam.ut er de eo qui
mitti.in poſſeſ.c.cũ ſicut.ff.ð

arbi. item ſi vnus..vlt.⁊.C.
de ue.iur. enu.l.i.ꝭ.ſed is ?7.

d — Noniã ideſt quãuis.
e ¶Romani. hic aſſi⸗
gnatur dr̃ia inter oꝛiẽtales ⁊
occidentales. =
CQQaäuioꝛdiati ſũt.i.oꝛdinãt᷑.
g CAplice. qꝛ apoſtolus pᷣce
pit nt vir ddat debitũ uxoꝛi.
hb C Oppoꝛtuno.iſtud eſt con
tra gãdulphum ⁊ alios qui di
cũt ꝙ vir quolibet loco etiam
in eccleſia ⁊ quolibet tꝑe tene
tur reddere debitũ vxoꝛi ſed
ſicut creditoꝛ nõ debet ſemꝑ
venit᷑ cũ ſacco paratus.ut.ff.
de ſol. qð dicimus. ſic nec vir

ſemper debet eſſe paratus.xx

xiii.q.iiii.chriſtiano.
i Biligens.i.dignus.
HTContinentes.ſed nũquid
in oꝛientali eccleſia vir pot ꝓ
moueri ſine licẽtia uxoꝛis.di⸗
cit.h.ꝙ ſic.qꝛ nec fit ei piudi/
cium aliqð.ſed certe piudici/
um fit ei.qꝛ poſt moꝛtẽ viri nõ
põt cõtrahere.iteʒ ⁊ in alio fit
ei pꝛeiudiciũ.qꝛ tempoꝛe viciſ
ſue nõ dʒ ei cõmiſceri cũ etiaʒ
ad tempꝰ vir inuita uxoꝛe nõ
poſſit oꝛare.ut.xxxiii.q.iiii.a
poſtolus.ſed ibi expone oꝛar
ideſt peregrinari.io.
1 A Liter copulanf.i.copu
lato ntunt.multi ex hac
littera dixerunt ꝙ oꝛientales
poſſunt pᷣhere in ſacris oꝛdi/⸗
nibus. ſed eiſobſtat.j.di. ꝓx.
ſi quis eoꝛum. ſed ipſi dicunt
ꝙ ibi ſexta ſynodus nobis p/
fixit regulam.
m Micolai.xxviii.di.ↄſulẽ⸗/
um.
n C Synodi.xxviii.di.pſbuʒ.
o C Si quis.s.xxviii.di.ſi ꝗs.
diaconus. ſ. xxxiiii.
di.ſi ſubdiaconus.
Eruãda ẽ. In hac
xxxii.di. adhuc ꝓ/
ſequitur de continẽtia clerico
rum. dicit ergo ꝙ cõſtituti in
quatuoꝛ ſacris oꝛdinibus te/
nent᷑ cõtinere ⁊ qui nõ fuerit
continẽtes pꝛiuãtur officio ⁊
beneficio.⁊ ſi habẽt publicas
cõcubinas nullus miſſam eo
rũ audiat.⁊ ut faciliuſ poſſint
ſernare cõtinẽtiam pꝛecipitur
eis nt extraneaꝝ feminarum
familiaritatẽ vitent io. Sʒ nũ
quid qnilibet oꝛdo eſt ſacer.⁊
certe vr ꝙ ſic.nã it dicitur in
libꝛo.iiii.ſententiaꝝ.xxii.diſ.
c.i.in pꝛin.ꝙ oꝛdo eſt ſacrum
ſignaculũ in quo tradit᷑ ſpũa/
lis poteſtas oꝛdinato ⁊ offici/
um ⁊ in quolibet oꝛdine con/
fertur gratia ſi digne ſumat᷑.
ut ibi dr. So.reuera gꝗlibet oꝛ

—

ribus quas in laicali habitu uel in
minoribus ordinibus conſtituti ſi
bi legitime copulauerunt: neceſſa
ria miniſtrare: debita reddere nõ
ualent. Sed obiicitur illud tripar
tite hiſtorie.
Diſſuaſu pannunii nicena ſynoduſ
non conſtimit:quod preibyteri cũ
ſuis uxoribus nõ dormirent.

LMena ſynodus uolens cor

rigere hoĩum uitam in eccle
ſiis cõmorantiũ poſuit leges quas
canões uocamꝰ:in quorũ tractatu
uidebat᷑ aliquibus introducere le
gem:ut epiſcopi preſbyteri diaco
ni ſubdiaconi cum ↄiugibus quas
ante conſecratiõem duxerunt non
dormirent. Surgens autem pan⸗
nutius confeſſor contradicit hono
rabiles confeſſus nuptias ⁊ caſtita
temdicens eſſe cum propria cõiu
ge concubitum. ſuaſit iraqʒ conci/
lio ne talem ponerer legem grauẽ
eſſe aſſerens cauſam que aut ipſis
aut eorum coniugalibus occaſio
fornicationis exiſteret:a hoc qui/
dem pannutius licet nuptiarũ eſſ
inexpertꝰ expoſuit: ſynoduſqʒ lau
dauit ſententiã eius ? nihil ex hac
parte ſanciuit ſed hoc ĩ uniuſcuiuſ
qʒ uoluntate non neceſſitate per/
miſit. ¶ Irem ſynodus ſexta.
Non in perpemum ſed tempore
oblarionis a complexu ſuaruʒ uxo
rum ſacerdotes abſtineant.
Voniam in romani ordine
canõis eſſe cognouimus tra
ditum eos qui ordinati ſunt dia/
coni uel preſbyteri confiteri quod
non ſuis iam copulentur uxoribuſ
antiquum ſequentes canoneʒ apo
ſtolice diligentie ⁊ conſtitunones
ſacrorum uirorum:legales nupn/
as ammodo ualere uolumus: nul

lo modo cum uxoribus ſuis eori

connubia diſſoluentes aut priuan
tes eos familiaritate ad inuiceʒ in
tempore opportunoꝰ. quicũqʒ er
go diligens inuentus fuerit ſubdi
aconali ordinatione aut diaconali
aut ſacerdotali:hi nullo modo ꝓ/
hibentur ad talem aſcendere gra/
duʒ pro uxoris ſue cohabitatione
nec etiam tẽpore ordinationis ſue
profiteri caſtitatẽ cogãt᷑ quod ab/
ſtinere debeãt a legalis uxoris fa⸗/
miliaritate. Itẽ oportet eos qui al
tari miniſtrant in tempore oblatio
nis ſanctoruʒ continentes eſſe in
omnibus:uta deo poſſiut conſe⸗
qui que ſuppliciter poſtulant. Si
quis igitur preſumpſerit contra a
poſtolicos canones aliquos pre/

ſbyteroruʒ ⁊ diaconorum priuare

a contraciu ⁊ a cõione legalis uxo
ris ſue:deponat᷑. Similiter a pre

ſbyter aut diaconuſ religioniſ cau

ſa uxorem ſuam expellit: excõicet᷑
ſi uero in hoc permanſerint depo/⸗
nantur. Hoc autem ex loco intelli
Fananmnel otienlalis enim eccle
ſia cui ſexta ſynodus regulam uiuẽ

7

di preſcripſit: uotum caſtitatis in
miniſtris altaris non ſuſcepit.
¶QUnde ſaß banus papa ait.
Occidentallis non orientalis ec/
cleſia caſtitaris uotum obtulit.
iter ſe orientalium traditio
abet eccleſiarum aliter hui⸗
ſancte romane eccleſie. nam earuzʒ
ſacerdoteſdiaconi aut ſubdiaconi
in matrimonio copulantur. iſtiuſ
autem eecleſie uel occidentalium
nullus ſacerdotum a ſubdiacono
uſqʒ ad epiſcopum licentiaʒ babet
coniugium ſortiendi. Similiter ⁊
capitulum nicolaiex loco conſide
ratur.quia gens bulgarorum no/
uiter ad fidem conuerſa propoſi/
tum ſacre religionis ex integro aſ
ſumere nondum didicerat quod
autem ĩ.c.vi.ſynodi preſbyter nõ
legitimis nuptiis detentus puni/
tur:non legales nuptie ſed ſecun/
de intelligende ſunt. a quibus au
ctoritate canonica ſacerdos quili
beteſſe immunis. Alud autem gã
grẽſis cõcilii ſi quis diſcernit pre
ſbyteruʒ coniugatum ⁊c.ſimiliter
intelligenduʒ uel localiter traditũ
uel coniugatum ab ea eſſe appella
tum quam ante tempus ordinatio
nis ſue duxerat. Alud quoqʒ mar
tini pape ſi ſubdiaconusꝰ ſecundã
duxerit uxorem non diſſimiliter in
telligendum eſt. primã enim uxo/
reʒ ante ſubdiaconarũ habere per
mittitur. qua defuncta uel caſtita⸗
tem profeſſa promouet᷑ iſte ad ſub
diaconatum promotus autem ſi
ſecũdas deſiderauerit nuptiaſ:ſen
tentię martini pape ſubiacebit.
Eruanda eſt ergo cõti/
nentia ab omnibus in ſa
cris ordinibus conſtitu
. tis. ¶ Ande leo papa
git. Non enam connu
bium ſubdiaconibus concedimr
0 Mniũ ſacerdotum tam ex/
A cellenſ eſt electio ut hec que
in galiis membris eccleſie uacanta
culpa:in illis tamen habeantur il/
licita. cum enim extra clericoruʒꝰ
ordinem conſtitutis nuptiaruʒ ſo
cietati ⁊ procreationi filiorum ſtu
dere ſit liberum ad exhibendã ta/
men perfecte connnentie puritatẽ
nec ſubdiaconibus carnale connu
bium quidem conceditur.ut ⁊ qui
habent ſint ranquam non habẽtes
qui non habent permaneant ſin
gulares ⁊ innupti.quod ſi in hocꝰ
ordine qui quarmus extat a capite
dignum eſt cuſtodiri: quanto ma/
gis in primo uel in ſecundo tertio
ue ſeruandum eſt. nec autem leui/
nico aut preſbyrerali honore aute
piſcopali excellentia quiſquã ido/
neus exiſtimetur qui ſe a uolupta
te luxurie necdum refrenaſſe dere
gitur. ¶ Aem gregleoni epiſco
po catinenſi. alea.
Altorum relatione comperi
mus hanc apud uos conſue/

do ſacer ẽ. ſʒ q̃tuoꝛ
pcipue dicũt ſacria
ſan? itate caſtitate
Z cõtinentia quã in
ducũt.S.xxviii.diſ.
nullũ.⁊.c.ðcernimꝰ
rNniüũ ſacer
— dotũ.que in
alijs.i.laicis.
8 CClericoꝛum ſa⸗
croꝛum.
t CSingulares. i.
diuſſi ab eis.
u ¶ In hoc.i.ſubdia
conali.
x ¶Acapite.i.ab epi
ſcopatu ⁊ ſic videt
ꝙ epiſcopatus ſit oꝛ
do. liiii.di.ſi ſernus
2.xciii.di. diacõi.⁊
di. xxi.cleros.ſic.x
xviii.di.nullum.
y Item. hic habẽt
quidã.c.quod ẽ.xx
vii.q.ii.multoꝝ ⁊c̃.

Bi. xxxii.

nor
Iid
ine
Rin
diſ.
m⸗
ter
ein

3. G JYqui exteri/

us. lignat Zri
um. xii.q.i.neceſſa⸗
ria.⁊ de cõſe.di.v.ĩ
oĩbus.nubi dĩ ꝙ oẽs
clerici ſimul doꝛmi/
ent. ſʒ dic ut no. xii.

.1. qꝛ tua.
b A Inuigilentlicet

enim ſint uxoꝛati tñ
abſtinebũt a negoci
atiõe ⁊ armis.it.lx
xxviii.di.foꝛnicari.
xx.q.iii.eoſ.ſic ex ð
elec.tranſmiſſa.⁊.l
xxxi.di.dictum.

3 Eillo damꝰ
O ſed nunquid

papa dar̃ põt ſubdi
acono licẽtiã Zhen
di.vr ꝙ ſic.nã diſpẽ
ſat eccleſia cũ ↄſan/
guineil. ⁊ diſpenſat
in alijs notis.nt e
de uo.⁊ vo.redẽ.ex
multa. ⁊ in iuramẽ⸗
tis.ut. xv.q.vi.au-/
ctoꝛitatẽ. ybi dr dil⸗
ſoluere obligatiões

ipietatis. ecõtra vr

ut ex ð ſta.mõa.cnʒ
ad monaſteriũ.ĩ fi.
Sol.ſi.uotũ ipſum
obliget oꝛdinatũ pa
pa nõ põt diſpẽſare
ſed ſi ↄſtõ obliget ⁊
nõ uotũ.tũc põt pa/
pa diſpẽſar. qꝛ cõ/⸗
ſtitutões eccleſie be
ne diſpẽſat. xxv.q.i
ſũt gdã.io.ego cre/
do ꝙ papa poſſit di
ſpenſare.cũ hoc nõ

ſit articulos fidei

T ipᷣe hẽat plenitu⸗
dinẽ ptãtis.ut.ii.q.
vi. ðcreto. ⁊.c.ſe.b.

d AUVllus. audi-

atriũ legit.
xxviii.di. ↄſulẽduʒ
xv.q.vlti.c.vlti.ſed

bic loquit᷑ de illo cu

ius crimẽ notoꝛiũ ẽ
nel ꝑ ſniaʒ uel ꝓpᷣaʒ
ↄfeſſiõem ut er᷑ de
coh. cle. vr̃a.ĩmo ſi
adhac pꝰ ſniam coꝛ
rigi uoluerit.nõ di⸗
cã eũ ſuſpẽſũ ipo in
re.nt.lxxxi.diſt.ſi ꝗ
ſũt pꝛeſbyteri.et de
coh. cle.⁊ muli.c.ſi
cut. baʒ. tñ diẽ hůc
canonẽ fniſſe qñqʒ
late ſnie. ſʒ hodie n
eſſe. ⁊ hoc qð dixi.
ſpãle eſt in hoc cri⸗
mine foꝛnicationis
nt notoꝛius foꝛnica
toꝛ ſit ſuſpẽſus ipſo
iure ⁊ etiã ſymonia
eus ut. ſ. F. nex. ſʒ in
alijs criminibꝰ nõ ẽ
expſſũ ⁊ iõ licet no/
oꝛia ſint.nõ ẽ ꝑpil/
la abſtinẽdũ ab offi
cijs ipſoꝝ. nel ꝙ lʒ
notoꝛius foꝛnicatoꝛ
ipſo actu ſit ſuſpen⸗
ſus tñ ꝑꝑvriũ ipſo
iure reſtituit ei offi
ciũ. lxxxi.di.ſi que
ſũt. vñ cito penitʒ

XXXII

mdinem olim tenuiſſe:ut ſubdia/
coni ſuis licite miſceant᷑ uxoribus
quod ne denuo quiſquaʒ preſume
ret a ſeruo dei ſedis noſtre diaco/
no ex auctoritate noſtri predeceſ/
ſoris eſt iſto modo prohibitumut
eodẽ tempore hi qui iaʒ uxoribus
fuerant copulati unum de duobus
eligerent ideſt aura ſuis uxoribus
abſtinerẽt:aut certe miniſtrare nul
lo modo preſumerent:a quantum
dicitur ſpecioſus tũc ſubdiaconus
pro hac re ab adminiſtratiõis ſe ſu
ſpendit officio:a uſqʒ in obituʒ ſui
temporis notarii quidem geſſit of
ficiũ:⁊ a miniſterio quod ſubdia/
conum oportuerat exhibere ceſſa
uit. Et poſt aliqua de cetero uero
fraternitas tua ſit omnino ſollicita
ut quos ad hoc officium contige/
rit promouere: hoc quaʒ maxime
diligẽter inſpiciat:ne ſiuxores ha
bent miſcendi ſe cum eius licentia
potiãtur: ſed ad ſimilitudinẽ apo.
ſe. eos cuncta obſeruare ſua nibil/
ominus diſtrictione conſtituat.
¶ Item greg. auguſtino anglorũ
epiſcopo. .
Extra ſacros ordines cõſtituti du
cantuxores:a ab eccleſia ſtipẽdia
accipiant.
B JIqui uero ſunt clerici extra ſa

cros ordines conſtituti qui ſe

continere non poſſunt ſortiri uxo/
res debent:a ſtipendia ſua exteri/
us accipere: quia a de eiſdeʒ a pa
tribus nouimus ſcriptum quod di
uidebant ſingulis prout cuiqʒ opꝰ
erat.de eorum ergo ſtipendiis co
gitandum arqʒ prouidenduʒ eſt ⁊
ſub eccleſiaſtica regula ſunt tenen
di ut bonis moribus uiuant ⁊ ca/
nendis pſalmis inuigilent a ab oĩ
bus illicitis ⁊ cor ⁊ linguam ⁊ cor
pus deo auctore conſeruent.
¶Item nicolaus papa odoni uie
nenſi archiepiſcopo.
Subdiacono uxorem ducere non
licecer.
Eillo clerico aluico nomine
quem per ordines eccleſiaſti
cos uſqʒ ad ſubdiaconatuʒ uixiſſe
dicitis:cur ueſtra auctoritate uxo
rẽ duxerit miramur:eo quod nulli
mucluann exceptis illis quibus ec/
cleſiaſtica regula habere permi/
tit uxorem habendi licentiam da⸗
mus. Itez nicolaus papa omni
bus epiſcopis.
n audiami miſſa preſbyteri cõ
cubinam babentis.

D Allus miſſaʒ audiat preſby

teri quem ſcit᷑ concubinaʒ in
dubitanter habere:aut ſubintro/
ductam mulierẽ.unde etiam ipſa
ſancta ſynodus hoc capitulum ſub
excõicatione ſtatnit dicens: quicũ
qʒ ſacerdotum ⁊ diaconorum ⁊ac.
ſicut in ſubſequenti capitulo alexã
dri ſecundi continetur. C Nẽ ale
ander. iüi.
neſt andienda miſſa a preiby

tero qui coneubinam baber.

P Keter hoc autem precipiẽdo

mandamus: ut nullus miſſam
audiat preſbyteri quem ſcit concu
binam babere indubirãter uel ſub
introductaʒ mulierem. unde etiaʒ
ſancta ſynodus hoc capiiulum ſub
excõicatione ſtatuit dicens: quicũ
qʒ ſacerdotũ diaconorũ ſubdiaco
norũ poſt ↄſtitutũ beate memorie
predeceſſoris noſtri ſãcti leõis pa
pe ⁊ nicolai de caſtitate clericoruʒ
ↄcubinã palã duxerit uel ductã nõ
reliquerit:ex parte oĩpotentis dei
⁊ auctoritate principũ apoſtolorũ

petri ⁊ pauli precipimus ⁊ oĩno cõ

tradicimuſ:ut miſſas nõ cantet nec
euangelium legat neqʒ epiſtolam
ad miſſam: neqʒ in preſbyterio cũ
his ad diuina officia qui preſate cõ
ſtitutioni inobedientes fuerint ma
neat:neqʒ partem ab eccleſia ſuſci
piat. Precipientes etiam ſtatui/
mus:ut bi predictorum ordinum
qui eiſdẽ predeceſſoribus noſtris
obedientes caſtirates ſeruauerint
iuxta eccleſias ſicut oportet religi
oſos clericos ſimul manducent ⁊
dormiant a quicquid eis ab eccle/
ſis comperit hoc cõmuniter habe
ant. deĩde ut decime ⁊ primitie ſeu
oblationes uiuorum ⁊ mormoruʒ
eccleſus dei fideliter reddantur a
laicis ⁊ ut ipſe in diſpoſitõe epiſco
porũ ſint: quas qui retinuerita ſã
cte eccleſie cõione ſeparenturꝰ.
¶ Verum principia harũ auctori
ratum contraire uidentur hierony
moauguſtino a cereris:qui chri/
ſti ſacramẽta neqʒ in bono neqʒ in
malo homine fugienda demõſtrãt
ſicut ſubſequẽs cauſa ſimoniacorũ
plenius demõſtrat. Sed vrbanus
ii.in epiſtola deſtinata prepoſuo
ſancti innocentii hanc cõtrarietatẽ
determinat dicens. Ad hocꝰvero
quod ſubiũgitur in epiſtola.i.utrũ
ſu vtendũ orationibus ⁊ reliquis
ſacramentis a criminoſis exhibitiſ
ut ab adulteris uel ſanctimonialiũ
violatoribus vel huiuſmodi: ad
boc inquaʒ reſpõdemꝰ. Si ſciſma
te uel hereſi ab eccleſia non ſeparẽ
tur:eorũdem ordinationes⁊ reli
qua ſacramẽra ſancta ⁊ uenerãdaꝰ
non negamus ſequẽdo beatũ an/
guſtinũ qui ſuper ioannẽ de huiuſ⸗
modi tam copioſe quam ueraciter
dixerit. Ait.n.bapriʒat ſeruus ſiue
bonus ſiue malus. Neſciat ſe ille
qui baptiʒatur baptiʒari niſi ab eo
qui ſibi baptiʒandi dedit poteſta/
tem.a paulopoſt:non aborreat co
lumba miſterium malorum ſed re
ſpiciat domini potãtem: artamenꝰ
predeceſſores noſtri nicolaꝰ ⁊ gre
go.a miſſis ſacerdotuʒ quos tales
reuera eſſe conſtiterit fideles ab/
ſtinere decreuerunt ut ⁊ peccandi
licentia cereris auferrẽt ⁊ huiuſmo

di ad digne penitentie lamenta re

uocarent.ſcribit eniʒ predeceſſor

29

licite celebꝛat. io.ſʒ certe quic

quid dicat.io.hᷣ tẽne ꝓ certo
ſiue ſit notoꝛiũ ꝑ ſniam ſiue ꝑ
ↄfeſſiõem uel ꝑ rei euidẽtiam
de foꝛnicatõe ipiꝰ ꝙ vitari dʒ
ut er de cohab. cle. c. vlt. b.
e ¶Quẽ ſcit.ſcia iuris non fa
cti.io. V
f Reter ab ecclia.hᷣ con
ccego in ſuſpẽſo a cano
ne. idẽ eſt in excõicato.er̃ de
ap.paſtoꝛalis.nõ ita dico ĩ ſu
ſpẽſo ab hoĩe ꝙ ibi ſtatim de⸗
beat amitter̃ bnficiũ.qꝛ flega
to ad tpᷣs bõa nõ adimũt᷑ niſi
H in ſnia expᷣmaf᷑.C. de pẽis.
ðpoꝛtatoꝝ.qꝛ dũ alijs rõnibꝰ
quis ↄſtrigi põt nõ ſũt ei ſub/
ſidia ſbᷣtrahẽda.C. de execu.
rei.iu.ſtipẽdia.io.ĩmo dico q;
nec hic adimerent᷑ niſi in ſnia
expmeret᷑.ꝗd ð hᷣ iuris ſit no/
taui in queſtiõibus.b.
gCIn diſpoſitõe.ar. ꝓcõi vi
ta clericoꝝ.nt.i.q.ii.ſacerdoſ
ci̊ uarie ſũt ↄſuetudines.ev
de ↄſti.cũ oẽs.⁊ de elec.cũ ec
cleſia vulterana.
h ¶Separẽt᷑.ar. ꝙ laici excõi
cãdi ſũt ꝗ decimaſ uel oblatio
nes ſoluere nolũt.xvi.q.i.ſta
tuimꝰ ⁊.c.reuertimini.xiii.q.
ii.qui oblationes xii.q.i.duo
ſunt genera.
i ¶ Veruʒ. hic.S.diuiditur in
W¶Hieronymo.i.q.i.qꝛ xpᷣs.
IAnguſtino. i. auſ⸗ nert
⁊.c.neqʒ in homine.
m ¶ In epiſtola.i.q.ᷣ iii.ſalua⸗
toꝛ.
n Pꝛepoſito ſaneti vicctij.e⸗
piſtola deſtinata fuit ab here⸗
tico:in qᷓ multa obijciebãt᷑ ei
ſ. utꝝ vera eſſent ſacr̃a uel ſa
crificia hereticoꝝ cni cũ non
rndere poſſʒ miſit eã pape vr
bano ut rnderet.ipᷣe po rñdit
ad ſingula.
o ¶Ad H.hic ĩcipit.c.vꝛbani.
p Et uenerãda.⁊ etiã ſuſci⸗
piẽda.⁊ ꝑ H̊ ridet duabꝰ que
ſtiõibus.ſ.ꝙ ipa ſacr̃a vᷣa ſũt
⁊⁊ pterea ꝙ ſuſcipiẽda ſt.⁊ ita
facias vim in uerbo illo uene
randa.
q Malus. nõ ſufficiẽter ꝓ⸗
bat H.cũ aliud dici põt in ba/
ptiſmo aliud in ceteris.naʒ ⁊
a pagano oferri põt. de ↄſec.

di.iiii.a quodã.ſed melius ꝓ

bat ꝑ ſequens non hoꝛreat.
r ¶Columba. ideſt bonus.

8 Alttamẽ. hucuſqʒ ĩtelligit

de malis occultis ⁊ de illis ꝗ
tolerantur.
t ¶ Lonſtiterit. per ſententiã
nel per confeſſiõem uel ꝑrei
Hidenlaq.ut..di ruic. nul⸗
8.

—

dr

excõicare.qꝛ excõicatio eſt iuriſdictiõis potius q; oꝛdinis.ar.ex de elec.trãſ-
miſſam.nã electiõi pñt intereſſe.hxiii.di.hadrianus.⁊.c.in ſynodo.⁊ ar.xcvi.
di. bene quidem.⁊.c.nos ad fidẽ.⁊ cauſis mr̃imonialibus.xxxx.q.v.ad ſedeʒ
circa me.ii.q.v.mẽnã.io.hoc tñ vr alienũ a laico cũ de rebus ſpũalibus ſe nõ

intromittat.ut ex de iudi. de/
cernimus.imo nt ibi dr ꝓbi⸗/
bet᷑ pᷣlatis.ut talia laicis non

ↄmũuttãt.tñ dñs papa qui hʒ

plenitudinẽ ptãtis eis poſſet
omittere ut excõicarẽt.b.

b Officiũ.h. iſtud intelligit

de notoꝛio ſymoniaco:ſicut ð
notoꝛio foꝛnicatoꝛe.melius
credo ꝙ etiã occultus ſimoni
acus ſuſpẽſus ſit ſi ẽ ſimonia
cus in oꝛdine.nut.i.q.i.repe/
riunt᷑. ſuſpẽſus eſt.n. quo ad
ſe ⁊ quo ad alios.h̊ ideo dicit
quilibet peccatoꝛ ſuſpẽſus eſt
quo ad ſe ñ quo ad alios pᷣter
notoꝛiũ foꝛnicatoꝛẽ ⁊ occultũ
ſimoniacum.vñ ab occulto ſi

moniaco quẽ ſcis eẽ ſimonia/

eũ nõ debes recipere ſacra.ut
dixi.i. q.i.ſi quis a ſimoniaciſ
⁊Z ꝓbat᷑ e de ſimo.ꝑ tuas.ſed

ꝗ quolibet alio qui adhuc to⸗
lerat᷑ põt recipere.qꝛ lʒ quili /

bet peccatoꝛ ſit quo ad ſe ſu/
ſpenſus. nt.i.q.i.ſacerdotes
nõ tñ quo ad alios.ut hic pʒ.
⁊.xv.q.vlt.c.vl.ſic qnqʒ aligs
ẽ ſuſpẽſus qꝰ ad alios ⁊ ñ quo
ad ſe.ut ex ð cleri.ꝑegri. tue.
c ¶ Poꝛ.o. hec ſũt vᷣba vꝛbani
d C Siab idignis.i.quauis.

eæ Pꝛeſumunt᷑.i.preſũptiue
conficiuntur.

f CSed agentibus.ab h loco
uſqʒ ad illũ locũ ceteꝝ agit de
ſimoniaco ⁊ de foꝛnicatoꝛe.⁊
ab illo loro nſqʒ ibi ſciendum
loquit᷑ de heretico ⁊ ſciſmati
co ⁊ tres innuũt᷑ dr̃ie iter hoſ
duos.ſ.ſimoniacũ ⁊ foꝛnica/
toꝛẽ ⁊ iter illos duos.ſ.hereti
cũ⁊ ſciſmaticũ.pᷣma ẽ ꝙ ſimo
niacꝰ ⁊ foꝛnicatoꝛ tꝑe nccita/⸗
tis ↄferũt duo ſacra.ſ.baptiſ

mũ ⁊ coꝛpꝰ xpᷣi. ſed illi baptiſ

ma tãtũ.ſca ẽ ꝙ iſti ↄferunt
ſacr̃m ⁊ effectũ ſacr̃i.illi tãtuʒ
ſactʒ.tertia qꝛ ordiati ab iſtis
recipiũt᷑ ſine manus ĩpoſitõe
z ab illis nõ.i.q.i.manus.⁊.
c.ꝙ quidam.

g Loõtra pꝛefatoꝝ. nicolai ⁊

greg. ⁊ ſic pʒ ꝙ hic tãtũ loqui
tur de ſimoiacis ⁊ foꝛnicatoꝛi
bus.
h Inſtituta. obſunt.

i ¶ Vel cõione. ſic g̊ ab iſtis

recipir̃ euchariſtia ſed nõ ab
bereticis.ut.xxiiii.q.i.ſi quis
dederit.

CTalibus.ſacerdotibus.
IEt oꝛdinationũ.i.oꝛdinũ.

m C Et ſacroꝝ.alioꝛum.
n Confectio.iĩpꝛopꝛie dicũ
tur oꝛdines confici.

noſter gregorius rodulpho ⁊ ber
tulpho ducibus: inter cetera offi
ciumꝰſimoniacorum ⁊ in fornica/
tione iacentium ſcienter nullo mo
do recipiatis:⁊ quantum poteſtis
tales a ſanctis miniſteriiſubi opor
tuerit prohibeatis ⁊c.
¶Porro ad hec que tibi ſylogi
ſtice in eandem epiſtola obiiciũtur
ſi corpus ⁊ ſanguis chriſti non
ſunt ⁊ alia que prediximus:ſue uir
tutis effectum non habeant. quid
hoc agentibus obſunt.quod ſi ha
bẽt cur ſpernũtur: ſi ab indignis
preſumũtur. Ad hec inquã ita re
ſpondemus proprias quidem ha
bent uirtutes ⁊ dignitates:ut pre/
fatus auguſtinus ait ſuper io.ↄtra
donatiſtas: ſed agentibus uel ſuſci
pientibus hec eadeʒ ſacramẽta cõ
tra prefatoruʒ pontificũ inſtimutaꝰ
niſi forte ſola morte interueniente
utpote ne ſine baptiſmate uel cõio
ne quilibet humanis rebus exce/
dat eis inquã agẽtibus uel ſuſcipi
entibus in tantũ obſũt ut uere ido
latre fint cum ralibusa ordinatio
num ⁊ ſacramentorũ cõfectio ⁊ a
liter quã permiſſũ eſt ſcienter ſuſce
prio uebemẽter a ſanctis canonibꝰ⸗
prohibeantur. ait eniʒ ſamuel pro
pheta:quoniã peccatũ ariolãdi eſt
repugnare a quaſi ſcelus idolatrie
nolle acquieſcere. C Hecde ma/
lis catholicis qui intra eccleſiam
ſũt. Ceterũ ſciſmaticorũ ⁊ hereti/
corum ſacramẽta quoniã extra ec/
cleſiam ſunt iuxta ſanctorũ patruʒ
traditões.ſ.pelagii gregorii cypri
ani auguſtini hieronymi:formãꝰ
quidem ſacramentorum babent:
nõ autem uirtutis effectum habe/
re profitemur niſi cũ ipſi uel eorũ
ſacramẽtis initiati per manus im
poſitiõem ad catholicã redierint
unitatem Sciendũ uero eſt quod
canones apoſtolorũ quorũ aucto
ritate oriẽtalis ⁊ ex parte romana
utitur eccleſia:eriaʒ inſignis cypri
anꝰ martyr.lxxx.epiſcopi cũ eodẽ
baptiſma herericorum lauacrũ dia
boliappellant. Stephanus uero
⁊ cornelius martyres ⁊ pontifices
romani ⁊ uenerabilis auguſtinus

o Be malis.hec lr̃a bene innuit ꝙ ab illo loco poꝛro ad hec ⁊c.tantũ de ma⸗/
lis catholicis intelligitur nõ de preciſis.nec dicit illud ↄ donatiſtas.qꝛ urba
nus inducit auctoꝛitatẽ gregoꝛij a minoꝛi.nã hoc dicit de ſacramẽtiſ donatiſta

rũ ꝙ habent pꝛopꝛias uirtutes ⁊c.

p ¶ Soꝛmã.i.virtutem habẽt.qꝛ uera ⁊ integra ſunt.i.q.i.q quidam. ⁊ de cõ/

ſe. diſtin. iiii.oſtenditur.

q Initiati.i.conſecrati.ſi.de con.di.ii.qꝛ coꝛpus.xii.q.ii.aurum.xxviii.q.i.

cane.xxvii.q.ii.cum initiatur.

X Per manus.i.q.i.hi qui.

x Per manus.ſed quid dices ðᷣ pnia.nũquidẽ ab iſtis pᷣciſis accipiẽda.Rũñ.
in caſu neceſſitatis eis bene poſſumus confiteri.nã ⁊ cuilibet de pe.di.i.queʒ
penitet.ſed licet eis confiteamur.tamẽ nõ debemus recipere abillis pniaʒ.qꝛ

*L

a & Bucibus. ar. bic ꝙ laicus de mãdato ſuperioꝛis põt ſuſpendere clericos ? nee in eo eaſu ĩponẽda eſt pnia ſʒ inoteſccda.xxvi.q.vii.ab infirmis

uel dic ꝙ nõ debemꝰ eis cõfiteri.xxiiii.q.i.ꝭ.fi.de pe.di.xi.c.ꝗ vult
⁊ illud.ne inducant nos in deſperatiõem ſicut iudei iudã cũ ei peni/
tenti dixerint.tu videris.de pe.di.ii.is poteſt.

in libro de baptiſmo eũdẽ cypria/
nũ ⁊ prefatos epõs ob hãc cam ue
hemẽter redarguũt affirmãtes ba
ptiſma ſiue ab heretico ſiue ſciſma
tico eccleſiaſtico more celebratuʒ
ratũ eſſe baptiſma: a merito. quia
alia in baptiſmo'a alia ĩ reliquis ſa
cramenuis ↄſideratio eſt: quippe

cũ ⁊ ordine prior eſt ⁊ neceſſarior

ſitfides:ſubito enim morituro pri
uſin baptiſmate quã dominici cor
poris cõione nel aliis ſacramentis
ↄſulit᷑:a dũ forte catholicꝰnõ inue
nit᷑:ſãctiꝰ eſt ab heretico baptiſmi
ſacramẽtũ ſumere quã ĩ eternũ pe
rire.⁊ hãc ſniam preſcriptorũ pon

tificũ cornelii ſtephani ⁊ auguſtini

ſecuti ſũt ſyritiꝰ ĩinocẽtius leo ana
ſtaſius ⁊ magnuſgreg.a oĩs catho
lica eccleſia tenet. Probiben
tur ergo de manibus taliũ ſacerdo
tũ ſacramẽta ſuſcipi: nõ quiĩ ſint ue
ra quãtũ ad formã ⁊ ad effectũ: ſʒ
quia dũ huiuſmodi ſacerdotes ſe a
populo contẽptos uiderint: rubo
re uerecũdie facilius ad pniaʒ pro
uocantur. ¶ Itẽ ex. vi. ſynodo
NQui uxorẽ ducere uolũt ante or/
dinẽ ſubdiaconamus hoc faciant.
quis eorũ qui ad clerũ acce
dũtuoluerit nuptiali iure muli
eri copulari. hoc ante ordĩatiõem
ſubdiaconatus faciat. ¶ Itẽ ex cõ
ci.carthagin.iiii.
Zectores aut uxores ducãt:aut cõ
rinẽtiam profiteantur.
I aErores cũ ad annos puber
tatis ueniũt cogãtur autuxo/
res ducere aut cõtinẽtiã profueri.

¶Ntẽ greg. bõifa. eporbegitano

Subdiacones connnenti obſer
nare oportet.

B Abdiaconibus tuiſhoc quod

de ſingulis ſtatnimus decerni
mus obſeruari:nec illam diffiniti/
oneʒ noſtram cuiuſquã ↄtumacia
ſinas aut temeritate corrumpi.
¶ Item urbanus ſecũdus in ſy/
nodo apud melpbiam.
Beneſicio ⁊ officio careãt:qui pꝰ
di aconamm uxoribus uacant.

Q quiꝰpoſt diaconatũ uxo/

ribus uacare uoluerint: ab oĩ
ſacro ordine remouemus officio/

iiii.di.cum in preterito.

9 Apoſtoloxꝝ.i.qui ſub noĩe apoſtoloꝝ facti ſũt.ſed ſũt apocryphi

xv.di.ſãcta rõana.

t Quox. ſimplex

eſt hec relatio.
un ¶ Ex ꝑpte.xxxi.di.
aliter.
x Biaboli. ſi quo
ad effectũ dixiſſent
in deteſtationẽ cri/
minis hereſeos bñ
dixiſſent. ſʒ h dixe/⸗
rũt qꝛ nõ credebant
eẽ ſacramẽtoꝝ vita⸗
tẽ apud hereticoſ.=
iõ repᷣhẽſi fuer̃t ab
auguſtino. h.
yCAppellat. ſ. ð cõ
ſe. di. iiii.quomodo
3 In baptiſmo. vr
ꝙ nec baptiſmus ĩ
neceſſitate ab here⸗
tico ſit accipiẽdus.
na cordis ↄt᷑tio ſut
ficit ut de cõ.di.iiii.
baptiſmi vicem. ſic
nec corpꝰ xpᷣi.xxiiii
q.i.c.pe.⁊ vl.qꝛ qui
credit maãducat. de
ↄſe.di.ii.ut quid pa
ras.rn.hec eſt rõ qꝛ
baptiſmuſ neceſſari
oꝛ eſt. nã in eo delẽ⸗
tur oĩa pcc̃a ꝙ etiaʒ
ignis purgatoꝛij pe
na nõ ſentier. ð cõ.
di.iiii.ſiue.nõ auteʒ
ita eſt icordis ↄtri⸗
tione uel pnia.nã ꝑ
ea n põt purgatoꝛiũ
euitari.qð excedit
oẽm penã quaʒ hic
quis poſſit ſuſtineĩ
ſm ꝙ hec colligunt
de pe. di. vxl. c. Vlt.
2Z Heceſſarioꝛ.im
mo eſt ianua oium
ſacroꝝ.i.qi.ſi quis
ↄfugit.de cõ.di.iiii.
hi vo.ex de cle.non
bapti.veniens.
quis eoꝛũ.
9 8 Aan c.eni⸗
dent᷑ eſt ð ulos qui
dicũt ꝙ greci pni ⸗
here in ſacris oꝛdi⸗
nibus. cũ hoc.c. ſit
ſexte ſynodi.⁊ ſexta
ſynodus pᷣfixit eis
rgulã viuẽdi.ut.xx
xi.di.nicena. pʒ ꝙ;
apud eos in ſacrig
oꝛdinibus nõ phit
mr̃imoniũ nec etiaʒ
tꝑe apoſtoloꝝ lici⸗
tů fuit Zᷣhere in ſub
diaconatu.ut. lxxx

Ectoꝛes pubertatis plene que eſt. xviii.an.in ſecularibus cleri
cis.ſed in monachis.xv.xx.q.i.illud.xxviii.di.de his.hec enĩ

dr plena pubertas.inſti. de adop.ꝭ.minoꝛẽ.ſed qtũ ad mr̃imonium
hẽdũ dicit᷑ plena pubertas.xiiii.anni in viro uel.xii.anni in mulie

re ut extra de deſpon.impu.puberes.

AVbdiaconibus contumacia. qꝛ non eſt fauoꝛe alicuius perſo⸗/
ne omittendũ.qð ſtatutis generalibꝰ ↄtinet᷑.lxi.di.miramur.
b O Ds qui.qð hic dr intelligo qũ quaſi mr̃imonialiter ducũt uxo

res.⁊ in eo caſu filij redigũt᷑ in ſuitutẽ eccleſie.ut.xv.q.ylt.cũ
multe.pᷣmo tñ ipe ep̃s redigit in ſuitutẽ eas ſi põt.ut.hxxxi.di.qui/
dã clerici.ſʒ ſi ipe no ſufficit.tunc imr ad brachiũ ſeculare.nt hic dĩ
Sed obijcit.none pꝛinceps hʒ iuriſdictiõem ſuꝑ iſtã cũ ſit laica.qre

t
4

di.

no
ent

gi
e⸗
s.
ſuf
iii.

liii
i

i
le⸗
co,
ſe
r⸗
in
nin
di
bie
nef
Int

n
m
is
ü.
on

eit.
/
qun

ed⸗ 1
ſi

45
x

it
⸗
c/
u
r

gi
eni

ſe
..
10
i/

NI
ſe

ergo eis indulgetuꝛ
iſtud cũ ipi eas per
ſe poſſint punire: ſi
legitia eẽt uxoꝛ iſta
tũc planũ eẽt.qꝛ le/

gitima uxoꝛ ſoꝛtitnꝛ

foꝝ ex ꝑſona viri.
ut. ff. ð iuriſdi. om.
iu.cũ quedaʒ.ſʒ illa
que nõ eſt legitima
