nktt te ganciſni. dici efue pere juel ee i— feſtü n⸗ ias ꝓ betna ena ib pꝛo
414 ſufft inn bis dict inneret reci eno. orü E inu uic gub i nic itari e/
– tr uaſtt ſim 2 d miſ nth Ecler abe iſtr a que ſi auc icos? in/
5 aa m i. an ionẽ c iſi nin ea is au lerico oti
uau unn dt penrates oc diat aniti e/ ndu Pis ic it ſi cõ⸗ 8
omm Ore ite. e ex r. . 8 ep us. dere ſecũ ita. . et cp eri dine
ſen ſar ibi ꝓ ſepue er do lteriu dat ep um au dali ffinita ilib qu ora ſu/
ſtnt cipit ð cẽ. u ex o rü alte cce epũm cia a oſ difft ar qu Sz cros pĩs ſ
in tex ip. cuũ itel ſia nõa me uin liquoſ ibẽtu inare 8 ſacr be ſſint
atl prelk Hülludit tusno llu lia pu rea mi bi ordin uibu diatia i po 2
gune zor Sed — . A ex9 Dr diaxcl 1 rius aliq or ecip 8 P
aitrenie . u 08 ane ibe reci anus
oniun. 6 ſer in eo c denolin ber e reg9 aba at e ere: Ib⸗ rba
me „ o err tr a/ ge bue rd ibit ur epõ e
rfüi lig ligẽtiã etrop zſitũ fa tprefe illuc roga ſtri iis o ſcri archie chi
grſinm negl nietopo trãſi aut liis i ras li/ dilt riit ita ſc eſi ar arochi⸗
änt nmnenel e ; leſia aba line ropolt⸗/ is i pp bis dunẽ ius p dinib
ine — nẽ. in celg nec te elänmuer ſüt oĩ e iluge alter is or
niel li⸗ ellatio re. arg. iſteri iſi for ſolũ am eo d ſi Son epo in ſuis
mles na bli niſt niſi on i cũ uod pa bu ab io leri⸗
umde 4 giuare. us: rit: n is qui c O / 9 is pr je cle
Plit b u mins A5 ſoadie ab nis er ſuper pꝛe dinati unt. aroc aca
.xyvi. . e* ipoſſu Eſis p iute r/
liii. di. ipſius ꝓu di lord cle pi dun traſt pis
ln rluio 1 ßm e ſan ipſius cior ue illi eccl / ecen Ag 8 00 hie ep catio
X ij. piſis. inar us 2 itate 081 il ruI/ uO0 OC ific⸗
N ii. viſis ord lus b llo iu liqu bet per 8 groc ſign bo
⸗ i ſibe me! idẽ co ius p ru ſig rü
inn Ninns ſaius nu is:7 u0 mini qu b aiterin i wmarũ ſ ſuo dẽ
i iudicar ſz n epus: e1 duaſi cua qu⸗ ſe j ab alte ruᷣ duũ Pru
n Finclieare r at it: u ia it ua t. ip ab lerart radu in ice 7
i i⸗ rdia d ðpo pſer 8 qui eri ſſeri irra nũ a lit : cü gr iõis nice
Mnig pot or are 9 vii.ſi ſüp tẽte tetau ege et ir iatos aſti: eligi cano 8 cõ
l iudice r. Areri. aper bntoig ſlan guſus ſyho- an araren alias inatos es
ni Ki xr. .Kpe nẽt uſu erũt ipliat e no/ nen eee de aord bilẽ uit
nh at. 2.c. f it. inania idiſciũ ignas ta Vn ti nore rit: liqua ba reri.
n at. ? dicab i non 7 ina ius i 1 aſac eſup n ote te 9 ru ꝓ mere 3
ud Ju t qui ar vo huius⸗ cept ſuus i pr E. tia p uita Eeo is ꝓp aniu
cl⸗ dica ut vo ilis 0 adi p odẽ. rau mnẽé rer h
nig põt or onus: u 7 eFz H Prhuiu C qu ter Etie ſacii nn inal/
V ? ex ar: znai2. ſie da ſtit lgẽtie peſ ioa din
n, rineoerer ſtri dar Pte nat⸗ clẽ acce id idu uip ſacti or on
. di 7 dãan eeccle e id i s qun ſiſa icos o on
niſi der anan do- a pre tion inim imu ioceſ⸗ leric nino
nlicte 5 .0 14 n9 t:m , egt dioc 4c ir om
u, S zno. Aa uno fuer kreĩ lenen ſe ntquoi⸗ d
inn⸗ litano. mi node illi pr 0 anein
n 1 tropo ĩ ar/ com us. uno z. quei⸗ gio ſo 0d
iun, neiſgnolar⸗ iſcop ſcopi itatẽ: r ſe. qu
IGee Hoc ite iis. alit ere eini neq n
, Rdae Vasn 8 ” UM
o lcit nol . 5 eẽ ra min 0
. e tionẽ man ne erti
moſerrano i. epᷣus tur p
n in
n

-=

— ð

Can.

Moderatio tua. Permittit᷑ hic e po diſpenſatio canonis nel criminis pe
nalis.ſimile ẽ.S.i.q.v.c.vlt.in fi.ſed nõ permitteretur ſi ſimoniace fuiſſent or
dinati.i.q.i.erga.de penitentialibus non eſt dubium quia boc põt quilibet ſa
cerdos:ut.xxvi.q.vij.tẽpora penitudinis.
b Vod aũt.metropolitanus epo iconſulto nõ põt iudicare clericos ſuos

niſi i catibns ſpecialibꝰ

.anñ cã per appellationem de

fertur ad ipſũ: ut.j.e.conque
ſtus. uel niſi cã ſit iter eᷣm ⁊
clericũ:ut.xi.q.i.ſi cle ricus.
Item cũ diſſenſio è de electi
one epᷣi:ut.lxiii.di.c.vlt.hoc
vo no tenet hodie:ꝑ id ꝙ eſt
ex de elec.quia ꝓpter. Item
cũ ſuffraganeus ẽ negligẽs.
nt.j.e.cũ fimus. Itẽ oĩa male
MD. Litj.
acta põt punire ⁊ retractare
nt.xxvi.q.v.quicũqʒ ⁊.xii.d.
de bis Itẽ ſi de cõſuetudine
aliquid obtinuit aut ſi eps g·
ceſſit ut.j.e.cõqueſtuſ.Aliter
de ſpãalibus negocis epatuũ
ſe nõ põt metropolitanus in
tromittere.ſz cola negocia ꝗᷣ
nõ magis pertinẽt ad nunũ qᷓ;
ad ali ſed ad ſtatũ totius ꝓ
uincie ut cõgregare ſynoduʒ
examinare epm ⁊ ordinare.
H põt:nõ tñ ſine ↄſilio alioꝝ
epox:ut.ſ.e.c.i.et.ii.⁊.iij.⁊
iiij. ⁊.v.
c Er ſingulas cognoſce⸗
re.i. reuereri.i.diliger.
nt ibi nõ noui vos.vii.q.i.ſiẽ
uir. in fi.
d Ugere. qõ ad ſtatũ cõem
ptinet. ut.jſ.e.archieps.ſic.S.
lxxx.di.non debere.
e Dyr ſingulas ſi.ii.q. vii.
metropolitanũ.
f ¶ Totinl. hic vꝛ ꝙ archiepᷣſ
ẽ iudex ordinarius totius ꝓ/
uincie.nã hʒ ꝓcurationẽ ⁊ ui
ſitationẽ totiꝰ dioceſis:ut ex
de preſcrip.cũ ex officii.⁊ qꝛ
vnus eſt iudex ꝓuicie:ut.vii.
q.i.in apibus.exquo.n.archi
epᷣs ẽ iudex epᷣi:ergo ẽ iudex
dioceſis ſue. ut.ff. de pecul.
ſeruo.ſi ſeruus meus. NHã ex
eo ꝙ uicarius ẽ in peculio or
dinarii &̊ ⁊ peculiũ vicarii vt
ibi dꝛ. Et papa hic dic ꝙ om
nes quicauſas hñt cõcurrant
ad metropolitanũ. item quia
determinat cꝗs delatas ad ip
ſũ ꝑ querelã:ut.x.q.iij.qꝛ co
gnouimus.ſʒ lʒ poſſet dici ꝙ
ſit ordinarius.ſe tñ nõ põt in
tromittere de cauſis ſubdito/
rũ niſi in caſibuſ exceptis:nt
ex de offi.ordi.paſtoralis.in
prin.ſi tñ ferat ſniam aliquaʒ
in ſubditos ſuffragaei ſui bn
tenet cũ ſit iundex ipſorũ:ar.ĩ
auten. de defen.ciui.S.⁊ iudi
care.⁊.S.ſe.ubi dicitur ꝙ pre
ſes nel maiores iudices non
poſſũt ferre ſniam citra ſũmã
ccc. aureoꝝ. ſi tñ tulerint te/
net ut ibi innuitur.h.dicit nõ
tenere talẽ ſniam quã metro/
politanns fert in ſpᷣditos ſuł⸗
fraganei: qꝛ metropolitanus
iudex alienus ẽ reſpectu ſub/
ditorũ ſuffraganeornʒ.ut.vi.
q.iii.ſcitote.⁊.iii.q.vi.ꝑegri
na. ſicut abſoluere n poteſt ni
ſi appelletur ad eũ extra ð ſẽ
ex.per tuas.ex ð offi. dele.cũ
contingat. Item quia dicitur

feciſſet:ſi ei detrimẽtũ fore perpẽ
deret:quos igitur recipiẽdos mo
deratio tua arbitrata fuerit ĩiũcta
ſatiſfactionis grã propter eccleſiã
quã. offenderũt cognita penitẽtia
miſerationis intuitu in ſuo quoqʒ
honore recipies: ſalua tameni oĩ

bus ſanctorũ canonũ diſciplina.

Mod aũt ꝰ archiepiſcop⸗
clericos ſui ſuffraganei il
lo incõſulto damnare ua
leat uel abſoluere : ſic ui
detur poſſe probari. Sicut ton/
us eccleſie epiſcopatus ĩ poteſtate
ſũt epiſcopi:ſic⁊ eccleſie torius ar
chiepiſcopatus ad dioceſim perti/⸗
nẽt archiepiſcopi. uocãtur eni epi
a metropolitano ĩ partem ſollici/
tudinis non in plenitudinẽ ptãtis
ſie quippe uices ſuas eis impartit
ut poteſtatẽ ſuaʒ ſibi nõ adimat.un
de ⁊ ſine eius cõſilio nihil eis age
re licet. ¶ Sicut in cõcilio marn/

ni pape legitur.
hek epiſopt ſine metropolitani
ſcientia:nec ille ſine coru conſen
ſu aliquid agere debent.

Pæ ſingulas prouincias oʒ
epõs cognoſcere merropo/
litanũ ſuũ: ⁊ ipſum primatus qurã
ſuſciperc. nihil autez oʒ agere reli
quos epiſcopos preter eũ:ſecun/
dum quod antiquitus a patribus
noſtris cõſtitutum in canone cõti
netur. ꝓpter quod a metropolita
nus nihil preſumptiue aſſumat abſ
qʒ cõſilio ccterorum.

cCi. antiocheng⸗ MB
Sine metropolitani cõſcientia ex

tra ſuã dioceſim nibil agat epũs.
PDer ſingulas ꝓpuincias epõs
RN⸗- Angulos ſcire oʒ epiſcopum
metropoli
ſollicitudinem rotius prouincie
ſuſcepiſſe.propter quod ad metro
politanã ciuitatem ab his qui cau
as babent cõcurratur.qua ꝓpter
placuit eum ⁊ honore precellere
nibil ultra ſine ipſo reliquos epi
ſcopos agere ſecũdum antiquum
patrũ noſtrorũ canonẽ:niſi boc tã
tum quod unicuiqʒ cccleſie per ſu
am dioceſim cõpetit: unumquẽqʒ
enim oʒ epiſcopũ habere ſue dio/
ceſis ptãtem utregat 7 gubernet
ſecundũ operentem ſingulis reue
rentiam: ⁊ prouidẽriam gerat om⸗
nis regionis:que ſub ipſius eſt ci/
uitate:ita ut ordinare ei preſbyte
ros ⁊ diaconos ꝓbabili iudicio li/
ceat ⁊ de ſingulis ipſius regionis
cauſis cum moderatione a ponde
re diſceptare: ultra auteʒ nihbil age
re permittatur citra metropolita/
ni epiſcopi cõſcientiam: nec metrro
politanus ſine ceterorum aliquid

tem ex

itanuʒ qui preeſt curam

gnicquid feccrit irritũ ẽ:ut.j.e.nullus.Hoc ſcias ꝙ de cauſiſepipo
teſt per ſolam querelam cognolcere.xi.q.i.ſi clericus aduerſus.io.

quod dicit. h. uerum .ut ex de offi.or. paſtoralis.b.
g. ¶ Sigulis. põt ergo anathematiʒare aliquem incõſulto metropo

litano.immo ⁊ quilibet ſacerdos inſcio ſuo epo:ut ex de offi.or. cũ

gerat ↄſilio ſacerdoum. Niſi
forte epi ipſi iconomos in eccleſia
ſua ordinare cõtẽpſerint. Ande in
vVii.ſynodo legitur. =
3 etropolitanus conſtituat ico/
nomos: quos epiſco pus habere
neglexerit.
AUz ſimusꝰ debitoreſoẽs ſa
ras regulas cuſtodire:a eã
que dicit in unaquaque eccleſia ico
nomos eſſe debere:modis oĩbus
inuiolabileʒ cõſernare debemus.
Ei ſi quidẽ unuſquiſqʒ metropoli
tanus inſua eccleſia coſtituerit ico
nomũ bene utiqʒ ẽ. ſinautẽ ex au/
cioritate ꝓpria ↄſtantinopoleos
epis licennaẽ proponẽdi icono/

mos iĩ eius eccleſia. ſimiliter ⁊ me

tropolirais: ſi epiſcopi qui ſub eis
ſunt nõſatagerint iconomos ſta/
tuere in ſuis eccleſus. Idipſũ aũt
ſeruandum eſtẽt in monaſteriis.
MOrobatur illud idem exẽplo
apoſtoli qui fornicatorem corin/
thiũ ipenitentem ſathane tradidit
oſtea penitentem eccleſie recõci
iauiti.hoc euim ſcribẽs cnrinthiiſ
in prima ⁊ ſecũda epiſtola:utexcõi
cato nõ cõmunicarẽt.⁊ recõciliato
ſocia charitate copularẽmr. Sed
cõtra /ꝓbatur auctoritate multorũ
it.n. ignius papa.
errapentans iine eorum cõ
ſenſu uel preſentia alicuius eoruʒ
non audiar cauſas.

Aluoi oĩbus romane eccle
Nie priuilegio nullus metro/
politanus abſqʒ ceterorum oĩium
cõprouincialiũ epiſcoporũ inſtan
ria aliquorumaudiat cauſasꝰ:qꝛ
irrite erunt aliter acte: quã in ↄſpe
ctu eorũ oĩum uentilate.a ipſe ſi fe
cerit.coerceat᷑ a fratribus. ¶ Iẽ
anicius papa.
De eodem.

ncbiepi ſcopꝰenihil de epi/
coporum cauſis aut aliis cõ
munibus iuxta ſtatuta apoſtolorũ
abſque cunctorum illorum agat cõ

ſilio: nec illi aſſumant niſi quan/

tum ad ſuas pertinet parochias ſi
ne ſuo conſenſu: quoniam tali con
cordia gaudet altiſſimus ⁊ gloria
tur in mẽbris ſuis. Idẽ.
e eodem.

8S0W autem aliquis meropoli/
anorum inflatus fuerit: 2 ſi/
ne omnium comprouincialiuʒ pꝛe
ſentia uel conſilio epiſcoporũ uel

cauſas eorum aut alias cauſas niſi

eas tãtum que ad ꝓpriam ſuã per
tinent parochiam agere: aut gra⸗
uare eos uoluerit:ab oibus diſtri
cte corrigat᷑ ne talia deinceps pre
ſumere audeat. Si uero incorrigi
bilis eiſqʒ inobedienſ apparuerit

ab eccleſiarũ.nec te
net qð legitur. xi.q.
iii. nemo epiſcopo
rum.

b m ſimus.

iconomos.
Iconomus dicitur
cui res eccleſie gu/
bernanda mandat
ut. C. de ſacroſanc.
eccleſie iubemus.
conomum. qui
clericus erit.⁊ de p

prio clero debet eẽ

lxxxix.di.c.qꝛ.⁊.x/
vi.q.vii.ĩ noua acti
one.de hoc notaui
xvi.q.vii.quoniã.

li ¶ Epiſcopiſ. ergo

ſicut ſuperiores in
feriorũ: ſic inferio⸗
res ſuperiorũ ſup⸗
plent defectum ut
e de cõceſ.preben.
⁊ ec.non uaca.nul⸗

la.⁊.xxxix. di.uolu

mus.
¶ Probatur. corin
thiũ:⁊ i hoc ſupple
uit negligẽtiam a
pollinis: ut.j.c.vl.

m luo. Debet

quis ius ſuuʒ
ꝓteſtari ne fiat eip
iudiciũ. ſic.xxviii.
di. diaconi. ⁊.vli.q.
l. pontifices.ff.qui.
mo. pig. uel hypo.
ſol. ſi öbitor. ꝭ.ſi ĩnẽ
ditione. .
n Inſtantia.i. ⸗
ſentia.
o ¶ Aliquorũ.ſ.epi
ſcoporum.

Lauſaſ. ſ. crimi
nales.vt.iij.q. vii.
ſuggero. Et nota
cuũ cã ẽ inter clerife
⁊ epm. ꝙ metropo
Pichne in ſynodo
comprouinciali tra

ctabit cauſã. xi.q.
i.ſi clericus. niſi ue
lis dicere ꝙ hodie
ſolus metropolita

ninsobtinet vicem

ſynodi qtũ ad iſtð
xviii.di.c.i.⁊.x.q.

iii.quia.de hoc dixi
vi. q.ii. epᷣs. S
q btnito

pus. hoccc
ponit premiſſa.
r. aüt. iobedi
ens. hic habe

mus ꝙ metropoli⸗
tanꝰpõt coerceri a

ſuffraganeis. ſic. S.
e.ſaluo.i fi.ſic.xiii.
di. ſalonitane. Sed
ualiter ſbditi poſ/
eũ coercere. Rn.

reprehendere pfiit

ex charitate. ii.q.
vii.preſumunt.⁊.c.
ſecuti. Iſte aũt qui
defert querelam ad
metropolitanũ ſine

hin

Aucn⸗
ii
Alu
uſgt
S
jwoem
Gnten
ſhwr.
(on
gtem
Koron
nbf

et

ngy
litin
ummni
nhhin
hdn
mnigepi
mnchef
lilte
nnttn
huent
npe
jmae
(mimi
WNMas
Mimen
mpo
ſapn
Uugnen
Uspanh

ſionen

Uumove
eg int
lai
(Aen

Kar
h he
int
unhinn
umnhen
lrh
ſinn
nnn
ugn

Wtg
wlaſe

15 8
XK (do ij.

ult
.D s non un
im epiſcop biepiſco
ſtoralis. Item tem cum nn dico ee
:ut eñ de Aror⸗ ap. qua hone J. ſed ind̃ vchiann cpi
.J ei: Ut. ex de ap. der
i. de defẽ. ablbluere erco uiſſtat. extra nuilus primas. liter. n.non põ 1
ten. col. iii. edee F fC. nolter: ii. q. ii.
lis er in enten ⸗ ereita enerale Eekrdeap liiis Eica wnes ſir rpliq⸗
iatur diſpendium in fi. hoe i lita. lia ſuf⸗ iuſta eſlerct i g T. Ca go ratione
ione patiatur n habente. .q. i. inoli icare de eccl 7 1 tũ ſacri tantum. do.ergo rat id
ðð i. ſi clericus. ſepis niſi un eiudoꝰ b C one uh poteſt iuc
ci lenumi cet nonlpo e. xi. .i. riſe iſca ↄſuetuc ſuetudinis p. ſeruitiu. ff.
lin urcincan ndalicrunn uem kice iudicar eceteriſe riſca ↄſi⸗ im? con ij. ſen 9
ium ſuu ad a 8. aliq iſcopo i repr dũt priſca diffin : ut. xviij. q. i. tio. 5. ea
ſie ſarium sprima n de ep oĩ —X⸗ S ce ntulit ſua peti: u ec. licitat Editor.
Allus p. õt tame m:cuio canões?⸗ itus co ulas ub. ? vec. li di. uẽdite
porta c c eg de p a predi. ne
32 fraganei. p la licam ſede i pre illis annquit nicengs reg reter mmunia pr tem rõ
ſlei ſic kalli incenteʒ ad han rũ iudic ia refera ia ut lec. ſeruẽtur liquã ec ar. Z.x. q. tis probaſu itẽ
ueo lcente iſcopo tumac ri tuilegia ſeru ſedes a libet inturnita ſi ar biter. itẽ
in Suineo fortius u um ep eius con igt: 7 cete priu tolica 5 quoli diu roba.ſi arb ff. 5
RM . t: eiun fiat: uã ſi apol Ctorez . ing. ff. ö p õſtituit ius.
ri termul ge iner⸗ cepta ſun dicta de eo Item na ſi apolto 8 rec rit ho/ ting. ff. cõſtituit in re. §.
. icta t. C qua lipſius creue iuturnitas .l. hoc iure.
an co te. ff re. de acce ur: utuin m babeant. cleſiã nel in ilegio de r apoca/ diu o. ⁊ eſti. l. de his
ndb F.l: ltem din⸗ timoren iali priuile da ſupe iſcri Gncius aeme cerera ea
nin Aacne ig. lixtus papa. odem. re. Irẽ bee leſie ep ductus ganr. re .boc gp
it.ff. apo. ixtu Dee lus me/ norare. lo ecc fia prela. ſ vi. hoc
l natns rte rimas! i ec/ lypſiʒ: De codem. es ſcitur. iudo dat iu⸗
tgrtin ba. cla mei non e AUillus p dioceſani ec⸗ ſſcribit ioãn iio no 1conſue de eman.
llſeg, ibecnti rta. nt. ff. litanus taliquẽ be. , iſcopo ſer taſubdi pe. Iten vt. C. lecti
ibe ſti tropo am au com Pi⸗ eccataſul ſub iſditionem. arb. dilee
nnte meuſ. ſig. modeſti . lparochi at excon ius manu pe õſilio ſu⸗ riſch tra de iuile
uer. ſig.n . Scolili . l. vlt. 7 ex dat pr
ebin de uer doẽs qui ſt leſiam ue a preſum jiquidue mn ſine eiu la eniʒz li. l. v ſuetudo dat ꝛar.
nõ es 0 cleſi rochia . aliqui 1; Sõ it nec t. SO conſu ii. di. q
bonne nus. men: ſore ius paroch dicare iudi/ requiri⸗ debeat. itate ua Item ic. 2. xiii. d oreʒ
hung cũ ſo e ſunt. lxxx umcare uel s conſili b apo ditos iu ſia ſua au de ea ue gium: di. illud. c. d 5. di. viii.
ntth, aamnes m bſqʒ ein tquod ab a eccle nibuſ. .xcii. utus ſü. .
. . ren bſerue ribus roman⸗ de om ittitur. roſec .
otee di.legit idue. er/ gge hoco deceſſo⸗ iudicare mittit hoc p in to
Aliqu f po io: ſed ibus 2 is con let iudic⸗ icare per ſtra. 0 papa in to
nni go ne mmunica ſtolis a t ſtautum opolitaus ro nu icolans diciuma i Spe ſt auferre p dere:
exco eo eſt ſtaiun etrop nden iu oteſ ii conce
⸗ exing.e! 8 ir⸗ smſi inet parochi ſtretra ſedis apoſto pi. q.i. ec ſun
ſcheg ſuo. epiſcopus ſcopu iam perti mni ee mhꝛofecto giuſ ut. elo. H beret
tuas. t epi prian late omn Aterpꝛo ꝛitate m EVrang in apo. æ de
Ningn dancaeſolure po odo pro lio ⁊ uolun iſcopo/ Aterp s auctoꝛ tractan „ ioannis in apo.
ſeticn Gnsnecuae pen m conſilio lium epi r lice cuius au foꝛe retra boa ioan capituli. erba
eſgrütg exc rchid iacon 5 9 omprou liquid le bia 2 Eiudiciũ a quã de eiu 2 E eei ſcopo.
pr ua inoc Pilc
binmt ab a bidiaconus? um c a agere idem ſul noe ec uod iſ onſoʒ
rc iſcopi: extra: iculo qui⸗ erit ⁊ m: nequee 10 luxta iſcopi bede. hoc loc
Alin earen epiſcopi rum ſui periculoc itum dum: nec udici 8 epiſcot tet. ab hot de ex
irr 0/ iudicare eteris epi it. Aite itur
“ nicarin de offi.ar/ gradus 4 egerit compr iudi ffo 1 c is ſcribẽs ꝗ DP- finem agit qua/
eNNH textra depiſco it: 1 quo icquid de eo n&* Apa ru öſtitutis ſcr ini de Krin mnia.c.
Ur Rre⸗ 1 idi. c. i. ſed epiſc⸗ cebit: d quicq cauſis tius p liã cõſti lmini Etia pape. ? o .
anel Kaekiſio num ſed qi porum ca rum theſſali ſtolico cu i: ma H is cr imẽ
. us non e iuſ: qd nacuun m epiſco clerico ber the ua apoſt tractari: idem dieu talis er imẽ
Murcon Pſeoptuteart di / uincialiu leſiarum . cie 8 qge mo ugt licʒ rei ir emo ſi icare. naʒ li. q. iiii⸗
iuris ſit e ribu nemo io nõ tulitꝰ n Yudic it. xyxii. q
heſg . hoc iuris ſit d ue ecc. eceſſita it: hoc judic cter ĩtul de ſe n T i incurrit.
.xxy. di. plecti 3ſeculariu ceſſe incia buias tit: ni laſi eru tem. iliaris
EXrreult Bifelit⸗ atqʒ ſec ere ne ouinc nus obu lis extitit. ge auten. 8. fam
lſe rrſum. bʒ diſpon comproui ĩ hoc rebellis us pap „ ESo estli⸗ ſaln papg
„ Ut . ſenſu 2 liquo i hoc re icari btũᷣ . oman Inn . unn d
ſvo Dr e dum.ſi dicas re uni con ificum noal it iudicar õä 1. T. batio ꝙ m. ſed
iue m.nc it indic dicio cepe ſt hec ꝓb n teſtem. ſe
bbln . ſditionem or⸗ comm r pontißi humili atqʒ uolu eius iu m pꝛeceꝑ eit hec lium in t rů teſti
Ki iuri incie. ium agatu aſtu ſed do ec de nquan öſti/ inducit alium de ipſorũ n. ſi⸗
ſeſtß ariam proui erit lium iõis faſtu ſed eſicut us n nes u illius cõſ mane o. qula de in ndũ.ᷣſi
ſefllen . gtiõi iniſtration ſed ſie cano . zilli 8 hoc ide dubita
ſei ſaſiſtenpprie li dominati iniſtratiea iſtrari ſe eccleſie c. ſniamqʒ olui cuinu io non eſt dome ꝑ
nira e tropo di adm i mini jor eſt iudicaꝛi diſſoluie onio ne nala ſoc
1 t: non ue i: qui ma . runtt nopo eta mada ut dom it. u. q⸗l de alit
lafi 8 non habet a us git: libi: q imili/ rut no decre triar bauit 8 itu
tanue ordin minr e. Et a eſter. ſim tuer ſequenda ſius pa angelos P ui manus it r.
rin riditionem ronin miniſtrare. iniſter ue epiſco / otius ſeq m anaſta Intulit. q nenmarxéer⸗
fkit riam totius n ð h i:erit m inciales tũ be Dren icatos P ſito uel co dem. capi
re gd iuris ſit ueſtru: mprouin iſi quan munt. felici. l exco prepo el preſiden .l.o.
ſninip nolaui.S. c. ii. ſtus ter ta eiuſ co inet propr. C aliis dan guctoꝛita iſ 3 unitur. ff. d s miles ?
Onqueſtus pi cuncta ei s pertin nſtituta Ab alis ſoluit lice ſedi te punitt reueren ite puni
iux imo uno oꝝ tas Mit iniu 1 nium di. nõ ſ⸗ xyv.
n. ſcopus. iſcopi ſbᷣ agant no anin trini lnia imuſte aucto lxxxyi. di.nõ ſte. xx
ziepiſc rutu ficetur eſtre tatiue ſug tur. xxxyi ſte. ⁊ in
ain P archiep ibus 27 patrum: ut lori papa ue ratine l dde/ Dit iuſte. ? 3.
1 atibus? patru ſãcta colaus p⸗ catos p eis re x. gregorius. id.
Pfai ſunt Rehend xxi. corditer Item ni hiepiſco lexcoiĩ e a ſua oĩa runt q lx. greg uicquid.
. int. x) ue ituere 3 nauert q nis. ut ꝗq 4
Cinen patriarchi vdw! ſecula. C. icenſi arc reſtituer õdem 0 Mriqu atur rom
e .c. i. ?. lxv. di. in ſe bituric ſ tate r ui eoſ c it: apoſtolic . pellatur 1
erc di. c. i. 7. lx ultis. dulpho bi ſa nibil ab illos quie rũt:ap is r i. ut ſi ap la uicinis ꝑ
. da. xyvii. di. mult . ro . ia nil re ⁊ illo: cauerut: al noſtr tis ue teſẽ
1 nerorer gr. o. ffraganei p zmeitaponinne⸗ aureprumlegtor ſane factum nel gnianeneraurane,
Grin tler uerer nſan conſilio me i punire 3 wibus Wien nne Pape. S. di.x iun
i iepiſcopt eit⸗ latu anter te icuius i
mi ms tand ſtw aggat. Hnqueſtus el r. ſigecho⸗ reupoꝛibus. olt⸗ ſãcitũ ẽ:ut 1io: a gannt elie.
1N re iſcopornʒ frater n nenſi . is regu S S otis icio lub ereſis. xl. 1
m epi „ ſtro narbo⸗ tiqui auis i rem i cã he it ſe ofe
npe toru appellatio/ n0 iepiſ. uSs na . luê/ 1 Ar unan 3 per . (ſi. 2 ittit ſe .
. 2 ucop ito ad icquid u is ſup vii. noſ ſ. ſubm 2 li
H mer Danfad us archiep ſuos eo in las 7 quica ſitiſ puici en veß ei parere.
eloO nem deuol Eit du lericos ſu mpel 35 7 . u0 politil, ſatobus age ſi pa tenetur Ar. Otra
nda nem l. q. i. pernẽit uod cle enire Co inẽti 4 tĩ lõgiq iſaut accuſa cipi ſori ſuo ia illius. Z catiõe
trt ipi ok le. cñ nõ qud tuum u ia ſuů perti gui reliſau adũ uel ac t cũ ſnia dedicatiõe
EH eium cleſiã ſus atriar ꝛuͦ querel ractadi ſeaau d ert eee
boelnl ? er es Idem di/ dic bus ad ec ſi inre p eoꝛn aue ꝛius iract iã alme quod dic de peni.
. . . nali can nõ pꝛin noriciã al t0 Equod di extra de ec
ignore ĩconſulto qua boc nec a⸗ reiur: ãad m s auc ertrate papa p
eſch⸗ legato p. iſj eo ico as: cũ rũt U Et: qu ut huiu 211i eccleſi⸗ . Itez c et ec/
hent. co! f 4 lii. c. iii. bus i diſpon. . ſanxe Edũ e . duciũ . Eduᷓ P ſ. qð aũt. ccatu e
.ll. ꝗ. atus tui Aires lanxe 6 Et de iſſʒ faci miſ. q eius peccatt dmo⸗
ebo dixi. i hos caſus ẽ chatus i ſancti p ctorita eſtre e od fuiſſʒ irm. retr᷑ oteſt er ſecũdũ adn
ter hos. is iquitas: cui at: 7 au car- e iuxta qu ut firm. cat o ſciari enan ii. q.
niſn. Reter! di. de hi uitas: habea iterdicat: ate iuxta retur a tleſie önũciar lii: yt. õ.
lter. xii. blu⸗ tiq iam itus iter rit firma . 4„ b cle em euäge mina
iin 4 cum abſo uerent u penit ſe ter⸗ ſciatio i Eii Pap d cio ſu itionem t. hoc deter
tem iepiſco⸗ te anonu! gpud nuc. nnocenus S iudi ni eccauerit.
rt barchiepi actorũ ca ſis que aſi ad Item in ullin ſi pecca
tus a ere ſact cauti d te qua C ſe esn i. ſi pe .. ſi 3 .
unn non nult par d iſiforte p ſſunt: ad te q̃ t per Bꝛima ſe wd. 1
nt po F.de ol. or. ad nilior non poſſun ocauerin 7 icabit pꝛimam
diſs epo ex. Itẽ inari „ m ꝓu = ſuus de igceat. 32 dicabi deſi
uſe⸗ mendam. min⸗ bã ſuu ũs . Emo''indicabi erare
1 reprim nter triarch . elſi ep icio tuo * mo lã iẽp
lin ſt cauſa inter pa iones: u⸗ dicio em iuſtic
cum e lericũ llation ſue iu el em
ul iſcaet⸗ ett r. eſecclele H habe
. 1. * „. . „— 14
is — eſt dabiren nibil pri
Gtl nice⸗ r archiepi
l

Lau.

Neqʒ ab omni clero. Ar. ꝙ concilium non poteſt papam indicare:ut e ð
e ſignificaſti.unde ſi totus mundus fentẽtiaret in aliquo negocio ↄtra pa
pam. uidetur ꝙ ſententie pape ſtandum eſſet:ut.xxiiij.q.i.hec eſt fides.ar.
gquia orbis maior eſt urbe:ut.xciii.di.legimus.
b Liorum.formidinem.immo ſine uenia debet puniri. ſicut diabolus 9

maximus comparatione alio
rum creatus ẽ:ut.ſ.de pe.di.
ii.principium.
cReplicabo. hoc eſt dicere
cum ipſe ſit maior omnibus
granius punitur ibi ſi peccat
xi.q.iii.precipue.
d& Sanctorum. i. in ſanctis
conciliis confirmantur.
e ¶ Prophetam. iſaij3.
fSi bec humiliatur.de ar/
ca federis loquitur propheta
quam indei ferebat ad bella.
Acta.corrumpunt.S.vi.
q.i.ex merito.⁊.c.deteri
ores.
bI Pli ſunt canones. ſicut ĩ
perator eſt lex animata in ter
ris:ut in auten. de conſulibꝰ.
in fi.col.õiiii.
i Vncta.de qualibet.ꝗ̊ a
legato appellatur.ut ex
deſen. ⁊ re indi.c.ult.⁊ extra
de of.leg.lʒ. Sed nunquid a
laico appellatur ad papaʒ:nõ
niſi ĩ his que ſpectãt ad iuriſ
ditionem eccleſie.ut extra de
ap.ſi dnobus.

bü. Appellandũ nemo.a oͤn⸗

cipe enim ⁊ a ſenatu appella/
ri non nalet:ut. ff.a quibꝰ ap
pel.non lic.l.i.
IXERatres.

Vnc nero. prinilegiuz.
Relcriptum apoſtoli/
eum ſic iterpretaberis ut nul
li ↄfferat preiudicium.ut ex ð
conſue.cuʒ olim.in fi.lxiii.di.
quanto.ſic.xcix.di.ecce.C.ð
eman.nec auus.

derantem. neqʒ.n.ab auguſto ne/
qʒ ab omni clero neqʒ a regibꝰ ne
qʒ a populo iudex iudicabitur.
Item ſymmachns.
Se eodem.
Liorum hominũ cauſas de/⸗
us uoluit per homines ter⸗/
minare ſed ſedis iſtius preſulem
ſuo ſine queſtione reſeruauit arbi/
trio:uoluit beati petri apoſtoli ſuc
ceſſores celo tãtũ debere innocẽti
am ⁊ ſubtiliſſimi diſcuſſoris inda/⸗
gini inuiolatam habere ↄſciẽtiã.
Nolite eſtimare eas aĩas ĩquiſiti
onis non habere formidinẽ quas

deus pre ceteris ſuo reſeruauit ex

amini:non haber apud illum reus
de allegationis nitore ſubſidiũ qñ

ipſorum factoꝝ utitur eo teſte quo

iudice dicas forſitan.omnium ani
marum talis erit in illa diſceptatio
ne conditio. replicabo uni dictuʒ
=. Tu es petruſa ſuper hanc petrꝗ
edificabo eccleſiam meã.⁊ quecũ
que ſolueris ſuper terrã erunt ſo/
luta ⁊ in celo. Et rurſum patetſan
ctorumuoceÄe pontificum dignita/
tẽ ſedis eius factã toto orbe uene
rabilem dum illi quicquid fideliũ
eſt ubiqʒ ſubmintitur: dum totius
corporis capureſſe deſignatur.de
bac mihi per prophetam dictum
nidetur. Si bec bumiliatur ad
cuius fugietis auxilium: ⁊ ubi relĩ
quitis gloriam ueſtram. C Item
antherius papa.
De eodem.
cta ſubditorum iudicant᷑
a nobis:nr̃a vo a domio iu
icantur. deteriores ſunt qui uitã
moreſqʒ bonorum corrũpũt his
qui ſubſtantias aliorũ prediaqʒ di
ripiunt. ¶ Itẽ gelaſius papa.
De eodẽ.
Pſi ſunt canonesꝰqui appel
lationes totius ecclcſie ad bu
ſus ſancte ſedis examen uoluerũt
deferri. ab ipſa uero nuſquam ꝓꝛ
ſus appellare debere ſanxerunt ac
per hoc illam de tota eccleſia iudi
care: ipſã ad nullius commeare in
dicium: nec de eius unquaʒ prece
per̃t iudicio iudicari ſniamq; eiuſ
ↄſtituerũt nõ oportere diſſolui: cu
ius potius ſequẽda decreta mãda
uerunt. Idẽ oĩbus epis.
De eodem
¶ Wncta per mundũ nouit ec
cleſia ꝙ ſacroſãcta romana
eccleſia fas de omnibus habeat iu
dicandi:neqʒ cuiquam de eius li/
ceat iudicare iudicio.ſiquidem ad
illam de qualiber mundi par teap
pellandum eſt: ab illa auteʒ nemo
eſt appellare permiſſus. Sed nec
illa preterimꝰ:ꝙ apoſtolica ſedes

D

Er principalem..c.eſt.sS.i.q.i.c.antepe.poſt prin.
¶Ald nos. Sic papa priuat aliquẽ clerico ſuo:eadẽ rõe pot

imperator aliquem priuare feruo ſuo. C. pro quibus cauſis ſeruip

merito liber. accipi.l.i. Item alicui poteſt rem ſuam auferre:ut..

de quadri.pre.bene.ſimiliter auferre poteſt ⁊ papa beneficiũ.xix.

ſine ulla ſynodo precedẽte ⁊ ſoluẽ
di quos ſynodus inique damnaue
rat ? damnandi nulla exiſtente ſy/
nodo quos oportuit habuit facul/⸗
tatem ⁊ hoc nimirum pro ſuo prin
cipatu quẽ beatus apoſtolus pe⸗
trus domini uoce ⁊ tenuit ſemper
tenebit. ¶ ¶ Idem epiſcopis per
dardaniam conſtitutis.
Se eodem.
O Vncta per mũdum nouit ec
cleſia:quoniaʒ quorumlibʒ
ſententiis ligata pontificum ſedeſ
becati peiri apoſtoli ius habearre/
ſoluendi:utpote que de omi eccle
ſia fas habeat iudicãdi.⁊c̃. ¶ Itẽ
ſixtus papa biſpanorum epis.
PSe codem.
Eanesianos timore terre
. no iniuſte dãnaſtis ſcitote a
nobis iuſte eſſe reſtitutos:quibus
ex apoſtolica auctoritate beati pe
tri oĩa que eis ablata ſũt:integerri
me reddi precipimus ſi nõ uultis
uos ⁊ principes ueſtri a collegio
noſtro ⁊ a mẽbris eccleſie ſepara/
ri. & Item ſtephanus epiſcopus
gualberto patriarche.
Cuiuſilibet eccleſie clericos papa
ualet ordinare.
inc vo iterato tibi ſcribi/
mus nolentes alicuius ec/
cleſie priuilegiũ infrigere:lʒ apo
ſtolica prerogatia poſſimꝰ de qua
libet eccleſia clericum ordinare:
deſine iam cuiuſpiam zelo cumen
ſis eccleſie antiſtitẽ protelare:qꝛ ſi
protelaueris ⁊ eũ ↄſecrare iã roti/
ens monitus non maturaueris: ꝓ
culdubio ad nos ueniẽs ↄſecratui
abibit. ¶ Item nicolaus papa mi
chaeli ĩperatori.
De eodem.
Pë principalẽ igit᷑ apoſtolo
rũ petri ⁊ pauli dexterã quã
ſupra expoſuimꝰ a⁊ ptãtẽ ⁊ ius ha/
bemus nõ ſolũ ĩ monachos uerũ
eriã ĩ quoſſibet clericos de quacũ
qʒ dioceſi cũ neceſſe fuerit ad noſꝰ
ↄuocare atqʒ eccleſiaſticis exigen
tibus oportunitatibus inuitare.
Sʒ aliud ẽ quod ex temeritate
aſſumit᷑ preſũptionis:aliud quod
ex neceſſitate geritur charitatiſ:cũ
ſuffraganei archiepõꝝ ſubditis ſu
is ad mala fauere ceperit atqʒ cir⸗
ca eorum correctiones negligen/
lesextiterĩt:tũc lʒ metropolitais
preter illorum uolũtatẽa ligandoſ
dänare ⁊ recõciliãdos abſoluere.
Cũ vo epĩ ʒelo diuine chariiatis
accenſi bonos vbo exẽplo edifi/⸗
cãt qui malorũ uicia aſpera incre/
patione redarguũt abſqʒ taliũ con
ſilio nõ lʒ metropolitamis in eorũ
parochia aliquid agere nel diſpo

di. in memoriam:

Ut extra de offi. le.
dilectus.? extra 5

conceſ.pre.⁊ eccle.
non ua.quia.⁊ epi/
ſcopum deponere
Sed nũquid oẽs ſi
mul nõ:quia ſic vni
uerſalem eccleſiam
turbaret. quod eſſe
non debet.i.q.vii.?
ſi illge
p Sed aliud. ne⸗
gligẽtes. AMagiſter
dicit.ꝙ qcito negli

gens eſt prelatusi

corrigendo ſine oĩ
admonitione aufer
tur ei iudicium uel
inriſditio.ſic.s.eo.
euʒ ſimus. ſic extra
de accu.ſicutolim⸗
Et ex eo ꝙ nõ uult
index procedere ui

detur ꝙ ſtatim ex/

pirauit ſua poteſtaſ
ut extra ð offi. ðle.
cum ſuper. ?. C. de
appel.ex eo.⁊.C.ð
offi. prefec.orien.ſi
quos ⁊ ex de fo.cõ
pe.ex trãſm iſſa.ar.

contra.S.e.nunc ue

ro.⁊ex de ſta.mo.i
ſingulis.

Pi

e
S

——

zuni

umneſt
ſöͤne
infcin
ue
een pi
Uurom

Ueonore

2
ilne ge

lat

eſisi
efnen
walen
Kdonn
finn
Oel
ſſe

= = =ẽ.
= == S=
= = =
= , S= =

15 9

X Queſno

Aidam laicus.De prima queſtione. Lex dioceſana con ẽt eum tradidit rem eccleſie:ut et de cõ.ap.uerum.xviii.q.ii.eleutherius. J

n i i recidi icũ decima aicus põt predium dare eccleſie: æ in eo cẽſũ retinere.xi. q.i. ſi tributum. xx⸗
iſtit i reeipuon Rieeruniertenngediſtn me relenivudimneiter patronꝰ poteſt petere ſeruitiũ quod iſtitutů ẽ ſibi
inng o eteretereclaeic rorere delicta. de cauſis co⸗ ab epo teonſecralione e de in ebn.. 13 hecg-r pictetzs. nda Dioni
— gnio Eere Qih er dioceſana cõprehẽdit etiam legeʒ iuriſditiõis. ꝙprimo dedit pure.ſed poſtea noluit adiicere Fltin nanon ralni
1g xira preſcrip. J cõditionẽ:ut.C.ð dona, que
til cino Auantunn . ſratli ntre eſ i . õ. perfecta. z. xxxii.q.
mm ins ntäin nere. Ande ĩ fine capimuli martini Ecretum ehenroinnes ec/ v maperkeera. Fui inngt
Netti nis ſubſunt eo æ pape non ſimpliciter dicrũ ẽ nihil Acleſie cum dotibus ſuis et c dos ecclelie ſpectat achins
iglung ercleſie ? monaſte⸗· gagat ſed cum determinatione nil decimis omnibus ſuis iuribus ĩ publicũ: ut. .. di. ius publi⸗
nn ria oĩa.xviij. q.ii.Hᷣ preſumptiue aſſumat abſqʒ eorum epiſcopi poteſtate conſiſtant atqʒ cũ:ſed ius publicũ pacto pri
li tanti. .c. mouaſte nſilio:ut uicium preſumptionis ad ordinationẽ ſuã ſemper perue uatoꝝ tolli nõ põt. ff. de pac.
auſn ria..c. cognouim⸗ nicenu. fficiũ ant. ¶ Item leo. iiii. ius publicũ.ex de ſo.cõpe.ſi
enllin vi. q⸗i. interdici uideatur improbarum non officiü chia epiſcopi pui diligen Tt byerner wrven⸗
tantt vi ſtü adlegem charitatis Sic 7 oſtolus: qꝛ co Anaqueqʒ parochia epiſcopi ꝓ illuch pactä45 natura alliug
uigi dioceſanã ſole ſecu/ rinthios uidit negligẽtes circa coꝛ ſione regatur: coutractr Ecotra leges. naz
lares:ut.ſ.e.de his rectionẽ fornicatoris. ſua auctori/ Egendaleſt uuaqueqʒ paro ßm iura res oẽs eccleſiaſticᷣ
liil, 2.c.antiqnoſ.xii.q. tate illum damnauit. ioannes vo chia ſub prouiſione ac mitio ad ordinationẽ epi ſpectant:
i.ſtatuimus. ſed re qꝛ epiſcopum epheſioruʒ uiditpa ne epiſcopi per ſacerdotes uel ce/ nt. . e. nouerint. alias ſi non
er glarcgs ecſeſined rari ad corrigeécdla uicia ſubditori ieros dericos: quos ipſe cum dei obuiat honeſtatiuel iuri: lici
gin onalketi nonn ſine eius auctoritate illos corrige timore preuiderit:cui iure berune te pot nermnm gno enirora
ini c urilitate. t. x/ re noluit. ſed illum tanwum de co/ reuigerur a circuire: ut ſibi neceſ⸗ Pomruͤrin remiſſis caſibus
ſtcem vii. q.ii. ſit nece. rum correctione admonuit. ſariũ uiſum fuerit eccleſiaſtica au/ 0 mb 5 frnanisnier in
toſeis ſarium. cathedrati Aidã laicus ba ctoritate cogente. Ntem ex cõ põt apponere legẽ qᷓ; uult.ff.
nuien ci. n. non ſoluut. . ſilicam a ſe factaʒ cilio antiocheng. de pac in traditionibus.
iun e. a iſ. inter cetera adioceſana lege JƷugicio a ptte epiſcopi res ecee eCAd epi. In eccleſijs autẽ
uogan nec ptẽ drenartn ſegregare querit ſiaſtice gubernentur. H monacborũ abbati prcſbyter
erc xyrqa ci nrili 4 Epiſcopuſ eccle Aecunqʒ res eccleſiaſtice ꝓnidebit in evoralibuetpo
n el epum ad ſiam cum omni aſunt conuenit cũ omni dili in ienhns Trld. ſen
tlit ad miſſas publicas — gote ſua ad ſuaʒ gentia ⁊ bona fide: que deo debet᷑ Mrcn fidotibu ni
tye rccipiũt. xpiij. q. ii. diſpoſitiontm pertinere ↄtendit. qui omnia preuider ⁊ cuncta iudi/ bil tamen de eis diſpo
ai lunoſo cc, dudYů. tandem euincit epũs: 2 per baro// cat: gubernari ⁊ diſpenſari cum iun ner citra oſenſũ prelati: ut e
iru Dreſtärtamsſernii hias militibus comitatuserud⸗ dicio a poteſtate epiſcopi: cui tri ð offi. or. cu ab becleſiarum.
etn Ameße lerpiia ſiter deſeuit: quc eccleſiar ſur tan ns plebis anime uidenmur eẽ com Befaiev.
nn iinune ur ry i quam ſibi debita uſurpare cõtẽdit miſlſe. Atem ex concilio toleta g Egenga. W
ie Aetenre rle ve do primũ itur: an b no.iiii W b Aecũqʒ.aĩe.xii.q.i.p
inin Erratione viſitati⸗ A1AModo primũ queritur: an ba aſl! in rebꝰ Qpinmns.
en ex oliicli. uel inationẽ pertineat. . an .iiij. ſunt qui. . xpi. q.
debetur ex coſneun an res eccleſiarum epis uſurpare babere cognoſcãt. . e dalarmmag oͤtu. ſi igi
dnefun g.. liceat. ¶ Tertio:quid noĩe ca T) Huerint ↄditores bnſlien Püidecten tats dtienend
Qrkes Vbprima qe ſicdtffinit bere: ſed iuxta canonũ inſtitura ſiẽ R ilbear prrterca
utrãqʒ legem. xpi. in concilio hilerdenſi. eccleſiam ita a dotẽ eius ad ordi/ i a meketalertmiſec: pxri.
ai · ſane · ? er de h Baſilica que conſecrat nationẽ epiſcopi periere. ¶ Itẽ as weßmiinocfi von.⸗
nie ci r planfare a dioceſana lege non ſe ex conci. aurel. Se eodem. peres eſſent epi. ſtatutũ fuit
acnene. reger. E bis que parochüs ĩ ter/ nt epi ð epiſcopalibus eccle⸗
ſoure erſt ſed 5 Jex laicis quiſpiã a ſe factã ris in uineis mancipiis at/ ſiis: ⁊ omnibus bonis eccle/
. i baſilicã i deſit liis quicũq; fideles obiu/ ſie ſumerent medietatẽ:ut in
