nia. j. e.q.ij.placuit.
b ¶ Inuilſibilis. i. ſacramẽtũ
in quo gratia ĩuiſibilis conti
netur per ſignificationem.
c ¶ Queſtibus. a quero que/
ris:non a queror quereris.
d ¶ Excõmunicatiõi. i. ſuſpẽ
ſiõi.xxxij. di. eos.no.epiſco
pum ſuſpẽdendum eſſe quia
non corrigit ſubditum.
e Crediderit ad hoc ut oc-
cultet illud crimen.
¶Si preſbyter. hanc leueʒ
penam antiqnitus ſuſtinuit.
ex poſterioribus autem ðcre
tis ꝓ buiuſmodi ſui honoris
periculo ſuoſunt. ⁊æ nõ. infa
mie percellũtur.ut.õ.e.q. ba
ptiʒandis. ?.i.q.iij. c. vlti.
g Excommunicatione. hic
granius punitur ſacerdos ꝙ;
epiſcopus. ar. .xl.di.homo
ſed hic preſbyter in duobus
deliquit.⁊ quia contẽnit.⁊ qꝛ
ſimoniam committit. epiſco
pus tantum in negligẽtia. ?
quod dicit quattuor menſinʒ
excommunicatiõe hec pena
non excludit depoſitionem.
alij intelligunt hoc. c. tantuʒ
de negligente nõ de commit
tente. ſed huic intellectui ob
niat illud accipiendum.? il-
lud cupiditatibus:ſed exau/
di hoc per illud:ex̃ de ſimo.
nemo.cum ſcilicet quis celat
crimẽ alterius ꝓ pecunia. ar.
g.e.c.ibi ↄtexit ſed dic ꝙ ma
ior pena eſt epiſcopo ceſſare
per duos menſes: quam pre
ſbytero per quattuor.
h ¶Clericus.⁊ ſecundum H
clericus in minoribus ordi/
nibus põt eẽ prelatus.
i CCõpetenti. depoſitionis
ſ. e. q.iij. c. ulti.
lꝛ DP Lacuit. ut balſamo.i.
chriſmatis. nam poſt
conſecrationes chriſma eſt.
chriſma ergo uendi non po/
teſt:nec etiam in neceſſitate.
cum ſit ſacramentum. i.q.i.
multi. ⁊.i.q.iij.ſiquis preben
das.⁊. S. e.quicquid.
I¶ Tremiſſem. tertia pars ſo
lidi eſt tremiſſis.de hoc tre
miſſe habes. C. de ueſte mi

ſancti damus:ſed dignis muneri/

bus ſine defraudatione participa
re concedimus. Siquis uero eo⸗

rum qui connumerantur in clero
ab eo cui ſacram communionem
diſpenſat: aliquod precium exege
rit deponatur ſicut imitator ſuno/
niace fraudis. ¶ Item ex cõcilio
toletano.xi.
¶Ounera inniſibilis gratie queſti
bus nõ ſunt pꝛeſtanda.
NANicquid inuiſibilis gra/
tie conſolatione tribuitur
nunquam queſtibus uel quibuſli
betpremiis uenundari pẽuius de
betdicente domino: quod gratis
accepiſtis gratis date:a ideo qui/
cunque deinceps in eccleſ aſtico
ordine conſtituius aut pro bapti/
ʒandis conſignandiſque fidelibuſ
pro chriſmate uel promotiõibus
graduum precia quelibet uel pre/
mia niſi uoluntarie oblata pꝛo hu/
iuſmodi ambitiõe ſuſceperit: equi

dẽ ſi ſciente loci epiſcopo tale quic

quama ſubditis perpetratum fue
rit: idem epiſcopus duobus men
ſibus excommunicationi ſubiace

at:pro eo quod in ſcientia mala cõ

texit ⁊ coꝛeptionem neceſſariam
non acquiſiuit. Sin autem ſuoruʒ
quiſpiam eodeʒ neſciente quicquã
de lupradictis capitulis accipien/
dum ſibi eſſe crediderit᷑:ſi preſby
ter eſt quattuor menſium excom
municationesplectatur:ſi diacõus
trium. ſubdiaconus uel clericusꝰ
his cupiditatibus ſeruiens pro ar
bitrio competenti pena ⁊ debita

excommunicatione plectendus ẽ.

¶Item e xconcilio carthaginen.
iüii.
Nibila ſacerdotibus exigatur ꝓ
balſamo quod inchriſmate poni/
mr.
Lacuitut nullus epiſcopo/
rum pro modico balſamo
quod benedictum pro baptiſmi ſa
cramẽto per eccleſias datur: quia
ſinguli tremiſſem pro ipſo exige⸗
re ſolent:aliquid ulterius exigant
ne forte quod pro ſalute animarũ
per inuocationem ſpiritus ſancti

conſecratur:ſicut ſimõ magus do

num dei pecunia uoluit emere:ita
nos uenundantes dãnabiliter ue
nundemur. Item Exeodem.
Non eſt aliquid exigendum ab
his qui infantes ſuos ad baptiʒan

li. fortiſſim. li.xii.⁊ inde dicitur tremiſſis ſᷣm iſidorum quaſi termiſſus ſoli

q.vi. ſi pſbr. ſ. xxvij.q.ij. ſi tu abſtines. S. diſ. lv. ſiquis abſiderit. ſ.

xvii.q. iiij. diffiniuit. e. l. di. ſtudeat.ſ. xvi. q.i. decime. io. Sol. hoc
intelligendum ẽ de cã ꝓxima maxime cu malo ʒelo cãm uel occaſio

dum adducnnt. S
TLacuit ut unuſquiſque epi/
ſcopus per eccleſias ſuas
hocfaciat: ut bi qui infantes ſuos
ad baptiſmum offerunt ſiquid uo
luntarie pro ſuo uoto offerunt ab
eis ſuſcipiatur ſi uero per neceſſi/
tatem paupertatis aliquid non ha
beant quod offerant: nullum eis
pignus niolenter tollatur a cleri/
cis. Mam multi pauperes hoc ti

mentesfilios ſuos a baptiſmo re

trabunt. Quidam forte dum dif/
ferũt᷑ ſiſine gratia baptiſmi de bac
uita receſſerint: neceſſe eſt ut ab il
lis eorum perditio requiraturꝰ:
quorum ſpolia pertimeſcentes a
baptiſmi gratia ſe ſubtraxerunt.
C Irem ex ↄci. elibert.
Qui bapnʒatur nullos nümos in
cõcham mittere cogatxr.
Mendari placuit: ut qui
baptizanturut fieri ſolebat
nummos in concham non mit/
tantꝰ: ne ſacerdos quod gratis
accepit precio diſtrabere uidea/
tur. neque enim pedes eorum la/
uandiſunt a ſacerdotibus uel cle
fieis. C Item ex coucil.tribunen
Pro perceptione bapniſmi uel
Priſ matis aliquid exigi non de/
EE eſt ſolere in quibuſ
gdam locis pro perceptione
chriſmatis nummos dari. ſimili/
rer pro baptiſmo a communione.
hoc ſimoniace hereſis eſſe dete/
ſtata eſt ſancta ſynodus: ⁊ anathe
matiʒauit. ⁊ ut de cetero nec pro
ordinatiõe nec pro chriſmate uel
baptiſmo uelpro balſamo nec pꝛo
ſepultura uel communione quic/
quam exigatur: ſtatuic. Sed gra
tis dona chriſti gratuita diſpenſa
tione donentur. Ntez ex cõcil.
cabilonenſi.
Mec pro dedicandis baſilicis uel
pro ſacramenns eccleſie conf eren
dis aliquid exigi debet.
Tatuimus:ut ſicut pro dedi
candis balilicis dandis or
dinibus nihil accipiendum eſt: ita
etiam pro balſamo uel pro lumi/
naribus emendis nihil preſbyte
ri chriſma accepturi dent. Epi/
ſcopi itaque de facultatibus ec/
cleſie ballamum emant et lumi/
naria ſinguli in eccleſis ſuis.

nem preſtant. b.
n Perditio.nihil eniitereſt an occidit ꝗs an cãm mortis pbeat. ff.
ad.l.cor.ð ſic.nihil
vnde ſi preſtito ipu

nitatis ſacro bᷣnos
fugiẽtes ad eccliaʒ
ſacerdos nõ reddi
derit:⁊ poſtea fuge
rit:fuga eoꝝ a ſacer
dote qrendac.vt.ſ.
xvii.q. iiij.diffini⸗
nit. g. n. occaſioneʒ
damni ⁊c. ff. ad.l.
agl.ꝗ occidit.ult.

o Regrat.nõ pro

loco ⁊ tꝑibꝰ illicita
reddũt᷑.q ſimplicit᷑
licita ſt vt. xxvii.q.
i.neqʒ viduas.
Aẽdari.nõ

mittant. pſu

mit᷑.n. ſimonia. ſiliſ

pſũptio ẽ ex tpe nel

loco.j.xxxi.q.i.re
latũ.S.di.lxxxi.i oĩ

bo. j. viij. g. ii. c. ¶. x

ij. S. di. lvii. ſigs in
egritudine.j.xviij.
q. vlti. eleutherius
2.ex de ſimo. cum
ſit rõana. ſ. e. q. ij.
placuit. Sol. exau
di h̊ de nũmis exa

ctis. nã ſpõte obla
tos accipere poſſũ

ar. ſ. c. ꝓxi. Alii di
cũt h̊ uitadũ ꝓpter
ſpẽm mali. ar. ex ð
trãſac.ↄſtitutus.᷑ff.
ad.l. iuliã. ð ãbitu.
l. vna vbi dicitur ꝙ

accuſatus ñ dʒ itra

re domum iudicis.
hic argue opus ꝑ ſe
laudabile rõe tꝑis
reprobari.⁊ ne ma
lignãdi occaſioneʒ
iducat.Iʒ.n. nũmoſ
ĩ cõchã mittere op⸗
ietatis ſit. tpe in
ſuſcipiẽdi baptiſmi
ſimonie ſuſpitionẽ
iducit ar. c.ff. ad.·.

iul. ð abitu.l. vna.

fi. adeo ut ſi ẽt ſub
alio ptextu tpe ꝓhi
bito det. preſuptio
ſimonie non euane
ſcat. ar. lvij. di. ſi gs
egritudie. viij.q.
ii. c. i.

q Ne ſacerdos.

ar. ñ ſolu abſtinẽdũ
eẽ a malis:ſed ẽt ab
oĩ ſpẽ mali. ar. S. lii.
ij. di. generalis.

r ¶Lauãdi ſũt. q:

mediolanẽſes pᷣ aq
oſecrata pueroruʒ
pedes lauant.? po

ſtea baptizãt. ?ẽ non

ccãt.qꝛ aucte am
roſijß faciũt. qeg
mũdus totus.no
idiget niſiut pedes

—.—. —

— — — — —

lauet. tñ ĩ illa anẽte ĩtellligũt᷑ pedes.i.affectꝰ.ſ.ut habeãt cor. puꝑ.
O iuxta illud qᷓ; ſpecioſi pedes enãgeliʒãtiũ pacẽ?c.
Ictum eſt. .
G TZatuimus.in luminaribus.pro in cõficiendo chriſma necijs

dum cõſtituat.
m Lacuit. eoꝝ.ar.qꝙ ĩ eadẽ ſit perditiõe:⁊ qui dãni cãʒ el occaſionẽ dat:

—

E. oamnũ decdiſſe videtur.. xxiij. q. v. de occidendis. ?.c.cũ hbõ. . xxyvi.

——— —

9 9

1 ltum. nõ debeo
inn um iterdici: ego ſcio ſimoniacum e ct. ſ.e. decetero. ? ſiuelle
. t nõ ꝓtempore etiam luminum dreet mo. nõ ſatie a8 — Ei eo.ut ĩ pre.decre.per deriſcg ex iquiſitiõi. bar.
0G fanan leii de bis ſane.h.ſatis dicitur extra reipere orns debeo pati enrn ntende cam probare debet.
ĩ extraua.a eIl. 0 cogere. . ui ignoran n n. ſiciter fiat.
rcnn . Kett nezaſtercatſo rant dqnandocs n le De probare. hinc argue cꝗ t. H probato
a ¶ Sicut. acci ticis:quãcoqʒ non: vt.ð.e..qu o id quod intendit
ſeer niacos cõparat hereticis: inati ſunt: ſi quidem pro eo ex que iſimiliter
gel . “ä ſi quidem ꝓ aut veriſimilt
ſet v C Hec noralnen. nta licet niace ordinati nnren orqinaren Zailnies aukane tamẽ ue
le Kich tened Sianmergo õ ef· bare H ünomacos eſſe riſntlio pobatio ſufficit. qᷣ
ſorhſe chriſma. ſi iace miniſtrentur: 7 neſciſſe e 51 od dicitur.tũc
imoniace miniſtrem ferũt ac tiur . licis habe/ tet ex eo qu
l c Eatuimus. dictionis conferũt d tunc pro catholicis ge pa icis habebantur.
ſorl 8 idͤem dicitur. ipienti: ſic ſacerdotalis unctio: in eccleſia:talium pron e uerbis ſequẽ
. in. §. niſi ipienti: ſica ſacerde :ſuo ta bantur in eccleſia: linemus: ex his quoqu l
nſt hic quod in.. ni cipienu: ſic. iſtretur:ſuo iſericorditer ſuſtin tibus. ſi tamen eos laudabili
ia ſubiũgit quid icet ſimioniace miniſtren d ones miſer ilis uita com nibus. ſi tam
N ula ſubiügl gid ſice b ftecm. ſe laudabilis uita con ndat arguipo
zuͤris ſi er rcarere e ſi tamen eos laudabi 7 or uita commendat a
li iuris ſit cum ſic u men non debe illa ſacramen 1t iuero ſcienter ſe a ſi/ dentia merita ad
dn . . . . m eſt illa ſa ilE dat: qui uero cie D teſt precede . l te
Fiſioin ſic ordinantur s qt ſicut ſupra dictun ignitatis mendat: L i:immo exe/ icti poſt commiſſi neniam ĩ
hec dign conſecrari:im licti poſt co 5
ltin d Simoniacos ãt ta ſunt neceſſitatis:he moniacis c conſecra d rodeſſe.ar.ff.
ee illi ſola uocen ideo priuilegia illorum non po iſerint eoꝛum co i petrandam proo legz
ſiſal non illi ſola uocen ideo priuilegia i crari perm e i fli 8. io. arg. alleg
a iaci di⸗ ⁊ ideo p legem . ſſe decern re mili. nõ oĩs.
Aruni hen de ſi/ ſin genarare tergo ſantonicrinn mns d. Biemnlcolen⸗ iunior. tem ignorantia tordinn
nin ſimoniace. ſ. abẽt e nus bare. ut. ſ. x. q.i.ordinati
oniace.ſ. ſtorum. mus 4. robare. ut. j. x
ent o deholenatit⸗ nccann caput berſunonace dor Hoc idẽ alexan.ii. illo quẽ ſcit des rriiſr vl m lean
Nem ſicut uſura/ ut de illis ĩtelligitur qu c ſimoniacũ eẽ. lxxxii.propoſuiſti.S.j.iii.q.
n ſeeam. dicitur q auüt dei tractationi/ ſin ſtatuimus: ut ſi / lxx dicas. contra-b.
e ia nec attrae E cetero ſtatu 3 ix.indicas. nlt.
D õõ culat ignorantia ne⸗ antur. % Scen b eo quẽ Et ꝙ tũc.xv.q.ulti.c.nlt.
cki dat. ff. ð nuſu niolentia: qui ab illis ordin in poſterum ab eo l¶Et ꝗ tũc. xv. q. i na
nimz ntasr mniiolentia: qui ab illis le ſimo quis bitat: ſe ſ.ix. q. i.c. ii. ö. ibi naqʒ
nn tor. ica ſciunt eſſe ſim imoniacum eſſe non dubi diur mock alin a benel,
1.noe! ris. deditor. dit᷑ uos ĩdubitanter ſ ſimoniacum O ſecra icitur quod ſiqui a
NeN Miſericore . q aEI iace ſiue non 1/ ß niſerit: æ conſec dicitur quod mmuni
Ntbign e . e :hic ꝙ iacos ſiue ſimoni . ĩ conſecrari peri . is nominatim excommuni
⁊ ita dicitur: maco . r ab eis.ut enĩ s non diſparem cie noſninat dinati ignorã
imm nt ex ce ordineniu „UI r et conſecratus no 1 atis fueriut orgine
PNnſ receperu moniace ore ꝛglii ſimo 10 IIE ſubeant catis . tos: eoꝝ
nlm anne iſtinguit nicolaus papa: alii ſimo tionis ſententiani ſube tes illos eſſe damnatos:
ſunn ecutionr. diſtinguit nic iacis. alii damna itus penitẽtiam os. ate habebun
iigii ſ Permanere.ĩ ex iace ordinãtur a ſimonia . ſed uterque depoſitus p niet ordinationes ra gtas
Ale E miacco inantur anon ſimo iuatus propria dignirne ore bic auteʒ dicit tunc r
Wen ecutione. ſimoniace ordina imoni agat: ⁊ẽ prinatus p ſi ordiatores pro catho
ſein Sed hoc reſpi/ ind lii non ſimoniace a ſimoni iſtat: C Idem. eſſe ſi ordiatores p de colli
l cendr 8 Se arteʒ mnacis. aln nonlimon innuit perſi ate, Icem. te ſeruan/ licis habebantur. unde
cit vltimam p is. Manc diſtinctionem Simoniacis in dignita RHõ ris itunc non catho
rn ecedentis. ntsie viſtirerion Sandntlacte Sda miſericor Situr quod ſirun
aj becegennis icolaus pa. c. ii. dicens. la eſt impendẽdan ati habebantur
Gna ſe! h Iqui. h. ĩtel⸗ nicolaus p D igco da nulle ici ſed damnati lera
B e ſimon ai ium ordinatio non tolera
Ni. An 43 ligit hoc. c.ð Se mulnplici gener dia. ⸗ llam* talium ordi
de intn reciſis qui tamen m. Raga ſimoniac. ep tur ſed ſci . ſus an
Nepee et ſi eſſe ab or inatis S niacis ſimoniace lacif ſeruanda habendam Decre ctori tis p ſt ſicut in
* ini õ 0/ ione ſiſcipiendus eſt ſicut in
cA nam opinio eius ẽ bi lordinatis:a de ſimoniaci diuxta canonum ſancti tione ſi ñ locis dili
li . uel or igcis: 7 d mus.ſed iux eta õnullis decrerorũ locis di
nlicit ꝙ ſi occultuʒ eſt eũ us ſe ſimoniacis: ⁊ de atrum decr nonullis decreie iet. uel
66 . Eeẽ ſi lace a non nem ⁊ ſanctoꝛum P entia lectoris inneniet.
hnnen ordinatorẽ eẽ ſimo ſimoniac. ſimoniace a ſimo/ muſhac depo gentia ſcti bere in
nd . non limoniace omnino damna . icatur ſtrictius ſe habere i
li t iacis. Simoniaci ſim dos auctoritate ap . ſimoniacis propter o. .
huliin ordinatus ſuſcipi macis⸗Oum dum ec nen iendum eſt ni ſim criminis. 7 mi
i SH . . res ſecun Subaudiendum . ſius horrendi criminis.
Upbivar executionẽ. ni nati uel ordinato io gra cimus. ifuerit. De bis us hortendic erſis or
ſg 1 cleſiaſti nes a, pprio g ſni ttracti fuerĩt.D tigantius in aliis ꝑue
ſenonn q.vi. c. ulti.niſi u cleſiaſticos cano 2† ſi uiolenter a gantius dillo. c. de
iuz . uoque ibuflibet herericis dinationibus. quodi
humil notoriuʒ. ut. xxxij. du decidant. Simoniaci ꝗq mim 7 a quibumnbet h in ix. q.i. ab excom
Anſß guqec ſimoniacis ordi,/ e ordinatis ait innocen/ monſtratur. ix. q.i. ab exc
Bees neihbuos proann ſimonigeranen imon e uiolenter ordinatis icatis, nei bic vieſtur
— . catis. uel ꝙ hic dici
e E te HauatSrohz nati: ſimiliter ab offelo malenee⸗ tius. —— ad hereticoruʒ catotſeig non ad Aaiitts
u Kszgges nnoniimonineesmon ws rnananerraünm. e abnerer
J n ſim rn ordination ⸗ m cetero.
Elypenün hbabeat m eum qð autem non ſimoni r per ma n paſſos O um. uel per
u kerdenren nrcclt ordinatos iſericordurn en Onſtat H re⸗ eſ brſed cont altent
Moſte corditer ⁊c.nece . nus impoſitionem pr. edimus atque inuitos attrau ordi⸗ ſententiaʒ. h.
ibtne babet legere de pꝛe eſſitate in officio concedimus nanteſque ab hereticis or littera. tu itellige
i inor teenane du permancre hoc intelllgendu a ſʒ huiuſmodi aliquis ſi Hot nC Sniamſbennt. ac
ol, ali imus. ar. Imanere d ſimoni na interfuit ð eo quem pro don
ar eſt agliter ſentimu . rdinantur a ſim ——320 talem non inter ð eo q 2 dus
rit e.quibuſdaʒ. 7.5. eſt de his quior imoni oꝛdinationem talen ſi iacum qui ẽordinaãdu
in, riuntur. lei gcis quos ignora iacos: nonre cum illi conficerent ſa⸗ ſt: melius itellige ßm qo dix
uit e. epe . it ſimoniacos: nonr ioni eorũ pariicipams non eſt: .
an enl . nun nanti dos haen ſen ordinatio ſimo coion R Dilkecentibun illis peſſi glo. baeneng; e. ſiquis
dc ennte. cult ſuit alus C ibus urbanus pa ſiſtatim d lo eorum abrenun *α eqʒ.ſ. e. q. vii. requiri
metn eilam ignoreru niaci. De qu mo oneſliann lelin rediit: ia ecß. 3. Sol bic ſi
ſriſ⸗ 7 etiam i⸗ . g ait. .B iqauerit: ſi ad e ⸗ 12 .ſ. E. q. V. C. . to? pmonè
eneſen bor Be his qui non ſimoniace a ſimo 1s poteſt habere colorem duiaus monia eſt ĩ ꝓmo t
. 6 inſimoniaco in or niacig ordinanmr. onſimo excuſationis.Ceterum qui p In dignitate i. in ordine
le, dine.? licet ſine cul Nui᷑a ſimoniacis no de de ſimo. Liefen 8.
ſſoin 1 pa iſtius ordiati cõ ſ. e. ordinatiões non põt diſpẽſari. M.
9 2 ſ JTige . ter. J. e. or
noſt, tingat. indiget ta/ i. cum. n. furtiuus ſit charac zg. ſi ſta
de un tione inis. ? ideo dicit miſericorditer: æ liet q. v. c. UeeI inſinuatione. iribus renuẽs. ſi
en rbo ſener llonem criminis. ? ideo dicit eſenordil conſtat. ſecus dee ſiner wg ſiqua alicui tradit᷑ iuita ? pꝓ nii qð ſumit᷑ ex vbo
ie 5 torluneeRtationem tamen i . auicoactus en leſi ratio. q Q froſtara netnafnc e tenet illud leaneti deprehẽduũtur prece
3tvesf iure admittendus eſta exeemionen. r er nec intelli n poſt traditione oſenſit. h. ita per cõ
liintn nam ille de iure adn coacti qᷓ; ignorantis. ſtatim. maxime ſi nuqᷓ colenſit. h. ? it das. exe is qui fugit ab
bis de voluntate pietcharacterem. exra ſi ſtatim. maxin d ait. de pe. di. iij. iudas lcit lex ꝙ is qui fugit ab ho
nut, magis conſtat ia non recipiet cha tia.xxii.q.ij.quod ait.de pe. d eos:ſicut dicit lex ꝙ .re. l.
olutecoacto.qu dentia.x SS redeat ad eo Iduien ap. ? poſt lire. l.
, Sedn⸗ Kaireb ber aeramentunn extra ð ſen. ex. ſi vo ANel e uadht eonion aſeneretat no b unn nii,. Kacab e-poliline 6.
ange robare. per ſacram idg „ oſ. ſup ſer us e. nec enim atis e 11
e ren probare non Rermmoniananmiengt danre Pitnere cpeer⸗ a iſns ſic.l. di. Pſbᷣros. xv. q. v.
N 18 u meumeſſe 1. Yt. ff. „Piell. l. actio excuſa 9 OSen . l, 4
ing uig ſe po nnnen hes ab eo ordines recipere ſjm plur e dae ſExcuſationis.ar. ꝙ o iheritd. eſ.de co.di.iuſ cog quos. to tempore
ſde⸗ probare poſſum n ſſüordines ſine diſpenſatione p c.i.xx.q.iii. pnñs.ar. ð.xy.q.i.me iiuita tradita fuerit aliquanto tt.
e ores:excqui tamen non alios cuiuſcunqʒ ſuperioris. Iſta c. don mẽſem ar. lialiqua alicnii
ii⸗ tantum ſecundum quoſdam ſm culto. ne infametur ille prelatus t Po
4 tamen diſpenſatio debet lieri in occulto.
o

n 3

Cau.
cum eo in domo manſerit:⁊ cum potuerit non effugerit ſi poſtea nirum dimi diſtiguitur ut.viii.qii.in fumma.⁊.q.i.c.moyſes. 4
ſerit poterit reuocari ab eo. quia ex tacito temporis conſenſu ratum fuit ma p Intentione. ergo ſine ea itentione nõ eſt ſimonia.alias ſecus.nt 1
trimoniũ.ar.xxxi.q.ij.de neptis. lxiij.di.quanto.l.di.preſbyteros.⁊ di. xlv. nõ. extra de ſimo. nemo. h·. . . 4
de iudeis.⁊ extra de ſpon.ad id quod. —. qCFures. vꝛ ergo cũ ſimoniacus furi ↄparetur.ꝙ cum ſimoniaco
a Amplius.ar. ad probandum conſenſum interfuiſſe matrimonio ſi nõ ſta nemo poſſit diſpenſare.niſi renũciet ordini male ſuſcepto. ut..e.ſi
tim diuertit.xvi.q.i.reuerti- quis neq;.et.s.e.er 1
mini. . . „ „ . ga: ⁊ ex.eo.nobis.i
b¶Tales.ſ.qui conſenſerint menſem aur amplius redierũt ců nuel obſequio alicui perſone ea in/ fine.qꝛ nec uicium
hereticis uel ſtatim reccſſe · ſe confiderent ab bereticiſordina tennone impenſo: uel que non cõ furti purgatur. niſi
runt uel non ſtatim. idem in tos: quamuis nibil ab eis accepe muni conſenſu cleri ⁊ populiſecũ des girtuii⸗ redeati
eligo erlamolt monevo runt: rei ſunt uſurpate dignitaus. dum canonicas ſanctiones fiunt: r ſiſts aſnn. .
nmr aandaſ non dohlen C— Tales plerumque ex ituitu pi ⁊ ab bis ad quos conſecratio per Iſtud ſatis poſſer
ſiſſent. Nam ſemper excuſa etatis reformat catholice manus rinet non comprobantur: falſas eſ cõcedi.⁊ ſm pᷣ poſ/ .
rentur.ff.de re mili. non om impoſitio cuʒ ſatiſfactione ⁊ medi ſe diiudicamus: quoniam qui tali ſet dici ꝙ ſimonia/ .
nes.S.qui captus.factum er⸗ cina penitentie. Sed damnationẽ ter ordinantur:non per oſtium id cus nec ẽt characte .
go tangit hoc dicendo. ideo ſimoniacorum a eorum qui eis cõ eſt per chriſtum intrant ſed ut ip/ rẽ reciꝑet. qꝛ ſimõi 1
nn Rittani Pol mnnin ſenſerunt legimus medicinam ue ſaueritas teſtatur fures ſunta la/ rei ulriole euc⸗
.1. c. . . .
Puper fniſſe inniti preſumũ 10 auckentlcain ex bac beſe ſi no 4 moncs .ODui⸗ ergo nmonigii ptꝰ.ↄſtat ꝙ executi
tur. niſi contrarium probare Minatim non leginus -nit guog pliciter in capitulo notatur inden oninõ renüciet. q;
tur. ſed poſt menſem preſu/ ſicuruſurpaium eſt in nouciams dum eſt quot modis preciũ in bac executionẽ nũquaʒ
merentur conſenſiſſe: niſi nel donatiſtis minoribus utique hereſi detur. ¶ Hoc beatus gre hahuit. characteri
contra riuʒ probaretur: ⁊ eſt bereticis nõ canonice ſed ex inuni go. in euangeliorum tractatu ex/ Apõt renũciar. vñ
ſi. C. ad nell.l.ſi mulier per ru pietatis: ita etiam ex bis poſ/ onit dicens. ſatis vr ꝙ nõ rece⸗
ſeccc. ſee fieri colligimus. Ndeo etiam qꝛ Ee mulnplici genere ſimoniaco: peritcharactere.n
c¶ Auctenticam.i.frnctuoſãa galiorſum per omnia orthodoxam rum ſi velles dicer ey re
niſi executioni rei adepte re e, . .⸗ 2 cepiſſet poſſeſſionẽ
. D hahent fidem niſi quod ſpiritum ¶Aunt nonnulli qui quidẽ nũ/ Rei
nunciauerit. vt.ſ.q.e.ſiquis . lez. E 8 . characteris. ſicut
neqʒ. ſanctum credunt eſſe uenaleʒ. Et morum premia ex ordinatio fur dꝛ hꝛe reʒ furti 4
d Aſurpatum eſt.i.contra ut ait beatus augu. heretici cuʒ re ne non accipiunt.a ramen ſacros uã.i.poſſeſſionẽ rei
rigorem factum eſt: ar. C. ð dierint qua parte ſe abſciderĩt ab oꝛdies pro bumana gratia uel lau tñ credibiliꝰẽ ut di
iur. do. vbi. eccleſia curentur: qua uero parte de largiuntur: atque de ipſa largi cat ꝙ hẽat chara/
Fnanekeebonänan. m adheſerint cognoſcanrur. tate laudis ſolummodo retributi erg e dihel
f Aoſnoribne. non eniz cñ THic eleo ſcribit Januario epi onem querunt: Hi nimiruʒz quod Hzüle non enüclet.
maioribus hereticis diſpen Po. accipiunt gratis: gratis non reir! nã ẽt uiciũ furti põt
ſatur. ut. i. q. vii. c. i⸗ NQui ab hereſi ad eccleſiam rede/ buunt: quia de impenſo officio ſa purgari re apud fu H
g ¶ Ita etiam. cum ſimonia unt in quo inueniuntur ordine ex ctitatis nummum expetunt fauo/ rẽ manẽte. ff. ð uſu
cis eſt diſpenſandum. ut am beneicio perſeuerẽt. ris:unde cum uirum iuſtum pro, cap. ſi fur. i pri. idẽ
habebitrrr. (Onis cuiuſſibet ordinis pbeta deſcriberet ait Oeatuſ qui ve i uiolẽto detẽtoꝛ
Atſorien aal dicat. ? h alcricus qui catbolica, de excunitmanus ſuas ab oĩ munere ut f de bea cent..
Snelantur.arecpa in ſerensunitatem heretice uel ſciſ / nodixit ſolum a munere ſed ab oĩ rEi ns nönull.
ſtrumentum ſit falſum in ali matice coniunctionis contagione munere: quia alind eſt munus ab accipiunt. et
qua parte æ in aliqua uerum. ſe maculauerit: ſi ad eccleſiamre/ obſe Al aliud a manu aliud a lin deſi. cſi qſtiones. .
vbi verum eſt debemus illud dierit cum legitima ſatiſfactione ⁊ gua. Munus ab obſequio eſt ſer Beſcriberet ñẽ 4
recipere.C. de tranſac. ſi ex erroris ſui damnatione:hoc in ma uitus indebite impenſa. unus ĩ aſaia id qð ſeꝗt:ſ-
falſis. ar. ð.ix. di.ſiad ſacras gno beneficio habeat ſi adempra a mann pecunia eſt. Munus alin ĩ pſalmo. iudica me
⁊. xlii.di.c. quieſcamus. ſpe omnis promotionis: in quoi gua fauor: qui ergo ſacros ordi / dne. bii quop ma 1
l¶ Anis. habeat. ſi t/ nenitur ordine permãeat. ¶ De nes mibuit: tunc ab omni munere nibus.
men iterata unctione . 21. 65 7. 5 err. izim t Ab obſego. ⁊ ſic
no ſerit maculatus. ut. j. q. hbis autem qui ordinantur ſim oni manus excutit: quando in diuinis rẽ ꝙ ñ poſſiz ſerui
vii. ſaluberrimum. ace a nõſimoniacis. utpote illi qni rebus non ſolum pecuniam nullazʒ ree ꝓ bñ ficio. ut bie
1CInuenitur. ſi tamen illos data pecunia archidiacono uel co/ ſed nec enam humanam granam C. S. c. px. ar.ð.xij.
ordines ſimoniace non reci ſiliariis epiſcopi epiſcopo ignorã requirit. C Idem in regiſtro. q. ij. geu nqʒ ſufffa
peret.⁊ cum S diſpenſt te hoc efficiunt:ut de manu n ſa ESternam damnationem inueni⸗ go ee can vrei⸗
tur cum quibus non. dicun . ipiant: i ibi i . ð ele.no reſi. d cet
zur von: gubndnon. gir e ge oraines accipiant: ita cribit crqu noliber nuncre ad ſacros to lieſte etpot uis
ur. ſeu baptiſmus repetatur S: Ain 7 ſi . fi . . 2 ſperare uel appeler
Vt euertatur fidei ſtatus or Didinationes que limoniaceh)/ B Iquis neque ſanctis pollss dignitates. ut. xii
do petatur. Ael ſt preſtetur unt falſe iudicantur. , . moribus uel neqʒ a clero po ij. di. Oſuluit. lxi. di.
ꝙ ntrunque ſimon operetr NRadtinationes que interueni puloque uocatus uel pulſanõe co d ꝓderit. ⁊ e de
Vt diſpenſet. ſpes ir rita ꝓr ente precio uel precibus actus ĩpudenter chriſti ſacerdonũ pac.cũ pde. So b.
ſus habetur. S. e. ſiquis. dicit ſi directe heat
m Rdinationes. precio aium ad hᷣ cũ ſeruit
8 QOoaro uel retento uel promiſſo. C. de trãſac.trãſactio. Nam remittere æ ſimoniacus.ut.viij.q.i.ſũt quidã ſed tu dicꝙ ſi dignus ẽ ⁊ dignuů
dare eſt. extra de teſti.ueniens.ff. de his que in frau.cre.ſipignus.Item nũ exhibet ſeruitiũ n eſt ſimoniacus.ut hic ⁊ ex de cle. nõ reſi. de cete 4
quid eſt ſimonia abrenunciare beneficio ut alii detur? non niſi deducatur ro.alias ſi idignus ẽ uel dignus ⁊ idigne ſeruit ſimoniacꝰ ẽ.?⁊ H no
in pactum ut extra de preben. dilecto.ſpem tamen inde habere non eſt ſimo tanit cũ dixit ſeruitus ĩdebite ⁊c̃.⁊ licet dignus ſeruire poſſit. nõ iñ
nia.extra de pac.cum pridem. Item qualiter regnum dei pecunia poſſit emi hoc põt duci in pactionẽ.nã illud ſimoniacũ E. extra de pact · pactio
cum nihil ſit ſpiritualius.de peni. di.i.medicina.⁊ non ordo nel honor eccle nes. Nullũ ergo munus dabit.iiſi illud quod alias fuiſſet daturus .
ſiaſticus.⁊ eſt ratio quia cum uendentẽ regnum celorum non poteſt eſſe ma propter aliquas neceſſitates. ut ex. e.⁊ſi qões.vel niſi detenxeniu .
litia. hic ſecus. ſʒ falſum eſt regnũ dei emi.ſed ex miſericordia meritiſqʒ pre aliquod. ut. ff. de of. procõſu.l.ſolent.5. ult. uel niſi recipiat illud a 1
cedęẽtibus acquiritur. xiii. q.ij. aie. de pe. di. i. medicina. ſtipes templi.ut.S.e.iudices. D .
n ¶ Nel pcibus. hoc ð precibus ꝓ indigno ⁊ carnali amore ipenſis.uel aſe uIn ¶ Aboi. ut oia ꝑticularia ⁊ ſingularia ↄprehẽderet.s.xix.di.ſiro e
porrectis. alias non: ui.j.e. latorem. manox. ſi.j. xiiij.q. i. putãt. ..e. q. iij. ſaluator. .xxxi. . . ſi dor N
o Vel precibus,. hic hẽs ꝙ preces iducũt ſimoniam.⁊.ſ.e.ſunt nonnulli. mierit. Nõ ꝙ dicit idebite.nã ſi debite ipẽdat᷑.ñ ita fit.ut.j.e.q.iij. 4
viii.q.i.moyſes.⁊ hoc nerum ẽ ſi aliquis pro ſe ipſo petat.talis autem ſe ige ſaluator.⁊ expõit baʒianꝰ idebite cũ idebite dignus. uel debite idi
rit:quod non licet.ut.viii.q.i.in ſcripturis.⁊ extra de inrepa. per noſtras. gnus bᷣuit ꝓ bñnficio.alias nõ.ar.iſti. de ſocietate.. de illa.
Alii dicũt ꝙ; aliquis ꝓſe ſi ẽ dignus põt petere. NHã petrus dixit. quid ergo fi xx ¶ Bratiam. S.xxiiii.di.qũ. C
et nobis qui ſecuti ſumꝰ te.⁊ ita ꝓ ſeipſo petiit.ſed ſipreces porrigũt᷑ ab alio yam uocatus.⁊ etiã lʒ ualde dignus ſit. nõ tamen effrenata i

temeritate ſed trepida delweratione onus ſacerdotii debet ſubire:

i oo

—

ſtineter it: quo ſemel eſt ibuta recẽs
We vt. ð. e.non eſt putanda.⁊ di.xiiij nerui.lxi.di.miramur. Pan Mnad eedmAKur eum ꝗdationem facit plures manus
.8.. ige omnez illum eẽ ſimoniacũ qui duct? an a. n un
n C. Amore ex hoc collige omne Gunesniaenoneu exg ecircuire. bic argue carnales preces pro digno porrectas non facere ſi
D fauor tertij nimium fauoris inducit.m L 7 B bNantoe locgprerh uer
li natur. uel expone ieri D tiatrur. ſ n en dere ſolent qð pces non fa
. ita e ceſſet iſte iteel li inore pollums in denuofieri patiatur: ſed neq; gra, ce nt ut Tea rec vit. rlicerp
lectuſ ĩ iuſto cordis iam uoline cinore ſorgidis tia alicuius nec — ali⸗ cono 8 ecie reret ſinzet
L amore. 1. in cupidi iuſto c Nmirard adſacros oꝛ les am tn ꝑꝑ merita digni ab hac
. tate ambitione. pꝛecibus oris ſiue annirnn ſue aiwuere:niſten quez uite meriuum ecxenehn ur. ſ. xxij. . ij. ge⸗
i vC.. Comitatu ſer manali ſeruinio ſiue lrancl 1 D ⁊ actiõis qualitas ad hocdignum quid. io. Sed quare mge
ſne uitio. Onlemto niunnſculo epiſ. copalem fen eẽ mõſtrauerit:nãſi ialiter factũ ſen mittitur ſimonia i frecib ol
o fraudulentũ eſt mu inanis alori icia fultus digni lerunus: denuo diſ ſci. Rũñdeo iõ qꝛ in precibus ni-
den nus:cuʒ dicit ſe aii inanis g oric auarician ſua non illud noueritis ultione compe ci. bil dat ve ſuo. etideo ibinal⸗
güt as voluiſſe h̊ ei der tatem Acceperit: ⁊ in uita u ſpe⸗· & Idem ſymmachus lurmintelllaltar ein commmer
Meti nt extra. e. ꝛſi que· ſponte reliquerit:eumque nſpe / ld epiſcopalem bonoꝛem nulluſ . tdere uerba lene
u ſnes nel auido ratamors penitentem non inue, er ebttenaerealare, elanigii weftenftnc denl⸗
altera dars diet nerit:proculdubio in eo cnn der 2 Allus itaqʒ per ambitũ ad pientem ar. E. de dona. inter
ngan iſſe il ibi inc idem gre. io. ie Doncseni por itus. ff. de do.
nii rl kernte n ihin aigelcein grc oco⸗ D cpiſcopalen bonoremper iho⸗ſeginaloetin don dei
nhiig beneficio: ut exra t wondinattonus nibil omni mitratur accedere. nam cum uſpe⸗ ⁊ pro indigno magis deteſta
Fiun depaccum pridez. Mrooꝛdinat cLeſſus in laicali couerſatione culpe tur eccleſia muneruʒ dationẽ
bnni mine. ſed hoc dicck aliquid ſub diſtricta inrerdi nat oppzobꝛium . Item greg. ſupplkcaltone ſtclanen bopne.
Bſrn ad terroreʒ.? ois ctione decreuimus. oportet ergo P e eodem. mouere.ſic põitur.S. xxxviij.
buiu vri ſhonte a ſ ut neqʒ per donum neqʒ per grati Stote ergo ĩ oꝛdinatiõe pie diſedulo
n alem demineren am neqʒ per uorunan ſup Blica cipue ſolliciti ⁊ ad ſacros oꝛ allus en petr T Pum
Fſan j gli ros ordies Rer —— 1 tur pena centu
. nem aliquos ad ſacros ordie. tioꝛes etate ⁊ mũ r pen cenlnmn aur e
“ ciad ſalutem. conſentias nelgerminas acſchnci. dos opere nullatenus admittatiſ. tierit aliquam dignitatẽ. ff.
nn Dabſih aſtut Te Jagrnvvinerlis teihns Ss. Torgeniin qui in ſacro ſuntoꝛdie Wl iul de abi. l. i. ?7. .. J. vij.
dixiĩ quolibʒ crimi ilerdam prouinciam con tutis. lloci di: pꝛius Bitämoꝛ eſqʒ diſ/ ſancimus. arg 5.f. de of pre
d ens eu⸗⸗ Vec Ppltig oi Nlihitackieros nter Neands huic off icio ad to.barbarius.ſed ſoluetur.ſ.
Monrerie lutem ni ip necſupp icationea iqui u * ſſitt is poreti .ſientig. H
iii i in fi R biber tis:non uobis potẽtia q.pi. caris.
tiſn ret aĩo nſqʒ in fineʒ ordines accedant. bibere poſſiti liber ſubre ni Religiofis i. clericis. 7
id pe. di. i. §. his at X ne it ſupplicatio quarunlibet ſubre n r & i
nd de pe. di. i. . his ã MWibuſdams narrantibus gut lup 5 hoc expone illud. c.xx.q. iij.
ade .item illud. io. 2lʒ ibuidam narra „⸗ paf ruʒz. Nuãdo igitur de bone i
frii Renluc aliis agnoui quod in illis Hara Rionentone noceſſeeſt⸗granes er pi⸗ cleng. n are, Sfd dunn
dinnii criminibus poſſit bus nullus ad ſacrum ordinem pertoſqʒ uiros conſilii ueſtri adhi miſſhz. ul. ſri a iiſ precipue
wjan quio pemiters ordi ne cõmodi datiõe per menſene oe beie partcipes: a cum eis comuni arg. ſ.xxv. qi. nulli. ?.piiſ..
or bſbyrer 1di ſiita eſt flens dico gemen Rila or bocveuberaftone peſate . Ide .lind quiclem. .
Cninl ij. di. pſbyter. Lolt nuncio: quia cum ſacerdotalis or olundo epiſcopo. dd OSote ergo æc. graues
nun de a Pe nontſn intus ortus occidit: ſris quo Zun fanoꝛe neq; uenalitatead ³OQ rii ola. .
Ni ie gor v Di non poterit. ſcim 2 põp Qeri. pueri die ſ.
rr von aer n apre eremngneh quid redẽp Zeroso⸗ Ae rn * iiil annum erni de
lisſi niouel onüciati er ſeipſüfecerat: quiaai ): en aa eros eta. 7 quali. indecoruʒ. uel pu
din mitio uel nũciatio ror noſter per ſeipſũ fecerat:q d latenus admittant᷑: ne tanto eri· i. neophiti. xlyiij.di. ſicnut
ar. Z. i. q. vlt. c. pʒ. eſſus templum cathedras uẽdẽ . li. i. ne ch
icoen ... .dt. pj- grelus teinp periculoſius cadat: quãto citius neoppius.
OX rignubi niamoliunbas cuerur Colupas voledere ad alrioꝛafeſtinãt. NHul q Md ſacros. Mam miores
dücos inen . ar enim uendere ſde iriaancro ia ſi oꝛdinatione uenalitas potẽ ante. xiiij. annum henepoſſut
ſſe 5. hi ar n de mpotes c Iraric ö:nibil ipere. licet nõ omnes. ⁊ i.
ſſ rem. 9. ubi papa ad quem deus omnipore ti uel ſupplicano perſonarũ:nibil accipe mnes. ? ite
ſ ſte jbi na uel ſupp e intelligatur. lxxvij. diſt. c.iij.
fian⸗ ſupplicationeʒ que aglem ſibi per impoſitionem mman ſus hec que phibemus obri intelligatur. lxxvij. c.
rNi ordinat qu nbomini ibuit commodũ aduerſus hec que phib 5 ꝛ2 non acolytatum.lxxvii. di.
nan crdinarue ien Hoiilinud mibet quo utpre- neat: Mam pꝛoculdubio de offẽ ſiügnlis HD tamen ſi pueror
tnn autaiigs perit zro Gimmn iaʒ euenire creditur: ditur: ſi ad Raro⸗ d a Ainetur in ris ordintbus
Hütime ſe aut alius pro ip/ i. i columbas uẽde non ex merito ſed ex bene recipit chara. m ci;
* 7— . . e 8. d.
enin oncs. iderunt:qui uidelicʒ C Econtra idem grego⸗q 1 uid tenetur contine
nu 9G alan. giorank baͤi 6 pagatuſ cuis dam ſupplicantibus unum acoly/ Ed nunqu doli cupar alihe
iute Q caſus.primo error inſubditis p . . tum a alterum diaconum legit oꝛ⸗/
4 ſcit are od quiſ mm⸗ n non. Nam ⁊ voto ⁊ ſacramen
ngtegſ olae. augnento nam igſo nuodlcinn ſe ſicut iyſe ſcribitpeoepi/ non. HNamæ noto t ſacramen
ſgce in illi i⸗ P orẽ dinaſſe ſicut ipſe e to ſe obligare põt doli capax.
D quod in illis parti qʒ ad,ſacrum oꝛdinem uel bonor. interceterg,. e. kor Dolleafan.
Abeiſe r ad ſa radi r nE . l no.xxxr
N dineſt mmodi radice nciaſns bartin dam acolytum oꝛdinauit. cum ergo. xx. q.ij. c.ij.
ie, inc iine crovatur aliis uenüdate quod emit. Etubi 4 Atodemoreſurlun perin⸗ ae ie r os afen ordi⸗
ſie vattoe. ini ſt quod ſcriptum eſt: gratis acce- er in/ dines ſuſcipiunt aa
gbict e domini eſt quod ſcrip e KCK⸗ 3 ti nentur ordines ſuſcip
n, ncto inane ipo iuf piſtis gratis date.⁊ cum primo cõ B —— ueſtre wneri 4 crogetiam ſeptennes.
ir eẽ ſuſpenſos. tertio tra ſanctam eccleſiaʒ ſinoniaca be tatis acolytum fecimus quem 1 Quztocitius 5.t Elriüi.
n robibet hoc dere ſis ſit exorta: cur non perpendi obſequiaueſtrar etraſnuſimus ut ſicut. nã caſum appetit ⁊c. ge⸗
ſſini Ero derk ſtatutt elie uideiur. quia euz qu? ſi in lucrandis animabus ampliuſ renaorum enim honorum
ſh a in cõmitten aprerioani⸗ ordinar prouehen ſeruierit pꝛoficere ampliuſpoſſit. nõpromiſcua facultasẽ. on
aun⸗ ĩprius gerer̃ dʒ maiorẽ ho
s⸗ uo ad do agitur hereticus fiat. Ideoqz C Igem helie pꝛeſ bytero et ab/ ent keins ge e. Pemaloreho
gtie, . de . ſepe papa ad interceſſionem laicoruʒ.
