fin rem nccdiarij võ ſine aliqua publica adminiſtrano tur: eius damnationis ſe partici/ ratorts oleracka elt Di
n unel varie blectiun ne maleficu ſurem ſacrilegum al pem facit. Aßangeſer de iutepar con⸗
nin ſuno intoernnlon ulterum a periurum a quẽlibet cri/ Ccatius non eſtfactus inuen ſultationis.
iit tant vel depoꝛtanẽ· Minoſũ interfecerit: aut trucidaue or noui erroris. ſed ueteris p Qui vero. hec diſtinctio
Pumnir nel alio mõ foꝛte pn rit uel mẽbris debilitaue Fit: uelut imitator atqʒ ideo nõ erat neceſſa hodie locũ non habet. qꝛ oĩs
balie⸗ niunt᷑. uel dic ꝙ pᷣn homicidasiudicabitur: ⁊ tanto acri riumůut aduerſus eum noua ſenten hereſis eſt dãnata ⁊ oĩs here
5bti cepo non ponit in· us quanto non ſibia deo conceſſa, nia prodirerſed antiqua tantũmo/ ens en cni g ig rn
mmagi cendiarios ßm.l. ri poteſtatem abuſiue uſur pare nõ ti⸗ do renouaretur.factꝰ ſuz itaqʒ exe ſeſtliooreegle. lon ee
Umtti gors oeeſaendo muit. De bis autem qui ſimul cutor ueteris conſtituri non ꝓmul prelgu m i eſſ heſetichge
ein mant bemil o, bominẽ vulnerant: queritur: ſi ille garor noui. quicũqʒ enim in bere nonã fingit nec tñ pꝛeclicarer
ucgi ge ſic. ſi quis dolo. mortuus fuerit: quis eorũ homici ſimÜſemel damnata labitur:eiꝰ dã/ ſi me excõicaret celebrarẽ in
ris Ignobilis ſupponi dii reatum incurrat. TMDe his ita natione ſeipſũ inuoluit. CIdem. occulto.ſed non in aperto.qꝛ
dintg tur beſtijs bonis ꝓp ſtatutũ ẽ in ↄcilio apud uermerias Non eſt retractandũ quoa ſ. emel non Doſſan pꝛobare euʒ
iran ſcriptis. C. de incẽ Si plures ↄtra vnu rixentur: qua L ſynodus ſtatuit contra vnamquã/ e hereticũ i V eie
ſirn di.:.vl.⁊ H qñ dblo ena quiſqʒ eorũ feriatur. . 5bereſim. .”MVRM anevoneret e n zde
hihe en eneftenn, auur bomines aut guiqz Aiores noſtri diuina inſpira la eſt ſnia qua tulit.ſed tñ to/
nlan ere. ut.fl. e. ti.l. qui eu etiam plures contra boie,z ione cernẽtes neceſſario pꝛie lerabitur poſtea ar. iij. q. vij.
u n .el. Vnum rixati fr ncn ab his vul⸗/ cauerunt: ut quod 6ne Rnnln⸗ §. tria. eadem di 3 de ſiſn⸗
nugae ieñ nerams mortuus fuerit: quicũqʒ uamqʒ hereſim coacia ſemel ſp/ tico maxime cũ ſciſma nõ poſ
niu,⸗ 4 nenozoeg eorum plagam ei impoſuit:ſᷣm ſta Poaushro fidei cõione ⁊ ueritate ſit eſſe ſine hereſi. niſi forte ĩ
55cae homicida iudice holica atqʒ apoſtolica promul/ ſuũmo pontifice. ut ſi duo crea
ikuui .k. qni ma as nm u Pomiciaa ma atpolica aiaz apaſtolica⸗ 1 b rentur. ⁊ vterqʒ crederet ec/
itirin e.q. liſ. vuo ills. tur. reliqui ant qui eum impugna/ gaſſet:non ſincrẽr nouis poſt bec deſtam apud ſe eiſe. rij. gi
Anan e ana He. g i bant uolẽtes eum interficere:ſimi retractatonibus mutilari: ne pra faceng. 1ieen
eniſin Vacillegi ergo liter peniteant.qui nec eum impu uius occaſio preberetur que medi/ q ¶¶ Ceatius. neceſſarium
inthn ſacrilegi m cano⸗.· Anabant: nec vulnerabant:nec cõ/ cinaliter fuerant ſtatura pulſandi: poſſet tamen ferri. arg.
inie nes ⁊ ſures capite ſilio nec auxilio cooperatores fue/ ſed auctore cuiuſlibet inſanie ac ex de poſtu.ad hot.
lnn puniunt᷑.nt. ᷓ. e. q. runt ſed tantũ affuerunt extra no/ pariter errore dãnato: ſufficere in r In hereſim. hic eſt caſus
hamt, v. homicidas. xam ſint. dicauerunt: ut quiſquis aliquãdo in quo papa papam poteſt li-
85 Wclut homict⸗ Eidam epiſcopus in buius erroris comumctor exriſte Lare iquo pipa incanone la
nut grer de homi. ſ hereſim lapſus ali/ ret: principali ſententia damnatio dbuiat eunlei 4 ear n⸗
ritin ein tj. vni· gquos de ſacerdotibꝰ ms eius eſſet obſtrictꝰ ſic ſabelli remſolue enel ligare nõ po⸗
di d . qnattnor. uis officio hriuauit um damnauit ſynodus nec fuit ne reſt.e de elec. innotuit. qꝛ ſi
iocuri Oaniennag. B ⁊ ſentẽtia excomum/ ceſſe ut eius ſectatores poſtea dam papa hereticuſ eſt. in eo ꝙ he
ſtilnm, ꝓpter incertitudi- Aioniſnotauit. poſt narentur: ſy pro renore conſtino/ reticus eſt eſt mino: quolibet
ſie nem. qꝛ neſcit᷑ cni⸗ꝰ morten accuſatus de hereſi dana nis antique qui uel prauitatis illi catholico.xij.q.i. ſcimus. qꝛ
Cdon⸗ ictu perijt. ſic. ff. de tur a ſequaces eiuſ cum omni fami us uel cõmunionis'extiterint par⸗ lex factũ notat etiam ſine ſen
nuſ, eiec. effu. l. ij. F. vl lia ſua. ¶ Mic primũ queritur:an icipes: vniuerſalis eccleſia duxit tentia.ff. de ritu nup.l. pala.
iens li. ⁊.l.ſe.⁊.ff.ad.l. da na⸗ b n ne liquos f napes vinnetlalts ece ſ §. vlti. ⁊ eſt hic ar. ad qonem
run. acqui ita pulnerat? labpſus in hereſim poſſit aliquos o eſſe refutandos.ſicarriũ ſic⁊ euno ꝗrfendo puta iurauit eps ꝙ
vclit in fi. Sed pone cer ficio priuare uel ſenteniia notare. miũ macedoniũ neſtoriũ ſ Enolus non infeudaret de nouo. vi-
1 tuz eſſe de vlne Becundo: an poſt mortẽaligg ſemel geſta condẽnans ulteriꝰ ad detur poſſit dare vetꝰ. qdᷣ

re meo non ẽ moꝛ/
tuus.nunquid cen/

ſeboꝛ homicida bm leges.certũ eſt ꝙ non.ar.ff.ad.l.acꝗ.huic ſcri⸗
piure. Nam vulnus vniuſcuiuſqʒcontemplandũ eſt. ff. ad.l. coꝛ. de

lic. l. vl. idem videt ſm ca

nones.ar.ex de cle.percuſ.c.ij.vᷣrium iñ

credo ar.l.di.ſi quis poſt. ſufficit enim ꝙ ſnmpſit arma lʒ non occi

iuſmod ſubdit traciatum.

nit. ex de feu.c.ij.

concedo in dubio cum nõ cõ⸗
ſtat quid intellexerit cũ iura⸗

s Maioꝛes.coacta.i.coadunata inxta illud. Tytire coge pecus.⁊ iter agen

dũ. Occurſare capꝛo cornu ferit ille.cauetio.⁊ lex diẽ fructcoactos.ff.ſo.ma.

diuoꝛtio.vᷣſi.coactis vindemijs. ⸗
t ¶ Mõ ſinerẽt.ð.vi.q.iiij.qð bñ.⁊.xxv.q.ij.cũ pie.C.de ſum.tri.nemo.
u ¶ Mouis.S.xi.di.quis neſciat. . . .
x ¶Sed auctoꝛe.ſufficit enim dãnare auctoꝛc̃.naʒ dãnato arnoldo oẽs arnol
diſte dãnati ſunt.ex de here.ad abolendã.
y Qui vel pꝛauitatis.poſt moꝛtem.
3 Delcõis. in vita.

erit ipſe ſʒ aliꝰ. ut ex de cle. ꝑeuſ.c.pꝛeſentiũ.⁊.c.ↄtinentia.
1 WVmpugnabant. nec tñ percuſſerunt.
le MWolentes. nam homicide lales ſunt. de pe.d.i.periculoſe. Item
pone me rixate cũ aliquo frat meꝰ eũ itertecit õᷣ volũtatẽ meã an
iputabif mihir nõ. ar. i. q.iiij. qꝛ pꝛeſulatus.ex de cle.ꝑcuſ.pᷣſentiũ.
ESimiliter. ar. de pe.di.i.ſi cui.

Lan.

conciliare opus ſit ſpiritus ſancti

de tanquam in ſibi equalẽ ſentẽniã

a C Mãõ ſinit. ut temere de fide diſpntent.nã ſi coꝛrecti redire vellẽt admitter? o Opos ſit. dic verũ quo ad deũ.ſʒ quo ad eccliam non cũ ſacig in
tur. S. px. q.vi.c.i.ſed qui ita incidunt in hereſim iam damnatã a quo abſol bhoc etiã mali.ideo non facit ad rem quod inducit. cigt
uent᷑ abepo nel ſuo ſuperioꝛi.ar. S. ꝓx.q.iiij.ipſa pietas. p Petro. H dicit ut notet vnitas.
b Catius.S.xix.di.anaſtaſius. q. Et pꝛe omnibꝰ.̊ dicit nt notet᷑ pꝛelatio. S
c C Scita.i.ſtatuta.vñ dicit.c.ſcitis obtẽperat.iij.q:vij.iudicet. Claues.quid petro datũ fueritcum his clanibus.habemus.xx ſi⸗
d C Lãce.i.rõne.alias idẽ ap di. §. i. . ,
ellat ſtaterã. xlv. di. omnis. —. CExecrare.ſeo
Adiuimꝰ.q; excõicatꝰ. nona cõſilia uenire nõ ſinit ¶ ¶ Itẽ auirtus chriſti:apparetq; hi ger· pudenda. ſan
e ¶A⁊ ita excõicatus nõ põt felix. Nonultra eũ ꝓcedere tra eccleſiã ſunt: nec ligare poſſunt t õ valet. gficit
Snunrentl.le — oʒ gin bereſim danata recidit. nec ſoluere: necreconciliando ec/ ſieii er eccliam. mi
ter. nunga excbmimicare po —◻ hmatius non fuit nouiuel po cleſiaſtice cõmunioni reddere: nec Bah net. ni
teſt. dico referri an ſit ſuſpen⸗ prii inuẽtor erroris ut in eum excõmunicando eius ſocietate pri retinet eeedeg ad em
ſus ab officio nel iuriſditione noua ſcita prodirent ſz alieno facai uare:qua ipſi her̃ſi uelſciſmate pol vnitate ecclle at iN
nã ſi ab officio tantũ es non nori ſuã cõmunionẽ miſcuit. itaqʒ luti ſiue ſentẽtia notati penitus ca,/ qʒð ꝗdã. ſed no ot 1,
poterit que officij ſui ſũt.pu⸗ neceſſe ẽ ut in illã recideret iuſta lã rere probant᷑. AUnde cũ omnibus excdicare. quia hoc ſil
ta celebꝛare ⁊ ſimilia. ſʒ ea po ceꝰſententiã quã cum ſuis ſucceſſo- diſcipulis parẽ ligandi atqʒ ſolu? inriſditionis ẽ quã –
nd cuee Mrgren ribus ꝑ conniuentiã ſynodaleʒ ſi, dipoteſtatẽ dominuſdaret: petro dimittit q recedit. n
H inriſditionis eſt.ex de elec. ſcepat auctor erroris. ¶. Si ergo pro omnibus ? pre omnibus cla/ nel⸗ renniſi — ſe
täſmiſſa de cleri x mi. ſi Ebilcopus ille in bereſim iam dam ues regni celorũ ſe daturũ ꝓmiſit ope de pe ditnon nl
celebrat ecotra eſſet iſulpen · natã lapſus eſt: antiqua excõmuni dicẽs: tibi dabo claues regni celoæ nbidtco. rtf
deretur a iuriſditione et non catione dãnatus alios daãnare non rum. Quicũqʒ ergo ab vnitate ec x Mili. in ſpiritu. i. ninrſt
ab officio. qꝛ poſſet ea q eent poterat: excõmunicatꝰ enim alios cdleſie que per petrũ intelligitur ſue niſiſit ſeruus eins. unie
offieij. nõ ãt q ſunt iuriditio excõmunicare non ualet Ande rit alienus: execrare poteſt: conſe ideſt niſi habeat ſpi inin
. Se Riepoen guorns. alex. ii. ſcribit ualeriano epiſcopoe crare non ualer: excõmuuicationi ritũ ei. oẽs eniſu⸗ znn
U potuit. nõ en. xiq. martyri. Excõmunicatꝰ nel recõciliationis poteſtatẽ nõ ha unſſer nidel deo ſi
iij ſi epo ſoꝛte. 5. xi. q. ij⸗ ple⸗ „Alium excõicare non poteſt. bet. Ande apoſtolus ci fornicato a yn er eo rp,
rũqʒ.nã ibi ð alio malo nõ he Udiuimus hereticus rauẽ rem corinthiũ excõmunicandum ple appareata fide ine⸗
retico nel ibi de occulto.S.xi. nas dictus archiepiſcopus ni ſcriberet ait:ego quidẽ abſens cor libꝰ iudicandũ nel ngka
q. iij. excellẽtiſſimꝰ. z. xi. q. ij ſus ſit te excõmunicare: uerũ quia pore preſens aũut ſpiritu iam iudi, excõicandũ. z itap itnin
ſigs 2 fſugerit. .xxi. di.coneu excõmunicatꝰ te excõmunicare ñ caui ut preſens eum qui ſicopera/ ſona cuiſermo din iͤmmen
du Soi A. nta potuit: apoſtolica auctoꝛitate te iu ius ẽ in nomine dni noſtri ieſuchni g non intelligitur nit
3.ij. q. vi. F. itẽ ſi vlures. oſqʒ abſoluendo mandamus exin ſti congregatis uobis a meo ſpiri/ deinac. vnoa rei iin
g Abſolnendo. i. abſolutos de nüquam curare. ¶Sinautẽ ex m cum uirtuie dñi noſtri ieſu chri⸗ grij. precottis. gür
eſſe oſtendendo.i.nõ ligatss corde ſuo nouã hereſimꝰ ↄfinxerit ſti:radere buiuſmodi boĩeʒ ſakba p c el potis alia Mie
ſimilis expoſitio ẽ.C. de.leg. exquo talia predicare cepit:nemi/ ne in interritũ carnis:ĩ quo formã eſtro qre taliſñ pol ffiſt
here.l.ijJj. neʒz dãnare potuit: quia nec potefſt excõmunicationis oſtendẽs docu ſit ſoluere. nel liga hiit
b Sinaũt. bereſim. fait delicere quẽquaʒ iam proſtratus. it: nõ niſi fidelẽ ⁊ afideli notandi. c Maioꝛ. . d. xxi ſſünnt
ie eenetu adle ni/ ligandi naqʒ uel ſoluendi poteſteas In noiĩe nãqʒ dñi atqʒ eius uiriutẽ inferioꝛ fenh
i Jã pſtratus. p bereſim. ueris non ſalſis ſacerdotibus ado coopante nõ niſi fidelis aligd opꝑa en
ETirchoſſeeeſtmie⸗ mino tradita eſt. Apoſtolis enĩ di ri ualet cũ nemo poſſit dicere dñs lne-
ratis ab ecclia. ſiue ſint boni cturus quorũ remiſeritis pctã ⁊c̃. ieſus niſi in ſpiritu ſancto. Itẽ cuʒ
ſiue ſint mali.ar.xi.q.iij.iulia premiſit accipite ſpiritũ ſanciũ ut dñs ꝓhibebat agnũ comedi extra ſin
ndnns. euidẽter cunctis oſtẽderet euʒ qui catbolicã eccleſiã qui ꝓfeſſione ſi/ uhig
Non falſis.i.iã ꝑ ſniaʒ di ſpiritũ ſanctũ nõ habet peccata nõ deiab eaſunt alieni:ab eius parti⸗ ee
daur i ien oini 5 poſſe tenere uel remintere. Doꝛꝛo cipatione quã ſuo arbitrio relique mimn
§. HMã oia referas ad vite me ſpiritũ ſanctũ nemo niſi intra eccde runt.non repellunt᷑ ſed abire ꝑmit r⸗
rit. licut. i. q. i. gra. ſiã accipit. quia a ipſa vnitatẽ ꝑ gra muntur. ſicut illi qui audientes niſi B
m Poſtulet. i. poſtulare faci tiam facit. Ande non niſi cõgrega manducaueritis carnẽ filii homi/ rt
at. tis in vnũ diciũ eſt:accipite ſpiritũ nis ⁊ biberitis eius ſanguineʒ ⁊c. n
n ¶ Impetret.i. ipetrare noo ſactũ:nec niſiſuꝑ ↄgregatos ĩ vni dixerunt:durus eſt bic ſermo ⁊ ꝗs inn
faciat. die pentecoſtes deſcẽdit ſpiruꝰ ſia poieſt eum audire. atqʒ ita abierũt E
ctus.ſicut aũt extra eccleſiã non aa retrorſũ non repulſi ſed abire per iſn
cipitur:ita extra eam nihil operat᷑. miſſi. Hinc etiã apoſtolꝰ cũ de ex nmn
Cum ergo ſicut apoſtolus ait: ſpi cõicandis ageret premiſit:ſiꝗs fra Mih⸗
ritus ſanctus poſtuletꝰ: ſpiritꝰ ſan ter ⁊c̃. De inſidelibꝰ aũt ita ſuppo or
ctus impetrer. extra eccleſiaʒ nec ſuit dicẽs:eos ꝗ foris ſũt dñs iudi lni
impetrare facit nec poſtulare. Añ cabit. de his aũt ꝗgimꝰ ſunn: nobis tn
dñs dicturꝰ: quodcũqʒ petieriiis iudiciũ cõmiſit. Sicut aũt ex eo ꝙ finn
⁊c.premiſit: ſi duo ex uobis conſẽ apoſtolꝰ air:ſi ꝗs frat:⁊ ex hiſ que lmg
ſerintſuꝑ terrã de omni re acc. ⁊ ite de iinfidelibꝰ ⁊ ſidelibꝰ ſuppoſuit. N
rum: ubi duo uel tres ↄgregati fſue apparet nõ niſi fidelẽ excõicandũ. (Aſd
rint in noĩe meo:ibi ego ſuʒ in me Ita ex eo ꝙſidelibꝰ taniũ hoc ſcri R ſein
dio eorũ.nimirũ cunctis oſtendes bit᷑:uel ponus quia ſicut ille ꝗ bñ e
ſe nõ habitare in cordibus eoꝝ ꝗ dicit maior eſt eo qui bñdicit᷑: ita t
ſuꝑbie ſingularitatẽſecuna coro qjui ex officio maledicit maior eſt ſari
ris chriſti cõpage ſemetipſos ab/ eo qui maledicitur.liquido cõſtat I
rüũpunt. In quibus autẽ chriſtꝰͤnõ eum qui ab integritate catholice ſi urin
habitat: in eis ſpiritus ſanctus mẽ dei recedit: maledicẽdi uel bene/
tium ſciſſuras refugiẽs locũ nõ ha dicẽdi poteſtatẽ minime habere. r
. ber. ¶ Cum ergo peccata dimitte catholicũ nãqʒ utpoteſe ſuperioꝛẽ An
re uel tenere excõmunicare uelre/ maledicere nõ ualet: in alienũ a fi/
ſ

ſtcizein
iniul
ſiſhnin.
Miaa
Paneete
linii
ſtnnci
lcliſennn,
voninelen
ammn
letſonn
ptaint
Ct

Uunent
Hinin
ie

ſiſeii.

XXIIII.

8 Anet S. egtate.ar.ꝙ ſnia iniuſte lata nõ tenet.ſʒ õ.xi.q.iij. ſi
eps foꝛte. ſz hic dr̃ de ſnia q̃ quis ligat᷑ quo ad deũ non quo
adeccham. ſz T illa qnqʒ non tenet. ex de ſen. excõ. ꝑ tuas.
b Vel remiſſio.qꝛ vtrũqʒ viciũ eſt.ff.de pe.l.reſpiciendum.
NCMiſi. i.niſi id qð iuſte fuerit ⁊c.

d Peirꝰ i. ei? au⸗
ctoꝛitas ⁊c.

e Vodcunqʒ

erit ligatuʒ.
ligari dr ĩ celo ꝑ ap
ꝛobationẽ. ſ. qñ iu
ſte fert ſnia. de pe.
di.i. nõ ſunt. ⁊ queʒ
penitet. . di. xx. F. i

io.
f¶Facit ecclia.ſed
nõne pᷣns erat liga/
tus apud deũ.ut.i.
q.i.ut enidenter. ſ.

e. q.iij. ſi gs non re

cte.⁊ ita videtur ꝙ
nulla poteſtas pe/
tro collata ſit vel ec
cleſie per h̊ qdᷣcũqʒ
Nã⁊ nullins pote
flatis vim exercet.
de pe.di.i. verbuʒ.
S tantũ oſtẽdit li
gatũ eſſe nel ſolutũ
ut. xv.q.i.nec il.dic
ꝙ quo ad cccliam
triũphantẽ nullins
ptatis vim exercet.
ſz ta ntũ oſtẽdit liga

tũ eẽ uel ſolutũ.ſed

m̃ hʒ aliã ptãtem qᷓ
ligat q ad eccliaʒ mi
litantẽ. vñ eũ ligat
qᷓuis iniuſte.
g Recõciliat. arg.
ip ſnia totiꝰ ecclie
pferenda eſt roma
ne ſi in aliquo ſibi
dicant. ar. xciij.d.
legimꝰ. ſʒ Zrinʒ cre
do.arg.ſ. e. hec eſt.

ni ſi erraret roma-

na ecchia qð nõ cre
do poſſe fieri.qꝛ de
ns nõ ꝑmitteret.ar
gu. j. e. a recta. 7. c.
pudenda.
bE Petri. a Zrio ſẽ
ſu. ar. di. xcyi. ſi im
peratoꝛ.xi.q.iij.im
peratoꝛes.

i ¶ In iude.ſi duo

eni ↄtraria inter ſe

coueniunt. nt no.x

xxij.di.hoſpitioluʒ
le On turbatur.
petrũ ſine iu⸗
da.i. bonos tantũ.
i. ecclia triũphans.
ybi nõ erat luctꝰne

qʒ clamoꝛ.xxxv.d.
eg.

¶ Que indaʒ.i. añ

paſſionẽ etiã cũ pe⸗/
tro.i.malos cũ bo⸗
nis de qᷓ intelligit
OYriũ.i.q.iiij.ꝭ.vlti.
ſi. item.
m Lurbat᷑.q ſigni

ficat eccliam militã

tem.
n Plurimi. 5. i. q.
iiij. . item peccato
achoꝛ. . xly. di. ſ il
lud.j.de conſe. di.i.
in ſancta.ᷣ ff. de edi.
edic.plerũqʒ.C. ð
benis. ſancimus.

dare non poteſt. . Hec autẽ que
de hereticis atqʒ ſciſmaticis uel ex
cõmunicatis dicta ſunt uidelicʒ ꝙ;
ligãdi uel ſoluẽdi poteſtatẽ nõ ha/
beant multoruʒ aucioritatibꝰ pꝛo
batur. ¶ Ait enĩ leo papa.

MNõ ſoluit᷑ uel ligat᷑ niſi quod au/

ctoritas beati petri ſoluerit uel li⸗
gauerit.
(D Anet ergo petri priuilegiuʒ
ubicũqʒ ex ipſiꝰ equitate fer
tur iudicium:nec nimia uel ſeueri/

tas uel remiſſio ubi nihil eritliga

tum uel ſolutum niſi quod beatus
petrusaut ligauerit aut ſoluerit.
Ntem augu. ſuꝑ ioannẽ.
In pſona petri ligandi et ſoluendi
eccleſia poteſtatẽ accepit.
Vodcũqʒ ligaueris ſuꝑ ter/

◻ ram erit ligatum in celis:ſi
oc petro tantũ dictũ eſt: non hoc

facit eccleſiaſi autẽ ⁊ in eccleſia fit

utiqʒ que in terra ligantur a in ce/
lo:⁊ que ſoluunt᷑ in terta ſoluta ſũt
⁊ in celo:quia cuʒ excõicat eccleſia
in terra in celo ligatur excõicatus.
cum reconciliatꝰ eccleſia:et in celo
ſoluitur reconciliatꝰ.ſi ergo hoc in
eccleſia fit: petrus quando claues
accepit eccleſiã ſancta ſignificauit.
ſi ergo in ꝑſona petriꝰſignificati ſũt
in eccleſia boni: a in iude pſona ſi/
gnificati ſũt mali i eccleſia. Itẽ
ambroſius ſuper marcum.
Suis meritis firmus nonnunquã
turbatur alienis.
On turbatur nauis que pe/
ltrum habet: turbat᷑ illa que
iudam habet.⸗ ſi multa illic diſci/

pulorũ merita nauigabant: tamen

adhuc eã proditoris ꝑſidia agita⸗
bat. In utraqʒ petrus: ſed qui ſuiſ
meritis firmꝰ eſt turbatur alienis.
Caueamus igitur ꝑfidum: cauea/
mus proditorẽ ne ꝑ vnũ fluctuemꝰ
plurimi. Ergo nõ turbat᷑ hec na/
uis in qua ꝓuidẽtia nauigat: abeſt
ꝑſidia:fide ſuperat.quẽadmodum
eniʒ turbari poterat cui preeratis
in quo firmamentũ eccleſie eſt: il/
lic ergo turbatio ubi modica ſides
ibi ſecuritas ubi ꝑfecta dilectio.de
niqʒ ⁊ ſi aliis imperat᷑:ut laxent re
riaſua:ſoliꝰtamẽ petro dicit᷑:duc in
alrũ hoc eſt in pꝛofundũ diſputatio
num. quid enim tam altũ quã alti/
tudinẽ diuitiaꝝ uidere.i. ſcire dei
filiũ ⁊ profeſſionemdiuine genera
rionis aſſumere quã licet mens ne
quear humana plene rationis in/
ueſtigatione cõprebẽdere:fidei ta
mẽ plenitudo cõplecti᷑. Ideʒ.
Solus petrus accepu mandatm
ut hamo piſcẽ caperet.
t aliud apoſtolicũ piſcandi
Agenꝰ quo genere ſolũ perrum
piſcari dñs iubet dicens: mitie ha

ℳ f.

o Soli ar. queſtio fidei cc. ſ. e. quotiens.

2 4 6

p Pꝛofeſſionẽ.cũ dixit iu es x-ps filius dei viui. ð
q MNequeat.gñationẽ hac ꝗs enarrabit.ẽ. ꝓx.cã.q.iiij.de tyrijs.qð de et

na ⁊ tꝑali ↄgrue intelligitur.
1r Plenitudo.de con. di.ij. tribus.

mumꝰ eum piſcẽ qui primũ aſcen
derit tolle. ¶ ¶ Item lucius papa
omnibus epiſcopis.
Nulla perturbatio a tramite apo/
ſtolice ſedis retrabat: que oẽs be/
reſes ſemper deſtruxit.
Recta ergo ſide ⁊ apoſtolico
tramite propter ullâ ꝑrurba/
tionẽ nolite recedere:ſciẽtes quo/
niaʒ iuxta ſaluatoris ſententiã:bea
ti ſunt qui ꝑſecutionẽ patiuntur ꝓ
pter iuſticiã. hec eſt apoſtolorũ ui
ua taditio.hec uera charitas:que
predicanda eſt ⁊ precipue diligen/
da ac fouẽda atqʒ fiducialiter ab oĩ
bus tenẽda.hec ſancta ⁊ apoſtoli/
ca mater omniũ eccleſiaruʒ chriſti
eccleſia:que ꝑ dei oĩpotẽtis gratiã
a tramite apoſtolice traditiòis nũ
quã erraſſe probatur: nec hereticiſ
nouitatibus deprauãda ſuccubuit
ſed ut in exordio normã fidei chri
ſtiane percepit:ab auctoribus ſuis
apoſtolorũ chriſti principibus il/
libata fidetenus manetc.¶ Nẽ ſi/
xtus papa. Fides romane eccle
ſie oẽʒ hereſiz deſtruit:nullãfouet.
Emor ſum me ſub illius no/
Hmine eccleſie preſidere: cuiꝰ
confeſſioꝰa dñioieſu chriſto glorifi
cata eſt:cuius ⁊ fides nullã hereſizʒ
fouet vnquã:ſed quideʒ oẽs here/
ſes deſtruit. intelligo autẽ mihi ali
ter nõ licere quã ut oẽs conatꝰ me
os ei cauſe in qua vniuerſalis eccle
ſie ſalus infeſtat᷑t impendã. & Itẽ
euſebiꝰ piepꝛa. Mullis hereſi
bus romana ſuccubuit eccleſii.
Mſede apoſtolica extr a macu
In ſemꝑ eſt catholica pᷣua ta reli
gio. Acẽ inno. papa.
Ad romanã referatur eccleſiã quo
tiens ratio ſidei uentilamr.
UVotiẽſratio fideiꝰ uẽtilat᷑:ar
bitror oẽs frẽs a coepõs no
ſtros nõ niſi ad petrũꝰ.i.ſui noĩs ⁊
honoris auctoritatẽ referre deber̃
ueluni nũc riulitur̃a dilecrio quod
ꝑ torũ mundũ poſſit eccleſiis oĩbꝰ
ꝓPgdeſſe C. Ne iulius papa.
Triſtiane religiomis ʒelu roma/
na eccleſia pre ceteris babuir.
NFlicii nr̃i ↄſideratione nõ ẽ
„nobis diſſimulare?: nõ ẽ tace
reꝰlibertas:ꝗbꝰ maior cũctis chri
ſtiãe religiõis ʒelꝰ incũbit. Itẽ
biero.ad damaſũ. Alioꝝ oꝛa ſi
niet fides quã ro.cõmẽdat ecdleſia

PDB Ec eſt fides pa pa beatiſſime

Auã ĩ catholica didicimꝰ ec⸗
cleſia:quãqʒ ſemꝑ tenuimꝰ:in qua
ſi minꝰ ꝑite aut paꝝ caute forte ali
gd poſuũ ẽ:emẽdaricupimꝰa te ꝗ
petri ſedẽ ⁊ fidẽ tenes.ſi auteʒ bec
noſtra ↄfeſſio apoſtolatus tui iudi
cio cõprobaturꝰ:quicũqʒ me cul/
pare uoluerit:ſe imperitũ uel mali

8 G St aliud. hamum.per

ha mum intellige iuriſ/
ditionẽ.qꝛ petrus pꝛefuit aliji
qꝛ bamo.i.ferro reſecãtur pu
tride carnes.lxxxij.di.pluri⸗
mos. in fi.⁊ iõ ſolus petrꝰ pi
ſcat h̊ͥ gñe piſcãdi.ipſe eni hʒ
ptãtem ligãdi atqʒ ſoluẽdi p
alijs. ꝑ tete intelligit ingꝗſitio
ſapientie.
Recta.nonitatibꝰ. que/
ro de q̃ ecclia intelligaſ
qð hic dr̃.ꝙ nõ poſſit errare.
ſi de ipſo papa ꝗ ecchia dr.õ.
e.ꝗcũqʒ.⁊.vij.q.i.ſcire debes
ſʒ certü eſt ꝙ papa errare po
teſt.xix.di.anaſtaſius.xl.di.
ſi papa. Rn.ipſa ↄgregatio fi
deliũ hic drĩ ecclia.ut de con.
di. i. ecclia.⁊ ialiſ ecclia nõ po
teſt nõ eſſe.ut.j.e.pudẽda.nã
ipſe dñs orat ꝓecclia.xxi.di.
H. i. . ego ꝓ te. ⁊ volũtate la-
biorũ ſuoꝝ nõ frandabitur.

60 Emoꝛ.cõfeſſio.tu es

xps filius dei viui.

x Adno. dicente. tu es pe

trus ⁊c.

a Votiẽs.ſidei.ſic.xvi.

q.i.frat᷑ nr.xij.di.pᷣce
ptis.xxiij.q.nl.ↄuenioꝛ. S.d.
lxxx.c.ij. O.ſʒ aliud eſt qõneʒ
de fide motaʒ terminare. qð
nulli pᷣterq; ro.ſedi ꝑmittit᷑ ſi
cut dr.aliud eſt ipſã ſine defẽ
ſione vẽtilari qðᷣ priarche pꝛi
mates facere pñt.ut ibi ↄtine
tur.⁊ ut ibi alit᷑ accipit. ⁊ ex-
pone agitare in fide.i.fidelit᷑
agitare.

b Mſi ad petrũ.videt᷑õ et

de bere. ad abolendã. . ad Nᷣ
de epali.naʒ ibi innuit᷑ ꝙ illi
ſũt vitãdi tanqᷓ; heretici.quoſ
ep̃i vitãdos dixerũt. Sʒ dic
ꝙ illud intelligendũ eſt qñ ta
le qd dicũt qð certũ eſt eẽ he/
reſim.hic vo vbi dubiuʒ eſt.·
ex.e.c.cũ vpᷣs.

c 0O Fficij.diſſimnlare. eſt

diſſimulatio pia.ut.xx
ij. q.ij.utilẽ.ff. de doli excep.
l. ij. F. iij. eſt ꝑnicioſa.ut.xxij.
q.v.cauete.diſcreta.ut.xxiij.
q.iiij.ꝗdã cũ bonoꝝ.deteſta
bilis ut hic.⁊ in.c.officij.

d. Tacere. taciturnitas ẽ ma

gnũ viciũ in papa.ut.xl.di.ſi

papa.
„ Ec eſt fides.quã ꝓfeſſi

ſumus nos tenere nt in
alia parte capituli qᷓ nõ ẽ hic.

f& Quã in catholica. ar. xciij

di. ꝗ cathedram.

g Emẽdari. ⁊ ita lʒ quis er-

ret.ſi tñ paratꝰ eſt coꝛrigi nõ
eſt hereticꝰ. ut.j.e.apꝑte.alias
dubiꝰ in fide ⁊c̃.ex de here.
c.i. D

hb Compꝛobat᷑.qð papa ap

pꝛobat:nõ licʒ alij repꝛobare.
ar.l. d. ſi ille. xxij.di.oẽſ.xxxv
q.ix.veniã.ar.xix.di.ſi roma
norum.

H&ni üre i-. qre pugnent.
e Ogamus.pmitꝰ.j.de ↄle.di.i.baſilicas.ð.xi.di.nolite.s.xij.di.nouit.

j.xxij.di. ſacroſcã.S.xxi. di.
q;uis. . ſʒ ibi dr̃ pᷣma.i.ma/
ior.nel pᷣma que hodie pꝛima
inter alias numerat᷑.xxij.di.
renonantes.
d CTrãſſata.ut.S. vij.q.i.mu
tationes.
e Que olim. cũ petrꝰ ibi reſi
debat.
ſ¶ Sedi.ar.qð in maioꝛibꝰ cõ
cediit᷑.foꝛtius in minoꝛibꝰ lo/
cũ habere.xvi.q.ij.c.i.S. di.

xxiij.ĩ noiĩe. Nã ſi vico vincẽ

te te & te ⁊c.ff. ð diuer.⁊ tẽp.
pſcrip.l.vl.⁊ eſt hic arg. ꝙ ſi
papa ſubijcit ſibi aliqᷓ ecchiaʒ
ꝙ ꝑ ↄñs oẽs capellaſilliꝰ ſub
ſicit ſibi.arg.xvi.q.i.frat᷑ nr̃.
qð nõẽt᷑ verũ.nt ex de pᷣui.cuʒ
capella.arg. .ff.q po.in pig.
claudiꝰ felix.⁊ eſt hic ar.otra
grecos ꝗ pape nõ bñ obediũt
g Oportet. in fide.nã alias
ſic. xij.di. nouit. io.
h BVm beatiſſim?. g ale/
xandrinã.⁊ eſt ar.ꝙ n
debetis andire magrm niſi ꝗ
bñ ſciat cũ id pᷣdicare debeat

⁊ nõ ex ꝓpꝛio ingenio aliqua

inuenire. xxxvij.di. relattũ.
ſic ⁊ caſſiꝰ opinionẽ mgfr̃i ſui
bñ deſẽdebat. ut. ff. de arbi. qᷓ
lẽ.⁊ dic alijs in Irijs.⁊ ita nõ
eſt Sʒ.xij. di.nonit.nõ alias cõ
ſuetndines habere poſſumꝰ
niſi ſpãlit᷑ ꝓhiberet ro.ec.de
aliqua. io. L
i „ JY petrꝰ. Caſus tãgit ꝙ
dpetrꝰ in paſſione dni ab
ſcidit auriculã malchi. dñs

eã reſtituit ſibi.ꝑhᷣ̊ notatur

male intelligẽti auris ſpũalit᷑
petrũ abſcindẽda.ipſe eni
habet poteſtatẽ ligãdi ⁊ ſoluẽ
di.nõ.etiã ꝙ ſi ↄuertant᷑ taleſ
dñs refundet eis aunditũ.
l ¶ Volẽs.q.d.ex ꝓpoſito ñ
caſu.
¶Mõ deberẽt. qꝛ auris exte
rior ſignificat interioꝛẽ aureʒ

quã ipſi nõ habebãt.⁊ iõ di

nõ habebant miniſterio.
m & Et ipſos.ꝗ xpᷣm crucifi⸗
xerunt.
n ¶ Co ꝓ. . xix. d. ſi romano
rũ.j.de pe.d.iij.adhuc ſtant.
o ¶Q Cõdẽnat.j. de pe.di.i.v/
bũ.S.xxi.di.inferioꝛ.ff.de re
iudi.ꝗ ↄdẽnare põt. hec autẽ

regnla fallit.ex̃ de ſen.ex.tna

⁊ ex de offi. dele.qrẽti.⁊ quã
doqʒ põt ꝗs abſoluere ⁊ nõ li
gare.C.vbi ſena.nel cla.quo
tiens.
p Si ad dininitatẽ.nõ enim
paſſa ẽ cũ nature dei nẽo noce
re poſſit.xi.q.iij.ſm.
q Et excidit᷑.i.dʒ abſcidi.ut
i.q.i.S. cur ergo.
r ¶ Prophetã. i. pnꝝ hoĩem.
8 ¶ Coteſſione. et h̊ cũ dixit
tu es xpᷣs filiꝰ dei viui.
1 L Oauit᷑. ꝓbat eccliam eẽ
vna. qꝛ dnis ut ecclie ſi/
gnificaret vnitatẽ. dixit ſuper
vnũ eã edificaturũ dicẽs.ego

Can.

a Cõpꝛobabit. ar. theologos ꝗ negãt xpᷣm aliꝗd eẽ ſm ꝙ bõ ↄ ſniaʒ alex.
ex de here.cũ xps. Itẽ ar.ꝙ ꝓpter ſolũ dictũ cenſet᷑ quis hereticus. .
b Inſultatione.ſ.pꝛeualente.ᷣ alias falſũ eẽt cũ quotidie inſultẽt.⁊ ẽ ſi.de cõ

.—

nolũ uel etiã non catholicũ ſʒ here
ticũ cõprobabit. Iẽ ſancta roma
na eccleſia que ſemꝑ imaculataꝑ/⸗
mãſit dño prouidẽie ⁊ beato apo/
ſtolo petro opẽ ferẽte in futuro ma
nebit ſine ulla hereticorum inſul/

tatiõe atqʒ firma ⁊ imobiliſomni

pe ꝑſiſtet. ¶ Itẽ marcellus papa
vniuerſis epiſcopis ꝑ antiochiam

conſtitutis.

Aliud quaʒ romana ecclcſia neqʒ
ſentire neqʒ; uelle pmitumr.
Ogamus uos fratres dilectiſ

HR ſimiur non aliud doceatis ne

qʒ ſentiats quã quod a btõ petro
⁊ reliquis apoſtolis ⁊ patribꝰ ac/
cepiſtis.ipſe enim eſt caput totius

eccleſie.cui ait dominus: iu es pe/

trus:a ſuꝑ bãc petrã edificabo ec/⸗
cleſiã meã:eiꝰ eni ſedes primitus

apud uoſfuit que poſtea iubẽte do

mino romaʒ trãſſata eſt: cui admi
niculaãte gratia diuia hodierna pre

ſidemus die.ſi vo ur̃a antiochena

que olim prima erat:romane ceſ/
ſit ſediſnulla eſt que eiꝰ non ſit ſub
iecta ditioni:nec ab eius diſpoſitio
ne uos deuiare oportet:ad quam
cũcta maiora eccleſiaſtica negocia
diuina diſponẽte gratia iuſſa ſũt re
ferri:ut ab ea regulariter diſponan
tur:a qua ſũpſere pricipia.¶ Itẽ
leo papa dioſcoro epõ alexãdrino
Alexandrine eccleſie a romana d⸗
ſentire non licet.
Am beatiſſimꝰ petrꝰ apoſto/

lus a dño acceꝑit principatuʒ.

romana eccleſia in eius ꝑmaneat
inſtitutis: nefas eſt credere ꝙ ſan/
ctus epũs diſcipulꝰ illiꝰ marcus ꝗ
alexandrinam primꝰ eccleſiã gu/
bernauit:aliis regulis ⁊ rraditioni
bus ſua decreta firmauerit:cũ ſine
dubio de eodeʒ fonte gratie vnus
ſpiritus ⁊ diſcipuli fuerit et magi/
ſtri: nec aliud ordinatꝰ tradere po
tuit: quã quod ab ordinatore ſuſce
pir. ¶ Itẽ gregorius papa.
Profeſſione ſue fidei aurẽ erroriſ

romana abſcidit eccleſia.

Ipetrus uolẽs pcuſſit aurẽ do

cuit ꝙ aurẽ in ſpem habere nõ

deberẽt: quã in monaſterio nõ ha/
bebãt: ſʒ bonus dminus ⁊ ipſi re/
funditr audituʒ ſᷣm ꝓphetica dicta
demõſtrans ⁊ ipſos ſi conuertant
poſſe ſanari:qui in paſſione chriſti
vulnerati ſunt:eo ꝙ omne pecca⸗
tum in miniſterio fidei abluat᷑.tol/
lit ergo petrus aurem:quare peirꝰ
quia ipſe eſt qui accepit claues re/
gni celorũ.ille enĩ condẽnat qui ⁊
abſoluit: quoniã ligãdi atqʒ ſoluẽ
di idẽ adeptus eſt poteſtatẽ. tollit
autẽ aurẽ male audiẽtis:tollit autẽ

dico tibi. qr tu es petrꝰ æc. Scðᷣo ꝓbat illa aucte ſalomonis in pſo

na dñi loquẽtis.vna eſt colũba mea.tertio ancte pauli dicẽtis vnn

eſt corpꝰ vnꝰ ſpũs.vna fides.vnũ baptiſma ⁊c.

poſtea cõparat eam

ſoli.arbori.fõti.vltimo dicit ꝙ ſi gs nõ tenuerit hãc vnitatẽ frnetiʒ
4 . ſen nitatẽ fr
nõ poterit facere.ſed areſcet ſicut ramꝰ pᷣciſus ab arboꝛe. netc

gladio ſpirituali aurẽ interiorẽ ma
le intelligẽtis.caueamus ne cui tol
latur auricula dum legit᷑ paſſo do
mini.ſi autẽ ad diuinitatemeiꝰ re
ferimus infirmitatẽ corporee paſ/
ſionis:exciditur auricula:a excidi

tur a petro qui non paſſus eſt chri
ſtum prophetam eſtimari ſed dei

filium docuit fideli confeſſioneꝰ ſi⸗
gnari. ¶ Item cyprianus papa.
Extra vnitateʒ ſancte eccleſie ſpi/
ritus ſanctus non accipitur.
DODquitur dominus ad petrũ:
ego dico nbi: quia iu es pe/
trus:⁊ ſuper hanc peirã edificabo

occleſiam meã. ſuper vnum ediſi ⸗
cat eccleſiam· ⁊ quãuis apoſtolis

omnibus poſt reſurrectionẽ ſuam
parem poteſtatẽ rribuat: a dicat: ſi
cut miſit me pat:⁊ ego mittto uos
accipite ſpiritũ ſanciũ.tamẽ ut vni
tatem manifeſtaret: vnitatis eiuſ/
dem originem ab vno incipienteʒ
auctoritate ſua diſpoſuit. hoc uti/

qʒ erant ceteri apoſtoli quod petr⸗

fuit pari conſortio prediti ? bono
ris ⁊ poteſtatis.ſʒ exordiũ ab vni/
tate proficiſcitur:ut eccleſia chriſti
vna monſtretur: quam vnã eccleſi
am in cantico quoqʒ canticorũ ſpi
ritus ſanctꝰex ꝑſona chriſti domi/
ni deſignauerat dicẽs: vna eſt co/
lumba mea perfecta mea:a vna eſt
mr᷑̃is ſue electa genitricis ſue.hãc
eccleſie vmtatẽ et beatus paulus
apoſtolus docet:a ſacramentũ vm
tatis offẽdit dicens:vnum corpꝰ
vnus ſpiritus a nna ſpesꝰ uocatio
nis noſtre. unus dominus una fi/
des unuʒ baptiſma unꝰ deus. quã
unitatẽ tenere firmiter uendica/
re debemus.maxime nos epiſco/
pi qui in eccleſia dei preſidemus
ut epiſcopatum quoqʒ ipſum unuʒ
atqʒ indiuiſum probemus . nemo
fraternitatẽ fallat:nemo fidei ueri/
tatẽ perfida oreuaricatione corrũ
pat.epiſcopatus unus eſt:cuiꝰ ſin
gularis inſolidum pars tenet᷑. et
eccleſia una eſt que in multitudine
latius incremẽto fecunditatis extẽ
ditur.quomodo multi radui ſũtſʒ
unum lumẽ:et rami arboris multi
ſunt ſʒ robur unũ radice tenaci fũ
datum. quõ de fonte uno riui plu
rimi defluunt 1 numeroſitas lʒ dif
fuſa uideatur exundantis copie lar
gitate. vnitas iñ ſeruatur integra
in origine.auelle radiũ ſolis a cor
pore:diuiſioneʒ unitas non capit.
ab arbore frange ramuʒ: fructusꝰ
germinare non poterit.a fonte pꝛe
ſcide riuũ:preciſus areſcit: ſic ⁊ ec

cleſia domini luce perfuſa per to/

tumPorbem radios ſuos porrigit.

u ¶Qnia tu el. 5. d.
l. fidelioꝛ. .d

X¶Petrã.i.ſuꝑ tte

fidei ſoliditatẽ.
a ¶ Supꝑ vnũ.qꝛ vbi
plitas ibi diſcoꝛdia
ð pe.di. ij. qñ adã.
b Pari. . di. xxi.ĩ
nouo.S.ij.q.vij.pu

to. .puto veꝝ eſſe

pares fuerũt ĩoꝛ
dine ⁊ dignitate cõ
ſecrationis. ſecꝰ in
adminiſtratiõiſ ple
nitudine q̃ ſatis dif
fert ab alijs. qð liqt
ex illo.c. xxv.di. ple
ctis.⁊.d.lxxx.i illis
c¶ Vng eſt. ſ. dcõ.
di.iiij. aliud.i.vni/
ca eſt.
d ¶ Alfis ſue.i. ec⸗
cleſie cuiꝰ mat᷑ ⁊ ge
nitrix ⁊ pr̃ genitoꝛ

eſt deꝰ. vel dic ma⸗

tris.ſ.ecclie trium⸗
phantis.

eVnuʒ corpꝰ.i.

vna ecclia cõpoſiti/
one mẽbroꝝꝛ.
¶ Et vnus.i.vniti
volũtate. vel vnus
ſcilʒ ſactus eſtĩ no⸗

bis.quoꝛũ coꝛpus

efficimur.
g ¶ Spes.i. yna reſ
ſeparata ad quã ſu/
mus vocati.
hb ¶ Vnꝰ.i.vng eſſẽ
tia.⁊.vnꝰ.i.cõſimi/
lis vel denuo.
Vnü baptiſma.
a quocunqʒ deĩ nel

equiualens.i.q.i.ꝗ

hãac regulã.uel vn⸗
id eſt creatoꝛ oinʒ.
le ¶ Preſidemus.et

ita in toto ſũt par-

tes eiꝰ ſicut diẽ lex
ff. de reg. iu. in toto
72 pars ↄtinetur.

I¶Ep̃atum. i. ordi

nẽ epᷣꝛlem.
m ¶ In ſolidũ. nõ.
ſigula iura a quo
libet inſolidũ tenẽ
tur. ut. ff. ð ver. ob.
l.ij. . ff. de ſerui. l.
uie. vñ idẽ ius reſi⸗
det apð quẽlibet cũ
reuera glibet bʒ ſe⸗
paratũ ⁊ ſpãle ius.

ul. ff. quẽadmoduzʒ

ſer. amit.aqua.
n ¶ Vnitas. j. e. q.
ſciſma.

o CFructus.5. xxi

ij. q.vij.quẽadmo/
dum. „
p Per totũ. S. d.
xxi.quis.S.vij.q.i.
nouatianus.io.

pede
oN
nlli
mnpen.
nſu
giedten
aciiat
aban.
(Hai
Umni
dticen
ſdono.
(Cn
mir,
(iiſen
(en
on
lupnt.
p
gieni⸗
fkio
geri
grſu
ülmni
ſancnt
Clono
mic
anim⸗
une
NN
Upung

—

iaen
he
hſenee
mnd
lmn
unai

kalfmie
neff

ſackenmn
.
Cnneen!
elhtcgt
nion
Eimnit
nne fär
ſngcn
Opeiͦ
fnn
lfni
nalcin
ent
girme
ntic
Adene
Mhitpin
annget
hnenigt
tgin

XXIIII.

a Lienus eſt. Ccaſus. In pᷣma parte dici ꝙ non poteſt denm
habere patrẽ qui eccleſie nõ tenet vnitatẽ. In ſcða parte ꝓbat

eccliam eẽ vna aucte dni dicẽtis. ſi duo ex vobis conueniunt ⁊c̃.

b ¶ Abicũqʒ.S.xx. di.c.nl.S.i.q.i.cũ ſcriptura.

Mon multitudini.j. de ↄſe.di.v.vn mediocriter.pᷣſi.qᷓpꝛopt᷑ me

lioꝛ. 7. ]. e. q. c. odi ?

pꝛoieci.? in auc.de
referẽ. S. pꝛo eadẽ
col. vi. 2
d ¶ Ex vobis.i. cõ⸗
ueniamus int nos
i.ↄueniamꝰ nob in

nicc.qꝛ turpis ẽ ꝑs

toti ſuo nõ Ogruẽs
viij. di. que Z. ⁊ eſt

Ar. ab oꝛdine verbo

ruʒ.qꝛ ſemꝑ pꝛimo
noiato dabit.ut.ſff.
de yſufru.l. quotiẽſ
ff. de le.ij.cũ pater.
.pe. ar. ö. C. de te
ſta. pꝛepoſteri · ff. ð
ſol. nõ eni ordo.

e 0 Mmnib. ca/

ſus dicil hie
rony.ꝙ quidã dicũ
tur ita eẽ ſecclia ꝙ
etiã ſunt ipſa ecclia
que eſt vnica colũ⸗
ba que ſine macula
ruga appellatur.
de qᷓ diciũ intelligi

Iur dñe dilexi deco

rem domꝰ? tue ⁊c.
quam eccliam ſigꝗs
cõtempſerit.nec ſe
cõrexerit.ſit tibi tã
qua ethnicus ⁊ pu
blicanꝰ.ij.q.i.ſi pec
cauerit.

Vt etiã ipſi. J. õS

di. xxi.qyuis. idem
dicit.ſ.de pe.di.iiij
in domo.
8C Supra petraz.
petra aũr xps.ð cõ
ſe. di.ij. reuera.
hb ¶ Ruga. duplici⸗
tas.
1C Macula. morta
litas peccati.

leSignatus.· Hetiã
legit de biã virgie.

qꝛ ſpiritualis ſẽſus
indignis abſcõdit
⁊ ſecretioꝛa fidei ⁊c
xliij.di.in mãdatis
1iõ etiã dicit ſignat?ꝰ
cꝛ heretic? inde nõ
bibit. na eſt poꝛius

fonsa cui nõ cõicat

alienus. de pe. di. i.
cum ergo.
ICPuteus. puteus
dr ꝓpt᷑ occulta my
ſteria que ſolis ſan
ctis ꝑ reuelationeʒ
ſpiritꝰ ſacti aperta
unt. io.
m C Ethnicus. ar.
ꝙ ↄtumax hereticꝰ
eſt iudicandus.lxx
xi.di.c.ſi qui.

vnum tamẽ eſt quod ubiqʒ diffun
ditur: nec vnitas corporis ſepara
tur:ramos ſuos ꝑ vmniuerſum oꝛbẽ
copia ubertatis oſtendit:ꝑfluẽtes
largitur riuos:ramos latius expã
dit vnũ tamẽ caput eſt:a vna origo
marter copioſe fecũditatis adulte/
rari non poteſt ſponſa chriſti:ĩcor
rupta eſt ⁊ pudica. unã domuʒ no/
uit. unius cubiculi ſanctitatẽ in ca/
ſto pudore cuſtodit. C Idem.
Hon habet deum pairẽ uniuerſa/
lis eccleſie relinquẽs unitatẽ
HatensePropharne eſt ho
ſtis eſt. habere nõ poreſt deuʒ
patrẽ:qui uniuerſalis eccleſie non
tenet unitatẽ. Jdẽ dñs cũ diſcipu/
lis ſuis ait: utunanimitatem ſuade
