ſui iuris eſſe cognoſcat: aliena nõ

rapiat:aliena nõ tangat: equalemꝰ

ſe ceteris faciat: a ſicutſine his in
miniſterio non uiuit: ita in diſpen

ſatione non uiuat. Certe ur ipſe
noſti qui uiſibiliter in boc mũdo
ius inuadit alienum:accuſat᷑ a pau
pere:damnatur a iudice:itaĩ eccle
ſia dei:dum quiſque ſtipendia per

dit: clamat ad dominum a exaudi
tur a chriſto. nec differmur ultiõisꝰ
ſentenria: ſi non reddantur uniuer
ſa. Mogderatio eni dei ac pietas
ſolum noſtrum redimm querit: ac

nos cupit longa bonitate ſua ſalua
riſi non conuerrimur: ſi duri colli
ſumus:ſi in peccatis uſqʒ ad mor
rem illicite perduramus: aſſidue

vij. ſiquis epiſcopus. ar. . vi. q. l. i omnia⸗

vt. ſ. xij. q.i.c.duo ſunt.

de conſtantinopol.

peccantium non miſeretur deus.

HMoc capimlo ſacerdotũ auari

tia reprehẽditur:diaconorũdigni

tas ſiue officium commendatur.
Sed quiaut ſupra dictum eſt dia

coni inſoleſcentes ẽt preſ byreris

ſe preferendos arbitrati ſunt:con
tra eorum ſupercilium ſcribit hye
ronimus ad euandrum uel eugeni
um epiſcopum.
Diacõi pꝛeſbyteris debet ſubeẽ.
LU gimus in eſaia fatuus fa
tua loquitur. audio quẽdaã
in tantam erupiſſe uecordiam: ut

diaconos preſbyteris.i.epiſcopiſ

antef erant. Mam cum apoſtolus
perſpicue doceat eoſdem eſſe epi
ſcopos quos pꝛeſoyteros: quid
patitur menſarum a uiduarum mi
niſter:ut ſuper eos tudimus ſe ef
ferat.ad quorũ preces chriſti cor
pus ⁊ ſanguis conficitur. queris
auctoritatem: audi teſtimonium.
Paulus ⁊ thimotheus ſerui chri
ſti ieſu omnibus ſanctis qui ſunt
philippis cum epiſcopisꝰ ⁊ diaco

nibus. Mis ⁊ aliud exemplũ. JIn

actibus apoſtolorum ad unius ec
cleſie ſacerdotes ita paulus loqui
tur:attendite uobis ⁊ cuncto gre
gi: in quo uos fratres ſpiritus ſan
ctus poſuit epiſcopos ut regatis
eccleſiaʒ dei quã acquiſiuit ſangui
ne ſuo.ac nequis contentioſe in
una eccleſia plures epiſcopos fuiſ
ſe contendat.audiat aliud teſtimo
nium:in quo manifeſtiſſime decla
ratur uel cõpꝛobatur eundem eſſe
epiſcopum atqʒ pꝛeſbyterum. pꝛo
pter hoc reliqui te certe:ut que de
erãt coꝛigeres:a conſtimeres epi
ſcopos per ciuitates:ſicut tibi mã
daui:ſiquis eſt ſine crimine unius
uxoꝛis uirfilios habẽs fideles nõ

in accuſatione luxurie aut non ſub

ditos.opoꝛtet enim epiſcopum ſi
ne crimine eſſe:quaſi dei diſpenſa
toꝛem. Et ad thimotheũ noli ne
gligere gratiaʒ que tibi data ẽ per
ꝓphetiaʒꝰa per impoſitionem ma
nuum pꝛeſopteriiꝰ. Sed a perus
in prima epiſtola pꝛeſbyteros qui
iuobis ſt precoꝛ ego ↄpꝛeſbyter
teſtis paſſionum chriſti afurure
que reuelanda eſt glorie paſſionũ
particeps regite gregem chriſti:
inſpicite non ex neceſſitate ſed uo
luntarie iuxia deum. quod quidẽ
grece ſignificãtius dicitur epithi
us.unde ⁊ nomen epiſcopi tractũ
eſt parua nibi uidentur tantorũ ui
rorum teſtimõia:clangat tuba euã
gelica filius tonitrui quem ieſus
plurimum amanit: qui de pectore

p Sibi. ar. ꝓ diſtributione portionum inter clericos:
do dicit po q ¶ Oqualem.ſi.xcv.di.eps.⁊ iſte eſt vnus gradus humilitatis: vt.z. di. xxij.

r¶ Ita in diſpenſatione.i.di
ributione prebendarum.
ſ¶Vltionis.ex toto.quia nðõ
dꝛ differri:quia totũ tempus
huiꝰ uite breuiſſimũ reputs
tur: de pe.di.v.cõſideret. Nã
ꝓqñũqʒ pena differatur ẽ ex-
preſſũ.j.xxiij.q.iiij.qð.xpᷣs.
xlyv. di. . ⁊ rõ q̃re Jnadd
differat: ut de peni. di.iij.s
8ͤD de pe.di.i.predixerat.
tAſſidue.i.iterato non mi -
ſeretur de facili. nam vulnus
iteratũ tardius ſanat᷑:vt.j. de
pe.di iij.inanis.
n ¶Hoc capitulo.iĩſoleſcẽtes:
quia ſepe ex laudis pconio ĩ
naſcitur ſuꝑbie ĩflatio:nt. vi.
q.i.ſũt plurimi. ſuperbiebãt
forte ex eo ꝙ.S.c.ꝓxi.cõmẽ⸗/
dati ſunt. ò
Egimus.in iſaia.xxxij.
A.c. fatua loquet᷑. nõ ar. ꝙ
qui fatua loquit fatuus eſt. ?=
xxiij.q.viij. uẽior.⁊.ff.ð cõ/
di.iſti.quidam.ſ.de.peni.di.
i. F. põt. ⁊.i.q.i.ita fit.
y ARenſarum. quam iniuri
am patitur.
3C Anudi. iõ dicit teſtimoniũ:
quia duo ſũt ꝑ quos ꝓbat.
a ¶Philippis.nomen eſt ci/
uitatis in macedonia.
b Cum epiſcopis.cũ ĩvna
ciuitate plures epᷣi non debe
ant eẽ ar.di. lxxx.in illis. 2.c.
epiſcopi.⁊.xiij.q.i.c.i.⁊ iõ G
ipſo preſbyteri intelligũtur.
c¶Epos.i.preſbiteros cum
ĩ una ecclia epi plures eẽ nõ
debẽt.
d Contentioſe. quia ſingu
laruʒ eccleſiarum ſinguli epi
ſcopi:ut.vij.q.i.in apibus.
e ¶ KReliqui. verba apoſtoli
ad titum: poſt ſequitur ad ti
motheunm.
f Luxurie. ideſt de luxuria
accuſabiles ideo non ſubdi/
tos.quia propter pctã filio⸗
rum citius rapitur quis mor
te. xlvij. diſ.ꝭ.neceſſe.cum.ſ.
ipſe eſt negligens.
gProphetia.i.ꝑ electionẽ᷑.
hb¶ ZPreſbyterii.ſ.preſbyterii
mei.⁊ ſic loquitur de ſeipſo:
cum tamẽ ipſepaulus eẽt epi
ſcopus cum eũ ordinauerat.
i Cõpreſbyter. ecce petrꝰ
ſe uocat pᷣſvᷣrm:cũ tn eẽt eps
⁊ ſummus.s. di.lxxv.ꝙ die
dominico.in v.ſacerdotum.

l . Mon ex neceſſitate.i. ex

gratia turpis lucri.arg.ſ.di.
xcv.eſto ⁊ ita ẽ ar. ꝙ preſby
ter nõ debet locare operas ſu
as.ar.xxi.q.ij.precipimus.

¶Significãtius.ſ.quod epi

ſcopus dicitur preſbiter.q.
d. ubi pro epiſcopo dicitur pᷣ
ſbiter ſignificantius diceret
ſic.ſ.epithius:quia magis ac
cedit ad ſignificationem vo
cabuli epiſcopus quã hoc no
men preſbiter.
m Filius.i.ioannes qui al
tius intõuit.⁊ quia cum iaco

bo aſſũptus ĩ mõtẽ ſeorſũ andierũt nocẽ nubis: hocẽ filius meus dilectus.
1

S

Dr

8 Prelbyter. ecce ioannes noeat ſe preſbyterum: cum tamen eẽt epiſcopus.

b ¶Electe proprium nomen. c Baio. mitto ſalutem.
d· ¶ ¶ Poſtea hic reſpondet tacite obiectioni quare hoc ĩmutatum eſt:ad hoc re

ſpondet. Sed queritur in quo facta fuit hec prelatio.ſi dicatur ꝙ in officio.

contra deconſe. diſt.v.manus.quia exercere epiſcopalia non licuit niſi his

m Eiuſdẽ meriti ẽ. qtũ ad ſapiẽtes ⁊ pitos ? diſcretos. Hq idis
te ⁊ uulgares epᷣm ꝑueciuitatis ↄtẽnere ſolẽt.ar.di.hxx.epi.
n Et panptatis.na pauꝑtas ciuitatis nõ minuit progatiuã regni

ſ. xcvi.di.ſicut nec mulier ꝑꝑ paupertatẽ dꝛ hũilis uel abiecta.C. j

inceſ.nup.humilẽ.ar. .in aut᷑ de defen.ci.ꝭ.nos igit᷑.col.iij.

quiſu cceſſerunt in locum

apoſtolorum.lxviij.di.quoꝝ

nices.xxi.diſti.in nouo.⁊ ita

hec prelatio ab iitio facta fu
it.ſi autem dicatur ꝙ in noĩe
obſtat.lxxx. di. in illis: quia
ibi dicitur ꝙ quidaã prepoſiti
ſunt qui tatũ epiſcoporũ uo
cabulo ⁊c.ad hoc dicunt qui
dam ꝙ ĩ prima primitiua ec
cleſia cõe erat officinʒ epiſco

porum ⁊ ſacerdotum. ? noia
erãt communia ⁊ officiũ erat

cõe.ſed i ſcdᷣa primitiua cepe
runt diſtingui?æ nomina z of
ficia.h. dicit ꝙ tantum i noĩe
fuit facta prelatio. primo.n.
oẽs dicebantur ſacerdotes:lIʒ
quidꝗ aliis prelati eẽnt quan
tum ad officium: æ qð dicit᷑.
lxxx.diſ. in illis qui tantum

epoꝝ vocabulo potirentur:
expone.i.nõ archiepoꝝ nec

primatũ.⁊ ita excludit ſupe
rius nõ iĩferius. tertij dicunt
ꝙ prelatio hec facta fuit quo
ad nomen ⁊ quo ad admini
ſtrationem:æ quo ad quedaʒ
miniſteria que ſpectant tãtu
ad officium epiſcopale.⁊ fuit
hec prelatio facta a tꝑe petri
⁊ h innit hec littera ibi: Haʒ

za marco euãgeliſta uſqʒ ad

eſdrã ⁊ diõyſiũ.⁊ dic ꝙ mar
cus fuit cõtẽperaneus petro
⁊ clemẽti:arg.xxiiij.q.i.ecum
beatiſſimus. eſdra atæ dyo
niſius fuerũt cõtẽperanei ipi
hieronymo. ⁊? ita ẽillud ſeda
tũ. lxxx. di. in illis. ? illud de
oſe. diſ.v. manus. EZnte plati
onem iſta noia pſbyter eps
erãt ꝓrſus ſynonima.⁊ ẽt ad
miniſtratio cõmunis erat:ꝗa
ↄſilio ſacerdotũ regebant᷑ ec
cleſie.xcv.di.oli ĩ ſciſmaticis
ĩ remediũ nt h̊ dicitur facta
E prelatio ut unus preeſſet ⁊
quo ad nomẽ ⁊ quo ad admi

niſtrationẽ: æ quo ad quedaʒ
ſacramẽta:que modo appro

priantur epiſcopis.
e ¶ Imperatorem. ex ſola.n.
electione principũ dicoeum
verum iperatorẽ anteqꝙ; a pa

pa cõfirmetur: ar.hic q̊ non

ita appelletur: ut dixi. xiij.
di. quanto contrarium eſt ue
rum extra de elec. nenerabilẽ
xxiii.di.in noie. .
ſBiaconi. ſupple?⁊ quomõ
diaconi eligunt ⁊c.
g ¶Eligant. ecce ꝙ epiſcopi
non eſt archidiaconum elige
re ⁊c.arg.contra.lxxiiij. diſ.
epiſcoporum. ſed varie ſunt

ſaluatoꝛis doctrinarum fluentapo

tauit pꝛeſ byter electe domine: ⁊7

filius eius quos ego in ueritate di

ligo.a alia epiſtola:preſbyter ga⸗
io chariſſimo:queʒ ego i ueritate

diligo. Quod t poſtea unus ele
ctus ẽ qui ceteris pꝛeponeret᷑ i ſci

ſmatis remediũ factum ẽ:ne unuſ

quiſqʒ ad ſe trabẽs eccleſiam chri
ſti runiperet. Mam a alexandrie a

marco enangeliſta uſqʒ ad eſdram

7 dionpſiuz epiſcopos preſbyteri

ſẽper unũ ex ſe eligebãt:a in excel
ſiori gradu collocabãt:quẽ epiſco
pum noĩabat quõ ſi exercitus ſibi
iperatorẽ faciat. Oiaconi autem

eligant de ſe quẽ iduſtriũ nouerit

archidiaconũ nũcupẽr. quid.n.
facit excepia oꝛdinatõe epiſcopuſ
quod pꝛeſoyter nonfacit: nec alte
rarromane urbis eccleſia altera to

nius urbis eſtimãda eſt z2 gallie ⸗

britanie nam a aphrica ⁊ perſis
oriens ⁊ ĩidia ⁊ omnes barbare na

nones unuʒ chriſtum adorãt unã

obſeruant regulam ueritatis. Si
autẽ auctoritas quereretur: orbis
maior eſt urbe:ubicũqʒ fuerit epi
ſcopus ſiue rome ſiue eugubii ſiue
cõſtantinopoli ſiue rhegu ſiue ale

rxãdrie ſiue thebis ſine guarmatie
eiuſdem meriti ⁊ eſt eiuſdẽ ſacer
doni. Dotentia diuitiarum ⁊ pau

pertatis humilitas uel ſublimio
rẽ uel inferiorẽepiſcopũ nõ facit.
ceterũ oẽs apoſtolorũ ſucceſſores

ſunt. Sed dices quomodo rome

ad teſtimoniũ diaconi preſbyter
ordiat᷑.quid mihi profers nnius
urbisꝰcõſuetudiem quid paucita
tem de qua ortũ ẽ ſuperciliũ in le
es eccleſie uẽdicas oẽ quod rarũ

Eplus aplectitur. pulegiũ apudin

dos pipere precioſius ẽ. diacões
paucitas honoꝛabiles: preſbyte
ros turba ↄtẽptibiles facit ceterũ
ĩ eccleſia ẽt rome preſbyteri ſedẽt
1 ſtant diaconi lʒ paulati crebreſẽ
tibus niciis inter preſbiteros ab
ſẽte epiſcopo diaconos ſedere ui
deamus:a in domeſticis conuiuiſ
benedictionem coraʒ preſbyteris
dare.diſcant qui hoc faciunt nõ ſe
recte facere:audiãt apoſtolos:nõ

conſuetudines.xxi.di.S.i.extra de electio.eccleſia pulteran.
h ¶ Ordinatione.in ordinatione cetera itelligũtur que nõ fiũt niſi ab epiſco
pis. hec cõtinẽtur. S. di. xviij. q;uis corepiſcopis.

—— —

i ¶Mec altera. rñſio.ẽ ad tacitam qoõnẽ. nõne diaconi cardinales romani pre
ponũt᷑ oibus preſbyteris: exceptis preſbyteris cardinalibꝰ:quibꝰ uidẽt ꝑifi

qui prouehitur a nunori ad maiuſ
pronehitur. aut igitur ex preſbyte
ro ordinetur diaconus: ut pꝛeſby
tero maior compꝛobetur in quem
concreſcit ex paruo:aut ſi ex diaco
no oꝛdietur preſ byrer: nouerit ſe
laicis maiorem ſacerdotibus eſſe

minoꝛem. ¶Item ciprianus.

Se codem.
7 Ominus noſter ieſus chri

ſfſſtus rex iudex a deus no/
ſter uſque ad paſſionis diem ſerua
uit honorem pontificibus ⁊ ſacer

dotibus quamuis illi nec timoreʒ
dei nec agnitionem chriſti ſeruaſ
ſent. Mam cuʒ leproſum mundaſ

ſet: dixit illi: uade oſtende te ſa/
cerdotibus offer donum. humi/⸗

litatem nos chriſtus humilis do/

cyuit: ſacerdotem adhuc appellãs
quem ſciebat eſſe ſacrilegum. Itẽ
ſubditus paſſioni cum alapam ac·
cepiſſet:⁊ ei diceretur: ſic reſpon/

des pontifici: nihil ille contumeli
oſe locutus eſt in perſonam ponti

ficis ſed ſic magis innocentiam ſu

aʒ tutatus eſt dicens:ſi male locu
tus ſum exprobꝛa de malo.ſi autẽ
bene: quid me cedis. que omnia
ab eo ideo facia ſunt humuliter at/
qʒ patienter ut nos humilitatis ac
patientie haberemus exẽplum.do
cuit.n. ſacerdotes ueros legitime
7 plene honorari dum circa falſos
ſacerdotes ipſe talis extitit memi
niſſ e autem diaconi debent: quoni
am apoſtolos.i epiſcopos ⁊ pre/
ſbyteros dominus elegir. diaco/
nes autem poſt aſcenſum domini ĩ
celũ apoſtoli ſibi conſtituerũt epi
ſcopatus ſui ⁊ eccleſie miniſtros.
quod ſi nos aliquid audere cõtra
deũ poſſumus qui epõs facit: poſ

ſacrilegũ. ar. ꝙ ſi dñs papa aliquẽ ſuis pᷣnile

o ¶ Biacõi. hoc nõ
. ſolũ rome fit. ſz etiã
eſt dignum ut nos relinquentes aliax eccleſiarũ coõ
uerbum dei miniſtremus menſis ſuetudo obſeruat.
ſciant diaconi quare conſtituti ſũt. ſed forte tpe hiero
legant acta apoſtolorum: æ recor, qlaſine ſieda⸗ bo
dentur conditionis ſue.pꝛelbyter mnor ſren enc
⁊ epiſcopus aliud etatis aliud di, p Arbis. 5 di xi
gnitatis eſt nomen. unde ad tituʒ quis neſciat. . .c.·
Zad thimotheum de ordine epi/ nolite. 9. ſy ibi ð ea
ſcopi ⁊ diaconi dicitur de preſbyre ¶Aſuetudine agit qᷓ
roommino reticetur: quia in epi/ delieromanglita
ſcopo etiam preſbyter cõtineturꝰ. gad vo de rachſo

la uat nec vult ab
aliſs ſer uari vñ ibi
dẽ romanã eccle
ſiã viderit ſeꝗ ⁊ do
cere.de conſe. diſt.
i.baſilicas.

q C oͤſuetudineʒ.

q.d.nõ gd fiat: ſed
gag fieri debeat coſi
derãdũ eſt ut extra
de elec. c. uenerabi
lẽ. xii.q.ij.gloria.i
fi. ff. de of. pſi. ſy lʒ.
r¶Paucitatẽ. quia

pauci erãt tales dia

coni.⁊ iõ ſuꝑbiebãt
quicquid.n.raro ac
cidit miraculũ cẽ.in
auten. de conſu. 5§.
itaqʒ. colla. iiii.
ſPrecioſiꝰ. ſicut
⁊ pᷣcia reꝝ ĩ ꝗbuſdã
locis uariantur ſm
plus ⁊ minus.ff. ð
eo qð cer.lo.l.iõ.
tMãẽſis. uiduaxꝝ
⁊ pauperũ ſʒ tantũ
iſtemus pᷣdicatiõi.
u ꝘÜBignitatis. ifra
viii.q.i.ꝗ epatũ.⸗.
y ibi iuxta etymolo
giam uis nols deſi
gnaf. hic ꝙ ex vſu
loquẽdi ex noie oci
pit᷑. vel dicendũ qꝛ
nõ ẽ nomẽ honoris
tatũ ſʒ ẽt opis.viii.
q.i.illud inferẽdũ.

x Cotinet᷑. nãa i to

to ↄtinetur ⁊ ꝑs vt.
xiiii.q.v. penale.⁊
ff. de reg. in. i toto.
c ſi. ff. qð me.cau.

a Amiori. hoc bñ
dr. ff. de mu. ⁊ ho.
vt gradatim.

b ¶ Sacerdotibꝰ.j.
.di.i. .. ex his

de

itanz.
minusni
s pmatẽ appellat:ex

. egus pmate appein
ipa nolatõe ius ei acꝗrit xxxii.q.iiii.dicat.in fi. xvi. q.vlt.ð.ſactox

ar. ↄ.iii.q.vi.F̊ gꝗppe.e ð pſũp.ill.C. ð iur.⁊ fac.ig.nõ iccirco.ct

ar.ᷣ ꝙ tã bonꝰ qꝙ malus ſacerdos gaudet priuilegio clericali.xi.

q.i.ſacerdotibus.

cari Rñ. ꝙ ↄſuetudo romane eccleſie nõẽtrahẽda ad cõſequẽtiã.uel reſpõ.
E hic ĩ prin.c.ibi audio quedã ⁊c̃.dicebãt.n.quidã ꝙ ſicut rome honorabiles
erant diaconi:ita debebant eſſe ubique locorum. .
lꝛ ¶ Totius.immo fideles ſũt vna ecclia.⁊ hoc ẽ ꝙ ſegtur ⁊ gallie cc.
¶ Maior eſt. ⁊ iõ magis ſequẽda ẽ cõſuetudo generalis.ut.S.di.xij.nouit
ʒ.di. xl. nos qui. .c.non loca.⁊ eſt ar. ꝙ ſtatuta cõcilii preiudicant ſtatuto
pape ſi contradicãt.vt dixi.ix.q.iij.nemo. B UM

d Vt nos.ſz debẽt eſſe fortes. i. debẽt pſtare exemplũ facti boni
ex animo.i.ex dilectione ⁊ non uelint dominarr.
e Elegit.nõ ꝙ qto a maiori quis ordinatur:tõto ẽ maioris digni
tatis:ut.i.q.i.filium.extra de maio.⁊ obe.pꝑtuas.?
f ¶ Cõſtituerũt. hoc ĩ nouo teſtõ.nã ĩ ueteri vterqʒ a dno.s.e.c.dia
coni. ð.ſed illud in ve.teſt. poc in nono. uel per dominum fit qdab
aplis ſtatuit᷑ vt.xxviii.q.i.ſic.n.tñ aucte eiꝰ:ð oſe. di. iiii. quando.

LXXXXIIII LXXXXN 9 *
U „ illi recipit bñſfici cã ĩiterneniente. etiam ſi eſſet legatus pape.ut extra de of. le. lʒ. cum legitime
A quibꝰ fiũt. ar. ꝙ, nemo dʒ ſe opponere illi a quon irn ⸗ tiones cuilibet conſeruentur: ut extra deof. dele. ex parte. b.
m . de forma.⁊ extra de poſtu.c.ylt.ff.de inof.teſ.ſi ꝑs excep e E ex Pa
in r : ce dir d. m Patrimonium. ergo ſicilia eſt de patrimonio beati petri: ut ar. x.q.iij.re
Ka b ſ⸗ Xar d,i preſbyter ſedeaticscilie xvir di in fi. ¶ uium. xi. q.i. peruenit. dittrade
talt 1 c nc ar. aliaue tadiu hre puilegiũ ïdiu tʒ eiꝰlocũ.xvi. Iquis autem legationem.immo qui kegatum Hoſtinn ngh trac 1
ul q.. gnãliter. C. de in iut.f. le.l.
.l. * * ti.
de ſts mi.nlt d be N
teſta. mi.l. ult. ?⁊ hec arz Wei unan o G Sed multorum. arg. ꝙ g
gta⸗ dictio tũc extremi⸗/ ſunt a contra nos audere digcoes ſocietate prinandus Aus dei peccat ĩ multos grauiꝰ peccat
dbe tatẽ.i.finẽ iuriſditi aquibus fiũt. Hoc ãt quod de di cauſ a ipedit .7 ſtatum 2pturbat ec extra de teſti. ſient. xxij.. v.
nteett onis cõplectit.ar. aconorũ minoritate dicit ubique cleſie ideo ab eins liminibus arce qui compulſus. ſicut quicir⸗
fiſiri ff. de cõ. ⁊ de. l. iiij. ſeruãdũ ẽ niſi cũ locũ diaconus ha atur. ab oibus itaqʒ talis eſt cauen cheandem perſonam multis
rute Laire a 96 byuerit aut proprii patriarche aut dus ⁊ nõ ĩ cõionẽ fideliũ uſqʒ ad ſa modis peccat grauiuſ peccat
Rite Equit exalteriuso metropoliteſui.¶ Ande i vi.ſy/ iiſfactionẽrecipiendus. rchi xxiij.q.v. relegẽtes. Sed nũ
D ⸗ ons errii no. legii. diaconus quoqʒ quauis ex officio avicaui un ceetporeſtab
eccglo que re li. JetEeir. ä icorũ uitã diligẽti exami eo abſolui.ſic extra ð ſen.ex.
W poſ.lariſto. ? dieitt Diacous ſacerdotibus nõ nreke ſuo Sõ ernin emimettez.e nöre iec
lieng lex ꝙ ſi nõ potes pꝓ ratur niſi locum metropolitãi ſui none debeat inq tae⸗ tus huiuſinodi nõ põt epiſeo
nronnne bibere me eũtẽ pr obtineat. rigẽda inenit epiſcopo nũciare: ta pum deponere necmutare d
onnöltni fũdũ:nec aliquẽ no Recipius ne diaconus quã mẽ dominanone ſuper eos exerce loco ad locũ nec in eius ma
ſtwft mie meo. ff. de ner. is ẽt ĩ dignitate hoc ẽ ĩ offõ re ⁊ cẽſũ ab eis exigere phibemr. nibus poſſet epiſcopus reſi
me uis ẽt ĩ dignitate re els crisee, phibe poſ
D bn S ecn quolibʒ eccleſiaſtico ſit:ante pre, ¶Ungde in cabilonẽſi concilio le Sarerniliadbur haberer ſpe
ſerunſi ea tatu hʒ iſte q iu- „1e02 i ii aise gitur ciale mandatum:extra deof.
prunmitl riſditiõis ſũt non g ſbyterũ ſedeat niſi cũ locũ babue/ Stuatu ſbyteros le. c. quod tranſiationté. ar. 6
Nclntire ordiniſ:ar.ad ᷣmůu rit ꝓprii patriarche aut metropo Archidiaconi ſuper pꝛeſ byter of 9 eni ma. eſt ur. k.i. daz.
dechſet er ðof. dele. ſane. litani ſui p aliquo cpitulo. unc· iuriſdiionẽ o eecegt. iſqʒ lociſ legebat hoc. c. trufando ſigs
lien d C Altimus. no n. ſicut illius locũ renẽs bonorabi ) Jctüsauod pleriſqʒ loci impedit legatum: non auer
Ciſenkt qdeligt ĩ aliquo or tur. Siquis uero preſũpſerit hoc . archidiaconi ſuper pꝛeſby tit profectum vnius tantum
nialk dobn tyranice facere: aproprio gradu teros parrochiaos quad exercct ſcilicet cardinalis: ſed mnulto
nan enit iol A . repulſus ultimus omniũ fiat ĩ or dominationẽ ⁊ ab eis cẽſũ exigũt: rum ideſt familie ſue ⁊ paren
tickt⸗ ri ldde 2 eſuo quod magis ad tyrãnidẽ quam ad tum.⁊ ſicut multis nocet ille
eedl rer. id. 3 Abdiacono ẽt fũmus recntudinis pertinet formaʒ. Si aicet ea dinalia itn 4 inm
i m. xxv. q.ii.ſic de patriarcha uices ſuus eni iuxta apoſtoli ſniam epiſcopi neil deSacts⸗
Panrtnit cet.xxiiij. diſt. .F. i. cõmittere ualet. non debent eſſe dominates ĩ le p Mocet. ergo quicunque
ceiſten 1. . H CAUnde ſymmachus ſed formafacti gregis ex aio:mu aliquid nocumenti ſentit ad
ieeei ece bdi papa ait. . ro minus facere hociſti debent. mittitur ad agendum uel ae
W ititulat⸗ Eniã fubdiacõibus uices ſuas apo Sint itaqʒ ↄtenti regularibus nlanduum:uk.xi. ij. non i
man . xciiij. di. Atolica commirtit eccleſ ia. ſciplinis: enean propri menſu a Snpecktt neclegatus de
n Bil i magiſter ide dti Alge neceſſarium per pro ram. aquod ab epucopis SSS legatum impedire dʒ. extra
cit de ſubdiacono ſſpeximus eſſe ur ſicut pre/ git hoc per parrochias ſuaſ exer def le ſtuahiſti.
r qs dict erati ſupe gqeceſſorum noſtrorum fuir iudici cere ſtudeat nibil per cupiditatem NEiminibus. argu. in quo
7 minu . Ler S der nia committamus: a ubi nos pre Vogd auteʒ ſacerdotes quis deliquitin eo deber̃ pu
cer. ol poteſt e. Exponi ſentesꝰ eſſe non poſſumus: noſtra ſupra iubentur epiſco mnirixij. q.ij. qui ⁊ humanis.
ce/. o.. tres. 5. ⁊i. §. ſingu⸗ entes elle pol . . j. Q'iij. frater æ coepiſco
ſa uit lis. mutat᷑ mã. In per enm cni precipimus repreſen pis tanquã Rbdini obe ruirq ii. rate piſco/
ſe tant ne . 22 . K. ire: ita i .
i ſmo di qð dixi. in tetur auctoritas . uamobr em e — 9 2 dire no le inron en 1 be Ictũ eſt. rectitudinis.
intsi ſedo , ſigs ipedit mo ſubdiacono ſedis noſtre inir dum elt Ren ,n0 ccateeß r O led nunquid de conſu
Nachi legatu vii pape ex paouinciã ficiliã uices noſtras aa teris preſentibus epiſcopis ſacraa en die preſeripia poſſuntar⸗
niken comunicach . In xiliante deo commiſſimus.nec.n. menta celebrare ſicut epiſcopali chidiatoni mboletare midetur
e reto. Parchi aſta de eius actibus dubitare poſſum⸗ ſupercilio quidam ab his uolebãt uod non extra de penis licʒ
beget wiz exigen ſon cui deo auxiliante torum noſtre ec preſ byteros prohibere: ſed quia ed dic quod ben⸗ poſſunt ex
iciermnt debet. io. aeeſie noſcimur patrimonium co peꝛeſbyteri pontificibus tanquam o zmaliars Porl drson
loitii 1 Alle. oĩa. 5. miſiſſe. Legatũ uero apoſtolice ſe filii parentibus debent obeclire.⸗ ſ de iudi ij. §. vlti. extra ð
wnihne oi. xxix. in qdis quicũq; ipedierit uſqʒ ad ſatiſ baptiʒatos etiã chriſmate eis tan of ele ex biterio. Ncer
itae⸗ gula. . ſed dic olaa factionẽ excõicetur. C Cinde ale gere conceditur. ¶ Unde grego go exaudi cuʒ pecuniaria pe
iri gb aadl. Fander papa. 4 rius ſcribit ianuario epiſcopo ca Sanb umetun Alias M ⸗
olkhel.. (gru:no quo 7* “ 7 li 4 i8 ti imponenda eſt.
nenrevit ci cũicet᷑ qui legatũ ſedis apoſto rolitano. . gis timetur imp .
mnunen gnitates uel officia exe echre tegand lec Abi epiſcopi deſunt baptizatos xxriii.q.v. prodeſt. dum tamẽ
, enne eccliaſtica. ut ibi. ice imped t. Opt Ocun Lodemnpeccato non
hin EPiites: a NYauis aütlegationeʒ impe preſbyteri i frote chriſmate iãgat. pena pro eodem pec
nen 8 . Putes. ar gu. ꝙG quis au erN ruenitad ſdã ſcã infligatur niſi ter ĩi anno. C.
cöne pntia nõ exhibei Idir: nõ unius ſed multorũ P PDeéuenir aa nos qnoſce ccaãa vemomulc eog.
aliũ. arg. Z. lxv. di. fecrũ auertii.a ſicut mulus nocet daliʒatoſ fuiſſe quod preſoy t Apoſtoli. ideſt petri licet
nionha eſ . ita a multis arguẽdus ẽ a bonoruʒ teros tangere chriſmate eos qui alibi dicatur quod nomine
enit b UBPrecipimꝰ.ar: NW apoſtoli paulus deſignatur.
ini habarm cnn⸗ xvi.q.i.predicator.x. q. iii.
e ikrepolit vriſdt nemn n. i dedit indi i unglunnride hidiacon s n: habeatniſi de mandatam
i i ¶ Repreſentetur.nam idem ipſe videtur cognoſcere qui dedit indi 1u °Iniungitur. vi tur ergo ꝙ archi n xvi diſtin. in plebibus
2 cem:ſt er de of. dele. ſane.C. ubi ⁊ apud quem reſtitutio peti dʒ iurũditionem.de hoc notaui.xxv. di. perlectis. ?. xvi. diſtin. in p
Gna, liij C. de indi. l. ekit. Xx,— Dod autem.Hic nnitlatyr. xen diſt in qua ponit a ua nlann
Ne Auctoritas. nota atus non habet plus iuris iᷓ dele⸗ contrarietatem:⁊ eam ſoluit. poſtea ponit duas queſtion 38
cdente Wors decddelegemanon paberhinenaoe⸗ luit auctoritate gelaſiſ epetit poſtea de dignitate prelbyteroru
ne ſue ſi maior. ff. de of. eius cui mã. eſt iuris. etſi pretor: quandoq; ondens multa licere preſbyteris iĩ epiſcoporum preſentia.
im tamen habet minus quis ſiex delegatione cognoſcat quam ſi exin y säse eerar deroa
un re ſuo.extra de of.dele.ſuper queſtionum. 5.ii uero. ar.C. de pro hoc ad tempus pro ſedando ſcandalo fuit conceſſum. nunc vero antiqua

cu. maritus. M
tirerp ¶Bubitare. arg. qo ſi bapaer certa ſcientia dat iudicẽ quod ille m
ſcke poteſt recuſari. f. de offi. preſi. pretor. l. vnica. ſic. .. xxij. q. ii.. .g
4 autem extra de reꝑ ꝑmu. olim. ? extra de appel. nouit. ſed õ. er de
ct app.cũ ſpeciali.?.c.poſtremo.io.So.iudex poterit ſpꝑ recuſari iuſta

tum.vel in primitiua eccleſia preſbyteri chriſmabant:nunc vero minune:ex
onſuetu. quanto io. S
3 Eruenit. debeant cõcedimus hoc expeditum eſt ꝙ preſbyter chriſmã
do ſi ſua auctoritate hoc facit nihil agit. nec pueri aliquid recipinm: ex
ira de conſue. quanto. Sed nunquid papa ei demandar hoc pot:quidam di
2

DI

cunt ꝙſic:⁊ ꝙ omnia ſacramenta que recepit preſbyter:ex delegatione pape
conferre põt:ar.ᷣ vnde diaconus poteſt conferre diaconatum ? confirmare
in fronte.ſed non poteſt papa ei demandare vt conferat ordinem quem non
habet. uel etiam quod conficiat corpus chriſti:quia ſolis preſbyteris dictum

cſt:hoc facite in mea mcommmorationem.ar.i.q.i.dictum.hoc dicit.h. alij.

dictum ꝙ non poteſt papa de
legar̃ preſbytero nt chriſmet

in fronte. vnde iſti nihil con-/

ferebant. Si obiiciatur quar
hic permiſit grego. hoc illis:
cum uideatur eis dare licen
tiam peccandi?᷑ dicunt quod
inuitus permiſit ob nimium
ſcandalum. nec dabat eis oc
caſionem mali.quia inuitus
hoc concedebat.xxxv.q. iii.
ꝙ ſcripſi. ⁊.xxxiii.q.ii.ſi qð
uerius.alii dicunt ꝙ hoc.c.
loquitur ſecundum antiqua
tempora ſed hoc nihil eſt. qꝛ
littera huius.c.cõtradicit ibi
ſecundum ueterem vſũ.⁊ qꝛ
hm hoc grego.nihil hoc con
cederet. Sed nunquid papa
poſſet eis concedere vt chriſ
ma cõficerent.h. dicit ꝙ nõ.
Item queritur nunquid epi
ſcopus demãdare põt ea que
ſunt ordinis epiſcopalis: ſic
ſed ea non põt demaudare ni
ſi epiſcopo: extra de con.ec.
aqua. Ea vo que iuriſditiõis
ſunt poteſt etiam preſbytero

ſicut reconciliar᷑ xxvi.q.vi.p

ſbyter aurelius.ſed etiam in
ter ea que iuriſditionis ſunt
aechem non poſſunt deman
lari niſi eisqui adminiculo

ordinis illa exercere poſſunt

vt deponere uerberare cleri
cum.alia ſunt que ẽt laicis de
mandari poſſunt: ſicut iudi
care in cauſa ciuili: Iteʒ dico
ꝙ epiſcopus nihil habet ho
die quod ſit meri imperii qð
demandari non poſſit.ð quo
lex loquitur.ff.ð of.eius cui.
mã.ẽ iuriſ.l.i.quia omnia alii
epiſcopo demandare potcſt
niſi uſum pallij: extra de uſu
pallii.ad hoc.
2 Reſbyteros.
b KR. (Sed iſtud. hoc alle
legando dicit:alias conſuetu
do non iuuaret in hoc:extra
de conſue. quanto.
c ¶ Sanctificato.quo deficiẽ
te admiſcetur aliud.extra de
con.ec.vel al.c.quod in dubi
iis. Et eſt duplex cã quare in
firmi inũgũtur quia venialia
delẽtur:⁊ preſtat augmẽtum
vtutibus.ar.de conſe.di.v.c.
i. ⁊.ij.? extra de ſac vnct.c.i.
⁊z quia citius liberat ab ĩfirmi
tate corporali:ar. H. Sed qad
ſiquis nõ hʒ oleuʒ ⁊ inungit

„

chriſmate tenet unctio: vr ꝙ

ſic. qꝛ ꝓpe eadẽ vſia eſt: quia
chriſma non ẽ niſi olenʒ bal

ſamo admixtum:extra de ſacer. vnc.c.i.ſicut et tenet emptio cum acetum unẽ
ditur pro uino:quia eſt prope eadem vſia.ff.de contrahen.emp.in nenditio

baptiʒati ſũt prohibuimus:⁊ nos
quidem ſecundum ueterem uſum
eccleſie noſtre fecimus.ſed ſi om
nino de hac re aliqui contriſtantur

ubi epiſcopi deſũtut preſbyteri ẽt

in frontibus baptiʒatos chriſma/
te tangere deheant concedimus.

Buypra leo epiſcopus contra
qnanuis corepiſcopis. ¶ Item

gelaſius papa.
Altra ſuum modum preſbyteri cõ

tendere non preſumat.

PKelsztere unit ſuum mo

duʒ cõtendere probibemus

nec epiſcopali faſtigio debita ſibi/
met audact᷑ aſſumere:non confici/
endi chriſmaris non conſignatio/
nis põtificalis adhibende ſibimet
arripere facultateʒ. ¶ Sed iſtud
gr egorii per ſcandalo ſedando ſe
mel conceſſuʒ legitur. Alud auteʒ
leonis pape ⁊ gelaſi uſu approbã
te:preualuit niſi forte ubi aliquo/
rum conſuetudo hoc admiſit:utĩ
abſentia epiſcopi extrema neceſſi/

tate cogente ⁊ ex conceſſione gre/

gorii prelhyteri baptiʒatos in frõ
ribus liniant. Prohibitio uero le
onis ⁊ gelaſi in eo caſu intelligat
cum epiſcopi preſentes ſũt:uel cũ
non cogit ultima neceſſitas: oleo
uero ſanctificato permittitur eis
ungere ĩfirmos unde iacobus ait
infirmatur quis in uobis:inducat
pꝛeſbyteros eccleſie qui orent ſu/
per eum unguentes eũ oleo ĩ noĩe

domini ⁊ oratio fidei ſaluabit ifir

mum. ¶Sed queritur: an epiſco
pis liceat eodem oleo ungere ĩfir

mos uel ſi impenitentibus huiuſ/

cemodi unctioſi itconcedenda.
¶ De his uero ita ſcribit innocẽ
tius papa.

Oleo ſanctificato nõ probibetur
epiſcopus infirmos tangere.

T Mudꝰ ſuperfluum nidemus

eelſſe adiectum ut de epiſcopo

ambigatur quod preſopteris lice
re non dubium eſt. nam idcirco de
preſbyteris dictum eſt:quia epi/
ſcopi preoccupationibus aliis ipe
diti ad omnes languidos ire non
poſſunt.ceterum ſi epiſcopus aut

nibus. ſed forte ſecus: quia non eſt forte prope eadam uſia. IJtem nunquid
confert hoc ſacramentuʒ ſiquis inungit oleo nõ conſecrato videtur ꝙ ſic:qꝛ
⁊ baptiſmus cõfertur i aqua non cõſecrata.de cõſe.d.iii.c.ſiquis.alii dicunt
cõtra.nec eſt ſimileqꝛ nis baptiʒãdi tota eſt in uerbis.hic autem nis eſt in re
ipſa.ſ.in oleo.ſed iſta ratio calumniam habet:extra de bap.c.pe.Sed nunqd
poteſt huius ſacramentum iterari. dicunt quidam ꝙ non.i.q.i.q quida de

—— „

conſc.di.iiii.oſtenditur.ſi obiiciat de matrimonio non valet:quia veritate ĩ
ſpecta matrimonium non iteratur.xxxi.q.i.hac ratione.prius enim vnum ð
letur ꝙ; ſecundum contrahatur. alii dicunt ꝙ põt iterari:quia cum quis ſecũ
T1 do infirmatur deſinit in eo eſſeillud ſacramentum quod prius accepit.
d Hlud. vt de epiſcopo. ar. quod licet minori exofficio multo fortius maio

ri licere.ar.xxxiij.q.ii.hiſtoria.xxxyv.q.vi.ſi dno.ar. .lxxxviü diſ.

epiſcopus gubernationem.ar.ſi.x cõtrarium.viii.q.i.ſiergo.

manum non imponant.

poteſt aut dignum ducit aliquem a
ſe uiſitandum:⁊ benedicere ⁊ tan
gere chriſmate ſine cũctatiõe põt
cuius eſt ipſum chriſma conficere
nam non penitentibusꝰiſtud fũdi
non poteſt quia gẽus eſt ſacramẽ
ti.nam quibus reliqua ſacramen
ta negantur:quomodo hoc unuʒ
genus putatur poſſe concedi.his

igitur frater chariſſime omnibus

que tuam dilectio uoluita nobis
exponi prout potuimus reſpon/

dere curauimus. ¶Chriſma vo
a ſuis epiſcopis ad bapriſmi ſancti
ficationem preſbyteri petant.

¶UVngde in conci.cartha.iiii.
Hoecodem

Reſ byteri qui per dioceſeſ
eeccleſias regunt non aqui/

buſlibet epiſcopis ſed a ſuis nec
per minorem clericum ſed omni
anno aut per ſeipſos aut perilluʒ
qui ſacrarium teuet:⁊ ãte paſce ſo
lennitatem chriſma petant.
E Ntem hyeronimus ſuper epi
ſtolam ad titum. —;—=
Preſbyter idẽ eſt qui epiſcopus
ac ſola cõſuetudine preſunt epiſco
pi preſbyteris.
Aim idẽ erat preſbyter qui
et epiſcopus.⁊ antequam di
aboli inſtinctu ſtudia uel ſciſmata
ĩ religione fierent ⁊ diceremur ĩ po
ulis: ego ſuʒ pauliꝰ ego ſum apol
o: ego aurem cephe: cõmuni pre

ſbyterorũ cõſilio eccleſie guberna
bãt᷑.poſtquaʒ aũt unuſquiſqʒ eos
quos baptiʒauerat ſuos eſſe puta
bat non chriſtri.ĩ toto orbe decre

tum eſt:ut unus de preſ byteris ſu
erponeretur ſciſmatũ ſemia tol
erenturꝰa paulopoſt. Sicut ergo
preſ byreri ſciunt ſe ex eccleſie ↄſu
etudie ei qui ſibi prepoſitusfuerit
eẽ ſubiectos ita epiſcopi nouerint

ſe magis ↄſuetudie quã diſpẽſatio

nis dominice ueritate preſbyteris
eãmaiores:a ĩ cõi debere eccleſiã
regere. ¶ Ideʒ ad ruſticũ narbo
nẽſem epiſcopum.
Corã epiſcopis prel byteris doce
re licet.
Cce ego dico preſentibus

eBictum a iacobo.vbi dixit:infirmatur quis ⁊c.quis in hoc no
mine preſbyteri poſſuut intelligi epiſcopi:arg.S.di.l.placuit.p. vt
f Obriſmate. ich
ẽoleo. vel ut dicůt

quidam epiſcopus
chriſmate preſ byt
oleo inungit. h.

CMõ penitẽtib?.

ita cõtinua. uere ei
quẽ epiſcopꝰ dignũ

duxerit ad uiſitadũ

⁊ ita in originali bꝛ
nõ penitẽtibus: qð
intelligit de ſolenni
ter penitentibus.

h ¶ MNon poteſt. ſic

l. di. c. ult.

excomunicatus vel
anathematiʒatus ñ

poſſit haber̃ matri
monium. quod nõ

ẽ verũ: extra de eo
qui du.in mat.quã
polluit ſignificaſti.
in fi. h.

i Megantur. ar.

omnia eiuſdem ge
neris eodẽ iurc cen

„„

qʒ.ar..di.v.ad eiꝰ

de con. di.ii. coperi
mus.ar..di.l.ſtu

deat. ar.di.lxxxi.ſi
uis ſacerdotum.
Reſbyteri. ꝗ

preſbyteri.

lint.

re.

n ¶Per. ſacrarium

ideſt per diaconem
xxiii.di. non opor

tet.⁊ nota quod ex
quo res datur cer/
to nuncio. eius eſt
iam periculo cuius

eſt nuncius: ſi nun
cio rem dari voluit
ſecus ſi miſit nunci

um vt euʒ admone

ret quod ei res mit
teretur. ⁊ hec colli

guntur. ff. commo.
eum qui reʒ. 5. ſirẽ.
⁊? legibus duabus

ſequentibus.⁊ eſt arg. ff. de ſolu. ſi quis.⁊.l.ſi ſoluturus.

o NLim. pauli.i. baptiʒatus baptiſmo
p 0 Tollerentur. ? dicit lex quod commodius eſt ſingulas
res ſingulis nominibus diſtingui.inſti. qui.mo.te.infir. . ſed quia
diſtinctio nominum differentiam rerum declarat ut.xxi. di.cleros

ſic. C. de codicil.non codicillum.
um.ar.ex de his que fi.a pre.nouit.

vi littere æ etiam probationis videtur ꝙ

pauli.

q Eonſuetudine. nibilominus ex inſtitutione: ut. s. diſt. xciii. legi

mus.⁊ ita exaudi quod ſequitur ⁊ magis ex conſuetudine contrari

r. ceego. ſed quia. ita ↄtinua. dico ꝙ pᷣſentibus epiſcopis poſ
Qn conficere:quia non ſoluʒ hoc g⸗

–—

i Megantur. ar.

ſ. de coſe. l.

lI ¶ ¶Epiſcopis. pec
cant ergo abbates
qui volunt potius
hoc accipere ab ali
is quam a ſuis:niſi
forte pᷣuilegiati ſint
vt poſſint petere a
quibuſcunque ve/

m ¶Anno: hoc ex
ponitur. de conſe.
diſ. ini. omni tem/

alia poſſunt facere. Ex
5 3 epiſcopi non probibent
pſbyteros miſſas cãtare:ſed benedicere ⁊ pdicare ⁊c.q ſequutur.

9 3
LXXXXV

. d. ii.q.y.ſiq
i rum. i cauſarnum:ut xi.q.i.relatum
. 0 et.
ke THegoe

ni: ut. xpiii. di. c. pe. ? vlt
jroriir ri metropolita iuturna utẽtiũ /p
. 1. iterũt ↄcilio ta ſũt. ex diu
ietiã ĩ ſpiritualib⸗ tü. ergo voes ite⸗ errorẽ ſtatu
H lẽtiã ĩ ſpiritualib CSa cerdot ea queꝑ
is: vel quo ad obediẽtiã ĩ ſp adi ſu⸗ 1 Error. i collge
3 den H offciopredic m C.
e Bupliei. a clericis. ibus. vel ite pſalmũ æc.
n a Bup . ionẽ in tꝑalibus. - d:ſumite p
WN W ration ig. iuxta illud:
leg 2 ſubmini h. i palia.iux
noſh, mendi ty

*. .

„

err n ique.
zvr di iiii. denique⸗
gabeane e: ifectũ eẽ i d.
H iiau eatal etdo
at: quod etiam in lorü ii. Rec pns. i.modo.
perſeuerat: quu. ubiſecer agclor enndt od rome. cubi ming,
.di. dẽiqʒ. Item is atqʒ aſtãtibus in al quod maiusẽ: CIdẽad nepo 0 Cr ercetianoiſiein pan
nin Vrpa vigginrate epiſcopis ſuis oſſe ſeramen legitur diſ bodlta opi clerici in/ e redeg ſiclericos. B
W Hr ünd ümllieri io preſbyteros poſſe prelby le m. Epiſc ibeant. ed h. euaſicler. g
ngg z il ſoleni be tario p dqꝛ ſcriptũ ẽ preſby tiänun. 1 orẽ exbibeant. p ı Sto. li eporũ qu
gi olemb⸗ . re. ſe 4 retur ma ſibi hone õtifici tu Qzsſaci it fllios cü 5
fnnegt⸗ telligit de die t Pfice ici'honore honorẽiu uicem biectus p. ſed llat filios ců ð
