fallunt uel cum fallunt᷑ putat
hõuerum eẽ quod falſum ẽ 2 teme
re iurat:aut ſcit uel purat falſum eẽ:
iñ pꝛo uero iurat: a uibilominus
cum ſcelere iurat. diſtàt autẽ iſta ꝑ
iuria que duo cõmemoraui. fac il/
lum iurare qui uerũ putat eẽ ꝓ quo
iurat.uerũ putat eẽ ⁊ iñ falſum eſt.
nõ ex animo iſte ꝑiurat.fallit᷑ hic: ꝓp
uero habet quod falſuʒ ẽ: non pꝛo
re falſa ſciẽs iurationẽ interponit.
Da alium.,ſcit falſum eẽ et dicit ue
rũ eſſe:a iurat tanqnã uexꝝ ſit quod
ſcit falſum eſſe. NMidetis quã iſta de
teſtanda ſir belua ⁊ de rebus huma
nis exterminanda. quis enim fieri

uelit oẽſhomines deteſtant᷑ talia.

fac alium. putat eſſe falſuʒ ⁊ iurat tã
quã uerum ſit.forte uerũ eſt:uerbi
gratia ut intelligas. Oluit in illo
loco:interrogas hominem et dicit
pluiſſe:⁊ ad negociuʒ eius cõpetit
ut dicat pluit ſʒ putat non pluiſſe ꝑ

—

Aueſuo ij-.

ℳ
2 2. 1

Sautem. inſtituta.ex ̊ dicto auguſtini ſequiũ ꝙ; q mentit nihil dicit.qꝛ ñ
dicit id quod vox ſignificauit ſicut hic dicit. aliud eni cogitat mẽte ꝙ; oꝛe
pꝛoferat. Itẽ id nõ dicit qð cogitat.qꝛ vox illud nõ ſigniſicat.nec dicit illud qð

voyx ſignificat.qꝛ illud nõ intẽdit. nihil dicit. ut. ff. de rebꝰ du. l. ambiguis.

pC Inſtituta.ſemꝑ ꝗ in puilegijs uel in reſcriptis interpᷣtabunt᷑ pba ad id ad

iurus eſt. Intereſt quẽadmodum
nerbum procedat ex animo. Reã
linguam non facit niſi rea mẽs.

¶ Quia ergo mẽs huius non erat

rea:neſciebat enim falſum eẽ quod
iurauit eſſe uerum nec temere uel
negligẽeter: ſʒ cũ magna diligentia
uidebaiur ſibi deprehendiſſe uerũ
quod iurauit falſum.ꝑiurii reus ne
quaquã eſt iudicandus. Itẽ ꝙ

dicitur:qui falſũ iurat mentitur. no

vniuerſaliter hoc intelligi dʒ.non
enim omnis qui falſum dicit men/
ritur:ſicut nec ois qui mẽtit᷑ falſum
dicit. Ande aug.in enchiridion.

Non eſt mẽtiridicere falſuʒ quod

putat uerum.
T S autemꝰ qui mentitur: cõtra
id quod animo ſentit:loquitur
uoluntate fallẽdi: a utiqʒ uerba p/
pterea inſtitutaꝰſunt: non ut per ea
ſe inuicẽ homines fallãt:ſed ut eis
quiſqʒ in alteriꝰ noticiã cogitatio/
nes ſuas ꝓferat: vbis ergo uti ad
fallaciam non ad quod ſunt inſtitu
ta peccatum eſt.nec ideo ullum mẽ
dacium putandum eſt nõ eſſe pecca
tum:quia poſſumꝰaliquãdo alicui
pꝛodeſſe mentiẽdo.poſſumꝰ enim
furando.ſi pauꝑ cui palam datur
ſentit cõmodũ: a diues cui clã tol
litur non ſentit incõomodum:neciõ
tale furtum quiſquã dixit peccaiuʒ
non eẽ.a infra:nemo mẽuẽs iudi/
candus eſt qui dicit falſuʒ quod pu
tat uerum:quia quantũ in ipſoẽ nõ
fallit ipſe ſed fallitur.non itaqʒ mẽ
dacii ſʒ aliquãdo temeritatis argu
endus eſt: qui falſa incauiuſ credit
ac pro ueris habet.potiuſqʒ econ
trario quantũ eſt in ipſo ille menti
iur qui dicit ranquã uerũ quod pu

tat falſum. quantũ enim ad animũ

eiꝗ attinet: quia nõ quod ſẽtit hoc
dicit: non uerum dicit:quãuis ue/

rum inueniat᷑ eẽ quod dicit. necul
lo mõ liber eſt a mẽdacio qore ne

ſciens uerum loquitur.ſciens autẽ
uolũtate mentitur. non ↄſideratis
itaqʒ rebus ipſisde quibus aliꝗd
dicit᷑: ſed ſola intentione dicenns:
melior eſt qui neſciens falſuʒ dicit:
quoniam id uerum putat quaʒ qui
mentiendi animũ ſciens gerit:ne/

ſciens uerũ eſſe quod dicit. Jiẽ

Kiaſne hule
on mentitur qui animũ fallẽdi
non habet.
ECEatus paulus apoſtoluſnon

iõ quod abſii fefelliſſe creden/

dus eſt:aut ſibi exiitiſſe contrariꝰ:
quoniã cũ ad hiſpanos ſe promiſiſ
ſet iturum diſpoſitione diuina ma
ioribus occupatꝰ ex cauſis imple
re non potuit quod ꝓmiſit.qutũ

qð iſtituta ſũt.ut bic ⁊.xxvij.
di. relatũ.⁊ ſemꝑ ad cõem in⸗
telligentiã ⁊c.ex de ſpõ.ex lit
teril.⁊.fl. de le.iij.nõ alit.ſiʒ ʒ
plerũq; dũ ppꝛietas vboꝛum
attẽdit᷑ veritas ſenſus amitti
tur.ex de vᷣb.ſig. ꝓpterea.nã
potiꝰ mẽs attendit᷑ q; vba cõ
ſiderada ſunt.ut.j.e.q.v.hu⸗
mane. ⁊ ) veꝝ intellectũ fit ĩ⸗
terptatio.ex de poſtu. ad hec
circa fi.⁊ potiꝰ ↄſiderandũ ẽ

gd teſtatoꝛ ſenſerit q; ipſa vo

cis ſignificatio.ut.ff.de fun.
inſtruc.l.cũ delanionis.ꝭ. aſi
na.⁊ hec vera ſũt niſi inierp⸗
tatioa iure habeatr᷑.ut.xx.q.
ij. puclla.
b Furtũ.xiiij.q.v.foꝛte.

rCAd animũ.ar. plusↄſide-

rari animũ uel opinionẽ ꝙᷓ fa
ctũ uelveritatẽ.ut er de biga.
nuꝑ.iij.q.vij.S.tria.i.q.i.ſiqi
ſimoniacis.xxxviij.di.ſedu
O0.
gSIntẽtione.ſecꝰ ẽ in furto.
qꝛ lʒ aligs credat innito dno
furtũ ſi dño placet.ut inſti.ð
obli.que ex delic.naſcũ.ꝭ.pla
cuit.
t Eatus.diuina.qꝛ oĩa vi⸗
B cula hũana frãgunt᷑.xix
q.ij.due ſũt.⁊ ſm quã diſpo⸗

ſitionẽ eſt licitũ qð alias eſt il
licitũ.ut.xiiij.q.v.dixit.⁊ ẽ axr
gu. hic ꝙ ĩ oĩ voto nel ſactcoĩi

telligunt huiuſmodi gnãles
conditiones. ſi deꝰ voluerit.
ſi vixero.ſi poto.ut.ſ.e.neꝗſ.

et xxvij.q.ij.ꝭ.cũ ꝗ.⁊.ff.q ſa
tiſda.co.l.vl.⁊ ẽt hec ſi mari

to placuerit.xxxiij.q.v. nolu⸗
it.ar. .xxxij.q.ult.c.yvl.vbi ð
H notanui.

u Maioribꝰ.nõ ꝙ bᷣm cano
nes excuſat᷑ ꝗs a iuramẽto ꝓ
pt maioꝛa negocia.ut ex ð iu

reiurã.breui.⁊ ex.e.querelã.

ſecꝰ ßᷣm leges.qꝛ difficultaſp
ſtationis nõ reddit ſtipulatio

nẽ inutilẽ. ut.ff.de ver.ob.cõ⸗
tinuus. §. illud.

Lau.

a Mon lanabis. nec petrus fuit ſibi ↄtrarius nec dno.dñs eni voluit ex bu⸗
militate lanare pedes petri.ſz petrꝰ ꝓpter reuerentiã noluit H. ſʒ reuerẽtia et
humilitas ſibi nõ ↄtrariant. Itẽ ſibi non fuit oᷣrius.qꝛ pᷣmo ꝓpter reuerentiã
noluit.ſcdo ꝓpter obedientiã ꝑmiſit lauari.⁊ obedientia non eſt ↄtraria hu/
militati vel reuerẽtie.ſimilẽ ſuperficialẽ ↄtrarietatẽ habes.viij.q.i.in ſcriptu/

ris cũ ſuis ↄcoꝛdantijs.
b ¶ Ille. mendaciũ.ſtricte ſu/
mitur hic mendaciũ.largius
ſumit᷑ cũ dr̃ falſitas eſt verita
tis imutatio. ut in auc. de fi
de inſtru.⁊ cau.in pᷣn.col.viij
c ¶ Sallere. fallere aliquẽ ĩ cõ
tractu aliquo minus peccatũ
eſt ꝙᷓ falli ab aliquo circa arti
culos fidei.in his eni que ſpe
ctãt ad fidẽ nõ multũ differũt
inter ſe fallere et falli.ut.xvi.
q.i.ſi cupis.
d quibus rebus. ſicut H
an planete moueant ↄtra
firmameniũ vel cũ ipᷣo.an hõ
⁊z nõ hõ eandẽ ſpẽʒ ſignificãt
e ¶ Aliud.nota diffinitionẽ er
roris.nt.xxxviij.diſ.q;uis.let
c.ſedulo. .
fNipſaꝝ.que dicunt᷑ ⁊ nõ
credunt ſicut in ↄtractibꝰ
g Fallat. ſiue ꝑ negligentiã
ſiue non.
h ¶ Abicũqʒ.i.q̃litercũqʒ.

i ¶ Seiuncta ſunt.q.d.minuſ

malũ eſt fallere in ↄtractibus
q̃ falli in fide.et ſic non ob.
xvi.q.i.ſi cupis.
lꝛ· ¶ Rimũ eſt. religionis.
Dlared non eſſe paſ/⸗
ñ vel non eſſe natũ de virgĩe
i.q.uij.ꝭ.notandũ.
ICoditione. potiꝰ enim dʒ
oĩa mala pati ꝙᷓᷓ tali malo con
ſentire.xxxij.q.v.ita ne.
m ¶ Vt nulli ꝓſit.ut eſt mẽda
cium detractoꝛis vel falſi te/
ſtis in cã criminali.ſimile diẽ
lex.nõ eſt ferendus ꝗ vult ob
eſſe ⁊ nõ ꝓdeſſe.ff.de rei vẽ.
in fundo.
n ¶ Tertiũ.ut obſit.ut menda
ciũ teſtis in cã pecuniaria.

o CImmundiciã. tunc enim

maglis obeſſet.
p ¶ Mirũ eſt. q̃ſi.d. mirũ eſt
ꝙ ita vult aliquis mẽtiri vbi
nulla vertit᷑ vtilitas.qnidã tñ
habẽt merũ mendaciũ.

q CPlacẽdi.qð faciũt adulato

res ad h̊ ut placeãt.vt.xlvi.d.
ſũt nõnulli.tñ adulatio qnqʒ
eſt veniale peccatũ.ut.xxv.d.
§. alias.
T ¶ His oĩbus.q.d.pᷣcedentia
ſunt moꝛtalia ⁊ ſequẽtia ſunt
venialia.
s ¶ Ininſte. ſecus ſi iuſte. ut ſi
ſecerit auẽte indicis.
t¶ Septimũ.in h̊ differt ſepti
mũ a ſexto.qꝛ illud ꝓdeſt ad
periculũ ꝑſone.ſʒ iſtud ad eui
tandũ periculũ dãni.
u ¶ Et nulli. hic dicit ꝙ nulli
obeſt. ⁊ tñ obeſt ei qni mẽtit
⁊ ſic eſt ar.ꝙ ipſa ꝑſona de q̃
fit ſermo.uel ad quã fit ſmo.
nõ includit᷑ in gnali ſermone
ſi. ff. cõia.pꝛe.quicquid vẽdi/

toꝛ.ar.S.xxvi.di.deinde.⁊.ff

de pig. panlꝰ.i.nl.vbi dr ſi
ſeruns obligauerit oĩa bona
dñni ſui.ipſe intelligit᷑ obligari
x¶ Vt ab imundicia. ur ſi vo
lẽti õᷣhere cũ ſoluta dicã eam
eſſe ↄingatã.⁊ ꝓdeſt ei iſtud

enim ipſiꝰ uoluntatis interfuit hoc
pronunciauit quod reuerauoluiſ/
ſet efficere. quantũ enim ad diui/
ni ſecreta cõcilii que ut hõ oĩa non
potuit: lʒ ſpũ dei plenus agnoſce/
re:ſuꝑna pretermiſit diſpoſitione
preuẽtus. Nec quia beatꝰ petrus
apoſtolus ꝓ affectu diuine reuerẽ/
rie ipſi dño reſpõdit: Mõ lauabis
mihi pedeſi eternũ:fefelliſſe quod
abſit aut in ſua putabit᷑ minime cõ
ſtitiſſe ſnia:quia mox eideʒ diuine
uoluntati ceſſerit ⁊ quod ſe dixerat
non eſſe facturũ: cauſis aſtriciꝰ hu
mane ſalutis paſſus eſt uolũtate ꝓ
na faciendũ. ¶ Nle ergo falſũ iu/
rando mentitur: qui ſcit falſum eẽ
quod iurar. Eſt enĩ mendaciuʒ ut
augu. ait:ſalſa ſignificauo uociſ cũ
uoluntate ſallẽdi:ſʒ cum fallere ſẽ
per ſit uoluntatis:falli aũt uel infir
mitatis nel temeritatis:grauiꝰ aũt
fit quod ex uoluntate quã quod ex
temeritate uel ifirmitate procedit:
aliquãdo ↄtingit falli uel nullũ uel
minimũ eẽ peccatum:aliqñ ex ipſa
rerũ uaria ↄſideratione minuſ eſſe
fallere quã falli. ¶¶ Ande ideʒ au
guſtinus in enchiridion.
Falli in bis que ad ſideʒ non perti
nẽt:ꝗut paruũ aut nullũ ẽ peccatu
Nquibꝰ rebus nibil intere
ad capeſcendũ regnũ dei utruʒ
credant᷑ an non:ia utrũ uera puten
tur an falſa: in his errare a⁊ aliud /p
alio putare:nõ ẽ arbitrandũ eẽ pec
catũ: aut ſi eſt minimũ eſſe atqʒ le/
uiſſimũ. ¶ Idem in eodem.

In his que ad fidẽ ꝑtinent grauiui

eſt falli quã alios decipere.
Nipſarum oſideratione rerũ
que dicunt᷑ tantũ intereſt: qꝛ ſi/
ue quis fallat᷑ ſiue mentiatur: ubi
cũqʒ falli quã mẽtri minus ẽ ma⸗
lum quantũ ꝑtinet ad hois uolun/
tatẽ:tamẽ lõge tolerabilius eſt i hiſ

que a religione ſeiuncta ſunt mẽti

ri:quã in his ſine quorum fide uel
nonicia deus coli non poteſt falli.
Itẽ quod dicit᷑: perdeſoẽs qui
loquunt᷑ mendacium: nõ de omni
mẽdacio intelligẽdum eſt: ſunt enĩ
quedã mẽdacia in quibꝰ: aſi ſit ali
qua culpa:non tamẽ dãnabilia ſũt:
imo non tanquã mẽdacia habẽda
ſunt. Sunt ⁊ alia mẽdacia que ſunt
grauioris culpe: de quibus intelli
gitur: ꝓꝑdes oẽs qui loquuntur mẽ
daciũ. At autẽ appareat que mẽda
cia ſunt uenialia: a que dãnabilia:
diſtinguenduʒ eſt quot ſint genera
mendacii. De quibus auguſti.
ſcribit in libro de mẽdacio.
Quor ſunt genera mendacii.

Pruma eſt capitale mẽdacium

7 longe fugiendum quod fit in

ad ↄſeruandã pndicitiã. Et nota ꝙ hec tria mendacia in ſᷣ
wVNe pea alicui ꝓdeſt mentiẽs. ſed nulli obeſt. Sʒ differũt in

oueniũt
H ꝙ vnũ

ꝓdeſt ad euadendũ damnũ rerũ. aliud ad euitandũ periculĩ pite.

tertiũ ad pudicitiã conſeruandam.

docrrina religionis. ad quod mẽ
dacium nulla cõduione quiuis dʒ
adduci. Secũdũ:ut ſi aliquẽ ledat
iiuſte quod tale ẽ ut nulli ꝓſua ob
ſit alicui. Lertiũ:quod ꝓdeſt alte
ri ita ut obſit alteri:: quauis nõ ad
imũdiciaʒ obſit corporalẽ. Quar
tum ſola mẽtiendifallẽdiqʒ libidi
ne quod mirum mendacium eſt.
Quintum: quod fir placendicupi
ditate de ſuaui eloquio. His om/
nibus penitus euitatis atqʒ reie/
ctis ſequitur ſextũ genuſ quod nul
li obeſt ⁊ prodeſt alicui: uelut ſi ꝗſ
piam pecuniã alicuius iniuſte tol
lendãa ſciens ubi ſit neſcire ſe men/
tiatur. Septimum genus menda
cii eſt quod ⁊ nulli obeſt et ꝓdeſt
alicuiuelut ſi nolens hominem ad
mortem queſitum prodere mentia
tur. Octauum genus mendaciiẽ:
quod ⁊ nulli obeſt ⁊ ad boc pro/
deſt ut ab imundicia corporali ali
quem tueatur. Non eſt igitur men
tiendum in doctrina pietatis quia
magnum ſcelus eſt ⁊ primũ genus
deteſtabilis mendacii. Mõ eſt igi
tur mentiendum ſecundo genere:
quia nulli faciẽda iniuria eſt. Mon
eſt mentiendum tertio genere: qꝛ

nulli cum alterius iniuria eſt con/

ſulendum. Mon eſt mentiendum
quarto genere propter mendacii
libidinem que per ſeipſam uicioſa
eſt. Mon eſt mentiendũ quinto ge
nere: quia nec ipſa ueritas placen
dicauſa hominibus enuncianda ẽ
quanto minus mendacium quod
per ſe ipſum quia mendacium eſt
utiqʒ turpe eſt. Non eſt mentien/
dum ſexto genere. neqʒ eniʒ recte
teſtimonii ueritas pro cuiuſcunqʒ
tẽporali cõmodo ac ſalute corrum
pitur:ad ſempiternam uero ſalutẽ
nullus ducendus eſt opitulãte mẽ

dacio. Neqʒ ſeptimo genere mẽ/

tiendũ eſt. non enim cuiuſqʒ com
moditas aut ſalus tẽporalis perfi/
ciende fidei preferenda eſt nec ſe
quiſquã in recte factis noſtris tam
male moneri ſentiat: ut fiat enam
animo deterior longeqʒ a pietate
remotior. Nec octauo genere mẽ
tiendum eſt:quia ⁊ in bonis caſti/
las anime pudicitia corporis pre/
ferturꝰa in malis quod ipſi facimꝰ
eo quod fieri ſinimus nobis dam
nabiliuseſt. In his auteʒ octo ge
neribus tanto quiſqʒ minus pec/
cat: cum mẽtimir:quanto magis a
primo recedit Quiſquis auieʒ eẽ
aliquod genus mẽdacii quod pec
catum non ſit pucauerit decipier ſe
metipſum mrpiter:cum honeſtum
ſe deceptorẽ arbitretur aliorum.
¶ Item aug. de uerbis apoſtoli.

a ¶ Cum allerius.ſic.xiiij.q.v.deniqʒ.xi.q.iij.ſi quis po.periculo⸗

ſa eſt eni talis com⸗
penſatio.xiiij. di. ꝙ
ait. põt tñ ſibi aligs
cõſulere cũ alteriuſ
iniuria.dũ iñ nõ eo
pꝛopoſito faciat ut
alij noceat. ſʒ tantũ
ut ſibi ꝓſit. ut. ff. de
aqᷓ plu. ar.l. i. F. de⸗
niqʒ.nec tũc facitĩ⸗
iuriam cũ ſuo iure
vtit.ut ex ð elec.cũ
eccleſia.⁊ ex de ap.
bone.
b Placẽdi. adula⸗
niõis cã.x? ẽ ſi.xxij.
q.iiij. obijciunt. xc⸗
ij. di. cantãtes.
cCc CAld ſempiternã
ʒ qliter põt aligs
ad eternã ſalutẽ du
ci ꝑ peccatũ: Reſ.

indirecte.ut ſi mo

nach' dicat regulã
ſuã eẽ dulcẽ ? tale

mendaciũ lucret᷑ g⸗

liquẽ xpᷣo.⁊ eſt ſi. i.
q.ij.quãpio.xlyv.d.
de iudeis.⁊ ſic patʒ
ꝙ nullus dʒ mẽtiri
nt aliꝰ ꝑiculũ corpo
ris uel rex euitet.x

iiij. di. ꝙ ait. ⁊.j.eo.

faciat.
d Perficiende.i.
ſalutẽ alteri⸗ nemo

dz pᷣferre ꝓpꝛie fi⸗
dei.
e ¶ JFactis.q d. licʒ

nos dicimuſ ꝙ nẽo

debet mẽtiri ꝓ vita
alteriꝰ.nõ iõ aliquiſ
ita crudelis nel im/
pius ſit ꝙ non defẽ
dat talẽ facto lʒ vbo

nõ poſſit defendere

f ¶ Quia ⁊ i bonis.

ideſt inter bona.

g CPrefertur. nt. x

xxij.q.v.tolerabili⸗

us.
h ¶ Dãnabiliꝰ. ele⸗
ctiue ponit. ⁊ eſt ſẽ
ſus.malũ qð noſ fa
cimus.ſ.mendaciũ
eſt nobis danabile.
ſed quod ſciuimus
fieri homicidiũ no
bis non eſt dãnabi⸗
lile.
i ¶Recedit.non vĩ
hoc verũ.qꝛ minus
peccat ſeptio gene⸗
re mendacij qꝙ; octa
uo.qꝛ maius maluʒ
vitatur ꝑ ſeptimuʒ
mendacium qꝙ per
viij. ad hoc dicogꝛ
receſſus iſte nõ oſi
derat᷑ ſ̃m ordinem
mendacioꝝ quem
hic enumerat. ſz po
tius ↄſideratur cit
ca q̃liatẽ pᷣmi men/
dacij. Na pꝛimum
mendaciũ ↄſiſti in
religione qð maxi

zatſintt
ihiſutn

ifinttt

in tind
mnemn
Viwale
nernteu
Dhnfoner
tann
inmtan
zemane
iintn
iutihi
liinttnn
rht
Eigun
Edolſmnen
ienſlin,
ityinn
Mtgä
mnhzſten
bniſthe
ufgthon
Peniſ
Aluni
ſtimni

Aun

a

=
☛
=☛ SE

ES

Vn

===
—

CQ. ij) . u dicit
.7 ico intellectu verũ dicit
XXII. cendu eſt. qꝛ abraa ſticd inreleetn reuertent
ſ. e. xtilẽ. Ad H̊ dicendũ reuerſurũ ad naroren lununs veniẽ
Fmagis zarebet dien efitdine H deſtenetanaregnil uel dic ꝙ inſpiratio
iri. quantog magis ſtendens pre lla verba pdixi de ice locutus eſt. ——
lle. peccatũ ſie u hocmentit lasian ei e vptunr Panlus Rion fnit mentitꝰ iʒ aodemn. is arbitret᷑. nõ occi
d k. pfieſt neiunloeſiminus vereaninl Eeti. Lüuansike⸗ expo Fenn Fei unt werde diuor gaudemn P — pfectus
NN um eſt. vn ein ione. tanto iſi 'm qualit. diuina H d itur. v mentien/
N mume ra religio t inter ſe ni iuerſis. io. ſce ne 5 mortalit᷑ peccat men rit
eceditura differun ia pꝛo diuer ſis. io. ſt ibi recognoſlce hõ morte ius. ? ſic eri
a mapeccata non ia menda cia p mentiũ e aut ioca/ do pꝛo vita alterius fectuſ
n ma pecc utat iſta tria ſed nõne bonaꝝ untſine culpa: cum . ioris cõditionis ꝑ 1
N . enti terioris 5 nota
ti m bumilitatis SSZ non ſunt ſine conſulẽdo m dei⸗ fectus.Ad qð nota
N Dm! itatis roxino Conuled ndo imperfe us mẽ⸗
D Fenf we alhe Non licet alicui cauſa bumil mur. Illuch aute pr oſüͦquin ns fn dum J ihuke0 EBſir ca de
ore M:6:0⸗ V. rfjfj ti . ſt pernicioſũ q⸗ ſa dacij. maligni ibꝰẽ moꝛ
ntiet 13 ius. Rñ, in ge⸗ nuüri auſa menti ideo non eſt per i dicitur cau ipiendi. æillõ omnib?⸗ bi
nii re põt quis dice⸗ AUm bum ator anqu lit.nouit eni ictũ. ſecundũ auteʒ le peccatum.iocoſitat or⸗
eae catoꝛc . 8 peccato d it. nou iſſe dictũ. ſe 1 önul tale pecca illud nulli ẽ me
eſſtt neſ⸗ eſſe peccatoꝛẽ riſſi non era iceris quo iocandi fuiſſe et nõnu o ledit.? illud nult il ſiue
, iceri . can . etin nẽo ledit.? tatiſ ſiu
nene n rrn di. mẽtieris menenacf ipſa in te na ide nnslt ann⸗ lind vo us tale Nigcal fir roſatute alicu
eiN , . in ſe en ſi te ita dix eritas 9 nbabet eſt: uerbi g ius. 8. veniale imꝑ
nei gnolcendo in ſec eſt niſi ie ſcas. u no idẽ dicendũ eſt: 9 erfectis. ve le po
nt 5 veccat — eſſe cogno as. nam uidẽ di mende/ le p eſt mortale
nciſt hameſſe nb pec etiam uod eſt dic⸗ . cium quide i gladius cõmen Sed quare nõeſt fit ioco
niit bümoo B creda tem ipfa eſtut nlirgs ubi regna tanquam ſi cu 8 ecduun.cun tius illud heccanas iſtud g
iuji erü eẽ qð dicit. xl. iodoẽ hun no. 7 Pmittar ſe rec oſcerit: ſi nulli ꝓplunt e⸗ illo
i ie venu⸗ de ij. q. vij lr »C Nẽ grego. ere n enauerit napg rens: * nt alicui: Baen
gdi. an zliter di falſitas? C Ji odem. le qui cõmendaꝝ repetat furens: qð pꝛoſunt⸗ ſed iſtud ſic.⁊
ice, iycß. led ſpaͤli 1 Heeoden ui men ladiũ ſuñ dendũ: ne ſrergio ſec ſtuc ſie a
— 5 pecca/ i ſunt humiles q forte g 5 eſſe redde 1 non tit exal ecipere. pi
ſcfiig cendo aliqð pec i⸗ auti ſunt Irem L ifeſtü eſt nõ e l ei ſani ill d intẽdit de ic perte/
il 9otrari Ncauti nr. C manife liũ: donec illud intẽe lligas bic pert
e tũ de ſe cuiꝰ 2 lit io ſe illaqueant. idar uel aliũ: do bet du n. Et intellig ũcia⸗
ark credit mortalit acio le ulaquee llie occidatuels 6 habe non. uene toto renucia-
a — obijci/ äl nc reſrimas hict deo cemencaus i olnuage ſeculi. auſi
Ridi pe ſacerdote. ꝗ icet alicu :quiai . ſe re ui z ſaluaret.
acerd n lice . cor:q bat ſe tſtatiʒ ſa ,
ſ arafi das eenn a'caucatur arrogantia lelai usaz kinon cogiabarſi nnuc Vnralleriiberefn
Re B . 2 1 e . ſte C , Oſcen . ſtum ẽ tenin d 5̊ uta er .
nie (öfiter. ſie e⸗ Onita linquatur. diturum p anifeſtum ẽ nialiter a imu. qualiter
Nax. a nr. relinq 4 etere. m 5.e.pꝛimũ.q
nenuin facit in pſona eſt D ut ueruas relinq n. . ntẽ poſſe repetere. uando uerũ moꝛte. ut. õ. e. p. uo que⸗
run norüef ere C Idem in ece lccami a⸗ on adianerenemaen, r dondevie Meg grn edo⸗
Nailigt qð non (broeecle oc mẽda bſurde uide ere: falſũ aũ CIgezʒ in rit ab hoſte. nit eũ eſſe in
chtiälene aliquo mebroe u Mon i autem non abſu iũ taceree onceſſum. tOo mo. ſi tacet. pſumi erit ho
irang A ut diẽ a Ihi au mendaciũ r ſanctis c N'ro peccato morlifar t fatet. reꝰ erit h
inent ſie. uel dic e 0 ne quidem me ſt mur lanct o. Hï 9. domo. ſi an öt. licʒ
ne i. ꝙ in vnd pe⸗ tur om lrum intere de mẽdacio. debem icidij? Rn. tacere p .
9orihon gaſticpi eccata m.ſed multu ſ⸗. li. * luti ↄſulere no “ micidij? Rñ. alü ex tacitur⸗
eillistin cato multa pe m eſſe peccatum. ibus rebus g alrerius ſa etiaʒ pro tepe alt᷑ pꝛeſumat mal imputa
ni oſſu emor quo anim HNõ enim iia peccat ſalutehominũ quod p õ que bõa
iigin eniz gs pecc mi entiatur. o ille qui rali ſalute fueritut ur. abſit enim ut e t. xxiij.
a nnnban Glconſglend,:duome 8 necta enauem dd h ccando Rere n0 rlieita enne er eg
ſi aidiü ittit furtuʒ ocendi uoluntate ientiendo in li ſaluti niſi pecc on habere q. v. de oc te deludat ĩter
u ſa.corn ahit doeo noc uiatorez mentien ni tal ſale ſe exiſtimet non eẽ ocationeʒ cau eſt hic.
et qꝛ itit quantũ is ꝗ ſſit iam iã id reliquuʒ =. dicendo non
ſe ſubtrabt ce iuũ nocet qꝛ; mituit qu pol iat: quoniã id reliq ogantẽ. dicendo ne t abraa
. uͦ quia re rſum iter mitt llente depꝛa id faciat: quo faciet. oga dit hic. ſicut al
tcn agdulteri⸗ fornica aduerſi dacio fa i it quod recte . i.nõ comedit hi ſtẽ eni cau
Gend ita deo ⁊ forni iam uite mendacie li.de confli/ oſpexerit que mis. ecit. ſ. e. querit. hob lijedi
enm dii diabolo. piu½ giam tem aug. in li. broſpe ſido.in ſynony fecit. j. e. deludere. xliij. di.
. ur cü dial ꝓmil⸗ uat. C J urtut. Aẽ Iſido. em. te poſſum bſtat. xi. q.
NFnul adarinnon ci uicioꝝ atqʒ mno quiliberdeci 2* Se ven ſactl ſũmo in mäcatis. mein. vbi dieltur
onennet 6 l ⁊ dicit in Non eſt aliquo ne gennst caſu nec ſtudio G.nſſans mets:r idem eſt
Nheniitre, en ibns vicijs in iendus. ificioſo mẽdacio nec pere fuge: ne rpreſtes me veritatẽ o falſum. ſed illud
tekhiſtee nned iſer bõ pece P Ec artificioſo etquẽé/ is falſum. necu llacia ui quod Rin ieſie em non ob⸗
mnikii ear vorebicom ſimplici uerbo qnomocli/ Koltngense e qalis menda verů eſt in ———
uhe etendumur gia quam decipere s occidltanimaa iaallcuns lendagaemtng⸗ Ganin⸗ cilen atccg. ut con
ſinguloꝝ. 7 entitur qu lmo iü in omnibꝰ. Monnullã. qꝛ
iſnntt guſa generum. tres verm aug. in. v. pſalmo. ſe ciü in De eodem. ue Honnul
ſe lagene . in. v. ius p rAdeme, bi prine⸗. eer
uke Begen mociec. Nem orali uira alicuius pfe — ſugerit gde n xi. q.iij. a
ſe oraul unta at nis ad te2 libera Buplex. .
Seknum ..l. delectatiõe ro tempo ber: Jar morte C .
ſtnt ndn opere.ſ. de dr mentiri non de efectum dacio tuo poſſita niz quod ſoꝛ. ſemꝑ ſubintel
un N den E.quis Ahireury Proits K. daci meniturus. os e rgo men mGrforend oſinr neoce
.qꝛ duo itualẽ hom lal ri:non⸗ cidit aiam: it: nuquã / ligit hec ↄd ff. de ſol. cuʒ
nbni traria non poſſu Eporali uira morte ci bere men iẽdo uita ererna a iẽduz eſt. ſtatu maͤ⸗ er̃ de iureiu.q
. 19 de 7C. tiẽdo u e C li mentiẽ uis. inpᷣn. . pno⸗
umn ii eſſe in yno ſubiecto tep⸗ noccidit᷑ a tiri: iuſquã uita ꝑali me ß. c. xx quis. inß T eſt hic ar.ꝙꝑno
heſtn 1 . ius non occi liud eſt mentiri: niuſquã uita ꝑali ü geneß. dmodũ.⁊ eſt hic ꝗ uxiliuz.
anmicin, ut. xxxij. q.i. cũ re er⸗ ſed quoniã aliu ſiquidẽ cnun ĩli.qõnũ ea que 4 ſũ nouũ dat᷑ aux
iatur. . egug. ia: cuz ea g um calun inſinuäte. ff.
nulet nunciatur tiri. ſe ſt nerum occultare. ſiq 0 N medacia: num ffi. del. inſin .
nni nerum liud uerũ ta deputant᷑ medac ter deo tate. Itẽ
ſnchen . canti. aliud e falſũ dicere: aliud uer 5 R5 ioco dicunkt nt ej a. ac. de etate.
alſu 6uelit ad iſtaz ſunt:ioco d . ioſeph de interrog ba genera
uti ) Qnin. aliud eſt forte nõ uelit a non lunt: loco d tribꝰ ſuis bic. ꝙ uer
S orte nouel dere: d ait fra 5 in augu/ argu. eſt ad ea degꝗ
8. Hõ mortée ltare ſe ebatis: q u/ lia non ictũ vel cogita
Eot e IJhi. rebus uiſibilem bet ueruʒ occu nelciel De hoc aug on eſt dictů vel tecel⸗
magis eniz 8 eſſe debe rodat T nalis ego. dũ ꝑ ho bus n .xi. q. iij. ameceſ-/
, Seg r aratu . ut neqʒ p eor io hõ qr 3 dicendu ꝑ 6. c. beatꝰ. maqui
ℳℳ1 eſt mentiri de deo P falſum dicere: imã ri0 bo jãdauir eis “ ut. S. e. b tranſac. cu .
henn, n fallun . idat an io etiã mã . . ſolʒ au 7. ff. de . mul
utſif, f&Qni oſulẽdi. rõ bapro corpore alterius. i inqui minẽ g ut ioco dictü ẽ: ut ex niana. ? extra de reſti.ſpo
nn uaGtitand n, Pargener menchitafe iame no erio illud dicimur poſſe
le mogo non ſit frau⸗ bus non eſt magna . itulo habes ꝙ ſoluʒ illu
tni⸗ ueuein ifdere e⸗ augdita ?c. nod poteſt.ex hoc cap
Aben u. iu. cõſilij. et vbi i. §. tibi mandau Aciat hõ.q
1AN gn factij nerandi.ꝭ. tibi n
14 Aias non erat fac dati.ſi remu i. di. tanta.
Gſal, one t. ff. mandati. ſin s.ut.lxxxv
niike rus e eutonnif s conſulens qᷓ; faciens.
Hieß ro. qñqʒ nõ tenet᷑ plu

e grbo
neſcit ſcander
V ficj neſmödicat iceedunen bicuqʒ aligs obſcu
41 5 ennſigtn P neſciat ire ſup Pe nle.
m intendens iareſifehita.
. fe gelamdicueteclsurefc inre

enotat po⸗
iciio poſſe ſimul der ican⸗
nq; hec dictio poſſe otentiã facti
mus. qnqʒ hec us. qnqʒ po ac t. de
facere qð iuſte rere Bolam cri Senſinne wene⸗ di.ij. charitas
ntiam iuris nel fat qnq; refertur a
ta utwi.cl ſemopſeo. aſay
iij. q. i. moy

culo.
ſig · nepos ꝓ
omoditatẽ. ff. de ver.
jq;ʒ adcomoditarẽ. lictum.
di. inſti. filins m.iid ſolü ſibiet
iorole S— . T Kencpn ſtes. i. ut pꝛoſis. ioan
Sentit. ut lecat glique. e,ſiſoe⸗ aliud gererei in ſteren Uire⸗ P Mne.
e S dicis de annnndne qui dixit. neſcini qꝛ p
e h⸗ abraa. Itẽ quid de p
go .

. CLau.

q.i.c.i.⁊.i.q.i.ↄſtat.ff.de ac.⁊ ob.obligationum. m ilẽ.ar. ꝙ dolus ð hoſtẽ bonus eſt. nt. xxiij. q ij. dſts it aill
.3 15 ⸗ ber⸗rapiu ſan Smiſeratfͤn iſrael.xiiij.q.v.dixit. Et ẽ hic ar. dil.qꝛ in mãdatis.⁊.ff.de cap.⁊ polili re nhi ſenrne i ſun
ꝙ vno ꝓhibito ꝓhibita ſunt oĩa ſimilia.ut.sS.di.iiij.deniqʒ.in fi.⁊ ex ð cõmer.⁊? merca.l.ij.⁊.xiiij.q.v.dixit.⁊ de ↄſe.diij. dixit dñs. ſicut 6
oſti. fraſlato. . ecõuerſo quedã diſſimulare poſſumꝰ.ff. de noua.ᷣ doli. in fi ar. . xx mn
b ¶ Iniurie.tunc licuit ꝓpꝛia auctoꝛitate vlciſci iniurias.ut.xxiij.q.iiij.cũ ĩ le/ iij. q.i.noli.dolus vᷣo vel ſimulatio ad fallendum ſemꝑ malus eſt. nt
ge. ⁊.q.v.ſi audieris.hodie m xxyij. di. ꝙ interro Uene
licet.nt.xxiij.q.iiij.inter.⁊.q. . gaſti. .xij. q. i cer⸗
v. de occidendis. docuit non eſt habendũ mendaci/ inquiſiui nõ factũ exegi:tẽtaui mẽ/ te. C. de la.li.tol.l. ut
c ⸗Anſeauif c dien milxl um.mendacia enĩ a mẽdacibus ſe tem tuã ſi etiaʒ filio leeriſſn nõ KAiln. i
dS entbua en di· rio aguntur non ioco: ECum aute,z parceres propter me. non aufero imulationez. A
Ruispeuſſert trig an que non ſunt tanquã ſint ioco dicei quod ipſe donaui: nec beredem in w ſalleret dabolt um
in n io äü tur: non deputent᷑ mẽdacia. Sz uideo quẽ lar gitus ſũ nõ babeni. mao ſi disboſugen jini
d & quelibet. mereat̃.i.c in ueteri teſtamẽto multa permitte . Nem biero. Simulatio filiüd iſciuiſſetnn Mnn
mereatur. bantur quoꝝ exẽplis hodie uti nõ utilisg eſt 2 in be aſſumẽda. quã eũ a iudei em Alin
e Merces. ar. aliqnẽ ↄſequi licet. Unde gregorius. Lilem ſimulationẽ in tpo crfigi paſſus fuiſſet Aumt
dena Hniſen code Re S exẽplo mentiri non lict rre aſſumenda iehn regis irra o Herii mei nhe
cut mues qu! mutii ca i⸗ i t teſt vult el nos doceat exemplũ:qui cuʒ nõ ri. ecce dictt
quis ꝑ uerꝰ teſtamentũ vu 8 Doceat cxemplu: qui cuz ll. ecce? n.
ileeg ge geler zhann. ſuũ tueri mendaciũ: quia minꝰ potuiſſet interficere ſacerdotes ba icenentiu Geur
iegi. ſllic quibuſdã fortaſſe nocuerit: di al:niſifinxiſſer ſe idolum uelle cole non mentitbit hr i
f Eterna. vides g ꝙ ſi aligs cat neceſſe eſt rerũ alienarũ raptũ re dices: Cõgregate mihi oẽs ſa/ eſt notãdũ circa re. unncter
ꝓſperitatẽ hʒ in hac vita.ꝑ H retributionẽ iniurie que infirmis cerdotes baal: rex achab ſeruiuit ſcripta uel circa in ꝭ iſclol
aufert ei ſpes eterne vite. ut ð illic ↄceſſa ſunt ſibi nocere non poſ eiin paucis: ego ſeruiã ſibi in mul dicia. an querendo mliſin,
pe. di.i. ad & ur bamur. Itẽ ſe: que omnia cuncus liquerquãta tis: a dauid quando mutauit faciez uel narrãdo uel di· mliln
ex iſto loroveic iſte muie animaduerſione ueritas inſequit᷑ ſuam coram achis: dimiſit eum: finiendo aliquid di aenj
le altert pecraneſut otali Que nobis iam ſignificationis uie ⁊ abiit: nec mirũ quauis iuſtos bo anppe dil ne liii
ter.qꝛ ꝓ veniali peccato nul/ vmbra poſtpoſita in uera carne de mines tamẽ aliqua ſimulare pro tẽ æxr. ꝙ interrogans ilſcefe
lus puateterna ſalute.aug.itñ clar atur. .Idem. pore ob ſuam ⸗ aliorum ſalutẽ: cuʒ nõ ↄfitet᷑.ar.ↄ.xxx ſr.
dicit eas venialiter peccaſſe. Obſtetrices de pietate remunera ⁊ iple dominus noſter non habẽs g. i. de eo. nis ld
ſed ut patet in gloſa gregorij te de mendacio ſunt punite. peccatũ nec carneʒ peccati: ſimula p Soꝛorẽ. bic x mihnin
ſuꝑ exo.vñ ſumptũ eſt illud. Jquelibet culpa ſequẽti ſolet tionem peccatricis carnis aſſum, ꝓnd quilibet ſconl innlen
c. iſte mulieres bis fuerũt mẽ pia operatione purgari:quãato pſit: ut condẽnans in carne pecca/ gradus fuit in lgag
tite. Prio ꝓmiferũt pharao/ 6 . . . in ſef t iuſtitiam dei pꝓhibitus. er de co/
ni ꝙ oẽs maſculoſ irerficeret. magis bec facile abſtergitur quoe,z tum: nos in ſe faceret i ſint ueſti ner. infi. interroga⸗
ſz tüc habebãat in ꝓpoſito q; mater boni operis pietas ipſa co/ Ecce que mendacia ſint uenia ſti. Iẽ pʒ hic ꝗlici
nõ interficerẽt.illud peccatuʒ mitat᷑.nõnulli vo obſtetricũ falla, lia:a que danabilia.Sed queritur te per equiuocatio/
fuit veniale.qꝛ fuit ꝓ vita illo cia conant᷑ aſſerere hoc mendacii quare dicat aug. non eſſe mentien neʒ poſſum? hoſtẽ
rum ↄſeruãda.⁊ de illo loqui genus non eſſe peccatũ: maxie qꝛ dum pro tẽporali uita alicuius: ců deiludere. ut. ſ. ..
tur aug. Doſtea vo pueris re geillis mẽtiennbus ſcriptum eſt: abraam deſcendens in egyptuʒro ximo.
ſeruatis cũ redar guerentur a qꝙ ediſicauit eis dominꝰ domos: ĩ gauit ſaram ut ſororem eius ſe eſſe q Faciat. nonob⸗
pharaone ſunt mentite.cũ di⸗ . . ntiretur dicens: noui quideʒ ſtat de con. di.i.oiſ
cebant bebreoꝝ mulieres ba qua magis recõpenſatione cogno memtiretur dicens: noui quideʒ ꝙ xpᷣianus. ut ibi ſol⸗
bere ſcientiam obſtetricandi ſcitur:quid mendacii culpa merea pulchra ſis mulier: ⁊ ꝙ cum uide/ ui.ſic. xxiij.q. ylti. ſi
⁊c̃.⁊ tũc nõ fuerũt mẽtite pꝛo turꝰ. Nam benignitatis eaꝝ mer rint te egyptii:dicturi ſunt uxor il nnlla.
vita pueroꝝ. qꝛ illii ſernai ces que eis in ererna pomit uita lius eſt: a interſiciẽt me ſeruabunt x Item oopponit.
erãt. ſʒ ꝓ ꝓpꝛia vita ne inter retribui: premiſſa culpa mendacii qʒ te. dic ergo obſecro te ſoror ſedt imitando. 7 ita
enie. br mencactiͦ ui in terrena eſt recom Haſarione decli mea ſis: ur bene ſit Pihi ꝓpter te: ni da ahieſt
lale. pici h danatc fue- nata. Abraã quoqʒ loquẽſ ad pue uiuit anima mea ob gratiam tui: mit potius appella
or ai H ros ſuos inüder bie cum achor ſed abraam non mendacium dixit gianebrelrch
tur aligꝗs.tñ impedire poteſt ego ⁊ puer illuc uſqʒ pertranſibi/ ſed neruz taccre noluit. . Unde tur lif.in Pn. ?..
aliquẽ ne ſaluet. Sʒ h̊ nõ cre⸗/ mus:⁊a cum adorauerimus reuer/ idem aug.ait in qõnibꝰ geneſis. i. cito.

do cũ ueniale peccatũ nõ tol/
lat gram nec eã ipediat etiã ſi
oĩa venialia peccata aligꝗs cõ/
miſiſſet.
Potnit. ſi hbabuiſſet chari
tatẽ.
Rophetauit.
I Parabat dñs.
lꝛ ¶ Captioſe.i.cante.
l¶ AMon eniz volebat. Sʒ nũ⸗
quid volũtas abrae fuit gria
volũtati dei: non.ſʒ ipſa noli⸗
ta ſuerũt ᷣria. Abraã eni vo
lebat interficere.⁊ deꝰhᷣ ipſuʒ
noluit.ſ.ipſũ abraã velle int᷑⸗
ficere.⁊ ſic eadẽ fuit volũtas.

temur ad uos.lʒ aliud ſe facturũ de
liberaret: tamen excuſat᷑ a menda
cio. Unde ambro.in li. de patriar
chis. & Prophetauit abraam
quod ignorabat.ipſe ſolus diſpo/
nebat redire ĩmolato filio:ſed dñs
pos eius locutꝰeſt quod parabar.
captioſe aũt loquebat᷑ cũ ſeruulis
ne cognito negocio aut impediret
eum aliquis aut gemitu obſtrepe/
ret autfleu. Quandoqʒ aligꝗd
iubendo ſignificamus uelle fieri:
quod tamen fieri nolumus: ſed ex
perimentũ obedientie querimus:
ſicut abraama deo tentatus legit᷑:
cum iuſſus eſt ĩmolare filiũ quẽ do
minus nolebat ab eo occidi. Un
in eodẽ li.idem ambro. Non enizʒ
uolebardeus a patre ĩmolari filiuʒ
ſuũ:nec ipleri hoc munauolebat:ꝗ
ouem pro filio ĩmolandaʒ obtulit:
ſed tẽtabat affectũ parris ſi dei pꝛe
cepta preferretfilio.a infra. NMon
iniicias inquit manuʒ in puerum:
neqʒ facias illi ꝗcquã.affecrũ tuũ

Mũüo abraã excuſet᷑ a medacio qꝛ
ſarã ſororẽ ſuã eſſe dixit.
Veritur cur patriarcha mẽ/
tiri uo luit: ut diceret ſarã ſo⸗
roremꝰſuam:⁊ nõ potius deo com
miſit: qui ſi uellet eius pudicitiam
apud pharaonem ſeruare poſſet.
ſed ueritatem uoluit celari non mẽ
dacium dici. ſoror enim dicit᷑ quia
filia fratris erat. et in hoc oſtendit
ꝓ nemo debet tẽtare deum ſuũ: dü
habet ꝗd rationabili ↄſilio faciat.
fecit quod potuit:quod nõ potuit
deo cõmiſit in quẽ ſperauit.nec eũ
fides aut ſpes fefellit.ſi autem iter
rogatꝰ uxorẽ illã ſuã indicaret: du
as res deo cõmitteret: ⁊ uitã ſuã:
uxoris pudiciuã. Itẽ opponit᷑
ꝙ iacob mentiẽdo ⁊ ſibi proſuit:2⸗
alii nocuit: nec m̃ reprebendit᷑ ſ
cõmendatur: ſed iacob dicendo ſe
eẽeſau primogenitũ nõ eſt mẽtitꝰ.
non enim dixitſe eſſe pꝛimogenitũ
naſcẽdo:ſʒ ius primogeniture illo
uendente rite adeundo:ſic ⁊xpũs

it legiſlatoꝛ. circũci.

XxXI.

Prepnciũ.i. circũciſus es in ppncio ⁊ non in corde.cũ tũ dixe/
dite nos ⁊ amputate p̃pucia coꝛdis neſtri.

d bC Reputabit. i. getilis reputabit᷑ circũcuus.ſi ſeruat legẽ.

cum eccleſia.
n Miſi rea mens.
Cii Mtt. S. . homines.
ſh A ceCAudito. qꝛ vox

g. Peonia paucis ino-
8 Eſarr nt. C. qũo et
n Igß iudex. auc. ſe⸗
eſtudr mnmel. 7 q tarde nenit

lii adiudhciu. pſumit
ii n audiuiſſe voceʒ
„ inte. reſti. diuus. et
0 nu edictũ tantuʒ ligat
eos ad quoſ ꝑuenit

ſuiſti. in fi. ff. de de⸗

enigt cre ab. oꝛ.faciẽ.l. vl

fniün ti. tñ bec non eſt ex
unn (lalio ſuffciẽs. dũ
— modo edictũ ſit pu
H niet plice ppoſitũ. ut. x-
nm vi. di⸗c. dicitis.
anin fCStrage. 2hein
nigtia Pfict ſi ſcient edi

ſfi mili.l.iij. .. in bello
IIrn g Laboꝛas. illud
(Genit eni potuit excuſare
mqii de ple. di. v. diſcipu
gbfiun los.
Pomin p C Quia quantũ.
igiftum ſic di aligd eẽ qua⸗
ſiii tm ad ſe non quã
erem tuad alios. ut. xlix.

nſei di. c. l. 7 de ↄſe. d.

In. quidam.
Fun Vm g. obedi
onde entia. Hec q̃
fimmani o determi
Niſeqei natur. . xy. q. vl. c.
luu ullti.. viij.q.iiij.c.
Cnen nöne.
Aminne Vog aüt il⸗
ibogiet icita. Jura⸗
Nt iuß mentuʒ. ſex
ipeti moglis dr illicituʒ.
iufin expſona. ex re. ex fi
inlituu ne. ex c. ex tꝑe. ex
cnn mõ. Ex ꝑſona dn/
pliciter. uel ex ꝑſo/⸗
na eiꝰ ꝗ iurat nel ex
pſona eiꝰ cui iurat᷑.
nam ſi ipubes iurat
no tenet inramen/
tů. nt.j.q. v.parunli

pconis. ut.ff. de in.

iind ut. lxxxij. di. ꝓpo⸗/

rginn ctũ fecit. ut. ff. de re

n E M nocuit. 2 ſic iniuria nõ fecit.qꝛ iure ſuo vſus c.ut ex de elec.

ioannẽ dixit eſſe beliã non ꝑpſona ſʒ
imitatione uirtutis: Erat ergo ia/

cob eſau non naſcendo ut diximus

ſed emptione primogeniture: de
non primogenuo in primogenitũ
trãſeundo ſicut a ipſe eſau primo/
genita uẽdẽdo de primogeni o nõ
primogenitus fieri meruit: ſic⁊ iu
dei cũ eẽnt filu abrae carne:qꝛ non
fuerunt filii eius imitat ione:nõ de
putantur inter filios abrae:ſed di/
cuntur filu diaboli: cuius filu ſunt
non naſ cẽdo ſed imiando. vndea
domino audire meruerunt: ſi filii
abrae eſtis:opera abrae facite:nũc
