nirii mia. vt. xxxi. diſt. adqua a ſale pniaz age. in ieiuniis ? illicito faciendũ. ſi. n. facururus eit pena in eo ſtatuitur. ar. xxxij.
ntugi necge⸗ e in nigilis: oronibus z elemoſy quocnõ z iam faciat adulteriuʒ 1· di. 5verum.
n i otempta. xxiiij nis ol ipe perſeuera. armis nuqu C en deiee o ¶Denialiter. ar. ꝙ eccleſia
timain iiſ. ecce.? gdiecr s 0 e perleuerg. nqua no faciat bomicidiũ: utuiuẽte vro pot coꝛpus ? ſangumem dñni
attin pnia peracta ſʒ an/ cingere nec in quolibʒ loco linga re ſua alterã ducat:⁊ nõ hbumanum quibuſdam etiam in fine pꝛo
hntlin ie latã tn ſniaʒ. . P re preſumas.uxorẽ nüquã ducere ſãguinẽ fũdat:quod ſi ẽ utrũqʒ ne hibere.ar. xxvij.q.i.impudi⸗
glane xi.q v. c. xpᷣiana. cõcubinã nũquã br̃e nec adulterii fariũ:nõ dʒ alteꝝ ꝑ alteꝝ ꝑpetrrare cas. ar. vi.i. penitentes.9. 5.
dſeh d Möoaſteriũ. ex xxvi.q.vi.ð his. .S.ij.q.iij.
lgegen, hoc loco vr ꝙ qtũ ſi quis epiſcopum aut pſbyte
onatſte amgz pniam quis teneatur finire ſitret religionẽ ad illã nõ tenet rnm. S.xiij.q.vl.queſitum eſt.niſi ſ̃m pᷣcepta canonum.ad hoc dic ꝙ qnque
imeſnn qꝛ religio ſolnit ninculũ iuramenti.vt extra de iureiu.peruenit.iteʒ illud qð de iure cõicompetit dꝛ concedi reſpecin miſericordie ⁊ pietatis.arg.
oſun, ſoluit votum. vt extra de vo. ⁊ no. re. ſcripture.item ſoluit ninculuʒ ỹ.xi.q.iij.quoniam.ff.de uſufru.ſi extraneo.⁊ in ceteris c.hic ſignatis.nam
Lein . obedientie.xix.q.ij.due.licʒ.ergo a papa ſit alicui iniunctuʒ ĩ pniaʒ uniuerſe vie dñi miſericoꝛdia ⁊ ueritas. .
iontb nt eat romam uel aliquid hmõi faciat ⁊ intret religionẽ non dr traſ p ¶ ¶Sanguis.i.peccatum.vnde illud.ſanguis ſanguinem tetigit ideſt pecca/

chnid

greſſio. ille enim di tranſgredi qui deſerit maius ꝓ minoꝛi.ut.xx.
q.iij. ꝓpoſitũ.⁊.xvij.q.i.ꝗ bõa.ar.ad idẽ.j.de pe.di.i.ꝭ.his anctib⸗

tum. xliij. di. epheſijs.

q ¶ Alieni.ar.qꝙ non imputatur pꝛelato ſubditorũ malicia exquo per eum nõ
ſtat quo minꝰcorrigãtur.ar.vij.q.i.ꝭ.cũ ãt.S.di.xliij epheſijs.s.xlvij.di.c. vl.
rJaqs uerius.non lʒ.nam dic it lex ꝙvnum delictũ ꝑꝑ aliud delicium nõ
minnit penam. ni. ff. de pꝛi. delic.l.ij.? eſt ar. in delictis compenſatio
non admittitur.ar.xiiij.di.c.i.

9 ⁊ hoc.h.concedit.alij dicunt ꝙ tenet᷑ adimplere qð ꝓimiſit ⁊ qd in⸗
mmne. innctü eſt ei ipnia. niſiabbas diſpenſet ſecum. xviij.q.ij.c. nullam.
e¶ Si foꝛte.ſi non ponitur dubitatiue. ĩmo nota eſt aſſertõnis.i.eq̃

un, penitus.ſi· de pe. di.i. q;obrem.

tlſnn . Et grauius. uiſum enim fuit maioꝛis pene cõuerſari inter hoies ſ¶ ¶ Quod non licet.ſ.occidere uxorem ſuam.
zuntea zhoſumnear ere ſuffragijs i pcul ab bominibus ſolacium hoium 1 OQinod non licet. aliam ducere ea viuente. .
ii non ſentire. C. de apo.hiqui. u Adulterium.ſic ergo ꝑmittitur minus malum ut enitetur maius.. xxyvi.
ſuf

Lau.

g.ij. hi qui. ð. xxij. q.i. e. vl. . di. lxxxii. preſbyter. 5. ꝓxi.q.vii. quid. ſo. gra o Be penitentibus. hic mouet magiſter quãdam incidentem qu?- iule
uius eſt homicidium q; adulterium ſed bi expone granius. i. generaliꝰ. l. di. ſtionem. an poſt ſolẽnem penitentiam poſſit contrahi matrimoniũ ie
qꝛ tua. uel turpius rõne inquinationis.xxxij.q.i.in coniugio.⁊ nõ eſt conſiliũ Et tres ſunt opi. de ſolẽniter penitentibus. quidam dicũt ꝙ nullus mun ſol
vel pꝛecepium qð hic dꝛ ſed eſt comparatiua ꝑmiſſio ꝗͥ non excuſat a peccato ſolẽniter penitens põt contrahere niſi ex diſpenſatione.ſ. e. antiqni. ehliu.
a ¶ In premiſſis.ſic intellige.xxxi.q.i.hac roõne. qꝛ intelligitur uouiſſe.⁊ ſic intelligunt.c.j.e.de his.penitens enim ſelumn
b Impendatur. S. e. inter le ſemp uiui ſub re/⸗ d eno
ctores. “ „ . „ gula eccleſiaſtica. ppnn
c.P acnit: icen lan:i im ſz utrũque uitare. In premiſſis au ſoror aaron caro intelligitur ſacer vr de pe. di. v. con⸗ Sriauin
E. punitatem. ſimile. xly. ctoritatibꝰquique ꝓhibent᷑ aduite dotis que dũ ſuperbie dedita ſor / rarium. b. uero di a nn
di. qui ſyncera. ſienzd t rs ↄiuges ſuas occidere:ſʒ ꝑmit didiſſimis cogitanionũ maculatur cit ꝙ quilibet peni⸗ grin
aud tehateruen mn ons titur po. vi. ànoꝝ pniam eis illas ctagiis exira caſtra. vii. diebus remſtin nha de, uin
lege expreſſas punitur in pe⸗ dimirtere. ſi at illas interfecerit: iu hoc eſt extra collegiũ eccleſ ie. vii. ſibꝰ. puta pꝛo “ rlig.
tem donationis quã dedu ꝑꝑ re:niſi forte ꝑꝑ lapſũ iuuenilis icõ uiciorum loci uel priſtine dignita iunctum hoc ſit ei alhenent
nuptias. vt in aut. ut li. ma. ? tinẽtie ad mrimonia ↄtrabẽda eis tis recipiat meritum.⁊ poſt pauca nomine penitentie niuig
auie. 5. ſiquis autẽ. col. viij.ſi miſericordia ĩpendat clericis aũt In fine autẽ epiſtole hoc adiicien xel oro raptu ſpon talcus
autem quis non dedit dona. ↄcedit᷑ ſiuxores eoꝝ peccauerit ſi dum putaui. ut quonẽſcũque ĩ ge/ ſe alterius uel pro td
propter nup. punitur ĩ quar,· ge mortis acerbitate bre eas in aa ſtis ↄciliorũ diſcors ſnia inuenif: ſtu adhuc tamẽ (algit
abanetoinnepe noli vree⸗ ſtodia ? ad ieiunia eas cogere: nõ illius ſnia magis teneat᷑ cuius anti ufitnb in⸗ Anl
Qdit ccc. aureos. ſi excedit da-⸗ tuſque ad necem affligere. gor potior extat auctoritas. boc cõmuni poſtuntes lun .
bit. c. aureos. C. de repu..l. Vnge in tol.cõcili.prio legit᷑. aũt quãquã de ſacerdotibꝰ uideat᷑ trahere. ideo auteʒ incl
vlti. item non dico q; ipſimet Clerici.ſi uxores eoꝝ peccauerit ſpecialiter dictum: generaliter iñ in tribus hiſ caſibꝰ G ſort
debeant eis pniaʒ iniungere. preter necẽ eas domi cuſtodiant 2 de omnibus penitẽtibus opʒz itel prohihetur qꝛ i biſ Ullexete
d conpelenun 4 ache ad ſalutaria cogant ieiunia. ligi. Ad imitanonẽ naãque illiꝰdni c naminatur mii nb.
elenore ſun dico cdnö5 ) AZacuit urſi quorũcũaue cle/ ce ſuie dauid de adulterio ⁊ bõicei voniir n. ane um
qꝛ non inuenio expreſſumca K. ricorum uxores peccouerint dio reprebẽſus vnius bebdoma quibus poſt ſolen, mroe
ſtigare tamen põt eã. vt nota ne forte licentis peccandiplus ha de ieiunium in ſatiſſactione admiſ nem penitentiã noõ —
ni.5. vij. q.i. ſicut alterius ſel beant: accipiant mariti earum hac ſi ſceleris deo legit obmliſſe. hinc licet ↄtrabere. vn?ꝰ nn
quare dicit quod pauperes poteſtatem preter necẽ cuſtodien etiam eccleſiaſtica conſuetudine eſt pro inceſtu. ut 1⸗ un
clerici ſeruiant ſibi. Bic ꝙre qi a ligandi ĩ domo ſua ad ieiunia uſurpatum ut malorũ criminum xxxij.q. vij. ſi quis e
ſpondet tacite obicctioni. q. ſalutaria non mortifera eas cogẽ penitentia. vii. ãnorum ſpacio con vigduam. Item ho enieie
Srſimolkeres liaa⸗ ns val tes: ita ut inuicem ſibi clerici pa- cludatur: niſi uel officii excellẽtia pxoricidio. .e. iter ſake
riiqui non phimics. ſerieé⸗ eres auxilium ferant ſi ſeruitiañ̃ uel criminum magnitudo uulgarẽ anor goſese in ĩ
tes hrẽe.ſeruiant ſibi vice mu habeant.cũ uxoribus ãt ipſis que conſuetudinem excedẽs:uelun dũ n8. xxvij. q. iſtatn i bino⸗
tua. item m. h. nõ poterunt peccauerant non cibos ſumant ni contra namraʒ bumane ſocietatis tum.nec contradi⸗ nmomnihi
illos reconciliare ſibi niſi nol ſi forte ad timorẽ dñi acta pnia re parentibꝰuel liberis uel aluis eiuſ cit.xxxvi. q.ij.tria. mmagimit
lent pmoueri. ar. xxxiiij.di.ſi uertãt᷑. ¶ Nũc ãt querit᷑ quare ſa modi perſonis impudice adhere, nam ibiilla noͤerat imuntnn
cuius. alij aũt dicunt illum n cris canonib'ſit inſtitutũ ur pꝰ. vii. mus: uel dum relicto namrali uſu ſponſa. Jeme eon nten
impediri cuius vxor cogno⸗/ 5 4 iſti ſt It cubitu cum moma utfihe
ſcitur ab alio ſi ipſe non ᷑/ſſen anos penitentes in priſtinum ſta/ comtra naturam more ſodomitico li. xxxij. q.i ut lex/ Beynn
tiat eiꝰ adulterio. yñ bĩ po ½ ium reuocemur. ⸗ fornicamur: uel uſque ad coitũ bu ren pob botmici⸗ nrmi
ſunt eas reconciliare ẽt uuo ¶De his ita ſcribit Juũdorus torum animaliũ prolabimur pre, Se prelbyten. ual munen
ad carni commerciũ. nec eis ad maſonem ſobmn. miſſum ſpacium rranſcendere co extradð pe.? re. aii llyh
in aliquo preiudicatur. q ii,/ Quare ſit con itutum poſt ſeptez gat. ¶ De penitẽtibꝰ quoqʒ que prelſbyterum. Ytez nini
intelligas m qð dixi.s. xxx/ ãnos in priſtinum ſtatum peniten ritur: an eis generaliter poſt peni Ppeo qui doloſe ſu⸗ ſunae
e iagteem gr.riſ. g. 88 redire. tentiam peractam cõiugia conce/ epit flliunz o ſacro nn
i. diſectiſſimi. ar. xl. . iReg. PDeEa ipſuʒ ꝗ canonuʒ cẽſura dantur. generaliter eniz canonica Pierrr dae imnnn
ar. di. xc.pꝛecipimus. . poſt vii. annos pn le remane guctoritate prohibẽtur penitenteſ ſi iſti contrahãt no Pnlurn
f¶ Si ſeruitia. i. ſeruientes. re in priſtinuz ſtatũ precepit a ce ad ſecularem militiam redire uel tenet matrimoniYf. lalam
g ¶ VMon cibos. ⁊? eſt hoc ꝑp tera.ut in tractatu ordinandoruʒz m atrimonia contrahere. arg. ð. e. interfecto hni
enoꝛmitatem delicti. tñ iplaʒ de lapſis: non electione ꝓprii ar⸗/ ¶Vnde Spricius papa. res. ſi tales tamen Mhnmn
excõicatam nõ debet nitare. bitrii ſci patres: ſed potius ex ſnriia Penitentes matrimonia contra ſintquinon poſſũůt ullimi
Ma aronem mults. dd diuim iudicii ſanxerũt nam legit bere probibentur. continere de lceii⸗ en
b· Oe ipſum. pꝛecepit. i. cmarig ſoror aaron ꝓphetiſſa dũ Ebis 'uero non incongrue ep ſronipoſhinls inn
Vmiſit poſt. vij. annos. . detractionis aduerſus moyſem i/ dilectio tua ſedeʒ apoſtolicã epifropi facit matri Mane
di. lxxxij. preſbyter. contra. 3 curriſſet delictum: illico ſtigmate credidit cõſulẽdam: qui acta pnia monium talium te mnei
neritas canonum eſt in penis lepre percuſſa eſt. cunque beteret tanquam canes 7 ſues ad uomitꝰ nere. ut. ſ. eo. c. vlt. MMeninct
infligendis. æ penitentie ſunt moyſes vt emundareiur: prece/ priſtinos a volutabra redeuntes ? alij dicunt mrimo⸗ uſr
Abinarie nrxrotd r. tem pir eaʒ qñs extra caſtra. vii.dieb?ꝰ milicie cingulum ⁊ lubricas uolu niuʒ talium tenere. gemn
d a ve arbi nien egredi:a poſt emundationẽ rurf?“ ptates ⁊ noua coniugia ⁊ inhibi/ licet prohibeen inime
rre ſiplures e.n m. Eeam in caſtra admitii. maria ersgo tos denuo appetiuere concubitus roneah ite n
ſtinguemꝰ.ĩpᷣn. di.l. eos vo ꝙ ſi cotraxerint ſe itnaſns
i TWiam legitur. licetolim peccatum murmurationis non mulctaret̃ morte. parentur qð credo verum.ad hoc facit e de preben. ſignificato. ulifecg
hodie tamen repellit ut dicit.h.a pꝛomotione.argu.xc.di.alienus.q;ꝛ nec om p Ehis.Hoc.c. põt intelligi de penitente ſolennit᷑ pro aliquo wuckg
nia nec ſola ⁊c.ut notaui.liiij.di.multos.hic inſerit᷑ vna ratio quare ſeptẽnis O pꝛedictorum criminum. ? tunc dic improfeſſam.i. continen Pebli
penitentia imponatur qꝛ maria ⁊c̃.theologi aliter aſſignant.ut ſicut propter tiam male profeſſam.i.non ſernatam. 7 ꝙ poſtea dicit non bhabent dneghi
pecca umn ſeptifoꝛmis ſpiritus ſancti gratiam amiſit.ita per penitentiã ſeptẽ⸗ ſuffugium penitendi. uerum eſt ꝙ ſolẽnis penitentia non iteratur mnifte
le uin recuperet. ſi.5 l di domi l. di. poteſt. leʒ ergo innuat contrarium.ſ. de pe. di. ii. ..ex perſo citn
Muius antiqunior.ſi.S.l.di.domino ſancto.in fine.vbi de hoc dixi. na.põt etiam hoc.c.jntelligi de his qui notum emiſerunt. ? poſt cõ Meſende
I. OWrvatum vuſn habitum. traxerunt nectenuit mrimonium. ? tunc dicit improfeſſam. i mmali W
m E Denalorum. ri q-i poedicandum. n Excellentia. vt. õẽ. profeſſam. ? dic ꝙ non habent ſuffugium penitendi.i. contra tnixhe
xxxii. di. preſbyter ⁊ xxyij.q.i.deuotam.S. xxiiij.q.i.ſi quis dederit.tamen ſionem ſuam veniendi.omnia alia plana ſunt. tenn

omnia iſta ſunt arbitrio ſacerdotis.xxvi.q.vij.tem 5 nl ganein „oléntter pe. fideſin⸗
rin! tis. xxvi. q. vij. tempora. vnde canones nõ pe q Et militie. ſed nũquid ita generaliter nerum eſt ꝙ ſoleniter pe/ Mlt
nunt menſuram penitẽtie. ſed omma hec arbitrio ſacerdotis relinquunt᷑ ut niitens non debeat redire ad cingulum militie. dicuni quidam Naui

j. de pe. di. i. menſuram. . eſſe conſilij non autez precepti.c ita intelligũt de peni o . lallas

.

Nchkert

flentaneg
Nchſun tnd
Polteeſe

Clbs wen
ſenrpennrin

ſekorne

nmich
ie ntis
Gcungene
ſwretgit
ſomns er

Uprſot
uapnſſt
Unnetn.

Ctrmigtt
fantiltia.
ſonien

binann

lmmitit

rprin
chnt
un
etfteun/4
zmini
ſttinik
eml
1entce,
ſtonmni

Gtnnnn

ieun⸗
ſeali n

ſtcutnt⸗

= =

—
— = J
S S
=
=

— —
= =
–☛⸗ =

=

f In adoleſce

poc alij intelligunt in eo caſu tantum cum eis hoc iniungitur in pe/

XXXIII=

nitentia. aliſ. dicunt iſtud tantum eſſe intelligendum quando agit
enitentiam ſo lennem pro crimine in militia conmiſſo.⁊ hoc inu

it ulud. c. falſas.

al¶ Prodiderunt.ſi. xxxij.di.propoſuiſt i.s. di. xxviij. prinſq. C. ð

epi. audi. nemo.
b Jungantur. de
pe. di. v.ſi. qui vo.
c ¶ Et circa mulie
res. arg. ꝙ ſolenis
penitentia iniungi
iur feminis ſicut ⁊
uiris. ar. l. di. peni
tentes. j. e. q. antig
7.q.v. penilentiaʒ
5.xxvij.q.i.nirgini
bus. ⁊. c.ſi quis ſa
cro.ſ. e. c. i.
d & Sed quia. uel
contrahere ptum
ad hoc vt ntat ma
trimonio iam con
tracto. non eſt per
miſſio licet forte/
ita intellexerit gra
tianus. i0.

g&& Vadiuimus. ſi

hoc. c. intelli/
gas ð priuata peni
tentia planum eſt ſi
de publica. tunc lo/

quuitur de matrimo

nio iam Zcto.
f N adoleſcentia
conſtitutus.hoc
c. dupliciter põt in
telligi. Primo deo
ſoluto qui egit ſolẽ

nem penitentiam p

aliquo dictoruʒ cri
minnʒ poſt contra
bit. ⁊ hm hoc facit
Bregorius mẽtio⸗
nem de hoc.ð.e.in
terfectores.nec fit
mentio de hoc. j. e
antiqui.Sed ð alia
conſtuutione leõis
quam non habemꝰ
cum illud atiqui.ð
cõiuncto in mrimo
nio intelligatur qui
tale quid commiſit
ꝑꝑ ad egit ſolẽnem
penitentiam ꝓ ali/
quo predictorũ cri
minum de quo ibi
dicit ꝙ dʒ vti vxoꝛe
ſua quouſqʒ poſſit
ſeruare cõtinentiã.
yel põt intelligi de
iam coniuncto/⁊ ſʒ
hoc lit de hoc men
tio.j.e.antiqui.ſed
de qua fit mentio.ð
e. inter fectores. ite
rum neſcimus. Se
cũdus caſus repu/
gnat illi lr̃e copulaʒ
vxoris elegerit. ſed
expone ibi.i. egerit

carnale debitũ. poſ

ſet tamẽ intelligi il⸗
lud.c.ãtiqui.⁊ illᷣ
interfectores ꝙ fa⸗
cerent ambo men/
tionẽ de hoc in ado

quorum improfeſſam continentiã
generati poſt abſolutionem filii ꝓ
diderunt:de quibus quia iaʒ ſuf/
fugium non babent penitẽdi id du
ximns decernendum: ut ſola intra
eccleſiam fidelibus oratione iun/
ganturꝰ ſacris myſteriorum cele/
britatibus quãuis non mereantur
interſint.a dominice autem menſe
conuiuio ſegregentur: ut hac ſaltẽ
diſtrictiõe correcii: ⁊ ipſj in ſe ſua
errata caſtigent:a aliis exemplum
tribuant: quatenus ab obſcemiſcu
piditatibus retrabantur quibꝰ m
quoniam carnali fragilitate cecide
runt: uiatico munere cum ad do/
minum ceperint proficiſci:per cõ/
munionis gratim uolumus ſubue
niri:quam formam ⁊ circa mulie/
res que ſe poſt penitentiam tali/
bus pollutionibus deuinxerunt eſ
ſe ſeruandam cẽſemus. Sed quia
timore ſoluendi coniugii nõnulli
ad penitentiam accedere differũt
uel propter lapſũ adoleſcentie quẽ
formidant penitentie remedium
ſuſcipere negligũt. ideo auciorita
te canonica permitiitur eis uel cõ
tracta matrimonia retiner᷑ uel alia
cõtrabere. VAnde leo papa ga
lerio epiſcopo tripolitano ſcribit.
Ex indulgennia coniungia poſt pe
nitentiam legitimam non negẽt.
Adiuimus a quibuſdam ꝙ i
ueſtris dioceſibus ac finibus
chriſtianorum ceius leui occaſiõe
ſe ſubtrahbunt penitentie iugo dicẽ
tes qꝛ ſi penitentiam agimus con
iugii debemus relinquere copulã
in quo errãt:⁊a de ueritatis calle di
ſcedunt:qꝛ pro omnibus illicitts
penitentiam vnuſquiſqʒ chriſti no
minis cultor ſuſtinere ac peragere
ſũmopere deber diceme domino.
penitentiam agite:appropiquabit
enim regnum celorum.coniugiuʒ
uero legitimum nulli ortbodoſoꝝ

penitẽtiam ſuſtinenti ſoluere licet

infra.ſacris eos uos expedit elo
quiis edocere ut ab erroris eripi/
antur caligine ⁊ licinis copulano/
nibꝰ. iuncti de omnibus illicitis
penitentiam agere procurarent.
Ntem leo papa quartus.
Propter lapſum iuuemiis incon
ninentie non negentur penitentibꝰ
licita coniugia.
NMadoleſcentia conſtitutus ſi

urgente aut mem mortis gaut

captiuitatis periculo penitentiaʒ

leſcentia ita.ſ.ꝙ illud antiqui. intelligatur de coniungenda.⁊ ſm Hᷣ
lr̃a poſita in.c.antiqui.ita debet exponi.coniugatus.i.cõiungẽdus
redeat ad priſtinum coningium ideſt contrahat coniugiũ qð antea
contrabere potuiſſet iure ſi non peccaſſet.ſed nũc ex diſpẽſatõe.io.

ntia. ar. ꝙ roõe etatis facilius diſpenſat.l.di.pẽniẽtes.

g & Mortis. cum volebat e

xxxv.q.vi.ſi duo.
xxvi.q.vij.c pᷣmo. .

tens incipit agere penitentiam.

geſſerit poſtea timens lapſum in

continentie iuuemlis copulaʒ uxo
ris elegerit ne crimenfornicatio/
mis incurreret rem uideturfeciſſe

uenialem:ſi preter coniugem nul/

lam omnio cognouerit in quo ta/
men regulam non conſtituimus:
ſed quid ſit tolerabiliꝰ eſtimamꝰ
Iiez nicol. pap.radulpho epi/
ſcopoſacte eccleſie argẽtee ttẽſiſ.
HMec penitentia eſt imponenda ei
qui matrem occidit.
Atorem preſentium matrici
gam eſſe cognouimꝰ: cui pre
cipimus ui ſub penitẽne iugo per
maneat:ita ut per annum integruʒ
eccleſiam non ingrediatur ſed an/
te fores baſilice ſtäs orans ⁊ de/
precans deum perſeueret qualiter
lanto eripiatur piaculo.completo
uero anni circulo introeundi in ec
cleſiam licentiam habeat. tantum
inter audientes ſtet: ſed non dum
coĩcet.completis autem trium an
norum circulis ſacre cõmunionis
ei gratia concedatur. oblationes
uero non offerat niſi prius aliorũ
ſeptem annorum curricula exple/
antur. & His aũt omnibuſannis
atque tempoꝛibꝰcarnem non man
ducet:nec uinum bibere preſumat
exceptis feſtiuis diebuſ atqʒ domi
nicis. Et a paſcha uſqʒ ad penthe
coſten:⁊ quocũqʒ ire uoluerit nul
lo uehiculo deducatur ſed pedibꝰ
proficiſcatur: arma non ſumat niſi
contra paganos. Jeiuner auteʒ tri
bus diebus per hebdomodãuſqʒ
ad ueſperaʒ.a propria ac legitima
coniuge non ſeparetur:ne in forni

cationis uoragineʒ corruat.quod

ne fiat optamus.ſi aũt ante ãnoꝛuʒ
trium curſum ſinis uite illiꝰappro
pinquauerit: corporis ⁊ ſanguinis
domini nr̃i ꝑticeps ſiat.ſinauteʒ ut

ſupra ſtatuimus: efficiatur: tamen

ſi illius ↄuerſionemPꝰa lachrymax
fonte in omnibꝰuideritis floridis
actionibus:a optimis operibꝰpul
lulare: humaniꝰ circa eũ ſollicitu
do ꝑuigil appareat: minſqʒ in om
nibus demonſtref. 'Item.
Poſt dignaʒ pniam adoleſcẽtibꝰ
permittuntur licita coniugia.
IJguis cũ duabus ſoꝛoribꝰfue
rit fornicatus: aut cum bis per
ſoniſde quibꝰſancta ſcriptura phi

bet: ſi dignam egerit pniamꝰa ca/

ſtitatis nõ ualuerit ↄtinẽtiam ſuſti/
nere: lʒ ei ligitimã i ↄiugio uxorẽ

dormierit.contra.S.proxi.q.vij.conenbuiſti.

2 9 6

ſſe in libello. non intellige pro infirmitate. argu.

hil Penitentiam. ideſt non expleantur.vij. ãni computato primo exquo peni-

h Penitentiam. argu. cõtra
ỹ.l.di.penitentes.ibi enim di
citur ꝙ ſolẽnis penitentia nõ
de facili iuuenibus imponen
da eſt.non eſt contra qꝛ illud
bene concedo. L
¶Regulaz. finis huius. c. fa
cit pꝛo his qui dicunt ꝙ nec
etiam iunenis cõtrabere põt
S.e.interfectores.hu.volau.
⁊ mar.qui dicunt ꝙ iuuenis
de iure cõmuni põt contrahe
re.exponunt litteram non re
gulam conſtituimus.i.non di
cimus aliquid qð erat ius cõ
mune ante hoc imo cõtra ius
cõmune qꝛ ð iure ↄmuni nec
adoleſcens poterat contrahbe
re ante hoc.
lH Eſtimamns. conſtituẽdo
ſ.quid modo tolerabiliusjeſt
eius contrarium conſtituẽ
o tñ ius cõmune. G
IH¶Eltoꝛem.oblationes.niſi
pus.argu.conceſſo ma-
ioꝛi inhiberi minus.arg.il.di.
c.placuit.ar.xvij.q.iiij.miroꝛ
⁊ e de tornea.c.i.ar.contra
xcv.di.illud.⁊ qui indignus
eſt minoꝛe ⁊ minoꝛi.ff.de ſe⸗/
na.qui indignus.⁊ cui inter
dicitur pomerium ciuitatis ⁊
ipſa ciuitas.ff.ð ſeruis expoꝛ
tan. cui.
m Arma. amittit ́ fendum
cum dominum inuare nõ poſ
ſit.⁊ ſibi hoc imputet quia ex
culpa ſua hoc danum in cur⸗
rit.xv.q.i.ſan.car. xvij.q.iiij
uxor. ff. de re.iur.ꝙ quis ex
culpa.⁊ hoc eſt uerum niſi ta
le ſit feudum in quo per aliũ
buire poſſit.tũc.n. ſeruiat ꝑ
ſubſtitutum. C.de.epi.⁊ cle.
quiſquis.⁊.xciiij.di.valde.
n d ueſperam.j.de conſe.
di.i.ſolent.
o Conuerſionem. poteſt ꝙ
epiſcopꝰ cã cognita relaxare
de penitẽtia quam papa ĩpo
ſuit eadem rõne ⁊ clericus de
ea quaʒ eps imponit.ſed dic
ꝙ papa licentiã vedit de hoc
Itẽ nũquid ille cui papa peni
tentiam impoſuit pot ingredi
monaſterium. ſſic arg.S.e.ad
monere.⁊ de pe.di.v.ſiqui.
J quis. pnĩam.hec eſt
opinio quorũdã ꝙ qui⸗
libet inceſtus niſi in adoleſcẽ
te impedit mr̃imoniũ.xxxiiij
q·. ij. c. pe.põt tñ epᷣs dare licẽ
tiam inceſtuoſo vt contrahat
diſpenſatiue alias ↄtrahẽdo
nibil agit. vermutamen vi.⸗
deat eps cum quo diſpenſet.
qꝛ cum eo tantũ dʒ diſpẽſare
qui continere non põt.ſʒ qua
liter hoc conſtabit epiſcopo.
ꝑ famam vicinoꝝ.ex qui cle.
vel uo.ſignificauit.

q& Vxoreʒ.. xxvij.q.ii.qui
contra.ſolu.hic ignoꝛans ibi ſci

ens fuit vel hic loquitur de illis quarum neutra fuit vxor uel ſponſa.h.ſʒ hec
fo.reprobatur per illud.j.xxxv.q.iij.ſi quis cũ matre.qꝛ illud de ſimplici for
nicatione intelligitur qð paret.xxxiiij.q.ij.ꝭ.de ſimpliciter.vel hic de diſpẽſa
tione eccleſie vel lenitate miſericordie ibi de rigore.

epeni-

. itur. niſi niteret. xi.q.iij. certrum. factio.·]. diſtin. iiii. perfecta. ſed tamen cum facultas non ſuppetit Wmee
HͤR quis. perentitur. niſi admonitus pe eret. xi.ꝗ 1. ſaftien erat contritio. argu. xlv. iſin dne. Modu geetll u .
bᷣ ¶ Sinmiliter. S. xxx. q.i.omnis.ar.l.di.ponderet. talis eſt. In prima diſtin. tractatur an ſola cordis contritio deleat ſucn
c n enimegrarianmne non Rareiugenore.ſequens ⁊ deceptus eſt.ar. illiis peccata.vel confeſſio poſt coneritionem. Baʒz. dixit ꝙ ſola cordis unh
c.xxxiiij.q.ij.ſi quis neceſſilate.⁊.C.de repu.l.i.ſubuertit hoc.c.⁊.S.ſequẽY. contritio non deleat: peccatũ.vbi copia ſacerdotis habeatur. ar. ſ. e. miu
ac ſi eſſet alia cauſa pꝛeter foꝛ c. vlii. ⁊ in hoc vide ſelleion .
nicationeʒ. propter quam ꝗs ,B . tur Bratianus de⸗ rlel
ab vxoꝛe valeat ſeparari vt de accipere. ſimiliter ⁊ mulier que ta nens: ne poſtea adulterii lapſum linare inducendo colanmnt
portatio. li fuerit ſcelere lapſa: ut fornicati/ incurrat: redeat ad coniugiuʒ pri ec. licet in pre i rcli
— onis non perducatur ad chaos. ſtinum quouſqʒ poſſit adipiſci t/ e ecdlan⸗ ſii iſn
d Hoc aliter. non eſt ven Sed boc de laicis uiris ac mulie poris maturitate continentie ſta nio relinquédum. cdboin
ꝙ aliter ſed hoc dicit vt indi- dus ſol do ſtatuimus tum:quod nos ut de uiris ⁊ ita de nducdun. mmabeii
cat ſequens. c. ribus ſolummodo ſtaiu . 0 nos t ſed quicquid dicat gtnon
Nem. feminis equo modo cenſemus: nõ PBaʒ. dic q nec cor nagi
e Vos dens. abſque ra PBuniatur qui bec crimina com/ quidem hoc generaliter canoni dis contriiõe. nec ſni,
tione. per boc.c. ſolue mittit: aæ non tamen legitimam di/ ce eſt preceptum ſed conſtat uo/ oris contfeſſiõe pec glüine
generale illo.xxxi. q.i.quod mittat uxorem. bis pro humana fragilitate indul/ cata dimittuntur. ſz inſie
ſi dormierit.⁊.ij.q.v.conſu⸗ uis cum matre fornicatus tum ea dumtaxat ratione: ut ſi is tantum gratia dei. i coe.
luiſti. ñacriiſpirimualt: anatheati ni penitentie non eſt legibus de deconle diſtin ilf. aſtr
¶Mon eniʒ bomo ſeparat. fuer it ſpiritualt: anathẽatis ut gurb rtlegt nemo tollit. ſed ipa ule
d lex. ſimile, rriii R ſcitis percutit᷑ ictibus. ſimiliter ditus: antea ab hac uita diſceſſerit cordis coniritio ſi⸗- lnitpſt,
ſed lex. ſimile.xxiij.q.v.ſi ho . e, onſenſii ad conuinenti . nii
micidium. ĩmo ⁊ per malefiei autem ? illum percutere promul quam ex conlemu ad con unent 93 gnuz eſt peccata e fagrudr
um coꝛpus viri efficitur pꝛin gamus:qui cum ea quam de ſacro unus corum fuerit regreſſus: ſuꝑ/ dimiſſa ſicut exteri nei n
cipis. argu. ff. de capi.dimi. ſõte baptiſmatiſ ſuſceperit: aui cuʒ ſtitinon licet denuo tranſire aad or ſatiffactio elt ſi⸗ tugrt
totum. illla quã ante epiſcopũ tenuerit cuz uxoris amplexus. ſi autem illiius Snum cordis cotli Uicgar
3 Ntiqni.ſi itelligas bor ſacro chriſmate fuerit uncta forni/ uilaſuperſtes exiiterit:qui non ac ecraß ateng, ninlti
o nanono tonracationis perpetraueritſcelus:legi ceperit abſolutionem peniteniis dem arguſt.ꝛ on Atn
ui di timam tamen ſi habuit non dimit/ nubat:ſi ſe ↄrinere non poteſt ⁊ al poteſt quis.contri⸗ mnit ambn
a vienni la enniter Ponl Quos eniz terius ↄſornio fruat᷑ vxoris. quold ſtio remillionez. ꝛ umſthi
tens intelligitur vonere.ſi in tat uxorem. uos eniʒ deus 2 t vx quod tio remiſſioneʒ. vñ nicke⸗
telligas de matrimonio ccon coniunxit: iudex ſua auctoritate ſe in utroqʒ ſexu pari modoa nobis remuiſſio eſt atiribn anigin
trahendo tũc expone redeat parare non depet: quãquã Iſido/ manifeſtum eſt eſſe decretuʒ: itia uni enda gratie qeſt cã uiali
ad priſtinuʒ coniugium ideſft rus boc aliter intelligat dicens. delicerᷣut in his omnibus ſacer,· cauſe. alij diet pee –
tiam a quo per ſuggeſtionem condemnar. xta quod etatem aptam perſpe/ dimitti quo ad cul⸗ eſczd.
aliquorum receſſerat. Item — „„ erit. penitentie abſolutionis tri pam non ad penaʒ. .
babes hic.ꝙ quandoque di/ (Raadens coniunxit homo xerit. penit utionis tri/ vt in gloſa vtique. ) bmg⸗
ſpẽſatur in vno matrimonio . nõ ſepar et. queris quomodo buat legem. H. iij. Iüllian
non tamen in ſecundo. ſitut ſubaudi uiolẽter ſine lege abſque 5 Is bꝛeuiter decurſis in tertij dicunt condi⸗ ſnetn
diſpenſatur in vno ordine nõ ratione quos deus ↄiunxit bomo quibus extra negocii fi tionaleʒ fieri remiſf· ilert
tamẽ in ſecũdo.vt.xij. diſti. non ſeparat: nõ.n. bomo ſeparat em aliquãtulum eua / ſionem per cordüis luin
nos conſuetudinem. quos pena condẽnat: quos reatus gati ſumus ad pꝛopoſi/ nrritſden Juij. unirne
d Sententia. D accuſat: quos maleficium coartar. te cauſe tertiam queſtioneʒ pertra ditactar en (he⸗ leueſf
hb ¶Sententia. ideſt queſtio. eim intei d el tas ſemel hita poſ⸗ lenaſt
tia. ligitur: quos iudices ſeculi P ſuis . an penitentia reite uiſtunoen
i ¶ Generaliter. ideſt non ꝙ ſceleribuſlegum ſeueritate percel Trum ſola cordis con Bi. i. muſeſh
ante hoc eſſet ius commu- lunt: quos uel morte puniunt uel tritione ⁊ ſecretaſſatiſſa rãipoſſit. In quar (nſun⸗
ſe out dixi in. c. in adole- deportari iubent. . Nem ex eicne abſque oris con ta. an beren En us
cenmg. ili . eſſi iſque poſti dimiſſa redeãt. In afler
le Indultum.a leone papa. conclio dolelan octauo oſaiſf⸗ rece auiſaue voſſit quinta quis modu Muden
I Vnus eorum penitens. Hõõ . deo latuacere redeang. SS t debeat obſeruari in ſmn
m Superſtiti. ideſt peni/ NMNUtiquida ſciſſimi leonis pa⸗ enim qui dicunt quemlibet crimi/ imponenda ea ?z e anmt
tenti. pe bec eſt ſententia ut is qui nis veniam ſine confeſſione eccle/ cipienda. In ſexa Aiane.
n ¶ Tranſire. argu.ꝙ ſublato in etatis adoleſcentia poſitus duʒ ſie ⁊ ſacerdotali iudicio poſſe pꝛo/ cni quis debeat cõ / läidn
impedimento id debet fieri mortis formidat occaſum ſi per/ mereri. Juxta illud Ambꝛo/ fueri. In ſeptia an Cnſtei
nod eo impediebatur ne fi⸗ uenerit ad penitentie remedium ſii ſuper lucam. penitenna moſe Küni
. i it inconti mortis accepta ſi ſ
o Ablolutionem. ideſt peni ſi coniugatus forte fuerit inconti/ orri are h, i aus
tentiam per quam habet ab in. vij. di. hunc tra⸗ Vlmmt.
ſolutionem ideſt quia nõ pec L ctatum diuiſit.quia WNE
cauerit. ſeptenarius numerns perſectus eſt. ar.xxxij q.i.nupnie. ii⸗
p ¶ Ita videlicet.i.in adoleſentibug. t ÆSecreta. ntique ſola cordis contritione deletur peccatum. j. eo. Hic
q ¶. Ordinatio.nota ꝙ ordinatio iſta attenditur circa hoc. vtrum adoleſenti⸗ peccatum.⁊.j.eo.magnam.ſed pena debetur. vt.l.diſtin.ſi quis pꝛe diſl
bus debeatur indici penitentia ſolẽnis non utrum debeant contrahere.qꝛ de poſtera.⁊ hoc verum eſt ſi confeſſio non contẽnatur. cum adhiberi ffwimein
. iure cõmuni poſſunt.nt..e.in adoleſentia. poteſt. alias primum peccatum imputatur.jj. e. diſtin. agite. immo Eunlg
AN Js bꝛeuiter. aliquantuluʒ.quia formauit quaſdam incidentes que contritus non eſt ſi confiteri contemnit.vt.xxxij.q.i.c.vlii.de con. men
- ſtiones ? ſolnit. SSS di.iiij. non dubito. . oit
. rum. quia mentionem fecerat gratianus de penitentia. 5. e. q. iſ. u : Sunt. alij autem negant. dicunt enim ꝙ ſient tribus modis Liine
admonere.ideo hic tractat de ea.vel ita cum matrimonium ſit pꝛin deum offendimus. corde.ore. ⁊ opere.ita tribus modis ei ſ atiſfaciẽ nhet
cipaliter ſacramentum laicoruʒ. licet in minoribus ordinibus licite dum eſt.ſ. diſtin.iij. perfecta. vnde dicunt tria hec eſſe neceſſaria. nengen
contrahatur quia tamen laicis ſolẽnis penitentia debet imponi.nt.l.diſtin.cõ cordis contritionem.oris confeſſionem. ⁊ operis ſatiſfactionem. ſſaſlan
ſirmandum.ideo hic tractatum inſerit de ea tractani matrimonij.cum⁊ ipſa auctoritates autem que dicũt peccatum dimiiti ſola cordis contri- gafnn
ſit ſacramentũ. nam in ueteri teſtamen.incipit etiam ab Adam. vt.j.e.ſerpẽs tione aſſerunt ipſi intelligendas eſſe. cum articulus neceſſitatis ex- Matmtn
Nidendum eſt ergo quid ſit ipſa ⁊ vnde dicatur ⁊ que ſit ſatiſſactio.que atiẽ cludit oris confeſſionem.ſ.cum aliquis conteritur ⁊ morte preue⸗ eſtenn
dantur in ea que ſint nece ſſaria.Et de modo agendi in iſto tractatu.? quid nitur.uel aliquo alio iuſto impedimẽto hoc facere impeditur.alij di umge
ipſa ſit habes.jj. diſtin.iij. penitentia. Dicitur enim penitentia a penitendo.j. cunt inter quos eſt.p.mãdncator cõditionalem fieri remiſſionem ꝑ glcri
e.diſtin.tres ſunt actus.⁊.ſ.diſtin.iij.in tantum. Quid ſii ſatiſſactio habes.j cordis ↄtritionem.ſ.di.iij.ſane canendũ.h.dicit ſola cordis cõtti⸗ Wegin
diſtin.iij. ſatiſfactio.attenduntur autem in ea perſona.ð. xli.diſtin.nõ cogant᷑ tione peccatũ dimitti adulto cuilibet.j.e. magna.ſi vero conteritur in
Cauſa. vt.xxiij.q.v.excomnnicatorum. Item locus tempus qualitas ⁊ quã⸗/ ⁊ ꝓponit ab alijs abſtinere ⁊ illud ↄfiteri.⁊ de illo ſatiſfacere ſm iu Pon
titas.. e. diſtin. v. conſideret. Item euentus. vt. xp. q. prima. illa. In peniten- dicium eccleſie. ⁊ ſi nunqᷓ; ſequitur oris confeſſio vel operis ſatiſ⸗ letſ
tia tria ſunt neceſſaria ſcilicet cordis contritio.oꝛis confeſſio.⁊ operis ſatii⸗ factio. peccatum tñ iam dimiſſuʒ nõ redit ſed peccat mortalit ſi pot mgnnen

nubr

7

W
Connſie,

hndininnne
Mungn

cſetſirie
bohltltit

Cbennot

metoane
hnfſidnen
flllliroc

uncNt

liegehe
fetecttcono

n Nſen

Ceſcpen⸗

iuxta preceptum eccleſie cõfiteri ⁊ opere ſatiſfacere ⁊ nõ ſatiſſaciat

ar. ſ. de con. di. iiij. nõ debito. Auctoritates que dicũt ſine ↄfeſſione

operis ſatiſſactiõe peccatũ nõ dimitti: intelliguntur de interiori co

feſliõe que ẽ recognitio peccati uel ꝓpoſiuũ cõfiendi: uel gratia qua
ſic bõ diſponit̃ ut recognoſcat ⁊ nelit cõfiteri ſi locus ⁊ lẽpus affue/
rit. ⁊ de interiori ſa

morus ſtilũ ꝓſcriptionis:atqʒ peꝛ

2 9 7

tiſmus ꝙᷓ cordis contritio. Iteʒ in enchariſti dar
ſtie delentur uenialia qð non fit per noluntatẽ accipientis.j.e.de conle. di. ij.
iteratur. Item in cõfeſſione ipſi ſacerdoti facienda: cnʒ erubeſcentia ipſa in p

ſentia facerdotis pars fit penitentie.ſ.e.queʒ peniter. Iteʒ in martyrio.ar.·

di. vij. nullus.dic ut notatur in glo.illa.hoc tantuʒ.que ſtatiʒ ſequitur.

q Pro opere. ubi deeſt tem

pus operandi ita remunerat
quis pro ſola uoluntate ſicut
pro ope.⁊ ideʒ eſt in cõtritiõe
cuʒ deeſt tẽpus cõfitẽdi.⁊ ad
hoxc.ſ.ut ſola uoluntas ⁊ con
tritio ſufficiat ſine confeſſiõe

dat ad togatoꝛiũ ↄſoꝛtiũ:niſi ſacro
ſanctis catholice religiõis fueritĩ
butus myſteriis.ſinaũt taliũ aliꝗd
quoquo mõ uel quadã machiatõe
factũ uel attẽtatũ fuerit:officiũqui
dẽ ſublimitatis tue.c.libꝛarũ auri
iacturã ꝓ cõdẽnatiõe ſuſtinerar.
Igdem Auguſtinus.
Vicũqʒ auſus fuerit ↄtrap
ui dũ nr̃e ſerenitatis decre/
tũ officiũ aduocatõis ꝑ ſurreptio
nẽ arripere:⁊ ꝓbibitũ patrociniũ
pꝛeſtiterit ab aduocatõiſ officio re

ſequen.ĩquibꝰ oſtẽdit᷑ ꝙ ſola
uolũtas.ſufficit ad dãnatio/
nem. ⁊ eſt ſimile per ↄtrariũ.
rReuputatur. hoc tantuʒ in
bonis licet ar.contra.ſ.e. di.
⁊ ſi cni.vbi facultaſ deeſt.j.e.
§. ſimiliter. alias plus facit ꝗ
operatur.fallit tũ hoc ĩ voto
confitẽdi.quia nõ ita cito ab
ſoluitur. ſicut abſolueretur a

a:quia per aſſumptionẽ euchari

oris intendit probare ꝑ legel

bfanſeg

niſſotnin
Ncnpneie
ealſdtüe
Mrronmti
muicvot
nnonlen
in oſis
Ai
ert,daaned
olgſenmne
ſonen e
nniſanſI
DnrariNKH
mſenita
mnhe
n ninatmn
fnſth
Gnnactnſel
Unirttii,
Ctinzatene
dberoymnmt
rpnctlag
cnent ſie

.

ngtuntu/

ſen in
enimnu

oris urn

enc On

nſtiaean
mmuiß
Nh
,eaim
lolniten
mmondhn
inggei⸗
gienli

rbenmd
lun 1

tiſfactione que ẽ ite
rioꝛ doloꝛ ? amar / LEtrus doluit ⁊ fleuit qꝛ erra
iudo aie. de qua ba nuit ut hõ.nõ inuenio ꝗd dixe/
besſoli. aſac rit ſcio ꝙ fleuit. lachꝛjas eiꝰ lego
io. .ſ.e. . his auc ſariſfactionẽ'non lego.
toritatibus. hic aũt 1
agitur de exteriori: Iem Johã. chꝛyſoſtomus. .
qr ipſa neceſſaria ?:: Achbꝛie lauãt delictũ: quod
ſiadbiberi põt. ſed pudoꝛ ẽ ↄfiteriᷣ. Iẽ pꝛo
ad quid cũ ia pecca pheta.
tvʒ lit dimiſſuʒ ꝑ ccõ Alcrificiũ deo ſpũs ↄtribula/
nione reier dſe mus coꝛ otritü a huiliatu des ñ de
ſan .ec. d ſpicies. .Item dauid.
umilitatẽ ⁊ iuſtitia 2 2D
exercẽdam. j. di. iij. ( ) Ri ↄfiteboꝛ aduerſũ me in
ꝓductoꝛ. 7 ut ſatiſſa iuſticiã meã dño: 1 m remiſi
ciat eccleſie quaz le ſti ĩpietatẽ peccati mei. Quod au
ſit. 2 nt ipe ⁊ alij rel guſtinus exponẽs ait.
iderinen Agna bietal dei: ut ad ſolã p
mur gratic dei nõ miſſiõeʒ peecata dimiſerit

tririoni ẽ attribuen

da remiſſio peccato in coꝛde:qꝛ ipſü dicer quaſi quod
rnʒ ut dixi ĩ prin. æ da ꝓnũciare eſt. noiũ eni p oꝑe
notaui. .e. . dixi cõ“ reputat᷑ . ¶ In codice libꝛo pꝛĩo
ſiteboꝛ.⁊ in prima ti.de epiſ.⁊ cleri.ĩꝑatoꝛ iuſtinianꝰ
