det litteras ut nullus ei communi/
cet epiſcoporum: donec obtempe
ret. & Item quod poſt dataʒ ſen
tentiam appellari poſſit: fabianus
papa teſtatur dicens.
MNon denegetur appellatio ei quẽ
in ſupplicio ſententia deſtinauit.
T Iceat etiam in criminalibꝰ

cauſis appellare.nec uox ap

pellationis denegetur ei quem in

ſupplicio ſenienna deſtinauerit.
¶Quogd ante idem affirmar.
Ante datam ſententiam liceat ali
cui appellare.
Iquis iudicem aduerſum ſi
biſenſerit:uocem appellatio
nis exhibeat. Poſt datam ue
roſententiam qui appellare uolue
rit infra quinqʒ dies appellet:a in
fra eoſdem a quo prouocauit litte
ras dimiſſorias accipiat: ⁊ ifra eoſ
dem ad quem appellauit iter ar/
ripiat. ¶ Unde in theodoſianis
legibus ſic ſtatutum inuenitur.
Poſt latam ſentẽtiam infra quod
tempus quiſque appellare debe/
agt.
PD Nopter ſuperfluam appella
torum licentiam ne in retra
ctandis uel renocandis ſententiiſ
liberum habere arbitrium uidean
tur:a tempora appellationis ⁊ pe
ne conſtitute ſunt: ut quicunque
apud iudicem qui cauſam eius au/
diuit appellare a ad aliũ iudicem
prouocare uoluerit infra. v. dies
appellet in biſipſis.v.diebuſ ad
iudicem ad quem prouocauerit ſi
ne aliqua diſſimulatiõe perueniat
a ipſe dies in quo accepit litteras ĩ
his quinque diebus ſpecialiter cõ
putetur. quod ſi longius iter ſit ex
ceptis quinque diebus ſpatium
dierum quo iter agi poſſit compu
tetur.
Albita dinumeratione. xx.
milium diurnorum perſin/
gulos dies cõputetur. Item.
A quo appellatur ad quem appel
latum fuerit dimiſiorie littere diri
gantur.
B eo a quo appellatum eſt
aa eum qui de appellatione
cogniturus eſt: dimiſſorie littere
dirigantur: que uulgo apoſtoli ap/⸗
pellantur:quarum poſtulatio ⁊ ac
ceptio intraſ.v.dies ex officio fini
enda eſt. ¶Iſta iam ſuperius ſub
ritulo de cautionibus ⁊ penis ap/⸗
pellantium interpretata ſunt qui ĩ
tra ſtatutaꝰ tẽpora dimiſſorias nõ
poſtulauerint uel acceperit uel red
diderint preſcriptione ab agendo
ſubmoueantur ⁊ penam appellati

lEOQuadruplos.

dolo. finem.

onis ferre cogantur. ¶ Idem.
DSe bis qui cauſa dilationis ap⸗
pellant.
O. Nicunque non confiden/
tia iuſte cauſe ſed cauſa ditł/
ferẽde more ne cõtra eũ ſnia pro/
feratur appellauerit uel ſi de facto
ſuo cõfeſſus ne abiiciatur appella/
re uoluerit:huiuſmodi appellatio
nes nõ recipiãtur. Iem.
Cum poſſeſſor appellat: dum euẽ
tus cauſe dubins eſt: poſſeſſionis
fructus ſequeſtrentur.
Motiens poſt auditam cãʒ
Aiudicem poſſeſſor appel/
lat:fructus poſſeſſionis de qua agi
tur dũſequẽde audientie euentus
dubius ẽ: merito ſequeſtrãt. Nã
ſi petitor appellauerit: hoc ab eo
poſtulari non poteſt:quia non põt
lequeſtrari quod non habet:ſi pro
pter predia urbana uel mancipia
uel iumenta appellatur:poſſeſſio/
nes eorũ uel mercedes uel uectu/
ra:ẽt ſide nauis naulo agatur de/
oni ſolẽt. ¶ Item.
Baiuſte appellãs oĩo puniẽdus ẽ.
—0O Mnino puniendus ẽ:quo⸗
tiens iniuſta appellatio ꝓnũ
ciatur.ſumptus quos dũ ſequere
tur aduerſarius ĩpẽdit:reddere co
gatur nõ ſimplos:ſʒ quadruplos.
VPremiſſis auctoritatibus in/
fra.v.dies poſt datã ſniam cuique
appellare permittit᷑: quod poſtea
iuſtinianus ĩ ↄſtitutõibus ſuis cor
rigens ĩfra.x. dies appellatiõis re
mediũ cuiqʒ dandũ decreuit dicẽs
Imperator iuſtinianus augu/
ſtus. Infra decẽ dies remediũ

appellationis conceditur.
NMteriorumlegum acerbi/

tati plurima remedia iterpo
nẽtes:⁊ maxime hec circa appella
tiões faciẽdas ĩ preſenti ad huius
modi beneficũ peruẽire duximus
eſſe neceſſarium. Antiquitati eniʒ
cautũ erat:urſiquis per ſe litẽ exer
cuerit ⁊ fuerit cõdemnatusiĩitra du
os dies ilãtũmõ licẽtiam appellati
onis haberet. Sin ãt per ꝓcurato
rem cã uẽtilata ſit ĩ triduũ ꝓximũ
eam cauſaʒ extendi. Ex rerum aũt
experientia inuenimus hoc ſatis
eſſe damnoſum. plures enim ho/
mines ignaros legum ſubiilitatis
7 putãtes in triduum prouocatio/
nes eſſe porrigendas in promptũ
periculũ icidiſſe ⁊ biduo traſacto
cãs perdidiſſe. unde neceſſariũ du
ximus huiuſmõi rei ↄpetẽter me/
deri. Et ſãcimus oẽs appellatio/
nes ſiue per ſe ſiue per procurato
res ſeu per defenſores uel curato
res 7 tutores uentilenwr: poſſe
intra.x. dierum ſpacium a recitati

hodie ſimplos nt.C. de frue.⁊ lit.expen. nõigno⸗/
rat.æ.l.terminato.vel forte duplos.ut.iij.q.iij.libellum.dic vt ex⁊ de

me Ateriorum in aut.de ap.⁊ intra quetꝑa debeat.ap.coll. iiij.
in prin.

n¶. Bierum. Sed

nunquid ille dies iĩ
quo appellatur cõ⸗
putabitur ĩter.illos
x. dies. quod vr. q;
dies illa in qua pro
miſſio aliqua ſit.cõ
putatur cũ illo tẽpo
re. niſi excipiatur.
yvt. ff. ſiquis cau.l.i.
Similiter dies i q
fit diuortiũ cõputa
tur inter.lx. dies ꝗ
dantur accuſatoria
tempore diuortii.
vt. ff.ð adult.pater
F. i. Nẽ ʒ dicat itra
x.dies. tamen deci
mus dies compre/
henditur itra illud

tempus.pt.ff.ð ſuc
ceſſorio edicto.l.i.

S. quod dicimus.?
ff. ð. v. ſi. ſiquis ſic
dixerit.imo idẽ vꝛ
ſi diceret an.x. dies
qp bue i deriru
die poſſet appellar
r E der Koh eunn
qui.⁊.l.cũ quis.ꝭ.
gita.⁊ facit adhoc
8.e. ꝓpter. Rñ. ꝙ
ſi tantum ſupereſt
de die ꝙ poteſt de⸗/
liberare condemna
tus.tũc illa dies cõ/

putatur ꝓ uno die.

io. Ego credo ꝙ ſꝑ
computetur. ? iia
ſeruatur ð facto.b.

N
Cuid ſeig
appcler;
bünint
hsgutf
zlanrn
folggti
urchiie
hlſereen
ſts
llterdict
ontücn
Uterlrde⸗
uratn
poedn

daclen

Jehnan
dies unentt
16 Dlscn
encttnint
npnantfi
ſoroccinl
doddem

döſuin

frert. bnot
dieercteſte
le
ſepoſetwe
niel ic
lae ſart
ſe gper i

imnmmnn

enieg it
bennenun
o töclanie
Ctamronke
Ccocete!
onputeneir
unuröfunt

¶ Arecitatione. Nunquid hoc tempus ntile eſt. ſicut fuit tempus

idui i . iminutũ bñſiciũ antiqui iu
bidui.Quod videtur. aliter.n.videtur dim ntiqui in
ris.maxime cũ lex noua nihil exprimat de hoc.ergo ueteri iuri ſtã
duʒ c. C. de ap.precipimus.in fi.? quod nõ mutatur quare ſtare
hibetur. vt. C. deteſ.ſancimus.quare ergo dicit hic a recitatione ſẽ

tentie cũ ſᷣm.l.anti
quam a tempore ſẽ
tentie computatur
hic. x. dies. vt. j. e.
F. bidnum. dic ergo
itũ ad ſui initiũ
vtile ẽ. ſed otinuuʒ
quãtũ ad ſui ꝓgreſ
ſů qꝛ tpᷣs h ↄputabi
tur a tempore ſcien
tie:ut. C.quõ ⁊ qñ
iudex ab eodẽ.⁊.ff.
de edil.edic.cũ ſex.
2.ſ.c.biduum. Cũ
n.illi dies.x.dẽtur
ad deliberandũ an
velint ſtare ſnie uel
non:qualiter poſſet
ignorans delibens
re. Currit ergo
tempus a tꝑe leien
tie.⁊ ẽt a tꝑe qꝰ põt
agere. . e. .. biduuʒ
2. F. adueriuſ.extra
de ap.ex rõne.h.tñ
dicit H̊ tpᷣs eẽ ↄtinu
ſ poſtea dicit re/
ſtitnẽdũ eũ quni age
re nõpotuit.
b¶ Ald H.lis. ex̃.e.

ex rõe.

CViciũ ẽ.ar.qð ꝑ

me nõ ſtat mihi nõ
Eiputadũ.xliij. diſ.
belis E de con
it. inſertis.l. vlt.

de Sed ſiquid.vn

de ſic nõ pot termi
no pᷣfigi. ut die ta⸗
li ſit appellãs reuer
ſus:ut er de ap.ex i
ſinuatione.
e¶Imperator. idẽ
ſi alius iudex impe
diat᷑ ad quẽ appella
tur ĩ aut᷑.ut ſpõ.lar.
H quoqʒ coll.ix.⁊=
5ueꝝ ẽ i cã appella
tionis. in principa
li.n. c ſecus eſt: qꝛ
ibi ꝑit lis triennio.
C. de iudi. ꝓperan
dũ. Itẽ qð dixi ẽ ve
rü.ſi ipſe appellãs iĩ
Redat Pcam neceſ
ariã. puta ni flumi
nis vel ſimile. ex.e.
de ap. ex rõne. ſi ãt
aliter ipediret eũ h
ei noceret ſʒ poſſet
agere ) ipediẽtem
ff. de dolo. arbitrio
ſi dolo. Sed ſi il⸗
non eẽt ſoluẽdo.
lunc ei lis reſtituit
ff. ð eo per quem fa
ciu erit ex ̊ edicto
Ar. .e de in inte
reſtit. ex litteriſ.ibi
enim non dat actio
decipiẽtẽ ſed re/
ſtituit ) ſniam. ſed
boc fuit quia ipedi
ens no pot erat ſol⸗
uere qð petebat᷑.io.
odie hm canones
no perit iſtãtia indi

one ſententie numerandorum iu
dicibus ab bis quorum intereſt of
ferri ſiue magni ſiue minores ſint
excepta uidelicet ſublimiſſima pꝛe
toriana prefectura: ut liceat homi
ni intra id ſpacium pleniſſime deli
berare ſiue appellandum eiſitſiue
quieſcendum: ne rimore inſtante
opus appellatorium frequentet᷑.
Sed ſit omnibus inſpectiõis co/
ia que ⁊ indiſcuſſos hominum ca
oreſpoteſt refrenare.¶Ad hoc
ſancimus ſi quando lisſperatur ĩ
noſtrum inferri conſiſtoriuʒ.ſi foꝛ
te contigerit imperatoris maieſta
tem occupatam publicis cauſis ex
mundanis prouiſionibus non poſ
ſe conuocarc patres: quatenus cã
agitetur: non ex hoc lirem pericli
tari.quod enim uicium eſt litigan
tium ſi culmen imperatorum occu
petur:uel quis tante eſt auctorita
tis:ut nolentem principem poſſit
ad conuocandum parres ceteroſ/
qʒ proceres coartare.Sʒ ſiquidꝰ
tale euenerit: cauſa intacta perma/
neat:donec imperatorſuaſponte
moius ⁊ ceteros connocari proce
res iuſſerit ⁊ litem inferri patiatur
⁊ omnia ſecundum morem proce/
dere ¶ Illud etiam in tertio ca⸗
pitulo diſponendum eſt:quod an
tiquitas bene ſtat uit:nouitas au/
tem neglexit. Cum enim ueneran
da uetuſtatis auctoritas ita magi
ſtratus digeſſit: ut alii maiores
alii medii alii minores ſint: ap/
pellationes a minoribus iudici/
bus non ſolum ad maiores iudi/
ces remittantur: ſed ad ſpectabi/
lium iudicum tribunal: quatenus
⁊ ipſi ſacro auditorio adhibito li
tem exerceani:nouitas autem hoc
dereliquit. euẽitut ſuper minimis
cauſis maximi noſtri iudices iqui
eientur ⁊ bomines propter mini „
mas cauſas magnis fatigentur di
ſpendiis.ut forſitã tonius litis eſti
matio ad ſumpis indiciales nõ
ſuffceret. Jõq; ſancimus: ſiqñ ex
egyptiaco traciu uel adiuncta ei
neraaue libya prouocatio ſpera/
mr uſqʒ ad. xx. ibrarum auri quã
tiat em: non in hanc regiam urbẽ
eam euenire ſed ad prefectum au „
guſtalem qui audiar cauſam diri
mat nice ſacri eognitoris nulla eis
poſt diffinitiuam ſententiam ap/
pellatione porrigenda. Similiqʒ
modo quotiens in aſiana dioceſi
uel pontica tale aliquid emerſerit:
uſque ad predictam quantirarem
x.librarum⸗-auri appellationes
ad uiros ſpectabiles comites for
te uel procõſules uel prerores uel
moderatores quibus ſpecialiter

. vj.

1 20

cij:ſipropter impedimẽtum cã.j.trienniũ terminari nõ potuit.ut er de iudi.

venerabilis. b.

tes col.v.

eaſdem lites peragendas depu/
tamus remittantur:quatenus ⁊ hi
ad ſimilitudinem prefecti auguſta
lis uice ſacri congnitoris interce/
dant: ⁊ cauſas ſine ſpe quidem
appellationis dei tantum ? legum
timore perferant decidẽdas. Ori
entalis autem mractus cauſas ap/
pellatione ſuſpenſas ⁊ uſque ad de
cem librarum auri quantitatem li/
mitatas ad uirum ſpectabilem co
mitem orientis mittere ſimili mo
do audientiam ⁊ finem eis impo
ſiturum ſancimus. Illo uidelicet
obſeruato:ut uiri ſpectabiles uel
alii ſpectabiles iudices non ad ali
os eadem ſpectabilitate decoratoſ
iudices ſuas tranſmittant appella
tiones in litibus quantecunqʒ ſint
quantitatis:cum non oporteat ad
compares iudices appellationes
referri ſed a minori iudicio in ma
ius tribunal aſcenderę:ſed ad illu
ſtriſſimam prefecturam illoruʒ ap
pellationeſ cuiuſcunque ſint digni
tatis uel quantitatis ut dictum eſt
dirigantur:que una cum uiro ſuo
excelſo pro tempore queſtore eas
dirimat utroque officio ſubmini
ſtrante ideſt tam ex ſacris ſcriniis
more ſolito quaʒ prefectorio. Ita
tamen ꝰhoc ſancimus ut neca du/
cibus uel abaliis ſpectabilibus iu
dicibus quibns forte ⁊aſi priuati
ſint ⁊ imperialis maieſtas cauſas
iniunxerit: appellatio ad memora
tos ſpectabiles iudices currat:ne
cauſa non gradatim procedere ſ 5
perperam uideatur:ſed a preſidi/
bus quidem prouinciarum a iudi
cibus a nobis datis ſi non ſint ſpe
crabiles iudices intra memorataʒ
quantitatem referamr . Si autem
uel illuſtres ſint dati a nobis iudi
ces quibus apices dignitatum ſu/
per ſpectabilitatem ſunt:uel duceſ
qui oĩmõ ſpectabilitate ſt decorati
uel hi qui a pricipe ſt delegati ſpe
crabilẽ habear dignitatẽ: eoru ap/
pellatões ſub quacũ que quantita
ie in hanc regiam urbem:ad com
petentes antiquo more iudiceſre
ferantur:omnibus aliis que in ap
pellatõibus ſtatuta ſunt uel ab an
tiqua proſapia uel aucroritare an .
teriorum conſtitutionum uelano
ſtra humanitate intactis illibatis
que cuſtodiendis Item dig.
ti.quando appelladũ ſit.

Quando appellandum fſitr primo
uel ſecu

o.
B . n uel triduum appel

lationis ex die ſententie late
putandum erit. Quid ergoſi
ſententia fueritſub conditione di
cia:utrum ex die ſententie tempuſ

ſIllud ẽt. cauſis.quod fieri nõ dʒ.vt ĩ auẽ. vt oẽs obe. iudic.ꝭ.⁊ Hͥ cõſideran

CAd ſumptus.i.ad victualia que dãt᷑ iudicibus. nt ex devi.⁊ ho.cle.cum

ab omni.
h Ed. x. librarum. nõ. x. li⸗
bras auri minimũ dici.
iꝓ Auri.hic uocat minimam
ũmã vſqʒ ad.x. libras auri.
alibi uſqʒ ad. xx. marcas. ali⸗
bi uſqʒ ad duos aureos.ff. de
dolo.ii oleũ.alibi.l.ſolidi.C.
de defẽ. ciui.l. i.
lꝛ ¶ Poſt. ſniam. Nõ caſus in
quibus ſecũdo nõ audit᷑ ap⸗
pellãs.C. de epali audi.auc.
ſiquis litigãtium. C. ð aſſer.
tol.l.i. C. ð̊ ap.iubemus.æ.l.
iofferẽdis.i aut.ð ſanct.epiſ.
§. ſiquis vero. col. ix. .
¶Sacri.cognitoris.i.prin⸗
cipis.
mꝗ Mlo ane vna.ſ. prefectu
A uſtriſſima.
Vtroqʒ.ſ.pretoris ⁊ que
ſ ſa aneſtorn⸗ gpfuit ſcri
niis imperatoris audiuit cãs
appellationis.
o Ita tamen. Senſus ẽ. nõ
Qappelladũ a indicibus ꝗ ſũt
illuſtres ad ſpectabiles qui ſi
minores ·nec a ſpectabilibus
ad alios ſpectabiles cuʒ ſint
pares.ſed a pᷣſidibus qui ſũt
minores appelladn ẽ ad ſpe
ae. 4 .
riuati.quandoqʒ delega
n eis cã.ſed pẽdẽte iudicio
fiũt ſpectabiles. ut.C. de ap.
precipimus.ifi.⁊ ſic nõ ſemꝑ
ↄſiderat᷑ principiũ accepti iu
dicii.ſic.iij.q.vii.ꝭ.tria.in fi.
ſic. ff. de pig. act. ſi rem. . fi.
ar. S. er de probatio.c. poſt
ceſſionem.de elec. dudum.
Non gradatim. C. ð ap.
Pan .

r Seda preſidibus. qui ſũt

riſſimi.⁊ minores.
Datis.non tamen delega
18.
1 Referat᷑. appellatio ad iu
ices ſpectabiles.

ir⸗ DSub quacũq;.hoc nernz

cũ appellatur a ſpectabilibꝰ
ſed ſi a clariſſimis. tunc non
appellatur ad urbẽ. niſi ſit ſu
pra.x.libras auri.vt.õ.
1 Ad cõpetẽtes.per boc nõ
ppellationẽad alium fieri qᷓ;
ad delegatem. j id.ff. quis ⁊
a. quo appell.l.ii.? ex ð̊ of.de
le.ſuper queſtionũ. ſic.j.eo.
placuit vt preſbyleri.
Que in appellationibus
i.ad principem.yt. C. de ex
cuſ.tu. quinquaginta.ff. quã
do ap. ſit.l. i. F. ſiquis.
Iduum. ſub conditiõe
de futuro. tunc ſuſpen/
ur ſententia. ff. ſi cer. pe.
reſpiciendum. conditio auteʒ
de preſenti uel preterito non
ſuſpendit ſententia. ff. ſi cer.

pe.cũ ad preſens.tamen ſen

tentia excõmunicationis lata
ſub conditione tenet.xiij.di.
ſalonitane. er de ſen. excõ.ꝗ
nobis.⁊ e de ap.preterea.⁊
ff. de . ſig. cedere diem.

Mon eſt. prohibetur quid fieri quod tñ factũ tenet.ſic.xlv. di.ð indeis. ff. n Bifficile. i. non. nam alibi ponitur hec dictio difficile pro vix. ugt
de interdictis ? releg. relegatorum.. ad tempus. “ xlvii. diſ. quãtũlʒ. liauis eſtabſens poſtli nc
b Snia. diffinitina. ſed interlocutoria ſc. vt.ſ. xvii.q.iiij. ſiquis ſuadente. -? o . Rudiatur el cum a “ zablens no⸗ rcorte a. aut ab lnüce
er de ap. preterea. que eſt huic legi contiaria. è eſt ex iuſta cau nutexinu a N miti er Pore nneſſe qꝛ gu
Statim. in alijs preſcriptionibus non niſi a tꝑe cõditionis exiſtentis cu ½ aut abeſt ex cauſa neceſſaria ⁊ p . rcau a neceſſaria ttan t
rit preſeriprio qnando-ae- batanrnmn ben ab n
daerns aeſctr err. computamus ad appellanduz: an boc iure utimur: ut ſi alterius ade eſt ca eceſſani i
an. cuz notiſſimi.5. illud. S. uero ex die quo conditio ſentemie undi fuerit i⸗ locum babeat. ns V ſiEec ((itne
obijcitur. hec ſententia non extiterit. Sane quidem non eſt preſcriptio. ¶Palam eſt eam eſ rein 4 egin M Hu
continet abſolutionem uel c ſub conditione ſententia dicenda ſe propriam cauſain: cuius emolu mitur ad appeſian DZ
demnationem. ergo nulla eſt ſed ſi eſt dicta quid fiet.: ẽutile ſlta mentum uel damnum ad aliquem quz. nt. ff dein ite. inll
ut. C. de ſen. ? iterlo. preſes d appellãdũ compu ſuo nomine pertinet. Si aduerſuſ vtſvem n n
ergo nec ab ea appellari ẽ ne ti tempora a aphe ſat 1 ren herit pronunciatumnbl eſſiperonad gännt
ceſſe. ut.j. e. S. diffinitiua. v. ẽ tari debere. Quod autem in tente abſentem fuerit pron a ſeir⸗ lo modo eſt defen/ ed
autem quando. Rũñ.lʒ modo tiis preceptũ eſt: ut uel altera die duum uel triduũ ex quo quis cit ſus:vel fun minus mum
nulla ſit. ſperatur tamẽ ? time uel tertia prouocetur:hoc etiam in computandum eſt:non ex quo pꝛo regneine ae totam nt
tur e ſit ualitura. nam in c5 ceteris obſeruandũu eſt: ex quibu nunciatum eſt. Quod autem abſẽ D n⸗ eſtituitnr. „.
ditioalibus obligatiõibeſpes ſententia quidem non proferturꝰ tem dicitur poſſe ꝓuocare exqu ma ſi e de gen. e
eſt debitum iri. ut. f. de uner. gppellari ramen oporteta poteſt: ſcit: ſic accipimus: ſi nõ ĩi cauſa perr Quia Siabeſter tij n
ſeecee diez unde lege ur cum quis ad tutelam uel ad alia procuratorem defenſus eſt. MHam prrobabili tantun. uine
Reicantomen rondulse exi ciuilia munera nominatur: 4 eius ſi ille non prouocamt: difficile eſt vxex cã peregrina⸗ R ini
ſtente retro fingitur extinxiſ excnſatio nõ admittitur. Dies at ut bic audiatur. C Si quidem iĩ tionis velſtudio. Ktüni
ſe. vt. ff. de ſol. ſub conditiõe iſtos in quibus appellanduʒ ẽ: ad iniulam deportandum annotaue tũc ſi ẽ legitime de im
ocbitor. ? efſectus ſententie gliquid eſſe uules oratio diui mar rit ꝓpreſes prouincie: imperator fenu⸗ ac nidid e i
retrotrabitur qñqʒ. ut. ff. de ciuoluit: ſiforte eius a quo prou reflcripſitut deportetur: uideamuſ mecer en e i
bis qui no. infa. furti. carur copia non fuerit ut libelli dẽ quando ſit appellandum: utrũ cũ ma. e dſaͤrn e
q C uvod autem non proſer tur. Mit enim is dies ſeruabitur: imperator reſcripſitut deportemr. Eiegitime deféſus. n
ſenrationibns vt extra deap. quo primo ſacultas adenndi erit. an cum ei ſcribitur. et puto tunc eſ tunc ſicoſtituit pre iden
conſtitutus.. c. reprehenſi/ Quare ſiforte poſt ſententiaʒ ſta ſe appellandum: cum recipi eũ pre curatorẽ vel potꝛnit un
bilis. ⁊ extra ð of. dele.ſuper iim dictam copiam ſui non fecerit ſes iubet. Ceterum uerenduʒ eſt oſtituere ad nihil un
co. 2 eſt hic arg. ꝙ a tempore is qui pronunciauit: un fieri aſſo/ ne ſero ſit: ut tunc prouocetur cũ reſtituitur. niſi de cn
electionis uſqʒ ad. x. dies po let: dicendum eſt nibil nocere ap/ imperator inſulam ei aſſignauitt. enat mortunst unnl
reſt appellari. pellatori. Mam ubi primum copi comprobata enim ſententia preſi/ rlforte ſoluedon um
e . xcuſotio. Een in AIm eius babuerit: poterit prouo/ dis uel pretoris tunc ſolet pricepi ſit. vt. ff. ex qui.c. lſuci
candum ſe illi qui nocatunr Care Ergo ſi ſtatim ſe ſubtraxerit inſulam aſſignare. C. Rurſus il / ma. ſy cſi. .i. vrre. nin
ad munus ciuitatis. ſimiliter ſimiliterſubueniendum eſt. Quid lud uerenduũ eſt: ſi mẽdaciis apud tamẽ dicit indiſlin nuen
ad munus tutele. ſed ſi excu ergo ſi conditio hore efficit: urſe principem onerauit eum quem de cte retractandmum. l d
ſatio non fuerit admiſſa. tune reciperet ſi forte ſententia dicta ſit portandum laborat: intercludi ei quod falſum elei dkn
poterit appellare. ut inſti. de iam ſuprema bora: utique non ui mam prouocãdi. Quid igimr eſt. Dharur iaſt D 8 “ Cin
rineu ui autemm ff uan debitur ſe ſubtraxiſſe. Adeundi recte igitur dicetur humàitateſug ſenevte meih der og
do Fiſinmdale autẽ facultatem ſemper accipimus erẽte: ut ⁊ boc a illo tempore nõ toldus. Hec diſſinn imiſe
ee ienenurtune apkel ſi in publico ſui copiam. fecerit. ruſtra prouocaretur: quia nõ ad, guitur an potuertt nnit
re cum nominatur tutor. ſed Ceierum ſi non fecerit an impute uerſus principem ſed aduerſus iu conſtituere procu· Linge
tunc cum excuſatio eius non curalicui quod ad domuz eius nõ dicis calliditatem prouocauit. ratorẽ an nõ. neli n ſig
admittitur vt ibidem dicitur uenerit:quodque in hortos no ac Illud quoqʒ uidẽdũ eſt ſi cum abfuerit ex brobe nagl
ſed eü aliquis eligitur ad di ceſſita ulterius quod ad uillaʒ ſlb imperatori ſcriberetur. exemplũ bilici 0 ee n a
gnitatem aliquam. ſtatim te/ urbanam: magiſque eft ut non de litterarũ litigatori editum ſit: ne/ ro an ioder ad ina
ernr appellareanlacnamſe beat imputari quare ſiin publico qʒʒ is appellauerit: æ poſtea contra co. ibi.n. videturch. irzt
ri Feſi quis tuor, niſt llgaf adeundi eius facultas non fuirme eum reſcriptum ſ. it: an appellare a nõ ſit opus reſtituti hn
ut ſit defenſor ciuitatis. ibiñ lius dicetur facultatem non fuiſſe litteris pridem ſibi editis poſſt ir. one. ſed ꝙ de iure nihi⸗
habet locum appellatio.ut in adeundi. Siquis ipſius quidema Certe non poreſt quia qui tunc nõ cõi poſſit appellare Mie
aut. de deken. ci. S. item illud. quo appellauit adeundi facultatẽ appellauit: uera eſſe que ſcripta Si abẽ ex ca neceſ m
coll. iij. nõo babnuit: ut ei libellos daret eiuſ ſunt conſeſiſſe uidet᷑.necẽ audien/ Gris tarum tes
f* Bicsautem. ſuprema. v· gutem ad quez appellauit: babeeat dus ſi dicat euẽtum ſacri reſcripti cllee u
detureh inaliccsnlo d zus copiam: uidenduʒ eſt an ei preſcri ſe ſuſtinuiſſe. ¶Aẽulpianus lib. menf potnit coſin d
ctare pantem aduerſ. dm int bi poſſit: quod en non audierit.? xlix. in ti. de appel. ere ꝓcuratorẽ non (
totus dies quo pecunia debe . ſubuenitur ei. vt. f. flg
tur cedit arbitrio ſoluentis:ĩ 2 Qe mino. papi. ail. D
ſti. de v̈b. ob. §. ij. dicit lex. audient iudices veſpere mane⁊ meridie. yt in Sed ſi abeſt ex iniuſta cauſa nũquam audit appellans. nec ſubue eemtl
auten. de indi.S.ſedebunt.colla.vi.⁊ qui ante cal. promiſit idem eſt ac ſi ĩ ca/ nitur ei.quia cõtumax nõ auditur appellãs. ut. xxiiii. q. iii. de illicita imutn
lendis promiſiſſet.ut.ff. de uer. ob. qui ante arg. .ff. de orig. iu.l. ii. F. ? quia 7. ſ. e. ſunt quorum.niſi veniat ſudice adhuc ſedente pro erbbuni Nle
magiſtratibus.vbi dicitur ꝙ icongruũ eſt qð iudices veſpere pᷣideãt. ſʒ diſti li. vt. ff. de in inte. reſti. diuus. Sed ſi eſt abſens ante li. coteſ. ne nel e
gue. ut de ol. iu. dele. coſuluit. excommunicatur vel fit miſſio in polſ.vt diſtinguitur. extra ut liten (Erg
Zldeundi. an imputetur. propter hoc uerbum dicunt quidam ꝙ non poſ/ cõteſ.tue.⁊.c.quoniam frequẽter. gse vr . . M leer
ſit appellari niſi in preſentia iudicis.quia ſi eo abſente poteſt appellari.ergon p ¶ Siquidem. deportãduũ. preſes.n. deportare nõ pot. vt. . ſis. eſe
refert ſiue ſubtrabat ſe index ſiue non. æ eſt arg. pro eis extra.e.cum ſit roma iij. l. i. F. deportatꝰ.ff. de iniuſ.rup.te.l.ſiquis. .eius qui?· . ſel. e
na. ſed contra extra. e. ſuggeſtuʒ. extra de aliena. iudi.mutã. c. i. C. quõ et qn 7. fl. de interdi.æ. rel.relegatorum. . . uic
iudex. ab eo.C. de iudi.l.nlt. J ¶Annotanerit. i. iudicauerit. ar. ꝙ metropolitan? pot coaſeck bir
h ¶ Alppellauit.i. appellare uoluit. H SS cꝗ criminali epi.? talẽ ferre ſniam. iudico ſe eẽ deponẽ U. ſent en
i Darct. ipſe iudex. ſ. dimiſſorias. uel itellige de libellis appellationis quos preſes iudicat portandũ. r Aduerſus.ergo qui ap e . 9è i
appellãs vult dare iudici. grauamine iuſte appellat lʒ remota ſit appellatio. quia noò nerlus u

l: ¶ Quod eum. facto enim ſicut noce quis appellat. ut extra de ap.dilecti. ſras pᷣncipis.ſʒ aduerſus maliciã indicis appellat. ſic cr ð ol. iudi.
ðle. c. ſane. 1 fi.f. ð cuſto. rcorũ. l. diuus. .de rela. ll. onin
I¶ Palam eſt eã. poteſt enim damnũ pertinere ad aliquẽ ⁊ fieri nõ ſuonomie ſ ¶Vllud.iperatori.ↄſulẽdo ipſũ uel referẽdo.h.⁊ tũc litigatoribul
xij.q.ij.qui manumittitur.xiiij.q.ij.ſuper prudentia.
milk Srin i. extra. de ap. ſuper eo uero quod.in fi. C. quomodo ⁊ quando in
ex. ab eo.

.

edi debʒ ↄſultatio.vt.C. de rela.l.ij.ex de ap. intimaſtit. gi
t CQuitunc. bic manifeſte vꝛ. ꝙ ſiquis nõ appellat a ſuſpecto in
ce non recipit litteras iudicis. velſſi ꝗs nõ ꝓteſtat c ſuſpicioni oeck

12=—1

firnn⸗ appellatiõis ꝙ poſtea nõ poſſit appellar uel recuſare.⁊? ar. ex ð ſen. lr̃as appellati.ut eas det ſuꝑioꝛi in quibꝰ ſignificabit ei quare appellatiõeʒ nõ
nen 2re iudi.qð ad cõſultatiõem.⁊ ex de of. dele. gratũ. ſed ð petitis in recipil. ut. ff. de ap.nõ reci.ſciendum.
neing ducijs a indice orereculre en⸗ lleget c bſentie dr eo. ICTemp exxviexr. ut e H.nlin fi. ⁊ ſi ifra id tẽpus nõ betierit videt᷑ renũ/
gii Errut li.no cõteſ. accedẽs.imo⁊ 0 P nitan tem tan 4 iuri 5 ciage apbe atiõi. ut. . e. ab eo.v. C.e.quoniã.nec index ad quẽ appellauit eũ
unnn nppellare ex ag⸗ eo g mit. in pol. cu neni et. ?. iij.q.iij.offerat.Et audiet.iudex tamen etiam nõ petenti tenei offerre apoſtolol. ut. C. e. eos ĩfi.
nmm 4 nindie goonulat ntaderer u⸗ Peiſca. L
Kentth uitbi edi gen⸗ ncttoll De appellationibus recipiendis accipienti noceat. AUlpianꝰ ti. Mi ſtat. hoc ei nocebitnt iuorſu
lif i ff.. de iudi.nõ videĩ uel non. bil nouari appellatiõe iterpoſita. perioꝛ ipᷣm non audiat ſine a-
ſſgſe Bait gentagis On ſolent audiri appellãten/ Appellatiõe iterpoſita ſine ea poſtolis. hoc hodie in paucis
nn dicigduags tun Umſi bi quorum intereſt: uel recepta fuerit ſiue nõ: medio tem locis ſeruatur.
Dhle tit pape poſſũ iudi .J 14 . o ¶Appellatiõe interpoſi
kffdeſtt creculare. nt exẽͤ 5 quibus mandatum eſt: uel qui ne bore nihbil nouari oportet. Si ſta gteneat poſita.
linmn ofele. cu oli. Ite, Gociuz alienũ gerunt: quod mor quis ex plurib' ſacinoribus ↄdẽé/ p edio. dü tamen ſit re⸗
hetim ar er de reſti. ſpol. reus ratum babet. Sed aſi mater natꝰ ꝓpter quedã appellauerit ꝓ cipienda.
iun exoqone. dic ꝙ ſo ex pietate ꝓuocauerit: dicendum prer quedã nõ: utr ſit differẽda p- q Mihil. niſi cũ appellat ab
drrſen göta granalnie en⸗ eſt ⁊ hanc audiri debere. aſi liteʒ na eiuſ auti nõ querit᷑.aſi quidẽ gra executõe.tũc ſiue ſit mobilis
aa l b. ut preparandam curare maluerit in, uiora ſũt crimina: ob que appella ſiue mobilis fruct? ſeque
Cen On ſolẽt ink · lercedere non uidetur licʒ abini, tio iterpoſita eſt: leuius aut id pro rant. C. quoꝝ ap. nõre. ab
.Ce ſolet. int tio def⸗ ans t. roj executor. Itẽ ĩ alio caſu cũ di
1iſti ſt. ſic öof. tio defendere non poteſt. ¶ An⸗ pter quod quis nõ appellauit:reci lapidar fruens ee
Ntlm rie ſup eo.ffde le ſententiã appellari poteſt ſi que piẽda eſtoio appellanio 2 differen egen deß nenre. enat⸗
Niann of. teſta. ſi ſuſpecta. ſtionemin ciuili negocio haben/ da pẽa.Si vo grauiorẽ ſniam me æci pbeliägem nckoriocl⸗
nioſikie imo etia ſi nõ inter dam iudex interlocutus eſt: uel in ruit ex ea ſpecie ex qua nõẽ appel/ mine. ex. e.cũ ſit romana. uel
ſilam eſt dümogo quale⸗ criminali ſi contra leges hoc faci/ latũ:oĩo pena ĩponẽdac. ¶ JFor/⸗ eſt innaſoꝛ eccleſie.j. e. ſunt
ſbaſtii enc inne⸗ nuciel at. ¶ Eius qui ideo cauſaʒ agere ma apoſtolorũ bec ẽ. Ego. M. ſã ectia. Nẽ ſi beres cõuictus de
inpn 1erO fruſtratur quia dicttſe libellu, pri cite bononiẽſis eccleſie epuͦſ te pre legalto nel fideicõmiſſo pſta⸗
n en. ?re iudi. caum (ipi dediſſe: a ſacrum reſcriptuz ex ſ bneri rolãdũ capellanũ ſacti ap dsanbelar tucns deferetur
ede ſuper. pectare audiri deſiderium probi,/ pollinaris ad apoſtolicã ſedẽ qui debo eore auebit tainen
eſicnim b Mox. i. intra. x berur:ſi ob eaʒ cãm prouocauerit appellaſti ab obſeruatione noſtri rũ uel fideicõ Role can Sr
noriktn dies qꝛ ratũ debeo appellatio eius recipi ſacris conſti iudicii his apoſtolis dimitto. poſteẽ. 5.i. ita etiã ẽ in ſuppli⸗
humnertin bĩe qð meo noie fa tutionibus probibetur. ¶ Item ¶Forma uero appellatiõis ante catiõe. E. de pꝛecibuſ ĩpa.of.
fminr i ei, eſtcun vdpue titulo de dimiſſoriis libellis. ſententiã hec eſt: Ego adelinꝰ ſan auc. que ſupplicatio. Iteʒ põt
ranrbalpe.nel à ihellis dimiſſorüs. cie regine eccleſie miniſter licetin noues ꝓbatiões inducere p⸗
aring dicit moxr. i. moi⸗ P Oſt appellationem interpoſi dignꝰ ſentiẽſ me grauari a domino poblicaſege; teſtſir auas bꝛi⸗
aain cotpiſ ſpacio quod tiam littere dande ſunt ab eo a gualterio ſancte rauẽnatis eccleſie nn Rarete E ur lemb.
ßeiſti magis in intellectu quo appellatum eſt:ad eum qui de archiepõ:romanã ſedẽ appello⁊ a anne. Hede ren fir e
nidetiir i locutione expᷣmi appellatiõe cogniturus eſt ſiue ad poſtolos peto. Si vo poſt datã ſẽ ⁊ tenet Pbare victꝰ appellati
efenunni põt. ut.ff. de ſol. ra⸗ principem ſiue ad quemlibet aliuʒ tẽtiã appellare uoluerit:hic erit ei onẽ eẽ iuſtã.ut extra de ap.cũ
Alitind tum. ff. rem ra. ha. quas litteras dimiſſorias ſiue apo modus appellãdi. Ego.a.S.r. ec in eccleſia. Cum ergo appel⸗
huntſnaa . ERatu. 55 nöne ſi ſtolos appellant. Senſus aũt litte leſie.t.i.cõtra ſniaʒ domini.g.s. lationi qñqʒ non deferat᷑.pʒ
uni Aliquis appellat ꝓ larũ talis e: appellaſſe puta lucium r. xeccleſie archiepi iiuſte ĩ me latã õ noni o⸗
eAltero. ille cogii ba ticii a ſnia talis iudicis: que ĩter il pridie kalẽ. madii. anno incarnati lulte ſigeiu in ln Ri ſit
bere rati appellati⸗ lu 2 meuiũ dicta ſit. ſufficit aur pe/ onis domini milleſimo. cv. fratrr uandum rontra deno op,
inent onẽ. cü negociũ ei?ꝰ tiiſſe inmra tẽpus dimiſſorias inſti iiii. Ro.ſe appello:a apoſtoloſpe nnnci.c.cum ex iniuncto S
M mlter ſit Eſti. ut tera ſepius:aſi nõ accipiat id ipſũ io. Si aũt unus uel duo pro pluri dex ergo a quo appellat ſinõ
nlerpein rde erge põpo. 2ↄteſtet᷑. Mã inſtatiã petẽtis dimiſ bus appellare uoluerint ſic appel/ recipit ſuperioꝛi mãdabit opi
üniil cräntinivd appellat ſorias ↄſtõnes deſiderãt. Equũ ẽ labũt.ego.p.⁊.g.ſindicil canoni/ nionem ſuam ⁊ cauſam qua⸗-
unrc⸗ initocondmto ut igit: ſi per eũ ſtetir qui debeat da/ corũ.s. b. e. ſennẽtes nos pregra re non recipit appellationem
egſian ff de ap. nötantuz. re litteras quo minus det: ne boc uari contra ſententiã ⁊c. romanam nt. ede ao. re ſcienduin.
ſinten d & Pꝛouocaueri. r ¶ Siquis.hanc.il. intelligũt
inen, Pfilio co engto 7 . quidam quano crimina ſũt
. 7„ ⸗ connexa.nt.ff. de mino. eti
ſet beslanninederid poſſunt appellare aliqui.ut extra de re.iu.cum ſi. ſed hoc falſum eſt. quia non poteſi quis ſimul ceuſan de crimirnbus plan
egun deelg. P in ꝑte deciſa.melius de regula.cum ſimus. in ꝑte bꝰ deſcẽdẽtibꝰ ex eodẽ facto.C. de accn.qui de crimine.ſʒ intelligeqn minoꝛ
6bnnume e A. ſe⸗ llationi. M . pena pᷣiudicat maioꝛi. Nel dic ꝙ ſi maioꝛ pena includit in ſe minoꝛc.ut depo/
ſinre e 1 lte anbe ationis. qꝛ ſi ab initio defenderet opoꝛteret eaʒ ſatis ſitio pᷣuatiõem officij differet etiã pena in mioꝛi.nã ſatis ẽ ſi punit᷑ ĩ maioꝛi pe/
Cerſintmu en ene i nemo idoneꝰ ẽ defenſoꝛ ſine ſatiſdatiõe.ff. de na.ar.ad hoc.xxiij.q.v.relegẽtes.
ſp 66 f En io. ſz heſt virile officium. C. de ꝓcu. alienam. 8 ◻ Muedaã. ſnia ergo ꝓ parte ienet ꝓ ꝑte non. ut. ff. de mino. etiã ſi. . ex can/
Nuoree⸗ filet iitio hꝛo ſlio nõ põt mater agere uel ipᷣm defendere.qꝛ Hẽ ſa. C. de tranſac.ſi ex falſis.extra de pben.dilectus.extra de teſta.rainutiꝰ 2=
miraitt maineeneme Fo⸗ ꝓcu.alienã.põt tñ poſtulare ꝓ ꝑentibus nali / rainaldus.ſed ſnia arbitri nõ põt ꝓ ꝑte tenere ⁊ ꝓꝑte nõ.ff.de arbi. dicere.ꝗ/
ſons run anlisf de ben keſao ſ aliẽa negocia pot mulier gerere dam habẽt qualẽ ꝓ lege.ꝭ.ᷣſed ⁊ſi.q̊ͥ contrariũ inueniat᷑ extra de arbi.cũ ſẽpo/
nanci rcecentt vi e⸗ neg. geſt. l. i. F. i. ſi tñ vis recipere mulierẽ in/ re. Hoc tamẽ ſcias ꝙ reꝝ pluralitaſ nõ facit plures ſnias.lʒ ſecus ſit qũqʒ i ſti
ging, mulier tu änalt int. eaʒ renũciare auxilio velleiani.ut.C.qn pulatiõibus.ᷣ ff. de p.ob.qd dicit᷑.⁊.l.ſcire.⁊.ff.fſami.her.in hoc iudicio.ff. ad
S Siand in rimmnib, taͦüͦ ft a ut. . v. li f öaont li i pn⸗ refraſi⸗ ur gels. o. Phabiliter pot dici q ioꝛ iur ſniequot ſuntarficuli
Hamtn Fo achreinno gaig nõ facile niſi cũ allter vitas non põt liqnere t HBrauioꝛa.quid ſi ſunt equaliaidem credo.⁊ ſic patet hic ꝙ maius dignuʒ
v 8 pius. liberi etiã toꝛquent ſi facto interfuerint.ff.e. trahit ad ſe minus dignum. ſi. e de cõ.ec.uel al.qð in dubijs.
„ ecftelen, a⸗ nõ. C. de qõni. decuriones.“ u ¶ Soꝛma.quito.dicit.h.ꝙ hecẽ falſa lr̃a.qꝛ nõ ſũt tot ãni ꝙ liber iſte cõpoſi
dn e 4 miali.i.ſi vult toꝛquere aliqnẽ nulla pᷣſũptiõe pcedẽte.qð tus fuit.fuit enĩ editꝰ docente iacobo bonon.in legibus ⁊ alex.in theologia q

.* 4 6 „ . =— — —
lole nõ licet.ut extra de re.iur.cũ in cõtẽplatione.

ereENIIN OETe, Wr. cu in coleple fuit poſtea papa alex.iij.⁊ fui ini milleſimo.c.l.ut e ici
6 1CEius qui.ſ intelligũt oẽs cũ nũciũ miſit.ſʒ alind eſt ſi ꝑ ſe in ꝓp⸗ ant nd, ſi nnr ev Haenalr aer dug 4 Eeſonielſban;

x ¶ Si aũt vnꝰ.ſi plures ↄdẽnati ſũt ⁊ nolũt appeliar᷑.libellꝰ appellatiõis oĩuʒ

ern pꝛis õ 2
6 iablonn⸗ entgeitallont iter arripuit.ut ex.e.memimꝰ.⁊.c.ſugge noiĩa ↄtinebit.ſʒ ſi vnus eſt ex pluribꝰ ↄdẽnatꝰſi vnũ in libello nõ expſſit. illi
hie as⸗ diſtinctiõem ẽ ar.ex de of.dele.cũ cã.ubi differt᷑ cã ꝓ nõ nocebit.nt.ff.e.ſcio queſitum. L
Gins obſtat.e ti. ut õ eke vesb. ad h.ſicnon py Sindici. pñt ergo eſſe duo ſindiciuel ꝓcuratoꝛes.nt hic ⁊ e de teſti.inſu⸗
inns Pbat. Et ibi dicif na lug eni ine lligit qn Htãtů dicit ñ per. ⁊ ex de do.⁊ contu.cum dilecti.⁊ ex de ſen.⁊ re iudi.cum.i.⁊.a.melioꝛ ta/
H l ſtatur deer debeene. qui pᷣmo lras dedit iudici.hodie men erit conditio occupantis.ut.ᷣ ff. de ꝓcu. pluribus. ar. tamen . ff. de admi.
pem . Oſt appellatiõem. limiliter ſi appellatiõe —— tu. decreto.in fi.⁊.ff. de ꝓcu.ſiquis cum. Tu dicas ꝙ bene poſſunt eſſe plures
. 8 . lappellatioem no recepit dabit ꝓcnuratoꝛes.ſed tantuʒ vnus aget cãm.qꝛ ſi ambo agerent. foꝛte quod vnus

Lau.

cõcederet alter negaret.ĩmo ⁊ſi plures ſũt qui agũt.oẽs debẽt cõſtituere vnũ
ꝓcuratoꝛẽ.ne cã ſpargar̃ in plures aduerſarios.ut.ff.fami.her.ſi familie.ff.ð
edil.edic.qꝙ ſi nolit.S.ſi plures.Meliꝰ potes diſtinguere.qꝛ ſi plures ſunt rei

— — ℳ

qui cõueniũt.oẽs tenẽrt̃ dare vnũ ꝓcuratoꝛẽ.ne cã ſi pargaĩ in plures aduerſa/
rios.ſʒ ſi plures ſũt illi ꝗq ↄueniũt aliquem nõ hñt neceſſe dare vnũ ꝓcurato/

rẽ.ſic diſtiguit iex.ff.iud. ſol.
iã tñ.S.ult.io.h.tamẽ dixit ꝙ
