ta etiã uel calciamenta eis niſi que
religionez deceant uti aut habere
non liceat. ¶ Item gregorius.
De eodem

J 8 Jquis ex clericis relaxauerit

clericali.alias ſecuſ

„2

io. Ego dico ꝙ cle/
ricus cõiugatus nõ
põt gaudere pᷣuile/
gio clericali. nec dʒ
ferre tonſurã cuʒ h
faceret in vituperiũ
oꝛdinis clericalis.

comam': ſit anatbema.
Quibus ueſtibus monialis ſit in
duta cum conſecranir
Anctimonialis uirgo cumad
Acoõſecratiõem ſuo epiſcopo of/
fertur:in talibus ueſtibus applice
tur:qualibus ſemper uſura eſt pro
feſſioni ⁊ ſanctimõie apris. ¶ Ua
ſa quoqʒ ſacrata ⁊ ueſtimenta alta
ris mulieres deo dedicate contin
gere ⁊ incenſum circa altaria defer
re probibentur. Unde ſother

hapaomnibus epiſcopis italie.

ut eẽ de cleri. coun.

c, ioãnes.b.
§ Keligionem. g/
lioquin ꝑdit pᷣnile/
giũ clericale. ex de
ſen.ex.in audientia
de habitu clericoꝛũ
plene habes.xxi.q.

2 „

iiii.in ſumma.

mum eſtad apoſtolicaʒ ſedem: que-

eſtimenta altaris uaſa ſacrata

mulieres tangere probibentur.

nachas ſacra uaſa uel ſacratas
pallas penes uos contingerea in
cenſum circa altaria deferre perla

Acratas deo feminas uel mo 6

omnia reprebenſione plena eſſe ⸗
uituperatione nulli recte ſapientũ
dubiuz eſt: qua propter huius ſan
cte ſediſ auctoritate hec omniauo
bis reſecare funditus quam citius

poteritis cenſemus: 1 ne peſtisꝰ

b B J quiſ. comãa

unel barbã. ut

i Sit anathema.

ex de vi. ⁊ ho. cle. ð.

videt᷑ ergo ꝙ oĩis a

poſtata ſit excõica/
tuſ. nt ex de apoſta.

hec latius diuulgetur:per omnes
prouĩcias abſtergi citiſſime mãda
mus. ¶ ¶ Itẽ ex concilio laodicẽ.
quarto.
Sacrarium ſubdiaconibus ingre
di non licet.

DOnoportet ſubdiacones li
Nesnna habere in ſacrariũ ſi
une ſecretarium quod greci diaco/⸗
niũ appellant ingredi ⁊ continge
re uaſa dominica. ¶ Item de eo/
dem. Se eodem.
Iniſtrũꝰnon oportetuti ora
) riiſ nec hoſtiaſ dereliquereꝰ.
Item. De eodem
On oportet lectoreſ aut ho
ſtiarioſaut pſalmiſtaſ orariiſ
7 —
uti ⁊ ſic legere aut pſallere. ¶¶ Nẽ
ex concilio carthagin.iiii.
¶Dulieri in conuentu uiros doce
re non permittiiur.
lier quãuiſdocta ⁊ ſãcta ui
ros in ↄuẽtu docere nõ preſu
mat.laicus aũt preſentibus cleri
cis niſi ipſis rogãtibug docere nõ
qudeat. ¶ Itẽ ex conci. agathen.
Miniſtris nõ ſacratis uaſa domi/
nica confingere non licet.

1 Gn oportet inſacratos mi

niſtros licentiaʒ habere in ſa
crarium quod greci diaconium ap
pellant ingredi ⁊ contingere uaſa
dominica. ¶ Item ex con. braca
ren. i.
Cuilibet ex lectoribus uaſa ſacra
altaris portare non licet.
T r icentrnilihet e lectori
borus ſacra altaris uaſa porta/
renecaliis niſi bis qui ab epiſco⸗
po ſuerint ſubdiaconi ordinati.
¶Item ex conci.martini pape.
He eodem ut cdlerici coma no nu/
wignt Udẽ
T on liceat cnilibet miniſteria
rangere niſi ſubdiaconol aut
acolytho in ſecretario uaſa domi/
nica:nec oporterclericos comam

mnutrire ⁊ ſic miniſtrare:ſed atton/

ſo capite auribus patentibus? ſe/
cundum aaron thalarẽ ueſtem in/
chercut ſint in babitu ornato.
ualiter ſponſus ſponſa ſunt be
nedicendi. S

Ponſus ⁊ ſponſa cum bene⸗
dicendi ſunt a ſacerdote: a pa⸗

rentibus ſuis uel a paranymphis
offerantur:que cum benedictionẽ

acceperint:eadem nocte pro reue

rentia ipſius benedictionis in uir
initate permaneant.
liter epiſcopus ſit exaiandus.
Aaliter ipſe ſimul cum re

g

uiter monſtratum eſt. nunc aurem

reliquis an ſine examinatione ſint
promouẽdi ad ordinem. Oe bis
ita ſcribit paulus ad nimothe.
Danus nemini cito impoſueris
nihil ſine preiudicioꝰfacias in al
teram partem declinando. ¶Ex
decretis ſilueſtri pape. c. vii.

Alus acolythorũ uel ſubdi
1. Laconorum rem conſecratam
apreſbytero aliis porrigat:quia a
liud eſt miniſter aliud aſſiſtens: ni
ſi tantum ipſe ſupporter quod eiſa

liquis infra ipſum conſti/)
tutis ſit ordinandus bre/

uidendum eſt de ſacerdoribus 7

72

c.i.⁊ infamis c.iii.q.iiii.ſigs
a ſuo.vi.q.i.infames qð non
cõcedo ⁊ expone ſit.i.fiat.nã
monachuſ in apoſtaſia põt re
cipere oꝛdinẽ ut er̃ de tem.oꝛ.
ex ꝑte.⁊ innocẽ.dicit ꝙ ãmo
neri dʒ pꝛiuſq; ſuſpendatur.
ut ex tra de ſen.ex.ſacro.
G Anctimonialis. ſemꝑ
etiã in lecto ⁊ ĩ infirmi/
tate.nt.xx.q.i.vidua.
I¶Arcratas uel mõoachas
Anon ſacratas. ſacrataſ
ſcʒ coꝛpoꝛalia.
m ¶CEt ne peſtiſ. ſic. S.viii.di.
mala.
nDOn oʒ.ſecretariũ.i.alta
re. ne ſit S. j. e.nõ liceat.
o Biaconiũ.appellat᷑ altare
quia ibi diaconuſ miniſtrat ſa
cerdoti.

p niſtꝝ.i.ſubdiaconũ
nr

H T. Berelinquere. ſed
cõſummer dʒ eas cũ alijs mi
niſtris.ut de cõ.di.ii.tribus.
r ¶D Vlier.docere nõ pꝛe/
ſumat. hoc eni eſt ſa⸗
cerdotale officiũ.nt.xvi.q.i.
adijcimus.idem plenius ha
bes.xxxiii.q.v.mulierẽ.
8 . Laicuſ.ar. ↄtra tẽplarios
⁊ hoſpitalarios.ſed illi nõ di/
cuntur laici cum ſint deo ðuo
ti. ut.xii.q.i.duo.uel ipi hñt
hoc ex generali pꝛiuilegio.
t Pntibꝰ maxime.nã nec abñ/
tibus.quõ.n.pdicabit ꝗs niſi
mittat᷑ ex de here.ad abolen
dã.⁊.c.cũ ex iniuncto.
„ On opoꝛtet inſacratos
.i. non ſacros.
liceat. poꝛtare in ꝓ
ceſſione.⁊ nocat hec na⸗
ſa ſacra ubi ↄtinẽt᷑ reliquie.
y On liceat in ſecretario.
hic ſecretariũ dr̃ locus ĩ
quo ſacra naſa ponũtur.⁊ ſic
nõ eſtcõtra.S.e.di.nõ oʒ.ubi
dicit᷑ ꝙ ſubdiaconi ſecretariũ
ingredi non debent.

z 8 Põſus.nel a paranym

Pphis.i.q parẽtibus uel
acillis.⁊ dicũt paranymphe
naſi parentes nympham.
⁊2 In virginitate. alibi dicit
de biduo uel triduo.ut.xxx.
q.v.aliter.ſed intelligo ⁊ illð
⁊ iſtud eſſe conſilium.
NYaliter.nũc autẽ.
In hac di. gger de
examinatiõe cleri
coꝝ. pmo oſtendit
Bi. xxnii.
oẽs examinãdos eſſe.ſecũdo
oſtendit qualit᷑ ⁊ quãdo ſint
examinãdi æ a quibus.tertio
qualiter puniãtur qui ſine exx
aminatione ꝓmonuentur.

a Aannſ.lxxviii. di. gd eſt.

b ¶ Pꝛeiudicio.i.pꝛecedẽti in/
dicio. ðð
c ¶ In alteram.i.in contrariäã
pꝛont ponitur.ii.q.iii.ꝭO.notã/
dum ibi pꝛenaricatoꝛ.

DI

4 Allus. teſtimonio. Hic abes q teſtimoniũ populiequiualet examina
L⸗ tioni.vnde ſufficit ꝙ clericuſ oꝛdinãdus hẽat famã pꝛo ſe.⁊ per hoc etiã

— 2

patet ꝙ noti nõ ſũt examinãdi.ſed tãtũ ignoti.ut.xlvii.di.de petro.xciiii.diſt.
ualde.extra de pꝛeſump.mandata. . ⸗
b NReſoyteri ciuitatis.carẽtis epo.ſed nõne vacãte ſede epali capitulum

potuit dare iueſtiturã.ut ex ð
here. ad abolẽdã.⁊ ex ð elec.
qꝛ diligẽtia.rñ.qꝙ inueſtitura
tantũ ad epoſ ſpeciat.vt.xyvi.
q.vii.nullꝰẽ hodie expᷣſſũ e
ne ſe. va.illa vbi dicit᷑ ꝙ capi/⸗
tulũ nõ ſupplet defectũ epᷣi in
collatiõibꝰ pbẽdaꝝ.uel dic ꝙ
capitulũ iſtũ diaconũ non po
tuit alienare a ſe ſe.va.qꝛ ec/
cleſiaſtice res a capitulo alie/
nari nõ pñt ſe.va.ut. xii.q. ii.
ſi qua de rebus.⁊.hxxi.di.fra⸗
ternitatẽ.⁊ maioꝛ eſt alienatõ
pſone qᷓ; alterius rei.ut.xii.q.
i.pcipimꝰ.qre nõ petebant H
ab archiepiſcopo foꝛte q: ec⸗
cleſia erat exẽpta.itẽ quare nñ
petebãt h̊ a vicinis epis.ut.hx
v. di. ſi foꝛte. ſʒ foꝛte nolebant

poterãt.n.ire ad papã oibus

omiſſis medijs ſicut ad eum
appellat᷑ omiſſis medijs.uel
capitulũ ipſũ elegit ⁊ petijt a
papa oↄfirmatioem. nã idẽ nõ
põt eligere ⁊ cõfirmare.
e¶ Sciturus. ſẽꝑ hoc ergo ẽ
expꝛimenduʒ ne pꝛo iure poſ/
ſit hoc in poſterum ſibi vendi
care.ut.vii.q.i.pontifices.ex
tra de iurepa.ex lr̃is.
dCCreaſſe.i. oꝛdinaſſe illũ.
e¶NMec miniſtro.⁊ ita queli⸗
bet eccleſia habebit ſacerdotẽ

⁊ diaconẽ.alibi dicitur ꝙᷓ ha

bebit duos ſacerdotes.vii.q.

i.illud.⁊ extra de fi.pꝛeſ.pꝛo/

fhocit.
G iſcopi.qui plurimo.

tales.n.pferẽdi ſt aliſi

in oꝛdine ⁊ ĩ dignitate.nt.lxi.
di. c. ſtatuimꝰ. xp.di.c.vlt.
g DVando. ſacerdotes.
tamen hoc videtur eẽ
officium archidiaconi ⁊ repᷣ/

ſentare abbates oꝛdinandos
⁊ abbatiſſas in ſede ponere.

ut extra de offi.archidiac. nt
noſtrum.⁊ eſt arg. ad hoc..

di. pꝛoxi.hoſtiarius. ſed hoc
videtur ꝙ ſi archid.debet ex

aminare inſtitnendum ꝙ te/
netur oꝛdinato ad beneficiuʒ

conferendum. arg.liiii.diſt. ſi
ſeruus.ar.contra extra de p-

ben.epiſcopus. nel illud eſt
quando epiſcopus oꝛdinat ſi
ne repꝛeſentatione.uel quan/
do repꝛeſentans non eſt ſol⸗
uendo.
hCPatriam. naʒ pꝛopter na/
tiuitatem uel patriam carius
nel vilius emitur mancipium

ff.ð edi.edic.ꝙ ſi nolit.ꝭ.qui

mancipium.
i¶Inſtitutionẽ.ideſt titnluʒ.

k. Inneſtigent. ſed nüquid
oꝛdinandi ita rigide ſunt exa
minandi.quod videtur.ut ex

tra de pur.ca.cõſtitutus.⁊ ex
tra de elec. cuʒ in cunctis.ar.
contra.ff.de edi.edic.ſi quid
venditor in pꝛin. ubi dicit᷑ ꝙ
nõ ita amare:ſed cũ quodam
temperamẽto accipiendũ eſt
nt nõ requirat᷑ nimia ꝑfectio
extra de elec.cũ nobis olim.

Qaando epũs ordinatiõem

cerdos impoſueritore ſuo benedi
ctum ¶ Itẽ ex conci. cartha. iii.

Ante probarionem nullus ordi/

netur clericus-

Allus ordinetur clericuſ ni
ſi probams uel examine epi
ſcoporũ uel populari teſtimonio.

¶Itẽ gelaſiꝰ papa celeſtino epõ·

Ad mmiſteriuʒ alicus eccleſie cle

rici eiuſdem dromoueantur.

T Reſbpteri diaconeſ uniuer

ſi elerici ſtomen. ciuitatis pe
titorio nobjs ſuggeſſere porrecto
in eccleſia beati martyris eleuthe
rii epiſcopi:que in ſupradicte ciui
tatis parrochia probatur eſſe con
ſtrucia: preſbyterum qui conſtimu
ius fuerat defeciſſe atqʒ in eius lo
cũ iulianũ diaconẽ ipſius eccleſie
pro celebritate ipſius loci quãtoti
us debere ordinari: ⁊ ideo frater
chariſſime ſi de eius uita uel mori
bus nihil eſt quod contra canonũ
ueniat ſtatuta:ſupraſcriptũ preſby
terii honoredecorabis: ſciturus
uiſitatoris te noĩe non cardinalis
creaſſe pontificis.pariter etiam 2
feliciſſimũ diaconẽ in eius eccleſie
miniſterium ſi ↄuerſatio eius fue/
rit probabilis ſubrogabis.ut loc⸗
proceſſiõis celeberrimus ad mini
ſteriorũ pſecratiõem nec ſacerdo/
te indigeat nec miniſtro. ¶ Itez
ex conci. laodicenſi.
MMetropolitanorũ ⁊ epiſcoporũ
examine promoueãtur ceteri epi.
Miſcopi iudicio metropoli⸗/
tanorũ ⁊ eorũ epõrũ qui circũ
circa ſũt promoueant᷑ ad eccleſia/
ſticã dignitatẽ:ibi uidelicʒ qui plu
rimo tẽpore probãt᷑ raʒ vbo fidei
recte ↄuerſationis exemplo.
Cü itaqʒ ſine examinatiõe nul
lus ſit ordinãdus: quẽadmodum
7 quo tẽpore ſacerdotũ ⁊ ceterorũ
iaſa ſcriptorũ exaiatio debeat ſie
ri ↄſideraduʒ eſt.¶¶ De his in cõ
ci.nauatenſi ita legitur.
Nui ordinandi ſunt feria. iiii. ad
exagminationem conueniant.

ſacere diſpõit:oẽs qui ad ſa/

feria.iiii.ante ipſ ordinatiõeʒ no
cãdi ſũt aqᷣ ciuitatẽ una cũ preſby
teris qui eos repreſentare debent
tũc epũs a latere ſuo eligere de/
betſacerdotes?a alios prudentes
uiros gnaros diuine legis exerci/
tatos in eccleſiaſticis ſanctiöibus
qui ordinãdorũ uitã genuſpatriãꝰ
etatẽ inſtitutiõem locũ ubi educa/
ti ſũt:ſi ſint bene litterati:ſi inſtru/
cti in lege dei ante oĩia diligẽter in/

ueſtigẽt: ſi fidẽ catholicã firmiter

crũ miniſteriũ accedere ei e)

hec aũt tria potiſſime requirenda ſunt.etas legitima.lratura ſuffici
ens.moꝝ honeſtas.ut extra de elec.cum in cunctis.⁊ ſi non fuerit
in his tribus examinatus deponẽdus eſt.ut extra de elec.nihil eſt.

teneãt ⁊ uerbis ſimplicibus aſſere

re queant ipſi autem quibus cu/
ra committitur cauere debẽt: ne
aut fauoris gratia aut cuiuſcunqʒ
muneris cupiditate illecti a uero
deuient: ut indignuʒ ⁊ minus ido
neum ad ſacros gradus ſuſcipien
dos epiſcopi manibus applicent
quod ſi aliter fecerint:⁊a ille qui in
digne acceſſerit ab altari remoue/
bitur:⁊ illi qui donum ſancti ſpiri
tus uendere conati ſunt coraʒ deo
iam condemnati eccleſiaſtica di.
gnitate carebunt. Igitur per tres
continuos dies diligenter exami/
nẽtur ⁊ ſic ſabbato qui probati ſũt
epiſcopo repreſententur. ¶ Ali/
as autem ſine clericorum uideli/
cet cõcilio ⁊ populi teſtimonio nul
lum epiſcopus ordinare preſum/
mant ¶ Ande in concilio cartha
gin. iiii. legitur.
Sine clericorum ſuorum conci/
lio c Conu. clericos nõ ordinęr.
Piſcopus ſine concilio cle/
ricorum ſuorum clericos nõ
ordinet: ira ut ciuium continentiã
7 teſtimonium querat Queri
tur quid fieri debeatde his qui ſi⸗
ne examinatione prouecti ſunt.
De his ita legitur in concilio
martini pape.
De his qui ſine examinatione or
dinantur ⁊ poſtea peccata ſua con
ſitentur. H

B5 quis preſbyter aut diaconuſ

ſine aliqua examinatione ord
nati ſunt: aut cum certe diſcuteren
tur criminoſa peccata confeſſi ſunt

aut poſt ordinationem ab aliis de

tecti ſunt:abiiciantur ex clero. ſi⸗

militer uero ⁊ de uniuerſo clerico

rum ordine ſeruemr. nam boc ſibi
quod irreprebenſibile eſt ſancta
catholica defendat eccleſia.

breuiter probatum eſt:
L VVAquid autem ad epiſcopũ
quid adunumquemqʒ inferiorem
pertineat iſidorus iſpalen. epiſco

pus in epiſtola ad ludifredum ſcri

bit ita dicens.

Quod epiſcopia ceterorum ſitof
ficium in eccleſia

Erlectis ſanctitatis tue lite,/
ris gauiſus ſum:quod optatã
alutem tuam earum relam cogno

ui. De his autem que in conſequẽ
tibuſiſinuare eloquii tui ſermo ſiu
duit.gratias ago deo:quod ſollici
rudinem officii paſtoralis impen/
dis:qualiter ⁊ quomodo eccleſia
ſtica officia ordinentur perquiris

licet omnia prudentie mue ſint

UVod nullus ſine exami/
natione ordinandus ſit

¶Jam cõdemnati ſũt.ergo tales ipſo iure ſuſpẽſi. i. q. i. reperiũtur.
m¶Alias.i.ſi nõ ſũt examinati a collateralibꝰ epᷣi uel ꝓbati ꝑ teſti⸗

moniũ populi.
n Piſcopus cle
ricoꝝ.ſed cõ⸗
tra.xv.q. vii.c.lti.
ibi dr ꝙ ſolꝰepᷣs ho
noꝛẽ dare põt.ſoluſ
auferre nõ põt. ſed
ibi hec dictõ ſolꝰ nõ
excludit clericos ſu
os ſʒ alios epos.ad

huc ſignat alið Zri⸗

nm. lxvii.di.reliqui
ſʒ illð logt de notis
clericis.requirit᷑ g
ↄſenſus canõicoꝝ ĩ
oꝛdinibꝰ ↄferendis
ut hic. itẽ in cãx dit
finitiõibꝰ.ut.xy.q.
vii.eps.itẽ in ↄferẽ
dis bñnficijs.er̃ de
his q̃ fi.a p.ſine cõ.
ca.ea noſcit᷑.xciii.
di. legimꝰ. itẽ ĩ puile
gijs ↄferẽdiſ ⁊ alijſ
negocijſ.ut er e.tit.
quanto.

tionũ aligs ↄfitetuꝛ
crimẽ.talis hr̃ ꝓ cõ
uicto. ſʒ ſi ſponte ali
gs ↄfitet᷑ crimẽ nul
la exaiatiõe pᷣceden
te. ßuat᷑ qð legit.xx
Pile4 aannizt. 7
c.ſiquiſ pᷣſbyt᷑.? po
nit h̊ vbũ abijciant᷑
ipꝛopᷣe.vno mõ ex⸗

põit᷑ ꝙᷓtũ ad oꝛdinã
dos.alio mõ q;tum

ad oꝛdinatoſ⁊ ꝙ di
cit oꝛdinatũ deijciẽ
dũ ſi pᷣus fuerit cri⸗
minoſuſ.itelligas ð
maioꝛi crimiĩe qꝛ ſi⸗

gs i mioꝛi crie exns

oꝛdiari ſe ꝑmibit ñ

ðᷣponit᷑.ſʒ ivonit᷑ ei

pnia.ut. lxviii. diſt.
c. i. xxxii.diſt. pſbꝛ
ex ð renũ.niſi..ꝑꝑ

crimĩs ↄſciaʒ.qui ꝓ

tꝑe oꝛdiatõis ſue ta

cet crimẽ ſuũ ðpoit᷑

Bi.xxp
ut.l. di. ex pẽitẽtibꝰ

uel ſiquiſ ſine exaia
tiõe ꝓmot⸗ꝰ fuerit ut

lxxxiiii.di.ꝗſquiſ.⁊
lxxxi.di.ſiquis ſine

exaĩatiõe.ſʒ põe ĩi
oĩbꝰ ſit iaoneus bi
oꝛdiatꝰ ẽ ſine exaia.
tõe.nũquid ꝑꝑ Hq̊ ſo
lũ ðponẽdꝰẽ ꝙ; nõ
ẽ exaĩatꝰ ita vr H̊ di⸗
ci⁊ h nõ ẽ ꝑꝑ ſuũ vi
tiũ.ſj̊ ꝑꝑ vitiũ oꝛdi

natis.ut.lxx.di.c.i.

xyvi.q.vii.ðᷣcernimꝰ2

itẽ qꝛ nõ intrauit ꝑ
oſtiũ vñ moꝛi dʒ ut
renl. ff. ð re. di. l. vl.

alij Zriũ dicunt io.

p¶ Qð irrepᷣhẽſibi
le.g minoꝛes oꝛdi/
nes cũ examinatõe
cõferẽdi ſunt. nam

o Jauis cõfeſſi
B BGB DSi metu ꝓba

c
tit

i

i

b Erlectis co/
gnita. Hota
querer̃ poſſumꝰ
ea que ſũt nob nota
ut. xi. di. gs neſciat.
TInfideles. P..
coſe. di. i. eps nullũ
ſed illud non tenet.
d C Bñdictiões.i.
benedicamus.
e ¶ Laudes.i.alle/
luia. uel illõ chꝛiſt⸗

¶ Sacrificiũ.i. of⸗
ertoꝛium.

Lectiões.legen

das in matutinis.
h ¶ ¶ Pꝛedicare.i. le⸗
gere. ne ſit Z. xvi. q.
i. adijcimus.
i Et apoſtolum.i.
epiſtolam cuʒ deeſt
ſubdiaconus.
k ¶ Pꝛecũ. dicendi
letanias.
IEt recitatio oꝛdi
nãdoꝝ⁊ baptiʒãdo
rũ ⁊ moꝛtuoꝝ ⁊ ex/
cõicatoꝝ. ii.q.i.le/
gum.
m Pꝛemonet. cnʒ
dicit bumilitate noſ
c.

n ¶ Clamare.q kyrie

leiſon in rogatioibꝰ
o ¶Pacẽ. cũ diẽ dñſ
uobiſcũ uel pax uo⸗

biſcũ bᷣim ↄſuetudi-/

nẽ alterius loci.
p Annũciat. feſti/
uitates.
q ¶ Chꝛiſmatis.a/
lia plura ſpectãt ad

epiſcopũ.ut.lxviii.

di. quanis.
1 ¶Et ſacrificij. poꝛ
tadi ad altare ⁊c.
8 Et iurgia. hic vi

det᷑ ꝙ archidiaconi

hnt oꝛdinariã iuriſ-
dictiõem.⁊ ꝙ poſ/
ſint inſtituere cleri⸗
cos ⁊ ſuſpẽdere uel
excõicar.⁊.lxiii.di.
ſi in plebibus.⁊ ex
de peniſ. lʒ. ⁊ ex de
exceſ.pꝛe.ad hoc ⁊
de of. dele. ſup eo. ⁊
de pᷣbẽ. Fferẽte. ⁊ eẽ

de inſti. cũ ueniſſet

ar. Z. xvi.q.vii.nul⸗
lꝰ.⁊= ex de of. archi.
c.ylt.itẽ vicariuſ eſt
epi. nt. ſ. e. c.i. ? e
ð of. archi.c.i.ergo
hʒ delegatã inriſdi⸗
ctiõem nõ oꝛdinari
am. Ad hoc dico ꝙ
archi. hʒ oꝛdinariã
iuriſdictiõem. ⁊ qd
legit e de of. arch.
c.iiii.intelligo cũ ax
chidiaconus exten
debat manuſ ad ea
que ſibi non ↄpete/
bãt ex officio niſi cõ
ſuetudo ſit preſcri
pta uel gñalis alia/

XxV

? deponitur quis a minoꝛibus oꝛdinibus.ut.xxvii.q.i.ſiquis epᷣs.
QNaod nullus quid aũt. In hac diſt. onñdit quid ꝑtineat ad
vnũquẽqʒ oꝛdinẽ.ſcðo põit regulã apli.oʒ epᷣm eſſe ſine
crimine.⁊ inde nacta occaſione ponit varias ſignificatio
nes huiꝰ nois crimẽ.⁊ oſtendit qð ſit moꝛtale qð veniale.

ↄgnita tamẽ quia affectu fraterno

me ↄſulis:ex parte qua ualeo ex/
pediã:⁊a de oĩbus eccleſie gradibꝰ
quid ad unumquẽqʒ pertineat elo
quar.ad oſtiariũ naqʒ pertinẽt cla
ues eccleſie:ut claudat ⁊ aperiat tẽ
plũ dei ⁊ oĩa que ſũt intus extraqʒ
cuſtodiat:fideles recipiat:excõica
tos ⁊ ifideles excipiat. Ad exorci
ſta pertinet exorciſmos memorit᷑
retinere: manuſqʒ ſuꝑ energumis
nos ⁊ cathecumios i exorciʒãdo ĩ
ponere.Ad acolythũ pertinet pre
paratio luminariorũ ĩ ſacrario ip/
ſe cereuʒ portat:ipſe ſuggeſta pro
eucariſtia ſubdiacõibus preparat.
Ad pſalmiſtã pertinet officiũ ca/
nẽdi.ſ.dicere benedictiones lau/
des ſacriſicium reſpõſoria ⁊ quic
quid pertinet ad canẽdi peritiam.
Ad lectorẽ pertinet lectiões pro
nũciare a ea que prophete uatici/
narẽt populis predicareꝰ.Ad ſub
diaconũ pertinet calicẽ ⁊ patenam
ad altare cbriſti deferre ⁊ leuitis

fradere eiſqʒ miniſtrare: urceoluʒ

quoqʒ ⁊ aquã manile ⁊ manutergi
um tenere.epõ preſoyteris ⁊ leui
tis pro lauãdis ante altare mãaibuſ
aquã prebere.Ad diaconũ pertiet
aſſiſtere ſacerdotibꝰa miſtrare ĩ oĩ
bus que agũt᷑ in ſacramẽtis chriſti
in baptiſmo ſiue in chriſmate? pa
tena ⁊ calice:oblatiões quoqʒ ifer
re ⁊ diſponere in altari: cõponere
etiã mẽſã domini atqʒ ueſtire: cru
cẽferre ⁊ predicare euãgeliũa apo
ſtolũ ad populũ:nã ſicut lectorib⸗
uetus teſtamẽtũ ita diacoibꝰ nouũ
predicare preceptũ ẽ.ad ipſũ quo
qʒ pertinet officiũ precũ ⁊ recita/

7

tio noĩuʒ:ipſe premoner aureſba

bere ad deũ ipſe hortat᷑ clamare :
ipſe dõat paceꝰa ipſe ãnüciet.Ad
preſbyterũ pertinet ſacrificiũ cor/
poris ⁊ ſãguĩs domini ĩ altario dei
ↄficere:orõnes dicere:⁊ benedice
re dona dei. Ad epũm pertinet ba
ſilicarũ ↄſecratio: unctio altaris ⁊
ↄſecratio chriſmatis: ipſe predi/
cta officia ⁊ ordines eccleſiaſticos
diſtribuit:ipſe ſacras uirgines be/
nedicit:a dũ preceſſerit unꝰquiſqʒ
ĩ ſingulis ordinibꝰ:iſte tamẽ ẽ pre
ordinator ĩ cũctis. Hi ſũt ordies
q miſteria clericorũ que tamẽ au/
ctoritate põtiſicali in archidiaconi
cura primicerüi theſaurarii ſolli/
citudine diuidũt᷑. Archidiaconus
ꝛ⁊n.ĩperat ſubdiaconibus⁊ leuitis
ad quẽ iſta pertinẽt miniſteria or/
dinatio ueſtiendi altaris a leuitis
cura incẽſi ⁊ ſacrificii neceſſaria ſol
licitudo:quis leuitarũ ad populuʒ
euãgeliũ legat:quis preces dicat
ſeu reſpõſoria in dominicis diebuſ

2

rũ eccleſiaꝝ illiꝰdioce.nec ob.q di eſſe vicarius epᷣi.qꝛ nihilominus eſt oꝛdi
narius iudex. nã ⁊ vicarius alicuiꝰ eccleſie ꝑpetuꝰ dr oꝛdinarius.ut er᷑ ð pᷣ⸗
ben.ð mõachis.ſic video ꝙ vicarius iudicis oꝛdinariã hʒ ptãtẽ.qdð ex eo patʒ
qꝛ interponit decretũ de no alienãdis rebꝰ minoꝝ.C. de of.eius.qui vi.alte.
gerit. l.ii.ſed h nõ poſſet facere ſi haberet delegatã iuriſdictiõem.ut.ff. de of.

aut ſolẽnitatibus decãter. Sollici
tudo quooʒ parrochiarũa ordina
tio ⁊ iurgiaP ad eiuſdẽ pertinẽt cu/
rã pro reparãdis dioceſanis baſi/
licis ipſe ſuggerit ſacerdoti:ipſe ĩ
quirit:parrochias cũ iuſſione epi

⁊ornamẽta a res baſilicarum uel

parrochiarũ geſta ⁊ libertatũ ec/

cleſiaſticarũ epõ idem refert:colle

ctã pecuniã de cõione ipſe accipita
epiſcopo defert: ⁊ clericiſpartes.p
prias ipſe diſtribuit:ab archidia/

cono nũciat᷑ epiſcopo exceſſus dia

conorũ:ipſe denunciat ſacerdoti ĩ

ſacrario ieiuniorũ dies atqʒ ſolen

nitatũ:a ab ipſo publice ĩ eccleſia
predicantur. quãdouero archidia
conus abſens eſt uicẽ eius diaco/

nus ſequens adiplet. Archipreſ/

byteruero ſe eſſe ſub archidiaco/
no: eiuſqʒ preceptis ſicur epiſcopi
ſui ſciat ſe obedire.⁊ quod ſpãliter
ad eius miſterium pertinet: ſuper
oẽs preſbyteros in ordie poſitos
curã agere ⁊ aſſidue ĩ eccleſia ſtare
quãdo epiſcopi ſui abſeria ↄtige
rit ipſe uice eius miſſarũ ſolẽnia ce
lebret:⁊ collectas dicat uel cui ip
ſe iniũxerit. Ad primiceriuʒ perti
nẽt acolythi exorciſte pſalmiſte at

qʒ lectores:ſignũ quoqʒ dãduʒ ꝓ

officio clericorũ pro uite honeſta

te ⁊ officiũ cãtãdi ⁊ peragẽdi ſolli

cite lectiões pſalmũ laudes reſpõ
ſoria officiorũ quis clericorũ di⸗
cere debeat. Ordo quoqʒ ⁊ mo/
dusꝰcanẽdi in choro pro ſolẽnita
tea tẽpore. Ordinatio quoqʒ pro
lumĩaribꝰ deportãdis.ſiquid etiã
neceſſariũ fuerit pro reparatiõe ba
ſilicarũ que ſũt in urbe ipſe denun
ciat ſacerdoti.epiſtolas epiſcopi/p
diebꝰ? ieiuniorũ parrochianis per
oſtiarioſipᷣe dirigat clericos quoſ
deliquere cognoſcit ipſe diſtrigat.
quos uero emendare nõ ualet: eo
rum exceſſus ad agnitionem epi/
ſcopi deferat:baſilicanos ipſe con
ſtituat ⁊ matriculam ipſe diſponat
NQuãdo aũt primicerius abſens ẽ
ea que dicta ſunt ipſe exquirat qui
ei aut lege?eſt proximus aut erudi
tione. Ad theſaurariũ pertiuẽto⸗
ſtiarii baſilicarũ ordinatis incenſi
preparatio cura chriſmatis cõficiẽ
di:cura baptiſterii ordinandi:pre
paratio lumĩariorũ in ſacrario ⁊ ſa
crificiis. Ex hac epiſtola liquet
quid cuiuſqʒ; officii ſit. Eſt etiã
alia diſtinctio epiſcoporũ preſby⸗
terorũ diaconorũ quã fecit clemẽſ
in epiſtola ſua ita dicens.
Quid ab epis:quid a preſbyteriſ
uid a diaconibus audire oportʒ.
AUdire epũm attentiusopor/
tet:a ab ipſo ſuſcipere doctri

eius cui mã.eſt iuriſdictio.l.
ii.vr tñ ex h ꝙ habeat delega
tã iuriſdictioem. qꝛ appellat
ab ipſo ad archiepᷣm. ut ex de
pbẽ. referẽte.ſʒ ſi hret oꝛdina
riã iuriſdictiõem gradatiʒ fie
ret appellatio.ut.ii.q. vi.ante
rioꝝ. Itẽ alia rõne vr hoc.qꝛ
tãtü de humilioꝛibꝰ negocijs
cognoſcit. ut hic dicit. ergo ẽ
pedaneꝰ iudex.ut.C. ð peda

neis indicibꝰ.l.vlti.ſed peda⸗

nei iudices delegati ſũt.ut.C
de peda.iudi.l.pe. Itẽ qꝛ epi/
ſcopus hoc officium delegat
alijs. ut.x.q.i.epiſcopũ. ſed il
lud intelligas de illo iure viſi
tandi qð epo cõpetit. H̊ dicit
ipſũ habere oꝛdinariã.ſed tñ
eã nõ põt exercere ſine aucta
te epi.ſicut metropolitanꝰiuſ
hʒ ↄſecrãdi epiſcopũ.illð ius
tn non põt exercere ſine alijs
epis.lxiiii.di.c.i.io. Mihi vi
det᷑ ꝙ ſolus epũs in ciuitate
ſua debeat eſſe iudex oꝛdina/
rius ut.vii.q.i.in apibus. niſi
ſecus ſit de ↄſuetudine iã pꝛe
ſcripta. ut ex de pᷣſcrip.ð q̃rta
æ.c.auditis.⁊ melius de offi.
archid. c.vlti.quod eſt hono⸗
t ¶Pꝛo reparandis. Alibi di
cit᷑ ꝙ hoc ad pᷣpoſitũ ſpectet
nt. lxx.di.ctoꝝ.ſʒ ibi nomẽ
ppoſiti large ſumit᷑.ut extra
de ver.ſig.quãnis.
n ¶ Sacerdoti.i.epiſcopo.
x ¶Cum iuſſiõe. generali.
y ¶ Balilicarum.i.ruralium.
quia eas que ſunt in urbe cu/
ſtodit pꝛimicerius.
53 ¶.Be communione.i.de ob⸗
lationibus. .
⁊z ¶ Biaconus.cum ergo poſ⸗
ſit vices ſuas delegare. ergo
eſt oꝛdinarius.ut.C. de iud.
a iudice. .
2 Archypꝛeſbit᷑. in quibuſ⸗
dam eccleſijs uocatur iſte de
canus.nt.l.diſt.in capite.ſed
ille eſt archipꝛeſbyter rura/
lis.
⁊ ¶CTCollectas. oꝛationes.
a ¶ Signuzʒ. ideſt pulſatio cã
panarum.
b Mogdus.ideſt cum oꝛga-
no uel ſine eo.
c ¶ In vꝛbe. ſed archidiaco/
nus extra vꝛbem.ut ſupꝛa di⸗
ctü eſt.
d ¶Clericos. ciuitatenſes.
e ¶ ¶ Baſilicanos.i. cuſtodes
baſilicarum.
f ¶ Et matriculaʒ. faciat ſcri-
bi quod quilibet canonicus
legere debeat. ðUdD
Aut lege ideſt oꝛdine.⁊
argu. litteraturã equipollere
dignitati.

hb ¶ Oꝛdinatio ideſt nt oꝛdi/

net ea que ſunt neceſſaria ad
baſilicam ſcilicet claues can/
gelga⸗ ſbdl
i Adire opoꝛtet. ſubdi⸗

a Monita.i. conuerſationem.
b ¶ Biſcipline.i.regulam viuend

i. ut. xi. q. i. ſient.

E O Num. in ſiniſtro humero.Et hoc ideont oſtendat᷑ ꝙ debet tranſire ð
leua ad dextram ut de tempoꝛalibus ad ſpiritualia.⁊ hoc oſtenditur cũ
circũflectitur poſtea nerſus dexteram.

d C Mũc aũt. Ab hoc loco vſ-
qʒ ad.xlix. di. aſſignat.xiii.ca
pitula apoſtolice regule que ĩ
locis ſuis diſtinguemꝰ ⁊ ꝑtin
git hic tractatus vſqʒ ad. xii.
cam aſſignãdo quales in quo
libet oꝛdine ⁊ ex quo ⁊ in quẽ
debeãt ꝓmoueri.qui lapſi va
leat reparari æ qui non ? ſub
quo iudice quilibet accuſetur
ſiqua aũt alia interponit inci/

dẽtia ſunt.ut in.vi.vii.viii.ix.

2. x. ca. Cõtinna. hactenꝰ oñ/-
dimus quales ſint ꝓmouẽdi
⁊ qualit᷑ ſint examinadi. nũc
autem ⁊c.
e¶ Breuit᷑.i.vſqʒ ad. xii.cãʒ.
egulã.hec ſunt.xiii.capi
tula que ꝓſequit᷑.oʒ epm eſſe
ſine crimine vnius vxoꝛis vi/
rũ nõ vinolentũ pꝛudẽteʒ. oꝛ/
natũ. hoſpitalẽ. pudicũ. doc/
ctoꝛẽ.nõ ꝑcuſſoꝛẽ.nõ litigioſũ
nõ cupidu.domui ſue bene pᷣ
poſitum.non neophitũ.
g Ald timotheũ.ſcribit.
h Momine autem. gratian⸗
volẽs exponere auctatẽ apo/
ſtoli opoꝛtet epm eſſe ſine cri
mine. aſſignat hic plures ſi⸗
gnificatiões huiꝰ nois crimẽ.
Et licet hic quidam.v.ſignifi
cationes aſſignẽt. ego nõ aſſi⸗
gno niſi quatuoꝛ.dicit.n.quã
doqʒ crimẽ oẽ delictum ſiue
moꝛiale ſiue veniale ſiue ex ð
liberatione ꝓcedat ſiue ex ig⸗
rãtia.ſcdᷣm qð dicit. nemo ſi⸗/
ne crimine viuit.⁊ hãc ſignifi

catiõem innuit ibi.noĩe autẽ

criminis.qũqʒ drĩ crimen ifa/⸗
mia ꝓcedens ex crimine.pꝛo
ut ibi ſumit᷑. in epiſtola uero

ad titum. qnqʒ dicit᷑ crimen

ſolum id quod ex deliberatio
ne pꝛocedit.ſiue ſit moꝛtale ſi
ne ueniale pꝛout ibi ſumit cri
minis appellatio ⁊c. quarto
modo dicitur crimen ſolũ id
quod eſt dignum depoſitiõe
pꝛout ibi ſumitur alias ea de/
mũ io. LNeinde exemplificat
quod crimẽ ſit moꝛtale qð ne
niale.oſtẽdens ꝙ moꝛtalia de
lentur per penitẽtiã nenialia
in purgatoꝛio.hic videaſ qua
liter dixi in caſibus.b.
i ¶Crimis.in pꝛecedenti au/-
ctoꝛitate.

k C Vnde in eadem epiſtola.

ſic continua. licet quodlibet ð
lictum dicatur crimen. nõ ta-
mẽ ita accipitur in pꝛecedenti

auctoꝛitate.qꝛ ſecundum hoc
fere nullus eſſet idoneus ⁊c.
I¶ VPene. j. de pe. di. i. . vlt.

m C& Pene. dicit pꝛopter beatã
virginem ⁊ ſanctum ioanneʒ

qui fuerunt ſanctificati in nte

ro.uel eſt philoſophicũ tẽpe/
ramentum.

n Brex. ſic. i. q.i. viliſſimus

lxi.di.in ſacerdotibus.
o ¶ DYelpꝛo ideſt.
p ¶Criminis appellatio late.
ſed latius.S.ibi.noĩe autẽ.hic

enim ſolum moꝛtale æ nenia⸗

le qð ex deliberatiõe ꝓcedii.

nam fidei. Monita autem uite a
preſbyteris inquirere: a diaconi/
bus uero ordinẽ diſciplineꝰ. Sa/

cerdos quoqʒ utrũqʒ bumerũ o/

rario ambit:diaconuſuero ſiniſtrũ

tantum ut ad miniſterium expedi/
tius diſcurrat. ¶ Ande in toleta/

no conci.c.ii.

NQuare leuita unum tantum hume

rum ambit orario.

CNannn orarium oportet leui/

tã geſtare in ſiniſtro bumero
propter quod orat.i.predicat.de
xterã aurem partem oportet habe
re liberam: ut expeditius ad mini
ſterium ſacerdotale recurrat.
VMunc autẽ per ſingulos gradꝰ
ordine recurrentes:qui ex quibu
ordinibus in quem gradũ ↄſcẽde
re poſſint:qui poſt lapſum ualeant
reparari uel qui non:quibus cul/
pis a proprio gradu mereant᷑ deü
ci:quo accuſante: quibus teſtifica
tionibus poſſint cõuinci:cuius ſen
tentia ſint abſoluendi uel dãnandi

brreuiter cõſideremus. Ac primũ

a pontificali gradu incipienteſqua
lem oporrteat eum eſſe qui in epũʒ
eſt ordinandus diligenter inueſti
gemus apoſtoli regulã ſecuti quã
ĩ huiuſmodi re timotheo: tito ſcri
bit dicens. Sed epiſcopũ irrepre
henſibilẽ eſſe.i.non obnoxium re
prehenſioni. Moc ad timotheuʒ
tertio ad titum auteʒ primo. Sed
epiſcopum ſine crimine eſſe/quod
ut biero.ſcribit ad oceanũ idẽ eſt.
Momine autẽ criminis quod
libet peccatũ intelligitur. unde in
eadem epiſtolat hiero.dicit res cõ
rra naturam pene eſt: ut ſine pec/
cato aliquis ſit.ſed talis eligat cu
ius cõparatione ceteri grex dican

tur. In epiſtola uero ad timm cri/

men uocatur criminale peccatum
uel criminaliſinfamia. unde ibi le
gitur. crimen eſt querela.i.pecca/

DI

tum accuſatione 1 dãnatiõe dignũ

quod autem ſine crimine iubetur
eſſe qui in epiſcopuʒ eligitur: non
ante baptiſma ſed poſt baptiſmum
intelligendum eſt: ut a tẽpore ui/
delicet baptiſmatis nullius crimi
nis ↄſciẽtia mentẽ eius remorde⸗
at. unde hiero.ſcribit in eadeʒ epi
ſtola ad titum. Criminis appella/
tio alias lateꝰ patet complectens
omne peccatum quod ex delibe/
ratione proceſſit. unde beda ſuper
epiſtolam iacobi: peccata que ex
ignorantia uel infirmitate buma/
na cõmittũtur:dicit ⁊ precipit alte
rutrum confiteri quia facile dimit
tuntur. quecũqʒ uero ſunt ex deli

.

q Ex ignoꝛantia.ſ.venialia peccata.
T QMaia facile. Quia etiam laico poſſumus ea confiteri. quãuis ha

beatur copia ſacerdotiſ.ſed moꝛtalia non confitebimur niſi ſacerdo
ti.dũñmodo poſſit haberi eius copia.alias laico poſſi umus ea confite
ri. ut de pe.di.i.quem penitet.⁊ di.vi.qui vult.uel ivo dicit facile.qꝛ

beratione:non niſi per penitẽtiam
Hinc etiam aug.ait:nullum pec/
catum eſt adeo ueniale quod non
fiat criminale dum placet.¶ Ali
as ea demum ſignificat que ſemel
cõmiſſa ad dãnationem ſufficiunt.
multa enim ex deliberatione pro/
cedunt.que niſi ſepius reiterata ⁊
in conſuetudinem fuerint deducta
quãuis grauent poſt mortem non
tamen eternaliter perdunt. quia
ſi quadam ratione crimina appel/
lẽtur tamen mortifera ⁊ capitalia
non ſunt. unde aug. in bomel. de
igne purgatorio exponens uerba
apoſtoli:ait. Siquis ſuper hoc fũᷣ
damentum edificauerit ligna fenũ
ſtipulam ⁊c.multi ſunt qui lectio/
nem iſtam male intelligentes fal/
ſa ſecuritate decipiuntur dum cre/
dunt quod ſi ſuper fundamentum
chriſti capitalia crimina edificant
peccata ipſa per ignem tranſitoriũ
poſſint purgari:⁊a ipſi poſtea ad ui
tam perpetuam peruenire. Intel/
lectus iſte fratres chariſſimi corri
Felus eſt. quia ipſi ſe ſeducunt qui
ibi ſic blandiuntur.illo enim trã/
ſitorio igne de quo dicit apoſtoluſ
ipſe ſaluus erit ſic tamen quaſi per
ignẽ non capitalia ſed minuta pec

cata purgantur: de quibus ſi non

omnia uelP aliqua commemorãda
ſunt:ne aliquis inaniter excuſare
conetur:a dicat ſe neſcire que ſunt
minuta peccata ⁊ que criminalia:
⁊ quãuis apoſtolus plura capita/
lia cõmemorauerit:nos tamen ne
deſperationẽ facere uideamur bre
uiter dicamus que illa ſunt:ſacrile
gium homicidium adulterium for
nicatio falſum teſtimonium rapina
furtum ſuperbia inuidia auaritia 7
ſi longo tempore teneatur iracun
dia:⁊ ebrietasſi aſſidua ſit in eo/

rum numerum computatur. qui⸗

cunq; enim aliquaod de iſtis pecea
tiſ in ſe dominari cognouerit:a nõ
ſeipſum digne emẽdauerit: ⁊ ſi ba
buerit ſparium longo tempore pe
nitentiam non egerit:a largas ele
moſynas non erogauerit: ⁊ a pec/
catis ipſis non abſtinuerit: illo trã
ſitorio igne de quo apoſtolus ait:
urgari non poterit:ſed eterna il/
um flamma ſine ullo remedio cru
ciabit. Que autem ſunt minuta :li
cet omnibus nota ſint:tamen quia
longum eſt ut omnia replicentur:
opus eſt ut ex eis uel aliqua nomi
nemus.quotiens aliquis in cibo
aut in potu plus accipit quam ne/
ceſſe eſt ad minuta peccara noue/

rit pertinere.quotiens plus loqui

per oꝛationẽ dnicaʒ

uel per elemoſynaʒ
uel per modicum ie
iunium ⁊ per aſper
ſionem aque bene⸗
dicte dimitiuntur.
ut ð pe.di.iii.ð quo⸗
tianiſ. ⁊ di.vi.ꝗ vult
⁊ de con. di. iii. aq̃.

ſ¶Hinc etiã.reſpiẽ

ad id quod dixit. ſi
ex deliberatione io.

t¶ Criminale.ideſt

cuiꝰ aſſiduitas ⁊ cõ
temptus vitandi ue
niale non fiat moꝛ⸗
tale.non enim vide

tur ꝙ id quod ẽ ne

niale poſſ fiẽi moꝛ/
tale.niſi nelis diceĩ
ꝙ ueniale ⁊ moꝛta/
le n ſint ſpecies pec
cati ſed accidentia.

vnde ſicut moꝛtale

fit ueniale recepta

penitentia ð pe. di.

i.ſerpens. ſic econ-
uerſo fit uẽiale moꝛ
tale.alij dicũt ꝙ tã⸗
tũ ipſe ↄtẽptus ue/
nialium eſt moꝛtale
peccatũ.⁊ ſᷣm h ex/⸗
pone fit moꝛtale.i.
tibi ꝑ ↄtẽptũ fit moꝛ
tale ſic ibi expõit ac
cedat vᷣbũ ad elemẽ
tũ ⁊ fit ſacramẽtuʒ.
u ¶ Sup h.i. ſupfi⸗
dẽ.i/poſtqᷓ; fidẽ ꝗs
ſuſcepit.i. ʒ gs poſt
fidẽ ſũptã uenialit

peccauẽit nihilomi⸗

nus ſaluus erit.

xLigna.pꝑ h̊ innit

tria gna nenialiũ.li

gna uocat grauioꝛa
nẽialia.fenũ mĩoꝛa

ſtipnlã mima.ligna
.n. dinti? ſũt i igne
qᷓᷓ fenũ ⁊ fenũ diu/⸗
tius q ftipula.

PL Hon capitalia.

Hac auẽte dicũt g⸗
dã ꝙ nullꝰ ꝓ moꝛta
li pcco punit igne
purgatoꝛio.ſʒ tatuʒ
ꝓ neniali. alij dicũt
ꝙ ſi aligd cepit pẽi-
tere ꝓ moꝛtali ⁊ nõ
ꝑficit hic pniam. ꝑ/
ficiet eã in purgato
rio.ſʒ ſi H nõ ẽ ↄtri-
tað moꝛtali n purga
bit̃ ꝓ illo in purga⸗
toꝛio.ſic vr aug.hic
velle de pe. dil. i. ſic
peccatũ.⁊ de pe.di.
fi. c. vlti.

3 Mõoia. ſ. ᷓſint

moꝛtalia qᷓ uenialia

2 ¶Del pꝛo ſaltez.
9 ρ Ebꝛietas. que

quandoqʒ eſt mẽtiſ
obliuio.⁊ hec eſt pe
na ⁊ ñ eſt aliqð pec/
catum.nt.xv.q.i.ſa
ne.quãdoqʒ; dicitut

XXV

*

2 4 .
q ¶ Blaſphemias. qui peccat ꝑ impotẽtiã dici peccare in prem.qꝛpri attribni
tur potentia.xxiii.di.qui epᷣs.qui peccatꝑ ignoꝛatis di peccare ĩ filiũ qꝛ filio
attribuit᷑ ſcia. xxxviii.di.ſi iu.ſed qui ex ↄtẽptu peccat.di peccare in ſpum ſã⸗
ctum nt ille qui eſt obſtinatus in peccato ⁊ illud dr̃ irremiſſibile.i.nõ ita de fa⸗
cili remittitur.ſicut pꝛecedentia.de pe.di.i.ꝭ.vlt.

udium ad inebꝛi ut. xxxy. di.
nad inebꝛiandum ſe. ⁊ hoc eſt moꝛtale peccatnʒ. di
EH de vi. ⁊ ho.cle.a crapula.quadoqʒ dicitur frequẽs
bendi. Z illud eſt veniale.
bibendi. illud eſt venial säs
V 9 rblns accipit.caſu non ex cõtemptu.⁊ nõ ad ingurgitationẽ.aliaſ
eſſet moꝛtale peccatum.ut.iiii.di.deniqʒ.

r. Megar. ar. q ð uno nega
b ¶Plus igeet inn tur ð alio cheedik ut. xx gilt.
geſt iac 5 i E crimine. ff. iudi. cũ ptoꝛ.
Kelletnie peca tur quã oportetplus tacer quã er mei morte fueritrelaxata. ¶ Irẽ de aunme gdiul e ro⸗⸗
