gi. ſic eni iuſtũ eſtut inde unuſauiſ
ʒʒz ſumat regulas magiſteru: unde
honoris enſecrationẽ acceperit:
ut iuxta maiorũ decreta ſedes que
uniuſcuiuſq; ſacerdotalis dignita

dignitate
aſſignat driaʒ eiuſdẽ iuris ad
alia iura in ſnie rigoꝛe.nam⸗
alia iura admittit᷑ diſpẽſatio.
ſed ᷣ ius nãle qð cõſiſtit in p
ceptis ⁊ ꝓhibitõibus nunꝙ.
magiſter tñ excipit vnũ caſuʒ
de peꝛplexitate:⁊ male.videa
mus quid inris ſit de ꝑplexi
tate.Hicũt quidã ꝙ aliꝗſ põt
eſſe ꝑplexus inter duo moꝛta
lia.ut indei qui crucifixerunt
xpᷣm peccauerũt moꝛtalit᷑. de
pe.di.i.periculoſe.⁊ ſi nõ occi
diſſent ſimilit᷑ peccaſſent mõ
taliter.qꝛ feciſſent cõſciam
que dicebat eis öriũ.q;ꝛ diceini
erat eis:ꝗcũqʒ fecerit ſe filiuʒ
dei moꝛte moꝛiat.⁊ omne qð
fit ↄſciam edificat ad gehẽ

nã.xxviij.q.i.S.i.⁊.ꝭ.ex his.ex.de pᷣſcrip.quoniã.Itẽ ut dicũt põt aligs eẽ ꝑ/

plexus int᷑ moꝛtale ⁊ vẽiale.ut cũ aliquis querit aliquẽ inimicũ ſuũ quẽ ſcio eẽ

in loco aliquo:ſi dico querẽti illi eſſe in loco illo pecco moꝛtalit:qꝛ ꝓdo euʒ.ſi
nego eũ eſſe ibi pecco ſaltẽ venialiter.uel etiã moꝛtalii ſi ſum ꝑfectus. ut.xxij.
q.ij.ne quiſ.ſi taceo:ex taciturnitate mea pᷣſumif᷑ eũ eſſe in loco illo. Itẽ ĩ alio

exẽplo.ſi xxoꝛ petit debitũ a viro ⁊ vir negat peccat moꝛtalit.ſi reddit vꝛ pec.

care venialit᷑.qꝛ delectatio carnis nõ põt eſſe ſine veniali peccato.nt vꝛ. xxxiij.
q.iiij. vir cũ ꝓpꝛia.? ſic eſt pꝑp'exus. Siliter vr ꝙ aliquis poſſet eſſe ꝑplexꝰ in

nifeſtiſſimis celebrationum ſacra

n.

ter duo venialia. ut ſi aliquis ſimplici ybo ꝓmiſit ſe bibere plus ꝙ poſſit.ſi pl?

permixte.

eligendum eſt.

bibat peceat venialit᷑.nt. xxx. di. S criminis.ſi verbũ ſuũ faẽ peccat

venialit᷑.ut.xxij.q.ij.pᷣmũ.ſʒ dicẽdũ eſt ꝙ nullus põt eſſe ꝑplexꝰ in/
ter duo mala.qꝛ ſᷣm h̊ ſequeret᷑ ꝙ aliquiſ ex nccitate teneret᷑ facẽ ma
lũ.ſʒ dicit canõ ꝙ deus nũꝙ; redderet interitũ niſi ſvontaneũ reꝑiie
tur hõ hr̃e delictũ.ut.xxiij.q.iiij.nabuchodoſoꝛ.v.vaſis ire.pᷣterea

tis eſt mater: eccleſiaſtice dignita
tatis uel rationis ſit magiſtra. Ab
batibꝰ ſane indultis officiis que iu
xta uolũtarẽ ſui epiſcopi regularit

ab illis ĩplẽda ſũt cerera officia pſu

blica.i.ueſperaſ matutinũ ſiue miſ
ſa aliter quã in pricipali eccleſia ce
lebrare nõ liceat. Quiſquis ãt ho
rũ decretorũ uiolator extiterit ſex

mẽſibus a cõione priuat apud me

tropolitanũ ſub pnie cẽſura mãeat
corrigẽdus:quatenus apud illũ ⁊
prererite traſgreſſiõiſ culꝑã lachri
mis diluat ⁊ neceſſariã officiorum
doctrinã ſtudioſe addiſcat.ſub iſta
ergo regula diſcipline nõ ſoluʒz me

tropolitanꝰ totiꝰ ſue prouĩcie põti

fices uel ſacerdotes aſtringat: ſʒ
⁊ ceteri epiſcopi ſubiecios ſuos ec
cleſiarũ rectores obtẽperare ſiis

inſtõibus os .Zisexconcil.
eruet in

bracaracei. Ordo ſeruet i
matutinis er ueſpertinis ofliciis:
unus idefn.

) acuir oĩbus cõi cõſenſu ut
unus atqʒ idẽ pſallẽdi ordo in

matutinis uel ueſpertinis officiis
teneatur:a non diuerſe ac prinate

neqʒ monaſteriorum conſuetudi/

nes: cum eccleſiaſtica regula ſint

em aduerſusꝰnatura/

mittitur:niſi ſote duo ma
. ir t:ut alterum
eorum neceſſe ſit eligi.
in tolletano cõci.viu.ſic legitur.
Einus malum de duobus malis

*

G Vo mala licet omnino cau
uiniiſſime ſint precauẽda:tamẽ
ſi periculi neceſſias unum ex his
perpetrare compulerit: id debe/

mus reſoluere quod minori nexu

noſcitur obligari. Quid autem le
uius ex his:quidue grauius ſit pu

re rationis acumine inueſtigemus

Etenim dum peierare compelli⸗/
mur:creatorem quidem offendi/
mus ⁊ nos tãtũmodo maculamus
Cuʒ uero noxia promiſſa comple
mus:a dei iuſſa contẽnimus ⁊ pro
ximis impia crudelitate nocemus
noſipſoſ crudeliori mortis gladio
trucidamus. Illinc enim duplici
culparũ gladio perimus:binc tri/

„2%

le iuramentü. ut. xxij. q. iiij. ſi aliquid.

u ¶ Illinc.i.iuramento.
x .“ Buplici. nõ intelligas ꝙ in homicidio tria

le iuſ nulla diſpenſatõad

C.UAnde

ſi ex nccitate tenere
mur aliꝗd facẽ: lex
que illud ꝓhibet eſ
ſet ĩpoſſibilis:cũ tñ
oĩs lex dẽat eſſe poſ
ſibilis. ut. S. di. iiij. e
rit. Perplexio & ;⸗
tũ ad rẽ nihil eſt. ſʒ
q;tũ ad animũ ⁊ ad
ſtultã opinionẽ ali⸗
cuiꝰ ꝑplexio aliqᷓ eſt
vñ iudei nõ erantꝑ
plexi niſi q;tũ ad a⸗
nimũ ⁊ iõ debuiſſẽt
cõſulere ꝑitioꝛes ut
apoſtolos ul ſacraſ
ſcpᷣturas. in alio ex
emplo dicas ꝙ ille
qui inteꝛrogat᷑ dʒ ta
cere.nec h̊ ei nocet:
ſi alter ex taciturni/
tate ſua aliquid pᷣſu
mat. abſit. n. ꝙ ea qᷓ
⁊c.ut.xxiij.q.v.de
occidẽdis.ꝓpterea
nõ ſempꝑ ſequit᷑ ꝙ ꝗ
tacet ↄſentit.ut.lxx
xvi.tãta. Qð ãt ob
ijcit de vxoꝛe nõ cre
do ꝙ taliſ delectatõ
ſit aliqð peccatũ.ut
xxxij.q.ij.ꝗcquid.
Si tn vis tenere ꝙ
ſit ibi veniale pecca
tũ dicas cũ.h.ꝙ viꝛ

dʒ mulierẽ petẽtẽ ð⸗

bitũ pꝛudẽter eludẽ

miecſo ſe poſte

factuꝝ donec ipa ef
feꝛueat.⁊ ſi nec ſic il
la deſiſteret tũc vir
det ei copiaʒ coꝛꝑis
ſui nt qcito mulier
expleuerit libidinẽ
ſuã ſtati vir ſecedat
nec ꝓcedat ad actũ
DVo mala.in

tellige ſptuʒz

dd fatnaʒ illiꝰ opi.ꝗ

ſe credit ꝑplexuʒ.⁊
ſic intelligaſ oĩia ver
ba hic poſita.nõ.n.
vtrũqʒ illoꝛ maluʒ
eſt: lʒ ille opiet vtrũ
qʒ eſſe malũ.
Meceſſitas.i.ca
ſus. uel refert ad o⸗
inionem ſtultã.

r Keſoluere.i. fa⸗

s CQõð minoꝛi. ß
ꝙ ipſe opinat᷑ cũ al

terũ illoꝝ non obli
tipſum.

dBeieraꝛe hʒ q; ta
lis opinat᷑.nõ.n. pe
ierat lʒ nõ ſeruet ta/⸗

peccata cõmittant᷑ et

in periurio duo.ſed iõ dicit ꝙ in homicidio tres offendunt᷑.ᷣ in ꝑin⸗
rio duo.⁊ eſt hic ar.ꝙ qui plures offendit plus peccat.⁊.xciiij.di.ſi
quis legationẽ.⁊.xi.q.iij.pꝛecipue. Itẽ eſt hic ar.ꝙ pꝛo illo potiꝰ eſt
iudicandũ pꝛo quo plures rationes faciũt.ut ex.de ꝓbat. licet.in fi.
⁊ qui potioꝛa iura oſtenderit obtinebit.xxi.di..i.⁊.C. de edic.diui
badri.tol.l.vlti.ſic ⁊ deterioꝛ eſt cã illius cõtra quẽ plura faciunt.ut

——,

— — —. —,—

— —

xxxiij.di. de ſiracu⸗
lſane. Jẽ Zriũ hic ſi
gnat᷑.· xxij.q.v. ille
qui.vbi dr̃ ꝙ ꝑiuri/
um ſu magis homi
cidio. ſʒ ibi ſoluit.
a C Hinc tripliciter
ſ. in homicidio. io.
b Erui teſticu/
E lox. i. ſugge/
ſtiones diaboli ner
noſe.i.calide ⁊ illa⸗
neantes.
c ¶ Teſticuloꝝ. teſti
culi dicunt ſuggeſti
ones eiꝰ.qꝛ ſicut te/
ſticuli ſunt miſtri et
inſtra hũane gñatõ
nis:⁊ in ſe ↄtinẽt oẽ
incẽtiuũ libidis.ita
ſuggeſtiones diabo
li generãt in hõibuſ
vicia ⁊ ad oĩa illici/
ta accẽdũt.s. vi.di.
ſed penſandum.
d CTeniatã. diabli
e ¶ Perplexa ſũt.i.
pplectẽtes.⁊ ſic oĩa
vba itelligas actiue
¶Implicatis.i. im
plicantibus.
g C Inuentis. inuẽ⸗
tionibus.
b Particeps.ſᷣm o

pi. eoꝝ ſtultã ſemꝑ

intelligas.
i Aoↄtagione. iſte
ammonebit illũ: ne
faciat.ut.ij.q.i.ſi pe
cauerit. ſi nolit ceſ/
ſare faciat qð dꝛ.xx
ij. q. v. H videt᷑.⁊ ſic
liberabit ſe. qꝛ ſacra
mentũ nõ fait inuẽ
tũ ut eſſet vinculuʒ
iniꝗtatis.xxij.q.iiij
int᷑ cetera. vñ ſigs
inranit aliũ nõ accu
ſare tñ põt denũcia
re crimẽ eiꝰ.ut e.ð
iujr̃iu. quẽadmodũ.
in fi. cũ ãt nõ põt ꝓ/
bare dʒ tacẽ. ut.ij. q
vij. pleriqʒ. ſi auteʒ
põt ꝓbare faciat qð
dꝛ. ij. q. i. ſi peccaue
rit.vel dicat alij ſic:
frat ſcias ꝙ quidaʒ
te vult occidẽ nõ tñ
noĩando aliquẽ.ex.
de of. iu.oꝛ. ſi ſacer/
doſ.õ tm ẽ ex.ð fur.
qui cũ fure. ſj ñ eſt

.qꝛ fur ñ maifeſta

uerat furtũ idicãti.
k Fõmidat. ꝗd ſi
ſubditꝰ crdit ꝙ pᷣce
ptũ plati ſit ð deuʒ
ſecure nõ obediat.
qꝛ k gñalit᷑ iuꝛauẽit
ei obedire in oibus
n eſt tñ intelligẽdũ
niſi de licitiſ ⁊ iuſtiſ
⁊T honeſtis.ut.xi.q.
iij.non ſemꝑ.⁊.c.ſi
dñns.⁊ ex.ð iureiu.
ad nr̃am.⁊.c.veniẽ
tes.ff.ð pig.obliga
tiõe gñali. ſʒ ſi dubi
tet an ſit ð deũ:obe
dire dʒ. ut.xxiij.q.i
qd culpar̃.in fi.vtʒ

pliciter iugulamur. .
¶Item gregorius in moralibus

parte. vi. lib xxxv. capitulo.xiiii.

Deeodem.
Eruiꝰ teſticulorũ leuiatanꝰ
perplexi ſunt:quia ſuggeſti
onũ illius argumẽta iplicatis in/
uẽtisꝰ alligant᷑:ut pleroſqʒ ita pec
care faciant:quatenus ſi fortaſſe fu
gere peccatũ apperãt:hoc ſine alio
peccati laqueo nõ euadãt: ⁊ culpã
etiã faciant:dum aliqua uitãt:atqʒ
nequaquã ſe ſub una ualeant abſol
uere: niſi in alia iõ ſentiãt ſe ligari
quod meliuſ oſtendimus ſiqua ex
cõnerſatione hominũ alligationis
huius exempla proferamuſ.Ecce
quidã dũ mũdi huius appetit ami
cicias: cuilibʒ alteri ſimilẽ ſibi du
centi uitam quod ſecreta ſcelera il
lius omni ſilẽtio cõregat: ſe iureiu
rando cõſtringit: ſed is cui iuratũ
eſt adulteriũ perpetrare cognoſci
tur:ita ut etiã maritũ adultere occi
dere conetur. Is auũt qui ei iuſiu
randũ prebuit reuertit᷑ ad menteʒ
diuerſis hincinde cogitatiõibus

impugnat᷑: atqʒ hoc ſilere formi/

dat:ne ſilẽtio adulterij ſimul ⁊ bo
micidij pariicepsfiat prodere tre
pidat:ne reatu ſe periurii obſtrin/
gat: perplexis ergo teſticulorum
neruis ligatus eſt:qui in quãlibet
partẽ declinet:metuit ne a trãſgreſ
ſionis cõtagione liber non ſit.
¶ Aliuſcũcta que mundi ſunt de
ſerens atqʒ per oĩa frangere pro/
prias uoluntates querẽs alieno ſe
ſubdere regimini appetit ſed eum
qui ſibi ad deũ preeſſe debeat mi⸗
nus cauta inquiſitione diſcernit:
quia fortaſſe is qui ſine iudicio eli
git᷑ cum preeſſe iam ceperit:agere
que dei ſunt prohibet: ⁊ que mun
di ſunt iubet.penſans itaqʒ ſubdi
tus uel que ſit culpa inobedientie
uel quod contagiũ ſecularis uite:
⁊ obedirę trepidat:⁊ non obedire
formidat.ne aurobediens deũ in
ſuis preceptis deſerat: aut rurſus
nõ obediens deuʒ in electo priore
contẽnat:⁊ infra.Alius pẽſare põ
dus eccleſiaſtici honoriſ negligẽs

ad locũ regiminis premiis aſcen/

dit.ſ̊ quia omne quod hic eminet
plus meroribus afficit᷑ quã hono
ribus gaudet:dum cor plus tribu
latione premitur:ad memoriã cul
pareuocatur:doletqʒ ſe ad laborẽ
cum culpa perueniſſe quãquaʒ ſit
iniquũ quod admiſerit:ex ipſa fra
cius difficultate cognoſcit. reuʒ ſe
igit᷑ cum ipenſis premiis agnoĩcẽſ
uult adepte ſublimitatis locuʒ de
ſerere:ſed timet ne grauiꝰdelictuʒ
ſit ſuſcepti gregis cuſtodiam reli
quiſſe:uult ſuſcepti gregis curam

gerere:ſj formidat ne deterior cul

pa ſit:regimina paſtoralis gregis
dimittere quã ẽpta poſſidere. per
hõris ergo ãbitũ ligatũ culpa hic
inde ſe coſpicit eſſe. Quippe ſine

XIII.

reatu criminis neutrũ uidet:ſi aut
ſuſcepius ſemel grex relinquit᷑:ac
rurſus ſacra actio ſeculariter ẽpta

reneatur undiqʒ metuit ⁊ ſuſpectuſ

latus omẽ pertimeſcit:ne aut ſtãs

in empto regimine nõ digne luge

at quod nõ etiã deſerẽs emendat.

aut certe regimen deſerẽs dum ali⸗

ud flere nitit᷑:rurſus aliud de ipſa
gregis deſtitutione cõmittat. Eſt
tamẽ quod ad deſtruendaſ beethi
moth uerſutias ſubtilit fiat:ut cuʒ
mẽs inter minora ⁊ maiora pecca

ta cõſtringitur ſi oĩno nullus ſine

peccato aditus patet.minora ſem
per eligantur:quia a qui muroruʒ
undiqʒ ambitu ne fugiat clauditur
ibi ſe in fugam precipitat ubi bre
uior murꝰ ingerit᷑. Hinc etiã pau
lus cũ quoſdã in eccleſia incõtinẽ
tes aſpiceret. cõceſſit minima ut
maiora declinarẽt dicẽs: propter
fornicarionẽ unuſquiſqʒ ſuã habe
at uxorẽ: ⁊ quia tunc ſolũ ↄiuges

ſine culpa in admixtione ſunt: cuʒ

nõ pro explenda libidine ſed pro
ſuſcipiẽda prole miſcent᷑: ut hoc
etia quod conceſſerat ſine culpa.

quãuis mimanõ eẽ mõſtraret:ulli

co adiũxit hoc ãt dico ſecũdũ idul
gẽtiã nõ ſecundũ imperiũ.nõ eniʒ
ſine uicio eſt quod ignoſcit᷑: ⁊ non
precipit᷑. peccatũ profecto uidit.

quod poſſit indulgeri preuidit.

ſed cũ in dubijs cõſtringimur: uri
liter minimis ſubdimur ne in ma
gnis ſine uenia peccemuſ. ¶ Ita
qʒ plerũqʒ neruorũ beethimoth:
iſtiuſ perplexitas ſoluit᷑.dũ ad uir

utes maxias per cõmiſſa minora

.— anſitur.
u Erũ hoc itaĩ una eadeʒ
NMʒʒz perſona itelligit᷑ cete

rũ an ĩ diuerſis eadẽ diſpẽſatõ locũ

habeat:uidelicet ut cõmittamꝰ mi
nora ne alii grauiorious implicen
tur:merito queritur. C Se bis
ita ſcribit auguſtinꝰ ĩ li.quiro que

ſtionum ſuper geneſi. li. i.

MNõ ſunt a nobis aliqua ↄmittẽda
delicta:ne alii grauiora ↄmittant.

92 Vod air᷑ ſodomitis loth.ſũt
mihi due filie que nõduʒ no
uerũtuiros:perducãa illas ad uos
utimi illis ſicutuobis placuerit:
tantuʒ in uiros iſtos ne faciatis ini
quũ:quoniã uolebat ꝓſtituere fili
as ſuas hac conpenſatione:ur niri
hoſpites eiuſ nihil a ſodomitis ta
le paterent᷑. Atrũ admittẽda ſitcõ
penſatõ flagitiorũ uel quorũcũqʒ
peccatorũ:ut nos faciamꝰ mali gli
quid ne alius grauius malũ faciat
an potiꝰ perturbatõi loth nõ conſi
lio ribuendũ ſit quod hic dixerit
merito querit᷑: et nimirũ periculo
ſiſſimel admittit᷑ hec cõpenſatõ:ſi
aüut perturbationi humane tribuit
7 mẽti tanto malo permote: nullo
mõ imitãda eſt. ¶ Cõſuetudinis
aut uel ↄſtõis rigor nõnũquã rela
xatur. . Inde leo papaair.

10

aũt teneat᷑ recipe oꝛdines ab
eo quẽ ſcit ſimoniacũ eẽ no.i.
q.i.ſi quis a ſimoniacis.
Suſcepti. iſte ſi vult ſalua
ri dimittat locũ ⁊ ſit ĩ ꝑpetua
pnia.ut.i.q.i.ſiꝗs neqʒ.⁊.q.
vij.requiritis.⁊ ex.de ſimo.
matheus.nõ tñ dimittat ſine
aucte pape.ut.vij.q.i.mutati
ones.⁊.c.ſuggeſtũ.ſed credo
ut io. fa. dicit ꝙ bene poteſt di
mittere ſine licẽtia pape.qꝛ rẽ
hʒ furtiuã.vñ ipſã tenet᷑ ſtati
reſtituere.alit᷑ nõ penitet.xii/
ij.q.vi.ſi res aliena.⁊ fur ſem
Peſt in moꝛa.ut.ff.de ↄdi.fur
ti. ſi ꝓ fure. .. ylt. ſ ar. ex. ð
renũ.c.niſi.⁊.c.poſt.trãſlat.
m¶Precipitat.ꝗd ſi pcipitet
ſe in fugã ⁊ moꝛit.vtꝝ peccet
moꝛtalit᷑ querit.⁊ diſtinguen
dũ eſt.ꝙ ſi nõ ita eſſet altꝰ mu
rus ꝙ bene pᷣſumebat ſe eua
dere nõ peccat mõtalit᷑.alitex
ſic ar.pꝛo pꝛimo.xxiij.q.v.de
occidẽdis.ꝓ ſcdᷣo ar.xxiij.q.
v.ſi n licet.⁊.c.nõẽ nr̃m.et ex
de ſepul.ex parte.
n Ccõceſſit.ↄceſſũ oſtẽdit. ſiẽ
alibi exponit.da.i.datũ ꝓnũ
cia.ut.xxiij.q.v.ꝭ.hic nõndũ
o ρ Minima. i. matrimonia.
p ¶ ¶Maioꝛa.i.foꝛnicationem
vel minima appellat imodeꝛa
tã exac.debiti ↄiugalis.⁊ illð
potius ꝑmiſit apoſtolꝰ qᷓ; foꝛ/
nicatiõeʒ. ut.xxxij.q.ij.ꝗcꝗd
⁊ ſᷣim hoc ꝓpꝛie ponit᷑ ↄceſſit
ſim pꝛioꝛẽ intellectũ ponit᷑ cõ
ceſſit.i.cõceſſum oſtendit.
q ¶Et qꝛ.ar. .h.qui dicit ꝙ;
vir nũqᷓ; põt cognoſcere vxo⸗/
rẽ ſine peccato ut nõ.xxxiij.q
iiij.vir cum pꝛopꝛia.
1r Sed pꝛo ſuſcipiẽda.⁊ cau
ſa reddẽdi debitũ ut nõ.xxxij
Di. xiiij.
.ij. quicquid.
8 Minimis. quotiẽs eni ſi⸗
ne captiõe nihil fieri põt.id fa
ciẽdũ eſt qð minus captioſuʒ
eſt. ut. ff. de reg. iu. quotiens.
7.l. ſemper.
t ¶ Sine venia. ſimile dꝛ ali ⸗
bi qð permittimus nolentes
pꝛecipimus. ut.xxxi.q.i.hac
ratione. .
Erũ. In hac.di.xiiij
vy/Aquerit᷑.an aliquis de
at minus malũ cõ
mittere ut alter euitet grauiꝰ
malũ. Et dicendũ ẽ ꝙ nõ. ut
j. c. ꝓx.⁊ ↄtinuat᷑ iſte.ꝭ.ad id
qð dixergt in ſuꝑioꝛi di. ꝙ cũ
duo mala nobis inſtant minꝰ
eſt eligendũ.ſʒ H nõ eſt veruʒ
circa diuerſas perſonas.
x 0 Vogd ait.quoniã vᷣba
ſunt auguſtini.⁊ icipit
ibi merito queritur.
yPericuloſiſſime. hic dicit
aug. ꝙ nemo debet minꝰ ma⸗
lum committere ut alter eui⸗
tet maius malum. Et intelli ,/
gũt hoc quidã ꝙ nemo dʒ mi
nus moꝛtale cõmittere ut aliꝰ
euitet maius moꝛtale.ſed ve-
niale debet cõmittere ut alter
euitet moꝛtale.nã etiã animã
quis debet ponere pꝛo pꝛoxi⸗
mo.⁊ ſic moꝛtẽ tẽpoꝛalẽ põt a⸗
liquis ſubire ne alter renrrt

4

penã eternã. de pe. di.ij. cha⸗
ritas.. ꝓxi.ſj pꝛo reniali de/

PDl.

Que cõſtitutiones ualeant tempe
rari:uel que non.

bet tantu pena tpalis: mmor Qarihnene ſunt que nulla po

tali eterna.xi.q.iij.nemo.ga⸗/
liquig põt peccare venialit ut
alter peccet moꝛtalit᷑. IOẽ qꝛ a
poſtolꝰ dicit oꝛabã eẽ anathe/
ma ꝓ fratribus meis:ſʒ nẽoa
nat hematiʒat᷑ niſi ꝓ moꝛtali.
ut. xi. q.iij.nemo. Itẽ cũ vᷣtus
⁊ viciũ ſint vria nec ſe cõpati⸗/
ant᷑.ut.xxxij.q.i.cũ renũciat
z venialia ſimul cũ vᷣtutibꝰ in
ſunt hõi.nõ ꝓpꝛie dicunt᷑ vi
cia.ut de pe.di.iij.ſepties.alij
dicũt ꝙ nullũ peccatuʒ dʒ hõ
Di. xv.
facere nel ꝓ ſuo bono nel alte
rius.ut.xxiij.q.v.cũ hõ.v.qꝗ
ſit aliꝰ.nõ enĩ vult deꝰ tale dã/
nũ cũ tali lucro cõpenſari.ut

xxi j. q.v.ſi dicat.nõ enĩ dʒ ꝗ

crimẽ ſuũ alienis ↄmodis im
pẽdere.ut.xlvi.di.ſicut ñ ſuo
Preterea neqʒ pꝛo ſalute alte
rius tꝑali uel et᷑nali dʒ ꝗs pec
care venialit᷑.qꝛ nullus ꝑdu/
cẽduſẽ ad ſalutẽ opitulãte mẽ

dacio.ut.xxij.q.ij.c.faciat. et

c.pꝛimũ.io. Sʒ quare redar⸗
guit᷑ hic loth ab auguſtino cũ

alibi ↄmẽdet᷑ ab ambꝛoſio.ut
xxxij.q.vij.offerebat᷑.ſed am

bꝛoſiꝰ ↄſiderauit pietatẽ quaʒ
habuit ad hoſpiteſ.auguſtinꝰ⸗
vo delictũ filiaꝝ.xxvi.di.c.i.
2. ij.
a ¶ Hec cõpenſatio.ar.q; nõẽ
admittẽda cõpenſatio in mal
ut. xiiij.q.v.foꝛte.⁊.xxij.q.ij.
c.i.⁊.xxxij.q.vij.nõ ſolũ.⁊.i.
q.i.nõ eſt putãda.admittit tñ
openſatio in criminibꝰ uel ex
cipiẽdo uel replicãdo.ut.xxx

ij. q.vi.nihil.⁊.ff.ſo.ma.viro

verũ eſt in iudicijs admittit:
nõ in foꝛo pnĩali openſatio.
b Q◻K Icut quedã ſunt. ut pᷣ/
—

cepta decalogi ? foꝛma

baptiſmi ⁊ foꝛma ↄficiẽdi cor
pus xpi.de cõ.diſ.iiij. ꝓprie.
vbi actio.⁊ di.ij.accipite.
c C. Fepopeut c. iſ ꝓre
medio.⁊.
xxxiiij.di.fraternitatis.
d ¶ Etatũ. ut.j.xxxiij.q.ij.in
adoleſcẽtia.⁊.lxxxvi.di.tãta.

e ¶ Cõoõſideratione.j.xxix.di.

ſciendum.
el dubia. ex. de ſpon.iu⸗

bic incipit tractare de iure ca
nonico.aſſignat itaqʒ roem ⁊
oꝛiginẽ ipſiꝰ ⁊ ondit q opuſcu

xxi. di. Pſbiter. et

magiſter de nãli iunꝛe

la recipiãt ab ecclia ? que nj.

QO cõſtantini.ſ.
xvi.di.iſidorꝰ. ibi dĩ

b
wa tpe clemẽtis fuerunt cele

bꝛata ocilia. Rñ.ꝙ ante fue⸗
rũt celebꝛata ſjn ita gñaliĩ:et
ita H̊ vᷣbũ gialiter ſoluit Oriũ
i ¶Apoſtolos. apli eni feceĩt
pꝛimũ ſymbolũ.ſ.credo in de
um. Sʒ nicena ſynodus fecit
credo ĩ vnũ deũ.⁊ dꝛ a ſyn qð
eſt cõ ⁊ bolos qð eſt moꝛſellꝰ:
qꝛ quilibet apoſtoloꝝ de ſuo
moꝛſello aliquid appoſuit.
k ¶ Haꝝ pꝛioꝛ.ccc.xviij.alibi

—

ſſunt rõne cõuelli. ita multa ſũt
que aut pro neceſſitate tẽporũ aut
pro cõſideratione etatũ oporteat
tẽperari.illa cõſideratõne ſemper
ſeruata ut in his que uel dubia fue
rint aut obſcura: id nouerimus ſe
quendũ.quod nec precepis euan
gelicis cõtrariũ:nec decretis ſan/

ctorũ patrum inueniat᷑ aduerſum.

Moniã de iureꝰ naturali
cõſtõne uel ↄſuetudine
hactenus diſſeruimꝰ? dif/
ferentiã qua ab inuicẽ diſ
cernunt᷑ deſignãtes. nunc ad eccle
ſiaſticas ↄſtõnes ſtiluʒ uertamus.
earũqʒ origigẽ auctoritateʒ ꝓut
ex libris ſcõrũ patrũ colligere poſ
ſumus: breuiter aſſignantes.
Quo rempore ceperunt canones
generalium cõciliorum.
Anones generaliũ ↄciliorũ
ut Iſidorus ait in li.vi.ethi.
ca.xviii.a tẽporibus cõſtantini ce
perunt. In precedẽtibus nãq; an
nis perſecutione feruẽte docenda
rũ plebiũ minime dabat᷑ facultas.
Inde chriſtianitas in diuerſas he
reſes ſciſſa eſt:quia nõ erat epiſco⸗
pis licẽtia cõueniẽdi in unũ niſi tẽ/
pore ſupradicti iperatoris. Ipſe e
niʒ dedit facultatẽ chriſtianis libe
re cõgregari. Sub hoc etiã ſancti
patres in cõcilio niceno de omi or
be terrarũ cõueniẽtes iuxta fidem
euangelicã ⁊ apoſtolicã ſecundum
poſt apoſtolos ſymbolũ mradide/
rũt. Inter cetera aũt ↄcilia quatu
or ſuntuenerabiles ſynodi queæ to

tã principaliter fidẽ cõplectuntur.

quaſi quatuor euãgelia uel totidẽ
paradiſi fumina. HMarum ori
or nicena ſynodus.ccc/xviii. epiſ
coporũ ſub ↄſtantino auguſto ĩpe
ratore peracta ẽ: in qua arriãe per
fidie condemnata eſt blaſphemia:
quã de inequalitate ſcẽ minitatis
idẽ arrius aſſerebat.cõſubſtantia⸗
lẽ enĩ deo patri dei filiũ eadem ſcã
ſynodus per ſymbolum diffiniuit.
Secunda ſynodus numero. c.
.l.patrũ ſub theodoſio ſeniore cõ
ſtantinopolim cõgregata eſt.que
macedoniũ ſpũm ſanctũ eſſe deuʒ
negantẽ condẽnans:ↄſubſtantialẽ
patri filio ſpũm ſcũʒ demõſtrauit
dans ſymboli formã quã tota gre
corũ a larinorũ ↄſeſſio in eccleſiis
predicat.“ Tertia ſynodꝰ ephe
ſina prima. cc. epiſcoporũ ſub iu/
niore theodoſio auguſto edita eſt
que neſtoriũ duas perſonas aſſe-

rentẽ in chriſto iuſto anathemate

cõdẽnauit oſtendẽs manere ĩ chri
ſto duas naturaſin una domini no
ſtri ieſu chriſti perſona. ¶ Quar
ta ſynodus calcedonẽſis auc ſexcẽ
torũ.xxx.ſacerdotũ ſub martiano

principe babita eſt: in qua eunicẽ
cõſtinopolitanũ abbatẽ uerbi dei:

Tcarnis unã naturã pronũcianteʒ
T eiuſdẽ dioſcorũ defenſorẽ quon
dã alexandrinũ epiſcopũ ⁊ ipſum

rurſus neſtoriũ epiſcopũ cum reli

quis hereticis una patrũ ſnĩa pre/

dãnauit:predicãs eadẽ ſcã ſynodꝰ

chriſtũ deũ ſic natum de uirgine ut
in eo ſubſtantiã ⁊ diuine ethumãe
cõfiteamur namre.¶ He ſũt.iiii.
ſynodi principales fideiꝰ naturam
pleniſſime predicãtes. Sʒ ⁊ ſiqua
ſunt alia ↄcilia que ſcĩ prẽs ſpiritu
dei pleni ſanxerũt:poſt iſtorũ qua
tor auctoritates omni manẽt ſta

bilita uigore:quorũ geſta in boc·

opere cõdita còtinent᷑: Synodus
aut ex greco interpretat᷑ comitatꝰ
uel cetus Cõcilii vo nomẽ tractũ
eſt ex more romano: tẽpore enim
quo agebant᷑ cãe:cõueniebãt oẽs
in unũ ⁊ cõi intẽtiõe tractabãt:un⸗
de ⁊ ↄciliũ a cõi intentiõe dictũ eſt
quaſi ↄſilium:⁊ ↄſiliũ quaſi ↄſidiũ
d. in.l.lrãm trãſeũte:uel ↄ ciliũ di
ctũ eſt a cõi intẽtione eo qqc in unũ
dirigãt oẽz mẽtis obtuitũ. Super
cilia etenĩ oculorũ ſunt: unde qui

ſibimet diſſentiunt nõ agunt ↄcili /

um:quia nõ ↄſentiunt in unũ. Ce
ius vo ↄuenitus eſt uel ↄgregatio
a coeundo.i.a ↄueniẽdo in unum
bic ↄuenius eſt nücupatꝰ quod ibi
oẽs ↄueniũt in unũ:quia ſicut ↄuẽ

tus uel cetus dicit᷑:ſic ⁊ ↄciliũ a ſo

cietate multorũ in unum appellat
De quatuor quoqʒ ↄciliis ſcri
bit beatus greg. ita dicens.
De auctoritate quatuor ↄciliorũ.

Den ſien euãgelii.iii.libros

c.iiii.ↄcilia ſuſcipere ⁊ uene/
rari me fateor. Nicenuʒ.ſ.in quo
peruerſum arrii dogma deſtruit᷑.
Cõſtãtinopolitanũ quoqʒ in quo
eunomii ⁊ macedonii error ↄuin/
citur. Epheſinũ etiã primũ:ĩ quo
neſtorii ipieras iudicat᷑. Calcedo
nẽſe vo in quo euncetis ⁊ dioſcori
prauitaſ eſt reprobata.hec tota de
notiõe amplector:integerrima ap
probatione cuſtodio: quia in his
uelut in quadrato lapide: ſcẽ fidei
ſtructura ↄſurgit:a cuiuſlibet uite
cõisatqʒ actionis norma cõſiſtit.
Nuintũ vo ↄciliü ueneror:in quo
epiſtola que ibi dicit᷑ erroris plẽa
reprobat᷑:in quo theodorus per/
ſonã mediatoris' dei ⁊ hominũ in
duabus ſubſtãtiis ſeparãs ad ĩpie
tatis perfidiã cecidiſſe ↄuincit᷑: et
in quo ſcripta Theodori per que
beati Cyrilli fides reprebẽdit᷑ au
ſu dementie prolata refurant᷑. Cũ
ctas vo quas prefata uenerãda cõ
cilia perſonas reſpuũt reſpuo.que
uenerant᷑ amplector:quia duʒ uni
uerſali ſuntↄſtituta ↄſenſu:ſe ⁊ nõ
illa deſtruit quiſquis preſumit ab
ſoluere quos ligant:aut religare:

quos abſoluunt. ¶ Oe eiſdẽ etiã

ſcribit gelaſius papa dicens.
Que concilia ſancta romana ec/
cdleſia ſuſcipiat.

dz de. ccc. epis. ut.x
q.i.hãc. ſʒ dic ꝙ mi
noꝛ numerus nõ ex
cludit maioꝛẽ.ff. de
in lit.iurã.cũ furti.
ICQuã deinequali
tate. dicebat eni pa
trẽ maioꝛẽ filio.⁊ fi⸗

liũ maioꝛẽ ſpũi ſco.

xxiiij.q.iij.quidaʒ.
B. grriani. 5
m Synodus.iĩ cõ

ſtantinopoli. . c. ſẽ

n Macedoniũ.ꝗ
dixit ſpũm ſanctuʒ
ſeruũ pr̃is ⁊ filij.ut
i.q.i.eos qui.xxiiij
q.vl.quidã.v.mace
doniani.
o CQuã tota. H nõ
habemus. qꝛ nõ ha
bemus niſi apoſto⸗
loꝝ ⁊ nicenũ ⁊ atha
naſij quicũqʒ vult.
ertia.pꝛima H̊

dicit ad driam ſcdoe
que fuit repꝛobata.

ut.j.xvi.di.quoniã
ſancte.

q Perſonas. ver⸗

bi ⁊ hoĩs.

r In vna. vnaẽ g

ſona ſzʒ hʒ duas naſ

ſ. c. ſicut. v.quintũ.

8 In qua euticẽ.
qui pꝰ reſurrectiõʒ

xpm hr̃e vnaʒ nam

dixit.ſ.diuinã.xvi.
di. ſexta. v. quarta.
t ¶ Befenſoꝛẽ pecca
bat in fide exquo
eꝛat defenſoꝛ hereti
coꝝ. ut.xxiiij.q.i.c
i. ⁊.ij. .q.iij.qui ali
oꝛũ.⁊ ex.de hereti.
vergẽtis. ſic dic lex
de latrone. C. ð hiſ
qui latro.oc.l.i.ſʒ
xxi.di.intantũ.⁊.x/

xiiij.q.ij.ſane ꝓfer

tur.ibi enĩ dꝛ ꝙ dio
ſcoꝛus nõ peccauit ĩ
fide: ſʒ expone non
peccauit in fide.i.n
peccauit in fide tan
tũ.qꝛ in H̊ peccauit:
ꝙ auſus fuit papaʒ
leonẽ excõicare.xxi
di. in tantum.
n ¶ Fidei articulos
x¶ In H iſidoꝛi. ne
ſit Z.xix.di.ſi roma
noꝝ.yſi. pꝛeſertim.
y ut. ibi dẽ
ab inuentoꝛe

3 CMediatoꝛis. ich

eſt xpi.io.
7 Baubſtantijs. ſ.
perſonis.
9 Preſumit. vꝛ 8
q papa nõ poſſit ð/
ſtruere ſtatuta cõci⸗
lij. qꝛ oꝛbis maioꝛ ẽ
vrbe. xciij. dil. legi⸗
mus.circa mediuʒ.
vnde requirit papa
conſenſum concilij
xixdiſ.anaſtaſius.

Ar. cõtra.xvij. di. .

hinc etiam. ⁊ ex.de
elec. ſignificaſti. vbi
dicitur ꝙ conciliuʒ

4

non poteſt pape le⸗
gem imponere. ?. x
xxv.q.ix.veniaʒ. ſʒ
intellige qð hic dici
tur circa articulos
fidei.xxxv.q.i.ſunt
quidam.

Ancta romana eccleſia poſt il
Olas ueteris teſtamenti et noui
ſcripturas quas regulariter ſuſci/-
pimus etiã has ſuſcipi nõ prohibʒ
ſanctã ſynodum nicenã.ccc.xviii.
patrũ mediante cõſtantino maxio
auguſto:in qua arrius hereticꝰ cõ
dẽnatus eſt:ſanctã ſynodũ ↄſtanti
nopoli. mediante theodoſio ſeni
ore auguſto:in qua macedoniꝰ he
reticus debitã danationẽ excepit:
ſanctã ſynodũ epheſinã primaʒ:in
qua neſtorius dãnatus eſt cõſenſu
beati pape celeſtini mediante Cy
rillo alexãdrie ſedis antiſtite et ar
chadio epiſcopo ab italia deſtina/
to:ſanctã ſynodũ calcidonẽſẽ me
diante martiano auguſto anatho
lio cõſtãtinopolitano epiſcopo:in
qua neſtoriana euticiana hereſis
ſimul cũ dioſcoro eiuſqʒ cõplicib⸗
danate ſunt.ſed ⁊ ſiqua ſunt conci
lia a ſanctis patribus hactenus in
ſtituta poſt iſtorũ quatuor auctori
tatẽ etiã cuſtodienda ⁊ recipienda
mandamus decernimus. ¶C Ja
nunc ſubiiciendũ eſt de opuſculis
ſanctorũ patrũ que in eccleſia ca/
tholica recipiunt. Opuſcula be
ati cypriani martyriſ ⁊ carthaginẽ
ſis epiſcopi. Item opuſcula bea
ti athanaſii alexandrini epiſcopi:
Itẽ opuſcula beati gregorii naʒa
nen. epiſcopi. Iẽ opuſcula beati
Baſilii cappadocen. epiſcopi.
Itẽ opuſcula beati iohãnis con/
ſtantinopol.epiſcopi. Iteʒ opuſ
cula beati hilaru pictauien. epiſco
pi. Itẽ opuſcula bean auguſtini:
bypponen. epiſcopi. Item opuſ
cula beati ambroſij epiſcopi medi
olanẽ. Itẽ opuſcula beati hieroꝰ
nymi preſbiteri. Iẽ opuſcula be
ati ꝓſperi uiri religioſiſſimi. Itẽ
epiſtolã beati leonis pape ad Fla
uianũ epiſcopũ cõſtantinopo. de⸗
ſtinatã:cuius textũ aut unũ iota ſi
quiſquã idiota diſpurauerit:a non
eã in omnibus uenerabiliter acce
perit:anathema ſit. Itẽ opuſcula
atqʒ tractatus omniũ patrù ortho

doxorũ qui in nullo a ſancte roma

ne eccleſie ↄſortio deuiauerũt nec
ab eius fideli predicatione ſeiun⸗/

cti ſunt: ſed cõionis ipſius gratia

dei uſq; ad ultimũ diẽ uite ſue par
ticipes fuerunt legẽda decernimꝰ
AItẽ decretales epiſtole quas be
atiſſimi pape diuerſis tẽporibꝰ ab
urbe romana pro diuerſorũ patrũ
cõſultatiõe dederũt uenerabiliter

ſuſcipiende ſunt. Itẽ geſta ſãcto⸗

rũ martyrũ qui multiplicibus tor
mẽtorũ cruciatibus a mirabilibuſ
cõfeſſionũ triumphis irradiant.
NQuis ita eſſe catholicorũ dubitet
maiora eos in agonibꝰ fuiſſe per
peſſoſ:nec ſuis uiribus ſed dei gra

tia ⁊ adiutorio uniuerſa tolleraſſe

Sed ideo ſecundũ auctoritatẽ an
tiquã uel ↄſuetudinẽ ſingulari cau
tela ĩ ſancta ro.ec.nõ legunt᷑.quia

—

eorũ qui ſcripſere nomina penimſ
ignorãt᷑:⁊ ab infidelibus aurdicuſ
ſuperflua aut minus apta quaʒ rei
ordo fueritſcripta eſſe putantur:
ſicut cuiuſdã quirici ⁊ iulite matriſ
eius:ſicut grorgi/ aliorũqʒ paſſi

ones huiuſmõi que ab hereticis p

hibent᷑ cõſcripte.propter quod ut
dictũ eſt ne uel leuius ſubſanandi
oriret᷑ occaſio in ſancta ro.ec.non
leguntur:nos tamẽ cũ predicta ec
cleſia oẽs martyres ⁊ eorũ glorio
ſos agones qui deo magis quã ho
minibus non ſunt omni deuotiõe
ueneremur. Itẽ uitas patrum an

toniipaulihilarionis ⁊ omniũ ere

mitarũ quas tamẽ uir beatiſſimus
ſcripſit hiero.cũ omni honore ſuſ
cipimꝰ. Itẽ acius bęati ſilueſtri:
apoſtolice ſediſ preſũlis:lʒ eiꝰ qui
ſcripſit nomen ignoremus:a mul
tis tamen in urbe romana catholi
cis legi cognouimꝰ:a pro antiquo
uſu multe hoc imitant᷑ eccleſie.
Atẽ ſcripta de inuentiõe ſancte cru
cis dominice:⁊ alia ſcripta de inuẽ
tione capitis beati iohãnis bapti/
ſte: nouelle quidẽ reuelatões ſunt
⁊ nõnulli eas catholici legũt:ſʒ cũ
hec ad catholicorũ manus perue
nerint: beati pauli apoſtoli ſenten
tia precedat:omia probate: quod
bonũ eſt tenete. Iteʒ rufinus uir
religioſus plurimos eccleſiaſtici
operis edidit libros: nõnullas ãt
ſcripturas interpretatus eſt. Sʒ
quoniã beatus hiero.in aliquibuſ
eum de ar bitrü libertate notauit.
illa ſentimuſ que beatũ hiero.pre
dictũ ſentire cognoſcimus: ⁊ non

ſolũ de rufino ſed etiã de uniuerſiſ

quos uir ſepius memoratus ʒelo
dei ⁊ fidei religione reprehendit.
Item origenis nõnulla opuſcu
la que uir btũs hiero.nõ repudiat
legenda ſuſcipimus. reliqua autẽ
omnia cũ auctore ſuo dicimus eſſe
renuẽda. Item cronicã Euſebii
ceſarien.atqʒ eiuſdẽ hiſtorie eccle
ſiaſtice libros:quãuis in prio nar
ratõis ſue libro tẽperauerit a ĩ lau
dibus atqʒ excuſatione origenis
ſciſmatici unũ cõſcripſit librũ:pro
pter rerũ tamẽ ſingularẽ noticiam
que ad inſtructionẽ pertinet:uſqʒ
quaqʒ nõ dicimus renuendos
Atẽ oraſium uirũ eruditiſſimũ col
laudamus:quia ualde neceſſaria:
aduerſus paganorũ calũnias ordi

nauit: miraqʒ breuitate ↄtexuit.

Irẽ venerabilis uiri ſedulij paſca
le opus quod hero icis deſcripſit
uerſibus inſigni laude proferimꝰ.
Itẽ uincẽtii nibhilominus labori
oſum opus nõ ſpernimus ſʒ imita
mur. Ceterũ que ab hereticiſ cõ

ſcripra uel predicta ſũt: nullarenꝰ
recipit catholica et apoſtolica ec/
cleſia romana. Quibus er pau
cꝗ que ad memoriã uenerunt a ca

tholicis uitanda ſunt decreuimus

eſſe ſubdẽda:quidã quod iĩ ſeptua

11.

Li.

geſima ponũt pentateucũ uſqʒ in

xi. die ante paſca.a.xv. die ante pa
ſca ponũt hieremiam uſqʒ in cena
domini. in cena domini legũt tres
lectiones de lamẽtationibus hie/
remie:quũo ſedet ſola ciuitas ⁊cc̃.
tres lectiones de tractatu auguſti
ni in pſal.liiii.Exaudi domine de
preca. meã.a ne deſpexeris: treſ
de apoſtolo: ubi ait in epiſtola ad
corinthi. cõuenientibus uobis in
unũ. Secũda lectio ſic incipit. ſi
militer poſtquã cenauit. Tertia
de ſpũalibus:nolo uos ignorare
fratres. In paraſceue tres lectio
nes de lamẽtationibus hieremie:
tres de tractatu ſci auguſti.in pſal.
Exaudi domie depreca.⁊ tres de
apoſtolo ubi ait in epiſtola ad he/
breos.feſtinmus ingredi ⁊c. Se
cunda lectio:omnis nãqʒ põtifex.
Tertia de quo nobis eſt grandis
ſermo. In ſabbato ſãcto tres le/
ctiões de lamẽtationibꝰ hieremie
prophete⸗⁊ tres de tractam ſancti
augu. lxiii.pſal. Exaudi deus ora
tionẽ cũ tribulor.⸗ tres de apoſto
lo: ut ait in epiſtola ad hebreos:
ubi air: chriſtus aſſiſtens pontifex
futurorũ bonorũ: ſecunda lectio.
ubi enĩ teſtamentũ:tertia.umbraʒ
eni haber lex futurorũ bonorum.
In paſca domini:homeliã ad ipſũ
diẽ pertinentẽ. Infra hebdoma/
dã homelias. In octauis paſce:
ponũt apocalipſyʒ eractus apoſto
lorũ:a epiſtolas canõicas uſqʒ in
octauis penthecoſtes: In octauis
penthecoſtes ponũt li. regũ et pa
ralipomenõ uſqʒ; in Kalendis au
guſti. In dominica prima mẽſis
quguſti ponũt ſalomonẽuſqʒ ĩ Ra
lẽdis ſeptẽbris. In domica pri⸗

ma menſis ſeptẽbris ponunt Job

thobiã heſter heſdrã:uſqʒ in Ka
lẽdis ocrobris. In dominica pri

ma menſis octobris: ponũt librũ

machabeoruʒ uſqʒ in Kalẽdis no
uẽbris. In dominica prima men
ſis nouẽbris:ponũt eʒechielem ⁊
danielẽ ⁊ miores prophetas uſqʒ

in Ralẽdis decẽbris. In prima

dominica mẽſis decẽbris: ponunt
JIſaiã prophetã uſqʒ in natinitatẽ
domini. In natale domini legüt
primũ de iſaia.iii.lectiões. prima
lectio:primo tẽpore alleuiata ẽ ter
ra ⁊c.ſecũda coſolamini. tertia cõ
ſurge. Deinde legunt᷑ ſermones
uel homelie ad ipſũ diẽ pertinẽtes
In nataleſancti ſtephani homelia
de ipſa die. In natale ſancti iohaã
nis ſimiliter. In natale innocẽtũ
ſimiliter. In natale ſacti ſilueſtri
ſimiliter. In octaua nataliſdomi
ni homeliã de ipſa die. In domi

nica prima poſt natiuitatẽ domini

ponũt epiſtolas pauli uſqʒ ĩ ſeptu
ageſima. In epiphania lectioneſ
iii.de iſaia.pria lectio incipit: oẽgʒ
ſitiẽtes.ſecũda ſurge illuminare.
tertia:gaudẽs in domio gaudebo

Heinde leguntur ſermões uel ho
melie ad ipſum diẽ pertinẽtes.
OQue vo opuſcula uel qui libri
ſint inter apocryphos cõputandi:
idẽ gelaſius oſtenditdicens. JIn
primis ariminẽſeʒ ſynodũ a cõſtã
tino ceſare cõſtantini filio cõgrega
tã mediãte rauro prefecio extunc:
⁊ ineternũ cõfitemur eſſe dãnatam
Itẽ itinerariũ noĩe petri apoſtoli:
quod appellat᷑ ſãcti clemẽtis libri
viii.apocryphi.actuſnoĩe andree
apoſtoli apocryphus.actus nomi
ne philippi apocryphus.actuſ no
mine petri apoſtoli apocryphus.
actus noĩe thome apoſtoli apocry
phus.euangelia thadei noĩe apo⸗
crypha.euãgelia noĩe thome apo
ſtoli:quibus manichei utunt᷑ apo
crypha.euãgelia noĩe barnabe a/
poſtoli apocrypha.euãgelia noĩe
bartholomei apocrypha.euange/
lia nomĩe andree apoſtoli apocry
pha.euãgelia que falſauit lucianuſ
apocrypha. euangelia que falſauit
hirciꝰ apocrypha. liber de ĩfantia
ſaluatoõiſ apocryphꝰ. liber de niĩta
te ſaluatoris ⁊ de ſancta maria uel
de obſtetrice ſaluatõis apocryphꝰ
liber qui appellatur paſtoris:apo
cryphus.libri oẽs quos fecit lenti
cius diſcipuluſ diaboli apocryphi
liber qui appellat᷑ fundamẽtũ apo
cryphus. liber qui appellamr the
ſaurus apocryphus: liber qui ap/
pellat᷑ de filiabuſ ade uel geneſis a
pocryphus. liber qui appellat᷑ pẽ
ramerrũ de chriſto uirgilianis cõ/
paginatũ uerſibus apocryphus.li
ber qui appellat᷑ actꝰ thede et pau
li apocryphus. liber qui appellat᷑
lepocius apocryphus.liber ꝓuer
biorũ ab hereticis ranſcriptus:⸗
ſancti ſixti noĩe ſignatꝰ apocryphꝰ
reuelatio que appellat᷑ pauli apo/
crypha.reuelatõ que appellat᷑ ihbo
me apocrypha. reuelatio que ap/
pellat᷑ ſtephani apocrypha. liber
qui appellat᷑ raſiius ſancte marie
apocryphus. liber qui appellatur
penitentia ade apocryphus.liber
qui appellat᷑ diogenes noĩe gigan
tis: qui poſt diluuiũ cum dracone
ab hereticis pugnaſſe perhibetur
apocryphus.liber qui appellatur
teſtamentũ iob:alias eſt iacob apo
cryphus. liber qui appellat᷑ de pe
nitentia origenis apocryphus.li/
ber de pnia cypriani apocryphus
liber qui appellat᷑ ijne ⁊ mambre
apocryphus. liber qui appellatur
ſors apoſtolorũ apocryphꝰ. liber
luſane apocryphus. liber canonũ
apoſtolorũ apocryphus.liber phi
