dem propheta ſub typo preuarica

tricis hieruſalem oſtenditpoſt pe

nitentie ſatiſfactionem priſtinum
reſtaurari poſſe honorem confun
dere inquit o iuda ⁊ porta ignomi
niam tuam: a poſt paululũ: ⁊ in in
quit ⁊ filie tue reuertimini ad anti

quitatem tuam. quod dixit confũ

dere:oſtẽdit poſt opus peccati de
bere quemquã erubeſcere: a poſt
confeſſionem pro admiſſis ſceleri

bus uerecundaʒ frontẽ humo pro

ſtratam demergere: pro eo quod
dignum confuſione perpetrauerit
opuſ:deinde precepit ut poſt igno
miniam deiectioneʒ ſui nominis
ſiue dignitatis reuertatur ad ſuam
antiquitatem.ergo duʒ quis poſt
opus confeſſionis ſue confunditur
atqʒ ignominiam portans depoſi
tionem ſuam cuʒ humilitate luget
reuocari ſecundum prophetaʒ ad
priorem ſtatum poteri. Item io.
euangeliſta angelo epheſi eccleſie
inter cetera quedam ſimilia ſcribit
Memor eſto vnde cecideris ⁊ a/

ge penitentiam ⁊ prima opera fac

glioquin ueniam tibi ⁊ mouebo cã

delabrum tuum de loco eius. ec/

ce inquantum ualui concilii anqui

ritani antiquam plane ? plenaz au

ctoritatẽ ſacris teſtimoniis expla/
naui: oſtendens eum poſſe reſtau
rari in proprio gradu:qui per pe/

nitentie ſatiſfactionem nouerit pri

ora delicta deflere. qui uero negli
it nec luget que geſſit ⁊ lugenda
ſne ullo pudore religionis uel ti/
more diuini iudicii committit euʒ
nullo modo poſſe ad priſtinuʒ gra
duʒ reſtaurari cognoſcas. In fine
autem huius epiſtole hoc adiicien
dum putaui:ut quotiẽſcunqʒ in ge
ſtis conciliorum diſcors ſententia
inuenitur:illius concilii ſententia
magis teneatur: cuius antiquiorꝰ
potior extat auctoritas. ¶ Qui
cunqʒ igitur pro cr iminibus ſuis
digne deo penitentiam obtulerint
auctoritate gregorii ⁊ auguſt.hie
ro.⁊ iſidori gradum priſtine digni
tatis recipere poſſunt: qui autẽ nõ
odio crimis ſʒ timore vilitatis uel
abitiõe dignitatis honoris falſas
deo penitentias offerunt: in priſti
ni honoris gradum reparari mini
me poterunt. C Sed obiicitur il
lud hormiſde pape:qui ſcribit oĩ/

bus epiſcopis per uniuerſas pro
uincias.
Diaconus aut preſbyter in adul/
ſerio deprebenſi reparari non poſ
unt.
J M diaconus aut preſbyter
poſt acceptam benedictionem

leuiticam cum uxore ſua inconti/

nens inueniatur:ab officio ſuo ab
iiciatur. Ecce manifeſte cõſtat
quia ſecundum titulos antiquorũ
patrum ſancto ſpirim ſuggerẽte cõ
ſcriptos:⁊a ſecundum ſententias.c
ccxviii. epiſcoporum quas galli/
cani canones continere videntur
clerici in adulterio deprehẽſi aut
ipſi confeſſi aut ab aliis cõuicti ad
honorem redire non poſſunt:ſed
quia forte non deſunt quibus pro
nimia pietate ſuper ſcripta ſancto
rum patrum ſeueritas minime pla

ceat:ſciant ſe. cccxviii.epiſcoporũ

qui ⁊ reliquos ſtatuerunt canoneſ
ſententias reprehendere uel dam
nare.ſed quia forte maior eſt in il/
lis pietas quam in ſupraſcriptis.
cccxviii.epiſcopis maior eſt in il/

lis miſericordia quaʒ in ſanctoꝰio

anne papa.maior charitas quã in
reliquis ſanctis ſacerdotibus qui

hoc exemplo remedia eccleſiaruʒ

ſuis diffinitionibus deliberauerũt
ideo aut prona uoluntate prece/
ptis illorum conſentiant aut omni
bus illis contrarioſ inimicos ſe
eſſle cognoſcãt. que eſt illa iuſticie
inimica bonitas palpare crimino
ſos ⁊ vulnera eorum uſqʒ in diem
iudicii incurata ſeruarc. Quod ſi
eos duriſſimam penitentiã per plu
rimos ãnos niderimuſ agere:tũc

nos ⁊ ſaluti eorum poſſemus con/

ſulere:a ſtatuta canonum debere⸗
mus temperare. cum uero in ali/
quibus nec cõpunctio humilitatiſ
nec inſtantia orandi apparear: nec
beatũ dauid imitent᷑ qui dicit laua
bo per ſin.no.lec.m.la.m.ſtra.m.

rigabo.a illud: cinerem tanquem

pa.man.⁊:p.m.c.f.m.nec eos ie/

iuniis uel lectionibus uacare uide

amꝰ:poſſumus agnoſcere ſi ad pri
ſtinos gradus uel honores redi⸗/
rent cum quanta negligentia ⁊ cuzʒ
quanto torpore ⁊ anime ſue inimi
ca ſecuritate permanerent:creden
tes quod ſic eis non acta peniten/
tia digna dimiſerit deus: quomo⸗
do ſacerdotes indulſiſſe vidẽtur:
uere dico quia ipſi quibus cum pe
riculoſa ⁊ falſa miſericordia indul
gere videmur: cum ante tribunal
chriſti pro tantis peccatis damnã
di aduenerint: contra nos cauſam
dicturi ſunt dicentes: quod dũ aut
duram aſperitatem lingue eorum
expauimus aut falſa blandimenta
periculoſas adulationes ipſorũ
libenter accepimus: in eiſdez per
manere peccatis eis inutiliter in/
dulgemus :aut ipſa peccata auge/
re permittimus?:non recordates

leficio publice dep⸗
hẽdũt᷑ ſine iudicio
dãnãtur.ut.C.ð de
fen.ci.l. defenſoꝛes
lex. vii.eſt.
n ¶ Mõ pnt de iur̃.

o ¶Pietate. ironice

loquitur.
p In ſancto. S. eo.
miroꝛ.
q Kemedia.i.pe/
nas illos qui non
ſernant ſtatuta.
TAut oibus. arg.
ꝙ qui vni facto õdi
cit.oĩbus dicit.ſic

„.

g. iiii.di. denih. de
⁊ e

pe. di. v. fratre

de re.iur. defleat.ᷣ

cõ.di.ii.ↄperimus.

8 Et iimicos. no.

ꝙ eo ipo ꝙ aliquis
nõ obedit pᷣlato eiꝰ
eſt inimicuſ.ut.xxii
ii.q.i.quoniã uetus
S.e.ſi ꝗs pᷣpoſtera.
t ¶Palpare.i. adula

Ti.

n ¶ Beberemꝰ. not.

diſpẽſatiõem eẽ ðbi
tam. ut. S.e.ut cõſti⸗
tueretur.⁊.xi.q.iii.
plerunqʒ.
x¶Bigna.qð nulli
facit.xxiiii.q. ii.le⸗
gatur.
yBimilerit. non
eni taʒ cito dimittit

deus ſicut ſacerdoſ

abſoluit. de pe. diſt.
i.quẽ penitet.
3¶Bicturi.nũquid
noce tũc loquentur

cũ apoſtolus dicat

qp tüc lingue ceſſa⸗
bũt. licet ꝓpheta ⸗
riũ dicat.exultatio
nes dei ĩ gutture eo

rum: ſed quicquid

ſit. tunc nullus accu
ſabit alium.ſed ſola
ↄſcĩa accuſabit quẽ
libet. ix.q.iii.alioꝝ.

&ο Indnulgemus.i.

indulſimis.
9 Permittimns.
.i. permiſimus.

g
d
tſe

et
ns
hfo.
is
heß
i
ns
fen.
Grl

ro.
hi
ſti⸗
lit

oli
le

Non
pint
ſcl
b

nid
gm
di
iſn
n

tio

eeo
nid
en
0ls

e
or.

gi

ne⸗

a “ Qula yvno ſcili⸗
cet achoꝛ. viii.q.i.
audacter. j.i.q.ᷣiiii.
F. uẽ peccaloꝛ achoꝛ
loannes.
b —0 Nicũqʒ. di⸗
nini.i.eccleſi
aſtici.
c ¶ Bifficile.tale dif
ficile hẽs.xlvii.diſt.
itũlibet. alias põit
ꝓ ñ.ii.q.vi.ꝭ.bidu⸗
um. p. ſi aduerſus.
⁊.xlvii.di.c.fi.
d O Ni ſub gra⸗
du.i.in.ſed
nõne iſtud laico cõ/
cedit᷑ ut.i.q.i.quod
quidam. ſed dic ꝙ
iſte põt ſolẽniter ba
ptiʒare qð laicꝰnon
põt.ut.lxxxi. di.dia
conus.itẽ obijcitur
ſi iſte poteſt bapti/
ʒzare. ⁊ ſacrificare.
ut dicit hiero.i.q.i.
ſicut xpᷣs.ſed ibi lo⸗
quit᷑ de adhuc tole/
rato.
e Miniſtrare. ſed
nõ celebꝛar̃. uel dic
ꝙ põt remanere in
eio ſacerdotali.
ed nõ põt eẽ epᷣs.
f Reibyterol
gimolauert
coacti conditiõalit᷑.
g ¶ Inierũt.i.ſupeꝛ
bie cã.
hb Et nõ exↄpacto
.i. figmento.

i ¶ Honoꝛẽ. ſ. bene

ficiuʒ.
lke ¶ Offerre.i.offici/
um nõ retinẽt.
¶Fungi. hic di⸗
ſpenſat᷑ ĩ beneficio
ſed nõ in officio.ut
er de cle.pug. here⸗
ticꝰ.⁊.j.eo.ſtudeat.
m Nec caliceʒ.añ
cõfectiõem.qꝛpꝰ cõ
fectiõem nõ eſt eis
licitũ offerre.⁊ ſic ñ
E ʒ.xciii.di.ꝑuenit.
m ¶ Penes. hic patʒ
eps diſpẽſat ĩ he
reſi ⁊ cum ſciſmati/
co.ut..e.ut ↄſtitue
ret᷑.nõ tñ cũ excõi/
cato miſtrãte. xi.q.
iii.ſi quis epᷣĩs.
o ¶Per neceſſitatẽ.
famis.ĩmo potiꝰ de
bẽt moꝛi fame qᷓ; ne
ſci idolaticis.xxxii.
q.iiii.ſicut ſanctius
⁊.ſ.xxxii.q.v.ita ne
uel uocat hic neceſ⸗
ſitatẽ coactionem.
pꝓ Wpropter caute⸗/
lam. qnqʒ. n. ad cau
telã ĩponit᷑ alicni pe
nitentia.ut.xxxiiii.
q.ii.in lectum.
q ¶ Cõmodari. qꝛ
reſtituũt᷑ ad cõionẽ
nõ ad officiũ nel da
bit᷑ ſuſtẽtatio eis.x
vi. q vi.de lapſis.
TI Sed. illud hoꝛ-
miſde..ſi quis dia
conus.

L.

illud quod in ve.te.ſcriptum eſt:
quia vno peccante contra omnes
ira dei deſeuit. ¶ Item hiero.
Difficile eſt poſt ſapium ad priſti
num gradũ redire.
Micunqʒ dignitarem diuini
Graans non cuſtodiunt: con
tenti fiant animam ſaluare.reuerti
enim in priſtinũ graduʒ poſt lapſũ
difficile eſt. Item baſilius.
Lapſus poſt pẽnitentiã altario tã
tum miniſtret.
Vi ſub graduceciderit: pꝰ
pemitentiã contentus fiat ba
ptiʒare:cõionem infirmis dare:⁊
altario tantũmodo miniſtrare.

Item ex conci. anchiritano.
PAem otibus diaconibus uel

laicis qui idolis murificant.

Reſbyteros qui ĩmolauerũt
7 poſtea iterum certamen inie
rũnt:⁊ ſi ex fide luctati ſunt:a non
ex compactoꝰad oſtentationẽ urof
ferrent ipſi fecerũt:hos placuit ho
norem quidem ſedis proprie reti
nere. offerre autem illis ⁊ ſermo/
nem ad populum facere aut aliqui
bus ſacerdotalibus officiis fungi

non liceat diaconi ſimiliter qui im

molauerunt:poſtea uero iteruʒ re
luctati ſunt.alias quidem honorẽ
habere oportet.ceſſare autem de/
bent ab omni ſacro miniſterio: ita
ut nec paneʒ nec calicem offerant
nec euangelium pronuncient niſi
forte aliqui epiſcoporuʒ conſcii la
boris eorum ⁊ humilitatis ⁊ man
ſuetudinis voluerint eis amplius
tribuere uel adbibere. penes ip/
ſos ergo de his erit poteſtaſ. Nui
autem fugientes comprehenſi ſũt
uel a domeſticis traditi:uel adem
ptis facultatibus ſuſtinuere tormẽ
ta:aut ĩ cuſtodia remuſi proclama
runt ſe chriſtianos eſſe:⁊ eo uſqʒ a
ſtricti ſunt ut manus eoru ↄprehẽ
dẽtes violenter attraberent: ⁊ fu/
neſtis ſacrificiis admouerent: ut a
liquid polluti cibi per neceſſitatẽꝰ
ſumere cogerentur in omni deie⸗
ctione ⁊ habitu ⁊ humilitate vite fi
dem confitentes. hos uero uelut
extra delictum conſtitutos a cõio/
nis gratia non prohiberi decerni/
mus. Si uero prohibiti ſunt ab a
liquibus propter cautelamꝰampli
orem uel propter quorũdam igno
rantiam:ſtatim recipiantur. Hoc
autem ſimiliter ⁊ de clericis ⁊ de la
icis obſeruare conueniat. Der/
quiſitum eſt autem ⁊ illud ſi poſſũt
etiam laici qui in bas neceſſitatis
anguſtias inciderunt: ad clerica/
tus ordineʒ promoueri. Placuit
ergo ⁊ hos tanquam qui nihil pec
cauerint:ſi precedens eorum vita
probauerit: ad hocofficium pro/
uehi. De his auteʒ qui negauerũt
preter neceſſitatem aut preter ab/
lationem facultatum aut preter pe
riculum uel aliquid huius quod ſa
cium eſt ſub tyrannide licinii pla/

cuit ſancte ſynodo: quamuis hũa
nitate probentur indigni:tamẽ eiſ
beniuolentiam cõmodari. ¶C Sʒ
illud hormiſde pape deſidioſos ⁊
negligentes non uere penitentes
reparari prohibet. Illud autẽ hie
ro. fatetur hoc eſſe difficile nõ im
poſſibile. Baſilius auteʒ circa de
linquentes rigorem iuſticie ſeruã
dum oſtendit: quem circa peniten
tes alii relaxanduʒ miſericorditer
affirmant. Poſſunt a aliter diſtin
gui premiſſe auctoritates ſecundũ
iuſticie rigorem.quorum crimina

manifeſta ſunt ante uel poſt ordi/

nationem a ſacris ordinibus deii/
ciendi ſunt:quorum autem pecca/
ta occulta ſunt:⁊a ſatiſfactione ſecre
ta ſecundũ ſacerdotis ediciuʒ pur
gant:in proprüs ordinibus rema
nere poſſunt. . Unde nico. papa
olo cpiſcopo eiꝰ ſu raganeis
on poteſt feſtirui in ſacer doniu
cuius crimen fuerit manifeſtum.

Acerdotes ſi in fſornicationis

ceciderint laqueuz: criminis

manifeſtusſiue oſtenſus ſit actus

ſacerdotii honorem habere non
poſſunt᷑ ſecundum canonice inſti/
tutionis auctoritateʒ. Item ra
banus archiepiſcopꝰſcribit ad eri
ui ualeant reparari poſt lapſuʒ
uel non.
Ehis uero uiſũ ẽ nobis ſcri
bendum eſſe:qui ſacros or/
dines habentes ⁊ ante uel poſtor
dinationem cõtaminatos ſe eſſe in
capitalibus criminibus confiten/
tur. In quibus utmihi videt᷑ bec
diſtatia eſſe deber: ut hi qui depre
hẽſi uel capti fuerit publice in per
iurio furto atqʒ fornicatione ⁊ ce/
teris huius criminibus ſecũdum
canonum ſacrorum inſtituta a pro
prio gradu decidant: quia ſcanda
lum eſt populo dei tales perſonas

ſupra ſe poſitas babere: quas ul/

tra modum uicioſas eſſe cõſtat.nẽ
pe inde retrahuntur homines a ſa
crificio dei:ſicut quondam heli fi
liis peccantibus feciſſe leguntur 2
rebelles huic atqʒ contrarii exiſtẽ
tes eorum prauis exemplis quo/
tidie peiores fiunt.qui autẽ de pre
dictis peccatis abſconſe a ſe ad/
miſſis peccata per occultam cõſeſ/
ſionem coraʒ angelis dei preſente
etiaʒ ſacerdote qui eis indicturus
eſt penitentiaʒ confitentur a ſemet
ipſos grauiter deliquiſſe querũtur
ſiſe per ieiunia ⁊ elemoſynas vigi
lias ſacraſqʒ oratiões purgare cer

fauerint. his etiam gradu ſeruatoꝰ

ſpeſ uenie de miſericordia dei pro
mittenda eſt. nDe lapſis etiam
in hereſim boc obſeruandum eſt:
ur ante ſententiam concilii nullus
eis cõicet. nde cypria. papa
antonio ait inter cetera.
A cõione abſtineat qui lapſi ante
reſtitutionem communicant.

47

8 Aüt hie. 5. e. quicũqʒ.

t C

U

Baliliꝰ.S.e.qui ſub gradu
Acerdotes.manitfeſtuſ
p euidentiã facti.

xMon pñt. ſine diſt⸗ penſatio

ne. ſed ſiẽ occultũ põt ſine di⸗
ſpenſatione poſt pniam.

y Ehis.ꝗ ðp̃hẽſi.⁊ oni

3

cti.ut.xv.q.vlt.c.ult.?
ex de iudi.cũ nõ ab hoie ⁊ ad
nocabit teſtes per quos ꝓba⸗
bit ipſum in crimine depꝛehẽ
ſũ.⁊ detineat eum per.xx.ho
s. f. de adulte.capite.
Seruato.ſim quoſdã iure
cõi ⁊ eouet manet in oꝛ/
dine ſuſcepto occultus pecca
toꝛ pꝰpniam.snt etiã ſentit gra
tianns.S.e.ꝭ.ſed illud. niſi in
ſimõia ubi quis oꝛdinẽ emit
qui q;tũ ad ſe ⁊ ad alios ẽ ſu/
ſpenſus.nt.xxxii.diſ.ꝭ.ueꝝ ⁊
er de ſi. tãta.licet ſit ar. ex ð
ſi. ex tue.ſed ibi nõ dr ꝙ diſpẽ
ſabat᷑ cũ eo.ſed dr̃ ꝙ ꝓbiberi
nõ põt cũ ſit occultu.ſed obij⸗
cit᷑ iſtis qð dicit ĩ fi.de ſpe ue
nie ſed ipſi intelligũt ð ſpe ue
nie q;tũ ad pcẽ̃m.h.vᷣo dic ꝙ
in occulto pcco nõ põt diſpen
ſari.qꝛ de illo nõ põt quis ac-
cuſari uel pniri.quia occulta
pcc̃a ñ hñt vindictã.ut.xxxii
q.v.xpiana.ad h̊ ̊ ꝙ occultꝰ
peccatoꝛ poſſit ꝓmoneri.ↄfi-
tebit᷑ epᷣo crimẽ ſuũ.æ nõ ei ſo
li.ſed coꝛã aliquibus pſonis
⁊z ſic poterit diſpenſare ſecum
ſed ut dixi.S.xxv.di.c.ult.pec
catũ ſiue ſit occultũ ſiue mani
feſtũ dum tñ ſit enoꝛme ſemꝑ
ipedit.ne poſſit ſine diſpẽſati/
one ꝓmoueri.licet poſſit exe
qui ſuſceptũ oꝛdinẽ cũ eſt oc⸗
cultũ pcẽm ⁊ ꝙ occultũ pcẽ̃m
ipedit ꝓmouendũ habes ex
de tẽ.oꝛ.ex tenoꝛe.io.ſed heo
piniones hodie ſublate ſũt ꝑ.
decre.ex de tẽ.oꝛ.c.ult.b. Sʒ
nũquid ſacerdoſ tꝑe pnie põt
exequi officiũ ſuũ.vr ꝙ ñ.ut
S.di.pi.teſtamẽtũ.⁊ de cõ.di.
ii.ſi nõ ſũt.⁊.c.quotidie.⁊.S.
e.quid eſt hoc.cũ quilibet ſit
ſuſpenſus q;tũ ad ſe ꝓpt᷑ moꝛ
tale pcc̃ʒ.ut.i.q.i.ſacerdotes
⁊ facit ad hoc ex de cele.miſ.
de hoie.dico ꝙ meliꝰ eſt ſi ab
ſtineat ſi credit ſe indignũ.ſi
aũt ↄterit᷑.dico ꝙ põt celebꝛa
re.ñ ob.S.di.xxxiii.habuiſſe
qð eſt õ.ſed illud intelligitur
de eo quẽ nõ penituit adhuc
de pe. di.iii.inter bec hircuʒ.

8 Eeo cõicato. olim eni
epᷣs nõ poterat ſine cõ

cilio recociliare hereticũ.ut.i

q.vii.ſi quis eps.ſed hodie ſe
cus.ex de heret.ad abolẽdã.
vSquia uero.
b Mõ nero..e.c.clericũ.⁊
c.de his clericis.⁊.c.miroꝛ.
C Ehis. ꝙ ſi in hoc.ex
neceſſitate.
d Priuent᷑.ad cantelã.ʒ.h.
clerico in nulla neceſſitate li/
citũ eſt occidere.ĩmo potius
dʒ ꝑnuittere ſe occidi.ſed nos
intelligimus iſtud de neceſſi-
tate euitabili.qꝛ poterat bene
exiuiſſe caſtrũ añ aduentũ pa
ganoꝝ.ſi eni eẽt ieuitabiliſ ne
ceſſitas.nõ iponeret᷑ eis pnia
vnde dicas ꝙ ſi nccitate leui⸗
tabili ſine oĩ diſpẽſatione põt
celebꝛare in oꝛdine hito. ſed
nõ deberet ꝓmoueri ſine di⸗
ſpenſatione.ut ex᷑ ð hom.c.ii.
ſed ob.ex.e.latoꝛ.ubi vr̃ ꝙ li/
cite põt ꝓmoueri ad ſuꝑioꝛeſ
ſed illud eſt diſpẽſatio.de hoc
dixi. S.e.c.de his.ſed melius
dicas ꝙ ibi fuit caſus foꝛtuitꝰ
e ¶ ESacerdotis.vide quõ cir/
ca canones pniales habet ipe
ſacerdos plenã ptaãtem.ut.xx
vi. q. vii.tꝑa.ſᷣm leges dupli⸗/
plicat᷑ tẽpus pnie ei qui nõ ſer
nat penã ⁊ pniam iniunctam
ut. ff. de penis.aut dãnũ.ꝭ. in
ter eos.
Lerico.ſi iſte ðdit ope
rã rei licite expellendo
poꝛcos de agro ſuo. tũc intel/⸗
lige ꝙ minus diligẽter fecerit
alias in nullo puniret᷑.ut dixi
S.e.de his.
g Pꝛo amor.ſpũali.talis.n.
amoꝛ nõ inducit ſimoniã.ut.i
q.i.filiũ.⁊.c.latoꝛẽ.⁊.xxxv.q
ix. ueniam.
h In pnia.interioꝛi.qꝛ ſacer
dos nõ facit publicã pniaʒ ni
ſi ꝓenormi crimine.ut ð pe.
di. vi.ſacerdos.⁊.xxviii.diſt.
preſbyter.
i ¶ AQNia te.iudicas.cũ nõ
ſis.
le; Inde canonice.i.hm rigo
rẽ canonuʒ.qꝛ tũc miſicoꝛdit
tolerãtur.nel intellige qn ine/
uitabili neceſſitate H̊ fecerit.
I¶ uKugdeat. bar.iĩtellexit H
c. ꝓut lra ſonat.ꝙ licet
ex ꝑcuſſiõe ceciderit ⁊ cõfre/
gerit cernicẽ.nõ ideo eſt ſacer
dos deponendus.ar.jj.e.qtũ
nã ſi ſernũ tuũ rulneraui.⁊ il
le poſtea ex ictu alteriꝰ perijt
nõ teneoꝛ de occiſo.ff.ad.l.a/
quil. huic ſcripture.5.. ſi ſeruꝰ
æ.l.ita vulneratuſ.⁊ hãc regu
lã qui occaſiõem dãni dat.da
nũ dediſſe vr.intelligit de oc-
caſiõe ꝓxima ⁊ ſufficiẽti ſed
expᷣſſe ↄ ex.e.pᷣſbytexꝝ.⁊. ff.
ad.l.coꝛne.de ſic.nihil inter/
eſt. vñ intellige ꝙ ſi nõ cecidit
ex ꝑcuſſiõe ſz alio mõ cecidit.
tũc nõ tenet᷑ de motte eius ſʒ
de eo ꝙ pꝛius ipᷣm incaute ꝑ/
cuſſit. .
m ¶ Sex. qꝛ tot nõ erãt in pꝛo
nincia illa.
n .Ladens poſtea.
o ¶Interijt. nõ ex cã ꝑcuſſio⸗
nis. ſed ex alio caſu.

maneat.

DI

Eeo tamen quod ſtatuendũ
eſſet circa cauſam lapſoruʒ di
ſtulit:ut cuʒ quies ⁊ tranquillitas
data eſſet:a epiſcopos in unum cõ
uenire indulgentia diuina permit
reret:tũc cõicato ⁊ librato de om
ni collatione Railio ſtatuerẽ quod
fieri oportet.ſi quis uero ante con
cilium noſtrum ⁊ ante ſententiam
de omni concilio ſtatutam cõicare
uoluiſſet temere lapſis.ipſe a cõio
ne abſtieat. Quod ueroſupra
de homicidis ſtatutum legitur: in
telligitur quando facultas effugiẽ
di datur: nec neceſſitate claudunt᷑
obſidionis. Ceterum cum neceſ/

ſitate anguſtati effugere non poſ/

ſunt ſi tunc homicidium admiſerĩt
purgan per penitentiam ⁊ officio
⁊ cõioni reddant᷑. & Unde in by
lerdẽ.conci.legitur.
Poſt duorüm annorum peniten
tiam officio ⁊ cõioni reſtituant᷑ cle
rici:qui in obſidionibus poſiti ne
ceſſitate ſanguinẽ fuderunt.

O E bis clericis qui in obſidi

onibus neceſſitate poſiti fue
rint id ſtatutũ eſt:ut qui altario mi
niſtrãt ⁊ chriſti corpus ⁊ ſanguinẽ
tradunt uel uaſa ſacra officio depu
tata contractantut ab omni huma
no ſanguine etiam hoſtili ſe abſti/
neant.quod ſi in boc ceciderint:tã
officio quam cõione corporis do/
mini duobus annis priuentur: ita
ut in duobus annis vigiliiſa ieiu⸗/
niis ⁊ orationibꝰ elemoſynis pro
uiribus quas dominus donauerit

expient᷑ ⁊ ita demũ officio uel cõio

ni reddantur: ea tamen ratione ne
ulterius ad officia potiora promo
ueantur.quod ſi in definito tempo
re neglientiores circa ſalutẽ ſuam
exriterint: protelande ipſius peni
tẽtie tempus ĩ poteſtate maneat ſa
cerdoris.¶ Caſu quodʒ ſi cleri/
cus homicidiuʒ fecerit:in proprio
gradu ex diſpenſatione remanere
permittetur. ¶ Ande urbanꝰ: i.
ſcribit guarnerio narbonenſi epi/

ſcopo.

MQui caſu bomicidium facit: ex di
ſpenſatione in ordine ſuo perma/
near.
erico iaciente lapidem pu⸗
er dicitur interemptus:nos ꝓ
amore dei ⁊ tuo in ſuo ordine euʒ
permanere permittimus: ut tamẽ
ſemper in penitentia timore per
Item ſtephanus.v.ſi
chiberto corſice epiſcopo.
HSHe eodem.
Via te quaſi obnoxium iudi
.cas eo quod a ſaracenis ca/
pius bomines interfeciſſe vide/
ris:bene facis.ſed quoniam non
tua ſponte id feciſſe cognoſceris:
inde canonice nullo modo iudica
ris. C Si uero ira preſbyrer com
motus aliquem interfecerit: ⁊ ſi a
nimũ occidẽdi non habuerit: Ler
pemo tamẽ depoſitus erit. CUn

de nicolaus papa ſcribit olbaldo
corepiſcopo quadrantino.
Perpetuo careat officio preſby⸗
ter qui ira commotus licet extraa
nimum aliquem interfecerit.

B TZudeat ſanctitas tua perſua/

dere epiſcopo tuo ſibi canoni/
cum conſociare numerum collega
rũ.i.ſex ex uicinis prouinciis fra
tres ⁊ coepiſcopos ſuos: quibus
tecum coniunctis ⁊ decernenubuſ
diligenter inueſtigate: ⁊ omni ni/
ſu perſcrutari procurate. quaten⸗
inuenire ualeatis utrum pro per/
cuſſione iam nominati preſbyteri
an ceruicis fractione idem diaco/⸗
nus ut fertur extinctus eſt: qui ſi
quidem a prefato preſbytero non
ad mortẽ percuſſus eſt: ſ̊ ex equo
cadens ceruice fracta interuitꝰ: ſe/
cundum arbitriũ ueſtrum pro per
cuſſione incaute agẽti preſbytero
penitentiam competentem indici
te: a aliquanto tempore a miſſarũ
ſolẽniis ſuſpendatur: denuo poſt
hoc ad ſacerdorale rediturus offi
cium.quod ſi ueraciter eolicuaz
percuſſione preſbyteri ille mortu
us eſt diaconus:bunc nulla ratiõe
miniſtrare ſacerdotis more decre
uimus.quoniam ⁊ ſi uoluntatemꝰ
occidendi non habuerit:furor ta/
mẽ a indignatio:ex quibus motio
illa mortifera prodiit:in omibus

precipue ĩ dei miniſtris multipli

citer inbibetur atqʒ damnatur: ve
rum ſi preſbyter adeo ueſtro ſtu/

dio obnoxius forte claruerit: pre

cipimus ui tale beneſicium ſibi ec
cleſie ſue concedatur:quo ⁊ ipſe ⁊
ſui ſufficienter poſſint habere ſue
ſuſtentationis ſolarium. Item
ex conci.maticen.c.vi.
Palea.
Vi uero odii meditatiõe uel
propter cupiditatem iudeũ

uel paganũ occiderit quia imagi/

nẽ dei ⁊ ſpez future cõuerſionis ex
rerminat.xl. dies i pane ⁊ aqua pe
niteat. Palea.

B2 quis homicidium fecerit: ſi

epiſcopus eſt.xv. annis peni/
teat ⁊ deponatur: cunctos dies vi
te ſue peregrinãdo finiat. preſbyt
xii.annis peniteat tres ex his ĩ pa
ne ⁊ aqua.⁊ deponatur ſuperioris
ſententia. diaconus.x. annis peni
teat tres ex his in pane ⁊ aqua. cle
ricus ⁊ laicus. vii.annis peniteat
tres in pane ⁊ aqua ⁊ ad gradũ cu
iuſlibet ſacerdorii accedere nõ pre
ſumat. ¶ Item ex conci. neoceſa
rienſi.
NQuinquennio a cõione abſtineãt
qui caſu bomicidium faciunt.

Os uero qui non uoluntate

ſed caſu homicidium fecerit:
prior quidem regula poſt. vii.tan
tum annorum penitentiam cõioni
ſociauit ſecũdũ gradus ↄſtitutos
hec uero humana diffinitio quin/
quennii tempus tribuit. ¶ Item

p ¶ Percuſſiõe.ſiue

directa ſiue occaſio
nali.

q ¶Et ſiuoluntatẽ.

directam.

r Prodiſt. ⁊ ſic ꝓ/

pter vnũ delictũ im
putant᷑ oĩa qᷓ ſequũ
tur ex illo.ſ. e.ſepe.
2. S. e.clericũ.
8 ¶Nt tale. bñficiũ
hic diſpẽſat in bñfi⸗
cio nõ in officio. nt
xxxiii.di.pᷣſbyteruʒ
debet aũt de iure ca
rere vtroqʒ.qꝛ cuii
terdicit᷑ vnũ ⁊ reli/
quũ.cũ ſint cõnexa
ut. lxxxi.di.ſi qſ.nã
male meriti ↄtinua
egeſtate laboꝛare ð
bẽt. ut. ff. de poſ. bo
na fides.ſʒ iõ diſpẽ/
ſat᷑ ne ꝑpꝑ ncẽitateʒ
victus ad turpia lu⸗
cra ↄuertat᷑.ut. lxx
xi.di.ad reatũ.
t Et ſui.ſui.n. filij
eadem ꝑſona itelli⸗

gut. ut. xxxv. q.iii.

hac aucte.in prin.⁊
uxoꝛ dr̃ ꝑs viri.xxx
iii.q.ü.admonere.
vnde vr licet cle⸗/
ricꝰſit ſuſpenſus ab
hoie uel canone. ꝙ
tñ ei relinqui ðbeat
vñ ſe ⁊ ſuos poſſit

ſuſtẽtare. eſt ſ. l. ar.
ff. ð pca.l.pe.ð uſu.

⁊Z ha.l.ii.maxie cuʒ

etiã uxoꝛ ⁊ filij ð bo

nis ecclie paſci pnt
ut. xxxi. diſt. oĩno.
nec totũ extoꝛquen/

dũ eſt a debitoꝛe qd

hʒ.ſed hñda ẽ rõ ne
egeat. ff. de re iudi.i
ler eos in fi. ille aũt
qui excõicat᷑ nil ꝑci
piet noĩe ecclie. ut
e de appel. paſto⸗/
ralis.

u O Os vo. ſʒ ca⸗

ſu. dũ tñ cul⸗

pa pceſſerit caſum.

alias etiã clericus
poſſet ꝓmoueri.ex
e.ex ꝑte.⁊.c. ſignifi
caſti.⁊.c. dilectus ĩ
fi.ĩmo taliſ miniſteꝛ

dei dicitur. ut.xy.q

i. nec is.

x ¶ Humana. ? i0

magiſ eſt tenẽda.ut
5.ix.di.ſana.io.ꝗd
iuris ſit de hoc no⸗
taui plene in queſti
onibus.b.

— —,. —. — — — —

ſieſe
eceetſn

Clnnte

ſeeſep.
ti⸗
WIN
ſeſge
i.
eliti
Ninbi⸗
hfenn
pſhten
deinrecz
q cii
li el⸗
cöner
ig.n
iornmn
Wore;
depol b⸗
bͤoſſi
dätn
tunnnt⸗
i.n ig
fenti.
ſuin i

onnn ſelu

aii
morne
prr
nonere,
lcercl⸗
enſused⸗
none.
bidben
os voſt
Leſtet
ſpe Duſn
nariean
füö⸗
ſcipit
bſt,oin.
ongven
bioꝛeq
neſone
eindii
unn
nil gei
cie. u
paſto⸗

o.
ſmal⸗
tcaſn.
clena
vonerie
..ſpii
Ollecuot
minite
N

ei
ſeda.ut
. ſo.
hoc no/
ſceſt

3 2 feia. a⸗

cilla. hic hẽs
ꝙ eque punit᷑ dñs
occidẽs ſeruũ ſunʒ
ſicut alienũ. ut. ff. ð
bis qui ſũt ſui uel a
lie. iur.l.i.in fi.mo⸗/
dica tñ caſtigatio ꝑ/
mittit᷑ dno.ff. de hiſ
qui ſũt ſui uel alie.
iur.l.ii.vnde ſᷣm iu/
ra noſtra ſeruꝰ põt
ↄqueri de dno ſi ſe⸗
uiat in ipᷣm.ut.xxiii
q.iiii.ſi ecclia.⁊.c.ꝗ
peccat in fi.⁊ d ic u
notaui ſuper illo.c.
ſi eccleſia.
b G Iquis ſemꝑ
.i. horis ſtatu
tis.ſic.xxii.diſt.ſa/
croſancta.⁊.xxxvi.
di. ſi gs vult. ⁊ ð cõ.
di. v. nunquã.

e ¶ In exitu. ſupple

ſi moꝛit᷑ ante finitũ
tpᷣs pnie.qꝛ pꝰ tpᷣs
pnie licite cõicat.ut
xxxi.q. vi.ſi quis ð
corpoꝛe.
d Vi ſaccum.
aimus. ſʒ 3.
furtũ ſine affectu fu
rãdi nõ cõmutitur
xiiii.q.ult.c.vlt.⁊ ĩ/
ſti. de nſuc. S. item ſi
bis. ſed dic ꝙ rõne
acceſſiõis cõmittit
furtũ.⁊ que cõmo⸗/
datis nel depoſitis
rebus accedũt ðᷣpo⸗
ſita uel cõmodata ĩ⸗
telligũt. ff.ↄmo.il.ſi
ut. 5. uſqʒ adeo. uel
dic aĩus.ſ.pꝛincipa
liter. ſed ſcdᷣario ⁊ ĩ
directe ꝑ quãdaʒ cõ
ſequẽtiã fuit ei aius
ſacci furãdi.⁊ ſic nõ
Chrium. ff. de fur.ſi
quid fur. S.i. ſic. ff.
qð me.cã. l.ſi muli⸗
er. F. pe. xv.q. i.me/
rito.xxiii.q.iiii.di/
ſplicet..

e LCõtra hucuſqʒ

oñdit opus ſine ani
mo puniri. nũc oſtẽ
dit cõtrariũ.

f Vm qui. cuʒ

calcis.quõni9/
qm fecit ludi cauſa.

g ¶ S hoc. ſ. ꝙ i lu

do occidit.⁊ iſtð ob
tinet cũ ludus licitꝰ
z.ff.ad.l.aquil.naʒ
ludus ſed ſi eſt illici
tus ludus nõ excu/
ſat. ut ex de pᷣſũp.c.
i. exquo ãt cõſtat ꝙ;
in ludo moꝛtuꝰ ẽ nõ
eſt neceſſe ꝓbar̃ ꝗ
caſu occiderit.nt.ff
ad.l.aquil.l. in lege
e de ſen.ex. ſuper
eo.alias qui caſũ al
legat. ipm ꝓbare te
net᷑.nt. C.ð pig.ac.
que foꝛtnitis.⁊. C.
de üur. ſi nõ cõnicij

̊ſiaduerſarius diẽ᷑

ꝙ ipᷣm dolo occide
rit hoc ꝓbabit.qꝛ 9

ex conci.elibertano.

Auibus temporum ſpatiis a cõio

ne abſtineat: qui uoluntate uel ca/
ſu ancillã ſuam interfecerit.

DNaua femina furore accẽſa ʒe

li flagellis uerberauerit ancil/
lamPſuam:ita ut infra certum diem
animam cum cruciatu emittat: eo
quod incertum ſituoluntate an ca
ſu occiderit:ſi uoluntate poſt.vii.
annos:ſi caſu poſt.v.annorũ tem
pora acta legitima penitẽtia ad cõi
onem placuit admitti.quod ſi ifra
conſtituta tempora fuerit infirma⸗/
ta:accipiat cõionem. ¶ Item ex
conci.martini pape.
De his qui uoluntate uel caſu ho
micidium faciunt.
JIquis uoluntate homicidiuʒ
fecerit:ad ianuam eccleſie ca/
tholice ſemper iaceat:a cõionem
in exitu vite ſue recipiat. Si auteʒ
non uoluntate ſed caſu aliquod ho
micidium fecerit prior canon.vii.
annis agere penitẽtiam iuſſit: ſecũ
dus canon quinqʒ mandauit.
¶Item dige. ti. de furtis.

—0O Vi ſaccum babentem pecu/

niam ſubripuit: furti etiã ſac
ci nomine fenetur: quãuis non ſit
ei animus ſacci ſubripiendi. Con
tra animũ non eſt opus puniri urli
bro.ix.codi.t.ad.l.corne.de ſicca
riis exemplis ſacrarum litterarum
diocleciani ⁊ maximiani colligit᷑.
De eodem. .
AVm qui aſſeuerat bomicidiũ
ſe non uoluntate ſed caſu for/
tuito feciſſe cum calcis ictu mortiſ
occaſio prebita videatur.ſi hocẽita
eſt:neq; ſuper hoc ambigi poterit
omni men ac ſuſpitione: quam ex
admiſſe rei diſcrimĩe ſuſtinet: ſecũ
dum id quod annotationeꝰ noſtra
cõprebenſum eſt: uolumus libera
ri. Hinc etiam pelagius papa.
De eodem

0C Vantum dicit iſte placidius

anno preterito dictum eſt de
uxore illiuſ:que ſubito inter cabal
los inuenta eſt.⁊ dum traherentur
caballi colliſa eſt illa ⁊ aborſum fe/
cit. Quod ſiita eſt: forte ſi cabal/
los alienos furatos tulerit.idẽ eſt
culpabilis. Nam de muliere que
caſu inter caballos confracta eſt:
ubi uoluntas illius nõ agnoſcitur
pernicioſa fuiſſe:nõ põt adiici ⁊ oc
cidi per leges. ¶ Item nicolaus
apa. De eodem
Jqui arborem incidere ui/
dentur ſi contigerit ut cadenſ
arbor occiderit hominẽ: inculpa/
biles ſũratqʒ ĩnoxii. quia nec uo
luntate eorum nec deſiderio homi
cidium perpetratum eſt. Si uero
aliqua culpa eorũ uel negleciu mo
rientis hominis interitus cogno/
ſcitur adueniſſe: abiiciẽdi ſũta gra
du ⁊ in ſacro ordine nullatenus ſu
ſcipiendi. ¶ Itẽ ex cõci.guarma/
cinenſi. De eodem.

Epe contingit:dum quis ope
ri neceſſario inſiſtens arboreʒ
inciderit. ut aliquis ſubtus ipſam
ueniẽs deprimatur.⁊ iccirco ſi uo
luntate uel negligentia incidentis
arborem factum eſt: ut homicida
penitentie debet omnino ſubmitti
quod ſi non exuoto ſed in curia il
lius mortuus eſt:non hec eum ſen
rentia contigit. Si enim dum ille
operi neceſſario fortaſſis incumbe
ret:⁊a iſte ĩſperatus occurrerit ſub
arbore: ⁊ ſub ipſa oppreſſuſ eſt:in
ciſor arboris nõ tenetur pro homi
cida. ¶ Iteʒz ex conci. triburienſi.
De eodem.

Jduo fratres in ſilua arboreſ

ſucciderint:⁊ appropinquante
caſura ipſius arboris frater dixerit
fratri caue. ille fugiens in preſſu/
ram arboris ceciderit: ⁊ mortuus
fuerit uiuens frater inocens de ſan
guie germani diiudicet᷑. ¶ Pre
miſſis auctoritatibus lapſis per/
mittitur ut poſt pemitentiaʒ in ſuis
ordinibuſreparari ualeant. ad ma
iorem autem conſcendere poſt la/
pſum nulla eis auctoritate permit
titur: ĩmo penitus prohibetur.
VUnge in hylerdenſi concilio le
gitur. L
Zapſi in ſuis ordinibus reparari
poſſunt:ſed nonad maiores con/

deſcendunt.

Jqui altario ſancto deſerui/
unt: ſi ſubito in flenda carnis
fragilitate corruerint:a domino re
ſpiciẽte digne pẽituerit ita ut mor/
tificato corpore cordis contriti ſa
crificium deo offerant:maneat in
poteſtate põtificis uel ueraciter af
flictos non diu ſuſpendere uel de/

ſidioſos prolixiori tempore ab ec

cleſie corpore ſegregare.ita tamẽ
ut ſic officiorum ſuorum loca reci

piant:ne poſſint ad altiora officia

ulterius promoueri. Quod ſiite/
rato uelut canes ad uomimmi re/
uerſi fuerint: ⁊ uelut ſues in uolu/
tabris emerſi iacuerint: non ſoluʒ
dignitate officii careant.ſed etiam
ſanctam cõionem non niſi in exitu
percipiãt. Sed exemplo beati pe
tri:qui poſtquã trine negatiõiſma
culaſ confeſſione diluit amoris nõ
ſolum in gradu ſui apoſtolatus re
manſit: uerum etiam in paſtorem
totius eccleſie a chriſto inſtitui me
ruit.ex hoc probãtur lapſi poſt di
gnam penitentiã nõ ſoluʒ propria
officia retinere:ſed etiam ad maio
ra poſſe cõſcendere. ¶ Qnod au
tem beatus perrus poſt negatiõeʒ
paſtor eccleſie a domino ſit inſtim
tuſ:probatur auctoritate beati gre
go.qui in homelia dominice reſur
recrionis de eodem principe apo/
ſtolorum ſcribit dicens.
Petrus poſt culpam negationis
princeps apoſtolorum a domine
eſt inſtitutus.

l. in lege.
b Annotatione.i. lege.
i Vantũ.i.ſicut alienos

4 4

dolü obijcit ipᷣm ꝓbabit. ff. ð
ba guotiee intellige ꝙ ln
dus fuit licitus.⁊ ſm h̊ intelli
ge ꝙ nõ punit talis lege coꝛ⸗
nelia.exquo nihil fecit dolo.
punit᷑ t.l.aquil.in qua uenit
leuiſſima culpa.ff. ad.l.aquil.

ſi vis dicer ꝙ iſte fura⸗
bat᷑ caballos ⁊ ducẽdo eoſcol
liſit mulierem.tũc qð dicit in
fi.nõ puniri ꝑ legeſ ueꝝ eſt. l.
coꝛnelia ð ſic.in qua nenit do
lus nõ lata culpa. ut.ff. de ſic.
in lege. tñ de culpa bene puni
tur. ut. S. e. c. ſtudeat.

l: ¶ Culpabilis.ſic pʒ ꝙ; lʒ ali

quis de furto teneat᷑.nõ tñ te/
net᷑ de his que ſequũt᷑ ex fur9
lo. ſic.xv.q.i.ſane.S.v.di.ad
eius.ff. de fur. ueꝝ.ex de ſpõ.
ueniẽs.ar. S. S.e.clericũ.

l Mon agnoſcit᷑.qñ eã pᷣmo

nuit. h.

r. JY qui arboꝛẽc. inculpa/

biles. ſi fecit in pꝛiuato
loco.tũc enĩ nõ potuit diuina
re.ut.ff.ad.l.aquil.ſi putatoꝛ.
ut ex ut ec. bene.ut nr̃m. ſi in
publico debuit clamare.caue
caue.ut.ſ.e.ſi duo.

n B Epe cõtingit.uel negli

gentia.ar. ꝙ qui occaſi
onẽ dãni dat. ſic. lvxxvi.di.pa
ſce.xvi.q.i.decime.⁊ ex᷑ ð ho
mi.pᷣſbytex.xxvii.q.ii.ſi tu.⁊
xxxi.q.ii.ð neptis.⁊.i.q.i.pla
cuit.b.ar. .xv.q.i.inebriaue
rũt.⁊.ff.de ſer.coꝛ.neracius.
§. ſi ſerui. ff. de furtis. ueꝝ de
eo qui fregit oſtium meretri⸗
cis ſed nõ ideo punit᷑ ãplius.

Fie E pũitꝰ pꝑ ignominiã.
0

Inſpatuſ. foꝛtuiti.n.caſui
nullo hoĩum cõſilio ꝓuideri
Pſit.fadimi. re ad ci.perti.

p G Iduo.ad.l.aquil.ſi pu

tatoꝛ.

q ¶ Premiſſis.S.e.de his cle

ricis.

1 C Permittit᷑. allegãdo. dicit

ꝓpter ſequens.c.io.

Hi qui.hoc.c.habelſ.xy.q

ult. hi qui.

4 Onſiderandum. permiſit.i.non prohibuit.
b U ¶Bebuiſſet. ar. diſpẽſationem eſſe debitam.
c ¶ Prepoſuit. hoc uerbo paſce oues meas factus eſt pnceps. extra de elec. ſi⸗
PSiſel non illo. tu es pe.⁊c.qꝛ illud fuit ei dictum ante paſſionem.
d Igelioꝛ gratiaʒ.ar. ꝙ potius eſt eligendus qui peccauit⁊ penituit. q; qui

ſemper fuit bonus. quia ma-
gis ſcit compati.nt.S.c.pꝛox.
naʒ infirmus foꝛtioꝛ reſurgit
de pe.di.i.poteſt.ar.contra.x

ii. diſt. nos conſuetudinem. ?

xyvi. q.i. legi.
In nationibus. ideſt gen⸗
tilibus.
f Oæ penitentibus. ſi per
ignorantiam. bene eniʒ
poteſt ignoꝛare cum non ipſe
ſed alij examinent. xxiiii.diſ.
quando extra ut eccle.bene.
ut noſtrum. H
g Mon prodidit. ex hoc. c.
videtur ꝙ quilibet oꝛdinan
dus teneatur prodere crimẽ
ſuum.nt. xxiiii.di. c. quando.
⁊æ.c.ult.⁊.xxxi.di.tantis.⁊.c.
quicunqʒ.⁊. viii.q.iii.artaldꝰ
in fi.ſic videt᷑ ꝙ in iure tenea/
tur quilibet confiteri delictuʒ
ſuum ſi interrogatus fuerit.
ut.xi.q.iii.quiſquis.⁊.xxxv.
q.vi.ſi duo.⁊.xv.q.yl.c.i.⁊ ul
ti. quod.h.concedit ⁊ dicit ꝙ
quilibet in examinatione ⁊ in
iudicio tenetur confiteri cri/
men ſuum. ſed in examinatio
ne ſufficit ut dicat ꝙ in gener
confiteatur ſe criminoſum. ⁊=
ſic petat diſpenſationem. ſed
ſi ſpecialiter pro aliquo crimi
ne fuerit interrogatus. tunc
reſpondebit ⁊ dicet ſe feciſſe
inde penitẽtiã.nec ob.j.ð pe.
diſt. i. F. his auctoritatibꝰ.ubi
dicitur non tibi dico ut te pꝛo
das.quia illud loquitur de pe
nitente qui ſe non debet in pu
blico prodere.niſi eniʒ occul/
tus peccatoꝛ ꝓdat crimẽ ſuuʒ
dicit. h. non poſſe diſpenſari
ſecum. ⁊ coꝛam plnribus de/
bet dicere ⁊ prodere ſe. quia

prodere eſt in publico dice/
re.nut.ii.q.i.ſi pecauerit ſicut

enim epiſcopus nõ poteſt an/
dire cauſam criminalem niſi
cum clericis ſuis.ut.xv.q. vii

epiſcopus.ſic nec ſoluſ poteſt
diſpenſare. qualiter enim pꝛo

baret aliquis ſecum diſpenſa
tum eſſe niſi coꝛam pluribus

factũ eſſet.ut extra de ſciimma

ti.fraternitatis.alij dicunt ꝙ
nec in iudicio nec in examina
tione tenetur aliquis proder
ſe.quia dominnſ occultat pec
catum de quo aliquis penitu/
it.ut.xxxii.q.i.apud.⁊ ſic lici/
tũ eſt alicni redimere ſangui/
nem ſunʒ quocũqʒ modo po/
teſt. ii.q.iii.ꝭ.notandum. ⁊.ff
de bonis eoꝛum qui ante ſen/
tentiam..l.i.ſic ⁊ honoꝛeʒ ſuũ
ſed nunquid clerico ꝓmouẽ/

R

Bnſiderandũ nobis eſt: cur

omnipotens deus eum guem

cũcte eccleſie preferre diſpoſuerat
ancille uocẽ pertimeſcere ⁊ ſeipſuʒ
negare permiſi. Quod nimirum
magne eſſe actũ pietatis diſpenſa/
rione cognoſcimus ut is qui futu/
