re.neqʒ.n.ſcimus quid contingat
ſequẽti die aut ante finẽ uite huiuſ
de aliquo tali deſperandũ eſt: aut
contradici deo põt:ne reſpiciat ⁊
det penitentiam: ⁊ accepto ſacrifi
cio ſpiritus contribulati cordiſqʒ
contriti areatu quãuis iuſte dam/
nationis abſoluat damnatũ quem
ipſe non damnat᷑. paſtoris tamen
neceſſitas hʒ:ne per plures ſerpãt
dira ↄtagia:ſeꝑare ab ouibꝰ ſanis
morbidam ab illo cui nihil eſt im
poſſibile ipſa forſitan ſeparatione
ſanandam.neſciẽtes.n.quis perti
neat ad predeſtinatorum numerũ
quis nõ pertineat ſic affici debemꝰ
charitatis effectu ut oẽs uelimus
ſaluos fieri. Item proſper.
Qui corrigi nolunt excõicationis
ferro debent abſcindi.
— Cee aũt crimina quorũlibʒ
ſiipſis criminoſis confiteri
nolentibꝰsvñcũqʒ clauerit:que/
cũqʒ nõ fuerũt patiẽt ie leui medi⸗/
camento ſanata:ueluti igne quodã
pie ĩcrepatiõis urendaſũt ⁊ curan
da.ꝙ ſi necſic quidem equanimi/
ter ſuſtinentis ac pie icrepantiſ me
dela proceſſerit in eis qui diu por
tati ⁊ ſalubriter obiurgati corrigi
noluerunt: tanquam purride cor/
poris partes debent ferro excom
municationis abſcindi: ne ſicut ca
ro morbis emortua ſi abſciſſa non
fuerit: ſalutem relique carnis pu/
tredinis ſue contagione corrum/
pit: ita iſti qui emẽdare deſpiciũt:
⁊ in ſuo morbo perſiſtunt:ſi mori⸗
bus deprauaris ĩ ſauctorum ſocie
tate permanſerũt eos exemplo ſue
perditiõis interficiant. ¶“ Itẽ ni/
co.papa lothario regi.
Eycoicandus eſt qui duas ſimul
uxores babere preſumit.
NNnon diſtricta ultione feri
endus es: qui in duabꝰ uxo
ribus adulterium lamecha flagiti
um imitatꝰeſſe dignoſceris:quod
dominus nõ niſi poſt. lxxviij. ge/
nerationes ſuo ſalutifero aduentu
deleuit:cuʒ cayn fratricidium. vii.
generatione aquis aboblimm fit
cathacliſmi.i.diluuii. ¶ Item ex

le Putredinis

cum quiſque.

₰

hoc intellige cum fine ſcandalo id fieri põt: ut. ð. prox. q.iiii.

Un non diſticta. adulteriũ. q qualiter dicir ↄmittere adulteriũ cũ uxo
Are legitima. Rñ.quia per adulterium reddit eam ſibi illicitã. xxxii. q.i. ĩ

coniugio.in fi.

concilio agathenſi.
Falſi teſtes ⁊ bomicide communi
one priuentur.
Taqʒ cenſuimꝰ homicidas ⁊
falſos teſtes a communione
eccleſfiaſtica eſſe ſubmouendos:
niſi penitẽntie ſatiſfactione crimia
admiſſa diluerit. C Itẽ ex cõci.to
leta. primo. .
Excommunicetur potens qui pau
perem religioſum ſpoliare preſu/
mit.

Igquis de potẽtibꝰ clericum

1

aut quẽlibet pauperẽ autreli

gioſum expoliauerit: mandaue/
rit eum ad ſe uenire epũs ut audia

tur ⁊ ↄtẽpſerit:inuicẽ mox ſcriptaꝰ

percurrant per omnes epiſcopos

pꝓuincie ⁊ quoſcũqʒ adire potue/

rint:ut excõicatuſ hẽatur ipſe dõec

obediata reddat aliena. ¶ Ex di

ctis greg.pape.

Qau quis ꝑ dolũ manũ ſuaʒ⸗
mittit ĩ chriſtü.i.epũm uel

preſbyierũ ꝗa ſacrilegiũ grauc cõ
mittit: a ſi ꝗſ eccleſiã dei uaſtat aut
ipugnat aut ĩcẽdit: quia ⁊ hoc gra
uiſſimũ ẽ ſacrilegiũ.placuit ſancte
ſynodout ĩ primis oĩa bona eiꝰ ꝓ
ſcriptione publicent᷑:deĩde in uno
loco.i.monaſterio ĩcluſus penite
at oibus diebꝰ uite ſue. ¶ Iẽ ca⸗

lixius papa.
dõione pᷣriuet qui romipetas uel
peregrinos uel mercatores mole

ſtare preſumit.

6 J gs romipetas peregrĩos

⁊ apoſtoloꝝ limĩa ⁊ aliorum ſã
ctoꝝ oꝛatoꝛia uiſitãtes cape ſeu re
bꝰ quas ferũt ſpoliare:a mercato⸗
res nouis theoloneoꝝ ⁊ pedatico
rum exactiõibꝰ moleſtare tẽtaue/
rit donec ſatiſfecerit cõione careat
chriſtiana. Itẽ urba. pa.
Excõicẽtur qui oratores eccleſia
rũ bona earũ ꝑſonas ibi ſeruiẽtes
ifeſtare preſumunt.
Aternaꝝ traditionuʒ exem
HEplis commõiti paſtoralis of
ficii debitum perſoluentes eccleſi
as cũ honis ſuis taʒ perſonis quã
poſſeſſionibus clericos uidelʒ ac
monachos eorumqʒ conueriſos
uel cõmiſſos:oratores quoqʒ cuʒ
ſuis nihilominus rebus quas fe/
runt tutos⁊ ſine moleſtia eẽ ſtatui

mus.Si quis autem contra hoc fa

cere preſumpſerit.a poſtqnã faci/
nus ſuum recognouerit:a infra di
erum ſpatium.xxx. cõpetenter nñ
emendauerit a liminibus eccleſie
arceatur:⁊ anathematis gladio fe
riatur. ¶Item nico. papa omni
bus epiſcopis.

m ¶Doſt. lxxvii..ſ.xxxi.q.i.
quomodo.hoc ibi ſolutum ẽ
⁊ expoſitum.

n aqʒ ⁊ falſos.S.xxii.ꝗ.

v.ſi quis conuictus..xx
iij. q.v. lex dʒ.
0 B quis.pauperem. vi/
etur ergo ꝙ cauſe op
preſſionis panperum ſpectãt
ad eccleſiã.ut.lxxxvii.di.ðſo
latis.
p ¶Scripta. ſic.xi.q.iii.cure
ii.q.i.legũ.hic vr̃ ꝙ ſtatiʒ pꝰ
citationem primã aliquis poſ
ſit excõicari.
4 Igquis romipetas ⁊ pe
regrinos. ſic ex ð treu.
⁊ pa.innouamus. Soius.n.
princeps poteſt inducere no
na nectigalia. ut ibi dicitur.⁊
ff. de pu. æ necti.l. nectigalia
⁊ talis qui inducit noua uecti
galia uel deportatur nel capi
te punuur.nam incidit in.l.
iuli.de ui.pu.ut.ff.ad.l.iuli.
de ni pu.l.u lti.
r D Aternarum.xxx. arg.
ꝙ ſufficit ſi perempto/
rium ſit edictum.xxx.dieruʒ
ut. iiii. g. v. c. i.
ſ C Cõpetẽter.non intelligaſ
imoderate.ſicut curiales ex⸗
ponunt.ſed competenter.i.iu
ſte. ſic exponitur er̃ de app.
reprehenſibilis. ff.de iudi.ſi
debitori.io.
t¶ Feriatur. ergo nondum
erat promulgatum.xvii.q.ii
ij.ſiquis ſuadente ⁊c̃.

³ L n aui. archiepᷣis. ergo
illi poſſunt inducere treu
gam: ut ex de treu.⁊ pa.c.i.
b ¶Enia vᷣo bereſim. nario
mõ dr hereticꝰ. Vno mõ gcũ
qʒ ẽ dubiꝰ ĩ fide ifidelis ẽ: ut
eẽ de here. dubius. Secũdo
dẽ hereticus ols ſimoniacus
ut.i.q.i.quiſquis.Tertio oĩs

preciſus ab eccſa ſm ꝙ excoi

catꝰ dr hereticꝰ: ut.iiii.q.i.c.
ii. Quarto mõ oĩs qui male iĩ
terpretatur ſacrã ſcripturam
ut. .. e. hereſis. Quĩito mõ qui
nouã opinionẽ iuenit.nt.j.e.
hereticꝰ. Sexto mõ qui uult
auferre priuilegiũ romãe ec/
cleſie:ut.xxii.di.oẽs.Septio
gtranſgredit᷑ precepta ſe. ap.
ut.S.xix. di.nulli. Itẽ qñque
large dr heretic?ꝰ ois qui non

renet articulos fidei: ⁊ ßᷣm B

iudei ⁊ gentiles ſũt herettci:⁊
hm H̊ͤ nõ oĩs hereticꝰ ẽ excõi
catus. Stricte ſumit hereticꝰ
ois qui remotus ẽ ab ecclia:
quia errat in fide.⁊ ſᷣm H̊ oĩs
hereticus ẽ excõicatꝰ: ut ex ð
herc.ad abolẽdã.
c T Mter hereſim ⁊ ſciſma.
põt dici ꝙ hec ſit dꝛa iter
hereſim ⁊ ſciſma: que ẽ inter
diſpoſitionẽ ⁊ habitũ.pꝰ.n.
dr ſciſma:ſʒ cũ poſt tẽpus ꝑ/
tinaciter adheſerit ſue ſecte.
dꝛ hereſis.nel aliter dicas ꝙ;

ois hereticus ſit ſciſmaticus:

ſz nõ ↄuertit.⁊ ſic ẽ illa dꝛa q̃
Einter ſpem ⁊ genus.

d ¶Ereſis. ſcripturam. S.
Exxxvii. di. relatum.

g Nretiene. ,

f O0 Yxit apoſtolus.pꝰ ſe/
cũdam. hic dicit here
ticos poſt ſcdõam admonitio
nem citados.nt.S.ꝓx.q.v.n
nos.alibi ſemel. S.e.q.i.quia
dñns.i fi.ad ̊ põt dici ꝙ here
ticũ dãnatũ poſt unicã admo
nitionẽ nitabimꝰ ĩ ſecretis fi/
dei nr̃e ne eñ ꝑitiorẽ redda/
mus.ut.xliij.di.iĩ mãdatis.xi
q.iij.nolite. Sʒ tũ ad moni
tionem faciẽdã poſſumꝰei cõi
care quotiẽſcũqʒ niſũ fuerit.
ſʒ heretico nõdũ dãnato pol-
ſumus explicare ſecreta fidei
ſepius ipium corrigendo.

. .Lau:

Qui oratoribus pauperibꝰ nõ ar

ma ferẽnibꝰ i malu obuiauerit ex/⸗

communicentur. ⸗
Ali qui peregrinos uel orato
res cuiuſcunqʒ ſancti ſiue cle
ricos ſiue monachos uel feminas
aut inermes pauperes depredati
fuerint:uel bona eorũ rapuerituel
in malũ eis obuiauerit: anatbema
tis uinculo feriãtur niſi digne emẽ
dauerint:pax vo illa quam treugã
dei dicimus fideliter obſeruetur
ſicut ab archiepiſcopis epiſcopis
uniuſcuiuſque prouincie conſtitu/
ta eſt.qui autem eam iſfregerit ex/
communicationi ſubdatur. Quia

vo ſermo de bereticis habetur ui
dendum eſt quid interſit inter ſciſ

ma ⁊ hereſimꝰ: a qui ſint beretici
quot ſint hereticoruʒ ſecte. Diffe
rentiam autem inter ſciſma a here

ſim biero. in epiſtola ad galatbas

aſſignat dicens.
Seiſiaticl heretici differre dicũ
ur.
TEc hereſim ⁊ ſciſma hoc eſ
lſe arbitror ꝙ hereſis peruer/
ſum dogma babeat. ſciſma poſt
epiſcopalem deceſſionem ab eccle
ſia pariter ſeparatur.quod equidẽ
in principio aliqua ex parie intelli
i poteſt diuerſum. Ceterũ nullũ

ſciſma eſt niſi ſibi aliquã hereſiz cõ

fingat ut recte ab eccleſia receſſiſſe
uideatur. Unde autem hereſis
dicatur: in eadem epiſtola hiero.
diffini⸗ ita dicens.
nde hereſis dicatur.
LRaeſ grece ab electiõe di
itur . ſ. eam ſibi unuſquiſ
qʒ eligat diſciplinam quam putat
eſſe meliorem. quicunqʒ igitur ali
ter ſcripturam intelligit quam ſen
ſus ſpiritꝰ.ſ.flagitat:a quo ſcripta

eſt:lʒ ab eccleſia non receſſerit:ta/

men bereticus appellari poteſt:

de carnis operibus ẽ eligens que

peiora ſunt. Qui vo proprie di
cantur heretici augu. oſtendens
git.
Qui proprie dicantur heretici.
EEedcus qui alicuius tẽ
poralis cõmodi⁊ maxime
uane glorie principatuſqʒ ſui gr̃a
falſas ac nouas opiniones uel gi/
gnit uel ſequitur. Ille at qui buiuſ

modi boĩbꝰ credit: imaginatione

Je293 ueritatis illuſus eſt.
„Igem.

Nẽ ſũt beretici qui non ſua auda
cia ſed aliena ſeducũtur in errore.
Ixit apoſtolꝰ hereticũ ho/
mineʒ poſt primã ſecũdã
correctionem deuita: quia ſubuer
ſus eſt buiuſmodi ⁊ peccati ſemet
ipſo damnatus. Sed qui ſententi/
am ſuam quauis falſam atqʒ ꝑuer/
ſam nulla ꝑtinaciꝰ animoſitate de/
fendunt preſertim quam non auda
cia ſue preſũptionis peꝑerint: ſed
a ſeductis atqʒ in errorem lapſis

parentibus acceperũt. querunt t
cauta ſollicitudine ueritatem corri
gi parati cũ ĩuenerit nequaquã ſũt
iter bereticos deputãdi. ¶ Item
leo papa.

Magiſtri erroris exiſtunt:qui ue

ritatis diſciꝑlinã ↄtenunt. B
Alid zriniquius eſt quam ĩ
ia ſapere ⁊ ſapientioribus
doctioribuſqʒ non credere ſed in
hanc inſipientiam cadũt: quicũqʒ
ad cognoſcendam ueritatem ali/
quo impediũt᷑ obſcuro non ad ꝓ
aertns uoces: non apoſtolicas
itteras:non euangelicas auctori/
tates ſed ad ſemetipſos recurrunt
Et ideo magiſtri erroris exiſtunt:

quia ueritatis diſcipuli nõ fnerũt.

¶ Item aug. cõtra manicheos.
Heretici ſunt qui quod praue ſa/
piunt conmmaciter dyfendunt.
ALii in eccleſia cbriſti mor
bidum aliquid prauumqʒ
quid ſapiunt ſi correcti ut ſanũ re/
ctũqʒ ſapiant reſiſtunt contumaci
ter ſuaqʒ peſtifera ⁊ mortifera dog
mata emendare nolunt ſed defen/
ſare perſiſtunt:hereticiſũt. Itẽ
urba. papa.
Errante damnabilior eſt qui eius
defendit errorem.
UVi aliorum defẽdit errorẽ
multo amplius damnabili
orꝰeſt illis qui errant:quia nonſo
lum errat ſed etiaʒ aliis offendicu
la erroris preparata confirmat.
unde quia magiſter erroris eſt nõ
tantum hereticus: ſed ẽt hereſiar
cha dicẽdus ẽ. ẽ hiero.
Quimendacio ueritatem immu/
tant patrum terminos tranſferre
probantur.
Nranſferunt principes inde
terminos quos poſuerũt pa
tres eorum: quando iĩmutãt men
dacio ueritatem: a aliud predicãt
quam ab apoſtolis acceperunt.
Ideʒ. de hereticis manifeſtus eſt
ſenſus ꝙ ſophiſmatibus ſuis ⁊ ar/
te dialetica ſepe opprimant eccleſi
aſticos. Idem : uereres ſcrutans
biſtorias iuenire nõ poſſũ aliquos
alios ſcidiſſe eccleſiam a de domo
dñi populos ſeduxiſſe pꝛeter eos
qui ſacerdotes a deo poſiti fuerat
prophete.i.ſpeculatoꝛes. Iſti
ergo uertuntur i laqueum toriuo
ſum ĩ oĩbꝰ locis ponẽtes ſcãdaluʒ
AItem leo pappa.
Abũciamir qui aduerſarioꝛũ cõ/
ueniũt prauitari. “
Alud ſane plurimum mibi di/
ſplicere ſignifico:ꝙ iuriſditio/
nis tue clerici quidam eſſe dicun/
tur qui aduerſariorum conueniãt
prauitati: a ueſanie uaſis mie uaſa
miſceantur: quibus ĩueſtigandis
ſeueritate cõgrua coercendis dʒ
diligentia ma uigilanter inſiſtere:
ita ut his quibus prodeſſe non po
terit correctio nõ parcat abſciſio.

3 (Dertiaci z te
neat aliquis ea que

ſũt ð fidẽ. dũmõ pa
ratus ſit corrigi nõ

E hndꝰ heretic?. ut

S.e. q.i.ſciſma.ĩ pᷣn
ci.⁊.c.hec ẽ.
h Vig autez.
doctioribuſ.

S.xxxvij. di.relatũ.

¶Ag ſemetipſos.
quod eẽ nõ dʒ.er ð
con ſti.ne initaris.

le Vi ĩ ecclia.

I Di aliorum
Qcefedi mn
n. bereticꝰ dĩ. ut er
e. ſicut.

m Damnabilior.

nõ ꝙ plus punitur
2ſulẽs i faciẽs.ut
8. ꝓꝓx.q.v. cũ hõ.
n ¶Preparat. ſi qui
ſcalam nel ferrum
nel aliud auxilium
preſtãt furi.tenent
furti. ut. ff. de fur. ſi
pignore. 5. penul.

o 5Kanſterunt. g

lſcerdoteſ.nõ
3 teſtimoniuʒ ſacer
dotis ⁊ illud.quis

uidit digne lacerdo

tem penitentem.ut
de pe.di.i.menſurã
alias preſumitur ꝓ
eis.ul.xi.q.iii.ab⸗
it
Alud ſane. ocu
lus.i. familia/
ris alicuius.

gtiaani

Vpohe⸗

Gtnntine
nugfy
Iginon
Mnvun

ahabo

cdavb
ſi
munritt
ſrrinuͤd
mtifonſ
Poril

ſagſi
Ngaä
bemm
mniifn
ncemin
üfnitre
finfſot
geſem
VuEm
ſurhi
eimmige
ist ig
ſtnigeken

npentnn

NMimi
öriner
uinigli

Ahlinr
aol ſnt
lia

40. Abiicienda. H i

telligas de penitus
icorrigibilibus ne
ſit Z. S. ꝓx. q.v. cuʒ
homo. .
Lericꝰ. orã
dũ eſt de cõ.
di.i. eps nullum 9

io.
c Vm quibꝰ.
O Caſus.aca⸗
tins cõſtãtinopol.
patriarcha excõica

nit antiochenum ?

alexandrinũ:qꝛ nõ
recipiebãt ſtatuta
que ipſe fecerat:
pter h̊ papa excõi-
cauiteũ:⁊ ð hoc cõ
queſtus ẽ acatius.
ꝙſine ſynodo excõ
municauit eũ.papa
po dixit ꝙ ſynoduſ
congregari non de
buit:tum quia non
erant ibi catholici
epiſcopi cũ quibus
poſſet hẽri ſynodꝰ.
tum qvia incidit i
ſe in hereſim iã dã⸗
natam vñ non fuit
opus nouo ↄcilio.

XXIII5

portet etenĩ uos euãgelici me/

miniſſe mandati: quod ab ipſa ue/

ritate precipitur ut ſi nos oculus

aut pes aut dextera ſcãdaliʒauerit
manus:a cõpage corporis auferat
quia melius ſit his i ſeculo carere
mẽbris quã cũ ipſis in eternaſup⸗/
plicia ire. Mã fuperfſuo extra ec/
cleſiam poſitis reſiſtimꝰ: ſi ab his
qui inius ſunt ĩ eis quos decipiũt
uulneramur. abiicienda prſus pe
ſtifera hec a ſacerdotali vigore pa
tientiacẽ᷑:que ſibimct peccatis alio
rum ꝑcẽdo nõ ꝑcit. ¶ Itẽ ex cõci
lio carthagi.quarto.
Et ſodalitates ⁊ cõuiuia heretico
rum clerici nitare debent.

( LZericus hereticoꝝ aurſciſ/

maticorum tã ↄuiuia quã ſo
dalitates euitet: equaliter eoꝝ cõ/
uẽticula nõ eccleſia ſʒ conciliabula

appellãda ſũt:cũ eis neqʒ orãduʒ
Sneqʒ pſallẽdũ. Itẽ gela. pa.

Canonũ obſeruatores cũ hereti/
cis nullũ debẽt inire certamẽ.
C Um quibꝰ erat ſynodus in
eunda catholici pontifices
fuerant undiqʒ iam depulſi:ſoli re
mãſerãt ſocii perfidoꝝ:cũ quibus

nec iã licebat hr̃e ↄvuentum dicente

pſal. non ſedi cũ conſilio uanitaniſ
⁊ cũ iniqua gerentibꝰ nõ introibo

nec eccleſiaſtici moris eſt cũ his

pollutã bñt cõionẽ ꝑmixtãqʒ cum
pfidis miſceri ↄſiliũ. Rectie igit᷑ ꝑ
chalcedonẽſis ſynodi foꝛmã huiuſ
mõi preuaricatio repulſa ẽ potius
quã ad cõſiliũ uocata. ꝙ nec opus

erat poſt primã ſynodũ:nec cũ rali

bus hr̃e licebat. Jdẽ. Canonũ ma
giſtris atqʒ cuſtodibꝰ nullũ nobiſ

fas eſt inire certamẽ cũ hoĩbꝰ coi

onis aliene. ¶ Itẽ ex epiſtola ur/

baui pape.

Non cõtradicit ſʒ potius obedit
euãgelio qui malos excõicat.
T Otãdũ ẽ ꝙ quidã dicũt cõ
na euãgelicã parabolã noſ
fecere:ubi de ʒiʒaniis nõ eradican
dis dñũs precepit cũ aliquos excõi

catiõe dignos excõicationi ſubiici

mus.⸗ aiũt ẽt ſãctũ auguſtinũ hoc
ↄiradicere ĩ illo loco ubi ait.qꝛ nõ
ẽpreſcĩdẽda unitas:ferẽdi ſũt ma
li nõ abiiciẽdi. Quibꝰ hicprimuʒ
rnidẽdũ ẽ:ſi heretici ⁊ mali boĩes

excõicãdi non ſunt:quare a ipſe au

gu. cũ ſactis legatis romane eccle
ſie ⁊ cũ ſcis epĩis ſuis pelagiũ ⁊ ce
leſtinũ nouã hereſim ĩ ſãctã dei ec
cleſiã itroducẽtes excõicauit:⁊ ab
eccleſia dei ſeparauit:quare ipſos
donatiſtas ↄtra quos iſta æ multa
his ſimilia loquũtur:tã ipſe quam
omnis eccleſia dei excõicatos ha⸗
buit.⁊ niſi prius penimiſſent a per
manus ĩpoſitionẽ recõciliati eẽnt:
eis nequaquam communicabat.
Idem ipſe dominus qui boc para
bolice hic enarrat:aperte alibi ex/

cõicationem ſieri iubet dicẽs:fra

ter qui corripitur ab eccleſia ⁊ nõ

obedit:ſit nibiſicut ethnicus ⁊ pu
blicãus. unde apparet liquido ali
ud eſſe excommunicationeʒ: aliud
eradicationem. qui.n. excommu

nicatur ut apoſtolus ait:ad hocex

cõicatur ut ſpiritus eius ſaluus fi⸗
at in die domini. diſciplina enim ẽ
excommunicatio ⁊ non eradicatio
niſiforte ex contempiu ⁊ ſuperbia
excommunicati prouẽiat. Uñ
augu.in libro numeri.

Diuina maledictio meritũ male/

dicti deſignat.

Eusequibus maledicit: me

ritum eius deſignat cui male
dicitur:⁊ ſnĩam neram promit:ut
pote quem non fallit: neqʒ quali/
tas peccati neqʒ peccãtis affeciꝰ.
bomo quia hoc non poreſt ſcire:
neqʒ.n.propoſitum mentemqʒ al
terius alius uidere poteſt aut co/
gnoſcere:iecirco etiam ſi iudican
nis uel ſniam promentis intuitu/p
ferat maledictum non poteſt eſſe
maledicendicã ubi ignoratur pec
cantis affectus: maxime cum bu/
manum iudicium tunc ſciat male/
dicta proferre.cum forte conuiciiſ
aut iniuriis prouocatur. quod ui/
cium uolens reſecare apoſtolꝰ:ne
maledicta maledictis ⁊ cõuicia cõ
uiciis prouocemus mandatum ne
ceſſarium ponitut benedicamus:
quo conuiciandinicium reſecemr
non quo iudicandi ueritas que ho
mines later:a pronunciandi aucto
ritas perimatur. Seclte vo hereii
corum quot ſint ⁊ vnde omnia ac
ceperint. Iſido. viii.lib. ety.
mologiarum.c.v.determinat di/
cens.
Quot ſunt ſecte hereticorum.

0 Vidã ãt heretici qui de ec/

cleſia receſſerũtex noĩe ſuo/

rũ auctorũ nũcupãt᷑: quidã vo ex

cãis quas eligẽtes iſtituerũt. Si⸗

moniaci a ſimone dicti magice di⸗/
ſcipline perito:cui petrus ĩ actibꝰ
apoſtolorum maledixit ꝓ eo ꝙ ab
apoſtolis ſpũs ſci gratiaʒ pecunia
emere uoluiſſet.hi dicũt creaturã
non a deo eſſe:ſeda nirtute quadã
ſuperne creature. Menandriani a
menandro magno diſcipulo ſimo
nis nuncupati: qui mundum non
a deo creatum ſed ab angelis factũ
aſſeruit. Baſilidiani a baſilide ap

pellati qui inter reliquas blaſppe

mias paſſum ieſuʒ abnegauit. Ni
colaite dicti a nicolao diacono ec/⸗
cleſie hieroſolymorum qui cũ ſte
phano ⁊ ceteris conſtimius eſt a
petro:qui propter pulchritudineʒ
relinquens uxorẽ dixit: ut qui uel
let:ea uteret᷑.uerſaẽ i ſtupru.talis
conſuetudo ut ĩuicẽ coniugia com
mutarẽtur: quos ioãnes ĩ apoca/
lypſi ſua ĩprobat dicẽs:ſed hoc ha
bes ꝙ odiſti facta nicolaitarũ que

⁊ ego odi. & Moſtici propter ex

Dð
„

2 5 4

d Lertamen. ergo cũ here⸗
ticis non eſt diſputandũ:nec
cũ aliquo de fide ẽ diſputãdũ
e de here.c.i.et.C.ð ſuũ.tri.
l.nemo.ſed ad hoc põt diſpu
tari cum eis ut cõicetur:ñ ut
in dubium renocẽt fideʒ no⸗
ſtra.ut ex de here.c.i.io.
L Dtandũ.S.xxiii.q. iiii.
recedite. ⁊æ. c. ecce.
f Biſciplina.medicialis aie
ẽ excõicatio. ut. ii.q.i.multi.
g O Eus.promit. ſicut uti
leeſt demones eẽ pro⸗

pter malos. nt. xxiij. q. v. qui

malos.ſic.i.q.iii.ſaluator. in
prin.⁊.xxvi.q.v.nec miꝝ.
bT oonoſtefe. xxxp. ar
chidiaconum.
i Maledicendi.xxvii.q.i.
nec aliqua.

, „
ð

cellẽtiam ſcie ſe ita appellari uolue
runt. animam naturaʒ dei eẽ dicũt

bonũ ⁊ malũ deũ ſuis dogmatibuſ
figunt. Carpocratiania carpocra/
te quodam uocãtur:qui dixit chri
ſtum hominem fuiſſe tantum: a de
utroqʒ ſexu progenitum. Cherin
tiani a cherinto quodã nũcupati.
bi inter cetera circũciſionẽ obſer/
uant mille annos poſt reſurrectio

nem in uoluptate carnis futuros

predicant. unde ⁊ grece ciliaſte la

tine miciliaſte ſunt appellati. Na

ʒarei dicti: quia dum chriſtum qui
auico naʒareus eſt appellatus fili
um dei lʒ confiteantur:oĩa ueteris
tamen legis cuſtodiunt. Ophite
a colubro nominati ſunt. coluber
n. grece ophis dicitur. eolunt eni⸗
ſerpentem dicentes ipſum in para
diſo induxiſſe uiriutis cognitonẽ
NMalentiniani a ualentiniano quo/
dam platõico ſectatore uocati: qui

eonas.i.ſcelera quedam in origi/

nem dei creatoris iuduxit:chriſtũ
quoque de uirgine nihil corꝑis aſ
ſüpſiſſe: ſed per eam quaſiper fiſtu
lã tranſiſſe aſſeruit. Appellite quo

rum auctor appelles princeps fuit

qui creatoꝛẽ angelũ neſcio quẽ glo
rioſum ſuperioꝛis dei faciens deũ
legis iſrael illũ igneũ aff irmanſ ꝗ
dixit chriſtum non in ueritate deuz
ſed hominẽ in fantaſia apparniſſe.
Archonciani a principibꝰ appellã
mur: quia uniuerſitatem quam deꝰ
condidit opera eẽ archangelorum
defendunt · Adamiani uocantur:
quia ade imitentur nuditatem. nn
de ⁊ nudi orant ⁊ nudi inter ſe ma
res femine conueniunt. Caiani
proinde ſunt appellati: quoniaʒ ca
im adorant. Sechiani nomen ac/
ceperunta filio ade: qui nocatus
eſt ſech dicentes eum eẽ chriſtuz.
Melchiſedechiani uocati pro eo
melchiſedech ſacerdotem domi
ni non hominem fuiſſe ſed uirtutẽ
dei eſſe arbitrantur. Angelici uo/
cati quia angelos colunt. Apoſto
lici hoc ſibi nomẽ ideo ſacmerhr
ꝙ nihil poſſidentes proprium ne
quaquam recipiãt illos qmialiquo
in hoc mundo utuntur. Cerdonia
nia cerdone nuncupati: qui duo aſ
ſcruit contraria principia. Marti
oniſte a martione ſtoico philoſo/
pho appellati qui cerdonis dog/
maſecutus alterum bonum alte/
rum iuſtum deum aſſeruit tanquaʒ
duo principia creationis ⁊ bonita
tis. Artaterite ab oblatione uoca
ti.panem enim ⁊ caſeum o erunt
dicentes a primis bominibus ob
lationẽ a fructibus terre ⁊ afructi/
bus ouium fuiſſe celebratã. Aqua
rii appellati eo q aquam ſolam of
ferunt in calice ſacramenti. Seue
riani a ſeuero exorti uinum non bi
bunt.uetus teſtamentum ⁊ reſur⸗
rectionem non recipiunt. Taciani

a taciano uocati: qui eucratici di/
cti:quia carnem abominãtur.Elo
gii uocantur tanquam ſine uerbo.
logos enim grece latine uerbuʒ di
citur. deum enim uerbum non cre
dunt reſpuentes ioannis euangeli
um ⁊ apocalypſiʒ. Kaharheygis
nomen prouincie phrygia dedit:
quia ibi extiterunt.auctores eorũ
montanus priſca ⁊ maximilla fue
runt. hi aduentum ſpiritus ſancti
non in apoſtolos ſed in ſe tradituʒ
aſſerunt. Marthoree pro mundi
cia ita ſe nominauerũt.gloriantes
enim de ſuis meritis negant peni/
tentibus ueniam peccatorum.ui⸗
duas ſi nupſerint tanquam adulte

ras damnãt. mundiores ſe ceteriſ

predicant: qui nomen ſuum ſi co/
gnoſcere uellent mundanos ſe po
rius quã mundos uocarent. Pau
liani a paulo ſamotano exortiſunt:
qui dixit non ſemper fuiſſe chriſtũ
ſed a maria ſumpſiſſe initiuʒ. Her
mogeniani ab hbermogene quoda
uocati: qui materiã non naturam i
troducẽs deo non nature eam cõ/
parauit: matrẽqʒ elementoruʒ ide
am aſſeruit:quos apoſtolus ipro
bat elementis buiẽies. Manichei
a quodam perſa extiterũt:qui uo/
catus eſt manes.hie duas naturaſ
duas ſubſtannas ĩtroduxit.i.bo
nam ⁊? malaʒ animas ex deo qua
ſi ex aliquo fonte manare aſſeruit.
TZeſtamẽtum uetus reſpuit᷑:nouũ

ex parte recipiunt. Anobomor
phue dicti pro eo ꝙ ſimplicitate ru

ſtica deum habere humana mẽbꝛa

que ĩ diuinis libris ſcripia ſunt ar
bitrãtur. Antropos.n.grece lauũe
iterpretatur.ignorãtes uocẽ domi
ni qui ait:ſpus ẽ deus: ĩcorporeuſ
ẽ.n.nec enim mẽbris diſtiguit᷑ nec
corporis mole cenſetur. Eraclite
ab eraclio auctore exoꝛti mõachoſ
tãtum recipiunt cõiugia reſpuunt:

regna celoꝝ puulos habere nõ cre

dunt. Nouatiani a nouato rome
urbis preſbyteros exorn qui ad/
uerſus corneliũ cathedrã ſacerdo
talẽ conatus ĩuadere hereſim inſti
mit:uoluit apoſtatas ſuſciꝑe ⁊ re/⸗
baptiʒãs baptiʒatos.Motãai ber
tici dicti:qꝛ itꝑe ꝑſecutiõis ĩ mõti
bus latuerũt: qua occaſiõe ſe a ca
tholice eccleſie corꝑe diuiſerunt.
Ebiõite ab ebiõe dicti ſiue a pauꝑ
tate. chriſtum.n. ꝑ prouectũ ſoluʒ
uirum iuſtũ putãt effectũ.vñ com
petẽter ebioniie ꝓ pauꝑtate itelli
gẽtie appellati ſũt.hi.n.iudei ſunt
T ita tenẽt euãgeliũ ut legẽ carnali
ter ſeruẽt. aduerſus quos apoſto/
lus ad galathasſcribẽs ĩuebitur.
Fotiniani a fotiniano gallogrecie
ſyrinie epõ nũcupati:qui ebionita
rum hereſim ſuſcitãs aſſeruitchri
ſtü ex maria ꝑ ioſeph nuptiali coi
tufuiſſe ↄcepiũ. Aeriani ab aerio
quodam nucupati ſicut hi offerri

2

xxIII C& jijf.

ſacrificium pro defũctis ſpernunt.
Aeciani ab aecio ſũt uocati. IJdẽ⸗
qʒ eunomiam ab eunomio quodã
dialectico aecii diſcipulo : ex cuiꝰ
noie magis inomerũt diſſimilẽ pr̃i
aſſerẽtes filiũ ⁊ filio ſpiriũ ſcũʒ. di
cunt ẽt nulluũ iputari peccatum ĩ fi
de manentiuʒ. Origeniani ab oꝛi
gene auctore rorſiſg tdicentes q;
nõ poſſituidere filius patrẽ nec ſpi
ritus ſãctus filium. animas quoqʒ
in mundi pricipio peccaſſe dicũt.
⁊ pro diuerſitate peccatorũ e celis
uſqʒ ad terrã diuerſa coꝛpoꝛa qua
ſiuicula meruiſſe: eaqʒ ca factũ eſt
eẽ mũdũ. Noeticiania quodã noe
o uocati qui dicebãtchriſtũ eũdẽ
eſſe ⁊ patrem ⁊ ſpum ſcũm:ipſãqʒ
rrinitatem in officioꝝ nominibꝰ ñ
perſonis accipiũt.vñ a patripaſſia

ni uocatur qui patrẽ paſſum dicũt

lliani ab eodẽ noeto pullu/

laſſe dicũtur: cuiꝰdiſc pulũ peribẽt

fuiſſe ſabellium: ex cuiꝰnoĩe maxie
inotuerũt:vn ſabelliani uocani ſũt
bi unam perſonã patris filii 2 ſpi
ritus ſancti aſtruũt. Arriani ab ar
rio alexãdrino epiſcopo exorti ſũt
qui coeternũ patri filium nõ agno-
ſcens diuerſas in trinitate ſubſtan
tias aſſeruit: contra illud quod ait
dominus:ego a pater unum ſumꝰ
Macedomania macedonio epi/

ſcopo dicti ſunt negantes deũ eſſe
ſpũmſcũm.Apollinariſte ab apol
linare uocati ſunt dicentes chriſtũ
corpus tãtũmodo ſine anima aſſũ
pſiſſe. Anticomarite appellani ſũt
eo ꝙ marie uirginitan cõtradicũt
aſſerentes eam poſt chriſtũ natum
uiro ſuofuiſſe ↄmixtã. Getãgi no
miati iõ tale nomẽ acceperũt: quia
agios grece uas dr̃. aſſerunt eniʒ
ic eſſe in patre filium tãquam uas
minus infra uas maius Atrignia
quodã patricio nuncupani ſũt: qui
ſbᷣam humane carnis a diabolo cõ⸗
ditam dicunt. Colliciania quodaʒ
collicio nominati qui dicũt deum
non facere mala contra illud quod
ſcripiũ ẽ᷑: ego dñs creãs mala. ?Fᷣlo
riania floꝛiano qui econtrario di⸗/
cũt deum creaſſe mala:contra hoc
quod ſcriptum c: fecit deus omnia
bona. Honatiſte a donato quodã
aphro nũcupati ſũt: qui de numi/
dia ueniẽs iotã pene aphricã ſua
ſuaſione decepit aſſerens minoreʒ
paire filium ⁊ minorem filio ſpiri/
tum ſactum ⁊ rebaptiʒãs catholi⸗
cos. Bonoſiãi a bonoſio quodã
epõ exorti prodũtur:qui chriſtum
dei filium adoptiuũ nõ propriũ aſ
ſeruit. Circũcelliões dicũtur eo ꝗ
aggreſtes ſint quos ſcotopicos uo
cant ſupradicte hereſis babentes
doctrinã.bi amore martyrii ſemet
ipſos perimũt ut uiolẽter de hac
uita diſcedentes martyres nomi/
nentur. Priſcillianiſte a priſcillia
no uocati:qui in hiſpania ex error

gnoſticorũ ⁊ manicheorũ ꝑmixtũ
dogma cõpoſuit. Luciferiania lu/
cifero ſmyrne epõorti:gepõs ca⸗
tholicos qui inſtanti perſecutione
perſidie arrianorum conſentienteſ
erãt ⁊ poſtea correcii i catbedram
redire elegerũt dãnãtes quod pri
us crediderunt ſiue quod credidiſ
ſe diſſimulauerunt. quos eccleſia
catholica materno recepitſinu tan
quam petrum poſt fletum negati/
onis. hãc illi matris charitatẽ ſuꝑ

be accipiẽtes eos recipere nolen /

tes ab eccleſie communione receſ
ferũt:⁊ cum ipſo lucifero auciore
ſuo qui mane oriebatur cadere me
ruerunt. Jouinianiſte a iouiniano
quodam monacho dicti: qui nul/
las nuptarum a uirginum eſſe di/
ſtantias: nullũqʒ aſſerẽtes iter ab
ſtinentes:a ſimpliciter epulantes
eẽ diſcrimẽ. Eluidiãi ab eluido nũ
eupati uel noĩati:qui dicũt pꝰ chri
ſtum natum alios mariaʒ filios de
uiro ioſeph peperiſſe. Darerniãi
itaqʒ a paterno quodam nuncnpa
ni:qui iferioris coꝛpoꝛis ptes a di
abolo factaſopinãtur. Arabici nü
cupati eo ꝙ in arabia exorti ſunt di
centes aiam cũ coꝛpoꝛe moꝛi:atqʒ
in nouiſſimo utrunqʒ reſurgere.
Tertulianiſte dicti a rertulião pre
ſbytero aphrice prouincie ciuiratiſ
carthaginenſis:qui dicũt animaʒ
imortalẽ eẽ ſed corpoꝛeã pꝛedican
tes:⁊ animas peccatorum boium
poſt moꝛtem in demões ↄuerti pu
tates. Teſſereſedecate dictiꝙ. x-
iiii.luna paſca cũ iudeis obſeruare
ↄtẽdũt. Na teſſera.iiii.deca deceʒ
ſignificat Nictages a ſõno nũcupa
ti ꝙ uigilias noctis reſpuãt ſuper
ſtitionẽ eẽ dicẽteſiura temerari di
uina qui noctẽ ad requiẽ tribuit.
elagiani a pelagio moacho ex
orti:hi libeꝝ arbitriuʒ diuine gr̃e

anteponũt dicẽtes ſufticere uolun

tatẽ ad iplẽda iuſſa diuina. Meſto
riani a neſtorio ↄſtãtinopolitano
epõnũcupan:qui beatã mariã nir
ginẽ nõ deiſed boĩs tãtüũmõmatrẽ
aſſeruit: ut aliã ꝑſonã carnis aliaʒ

faceret deitatis: nec unũ chriſti in

uerbo dei ⁊ carne credidit:ſed ſe
paratũ atqʒ ſeiũctũ alterum filium
dei alterum filium hominis predi
cauit.Euticiani dicti ab eutice cõ
ſtatinopolitao abbare:qui chriſtũ
poſt bumanã aſſumptionẽ negauit
exiſtere de duabus naturis:ſed ſo
lã ĩ eo diuinã aſſeruit eẽ naturam.
Acephallteiet. iſñ capite. nul
us. n. eorum reperitur auctor ex
d orti ſunt.hi rrium calcedonen

um capituloꝝ ipugnatoꝛes duax

in chriſto ſubſtantiarum propꝛie/
tatem negant: æ unã ĩ eius pſona
naturam predicant.
gaionite appellati a theodoſio ⁊
gaiano qui temporibus iuſtiniani
pricipis ĩ alexandria populi puer

255

Ancta romana eccle⸗
ſia. Oritur.primo iter
epiſcopũ ⁊ clericos:ſe
cundo inter clericos ⁊ mona
cchos.⁊ bec ẽ differẽtia iſtaꝝ
gneſtionũ. Ondit ergo prĩo
4 clerici nõ poſſũt ſe defede
ere cõtra epiſcopũ ꝑ tale p/⸗
nilegiũ.⁊ ad hoc id ucũt᷑ oĩa
iſta.c.eo ꝙ papa nõ potuit da
re tale priuilegiũ.io. .
b Onfidimus. oporte.
hoc uerbum oportet ẽ
gbũ honeſtatis. ſic ponitur.
xix.q.i.c.i.ſicut hec dictio dʒ
qnqʒ honeſtatẽ deſignat: ut
e de deſpõ. ipu. tna. qñqʒ eſt
nerbũ officii:ut.xxv.di.unũ
qnqʒ ẽ nerbũ neceſſitatis: ut
iij. q.ix.nõ oʒ.̊ ideo dico qꝛ
rinceps legibꝰ ſolutꝰ ẽ: nt ex
de elec. ſignificaſti. tñ hone/
ftũ ẽ ut ᷣm leges niuat:ut.ff.
de leg.iii.l.ex imperfecto.C.
teſta.ex iperſecto io.
C Juinis.trina.ter enim
0 cõfeſſus ẽ chriſtum ut
oſtedat ſe corde opere ⁊ ore
chriſtum diligere.io.

ſi electionẽuna die oꝛdiuati ſũt epi
ſcopi. bi errores enticii dioſcoꝛi
ſequẽtes calcedonẽſe ↄciliũ reſpu

unt ex duabꝰ unã i chriſto naturaʒ
aſſerũt:quã theodoſiani corruptã
gaionite icorruptã ↄtẽdũt. Gnoi
te a tritonite a ibeodoſianis exor

ti ſũt: ex quibꝰ gnoite ab ignorãti
adicti: quia ad peruerſitatez a qua

exortiſt id adiiciũt: ꝙ chriſti diui

nitas ignoret que ſut ſcripta futura
de die 1 hora nouiſſima: nec recoꝛ
dantes chriſti pꝑſonam neſciam lo

mi ĩ iſaia:dies iudicii ĩ corde mẽo
Tritonite vo uocati ꝙ ſicut tres ꝑ
ſonas ĩ trinitate: ita quoqʒ tres aſ
ſerüt deos eſſe: contra illud quod
ſcriptũ ẽ:audi iſrael dñs deus tuꝰ:
unus eſt deus. Süt 2 alie bereſes
ſine autore a ſine noibus.Ex qui

bus alie putat eſſe trinum deum.
Alie etiam chriſti diuinitarem paſ

ſibilem eſſe dicunt. Alie chriſti na
tiuitatis de patre in tempore initi
um temporis dant. Alie liberatio
nem hominum apud iferos factaʒ

chriſti deſcenſiõe nõ credũt. Alie

animam imaginez dei negat. Alie
aias ↄuerti ĩ demões ⁊ i quecũqʒ

aialia exiſtimãt. Alie de mũdi ſta

tu diſſentiunt. Alie inumerabiles
mũdoſ opinãt᷑. Alie aquã deo coe
ternã faciũt. Alie nudis pedibus
ambulãt. Alie cũ hoĩbus ñ mãdu
cãt. He ſunt bereſes aduerſus ca
tholicãfidẽ exorte ⁊ ab apoſtolis

Ya ſãctis pribꝰ uel conciliis dãna

te:que dũ ĩ ſe multis erroribus di
uiſe inuicẽſibi diſſentiunt: cõi tamẽ
nomine aduerſus eccleſiã dei con
ſpirãt. Sed ⁊ quicunqʒ aliter ſcri
pturam ſacroſactã ĩtelligit quã ſen
ſus ſpus ſci flagitata quo ↄſcripta

lʒ de eccleſia n receſſerit:m here

ticus appellari põt.¶ Itẽ augu.
Quare diuina ꝓuidẽtia mulios er
rare permittat. M
Heo diuina ꝓuidẽtia multoſ
diuerſi erroris beretcos eſſe
permittit ut cum iterrogãt nos ea
que neſcimus ſic diſcunamꝰ pigri
nam ⁊ diuinas ſcripturaſcupiamꝰ
propterea apoſtolus ait:ut proba

ti manifeſti fiant. Mi autem a deo
probati ſunt qui h

ene pñt docere.
Ancia rõana ec:
cleſia quandam
baptiſmalem ec
cleſiam ſuis mu

decimatiões ſue

monaſterium ſimiliter muniuit pꝛi
uilegiis proprüs decernens ut ex
propriis prediis nulli decimas ꝑ
ſolueret. Accidit itaqʒ ut itra dio
ceſim premũite baptiſmales eccle

ſie prefatũ mõaſterium alia ẽptiõe
alia donatiõe predia ſibi inuenirer
Oritur itaqʒ ↄtẽtio ĩter mõachoſ

Eniuit priuilegiis

— dioceſis ex inte-·
gröſtbſatfribuens. Itez quoddã

a clericos de decimis. Nic primũ
queritur an clerici baptiſmalis ec

cleſie auctoritate priuilegii decĩas

ſue dioceſis ex iniegro ſibi ualeant
uẽdicare. Secũdo anſubſeauẽ

i priuilegio monachorũ deroget

antiquioribus priuilegiis baptiſ/
maliũ eccleſiaruü.

Mod uero auctoritate il
lius priuilegii decimas ſi
bi ex integro clerici uẽdi
. care non ualeant.hic ꝓ/
atur: qꝛ decime iuxta decreta ſcõ
rum patrũ quadripartito diuidun

tur: quaꝝ una pars epis: ſecunda
clericis: tertia fabricis reſtauradiſ
quarta vo pauperibus ẽ aſſignata.
Secreta vo ſcõꝝ canonũ nemineʒ

magis quã apoſtolicũ ſeruare oʒ.
Unde gelaſius pa. ait.
Cõſtitutionẽ ſynodi quã nniuerſa

lis eccleſie ꝓbanit aſſenſus roma/
nũ ſede ſeruare opoꝛtet.

Bnfidimꝰ q nullus iã uera/

cciter chriſtianus ignoret uniꝰ

cuiuſqʒ ſynodi ↄſtitutũ:quod uni

uerſalis eccleſie pbauit aſſenſus:
nullam magiſexequi ſedẽ pre cete
ris oportere quam primam que⸗
unãquãqʒ ſynodũ ſua auctoritate

firmanit: 1 continuata moderatiõe

cuſtodit. “Nẽ leo puapa.
Qui negligenter paſci dominic
gregẽ ſibi ↄmẽdatũ cõuicitur ſum
mũ nõ amare paſtor.
NJuinis preceptis apoſtoli
cis monitis incitamur: ut ꝓ

omni eccleſiaꝝ ſtam i pigro uigile

mus affeciu:ac ſi ꝗd unquã repꝛe
henſioni iuenitur obnoxiũ aut ab
ignorãtie ĩperitia auta preſumpti
onis uſurpatõe reuocemꝰ. Admo

nẽte.n. diuine uocis ĩperio quo be

atiſſimꝰ apoſtolus petrus tria ad

nionitione myſticis ſãctionibus ĩ

buitur: ut chriſti oues qui chriſtũ

diligit paſcat: ⁊ ipſius ſedis cui ꝑ

abundantiam gratie diuine preſu
mus:pro reuerẽtia coartamur:ut
periculum deſidie quantum poſſu
mus declinemus:ne profeſſio ſũ/
mi apoſtoli qua ſe amatorem dqñi

teſtatus eſt:non ĩueniatur in nob:

quia quotiẽs quis negligenier pa
ſcit dominicũ gregem cõmẽdatum
totiens cõuincit᷑ ſummũ non ama
re paſtoꝛem. ¶ Idem anatholio
epiſcopo·

Rõ debẽet ullo mõ nariari que ad

ꝑpetuã ordinãtur quietẽ.

QE* ad ppetuã generaliter

ordinata ſunt unilitatẽ: nul
la cõmutatione uarient᷑.nec ad pri
uatum trabantur cõmodũ que ad

bonũ ſũt cõe prefixa:ſʒ manentibꝰ

terminis quos conſtituerũtpr̃es:
nemo ĩiuſte uſurpet alienũ: ſed in
tra fines propꝛios * legitimos

ꝓut quiſqʒ ualueritĩ lariudine ſe

exerceat charitatis. Item bila

rius papa.

d- 0 De ad ppe
tuãa. ex h pa
tet ꝙ papa non põt
3 generalẽ eccleſie
