cem uel officialem. æ expone ſtaturum: uel omne damnuz ei qui les ⁊ infideles magna debet eẽ di · tm ad hoc quin poſ ndr
pro uel. ⁊ habes hanc aut᷑. conuenitur contingens reſtiuru ſcretio ¶Nieʒ anacleius papa in ſit adhuc euchh iſre
c0 l. vij. de executoribus. . ſã coll. vi M Offeratur ei qii uoca prima decretali. . quaſi lis non ſit cõ⸗ ainf
cimus. tur in iudicium libellus æ exinge Qui legem ſuam ſponte tranſgre / teſtata: nt in amen. ud,
be Reſtituturum. in duplum prebitis ſporiulis data fideiuſſio ditur ante ſuam reuerſionem re/ de exhi. reiſ. .. illud vunn dl
ita tamen vt cautio non exce ne'. xx. dierum gaudeatinduciis. cte agentes accuſare nõ pot. col. v. renera tamẽ lein
dat.xxxvi:aureos.nut in autẽ. I gri . dat: tenet: litis conteſta
de execu. in prin.col.vii. in quibus deliberet an cedai: an 3 Eatus predeceſſor noſter tio. ſic facta.ut ibi
e Offeratur. ſportulis. i. ſuu contendat: atque alium petat iudri M ä deméẽs uir apoſtolicus 2ſpi Tpendimr. ſis
dicibus delegatis.expreſſuʒ Ci ſociari ꝛuel recuſer eum: niſi ſit ritu dei plenus una cum reliquus iMQuog fieri. ſcili Os
eſt de ſportulis.ſ. ꝙ babebut ille quem ꝛ ipſe iam alio reeuſato? ſanciis collegis ſuis ſtatuit dicens cet nt reus teneautur mſll,
mnon aureonein prin. ?⁊ duos periit.denique preſens interroge Accuſandi uel teſtificãdi licentia reſpondere coram (gliin
elit Fens an antencol i. tur:an hboc tempus traſierit: quod denegetur his qui chriſtiane reli/ ordinario indice ꝑ W u.
uf ..ne autem. in ordia non modo ipſius reſponſione ſecd gionis a nominis dignitateʒ ⁊ ſue reſeriptum ad euam Mn
js non inueniemus niſi in am liHollt if⸗ ſubſcri . 1 98 impetratum euo
clericis qui preſtant quatuor etiam libelli manifeſtetur ubſcri/ legis uel ſui propoſiii normaʒ aut eelern un
ſiliquaſ. C. de epiſ. cle. ant. pPtione: quam i initio facere debz regulariter probibita neglexerin. exiget 25 gtoregs he
ſed hodie. debet autem utra litis uero conteſtatio contra hoc iĩ Tranſgreſſores enim ſponte legil tamen naſnafin rr
qnepers ſoluere officialibus dultum habita pro nibilo elt. ſue eiuĩqʒ uiolatores apoſtate no/ d.i. hic nota duoſpſe unmni
a ore Lil a. oſene⸗ . Cõ.ii. vi.ĩ coll. vii ¶ Quod minantur. omnis eniʒ apoſtata re cialia ut certa quan (gti
nieiu f ſo neg ai fieri non debet: niſi acror ſatiſde/ futandus eſt ante reuerſionem ſuũ titas promittatur.? mmint
lmobllinz. Ffaui ſatiſca. cog. derit certam promittens quantita nec in accuſationem recite agentiũ tamẽ plus exigatur leikie
Kiendum. non autem india em ſe daturum ſi non exequatur: aut teſtimoniũ ſuſcipiẽdus ẽ. ebectel gelo⸗ unn
ſolm aur exequens non uincat cauſam. Jtem pius papa poſt terminuʒ uſq ul
mum ſolui qnam cantioneʒ ne Si 1 kimzi pius papa. ad decem dies. ta/ nlcie
mo preſtat conuentus ſuo no i ergo poſt tempus preſtitu;ʒꝛinn Aſuo propoſito iſcedentes ſunt men coram ordina enſde
mine. inſti. de ſatiſda.ꝭ. ſed tra. x. dies reo preſente non occur infames. rio iudice expectaĩ *
hodie. Sed nunquid ſuffi/ crat:dimittat᷑ reus exacto eo quod Iquis a vo ſito retr tu
8 hora: my nid . exaciO e0.in qu propoſito retror rper annũ ⁊ trte eor
cit dare pignora: nõ nidetux promiſſum eſt.a ſi quid circa litezs ſum exorbitauerit iuſt. menſes ſm quoſd,Gd
cum ſit pretoria hec ſatiſda⸗ lus ipendiſſe cũ raxatioe indici ſum cxo bit auerit in ia apo Krc
tio: ut nidet. ff. de preto. ſtip plus ĩpendiſie cu taxatioe iudicis ſtoliceſedis libenter tranſgreſius ut. C. quom SG. nnk
* .* 0 . 2 7 ⬤ „ 7„ 2
prerorie, ſeadnon ek nerum. inrauerit. 4 Exceptio fori dilato fuerit: infamis efficitur. Repro/ do ucker aut. 67 e. en
lʒ enim non teneatur dare pi ria eſt:atque ideo in initio litis de bari ergo oportet eorum redargu hic loquitur cuʒ M
gnora. poteſt tamen ſi vult i/ bet opponi ⁊ probari.perempto/ tniones: qui in recta fide ſuſpecti ſůüt ſoluitur a iudiciol 8
mo expreffe dicitur ibi de 0 rias autem exceptiões:ut ſunt pre Fides autez q conuerſatio primũ lius iudicis.⁊ loqui
la ſideiuſſione.in aut.ð expi ſcriptiones longi temporis:ſuffi,/ ſcruranda eſt ⁊ deinde qui i. lex iſt un
ben. reis. 5. ſanci õ U deinde qui irrepre tur lex iſta cuʒ quis Uan
reis.ꝭ.ſancimus. col. v. cit in initio litis conteſtari. henſibiles int: ſi trahitur extra pro/ Pie⸗
cum tamen hec gutentica in W m. 8 gpparuerint: unt reci/ 4 X P . niclene
tamen nec an 7 Vod uero infames et piendia non prius. ¶ Item cali ninciam per reſcri nuid.
Atſtinete dicit dari debere fi/ leciti . prius. al/ ent nrinhcinig: ſtan
deiuſſorem. credo ꝙ ſiue ſit non eguune coniuncit tus papa. bun heincſs: e
ſtrre mobte inem .. ad accuſarionem admit Anceſtuoſiz no legitime coücti ſa Gnbencloyꝓgd. enn
mohilis ꝙ, dabit fideiuſſorẽ n non debeant: ⁊ qui ge cerdotes ⁊ legitime cõiũctos accu ſecd illa. l. aui ſemel dri
Q. iiij . era iter ab accuſatione remouen ſare non poſſunt. loqnitur cum peni znun
io Bominns.h.⁊ alii dotto di ſunt: multorum auctoritatibus nſe tus abſoluitur nn
res legũ dicunt qᷓ; aut.nõ — n nſanguineorum coniun/ bbo
es legu dicunt ꝙ aut. no cor claret. ¶ Aitenim iginus papa. ctiones nec legitime ſunt? I Jurauerit. nola „
rigit.l.ſcd diſtingnit.b. Ite fam auiſi 6e ſame: ne 5 unt: Ae
bic hẽs ꝙ ʒ gs ddit fideiuſſo Infames. eos qui ſunt bõe ſame: nec manere poſſunt:ſed ſunt repel dum quotiens n
ſtan dii . accuſare non poſſunt. lende. Quiſqui e tur intereſſe ex deli
rem ſiandi iuri: ꝗ adhuc po- renon nt. ende. Quiſquis ergo non legiti/ cio alicuius ilind R
teſt recuſare indicem ſicut ap eni erroris ſocietatem ſe me coniunctus uel abſque doraliꝰ ceclaratur per iura ln⸗
Eelare poteſt: licet iurauerit caantem uel a ſui propoſini titulo ac benedicnone ſacerdotis mentuʒ: vt bic ?. i.
ftare iuri: vt extra de appe- tramite recedentem aut apoſiolice conſtat copulatus: ſacerdotes uel q.i.ð in primis. M. bie
la. ad hec.⁊. ſ. Sed quid eſt ſedis iuſſionibus inobedienteʒz ſu legitime coni minari 1 de vi. ſiquando ihen
tabnigz ad 4 V gitime coniunctos criminariuel vnde vi ſiq N
P dicit ꝗð niqʒ ad.xx. diel dʒ C. dc fide iſtru.l.vl Kne
iudex recuſari: cum exceptio tl.ied petatur inter unul
talis ſit dilatoria.⁊ ſic nique eſ en conracmn . fi
ad nit conter poteſt hron⸗ . illud probabitur de Mecui
yvt extra de ſen.⁊ re iudi.cum inter. So. quicquid ab illis canteturproponen debito modo. ff. de mino.ſi in emptionem. ⁊. ff. de po.ſtipu.l.vlti. niut
da eſt hec exceptio uſqʒ ad. xx. dies tantuʒ nec dicitur ideo dilatoria ꝙ nſa ff. de edẽ.l. argentarins. 9. vlt. inſti. de nerb. obli. .. ult. nlr,
ad ſitis. conteſ.poſſit obiici:ſed ideo quiaſemper ante liteʒ conteſtatam ẽ obij 4 Aod uero. maxime.nã etiam poſt admittitur: vl. zec igi
cienda.ſi enim poſſet quandocunque uſqʒ ad litis conteſtationem: quare di/ F i. qui crimen H RXN
ceret lex ꝙ ſi iudex abſens ẽ quiẽ recuſandus debet reus proteſtari coram . N
glg habet iudicem nſpectum d. C. wal nn ſpeciali.unde dico ꝙ; Eatus. R
i quis omittit exceptionem de ſuſpecto iudice ⁊ proponat alias exceptiones o is. infamis. Dic ꝗ . itti⸗ ſati h
ammodo non poteſt reuerti ad iſtam. ar. optimum. ff. de iudi. ſed ⁊ſi ſuſce/ Gnachianmenlnotnnn einier an n aeram 3
aſe proſequatur iniuriam:vt.iiij.q.vi. dn
verr Agiem cummmulvas ſorte tcepeeen iaaini ſe qualiter Nache⸗ enn omnibus..ii.q.i.prohibẽtur.niſi in criminibus exceptis:ut.vi.q.
nmodo recuſare: ar. ad hoc extra de offi. dele. inſinuante. . e. q. vi. F. Exe i. 5. in bi 2 eR v. . g pii. illn
ptio.io.quia ſi Rroro aliquid coram indice.ſ.aduerſarium meum eſſe excom 65 ſnme... bis proutnotanli .ſ. i inprimil.iſinr. ced pin n
municatum. videor approbare iudicẽ. : i 1 mar & . e
ſemel. Luͤcre,n eſpocit ae udice nec de celero potero recuſare eũ: ⁊ iia p CO Onſanguineorum.dotali.ᷣim quoſdam dos adeorequiritur R
in matrimonio ut ſine ea matrimonium non teneat.arg. R .
e

III 152
e is autem. tamen preſumitur noneſſe matrimon
§S.is autem. tamen preſumitur none e matrimonium:vt.xxx.q.v.: ionẽ vt. xi .. 2
e Ai . ee5ä
in a C. Conſentientes. approbandod defendendo patrocinium preſtan g. e de poſtu. prela. ad bec. 7 rürmaine vor⸗ pi ail de uirolxxxryij di. eos
aſmte do. quo caſunon minus peccat ꝙ faciens.ij.q.i.notum. immo ma- deceſſor. ? qui ĩ ſordibus ẽ ſordeſcat abKeneh lvi 4 ſrmari i ir & p.
hulterg bSSeimamue, aliorum. g. i.c.i. Itẽ nihil ad nos de his qui foris ſũt. ii xv dre uit. Sed xxui:
kani Sub infamie. j. .ii. q. i. multi. ? vltra excoicationẽ
nn xxvii q·i.ſi quis ra berleſt⸗ nõ põt quid facere.ex
lttt guer Ced ragt;“ incos teſtificari minime poteſt: fra tenemus atquc decreta habe/ Wortugeturtietn, 4
ggii evi gul ng. .quoniam omnis inceſtus macula mus: eorum accuſandi epiſcopos unatbemacciernamorrio ds
i & Sb ifamie nota. volnns infamis eſt ⁊ accuſare ſu nuel teſtificandi uocem obſtruimuſ natio. xi. .. iii. nemo. Iem q
ra Sbor inteli pradictos nonpermittimn. Non quos non ab humanis ſed diuinis eextra eccleſiam non poteſt
D gendum dixi 5. iſ. ſolum ergo hi ſunt repellendi: in actibus mortuos ſcimus. eſſe magis extra: vt.xi. q. iii.
lonnii g. i. F. binc colligit fames efficiuntur: ſed etiam om / Nem zepherinus papa. oĩs. Item ar. ). ff. de uer. obl.
unin ſiiij. a.i. diffinim? nes eis conſentientes Similiter Pectractote a inimicoru auctorel aum E le eichihns viri
hiniſi Zezpaterhic ſ de raptoribus uel eis qui ſenioreſ epos nonaccuſent. Onclins e e he
nunu ipſũ factü infa nec neinun ſer cenſemus. hos eni VEEtractores qui diuina au „ ciari põt excõicatus. ⁊ ſic itel
iinan Meq. v. conſtltui⸗ eges ſeculi ĩterficiũt: ſed noſ miſe ctoritate eradicandi ſunt:⁊⸗ ligit oĩa iura vbi quis ſepiꝰ vꝛ
“RK mus. ricoꝛdia preeuteſub ĩfamie noia auctores inimicoruʒꝰab epiſcopa excõicari.ſed obiicit᷑ ei ꝙ bm
Anlin 4 O Onſpirato/ ad pñiaʒ recipimus. ¶ Idem. li ſubmouemus accuſatione uel te h excõicatus erit melioris cõ
mnnn Nres. vi. q.. Qui nou ſuni recipiendi in accuſa ſtimomio. il Irem euticianus a ditcbis ncxegiene iſtar
t conſpirationum. ⁊ lione. 9. pa iiudeo.qꝛ i iudeus nõ poſſit
unptl aolurioni; ne⸗ Onſpiratores in nulliuſ ac Bnfamts uel ſacrilegus religio/ eisis rdiann. Asdere,
niuncken ahnaitrhnthr. zeis cuſatione ſunt recipiẽdi nec ſum cbriſtianum accuſare non po do ꝙ excõicatio duos bʒ effe
an de accu. cum opor/ e uel anathemarizatorũ uox teſt. . ctus.vnũ eiiciẽdi ex eccliam
danlr eat.? deſimo. . ũ nocere aut ledere põt. ¶ Itẽ Vlli unquam infami autrſa x aliũ detinẽdi ex. ⁊ Iʒ excõica
u L) Allus. credã ephanus papa crilego de quocunque ne tio nõ poſſit cõſequi primũ ef
Piti LEtur. ar. O. xxiii De codem gocio liceat aduerſus religioſi fectũ iĩ excõicato:tñ cõſeqmit
nal q. viij. 't pridem. Allus anathematizatoruy chriſtianum quamui ceee Ner lgattorer ra ſen
clut Scriptiſ. i. ꝑ ſeri ſuſcipiatur: nec . um 4 amuis humilis ab tiões quot ſuer̃t excõicatiões
Punimm pta nunciant uitan credontur que bels a quoquam iecta ſeruiliſque perſona ſit teſti/ ⁊ vr̃ ꝙ una abſolutione oẽs
ilngeneen dos.? ſic aligs põ tur eis dicuntur uel monium dicere: nec dð i excõicatiões tollãt᷑:
eren, os. ? ſic aligg bot conſcribuntur. Eos d j e qualiber Xcõicanes tollaf: urar frs
etpemin ablſentem excoõmu⸗ 0 dic anathe ratione uel inſcriptione chriſtia/ accepti.l.pluribus.⁊.l.ſi ex
mmn mnicareper ſcriptu⸗ matiʒatos eſſe: quos epiſcopiſu, num imperere. ¶“Motandum ue pluribus. vel ſalt i vltima
nan mn vti d is ſcriptis anathematizauerunt : roeſt: quod aliud ſit excommuni confirmeroes peecdentes: t
june to. =. ar. ff. de teſta. aut eoruʒ ſtatuta anathematiʒãtꝰ. catio.⁊ aliud anathematiʒatio ff.coia pdi.ẽ receptũ.
in ech ſeruus. . C Itẽ fabianus papa. Vnde ioannes 53 . * Dod o. Bomeſti
U gnün C Aut eorum.ſi. ð Anathematiʒati fidel ſi E1. nes papa. viu. lcri⸗ ci ſũt libert? colonꝰ
ſcgfnant ſen. ex. nuper. nõ poſſunt . cies acculare bit cuidam epiſcopo. WVaſcripticiuſ. C. de
Cconit hb CAnathẽatiʒant. n es Aliud eſt excõicatio:aliud anathe Bis q ad eccle. cõfu.l.vlt. .ſa
ulng⸗ ybi eſt canõ late ſen s quos ſanctorum pa matizatio ne. itẽ mercenariꝰ.ff. ð penis
ndug itentie. trum ſtatuta tam preteritis Ngelirudam uxorem boſlo trelſpicidi. .fmta. ie oe aul
aumt i. 0O quam futuris temporibus anathe nis noueris non ſolum excõ ſunt de familia alicuius ſiue
imndli AWnes. matizant: ſubmouemus ⁊ ab om/ municatione: quea fraterna ſoci ſint liberi ſiue. non. f ðdil.
lid le ertcus a nium fidelium accuſationc aliena, tate ſeparat: ſ. ed etiam agalbcing, ea⸗ alen n irr lar
cuſauerit. mr . tñ dicũ ii Es qui
reume lumnioſe: ne ſi c6 mns⸗ T e⸗ Cepbarne baſe teꝰ quod ab ipſo chriſti corpore ſdieni gani duter Steckt.
nggi tra.ð. ii. q. vii. qua⸗ rit: ffamis efficttu P ue/ quod eſt eccleſia recidit: crebro i lr̃iſ.ex̃᷑ ð of.dle.iĩſinuãte.vñ
npichet propter. . Lert r. percuſſam eſſe. AUnde datur in cũ uxor dicat᷑ ð ſamilia:ut.ff.
umnd ICKCurie tradi. nõ ericus uero qui epiſcopũ telligi:quod anathematiʒati intel ad ſyl. l.i. .. ſi vir. domeſtica ẽ
lenninf ſtatim ſed tunc cuʒ Aſuum accuſauerit aut ei inſi,· ligendi ſunt: non ſimpliciter a fra ⁊ ar. C. ð re mili.quicũqʒ.li.
lelaift eſt ĩcorrigibilis: ut diator extiterit: non eſt recipien / terna ſocietateſed a corpore chri ii vro di doellica: nlgl
imn x extra de indi. cum dus: quia infamis effectus eſt: ⁊ a ſti quod eſt eccleſia omnino ſe di. .F. neceſſe. ar. Z. C. ð gõibꝰ
itin non abbomine. i. gradu dcberrecedere accurie tra/ rati pa / Lii i ooeſtiei ſer aul ſutin
nmmtn q.i.ſiquis ſacerdo⸗ di ſerui . eiuſdẽ ptãte.ut iſti. de teſta
lits tum. ruimrns⸗ynem alexander UModuero teſtes de §. i eſib⸗ gi⸗ pPpiqui. C. de
hnerſe Hy qui. ⁊ ſi a Ge ů domo aceuſatorum v.
liin E mortecorpo 508 6 exules fiãt: qui epiſco producendi non ſũt: emẽda.no.l.i. Hoc ẽt notan
Yumrrun rali. perlequutur. SGikn duũ . OEer O
nunn n Et exlli in quod uox inimico ꝙ amicus nõ põt eẽ teſtis
yh er en .. JIqui epiſcopos ſuos pe rum non ſit audien/ yt. . ꝓx.cã.q.iii.ꝭ.itẽ teſtium
g ſhe poteſt in exiliũ mit tur iniuſte contra apoſtolicam e P patrie uel dñice ptãtis.ut.ii
ig dr n noc ctoritatem: a ſia morte probiben pa. ia ue icrlminali. Ye
am . pr. .c. ij. fi. uel tun dicenie domino. Molo mor/ EKonſanguinei uel familiares ad,/ mittit. ʒ ſekinimro alls de
irn ponitur exilium p em peccatoris: ſed ut cõuertatur uerſus extraneos teſtimonium nõ cã admittit.ſᷓ tꝑe diſputatio
ſil Vreere nhonaſteri Pim noreherhetud tamen proculdu dicant. nis diſquiret᷑:an ſit eicreden
SAAH iinprims. io notantur infamia:a exilio di⸗ Onſãguinei accuſatoris ad du.ᷣĩautẽ. de teſti...ſt vo odi
urſrN Etractoreſ. gni iudicanturfinitimo:de quibuſ i n oſus.coll. vii. Itẽ Oſaguinei
ſ.vi. a. die a temporibus apoſtolorum 2 in luerſus extraneos teſtimoni oẽs fm alanũ poſſũt admitti
r e. / um non dicant:nec familiares uel ſi tales appareat.ꝗ vitatẽ grẽ
d Julmiorvm i. ꝓponãt.iiii.q.iij.ꝭ.eos teſteſ
niu . ialum lit ergo viceme Hᷣ nõ credo ueꝝ. cũ ẽt in
nntii Vh. humiliſ. ergo videtur ꝙ ſi infamiſ vult agere ciniliter ꝙ 1 S, . X ꝓpter h̊ poſſit recuſari.
, 3 n andit.ſed itellige uel pro ideſt. uel loquitur de excommu/ de dn Peſinangihet. nl r elezun nefai Gobartlng Nartisl
wert Seruilis.ergo loquitu iminali c ——. . .. extra qui.ma.accu.po idetut. quod nerum eſt ubiagt . inita
8 ros ſemgs. aige inet. n. u. ſeruos. .l. keſti in e 10 Sec certe male dixit io anonmm parentes bene admittun
ſi igeltrudã. ſzẽt anathemate. Anathema eſt maior excõicatio ur ſuper federe matrimonii:ut in illa decre.ſuper eo.⁊ de cõ.c.videtur.i fi.⁊
. i. q. n g nae xcoicatio .
xi. q.iiij. nẽo eporũ.c hic dꝛia iter maiorẽ ⁊ minoreʒ excõica iaſetvarur de facroeb.

n ¶ ¶ Onlanguinei. nec familiares.ðff. de uer.ſig. pronunciatio. 5.i. . l. ſe.
1 4

b¶Parentes.ſj.iiij.

ff. de fur.ſi livertas.extra de teſti.in litteris.
a Prodeuntes.tẽpore iud

-

icij:qꝛ ex hoc ſuſpectus eſſet iudex.ff.ad.l. inl.de

ambi. l. i. ĩ fi. ſimiliter qui prodiit ð domo iudicis non poteſt eſſe teſtis alteriꝰ

vt.iiii.q.iiii.c.vlti.
iſtud de uicinis. vei illud de
collateralibus: iſtud de de/
ſcendentibus uel aſcẽdentibꝰ
Comra collateralẽ eni nõ co
gitur quis teſtificari uſqʒ ad
quartum gradum: ut. iiij.q.
iij. c. lege iul.⁊ hoc intelligunt
quidam in criminalibus cau
ſis tantum. ſed in ciuilibus
ut dicunt licite admittitur
contra fratrẽ frater ⁊ pro ip/
ſo:quia nulla lege eſt prohibi
tum ⁊? edictum de teſtibus ẽ
prohibitorium: ut. ff. ð teſti.
l.i. Item quia in prinatis iu/
dicus filius poteſt habere pa
trem iudicem.vt. ſ. e.q.vii.S.
tria circa fi.⁊.ff. de iudi.⁊ ĩ pᷣ
uatis.io. Ego hoc non credo
quia propter conſanguinita/
tem aliquis recuſatur: ut ex/

tra oc ap.poſtremo. poteſt ta

men dici ꝙ collaterales ad/
mittantur poſt tertiuʒ gradũ
ea ratione:quia vſque ad gra
dum illum non coguntur in
ter ſe dicere teſtimoniuʒ. Do
minus hug. dicebat ꝙ filius
poteſt habere patrem iudiceʒ
niſi recuſetur: quia recuſari
poteſt: ut. d.c. poſtremo. b.
Sed quid ſi teſtis ẽ cõſãgui/
neus illius pro quo inducit
⁊Z illius contra quem induci⸗/
tur ſatis uidetur quod tunc
par ſuſpicionis cauſa ſuſpi/
tionem fraudis excludit. ff.
de ritu nup.non ſolum.5. i.
uel nidetur quod in ciuili can
ſa admittuntur conſangui/
nei ſiue propinqui ſiue remo
ti in teſtimonium:licʒ nõ poſ

ſint eſſe iudices. minor enim

cauſa repellit iudicem quam
teſtem.ut dicitur.j.e.accuſa⸗
tores.hoc ideo quia facilius
haberẽt᷑ mille iundices quam
unus teſtis:ad hoc facit ex ð
appel.poſtremo.
c⅛Ccuſatores. heſternũ.
Ar. ꝙ repellitur accuſa
tor ⁊ teſtis eque per preteri
tas ſicut per preſentes inimi
citias:ſic.vi.q.i.qui crimen
⁊ hoc ĩ memoriam prioris of
fenfe: vt. ff.de decur.l.vlti.
ff. de queſtionibuſ.l.unius.ꝭ.

ſerunus. Et eſt hic arg. ex re⸗/
centia tempori aliquid pre/
ſumendum eſſe:nt.xxxi.q. i.

ſiquis niuente.l.di.ſiqua fe/⸗
mina. Sed nunquid quelibʒ
inimicitie repellat.uidetur ꝙ
tantum criminales ⁊ capita
les.vt ex̃ de ſimo. per tuas in
fi.⁊ inſti.de excu.tuto..ini/
micitie.⁊.ff. de arbi.licet. Nã
non quilibet amicus repellit᷑
ſed ſolum ille qui maxima fa
miliaritate coniunctus eſt. ff.
de ver ſig. late. SF. amicos. Itẽ
lex dicit ꝙ propter leues ini
micitias non extinguitur le-
gatum ſed propter graueſ:ut
ff. de adimen. lega.l.iii.in fi.

q.iij.parentes. .ſed illud intellige de remotis parentibꝰ

de domo prodeuntes:ſed ſi uolu
erint ⁊ innicem cõſẽſerint: inter ſe
parentes teſtificentur ⁊ non in ali
os . ¶. Iteem anacletus papa.
Nuper immici accuſatores uel te
ſtes eſſe nõ poſſunt. .
Ccuſatores a teſtes eſſe nõ
poſſunt: qui ante heſternuʒ
diem aut nudiuſtertius inimicifue
runt: ne irati nocere cupiant:ne le
ſi ſe ulciſci uelint. Inoffenſus igit
accuſatorũ ⁊ teſtium affectus que
rendus eſt:⁊ nõ ſuſpectus.¶¶ Itẽ
ſymmachus papa.
De eodem
Ccuſatoribus uero inimiciſ
nel de inimici domo prode/
untibus uel qui cum inimicis mo
rantur aur ſuſpecti ſunt:non creda
tur:ne irati nocere cupiant:ne leſi
ſe ulciſci uelint. Si quis hec que
hodie in ſcãſynodo prohibita ſũt
infringere tentauerit aut uolunta/
rie tranſgredi preſumpſerit:ſi cle
ricus eſt: gradu proprio penitus
careat:ſi uero monachus aut laic⸗
fuerit:communione priuetur:aſi
non emendauerit uicium: anathe
mate feriatur. Secretas uero inſi
dias uel manife ſtas pontificibus
a quibuſcunque illatas:uel ea que
huius ſancte ſynodi ſententia com
plectitur: ſiquis ad eccleſiaſticam
pertulerit᷑ noticiam: potiatur ho/
nore: hi qui aduerſa moliun/
rur eis:ſicut a ſanctis patribus du
dum ſtarutum eſt: ⁊ hodie ſyno/
dali ⁊ apoſtolica auctoritate firma
tum:penitus abbiiciantur ⁊ exilio
ſuis omnibus ſublatis perpemo
tradantur. ¶ Item pontianus ſã
cie ⁊ uniuerſalis eccleſie epiſco/
. us.
Mai non poſſunt eſſe accuſatores
uel teſtes.
8B8— Aſpectos aut inimicos aut
facile lirigantes:⁊ eos qui nõ
ſunt bone eonuerſationis aur quo

ruʒz uita eſt accuſabilis:a qui rectã

non tenent ⁊ docent fidem:accuſa
tores eſſe:a teſtes ãteceſſoreſ apo
ſtolici prohibuerunt ⁊ nos eorum
auctoritate ſubmouemus atque tẽ
poribus futuris excludimus.
¶Item euſebius epiſcopis galli
grum.
Ab accuſationibus clericorum re
pellantur quos leges ſeculi nõ ad
mittunt.
E gccuſationibus clerico/
rum ſuper quibus manda/
ſtis:ſcitote a tempore apoſtoloꝛũ

Econtra videtur ꝙ inimicitie non ſolũ capitales ſʒ ẽt alie repellãt:quia ab ac
cuſatione repellitur quis ꝓpter ciuilem ↄtrouerſia:ex ð reſti.ſpol iẽ cũ quiſ.
Nec ẽt tales inimici admittũtur ad purgãdũ.ut er de purga.cano.cum in iu

nentute. in fi. Tu dicas ꝙ ſemper inimiens repellit᷑ nili ſint leues

2z modice inimicitie.ar:ex de ſimo.lʒ heli.⁊ hoc reliquitur ĩquiſitiõi
iudicis quales inimicitie repellant.ut in auten.de teſti.ꝭ.ſiuero di⸗
catur.col.vii.⁊.iiij.q.iij.S.itẽ in criminali.in fi.de tali inimico dicit
lex ꝙ non ſemper repellitur quiſ propter inimicitias:ſed iudex eſti

in hac ſancta urbe ſeruatuʒ eſſe:ac
cuſatoꝛes ⁊ accunſatiões quas exte
raruʒꝰ conſuetudinum leges non
aſciſcunt:a clericorum accuſatione
ſubmotas ⁊ infra. Ncirco ⁊ nos
ſequentes patrum ueſtigia pro ſal
uatione ſeruoꝛum dei quaſcunque
ad accuſationẽ perſonas leges pu
bliceꝰnon admittunt:his ipugnan
di alterum ⁊ nos licentiam ſubmo
uemus:a nulle accuſatiões audiaã/
tur a iudicibus eccleſiaſticis que a
legibus ſeculi pꝛohibẽtur. ¶ Itẽ
Belagins papg. n.
liengene 71 quos diuine uoces
moꝛtuos appellant: epiſcopos ac
cuſare non poſſunt.
Alnonica ſanctoꝛũ patrũ ſta
tuta ſequentes atque robo/
rantes omnes infames cunctoſqʒ
ſuſpectos uel inimicos:⁊ cos qui
non ſunt eoꝛum gentis uel quoꝛuʒ
fides ⁊ uita aut libertas neſcitur:
qui non ſunt bone conuerſatiõis
uel quoꝛum uita eſt accuſabilis ab
omni accuſatione epiſcopoꝛum fũ

ditus ſubmouemus. Similiter et

omnes quos diuine leges moꝛtu/
os appellant:ſubmouẽdoſeſſe ab
eadem accuſatione ⁊ publice peni
tentie ſubmittendos iudicamus
Teʒ ex ſynodo romana habi
Lia ſub hadriano papa.
Aclericis repellunt accuſationes
quas leges ſeculi non aſciſcunt.

Ecuſationes ⁊ accuſatoꝛeſ
atqʒ eoꝛum negocia que ſe
culares non aſciſcunt leges diuina
ac ſynodica funditus a clericis re
pellcre auctoꝛitate cenſemus:qꝛ ĩ
dignum eſt ſupe rioꝛes pati ab in/
ferioꝛibus:que inferioꝛes ab eis
pati deſpiciunt. Itez ſtephaus
romane eccleſie epiſcopus omni⸗/
bus epiſcopis.
Nec ſeruus nec liberius nec infa
mis epiſcopoſ accuſare pꝛeſumar.
Hαso ꝛesꝰ accuſationes
quas leges ſeculi nõ admit
tunt:a anteceſſoꝛeſ noſtri pꝛohibu
erunt ⁊ nos ſuhmouemus. Nul/
luſalienigena aut accuſatoꝛ fiat eo
rum aut iudex. unde ⁊ de loth ſcri
ptum eſt. Ingreſſus es ut aduena
nunquid ut iudices. Accuſatoꝛ au
tem noſtroꝛũ nullus ſit ſeruuſ autꝰ
libertus nullaqʒ ſuſpecta aut infa⸗
mis perſona. .Item euſebius

apa.
ufames qui ad ſoꝛtilegos ⁊ diui
nos concurrunt: nec accuſatoꝛes
nec ieſtes eſſe poſſunt.

mabit an ei credi ð
beat uel non. ff. de
queſtionibus.l.i..
queſtionẽ. i fi. Z eſt
ſimile. ff. de excu. tu
to. ꝓpter litem.
Cecuſatoribꝰ.
inimicis. C.
de inoffi. teſta liber
ti. ubi filius exhe⸗
redare põt matrẽ ſi
copulauerit amici-
tias cum inimicis.
T extra de accu.cuʒ
oporteat extra ð ap
ellaer inſinuatioe
e W Pertulerit. ad/
monitione premiſſa
fi in modum denunu
ciationis agitur ali⸗
as eſſet proditor cri
minis.ij.q.i.ſi pec/
cauerit.ſi autem in
modum accuſatiois
nõ eſt neceſſaria ad
monitio.extra de ſy.
licet heli. ⁊ habes
hic ꝙ remuneratur
accuſator. ſic.lxxix.
di. ſi quis papa.

f G— Vſpectos.liti

gantes.i. litigi

oſos qui ſᷣm apoſto

lũ nõ ꝓmouẽt. xlvi.

Di. S. l.
g E accuſatiõi
bᷣ. clericorũ.

exteraꝝ.i.romãoꝝ.
ſz qre uocat eos ex/

teros cũ eccleſia eos

approbat. ut.x. di. ꝑ
totũ. Rndeo qꝛ galli
cis logt ꝗ leges ulas
ñ tenẽt. ſi. xii.q.ii.cũ
deuotiſſimã. vbi pa
pa regine fracorũ lõ

barda nõ romanã le

gẽ iducit.alia lr̃a ex
teraꝝ cõſuetudinũ.
h Publice.i. ſecula
res.

.i Anonica. gẽ
O tis.ð ignotis.

loquit᷑ qui nõ ꝓmo
uẽt. xxiiij.di.qn.xc/
viij. di. ꝑ totũ. aligs
iniquũ eẽt qð hic dĩ
ꝙ theotonicus non
poſſet teſtificari con
tra gallicũ.
le ¶ AMortuos.i pec

catis:ut.ij.q.vii.pla

cuit. io.
Cecuſaetioes.ne

Aagocia.i.teſtimo

nia
mC SFũditus. gene
ralit᷑ clericos non
admittũt᷑ laici.S.ii.
q.vii. laicos. ⁊.c. ſi⸗
cut.
n Syuperiores. i.
clericos.
◻ Leuſatores.
ut iudiceſ.a di

etis ergo malorum poſſumus argumentari.xxxvii.di. ſiquid ueri.

pAut libertus.qui nõ põt ordinari niſi pleno iure ſit emãcipatus.

liiij. di. quicunqʒ.ergo nec teſtari nec accuſar.ut.ii.q.vii.ipſi apoſto

Won

(cmüſnd
egion
Aanſn
ſateſen

Neſcnön

open
(fölgt
cmſt

Cuepunn
roeto⸗

leci

Oi

aol
luore,
(Non
etatator

cmiſ
(rff

obens.

ſrller
rin.
ene a0
(adſin

eblareg

Nell
en
Ca

dor

edoriee
Alekri

üiler

einni⸗

DIe

Alrir

Minn
öcin
Algnn
Nre
ſemg!

Ktinon

een
mmg
Mett
e
kuin

ſc⸗
U
An
lleni
n

III C? V⸗- 1

—◻
—

ſti ab eo. u extſa de appella.ad hee.
lꝛ⸗ O ¶ Timor. xi.q.iij.quatuor.
1

edn ic.ceſtes.
Mnes.armantur.conuiciando.nel infamando.nt.vi.q.i.ſacerdotes

Onſtituimus.malefici.qui faciũt ne uiri poſſint cognoſcere
in 8 4 CO vxores ſuas.uel qui uolũt futura ſcire.⁊ hoc ẽ crimen publi⸗/
N cũ. C. de paga.l.ij. T vlt.

. m ioannes.
edl ht b ui falſuͦ. ex de or. cog.cũ dilectus.cõtra. ſed ibi non fuit lata 21 Vogd ſuſpecti.Quod non ſit quis condemnandus ab inmicis uel ſu

ſnia 5 teſtem ſed õ
reum. ſi vo feſteʒ
ſecus ect. Z teſtem
eni põt ferri. ut. C.
de teſti. nullum. i fi.
Simileſque. alii
adduntur. ſ. vi. q.i.
quicunqʒ.⁊.c.infa⸗
mes.
d Quia-infameſ.
hoc nõ referas ad
omnia ſupradicta.
quia ſuſpecti do⸗
meſtici non ſunt in
fames. ⁊ ita ẽ ar. ꝙ;
verbũ ſequẽs in pꝛi
nilegiis nõ refertur
ad oia ſupradicta:
ſic de oſe. di. ii. cum
oẽ. ſi.ff. ð ĩ rem uer
ſo. ſi p patre. 5. eidẽ
2. ff. ð leg.i.l. talis
ſcriptura. 5. vlt. 7. l.
ſeruus plurium. 5.
ult. ar. ex de dõa.
cum dilecti.
e 8 Imiliter. aut
gratioſi.ideſt
adulatores.
Aut gratioſi. vt
ſ. e. aceuſatoreſ. C.
de trãſac. preſes.
Nel affinel.j. e.
q.ix. abſens. ſic.ff.
ð iniur.l.lex corne
lia. in prin. ti inter
ſe bene admittẽtur
quia affinis poteſt
accuſare affinẽ.C.
de abol.l. ylt.

L Allus.

i Ccuſatores.
aac dominatio
nis.dominus enim
aduerſarii ñ poteſt
eẽ iudex. ex ð of.ð
le.cãm. imo ꝓpter
dñm tota familia ðᷣ
clinat iuriſditioneʒ
alicuius:ut. C. ſi qᷓ
cũqʒ pᷣditus po.l.i.
Scias tamen ꝙ mi
nor cã repellit ali/⸗
quem a indicio q; a
teſtimonio nam in-
dex recuſatur ſi ad
nocatus partis ad
nerſe eſt cõmẽſalis
iudicis.vt extra de
appel.ex inſinuatio
ne. ſimiliter ſi iudex
eſt ſuffraganeuſ ad
uerſarij uel ð terra
aduerſarij.vt extra
ut lite nõ conteſta.
accedens. Item ſi
quandoqʒ appella

O nſtiruimus cum omni/
bus qui nobiſcum ſũt epiſco
pis ut homicide malefici fures ſa
crilegi raptores adulteri iceſti ue
nefici ſuſpecti criminoſi domeſtici
periuri:a qui raptum feceruntuel
qui falſum teſtimonium dixerunt
ſeu qui ad ſortilegos diuinoſque
concurrunt ſimileſque eorum nul
latenus ad accuſationem uel ad te
ſtimonium ſint admittendi: quia ĩ
fames ſunt⁊ iuſte repellendi:quia

funeſta eſt uox eorum. Item iu

lius papa.
Suſpecti aut gratioſi ad accuſatio
nem nõ admittätur.
B Imiliter in prefixa ſynodo ẽ
decretum ne ſuſpecii aut in⸗
fames aut criminoſi aut gratioſi
aut calumniatores uel affines uel
ſcelerati aut facile litigantes ſuſci
piantur accuſatores:ſed tales qui
omni careant ſuſpicione. ¶ Iem
felix papa.
NQui immicitiis ſtudet uelfacile li
tigat nec accuſator nec teſtiſpoteſt
eſſe.
Allusꝰſeruũs nullus liber
tus nullus infidelis nulluſ
criminibus irretitus nullus calum
niator:nullus qui inimicitiis ſtu/
det nullus frequẽter litigans ⁊ ad
accuſandũ uel detrabendum faci/⸗
lis nulla infamis perſona uel oẽs
quos ad accuſandũ publica crimi
na leges publice nõ admittũt per
mittantur epiſcopos accuſare.
¶Item calixtus papa.
Familiares ſuipecn de domo pro
deuntes non recipiantur in accuſa
tione.
HEiores nel teſtes ſuſpe
cti non recipiantur nec fami
liares uel de domo prodeũtes nec
etiam cõſanguinei accuſatoris ad/
uerſus extraneos teſtimonium di/
cant:quia propinquitatis ⁊ fami/
liaritatis ac dominationis affectio
ueritateʒ impedire ſolet.amior car
nalis 1 nmor atque auaritia ple/
rumque ſenſus hebetant bumanoſ
peruertunt opiniones ut queſtũ

pietatem putent ⁊ pecuniam quaſi

mercedem prudentie.
Item gelaſius papa.
NQui inmici uel ſuſpẽcti ſunt ⁊ qui
odio quoſſibet inſequuntur ab ac
cuſatione remoueãtur.
—0 Mnes qui aduerſus pa/
tres armantur: ut patrum in
uaſores infames eſſe cẽſemus.ho
rum ergo uiciorum auctores uel
patratores non ſunt in accuſatio/

canonica decreta patrum:ut accu/⸗
ſatio uel teſtimonium eorum qui

odio quoſſibet perſequuntur uel

qui inimici aut ſuſpecti habentur
nullo modo recipiantur. Item
paſcalis papa.
De eodem. Palea.
16 Vlli epiſcoporum ab accu
ſationeſua repellere liceat
quos antequam ab eis impetere/
tur a ſua communifamiliaritate ne
glexerit ſeparare. ¶ Quod uero
inimici ab hac accuſatione prohi/
bentur inde eſt quia eorum callidi
tate innocẽtiafrequenter opprimi
ſolet. Sed cum anaſtaſius ſue ca/

thedre reddi precipitur qꝛ de ini/

micitia ſui patri arche conqueſtus
eſt:patet quod aſi mamfeſta crimi
na alicuius ſunt: non tamen con/
demnandus eſt accuſatione inimi
ci. ¶ Unde nicolaus papa ſcribit
michaeli imperatori.
NQui inimici ſunt iudices eſſe non
poſſunt.
Vod ſufpectiꝰa inimici iu/
dices eſſe non debeant: 7
ipfa ratio dictat:⁊ plurimis proba
tur exemplis. Mamꝰ quid grati/
us ⁊ amabilius dare quis inimico
poteſt:quam ſi ei ad impetenduʒꝰ
commiſerit quem ledere forte uo
luerit.quod prouide conſtantino
politana ſynodus canonum ſuo/
rum ſexto dignoſcitur. ꝓprobibere
capitulo. Meniamus ad ſanctaʒ
chalcedonenſem ſynoduʒ ⁊ quod
nobis de ipſo anaſtaſio perẽnorũ
referat epiſcopo audiamuſ. IJs.n.
antiſtes tertio euocatus quia non
occurrit a ſuo patriarcha canõice
condemnatus extiterat ſed ſoluʒ
quia cum uocaretur ad ſynodum
quod inimicus eſſet eius ipſe qui
iudicabat clamauit:a ſanctachal/
cedonẽſi ſynodo ad cauſas illatas

ſibi examinandas reſeruatur. æ ni

ſi denuo conuinceretur: recipere
propriam iudicatur eccleſiam. Si
anaſtaſius a patriarcha ſuo depoſi
uus:quia de inimicitia eius cõque
ſtus eſt: iterato ad iudicium reuo

candũ dirigitur: aſi manifeſta ſibi

officiant crimina:tamen ſue eccle
ſie reddi precipitur:quanto magiſ
ignatius qui nõa patriarcha ſʒ po
tius ipſe exiſtens patriarcha mini
me debuit eccleſia propria priua/
ri:⁊ ĩimicis ⁊ ſuſpectis iudicibus
decernentibus expoliari. Aeniat
facundiſſimus noſter pater pa/
pa gelaſius hereticorum expugna
tor fortiſſimus: ⁊ quid de conſtan

ſpectis probatur duabus ra
tionibus.vna eſt in prin.c.al
tera in fi. Iteʒ duobus exem
plis.ſ.chalcedonenſis ſyno/⸗
di.⁊ io.chryſoſtomi.⁊ tribns
auctoritatibus conſtantino/
pol.ſynodi ⁊ gelaſij pape.⁊=
conſtantini imperatoris.
n ¶ Exemplis.a quibus licet
argumentari.xx.di.de quibꝰ
C.de edifi.priua.an.in totũ
2.x.di.ſi in adiutoriunuz.
o C Mam quid prima ratio.
p C Adimpetendum.i.ad pu
niendum uel iudiean dũ.
q C Qnuod prouide. prima au
ctoritas.
TCBiſgnoſcitur. hoc neſcio
Ubi ſit.
ſVeniamus.primuʒ exem
plum.

t ¶ Canõice. forte ideo dicit

canonice:quia tribus edictis
citatus erat. vnde debuiſſet
miſiſſe reſponſalem. uel dic
ꝙ ſufficit iſti proteſtari ſuſpi
cionem.⁊ quicquid poſt illaʒ
proteſtationem fit non tenet.
ſicut ſi poſt appellationeʒ eẽt
factum.extra de eo qui mit.i
poſſeſ.cã. rei ſer.cum ſicut.iĩ
fi.ĩmo licet non proteſtetur:
tamen ſi poſtea probat ſuſpi
cionem caſſatur quod fit con
tra eum.ut extra ut lite nõ cõ
teſ. accedẽs.
u Sed ſolum.ergo cum or
dinarius recuſatur non ẽ ne
ceſſe probare cãm recuſatio/
nis:ſicut nec cauſa appellatõ
nis aſſignatur tunc.licet hoc
hodie corrigatur.ut extra de
ap.nt debituſ.⁊.c.cũ ſpeciali.
a C Judicabat.ar. ordinarinʒ
iudicem recuſari poſſe.ut.S.
ii.q.vi.placuit.⁊.c.preſbyter
C.de iuriſdi.om.iudi. nemo
⁊ extra de conne⸗ ſiquis.
quod negant quidam ⁊ dicũt
aſſociandum epiſcopuʒ.nt.S.
q.iii.offeratur.in autẽ.ut dif.
iud.ꝭ.ſi nero col.ix.C.de iu⸗
di.apertiſſimi.
bCEt ſi manifeſta.ar.qꝙ noto
rium erumen non obeſt peten
ti reſtitutionem. ad idem.ex
tra de reſti.ſpo.item cuʒ quis
⁊ ꝙ ĩ notorio crimine etiaʒ in
dex recuſatur.ar.cõtra extra
de appel.propoſuit.

Cc CVeniat. bec eſt ſecũda au

ctoritas.
dTunc egrotantibus.i.de⸗/
bilibus in fide.

nem pontificum recipiendi:ſʒ pe/

endi: rinopolitanis epiſcopis more ſoli ę .Y
nitus repellendi:quoniam iubent

to tunc egrotantibus dixit:etiam

Lau.

——

a ¶ Et teſtes. propter hoc inducit gratianus capitulum. dioceſi: nunquid ab illo poteſt puniri:arg. , non. ix. q. iij. ſi autem. ſn
b QAQuod ſi in iudicio. verba nicolai. æ in auten.de deſen.ciui:5.non habẽte.col.iij.xxi.di.inferior. ⁊.c. ind⸗ 4
c ¶ MHinc iuſtinianus.tertia auctoritas. —2 „ nolite. extra de ſen. ex.a nobis.ff.de arbi.l.iii.in fi.ſed contra.C. –—
d ¶ Inchoetur. non tamen ſemper ante litis conteſta. vt. dixi. e. e. q. iij. offerra vbi de cri. agi oportet auten. qua in prouincia. Et reatus omnen lpan
tur. vſque ad triduum autem cogitur alios eligere. C. de iudi.l.vlt.Sed ta/ huiuſmodi bonorẽ excludit: ui.C.vbi ſena.velclari.l.i.in fi.⁊. vi. Nn 8
men illa lex loquitur: quan/ q. iij. placuit. in fi. i
do eliguntur iudices ad cau . , m Item pone ſictu
ſam principalem audiendam nunc nobis ediſſerat. Quero in/ ſuo audiri.¶Exceptio autem fo lerit epiſcopus ſen⸗ aimg
vnde ſecus videtur ſieligun- qjuit iudicium quod pretendũtibi ri dilatoria eſt atque ideo in initio tntiqmm: qui boc fe –
