gzig n ius ſed cor Kquod quidã dioceſis de auim Nẽ ĩ africano rei. utẽ ſernitu patre. nt
nn ce.no nſtramꝰ ibus Pprie blario ſciẽtẽ ¹ ibus qui illa ẽt punit filius ꝓ m
* 0 culat neſ. fanti illa ẽt punit fi .pult. en
in pus demo ce.poſ ſacerdoti briſtianorum libuſ⸗ culg if. Sein bi. q. i. F. neru. xy. q lex
rin ff. ð euic. vacce. e as atque c ius laicalit cilio legit. tizantur. . vi. q. i.. ſalis quadrup
en r mts vari decim mas at at: ſed pori icet ſiue ſer ricis bap ; ibus qui ulte. Spu⸗ oõicationis.=
WS ſpe ĩ feudũ. nes cof lituz uide Er II ſt cõ „, cuitutd — neqʒ E. nã quedã us ꝓ alio
het 1. res ipe i feud ſonis mili ius e WZac icis baptizat: na que unitur vnus ꝓa d
atn Enõ traſibit ae perſo d grau eticis bap d ec illa nuq; punitn bes. aliu
ene tamẽ nõ 38/ . uel quoc is ammodo ab heretici⸗ icio: cuz a Utxzif; iij· ſi habe
ſfnr excra uitorum: ſi quis a inini nt iudicio: e txxiiij.q.i it vnns ꝓp
aneees ſor uitor s: unde ſi quis diuini cfeceruntir oſitofue, ctu. ? illa punit vnus
ſitone i. ad bec. vnde ſaguineis: it huius diu ſuo ho ſalubri prop 1 iterdictũ.? illa ꝑ 6c uobis.
itnocn ci.ad dũ pro guim tus fuer 038 leſiam dei ſalu llos er 1 F de ſpo.nõ ẽ uo
uen iter maximos leſiam ntum illos lio nt ex de blatione.
nnit te hm ꝙ fen on epus innent reſſor ĩter ini cleln ſi: ne pare . romo allon otio ab o 65
icd üief accipitur non ceptitraͤgreſſori snonm int reuerſi: ne inus pronn õ ynu
di Pohtir darr glendi uN . or img eaeromi miniſteriũ. . H alia
4Peo deci. qua⸗ beamr: Eſuit: a qui da 5 geri altari. alio. xvii. q.iiij.
can, extra de ixi. xpi. us habean cis cẽſuit:⁊ q . ueatur ad ſia P
hm e dusde ſinoͤacis recipitab eo lai W
ſennt,⸗ ꝗ.l. e ult. decime epiſcopus ⁊ qu
jit ſi Sande cre⸗ epiſc
1, laicis ⁊ aliqua c “
4hg ualia. nõ ac
n ſcant no ime
4 69 creſcunt eiſ dec
0

— „— „ „ „ „ 2„
ij C tua.

Quo iiij

. .
E 0 *

10 4

„ „ „ ſi
. .„ ſi
2 *

en mẽ per
6 tiõe. ſed ta
ta pmo
remoue .
110 eccato non. i. ij. ſciendum
nerit ei eccleſiam. ile pro pecc⸗ . nut de pe. di. ij. fit
ſtur. lio ercheiſafn, raratſo⸗ um aenac lar otoe Reriona dequa
S= auius pun dit eccle 19 lterins.nam ſin ita non cõp
diũctũ gr i. di. non ſa lius. ſ. g odũ.⁊= i 100
ius. no earne Nerram py Bgnae grrzt itend LO Rrgn ſiilriennalln u multe.
anadezureken Auia Puiclend⸗ ePonrt zin ſermo. ſ. xv. q.i.mulier.=.q.ylt.c
minus.n. dinata charitas. ſed e ius dare cõl l dic. graui IAWacnlat. ſ. xv. .
In Der i t peius ed latorẽ. uel . bC
tis. hoc ẽ or leſias. iccirco dicita ij. q. ij. lator. irca ne
. eccle ſigs. ice lia. ſi. .xxxi ſunt epiſcopi cir ni c
micer ledũt ſionẽ ſentit ecclia. ã ceci ſunt epiſ. fundedi fuit
rauiorẽ leſionẽ ſen uid ioibus. n in eos oia fn
deetrer Dilacrtitmenh tatus limk eadul ne⸗ meg.
eneingeſey⸗ dicirLunli⸗ caſu.f. ad.i
reſtrin gẽd?ꝰ⸗

ſ. xvij.q.iiij. miror. xxiiij.
tur. io. . .
dii ronfrrb⸗ iin quolibet. 5.
verum. xxiiij.q.i.n dein pirentiing
D an aoneact⸗ e.q.i.ventum ẽ. .
acui loneatur. S. e.
Ecuit. ꝓm

ſol. ſed illud ex nimio rigore hoc ex diſpẽſatione. uel ibi ð his qui poſtmod
lqui adulti ab hereticis baptiʒant᷑: hic ð iſtis

ĩ adulta etate hereſi cõſẽtiũt:vel quiadi ci
baptiʒãtur ab hereticis.

qui nõ acquieſcũt nel qui pueri

4 i apud.puuli.i.doli capaces:de cõ.diſ.iiij · ruuli. tre inſpi. l. i. .. i. m ¶Admiſſum.i.receptum.
b QOeg daigns egaläecckſte. ke n Mis. lrs dñs peʒechielẽ nit.ueſ rmiilj⸗criin. ſi hẽs.
c Q preſulatꝰ. ablata. o Coõſecrãdꝰ.i. ba
Cc iõ erat ei reſtituẽda ptiʒãdus.ioo.
lʒ H expreſſe nõ dicat᷑ſufficit ¶Irẽ in eodẽY. DBe eodem. ſenſionenon tenetur obnoxius. p H Omini. vba
n. coqueri ð ſpoliatiõe:lʒ ex Vi apud donatiſtas parun Traxit ergo reatum quia unus iob ſut uſque
preſſeñ eſinutloit.li. ibaptiza ti ſũt nondũ ſcire erat cum illo in illo a quo traxit: ibiumnan. ibi v/
i be n ns . leß veel ualentes erroris ſui ireritũ:ſi poſt quãdo quod ↄtraxit admiſſum ẽ* Veee iob ex

rñdẽdo eũ inocentẽ: ̊⁊ reſti
tnẽdũ.ar.C. ð diuer.ĩſcrip.

ſenſu epm ſuũ offẽderẽt:pro
pter h̊ ep̃s nõ põt priuare cle

LCau.

ſtmodũ

quã ad etatẽ rõis capacẽ perueni/
unt:agnita ueritate falſitatẽ eoxuz
abbhorrẽtes ab eccleſia ordine an

adſedem apoſtolicã ueniſſe: nobiſ
qʒ uiolẽtiam ⁊ excõicatione ſuam

quis hʒ filiů. poſtea ereat᷑ decurio.iſte n dicetur filius decuriöis
ſz illi tantũ g poſtea geniti ſunt. C. de decur. l. ulti. ff. e.l. ij. i filüs.

non autem trahit alter ab altero:
quando ſua unoquoque propria
uita uiuente iam eſt ut uere dicat᷑:

rẽdo coĩquinat: ⁊ rurſus eũ adiu/
uat noſtra iuſticia quẽ a prauis acui

¶AUVnus.ptus.n.ꝑs viſceꝝ ẽ. vt de cõ.diſ.iiij.ſi quicquid.ff. de nẽ

q ¶ Mocet. exẽplo.
r Ea o. ſieſne illi

l.i.ex de cõiug.lepro.c.ij. delia ordi aum ti . ex gbus exẽpla nõ
c ¶ Volütate. ar. ꝙ nudã no tiquo per manus ĩpoſitionẽ rece/ anima que peccauerit ipſa morie ſumimꝰ: ut uẽuſtas
lũtatẽ teneat᷑ quis purgare ſi pri ſũt: ales ad ſuſcipiẽdũ munus imr- ut autem regenerari poſſitper corporis egritudo.
ſuſpectusbz. alibi nndauo clericatus non deberimpedire no officium uoluntatis aliene cum of 15CEeocra hilto!.
naalein Kran en weu men crroris. ¶ Itez leo quartus fertur ↄſecrãdusꝰ: facit unus boc Piſam iino
2.c. ſiquis pulſatus.?. xxxij. ebrunio adelfrido epiſcopis. ſpiritus exquo regeneratur obla / qʒ ad ſenin ſ. quo⸗
q.v. q viderit ar. ð pe. di.i Cöſanguineorum maleficia i nul ms. ¶ Minc ẽt grego.in li.xxvi. uſqʒ vigeat terlia t
cogitatiõis. Dicas igitur ⁊ ꝓ loclericis obſũt niſi cõſcii fuerit. mor alium. D . ꝗrta gnãtio.qð ẽ di
i. uel dic de uolũtate ĩ actũ ꝓ Via pr eſulat noſtri quod Ei qui imitatur impietas alterius cere uſqʒ ad finẽ. ſic
ducta: alias nõ tenet purgaĩ benenoſtis magiſteriũ nõ nocet. augu. exponit. yñ ?⁊
SAuntit. lariuutilitatibus dʒ eẽ ſollicuum nocebit pietas tua. a filux pot tlligi naͤlin
d Canonica. ar. ꝙ ſi ↄſãgui ꝓpterea fraternit atẽ ueſtram ſcire hominis adiuuabit iuſticia tua. bu 2 iõ dicit. qꝛ hoiel
nei alicuiꝰclerici abſqʒ eiꝰ cõ uolumus buc preſẽtẽ preſ byterũ mana ipiecaſei nocet: quẽ peruer ñ ↄſueuerunt ultra

niuere. uel pot itel
ligi myſtice. nã pri

ricũ bñficio:ar. xxiiij. q. iij. per ordinẽ rettuliſſe: quod Et ſine onibus iĩmutat.nocere eniʒ uel ad ma gnãtio dr pmi
vipſe ni eße no ſe aͤr ey iuſto legis tramite illi ſua eẽt abla iuuare neſciũt ea: que uela bono motus. T iſti nop
de gen oeniat Oynnn⸗ tateccleſia ſimiliter ĩdicauit: qua,ʒ corrũpere uel a malo permutare nilinr. de guid 4
f alius dato munere ſacerdos »elo nõpoſſũt. ¶Ecõtra dominus ad . nas.

quid tenet᷑ ei remittere actio

viij.q.i.andact᷑.⁊ di. xlviij.
acte cũ multis alijs capitu
Sdei. fideles. ſed nihil

8§ — ——
ſpale cõſtituitur bic circa

rũt. ¶ Itẽ ex con. tole.iiii.

PBerſidia parentũ filis obeſſe nõ

debet.
Tagei baptiʒzati ſi poſtea pre

.„22%

prebere. nec ex bis liau ĩ clerica
tus honore uel exiguo ſubrogare:
pʒ quod ĩfates qui ab hereticiſ ba
ptiʒati ſũt ſola excuſat ignorãtia:
ut iuxta illud africai ↄcilii ad ſuſci

lidet ꝑuulos ſuos

ic enettnremi Aductus iuidie uſurpare preſũpſit. moyſe. ego ſu deus ʒelotes: qui ni ad petra. Secũda
ſerit ĩterficiẽt eũ fratres ſui: Anarpareies eius magno dolore ſito pecc ata patrũ ĩ filios uſq; in generatio dẽ cogita
nõ. dũ tñ ipſe eis nihil dicat cõpulſi preſbyterum illum qui ſu tertiã ⁊ quartã generationẽ: lʒ nõ tioqñ punit. ð pe.
ſed racorem tenei dimittere am tenebat eccleſiã: mox ↄpreben ĩ equalitate iudicii ſed magnitudi di. i. cogitationis.
E ſonin cgreiſarns derunt: eius oculos eruerunt: a ne clemẽtie. Au u. aſſerit bocdi / Tertia vi ealenlu
e patiorur miuſte o.bihene; mmen iple ſepe dictus ſacerdos di / cium ita dicẽs. In ertiaa quarta ateanna enpe
ut. xi.q.iij.nõ dʒ.abſit enĩ vt at: quod abſque ſua uoluntate 1ſi generatiõe peecatũ pairu ſe domi na oſtringit. ij. gi.
r i nabt enot ne eins conſilio hoc ſit peractum: nus ↄmiatur ilegc filis redcliu notu Qugrwehe
f O Rimẽ.ex ſuo admiſſo quod ſi ita eſt ur ipſe nobis ſuo ore rumnõ ĩequalitate iudicii: ut alii ⁊ iſta ſimilit᷑ punii
nõ. n. dʒ aliqs alieno teſtatus é᷑: uobis magnopere pre· poeccẽt⁊ alii puniãtur: ſed magnitu ilfilios cũ ſint imita
gravart E de ĩol. teſ. ſiis uidẽdũ ẽut ſi canonice ipſe excõi/ dine clementie: dũ ſẽper expectat iores prni ſeeleris
lſuo. 5.leg. 2uerũ ipenis catus non eſt: canonica ſuper eum ad penitentiam: quod ĩ pria ge/ Aliasn.. i.iecno
ſecus iĩ pſucapionib. qeuici fiarremiſſio. neratioe deliquitur nõ prius corri murpe. Aut nmme⸗
um trãſit ad eredẽ. ff. ð ac⸗ Di ſtis limlo de enis 12 . . P V rãt᷑ iſte q̃ttuor gnã
qui.poſ.põp.itẽ qð hic dĩ re Igelnenn penis. bit 7 emẽdat: niſi tertia 7quarig tiões pe. di. i. ſup
gulare ẽ: ut. lvi. di. undecũqʒ (Nunenel pena paterna nul generatio euenerit . KCü ergo tribus. l
T. c. naſci.?.c. ſatis.i caſu tn lam maculam filio infligere e baptizatis ab berencis inoccti n E. Hedditux.i. yſ
qnqʒ aliter iuenit᷑ de tꝑali pe põt.nam unuſquiſqʒ ex ſuo admiſ us ſcribat: lex ẽ eccleſie de bis qnui qqʒi tps filioꝝ eul
na. ut. vi. q.i.. nerum. ?.c. ex ſoſſorti ſubiicitur:nec aliẽi crimis ab hereticis baptizati ſũt per ma tra eos expectatuxꝑ
merito. xv. q. ulti. cũ multe. ? ſucceſſor cõſtituitur. Idqʒ etiam nus ĩpoſi itionẽ laicã tãtũ coionem adpenitetia de pee

x Ineqlitate. vt
alij peccẽt. ⁊ alii pu
niãt ꝓut ſegt. ⁊ eſt
una dictio ieqlitate
T hec ᷣba lʒ iͦ ieq/

indeos.idẽ.n. fit ĩ filiis alioꝝ uaricantes iĩchriſtũ qualibert piẽdũ clericatus officiũ nõ eos im l ſe tvaang 44
danatorum. C. de bo. dam. pæa danati extiterit: a rebus eorũ pediat nomen erroris. Pboſttni⸗. erpoſi
ie nacnni r wen mete fideles filios excludi nõ oporte/ Itẽ ſicut aug. ſcribit ad auxiliũ Foenn dol
rea ſi eöuertam filij naͤrerle bit: qꝛ ſcriptũ ẽ. filius 90 portabit picpͤůꝗü. De eod em. a ¶Euenerit.. niſt
ſiam non pñt eos parẽtes ex iniquitate patris: gter no porta On ĩputãtur filiis peccata ciũ nitã finierit. io.
heredare er ð iudeis.iudei. bit iniquitatẽfi ii. ℛItẽ aug. ad parentuʒ: que poſt eorũ na b Kuů . hic oñdit
ad iuris ſit ö filijs bereticoꝛꝝ; bonifaci’,. onipitatur becen nnitatez parentibus committüf igraria excuſati
dixi. xxiij.q.vij.ĩ prin.io. iRpareniii bis qui ab bis perſona necpro peccatis parétũ ſpuͦali pe fates ab bereuicne
hb ã itaqʒ. genuit alter. ſine liter diuiſ probãtur. na filii ſũt plectẽdi: officio autem ordiatos. ? a ſili vꝛ
oe naiiuitate i ntero ſiue z ſoj oncio ienn excnſä cnipz igln
De natinitateexntero. Am itaqʒ cum hõ ĩ ſeipſo ab uel beneficio eccleſie priuariſpua n ecclia adeptus ?.
EECoõſẽſione. ſed nec tũc dꝛ eo qui genuit eum alter ẽ effe lis pẽ̃aẽ. nõ igit hãc expctõ patriſ/ c ¶ Jerotia. ſn ſn
teneri peccato alterius ſʒ ſuo ctus:peccato alterius ſine ſua con ꝓmeretur filiuſ. Ireʒ ſi excuſatur ð pe.di. ij ſciedi.
ſ. eũ ↄſẽtit ad peccatũ alteriꝰ ſ. c. px. . notudũ.

—
— —. —

==

S. i lvi. vndecũqʒ. j. xv. q. viij. c. ii. Z. ſ. xxiij. q.ij. ita T. c. ſigs acatholicis.
lꝛ ¶Reatü.i.cãm reatus.ſ.originale peccatũ.ex H.c.colligitur ꝙ aliud ẽ ĩ uia
aliud in inuio.nã nõ põt quis peccare per aliũ.licet poſſit ſaluari per aliuʒ.nt
de pe. di.i. tres. ⁊ de cõ. di.iiij.queris.⁊ bonũ ſimile ẽ i lege.nã dicit lex ꝓſi

On tmpurantur filiis. . e. q.i. placuit.
) Or teatiomo,f. xxiij.q.iij.ſi hẽs. ſed alia bñ e 5
fi. pſ.q c. i.ſ. e. geg:: iõ ſophiſtice ꝓcedit ð vna ad aliã. ar. ).
di. ceii. f Itẽ ſi excuſatur. ut. ſupra. e. i.ſigs aſimoniacis.

4

loſe
Gnnig
wſin
afaſg
zchin
6

ſeſi

nttin
fegire
nanie
Anſit
nipmi
ſeniite
gllein
Gäfngt
ſchuri
epent
nhienie
flczi
llot
dbge
nc
rene ſ
nſun
Niodi
o eſti
Ut.Necnt
hemog
khlsn
eni.Jn
pdig
fponi
Cogenin
Pobliſ
iie
krmotie
Ouumni
inlit
ciſmin
Uinſwer,
aigi
Mwn
ſteiſme
öen

N
Selcin!
Poflin

8 Erxcuſand?. ex-
enſant᷑ a reatu cri/
minis.ſed nõ quin
puentur beneficio
ſ. e. q. v. c. i. .cC. pꝛe/
ſentium.
b 0 Ccleſia. pa⸗
ctiõe. ſ. xviij.
g.ij. eleutberius. ⸗
ſo. aliud eſt nõ pᷣns
cõſecrare niſi aligd
ex pacto ðᷣtur vel ꝓ
mittat̃ qð hic pẽuꝰ
repꝛobat᷑.aliud eſt
poſt ðdicatiõem pa
ciſci de annno red/
ditn ex oblatiõibuſ
ecchie. ſuggerente
epᷣo ⁊ eius eccleſie
pſbꝛis ꝓ futuro.qð
ibi fieri ꝑmittit᷑. hu

go. 5. vij. q. i. epᷣns.
S. e.q.i.nõ nocet.ſʒ
dic ꝙ hic nõ fuit cõ

ſecrata in foꝛma ec
cleſie.⁊ ideo debet
cõſecrari.de cõ. di.
i.ecclias. uel dic in
odium cõſecrantis
Hᷣ dici.ſimile.xxiiij

q.i.pudẽda.⁊ iõ ita

iterptatur. B. ſ. §.
his ita. v. in ðteſta⸗
tõe.qꝛ reuera eſt cõ
ſecrata.

Cc Item peccato.

bic ꝓbat ꝙ vnꝰ pu
nitur ꝓ alio tꝑalit
pᷣmo ꝑ hiſtoꝛiam ðᷣ

achoꝛ.ſcðo ꝑ hiſto/⸗

riã de amalechitis
tertio ꝑ plagas egy

ptioꝝ.quarto ꝑ ar/

ce captiõem.quiĩto
ꝓphetas ꝑꝑ pec-
cata plebis captos.
d ¶ Cõqueſita. idẽ

eſt in yſura.extra ðꝭ

vſu.cũ tu.⁊ ẽ. rõ qꝛ
in viciũ ſuccedunt
parẽtũ.ᷣff. de diuer.
Ttẽp.pſ.cũ heres.
nã turpia luc ra ſũt
ab heredibuſ extoꝛ
quẽda.ff. de calũ.l.
in heredẽ. ar. S.C.
ne ex deli. defun. l.
vnica.ſed de canõi⸗
ca equitate ſemper
tenet᷑ etiam ſi nihil
ad euʒ peruenit ex
maleficio.nt dixi.x
vj. q.vj.ſi epᷣm.

te ducti ſunt in captiuitatẽ.
ita reſpondetur: inſenſibilia ? irra

qui ignoꝛanter a ſimoniaco oꝛdi,/

natur ut ſupra in.c. urbani legitur

T iſte excuſandus eſt qui per igno

rantiam ſimoniace ordinatur.

¶ Sed obiicitur illud grego.

De eccleſia que pactione conſe/
craurrrr
Ccleſia que pactione cõſecra
ta fu erit: ponius execrata quã
conſecrata dici debet. ¶ ¶ Itez pec
cato ciuium theſauri hierico ana/
thematizati leguntur vnde achoꝛ
qui regulam auream quedam a/
lia precioſa ſuratus eſt:de anathe/
mate dicitur mliſſe. Item peccato
amalebirarum animalia eorum iuſ
ſa ſũt interfici:quibus quia ſaul pe
percit audiuit a ſamuele:neſcis qꝛ
peccatum ariolandi eſt repugnare
7 quaſi ſceluſidolatrie nolle acqui
eſcere. Item peccaro egyptio/
rum poſſeſſiones eorum grandini
tradite iumenta ⁊ primogenita eo
rum morte conſumpta ſunt. Item
peccato iſraelitarum arca domini
philiſteis tradita eſt. Si ergo que
ſenſu carent: ut eccleſia alrare arca
domini lapideſ hierico uel execrã
tur uel peccatoribuſtraduntur uel
anathematiʒantur uel grandine de
uaſtantur. ſi ea que vim intelligen
di non habentut animalia egyptio
rum ⁊ amalechitarum peccatis ho
minũ perdũtur morte:patet quod
nullum eccuſat ignorantia crimi/
nis: maxime cum ex eo utilitas de
feratur ignoranti: ueluti ſi quiſpiã
de latrocinio ⁊ rapia filio ſuo igno

ranti diuitias congreget:non ex/

cuſat filium ignorantia: quin poſt
mortẽ patris cogatur reddere ma
le ↄqueſitaꝰ. Item peccato achoꝛ
plebs iſraelitica in manibus hoſti
um tradita eſt. Item peccato fi
lioruʒ hely populus in manu phi
liſtinorum corruit. Deccato quo
qʒ plebis electi eoruʒ ſepe ſunt im
pediti: ⁊ tandem cum eis prophe

His

tionabilia peccato hominuʒ uel ex
ecrantur uel anathematiʒantur uel
morte perduntur non participatio
ne peccati ſed cauſa ſacramẽni: uel
deteſtatione peccati: uel flagelloꝰ
delinquentium cauſa ſacramenti:
ut theſauri hierico ⁊ animalia ama
lechitarum. herico eniʒ luna inter
pretatur:⁊ ſignificar mundum iſtũ
amalechite interpretantur lingen
res ſanguinem:a ſignificant cupi/
dos auaros ⁊ demones.iſraelite ĩ
terpretantur viri uidentes deum:
fignificant multitudinem ſancto

rum. lapides ergo a theſauri hie/

rico anathematiʒantur. animalia ꝗ
malechitarum interfici iubẽtur ad
examinandam cupiditatem iſraeli
tice plebiſa⁊ ut ſigniſicaretur quod
muri uiciorum ⁊ huius mundi the
ſauri qui per lapides 2 theſauros
bierico deſignantur: irrationabi/

C

les quoqʒ uicioruʒ motus qui per

animalia amalechitarum intelligũ

tur:non debent tranſire in ſortem
ſanctorum. animalia uero egypti
orum ⁊ poſſeſſiones eorum ⁊ pri/
mogenita grandine ⁊ morte con/
ſumpta ſunt ut in illis punirentur
quorum felicitate letabantur: æ ut
daretur intelligi quod mundus pe
ribit ⁊ cõcupiſcentia eius.ſed a ter
ra iſraelirarum in ſalſuginem uer/
ſa eſt: ⁊ ſegetibus eorũ imbres ad
uerſi ſunt:animalia eorum ſterili/
late ⁊ morbo confecta ſunt: ut au/
ctorem ſuum quem per beneficia
cognoſcere noluerunt: ſalteʒ inter
ſupplicia ſentirent.in deteſtaniõeꝰ
uero peccati pecunia ſimonis dam
nata eſt: cui dictuʒ eſt: pecunia tua
tecum ſit in perditionem. quia exi
ſtimaſti donum dei pecunia poſſi/
deri. In deteſtationeʒ quoqʒ eiuſ

denm criminis altare a eccleſia que

per ſimoniaʒ conſecrantur: non tã
conſecrari quam execrari dicũtur
quia qui interuenm pecunie oleuʒ
conſecrationis fundit:non conſe/
crare ſed execrare credendus eſt.
Minc eſt quod beatus gregorius.

eccleſias ab arrianis conſecratas

iterũ conſecrare precepit: quia ſan
ctificationem conſecrationis que

non niſi in fide trinitatis perficitur

preſtaręe non poterant qui fide ca/
rebanv.arca uero ⁊ prophete pec
cato ſuorum ciuium hoſtibus tra/
diti ſunt: electi quoqʒ qui mur/
mure eorum impediti ſunt. non in
penam criminis ſed in experimen
tum ⁊ exemplum patientie hec paſ
ſi ſunt. Item populus qui peccato
achor ⁊ filiorum hely in manibus
hoſtium traditus eſt: ſignificat ſub
ditos corporaliter flagellari:ut in
ter ipſa fiagcha peccata prelatoruʒ
feriantur: ſicut achor ſorte depre/
henſus lapidibus obruius eſt: ſi/
cut ⁊ nauicula ione periclitamr ut
fugitiuus ſorte deprehenſus flucti
bus immergeretur: aliquãdo pꝛo
meritis ꝓprelatorum deprauatur 7
damnatur uita ſubditorum: ut pre
latis ſuis ſubditi fauentes ad ma/
lum cum eis ſimul corruant: ſicut
filii iſrael diu portantes peccata ſa
cerdotum tandem cum eis cecide
runt in manibus hoſtium. Iteʒ da
uid populum numerauit quo pec-
cato gladius domini deſeuit in po
pulum: ſed in lata gente gloria re/
gis eſt. in diminutione plebis con
tritio principis.qui ergo de nume
roſitate ſue gentis ſuperbiuit: iure
in eius diminutione punitus eſt.
Item paruulos ſodomitarum nõ

excuſauit ignorantia:quin pro pa/

terno ſcelere celeſti igne conſume
rentur:ſed igne hoc pena illis di/
minuta eſt: quibus ſucceſſio pater
ni ſceleris ẽ adẽpia.pariter etiã de
mõſtratũ ẽ peccatis parentũ parun
los aliquãdo corꝑaliterflagellari

1o 5

e Zlchoꝛ. ? nõne iã dixit de

peccato achoꝛ: ſic.ſed nond
lebe. Dw
f“Manu. i rpetit nt addat
ð populo.de qꝰ nihil dixerat.
gEiſ ita rũder᷑. ſacri.i.figur
hb VDel flagello. aliter enũe⸗
rat hic iſtos modos.⁊ alit᷑ ex
equitur in littera.
i .id examinãdam. i. ut ex
aminẽt᷑ cupidi a ñ cupidiſ.A
lia lra eſt ad exterminãdam.
lꝛ Animalia. hic de flagelle
delinquẽtiũ.
l¶Eox. ſi.xvj.q.i.reuertimi
m In deteſtatiõe. hec eſt de
teſtatio criminis.
n Ecclias. de cõ. di.i. arria⸗
noꝝ. ⁊. c. ecclias. iſta duo.c.
male inducit granus.qꝛ arri
anoꝝ ecelie nõ cõſecrant᷑ a ca
tholicis in deteſtatiõeʒ crimi
nis.ſed qꝛ nõ fuerũt conſecra
te ĩ foꝛma ecclie.ergo melius
potuiſſetinducere. S. e.q.ec/
cleſia que pactione.
o Sãctificatiõeʒ. S. e. q. i. c.
p . Larebãt.i. ex foꝛmã coſe
crabant.alias falſũ eſſet.
q Item populus. hic addit
nartum. l
rPꝛo mẽitiſ. j. vj. q. i. ex me
rito.ſ.ij.q.vij.c.tii.
8 μ Poꝛtates. i. tolerãtes.
t In lata. H ſoluit ſtatim.
u . In diminutione. ar. ꝙ in
eo punitur quis in quo deliꝗt
ſ. xvij.q.iiij.frater.ſ.xyj.q.i.
reuertimini.j.xij.q ij.de viro
7.c.qui ⁊ hũanis.S.di.lxxxj.
ualet
x Parnulos. hiſtoꝛiam ha⸗
bes. xlij. di. .. i.
a ¶Pariter. habet᷑ alia rñſio.
b ¶ Flagellari. Iʒ etiam in eis
crimen paternuʒ nõ timeret᷑.

Lau.

h & Comedere. expſſa ergo nocent nõ tacita. ar. ff. de cõdi. ?2 demö.
nõnũqᷓ; ⁊ de enic.ii ſui vẽditoꝛ. diuerſa eſt eni c volũtatis expſſex
eins que ineſt.ff.de ver.ob.eum qui certarum.
l Ovonuit. hec nõ excuſat cũ ſit iuris naturalis.xxxxiij. di. quis.
m Judeoæ. hec ignoꝛãtia iuris etiã dici põt.eo ꝙ ignoꝛabãt pphe

a & Cbanaã filius. ? ideo maledixit chanaã ? non cham. qꝛ dũs benedixit ei
2Z iõ non fuit auſus ei maledicere. uel ro in lege eſt. ut.ff. qð metus ca. iſti gdẽ.
b ¶ Etiaã reliquie eoꝝ.i.iſti addicti ſunt pene ꝓpter moꝛl xpi.
c ¶ Addicte.ſ.de pe.di.iij.ꝭ.ecce. .
d ¶ Poſteri eiꝰ. enãgeliſta eni traſitũ facit a ioꝛaʒ uſqʒ ad oʒiã.qui fuit quartꝰ

q.ij. ꝗ ⁊ huanis.xvj. di. qð di
citis.ad hoc aũt ut quis ꝓba

erat firmus: turbatus eſt alienis.
Ignorabat aũt petrus peccatuʒ iu

q.iiij.innocens.de hoc nota.xxiij.q.iiij.q; magnũ.⁊.xi.q.iij.nõ ſolũ.in pᷣn.

tas repetis: non ita ſi delictum.nã
ſi putat rem ſuã ſibi per legem lice

remanet debitum nãle.qꝛ ſni

poſt eũ.qꝛ dictũ erat ꝑ heliaʒ tas. qꝛ ſi eos intelli
ꝓphetã ĩ domo regni iui quẽ ð geret nõ ignoꝛaret
quã non eſſe ſeſſux de domßa Illud idem etis intelligẽdũ eſt de latuʒ eſt: nolite comedere. Ecce facia cox.
achab. niſi in quaria gatise paruulis qui peccato dathan a abi quod uocatum ad cenaz non opor n & Bänabilis. ve⸗
ti illi res qui omiſſi ſerunt ron uini deſcenderunt ad inferos. mirſcire carnes ſibi appoſitas ido ln depionis abſaʒ
bene edettin ron ſechdt Itẽ cham peccante chanaã filius lis fuiſſe immolatas. Quod opor õ
?ę Eſau. quialio noie dicitur eiuſmaledicit᷑ Gieʒzi deliquẽte le muit eum ſcire: ſicnt ignorantia iun,/ eop libertiſ nec.n.
bedom. idẽ dicunĩ bydumei pra traſmitiit᷑ ad poſteros. Jude 2 deorum reliquorum infideliuʒ in ea re ꝑcendũ eſi
quaſi hedomei. is clamãatibus ſaguis eiꝰ ſuper noſ aui ea quea propbetis de chriſto rſticitari cũ natu⸗
f¶Exẽplis.ſ. poſtremis. de ¶⁊¶ ſuper filios noſtroſ:etiã reliquie fuerãt prenũciata:adhuc ignorant rali rõne huiuſmõi
chã. gieʒi. achab. eſan. io. eorũ pene mortis chriſti addicte eſſe cõpleta: unde a iudeis adbuc lonis honoꝛ debe
9 T Arbat rimn. ar⸗ no ſunt. Achab quoqʒ peccãte poſte expeciatur uenturus hbec neminẽ oruj. ut. C. de ins
ſins mroiſMign ne. ri eius regni ſoliu amiſeruͦt: 1 qui excuſat. Itẽ ignoꝛantia iuris: alia 0 Alij 8. no vwero
b Horãdu;. ignoꝛãtia. Eſi de eius ſemine in regno iude nati naturalis alia ciuilis Haturalis captãdo.qꝛ in dam
ignoꝛãtia facti T ignoꝛãtia iu⸗ ſũt uſqʒ ad purgatã labẽ idolatrie oĩbus adultis danabilis eſt. Jus no vitãdo oibulff.
ris. Ig noꝛãtia facti ſemꝑ ex- illius familie a genealogia domini uero ciuile aliis permittit ignora deiur. ? fa. igno.l.
cuſat.ſiue ignoꝛet de aliẽo fa⸗ ſunt excluſi. Odiũ quoqʒ eſau ut re:aliis non. Juris ciuilis ignorã iuris ignoꝛãtia.
cto ſiue de ꝓpꝛio dũ tñ ꝓpa- malachias teſtat᷑:traſiuit ad hydu tia nemini obeſt in dãno uitado ſi p & Megocium i. ſi
bilis ſit. Ygnoꝛatia pprij ſa. meos. Quibus ommbus colligi negocium inde contigerit: ut ſimi erratin Octu. nã ali
ere erſlae quod ignorãtia peccati nõ excuſat noꝛ pecunia dederitfiliofa. repe/ NS—
magisti excuſat erroꝛ in ali- aliquẽ. C Sed his exep lis nõ Ppy/ tit. in maiore uero guaſi delictũ e.- noꝛ excuſat. C. ſi
eno facto qᷓᷓ in ꝓpꝛio.qꝛ ꝓba batur teneri peccato aliorum. niſi ¶ Item. Si ſucceſſionem etiam aduer. öltc.li i.
bilis eſt ignoꝛãtia in alieno ſa imitatoꝛes nequitie eoꝛum. quicũ tibi maioꝛi delatam cuʒ alio ſine iun q Siliofa. maioꝛi
cto. ut. ff. ſuo.l. ult. ſed non qʒ eni de ſemine eſau ⁊ ceterorum dice diuidas:putãs teſtamentum nã tunc põt repete⸗/
eſt ueriſimile ꝙ quis dubitet ad deũ ↄuerſi paternã maliciã dete iure ſubnixum cũ nõ eſſet:ſolidam re.ff. de mino. ver
ſiue erret ð ꝓpꝛio Gelo nelo ſtati ſut: nõ odiũ ſed dei clemẽtiaz ſucceſſionẽ obtiebiſ: uel ſiid quod ifi. Si aũt flliuſfa.
brer e Nn to oen, experti fũt. ¶ Itẽ ambꝛoſius ait. nullo iure debuiſti aut iure natua teretſi coſin eit
ſi de alieno facto dum tn nõ T Arbatur nauicula perriĩ quag linon debuiſti ſed ciuili: tanquam nel deperdita. ffe.
ſit pbabilis nõ excuſat. utxj erat iudas:qꝛ qui ſuis meritis ex cirographo ſoluas aut pꝛomit/ t.ſiminoꝛ.

r¶ OQnaſi delictũ c
.ff. ad maced. l.ꝑij. 2

a de inre cinili eſt. ? ideo ea que inis

biliter dicatur errare non reg de. Mõ ergo ignorãtia excuſauitiꝭ re rapere: incidit in conſtitunöem bene dicit quaſi de⸗
& ſenimis ſerupaloſnu⸗ lũ.ſed turbatio. hoc nõ eſt peccan iſtaʒ cod.li. viii.tim. undeui. Im lictü. nã ſi vere eſſz
diligens ? curioſus in inaui coinquinatio: ſed corporalis per,/ peratoꝛualerius aug. delictũ nec minoni .
rendo.nec ꝙ ſit nimis negli· ſecutio intelligitur: ſubneniret.
gens ? diſſolutus in inquirẽ⸗ ecutio intelligitur: qꝛ meritis ma aen. 8 è ſucceſſio⸗ .
Jo ut. f iur. ? fac igno. ne lorũ nõnũquã adeo premũtur bo Siguis in tantam furoris audaci/ Oi ſine iudi⸗ e
ſupina. Ignoꝛãtia iuris. alia ni:ut eoru turbet ifirmitas .no ita am peruenerit: ut poſſeſſonẽ rerũ ce. ſecus ſi per iudi le
eſt iuris nalis alia iuis aana qʒ bis auctoritatibus ſimõiaci ꝓ/ apud fiſcũ uel apud quoſlibet ho/⸗ cc. ff. fami. ber. ong 4
nici ſine ciuilis. Ignoꝛãtia ia bamr: pro quibus ignoratibus pe mines conſtitutarum ante euentri putarẽ. ⁊ hoc cũ ſr 4
ris nallis nemineʒ excuſat. g· cunia data eſt. non ergo põt ꝓbari iudicialis arbitrii uiolenter inuaſe dem ⁊ confeſſiõem
inininereſt o ect iſte reus criminis: cuius nõ babu rit: dominus quidem conſtituius eina inderſechne
Pe We d inid vo. li it oſcſam. C. Voracſa auoaseſt:· polieſſiane anam abſtulit reſtitu, wevoſſer . vein.
de hac ignoꝛantia dicit᷑. igno quod non oĩs ignorãtia aliquẽ ex at poſſeſſoꝛi: dominiũ eius rei a/ tris ⁊ fact.ignoꝛ. ſi
rãſignoꝛabit.xxxvij. di. ul. cu ſat. Eſt enĩ ignorãtia alia facti a mittat. Si uero alienarum rerum poſ.
xxxviij.di.qui ea. Ignoꝛãtia lia iuris. Facti alia ẽ eiꝰ facti quod poſſeſſionem inuaſit:non ſolum eã t Mãli. cñ gs ſol⸗
iuris canonici ſine ciuilis ne⸗ oporrmit eum ſcire: alia quod non poſſidentibus reddat: uerum etlã unt indebitũ. anin
nialin ecaſer el t, oportuit euz ſcire. Quod nõ opoꝛ eſtimatiõem earundem rerũ reſti vebinnn inreſt
„ CeE. . . 4 „ 4 — . — nili u. .
tellige cũ ius tale eſt qð aligs mulig vzſire ſcuravoſtore aut. 6 are cõpellatur In oc anſe⸗ n5 Ulud qd pot pfalci,
de facili per ſeipᷣm ſcire potu/ auis innaeii cau 08 9 it ignorantia iuris led faci: ⁊ un dia reimere C. a 4
de bacii he ve d in ba⸗ cxenã: quicquid uobis appoſitũ ſſe us quod non opormit eum ſcire. ſi
it. uel etiã per alios dũ tñ ha H aaeen 4 vortnit e cire. IL.fal. erroꝛ. hic ſiꝑ 4
buerit copiã iniiſperitoꝝ. ut rit: comedite nibil interrogãtes. ſi A reatu ergo criminis ſ imonie en ignoꝛãtiaʒ facti ſol⸗
ff. de iuris. ? fac.igno. reguilia quis uobis dixerit hoc idolis imo ignorantia excuſat paterni delicti: mt. repetit. C. ð in⸗ t
æ. ff. de bo.poſ.in bonoꝝ. ybi ris. ? fac. igno. cn
eni ð bona fide agitur. nõeſt . . . quis: C. ad.l.fal.er
de iuris apicibus diſputãdũ ut.ff.mã.ſi fideiuſſoꝛ.ꝭ.quedaʒ ⁊ hec vha ſũt nili roꝛ.ſi per ignoꝛãtiã iuris ſoluit non repetit.ut in legibus pᷣdictis ni t
ſint milites ruſtici minoꝛes ⁊ mulieres.iſtos eni excuſat iuris ignoꝛãtia. Ite ſia minoꝛe uel muliere nel alia pſona puilegiata ſolnart.ff. ð ꝓba. ci
iuris ignoꝛãtia ſi eſt de daãno vitãdo excuſat.ſi eſt de lucro captado non d ff de indebito.5. ſi aũt. ⁊.ff. de cõ.inde.interdũ. alias indebitũ. autẽ F
e.iuris.Si queras ꝗ que ſit differẽtia inter has.iiij.ꝑſonas ⁊ inter alias qtuʒ de iure naturali tãtũ quale eſt illud ad qð ꝑcirographũ obligamur 81
ad ignoꝛãtiã iuris.cũ nulli noceat in dãno vitãdo.nt dicta.l.iuris. dic ꝙ lʒ oĩ/ nt ſpe future numeratiõis.aut indebitũ utroqʒ iure.in his duobus
bus alijs noceat in lucro.nõ tñ iſtis. aliter non eẽt aliqdð ſpale in iſtis. Sed tñ caſibus quacũqʒ ignoꝛãtia ſoluat repetit.ff. de cõdi.inde.indebitaʒ
no. driam inter iſtas.iiij.qꝛ nõ cõcedo ꝙ mulieribus ⁊ ruſticiſ noceat in lucro ⁊2.ff. de ꝓba.cũ de indebito.autꝑ exceptiõem tãtũ.⁊ tunc ſi tꝑalis ẽ P
niſi vbi expᷣſſe innenir̃ nõ.nã nocet qnqʒ.ut. C.e.ſi emãcipata.⁊ alias vbi exceptio.dũ tñ ſit certü debitũ ñ repetit. ff. de ↄdi. inde. ſub oditioe 1
expᷣſſe inuenitur.ſed vbi nõ inuenit expᷣſſum nõ ſubuenit᷑ eis. Subuenit᷑ eni 2z. I.nã ſi maritus. Si aũt eſt ꝑpetua ⁊ fauoꝛabilis.hic quacũq; occa
eis in uelleiano ⁊ in alijs caſibus nõtis.C. e.l.ult.ſed militibus ⁊ minoꝛibus ſione ſoluit repetit.C.ad nel. ꝙuis. ff. de cõdi. inde. exceptioneʒ. 1
ybiqʒ ſubuenift niſi vbi expſſũ inuenit ꝙ nõ ſit ſubueniẽdũ. Itẽ ignoꝛatia in· Si eſt odioſa. uelſciens ſoluit uel ignoꝛãs.ſi ignoꝛãs. aut ius aut fa
ris ciuilis ſiue canõici nocet oibus in dãno vitãdo vt in tpalibus pſcriptiõbꝰ cctum. his duobus caſibus nõ repetit ff. de condi.inde.qui exceptio 6
qꝛ pᷣſcriptio introdneta eſt ad rigoꝛem iuris cõſernãdũ.idẽ eſt in cõſtitutione nẽ. alias ſi rigoꝛe iuris ↄſeruãdi gra ẽ exceptio itroducta. hic ſciens 1
ſiquis in tantã. C. vnde vi h. 8 ſi ſoluit nõ repetit.ff. de cõdi.inde.iulianꝰ.ſi ignoꝛãs repetu⸗ ßm pr- 6
i ¶ Dixerit.ar.qꝙ ad dictũ vnius ſtatim aliquis teneat᷑ ⁊ poſſit credere.nt.xxij leũ cũ illa exceptio ſit ꝑpetua ⁊ nõ odioſa.alij nero 3.nã ⁊ poſt ſniaʒ

1 „W .

i o 6
ſpenſare ſi uelit. uel hanc reuocet ſi iterũ ei vide⸗
M i arg.ff. 1 Salua ut Lpapa po emeg ge tünel nonaj n nonerelegenwe
. it. .e Ile . . 2 e C . .- . U .J. e. .
llere non poteſt. quare ſi wnannonne ſie repetit. minn inke, enprien ar⸗ 6 lig⸗r. Sdlrv. pꝛecepta.xxxij.q.vij.hi q
dn lis ſunt. tollere non potel f an tꝑalis . i.noſſe.⁊.c.dictũ.⁊. in eadẽ ec
ig naturalis ſunt.to 9.ſi aũt dubita factũ.xxx.q atra. Permittantur. in eae
N e Seiiane nn ii. 7 hoc cum ꝓmittit ſpe future nüe ij.ſiquis omnem.co nechedtt eſt dria inter iſtum
ſ l Ropetio⸗hoc tñ intra bienn is officio miſericordi *ſ nnc niti epleltn
holti rationis. .D in ſui honori iniſtrare con iculos ultimos. ne
un b Poterat. Y ita iſſet eum ſcire in/ reandretcaoinen de rum 0 a põt ex diſpenſatione
d dupliciter eum ex⸗ ſi opormiſſe nd terc ien ſanctoru mo calu pote ner. ſ ma⸗
ſſ dupliciter eum quod ⸗ zn etatis deprehende cedimus abſa⸗ ta Ex hacita ſingnlarc locn uin na cum
firmitate b e r r de reiudicio. cit qui hoc dicit. na
iit od o . .D ‚„(Canonuz preiudicie it. quod igno le di is diſpenſat quo
bhas oh neroſuin qʒ auctoritate caln an crimi⸗ e einte ch cũ
aee is duo itur an liceat ranti tales excu fru⸗ ad exe iſi refert
npen nis du co queritur rantia . eſt: non a dio. vnde iſtud niſi reſ
nend ti . ſia uel fun/ is: ut ſupra dictum is quai medio. vnde Ego cũ bu
ngei ſunt ar eſſe in eccleſia — nis: ut ſup —Eren cleſiis qua mũ mẽby. c. Eg U
Revt e. 4 ionis: cũ in eccle 5 ad pᷣmũ meb⸗ iſi reſpiẽ oẽs
ð = v. ioꝛdinatione: quã p ciu emptionis: ci ti ſunt: nõ ico iſt niſi relpi
. i. Pꝛimꝰ? an lice/ gioꝛ ia eſt aſſe⸗/ cunia adep H go dico ꝙ iſtd 8.nã in nul⸗
ſeſait culi. Pꝛim leſia ecunia eſt al parentum pe ino dimiſe caſus pdictos.
Nai⸗ Be terna p diffinitur Ps S omnino tres calus uel ſingularez
inin at iſti eẽ in ecc n bani diffini iſi poſtquam eas omnine n eis ipſoꝝ bmu nel ſi
e. Ar t . ate urbam dimmm niſi pe iſericordia ibidem lo ipſoꝝ clia poterit
Nehii quã Paterna ge utuſ: auctorit ſimoniacis ait iter int: a ex miſericor od m in empta ecclia poterit
dbun nig eſt aſeenn ui ſcribens de ſim eſſe conceditur. in quopater ecbꝛinere. ut in fic.
emiteclia; Hoꝛdl Se paruulis qui cupidiia zili ſerachmiſinn ducmm ta, Numdar exrze nicn
e i il⸗ eta Ae ta/ p&ι Pꝛimü. ar. lligũt quidaʒ
ſſai nem. an ticrar ial eccdleſias emunt. rato catum e ms reporta⸗ ſinuatiõe.? intellig intel⸗
. eccle iditate pa/ erne emptio inualioe. 2 intel ne. h. intel
tage lo oꝛdine fũgi un UVicũqʒ ſane cupidi 1 men patern duero a cri/ tãtũ de platione. .
gie ma gone dicas ꝙ Uicũqʒ ulideſ . ſſunt. Quo ig hoc ibet dignitate. qꝛe
fitdcr! Ponn gore al inſſ⸗ adbuc paru re non poſſunt. tet: quia ligit de qualibet dignitat 5
r t poſtqꝙ eccliaʒ bidẽ leccleſiarũ par . ine excuſentur. bin rdinibus c archipꝛeſbyt nec dece 65
u t ibi eccleſiaſuel ec i 3 m ſacris ordinib nec is. ſi. xlj. di. no
zi ſit. ex gra põt c.i. ſent: ecc i ſũr: poſtqu hoc facto a enim illius In emptis. ſi.
.ſ. c. i. Z adepti .17 pro Si enim i q C
Keper manere. ut. lari per becuniam onice in ouentur. Die ſa conſuetudinem. 5 diſ
* regulan ino dimiſerunt ſi can non rem icipes eſſent: ad ſa/ coni i. abſqʒ tñ. e. diſ.
ai exde ſide reg eas oino dimiſeru na miſe iminis participes 5 poſ Ds qui. abſʒ ti 55 in
In ſeda dico ꝙ E15◻ luerit ꝓ magt 5 criminis p dere nõ poſ r iſcis. quaſi nõ
uni In Eda diee is uiuere uoluerit p magn 86: ines conſcende i. pꝛilcis. quaſi
G . pecuniam eis u 12 6 cedimu . . s ordines c 4 dum E — ſpẽſatioe.
oſtii ſiꝑ pris pecun em icordia ibidẽ eos eẽ ↄce dini cros ordine intelligen re cõi ſed ex diſpẽſatiõe. ba
9eſt oꝛdinem ricor ſacris or ſent. Alud idem 1 deptus Bimiſerint. boc idem
atid adept ſimonia no o hoc facto a ialigs di/ ſent. * niã eſt adep Bimilerin laribꝰ
. eqʒ pr :ſi alias di, ui per pecu ſco/ s ſi. de regu
erAlu iatii e ſinon 2 neqg; ouemus:⸗Kalt de eo qui per pe non epi bes extra de ſi. de re iéo do
it in oꝛdinãte P prvus illos rem 32 ui per ſe tii dignitatem mEe ius de tare. nã ex aliẽõo 9
Sitdn fnit di renunciat iinueniat᷑. Ali uero q ſacerdotii. incipibus eiu 1. Repoꝛtare. tare nõ
6 qꝙ; oꝛdini renu ni inueniat, ent. ne daʒ ex princ „ ius lucrum repoꝛta
neſan ſoꝛ dẽ oꝛdine ex 8 ioris etatis e po ſed cui rdinatore lo alius lucrun fac. e. l. ul.
fwnt Poreods onaun ipſos cum me cti eas en tam: utroqʒ ignoran debet. ff iſi in ca
nn ißicoꝛdia fũgi upiditate du ice uo datam dinato hoc ig Rñ.i.æ hoc ueꝝ eſt ni
Gnnſ mißicoꝛdi ſt ipe ð fanda c iis eccleſiis canõice u uidelicet a ordin ii. ſcribit al Hñ.i.æ hoc ueꝝ er ſ. ꝑ fran⸗
4 ſ. e. c.nl. ſi aũt ip ut: ſi in aliis ꝰeccleſiis .⸗ uide sS.ii.ſcri de ſimo. nobis. l. ꝑ
miünin jre.c. imonie con rüt: ſi ina . iſpropriis oꝛ Ande urbanus. ſu e de ſin
un = Ambnonntegawintinenm * merenſi o paͤ demn — teis ſn
