auctoritate pape fit l per ſe nius retiere uel affligere in aliqus mus: qua debeat penitentia talis ſatio vlegatur. Ar. 4 s
ſit inial⸗crye trãſac. c. i.nn dẽremus. ODurganonez tamẽ an culpa purgari. Et ideo quicquid 5erra be olhele⸗ A
ritatis q; res iudicata. ff. de ubi accuſator ceſſauerit eundez ex ri diſpo nite: nec aliquod de nobis ſtar reſtitutionis in nun
iureiu. l. ij. illud obſtat om ſe prebere tuo commiſimus arbi dubium habeatis. Naʒ quicquid integꝝ. T reſtitutio chna
nibus accuſare uolẽtibuſ etiã trio. Mulgarem denique ac nulla a uobis de bac cauſa fuerit ordina ĩ itegrũ non delega nune
ĩ publicis criminibus. ff. ð in canonica ſanctione fultam legem tum nos ⁊ gratanter ſuſcipimus ? tur ꝑ generaleman n⸗
reiu.eum qui.ꝭ. in populari⸗- feruentis.ſ.aque ſiue frigide igni libenter admittimus. .Nem ſi datu.ut. ff. de mino e
busnulto Hriiuſ⸗ res iudica nique ferri contactum: aut cuiuſmſi,/ xtus papa omnibus epis. iacher onord
Polle Lämirriur. norniter bet popularis inuẽtioms: quia fa AQualiter ſixius ſemeripſum pur/ cieo ena fnt
põt dici ꝙ fuit abſolutus ſub bricante hec ſunt omnia facta inui Sanit. 12 pape generaltsom im
conditione niſi accuſator ap/ dia:nec ipſuʒ exhbibere nec aliquo NAndaſtis utſcriberem uo nia poteſt. niſi ea ſo nt
pareret. uel fuit abſolutus ab modo te uolumuſ poſtulare immo . bis qualiter inſtans iurgiũ la que romano pon nde
inſtantia indicii nec iõ lis pe apoſtolica auctoritate ꝓhibemus contra me ſuſcitatum ſit uel a quo tificiſt reſeruata.er
riit ft de iudi et poſt edictri. firmiſſime. Idem caſtorio no/ utueſtro adminiculo pelleretur? ſe. ex nup deofſ. an
b 01 a noa hobis mey tario rauenne. aauſa meafirmaretur. Scitote me le nalattanb u
eps miekerntia pope fut 5 Wemarimo ſalonitano epiſcopo criminaria quodaʒ baſſo a iniuſte D MWͤat bi⸗ ni
ſecratus ppter quod a papa Qun ſacramento ſemetipſuʒ expur me perſequi. uod audiens ualen minor maiori. nam unn
fuit excõicatus.⁊ poſtea miſ gauit. . itiinianus auguſtus noſtra auctori/ prrecarium uerbum iluſt
ſã celebrauit. ſimiliter ipone 6 a nobis creditur 2 tate ſynodum congregari iuſſit: ? eſt mado. ut. C. cõ me
batur ei ſimõia ⁊ fornicatio. neceſſarias uides cauſas ĩ facto concilio cum magna examia munia deleg. l. iſ i le
e Rñnderit. exilis enim bic iungi:tanto ſtrenuum deberes te tione ſatiſfaciens ommibus lʒ euaa n. ſic. .. l.kllium. nutl
fai ana l; vniu iname „ſollicimx cxhibere pinde ſi ma dere aliter ſatis potuiſſem : ſuſpi 1. Auctdt. / ſala
d Penitẽtiã ſz quero anei ximus ſalonitanus preſtitoſacra,/ cionem lamen fugiens coramom m Potuiſſem. q in,
ſoli ſit credẽdũ. ð hoc uidet mento firmauerit ſe ſimomaca be nibus me purgaui.ſ.a ſuſpicione papaa nullo poteit nie
ꝙ ſic: qꝛ in nullius uertitur p reſi non teneri: atqʒ de aliis ante ⁊ efnulatione me liberans:ſed nõ iudicari. ut. ix. q⸗ an n
iudiciũ.ſic.ſ.de cõſe.diſ.iiij. corpus ſancti apollinaris tantum aliis qui noluerint aut ſponte boc iij. alioruʒ. nec etia ilin
placuit..— modo requiſitus innoxium ſe eſie non elegerint faciendi formam ab uniner ſali conci und
g Wregſel Dn ot gbiol reſponderit a de inobediẽtiaſia dans. Nẽ alexander.ii.rimal/ Uorndrlei ege d
erra de ſimo acculatuz. :. ſ teutepalauims ageri Peniren do camnan en. ſbrreri edgogizbare nucn
q-i. de mãifeſia. Quid ſi mo ſiam uolumus ut ad conſulendũ De ca gillandi prelbyteri. Nldi.fipahpa. el
reretur priuſoꝙ littere perue/ illum epiſtolam quam ad euʒ ſcir Q◻α Aper cauſa gillandi preſox n Sormã.xiiij . Sunn
nirent ad ipſum.tunc dicã eũ pſimus qua ei ⁊ gratiam noſtram teri mui de morie epiſcopi ſui v. dixit. i. fi
abſoluẽduʒ poſt mortem. nt æcommunionem reddidiſſe ſisna predeceſſoris tui infamati in me/ .Gο Aper cauſa. eih
er de ſen. excõo. a nobis. T eſt uimus: experientia tua dare debe dium conſuluimus: itaque circun forte hic non Naci
hic ar. ꝙ tüc demũ nraui ex at: quia ſicut in contumacia perſi· ſtantium fratrum unanimi aſſenſu inteédebatur poſſel icn
e lre uel abſane ite ſtennbus ſeueros nos eſſe conue· me dilectioni referimus prefatum Gramn lir nderxr
guig. Roe np.per Ii. nit ſic bumiliatis Tpenitenibus gilandum pteſbyterum qme tere ar un. nt
2. 5. di. iiii. leges. Arg. cõtra locum uenie negare nõ debemuſ. preſentandum: ubiſi certi accuſa/ extra de reſti. ſpo. N
ff. ſi cer. peta. eius qui ĩ proni ¶Item mariano epiſcopo rauen tores defuerint: tuncdictante iu/⸗ in litteris. Nã alii lein
ciam. ibi ſtatus ſui ignarus. ne. ſticia ſine omni controuerſia pre/ dicunt ꝙ ſpolialor een
ſed diſtingue: ut. ff. de acqui⸗ Be eodem. ſ byter quecunque ob hoc imuſte obijcit exceptioneʒ Mrof
en Pol al abſent rhi dr ꝙ Q.α de cã maxi ſũt agẽda amiſeritac ſacerdotium accipiat p vult ſtatim ſ eum
ſanie naanillin er ſberv ex epiſtolis quas ad uos integra beneficiaꝰ. ¶ Iem ex cõ Rinee alchen uus
quando ſcribit litteras manũ traſmiſimus agnouiſtis. ſed quia ci. agathen. Rrcri. lothari⸗.
miſſiõis.uel qñ littere ad eũ qualis de bac re fraternitatis ue/ De purgatione clericorum ſi con ĩ aut. de teſti. 5· ſi lliet
pernuenerint. Probabilius ẽ ſtre uoluntas ſit: magis a preſẽtiũ uinci nõ poruerit. nero quis. coll. vij.
dici ꝙ excõicatio nõ ligat ni latore caſtoreo chartulario noſtro Jlegitimi accuſatores cri) Z ar.exnna de teſti. ne
tempore ſcie. ſicut nec. lex. ut renunciante cognouimus: ideoſi mina ſacerdotis probare nõ venis. ij. ſed hnõ W
d eerg eirrrioi icſemnarimnscora; uobis 1 pre potuerint a ipſc negauerit: tum cedo. ur er ge re in⸗
aanum tolecleezte fnis dicto chartulario noſtro de ſimo/ vil. ſociis ſui ordinis fiualer a cri ſr go aerns i n
abſens excõicatur ſtatim eſt Uiaca hereſi ſe ſacramento purga,/ mine ſemeuipſum expurget. Dia P eneficio ? officio 8
excõicatus antequã ſciat. g. uerit: atque de aliis ante corpus aconus uero ſi eodem crimine ac fmuit pᷣuatus. qꝛ gra 1o
ſnia excõicationis ſtatim tra ſancti apollinaris ut ſcripſimus tã cuſatus fuerit cum tribus ſemetip uiter. erat ifamatꝰ. ei
hitſecũ ſuaʒ executionem.ex tümodo requiſuus liberuʒ ſe eſſe ſum excuſer. Item ex concilio e de pur. ca. inter. er
de app. pa ſtoralis. dũmodo reſponderit: cauſam ipſius ueſtre illerdenſi. Et fructus medii en
n oun de 5cduaalig fraternitatiſ iudicio de eo quod ex BDe eodem. tpis recnpenate fi u
oniborninn necg ſeint. communicatus miſſarum ſolen/ Reſbyrer ſiaplebe ſibi cõ/ S—.—
extra de cle.excom.mi.illud. L nõ recipiet fructus inn
Error.n.facti nemini nocet medii temporis re/ i
yt. ff. ð iur. fac.igno. l. error SS ß ſtitutus. niſi expᷣmeret᷑ ĩ ſnĩa.ut.C. ð re mi.cũ allegatis li. xij. io. r
e & Epiſtolam. de grauibus expurgat ſe iuramento. de minoribus nuda pro- ꝗq VSiim ns potuerit. C. de re.cre.l.in bone ftidei. t
miſſione. io. ” rTr Si ualet. quia ſi non ualet deponitur ex de ſimo. ð h. ne ne
C Penitentibus.ſi.extra de poſtu. pre. ad hec. circa fi⸗ . forte ſunt inimici ſui.ex de pur.ca.cum in iuuentute. immo cum fe le
8 C ENon debemus. qui tamen de rigore eſſet deponẽdus..diſ.l.accedens. D mina põt ſe purgare.xviij.q.ii.in decima.io. 7
xi.q.iii.ſiquis eps.⁊.c.pe. 8S. Relbyter ſi a plebe. idem eſt ſi abepiſcopo uela ſacerdotibꝰ.

n
egunsſe
waut
looffe
dliin
cngen
ndno N
undeni
lnſemniͤ
ſſpitne 6
lchirine
Mueri
Nüfontt
Pgenenen
ldetnn
nſa
lg
Pegeenlen
lpoeſni
nenmnn
iſttcſnn;

GCernnte

lrüſin
Dtt
Dilte
ſportmicin
lecarinrnrtn
kmicanci
unn degll
nſcigikin
Aconnn
diebiten
Dhonlng
Manlht
dean un
glomgec
Dbnivetcon
ontpinſi
foelgoen
erctnirt
ſgiſien.
Fomin
Urrr..
RCpro

Derben

tnr
ndintdd
Lonmenen
hnnonent
mudektif
lens. Ni
ontgf
Nſeteumn
utſim
oein

iſe ſin,

Nidenin

ot. ſe. omnibus. in fi. s.di. xxvlij.ↄſulendũ. cõtra.

2 —. 2% 2 % 5
4Suſpendat᷑. forte ſm diſtinctionẽ er de pur.ca.c.ij.sS.xxxiij.di.

c. ult. .dic ꝙ ibi fuit exilis ĩfamia.

¶ Suſpendatur. hoc nerum eſt ſᷣm diſtinctionem ſi fuerit notoriũ

uel manifeſtũ vel famoſũ.er᷑ de coha.cle.ueſtra.⁊.c.fi.⁊ tunc refert

ſi fuerit famoſumſi
ne ſcandalo uel cuʒ
ſcandalo. ex̃ de co/
ha.cle. tua.. xxv⸗
iij. di. conſulenduʒ
Sol. ibinon immi
nebat ſcandalum:
hic ſic:puta ex eius

celebratione:extra

de coha. cle. tua. j.
xxviij.q.i.iam nũc
⁊?.iij.q.ij. audiuimꝰ⸗
aliter obtinet. S. e.
q.i.c.ij. Sed nũqd

a beneficio ſuſpen/

ditur. ? videtur ꝙ
non. quia pene ſuũt
emolliende:⁊ quia
ereſcente ↄtumacia
creſcere debet ⁊ pe
na.ut di. xxiiij.ho
noratuſ. Sʒ ð uide
tur quia hec duo ſt
connexa.lxxxi. diſ.
ſiquis ſacerdotum
⁊.xxxij.di.preter h
ſed dic ꝙ non ẽ pri
uandus beneficio.
niſi ſm ordinẽ iuriſ
ex ð iud.c.i.niſi for
te propter ſcanda/
lum. S. e. ſuper cã.

⁊Z cum magna labo

rat infamia. ut. ex⸗
tra de pur. ca.iĩter.

a Suſpendat᷑ hic
colligitur ꝙ ifama

tus ſtatim debet ſu
ſpendi uſqʒ ad di⸗-
gnam ſatiſfactionẽ
arg. j. iij. q. ij. quia
ea.er̃᷑ de pur.ca in
ter. ⁊ ex.e.ex tuarũ
Sed contra.S.e.q.
i.nomẽ. ex de accu.
qualiter ⁊ qn.extra
de pur. ca.c.ii.? yl.
In bis habes ꝙ pᷣ
ns inquirendũ eſt
de crimine qᷓ; priue
tur officio ille gẽ in
famatus. ⁊ ar.iij.
q.ij.audiuimꝰ. No
tandum ꝗg ꝙꝙ cũ cle
icus aliquis coraʒ
iudice ſuo eſt infa⸗
matus prefiget epi
ſcopus certũ tpus
nolẽtibus accuſare
eẽ de claãde. deſpõ.
c.ult.⁊ ſi accuſato⸗/
res apparnerit ca/⸗
nonice audient᷑. ſ.
e. oĩb?nobis.xy.q.
yv.c.i.ex̃ de pur.ca.
c.ex tuarum. Si ve
ro accuſator nõ a
paret ? mala fama
crebreſcit. tunc eps
nocatis eccleſie ſe/
nioribus procedat
ad inquiſitionem.
ex de accu.qualiter
lxxxvi.di.ſiquid ve
ro. ? ipſemet epᷣs i
ducet ↄtra eũ teſteſ

miſſa mala opinione infamatus fu
erit ⁊ epiſcopus legitimis teſtibuſ
approbare non potuerit: ſuſpẽda
tur uſque ad dignam ſatiſfactionẽ
ne populus fidelium in eo ſcanda
luʒ patiatur.digna uero ſatiſfactio
eſt:ſicuta maioribus conſtitutum
eſſe docetur:quando ſiueſecundũ
canones ſiue ad arbitrium epiſco
pi.vii.ſibi collegas adiungat:⁊a iu
ret in ſacro ſancto euangelio corã
poſuo:quod crimen ſibi illatũ nõ
perpetrauit: ⁊ hac ſatiſfactiõe pur
gatus ſecure deinceps ſuum exe/
quatur officium. ¶ Iteʒ ſilueſter
papa L
De eodem. Palea
Ccuſatum ſimoniacum ne/
ceſie babuimus ſummope/
re per ſcripturã prohibere:nemiſ
ſarum ſolennia celebrare debuiſ/
ſet:donec quid eſſetuerius potuii
ſemus cognoſcere. ¶ Item ex cð
cilio triburienſi.
Palea
Obilis homo uel ingenu
us ſi inſynodo accuſatur ⁊
negauerit ſi eum conſtiterit fide/
lem eſſe cuʒ.xii.ingenuis ſe expur
get. Si autem deprehenſusfuerit
in furto aut periurio aut falſo teſti
monio:ad iuramentuʒz non admit
tatur: ſed ſicur qui ingennus non
eſt:feruenti aqua uel candenti fer
ro ſe expurget. Item imarus
remorum epũs.
De eogem.
J mala fama de preſbytero
exegerit:a accuſatores ac te⸗
ſtes legales defuerint ne ↄtra apo
ſtolum infirmorum corda de ma/
la fama preſbyteri pereutiantur
7 ne uituperetur miniſterium no/
ſtrum. neue ſecuriores preſbyteri
exiſtentes licentius in peccatuʒ ꝓ
labantur: ſeeundum decreta maio
rum cum denominatis ſibi uicinis
preſ byteris quos ſcimus ſe nolle
peierare ſacramento famam ſuam
purget. ¶. Item innocentius ac
quilegenſi patriarche ⁊ mantua/
no epiſcopo.
De eodem.

C. Votiens frater noſter tri/
dentinus epiſcopus in no
ſtra ⁊ ueſtra preſentia de ſimonia
ſit impetitus: prudentiam ueſtraʒ
latere non credimus. cuius cauſa
randem in noſtra preſentia uenti
lata producti ſunt aduerſus eum
accuſatores uiua uoce in ſcripto aſ
ſerentes: quod eccleſiam ſancti
tri de pado preſbytero paulo de/
derit pro quattuor modiis frumẽ
ti:quos ab eiuſdem eccleſie laicis
acceperit.uerum quoniam accuſa

116

ſialius non apparet. xi. q.iij. precipue.in fi.extra. de accuſ.cũ oporteat..eę.p
ſbyter. lite non.cõteſ.hoc facere põt.ut ex ut lit.nõ cõteſ.quoniã frequenter
⁊H ſi fuerit cõuictus canonice puniat.Si ãt nõ cõnĩcitur ⁊ adhuc mala fama
durat admoneat ipſum primo ſeorſum poſtea coram teſtibus ut ſe corrigat.
qð ſinõ fecerit.tunc demum ſuſpendat eũ uſqʒ ad dignam ſatiſfactionem ex

tores:nec teſtes ſecundum formã
canonum ⁊ ſanctorum patrum ſta
tuta in cauſa ipſa procedere nõ po
tuerunt:communi fratrum noſtro
runi concilio iudicamus ut trertia
manu ſui ordinis: ⁊ quattuor ab/
batum ⁊ religioſorum ſacerdotuʒ
de ſupradicta ſimonia ĩ ueſtra pre
ſentia ſe debeat expurgare. Dor
ro expurgationis tenor erit huiuſ
modi. Idem epiſcopus ſupra ſan
cta euangelia primũ iurabit quod
ꝓ eccleſia ſacti petri de pado pꝛe/
ſbytero paulo dãda neqʒ ipſe per
ſe uel per ſubmiſſam perſonam ne
que alius pro eoſe ſciente preciũ
receperit. Deinde expurgatores
ſuper ſancta dei euangelia iurabũt
ſ.quod ſicut ipſi credunt uerũ iu/
rauit. NMos itaque cauſe huius ſe
riem committentes prudentieue
ſtre mãdamus uobis ut ↄgruo lo
co in unũ cõuenire curetis:a ita ĩ
cãm ipſam iuxta preſentiũ tenorẽ
preſtante domino reſtauretiſ: qua

renus ⁊ ois de cetero bhuius que/

ſtionis ſcrupulus auferatur.a utri
qʒ parti ſua iuſticia conſeruetur.
Siquis uero de uobis certa pre/
pediente cauſa intereſſe non pote

rit:uos qui adeſſe poteritis: ideʒ

iudicium terminate. Quod ſi pre
dictus frater noſſer.a.predictam
purgationem fecerit:uos ei aucto
ritate noſtra predictũ officiuũ : tri
dentinã eccleſiam reſtiruite. hanc
autem purgationẽ ante proximaʒ
purificationem beate marie nirgi
nis adiplere iubemus. ¶ In pre
miſſis auctoritatibus ſubintelligi
tur ſi reus ſe purgare uoluerit:ut
ſacri canones modum nõ neceſſi/
tatem purgandi accuſato iponant:
ſicut apparet ex fine capituli ſixti
pape ⁊ auctoritate leonis qui da
la purgatione ait de ſeipſo.
BDe leone qualiter ſe purgauit.
Vcditum eſt fratres chariſſi
miqualiter mali homines ĩ
me grauia crimina confinxerunt:
quamobrem ego leo ponrtifex ſan
cte romane eecleſie purifico me in
cõſpectu ueſtro corã deo ⁊ angeliſ
eius:qꝛ iſtas criminoſas ⁊ ſcelera
tas res quas illi mihi obiiciũt nec
perpetraui nec perpetrare iuſſiꝰ
hoc autem faciens non legem pre
fcribo ceteris:qua id facere cogã
turꝰ. ¶“ Ecceuterqʒ ſummus põ
rifexſemetipſũ purgar nec ceteris
neceſſitateʒ purgandi preſcripſit.
unde datur intelligi quod ſatiſfa/
ctio purgationis in uoluntate con
ſiſtit accuſati non ĩ arbitrio iudiciſ
Sed cum ĩ illerdenſi concilio pre

ſbyter iubeatur ſuſpendi uſqʒ ad

de pur.ca.c.ij.in quo caſu in/
telligo quod hic dicitur.nun
quam enim a pricipio ſuſpẽ
dat eũ niſi enormitas delicti
nel ſcandali hoc expoſcat.e
e.inter.⁊ hec ẽ digna ſatiſſa
ctio ut purget ſe adiũcto ſibi
legitimo numero nel ad arbi
trium ſui epi.ut hic.⁊.j.e.oĩ
bus. ex.e.ex tuarum.⁊ eodeʒ
deficiente in purgatiõe puni
atur ⁊ puniat eũ tſaquam con
uictum nel cõfeſſũ.extra ð ac
cu.cum.p.extra de ſimo.inſi
nuatum.⁊ de pur.ca.cum.p.
cibi.de hoc.

bAlrbitrium. hic nõ cõpur

gatores arbitrio epᷣi ſumen
dos.

c G Imala fama. ſe nolle.

bõe opinionis ⁊ qui ni
tam eiusnouerint ⁊ mores.
ut ex e.c.cũ dilectus.ſed non
fietrigide examinatio teſtiũ
ex.e.c.conſtitutus.immo fra
ter põt purgare fratrẽ.ex de
preſump. c. litteras. io.

d In premiſſis. ſe purgare.

falſum dicit allegãdo.

e ¶ Sixti pape.s.e.mãdaſtis

10.

fCEt leonis.hoc eſtĩ ſequẽ.

C. i0.

g A UVditumẽ. iuſſi. nec cõ

ſiliũ dedi.nec defẽſionẽ
preſtiti.nec ſciente me factuʒ
c.ut eẽ̃ de pur.ca.quotiẽs.l.
di. ſiquis niduam. adduntꝗ

dã nec noluit ut.s.i.q.iiij.ſiꝗſ
preſulatus.quod naldedurũ

vr. Sed nunquid hoc iurabo

quia cum ſciui prohibere po

tui ⁊ non prohibni. ⁊ hoc
9

non habeam ratum quod
ctum ẽ cum etiam ĩ maleficiiſ
ratihabitio mandato equipa
retur.ff. de vi.⁊ vi. ar.l.iij.ꝭ.
cum procurator.⁊ extra ð re
ſti. ſpol. cũ ad ſedem. in fi.õẽ.
e.q.i.notum.in fi.

h C.Logantur. quia ab emu⸗

lis hec infamia proceſſerat.
nel dic ceteris apoſtolicis.

10. Ecce.neceſſiiateem.er de
elec.inotuit.
l:ꝛ ¶ Satur. allegando dicit.

Pp 4

Lau.

pa..fr. de coll. l.iii. 5. i. ar. ex ð vo. vo. redẽ. ex multa. ð. ex de ſen.

qʒ. 5. ij. .l. in. l. Culpa aut
va diligẽte potuerit ꝓuideri
2Z nõ ẽ preniſũ. ff.ſi putator.
tenetur ẽt quãtũ ad deum.vt
Hic ⁊.l.diſt.clerico.⁊.xxxiiij.
q.ij.in lectũ.nõ tũ punitur ro
ne homicidii.ſed rõe negligẽ
tic.ut.xv.q.i.ĩebriauerũt.mi
nor ẽt iiũgitur pena ab ecclia
ꝓ negligẽtia ut.l.di.eoſ.⁊.c.
ſiquis uolũtate. ⁊.xv.q.i. ſi⸗
quis non iratus. =
h Superſtitioſa. vtili enim
2z neceſſaria licʒ.nt.xxxiii.q.
ij. quos deus.de conſe.dil.ij.
liquido.xxviij.q.i.ſic enim.iĩ

pn. t.⁊ ẽ ar.aliqnid ihibitum

eo ꝙ nõ ẽ cõceſſuʒ.xl.di.ſi pa

in regnis ſeuĩ aliis deo degẽtibus
nobiſque una cũ eis agẽtibus ſepiſ
ſime propter multas ⁊ nimias re/
clamationes: que ex hoc adnos
de diuerſis partibus ueneruntuen
tilatũ eſt. Sed qualiter conſultu
domini a patris noſtri leonis apo
ſtolici ceterorumqʒ eccleſie roma
ne epiſcoporum a reliquorum ſa/
cerdotum ſiue orientalium ⁊ gre/⸗
corum patriarcharum ⁊ multoruʒ
ſãctorũ epiſcoporum ⁊ ſacerdotũ
necnõ ẽt noſtrorũ romanornʒ epi
ſcoporũ ſacerdotum omniumque
ceterorũ ac leuitarum auctoritate
conſenſu atqʒ reliquorum fideli
um ⁊ cũctorum conſiliariorum no
ſtrorũ conſultu diffinituʒ eſt: uos
omnes utriuſqʒ ordinis miniſtroſ
ſcire uolumus. Statutum eſt nam
qʒ ratione ⁊ neceſſitate auctorita/⸗
te predicta conſulitu oĩum:ut quo
tienſcunque cuiquam ſacerdoti cri
men imponitur ſi ipſe accuſatot ta
lis fuerit ut recipi debeat:qꝛ qua/
les ad accuſationem ſacerdotũ ad
mitti debeant in canonibus pleni
ter expreſſum eſt. Si autem ut di/
ctum eſt ille accuſator qui canoni/
ce eſt recipiendus eum cum legiti
mo uirorum numero? bonoruʒ te
ſtium approbare in conſpectu epi
ſcoporum poterit: tunc canonice
diiudicetur.a ſi culpabilis inuen/
tus fuerit:canonice damnetur. Si
uero euz ſapratcrl to pretexm ap
probare ipſe accuſator minime po
terit.⁊ hoc canonice diiudicetur.

EOnſuluiſti de infatibuſ qui

in uno lecio dormientes cũ
parentibus mortui reperiuntur:
utrum ferre candente aut aqua ſer
nẽte ſeu alio quolibet exanime pa
rentes ſe purificare debeant eos

non oppreſſiſſe. Monendi ſũt nã

qʒ ⁊ proteſtandi parentes ne tam
tenellos ſecum in uno lecto collo
cent:ne negligentia qualibet pro
ueniente ſuftocentur uel opprimaꝗ
tur:unde ipſi homicidiirei inue
mantur. Mam ferri candentis uel
anolerueniis examinatione con
feſſionem exiorqueria quoliberſa
cri non cenſent canões.⁊ quod ſaã
ctorum patrum documento ſanci/
tum non eſt: ſuperſtitioſa ꝰ adinuẽ
tione non eſt preſumenduʒ. Spõ
tanea enim confeſſione uel teſtiuʒ
approbatiõe publicata delicta ha
bito pre oculiſ dei timore commii
ſa ſunt regimini noſtro iudicare.
occulta uero ⁊ incognita illi ſunt
relinquẽda qui ſolus nouit corda
filioꝛum hominum.hi autem qui
probantur uel confitentur talis re
atuſſe noxios tua eos eaſtigat mo
deratio:quiaſi ille qui conceptum
in utero per aborſuʒ deleuerit ho
micida eſt:quanto magis qui uni
us ſaltem dei puerulum pereme/
rit:homicidam ſe eſſe excuſare ne
quibit.¶Moc autem utrum ad
omnia genera purgationis an ad
hec duo tantum que hic prohibi/

a eſſe uidentur pertineat:non im

merito dubitat᷑ propter ſacrificiũ

de ho.
le ¶ Hoc aũt. hic. 5.
non legitu.

a In decretoleonis. .c. proxi. ? ſe. io. ”Mc . er ð vo⸗ ntn anj
b Annibus. auditu. aliquid ergo ſcitur auditu.xxij.q.v.hoc uidetur. ex. nuper.j.e.monomachiã.⁊ ubicanon non excipit nec nos.ut.s. ver
c O CIn canonibus.ſ. e. q. vij. teſtes. ⁊.c.ipſi. G 4 di. xii. oĩa. lv. di. ſi euangelica. 7.xxxi.q.i.quod ſi dormierit. C. de lbus⸗
d ¶Aut. pro ⁊.non eni ſuffici ꝙ ſoli epiſcopoſu ſuſpectus ar. .j.ex de offi. here. uel ac. uen. l. ulti. ff. de publi.ð precio.ff. de aleato.l.i.ꝭ.quod un .
iu.or. ex parte. ⁊.xxx..di.c.ult.⁊ ſic nõ obſtat.vi.q.ij.placuit.credo tamen ꝙ at. ff. de ritu nupt᷑.palam.i fi.ex de deci.ad audientia.xxij.q.v.hoc ſg
ſi eſt accuſatus ⁊ epiſcopo eſt vf. Ar. . xxvij. q. 1 4
ſuſpectus ꝙ põt eũ cogere a . ij. lex diuie. io. So. 4
purgationẽ: ſecus ſi non ẽ ac condignam ſatiſfactiouem: cumẽt Iple ergo ſacerdos ſi ſuſpicioſus ia cõceſſa itelligü⸗ n
cuſatns fm leges ꝑ illud. vi. in decreto leonis in arbitrio po, aut incredibilis ſuo epiſcopo aut lun de iure cõl: niſt i
q·ij. placuit. imo iuenio ꝙ ꝓ nitur epiſcopi: quota manu ſacer reliquis ſuis conſacerdonbus ſi / Pbibila i ceteris ca in
pter calũnioſã accuſationem qoſpurgare ſe debeat: patet qued ue bõis a iuſtis de ſuo populouel ſibus ineniacur: ni ati
cogit quis ſe purgare. ut ex purgare e der 8 pe dn ominibus fuerit: nei nuit. c. lex diuine. ⁊ D
de accu. veniens. ? ar. ff. ne⸗ ad purgationez cogendus eſt: nec ſua plebe hominibus fuerit: ne in ex de ſen. ex. nuper iing
quis eũ qui in ius uocatus ẽ in ſua uolũtate ſed i arbitrio iudi crimine aut in predicta ſuſpicione b. . ff. de teſti. l. qſi
l. pe. i. cis cõſiſtit. & Ande leo papas remaneat: cum tribus aut cum. v. tum. C. de teſta.l
e V”Woſacerdonbus. uel etã ſcribens ad carolum regem ait. nel. vii. bonis ac uicinis ſacerdoni ſacimus. mn
abbatibus: er. e.cũ in iunen OQualiter ſacerdotes ſie purgare bus exemplo leonis pape qui. xrii. Duiperaborſu. uu
r eictis debeant. epiſcopos in ſua purgatione habu Eno in buerderiij ii
f Souomsdeliinur ils Vnibus uobis uiſu aut au ir: uel eo amplius ſi ſuo epiſcopo ii q .mmodſeec, un
ÿbum a plebe. 5. e. preſbyter ditu' notum eſſe non dubita uiſum fuerit: aut neceſſe ẽpropier quod uero. Sed tñ G incie
quia erant bõi ⁊ inſti. imma mus quod ſepiſſime ſuadente ho tumultuz populi proſpexerit:⁊ cũ ſz bʒ legẽ mopſaica m
nõ admittũtur Iʒ ſint boni.ſi ſte anniquo ſacerdotibus crimina alis bonis ⁊ iuſtis bominibus ſe nõ ſit homicidium
tñ leues fuerit. Nã leues ſi diuerſa obiiciuntur. Sed qualiter ſacramento corã populo ſaper. ii/ tñ puniturlege cor gui
qui ex facili credũt que ꝓpa ex eis ab his rationabiliter erami ii. euangelia dato purgatum eccle nelia ð ſiccarijs. fl. U
rino poſſutxi ie natio aſatiſfactiofiat: lʒ bone me ſie reddat. Siquis autem ſcire de aecn doſch 9.
reR os qui er bon? morie tempore domini genitoris ſiderat quales teſtes ad accuſatio 8 quil. f. 8 d.1. qut. in
ſufficeret:er̃ de adult.c.ſigni neſtri pipini ſiue priſcis ſempori, nem ſacerdotum recipi debeant:⁊ ſi leruus. 5. li mult han
ficaſti. io. bus a ſanciis patribus ⁊ reliquis quid de accuſatore faciendum ſit: er. tamen qui oppꝛi rd
MDnſulniſti homici⸗/ bone fidei ⁊ deuotionis homini/ plenius in canouibus reperiri po müt infantes puni Mdry,
dii. qui bomineʒ oci bus ſepiſſime uentilatum fuerit: terit. 41 Juramento uero candẽ/ untur pnia triuʒ an 1
dit ſi animum occidendi no⸗ nos tamen pleniter inde aliquid iis ferriuel feruentis aque purga/ noruʒ: extra de his I
Hable non belerueft orne diffinitum reperire minime quin tio data non eſt addenda . .An fling Pem i un
ſica. l. . §. diuus. tenet tu. l. mus:noſtris quippe temporibus de ſtepha.v. buberto epõ magun peurat nenena ſte ri
agl. et lz nocere noluerit. duʒz idip ſum aſanctis ep iſcop 187 relt/ tino. . rilitatis dicitur ho/ Wde
tu fuenit in culpa leniſſina quis ſacerdotibus ac ceteris ecGle. Kangdentis ferria feruentis aque micida. ut er de ho Cruil
ff. ad.l. aquil. ſed ſi queme; ſiaſtice dignitatis miniſtris ueſtriſ iudicium in eccleſia vrobibetur mici. ſi aliquis. ybi in

ſdiſnaſre
vocdned l
eleinoft
öſt banalin
puniutſeger

dlaöſtenef.

leor deſtal
nblieren actil
nl finglae.
ſenmnaſſ
tamenqnicehi
nütinfnnsn
nturpeumign
noruzeymdeds
niftlos oed vi
Untbus Yenan
peurnt enenf
lltntsdicturd⸗
nieduneiden
niei ſi alaet
ehoe.
hoerit heſ
onlegtr.

D

a C Si uir. xxxiij.q.i.S.quod autem.io.

Onomachiam. Iſtos etiam lex romana condẽnat:ut.C.
de gladiatoribus.l.vna.li.x.Euchariſtia ergo non eſt dan

da talibus.cũ berrent mortaliter.de cõſe.di.ij.ꝭ.ſed ſi non. Dicũt
e

quidam ꝙ de
ſe. Sed nonne da⸗
uid peccauit.nõ qꝛ
inſtictu ſpiritus ſã
cti fecit. ut ſaſon ⁊
alij. xxiij. q· v. ſi nõ
lʒ. de diuorci. gau/⸗
demus. ⁊ ẽ hic. ar.
ꝙ nõẽ arguẽdũ ab
exemplis. xxvi. q.
ij. nõ ſtatim. ⁊. c.nõ
exemplo. xiiij. q. v.
dixit.xxij.q.ij.ſiꝗs
puentus. ſ. de oſe.
di. ij. liquido. extra
de elec. licet. C. de
ſen. T iterlo.om.iu.
nemo. .
c¶Tentare. xxiij.
q.viij.ſi nullo:⁊.xx
ij. q. ij. querit. cur.
4G0 Epe huic. c.ẽ
derogatü: qꝛ

ſuſpectis nonẽ dan

da euchariſtia.ut ĩ⸗
fra de cõſe. di. ii. tri
bus. de pur. ca. dile
cti.

T Unterrogatuʒ

eſt. inculpati.i.
infamati. Non eniĩ
poſſint ſimul duo
aceuſari de crimine
C. de adul.reos.ſi.
ff. ð adul.reos ſi. ff.
ð inoffi. teſ. nã ⁊ſi
F. filius.

ndens põt ſumere.quia cuilibei licitum ẽ defendeĩ

zelotypie.⁊ illud grego. Si uirꝰ.
quifrigide nature eſſe dicimur per
uerum iudiciuʒ pꝛobare potuerit

uxoꝛem ſuam nüquaʒ ſe cognouiſ

ſe ſeparatur ab ea.
Nlibꝛo nanque numeri legi
tur dominum pꝛecepiſſe moy
ſi:ut loqueretur filiis iſrael:a dice
ret eis: Mir cuius uxor errauerit
maritumqʒ contemnens dormie
rit cum alio uiro ⁊ id marims de/
prehendere nequiuerit ſed latet

adulterium ⁊ teſtibus argui nõ po

reſt:quia non eſt innenta in ſtupro

ſi ſpiritus zelotypie concitauerit

uirum contrauxorem ſuã que uel
polluta ẽ uel falſa ſuſpicione: appe
titur:adducet eam ad ſacerdotem
7 offerret oblationem pro illa. x.
partẽ ſacci farine hordeacee:nõfũ
det ſuper eã oleũ nec ĩponet thus
qꝛ ſacrificiũ ʒelotypie eſt ⁊ oblatio
iueſtigãs adulteriũ.offeret igitur
eã ſacerdos ⁊ ſtatuet coram domi
no:aſſumetqʒ aquam ſanctam ĩ ua
ſe fictili:a pauxillum terre depaui/
mento tahernaculi mittet in eam.
cũq; ſteterit mulier in cõſpectu do
mini diſcoperiet caput eius:⁊ po/
net ſuper manus eius ſacrificium
recoꝛdationis ⁊ oblationem zelo
typie.ipſe autẽ tenebiraquas ama
riſſimas in quibus cũ execratione
maledicta congeſſit: adiurabitqʒ
eam:⁊ dicet:ſi nõ dormiuit uir alie
nus tecum: aſi nõ polluta es deſer
to mariti thoro non tenebunt te
aque iſte amariſſime in quas male

dicta congeſſi. Si autem declina
ſti a uiro tuo atqʒ polluta es ⁊ con

cubuiſti cum alio uiro:bhis maledi
ctionibus ſubiacebis.det te domi
nus in maledictionem ⁊ exemplũ
cunctorum iĩ populo ſuo: purreſce
re faciat femur tuum:a tumens ute
rus tuus dirumpatur. ingrediant
aque maledicte in uentrem tuum:
⁊ utero tumeſcẽte putreſcat.femur
tuum.⁊ reſpondebit mulier amen
amnẽ. Scribetq; ſacerdos iſta ma
ledicta ĩ libello:a delebit ea aquiſ
amariſſimis in quas maledicta cõ
geſſit: a dabit ei bibere:quas cum
exauſerit tollet ſacerdos de manu
eius ſacrificium ʒelotypie ⁊ eleua
bit illud coram domino: imponet

qʒʒ ſuper altare ita dũtaxat ut prius

pugillũ ſacrificii tollat de eo quod
offertur a incendat ſuper altare.⸗

ſic potum det mulieri aquas ama/

riſſinas: quas cũ biherit ſi pollu/
ta eſt:⁊ ↄtempto uiro adulterii rea
eſt: pertranſibunt eam aque male
dicnionis: a ĩflato uentre cõputre
ſcetfemur:eritqʒ mulier in maledi

117

¶Profitetur.nõdũ ꝙ nictoria vnius ꝓdeſt alteri.ſed cõdemnatio nõ nocet
de adult. denunciaſſe. ex de adul.ſignificaſti. ff. de inof.teſt. poſthumus.j.
ſiquis ex his.ff.ſi ſerui.uen.loci.ꝭ.copetit. Item arg ꝙ ↄfeſſio vnius nõ no
cet alteri.xv.q.iij.nemini.Arg. .lix.di.ordinatos.⁊.lxxxi.di.lantis.⁊ ẽ ne
rum ꝙ non nocet alii quantum ad ↄdemnationẽ:nocet tñ quantum ad preſũ

ctionẽ ⁊ in exemplum omni popu
lo.maritus uero abſqʒ culpa erit.
T illa recipiet iniquitatẽ ſuã.quod
ſi polluta non fuerit: innoxia erit
faciet liberos. Sed queliber hu/
iuſmodi purgatio uidetur eſſe in/

hibita:cum in premiſſa auctorita/

te ſtephani pape dicitur ſpõtanea
confeſſione ⁊c. Item ex decre.
nicolai pape.
In nouo teſtamẽto monomachia
nõ recipiſur. l
6 HDnomachiã uero ĩ lege ñ
aſſumimus: quaʒ preceptã
fuiſſe non reperimus: quam licet
quoſdam iniiſſe legamus:ſicut da
uid ſanctum ⁊ goliam ſacra prodii
hiſtoria:nuſquam tamen ut p lege
teneatur alicubi diuina ſanxit au

cioritas: cũ bec ⁊ huiuſcemodi ſe
crantes deum ſolũmodo tentare

uideanur Kontra i con. guar
macienſi.

Sifurta in monaſterio fiunt iudi/

cio monachi ſe expurgent.
B Epe contingit: ut in mõaſte
Hriis mõachorum furta perpe
trentur:iccirco ſtatuimus: ut quã

do ipſi fratres de talibus expurga

re ſe debent: miſſa ab abbate cele
bretur uel ab aliquo ex preſẽtibus
fratribus:⁊ ſic explera miſſa omi/
nes communicentur ĩ hec uerba:
corpus domini ſit tibi hodie ad ꝓ
bationem. Nem.
Quicũqʒ de adulterio accuſatur
probabili iudicioſe expurget.
Nterro atuc: ſionobe adul
terio ĩculpari fuerint:⁊ unus
profitetura alter negat.quid ĩde
agendum ſit:decretum eſt in ſan/
cto concilio utille qui negauerit p

babiſi ſe indicio expur get:⁊ qui ꝓ

ſeſſus fuerit dignam penitentiam
ggat. C Item.
Eum plures de adulterio accuſan
mr ⁊ unus ceteros purgare uolue
rit omnes rei habeantur:ſi ipſe in
iudicium ceciderit.
B Zatuit quoqʒ ſcã ſynodus:
utſi duoꝰde adulterioaccuſa
ti fuerĩt:⁊ ambo negauerit:a orãt
ſibi concedi ut alter illorum utroſ
gque iudicio purgetdiuio: ſi unus
ĩ hoc ceciderit: ambo rei habean
mr. . Item.
WPro ſingulis miſſa celebretur:
qui de aliquo crimine accuſantur
Jepiſcopo aut preſbitero ali
quod maleficium imputatuʒ
fuerit pro ſingulis miſſam celebra
redeb et ⁊ communicare ⁊ de ſin⸗
gulis ſibi imputatis innocentem
ſe oſtẽdere.quod ſi non fecerit quĩ
quennio a liminibus eccleſie ex/
traneus habeatur. ¶ Illud uero

9

ptionem: ut ex de adulteri.ſi
gnificaſti.⁊c.
Tatuit quoqʒ.ut ſi duo
Alr. Z. C. de adulte.re
os. Sed dic ꝙ agitur hic cri
minaliter.ſed ad penitentiaʒ
uel ad thori ſeparationem.

b ¶Alter illorum. uelut pro/

curator.lxiii.di.tibi domino.
Sed ſi directa agetur cnuʒ ſit
cã criminalis: non poſſet vnꝰ
alteꝝ cõſtituere procuratorẽ
vt.iij.q.ix. abſens.niſi uelis
dicere ꝙ in cauſa criminali
vnus ſocius auditur ⁊ pro ſe
⁊ pro aliis.ut eſt arg.iij.q.vj.
hoc quippe.⁊ extra de do. ⁊
contu.cum dilecti. in prin.

—–

Jepiſcopo aut preſby⸗
HGS tero.quinquennio.ho/
die⸗ deponitur qui in purgati
one deficit.ut extra de ſimo.
de hoc hic habes quid fieri
debeat cum nolens purgare
ſe nequit.

cuit. de infantibus.⁊ in cauſa denunciationis ex de teſti. in omni. ? in alio ca
ſu extra de procura.ex inſinuatione.? ubiagitur ad impediendum negociuʒ

(Queſtio V.

NMod uero.duorũ.ſemper duo ſi ufliciũt. iiij. g. iij. F. item in eriminali
bus. v. vbi numerus.niſi in caſibus ſpecialibꝰ. Sed in caſuunus ſuf

,—„

ficit: vt e ð teſti. co.ꝑuenit.⁊ ubi nulii fit preiudiciũ.ð ↄſe.di.iiii.pla

extra de ſpon.preterea. Iteʒ

quantum ad preſumptione
faciendam. viij.qiij. talia.ff.
de dote prele. theopõpus. itẽ

quod ſixtus ⁊ leo infine ſue purga
tionis addiderunt: ex eorum ex/

C au⸗ „

lectus.
Equitur. Hic intitulatur. vi. qo.
Iceat appellationis. Appellatio eſt ꝓuocatio inique ſententie
querelam continens. ff. de mino.prefecti.tamen ⁊ in his que
extra iudicium aguntur appellatur.vt in electione:extra de app.cõ

plures duobus requiruntur
j. e. nullam. ?. c. preſul. Tres
requiruntur in depoſitiõe pe

cunie.in

autẽ. de fide inſtru.

emplo intelligenduz eſt. exemplo
enim ſue ſatiſfactionis noluerunt
ceteris preſcribere legem purgan

5. ſiquis igitur. Item quinqʒ . Vod uero quarto loco
requiruntur dum cõtractus querebatur: an duorũ

excedit libram auri in ciuita
te.C cer. pe. aut.ſed nouo
i icillis ⁊ in donation .
Enca el inner⸗ vetorum auctoritatibus probatur. ſi
C. de do.cauſa mor.l.ult.qn
qʒ.xv.ut.C. de proximis ſa
cro.ſcri.unicuiqʒ.li.xij.

b C Et
ſe leſtis

atris. pater poteſt eſ

n caula filii in teſta⸗

WV teſtimonio epiſcopus
ſittcondemnandus mul

cut enim in euangelio ioaãnis legi
tur. air chriſtus ad iudeos. In le/
ge ueſtra ſcripium eſt: quoniaʒ du
orum hominum teſtimonium ue/
rum eſt. Hinc conſequenter argu

ſtitutus.quiſ appel
. let dicetur. j.e.non
thus exorciſta lector oſtiarius nõ ſolent. hoc in ci⸗
niſi. vii. teſtibus condemnabitur. ullicauſa. Inn crimi
TZeſtes autem ⁊ accuſatores ſine nali autem quilibet
Er ẽt inuito reo appel⸗

aliqua ſintinfamia. ¶ Item leo.
iui.
Epiſcopi non niſi. lxxii.teſtibus
cõdemnandi ſunt.
T Allã damnationem epiſco
porum unquam eſſe cenſe/
mus:niſi aut ante legitimum nu/
meruʒ epiſcoporũ qui fit per.xii.
epiſcopos aut cerie probata ſentẽ
na per.lxxii. teſtes idõeos:qui ta

lat. ff. de app. nõ ta
tum. ⁊ in cauſa libe
rali.ut.ff. de li.cã.l.
i.2. ij. appellatur ãt
a minori ad maio⸗
rem.⁊ gradatim.ut
ſ. e. anterioruʒ. C.
de app.precipimus
excepto papa ad
quem omnibus p-
termiſſis appellat

erpn
inſe

mento: ut. ff. de teſta. l. qui te
ſtamento.alias non vt.iiij.q.

C

am multa. . ri poteſt. Dorro ſilueſter papa in
e ¶ Excomm unicationem.i · generaliſynodo reſidens econtra
damnationem. dixit.

f P Reſul.i.cardinalis epi

.

cleſie relinquuntur: ut extra
de teſta. cum eſſes. ⁊.c.rela⸗
cum. quod dicit ioan. de te/
ſtameutis. non credo nerum
vnge intelligo decre.illas cũ
eſſes.⁊ relatum in quolibet
teſtamento loqui.b.
d Lacuit ut ſiquis. uel

lus. de pe. di.ii. principium.
9

bp Allam damnationem

mentatur contra eos dicens: ſi du
orum hominum teſtimonium ue/
rum eſt: quare teſtimonium meuz
1 patris mei non accipitis. Irem
paulus in epiſtola ad corintbios:
In oꝛe duoꝛum uel irium ſtat om
ne uerbum. Iẽ in epiſtola ad hbe
breos. Quis preuaricans legem
moyſi duobus uel tribus teſtibus
conuictus ſine miſeratione lapida
bitur.

iij. 5F. item in criminali. hic at
iſti mentiri non poterant. vel
dic teſtimonium meum ⁊ pa
tris mei.i.de patre meo ⁊ me
dictum. ſ. teſtimonium pro⸗/
phetarum.
¶VDel trium. ut comprebẽ
dat actorem pro uno teſte:
extra de teſti. i omni. Illa ta
men loquitur in cauſa denun
tiationis.vel ideo dicit trium

quia quandoq; ſecundum ca renſi. ii
nones plures ꝙ duo requi Quot teſtibus quiſqʒ clericoruʒ
tur ſed nunquam pauciores conuinci debeat.

Tacuit utſiquis aliquem cle
