eis nec ſibi parceret:a tamen deli
quentes ſic perſecutus eſt quos a
mauit:ut eos etiam donino parcẽ
te proſterneret.utrobiqʒ legatus
fortis utrobiqʒ admirabilis me/
diator cãm populi apud deum pre
cibus:cauſam dei apud populum
gladiis allegauit: intus amans di/
uine ire ſupplicando obſtitit:foris
ſeuiens culpam feriendo conſum/
pſit. in regimine ergo utrũqʒ mo
ſes miſcuit:ut nec diſcipline deeſſz
miſericordia nec miſericordie di/
ſciplina. vnde in iob iuxta utrãqʒ
uirtuteʒ di citur:cunqʒ ſederẽ qua
ſi rex circũſtante exercitu. eram ta
men merentium conſolator. Se/
dere quippe circunſtante exercim
uigor eſt diſcipline regiminis. me
rentiũ uero corda conſolari eſt mi
niſterium pietatis, Idem.
Juſte iudicans miſericordiam cũᷣ
iuſticig ſerun.
onis qui iuſte iudicat: ſta
lerã in manu geſtat. In utro
qʒ penſo iuſticiam ⁊ miſericordiã
portat.ſed per iuſticiã reddit pec
cati ſententiam per miſericorchias
peccati temperat penam:ut iuſto
libramine quedam per equiratem
corrigat:quedam uero per miſera
rionem indulgeat.qui dei iuſticiaʒ
oculis ſuis preponit: ſemper n⸗
mens? tremens in omni negocio
formidat:ne de iuſticie tramite de
uiãs cadat:⁊ unde nõ iuſtificaur:
inde potius condẽnetur. ¶ Item
aug. in encheridion.
NQui reminit 2 qui corripit uter
Oz miſeremr.

ꝛaliter. ut de pe.ᷣ diſt.i.ſicut pꝛmi.
pauca.quia pauci fuerũt reſpectu alioꝛuʒ

i ¶ Gladijs. arg. quod idem

poteſt eſſe aduocatus vtriuſ
qʒ partis.⁊ nunc inducere iu
ra pꝛo vna parte nunc pro
altera. quod eſt falſum. ⁊ ſic
tutoꝛ duoꝛum litigantiuʒ pꝛo
vno agit ⁊ pro altero reſpon
dit.ut. ff. de aucto.tuto.accipi
entiſ. Cauſã in populi ex hoc
loco ſumitur cauſa quare epi⸗
ſcopus accedens ad altare de
ponit mitram ⁊ baculum.ſed
cum conuertit ſe ad populum
reſumit cõminatiõis ſue inſi/
gnia. ut de conſe.di.i.nullus
epiſcopus ⁊c.

le O Mnis. in utroqʒ.i. in

abſoluendo ⁊ condem
nando.

1 Eogar led qualiter iſtud
a

re põt ꝙ iudex habeat mi⸗/
ſericoꝛdiam ⁊ rigoꝛeʒ.pꝛimũ
ea rõe quia iudex non poteſt
mitigare penam a canone la/
tam uel lege inflictam.ut.ii.q
iii.S.notandum. ſed illud ibi
expeditum eſt. Item qualiter
miſeretur iudex illius quẽ oc
cidit?itẽ que miſericoꝛdia fit
circa illum qui deponitur?itẽ
que miſericoꝛdia fit ibi ubi fi-
liuſ punitur pꝛo delicto pris⸗
nt. vi. q.i. F. lerum. So. iõ dĩ
iudex ſeruare rigoꝛẽ ⁊ miſeri/-
coꝛdiam.nõ ꝙ ſimul exerceat
ea circa aliquẽ.ſed qꝛ ſi opus
fuerit ⁊ cã ſubeſt dʒ eẽ miſeri⸗
coꝛs in diſpenſando.ſi cauſa
non ſubeſt debet eſſe rigidus
in indicando.uel dic ꝙ index
ſemꝑ habebit miſericoꝛdiam
etiaʒ occidẽdo hoĩem.⁊ ſi nõ
per mitigatiõem pene. ſalteʒ
per cõpaſſiõem.nt.ſ.e.vera.
iteʒ ex hoc facit miſericoꝛdiã
cum facit ut ille conterat᷑ iter
flagella.⁊ ne fiat deterioꝛ. vñ
eoipſo ꝙ iudex punit aliqueʒ
miſericoꝛdiã facit.nt.j.e.c.
xi.⁊ iſte intellectus patere po
teſt ex illis.c.xxiii.q.iiii.duo
iſta.⁊.c.ea vindicta.qui enim
facit finem peccato. miſeri/
coꝛs eſt.ut de pe.di.ylt.c.vlt.
in fi.

4 0 Tqui emedat.dimittit

quilibet põt ⁊ tenet᷑ di⸗/
mittere rancoꝛeʒ ſed nõ tenet᷑
dimittere ſatiſfactiõem.ut.xc
di. ſi qnis cõtriſtatus.⁊.xxiii.
q.iiii. ſi illic.

b ¶ Coꝛripit. hic vr ꝙ aliquiſ

põt vᷣberare uel excõicare ali⸗
qu ꝓ ꝓpria iniuria. ſic.ii.q.
vii.ſi quis.ſed ↄ.ſ.di ꝓx.ſedi
tionarios.ubi dr ꝙ clerici nõ
debent eſſe vltoꝛes ꝓpꝛie ĩiu/
rie.ſimiliter eſt S.xxiui.q. iiii.
inter ubi dicit᷑ ꝙ nullus debʒ
aliũ excõicare ꝓ ꝓpꝛia ĩiuria
ſimiliter eſt S.xxiui.q.v.de oc
cidendis.ubi dicit ꝙ iudex ꝓ
ſua iniuria nõ debet reũ occi/
dere. ſed ſolue ut dixi.ii.q.vii
ſi quis eps.io.So. ꝓ ppꝛia ĩ
iuria põt platus aliquem pu/
nir.dũmo non faciat hoc aio
ulciſcendi.ut.ſ.di. ꝓx.ſeditio
narios.uel ut magiſ timeatur
ut. S. e. di. e. i. ſed ſi aio coꝛrigẽ
di hoc facit ⁊ non ex indigna/
tione bene licʒ.ut in hoc.c.di
citur.b.

C¶ Innitis. ar. ꝙ innito cõſer

tur beneficium.uſ.xxiii.q.iiii
diſplicet. ⁊.q.v.nõ nos. lxxii
ii. di. placuit. ⁊.c.cõſuluit.ff.ð
neg. ge. ſoluẽdo. ff. de libera.
cau.i.i.⁊.ii.ff.de ap.nõ tantũ
ar. Z. xx.q.iũ.pñs.xxiii.q.v.
ad fidẽ.ff.de re.iur. inuitum.
So.ad bonũ ſemel rceptũ be
ne cogit᷑ aliquis illud retineĩ
alias non. ↄria vo iura in caſi
bus ſpecialibus loquũtur in
quibus quis cogitur.

d eß ſunt. quicquid. hec

eſt magna elemoſyna 9
dat ultra id qð põt.nt.xli.diſ.
parſimoniam. .
e Dimittere. quãtum ad rã/
coꝛẽ ad minus.nt.xc.diſ.ſi ꝗ9s
contriſtatus.

f O Ae ſunt redundat.i.

abungat.

g ¶Benigno coꝛde.qꝛ qui dat

pauperi elemoſynã nõ ex cha
ritate ſz ideo nt remoneat a ſe
impoꝛiunã petitiõem. rẽ per/
dit æ merituʒ ⁊ venialiter pec
cat.ut.xxv.di.ꝭ.criminis.
b Vnt nanqʒ.

i O E ra.falſa nero.vñ fal/

ſa iuſticia non eſt inſti
cia ⁊ ſi iuſticia in eo nõ eſt.nõ

DI

Tqui emẽdat uerbere ĩ queʒ
poteſtas datur:uel coercet ali
qua diſciplina: 1 tamen peccatum
eius qauo ab illo leſus aut offenſus
eſt dimittit ex corde uel orat ut ei
dimittatur: non ſolum eo quod di
mittit ex corde atqʒ orat. uerũ etiã
in eo quod corripita aliqua emen
datoria pena plectit: elemoſynam
ſacit: quia miſericordiam preſtat.
multa enim bona preſtantur inui/
tis : quando eorum conſulimr uti
litati non uoluntati: quia ipſi inue
niuntur ſibi inimici. ¶. Sunt eniz
multa genera elemo ſynarũ de qui
bus albinus ait. De multi
plici genere elemoſynarum.
Ria ſunt genera elemoſyna/
rum una corporalis: egenti da
re quicquid poteris. altera ſpua/
lis dimittere: a quo leſus fueris.
tertia delinquentes corrigere ? er

rantes in viaz reducere ueritatis.

Item aug.
Elem uß pecunie prefertur ele
moſyna cordis-
Ve ſunt elemoſyne una cor/⸗
dis alia pecunie. elemoſyna
cordis ẽ dimitere ei a quo leſus es
nam dare aliquid indigenti aliqua
do queris a non babes. indulge/
re peccanti quantum uolueris re
dũdar tibi: elemoſyna cordiſ mul
to maior eſt quam elemoſyna cor
poris. charitans elemoſyna ſine

ſubſtantia terrena ſufficit: illa uero

que corporaliter datur: ſiſine he/
,7 S 17 , SO
nigno'corde mibuitur omninͤſuf
ficit. Ex bis omnibus apparet
quod nec lenitas manſuetudinis
ſine rectirudine ſeueritatis.nec ze
lus rectimdinis ſine manſuetudi/
ne in prelatis debet inneniri.
Percuſſores ergo qui premiſſis
auctoritatibus ab epiſcopali offi/
cio remouentur:non quilibet cor
poraliter flagellateſ ſed prerermiſ
ſa manſuetudine ad uerbera ſem/
per parati intelligẽdi ſunt qui per
flagella non uicia corrigere ſed ti/
meri appetunt. quibus peirus ſcri
pſit:ne ſitis dominãtes in clero ſʒ
forma facti gregiſ ex aĩio. ¶. Hinc
etiaʒ greg: ſcribit in moralibus li.
xix. parte.iiii.c.xxiii.
Danſuemdo a diſcretio abinuicẽ
non ſeparentur. “
Hõ ita diſtri
cti ut etiam omnem manſuetu
dinem benignitatiſ amittant. ſũt
nõnulli ita manſueti:ut perdant di
ſtricti iura regiminis. unde cunciiſ
rectoribus utraqʒ ſumopere ſunt
tenẽda ut nec in diſcipline uigore
benignitarem manſuetudinis: nec
rurſus in manſuemdine diſtrienio
nem delerant diſcipline: quatenus
neca compaſſione pietans obdu/
reſcant: cum cotumacem corrigũt
nec diſcipline nigorem molliant:
cum infirmorum animos conſola
iur. regat ergo uigor diſcipline ms

ſuetudinem: 1 manſuetudo ornet
ſermone vigorem: ⁊ ſic alteruʒ cõ
mẽdetur ex altero:ut nec uigor ſit
rigidus nec manſuetudo diſſoluta
Niem.
Aere iuſtus miſeris compatit᷑ de
linquentibus indignatur.
U Era iuſticia compaſſionẽ ha
bet falſa uero dedignationem
quãuis ⁊ iuſti ſoleant recte pecca/
toribus indignari. Sed aliud eſt
quod agitur typo ſuperbie. aliud
quod ʒelo diſcipline. indignantur
etenim ſed non dedignantes ſunt.
at contra hi qui de falſa iuſticia ſu/
perbire ſolent: ceteros quoſqʒ de
ſpiciunt: nulla infirmanubus miſe
ricordia condeſcendunt: ⁊ quo ſe
peccatoreſ eſſe non credunt:eo de

terius peccatores fiunt. C JItem

biero. in bhieremia.
Peccantes manſuetudine prouo
centur non auſteritate abiiciãmr.
Ecedite inquiunt polluti.re
cedite abite.nolite nos tange
re. nobiſcum nolite cõicare. talis
loquela non illuminat cecum non
ſanat egrotum. non curat infirmũ
ſed magis occidit atqʒ in deſpera/
tioneʒ periclitantẽ mittit.boni ete
nim rectores ex ſua infirmitate ali
orum infirmitates penſantes ma/
gis per bumilitans ? manſuetudi
nis leuamentum ſtudent peccan/
tes ab erroris laqueo eruere quã
per auſteritatem in foueam perdi
tionis nutantes propellere. An/
de doctor gentium facius ſum in/
uir infirmus infirmis. ¶Idem.
n populũ ira dei deſeuit:cu predi
cator deliquẽteſpalpat nõ corripit
Ed illud non ocioſe rranſcur/
rendum eſt:quod uno peccan
te ira dei ſuper omnem populum
uenit.hoc quomodo accidit. quã
do ſacerdotes qui populo preſunt
erga delinquentes beniuoli uide/
ri uolunt. a uerentes peccantiũ lin
guas ne forte male de eis loquan/
tur:ſacerdotalis ſeueritatis imme
mores nolunt complere quod ſcri
ptum eſt:peccantem coram omni
bus argue:ut ceteri metum babe/
ant.a iterum:auferte maluma uo
biſipſis:nec ʒelo dei ſuccenſi imi/
tantur apoſtolum dicentem: tradi
di huius hominem ſathane in inte
rituʒ carnis: ut ſpũs ſaluus fiat. ne
qʒ illud euangelii implere ſtudent
ut ſi uiderint peccantem. primo ſe
creto eum conueniant: poſt etiam
duobus uel tribus adhibins teſti
bus.qui ſi contempſerit: ⁊ poſt ec
cleſie correcrioneʒ non fuerit emẽ
datus de eccleſia expulſum uelut
gennlem habeant aut publicanuʒ
7 dum vni parcunt. vniuerſe eccle
ſie moliuntur interitum. queẽ iſta
miſericordia:que iſta bonitas vni
parcere:a omnes in diſcrimen ad
ducere.polluitur enim ex uno pec
catore populus: ſicut ex vna oue

eſt index. nt. xxiii.
iiii.eſt iniuſta. ſicut

falſus denarius nõ

eſt denariuſ.nec fal
ſus tutoꝛ nõ eſt tu/
toꝛ. ut.ff. ð uer. ſig.
paulus.⁊ no.ꝙ fac
hic differentia iter
ĩidignari ⁊ dedigna
ri ut indignatio ſpe
ctet ad malos ⁊ in⸗
dignatio ad bonos
⁊ illud odiũ eſt bo⸗
nũ quo ꝗs odit pec⸗
cata nõ hoiĩes.ut.lx
xxvi.diſt.odio.⁊ iu
ſtus iraſcetur pecca
tis populoꝝ.ut.vii.
q.i.ð.cum nero.
3 BR Ecedite. bec
ſunt uerba il⸗
loꝝ qui habẽt falſã
iuſticiã.ſed hec vᷣba
nõ de coꝛpoꝛali ſʒ ð
ſpũali receſſu intel⸗
ligenda ſũt.ut.xxiii
q.iiii.recedite.
lI ¶Infirmitate. iðo
eni dñs permiſit pe
trũ cader᷑.nt ex ſua
infirmitate ſciret qᷓ
liter deberet alioꝛũ
infirmitatibus ↄpa
ti. ut. l. di. conſiderã
dum.
m ¶¶ Leuamẽtũ. dz
enĩ prelatus ſingu/
los inuare ꝓ poſſe

ut. viii.q.i.o clemẽs

n 2 Ed illud. ꝙ
G vno. ſ. achoꝛ
qui furatus fuerat
regulã aureã ð hie-
ricõtino anathema

R—

peccato achoꝛ.

o ¶Vt ceteri.no.qꝙ;

cũ ꝗs delinquit pu/
blice. publice eſt ar⸗

guẽdus ⁊ nõ occul-

te. ut ſic ceteris me⸗
tus incutiat᷑ ⁊ ẽt ſcã
dalũ auferat᷑. ut.ii.
q.v.ſi mala.⁊.q.vii
quapropter.⁊.xxiii
q.iiii.ita plane.⁊.x/
vii. q.ii.puenit.⁊.xi
q.iii.c.ult.⁊ multis
ꝑſonis craſſe antibuſ
exẽplo opus eſt. ut
ff. de pen. aut facta
H. ult.
¶Buobus ex hoc

—
—EEf — — ————

XLVI 41
ie c xidet illa antto morbida uniuerſus grex inficimur omnia in prelatiſ danabilia eẽ pro lł Ier eus au adulatio
ritas ſi peccaueriti ſica vno fornicãte uel aliud qunod bantur. ¶ Unde grego. ſcribit in nibus. triplex eſt adu⸗
n telligat etiaʒ de ma cunqʒ ſcelus cõmittente plebs vni moralibus libro.xviii.parte. iiii. latio.ut dixi.xxy. di.5. alias.
f nileſto vlicto. quid uerſa polluitur. Hinc etiamꝰ alibi c. iii. Gvoltionivug. Paſtos d’
iunis ſi villci. dicitr rectorem ſubditis: piceits De his qui peccatoribus adulit. it veritaté T am tacet eateut
ſg orbicla matrem: diſciplina uero patrez ex Oenn nõnulli qui dum malefa xi.q. iii, nolite. itẽ qui crimen
ſi i.fertur. xxiiii. q. ii. bibeat. ¶ Percuſſor quoqʒ dici Eta hoĩum laudibus efferũt:au alterius ſibi ſoli not manife
reſecande. tur qui ſermone inutili infirmoruz gent que increpare debuerãt. hic ſtat. ut.ii.q.i.ſi peccauerit. itẽ
nſ b ¶ Hinc etiaʒ alilii conſcientiam vulnerat. Ande enim per prophetam dicit: ue his ui oletoſe⸗ Arclinaulr alii,
tin ar. ꝙ poſſumus uti anacletus papa. =M qui conſuũt puluillos ſub omni cu lutioerahat p n ſeſ mgf
bonnn iurbaliguo toe; AQui ſermone incauto cõſcienniam bito manus:a faciũt ceruicalia ſub ſtem aut dem ſb cAricſager
eſto⸗ õ e; percutit infirmorum percuſſor uo capiteuniuerſe etatiſ. ad hboc quip ponit hoſtib⸗.xxit. q. v. de foꝛ
itper de ki male e.de Lalur. pe ſub cubito puluillus uel cerui/ ma. itez qui iuſſa ueritatis cõ
ginl cõſe.di. iiii.ſanctuʒ DAne percuſſor ille doctor dici cal ſub capite iacentis ponitur: ut temnit.xi.q.iii.abijt.item qui
dein ar. ð. fl. de falſis. l. tur qui ſermone inutili conſciẽ mollitur quieſcat. quiſquis ergo ſibi cõmiſſum reuelat.xiii.di.
u ult. ubi dicit e fal⸗ tiam percutit infirmoruʒ. Ideo te male agentibus adulatur: puluil/ ntern .⸗⸗ (deraet
te. n ha eum qui ſecundum doctrinam ſide . . eimm.
i turanart . lis eſt ſermone: utpotens ſit conſo ex culpa debuerat:in ea fultus lau n e nsdtlamofen
bi ſlli gibus. quia nulla ſi lari in doctrina ſancta ⁊ contradicẽ dibus molliter quieſcat. hinc rur ſemel fuit excõicatus ammõ
beeſb ne ancior certoine⸗ tes redarguere ⁊ recte uiuentes aꝛ ſus ſcriptum eſt:ipſe edificabat pa non admittat᷑ ad actus legiti
in ni . qʒ etiam rectam fidem tuentes cõ rietem. illi gautem liniebant eum. mos. ut Dicam. ſili. i. in Pn.
ute e Equiturx ſolidanre.“ par ietiſ quippe nomine peccati du o (S Tericus cogaf. cogaf
RM In hac RW Equitur in epiſtola ad ti ritia deſignatur. edificare ergo pa Fiheretertldent ur ri.
rid Aro. motheum. non litigioſuʒ ritem eſt conn ſe quehias obſta Yſſli aur exxii c .pee ica
miitpe Si xlvi. — nibil eſt enim impuden/ iu aübecatt con eers. P 14 p ¶Renocet᷑.ar. ꝙ epᷣspoſſit
ter in x.c. apoſtolice reau 7½ —iius arrogantia ruſtico/ tem liniunt qui peccat 4 peiran oepoſitü reſtituere. de h dixi.
ſiet le.ſ. oʒ epm nõ eẽ li⸗ rum qui garrulitarem auctoritateʒ buſ adulantur: ut quod illi peruer ſ.ii.q.vi.ideo.uel dic degra⸗
taſoni tigioſum. talis autẽ putant: ⁊ parati ad lites in ſubie 7 ſe agentes edificant: ipſi adulãtes detur.i.ſuſpendat᷑ ⁊ reuocet
gan duplici de cã ꝓhibe cros tumide intonant. quod ex ar quaſi nitiduʒ reddãt. ſed ſanctus C per papam.
Nſceni tur oꝛdinari.una a· rogantia ſuperbie prouenire ma/ uir ſicut mala de bonis nõ eſtimaꝭ qꝗ Nericũ.ſcurrilem.
cũtalis ſi arrogis nifeſtuz eſt⸗¶ Ande greg. ſcribit ita iudicare bonade malis recuſat. Eericus inuidens.
t lluernre in moralibus libro.xxiii.par te. v. dicẽs: abſit boce nei iuſtos uoſ 8 Editionarios.oꝛdinã/
poſe dũt eiꝰdoct᷑nã. Itẽ c.xu. iudicem: donec de iciam nonrece O arinallato eiſ.
vclnis alia rõe qꝛ ↄſueuert rrogantes neſciunt inferre bu· dam ab innocemia mea. . Hinc endos.
d tales diſtẽpeꝛati eẽ militer que docent. Etiam in conci.car.iiii.legimur. t¶ Aſurarios.qꝛ tales ꝓpteꝛ
uhen i moribꝰ.ᷣſolẽt.n. eẽ PD Oc habet proprium doctri/ Adulator uelꝓroditor clericꝰ ab aunaritiã ꝓ minimo litigant.
flem adulatores ꝓdito/ na arrogantium:ut humiliter officio degradeiur. „7 u Del iniuriaruʒ. de hoc di⸗
nidde⸗ ed vetracte ma neſciant inferre que docẽt: ⁊ recta Zericus qui adulationibus xi.ð. di. ꝓx. æ qui emendat.
R eaiiſnnicſeurti/ que ſapiunt etiam recte miniſtrare z proditiõibus uacare depre ß”ßMMU
a. iiurias ſuas pmpti non poſſunt. In uerbis enim eo/ henditur:degradetur ab officio.
rino que ſʒ oꝛdinẽ hic ex rum proditur: quod cum docent Ntem. . .
lut po⸗ equitfur. quaſi in quodaʒ ſibi uidentur ſum Excõicentur abepiſcopo: qui fra/
keſtar, d Pæe habet in mitatiſ culmĩe reſidere eoſqʒ quoſ tribus non approbãda obiiciunt.
doccuh⸗ yverbis. ex neꝛ docct:ut longe infra ſe poſitos ue/ Ccuſatores fratrum epiſco/
erisne⸗ dis auparrediennſ lut in imo reſpiciunt: quibus non pus excõicet:qui non proban
ralil aleunoſ neieint⸗ conſulendo loqui ſed vix domi/ da fratribuſobiiciunt: ſi emenda
Era een⸗ cee ghireſk, nando dignantur. recte autem bis uerint uicium: recipiat eos ad cõi
nagti cũ dilectuſ. exuer per prophetaʒ dominus dicit. uos onem non ad clerum'.
ane bis ꝑpẽdit᷑quãta fi autem cum auſteritate imparaba/ Nem. .
henn.d des adhibeat᷑ teſti ½ tis eis ⁊ cum potenna.Cum auſte Reęemoueatur ab officio clericus
re nulu bus.ut. ff. de queſti ritate enim a potentia imparant: maledicus:ſcurra fratrum proſe/
ſuntn onibus. de minens. qui ſubdiros ſuos non cum tran / ctibus ĩuidens non promoueat᷑.
wal eunn Angn g⸗ quillitate ratiocinando corrigere Lericus maledicus maxime
un dicus oculꝰ æc. u.x ſed aſpere inflectere dominãdo fe i ſacerdotibus cogatur ad po
xxii. q. v. nec ſolo. 2 ſtinant.at contra: uera doctrina tã ſtulandam veniaʒ. ſi noluerit: de/

berboe

de pe. di.i. in actiõe

to uehementius hoc elationis vi/

gradetur nec vnquam abſqʒ ſatiſ/

e ¶ Magiſtꝝ.i.dia cium fugit per cognitionem: quen factione ad officium reuocetur'.
bolun. ro ardentius uerboruni ſuorum ia Idem. De eodem.
Tmocrenatur. .ꝑQcculis ipſum magiſtruʒ elarionis in LZericum ſcurrilem a uerbis
5 Vnt augent ſequitur. cauet enim ne eum elatis turpibus ioculatorem ab offi
non. n. o lau moribus predicer quem in cordi⸗ cio eſſe rerrabendum. JItem.
dando angere mali bus audientiũ ſacris ſermonibus De eodem.

ciã pᷣui.ut.ff.de ſer.
coꝛ.l.i.ꝭ. ꝑlnadere
in fi.

inſectatur. ¶ Ecce quare litigio
ſi probibent᷑ in epiſcopos ordina
ri. Eſt ⁊ alia cauſa huius prohibi/

Zericus inuidens fratrũ pro
fectibus donec in uicio eſt nõ
Pomoncat i. Item.

E Sld bunug. tionis.litigioſi nãq; uel adulatio/ on ſunt ordinandi qui ſeditio/
Ka ſvta greg. mnibus animos principiuʒ ſibi con nibus nacant.
1 Eſtimat. qe dn · iliant: uel frarribus ſuis derrahẽ/ Qautonario⸗ ſtatuimus nun/
bia in melioꝛẽ partẽ do infame notam ingerunt: uel in quam ordinãdos clericos:ſi/

ter fratres diſcordiaʒ ſeminãdo ſe

ratres duce cut nec uſurarios uel iniuriarumꝰ
ditiõem nũquã facere ceſſant. que

ſuarũ ultoreſ. ¶ Itẽ ex cõc.laod.

—

interpꝛetant᷑. ut er
de re. iur. eſtote.

4

— B

Aitionarios. ? ideo ꝓhibetur

Vn licʒ ſeſcupla. hic vo

a
L nit᷑ ſeſcuplü ꝓ ſeſaalte/
ra.qð ↄtiet totũ ⁊ eiꝰ medieta

tẽ. Sexcuplũ ſʒ ꝙ ꝑ.ſ.ſcribit

dr a ſeſqui.qð eſt totũ ⁊ plica.
vñn ſeſcupla vſura dr cum dat
ſũma aliqua ⁊ recipit ſũma il
la cuʒ ſua plica.i.me dietate.
Sexcuplũ ſcriptũ ꝑ.x.dr que
libet res ſexies multiplicata.
b Icut nõ ſuo.ar.qð ꝗs
non põt facere ſuo noie
nec alieno.ut.xxiii.q.viii.his
a quibus.⁊.ff.de admi.re.ad
ci.p.l.ii.in pri.ar. .lxxxviii.
dreps ellece. ſi epiſcopus
v.q.iii.c.ul.ff.que reſ.pi.ob.
poſ. ariſto. Et eſt hic.argu.q;

ſi aliquis quaſi ꝓcura. uel tu-

toꝛ qnqʒ recipit ul Prasz nõ
etere ut ſibi reddan
voſſit petge uſh .

uſure.io. vñ ſi aliquis tutoꝛ a
me recepit uſuras noĩe pupil
li. finito officio poſſuʒ petere
uſuras a tutor̃.qꝛ pꝛo alio
care non ðᷣbuit. ut dr̃ hic.ſecꝰ
in alijs pctibus qꝛ finito offi⸗
cio non ↄuenit᷑ tutoꝛ uel cura

toꝛ.ut.C. de admi.tu.ſi n ſub

ſcripſiſti.?.C.qn minoꝛes.l.
i. ʒ ſecꝰ ſit i ꝓcuratoꝛe.ut.ff. ð
ꝓcu.ꝓcuratoꝛꝗ ꝓ euictõe.q;
tutoꝛ fit neceſſitate.ꝓcur.uo
lütate fl. ð̊ procur.l.i.b.
e U Cõmodis. qꝛ ꝑiculoſa eſt
talis ↄpẽſatio.xiiii.di. qð ait.

uit. xi. c.aplce re
gule. non cupidu
⁊ cõtinuat illi.c.ſe

cupidꝰ.qꝛ facile a uero deuiat
eProhbibẽtur. i epiſtola ad
tin um.
f Piſcopus exigẽs.ſed
nõ ſuſcipiens.tunc.n.
deponeret᷑. ut.ſ.eſi quis con
tra. ubi de accipiẽte dr uel exi
gens cum effectu. uel illud ꝓ

tpe datum eſt. ⁊ non habet lo

cum hodie.ſed habuit locum
tpe apoſtoloꝝ ꝑꝑ nouitatẽ ec/
cleſie.⁊ habes hic ꝙ nõ qðli/
bet moꝛtale peccatũ deijcit ia
ꝓmotum.nt.xxxv. di. c.i. Z. V
q.iiii.in loco.
Noniã multi. centeſi⸗

mas. centeſima dñ uſu

rg que ſoꝛti equiparat in ano.
h Trãſigẽs.i.qðcũqʒ nouu

pactum uel ↄctũ inueniẽs in

fraudem nſurarũ. nt ſi ſumat
rem in pignoꝛe ⁊ non cõputat
fructus in ſoꝛtem.c.i.⁊. ii.ex·

de uſuris.
i Excogitãs.ar. ꝙ ſola cogi
tatio pũitur.ut.vi.q.i.S.ue.
qð vᷣm ẽ quo ad deũ.⁊ſi nõꝓ
cedit ad actum.ut.xxyv i.q.i.
nec gliqua.
le⸗ Mnes palma. Pʒ il⸗
lud.iuſtꝰ ut palma flo

Febit.
IEmplius.tantum faciatis

boni q;tũ feciſtis mali.nõ ĩtel

ligaſqʒ tamdiu debeat peni/

tere q;diu fuit malus.qꝛ tãta
poſſet eſſe cõtritio.q momẽ/
tanea penitentia ſufficeret.ð

r

con.di iiii.baptiſmi.
m

Vodaũt.bic ꝓſe⸗/

Tales. vr hic ꝙ aliquis
poſſit tãtũ creſcere in malicia

Aſuras exigere clericis mime Iʒ.
On licet fenerari miniſtris
H. Ealtaris uel in ſacerdotali or/
dine conſtitutis: uel uſuras uel lu
ga que ſeſcupla⸗ dicunt᷑ accipere.

m leo papoe. .
PA nec alieno cleri/
cus fenerator exiſtar.

cut non ſuo ita nõ alieno no
mine aliquis clericorum exer/
cere fenus attentet. indecẽs eſt.n.

crimen ſuum cõmodis alienis im

pendere a exercere. fenus autem
hoc ſolum aſpicere ⁊ exercere de/
bemꝰ:ut quod hic miſericorditer
tribuima domio qui multipliciter
T in perpetuuʒ manſura tribuit: re

cipere ualeamus. “

Vod autem in ſine bu
ius capituli uſurarii ordi
nari prohibẽtur: inde ẽ:
quod uſuram exercenteſ
cupiditati deſeruire probanmr. cu
pidi autẽ ab apoſtolo ordiari pro

hi bentur: quia tales facile 9 iuſto
deuiarent. Ande in canonibuſ
apſtolorũ le

igcônus Ke yter 1 epiſcopus
exigens uſuras: niſi deſierit depo
natur.

◻ Piſcopus aut preſbyter aut

diaconus uſuras a debitoribꝰ

—

exigens au deſina aurcerte depo
Aſurag exigeſis ſiue cericus ſiue

ſubiectus regule deiiciamr.

AVoniaʒ multi ſub regula cõ

ſtituti auaritiam turpia lu/
cra ſectantur: obliniq; dinine ſcri/⸗
piure dicentis: qui pecuniam ſuaʒ
non dedit ad uſuram. mutuum dã
tes centeſimas uſuras exigunt: iu
ſie cenſuit magna ſancta ſynoduſ
ur ſi quis inuenius fuerit poſt hãc
diffinitionem uſuras accipiẽs aut
aliquam adinuentionẽ faciens: uel
quoliber modo negocia traſigẽs
aut emiolia.i.ſeſcupla exigens uel
aliquod tale prorſus excogitans
turpis lucri gratia: deiiciatur a cle
F alienus exiſtat a regula.
Hinc etiam greg.in:xix.li.mo

rgl ſebiien ecris deſeruien/
tes deo nequaquam militare pro/
banmr.

O Olnes huius ſeculi dilecto
res in terrenis rebꝰ forte ſũt
in celeſtibus debiles. Maʒ pro tẽ
porali gloriauſqʒ ad mortem de/
ſudare appetũt? pro ſpe perpetua
nec parum in labore quidem ſub/
ſiſtunt. pro terrenis lucris quaffi/
bet iniurias tolerant:a pro celeſti
mercede uel tenuiſſimi uerbi fer/
re contumelias recuſant. terreno
iudici toto eriaʒ die aſſiſtere fortes
ſunt: in oratione uero coram domi
nouelunius hore momẽto laſſan/
mur. Sepe nuditatem deiectiõem
fame pro acquirẽdis diuiriis atqʒ
honoribus tolerant:a earum rerũ

ſpe ſe per abſtinentiam cruciãt: ad
quas adipiſcendas feſtinat.ſuper
na autem laborioſe querere tanto
magis diſſimulant: quanto magis
ea retribui tardius putant. Hi ita
qʒ quaſi malarum arborum more
deorſum uaſti ſunt:ſurſum anguſti
quia fortes in inferiora ſubſiſtunt
ſed ad ſuperiora deſiciunt. atqʒ cõ
tra ex qualitate palmaruʒ deſigna
tur proficiẽs uita iuſtorum:qui ne
quaquam ſunt in terrenis deſide/
riis fortes a in celeſtibus debiles
ſed longius atqʒ diſtantius ſtudi/
oſos magis deo ſe exhibent quaʒ
ſeculo fuiſſe meminerint. Nam cũ
quibuſdam per predicatorem no
ſtrů dicitur: humanũ dico propter
infirmitatẽ carnis ueſtre. ſicut eni
exhibuiſtis membraueſtra ſerui/
re imundicie ⁊ iniquitati ad iniqui
tatem:ita nunc exhibete membra
ueſtra ſeruire iuſticie in ſanctifica/
tione.eorum proculdubio infirmi
tati condeſcẽditur:ac ſi eis apertiꝰ
diceretur: ſi nequaquam amplius
poteſtis:ſaltem tales eſtote in fru
ctiu bonorum operum: quales fui
ſtis dudum in actione uiciorũ. nec
debiliores uos habeat ſãcta liber
tas aeris: quos in carne ualidos
habuit uſus terrene uoluptatis.
¶ JItem grego. ciuibus neapoli/

gis ſacros ordines uſurarii pro/
moueri non debent.

E petro inſuper perueniſſeꝰ
ad nos cognoſcite.quia ſoli/
dos deditad uſurã: quod uos oʒ
cum omni ſubtilitate perquirere:
4 ſi ita conſtiterit:aliũ eligite.a ab
huiuſmodi uos perſonaſine mo/
ra ſuſpendite. Mam nos amatori
bus uſurarum nulla ratione man⸗
imponimus.Si uero ſubtili habi
ta inquiſitione hoc falſuʒ eſſe puta
ueritis: quia perſona eius nobis
ignota eſt:a utrum ita ſit de ſimpli
citate:quod ad nos perlatũ ẽ igno
ramus:cum decreto a vobis facio
ad nos eũ venire neceſſe eſt:ut vi
tam moreſqʒ illius ſollicitius in/
quirentes ſenſuʒ quoqʒ pariter co
gnoſcamus:ut ſi iudicio huic apt⸗
extiterit:ueſtra in eo adiuuante do
ino deſideria compleamus.

Item ex conci, elibertano.
Hẽgradetur clericus:qui uſuras

accipere detegitur.

B82 quis clericorum detecius fu
erit uſuras accipere: placuitde
gradari r abſtinereꝰ. ¶⅞Item leo

iſcopus anatbolio epiſcopo.
ec s icari Aernle boridi

tate violari ſacerdotem oportet.

0 Jrũ catholicũ ⁊ precipue do
MAmini ſacerdoteʒ ſicut nullo er
rore implicari:ita nulla oporter cu
piditate uiolari:dicente ſancta ſcri
ptura:poſt concupiſcẽtias tuas ne
eas.mens'’etiã potentie auida nec
abſtinere nouit auetitis:nec gau/

1
8

iytum in bonitate.

qð non eſt ueꝝ. qꝛ
charitas põt in infi
nitũ extendi iux il⸗
lud. bonũ mihi lex
oꝛiſ tui ſuꝑ milia ⁊c
ſed malicia non. qe
aliquis põt eẽ ſũme
malus.ut de pe.di.
ii. S. econtrario.

n Eleris.i.celeſtiſ

conuerſationis.
0 E petro. de
eodeʒ petro
habes.xxxix. di. pe
trus.⁊.lxi.di.ſtadij
de hac materia no/

taui.S.xxxviii.di.pꝛi

p Perneniſſe iſte

repulſus erat ꝓpt

duo.ſ. ꝓpter uiciuʒ
nſuraꝝ.⁊ ꝓpt᷑ ſim
plicitatem.⁊ tñ neu
u; fuit ei foꝛte op
poli

itũ. Tita eſt ar.
ꝙ iudex ex officio

ſuo põt aliquid ob⸗
ijcere.

q . Subtilitate. no.

ꝙ alicui ↄmittit᷑ in/
quiſitio de ꝓpꝛio fa
cto.ſed hec inquiſi/
tio erit ſũmaria nõ
plena.alias nõ com
Uitteretur.
r WIgnota. per hoc
patet ꝙ qui eſt notꝰ
nõ examinat᷑.ut.xc
iiii.di.ualde.⁊.xxx
v.q.ix.nveniã.vnde
⁊ notus ſine ꝓbatio
ne recipitur.ut ex ð
regul. apoſtolicam
ſed dum conſecrat
bene exaniinat᷑.xxi
ea Olereto. oĩ
um ſubſcriptionibꝰ

roborato.ut.lxi.di.

epᷣs.⁊.lxiii.di.q;to.

t J quis cleri/

cox. degrada
ri.j.xiiii.q.iiii.quo⸗/

niam.
Rn abſtinere. s

ſcr̃is.quouſqʒ peni

x Jrũ mens.
O 2 mens alli

gate nico cupidita
tis cito deuiat a ue/

ro.nt. xcvi.di. bene

in pꝛin.⁊.lxxxiii.di
in. nihil.

y Potentie.i. hũa

ne dignitatis.

g
nini
biler
lug
nce
eſüne
Ned.
fo⸗
tlfi
i.
fro de
dn
dbe
ſui
lano⸗
Api

leſge
n
rieig
ſfren
laren
galg,
kofſco⸗
nidc⸗

gte.no.
nit in⸗
prioſea
napili⸗
rand
con

erboe
efro
ni.ne
e
i⸗
vn⸗
utakd
ſlan
vnſeen
inat,N
6.
reio, ol
lonib⸗
lridi.
.hlo.

8 celri

egrach
iin uo⸗
knere.
Gn

ſnens
enveli
Npidla
gta ue⸗
iber
niini
i bis
9.

6 Icut bigꝗ. ſaci

etas. qꝛ totus
muũdus nec obolus
videt᷑ auaro.ut.xii-
ii. q.iiii.gd dicã. vñ
illud. ſemꝑ auarus
eget. ⁊ illud eris ſer
nus eris ſi te ſpẽs
trahat eris.vnde in
thobia ðᷣſit auaritie
fex. cui ſua deeẽ ſtu
peſcit copia nuda.

ſitis ebꝛia. plena fa/

mes dines habere
cupit.qto plus oĩa
ſumit.

b ARliena.q.d.cir/⸗

ca rem ꝓpꝛiam nõ
põt quis peccare.ſʒ
certe expedit rei pu
blice ne quis re ſua
male uiat. ut ĩſti.de
his qui ſũt ſui uela
lie. iur. S. ſz boc tpe.
c¶ECCõe.i.cõicãduʒ
tꝑe neceſſitatis.ut.
xii.q.i.duo.⁊.q.ii.
aux.hxxxvi.di.non
ſatiſ. ⁊ lex dicit ꝙ ci
baria tꝑe neceſſita/
tis ſũt oibus cõican
da. nut. ff. ad.l. rho.
de iac.l.i. F. cum in
eadem.in fi.

d CEtiam violẽter

dð hic ꝙ per violen
tiam dr anferre ꝗ yl
tra neceſſaria ſibi ĩᷣ-
tinet. ?. xii.q.i.nolo
⁊.q.ii.auꝝ.qð nueꝝ
eſt ſi hoc fiat tꝑe ne
ceſſitatis.naʒ alias
põt quis ſibi neceſ/
ſaria retiner᷑.ut.xii
q.i.expedit.⁊.c.ha
bebat.⁊.q.ii.aurũ.

e ¶ Minus. alibi in

uenitur ꝙ magis ð
liquit qui aufert qᷓ;
qui non dat.ut. xii.
q.ii.⁊ ſi illi.

XLVII

dere conceſſis:nec pietati adhibe

re conſenſum. Item greg.

AQui cupiditatem a ſe non abſcidit

Ponorufn auctori inherere non ua
et.
Onoruʒ auctori inherere ali
ter non ualemus:niſi cupidi/
tatem a nobis:que omniũ malorũ
radix eſt abſcindamus.¶ Itẽ am
broſius de eo quod ſcriptum eſt in
euangelio hominis cuiuſdam diui
tis:fructus vberes ager attulit.
Auari eſt hoium bona inuadere:
auori neceſſiiatibus ſubuenire ua
et.
OAurbiqul per inſaniam men
te tranſſati ſunt:non iam res ip
ſas ſed fantaſias paſſionis ſue vi/
dent:ita etiã menſ auari ſemel vin
culis cupiditatiſ aſtricta ſemper au
rum ſemper argentum videt: ſem
per reddituſ computat:gratius in
tuetur aurum quam ſolem.ipſa eiꝰ
oratio ⁊ ſupplicatio ad deum aurũ
querit.⁊ poſt pauca.interdum eti
aʒ vſure arte nequiſſima ex ipſo au
ro auruʒ naſcitur:ſed nec ſacietasꝰ
vnquam nec finis aderit cupidita
ti.⁊ infra:ſed ait aliquis:quid ĩiu
ſtum eſt: ſi cum aliena non inuadã
propria diligentius ſeruo.o impu
dẽs dic mi:quid propria dicis que
ex quibus reconditis in bunc mũ
dum detuliſti:quãdo ingreſſus es
in hanc lucem: quando de matris
ventre exiſti:quibus ſacultatibus
queſo.quibus ſubſidiis ſtipatus ĩ
greſſus es:⁊ poſt pauca:propriuʒ
nemo dicat quod eſt cõe quod ꝓlꝰ
quaʒ ſufficeret ſumptui ⁊ uiolẽterꝰ

obtentum eſt: ⁊ infra: nunquid ini
quus eſt deus ut nobis non equali

ter diſtribuat vite ſubſidia: ut tu
quidem eſſes affluens ⁊ abundãs
aliis uero deeſſet egerent:an ic/
circo magis quia tibi uoluit beni
gnitans ſue experimenta conferre
alium per uirtutem patiencie co
ronare. tu uero ſuſceptis dei mu/
neribus ⁊ in ſinum tuũ redactis ni
hil te reputas agere iniquũ:ſi tam
multorum vite ſubſidia ſolus obni
neas. Quis enim tam iniuſtus tã
auarus quani qui tam multorũ ali

menta non ſuũ vſum ſed abundan

tiam ⁊ delicias facit.neqʒ enim mi
nus eſt criminis habenti tollere:
quam cum poſſis ⁊ abundans ſis:
indigentibus denegare.eſuriẽtiũ
panis eſt quem tu detnes:nudo/
rum indumentum eſt quod tu re/
cludis:⁊ miſerorũ redemptio eſt
abſolutio pecunia quam tu in ter
ra defodis.tantorũ te ergo inua/
dere ſcias bona:quãtis poſſis pre
ſtare quod uelis. Meceſſe eſtꝰ
etiam:utr ille qui ordinandus eſt:
ſue domui ſit bene prepoſitus.i.ſi
in laicali habitu uxoreʒ habuit uel
filios a uiciis ad virtutum ſtudia a
uerbo ⁊ exẽplo proucet: ut quod
poſtea precepturꝰ eſt populis:pri
us exigat a domeſticis.unde apo

ſtolus epheſus ſcribit:ut uxores
ſuas ſicut ſua corpora diligant: ⁊ fi
lios non ad iracundiam prouocẽt
ſed enutriant illos in omni diſcipli
na ⁊ correctione domini.unde cuʒ
paulus ad timotheum ſcribens di
xiſſet:ſue domui bene prepoſitum
ſtatim ſubiunxit: habentem filios
ſibi ſubditos ĩ omni caſtitate.⁊ nõ
in accuſatione luxurie.non eniʒ ta
lium cohabitator frontem habera
lios redarguendi. Unde de beato
iob legit᷑:quod pro filiis ſuis quo
tidiana offerebat deo ſacrificia of/

ferẽſ holocauſta per ſinguloſ quoſ

tanta charitatis perfectio in unum
conſtrinxit.urquiſqʒ eorum in ſuo
die conuiuium fratribus prepara/
ret:⁊ ad epulandum ſecum tres ſo
rores ſuas pariter inuitarẽt.quod
quia heli facere diſſimulauit ac fal
ſa pietate ſuperatus delinquentes

filios ferire noluit:ſicut in libro re

gum legitur:apud diſtrictum iudi
cem ſemetipſuʒ cum filiis crudeli
damnatione percuſſit.vnde ei di/⸗
uina uoce dicitur:honoraſti filios
tuos magis quam me. Hinc etiaʒ
dauid erga filios bonitateʒ non di
ſcipline ſeueritatem exercens eo/

rum iuuentutem experimento di⸗

dicit eſſe pernicioſam:quoruʒ pue
ritiã vaga licentia permiſit eſſe uo
luptuoſam. vnus quippe eorũ ſo/
rorem ſuã ſtupro corrũpens a fra
tre eius abſalone videlicet inter e
pulas quas fratribus ſuis fraudu/
lenter parauerat: obtrüũcatus eſt.
abſalon vero poſtquam veniam a

patre obnnuir:de regno illũ expu

lit ⁊ ad concubinas eius ingreſſus
eſt.demũ per inuia deſerti patrem
perſequens quercui inheſit: atqʒ
ita ſuſpenſus interiit. Hinc etiam
paulus ad timotheũ ſcribit dicenſ
qui ſuorum ⁊ maxime domeſtico/
rũ curam non habet:fidem nega/
uit ⁊ eſt infideli deterior.iure ergo
qui domui ſue neſcit preeſſe:in epi
ſcopum ordinari probibetur:quia
qui in re minima de qua ſibi fami/
liarior deber cura ieſſe:ſidelis nõ
eſt.quomodo ĩ eccleſia dei vbi tot
ſunt ⁊ alieni:ſollicitam diligentiaʒ
exhibebit: vnde hieronimus:nõꝰ
enim iuſtus polluitur ex viciis fili
orum:ſed libertas ab apoſtolo ec
cleſie principi reſeruatur: vt talis
fiat qui non timeat propter vicia li
berorum extraneos reprehende/
re.quodꝰtunc fiet ſi non erit quod

ſibi imputetur. cum enim greſſus

hominis a domino dirigãtur: nec
ſint in homine eius vie: corripere
quidem poteſt: corrigere autem
non valet.pulſare poreſt:non ape
rire.manus comprimere:non ani
mũ mũᷣtare. ¶ Ande auguſtinus
ad vincentium donatiſtam.
Bonorüum hominum diſciplina
mores immurare non valer.
Nantüliber ſigilet diſcipli
na domus mee: bomo ſum ⸗

4 2

f Eſurientiuʒ. nũquid ergo
pauꝑes ipᷣm poſſunt petere ñ
directo iudicio ſed denũciare
eccleſie illũ qui nõ dat.⁊ ſic ec
cleſia põt eũ cogere ut det.ar.
extra de ſimo.ad aplicam.
g ο Meceſſe eſt. hic ꝓſequit᷑.
xii.c.aplice regule oʒ oꝛdinã/⸗
dum eſſe domui ſue bene pꝛe
poſitũ.tũc dicit᷑ quis bene pᷣ⸗
poſituſ domui ſue.qñ famiſic
ſug bene gubernanit nerbo ⁊=
exẽplo.qꝛ qui negligẽter ſuos
gubernauit pſumit ð eum ꝙ
circa extraneos ſit magis ne/
gligens. nec haberet frontem
redarguẽdi alios qui ſuos no
luit corripere.tamen ſi ꝑ eum
nõ ſtaret quin familia eiꝰ emẽ
daret᷑.nõ imputaret᷑ ei.j.e.c.
penult. ?. vlt.
h A domeſticis. nxor uero
dr domeſtica.ut.xxxii.q.vi.c
ult. C. de re mili.quicũqʒ.ff.
ad ſyll.l. i.
i Vnus.ãmon ſoroꝛem tha
mar.
k ¶ Sibi. ſic. viii. q. i. gd autẽ.
I¶ Bebet. i. cõlueuit. hoc iðᷣo
dico qꝛ nemo dʒ pᷣferre res ſu
as rebus ſibi cõmodatis.ut.
viii.q.i.quid auteʒ.⁊. ff. com
moda. ſi ut certo.ꝭ.ↄmodatũ
m ¶¶ Mõ enim ſic.ii.q.vii.qui
nec regiminis.
n ¶Sec libertas. coꝛrigendi
alios cum coꝛripit ſuos.
o Principi. i. platos ⁊c.io.
pOůõ tunc. ſ. ꝙ domni ſue
ſit beue pꝛepoſitus.
q —0O Daãtũlibet.inter. viii.
ipſe pater ⁊ tres filij ?
quatuoꝛ ipſoꝝ uxoꝛes.

f 2

DI
