ae a neopbito...a ſina Anatbemans ſnia dauatur qui ſi, iectus eſt regule pro ſui turpiſſi/ ut. ii. q. vii. plerique
de orti alneii. en nes moniace. ordinaar mi lucri commodo: is qui hoc at/ 35 li ncare⸗
Er cito ꝓmouerent: qꝛ aliter T Ep eriutur quaz plurimi ne lenſare probamus fuerit . propru xxii.q.v.ᷣ vf. Iteʒ l
nõ pot erat:ut.lxviii.di.c.i. gociatioe muneris mercart gradus periculo ſubiacebit:⁊ qui ⁊ ſi ꝓbare põt ⁊ ti o
b Exarſerit. ut. ſ. e. quicenn nelle gratiam ſpiritus ſcĩ:dum illi ordinatus ceſt nihil ex bac ordina meat ſcandalũ.faci i
qʒ. ⁊. c. placnit. hoc uernmẽ preciũ donãt: ut põtificalis ordis tione uel promotione que eſt ꝓ ne atid qð legi. xxii⸗ ven
ſi põt ꝓbare illud alias noO o ð ii. q.iii. taʒ ſacerdo erſ
cet ei taciturnitaſ:ut.ii.q.vii. tes.⁊.xxiii.q.iiii. bie
plerique. ſed ſi nõ põt proba fore. it
re faciat quod dicit aug. xxii.q.v.hoc vꝛ.item ⁊ ſi ꝓbare poteſt⁊ſi timeatur iun Perpetuo.ſcilicet. quonſque emengdet.ſi.er de conſti.ex litteris den
ſcandalum tunc faciat id quod legitur. xxiiii.q.iij. tam ſacerdotes.xxiii.q. xxvii.q.i.de viduis.ar.ii.q.v.quanto. ANel perpetuo.i.perpeſua ſe d
iiii. forte. . “ paratione a corpore xpᷣi. i. uſqʒ ad finem uite eti ſi an peniteat.?⁊ H n
i Piaculare.iõ dr̃ piaculare:qꝛ ſᷣm leges cõparatur ei qui morte expiatur. ẽ in crimĩs veichiatlonem⸗areſ. pro ſocio.l.i. Hel perpetuo.i·con .
xv.q.iii.ſane.v.q.vi.delatori ⁊c. IIiinnuo. ar. fl. de ſer. vr. pre. foramen. M
le VDos. hic uacat. ar. a ↄrio ſenſu.ſ. e. q.iii. ſaluator. . quiſquis ꝑꝑ ſua x Jauis epᷣs.hucuſqʒ itroduxit capitula de ſimonia que fit ab
Alucra. ar. j. q.e.ſiquis eps.ar.S.di.lxi.miramur. accipiente. nũc itroducit uſque ad. S. qꝛ S. capitula t ð accipiẽ
lI ¶ Teſtatur. actuum apoſtoloꝝ:cũ dixit pecũia tua tecũ ſit ĩ perditionẽ.j.c. ꝓ teqᷓ; de date ordinẽ uel aliud ſy pũale per pecuniam.
xi.⁊.c.qui ſtudet.io. J y Redegerit. iᷓtũ in eoẽ᷑. xlix. di.c. ult. fl. de recep.l.celſus de oſe. 4
m Eperiuem veller ita ſola nolũtateẽ ſimoniacus.&̊ᷣ itelligo de uolunta di. iiii.c.queris.
e ad actũ aliquẽ exteriorẽ ꝓducta. alias nõ ẽ ſuſpẽſus ab igreſſu ecle 3 Biſpẽſatorẽ.i.iconomũ uel quẽlibet eccleſiaſticarum rerum ad
ſie. ⁊ ſic ẽt exaudi.j.e.qui ſtudet.x.s.e.quicũqʒ.xxiiii·di.q epiſcopꝰ.exira miniſtratorem ut prepoſitũ iconomũ ? nicedominũ.nt.s.eo.quos i
de ſi. tanta. . conſtiterit.j.e.q.iii.ſaluator.h. S t
n ¶ Quia uſitatuʒ. argu. ꝙ mos nõ cxenſata crimine.ſ.e.q.iii.c.fi.ar. .lxiii. = Befẽſorẽ.i.aduocatũ uel iudicẽ nel caſtaldũ.hic collige.ꝗ caſtal Gi
diſ.agathoſa. ⁊.c.qꝛ.S.di.iiij.deoiqʒ.ſ.xxxii.q.iiii.obiiciũtur. diã emẽ ẽ peccatũ. nã diſpẽſationẽ religioſe dom⸗ emereẽ peccatu. 1E
o Sncciſum. ꝑ canones. J . 9 ¶Del quẽlʒ.i. archipſbrm archidiaconũ mõachũ nel quen offo
p ¶ Iniicimꝰ. hoc dicit:qꝛ adiicit penã. nel dic inijcimꝰ.i.iiectũ eẽ onñdimꝰ⁊c. ecchaſtico macipatũ.ut dicet᷑.j.e.q.iii.ſaluator.Njᷣ exaudiꝑi quod
Anathematis. ar. ꝙ ipſo iure ſit anathematiʒatus clericus ſimoniacus ut legit᷑.xxviii.q.ii.quidã.i ant.ð ſan.ep.ꝭ.ſed neqʒ.col.ix.

⸗ QQ f

8 9

. ſ. q. v. c. ult. ſed ſecus eſt in bene/
rante eẽt emptus oꝛdo.tũc diſpenſari noſſet vq y. empto põt in illo uel ĩ alio
ficioꝝ retentiõe.cum enn ennelar ex inſinuatiõe.illa t decre.loquit᷑ cnʒ
tur. . ut. ſ. e. g. v. c. i. ?ÿ in decre. de ſi.
Sec ſit a pꝛelaturg. ſtratienr. tolerari. ut.ſ. e. q. v. c.. x in onia.
ſ el altennctine leaminn, elluntur. nt.i. q. ſi. c. ul. hi otaſi a pre ipo ignoꝛate Alamieinttler oipenkutse e d vOrſenanm.
i Eediatoꝛ.itẽ nõ infamie iſti ꝑc niũ ut ex de teſti.ueniẽs. In a/ b Permanere.j.e.ſiquis.niſiex i Acõione.nũgꝗd ꝓ ſola no
cnlde⸗ ſunt nec recipiũt ad leilnnon in teſtimoniũ.niſi de uolũta/ lũtate eſt excõicand gs cuʒ
fice sautpctibus noreipie interuen iã a petr ſit ſimoniacus. certe no. qꝛ 11
lan Erii. Noaud. 5 te⸗ * lerdammatlonis ſentenni ape 10 uolũtate nõ ſcãdaliʒat ecclia
nii i. §. quoniã vo. col iatione facta proficiat: ſed ſit a diuit. Pecunia tuatecuʒ ſit n m ꝓceſſerit in actũ.ar. xxiiii
Hi eianos Pict Kanma donitaie uel ſolliciindi au inonen quia donum dei exi q.iii.deus. ⁊. di.xxxii. enbe
inn inib⸗ 6 exceptis alienus eiiniß iſinit. Si perdie ni ſſdere. dominꝰ⸗ ſcant. ⁊ intellige a cõione.ſ.fi
minibꝰ nõ excet ecunis acquuiumt. ſtimaſti pecunia peſſi zaner Mreltge ſepara⸗
nin geũqʒ admittit ad nequam p diator tam turpibuſ im ementes bu geliũ ab alia ipo iure para
c 39 j iator tam turpibu etiam ut uendentes 7 4 occultus. qo tenẽ⸗
Cllt accuſãdũ ⁊ ad teſti quis uero me . ti/ ctiam . ſtenderet:cũ⸗ tus eſt etiã occu 5.00 lene
ſ Sõ . acceptis ex expertes oſten . de ſi.c. tãta. io. qᷣ
digne icãdu. ut. iiii. q. iii. nefandis datis ue ius gratie exp i. dum eſt. ex de ſi. c. tãta. io.
8 Sai ſeſu. d teri: ſianicem darichs ſe ſaieus ctoch alios Bacce ſngulnter . foꝛte hocie conreetu eſt. er ð
re atü itegre fame a decidat. ſi ue lo dimiſit. ſine temp.oꝛ.c.fi.b.
tãtũ itegre fe rio gradu deci in temp . a. P. Oꝛ. c. fi. b l di
mittũt e e unatemnanizettr E. Nez ex ocia dentesgemenfes ocktinend ſla⸗ l Baglale . monsſe ueld
le pꝛiã iiuriã ñ d llanſde templo eiecit: 0 E gni depoſitieee.
tiii a. vi oibei auo ua ſynodo. . i gellan tia ſbi itatis. nũgd & licituʒ ẽ
n i rroiidud A lerdoig el alifnus aui ber dinorete empiares s Grdti ele Kechenterſe⸗ S S.
n HH ni at u HS cti c den e . itate: ſic qꝛ illud d
i ad deſtan crreio n iper pecinnant quequam 7nacnos quos eni chriſtus de 6 nds tennae eh ut. rxis
y E de teſti. . I4 6 Ain r. eH 0 Peluent⸗ k
vßng becace ſeruc⸗ 0 conſecrauerit: uel ab alno de templo: nüquam Hirnmne . gie⸗ Ra vend ſane pi non tee vn
u r egnln ere erains eſt: glienusdir 0 ſti ſibi faciet templũ. ¶ Iteʒ Rranti Pdaͤcd ſonritg ocikil
auin ptis.qꝛ nec ad accu tem calixtus papa. orius . lud ſit gra. ſʒ ꝓ la õ
n Uncuumnec ad e- ſr Jm annamnatiantois Bimoniac ſocerdotcs cſens poſ mngl wofeihit necuniz P ſeis
ufti ſtificandũ aam leſia dei per pecuniam aliquis ua ſunt gines 6 us dat. ſ la ſcipit. ut. ſ.
iſ tur teſtes. vill⸗ ni cleiia unt. UMicunqʒ ſacros ordines ue⸗ triuderch ſonn eni rdee
—— Anctorum patruʒ reinpi ſe anarem urſteergos te ‚————— xvi
. iterit opinioni officii noſtri debi . criptum eit a/ 15 P
Dõ extiſerit opinionis quentes ⁊ officii nol per pe non boſſunt. unde beine accipiẽ — fnnid nidas
n Nailengn r Donamnelordinor quẽqu nathema dann: anarl ſis. quo m Yudas.ſz nũg idẽ pla⸗
*D ſed. h. ſecus in ex- cuniam in eccleſia dei uel promo/ i⸗. hoc eſt ſimoniaca hereſis. q cõmiſit ſimoniã. ⁊ quic
ag ſa ad cuniam in . ſtol ti ſunt ⁊ ſan . ſit in eo ꝙ liberuʒ
mturmtedge ent gurtrtem chs s ſiqus matetolnbcmalher voſ. Poiemualcln fk acrlfaun
fiut mitclt miome ad is oĩibuſ probibemus.ſiqu ti non ſunt:ſanctificare a aa ti. inonig elg comin
tiõem ) quẽli⸗ modis o inationẽ uel p in chriſti corpus tra/ plag.l.i. ſimoniã etiã cõmiſit
ann uſatiem ui pꝛa- o in eccleſia ordinanon ſunt:ut cum in chri 1 ſacrã uẽdidit.di
Wõl bet clericũ q uerome liter acquiſierit: acqui/ uel accipere poſſunt: qui ma- in e en a rolont- i
iaie ne opiniõis eſt. Ar. monone talite . 3 dere Ue 4 M odo cit. h. ꝙ dus n pot! .
.* e de ſi. c. tãta. ſʒ no ſita prorſus cgreat digitate. ¶ Yrẽ ledictusẽ: benedicere quom nü ia de dinatũ. angze 3
i ad teſtificaduʒ. niſi nazanzenus. oteſt: ¶ Idem. boterit uel alio genere Zctu
aliqua Peunte dſa grego. Deodem. „Solel Secodem. ſim an alienare. uickain dicht Hut
lug. ione. ar. e de ſi. . . iprecio fſane ereſim . liii. di. generalis.
8 ſeer uer, deri cuz merenteinitoorddinen nnaen gachee eſc ſur n d. Cacſ ne Lleltuen⸗
nufe ia ⁊c.nã teſtes in me . „2 jaineg dit. = tũñ ñ iſte exegit m
lia ⁊c. nã te . anere aut ſa origine ſira a / qidit æ tñ añ emn⸗
ſeißen iminibus toꝛ e de cetero perm repſiſſe.atqʒ in ip aor jnar; iã ille gram fuerat cõſecut
igat is criminibu la ratiõ eſt. a repliſſe ne danatli ra i ille gram fuerat cõſecur
fin endi ſunt. iiii. . are poſſe dubium non eſt. oſtolica eſſe deteſtatione aani ita eſt ar. eos ꝗ nõ exigũt
mmn guanen criminali. lenacelomofbas modis abſcin/ Da nõ cauet᷑ cur nõ perpẽdit᷑:quia aure Nan e bnficij ſz poſt
e b. item ſirex exege eaar Nam ſpiritus ſnci nogu; benedictio illi ſomalegictöc ng ar le as vich ſauis ai
tif .illi qui. in aur. iquid aliud eſt qu firur. Qui tfiat here ri lü. l. i. F. qui au
ſonir * „7 . ii. pir 2„ ⸗ . 1 „ — . Edacio
i ignoti. coll. EIf led cop uod quã deteſtabiliter ĩ utro de miniſteris Z ñ ꝓ uẽditõe.ſʒp mẽdacio q
hen toꝛmẽta ſine p Up ſis. ꝗq t indicatũ ſit. multo „ m. io ordinat: lepram non mihi nõ placet. .
mngt one no ſüt ifligeda (zʒ teſtamẽto uindicatũ ſit. t. Hie Mui precio ordinat: lepr. o Pecunia tua &ͤ in deteſta⸗
khe EEderein⸗ nen rum exemplis H gamronlerr⸗ etur epiſcopus tioneʒ criminis dictũ eſt.i.q.
Stemplatione. ff.r an⸗ iam ſani . ordinar 1 iiii. ecõtra. ar. contra.
t N Senbl Wen mi venei gidir eandem gratiam ſa Em dedit aurum fuit:quod pr Ganicar⸗ expſſi ñ cõtra
ife lites. .. 0z. ? tamen a eliſeo uindicante leproſus erdidit aia fuit.cũ aliũ ordinaret baʒ. dicẽtẽ ꝙ quilibet ꝑ pecca
Aum no. g no niſt heun / mitatis elil Judas omnium re p it aurum fuit quod de tũ moꝛtale erat pᷣuatꝰ ab ĩtroi
imn te pluptiõe nch hems ule didit: mox laqueo rencri CIdem. tu ecclie. ar. de Nroriaiſ
ſt crimi . torez uene . ſ. 1 . iii.q. iiii. v
gre tit crimioſus te Is emp d redemptoris gra — em ctꝰ ſacerdos. xxx-
re i nõ tñ ſus eandẽ . De eogem. i Doꝛi 8 ſolos ſimo⸗/
un lbet q, n. imtens npeni obinni eineritoraniane atiã cũ ordinaueris non ſu tas derorbeerclie eiecit ĩ
Ubi⸗ nõ cõſpiratoꝛ. er de mo poteſt retinere quod neai dez Seiſitann gratuito eã ſest. i ctis alijs Percatanpninell:
uiit ſi. licet. licet ſhi age Simon etiam magus cum e nei⸗ meruiſti Jem ide m de g ezt. ge tñ Bendoineneteon
nni retur 45 criminali/ ſpiritus ſancti gratiam emere ↄmittũt in oꝛdine eepon 5
lgi ter ſed denũcigtuie ” nec telis ſimoniac nec pubi
im ibi etiã exanditaleſ auẽtas gnãlit᷑ loqꝗ nideat᷑.vñ viccmmbarmg. hac mã nõui. xxxiii.. iui. vir
ai⸗ ô fniſſe admiſſos ”s jg erea ibi acenſatus ex/ .I25 G. eccliam ante pniam intrare.de hae libet ? ẽt excõicatꝰ põtĩ
lig tatis. pterea ibi accuſ 9foꝛnicatoꝛ dʒ C02 9 Ere =
de rigore iuris.ſed ſᷣm tamberatii, en 8 6; de quo ipi teſtificabãtur c? dia io. T. tñ diẽ qd ẽt õ fchs cũ nõ iueniat᷑ ꝓhibiiuʒ
taim cibiedat damanel eriminibu emencatl ey de ſi. ꝑ tuas. ⁊ de Rᷣ di⸗ fraſerccliam cã oꝛãdi dumno no kec on iã acgſiert
elen maxime cũ de crim . ij io. ”ůꝗUäl p5* en. e cum nuper. R— „ õcilient ð tñ ꝑ vecuniã . e=
. enr . tne e, oie lbet deral el S, inefcrbnetgtecdn r. E ſeriprü
d Dip becunia. 2 ci. ſi quiſpiam. xxiii. e . inere no pnt. ue ꝓtuae ſaof oreg taẽ hic. ⁊.j.e.x .
, (Nialtz gꝛeſerti aneaſ⸗ Tardotiad ndmmnirahe⸗ ſt offertaliſs Defatcinit ab alijs ut Kanetner otreni eſt.
cet⸗ 8 lliſarius. xxyiii. q.i uel exponea ſa Ar. c ſimõiaca.i. ſic dare nel acciꝑe ſimoiaca her
ne tempoꝛalium. Eegere loge gereete officium ſacerdotis.
hn e Anctoꝛum. S iacus nõ poſſit in oꝛdine rma t Tradere.i.
“Z Di ſtudet.caſus dicit᷑ ꝙ ſimoni
4

tu
. nere ſed talis a cõione ſanobeluaen Pgraneſt deiio⸗
m ꝓbat exemplo gieʒi ieſmonia⸗ reciptega cuzeffectu. f. ab quil⸗
nag f Studet.cũ effectu. pᷣba em ſun fficit ꝙ dat operam.
qʒ inris.l.i.er de cle.nõ reſi.relatũ. uel ſuffi din nõ põt diſpenſaf
8 & ndine. benedicitondie. qr ſiquis emitor
d

5 rrectio
3 .ii. Pma. ſed h ueꝝ eſt poſt reſurr
ñ oĩa. ð de con.di. ii. pᷣma. ſed ̊ neꝝe eſnnrectſ
Aii aiker kiekagte
mẽtũ na iudas ante omiſit. uel dic ſatis fuiſſe in oꝛigine. qꝛ⸗
G H epꝛrri peccati vulnere ſe infectum reddidit.
oꝛdinaretur. lepꝛa.i.peccati x
G nn non meruiſti. ar. xxi. · iiil.c. ult

m
circa ipm.ut.j.e.erga ⁊ extra de ſi.nobis in ſuo eo

SZ

NIto turpẽ. inexpiabilis eſt. quo ad oꝛdinis executiõem.nel dic ꝙ in de

teſtatiõem criminis dicitur. ⁊ ſicẽ culpa diſcoꝛdie que ſoꝛte nec paſſiõe
purgatur. ut.S. di. xc. neqʒ ad caim uel qꝛ penitet uſqʒ ad moꝛtẽ.ut.ſ.e.ſiquis.

bBeniqʒ moabite.iſti moabite ⁊ amonite idolatre erãt ⁊ cũ redirent filij iſ-

rael de captinitate egyptiaca ⁊ ſcirẽt iſti ꝙ ſitim patiebãt.obuiauerũt eis cum

pane ſine potu ducẽtes balaã
ſecũ ariolũ ut eiſ malediceret
ꝑx qð peccatũ pᷣcepit dñs.ne
eos ſacros ꝓlelitos reciꝑent
i ecclia dei uſqʒ iſeptima gña
rey. ßʒ aliã traſlatiõeʒ dica
tur vſz i. x. ſʒ ñ Zdicũt ſibi nã
ſcẽdẽtes ꝑ ſexũ maſculinuʒ

n rcipiunt uſqʒ in ſeptimam
femininũ uſqʒ in.x. ſed he/

bꝛeus dixit. ꝙ nihil alið erat
reciꝑe eos ad eccliam dei.ni/

ſi dar eiſ unptui filias ſuas hi

ſtoriã de illis moabitis hẽs.x
xxv. di. c.ſexto die.

c& Vlſqʒ ĩ tertiã.i.niſi hẽant
ſa

idẽ trinitatis æ quatuoꝛ gña
vtutũ uel quatuoꝛ euãgelioꝝ

d · Multipliciſ. ar. culpã nel

dolũ purgari ꝓceſſu iꝑis.ut

ii.q.i.in pᷣmis.xxxv. q.ix. de

gradibꝰ.ff. de here.vel ac.vẽ.
l.uẽditoꝛ. ff. de ac.⁊ obli. is ꝗ

ex de fi.pᷣſ.ꝑ totũ.erꝗ ma.ac.

poſ.inſuꝑ.ar. ⸗.j.e.uẽtũ. ff.ð
po.l.i.S.ſi rẽ.ff.de cõdi.fur.l.

ꝗ furtũ.⁊.l.ul.ſed rei vᷣitas ẽ

ꝙ k nõ poſſit purgari ꝓceſſu
ꝑis quo ad pñtẽ caſũ.purga
tur ꝑ ecclie diſpẽſatiõem.nt.x
xiii.q.iiii.ipᷣa pietas.vn vᷣſus
Cõpoſito late fetẽti queſo ci/
bate. Qui putas excluſũ cri/

mẽ ꝑ tpis vſuʒ.de cõſue.qto

in glo.ſolã cõſuetudinẽ.

e¶ Et quartã hic nõ ꝓſeqnit

ambꝛoſius nr̃am iterptatiõeʒ
ſʒ. lxx iterptũ.uel dic ꝙ rfert

ſe hic ad myſticũ intellectum

i.donec hẽat fideʒ trinitatis
⁊2 quatuoꝛ euãgelioꝝ.

fBurioꝛ. ⁊ gs dubitat ſcele

ratius eẽ ↄmiſſũ qð durius ẽ
vindicatũ.ut.ſ.xxiiii.q.i.non
afferamus in fi.qð ppetuuʒ ẽ
iz ⁊ ꝓpe uxoꝛis ĩterfectoꝛ gra
niuſ pũiat.ut.j.xxxiii.q.ii.ad
monere.q; matricida.xxxiii.
q.ii.latoꝛcẽ.qð tñ ſpãle ẽ ⁊ ob
frequẽtẽ cãm factũ ⁊ ob ꝓnã
in nxoꝛes ſuaſ maliciã rfrenã

da. talia qꝛ ſt ſpalia ad ↄnr’am

trahi nõ debẽt. io.nut.xxvii.q
i.nuptia ⁊.⁊ di.xxxvii.ſi vir.

g Pꝛeſertim. reſpicit id qð

dixerat durioꝛ.uel incipit ibi
vſus ⁊ reſpicit ad lĩ̃am ſequẽ
lẽ.ſ. cur ergo.

h Per lauacri.ſine quo nẽo

hʒ vitã et᷑nã. niſi ꝓ xpi noie
gs fuerit baptiʒatꝰ ſanguine

nt.xv.q.i.ꝭ.ut iiaqʒ.de cõ.di.

iiii.c. firmiſſime.

i ¶ Vt uicioꝝ. ſophiſtice argu

mentat᷑.nã idẽ eſt i idolatria

ſed in pᷣdictis nõ cõſiderat ni

ſi lr̃alem intellectum.

le· ¶Vidgfectiõem. plenitu
(and tereemnden oꝛ/
inis

d

ic interſerit magiſter

de oꝛdinibus hereticoꝝ . Sʒ

quicquid io.fauẽ.⁊ alij ð hac

— —

mã dixerit.iſtð ẽ tenẽdũ ꝙ glʒ e

Me eodem.

O Ito turpẽ ſequitur lepra mer

cedem: a pecunia male queſi
ta corpus animamq; commacular
uides quia facto auctoris ſucceſſio
damnatur heredis.inexpiabilis ẽꝰ
enim culpa uenditi miniſterii:⁊ uĩ
dicta gratie celeſtiſ tranſit in poſte
ros. Heniqʒ moabite ⁊ ceteri nõ
intrabunt eccleſiam dei uſqʒ in ter
ciam?a quartam generationem tã/
diu uidelicetut ſimplicius ĩterpre
temur:donec culpam auctorũ mul
tiplicis ſucceſſio generationis ab
oleret. Sed cum illi qui in deum
idolatrie errore deliquerũt: in ter
tiam ⁊ quartam generationem ui/
deantur eſſe mulctati:profecto du
rior eſſe uidetur ſententia qua gie
zi ſemen uſqʒ in eternum pro cupi
ditate habendi prophertica aucto/⸗
ritate damnatur: preſertimcũ do⸗
minus ieſus chriſtus per lauacri

regenerationem omnibus remiſſi

onem dedit peccatorum. Cur er/
go giezi ſemen ĩ eternum damnat᷑
niſi uruiciorum magis quam ge/
neris ſemen ſectatores intelligas
ſicut enim qui filii promiſſionum
ſunt exiſtimãtur in ſemen bonum
ita etiam qui erroris ſunt:exiſtimiã
tur ut in ſemen malũ. Naʒ ⁊ iudei
ex patre diabolo ſunt non utiqʒ car

nis ſucceſſione ſed criminis. ergo

omnes cupidi omnes auari gieʒi
lepram cũ diuitiis ſuis poſſident:
J male queſita mercede non tã pa⸗

trimonii facultatem quam theſau/

rum criminum congregauerunt e
terno ſupplicio breui fructu.
¶Quia ergo auctoritate leonis
pape ſimoniaci non niſi ſpiritũ mẽ
dacii accipiunt ſecundum grego.a
pud ſimoniacos ſacerdotium non
ſubſiſtit. benedictio eorum in ma
ledicrionem cõuertetur.apud eos
manet anathema dandi ⁊ accipien
di cum ſancti non ſint nec in chriſti
conſtimuti corpore cuʒ ſint maledi
cti:nec ſanctificare alios poſſunt:
nec corpus chriſti tradere uel acci
pere. nec benedicere aliis ualent

ſecundum ambroſiuʒ uero anathe

matis opprobrio condemnantur

atqʒ a participatiõe corporis ⁊ ſa/

guinis chriſti alienantur cum acci

piatur aurum a lepra demr:cum in

expiabilis ſit culpa uẽditi miniſte/
rii ſecundum calcedonenſe conci/

lium ex tali ordinatione nibil pro

s ſiue catholicoſine hereticꝰ ſiueĩ ecclia ſine

ex conferat oꝛdinẽ.dinn tamen conferat ſm foꝛmam eccleſie.⁊ recipit oꝛdina
tus oꝛdinẽ.lʒ nõ recipiat executiõem oꝛdinis.ſimiliter ſi taliter oꝛdinati alios

oꝛdinẽt idẽẽ᷑.⁊ ſic ĩ ifinitũ.ut.j.e.q; qdã.ix.q.i.oꝛdinationes. Idẽ dico de ↄfi⸗

ciẽdo coꝛpoꝛe chriſti.j.e.dñs ðclarauit ⁊.c.nõ nocet.j.de cõ.di.iiii.nõ in nobᷣ

t Quðei tribuet᷑ ar. ꝙnxoꝛ

u Accepiſſe.alias accipere.⁊ ſupple

loquit᷑ ergo pᷣncipiũ capituli de hiſꝗ in foꝛma ecclie receperutoꝛdi
nẽ. Secũda ꝑs de illis ꝗq extra foꝛmã.illi nihil recipiunt nec aliquid

cõferũt.qꝛ nemo dare poteſt.⁊c.ut.S.c.i.⁊.ſ.q.vii.daibertum.

IEntum eſt.tres nãqʒ macedones epi.quibꝰ hec ſcripſit In

no.inter alia fecerant qõnes. Pꝛima erat utrũ quiſ ducens vi

ficere iudicantur. ſecundum gelaſi

um ſimonis damnatione inuolun

tur. ſecundum gregorium naʒan/
ʒenum in ſacro ordine permanere
aut renouari nulla ratione poſſunt
ab heliſeo lepra perfunduntur.
apetro in perditione damnantur
a chriſto uere de templo eiiciũtur

NQuid aliud ſimoniacus ſimonia/

co in ſua ordinatione poteſt cõfer/
re:niſi quod innocentius de cete/
ris hereticis teſtatur dicens.
Qui ſpiritus perfectionem nõ ba
bent:ipſam dare non poſſunt.

Ui perſectionem ſpiritus ſã
cii quam acceperant perdi/

erunt non dare eius plenimudinẽ
poſſũt que maxime operaiuur in or
dinationibus quam per ſuam per
fidiam perdiderunt. Et iteruʒ qui

honorem non habuit. honorẽ da/

re non potuit.nec aliquid ille ac/
cepit quia nihil erat in dãte:ſed dã
nationem quam habuit per prauã
manus impoſitionẽ dedit. ¶ Idẽ
Simoniacus per prauam manus
impoſitionem non benedictioneʒ
ſed damnationem preſtatr.
Entum eſt ad tertiam queſti

Nonz que pro ſui difficultateꝰ
ongiorem exigit diſputationem.

cum nos dicimus ab hereticis or
dinatos vulneratum per illam ma
nus impoſitionem habere capurꝰ
ubi uullusinfixum eſt: medicina⸗
eſt adhibenda qua poſſit recipere
ſanitatem:que ſanitas poſt uulnuſ
ſecuta ſine cicatrice eſſe non pote/
rit.Atqʒ ubi penitentie remediuzʒz
neceſſarium eſt:illic ordinationis
honorem locum habere non poſ
ſe decernimuſ.nã ſicut legitur qui
tetigerit immundum immundus
erit: quomodo ei tribuetur quod
mundicia a puritas conſueuit acci
pere. Sed econtra aſſeritur eum
qui honorem amiſit honorem da
re non poſſe.nec illum aliquid ac
cepiſſe:quia nihil in dante erat qð
ille poſſet accipere: acquieſcimus
uerum eſt certe.quia quod non

habuit dare non potuit: damnatio

nemutiqʒ quam habuit per pra/
uam manus impoſitionem dedit.
qui particeps factus ſit damna⸗
tionis: quomodo honorem debe
at accipere: inuenire non poſſum
ſed dicitur uera eſt iuſta legitimi ſa
cerdotis benedictio. auferre põt
oẽuicium:quod a uicioſo fuerat in

. „„ ₰

dum.extra de comiu.le.c.i.⁊.ii.

duam in uxoꝛc poſ
ſit emoner nel fa⸗
ctus clericus ppteꝛ
hoc debeat itder
cuius determinati⸗
onem ponit. z. di. x
xxiiii.ſiquis viduã
Secũda erat utruʒ
dicendus eẽt biga⸗
muſqui ante baptiſ
mum vnaʒ poſt ba
ptiſmũ habuit alte
ram.cuius determi
nationem ponit. ñ.
dſti. xxvi. deinde.
lia.q.erat an t᷑
maneant clerici. i.
an reciperent cha⸗
racterem ab hereti
cis oꝛdinati.uel an
debereut ad ulteri⸗
oꝛa ꝓmoueri.⁊ diẽ
v nuuquam. ⁊ hc
qõnẽ ĩ hoc.c.expli⸗
cat.
m Pꝛo ſui diffienl
tate.qꝛ fuit queſitũ
ſi oꝛdinati ab here/
ticiſ accepiſſent ho
noꝛẽm.⁊ ſi ad eccle
ſiam reuerſi recipi
antur in honoꝛẽ cle
ricatus.
n ¶ Dulneratuʒ. i.
capitalẽ ⁊ ſacr̃alẽ di
guitatẽ cum vulneĩ
.i. cũ dãnatione ſu⸗
ſcepta tenere.
o Capnt.i. giam
nã ⁊ aia ponit᷑ pꝛo
boie de cõ. di. v. ne
tales. ð”MU
p¶Vulnuſ.ubi.n.
malum ↄtingit ⁊c.
ii.q.i.ſi peccauerit
q Medicina. boc
videriur ſic exponẽ⸗
dum.i. reiterandũ
eſt in his ſacrʒ. ſ. e.
q. ul. p illicitaʒ. hoc
enim videtur intel⸗
ligendʒ cum omil⸗
ſa fuit foꝛma ar. i.
ult. daibertũ. ubih
iducitur.
r¶Cicatrice et. q
⁊ ſi peniteãt.iñ irre
gularitas manet q
nõ abolet ꝑ pniam
ut. xxv. di. pꝛimũ. ?
l.di. illud.?.i.q.vii.
ſiquis oem.

8 (laabere.j.xxii.

q.iiii.ipa pietas.⸗

ſec ibi de oꝛdinatii
a catholicis.⁊? pꝰ in
hereſim labẽiibus
hic de his gbus he
retici manus impo

ſuerunt. uelh

rigoꝛe. illud de mi⸗

ſecoꝛdia.

non tenet᷑ reddere debitũ uiro lepꝛo-
ſo. ar. . xxxii.q.vii.oẽs. ⁊ q.v.ſiquis uxoꝛẽ.vide de hoccui eſtſtan⸗

⁊ iõ nõ dʒ ei nocere quin oꝛdi

nari poſſit.q.d. id quod nihil eſt non dʒ pᷣſtare impedimẽtum.utex

1 —N : 9

uni de iurepa.quod autem in fi. ſed hoc fallit. extra de ſpon.c.ad audiẽ⸗/ non contingat.
il ti. . sä o(Sidei.⁊ in hoc facit ad ꝓpoſitum.
i Baãnatiõem.i.ſacrm qð dãnabiliter hũit.dãnabiliter dedit.?⁊ iaa p¶ Vm ois auaricia.iõ dicit᷑ auaricia ſpãliter ſuitus idoloꝝ.qꝛ tanqᷓ; deo
i factꝰ eſt ꝑticeps dãnatiois.j.e.q.vii.ſiquis.j.e.q.iiii.O.cum g.j.de exhibet auarus nũmo reuerẽtiꝗ.j.xi.q.iii.panꝑ. J
N con. di. iiii. ab antiqua. q “ꝗIdoloꝝ.ar.vi.q.i.quero.
b Mon poſſum. d r Pergditiõi.⁊ ita ẽ heretieꝰ
mero iure. na ex di⸗ , . . ” ⸗ ſim ꝓpoſitum gratian..
eus ſpenſatione poſſuy iectum. ergo ſi ita eſt applicentux· mus diuinus apoſtolus: cuius ca⸗ s Subijcit. potiꝰ eni uocat
n i.·. ul. ↄueniẽtibuus ad ordinationem ſacrilegi atqʒ oĩ thedram ſortita eſt ſcitas ueſtra ta ¶ꝙᷓ ſit. . xxiiii.q.ii.ſane.=.j.xx
nnii cE Bien l obiſenj· um criminum rei quia benedicio quã ſimonẽ magũ deponit. Tole ii q.v. cauete. viii. ..i. ſciẽduũ.
t obiectio que fiebꝗt ne ordinationis crimina uel uicia rabilior eſt enim macedonii 1 eo/ Fiü g. ii oꝛe l0. ſant
anocehtſo peima utemur auſerri nullus penitentie rum qui circa ipſuz ſũt ſpus ſanci O Kcaten denmdee ſ et
ti fuit ibi ſed contra. ocuſſit: quia poteſt id preſtare or ipugnatorũ impia hereſis. Illi eni nõ a diuinitate nel diuinatio⸗
H nun d Bñdictiõe. ꝗẽ dinatio quod longa ſatiſfactio pre creaturã ⁊ ſeruum dei patris a filii ne. nt. ſ. e. nunq̃.
n cũ hereticꝰ redis ſtare conſueuit. ſed noſtre lex ec/ ſpũm ſanctum delirando fatentur u Et eoꝝ.i. ſequaciũ eius.
an recõciliat ecclie nel cleſie ueniẽtibus ab herenicis qui iſti uero ſpũm ſcũm efficiũt ſuũ ſer xEfficiũt.ſ. quãtũ in ſe ẽ.ſi
nn us erorur as tũc illic baptizati ſunt per manus? uũ. Ois eni dominus quod hʒ ſi cuutemere ⁊ uẽdere dicũt.j.e
mnn sen anckorener⸗ inmmpoſitionem laicam tantummo/ nuulr uendir: ſiue ſeruũ ſiue aliquid 1 A l aluator . ltj col
i rum oꝛdinãtur. nel lit. nec ex his aliquem in glerica,/ ter a qui emit dominus eius nols tioõem. C. de Iben. rin du⸗
umng qnñcunqʒ aligs oꝛ tus ordinem uel exiguumꝰ hono/ eſſe quod emerit per precium pe/ qum. in fi. niſi ubi lex ihibet
nt dinatur. h. rem ſurrogare. ¶ Sed obiiciturr cũie ilud acquirit. ira 1 bi qui bic uẽditiõeʒ. e inpa. ð iur. C
e S3 leloe⸗ alii beretici afide exportabant. ſi/ iiquã actiõeʒ operãt᷑ detrabũr ſpi de re. alie.l. ul.imo ? qnqʒ cõ
M entalil hec eſt ter moniaci autem Aſi grarnann Pirinij Din ſcõ: equalit᷑ peccãtes hiſ qui waelere t. as ano.
. 1 . n 6 6* PI . l. I. II. . 4 9
ugn; f¶KTex.i.conſuetu ſonſ bu an tanena ⸗ phemauerͦt dicetes chriſtü in chꝝ.⁊. ff. cõi di.l.i.ꝭ.ul.emer
inee⸗ do. E. de emaci. li de alieni non ſunt: atqʒ ideo quod beelʒebuch eiicere demõia. atqʒ 6tn ilĩ *. iur. if
alibi ponitur ꝓ re⸗· ab innocentio de ceteris bereticis utuerius dicamꝰ iude ↄparãt᷑ pro nec nere.ar g. . dedong.
lis gula. ſ. e. q. vii.c. ii. decernitur. non ualer de his con/ ditori qui iudeis occiſoribus chri ſancimas.
ſgii alibi ponit᷑ pꝛo rõe ſequenter intelligi. His ita reſpõ ſtum uendidit.cum ergo ſpirius 3 & Pecũie. nã pciũ in pecũia
iun di. conſueiudo. ðꝰ. detur. ſimoniaci aſi fidem tene ui, ſanctus conſubſtantialis ſit chri,/· nuerata conſiſtit. inſti. de ep.
n rer nicena . deantur: infidelitatis tamen perdi ſto: eiuſdem ipſi portionis erunt⸗ T vẽ. . itẽ pciũ.ar.ex de re. ꝑ/
ktin Scrien d nooloni ſubiiciuntur. ¶Unde bea proculdubio in eis non eſt gratia mu. ad qõnes. n ubi aliò pꝛo
nn lum ab bereticis o: alnbroſius in primo libro de peni ſpiritus ſancti. i. ſacerdotii ſancti/ dddarin ſg nnutatio⸗ D
i imartſnt Ferqu enria ad nouatianum ſcribens di ☚ quod non ncceperunt n6 rgeenechia fiten large⸗
Un apud eos baptiʒati . abent. ait eniʒ petrus ſimoni: nõ cipitur.ut.i.q.iii.p totum.
ltn ſunt tantũ. ita ꝙ nõ Simoniaci fidei integritatem nõ eſttibi pars neqʒ ſors in ſermone æ Derrabnn. ſe eniʒ indei
immn eumtl u:j ea n habent. ꝗ”MV iſto.quia exiſtimaſti donum dei pe miraculoꝝ oꝑatiõem tribue/
inint been n iber:⸗ )Etrus:cum ſimon magice ax cunia poſſideri: nã ⁊ nigeſimuſno bant diabolo que ꝑ ſpũm ſan
Gc ſerns in oeleli c Is conſuemudine deprauatuſ nus canon ſancrtorum apoſtolori ctum fiebat. ita iſti oꝛdines 9
Cnli cleſia q ſloſ p vncti putaſſet quod gratiam chriſti per zacus eorundeʒ tertius a quar ſin vona ſpuͦs ſanctiꝑ diabo⸗
n onem chriſmatis impoſinonem manus ⁊ infuſionẽ mss liber regum alienum omnino „ Mi g. melis kreret eum
ſoꝛmat.nt.j. de cõo. ſpiritus ſancti pecunia compara⸗ a ſacerdotio pronunciant eum qui eni cẽ. ꝙ poſt ſequit in lr̃a.
inlii di. iiii. ab antiqua.j ret: ait: non eſt tibi ſors neqʒ pars aliquãdo dederituel acceperit pe a Sanctox. que ſic ſe hʒ. ſi⸗
rnigt gl glacn. iſz in hac fide: quia cor mum non eſt cuniam in aliquo tempore ſiue an quis epᷣs pᷣſbꝛ aut diaconꝰ ob
ſetm e de anas ng⸗⸗ rectum apud deum. uides quod te manus impoſitionem ſiue poſt tinnerit ꝑ pecuniã dignitateʒ
ahimn eeis eeggdin bunc magica uanitate blaſopemãa accipere enim eſt quandocunqʒ ac ? ipe ⁊ oꝛdinatoꝛ eius mõis
mieg⸗ iii c. inrnt. iem iin ſpiritu ſancto apoſtolica au cipere Item ex conci. braca, oibusa cvioncabicindamur
un ſe. nam ſibiipſi oop⸗ quod puram conſcientiam fidei Et qui dat ⁊ qui accipit:utordinei roboã ꝙ quicũqʒ uolebat im
. ponit ꝓpter cõpati non habebat. Item greg. in re ſacri preſtentur: anathema ſit. plebat manũ ſuꝗ ⁊ fiebat ſa⸗
nt nentier ſunoni Mo. . . Lacuit ut de ordinatione cle cerdos excelſoꝝ.⁊ ꝓpter hãc
uen eqꝛ. in tl. Tils nb⸗ imoniacus infidelis eſſe proba 7 ticorumm epiſcopi munera nul ain⸗ nerrabat dom⸗ bic obo
Ginit lterngnone het ,„,„,, HMM i ſuſcipiant ſed ſicut ſcriptum eſt: am e uerſaẽ ?T deleta de ſupfi
n nſq; ad 15 cſtarg. ( Am omnis auaricia idolo⸗ quod gratis donante deo accipiũt j. de Eiafrius pbi de giez igit
Cmnnt l trus. de rumſit ſeruitus quiſquis hůüc gratis dent: non aliquo precio dei d A oe nbr de Hieziag
iin ſarn⸗ —* Uin l⸗ dis eccleſiaſti 5 O 221 ¶ Alccipe.ar.in electioibus
w aualns. ſim / a maxime in dandis eccleſiaſtics gracia a impoſitio mannum uenun ꝛin alienatiõibꝰut firme ſint
ini æ ditite de ſau. honoribus uigilanter non preca⸗ detur. quia antiqua diffinitio pa/ fieri ex cõſenſu poſt ſequente
g k dedang⸗ uet: infidelitats perditioni ſubii/ trum ita de eccleſiaſticis ordinari ſient ex pᷣoꝛi.j.xxix.q.i. 5. his
dt ſtulit ad pdãnane⸗ citurꝰ:etiam ſi tenere fidem uerbiſ onibus ſtatuit dicens: anathema ita.j.xxi.q.i.c.ult.⁊.q. vii. de
tin. rat. xxvi. q. v. nec Auaʒ negat facto uideatur. ¶ Iẽ ſit dati accipiẽti: propterea quia cimas ⁊c. . c: eclias.ex ð iu⸗
eſ mirum. ex epiſtola tharaſii conſtantinopo multis ſceleribus aliquanti obru ahr eine haſtoꝛalis· ar. .x
nn, I Der impoſitiöe, litani epiſcopi miſſa pape hadria, tniſancto altario indigne miniſtran d rccipere. imiliter ipẽder
hu ſcʒ ut quicũqʒ ĩpo⸗ no. tes non hoc teſtimomo bonorum eſt qñcũqʒ ipendere.ut.j.e.q
t⸗ , veret nianun acci · Simoniacoruʒ hereſis ceteris diꝭ operum: ſed pro fuſione muneruʒ iii.ſaluatoꝛ. ⁊.j.e.ſiquis pbẽ/
6 ent Kei inſ ſan⸗ nabilior eſſe probatur. , obtinent: oportet non per gratiaʒ das.⁊. c. ſiquis obiecerit ⁊ eſt
u reepr enm DOs qui per pecunias manuſ munerum ſed per diligentem pri/ ſi. ff. de calu. l. i. qd at. Eſt
m In bac ſide ſ. impoſueruntuel imponũt pe us diſcuſſionem deinde per mul / ſimoniacns qui rõne oꝛdinio
1 e a botig . nel beneficij collati aliqd mu
4 Karinp 15 . ð nus dat ut dixi de gieʒi. Z. e. ꝗ
, in enbus opoſtolor babez in ſermõe Mo. nr.e eos ani vñ põt di ę· ſiuget. io.
iin ci in fide tua.i.in eo ꝙ credis obtinere.ſ.ut pecunia infundat᷑ ſwpuiz e Lacnit.aliquãti.ar.ꝓpter indignos hãc ꝓhibitionem inſtitutã fui
Nuch ſanctus. In hoc facit ad ꝓpoſitum grani.qꝛ dicit non eſt tibi ꝑs in porꝛrigitur . ad e g idt enis .xil g. i due⸗ nua ulſſe
6 bac fidelis. ergo heretic? ⁊ ſic exaudi.c.ſequens ꝛ7. ¶MHjʒ. ̊.di. lxxxv. c.i.ſo.hic appellãt multi ono ueltres nel hoc ĩtellige cum
D n Mρ55 purã. que etiã ad actum ꝓgreſſa eſt. de pe. di. i. c. ſicni etiam clerici ſunt ignoti. g ¶Per multorum.sS.di.lxvii.reliqui. .s.xxxiiii.di.

in m 2

lectoꝛ. Z. ?.xx.q.ii.oʒ.
a . Vtẽ opponit: ei.fſ. qðᷣ ꝓpo
ſitũ eſt pᷣncipalit᷑ ꝙ. ſ. vẽdere
ſpũalia ſit peccatũ.uel ꝙ oꝛ/
do uenditus nõ bʒ gram ſpi/
ritus ſancti.
bAiuda.huinſmõi obiecti
onis ſolutionẽ ponit. ſ. q. iii.
cũ & pᷣme in.c.iudices ⁊c.
c AUgdices.alias incipit du
ces. vᷣba michee ꝓphete
⁊ eſt talis caſus.ꝗdã cũ repꝛe

henderẽt᷑ de ſimonia excuſa

bãt ſe exẽplo quoꝛũdã in ue.
teſ.qð hiero. ponit in hoc.c.
Pꝛimo ponit nerba michee
pꝓphete ⁊ exponit ea ondens
ꝓpter huiuſmõi ſimoniacos
hieruſalẽ fuiſſe ðſtructã. Se
cundo ibi poterat petrus.po/
nit nerba petri cũ oblata pe/
cunia ſimonẽ cõdẽnãtis.Ter
tio excuſat ſamuelem de q̃rta
ꝑte ſicli a ſaule oblata.qrto ex
cuſat achiã de panibꝰ ſibi ab
uxoꝛe hieroboã oblatis.ꝗnto
heliſeũ de pecuma quã aʒael
nucius benadab ſibi obtulit
2nõ eſt viſimile qð acceꝑit.
d Eiꝰ populi iudaici.io.
e C Requieſcebãt.ille dr rege
ſcere ſuꝑ dñm qui obtentu ſa
cerdotij uel ꝓphetie nõ vinit
luxurioſe.⁊ expõe r̃geſcebãt

.i. gratiam eius habebant fſe

cum ſᷣm opinionẽ ſuam.
ſMon uenient. quaſi ipuni
tatẽſibi ꝓmittebãt.

g “Wala que minãtur nobiſ

pphbete.
h Arabit᷑.hoſt. aratro.i.de
ſolabit ⁊ eſſe deſinet.ar.ff. ꝗ.
mo.uſufr.amit.⁊ſi uſufr.⁊ H
factum eſt a romanis.
.i ¶ Pomerij erit. cuſtodia eniĩ
pomerij collectis pomis deſe
ritur ⁊ ideo hoc dicit.
lꝛ ¶ Sed fac.i.pone.⁊ ita ſᷣm
canones põt quis ponere fal/
ſum de cõ.di.iiii.ſanctum.
HQuinqʒ ſũt oboli.ar.in ðᷣ
licto q;titatẽ rei attẽdi.ſ.xxiiii
q.ult.c.ult.j.xvii.q.iiii.gcun/
gzlxpil. ult. queſti ſunt.
m Qui ntinã. ⁊ hoc negati/
ne legas.i.utinã nõ plus acci/
peretur.ſimile ntinã habes.x
xiii.q.iiii.ſi ea.⁊.xxvi.q.v. e⸗
piſcopi.⁊ iõ hoc foꝛte dicit.qꝛ
ſi plus nõ deberẽt accipe.nul
lns eẽt qui uellet ſimoniã cõ/
mitter.uel iõ foꝛte qꝛ q;to mi⸗/
nus quis acciꝑet taãto minus
peccaret ſʒ ꝙ dicit de abigeo
minꝰ enĩ WS porco nelo
ne qᷓ; ꝓ boue. ff. de abigeis.l.
i.i.rñ.uel poſſet intelligi ſᷣm
illã decre. ex de ſi. ⁊ ſi qõnes
ar. Z.j.xiiii.q.ult.c.ul.xvii.q.
iiii.quicũqʒ.extra ð ſi.ex tue.

CLau.

torum teſtimonium clericos ordi
nare. ¶ Ex illa auctoritate beati

ambroſii gregorii patet quod ſi

monia ci ſicut ⁊ alii heretici a fide
exorbitant.a ideo conſequẽter de
illis itelligitur: quod ⁊ de aliis de
cernitur. . Item opponit/ quod
prophetia donum ſpiritus ſancii ẽ
hoc autẽ in ueteri teſtamento a ſan
ctis prophetis uendi conſueuerat
unde ſaul ad ſamuelem pro uatici
nio expetendo non niſi cum mune
re ire preſumpſit. uxor etiam hie/
roboam ad hominem dei non niſi
cum munere acceſſit.item chriſtuſ
a iuda uenditus auricnulaʒ ſerui ſa
nauit. Exemplo itaqʒ ſaulis ⁊ uxo
ris hieroboam patet quod donuʒ
ſpiritus ſancii emere uel uendere
non eſt peccatum. Exemplo chri
ſti liquet quod ſpiritus ſanctius aſi

iniuſte a ſimoniacis tamen uenaliſ

putetur. uirtutis tamen ſue gratiã
non obliuiſcitur: nec deſinit effe/
ctum ſue gratie etiaʒ uenditus pre
ſtare:ſed de prophetia beatus bie
ronymus in michea competenter
ſoluit: malos tantuʒ accepiſſe ⁊ nõ
bonos denuncians.
¶Dali prophen non boni propbe
tiam uendebant.

I. AVdices inquit eius in muneri

bus iudicabant: ſacerdotes eiꝰ
in mercede reſpondebant: ⁊ pro⸗
phete eius in pecuniis diuinabant
ſuper dominuʒ requieſcebani di
centes:nonne dominus eſt in no/
bis:non uenient ſuper nos mala⸗
iccirco propter uos ſyon quaſia/
ger arabiturꝰ:⁊ hieruſalem ut cu/
ſtodia pomerii eri ᷑. nemo ambi/
gat hieruſaleʒ propter ſcelera que
in hoc capitulo leguntur fuiſſe ſub
uerſam. Et paulo poſt:poterat pe
trus ſimom mago uendere quod
petebat: immo ſimulate uendere.
ſpiritus enĩ ſanctus nec uendi nec
emi poteſt:ſed oblatam pecuniam
cum offerente damnauit. nec mo/
ueat quẽquam illud quod in pri/
mo regum libro legimus ſaulem
uolentem ire ad ſamuelem dixiſſe
puero ſuo ad eum ſe ire non poſſe
quia precium non eſt in manu mea
Et adiecit: quarta pars ſicli eſt in
manu mea. Hãc dabo uiro dei: 7
annunciabit nobis uiam noſtram
non enim ſcriptum eſt quod ſamu
el acceperit aut quod illi obtulerit
quin potius paſcuntura prophe/
ia.ſed fac euʒ accepiſſe:ſtipes ma
gis ſũt eſtimande tabernaculi quã
munera prophete. Siclus enim
uiginti obolos habʒ.quarta ergo
pars ſicli quiqʒ ſunt oboli. noſtri
ergo ſacerdotes ſi uolũt uendere
prophetiam a columbam in cathe
dris ſuis proponere.quas domi/
nus flagello ſubuertit quinqʒ tan
tum obolorum ſint mercede con/

tenti: qui utinam non precium uil

larum ſed quinqʒ obolos accipe/

rent.hoc ipium ſonat in tertio re/
