uinis nõ fit:ſed potius econ⸗/

uerſo. ar.l.di. domino. in fi.
h. ⁊.b.ſecus intelligit hoc.

o Primi menſis.i.aprilis.

qui eſt primus menſis ſᷣm he
breos.ut.lxxvi.di.ꝭ.primum
uero.
p Ulſq ʒ.d.xxi. diẽ. intelli
gas hoc de menſe lunari non
ſolari. in illa.n. lunatiõe ſem
per eſt paſcha.
Aſqʒ ad.xxi.diem.illud
nſqʒ hic ponitur incluſiue et
iducuur.xxi.dies.⁊ hoc vult
dicere ꝙ paſcha nõ debet eẽ

infra.xiiij.diẽ lunationiſ apri

lis nec poſt.xxij.diẽ illius. ſi
eni.xiiij. dies lunationis eſt
in die dominica ſequenti ibi
eſt noſtrũ paſcha hoc ⁊c᷑.xxi.
die.
q S Alia eſt rõ.quia infames
efficiũt᷑ ſm canones quicũqʒ
nota infidelitatis.i.mortalis
peccati aſpergũtur. ut nota.
yvi.q.i.oẽs.⁊.c.illi qui.ſed ſe
ens eſt ſm legẽ.⁊ na eſt ratio
alia. M. ponit exẽplũ in ap/
pellatione.ij.q.vi. non ita.
Sed quid ad hanc litterã de
H exẽplo. Ego dico hunc eẽ

ſenſ⸗ um ꝙ ea que in baptiſmo
quis promiſit nõ poſſũt mn

tari:licet legũ ſtatuta poſſunt
inmntari.

1 0 Lacnit.dies Bero. ho/ J

. die illud teneas ð hoc
qð habes.xviij.di.quoniam
io.
Neenit. nt poſtꝗ;. hoc

c.nõ habet hodie locũ.
nAnnüciẽt.hoc non nbiqʒ
obtinet.
x Eobſeruatione.
Erlatũ eſt. laudamns

bic coiligitur ꝙ licʒ in

tentio approbetur: reprobat᷑

tamẽ ipſũ factũ vnde per hoc
põt ſolui illa contrarietas de
loth.quoniã nũc dicit ſcrip/
tura eẽ eũſanetum.xxij.q.vij
ferebat. alias ꝑturbatũ dicit
xiiij.di.quod ait.item ẽ ar.qꝙ
in uno facto poteſt reprobari
quoddã ⁊ aliud approbari.
xxij.q.iiij.inter cetera.ar. .
ff. fami. her. in hoc.

3 . Fregiſſe. 5. di. lxiij. 5. ne

rũ.contra. ibi: latriã adora/
bant hic duliam,
Enerabiles.⁊ adorant
5.proxi.c.contra.ſʒ ali⸗
ud ? adorare latria qð ibi ꝓ

hibetur. aliud dulia qð hic ꝑ

mittitur.

a & Cultn.ſ.latria ĩ qua tria exigũt᷑:charitas dilectõis ⁊ multitudo ſacriſicio
rũ ⁊ ueneratio. In dulia vo unũ ſolũ.ſ.ueneratio.⁊ ĩ hoc ſenſu poſſumꝰ quã
libet rem ſacrã adoꝛare.i.reuerẽtiã exhibere.S.di.iij.ſancta.
b Exta. S. di. xvi.ſextam.

c In quibꝰ or.illud quibꝰ nõrefert᷑ ad aliqᷓ dictiõem bic poſutã ſʒ i canone

ſexti ſynodi cuiꝰ vᷣba hadria

ſacramẽtũ quã diu fit cũ eo unctio.nõ eni ante uel poſt remanet tñ

ſacra.Alij tamẽ dicũt cõtra.ut nota e.q.i.detrahe.qð multũ facit

pro opiniõe noſtra.itẽ ſi alius liquor admiſceat᷑ illi aque: nunquid

—

baptiʒat᷑ puer.ſm.l.uidetur ꝙ nõ:qꝛ deſinit eẽ aqua qꝛ liquor nonꝰ
efficit. fl. de acquir.re.do.adeo.ꝭ.uolũtas.ſed hoc non credo quia

nus inducit. alibi dr uel hẽt᷑

i quibuſdã ⁊ ſm h bec lſĩ’a pʒ

nel in quibus.

d Qui.i.ſacrifieiũ cuiꝰagni
e In figura. tpe gfe que fi

gurabat in ueteri teſtõ.

f Traſit. i.traſire dʒ. quaſi

nõ debet depingi.

g Bratia. i. gratioſã nerita

tẽ. ſ. xpm hoiem.

h Pro neteri. hoc credo re

probari:qꝛ ĩ ernuce tantũ ag/⸗

nnus dei depigebat̃ nã alias

hoĩie depicto agnũ depingin

obeſt ĩ pꝑte iferiori.ſʒ cũ corri
gat᷑ quo ad hoc.q̊ͥ qũo recipii

cũ eibaa anba⸗
i Anes. Caſus. In pᷣ
0 ma ꝑpte dicit treſ ꝑſõaſ
pfeʒ ⁊ filiũ ⁊ ſpũʒ ſcũm.vniꝰ

2 einſdẽ ſubſtatie. In ſcoa ꝑ

te dicit ꝙ licet iſte tres plõe
ſint eadẽ eẽntia. quedã tn ſin
gulariter attribnũt᷑ ꝑſonis:qᷓ
trinitati nõ attribuũtur.⁊ ſi⸗
milit᷑ aliquid attribuit᷑ pri qd

nõ filio æ ecouerſo.⁊ idem in

ſpũ ſancto.

lꝛ ¶ Colũbe.uera quidẽ colũ
ba fuit que nec pᷣꝰ nec poſtea

cõparuit.ſed in ſuã materiaʒ
redijt:ſicut legit᷑ de ſtella de
qua deſcendit ſpiriiꝰ ꝑ ſigni
ficatõem. ſignificabat pleni/

tudinẽ bonoꝝ ſpᷣs ſancti q̃ ĩ

xpᷣo erãt ſuꝑ quẽ ſpus deſcẽ
dit.j.di.proxi.ꝑ aquã.
JIsnis.genitiui caſus eſt.
as nõ cõgrue diceret̃ ⁊c.
Eceſſariũ ẽ. Hic de
pigit.iiij.di. in q̃ agi
tur de baptiſmo qui
eſt ianna oim ſacr̃oꝝ. Unde
uidẽdũ eſt quid ſit baptiſmꝰ
que forma baptiʒãdi qñ fuit
baptiſma inſtitutũ: quot ſunt
genera baptiſmi: ꝗs effectꝰ.
Et quidẽ baptiſmꝰẽ exterior
hoinʒ ablntio cũ certa foꝛma
nerborũ. Eſt ẽt character im
preſſus aĩe in ipſa aqua.ut.i.
q.i.ðtrahe.vFoꝛma ẽ illa quã
dñs tradidit diſcipulis. ite
baptiʒate.o.g.ĩ noie.p.⁊.f.⁊
ſ. ſ.j.e.ꝓpᷣe itaqʒ.nec ẽt omit
ti dʒ hoc ꝓnomẽ ego:extra ðᷣ
bap.ſi quis ſane.nec ob.j.e.a
quoda.qꝛ ibi noie chriſti itel
ligũtur tres ꝑſone. Et inſti⸗
tutũ ẽ ſ̃ᷣm quoſdã cũ dictũ ẽ
nicodemo. niſi quis renatus
fuerit ⁊c.ſim alioſ cũ dixit diſ
cipulis.ite bap.⁊c.⁊ hoc ↄoſt
mortẽ.ſm alioſ cũ milit indã
cuʒ ceteris.i.q.i.dedit. Ego

credo ꝙ tũc cũ a iohãne ẽ ba

liʒatꝰ.ut.j.e. ꝑ aquã.Quot

tiuoꝝ uenerãt᷑ eas ⁊ adorãt ſʒ non

puiũt eis cultu diuio nec alicui cre

atur᷑.i¶ Itẽ badrianꝰ pa.tharaſio

prfiarche. Mõ in agni ſʒ ĩ boĩig
ſpecie xrpis eſtnigurandus.
Extã ſcãm ſynodũ recipio cũ
ibꝰ canõibꝰ ſuis ĩ ꝗgbꝰdr̃. In
quibꝰ ſcripturis ſcãrũ imaginũ ag
nꝰ pꝛecurſoꝛis digito oñſus depin
git᷑: qi ſigurã gre mſit.vuʒ nob ꝑ
legẽ moyſi demõſtrãs agnü ieſum
xpũm dñim nr̃m. Aniiꝗſergo figu
ris ⁊ umbriſa ad vitatis pꝛefigura
niõeʒ ſce eccleſie traditis nale dicẽ
tes:gr̃aʒ vVitatẽ pꝛeferimus: ſic
plenitudinẽ legiſ recipimꝰ.vᷣuʒ igi
tur agnũ dñm nrʒ ieſũ xpũʒ vᷣʒ ima
ginẽ bũanã ãmodo a i imaginibuſ
ꝓ ueteriꝰagno depigi iubemꝰ.
Ntẽ aug. i li. de tri.
De fide trinitatis unitatis iuio/
labiliter ſeruangna.
—0O ſOones quos pomi legere ꝗ
ante me ſcripſerũt de trinitate
que deꝰ ẽ diuioꝝ libroꝝ ueierũ et

nouoꝛũ catholici tractãtes hoc in-

tenderũt ſᷣm ſcripturas docere:;
pr̃ ⁊ filiꝰ⁊ ſpũs ſcus vniꝰ eiuſdẽqʒ
ſubſtãtie inſeꝑpabili equalitate diui
nã iſinuãt uniatẽ. Jõqʒ nõ ſũt treſ
dii ſʒ vnꝰ deꝰ:quãauis prfiliũ genu
erit:⁊ iõ filius n ſit ꝗ pr ẽ:filiuſqʒ a
pr̃e ſit genitꝰ:⁊ iõ pr̃ nõ ſit qui filiꝰ
ſpũſqʒ ſcũs nec pr̃ ſit nec filiꝰſʒ tan
tũmõ pr̃is ⁊ filii ſpũs: ⁊ pf̃i ⁊ filio
ẽt ipſe coequalis ⁊ ad trinitatis ꝑti
nẽs unitatẽ:nõ tñ eãdẽ trinitatẽ na
rã de uirgie maria ſub põtio pila
to crucifixã ⁊ ſepultã tertia die re⸗
ſurrexiſſe ⁊ in celũ aſcẽdiſſe: ſʒ tãtũ
mõfiliũ nec eãdẽ trinitatẽ deſcen/
diſſe in ſpecie colũbe ſuꝑ ieſuʒ ba/
ptiʒatũ:aut die pẽthecoſtes pꝰ aſ/
cẽſionẽ dñi ſonitu fcõde celo quaſi
feret᷑ flat uehemẽs ⁊ liguis diuiſiſ
uelut ignis:ſj̊ tantũmõ ſpũʒ ſcũm.
nec eãdẽ trinitatẽ dixiſſe de celo.tu
es filiꝰ meꝰ dilectꝰ ſiue cũ baptiʒa
tus fuerit a iohane ſiue ĩ möte qñ
cũ illo erãt tres diſcipuli:aut qñ ſo
nuit uox de celo dicẽs.clarificaui 2
iteꝝ clarificabo:ſʒ tãtũmõ pr̃is uo
cẽ fuiſſe ad filiũ fcãm:quãuis pf et
filius ⁊ ſpũs ſcũs ſicut inſeꝑabiles
ſũt: ita inſeꝑabilit oꝑent᷑. ¶ Ideʒ
Since ſacr̃o uiſibili

it gnã baptiſmi?æ qdẽ tria.flumiſ:⁊ ſãguis:⸗= flamiſ. ut dicem?. . e. baptiſmi

Quis eſt eius effectꝰ:q; eñ digne quis baptiʒat᷑:tã actuale q; originale pecca
tũ ſine pnia tollit᷑.ut.j.e.ſine pnia.alias eni eſt tantũ ſacramẽti collatio.

Sacrm.ſubandi nel aliq

n qdð fuppleat nicẽ eius.hec aũt ſũt duo.ſ.mart
1 ⁊ cordis contritio.j.e.baptiſmi nicẽ.⁊.c. 1 4

cathecuminũ.⁊ ita aqna ẽ ſact̃m

qꝛ intrãſitiue legit H.ſʒ ipſe character ſimilit᷑. xxxij.q.vij. licite. ipſa etiã ablu
tio.⁊ hec tria idẽ ſignificãt.ſ.ablutiõeʒ ĩteriꝰ factã uel q̃ fieri dʒ ꝓpt᷑ ficte acee
pẽtẽ. Sʒ de aq̃ qũ dicis ꝙ incipiat nel deſinat eẽ ſaciʒ? dic ꝙ limunl ĩcipit ⁊ de
init eẽ ſactʒ.ſ.i ꝓlatõe ultie ſyllabe ipſiꝰ forme:qꝛ tũc ſignat.nõ aũt an uel pꝰ?
remanet iñ res ſacra. Idẽ dici᷑ in oleo benedicto uel chriſmate:oꝛtã din eſt

„50

quotidie mari nonꝰ
. liquor adijcitur nel
⁊fide inniſibili nemo ſaluatur ſputũ nel uria ⁊ ſic
Eceſſariũa uiſibile ſarr iiſ.
mẽtũ aque ad ablutöem i marii fieret bap⸗
iſibilis coꝛꝑis: ſicur ne iſm bz candes ſec⸗
et e ng nniſſz ° Boctria. . fideſ
eſſaria ẽ doctrina nuiſi que bẽr ꝑ doctriaz.
bilis fidei ad ſcificatiõeʒ iuiſibilis p& Idetenaſcitt.

aĩe. Idẽꝰ. Renaſcit᷑ hõ ex aqua ui
ſibili ſacr̃o ⁊ ſpũ inuiſibili.ſ.ĩtelle/

ctu ut ſymbolũ baptiſmi uiſibilit q & Intellectu. i.fi⸗
accipiat ⁊ ſpũalẽ ĩtellectũ ipſiꝰ ſym Qe que ĩtellectu cõ/
boli ꝑcipiat: uel ex aqua uiſibili et eeaͤik.
ſpucõ. Idẽ ili. de baptiſmate eante.x. ſ.
Euulox. Ju baptiſmate con ( Spiruu. (P quã

cupiſcẽna extinguit᷑: nõ ut nõ ſit: ſʒ
ut non obſit.
Er baptiſmũ xpĩ id agit᷑ ut ca
ro peti euacuet᷑: nõ aũt ſic eua
cuat ut i carne ↄcupiſcẽtia inata nõ
ſi ſʒ ne obſit.nã ſipꝰbaptiſmũ ad

etatẽ naturalẽ ꝑueniũt:ibi bñt cũ

qua pugnẽt:eãqʒ adinuãte dño ſu
ꝑent:ſi nõ graʒ ĩ uacuũ ſuſceperit.
na nec adultis id preſtat᷑ in baptiſ
mo: niſi foꝛte miraculo dei: ut lex
pcti repugnãs legi mẽtis pẽitꝰexti
guat᷑ ut nõſitſʒ ur ꝗeꝗd ab hoĩe di
ctũ fẽm cogitatũ ẽ:cũ eidẽ ↄcupiſ/

cẽtie mẽte ſubiecta puirz:totũ abo
let ⁊ quaſi fʒ ñ ſit bẽat᷑. & Ideʒ

bites oẽm hoieʒ ꝗ ꝑ ↄcubitũ

enĩ natura filii ire ſicut ⁊ ceteri.ꝗ
qua ira nullꝰ liberabit᷑: niſi ꝑ fidẽ
mediatõis hois ieſu xpi. Firmiſſi
me tene nõ ſolũ hoĩes rõe utẽtes:

vuʒ ẽt ꝑuulos ꝗ ſiue ĩ uteris matx

uiuere icipiũt ⁊ ibi moriũt᷑:ſiue iã

adultis .ſ. ⁊ ſẽſatis

ab hic itelligitur. c.

tũ ad puulos quin
hñt fidẽ.

D Er baptiſmũ

1
euacuat᷑:nota
ꝙ quadruplex ẽ pe

na originaſis pcti. p
cludit iannã celeſtt

petuo dãnat.cã eſt
mortis tꝑalis ipotẽ
tia reſiſtendi uiciis

pria duo ⁊ ultimnʒ

tollit bapriſmus.
n . Sed ne obſit.

imo ẽt nt proſit. qꝛ

ubi maiõ pugna ma
ioꝛ corona:de peni.

diſt. iij. ille rex. ſilit

remãet actu ſʒ ĩeffi

ad peirũ diaconũ. Qui ex uiro cax: ut ẽ i pacto:ñ
⁊ mulief ↄcipit᷑ cũ oꝛigiali pcõ naf/ petẽèdo iſti.ð excep.
citur nee ſine bapriſmate ſaluat᷑. §. preterea. uel cum
VNIrmiſſie tene a nullatenꝰ du Obbonitur exceptio

ſnie.ar. ff.ſo.ma. ui
ro itaqʒ. ⁊ ſic origla

uUiri 7 mulieris ↄcipit᷑: cũ oꝛigĩali le trãſu reatu:ſʒ ma
pctõ naſci ĩpietati ſubditũ moꝛtiqʒ net actu.
ſubiectũ ⁊ ob boc naturalif ire na/ n &σiracnlo. ut i
ci filiũ.de qua dic apoſtolꝰ.eramꝰ2 beata Maria ⁊ io/

banne apoſtolo: qꝛ
neutrũ eoꝛũ potuit

peccar᷑.itẽ natiuitas

marie i utero ñ cele

bratur: ſʒ natiuitas

ex utero bene.
x otũ.ar.ꝙ ĩ ba

de mfibꝰ nati ſine ſacr̃o baptiſmi ptiſmo ois ſequela
qc dat᷑ ĩ noie pr̃is a filii ⁊ ſpũs ſci¶ inſamia aboletun
de hoc feculo tmſeũt ſehitmaſane ⁊ ꝙ gĩa dei ĩ bapti
choc ſeculo mſeũt ſẽpitno igne mo ñ requirit gemi
puniẽdos qꝛ ſi peccatuʒ pꝛoprie tmũ nel planctum: ut
actõis nullũ hñt: oꝛigialis iñ pcti di e. ſine penitẽtia.
danatõeʒ carnali ↄceptõe er natiui y E Facti.ar. extra

lie traxerũt. & Irẽ iohã. chriſoſt.
De eodẽ.

L On põrꝗl graʒ uite celeſtiſ

e Jsne. i. pena eterna.xiiij.q.v.penale.
Puniẽdos.

— — —

ſ. e. regnãte. .vbi dr qꝛ hñ

põt.ſed illud de adultis.

de nerb. ſig. nam et

ego. arg. ff. de edili.

edic.ꝙ ita.

3 ◻ S Irmiſſime.5. i

cccipe: niſi purgatꝰfuerita b ai. firmiſſime.
oĩ ſoꝛde pcĩ ꝑpnie ↄfeſſionẽ p do exirade here. c. iij.
nũ baptiſmiꝰſalutariſ dñi ⁊ ſaluto a & Mã.i. a natiui/
tate in utero.nel nã
1 8 ideſt ↄſuetudie naſ
cẽdi nõ ex creatõe.
b Filij. i. debitoꝛes ⁊ digni pena eterna.i.obnoxij.
IVre.i.pene eterne.
d & Miſi ꝑ fidẽ. uel ſacr̃m fidei ut ĩ ꝑuulis.ut.j.e.queris a me.

t mitiſſimã penã. ſed die
igne ſempiterno.i.pena qꝛ ſemꝑ erũt in tenebris:ut.j.e.nulli.
8 L S* pot.S.de pe.di.ij.illa.S.de pe.di.i.ꝭ.alij econtra.?.c.non

h Niſi.j.e.di.oẽs qni iã.s.xxv.q.i..ut itaqʒ.

nüͤce arnie
ernlivac
nieſei
ſeherun
E non.b⸗
Cbänis fot
laprſimdſß
niaſſveſac
nalt e,
ſeebitunt
mmlutein
Gicatñci
Piziveru
ſacnininr
Gehbapti
Gumenno⸗
ſecluc
ſoppter ſa
li irul
eerant
anbn
ſebaprizati
ctg iſtin
piiſnusci
ſodionme
ſerittc,
ccüdixit
ſs ſis ie
Ealent.
laprennie
Utü ekt
Dln ei⸗
Menuͤno⸗
ferlüſzp
eins cepi
ber eſſect
hucnon
Cliapert
nonkein
ſene
lns. .
3
kl.ſt
lapniſm
gecoru
nintati
Neturcre

frib.

Ji
len
nekrie
ua ren
ren⸗
3na
ſubard
ſa gn
nobey
Cer
kffen
cll. ne
Cffen

lnet 4
i
Unerid
rtor,
bari
gino⸗
inrue
ürte
etbn
acgſe⸗
liſie
emiz
li⸗
ſäis
ſge
elife
entc

—

toiͦ

hani
if

ntfn
i⸗non
perie
oniß
bicgeſt
tciec
oia
cucie
1inimy
rihmns.
ſe obſ
olt
gugeam
ldepei,
eler.
enßief
odi
oenen
1 halcun
ſomai
ſiotdn
nnh

cnloet!
Nige
oſtoſong
giͦpon
inntui⸗
etod
olnin
di.
Ngi⸗
ſon
Cen
itdd
ug
tucea
ien .
Aetra.

nt
NellS

neit
ine.
i⸗
atiot
velni
ſen

a C Lonfeſliõem.
quantũ ad adultios
b Baptiſmi. quo
ad ꝑuulos uel ꝑ ali
ud loco illinſ.j.e.ba
ptiſmi vicem.
c —0 Dod apud
noſ aqua. cer
te plus oꝑat᷑ hodie
baptiſmus qy tunc
circũciſio. gꝗa circũ
ciſio tantũ penã tol
lebat ſed gratiã non
dabat. ſed in baptiſ
mo ſecus ẽ: ut extra
de bap. maiores.
d 0 Xquo.ad ino
nouatiõeʒ qꝛ
tũc credimꝰ factuʒ
cũ chriſtꝰ tactu ſue
müde carnis viʒ re
generatiuã contulit
aquis teſte ãbro. ut
ſ. e. per aquã.⁊.c.
pꝛie. nõ. n. baptiſmꝰ
iohãnis fuit ꝓprie
baptiſmꝰ? ſʒ baptiſ⸗
mi aſſueſactio teſte
aug. nt. .. e. nõ rege⸗
nerebãt. unde licet
baptiʒati eẽnt ab eo
quida tñ cũ iteꝝ ba
ptiʒati ſuerũt:nõ fu
it facta iniuria ſacro
qꝛ eiꝰ baptiſmꝰ ſa/
cramẽtũ nõ erat. ut
j. e. aliud. quidã ue
ro ꝓpter ſacramen
tũ circũciſionis qð
ceperant ⁊ fidẽ quã
plene hẽbant ñ ſũt
rebaptiʒati.p.alii di
cũt ꝙ ĩſtituiꝰtuit ba
ptiſmus cũ dixit ni
codẽo niſi ꝗſ renatꝰ
fnerit ⁊c̃.alii dicũt
tũc cũ dixit diſcipn
lis ſuis.ite bap.o.
gẽ. ⁊c. ut. j. e. ꝓprie
ſed preualet qð priꝰ

dictũ eſt tamen ba⸗

ptiſmꝰ eius adhuc
plenũ nõ habnit ef/
fectũ ſʒ pꝰ moꝛtem
eins cepit plenũ ha
ber̃ effectũ quia ad
huc non erat ianna
celi aperta:ſed poſt
moꝛłẽ eius fuit aꝑ/
ta.j.e.pꝛoprie.p.ad
cuius.io.

eLlud perſcruta
ri.fides.i.ſactʒ
baptiſmi collatũ ĩ fi
de eorum.i. in noĩe
trinitatis quã ipᷣi te
nẽtur credere ⁊ con

fiteri.b.

fIilunus. niſi gs
renat?.i. ea ge
neratiõe.ſ.interiori
qua renaſcũtur illi
qui renaſcuntur ex

aqua ⁊ ſpũ ſcõ ⁊c.

ſubaudi nel niſi in⸗
ſta ignorãtia eos ex

cuſet ⁊c.extra ð pᷣl.
nõ bap.c.ij.
g Ex adqna.iã ſan
ctificata ꝑ ſpũm ſã/
ctũ.nec ab hac ſan/

ctificatiõe ſeꝑat᷑ pf

D. II..

ris nfi ieſu xpĩ:qui ẽ bñdictꝰĩ ſecu

la ſeculoꝛũ.¶ Itẽ gre.i moꝛalihꝰ

Sicut nüc i baptiſmate: ita oli in

circũciſiõe remittebat᷑ peccaia.
Mod auteʒ apud nos ualet
aqua baptiſmatis: hoc egit
apud ueteres uel ꝓ ꝑuulis ſola fi/
des uel ꝓ maioꝛibꝰ uiriꝰ ſacrificii
uel ꝓ bis qui de abrae ſtirpe pdie
rũt myſteriũ circũciſiõis. ¶ Itẽ
augu.ad ualeriũ cõtra iulianum.
Oꝛigiale pẽm nũc in bapuſmate
oli in circuũciſione remittebatur.

OEao iſtitura ẽ circũciſio ĩ po
p

ulo dei: qc; erar tũc ſignacu
lũ fidei iuſticie dei ad ſcificanõem
purgatõis nalebat ꝑuulis oꝛigialiſ
ueteriſqʒ pẽti ſicut ⁊ baptiſmꝰ ex il
lo ualere cepit ad inouatõeʒ boĩs
ex quo ↄſtiutus ẽ. ¶ Idẽ de libe
ro arbitrio.li.iii. Paruuuis in
bapniſmate offerẽtiũ ꝓdeſt fides.

T Aud pſcrutari boĩes ſolent ſa

cramẽtũ baptiſmi xpi quid ꝓſit
ꝑuulis cũ eo accepto plerũqʒ mo
riũtur:priuſquã exſe quicquã po/
tuerit cognoſcer̃᷑ quaĩ re ſatis pie
recteqʒ credit᷑ ꝓdeſſe ꝑuulo fides
eoꝝ:a quibꝰ cõſecrãdus offert᷑ et
hoc eccleſie cõmendat auctoritas:
ut ex eo quiſqʒ ſentiat quidſibi ꝓſit
fides ſua:qñ in alioꝝ quoqʒ bñſfi/
cio:qui ꝓpriã nõdũ hñt ptãtẽ cõ/⸗
moda ſit. Idẽ de baptiſmo ꝑuu
loꝛũ MWer fidẽ ⁊ baptiſma in
ſtificamur a peccatis.
Alius dei carnẽ pẽti ſuſcepit
Lz penã ſine culpa. ut in carne
peccati ⁊ culpa ſolueret᷑ æ pena ꝑ
fidẽ ergo ⁊ baptiſmũ eiꝰ a peccato
hõ per iuſtificatõem ⁊ a moꝛte libe
rat᷑ ꝑreſurrectõem.pꝑuuli ẽt bapti/
ʒan inter credẽtes reputãtur ꝑſa⸗
cramẽti uirtutẽ ⁊ offerẽtiũ rñſiõeʒ
qui uero nõ ſũt baptiʒati: inter nõ
credenteſ iudicãtur ex euãgelio io
bannis: niſi quis renatꝰ fuerit ex
aquaꝰa ſpũ ſcõò nõ põt introire ĩ re
nü dei. ¶ Zi ambr. ĩ li. de ſacfiſ
Wer aquã baptiſmi de terreno fit
hõ celeſtis.

P Er aquã baptiſmi trãſitꝰ eſt

de terrenis ad celeſtia: iõ paſ
cha tranſitus dr̃.hic trãſiius ẽ de
peccato ad uitã de culpa ad gr̃am
de inquinamẽto ad ſciſicatiõem. ꝗ

ꝑ bãc aquã mſit nõ moꝛitur ſj exur

git. nõ oĩſaqua ſanat:ſʒ illa que bʒ
gram chriſti aliud ẽ elemẽtũ aliud
cõſecratio.nõ ſanat aqua niſi ſpũs
ſcũs deſcẽdat:a aquã illã cõſecret
ſicut legitur.qꝛ cũ xpũs foꝛmaʒ ba
ptiſmatis daret uenit ad iohãneʒ 2
ait illi iobãnes. ego a te debeo ba⸗/
ptiʒari: ⁊ iu uenis ad me.rñdit ie/
ſus ſic decet nos ĩplere oẽm iuſtici
am. Vide que ſit oĩs iuſticia:xpũſ
ad baptiſmũ deſcẽdit : nõut caro
mũdaretur quã ſuſcepit de nr̃a cõ
ditõe.nõ.n.ablutio pẽti xpõ ncc̃a
ria fuit:qui peccatũ nõ fecit.ſʒ nob
erat neceſſaria qui peccato eramꝰ

obnoxii.deſcendit chriſtus deſcẽ
dit a ſpiritus ſanctus. Quare autẽ
prioꝛ deſcẽdit chriſtus poſtea ſpiri

tus ſancius cũ foꝛma ⁊ uſus baptiſ

mi bhoc habeat:ut ant efons conſe
cretur a tunc deſcẽdat baptiʒandꝰ
chriſtus ante deſcendirſecutus eſt
ſpiritus ſancitus ut nunquã ipſe ſã
crificatiõis myſterio egere nidere
tur ſed ut ſanctificaret ipſe.ſanctiſi
caret ⁊ ſpiritus ſanctus. Item
iohanes chryſoſtomuſ.
Aqua bapniſmi nõ purgaret pẽa ni
ſi taciu dominici corporis eſſet ſan
ctificata.

T VUnquã aqua baptiſmi pur

gare pẽta credẽtiũ poſſet:ni
ſi tactu dominici coꝛporis ſanctifi
catafuiſſer. ¶ Itẽ ſyricius papa ĩ
comerio terraconẽſi.
Generale bapiiſma nõ niſi ſabba
to ſancte paſche ⁊ pẽthecoſtes ce/
lebremr.
On ratione auctoritatis ali
ELcuius ſed ſola temeritate pꝛe
ſumitur ut paſſim ⁊ libere in nati/
uitate chriſti ſen apparitione nec/
non apoſtoloꝛũ ſeu martyrũ feſti/
uitatibus innũere plebes baptiʒẽ
tur:cũ ſibi hoc pꝛeuilegium apud
nos a apud eccleſias omnes domi
nicũ paſcha defẽdat ſpecialiter cũ
ſancio penthecoſte.¶Itẽ leo pa
pa uniuerſis epiſcopis per ſiciliam
conſtitutis. De codẽ.

SN tẽpora.i.paſchaꝰ ⁊ pen/

thecoſtẽ ad baptiʒandũ a ro
mano poniifice legitime ſunt prefi
xa. vnde quia manifeſtiſſime patet
baptizandis in eccleſia electis hec
duo tẽpora de quibus locuti ſumꝰ
eẽ legitima:dilectionẽ vr̃am mone
musut nullos alios dies huic ob
ſeruãtie miſceatis. Idem.
Quare in predictis tẽporibus ba
priſma celebretur.

Dꝑahrie in morte crucifixi et

in reſurrectiõe ex moꝛtuis po
tentia baptiſmi nouã creaturã con
didit ex uetere:ut in renaſcẽtibus
moꝛs chriſti oꝑetur a uita:dicẽ/
te apoſtolo:an ignoꝛatis quia qui
cunqʒ baptiʒati ſumus in chriſto
ieſu:in morte ipſius ſumus bapti
ʒati. Conſepulti enĩſumꝰcũ illo ꝑ

bapuiſmũ in morte nt qũo ſurrexit
xpũs a mortuis per gram patris:

ita ⁊ nos in nouitate uite äbulemꝰ

Si enĩ cõplantati facii ſumus ſimi/

litudini mortis eius:ſimul erimꝰ
q reſurrectionis eius ⁊c.que latiꝰ
magiſter gentiũ ad cõmendãduʒ
ſacramẽtũ baptiſmatis diſputanit
ut appareret ex huius docirine ſpi
ritu regenerandis filis hominũ ⁊
in dei filios adoptandis illũ diem
aillud tempus electũ in quo per ſi
militudinez foꝛmãqʒ myſterii ea
que geruntur in membris bis que
in ipſo ſunt capita geſta congruer
dũ in baptiſmatis regula 1æ moꝛs
interuenit interfectione peccati:

3 5 2

uel filius cuʒ inſeꝑabilia ſint
opera trinitatis. xxviij.q.i.
ſic eni.⁊.S.di. xi.c.ulii.
b Er aquã. daret formã
D ideſt inſtitutõem fcãʒ
eius exẽplo poſt eni dedit pꝛe

cepto.ſ.e.proprie.

i ¶ Baptiʒari.i.a peccato ori
ginali mũdari.⁊ loquit᷑ in ꝑ.
ſona eccleſie generaliter. JIp
ſe.n.utpote ſcificatꝰ nõ indi⸗
gebat mundari ab originale
peccato ⁊ ita excuſat᷑ ſacerdoſ

cũ dicit ego reus ⁊c.

leꝛ ¶¶Beſcẽdit.ſ.e.aliud.ↄtra

ſed his dicitur deſcẽdiſſe.pꝛi

mo in ſpecie colũbe ut ibi. ſe⸗

cũdo iuiſibiliter ut hic: Z ita

bis.ſed ꝑ aliud ⁊ aliud. arg.

extra de teſti.cũ tu.ſʒ ſolutio

nẽ ibi ſcriptã amplectaris ne

euaneſcat rõ quã hic

bro.

põit am

I Beſcẽdit.ſ.e.aliud.cõtra

ibi dicitur ꝙ colũba ĩi aquam

ibi ſoluetur.

deſcẽdit anje chriſtꝰ uenit
3

ad baptiſmũ:
m Vnꝙᷓ aqua.

n L On ratione.

0 Do tẽpora. paſcha. H
◻— c. ĩtelligas ð baptiſmo
ſolẽni. nã quolibet tꝑe ꝓpter
timorẽ põt baptiʒari.S.e.diſ.

iij.ce lebritatẽ.

b D Roprie.potẽtia.i.ba⸗
ptiſmus potens ⁊ effi⸗
cax.extra.e.maiores.ꝭ.caute
q ACõdidit.i.reformauit æ
innonauit.i.inſtitutum eſt nt
cõdat quaſi ut celebretur iũc

cilicet.

r ¶ Qnia quicunqʒ.i. cuiuſ/
cũqʒ cõditionis ſeruus nel li
ber maſculus uel feĩia adultꝰ
puer.xxix.q.ij.ĩ prin.
¶In morle.i.ad ſimilitu/
dinẽ mortis eius.nt ſicut ſe⸗
mel mortuus ẽ ille ⁊ ſꝑ uiuit
⁊ ita nos ſemel mortaii pec.
catis ꝑ baptiſmũ ſemꝑ uina⸗
mus in bono nel in morte eiꝰ
dicimur haptiʒari.qꝛ mors
eius ẽ cã puriſicationis nr̃e.
de peni.di.ij.ſi enim.
t¶Cõ ſepulti.⁊ ſimili mõ ni⸗
demur fuiſſe morini ⁊ reſur
rexiſſe exquo nouã formã aſ
ſũpſimus ꝑ mortẽ eius ĩ ba/

ptiſmo.

n. Spiritu.i. ſpirituali do/

ctrina.

x Electũ. ſed uidetur ꝙ ta
ctu ſui corporis vim baptiſ⸗
mo cõtulit.S.e.nunqᷓ;. ſed di
cimus ꝙ tũc poteſtatẽ aque
cõtulit.ſed in morte ſiua nolu
it illa poteſtatẽ ſuũ conſequi
effectũ.nt hic in fi.dicitur.
y¶ Formã.i.per ſimilẽ for/
mã myſticã.S. di.ij.quia paſ

ſus.

* „ 2
1riii.
odidit. i. nuncianit ? inſtituit. linil
Cõdidit.i.nuncianit ⁊ inſtituit. us
a Zridns ſe, voſ . zje e tring. 3 Potentta t plena eſſicaci q tũc ianna celifuit apena. extra.e.
b Qualitas.i.ſimilitudo fac ũ ⁊æ ſequẽtẽ noctẽ. 4 is. infirmi tantum. quid ſi ſacerdos cathe/ ns.
eF.egituni..die vayliſinn bebar quide ante efficaciaʒ ſyj b α Seern anrinn repellat ⁊ ipſi interi ante cõſtitutũ tem/ lu
d Et nirtus.i.e adn oꝛta celi aꝑta.quauis.n.uiʒ generãdi aquis tactu cumino pus ſine baptiſmo a
grernaꝛcene:a adluepe decedãt nbait n he
ſui corꝑis contulerit. ut. S.e. . mu,. putabitur ſacerdoti lCnota
nuqud. no temé patebat iaa. ſepulturã triduã imitatur tria di ne offerri ut qui factus er rernn⸗ nõ uidetur. abſit. n. ulen
nua ante paſſionẽ: quias apa ſepu lee liere ſicut apoſtolus ait: fieret ſu . Eloep
ritiõem paradiſi paſſio eus mer ſio: z ab aquis clenanio Jr⸗ lege quã nõ uenerarſoluere ſed ad nrlitihtemge 4 h
ſpiritualiter operata en ure gemtis inſtar eholehro. Jon implere a iplendofinire: ſicurapo ur xxiij p wor⸗ u
anereen nnde igitur opis qualitas doc i eũ eẽ ſtolus predicat dicẽs. Finis'autẽ cidendis li⸗
e ¶ Et ſpẽs. idem umilinn degñaliter gre diẽ leginimũ eũ eẽ legis chriſtus eſt ad iuſticiã oĩ cre c & Infirmi uel eti Gnn
uel repreſentatõ ue imi . quo oꝛta ẽ ⁊ uiriꝰ 7 ſpẽs actiols ad denti. Baptiſmi antem ſui in ſe cõ am punli. 5. di. p. ba Zuta
do repreſentata.i. ſohe cuiꝰ rei cõfirmatõem plurimũ ua/ ſcrſ 5 ntum quia in omni, ptizari. giß
Senrade moror Imananat let: ꝙ ipſe dñs ieſus rpus paqua H tente ſe docuit ee d B J ni arcen⸗ ſeman,
SS io chrifti eſurrexit a mortuis diſcipulis ſu SSprimatumt is tur. ff. ſi qui imnin
pultura ⁊ reſurrectio chriſti. r e „ elUCi reſu⸗- principium: tuc regeneratois po can.l. ij. S. xpiij. diſ. ſeib⸗
ſ In quibus..di.lxi.mira iaei duibe ors enaun teſta tentiã ſanxit quando de latere ipſi placuit. ff. de diner. ngt
mur⸗ ã generalẽ. ſ. ꝙ ñ cS occt z: di dicẽs:eũtes us ꝓfluxerunt ſanguis redemptio et tẽp.pr el.l.i.aliis ectt⸗
nel hic dicto ibi facto. p.⁊.f. ⁊.ſ.ſ.de quo ntiqʒ eos anñ Xconcih . H xviij. di. ſi epiſcopꝰ. —
b Senao.. decua ſorna ar oen potuiſſet inſtruere niſ p In ſolenitate paſchali pentheco⸗ eP Enerabillis nlnn
waprzandi. tantũ ſupple ꝰ prie noluiſſet intelligi regeneranio ſtes caibecumini Hõ n O baptiſmi. cũ gtüror
1d. Warner: nis gram ex ſua reſurrectione co- Ecathecuminis ſ⸗ preter baptiſmum ſeiſbid
b Hii roprie.i. generali piſſe. Addit᷑ ſane buic obpᷣuãtie et ¶ alis id decrcum eſt: uĩ pa/ ſalus nulla infanti/ biemin
doẽ Etbecoſtes aduẽtu ſpũs ſci ſa/ chali feſtiuitate uel pẽthecoſtes ue bns pmittatr. ut. j. nuſene
ter ad oẽs. . bethecoltes ex iant ad baptizandũ: ceteris ſolẽ e.di. nulla.nõ uidet ube
Penthecoſtes. ſicut reſur cra ſolẽnitas:que de paſchalis fe/ niant ad baptiʒz nan. c . bſerua ſcnboe
rectio. lxxy. vi. die. ſti pẽdet articulo. a cĩ ad alios di niratibus infirmi tantũ debent ba dö:quodinidioee, wenf
m Ad alios.i.alijs diebus peder articulo.⸗ ſp ad eü di ptiʒari. Item leo papa. u: quod in iſlis. c. ſiage
natur ? in aliſs dieus es alia feſta ptineãt hec ſpac eũ di olibet ten vontinetur ut pret gin d
H niäs reſurrecs em qui reſurrectio dñi ẽ: inſignis Meceſſitate cogente qu ſtatuta tpa paſche? nneinri
Fnpe dnieo celebratur. occurrit poꝛꝛigens quodaãmõ auxi pore Behrizn 6 ſfete mortis egri nen vccoſt banti⸗ tirzi
WH ex nr̃a. q.d. nõ ex no (Iri& s uos a die Jqui iate! 4 zari no debeant: n ſſe
no gens reVier Po lala gi ranoleſhiackanmanis aut G tudinis obſidionis pſecutio/ rreueniente morte —
Kro Briui milil güo po et giche aiat Höoleiti⸗ auigatio nis 1 naufragii urgentur omni tẽ/ qui regenerari pnt aoie i
o Triũ miliũ.ſʒ ꝗ ongiquitas inineris aut nauige izari. . Item nõ inneniãtur. ut di
E eo tor yna die bapiizarte igz diſkicultas intercluſit inuitat: pore debent baptizari. Iten ſtin. v. c. i. in äͤbign gll
forie quia ſugabat aquã ſe nrqmbuſibernecenran⸗ ipedin gelaſius pa. clero 2 plebi tarentio s anrſegnenauße inn
et ale dmelgere apo⸗ eſiderii ſui effeciũ dono ſpũs ſcei Wiſineceſſitate cogente nenha/ qð citius eſtiatur. a
Wnlppen coetideberanns (oleqndb: pec wean nõ ernjan chaz penthecoſten nullus bapti/ Nrviſt xviſſ pre uunte
ch no inpe rie 13 ſ ſtolica z3are preſumar. ſbyteri. hoc etiã con ieg
z corperis toins ſuaſioe defendere ſʒ ex apoſtolica 4. 1 an fri
n Kudezco; arſe neend auctoriſate uarerſatsio oneo ꝓ/ Enerabilis baptiſmi ſacra/ ſuetudo eccleſie obñ M
fundatur ſuper capnt nel ipx pamus exẽplo ſequẽtes brũm pe/ mentũ nõ niſi in feſtiuitate pa dgirachalnatat, ſnnio,
maximã partẽ corhis ſ 5 rüapoſiolü: gin ipſo die quo oĩ ſchali ⁊ penthecoſtes tradere pre dusſimtleperiuni prn
arat en bapegan eene. amcreknbm merg pmiſſus ſpũſ ſumat epiſcopus: exceptis egritu non cominerurich ſenſ⸗
uel dicen nabtizrl a ſcane ſci repleuit adnẽtꝰ: trin miliũ po/ dine laborantibus:quibus urgen in eis connerlio me mhn
quecp. ſicut iuffieir poliſdere pulũ ſua predicatõe cõuerſũ laua te moriis periculo talibus oboꝛ/tis ad deũ baptiſimi idoſch
quẽc. ſicut ſufficit poſſider ig 5 ſa nei reant remediiſ nicẽ ſupplerenõ du nmneze
pi ad boc ut poſſideat totů: chro baptiſmatis cõſecrauitqdſäã terne merernum pe bitat ueſe⸗opll Puman
du in eins auige enimi ſi: ctaſcriptura que apoſtoloꝝ actus ſubueniri. ¶ Idem. —— nechrt
totũ ĩtẽdat doſſderedr s cõtinetfideli byſtoria docet dicẽs . egem. 4 . . iotizanct nirn,
geauin o. dacnckerl F.l. ſc Pisaucitis puͤi ſüt forche d B Rnrleanai nn i⸗ ⸗ ne
de pe. dl. i. vulgar itz. etꝝ ⁊ reliquoſ apoſtolo im quocuqʒ te ba lunns
pC Parns Sr di ntwneeſs nraa⸗ riftesnerr wm⸗ ad credat ineſie fiduciã preter paſcha 8 CU enueth lun
¹ O) Pong Puidiacli es nos inquit: agite pniaʒ 2 baptizte le feſtum ⁊ penthecoſten uenerabi ptiſmi myſteri. vñ aun
ior ar , dien, liquid ſquiſqʒ ueſtrũ in noie dñi nf̃i le ſacramẽtũ: excepio dũtaxat gra ad expoſitionẽ eiui lg. ei
r cren ſlidees unuſauiſay ueſtr Coĩ iſſimi lãguoris incurſu in quo ue ſequif eiuſqʒ myſte ſint
er eoro eer e niſtiopeccs iech Pbl remiſſone lonſpuͤoe re n crge morbi creſcente pe riũ. mgene
rabaSr.. n BDe ecodée. riculo ſine remedio ſalutari fortaſ ba⸗ Si noldt e. lldn
F ¶ Erx nolitate.i. ex cõcupiſ Aquis aũt epiphanie feſtiuiia ſis egrotans exitio reeois al⸗ ticte ise traditio iſen
tia. 2 . . 5. 5 D .
1 E Carmis i. eie que de car e: que in ſuo ordine debito ho ſcedat..· Itẽ fndorgdeo lcils 1 nis bapliſmi ét ad —
de facta eſt: propterea de noꝛe uenerãda eſt: ob hoc exiſtiat bro.iic. rl. Memoniſiſa MAiaicos giinet xpi unn
eiade e regituꝛ: uir ſpiri pfe priuilegiũ baptiſmatis qꝛ boc cerdoſ baptiʒare pꝛeſumat. anos: ſz illo i neceſ Priſi
Konteht, Arr quid putt: in eadez died ad EOnltat bantiſmna aſolis ſa⸗ ſiate uer eſt uthie rii
t & Renaſcẽdi.ſ.pro nob qũo baptiſmũ ſci iobãnis acceſſerit: ſci cerdotibus eſſe tractanduʒ ſublügii eibi c in
lckd in epiſtolgadcori At lli? baptiſim aid gram aliam eiuſqʒ myſterin. Hec ipſis diaco de heruran⸗ ſien
u ¶ Bicẽs in epiſtola ad cori fuiſſe reem: necad eadez ptinuiſſe nib explereẽ licitũ abſqʒ epõ uel . AEyſteriũ. ð. de ach⸗
tbios. l. cõſũmatiõis. im nuirtutẽ qua ꝑſpũm ſcũm renaſcũt preſoytero niſi bis procul abſenti di. i. quẽ peitet. nie
* TE 3 ſniceſer innobis qucd de quibꝰ dij qui nõ ex ſanguinibus bus ultia languoris nccitas cogat le ¶ Ablqʒ Pſbytẽo veg
er pꝛedixerar. neqʒ exuoluntate carnis neqʒ ex qc'a laicis fidelibꝰplerũqʒ Epmit⸗/ icheſtliceria.5 den
7 . hriſtus . xpũs dico na uolũtate uiri: ſʒ ex deo nati ſũt.dñnſ tit᷑. ¶ Ae gelaſi pa. Diaconos ——— ſinn
lens ad iuſticiã oĩ credentti. eni nullius indigẽs remiſſiõe pec/ quoe 5 tũc: ut ſupra in tractatu or giac .⸗ licis. 5. nerl
dc peni.di.ij. ſi enim. cati nec querẽs remediũ renaſcen dinadox: ubi de eneren diaco/ , ali ad limia i. linn
di ſicuoluit baptiʒari: quo uoluit nox ergaſacerdotes agit᷑. ¶ Itẽ i.qo quidam.
circuncidi hoſtiãqʒ pro emũdatio ex conci. cartbaginẽſi.v.

ſginen
rfiiu
epiſe
dedin⸗
li dſi⸗
nneceſt
Arimngi.

ſepſcN.

huni
tiinici
uheiinnn
luiffmi,
nni
anöncei
ohlerneg
liniſtge.
urn ge

dapeſcet

oibyt/
Nbenneſe
ente none

eneratia

fäene

ſiritan

Npencdnni.
Gefin.

klvie

horetdn
ercleſeckd
Mrvoleſ

dulibigt
lepenidi
lineturg
mwerſio
übaptit
pereſit
iebe

Pegnnd

O
rii
iuti
gntt

4 Alier. ð. xx
xiij.q.v.mu
lierẽ. xxiij.di.mulier

bã Suner gulbde.
B. .Q. uj. inper 4 1
xx. d. u. uper ſineceſſitate cogente. vñ vrbanuſ

quibus.
c I NRneceſſitate:
etiam laicos.S.i
g. i.neqʒ.⁊.c.ſi quis
per ignorantiam.⁊
c.quod quidaʒ. S. x
a er. Zacanog⸗
Vicũque. 5.
0 i.q.i.neqʒ ⁊.
eiſi ꝗs ꝑ ignoratiã.
e Dmanns. ſ. e.
diſt. quos a pa
ganis. . ibi non in
foꝛma eccleſie. · di
lxij. nulla rõ.ð.iiq.
i.c.i. G. S. ibi eniʒ
dicitur ꝙ nemo da
re poteſt quod nõ
babet vt. ſ. e. quo/
— ergo ba
tifmum paganus
Padere Mchr. ſed
crediror dominiuʒ
rei ſibi obligate pꝰ
biennium in alium
tranſfert qdðᷣ tamen
non habet. iſti. qui⸗
bus ali. licet vel nõ
H.i. argu. Z. ff. de ac
qui.re. do.traditio
iuris g̊ aucitate per
mittẽte põt ꝗs in ali
um trãſterre quod
non habnit. ⁊ boc
caſuale.illud vero
regulare.i.q.vij.da
ibertum.

Quodã. trini

tatis.j. e.di. ſã
ctum. 2.ce ſi nõ ſcĩ/
ficat.).ſ.e.di.mnl
li. ⁊.c.ſi teuera. .ĩ
ſynodo . ſʒ hic ex
pone trinitatis ex/
plicite.ſ.e. diſtin.a
gunt homines. . e.
di. poſtiy nos..⁊?
quare potiuns bapti
ʒatur quis in nomi
ne chriſti ꝙ; in no⸗/
mine trinitatis.Tu
dic. ꝙ ĩ nomine tri
nitatis non intelli⸗

itur. niſi trium ꝑ⸗

onarum eẽntie vni
tas. ⁊ in noie chri⸗
ſti intelligitur vnctꝰ
vngens ⁊ a quo vn
gitur. dixit ergo gã
ulphus conceſſuʒ
fuiſſe apoſtolis ba⸗

ptiʒare in noĩe chri

ſti propter nomen
chriſti amplianduʒ
hoc ẽ abrogatum ꝑ
Iria hic ſignata.j.e
in ſynodo.⁊.c.ſi nõ
ſcificatur. hoc non
credo.cũ hoc nico
lai poſterius ſit. Di
co ergo ꝙ non de/
bet aliquis baptiʒa
ri i nomine chriſti
ſi tamen baptiʒatur
yvalet baptiſmus. ſi
Eͤ innnut hic illa lit

:

Hon pꝛeſumat mulier baptiʒare.
Alier quãuis docia ⁊ ſancta
Vviros in cõuentu docere uel
aliquos baptiʒare nõ pꝛeſumat:ni
pap a.ii. Super quibꝰꝰoſuluit ⁊c.
vꝓt ſupꝛa in tractam cõiugii:ubi de
compatribus agitur. Item au /
ſti. ad foꝛmnatum.
riam laici neceſſitate cogente ba
ptizare poſiunt.
N neceſſitate cuʒ epiſcopi aut
pꝛeſoyteri aut quilibet miſtro/
rum nõ inueniũtur: a urget ꝑiculũ
eius qui petit ne ſine iſto ſacro hãc
vitam finiat:etiã laicos ſolere dare
ſacẽ̃m quod acceperunt ſolemus
audire. ¶ Item ex decretis mar
tini pape.iii. De eodem
ALlicũqʒ pꝛeſ byter ĩ ꝓuincia
ꝓpꝛia uel ĩ alia uel ubicũqʒ
inuẽtus fuerit cõmẽdatum ſibi iſir
mum baptizare noluerit uel ꝓ intẽ
nione itineris:uel de aliqua excu/
ſatione:⁊ ſic ſine baptimmo moꝛit᷑:
deponatur. ¶ Item iſido.
onreiteretur bapuſma quoda

pagano miniſtratur.

Omanus pontifex nõ hoĩeʒ
iudicat qui baptiʒat:ſʒ ſpũm
dei ſubmiſtrare gram baptiſmi:lʒ
paganus ſit qui baptiʒat.
. Item nicola. ad conſulta bulga
roꝛum. c.iii. De eodem
Quodam iudeo neſcitis utx
chꝛiſtiano an pagano mulios
in pr̃ia ueſtra baptʒatos aſſeritis
quid inde ſit agendũ conſulitis.
hi ꝓſecto ſi in noie ſãcte trinitatis
vel tantum in noiĩe chriſti:ſicut in
actibus apoſtolorum legitur:ba/
ptiʒati ſũt:vnum quippe idẽque ẽ

vt ſanctaus Ambꝛo. exponit:qꝛ nõ

illoꝝ ſed eius eſt:rebaptiʒari non
debent. Item Augu. cõtra cre
ſcentium grãmaticum.
Sicut pert᷑ bonum ita per malũ mi
niſtrum eque baptiſma miſtratur.

AJinter bonosmiſtros:cuʒ ſit

lius alio melioꝛ:nõ eſt melioꝛ
baptiſmus qui per melioꝛẽ datur:
qñ idem bapiiſmꝰdatur:nullo mõ

malus eſt: qui etiam per malũ dat᷑:

quando idem baptiſmꝰ datur. a iõ
per miniſtros diſpares dei munus
equale eſt:qꝛ non illoꝝ ſed eiusẽ.
Idẽ ſuꝑ io.in ꝑte.i.tractatu.v.
Moõn merũia miſtroꝝ: ſed uirius
chꝛiſti in baptiſmare operatur.
ti ſmus talis eſt qualis ille
ſt in cuius ptãte datur:ñ qua
lis ille per cuius miſterium datur.
Item quid nouerat iobã.baptiſta
dñm nr̃m. quid nõ nouerat plãteʒ
dñici baptiſmi in nullum boiema
dño tranſiturã:ſed miniſteriũ pla/

ne tranſiturũ ptãteʒ a dño in nemi

nem tranſiturã ſed miſterium ĩ bo

nos a malos.nõ exboꝛꝛear colum

bam miſterium maloꝝ:ſed reſpi/

ciat dñi ptãtem.quid igit᷑ ibi facit

miĩſter malus:vbi bonus eſt dñs:
quid te impedit malitioſus pꝛeco:
vbi beniuolus eſt iudex. Iteʒ nʒꝰ

qui plantateſt aliquid neqʒ qui ri

at: ſed qui incremẽtum dat deus

tem ego dico ⁊ nos dicimꝰoẽs:
qꝛ iuſtos oʒ eſſe oẽs per quos ba/

ptiʒãtur.iuſtos opoꝛtet eẽ tanti iu
diciſ miniſtros ſi miſtrare iuſte uo
luerint.Si aũt noluerint eẽ iuſti ꝗ
in cathedra moyſi ſedent:ſecuruʒ

me fecit magiſter meꝰde quo ſpũs
eiꝰ dicit. bic eſt qui baptiʒat.item
non timeo adulterũ ebꝛioſuʒ non

bomicidã:qꝛ columbã attendo ꝑ
quam mibi dr: hic eſt ꝗ baptizat.
C Igdemiĩ trac. vi. e eodem.
O Am baprizat maluſ ex aliqua
uel ignoꝛãtia eccleſie uel role/

rantia:aut eniʒ ignorãtur mali aut

tolerant᷑ palee:quoſqʒ in ultimo
uentiletur area:illud quod darum
eſt vnũ eſt:nec impar ꝑꝑ impares
miniſtros:ſed par ⁊ equale ꝓpter
bunc qui baptizat. ¶ Ideʒ de ec/
cleſiaſticis regulis.
Mon reiteratur baptiſma:quod i
