plures ꝓcuratoꝛes poſſunt ſi
mul agere. ſicut nõuit in diſtĩ
ctionibꝰ? ſuis. h.
a ¶ In ſcriptis.ſi coꝛã iudice

appellat.ſufficit ſi dicat appel

lo.ff. e.l.ij.ſed ſi appellat ſine
iudice. tũc ſcribet ꝗs ⁊ a quo
⁊23 quẽ appellet ⁊ a qua ſnĩa
ff. e.l.qi.in fi.idẽ videt᷑ ſi a gra
uamine appellat. imo ſufficit
ſi dicat appello.
b ¶Altholicꝰ.fidei indicii
Infidelibꝰ eni ſũt int
dicta officia publica. C. de iu
de.l.ulti.xxij.q.iiij.cõſtituit.
c ¶ Excõicet᷑.miſi ſit ſub rege

infideli.vt paulꝰ qui appella-⸗

uit ad ceſarẽ.xxiiij.q.i.patus
x.di.ſi in adiutoꝛiuʒ.xi.q. iij.
iulianus.
d QIudicibꝰ. ſi ↄſenſiſti ĩ
iudicẽ al iquẽ ꝓpter ii
quitatem ꝑſone nõ potes ap/
pellare.ut hic ⁊ ex de of.dele.
ſuꝑ qõnũ.ſed ab iniqua ſnia
potes appellar.ꝛ licet repꝛo/
bare dicta ſed nõ ꝑſonã. ut.ii
ij.q.iij.ſiquis teſtibꝰ.vnð ap/
pellat᷑ ſi uocauerit liti gatoꝛes
ad inhoneſtũ locũ.ff. de arbi.
ſicut dies.5.. ſi arbiter.uel ad
periculoſũ locũ extra de app.
ex ꝑte.Dicas ̊ ꝙ niſi remo/
ta ſit appellatio bene appella/
tur a iundicibus.de cõi cõſen/
ſu electis niſi ſint electi ut ar/
bitri.ut.ff. de ap.ex conſenſu
uel etiã ſi ſunt arbitri tales ꝗ
electi ſunt ex neceſſitate.qꝛ a
talibus appellatur.ut.C. de
iudi.l.ul. Itẽ ſcias ꝙ duo ſüt
genera arbitroꝝ.quidã ſunt
arbitratoꝛes qui cõponũt in
ter ꝑtes ⁊ talium arbitriuʒ ſi
eſt iniquum eſt reducendum
ad arbitrium boni viri. ut.ff.
ꝓ ſocio.ſi ſocietatẽſed arbi/
trium illoꝝ qui eligunt᷑ ſbᷣ pe
na lʒ ſit iniquũ tamẽ tenet. ſʒ
a ſuꝑioꝛe põt retractari.ut ex
de arbitris non ſine.itẽ ſi per
dolum ſniam tulerint.lʒ non
rtractet᷑ ꝑ ap.tñ ꝑ exceptionẽ
retractat.ff.e.ti.nõ diſtingue
mus.§. cum quidam.
ęg ¶Coſenſus.ſecꝰ ſi in cã cri
minali ubi cõſenſus rei ſuffic
xi.q.i.c.iij.
¶Auogd arbitris. ptãteʒ eiꝰ
rei de qua eſt oꝛdinarius iu/
dex põt amicabiliter compo⸗/
ner᷑.nt.xxiij.q.viij.ſigs mem
bꝛoꝝ.in auc. col.ix.ut dif.in.
S. ſi vo. v. q.ij. ſi pᷣmates.ſʒ nõ
in ſe recipere arbitriũ ſʒ vna
lec. ut.iij.q.ᷣvij.S.tria.circa f.
g Mꝛdinarij. bm canões cre
do ꝙ ⁊ oꝛdinariuns ⁊ delega/
tus poſſit eẽ arbiter.ꝙ poſſit
oꝛd inarius.eſt extra de arbi.

ſedeʒ appellamus: apoſtolos po
ſtulamus. Et huiuſmodi appella/
tiões in ſcriptis fieri debent.
Agd iudicium autem alterius fi
dei catholico appellare non licʒ.
Ange in carthaginenſi cõcilio
iiii.
Excõicatur catholicus qui cõmit⸗
uit cauſam ſuam iudicio alterius fi

( Altholicus qui cauſam ſuam

ſuue iuſtam ſiue iniuſtaʒ ad iu
dicium alterius fidei iudicisꝰ pro
uocat excõiceturö . ¶ Notandum
vo eſt:quod quidam iudices ſunt
a quibus appellari non oportet.
¶Ange in cõcilio mileuitano le
gitur.
“ quibus iudicibus ꝓuocari nõ
icer.

HEndicibe duo cõmunis cõ
enſus elegerit: non liceat p/

uocari. ¶ Quod de arbitris intel
ligendum eſt. Judicum emm alii
ſunt arbitrarii:alii ordinarii. Or/
dinarii vo ſunt qui ab apoſtolico
ut eccleſiaſtici uel ab iperatore ut
pote ſeculares leginumam poteſta
tem accipiunt. Arbitrarii ſunt qui
nullam poteſtarem habentes cum
conſenſu litigantium in iudices eli
guntur: in quos compromirtit᷑ ut
eorum ſententie ſtetur. Horum a
lii ſũt ordinarii ⁊ arbitrarii: alii ar
bitrarii tantum. Ordinarii ⁊ arbi
trarii ſunt:qui legitimam poteſta/
tem habentes ab eis eliguntur ad
arbitrandum qui non ſunt ſue iuriſ
ditioni ſuppoſiti. Ab his aſi ut ar
bitrarii ſedeant a⁊ non ut ordinarii
priuilegio tamen ordinarie digni
tatis grauatꝰ aliquis appellare ua
lebitꝰ.¶ Ande in carthaginẽ. cõ
cilio.iiii. legitur.
A iundicibus qui eligũmir commu
ni conſenſu prouocare non licet.

Ane ſi ex conſenſu partium iu

ices electi fuerint:etiaʒ a pau
ciori numero quam conſtitutuʒ eſt
liceatprouocari. ¶ Item ex con
ci. mileuirtano.

AQui de epiſcoporum iudicus que

runtur: a uicinis epiſcopis audian
tur: uel ab aliis ex cõſenſu corum
adbibitis

Paieuir ut preſbyteri diaconi

uel ceteri inferiores clerici in
cauſas quas habuerint: ſi de iudi/
ciis epiſconorum ſuorũ queſti fue
rint:uicini epiſcopi eos audiant

cũ tẽpoꝛe.⁊ extra de elec.cãm.qꝙ delegatus eſt extra de pᷣſump.lr̃as.ex de ar/
bi. cũ olim. ex de pꝛeben.niſi.⁊ Iʒ nõ poſſit appellari a ſnia arbitri. ſupplicari

th põt.ex de arbi.non ſine.

h ¶ Valebit. hoc falſum eſt. qꝛ a cõpꝛomiſſario nũquꝗ appellat ſine alias ſit in
dex ſiue non.C.de arbi.l.i.⁊ niſi expꝛimat᷑ qð eligit᷑ ut arbiter tenebit eiꝰſen

tentia ut iudicis.C. Se iuriſdi.om.iu.l.i.⁊ appellat᷑. ut.ff.qui ſatit⸗

da.co.l.arbitro.io. .
i Ane. liceat. ʒ ſit remota appellatio. tamen qꝛ tertiuſ deeſt qui

Dpoſſet alios reuocare põt appellari.er̃ de eo qui mit.in poſ.cũ
ſicut. in deciſa.vel intellige qn vnus delegauit alijs uices ſuas.tune

inter eos quicquid eſt diffiniant
adhibiti ab eis ex conſenſu epõ/
rum ſuorum.quod ſi ab eis prouo
candum putauerint nõ prouocent
niſi ad aphricana cõcilia ad prima
tes prouinciarum ſuarũ.Ad tranſ
marina auteʒ qui putauerint appel
landum:a nullo intra aphricam in
cõiõe ſuſcipiãtur. ¶ Niſi forte ro
manam ſedem appellauerint.
¶Is auten qui appellauerit: ad
eum a quo appellauit remitti non
deber. 4 Vngde in ſardicẽſi ↄcilio
De codem.
IJauis epiſcopus accuſatus fſu
erit: ⁊ omnes iudicauerint cõ
gregati epiſcopi regionis ipſius:
7 de gradu ſuo deiecerint euzʒ ſrap
pellauerit cum deiectus fuerita cõ
fugerit ad beatiſſimum romane ec
cleſie epiſcopum:a uoluerit ſe au/
diri ſi iuſtum putauerit ut reuoce
tur uel renouetur examen ſcribere
epis dignetur epũs romanus bis
qui in finitimaPꝰa propinqua alrera
prouincia ſunt:ut ipſi diligẽter oĩa
requirant: iuxta fidem ueritatis
diffiniãt. Quod ſi is qui rogat cãʒ
ſuam iterum audiri: deprecatione
ſua monuerit epiſcopũ romanum

ut de latere ſuo preſbyteroſmittat

erit in poteſtate eius quid uelit a
quid eſtimet. Et ſi decreuerit mit
tẽdos eẽ:qui preſẽteſ cũ epis iudi
cẽt:ut etiã hẽant auctoritatẽ perſo
ne illiꝰ a quo deſtinati ſunt: erit in
eiꝰ arbitrio.Si vo crediderit ſuffi
cere epõs ↄprouinciales: utnego
cio terminũ ĩponãt:faciet quod ſa
piẽtiſſimo concilio ſuo iudicauerit
Arbitrarii tantũ ſunt qui nul
lam legiĩam poteſtatẽ acceperunt

a quibus appellari non licet: quia

eis imputandum eſt:quod ſibi ta/
les elegerũt. Si vo ſententia eo⸗
rum a quibus appellatur ſoluta fu
erit per eum ad quem appellatum
eſt:nihil eis oberit:niſi forte uel ii
micitia uel pecunia deprauati iniu
ſtam probantur tuliſſe ſententiaʒ.
¶Ungde in eodem ↄci.carthagi/
nẽ.iii.legitur.

Kum per appellationem ſententia

ſoluitur non debet obeſſe ei quinõ
iniquo animo iudicauit.

PæEâa placuit: uta quibuſcun

qqʒ iudicibus eccleſiaſticiſ ad
alios iudices eccleſiaſticos ubi eſt
maioꝛ auctoritas fuerit prouoca⸗/
tum:non eis obſit:quorum fuit ſo

ſ. e. S. ſi plures.er᷑ de ſen.⁊ re iudi.c.fi.

s8 ¶Airbitrarij. hec vba hbẽs. ff. ð arbit᷑. diẽ.

fert.j.qe. S.eſt aũt qn.

eni appellatur.ex ð
offi. dele. ſup queſti
onum.

l· MAacuit. que
Pa fuerit re⸗

cuſando eos.⁊ ifra
triduum alioſ eligẽ
di.iij.q.iij.offerat.
C.de iudi.l. ulti.

¶ Vicini. foꝛte nõ

erat metropolitanꝰ
⁊ ideo ꝓuinciales
epᷣĩ ſupplẽt defectũ
metropolitani.

m Ex confenſu.

maxime.nel iðo di⸗
cit. qꝛ ſine licẽtia ei⸗
nõ põt clericus fnũ
ciare foꝛo. ut er de
fo.compe. ſi diligẽ⸗
ti. ⁊ ideo dicit ex cõ
ſenſu. qꝛ epᷣs ðlega
bit ei cãm.⁊ tamen
ille nõ cogitur eam
recipere qꝛ par ĩ pa
rem nõ hʒ ptatẽ uel
imperium. ⁊ eſt ſi.
vi.q.iiij. ſigs epᷣs.

n ¶Cocilia. caſus

ubi nõ appellat᷑ ad
delegatem. qꝛ ẽ ſu⸗
ſpectus.⁊ eſt ſi. S. e.
anterioꝛum in fi.

0 G Iquis eps.
ut reuocet. a⸗

lia eſt cã appeila⸗
tionis ꝙ; pᷣncipalis
ut. vi. q. iij. oſius.

p Infinitima. nõ

ergo remittit̃ cauſa
ad enʒ a quo appel
latum cſt. niſi ꝑtes
hoc petant. ut ex ð
ap.accepta.⁊.c.int
poſita. .. ij. niſi ue

lit ei deferre a quo
appellauit. ut ex de

ſen. ex. ꝑ tuas.⁊? ex/
tra de matrimo. ./
cto cõtra interdẽm
ecclie.lr̃e.⁊ qn fru/
ſtratoꝛia eſt appel⸗
latio. ut ex ð ap.cũ
in eccleſia.

q Et pꝛopinqua.

ut nec ſit ultra duaſ

dietas. ut extra de
fſcrip.nonnulli. ſic

ſ. iij. q. vi. neminez.
extra de of. ðle.pꝛu
dentiã.ꝭ.ſexta.? ex
de ap.c.ult.

r ¶Auctem.⁊ ſic vi
det᷑ ꝙ epi vicine ꝓ

uincie oꝛdinario iu
re cognoſcãat.ar.S.
c. ꝓx.⁊ ſic oꝛdinari

us ⁊ delegatꝰ ſimul

poterunt cognoſce
re de cã. quid ergo
iuris eſt. ſi iſti diſſẽ
tiant in ſnia? dic ut

.. ſtari. niſi Zius ſit qð P

Oc etiã. oblit. niſi qᷓtũ ad hoc ꝙ in alijs cauſis poſſint ſuſpe⸗

cti recuſari.ex de ap.ad hoc.⁊.ſ.e.ꝓpoſuit.

on
nii
n,

i/

engi
1

econ
ep⸗
. d
mifde

Lypen
(lnet
cunlie
cenee
nsſi
itigi
ſide

cir
uii
mMuartt

imnm
umnn
1

lmi

i.

Mrgis
N

iide

ſin
nfirl
Mne
ſeolai
wiaß.
Ndli
ilde

eita

ei
gvſt

mne
eum

l ßher
ſ
ſo
lfde

ſei

ac Sicõuinci. ar. ꝙᷓ contra aliquẽ ex officio ſuo facientem aligd nõ
ſit malum pſumẽdũ niſi ↄuicat᷑.xi.q.iij.abſit.⁊.c.ſi eps foꝛte.ix.q.

1 2 2

So. eadem eſt cauſa.i.negociũ.ſʒ nõ eſt idẽ iudiciũ.qꝛ alij ſũt iudices.io.⁊
b. ꝓnũciat appellatiõem iuſta nel iniuſtã.nt.j.e.ꝭ.ult.ſʒ ĩ poꝛi cã ꝓnũciat de

ij. ugdunenſis. extra de renũ. in pntia. de ſen. ⁊ re iu i. ſicut. hodie ipo pᷣncipali.⁊ hoc nõui in qõnibus meis.boar. .
e nõ pᷣſumit᷑ ꝓ ſolo iudice.niſi hoc legitime ↄſtiterit documẽtis.ut ex p ¶ Siquis.tertio in eadẽ.ꝗ qui bis appellauit nõ andit᷑ tertio appellãs. hoc
lud de ꝓba.quoniaã cotra. ideo qꝛ pᷣſumit᷑ ꝙ totiẽs iuſte ↄdẽnatus ſit ⁊ nõ grauet᷑.vnde idẽ põt dici ſᷣm
N b¶ Vel iniquo. Si canones extra de ap.ſua nobᷣ
e iudex per ſuam im Sed quid eſt ꝙ dicit hic ali⸗
1 iudex per ſuam „ äl d quid eit ꝙ dicit Dic
pꝛudetiam iudica luta ſententia ſi conuinci non po/ dunm eſt. tertio enim in una ealdem quis põt recuſarinõ tamẽap
Ni neritmale. punur tuerint uel iniquo animo iudicaſ//⸗ gqʒ cauſa ſuper hiſdẽ capitulis pro Pellari ab eo. cum tamen a ſu
D crum ivͤie videt ſe uel aliqua cupiditate aut gratia uocare non licet. Ange in. vii. Hered zalie nat aellariin⸗
nlte equum. f. de ari. deprauati. OQueritur autem de li cod. ti. ne liceat in una eadem, Stra ul ur. non cotel- accc e
„ Ni 2æ extraoꝛ.cog.l.ul. . . ij.S.e.quotiens. item ſᷣm de/
iſche ſed ſi per impꝛudẽ/ eoa qno appellatur.an ſit deuocã qʒ cauſa tertio prouocare Impe/ cre.ubicũqʒ inhibet᷑ appella⸗
ul tiam aſſeſſoꝛis. tũc dus in teſtimonium apud eum ad rator Juſtinianus ſcribit. Si / tio ⁊ recuſatio.ut extra.e.ſu⸗
gniiu afſeſſoꝛ tantum pu quez appellatur ſuper negocio: cu quis in quacunqʒ lite iterum pro/ per eo.ij. ⁊.c.ↄſuluit.ſʒ die
nitur. nt.fl. gla, ius cognitionem ſuſcepit. De uocauerit non liceat ei tertio in ea ihibet ſimplexæ naga recuia
ſin iur. ij S ſindex bocita ſtatumm eſt in cartbaginẽſi dem lite ſuper hiſdẽ capituli pro tio nica; Bihei anbellatio
hin der olun wihen conci.quinto. uocatione uti:uel ſentẽtias excellẽ ni le oot in 1 WD
biatt Ke pecunia male CTler⸗ icus nõ deuocetur in teſtimo riſſmorum 5 refectorum preto) Tarrincenlo om iu.l.a pot
neite indicauerit. punit i nium illius cauſe:cuius pꝛimuʒ co rio retractare licentia data litigato dici ꝙ tertio appellat noa ſẽ⸗
hirki ueram litis eſtima⸗ gnitionem ſuſcepbit. . ribus ar bitro dato ipſius audien/ tẽtia ſed a ſuſpecto iudice. ſʒ
Gcenni tionem ⁊ etiã infa⸗ TZatutuʒz eſt: ut qui in eccleſia niam qui eum dedit ante litis con/ qualiter põt hec lex ſtare: qꝛ
eſngin mis fit. C. de pena quamlibet cauſam iure apoſto teſtationem inuocare ⁊ huius pe/ ſi iſte qui appellanit impetra/
ch indi.qui ma.iu.l.ij lico eccleſiis impoſito agere nolu nnone minime prouocationis uiʒ nit iudices ipᷣe nõ põt eos re⸗
ein etnt i.ſi aũt iudex ñ yult parti diſplicuerit non liceat cleri ſa capitali uel ſtatus interpellatum ante terminũ appellatõis ant
age indicare facit lten Cum in iudicium ad teſtimoniũ de fuerit: non per procuratores: ſed poſt terminũ.ſi anteterminũ
enghin ſuam. nt. xxiij. q.ij. uocari eum:qui preſes uel cogni/ per ſeipſos appellantes cauſam ſu innc lr̃e nõ nalent.ut ex ð ap.
ſͤhnii dixit dñs.ut ibi di⸗ torꝰfuerit: a nulla ad teſtimomuʒ am agere oportei. ¶ Ande badri oblate. ⁊. c.ſepe.ſʒ ſi poſt ter/
iin tdi xi. dicendũ ecclcſiaſtici cuiuſſibet bder anus papaait. minum ſtnltus eſt impetrans
⸗· c Tatutü eſt.a fona pulſetur. Ab eis quod,ʒ Appellationẽ in cauſa capitali uel Kiutitur lris illis. cñ ſnia ia te
Linu⸗ poſtolico. id ad quos prouocatum fuerit. ſicir ſtatus interpoſitam per procurato eat. u... ei. aui. Dicas ci/
ſöagetil eſt canonico. . I5 e4 . . 1p telligas qñ aduerſarius iĩpe/
gien ei⸗ dC Becilio.ideſt ſẽ map hricano concilio legitur ulte em erequi non licet. Izr trat lras.⁊ ante terminum ap
utfi tentia. rius prouocari non licʒ. Aquando in cauſa capitali uel pellationiſ non ante terminũ
fountrt e ¶ CQlericoꝝ. ideſt Nõ licet ꝓuocari ab bis ad quos caulſa ſtatus interpellatum fue datum ab homie. ſed amtc ter
RInuc indicuzʒ. prouocatum fuerit. rit:non per exploratores:ſed per minũ appellationis datum a
um f . BDiſplicuerit. 2 Jautem prouocatum fuerit: ſeipſos eſt qgendum. ¶ Tempuſ lege qð focere põt. nt.. e. ap⸗
ticimn iõ appellauerit. eligat qui prouocauerit iudi/ autem exequende appellationis pellatoꝛe.uel intellige quãdo
Gfrg sSC lrees dPſidt. ces: ⁊ cum eo ille contra queʒ pro annus eſt: uel ſi iuſta cauſa inter· iddem qui appellauit impena
giit um kerend iael m nocauerit: ut ab pa dcAchinn ceſſi: biennium. ¶ Ande in au/ uit indicem illum. qꝛ eum po
finmn nocatꝰ uel aſſeſſoꝛ li li ſt c ſtirutio i. collati teſt recuſare ꝓpter nonã caʒ
lentin pſes eni dicit defẽ⸗ i liceat prouocare. ¶ Poſt ſe/ cceniicis conſtitutionc.xi. collat (puenientem. ut extra deof.
uang ſoꝛ. xxxij. q.iiij. ne⸗ cundam prouocationem intellige ne. v. legitur. De eodem. dele inſinnante⸗ S
ni mo. Snper hiſdẽ.S.e.oẽs ĩ pᷣn.
ns b Cognitoꝛ. iſtn . 1 rbire⸗. iudice del⸗
nei mẽto tñ indicis credit᷑ ſuꝑ hiſ que acta ſũt coꝛã eo. ⁊ etiam dixto ſuo ¶Co.uel iintellige de arbitro coꝛam quo ꝓbãda eſt ca recuſatiõis.
Kiſtnin eredit᷑. ut extra de reſt. ſpo.olim.in fi. .c.cũ ad ſedeʒ.⁊ e de ſen. ? s Eũ qui dedit.ꝑ hͥ pʒ ꝙ cũ delegatꝰ recuſat ⁊ recuſatio ſit ꝓbata ſtatim ena
Nerer re iud. cũ ſup.⁊.c.ſicut.⁊ extra de eo ꝗ mit. in poſ.c.ij.⁊ de teſti.cũa neſcunt ſire.⁊ mittitur negocium ad delegantem.Sed ſi oꝛdinarius recuſatuxr
ut nin nobis. C. de contrahẽ.ſti.optimã. C. de fal.ſiquis decurio.ar.ð. tunc tenet illud qð eſt in illa oſtitutiõe ſpeciali.extra.e.ad hec.⁊.j.xi.q.i.per
onuen de rel.l.i. C. de arbi.ne ĩ arbitris.ff.de cuſto.re.diuꝰ.s.e.biduũ ĩ fi. nentt. . . S
eminn extra de condi.appo.pꝑ tuas.extra de accu.cum dilectus in fi. t ¶ Cõteſtatiõem.qꝛ ẽ dilatoꝛia exceptio.ui.iij.q.vi.ꝭ.exceptio.ſic.iij.q.v.qꝗa

ſuſpecti.de hoc dicemus.ſj.iij.q.iij.O.offerat᷑.Et ſic patet ꝙ in cã appellaꝛiõiſ
eſt lis conteſtanda.extra de teſta.rainaldus.ergo ⁊ libellus eſt poꝛrigendus
tamen aliter fit de conſuetudine.io.Certe immo de conſuetudine poꝛrigitur

Cruntmti h& Lel cognitoꝛ. ꝓhibet᷑ ergo ne iudex uel aduocatꝰ nel aſſeſſoꝛ fi-
fe ein at teſtis in cã illa. JYudexen eſt offenſus ⁊ ſuſpectꝰ appellãti.ut er
ucm e. ꝓpoſuit. Itẽ qꝛ iudex ſemꝑ uellet tueri ſuam ſniam.⁊ ita nõ eẽt ex

nüina utraqʒ pte.qð eſt officiũ teſtis.ut.xiiij.q.v.non ſane. Inſtruere tñ libellus talis.peto ſententiam confirmari nel infirmari latam inter me ⁊ taleʒ
e põt eum qui cognoſcit de ap.ut.xviij.di. c.i.qʒ ſit ar.ð.ff.de iudi.en,z bar. Z
pnes qui. Nec etiã aſſeſſoꝛ põt eẽ teſtis.qꝛ ipe libellis ⁊ ſentẽtijs ⁊ cogni uI ¶ Inuocare.⁊ iuſtũ recuſare.io.
nn nõibus peſt. ff. de aſſeſſo. l.i. ʒ ſit ar. ꝙ poſſit. ff. qð me. ca. metũ... . —
,Man ſz ꝙ ptoꝛ. in fi. Itẽ aduocatus ⁊ executoꝛ negocij nõ põt eſſe teſtis. x G J qñ.in capitali.j.v.q.iij.in criminalibus. .
onmil trde teſti.l. ult.⁊.iiij.q.iij.teſtes quos.circa medium.ſicut neciu a TStatꝰ.in cã ſtatꝰnõ ↄſtituit ꝓcur.niſi ille q cõſtituit ſit in poſſeſſio·
iſemn lae eẽ.ne dum aduocatiõis ſue memoꝛ ⁊c.C. ð aſſeſ.nemo.io. nc libertatis.ut.liiij.di.frequens.⁊.C. de aſſer.tol.l.i.in pᷣn. .
rolrn . nidã dixerũt ꝙ in pncipali negocio nõ admittũtur he ꝑſone.ſemd b Per exploꝛatoꝛes. ideſt pꝛocuratoꝛes.ſed in cauſa appellationis in his ca-
ſhonn inp his que acta ſũt in cã ſic.alij vero econtra⸗.b. . ſibus admittit ꝓcuratoꝛ.etiã in cã criminali ⁊ in cã ſtatꝰ.nt.ff.de ap.nõ tãtuʒ
i ¶ Ad teſtimoniũ. regulare eſt ꝙ in cinilibus negocijs cogi põt ꝗli ⁊æ.ff. de libe. ca.l.i.ubi filius ꝓ pre ⁊ ecõuerſo põt appellare etiã ipᷣis iuitis.qꝛ

gr

bet teſtificari.xi.q.iij.quiſquis metu.C. de teſti.ſi qũ.ſed clerici nõ intereſt filioꝝ parẽtes hr̃e liberos ⁊ ecõuerſo.ut ibi.

—
☛St /

ia noa ad teſtimoniũ. ſicut nec ad alia officia publica. ut.xvi.q.i.ge· b ¶Per exploꝛatoꝛes. Regulare eſt ꝙ per pꝛocuratoꝛem non agitur de crimi⸗
aliei Pan ter. qꝛ Aeruins de facili debẽt inrare.ij.q.v.ſigs pᷣſbꝛ.ſʒ ſi alit ne. ſed fallit de crimine iniuriarum.unt.iij.q.ix.ꝭ.niſi. Item quis ſe excuſare
lint itas nõ pot manifeſtari.tũc ꝑ epᷣm pñt cogiclerici ad teſtificädum poteſt de crimine conuentus ⁊ accuſatus per pꝛocuratoꝛem.v.q.iij.reos. Itẽ
ſtnts in i. . ite ⁊ ſi gratia odio uel timoꝛe ſe ſubtrahũt. exira de e¶qexcipere. exira de accu. ueniens. ⁊.c. ſuper his.ᷣitem in leuibus criminibus.ᷣff
cyi leC Piletur.. L de accu.leuia. J tem ſi crimen non excedit penam relegationis.ut.ff. an. per a-
oce 1 Abe r..cogattir. lium cauſe appellationis exerceri poſſint.l.i. Iem ſiagatur ad pecunniariam
ſchlt⸗ m 1 t „ penam. ʒ infametur rens.ut in eadem.l. Item in crimine ſuſpecti. ff. de pꝛo⸗
ten n G E E pone caſum. S. e. a indicibuu⸗. curato.non ſolum.S. ulti. Item ubi quis aliuʒ vult accuſare de ingratitudine
ſiran Vt ab ipis.ſi hec dictio nt põit᷑ ↄſecntiue ut gratianꝰ vult ff. depꝛocura.ſed ⁊ he.ꝭ.i.Item in acenſatione populari interuenit pꝛocura-
ne itelligas ꝓut dixi.s. e. a iudicibꝰ.ſed ſi põit᷑ modaliter. nihil efſft toꝛ ad defendendum ſed non ad agendum.nt ff. de popnlaribus ac. qui in po
ſolen ala taliter bñ pnt eligi iudices ut nõ liceat ꝓuocari.nt.C. de pplari. Item ſm quoſdam per nuncium poteſt agi in cauſacriminali.nt extra
* Poi de .. — de reſtitu. ſpoli. litteras. Item cum canſa non eſt pure criminalis. nt extra de
Gt eu Polkic dain. egdeq. Ar.ðᷣ aduocatos.qꝛ eadẽ cã dr̃ appellatiöwis pꝛocura. tne. Item per ſõcium litisa gitur in cauſa criminali.vt.iij. q.vi. hoe
um pꝛincipali ſic.ð.e.ſi.epᷣs.⁊.xvi.di.habeo.ar. cõtra.vi.q.iij.oſiꝰ quippe.⁊ extra de dol.⁊ contu.cum dilecti in pꝛin.⁊.ij.q.v.ſi duo.

2

.

Lau.

J qappe lat. alins. Idẽ bnficiũ dat antique decre. ut er de ap. ex rõne
C.c.cum ſu romana.ſiliter noue.ex.e.ↄſtitutꝰ.hoc tn tempus iudex põt

artare.ex.e.rephẽſibilis.⁊.c.cũ ſit romana.iʒ ſit ar. .ff.ð re indi.l.iiijj.O.ſiqs

ubi dr ꝙ iudex bnficiũ legis nõ põt diminnere. —
; ad pᷣncipẽ.tũc vidẽt᷑ ſex mẽſes dãdi. Itẽ ſiap

b Annus. ſi appellat᷑ ad aliũ
pellat᷑ a delegato qui nõ reci/
pit appellatidem dat᷑ tres mẽ
ſes.C.e.ſi appellatioem. ſed
ſia delegato pncipis tũc no/
nẽ menſes. C. de tẽp. ap. l.ij.
S. ꝙ ſi. ſed ſi a pedaneis iudi/
cibus tunc.ij. mẽſes.in auc.
col.vi.de iudi.ꝭ.audiãt ergo.
c .AWaneat. qꝛ fingit nõ ꝓp/
nocaſſe ut.C. ð tẽ.ap.l.ul.cir
ca fi.fuit tñ extĩicta ſnia ꝑap⸗/
pellatõeʒ. ut. ff. ad turpil.l. i. ĩ
fi.ſed an ſniam appellãs. ſin
pꝓpſequat᷑ appellatiõem ſtabit
iudicio eius a quo appellauit
extra.e.pſonaſ.nec poſt audi
tur appellans.ut cx?.e.rephẽ⸗/
ſibilis ⁊.c.cõſuluit ⁊.c.ꝑſõas
io.niſi iteꝝ grauet᷑.ex.e.ut ð/
bitꝰ. ⁊.c.directe.b.
d Appellatoꝛe. menſis. hic
habeſ ꝙ victoꝛ põt pᷣuenire le
galẽ terminũ appellationis ꝑ
mẽſem.nt.C.de tẽp.ap.l.ult.
S. in his aũt caſibuſ.ſed victa
ꝑs põt quatnoꝛ diebꝰpuenire
ut. e. l.S. Pcedẽti. Et nõ ꝙ tri
plex eſt terminus appellatio/
nis. Qñqʒ ſtatuit᷑ terminus
ad iter arripiendum.ut er de
ſen. ⁊ re.iudi.cnʒ ex cã.extra
de ap.pnenit.Qnq; ſtatuitur
terminus ad pntandũ ſe iudi
ci appellatiõis.ut ex.e.cũ ſit
..c.ſignificauit.Tertius ter/
minꝰ eſt qui ſtatuit̃ a lege.i.ã
nus nel bienniũ.⁊ infra illuʒ
debet eẽ finita cã appellatiõiſ
ut hic ⁊z. C.ð iẽ.ap.l.nemo.⁊

OzZaut appellat impertitur an
nus intra quez ſecundũ ſe cõ/

muniterue litem exequatur. aut ſi
iuſta interceſſerit cauſa alius ãnus

indulgetur. quo tranſacto lite non

completa maneat ſententia rata.
Appellatore ceſſante cum unꝰ⸗
menſis ſupereſt ex biẽnio:licet ui

ctori ingredi ut rens querat᷑ auo ſi

ue inuentoſiue nõ:ſuas afferat al
legationes:ut confirmetur uel re/
ſcindatur ſententia ommcaſu: ab/
ſentẽ in expenſis condẽnãdo.neu
tro concurrente poſt ſecunduʒ an

num fatalem permãaet ſentẽtia. Cõ

ſtitutiõe.ii.ĩ collatiõe.iiii. ¶ Sʒ
lis que ſperatur in conſiſtoriũ prĩ
cipis inferri: abſqʒ dãno more ma
net intacta: donec ipſe faciat eam
introduci ⁊ a proceribus ſecũduʒ
moreʒ dirimi. ¶ Si vo is g appel
lauit: penitentiaẽ ductus ab appel
latione deſiſtere uoluerit non ꝓbi
betur ſicut in.vii.li.codicis.t.de
appellationibus imperatores ar/⸗
arch. honorius ſtatuiſſe legunt᷑.
Siquis libellos appellatiõis
ingeſſerit ſciat ſe habere licentiani

1 arbitriuʒ ex penitentia cõmutan

di a ſuos libellos recuperãdi: ne

iuſte penitudinis bumaitas ampu

—

n Itẽ ſnia citra ſolitũ.ſ.generalẽ. nã ſi pᷣmo ſniatũ ſuerat de ppꝛie

tate ꝙᷓ; de poſſeſſiõe.lʒ hoc fieri nõ debuerit.tũ niſi appellei ſnia te⸗

In eodem nanqʒ libro ⁊.e.t.iidẽ
imperatoreſdecreuerũt. Noĩatio

0 em aieutentia⸗ ”
p Iudicatas.niſi in cã mr̃imoniali.xxxy.q.ix.S.qꝛ ergo.⁊ ĩ crimi⸗
ne falſi. C. de fal.
rela.⁊ ubi negat iu
tetur. ¶ Eſt autẽ quãdo appella dicatũ. ff. que ſnia
tionem interponi non eſt neceſſe. ſine appellatione.l.

i.in pᷣn.⁊ cũ dolo o
miſit exceptionem

E 1: . gue cõpet 5
nes vo libellis uel edictis facte ci m Thetebarer i
di uc tQici . ma ſnia.ut extra de
tra ↄciliũ publicũ 1n6 ualẽt: a qui/ ſem T re iudi. inter
bus nec appellare neceſſe eſt. que huic legi videt
¶ Diffinitiuaquoqʒ ſnĩa que co cotraria. ſed decre.
dẽnatiõem uel abſolunõem nõ ↄti intelligo cum aligs
net: ꝓ nulla habet᷑. ¶ Itẽ ſnia ci / er certa ſcia ⁊ ex do

tra ſolitũ ordinẽ iudiciorũ a preſi
de ꝓlata auctoritatem rei iudicate
nõ obtinet ¶ Nẽ ſi ſnia lata fuerit
ↄtra res prius iudicatas: a quib⸗
ꝓuocatũ nõ eſt:ſnie auctoritatem

lo omiſit exceptio/
nem uolẽs decipeĩ
aduerſariũ. arg. ff.
ad nell. ſi decipiẽti.
bec autẽ lex loquit
cũ ex ignoꝛantia o/

nõ obtinebit:a ideo appellare ne/ miſit exceptiõeʒ rei
ceſſe nõ eſt. . Itẽ ſiſnia otra iu: iudlicate uelenizz ſ
ſcriptum ferat᷑: neluti dũ defüct s miit ſed io muigtt
miĩoꝛ. xiiii.ãnis fuiſſe æ teſtamẽtuy, qꝛ nõ poterat ea tę
iure feciſſe dicit᷑:nullas uires obti tꝑis pbare. hoc. n.

net: nec ↄtra eã eſt neceſſariũ auxi
lium ꝓuocarionis. ¶ Si voↄtra

nõ pᷣiudicat.ut.ij.q

vij. pleriqʒ. Itẽ fal⸗

ius litigatoris ſnia dicat᷑:ueluii dũ lit. ff. de inreiur. ad
minor xiiii. ãnis. xiiii.ãnũ imple — retra⸗
niſſe: ac per hoc teſtamẽtũ iure fe, (katur Poꝛ inig pꝛo/
uiſſe: ac p eſtamẽtũ iure fe/ Pier Pirium. wa.

ciſſe ꝓnũciat᷑: ad prouocatiõis re/
medium oportet cõfugere. ¶ Iẽ

Ego intelligo de⸗

cre.inter.cnmn pᷣma

ſi plures iudices dati ſunt ⁊ unus ſnia nõ ualebat. ut
tatũ ex eiſpronũciaſſe proponitur idbidr. quod potẽat
nõ uidet᷑ appellãdi neceſſitaſ fuiſſe elſſe ex multis cau⸗
cum ſentẽtia firmiratem iure non ſis.d.
q ¶ Item ſi ſnia cõ⸗
tra ius. Niſi iudex

l.ult.circa mediũ ⁊ in auc. de

ap.circa mediũ.ᷣcoll.viij.Hoc aũt ſcias ꝙ terminũ ſtatntũ ab hoie nõ põt alte

ra ꝑs puenire.ut extra.e.ſepe.ſed terminũ legalem põt pᷣnenire cũ modicum
ſupeſt de tꝑe.ut hic dicitur.⁊ ex.e.oblate.ſᷣim legeʒ antiquã poterat ⁊ debebat
elapſa medietate termini legalis victoꝛ ſe exhibere indici appellationis.nt.C
de temp. ap.nemo.ſed tñ ut pʒ ex illa decre.oblate.qnqʒ ante terminũ põt al⸗

tera ꝑs ꝓſequi cãm appellatiois.dũ tn altera ꝑs nõ pueniat diligentiã alteriꝰ

ut. xvi.q.iij.placnit.
e Inuẽto. hic pʒ ꝙ etiã in cã ap.ꝑtes ſũt citãde.ſi tñ altera ꝑs nõ nenerit iu⸗
dex ea abñte pot ꝓcedere.nt hic dicit᷑.qꝛ pᷣuilegium eius eſt qui de ap.cogno
ſcit ꝙ poſſit vna ꝑte abſente litẽ audire.ut.C. de tẽ.ap.l.ult.s.pe.Si tñ abñns
ꝓbat iuſtam cãm abũñtie bene retractat᷑ qð factũ eſt.ut ex de ſen.⁊ re iudi.cũ
hertoldus. L
ſ ¶Qi caſu.i.ſine vincat ſiue vincat᷑.ut er de ap.repꝛehẽſibilis.⁊.c.ſepe.⁊.C.
de iudi.ꝓperãdũ.ꝭ.ſi aũt.⁊.iij.q.iij.libellum.
g C Si vo is.pniĩa.ff. de dona.qui ſaxũ.ff.de repn.ſi penituit.ff. locati.l.ſi ĩ le
ge. §. pe. ff. de in ius no. ꝙᷓuis. ff. de mino.qð ſi minoꝛ. 5. ſceuola.
h ¶Pnia ductus.intellige ſi penitet cum adhuc nihil intereſt aduerſarij. ff.ðᷣ
ↄdi.ob ca.ſi pecuniã.põt tn iteꝝ appellare.extra de ap.directe.
i ¶ Siquis libellos.cõmutãdi.ſic extra de ap.c.directe.qð tñ nerum eſt re ad
huc integra.qꝛ ſi aduerſariꝰ iã receſſiſſet.non poſſet iſte mutare cõſiliũ in iiu
riã alterius.ff.de re.iur.nemo.
h ¶ ¶¶ NHominatiões.publicũ.⁊ cleri ⁊ populi.ut.xxiiij.di.epᷣs.etiam abſentibniſ
ad.xij.dietas nocatis.nt ex de elec.cum inter.ſi ſine periculo poſſunt uocari.
ut exira de elec.qꝙ ſicut.hodie qui nõ poteſt intereſſe hoc iurabit.⁊ ſic põt cõ/
mittere vices ſuas alicui de eccleſia ſua ut extra ð electi.qꝛ ꝓpter. De hac mã
nõ. vij.q.i.factus eſt.⁊ nocabũtur qui ſunt in ꝓuincia.nt extra.e.coꝛam. Iteʒ
patet hic ꝙ lʒ oẽs canonici elegerint aliquem ſeoꝛſum non cõicato cõcilio ꝙ; e⸗
lectio non ualet.lxiij.di.c.i.
¶Appellare. appellatio tñ tuet
conſiderauimus.
m Biffinitiua. Diffinitina ſententia eſt que finem imponit negocio.ff. de ar
bitris.qualem.⁊.xi.q.iij.ſũmopere.alia ois eſt interlocutoꝛia.ſufficit tñ ꝓfer/
re ner ba que habent vim abſolutionis ut extra de ner.ſig.in his.⁊. ff.de arbi.
quid tamen.ꝭ.ſi arbiter. Itẽ ſi continet cõdẽnatiõem ſed tñ incertam non ua
let.nt iudex pꝛecipiat ſolui debituʒ. ut. C. de ſen.que ſine certa quantitate pꝛo
kert᷑.per totũ.qñqʒ etiã tenet ſnia licet non cõtineat ↄdẽnatiõem uel abſolutio
nem.ut in ſnia ſub ↄditione lata.ut.s.e.ꝭ.biduum.

electiõem minus bene factã.ut extra de elec.

. . eſtimet leges illas
non iuuare cauſam.ut.ff. de re indi. enm pꝛolatis. M. Sed hoc eſt
falſum.quia erroꝛ iudicis non debet excnſare ſententiam.nt. ff. que
ſententie ſine appellatione.l.i.in pꝛin.⁊ illa.l.cum pꝛolatis.loquitur
quando contra ius litigatoꝛis ſententiatum fuerit.⁊ ſic patet ꝙ ſen
tentia lata contra ius litigatoꝛis q;tum ad litigatoꝛes tranſit in rem
iudi.ut hic ⁊ er de ſen.⁊ re indi.cum inter.in fi.
r ¶ Item ſi plures iudices.ſine indices ſint oꝛdinarij ſine delegati
ſiue arbitri ⁊ omnes ſint pꝛeſentes. quicquid maioꝛ ꝑs ſtatuit.illð
tenet.vt.lxv.di.c.i.⁊.ij.⁊.ff.de re iudi.duo ex tribus.⁊.ff.de arbit.

item ſi. §. vlt. . l. diem. S. ſi plures. niſi in ſolo caſu quem babes de

reſcrip.paſtoꝛalis.Sed ſi in pari numero diſſentiant.⁊ tunc ſi ſum
arbitri nentra ſententiarum tenet. ut.ff. de de arbi. diem. 5. ſi plureſ
⁊Z tunc iudex oꝛdinarius coget arbitros aliquam perſonam eligere
cnius auctoꝛitati ſtetur.vt.ff.de arbitris.iteʒ ſi.ꝭ.pꝛincipaliter. In
delegatis autem iudicibus tenetutriuſqʒ ſententia. ſed ſuſpenditur
ꝗquouſqʒ confirmet᷑ a ſuperioꝛe.ff.de re iudi.duo iudices.niſi velis
dicere aliud eſſe in deleg.a pꝛincipe.ut.C. de ap in offerendis.ubi
dicit᷑ ꝙ ſi diſſentiunt eligant tertiũ. In oꝛdinarijs vero ſi diſſẽtiaut
in pari numero tenet ſententia pꝛo reo lata.niſi in cauſa liberali.ut
extra de pꝛobat.ex litteris.ff.de re iud. inter pares. ſimiliter tenet
ſententia lata pꝛo teſtamento. ff. de inoffi.teſt. ſi pars. Tertius caſꝰ

pꝛo matrimonio.vt.xxxiij.q.i.ſigꝗs acceperit.⁊ extra de pꝛeſumpti.

illud. Quartus in dote de re.iur.c.fi.vnde ver. Si ſint equales qui
pꝛoducuntur vtrunqʒ. Stat teſtamentum libertas coniugium dos
Et hec que.S.dixi vera ſunt quando omnes iudices ſunt preſentes
ſi autem quis abeſt æ non per contumaciam ſententia alioꝛum nul-
la eſt vt hic.⁊.ff. de arbi.item ſi.ꝭ.vlt.⁊.l.ſequenti.⁊ extra deoffi. ð
le.quamuis.⁊.c.cauſam.io.⁊ ponit hodic decre.totam hanc diſtin⸗
ctionem.de ſen.⁊ re iudi.c.vlt. J

s ¶Item cum certa. quidam enim indices poſſunt punire vſqʒ ad
duos aureos quidam plus.vt.C. de mo. mulet.illuſtres.⁊.l.ſequeʒ

tibus.⁊ tamen pꝛopter inopiam condemnati poteſt iudex ſententi-
am moderare.ut. ff. de of. pſi. illicitas.S.pe.⁊.xxiij.q.vc.i.⁊.C.e.
eos.in fi. Sed nũquid vſq; ad m odũ legitimuʒ valet.iñ. ar.ff. fami.
her.in H̊ᷣ iudicio.ar. õ.de dona.ſancimꝰ.⁊ ex de pᷣben.dilectus.⁊.c.
niſi.⁊.xii.q.ij.ſiquos.

t ¶ Venales.ſed ſi arbiter tulit ſniam per gratiã tenet.ſed datur do

4

cnin
Ginten
len
aui
coln
Ginun
eilhn
Greſh⸗
ſſiis
itin
conit
Ginp
iſlhon
gcen
lgren
rn.
nid̃
ſccpen
(binfe
ſinſe
narli
(Cbbe⸗
failul
ſthen
lſzent
ltve⸗
iſetvn⸗
ſ
ſtlhe
gui⸗
Wlia
yonit
il
nec
ino
aiis
de
uff
iſlic
nd.

6
(Faorm
aic.
pon
ſexecn
llioni
Müte
lnt

=

(rſm

1,4

foſe
mnhmn
giole
mnern
(lſe
Meke
04
e
ſpe
0
nee

en

tuſ
Ptoꝛ. ſ ſi coꝛrup
cũ p
0.5.
bel. ßu
ij.ff ad tre
io. C. 8
io. C
li except

II

0 vi)

S

1 2 3

ex falſis
fi ex
C.
eo. 7.
ſuper
ioni. vt e
executioni.
it execu
ĩſuperſede

vt pꝛo
iu. ſi vt pꝛo
õe rei iu. 12
e oꝛ ꝗ ele. ⸗
itur lex. ide eeun de of⸗ dis reeßer „
eloqui niqʒ dic nem. ex itio. e arrenti⸗
itoꝛ ro.q icio õcogn dmitte 5 90
eneeed ſari rrvaiird rabienge or eia. ve
iudicati. ſen. 7 ſt recu uit. es rot ribat᷑. e ernet
inſtru. in ra deſ ote li loq on ei ſc xtra cũ aðe
inſtr ⁊ ext talis p de ta ſolute te. ? e ſeb. cü⸗ t
i pon gen. ie ye ele T e d ecu in
ita. niſi eſtiononn ẽto en⸗ ee; te ixtꝰſit namine e i
. leit uin queſt 5 nelarn ſripio Itẽ eerter
C. li ex fal. ruiaii oe . zöbern. lütas defuc⸗ bi Ponleſtcemt ilna rrc ſoe ſunia;
c. . C. ſie, nr riil. editoꝛ.. 0 ue in p tio 4 it ꝙ diffe olo ſti. v
.. gcia. mnn cre. ne uoll ek: es no ni idt ꝙ Eti u te de
ia. ut hi tum ..ff. de ap. eſer red aren dex qui vis otin tra de ꝛetoꝛ. de
ſnia. 159 nali. t. ff. de öne lare it be i? de ea in it: 7 li ſnetnenn i. ſi p iegs.
aeſt qu tribun ſt. ut. rö P uerit cui rit. rit: iniuſta. e indi. inuen
it null Bceenred pns e i certa ſ⸗ patue 7is cepen hibue ue/ ini ff. de lene itio.
tuleri Erretia gnde is 9 cuʒ re po ittat: iõez rec i ad ella fns.. era p Dennetie ar.
Nene CSu iudice õtumac Item ulcta ſta⸗/ m llatiõ iuẽti eapp tur. cmat ſi nor ſuneti. gj
hlite aianti latio cõ es im gem ppe Eonir ortun lcten me S inoig erig, de necſech
venn ppella 1.i. ſe⸗ obtineat. iudic trale irroga ap ignau i tã ip Eti mu iꝰomo xxv. ꝗ. uis e ua fro u. vn
ESünumt iu⸗ obt certo liter con tamqz umui 131 toꝛ quii arget ane end. erreleegns lauic 6c.
rerianin K45 dnin vo ali mulc geſt ſine nrz libris ione e ine:locno: n; Debinnnera aicneor⸗
eſntit iplen gocio ſt nt. fi dum ra ius et: it. xx. oſſeſt ſnia i uoca „ ivebitn appe e ſatiſfaci
llcri dexdene 8 abeſt. ſu m mo cont tene Ue 1 ep que ſn pro ia ſor ibi lebat r ant
“ u8 9 ad tut od non! di. jmer Dej icat uis ſni „X47 ibiual⸗ liretu it patu
W rnen bñte tutu t: quo⸗ tem in me rſi cã d k: quꝗ lata naz i ſepe icit p
“S iſtatia pꝛe rint: ita reſc e 1 ſic llat: q mẽ 3 U „ us ſe ꝙ di ig eſt
W Feniſta ittat pe ue :firm teſt 8 qu ro 10 f1 e it: ta adoqʒ dẽ P atuerit. nõ q ſatis .
niltiͦ ſeentieten⸗ in⸗ ap t uoʒ ptis interp eſſe ter ectu. ſimu . 9 ſſi Oe 0O it. ex ua pfuͦpts
nran ente itra inte 8 eſſe iar effe ſi ſitas ſujſi erit. ni im pſũ bet.
ene . uo en i aliq⸗ rfect au
riitint rare ꝙc e. ſie edem etiam ci m inn rop d andẽ nec diu it. q is age ta Pi⸗ m. ꝙ 0 pe bi nõ
itigar eſte C r: iliu ſi p 9 E iõöem: ccip xh cia ſoꝛin n S. qꝛ i a ex
hnnnen ſte liig nod e no⸗ feruntu is auxi Item orem tiõe ma 0e unc d abea onẽ. liqua .
, 0 . nore te na nem 7 un ronun 9 ſe h ſſeſſi uela ſſio
nereichi,⸗ nigrur auocg⸗ Arg⸗ ocation eſt. C. ad hbo bilem I ratio int: 211 ſta p etiã Po llans lat miſ a⸗
. eN .i fi⸗ inba E pa Uerint: innta orie e us C pellan fia iui ha
ehnlelge Ftlir no cbre⸗ idce etum tatis inha appe Ila latio iu ictoꝛ tunu der⸗ rappe ꝛius diu
i frequen . cre me es iſſa i/ ppe ella tu uicto an io ditun ſi p dicto
ognen ne X rm ina ret mou l Oru olume C Pppe cep C. de indicem
ligvont Seneſicor fi nom is pret remo ppel e it: emo bit. ſqʒ a ro l. vt. C. in
Rec c ⸗ alijs. quem uer atio m'’a I lerit: tinel iu az pre pol. l. ij. ota las ap
Celaſen eſt in lĩis. to⸗/ quer oba noĩ ruj en fue per 1t: einle uo d ſi e i. 1ol. m. n. iuola
D Pgeenz no proba na noie uo on os p llau ſt ei q uo dri. naue ipit fr
onſtan borter is⸗ o⸗ eſſe iniq tiaʒ ꝗ ur. non. er alio pellau ta etter OQ ituti recip o.
t ſuo p one im nte untu⸗ qui pe atũ ap ſcig lauit. reſti C: qui ent
eninlinn 4 Ken bo ino⸗ lati Su ecipi latio q E- tãt nü ella 35 reſti re „ mriq — ome 3
. at dag pronu. pp ſnĩ ſuo iu pu iones 15e. m ione
l it. .7 mal iones no ap cum ſum i ui nẽ n'oin qu no pe 0 poſt eis
zſſech ijs enin io prius ſſe d iſ'auxi it: ma rip ö ſoluz C tan re omẽ
Krelitt toꝛijs 8. e. d to⸗ ot recip iam a io p 18 ellſe iſ au uit: relcri⸗ 0ſ0 r. men que urm E⸗
. b⸗e n ot acia 00 catt ti/ tatil 2 etrau boc gürn tas mo illam cat om
nerſgum teſtib ec in teſt 1P tum neg uo us e it: icibꝰ a eſſi cati . ? noc. Em in
– larulaltra n pentaun ee 3 noapvlian Oulicibe 8 er ieri iansi earerngr
dene nin rij eczec im p eſt. ene 5 deſt. peilg⸗ tiã. t: int nea e ſia e P ta
in tnit. Sis 1 arim atus ue item 5/ rodeſ e ap rü etis ſut: in 4 i aeden nes
eanſin enſt wiecſe m demn idarum nelin eo/ ipied ſita: ue iffinita litiga aentod monnenta⸗
iltiet cpn radcot con nrlnen iolent us: ſulcip ipoſi ie di latiõe imi DWffectum. bm monzentg
“ 1 u ict idet᷑ eſn relgt Si m ffec 12 ntia. ut
