eos quid eſſet diligere ꝓximũ tã/
quã ſeipſũ:infuſo etiã ſpũ ſcõ queʒ
decẽ diebus cõpletis poſt aſcenſio
nẽ ſuã deſuper ut ꝓmiſerat miſit.
nõ defuerũt tales uindicte:quãuis
multo rarius quã in ueteri teſtamẽ
to.ibi enĩ ex maioꝛi parte ſeruiẽteſ
rimoꝛe pꝛemebant᷑.hic autẽ maxie
dilectõe liberi nutriebant᷑.nãꝗ ⁊a uer
bis apoſtoli petri ananias et uxoꝛ
eius:ſicut in actibꝰ apoſtoloꝝ legi
mus:exanimes ceciderũt: nec re/
ſuſcitati ſunt ſed ſepulti.¶C Irẽ au
guſti. cõtra creſconiũ grämaticum
libꝛo pꝛimo.
Que ueritati contraria ſunt:chꝛiſti
ani perſequi debent.

(Eicnis xpĩanus iniquũ ꝑ/

ſequit᷑ chꝛiſti ẽ inimicus'ne/
rũ dicis ſi nõ hoc in illo perſequit᷑
q chꝛiſto ẽ inimicũ.neqʒ enĩ dñs
in ſeruo:pr in filio: maritus in con
iuge: cũ ſintutriqʒ chꝛiſtiani:nõ de
bẽt ꝑſequi:niſi uicia xpiane ↄtraria
ueritati: an vo ſi nõ ꝑſequant᷑: non
rei negligẽtie merito tenebũtur⸗
Atẽ auguſti.ad macedoniũ.
Nueadmõdũ bomo debet dilige⸗
re pꝛoximũ ſicut ſeipſũ.
0— Ebet hõ diligere ꝓximũ ſuũ
ſicut ſeipſũ: ut queʒ pomerit
bominẽ beneficẽtie cõſolatiõe uel
infoꝛmatione doctrine uel diſcipli
ne coernione adducat ad colendux
deu. . Idem aug. ad donatũ pꝛeſ
byterũ. e eodem.
Ali ſũt ꝓbibẽdi a malo ⁊ co/
gẽdi ad bonũ. ¶Ex his oĩ/
bus colligit᷑ ꝙ uindicta eſt inſeren
da:nõ amoꝛe ipſius uindicte ſed ʒe
lo iuſticie:nõut odiũ exerceat᷑:ſed
ut pꝛauitas coꝛigat᷑. Sed cũ uindi
cta aliqñ inferat᷑ dãnis rerũ: aliqñ

flagellis:aliqñ etiã nioꝛte: querit᷑

2 5 6

n Biminuẽt᷑ quoſdã.n. deꝰ
rapit ð medio ne malicia mu
tet intellectũ eoꝝ. ut.j.ð pe.
di.iiii.S.uerũ hoc.
o Sed odio.S.e.q.c.ꝙ xpᷣ ſ
contra.
p Poſt aſcẽſionẽ.illud poſt
potius includit diẽ aſcẽſioniſ
ꝙᷓ excludit. nã alias nõ eẽnt
decẽ dies niſi dies aſcẽſion is
cõputaret᷑.lxxxvi.di.ſcire.
q Viſqs. vba creſconii.
1 ¶Inimicꝰ. 5. lxxxvi.
di. odio.S.e.q.duo iſta.

ſ Ebet. hominem. arg.

ꝙ cum pecunia poſſu
mus aliquos allicere ad fidẽ

ut.j.e.q.vii.q autem.⁊ S.xl

v.di.qui ſyncera.ſub tali eni
cõditione poſſumus aliquaʒ
ducere in vxoreʒ ut fiat xpᷣia

na.ut.xxviii.q.i.caue.⁊ pof

ſumus eos grauioribus pen
ſionibus onerare ut cõnertã
tur.j.e.q.vi.iam vo.qð ſatis
admitti põt.⁊ ſic in talibꝰ ſpi
ritualibulſ licite fit pactio ubi

agit de cõuerſione alicuiꝰ ad
fidẽ. ⁊ ſic nõ obſtat.i.q.ii.q;

pio.io.

LCau.

fIIlicũ hf⸗ ciat amore iuſticie. ut.S.q. ꝓxi.ea uindicta.⁊.j.e.miles.itẽ
ſi pes correctionis nõ dʒ occidere.ſᷣ ſi nõ eſt ſpes correctõis: põt

WD7ä Aod aũ . Mulli licet occidere niſi hat ptãtẽ gladii: nec tũc licet ni

oeccidere uel reddere eũ inutilẽ ad malefaciendũ.ut.S.q.ꝓxi.eſt iniuſta.ſ.e.c

W Interitu. ar. ꝙ iudex ſecu

b CO ircũcelliones. in reſti⸗

fi. ſʒ iſti ꝓpter hereſim ſũt fa

K Et nulla. S. q. ꝓxi. eſt ĩin

iorẽ ptãtem hʒ magiſter in di

rex dʒ. Si aũt paratꝰ ſit corrigi nec occidi dʒ nec debilitari in mẽbris ut hic.
æz. j. e. c.i.ii.⁊.iii.Et hec ucra
ſunt ꝙ iudex ſolus põt occi⸗
dere:niſi ſint aliqui nocturni
depopulatoreſ agrop: ul ſint

an ſit peccatũ iudici uel miniſtro re
os moꝛti rradere.
latrones in publicis ſtratis: Vod aũt nulli liceat ali⸗
quos glibet põt occidere. ut quẽ occidere: illo pꝛece
EC. qñ li.vnicuiqʒ ſine iud.c mnPi0O pbat᷑ q dñs in lege
ipſũ vin.l.i.⁊.S.q.iii.for titũ/ homicidiũ ꝓhibuit dicẽs.nõ occi
o. uel niſi defendẽdo ſe oci des. Itẽ in euãgelio. oĩs qui acce
dat aliquẽ. ex de homi.c.i.cir perit gladiũ:gladio peribit.
ca fi.. e. cũ hõ. h. VItẽ aug. ad marcellianũ comi/

eee ei cẽ de donatiſtis captis.
utn. Pphrin no uen. IDali nõ ſunt interficiendi:ſed fla

¶ ECoõsſeſſos.corã laico.⁊ ſic .
eſt S.ex᷑ de iudi. at ſi clerici.ĩ gellis emendandi.
Ajrcumcelliones illos et cle/
ricos ꝑtis donan quos de bip
ponẽſi ciuitate ad iudiciũ pꝛo factiſ
eoꝝ publice diſcipline cã deduxe/
rata mua nobilirate cõperi auditos

cti de foro eius.
q Sollicitudo. qꝛ ipſe eos
accuſauerat:lʒ nõ ex noĩe.vñ
timuit ꝙ eſſet reus mortis ip
ſoꝝ.ut.ſ.e.vnũ.in fi.

ęæęMõ facias.ar. ꝙ in crimi/ plurimog eoꝛũ de homicidio q

nibꝰ põt iudex penã tẽperar᷑.

in reſtitutũ pꝛeſ brrer catholicuʒ
ar. Z.ii.q.iii.O. notandum.

cõmiſerũt:a de cede innocẽtii alte/
riꝰ catholici pꝛeſbr̃i atqʒ de oculo
eiꝰ effoſſo et de digito pꝛeciſo fuiſ
ſe ↄfeſſos.unde mihi ſollicimdo
maxiĩa incuſſa eſt: ne foꝛte ſublimi/
tas tua cenſeat eos tãta legũ ſeueri
tate eſſe plectẽdos:ut qualia fecer̃t
talia patiant᷑. Ideoqʒ his lr̃is ob/
teſtoꝛ fidẽ tuã quã hẽs in chꝛiſto ꝑ

laris põt cõrigere clericos in
corrigibileſ.ut.j.e.ſi audierit
ex de ſen.ex.ꝑpendimus.
g . Sed illoꝝ. iudicũ.
p¶ Motariis.i.officiatis.i.ꝗ
defeꝛũt cria iudicibus. ut.iiii
q.iiii.S.aliqũ. ſicut teſtes ſy/
nodales deferũtcria epis.xx

xy. . vi. epͦs. : ipſius dñi nri miſericoꝛdiã: ut hoc
ic Sermor. nns patilitut nõ facias: nec oĩno fieri permittaſ

quãuis enĩ ab illoꝝ interitu diſſi⸗
mulare poſſemus: quia nõ accuſan
ribus noſtris ſed illoꝝꝰ norariis:
ad quos tuende publice paciſ uigi
lantia ꝑrinebat pꝛeſentan nideãtur

ſta. Z. ſed hic de incorrigibili
bus:ibi non.
¶ Bãnatio.nõ iudices poſſe
remittere penã.ſic.xxii.q.ᷣ iiii

innocens. examini: nolumus m paſſões ſer⸗/
m Succẽſere.i.iraſci. i uan in ali isſt
õä uoꝝ dei quaſi in aliene partis ſup/
n C Inquiſitiõe.i. per inquiſi Oet i ig de 1
tione criminũ. pliciis uẽdicari: nõ ꝙ celeſtis hõi/

bus licentiã facinoꝝ ꝓhibeamꝰ au
ferri:ſed boc magis ſufficere uolu
mus:utuiui a nulla parte coꝛpoꝛiſ
truncati: uel ab inquietudine ĩſana
ad ſanitatis ociũ legũ coertiõe di⸗
rigant᷑. uel a malignis opꝑibus ali/
cui utili operi deputent᷑.uocat᷑ qui
dẽ a iſta dãnatio .ſed quis nõ intel
ligit magis beneficiũ quã ſupꝑplici
um nũcupandũ: ubi nec ſeuiẽdi re
laxat᷑ audacia:nec penitẽdi ſaluta/
ris medicia ſubtrahit᷑. Inple chꝛi

o. Et a magiſtris. magiſtri
nõ incidũt in canonẽ ueꝛbera
do clericos cã diſcipline.ex ð
ſen. ex. ſuꝑ eo.dũ tñ nõ nimiũ
ſeuiãt in eos. nt.ff.ad.l.acꝗl.
pceptoris.quibus aũt liceat
alios caſtigare.hẽs.s.e.q.iiii
duo iſta.vii.q.i.ſicut.dat᷑ aũt
iſta ptãs pr̃i in filio clerico qꝰ
uſqʒ ſacrũ ordinẽ recepeꝛit:lʒ
tñ ordo nõ liberet a pr̃ia ptã
te.ut.liiii.di.ſi ſeruus.vñ ma

ſcipulo qꝙᷓ pr in filio:cũ magĩ
adhuc poſt ordinẽ hʒ eum in

ptãte. ꝑ illã decre. ſuꝑeo. ſuccenſere iniquitati memineris:

ut nõ in peccatoꝝ atrocitatibus ex
erceas ulciſcendi libidinẽ:ſʒ pecca
toꝝ uulneribus curandi adhibeas
uoluntatẽ.noli perdere paternã di
ligentiã quã in ipſa inquiſiriõe ſer
uaſti: quãdo tantoꝝ ſcelerũ cõfeſſi
onẽ nõ extento aculeo nõ ſulcãnibꝰ
ungulis nõ urẽtibus flãmis: ſʒ uir
garũ uerberibus eruiſti. qui modꝰ
coertionis ⁊ a magiſtris artiũ libe
raliũ:a ab ipſis parẽtibus adhibet
ut ſepe in iudicus ſolet ab epis ad
hiberi. Moli ergo atrocius uindi/
care quod lenius inquirendi quaʒ

D

ſtiane iuder pii patris officiuʒ. ſic

puniendi maioꝛ neceſſitas eſt. Ad
hoc eni a mitiſſimi homines faci/
nus admiſſũ diligenter atqʒ inſtan
ter examinare debẽt: ut quibuſpar
cãt inueniant. & Idẽ marcelliano
Pꝛeter ſuppliciũ moꝛtis rei ſunt
puniendi.

P Ena illoꝝ quãuis de tãtis ſce

leribus cõfeſſoꝛum rogo te ut
pꝛeter ſuppliciũ moꝛtis ſit ⁊ ꝓpter
cõſcientiã noſtrã ⁊ pꝛopter catholi
cam manſuetudinẽ cõmendandaʒ.
ipſe eni fructus ad noſ peruenit cõ
feſſionis illoꝝ quia inuenit catho/
lica eccleſia:ubi erga atrociſſimos
inimicos ſeruet atqʒ exhibeat leni
tatẽ. in tãta quippe crudelitate:que
cunqʒ pꝛeter ſanguinẽ uindicta ꝓ/
ceſſerit: magna lenitas apparebit.
qꝙ; ⁊ ſi modo quibuſdaʒ ueſtris illa
atrocitate cõmotis: uidet᷑ indignũ
quaſi diſſolutionis a negligentie
ſimile.tranſactis tñ motibus ani/
moꝛũ qui recẽtioꝛibus factis ſolẽt
turbulentius excitari:egregie lucu
lenta bonitas apparebit. Idem
donato.
Mali pꝛohibendi ſunta malo ⁊ co
gendi ad bonum.

Mun ſolũ eſt:quod in tua iu

ſticia pertimeſcimus:ne foꝛſe

quoniã quicquid mali cõtra chꝛiſti

anã ſocietatẽ ab hominibus iinpiiſ
ingratiſq; cõmittit᷑:pꝛofecto graui
us eſt a atrocius qua ſi in alios cõ
mittat᷑.mu quoqʒ pꝛo ĩmanitate faci
noꝛũ:ac nõ ponus pꝛo cõſideratio
ne lenitatis chꝛiſtiane cenſeas co/
ercendũ quod te per ieſũ xpũm ne
facias obſecramꝰ.a paulopoſt.Ex
occaſione terribiliũ iudicũ ⁊ leguʒ
ne eterni iudicii penas luant:coꝛ⸗
rigi eos cupimuſ nõ necari. nec diſ
ciplinã circa eos negligi uolumus
nec ſuppliciis quibus digni ſũt co
erceri.ſic ergo eoꝝ peccata cõpeſ/⸗
ce ut ſint quos pemiteat peccaſle.⁊
paulopoſt. pꝛo inde ſi occidendoſ
in his uiros putatis deterrebitis
noſne per operã noſtrã iudiciũ ta
le quidem perueniat:quo comper
to in noſtra perniciẽ licentioꝛi an/
dacia craſſabunt᷑ neceſſitate nobis
impacta:ut etiã occidi ab eis eliga

mus potius quaʒ eos occidendos

ueſtris iudiciis inferamꝰ. Idẽ
macedonio.
Quies eccleſie pꝛincipum ſeueri/
tate inuatur.

. NRogeſt ſeueritas ueſtra: cuiꝰ

miniſterio quies adiuuatur et
noſtra. pꝛodeſt interceſſio noſtra
cuius miniſterio ſeueritas tempe/
ratur a ueſtra. nõ uobis diſpliceat
qꝙ rogamini a bonis:quia nec no/
bis diſplicet ꝙ timeminia malis.

p ¶ Ab ep̃is. nõ tũ manibꝰ ꝓpriũs h̊ facere põt.ut.lxxxvi.di.nõ lie
at.nec ꝑ laicũ põt hoc facẽ ſʒ per clericũ.ut ex de ſen. excõ. vnin e
ſitatis. Eſt hic ar. ꝙ index eccleſiaſticꝰ ᷣgis põt pũire: ⁊ ꝙ clicis
gis pñit puuiri.ut.v.q.v.illi qui.?.xlv.di.cum beatus.Jo.
Ena.hic dr ꝙ ꝓpter tria parcendũ ſit iſtis.tũ qꝛ uidẽt ecle⸗

ſiam leſam habere
oſciaʒ: ſi ad denũti

atiõʒ ſuã iſti occidã

tur.tuʒ ꝓpter ſpem
cor rectõiſ.tũ ꝓpter
mãſuetudinẽ ecclie

r Trãſactis.ar.q

executio ſnie ſine in
cã ciuili ul criali diſ
ferẽda ẽ.xi.q.iii.cũ
apud.ar. .ii.q.i.ſi
cut.

ſ Nũ ſolũ eſt.

per operã.i.per qre
las nras.⁊ eſt har.
ꝙ ſi iudex ſuſpẽdit
aliquẽ ad querelam
clerici ꝙ clericꝰ nõ
poſſit ꝓmoueri. ut
8.c.ꝓxi.⁊ de pe. di.
i. peri culoſe.⁊ e ð
exceſ.pla.ex litteriſ
gr. Z. S.q.iii.maxi/
mianꝰ. ⁊.j.e.nõ nos
⁊. ff. de bo. li. qui cũ
maior.ꝭ.i.⁊ ẽ expſ-
ſuz e de homi. po
ſtulaſti. . c. tua.
tOccidi.ar. ẽ hic
ꝓ hu.qui diẽ ꝙ cle
ricus dẽat potius ꝑ
mittere ſe occidi ;
ꝙ ipe occidat.nt di
xi. 8.e. q.i.in princ.
n Rogeſt. ⁊ no

ſtra. mutunz

eni preſtat ſibi auxi
liũ.j.e. pᷣncipes.

hertr,

„ 2*

ögiid ne.

Meſcun
ſebolci
ſrſiticß
ldonn
bſiren
Arfinin
Ngidre

diot

weſeaatt
eagelr
zegiinnit
) ſoin
ſhunme
peſttſnnn

1410

ſeßteßn

.Corrigat᷑. q. d.

ſiue ꝑ uerba ſiue ꝑ
pecũiã ſiue alio mõ
nõ relert. ſic. ð. e.q.
iiii.ea vĩdicta.io.

b Q 3;. puni

ret. ̊h de pe
nitẽtibꝰ tantũ. ut.j.
ð pe.di.iii. .auctaſ
na quorũda pena ĩ
cipit hic ⁊ durat ĩ in
finitũ.ut.ſ.ð pe.di.
iii. ignis ſuccẽſus ẽ.
ſicut ecõuerſo qñqʒ
remunerat aliquos
tꝑaliter ut eos puni
at eternaliter.ut.xx
ii.q.ii.ſi quelibet.

C ¶ Fallſuʒ ẽ. q. d.ex

quo falſũ dixerũt in
uno dicũt q ⁊ in ali
iſ. ⁊c hic ar.ꝙ iſtru
mentũ uel teſtamẽ/
tũ ſi ẽ in vno falſum
⁊ in oĩibꝰ. ut.õ.di.
ix.ſi ad ſacras.

d C MNõ pueniri.tũc

ſnia iudicis pᷣuẽiret
ſi gs hic plene puni
tus eſſet in futuro ñ
puniret.

e¶¶ Judicis.i.xp̃i.
f¶In peccatorẽ.ñ

punitũ ſufficiẽter.

g C Exercẽde. in fu

turo.

h Iſraelitis.i.deo

iſraelitax.

i ¶CLeuis. ecce ꝙ le

nẽ dicit culpã male
dicer̃ deo: cũ magiſ
ſit maledicẽ deo
pᷣncipi. ſic. C. ſi gs
ipe.maled.l.vna.

e Q Eos. viii.

ſi uobis.

¶Befẽdat. oẽs fu

giẽtes ad eccleſiã te
net᷑ defendere. nt. x
vii.q.iiii.reũ.⁊ hoc
nerũ ẽ ſine rei ſint ſi
ne nõ: niſi in caſibꝰ
ẽ de imu. ec. inter.
z illos qui nõ fuge
rint ad eccleſiã quã
doq; iuuabit qnqʒ
nõ.ſi eni eſt ſpes cõ
rectõig dʒ eos iuua
re.nt.S.q. ꝓxi.ẽ in
iuſta. Itẽ ſi iniuſte
ſint cõdẽnati aliꝗ oĩ
bus modis iunabit
eos.Si auteʒ iuſte:
tuc temperate ⁊ nõ
importune iuuabit
eos:ſʒ tanqᷓ;ᷓ interce
ẽdo ꝓeis:ne ex in
diſcreta defenſione
incidat ecclia in ma
lã opinionẽ.nt.xiiii
q.ulti.hi q.⁊.5.q.ðiii
nõ inferẽda.⁊ Iʒ te⸗
neat aliquos defen
dere:nõ tñ tenet᷑ ꝓ
eis bellũ moner̃. nt
C.ʒ de epiſ.au.addi
cios ſupplicio.io.

XXII ueſnio V.

nam hominũ iniquitatẽ etiam apo
ſtoluſ paulus nõ tantũ iudicio futu
ro:uerũ etiã de pꝛeſentibus ueſtriſ
ſecularibus poreſtatibꝰ terruit:aſ/
ſerens etiã ipſas ad diſpenſationeʒ
diuine pꝛouidentie pertinere.oĩs
inquit anima ptãtibus ſublimioꝛi⸗
bus ſubdita ſit.⁊c.hec uerba apo/
ſtoli utilitatẽueſtre ſeueritatis oſtẽ
dunt. ꝓinde ſicut dilectioneni iuſſi
ſunt terrẽtibus debere qui timent:
ita dilectionẽ iuſſi ſunt timentibus
debere qui terrẽt. nihil cupiditate
nocendi fiatſed oĩa cõſulendi cha/
ritate.⁊ nihilfiat imaniter:nihil in
humaniter.ita foꝛmidet᷑ ultio co/
gnitionis:ut nec interceſſoꝛis reli
gio cõtemnat᷑:quia ⁊ plectẽdo ⁊ ig
noſcendo hoc ſolũ bene agit᷑:ut ui
ta hominũ coꝛꝛigat᷑.ꝙ ſi tãta eſt ꝑ
uerſitas ⁊ impietas: ut coꝛꝛigẽdis
reis nec diſcipline nec uenie reme
dia ſuffragent᷑:ab omni intentione
atqʒ cõſcientia quã deus cernit ſi/
ne ſeueritate ſiue lenitate nõ niſi of
ficiũ dilectionis impleat᷑.
Palea.
1 intelligendũ eſt de il/
Mis quos pꝛeſentia ſupplicia
in melius cõmutant:non de illis ꝗ
obſtiĩati ſunt in malo:qui ſi ſemper
uiuerent ſemper peccarent: quoꝛũ
pena hic incipit ⁊ ineternũ durabit
¶NItem hiero.in naum ꝓphetaʒ.
Impꝛeſennaꝝ nõnulli puniunt ne
ineternũ flagellentur.
id ergoait cõtra dominũ
cogitatis:ipſe eſt qui creauit
mundũ ⁊ cõſumationẽ eius faciet.
ꝙ ſi uobis uidetur crudelis ⁊ rigi
dus ⁊ cruentus: ꝙ in diluuio genꝰ
deleuit humanũ:ſuper ſodomaʒ et
gomoꝛꝛam ignẽ ⁊ ſulphur pluit:e/
rprios ſubmerſit in fluctibuſ.iſra
helitaꝝ cadauera pꝛoſtrauit in ere
mo.ſcitote euʒ ideo ad pꝛeſẽs red
didiſſe ſupplicia ne ineternũ puni/
ret.Certe aũt uera ſunt que ꝓphe
te loquũtur autfalſa. Si uera ſunt
que de ſeueritaie eius nident᷑ dice/
re:ipſi dixerũt:non iudicabit deus
bis in idipſũ in tribulatione.Si ãt
falſa ſunt:a falſum eſt hoc quod di
citur:nõ cõſurget duplex tribulatio
falſa eſt ergo ⁊ crudelitas que in le
ge ſcripta eſt.quod ſi uerũ eſt ⁊ ne/
gare nõ porerunt dicẽte pꝛopheta.
nõ iudicabit deus bis in idipſuʒ in

mtibulatõne. ergo qui puniti ſũt po

ſtea nõ punientur. ſi autẽ poſtea pu
nient᷑:ſcripmura mentit᷑:quod nefaſ
eſt dicere. receperũt ergo a qui in
diluuio perierunt ⁊ ſodomite ⁊ egy
ptii ⁊ iſraelite in ſolitudie mala ſua
in uita ſua. Querat ergo bic aligs
ſifidelis qui depꝛehenſus fuerir in
adulterio decollet᷑: quid de eo po/
ſtea fiat.aut enim puniet᷑:a falſuʒ ẽ
hoc quod dicitur:nõ iudicabitdeꝰ
bis in idipſum in tribulatione. aut
nõ punietur:a optandũ eſt adulte/
ris:ut impꝛeſentiaꝝ bꝛeui a cita pe

na cruciatus fruſtentur eternos.ad
quod reſpondebimus:deuʒ utom
niũ rerum ita ſupplicioꝝ quoqʒ ſci
re menſurã ⁊ non pꝛeueniri ſenten
tia iudicis nec illi in peccatoꝛẽ ex/
ercendeꝰ de hinc pene auferri pote
ſtatẽ ⁊ magnũ peccatũ magnis diu
turniſqʒ;ʒ lui cruciatibus.ſi quis aũt
punitus ſit utille in lege qui iſraeli
tisꝰ maledixerat:et qui in ſabbato
ligna collegeꝛat tales poſtea nõ pu
niri:quia culpa leuis pꝛeſenti ſup/
plicio ſeueritatis cõpenſata ſit.
¶Irem gregoꝛius papa.
Qui rei ſunt janguims:ab eccleſia
deſendi debent.
Eos ſanguinis defendat ec/
Mleſia: ne effuſione ſanguinis
particeps fiat. & Hic apparer ꝙ;
mali flagellis ſunt coercẽdi:nõ mẽ
bꝛoꝛũ truncatõne uel tẽpoꝛali moꝛ
te plectẽdi. Sʒ obiicit᷑ illud quod
dominus ait ad moyſen. maleficoſ
nõ patieris uiuere. Iteʒ: Qui
coierit cũ iumento moꝛte moriat᷑.
Adulterii etiã uel blaſphemie cri/
mine notatus: iĩmiſericoꝛditer lapi
dari iubet᷑. Item:moyſes qui legẽ
acceperat:cultoꝛes idoli moꝛte pu
niuit. Samuel etiã agag pinguiſſi/
mũ regẽ in fruſtra cõcidit. Finees
quoqʒ iudeũ cum madianita coeũ
teʒ gladio tranſfixit:quod eſt ei re
putatũ ad iuſticiã. Similiter nõnul
li in ueteri teſtamẽto inueniunt᷑ ma
los trucidaſſe:nec tm tranſgreſſor̃s
legis ſed defenſoꝛes appellantur.
Probibet ergo illoꝰ pꝛecepro ꝗſ
qʒ ſua auctoꝛitate in necẽ alicuiꝰ ar
mari nõ legis imperio reos moꝛti
tradere.qui enĩ publica ptãtefun/
ctus ipſius legis impio malos pe/
rimit:nec illius pꝛecepti tranſgreſ
ſoꝛ:nec a celeſti patria alienus ha⸗
bet᷑. ¶Uñ aug.ad publicolam.
Ex officio non eſt peccatum bomi
nem occidere. .
E occidendis hõibus ne ab
eis quiſqʒ occidat᷑ non mihi
placet cõſilium:niſi foꝛte ſit miles
aut publica functiõe teneat᷑:utnon
ꝓ ſeꝰ hocfaciat:ſed ꝓ aliis uel pꝛo
ciuitate ubi etiã ipſe eſt:accepta le
gitĩa ptãteſi eius cõgruit perſoneꝰ
qui vero repellunt᷑ aliquo terroꝛe:
ne mala faciãt:etiã ipſisfoꝛtaſſe ali
quid pꝛeſtat᷑. hinc aũt dictũ eſt.ne
reſiſtamꝰ malo:ne nos uindicta de
lectet que alieno malo animũ paſ/
cit:nõ ut coꝛectionem hominũ ne
gligamꝰ. Ande necreus ẽ moꝛtis
aliene:qui cũ ſue poſſeſſioni muro
rũ ambitũ circũduxit:aliꝗs ex ipſo
rũ uſu percuſſus interiit.neqʒ eniʒ
reus eſt xpĩanus ſi bos eiꝰ aliquẽ
feriẽdo:uel equus calcẽ iaciẽdo ali
quẽ occidat. aut ideo nõdeberent
xpianoꝝ boues habere coꝛnua aut
equus ungulas:aut dentes canes.
aut vo quoniã paulꝰ apoſtolus ſa
tis egit:ut in tribuni noticiã perfer
ret inſidias ſibi eſſe a quibuſdã per

2 5 7

m Ergo illo. nõ occides.
n Eoccidẽdiſ.mileſ.ſub
ptaãte aliqua cõſtitutuſ
ut.ſ.e.miles.niſi ̊ fiat ĩ iuſto
bello. ut.ſ.e.ſi homicidiũ.⁊ i
caſibus poſitis in ſũma.
o ¶Pro ſe. ſic gᷓofficiatꝰ non
põt eſſe aduocatus in ꝓpria
ca:⁊ ita officiũ ſuũ eſt ei dam
noſuʒ.ſi.x.q.iii.̊ ius.ſiẽ nec
in cã ſua põt quis eẽ iudex.ut
S.q.iiii.inter.uel dic ꝓ ſe.i.ꝓ
puato odio.io.qð pᷣmo dixit
falſũ eſt:cũ nõ inueniat᷑ H̊ ꝓ/
hibitũ.nec lr̃a iſta õdicit bar.
p Perſone. H diẽ ꝓpter e/
piſcopos qui habẽt iuriſdirio
nẽ ſecularẽ:ſʒ nõ pñt pᷣſidere
cãis ſanguĩs.ut.xv.q.iiii.c.i.
⁊.jſ.e.q.viii.his a quibus.⁊.

c. ſepe.
q iNin. q. d cü gs ex officio
ſuo occidit aliquẽ nõ eſt ei im
putãdũ ſi ex officio tali ſequã
tur homicidia ita cõtinuãtur
ſequẽtia exẽpla.uel ſic otinua
ſi aliquis repellẽdo malos oc
cidat aliquẽ H̊ nõ eſt ei impu/
tandum.
r & Reus eſt. niſi cquꝰ ille fue
rat calcitroſuſ:uel bos fuerat
cornupeta.naʒ ſi talis nocue
rit bene tenet᷑ dñs. nt.ff.ſi q̃
dru.pau.fe.l.i.S.i.et.ii.et ge
neralit᷑ ſi hũerit tale aĩal qð
cõſueuit nocere ut urſũ leonẽ
uel aprũ ſiue ligatũ ſiue non
⁊ ſi occiſus fuẽit liber hõ pꝛe
ſtabit. cc.ſol.. ſʒ ſi alit᷑ nocue
rit cõdẽnabit᷑ ſm arbitriũ iu
dicis: ſʒ in ceteris rebꝰ cõdẽ
nit᷑ pena dupli.ut.ff.de cdil.
edi.hi enim.⁊.l.ſeq.
ſPaulus.ar. ꝙ nõ imputat
clerico qui ad defenſionẽ ſui
iuris uocat militeſ ⁊ aligꝗs ibi
occidat᷑.ſic.S.e.q.iii.maximi
anus.

al Bonü. arg. ꝙ ſi aligs dat
operã rei licite ꝙ nõ eſt ei im
putandũ ſi aliq l male in ſeq
tur.ut.l.di.ſepe.⁊.c.quia te.⁊
di. vi. teſtamentũ.nã deuſ eſt
inſpector cordis ⁊ nõ operis

nt. xv.q.vi.c.i.itẽ eſt hic ar.

ꝙ nõ oĩs qui occaſionẽ dãni
dat damnũ dediſſe vr. ⁊ hoc
hẽs in brocardis.xxxi.q.ii.ð
neptis.⁊ di.l.ſepe. ff.ad.l.ac
uil.qui occiderit.ꝭ.pe.
v Poſſit.ar.qꝙ nõ ſemꝑ ꝓhi
bet̃᷑ bonũ ꝓpter malũ qð ſegꝗ
põt.ar. ⸗.xxii.q.i.in nouo.ꝰ
xxi.di.deniqʒ.io.

c B Jnõ licet.⁊ tãto.i.ma

gis peccat bonus aliꝗs
ſe occidẽdo q; malus:qꝛ ma/
lus credit ſe mereri per h.
d Cauẽdi.i.qꝛ cauere nolu
mus ne aliquis nos ledat.

e¶ Semetipſo.vñ quilibet 5

mo ſibi faciat elemoſynã. dei
de ꝓrio.de pe.di.iii.ſane ca⸗
uendũ.vñ poſſũ mihi cõſule
re cũ dãno alterius. ut.ff.ad
l.acꝗ.ſigs fumo.ar. .xxii.q.
ii.pᷣmũ.⁊.xi.q.iii.ſi ꝗs uero.
ſ Exceptus.ar.qꝙ ꝑſona ad
quã loquimur nõ intelligitur
excepta in generali ſermone
nt. ff. de pig. paulus.ꝭ.ult.itẽ
ar. eoipſo ꝙ quid nõ excipit᷑:
intelligit᷑ includi.ut.S.lv.diſ.
ſi euãgelica.⁊ ex᷑ de iur.pa.ex
lr̃is. Iẽ ẽ hic ar. ꝙ id qð de
vno dicit᷑ de oĩbus allis intel
ligendũ eſt.ut.ii.q.i.multi.æ
S. di.iiii.deniqʒ.⁊ di.v.ad eiꝰ
Itẽ ar. ꝙ uerbũ indiffmite ꝓ
latũ generaliter intelligendũ
eſt. ut. xxxi.q.i.ꝙ ſi dormiẽit
N NQdixiſti. iſte dixit iudã
martyrẽ eſſe:cũ pnia ſit
uindicta puniẽs in ſe qð ſe cõ
miſiſſe dolet.ut.ſ.de pe.di.iii
pnia.vñ licitũ eſt cuilibʒ pro
peccatis ſuis ſe occidere.

Lau.

ditis pꝛeparataſ:⁊ ob hoc deducto
res accepit armatos:ſi in illos ſce

lerati homines incidiſſent.paulus

in effuſione ſanguinis eoꝝ ſuũ cri⸗
mẽ agnoſceret.abſit ut ea que pꝛo⸗
pter bonũ ac licitũ facimus aut ha
bemus: ſi aliquid per boc pꝛet᷑ no
ſtrã uoluntatẽ cuiquã mali accide/
rit:nobis imputet᷑.alioquĩ nec fer
ramenta domeſtica aut agreſtia ſũt
habenda: ne quis ex eis uel ſe uel
alterũ interimat.nec arboꝛes plan
tande:ne quis ex eis ſe inde ſuſpẽ/
dat.nec feneſtra faciẽda:ne per hãc
ſe quiſquã pꝛecipitet: quid plura
cõmemoꝛẽ cũ ea cõmeinoꝛãdo fini
re nõ poſſem. quid eſt in uſu hoĩm
bono ac licito unde nõ poſſir perni
cies irrogari.¶ Seipſũ etiã peri
mere nulla legis auctoꝛitate alicui
permitti᷑.¶Ande auguſtinꝰ lib.

Ut

deo auctoꝛe bella geſſerunt:
pꝛecepta non occidendi nequaquã
tranſareſſi ſunt.

B JInon licet pꝛiuata ptãte alicui

hominẽ occidere innocentem
cui occidẽdi licentiã lex nulla cõce

dit: ꝓfecto etiã qui ſeipſuʒ occidit

bomicidaẽ:a tãto nocẽtioꝛ cũ ſe oc
ciderit: quãto iĩnocẽtioꝛ in ea cã fu
it:qua ſe occidendũ purauit. Nã ſi
iude factũ merito deieſtamur eũqʒ
ueritas iudicat cũ laqueo ſe ſuſpen
dit ſcelerate illiuſ traditionis auxiſ
ſe potius quã expiaſſe ↄmiſſũ:quo
niã de dei miſericoꝛdia deſperaãdo
exiciabiliter penitens nullũ ſibi ſa
lubꝛis penitẽtie locũ reliquit.quã
to magis a ſua cede ſe abſtinere de
bet: qui tali ſupplicio quid in ſe pu
niat nõ habet. Judas enim cũ ſe oc
cidit ſceleratiſſimũ hoĩem occidit:
tñ nõ ſolũ chꝛiſti uerũ ſue moꝛtis
reus finiuit hanc uitã:quia lʒ pꝛo/
pter ſcelus alio tñ ſuo ſcelere moꝛ/⸗

tuus eſt. cur autẽ hõ qui nihil mali

fecit ſibi malefaciat ⁊ ſeipſũ ĩterfi/
ciẽdo hoĩeʒ interficiat ĩnocentẽ ne
aliũ patiat᷑ nocẽtẽ:atqʒ ĩ ſe ꝑpetret
peccatũ pꝓpꝛiũ:ne in eo ꝑpetret᷑ ali
enũ. Itẽ in ſcis canoniciſqʒ libꝛiſ
nobis nuſquã diuinitus pꝛeceptuʒ
ꝑmiſſũue reperiri põt: ut uel ipſius
adipiſcende ĩmoꝛtalitatis: nel ipſi
us mali cauẽdi curãdiue cã nobis
metipſis necẽ inferamꝰ. NMã ⁊ ꝓhi
bitos noſ eſſe intelligendũ eſt: ubi
lex ait nõ occides:pꝛeſertim qꝛ nõ
addidit ꝓximũ tuũ.ſicut falſũ teſti
moniũ cum uetaret: falſũ inquit te
ſtimoniũ ñ dices aduerſus ꝓximũ
ruũ.nec ideo m ſi aduerſus ſeipſũ
ꝗſquã falſuʒ teſtimoniũ dixerit:ab
hoc ſe putauerit crie alienũ: quoni
am regulã diligẽdi ꝓximũ a ſemet
ipſo accepit:quoniã quidẽ ſcriptũ
eſt: diligel pꝛoximũ mũſicut teipſũ
poꝛꝛo ſi falſi teſtimonii nõ minꝰ re
us eſt qui de ſeipſofalſũ fatet᷑:quaʒ
ſi aduerſus ꝓximũ hoc faceret:cuʒ
in eo pꝛecepio quo falſũ teſtimoni

4

um ꝓhibet᷑: aduerſus ꝓximũ ꝓbi
beat᷑:poſſitqʒ nõ recte intelligenii
bus uideri nõ eſſe ꝓhibitum ut ad
uerſus ſeipſũ quiſque falſus teſtis
exiſtat:quãto magis intelligenduʒ
eſt nõ licere homini ſeipſũ occider
cũ in eo qd ſcriptũ eſt:nõ occides:
nihil deinde addito.nec ipſe utiqʒ
cui pꝛecipit᷑ intelligat᷑ exceptus.
Itẽ nõ occides nec re nec alreꝝ
nec enĩ qui ſe occidit aliud quã ho
minẽ occidit. quaſdã vo exceptõeſ
eadẽ ipſa diuĩa facit auctoꝛitaſ. Sʒ
his exceptis quos deꝰ occidi iubʒ
ſiue data lege ad perſonã pꝛo tẽpo
re expꝛeſſa iuſſione:ſiue ipſe qui oc
cidit miniſteriũ dʒ iubenti ſicut ad
miniculũ gladius utẽti.a iõ nequa
quã cõtra hoc pꝛecepm̃ fecerũt:qᷣ
diciũ eſt nõ occides:qui deo ancto
re bella geſſerũt aut perſonã geꝛen
tes publice ptãtis pſᷣʒ ius legſſ:hoc
eſt iuſtiſſime rõis imperiũ ſcelera/
tos moꝛte punierũt.⁊ abraam non
ſolũ nõ eſt culpatꝰ crudelitatis cri/
mine:uerũ etiã laudatus eſt nomiĩe

ietatis ꝙ; uoluit filiũ nequaquam

celerate: ſed obediẽter occidere.
merito querit᷑:utrũ pꝛo iuſſu dei
habẽdũ ſit:ꝙ iepte filiã que occur
rit pr̃i occidit:cum id uoniſſet ĩimo
laturũq ei uicioꝛi redeũtide pꝛe/
lio pꝛimitus occurriſſet. nec ſamſõ
aliter excuſat᷑: q; ſeipſũ cũ hoſtibꝰ
ruina domus oppꝛeſſit:niſi qꝛ ſpũſ
latẽier hoc iuſſerat qui per illũ mi.
racula aciebar. His igit᷑ exceptis
quos uel lex iuſta gfialiter u el iple
fons iuſticie deus ſpãliter iubet oc
cidi: ꝗſqs boĩeʒ uel ſeipſũ uel quẽ
libzʒ occiderit:hõicidii crie ĩnectit
CItẽ hoc dicimꝰ:hoc aſſerimus:
bhoc mõis oĩbus appꝛobamus: ne
minẽ ſpõtaneã moꝛtẽ ſibi ĩferre de
bere:uelutfugiẽdo moleſtias tpa/
les:ne incidat in ꝑpetuas.neminẽ
ꝓpter peccata aliena ne hoc ipſo ĩ
cipiat hr̃e grauiſſimũ peccatũ ꝓpꝛi
um:neminẽ ꝓpter ſua peccata pꝛe/
terita que magis in hac uita opus ẽ
ut poſſint penitẽdo ſanari: neminẽ
uelut deſiderio melioꝛis uite que
poſt moꝛtẽ ſperat᷑.qꝛ reũ ſue moꝛ/
tis melioꝛ poſt moꝛtẽ uita nõ ſuſci
it. Itẽ cõtra peulianũ.
mini licet ſibi manus iniicere.

A dixiſtie. laqueo traditoꝛ piit

laqueũ talibꝰ dereli ꝗt. boc ad
nos oĩno nõ ꝑtinet:neqʒ eni uene
ramur noĩe martvx eos ꝗ ſibi col
lũ ligauerüt. Nẽ hiero.in iona

ꝓpbeta.
Be eodem.

D On eſt nr̃m moꝛtẽ arripe/

re: ſʒ illataʒ ab aliis libenter
accipere.unde ⁊ in perſecunonibꝰ
nõ licet mihi ꝓpꝛia perire mãu abſ
qʒ eo ubi caſtitas periclitat᷑: ſʒ per
cutienti colla ſubmitterei. ¶ Itez
ex concilio bꝛacharef.
ullafiat oꝛatio pꝛo bis:qui ſeip
ſos interficiunt.

hTalibꝰ. ſũt ner⸗·

ba auguſtini. dic ta⸗
libus.i. malis.
Martyx. 5. i. q.
i. vide.j.xxxiii.q.iii.
autez.
Dn eſt. abſqʒ

co. Bicũt qui

daʒ ꝙ ubi fides ec-
cleſie ⁊ caſtitas cor/
poris impugnaf li
cet alicui ſe occideĩr
ut hic innuit᷑: cũ tñ
aug. dicat ꝙ ad qðᷣ
cũgʒ malũ quis co
gat nõ põt ſe occidẽ
ut. ð.q.iiii.diſplicʒ.
melius põt legi hec
dictio abſqʒ incluſi
ue.q...nec in iſtis ĩ
quibꝰ magis uidet
licet alicui ſe occide
re.ſic ponit᷑ ibi: pul
chre ſunt gene tue:
abſqʒ eo qõ intrin
ſecus latet. ſic poni
tur hec dictio abſqʒ
icluſiue.xxxv.q.iii.
ꝓgeniẽ. 2. ff. de pig.
ac.l.i.xiii.q.ðii.ebꝛõ.

ISubmittere. i. ñ

reſiſtere.

R
4

igii
1
ig
iiſi⸗
nuf
inſ
l
0
Uraan
Altde
icte
Uſi
leſe
hn
R
Pln
e

n

niu
l

Niſee
(Co
ſ
nape
1
npen
Unigze
Mn

hten
tnu
nmu
ſe i
lſki
figine

loſ
atkgre
ſcirr
feeſtitef
en
lſas
ffkin,
icerr
oͤſren
Iaſehn
tinicg
ent
fun
ician
bniterii

tis
.

dſeuk

XXIII

q.i.ſi quis inſaniens.⁊.c.illa.

P Lacuit. uolũtarie.ſecus ſi ꝑ furorẽ tũc nõ imputaret᷑.ut.xx.

Cõmemoratio.ſʒ nõne cũ illi cõicauimus viuo: & illi mortuo cõ
mũicabimꝰ.ut.xiiii.q.ᷣii. ſane. ſ F illud intelligas de cõione ſacroꝝ qᷣ
dat in fine. Sʒ hec ſolutio nõ eſt ſufficiẽs.nã ſi ꝗs mortuus eſt ſine

ſacr̃is illis ⁊ ſine pe
nitẽtia ſi tñ fuit ho⸗
neſta cã mortis:bñ
admittit᷑ ad oroneſ
ecclie.ſi.ex de ſepl.
er parte. .
e Ad ſepulturã. ui
det᷑ ̊ q tales ſepeli
ent᷑ ut hic. ⁊.j.c.q.
viii.gcũqʒ. ſʒ H nõ ẽ
uerũ: ⁊ intelligas il
lud de canina ſepul
tura.nã ⁊ otrito qũ
qʒ denegat eccleſia
ſtica ſepultura. ut ex
de torneamẽtis. c. i.
2 er de rap.ſuꝑ eo.
dCPro ſceleribus.
ſiẽ fures ⁊ latrones
ut ex de furt. fures.
niſi fuerit cõtriti.ut
xiii.q.ii.c.ult.
70 Iles.iperii.
ar. ꝙ roe mã
dati excuſat᷑ aliquiſ
etiã ſi ̊ cõſciaʒ faci
at. ut. . e. q. i. qd cł
pat. in fi. ex de offi.
iudi.dele.paſtoraliſ
§.quia uero.
f Vʒ miniſter
ſpõte. arg.
non excuſat᷑ vxor qᷣ
reddit debitum illi
quẽ ſcit cõſanguine
um ſuũ de mãdato
eccleſie. ſʒ diſtingui
tur e de ſen. ex. in /
uiſitiõi. ⁊ de reſti.
po. litterag.
g Erxr eina. ſi ſpõ
Htaneꝰ.ſi.xiiii.q
v. dixit. ad ̊ fac.xx
ii.q.ii.c.abraã.
h Fficia vindi
cte.i.vĩdicta
ex officio.

i ¶Qüo iuderx. ĩ eF

ordinariis ubi nõẽ
ſtatuta pena cris.
le¶ Lex.i.ubi ẽ ſta⸗
tuta pena crimiſad
utrũqʒ. ex de offi.?
poteſt. iudi. dele. de
cãis.uerſus fi.
NOn ?c. cris.ẽ.
xlv.diſt. = qui
emendat.
m ) On fruſtra. S
di. iiii. fce ſũt.
n Mogdos. ad ꝗd
fiãt. ut. S.q.iiii.qui
peccat.
o Cauſas. nã ſine
cq nemo puniẽdus
eſt. xvi.q.nl.inuẽtũ
p Rões. nã hm le
geſ iudicandũ ẽ.ðiii.
q. vii.iudicet.

P Zacuitut hi ꝗ ſibi ipſis uolun
tarie aut ꝑferrũ aut ꝑ uenenũ
aut ꝑ pꝛecipitiũ aut ꝑ ſuſpẽdiũ:uel
quolibʒ mõ inferũt moꝛtẽ:nulla/pr
ſus ꝓ illis in oblatiõe cõmemora/⸗/

tioꝰ fiat.neqʒ cũ pſalmis ad ſepul/

turã eoꝝ cadauera deducant᷑.mul
ti eni ſibi hocꝑ ignoꝛantiã uſurpãt
Similiter ⁊ de his placuit fieri: ꝗ
pꝛo ſuis ſceleribꝰꝰ moꝛiũt᷑.¶ Im
penitẽtes ſubaudiat᷑. ¶ Idem in

egcemlib. i.
Mõeſt reus bomicidii miles: qui
ptaãti obediẽs hominẽ occidit.
(D Iles cũ obediẽs ptãii ſſ qua
legitie cõſtitutus ẽ hoĩeʒ occi
dit:nulla ciuitatis ſue lege reꝰ eſt
bhomicidii:ĩmo niſi fecerit reꝰ ẽ im
perii deſerti atqʒ cõtẽpti.qd ſi ſua
ſpõte atqʒ auctoꝛitate feciſſʒ:in cri/⸗
mẽ effuſi hũani ſanguĩs incidiſſet.
Itaqʒ unde punit᷑ ſi fecerit ĩiuſſus
1e⸗ Zunier li nõ fecerit iaſns.
Idẽ in queſtionibus exodi.
Hõomicida eſt: qui ſponte occidit
quos iudex iubet occidi.
AUm miſter iudicis occidit eũ
quẽ iudex iuſſit occidi: ꝓfecto
ſi id ſpõtefacit homicida eſt: eriaʒ
ſi eũ occidat quẽ ſcita iudice debu
iſſe occidi. & Idem.
Dicut iure laudatur obediẽtia: ita
repꝛehẽdit᷑ qſibi ñ pceſſa uſurpat.
Eyx eterna ita medio quodam
. loco poſuit aliqua utĩ eis uſur
pãdis merito repꝛehẽdat᷑ audacia:
in exequẽdiſiure laudet᷑ obediẽtia
Abꝛaã ſi ſpõtaneꝰ?ĩ occidẽdo filio
motus fuiſſʒ:execrabilis br̃et᷑.at iu
bẽti deo obſecũdãs famulatus eſt.
Idẽ in qõibus ſuꝑ matheũ.
HBõno aio officia uindicte poſſũt

Qini èMBW
Sfſicia uindicte poſſũt imple
re boni bono aĩo:qũo iudex ⁊ qũo
ex. . Idẽ ad macedoniuʒz.
c iniquꝰ ſʒ hũanus:qui crimẽ
ꝑſequit᷑ ut hominẽ liberert.
D Hnẽ inigꝗtatis:ſʒ potiꝰ hũa
Enitatis ſocietate deuictꝰ: qui
ꝓpterea crimĩs eſt ꝑſecutoꝛ: ut ſit
hominis liberatoꝛ. ι Idem.
NQuare ſint inſtituta regia ptas: et
legalia toꝛmenta. M
SOnfruſtra ſũt inſtituta ptã
regis ⁊ cognitoꝛis ius:ungu

le carnificis:arma militiſ:diſciplia

dñantis:ſeueritas etiã boni patris
hñt oĩa iſta modos ſuos cauſasꝰ
rõesꝰ utilitates.hec cũ ſimẽt᷑ ⁊ ma
li coercent᷑:⁊ boni geti inter maloſ
uiuüt. C Item.
HNõnũquã potiꝰ peccat qui cãʒ moꝛ
tis pꝛebet: quã ille qui occidit.

QM v

„

2 5 3

q ¶·¶ Vtilitates.nã iʒ ſolũ bene agit᷑ ut uita hominũ corrigat᷑. ut.S.ce. ꝓdeſt. io.
r CO Vm homo. latro.furẽ nocturnũ licet occidere:ſʒ diurnum no mili telo
ſe defendat. ut e de homi.ſi ꝑfodiẽs.ſi aũr fur nocturnus poterat depᷣ
hendi ſine leſione tenet᷑ ille qui eũ occidit.ut.ff.deſi icca.furẽ. Itẽ latronẽ inſi
diantẽ in itineribus licet cuilibet occider᷑.ut.C. qñ li.vni.ſine in.vin.l.i.⁊.ii.

ditate uel iniuſte aliquid auferendi
ſicut fit ab inimico ſic a latrone: an
ulciſcẽdi uel obediẽdi oꝛdine ſiẽ̃ a
iudice ſic a carnifice: uel euadendi

uel ſubueniẽdi nccitate ſic interimi

tur latro a niatore hoſtis a milite.

⁊ aliqñ qui cauſa moꝛtis fuit potiꝰꝰ

in culxa ẽ quã ille qui occidit:uelut
ſi quiſpiã decipiat fideiuſſoꝛẽ ſuum
atqʒ ille ꝓ iſto legitimũ ſuppliciũ
luar:nec m̃ oĩs qui cã aliene moꝛ/

riſ reus ẽ:uelutſi ſtuprũ quiſpiã pe

tit:ſeſeqʒ ſi nõ impetrauerit interi/
mat. Quid ſi filiꝰ timens pf̃is pia
vbera pꝛecipitio pereat: ꝗd ſi aliꝰ

hoiĩe liberato uel ne aliꝰ liberet᷑: ſi

bi ipſi moꝛtẽ inferat: nũquid ꝓpter
iſtas alienaꝝ moꝛtiũ cãs aut ſceleri

cõſentiendũ eſt: aut uindicra pecca
ti que nõ fit nocẽdi ſʒ coꝛꝛigẽdi ſtu

dio:aut etiã pr̃na vbera toleranda
aut opera miſericoꝛdie cohibenda

ſũt. hec cũ accidũt debemꝰ eis hu

manũ doloꝛẽ ⁊ nõ ꝓpter illa ne ac/

cidãt recte factoꝝ repꝛimamus uo-

lütatẽ. ¶ Item iſidoꝛus.
Quod ſacerdotes efficere docen/⸗
do nõ ualent:diſcipline terroꝛe po
teſtas extoꝛqueart. D
PD Rincipes ſeculi nõnũquã in
tra eccleſiã ptãtis adepte cul/
mina tenẽt:ut per eandẽ ptãtẽ diſci
plinã eccleſiaſticã muniãt.Ceterũ
intra eccleſiã ptãtes neceſſarie nõ
eẽnt niſiutqd nõ pꝛeualẽtſacerdo/
tes efficere per doctrie ſermoneʒ:
ptãs hoc ĩpetret ꝑ diſcipline terro
rẽ. Sepe ꝑr̃gnũ terrenũ celeſte re
nũ ꝓficit: ut qui intra eccleſiã po
ſn cõtrafidẽ ⁊ diſciplinã agũt:rigo
re pꝛincipũ cõterant᷑: ipſãqʒ diſci/
plinꝗ quã utilitas eccleſie exercere
nõ pꝛeualet:ceruicibꝰ ſuꝑboꝝ ptãſ
pꝛincipaliſ imponat.a ut ueneratio
nẽ mereat᷑ vtutẽ ptaãtis impartiat᷑.
Cognoſcãt pꝛincipes ſeculi deo ſe
debere eſſe reddituros rõeʒ ꝓpter
eccleſiã quã chꝛiſto tẽdã ſuſcipiũt
MNãſiue augeat᷑ pax ⁊ diſciplina ec
cleſie per fideles pꝛincipes ſiue ſol
uat᷑:ille ab eis rõem exigit qui eoꝝ
ptãti ſuã eccleſiã tradidit. ¶ Item
leo papa.
Et regia poteſtas et ſacerdotalis
defendat auctoꝛitas:que ad diuinã
cõfeſſionem pertinent.
Es aut oẽs alit tute eè nõ pñt
niſi que ad diuinã ↄfeſſionẽ ꝑtinẽt

⁊ regia a ſacerdotalis defendat au

ctoꝛitas. ¶ Atc ex cõci.vuroñ.iii.
Sacerdotalii admoino quos cõri
gere nõ vʒ:ſeculariſ potẽtia cõꝛigit

T NMNceſtuoſi parricide bomicide

multi apud nos reperiũt᷑.ſʒ ali

RWä Am hò ab hoĩe occidit᷑: mul/ quieexillis ſacerdotũ nolũtadmõi
tmũ diſtat utrũfiat nocẽdi cupi nõibꝰ aurẽ accõniodare uolẽtes in

Potiꝰ.j.ꝓxi.q.ul.ꝗ alioꝝ
ſPotiꝰ. ſic magis punit᷑ cõ
ſulẽs ꝗ; faciẽs.ut.j.ꝓxi.q.ul.
qui alioꝝ.⁊.lxxxvi.di.tanta.
Inquirendũ etiã eſt gs pᷣmo
cãm mali pᷣbuẽit.ut.C. ad.l.
iułk. de vi pu.ſi gs.⁊.ff. ſi qua
dru.pau.e.di.l.i.S.cũ aꝛietef
t ¶Suppliciũ.ſed certe illud
nullo iure inuenit᷑ ꝙ fideiuſ
ſor poſſit occidi ſi nõ exhibʒ
illũ pro quo fideiuſſit: lʒ fide
iuſſerit ꝓ reo cris.ſz ſi fideiuſ
ſor ſine dolo reũ criminis nõ
exhibet pecũialiter punit᷑. ſʒ
ſi dolo eũ nõ exhibʒ punit᷑ ar
bitrio iudicis.ut.ff. de exhi.
re.l.ſiꝗs reũ.⁊.C. ad turpil.
l. ii. potiꝰ reſpicit hic factuʒ
ul oſuetudo alicuiꝰ loci ꝙ; inſ
Rincipes.hec quatuõ
capitula ad h̊ inducũt
ut pᷣncipes eccleſias defẽdãt
⁊ reos nõ ꝑmittãat viuere.
x Intra eccleſiã. laici habẽt
iurũditionẽ multiplicit᷑ intra
eccleſiã. quandoqʒ in ꝑſonis
ipſis cũ ſint icorrigibiles.nt
xxxii.di.eoſ qui.⁊.ſ.e.de ligu
ribus. Itẽ qnqʒ ꝓpter ãbitio
nẽ alicuius.ut.lxxix.di.ſi ꝗs
pecũia. Itẽ cũ fidẽ nolũt ſub
uertere.ut di.viii.quo iure.?
S.ec.c.i.⁊.xvii.diſt.nec licuit.
Itẽ cũ falſarius ẽ clericus.ut
e de cri.fal.ad falſarioꝝ. itẽ
⁊ cũ ſciſma faciũt clerici ⁊ cũ
cõtẽnunt excõicationẽ.ut.ſ.e.
de liguribꝰ. Itẽ ⁊ ubicũqʒ ec
cleſiaſtica ptãs deficit ut hic
Itẽ ⁊ cũ tributũ petũt ab ec/
