cleſie iuſſonibus parere debuit:ſʒ
etiam aliis ne preterirent inſinua
re:ſitqʒ; alienus a diuinis ⁊ ponti/
ficalibus officijs:qui noluerit pre
ceptis apoſtolicis obtemperare.
Item aug. de doctrina chriſtia

li.ii.
Plen canonicas ſcripturas decre

tales epiſtole cõönumerantur.
Necanonicis ſcripturis eccle
ſiarum catholicarum quam plu
rium diuinarum ſcripturarum ſo/
lertiſſimus indagator auctoritatẽ
ſequatur:inter quas ſane ille ſint:

quas apoſtolica ſedes habereꝰ*⸗

ab ea alii meruerunt accipere epi/
ſtolas. Tenebit igitur hũc mo
dum in ſcripturis canonicis:ut eaſ
que ab omnibuſ recipiuntur eccle
ſis:preponat eis quas quidã nõ
accipiunt. In eis uero que non ac
cipiuntur ab omnibus: preponat

eas quas plures grauioreſqʒ acci

piunt eis quas pauciores minoriſ
qʒ auctoritatis eccleſie tenẽt. ſi au
tem alias inuenerita pluribus ali
as a grauioribus haberi quãquaʒ
hec inueniriꝰuix poſſit:equalis ta
men auctoritatis eas habẽdas pu
e Jrem leo. .,
Minſſteru diuini ſe exortẽ itelli
gat:qui a ſoliditate peti recedit.

16

vi·itẽ dr falſa ſi ẽ aliẽo ſigillo
ſigillata. dũmõ ille hũit ppᷣuʒ
uel niſi dixerit ꝙ tũc nõ hůit
ꝓpꝛiüũ.ut er ð ap. ſignificauit
ivẽ dr falſa ſi ẽ ᷣrium alteri ex
eadẽ ꝑte ꝓlati.ut et̃ ð fide in

ſtru.ĩputari.⁊. C. de fide in

ſtru. ſepture. Itẽ dicũt falſe

lr̃e pape ꝑ falſa grãmaticã.ex—

de reſcrip.ad audiẽtiã. Itẽ di

cũt᷑ falſe ſi ſint ſuſpectè æ eis

nõ iponit᷑ fides.ut.C. de pꝛo
ba. iubemꝰ. Itẽ dẽ falſa char⸗
ta ſi ſigillũ ẽ fractũ.uel ſi nõẽ
anꝰ idictiõis appoſitꝰ.ut ex ðᷣ
fide iſtru.inter. Itẽ ſi filũ eſt
ruptũ.nt ex ð crimi.falſi.licʒ.
Itẽ ſi ſũt ĩpetrate lr̃e pẽdente
appellatiõe.ut er̃ de teſti. cãʒ
Itẽ ſi ſũt ipetrate ſine mãda⸗

Rdni uter ð ĩſcpᷣti. nõnulli.
In carcerẽ.ſi certũ ẽ eũ eẽ

falſatoꝛẽ ðpõit᷑.l.di.ſi epᷣs.⁊
ex ð cri.fal.ad falſarioꝝ. ſed

ubi ẽ dubiũ fit qð hic dicitur.·

8 D Alli ꝓſtratꝰ. Hic vr ꝙ;

oĩs ꝗ nõ obedit ſtatutis
rõane ſedis ſit hereticꝰ: ⁊ va/⸗
rios modos hereſis nõui.xx
iiii.q.iii.ꝭ.qꝛ vᷣo.⁊.c.quidã ſʒ
intellligas qð hic dr ꝙ ꝗ diẽ
ro.ec.n eẽ caput nec poſſte cõ/
dere canões.ille eſt hereticuſ
ut. xxii.di.c.i.⁊.xxv.q.i.vio/
latoꝛes.⁊.q.ii.ſigs dogmata
ſed ſigꝗs alias tranſgredit᷑ eiꝰ
mãdata ñ ꝓpterea ẽ hereticꝰ

lʒpeccet.ex ð reſcrip.ſi qũ.io.
h Judicio.ſʒ õ.xxiiii.q.i.ſbᷣ

diaconꝰ.ſʒ ibi nõ admittit dã

natũ ab hereticis:ſʒ ſi nult ꝑ

nitere admittit eũ.ſj Hͥ nciõ.
qꝛ hereticꝰ eũ dãnauit:ſʒ qꝛa
ias malus eſt.

i “ Maioris.ar. ꝙ q;to aliqs

—

ðᷣliquẽs ẽ maioꝛ.tſãto magis ẽ

puniẽdꝰ.ut.xl.di.hõ xpianꝰ.
xi. q.iii.pcipue.xxx.q.i.nul

iſe. . S
k q Sʒ ẽet alijs. ar. ꝙ ꝗ tener a

liquẽ ðᷣfender̃ ð alios.multo
foꝛtiꝰ ſe.nut.xvi.q.i.in canõi
bᷣ. 2. ff. ſi bui.ven.alterius.

Icanõicis.int᷑ qs. Ca-

nonice ſepᷣture ſũt eplłe.

m ¶ Pre meruit ab alia ecclia

n Prepõoat.ar. ꝙ ſꝑ pſũit ꝓ
multitudie.nt.xli.di.nullus ĩ
nitis. Iteʒ ar. qdð a plibꝰ reci-
pit᷑ maioꝛis eſt auctis q; qd a
pancioribꝰ.ut.õ.xvi.di.iſido⸗
ruſ⁊.ii.q.vii.puto.lxiii.di.c.
yl. Sʒ q̃lit᷑ ſtar põt ꝙ hic drn
ne oẽs canõice ſcpᷣture eq̃lit
ſũt recipiẽde:ar.xv.di.ſcã ro

mana.quõ &̊ vna pppõit᷑ alijs?

Ruñſio põt eẽ ꝙ oẽs recipiãt
nõ tamẽ ꝙ oẽs in eadẽ nene/
ratiõe hẽant᷑.uel ĩtelligas iſtð
de localibꝰ canonibꝰ ut ille p
ponat᷑ alijs qui a pluribus te
net᷑⁊ ſic põt intelligi.l.di.dño

Fin fi. .
o ÆPlureſnõ. ꝙ hic dignitaſ

ꝑſõaꝝ ↄpẽſat᷑ cũ nũero ſilr ĩ

teſtibꝰ.ut ex ð teſt.ĩ nr̃a ſiſt i

creditoribꝰ.ut.ff.ð pac.maio
rẽ ſʒ in electiõe ſp nũerꝰ pᷣiu/
dicat.lʒ maioꝛ ſit dignitas ex

pte altera ⁊ maiꝰ meritũ ꝑſoe

nt ex de elec.dudũ.i.lʒ ſit.ar.

F.riildi.c l. xxxvidi n

Inueniri. arg.

ꝙ iura aptantur ad ea que ra
ro accidunt. de conſe. di.iiij.
ſanctum eſt. x. ff. ſi ꝑs here.

pe.antiqui.ar. .xxviii.di.de

ſyracuſane.xiiii.q.v.deniqʒ.

ff. de le.nã ad ea.

a CTa.ſacramẽtum.i.h̊ ſan/

ctum munus.

b Hunc.i.petrum.
c ¶ Indiuidue.ſ.eccleſie.
d ¶Erat.i.ab eo qð ipſe dñs

erat.ſ.petra uoluit eum uoca
ri dñs petrũ.de ↄſe.di.ii.re/
uera.

e¶ Ćit ſuper hãc petrã: ꝑ hãc

dictiõem non credo dñm alið
demoõſtraſſe q; hec uerba que
petrus reſpondit dño:cuʒ di/⸗
xit:tu es xps filius dei viui.
qꝛ ſuꝑ illo articulo fidei füda/

ta eſt eccleſia ergo ſuꝑ ſeipſo

fundanit deus eccleſiã.

¶Appetere.i.laceſſiri calũ/

niari.

g Mec poꝛte.i. vicia uel eti/

am hereſes.qꝛ eccleſia nõ põt
errare. ut.xxiiii.q.i.a recta.
nec eccleſia põt eſſe nulla.ut
xxiiii.q.i.pudenda.qꝛ ipe do
minus rogauit pꝛo ea ut non
deficeret.ut.xxi.diſ.ꝭ.i.in fi.

b CCupiditatibus. i.volũta⸗/
tibus. S
i AA ueteribuſ.ar. ꝙ dicta ue

terum ſunt ſcquenda.ut.xxx

vii. di. relatuʒ.xxiiii.q.ii.traſ

ferunt᷑.ut.j.di.prox.ð quibꝰ.

k. C Hoc aũt.ſ.ꝙ ðcretaleſ epi

ſtole ſint pars auctoritatis cũ
canonibus.

IAlchacius.hereticus ⁊ ex/

cõicatus.xxiiii.q.i.achacius

fuit eniʒ excõicatus ꝓpter he

reſim a gelaſio ⁊ a felice papa
nut ibi dicitur.

mGα Ecundũ.variis mõis

ponitur caſus huius.c
gra.inducit quaſi ſit abꝛoga/

tum ⁊ melendus ſentit cuʒ eo

⁊ omnes qui dicunt ueritateʒ
ſacramẽtoꝝ nõ eſſe apud he-/
reticos.ut.xxiiii.q.i.ſciſma.⁊
i.q.i.extra eccleſiam.h. dicit

ꝙ nec.c.eſt repꝛobatum: nec

auctoꝛ pꝛo his que hic conti/
nentur damnatus fuit. qꝛ ni/
hil hic continetur quod nõ ca
nonice dicatur. ſed ideo fuit
iſte danatus.quia cõicauit fo
tino heretico ⁊ quia uoluit re
uocare achacium hereticum
poſt moꝛtem. ⁊ ideo iſte ana
ſtaſius fuit damnatus. nt. j.
.c.anaſtaſius. alij dicunt.q;
ideo huius.c. cum autoꝛe eſt
repꝛobatũ qꝛ uoluit dicere ꝙ
oꝛdinati ab heretico ſine om/
ni diſpenſatione de iure pñt

ſua officia exercere. dicit eniʒ

h.ꝙ heretici habent veritatẽ

ſacramẽtoꝝ. ſed non habent

executionem eoꝝ.nt de ↄſe.

—

di.iiii.ſicut in ſacramẽtis.⁊.c

non eſt uobiſ.ut no.i.q.i.que

perfectionem.⁊.c.dominus.

n ¶Baptiʒ auit. i foꝛma ecclie
o .“MWunus. i. baptiſma.
p ¶ Quia uox. hic eſt qui ba⸗

ptiʒat.

q Per colũbam.i.per ſpũm

ſanctum in ſpecie columbe.

r WEt igne.i. charitate.
ſ¶ã ſi iuiſibil.i.q.i.ſi fuẽit

DI

Ta dominus noſter ieſus chri
ſtus humani generis ſaluator ĩ
ſtituit urueritas que antea legis ⁊
prophetarum preconio cõtinebat᷑
per apoſtolicam tubam in ſalurem
uniuerſitatis exiret. Sicut ſcriptũ
eſt. In omnẽ terram exiuit ſonus
eorum:a in fines orbis terre uer/
ba eorum:ſed huius mũeris ſacra
mẽtũ ita dnſad oĩuʒ apoſtolorũ of
ficiũ ꝑtiner̃ uoluitut ĩ biiſſimo pe
tro oĩiʒ apoſtolorũ ſũmo pricipali
ter collocaret. ut ab ipſo quaſi a
quodã capite dona ſua uelut in cor
pus omne diffunderet: ut exorteʒ
intelligerer ſe diuini miniſteri eſſe
qui auſus fuiſſet a petri ſoliditate
recedere. huncꝰenim in conſortiũ
indiuidue unitatis aſſumptum id
quod ipſe erat dũs uoluit nomi/
nari dicendo. Zu es petrus ⁊ ſu/
per hanc petram edificabo eccleſi

am meam ur eterni rempli edifica
tio mir abili munere gratie dei in

petri ſoliditate cõſiſteret. hanc eti
am eccleſiam ſuam firmitate corro
borans: ut illam nec bumana te/
meritas poſſer appetereſ: nec por
tesinferi contra illam preualerent
Verum hanc petre iſtius ſanctiſſi
mam firmitatẽ deo ut diximus edi
ficante conſtructam nimis uult im
pia preſumpriõe uiolare:quiſquis
eius poteſtatem tentat infringere
fauẽdo cupiditatibus ſuis id qð
accepita ueteribus non ſequẽdo.
¶ NHoc autem intelligendum eſt
de illis ſanctionibus uel decretali
bus epiſtolis in quibus nec prece

dentium patrum decretis nec euã

gelicis precepiis aliquid cõrrariũ
inuenitur. Anaſtaſius enim ſecun
dus fauore anaſtaſii imperatoris
quos achacius poſt ſententiam in

ſe prolatam ſacerdotes uel leuitas

ordinauerat:rite fungi acceptis of
ficiis debere decreuit ita inquiens
C. Anaſtaſius ſecundus.
Nulla leſiõis porno atungat: qui
ab hereticis iam damnans ordi/
nantur.

¶Ecundum' eccleſie catholice

conſuetudinem ſanctiſſimuʒ ſe
renitatis tue pectꝰ agnoſcat quod
nullum de his quos baptiʒauita/
chacius:uel quoſſacerdoteſuel le
uitas ſecundum canones ordina/
uit aliqua ex nomine achacii por/
tio leſionis attingat: quo forſitan
per iniquum tradita ſacramẽti gra
tia minus firma uideatur: naʒ 1 ba
ptiſma:qð ꝓcul ſit ab ecclia:ſiue ab
adultero ſiue a fure datũ fuerit ad
percipiẽtẽ munꝰ peruenit illibatũ
quiauox illa que ſonuit per colũ/
bam hic eſt filius meus ⁊c.omnẽ
maculam bumane pollutionis ex
cluſit:quod declaramr cuʒ dicitur
hic eſt qui baptiʒat in ſpiritu ſãcto
igne.nam ſi uiſibilis ſolis iſtiuſ
radii cum per loca fenidiſſima tran
ſeunt nulla contactus maculano/

ne inquinãtur:multomagis ipſius
qui iſtum uiſibilem fecit uirtus nul
la miniſtri in dignitatc conſtringi⸗
tur. nam ⁊ iudas cum fuerit ſacri/

legus atqʒ fur:quicquid egit inter

apoſtolos pro dignitate commiſſa
ſibi beneficia per indignũ data nul
la ex hoc deirimenta ſenſerũt. De
clarante boc ipſum domino mani
feſtiſſima uoce:ſcribe inquit ⁊ pha
riſei ſuper catbedram mopſi ſede
runt. Quecunqʒ dicũt facite: que
autem faciunt nolite facere.dicunt
enim ⁊ non faciunt. Quicquid er/
go ad hominem profectum quili/
bet in eccleſia miniſtri pro officio
ſuo uidentur operari:hoc totuʒ cõ
tineri implẽte diuinitatis effectu.
ita ille per quem loquitur chriſtus
pauluſ affirmat. Ego plantaui:ap
pollorigauit:ſed deus incremen
tuʒ dedit. Itaqʒ neqʒ qui plantat
eſt aliquid: neqʒqui rigat ſed qui
incrementum dat deus. A deo au
tem non requiritur quis uel qua/
lis predicet ſed quid predicet ut
inuidos etiam chriſtum bene con
firmer predicare: quo malo ipſe
diabolus deiectus eſt: a hoc ipſe
predicare non deſinit. Jdeo ergo
hiccuius nomen dicitur reticen
dum eſſe: male bona miniſtrando
ſibi tantum nocuit. Mam inuiola
bile ſacramentum quod per illud
datum eſt in alis perfectioneʒ ſue
uirtutis obtinuit-quod generali⸗/
terquidem uerum eſt niſi aliquo/
rum tantum ſe extenderet curioſa
ſuſpicio ut imaginenturꝰ prolatoa
felice pa.iudicio poſtea inefficaci/
ter in ſacramentis quecunqʒ acha
cius uſurpauit ipſum egiſſe.ac pro
inde oporteteos metuere qui uel
in conſecrationibus uel in baptiſ/
mate miniſteria tradita ſuſceperũt
ne irrita diuina beneficia uidean/
tur. ¶ Quia ergo illicite nõ ca⸗
nonice.ſed contra decreta prede/
ceſſorum ⁊ ſucceſſorum ſuorũ hec
reſcripta dedit:utprobatfelix⁊ ge
laſius qui achacium ante anaſtaſi/
um excõmunicauerunt:a ormiſda
qui ab ipſo anaſtaſio tertius eun/
dem achacium poſtea damnauit:
ideo ab eccle.roma. repudiatur:

ꝛa deo percuſſus legitur fuiſſe hoc

modo.

Anaſtaſius a deo reprobatus nu

tu diuino percuſſus eſt.

Maſtaſius ii.natione roma⸗

nus fuit temporibus theodo
rici regis: eodem tempore multi
clerici ſe a communione ipſius ab
egeruut eo quod cõmunicaſſet ſi/
ne concilio epiſcoporum uel preſ
byterorum ⁊ clericorum cuncte ec
cleſie catholice diacono theſſalo/
nicenſi nomine fotino qui commu
nicauerat achacio:quia uoluit oc
culte reuocare achacium ⁊ non po
tuit:num diuino percuſſus ẽ. Hic
etiã de maximo epiſcopo in cõſtan

t ¶ Cõtineri.i.ꝑfici
u ¶ Dininitatiſ.i.ðo
cooperãte.
x Plãtanui. pꝛedi⸗
cando.
y ¶ Apollo. diſcipu/
lus pauli.
3 ¶Rigauit. bapti⸗
ʒaudo.
7 Incrementum.
.i. gratiam ⁊? remiſ-
ſionem peccatoꝛuʒ.
2 ¶Nel qualiſ.hoc
intellige de tolera⸗
tis.alias bene que/
ritur.ut.xlii.di.qui
eſcamus.nã nẽo po
teſt pᷣdicar.niſi mit
tat᷑.ut.xvi.q.i.adij⸗
cimꝰ.de her᷑.cũ ex ĩ
iũcto. uel loꝗt ſʒ an
tiq̃ tꝑa.quãdo oẽs
poterãt predicare.
2 ¶Predicet.ſed q̃
pꝛedicet.
a C UNt inuidos id ẽ
pſeudo apoſtolos.
b ¶ LCoſfirmet. ⁊ H ĩ
epiſtola ad philipẽ/
ſes. cũ dicit ſiue peꝛ
vitateʒ ſiue alio mõ
xpᷣs pᷣdicet᷑. in hoc
gaudeo ⁊ gaudebo
c ¶Et hoc ipe.i.iui
diam.
d & Et h. ſ. achaci?.
e ¶ Alijs.ſ.ignoꝛãti
bus.
f ¶ ¶ Sue vᷣtutis.quo
ad vitatẽ ſacramẽti
g Qõ generaliter

.i. in oi ſacramento

h CUt imaginetur
achacium.
i¶ Metueĩ̃.i. ʒ opi
nionẽ falſã.nã in vi
tate ſuſceperũt oꝛdi
nẽ ſʒ nõ executionẽ
.i.q.i.oꝛdinationes
i.q.vii.daibertum.
Maſtaſiuſ. ab
egerũt. i. ĩmo
nert. xxvii.di. S. ue⸗
rũ.ſʒ Z. viii. q. iiii. ñ
ne. ubi dr ꝙ an tps
ſnie nõ pñt clerici r
cedere ab epo. ſʒ H
nõ receſſerũt an ſen

tẽtiã qꝛ inciderat in

hereſim iam dana
tã.ut.xxiiii.q. i.c.i.

¶Eẽcilio. v

papa tenet regrere
ciliũ epoꝝ. qð vm
es ubi I e agit r
tẽ ſinodꝰ maioꝛ ẽ pa
pa.nt.xv.di.ſic ĩ fi.
m Qui cõicauerat
.xi.q.iii.quoniaʒ.
vybi dr̃ ꝙ excõicatio
nõ trãſit in t᷑tiã ꝑſo
nã ſʒ hic cõicauit ei
in maleficio.vñ po
tuit trãſir̃ ad t᷑tiã ꝑ
ſonã.ut er ð ſen.ex
nuꝑ. n Occulte
magilſ vñ pſũit ð ip
ſü. ut ex ut ec.bñn. ut
nrʒ.eẽ ð offi.ðle.cõ
ſuluit.ff.ð ritu.nu.
palã. ff.ð admi.tu.
nõ exiſtimo.
o ¶Biuino.qꝛ dum

XX v

. is anteq ꝛdi en poſt oꝛdi
licet ſcientia pꝛius non fuiſſet clauis anteq; haberet oꝛdinem tamen po
ellaret. emiſit inteſtina.

) ! ie ſit clauis ſacerdotalis
4 leſie contulit. ·c. nem incipit eſſe clauis. Si tamen Aranaatgila.
ri a Popter. obtineant.quia pꝛeter foꝛmam eccle tulnk. dico wien dealen Kecriatglenpe ran. age dit ei qð fiebat in lege. cũ –
exua. ecleſam. nid fit ab intruſis nel vicioſe electis g .Inter oe aliquo an eſſet infectus lepꝛa ducebatur ad ſacerdofes: ie⸗
bσQue ouca enm. ar. ꝙ quicquia i. omne. arg. contra ubitabatur eoꝛum arbitrium uel recipie
li totum caſſatur.ut.xii.q.ii.alienationes.xxv.q.i. e. arg.con lnn ge deicnchauun u .
e. . „— K . .. 0 e pe. 1 l.⸗
iii.q.vii. .tria ĩ pn babentur apud nos .üi. quomod
c. las que ha uP r. moyſi.
⸗ ſmeroſan tinopol.ſinodo ſtatutum eſt. ela, ſeßul 15 ne nit⸗ us quibus in om pbs nern Wüis . emn lbel⸗
pi⸗ ec. Ecrea AQue circa indiſciplinatos pr. nib⸗ eccleſiaſticis utimur iudiciis O los? commentarios.
les. In tos uel ab eis gerunmur:in irritum ideſt apoſtolorum niecnonun an/ iForuz. Dierongunz a
n. bac. xx. reuoccenuur. iritanorum neoceſarienſiuʒ gan guſtini per quoruʒ
nh⸗ dmng Roprer totius indiſciplina,/ chir ſium ſardicenſium africanen eſſtiudicandũ omiſſis canoni
uy; erit de exce⸗ ionis ei trinam que co grenlium ſare 7 cum illis bus.l.di. ſi ille.
. s ſacre ſcri tionis eius doc ſtaturũ eſt ſium carthaginenſium: ⁊ cum k. C Yiunioris. Ecce hic anp
be peionnltr paris au ſtantinopoli exorta eſt: ſtatu regule preſulum romanoruʒ ſilue bãtur dicta greg. iunioꝛis. ali
. Ronialsch canoni ne maximus fuiſſe aut eſſe amd 39 ſtri cyricii innocencii ʒoſimi cele/ bi videntur reprobari.xxxii.
wl bust oerrerahne reur n KopwsenenzHiquis du ſtini leonis bilarii gelaſii ormiſde ·vii.c. quod ꝓpoſuiſti. in
) ·ſoluit ᷓ quatuz ſunt ordinati qualemcũqʒ gra 8 gregorii iunioris iſti omĩno ſũt ſe. .. vbi dicit. B. ꝙ ſunt Frie
mit ad ſacraʒ ſcriptura clericatus obnineant.omnibus.ſ. 78 uoſiudicant epiſcopi. 1 per eua gelioſedl illud c. intelligi
di⸗ exponẽdã preualet que circa eumuel ab eo geſta ſunt . aose viſopi ſmel Tclerici iudi/ tur de arta ⁊ ſic deegehct ,
ini netonm aieg⸗ ac in irritum ocalis: qʒ epiſtole dunuenam ſi tale emerſerituel 8 Cornz bie rlcſei qui in
zan tas. optun au daf cretales itaqʒ epi igerit inuſitamʒ negocium. quo itit auẽte canonis ꝙ; qui in
vois eauſas diffiniendaſ nibus concilioruy igerit itper iſtos finiri: unc nitit auẽte canon aun
ꝛeualet auctoꝛitas cano inime poſſit per iſtos finiri:n. nititur auẽte hiero. uel augu.
Pornano votifici⸗ pari iure exequantur. oumm anor meminiſtis dicta qð nerum eſt niſi augu. iunuet
ii o Bi.xx. Hunc autez queritur de eronyn auguſt. iſidori uel cete gusre ve. uel no. te. uel etiali
lo. nullus poteſt ee iu⸗ exequantur aut ſubiiciantur eis. ſimilium ſi reperta fuerit ma aquiigram maein Situuen ſiẽ
aſtic⸗ n en eni rum ſim toꝛ nõ poſſit mrimoniali
thi dex eccleſiaſticꝰma quo enim quiſqʒ magis ratione nimiter ſuntretinenda acpro raptoꝛn lne
⸗ tuiſ quo e 1 eius gnanimiter ungi cũ rapia.ut.xxxvi.q.ii.
ſpi⸗ xime niſi ſit peni niur:eo maioris auctoritatis lad ap. ſed. refera- iungi cũ rapia. ut. xxxx z ſta⸗
. e imi nda. uel ad ap tamẽ hiero. Spriuʒ ſta
ber un Naenele 5. uerba eſſe uidentur. plurimi auteʒ — Quam ob cauſam l inatnr. wrerzazi Ni.
o Geriſ di menteien tractatorũ ſicut pleniori Gratia ſan nulentius amabna uoce pronun tria. R—
4 er.roieit ad n Ppirimkia amplioriſcienaa⸗ ſu non timeo. quia qui illa uc ⅞Conincif nne oriẽta
bo iiii. q. iii. ji ationi magis ad ciare mu ſta is eccleſia nõ recipit canões
ii tempuſ.xxiiii.q.iii. liis precellentes rai null rediximus ſanctorum patruʒ 1 lis eccleſia nõ recix liter nu⸗
Ganidenrdi. beſiſſe probantur: un nsanon, nit que apud nos äs die
1. vi geult. n leges rum pontificum con innse retimulantur. ſiue ſit epiſcopuſ quid ipſaei cipiat canões
1. vi.ꝗ vult.⁊ qꝛ leges 211, Pe miat aliorum tra/ ne pretit lai on indif⸗ z inos nõ recipiat canõe
deml i in auc. ſtini bieronymi atqʒ aliorum e clericus ſiue laicus no in ↄtẽnit eos. uel dic ꝙ pa
Kiiuchleol. ri. F. qꝛ ctatorũ dicta uideniur eig eſſe nne mwecler recipere conuincitur nec nan. 5r baroinematmelpta
vrro. geem quta ſe renda. ſed aliud eſt cauſis raer catholicam a apoſtolicam fidem: rũ. ð. di. ꝓxi.ſi romanorum.
nii tentia ferẽda eſtin num imponere aliud ſcripuras 3 nec ſancta quator euangelia urili ii decreta. nõ babetis.
d primis. in fi. iteʒ gꝛ ciis diffiniendis non ſolum eſt ne na ne el credere probatur. oBe neglectu. nulli.n. lici
ur iudiceſ per ſe debẽt ia ſcientia ſed etiam poteſtaf retinere u 1 ſtanti tũ ignoꝛare canões.ut.ſ.xxx
ic ceſſaria ſcientia ſe Item nico.pa. clero conſtanti ũ ignoꝛare e.
ſeribere ſententias hbriſtus dicturꝰpetro:quod & viii.di.nulli.?.c. omnes.
chl Trecitareut. C. de unde chriſtus ( rram erit nopol. . pCorripiẽdi.ar.ſimile.xxi.
nſi aſſeſſo. preſides. 65 cunqʒ ligaueris ſuper dir ſibi cla Corrigendi ſunt qui decretaro di. ꝙ dicitis. ⸗
i 3. C. de iudi. certi. li.⁊ ĩ celis ⁊c. prius dedi dedit manori pontficu non babenrue q . Equibus. apoſtolor
ubi dicitur ꝙ mili⸗ ues regni celorum. in altera de ondbleruant. O i. apoſtolicoruz.
is nes poſſunt eſſe ⸗ ei ſcientiam diſcernendi inter le⸗ non etaromanorum pont, 1 Excinglo ar ver exempla
m. dices. q; p quotidi⸗ ramꝰa lepram: in alrera dans ſibi gjdecre babetis: de neglectu· poſſe iudicari. ut. xxxyir diſt.
no pitiã iudicãdi.me/ Beſcnnrecp zin di. Cum ergo que/ atqʒ in curia ſlis regargnent i 1 gaba arg. contra. C. de ſen
le⸗ iocris tamẽ ſcien⸗ cleſia recpiendi. Eume in nero habetis ?7 nõ obſeruatis: ij .nemo. ſed üllud intelli
ii n T in plato libet negocia fineʒ cetbantgelin “ eritate eſtis corripiẽdiꝰa icre⸗ ule n abein une
e ia rin incice ſwaſ. elartone innoccutünncl dcg hancl E Reminno ph. ber exempla non eſt iudican-
solin. agemnatione delinquennum. a ſc Ad quos ſitrecurrendu cuʒ ſacre dum.nel dic ꝙ exemplis pꝛi⸗
6 cum nobis olim. ſutiouerouel condemnatio nõ ſci . uctoritas non occurrit· vunm vel ia che utendum. ſſ
ſen ius. ar. ex oꝛ nt ſed etiam poteſta/ ſcr ipture an . 2 blice perſone ſi⸗
tn e Pric aliquidpd entiam ſig. tnllun deſtclerant: ap/ quibus cauſis nulla ſoluẽ ahnt nrer molio pn⸗
ine Arig! identium aP.⸗ = 1,; itas in li/ ne autentice.ut exemplis pn ·
ẽdum. ut.xxin. tem preſidentiu i ligãdiqʒ auctoritas in anlelice. ſtolicorũ
ite . paret quod dinſnn dan nacl bris a ngnelnc⸗ quator euãge eſuts ererrc.
9 q.i.ut euidenter. ſi- ſcripturarum ⁊ ſi ſcien nquiadi, Roru cum otis üriotls apoſtols ur.xviq iir lic eer- ir
militer ex ordine,z pus preemineant. tame ntade ruonoapparem d dunncanm. adü rbemendctad
n boꝛũ. nt. xliii. di. ſit gnitatis eorum apicẽ non te ſcripia greca. Si nec in illis: ad vtendnm. ſed plurium bene.
4 reclon dernadere. Pit: in ſacrarum quidem ſcriptura holice ec. hiſtorias catholicas s Senioꝛes.i.ſapientes.ut
n ſcrip. cum dilecta. xpoſitionibus eis preponũ catho ec. icis ſeriptas errii dt vorto.
it. bic vi rum expoſi iffinienchs ſe doctoribus catholicis ſcriprts ixxxiiüi. di por deoffi.
g Eear ie mur incauſis uero ih enci : 3 an mittite. ſi nec in illis:ſancto t pluribusſic ee⸗ reide.
e L . . AReA ig in fl. 1. .
anis Hachch tr⸗ cundum poſt eos nocnng nibir eit mnn exempla perſpica citer recor deleprued e Pominel
5 ſta ꝙ ſit due caues ſcopis britanie. 6 ſpectis huius queſtionis qualitas nt. C. de fideicom.1. penulti-
ſed dico tantnʒ nãaãäz liorum ſcripture romanoruʒ põ P lucide inueſtigatur: ſeniores: n Ede inge. ma. l.iil bic pa
ſe Ea dicnnn eß nſtanm decreris non ſunt brero? pfoninete congregate ⁊ eos inter tet ꝙ pꝛimo ad conſheruiné
os er⸗ n. 1 53a . itur. cum lex defi⸗
ẽtia dicit eſſe cla⸗ 0 it ali luribus ſenioribꝰ querit᷑. ue . e. ſic. xii. di. illa. z.ff. e
ſbeihmn aliquis poſ judi nio⸗. eenun emnek enam repromiſſor oininme niii Fe. e anibucaliſcki.
. ſit babere ſcientiaʒ uaicare: 7 lanc alin Si duo ex uobis uel reſcõuen unt primo ad conſuetudinẽ
qui non babʒ clau (anonel relinquere uel decretaliuũ Sid eunt p
L 7 econtra.ſed dic ꝙ

—

E

r. ec. recurrendum. ut ar. S.
li. di. c. vlt.io.quid autẽ ð hoc

huetur nõui.xii.di.illud me⸗/
lius.xi.di.conſuetudo.
Ecretis.hic agitux
de eccleſiaſticis oꝛ
dinibuſ.⁊ oſtendit
oꝛiginẽ ipſoꝛum.⁊

vnde ſic appellantur. poſtea

oſtendit ꝙ ille qui eſt in maio
ri oꝛdine nel dignitate nõ põt
iudicari a minoꝛi.⁊ ſic papa a
nemine poteſt iudicari.

b ¶ Et minoꝛes.cũ q̊ moyſes

c ¶ Alij pꝛimates. hec diniſio

elegerit ſacerdotes in ueteri
teſtamento ⁊ dñs in nouo.ut
j. e.vr̃ ꝙ ad epm de iure ſpe/⸗
ctat electio canonicoꝝ.⁊ ipe/
ratoꝛ dicit ꝙ eps eligit cleri/
cos in ↄſtantinopol. ciuitate
ut in auc. de menſura oꝛdin/
doꝝ clericoꝝ in pᷣmo.ꝭ. coll.

iiii. Ad hoc dicas ꝙ eps ð iu

re cõi cnʒ alijs eliget.ut extra
de his que fi.a pꝛe.ſine cõ.ca.
nouit. æ. c.ea noſcitur conſue/
tudo tamẽ eſt ſeruanda.ut ex

de elec. cum eccleſia. Item vi

detur ex loco iſto ꝙ moyſes
fuit ſacerdos cum vnxerit ſa/
cerdotes.⁊ idem dicit Inno.
extra de maio.⁊ obe.ſolite.ſʒ
contra. homicida fuit ̊ non
potuit eſſe ſacerdos.ut.xxiii.
q.iii.non in ferenda. ſed dic
ꝙ olim ſacerdotes bene erãt
homicide.ut.ii.q.vii.ꝭ.hiſita
ſed dauid pꝛimo fuit ꝓhibi⸗/
tus conſtruere templũ.q vir
ſanguinũ erat. de cõ. di i.c.i.
Quare autem iudices ⁊ exe/
cutoꝛes teſtes ⁊ aduocati ĩ cã

ſanguinis promoueri nõ poſ-

ſunt.notaui in queſtiõibus in
illa.q.que ſic incipit.aliquis
ex officio ſuo hominẽ interfe/
cit.de hoc dixi.li.di.ꝑ totum.

nõ eſt niſi rõne nominũ.quia

idẽ ſũt pᷣmates ꝙ patriarche

xcix. di. c.i.

d Mxxii diſcipulos. 5.ſea.

di.in nouo.ibi dicitur ꝙ diſci
puli dñi.i.apoſtoli elegerunt.
lxxii.diſcipulos.hic dicit᷑ a
dño.ſed dic ꝙ dñs bñ di feciſ
ſe qð eius miniſter facit: quia
qui ꝑ aliũ facit ꝑ ſeipm facere
vr.ut ex de ſen.ex. mulieres.

e ¶ Oꝛ:dinatos. ut.xciii.diſt.

Odis noſter. z. c. diaconi.

f ¶ Subdiaconos.nõ vr xeꝝ

dicer ꝙ tꝑe apoſtoloꝝ aliqui

fnerũt ſubdiacõi.ut.xxv. di.
eps. qꝛ ille eſt canon apoſtolo

rũt. ſed dic ꝙ ſi ubdiaconatus
tunc fuit.ſʒ nõ fuit ſacer oꝛdo

adhuc.er ðᷣ eta.? q̃l.a multiſ.
g Leros.pᷣmo oſtendit
CU iſidoꝛuſquo noĩe uoca

tur miniſtri eccleſic.⁊ quare
ſic nocentur miniſtri eccleſie.
ſcðo ponit quadrimẽbꝛẽ diui
ſionem epᷣoꝝ.tertio ponit int
pꝛetatiões oium oꝛdinũ eccle
ſiaſticoꝝ ⁊ eoꝝ officia.ſecun-⸗
da pars incipit ibi oꝛdo epᷣo/
rũ.tertia ibi pontifex.

h Mathias.cũ quo fuit ele

i C Primũ.in clcricũ.ſ.ſed ali

ctus ioſepph.

us.ſ.iacobus fuit primo epᷣs

Di

ſuper terram in nomine meo de oĩ

re quãcunqʒ petierint fiet illiſa pa
rre meo.

rum pontificum ⁊ ſacris
canonibus conciliorum
eccleſiaſtica negocia ut
upra monſtratum eſt terminatur
Miniſtri nero ſacrorum canonuʒz
decretoruʒ pontificum ſunt ſum
mi pontifices ⁊ infra preſules a re
liqui ſacerdotes:quorum inſtitu/
tio eſt in ueteri teſtamento inchoa
ta ⁊ in nouo plenius conſummata
Summi etenim pontiſices ? mi/
noresſacerdotes a deo ſunt inſti
mii per moyſẽ.qui ex precepto do
mini aaron in ſummuʒ pontificem
filios uero ejus unxit in minores
ſacerdotes:poſtea uero dauid cũ
miniſteria domus domini amplia
rer:ianitores ⁊ cantores inſtimit.
porro ſalomon quendam moduʒ
exorciʒandi inuenit:quo demões
adiurati ex obſeſſis corporibꝰ pel
lebãtur:huic officio mancipati ex
orciſte uocati ſunt.De quibus do
minus in euangelio:ſi ego in beel
ʒebub eiicio demonia fili ueſtri.ſ.
exorciſte in quo eiiciunt. hec om/
nia in nouo teſtamẽto eccleſia imi

tata habet ianitores ſuos quos o/

ſtiarios appellamus:pro cantori
bus lectores ⁊ cantores inſtiuit:
exorciſtas autem nomine antiquo

⁊ officio permanente recepit: pro

filiis uero aaron omnes infra ſum
mum pontificem ſacerdotium ad
miniſtrantes ſunt cõſecrati. Inter
eos quedam diſcretio ſeruata eſt

ut alii appellentur ſimpliciten ſa/
cerdotes alii archipreſbyteri:alii

coepᷣi: alii epi: alii archiepiſcopi
ſeu merropolite: alii primates alii
patriarche: alii ſummi pontiſices

Horum diſcretio a gentilibus

maxime introducta eſt: qui ſuos
flamies alios ſimpliciter flamines
glios archiflamines:alios proto/
flamines appellabant.ſimpliciter
uero maiorum ⁊ minorum ſacer/
dotum diſcretio in nouo teſtamen
to ab ipſo chriſto ſumpſit exordi/
um. ſqui.xii/apoſtolos tanquã ma
iores ſacerdoteſ.lxxii.diſcipulos
quaſi minores ſacerdotes inſtitu/
it:petrum uero quaſi in ſummum

ſacerdotem elegit:dum ei pre om

nibus ⁊ pro omnibus claues re/
gni celorum mibuit:aa ſe petra pe
tri nomen ſibi impoſuit:atqʒ pro

eius fide ſe ſpecialiter rogaſſe te/

ſtatus eſt:a ut ipſe ceteros confir/
maret ſibi ſubiunxit dicens. Ego
pro te rogaui petre ut non deficiat
fides tua:⁊a tu aliquando conuer/
ſus confirma fratrestuoſ.hanc eã
dem formam apoſtoli ſecuti in ſin
gulis ciuitatibus epiſcopos ⁊ preſ
byteros ordinauerunt.leuitas au
tem ab apoſtolis ordinatos legi/
mus:quorum maximus fuit bea⸗/

Ecretis ergo romano/

tus ſtephanus.ſubdiaconos' a/

colythos procedente tempore ec

cleſia ſibi conſtituir. ¶. Se his eti

am ſcribit beatus iſidorus in libro
vii.erymo.c.xii. nomina illorum
nominuʒ cauſas exponens ita in
quiens. .O
Ande nomen eccleſiaſticorũ gra
dquuʒz ſumatur. =

C Lerosꝰ clericos hinc appel
latos credimus:quia mathi/

as ſorte electus eſt quem primuʒ
per apoſtolos legimus ordinatuʒ
Cleroſenim grece ſors latine uel
hereditas dicitur. propterea ergo
dicti ſũt clerici quia de ſorte domi
ni ſunt:uel quia domini parteʒ ba
bent. Beneraliter autem clerici

nuncupantur omnes qui in eccle/

ſia chriſti deſeruiunt: quorum gra
dus ⁊ nomina ſunt hec. oſtiarius
pſalmiſta lector exoriſta acoly/
tus ſubdiaconuſ diaconus preſoy
ter epiſcopus?*. Ordo uero epiſ/
coporum quadripartimus eſt ideſt
in patriarchis archiepiſcopisP me
tropolitis atqʒ epiſcopis: Patri
archa greca lingua ſummus patrũ
interpretatur:quia primuʒ.i.poſt
apoſtolicum tenet locum: ⁊ ideo
quia ſummo honorefungitur tali
nomine cẽſetur.ſicutromanus an
thioccnus: alexandrinus. Archi
epiſcopus greco interpretatur uo
cabulo:quod ſit ſummus epiſco/
porum ideſt primas. tenet eniz ui
cem apoſtolicam ? preſidet tã me
tropoliranis quam ceteris epiſco⸗/
pis. etropolitani aurem a men
ſuraPciuitatum uocantur. ſingulis
enim prouinciis preeminent: quo
ruzʒ auctoritati ⁊ doctrine ceteri ſa
cerdotes ſubiecti ſunt:ſine quibuſ
nihil reliquis agere licet epiſco/
pis.ſollicitudo enim tocius pro/
uincie archiepiſcopis commiſſaẽ̃.
Omnes autem ſuperius deſigna
ti ordines uno eodemqʒ uocabu/
lo epiſcopi nominantur: ſed ideo
priuato nomine quidam utuntur
proprer diſtinctionem poteſtatuʒ
quã ſingulariter acceperunt. Da
triarcha patrum princeps.archoſ
enim grece princeps larine:inde
archiepiſcopus princeps epiſco/
porum. Metropoliranus a men/
ſura ciuitatum. Epiſcopatus autẽ
uocabulum inde dictum eſt quod
ille qui efficitur epiſcopus ſuper/
intendat ſcilicet curam gerens ſub
ditorum. Scopin.enim grece la/
rine intendere dicit᷑. Epiſcopi enĩ
grece latine ſpeculatoreſ interpre

tantur. nam ſpeculator eſt prepoſi

tus ĩ eccleſia.ideo dictus eo quod
ſpeculetur ⁊ proſpiciat populoruʒ
infra ſe poſitorum mores ⁊ uitaʒ.
Pontifex princeps ſacerdotum
eſt uel dicitur eſſe quaſi uia ſequen
tium. ipſe enim ſummus ſacerdos
ipſe pontifex maximus nuncupa/
tur.ipſe eni efficit ſacerdotes atqʒ

factus.ut.ſ.hxyi.di.
poꝛro.⁊ eſt h̊ ar. ꝓ
ſoꝛte facienda.ut.ff
de iudi.ſed cũ ãbo
⁊ ꝙ in electiõibꝰ tẽ⸗
por̃ neceſſitatis poſ
ſumus ſᷣm ſoꝛteʒ ꝓ
cedere qð nõ eſt ue
rum.ut.xxvi.q.ii.n
exemplo.⁊ extra de
electiõe.eccleſia ue⸗
ſtra.

K Partem. i. deci-

mas ⁊ primitias q̃
dicuntur dei.ut.xii
q.ii.c.ꝗſꝗs.io.⁊.c.
qui abſtulerit.

l ¶ Pfſalmiſta. hic pʒ

ꝙ pſalmiſta ⁊ oſtia/
riꝰ ⁊ lectoꝛ ſũt cleri
ci.⁊.xx v.di.ꝑlectiſ
⁊.xxxii.di.ſeriatim
⁊.lxxii.di.clericuʒ.
⁊.xi.q.i.de ꝑſona.⁊
ðponi pn ſicut alij
clerici.ut.xxvii.q.i.
ſiquis epiſcopus.⁊
qui inijcit manuſ in
iſtos excõicatꝰ ẽ. ut
xvii.qliiii.ſiquis.⁊
extra de ſen. ex. nõ
dubiũ ⁊. c.prochia/
nos.⁊ ꝑ pᷣmaã tonſu/
ram fit aligs pſalmi
ſta. T illa tonſura ẽ
ſacramẽtale ſignuʒ.
ut. xii.q.i.duo. ſʒ ſi
H dicat᷑ tũc erũt.ix.
oꝛdines.uerũtñ vr
ꝙ nõ ſit oꝛdo qꝛ ubi
tractat ꝙ eleric?ꝰ alij
obediẽtiaʒ pᷣſtabit:
nil agit᷑ de iſtiſ oꝛdi
nibus.ut.xciii.diſ.
a ſubdiacono. ſimi⸗
liter alibi.ut.hxxvii.
di. illud ſʒ dic ꝙ tan
tũ. vii.ſũt g ↄferũt
cũ ſolẽnitate.ſed tñ
ix. ſt. io. ſʒ certe oẽſ
ↄferũt᷑ cũ ſolẽnita/
te hodie ppter pſal⸗
mi ſtatũ qui a ſolo
ſacerdote cõfert᷑ ut
Eii dil. pſalmiſta

m Eps.ar. ꝙ epa

tus ẽ oꝛdo.ut.xciii.
di.diacones.
n In pfiarchis.
quo noĩe ↄpᷣhendit
pncipales patriar/
chas. ut romanum
ↄſtãtiopolitanũ ale
xãdrinũ hieroſoly
mitanũ. ãtiochenũ
o ¶ Archiep̃is.i.p⸗
matibus.quo noie
ↄpᷣbendit alios pfi
archas ſiue pᷣmateſ
nt aqlegiẽſẽ cãtuari
enſem bituricẽſem.
p R mẽſura. qꝛ. x.
vel. xi. dʒ ſub ſe hre
ut. vi. q.iii.ſcitote.
nel dicitur a metroſ
qð eſt mater⁊ polis
qð eſt ciuitas.qꝛ eſt
mater aliaꝝ ciuita/
tum. xii.di. de his.

q ¶ LTicet de his qᷓ

ſpectant ad totaʒ ꝓ
uinciã. ſ de hiſqu

— — — — ———

— S

l
.

A
gi

—————— — — — —— — — ————

ad ſuam dioce. ſpe/
ctant ſine eorum li/
centia poſſũt diſpo/
nere. xx. q. iii.c.i. ?
ix.q.iii.c.i.⁊.ii.
a ¶ Diſponit. gepᷣs

confert dignitates

eccleſiaſticas.ut.lx
xiiii.di.epoꝝ.ar.
xciii.diſt. legimus.
vbi dicitur ꝙ tantü
ad epiſcopũ ſpectat
confirmatio.ſʒ hoc
rfertur ad diuerſas
conſuetudines. ut
extra de elect. cum
in cunctis.⁊.c.cum
eccleſia vulterana.
ego credo ꝙ de inĩ
coi tantuʒ electio di
gnitatuʒ ſpectet ad
capitulum cum epi/
ſcopo.ut ex᷑ de bis
que fi.a pꝛe.ſine cõ.
ca.ea noſcitur. ⁊.c.
uanto.
b ¶ Ex greco. ſcilicʒ
oos quod eſt datio.
c.¶Dirga.qua arce
bant aues a carnibꝰ
ſacrificioꝛum.
d . Mudis. ar. ꝙn
incedit nudus ꝗ fi⸗
lum fert in capite.
e· BDignitatem. vt.

lxxxiiii.di.porro.

f¶ Et non etatis.tã
tum ſupple.qꝛ alibi
dicitur.quod eſt no
men etatis.ht.xciii.
di. legimus.
g ¶Predicant.i.le/
gunt recitando non
autem pꝛedicando.
quia illud eſt offici/
um ſacerdotuʒ.xyi.
q.i.adijcimus.
hj/¶ H Miſerabilit᷑. nõ
per pꝛauam uocem
ſed potius per altaʒ
vocem ⁊ ſonoꝛaʒ.⁊
iſte intellectus patʒ
ex littera ſequenti
vbi dicit. tãta.n.⁊c.
i ¶ Et ifideles.i.ex/⸗
coĩcatos.⁊ ita oſtia
rius remouet excõi
catos ab eccleſia.ut
o hic.⁊.xxv.di.perle/
ctis.
k Mnono. tu es
petrus. videtur
ergo ꝙ per hec uer
ba tu es pe. ⁊c. datꝰ
fuit petro pontifica
tus.⁊ ita ante paſſi/
onem quia ante fu/
it ei dictum ⁊ ita vi⸗
detur contradicere
l.di.conſiderandũ
⁊.c.fideliuʒ.naʒ ibi
dicitur ꝙ poſt paſſi
oneʒ.quia antea nõ
fuit datꝰ eccleſie pa
ſtoꝛ. So.pꝛimo fuit
apoſtolus ante paſ/
ſioneʒ. ſed poſt pꝗi
ſionẽ fuit paſtoꝛ cre
atus per illa uerba
ſi diligis me ⁊c. ut
extra de elec. ſignifi
caſti.quod etia hic
innuitur cum dicit

breuis uirga de

leuitas.ipſe omnes ordines eccle

ſiaſticos diſponit:ipſe quod unuſ

quiſqʒ facere debʒ oſtendit.antea

gutem pontifices 1 reges erant.nã

maiorum hec cõſuetudo fuit ut rex
eſſet ſacerdos ⁊ põtifex.unde ⁊ põ
tifices romani imperatores appel
labantur. uates aui mentis appel/
latus eſt:cuius ſignificatio mulri/
plex eſt.nam modo ſacerdotẽ mo
do prophetam ſigniſicat modo po
etam. Antiſtes ſacerdos dicius e
ab eo quia ante ſtat.primus eſt.n.
in ordine eccleſie:ut ſupra ſe nullũ
habeat. Sacerdos autem nomen
habet compoſimm ex grecoꝰ lati
no quaſi ſacrum dans. ſicut enim
rexa regendo ita ſacerdos a ſacri
ficando uocatus eſt. conſecrat enĩ
ſacrificat.ſacerdotes autem gen
tilium flamines dicebantur. hi in
capite habebant Filei in quo erat
uper habens la⸗
ne aliquid quod cum propter eſtũ
ferre non poſſent filum tantum in
capite religare ceperunt.nam nu/
dis eos penitus capitibus incede
re nefas erat:unde ⁊ a filo quo ute
bãtur flamines dicti ſunt quaſi fla⸗
mines.uerum in feſtis diebus filo
depoſito pileum imponebant pro
ſacerdotii eminentia. Dreſbyter
grece latine ſenior interpretatur:
non modo pro etate uel decrepita
ſeneciute ſed propter honorem 2

dignitatem quam acceperunt preſ

byteri nominanmr. ideo autem ⁊
preſbyteri ſacerdotes nocãt᷑ quia
ſacra dant. ſicut epiſcopi: qui licet
ſint ſacerdotes.tamen pontiſicatꝰ
apicem non habent:quia nec criſ/
mate frontem ſignant: nec paracli
tum ſpiritum dant. quod ſolum de
beri epiſcopis lectio actuum apo/
ſtolorũ demonſtrat. Ande apud
ueteres idem epiſcopi ⁊ preſbyte⸗
ri fuerunt:quia illud nomen digni
tatiſ⁊ non etatis eſt. Leuite ex no
mine auctoris ſunt uocati.de leui
eniz leuite exorti ſunt.a quibus in
templo dei miſtici ſacramenti my/
ſteria explebantur. hi grece diaco
nes latine miniſtri dicuntur: quia

ſicut in ſacerdote conſecratio: ita

in diacono miniſterii diſpenſatio
habetur. Hipodiacones grece:
quos ſubdiacones dicimus.qui
ideo ſic appellantur quia ſubiacẽzt
preceptis ⁊ officiis leuitarũ. Ob
lationes enim in templo dominia
fidelibus ipſi ſuſcipiunt:a leuitis
ſupponendas altaribus deferunt.
hi apud hebreos nathanei uocan/
