domino:qui dominũ poſſidet.⁊ cũ
pꝛopheta dicit:pars mea dominꝰ:
nihil extra dominũ habere poteſt.
quod ſi quippiam aliud habuerit
preter dominũ: pars eius non erit
dominus:uerbi gratia ſi aurumꝰ ſi
argentũ ſeu poſſeſſiones ſi uariam
ſupellectilem: cum iſtis parnibus
non dignatur dominus fieri pars
eius. ſi autem ego pars domini ſũ
1 funiculus pereditatis eius: non
accipio partes inter ceteras tribꝰ
ſed quaſi leuita ſacerdos uiuo de
decimis. altari ſeruiẽs altaris ob
latione ſuſtentor: habens uictum
ueſtitum:his cõrentus ero: ⁊ nu
dam crucẽ nudus ſequor. Itez
ambroſius de fuga ſeculi.
Mihil preter deu debet curare qui
in eius ſortem eligimr.
C Ui portio deus eſt: nihil de⸗/
bet curare niſi deum: ne alteri
us impediatur neceſſitatis mune⸗

re.quod enim ad alia officia con
fertur:hoc religionis cultui atqʒ
huic noſtro officio decerpit. hec
enim uera eſt ſacerdotis fuga abdi
catio domeſticorũ ⁊ quedam alie
natio chariſſmorum: utſuis ſe ab
neget qui ſeruire deo elegerit.
Item hiero. ad quendaʒ ſuum
leuitam de duobꝰ?generibꝰhoiuʒ.
Clericis ? deo deuotis nec cauſas
agere nec aliquid pꝛoprium babe
re licer.
Ao ſuntgenera chriſtiano/
rum. eſt autem unum genus
quod mancipatũ diuino officio et

deditũ contẽplationi a oranoni ab

omni ſtrepitu tẽporaliũ ceſſare cõ
uenit:ut ſũt clerici ⁊ deo deuoti ui
delicet conuerſi.cleros enim gre/
ce lanne ſors: inde huiuſmodi ho
mines uocantur clerici:ideſt ſorte
electi. omnes eni deus in ſuos ele
git. hi nãqʒ ſunt reges ideſt ſe ⁊ ali
os in uirtutibus regentes.a ita ĩ
deo regnum babẽt. ⁊ hoc deſignat
corona in capite. hanc coronaʒ ha
bent ab inſtitutione romane eccle
ſie in ſignum regni quod in chriſto
expectatur.raſio vo capitis eſt tẽ/
poraliũ omniũ depoſinio. Illi eni
uiciu a ueſtitu contenti nullam in/
ter ſe pꝛoprietatem habentes de/
bent habere omnia cõmunia. Ali
ud vo genus eſt chriſtianorum ut
ſunt laici.laos enim grece eſt po/
pulus latine · his licet temporalia
poſſidere:ſed non niſi ad uſum.ni
hil enim miſerius eſt quã propter
nummũ deum contemnere. bis cõ
ceſſum eſt uxorem ducere: terram
colere:inter uirum ⁊ uirum iudica
re:cauſas agere.oblatiões ſuper
altaria apponere.decimas redde/
re.⁊ ita ſaluari poterunt: ſi uicia ta
men benefaciendo euitauerint.
¶Item greg. auguſtino anglorũ
epiſcopo.
Clerici nihil proprinʒ poſſideãt.

Q* tua fraternitas monaſte

rii regulis erudita ſeorſum
non debet fieri aclericis ſuis.in ec
cleſia anglorum que auctore deo
nuper ad ſidem perducta eſt hanc
debet inſtituere cõuerſanonẽ que
in initio fuit patribus nr̃is: in qui
bus nullus eorum ex his que poſ
ſidebat proprium habebat:ſʒ erãt
illis omnia cõmunia Siqui vojſüt
clerici extra ſacros ordines ↄſtitu
ri:qui ſe nõ poſſunt ↄtinere:ſortiri
uxores debẽt ⁊ ſtipẽdia ſua acciꝑe
exteriꝰ:qꝛ ⁊ de eiuſdẽ patribꝰnoui
mus ſcriptũ.ꝙ diuidebãt ꝓut cui/
qʒ opus erat. De eoruʒ quoqʒ ſti
pendio cogitandũ arqʒ prouiden
dum eſt.a ſub eccleſiaſtica regula
ſunt tenendi: utbonis moribuſui
uant: ⁊ canendis pſalmis iuigilẽt:
ab omnibus cor ⁊ linguam illici
tis: ⁊ corpus deo auctore conſer/
uent. cõmuniter autem uiuentibꝰ

ne tñ poſſũt mone⸗

re arma ex pꝑmiſſio

ne eccleſie.

q Virtutibꝰ regẽ
tes.
r ¶ Bepoſitio. ſic.

di. xxiij. ꝓhibete. et
capilli ꝗ remanent

deſignat ꝙ aliqua

debemus retinere
ad ſuſtentationeʒ.

Pꝛopuetatẽ. re⸗

rum eccliaſticaruʒ.
nõ tñ bñ conceden
dum eſt ꝙ clericus
ſit dñs fructuũ col⸗
lectoꝝ.ſed lʒ ppꝛie
tas fruct uũ ſua ſit.
tamẽ nõ põt eam in
moꝛte eiꝰ alicui lar⸗
giri ratiõe teſtamẽ⸗
ti. ſed ĩtuitu elemo⸗
ſyne ſic. ut ex de te⸗
ſta. ad h. ſic heres.
lz ſit dus rex qs te
net ꝑfideicomiſſuʒ
reſtituere alij.tamẽ
nihil põt inde alie⸗
nare. fl. ad trebel.
deducta.5. vl. . l. g
dam.5. ſiquis.
t CAld vſum. ꝓhi⸗
bet᷑ etiam laicis. ne

ſeruent pecuniam.

nt. xlvij. di. ſicut hi.
hoc ideo ne quiſ in
auariciam incidat.
alias bene licet. qꝛ
nõ dʒ gs oĩa bona
ſua ſtatim effunde⸗
re.ut.lxxxvi.di.nõ

ſatis. ⁊ dic non niſi

ad vſum.i. non ad
abuſum. bñn eni pol
ſunt hre ꝓpꝛium.
n Oblationes. im
mo pcipit᷑ eis obla
tioneſ dare.ut. xvi:

q.i.ſtatnimus.ſ.de

conſe.di.i.oĩs xpᷣia

nus.x.q.i.q; ſacer/

dotes.
X Qca tna. ſe⸗
oꝛſum.̊mo
nachus eps factus
non põt hr̃e ꝓpꝛiũ
z ſi hereditas aliq
deuoluit᷑ ad eũ.erit
ecclie.nt.xviij.q.i.
c.i. in li.
ySig p̈o. S.di. xx

iij. ſigs vo.⁊.c.pla⸗

cuit.ᷣ hodie nõ te/
net. ex.de cle.cõiu.
ioannes.⁊.c.i.
a Vxores. ſi ſint

clici. nungꝗd g dor⸗/

miunt cũ alijs.ut.s

e.neceſſaria.nõ.q·

eẽt inhoneſtũ i vxo
rato.itẽ cantabunt
cuʒ clicis.qð vr.q;
non alit ꝑciperent
ſtipendia.⁊ qð hic
djr. ſpale ẽ in angli⸗
ciſ.nec eni ſimul ha
bebit gs bñficiuʒ ?
vxoꝛẽ.er ð cle.ↄiu.
diuerſil.⁊.c. ioanel

e
lug
un
lſön
lß
4 N.
in

anlen
ſalgsn
Ehrnu
uichn⸗

.
onp
mnin
Cwnctpre
ein
iſtae
itetn
mlen⸗

ſr
Unmnp
enn
igiger

unfic

enit
lice

NHe Et ſub eccleſia⸗
Erm ica. hic pʒ ꝙ ſi ali
ſe gs in minoꝛibꝰ oꝛ⸗
nſ dinibꝰoſtitutus duj
cat vxoꝛẽ. nõ tñ põt
ſalht more laicoꝝ viue⸗
be re. nec põt ↄueniri
Innen coꝛ ſeculari iudice
lg nec verberari ſine
nuote ſacrilegio. ut. xx.q.
fri iij. cos.⁊. xxxi. di.
Pleni dictũ. qð falſũ eſt.
Cite nt er de cle. cõiu. io
hie annes.
eng bG. Poꝛlionibus. i.
fui dãdis decimis mo
lez nachi eni cõiter vi⸗
gnüiſet nentes nõ dant de⸗
ſöpctern cimas. ut. ſ. xvi. q.
eehinin i. decimas. ex de de
nieſ (cimis fraternitaté.
lnnen c Quog ſupeſt. vi
ſenti det᷑ ̊ ꝙ ſi aligs ita
ſihn haud eſt ꝙ einõ ſuf
ſen fſiciat ſus. videt
hleae nö teneakt dare de⸗
neml· mas. qꝛ nullo pꝛece
pitkke pto ſibi aligs tenet
ale ſubtrahere neceſſa
lnſ le Uia. vt. xxxvi. di. nõ
ie ſerierin fi. qð nõ eſt
4 8 Cim. polli⸗
Nient citationem.
nim nota ey exnuda pol
ſnngt licitatione quã quiſ
nini ſacl deo pot zueni
3belae R.xxij. . v. c. inura⸗
gan menti. ſic ex nuda
ndt Ppollicitatione facta
rei. publice. ut. ff.
unn olli..i.
lemd C ut ficẽ bie pi
fſun inl .
Aetur vrbanꝰ? ſolne
inſ re qonem auguſti⸗
ſbnn mi. vi. g. i. quero. in
uunſi.dicũt tñ gdã ma
en gis penitendũ eſſe
ſnl llu gſemp fuit infi
fmnmoſt delis. ꝙ illũ q qñqʒ
Nliaen fiit bon?. na iſtius
gie opa qnqz vina fue⸗
n rut.tñ hec lra cõtra
jateiteis
mne ſ o. augnſti
hupch L nofecerai treſ
hihen cſtitutiones. pma
ſenlu, fuit ꝙ clici nõ poſ⸗
nitii ſet hre ppᷣa. ſed illa
feuI male ſernabatur. 2
f., dimi erat traſgreſ
Ghbinn oꝛes. iõ ſcõo reuo⸗
ſſucc cauit eg. nt.j.e. cer⸗
phole te. tertio de conſen
nl a oſti⸗
Pan, tutionẽ ut in hoc. c.
g C. Meceſſaria. xi.
iite⸗ ii ſai j.hoc ibi
eſnan! ueſt.
nie b. Nup. ixxxvi-d.
i fem. ad logt de il⸗
lis an retractatio
iNuNn renüciauerat p
i dis. ? tñ volũt ha
Cei 1 E. Dixerg. in ſcöͦa
inſtitutioe quã fece
NeH I
il 6 mm.
e Woͤtollere.i n
ieludereʒ eos fieri
elexricos.

iam de faciendis portionibusꝰ nel
exhibẽda hoſpitalitare ⁊ adimplẽ/
da miſericordia a nobis quid erit
loquẽdũ.cũ omne quod ſupereſt
neceſſitatibꝰ:in cauſis piis ac reli/
gioſis erogandũ eſt domino magi
ſtro omnibꝰ dicẽte: quod ſupereſt
date elemoſynã: ⁊ oĩa munda ſunt
uobis. & Item urbanus papa oĩ
bus catholicis.
Clericis oig cõmunia æẽ debent.
imus uos non ignorare: ꝙ

4 hactenuſuita cõis inter omneſ

chriſtianos niguit a adhuc gratia
dei uiget: 1 maxime inter eos qui
in ſortẽ domini ſunt electi:ideſt cle
ricos ſicut in actibus apoſtoloꝝ le
gitur: multitudinis aut credenuũ
erat cor unũ ⁊ aĩia una:a nec quiſ/
quã eoruʒ que poſſidebat aliquid
ſuũ eſſe dicebat:ſed erantillis oĩa
cõmunia:⁊ infra. quicũqʒ ueſtruʒ
cõmunem uitã ſuſceptã haber ⁊ uo
uit ſe nibil pꝛopriũ habere:uideat
ne pollicitationẽ ſuã irritã faciat:ſʒ
boc quod dñio eſt pollicitus fideli
ter cuſtodiat: ne danationẽ ſʒ pre/
miũ ſibi acquirat: quoniã melius ẽ
nõ uouere quã uotũ:prout melius
poteſt non perficere.grauiꝰ enim
puniunt᷑ qui uotũ fecerũt aut fidẽ
perceperunt ⁊ uotũ nõ perfecerũt
aut in malis uitã finierunt: quã illi
qui ſine uoto aut fide mortuiſunt:
tamẽ bona egeruntoꝑa. Iteʒ
aug.in ᷣmone de cõiuita clericoꝝ.
De codem.

D Olo ut aliquis de uobis in

ueniat male uiuendi occaſio/
nem. pꝛouidemus eni bona:ut ait
apoſtolus nõ ſolũ corã deo:ſʒ etiã
corã oibus hoĩbus. ꝓpter nos cõ
ſcientia noſtra nobis neceſſaria eſt
ꝓpter unos fama noſtra nõ pollui:
ſed pollere debet in uobis.due reſ
ſunt cõſcientia ⁊ fama. conſcientia
neceſſariaẽ nbi.fama ꝓximo tuo.
qui confidens cõſcientie negligit
famã:crudelis eſt.a infra.nulli li/
ceat in ſocietate noſtra habere ali/
quid pꝛopriũ:ſed ſi forte aliqui ha
bent nulli licet: ⁊ qui habuerint fa
ciũt quod nõ licet.⁊ poſt pauca:en
thecam habere nõ licet.nõ eſt epi/
ſcoporũ ſeruare aux ꝰ a aſe reuoca
re mendicantis manũ quotidie tã
multi petunt tam mulni gemunt tã
multi inopes nos interpellant: ut
plures triſtes relinquamus: quia
quod dare oĩbus poſſimus nõ ha/
bemꝰ: ergo enthecã.a infra. Qui
habuerit proprium uel habere uo
luerit ⁊ de proprio uiuere ⁊ contra
precepta iſta facere:parũ eſtut di/
caʒ non mecũ manebit: ſed nec cle
ricus erit.dixerã enim ⁊ ſcio me di
xiſſe ut ſi nollent ſuſcipere etiã ſo⸗
cialẽ uitam mecũ: illis nõ tollerẽꝰ

clericatum ſed ſeorſum manerent

ſeorſum uiuerent. Malui eniʒ ha
bere cecos uel claudos quã plan/
gere mortuosꝰ.qui enim bypocri

XII.

MZ .

ta eſt mortuus eſt. quomodo ergo
quicũqʒ uoluiſſet exrra manere:et
de ſuo uiuere:nõ tollerẽ clericatuʒ
ei:ita modo quia placuit eis deo ꝓp
picio hec ſocialiſ uita:quiſquis cũ
bypocriſi uixerit: quiſquis inuen
tus fuerit habens pꝛopriũ:non illi
permitto: ut inde faciat teſtamen/
tum:ſed delebo eum de tabula cle
ricorũ. & Itẽ Qui nõ uult mecũ
manere ⁊ in cõmuni uiuere:habe/
at libertatẽ: ſed uideat utrũ babe/
re poſſit felicitatis hereditatem.
Idem. MNon licet ha
bere proprium bis qui ſuis renũ/
ciant: cõiter uinere ſpondentr.

On dicatis uos aliquid ha

bere ꝓpriũ: ſʒ ſintuobiſ om
nia cõmunia ⁊ infra. quicũqʒ auteʒ
in tantũ pꝛogeſſus fuerit malũ: ut
occulte litteraſ ab aliquo uel quod
libet munꝰ accipiat ſi hoc ultro cõ
fuetur parcatur illi ⁊ oretur pꝛo eo
ſi aũt deprehenditur arqʒ conuin/
cimr: ſecundũ arbitriũ preſbyteri
uel prepoſin grauius emendetur.
⁊ infra. Cum buius noſtre cõgre/
gationis fratres nõ ſolũ facultati/
bus ſed uoluntatibus propriis in
ipſa ordinis ſuſceptione renuncia
uerint: ⁊ ſe per promiſſam obediẽ
tiam penitus aliorum poteſtati et

imperiis in chriſto ⁊ p chriſto ſub

diderint: certum eſt eos nihil ha/
bere poſſidere dare uel accipere ſi

ne ſuperiorislicentia debere. ꝙ ſi

propinquus uel amicus uel quili/
bet fratrũ cuiquaʒ aliquid offerre
uoluerit: primo quidem priori in

ſinuetur: a ſic ſuſcipiatur ſi ipſe mã

dauerit:de quo tamen nihil fiat ali
ud niſi quod p riori placuerit.
Icdem. Hexogem.
Xempluʒ domini accipite cõ
uerſantis in rerra:quare habu
it loculos cui angeli miniſtrabãt:
niii quia eccleſia ipſius loculos ha
bitura erat: quare fureʒ admiſit ni
ſi ut eius eccleſiafures cum patit
tolleret. &Item proſper.
Eccleſiarum prepoſiti reruʒ diſpẽ
ſatoresg effci Etu egrum.
ERJpedit facu
ſideri:⁊ proprias perfectio⸗
nis amore contemni. non enim ꝓ
prie ſunt cõmunesꝰ eccleſie faculiꝗ
tes: ⁊ ideo quiſquis omnibus que
habuit dimiſſis aut uenditis fit rei
ſue contẽptior cuʒ prepoſitus faciꝰ

fuerit eccleſie:omniũ que haberec

cleſia efficiiur diſpenſator. deniqʒ
ſanctus paulinus: ut ipſi meliꝰ no
ſtis:ingẽtia predia que fuerũt ſua
uẽdita pauperibus erogauit: ſʒ cũ
factus eẽt epiſcopus non contem
pſit eccleſie facultates:ſʒ fideliſſi/
me diſpẽſauit.quo facto ſatis oſten
duur a propria debere proprer ꝑ
fecrionẽ contẽni: a ſine impedimẽ
to ꝑpfecnionis poſſe eccleſie faculta

les que ſũt profecio cõmunes poſ

ſidere.quid ſancius hilarius:none

tates eccleſie poſ

i 7 4

l 4 laudos. qꝛ adhuc tꝑali

&S non renuciauerant.

m &ρMoꝛiuos. i. ꝗ renũciaue

rũt ꝓpᷣis ⁊ tů volũt hre ꝓpᷣuʒ

n On dicatis. exide accu.

er parte. et᷑ ne cleri. vel
mona.non maguopere.

o Poſſidere. nũꝗd pauꝑi fa

me moriẽti tenent᷑ ſubuenire
ſine lnia:ita. nec obſtat.i.q.i.
nõ eſt putãda.qꝛ in h̊ caſu ꝗli
bet ei ſubueniret.res eni que
nobis ſuꝑabundãt.paupernʒ

ſũt.ut.xlvij.di.ſicut hi.ſi aüt

eſt in ſcholis ð lnia agere po

teſt ⁊ mutuare ſic filiuſfamili

as.ut.C. ad macedo..il.vlt.ff.
de iudi.ſi lõgiꝰ.ꝭ.filiuſfa.arg.
ex do offi. iud.dele.pᷣterea. ft

de iuriſdi.om. iu.l.ij. Sʒ nun

gd veſtis ẽ ſua quã hʒ:vel nũ
gd vr̃ poſſidere reſ tꝑales uel

veſtẽ: nõ videt᷑.qꝛ veſtis q̃ ſeꝑ
vtit ſuus de peculio dniẽ᷑.ff.

de peculio.id neſtimentũ.ſed
ſeruꝰnõ poſſidet ea que ſuntĩ
Parulio:ut. ff. de acg. poſ. qðᷣ
eruꝰ. itẽ ꝗ ab alio poſſidetur-
ipſe nihil poſſidet.ut.ff.ð ad
ul. ſic eueniet. ſʒ dicas ꝙ ex ꝑ
miſſione pᷣlati ſui pñt poſſide
re.nt ex ð ſta.mo.c.monachi.
⁊ nota ꝙ monachꝰ rõne ↄtra
ctus nec agere põt nec ↄueni⸗/
ri.ſic̃ ille ꝗ ceſſit bonis.nt.ff.

de arb. Itẽ ſi vnꝰ.in pᷣn. ſʒ H̊

notaui.xi.q.i.de ꝑſona. Iteʒ
cũ monachꝰ dicat᷑ ſeruꝰ. ut.
iiij.di.multos. nõ hʒ liberũ
arbitriũ.ut.xxxij.q.iij.c.vni⸗/
co.nec eni velle videt᷑ ꝗ ex ne
ceſſitare obiẽperat.ff. de reg.
iur.l.velle. Itẽ agere nõ pot
de iniuria ſibi illata.ſʒ tn eiꝰpᷣ
latꝰ põt agere niſi pᷣlatꝰ abſit
nec reliquerit ꝓcuratoꝛẽ ad ĩ
ſtar filijfa. ff. ð iniuri.ſʒ ſi vni⸗
us. S. ait pꝛetoꝛ.

p ¶Sine ſuꝑioꝛis.ex̃ deoffi.

ordi.quãto. hʒ tñ ins eligẽdi

⁊ ius accuſãdi ſuũ pᷣlatũ ſiue

abbatẽ.⁊ illud põt facere ſine
lnia abbatiſ.qꝛ H a iure eis cõ
cedit᷑.ex᷑ de accu.ex parte.

q Xemplũ.abhinc ondit

ꝙ ecclia poſſit hre pꝛo⸗
pꝛiũ.⁊ H̊ vſqʒ ad.ꝭ.cõtra.

Pr Fures. occultos peccato⸗

res.ſi.xxiij.q.iiij. iu bonꝰ.ex

de tẽpo. oꝛ. c. ylti.
1 Q vs ſeru ſ SBes agerte
—

gs ſit dñs rexꝝ eccliaſti⸗

carũ.nũgꝗd pauꝑes dicunt᷑ eſ

ſe dni:ar.ꝙ ſic.xvi.q.i.quoni
am ꝗequid.põt dici ꝙ ecclia
ſit dna.ut.xvi.q.iij.inter me⸗
moꝛatos. ſicut hẽditas ẽ dna
ut. ff. de acg. re. do. hẽditas.
alij dicũt ꝙ ipe de?. ut. ſ. e. q.
ij.ꝗ xpᷣi.⁊.c.ꝗabſtulit.uel dic
dñium eſſe apud clicos ſicut

djñſiuʒ reꝝ vniuerſitatis apud

ciues.inſti.de re.di.ꝭ.vniuer
ſitatis. dicunt᷑ ettã pauperes
dñi.qꝛ inde ſuſtentant᷑.

¶“Lum ppoſitus. ? ↄfirma.

tus.na ante non poteſt admi
niſtrare.niſi ſit valde remo⸗
tus.ut er de elec.ꝙ ſicut.⁊.c.
nihil.

. —

a ¶ Siſcirẽt. ſi.vij.q.i.oĩs ꝗ.
gr. bonũ ꝓillis ꝗ ſuis renun
ciauer̃t.ꝙ ſemꝑ pᷣſumit᷑ illos
iuſtã cãm ⁊ liteʒ fouere.⁊ eſt
bonũſi.er̃ de no.ope.nũ.c.ij
bᷣ Qann velia.nota pliuũ
eccliaꝝ viſitationẽ vni
cõmitti.⁊ eſt ar.ꝙ rõne ꝓpin
qtatis aliꝗd ſtatuit᷑ ↄtra ius.
ſic ẽ de poſtu.ad hoc.⁊.lxiij
di. cum longe.
c¶Coõſtitute. vij.q.i.conſti⸗
tutũ.S.lxi.di.obitũ.
d & elchiades. ſalſus ẽ ti-
tnlus.qꝛ melchiades fuit ꝓxi
mus ante ſilueſtrũ ⁊ eiꝰ tꝑe ẽ
cõſtantinꝰ cõuerſus.xcvi.di.
in palea. cõſtantinus.
cE EH Vturã.romani.g imꝑa⸗
tor ẽ dns totius mundi.S
vij. q.i.in apibꝰ.
f Prie. videt᷑ q̊ ecclia pe⸗
tri ſit por ecclia beati ioannis
apli laterañ.x.q.i.ſanctoꝝ.ſʒ
expone pᷣme petri.i.apli. uel
pme. i. aplice.
g ο Cocederet. imperium ẽ
apð eccliaʒ romanã. ut.xcvi.
di. in illa palea cõſtantinus.
h ¶ Synodo.nã añ eũ nõ ſue
runt generales ſynodi cõgre/
gate. ut. xv. di. c. i.
Baſilicas. de ↄſe.di.iĩ.ne/
mo.
le U Identes.matricibus.
videt᷑õ ꝙ tantũ mr̃iceſ
ecclie olim habuerũt pᷣdia et
poſſeſſiones. vñ videt᷑ ꝙ illa
ſolẽnitas que in alienatioe re
rum ecclie ſeruari pcipiũ.x.q
ij. caſellas.alias H̊ ius tantuʒ
de maioribꝰ ecclijs lelligat.
cũ eni olim ecclie erãt tenues
maioꝛ erat inꝗſitio adhibẽda
in alienatione.ſʒ cũ hodie au
gmẽtate ſunt poſſeſſiones ec/
tleſie ſufficit ↄſenſus capli ec
cleſie ad alienationẽ faciẽdã.
ut. ſ. q. ij. ſine.

¶Apoſtoloꝛum. epi tenẽt lo⸗

cũ apoſtoloꝝ. ut hic.ſ.quo ad
dignitatẽ. monachi quo ad re
nunciat ionẽ ꝓpꝛioꝝ ⁊ cõem
vita. xvi.q.i.ex aucte. oẽs ſa/
cerdoteſquo ad ſacr̃oꝝ: diſpẽ
ſationẽ. xi.q.iij.abſit.xxi.di.
ĩ nouo.lxyviij.di.quoꝝ vices.
m Alb epo. ex ð pbẽ.c.epᷣs.
n ¶ Habebat. indigẽtibꝰ. ar. ð
elemoſynis fieri elemoſynã.
xvi.q.i.decime tributa.
o Cogitandũ.S.i.q.vi.ↄue
niẽtibꝰ. S. vbi dr ꝙ de futuris

Lau.

ipſe omnia ſua aut parentibus reli
quit aut uendita pauperibus ero/
gauit: is tamen cũ merito ſue perfe
ctionis fieret eccleſie arelateñ.epi
ſcopus:que illa tũc habebat eccle
ſia:nõ ſolũ poſſidebat: ſed etia ac/
ceptis fideliũ numeroſis heredita
tibus ampliauit..itaqʒ hoĩes tã ſe/
culariũ quã diuinarum litterarum
ſine ambiguitate doctiſſimi ſi ſci/
rent res eccleſie debere contẽni:
nunquã eas debuerant ſuſciꝑe qui
oĩa reliquerant. Itẽ grego. feli
ci epiſcopo de acxopoli.
Diaconi uel queliber religioſe ꝑ/
ſone regularẽ uitã ducere cogant.
Woniã uelina uixentina blã
dina eccleſie tibi ĩ uicino ſũt
conſtitute: pꝛopterea fraternita/
ti we earum ſolenniter operam ui
ſitarionis iniungimus: illud omni
bus cõmonentes:utubicũqʒ pre⸗
fatarum eccleſiarũ ſiue dioceſũ uel
diaconi uel religioſe perſone inuẽ /
te fuerint diſtricte ac canonice ui/

uant. Itẽ melcbiades papa.

Nuare in primitiua eccleſia pre/
dia uendebantur. G
AVturã eccleſiã apoſtoli in gẽ
tibus preuidebant. iccirco
predia in iudea minime ſunt ade/
pti: ſed precia tantũmodo ad fouẽ
dos egentes.at vo cum inter tur/
bines aduerſa mundi ſuccreſce/
rent eccleſie ad hoc uſqʒ peruenit

ut non ſolũ gentes ſed etiam roma

ni principes: qui totius orbis mo
narchiã tenebant ad fidem chriſti
2 baptiſmi ſacramenta cõcurreret:
e quibus uir religioſiſſimus con/
ſtantinus primus fidem ueritatis
patenter adeptus dedit licentiaʒ ꝑ
uniuerſum orbẽ ſuo degentibꝰ im
perio non ſolum fieri chriſtianos:
ſed etiã fabricãdi eccleſias predia
conſtituit tribuenda. deniqʒ idem
preſfatus princeps donaria imenſa
contulit: ⁊ fabricã templi prime ſe
dis beati perri inſtimuit adeo utſe
dem imperialẽ relinqueret: 1 bea/
to petro ſucceſſoribuſqʒ ſuis pꝛoſfu
turã concederet.. Idem vo preſi
dẽs ſancte ſynodoꝰ que apud nice
nam congregata eſt cuʒ querelam
quorundam clericorũ conſpiceret
coram ſe deferendaʒ. ait: uos a ne
mie iudicari poteſtis. quia ſolius
dei iudicio reſeruamini:dii eteniz
uocati eſtis ⁊ iccirco non poteſtis
ab hominibꝰ iudicari. Ab illo ete
nim tẽpore⁊ deinceps uiri religio
ſi non ſolum poſſeſſones ⁊ predia
que poſſidebant: ſed etiam ſemet
ipſos domino conſecrarunt edifi/
cantes baſilicas in ſuis fundiſĩ ho
nore ſanctoruʒ martyrum per ciui
tates ac monaſteria inumera: in
Item urbanus papa.
Qunare predia fideli
eccleſia non alienemmr.

Qube cetꝰ dño bᷣuiẽtiũ cõueniret.

ium hodlie ab

ies ⁊ alii atqʒ leuite ⁊ reliqui
fideles plus utilitatis poſſe con/
ferre: ſi hereditates ⁊ agros quos
uendebant eccleſiis quibus preſi
debant epiſcopi traderẽt: eo ꝙ ex
ſumptibus eorum tam preſentibꝰ

(6 Identes auteʒ ſũmi ſacerdo

quã futuris tẽporibus plura et ele

gantiora miniſtrare poſſent fideli/
bus cõem uitã ducẽtibꝰ quã ex pre
cio ipſorũ:ceperũt predia ⁊ agros
quos uẽdere ſolebant. matricibꝰ
eccleſiis tradere ⁊ ex ſumptibꝰea/
rum uiuere.ipſe uero res in ditio/
ne ſingularũ parochiarũ epiſcopo
rum qui locũ tenentapoſtolorum
erant ⁊ ſuntuſqʒ adhuca fumris ſẽ
per debent eſſe tenporibus: e qui
bus epiſcopi a fideles diſpenſato
res eorũ omnibus cõmuni uita de
gere uolentibus miniſtrare cun/
cta neceſſaria debent:pꝛout meliuſ
potuerint:ut nemo in eis egẽs in/
ueniatur. ipſe enim res fideliũ ob
lationes appelant᷑: que a fidelibui
domino offerunt᷑. memoratis er/
go augmentationibus in tantũ ec⸗/
cleſie in quibus epiſcopi preſidẽt
domino aminiculante creuerunt:
q in tantis maxima pars earũ abũ
dat rebꝰ ut nullꝰ ſit in eis cõem ui
tam gerens indigẽs: ſed oĩa neceſ
ſaria ab epiſcopo ſuiſqʒ miniſtris

percipiat.ideo ſi aliquiſextitit mo

dernis aut futuris tẽporibus: qui
hec auellere nitatur:iã dicta dãna/
tione feriatur. Item auguſtinꝰ.
De eodem.
Abebat dominuũs loculos a
fidelibus oblata ↄſeruans:⸗
uorũ neceſſitatibus ⁊ aliis indigẽ
tibus tribuebat.tũc primuʒ eccle/
ſiaſtice pecunie forma eſt inſtituta:
⁊ut intelligeremuſ quod precepit
non eſſe cogitandũde craſtino.nõ
ad hoc fuiſſe preceptum: ut nihil
pecunie ſeruetur a ſactis:ſʒ ne deo
pꝛopter iſta ſeruiatur ⁊ propter io
pie nimorẽ iuſticia deſerat᷑. Niſ
omnibus auctoritatibus claret q;
clericis nullo modo licet habere
quid ꝓpriũ:quod ſi babuerit: nõ
clerici erunt:nõ tamẽ clericaiꝰ eis
tollendus eſt. Ande auguſtinꝰ
ait in eodem ſermone.
Clericatus nõ tollatur eis:qui uo
lunt habere aliquid pꝛopꝛium.
C Erte ego ſuʒ qui ſtamerã nul
lum ordinare clericũ: niſi qui
mecum uellet manere: ↄut ſiuellet
a pꝛopoſito recedereꝰ:recte illi cle
ricatum tollerẽ. e cce in cõſpectu
dei ⁊ ueſtro muto conſiliuʒ qui uo
lunt habere aliquid pꝛoprium qui
bus nõ ſufficit deus ⁊ eccleſia eiꝰ:
maneant ubi uolunt etubi poſſunt.
non eis aufero clericatuʒ: nolo ha
bere hypocritas. malum enim eſ
ſe quis neſciat: malum eſt cadere
a pꝛopoſito: ſed peius eſt ſimulare
pꝛopoſituʒ: ⁊ poſt pauca.ſi nõ fuat

inquĩramus ? futu

ris caſibꝰ debemuſ
occurrere.ut.xxiij.
di. in noie. ſolutio.
cautela nõ phibet
ſʒ ſollicitudo nimia
xlvij.di.c.oẽs huiꝰ
⁊.c.ſicut hi.

p Erte rece⸗

dere.i.nõ aſ
ſumere ꝓpoſitü re⸗
nũciandi.nt ibi.ca⸗
dent a latere tno.

q Tollerẽ.i.nõ ad

mitterem.

r C Ecce. ar. aliquẽ

venire cõtra factũ
ſuũ.xxij.q.ij.cõſal⸗
dus. xxxv. q.ix. ꝙ
quis.xxij.q.iiij.in
malis. ⁊.c.iuranit.
lv. di. penitẽtes. ff.
de his quibꝰ ut in/
dig.tutoꝛẽ.ð.xxxij
q.v. hoꝛẽdus.ar.⸗
vij. q.i.ꝙ; piculoſũ.
viij.q. ij. dilectiſſi⸗
mi. xvij.q.iiij.ſunt
Jopeſ. C. ð traſac.
ſi ex cã. C. de cap.
⁊ poſtli.re.nec nos
C. de remiſſi.pig.
debitũ. ff. ð acg. he
re.ꝗ ſuꝑſtitis.ff.de
zaot⸗ poſt. moꝛtez.
3.fl. ð ſerui. rul. p.

ꝑ fundũ.io.So.ꝗli

bet põt venire ð fa
ctũ ſuũ vbi eſt expſ
ſũ in iure alias nõ.
lv. di. penitẽtes. b.

ſ ¶ Malum.i. occa

ſio mali.qꝛ rei fami
liaris cura ſine pec
cato vix põt exerce
ri.xxv.di.qlis.uelĩ
tellige ppᷣe.peiꝰ.n.
ẽ ꝑ bypocrilſim pec

care ꝙ; maniteſte.
ut ex. de here.cũex

iniuncto.ff. de ritu
nup. palã. ⁊ plus?
veneno occidere qᷓ

gladio. C. demale/

fi.l. vnica. ⁊ plus?
rſuadere q; com
pellere. ff. ð ſer. coꝛ
rupt.l. i. .. vlti. ⁊ ſi
nõ obſtat. xxxij.q.
ſiij. nemo.

tRalũ.ſᷣ ſcilicz.

n CCagere.i.non
ſumere.

ifatt

O
Mi

Krmg
laptſei
ligtein
Amiz
ehocren

Snumiinn

6bouitn
gichet
ſſa i
enſont
eſii

gal

Lpollieen
LEeimt

Nchtüfta n

ſegüpfirt
Pnule
5fſun
Pfontits
betpirfnns
cuſuie
ſinnints
.d.poinl
(Ainc
ſomtiae
grhonr

aonnnic

Glegher
Grlynnm
eicebent
uunt,
n nt⸗
Pſohcet
nll⸗
lmmud,
Piutne
lueſii
noliſe⸗
ſvorern
ſinenn
(N
CCN
nce

=

=

& Sanctitatem. i.

minus piculũ ẽ eẽ
manifeſtũ occul
lü. ſic nõ eſt . xx
xij. q. iiij. nemo. vbi
dr ꝙ tolerabilioꝛ ẽ
culpa ſi lateat.
b Diſcopi. uel
acquiſitis. ð
pꝛopꝛio.uel dic acꝗ
ſitis non occaſione
ecckie. nt ex ð teſta.
qꝛ nos.
c ¶ Habẽt. de h dice
mus. j. e. q. ilij. c. i.
d & Be pꝛoniſione.
clicide rebꝰ mobili
bus nihil in vltima
volutate poſſũt da⸗
re.niſi talis ſit eccle
ſie oſuetudo.ut ex
ð teſta. ad hoc.⁊.c.
relatũ.. licet.
e ¶ Be fructibꝰ. nõ/

dum. pceptis.ar. ff

quẽadmodũ vſufr.
amit. ſi yſufructua-
rius.in fi. imo etiã
de pceptis nõ poſ-/
ſunt ↄdere teſtamẽ

tum. ex de teſta. qꝛ

nos admonet.
VAnikeſta. fa
(Datg mnuenta
riũ.nt.xxviij.di.de
ſyracuſane.
g CQui circa.i. vi⸗
cednis. ut. Ixxxix.
di. volumꝰ. 7. c. ſe.
gerit teſtis admini
ſtrationis ſue. alij
erüt teſtes vite ſue.
ỹ. ij. q. vij. cũ paſto/

ris.
b N manife⸗
te.i.diſtincte
i

nice. i. ecclie.

le robant᷑. ex H.

c.⁊ in aucẽ.de eccle.
ti. F. interdicimus.
col.ix. ff. de dona. ĩ
ter vi.⁊ vxo.quintꝰ
mutiꝰ.C. e.ti. etiã.
videt ꝙ ſemꝑ res
acgſite pſumunt eẽ
de bonis ecclie. niſi
ꝓbet᷑ jrium.ar. .
C. arbi. tute. ſi de⸗
functus.ibi eni dici
lur ꝙ tutor g nihil
an habebat poſtea
ꝑ iduſtriã ſuã mul
ia potuit fuiſſe lu⸗
cratus.vñn pupilluſ
cogit pꝛobare illas
ſuas eẽ. Tu dicaſ ꝙ
ſi epus uel aliꝰ pla⸗
tus pmixti vtit re/
bus ſuiſ ⁊ ecclie.cũ
nõ ſu facta diſtictio
cogent heredeſ epi
Pbare illas res nõ
eẽ ecclie. ſicut vxoꝛ
cogit ꝓbare res ali
quas nõ eẽ mariti.
qꝛ ꝓmiſene vtit re⸗
bemariti ut ſuis. uel

XlII.

ſanctitatẽ foris dimidius cecidit·
ſi vo intus habuerit ſimulationeʒ.
rotus cecidit:nolo ut habeat neceſ
ſitatem ſimulandi: ſcio quomodo
hoĩes amant clericatũ: nemini eũ
tollo nolenti mecũ cõmuniter ui/⸗
uere. Contra ſunt alie auctori/
tates:quibꝰ conceditur ꝓpꝛia ha/
bere nõ ſolũ alis ſed ena epiſco/
pis. Uñ in cõci. agathẽſi legit.
Se rebꝰ ꝓpriis uel acquiſitis epi
ſcopi herędibus ſuis derelinquat.

7

Piſcopi de rebus propriis
GOim acquiſius uel quicquid de
pꝛoprio habent: heredibꝰ ſuis ſi
uoluerint derelinquant. quicquid
vo de pꝛouiſione ſue eccleſie fue/
rit ſiue de agris ſiue de frucnbus
ſiue de oblauonibus:oĩa in iure ec
cleſie ſeruare cenſuimus. ¶ Iem
ex concilio martini pape.
eeodem.
Anifeſta aũt debent eſſe que

ad eccleſiã pernnent: bis qui

circa epiſcopos ſunt preſbyieri⁊
diaconibus:ut ſi epiſcopo coniige
rit inopinatus trãſitꝰ: res eccleſie
nullo modo poſſint minui ⁊ perire
neqʒ res proprie epiſcopi impor⸗/⸗
tunitatẽ patiantur pꝛo rebus eccle
ſie:ut nec eccleſia damnũ incurrat
nec epiſcopus in ſuis rebus pꝛo re
bus eccleſie pꝛoſcribat᷑. Idem
ſtatutum eſt in canonibus apoſto/
lorũ ubi legit᷑. Beeodeʒz.
Int manifeſte?ꝰ res ꝓprie epi/
ſcopi:ſi m̃ hñt res pꝛoprias: ⁊
manifeſte dominice: ut poteſtateʒ
habeat de pꝛopriis rebus epiſco/
us moriens ſicut uoluerit ⁊ qui/
ns uoluerit derelinquere:ne ſub
occaſione eccleſiaſticarũ rerum ea
que epiſcopi eſſe pꝛobant᷑ interdi/
cantur.fortaſſis enim aut uxorẽ ba
bet aut filios aut propinquos aut
ſeruos.a iuſtuʒ eſt hoc apud deũ
hoĩes.ut nec eccleſia patiatur de
crimento ignorantia rerũ pontifi/
cis:nec epiſcopus uel eius pꝛopin
qui ſub obteni eccleſie pꝛoſcribã
tur. ⁊ in cauſis incidant qui ad euʒ
pertinent: mortiſqʒ eius iniuriis
ifament᷑. ¶ Irẽ i eildez canombꝰ
Ex rebus eccleſie epiſcopus ſi in/
diget ſibi? ſuis neceſſaria ſumat.
X⁊ his autẽ quibus epiſcopus
indigerſi tamẽ indiget in ſuaſ
n eceſſitates ⁊ peregrinorũ fratruʒ
uſus ⁊ ipſe ꝑcipiat:ut nibil ei om/
nino poſſit deeſſe: lex enĩ dei preci
pit ut qui altario deſeruiunt: paſcã
tur de ipſo. &Item ex concil. an/
tiocheno.c:xxxv. Res ec
deſiaſticas epiſcopus diſpenſet.
Piſcopus eccleſiaſticarũ re
Qn babet poteſtatẽ ad diſpẽ
ſandũ erga oẽs qui indigent cũ ſũ
ma reuerentia ⁊ timore dei.partici

pet autẽ ⁊ ipſe quibus indiget:ſi ta

men indiget: tam in ſuis quã in fra
trũ qui ab eo recipiuntur neceſſari
is uſibus pro futuris ita ut nulla

C2. f.

qualibet occaſione fraudentur iu/
xta ſanciũ apoſtolũ ſic dicentẽ: ha/
bentes uici ⁊ ueſtitũ his contenti
ſimus.ꝙ ſi contentus his minime
fuerit ↄuertat autẽ res eccleſie ĩ ſu
os domeſticos uſus:⁊ eiꝰcõmoda
uel agroꝝ fructus non cũ preſby/
terorũ diaconorũqʒ ↄſcientia per
tractet:ſed hoꝛũ poteſtatẽ domeſti
cis aui ꝓpinquis aut fratribus fi/
liiſqʒ ſuis cõmittat:ut ꝑ huiuſmo/
di perſonas occulte res ledant᷑ ec
cleſie:ſynodo ꝓuincie penas iſte ꝑ
ſoluar. Si auté a aliter accuſat᷑ epi
ſcopus aut preſbyteri qui cuʒ ipſo
ſuni:ꝙ ea que ꝑunent ad eccleſiam
uel ex agriſuel ex alia qualibʒ eccle
ſiaſtica facultate ſibimet uſurpent:
iia ut ex hoc pauperes affligãtur:
criminationibꝰ vo ⁊ blaſphemiis
tam ſermo predicationis quam hi
qui diſpenſant taliter exponantur:
hboc oportet coꝛrigi: ſancta ſyno
do id quod ↄdecet cõpꝛobante.
CIrẽ in canonibus apoſtoloruʒ.
NRes eccleſie ſut in epiſcopi ptãte.
) Recipimꝰ ut in poteſtate ſua
res eccleſie epiſcopus habeat
ſi enĩ aie hominũ precioſioresilli
credite ſunt: multomagis oportʒ
eum curã de pecuniis agere: ita ut
poteſtate eius indigennbus oia di
ſpenſentur per preſoyteros dia/

conos:a cum timore ⁊ omni ſolli/

citudine miniſtrentur:ex his auteʒ
quibꝰ indiget ⁊c.ut ſupra.C Cũᷣ
ergoin concil.agathen.⁊ martini
pape:a canonibus apoſtolorũ di/
catur:ſint manifeſte res ꝓprie epi
ſcopi. cum in eiſdem canonibus:a
in cõcil.antiocheno pꝛecipiatur ut
epiſcopus participet res eccleſie:
ſi tamẽ indiget: nõne patenter oſtẽ
ditur ꝙ epiſcopuſ habeat libere ꝓ
pria.dicẽdo eniʒ:ſi indiget rebus
eccleſie:notat euʒ habere propria
que forte ſuis neceſſitatibus nõ ſuf
ficiunt quomodo ergo clericus ſi
pꝛoprium habere uoluerit:clericꝰ
non erit:a epiſcopuſ habens pꝛo/
pria non ſolũ non deſinit eẽ epiſco
pus:uerum etiã cunctas eccleſiaſti
cas facultates in ſua iubetur habe
re poteſtate. Sed notandũ eſt epi
ſcopos orientales uxores habere
filios.quoſdam autem ex noſtriſ
partibus cum in laicatu ſiue in mi/
noribus ordinibus conſtituni ha/
beant uxores et filios ſiue morte
uxoris interueniente ſiue continẽ
tia pari uoto ſeruata ad ſacros or/
dines accedere. his omnibus cõ/
ceditur habere propria ad ſuos et
ſuorum uſus.quiautem ab infan/
tia ſacre militie tradin ſunt: nullo
modo eis permittitur habere pꝛo
pria: quia nulla eſt eis excuſatio

pPprietatiſ:niſi forte retinendo ſua

a ſũptibꝰ eccleſie abſtineant: quod
fieri poſſe proſper teſtat᷑ dicẽs.
Oe his qui t infirmiſunt: ii ſuis
rebus renunciare non poſſint.

i 7

aliter diſtinguas ſi certũ ẽ ꝙ
epᷣs an epatum habuit pꝛopꝛi
nm.tũc incũbit ecclie onus ꝓ
bandi res acquiſitas eẽ tantũ
de rebꝰ ecclic.ar.i.q.iiij.c.i.⁊
ij. uel dic ꝙ ſi pꝰ moꝛtẽ epi ec
cleſia inuenit᷑ in poſſeſſiõe re
rum. tũc heredibus incũbit
pꝛobatio.ſed ſi heredes ſunt
in poſſeſſione.tũc ecclia ꝓba
bit. ut.ſ.e.q.v.c.i.in fi.
l¶ Aut filios.S.xxviij.di. de
yracuſane.5.ſed h ꝑmitteba
tur tꝑe apoſtoloꝝ. quoꝛũ ca/
non iſte eſt.

m Aut ſeruos.quos põt fa/

cere heredes ⁊ liberos.
n & In cauſis.i. litigare cogã
tur.
0 1Rhis.indiget.qꝛ de re/
G bus ecclie nõ debei gs
paſci.ſi habet ꝓpꝛia.ut.i.q.ij
clericos.⁊.c.paſtoꝛ.
p Piſcopꝰ.h.c.habes.x.
iieheconi. .
q Vſibus.hic oſtendit᷑ qua
neceſſitate clici debent eẽ cõ/

tenti.ſ.ut habeant victũ ⁊ ve-

ſtitũ ⁊ ita refert hic neceſſi⸗
tas ad nature neceſſitatẽ.⁊
ar. S. illos qui dicunt ſe ꝓpt᷑
neceſſitatẽ habere plures ec/
cleſias.

PC Fructe. ᷓ res mobiles nõ

põt dare ſine conſcientia cleri
ſui.er̃ de dona.c.ij.
8 Conſcientia. j.e. q.ij. ſine
⁊.c.alienationes.
t& Pꝛopinquis.S. lxxxix. di.
decenter.
B Recipimꝰ. pꝛecioſio/
res. ſic. ſ. xvi. q.ij. c.i.
x¶ Multo magil. ſimileẽ qd
oſtẽdit ius.ex quo muliercre
dit ſe viro de coꝛpoꝛe.dignũ ẽ
ut credat de dote reſtituenda
vn non tenet᷑ vir dare fideiuſ
ſorem de dote reſtituenda. ni
ſi vir laberet᷑ in facultatibus.
ut ex̃d e dona.inter vi.⁊ vx.ꝑ
veſtraſ.⁊.C.ne fideiuſſo.do.
den.l. i.
a Preſbyteros.S.lxxxix.d.
c. volumus.
bCCũ ò.in ↄcilio cõcludit ꝙ
clerici poſſunt habere ꝓpꝛia.
c Quomodo. mõ querit ð
ↄtrarietate illoꝝ.c.S.e.nolo.
⁊. S. e. expedit.
d Sed notandum eſt. male
ſoluitur.ſed dic ut dixi.S.e.in
pꝛin.queſtionis.

—

a Kli aũt. infirmi.ſ.aio.
b C BDiſpenſatoꝛi. ſ. ſuo vel diſpenſatoꝛi.i. epo.
c ¶Mihil habentibus.i.pauperibus.xvi.q.i.c.fi.
d . Sine peccato.hic patet ꝙ ſi clerico ſufficiant ꝓpꝛia.non habebit eccleſia⸗
ica.ut.xvi.q.i.quoniã quicquid.i.q.ij.clericos.⁊.c.paſtoꝛ.⁊.j.e.ſi priuatũ.

poſſunt res ecclelie.quid aũt ſub ſe ↄtineat H̊ nomẽ alienatio. dici=
ex de re.ec.nõ alie.c.nulli.in auc.de non alie.uel bmu. col. ij. J. nos

igit᷑. ꝓhibent᷑ res ecclie alienari.nt.j.e.ſine.x.q.ij.hoc ius.⁊ res ce⸗
ſaris.ff. de le.i.apud iul.ꝭ.vl.ſʒ excipiunt᷑ quattuoꝛ caſus.cã neceſſi
tatis.ui ſi debitũ vrget.ut in.illa.l.hoc ius.cã pietatis ꝓ redẽptione

x.q.iij.cauendũ.ſed õ.nemo
ſuis ſtipẽdijs cogit᷑ militare.
ex de ſimo.cũ ſit romana.⁊ 9
altario deſeruit ⁊c̃.ut.s.e.ex
his.ſo.hoc.c.de ↄſilio loquit
uel de obligationibꝰ que illis
nõ ſũt cõmunicande. nel pñt
habere bona eccleſiaſtica nõ
ut ſibi reſeruẽt. ſj nt diſtribu⸗
ant pauperibꝰ.xyvi.q.i.c.fi.
B Es eccleſie. ꝓpꝛie.ſi ̊ ð
rebꝰ eccleſie emiſti equũ
uel aliud.illud nõ eſt tuũ. ſed
dicas qꝙ illud ſolũ clicoꝝ eſt
qð ꝓbabili rõne conſumunt.
ut.S.e.expedit.⁊.j.e.ſi pꝛiua⸗
tuʒ. 2. j.q.ij.ſine exceptione.
quicquid eni habes ſuꝑ illud

qð ſufficit tibi illð violent de

tines.ut.S.di.xlvij.ſicut.
Alli.enoꝛmit᷑.ar.qꝙ epᷣſ
de iure vnius ecclie põt
detrahere ⁊ alij ↄferre dum⸗
modo alij ecclie grauia dana
nõ infligat. ut.j.eo.q.ij.bone.
ꝗd inris ſit dicemꝰ ibi.⁊.xyvij
q.iiij.SF. qð autem.
g C Si S. H. meu eſt. falſum di

cit.nam res que cõis eſt alig/

bus oium illoꝛũ eſt.ut. ff. ð ri
tu nup.illud.vñ h̊ verbũ ſuũ
ambiguũ eſt ꝓ toto ? ꝓ par/
te.⁊ ꝗ iurat ſuũ non eſſe iura⸗
bit etiã ſibi cõmunẽ nõ eſſe.ff.
de ver.ſig.pupillus.ꝭ.vl.⁊ cũ
gs legat ſeruos ſuos. tã illi ꝗ
ex toto ſui ſunt qᷓ; ꝗ ꝓ parte

intelligunt᷑ legati.ut.ff. de le.

iij.ſigs ſeruos.ſi aũt eſt aligd
vniuerſitatis uel ciuitatis.il⸗
lud nõ eſt cuiſlibet.j.e.q.ij.ꝗ
mannmittit.
h Expendat.mirũ eſt qua⸗
re gratianus non inducit.c.
ꝙ poſſeſſiones ecclie pñnit di/
nidi que longe melius faciũt
ad ꝓpoſitũ.ut.ſ.q.ij.quiſꝗs.
⁊.c.ſepe fit.x.q.ij.caſellas.in
fi.⁊.xvi.q.i.poſſeſſiões.⁊.q.
iij. clerici.ar. .j.q.ij. vobis.
x.q.iij.vnio.⁊.S.e.qꝛ tua.⁊.c
neceſſaria.
i 80 pꝛiuatũ. põt intelligi
Aſi.i.quis.pꝛiuati.i.ſepa
ratim aliꝗd poſſidemꝰ. nõ tñ
illud eſt noſtrũ.quoꝛũ ꝓcura
tionẽ.i.qꝛ tantũ illiꝰ ꝓcuratio
eſt nobis cõmiſſa. Vel dic pᷣ/
uatũ.i.pꝛopꝛium.
le ¶ Mõ illa noſtra ſunt.i.a no
bis recipienda.
IPꝛocurationẽ & pꝛelati di/
cunt᷑ pꝛocuratoꝛes rerũ eccle/
ſiaſticaꝝ.ut hic.⁊.xiiij.q.i.S.
i.qnqʒ dni dicunt᷑.xvi.q.i.et
tẽpoꝛis.qñq; defenſores.xvj
q.i.in canonibꝰ.quãdoqʒ pa/
tres.nt.lxviij.di.quoꝝ viceſ.
nõ tn hnt liberam ? generalẽ
adminiſtrationẽ ſicnt ⁊ ꝓcu/
ratoꝛ ceſaris.ut.ff. de offi. ꝓ
cu.ceſ.l.i.modicũ tamen do⸗/
nare poſſunt.ex de dona. ce/

Ali autẽ qui tam infirmi ſũt:ut
poſſeſſonibus ſuis renunciare
nõ poſſunt:ſi ea que accepturi erãt
diſpenſatori relinquunt nibil ha/
