emp.fiſtulas.ꝭ.fundum. uel
niſi cã utilitatis.ut cũ due ec
cleſie vni ↄmittãt᷑.xvi.q.i.⁊
tꝑis.nel ut idẽ ſᷣuꝰ vicẽ pluri/
um dñox ſuſtineat. ff. de ſti.
ſer. l.i.S. cõis ſeruus.uel ut a⸗
pud ſemetipᷣm aliꝗs emãcipe
tur nel adoptet᷑.ff.de adop.ſi
conſul.lau.
e ¶Eccleſiaſtici.nõ ordinum
ſed dignitatũ.vnius eni bene
bʒ oẽs oꝛdines licʒ ab uno tã
tum denoietur.
f Singulis.j. xxi.q.i.c. ult.
ʒ.ſed illud ex ſpali pꝛiuilegio
hoc ex generali iure.xvi.q.i
hinc.lau.
g C Cõmittẽdũ eſt. alius ha⸗
bebit archidiaconatũ. aliꝰãt
Bi. xxxix.
archipᷣſbꝛatũ.⁊ ſic ð alijs.ar.
ſ. xiii. q.i.c.i.⁊.c.ii.lau.
h CQuãtũlibet. ar. nõ eẽ de⸗
rogatũ iuri generali ꝓpter ꝑ
ſone pꝛogatiuã.S.diſt.lxi.mi
ramur.S.di.lxxviii.ſigs.lau.
i ¶ Oculuſ.i.ſi oẽ officiũ attri
buit᷑ ei qui dicit᷑ in ecclia ocn
lus.ubi erit auditꝰ.i.auris.i.
officiũ qð ei attribuit᷑ ꝗ dieit
in ecclia auris.ꝑ oculũ ĩtelli/
gunt᷑ maioꝛes in ecchia qui ſi
bi ⁊ alijs ꝓuident.pꝑ aurẽ ĩ ec
cleſia diſcreti intelligũt = ſci-
entes.uel referas hoc ad illð
qð dixit.ꝙ diuerſitas officio⸗/
rum ſit in ecclia.alias nõ ob⸗/
ſtaret.qꝛ ſi totũ ⁊c̃.qꝛ ſi hoĩeſ
in ecclia eẽnt vniꝰ officij.quõ
ipleret corph ecclie cũ diuer
ſis opus eſt.
le ¶ Et pulchꝛitudineʒ. ſingn
la queqʒ locũ teneãt ſoꝛtitað
center.lau.

DI

Olumus. ? vice d̃m. exponit. b.i. ieunomũ rerum epalium. qui reb⸗
epalibus ⁊ hoſpitibus ſuꝑuenientibus prouidet.

b Et maioꝛẽ.i.iconomum rerum canonicoꝛuʒ.⁊ iſte intellectus habetur ex l

rubꝛica quadaʒ. uel maioꝛ eſt quedã dignitas que eſt in quibuſdã eccleſijs.ut
uercellen.in eccleſia ſancte marie.
c Nel hoſpitibus.qꝛ epᷣus
nõ põt in ꝓpꝛia ꝑſona tractar

talia negocia. v. q.iii.qe epus diſtributa. Item gre. autemio

zetera qð diẽ de hoſpitibꝰ ſubdiaco.
gd vice vim. Quilibet epiſcopus uicedominũ
d . CElerus. ar. ꝙ ſi platus ñ Auilibet epiſcopus uicedomim
C. Pup iconomum habeat.

vult uel negligit facer ea que
debet ea debet ſuppleriꝑ ſub
ditos ⁊ econuerſo.ax.j.ix.q.
iu.cuʒ ſimus.⁊ videt᷑ ꝙ in ta/
libus nõ ſit neceſſaria admo/
nitio ut extra de ſup.ne.pᷣl.lʒ.
extra de conce.pꝛe.⁊ ec.non
ua.quia in fi.
e Jaconum. vicedñʒ.ex
hoc.c.patʒ ꝙ vicedñs
eſt qui habet poteſtatem ſuꝑ
res ipſius epᷣatus.iconomus
qui ſuper res canonicoꝝ cui
ſcʒ res eccleſiaſtica gubernã/
da mãdatur. C. de ſacroſan.
ec.inbemus.in pꝛin.⁊ ſicut e/

piſcopus diſpenſat res epaleſ

ſub teſtimonio vicedni.ſic ca
nonici res eccleſiaſticas ſub
teſtimonio iconomi ⁊ ecõuer
ſo.ut.xvi.q.vii.quoniam.⁊.x
li.q.i.manifeſta.⁊ iſte icono/
mus in quibuſdam eccleſijs
appellatur pꝛepoſitus.
f Via in quibuſdaʒ epi/
O ſcopos.uel etiam alioſ
pꝛelatos.quilibet enim pꝛela/
tus debet iconomum conſti⸗
tuere.C. de epi.⁊ cle.oẽs.ꝭ.
nihilominus.ar.ix.q.iii.cum
ſimus.extra de of.oꝛ.cuʒ uos
de officio iconomi ſindici a/
ctoꝛis nõ.xvi.q.vii.quoniam
ar. epᷣm poſſe coꝛrigere icono
mum res eccleſie diſpenſan/
tem ſicut ⁊ arebidiaconus.ar
gu.di.lxxiiii.honoꝛatus.
g CTeſtimnoio.ipienim ꝑbi
bent teſtimonium ſue admi/
niſtratiõis.ſed cubicularij ſui
phibẽt teſtimõiũ ſue cõnerſa/
tiois.ut.ii.q.vii.cũ paſtoris.
h Mdicatum eſt.inter eos
ſed nonne iſti erant laici.
ergo debent oneniri ſub ſecu
lari indice.ut.xi.q.i.experiẽ/
tie.ſed ideo cõueniũtur coꝛaʒ
eccleſiaſtico.qꝛ rapnerũt bõa
ecclie.ut extra ð fo.cõpe.c.cũ
ſit generale.Et eſt hoc cõtra
rectoꝛes ciuitatum qui opel⸗/
lunt ruſticos eccliarnʒ ſub ſe
reſpondere.Alij dicunt ſᷣuoſ
⁊æ libertos ecclie ſequi foꝛum
dne.i. eccleſie.ut dixi.xi.q.i.c
ii.ruſticos autem non ſed ſe/
culare.niſi eccleſia ab impera
toꝛe conſecuta eẽt iuriſdictio/
neʒ ſuper eos.ar.lxiii.di.ego
extra de ap.ſi duobus nerius
dicitur hic laicos iſtos conue

Olumus ut frater noſter pa
ſcaſius ⁊ uicedominuʒ ſibi
maioremꝰ ordinet domus. quate
nus poſſit uel hoſpitibus ſuperue
niẽtibꝰ uel cauſis que eueniũt ido
neus ⁊ paratus exiſte re.ſi uero ne
gligentẽ eum proſpicis:uel ea que
dicimus impleredifferentem: oĩs
clerus eiuſ adhiberi debet: ut cõi
conſilio epiſcopi eligantur quorũ
erſone ad ea que prediximus ua
lei ordinari. Hinc colligi poteſt
archidiaconi electionem a cuncto
clero:ſi epiſcopꝰ negligens uel de
ferens fuerit canonice fieri poſſe.
¶ Officium uicedomini eſt epi⸗
ſcopatuʒ diſponere. C Ange gre
go. clementie patricie poſt alia.
Quid ſu officium uicedomini.
aconum uero anatholium
gquem ad uos dirigere popo/
ſciſtis: hoc nos facere non poſſe:
cauſe magis modus quam rigoriſ
auctoritas ſacit.uicedominuʒ eni
eum conſtituimus:cuius arbitrio
epiſcopũ commiſimus diſponen/
dum. ¶ Item ex concilio chalce
donenſi-
Se eodem. .
Via in quibuſdam eccleſiis
ſicut ad noſperuenit ſine ico
nomo epiſcopi res eccleſiaſticas
tractant: placuit omnes eccleſias
habentes epiſcopos etiam icono
mos habere de proprio clero qui
gubernent res eccleſie cũ arbitrio
ſui epiſcopi:ut nõ ſine teſtimonioꝰ
ſit gubernatio ipſarum rerum ec/
cleſiaſticarum.neqʒ ex hoc eueni
atres eiuſdem eccleſie diſpergi: 2
ſacerdotali digĩtati obtrectatio ge
neretur.ſi uero quis hoc nõ obſer
uauerit:diuinis ſubiacebit reguliſ
¶ Item greg. ioanni carolitano e
piſcopo.
Secularibus ũiiris res eccleſiaſti
ce non committantur.
Nadicatuʒ eſtnobis.quod lai
cis quibuſdam curam ueſtri pa
trocinii cõmiſeritis: qui poſtmo/
dum in ruſticorum ueſtrorum de/

niri in foꝛo eccleſie ratione pꝛedicta.⁊ quia adhuc erant in adminiſtratiõe.vñ
ratione adminiſtrationis ruſticos conueniri poterant ſub epiſcopo.ar.ii.q.vi
§. nulli quoqʒ officialium. poſt depoſitam adminiſtratiõem non niſi foꝛte ĩ bꝛe
ni nel niſi fugerent.in auc.ut in.ſine quoquo ſuf.ꝭ.ſiquis autem.⁊.ꝭ.neceſſita
tem. Alij dicunt ꝙ iſte epiſcopus repꝛehenſus fuerat quia iconomum fecerat
aliquem de iſtis laicis qui tãtum clericus eẽ debet.alias bene poſſet eis ↄmit/
tere curam ruſticorum ⁊ alioꝛum bonoꝝ epatus.

Cum pena.iſti cõmittebant crimen concuſſionis cnius pena quadruplum
ut.xviii.di.quoniam.⁊ hoc cum ciuiliter agitur.cum uero criminaliter pu

nitur pꝛo arbitrio indicis.nt.i.q.i.concuſſionis.⁊ ſic eccleſia ſuum quandoqʒ

poteſt cum au gmento repetere.ut. xii.q.ii.fraternitas.⁊.c.in legi

bus.

predariõibꝰ atqʒ fatigatiõibus fue
rint deprehenſi. Quod ſi ua eſtdi
ſtricie a uobis diſcun cõuenit atqʒ
iter eos eccleſie ueſtre ruſticoſcãʒ
exaĩare ſubtiliꝰ:a quicquid fraudiſ
inuentũ fuerit:cũ pena legibus ſta
tuta reddere ↄpellãt᷑.de cetero ue
ro cauẽdũ eſt a fraternitate ueſtra
ne ſecularibus uiris atqʒ ſub regu
la ueſtra nõ degẽribꝰ cuiuſlbet res
eccleſie cõmitiãt᷑:ſʒ probatis de of
ficio ueſtro clericis ĩ quibꝰ ſi quid
reperiri poterit prauitatis utĩ ſub
ditis emẽdare quod illicite geſtũ
fuerit ualeatis:quo uidelicʒ apud
uos hiius ſui officii magis ↄueniẽ
rer adminiſtrẽt quã accuſent.
CPropinquis etiam uel fauo⸗
re ſibi ↄiũctis eccleſiaſtica officia
epũſↄmitter᷑ nõ audeat. ¶ Unde
in tole.concilio.x.legitur.
Eccleſiaſtica officia nõ committat
epũs propiquiſuelfauore piũctiſ.
Ecẽter oĩbus placet in pre/
ſenti tale reſcindere factũ: ⁊
nõ eẽ de cetero faciẽdũ.quicunqʒ
igit᷑ põtificũ deincepſ aut ſaguine
propinquis aut fauore perſõe qui
buſcũqʒ ſibi ↄiũctis talia lucra cõ
mẽdare tẽtauerit ad ſuum neſande
preſũptiõis excidiũ a quod iuſſuʒ
fuerit deuocet᷑ in irritũ ⁊ qui ordi/
nauerit:ãnue excõicatiõi ſubiace/
at. que uero ablata fortaſſe fuerint
ab eo qui tuleritreddãat᷑ in duplũ.
CPorro ipſa officia quare ſit ita
diſtinguenda ⁊ nõ uni perſone om
nia cõmittenda ex auctoritate gre.
bonifacii pape datur intelligi qui
Graduũ a ordinuʒ diſtributio ec
cleſie unitatem conſeruet.
boc diſpẽſatiõis prouiſio
gradus diuerſos ordineſcõ
ſtituit eẽ diſtinctos: ut dũ reueren
tiã miores potioribuſ exhiberẽt⸗
potiores mĩoribꝰ dilectiõem ipẽ/
derẽt:uera ↄcordia fieret⁊ ex di/
uerſitate ↄtextio:a recie officiorũ
gereret᷑ adminiſtratio ſingulorum
neqʒ eniʒ uniuerſitas alia poterat
ratione ſubſiſtere: niſi buiuſmodi
magnus eam differentie ordo ſer
uaret.quia uero queque creatura
in una eademque qualitate guber

At in ſubditis.videtur ergo ꝙ pꝛedicti laici non ſint de foꝛoec
cleſie.ſed ideo hoc dicit. quia facilius coercentur clerici qꝙᷓ laici.
l¶MQuã accuſent.i.accuſabiles oſtendant.

O Ecẽter. aut
ſanguine ſic

x.q.ii.hoc iuſ.in fi.
nel intellige de his
qui male nite ſunt.

alias nidetur eẽ cöõ⸗
tra.S.di.lxxxvi.nõ

ſatis.quis euiʒ car
nem ſuam odio ha
bebit? ſed quare ꝓ/
hibet hoc de ꝓpin/
quis.ideo quia ma
gis pꝛoni ſunt epi/
ſcopi ad danduʒ cõ
iunctis perſonis q;
alijs. ſicut ſepius ?⁊
foꝛtiꝰ ꝓhibetur foꝛ⸗
nicatio.quia potiuſ
peccatur hoc gene⸗
re peccati.l.di.quia
tua. Item ſicut ma
gis punitur qui ini
ficit uxoꝛem q; ma-
trem.quia pꝛonio/
res ſunt homines
ad illud faciendum
ut. xxxiii.q.ii.ad/
monere. Itez ſicut
hac ratione ſubue/
nitur mulieri cumi
tercedit non tñ dat
quia pꝛonioꝛ eſt ad
intercedendum ;
ad dandũ.ut.ff.ad
vell.l. iiii. Ytem ⁊ a
lia rõne pꝛohibetur

dare pꝛopiquis.qꝛ

ſemper pꝛeſumitur
ꝙ res eccleſie laten

ter ledãtur per eos

i.q.iii.ꝑuenit.⁊.x.
q.ii.epiſcopus.

n ¶In duplum. ſic

xii.q.ii.fraternitas
⁊.c. in legibus.

o Dhoc. diner

ſos. inter pᷣla
tum ⁊ ſubditum.

p ¶ Et potioꝛes. He

rit uſqʒ in diem iu/
dicij tantum. dicit
eniʒ apoſtolus. Dũ
mundus iſte dura-

bit homines pſunt

hominibus.demo⸗
nes demonibus an
geli angelis. cuʒ au
ſem deus erit om/
nia in omnibuſ ceſ
ſabit omnis pꝛela⸗
tio non tamẽ oꝛdo
uel maioꝛitas. ali/
quis enim maioꝛ e
rit alio.nam in do/
mo patris mei ⁊c.

— „

de peni. diſt. iiiii. in

domo.ſed non pꝛe/

erit. ? vide quõ pᷣlatus ⁊ ſubditus ſibi connectunt.ut.xcx. di.eſto.?
hec diuerſitas oꝛdinum pꝛopter maioꝛem concoꝛdiam eſt ſtatuta.ut

xlv.di.licet.ii.

q ¶ Nera.i.ꝑ uerã cõcoꝛdiam.

r ¶ Contextio.ſ.xcv.di.eſto.io.

8 ¶Vniuerſuas.creaturarum.
t ¶ Qualitate.quia natura coꝛporum non pote

ſt manere in vno ſta⸗

tu. de conſe. di/v. ne tales. ⁊ dicit lex ꝙ circa ſtatum bumanuʒ nihi
eſt ſtabile ut iu aucẽ.de non alie.autꝑ mu..ut aũt. col.ii. uel dic qua
litate.i.equalitate.qꝛ non omnes poſſunt eſſe epi.

LXXXVIIII LXXXX 8
nt ei io. idẽ dico i ice. ut dixi. xiiii. q. v. in pᷣnci.
. eerre. liti⸗ on tamẽ oblatio.idè dico in meretrice.ut dixi.xiiii.q. in pnci.
igioſus. in hac di. xc. tractat hoc.e. non litigioſũ qd tra non tan diatio. ic in Merelticeé. n nabit xxiili. . i quig e
eſdoe a isiolla ir ha⸗ diſſimiliter. ibi enĩ oſtendit ꝙ eßs non *» azeccltam. erra quã qui inneniũtur exterminab xx q.i.quia ex
ln — debet eẽ litigioſus. hic uero ꝙ diſcoꝛdates debet a⸗ 2coꝛ: W ſangnine. ſi impeniten s decedat.
dditur ꝙ epi debẽt ſibi viciſlin i Mec ſan des huiscrimis df, ; e
, diam reuocare. ultimo additur ꝙ ep lꝛ ¶ Sãguie.H̊ ad exaggeratõeʒ huiꝰ crimis dr.qꝛ idẽẽ ĩ quolibʒ alio crimie.
ag pꝛeſtare anxilium ad pacem ſernandam. I Abluit. quo ad uitã nen
pY Iſcoꝛdates nã.ſ ed ualʒ martyriũ quo a
micabil obone eẽ nari uel uinere non poteſt: celeſtũi murmu rnehitis ſenr nidnmnr mE Ine baln. nepé poſt
leſ iudicium ⁊ de pla/ militiarum exemplar nos inſtruit murauerun 7 ge⸗ eret alr eie moꝛtem. alias de nemine de⸗
hmii no. na index ad co. quia dum ſunt angeli ſunt archan/ terminatore . Juxta n ae 8 ſperadũ eſt. ut ð pe. di. vii. ne
nmni coꝛdiã la boꝛare d,ʒ geli liquet: quia non ſunt equales qʒʒ operis peccator: quo Tacele mo.ᷣ xxxii.q.it ancillã. nã qui
benga v. q.ii.ſi pᷣmates.? ſed in poteſtate ⁊ ordine ſicut no 7 tentia apoſtoli plenius dec eniefoeeern marpet
noton litigãtes recõciliar a lter abalrero. ſacerdotis iudicio pẽiteat. ¶ nõ ſaluar. oe pe. di.i. c. ul. ſe
ſtis differunt alter a tius punit. uribicle dicit
aune; ff. de uſufr. ſi cuius igioſus ro exeodem. V mitius punit᷑.ut ibidẽ dicitur
oglin S. equiſſimũ.⁊ v of hbibetur ordinari: quia P 4 n Lienus opus.i.oro eiꝰ
fhnnge fi. pſi. illicitas..ne⸗ qui ſua ptate diſcordã tiones amant. H tennideſ A ſi clericus eſt. opus eni
dnch; potẽtioꝛes.ſi ergoĩ res ad concordiaʒ de/ Iuis monachus on iſe eiꝰ eſt oꝛar. xxxyi.di. c. ul. uel
efnl; ter ſe cõpoſitiõem ber attrahere qui obla uel rixas amauerit.ue mamfe ſi ẽ laicꝰ? opꝰ eiꝰ.i.oblatio.s.e.
uſnun ſaciant remanebut ones dim tium prohibetur re ſtum conuicium fratri intulerit: iu di. oblatiões. ⁊. xii.q.i.duo.
hurt grimina imnunita cipere nequaquam litigandi facili xta arbitriũ recioris modũqʒ pec oc Neʒ. ſic. i. q. vii. . ð hil t
ntgni H illnd. ff.ad.l.aca. iſcidi ati diuturna expietur penitenti. p& Murmurauerüt ? pierũt
. ſed tate alios ad diſcidium debet pro c Trecennn T biernt
rbo ita vulneratus. ſe li ſus aut mur/ in deſerto.illapena eſt ut citi
iccn in crimine iin⸗ uocare. ¶ Unde in concilio car/ Item qui contentioſus 1r/, iat. xi. . ili chi ſiſater
t Pori obtinet s thaginenſi. iiii legitur murans extiterit ſecũdum arbitri aemn lal. xi.c ili. epi ſi ſace
enſonm riaruʒ obtinet. nem. un. . E 5 otali. .
emgit quilibʒ põt remitte CQlerici diſcordes deiiciantur uel um prioris tam diu kar. & Jien 4 q Ab exterminatoꝛe.i.ab a⸗
Cenih re ſed ſi criminalit reuocentur ad concordiam. diu culpe qualitas extat. ¶ gelo malo. qui exterminauit
u ⸗ ageretur eſſet allu Iſcordãtes clericos epiſco cx conci. car. iiii. V mormurales . deſerto ater
bnm Landecnn der. pus uel ratione uel poteſta Diſſidentes epiſcopi ad concor/ ra n enar
fun Polfe ſubditus c⸗õ te ad concordiam rrahat: inobedi diam redire cogantur. . r G Udaninſte 3.
fi olef eum pꝛelato entes ſynodus per audientiam dã Iſſdente 5 vpiſcodoe ſinon 8 C Peccati diuturna. vider
ali ui. xxii.· a. iiii. ſis net. Iem exeodem. ,,,nor dei n8 reconc, ꝙỹ tato tpe debeat gs eẽ in pe
leini qui. põt tamẽ renn· Hiſſidẽnnum fratrum in eccleſia liet. C Item ex eodem. nitẽtia ;to fuit in peccato. iii
dnn naoeteenwen⸗ oblanonum dong non recipiätur. muz eſt eniſcopis utdiſ Gi c. Bec dicin, boepo⸗
wnineku extra de accu.ueni Blationes diſſidentium fra ugenduʒ e epi copis ut din nẽdũ in arbitrio plati. nã qñ
. ens. in ſacrario neqʒ in ſidentes fratres ſiue clericos qʒ inuenit᷑ ꝙ debet eẽ tãta de
eke c¶Del ptate. ſcili⸗ la cſotg iue laicos ad magis qua .di. i. quaobꝛẽ. qnq; minoꝛ
ünk cet coertione. ut. ff. gaʒophilatio recipiãtur: ſimiliter iue laicos ad pacem magis quaʒ pe. di. Land r gj nud
llſinn de offi.pli. congru· dona eorum qui pauperes ohpri⸗ ad iudicium coerceantł. ¶ Item de Pe de . ana⸗ .
enchim it. .j. e. placuit. munta ſacerdonibꝰ refutãda ſũt. xeodem. t Suabetshatbacsabbas
Pm larto es⸗ Ntem cyprianus. RNon recpienrurdona eorum qui enĩ põt abſoluere monachuʒ
eſele cum odium Exira eccleſiaʒ eſſe probatur: qui pauperes opprimunt. . ſuũ inicientem manus in mo
r 8 eoꝛum aꝑtum eſt? pacem cum proximo non haber. Orum'qui pauperes oppri⸗ nachũ ſuũ uel alterius.ſʒ nõ
nt otoinm hacſtel⸗ Eqʒ ad chaim neqʒ ad mu⸗ munr donaa ſacerdotibus ſüt põt ſi ꝑcuſſerit clericũ ſecula⸗
Mõh geoe nolut nö 2 nera eius reſpexit deus. ne/ refutanda. C Item ex conci. aga/ rẽ.nt crde ſen. ex. cũ illoꝛum
hun decimis ⁊ pᷣmitiſss. qʒ enim habere placatum deũ po thenſi. , „ O IVndentes æ.
Nomin extra de elec. de ter trerat qui cum fratre non pacez ſed Acetu alienẽtur fideliũ qui ad cõ/ :
hat lis. xyi. · i. deceime zeli diſcordiam babebat. qua ſibi cordiam redire contemnunt. ſr x 8 Tudendum.ad paceʒ.
horc lau. ſa- igitur pacẽ promittunt inimici fra Zacuit etiã ut ſicut plerũqʒ fit bec ⁊ ſimilia intelligo cũ cini
i e CIn Szophi eu muz: que ſacrificia ſe celebrare cre quicũqʒ odio aut lõgiqua in, iter agitur de crimine uel in
— Grione on dunt emuli ſacerdotum: ſecuʒ col ter ſe lite diſſenſerit: ⁊ ad pacẽ re/ cã ciuili.ſecus ubi criminalit᷑
ſdmn onee agaz að eſt lecxi fuerint opinãtur hi qui exira uocari diumurna obſtinatione ne/ aSere aredirenun nercet
umn u dꝛuitie ⁊ philaf d eccleſiamchriſti colligũtur. tales quiuerit. a ſacerdotibus ciuitatis norenn avatell dereg
ſolud eſt ſeruare. etiam ſi occiſi in confeſſone nois primit⸗ arguant᷑: qui ſi ſimicitias in gglen Agitur ariſon in
* CBona. dicit. b. 5 chriſti fuerint: macula iſta nec ſan debponere pernicioſa intentiõe no iuriaruin. ut Oetid eſt., ec.
nn generaliter Relige guine abluitur. inexpiabilis eni ſ nerint: de eccleſie cetu iuſtiſſima y& Coerceant. ar. eps ſiqs
luu ueede nelo e grauiſ culpa diſcordie nec paſſio excõicatione pellantur ¶ Nẽ fa ne accuſauerit aliquẽ
e, geaereolle und ne burgalur . Item ex. viii ſp/ Bianns papa. 2 uein deſiſtere lleuelt ei
⸗ i 19 di do. nediis maceretur acerrimis qui remittere non debeat eos co
enon, ſitũ tu meliꝰ die nodo. cerelur.
. cũ hbec ſit penan Murmurantes a fratrum unita fatri ſuo recõciliari non uulr. . gere ſegu ufan ann e
. . . „ 2 „„ U 7 . .
nnisper dʒ extendi niſi qua⸗ te alieni efficiantur. ””” Nuis contriſtatuſ noluerit re n dellſtere cebune debeat
antol tenus reꝑit᷑ nã ſpã Lienuſ ſit a fratrũ unitate qui conciliari fratri ſuo ſariſfacien/ cos magis hottatlad pacem
png/ ler ve gu uldam Umurmurat: 2 opus eius abii te eo qui ↄtriſtauit:acerrimis ma S ad contentionem. ar. v. q.
inmig Fibuaunhie o ciatur qui murmurus extiterit: ne ceretur inediis uſqʒ dum gratan/ il. ſi mates. qd uex credoĩ
mi⸗ Iteʒ de eo qui au penam murmurãtium nc at. de tignimo ſatiſfacnonem recipiat. crimine iniuriarum. uel cum
no Perẽ oppᷣmit. Iteʒ qua apoſtolus ſcribit: neqʒ enim Item innocen. ii. H agitur ciniliter. alias non. ut
nſ de ſacrilego. ut. xii. extra de collu.c.ii.
g, q. ii. de uiro. Item ” Dum. xc.
gten de eo qui vi extrahit ſernũ ſuũ ad eccham cõfugientẽ.nt.xvii.q.iiii. æ

miroꝛ. Item de raptoꝛe ex de rap.ſuꝑ eo. Itẽ ð uſurario.ex ð uſur.

c. qꝛ in oĩbus.ſed etiã penitẽtes qnqʒ ꝓhibentur oblatiões facere. d
co.di.iiii.eos.idem dico de meretrice.

gOppꝛimũt.ſiquis tñ officiatus oppꝛimit ruſticos.qꝛ foꝛte debet

habere. x. accipit.xii.dona eius non ſunt reſi puẽda de iure ſm quoſ-
dam.qꝛ tranſfertur dominium in huiuſmodi.⁊ fieri põt inde elemo
ſyna.nec eſt uera rapina.ar. xiiii.q.v.non ſane. ſi ti ꝓpterea coꝛre/
etus nollet ceſſare debent reſpui. uel dic ꝙ inde põt fieri elemoſyna

„

indigne.

—

PD Lacuit.arguãt᷑.ar.q; admonitio ſemꝑ dʒ pcedere vindictã. ar.xii.q.ii

Excõicatiõe.pidet tñ ꝙ pᷣmo index ſecularis coget eos ad ↄcoꝛdiã. ⁊ ſi H
nõ ſufficiat ꝙ tũc excõicabũt.xvii.q.iiii.de pᷣbyteroꝝ ců—
Iquis.ſatiſfaciẽte.ĩmo ẽt ñ ſatiſi faciẽte eo rãcoꝛẽ teneĩ dimittẽ.ut ð pe.
S di. v. c. nl.qꝛ nõẽ licitũ nobᷣ aliquẽ odio hre.ut.xxiiii.q.iiii.cũ lege. xi.
iii iter vyba. ſʒ actiõem iiuriax.i.ſatiſfactiõem n tenemur dimittẽ. H ad rmit
tẽdã iiuriã nullꝰẽ cogẽdꝰ.xxiii.q.iiii.ſi illic.ĩmo bñ fac ꝗ dimiſſo racoꝛe agit iĩ

iuriaꝝ.xlv.di.⁊ q emẽdat.xxiii.q.v.de occidẽdis.

b Inedijs.i.penis

excommunnicationis.
a Recipimus.pi

DI

ſta.e.patet q; ad iudicium ecclie ſpectat facere paceʒ ut

hic ⁊ extra de tren.⁊ pa.treugas. Itẽ patet hic ꝙ epi pnniũtur qui ſibi
no pꝛeſtant mutuũ auxiliũ.ut.iii.q.i.nulli.⁊ etiã moꝛtuo epo uel infirmo vici/

*

ni epi tenent᷑ ſnpplere defectũ epᷣi.i.vii.q.i.põtiſices.io.

plam teneamus baptiſmi foꝛ
mam ꝑꝑ ſciſma vitanduʒ. de
con.di.iii.ꝓpter vitãduʒ.ubi
in ↄſuetudo eſt diuerſa nihil
officit.ut de cõ.di.iiii.ð trina

„ Er latũ eſt. diſcrepare
boc dicit canõ ut ſim/

cConcoꝛdare.cum metro/

pol.ecchia.xii.di.c.ult.de cõ.
Di. i.c.ult.⁊.c.altaria. ⁊ di.iii.
lris.io.
d 9 Ni aũt.dictum eſt. S.

lrxxxviii. di. clericig nõ
licere negociari. vnde oſtẽdit᷑

in hac.xci. di ex quo debeant
ſuſtentari qn ð eccliaſticis ſti
pendijs alij ſuffciẽter ñ pñt
nbi aũt clerico non ſufficit ec/
cleſia ꝓpꝛijs manibus ſibi qᷓ;
rere victũ debet iuxta apoſto
lum non tñ ꝙ hac occaſione
ſubtrahat ſe eccliaſticis offi/
cijs. h.
e ¶ Qð abſqʒ inequalitate.i.
niſi cum in equale eſt coꝛpus
exuberãtia nel defectu humo
rum. hoc eſt ex cã infirmita/

tis.
fLeutheriꝰ. ꝓmiſit que
Oznrttenc ſũt nõui.xx
nii.di.quãquã.
g ¶ NLigilie.i.moꝛtunoꝝ exege
nel generaliter eccliaſtica of-

ficia. xi. di. quoniã feſtuſ.? ꝓ

pter cãm hec cautio fuit exa-

Bi. lxxxxi
cta ab epᷣo iſo. qeclici ſni ne⸗
gligentes erãt circa diuina of
ficia. alias de iure cõi huiuſ/
modi cautio nõ eſt in oꝛdina⸗
tione epi exigenda.Sed við/
tur ꝙ eleutherius hoc mo
ꝓ ſuis clericis obligari n po/
tuit ꝓmittẽdo eoꝝ factũ. iſti.
de muti.ſtip.5.ſi quis alium.
ſed dic ꝙ bene potuit cum ad
eius officiuʒ ſpectaret eos ad
hoc cogere.·⁊ ita ſua interfuit
pꝛeterea per illa nerba videt᷑
pꝛomiſiſſe ſe curaturum ut il/
li interſint.ſicnt cum quis ꝓ/
mittit alium indicio ſiſti.arg.
ff. de ner. obli. quotiens ꝗs a
lium ⁊ eſt ſi.ð.lxiii.di.tibi do
mino. Item eſt ar. hic ꝙ epi⸗
ſcopus poteſt inducere con/
ſuetudinem nonam in ſua ec/
cleſia quo ad officia celebꝛan
da. xii. di.nouit. ? de con.diſ.
ili. c. i.
h Lericus. agricultura
ar. C. de epi.⁊ cle.l. ii
nam mercari non põt.h.
i ¶ Officij. ergo clericus non
poteſt operas ſuas per totam
diem locare cum non debeat
officio deſſe.

lꝛ Vigilijs. non tamen vidẽ

tur puniendi ſi deſint diuinis
officijs cum non poſſint per/
eipere neceſſaria ab eccleſia.
cum de altario debeant viue⸗/

Epiſcopi ad pacẽ firmiter tenẽdaʒ
uiciſſiʒ ſibi ↄſiliũ auxiliũ preſtãt.
) Recipimus enim ut epiſcopi
agd ſolum deum ſalutem po
puli habentes reſpectum omni te
piditate ſepoſita ad paceʒ ſirmiter
tenendam mutuũ ſibi cõſiliuʒ ⁊ au
xilium impẽdant:neqʒ hoc alicuiꝰ
amore uel odio ptermittãt.quod

ſiquis in boc dei opere tepidus in
uentus fuerit:damnũ proprie di/

gnitatis incurram. ¶ Itez uictor
papa.
Expellendi ſunta cõione fideliuʒ
qui ſibi inuicem reconciliari nolu
erint.
Erlatum eſt ad ſedem apo/
ſtolicam aliquos ueſtruʒ no
cere fratribus uelle ut cadant de/
certare ſimiliter in ſacramẽtis di/
ſcrepareꝰ.⁊ ob id ↄtentnões ⁊ emu
lationes fieri inter uos: a quibus
diſſenſiõibus uos auertere ⁊ ĩ his
omnibus concordare opem fer
re uiciſſim mandamus. Hã ſi hoc
agere cito neglexeritis: ⁊ uiciſſim
reconciliari non ſtudueritis ab a/
poſt. ſe.⁊ totiꝰ eccleſie cõione uos
pelli non dubitetis.
Vi autem turpi lucro
uel i honeſto negocio
uictum ſibi quere pro
hibetur:de oblationi/
bus eccleſie ſtipendia

ficere non pomerit: proprio artifi
cio uel agricultura exẽplo apoſto
li qui de labore manuũ uiuebat ſi⸗/
bi neceſſaria inueniat.ita tamen ut
occaſione ſui operis eccleſie uigili
is non deſit.quod abſqʒ inequali
tate ſui corporiſ nulli ipune conce
ditur. ¶ Unde pelagius papa.
Corripiant᷑ clerici qui officiis ma
tutiniſuel ueſpertinis ſe ſubtrabũt
Leutherius frater coepũs

Qoter queritur clericos ſuos
1

i cõtra canones ſuperbire: ⁊ id
quod nobis iubentibus factaĩ ſcri
nio cautione promiſit ut quotidia
nis diebus uigiliein eius celebra
rentur eccleſia:illis cotẽnentibus
implere non poſſe:ſed magis unũ
quẽqʒ; ſuis poſtpoſito eccleſie ſer/
uitio uacare negociis.a⁊ ideo expe
rientia tua eos quos tibi eſſe oſten
derit contumaces:debita obiurga
tione cõpeſce:⁊ modis omnibus
uigiliis uacare compelle. C Itez
ex conci.ananethenſi.

re.ſecuſ tamen eſt.quia fecerunt ſibi pꝛeiudicium quando permiſerunt ſe pꝛo
moneri ad tam tenuẽ eccleſiam ſicut eſt in matrimonio carnali. ar. xxxii.q.v.
hoꝛrendus. vnde ſicut vir tenetur miniſtrare neceſſaria uxoꝛi que tamen de⸗
bitum reddere non nalet.nt.xxxii.q.vii.quod pꝛopoſuiſti.ita iſte tenetur offi⸗
ciare eccleſiam.licet pauper ſit.⁊ dicere cum apoſtolo.ſcio ⁊ abundare ⁊ eſuri

conſequatur. quod ſi eccleſia eiſuf

ex eodẽ. De e
6 Lericus quilibʒ vbo dei eru

Kor 2

LXXXXI

re ⁊c.xli.di.ꝙ dicit.⁊ mintftrent ei manus.xxi.q.i.clerieul.in fi
quid ſi a pꝛincipio fuit diues eccleſia cum ad eam pꝛomotus eſt. ſed
poſt uergit ad exiguitatem. dices clericuʒ adhuc teneri ſic. epiſcop⸗
tamen in hoc caſu ⁊ pꝛomiſſo debet eam unirc eccleſijs alijs.x.q. iii

vnio.de con.di.i.omnes.

Deeodem alea.
cio expleto penſum ſeruitutis
ſue canẽdo primã:tertiã:ſextã: no
nã ueſperãqʒ perſoluat:ita tamẽut
horis ↄpetẽtibꝰ ⁊ ſignaãtibuſnuxta
poſſibilitatẽ aut a ſe aut a ſcholari/
bus publice ↄpleãt᷑.deinde pera/
ctis horis infirmis uiſitatis ſi uo/
luerit ad opꝰ rurale exeat ieiunus
ur iterũ neceſſitatibus peregrino/
rũ a hoſpitũ ſiue diuerſorũ ↄmean
tiũ ifirmorũ quoqʒ atqʒ defũcto⸗
rũ ſuccurrere poſſituſq; ſtatutã ho
ram pro qualitate tẽporis ⁊ oppor
tunitatis. Itẽ ex dictis ſcĩ benedi/
cti propheta dicẽte: ſepties in die
laudẽ dixi tibi qui ſeptenarius ſa/
cratꝰ nũerus a nobis ſic ipletur: ſi
matutini prie tertie ſexte none ue/
ſperi ↄpletorii tẽpore noſtre ſerui
tutis officia perſoluamus:quia de
his dixit propheta: ſepties in die
laudẽ dixi tibi.nã de nocturnis ui⸗
gilus ipſe idẽ propheta ait:media
nocte ſurgebã ad ↄfitendũ tibi ac.
ergo his tẽporibus referamꝰ lau/
des creatori noſtro ſuper iudicia
iuſticie ſue. ¶ Ande in carthagi/
nenſi concilio legitur.
Sine officu detrimẽto artificiolo
libi clericus neceſſaria querqt.
Lericus uictũ ⁊ ueſtirũ ſibi ar

Pae byter mãe matmtiali offi

(Nngaon uel agricultura abſz
0

icii ſui dũtaxat detrimẽto prepa
ret.clericus eniĩ qui abſqʒ corpu⸗
ſculi ſui inequalitate uigiliis deeiſt
ſtipẽdio priuatuſ excõicet᷑. ¶ Nẽ
De eodem.

dituſ artificiolo uictũ querat
tẽ oẽs clerici qui ad operãdũ ua
lidi ſũt:a artificiola⁊ litteraſ diſcãt
qui vo nõ pro emẽdo aliquid ĩ nüũ
dinis uel foro deãbulãt:ab officio
ſuo degradẽt᷑.ĩterẽptores autẽ ab
officio declinãtesꝰuel negligẽtius
agẽteſab officio remoueat᷑. ¶ Nẽ
ex conci. aurel. De eogem.
Zerici vo qui ad opus ſãctuʒ
adeſſe ↄtẽpſerint ſecundũ ar/
bitriũ epiſcopi eccleſiaſticã ſuſcipi
ant diſciplinam.
Amaüt' ad eccleſiam
uenerint corde magis
quã uoce deo cãtãduʒ
Ameminerit. ¶Itẽ hie
o. i epiſtola ad ephe.
e non uoce deum laudare de
bemus.

hec ſunt uerba apoſtoli.

T ¶ Audiant. ᷣba hieronymi exponentis.
9 ¶ Mon uoce tantum. nam ⁊ noce decantan

1EC Stipendlio. ſed

cui applicabit᷑ hoc
poteſt dici ꝙ cano/
nicis inſimul cuʒ e⸗
piſcopo.hoc ueruʒ
eſt in eo quod ð co/
muni percipiebat
alias videtnꝛ ꝙ tan
tum canonicis ar.
C. de here. decu. ⁊
nani.l.i.ii.⁊.iii.niſi
cum iniuſte pꝛiuatꝰ
eſt. tunc enim omia
ipe recuperat que
amiſit. ff. ð re mili.
l. pe. C.e.l.i.li.xii.
lau. ſʒ certe ego cre
do ꝙ ſuum benefi⸗
cium debet aſſigna
ri alicui ꝗ celebꝛet
pꝛo eo. donec ipſe
eſt excommunicatꝰ
ut extra de appel.ꝑ.
uenit.8 b.
m NVericus. ar⸗
¶Ntificiolo ex q̃
li artificio clericus
poteſt ſuſtentare ſe
ſumma.
n Interemptoꝛel
ideſt illud ſecundũ
quod ſolet eſſe iter
emptoꝛes.⁊ ſic idẽ
repetit.⁊ tunc ſunt
due partes ſecũdũ
eſt hic interem/
ptoꝛes eſt una pari
⁊ uocat intempto/
res pꝛoſenetas de
quibus habes. ff. ð
pꝛoſene.l.ii.

o Beclinantes. ſ.

clexici.ioan.

dit magi
r in p⸗
cedenti di.ꝙ cleri
ci debent celebꝛare
diuina officia in ec
cleſia.in hac.xcii.
diſt. oſteudit magi⸗
ſter qualiter. quia
ſcilicet non debent
uoci modulationis
inſiſtere.adijcit eti/
am ꝓꝙ in eccleſia ro

mana diacones cã/⸗

tare non debent ſz
uerbo pꝛedicatio/
nis uacare. poſtea
Di. lxxxxii.
monet incidentem
queſtionem.utrum
epiſcopi qui non re
cipiuntur in ſua ec
cleſia poſſint ĩ alia
parꝛochia epiſcopa
le officium exerce⸗

re.
Antantes.

dum eſt. ut de con. dil.

—

v.nõ mediocriter. ⁊ ibi pſallite deo in iubilatiõe.tñ magis coꝛdis
notione q uocis iubilatiõe.ut.xxxviii.di.ſedulo.

indchtiſen
Ninigat
de. Mß
Ercopnnener
eunndengt
Nrb.
Leinr
ttr
tfſcock
beſtſuſtnrt
taui plii
nm.
eIntennne
ſtilud ent
oſoletchin
Ptores ſel
eti ivi
epartes ſei
ſt hie inen
eseſtumn
Ncat intenne
poſeneten
ſohabeb
e.lii

clinantes.

iogn.
Ving
iem
dun
erit
lidin
bentctetu
mnoffcant
.in hn
oſtencim
gualnr
etmon oh
nucfninn
“
eeceeinn
4dionese
ſon debeni
prden
ene
. ecd
funnn
ſhiciine
ſvnton n

nſin

ſfumnan

8
utint
wr

LXXXXII

a & Liniende. nt populum delectent. nam nec ipſa veritas pꝛonunci
anda ſic eſt ut quis hominibus placeat.xxii.q.ii.pꝛimum. linire an/
tem ut melius cantent ⁊ pꝛonuncient ueluti elecinaria peccatum nõ
eſt. ſi ad laudem dei ⁊ non gratia laudem conſequendi delectantur
ar.xxxii.q.iiii.obijciuntur.ꝓcurare eniʒ debet ut clara noce no rau⸗

ca ꝓnunciet.nt.xxi
di. c.i.ut populꝰ pla
ne intelligenſ dicat
amẽ.nt.xxxviii. di.
ſedulo.

b ¶Theatrales.tra

gedi ſic faciebãt in
theatro decantãdo
tragedias.⁊ dicun/
tur a tragos quod
eſt hircuſ.⁊ oda qðᷣ
eſt laus.quia hirco
remunerebantur ꝓ
pter fetidam natu-
ram hirci.
¶ Abb officio. exẽ-
pti. hoc ĩtellige qn ĩ
duti ſũt in ecclia ad
cantandum enan/
gelium. ? ſic intelli⸗
ge ſequens. c.
4 I ſancta. mi/
mſterium con/
ſtituti.
e¶ PDPꝛedicatiõis.j.
xyi.q.i.adijcimus.
contra ſed illud ex
cã dictum eſt ꝓpter
quoſdam ipꝛobos
monachos.alias ẽt
diaconi pñt pᷣdica/
re.uel hoc intellige
ex delegatione. ali/
as ſolius ſacerdo/
tis officiũ eſt pᷣdica
re uel pᷣdicationem
appellat lectionem
euangelicam.,.
¶Stimulat.i.exaſ
peret contra ſe.
g In ſede apo. ex
hoc dicunt quidaʒ
hanc ꝓhibitiõem ĩ
ec.ro.tantũ locum
habere.alij tantum
de cardinalibus in/
tellligũt.h.uero ge
neraliter intelligit
eẽ ꝓhibitum. cuʒ.ſ.
ad legendũ enange
lium induti ſũt. qðᷣ
patet ex illo vᷣbo qð
ſ. dicit inter miſſa⸗
rũ.⁊ cã huiꝰ cõſti⸗
tutionis fuit hone⸗
ſtas.
b Solũqʒ arg. q
diaconuſ nõ niſi cã
neceſſitatis dʒ lege
re epiſtolã.xxyv.di.
c.i.⁊c.

i On liceat pſal

Æ„Blere. ar. ꝓ lai⸗
cis qui nõ cantant
in pulpito ſed alibi
in eccleſia.
le ¶ Qui ab epõ nel
abbate. lxix. di. c.i.
nel etiã a ſacerdote
ut. xxiii.di. pſalmi⸗

. ſta.
J al. hec tria

„

Antantes pſallentes in cor
dibus ueſtris domino:audi/
ant hec adoleſcentuli. audiant hi
quibus in eccleſia eſt pſallendi of
ficium deo nõ uoce ſed corde can/
tandum. nec in tragediarum mo/
dum guttur a fauces medicamine
liniendeſunt ut in eccleſia theatra
les moduli audiantur a cantica.
¶Ab officio autẽ cantãdi ⁊ pſal
lendi diacones inueniũtur exẽpti:
ne dum uocis modulationi ſtudẽt
altaris miniſteria negligat. UAn
de grego.
Cantandi officiũ diacones ſibi nõ
uſurpenr.
L1 ſancta rom ana eccleſia du/
Hadum conſueiudo eſt ualde re/
prehenſibilis exorta: ut quidã ad
ſacri altaris miniſteriũ ↄſtirutiꝰ cã
tores eligãtur a in diaconatus or/
dine conſtituti modulationi uocis
inſeruiãt: quos ad predicatiõis of
ſicium ⁊ elemoſynarũ ſtudia uaca/
re cõgruebat:unde fit plerũqʒ ut ĩ
ſacro miniſterio dum blanda uox
queritur: congrua uita negligatur
⁊ cantor miniſter deũ moribus ſti
mulat cũ populũ uocibus delectat
Qua de re preſenti dec eto conſti
tuout in hac ſede ſancti altaris mi
niſtri cantare non debeãt: ſolũqʒꝰ
euangelice lectionis officiũ intra
miſſarum ſolẽnia exoluãt. pſalmoſ
mos nero ac reliquas lectiones cẽ
ſeo per ſubdiaconos: uel ſi neceſſi
tas exigit per minores ordines ex
hiberi. ſiquis aũt cõtra boc decre
tũ meũ uenire tẽtauerit anathema
ſit ¶ A quibus ordinãdos opor
teat eſſe imunes:breuiter mõſtra/
tum eſt:de quorum uero manibus
ſuos ordines ſuſcipere debeant:fa
cile patet.ſacerdos enim ⁊ cuncti ĩ
fra ipſũ conſtituti ab epiſcopis de/
bent ordinari. C Unde in cõcilio
martini pape legitur.
Qui nõ ſunt ordinati ab epiſcopo
in pulpito nõ pſallant neqʒ legant.
On liceat in pulpito pſalle/
re aut legere:niſi qui ab epi

ſcopoſũtordiati leciores. ¶H De

epiſcopis aũt a quibus uel in qui/
bus locis ordinare debeant ſupra
diffinitũ eſt. nüc aut querit᷑ de bis
qui ordinati a parrochia ſua nõ re
cipiuntur:uel pro aliqua cauſa eas
adire noluerint:an in alterius par
rochia epiſcopale poſſint officium
celebrare. De his in concilio

ca.loquũtur de eadẽ materia.ſ.cũ quis eſt oꝛdinatus epᷣs ad aliquã
ecchiam.ſed non audet ire illuc ꝓpter ſcandalum.uel ꝓpter hoſtili⸗
latẽ.uel qꝛ nõ recipit᷑ aliqua ð cã ſine culpa.tamẽ ſua iſte nõ dʒ aligd
pſumere de rebus ecclie ad quã diuertit.⁊ expectabit quouſqʒ ꝓui/
deat ei ſynodꝰ alibi.vii.q.i.paſtoꝛalis.

c GS

m Pꝛo cõtentione. ar. p. xxi.e.ult. ſi plures.
n ¶ Aut pꝛo aliqua.i.de iure.quia dicunt ſe non elegiſſe eum.nel dicunt ꝙ re⸗

nunciauit epiſcopatui.

o ontingere.i.non epiſcopalia.niſi inuitatus ſit.ar.extra de eo qui reſig.c

i.j.vii.q.i.c.epiſcopi.

martini pape ſic ſtatutum eſt.
Sacerdoiis officium gerat epũs
quem ſua parrochia non recidit.
Iquis ordinatuſ epũs ad par
rochiã cuius eſt electus pro cõ
tentione populi aut pro aliquara
tione nõ pro ſua culpaĩ parrochia
que ei fuerit data nõ ierit hunc ho
norẽ oporter ſacerdotii tãtũmõ cõ
ringereꝰ:ita ut de rebus eccleſie in
quã uemit nihil preſumat. ſuſtine/
at aũt quid de eo ſanciũ cõciliũ iu/
dicare?uoluerit. ¶ Item ex cõci.
antiocheno.
De epiſcopo ordinato quem ſua
parrochia non recipu.
Jquis epũs ordinatus ad par
rochiam cuius eſt'electus mi
nime acceſſerit non ſuo uicio:ſʒ qo
eũ aut populus uetet:aut propter
aliã cãm nõ tamẽ eius uicio perpe
tratã:hic a honoris ſit a miniſterii
particeps:dũmõ rebꝰ eccleſie ubi
miniſtrare cognoſcit᷑ in nullo mo
leſtus exiſtat:quem etiã obſerua⸗
re ↄuenit quicquid ſynodus perfe
cte prouincie iudicando decreue/
rit. Item ex cõci. anchiritano.
A ſua parrochia non recepti aliis
moleſtiam non inferant.
Bo quiPepi ordinati ſũt neqʒ re
ccepti ab illa parrochia in qua
fuerant denoĩati: uolueritqʒ alias
occupare parrochias:⁊ viʒ preſuli
bus earũ iferre ſeditiões aduerſuſ
eos excitãdo:eos abiici placuit ꝙ
ſi uoluerit in preſbyterii ordie ubi
prius fuerãt:ut preſbyteri reſide/
re:nõ abiiciãt᷑ a propria dignitate
ſi ãt ſeditiões ↄmoueritibidẽ cõſti
tutis epĩs:preſbyterii quoqʒ ho/
nor talibus auferat᷑: fiantqʒ dãna/
tiõe nõbiles. ¶ Item ex concilio
ontiochen.
Coione priuetur epũs:qui ſibi cõ
miſſam eccleſiam adire neglexerit
uis epuiser manus impo
itionẽ epãtuʒ acceperit ⁊ ſibi
ↄmiſſi miniſteriũ ſubire neglexe/
rit nec'acquieuerit ire ad eccleſiaʒ
ſibi cõmiſſam:hũc oʒ cõione priua
