Diis net. ſialiſs ſn ſit T neceſſiatem patientibus:ipſum eſt illi ad alterã eccleſiaʒ eiqʒ eſt ſo culo: videĩ giſte ſit peraton
ib uel ali * . * . nge ! n j
enn d arnvelorli xpum negant: qui eſt miſericordia ciãdus dicete domino: Si uos prr aꝛ oſtantinꝰ?. lnerra run
un len liiij. di ⁊ ueritas. Negant miſericordiam ſecuni fuerint in una ciuitate: fugite i dev. di une 9
un ins iret . g. iij. neceſſitatem patientibus:qui po/ in aliam. Si autem griliatis cauſa wee⸗ anbe⸗ 6 noeſtna.
ſclienn cõqueſtus.et. xiij. pulis indigẽtibus diuinis miniſte fuerit mutãdus: nõ per ſe ocagat qꝛ romana ecclia tiaſtnlit ipe
gi di.nanto. Quid ſi riis 7 nõ babentibus pꝛopꝛiũ epi/ ſed fratribus inuitantibus: cũ au/ riũ ad alemanos ab oꝛiẽte cx
dleric? nõ vult iaſ ſcopũ qui eos inſtruat: cauſa neceſ ctoritate huius ſancte ſedis faciar qe elec. venerabilẽ io.
nz eede nhondede itagtis atqʒ utilitatis ut ex alig ciuu nõ tamẽ ambitus cauſa: ſed aut uti m τσ Judex vn?. Sed imo. x.
un ior deo do ae lʒ minoꝛſit: in eam que non litate aut neceſſitate ur diciuzʒ eſt: fa ſunt udiccs ſhoineie ur ne
Ruan eogiabeßo denee Iſcopd: doctioꝛẽ'a utilio, ciendum eſt. Hoc nõ ſolum de epi ¶ij.ſcitote. ſʒ bic appellat iu
n aeſere cogrinni· abetepiſcopũ: doctioꝛ an . js: iam de quibuſlſibet c& regẽ. alibi tñ videt̃᷑ ꝙ vnuſ
n . . tus. xxiiij. di. geſta remP melioꝛi cõſilio non ſponte trã ſcopis: ueruʒ etiam . qu ufliber ſit inſer puincie pret tegem
iki ⁊.xiij.di. quãto. H ſeuntẽ ſed matoꝛũ exhoꝛtatiõe mu eccleſie miniſtris inte lisirur⸗ ne ui ut. xxiij,deiin. dugiſta.
ein aut papa pot. S i tare negant: aut epiſcopũ deieciuʒ delicer in locum muenistz ne⸗ b/ n. . Roma. ff. de re dini.l. vl.
efinigen nalü eßaann o⸗ perſecutionẽ patientem cauſa uii repat. Unde beatus gregoꝛi cri·Z. ibi dicitur ꝙ, iõ romuli: in
giin careetze neceſtori litatis aut neceſſitatis nolũt inthꝛo bit ſalonitano epiſcopo de eo qui ĩ terfecit remũ qꝛ muros trãſi-
elotüin ac , SS niʒare. ¶ Arẽ ex cõci. cartbag. iii. archidiaconatum alterius ſe ꝓmo lijt. Rñdeo. nã otuit boe idẽ
an Krad deſorcntigl on ambitione ſed ſynodali au,/ ueri vonlenlerat. lre i E en⸗ large ſumolo
tete io. ego credo g epf Toꝛitate de cecleſia ad eccleſiã epi õ oama terius in pr ſPacinperz deantd
ſin lericuʒ copus tranſeat 1 WV
NiNAH Pot cogeleclericr pus tranſeaeact. 7 ci. l.i.
ſic ut träſeat ad maio⸗ Piſcopꝰ de loco ignobili ad Am qui contra luſticie regula Archidiaconi.i.ĩ quolibʒ
rẽ locũ. cuz maioꝛa nobilẽ per ambitionẽ non trã in archidiaconatum alteri⸗ ſe archidiaconatu erit vnus ar⸗-
hrer⸗ nogi. ſeag⸗ ſeat: nec quiſquam inferioꝛis oꝛdi prouehi conſenſit: ab eiuſdem ar/ chid iaconus nõ autẽ ꝓhibet
Dacer Pat ⸗ nis clericus. Sane ſi utilitas eca chidiaconatus honoꝛe deponimuſ gnivna ecclia poſſiut eẽ plu⸗
rad hoe laeit e de I i ſi ulterius in loco eodem mini res archidiaconi.ut.xciij.di.
elate ⁊ qli. qris. b. cleſie popoſceritdecreto p cocle⸗· qui ſi ſumpſerit: ſe participatie diaconi.
e ONiſcovi iga ricoꝛum ⁊ laicoꝛum epiſcopis poʒ ſtrare preſump erit: ſe participatio q Ecce deſinit. xxi qij ſigl
du. i, bonore recto in pꝛeſentiam ſynodi tranſ/ ne ſacre communionis nouerit eſſe qu tranffanm.
TManier alia nferatur nihilominus alio ĩ loco eiꝰ ¶ Nez hieronymus ad ruſticũ mo r Befuncto.cũ eniʒ loco ei⸗
leef r all. nu us epiſcopo ſubrogato. inferioris v5 nachum. 3 ſccedit. pmortuo babetur.
D eir ütclug, giadus ſacerdotes uel alii clerici Inuna eccleſia duo pꝛelani eſſe nõ ff. pꝛo ſocio. actione.. publi⸗
Gaa n juriſ⸗ conceſſione ſuoꝛũ epiſcopoꝛũ poſ debent. .

almn Ppotel lſtooro.
is ytilis erit. ⁊. ff. locati.ſi don
b Boctioꝛs oia cõparatiua poſitiue hic ponuntur.

dic.om.iudi.ꝗ iuriſ

ſunt ad alias eccleſias tranſmigra

cerat.x iiij.q.v.dixit dñs.⁊.xxviij.di.diaconi.

NMapibus princeps unus eſt

ditioni. ð. vbi dicit re. ¶ Item ex eodem. I grues unaʒ ſequuntur ordine
ꝙ null⸗ ſibi yel ſuiſ De eodem. litterato. iĩperaior nnuſ iudex un⸗
nundieere Ret fin. Piſcopi uel preſbyteri ſi cau ronincie⸗ vonnd auteʒ condita du
iudicare pot mari- iſitandi es ſimul reges habere nõ
iuſ yroꝛẽ conigeẽdo Aſa uiſitandi ad eccleſiam alte, os fratr ges habe

eaʒ.xxiij.q.iiij.duo
iſta. ſy nõ verberan
do. ui. C. de repu.
coſenſu. qꝛ illa aliẽa
ſüt ab ingennis. nt
lbi dicif. ſj tpate po
reſt eã caſtigare qꝛ
eſt de familia ſua. x
xxiij.q.v. hec ima⸗

o. ſient dns ſeruũ.

iſti. de his qꝗ ſui uel
alieni in. ſut. K. fi.
etiã mercenariũ ſu
um. ff. de penis. re⸗
ſpiciendũ.nõ autez
in foꝛma indicij po
eã iudicare.

rius epiſcopi uenerintĩ graduſuo
ſuſcipiantur a ram ad uerbũ facien
dum quã ad oblationẽ conſecran j
dã inuitẽtur. ¶ Item calixtus pa
paomnibus epiſcopiis.
Eccleſia unius epiſcopi ab alio di
ſponi non debet.
cut alterius uxoꝛ nec adultre/
Rrari ab aliquo uel iudicaris gaur
diſponi niſi a pꝛoprio uiro eo niuẽ
le permintitur: ſic nec uxoꝛ epiſco/
pi ipſius: que eius eccleſia uel par
rochia i ndubitãter intelligitur: eo
uiu ente abſqʒ eius conſilio ⸗ uolũ
tati alteri iudicari uel diſponi: aut
eius concubitu: ideſt oꝛdinatione

frui non conceditur: unde ait apo/

ſtolus: Alligata eſt uxor legi niri.
quãdiu uir eius uiuit:eo vo defun „
cto ſoluta eſt a lege uiri. Similiter
ſponſa epiſcopi quia ſponſa uxoꝛqʒ
eius dicitur eccleſia:illo niuente il⸗

li alligata eſt: eo defücto ſolura eſt:

cui uoluerit nubat tantü in domio
ideſt regulariterꝰ. Si enim eo uiuẽ

potuit ⁊ parricdio ded icatur. In
rebecce vo utero eſau a iacob bel/
la geſſerunr. Singuli eccleſiarum
epiſcopi ſinguli archiepiſcopi ſin/

guli archidiaconiꝰ omniſordo ec

cleſiaſticus ſuis rectoribus nitirur
Ecce in quibus caſibus epi/
ſcopo uiuenti alius poteſt ei ſubſti
tui:quãquam ſecundum rei uerita
tem nõ uiuenti epiſcopo tales pro
bentur ſuccedere. Tranſſatus eni
ab una ciuitate ad aliam deſinit eẽ
epũs illius ciuitatis a qua tranſfer
tur:atqʒ ideo qui huic ſuccedit:nõ
uiuenti ſed defuncto quodammo
do epiſcopo ꝓbatur ſubſtitui. Sʒ
inter eum qui hoſtiliratis neceſſira
e a eum quiutilitatis cauſa tranſ/
fertur hoc itereſt: quod ille qui me
m hoſtiliratis ad aliã tranſit ſi pꝛio
rem contigeritaliquando ab hoſti
bus liberam fieri: ad eandemil „
lum redire opoꝛtet. ¶Vnge gre
goꝛius papa ſcribit iohãni epiſco/
po ſquillacino.c.xxv.

catione.

CLau;

. Jer æ iſte ef iti te .ut extra de renunc.ex tranſmiſſa. ⁊. ex de conceſ.pꝛeben. ⁊ec. ſpenn
pus fuerit inſtitut⸗? ſʒ bñnficia ſub ibne dn eing lA es ba c (Wamaliu vacet.7 ſic videtur ꝙ eo moꝛtuo poſſit repetere ecdeſi mrln
ſepus vr chuier d derei ee benit en ientaback ſepus dat am. ſed noneſt verum. ſic ergo quod bi hieitun⸗ in ſanox eccleſie ug
bere. ff. de adop. queſitũ.ſic.fl. de ren inſti . icitur. qui non vuit repetere. vel ideo quia eccleſia poſt mo:· ſei
ff. de ma.teſta.libertas.nec hereditas. inſti. de here. inſti. J. heres. nec matri · dicilur. quia eum P qulgederl⸗ eüpote na 4 nnn
moniũ.xxxij inſole vo 1 ſ vetere Geh pone. i,
ci puraʒ eẽ inſtitntione lʒ in . Ffiratis acaliu rus certis ciuitatibus conſtin moꝛitur ſubſtitutuſ ntalih
coditione reſoluit. ut. ff. de in Qui mem boſtilitatis ad alium lo Ann cn que ſecuriora putamus eccleſta reperi pai zutlen⸗
diẽ adiec.l.ij.ſi.ex de fi.pᷣſby. cum tranſierit: poſtea ad ſuam ec/ e dioceſis loca ani ſponere mü. ille no pult re⸗ zinmne
veniẽs. ? ſimile er de pig· illo cleſiam redire opoꝛtet. eiu e e e un valcant dire.põt ne ↄpelli: gun ai
vel dic ꝙ iure poſtlimuni re⸗ ſtoꝛalis officii cura nos ad quo? habita e mnneperi non videtur. videt iſtts
ſtttuit ei ei hoꝛ epate lic xri. monet deſtitutis eccleſiis po deßgere⸗ T barbaricum bolnmtp eni ecclia renũcial⸗ nn
q.iij. pᷣma.nõ.n. poteſt dici ios conſtituereſi geerdotes: qui culum facilius declinare:propte . ſe iuri ſuo nõ repe⸗ F hi
mancat epus poꝛis eccl e. i. Vrio⸗ minicum paſtoꝛali ſolli rea te iobannem fratrem ⁊ coepi / tendo. cũ potuit eũ thtu
enizʒ eſſei eps vtriuſqʒ. ð ild gregem vonnmicumn Hi ſcopũ noſtrum bellitrenſis ciuiia repetere et noluit. ictin
gð eſt. xxi. q.i.relatio.⁊ eſt ſi⸗ citudine gubernare debeant.pro/ tis ſedemqʒ tuã in loco quodãa are ſed aliuʒ pꝛeelegit. pſk
mite ve our lul chulan Pierca ie oganczab hoſtibus t d ſanctuʒ andream apoſtolũ Immo videt q' iſe Aaruſt
tũc dices ꝙ poꝛ loc⸗ delinit . leſmiane ciuitatis epiſco nata ad lanctiuz anor con tere oſ, nna
ücecoc. ä Prfindranlcezien bcſ iomus tranſinigrari: quaten? epelere boſtil e nugin
eẽ rellgioſus. ut. fl. de rela. cũ um in ſquillirana eccleſia te cardi precipmus en Wteſia viuo ſecundo zaune⸗
ſt etit in⸗ 5 . b hoſtilitatis incurſu liberior exi HD Ealicl,
loca. Sʒ poſtea ea repetit in nalem neceſſe duximus ſtatuere ſa 25 b0 * ce conſemdi Et ſi obijcit ei. ꝙ urg ie
re poſtliminij. nt. xxxiii..a.l. cerdotem: A utſuſceptaʒ ſemel ani ſtere ualeans: a illic conlueud ct5 Babuit eccleſid pw amiin
cũ pbellica. Del dic papa curaz intuitu reiributionis ſolenniuz feſtiue diſponas. ¶ Iẽ derelicto. replicabi gamia
ſa lione vel tenei dele Paurennhnens lʒ a tua ſis hoſte Cũ aliquis cauſa bumilitatis ao turꝙ illa alij adbe rni,
peᷣ põt aliquẽ nſimur⸗ pꝛela rure depullis: gti ea ſtolica conceſſione de epiſcopaliſe ſit. u e de dinoꝛ. i hunn,
tũ.ſicut miles ſub oditione ⁊ imminente depulſus: auaʒ que b de ad monachalem deſcẽderit ſub gnificaſti ꝙ nõ cre⸗ lcicnin
ad certũ tepus inſtituit here⸗ ſtore uacat debeas eccleſiaz guber H 2 2 alige ed eius ſabro⸗ do. ut. xxxij. g. vi. ei
dem. ff. de mili. teſta. in frau⸗ nare:ita tamen ut ſ 1 ciuitatem illaz iectionem. ll 4 4 onnkaaih nihil. ff. nequid i lo iſinc
dem. 5miles. int boſtibus liberam effici ⁊1 domino Sari porerit: ille voad Pon co pub.l.ij.ꝭ. idem eani
b Reuocari. ar. e reſtituta protegente ad priorem ſtatum cõ reſurgere nequaquulterius uale ait. Kürtn
re in pꝛiſtinũ ſtatũ oia iura re igeritreuocariꝰ: etiam ad eam in bit: unde in quinta actione conſti f Empoꝛil. tri miſen
ſtituunt. ut ex. de elec. ꝙ dli ½ tigerit re 7 ne . nbene⸗ minſ
itt eeane qua prius es ordinatus eccleſiam tinopolitane ciuitatiſſynodo. cc. poneꝛe. .d0. Aunſt
geẽtia. ⁊. xvi.q.iij.pma.⁊? lige g*. Sinautem predicta ci lxxxii. patrum ſub octauo iohãne di.i.tribuſ. ſ. xvi. q. iniſt⸗
puenerit ad melioꝛẽ ſoꝛtuna. reuertaris Sinautem pr pa cui prefuit petrus preſbyter xl. ſigs. c. . i. tem d
tenet᷑ ad pſtinã obligation?. nitas continua captinitatis calami val ⸗ evaulus anchonitanuſ poris, vbidehöno. nit
Fa i abifirmio ⸗ tate premitur: in hac in qua es in/ cardinalis 1paulus o e taui piene. end
admodũ eruitꝰ? amit. ſi loc . cardinatus a nobis debeas eccle j epiſcopus eugemus 0 le 18 epi g Oc nequaũ. 6
.A vo cedere ali. ſia permanere. ¶Qui vo utiliia ſcopus apocriſarii pape dixrerunt. vlteriuſ.tame un
¶ Reuertaris. cñ glenealur tis cauſa tranſfertur: nequaquã ad Epiſcopus qui cauſa bumilitatis monachus ꝗ nüp
a nene 5 ſ ſnn eütoranng priorez redigere cogitur. Eſt etiã monachus efficitur: ad pontiſica/ fuit epus bene pot ſuen⸗
er :5 l . ué i eẽ epᷣs.nt.xvi.qi x¶
eccliarũ. illud. xxi.q.i.rela⸗ alius caſus in quo epiſcopus uiuz IJum redire non ualet. d nos b Fan r. icr⸗ a
tio. Baʒ. vo dixit ꝙ eſt epus ti epiſcopo ſubſtituitur. Cum eni Oc nequaquã apud nos ba Iſcripturis. . xvii Khorti
vtriuſqz. ſicut imfimomo cor aliquis relicta priori catbedra ſia . beatur: ut quicunqʒ de vonii qi.c vnico. Ieſſ unit
nali dixit ꝙ aligs võt eẽ mari auctoritate ad aliam tranſierit: 2 ficali ordine a babiin ad monacho. plebanus aliqs it ciſta
tus dparſi prerſſ elig alius ei ſubſtimuus fuerit. licʒ ile rum deſcenderit uit ulterius' poſ mnonach'poſte po ean
eſſecceh⸗ cadtiuitatẽ ut prioris eccleſie epiſcopus eſſe nõ ſitin epiſcopatũ reuerti. Item pre teſt fieri Niebanuͤs⸗ biin
.IIe⸗ „ , . ir ſ. „ 7 . j. .i. ſi eea,.
de reli. c loca. ſy n eſt ita. r deſierit: ſubſtitutus tamen epiſco cepit ſanctaſynodus: ut gniad . g. R i
ipſa ſacramẽta ecclie vera di· patum habebit. ¶ Ande damaſu de põtificali dignitate babituqʒ a diͦ g cu quis dimit Annt
cimeſſe apud hoſtes. ut.i.q. urbis rome epiſcopus ſcribit om/ monachorum uitam et penitentie mrepatu vbi pinsp ike
i. ꝙ quidã.· Et qð dicit lex¶¶ p nibus epiſcopis dicens deſcenderitlocum: nequaquã ad fieere potuit. prefu ltt
deſinit eẽ ſacer loc. intelliie De ſacerdonbus qui relictis ſuis pontificatum reſurgat: monacho/ mit ꝙ ppter oſeiẽ 3 Prnn
Zidnagledrte mueis, eccleſiis ad alias migrarunt. run cnim uit ſ ublcctioins pabet tia nniee r
ei 8 186 e m ⁊ diſcipulatus:non docen rit.ſed H̊ non eſt ve aaſd
ne aratri. ff. gbꝰ modis vſuſ/ O 8 ſacerdotes qui de eccle nerdu ſid Ipaſccdi alioſ ꝛſepe ingre⸗ haſrn
fructꝰ amit.l. ſi vſuſfructus.? ſus ad alias eccleſiaſmigraue di uelpreſidendiuel paſcè ndän . aitar auil moneſte ſiit
collegiũ traſſatis perſonis.f· runt tamdiu a cõmunione babui/ HNoc ad een Sen an rium Ppter meriiiga uimitn
de colle. illicitis. l. ij. Sed po mus alienos quadiu ad eas redie ad quietem ſeruandam quibuſda, augidant xxvi.d
ne ecõuerſo ꝙ eps ſitcaptus rint ciuitates in quibus ſunt conſti conceditwr. ¶. Ande liberius pa j iunt g dicuͦt n⸗
⁊ nõ cinitas. tũc bene ↄſtitue tuti: quod ſi alius alio rranſmigrã paſcribit omnibus epiſcopis. telligo boc. c. de
tur alius. ui dicũt quida. qaꝛ ſi tre in locuz uiuentis eſtordinatus: ro infeſtationibꝰmalorum non eoqui conuiclus ?
utorecvus dbboſt in tamdin uacet a ſacerdocidignua ercniſcopo gregeinreliniene ecnmmenngn
oi recuperat ure poſtlimi ⸗ te qui ſuam deſeruit cinitatez: quã elsseltg eſt nobis quod pro diur in moyl ent
nij. ⁊ ille aliꝰ deſinit eẽ iutoꝛ. diu ſucceſſor eius quieſcati domi preteritis laboribus infeſta/ un legenune. poſt
yt inſti. de attilia tuto.. ab bo no. ¶Epiſcopalium etiam ſediũ tionibus nõnulli ueſtrum aſſigna ta ationem. ve
ſtibus. qð nõ ↄcedo. ſic o ½ mutationes metu boſtilitaniſ inter tas ſibimet a a deo commiſſas reli imntellige de eo ghu
federet illa regula. xyi.q.vij. ueniente nõnunquam fieri ſolent. queruntplebes ⁊ in futurum plu/ militatis cauſatra⸗
en hr⸗ eſt oꝛdinatus Ar. Ange gregorius ſcribit ioanni res reliquere uelint eas quas tue ſiuit. ? de licetid pa
4ο integra põt repeti e ſſeono bellitrano. , , ri debẽt eccleſias:⁊ pro ouibus ſi/ e. ⁊ lalis per ern
ecclia ue babita ẽ ꝓ dereli⸗ eceſitate teporis epiſcopalium bi commiſſis laborare negligant? poteſt rrclne ich,
cto. nã ⁊ ccſſit quis bonis.re ſedium mutationes ſieri poſſunt. monaſteriorũ ſe quieti tradere fe/ neopal gwe⸗
bo nõdũ diſtractis põt eas re I Emporis qualitas nos admo ſtinent: æ uacationem ab epiſcops u dalis pot
petere. vt ar. C. ð repn. bere. net: epiſcoporum ſedes ani/ nus laboribꝰ eligere: ⁊ ſilẽtio atqʒ e& gbbas:? nõ rideĩ
l. vl. ⁊ ar. ff. ð cel. bo. is qui. ſi⸗ qꝛ maioꝛibus bono
mile. ff. de decur. ꝗad tẽpus.

ribus functo nõ & inferioꝛes recipe. unt. C. de bis qad quignd
ra vocãt᷑.l.maoꝛibꝰli.x.Secꝰ tñ credoqꝛ etiã põt et pleben
renũc.ad ſupplicanonẽ.⁊. xvi.q.i.ſi quos.⁊.c.in paroc lnr trena
hb¶VUsggeſtũ ẽ. decipiat. Ar. ꝙ ſi gs dolo renũciat.ꝗ
O ciatio.qð nõ eſt verũ. ut. iij. q. i. reintegranda.

Sed quero cũ iſie ſubſtituebat᷑ aut vacabat epatus aut nõ. Sinõ vacabat. q⸗

liter ſucceſſit in locũ vinẽtis.ar. ff.de ver. ob.li.nõ põt etiq dici ꝙ vacabat qꝛ
nõ fuit ecclia abiudicata.maxie cũ dicat᷑.q nõ ipſo receſſu ꝑdat quis eccliam.
Sed bꝛeniter põt dici ꝙ ille fuit admoniiꝰ ⁊æ per ſniam fuit ecclia abiudicata.

Vel dic ꝙ cũ de iure debuit vacare.ʒ ſuꝑ hoc nõ eẽt lata ſnia.põt alij adiudi

Plue
aiten
ſtoir
Nene
Ifnu!

olſa .

vVn.

a/R Ciſcitaris. pꝛoretã.i. rectoꝛem nauis a pꝛora que eſt anterioꝛ

O pars nauis.

Mon dicimus. j. quc xemhlo⸗
Non fugiamus.i.fugere debeamus:· .
E Biuinitus.deꝰ ꝓpter peccata hominũ mittit flagella ⁊ ꝑſecutio

nes. ly.d. ſi gel. xyi.
q.i reuertimini. et
xxiij.q.iiij.ſiquos.
Et ſm quoſdã ptã
tem nocẽdi dat de⸗
us qn ꝑmittit quoſ
dam nocere. eoipᷣo
ꝙ ſe nõ obiſcit. S
cuudũ alios ꝓpꝛie
dat poteſtatẽ. Sed
ipſe ex ſe habet po/
teſtatẽ nocẽdi.vñ ſa
thane poteſtas no/
cendi iob data fuit.
Omnia eni que fi/⸗
nnt in ciuitate. aut
inſto dei iudicio:
agut eo permittente
fiunt.ut.xxvi.q.v.
nec mirr.
Prodire. pugna
do cũ eis.qð ĩ nul⸗/
lo caſu pñt clerici.
ſi aliaſpñt euadere
l. di. de his clericis
ſed pñt alios hoꝛta
ri ad pugnã iuſtam
⁊ etiam intereſſe. ut
xxiij.q.viij.igit᷑. et
ca.ut pꝛidem.
f¶ NArietes.ᷣalibi di
cunt᷑ epᷣi canes. ij.
q. vij. g. nec regimi⸗
g Buerſitas.
A votis. ideſt
pꝛopoſitis.
h CPꝛobatio. S. eo.
cum ꝑcuſſio.

i ¶ Sed tñ nanis.i.

conſtantia fidei.
le CHoc obſeruan⸗
dũ.ꝙ pᷣlatuſ mane
at cũ ſubditis ſuis.
l¶ Obſeruandũ in
hoc. §. diſtinguitur
quid iuris ſit iĩ extri
ſeca ſiue intrinſeca
perſecutione. Ex⸗/
trinſeca eniʒ ꝑſecu/
tio conſiſtit in ma⸗
nifeſtis inimicis ec
cleſie. intrinſeca in

ocio uitaʒ ducere magis appetant
quã ĩ his que ſibi cõmiſſa ſunt per
manere dicente domino:beatꝰqui
perſeuerauerituſqʒ infinem. unde
nanqʒ eſt heata perſeuerantia:niſi
de uirtute patientie: quoniã ſecun
dũ apoſtolicã pꝛedicationẽ omneſ
qui uolũt in chꝛiſto pie uiuere:per
ſecutionẽ patiunmr. Ideo frarres
chariſſimi nõuos aff lictionũ ama
ritudo a pio mentis ueſtre pꝛopo
ſito coerceat recedere:conſideran
tes quanta pꝛo abſolurione noſtri
et liberatione creatoꝛ dominuſqʒ
redemptoꝛ noſter permlerit:qui
buſue ſe contumeliis afficiendum
tradiderit: ut nos a uinculis pote/
ſtatis diabolce liberaret. Atrtẽdi/
te itaqʒ uobis ⁊ omni gregi in quo
uos ſpiritus ſãcius ↄſtituit epiſco
pos regere eccleſiã dei: quã acqui
ſiuitpꝛopꝛio ſanguine ſaluatoꝛ mũ
di: ut non ſit qui uos decipiat aut
ſeducat ſubtilitate ſermonis ut ple
bes uobis cõmiſſas relinquatis: ⁊
alicui pꝛopter oppꝛobrium malo/
ruʒ hominũ quieti uos tradatis ut
uos ſolũmodo ſaluetis:a filios oꝛ
phanos relinquatis. ¶ Item ni/
colaus humifrido moꝛinen ſis ec/
cleſie epiſcopo.
In perſecunonibus epiſcopꝰeccle
ſiam ſuã non deſerat.
B Ciſcitaris itaqʒ per gualdagu
arium pꝛeſbyrerũ:utruʒ cum a
noꝛmãnis de epiſcopio depellaris
debeas de cerero in monaſterio cõ
uerſari. In quo ſcias chariſſime
frater quod ſi pernicioſũ eſt pꝛoꝛe
tam in tranquillitare nauim deſere
re:quãto magis in fluctibus. Abi
non dicimus quod perſecutoꝛum
non fugiamus maximeqʒ pagano
rum inſidias: cum ad tempus ſeui
unt: ⁊ ob multitudineʒ delictoꝛuʒ
noſtroꝛũ nocendi facultatẽ dinini/
ws aſſeqununtur: preſertim cũ eis
pꝛodire ultro nõ debeamus ⁊ mul
tos prophetas a apoſtolos ipſum
quoqʒ dominũ huiuſmodi fugiſſe
inſecutores luce clarius conſtet:
ſed quod pꝛecipue nos qui tanquã
arietes ducatü gregibe prebemꝰ:
imo qui ⁊ horum paſtores ſumus
deo auctore cum eis in periculis p
uiribus perſiſtere pro certo conue
niat:⁊a cũ tranquillitas reddira di⸗/
uina fuerit pietate: ſopitaqʒ furen
tium infeſtatio: mox gregẽ perqui
rere:in unum colligere:a eius ani
mos celeſtis patrie pace ac potiſſi
mũ ſecuritate predicata ſurſũ eri/
gere debemus. Et tãdiu ſuper eo
rũ cautela oportet nos eẽ ſoſlicitoſ
un ſi dei iudicio preſẽtis tẽporis cõ
moda fortaſſis amittunt:future ui/

Q

t 5 2

eis qui adhuc non ſunt eofſi n exterioꝛi perſecutione diſtinguitur. aut ſo/

lus pꝛelatus querit᷑.aut totus c

erus. Si ſolus pꝛelatus.aut eo recedente tuta

eſt ſalus ecclie. ⁊ tũc fugiet. ⁊ hoc ꝓbat exemplo xpᷣi ⁊ pauli ⁊ tribꝰ anctoꝛita
tibus auguſtini dni ⁊ dauid.ſi nõ eſt tuta. tunc ponet animã ſuã ꝓ onibꝰſuis.
Si totns clerns querit.indiſtincie ſe pꝛo eis hoſtibus opponet.nt.xliij.di.ſit

te le ſperẽt gaudia abſqʒ ambigui/
tate percipere ſempiterna. C Itẽ
regorius.
on eſt reprobani ſed uirtutiſ p
batio bonorum aduerſitas
Duerſitas que bonis uotisꝰ
obiiciiur:pꝛobatio uirtutis ẽ
non iudicium reprobationis:quiſ
enim neſciat quam proſperum fu/
it quod beatus paulus apoſtolus
predicaturus ad italiam ueniebat:

7 tamen ueniens naufragium per/

tulit ſed tamẽ nauis cordis in ma/
ris fluctibus ĩtegra ſtetit. ¶ Hoc
etiã tunc obſeruandum intelligit᷑
quando inter ſubditos aliqui inue
niuntur quibus prelatorum uita p
ficiat:quando nec ſpecialiter prela
tus queritur:nec per alios tuta po
reſt eſſe eccleſie ſalꝰ: ne ſi deſerere
icipiat:quibus prodeſſe poreſt: di
catur de eo. Mercenarius autem
⁊ qui non eſt paſtor cuius non ſunt
oues proprie:uidit lupum uenien
tem a deſerit ones ⁊ fugit. Cũ vo
ſpecialiter queritur: fugiat exẽplo
chriſti qui a facie herodis fugit in
egyptuʒ:fugiat exemplo pauli qui
a fratribus per murum ſubmiſſus

eſt in ſporta. AUnde auguſtinus ait

fugiat miniſter chriſti ſicutchriſtuſ
in egyptum ſugit: fugiat qui ſpecia
liter queritur: dum per alios ẽ fir/
ma ſalus eccleſie. Hinc etiam ait
dominus diſcipulis: ſi nos perſe⸗
cuti fuerint in unam ciuitatem fugi
te in aliam. Hinc etiã ideʒ abſcon
ditſe ⁊ exiuit de templo: quando
iudei lapides tulerunt ut iacerent
in eum. Hinc etiaʒ auguſtinus ait
de eodẽ in pſalmo liiii. Ecce elõ
gaui fugiens: illud tangit quod ui
ſabat perſequentes: ut occaſionẽ
ire demeret:a manebat in deſertis
orans in quo docebat nos in ſecre
to conſcientie quieſcere:cum a ma
lis premimur. Cum uero non pre
latorum tantum ſed totius eccleſie
ſalusqueritur:fidesꝰ iĩpugnatur:
neceſſe eſt ut ex aduerſo accedant:
T in die belli ſeipſoſutr murum op/
ponant pro domo domini: ⁊ ani/
mas ſuas ponãt pro ouibus ſuis:
ur exemplo ſue paſſionis accendãt
quos ſermone doctrine diutius cõ
firmare non ualent: a hoc quidem
de manifeſtis perſecutiõibus. Eſt

1 aliud genꝰ perſecutionis in quo

apoſtolus laborabat dicens: quis
infirmatur ⁊ ego nõ infirmor:quis
ſcandalizatur et ego non uroraẽ.

¶Nic auguſtinꝰ i pſalmo ci.oſſa

ideſt fortes quorum frixorium ſũt
qui ſcandaliʒantur: tantum eni fri
gitur bonus quantum amat. Hic
idẽ inpſalmo.xxx. iraſcitur iuſtuſ

rectoꝛ.ſed ſi alias poteſt con-
ſuli eccleſie.totus clerꝰ fugiat
cũ pᷣlato. ſi nõ põt. remaneat
cũ pꝛelato. vel oẽs vel quidã
ex eis.ſi ẽ altercatio inter eos
de remanſurxris. res ſoꝛte diri⸗
matur. xxxi.q.ij.ſoꝛs. Circa
intrinſecã diſiiguitur ſic.aut
oẽs ſunt mali.aut quidã.ſi bo
ni ſunt cõmixtimalis eos nõ
deſeret.xxiij.q.iiij.tu bonus.
Si oẽs mali ſunt aut ſpes eſt
de coꝛꝛectione.aut nõ.ſi ẽ.nõ
ſunt deſerendi. ſi nõ eſt ſpes.
tunc ſant deſerendi. nt.j.e.c.
vl. Et nota ꝙ loquit᷑ de extri
ſeca ꝑſecutiõe vſqʒ ibi.ẽ ⁊ ali/
ud genus.abinde mixti ð ex/
trinſeca ⁊ intrinſeca vſqʒ ibi.
cum aũt a vitijs.⁊ abinde tã
tum de intrinſeca.
lI¶ In pſalmo. Cxaudi deꝰ
oꝛationem meam.
m UNt occaſionẽ.⁊ ita peccat
quiĩis eo ꝙ dat alijs occaſionẽ
peccandi.vt.lv.di.ſi euãgeli⸗
ca.⁊.xxij.q.iiij.inter.
n ¶ Salus. ergo videt᷑ ꝙ pꝛo
rebus tempoꝛalibus nõ debe
at pꝛelatus moꝛi.vt.xxiij.q.v
non eſt noſttrum.
o CSides.ꝑ hereſim aliquã.
p C Perſecutionis.i.compaſ-
ſionis. H
q Mon vꝛoꝛ. compatiendo.
r In pſalmo. domine exaun
di.ibi.quia defecerũt ſicut fu/
mus dies mei. ⁊ oſſa mea ſiẽ
in frixoꝛio confrixa ſunt.
ſSFrigitur.i.ↄfrigit᷑.i.tantũ
dolet de maioꝝ interitu quã
tum ſalutes eoꝝ diligit.
t CXxx. Inte dñe ſperaui.

vſaʒ miſerere mei dens quoniã tribuloꝛ. conturbatus eſt in ira oculus meus
gnima mea ⁊? uenter mens.quonia defecit.⁊c.
a Paleaꝝ.i. maloꝝ qui ſunt ſine fructu. G
b ¶ Oadit. ſupple id. in quo.ſ.odio extingueret᷑ oculꝰ rationis ſi haberet illud
odiũ. uel dic non odit boies ſed peccata eox. xxxvi. di. odio.

¶ ;culus.i.intellectus.
d VUWenter.i.pꝛelatus.ꝗqquã
doqʒ ventroſus eſt.
e¶ Pꝛo interioꝛibꝰ.i.ſubditiſ
f Mon clamat. alte ſʒ intus
ingemiſcendo.
g ¶ Befecit. dicens ſupple qꝛ
defecit.quaſi dicat oĩo cõtur/
batus eſt oculus meus.qꝛ de
fecit in doloꝛe vita mea ex ma
gna iniquitate maloꝝæ. Er q
re dicat H.occulte ſubdit vi/
dens non poſſe pꝛoficere ⁊c.
b ¶ Lxix. ſ. deus in adiutoꝛi-
um meũ intende.
¶ Contribulatoꝝ. i.illa vox
deus in adiutoꝛium meũ. eſt
vox martyꝝ in manifeſta per
ſecutione.⁊ etiã vox iuſtoꝛuʒ
in occulta ⁊ intrinſeca.
EKCSed de capite.i.xpo.
l ¶ Pꝛeſumentiũ.i.cõfidentiũ
m ¶ Cuũ illis.i.martyribus.⁊
hic inuit᷑ intrinſeca ꝑſecutio.
n ¶ Vela leone.i.diabolo aꝑ
te ſeuiendo.
o Bracone.i.a diabolo oc-
culte perſequendo vela falſis
fratribus.
d ¶ ¶ Oẽs.i.tã illi ꝗ extrinſecã
qᷓ intrinſecã ꝑſecutionẽ pati/
untur.
q Cum aüt. Hic.5. loquitur
de intrinſeca perſecutione.
F ¶ Vincamus.i.magis ſum⸗

digni gehenna i bi quos fu

gimus.
8 Abel.i. ſimilis abel.in pa/
tientia non vult eẽ ꝗ nõ poteſt
tolerare conſoꝛtiũ maloꝝ.nã
quiſꝗs malos nõ tolerat ipſe
ſibi ꝑ intolerantiã teſtis eſt ꝙ

bonꝰnon eſt. ut. ſ. xxiij.q.iiij.

hec aũt.⁊.c.tu bonus.
t¶ Chbaim. i.fratris abel.
n ¶ Non exercet.i.malos nõ
allicit. ſignificat ut illos coꝛꝛi

x ¶Lima.i.perſecutio.
y ¶ Tu bonus. ſ. xxiij. q. iiij.
bec autẽ.⁊.c.iu bonus.
3ʒ Bonoꝝ. ar. ꝙ ſi per aliquẽ
nõ ſtat quo minꝰfaciat idẽ eſt
ac ſi feciſſet. xliij.di. epheſijs
a ¶ Coniunctione. fugimus
enim malũ in hoc ꝙ non cõ/
iungimur malis. qꝛ ſi eſſem⸗
cũ eis poſſemus conũpi cuʒ
eis.tnñ maius malum cõmitti
mus cx boc ꝙ ſeparamur a
bonis.q;ꝛ ſeparando nos a bo
nis committimus ſciſma. qð

ne rumpatur charitas bonoruʒ ne

peccatis palearũ: non tamẽ odii
in quo extinguitur oculus ut uen
ter pro interioribus que iurban
tur: quando nec coꝛripi poſſũt im
pii: quibus nõ clamat quia defe/
citꝰ in dolore uita uidens non/ p/
ficere quod pꝛedicat. Hinc idẽ ait
in pſalmo.lxix.utrũqʒ gen perſe
cutionis diſtinguens: uox contri/
bulatorũ chriſto: ideſt martprũ in
ter paſſiones periclitantiuʒ: led de
capite preſumentiũ cum illis uox
omms iuſti cui ex charitate abun/
dans iniquitas chriſtianorũ paſ/
ſio eſt: ut lotb corporalem perſecu
tionẽ a nullo in ſodomis ſuſtinuit:
ſed a malis eorum cũ quibus ha/
bitabat. Eſt ergo perſecutio iuſti
uel a leone in ipetu:uel a draconeꝰ
in inſidiis. unde oẽs clament: deꝰ
in adiuroriũ meũ intende. ¶. Quz
aura uiciis ſubditorũ prelatus af
fligitur: aliquando omniũ eſt una
inſatiabilis obſtinatio: aliquãdo
mali inueniuntur bonis admixti:
quando boni ſimul cũ malis babi
tant:non ſũt deſerendi boni pro/
pter malos ne peruerſe malos eui
tãdo uincamus quos fugimus ad
gebennã: ſed potius mali toleren
tur propter bonos. Unde grego/
rius: Abeleſſe renuit quẽ chaim
malicia non exercet. JFerrũ quip
pe noſtre mẽtis ad acumen nõ po/
teſt peruenire ueritatis: niſi boc al
terius eraſerit lima prauitatis.
Hinc etiam auguſtinus: iu bonꝰ
tolera malum ? cetera. Infra de to
lerandis malis in prima cauſa be/
reticorum idem ait: Maius ma/
lum in ſeparatione bonorum cõ/
mittimus: quam in coniunctione
malorum fugiamus:tali nõ impu/
tat deus ſua peccata: quia nõ fecit:
non aliena qꝛ nõ approbauit:nõ ne
gligentiam quia non tacuit: non ſu
perbiam:quia in unitate perman/
ſit. Hinc ideʒ in pſalmo.liin.quis
dabit mibi pennas ſicut columbe:
non ait ſicut coruo. columba vo a
moleſtiis querit auolare ſed nõ di
lectionẽ amittit ſẽperqʒ gemit. ſic
bonus uult ſe ſeparare corpore nõ
amore ab his quibus nõ poteſt.ꝓ
deſſe:ſed ſi aliquando ligatur non
uiſco cupiditanis ſed cura officio
ur deſerere non poſſit: tunc dicat
cupio diſſolui eſſe cum chriſto: ſʒ
manere ĩ carne neceſſe eſt pꝛopter
uolſ.⁊ ſic eſt merituʒ ex deſiderio.
Ecce elongaui fugiens: non loc

perdat exercitium malorum quos
deus admiſcet ut iudam apoſtolis

quem quamuis ſcirer fureʒ eſſe: ta

Cau.

facere maximũ malũ eſt. ut.xxiiij.q.i.non afferamus.
b ¶ MNon poſſu.i.non debeat pꝛopter bos quibus poteſt pꝛoficere.

c Tai aduuati. laboꝛẽ. Mota ꝙ laboꝛ nõ debet eſſe ſine mercede.

ut. xij. q.ij charitatẽ.⁊ in auc.de iudi.ꝭ.ne aũt.col.vi.vbi dr ꝙ

laboꝛ nõ debet eſſe ſine fructu.vnde v.Cum laboꝛ in dãno eſt cre⸗

men ad predicandum miſit ⁊ ei eu
chariſtiam dedit: docens in eccle/
ſia tolerari malos: nec obeſſe bo/
nis maloꝛum cõſorria. NQuamdiu
vo omniũ ſubditorum eſt obſtina

ta malicia:nec pꝛodeſt eis prelato

rum preſentia:tunc etiam corpore

licet ab eis recedere: ne illoruʒ nę

quitia ſemper in deterius pꝛofici/
at: a iſti quidem fructum amittant
quem de aliorum pꝛofeciu poſſent
inuenire. Sic beatus benedictus
deſeruiſſe legitur quos in necem
ſuam unanimiter uiderat conſpi/
raſſe. Hic etiam beatus grego
rius petro diacono interrogann:
an liceat prelato gregem ſemel ſu/
ſceptum deſerere in.ii.li.dialogo
rum reſpondit dicens.
Quando liceat prelatis ſubditos
deſerere uel non.
Bi adunati equanimiter por
tandi ſunt mali: ubi inueniun/
tur aliqui qui adiuuẽt᷑ boni: nã ubi
omnino fructus de bonis deeſt: fit
aliquando demalis labor ſuperua
cuus:maxime ſi e uicino cauſe ſup
petant que fructum deo ualeãt fer
re meli orẽ.Sepe agitur in animo
perfectorum: quod ſilentio prete/
reundum non eſt: quia cum labo/
rem ſuum ſine fructu eſſe conſide/
rãt:in loco alio ad laboreʒ cũ fru
ctu migrant: unde quoqʒ ille egre
gius predicator qui diſſolui cupie
bata cum chriſto eſſe cui chriſtus
eſt uiuere ⁊ mori lucrum:qui certa
mina paſſionum non ſolum ipſe ap
petiit:ſed ad tolerãda hec etiaʒ ali
os accendit:damaſci perſecutionẽ
paſſus ut potuiſſet euadere muruʒ
funem ſportamqʒ queſiuit: ſeqʒ la
tenter deponi uoluit. nũquid pau
lum morteʒ timuiſſe dicimus:quã
ſeipſum pro amore ieſu teſtatur ap
petere: Sed cum in eodẽ loco mi

norem ſibi fructum adeſſe conſpi-/

cererad grauem laborem ſe alibiꝰ
cum fructu ſeruauit. fortis etenim
preliator dei teneri inter clauſtra
noluit:ſed certaminis campũ que
ſiuit. Mulrorum auctoritaubꝰ
apparet quando uiuẽtibus epiſco
pis alii poſſunt ſubſtitui quando
non.

Aod autem iſte uali/
tudine recepta ſuazʒ re
perit cathedraʒ: nulla
auctoritate ratum ba/
beiur:celebrationẽ vo
ſacrificiorum quã infirmitatis cau
ſa dimiſerit: ualirudine recupera/
ta exequi non prohibemr.
Tende alex. i. ſcribit gebonar/
o uiuarienſi archiepiſcopo.

ſcit moꝛtalis ege/
ſtas.iuxta illud ⁊c̃.

d ¶Alibi. idẽ fecit

cypꝛianus.ut.xxiiij
q ·i. aduocauit.§.
multoꝛum.

tia pape
renũcia/
nit.⁊ ad pꝛeces eiꝰ
alter ſubſtitutus ẽ.
certũ eſt ꝙ ille non
poteſt r̃petere eaʒ.lʒ
conualelcat.ut.S.e.
q.i.hoc nequaquã
Et ideo mꝗr aliam
gqueſtioneʒ tractat.
ytrum ille qui abſti
nuerit a miſſa pꝛo
egritudine. recupe
rata ſanitate poſſit
celebꝛare.⁊ certum
eſt ꝙ poteſt. ſ. e. c. i.
dũmodo certuʒ ſit
eum eſſe ſanatum.
Si aũt fuit demo/
niacus vel epilenti⸗
cus. debet pꝛius ꝑ
annũ eſſe liberat?.
xxxiij.di.cõmunit᷑
lv.d. pꝛecepta.⁊ ar.
ff. ð redibitoꝛia ac.

quod ita. In egritu

dine conſtituti miſ⸗
ſas celebꝛare pñt.
ỹ.e.q.i.c.illud. niſi
ita debileſ ſint ꝙ ce
ptũ officiũ nequeat
adiplere.? niſi ha
beant moꝛbũ cadu⸗
cum. xxxiij. di. coi⸗
ter.tñ cũ diſtinctio
ne an moꝛbus iſte
ſit cum ſpuma ? ela
moꝛe. ut tũc nõ poſ

ſit. uel ſine ſpuma ?

clamoꝛe.⁊ tunc po
ſit. ut ibi notaui. ſʒ
quidam indiſtincte

dicunt ꝙ nõ debẽt

celebꝛare infirmi.

OQ.ij.

nue
ann
taſmm
tin
Senvin
4
cagte
cnhs
orſnil
Nrltl
Güne
nm
urtann
Anrſuit
ſchech

.

.

Fri.mi

mnmt.

ii
iri

l

Grobetoon
e raryn
laninen

Umi nee

r üſi

rhin de

icuroe

LIn

VIII CAuneho 3 153
vii.q.i.petiſti. Nec obſtat. lxxix. di. ſi tranſitus.vbi innnitur ꝙ papelicet ſibi

A litteris. frequenter. Jõ quidam dicunt ꝙ ſiraro accidit põt vii.e ix. it
3 inſtituere ſucceſſorem. Sed dicitur ibi ꝙ põt cum fratribus deliberare ðᷣ ſuc

. celebrare:dũmodo habeat ſociũ.S.e.q.i.c.illud.uel ſupple ma/

S iſtingue. vt. xxxiii. di. cõiter. ceſſore.
—— a0 propter infirmitatem nõ repellitur quis g G 5 Decernere.i.deliberare.
iſer abofficio diuino uel a perceptione ſacramentoꝝ:vt.ð. di.v.ad eius h Y petrus. ſiideſt ꝙuis.
eg, yero. i ¶ Anut ligandi.non intellige
u Aper foro.ſe . . . ꝙ iſti prins nõ habuerint po
e gnius. Hõ Dequodam preſbytero qui cadu Aidam epiſco/ ieſtatẽ ligadi. Sed hoc uult
dann in magnis rebus di co morho laborabart. pus agens in ex dicere ꝙ iſtis nõ dedit papa
en üigentior inqniſitio Mlitteris tuis continebatur tremis ſucceſſo/ bllenã pliatẽ ne ſit l
A eiencarur ali. ſio: Clericus ordinem babet rem ſibi ex teſta errpr gaes relbyteri ane
iu d. naramur. Etiõ reſbyteri:ſ quia caduco morbo mento inſtituit. habent poteſtatem: ſed non
Nt hic actore non pro aborat: ⁊ ipſi in preſentiarnʒ boc inde ſubruʒ ami tantam. iſti aũt duo tempora
ů bante reo indicitur agnouimus: no auſi fuimus conce L , patrocinio lia pauperibus erogabãt.ad
ie purgatio:ut ex ð cã dere ſibi ut offerreruel miſſam ce/ in eunden epiſcopatum eligitur. quod officium apoſtoli nigco
Aſnn poſ.? propie. eu e lebrgret: quia uero languor ĩ cul/ poſt electionem pro indemnitate nes rlegerant. ii. dr. egi/
in eſa in ii. poa non eſt. ſuper hac re auctorita, eccleſie canonicis iuramentũ pre mus e ele
ſgin — 5 iis noſtre decrcio conſulendo del buit. accuſatur de ſimonia tãquam tus ne ſeru apoſtolicl. Et
dbdicertü fuit e ele berauimus. Cõſulimus itaqʒ uti ſi munus ab obſequio preſtiterit: an boc uerum ꝙ poſt petruʒ ſta
uun demoniacũ. ſed hic frequenter hoc morbo tangilur: te tempus ſe ent entie a dlericis ſi uis tim non fuerunt apoſtolici. ſʒ
angtn dubiũ.⁊ oẽs cibos ab oblatione miſſarum celebrati relinquitur.ſi ine litteris apoſtoli / clemẽs fuit poſt eũ apoſtoli-
n ideo iubet comede oue omnibus modis ꝓhibeatur. cis ad eccleſiã ſuam reuertitur epi cns. hlclons aũt cienes H
lns re ne morb poſſit indecens.n.eſt 7 periculoſum ut ſcopus. C Hic primum queritur eẽt verrileo uen And R
tinin cccultari quod ppy in conſecratiõe euchariſtie morbo an liceat epiſcopo ſibi ſucceſſorem aliquis ſibi eligeret ſucceſſo/⸗
n ſieum ẽ. vnde figni . ilenti 1 j nſti rem.renũciauit papatui.⁊ tẽ
