tiam ſed etiam per penitentie me/
dicinam ſpes uite reparetur erer/
ne:ut qui dona regenerationiſuio
laſſet pꝛopꝛio ſe iudicio condem/
nantes ad remiſſionem criminum
peruenirent: ſic diuine uoluntatis
pꝛeſidiis oꝛdinatis: ut indulgenti
am dei niſi ſupplicationibus ſacer
dotum nequeant obtinere. media
toꝛ enim dei ⁊ hominuʒ homo do
minus ieſus chꝛiſtus hanc pꝛepo/
ſitis eccleſie tradidit poteſtatem:
ut confitennbus penitentie ſatiſfa
ctionem darent:a eadẽ ſalubꝛi ſa/

tiſfactione purgatos ad communi

Ec

e ¶ ¶Proppo.nõ ꝙ ipᷣimet

nec inferiorem. Ille ſuperiorẽ pignorat qui non iimet. IJlle inferioreʒ qui tta

onem ſacramentoꝛum per ianuam

ita lapſibus humanis ſubue

cõfeſſaʒ qꝛ nõ pure

ofeſſa ẽ. dixit eiʒ ſer
pens decepit me. cõ
feſſa eſt tamen cum
dixit.⁊ manducaui.

p ¶ Megdicabilis.

ſcilicet confeſſio.

—

q Secuta ẽ. cuʒ ei

dixit dens multipli⸗

cabo erũnas tuas

cõceptus tuos pari
es in dolore c.

r Indign?. pp uti
litatẽ ſuã.ſicni de ea

que miſtrat ĩ caupo
na dicit. l. ꝙ nõ põt
accuſari ð adulterio

pꝑ ſui nilitateʒ. C.
de adul.qui adulte

riuʒ.⁊ eſt ſenſus hu
ius lre.lʒ hic punitꝰ

fuerit tñ eius pena
cẽporalis non fuit ſſjʒ

eterna q hic ĩcipit.

ar. ſ. di. iij. F. anctas
ſPuniret᷑.tẽpoꝛa
liter. certa pena que
iponit ꝓ fratricidio

¶PDPreſcriptiõe. i.

ſine certa pena ſibi

preſcripta ⁊ pfixa.
u ¶qð do. ar. ꝙ ſacri
legiũ omittit ꝗ papᷣ

mẽtit.ipe eĩʒz obtinz

nicẽ dei uiuẽtis ĩ ter
ris.ſ.di.iij.ĩter hec
hircũ. auget hoc ſa
crilegiũ ex perſona
in qua cõmittitur.
x ¶.afſtor. ſz gcuz
hoibꝰ?flagellari nult
recipiẽdus ẽ ⁊ non
abijciẽdꝰ:ẽ nã paſtõ

y Juſtus. 2 alibig

multũ emůũgit elicit

ſanguinem. ut. S. d.

liiij. deniqʒ.

Tona xpi logt.

Z ¶LCõmẽdat᷑.i.ccõ

mendabilis reddit᷑
9 ¶JIuſtos. i. quiſe
putant inſtos ⁊ con
fiteri nolunt.
2 Szʒ peccalores.
ideſt peccata ſua re
cognoſcentes.
a ¶ In lege. xij. q. ij
gloria epiſcopi.
b¶Per moyſen. ta
q; per moyſen.

(D Vltiplex.i.multiplicit᷑ ſubneniẽs.alias nã ſimplex ẽ.caſus.
or in hoc. c. ꝙ duo ſnnt remedia qne deꝰ adhibet peccaſoi
baptiſmus ⁊ pnia qua ꝗs dʒ accipe ab eccleſia. bãc.n.ptatem de? p
latis ödit ecchie ni ↄfittibꝰ ↄgruã ſatiſſactionẽ iniũgat. ſi vo aligs

ſin baptiſmo uel pnĩa ðceſſerũ remiſſionẽ᷑ qnã ĩ hac uita nõ hũit in

ciliationẽ

alia nõ ↄſeqt.i fine aũt niie recõ

2 % — —

tabnla non eſt.

ce uero.⁊=.c.porro.⁊.c.facilius.

3 1 Tenc inp/

petẽtibꝰ ⁊ penitẽnibꝰ neu
trũ ẽ ðᷣnegãduʒ:dũ tñ ſi hẽtici ſũt recipiãt᷑ cũ ſcriptura? iuramẽto.
d Per baptiimi graʒ. pueriſ. nã ꝙ baptiſmꝰ dr pma tabula ad pue
ros refert᷑ qui penitere nõ pnt. adultis.n. niſi peniteant baptiſmus
ſibiipis iniũgãt pniaʒ.qꝛ ſi ita itelligat ꝓ
nihilo eſſent ſacerdotibꝰ date clanes cccleſie.ut..e.di.s. alij ecoiſa
c. agite.ſ̊ ꝙ ꝓprio mon cõfiteat᷑ ſacerdoti.ut..e.c.nõ põt. t.c ec

(ſnpo
Vngnit
unnni
ii
ſentete
Meno⸗
Güentno
ſoriſisl
Khoar
intibss
(Beneg
feceppea

Cermo

afionte.
Knel

(amnſi

Ciinmee

aemol

Ehernd
Affele
ſunomd
9CTin
Mgni
unſdee

1
„.

zKi
Fen
Umecren
reſttne
holcoe
ri
1 Ren
rheeſe
roren
ientbb
n
1 ph⸗
ſſor⸗
ore
nclst
noſtmn⸗
lgisi
ſtinear
ung
datn
Nn
ſeobrin
Knigſn
ihoſa
liop
Sd

A

D. 1. z o1

eer ln fCSupplicationibus.ſicontemnatur oris cõfeſſio.alias ſecus.ſ. riand vſiſ;
inrenll Suppucanonnen tur oris cõfeſſio. alias ſecus. ſ. t ¶Officium. S. xxiiij. a. v.r. .5. xi. q. iij offici
uuni deecn enn eyiliniticem. uel niſi inuiſibili ad mniſttatione.j.
Cdſonccin e.. ultime in ime. d (I. Exhibet. in moderanda ſatiſſactione.
3 * Barcen le pro nihilo eſſent date claues eccleſie ſacer / xX¶ Poreſtatis.i.nulla intr tlone kemenſuri⸗
atiſeg otibus. ut. S. e. di. F. alij econtra. c. agite. M i.i idiligi
ni in· b C Eorum. ſ. impe VPari.illa.ſ. Si diligis me paſce ⁊c. ut extra dotie⸗. ſigniſicaſti.⸗
N nitentium. pro om/ 3 . Mec ligandi. ff. de regu.
nn mndbns eizorat eccte reconciliationis admiiterent p? uendii li in nemo,niconiare ns
freſann ſia neſciens qnis ad pauca: ſi dutem aliqui remap uendi ius non habet: nec ligand pot: abſolnere pot. ff. de re iu
Dnkermin numerũ predeſtina urbug donn age⸗ coꝛuz p20 babet. ⁊ infra.certũ eſt ꝙ eccleſie di.qui condẽnare.hẽs tamen
1 it toruz ptineat. ut. . quibus dommo lupo icamuſ quo utruqʒ licʒ.hereſis utrũqʒ non ha quattuoꝛ exceptiones.j.de
Cſicnte xxiii.. ij. coripit cundg; uerceptus obſtaculo amu bet. ius eniʒ boc ſoliſ permiſſum ẽ ſe. di.iiij.ſanct ũ.extra ð ſen.
duig xiij. q. ij. nõ eſtime nere indulgentie pꝛeſentis exceſſe ſacerdonbus. recte igitur eccleſia exco. tua. C. ubi ſena. qnot.
hpinpni mus. trit: 1 pꝛiuſquam ad cõſtituta reme boc uendicat: que ueros bʒ ſacer/ Sadeo. . de offi. procõ. lij.
wgimne c ¶ Non poterit. dia peruemat: tempoꝛalem uitam dotes. hereſis nendicare non põt Dielt fierl aſus. prt
ahune rnun dr a bumana conditione finierit: qued que ſacerdotes dei non babet bonus men ſo G tet aleee
enler SS manensin coꝛpoꝛe non receperit: iem in eodem. deumetainen n minds d⸗
fnlionn penitentie ⁊c.extra tan . don arne exulus non pore/ PDP O teſt fieri ut aliquis uictus ronatura dᷣo.? hoc ꝓbat qua
Nrni deſen. exco. a nobil e oſi pauca. bis aenenn Uiu ſuppliciis ſermone neget de dam ſimiliindine. SRecundo
nialdi qð dic nt notani.xx Pore neceſſitatis 7 periculiurgen·/ um : coꝛde adoꝛer᷑. nunquid eadẽ dicit ꝙ qui recedit ab vnita-
Nalfitin vt. q. vi. ſi aliquis. Z IIS inſtantia bemtenne pꝛeſidium eſt cauſa eius qui ſpote negat 7 eiꝰ le eccleſie Oicens claues eccle
Ne & Hisauté: xr. z mox reconciliationis unploꝛanat quem toꝛmenta inclinauerutad ſ ſie non habere ius ligandi vel
denlant ceri bis au nec ſatiſtact io interdicenda eſt nec crilegium non: quoniã indignum Anhidle 86 conſe nnr.
– Gnec appellationa feconelliatio denegiche auia i eſt: cum apud homines ualeat cer Tertio dicitur ꝙ quandoqʒ
iſen let extra de appel. ſumus i uram poſ taminis gratia: ut apud deum non poteſtas datur diabolo nt ſta
chrlem qua fronte. mn mponere nec tẽpora diffi ualere aſſeratur. nam ſepe in hoc ſtim affligat 2 in co plus ipſe
amitie Venie. ſcripu,z nNire: apud quem nullas patt᷑ mo- atbletaruʒ ſeculari certamine etiã affiigitur. Quarto dicitur
Niauſn eſt enim ſpus ſancti ras ueme conuerſio. Etr item. Ita uictos quoꝛũ fuerũt certamia pꝛo licet chriſtus ſemel paſſus .
uutig gratia: tarda neſcit ergo neceſſitati auxilianduʒ eſt: ur bara:bominũ vulgus cũ uictoꝛibꝰ nobis: quotidie tamen imo⸗
“ babere molimina. nec actio illis penitentie nec cõomu coꝛonare cõſucuit: maxi foꝛ latur iu eccleſia cumn corpus
Potgfeni 89 C Per indicia.r monis gratia denegetur: ſi eaʒz eti ideri Noee d, eangtoweehevnn venm
Men gu. fede le. iij. nutu iſ oftei ſi egz en te uiderit aut dolo:aut fraude ex/ Quinto dicitur ꝙ omni peni
menid . de nona. ðlegare. un Eann ſeo ſaer officio ber idicia cuſſos uictoꝛia: ⁊ chꝛiſtus ipſe ath tenti æ⁊ penitentiam agenti di
ne d. CTeſtimonia. 5. griſenſus querere cõpꝛobent leias ſuos quos uiderit grauibus mittirun peccaum.
nnnt xxvi.ꝗ.vi. qui rece/ ꝙ ſi ira aliqua egritudine fueritag pauliſper ceſſiſſe ſupplicus:ſine ue 2 . Heget. 7 ita peccat mor
Pc dunt. de con. diſt. grauati: ut quod paulo ante poſce nia pati etur permanere. nunanich tialiter quia nulla conditione
2ð bant ſubpꝛeſentiſignificare nõ ua nö babebitremunerationé laboꝛii oeheachon e rri
* i Fidelium. ma- leant: teſtimonia eis fidelium cir guiena aliquos piicit inira . AiPrunum Tra l nok
aſrtim H umaſtantum prodeſſe debebunt cis petro excuſanti ne eius pedes eihecratidn u tonn.
hningit tholico dare pot.õ. liario be 7 ehiele reconci lauares: niſi lauero tibi pedes nõ önegare: cũ coꝛde adoraret.
aigintt ij. q. vij. ſi heretic. nis bene cium conſequatur habebis parteʒ mecũ. quod ergo v Adorz. i. credat ? diligat
liguenn lꝛ C Regula. extra eruata tamen regula canonum pa iſti conſoꝛtiũ tecũ poſſunt habere ntp riuſ: licet non habeat cha
1 hitrie de here. ſicut. . i. . ternoꝛum circa eoꝛum perſonas. ui claues regni celoꝛũ nõ ſuſcipi ritatem reputat tamen cũ do
bſen⸗ cica ohh 4 gni celoꝛũ nõ ſuſcipi .
iui vij. quotiens. ?.c. in dominicafide diſcedendo pec unt: negãtes ꝗ; peccata dimittere minum ſuum.
ti 1denientibn. int. ¶. Item ambꝛo. debeant: quod recte quidẽ fatent aG . d. Pee
Cuni pbat q oris Emo poteſt bene agere pe de ſe nõ enim babẽt petri? heredi b Nalere. non tamen nalet
ntienigan cõfeſſio ⁊ ↄperis ſa rit i nſtaennamenſſi qut ſperaue/ tate qui p etri ſedẽ'nõ habẽt nai, quo ad nitam eternam niſi fi⸗
ſimmui tiſſactid neceſſaria indulgentiam ſed negant his pia diuiſione diſcerpũt a paulo pꝰ at cum charitate.ſi eim tradi
iſnng cum ſolis ſacerdoti oboꝛtere communionem reddi: egritudo carnis peccatũ repellit: dero corpus meum ita nt ar/
ng bus ſit radita pote qui priuaricatione lapſiſunt. deul luxuria autem carms culpaʒ ado- deam c.i. . i. uide. rel loaut
n ſtal ligãdi ſolnidi autem nullũ crimen excepiiꝰ: ꝗpec let. Illudit᷑ ergo diabolus ut ſei tur oe co qui poſtea penitet.
li xi.q.ij. abſit. oſten· cata vomnia donauit. “Aẽ amb. ſuz moꝛſu ſuo vulneret ih argu. .kdi. iſ. ſepties. ita eſt
Tenitunt dit etia ꝙ omni pe/ Erbü dei dimitirpeccata: ſa 5 1 uneret contra ſe argu. hic ꝙ deus remunerat
piu tenti datur venia. cerdos eſtiuder- i ſa armet quẽ debilitãdũ eſſe purauit opera mortificata per pecca⸗
omn m Indulgentiam idem ſt index. ſacerdos zinfra. Quod nocet coꝛpoꝛi ſuo tmm.j.di.ij. .. boc itaqʒ. 7.c.
lutrn que obtineri nõ po ui em nngoſſcig exhiber nul iuuat ſpirituʒ. paulo poſt. ſicut ſe non eſt tam iniuſtns.
ege teſt niſi ſupplicatio⸗ lius poteſtatis iura exercet.⁊ pau mel pꝛo oĩbus immolatus ẽ chri c ¶ Dulgus.j. di. iij. il e rex
torun nibus ſacerdotum. lopoſt vaminus D ius ⁊ ſoluẽdi ſtus ita quotienſcunqʒ peccata do reririn ſancii.⁊ eſt pars.c.
ut. S. c. proximo. eſſe uoluit ⁊ ligandi:qui uirũ jgm, eeiuſdem.
coglbenn HH qʒ nantur coꝛpoꝛis eius ſacramentũ
eble . C. Bec negant he ri conditiõe permiſu.ergo qui ſol ſumimus ut per ſanguinẽ eius re/ ach anetrte ernſhvon
Grua , ſ.di. i . i U ideſt pene alieuiamento ſ. di
haon dl. j. F. lem pF? L eſtpeneck⸗ ſ. di
zannfe c.adhuc ĩſtat.xxiiij.qiij.quidam.ver.nonatiani. ſai ſtenti ef in.iij.pueri.per hoc datur i
ern o C A e n telligi ꝙ penitenti peccata dimittuntur.
uniite Gabrevaricantont, ieſt per preuaricationem apoſtaſie. vel poſt pᷣ F Peaes eſ d ectus. ſ.uenialia. .
deſigcbie ie, E Erxcepi —.. ” . uod recte.ſ.ꝙ claues non habent
ede p ¶Ercepit.cum dixit.ĩ quacũqʒ hora ↄuerſus ſuerit peccatoꝛ ⁊c: ii ie e
“ eccata. ar⸗ ĩquacũq; hora ouerſus ſuerit peccatoꝛ ꝛ?c· S Petri. i.innocentie.ut.sS.di.xl.non nos oteſtatem dimittendi .
iii lcerratg are vonn a. . e. F. ꝙ aũt. ſʒ ibi ſoluit.⁊ intellige hoc de fi E Faan atbſiame inn alieni perſenins. kercata⸗
bklliht . VErbü i ſilt . ”äl mpia. xciij.di.qui cathedram.
e O ñ.i.ſilius dei qui dicit᷑ nerbũ.qꝛ ſicut per verb . e .
dinn 4 ſatur voldtas glieulucr⸗ita gfain gienen bfis uz maniſ⸗ lꝛ · Bebilitanduʒ.per infirmitatem nel aliud incõmoduʒ. ſepe enim. diabol⸗
MDW A – 24n. Aere ne . irg
4 u hbies autẽ.vel verbũ.i.pdicatio:que qnaʒ eſt cã Srinonts. iia on. rd⸗ ar 3 dertali egritudinem uel afflictioneʒ ut ſiciraſcatur ⁊ deum
nina ſequentiaʒ remiſſionis.⁊ nõ ꝙ ſ dicat verbũ:nõ m ꝑꝑ hoc excludi Dnnga daboinmwtrodeeld Rn umn ingtcur rannZe
goi 4 ſpns ſnene 3 duserdieont pctã dimitti.i.q.i.remiſſioneʒ.nee lapſum.vut.i.di.ferrum. ⁊ ſic diaboſus illuditur.fortior eim reſurgit poſt
irite, ater qꝛ inſeparabilia ſunt opera trinitatis. de conſe. di.iij. o's. xx 1 Pro omnibus.j. de con.di.ij.ſemel
grliin viij. di. ſic eĩim. j.ſemel.⁊.c.iteratur.
iA qnqʒ etiaʒ eccleſie charitas dicitur dimitiere pecc i eeelelſ
iaſc, yt de con. di. iij. eceleſie charitas. Peccata ma⸗ oojpo⸗ is bu:vonuertit han litteraʒ ſic.i. quotiens ſumimus ſacrũ cor
17cn Inudex.i.miſter. miniſterio eim non auctoritate bʒ dimittere. de gus noblspeeca a dinnren nur-ſ iu vieut . e elo:nuuf quandocnq; enimn

2„22

cõ.di.iiij.aliud.

interius conterimur ore cordis corpus chriſti ſumimus.j.de con.di.ij.qui
. i .jſ. de con. di.ij. quid
ſit ſanguis.in prin.ſed peccata adulto ſine cõfeſſione ⁊ ↄtritione nõ dinntife

Sẽ peni.

nien
ſ. e. di. tres. vnde cuʒ dimittuntur corpus xpᷣi ſumimus. t ¶Poteſtatem. l. dimittendi peceata ſoluendi⸗ ligandi. u
q Et manifeſta. in hoc facit.c.ad propoſitum. u Hereticos.per iudeos qui per ſuſcitationem laʒari nõ credebãt . Cuickel
b Sacramenti.i.eccleſiaſtice ynitatis. ut. xxxij. q.iiij. nemo. in ſi. ð qua qui x C. Megat. dicens.vos in peccato ueſtro moriemini.⁊ hoc ſi perſi eptin
libet vere penitens efficitur. ut.ſ. di. vi. qui vult. vel ſacramenti.i. corporis ⁊ ſtant in hereſi qꝛ cõuerſis pſto eſt idulgentia.xxvi.q. vi. ſi pſbyter. ſume.
ſanguinis chriſti.quia ex quo quis vere penitet digne poteſt ſuſcipere corꝰ y Omne peccatũ.i.magnum peccatuʒ.vel iõ hoc dicit.qꝛ qui in⸗ . neni
2 ſanguineʒ chriſti. ⁊ fin hoc hoc uno ðliquit fac nnnlor
eſt rectus ordo ĩi ſuperiori lit . „ . . tus ẽ omniũ reus.ſ. am.
teraæ ſenſus. lumimul digne miſſio peccatoꝛũ detur ergo euidẽ ſingulos eſt ac uniuerſos.⁊ infra. diꝛ. v. fratres. iemit
.i. poſſumus ſumere digne. tiſſime domini pꝛedicatione. man quid mirum'ſi ſaluteʒ negatis ali 3 Aui mixꝝ. xl/ ji
¶¶ AVantuſlibet. Calus. datum eſt etiam grauiſſimi crimi/ is qui ueſtram recuſatis: licet illi j. oiſt Knereſſe. n.
inuehitur ambroſius nis reis ſi ex toto coꝛde: 1 manife nibil auobis differant qui anobis ſeri aeſaet nnic ſonnenn
contra predictos beretios ſtascõfeſſione peccati penitennam penitentiam petũt. arbitro: enim veedll edic ch aut. Pynn
dicens ꝛw ili aui denm ali ſacr leſtis gratian iudas potuiſſet ranta miſera lil.edic. cuͦaut. gtunen
quem iterum penitere nõpol agant ſacramenti celells gratam be imlera , (.ecxcipif. 2 alibi. g ſi Gice
ſe: volunt eos qui per conri pꝛofundendam. TIdem. none domini non excludiauenig: bin pareit mibiuel
tionem ſuſcitati ſunt iterum i “ Mantuſſſlibet ergo moꝛtui ſi penitentiam non ſolum apud iu tibi qũo parcet. alia ſhni⸗
terficere: ſicui indei noluerit ¶ fetoꝛ ſit: aboletur omniſ ubi deos ſed apud chꝛiſtum geſſiſſer. lr̃a hʒ nram.i. a no umi
interficere laʒaruʒ a domino ſacrum redoleuerit unguentuz: 2 paulo poſt.qui agit penitentiam sacchere. —2 rhmin
reſuſcitatum. ſur git defunctus 7 ſolui iubentur non ſolum diluere peccatum la/ 7 . Heniaz. no aͤlz mhntme
d Mortui. tangit de laza⸗ r nineula: qui adbuc in pecca- chꝛymis debet: ſed etiam emenda xecibe puiaz ab he- hrni
roz de ſorore martha que dii cius uinculn:d Pecca⸗ Hamseber. nen retico ſiẽ nec eucha ennto
xit domino precipiẽti ſibi ſooll cato eſt. iollitur uelamen? de facdie tionibus operire ategere delicta riſtiaz. ut. xxiiij q. i. nd
le lapidem: vomine iaz fetet. eius quod ueritatem gratie quum ſuperioꝛa: urnon imputetur ei pec .niti. ſ baptiſmuz zuin
2 Redolenerit vnguentum acceperat obumbrabat. ſed quua camm. Idem in eoedem. bin neceſſitate. ut
ideſt virtutes ? bona opera: uenie donatus eſt reuelare faciem D Onnulli enim ideo poſcũůt xxiiij.q.i.ſi queʒ. cns Nol
vel ehriſti miraculnʒz uel gra aperire vnltum iubetur. non enim penitentiam ut ſtatiz ſibi cõ bmat cer *
tis Uuch eſte anc dieinevdan. haberquod erubeſcat cui pecca,⸗ munionem reddiuelint. hi non tã tus ſuz na ytuli, rirc
gellumi ſacto alabaſtro. . tum dimiſſum eſt. in tanta eniz gra ſoluere ſe cupiunt quam ſacerdo⸗ hitentiä nt Se ns miſn
fixo repleui tia domini tantoqʒ diuini mune/ tem ligare.ſua eniz conſcientia nõ tuſlibet. 7 In aranne
repleuit totam domum 1 891 . . 2 bdet. ſen
ideſt vniuerſalem eccleſiam- ris miraculo cum opoꝛteret uni/ tam ſe exuunt quam ſacerdotem ĩ æ Indas.j.di. vi. idene
de quo vnguẽto dicitur. ſicut uerſos letari: cõmouebantur im/ dduere cupiunt: cui pꝛeceptum eſt. quiuult inprin. –
vnguentum in capite ⁊c. in ꝓ pii ⁊ aduerſus chriſtum concilium nolite dare ſanctum canibus neqʒ a Beſſiſſet. z init nurnn
xi. barbam in quam delcẽdit congregabant: laʒarum quoque miſeritiſ margaritas ante poꝛcos? ſipe ad diuiſos..di. iomape
ſuerunt apoſtoli.? abeis de,/ imierkficere uolebant nonne me boc eſt ĩmundis ſpirinbus ſarre iij:indass etnmd
ſeenditin batbam aaron:. . nito eozum ſucceſſoꝛes uos eſſe coémunionis non ſuntfacile tribu? bPa medationib,
piſcopos ⁊ alios pꝛelatoſ.vel um in „☚ b nõ ſufficit ſola cor negnoſtt
ynguentum. i. penitentia fru cognoſciris: quoꝛum duricie here da conſoꝛtia. Igdem in eodem is cõtritio. ? ira ſa tucnſimn
ctifera. Iſtud vnguentum 2 des eſtis. nam ⁊uos indignamini — Ant qui arbitrantur hanc etiã cit ad ꝓpoſitũ gra. etlummm
ficitur iribus modis. ſciliet contra eccleſiam congregatis cõ Bpenitentiam ſi abſtineanta ſa, c Ettegere. ſ. di. bionuii
contritione cordis. confeſſio⸗ cilium: quia nidetis moꝛtuos i ec craimentis celeſtibus . hi ſeuioꝛes iij. illerer. umrun
ne oris. ? ſatiſfactiõe operis. cleſia reuiuiſcere peccatoꝛum in inſe iudices ſunt qui penam/pꝛe/ 4 Dumnnlli. is nmm
1C npecento uin pena pe qulgentie reſuſcitari. iraqʒ quod iĩ ſcribunt ſi remediũ declinant quoſ . feiin ſ gons Bnan
Rrit; leiuſenatns Witin pee uobis eſt per inuidiam rurſus vu] ob penã conueniebat dolere: quia Pöte 6, nch dckr ri.
eo. die ergoi peccato ẽ quo tis interficere reſuſcitatos. ſed ie/ CLeleſti fraudarentur gratia. pau/ dos.. oi. vi..i. nel Blei
ad eccleſiam licet de eo iaʒ c? ſus non reuocat beneficia: imo li⸗ lo poſt. facilius autem inuenitur indiſerete ſoluẽdo. uunndeif,
tritus ſit. beralitatis cumulos amplificat: qui innocentiam ſeruauerit quam ar.l. di. ſiqſ ppoſtta agenet
g Veiamen. quod impe- reuiuiſcir ſollicite ſuſcitatus: æ cle qui congrue egerit penitentiã pec e && Holite. 5.xl. q. inut
diebat eum ne videri poſſet. bꝛata reſurrectionis gratia: letus cati: ubi acquirende ambitio di/ iij. nolite. 6S hennutn
vnde ga opholuiſti nubẽ ad cenam uenit. Item. gnitatis: ubi uini effuſioꝰ: ubi ipſi Nani huti hannn
bnerranſenroratos. P Is poreſtatiis ſue gratiaz ne us copuie coniagalis aſus renun nöſunt rin ge um
tentiam deleri infamiam. ar. gat: que in remiſſione peccaa cianduʒ ſeculo eſt ⁊ ipſi ſomno mi nibus. i. maifeſtis. nhhmuſf
contra. ij.q. i. 5.binc. 1 qna toꝛum eſt qui celeſtẽ eius poteſta/ nus indulgendum eſt quam natu/ n de occuliis ſecuſ Pzminn
peccata ſanctorum non reue⸗ tem diabolico ſpirim ſeparant ab ra poſtulet interpelladũ eſt gemi dee con. di.ij. non p hninſr
labuntur in die iudicij.arg. ſ. eccleſia dei: ut omnium tempo/ nbus:irrũpẽdũ eſtſuſpiriiſ:ſeque hibeat. ſeicle
e. F. non itaqz. rum bereticosa ſciſmaticos com ſtrãdũ eſt oꝛatiõibꝰ. uiuẽdi ita uti S & Ante porcos. i⸗ mulir
1M peccatum. quod con prꝛehenderet: quibus indulgentiã tali uita buic moꝛiat uſui ſemenp- peccato ſordiidatos kigich
fitetur tribus modis. oris cõ quia omne peccatum circa ſum bõabneget: 1 totꝰ i hb ¶Coõſortia. qaꝛ ſũ mnfſes
feſſione. cordis contritione. negat qu P um hoabneget: 1 tor' Unuteiur. ? ma?æ ima ſociat cc. iihen
⁊? operis ſatiſ factione. H nt ð con. di. ij. quic imane
l ¶Lazʒarum. iſte fuit primus proditor inferni. ⁊ ideo diabolus ſuggerebat ſit ſangnis. V inkrnn
indeis ut ipſum inter ficerent. . OHO Vnt qui arbitrantur.ſi remedium.i.penitentiaʒ per quam ieſoren
I¶VUAolebant. ſtulta voluntas erat quaſi non poſſet ſuſcitare occiſum qui ſu/ conſequuntur remedium uel coõmunionem. de con. dilt. ij. ſi mnhiſont
ſcitauit defectum. nis inter diem. ?. ſ.e. qui ſanctus. ontan
m . Eorum.i.impiorum.ſ.indeorum. „ Facilius.j.e. di. iij. F. hoc de charitate.⁊.c.reperiuntu. ni
n ¶ Succeſſores.i.imitatores.ut.i.q.i.cito turpem. IEongrne. ? ita ẽ arg. ꝙ facilius de nouo aliquid acquirit ꝙ; re / ſanin
o Itaʒ. de con. di.iiij. queris. cuꝑetur amiſſuʒ. ut. ſ. di. ij. reꝑiuntur. ? dicit boetius. facili ad uir ntſchn
p MHõ renocat.S.xxij.q.ij.O.quandoqʒ.S.xvi.q.ij.viſis. tutem erigere nonos ꝙᷓᷓ renocare ueteres nel preteritos. ⸗ Ronn
q & Amplificat. quia dimittit peccatum ⁊ poſt ſeipſum confert.nt.l.di.penitẽ m Acquirende.in hac uita ſupple.⁊ ſune congrne ſequit nbi ⁊c. Kle
tes.de con.di.iiij.nemo. vel dic ubi. i. in pnia debent ceſſare que ſequuntur.vel ſic ordina lit ifen
r Ad cenam. ipſe laʒarus. ſ.nbi ? ipſa martha miniſtrabat quando fuit inui teram. renunciandum eſt ſeculo nbi acquirendum eſt. rin
tatus a ſimone leproſo. n mbitio.que reprobatur. viij.q.i.in ſcripturis. 0
P Is poteſtatis. adhuc proſequitur ambroſius ð hereticis per predictos oO Effuſio. que reprobatur. S. xxxv. di.c. i. “”ê
( dindeos deſignatis. * . p Coniugalis.que quandoqʒ minus licitus eſt. xxxij.q.iiij. orx lunen
Doteſtatis.caſus.loquitur hic ambroſius contra indeos qui dicebãt chri go. “ Prcng
ſtum in belʒebub eijcere demonia:quibus dominus dixit.qui peccat in patrẽ q E Seculo.quo ad ambitionem dignitatis.xl.di.multi. utenn
⁊ filium remittitur ei.qui uero peccat in ſpiritum ſanctnʒ nõ remittitur eine- r QQuã nã. ar. 5 illos ꝗ dormiũt i ſcholis. ⁊ ita debemus ꝓpria na 4 Ani
qʒ hic neqʒ in futuro.iſti ergo indei ſeparabant celeſteʒ chriſti poteſtatem ab turã expngnare Iʒ jria ſit medicina.j.de cõ.di.v.contraria. tini
ec cleſia: qui eum in belʒebnb eijcere demonia dicebant: quibus dis loqus ſ In tali.qꝛ maioris eſt pene inter homines niuere ⁊c̃. C.de apo N
ut predixi.complexus eſt oẽs hereticos tã hẽticoſ illius tẽporis q; futuros. ſitat.hi qui ſanctam. he⸗

U. Poſitus mortalibu . 1
unſie. tus.mortalibus qui cum ueniali non . Za funt ki ge;
ninit te gnondte⸗ ninc probſperur. decon, H ſnn lle qnio ſit in mortali peccato:ut ipetret neniam. ſicut chananea:c
nSN uieſce.i.abſtine a ſacramenti z 8 ab amico qui tree i DaeEe
R en dapullma RrcanerneW. . gei iseremplis mloar. cs ipsir auit latro ctiammeruit neniam.
ennoee ¶ VBicimus. bic agit de lẽp re agende penitentie. a. d. ſi in inn ʒ leris.i.taciturnitate predicatorum.
nin mie non penituim⸗ pore agende penitentie. q.d. ſi in iunen · W Oſtio. . intelligentia ſcripturaruʒ. n
hfm Bum in ſenccrut t & Nocte.i. in pfundo vitio⸗
Ocri 2 nemus. infra. Memoin peccatis oſitus 4 „ rum poſitus N rtee
aiſn d Beterueſcat. de grrogare ſibt debe poſituus ni pꝛecibus uincitur uel ſuperaf. u & ..
* ſuelſcat.j. di. iii. in ſa au gere 11. debet aucioꝛitatem: niniue ciuitas que peccato p eriis e hanet. ideſt fidem ſanc
Gleiecme 5 2 114 . ita pꝛincipio:nidelicet ut pitius eſto mihbi peccatori.
unn chariſtie perceptio padeferuelcat zurnre: 4 ceeeg paſto⸗ mdbidain ouem upn con/ Pn nim patitur, nqiiſ lat
mnud ne. Oerneic riEe. in pe lemnas.chꝛiſtus i r
ſin Hyyſteriſ ſec rrotnen nare poſuos renerentio⸗ cruce etiam lenrenez adenrr 5 eriſteeplee merit. ſmi
Achne re rubus ardenin es non uſurpatoꝛes eſle debere aliquando ſerã „U expoſitio.xxiiij.q.iij.ſiꝗs
re rubus arden no z infra. n ſi mopli e. quando ſerã conuerſionem pu/ nonir H
doit ge nã ſi moyſi acced Eeci P ecto.
enii Sebu mar us geſtienni cogninonem⸗cie⸗ tarer: fecit homicidi penam mar/ ⁊ ¶. Stent. i. non periſt
gutinee orid tns ir ſis myſterii au 4 Genmnern cele/ yꝛium'. chꝛiſtus inquã pꝛodiguzʒ AMartyriũ. non in reiue
ſipuni K* “ rrvon ar. uecaleig H icitur: ſol/ filium reuertenteʒ leus amplecii ritate fuit martyrium: ſed ꝓ
iun vurenseſt bruns quäto neenn Penuin tonne u. nonagimanouem pecudib? ter ſimititudinez facti. vel io
rnin edibenam⸗ ernereni 61 nime noſtre pedes derelictis una ouicula que remũſit dicitur pena conuerſa in mar
T ria:qui deſcendens xu isrenigin dod znd bumeris boni paſtoꝛis aduehitur Paimaudz n Gienaker en
unir in eaz non niolanit tius greſſus debemuſ ubi uero peccaioꝛ inrelli une abik dign
Rð L . eius abſoluere. infra. Nibi elligens vul fuit eterno premio.ſ. ut intra
funin atur He ece⸗ q tam ſummi daienwſrre ued mn ſuum tradet medico ſe curan / let ſtatim ad nitam ſicut illi ꝗ
mina⸗ menta cc. ſi intelli/ unuſquiſqʒ poſuus ſub captiuita / urii aſe en ſg. veidee dn dil iſ baeſmt,
ſie⸗ eniete te 11 g. Auod au t. ſ. de con. diſt. iiij. baptiſmi
traun ocfeo⸗ mennuʒ gemledeniel undelapins tem omni peccanti auctoꝛitate n nicem conta. ibi enim, dicit
inltunn. is animalibus ẽ pra ⸗ ꝙ ad coꝛ bꝛoſii uenia pꝛominitur falſum ui . larro non pio nomine chri
Pbeſtſaͤͤ uus intellectus pha Ræpulchd i ab laſecis⸗ detur. anibuſdam autem uenia de H neledl Ne⸗
ignine riſeorum dicentiuz 3 7 a diuine condiuoms in negatnr: aut ex magnimdine pee- ritis facinorum ſuorum.⁊ pe
ſtin. ſi pepern ergo cum Prunne dehuroelt. CMItem Cy can::aut ex gradu oſen. i ke⸗ erenar en Rare
pſticra l. ex B mPad moꝛtem:quis oꝛabit p rum eſt. eius ergo
scörtent libet chriſtiano. ſol ſtinatos eſſe ut dandam non ibi mec loll.BE/. lunn diclihf ;Rineererſi.
scönfpt 6 glibi quoqʒ legitu Duis in tyrium dicitur ratione eterni
ud lig ne calciamenta ⁊c. putent lapſis penitenti abi quoos legitur. Quis mecke ij: nagns efern
l ieſtexue tal intei nitemmtgn earmem ann aun de⸗ bitur incaniatoꝛi vulnerato a ſer/ Nei enere re
ſlen leeium. fallt in ba negandaʒ: cum ſcri nam de pente. Item. enichofiendorvel rotlone.
oma ta maria que virgo ceci SS unm it. unde B J ſacerdos peccauerit quis lo Peing nenam in patihu
epte amepanum vpet cecicleris memento r age heniten Sꝛabitpꝛoro, Sed piſulre⸗, Tlarotiterpenus xpm con
ritti⸗ partum chriſtuʒ pe naeß ꝛaopera fac.quod utiqʒ modi interrogationes non ſemꝑ fiteri non timnit. Pin con
ütytiüf g E Soine D cuiur quem conſtat cecidiſſe: negationem inferunt ſʒ potius di * Lenitatis.ar.iudiceʒ po
nliſgerſt moſt ”Ml gere:quia ſcriptum illude li.qui 6 iaʒ q; rigorem. S. di. xly. li
tuis: qꝛ nullꝰ digne ſt. e a e nS uangelii.quiſ putas eſt fid rigorem. S. di. xlv. licʒ
liſlipt *2 g eſt. elemoſyna a moꝛte liberat:nõ li Aup nide lerü 5
Ehirin⸗ conſiſtere uel deum mtiqʒ ab illa moꝛte lib les 76. C. Hic etii dr.lxxxvi. odi
Elt nidere poteſt niſi tiqʒ ab illa moꝛte liberat quaʒ ſe ambꝛoſiꝰ. Deus qnis ſimilis eri oGio. .
ot. niere i mel chꝛiſti ſanauis exiixi ,1 ndi quis ſimilis erit a & Quod autem. ambrolij.
el cia lerrena ⁊ morta languis extixit 7 a qua tibi:nõ utiqʒ nullus:qꝛi „ 2 100 .am brolij.
Pria i⸗ vitia vponat. vel nos ſalutaris bapuſmi redemp, nis filius A nnier Arecgee Enne no poteſt e. impor.
iingini ſus ſponſam repu⸗ . gularis uite aliquis debet oꝛare denegari.
icaltit arerin ügnnm rr .e; bieronynus. eo qui peccauit in domino.nã in c R peccatum. aliter hic
unne, pudij diſciicart n erlandem m. euangelio mu/ mogdo iohannes diceret non oꝛan gare hmigaſter tam ancrori
ſen bedarbr. de hoc ſNei lier iandem meruit audiri: et dum pꝛo delicto grauioꝛi: qui tatem i ponatur.jj. e. poteſt.
Nrgeni⸗ tur. viii. q. i dre⸗ clanſo cum ſeris oſtio media licer le itr v. oSae guntnz. Lexancelgartollegrem iſtan
eaoliun ideo moyles dile⸗ nocte ab amico amicuſ panes giſſet moyſen rogaſſe impetra de peccato in ſpiritum ſanctũ
M ideo moyſes diſcal ., ic uſpanes treſ ſe ubi erat pꝛeuaricatio uolũtarie: ronit a unn loce
ig cuni iubetun nead aecebit. deus ipſe qui nulliuſ inra qui Tirercttum bieremin wogaſſe. poced. augaſtinus. e. .
akinſc eccleſiam que in rn e ſuperari uiribus poteſt:publi Arogalle Allibi. in li
denni,l 6 ſ in ara poteſt:publica Poieſt etiam bᷣm auguſti. aliter ĩ 4 C Allibi in libro ieſu filij ſy
L iſponſus accedat calciatus. hoc enim ſerne chriſto: ani O Aa
aurh, nerus ſponſus. de qno Jobannes Vrermonwanſtmg eha J/ ) Cceſcho. ilidio re
baePecdes affecrones vucte auguſtinus ſuper iüllum locnʒ õ ſ ge orart le de damno. q.vij.quid in omnibus.ff.cõmo.
ln, illo qnẽ abſcondit comprehenſi se Bifficultatem. hoc reſera ſcti narietaf
Ineuamor. eNieſt ad bonuz f degneteaencenarcaiinl T ad interceſſorem.
atuſ/ . Ab oluere. amec ad ſacramẽta accedat. trgicitas nin ſec e Pommo habet ſimilitudinem dei eronn orprorr l⸗
e,, c Lapſus ſit. hoc idem dicit boetius. Infeliciſſimũ int imago ſiue ſimilitudo identitatis m quam tanti filius dei ejt imes ex Eigt
tgifi tniiẽ fuiſſe feliceʒ. Inteliciſſimũ genus intor imitatoris:ſᷣim quam dicitur ne anaeſpi, filius dei eſt imago patris
Nrac⸗ IVngde.i. a quo ſtatn. l. di. quia. ſcipulus magifſtri ſimilitudinis expreſſe eſt imago alicuius domus. 2 di
m di.qui i Rogaſſe tudinis expreſſe. utſigillum in cera depingitur
. n D Jror.priora.l.di.domino ſancto. „ Roga e.pro peccatis hieruſalem. vnde in libro machab legit
oriſberat, emmoſond. ſ. interior. ut..di.iii. 5. ſed uerba. nel exeri ceenachabencn vebere: pugnare cum ſuis paucis comra⸗ Biciwres
rat a morte. i. a peccato occaſionaliter qꝛ citius i. ſtratur j cum multis ad confortationen it ſomni oreʒ
mi e.medicina.qꝛ ſicut ſen filum:ita Plrſeraiii⸗ carnmteſnntf. J. cedenti nocte niderat iu hunc moaum waerer uis ſunom anodipre
ſau nult. m ⁊c.j.di celum protendentem ⁊ orantem pro populo Sñõ onug
. Scmel. binc collige peccata non redire.. di iiil5. item ſe e alinʒ nirum etate ⁊? gloria mirabilem circa i. X poſteꝗ apparuiſ
nng duʒ.?.xxiii.q.iiii.ſi ilſe.? ire..di.iiii... item ſecun⸗ tor populi iſrael.hic eſt qui mnrgerntgpontto? nekMatgenin aa.
t »LE Albea.i.a morte actualſum peccatorum. le Hieremiaʒ. dei prophetam. extendiſſe auteʒ Piamamderierag
,0 q -portuna. Caſt ti a. diſſe iude gladiũ au icẽtẽ. acci anſez Hielemiam vexteraz 7 de/
eti Calſus.probat in hoc.c.ꝙ inſtanter bona faci iſci reuz vicẽtẽ. accipe ſanctũ gladiü munus miſſt
facien deijcies aduerſarios populi mei iſrael.qua niſion ius miſſuz a deo quo
. econfortati qui erant cum

iuda impetũ fecerũt in boſtes ⁊ nichanorẽ interfecerunt ⁊.xxx. millia de ſnis
1ſequitur ꝙ in carne non promeruit.S.e. multiplex
§. i. dico ut pro eo non roget quis poſt mortem. ? iſa exaudi pro peccato ĩ ſpi
ritum ſanctuʒ:quod eſt finalis impenitentia. ut hic innuit auguſtinus.quo ca

ſu exaudi.s. xiij.q.ij. ꝓ obeuntibꝰ.licet.h.illud itelligat ð ſpecialibus oronibꝰ

a er Poteſt. pro illo.qꝛ no

b Poſſunt. arg. quod nonẽ?
diffini tuʒ poſſc diffiniri. xxij
q.v.hoc vide ur. .xxxi.q.i.

ꝙ ſi dõmierit.ij.q.v.ↄſuluiſti
c Ad mortez. vnde alibi an
guſti. tanta labes eſt illiꝰ pec
cati ut humilitate m penitẽtie

ſubire nõ poſſit:quod quideʒ
cõmittit quiſquis ex ſola inui

dia unitatem eccleſiaſticam i
pugnat ⁊ diabolo ſcienter at

iribnit opera ſpiritus ſancti.
vnde nec xpᷣs in paſſione pro
talibus orauit:ſed pro eiſ qui

ignoranter cruciſigebant euz

dicens. pater ignoſce illis qꝛ
neſciunt quid faciunt.
d — Bimittendam. peccatuz
in ſpirirum ſanciuʒ dicitur ge
neraliter omne peccatuʒ mor
tale:quia qui vnam perſonaʒ
offendit:offendit ⁊ aliã.ſpãli
us vo pctũm qð ex odio uel
ex malignitate procedit.naʒ
ſpiritus ſanctꝰ eſt amor ⁊ be-
nignitas.ſᷣm alios peccatum
in ſpiritum ſanctuʒ eſt obſtĩa
tio mentis.ſ.in peccato obdu
rante pertinacia quam impe/
nitentia comitatur. prouenit
autem huiuſmodi obſtinatio
interdum ex deſperatione pu
ta cum quis credit ſuoruʒ de
lictorum magnitudinem diui
naʒ miſericordiam exceſſiſſe
⁊ ob hoc de uitijs aſcẽdat ad
nitia. Juxta illud qð ait cayn
maior eſt iniquitaſ mea qᷓ; ut

neniam merear.ut.ſ. ꝓxi. F.
interdum ex preceptione.pu

ta cuʒ quis ſecurus delinquit
tanq; deus pro temporali fla
gitio non ſit eternum ſupplici
um daturuſ:in quo peccati ge
nere refert Hiero.ſe origenẽ
deprehendiſſe qui poſt mor/
tem anathematizatus eſt. ut
xxiiij.q.ij.c.ulti.vel putans ĩ
articulo mortis ſufficere uel
ſufficienter penitere ut latro.
de quibus apoſtolus.maledi
ctus homo qui peccat in ſpe.
Item in ſpirituʒ ſanctuʒ pec-
catum eſt ᷣm alios fraterne
gratie inuidia.puta ſi de gra
ia a deo fratri collata inuide

2

vlij.di.qui contẽpta. Item ᷣma

De peni.

telligi illud iobannis: eſt peccan,z

ad moꝛtem ⁊c̃.ut nulla ſit eius ⁊ ſu

perioꝛum conirarietas. ait enĩ eſt

peccatum ad moꝛtem ⁊cc. non ꝓil
lo dico ut roget quis de quo pec/
cato: quoniam expꝛeſſum eſt non
poſſum multa ⁊ diuerſa ſemiri.

Ego autem dico hoc peccatũ eſſe

fidem:que per dilectionem opera

tur:deſerere uſqʒ ad moꝛtem hoc

eſt etiam blaſphemia inſpiritũ ſan
ctum: quam neqʒ in hoc ſecilo ne
que in fumro dimittendam oomi

nus in euangelio aſſeruit.ſiue autẽ

delectatione peccati: ſiue deſpera
tione uenie uſqʒ ad moꝛtem quis
in peccato perſeueret:inſtum eſtut

ſine fine puniatur qui ſine fine pec
cauerit. & Ande Gregorius

papa.

Pluiſſent iniqui ſi pomiſſẽt

ſine fine uiuere ut potuiſſent
ine fine peccare oſtendunt: quiai

peccato ſemper uiuere cupiunt qui

nunquam deſinunt peccare dũ ui/
uunt.ad magnam er go iuſticiaʒ iu
dicantis pertinet: ut nunquam ca⸗
reant ſupplicio: qui in bac uita
nunquam uoluerunt carere pec/
cato.& Ex his namqʒ apparet:
ꝙ ſine confeſſione oꝛiſ⁊ ſatiſfactio
ne operis:peccatum non remitti/

tur. naʒ ſi neceſſe eſtut iniquirates

noſtras dicamus:ut poſtea iuſtifi/

cemur:ſi nemo poteſt iuſtificari a
peccato:niſi antea confeſſus fuerit

peccatum: ſi confeſſio paradiſum
aperit: ueniam acquirit: ſi illa ſolũ
confeſſio utilis eſt que fit cum pe/

nitentia: in quo notatur aliud eſſe

confeſſio aliud penitentiaſiue inte
rioꝛ ſiue exterioꝛ accipiatur: ſi ille

qui pꝛomittit ueniaʒ occulte apud
deum non apud eccleſiam peniten
tiam agentifruſtratur euangelium

„

in perſonam ſpiritus ſancti.de talibus habetur de con.di.iiij.hi uero hereti⸗

ci. Item ſm alios peccatum in ſpiritũ ſanctuʒ eſt finalis impenitentia:pecca/
tum ſpiritus ſancti qð durat uſqʒ ad morteʒ ut uſqʒ incluſinũ ſit.qð hic ponũ

augu.potius nelle nidetur.j.di.iij.inter bec hircũ.ſed ſolet queri utrũ finalis
impenitentia poſſit deſinere eſſe. Rn.iſte terminus finalis impenitentia duo

