nate a uobiſipſis inc ibes catũ tuũ: nõ uenalis ẽ dñ⸗ un monen 3 deſiderat: Beſiderat.cum inmrj
ũ exhi 1 tis tuis. uenu ibilez immortalemqʒ 1 c E (Mum)
ut eam nobis prim ſe uenalis es p ecca ibꝰ? tuis ribi e5 ro 1 mporalis cor effectu. — ſconte
na . l gui unnde rtine datus es. redime te dbene pecu niſi enz uite Weruaſto pengeet. non q Peccatis pmo un
b & Mn ſſidebitis alia. redime ie pecunia tua. icordia. ruptibilis mort⸗ nouam uitam ꝑ tliabus. C(nch
eEo Caſus. deus in jiaꝛſed precioſa eſt ſeroſihte⸗ nmſe niaz dapuſint naſcitur e encte nmmgei iſtſn
õs Elibz vec inquita p I ſanctificatione til 2 nitendo affligene peniet
differkter quẽlibʒ e Elemoſyna ing oſynis re . 4 dum ibi depõit om ndo nos de 8
recipit ſi peniteat.⁊ :crimina ergo elem vms r ut quemadmoe dianepe 8 damna nm,
Preraotibus nicenam Belar aimörnr. a Itẽ ice os de do d “ mactalettecn ns na⸗ rJodicaremr i. m
it. m . u forti u . j talitatem ipſaʒ . s. mne
2 R . . oc eſt ſi ite deponat. te pũiremur ad pena. Eentumin
tamẽ peccata maioꝛi pe 1 maxie oꝑat᷑ in pnia di ruptionemqʒ uii. ¶Eſt eim penitẽ⸗ elll
. eine⸗ ICA . e⸗ ue ꝓ illis Pec g C . ſopoolun
nienda ſunt. uſ medicine: medica ſt actio penitentie q ia, modo redit ad
iffinitionem. i. diſtinc/ cut in preceꝑp lras acci eſtaci ſt: que legis de/ tia. mo Hems.
k .Biffinuione i.nulluʒ ſ quidẽ berbas multas ace catis ſubeunda eſt:q ² apo ſecunduz arriculuz. hime
onem perſonarun i. ncdii men qu inatiſſimã: ſic ⁊ in tinet. ⁊ de quibꝰ ap OQne humana. r n
e excludi it:unã aũt domina ecalogus contin . „ b Qne h eſinine
uere penitentem aſ iffi? a pit: unã aut domi herba ⁊ potẽ it. ſi enim nos iudicarem I.di. iij. ſiuerba t 6
„ rrvif i. ve diffti tior iſta ir ſtolus ait.ſi enim 7 , ſ. di. iij. .liuert ſomnn.
ut. z. xxviij. q.ij. .. i caa pnia domina ipſa efficin. au . tiqʒ iudicaremur uotidianis.
itionẽ. i. exceptionem pe 7 uniuerſuʒ ipla effic a domino nonuriqʒ iudi ͤ nmiſi c. de q il, Kepne
Torunn. , di. Adatc dicit ſcriptura diuinada infra.eſt enim penitentia humili 1Augne pinn
1 — Qui miſeror i re dict⸗ oĩa mũda ſunt uo um a bonorumfidelium pena i, ſeranan multa lsret
.nz 4 e 1 en li nia. e tora contun un ſmindan
iſſiond peecatot Sdam. . br. in li. de p diana:in qua pec oinde er⸗/ idan
ſericordi rédam. pis. ¶Iieéaml itionẽ non facit g nidi ſmi bis de/ inuant. proin Nüdin
miſericordiam con ke ver diffinitionẽ non facit us dicentes.dimitte no 8 de/ iudicandũ eſt de an
Omnibus promilit. Eusd 31 oĩbus ꝓ m tra 7c. Meqʒ ea dimitti Som inutis: ſmmt.
5 nenbue. ndi.i.penã pec . emiſeliror ilueun. ſacerdo bgin eſan: aor iſſ in bap nn an dlie 9
R ¶Et relaxandi.i. miſit: rela las tione cõ n ſed illa uni/ o cni miora coacer
— Iei ſa. excep . iſmo non dubitamus. ,. ocnimi
cln dimittedi ‚tibus ſuis: ſine ulla erit tiſmo b riji uam antur. arg. nſteeß
. i. nullum exci exaggeraue nafragilitate q 1 nata equ
endo elpereuer⸗ bel hee eld ud c or⸗ ſen⸗ Gi Laruor aien chra ſupfengt ff.ex nd fenin⸗ miri
exa ioribus abluunkt flet cta contra nos fuerint nec non. .ſiquis ſe inint
catum. f De oribus abluu ue ſi collecta con ius. nt. F de pac.ſi ſniwi
t.i.ſi maior uu crimina mai 9 opprimeni ſi pinus.nt. fl. d. innheen
P . Exaggeret. lor de cul —⸗Idem. ita nos grauabunt ⁊ op lures. 5. cui nulluʒ
it culpa maioꝛ ſit do bus. eccleſia ⁊ cu liquod grande peccatũ 5 ff. de iur. Pannen
. iſfact io pro culpa. Leat ꝓ te mater id cut unum aliq r ar. contra. ff. e
pavei Qtiſfacktiop iiij. q. i. a tuã lachrymis lauet. uide id enim intereſt ad naufragium iu.l. ſi ideʒ. C. Pans
Maiorbus..xxiiij. pã tuã lacbrymis laus tibi quid enim intere is ope om uel ſticez. E. lrn
6 7 dicat o grãdi flucm nauis op de indi. ſancim
non afferamns. fi tte chriſtus merentẽ ⁊ dicat . utrum unog⸗ lar ſub Ummern
imanileſtuz ffſe arf te chr qꝛ gaudebitiſ. Ama bruatur: an paulati ſu .pe.
E mtenmend, mani · peati triſtes: qꝛ ga iqʒ in riatur 7 obruatur: a er ne Et oppriment. ſntin
rit crimen doleas ln rogent.deniqʒ in s aqua in ſentinam ⁊ p le⸗ lalig. lene
ma ut ꝓ uno mu hrymiſ repens aq licta arʒ illa multa venia
eſte ⁊ fleas nt pro te ore ut and s uidue lachrym igentium culpam derelicta atq ptus eo/ ndr,
elio mom iliuͦ ei? gligentiume e ideſt contẽptus eo/
ter eccleſi. lpe cuangeliome flebant:filiũ ei mpta impleat nauem atqu ilipenſio: qo mmanne
.i. penaʒ en aplurimi ꝓ ea contemp ſeinnige ruʒ ⁊ nilipenſi⸗ H
1 E culpam. i a . hs quigpiurum d ꝛopter becieiunia tũẽ mor hntne
or it. g IJdem. ſubmergatur.p pter becien gdeʒ peccatũẽ n hmn
mqna diguns es do hbrymas ? reſuſcitau voſt lpã deꝰ ſtatim es inuigilant lipᷣʒʒ veniale Pnintb
ritionẽ — vD ulpa lemoſyne a oꝛation nui⸗ tale. vel ipʒ = nub
coꝛuritione per lar Aene Dam poſt cu! it: nõ diſtulit elemoſyne tte no 1 rtale dũ luiftei
t: nõ diſtu . m dicimuſ dimi Etʒ eſt mortale d
orationem ex tofo deless. † de paradiſo eiecit: ne in quibus cu 6. manifeſta⸗ lias eim ip Khen
ſaciunt eſi ⸗ ita deliciis ut age . ita noſtra 7c. manifeſta lacet. alias
t Multi. hoc is nepo ti ſeè ati ſeparauita iuit enz bis debita n bis di⸗ ialia i purga⸗ ilde
. ed . is di ſa nenia lc
copi cum volunt ſu erto ar nĩam.ſtatĩ tunica ueſtiui mus nos babere:quod no io conſumentur aniden
bus bene facere. ⁊ merito q retp ſerica. Ntem aug. ittatur: atqʒ in bis uerbis humi torio rimus: qua liſgi⸗
gerunt. xxi.di. pellicea non mittatur: a ſtras quotidia⸗ ⁊ ſaluie
o. felicianum. 7 ian ſi per ig Expter
a o Sam. ſtatim. ar. cyſen ga Kes ſunt ant gellonez Penile nam quodammodo agere Siem qualis. (leui in
tentia lata ſtatim execu tie: quaſ mecũ ur̃a erug . tiam: non ceſſamus. & I ¶Jeiun eis eleili iun
irgi ſien, rognoſent. donecpbaptiſina ſalu Lregeugn dauid dominus cctenia.
-q. t. enr. parturit . . ile: quid catum kcri
tẽ.Caſus. tres nẽpart itorũ fiat ablutio it taʒ deteſtabile: quid m.— Z pec
x Res autẽ. di peni oĩum preteritorũ fiat ablu tranſtulit taʒ de Laſus. cuʒ Mlibe
ſunt modi agendi peni tare . is?enim qui iã ſue ia que de eodez pec ſrentiqs da lecnne
do adul ccatorũ.omnis enim . eſt ꝙ& poſt omnia ꝗ oſt penitentiaʒ önn
eia⸗ prunngari irpe / bPeè is arbiter cõſtitums eſt: m a domino ei id dominus tranſ nnin
arbiter cõſtitutms eſt: ato per pꝛopheta nid dominu nti
tus volens baptiʒari agit p li uoluntatis Eta fideliũ: ni c dum tanta tole caluʒ iimn
ado ali ſ accedit ad ſacramẽta fi icta ſunt poſtmodum tulit ab eo pec
tentiam. ſecundus qus ibꝰ c gccedit ad ſaci ouaz dicta io dominuſ itur quare po/ er
iſ quotidie penitet ð leui ris uite peniteat noua it. ſed ⁊ pꝛoculdubio do queritur quare p H
Aetago ernneemmnoui, ſteumcte bacpeni / rauit. ſed ⁊ pꝛocul deſe/ o copeccata
tertius quando ali/ teſt. ab hac peni⸗ . ulnone non de ſtea pr G
verearts tertius agit mor inchoare non po tur ſoli paruulii delictum ſine ſe hbomo boc in ſe mulias penas ſuſtu
taliogsne prohibentur in 5 fentia 8 — enim poſſũt rit.aut enim ip lit. Rñ. ꝗ licet ber, uie
m ver. eet nes ſunt.non ruit debetur. lſed
aloge⸗ dn lin monter de fo muo eſſet ſibi dimiſſum tamen pena ate becarutame poſt bap ſtit
eim penitentia. Enit ve „ „ na. ⁊ boc ꝓ catumeſſet is dimittitur originale pe⸗ . Uti⸗
modo:naʒ ſi quis kenn eorum conſtituitur dignus morte eter ⁊ ſi ꝑ baptiſmnʒ obiinn ſuſtinemus. dex nocat delictum N 1
lalia propter contẽptt . m eius peccati penar i inferius ideʒn icõ
bn dacann ſimilitudine. is agitur penitẽcia. ſ. ante bllnz..dernn “ Ipeccatum.hic dicapertaluluſe ine gregorlus. ab rit
Actiones.i.tribus modis ag tiſmuʒ de mortalibus peccatis.⁊ quot T ita indifferenter vtitur tamen in queſiionibus
1. i.iiij. agunt homines poſt vahtin muni vſu loquendi fit. auguſtinus
de venialibus. . di.i. de quotidiar bapriant uel ante.
3 Vng eſt. que fit ab adultis cum

D.IJ. 3 0 5
onge . . „ — — 5 „ 2 222 „W &%
n differentiaʒ notat dleens declinarea vono ſ Rletünen beccare Ae ſeänalizats eſt. j. e. indieet.? ad cautelam. l.di.pſbyteros. xxxiij.a.ij in
„ ret ccatu m 8 4 R—.ů;ůãʒãS . .
R aegntt tſenter her Rerum delletä elmteſt boni deſertio. q. Exercetur.j. di.iij. F. boc de charitate.c.productior. .
mhilgne quid eſt aliud delictum ꝙᷓ; derelictũ.ð vel delictum appellatur ꝓprie 1C Agdemit. ar. ꝙ lee deſteuothr-uipdle Eernanet neceſorien argert⸗
quod ignoranter fit. iuxta illud. delicta inuentutis mee ⁊ ignoranti de conuer.coniu.quidam.extra de ſpon.ad au en 9. e malche⸗ Aine
W s 70 peccetumne f. de mino. in caule.ij. arg.
Mnen oqnod ſcienter. it cũ Doloꝛis mẽſura potius quã tttis fff. de regu. iur. enm principa
nlimtin a . Punit Ndee 5 beunus p ina rcutit. nequa in actiõe pnie cõſiderãda eſft. lis. ?. C. de le. æ conſti.nõ duj
elenſgnee qnecuqʒ. ſ. dl. en. bomine uindicas percuntt. 3 . 8 r3,5 i tale bium. C. de vſuris. eos.
Polti 4 ſicut. ⁊.c. oportet. quã igitur peccato parcitur quia T R actione penitẽtie ubi tale 1 Wactione. Caſns. quan
niinn o. Kumn bomtn mnullatenus ſine uindicta laxatur. comilſum eſt. ut is qui cõmiſit do peccatũ tantũ eſt ꝙ di
nH neſtp hommins bo ſicut enim danid audire poſt con- etiam a chꝛiſti coꝛpoꝛe ſeparet᷑: nõ gnus eſt peccator prinari cor
dfinmn minnſtri . feſſionem meruit:dominus tran/ tam cõſideranda eſt mẽſura tẽpo/ pore chriſti. ðᷣbet ſacerdoſ po
in ſanetunve ar. g. ſtulit peccatuʒ tuum a tamen poſt ris quam doloꝛis. coꝛ enim contri tins conſiderare menſurã do
ephenn i. nec his. vel cũ ip⸗/ multis cruciatibus afflictus ac fdu mum⸗ humiliatũ deus non deſpici lorisc temporio. 6 auis da⸗
Pünnin ſo bomine.i. cuʒ bo iens reatum culpe: quam perpe et. uerũ quia plerũqʒ doloꝛ alteriꝰ lor eſt occultus quãdoqʒ
helen. oHomi cié 5 . ſ ſalutiſ dis: ſt alteri ?: nec in tnuntur tempora pene ab eo
Di mo punit ſe ſufficitfrauerat exoluit: ſic nos ſalunſ un coꝛdis: occulius eſt alteri : nec in annmer end⸗ genrenigeme
In ter. ſe. di. da a culpa primi hominis abſolui- alioꝛum nonciam niſi per uerba! quluſee eſt ablconditus. Et
Thunn c &. arrr. ſe.dr. mur: ſed tamen reatum huius eiu nel quecunqʒ alia ſigna ꝓcedit:cũ ideo quicunque pro occulto
SDl .. i— cnra. . qem culpe diluentes abſoluti quo ſit coꝛam illo cui dicitur: gemitus crimine a cõione nult abſtine
Gman a& Etelneibns.f. qʒ adhuc carnaliter obimus quia meusa te non eſt abſconditus: re re faciat hoc ſacerdotis arbi⸗
lonlotfin e. di. F. nõ ſunt. 7. c. delicta noſtra ſiue per nos ſiue ?ꝑꝓ cte conſtituuntur ab his qui eccle trio ⁊ auctoritate. gaaſatit
Annncoe nem penitet. ſemetipſum reſecat etiam cum la,/ ſie pꝛeſunt tempoꝛe penĩe: ut ſatiſ In Ati des lin 5
'kunm e . Obim'. vel lni⸗ xat. ab electis enim ſuis iniquita fiat etiam eccleſie in qua remittun en tale .. vecon. de liz
Dmm mus.i. ꝓpter pecca tum maculas ſtudet tempoꝛali af miur ipſa peccata: extra eaʒ quippe itentibuo.
inni tum ade moriẽcar· fictione tergere quas in perpem· non remittuntur. ergo cum tanta n Menſira. ſ. e. mẽſuram.
Claai s enes d um non vult in eis uidere. Iẽ eſt plaga peccati: arqʒ impetꝰ mor x Eſt alteri. . xxiiij. q. ij. ð
n D Eenalante ſ Auguſtinus. hi:ut medicamẽta coꝛpoꝛis ⁊ ſan/ qui.
— Vbin iceſt Icut pꝛimi homines poſtaa guiniſ domini differẽda ſint: aucto y Per uerba. S. xxij. g. ij. is
(QAebra e ¶ Obimus. ide P. nin imn dommm iſaz ab autemn. 7.q v. bumae ſn de
iſſſmn neceſſitati mortiſ ſn iuſte uiuendo meriio credun ritate antiſtitis deber ſe quiſqʒ a ?. q. v. Huma
—Mũ ſi ſen; ſupel. leg.l.labeo.ꝭS.i.⁊ extra
den bijcimur. ur per domini ſanguineʒ ab exire altario remouere ad agendam pe deſpon euma 80
Cunſi Siue bnod. ean, moiudicio liberat: ramen non in nitentiam 2 eadem auctoꝛitate re P Pooſtinundk. preſigunkf.
d tgennn S agim illa uira meruerũt ad paradifſuʒ re Qtiliari. C Idẽ in eadẽ bomelia. 2 &α b bis. 5. xxvi. q. ultima
hknrut 85 iechnonſ uocari: ſic a caro peccati etiã ſu re Adicer ſeipſum bomo uolun tempora.
milin de cõ di. iiij. ſine pe miſſis peccatiſ homo in ea iuſte ui iate dum poreſt: moꝛes con/ Extra. .xi. q. iij. illð pla
— nitentia. xerit:non continuo meretur eam uertat in melius ne cum iam non ne⸗ edi ra
unngrt IJeut primi. moꝛtem non perpeti: quam cõtra poterit pꝛeter uoluntatem a domi ai He aent dege⸗ “
uea pꝑprimos bo xit de propagine peccati. tale ali/ no iudicetur: ⁊ cum in ſe ꝛ0tulerit ann rconternantz.
unſlisf mines eb dauid of quid nobis inſinuatum eſt de pa ſeueriſſime medicine: ſed tamen nctornate e o. ſunt
ſann renclitun licet ver riarcha dauid in libꝛo regum: ad miilliſſime ſententiam: ueniat ad an ni arbitrant᷑ ?. 5. ſacilius.
Nemſißt: gemntetiann ncl hap quem pꝛophera cum miſſus eſſet. iiſtites per quos illi claues in ecꝝ b Aqdicet. ECaſus. oſtẽdit
nuntdn tamn Robataerenk eiqʒ ob peccamum quod admiſe/ cdlſia miniſtrantur tanquã bonus qjuis ordo ſit ſeruandus
lnaſai Pmore e li iura mala cõminaretnr:cõ iam incipiens eſſe filius materno/ in accipienda penitẽtia. prio
nnſun poſtea moro alie rar euen moni ir nẽ ordines i eĩim debet quis cõteri:deinde
nilicr⸗ penalitates ꝓ origi feſſone peccati ueniam meruit re rum mẽbꝛoꝛũ ordine cuſtodito a devei dredargurre vip
tliunn nali peccato infliefe ſpondente pꝛopheia. ꝗ; illud ei fia prepoſitis ſacramentoꝛũ Recipia pomere in cerdersſtteri e ſa⸗
Remanen: ndagond gitium facinuſqʒ dimiſſum ſit⸗ ta ſaiiſf⸗ acnonis ſue modum mn.olte/ tiſfacere ad arbitriũ eccleſie:
ünmime ergeitium. men conſecuta ſunt que dominus rendo ſacrificio contribulati cor/ c poſtea neniat ad ſacerdors
uri i ¶ Reuocari. gaae cõminaius fueratut ſic bumiliare dis deuotus ⁊ ſupplex. Id amen zabeo accipiat pniaʒ. ? ſi cri
ckonthnin ma nmondubia r. afilio: quare 1 nunc diciturꝰ. agat quod non ſoluʒ ipſi roſital men eſt publicũ vnde ſcanda
tuignit eebaaemorn auf ſi deus propter peccatuʒz illud fue recipiendã ſanitatem: ſed ceteris lum ortuz ſit publice recipiat
Cimuin penaliratid libi . rtmn ſic humiliaretnrx æ ad exemplum: ut ſi peccatũ eius z agat penitentiam.
ni r penalitatibꝰſibi po rat cõminatus utſi lum: ut ſil lo ſed c Seueriſſime. Sepe tulit
uni⸗ * ſtea inflictis. afilio: cur dimiſſo peccato quod non ſolum in grauieius e ſecg e i meng anarg opes.
icldn l: ¶. Meruit. i. obtti ergt ei cõminatus impleuit miſi qi etiam in tanto ſcandalo aliorumẽ d Rd antiſtitco.5.vi. digf⸗
nicn , nuit q̃ſi d. talis fu/ rectiſſime ſi dictum fuerit: reſpon ai hoc expe dire utilitati eecleſie Sniqz. ar. 5. xviij. qij.abbas.
hen culdara eſt venii qJetur remiſſionemillam peccatifa uiderur. antiſtiti in noticia mulro e Blaues. qui unlt peniten
iamie yii.ol. connan. am: ne bomo ad percipiendam rũ uel coꝛã totiꝰ plebis multirudi tniam accipere yeniat ad ſunʒ
. n⸗ . filio. i. ꝑ filiũ itam impediretur erernam ſubſe ne agere pnĩam nõ recuſet necreſi ſacerdotem qui euʒ ligare po
ſn il. A filio. i. p filiñ j öminationis lerali ifere plage terit ⁊ abſoluere non ad alie/
abſolonem. di. xlvij cuium uero illud cõminationis ex ſtat.nec letali ⁊ moꝛtifere plage ꝑ an nerirg enn re mn⸗
vnnl neceſſe. emplum ut pietas bominis etiam pudoꝛẽaddat nimorẽ. multi.n. coꝛ sutrimcz. venr. M
ſn m Ernunc dicif. in illa bumilitate' exerceret arq rigũtr ut perrꝰ: multitolerätur (Un Maternornm. i. filiorum
linn ideſt obijcitur a qui pꝛobaretur.ſic ⁊ moꝛtem corpoꝛis ut iudas.¶Itẽ hieronp. il eccleſie.
ſn buſdã bereticis qut propter peccatum deus homini i Mortificanõ mnomn agqua; g Ordine. quo ordine ha
4 dicebant peccata flixit: a poſt peccatoꝛum remiſſio abſtinẽtia ciboꝝ peniteti nccaria ẽ bes. z. e. q. ij. admonere. xij.
Poni düumetemamnon nem ꝓpter exercendam iuſticiam Enſurã autem tempoꝛis in q.ij.ð toede ordie illo què
lbue poſſe dimiti. non ademit.ο Ideʒz in bomelia & agenda penitẽtia iccirco nõ b? AApreoſtis. (a ſaccrdo
nctn n ¶ Miſi. quaſi di⸗ e penitentia. ſatis aperte pꝛefigunt canoneſp 10 ibus qui preponuntur ſacrs
Her nan O, P tibus qui preponuntur ſacra
aup⸗ , t le ueritur nic . mentis miniſtrandis.
Narg ſvictum fuitet ſicquelitum reſponſum vel eſtibi ſic.⁊ tunc ia i ¶.Ceteris.hoc quando crimen eſt publicnm:pront ſequitur.
We iſi.i. ſed qꝛ niſi. ſed dic ſicqnaſi: qꝛ rationabile eſt qð ita reſponde la In tanto.i. multo. è
ni mrat . Van ponat ꝓ ſed inuenitur.xxxviij.di.ſedulo. I¶In noticia. de notorijs ⁊ enormibus peccatis intelligitur hoc. ar.õ.xxvi:
4 2 „ 22 nia cto ut UI . .Bel. g. I. 1. .
g dane ri krai riij a. v.excicatorum. ut latiſfiat eccleſie n . Enſuram. Caſus. reddit hiero. rationem quare in ynoquoqʒ crie
ſnne

non eſt determinatũ tẽpus penitentie.qꝛ apud denm non tantũ ualet menſu
ra temporis qtuʒ doloris.? ideo relinquiiur arbitrio ſacerdotis prout uide

rit expedire tempus artet uel proroget.in quibuſdam tamen criminibus mo
tentie determinata ſunt.

dliz tempora peni

a Pro vno.i.pro genere cuiuſlibei criminis.

b ¶In arbitrio.i.in arbit rio
ſacerdotis eſt relictum ſtatue
re tempus penitentie.ar. ff. ð
iure delibe.l. i. . xxvi.q.ulti.
c. hec ſi tẽpora.

c ¶Sacerdotis.hoc tamẽ cũ

pena non eſt expreſſa:qꝛ cum

pena eſt expreſſa illam debet
imponere. ar. extra de offi. iun
di. deleg. de cauſis.j.di. v. fal

ſas.ex cauſa tamen aggraua
re poteſt ⁊ mitigare.ar.l.diſ.
de his.quid ſi iniquo arbitra
tus eſt minorem penaʒ im/
ponat ꝙ; debeat.ſi eim eſt or/
dinarius eiuſ iudex ſine ſacer

dos ⁊ diſpẽſandi animo boc
facit:ſufficit illa licet modica

ad delendum peccatuʒ ſi per
errorem ⁊ ab iſto penitẽte cre
debatur peritus: ſufficit illa

minor penitentia ad peccatũ

delendũ ⁊ omneʒ penam alte
rius uite: dũmodo penitens
qui eam recipit maioreʒ ſuſci
pere paratus eſſet ſi ſibi ĩpo/⸗

neretur.ar.j.e.di.quem peni

tet.ver.ſepe.ſi anteʒ credebat
eum ĩperituʒ in culpa eſt.nec

releunabitur hac ſola peniten⸗
tia.idem iuris eſt ſi ad alium

iuit non ad ſuum indicem cũ

ſuns ſacerdos eſſet peruꝰ qꝛ

eo caſu in culpa fuit.ſi autem
ſuus ſacerdos non erat peri/
tus ⁊ iõ init ad alium qꝛ hoc
ſibi licet.j.di.vi.placuit.⁊ ille
male eſt arbitratus.dic ut.di
xi in ordinario.

d (Poloris. vnde 2 tantam

contritionem poſſet ſacerdoſ
perpẽdere in homine ꝙ nul⸗
lam fatiſfactionem exteriorẽ

eiſtoeret.
eę ¶Abſtinentia. j. de con. di⸗

v.ieiunium..di.lxxxvi.quid
prodeſt.
ſ¶ Connerſatione.ð.xi.q.iij
plerũgqz.
g Megligentiam. S. l. di. de
his clericis.S.xxvi.q. vij.ſa⸗
cerdos.
hb ¶Culpis. vt in fornicatio
ne ſacerdotis cum filia ſpũali
xxx.q.i.ſi ꝗs ſacerdoſ.s.lxxx
eſt. preſbyter. ⁊ in multis
glijs.

i Vis aliquando.⁊ depᷣ

henſus in aliquo pctõ
l: ¶ Humilianerit.i.humilia
tus apparnerit.

vnoquoqʒ crimine.ut de ſingulis
dicant aualiter unũquodqʒ emen

dandum ſitſed magis in arbitrio
ſacerdotis intelligentis relinquz

dum ſtatuunt: quia apud deũ non

tam ualet menſura tẽporis quã do

loꝛis: nec abſtinentia tantuʒ cibo
rum quam moꝛuficatio nitioruʒ/p
pter quodipſa tempoa penitentie
ꝓ fide ⁊ cõuerſatione penitentium
abbreuianda pꝛecipiunt:a ꝓ negli
enſia ꝓtelanda eſtimant: tamen/ꝓ
quibnidã culpis penitentie modi
ſunt ipoſiti. Nẽ iobannes chꝛy
ſoſtomus.
(X aliquando uidet cleri⸗
cũ cito penitentiã agenteęm:
⁊æſi deprehenſus humiliauerit ſe:
non ideo dolet quia peccauit: ſʒ iõ

confunditur: quia perdidit gloꝛi/
am ſuam. Mis auctoritatibus aſ/

ſeritur:neminem ſine penitentia ⁊
cõfeſſione ꝓprie uocis a peccatis
poſſe mundari.vnde premiſſe au/
ctoritates quibus uidebatur pro/

bari ſola contritione cordis ueniã

preſtari aliter interpretande ſunt:
quam ab eis exponantur. Mega⸗/

tionem namqʒ perri ſecuta eſt ſatiſ

factio lachrymarũ ⁊ trina cõfeſſio

dominice dilectionis:qua penituſ

delenit peecatũ trine negationis.
NMõ ergo neceſſaria ſibi erat certa
ſatiſfacuo peccati: cuius totum ui
teꝰtempus obedientie impende/
batur ſui conditoꝛis. Initabatur
enim illud ꝓpheticũ.declina a ma
lo ⁊ fac bonum.a illud iſaie dere/
linquat impius uiam ſuaʒ ⁊ uir ini
quus cogitationem ſuam ⁊c. am/

plius horum nihil a peccatore exi

gitur.nõ ergo illa auctoritate leõiſ
pape ſariſfactio penitentie negatur
eſſe neceſſaria cuilibet delinquẽti:
ſed eiantum qui beatum petrum
imitatus buic ſeculo penitus abre
nũciat:a cunctorum uiciorum fo/
mitem in ſe funditus mortificat.
Item illud iohannes chryſoſto.
Lauãt lachryme delictũ quod pu

I“Bloriam. i. laudem ⁊? famã: qua ab bominibns landabat᷑ qꝛ credebatur el

ſe bonus.⁊ ita babes ex hoc capitulo ꝙ clerici deteri icis. ſi
ſe bonus. 7 e eriores ſunt laicis.ſic ⁊ mo
nachi delicientes omnibus ſunt deteriores.xlvij. di. quantũlibet. .. xxiiij.
g.iij. tranſferunt.vnde etiam dicitur a ſanctuario meo icipite.ut.s.l.di.purga
bit. boc deſtruit eccleſiam vehementer.ut.viij.q.i.qualisss

m His auctoritatibns.hic concludit ꝙ non ſola contriti
m tibus. lit ꝙn ntritione cordis peccata
dimittuntur. ? reſpondet anctoritatibus inductis ꝓ alia parte que aſſerit ve

ritatem.ſ.peccata ſola contritione cordis dimitti .
ritatem. ſ. pece poſſe.poſt in.ꝭ.econtra.de
fendit niam illam ꝙ ſola confeſſione delentur. æ ita oenfec ⸗ nunc
pro bac parte nunc pro illa allegando.

⁊ ar.opti.extra de noto ⁊ vo.redempti ſcripture.
Leonis.ð.e. di. F. ex his omnibus.⁊.c.ſufficit.Magnum ſaltũ
fecit hic gratianus qꝛ cum deberet inferre auctoritatem ambroſij ð
petro propoſitam: illam.ſ.petrus.e.di.circa prin. infert auctoritatẽ
leonis quam induxit.S.eo.S.ex his omnibus.⁊ pro alia parte.

dor eſt cõſiteri. Et illud aliud qᷣ

ſcribitur in epiſtola ad hebreos.

Nõ tibi dicoutte ꝓdas in publi lilbi adſit facultas.
cum nedqs ꝗpud alios ſed dicit:ſufficit cõo⸗
m neqʒ apud alios te accuſes ſz feſſio que fit ðo ⁊ ſa
obedire te uolo ꝓpheie dicentire cerdot ſiadeſt facul
uela ante denz uiã tuam. ergo tua tas.
confitere peccata apud deum ueri t & Belictü. non pi⸗

iudicem cum oratione: delicta ma
pronũcia non lingua ſed conſcien

carnis apud iudicem uerum ea iu

giter confiteri debemus. Hinc eti

ctorum angelorum ⁊ celeſtium uir

tutũ.non enim ad dauid ſolum di/
cebatr᷑.iu in ſecrero feciſti. ego cun
ctis manifeſtabo ſed enam ad om
nes nos hoc dicitur.ſimiliterꝰ a il

q Sed ei.nõ dicit
verũ qꝛ nõ negat ẽe

neceſſaria penitenti

exterior ſatiſfactio

detur congrua hec
ſolutio contrarium

tie tue memoria tunc demnʒ ſpe magis inuitur. . e.
ra te miſericordiã poſſe conſequi. enenhn.
Si babueris peccata in mẽte tia mo mqncitcdead
continue malũ nunquã aduerſus toritateʒ que riget
proximum mum in corde tenebis facere pro alia par⸗
nõ ita intelligendũ eſt ut ſine con⸗/ te ut eam ſoluat.
feſſione oris peccata dicantur di t Vt te. i. tuũ pec
mitti: ⁊ ſine publica ſatiſfactione. cataʒ ſecret.
Secreta nãqʒ peccata ſecr̃ta cõfeſ E. Accules.t 5 il
ſione ⁊ occulta ſatiſfactione purgã Renela linc
tur nec eſt neceſſe ur que ſemel ſa- cardmænocanms,
cerdoti confeſſ fuerimus denuo vnge ſubdit ante ⁊c
confiteamur:ſed lingua cordiſ nõ y Niaʒ.i.peccatũ

3 Qoͤfitere. ſacer

doti vel ĩi memoria

5 Banncs chryloſto ait. ĩ cõfeſſus es ſacer
lunc autem ſi recorderis peca qoti. In memoria
torum tuorum ⸗ frequenter in con dico quo ad flendũ
ſpectu dei pꝛonũcies ⁊ pro eis clde nõ quoad agendũ
mentiam eius depreceris: citius nel delectanduʒ. vn
illa delebis. ſi autem nunc obliuiſ age ſubdit apud æc.
caris peccatorũ morum: tunceoꝝx ⁊? Nen lingna. tu
recordaberis nolens: cum in too tũ uelnõlingua jm
do publicabi — aliã expoſitioeʒ.ſ.ut
mundo publicabuntur: ⁊ in cõſpe ireſlianf dej
LPE itelligat de iam con
ctu preferuntur omnium tã amico ęeſſi peis ſacerdoti
rum tuorum quain inimicorũ ⁊ ſan 2 Pctã.ea.ſ.cũ do

lore pnie cõmemo⸗/
rando.
2 Coõtinue. 5. di.

lxxxi.valet contra.
a C'MHõ ita. ſecreta.
S.ij.q.i.fi peccanẽit

lud nroſperi intelligitur. Qni cri 5. xv. q. ij. de crie.
men ſuum ultro cognoſcunt:a aut b Purgant. dupli
illud propriis confeſſonibus pro ceʒ inuit ſolutionẽ.
dunt:aut neſciẽtibus aliis quales pᷣmã.ſ.ð occulto cri
occulti ſunt ⁊c.aliis neſcientibus. mine:ꝙ ſufficit co⸗
ideſt occulta confeſſione iſtis pec · fiteri ſoli ðo Deen
catum ſuum confitentibus: nõ pu dotẽ nec in buhlu
cei 4 neceſſe eſt illud ↄfi
blice illud manifeſtantibus. Itez teri. ⁊ hac ponit ibi
illud prophete. Dixi confitebor: ſecreta cc. fam ci
⁊ tu remiſiſti. ideſt remiſſibilem teelligitur ð crieia 2
feſſo ſacerdotiqꝛ il
lud ſoli deo cõfueri

ſemp debemus non voce ſed corde:⁊ hane ponit ibi.nec ncceẽ c.
c &σBennuo. iĩ gabnſdaʒ tñ caſibus tenet pluries ill idẽ ↄfiteri.( ꝑp.iĩ

peritiã ſacerdotũ.qꝛſi ſacerdos meus iperitu

8, c teneoꝛ ↄfeſſionẽ ſi

bi factã alij diſcretiori ꝓpalare. ſ. di. vi.c. i. .c. placuit. Iẽ Pcontẽ
ptu ſatiſfactiõis.᷑ ar. j. di.iij.ſi apoſtolus. Itẽ ꝓ enormitate delictiut
ſi ſacerdos audito crie remitiat eũ ad ſuꝑioreʒ ut iterũ crie expoſi⸗

to pnĩam ſibi iponat.ar. extra de peni.⁊ re.c. ſignificauit. ar. ð. . i
latorẽ. Quartũ ẽt aſſignamus qui tñ nõ eſt expeditus:puta pro di⸗

minutione confeſſionis:ut cũ quis plura habet mortalia ⁊ vnumꝰ

fiteretur.ar.ð.di.iij.ſunt plures.

n Megationia. vnde quidam dicunt qꝛ negando ter peccanit.triplex amor

Epitne trina confeſſio.vi.q.i.imitare.
o . Totum vite. eſt hic ar. ꝙ intranti monaſteriuʒ non eſt i i
ar. imponenda peni
tentia de peccato ante cõmiſſo:qꝛ nec aſtulpyho imponitur ſi krat naa
um. ar. g. c. q.ij. admonere. ⸗2 hoc propter cõtinnationeʒ penitentie ⁊ exerci/⸗
tij que in monachis exiguntur.ar.xvi.q:i.vos.extra de ſen. exco. cum illoꝝ.

d · Si recorderis.s. di.lxxxi.ualet ↄ.j.di.iij.ꝭ.ſinaũt qs. 7. c. iudaſ
e ¶ Bicebat. per nathan in libro regum.

f ld omnes.ar. xi. di. miramur. ver. nbi eſt.

g ¶Similiter.ſ. ſine publica ſatiſfactione ⁊ publica cõleſſione.
h¶Qui crimen. ᷓ.e. di. ſacilius. „
i ¶ Remiſſibilem. non bene ſoluit. hoc eim erat ⁊ ante.velhoc dicit

glcnen
Hin
ſſſehe

mnnenn

nſm

(eh⸗
perlo⸗
(mum.
em. 2
ſen
ſonmen
nn
Ponliterl
n.
6korneb
ſumde

ſorentan

Netſdh
ertionep⸗
NNii.
Boaori
ſponthidi⸗
anen.
poper.
ieg.
Erorni
oe.
an

E
=S
S
SBZm
=

Nlngen

gteolg
eltennſce
Aninir
ſri.

DAtsti

kinine.
Phachlen
Ndoeſdne
pceſtbdtnee
Ciziri

Ciſge eoar.

on reinenn
Nherbehta⸗
cftſigenbe
ot Pnenen
Cocnonſrei
onl pi
ANceume,
eſbbdlttt
DDalnoi
velröngnnn
fiaprſni
ligideinen
lielann
Mialin
Urepieconen
N..
Ctmei
Gminircn
alſpun
ngſian,
pugin
urſlin
iſdahe

— = =
E =
=
— = = =
S = = — = S =—
= =☛ =

= =
— —
= =2
=
= =

—
S
S-
=
=
E

S*
2 = — . .
. S
=
—
=
=
=—
=

S=
=
S
=

propter ſequentem
ſatiſfactionem. pote
rat eim eſſe ꝙ con/

ineret facere ⁊ tũt

nõ remitteretur.
a & Cuncta. 5. e. F.
boc idem.
b Remiſſioniſ. pe
ne temporalis. aliaſ
fallum diceret.
c ¶ Articulum.i. in
tellecum.
d O Plenaria. ꝙptnʒ
ad penam tempora
lem.
e ¶ᷓReatu. pena. ſ.
temporali debita ꝓ
reatu. .
Econtra. hic ĩici
pit iterum defende
re ſententiam illam
que dicit ſola cordiſ
contritione peccata
dimitii.
g Auctoꝛitaſ. S. e.
§. non tibi dico. ⁊ .
nunc autem.
h ¶Proſperi.ð.ea.
facilius.
i ¶Extorta.i.extor
te expoſita.
h ¶Exbortationẽ

iudicaſti impietatem peccati mei.
Ita illud augu.intelligitur. Ma/
gna pietaſ dei:ut ad ſolã promiſſio
neʒ peccata dimiſerit.i.remiſſibile
iudicauerit. Jdeʒ. Notũ pro ope
re reputatur:cuʒ deeſt facultas.vn
de uomm confeſſionis reputatur
pro opere uocis:cuʒ deeſt facultaſ
confeſſionis. Iteʒ uoluntas remu
neratur:non opus. ita intelligitur
uoluntas facitopuſremunerabilia
nõ opus uoluntatẽ. Iteʒ illud. In
quacunqʒ hora peccator cõuerſus
fuerit c Conuerti dicitur qui om
nino uertiiur:cuius opus uox ⁊ co
gitatio ita moꝛtificanoni deſudet

peccati ſicut prius ſeruierat iniqui

tati. Ita ⁊ illud intelligitur. cõuer
timini ad me cc. Item. Scindite

coꝛda ueſtra a non ueſtimenta: eis

dicitur qui nulla interioꝛi ſatiſfacti
ne pꝛecedente: ſed ſola exteriori
ſe deum poſſe placare confidunt.

Item. Cüucta que de leproſis mũ

datis uel de laʒaro reſuſcitato ĩdu
cuntur ad contritionẽ coꝛdis non
ad ueniã remiſſionis referẽdaſũt.
Obſtinatio enim animi ⁊ confeſ⸗

ſionis contemptus quedam morſ

eſt impietatis: ⁊ lepra ſuperbie: a
qua quis reuiuiſcit dum ſibi ꝑ gra
tiam dolor delicti ⁊ uotum confeſ
ſionis inſpiratur. Ad hunc etiam
articulũ pertinent ea que de uiuẽ/
tibus uel in luce ambulantibꝰ:uel
dilectionem dei habentibus: uel
de habitaculis ſpiritꝰ ſancti factis
dicta ſunt:ut bec omnia quiſqʒ di
catur aſſecutus ex cordis cõtritio
ne quaʒ habet:nõ ex plenaria pec
cati remiſſione quã nondum inue
nit. Sicut enim in baptiſmo remit
titur peccatũ ⁊ ita eius pena reſer
uatur.ſic per contritionem coꝛdis
quiſqʒ a deo reſuſcitari dicitur: li/
cet * reatu peccati teneatur.
Non ergo premiſſis auctoꝛitati
bus uel argumentis ſine confeſſio
ne oris a ſatiſfactione operis ali/
quis ꝓbatur a peccato mundari.
Econira auctoritas illa iobannis
chryſoſtomi ⁊ ꝓſperi comira men
tem auctoris extorta uidetur:nõ

enim dicitur:non dico tibi utte pu

blice accuſes:ſed nõ dicout apud
alios te accuſes.ſic ⁊ proſper non
ait omnibus ſed ſimpliciter aliis
neſciẽtibus. Ande euidentiſſime
datur intelligi: q; ſine confeſſione
oris peccata poſſunt deleri. Ea ue
ro que ad exbortationeʒ peniten
tie ⁊ confeſſionis dicta ſunt: nõ hu
ic ſententie contraire uidentur. uel
enim ſunt uerba exhoꝛtationiſ uel
iuſſionis:ſicut iſtud. Cõfitemini
alterutrum peccata ueſtra ⁊c.uel ſi
qua iubẽdo ſunt dicta:non ad oꝛiſ
confeſſioneʒ ſed coꝛdis:non ad ex

terioꝛem ſariſfactionem ſed interi

orem referenda ſunt.Eſt enim pe
nitentia: alia interioꝛ alia exterioꝛ

nam. ſed aliud eſt peccatu
doti conſiteri:a eiꝰarbitrio de pec

Interioꝛ penitentia eſt illa de qua
auguſtinꝰ ait. Omnisꝰqui ſue uo
luntatis arbiter conſtitutus eſt:nõ
poteſt inchoare nouam uitam niſi

peniteat eum ueteris uite. Neʒz de

eadem petrus in actibus apoſto/
loꝛum legitur dixiſſe. Penitẽ/

tiã agite: a baptizetur unuſquiſqʒ

ueſtrum:quod de interioꝛi penitẽ
tia non exterioꝛi dicium accipitur
De exterioꝛi uero penitentia am/
bꝛoſius ait ſuper epiſtolam ad ro/
manos. Gratia dei in baptiſmate
non requirit gemitum uel planciũ
non opus aliquod ſed ſolum con/
tritionem coꝛdis: a omnia gratis
condonat.Quecunqʒ ergo de
penitentia dicta ſunt:iubendo di⸗
cta ſunt:non ad exterioꝛem ſed in
ferioꝛem referẽda ſunt ſine qua nul
lus unquam deo reconciliari po/
terit. Alud autem auguſtini quo

quiſqʒ negatur ueniam poſſe con/

ſequi: niſi pꝛius quantulamcunqʒ
peccati ſoluerit penã non huicſen
tentie inuenitur aduerſum. Mul/
lus enim aſſeritur a peccato mun/
dari niſi peccati kanus fuerit pe/
peccatum ſacer/

cato ſariſfacere:atqʒ aliud deo cõ/
fiteri: ⁊ ſecreta ſatiſfactione pecca
tũ in ſeipſo punire. Eſt eiʒ penitẽ
tia ut ait auguſti.doloꝛ coꝛdis quo

quiſqʒ in ſe punit quo deliquit.de
hac itaqʒ ſatiſfactione idem ait in

pſalmo.l. exponens. Quoniã ini
quitatem meam ego cognoſco: tu
ne puniaſ:quia ego punio. Jgnoſ
ce:qꝛ ego cognoſco:nõ diſſumulo

a infra. Sic dens miſericordiam

dat ut ſeruet ueritatem ut non pec
cata eius ſintimpunita cni ignoſ/
cit:ignoſcit enim ſeipſum punien
ti. miſericoꝛdia eſt ꝙ homo libera

tur:ueritas ꝙ peccatum punitur.

Idem in pſalmo.lxxxiiii.Neritas
de terra orta eſt:ideſt confeſſio de
homie ut ſe accuſet:⁊ ſic iuſticia de
celo proſpexit: ut publicanus con
fitens rediit iuſtificatus. JIuſticia
proſpexit:quaſi deus dicat.parca
muſ hbuic quia nõ parcit ſibi. ignoſ
camus quia agnoſcit. SDe celo er
go iuſticia proſpexit: ideſt a deo
data eſt iuſtificatio penitenti. hec
ergo ſecreta ſatiſfactio leuium ſiue
occultoꝛum criminum deo offerẽ ⸗
da eſt:nec ſine pena relaxari pꝛo/
bantur:que ſic expiari creduntur.
Ea uero que de publica ſatiſfacti
one uel oris confeſſione dicuntur
in publicis ⁊ manifeſtis criminibꝰ
intelligenda ſunt. MPeccata nãqʒ
nabuchodonoſoꝛ que ꝓpheta mi
ſericoꝛdiis ⁊ elemoſynis redimi
ſuaſit peccata quoqʒ niniuitarum
que publica ſatiſfactiõe expiata ſũt
cunctis nota erant:a publica noxa
utauguſtinꝰteſtatur: publico eget
remedioł¶Pꝛemiſſis itaqʒ au

3 0 6

aliam reſponſionem ponit.ſ.
nel ſi qua iubẽdo. tertiam.ſ.
e. F. hoc ergo.
l Confitemini. S. di. xxv. F.
criminis. cõtra. ſed bic minꝰ
bene dicit gratianus qð corri
git. j. e. S. econtrario ea que.
m . Oinis. S. e. tres antem
ſunt actõnes.
n. Penitentiam. gratia dei.
ſ. de conſe. diſti. iij. ſine peni⸗
tentia.
o ορQvecunqʒ. allegando di
cit.
p Auguſtini. S. e. di. F. alij.
2.c.nullus. J
q C Penam. ſaltem interiorẽ
ſcilicet cordis contritioneʒ ⁊

Ddolorem.

r¶Pnunire. j. e. di. iij. F. hoc ð
charitate.c.penitẽtia ẽ.
ſiłPeccata.S.e.di.ſi peccatũ
dauid. S. e. di. nullus debite.
t Orta eſt. alias. veritas ðᷣ
terra orta eſt.i.xpᷣs de maria
xxxv.q.x. fraternitatem.
u Agnoſcit.peccator ſuuʒ.

X Publica. . xxxij. q.iiij. ne

mo. S. ij. q.i.ſi peccauerit.
yPublico. ideſt ſi tempus
confeſſionis ⁊ ſatiſfactionis
babuit.

BDe peni.

ſtructum eſt ⁊c. ff. de mino.l.iij.S.i quod verum eſt quo ad penazʒ

Contrario. hic ponit gratianus veram ſolutionem.ſ. ꝙ neceſſaria è oris e mino. l. iiſ.
quo ad culpam remittitur in primo momento contritionis.

conleſſio ubi facultas eſt confitendi ⁊ ꝙ penitentia debeat agi auctoritate ſa . . e
cerdotis.⁊ ad hoc probandũ inducit facium domini quando ſuſcitauit filiaz ¶ Plene. i. a pena peccati. (Snget
archilinagogi. t AMundatur quo⸗ ad exieriorem penam.ſ.temporaleʒ. ut. 5. e. di (Aingl
b ¶ Leonis. S. e. diſtin. 5. alij.⁊.c.multiplex. in.ſi peccatum.⁊.s.e.di.ſicut primi. “ (enne
c ¶ Quod neſcit. ar. ff. d. acgꝗ n Cum ergo. con Galrio
ren.poſſeſ.l.poſſideri.ꝭ. ne⸗ OZñ . .„ „ „ „ eſſione. vnde bocti uncſeſ
ratins.ff. de contraben. emp. ctoꝛitatibus ꝓ manifeſtis crimini turbis beatus iohãnes nõ ait ſim/ ns in libro ð conſo ienirſrl
