a & Vnus ſcilicet cham· neceſſitas legeʒ non habet. ſ. de cõſe. di.i. ſicut. nõ ergo fit cõtra re⸗ 1e
b ¶Bilexi.i.diligendum preuidi. gula. Rn.neceſſitas que reperit᷑ in aucte ut neceſũitas vite excuſat. s
c& Odio.ſ.preuidi.ꝙ eſſet futurus mallus. . ut extra de fur.ſi quis ꝑ neceſſitatẽ.de con.di.v.diſcipulos.ſed i ad loe
d Bifficile. i. vix. quãdoqʒ ponitur pro non.ut.i.q.i.principatus.ſic.ii.q.vi. ulterio neceſſitas non excuſat.ut.ff.de ritu nup.plalã.nã potius de en
biduum. . bemus quelibet mala tolerare ⁊c.xxxv.q.v.itane. N
aß⸗ Difficile. no. ꝙ difficile a⸗ oc¶ VNeniſſent. j. de e
iqui inueniũtur melioꝛes ꝗᷓ . „ „ cõ.di.v.neophiti. 6
manachi vice hic euidenter inter homines viuo.nec mihi ar/ gde de eiſdẽ in niceno conci.legit᷑. Et tpe.l.di.pon 17
gularis. pmonachatu fiat re⸗ lior ſir quam arca noe: ubi tantum ordinandus. in ſingulis.
gularis. ut. lvi. di.c. i. quia ecma iter octo homines unus repro/ Voniaʒ multa ſunt ſiue prr q Tepoꝛe.i. añoꝛ⸗
ſit ꝑfectus in uirtutibus. non bus inuẽtus eſt:aut melior ſit quã neceſſitatem ſiue ex quacun antbore poſt ba⸗ .

domus abrahe cui dictuz eſt: eüce
ancillã ⁊ filium eius:aut melior ſit
quam domus iſaac cui de duobus
geminis dictuʒz eſt in malachia pri
mo iacob dilexi. eſau auteʒ odio
habui.ſimpliciter autẽ fateor cha
ritati ueſtre coram domino deo no
ſtro:qui eſt teſtis mihi ſuper ani/
mam meam: ex quo deo ſeruire ce
pi quoniam ſicut difficile ſum ex/
perius meliores quam qui in mo
naſterio profecerũt.ita non ſuʒ de
teriores expertus quaʒ qui in mo
naſterio defecerunt hinc arbitor di
ctũ ĩ apocalypſi iuſtus iuſtificet᷑ ad
huc:⁊ qui in ſordibꝰ eſt: ſordeſcat
adhuc. Item cypriano corne/
lius papa.

requirit᷑ q;tũ ad alia tãta pfe⸗
ctio in ipo.xvi.q.i.legi.in fi.
⁊ adde id qð eſt.xix.q. vlt.nõ
liceat.ĩ auc.de monachis.cir/
ca pᷣnci.colla.i.ubi dr ꝙ mõa
chatus maliciã oẽm tollit ⁊ ſi
cut preſumit᷑ hic pꝛo illis qui
in monaſterio ꝓferunt.ita pᷣ/
ſumitur g illos qui in mona-
ſterio defecerunt vnde patet
ꝙ rõne loci nõ pᷣſumit᷑ ꝓ ali
quo.ut.xl.di.nõ loca.⁊.xii.q.
ii.gloꝛia.in fi.⁊ hoc neꝝ ẽ ubi
plona eſt nota.ſed nbi ignota
ſemꝑ pᷣſumit᷑ pro ipa rone lo/
ci.xxiiii.di.quando.
e Dod ad nos.inculpa/
tos.Ar.bonũ ſi ꝑ ali/
quẽ non ſtat quo minuſ aligꝗd
fiat.id nõ eſt ei imputãdũ. ſi/
mile.xxii.q.ii.faciat homo.⁊
xxiii.q.v.de occidendis.xliii
diſtin. epheſiis. ſufficit enim
utiliter inchoari licet non ha
beat effectõ. ff. de nego. ge. ſʒ
an ultro. §. i.
f Quo minus. ſi. ſupꝛa diſt.
xliii.ſcimus.
g Mon recedamus. hic mi/
nus ⁊ non faciunt vnaʒ affir⸗
atiõez. ut. ff. de v. ſig. duob?
. RKohibentur. Hic
intitulat᷑.xlviii.di.
in qua ꝓſequit᷑.x/
iii.⁊ ulti.c. aplice
regule.opoꝛtet oꝛdinãdũ nõ
eſſe neophitũ.dr aũt neophi/
ius nouellus in fide uel in re/
ligione.ꝓhibent᷑ aũt tales oꝛ
diari duplici ð cã.ſ.ne ĩcidãt
ĩ ſuꝑbiã putqtes ꝙ fides xpi/
Di. xlviif·
ana multũ eis idigeat. uel qꝛ
nõdũ eſt expertus ſtatũ eccle
ſie. unde neſcit ſe alijs cõfoꝛ-
mare.utx aũt in aliquo caſu
talis naleat oꝛdinari.dicet᷑.j.
di. xxi.S.his omnibus.
i & Meophiti. nõ facile eſt ty
roni cõmittẽda cuſtodia. NHã
culpa prodita is culpe reus ẽ
qui ei cõmiſit.ff. ð cuſto.reo.
non eſt facile.
le In theatro. bec ſũt ner ba
iero.ſuꝑ epiſtolã ad tiũ.io.
C. MMomẽtaneꝰ. longo enim
pe dʒ eſſe aliquis ꝑfectus.ut
xxiiii.di.epi.in auc.quo opoꝛ
tet epos.ꝭ.ſancimus.coll.i.⁊
graue eſt in expertos ⁊c.xix.
q.iii.monaſterijs.
m Miſeꝝ eſt eũ fieri magi/-
rũ qui nõdũ foꝛmã diſcipu/
li aſſũpſit.j.lxi.diſ.miſernum.
n NVoniã multa. neceſſi
◻ tatẽ. ſi ꝓpter neceſſita
tem aliquid fit.videt ꝙ illud
licite fit.qð nõ eſt licitũ in le/
ge neceſſitaſ ſacit licitũ.extra
de re.iur.qð non eſt licitũ.itẽ

tudinig nos mouere non debent.
Vodad nos attinet: conſci
entie noſtre cõuenit ſemper
dare operam ne quis culpa noſtra
de eccleſia pereat. Si quis autem

ultro a crimine ſuo perierit: ⁊ peni
tentiam agere atqʒ ad eccleſiaʒ re

culpatos futuros credimuſqui eo
rum cõſulimus ſanitati.illos ſoloſ
in penis remanſuros qui noluerit
cõſilii noſtri ſalubritati ſanari. nec
mouere nos debent conuicia per⸗
ditorum:quo minus a uia recta ⁊
a certa regula nõrecedamusꝰ.quã
7 apoſtolus inſtituit dicens.ſi hoĩ
bus placerẽ chriſti ſeruꝰnõ eſſeʒ·
Rohibentur gutez neo
phitiin epiſcopos ordia
ri.ut qui heri erat cathe/
cuminus hodie non fiat
epiſcopuſ.qui beri erat ĩ theatro
hodie nõ ſedeat in eccleſia. qui ue
ſpere erat in circo:hodie non mi/
niſtret altario. qui dudum fuerat
fautor hiſtrionũ. hodie non ſij cõ

ius prohibitionis eſt ſecundum a
poſtolum ne elatus in ſuperbiam
tanquam religio chriſtiana pluri/
mum eo rgeret. incidat in ruinam
diaboli. momentaneus nanqʒ ſa/
cerdos neſcit humilitatem obſer/
uare 1 modos perſonaruʒz uel ſeſe
contemnere.non ieiunauit: nõ fle
uit:no ſe correxit:non pauperibuſ
erogauit. in arrogantiam que eſt
ruina diaboli incidunt qui in pun/
cto hore necduʒ diſcipuli fiunt ma
giſtri. ⁊ ſicut innocentius ait.mi/
ſerum eſt eum fieri magiſtruʒ qui

Conuicia perditorum a uia recti/

dire noluerit:nos in die iudicii in

ſecrator unirginum. Cauſa autẽ hu

necdũ didicit eſſe diſcipulꝰ.¶ n

qʒ cauſa contra regulam geſta: ita
ut homines ex uita gentilium nu/

per adhuc cathetizati uel inſtrucii hoc ideo dico. qꝛ
ſtatiʒ ad ſpirituale baptiſma ueniſ crimine cõmiſſo añ
ſent. ⁊ continuo cum baptizati ſür baptiſmũ nõ depõi

etiã ad epiſcopatũ uel preſbyteriũ

prouecti ſunt.recte igitur niſuʒ eſft oꝛdinabit᷑ uel ſjm a
decerero nihil tale fieri: nam ⁊ ſtem lios etiã oꝛdinatus
poreopus eſtut ſit cathbecuminus degradabitur. ⁊ ſic
poſt bapnſma multa probatione videt ꝙ crimẽ ciui
indiget. euidens nãqʒ eſt apoſtoli liter ꝓbatü inducit
cũ preceptũ dicens: non neophitũ depoſitionem. ſic. x

ne forte elatus in ſuperbiam in iu/
dicium incidat ⁊ in laqueuʒ diabo
li. Si uero precedenie temporeꝰ
aliquod mortale peccatum admi/
ſerit:⁊ cõuictus duobus uel mribuſ
teſtibus fuerit:ceſſabitr a clero qui
huiuſmodi eſt. ſiquis uero preter
hoc fecerit tanquam contra ſtatu
ta ſancti cõcilii gerenſ:etiã ipſe pre

cipitabat᷑ de ſtatu ſui cleri. ¶ Ne ia lrnnt leryit.
ophiti uero hodie appellãmr pro di.in ſingulis.
poſitũ ſacre religionis nouiter a / u C Qui ad ſũmi. j.
ſumentes. ¶ Unde beams greę· i.q. i. pueri. ? ſi quis
Znn ſcribit ſiagrio cpiſtoro. ſß heevnl . lxi
ui dicatur neophimſ: z unde ſit d. ratunmmnus.
eurneopbſis dicebat᷑ qui i Eradibne iit
ĩitio ſancte fidei erat eruditide dji ſolliettudo.
plantatus:ſic mõ neophitus babẽ . ECce. A.
dus eſt qui repente in religionis xxv. diſt.
habitu plãtatus ad ãbiẽdos ſacroſ hucuſqʒ
ordines irrepſerit. Ordinate er/ tractatũ
go ad ordines aſcendẽdũ eſt. naz eſt de. xiii.c. apoſto
caſum appent qui ad ſmi lociſa/ lce regule bie ma⸗
ſtigia poſtpoſins gradibus per ab mnb Ppenclio ira⸗
rupta querit aſcenſum: ſcimus aũt einde eiſdez.
quod edificati parieteſ nõ prius ti ʒ C Quia cũ is. adĩ
gnorũ pondus accipiũt:niſi a no/ trercedẽdũ.vrĩ hic ꝙ
uitatis ſue bũore ſiccent᷑: ne ſi anne rones facte a ſaceꝛ
põdera quã ſolidẽt᷑ accipiãrt cũcta dotibꝰ malis noce/
ſimul ad terrã fabricã deponant. aurſubcilſe a5 in.
L(Lcea quibus uiciis de/ telligreſn ihenerce⸗
beant eſſe imuneſ: quil n n ſeia elqunt malü
epũm ſũt ordinãdi appa ⁊ cõfoꝛmẽ ſuis mo/
ret.qui enim interceſſo⸗ ribuſ.alias ſcʒ eque
reſ pro populo ad deũ parãtur:ne opatur remiſſioneʒ
ceſſe eſt:ut eius gratiam bene uiuj Emalũ in per bonũ

do mereant᷑.vnde gregorius aitĩ
paſtorali. Sollicite formidãdũ ẽ:

ptiſmũ ſic intelligit
l.i.q.vii.ſi quis oẽʒ

tur.ut.xxxvi.di.vna
rCeſſabit.i.non

xiiii.di.c.vlt.

8C Fecerit. pꝛomo

uendo tales ⁊c.
t Icut repente
BG ideſt nouiter
in monachali hitu.

talis nõ eſt eligẽduſ
in platum. ut ex de

elec.cum cãam.⁊ e?

de elec. officij. que

lacerdotẽ ut.ſ.i.q.i
ſi fuerit. ad hoc ar.

. H 2. i.q.i.ex merito.ax
ne qui placare poſſe irã dei credit᷑: Eir pillct.anage.
hãc ipſe ex proprio reatu mereat··⁊= ¶ Diſplicet.iii. q.
cũcti eni liquido nouimꝰ: quia cũ vii. in gradibus.

bis qui diſplicer ad intercedẽduʒ
mittitur:irati animꝰ ad deteriora
prouocat᷑:qui ergo deſideriis ter
renis aſtringit᷑:caueat ne diſtricti
iram iudicis grauius accẽdens dũ
loco delectat᷑ glorie:fiat ſubditis
auctor ruine. Solert ergo ſe quiſ
qʒ metiat᷑ ne locum regiminis aſſu

Ni⸗

e
ſet.
iec
de

de
t.
.d.

ior⸗
ſtbu
ligt
805
oaß

epoi

VNA
. hon
bma
nens
Aſe
cini⸗
ducit
lex.

none
..
pente
iter
hit.
cdot
ede
Ker
cbe
eiter⸗
ryi.
.
niſ.
guis
Llri

ii
obli
e. A.
„diſt.
uſq;
tatu
oſto

Wa⸗

dnob?
tra⸗

. adi
hieg
ſacen
noce/
goin⸗
excer

nalu
mo/
eque
onez
volii
igi
vcal.
o.
cact.
iiec⸗
.

a & Si adbuc.ar. ꝙ;
quis nõ põt accuſa/
ri de crimine ð quo
penituit.⁊ ꝙ nõ im
pediatur a ꝓmotio
ne.xxxi.q.v.quicũ⸗
qʒ. S.xlvi.di.clericꝰ
⁊.viii.q.i.in ſcriptu
ris.ar. S.xxxiii.q.ii
admonere.ſol.accu
ſari põt.ſicõmiſſuʒ
eſt per baptiſma.ut
xxv.di. pꝛimum.
Inc. ꝓbat gre
. go.i hoc. c. ꝙ
nicioſi nõ pnt offer
re panes dno nec a
lioꝝ peccata dilueĩ
qꝛ iĩ ueteri te.coꝛpoĩ
viciati repellebant
⁊ hoc ꝓbat.xii.exẽ
plis.que vicia figu
raliter intellecta in
nono teſtamẽto re/
pellunt.
eE BVel põderoſus
.i. criminoſus.
d ¶ Seruabit. ne la
bantur in hereſim.
e ¶ In tenebriſ. pec
catoꝛum.

XLVII

mere audeat.ſi adhuc in ſe uiciuʒ
damnabiliter regnat: ne is quem
crimen deprauat proprium: inter
ceſſor fieri appetat pro culpis alio
rum. C Idezʒ in eodem paſtorali.
Sacriſicium deo non offert qui vi
cis eſt maculams.
Incꝰetenim ſuperna uoce ad
moyſen dicitur in lenitico:lo
quere ad aaron: homo de ſemine
tuo per familias qui bhabuerit ma
culam non offerat panes deo ſuo
nec accedat ad miniſterium eius.
ubi repẽte ſubiungitur:ſi cecus fu
erit:ſi clauduſ:ſi uel paruo uel grã
di uel torto naſo.ſi fracto pede: ſi
mãcus.ſi lippus:ſi gibboſus: ſi al
buginem habens in oculo: ſi iugẽ
ſcabiẽ:ſi impetiginem in corpore
uel ponderoſus Cecuſquippe eſt
qui ſuperne lucem cõtemplationiſ
ignorat:qui preſentiſ vite tenebriſ
preſſus dum lucem uenmurã nequa
quaʒ diligendo cõſpicit:quo greſ
ſus operis porrigat neſcit. Hinc
etenim per prophetantem annam
dicit᷑ ĩ libro regũ.pedes ſanctorũ
ſuorũ ſeruabit:a impii ĩ tenebris
conticeſcent. ¶ Claudus uero eſt
qui quidem quo pergere dẽat aſpi
cit:ſed per infirmitatẽ mentis uite
viam perfecte nõ ualet tenere quã
videt:quia uidelicet quis ad virtu
tis ſtatum dum fluxa conſuetudine
non erigitur:quo deſiderium eius
nititur:illuc greſſus operis effica⸗/
citer nõ ſequũtur. Hinc etenĩ pau
lus dicit ad hebreos:remiſſas ma
nꝰ 1 diſſolura genua erigite: 1 greſ
ſus rectos facite pedibus ueſtris
ut non claudicans quis erret:ma/
gis autẽ ſanetur. Daruo autẽ na/
ſo eſt qui ad tenendam menſuram
diſcretionis idoneus non eſt. naſo
quippe odores fetoreſqʒ diſcerni
mus.recte ergo per naſum diſcre/
tio exprimitur:per quam uirtutes
eligimus:delicta reprobamũſ.vn
de etiam in laudibus ſponſe dicit
in canticis canticorum naſus tuus
ſicur mrris que eſt in libano. quia
nimirũ ſancta eccleſia qua eſt cau/
ſa ſingulis tentamenta prodeant:
per diſcretiõem conſpicit: ⁊ uentu
ra uiciorum bella ex alto deprehẽ
dit. Sed ſunt nõnulli qui dũ ſe exi
ſtimari hebetes nolunt: ſepe ĩ qui
buſdam inquiſitiõibus pluſquã ne
ceſſe eſt exercentes ex nimia ſubti
litate te fallũtur.vnde hoc quoqʒ
ſubditur: uel grandi uel torto na/
ſo. Naſus quippe grandis a tor
us eſt diſcretiõis ſubtilitas ĩmo/
derata:que dum plus quam decet
excreuerit:actionis ſue recridi/
nẽ ipſa confundit. Fracto autẽ pe/
deuel manu ẽ qui viã domini per
gere omnino non valet: atqʒ a bo
nis actibus funditus exors uacar.
quatenus hec non ut claudus ſal,
tem cum infirmitate teneatſed ab

his oibus alienus omnino exiſtat

Gibboſus uero eſt quem terrene

XLKX

ſollicitudinis põdus deprimit: ne
vnquã ad ſuperna reſpiciat: ſed ſo

lis bis que in infimis calcãtur inrẽ
dit.qui ⁊ ſi quando aliquid ex bo/

no patrie celeſtis audierit:ad hoc
nimirum peruerſe conſuetudinis
pondere pregrauatus cordis faciẽ
non attollit:quia cognitiomis ſta/
tum erigere non ualet:quem terre
ne ſollicitudinis uſus curuũ tenet
ex eorũ quippe ſpecie pſal.dicit in
alno krroi incurudrus 7 humi
iatus ſum uſqʒ quaque.quorũ cul
pam per ſemetipſã ueritas repro/
bans ait in luca. Semen aũt quod
in ſpinis cecidit:hi ſunt qui audie
run uerbum:⁊ a ſollicitudinibus
diuitiis ⁊ uoluptatibus uite eun
tes ſuffocãtur.a nõ referunt fructũ
Lippus uero eſt cuius quidẽ inge
niũ ad cognitiõem ueritatis emi/
cat:ſed tamen hec carnalia opera
obſcurant. In lippis quippe ocu/
lis pupille ſane ſũt:ſed humore de
fluenti infirmãtes palpebre groſ/
ſeſcunt:quorum quidem quia infu
ſione crebra atteritur: ⁊ acies pu/
pille uiciatur.a ſunt nonnulli quo
rum ſenſum carnalis uite operatio
ſauciat: qui ſtudere ac uidere recta
ſubtiliter per ingeniũ poterãt:ſed
uſu prauorum actuũ caligãtur. lip
pus itaqʒ eſt cuius ſenſum natura
exacuit:ſed conuerſatiõis prauitaſ
confundit:cui bene per angelũ di
citur in apocalypſi: collirio iunge
oculos tuos ut uideas. collyrio
quipe oculos ut videamus inun/
imus:cum ad cognoſcendã veri
uminis claritatem intellectus no
ſtri acdiem medicamine operatiõis
bone adiuuamus. Albuginem ue
ro habet in oculo qui veritatis lu/
cem videre non ſinitur qui arrogã
tia ſapiẽtie ſeu iuſticie excecamr.
pupilla nãqʒ oculi nigra videt:al/
buginẽ tolerans nibil videt: quia
videlicʒ ſenſus humane cogitatio
nis ſi ſtultum ſe peccatorẽqʒ intel
ligit:cognitioneʒ intime claritatiſ
apprehendit. Si autem ſibi cãdo
rem iuſticie ſeu ſapientie rribuit: a
luce ſuperne cognitionis ſe exclu
dit:a eo claritarem ueri luminis
nequaquam penetrat:quo ſe apud
ſe per arrogantiam exaltat.ſicut de
quibuſdã dicit᷑ in epiſtola ad roma
nos. dicentes enim ſe eſſe ſapiẽtes
ſtulti facti ſunt. Jugeʒz uero ſcabiẽ
habetr cui carnis petulãtia ſine ceſ
ſatione dominatur. in ſcabie eteniʒ
feruor viſceruʒ ad cutẽ trahit᷑. per
quaʒ recte luxuria deſignat᷑.quod
ſi cordis tentano uſqʒ ad opera
tionem proſilit:nimirũ feruor inti

mus uſqʒ ad cutis ſcabiẽ prorum

pit.a foras iaʒ corpus ſauciat quia
dum in cogitatione voluptas non
reprimitur:etiam in actione domi
natur. Quaſi eniʒ cutis pruriginẽ

paulus curabat abſtergere: cuʒ di

cebat ad corinthios:tentatio uos
non apprehendat:niſi humana.ac

4 z

ſ¶ Ex nimia. nimia ſubtilitaſ

in iure reprobat᷑.extra de iu⸗
di.dilecti.⁊ ſic fit aligd in iu
contra rõnem diſputandi. ff.
ad. l. qqul. ita vnlneratus. in
fi.? magis valet ſimplieitas
qᷓ difficultas.inſti.ð fideicõ.
heredi.ꝭ.ſed quia ſtipulatio/
nes.
gFFaciẽ᷑.i. rõnem que eſt fa
cies cordis.
hb Et eo.i.ideo.
i ¶ Quo ſe.i. quia.

DI

a & Alliarum impꝛopꝛie ponit. ſic. ð. xxvi.di.deinde.ibi cum ceteris criminibꝰ.
b Pongeroſus.per imundam cogitationẽ.

c ¶Ald opus.ex hoc videſur ꝙ occu
eo ſequit᷑ ibi grauat in abditis.⁊.

ltũ peccatũ nõ impedit ꝓmouendũ.⁊ ex

.l. di. ſacerdotes. qꝛ latentia peccata nõ ha

bẽt vindictam quo ad eccleſiam militãteʒ.ut.xxxii.q. v.chriſtiana.⁊.xxxii.di.

tem irrogat. inſti. de publi. in. .. ult. Tertij intelligunt predictas trel

regulas de manifeſtis.occulta enim poſt penitentiaʒ non repellunt
nec deijciunt. imo iure cõi promonetur.⁊ ſi pꝛomotus eſt remanet ĩ
oꝛdine ſuo.ſ.e.c.de his uero.⁊.c.pꝛecedenti.⁊ hec opinio uerioꝛ eſt
⁊ benignioꝛ.hoc tamen excepto ꝙ maxima peccata etiam occulta re

erubeſcant. pellunt. ut de ßy ple⸗
d S Acerdotes. ad ſe. not. . ””MẽZ mOD ne dixi. S.xxx.di.c.
waliquid dĩ malũ quo ſi aperte diceret:hũanũ quidẽ eſt i accedũt.quiqʒ dato munere ſacer ult. Se adulteriſ au

ad ſe.ſic.i.q.i.q; quidaʒ.⁊ q.
iii.ſaluatoꝛ.ſic mrimoniũ dici
tur ſolni quo ad ſocerũ qui re
pudium miſit nõ quo ad con/
iuges. ff. de dona. inter vi.⁊
vxo. cuʒ hic ſtatus. ꝭ. ſi ſocer
⁊ facit quis aliquid qtũ in ſe
ipo eſt. xi. q.iii.inter nerba ſic

eaʒ probat per. c.ſeq.nſqʒ ad
. ꝙ uero.⁊ poſtea adiũgit de

apſis in bereli. ꝙ, non ſiteis ua non exerceat opera ab his i/ ut. xxvii. q.i. lex di⸗
cõicãdum ante reconciliatio/ men nõ auellit᷑ mẽte: nec ad uſum Jlapſis ad ſuuz ordinẽ reuer nine ĩ fi. ⁊ ex ð ſen.
nẽ ab lo. . ere. binn doni operis inaperto ualer aſſur/ tendilicentia concedit᷑: uigor v ube beg boe
8 ad ilum. 5. Pmiſſis. eide gere:quia grauat hũc in abſcõditi canõice proculdubio frangitur di/ G loquit de ð
addit de ſolẽnit᷑ penitẽtibꝰ.q; pondus turbe. Quiſauis ergo ſcipline:dum pro reuerſionis ſpe poſito ut patet ꝑ fi.
ñ debeãt oꝛdinari nel ad mili cuilibet horũ uiciorũ ſubiicit᷑: pa/ praue actionis deſideria quis con n Spe.qꝛ facilitaſ
tiã ſecularẽ fdire. ? clerices nes domino offerre probibetur: cipere non formidat.⁊ poſt pauca nenie. ⁊c. nt.xxiii.q
talis penitẽtia nõ ſit iponẽda. ne profecto aliena delicia nõuale/ illud aũt pre oĩbus ſtudete cauere iiii. eſt iiuſta.
2 quibuſculpis ſit ponéda at is diluere: quem adbuc propria ut lapſos in ſac o ordine nulla no ° Supplicaro: car
Vltio ſubdit de apoſtatis.ꝗ deuaſtãr. ¶ Quia igit᷑ paucis ad bis ſupplicatio' aliquo modo re/ naliſ. ſed ſpũalis be
nec ad habitum ſeculareʒ nec ſtorale iſteriũ di gnus qu P dear: iuſinodi no ne.q j. e. clerico.
ad clericatũ aſcendere poſſũt paſtorale magiſteriy gnus qua/ nouare ſtue eat: ne huiu modi nõ p Renonare. . xx
poſt penitentiã. Circa lapſos liter ueniat:atqʒ indignuſ hocper ſtatuta ſz tẽporaliter dilata credat᷑ iii. q. iiii. eſt iniuſta.
tres regule ſunt notande que rimeſcat oſtẽdimuſ: nunc is qui ad eis eſſe uindicta. Item marti / q& on ſtatuta. ꝑ
continentur.ſ. e.di. ut conſti⸗ illud Digne peruenerit: in eo quali nus papa gmando epiſcopo. petuo.qui enim de/
tueretur. Prima regula ſʒ. hb. ter uiuere debeat demõſtremus. Qui poſt ordinatiõem labitur: de ponit᷑.ꝑpetuo depo
hec eſt. ut qui moꝛtaliter pec/ Niem hiero.ſuper malachiam poſitus permanebit. mẽ. ut hic. hexxi.di.
cauit poſi baptiſmum non ꝓꝓ Ingdecius lerrena lucra ſectans ui Vi ſemel poſt ſuam ordina ſi quis clericꝰ.⁊ ar.
moueaĩ. uj. xxx. di. rdn? Ciatus ordinari non debet. lions in ladſiceciderir: dei C. de penis. ſeruuſ
i. q.vii.ſi qnis omnem. Secũ non A ο. , tionẽ in lapſũ ceciderit:dein ar. j. xxxiii. q. iiii.n
da eſt. promotus ſi mortali- Acerdotes nomẽ domini de/ ceps iam depoſitſ erit: nullumꝗʒ opoꝛtet. ibi ſimplici
ter peccat. deijciendus eſt.-Ä,T. J ſpiciũt? quãtũ ad ſe panẽ pol gradum ſacerdotii poterit adipiſci ter põit᷑ ſeparẽt᷑. tñ
qui ſemel. Tertia ẽ.qui abor- utũ offerũt qui ad altare indigne ¶Irez grego.papa fabiano epõ. ſeparãtur ad tpſnõ
dine deponitur ammodo nõ perpetuo ut extra ð

reſtituitur.ſ.e.c.i.⁊.ii.⁊.c.ꝑ/

corde tentatiõeʒ perpeti:demoni
acum ueroẽ tẽtatiõis certamie ⁊ o
peratione ſuperari. Impetiginez
quoqʒ bʒ in corpore quiſquis aua
ricia uaſtatur in mẽte. que ſi in par
uis nõ ↄpeſcit᷑: nimirũ ſine menſu
ra dilatat. Impetigo quippe ſine

laſciuia defluens pondus turpitu
diniſgeſtat in corde.⁊ quãuis pra

dotiũ pſumũt. MDanẽ quoqʒ pol/

luit qui doctrinã domini ĩ populo
male diſpgit: 1 qhonorat potentẽ
deſpicit pauperẽ.a infra.Si of/
feratis cecũ aial ad imolãdũ:nõne
malũ eſt æc. Superius accuſati de
panibus nũc accuſant᷑ de uictimis

no mediolan. epiſcobo.
Aaßk in ſuum ordinẽ reparari nõ
poſſunt.

tem ⁊ ſimilibus po-
teſt epiſcopus ſim/
plex diſpenſare. e
ð iudi.at ſi clerici.j.
e.cõtumaceſ.de ma
ioꝛibus nõ. ſ.e.mi⸗/
roꝛ.⁊ in ſimonia.i.

g. i.erga ⁊ ſm quoſ

xxii.q.ii. .. vlt. in fi. . de cõſe. dolore corpuſ occupat: a abſqʒ od Cecũ aial offert: qui ordinat indo dam in oibus crini
di. iiii. queris. 5 cupati tedio excreſcens mẽbrori ci in loco docti: magiſtrüqz facit bus diſpenſat ubi
e. Potentem. in eo g pots faciẽ decorã fedat. quia etiã auari qui uix diſcipulꝰ eſſe poterat.Clau vhiber. end ſen.
f Pauperem. ſ.xi. iii pau⸗ cia capti aĩam dũ quaſi delectat x ¶qu offert: qui lucra rerrena querẽ drvigenin ſ T
per. ulcerat.dũ adipiſcẽda quiſqʒ nego tẽ locat urpote pedẽ in diuerſa po xii. di. preſbyter ? ĩ
g Locat in dignitate. cia cogitatiõi obiicit iimicitias ac nentem: unũ in diuinis: alteruʒ in pluribus caſibus in
hb¶Vſqʒquo.dictũ fuit ab he cẽdit:⁊ dolorẽ in vulnere non facit carnalibus: cui põt inferri illud de nenio eym poſſe di
ſya fugiente iram regine ieʒza ⸗ qjuig eſtuãti aio ex culpa abudãti libro regũ.uſqʒquo claudicas in ſpenſare. ut notaui
belis vniuerſo populo colen- promittit. Sʒ decor mẽbrorũ per dugs partes. Languidũ offert qui 3.i. q. vii. 5. niſi ri⸗
ipal irechril. nd deſe dit. quia aliarũ quoqʒ uirtutũ prr uicioſũ habet pro religioſo: quiqʒ go ſobiſpans 5
buc,rxvi dienentins. no hãc pulcritudo deprauat᷑: quaſi tardũ pigrũ probat patientẽ: di/ baſ caſibus ei .
i Ilum. i. alium. totũ corpꝰ exaſperat: quia per um cens illü negligentie redarguẽdũ mittit diſpenſare. 3
le ¶ Indignũ c. . s. xli diſ.nõ uerſa uicia aium ſupplantat:paulo indignũ eſt eni dare deo quod de in alijs ꝓhibet. ar.
cogat᷑.ſed ibi de rebus.hic de atteſtãte qui ait ad timotheum: ra dignatur bomo. xxv.di.qualis.⁊.C
perſonis. dix oĩum malorũ eſt cupiditas. Rpremiſſis aucroritati/ Hi.l.
Xßmiſſis. tracta⸗ Poõderoſus uero eſt qui iurpiiu Rbus liquido mõſtratũ eſt de ꝓpeur. maritus.
n pucuſz nng, dinẽ opere nõ exercet: ed tamẽ ab quod uariis criminibus hn lteſtenſal
6t. bac cogitatöe orinua ſine modera reunin ſacerdotes or, tohoſſn iſsenne
ctal ſn⸗ iaʒ ꝓmotis. n none grauat᷑ in mente: qui nequa⸗ inari nõ poſſunt.nunc aut de eiſ / ſpenlo aũt nel peni
ipi poſtquã lapſi ſũt. ualeant quã quidẽ nſqʒ ad opus nephariũ dem querit᷑ utrũ poſt peracia pe/ tente etiaʒ in hereli
reparari.⁊ pꝛimo allegat ꝙ ñ rapit᷑:ſed eius anius uoluptare lu nitẽtiam uel in propriis ordinibuf bß diſpenſat eps. j.
poſſunt reparari.poſtea alle- xurie ſine ullo repugnatiõis ſtimu remanere. aut ad maiores gradus e.pbr̃oſ io. Iſte opi
gat ꝓ ꝑte oria.⁊ hoc bene ſol lo delectat᷑.uiciũ quippe põderis cõſcendere ualeãt. multorũ aucto nioneſ hodie termi
Pilſee Fani pꝛo pte pᷣma al eſt cum hũor uiſcerũ ad uirilia la, ritanbus uariis criminibus irrei mjin exun.t grego⸗
dam ſolutioneʒ ſuam uſqʒ ad decoris iniumeſcũt. Pondero/ ab acceſſu maiorũ probibentur. baĩ opio io. ? credo
§. ſed illud. ubi aliam ponit. 7 ſus ergo ẽ qui totis cogitatiõib ad Ungde gregorius ait con ſtanti ꝙ eßs ſp poſſit di⸗

ſpẽſare. niſi ei ꝓhi⸗
beat᷑ expᷣſſe a iure.

conſti. ex l̃is. in fi.

— —, ——— V7

—= —

f fd8 — —

nenit. ubicunqʒ mitius agitur. diſpenſatio eſt. Iſte autem tres regule ſecun
dum tres opiniones recipiunt interpretatioem. quidam eniʒ dicunt ꝙ omne
peccatum mortale impedit ꝓmonendum. ? deijcit iam ꝓmolum. ſi talis ſit lex dicit. qꝙ damnatus de crimine ad militiam nõ recipit. ut. ff. de re
promotus.⁊ egerit penitentiam.tamen non poieſt miniſtrare ſine diſpenſatio mili.qui cum vno.s.adulteri.
ne. alij intelligut de magnis crimibꝰ predictas regulas. q; minoꝛa poſt penu? r Vi ſemel in ton e. eelſigik de rigore uel in maioꝛibuſ
tiam non repellunt nec deijciunt. ut. lxxxi. di.c. cum apoſtolus. .xlvi. di. cleri nel oe manifeſtis criminibus. ſic non ob. xxxii.diſ.preſbyter
cus.v.q.iiii.in loco.lxxiii.di.c.i.quia nec omne publicum crimen amme moꝛ/ ⁊.xv.q.ult.hi qui.

ſecd certe illa nõ ſunt contraria. q; ibi nulla fuit depoſitio ⁊ eſt hoc iõ
ſtatutũ.ne leges ludibꝛio fiãt.ut.C. de bo.que li.l. vl. . ult. ⁊ ſi. qð

. erum aut permaner.ſi..xxiiii. di. c. ult. .xp. q. ult. ſi
G celſenn Fnn inferioꝛi miniſtrauit ut ibi.ſed no ĩ ſupi

44

ant ↄmittit᷑ homicidiũ ex neceſſitate. aut excaſi u. aut ex uolitate. ſi ex neceſſi⸗
tate. aut illa neceſſitas eſt euitabilis aut ineuitabilis.ᷣſi eſt euitabilis ad ſi uꝑio

—

ne bi res oꝛdines nõ põt aſeecere . in ia Plepris lalera ur ee de his aleriis⸗ ſi
l oꝛint hic. ſtius gait cum cõfeſſo cñ cʒni ſ. de hi it inenitabilis neceſſitas.ſine oĩ diſpenſatione põt miniſtrare in oꝛ ine iam
b Mifius ar milins agi lern. Pe intnmlagter wern ſidinen ad ſuperiores habendos petet diſpenſatiõem. ut er de bomi.c.ij. nec
br nero. ?.xy. q. ul. ſi quis preſbyter. ſi.lyi. di. quia ſimpliciter. i.q. x. ob. ex. e. latoꝛ ubi dr̃ ꝙ ad ſu⸗
8 Enliun ar Pirzui . 4 perioꝛes baſes licite ſunouet
N. di. c. ul. ſed ibi timo 5 iã quẽlibet hoĩuʒ quolibermodo qꝛ hoc intelligo ex diſpenſati
ln re ꝓbationũ eſt co. Preſbyter poſt lapſum nulla 65 tin auelite boiuz d mẽicötigerr oneio. Szcerte gategoidl oi⸗
ſin feſſus hic ſponte. ne in ſacro ordine reparari ualet. lericus ſoer dotalis odiy ad cario deſeceifiane ieuitabi⸗
hſmn c¶ vacili.i. ſponte. Reſbyterũ de quo noſ frater urt c iderit: multuʒ ſi li.c. vf expꝛeſſe dicere ꝙ talis
ed ut extra de bomi.la nitas tua latoris preſentiũ le/ tem paganum occiderit:multuʒ neceſſitas in nullo obſit.ut.j.
nii⸗ toꝛ. gatione ↄſuluit:nulla rõne in ſacro bi conſuluit: ſi ab officio ſacerdo/ e. qꝛ te quaſi obnoxiũ. de boc
den d Iroꝛ. hic ha ordine poſt lapſuʒ aut permanere tali receſſerit: ſatiuſqʒ eſt illi ĩ bac notauiin gõnibus. b. ſi vo ca⸗
ven bes epus ipoſſe cognoſcat: ciraa uita domino ſub iferiori babitu ir (u ↄmittit bomiciddtui aut de⸗
ut nonpof diſenſare gargeuocor voſa San ſt. quia reprehenſibiliter famulari: quam ditoper rei licite. aut non. ſi
aini nec cũ ſimõiaco. n· cmiſſum facinus facili dicit᷑ pro/ liter inprofundd inferm demergi. pumtur ſedporuniniitrarene
tbi i.i.erga. niſi quů⸗feſſione confeſſus ¶ Iez ioanes liter in profundu ihenn. d. leeptoralenderena cnis
dſen doqʒ ut. t. vi.c. . · viii. cenomatico uiicenſi epõ. Atem ex conci. agathenli. ſb ré. ut extra. e.c. ul. .. e. ſepe.
eſen ult. io. de ſimoniaco Poſt patratum homicidiũ ſacer Cadat ab officio epiſcopuſpreſby ⁊ extra.e.io.ſed ſi illicite rei o
ſenr eſtexpreſſum er de dotale officiũ miniſtrare nõ põt. ter aut diaconus capitale cõmittẽs perã ðdit.tũc nec in ſuſcepto
fati elec. . pe. vbi dr ꝙ Naleoun en. ſciam mã crimen. põt miniſtrare: nec ad ſuperi⸗
huin ſi aliquo ignoꝛante Jrornimis epiſe ſbyter aut oꝛẽaſcendere.nt.j.e.ð clerico.
qno ignoꝛam. d tare poſt perpe/ J epiſcopuſ aut preſby cene
edt ſit cõmiſſa ſimonia ſacerdotẽ putare p eend 2 capitale crimen com 2.c.ſi quis noluntate.ſi vouo
wui eps cum eo põt di · mratuʒ homicidiũ poſſe in ſacer 9 k iſerit aut chartam fallauerit: auur Utateoccidit nuich oiſventan
Uiti ſpenſar.ſiin ſimpli tio miniſtrare ĩmo quod eſt ĩepti niſcrit aur charfam. it: ab offi / gqumeſt c eo. ßm ꝙ loquitur
unn) ci beneficio ſit com⸗ nobiſ ſuadere uelle: ut ipſi tali pre falſum teſtimoniũ dixerit: a mi⸗, cmiroꝛ b. tñ cũ ſuo rigoꝛe di
ciing miſſa ſimõia. ſecus ſumptiõi prebeamꝰaſſenſũ. Quis cii honore depoſitus in monalte, xit ꝙ in nullo caſu poteſt ho⸗
oen ſi in prelatura. ſiau enim tam demens tanqʒ peruerſi rio detrudatur: ⁊ ibi quãdiu uixe/ micida ꝓmonueri. q; potiꝰ dʒ
gin ten eo ſeente it fa tale quid exiſtimaret: uel pp riit: laicam tantmodo cõionẽ ac/ quiliber pmittere le occidi q;
. cta.epᷣs non põt di/ ſenſus malequich exiſti ! E . tini pape. alium occidere.ut.xxxii.q.v.
r. 1 penitentiã ↄcedendu, cipiat. ¶ Itẽ ex ↄci. martini pa . 1 büͤc
94,C. ſpen gre cum eo. ex quatacuqʒ; p iſcipli ſi 2 ih ici dii cto aut precepto ita ne. ⁊ dicit ꝙ hoc ÿbü coſu⸗
de ſimo. nobil. b. itẽ cum oĩno canonice diſcipline ſit cõ ui hom ſe baptiſmenn coͤſei lẽdi põitur pꝛo vbo pcipiendi
ins. nec cuʒ depoſito h55 rariũ. Debet ergo ſacerdotio pri aut conſilio poſt baptiſm dinetur. nt. xxviii. . i. ſic eni. tem m
edd quoſdaʒ.ut.ii.q.vi. uatus lachrymarũ fonte flagitium us fuerit. clericus non or Ftur. b.ét ſicrimẽ bomicidij ſit oc⸗
ſeſi io.itẽ nec cũ eo ꝗ ex tram ĩmane diluere: ut talibus ſaltẽ J quis uiduam aut ab alio re cultũt̃ poſt penitẽti nõ pot
ſͤcifu cõicatuſ celebꝛat.ut remediis curatus ſalutis poſſit in/ lictaʒ duxerit:non admittatur exequi ſuũ officiuʒ. ſecẽ bm
Nlpe xi.q.iii. ſi quis eöps uenire ſaffragium. ¶ Item nico/ ad clerum. quod ſi irrepſerit deii · eiü in quolibʒ crimine alio. ut
hherei riicr aris 3. laus papa. ciatur. Similiter ſi homicidii aut Lade heeu in ſimzonlz .
aſ yter. licet ſit ar.). . aut cõſilio aut ⁊q hoc expᷣſſe dicit er de tẽpo.
ſe ilc. v. to. itre, ſec.· Ach maiorem graduʒ erlaus ger . ſte ſonk⸗ topeur egſiccn oꝛ. c.ul.? ita duo crimina tan/
ennni cum eo qm accedit uenire nõ põt:qui paganũ occidit. defenſ lianam ſurreptionez tum excipit ſcʒ ſimoniã ⁊ ho⸗
n ad indiciũ ſeculare Lericuʒ qui paganum occide fuerit:a per aliquam ſi etcian micidiũ. ar. er de accu. inqui⸗
Reo ut. xxi. q. v. ſi gs epi ritnõ oportet ad gradum ma ad dericatum nenerit: deiicigix. (onts. b. aliſaat plurimiqʒ
uen opus ite nec can ofem prouehi:qui carere etiaʒ de zin fine uite ſue laicam cõionem tã dicüt. P ineſit bomneidug
un vigamo uter deb⸗⸗ b uiſito. bomicida enim eſt. tumodo accipiat. ¶. Item greg. ſiue alind crimen dũmodo ſi
ni xxxiiii di. lectoꝛiio. Maã cum diſcreiiſint milites Rcrisedinibus lapſi repana vrenmt omncit manunon⸗
i nec diſpẽſat holie g militibus eccleſie: nõ ouenit mili Be lacris o B memetſseljnonpointg
c cũ filijs pᷣſvᷣroxʒ. ut tibus eccleſie militare ſeculo: per. rinon poſſunt. ſdann d moueri. ec in Rmonia or
ieni er ð fi. pꝛeſby.c.pe. quod ad effuſionẽ ſanguinis neceſ Eruenit ad nos quoſdam de nullä pniam pot exequi offrei
idͤen 5. miniſtrauit. patʒ ſe ſit peruenire. ¶ Item oſbaldo ſcriſ ordinibꝰ lapſos uel poſt um ſuu. i q. l. erga. bodie aüt
ſisbe ſmecligte b. diſpen⸗ corepiſcopo quadrantino. penitentiam uel ante ad miniſterii obtinet opinio. b. circa crimẽ
miaikiglerſſos eri Qui defendendo ſe paganũ occi/ ſui officium reuocari.quod omni occultuʒ. extra de accu. inqui
vifde minibus. nt notaui R m rid 8. 7 in bac re ſacra/ ſitionis.db.
letpt, i. q. vii. F. niſi. ? gña derit ſacerdotali careat officio. . no prohibemus.⁊ in hac re en beie go incamne ine
ſefui liter nbi nõ ꝓhibet Ebhis clericiſpro quibus coq tiſſimi quoqʒ as com cn 5 mogkeramine. culweten ilez
nu epo diſpeſatio ſem⸗ ſuluiſtiſ. ſ. qui ſe defendẽdo cunt. qui igitur poſt accepiũ tum eſt ſe defendere cum mo
. per diſpeſat põt. n· paganũ occiderũt: ſi poſtea per be orginem lapſus in peccatum car⸗ geramine. ut. . di.i ing mann⸗
ban. e de ſen. ex. nup.l nitentia emẽdati poſſint ad gradu nis fuerit: ſacro ordine careat: rale. ?7 e de ap. c. ſignificanit
ilen quidã dicãt ꝙ in il⸗ priſtinum redire aut ad alnorem ad altaris miniſteriũ nonaccedan. m Jeps aut chartaz. die
ni eonacalbne dt⸗ ↄſcendere.ſciro nos nullã occañso ¶ Igem uenantio lunenſi epiſco/ 8 ut.ð.xix.di.in memoꝛi
inſ. Punirtif,d cũ ĩ qui/ neʒ dare: nec ullã tribuere eis licẽ po. De eodem: n gimoninm .pec-pi
nutn . buſdaʒ iwinins ſbyteri.
dn egconceduũ diſpen ſci erao in aliſg eig hi hof . ig i aſſeſſoꝛ in canſiscriminalibus non poſſunt ꝓ⸗
oneſe ſatio. ut ex de iudi.at ſi clerici.ergo in lie ſis hiber. n drr. dſ. 0 G Fona tchr Kecntoreaſteſſ⸗ nõ peccãt iſta faciendo. ut. xiii q. ilt.
E galſg r e de Pog enenme vich ngrenneng röſt ſi finſi 7 ſitũ. 7. q. v. miles. ſed ꝓpter irregularitatẽ quã ex tali facto ᷣxerunt.
.n. põt.tñ quãdoq; epᷣs tenetur diſt penſare. ut. ſ. e. ut cõſtituerer i . A itũ. . mias.le
bent c. ſi quis digroiſus. .c. ono ſancto.⁊.i.q. vii.diſpẽſationes.⁊.xxiii. 5EA etdu eie J
gin elinek. F de homi öſilio.utaſſeſſoꝛ c ita ex oſilio punit aliquis ð illud. ff mã. lii in fir
ini Eionai one lrlgene Meopedrre ff. de ſer. coꝛ. l. i. .. per . nane addi dʒ Denoligste alela lſſicg pſi namamß. qð nõ
!”, . E Pce .II. CO. l. l. F. X.l. 0 unm Siclgt .
i ſuaere plus punit ſuaſor S. laclens. lxxxvi. otanta io. SHS anle ſai nelſer llucl faciũ eẽ.uel poſt factum gratũ
1 ericum.occiderit.ſponte.b. . one. enaoedddd. , nh, J.
u 6 Q slnrerner bochatetw loquit᷑ de illo qui in bello ſuit t Poſt baptiſmũ. ſi añ baptiſmũ põt. baʒianus dixit.ſiañ Pabeſen derialit
ſi hoꝛtari m̃ põt clericꝰ aliquos ad defenſiõem ſue eccleſie.xxiii.q.viii nõ peccãdo ut iudex gon r narerie 15 negulrins. ed ſi occidit
1,, . . 4 io. cq . D. .
i e . ekanin no iurganain deſie, que ſequunu n aale oehed auo nerit Enlen neraſeſo e oe nexꝝ eſt niſt eps
3 „ † e Pei äſim . iudi. at ſi clerici. ſed nõne canon iſte ꝓ
ex illo.nt.xv.q.i.ſi quis inſaniẽs.xxii.q.iiii.inter.ff.qð me. cã ſi mu aum eo diſpenſaſſet. ut extra de iudi.at ſi clerici.
ſtt 8 ler arcorra ortra de ſpon. ueniens. ò—hA. ibet epo diſpenſare in hoc caſu nõ.ſed redarguit᷑ indiſcreta diſpenſatio. ut
a 8 E his.circa illos qui comittũt homicidiũ diſtingue ſic. quia

dixi extra de pꝛeben.de multa. 4

a A Ccedẽs preſbytero.er/
o clericus degradatuſ
nõ retinet oꝛdinẽ.ar.liiii.diſ.
ex antiquis.⁊.xi.q.iii.epᷣs.⁊
xv.q.ult.ſi quis preſbyter.⁊

xxiiii.q.vl.clerici.⁊ ideʒ vr̃ ꝑ

H qð dr.j.inter laicos cõionẽ
ſed tñ dico ꝙ characterẽ ſem
per retinet.ꝑ id qð habes.i.q
i. ꝙ quidam.⁊.xxxii.q.vii.li⸗
cite.ar.lxxxi.di.dictũ.vñ qui
pcutit ipᷣm incidit in canoneʒ
ſaltẽ in memoꝛiam priſtine di
gnitatiſ. ut.ff. ð ðcu.l.ul.⁊.ff.
qſtioni.l.vniꝰ.5.ßuꝰ. ⁊ de cõ.
di.iiii.oñdit᷑ io.qð n credo cũ
careat oĩ priuilegio clericali
nec credo ꝙ conficiat.qꝛ oẽʒ
poteſtatẽ amiſit. b.
b In tue. ergo eps põt rmit
tere pniam iniunctam a papa
ſic.xxxiii.q.ii.latoꝛem.
c Abbatẽ. gᷓ abbas põt eẽ di⸗
aconus.q;ꝛ abbas potius ẽ no
mẽ officij ꝙᷓ digniatis.ut.xx
vii.q.ii.c.i.imo in minoꝛibus
oꝛdinibus ↄſtitutus põt eſſe
abbas. extra ð eta.⁊ qua.tuã.
d C Veneris. exiſtẽtem.
e ¶ Cecidiſſe. per crimen.
f Prioꝛẽ.i.ut ſit mõachꝰ ut
prius fuit.nõ tñ erit abbas.
g Obtineat. non oꝛdinẽ uel
dignitatem.
h OSollicitudinẽ.nt ſit ꝓcu/
ratoꝛ loci.lʒ ſit infamis.qꝛ in/
