
nec oblatio eius recipit᷑.
ut. S. e. de uiro.⁊ etiaʒ a ſacra⸗
mentis eccleſie ſuſpenſus eſt
ut.xvii.q.iiii.quiſquis.

f ¶Alb eodem. iſto.n.remoto

ab adminiſtratione reſeruat
ut ipſius anctoritate admini
ſtratores eligatuur.

Quid ad cauſas. ſ. nt ex

penſe prius deducãtur que fa
cte ſunt in colligendis fructi
bus quod ius deductõis nul
lus caſus põt impedire. ff. fa
mi. her.fundus. ff.de pe.he/
re.ſi domino.ꝭ.fructus.i de
cimis ſecus.ut ex de deci.cuʒ
hoĩes.ſʒ cũ diſtictione quam
hẽs er de deci. paſtoralis.
h & Portiões.ar.ꝙ predia ee
cleſiaꝝ nõ debẽt diuidi per pᷣ
bẽdas:ut nõ.S.q. ꝓxi.c.ulti.
hoc nõ ẽ uerũ.bic aũt ꝓhibẽ
tur diuidi.iõ quia clerici fue/
rũt ſuſpecti.ſʒ ubi nõ ſunt ſu

ſpecti bñ diuidẽt᷑ nt meliorẽ

iur per eos poſſeſſiões.ut.jſ.
e.ſepe fit. NHã diligẽtius tra/
ctantur res ꝓprie ꝙᷓ; cões:ut
xlvii.di.ꝭ. neceſſeẽ.⁊ C. qn
auib⸗ quarta pars de.l. vlt.
1. x.

ripiũtur: ſancimus ut prius ↄſula
tis principẽ ad reſecãdã tã preſum
ptiuam factionẽ cognoſcẽdũ utx
illius ſit cõceſſio an inuaſoris pre
ſumptio. ꝙ ſi principis inordina/
ra fuerit largitio: A ipſe princeps
ſit pꝛo emendatiõe redarguẽdus:
ſi autẽ inuaſoris declaratur preſũ/
ptio uſqʒ ad emendationem excõ

municatiõis ſit uindicta coercẽdꝰ.

NVrẽ gelaſius inſtiniano archidi
acono ⁊ fauſto defenſori.
Se rebus eccleſie non eſt aliquid
alienandum.
BObis . n. fame ueſtre con
lulendum duximus: ut põti

ficis ueſtri loco uobiſcũ ab eodeʒ

aliquis ſubrogetur:qui eius noie
pariter uniuerſa diſponat quatenꝰ
oĩa predia ad ueſtrũ reuocetis ſtu
diuʒ:nec quicquã clerico ꝓ portio
ne ſua aliquod ſolũ eccleſie putetiſ
eẽ deputãdũ:ne per icuriã ⁊ negli
gẽtiam minuatur: ſed oẽm pẽſiõis
fũmã ex oibus prediis ruſticis ur
banisqʒ collectã ad antiſtitẽ defe.
ratis. ex qua tamen collectione.
habeat᷑ rõ quid ad cãs uel expen/
ſas accedẽtiũ neceſſitatũ opus eſſe

ſedis mãdatũ ꝓrũpẽs ſupꝛadictis
cõi onẽ ſacrã miniſtrare preſũpſit
cũ non potueritignoꝛare ſnĩiam ꝓ
prii ſacerdotis:ab officio ꝓtinus
eccleſiaſtico repellatur: ut nullus
eccleſie miniſtroꝝ contra põtifica
lia inſtitura uenire contendat
CIgdem eiſdem.
BSeecodem.
Alterane eccleſie actꝰ uel
patrimoniũ quod bactenꝰ
ↄpꝑimus deſtitutũ ⁊ poſt damnati/
onẽ euchariſti quo fuerat depra/
uãte diſpſuz cure ueſtre decreui/
mus eẽ delegãdũ:ut diligẽtia qua
uos ꝓutilitatibus eccleſie eſtima
mꝰ eẽ uigilãtes.pꝛedia culture re/
ſtituatis ãtique:a reuocetis ſi qua
ſũtuẽdita aut donata mãcipia.poſ
ſeſſiões ẽt quas ab eumãcio⁊ opi
lione epis uel ceteris quouis iure
uideritis teneri: qꝛ ↄtra ↄſtituta ſy
nodi ab epiĩs predia alienari nullo
potuerũt cõmẽto:nihilominus re
uocẽtur:ſit ẽptoꝛibꝰ ad eũ recur/
ſus ꝗ pꝛeſumpſit aliquid de eccle
ſie rebus de illicita uẽditõe diſtra
bere:ita ut penſiones annuas ad
pontificeʒ deferatis cui priuilegia

quantum ad hocẽ
malefidei poſſeſſor
quia non uſucapit
ſed quantum ad G̊

eſt bõe fidei poſſeſ

ſor ꝙ bʒ recurſũ
ſuũ uenditorem.

a Admonitio.ar.qꝙ admonitioſemper precedit uĩdictam:ut hic.?.ii.q.vij. i ¶ VNtſi maior.optimũ arg. prelatos eccleſiarum. ut non poſſint cilen
accuſatio. ?. c. ſe.xi. q.i.petimus.ſed uerum eſt cum agitur ad penam excom- allegare ſterilitatẽ temporis uel incurſum hoſtium.ſi precedentibꝰ Nn 4
municationis:quia nemo excõicãdus ẽ niſi precedat admõitio trina: ut. xvi. annis fuerunt uberes anni ſicut nec colonus.ſi.ff. loca. ex cõducto üe
q. vii. oẽs decime.⁊.xyii.q.iiij. de preſbyteroꝝ. ⁊ e de ſen.ex.ſacro. Itẽ⁊ ĩ il Qianan Zriũ ſignat᷑.x.q.iii.vnio.ſed ibi ſoluit᷑.
lis criminſbus preredet gaͤmonitioubi ad brachiũ ſeculare ẽ recurrẽdũ. uti. li· ¶ Q.Li ⁊ bumanis.inciuili.i.impia. ſu
ꝗq. vil. pʒ.l E vbicuqz n agit 4 Ignorar e. ſic. 5. Seklag,
depolitionẽ ⁊ generalit᷑ ubi/ xvi. diſ. ꝙ dieitis aghe
cũqʒ agiĩ ad denũciationem: quibus debʒ eſſe tanta pꝛouiſio:ꝛnn pſpicitur: ut de medio ſequeſtret᷑ 1iiicis a, ,
e in d beli ſed l⸗ uindictaʒ admonitio precedat: 2 7 quattuor portiões uidelz uel de moniacis. . xxrvi. ſen
Pcedet adm onhoexaceu. es uſurpatas iniuſte qui abſtulit fideliũ oblatiõe uel de bacfit mo gnmllus Edi tu
naliter. ad quid eniʒ admo- aut imulte ablatas qui reinetre dis oĩbus pẽſiõe: ita ut unam ſibi di.c ul Srel. c
neret tüc cũ ſufficit ad depe late patrocinante legibus reſtitu/tollat antiſtes: aliã clericis ꝓ ſuo c.ult. andireĩ daina lu
ſitionẽ hõ ſemel deliquerit at. i neglexerit: m neceſſuias cõ⸗ iudicio ⁊ electiõe diſpartiat:tertii iſte ſi uellet pbare ini
xxv.di. primũ.nõ ob ex ð ac- pulerit: demum predonem ſacer pauperibus ſub oĩ ↄſcientia faciat ſe ignoraſſe.lxxxii. grun
cu. ſiquis. quia loquitur ibii dotalis diſtricnio maturata pcel· erogari. fabricis vo quartã que cõ di. ppoluiſti. in fi. *
denſeiatione 1 ds obe r lat. ualde.n.iniquũ igẽſ lacrilegi petit ad ordinationem pontificis ⁊.i.q.i.ſiquis a ſi/ uin
cũt vpoſitionẽ ut. v. q. iiii.0 catoꝝ uel pſalute ac requie anima ſandam. ſiquid forte ſub annua re æd qualiter roe Nitäͤt
co. rum fuaruʒz unuſquiſqʒ uenerabili manebit expenſa electo idoneo ab bitſe ignoraiſel i
b C Maturata.i. mature po eccleſie ptulerit aut certe relique/ urraqʒ parte cuſtode tradatur en, ſpondeo probabit Jo
lata. . xvi. q.i.ĩ canonibus. rit: ab his quibus maxime ſetuſi thecis: ut ſimaior emerſerit fabꝛi pfuit ĩ alia ꝓuicia a
c ¶.Et inſtitute. i. deſtinate a ↄuenit.i.chriſtianis ⁊ deũ timenii ca ſit ſubſidio quod ex diuerſi tem ut eẽ de teſti. ex te iipmi
4 MMne rebns ntprins. eſt bus hominibus: in aliud tranſfer poris diligẽtia potuerit cuſtodiri none. 07 de ohẽ⸗ Here
O re aig o utornos r uel conuerti permittit. ꝓpterean autcerte emat᷑ poſſeſſio que utilita ipn oprima⸗ elã Hr
morisareut xxviii vid u becnô prouideritz aluer duaĩ tegreſpiciag coes. .Ie maiori Zruj gei inleeX. na
aconi. . lxiii·di. jalonitane. 35 ſcriptuͦᷣ predia eccleſie tradita pe coſereno? ioani epiſcopis. m Vlterane. ſtring
nõ ẽ hoc ueꝝ.nt.S.e.quicũqʒ tierit uel acceperit:aut poſſegerit Diuini muneris participatoe pꝛi reuocentur miotin
⁊ hic dicat ꝙ priceps ſit re niſiſe cito correxerit:quo irat? deꝰ uetur: qui eccleſiaſtica pꝛiuilegia C. ſitu. vel. cu. int.
darguendus. bene tamẽ põot aias pcutit anathematre feriatur. ſit calcat. l. vlt. —
Alert i el arn orn qʒ accipiẽti uel donãti nel poſſiden Vi ⁊ bumanis legibus ĩci n Emptoribuſl. . lrn
ani recipit poſſeſſionẽ uel a II anathema ? inſtituie pene comu uili damnatione calcatis: 1 ined, gorte⸗ acn
pncipe uel ab alio. cũ ſcriptũ bernium aſſiduũ: nec aliquo ſe an reuerẽtia religionis abiecia uel ec fores, ſeg churr 4 änn
fir ĩ lege nõ nideor vi poſſide te ribunal chriſti obſtaculo munm eeſiaſtica pꝛiuilegia calcare ↄten / xrvi. q. iii. uniuerſas Felt
re ſi recipio poſſeſſionem ab at qui religioſis animabus ad ſub qunt:a ubilibetĩ pauperũ ꝓſilre CL. de euic. ſi fund⸗ WK
illo quẽ ſeio eſſe ĩ poſſeſſi»e ſtautia paupum derelicta cõtra fa diſpẽdium: nec buius ſaltẽ ↄmoni Soln. boc. c. lgui nln
ff.uti. poſſi.ſi duo.5. nõ nide ſine aliqua pietatis cõſideratione npuictiqʒ nequiciã ſopire con/ſen iurð poſſeſſore bo Utlenit
HH t Har⸗a diſpergit. Item nicolaus papa nunt: atqʒ illata ſacris rebus detri nekiäc ronfratn 5 mniſel.
flata eſt per id qð ẽ hodie ex- adoni uiennenſi arch iepiſcopo. mẽta reſartire merito diuini munc Pal renn de n
aneſter aoeron Erxcöicet quiprincipuͦ auctoritate ris pricipanioc ſutpriusdi: buti icimr maleftdeioi k
tingit. res inuadunt eceleſie. . modi ꝑceptiõe careãt: quod ſacri citur qui contrale aurf 4
e Obis. epᷣs iſte remoo Stebes que ſemel deo cõ legis auſibus habuere deſpectui gum iterdicta mer Lllen
nafaitdd adminiſtra tribute atqʒ dicate ſũt: ⁊ po celeſtinꝰ vo pꝛeſbyter fratris ⁊ Uco canr. C. de agri. miift
tione temporalium ſed non ſtea ſub occaſione ↄceſſionis prici epiſcopi noſtri ſereni qui ↄtra põ cen. quemadmodnã; icnin
ſpiritualium. pum a quibuſdã inuadũtur atqʒ di nficale iudiciuʒ ↄtraqʒ apoſtolice lib. xi. Reſpondee mmm

. XiI Q ij. HZ 179

nſcn a Locuar. ꝙ hm ſua itegra ↄuẽit oĩ rone ſeruari: ut oꝛdinis miniſtrẽt. ultima clericis d Teſtificatione. ar. ꝙ res
inh priorẽ locũ ? maiun eiꝰ diſpẽſatõe poꝛtiões ꝓpueniãt cõ p ſinguloꝝ meritis diuidat᷑:⁊ ĩfra emper ſunt gerende ifllorn
ie meritũ cõlerede ſt ſuere: ita ut poꝛtioneʒ quartã que cui.i.gandentio epiſcopo ſpãliter preſẽtia quoꝝ ĩtereſt: ut. viij.

n rir.g. nq iſ deri tõe diſtribuat put cuiuſq; locj me tiones quas triennio ſibi tantü di ne ettann
din ci.c:lxv.di.c. utt. ritũqʒ ↄgnoſcit ꝑiter ẽt ex fideliũ ciiur uendicaſſe:reſtituat. . niũ poſſederit reſ eccleſie mo
lbn ut ille grad? ceteros oblatõe faciendũ ẽ:ut clericiſ quar o Item grego. maximiano epi/ biles:nõ tamen uſuca iebat
rm antecedat quẽ ſtibẽ tam partem erogerp pſideratõne copo ſyracuſano. eas:quia furtum cõmilit ĩ eis
mmin dia lõgiora ? labor ſue electõis antiſtes: fabꝛicaruʒ ẽt De redditibus eccleſieẽt nouiter Vr xq. cnlt. Duen
am plirior fecerũt an. portio epiſcopo ſciente diſponẽ queſitis quarta ꝑs clericis eroget aronmus obiei
inet rei. Be ar te ueſtra erogatõe pẽdat᷑: quatenꝰ (N.onnn⸗ de redditibtec arfd. o.5. ſifüdus. ſiſt de
N emuramur nibil penitus ĩ detrimentum alicu 5 cleſt nouiter acglitis ad ca/ pac. dot inter ſoceru. Fi. ſi.
nſein 2 ſtipendiorũ rati ius rei patiamini generari. nonica diſponem quartarum mini C. de allu. l. ij.
dſin babeda ẽ: ut. ff. de E Icẽclero ⁊ oꝛdini ⁊ plebi bꝛũ me ꝓpuenire ſed epiſcopos locoꝛũ g Buplici. nota duplicitatẽ
ſglt re mili. l.non oẽs uſu. diſtribuere tatummõ quartã anti / acanõe reprobari.xvi.q.vii.
ce
ve⸗ Cedee er. lones clericis committantur. que ſurfis s
N nice rdecin Hnceſſouobis quẽ petiſlſis uam ſubintroductamqʒ ↄſuetudi mem ar ch lam laris Ein ue
htt b ¶V Onceſſo. ſe⸗ antiſtite fratre iã ⁊ coepiſco⸗ nem fraternitas tua uiuaciter mne de cen. olim. 2.c. cũ in eccleſi⸗
ilnzin O dulitate. a.ꝰ po meo iuliano: neceſſariũ fuir eo/ dare feſtinet: utſiue de pꝛereritis is.argumẽ.) de deci.tua.nã
detſlat clericos exiſtẽtes in dem ad eccleſiã ſuã mox remiſſo redditibus ſiue de bis que obue/ licʒ ueteres decime ſint cõceſ
1C ii ſcholis yt non dede ad uos noſtraſcripta pariter deſti nere uel obuenientibus quarte ſe ſe laico: nõ iõ noue: ut ibi dici.
chniti ant perciperecccle⸗· nari: quibꝰ agnoſceritis eidẽfui cundum diſtributionem canonicã itur: anq; tamen eadem res
hinmin ſiaſtica ſtipendia ſ. oꝛdinatiõdes diſpenſe . 5 duplici iurĩ cẽſetur: ex de reli.
vcnnc a einenala e pꝛeceptũ ne unquã oꝛdinatiões iſpenſentur. incongruuʒ nanque do. quia.⁊. ff. de pecul. bic q
i Neri din Bilien pꝛeſumat illicitas.⁊ infra.reddituſ eſt unaz eandemqʒ eceleſie ſubſta inn. Lenbiiabencoperfii
u rxri, diſtin. ſig oblatões fideliũ i quatuoꝛ Ptes tiam duplici quodammodo lur ce ſrar oin duplici iure cenſe
Nai nero. diuidat quarũ unã epiſcopus ſibi/ ſeri. Idem auguſtino epiſcopo tur.ſed iſti ſunt caſus ſpecia⸗
Dattuor. do ipſi retineat: alterã clęricis p offi/ anglorum. les.
Npoiri ceat. argu. p ciorũ ſuoꝝ ſedulitate diſtribuat:fa De ſtipẽdio eccleſie quattuor de D
biuon unu factuz probanri bꝛicis tertiaʒ: quartam pauperib?ꝰ betfieri portiones. Bs eſt.
fnſnt Aluuce cam prob peregrinis beat fideliter erogan Os eſt apoſtolice ſedis oꝛ i B Knckoue dore⸗fmrckt
nilc ſed eons fad ig daʒ: quax rõnem diuino eſt reldi ½ dinato epiſcopo precepta llttt
ule rü ꝓbat ꝙ bene ſit turus examini. C. Idem. trader erutde omni ſtipẽdio quod lꝛC. Titulorum.i.ecclefiarum
dbeel expenſa quarta fa⸗ De oblatõibus fideliuʒ quotpoꝛ accidit.iiii. debeant fieri portio/ ad quas intitulati ſunt.
ſſa brice: x ſic. xviij. di riões fiat: que cniqʒ pueniat. nes: una nidelicet epiſcopo:⁊ fa Tatuimus: indemn?.
Himm poeruenit. ſic. C. de Aatiuoꝛ aut tam de reddi milie eius propter hoſpitalitatem ¶ S6ũ;Bädixi. . e. mõem?.
ſirnti gani m ler ar tu quã de oblatõe fideliu, ataue ſuſceptionem: alia clero:ter
fünd . Nener è VPut cuiuſlibet eccleſie facultas ad tia uero pauperibus: quarta eccle
hniin genalcooelſetan mitiit: ſicut dudũ rõnabiliter ẽ de/ fiis reparandis. ¶ Item ex conci
un ellendos ad roeg creti ↄuenit fieri poniones: quag lio toletano.
rgè ationẽ fabrlce: ſel una ſit põtificis: altera clericoꝛuʒ: De codem.
mumd tantü clericos. x. q. tertia paupeꝝ:quarta ẽ fabꝛiciſ ap B Ancimus oĩbꝰ epiſcopis cu
Rehonet i. decernimus. plieãda:de quibꝰ ſicut ſacerdotis ram laicorum eis ĩiſtare: ut ſi
mäl irererit integrã miſtriſ eccleſie me quos in fide chriſti inuenerint: ni
iapgi moꝛatã diſpẽdere quãtitatẽ:ſic cle mio affectu diligant: a inſuper con
min ricus ultra delegatã ſibi ſũmam ni firmamus ut ſi aliqua ab ipſis acci
i bil iſolerter nouerit expetẽdũ: ea piat dona: ſtatim in quattuor diui
nig nero que eccleſiaſticis reſtaurãdiſ dant partes:ita ut prima pars ſe /
on⸗ edificiiſattributa ſũt huic oꝑi uera cundum apoſtolorum precepta ti

dignitates: vt. ſ. c.

ad eos ꝑtinetſua pontifex oꝛdina/

cit pꝛerogata locoꝝ doceat᷑ iſtaura
tio ſcõꝝ mãifeſta:qꝛ nefaſẽ ſi ſacriſ
edibꝰdeſtitutis ĩ lucrũ ſuũ pꝛeſuli
pendia his ſacriſedibꝰdeputataꝰ
uertat. ipſaʒ nihilominus aſcriptã
pauperibꝰpoꝛtionẽ quãquã diuĩs
rõnibus ſe diſpẽſaſſe moſtraturꝰeẽ
uideat᷑: iñ inxia boc quod ſcriptuʒ
e: utuideant opaueſtra bona glo
rificẽt patrẽ ueſtrũ ꝗĩ celis eſt: oʒ
ẽt pꝛeſenti teſtificatõe pꝛedicari⸗
mendari ⁊ bone fame acconiis n
taceri:qua/ppter nec clericoꝛũ ꝗſ/
piam ⁊c. ¶ Aem ſimplicius papa
floꝛentino ⁊ equitio epiſcopis.
De redditibus oblationũ ⁊ reddi
tuum eccleſie.iiii. poꝛnones pꝛeſ
bytero diſpenſande credantur.
BEredditibꝰeccleſie uel ob
O latõe fideliũ ſola epiſcopis
ex his una poꝛtio remittat᷑:due ec
cleſiaſticis fabꝛicis ⁊ erogatõi pau
beꝝ ꝓſfutur᷑ a pꝛeſbro ſbᷣ pꝑiculo ſui

hoc pꝛecipimus ut mes illas poꝛ/

tulorum nec non cimiteriorum re
ſtauratiõibus diligẽter aitribuat᷑
ſecunda clericis: tertia cũctis pau
peribꝰ: quarta vo aduẽis. ¶ Itẽ
ex concilio agathẽſi.
Omnes prel byteri per iuſſonem
epiſcopi res eccleſie diſpenſar̃ ſtu
deant. S
DEabimns ⸗ epiſcopi oẽs iu
bentut ciuitatenſes ſiue dio .
ceſani preſbꝛiuel clerici ſaluo iure
eccleſie rem eccleſie ſicut permiſe
rint epiſcopi teneant. uendere au
tem aut donare penims non preſu
mant:quod ſi fecerint:a facta uen
ditio non ualebit:a de facultatibuſ
ſi quas habent proprias indem/
nem eccleſiam reddant: 1 commu
nione priuentur. ¶ Iez ex eodẽ
concilio.
De clericis qui documenta eccle
ſie ſupprimunt.aut aduerſariis im
pendunt.

q.i.licet.

Lau.
4 HοHnis dornmenta iecetſi teſtes aliquos iĩpediret dicere neritatẽ: ut l.quicũqʒ.ar.S.j.e.de conſe.di.ij.dixit. i.q.i.ſiqui a ſimoniacis.iij.
extra de teſti. co. peruenit. q.vij.tria.in prin. ne
b ¶ Supprimere. quia crimen falſi incurrunt.ff.de fal.l..i.ꝭ.his qui depoſita. I Kõſecrãdꝰ.i.bñdicẽdus.abbas.n.nõ ↄſecrat᷑ niſi cũ ordinat᷑ in ziwe
c ¶ QQuicquid. ar. ꝙ eccleſia poteſt petere intereſſe quod eſt extra rem.ſed il/ ſacerdotẽ.ſʒ tñ dꝛ ꝓ ei manꝰ ĩponitab epo.lxix.di.quoniã nidemꝰ Ghen
lud non eſt extra: quia inſtrumento tradito poſſeſſionis ⁊ poſſeſſio tradiui/ vn abbas ſine bñdictiõe põt monacbos bñdicere.exr de ſup.neg. pᷣ jneii
deone vong.li⸗ . lratuimus.
copus.alium hocẽ “ m rdinatiões. Ma
G conſilium quia etiam Iquis de clericis documẽta cas irritas iudicamus.Illud etiã po⸗ facer ſine 2
uxorem ? ſernum ſuum poſ uibus eccleſie poſſeſſio fi / per omuia interdicimus: ut nullꝰ ſeſu capli ſui. vt. xx ſent.
Erinſtunei⸗ heredemut. 8. matur:aut ſupprimere aut negare clericus prebendam ſuam ſeu be til. c vlter pe. gini
e nioperedibns. bic duo? autaduerſariis fortaſſe tradere di neficium aliquod eccleſiaſticuʒ ali n Rrern a⸗ſfuet⸗ i
ria dici uident.ſ.ꝙ eccleſia ð nanda ? punienda obſtinatiõe pre quo mõalienare preſumat: quol uag c. pft. adiſiar E
. . e, . . „2 2 , . eL. Vil. eee
beat eſſe heres deſuncti: ˖ 295 ſe umpſerit: quicquid abſentiã do ſi preſumptum olim fuerit uel ali fructuarii. f.ð uſuf. l
eccleſia poſſit conuenire filiũ cumẽtoꝝ dani eccleſie illatũ ẽ: de p quando fuerit: irritum erit⸗ ultio arboribꝰ. ſicut fru⸗ Z
defücti de eo qð male altena priis facultatibꝰ reddat: cõione ni canonice ſubiacebit. ¶ Itez ex ccus decimaꝝ ⁊ ob ſun
nit defũctus: na ſi eccleſia elt priuet᷑.hi t ꝗ in dano eccleſie ipie cõci.hilerdenſi. lationũ pñt uendi. eit
percs deuet nſinetncla⸗ ſollicitan a rraditoribꝰ aliquid uu Epiſcopo defucto neladhbuciſu/ oe non . npone nn
wania lia: ſceperint ſuperiori ſententia tenea remo agente de rebꝰ eccleſie ni/ itn. q 4 ibuu non Gihin
ud nõ põt reuocare ecclia: ut dẽ bi iueni. ſz H tantum nn
EC. de re alienis nõ ali. l.ijſ. Lur. Nem ex ecodcGd. il eſt. uſurpanqum. c coͤſenſu epi. & i
E. de lib. cau.l.ſi abeo. C.d Epus heredẽ nõ hñs nõ aliũ qua Ec huiuſmodi placitiꝰ con Sre. ec, nõ allenan.
rei uẽ. cũ a matre.tenet enim eccleſiã beredẽ iſtimat. ſtitutione inter nos cenſura nulli. niſiad modi/ ci
ſequi nolũtatẽ defũcti: ut.xi. SPiſcopus quifilios aut ne placiuit cuſtodiri: ut defuncio anti cũ tps.ar.ex de cẽ. une
q.i. ſilueſter. ideo ſic cxpona poteſnõ habuerit: aliũ quã ſtite nel etiam adhbuc in ſupremis pterea. ? ex ð nal. unet
74 7 Srenndttettir eccleſtã nõ relinquarberedẽ: ſid agente nullus clericorum cniuſſi ecerer. J ad ſi inin
beredem ſupple tũc ſiquid ð de eccleſia non in eccleſie cĩ aunne betordinis officii gradꝰ ue ſit quuc quein ucg dao ite
ecchia ⁊c. generaliter eni oĩs ceſſitate preſumpſerit: quod diſtra quam de domo eius preſumat nuel (ucceſſor Zctui. ita. fmume
heres tenet᷑ ad oia onera de xit aut donauit irritum habeat qui de urilitate que inſtrumentiſ domꝰ ſi noĩe ecclie ↄtra⸗ ſren
fucti niſi fecerit inentariũ: ut vo filios habet de bonis que re- eẽ noſcitur.i.mobilis ⁊ immobiliſ xit ⁊ cuʒ epi auẽte. iunn
E oe iure. deli: ſancimus.d liguit: ab heredibꝰ eiꝰidẽnitatibꝰ* rei eccleſiaſtice conetur inuadere: extra de ſolu. c.l.ſe Gde
tamen teneas ꝙ m canones eccleſie ↄſulatur. ¶CYtez ex eodẽ. nihil furto nibil dolo ſupprimens cus ſiuoie ſuo.f. ð i
in Zctibus ⁊ in delictis ſiue ui in clero cõſtitun ſũrde rebus auferens atqʒ abſcondens: ſed is pig.l. lex uectigalis (ci
aliquid peruenerit ad her̃dẽ eccleſie nihil alier ſuma . niſſa eſt ſubiunctiſ ff. g. mo.pig.ſolu.ſi n
ſiue non ſiue lis ſit conteſtata ccleſie nibil alienare prelumar. cui domus commilſſa eſt ſubiuncti resdiſtracta. ff. lo ſhin
cum defuncto ſiue non:herĩs C)coni uel preſbyteriĩ p ſibiuno uel duobꝰ fideliſſimis om ca. ſigs domũ.5. bie ctu
ſemper tenet᷑ iſolidũ.ut. xvi. , rochia cõſtituti de rebus ec nia uſqʒ ad tempus ſubſtituẽdi põ ſbiũgi ſolz. io. ſ.. cer nüſui
q.vi.ſi epiſcopũ.i fi.ex ð rap. cleſie ſibi creditis nibil audeãt cõ tificis debet conſeruar̃:⁊ his qui te gequid dicit io. Tan
in literiss. mutare nẽdere uel donare: qꝛ res in domo inueniuntur clericis con egocredo ꝙ fic cle ün
0O Jaconi. fecerit.eſtima eccleſie ſacrate deo eẽ noſcũtur.ſi/ ſuetam alimoniam miniſtrare. ſub ricꝰ pot nẽdere fru⸗ t i
tione ſeruorum reddi- militer a ſacerdotes nibil de rebꝰ ſtitutus autem antiſtes ſuſcepte ſe anaßbede ſue ſne nitzin
proprio⸗ogini, euſ eceleſie ſibi cõmiſle: ut ſuperius cõ dis commoda ordinabit uelurde Fand epirin o *
ſurbene meriti. ur. .e. ſiquol Prehẽſu alienare preſumãt: qucd us iperabit: ut eis uti cum bis de dcũtpe ſicut tr lin
de ſeruis. eſt in hoc dura c ſi fecerit ↄuicti ĩ ↄcilio ⁊ honor de beat quos cognouerit diſciplie ? nẽdit fruct? ſine au ſti
ditio libertorum eccleſie qõ poſiti de ſuo ꝓprio aliud tantu re charitati predeceſſoris ſui fidelit᷑ ctoritate iudicisault l
pPpter operas non preſtits ſtituant quãtũ uiſi fueri preſũpſiſ- poaruiſſe. qꝙ ſi quiſquam poſt hec ean C. de admi. tu.lx lienii
reuocantur in ſeruitutemali ſe. libertos ẽt quosſacerdotes uel iuſlibet ordinis: ut ſuperius dictũ que.nec aliqua vct. ſn
kes ſolo obſequii lez dlin miſſafacere uolũt: actus eccleſiep uel de omni facultate quippiam pꝓ Ec huius ſie le
peciale ꝙ filii iſtorum liber ſequi iub auodſif t diorſir conſtrue. bec Afl
torum ſunt obnoxii ecclie.j. equi iubemus:quod ſi facere cote batus fuerit abſtuliſſe uel forſuan cenſura placuitcu⸗ ünmt
e. de libertis.ſecus in aliis.ut pſerint: placuit eos ad propriu re dolo aliquo ſuppreſſiſſe reus ſa⸗/⸗ ſtodiri placiti con⸗ On
C. de liber.⁊? eo? li.l. i. 7. ij. Uert ſeruitiũ. CItẽ CXx eodẽ. crilegii prolixiori guathemate cõ ſtitutione. bm hoc R Dei
item aliud ſpeciale ꝙ liberti Se poſſeſſiõe eccleſiaſtici iuris ge demnetur: a uix ei peregrina com nerbumplacuité - 4
tenẽtur ſeruire eccleſie nulla quid a preſbytero diſtrabit: inane munio cõcedatur: q; durum ẽ: ut ſonale uerbů. ſſnnt
gonzrainpofa Wcf. babeat 1 nacnũü. hi quos conſtat in ſeruitio domini Oleit iceſte n
guitur vt extra de ſer. nõ or. Aicꝗd pochiax preſr cũ prime ſedis antiſtite deſudaſſe: ꝗ Conſernari. ar fri
vo libentius. . eccleſiaſtici iuris poſſeſſio ab his qui ſuax rex icubatoreſuel gu. ſuccelſori oia iſi
g ¶Aliud.i.ipſã rẽ reſtituet. ne diſtraxerit. iane habeatur ⁊ ua- utilitatibns ſeruientes atqʒ uacan ſeruandaa morteß Man
alid tanũ de ſuo: ſic. xxxrir. cuũ uẽdicatione cõparãtis ⁊ actie tres fuilſe noſcunt᷑: deſpecii aliqua deceſſoris. extra in
di decenter ?.x. ij. boc us uẽdẽtis. Ytem urbanus papa. tenus crucientur. Neem ex con offi. ? po. iud ol. Uui,
v. qui uero res. Alienatiões facte ab intruſis 1 0ꝛ cilio toletano.iiii. cũ uoſ plexq;.⁊ ex nuicr
b chmen icate dinationes ſine cõſenſu clericoru, Epilcopi qui nibil eccleſie confe/ ma getella. lemte aan
Denalcatok- irrite ſunt. atyr. lib on atum. arg. me mun
fert᷑ dñium. vñ nõ põt rẽ uen HAiénniones omniu per in/ nent. tinent ad ſucceſſo⸗ ſurgd
dicare. hʒ tñ nẽditorẽ actio truſionem ſeu canonice ele⸗ T ſi illi qui nulla ex rebꝰ ſu / rẽ. ut. ſ. e. de laicis. uen
nẽ ex empto.ut.S.e.uulterãe ctoꝝ ſub epiſcopi noĩe aut abbatis is pauperibꝰ chriſti diſtribu r. Et nix. q vix ſen
in de⸗ mag ei Sen no qui ſacuecelel ie ſue uſum conſe unteterni iudicis uoce condemmna fikin . rir in un
qꝛ Peé . Se glienati . . naais pi memoria. af. .. ft. ie
delenaitor bol petele preci, ene ns 58 Viennioner dico quo buntur infuturorquantomdois bi mennntor. ipti. A
um re nondũ enicta.qꝛ nẽdi mnaz modo lactas: necnon 7 0r/ qui auferunt pauperibus quod no Quia. boc reler m⸗
tor non ad alind tenetur niſi dinationes perſonarum ab eiſde,y dederũt: quapropter epiſcopi qnau imn ad id quod ſu· ihqn
ut faciat em ptorẽ habere rezʒ ſine cõi conſenſu clericorum ec/ nihil ex ſuo ꝓprio eccleſie chriſti pradixi. e
nö. n. tenetur rem eisfacef. u lelſie ſiue per ſimoniam itidem fa compenſauerunt: banc diuinam t T ſi illli diſri Ah
ff. ð ac. emp.ᷣuus quẽ.5.ſi ſci buũt neceſſi⸗ fan
ens.ſʒ hic ↄctusẽ nullus. G tatis articulo. dehᷣ N
le Lienatiões.hoc ad canonice electos reſeras:quia ĩtruſi nel ſciſmatici nota.xlvii.di.ſicut hi. A
Anec ẽt eum cõſenſu capli pñt aliquid alienare.j.e.precarie.er de ſeiſma. inn ¶Quãto. innuit hic ꝙ; magtls ſit auferre qᷓ nõ dare.cum tn qniq;
ꝙ a predeceſſore.pij. q.i. factus. xxy.qioẽ fl. derebꝰ eoꝝ qui ſub tu. nel cc. equiparentur. ? ſic t ð.xlyii.di. ſicut.

r eN
Latlenn
Gzeinin
re
Noeſuti
er leuſg
opd
ſhnrah
Gdoriſ
ſogahe
gncoilt
hogt
treleeſt
diteſeke
chinen
emnuent
poham
wepſer
Neindert
int
eeglevunk
4tlbe.
Cehelet

Cſtrn

ngn
iput
oeißt
unhmdl
Eutti
Nuiti
.
a

=
EE

Ke

—
=
S
=
= =

— = —
= = =
— =

—.
=
= S
= = S
= —

XII

a Non otulerit:ſic videtur ꝙ ſi res ſuas ↄtulerit ecclie: ꝙ tũc alie
nare poſſit:ar.j.e.ſiquis qualibet.er de re.ec. nõalie e ſcopi. ad H
dicũt quidã ꝙ nullo caſu põt alienare:niſi cũ cõi cõſenſu canonicorũ
ſed hoc nihilẽ qꝛ ſi habet conſẽſũ capli quare reſtituet tantũ de ſuo
cũ nec alienare poſſet ſʒ adeſſet oium ↄſenſus: niſi eẽt cõis utilitas

ecclie: ut.j.e.ſine.ſʒ
intellige cũ ille ma⸗/
numiſſus non erat
bñ meritꝰ:⁊ ſic erat
malefidei poſſeſſor
alias poſſet preſcri
bere libertatem : ut
C. de preſcrip.lon.
lẽp.l.i.
b ¶ Succeſſor. nel
ipſemet. xxxxv.q.ix.
ꝙ quis.⁊ ẽ ar.qꝙ ſuc
ceſſor reuocat male
factü ſui anteceſſo⸗
ris:ut.xvi.q.iii.ſi
ſacerdotes ex de pᷣ
ca.c.ij.

C. CRenocabit. niſi

Rer annos ſteterit ĩ
ibertate. ff. qui ?z a
qui.ma.ſicut.ꝭ.ari⸗
ſto. ſic g reſtituit Z
libertatem eccleſia.
qð non ẽ in minore
niſi ex magna can/
ſa: ut.ff. de mino. ſi
ex cã.in fi.

d οJauis.

eBbatibus.ſbᷣ
Anione epi
icet abbas nõ poſſʒ

ſine cõſenſu epi alie
nare reʒ eccleſie: ut

bic. . j. xvii.q. iiij.

iuẽditionibꝰ. 2 ex ð

re.ec.nõ alie.nullꝰ⸗
tamẽ ſi ↄſuetudo lo
ci habʒ bn põt dare
modicũ:er de dõa.
c.ij.⁊.iij. ⁊ infeuda
re poteſt. extra de
re.ec. nõ alienã.ad
noſtrꝗ.? H põt epᷣs
nel abbas ſine oſen
ſu capituli.j.e.c.tfer
rulas.qð falſum eſt
niſi i paruis rebus.

f. ONua prelby

teri.i.canoni
¶Reſciſſo. hic pʒ
ꝙ ſede nacante cle
rici nibil diſponere
pñt de rebꝰ ecclie:
ut.x. q.ij.ſiquiſ epſ
⁊.xxy.di.quoniaʒ
immo potius ſede
nacite nõ pñt imu
lare ſtatũ eiꝰ:ex ne
ſe. ua. e. nouit. tñ ſi
eimagna neceſſitas
clerici poſſũt aliqua
aliẽare bʒ. h. ut dixi
lxxi.di. fraternitatẽ
7 ar. j. e. precarie.
tñ de auctoritate ſu
hpioꝛis.nã ⁊? iudex pᷣ
ſtat auctoritatẽ fa /
cto minoris eo tpe
cũ nõ hʒ curatorẽ:
yt. C. qu i admi. ad
bo. poſ. bonorum.
Itẽ i minoribus ec
cleſiis põt eps aliq̃
alienare mortuo ſa
cerdote tꝑe neceſſi
talis: ut.x.q.ij.ſigs

ſententiam metuant: a liberos ex
familia eccleſie ad condemnatio/
nem ſuam facere non preſumant.iĩ
pium enim eſtut qui res ſuas eccle
ſie chriſti non contulerit: damnuʒ
inferat: a ius eccleſie alienare con/
tendat.rales igitur liberos ſucceſ/
ſor epiſcopus abſq; ulla oppoſiti/
one ad ius eccleſie reuocabit᷑: qꝛ
eos non equitas ſed etiam impro
bitas abſoluit. C Item ex conci.
aurelianenſi.
De clericis qui documẽta eccle/
ſie ſupprimunt:aut negant aut ali/
is damnabiliter tradunt.
quis de clericis doeumen

ta:quibꝰ eccleſie poſſeſſio fir
ma tenetur:aut ſupprimere aut ne

gare aut auertere aut fortaſſe tra/

dere damnabili ? punienda obſti

natione preſumpſerit: quicquid ꝓ
abſentia documentorum damni ec⸗
cleſie illatum eſt: de propriis facul
tatibus reddat. ¶ Item ex eodẽ.
Miniſtris eccleſie de rebus eiuſ/
dem eccleſie abſqʒ epiſcopi per/
miſſu nibiſ alienare licet.
Bbatibꝰ preſbyteris aliiſ
2aʒz miniſtris de rebus eccle
ſiaſticis uel ſacro miniſterio dedi/
tis alienare obligare abſqʒ per/
miſſu ſubſ cripnione epiſcopi ni/
hil liceat quod ſi preſumpſerint de
gradentur communione conceſſa:
7 quod temere ordinatum eſt: or/
dinatione epiſcopi reuocetur.
CIiẽ ex ſynodo anchiritana.
De rebus eccleſie que abſẽte epi
ſcopo diſtrahuntur ad ius eccleſia
ſticũ reuocentur.
Iqua de rebus eccleſie. cum
epus nõadẽ preſbyteri uẽdi
derint: placuit reſciſſoꝰ ↄtractu ad
ius eccleſiaſticũ reuocari:in iudi/
cio ãt erit epĩ cõſtitutum:ſi preciũ
debeatrecipi nec ne: ꝓpter quod
ſepe contingit diſtractarum rerum
redditus ampliorẽ ſũmam ꝓ acce
pto precio reddi. ¶ Itẽ ex cõcilio
chalcedonenſi.
Poſt mortẽ epi res ad eum per/
ninentes clerici nõ rapiant.
On liceat clericis pꝰ mor
tem epi ſui rapere res per/
tinentes ad eũ: ſicuri precedenti/
bus regulis conſtitutuʒ bhabetur.

ſi vo hec fecerint:periclitari ſe no

uerint a ꝓprio gradu. ¶ Item ex
conci. mediomatricis ricarie.
Reſcidant᷑ precarie ↄmutatio/
nes ab inuaſoribus ſacte.
ERecarie commutationes
tempore uiduatarum eccle/

ſiarum facte ab his qui loca epiſco
porum occupauerant:reſcindant᷑:

C2 rij.

179

eps. xnõ. qꝙ Zetus ipſo iure tenet qnẽ faciũt clerici mortuo epo.ſʒ reſtituit ec
cleſia ſi ꝓbat ſe leſam. ſic ẽ ĩ petu minoris ꝗq nõ hʒ curatorẽ: ut.C. ð ite.reſti
ſi curatorẽ.⁊ iõbñ dicit hic reſciſſo ↄciu.ſ.ꝑ ĩ itegrũ reſtitutionem.

b/(¶ Recipi. abemptore.

Propter qði.qꝛ ſepe ↄtingitampliorẽfümã redditus diſtractax rerum

⁊ cum auctoritate eccleſiaſtica uel
ciuili ſi faciẽde ſunt fiant. ¶Itẽ
E S marlmiano ſyracuſano epi/
copo.
Pro labore inuentarii nibil acci
piant iconomi de rebus eccleſie.

Haritatem mam commone
re curauimus:ut ſi quiſpiam

epiſcopoꝛum de hac luce migraue

tit:uel quod abſit proſuis fueritre
moius exceſſibus: conuenienti/
bus iconomis cunctiſque clericis
prioribus atque in ſui preſentia in
uentarium eccleſie rerum facienti
bus omnia que repertafuerint:ſb
tiliter deſcribantur: nec ſicut antea
fieri dicebatur: ſpecies quedaʒ aut
aliud quodliberde rebus eccleſie
quaſi pro faciendiinuentarii labo
re tollatur. uiſitatores eccleſiarũ
clericiqʒ eorum qui cum ipſis non
perſue ciuitatis parochias fatigan
tur:aliquid laboris ſui capiant te
diſponente ſubſidii.iuſtum nanqʒ
eſt ut illi conſequantur ſtipendi/
umꝰ:qui pro tempore ſuum com/
modare reperiütur obſequium.
Item ex conctlio urbani pape
aluernie celebrato.
Excommunicẽtur laici qui moriẽ
tium clericorum audent bona di⸗
ripere.
O/ laicis queſtio ſacta eſt:
qui morientibus epiſcopiſ
ſiue aliis clericis res defunctoruʒ
inuaſas eccleſie pauperibuſqʒ ſur
ripiunt:contra quos commune to
tius concilii anathema prolatum
eſt:ipſo papa huiuſmodi ſententi
am promulgante.ſiquis poſt inter
dicti preſentis cognitionem epi/
ſcoporum ſeu preſbyterorum aut
gliorum clericorum res inuaſerit
uſque ad ſatiſfactionem excommu
nicetur. Epiſcoporum vo deficiẽ
rium res per archipreſbyteroruʒ
ſeu archidiaconoruʒ manus autſe
cundum mortuorum iudicium p

ipſorum ſalute in elemoſynas di/

ſpenſentur:aut ſucceſſori qui fum
rus eſt reſeruentur:idipſuʒ de pꝛe
ſyrerorum ſeu clericorum alioꝝ
rebus per epiſcopum uel ſupradi
cias perſonas aut cui deficientes
commiſerint ſiat.ſiquis autem ad
uerſus iſta preſumpſerit: anathe/

ma ſit. ¶ Item innocentius papa

ſecundus.
De eodem.
Alud quod in ſacro calcedo/
nenſi concilio inſtitutum eſt:

irrefragabilirer obſeruari precipi

mus:ur uidelicei decedentium bo
na epiſcoporũ a nullo omnino ho
minum diripiantur: ſed ad opꝰ ec

reddi.ſ.emptori pro accepto
precio.̊ eſt dicere ꝙ emptor
amplius ſepe ꝑcepit de reddi
tibus:qᷓ; ſit preciũ quod ðdit
uel ꝙ;ᷓ ecclia inueniat ꝓ pᷣcio
qð accepit:⁊ iõ magis expe/
dit epo repeter̃ fructꝰ pceptoſ
retinere preciũ.
le On liceat.

Recarie. clerici poſ⸗
ſunt alienare ecclia na
cãte:qꝛ capitulũ ſupplet defe
ctũ epi.extra ð here.ad abo
lẽdã qð falſũẽ:ut e ne ſe.va.
c.i.
im DYel cinili.S.xcvi.di.bñ.
inſ. uel dic ciuili.i.pᷣncipis.
cuiꝰauctas requirit᷑ ĩ rebꝰ ab
ipſo collatis.x.q.ij.precarie:.
n Haritatẽ.ꝓ faciendi.h̊j
U intellige cũ Bʒ ſalariuʒ
ð publico.nut.xxiij.q.i.milita
re.ifi.⁊.i.q.iij.ſiquis ep s.ali
as ſecus.x.q.ii.pcarie.
o Stipẽdiũ.ar.ꝙ ad quem
onus ſpectat ⁊ emolumẽtnm
ſ. e.quicũqʒ.vij.q.i.põtifices
xyvi.q.vi.ð lapſis.itẽ ẽ hic ar.
ꝙ iudices licite poſſũt peter
ſuptus a ꝑtibus.ut dixi.xi.q.
iij.nõ licet.⁊ ẽ ſimile qð dicit
alibi ꝙ labor nõ dʒ eẽ ſine fru
ctu. ut.vij.q.i.ibi.
p Elaicis.cognitioneʒ.
2 non ligat conſtitutio
niſi a tꝑe ſcie.lxxxvii.di. ppe
ſuiſti. in fi. ff. de decre. abor.
fa.l. vlt.
q CRes ꝓprias.ſ.qꝛ de rebꝰ
ecclie nõ pnit teſtari. ut ex de
teſta. qꝛ. ſʒ moriẽtes pnt aliqᷓ
dare ſi H̊ hʒ ecclie ↄſuetudo:
e de teſta. ad hec.
r Per archipreſbyterox. ſi
fuctus nihil ð his diſpoſu
it tũc ſi habʒ heredẽ ei tradet
ſi nõ bʒ.ecclia ſuccedit. ſicut
collegiũ ſuccedit in beredita
tẽ decurionis.C. de here.de
curi.l.ul.j.e.q.v.c.vlt.⁊.S.e.
epiſcopus g.
ſ Judicium.põt ẽt moriens
uam uoluntatem committer
iudicio alterius.ut er de te/
ſta. cum tibi.

t EKlud quod. ſucceſſoris.

hoc teneas ꝙ moriente
epo uel ſacerdote ſucceſſori
eiꝰ reſeruantur bona eins. nt
hic dicitur.⁊.S. e.hec.huius.
Scd moriẽte canonico nihil
reſeruatur ſucceſſori.ſed di/
uiditur inter canonicos.ut et
de teſta. relatum.

5

4

ſie non licet diſtrabere epiſcopo.

licebit. ¶ Item ſi ſeruos eccleſie

Lau.
a ¶ Iconomi. ſi eetleſia habet iconomum in eius ptãte erũt res ceclelie deee q (Loͤninentia. ſufficit tñ eoꝝ raciturnitas.ex de his que fi.a p.cõ N
dentium eporum: ut hic ⁊. lxxv. di. quoniam quidẽ. ſi non habʒ: erũt ĩ ptãte tinebatur. ⁊ ẽhic ar. ꝙ nulla ſit alienatio niſi adſit ſubſcriptio.ut.x
maioꝝ de eccleſia:ut.S.c.ꝓx.ſiilli non ſunt idonei:tũc erũt in ptãte alioꝝ cle vi. di. bene quidem. un .
ricorum:ut.j.c.ꝓx.oĩbus deficientibꝰ erũt ĩ ptãte metropolitani: ut. j. e.ꝛnon T y⸗ Errulas.exiguas.forte exiguas nocat nõ ualẽtes ultra.xx.ſo/ n
liceat. niſi ivi uiſitator ſit: tunc ille cuſtodiet eas.lxi.di.obitum. lidos.ut.j.e.ſiquos. Nariis.n.modis dicitur aliquid eẽ mo/ P
b .On liceat. dicũ.ut dixi.ij.q.vi
8B . . . „ „, „ . „ꝛ anterioꝝ. ubi dicit 4 ent
IJcut. alienas. rẽ alienã cleſie ⁊ ſucceſſoris ſui in libera ico ne excepriõe decernimꝰne ¶ VYſine decreto non g
ſemper tenet reſtituere: niſi nomiꝰa clericorum permaneãt po . uis epũs de rebus eccleſie poſſunt alienari reſ igr.
illa ia ſit Iſecrata: ut. xvii. q. teſtare: ſi quis auteʒ; immodo boc ſue quicquã donare uel cõmutare exigne:ut.ff. de re. 8
iiſ aueſti nibil iii dl. attentare preſumplerit: excõicat uel uẽdereaudeat: niſi forre aliqd zo que ſubtu.. lr. it
gnãlis ⁊. xiiij.q.vlt. cõpimꝰ. miare p pien excolcait. . Hõ alig in prin.xvii.q. iiij.
dSʒ nõndu nüc ĩcipit oñ oni ſubiaceat. Qui uero morienii hoꝝ faciat ut meliora pꝛoſpiciat. ? gquicunqʒ. ꝛ.f. ð tra mpet
e Den habẽti. rem ſui titu uel clericorum bona rapuerint:ſi/ ſenſu id eligat quod non ſu dubiu, annos ſingulos.ar. un
ii:i. eccleſie uel ſui tituli mili ſententie ſubiaceant. CHhHoc profutux'eccleſie 1 infra. epũs re 3 er de dona. cetc⸗ nuliſ
i.ad ſuum commodũ: ut.s. non ſolum de laicis:uerum eriam bus eccleſie tãquã cõmẽdatis non um. ⸗ n⸗
