uirtute dei celeſti. Item in hoc er
go fonte antequã uos toto corpo
re tingeremus: interrogauimus:
credis in deũ patrem omnipoten
tem:reſpondiſtis credo.rurſus in
terrogauimus:credis ⁊ in Jeſum
chriſtum filium eiuſ:qui natus eſt
de ſpiritu ſãcio ex ¶ Paria uirgine
reſpondiſtis ſingulis: credo. JItẽ
interrogauimuſ:credis a in ſpũm
ſanctũ:reſpõdiſtis ſimiliter credo
HMoc ãt factü iuxta domini noſtri
Jeſu chriſti ſaluatoris imperium
qui cum ad patrem in celum aſcen
derer diſcipulis ſuiſideſt apoſtoliſ
mandauit dicens: Euntes docete
omnes gentes baptiʒantes eos ĩ
no.p. 7. f. 2.ſ.ſ. Item ꝙ autem in

terrogauimus: credis in ſanctam

eccleſiam:remiſſionem peccatorũ
carnis reſurrectionem: nõ eo mo/
do ĩterrogauimus:ut quomodo ĩ
deum creditur ſic in eccleſiam ſan
ctam catholicam. propterea ſacta
catholica eſt:quia recte credit in
deum. non ergo diximus ut in ec
cleſiam quaſi in deum crederetis
ſed intellige noſdicere ⁊ dixiſſe ut
in eccleſia ſancta catholica conuer
ſantes in deum crederetis: crede/
retis ẽt reſurrectionem carnis que
futura eſt. ¶ Item iſidorus de of
ficiis.li.ii.
Alioruʒ fide ⁊ profeſſione parun
li Ragiseneuf.
P ruuli alio pꝛofitente bapti/
Kãʒantur: quia adhuc loqui uel
credere neſciunt:ſicut etiam egri

c ¶ Qnaſi in deum. Credere deo. credaſque deum. plus credo vale⸗
re.ſi credas in eum ꝙ; ꝙ ei nel vel eum
Arnuli.logꝗ alit᷑ ſi poſſut loqni.vnde aug.in epiſtola ad rena/

. IIII.

3 5 7

tum ep̃m. ſeptẽnis etatis pueri vel mentiri ? verũ dicere confiteri ⁊ negari iã
poſſunt. Et ideo cum baptiʒantur iam ſymbolum reddant ⁊ ipſi pro ſe ad in⸗

terrogationem reſpondeant.

a pleriique.

f „
muti ⁊ ſurdi quoꝝ uice alius pꝛo
fuetur:ut pꝛo eis reſpondeãt duʒ
baptiʒantur. ¶ Nem ex concilio
carthaginenſi.iiii.
Alioꝛum teſtimonio egrotantes
funt baptiʒandxi.
Grotantes ſi pꝛo ſe reſponde
re non poſſunt:cum uoluntaſ
eoꝛum teſtimoniuʒ ſui dixerit. ba
ptiʒentnr: ſimiliter ⁊ de penitenti
bus agendum eſt. Iem augu.
Sacramẽtum fidei non tẽpoꝛaſed
ſides paruulum facit fidelem.

D hil eſt aliud credere:quaʒ

fidem habere:⁊ per hoc to/
tum reſpõdetur credere.paruuluſ
qui fidei nõdum habet effeciuʒ re
ſpondetur habere ſidẽ ꝓpter ſidei
ſacramẽtum ⁊ cõuertere ſe ad dñũm
pꝛopter cõuerſionis ſacramẽtum:
qꝛ ⁊ ipſa reſponſio ad celebꝛitateʒ
ſacramẽti pertinet. Item. DParuu
lum ⁊ ſi nõdum fides illa que i cre
dentium uoluntate cõſiſtit:iam iñ
ipſius fidei ſacramẽtum fidelemꝰ
facit.ſicut credere reſpondetur:ita
etenim fideles uocantur:non rem
ipſammente ãnuendo. ſed ipſius
rei ſacramẽtum percipiendo.
Igem in li. de baptiſmo.
Alterius profeſſio nõ nalet ei:qui
per ſe reſpondere poteſt.

Q pꝛo paruulis alii reſpon
e

nt. vt impleatur erga eos
celebratio ſacramenti: valet vriqʒ
ad corum conſecrationeʒ:quia ip
ſi pro ſe reſpondere non poſſunt.
at ſi pꝛo eo qui reſpondere poreſt
alius reſpondeat: non itideʒ ualet
ex qua regula illud euangelii dictũ
eſt: quod omnes cum legitur natu
raliter monet. etatem babet ipſe/ p
ſe loquat᷑. Icẽ aug.ĩ bõelia.iu.
Quare trina merſio in baptiſmate

celebꝛetur.
Pand vos credere pꝛomi

ſiſtis tertio capita ueſtra in ſa⸗
crofonte dimerſimus.qui oꝛdo ba
ptiſmatis duplici myſterii ſignifica
tione celebꝛatur.recie enim tertio
merſi eſtiſ qui accepiſtis baptiſmũ
in nomine ſãcte trinitatis.recte ter
tio merſi eſtis qui accepiſtis ba/
ptiſmuʒ in nomine ieſu chꝛiſti: qui
etiã die tertia reſurrexit a moꝛtuis
illa eniʒ tertio repetita dimerſio ty
pum dominice expꝛimit ſepulture:
per quam chꝛiſto conſepulti eſtis
in baptiſmo:a cum chꝛiſto ſurrexi
ſtis in fide:ut peccatis abſoluti in

4 „ „% „ *
t Buplici. etiaʒ ter mergitur et quia fit inno

lertia die reſuriexit.

I Conſepulti.quantum ad vieis.

catio trinitatis.et quia chriſtuſ

e¶Vel credere.ar.ꝙ habet puer fidem.ſed neſcit ea yti. extra. e. maiores. .

f Muti. uel etiam furioſi.

pupillus enim infans vel in
fantie proximus non multuʒ
a furio ſo diſtat. inſti.de inu.
ſtipu.. pupillus.differentiaʒ
tamen dixi inter infantem ?
furioſum.S.e.quõ.

g. Dice. nam ſatis conueni-
ens eſt. vt qui per alium obli
gatur. etiam liberetur per ali
um.j.e.queris.iteʒ dicit q ꝓ
ignorante fidẽ iupere poſſuʒ
fl. de fideiuſ.fideiubere. et
ignoꝛant᷑ etiam actio acquiri⸗/
tur.ff.ſi cerium peta.ſi a fu⸗
rioſo.

hb Grotantes. ſui ſcilicet

amici. J
i ¶ Dixerit.nel dici fecerit uel
per ſigna.uel dic ſui ſcilicʒ no
nnane ſt. qᷓ fidem ideſt
2 il eſt. ꝙᷓᷓ fidem ide
Läacrarnettin fidei pꝛofeſ
ſionem ſed non uirtutem.ſed
ſi non habent charitateʒ quo
modo ergo ibunt in patriam
poſt moꝛtem.hoc eis datur a
deo. Alij dicunt ꝙ habent eã
in babitu.extra de baptiſ. et
eius effec.c.i.ſed et per alios
dicuntur credere.j.eo.in ec/
cleſia.
¶ Habere. j. diſtin. e. queris
S. xv.q.i.S.ut itaque.S. di.ij.
hoc eſt quod dicimmg
m ¶ Item. et ſi nondum.ideſt
quanis.
n Sacramentum. baptiſmꝰ
dicitur ſacramentum fidei.qꝛ
in fide chꝛiſti conſecratur et
in fide eccleſie conficitur.nel
qnia in nomine trinitatis con
fertur.quam offerentes ⁊ ob
lati tenentur credere et con/⸗
fiteri. nel quia ſignum eſt ꝙ
ſuſcipiens fidem habeat.eti
ſi non habeat aliquo impedi
ente.
o C Fidelem. ſunt qui dicunt
ipſos fideles dici.quia fidem
habent habitu non ulu ideſt
non exercitio.et ſic ðᷣ alijs uix
tutibus.iſti ſic illud intelligũt
fideſ illa que ⁊ cetera.nõ facit
fidelem nſu ideſt exercitio.j.
e.paruuli. et ſic de alijs.
pMNHon rem ipſam.ſicut nir
tutem.

q ( Vm pꝛo paruulis. re-

ſpõdere ſic diſtinguit
lex. ff. de admini. tuto. l. 1. .
vltimo.
P Itiidem. ideſt tãtnʒ. ⁊ hoc
quo ad pꝛeſumptionem. arg.
ꝙ taciturnitas non habetur
pꝛo conſenſu..diſtin.lxxxvi.
tanta.S. diſtin.xxviij.diaconꝰ
ỹ.di.liiij.ſi ſeruus.ſed contra
5.ij.q.vi.biduum.
ʒandi⁊æ modo tractat vſ
que ad.c.veniſti.

1 D Oſtq.defſorma bapti/

=è=

CCOSI.

a Cνquis pieſvyter.rina ſanctitate uirtutum chꝛiſtum uiua baptiſmatis gs fuerit ſine inuoca,/ quia nõ eſt ſynony ſi⸗
merlione ·j. e.c. px.ↄ. tis imitando. ¶ Item ex cano/ none trinitaus: perſectus chꝛiſtiia mumaum! lo ver⸗ ſeſe
ſed aliud eſt ſemel immergi nibus apoſtoloꝛum. nus non eſt: nili in no.p. 2. f. 2. ſ.ſ. Po bapr zo:ner per ionin
ſub illa verboruz ſorma. bb He bis qui ſemel nõ tertio in ba fuerit baptizatus. boc quoque ob dem nomine ti N
tizo tei norie d omnini dnod ptiſmum merguntur. ſeruare in pꝛedicta ſynodo ſacerdo 3 um perlonaruʒ ign
birne teinttatis vnica merſio B J quiſ preſ byter aut epiſcopꝰ tes uoluerunt: ut qui uel vnam de iI Nſynodo O
ne quod ibi ĩ ec cleſia quibuſ non trinam merſionem vnius trinitate perſonam in bapuimo nõ l 8 vero. bono ori
dam permittitur. myſterii celebret: ſed ſemel mer· nominar et: illud baptiſma eẽ uerũ ◻ ſiani.5. xxii/ Ga
b In morte. i. ad inuocatio gat in baptiſmate quod dari a qui non poſſet: quod pꝛo cerio uerum d ii⸗ uicam. . e
nem mortis eius. ſnetudo. 5 buſdam iubetur in morte domini eſt: quia qui vnum ex ſancta trini/ Pantebriſin, adg t
c mins confnst0 deponatur. Non enim dixit dñs tate confeſſus non fuerit nomen: nummn filiuz Jei no heßen

nobis in morte mea baptizate: ſʒ

uerum eſt:quia ſi merſus in fonte

perſectus chꝛiſtianus eẽ nõ poteſt

epiſtola ad epbe.libꝛo.ii.

Ili 02 8. di E . . 20 pꝛzium. Kkkee,
bro⸗ vij.oe foꝛma. S. diſ. lxx euntes docete omnes genies bap qui enim confitetur panem 7 filiuʒz VEt iſti. alias ta⸗ lanbe
d n tribus. videtur cõtra tiʒantes in no.p. 7. f. 1.ſ.ſ. ¶Itẽ ſi confeſſus non fuerit ſpiritum ſan men expꝛimitur eo .
rium huic.c.quod ambroſiuu Gregoꝛius leandro epiſcopo. ctum:ne que patrem habet neque rum errot. xxuiij.q C he
dicit de eypriano in ſuo ſenſu Se eodem fiuilium. 1 qui confeſius fuerit pr̃em iiij. quida..catha 1 ſet
abundat cyprianus cũ ſemel trina merſione baptiſma ⁊. ſ.ſ.a filium nonfuerit confeſſus: frygis. quis aucto- *
imergat pueros. qui nochin 1 nil reſponderi veriꝰpöõt neque patrem habet neque ſpiriiũ ſes vocinn nech naf
Relligenan ſudicte iglebad . quam quod ipſi ſenſiſtis: quia in ſanctum ſed uacuꝰ eſt a diuina gra ſtendiſſe nontapo CS
eeiie boc neleius delinque / Vna fide nil officit ſcẽ eccleſie con Ntem Grego. querino epiſco ſtolos chieogt
ret. ſed poſt correctus a do/ ſuetudo diuerſa:nos autem ꝙ ter po in biberniis. mm DP Ropter ſim athacin
mino abundanit altioꝛi ſenu tio mergimus rriduane ſepulltuure Rebapnzentur qui in nomine tri plaz. alludit Nnnd
ter illos imergendo.ſo. forte ſacramenta ſignificamus: dũ ter nitatis bapn ati non fuerint. conſuetudimi loci.i
ille tantʒ ſemel debere imer· tlio ĩfans ab aquis educitur reſur AvVero heretici qui in trinita/ vniformeʒ. ? ita eſt frn
gere dogmatizabat vel ibi nõ rectio triduani temporis exprimi tis nomine non baptiʒantur:ſi ar.g onnes debe nae
erat conſuetudo ſemel imer mr. quod ſi quis forte etiam ꝓp ſũ eut ſunt bonoſiani r carbaphꝛyge: mul paptizeriino. 1
gere. io. guoang . ia dilli chꝛiſt . . p. ⁊. f.?.ſ.ſ.s.e.pꝛo tapare.
OZdem modo. i. in no. me trinitatis veneratione eſtimet quia ai li chꝛiſtum dominum non piꝛie. EIun
2. f. . ſſ. fieri neque boc aliquid obſiſtit ba credunt: a iſti ſpiriuum ſanciuʒ per n ) Etulerũt. in⸗ Grenin
Erter.ier imergi ibap prizandoſemel in aquis mergere uerſo ſenſu eſſe quẽdam paruuz ho troducẽs.naʒ Gat r⸗
tiſmo. ? ita tres merſiões ſüt quia dum tribus ſubſiſtenttis nna minem montanum credunt: quo⸗ Vnins ſyllabe error 1An
vnum ſacramentuʒ. ſicut guu ſubſtantia eſt: repꝛebenſibile eſſe rum ſimiles mului ſunt. Alii cum non norer P5We⸗ n
res voces vnum nomen. ar. nullarenus poreſt infantem in ba/ ad ſanctam eccleſiam veniunt ba/ pu du “ nl
dereg monnie ppriſmate uel ter uel ſemel imerge/ piizantur: quia baptiſma non fuit: dne gelſienore ri
3 Pibet vapt zarrimint re:quoniam etiam in rribus mer / quod in erroꝛe poſiti ſancte trinita induceret. dm̃modo tnicr
los qui dicebãt ꝙ debẽt bap/ vna poteſt diuinitatis ſingulariter CItem ex conci.toletano.iiii. tiʒaret. teneret bap ſeini
tiʒari tantum vna imerſione deſignari. ¶ Item Hiero. ſuper Semel in bapniſmate mergere licʒ tiimꝰ. pt. 5. e. ſatis. donj,q
2 tantum ſub vna forma ver- epiſtolam ad phil. li.ii. Ropter uitandum ſciſmatis bx Eniſti. ð hil elsre
borum in nomine chriſii. De eodem. DPndaln; uel heretici dogma gr inaeb⸗/ cerdos
bTriniatis xpleue. uun Odem modo'in patre ⁊ fi. . tis uſum ſimplam tenemus baptii iſmi ceume:nune ior
anic zrce balen D l.ſ. baptiamur a ter mergi/ matis merſionẽ. ¶. Iem JZacha. de bis que poſt la⸗ baas
vt dicit ariſto. vñ grecus huc ſacramẽtum. Item. QLicet ter ba⸗/ De lſacerdote qui per ignoꝛantigz poſt baptiſmũ bap- ho.
veniens daptiʒaret in lingua ptiʒetur pꝛopter myſterium trini/ lingue latine non inuocatione tri/ tiʒato fieri debeat? Oſered
ſua. ? latinns I lingua ſua. tatis: lamen vnum baptiſma repu nitatis deliquit. c adncetlein nC De
apoſtoli variis linguis lo, jatur. C. Item Welagius papa B Etulerunt nuncii tui ꝙ fuit in lrerna aen 15; gi⸗
auebenwrr üd Ulua Aar gaudentio epiſcopo. eadeʒ pꝛouincia ſacerdos qui darg nc “
vleraare r lan an⸗ ann De bis qui ĩ nomine chꝛiſti ſemel latinam linguam penitus ignoꝛa/ q Quid viderisi 4
forma realis eſt attendenda antum mergunt. boeoeat: a dum baptizaret neſciens lo quod audieris. n gentr
2 non vocalis.j.e.retulerunt Vlti ſuntqui in nomine ſolũ qui latine: infringens linguam di⸗/ ſub viſu omnis ſen C Ve
Itẽ pone ꝙ aliquis dicit bap modo chꝛiſti vna etiam mer ceret:baptiʒo te i nomine patria ⁊ ſus Lonttnetur. ledehe
iizo te in nomine genitoris ? ſione ſe aſſerunt baptizari. euange fiia a ſpiritua ſancta.a per hoc tua ebene. den⸗ diity
nati v ſci fiaminis an baptiza licum uero pꝛeceptum ipſo deo et reuerenda ſancutas conſiderauit e ar pl na nunn
mr.vlgej Gfic ge on deſert domino ſaluatoꝛe noſtro Jeſu cbꝛi eos rebapnzare. ſed ſactiſſime fnra dd c indei. 1 6
itar.fi.d. Pob. 4 exdinlec? ſto dicente uel tradente nos ad/ ter: ſiille qui baptizauit nõ erroꝛez (. Tincrul ſputo n de
2. l. ſi ſub vna. . f ſi cer. peta. monet in nomine trinitatis rina introducens : aut bereſim: ſed ꝓ Oleo. ſ. i catheciſmo ſze
I. certum. quod concedo. ? l?5 ct merſione ſanctum baptiſma vni ſola ignoꝛantia romane locuuõms Cie
nominibus ſynonymis bene cuique tribuere dicẽte domino no infringendo linguam ut ſupꝛa dixi hoee⸗
poteſt fieri baptiſmus.ſed ſi- ſtro ieſu chꝛiſto diſcipulis ſuis. mus. boc baptiʒans dixiſſet: non ilud
non baptiʒatur in nomine a Item bap. o. g. in no. p. 7. f. 2. ſ. ſ. poſſumus conſentire ut denuo ba/ negd⸗
terniatis e liliationiſ et. gie Item Zacharias papa boniſa,/ prnzentur. Iem Ambꝛo. de ſa
ſi ominit hoc pronomen ego cio epiſcopo cramétis tractatu pamo. Rboei
7 dicii baptiʒo te ⁊c.bñ bap⸗/ pbo. — OQuare . 1e d 2=ððÿ ſauſla
tiʒat.quia ſubintelligitur pꝛo Inuocatiõe trinitatis tertio in ba uare baptizaii a ſacerdote ügãt fiee
nomen. ar. C. ð fideicõ. ver ptiſmate mergere debemus. Eniſtiꝰad fontem: ingreſſus Ani⸗
bum volo. maxime quoniaʒ TI ſynodo angloꝛum decretuʒ es conſidera quid videris: nine
nec chriſtus appoſuit pꝛono irmiſſime p ꝛeceptum diligẽ/ quid locutus ſis diligenter.repen . zaie
men cun irſt re baptiʒate ter demratum eſſe dignoſcitur: te'occurrit tibi leuita: occurrit nibi nogi
tamaſbi eſann de bas n quicũque ſine inucatõe trinitals pꝛeibyter. vnctus es quaſi athleta nit
it. ſic autem ante non bapti/ merſus fuiſſet: ſacxamẽtum regene dei: ut ad baptiſmum cathecuminꝰ “ W
zatur. mergo te in no. p. æc. ratiõis nõ haberet:quod omnino accedas. . Aem MRabanus in H

ing

Tenn

terſen
Ardu
nboii
Ainet
e dede
niine
zei⸗

füt in⸗
tisn
eertot
föme⸗
ebet
elgmn
ſetrore

diinne
leſebx
eted

iſiöbt.

ein bap,
broefi
nenm
poſth
Münrl
nmübi-
debeatt

titn x

mmenby
cltanſh
tne,
ſerio

nnistn

eiu,

a i

.

. .
Shn
Pein

oſet

ſitte

Oſt. ſ. e. di
ſni v nouiſſt
me. j. e. pſbyteri nul
lus miniſtrornm.
b Chriſtianus. 5.
viij.q.i.olim.
c 0 Mer ſſiſti. id
eſt merſofuiſti
d C Abi inunctus.i
ad quid.
e A Mcepiſti in ca
pite.i.anima.

8. de pe. diſti. lij. ille

rex.⁊ iia aia hʒſedẽ

i capite.alias nõ be

ne concordarent.
f Hodie.ſ.in die
penthecoſtes. qꝛ. le
cta fuerat epiſtola
de aduẽtu ſpũs ſei
in apoſtolos.
g Sacerdotis. i.
epi.eo qꝛ ſolꝰepſ fa
cit hãc iuocationẽ.j
di. v. nanus.
bꝑ DOoſt baptiſ/
mu. Caſꝰ. Di
cunr cuinſmodi ve
ſtis tradit᷑.qꝛ alba
zanere⸗ .
i ¶ Innocẽtiã.can/
dor eni mũdiciã ðᷣſi
gnat.xxx.q.vl.feĩe.
lAd miſteriũ de
ſignãdũ.pꝑ hoc eniʒ
deſignat᷑ futura re/
ſurrectio corporuʒ
glorioſa ⁊ aiarũ vel
ẽt nũc a peccatis.
IVt itelligat iſtud
ſacr̃m ẽ rgni ⁊ ſacer
dotij.quilibʒ eni fi
delis rex dʒ eẽ ⁊ ſa/
cerdos.rex qꝛ ſe ⁊
alios virtutibus re
gere dʒ. Sacerdos
qꝛ cor cõtritũ ⁊ hu⸗
miliatũ. qð eſt vcra

oblatio. i.ſe debet

offerre do.
m C Biademate. S.
xij.q.i.duo ſunt.
n Ccepiſti. indi
A ciũ.qualis ve

ſtis erit talia corda

gerit. xli. di. K. fi.
oC Velamina. for/
te de hoc velamine
dicit.xxiiij.q.i.quo
niam vetus.
p Udei.de bapti
1I ʒzandi examina
tione vel pnia agit
vſqʒ ad. c.ñ plureſ.
q . Deto menſes.
hoc. c. corrigit per
illud qð ſequit᷑.j.e.
ne qð abſit.
1rCathecuminos
ꝑ boc itelligũt om⸗
nia illa. c.q dicũt ꝙ

ifideles pnt eẽ vſqʒ

ad miſſaʒ cathecu⸗
minorũ i eccleſia.ñn
odicit.xxi.di.cle/
ros.ĩ fi.qꝛ illud de
infidelibuſ qui ꝑati
lüt repᷣbẽdere. xliii
di.ĩ madatiſ.⁊ ita ñ
dico ea abrogata.
hm ꝙ quidã dicũt.
2 ratio quare hoc
ı

P

Quare baptiʒatꝰ a pꝛeſbytero vᷣn
gatur in cerebo

de fonte: ſtatim ſignatur a pꝛe
ſbytero in cerebꝛo cum ſacro chriſ
matc ſequente ſimiliter oꝛatione:
vt chꝛiſti ̃gni ꝑticeps ſiat ⁊ a chꝛi
ſto chꝛiſtianꝰ poſſit uocari.¶ Itẽ
Ambꝛo. de ſacr̃is tracta.ii.
Quid ſuper baptiʒzatuʒ a ſacerdo
te dicatur. .
Werſiſti veniſti ad ſacerdo⸗
tem: quid tibi dixii:deus ingt
libi pater omnipotẽs qui te regene
rauit ex aqua ⁊ ſpiritu ſancto:con⸗
ceſſit.que peccatoꝛũ tuoꝛum ueniã.

ipſe te inungat in nitam eternam:

vide ubi inuncius es in uitaʒ eter
nam inquit. C Nem.

Quare vnguentum ſuper caput

baptiʒzati ponatur
LCcepiſti myſterium: hoc eſt
vnguentuʒz ſuper caput. quare
ſuper caput:quia ſapientis ſenſus
in capite eius ſequitur ſpirituale ſi
gnaculũ quod audiſti.legi bodie
ꝙ poſt fontes ſupereſt quo perfe/⸗
ctio fiat quando ad inuocationem
ſacerdotisſpiritꝰſanctus ĩfundit᷑.
¶ Nem raba. de inſti . cleri.
NQuare candida ueſtis traditur
chꝛiſtianis.

LDbeoeinnsradhinr chꝛi/

ſtianis ueſtis candida:que ſi/
gnificat innocentiam puritatem
chꝛiſtianam quam poſt ablatas ue
teres maculas ſtudio ſancte cõuer
ſationis ĩmaculatam ſeruare debzʒ
ad rpꝛeſentãdã ante tribunal chꝛi
ſti. cuncti uero renati albis induũ/
tur ueſtibus ad miniſterium reſur
gentis eccleſie. INem. Mtuntur ba

ptizati albis ueſtibus: ut quoꝛum

pꝛime natiuitatis faciem uetuſti er
roꝛis pãnus fuſcauerat:habitus ſe
cunde regenerationis gloꝛie pꝛefe
rat indumẽtum. tegitur enim poſt
ſacram vnctõnem caput eius my/
ſtico uelamine:ut intelligarſe dia/
demate regni ⁊ ſacerdotali digni⸗/

rate potiri. Item Ambꝛoſius

de myſteriis. De eodem.
Ccepiſti poſt baptiſmum ue/
ſtimẽta candida:ut eſſet indi⸗
cium exueris uoluptateʒ pecca
oꝛum ⁊ indueris innocentie caſta

velamina. Item ex concilio

agathenſi.

uot menſibus iudei inter catbe

cuminos habeantur.

T Aden quoꝛum perfidia frequẽ

ter ad uomitũ redit:ſi ad legeſ
catholicas redire uoluerint. vui.
menſes inter cathecuminos eccle
ſie limẽ introeant:a ſi pura fide ue
nire noſcuntur:tũc demum baptiſ⸗
mi gratiam mereãtur.ꝙ ſi caſu ali
quo periculum infirmuatis intra

pꝛeſcriptũ tẽpus incurrerint:⁊ de
ſperati fuerint baptiʒent᷑. C Iteʒ

ex cõci.toletano.v.

e indeis pleriſque frequẽter ad

iudaiſmum redeünbus.

Oſtquam aſcendit baptiʒatꝰ

erique ex iudeis qui duduz
ad chꝛiſtianam fidẽ ꝓmoti ſũt
nũc blaſphemãates chꝛiſtum nõ ſo

lum iudaicos ritus perpetraſſe no

ſcũtur:ſed etiam abominãdas cir/⸗
cũciſiones exercere.de quibus cõ
ſultu piiſſimi ac fligioſiſſimi domi
ni noſtri Siſemãdi regis hoc ſan
ctum decreuit cõcilium ut huiuſce
modi tranſgreſſoꝛes poniificali au
ctoꝛitate coꝛꝛecii:ad culium chꝛi/
ſtiane dignitatis reuocẽtur ut quoſ
pꝛopꝛia uoluntas nõ emẽdat aiad
uerſio ſacerdotalis coerceat. Eos
autem quos ciccũcidunt:ſi filii eo
rum ſint:a parentum cõſoꝛtio ſepa
rentur'.ſi ſerui pꝛo iniuria coꝛpis
ſui libertati tradantur. ¶ ¶ Item
Rab a. de inſtitu. cleri. M

Ante baptiſmum diabolo ⸗ eius

operibus renũciare debemus.

Rimum interroget᷑ paganuſ
ſi abrenũciat diabolo omnibꝰ

pompis ⁊ oibuſ dãnoſis eius ope

ribus atqʒ fallaciis cũciis:ut r̃ſpu
ant pꝛimũ erroꝛem ⁊ ſic appꝛopin

quet ad ueritatem: poſſitque iuxta
apoſtolũ deponere ueterem boĩeʒ
m pꝛiſtinam ↄuerſatiõem qui coꝛ
rũpitur m deſideria erroꝛis abne

gans iĩpietatẽa ſecularia deſideria.

¶ IJtem Augu. de pñia.

Non tranſit in nouam uitam:quẽe

non penitet ueteris uite.

—0 WOnis qui iaz ſue uolũtatis

arbiter cõſtitutus ᷑: cũ acce
ditad ſacẽm fidelium: niſi eü peni
teat ueteris uite:nouã ñ põt ichoa

re.ab hac pñia cuʒ baptiʒant᷑ ſoli

ꝑuuli ĩmunes ſunt.nõdum eni uti
pñt libero arbitrio. Idem ad
lſa lectitanum.
pnĩam agere non debemus.

MHSnr oien añ baptiſma pe/

nitẽtiaʒ de pꝛioꝛibꝰpciĩis ita iñ

vt etiam baptiʒẽtur:ſicut ſcriptum

eſt in actibus apoſtoloꝝ loquente
petro ad iudeos ac dicente: agite
pnĩaʒ: a baptiʒetur unuſquiſqʒ ue
ſtrum in noĩe dñi nr̃i ieſu chꝛiſti.
Ntem grego. fauſtino defenſoꝛi
Quadraginta dierum abſtinentia
iudeis baptizandis adiicitur.

T E quod abſit longa dilatio

retro poſſit animos iudeoꝛũ
reuocare cũ fratre nro epiſcopo lo
ci illius loquere:ut pnĩa ac abſtinẽ

tia.xl.dierum indicta aut die dñi/

ca:qut ſi celeberrima feſtiuitas oc
currerit.eos oĩpotentis dei miſeri
coꝛdia ꝓtegẽte baptizes.¶ Item
ambꝛo. ſuꝑ epiſtolam adroma.

PDemientia non eſt neceſſaria ba

ptizandis.
Ine penitentia ſunt dona ⁊ uo
canio dei qꝛ gratia dei ĩ baptiſ/
mate non requirit gemitum:nõ re
quirit planctum gel opus aliquod
ſed ſolã fidẽ ⁊ oĩa gratis cõdonat.
Niem iginus papa.

HNẽceſntate cogenie in catheciſmo

7 confirmatione idem compater
eſſe poteſt

Ante baptiſma

3 5⁵ 8£

fiat. vt audiẽtes pᷣdication eʒ
ieccleſia facilius cõutãturer
vel loquitur de preciſis.
ſEt ſi pura.videt᷑ ꝗ̊ ꝙ vſu⸗
rariꝰiudeꝰnõ debeat baptiʒa

ri.niſi vſuras reſtituat.S.de

pe. diſt. v. falſa.
Lerique. circũciſiones
circũcidẽdo aliquos.

uICoſortio ⁊ viris religio „

ſis alẽdi tradãt᷑ vt.xxviij.q.

i.iudeornʒ. de paternis tamẽ

bonis alendiſunt. C. de al.li
ver. Liil.
x Separent᷑.⁊ bonorũ pro

ſcriptione ? ꝑpetuo exilio dã

nabut.vt.C. de iudeis ⁊ ce.
iudei.ſed hoc ſi ſue ſecte ſunt
mancipia. alias enim capite
punitur. C. ne man. chriſtia/
num. l.vna. C. ð eunuch. l. i.

,—

PTradatur. S. di.liiij.c. nni

la. 2.c.fraternitatem. ſed·.
8.xvij.q.vlti.iudas.

P) inntn ebaſtolmmn ad

epheſios ſcribentem.,.

bC Lorrũpitur. vetus bo/

mo. de pe.di.i.tres ſunt.

c ) MWnis. 5. de pe. di. I.

Ires ſunt.
d ¶ Arbiter. ſi eſt diſcretꝰ. h.
e ¶ Veteris.qꝙ hominẽ red/
dit vetuſtũ.? quidem ĩterior
neceſſaria efl in adintorio ex

terior non exigiiur. j.e.ſine.
Bunt penitentiam. i. pe

„

nitudinem.

g De prioribus. nũquid ẽ
preceptio vel ſuaſio ð hac pe⸗

nitentia agenda ſed cui hoc
preciperet.nũquid gentili in

bere poteſt non. ſed dũtaxat

monere xlvij.di. . neceſſe.

„ E quod abſit lõga.vbi

cẽlonga. .di.e.indei.
i ¶Aut die diica.nõ obuiat.
quod dictũ ẽ.S.e.c.duo.ꝙ tã/⸗

tum bis in anno baptiſmꝰ de
bet celebrari.illud eni de ſolẽ
ni ĩtelligit.i. ꝙ cõſecrat̃ tãta

ſolẽnitate.S.e.venerabilis.

Gα Ine penitẽtia. i.ſine ſa

tiſfactione exteriori ⁊æ
afflictione que ſolet exigi ĩ pe
nitẽtia.nã ſine iteriori i adul⸗
tis vacuum ẽ baptiſmi myſte
rium.⁊ ita nõ odicit.de peni.
di. i. tres.S.e.oĩs qui.S. ꝓxi.
c.S.ſʒ iſtud generaliter iĩ alijs
illud ſpãliter fiebat quõdaʒ
in iudeis nõ ꝑꝑ ſatiſfactionẽ

pciĩ.ſed ꝑꝑ reuerẽtiam baptii

mi iudei ꝑ operatõeʒ circũci/
ſionis ⁊ alioruʒ legaliũ ſacr̃o

rũ non a deo appreciabãtur.

I¶BGratia. S.de.pe.di.vij.nul
lus expectet.

mIn baptiſmate. hoc iõ di

cit.qꝛ in pnia ⁊ ſi dimittatur

peccatũ ꝑ cõtritionẽ remanet
tñ tꝑalis ſatiſfactio in baptiſ⸗
mo nõ. Hã tãta eſt vis ſacri.

ꝙ nec ẽt tꝑalis ſatiſſactio in
baptiſmo remanet ꝓ pecca/
tis.iõ nõ eſt mirum.ſi infa/
mia quelibet ibi oimittatur.

quod non eſt in penitẽtia. yt

de. pe.di. ylt.ſi quis.

De con.

T i catheciſmo. de mã iſta dixi. xxx. q.i.peruenit. “
b E Prinus. ba. dixit. ĩ his tãtũ hi cõpf nitateʒ. ſz.h. dicit in oibus eam
gbi.qᷓ baptiſmũ precedut. ſed tamẽ cõprnitas ĩ catheciſino cõtracia non eſt
tãti momẽti vt mrimoniũ diſſoluat.cũ vix eti ĩpediat. extra de cog.ſpi.ↄcio.
¶ Suſcipiant. ? ita latius ſe extenderet charitas.xxxyv.q.i.cum igitur.

On plures..xxx.q.iiij
ꝙ ãt vxor. S.ſo. ibi.
eI M baptiſmaie. ſuſcipere.
c quid ſuſcipiat. dicũt ꝙ
nõ Zhitur comprnitas.ſecus
ſi baptizet.
. Baptizatus. ſi aliter tamé
fit cum baptiʒare poſſit non
ipedit. baptiſmus. ſed hoc iõ
iſtitutũ.eit qꝛ prini. debẽt in/
ſtruere filios iuos i ſymbolo
c in alijs.j.e. vos. hoc nõ fa/
cere pnt.qui pꝛimo in eis in⸗
ſtructi non fuerunt. xlvij.di.
5§. neceſſe. —„
382 On licʒ. nec comĩes. S
xvi.q.i.placuu comuni
b Onachi. S. xviij.q.ij.
doctos.xxx. q.i. oẽs.
3. ſz baptizado põt ñ leuãdo.
icMec oſculẽtur. forte tãgit
cõſuetudinẽ alicꝰ loci. vbi cõ
pres oſculabãtur commres.
*O Os. fideinſſões ⁊ hec
WUEcã qrre iſtuutũ fuit ꝙ
i baptiſmo? icatheciſmo ⁊ cõ
firmatione. qui nõ eſt chriſti
anus nõ offerat puerũ.cũ eniĩ
nobiſcũ nõ iʒ articulos fidei.
qualiter põt eſſe obſes ꝓ pue
re ⁊ qualit᷑ docebit i his que
bic dicuntur. ſed nõ videtur
ꝙ ſint fideiuſſores ꝓ puero
qꝛ ſi qrat᷑ ab eis.erit iſte bo/
nus. nõ dicerẽt ſic vel nõ.j.e.
qneris.ſed ſũt qſi fideinſſo/⸗
res.ff. ad munici.l. ij. F. ylt.
ſufficit ꝙ puer nõ Odicat. ff.
ſo. ma.l. ij. J. vlti. Mã infans
furioſo cõꝑat᷑.xxv.q.i.ꝭ.vlti.⁊
c. illud peq.? ita eo ipo tenẽ/
tur paruuli.ꝙ nõ ↄdicũ̃t.ſ. e.
queris.alias eni nõ tenẽiu fi
deiuſſores. ff. ð fide. omnis.

1 0 Mnis

m L. Vn licet. de rebaptiʒa/
tione nõ facienda. xij.
c. adiungit.
n.Tranſlationes.ſ.mutatio
nes. vij. q. i.mutationes. In
q eni eccleſia quis ĩtitulatus ẽ
i ea perpetuo perſeueret. vt.
di. Ixx. ſanctorum. io. .
.„R& Ebaptiʒare.imãiſſimũ.
RX capite punit. C. ne ſa
ctum. ba. reiteretur.i.i.
p¶ Scelus ẽ.nã maius pecca
tũ ? rebaptiʒar xpianũ homi
nem vel catholicu ꝙ hereti/
cum. ſi.ar. ꝙ maius peccatnʒ
eſt occidere chriſtianum quã
ganũ. ð. di. l.de his clericis
7. xxiij.q.v.li nõ licet. ſʒ ) vi
deiur ꝙ qui paganũ occidit
eorpne occidit.⁊ videtur oc
caſionẽ dare pereũdi aĩiaʒ eiꝰ.
ſed cũ occidi xpianũ aiaʒ eiꝰ
nõ occidit.qꝛ foꝛte bonus eſt
ſimilit᷑ 2 i prio videt᷑ eẽ equa-
le peccatũ. qꝛ ſimiliter iiuria
ſactr᷑o fit in iſto ſicut in illo ſed
forte qꝛ bereticuſ a deo receſ
ſerat. videtur ꝙ magis eſſet
rebaptiʒandus ⁊ io dicit mi/
nuſ peccatũ eẽ i iſto qᷓ ĩ illo.

Ncatheciſmoa in baptiſmo⸗
in oↄfirmatione unus patrinus
fieri põt ſi neceſſitas cogit.nõ eſt iñ
ↄſuetudo romana:ſed ꝑ ſingulos
ſinguli ſuſcipiant. Item ex de/
creto leonis pape.
Non plures ſed unus paruuluʒ in
baptiſmate ſuſcipjant.

LDen plures ad ſuſcipiẽdũ de

baptiſmo infatẽ accedãt:quã
vnus ſiue nir ſiue mulier. in cõfir/
matiõe quoque idipſum faciat.
¶ Irem ex conci.magocienſi.
NQui non eſt baptiʒatus nec cõfir/
matus: alium in cbꝛiſmate uel ba
tiſmate tenere non debet.
† Nbaptiſmate uel in chꝛiſmate
nõ põt altũ ſuſciꝑe ĩ filiolũ ipſe
gꝗnõẽ baptiʒzatus uel confirmatus
Iiem ex cõci. antiſiodoꝛenſi.
Abban uel mõcho ↄmfeſſ lʒ bre
Onlʒ abbati uel möcho de
baptiſmo ſuſciꝑe filios nec
ↄmt̃es bfe. ¶ Itẽ ex li. capitulo
De eodem.
Onachi ſibi cõpr̃es ↄmr̃eſ⸗
ue nõ faciant: nec oſculemur
feĩias. Itẽ ex ᷣmone ſci auguſti.
poſt paſcha dñi quiſic incipit. Ho
diernus dies. Qui in baptiſmo
uulos ſuſcipiunt ꝓ eis apud deuʒ
ideiuſſoꝛes exiſtunt.
Os aſñ oĩa tã mulieres quaʒ
viros ꝗfilios ĩ baptiſmate ſu
cepiſtis moneo:ut uos cognoſca
tis ſideiuſſoꝛes apud deũ extitiſſe
Pꝓillis: quos uiſi eſtis de ſacro fon
te ſuſciꝑe. Jõqʒ ſpꝑ eos admonete
vt caſtuaiẽ cuſtodiãt iuſti ciam dili
gãrcharitatẽ teneãt añ oĩa ſymbo
lum ⁊ oronem dñicam ⁊ uoſipſi te/⸗
nete ⁊ illis quoſaccepiſtis & ſacro
fonte ondite.¶ Itcẽ ex ↄ.hilerdẽ.
Ad baptiʒandi officium a⁊ ad ueſti
mẽta altaris lauanda ſacerdos pꝛo
pꝛia debet babere uaſa.
Mnis pꝛeſbyter ꝗ fontẽ lapi
deum hr̃e nequiuerit.:uas cõ
ueniens ſolũmodo ad bapniʒandi
officiũ hẽat:quod extra eccleſiã nõ
depoꝛtet᷑.ſimiliter ad coꝛpoꝛale la
uandũu a ad pallas altaris ꝓpꝛia ha
beant᷑ uaſa:in quibꝰnihil aliud fiat
NItem ex cõ. carthaginenſi.iiii.
Neque rebapriʒationes neqʒ re/⸗
oꝛdinationes fieri licet.
Onlqʒ ſieri ̃baptizatões nʒ
reoꝛdinatões uel traſlatões
epiſcopoꝝ. Itez ex epiſtola au
uſtini ad maximũ. codem.
B Ebapniʒare bereticũ hominẽ
d qui hec ſcẽsrinitatis ſigna ſu/
ſceꝑit:que chꝛiſtiana tradidit diſci
plia:oĩo pcũm ẽ.rebaptiʒare ãt ca
tholicũ ĩmaniſſimum ſcelus eſt.

Baptiz

) Barrianiſ. rnderit. rñderit.i. iter ſe ñ eẽ baptiʒatos ĩ noie tri
nitatis.i.p. z. f. .ſ.ſ.error eni cmiuſdã ſiue datis ſiue accipiẽ

tis ad baptiſmũ pertinere nõ probatr᷑ã.S. e. diſ. ſatis.

eiur idẽ vicerẽ vbi nibil dicerẽt ð forma.cũ dicerẽt ſe bap

tiʒ atos. ? hoc ideo qꝛ quidã baptiʒati ſũt in forma. alij no. ſed ſecus

C. Item ex concilio arelat.i.
Se arrianis qñ baptizent᷑ qñ nõ.
Earrianis ꝗ / ꝓppꝛia lege ſua

COeamtioaem ſi ad eccleſiam

aliqui de bac hereſi uenerint: inter
rogent eos nr̃e ſidei ſymboluʒ ſa/-
cerdotes ⁊ ſi pꝛeuiderit eos in pr̃e
7 filio ⁊ ſpũ ſancio eẽ baptizatos:
manus eis antũ imponãat: ut acci/
piant ſpũm ſcũm.ꝗ ſi interrogati ñ
rñderint hãc trinitatẽ baptizẽtur
INiem greg. quartus boniſacio
Baptizentur de quibus ignoꝛat
an ſint baptiʒati. B
PDEaaes qui a parentibꝰſub.
tracti ſũt a an baptiʒati ſint an
nõ ignoꝛat᷑:ut bos baptizare debe
asꝰ ᷣm pr̃m traditiones: ſi ſfuerit
qui teſtificetur: rõ poſcit. ¶ Itez
ex con. cartba.v. De eodem.
Zacuit de infantibꝰ quotiẽs ſi
iueniunt᷑ certiſſimi teſtes:qui
eos baptizatos ſine dubitatiõe eſſe
teſtent᷑ nʒ ipſiſunt ꝑ etateʒ idonei
de traditis ſibi ſacris rũdere:abſ/
que ullo ſcrupulo eos eẽ baptiʒan
dos:ne iſta trepidatio eos faciat ſa
cramẽtoꝝ purgatõne pꝛiuari. hinc
Et legati mauroꝝ ſrẽs nr̃i cõſulue/
runt:qꝛ multos tales a barbaris re
demerũt:ſimilit de eccleſiis quo
tiens ſuper eaꝝ ↄſecratiõe beſitat᷑
agẽdũ eſt.i.ut ſine ulla trepidatõe
conſecrent᷑. & Item leo pa. leoni
rauẽnati archiepiſco. Se eodeʒ
Am itaque baptiſmi ſui nibil
recoꝛdet᷑:qui regeneratiõis ẽ
cupidus:nec aliter ateſtari de eo
poſſit qui ſciatſe cõſecramm: nec
illeꝰqui conſecrat᷑.ſcimus quidem
inexpiabile eẽ facinꝰ quotiẽs iuxta
hereticoꝝ dogmata contra ſancto
rum patrum inſtituta cogit᷑ aliquiſ
lauacruʒ quod regenerãdis ſemel
tributum ẽ:bis ſubire: apoſtolica
reclamante ſnia que nobis vnam
pꝛedicat in trinitate deitatẽ: vnam
in fide cõfeſſionem: unũ in baptiſ/
mate ſacrm: Sed in hoc ſimile ni
bil ſoꝛmidat᷑:quoniã nõ põt in uie/
rationis crimẽ uenire: quod oĩno
factũ eſſe neſcitur.atqʒ iõ quotiẽs
pſona talis inciderit: ſolita pꝛimuʒ

examinatõe diſcutite:a longo tꝑe:

iſi foꝛte ſupꝛemus finis imineat:
indagate: utrum nemo penims ſit:
gteſtimõio ſuo iuuare poſſit igno
rantiam neſcientis. ? cum conſti/
terit hunc qui baptiſmatis indiget
ſacr̃o ſola inaniter ſuſpinõe ꝓhibe
ri: accedat inrepidus ad cõſequẽ.
dam gram cuius in ſe nullũ ſcit eẽ
veſtigium:necuereamur buic ſalu
tis ianuam aperire: quam nũquaʒ
ante docetur ingreſſus.

dicerẽ de baptiʒato i

eccleſia licet nihil ð
forma diceret.

ſ Arunlos de⸗

— beas. 5. diſt.
xviij.pᷣſbyteri quoſ
7. §. guod ergo.

t ¶ Qui teſtificẽtur

eos baptiʒatos et᷑.

ucł Ratio.nã in tali

bus certius ẽ tenen
dũ. extra de ſpon.
innenis de. pe. diſ.
vlt. c. añ pe.⁊ vl.io.

x Lacuit. teſtẽ

tur. creditur
ergo teſtionio vniꝰ
i baptiſmo ⁊ in ↄſe
cratione eccleſie. ſe
ens in ordine. xcyi
ij. diſt. alros. ? q ſit
rõ dr. i. q. i. F. ecce
cũ houoris.⁊ cirea
talia ꝑiculũ vertit.
xlij.di.quieſcamus
ſed pone ꝙ qvis ꝓ
bat ſe ordiatũ quo
ad ſpẽm facti.aligs
excipit cõtra euʒ di
cẽdo eum nõ fuiſſe
baptiʒatũ. nũquid
crederet᷑ tũc teſtio
nio vnius quo ad
baptiſmũ. dicit.h.
ꝙ vbi nõ tit alij pre
iudiciũ credit᷑ alias
nõ. vnde nõ poſſet
de baptiſmo ſuoꝑ/⸗/
hibere teſtioniũ ſi
ſub es cõditione ei
relictũ eẽt legatum
ſi eẽt baptiʒatus.qꝛ
fieret piudiciũ hẽdi

yPer etatẽ. ar ali⸗

quẽ poſſe teſtificari
de his que i infan/
tia vidi.ar. di.xxx
vij.relatum.
Maurorũ. man
ri iſti epᷣi erãt quia
fratres eos vocant
vel dic ꝙ eſt nocau
caſus iliud fratres
chariſſimi.

b /Vm itaque
. nec ille ſcili⸗/

cet baptiʒetur ſubi
to ⁊ ſine xxamina/
tione. vt. j. e. c. dicit
longo aüt tẽpore ð
bet inquiri.qꝛ picu /
loſũ ẽ baptiʒatũ re/
baptiʒare yvñ ſequit
ſcimus ?c.

Qui teſtimonio

gr. vnius teſtimo/
nio eẽ credẽduʒ qũ
que. ar. S. e. puulos
2 dic hoc caſu tan/
tuʒ credẽdũ eẽ chri
ſtiano ⁊ nõ pagano
vel iudeo teſtiſicati
⁊ ẽ.ar. ꝙ gl poſſit te
ſtificãi ð bil q vidit
ĩ pupillari etate ar.
xxxvij.di. relatum.

ebet bapti
Neriunsi⸗
nnezg n
Uuerinyter
ſiycſe
Neberelbip
ler ld ni
ſentoltuer
leuur tamen
edicebat.
er manun
1hartoin
gennis
wspan
lnm
Uilißzac
nakl
ne bii
lerſomanee
ſeuoinmar
eieodie
wop i
Neſtiſi
Gemib
pveriäyent
Oendiron
Unmarerni
Mtns
ſrinonpe
Mner
Uirtil ad
MAntgntio
Aſinaar
Mciceden
ſecie i
mmeii i
ioc ſor
eratconn
opinions
cludir.
09
ni
fnilex
moples.
1Po.f.d
ſammeſ,
Ai
de diii.

iett
lchi⸗

ſebe
in
hn
tubbls
e.
ode
oſk.
kticrof
.
fltine
dti
nel
Geteen
deſo.
bed.
Afli⸗
nit tesi
Cecint
io pnd
ein oe⸗
cleſeſe
ne el
dokiſit
ſeta
tann
füun,
leſanns
Pcus
ige
Hitigs
ta ed
nofule
. nügui
lit leſio
rod

Nieb.
tatie

tedltciee

enoeſan
6noſto
eſienuaſ
dtioei
tlegnon

iatnen
Alcuübin
Ae. arii
teſtifen
eiinn
gr. ding
un.
Utotünt
critcei
un
plt en

n ne

veſleti
hen
Cnin,

ſeuni

ien
ſiN

lit,

4.
inogo
1

cze
Alim/
güeich
ekſe

die

c

2

d fun .

4
ſſOe
N

Sꝛ: nun.

Inulla. veniebãt. ar. ex vno alið eẽ preſumẽdũ.ar. ex.ſignis
pſũptionẽ eẽ colligẽdã.xxvij.q.i.vidua quidẽ.S.xx.q.ij.c.i.

b Aleceperit.ſacramẽtũ.ſʒ ð quo hic dicit nã ſi ð ſacramẽto eucha
riſtie ſiue de pane benedicis ad preſt uptionẽ ſi uſcepti baptiſmi indi
citur per hoc ꝙ talia receperũt.⁊ ita ẽ argu.ꝙ vnũ factum probatr

per almd. xviij. di
peruenit.
c Memoria. i. p
auditũ.ar. ff. de ad
plu.arc.l.i.S· vide.
Ppone caſũ. j.
e.ſi qᷓ mulier.qꝛ for
te dicebat iulianus
ꝙ mulier pᷣgnas ñ
debet baptizari pro
pter iuris ĩpoſſibili
tateʒ ꝗꝛ baptizaret

puer in vtero ⁊ iia

poſti eſſet editus

deberet baptiʒaripꝓp
pter illud niſi quis

renatuſ fuerit ⁊c.vi
detur tamen ꝙ be/
ne dicebat. qꝛ ſi ma
ter manumittitur.
⁊ partus infti.de in
genuis. . ij. ⁊ quia
partus pars eſt vi⸗
ſcerum. ff. de vẽ. in⸗

ſpi. l.i.ſʒ ad pꝛimuʒ

dic ꝙ baptiſma ẽꝑ
ſonale bnficiũ. nec
perſonam egredit᷑.
ſeeus in mannmiſſi
one ideo dicit par/

tus pars viſceruʒ.

die vt. . e. fi quicꝗd
ꝙ autẽ ñ baptizeĩ
puer in ventre. ſaliſ
oſtendit rõne.ſ. e. ꝗ
in maternis.qꝛ cnʒ

natus ñ ſit.regene

rari non poteſt.

e & Hunc vero. nõ

dixit iul. ad metam
redargutionis au⸗

guſtinuſ.quia fone

doc cõcederet pꝛi/
ma facie inlianꝰ ſʒ
ad metã iunopinabi
lis qꝛ forte iul.bic
erat contra ↄmunẽ

opinionẽ H̊ mõ con

cludit.S.e. oſtẽdit᷑.

ſ NDi in mater

nis.ñ poſſũt
ſimile.xxxij.q.ij.
moyſes.⁊ ar. cõtra
⁊ pꝛo.ff. de ĩ ius vo.
nam? ſi.
g Qui ſcelerate.

5.e.di.ij.ꝗ ſcelẽate

HSe tali. g. e. di.
ij.quotidie.io.
i 8 Igna.qñ vo/

baptiʒari.⁊.e.cum
enixa. bro. li. iiij.
