21 Dia ſimpliciter dignoſcitur.ar..ᷣff.de acqui.here.ſed ⁊ ſi de ſu.
¶Et vitam.ex quo plura fecerũt ꝓ ipſo ⁊ tantũ vnũ faciebatõ ipſum

b
E

nõ debuit ĩpediri eius ꝓmotio.

xxviii.di.de ſyracuſane.⁊.xili.di.duo mala.

Vonfirmamus.⁊ hoc fit ex diſpenſatiõe.io.

Tem qui in egritu
dine. In hac diſt.
tradit᷑ ꝙ qui bapti
.* t ĩ egritudine nõ
eſt ꝓmouẽdus.⁊ eſt intelligẽ
dũ de tali qui cũ ſanus eẽt di/
ſtulit baptiʒari.ſʒ timoꝛe moꝛ
tis petijt baptiſmũ cã autem

huius ↄſtitutionis eſt.qꝛ pᷣſu

mit᷑ nõ uere penitẽs qui timo
ris cã eſt penitẽs ⁊ ſic pᷣſumũ

tur peccata nõ eẽ ei dimiſſa.ſi

tũ ſtatim moꝛeret᷑. pſumeret
ecclia pcca ei dimiſſa eẽ.ut de
pe.di.vii.nullꝰ.⁊ ſic ecclia cir⸗
ca idẽ factũ hʒ oᷣrias pſũptio/

nes. led diuerſo rſpectu.ð cõ

f

9

ſe. di.iii.perlatum.
Aquis.intellige adultꝰ
na pueri ab herticis ba
ptiʒati ꝓmouentur.ut.i.q.iiii
placnuit.

Sed eex neceſſitate.i.pᷣſu/

mit᷑ ⁊ ſic canõ pᷣſumit hoc ĩ de
terioꝛẽ ꝑtẽ ſimilit᷑.xxx.q.v.a/
liter.ſed cũ irregularitas ꝓue
niat a peccato.⁊ baptiſmꝰtol/
lat peccatũ quare nõ tollit ir/
regularitatẽ ipſius.rñ.qꝛ ba/
ptiſmus inducit hac irregula
ritatẽ.vñ nõ põt eã tollere.qꝛ
eadẽ reſ nõ põt hr̃e grios effe
ctus.arg.ex de bap. maioꝛes
ultra mediũ ibi.ſed hec tanqᷓ;

ipoſſibilia. ſic.S.xxvi. di.dein

de. ſicut eadẽ cã nõ põt pare/
Di. lvii.
re obligatiõem ⁊ libertatẽ.ut.
ff. de ſolu. qui hoĩem. §. ult.

h C Poſtea. ⁊ ita ꝑ ſequẽs fa⸗

ctũ elidit᷑ precedẽs pᷣſũptio.

ſic de cõ.di.iiii.tũc naler. xxx/

iiii.q.i.cũ ꝑ bellicã.ſic qnqʒ pᷣ
ſũptio ſequẽs elidit pᷣcedẽteʒ
ut. ff. de in inte. reſti. diuus.
WRaritas.ar.ꝙ ꝑpꝑ raritatẽ
hoĩum aliqᷓ ↄcedũt᷑.ut. ly.di.
c. pꝛiſciss —
Tẽ ex mõachali. S
lv. di. c. priſcis. di⸗
xerat ꝙ monachi

ret aliquis ꝙ h̊ poſſet fieri ſi/

ne licẽtia abbatis. iõ hac poit

diſtictiõem ⁊c. .
Allus ad eccleſiaſticuʒ.
abbas.no.ꝙ nullus mo
nachuſ põt ꝓmoueriad eccle
ſiaſticos honores niſi cũ lnia
abbatis. ut. xvi.q.i.ſi qs mõa
chus.⁊.c.cũ ꝓ utilitate.idẽ ĩ-
tellige de quolibet clerico ut
ſiñ licẽtia plati ſui ñ poſſit ab
epo trãſferri ad aliũ.cuʒ nec
clericus epᷣi ab archiepᷣo.ut.l
iiii.di.nulluſ.ix.q.iii.ꝑ ſingu
las.⁊ nõ ſolũ nolũtas abbatiſ
F requirẽda ſʒ etiã monacho⸗/
rũ.nt.xix.q.iii.ſtatuimꝰ.naʒ
hec ẽ quedã aliẽatio. vñ non
põt fieri ſine ↄſenſu oĩum.ut.
xii.q.ii.ſine.io.qð dicit᷑ ð epi
ſcopo credo falſũ ſi cã ſbeſt.b

m Jquis maioꝛẽ.ex H̊ lo

dco vr̃ ꝙ mõachus poſ⸗
ſit eẽ platus in ecclia ſeculari.

ni imputari negatur: uidetũr eſſe
contrarium illi ſententie.adultero
rum filii abominatio ſunt domino
ſed ſicut ſupradictum eſt de preſby
teroruʒ filiis:ita ⁊ hoc de filiis ad
ulrerorum intelligendum uidetur
ut illi dicantur eſſe abominatio do
mino.ad quos paterna flagitia be
reditaria ſucceſſione deſcendunt.
Similiter illud urbani intel/
ligendum eſt:quod iple ſcribit pe
tro legionenſi epiſcopo.
De codem.

CS ſimpliciter ad ſedẽ apo

ſtolicam ueniens humiliter
peccatum confeſſus es:quod pon
tificii tui uidebatur officium impe
dire:uidelicet quod ex matre non
legitima procreatus ſis:quam ui/
uente propria uxore pater iuus co
gnouiſſe dignoſciturꝰ:nos apoſto
lice manſetudinis gratia admonẽ
re a ceteris que ſacerdotium impe
diunt criminibus:tam tui profeſſi
one quam fratrum teſtimonio qui
tecum ſunt immunẽ te agnoſcenteſ
uitam tuam religioſam audiẽtes
ab huius te peccati uinculo abſolu

confirmamus“.

ter ordinari non debet.
Vnde in neoceſariẽſi
concilio legitur.
NHonordinemir clericus qui ĩ egri
madine conſtitutns baptizatur·

2R egritudine conſtitu

tus fuerit baptiʒatus: prelbyt᷑
ordinari non debet.nõ enim fides
illiuns uoluntaria:ſed ex neceſſita/
tes eſt: niſi forte poſtea ipſius ſtudi
m ⁊ fides ꝓbabilis fuerit:aut ho

minũ raritas exegerit:

—

Tem ex monachali ha/
bitu nullus aſſumatur ad
eccleſiaſticũ officium niſi
fuerit oblatuſ proprii uo
tate abbatis. AUnde grego.
ribit. S
Wonachus non ordinetur cleri/
cus:niſi uoluntate abbatis epiſco
ofuerit oblams:

Allus ad eccleſiaſticum offi
cium ex monaſterio produ⸗
catur monachus:niſi queʒ abbas
loci admonitus propria uolunta/
re obmlerir epiſcopo. ¶ Item ex

concilio chag⸗. odem.

B83 quis de alterius monaſterii

conuentu repertuʒ uel ad cleri
catuz promoueri uoluerit uel ĩ ſuo
monaſterio maioreʒ perſonã mo
naſterii conſtituere ſine licentia ab
batis? monachorum: epiſcopus

ZEVIn

tum in ſuſcepto ſacerdotali officio

Tez qui in egritdi ne cõ
ſtitut? baptiʒatur preſoby

LIX

ꝙ eps poſſit eẽ nõ eſt oubiũ. ut. xxiii.q.i. ſiatutũ. itẽ plebanuſ pof

ſit eẽ. habes.xvi.q.i.monachos.⁊.c.i ꝑrochia.itẽꝙ canõicus poſſit
eẽ.vr.hxiiii.di.quoꝛundã.itẽ ꝙ vicedominꝰ epi poſſit eẽ vr.qꝛ eps

dʒ hre teſtimoniũ a monachis.ut.ii.q.ᷣvii. cũ paſtoꝛis.ſed iconomũ
dʒ hre eps ut ſit ei teſtis.ut.xvi.q. ii.quonia g

qui hoc fecerit a ceterorum cõione
ſeiunctus ſue tantümodo plebis
cõione contentuſ ſii:a ille neqʒ cle
ricus neqʒ canonicus neaʒ prepo
ſitus perſeueret.
Zem qui eccleſiaſticis
diſciplinis imburi nõ ſũt
temporum approbatio
ne diſcuſſi nõ ſunt ad ſum
ſacerdotium prouebi nona⸗
irent. Ande ait papa ʒoſimꝰ.

um qui eccleſiaſticis diſcipliniſ nõ
eſtimbutus.

Vi eccleſiaſticisꝰdiſciplinis

per ordinem non eſt imbutꝰ

nec temporum approbatione diui

nis ſtipendiis erudituſ:nequaquã
ad ſummũ ſacerdotium eccleſie a/
ſpirare uel preſumere debet:a non
ſolum in eo ambitio inefficax ha/
beatur ueruʒ ordinatores eius ca
reant eo ordine quem contra pre

C crediderant preſumendum

tem urbanus papa. .
Tälſen ara officiũ nullus ni

ſi per ſingulos gradus approba./
tus accedat.

Jofficia ſecularia principaleʒ
locum non ueſtibulum actio/
nis ingreſſis:ſed per ſingulos gra
dus examinatis deferunt: quis tã
arrogans tam impudens inueni/
tur:qui in celeſti militia:que pro/
penſius ponderanda eſt:a ſicut au

rum repetitis ignibus explorãda

ſtatim dux eſſe deſiderat: cum tyro
ante non fuerit.⁊ prius uelit doce
re quam diſcere.aſſueſcat in domi
ni caſtris in lectoruʒ primitus gra
du diuini rudimenta ſeruitii. nec
ille uileſcat exorciſtaʒ acolytbum
ſubdiaconum a diaconum per or⸗
dinem fieri nec boc ſalm. ſed ſta/
tutis maiorum ordinatione tem/
poribuſ. Jam uero ad preſbyterii
faſtigium talis accedat:⁊ ut nomẽ
etas impleat:a meritum probita/
tis ſtipendia anteacta teſtentur: in

de ſummi pontificis iure locuʒ ſpe
rare debebit. facit hoc nimia remiſ

ſio conſacerdotum noſtrorum qui
pompam multitudinis querunt: ⁊
putant ex bac turba aliquid ſibi di
gnitatiſ acquiri. hinc paſſim nume
roſa pluralitas etiam in his locis
ubi ſolitudo eſt talium reperitur:
dum per parrochias extendi cupi
unt:aut quibus aliud preſtare non
poſſunt:diuinos ordines largiunt
quod oporter diſtricti ſemper eſſe
ludicii ram uſt eniz omne quod
Ntem gregorius.
Gunwet ſen Ke ſum/
mum non aſpiret ſacerdonum.

on aſpiret ad ſummũ ſacerdoti

põt eẽ iconomus uel

vicedñſ epi.⁊ iſtud

h.admittit.arg.õ.x

vi. q.i.de pñtiuʒ. de

hac mã nõui.xpi.q.
vii.in noua.põt tñ ĩ
telligi qð hic dr ð ec
cleſia monachali.qᷓ
epalis etiam fuit.
Di. lix.

iii.placuit.ſʒ Z. j. iii

ſi ſeruatis intſticijs

tꝑoꝝ.iðo oñdit hic
ꝙ ad inſtar ſecula/
riũ dignitatũ null⸗
ꝑ ſaltů ẽ oꝛdinãduſ
p Di eccleſia⸗
ſticis.
q B Jofficia ſe⸗
cularia. i. ſe⸗
culares nõ deferũt

pᷣncipalẽ locũ igreſ/

ſis ⁊c.
r ¶ Minſ.no. modũ
argumẽtãdi ex quo
ita eſt apð ſeculareſ
eodeʒ mõ erit apud
eccliaʒ.ſic.xxxi.di.
tenere.iii.q.v.qꝛ.x

ix.q.iii.monaſteriiſ

ſic. xii.q.ii.cũ deuo
tiſſimã. ⁊ eſt ar. ad
qõnẽ illã ꝙ ſi aligs
eſt legitimatuſ a pᷣn
cipe ꝙ apud eccleſi
am eſt legitimuſ qð
nõ credo ad h̊ er ꝗ
fi. ſint le. ꝑ uenera/
bilem.

8 & Saltu. gradati

eni deferẽdi ſũt ho/
noꝛes.ut.xciii.diſt.
legimus. in fi. ⁊.ff.
de mu. ⁊ ho.ut gra/
datim.nã caſum ap
petit qui ꝑ abrupta
aſcẽſum querit. ut.
xlviii.di.ſicut.

t ¶ Stipẽdia. nõ q;

magis pſumit᷑ ꝓil/
lo qui plura ſtipen/
dia habet in ecclia.

qꝛ is graduſ ceteroſ

antecedit quẽ laboꝛ

ꝓlixioꝛ ⁊ ſtipendia

longioꝛa fecerũt añ
ire ut. C. ð of.mag.
off. nemo. ⁊.lxi.diſ.
miramur.

u ¶ RKarum. ſic. ſ. xx

ii. di. legimus.

i⸗
in⸗

le
cit

hin
pre
chi⸗
doe

deen

Uvit
n
c

ſe⸗
le
lbi⸗
cis
ig
b
lef
don⸗

ſcte

gcbli
nſut
ir.
dip
zoſi

Tidiei
iti
hnlr
Nane
Pihen
ichktp⸗
tſ
oſdtbe
hrſeti⸗
ni ſaie
ddnüct
ſeetlecp
1
ffrinſe⸗
fi b⸗
deſerüt
riige⸗

ſomcdi
ience
leennt⸗
entannd
mio.
gtar
iltei
ic dan
eſte,dl
Gldi
amnlaßt
Ai
muſo
lherg
enera⸗

daii
Kit
eiidit
nſe
outg
calnt
ginn
erl
ſ.
li o
mnii
1pen⸗
eecle.
—W
Nee
el
eritat
zoſmnag
Clint

. .
neſt

us

HR

LX

c ad nos.tonſoꝛatur.ar.ꝙ nullus debet tonſorariad hoc ut
dignitatẽ cõſequat᷑.æ.ad idẽ.lxi.di.bene.⁊.xvi.q.vii.ꝑ laicos.

quid iuris ſit de hoc ibi nõni.h.dicit ꝙ ipſa ſpes ñ inducit ſimoniaʒ
dum tamen non interueniat pactio.qꝛ ſola aĩ deſtinatio non inducit
ſimoniã.ut ex ut eccleſia bene.ut nrm.alij Friũ dicũt.nil ar. viii.q.iii

artaldus.io.⁊ certe
decretalis videt᷑ di
cere ꝙ ſola ſpes in/
ducat ſimoniã.ex ð
ſimo.c.ul.⁊ talis ſi/
monia ꝑ ſolã pniaʒ
abolet. ut ibi dicit.
h tñ credo ꝙ ſpes
ꝓ honeſto fuitio ñ
inducit ſimoniã.
b Inculpati.nota
ꝙ ſemꝑ pᷣſumit ꝙ i
fraudem receperit
oꝛdinem qui ſubito
recipit.licet bn me/
ritus ſit alias. ſic p/
ſumit᷑ ꝙ libertas in
fraudeʒ data ſit qñ
qʒ lʒ ſeruus ſit bene
merituſ.ut.ff.qui ⁊
a quibus man. l.i.iĩ
fi.ar.ad hoc.lxi.di.
miramur.
c Rdinatos.
no. ꝙ cõfeſ/
ſio nnins nocet alij
qð eſt ð id.ii.q.v.ĩ-
lerrogatum.ſed hẽ
ꝑꝑ cauſe ↄnexiõem
ut. lxxxi.di.tãtis.ut
no.iii.q.vi.hoc ꝗp/
pe.nel dic ꝙ nõ no/
cet niſi quo ad pſũ/
ptiõem.ſicut dictuʒ
vnius nocet qno ad
pᷣſũptionem.nt.lxx
xvi.di.tanta.
d Rõne.uui pꝛiꝰſit
diſcipulus.
a Confirmat.i. cõ
firmar debet.
Bifficilius.S.xl
di.ante omnia.
Cce. hic
oñdit ex
quibꝰ oꝛ/
inibus
aliquis eligẽdus ſit
in ppoſitũ uel deca
num nel archipᷣſby
terum nel epᷣm. ⁊ di
cit ꝙ; nullus eligen
dus eſt in ppoſituʒ
Bi. x.
niſi ſit diaconnſ uel
preſbyter.nullꝰ ĩ ar
chidiaconuʒ niſi ſit
diaconus.nullus in
decanũ nel archip⸗
ſbyterũ niſi pᷣſbyteꝛ
nullus in epᷣm niſi
adminus ſit ſubdia
conus.

hVllꝰ. hec duo

Gecapitula dic. h
abrogata ꝑid qð ẽ
j. c. penul.⁊ ult.ex ðᷣ
elec.cum in cunctis
ubi dicit ꝙ ſi eſt ĩ ſa
cris oꝛdinibus põt
eligi in pᷣpoſitũ nel
archidiaconuʒ. ſed
ſubdiaconus eſt ho

die ſacer oꝛdo. er de eta ⁊ qual.a multis.? hoc ſatis ſuſtineri põt cũ
acolythus etiã poſſit eligi ad pᷣlaturã.ut ex de eta.⁊ qua.pᷣterea.ubi

Allus epiſcopus in eccleſia

Ocad nos perueniſſe quod
non diſſimili dignum eſt dete
ſtatione complecti:quod quidam
honoris deſiderio inflãmati defũ
ctis epiſcopis tonſoranturPa fiunt
repente ex laicis ſacerdotes atqʒ
inuerecunde a repente religioſi ꝓ
poſiti ducatũ arripiunt:qui nec eẽ
adhuc militeſ didicerunt:quid pu
tamus quod iſti ſubiectis preſtam
ri ſunt:qui antequam diſciplinatꝰ
limen attingant:tenere locum re/
giminis non formidant.qua de re
neceſſe eſt ut quãuiſ inculpati quii
quis ſit meriti:ante tamen per di/
ſtincta eccleſiaſtici ordinis ſe ex/
erceat officia. ¶ Item celeſtinus
epiſcopis galliarum.
on aſpiret ad ſũmum ſacerdoti
uz qui eccleſiaſticis diſciplinis nõ
eſt imbutus.

(. Radinatos uero quoſdãfra

tres chariſſimi epiſcopos:
qui nullis eccleſiaſticis ordinibuſ
ad tante dignitatis faſtigium con/
ſtituti fuerint:cõtra patrum decre
ta huius uſurpatione qui ſe hoc re
cognoſcit feciſſe didicimus: cũ ad
epiſcopatuʒ his gradibus quibus
frequentiſſime cautum eſt debeat
peruenire:ut in mi noribus initia
ti officiis ad maiora firmentur. de
bet enim ante eſſe diſcipulus quiſ
quis doctor eſſe deſiderat:ut poſ/
ſit docere quod didicit.omnis eni
vite inſtitutio hac ad id quod ten/
dit ſe ratione confirmat. qui mi/
nime litteris operam dederit: pre
ceptor eſſe non poteſt litterarum.
qui non per ſingula ſtipendia cre/
uerit:ad meritum ſtipendii ordi/
nem non poteſt peruenire: ſolum
ſacerdonum inter iſta rogo vilius
eſt. cur facilius tribuitur cũ diffici

lius impleatur.

LXceoſtenſum eſt ex par
ie qui poſſunt ad ſacerdo
tii ordinem promoueri
AAXdqui non. Munc autem
conſiderandum eſt ex quibus or/
dinibus in archipreſbyterum uel
prepoſitum uel epiſcopũ uel archi
epiſcopũ ſint eligendi.De his
ita ſtatutum eſt in conci.urbani pa
pe celebrato aluernie.
Archipreſbyter uel decanꝰ aut ar
chidiaconus nõ niſi diaconus aut
preſbyter ordinentur.

ſua niſi diaconus ſit archidia
conũ inſtituere:nec archipreſbyte

dr ꝙ diſpenſatiue põt eligi uel dic ꝙ exponit᷑ hec dictio ſit.i.fiat.ſuf/
ficit eni ſi talis ſit ꝙ in breui poſſit ꝓmoueri ad iſtos ordines. ut er

nichilde re

LXI

5 5

de eta.⁊ qua.pᷣterea.non eni refert an iam ſit an cito fiat.ut ex de p.ſig.c.ð iii.æ

— 2

de cõſe.di.iiii.qñ.ſed quare ſtatuit᷑ iſtud de iſtis dignitatibus.cũ in epm poſ⸗
ſit eligi ſubdiaconus.nt.ſ.e.c.ul.ſed buius rõnem aſſignat gra.j.e.di.ꝭ.hoꝛũ
⁊.S.alteꝝ.ſ.ꝑꝑ oꝛdinis dignitatẽ. In quo autẽ oꝛdine debeat eſſe cantoꝛ uelpᷣ

rũ aut decanũ.niſi preſbyreri ſint
ordinare preſumatr.quod ut diſtri
ctius teneatur. apoſtolica aucto/
ritate probibemus ⁊ iterdicimuſ.
Item calixtus papa.
NMullus in prepoſitum uel archie

piſcopum uel nrchipreſyrera ue
1

archidiaconum niſi preſbyter uel
diaconus ordinetur.
Allus in prepoſitũʒ:nullus
in archiepiſcopuʒ:nullus in
archipreſbyterum:nullus in deca
nũ niſi preſbyter uel diaconuſ:nul
us in archidiaconũ niſi diaconus
ordinetur. Item in nocen. ii.
De eodem:
Nnouamus autem ⁊ precipi/
mus:ur nulluſin archidiaconu
uel decanum niſi diaconus uel pre
ſbyterordinetur:archidiaconi ue
ro uel decani uel prepoſiti:qui in/
fra ordines prenoĩiatos exiſtunt:ſi
inobedientes ordinari cõtempſe/
rint:bonore ſuſcepto priuent᷑.pro
bibemus auteʒ ne adoleſcẽtibusꝰ
uel infra ſacroſordies ↄſtitutis: ſʒ
qui prudentia ⁊ merito uite clare/
ſcũt:predicti cõcedant᷑ honores.
Horũ unũ propter ꝓcacitateʒ
quorũdã ſtatutum eſt:qui nomen
prepoſiture adepti officium ↄtem
nũt:nolẽtes fieri ſacerdotes:aliaſ
aũt iane eẽt:cuʒ etiã in epũm eligi
poſſũt in ſubdiaconatu conſtituti.
¶NJuxta illud urbani pape.
NHon eligatur in epiſcopum niſi in
ſacris ordinibus conſtitutũs.
Aillaĩ epãtũ eligat᷑ niſi in ſa/
crisꝰordibus religioſe uiuẽſ
fuerit iuẽtus. Sacros aũt ordies
dicimus diaconatũ ⁊ preſbyteratũ
hos ſiquidẽ ſolos primitiua legit᷑
hũiſſe eccleſia:ſubdiaconos uero
quia ⁊ ipſi altaribuſ miſtrãt:oppor
tunitate exigẽte ↄcedimus:ſi tamẽ
ſpectate ſintuite religiõis ⁊ ſcĩe qð
ipſũ nõ ſine romani põtificiſ uel cũ
metropolitaniſcia fieri firmit᷑ per
mittimus.l Alterũ vo utĩ epũʒ
uel archiepũm:niſi in ſacris ordi/
mibus ↄſtitums nõ eligat᷑:propter
dignitatẽ ordinis ſtatutum eſt.
Triẽ laicinõ ſunt in epõs
eligẽdi:ſʒ per ſigulos or
dines prius ſũt probãdi
Angde gregoriuſ bru
efrancorum.
Sacerdotes ex laicis no ſuũt ordi/
nandi.
Acerdotale officiũ ueſtris in
partibus ĩ tãta ſicut didicimus

micerius conſuetudini relinquo.ſicite ergo põt quis in minoꝛibus oꝛdinibus

eligi ad has dignitates.dum
tamen habeat etatẽ. ſʒ his ob.
extra de elec.dudũ.i.in fi. Si
uis ſuſtinere dictum. h. expo/
ne qð dicit illud.c.pᷣterea di⸗/
ſpẽſatiue.ſ.ex diſpẽſatione ca
nonis. HNõ ob.eo.dudũ qꝛ pᷣt
intelligi de defectu tali ꝙ ipe⸗
diat ꝓmonẽdũ ad talẽ digni⸗
tatẽ de quo ibi fit mẽtio vnde
dicit ꝙ acolythus poſſit eligi
ad illã dignitatem ut uidetur
dicere lra ſic.ſ.intelligenda.
i &Ep̃s. ergo collatõ archidi
aconatus ſpectat ad epᷣm.lxx
iiii.di.epᷣoꝝ.⁊.xxv.di.c.i.⁊.l
xxi.di.c.i.⁊.hxxxix.diſt.nolu⸗
mus.ſed .xciii.di.legimus.
⁊ ex de elec.cũ in cunctis.ubi
dr ꝙ ad canõicos ſpectat.dic
ꝙ ad epʒʒ tãtũ ſpectat ↄfirma
tio.ad canõicos electio de iui
ĩ talibus tñ ↄſiderãda ẽ ↄſue
tudo.ut e de elec.cũ eccleſia.
lhe Miſi preſbyteri.ſ. xxiii.q.
iiii.ſicut excellentiã õ.ubi dr
ꝙ nõ gradus elegãtioꝛ ſʒ vite
melioꝛis ⁊c.ſed dic ꝙ nõ tan/
tũ oꝛdo conſiderat᷑.ſed oꝛdo

meritum.
1 Eldus. Hſ
m ¶Mnouamus.nel pᷣſbyter
Lredele ſingnſa inaht.

n Ordiari. cogitur ergo ali
quis recipere oꝛdineʒ.⁊ ſicẽ
hoc.lxxiiii.di.geſta.ſed illð
ratione adiuncti oꝛdinis.
o ρ Me adoleſcẽtibus.j.xxv.
annos. nt extra de elec.cum
in cunctis.
p L Vllus. in ſacris.poſtu/
lari tamen poteſt in epi-
ſcopum laicus.lxi.di.oſius.?—
lxiii.diſt.ualentinianus.
q Habuiſſe. ſupple ſacros.
nam etiaʒ ſubdiaconatus fu/

it tempoꝛe apoſtoloꝛum. ut.x

xxv.di.epiſcopus.
r ¶¶ Romani. hodie liciteeligi
tur.ut extra de eta.? quali.a
multis. L
9 ρMetropolitani. ſicut er/
go olim metropolitanus po/
tuit diſpenſare circa oꝛdinem
ſic viðtur ꝙ adbuc poſſit.cũ
non anferatur ei hec diſpenſa
nio ſiue iuriſdictio.ar.extra ðᷣ
En. excd. nuper.
Blkri.
Tem laici. Hic oñ/
dit ꝙ laici non ſũt
eligendi in epiſco/
ſed poſſũt po
ſtulari.item oſtendit ꝙ tantũ
de pꝛopꝛia eccleſia faciẽda eſt
electio.deinde oſtendit de vi⸗/
ſitatoꝛe ꝙ nihil debet pꝛeſu/
me de rebus illiuſ eccleſie cui
datus eſt viſitatoꝛ. Et not. ꝙ
nocat hic laicos illos qui non
ſunt oꝛdinati.⁊ illos qui re
pente ſunt oꝛdinati.⁊ nec iſti
nec illi ſunt eligendi.

n Acerdotale.ſubito.⁊ ita inique ⁊ male.iniquitas enim omnia precipi/

tat.ui.j.de peniten.diſtin.iii.inter hec hircum. ſi tamen neceſſitas eſt.
in anno ⁊ dimidio poteſt laicus recipere omnes oꝛdines.ut.lxxyii.diſtin.mo

nachus. ⁊. c. ſe.

4 T1 MNſacerdotibus.coꝛrigẽ/
. dis ſic.iii.q.vii iudicet.⁊

c. ſe.
bKonga ſic. S.xxviii. diſti.
U 1

Puiꝙ.
c On negamus.
d 2 ¶Preſtar᷑.vñ nõ pete/⸗
re exẽplũ ſed dare dignꝰ erat
ad idẽ.xvi.q.i.pꝛedicatoꝛ.
e ¶ Emèdatioꝛẽ.ſic.viii.q.i.q̃
lis.i.q.i.c.viliſſimus.
¶Hiũilitatis.qꝛ nihil ita ſplẽ
et in põtifice ſicut humilitaſ
ut.c.di.contra moꝛem.
g ¶Teſte.qꝛ publicapðᷣlicta pu
blico egẽt remedio.ut de pe.
di. i. F. hoc ergo.⁊.c.q;uis.
h & Memoꝛandi. 2 ;̊ ꝑꝑ me/
moꝛiaʒ pᷣteriti delicti.ſi.xxx.
di. c. ul.⁊.xlviii.di.S.i.⁊.iii.q.
iiii.c.ii.⁊.ff.de decur.l.ult.

. Krune erec

S.lix.di.ordinatos.
D JYramur.aut ꝑ tumul⸗
titũ.ar. ꝙ nõ eſt deuian
dũ a iure cõi ꝑꝑ tumultũ po/
pularẽ nec ꝑꝑ ſedãdã diſcoꝛ/
diã.ut.lxii.di.docẽdus.xviii.
q.ii.ſi quis abbas. viii.q.i.lʒ.
ſic. C. de penis decurionũ.⁊
ar. ex de ap.c.ↄſtitutus. ar. ⸗
ff.ad.l.coꝛ.de ſic.l.pe.⁊.xxvi
ii.di.de ſyracuſane.⁊.xi.q.iii
anceſſoꝛ.⁊.l.di.ut ↄſtitueret
ex ðᷣ re.iu.qui ſcãdaliʒauerit.
Biſcrimẽ.i.periculũ.
m Preſidentiũ.i.ſacris offi
cijs deputatorrm.
n¶ Principatꝰ.i.q.i.pᷣncipatꝰ
o ¶ Inoꝛdiatũ.ſ.ut potius eli
gat᷑ ille qui diu militauerit in
ecclia.ut.ſ.e.quid ꝓderit uel

etiã ille qui eſt in maioꝛi oꝛdi

ne ↄoſtitutus.ut.lxxv.di.c.ul.
p Quãato.nõ qto res ẽ ma⸗

ioꝛ.tãto maioꝛ eſt iquiſitio fa⸗

cienda.ut.lxx.di.oꝛdinatos.
⁊.xlvii.di.qtũlibet.xlii.diſt.
quieſcamus.⁊.vii.q.ii.c.ul.⁊

eſt hoc g illos qui dicũt ꝙ in

cãis mrimonialibus nõ ẽ ita
diſtricta examinatio faciẽda
circa teſtes.
q QOium. ar.qð vni dr ad ali

os extẽdit᷑.ut dixi.xxxviii.di.

ignoꝛatia.⁊.ar.xxxii.q. vii.a/
poſtolꝰ.⁊.xxxi.q.i.ꝙ ſi.?.C
de naturali.li.auc. itẽ ſi quis.
r CMQnid ẽ cito.ut.lxxviii.di.
c.quid eſt manus.
9 Perſona.nõ ꝙ ꝑꝑ ꝑſonaʒ
n recedit᷑ a iure cõi ut hic ⁊.l.
di. ex penitẽtibꝰ.⁊=.xxxix. diſ.
ſingula.lix.di.hoc ad nos. tñ

qnqʒ recedit᷑ a iure ꝓpter ꝑ/

ſonam ut fuit in auguſtino. ut
vii.q.i.nõ aũt. itẽ ꝑꝑ ſcãdalũ
qð timet᷑ in ꝑſona.nt.xxiii.q.
iiii.nõ põt ſimiliter ꝓ miſera/
tione ꝑſone.ut.lxxxyi.di.tãta
ſed dic ꝙ ibi ꝑſone fauoꝛe nõ
receditur a iure.ſed ꝑꝑ utilita
tẽ ꝓuenientem ex perſona.
t ¶Pro laboꝛibus. nõ ꝙ eoip
lo ꝙ quis electus eſt pſumit
eſſe melioꝛ alijs.ut.sS.di.lix.c
i. .xl. diſt. c.i.ar.contra.vin.
q.i.illud.
u ¶Bocumenta. hic mala vi⸗
ta ꝓbat aliquẽ ambitioſe per

ueniſſe ad dignitatẽ.ſic econ/-

nerſo merita alicuius excuſat
ipᷣm de ambitione. ut. i. q. i. g⸗

DI

eſt ambitione perductum:ũt ſacer
dotes ſubito quod nimis graue ẽ
ex laicis ordinentur. Aem or/
miſda papa omnibus epiſcopis.
Se eodem.
NMſacerdotibus eligendis ũel
ordinandis curam oportet eſſe
peſpicuam:irreprebenſibiles eſſe
conuenit:quos preeſſe neceſſe eſt
corrigendis longa debetuitaʒ ſu
am probatione monſtrare: cui gu
bernacula committũmur eccleſie.
Igdem.

¶VBVn negamus eſſe in laicis
deo placitos mores ſed mili

tes ſuos probatos ſibi querunt in
ſtitura fidelium:diſcere prius quiſ
quam debet antequã doceat: exẽ
plum religioſe conuerſationis de
ſe porius alis preſtare: quam ſu/
mere.emendatioreʒ eſſe conuenit
populo queʒ neceſſe eſt orare pro

populo.longa obſeruatiõe religio

ſus cultus tradatur ut luceat ⁊ cle
ricalibus obſequiis erudiendus ĩ
ſeruiat:ut ad uenerandi gradꝰ per
ductus ſummã: quis ſii frucus hu
militatis oſtendat. nec tantum cõ
ſecrare de laicis inbibemuſ:ſʒ nec
de penitentibus quidem quiſquaʒ
ad huiuſmodi gradũ prophanus
temerator aſpiret. ſatis illi ſir po/
ſtulanti ueniam concedi:qua con/
ſcientia abſoluat reum:qui ſe pec⸗
cata ſuo populo ſit teſte confeſſuʒ.
quis.n.quẽ paulo ante iacẽtẽ uide
rat ueneret antiſtitem. perferens
memorandiꝰcriminis labem:non
habet lucidam ſacerdotii dignita/
tem. C Item inno. papa.
De eodem.

Iſlerum eſt eũ fieri magiſtrũ

qui nunquam fuit diſcipulus
eumqʒ ſummum ſacerdotem fieri
qui in nullo gradu unquam obſe/
cutus fuerit ſacerdoti. Itrem
leo epiſcopus. BDe eodeʒ.
Iramur tantũ apud nos per
occaſionem temporis impa/⸗
cati aut ambientiuʒ per preſũptio

nem aut per tumultum ualuiſſe po

pularem: ut indignis quibuſſibet
7 longe extra ſacerdotale merimuʒ
cõſtitutis paſtorale faſtigium ⁊ gu
bernatio eccleſie crederetur. non
eniʒ eſt hoc conſulere populo.ſed
nocere nec preſtare regimen: ſi au
gere diſcrimen .integritas enim
preſidentium ſalus eſt ſubditorũ
ubi eſt incolumitas obedientie:
ibi ſana eſt forma doctrine. Prin
cipatus autez quem aut ſeditio ex

torſit aut ambitus occupauit:etiaʒ

ſi moribus atqʒ actibus non offen
dit:ipſius tamen initii ſui eſt perni
cioſus exemplo.⁊ uix bono pera/
guntur exitu:que malo ſunt incho
ata principio. Quod ſi in quibuſſi

bet eccleſie gradibus prouidẽter

ſcienterqʒ curandum eſt: ut in do
mo domini nihil inordinatumſit
nibilqʒ prepoſterum: quãto ma/

gis elaborandum eſt:ut in electio
ne eius qui ſupra omnes gradus
conſtituitur non erretur.nam toti
us familie domini ſtatuſ⁊ ordo nu
tabit:ſic quod requiritur in corpo
re non inuenitur in capite ubi eſtil
la beati pauli apoſtoli per ſpiritum
dei emiſſa preceptio:qua in perſo

na timothei omniũ ſacerdotũ chri

ſti numerus eruditur:⁊ inde uni/
cuiq; noſtrum dicitur:manus ne/
mini cito impoſueris:neqʒ cõiceſ
peccatis alieniſ. Quid eſt cito/ ma
nus imponere:niſi ante maturita/
tem etatis:ante tempus examinis
ante tempus emerituʒ obedientie
ante experientiam diſcipline:ſacer
dotalem honorem tribuere nõ cõ
probatis. Et quid eſt cõicare pec
catis alienis:niſi talem effici uolũ
tatem qualis eſt qui non meruit or
dinari. Sicut enim boni operis ſi
bi comparat fructuʒ qui rectum te
net in eligendo ſacerdotem iudici
um:ita graui ſemetipſum afficit dã
no:qui ad ſue dignitatis collegiuʒ
ſublimat indignum. Mon enim in
cuiuſquam perſona pretermitten
dum eſt:quod inſtitutis generali/
bus continetur nec putandus eſt
honor ille legitimꝰ:qui fuerit otra
diuine legis precepta collat.e
rito patrum beatoruʒ uenerabiles
ſanctiones:cum de electione ſacer
dotum loquerentur eos demumi
ſacris adminiſtratiõibus idoneos
cenſuerunt: quorum omnis etas
a puerilibus exordiis uſqʒ ad per
fectiores annos per diſcipline ſti⸗
pẽdia eecleſiaſtice cucurriſſʒ ⁊ uni
cuiqʒ teſtimonium prior uita pre/
beret:nec poteſt de eiuſſprouecno
ne dubitari: cui pro laboribꝰ mul
tis pro moribus caſtis pro actiõi/
bus ſtrenuis celſioris loci premiũ
debetur. Si eniz ad honores mũ
di ſine ſuffragatiõe temporis ſine
merito laboris indignum eſt per/
ueniri:⁊ notari ãbitus ſolẽt:quos
probitatis documenta non adiu/
uant:quam diligens ⁊ quam pru⸗
dens habenda eſt diſpenſatio diui
norum muneruʒ ⁊ celeſtiũ dignita
tum. Item ex con. laodicenſi.
Non ſunt eligendi ad epiſcopatũ
niſi quos probabilis nita cõmen/

dat.
Piſcopum non oportet pre

ter iudicium meropolitano/
rum ⁊ finitimorum epiſcoporuʒ cõ

ſtituiPad eccleſie principatum:nec

eligantur niſi hi quos multol ante
nota probabiliſqʒ uita commẽdat
7 nihilominus ſi in ſermone fidei
recta ratione pro ſua conuerſatõ
ne probati fuerint. ¶ Itez celeſti
nus omnibus orthodoxis.
De eodem:

Vid proderit᷑ per ſingulaſti
podia clericoſmilitaſſe om

nem egiſſe in dominiciſ caſtris era

tem: ſi hi qui fumri ſunt ſacerdoreſ

buſdam.
x QRicopum cõ
ſtitui.i. conſe⸗/
crari.ſolus eni non
debet conſecrare ip
ſum. licet ſolus ipʒ

poſſit confirmare.

ut.lxiiii.di.c.i..li.
di. c. ult.dũ tamẽ ad
ſit cõſenſus capituli
ſui.ut ex de his que
fi.a prela.nouit.
y¶Multo. ſic. S. di.
lix.c.ult.⁊.S.e.ĩ ſa/
cerdotibus.

NQDigd ꝓderit
03 licitũ ẽ

alicui ſeruire in ec⸗
cleſia ſpe ſtipendio
rũ.nt.S.lix.di. ſi of⸗
ficia.⁊.lxxiiii.di.cõ
ſuluit. ar. S.viii.q.i.
ſunt ĩeccleſia.⁊.xii.
q.i.habebat. ſʒ dic
ꝙ ſperare põt dum
tamen nõ pꝛincipa/
liter ad hoc ſerniat
ut. lxxvii.diſ.in ſin/
gulis.⁊.viii.q.i.qui
epiſcopatum.

—
— — — — —— —— —- — ᷑—

—
——

— — —, -ũæũ

LXI 5 6
n Alienum.i.alijs debitum.ſic.s.xiii.di.S.i.ff.de adopti.l.fi. boe nt poſſit ꝓdeſſe.viii.q.i.ſunt in eccleſia.ſi ergo clericus eſt de eodẽ epᷣatu
lan 1E un uuſeß ———— ille nõ poſtulat.æ eſt monendus ⁊æ etiam cogendus ſuſcipere ſacros ordines
enifgn c Noui.ſenioꝛes in eccleſia ſemper preponendi ſunt iunio ut.ſ.e. bene.ſed laicus de eodem epᷣatug ſeij opoſtulat᷑.ut.S.e.oſius. Ille aut
innp ribus in electiõe ĩ reſpõſione.in ſubſcriptione.ut.lxxv. di.c.ult.?. x a quo poſtulat non cogit᷑ dare poſtulatũ niſi nelit.ut.lxiii.di.lras. lxxxy. di. ar
n 6 xiiii.di.epoꝛum.⁊.xvii.di.ꝭ.hinc etiam.⁊.c.ſe.xcvi.di.bene. chidiaconũ.lxxvi.di.lectionis.in auẽ.de ſunetis. l n om coll . oi tᷣ
fum, d His oibus. hec D luꝑioꝛeʒ cogi ut ipm det qñ
ieleſ non ualet. qꝛ lai⸗ . . Von ſubeſt iuſta cauſa omit⸗
iini 5 voralen ſit ex laicis requirantur:qui uacãtes nari:ne extollat᷑ ĩ ſuperbiã ſz ſi nõ lendiar exrtra de mrepa. nul⸗
Lhn pfectus nõ eſt eligẽ ſeculo ⁊ oẽm eccleſiaſticũ ordineʒ deeſt huilitas ↄpetẽs ſacerdotio: lne: Geclnero d uez liu⸗
eno dus ſed tatũ poſtu. neſciẽtes ſaltu prepoſtero in alie / ubi cã nõ adheret: uiciũ nõ ĩputat ncherur iſte. eſj d
1 . . leſ non ſit electus nec aliqð ha⸗
oc nanatrr. e obie numambiunt honorem imodera itaqʒ ordinatiõez meã occidẽtaleſf bet benelicig. dicogck uuinz
den .5.eil bcerdotib ta cupiditare tranſcendere: a in ali epi iudicioꝰ: oriẽtales eriã exeplo eccleſie ad quem elt poſtula⸗
“ mosiebni t diciturr ud uite genus calcata reuerẽtia ec robarunt. ¶ Item obiücitur il/ tus. pone ergo ꝙ aliuʒ poſtea
i de bis tribuſ nõ ob. cleſiaſtice diſcipline tranſire. tali/ ud ſardicenſis conci. eeligant. hoc enim facere pñt.
Gleini qꝛ dinina iſpiratiõe bus itaqʒ fratres chariſſimi necel Scholaſticus ex foro aut ex admi ar ba oogurigemnonel ins
ſeines⸗ fuit factum. uel dic ſe eſt ut obuiemuſ.his itaqʒ frater niſtratione poſtulari põt epũs. uebon c. poſlul ensdee
fnni ꝙ iſti poſtulati ſio nitatem ueſtram decretis cõmone Sius epus dixit. Ge ge⸗ ltatenchirelcio enn el.
ſ . . s ſu mus: ne auis laicum ad clericatuſ ceſſariũ arbirror ur diligeti co & licet nil iuris ſit quefiũ
biidi⸗ e D Sore moit ordinẽ admittat⁊ ſinat fieri:vnde ime mractet᷑. ſi ſorte aut diues aut poſiulato. tñ põt eos conueni
tu di —R illum decipiat:⁊ ſibi cauſas gene ſcholaſticus de foro aut de admi/ re ut ꝓuideant ei in ſtipẽdio
inn fq videt ergo ret:quibus reus conſtitutoruʒ de niſtratiõe epũs fuerit poſtulatus conuenienti. ut extra de iure
in ubi ꝓhibetur elle cretalium fiat. Item leo. ut nõ prius ordinet᷑: niſi ante lecto pa paſiorali no enim obue
ſencefn ctio ex cã. ꝙ ceſſan ⸗ę/ NRudibus a imperitis gubernacu ris munere ⁊ officio diaconii. aut rn nninrage i n ele⸗
Neſenit teilla c poſſit ſiein ſa eccleſie non ſunt cõmittenda. preſbyterii fuerit perfunctus: a ita mü. ff. de re. in. nemo. ſi au⸗
dennſn vlectlo ut hie r x. Tatuimuſ ne in aliquo apoſto per ſingulos gradus ſi dignus fue nocum elegerunt ali potel
igini Eiir di de Fracute lica a canonica decreta uiolen riit: aſcdat ad culmẽ epãtus. SOeld cooconuen remt eligatipnz
are. d Srrit g.i tur: ⁊ ne his regenda domini ec/ aliud eſt poſtulari aliud eligi.po/ ad illũ epatũ.⁊ hoc poteſt di⸗
dixit ⁊.xix. q.ii dPue cleſia credatur: qui legitimaruʒ in ſtiulat᷑ nexibus curie aſtrictus ab ĩ ci ꝙ poſſunt nariare ſi aliquiſ
ſunt. uno modo ſic ſtitutionum neſcii ⁊ totius humili peratore:clericus alterius ciuita/ a ſeipo poſtulatᷣ. Si uero po⸗
põt exponi ceſſante tatis ignari non ab inſimis ſume/ iis aſuo epõ.ſʒ nõ eligit᷑ aliquis ni ſalannr iore . poſn as
cã ceſſat ⁊ oſtitutio re incrementum ſed a ummis uo/ ſiiĩſacris ordinibꝰ cõſtitutꝰ. fit.n. Potde H uie,
ideſt qñ ca ceſſat a⸗ funt babere principium. cum ual/ electio cũ ſolẽnitate decreti oĩum c 8
ctu ⁊ exemplo ideſt ! R . 1 borati: poſtul ſtulatiõem.ut er de poſtu.bo
ut nõ poſſit trahi in de iniquum ſitabſurdũqʒ ut ipe/ ſubſcriptiõibus roborani: poſtula ne. ii. Item clericus alterius
permiis exepli riit riti magiſtris: noui antiquis prefe tio vo ſimplici petitiõe. quà diſtin eccleſie bene poõt eligi. ſed p⸗
. rant᷑: rudes emeritis. Mis om ctriõem beatus grego. inuit i regi/ electioem eſt poſtulandus. ut
di. F. nexꝝ. uel dic ꝙ antert mer beatus grego ider oſtulandus.
ceſſat circa ꝑſonaʒ nibus auctoritatibus laici prohi/ ſtro ſcribẽs cuidã epp. Elecuo lxxvi.di.dilectiõis.lxiii.diſt.

illã ad hoc tãtnʒ ut

diſpenſari poſſit ſe/ atus nicolaus ex laico elecius eſtĩ iptiõe rohorati. ſed laicus pꝛimo eſt poſtulan
cum.uel dic ꝙ tunc epũm:beatus ſeuerus ex lanifico n lcopus di fuerit poſtula as deinde cligenddu, exij 4
ceſſat qn hoc are alſſumptus eſt in archiepiſcopum. ts cu ſolenitate decreni ſub⸗ p eecong denn aliao
Iprat nelqn oloch beatus ambroſius cum nondu et ſcriptiibus oium roborati: zdile Poſtat ut fiat opiſco⸗
ceſſat ⁊ impulſiua baptizatus:in archiepiſcopum eſt ctiõiſ we teſtionio lirterarũ ad noſ pus. ut. xiii. di.lfas.
⁊ finalis ⁊ efficiens elecius. Sed ſciendu eſt quod ec ↄſecrãdus occurrar. Sic beatus q Subſcriptionibus.ᷣin qui
⁊ occaſionalis tunc cleſiaſtice prohibitiones proprias dũbro.ante ſuſceptũ baptiſma ab i buͦs continetur de vita electi.
ceſſat conſtitutio. babẽt cauſas:quibus ceſſantibus peratore ẽ poſtulatus nõ el ecius. anenli ni.l..
8 . Judicio.ideſt· ceſſant ⁊ ipſe. ut eni laicus in cpu Icẽ clerici alterius eccleſie nõ ſũt — Drenanne ſene
bee iamn: lo. ſini ½ non eligeretur hec cã fuit. quia vi preferẽdi ĩ electõe hiſ qui bene mi medectenſh ciommadlt v
6 ozainggo. Gvi⸗ ta laicalis eccleſiaſticis diſciplinis litant in propria eccleſia.¶ Vn/ detur ꝙ ſic.ut hic.⁊.xlyii.di.
ſpenſatiue ⁊ ſic pla⸗ bper ordinem non erudita neſcirex de celeſti. papa. Extraneie de petro. ?. i. q.i. leguʒ. 2. viii
num eſt. empla religionis de ſe preſtare a/ meritis i ſuis eccleſiis galeli q.i.qualiter. ⁊.viii.q.iii.talia
i Sius aut di lijs: que in ſeipſa experimento nõ Ec emeritis in ſuis eccleliiſ ⁊.xii.q.ii.ſine exceptione.⁊.l
2 nes. qui ð ſu didicit. cũ ergo quilibet laicus me peregrini ⁊ extranei ⁊ qui an xiii.di.quanto.ſed dico ꝙ li⸗
is facultatibus ali⸗ rito ſue perfectiõis cler icalem ui/ te ignori ſt ad excluſiõem eorum cet in derione eanrane
igoetiterlene tam trãſcendit.exẽplo beati nico/ aui bene ciuiũ ſuor merẽt teſtio cm cumn ſubſcript elecntn
io. niſi alis dign? lai a ſeueri⁊ ambroſii eius elecio nium preponãtur. . Item. facta ſine ipſo tenet. DHuabus
ſit. nt. i. q. iii. ex mul potrata haberi Ange idẽ am⸗ Alllus inuitis der epus. tuc enim de cauſis fit ſubſcriptio
tis.nec enĩ diuites broſius in epiſtola ad uercellẽſes autem alter de altera eliga/ vna caulſa nt ſiquis nellet va⸗
n eiſelendt a r deſeinmo⸗ bib di H eccleſia: ſi de ciuitatis ipſi? cle riare von ſie inethererci ob.
.di. hec ſcripſim: itus prohibetur ordi i inꝗ uiare propria confeſſio.nt.i.
Xx erln 1 phiuus pro ro cuius eſt epiſcopus ordinãdus ai laberronig ainri⸗

eſt litteratus.

bentur in epãtũ eligi. Econtra be

epi dʒ fieri cũ ſolẽnitate decreti oĩ

litteras.lxxxv. di.floꝛentinnʒ

tione ut per ſubſcriptionem

VBe foꝛo.ſ.canuſarum eccleſiaſticarum.
m Be adminiſtratione.cinili nel curiali.
n¶Annte lectoꝛis.j.xyiii.q.ii.q ſit.⁊ ita differri põt conſecratio epi
coporum. qñq; ultra annu. ut. vii. q.i.conſtitutum. =. xxviii.diſt. de
ſyracuſane.
o Sed aliud eſt. poſtulatio fit his uerbis petimus ut facias te pꝛo r Sic beatus. ⁊c.
moueri.qꝛ nolumus te eligere.? tunc dicitur poſtualria ſeipo.ab a/ 1 2 emeritis ideſt benemeritis in vita ⁊ ſcia.i.q.i.viliſſimus.
lio aũt fit poſtulatio.ut ſi laicus nel clericus ſit de epatu alteriuſ tůüc t Vllus inuitis.a principio.ſed ſi per negligentiam neminẽ eligiſſent be
poſtulat ab epiſcopo loci.ut.xxi. di. pꝛimatus ⁊ etiã a ſeipſo. qꝛ vni/ L ne daretur eis inuitis.ut.xxxix.di.nolumus. ſimiliter nbi minoꝛ pars
us conſenſus non ſufficeret. Si aũt laicus diceret nolo tonſurari ni contradicit nec habet iuſtam cauſam cõtradictiõis.bene datur eis epiſcopus
ſicenus ſim de electione. uel clertus diceret nolo ordinari niſi cer innitis. Icẽ põt dici de laicis ꝙ eis inuitis nõ eſt dadus eps ſi hnt iuſtã cam
tus ſim de epiſcopatu.de hoc nullum pactum eſt interponendũ.ut dictionis.ut.lxiii.di.ſi foꝛte.de hoc no.xxiii.di.c.illud. J
lix.di. poc ad nos.?.xyi.q.ii.per laicos.nec peccat qui hac ſpe reci/- Ciuitatis.nunquid per hoc intelliges prius clericos totius cinitatis nel
