edem ſacram. veriꝰ credo ꝙ;
lʒ ille nõ habeat ius petẽdi.in
dz ei ſoluere. ſic e de iureiu.
debitoꝛes.⁊ ꝓbat᷑ h̊ ex de ſen
ten.ex.ſi ve.vñ lIʒ excõicatio
tollat obligationeʒ quo ad fi-
delitatẽ. no tñ quo ad alios cõ
tractus.ut vr̃.io. ꝓbabilit᷑ di/
ci põt ꝙ excõicato nõ ſit ſoluẽ
dum cũ nemo debeat partici/
pari cũ ovrer.in cs excõi
cato niſi in caſibꝰ. ut.S.xi.q. “
iilnonda utoe nee ob. il⸗ bibekire interfuit: ſic pꝛo
eene ne rlillud facin m) Sine ꝛcilii examinatione preſby⸗
¶Juratos. ter uel diaconꝰ non deüiciatur.
Bſqʒ. ſi agat᷑ ð clicum ann actione cõperimꝰ flagita

ti ne ipſi quãdiu excõicatꝰ ẽ ſer
uiant prohibeto:quiſi ſacramenta
pretenderint: moneant᷑ oportere
deo magis ſeruire quã hominibꝰ.
fidelitatẽ enim quã chꝛiſtiano pꝛin
cipi iurarũt:deo eiuſqʒ ſanctis ad
uerſanti ⁊ eoꝝ precepta calcãti:nul
la cohibent᷑ auctoritare ꝑſoluere.
Bſoʒ ſynodali vo audi
Etia ſacerdotẽ damnari ĩ
hiſpalenſi cõcilio:cui iſi⸗

de crimine crimialit᷑. ne num cordubenſis eccleſie pre
cLceſſaria ẽ pñiia epoꝝ. ſʒ byterũ iniuſte oliʒ a ponufice ſuo
adit. ..e. ſi qs. ?.c.felix. di
ſtinguit tñ.quia ſiagat᷑ de cri
mine ad depoſitionẽ oꝛdinis
tũc hʒ locũ.c.felix.⁊.c.ſiquiſ.

natum: quem rurſus ordini ſuo re
ſtitutum eſſe cõperimus:id denuo
aduerſus preſumptionem ueſtraʒ
decreuimus:ut iuxta ſanctorũ pa/
trũ ſynodalem ſententiã nullus ue
ſtrum ſine ↄcilii examine quẽlibet
preſbyierũ uel diaconum deiicien
dum putet. nã mulii ſũt ꝗ indiſcuſ
ſos prate iyrãnica non auctoritate
canonica dãnant: ⁊ſicut nõnullos
ĩ gra fauoris ſublimãt: ita quoſdã
odio ĩuidiaqʒ humiliãt: a leui opi
niõis aura ↄdẽnãt:quoꝝ crimẽ nõ
approbãr. Epiſcopꝰ eni ſacerdoti
bꝰ ac miſtris ſolꝰ honorẽ dar̃ põt.
ſolꝰ auferre ñ põt.ſi enĩ hi ꝗ in hoc
ſeculo a dñiſſuis honorẽ libertatiſ
adeptiſũt:ĩ puiunis nexũ ñ reuol
uunt᷑:niſi publice apud preioreſac

noſtrorũ ſtatuta tenẽtes: eoſ

Vratos milites hugoni comi

deiectũ ⁊ innocentẽ exilio ↄ=dem⸗

Lau.

ſiaũt agatur ad depoſitionẽ bñficij. tunc ſolus epᷣus põt cognoſcere

cũ clericis ſuis.vt.xviij.q.ij.ſiquis abbas.⁊. xvi.q.vij.inuentum.c

ex de iudi.at ſi clici.⁊.xi.q.iij.ſi quis eps dãnatꝰ.⁊ ex de coha. cle.

⁊ mu.c.ſicut.⁊.c.de ſacerdotibꝰ. Itẽ ſi agatur de crimine in modũ

exceptionis ſolꝰ põt cognoſcere.ex de accu. ſuꝑ his.lʒ ſit ar. . xxiij

preſideſ tribunali foro fuerit accu
ſati. quãro magis hi ꝗ diuis altari
bꝰ ↄſecrati honor᷑̃ eccliaſtico deco
rãt᷑: q/ꝓfecto nec vno dãnante nec
vno iudicãte poterunt honoriſ ſui
priuilegio exui:ſʒ preſẽtati ſynoda
li iudicio quod canon omnino de
illis preceperitoportz diffiniri.
¶Itẽ gre.ioãni epõ panormtão
Cauſas clericoꝝ epũs non mſi cũ
ſenioribus eccleſie audiat.

OBaich de quocũqʒ; clerico ad

aureſtuas peruenerit:quod te
iuſte poſſit offendere:facile nõ cre
das:ne ie per uindictã res accen/
dat incognita:ſed preſentibus ec/
cleſie tue ſenioribus diligẽter eſtꝑ
ſcrutanda ueritas.⁊ tunc ſi quali/
litas rei popoſcerit: canonica di/
ſtrictio culpãferiat delĩquẽtis.
Nẽ ex concilio agaten.i.
A quot epiſcopis preſbyteri uel
diaconi ſunt audiendi.

Iquis

uel aliquẽ cauſ habuerit: a tribus
uicinis epiſcopis ſi diaconus eſt ꝗ
arguit᷑.ſi pꝛeſbyter a.vi.ſi epiſco/

pus a.xii. ſacerdotibus audiatur.
Aniuerſi epiſcopi dixerunt ↄtun⸗/
di debet contumacia et ſuperbia i
omnibus frangi. Cauſe vo ꝓꝑſo

nis ab his ſtatuto numero audiã
tur. C AItẽ ex ↄcil. carthaginẽſi.ii.
De ecodem.
Elix epiſcopus ſeleuciranus
dixit. Etiam hec additio ᷣm
ſtatuta ueterum conciliorum: urſi
ꝗs epiſcopus quod ñ optamus fie
ri reatum aliquẽ incurrerit ſi fue
rit ei nimia neceſſitas nõ poſſe plu
rimos congregare epiſcopos:ne ĩ
crimine maneat a.xii.epiſcopiſau
diatur ⁊ a. vi. preſi byter a a rribus
diaconi cuʒ proprioſuo epiſcopo.
CItẽ ex il carthaginẽſi. iiu:
DBe eodem.
Jautemꝰpreſbyteri uel diaco
Ini ccuſati fuerint: adiuncto ſi/
bi exuicinis locis pꝛopꝛius epiſco
pus legitimo numero collegaruʒ
quos ab eodem accuſati petierit:
ideſt vna ſecum in preſbyreri no/
mine.pvi.in dioconi.iii.qui ipſorũ
cauſas diſcutiant eadem dierum 7
dilatione ⁊ a cõmunione remotio
num ⁊ diſcuſſione cauſarũ inter ac
cuſatores ⁊ eos qui accuſantur foꝛ

ma ſeruata. reliquorum vo cleri/

coꝝ cãs etiã ſolus epiſcopus loci
agnoſcat ⁊ finiat. ¶ Solꝰ autẽ ad
excluſionẽ alioꝝ epiſcoporuʒ non
ſuorũ clericoꝝ dicit᷑ ſine quoꝝ pꝛe
ſentia eiꝰ ſentẽtia erit irrita.

tumidus uel ↄtumelio
ſus extiterit:a in maioreʒ natu

di. illud. tn quocun
qʒ mõ agat᷑ de cri⸗
mine ſemꝑ accuſa⸗
toꝛ punit᷑ ut calum
niatoꝛ. ut ex de ac

cu. ſup his.?.c. cuʒ

dilectus.

b Exla. 9clli.
ergo tres epi

ſcopi faciũt conclli
um. qꝛ tres epi exa
minantcam diaco⸗
ni. ut. j. eo. ſi gs.

i Solꝰ incoꝛpora

bilia eni facili? con

ſtruunt᷑ q; deſtrna ⸗

tur.ex de traſla.in/

ler. Hec eſt vna rõ

qre in pꝛomotione
clericoꝝ nõ regru/
tur plures epi. z in
remotione ſic. Itẽ
q; ſepiꝰ oꝛdinat cli⸗
ci ꝙ; deponunt᷑. vñ
graue eẽt totiẽs vo
care tot epos. Iteʒ
qꝛ depoſitio frequẽ
ter fit cq odij.ſʒ oꝛ⸗
dinatio cꝗ electiois
ſolꝰ aüt ofert digni
tates.ſi h hʒ ex con
ſuetudine. ut er de
his que fi. a pꝛela.

2 ea noicit.
D Sa
quis. natu
He ad oꝛd⸗

nes.

m ¶Pꝛo pſonil i. P

ut pſone ſũt oſtitu⸗
te ĩ ſacris oꝛdinibꝰ.

n ¶ Ab hil. i. ab epiſ
0 FHeibhoi-

pꝓpt ꝓpꝛiũ epʒ
ij. q. v. pſbyter.

p aũt. H.. c. eſt
G ai d i

q.v. quiſquis.

q Acõione.i. eedẽ

dilatiões dãt accu⸗
ſatoꝛi que ⁊ reo. et
eq excõicabit accu
ſatoꝛ ſi nõ venerit ſi
cut reꝰ. ut.iiij.q.x.
quiſquis.

r ¶Solꝰ.i. ſine alijl

epis.nõ tn ſine cli⸗
cis ſuis.ut.je.c.ꝓ
xi.io.

ſft

linit
umn

nn

uldien
fffnlil
ekis

lcſvei

ire

ſton

neni
injan

itüſne

ſſcohee
Anin
fie
N
Keilſol

„½

e n
ſuff
nſon⸗

tie

XV. Queſtio viij.

19 4
Ni Or rg i equitati inititur quare tenenda eſt. ioan. ſed eſt hodie determinatũ er̃ de
len aſſeniu, ut. lxiii. ic1 ij nniui nnos eo.quidã dicunt d ¶ Di admiſit corpoꝛale.i.foꝛnicationẽ.
. N iſtius. no Viaet cum Amlü aber riumn? oꝛdinariã. nullus in e Si opfeſſus fuerit.ſponte nõ metu pꝛobationum.
d dcona cunt ſunt aſſeſſoꝛes epi ⁊ ſnia ſine taliuus ſ ¶ Offerat.i.officiet. g Studii ar ſtudioſe contel
hnge lin nulla eſt. ſent ſus eſt. nel quia nnis ercleſt
leſn . 6 . = , . jri ſarrifej i enim diſpenſatur. u
d ſn e ahſe. Vnge in carthaginenſi cõcilio tocorpore cordis ↄtriti ſacrificiuʒ feun mallenim diſpe
add mirzila fiſeu ab i deo offerãt:maneat in ptãte põtifi di. * a⸗
ari teaduocato fiſciut quarto legitur. B . iter affli õͤ diu ſu b C Cetera.·i.cet eros pecca/
uin ff.de iure fiſci ſi fi⸗ Abſqʒ preſentia clericoꝝ nullius cis uel ueraciter afflicros 1 diu ſu toꝛes qui nolunt ſponte confi
n (cns ſicut videt di⸗ cauſam epiſcopus audiat. ſpẽdere:uel deſidioſos ꝓlixiori ̃ eeri. uel dic pꝛopꝛie alia pecca
ere lexut ſnia que Piſcopus nullius cauſã au pore ab eccleſie corpore ſore P/ ta a foꝛnicatione. ⁊ le eſt ar.
e lexvrinid A zutſicoffri . itur aliguis ⸗
naa erkoffieialo wpai OQJrabl preſentia ſuoꝝ cle re:ita tamẽut ſic officioꝝ ſuoꝝ Pminng Punitur nig doe
unti ddiciſabſente cy nu icorũ: alioquin irrita erit ſentẽti carecipiãt ne poſſint ad altiora ul prter foꝛnicationem ꝙ; pꝛop
n ezinter. om. in. am epiſcopi: niſi pñtia clericoꝝ firme enus Pmn d uomitum reuerſi panci ſine illo crimine inueni
iei ſnia. ꝙ m clerici ſt tur. ¶ ¶ Nẽ ex ↄcil. biſpalenſi. ii. uelut canes 9 e/ fficii untur. nt.l. di. quia tua. ⁊ ad
(un iudices eſt. ar. vi. Niſi in ſynodo canonice uocati ſa fuerint: non ſoluʒ dignitate officii idem eſt ar. lxxxij. di. pꝛeſ by/
inie iij. ſcitote. cerdotes dãnari nõ poſſunt. careat: ſʒ etiã ſanctã cõmunionẽe ni ter. lxxxi. di. ſi qui clerici. ar.
fui6 b iſcopus ſa iſe bſacerdotibus ac ſiĩ exitu nõ ꝑcipiant. ¶C ẽ ex con cõtra. xxxiij. di.cl.
Dl cerdotibus. S 1 dare cilio toletano nono. i ¶ Poteſtas. cõfitendi crimẽ
alni Evltia vo miniſtris ſolus honoreʒ dare oletano nono. iti in ſ. e delino vultconfiterirelin
kutn ius 0 5t: ſy ſolus auf⸗ Si eni Ex miniſtris eccleſie geniti in ſeer ſedꝛ teri relt
ſen ic queri põt: ſ ſo us aukerre no pot. . „ inmẽ deuocentur eiuſdem quitur arbitrio ſuo.ut.xxxiij.
linie nKanad piani in hecſeano aoominis ſui i eneeleinſen oꝛ di. babuiſſe.
un confiteturr honorẽ libertatis adepti ſunt: ĩ ſer C Am multe ſuꝑ innocentiã l Al miniſterio diaconali. .
mnunge crimen qð lecit añ uitutiſ iugũ nõ reuocant᷑:niſi pudli dinis clericoꝝ hacrenꝰ ema/ nõ ſubdiaconalt.
e⸗ 6 oꝛdinationẽ ſuam. ce apud pretores ac preſides tri/ nauerint ſe ententie patru7 nullate 1 Jqui.hoc.c.ponitur.ẽ.
ifem nelconuincitut vee punali foꝛo fuerint accuſati: quan / nus ipſoꝝ firmari correctio mor LSi.. biqui.
ein ſſe añ oꝛdinatio/ is hi qui diuinis alraribus quieuerit:uſqʒ adeo ſententiã iun/ m Coꝛruerit.loquitur ergo
Pmd nem ſuaz. an poſſit to magis bi quidininis altari „ licantiũ ptraxere cõmiſſa culpaxꝝ: de eo qui poſt oꝛd inationem
fiofficio. Diſtin, coſecrati bonore eccleſiaſtico de dicantiũ ꝓt Samnenaoer eliqutr.ane magto velt
vbiis gnas ergo. qꝛ aut ẽ corant᷑: ꝓfecto qui nec ab vno dã/ ur N nn mMertet uluo iẽ däna quit ille qui deliquit in digni⸗
Knil iale crimẽ qð indu- nari nec vno iudicãte poterũt ho/ ſcelerũ:uerũ etiã in ꝓgen beoͤr ite & qui extra dignitate de⸗
in iuiuit depoſitionẽ aut noris ſui priuilegio exui:ſed preſ torum. Ideoqʒ quilibet ab epiſco liquit ut.xl. di bomo chriſtia
u non. ſi non inducit ari ſynodali iudicio quid canõ de po uſqʒ ad ſubdiaconeʒ deinceps nus.et.xxv.q.i.nulli. Rũñ.ſic
ſniri leta penitetia rema / iſis preceperit opʒ diffiniri. uel ex ancille uel ex ingenue dete ſed ideo magis punitur quia
deig neti San ſuo. S Eultima vo queſtiõe ſtando ↄnubio in * nore Rditun ſciens ſe permiſit erckinan .l.
vin. eſt i . int: illi quidem e di. ex penitentibns.
64 Fler de Namedtanence ddantgee Du kAneege⸗ „hnporeſſue Einelicne
Igie ſendnenchaſr Ereſbyter qui añ or ſura dnent᷑: ꝓles aũt aliena pollu barrde ecre daocneni⸗
guAUlud in pnia nõ ab dinationẽ oſiiet ſe coꝛ none nata nõſolũ bereditatẽ nun ſtituere clericum depoſitum.
ʒnſſtiinebit ab officio. aiſter lapſuz poſtea nõ offerat. quãꝗ accipiet: ſʒ etiã in ᷣuitutẽ eius ſi autẽ de ſuſpenſo. unc pat⸗z
Nm. l.di. ge bis vo in i gmiſir eccleſie de cuiꝰ ſacerdotis uel mi/ relinquitur arbitrio epiſco
..Ol cc dis. Vi admiſit corporale pecca i. ous PYrelinq
ſmili ſiofitetur i 7 hic poſtea preſbyter niſtri ignominia nati ſũt: iure pe pi an velit ſuſpenſo reddere
nſni illiud er ius ꝗ talis „cain 2 Hic i⸗ ſin 1. ni manebũt. Aẽ ex ↄcil.marti/⸗ officium ſuum.ſed cuʒ iſte cle
el¶confeſſio einõ pᷣiun· ordinatus eſt: ſi cõfeſſus uerit ⸗ nipape . ricus rationecriminis nõ poſ
Pyipu –☛ ſitar. ex quidẽ offerat. maneat aũt in aliis nö ſacrificet: ↄuictus aut? Sradum. quomodo ergo po⸗
mn de excel. plat. p ſit officiis ꝓpter eiꝰ ſtudiiꝰ utilitatẽ. peccalle: no lacrincet: feſt ipſum reſtituere fame. cũ
e grane. livooliteri cerera vo peccata cenſuerũt pluri Aponatur. fordinati per penitentiam non tollatur
uaerime ad en mi etiam ordinatione priuari.cli ꝗ quis pꝛeſbyter añ ordinatio aſnfamia. ut. ij.· iij. S. hinc au⸗
n miſſüͦ añ oꝛdinatio bi fuerit confeſſus nec ab nem peccauerit: nõ offerat: ſedtem. poteſt dici ꝙ exquo pa⸗
Ric nẽ ſuã. deponit ab de bis non ifeſt ſt cõuinci: tantũ /preligiõe nomen preſbyteri pa dat poteſtatẽ diſpenſandi.
Nninn officio ſacerdotali. aliquibꝰ manife epoteſt cõuinci: .Sichtnolyſe eſſus ſiie ergo per conſequens reſtitnẽ
itretinebit in nomen huic ipſi de ſe poreſtas eſt cõmit/ portet. Siauna ipleo icrenee dilame.
atie Pbfi. o inferius renda. Similiter 7 diaconꝰ ſiĩ eo/ rit:ſʒ ab alio publice conu ſ o Ilerato. ar. grauins puni
ni· ofici. ut. ſ. .cc x gem culpe genere ſuerit inuolutu boc ipſũ babeatut nomẽ preſbyte ri iteratum delictũ. vt. xxv. q.
unCQANRApbr boc cẽ ſeſeaminiſterio cohibebit. ri portet. Similiten a de diaconi/ jj. ita nos. e de coba clercle⸗
iin (pote illud ofitetur Itẽ ex concilio bilerdenſi. bus obpuandũ ẽ: urſi ipſi ↄfeſſi ſie ¶ros. ⁊ ð here. ad abolẽdã.io.
lann ſiyo oceal nd Sęſeruiẽtes altario:ſi carnis fra⸗ rinr:ordinẽ ſubdiaconi accipiant. AVm multe. nel eran⸗
cſasoN 20 . . mr* ij . “ 9 4 ille. 1
H oꝛdinationeʒ ſuã il · trio ſubiaceant. cerdoris ee no⸗ rieſie, nel igen.
6 alen, . ——=— S . . in fauoꝛem ec nel
4 lud cõmiſit deponi Iqui altario dei deſeruiũtſi ſia tolerat ldeſaeig ſuſnuat quia ratione criminis illa fa⸗
tur irreparabiliter ſubito in flenda carnis fragili Ciſcitanti bꝰ uobis ſia ſacer, rleſt ve ſuo foro.
Rii oteul. tate corruerint a iõ reſpiciẽte di A ½ AAdore auericblebenſs in q Ingenne. ſpecialiaeſ iſte
di. ex penitentibulſ. ituerint:i ortifi dulterio:ſiue de hoc ſola fama re ius vbi filius conditionem
lxxxid. ſigl ineer Ene penituerint: ita ut ſi mortifica,/ ꝗ caia vhilümar ſeabirur⸗
amialioe. ?.c. ſi gs contra id quod eſt. xxxij.q.
eps. ſi quis ſpote

confitetur crimen cõmiſſũ poſt oꝛdinationẽ ad tempus debet ſuſpẽ
di ad agendã penitentia. ſed poſtea reſtituitur ex diſpenſatione. ut
ſ. e.c. ij. ſi queras que crimina inducunt depoſitionem. dico ꝙ non
eſt a canone expꝛeſſum.videmꝰ enim ꝙ quedam nõ inducunt.nam
clericus tumultum faciens in ſynodo nõ deponitur.nt.v.q.iiij.in lo
co. Nem qui cantat duas miſſas ſub vno canone.ut de ↄſe.di.ij. re
latů. Itẽ ſi epᷣs citatus non venit ad ſ ynodũ.xviij.di.ſiquis autẽ. et
c. decernimꝰ.æ tamẽ quodlibet tale eſt moꝛtale.ſ imiliter pꝛo teme⸗
rario iuramento nõ deponit᷑ aliquis.ut e de iureiu. ſi icut. tradunt
autem quidam pꝛo regula ꝙ omne crimẽ inducit depoſitionem niſi
ſpecialiter a canone excipiatur. alij dicunt ꝙ nullum crimen indnu
citdepoſitionem niſi ſpecialiter a canone excipiat.⁊ hec opinio ma,

iiij. liberi.
r. niebioer go patet ꝙ loquitur de ſacerdotibus qui ſegitine⸗ ducant vxo
res.ſales enim grauiuspuniuntur.vt. vxij.di eos rxi dlqni i de
di. pꝛeſbyter. quicquid tamẽ hic dicatur cum eccleſia non ſit iſto iure v .
ius iſtud.ſicut ⁊ illud qð poſſit exigere penã ſacrilegij. ut. xvij.q.iiij.qui a.
ſHereditatem.ſ.paternã.nam matri etiam ſuccedit ſpurius ſiiue Tteſta⸗
mentũ matris poteſt dici inoflieiolum e. de moli. eſaen 6 uſpecti. §F. i. io.
1 ij oi bnficio excludunt. vt. C. de natu.liber. aut.lʒ.b.
t aeb doibatcmrrinch quid ei valeat retinere nomen peeſbrreri dic
8 ꝙ in omnibus retinet pꝛiuilegium phri in loco ſubſcriptionis ⁊ in alijs
peꝛeter hoc ſolũ ꝙ nõ põt miſſã celebꝛare.nt.S.e.q.vij.felix. mine a
v G Ciſcitantibuſ.S.di.xxxiij.nullus.cõtra io.ſed ibi loquit de annen

eſt notoriũ ꝑ ſententia.qð falſũ eſt. ut ex de coha.cle.veſtra.⁊.c.ſe.⁊.c.vl.vbi cere.nã eoipſo ꝙ aliquis.ſubmittit ſe ſue iuriſdictioni. habet pote n
dicit᷑ ꝙ ſufficit ſi eſt notoriũ rei euidẽtia.b.ſed nõne eo ipſo ꝙ quis cõpꝛehen ſtatem ipſũ abſoluendi ⁊ ligandi cum ſitſe acerdos.j.e.ꝭ. hoc idem o
ſus eſt in adulterio infamis eft.lʒ nõdũ ſit danatus.ut.ff.de ritu nup.palam. tamen certũ eſt ꝙ nullus ſuũ ſacerdotẽ poteſt dimittere ſine cauſa 6ℳ
rñndeo talis in famia nõ ſufficit ad hoc ut abſtinendũ ſit a ſacrameutis ſuis ni j.de pe.di.vi.placuit.HNodie expeditũ eſt ꝙ nulla eſt talis abſolutio .
ſi infamet᷑ per ſententiã. vt.dixi.xxxij.di.ꝭ.verũ.requirit᷑ enim ꝙ ſit depꝛehẽ quã ↄſequitur ab alio ſacerdote.utex de pe.⁊ remiſ.omnis. S ad
ſus ⁊ cõuictus. ex de iudi.cũ ſi parochianus ali
nõ ab hoie. iñ bene concedo , . cuius deliquit in al in
ꝙ ois ſacerdos in moꝛtali exi. ſperſus eſt debeatis cõmunionez ria ſententia capellam illã irrepſe⸗ tcerius epain uel ter nan
ſtens eſt ſuſpẽſus quo ad ſe. recipere necne.reſpondemꝰ: non rit: an cadat a cauſa: ut eccleſia cui ritoꝛio? videtur ime
ut. i.q. i. ſacerdotes. non quo poteſt aliquis quantũcunqʒ pollu preſidernõultra babeat ius repo cnfitebitur ſacer⸗ cd
ad alios.niſi ſit pciſus. vel ni õ iluere: ſcendi:quod ſuꝰpaſtoꝛ illicite uſi doti parochie illiuſ iß
ſi ſit notorius foꝛnicatoꝛ vel ius ſit ſacramẽta dining polluerc⸗ cena: quod i paſtoꝛ uuciie ulur in cuius territorio 41/
ſimoniacꝰ. vt.xxxij.di.ꝭ.veꝝ que purgatoria cunciaꝝ contagio pauit. Septimo queritur: ſi ilai deliquit. quia ratio Min
a ¶ In ſide.i. per fidẽ xpi. num exiſtunt.qualiſcũqʒ enim ſa/ ci capellã tenebant: ut quibuſdam ne criminis factus o
b C Mundũ.i. amoꝛẽ ⁊ dele/ cerdos ſit:que ſancta ſunt coinqui moris eſt:a in manibus abbatiſeã eſt de foꝛo ſuo. It⸗ N
ctationẽ mundanoꝛũu. mnari nõ poſſunt.iccirco ab eo quo refutauerint: ordinandam tradi alia ratione. quia
c¶Seg accipientis.i. recibiꝭ uſqʒ iudicio epiſcopoꝝ repꝛobet᷑: derrint an conſenſu epiſcopi cleri peer confeſſionẽ pe⸗ ue
n meritü recipientis. ſʒ nõ cõmunio percipienda eſt: quoniiã corum abbas poſſit ea tenere na cierpa cdmuirr
wiri. dantis. de con. dii. mali bona adminiſtrando ſe tamiũ Aocd monachioff / in penã tepommlem
d Accnſat᷑. ſi. viij.q.iiij.x non mModo ledunt. et cetera.fax accenſa cia populis celebra ſed penã ſpoꝛalez .
ne.xxxv.q.vi.multoꝛũ.⁊. xi. ſibi quidem detrimentum pꝛeſtat. re non poſſint:mul/ nunqiᷓ extraneꝰ iu Plnin
q.iij.eoꝝ.ex ui lit.pen.lauda aliis vo lumen in tenebꝛis admi/ tis auctoritatibus ꝓ dex poteſt remitte⸗ alitn
bilem. io. . . niſtrat. ⁊ vnde aliis cõmodum ex/ batur: quarũ prima re. Dic ꝙ pꝛopꝛius gtobt
Didã abbas.qð hibet: inde ſibi diſpendium pre/ eſt illa ſancte nicene ſacerdos eſt iudex o
monachi.de hac bet. Sumite ergo ab omni ſacer/ nocſi qua dicitur. illius criminis quo Pni
materia canones qote intrepidi chriſti myſteria: qꝛ onachorũ conuerſatio ab om / ad vnam pen ⁊ il · mut
rarie louunt dt omnia in fide chriſti purgantur. ey nibus debeteſſe diſcreta. tepbi veliqnit qng Kuit
cas ̊ ꝙ ſi regimẽ . P 1 gantur⸗ Y ad aliã penam. Mmon
pulſicõmittitĩ monacho ab Figes eſt eniʒ que bunc mundũ Zacuit omnibus reſidentibꝰ i E Niſi monachlyz icn
epo cũ abbatis licẽtia. tũc pꝛot uincit: quia non dantis meritum in ſaãcia nicena ſynodo:ut mo arg. ꝙ eſt licitũ ali cid
celebꝛare officiũ. lviij.di.c.i. ſed accipientis fit: dicente beato /nachorũ conuerſatio ⁊ uita pᷣm eip quid ĩ hominẽ ſue noi
ſ. e. doctos moderamine.⁊.c. bieronymo: ad credenduʒ oniia-, mologiam nominis ab omnibꝰ di pofeſſionis. quod ani
ex auctoꝛitate. ſed an ipſo iu. anime baptiſmus eſt perfectus: ? ſcreper: monachus enim grece: la non eſt licitü in all ti
re poſſit cõmittiuel tantũ ex in omni ſacerdote corpus chriſti tine ſingularis dicitur. Ande mo um. ij. . vij. ſi hre ini
diſpẽſatione de hoc dubitat᷑. ſt pfectũ: qui rurſus ſacre ſcrip büpoia ſingularitersacgef ticus.⁊.xxyiij.q.i. ici
Bicunt quidã ꝙ, hodie iure eſt ꝑfectu: qui rurſus ſacre ſcripu nachũ ꝑ oia ſingulariter ager opoꝛ caue. .
cõmuni. ſed olim exdiſpenſa-. re concordans ait: prius quã audi tet: quãobrem firmiter : indiſſolu u) Emo. di. xr, zZiie
tione tantũ.lv. di. pꝛiſcis. alij as ne iudicaueris quenquaʒ:atqʒ biliter omnes precipimus utali / Exix ſingula *
dicũt ꝙ nec hodie niſi ex di⸗/ ante pꝛobationem accuſationis il/ quis monachus penitentiã nemi/ c.eſt parſ illiꝰ. xviij ſcens⸗t
ſpenſatione. ex de capel.mo. late neminẽ a tua cõmunione ſuſp- mi tribuat: niſi inicẽ ut iuſtũ ẽ. mor q.ij.peruenit. ⁊ nõ lſen
in ecclijs. ex ve ſtatu mona. c. das: quia non ſtatiʒz qui accuſaturꝰ mu non ſepeliat: niſi monachũ in loquiturde mona⸗ i
ij. ſatis poleſt admitti ꝙ hom reus eſt: ſed qui cõuincitur crimi, monaſterio ſecũ cõmorantẽ: uel ſi cbil ſed deſeculanri aujn
antiqua iura monachi nõ po/ fortui e n bus clericis qui vo nyn
terant pᷣeſſe parochialibꝰ ec/⸗ ne . e ortuitu quenquã aduenientiũfra lebant monaſtereſi amn
cleſijs niſi ex neceſſitate.ut.l/ Aidam abbas trum ibi mori contigerit. peſſe. ? dicit ꝙ nõ er
v. di.pꝛiſcis.hodie vᷣo poſſũt habebat paro⸗ Item gregorius ioanni rauen/ poſſet fieri. Si vis uun
vtilitate etiã ſuadente. qꝛ ma chialem eccleſi,/ nati archiepiſcopo. hoc. c. ð monachis mſien
gis pꝛobati ſunt ꝙ ſeculares. aʒ ĩſtituit ibi mo MWonaſterii diſtrictionẽ 1 ectleſia intelligere. tunedi⸗ n
T ſie magilſunt ptiles.nt. .e. nachum utoff· ſticũ miniſteriũ quilibʒ ſimul tene cas ꝙ com mona, uln
cũ ꝓ vtilitate.⁊.xlvij.di.qua⸗/ cium celebraret re non poteſt chus pꝛeficitur ec⸗ ee
tũlibet.⁊.hoc ſi aſſit conſeſus . . R „ 4 cleſie: non tenetur 1
epᷣi ?⁊ abbatis.ſed ſi monaſtte opulo poſſedit )Emo põt eccleſiaſticis offi ſeruare diſtrictäre un⸗
rium habet eccleſiã aliquam eam per. xl. Mnos ſine aliqua in/ ciis deſeruire: 2 in monaſti,/ gula: ut pꝛius. .nn mnn
pleno mure.ſufficit ↄſẽſus ab terpellatione.tandem querela ad ca regula ordinate ꝑſiſtere:ut ipſe tieiunijs et oꝛationi r
batis. vt.ſ.e. q.ij. viſis. de re⸗ uerſus abbatem mouetur a cleri diſtrictionẽ monaſterii teneat: qui bus ⁊ vigilijs. n
Sganhun ennonicte 15 ſal cis baptiſmalis eccleſie: in cuiuus quonidie in monaſterio eccleſiaſti l inaneehi tti
i . 6 . Si 5 iſcedere. ſiſ
tia ÿ monachus ſecuʒ debet . cprunum queri qn bmnO/ de ſubſtãtia mona⸗ tul
babere ſocios ſui ordinis. uUtrum monachis liceat officia pp uentur a priori pꝛopoſito diſcele chatus utde babi, mie
regularis nõ tenet᷑ niſi cmo⸗ Pulis celebꝛare: penitentiaʒ dDare re non debent. taternando Zcoet?⸗ ſun
de poſſit. ut er de ſta. mo. ⁊ baptizare. ¶ Secundo ſi con/ Emonachis qui diu moran nentia.? de nõba⸗ Iunn
dei timoꝛẽ.ioan.⁊ ita de iure tigerit eos capellas habere epiſco tes ĩ monaſteriis ſi poſtea ad bendo pꝛopꝛia. In in
cõmuni poteſt pꝛefici mona- pali beneſicio: an ab eis ſint inſti/ clericatꝰ ordines peruenerint ſta bis enim abſoluit. “
chus eceleſie parochiali ſi po tuẽd iſcopi ia. licʒ tranſeat ad ec-
fü ſui tuẽde an ab epiſcopis. ¶ Tertio: tuimus non deberę eos a priorip 31 R
teſt habere ſecum ſociũ ſuioꝛ an iura eccleſiar ſcripri ſito di SBSi⸗ 1 cleſiam ſecularem. tne
dinis. vt er de ſta. mo. c. ij.b. in inn preſcriptione poſito diſcedere. ¶Si ergo ſicuit ſeg in ieiunio. lilen uzi
f) Lacuit. .c. loquitur de tollãtur. ¶ NQuarto: ſi eccleſiaad inocentius diffimuit: a ſuo pꝛopoe tioet vigiliſsabſo uſ
Dmonanergs nõ haben⸗ uerſus eccleſiã preſcribat: an ena ſito eis diſcedere non licet: ⁊ ſicut nitur. ut.S. c. pꝛox. gris
tibus populũ. . monaſteriũ aduerſus eccleſiã pre gregorius teſtatur in monaſtica re diſtinguitur tamen —
¶ Singulariter. i. nõ ſecula⸗ ſcribere poſſit. ¶ Quito: ſi capel gula deuote perſiſtere eccleſiaſſi guia ſi monachus gun
ruer. nã ſecularite.i.ſolitarie lam in ſuo territorio ediſicatã iune cis obſequiis ſimul deſeruire non tranſit ad epiſcopa iden
SS vebet .e.ſiceri territorii ſibi uendicare ualeat. poſſunt: patetꝙ parochianis ec⸗/ tum. ex tomlil u
b Vepeliat. dicũt qnidad hc .Sexto: ſiarchipreſbyt uel ebi leſis monachi prefici nõ poſſũt. bans. ei d,
nullo ſacerdos ſiue monaeb- ſcopus ſua aucroꝛitate non iudicia Item hieronymus ad ripariu, Ic. vnico. ſi vo raſ ſi
ſiue alter poteſt iniungere pe fert᷑ ad eccleſiaʒ ſe⸗ A
nitentias. niſi ab epiſcopo ſit cularẽ que nõẽ ſub
commiſſa ei cura animarũ.ut.jſ.e.peruenit.⁊.c.in cũctis.miſi in caſu neceſſi- taiecta abbati ſuo nel ĩ ſpũalibus nel in tẽporalibꝰ.ex toto eximitur a N
tatis vbi etiã laicus poteſt penitentiã dare.j.de con.di.iiij.ſanctũ.de pe.di.i. iuriſditione abbatis.nt.j.eo. in parochiana. Si vpo eccleſia ſube Vin
quem penitet.vnde qui ab eis recipiunt penitentiã. nec quantũ ad deum. nec abbati ſuo quo ad tẽpoꝛalia.᷑ de tẽpoꝛalibꝰ rndebit abbati ſuo.ſj quo de
quantũ ad eccleſiãſunt abſoluti.Ailij dicunt ꝙ quilibetſacerdos poteſt hoc ſa ad ſpũalia eximitur ab obedientia abbatis. ut. .. ij. viſis. ?.c. ſane. Rr

XV. AQueſno *

Zer̃de capel. mona. in eecleſijs. Si vᷣo eecleſia illa ex toto eſt ſubie⸗

i9 5

Heertotoen iig paoninedener ianer namunemme arnns. .
3 iens abbati. niſi in ieiuni ati. 7 . .i. —
Aaloaigres unegervetabeaenn ſm officiũ monacha p.Sipercanero er⸗ ſecularis pꝛelat⸗ poͤt excõicare monachu. eſtar. J 13
t Zen ad quãcunqʒ eccleſiã veneris. illius conſuetudineʒ ſernabis. mona teriü enakiui tenninogal eui cledlaconat⸗ qp arehic ee d
D xij.di. la. xli. di. quiſquis. Sech nunquid in comeſtione carniũ exi⸗ bet iuriſditionẽ in ipſũ monaſteriũ.ad idẽ faci e port re in di⸗ dſubiac⸗
nt munr ere nger. L cleſia enim queẽ infra territo
gai⸗ eand tantů in⸗· 2 deſiderium. Zacuit cõi nr̃o ↄcilio ut nul / triim alicuius ſub illius eſt .
n firmitatis canſa ex Monachus nõ habet officiũ do / lus monachoꝝ ꝓ lucro terrę/ daione ul..d rione.
e atpit in monachis. centis ſz plangẽetis. no de monaſterio exire nefandiſſi / ſecᷣ Jo dl. der H
onthe ur ſde conſe. i⸗ ZBSnachus mnon docentis ſed mo auſo preſi umat: neqʒ pemtenn pel. mo. dilectus.
n alg ſe, e aliſo plangẽtis haber officiu, qni am dare: neqʒ fili de baptiſmo ac q Kcleſia. babet pꝛeſby⸗
auunn r ſchndali ut. vl. uel ſe uel mundũ lugeat a domini ciper:neqʒ baptiʒare: neci ſfirmũ terorum. ſiinteligas 5
rinid di. quilquis. pauidus pꝛeſtolet᷑ aduentum. uiſitare: neqʒ mortuũ ſepelire: ne illis perſonis que innt pee a.
in Onach?. 5. Item ad paulini. qʒ ad eccleſiã ſecularẽ traſire:neqʒ ti monachor ann irnli
tanii⸗ vij. q. i. Ppce⸗ In populari frequentia monachi aliis qualibuſcunqʒ negociis ſeſe r. Xsr aantnec ate⸗,
Dũ pit. x.c. H nequaq. eſſe non debent. implicare. Sit clauſtro ſuo contẽ Riun honnez kame ul. f de
Hebe nn Jcupis eſſe quod diceris mno mus: quia ſicut piſcis ſine aqua ca/ poſtula. l. i. F. de qua. ergo ⁊.
Ni non laben curam B nachus:ideſt ſolus:quid facis ret uita:ita ſine monaſterio mona⸗ capitulum. nam æ capituluz.
Nae Mugeat. ſe ve inurbibus: que utiq; non ſunt ſo nachus. Sedeat itaqʒ ſolitariꝰ: quandoqʒ diſpenſat. vt e de
munduz.i. peccata lorum habitacula:ſʒ multorũ: et taceat:qꝛ mũdo moriuus eſt: deo ſimo. ex inſinuatione. ⁊ arg.
uld ſua vel alioꝝ qui in infra. Habeto ſimplicitatem co/ autẽ uiuit. Agnoſe cat nome ſuum. ex de bꝛcbeneuz 15 rcab
iiſ mundo ſunt iugeaat fſumbe: ne cuiquã machineris do / Monos enim grece: latineẽ vnꝰ. len inhoe coereturenſi⸗
iunni d Icupis eſſe los:a ſerpẽtis aſtutiam:ne alioruʒ achos grece:latine eſt triſtis. vn/ temia ſenanns no appellatur.
D ms engee, ſupplanteris inſidiis. Mon mul ge dicit monachus: ideſt vnus ri mr a g apeno l.li ſta neca
ihi Aie zin en e tuz diſtat in uicio uel decipere poſ ſtis. Sedeat ergo triſtis: 2 offi/ capitulo. ut e ð bis aue fi.a
leim bet eſſe conſona re⸗ ſe uel decipi chriſtianũ. Queʒ ſen cio ſuo uacet. ¶ Itẽ paſchalis ſe/ ma. par. ca. cũ in cũctis.vũ di
u us inſti.de don. ſeris nhi aut ſemper aut crebro de cund uictori bononiẽſi epiſcopo. co capitulü eligendo inde⸗
ſti Heeſt e aliuc. . ff. ð nümis loquentẽ: excepta elemoſy Abſqʒ epiſcopoꝝ cõſenſu epiſco/⸗ nn enſanin Prohi
itn iute. l. r oleche na que in ifferenter omnibus pa palia iura monachi nõ vſurpent. iiſitrt.ienna noca des
ngli s..d ‚tet: inſtitoꝛem potius habeto quã P Eruenit ad nos vñ ualde mi mepiſcopo.
nienik e de monachũ. preter uictũ a ueſtimen ramur ꝙ quidã monachi 7 ſen Necuit. bic loquitur ð
minm fen. ciui. col. iij. in tum ⁊ manifeſtaſ neceſſitates nib in bates in parochia ueſtra cõtra ſan monachis nõ habenti
uu pꝛin. cuiquã tribnas: ne filiorum paneſ/ ctorum decreta epiſcopalia iura' ? bus populum.
nnm e ¶¶ Solox. i. ſolita⸗ canes comedant. CIdem ad officia ſibi arroganter uẽdicant:ui t MHeqʒ filiũ.nõ eſt licitum
nane it ↄtra. ſ. eliodorum. Monachus pa delicet pnĩiam Dar remiſſioneʒ Refe commireg ul. xviij
uflen e. ſichicatus. 7car. ſcitur: clerici paſcunt. eccatorũ reconciliationẽ peniten ij. peruenit.
ini. – nſt ia cauſaeſt monachi: alia cle u: decimas eccleſias:cuʒ abſqʒ n egore wil iubeatnr.
le uomtſſedecoſer, —☛K rici. Clerici oues paſcũt: ego pꝛoprii epiſcopi licẽtia uel npatis x Moꝛtuus. bic vides qpi
lnin v. nunana. paſcor Illi de altari uiuũt:mibi ſe lice ſedis auctoritate boc nullate egreſſus religionis equiparaĩ
nmg f ¶Simplicitatem. curis quaſi ad radicez infructuoſe nus preſumere debeãt: ſicutĩchal moꝛti naturali. vñ quid iuris
eig Buplex eſt ſimpli · arboris ponit᷑. Si munus ad alta cedonẽſi concilio de huiuſmodia eſt circa dotẽ uel donationẽ ꝓ
ſni aeitas quedam ira re nõ defero: mibi ante preſbytex ſanctis patribꝰ ſtatutũ ẽ: a ſub ana pter nuptias ĩ moꝛte natntal
am nia doloſitati. illa ſegdere nõlicet. Ali ſi peccaueroꝛtli mthematis uinculo monachiſomni ſen eſt aenorte id eſt t
n el bom aued co cet me tadere ſathane in interrtũ bus pꝛobibitũ. Mâdamus ira Soerclertl lti⸗ lieut dona
feun nariaderetore Carnis: ut ſpiritus ſit ſaluus in die dilectioni tue: ut eos ↄuenias: et o.ſanorlis ſirnaf mor
agetcn: hec eſt mala. xxxix r nin oſcedſpreſumaͤr: oio phi tio cauſa moꝛtis firi
Nen di.c. petrus. 7. xxx dni. ¶Idem ad ruſtiomm. ne talia deĩcepſpreſumt: oĩo ꝓpbi te naturali ſimiliier ⁊ monee
menhan vi. di. in pꝛin. Non licet aliquid monachis age/· beas. C Irẽ calixt. pa. De eodẽ. ciuili.ut.C. de dona. inter vi.
ginnu g Mon multü. tñ re ſine preſbyterorũ cõſilio. Nterdicimꝰ etiã abbatibus et ⁊ vxo.res vxoꝛis.iohãnes.⁊
nemn qiiqzminus eſt fal Ccleſia habʒ ſenatũ cetũ pꝛe monachis publicaſ penitẽtias hoc teneas pꝛo regula. ꝙ ĩſo
e lic lallere. u. xxij. OGrreror ſine quoꝝ ↄſilio ni dare: infirmos niſitare: ⁊ vnctiöes lis ills taſ bus cilis moꝛs
0 len iarſ. elts bil monachis agere licer. Roboãẽ facere: a miſſas publicas cantare ralikin me Wat iueitit. d.
iun e lallendi In. filiꝰ ſalomonis ideo ꝑdidit regnn briſma a oleũ ↄſecrationeſqʒ al Eruenit. inra. ergo ab
ms telligunt in quidaʒ quia audire noluit preſbyteros ſu tariũ:ordinatiões clericoꝝ ab epi bates ho bebent exer⸗
liu hoc de deceptione os.Senatũ quoqʒ romani habe/ ſcopisꝰ accipiãt:ĩ quorũ parochiil cere epiſcopalia iura nec de
uhe fidei.in ↄtractibuus bant:cuius ↄſilio cuncta agebant. manẽt. ¶ Itẽ alexãder. ii. cauſa matrimonialibꝰ cogno
l aüt decipi nõ ẽ pec⸗ Et nos habemꝰ ſenatũ noſtrũ ce⸗ onachi intra clauſtra mortes legge uf e de ertel⸗ el. te⸗
donrri catu.xxij.q.ij. inno m preſboꝝ. ¶ Itẽ eugeniꝰ paba. clericox offixia exteriꝰ nõ miſtiẽt ce enibne . ebi⸗ ent 3
nd ane indifferñ, Secundu etymologia nois ſolita Axia chalcedonẽſis tenorem teſchip aaatin...
tii ter. ſcriptũ eſt eniʒ riã uitam ducat monachus. optimi concilii monachis qui ꝑ VWel apoſtolice. ar. contra
ni omni petenti te tri ex de confir.vti.uel inuti.poꝛ
n bue etiã excomuni reetd. d die ꝗ 1 en voſfun
e ⸗ cato.xi.q.iij.quoni cõfirmari quoa c ꝗn poſ
nui, am muſtesnt deiſvpio. rriij fif. ita plane.xiij.q.ij.nõ eſtimemꝰ ſint remoueri cum opus fuerit. 4
u o Sʒ ↄtra deſudet elemoſyna in mann tua.donec inuenies iuſtũ ⁊c. - c ¶ In chalcedonenſi.j.e.qui vere:
ſicn ar. xxvi.di.non ſatis.j.e.c.vl.⁊ ar.v.q.v.non oĩs.de hoc notaui.ꝰ. d ¶¶ Et ſub anathematis.infligendi.
ſug xlij. di. quieſcamus. e VMterdicimus.publicas penitentias. hoc enim ad epiſcopos pertinet.v
, i ¶ Inſtitoꝛem.i. negociatoꝛem. ll. di. in capite. 1.
A Ee He filioꝛum. .pauperum. f¶ Et miſſas.quas nec alij debent in monaſterijs publice cantare populo.ni
1 ((Wanes hiſtriones 2 meretrices ? leccatoꝛes.

ſi fuerint inuitati.nt.xviij.q.ij.dudum.⁊.c.luminoſo.⁊.c.abbatem.

iut m ia. paſcoꝛ. a ſacramentis ipſoꝛũ. g ¶ Oleum infirmoꝛum uel cathecuminoꝛũ.
4

in n ¶Securis. quia ſucciſus eſt mundo.j.e. placuit hb ¶ Ab epiſcopis.ſed cum hoc.c.loquitur de non habentibus populum.qua/
g 0 Si mun. Sed vnde faciet monachus elemoſyn neloblationę re recipiunt oleum nelchriſma. cum populũ nõ habeant. Rñdeo ad cautelã.
qui nihil habet pꝛopꝛiũ.nec ei pꝛeter neceſſaria licet aliquid reciꝑe. 1 ne aliquẽ ibi non baptiʒatũ contingat moꝛi.
ai Aarg. hic ⁊ coꝛpoꝛi ſuo non debet ſubtrahere neceſſaria. de conſe.Dd. i UVxta.

eℳ 9 5

heremiticã.
bᷣ E Eos vero qui. licet digni
int honoꝛe.
b Eos vᷣ̈.i.tamẽ. Ex aduer
Piome iſta videt ꝙ heremite
nõ ſubſunt epᷣis.qð quidã cõ
cedunt.qꝛ ſũt locuſte.que nõ
habẽt regẽ. Sed nos ↄtra.ut
xciij.di.nulla ratione.xi.q.iij
ſi autẽ. Hic etiaʒ nota ꝙ ere⸗
mita poteſt vocari ad pꝛelatu
raʒ. vt ex de elec.cũ monaſte
riũ.qualẽ aũt vitã habere de⸗
beant.nõ repperi. tñ pꝛiuile
gium clericoꝝ habent. ut hic
apparet. Sed ſi queras quo/
modo eremita poſſit eligi ad
pꝛelatura.cũ de magis ſtricta
ad minus ſtrictã vitã non ẽ li
cituʒ tranſire.xix.q.i.c. vno.
Rñqdeo vita monachoꝝ ẽ ma
gis ſtricta quo ad h.quia re⸗/
nunciant pꝛopꝛijs. ⁊ ponunt
hominẽ ſupꝛa ſe.ſʒ heremita
non renunciat ꝓpꝛijs.ut. xix
q.iij. S.ecõtra.
c Jeiunia. ſed quid ſi pꝛius
tenebat᷑ aliquis aliquos dies
ieiunare. nunquid nihilomi/
nus monachus factus tenet

9 O Vi vere.ſolitariam.i.

eos ieinnare:arg.qꝙ. non.xxx

iij.q.v.noluit.ð pe.di.i.ꝭ.his
auctoꝛitatibus.
d & Curã. xviij.q.ij. monaſte
ria.⁊.c.abbates.⁊.c.cognoui
mus.
e ¶ His ita.nicene.S.eę.c.i.
f Bapitus.miſſas. publi
A cas.ſed nõne hoc licite
Dabult nr ee interdicimꝰ.
ed dic ꝙ loquit᷑ hic de mona
ſterio habente popunlüu.
g ¶Suſpendi.i.abſtinere.io.
hbNBymonere.ne pie.ſecus
ſi ſunt iiuſte. xvij. q.iiij.
quicũqʒ. ff. de reli. ſi quis..
hec actio.xij.q.vlt.qꝛ. ff.ð cõ
di.inſti.quidã.ĩmo ad epᷣum
ſoectat exequi volũtates defũ
ctoꝝ.ut ex ð teſta.ſi heredeſ.
1 Onſideratio.

l O Bicunqʒ. legit. ð.xiij.

g. ij. vbicũqʒ.
IImpꝛobitatem. imo qꝛ nõ
habent populuum.
m QDidg anondchigpo⸗
põt ̊ᷣ epᷣs monacho pᷣ
cipere ⁊ iniungere ei aliquã le
gationẽ. ut. S.e.qui vere.ſimi
liter abbas.ut.j.eo.monachi.

n ¶. Excommunicati. ò mona

chi poſſunt excõicari ab epo.
vt.xviij.q.ij.abbateſ.⁊ ab ali
is pꝛelatis.yvt.S.eo.alia.
o ¶Inuitos. ꝑ brachiũ ſecu⸗
lare eſt inobediẽs coꝛrigẽdꝰ.
nt. S. di. xpij. non licuit.⁊. xi.
q.i.petimꝰ.
p ¶ Vtad loca ſua redeãt.vel
