E nihil⸗ Ini uo ſentit ſ. accuſatore fi 2 neget. fauoꝛ T lis. iuj
ominꝰ tʒ ſnia.j Grauart. Ini ſ⸗ D e pre e lat. nam ? ð . ne re † oꝛ 2 lis. iuſ
heemſt min⸗ z mig. ſ. .. 1 n ipſa uentilatiõe noſter ieſus chriſtus i ominꝰ pugnet. Maioꝛ. ff. ð cõ
mgin yi biduũ. 2. C. res ex reſtibus defici cauſe eſſe ſciebat: ſe iſtus iudam ſur ſcentgin ſi. Spome. xxxt.
Uſcot appel.l i. J ſnia i⸗ miſſio . eficiunt:ſiue pr E ciebat: ſed qui ezͤ g.ij.l 11. ponte. xxxi.
otenmn terlo el.i. YPrenta. ne decepti ſine ne pro ſatus: id a non eſt accu g. ij. lotharius. Sciẽs. .
Dreſcn cutoꝛia ſiue ſñ minati canomca e 1. eo non eſt ei 5. iur. fac.ij . .E. de
lioneſe ocutoꝛia ſiue ſit ione . XA . eie c. ig. e £
n raſtarine t nugenenſopn un kan enemg ſelir papa. ns d e Loetnenktehetn ſ
ni ſo no venal nororium erar leprimn a eiuſ Rim De eodem. noſi er de iudi. at ſi. H
reuirit oꝛdi nöe,z an in manifeſtis iudici uũ querik ates accuſatum diſcutiẽ neget. rro. act.l. vlt. Necna
Cenin ris. D oꝛdinẽ in⸗ ſit require is iudiciarius ord tes epiſco iſcutie eget. ff. de interro. ac
ogbirt catiõis ſnĩ xcõi poli 1s. Secundo an ex iam proferantd ente n8. Fauoꝛ. C. de li. cg.
ee ce nie habes. iatus ab ali undo an ex⸗ ant damnationis: quã terrogatã. Et li .ca. i⸗
fiſnie ſ. e. nemo E T quo ſit iudicãd gut reum ſe i ſe 8: qua . Et lis. ff. ad.l.acꝗ.
en e. nemo. ?. xxiii) Lertio: qua licadus. pſe ofiteatur: inde neratiu l. ac.
Duſelln g. ij. de illici . rtiO qua pena ſint feriendi qui innocentes zi agut per tius. 5§. vl. Juſue
Nedic W a.me, 13 accuſatio teriendi qui tes canõice exami pugnet. ff. de pac. ſi re
Momnni lius eẽ de ſen. ex. feceri ne uel teſtificati regularit xaminatos de pac. ſi vnꝰ 5. ba⸗
ghnccie .ex. ſa eceriut. Q catione de ulariter teſtes conui cta.⁊ melius.ff. de ĩ d.
Gnnnciigt cro. Be oꝛdie ſuſpẽ it⸗ uarto:an duo . ter irritam eſſe onuincatur. ali l. ſi is cuiꝰ lt. de Ner ro. ac.
litm ionis bés. uipẽᷣ monio epiſcop' ſit cõ rum teſti eſſe cenlein s diniuſltä 4 1scn̈ xxxii. . i,ſolz qrt.
Nadel . ſ. e. no⸗. MNuinto: ſi defi it cõdemnãdus: epiſcoporum d nus a iniuſt õ
c⸗ 77 10/9 criminale
ta. tʒ ex it cogend ita ut o . reiractanda- e TBer no
Knitnc cõicatio vel ſi tionem. S us ad purga ut oppr. eſſis ab . f mocentes.i.bonos
ſeletenen ſio. vt. xi. q. iij. ſi dum ei qui ſi remedium ſii dã cauſis ſubueniatur. D cu Yeult line iudicio. que
depgſit miſſiõis in poſſeſſi mo: ſi laici ibuerit. Septi, ulti per toleranti 24 ſtam p xecutioõem iiu⸗
hſdegin ſſiõis in poſſeſſi inf⸗ gici uel möschiuel pri / di ſunt:quãaui rantiam ſuſt tuʒ ad ius litigatoꝛis
ſtmnorekt onẽ regrit ſemiple/⸗ inferi mõachi uel quili i ſunt:quãuis ſi n luſtentan tamẽ eã us litigatoꝛig.
l en 6 1. iorum ordi . qui ibz dicii ſi is ſententia diuini i eã exequit᷑.ut ex de
nlgor na cãe cognitio. ut mai rdinum in aria icii ſint cond a diuini in dele nif. ut ex de off.
mlr aczecognito. aiorum ſi m in accuſatiõe condemnati paſtoꝛalis. niſi ſi
ſectinan er ut li.n ↄteſ.quo⸗/ unt audiendi. Octaue Nu * falſa inſti iſi ſit lata ꝑ
FHeonster end. Aus ex uobis“ inſtr̃a. C. ſi ex fal. in⸗
Aiddan ig frequẽter. in fi. quomodo debeat fieri cand bis me tradi ſtru. vel teſti. iudi x fal. in⸗
fhli er. in fi. an in ſcripti t neri accuſatio: rus eſt:bene dixi itu⸗/ vvel teſti. iudicati.
Et ſiue talis oꝛde ee ine ſcriptis on ex nobis.ex uobi xuobis 7 EExcuſatiõe.niſi incõtinẽ
ſnsſiner iue talis oꝛdo WVod iS. . S. ex uobis eni ti obiſciat᷑ excepti cõtinẽ⸗
naſdn fuerit öuat? ſiue nõ od auteʒ nullu a quibus per iudiciari enim eſt: obiſciat exceptio. ut er ote
tnu ioiobor pbant ne iudiciario elneſ hcomnecha amdmrts kein diens er hneſti o lias
mire n fuiſſe ↄtuma nari ualeat auctoritati ſus non eſt. a me onuictus excſu bꝓ) ui. xi. . iij. cũ apud
Untre Higrant reiractaf — us multis mrobata⸗ digeo niguments⸗ qui nullis in/ L12 Jhil. .R
ne t ex d 4 anzanz ai . . 7Omni S . .
nuug di cũ deſeni⸗ e⸗ in⸗ Daßmnnari Baler agit augu. mleein ſeparatus 7 vulaccrtiſn 1 ſainmales leßi v. vij
nenn Aboerca in vol e cius aur ſponte conf⸗ Il auk comui eſt acſi diceret: etli ego . le. & Sni pꝛinates.
n .§. gd ſit an in „, ententia erre pñt in
nan tem latitare. ?. ff. ð ferre quẽquam ſententiam natum babeo:uos tam m dam mnmento epm ſed non va-
Uin lere⸗ ipatones. in conuctom eMmns ni⸗ lan per tolerantiam man cu M riaaii ſieine Nr iaſ.
mgdn i iapceptiẽcum Re tſponte confeſſů. tii Itez greg. ioanni e. SHyuis. ?.c. ſe. ni epf. euiſg vi
ue iudx ſine cae cogni m conſtantinus i min hiſpani nni defenſori e niſi ſit ſynodus
niit tiõe Pcipig allenſ pr A De eodem impergtor. mnhue lain. en faßr auẽte pape. vt. v. q
Pn petit. ſi Ulaſolhan e ante cinnnai diſcutiens nõ mitee babituim. nüſira errneradanf-anlalffer re⸗
boo . pecunia illa debita aut reum ipſe ſe cõ ntentiam: quaʒ Aprimis requirendun furexna ia que nulla eſt ipo
dinn a iucex peepitĩ e cõfiteatur: aut per perſona preſbyteri nnen de mneccſſaia n Epebicaie
ug caporfpetipecnnna t as merach mis 2 epiſcopi noſtri ictnari: 3 Gennni etarer Ht ol⸗
ſeini inris. vt. j. excipiunt infamatos. ci cã.l.vlt. Apᷣdicta r . cum contingat. T e de ſen.
ns cemns nſebibn rexrna de ſeno. quotiet. as rfanit ae te. na c ſuboditioe. gubi nullac ex. p tuaſ.? id qs renie n.
. Phodeß, 4 Ntapicn ⸗ pſbꝛ x in ill deere duon⸗ admitlo. vt di ſbular ſj hic eembtwuletokngero Lrrten o atee
Neian q; hodie cipiũt dilapidato decre. quotiẽs. hita fuit cã ſic depoſitꝰ at de facto. ſic ali ent atio. ft. ð v. obli. ð 5
einn er deſi pp ſolã ſuſpitiõem nõ ꝛes. vt.iij. q. ij. qꝛ ea. qd nõ nir caoe m po de facto efinter m avein abſoluit᷑ de facto.ex᷑ ð ap.ad li. Ocẽ
4 t⸗ b o⸗. hely. io. remouet᷑ quis ab Bdmenrittratige, v de afe vob. ar. qð de vno 1 ſraten⸗ noſter. ad pntig.
„ℳ7 in Sci 5 — l10e. liu . 1i — glij † 7 . „
We, ſrumeneveltetmg,aarfan⸗ ſũt mõi ↄnincẽdi 1 nah Suſtinete enain pubiicd lanale Al oe Str. ſic. ſ
eleke .j. e. q. que lotha .aut facti euidẽti nee i aut iure.ſ.i m epiſcopus. cõione.ut e de o .1 .
Nelinde . othariꝰ. aut inris iterf idẽtia. vt ẽ ð cohabi. cle. n-⸗ o Hömi 8. e of.oꝛ.ſi ſacerdos.⁊. vi.q.ij.ſi tã
ointe q. ix. decernim?. aut vi iuris iterptatiõ E ð cohabi. cle. t N pmis.a ⁊. vi.q.ij.ſit
aut vio rptatiõe vt ſepi⸗ citatũ eẽ reü. r na ar. ꝙ pꝛius eſt ce paupis tractãda qᷓ; 4
rnig, E adulte. auẽ. ſinge ſuſpitiõe ſen Ppno itatũ eẽ reu. vt. iij 2. C. de epis ⁊ cle. ſi ſt cã pauꝑis tractãda ꝙ diuitis.ut a. vi
mne 4 Cöfeſſum babeogbi 4 õe.xxxij.q.i.dixit.⁊ in ut eo melius mem dee ad elnai. dic ꝗꝙ dinle vt Tr.d vide a⸗
cꝙ ſnia ferẽda ẽ in cõ cʒ an oꝛdo iuri e Ome ef. ut. j. de cõ. di. ij. ligde et᷑ tractari cꝗ
Ein cõfeſſũ lo iuris fuer et. ut. . de co. di. i liꝗdo. tractan eg
feſſũ. hoc veʒꝝ ẽ etiã berent reſtitni. dic ꝙ n fuai⸗ cũ ipi depoſiti een 4 5 S quare iubet ing
0. uit ꝓpter ſe d 0 o iudice. vñ ſt 3
candalum comitioli ⁊eſt ſi. iij gti 5
e ſi.ij. q. vi. hoe

Lau.

(IL—
¶Aliqua mota. ſiue pꝛobata.ſine ꝓ⁊.? tunc planum eſt.nõ eni eo ſolo ꝙ gl pꝛio iuramento.⁊ hoc ideo eſt. quia res talis aliter nequit pꝛobari iie
eſt accuſatus reus eſt.ut.xv.q.vij.c.ult.vel dic mota ita ꝙ ſit infamatꝰ⁊ i pur ſic per ſacramentum ſuum pꝛobat ſe aliquis perdidiſſe inſtrumen⸗ 15o
gatione deficiat. hoc eni ſolũ ſufficit ad depoſitiõem. ut extra de ſi. de hoc.. c tum ſuum. vt. C. de fi. inſtru. l. vl. odem modo pꝛobat ſibires ali⸗ (cfn
inſinnatum. hoc veꝝ eſt quando crimen in quo deficit inducit depoſitionem. quas mobiles eſſe ablatas.C. vnde vi.ſi quando. extra quod me. un
b ¶ Ptc. æ intelligente.alias nõ diceret᷑ pñs.ff.de ver.ſig.coꝛam.io. cauſa.c.vltimo.Hoc tamen teneas pꝛo cerio ꝙ nullus in pꝛincipali iiu
C ¶ Et genus cãe.ſ.an ſit cini cauſa cõdemnatux ſtan
lis an criminalis.qꝛ alij teſteſ . „ in expenſis poſtqᷓ Ninnii
admittũtur in vna qᷓ; in ali. ita ueritas ſe habet ſicut eiuſdem perãdꝰ. Si vo ille qui locũ eiꝰ iuna inrauit de calunia U
yt. xiiij. q.ij. ſuper pꝛudentia epiſcopi petitio continet:in eccle/ ſit de bac fortaſſe luce migrauerit: cen poſtea pꝛeſuma/ il
vel die genus cae. i. an tale ſt ſia atqʒ loco ſuo idẽ preſbyter mo z alter ẽ ordiat: qꝛ leuioris culſpe tur bona ſide liugs mii
cximen quod idncat depoſiti· dis omnibus reuocetur. ſi auem uidet᷑: ci nõ quaſi iſti ſuperſtiri: ſI re vl. lde lei. giuii
onem nelnõ. qꝛ ñ oẽ crimẽin o i⸗ eel. al ur wperiun g ſolidum. ⁊ in haco MMain
duẽ depoſitioe. di. lxxxi. po dictum fuerit.quia cõtra ipſum ca ſucceſſiſſe defũcio uideat᷑:epãtꝰilli pii.fuit io. cremonẽ⸗ gui
ſtolꝰ.x. v.q.iiij.in loco. aliqua mota ſiue probata eſt: ſub / officiũ ab ea tãtũmõ eccleſia iterdi ſis ⁊ alij doctoꝛes Pir
d C Aodus ꝓbationis. non tiluer ipſo preſente a pro ſe rani cat᷑: ut ĩ alia eccleſia que ſacerdote legũ.vnde dixit bul ſuͤz
intelligas. vt inquiratur an ſi nem reddente: querenduʒ eſt ge nacauerit ſi elect⸗ ſuerit poſſit eſſe arus exceptioneʒ mm
niliter an criminaliter agatu nus cauſe a modus probationis: epũs:ad malachitanã tamẽ eccle/ acit cõtumaciaab⸗ al
nam ꝓptcr crimen ciuili᷑ ꝓ nut ex boc colligere ualeas utrũ ad ſiã nũquã aliquo mõ reuerſurusꝰ. ſentis actoꝛis ?⁊ iu mnl
batum remonet quis a bene ·½ yuc in exilio uel deportatione d BGlorioſt iniolus quic ſta ignoꝛantia. io. (n
ficio vt extra de of.cuſto.c.i. eE depor ianone de/ lorioſus autez comitiolus qin ita ſeruatur ð facto ören
ade fidei i. de i morari: an certe ĩ eccleſia ⁊ officio quid predictꝰ epũs per uiolentia,z in bac ciuitate bob Ich
extra de fideiuſ.ꝑuenit.de iu , - 1 Leb/ ELimgs in hac ciuitate bo⸗ vt⸗
reiurã. querelam.ſed dic mo⸗ ſuo debeat reuocari. De epiſcopi atqʒ inſec utnodem ipſius expẽdiſſe nonienſi. ſed in can ſdi
dus ꝓbationis.i.an accipbKitien perſona hoc facienduʒ eſt: ut ſi nuul uel danũ pertuliſſe dato ſacramen ſa ap.indiſtincte gq ßte
do vel denunciando vel alio la contra euʒ criminalis cauſa que toꝰfirmauerit:eideʒ epõreſtituere libet condemnatur ſni⸗
modo ꝓbatum ſit crimen. qꝛ exilio uel depoſitiõe digna eſt:mo ↄdẽnet᷑. Si aũt aliter quã antefati vt.ij. q. vi. omnimo han
ſi excipiendo vel denũciido ta ſiue probatac: is epiſcopus qui epipetitio tiĩet actũ eẽ forſitĩ per dodb. pint
nõ eſt remouendus.vt extra r * Rof. ſzz Rrili 35 5;- Bato ſacramen i
Ge ve eo ſuperſtite peruerſe contra ca,/ bibet: ſubtiliter querẽdũ ẽ:a ↄgni rorlaeraſe hn.
de accu.ſuꝑ his.ſi aũt direcie ſjecclenaei dinari ar10.1. d inſti to. ſi aliter nequid cot
agatur de crimine lʒ ciuiliter nones ĩ eccleſia eius ordinari pre ta vitate cũ dei timore quod iuſti / pꝛobar. C. vnde vi raue
dene remonetur ab admini⸗ ſũpſerit: ſacerdotio priuatus ab õi cie ordo ſuaſerit iudicandum eſt. ſi qñ. io. n
ſiratione ſed nõa dignitate. eccleſiaſtico miniſterio repellaf Quiaigit ſtephanus epũs ĩ odio p &Accuſatoꝛes i.
vt er de ſimo. per tuas. qui etiam eidem dilectiſſimo ianu ſuo quedã ficta ⁊ de falſis ſe capinn accuſatoꝛ. non eni (cmi
e ¶ Pernerſe. quid iuris de k ariofratri coepiſcopo noſtro tra lis accuſatũ neꝗʒ aligd ordiabilit plur es cccuſatoꝛes n
lt habes i rin umm, dendus eſt: ut aut ab ipſo in cuſto fſactũ ſʒ iniuſte ſe aſſerit ↄdẽnatũ di vaͤmittuntvr. aun hifn
ranter pt. vijſ a phtin. ꝛe gia babeat: aut certe ab eo adnos ligeter auerẽdũẽ. pꝛimo ſi iudic peobaret clere in
ceüqui. 71.1 tranſmittatur. Epiſcopi vo qui eũ ordinabiliter eſt hĩtũ.i.ſialii aceu ſiceret in pꝛobatio⸗ Mlat
¶ Ab ipo. nõ ab ipo vt iudi ordinauerunt uel ordinationi eiuſ ſatoresatqʒ alii teſtes fuerũt. De nc. ſed ſi plures ſt
cetr᷑.nt.j.iij.q.v.qꝛ ſuſpecti. conſentientes interfuerunt:ſex mẽ inde cãrũ qualitas ẽ exaĩanda:ſi di index eliget magMis girn
b ¶ Sex mẽſibus. poſt hoc tẽ ſibus dominici corporiſ cõmunio gna exilio uel depoſitione fuerit:ſi dignum. ut. ff. de ac iin
pus foꝛte ipo iure reſtituunt ne priuati agere penitentiaʒ in mo eo preſente qui accuſatus ẽ ſub iun cu.ſi plures.tamen in
denoſtul. imperatone naſterio decernantur: æ ſupraſcri,/ reiurãdo teſtimoniũ ↄtra eũ dicũ intantum Hnain. 1
Rerci 4 e deevj ibin piuſ ianuariꝰ loco ordini ſuo mo eſt:ſi ſcriptis acium eſt: ſi ipſe licẽ/ inmk nnte tini
vetuo eént. dis omnibus reformet᷑. Si vo cõ tiam reſpondẽdi ac defendendi ſe accuſatoꝛeſ. nonpo (Aie
Aetu. metus bic attenn⸗ munione priuatis mortis contige hüerit. Sʒ ⁊ de perſonis accuſan teſt poſtea ĩ illa cõ ihren
at peccatum. vt extra qd me- rit imminere periculum: benedi, ri ac teſtificãtiũ ſubtiliter queren teſtificari. vt extra iu
tus cã.ſacris.quãdoqʒ peni/ ctio eis uiatici non negetur. Si au dũ eſt:cuius ↄditiõis ſint cuiuſue de accn.cum. p.
tus excuſat.vt.l.diſt.p bꝛos. rem epiſcopi in preiudicium dam opinionis: 7 ne inopes patrimo/ q. Sieo pꝛeſente i
anqʒ in nullo excndalipr de nanonis uel depoſitionis memo, nii ſint: ne forte aliquas Otra pre/ teſtes iurare debet lui
ie iiſ s. c. x. g i ee rati epiſcopiſe mem iudicis cõſen fat paſtorem iimicitias huiſſent. e enerrawue⸗ ſei
gitur run ſoneconleſſo 5 ſiſſe ac talia feciſſe non ſua ſpõte cõ utrũ teſtimoniũ ex auditu dixerit tumaciam abſente ii
ʒ connicto. vt.l.di.c. ii. arnr: leſſi fuerint a tempus eis abbreni autcerte ſi ſpaliter ſe ſcire teſtati ſt exrrade teſt in o it
exira de elec. innotnit. andum eſt a modus penitentie tẽ/ ſi ſcriptis iudicatum eſt: ⁊ partibꝰ mine domini. ſz te⸗ lgii
¶¶Qnia lenioꝛiſ.cũ enĩ ſit ſin ſtimonium non de Umie
gnularis ſucceſſoꝛ mala fides bent dicere coꝛam dſkd
defuncti nõ nocet ſucceſſoꝛi. ſecus ſi eẽt vlis ſucceſſoꝛ. C. de acqui.poſ. vicis. partibus. exemplo danielis qui ſolus ſecrete querebata teſtibus.. in
2. ff. de diner. ? tem.pᷣſ. l.an vicium. ⁊.l.cum heres.purgatur ergo hic vicinʒ q. vij. . his ita. v. item daniel.ego credo ꝙ quecũqʒ ꝑs uelit intere? u⸗
per ſucceſſoꝛem. ſic extra de fi.pꝛeſ.ex rranſmiſſa.vnde dicit lex ꝙ non vide⸗/ interrogatiõibus ꝙ poteſt.qꝛ ꝑtes melius nouerunt querer omnes Aii
oꝛ vi poſſidere ſi recipiam poſſeſſionem ab eo qui poſſidet Iʒ ille vicioſe poſſi/ circũſtantias.⁊ hoc ꝓbatur.ff.de adul.ſi poſtulauerit. queſtioni. ſnue
det.nt.ff. vti poſ.ſi duo.⁊ ſimile extra de reſti.ſpo.cnm ad ſedem.in fi.io.ho⸗/ ſed hoc ſciãt ꝑtes ꝙ quecunqʒ ꝑs ſemel interfuit ãmodo non pota ein
die tamen ſpoliatus poteſt conuenire quemlibet poſſeſſoꝛem conditiõe ex cea lios teſtes ꝓducere ſuper illo articulo.ut extra de teſti. fraternitanis ani
none.vt extra de reſti.ſpo.qð ſepe contingit.bar. in auc.e.ꝭ.quia vo. col.vij.io. Sed certe ſicut teſtimonium dicit iin otef
m Reuerſus.ar.ꝙ dignitas non connaleſcit in innaſoꝛe ſi eiectus moꝛit᷑ ar. ſecreto.ita ⁊ interrogationes fiunt in ſecreto.⁊ dantur in ſcriptis.⁊? —
ſ. xxi.q.i.relatio. ita ſuatur de facto.b. heft
n Expẽdiſſe. de expenſiſconſuenit notari extra de penis. calũniam. imo me Tr Querendum. ſed non videtur hoc modo eſſe querẽdũ cũ exce nuk
lius de do.⁊ contu.cum dilecti.Sed hic aliqua adijciam. dico ergo ꝙ omnes ptio que teſti eſt obijciẽda ante publicatiõem dẽat opponi.nt eĩẽ Ste N
expenſe ſoluuntur que facte ſunt in eundo ⁊ redeundo.extra de elec.vt pꝛete ſti. pntiũ.⁊ qꝛ nõ refert cuiꝰ opiniõis teſtis ſit.dũmõ eo tꝑe quo tu⸗ rt
rite.uel etiam circa adnocatum.vxt.C. de ind. ſancimus.⁊ hoc obtinet cum vi lit teſtimoniũ nihil fuit obiectũ teſti.ut.C. de teſti.l.i.rñ.reꝰ bñ ob WI
ctus ſuccumbit victoꝛi. Secus eſt ſi quis condemnatur pꝛo contumacia. tunc iecit. ꝙ teſtes iales nõ eẽnt admittẽdi.ſed iudex ſpꝛetis iſtis excepii liwan
tantum ſoluat expenſas factas a tempoꝛe cõtumacie.ut extra de do.⁊ contu. onibꝰ admiſit eos.vñ in hoc caſu poſt ſniam dʒ inquiri de opinione irſm
cum dilecti. Illas tamen expenſas dico deducendas quas domi conſuenit fa teſtiũ.ut er de teſti.ex ꝑte ade.uel reo abſẽte fuerũt ibi teſtes indo en
cere.vt.fl. ad exhi. ſed ⁊ ſi.ꝭ.i.⁊.ff.de peti.heredi.⁊ ſi.ꝭ. ꝙ autem.⁊. ff. de rei cti ⁊ cum index de ſuo officio deberet inquirere de opione teſtium üiſie
ven.ſi res.nec illa petit que vel caſu foꝛtuito facte ſunt.ut.ff.man.inter cauſas non queſiuit. Afn
§. non omnia. Item iſte expenſe erũt mediocres ⁊ non delicate. vt.ff. de pig. s Æ Inimicitias.ᷣ capitales. ut extra de ſi. ꝑ tnas.? in auẽ. ð teſti. J. ſſi i⸗
ac.ſi ſeruos.in fi.⁊.ff.de dam.infec.inter quos.ꝭ.ij.⁊.l.ſe.ſolas enim illas p/ vᷣo ꝗs odioſus.inſli.ð excu.tu.S.inimicitie.ſ.iij.q.v.c.ij. „ Afm
ſtabit que pꝛopter ipſam cauſam facte ſunt vt extra de ſequeſ.poſ.⁊ fructu.sd t C Ex anditu.ſ.iij.q.ix.teſtes.in ð auditu ⁊ de credulitate querit a Wan
hoc.in fin.⁊ ſolas neceſſarias non vtiles pꝛeſtabit. vt extra de eo qui mit. in teſte ex de teſti.cum cãm. 4 un
poſ. cum veniſſent.in fi. Illud auteʒ non obſtat ei ꝙ minoꝛes facere potuiſſet u ¶ ¶Spãliter.i.aſſignata cã ſcie.ut nõni.iiij.q.iij.ſola. nn
vt. ff. man. ſiquis.S. impendia. Item iudex pꝛius taxabit expenſas.q; pꝛo eis x C Scriptis.ſ.xi.q.i.ſiquis cũñ clerico.cõtra.ſʒ illud in cs ciuili.iſtð ſui⸗
iuretar. vt.iij.q.iij.ꝭ.ſpacium.x eſt illud ſpeciale quod pꝛobatur aliquid pꝛo/ in criminali.uel illud ſpale in epiſcopo.

Octinete
Piaſtie
inliſter
Mendm
ob

ſialrn
iio.
DRaltr
Clſren nei
rebentn
Unttmer
bſſteſten
wboratlin
etetingbn
ſelſilen
Gerelgen
goumnkn
lKipbnestre
ununnen
bitesg
elappontin

agſatnetn.

fpoſen ihi
Hfenni Kar

Sfri
eiorne Ne

ceeneſtngt
ebelatenge

mmrinn t

Hnedonut
nonunm
nt dorir
ebtiſfe

Gtn,

miegtin
nſg,
nocſmi
eſiſmm
mmmmnd,
Murinian⸗
eriticſ⸗
Cnuun,
Peoſet
lino

Dintrn V

& Leuioꝛa. an gra
nioꝛa. ſ. iij. q. x· pla/
cuit. Z. ſʒ hic nõ dĩ
ꝙ ſcðo ſint admit-/
iẽdiad accuſandũ.
b Bü ſi quãlibzʒ. S
ꝓ modica ut ꝓma
gna iniuria põt ꝗs
taliter puniri.ar. xi
iij. q. vi. c. ul. tñ pꝛo

modica iniuria no

excõicat᷑ gl.xi.q.iij
nullꝰ. er de ſen. ex.
gpuenit. io. ⁊ male di
cit io.qꝛ excoicatus
k. ſʒ nõ dʒ mitti ad
ſedem ap.niſi uelit
eps.ut dicit illa de/
cre.pꝑuenit.bvb.
c¶ Capitali. hec ẽ
lex cõnelia. ſʒ ð.
de epi. ⁊ cle.auc.ſʒ
nouo.ibi eniʒ dr ꝙ
talis vᷣberat᷑ ⁊ j mo
naſteriũ mittit. io.
So. põt dici ꝙ no⸗
uo iuri ſtabitur nel
ſtabit huic legi. cũ
ſit canoniʒata.
d .· Siquis in H.j.x
vij. q.iiij. F. g aũt de
eccleſin.
e wininng
diligẽter ꝙ in H ca⸗
lu crimẽ ſacrilegij
cõꝑat᷑ crimini leſe
maieſtatis.ut.xvij.
q.iiij.ſigs ſuadente
g. g aüt. imo ſi laic?
exhat de ecclia.ta⸗
le crimẽ ↄꝑat᷑ crimi
nileſe maieſtatis.
nt. C. ð his qui ad
eccliam cõfu.l.ij.

f ¶Ad iudiciũ.alie

nũ.hoc patet ꝑ pᷣba

ſequẽtia. ſ. ab epis

.

glienis ⁊c.

g Indicari. cõ/

ꝓuinciales epi ſũt
iudices epi.ut.iij. q
h ¶ARindice. j. xi. q
i.c.pe.⁊ ult. C. ſi a
n cõpe.iudice.l.ul.
CCrimine. nõ ꝙ
etiã ĩ iſtis exceptis
crimibꝰ nõ oĩs ad/
mittit᷑ ad accuſatio
nẽ uel teſtimonium
niſi male fame fue⸗
rit accuſatus ut hic
7. ſ. e. q. vii. J. accu/
latio. æ ex de teſti.
ueniens. Si po ma
le fame fuerit accu
ſatus oẽs admittũt
ut er de ſimo. tãta.
⁊ e de teſtibꝰ quo⸗
nia.niſi odio nene/
rit ad accuſationeʒ
nt e de ſimo. ʒ he⸗
ly v.c.ꝑtuas. Alij
dicũt ſpãle eẽ ĩ epᷣo

decre. tñ vider᷑ dice

re ꝙ eü etiã g fu⸗
it male fame no ad
mittüt criminoſi in
exceptis criminibꝰ⸗
cu criminaliter agi
ur. ſʒ nbi ciuiliter

õ

“

preſentibus ſententia recitata ſit.

NQuod ſi forte hec ſolenniter acta

non ſunt: neqʒ cauſa probata eſt:
que exilio uel depoſitiõe digna ſit:
omnibus modis in eccleſiam ſuaʒ
reuocetur ¶ ¶Hi vᷣo qui cõtra dei
timorem ⁊ ſtatuta canonum euʒ cõ
demnauerunt:excõmunicati i mo
naſterio ad agendam penitentiam
ſex menſibus mittendi ſunt: ita ſa/
ne ut ſi cuiquam eorum mortis cõ
tigerit imminere diſcrimẽ: uiatici

benedictio ei non negetur.ipſe au

tem qui eo uiuente locum eius te/

merarie ambiuit: priuatus ſacer/

dotio ab omni miniſtcrio eccleſia/⸗
ſtico repellatur: atqʒ eidem dile/
ctiſſimo fratri ⁊ coepiſcopo noſtro
tradatur ut euʒ ipſe aut ad nos trãſ

mittat aut apud ſe in cuſtodia ha/

beat. Epiſcopi vo qui eum ordi/
nare preſumpſerũt uel peruerſe or
dinationi eius aſſenſum prebue/
runt:communione priuati ſex mẽ⸗
ſibus ad agendam penitentiam in
monaſterio deputentur ⁊c.ut ſu/
pra de cauſa ianuarii epiſcopi.⁊ in
fra de eodem. ¶ Quod ſi forte a
liqua de obiectis contra memora
tum ſtephanum epiſcopum proba
ta ſũt:aliqua vo doceri minime po
tuerunt:cauta omnino conſidera/
tione penſandum eſt:utrum leuio
ra capitula an certe grauiora ſunt
probata:ut ex eis qualiter diffiniti
onem tuam formare debeas: poſ
ſis ſcire. Glorioſus vo comitioluſ
ſi ſupraſcriptus epiſcopus innocẽſ
eſſe claruerit: quicquid de rebus
eius uel eccleſie ipſius tulit:ei ſine
gliqua dilatione reſtituat ⁊c.ut ſu⸗/
pra in cauſa ianuarii epiſcopi. Si
gqutem epiſcopũ talem culpã quod
abſit ⁊c.⁊ infra ut in cauſa mona/
chorum. de perſona preſbyteri: 7
ifra in cauſa:clericus aduerſus cle
ricum: a infra. De perſona ianua/
rii epiſcopi ſciendum eſt grauiter
omnino ⁊ contra leges eſſe actum
ut uiolenter de eccleſia traberemir
dum ſi quamliber iniuriam a quo/
cunqʒ epiſcopuſ paſſus fuerit in ec
cleſia: iniuriantem lex capitali pe/
na percutiat:a ſicut maieſtatis reuʒ
omnibus det eum accuſandi licen
tiam: ut huius legis ſeries loqui/
tur codice li.i.ti.de epiſcopiſ a⁊ cle
ricis in cõſtitutiõe prima. Siquis
in hoc genus ſacrilegii irruperit:
ut in eccleſia catholica irruens ſa /
cerdotibus ? miniſtris uel ipſi cul
mui locoqʒ aliquid importet iniu/
rie 1 cetera:⁊ infra. De perſona e
piſcopi ſtephani hoc atrendenduʒ
eſt: quia nec inuius ad iudicium

eſt.hec cauſa audienda fuerat ac di
rimenda.ſicut ⁊ predictus epiſco
pus petiiſſe dignoſcitur. Quia er/
go epiſcopus alieni concilii iudi⸗
ces habuit omnino ſuſpectos ſen/
tentia non a ſuo iudiceoicta nihil
firmitatis obtineat. Quod autem
dicitur a ſeruis ſuis accuſatus ſciẽ
dum eſt:quia audiri minime debu
erunt. Si vo de crimine maieſta/
tis dicitur accuſatꝰ:nec ipſis de eo
credendum fuit:ſi uita uel opinio
eius talis ante non extitit᷑.Nuod
autem dicit idem epiſcopus: quia
ſe abſente aliqui uiliſſimi ſint teſteſ

exhibiti.hoc ſi uerum eſt nullius ẽ

niomenti. Teſtes autẽ quales uel
cuius opinionis ad teſtimonium
admittẽdi ſunt plurime leges oſtẽ
dunt que pene nulli habentur in/
cognite:que etiam illud ſanciunt.
ut uiliſſimis teſtibus ſine corpora
li diſcuſſone credi non debear.
NQuod autem dicitur:quia nihil ſi
ne ſcriptis iudicandum eſt:legen/
dum eſt codice titulo.xliiii.li.vii.
conſtitutione ultima:quia ſcriptis
debuit iudicari. nam ibi inter alia
precipitur: ut ſentẽtia que ſine ſcri
pto dicta fuerit:nec nomen ſenten
tie habere mereatur. Iem codi.
li.vii.ti.de ſententiis ex periculo
recitandis. Imperator nalenti. 7
ratianus ⁊ cetera J
tima ſententia debet de ſcripto
proferri.

B Tatutis generalibuſ iuſſimuſ

irabi nec ab epiſcopis alieni con/

cilii debuit iudicariꝰ. Contra hoc
ſi dicium fuerit: quia nec merropo
litanuʒ habuerunt nec patriarchã
dicendum eſt:quiaa ſede apoſtoli
ca que omnium eccleſiaruʒ caput

utuniuerſi iudices quibus red
dendi iuris in prouinciis permiſi
mus facultateʒ:cognitis cauſis ul
timas diffinitiones de ſcripti reci/
tatione proferãt. Huic adiicimus
ſanctioni:ut ſententia que dicta fu
erit:cum ſcripta non eſſet:nec no/
men quidem ſententie babere me
reatur:nec ad reſciſſionẽ perperaʒ
decretorum appellationis ſolenni
tas requiratur. ¶ Irem ex. cõci.
apud ſanctum medardum. viii.c.

himarus remorum archiepiſcopꝰ

dixit.
De eodem.
Egum eccleſiaſticarum aucto
ritas talis eſt:ut in cauſis ge/
ſtorum ſemper ſcriptura requira/
tur:adeout qui ad ſacrum fonteʒ
accedit:ſuum dare nomen precipi
atur:qui ad ſummum ſacerdotium
prouehiturꝰ:decreto manibus oĩ
um roborato eligatur. Ordinatuſ
autem a ſuis ordinatoribus litte/
ras accipere iubetur:qui etiam ab
eccleſiaſtica ſocierate quolibet ex

ceſſu diſcinditur libellari deſcripti

one aut recipitur aut deiicitur. ſed
qui accuſatur aut excõmunicatur
ſeu reconciliatur:per ſcripturã ac
cuſari uel recõciliari iubetur. ⁊ ſic
in ceteris huiuſmodi in tantuʒ ſcri
ptura depoſcitur: ut ſicut beatus
greg. in commonitorio ad ioannẽ

1 1

agitur.tunc admittunt᷑ crimi
noſi ↄtra regulares pꝛelatos

6c nõ ̊ ſeculares. ſed ſi fũt e⸗

mendati de crimine. tũc ad⸗
mittũt᷑ ↄtra eos de equitate.
nõ de rigoꝛe.ut ex de ſimo.ꝑ
tuas.io.

l ¶Nõ extitit. er de of.ĩ iudi.

c.i.ex de pᷣſũpti.mãdata.⁊.e
ti.cũ in inuẽtute.ff.de ſuſpec.
tu.l.iij.ff. ad.l.iul.ma. famo
ſi.xxviii.di.qꝛ ſũt culpe.ff.de
re.mili.l.nõ oẽs.

I ¶ Coꝛpꝑali.j.v.q.v.illi qui.

m QMalutis. ut ſnia. P hac
—

Il. nõ põt greg. ꝓbar ꝙ
in criminalibꝰ canſis debeat
iteruenire ſcriptura.qꝛ lex il-
la tãtũ de ciuilibus cauſis lo
quit᷑.nã epũs inter ſubditos
ſuos ſine ſcriptura iudicat.ut
xi.q.i.ſiquis cũ clerico.⁊..
de ſen. ex periculo reci. auẽ.
niſi.ſimiliter ſecularis iudex
in modicis cauſis.ut ibi dicit
⁊ in auc.de man.pᷣn.ꝭ.ſit tibi
coll.ᷣiij.? ꝙ ꝑtes illud mutuo
ↄſenſu pñt remittere.ut. C.
de epi.⁊ cle.auc.generaliter
in fi.⁊. C. de pᷣui.eoꝝ ꝗ in ſa⸗
cro palatio ↄſiſtũt.l.quoti.in
fine.li.xij.dicas cũ grego.ꝙ
in criminalibus cauſis requi
ritur ſcriptura.niſi in cã dila/
pidationis. ut in auẽ.unt iud.
ſine quoquo ſuf.ꝭ.neceſſitafe
col. ij. io.

m. Statutis.ᷣregꝗrat᷑.tñ ſi ap⸗

pellauerit. videt᷑ ꝙ debeat ꝓ
ſequi appellatiõem. nt ex᷑ de
ſen.⁊ re.iudi.ſnia.qꝛ appella
tio ↄfirmat ſniam. ff. rem ra.
ha.l.iij.S. falſus.ex de paro.
coꝛam.

n 1 Egũ eccliaſticaꝝ.fontẽ

j. de cõ.di.iiij. baptiʒãdi

o Pꝛouehit. ð.diſ. lxi.epus

dum fuerit.

p Societate. ut hereticꝰ.nt

g.i.q.vij.quotiens.

q Excõicatur.xi.q.iij.debẽt

7.c.cure.

Lau.

4 Lum ſit. per tres.nota ſepius poſſe inquiri de eodem crimine.
b L. CMiſi.iſtud niſi non ponitur hic exceptiue.
c ¶ Monemus. per hoc verbum nõ pꝛecipitur. ut.j. xxviij.q.i.ſic enim. ⁊.ff.
de leg.iij. fideicomiſſa.ꝭ.hec uerba.⁊.xi.q.iij.rogo.⁊.iij.q.ix.reuera.⁊.ij.q.

vij. ſicut inquit. in glo. ij.
d ¶TTue. remittitur hec cau/
ſa ad eum.a quo appellatum
eſt.non vt ipᷣm iudicet.ſed ut
ipm reſtituat.⁊ ſic non obſtat
extra de ap.accepta.
e ¶Reſtituendo.cã pꝛius co/
ghnita ne obſtet.j.vij.q.i.pñti

Um.
¶Et cõſentientẽ. hoc iõ diẽ
qꝛ ipᷣe eũ nõ pꝛinauerat ſʒ alij
de cõſenſu ſuo.⁊ hoc eſt nota
bile ꝙ põt cõneniri nõ ſolnm
qui diecit uel mãdauit uelra
tum habuit ſed etiã qui cõſen
ſit.extra de reſt. ſpo.cum ad
ſedem in fi. Conſentire dicit
qnis tribus modis.ſ.nt ꝗq ad
boc cooperatur.ut ĩ ſimonia.
i.q.i.ſiquis eps.⁊in inceſtu.

iij. q.iiij. coõſanguineoꝝ.itẽ ⁊?

ĩ raptu vgis.xxxvi.q.ij.ð pu/
ellis. in rapina.xvij.q. iiij.oẽſ
ecclie.itẽ in ininſta ſnia.ut.S.
e.in pꝛimis. Scðo modo dici
tur cõſentire.cũ non coꝛrigit
quos tenet᷑ ex officio coꝛrige
re.ut.lxxxiij.diſt.c.i.⁊.ij.⁊.l
xxxvi.di.ĩferioꝝ.Tertio mõ
dicit cõſentire cum defendit
peccantem nel quãdo ſua au
ctoꝛitate delinquit᷑.xi.q.iij.ꝗ
cõſentit.xxijii.q.iij.ꝗ alioꝛuʒ
⁊ talis magiſ eſt puniẽdus q
ipe faciẽs.ut ibi dicit᷑
3 L Emo.pᷣſbꝛ excõicet. ar.
ꝙ ſimplex ſacerdos hʒ
ptãtem excõicãdi.nt ex ð of.
oꝛ.cum ab ecclcſiaꝝ.⁊ de ap.
repꝛehenſibilis.⁊ extra de eo
qui fur.oꝛdi.re.c.i. Nã quili
bet ſacerdos habet clanes li
gãdi ⁊ abſoluẽdi.ut.j.e.q.vij
9.itẽ cũ dauid.⁊.xi.q.iij.quõ.
IYtẽ qꝛ ð cais pñt cognoſcere
ut e de iud.c.ij.⁊ ex ð imu.
ecc.ñ minꝰ.⁊ etiã de mr̃iõiali

bꝰ cãis.er de ſen. ⁊ re ide
in pꝛin. in pte deciſa.LHũ E . SS
no. in ſꝛ.m g ¶ Item de libro conſtitutionum

ergo excõicatio ſit potius iu/

riſditionis q; oꝛdinis. nt erxk

de elec.tranſmiſſam. ⁊ tales
mioꝛes pᷣlati habent iuriſdi-
tionem ut dictuʒ eſt. ergo pñt
excõicare.Sed cõtra excoica
tio eſt mucro epalis.xvi.q.ij.
viſis.item excoicatio dicitur
maxima pena.ut.xxiiij.q. iij.
coꝛripiaãtur. pꝛeterea archidi
aconi modicam habent iuriſ/
ditõem. nt extra ð of. archid.
c.i.⁊ ult. ergo multo ſoꝛtins
ſimplices ſacerdotes. ſo.ubi
conſuetudo eſt ibi bene poſ-
ſunt excõmunicare.conſnetu
do enim dat iuriſditiõem. nt

defenſoreʒ ex romanis legibus ſu
mens ſcribit:ſentẽtia que ſine ſcri/
ptis profertur: nec nomen ſenten
tie habere mereatur. ¶ Item ni/
colaus papa girardo turonenſi ar
chiepiſcopo.
Reſtituendus eſt quem neqʒ con
uictum neqʒ confeſſuʒ conſtar eſſe
eiectum.
SDStun ſit me fraterne chari
tati: quod cuʒ iſte preſbyter
pauper nomine chriſtophorus de
ſua anguſtia ad noſtram clementiã
lachry mabiliter ſit conqueſtus di
cens falſis ſe criminibus impetitũ
7 ab eccleſia ſua non conuictum ne
5 confeſſum irrationabiliter fuiſ/
e eiecium. nam ut ipſe refert:a tua
diligentia per tres uices inquiſiti
one facta nulla in ſe neqʒ de forni⸗/
cationis crimine neqʒ de homici/
dii confeſſione de quibus impete
batur reperiri potuit culpa:niſi qꝛ
ſue paupertatis cauſa que petebãt᷑
aut conſentire noluit aut adimple/
re nõ potuit. quod ſuus tamẽ emu
lus ultroneus egit: qui iniuſte illi
us eccleſiã preripuit. Iccirco ma/
gnopere monemus reuerentiã tu
am:ut que te forte ignorãte gieʒia
ca cupiditate peracta eſſe uidentur
tue fraternitatis cenſura celeri e/
mendatione corrigantur ſi reſtitu
endo eccleſie proprie iam dictum
ſacerdotem atqʒ ei reddendo ma
pie tate priſtinum quem perdidit
honorem: ⁊a nullatenus canonica
inſtimta alicuius temeritate contẽ
ni permittas:quia facientem ⁊ con
ſentientem par pena conſtringit.

Antequam cauſa examinetur: ali/
quis excõicari non debet.
Emo epiſcopus nemo pre/
ſbyter excõicet aliquẽ ante/
quaʒ cauſa probetur propter quã
eccleſiaſtici canões hoc fieri iubẽt
Si quis autem aduerſus eam con
ſtitutionem excõicauerit aliquem
ille qui excõicatus eſt:maioris ſa/
cerdotis auctoritate ad gratiã ſan
cte cõmunionis redeat.ille autem
qui non legitime eum excõmuni/
cauit:in tantum abſtineat tempus

ix.q.iij. conqueſtus.in fi.de hac materia inuenies.xi.q.i. de perſõa.io.pꝛoba⸗
biliter poteſt dici ꝙ eccleſiarũ pꝛelati de iure cõi pñ̃t excõicare.ut e de of.oꝛ.
cũ ab ecclhiaꝝ.lʒ epi iã pᷣſcripſerint multos pᷣlatos.b.

h Cã ꝓbet.j.xi.q.iij.nemo.

i AMaioꝛi. aucte.cũ diſtinctiõe.xi.q.iij.ſi eps.foꝛte ibi notatũ inuenies.⁊ ex

de ſen. ex. ſacro.

l⸗ Le Omen pꝛeſbyteri.uel ſuppꝛimere.noĩa excõicatoꝛum tempoꝛe excõica/
tionis ſuppꝛimebantur in matricula.ſed nomina depoſitoꝛuʒ radeban/

tur. ſic.l. di. contumaces.

IRelatione. ſilie extra de of.dele.lʒ.ex eo etiã ꝙ index dicit ſe uelle referre ñ

põt amplins cognoſcere.C. de ap.ex illo.⁊ extra de of.dele.cum ſuper.qð itel
ligo ſi relatio fuerit a ꝑtibus approbata.nt.C. de rela.l.ij.

m ¶Suſpendi. niſi ſit infamatus.ſ.e.q.v.pſbꝛ.
n Rimo. ſſuſpicionis.triplex eſt ſuſpicio.

Temeraria de qua di

citur que nec expurgatioõem inducit. Pꝛobabilis que expur⸗
gationem inducit.ut.ſ.q.v. pſb. Violenta. que ad cõdẽnatiõeʒ ſuf⸗
ficit. ut.xxxij.q.i.dixit dñs.iñ qnaʒ violẽta ſuſpicio uel pꝛeſumptio

quantum maiori ſacerdoti uiſum
fuerit:ut quod iniuſte fecit eum ex
cõmunicando ipſe iuſte patiatur.
WItem aug. in epiſtola ad cleruʒ
7 ad uniuerſalem plebem bypon.
Incerta⁊ dubia iudicari nõ poſſũt

Lng preſbyteri propterea

nõ auſus ſum de numero col
legarum eins uel ſupprimere uel
delere:ne diuine pietatis poteſta/
ti:ſub cuius exanime cauſa adhuc
ẽder facere uiderer iniuriam: ſi il
ius iudiciũ meo uellẽ iudicio pre
uenire.quod necĩ negociis ſecula
ribꝰ iudiceſ faciũt:quãdo ad maio
rẽ pttẽ dubitatio refert᷑: ui pẽdẽie
relatiõe aliquid audeãt ↄmutare.
In epõrũ quoqʒ ↄcilio ↄſtitutũ ẽ
nullũ clericũ qui nõdũ ↄuictꝰ ẽ: ſu
ſpẽdiꝰa cõione debere: niſi ad cãʒ
ſuã exaĩandã ſe nõ preſẽtauerit.
Ntẽ melchiades papa.
MNẽc ſuſpiciõis arbitrio nec ãte ue
rũ ⁊ inſtũ iudiciũ aliquis cõdẽnet᷑.
P Rimo ſemper ãate oĩa diligen
tter inquirite:ut cum iuſticia ⁊
charitate diffiniatis: neminẽ cõdẽ
netis ante uerũ ⁊ iuſtũ iudiciũ.nul
lũ iudicetis ſuſpiciõis arbitrio: ſʒ
primũ ꝓbate:⁊ poſtea charitatiuã
ſniam pꝓferte.⁊ quod uultis nõuo
bis fieri alteri facere nolite. Itẽ
li.xlix.ti.de accuſatiõibus⁊ inſcri
tionibus. Mui ab accu/
atiõe probibeãtur 1 qui recipiãt᷑.
NRohibentur alii accuſare ꝓ
pPprter ſexum uel etatem:ut mu
lier ⁊ pupillus.Alii propter ſacra
mentum: ut qui ſtipendium merẽ
tur. Alii propter magiſtratũꝰa po
teſtatem:in qua agentes ſine frau
des in ius uocari non poſſunt. Alii
propter deliciũ propriũ ut ĩfameſ
Ali iꝓpt᷑ iurpẽ queſtuʒ ut qui duo
iudicia aduerſus duoſ reos ſubſcri
pta habent nummoſue ob accuſan
dum uel non accuſandum accepe
rint. Alii propter conditionem ſu
am: ut libertini contra patronos.
Alii propter ſuſpiciõem calumnie
ut illi qui falſum teſtimonium ſub
ornati dixerunt: nonnulli propter
paupertatẽ :ut ſunt qui minuſ quã
quinquaginta aureos babent. Mi

non ſufficit ad con⸗/
demnationeʒ. vt er
de teſti. co. pterea.
cxtra de pꝛeſumpt.
litteras in fi. ⁊c.

o Pꝛohibent. alij

pꝛopter ſacramen⸗
tum.quod pꝛeſtant
.ſ. ſe nõ enuitaturos

moꝛtem pꝛopter ſa
lutẽ rei publice.mi⸗

lites eniʒ nros ma⸗/
gis nolumus ſcire
arma leges. ut.
C. de iure dlibe. l.
l. ſcimus.C. locati.
milites.
p Magiſtrat. ſʒ
contra.S.i.q. i.in il
la. l.iubemul. ſʒ illð
cum delinquit inox
in adminiſtratione

ſua. ut tüc poſſit cõ

ueniri.ut in auc.ni
iudi. ſine quoquo
ſuf. §. illud. nel hic
loquitur de eo qui
ante adminiſtratio
nẽ deliquit. uel ibi

de minoꝛibus indi⸗

cibus hic de maio⸗
ribus.vt.ff. de iiur.
nec magiſtratibus
tamen etiã maioꝛei
iudices pꝛeſtabant
cautioneʒ ſtandi in
ri poſt depoſitãad/

miniſtratiõeʒ. nt. ff
de adult.ſi adulteri

um. §. vtltr.
q .Sine frande.i
ſine pen.

r Queſtum. ide
queſtus ſuſpitiõem

qui enim duos ce⸗
pẽit accuſar ſi vult
tertiuʒ accuſare. p⸗

ſumitur ꝙ boc cau⸗

ſa queſtus faciat ſʒ

huic eſt contra.ff. dð
accuſa.l. hos accu/

ſare. .. l. iulia. ybi di
citur ꝙ nemo pot
duos ſimul accuſaf
