in exiliũ mittant᷑.nt.j.c.ꝓxi.
q . Ad loca. hoc eſt regulare
ut ſemper pᷣmo cogãtur redi⸗

re ad monaſteriũ ſuũ.ni.xxyx

ij.q.i.nec aliqua. in fi.⁊.c.im
pudicas.⁊.c.peruenit. niſi ſe
pius delinquant.uel pꝛimum
monaſteriũ ſitnimis diſſolu⸗
tu.ut.xxvij.q.i.ſiqua.⁊.c.ſi⸗
quis rapuerit.
r. D obinuz. detinere. nec
Rtaliſ detẽtoꝛ incidit ĩ ca

Lau.

uis religioſis ad normã ſancti bñ
dicti intra clauſtrũ morari precipi

mus: uicos caſtella ciuitates pera
grare ꝓhibemus:a a populoꝝ pre

dicatione oĩo ceſſare cenſuimꝰ:ni
ſi forte quis de ſue aĩe ſalute ſolli/
citus:ut eorũ habituʒ aſſumat:eoſ
intra clauſtrũ conſulere uoluerit.
¶Nẽ ex concilio chalcedonenſi.
Monachi qui ſũt in ciuitanbꝰ epi
ſcopo debẽt eſſe ſubiecc.
Vi uere pureqʒ ſolitariam
eligũt uitã:digni ſunt conue
nienti honore. Eos vo qui ꝑ ciui
tates ſingulas ſeu poſſeſſiones in
monaſteriis ſunt:placet nobis epi
ſcopo eſſe ſubiecioſa quien operã
dare: atqʒ obpᷣuare ieiunia a ora/
tiones in locis quibꝰ ſemel ſe deo
deuouerint ꝑmanentes:a neqʒ cõi
care eccleſiaſticas. neqʒ ſeculares
aliquas attractare actiones. relin
quentes ꝓpria monaſteria:niſi foꝛ
te iubeantur pꝛopter urgentes ne
ceſſitates ab ipſiꝰ ciuitatis epiſco
po:⁊a neminẽ ſeruoꝝ ſuſcipi in mo
naſteriũ: ut ſit cum eis monabus:
niſi cũ domini ꝓprii licẽtia. Pre
tereuntẽ vo hec decreuimus extra
cõmunionẽ eſſe:ne nomen domini
blaſphemet᷑. Conuenit ergo ciui/
tatis epiſcopo curãꝰ ⁊a ſollicitudi/
nem neceſſariã monaſteriis exhi/
bere. Miſita reſpõdet᷑. Aucto
ritaſilla nicene ſynodi ꝓbibet mo
nachos de monaſteriis exire:et ꝑ
capellas ſepulturas mortuorũ ce/
lebrar᷑ ofluere nidelicet more cleri
corũ ad cuiuſlibet exequias cele/
brandas. Ceterũ ſi apud monaſte
riũ aliquis ſemetipſũ tumulari uo
luerit:nõ eſt ꝓhibẽdus. Ande
gregorius ſcribit ioanni epiſcopo
de urbe ueteri.
Aiſſe celebrari:mortuiſepeliri ĩ
monaſterio nõ ꝓhibentur.

Bapitꝰ abbas monaſterii ſã/
cti gregorii inſinuauit nobis

plurima ſe a ueſtra ſancritate gra/
uamina ſuſtinere:ꝙ in eodẽmona
ſterio miſſas ꝓhibeas celebrari:
mortuos etiã interdicas ſepeliri:
ꝗ qua ihumanitate uos hortamur
ſuſpendi: ⁊ ſepeliri ibidem mor/
tuos.miſſas celebrari:nulla ulte/
rius habita ↄtradictione ꝑmittas.
¶ Idẽ carolitano epõ uenerio.

HNõſunt caſſande pie uoluntates

defunctorum.
D lumꝰ: ne pie
monerete uolumꝰ: ne pie
defüctoxꝝ uolũtates tua quod
abſitremiſſione caſſent. ¶ Item
Eaſe papa.
LCeſtatoris arbitriũ puari opoꝛtʒ.

H Mnlderatio eccleſiaſticeuti

litatiſhoc poſtulat:ex iuſta di
ſi poſitione teſtatoris ſeruandũ ar/
bitriũ eẽ. ¶ Iẽ ex ↄcil.triburiẽſi.
De eodem.

6 facultates rex ⁊ op

portunitas tẽpoꝝ ſuppetit et

cetera:ſicut in eodẽ.c.ſupra legit

in cã eoꝝ qui de dioceſi ad dioce/

ſim tranſierüt. ¶ Ecce his aucto
ritatihꝰ patet:ꝙ ſi quis apud mo/
naſteriũ ſepulturã ſibi eligere uo/
luerit: libere a monachis poteſt ſe
peliri. Unde liquido colligit᷑ ꝓhi
bitionẽ illã nicene ſynodi propter
iĩprobitatẽ circũuagantiũ eẽ factã.
SVUñ ĩ chalcedonẽſi ↄcilio legit
Monachi qui ſine licẽtia epiſcopi
uagant᷑: a Opria loca redir̃ coaãt
ida monachi nihil habẽ/

4
id
(is ſibi iniunctũ a ꝓprio epi
copo:iĩterdũ vᷣo etiã illi qui ab eo

fuerãt excõicati:ueniũrad ciuita/
tẽ conſtãtinopolitanã: ⁊ in ea ꝑtur
bationes trãquillitati eccleſiaſtice
inferũt:a diuerſoꝝ domꝰ coꝛrum/
pũt. Statuit igit᷑ ſacia ſynod/hos
primũ cõmoneri: ut exeat a regia
ciuitate.demũ eos inuitos deuci
ac inde ꝑ defenſorẽ cõpelli: uiꝰ ad
ſua loca pueniät. ¶ Itẽ pelagi
us papa paulino ſolitario.
Monachi circũuagantes ꝑ defen
ſores ſũt cõpellendi.

atqʒ/ ꝓbinianũ uel alios pſeu
monachos ioãni defenſori pre
cipimꝰ: ut eos debeat detinere:
quatenꝰ ſi quã deſiderãt ſue ↄten/
tiõis rationẽ cognoſcere: ad nosꝰ
ut iſorment᷑ debeãt exhiberi. Cer
te ſi ſola obſtinatione ab eccleſiaſti
co corpore ſũt ſciſſi: ĩ reatina ſicut
etiſti iſula ut exulẽt predicto de⸗
enſori duximꝰ iniungendum.
¶Item leo papa.
NHullus monachus pꝛeter domini
ſacerdotes audeat predicare.
Dicimꝰillud etiã:quod no/
bis ꝓpter ĩprobitatẽ quorun
ͥ monachox religionis ur̃e uer
bis mãdaſtis ꝑ uicarios ur̃os hoc
ſpaliter ſtatuẽtes:ut preter dñi ſa/
cerdotes nullus audeat predica/
re:ſiue monachꝰſiue laicuſille ſit:
qui cuiuſcũqʒ ſciẽtie noĩe gloriet᷑:
¶Ecce in hoc.c.⁊ uiciũ ẽ expreſ
ſum: ⁊ generali ↄſtiutione euacua
tũ.ꝙ vo pniam dare ꝓbibent᷑:in/

P NRobinũ ſamarie aK milianum
0

de ẽ ꝙ nulli ſacerdotũ licet alteriꝰ

parochianũ ligar̃ uel ſoluer̃. ¶Do
nachi aũt ⁊ ſi in dedicatiõe ſui pꝛe/
ſbyteratꝰ ſicut ⁊ ceteri ſacerdotes
baptiʒãdi:predicãdi: penitẽtiã dã
di:pctã remittẽdi:beneficiis eccle
ſiaſticis ꝑfruẽdi rite ptãtẽ accipiũt
ut apliꝰ ⁊ pfectiꝰ agãt ea que ſacer
dotalis officii eẽ ſanctoꝝ patrũ cõ
ſtitunõibus cõpꝛobant᷑: in execu/
rionẽ ſue ptãtis nõ hñt niſia popu
lo fuerit electi:a ab epiſ. copo cũ cõ
ſenſu abbatiſordinan. Eccleſiaſti
cas vo atqʒ ſeculareſ actiões attra
ctare ꝓhibent᷑:ut nõ preſumãt ſibi
patrocinia cauſaꝝ: niſi ab epiſco⸗
po cõmoniti fuerit. nec ſecularibꝰ
cauſis occupent᷑:ut reſideãt cogni
tores dirimendarum litum.
VAnge pelagiꝰ ſcribit antonine
patricie ⁊ decie.

nonẽ e de ſen. ex

ut fame.

ſ. 2d nos. nãch

de fide dubitat. ro⸗
mana ecclia eſt cõ
ſulenda. ut xxiij.q.
v. de liguribus.
t &Inlula. nota pe
nam canonicã eſſe
exiliũ.ÿl. di. accedẽs
⁊ dixi. iij. q. iiij. hi
qui epiſcopos.io.
BDijcimus. ſa
cerdotes. nel
per licentiam ſacer
dotũ. nec ob. xxy.
di. perlectis. xbi dĩ
P diaconus põt pᷣ⸗
dicare.ſic. xcij. di. i

ſancta. vel ibi pdi⸗

care ponit᷑ ꝓ lege⸗

re.ſimiliter laici P⸗

dicant ⁊ muliereſð

licentia ſacerdotiſ.

ut. S. di.xxiij.muli⸗
er. in fi. Sʒ nungd
ſubdiaconus põt p
dicare:ita qꝛ pꝛela⸗
tionẽ ⁊ cura anima

rum habere poteſt
ut er de eta.? qua.

pꝛeterea.pꝛedicat
ratione prelatiois.
ſʒ nõ rõne oꝛdinis.
qꝛ locũ ſacerdotis
obtinet. ut.xciij. di.
pꝛecipimꝰ. Templa
rij autẽ ⁊ hoſpitala
rij ideo pꝛedicant.
quia habẽt de hoc
pꝛiuilegiũ. Sed ꝗd
ſi aliqui ſunt falſipᷣ
dicatoꝛes.⁊ aliqᷓ lu
crentur. nüquid re
ſtituẽt illi eccleſie:
videtur ꝙ non. qꝛ
non refert quis uel
qualiter pꝛedicet.ſʒ
que pᷣdicet.xix.di.
ſecundũ.⁊ apoſto/
lus dicit in epiſtola
ad philippenſes.ſi
ue per veritatẽ ſine
per falſitatẽ xpᷣs an
nuncietur.in h gau
deo ?⁊ gandebo. dic
ꝙ apoſtol? gaude⸗
bat de cõuerſis.nõ
ð pꝛedicãtibꝰ. Ar.
tñ ꝙ eccleſie acꝗri

tur. ff. de inof. teſ.

l. poſthum?. ..ſigs
vbi dr ꝙ ſi ẽnens
expugnauit teſta/
mentũ.hᷣ eino pꝛo/
deſt ſʒ legitimiſ.io.

x ¶ Ecce. parochia

nũ.j.de peni.di.pi.
placuit.

1

iienn
Piin

ie

nie
hugſa
unft
wroen
muit
ie
in.
(kos
ihlhr
tſke
ſigb
ſe
ul
ion
tanon
ſon

i 9 6

xVE C j.

iae gcenti zſoꝛ. i. i n ibi vendicent.cũ g ecclia poſſit vendicare decimas.patet ꝙ dominium
8 4 . 1 Euim deſetor dvder en eno rec e mo. ſec⸗ ET mig penes ccckinn .HB Deeima nondũ ſit tradita en wecime ent lunt dei.
nt 5 deigſine ſuperioꝛis licẽtia eſſe vel iudex uel adnocatus nel nt. ſ. e. reuertimini. vñ etiã quẽlibet poſſeſſoꝛẽ ecclia ↄuenit ſuꝑdecimis.ut.j.
Nn en ſ abbas pot l facere ſine licẽtia alicuiꝰ.nam abbas mona e.decime. H eni eſt pᷣnilegiũ crelie 4— re nondũ tradia ſache eſt dna rei. ut
chos bz in poteſtate · ut. xij. q. i. non dicatis. vñ ipſe nõ eſt ſub pote/ de ↄſue.c.ij.in fi.C.de ſacroſã.eccle.ut inter dinini gu D ecc H
S ſmneellemas. tſa , . niſi ſegregata ſit. qꝛg rẽ vẽdi
c poſſit abbaseẽ? Monachus defenſor fieri nonde uinis 2 pro veſunerig portionem rbeeſeare⸗ evet⸗ nes
tilis ratoꝛ habes ex ber. „ —“ utg Suaitlen a nn en nihil eſt. qꝛ incertã partẽ bene
dsen decen. ſopite. er le Epreſentiüu portitore: ꝙde rumgz uuilitatez merno bpe poſſũ vendicare. vt.ff. de rei
an nuͤlac, olingit. ſecu fenſor factus nõ eſt: nulla uo ris iuſticie non minus quam cete hen. que de tota. æ.i. er diner
I bres caußis eid pis animi moleſtia ſit: qꝛ ſatis ual riſacerdotes laudabiliter ſibiuen ſo. =. Fulti ſadhucalia rone
Ad ES bio n de zunariſſnus babes . iſto pro icen⸗ . E Zaem. pre⸗ ige Perckian põt deeina
lente e 0. oſito ad aliud officium homines ericorum officia m vẽdicare. qꝛ niſi decima ſi
R ſann. muen. ogre⸗ : in quo nullo modo quea ſbpreri libere admniſtren. gregata ab alils Donis nobe
Rnn biliũ plonaxy. ut.llx monachis deo promiſſaſunt uale ◻ X auctoritate huius decreti linn e for⸗ din Fandee i.
tnin ryt.dic.n .3 un ant adimpleri. om mimoda emz eſt quod apolſto lico moeran 4 deber ex voto.aliud qñ ex iu
ant nec ſindic⸗ – i illius habitus a iſtius officii diuer ne ⁊ pietatis officio a nobis e re. dicas licz decima non
weig wiin nedlt, ſienl ſuas. illic eniz quies: oratio: labor ſtitutum: ſacerdotibus monacbis qum ſit ſegregata. ꝙ tñ ec⸗
rird neeoralor nt in manuum. at bic cauſaruʒ — Nonlorern ſgnen zare liinn geni Fel vfeas toni Alenc
nchtmin , an edit conuentiones:actus:publica liti/ tceat predicare: „(0 rumentü eſt coe.qꝛ cũ frumẽ
anmit 3e4 lenheho i gia gquccunq; uel eccleſiaſtica in nionem dare: pꝛo peccatoribꝰ oꝛa tũ voluntate dnoꝝ Gmieer
M eque idoneꝰ.tũc po ſtituta:uel ſupplicantiũ neceſſitas re: penitentiam imponere: atqʒ fſit Ee vdnoglihe amin tit
deamatde goſarelaraurezerdens ur deleox percamaſolnere Rem exdecc Waddo, wtwimdat S1dne
GGege SeN int bi:uel qui a nobis in iſto b 10 olũtate dnoꝝ eſt commixtũ
int kriſemoneee m nuiriunt᷑. uel in monaſteriis re Monachiprelbyterii bonore de noeeide 6 vedicare bo
Näihnt de pꝛiuil. cũ oli ata non ad litigioru uendi. en. ſi õ
uee earh an, ad ſacerdotium ualeant ꝓmoueri: Ant nonnulli nullo dogmate di. F. ſi duoꝝ. ſʒ nec dm vide
Figkſiül cauſã mouẽt mona Belaſius tamen ſicut in tracta fulti audaciſſime ꝗdẽ ʒelo ma ſar halleſtars⸗ nſem
Kunn er eianltc tu de promonionius cleriegrun gis ninarituinis a dilecidis dirat cvecie Perauf naͤt io⸗
edg le inuenitur in capitulo illo. Mon⸗ ammati: aſſerentes m 3: em Reſoꝛig qꝛ ius pꝛeſtan
dwe Poanin ndena. chus nouitius et cetera: permittit qui mundo mortui ſunt: a deo ui/ en dleſſ leanit⸗ ane .
ſnitie inſcto. io. illos ex diſpenſatione fieri defenſo uunt: ſacerdotalis officii poten/ vel verius dicas ꝙ petunt cõ
findn p (Belaſi. defen⸗ res. Quod voſacerdotalium offi tia indignos: neqʒ pẽitennã neqʒ ditione ex canone vel indicis
Unhit ſoꝛes. S. d i. lxxvij. ciorum poreſtatem babeant: teſta chriſtianitatem largiri: neqʒ abſol officio. ut. ff. de condi.ex lege
hinigisa olt. Z. vile eſt illud tur ambroſius dicens. uere poſſe ꝑ ſacerdotalis officii di l. vnica. oſtol
ig Zi. qr ibi deſen, Alericoruũ officia celebrare mona uinitus ſibi iniunctaʒ poteſtatẽ: ſy b OQ auetoritatt: eaſtold
nuu orponit poſtiaio chipreſbyteri non ꝓhibeanmur. omnino labuntur: neqʒ enim bea xiſcipuloꝝ ——.——
u M eo magiſter il⸗ Ocitos aut probos mona/ ms benedictus monachorum pre eni tenẽt locũ ipſoꝝ. lxviij.o.
hei 8 d nolr ſoluere. . Mcos gren Hxierüpororene ceptor Rmcns bninsre lqu nor vices. nel pori er 5
Mn g DO-. icatos pꝛedicare:baptiʒare: modo fuit interdictor:ſed e. ad pꝛopꝛioꝝ renunciationeʒ.
. d nonaebe⸗ tentiam dare: debita miſeris rela 2 cularium negeoo, ddtxit I? i/ nat Hac s.
fium minoꝛatione rare: decimarum: priminaruz: ob tes fore tantũmodo: quod quide buit ancobac ctus. ſür oceſ
milig ſi. .. ii.c. vlt. ⁊ el lationum: uiuorum a mortuorum apoſtolicis documentis ⁊ omniu, crroiſt. Ad. l
d arexquo gs eſt ele portione iuſta perfrui debere: mo ſanctorum patrum inſtimtis nõ ſo mmne xrr cn ann Anc.
pine ams canonler ſa derata diſpenſatione commenda/ lum monachis ſed etiam canoni / Eanonicis. regularibus.
. “ bende plenent i mus: ut iuxta apoſtoluʒ de altario cis magnopere imperatur. vemg iĩmo in oĩbns ut videt ar. lxx
Cuni ex.de pꝛebẽ.relatũ cui ſeruiunt uiuentes: per obſequi enim militans deo implicat ſe ne/ xviij. d.c. i. etiã ꝑ totü. xi.q.
weg lallit her ut ec. bñ. um dominice plebis panem ⁊ uij/ gociis ſecularibus. Tanaruz igi i. te Auiche iiiſ ii ei
nnig ut noſtri. in fi. etd nuʒ immaculata benedictione traf mr patrum inſtituti exemplis qui e aſn iel, erme cir
heeünt inſti. c veniſſz. i fi. forment in corpus ⁊ ſanguineʒ do bus periculoſiſſmum eſt refraga/ 7e don guklet . .
elit e ¶ Reſtanrangaz. mini noſtri ieſu chriſti. ri: credimusa ſacerdotibus mo⸗/ pel mona. .
e ordeerevarare ecd. Ilem innocentius papa. nachis ligandi ſoluendiqʒ officiũ
fün nter deecle edi. ö Beneñiciis eccleſiaſticis mona, deooperante digne adminiſtrari:
inii his. r.c. xl. H vex ẽ cchus preſbprer libere pfruatur. ſi eos digne contigerit hoc mini/
d ſihʒ tertiã que de⸗ monachus ad clericatum ꝓ ſterio ſublimari. Decertantes igi
lni⸗ beĩ fabrice. vt. x. q. moueatur: beneficia preſten/ tur monaſtice profeſſionis preſoy
ſenn idectenimus.. . tur ei plenier 7 noner 7 decime reros ſacerdotalis doemie arce⸗
t ee donẽtur abſqʒ ulla dilatione ⁊ mi re officio omni modo precipimꝰ:
n nedcharno⸗ noratione : ut quanto melius poſ ut ab huiuſcemodi auſibus repri/
i rum ar. de bonii ſit iuxta poſſibilitatem quando ne mamur in poſterum: quia quanto
eccliarum poſſumꝰ ceſſitas extiterit: ad opera eccleſia quiſqʒ eſt celſior: tato et illis erit
ſubuenire ↄſangun ſtica ⁊ ipſam reſtaurandam eccle- portentior. C His omnibus au/
neis. vt. lxxxvi. di. ſiam adiutoriũ faciat. Itẽ greg. ctoritaribus perſpicue mõſtratur
nõ ſatis. ſ ꝓximoſ De eodem. monachos poſſe penitentiam da/
hic appellat fideleſ Oderamine apoſtolice au,/ re:baptiʒare:a cetera ſacerdotalia

ctoritatis decernimꝰ:utmo/
nachi ſi preſbyterii bonoꝛe dedica
ti ſunt cum ligandi ſoluendiqʒ po
teſtate decimarum priminaruʒ ob
lationum donationum: que fiunt/p

officia licite adminiſtrare. Quod
vo populi electione epiſcopoꝝ in
ſtitutione 1 abbatis conſenſu po/
teſtatem ſuam exequi ualeant hie
ronymi gelaſii: ⁊ gregorii auctori

LCau.
7
4 Ic viue in mõaſterio.multo.i.vſqʒ ad decrepitã etatẽ.ut xxxviij.d.nul regimen parochialis eccleſie.ſubdiaconus eniʒ ad ſᷣ licite cligit. nt 1
G lus.uel multo.i.per quinquenniũ.ut in pꝛohemio digeſtoꝝ.ff. de ſepa/ ex de eta.? qual.pterea.immo etiã ad epatum.nt e eo.ti. a multig. . ſe
ra.l.i.G.qð dictũ. Nel trienniũ.C. de fideicõ.l.i. Ael ꝑ bienniũ.ut inſti. ðlit⸗ Iteʒ aliud notabile eſt hic.ꝙ ſi patronꝰ pñtat epᷣo monachũ aliquẽ d
terarum.ob.Ar.hic ↄtra momentaneos magiſtros.lix. di.ſi officia.qꝛ nõ me ꝙ tenet᷑ eps eũ inſtituere.⁊ dicũt quida ꝙ T tunc tenet᷑ epᷣs eũ reci . i
diocriter errat ꝗ minus bonũ pꝛefert ⁊ cetera.ut.j.de con.di.v.nõ mediocri⸗ pere cũ ſubeſt neceſſitas vel vtilitas.ut.j.e.cũ p vtilitate..lv. di. u.
ter. æ ar. ꝙ potiꝰ ſenioꝛes ma ſcis. ? id qdð legit̃er Rw
giſtri ſunt audiendi.ut.xx.d. ,“G . . ſta. mo. monachi
de quibꝰ.ar. .ff.de edil.edi. tate pꝛobatur. Ait enim hierony/ tatibus ſuperius preſiximus fue/ intelligũt ꝙ ñ dñt
pꝛecipiunt. , mus ad ruſticũ monachi. rint tempora cuſtodita. pfici parochialibul ng.
2 Iclericatus. titillatti. Digne in monaſterio uiuẽs p po/ ¶Item auguſtinus ad eudoxiũ. ccclijſ. niſi ſubſitne ſane
delectatt. puli electionem ad clericatum po Eccleſiaſtica officia nec auida elec ceſſitas vel utilitas at
c ¶ Humilitatis.i.parnitatis. . 13. . onachi ſuſcipiant: nechi5 io. Sʒ certe idem ẽ lde
d Cotuberinum. ev de ſta. erit promoueri. tione monachi ſuſcipiant: nec de quolibet alio cle hunn
mona. monachi. z.xx.q.ul. c. Ic niue in monaſterioꝰ: ut cle diente deſidia reſpuant. rico. bar. inctb
ylti. ricus eſſe merearis. multo tem Os aũt fratres exportamur (C Mediana. cum s
d . Contuberinũ.ar. ꝙ plus pore diſce que poſtmodũ doceas: in dno:ut pꝛopoſiiü ueſtruʒ ĩ caniatur ſitientes. an⸗
ralet Eite cois WM beremi inter bonos ſemper ſectare me/ dño cuſtodiatis:a uſqʒ ad finẽ ui/ E erona l. .
tica.vn ab heremitica vita li/ . . ge di. is.5 ion
cite tranſit᷑ ad monachatũ. ut loreg epſ 4 opulus uel ep llron⸗ uſ fira eſueenis anaopere ue 1T Factems bar Gnl
dixi. S.e.qui vere.ſed a mona le in clerũ elegerit.age ea que cle mrecc Hidel auert: ſec aliũ. quẽ eni papa ĩ ſiznie
cbaltac Peremnnica non por rici ſunt. & Idem ad eundem. elatiõe auida ſuſcipiatisꝰ:nec blã diaconũ oꝛdiat am zecſo
niſi de abbatis licẽtia fiat rõ n ordine clericatꝰ ꝓmoueri mo diẽte deſidia reſpuatis: ſʒ miti c modho nõ põt rece⸗ “
ne dðᷣbilitatis.ut.xx.q.iiij.mo nochi poſſunt. de obtẽꝑetis deo cũ mãſuetudine dere ab ipſo.ut.i.q Dlijſn
nachum. Iclericatus ꝰ titillat deſideriũ portãtes eũ ꝗ nos regit: ꝗ dirigit i. filſü. nl
e Et abſa; doctoꝛe.ſi. xxxv diſcas quod poſſis docere: et aures in iudicio:ꝗ docetmaſuetoſ u G auen mo ur
1ſ. Dl. relalum. . . . ⸗ . ſi i tati naſtica.s. vi V
f J quiſ petierit.alias nõ rationabilem deo offeras hoſtia . bias nas: necocinurin neceflinai g.i. neqnaqua . iilin
GQ ij. d. c. i. . ne ſis mileſpriuſquã tyro:ne priu bus 'eccleſie preponatis:cui par/ ini
dpoſlet.nut.lviij.d.c.i.⁊.ij . eitie ieini ſi nulli voni miniſt ſed ille ad peniten⸗ nilanut
2.j.e. monachi. magiſter ſis quã diſcipulus. Non turienti ii nulli boni miniſtrare uel tiam deſcendit. hic nulmne
g ¶ Nel populi.ppli nõ eſt eli ẽhumilitatis mee neqʒ mẽſure iu lent: quo naſceremini non inuene meritũ augere pꝛo⸗ annnie
gere. ſz teſtimonium dare ele dicare de ceteris: ⁊ de miniſtriſ ec ritis. C Itez pelagius papa bono poſuit.qð vbi nõex iifttien
cto.vt. xxiiij. d.c.i.ſͥ epiſcoꝰ cleſiarũ ſiniſtrũ quippiã dicere.ha epiſcopo ſauinati. pmit᷑. ex varietate midhll
nel archidiaconuſ vel archiß peant illi ordinẽ ſuum gradum: GBelaſius quend ruffinuʒ mona/ pfſumit adminiſira natit
ſorter eigitym oſnetudine; quem ſi tenneris: quomodo nibi ? chbum iubet ſacerdotẽfieri: ai qua tionü relictaꝑ. æ h hmmnn
loci.ut ex deoffi.del.ſuꝑ eo. ”õ . dam baſilica ordinari bñ diſtinguit ex ð mm gel
Onachos.nec ſaltu. eo uinendũ ſit: editus ad nep Stig en ordinat. . renũ.poſt trãſlatio Füpenn
ideſt pꝛetermiſſis oꝝ· num liber te docere poterit. Nuc T Nparochia tua baſilica ſancri nem. Ainſi
dinibus.ut.lij. di. ſollicitudo. monachi cunabula moreſqʒ diſcu laurẽtii que in poſſeſſone filii 2 Onachiĩ. ad ſde
NVel. i.nõ ſeruatis interſtici/ timus:⁊a eius monachi qui libera/ 7pſiliarii nr̃i uiri magnifici theo/ officiũ.offi ⸗ Ipbclei.
is.· ut. lxxvij. di. in ſingulis. j libus ſtudiis eruditus in adoleſcce doriſundata eſt: officii pꝛeſbyteri ciando eccleli.ſed ninaner
eſt Z. lxxvij. di.c. vlti. vbi dici tig iugũ chriſti collo ſuo impoſuit. deeſſe cognouimus: ⁊ qꝛ prefatꝰ fi pꝛiuatiʒ poſſunt ce uſtind
inl⸗ manoohus org Ordſes Mrimũqʒ tracrandum eſtumũ ſo lius nr nobis renulitſe inueniſſe tebrajaer de pere⸗ nunr
ſlug croitpenſanohe. auod lus an cum aliis in monaſterio ui/ ruffinü quendã monachũ olim ſi/ T C nciuſtat⸗ Miu
ic dicit eſt ius coo. uere debeas. Mihi placerut ha/ bi uita religione ⁊ moꝛibꝰ cõpro/ nz un
hic dicit eſt ius cõe. . EI Dimtaren 02 bus.nõ eſt dubium Uenucr
i C Zid epiſcopatꝰ.ut ſi ſit pʒe beas ſanctorũ contuberniuʒ nec batũ:a hũc poſtulat ibi preſbyteꝝ na clicatn traäſea miſi
ſpyter poſt decẽ annos poreſt ipſe te doceas:a abſqʒ doctoꝛe in⸗ cõſecrari:quod ſubitoꝰ fieri nos ꝓ ad monachalẽ vitã ntaſsb
epiſcopus fieri.ut.lxxvij.di. grediaris uiã quã nunquaʒ ingref rogata obſeruãtia non acquieui/ qꝛ diſtrictioꝛ eſt vi⸗ iirh
quicungd. us es. C Item gelaſius apa. mus. Ideoqʒ dilectio tua his lr̃is ta mõachox q cle⸗ nlöen
he ¶ Superius.s. xxvii.di.c. nloco quem abbas iudicauerit acceptis ſabbato ueniẽte faciat eũ niſ ehe eniebdu Eknun
ar. ꝙ ſi Monachus eligatur: ab epiſcopo diaconũ. 2ſi deus uoluerit ⁊ uixe aaclirgleviiannn ain
O clerieus ſcit operas ali · acerdos ordinetur. rimus mediana ebdomada pre, challning uthier ee
quas.illas tenet̃ pꝛeſtare ec- DZauis monachus fueritique ſoytex faciem⸗ quaten ſuperue peecedeẽti.c. . lviij. I
cleſie.er̃ de poſtu.c.fi.ſʒ cuiꝰ nerabilis uite merito ſacerdo niente paſchali feſtiuitate ſacra mi di. c. i. ?. ij. cũ ð ma Mrivt
expẽſis pᷣſtabit eas: videt᷑ ꝙ tio dignꝰ uideatur: a abbas ſub cu niſteria in memorata baſilica a ½ gis diſtricta vita ad nlmiſi⸗
expenlis eccleſie.ut.ar.xij. I. ius imperio regi chriſto militat: ſona cõpetẽti ualeant adimpleri. min? diſtrictä vitä hi,
i⸗ berttant. morime ſino b; illum fieri preſbyreru petierir: ab Aem gregorius in regiſtro. maſire no ſcet. ultx. Alif
pꝛopꝛiũ de quo hic loquitur. epiſcopo debet eligi:a in loco quo ui de clerico monachus effici᷑: ciiij. di. legim?. in fi nri
ſecus tñ eſt in liberto ꝗ pᷣſta⸗ epilcopod eligi: 11 9 io epiſ. di . Rn. qd platurã iõ ilag.
bit operas ꝓpꝛijs ſumptibus iudicauerit ordinari: oĩa que ad ſa ꝓprio epiſcopo ordinante poterit trãſit ex diſpẽſatio⸗ en
patrono ſuo. uiſi pauꝑ ſit.nt cerdoti officiũ pertinent:uel po/ eligi conſecrari. neut pꝛoſit. et tunc B an
de ope.li.ſuo.hic in no loqtur puliuel epiſcopi elecrione pꝛoui/ JIquẽa clericatu in monaſtict votü non fragit. ò1. inen
de talibus operibꝰ. ſʒ tantum de ac iuſte acturus. ¶ Itẽ ſyriciꝰ ↄtigerit uenire ↄuerſationẽ: ſi iſtud in melins cõ⸗ ſtero,
te atonelnl Rarece e papa ſiſtir epore maturians tglis uite monachꝰ fuerit: ut epũs murarur wmeligreſ upno
cligiigit ale eganotener eeislicis monachipaomoucâ cauian militaucrat: ei digni facer 2
eaʒ rcipere.ut.iij.q.i.c.nulli. mr ordinibus. 8 dotio Pr. euideat: in loco guo iud ogel aũt ſic trãa un
m ¶ Snſcipiatis. ſi.viij.q.i.ĩ Onachos quoqʒ quos mo cauerit:eligi poterit ⁊ ordinari. ſit ut pꝛeſit. peccat Nine
ſcripturis. rum grauitas ⁊ uite ac fidei ĩ Atem ex concil. agatheni.. moꝛtaliter. potü eni aane
n Meceſſitatibus.S. vij. q.i. ſtitutio ſancta cõmendat:clerico/ Sine teſtimonio ab atis ad cleri frãgit. ae⸗
ſcias. rum officiis aggregari: a optamuſ catus officium monacbi non eli 3 Donſenſu. hoe i 4
„In Rorerdi. in doneſno uolumus: ita ut qui intra triceſi, gantur. eſt. ð. lyiij. di. c.i. el
.abba ein en entfnn Mü etatis annũ ſut digni: in mino Onachiuagãtes ad officii iij. ſiin
q.ij.abbatem.cũ eni fundata ibus . 5 . 131 iin
eſt eccleſia. nullã bʒ ibi pote⸗ ribus per gradus ſingulos creſcẽ/ clericatꝰ niſi eis teſtimoniuz nn
ſtatem. ut. x. q. i. nouerint. tes tempore promoueantur ordi abbas ſuus dederit: nec in paro / At
p ¶Quod ſubito. tꝑe egemꝰ⸗ nibus: ⁊ ſic ad diaconatus uel pre chiis nec in ciuitanbusordinent᷑. eb⸗
vt aliquid maturius agamꝰ. ſoyterii inſignia mature etatis con Si enim neceſſe fuerit clericum de zin
l. di. ponderet. ſecratione peruenidt: nec ſaltu ad monachis ordinari: cum conſen 5 n
1EKadonua r piſcopans culmẽ aſcendant: niſi ſu uolũt te abbatiſpreſumat epi wahe
nus erat iſt eq fuit electusad in his eadeʒ que in ſingulis digni ſcopus. ¶. Atẽ ex ci. hilerdenſi. V—
d

¶ Bioceſana.i.nec
Grbin teꝛtiã nec quartam
dabunt epo · ſʒ de H
R notatũeſt. x. q.i.i.
i ſüma.
id Oonachi ec
nd D cleſiaſticuʒ.
14 officiãdo eccliaʒ. ſʒ
Ni buati pnt celebrare
e e?e CVtlilitas. licet
Nnn aliquid bonũ ⁊ vti⸗
I le ſit. nõ tñ eſt agen
1 dum niſi o modo
in quo fieri dʒ. ut. xi. ꝗ
ih iij. quid g. xij. q. ij.
ld qtuoꝛ ⁊.ſ.ð oſe.d.v
etu ſ opoꝛtʒ. . f. de re
ñgeu mili.l. i.. 5. in bello
4 Abbale. poter⸗
Nia go monach⸗ eſſe
ntiif curatoꝛ ecclie ſue ðᷣ
hmugi licẽtia ſui abbatis.
an etiä allog. 5. o.

inu vere.. lxxxvi. di. p
nin nenit. ? dixi. . e. de
cu pötiu. videt etiã q
eAwn ſine madato.ut. C
ima de peu. exigẽdi. ſiẽ

l miles penrat cauſa
figti ſui numeri. ꝗ alias
Mrü nõ põt eẽ ꝓcuratoꝛ
nt. f. de ꝓcu. filiuſ⸗
familias ſʒ hec rõ
Cftücß non hʒ hic locũ. qꝛ
hattiit monachus nec ca⸗
ſn nere põt ð rato nec
ait pᷣſtare cautionẽ iu⸗/
m (icatũ ſolui. ad que

etcin tenet ꝓcuratoꝛ qui
tun ſine madato inter/
ſamni nenit. ſi tñ geſſit yti
nuhlit liter. ⁊ ecclia hʒ ra/
D tũ nõ ꝓpter h põt
l4 irritari q factũ eſt
reiH L. de ꝓcu. non eo
Ntipt minus. ar. Z. xcyi.
Fennor di. bene. in fi.
uei g Egi. deterio⸗
liect res.naʒ nemo
ſin ex delicto ſuo facit
ſcgtnl conditionẽ ſuã me⸗
fin lioꝛẽ. ſic. xij. di. nos
l conſuetudinẽ.fl. de
ntt dong. inter vi. vyx.
ini l.iij. . i. et. ff. qd vi
ii⸗ aut cla. ſeruꝰ. ſic e

ſis er. de ſenten. exc.
nlus ſi vere. ſic ecõuerſo
kir, ex merito nõ dʒ gs
6 Conſequi penã. ex ð
fideiuſ.ꝑuenit. ex
de dong. inter vi. ⁊
en vxo.⁊ ſi neceſſe.
hb ¶ Malus choꝛan
la. g incipit cantũ ĩ
6, choꝛo. yel gchoꝛeal
ducit.
i ¶ Bonũ. i. perfe/
ctu. ſunt tñ mona⸗/
chi melioꝛes.i. pfe/
ctioꝛes clicis. et ſic
non obſtat. . xlvij.
di. quatülibet.
le C Inſtructio. ſul⸗
ſicit monacho tã
tü bonus ſit. lʒ ſit il
litteratuſ vel irregu

ge ſimo. ſicut. in fi.

xXV. C j.

e Vm ꝓ vtilitate. vel pꝛo neceſſitate.S.c.ꝓx.⁊.ly.di.pᷣſcis.ſed
nd 5. e.c.in parochia.indiſtincte loquit᷑.

d5 Cuũ abbatis. videf̃ eps inuito abbate non poſſit monachũ
NI reficere eccleſie alicui vel facere ipſũ clericũ ſuũ ut hic.⁊.S.c.ꝓx.
T. lviij. di. c. i. . ij. q SZ.S.c.q vere.⁊.ij.q.vij.cũ paſtoꝛis.

Cum abbatis uoluntate monachi
ordinent᷑:quos ꝓ utilitate eccleſie
epiſcopꝰ oꝛdinare uoluerit.
Vm pꝛo utilitate eccleſie ali
quos monachorum in cleri/
catus officio epiſcopus pꝛobane/
rit pꝛomouendos:cuʒ abbatis uo
luntate debent ordinari. Ea uero
que in iure monaſterii de facultati
bus offerũtur:in nullo dioceſana
lege ab epiſcopis contingantur.
¶Item ex concil.terraconenſi.
Sine abbaris imperio ad clerica/
tus officiũ monachi nõ eligantur.
QOnachi a monaſterio foras
egredienteſne aliquod mini
ſterium eccleſiaſticumꝰ preſumant
agere pꝛohibemꝰ:niſi foꝛte cuʒ ab
batis imperio. Similiter ut nullꝰ
eorum ideſt monachorũ forenſis
negocii ſuſceptor uel executor exi
ſtat: niſi id quod monaſterii expo
ſcit utilitasꝰ:abbate ſibi nihilomi
nus imperante. Nez auguſtinꝰ
ad aurelianum.
d dericatus militiã non eligant᷑
deſertores monaſterioꝛũ.

. Egi epiſtolã benignitatis tue

de donato ⁊ fratre eius: ⁊ ꝗd
reſponderẽ diu fluctuaui:ſed tamẽ
etiã atqʒ etiã cogitanti quid ſit uti
le ſalun eorum:quibus nutriendiſ
in chriſto ſeruimus: nihil mihi ali
ud occurrere potuit niſi non eſſe ui
am dandam ſeruis domini: ut ſe fa
cilius putent eligi ad aliquid meli
us:ſi facti fuerint deterioresꝰ. ete

nim ipſis facilior lapſus et ordini

clericoruʒ fit indigniſſima iniuria:
ſideſertores monaſteriorũ ad mi/
litiam clericatus eligantur: cum ex
bis qui in monaſterio permanent:
non tamẽ niſi pꝛobatioꝛes atqʒ me
liores in cleruʒ aſſumere ſoleamꝰ:
niſi forte ſicut uulgares dicunt:
malus choraula bonus ſympho/

niacus eſt: ita ipſi uulgares de no/

bis iocabuntur dicentes:malꝰ mo
nachus bonus clericꝰ eſt. Nimis
dolendum eſt:ſi ad tam ruinoſam
ſuperbiaʒ monachos ſuberigimꝰ:
⁊ tam graui cõmmelia clericos di/
gnos putamus: in quorum nume
ro ſumus: cũ aliquãdo bonus etiã
monachus uix bonum clericum fa
ciat:ſi adſit ei ſufficiens continen/
tia:a tamen deſit inſtructio neceſ/
ſaria:aut perſone regularis ĩtegri
tas. Sed de iſtis credo ꝙ arbitra
ta ſit beatitudo tua:ꝙ noſtra uolũ/
tate ut ſuis potius corregionalibꝰ
utiles eſſent: de monaſterio receſ
ſiſſent:ſed falſũ eſt:ſponte abierũt:
ſponte deſeruerunt:nobis quantũ
potuimus pꝛo eorum ſalute reni/
nentibus. His autem omnibꝰ
auctoritatibus monſtratur q; mo/

i 9 7

lariſ.que duo nocẽ᷑t clerico ꝓmouendo.ly. di.c.i:c.xxxvi di. illitteratos.

lI ¶His aũt.gregorii.ut.s.e.c.ij.

) E pꝛo cuiuſſlibet.ſacrũ.i.epᷣatum.
n

Acceſſerit.bñ dicit acceſſerit.nõ eni deſinit eſſe pꝛioꝛis ecclie pꝛelatꝰ?

nili habeat coꝛpoꝛalẽ poſſeſſionem ſecunde.

nachi qui ſunta populo electi:a ab
ipſis epiſcopis cum cõſenſu ſui ab
batis ſunt ordinati: legitime pote
ſtatem ſuam exequi ualent. Illud
vo gregorü: Nemo poteſt obſeg
is eccleſiaſticiſdeſeruire ⁊ cetera:
de illis intelligendum eſt: qui ĩ nu
mero cardinalium uel epiſcoporũᷣ
ordinati monaſterii ſui diſpẽſatio
nem ſibi reſeruare contendunt.
Ungde idem gregorius ſcribit
mariano epiſcopo rauennati.
Pro abbatis uel monachi pmo
nione nullo modo grauentur mo/
naſteria.
ꝓ cuiuſſibet monachi aut
abbatis pꝛomonone onus
ortaſſe aliquod monaſteria ſuſti/
neani: ſtudendum eſt nobis: ut ſi
quiſpiam monachoruʒ ex quocũ/
q; monaſterio ad clericatus offi/
ciũ uel ſacruʒ ordinem acceſſerit:
non ibi aliquã ulcerius habeat po
teſtatem. & Idem maximiano ſy
racuſano epiſcopo.
Qui eccleſiis quoquo modo mili
tant abbates monaſterioruʒ eẽ nõ
poſſunt.

P Reſoyteros diaconos cete⸗

roſq; cuiuſlibetordinis: qui
eccleſuis quoquo modo militant:
abbates per monaſteria eſſe non
permittas:ſed aut admiſſaclerica
ius militia monaſticis non pꝛomo
ueantur ordinibus: aut ſi abbatis
loco permanere decreuerint:cleri
catus nullatenus permittantur ha
bere militiã. Satis enim incongru
um eſt:ſi cum vnum ex his pro ſui
magnitudine diligenter quis non
poſſit explere:ad utrũqʒ uideatur
idoneus. C Hoc uel generaliter
uel ſpãli pꝛiuilegio dictuʒ poteſt in
telligi:ſicut ⁊ de quodam monaſte
rio ĩ regiſtro gregorii legitur hoc
modo.
De quodam xenodochio cuius
abbas ad epiſcopatum eligi pro/
hibetur.

D Inc eſt etiam ꝙ venodochi/

um ſeu monaſterium quod ĩ
eodem francorum regno conſtitu
tum eſt:quia per ambitiones et cõ
tentiones quorundam non cano/
nice tractabatur a peruerſitate ma
lorum liberare cupiens precepit:
ut ſine regali pꝛouiſione et mona/
choruʒ electione nullus ibi abbas
aliqua vnquam ſurreptione intro
duceremur. precepit etiam ut eiuſ/
dem monaſterii abbas nunquam
ad epiſcopatum eligeretur: ne foꝛ
te occaſione epiſcopatus abbatia
aliquid detrimenti pateret᷑: quod
priuilegium ita eſt illius eccleſie:
ut cõmunem legem regibꝰ uel ab
batibus omnino dare non poſſit.

vt.j.xxi.q.ij.ſiquis iam. ⁊ e de

elec.cũ in cunctis.ſed de ̊ di
citur.xcij.di.ſi qui epᷣi.
0 D Reſbyteros. abbates.
ſz qũo poterant chlici ſe
culares eligi in abbates. cũ
H ſit pꝛohibitũ.ut ex de elec.
cũ cauſa.⁊ melius.eo.ti.cũ in
magrm. ⁊.e.ti.cũ ad noſtraʒ.
Rn.non eligunt ſʒ poſtulant
ſic. lxi. di.oſius.ſʒ foꝛte cũipꝛi
us erãt monachi.fuerũt aſſũ
pti ad parochiales ecclias.et
poſtmodũ cũ electi eſſent in
abbates volebant retinere ec
cleſiaſ pꝛioꝛes.⁊ ex h̊ videteẽ
melioꝛ ↄditio monachoꝝ qᷓ;
clericoꝝ.ſi monachi licite eli
gunt᷑ ad ſeculares pᷣ laturas.
⁊ clici non pñt eligi ad mona
choꝝ pᷣlaturas.ut.ij.q.vij.ſi⸗
cut.xxviij.q.i.oẽs.ſed quero

rationẽ illiꝰ diuerſitatis.ſʒ di

cas iõ.qꝛ clericꝰ nõ eſt peritꝰ
in regula monachali.eadem
rõne nec monachus põt eligi
in epm. ſi nõ eſt peritꝰ i rega
la clicali.ut.S.c.ſic viue.⁊.c.
ſe.qð ↄcedo.Sed gꝗd ſi clicuſ
ſit peritꝰ in regula monacha/
li.nunꝗd tũc põt eligi in ab⸗
batẽ.cũ rõ ↄſtitutionis eſſet ĩ
eo.ut.lxi.di.S.his oĩbus.ver
ſi.ſed ſciendu.dico ꝙ non.qꝛ
lʒ ſciat regulã.nõ tn ꝓbatꝰeſt
in ea.⁊ graue eſt inexpertos
⁊c̃.ut.xix.q.iij.monaſterijs.
qꝛ nec ipſe eſt ꝓbatꝰ in habi⸗
bitu. nec ipſe ꝓbauit habitũ.
in quo maxia vis oꝛdinis cõ/
ſiſtit.

p ¶Admiſſa. delinquẽti da

tur electio.ſic ex de inrepa.eã
ar. ð. ff. de pe.here.ſi rem ⁊ p
cium.

q C Ad vtrũqʒ. ſi.hxx.di. ſan/

ctoꝛũ.⁊. C. de aſſeſ.l.ulti. S.
rrie di ſt ngulg. ſ nz
r. nc eſt.nunqᷓ;.ſʒ nõne
P potiꝰ eſt oppꝛobiũ q; pᷣ
nilegiũ ꝙ abbaſin epᷣm eligi
pꝛohibet.rndeo.in hoc ẽ pꝛi
uilegiũ ꝙ eccleſia non cogit
dare abbatẽ. ſi eligit᷑ in epᷣm.

ſBetrimenti. ſolent eniʒ ab

bates electi in epos diſperge
re res eccleſie ſue.cũ ſe receſ-⸗
ſuros ſperãt.qꝛ nõ parcit po⸗
pulis regimen bꝛeue.ar.ff.de
exer.l.i.circa pꝛin.de pe. di.
iij.inter hec hircũ.

ac. Sigillatim. ar. ꝙ pꝛiuile⸗
gium ↄceſſũ vni nõ extendi
ad alios.S.c.vi. moꝛc. vij.
g.i.petiſti.tñ ius vni conceſ/
ſum extendit᷑ ad alios.S. di.
v.ad eiꝰ vo. Itẽ qð pᷣmatibuſ
concedit᷑.videt᷑ ↄceſſũ ⁊ illis
qui ſubſunt eiſ.ut. C.de ad/
no.diuer.iu.l.reſtituẽde. Itẽ
ponalia un nõ extendãt
ad alios.tn qñqʒ pñt cõcedi
alijs.nã minoꝛcedit alijs bñ
ficiũ reſtitutionis.ut.ff.e.l.q
ſi minoꝛ.in pᷣn.lſʒ ſit ar.S.ut.ſf
de admini.tu.iʒ ex plibꝰ.⁊.ff
de reg.iu.l.in oĩbus.
bSnperioꝛi anctoꝛitate.ſ.pᷣ
ſbyteros. .
c Abbates.i.ſacerdotes nõ
ꝓhibent fieri abbates.
d Milſi ſacerdotuʒ. ut. xxy.
di. perlectis.
e ¶ Cectionẽ.ł̊ᷣ melius intelli
gunt illi gq nouerunt regulam
beati benedicti.
Sieri.ſupple abbates.
8 6 Teſtatur. S. e. de mona/
chis.
h ¶ Ex eo.ſic aliud facit quis
ĩieo ꝙ hõ.⁊ aliud in eo ꝙ pec
catoꝛ.ut.xxiij.q.iiij.duo iſta.
i Monachos. alia ſolutio.
lꝛ⸗ Eneraliter.monachos
G epᷣis ⁊ monachis inter
dicit᷑ cura ⁊ tutela.ut. lxxxv/⸗
iij. di. eps.⁊.S.e.de pñtiuʒ.et
c.monachi a monaſterio.niſi
foꝛte miſerabiliũ perſonaruʒ.
ut.lxxxvi.di.c.vl.alij vo clici
ſpõte pñt ſuſcipere.ut.lxxxvj
di. puenit. Eſt ̊ pᷣuilegiũ cli
ci ꝙ nõ tenet᷑ recipere tutelã
alicuiꝰ.cũ tñ velit.⁊ poſſit ſuc
cedere ab inteſtato.qð eſt
legẽ illã inſti. de le.pa.tu.⁊.S
lxxxvi.di.ꝑuenit. ubi habes
de hac materia.
LMon denagantes. argu. ꝙ
Polares in ſcholis nõ vnt ꝑ
cipere ſtipẽdia.ut.xij.q.ij.cõ/
ceſſo. . .
on denagãtes.ar.cã ceſ
ante ceſſat pᷣuilegiũ.lxxxiiij.
di. c.qinſquis.ex de cle.nõ re
ſi.qꝛ nõnulli.ex ð deci.ſugge⸗
ſtum. C. de reſti. mil.l. vl. in.
ſti.de excu.tn.ꝭ.itẽ hi qui.rei
publice.n. cã abſẽs excuſat᷑ a
tutela.ſʒ ſi añ fuit tutoꝛ.ſimili

ter refutat onꝰ tutele.ff. de in

di.l.ij.S.elegant᷑.in fi.ff. ꝓ ſo
cio.actione.S. itẽ.vñ ſi aliqð
pnilegiũ datuʒ eſt religioſis.
ceſſante religione.ceſſat pꝛiui
legiũ.ut.xxv.q.ij.c.vlt.⁊ ex᷑ ð
ver. ſig. abbate. in fi.

m Honaꝝ. ſoꝛdidorum. ut

calcis coquẽde arene fodiẽde
n ¶ Maãcipia vra. ſimilit vxo
res.nt.C. de epi.⁊ cle.l.ij. et
eoꝛũ coloni.vt.lxxxix.d.indi
catum. ⁊ eoꝝ familia. ut. xij.
q.ij.eccleſiarum.

Lau.

Non eni quod vni ſigillatim ↄce
ditur:ſtatim omnibus conuenit.
¶Superioꝛi auctoritate nõ pꝛo/
hibẽtur abbares ſacerdotes fieri:
cũ beatus benedictus iubeat ab/
batem fratribꝰ egrediẽtibus ⁊ re/
grediẽtibꝰ bñdictionẽ dare:quod
nõ niſi ſacerdotumeſt.lectionem
