recundari: uiro ſubditas eſſe: in ſi
gnum ſubiectionis uelatum caput
habere. que ergo et his omnibus
uiro ſubiecta eſſe oſtenditur: cui ꝓ
alio poſtulare non conceditur: ad
accuſationem admittenda nõ uide
tur. , Econtra quãquã paſſim et
indifferenter ad accuſationeʒ mu/
lier non admittarur.ſunt tñ queda
crimina:quoꝛum accuſationeʒ mu
lier ſubire pꝛohibetur. Unde in
libꝛo codicis.ix.imiperatoꝛ diocle
tianus pꝛimo titulo ſcribitdicens.
Ecrimine quod publicoꝛũ
fumuyuerit iudicioꝛuzʒ: mulieri ac
cuſare nõ permittitur: niſi certis ex
cauſis.ideſt ſi ſuam ſuoꝛumqʒ iniu
riam pꝛoſequatur: m antiqui ꝰiu/
ris ſtatuta. tamen de quibuſdã eis
ſpecialiter conceſſum eſt:non exa/
cra ſubſcriptione:unde aditus pꝛe
ſes pꝛouincie in pꝛimis examina/
bit:an tale ſit crimen cuius accuſa/
tionem mulier ſubire non pꝛohibe
atur. ¶Item in libꝛo digeſtoꝛum
paulus libꝛo ſecũdo de adulteriiſ.
– E eo quod pꝛohibet lex iulia

de adulteriis teſtimonium di

cere condẽnatam mulierem: colli
gitur etiam mulierem teſtimoniũ
in iudicio dicẽdi ius habere. In
digeſtis titulo de accuſarionibus ?
inſcriprionibus libꝛo ſecundo.
CEWon eſt permiſſuʒ mulieri pu
blico iudicio quẽquã reumfacere:
niſi ſcilicet parentum liberoꝛuinqʒ
patroni patrone: a eoꝛumfiliifi
lieue nepotis neptiſue moꝛtem ex/⸗

equatur. Maulus libꝛo digeſtoꝛũ

de accuſa. libꝛo pꝛimo.

Erns de cauſiſ conceſſa ẽ mu
lieribus publica accuſatio:ue

luti ſi moꝛtem exequantur eoꝛum

dicabat populũ iſra

hel.

n.· Indicit ut. j.xx
xiii.q.v.mulierem.

o Ecrie.publi
0 coxꝝ.ſ.. xxxrii-

q.i.publico.q ſunt
publica. hẽs inſt. de
publi. iudi. in prin.
⁊ per totũ.

p CKntiqui. Pnult

ofe ꝙ in quib caſi
be antiq iura pꝑmit/

tũt ꝙ poſſit fieri ac
culſatio ſine inſcripti

one. in illis feia non
tenet inſcribeꝛe. qui

aũt ſũt illi caſus.ha.

qñ.⁊· ii.q.viii.in ſũ
ma.quidã tũ dicũt:

ex hac.l.ꝙ feia i nul

lo caſu tenet᷑ ĩſcribẽ

q Eeo. colligit.

ar. qð de vno

negat᷑: de alis olb?ꝰ

cõcedit᷑. INem ar.ꝙ

poſſumꝰ? argumẽta

ri ꝑ ar.a õriis ut hic
⁊.xxv.diſ.qualis.et
xlv. di. diſciplina.et
xxiii.q.iiii.qſitũ. et
lex dic ꝙ fortiſſimũ

eſt arg. a Zꝛio ſenſu.

ut. ff. de offi.eiuſ cui
mãa. eſt iur.l.i.

1CTeſtimoniũ.ſm
leges mulier in omi

ca põt teſtari ſine ſit
cinilis ſiue crialis:

— —— 2

niſi taãtũ in ultimis

uolũtatibus. hm ca⸗
nones vo mulier in
nullo crie põt teſtifi

cari niſi ĩ erceptiſ. j5
in cinilibꝰ põt teſtifi

cari.nec ob. xxxiii.
g nlerer er 5
ſig. forus. ubi die

mul ier nõ põt el

teſtis. ſʒ intelligas ð
crialibus ⁊ ultimis
uolũtatibꝰ. quidã ta
mẽ dicũt mulier
ſm canones nõ põt
teſtari niſi in caſib⸗
Naiure erpſiij.
L Oné pmiſſu.

Wl
ſutt
ui 3 ½ ¾4Ertis. innite quedã enim perſone ſunt õ quas nõ cogitur bMuechngz. hoe non facit ad propoſitum: ſed hoc ponit ut inducat ſequẽſ
HSl iquis teſtificari. ut. iiii. q. iii. item. l. iulia. (apitulum. i. Ae gmsS
ini nistſiſcarrra pohiraccuute teſtamentum falſuʒ ſi i Ane. hec lex eſt pars illius. C. de epi.⁊ cle. ſi quẽỹ.
eteti be⸗ entum ad ſe uel ad ſuos pertineat. kK Adinſtar. nõ tamẽ eſt ibi omnimoda ſimilitudo inter crimẽ ſimoniacum
bumni aterni ania filii patronoꝝ ⁊ etiam hi qui ex tranſuerſo ueniit ⁊crimen leſe maieſtatis.quia pro crimine ſimonie imponit᷑ pena depoſitõis
c galautüeſi Kra ſed pro crimine leſe maieſta
Nli daarr aq ine . tis pena mortis. ut. vi. q. i. F.
und ceſſtons lberti. uti earumqʒ:in quos teſtimonium iu ter omnium copulam leges admit uerum. ſed quo ad echlati
bain .de ſucceſ. liber. dici blicoꝛum inuite nõ di tunt: quoꝛum cõiunctioneni ſacri nem ⁊ leſtimoniũ parificari
ſti.de ſncc icioꝛum publico uidẽtur: ut quicũqʒ admitta
nd ſi aũt ſine liberis. cant. Idem ⁊ in lege coꝛnelia teſta canones non pꝛohibent. legibus tuoaccuſatel neneKnem ung
ann de Pupillis. reguaa mentaria ſenatus ſtatuit. Sed er eninm ſoli cantoꝛes a lectoꝛes: ca/ zin fliquo.ut extra de ſimo.
D ſee norenel euna de teſtamento parerni liberti uel nonibus autez etiam acolytbiuro bell in i e. tanta. lrxix.
ci ſn⸗ 39e poteſt materni mulieribus publico indi/ res ducere poſſunt. quãuis igitur diſ. ſiquis papa. Item ſimo
Bin torener age io di iſſum eſt: pupillis ſacris canonibus ſubmoueãtur ac nia eſt maius crimen i bere
Bncn nec cõueniri.ut.C. cio dicere permiſſum eſt:pup 6 . mal unocii maſ?
WN de aucto.preſtã. cla ex conſilio tutoꝛum patris moꝛtẽ. cuſationes: quas leges ſeculi non ſe ur. os ino imnar
ninn, rũ alioquin ſentẽtia Item pupille aui ſui moꝛtem exe/ aſciſcunt: nec ideo coſequenter re/ enen i a cneen
Nnr lata contra ipſũ nni qui conceſſum eſt lege feſtamenna cipiuntur quaſcunqʒ pꝛincipum le quilies 4 än ſttit: ergomulto
Lunein la eſt. ſi tamẽ lata fn riaP. nam depatris quideʒ teſtamẽᷓ ges admiriunt. Sed ſicut circa hu fortiu in ſimoia. aliag tame
tcn erit pro ipſoenet. 1 pupillis agere diuus ueſpaſia⸗ ius operis initium pꝛemiſſum eſt. (otracſt extra de e ſti emles
üli t w de obaogz nus permiſit. ſed a ſi non expibe totiens legibus imperatoꝛũ in ec ubi dicitur ꝙ in ſimonig ſocii
iiii fane netenen cõuẽit antur tabule teſtamenti: per inter/ cleſiaſticis negociis utendum eſt: criminis nõ admittunt: ſz in
igign ſine tutore uel cura dictuni poſſunt experiri. Codice quotiens ſacris venuins dgia en no ele eindane⸗ areic
ngndiii toreut in caſb hi quiaceuſare poſſuntuel non. Jdẽ renõ inueniuntur. Ande aut ſpeci ur. ut. vi. q. i. §. nerum. 2. §.
tu gfi poſitis. Item ſiim / gauguſto dionyſio. & Axoꝛ tua ſi aliter ſi acris canonibus mulier ab RSi ſed die nonqmintb,
aſnnii, petrauit ueniam cta ſobꝛini ſui necem uindicanda ac uſatione leſe maieſtatis? ſimo . 1 s aiiſi
Tacck is. ut. C. de hiſ qui con ooꝛimminecem a ae ri eſt bone fame: alias quilibet
acti ge ut e denn qu exiſtimat: adeat pꝛeſidem pꝛouin/ nie oſtendatur pꝛohibita: aurpꝛe,/ andlitur nel vient dirxi. ii. q. i.
Srnde Kela. Dgofur deli cie. In digeſtis ad legem iuliaʒ miſſis rationibus ad huiuſcemodi in primis. in fi. uel dic ꝙ ad/
deli gnn ro homine exbi· maieſta. papinianus libꝛo duode accuſationem admitrtenda pꝛoba/ mittit᷑ quilibet ad accuſandũ
Nfmnint bendo: ubi etiaʒ pu cimo reſponſoꝛum. ¶ In queſtio tur. Nec quiſquã diſtinguere que in nie nnintbusſens ad
tontziin pillus admittiĩ· ut nibus leſe maieſtatis etiam muli/ rat: ad alioꝛum non ad ſacerdotuʒ telienean HH ſedne
NNn ff de lib. ho. exhi. l. eres audiuntur. Coniurationẽ ſer accuſationem in hoc caſu ſimonie: in ecutatigcn
ralgiſt ii. .ult. Nez ſiggag gij catiline iulia mulier detexit: et mulieres eſſe admittendas. Cum IOQuos. non intellige g eã
Nigün r echperanda marcum mullium conſulem in iudię enim generaliter legibus boc eis qem penã patiatur conietus
Fidſ hupubes line tu cium eius inſtruxit. & Quecuqʒ permiſſuʒ inueniatur: niſi quis ſpe de ſimonia: quã cõuictus de
izni reludit ut qui uero perſona ad accuſationem pu/ cialiter aliqua lege hoc pꝛobibitũ leſa maieſtate. ſed hoc vult di
Errl legit. perſo.l.ultima blicoꝛum iudicioꝛum uel leſe ma 7 oſtenderit: eius diſtinctio locũ n0 cere eandẽ pena batitur 12
EIimj Item minor poteſt ieſtatis admittitur: eandem accuſa babebit. Merum cum contra gene dal eripirns ——
gomlinn agere de loro ſuo ri tionem ſumonie ſubire non pꝛobi rales regulas quedaʒ crimina ſpe ſnzier,nan hena depoſſtid
hantni 0 —— betur. Ande in pꝛimo libꝛo co cialiter excepta ſunt: in quibus mu nis ſimilig eſt deportationi:
ſiüntn olne gear. cto pꝛetoꝛio. foꝛnicatio non numeratur. pater velatori.
mnni nno haſl poreſ XZeſe maieſtatis ⁊ publicorum iuę huiuſmodi accuſatio dupliciter in⸗ m Cum auttẽ. legibus. . x.
winn habet mandatuʒ. ut dicioꝛuʒ ⁊ ſimonie accuſatio equa firmatur. a quia foꝛnicationis cri⸗ di. lege imperatorum.
an ff. de mino. ſi mäda liter pꝛoponatur. men inchnchit er quia dum de ſe cõ n H oargn
niſlhge ⁊. ff. de fi Ane 'qauiſaui B tur ſu ienum crimen eicre o neraiter. icergo argu
haiſin daa had ihi⸗ Ane quiſanis ba eſ. nctaz et Hir dnr der lenu de iuliꝰ pa.⸗ mentat᷑:cum nuſqꝙᷓ; inueniat
rhhn Vrrgante mn caugi uenerandam antiiſtitis ſedem: non opoꝛtet. Unde iuli pa⸗ prohibitũ nõ debet prohibe
iti ru aule in cauſi nie interuentu ſubiiſſe: aut ſi paſcribit dicens. .ut. xxvii. q.ii. lex diuine. ſi.
Vnitedh ſpiritualibus: ut in pecu ruent 1 iprokeli, ſ lib ri.ut.xxvii.q.ii.lex dinine.ſi.
ſtimt matrimonio nel ꝓ quis utalrerũ oꝛdinaret uel elige, ei pꝛofeſſio aduerſus quemlibʒ xxxi.q.i.ꝙ ſi dormierit.⁊.lx
un, eccleſua poſſi minö rer aliquid accipiſſe detegitur: adi admirtinon debet. di. ſi euangelica.
eſc litigare ꝓ ſe. dieunt ſtar publici criminis ⁊ leſe maie/ 9 pꝛeterquã de crimi/
gi quidam ꝙ ſic: quia ſtatis accuſatiõe ꝓpoſita a gradu ſa ne leſe maieſtatis de ſe cofeſ elil maieltatier p⸗
in bis cenſetu ma cerdotis retrabatur. nec hoc ſoluy ſo ſuper alienum crimen creduo⸗- er l in n/
n ntii ſor. ſed certe cuʒ ibi deinceps honoꝛe pꝛiuari:ſed per, poꝛtet: quoniam eius atqʒ omnis nie.ut. Ixxix.di.ſi quis papa.
Nenenn maius periculũ vᷣti . j ſt: æ admi ⁊.S.e.ſane.lʒ ſit arg.cõtra eẽ
ritir ture magig eſſet ibi petue quoqʒ infamie damnari de/ rei pꝛofeſſio periculoſa eſt:⁊ admit de teſti. neniens. quidam ta⸗
rh nagioetler ſi en nng. ut quos facinus par co ti aduerſus quẽlibet non debet. mẽ dicũt ꝙ in crimine ſimo⸗
conſulendũ minori rerm i⸗ ſeconfi e ocur ꝓ n crin
Oinr bus. nt. ff. ad carb. inquiata equat:uiroſqʒ ſimilis sPe Quig ergo iſta de ſe confirertrr mie nõanditur ſocius erga ſo

.l.i. F. iii. nam circa

na comitetur. ¶Cumautem ſa/

ſuper alienum crimen ei credi non

ciũ. ⁊ ad illud decretũ.lxxix.

maiora maius peri cris canonibus accuſationeſomni opoꝛtet:ſed conma eam ſua confeſ di. ſi quis papa. reſpondẽt ꝙ
culuʒ uertit. ut. rli no ſubmoueantur quas leges ſecu ſio interpꝛetanda eſt. ).iiii.
diſt. quieſcamus. li non aſciſcunt:e diuerſo uidentur AMod vo die dominico: ibi ſocius adimittebaĩ oft
Iẽ uideo ꝙ in ma aqmittere de quibus legibus ſecu Vjnec epõ: nec pꝛeſbytero ſociu: hoc ideo fuit. qꝛ nõ fuit
rimonio locum ha

et in integrum re
ſtitutio. ut extra de

in integ. reſtit. er it ſacris canonibus nuptias conra/ in quo ſic ſtammm eſt. tra alios.ut.C. de feri. puin
teris. ſimiliter in ali here pꝛohibentur: etiam legibus MWiniſtri eccleſie die dñico cau/ ciaꝝ. Itẽ falſarius ↄtra ſociũ
is cauſis ſpiritnali imperatoꝛum. non autem coſequ? ſag uentilare non debent. ſuũ auditur. ut. C. ð fal.mo.
bus. In matrimõio l.i.nunqᷓ; tñ ualet cõfeſſio ta

certuʒ eſt ꝙ minor

li nõ pꝛohibentur. Nerum hocnõ
infertur.quicunqʒ emnim clericoꝛũ

pro ſe admittit᷑ ad agendũ.ut er de reſti.ſpo.ex parte.ſed de h̊ poſ
ſet dubitari: vtrum ibi locũ habeat reſtitutio. ſed de hoc dixi ſuper

illa decre. ex parte.

eiTeſtamentaria. i.. cornelia de falſis.
. Der interdictũ. ſ. per interdictũ de tabulis exhibendis quo expe
ritur ille cuius intereſt. ut. ff. de tabu.exhi.locum. V

In queſtionibus.

caãm aliquã uentilare lice
at:in terraconẽſi cõcilio pꝛobibet᷑

ibi tantũ crimẽ ſimonie ſʒ eti
am crimẽ leſe maieſtatis. Itẽ
audit᷑ cõfeſſio vniꝰ latrõis cõ

liũ ad couincendũ ſocium:ni

ſi adſit aliqua preſumptõ.ut. ff.de cuſto.re.diuus.io.

3

q Credi. preiudicat᷑ ramẽ alteri ex tali cõfeſſione in tantũ ꝙ ei indicit᷑ pur
gatio. ut er de adul.ſignificaſti.qð ueꝝ eſt ſi laboret infamia aliaiſ nõ.ut ex de
ur. ca. nos inter alios. ? ex de cõfeſ.cũ monaſterüun.
od vᷣo.Diebus feriatis cauſe nõ ſunt tractande.ut.j.c.i.⁊ ulti.niſi
Rtantũ de pace.nt.xxii.q.v.decreuit.agitur tũ in quibuſdã caſibus.ſ.

— cum actio eſt tẽpore peritura. Itẽ cũ agitur detutoribus dandis ⁊ de amouẽ

Laun.

dis officiatis ⁊ de alimentis ⁊ de atrocibus iniuriis.⁊ de liberalibus cauſis. l Reſbyter aut diaconus.ſacramẽto.hic cõſueuit queri ſiepiſ 4
ut. ff. de fer.l.i.ii.⁊?.iii. Item cõtra inſignes latrones agitur.ut.C.-de fer.pro copus ſcit clericũ infamatũ eſſe reum:an debeat eius “
uinciarũ. Item ſi partes bolnanee uelint litigare feriatis diebus poſſunt: ali tionem audire uel etiam cõpellere eũ ad purgationẽ. ⁊ nidet ꝙ ſic. .
as nõ teneĩ ſententia.ut.ff.e.l.i.libellus autẽ poteſt porrigi die feriato.ut.ff.ð quia generaliter traditur in canone ꝙ clericus infamatus debeal ſe 2
adulte. miles.S.ſexaginta.io.qð tamẽ dicit ꝙ partes mutuo conſenſu poſſunt purgare.ii.q.v.per totũ. Item quia ſacerdos tenet᷑ cõcedere eucha . 4
litigare diebꝰ feriatis: hoc tã riſtia ei quez ſcitin
tũ intelligendum eſt de feriis . mortaliconſtiutm .
meſſium uel vindemiarũ: ali Allus epiſcopoꝛũ aut pꝛeſ/ cofeſſus uel legitimis teſtibus fue ut.ſ. de con. di ij n *
oquin cõſenſus eax nõ ſuffi/ byteroꝝ uel clericoꝝ die dmi rit appꝛobatus:canonicaferiat᷑ ſen probibeat. Itez cũ
ereu mnigenr aliand ſolen⸗ co pꝛopoſuũ cuiuſcunqʒ cauſe ne/ tẽtia.qui ſi nec ſpõte cõfitet᷑ nec ac/ Epuͦs iure ſuo uiat: p
Jiemſatto maͤct uule m Soci audeat uentilare: niſi boctů cuſatoꝛes æ teſtes legitimi reptif ecmall indedec⸗ n
trimoniales poſſunt tractani lum ur deo ſtatuta ſolẽnia peragãt. erint: a mala fama crebꝛeſceru: nõ qum. utrriil q p.
diebus feriatis cum ibi ſit pe ceteris vo diebus cõuenientibus in publico examine ſed coꝛã te et de occidendis In,
riculũ adulterii nel inceſtus. erſonis illa que iuſta ſunt habent aliquãtis reuerendiſſimis pꝛeſby- non potes dicereq mn
ſimilirer ubi agitur de electio icentiam iudicandi excepto crimi teris ⁊ diacõibus tue eccleſie ſecre eum epũs cogat a 2
ne epiſcopi uel prelati ꝓpter nali. ¶ Itẽ ex cõcilio apud eype to iuramẽto ſe purificet: ⁊ deiceps periuriũ ſed potiuſ
periculi; more. duia no dehet ſũ habiſo pñte rege benrico. boni teſtimonii eũ annuncia et cõo/ canon cogit ipſũ iu
eccleſia uacare ultra tres mẽ Solenibus dieb leaitimoxie elce s cõmone eccleſie tue filios: rare. ut. xrxxiii.. i.
ſes. ut.l. di. poſtq. qe in his Solẽnibus diebus legitimoꝝ p õmone eccleſie iue filios: (nos deus ein 2.
caſibus multa ſunt ſpecialia. iunioꝝ ſecularia placita nõ agant᷑ ne ſacerdorẽ dei ulterius infamare ille qni recipit alteri u
nt extra ut lit.nõ eõteſta.quo Lacita ſecularia dominicis di pꝛeſumãt.timẽtes ꝙ cham male/ ns iuramentü rſei fwd
niam. io. eEebus uel aliis pꝛecipuis feſtis dictus eſt: qui patris uerenda deri eum falſü iuraturuʒ u
a Vllus. criminali.ſ.enʒ ſeu etiam in his diebus in quibus ſit. Item nicolaus ſalomoni cõ vincit homicidam. .
Lagitur de effuſione ſan legitima ieiunia celebꝛãtur: ſm ca ſtantienſi epiſcopo. ut. xxii. q. v. ille. IJtẽ i
guinis: tunc clerici nõ pnt e nonicam conſtitutioneʒ minime fi Non eſt ſpoliandus pꝛeſbyter uel qui per mittit alium lin
iudices. ut.xxiii.q.viii.his a . s. Inſuper eriaz ſan di ſſiſ⸗ feſn falſi inrare cuz pol ig
quibus. delegari tamẽ poteſt eri decrenumus. Inſup 5 lan iaconus niſi ſponte confeſſus uel iit probiber peredk ſ
clerico criminalis cauſa ut tñ cia ſynodus decreuit: ut nulla indi legitime conuictus fuerit. ut. xxii. q.v. oc vi⸗ u
princepſ iuret de impunitate ciaria poteſtas licentiã habeat ſua DKerier aut diaconus: qu getur. h. dixit gepi i
rei ut xxiii.. viii epe. auctoꝛitate chaiſtianos ad placitu⸗ alſeris crimina nolle publice ſcopus ſecreto deb;
b D Lacita. ⁊ a quinquage bãnire in ſupꝛadictis diebus.ideſt coõſiteri:ſed uelle cum ſacramentro eidcõſulere ut potiuſ
neſſi nnelli alenin ſeptem diebus ante natale doinini defendere ſe: ⁊ ſi tamen notum ſit cofiteat Publiee cri i⸗
geſima. ut. xxii.q. v. decre j ie: I Gut fiat peri it.
erame bocienoſeinat to aeiortnne . hiphan c: Bal epiſcopo ſcelus ipſius eſſe perbe m liad hoe nd I
mana curia. i0. quageſima uſqʒ ad octauas paſce tratũ: nõ poteſt per aliquã peniten poteſtei inhueere⸗
e ¶ Eccleſiam orationibuſqʒ et ſe eptem diebus ante nanuitatem tiã ſ. acerdotali uel diacõali officio dicet populo. abſit nir
ratio ſecũda eſt ob reuerẽtiã ſancti iohannis baptiſte: quatenuſ potiri. Sed mirandũ eſt ſi ipſe cõ nut quicꝙᷓ ſiniſtri de
dierũ.⁊ tertia fauore partiũ: adeundi eccleſiam oꝛationibuſqʒ feſſus nõ fuerit:qũo notũ poteſt eſ· hoc clerico ſuſpice / li
ut ſic partes a litibuſ reſpirett uacandi liberius habeatur facultaſ ſe epiſcopo ſcelus ab ipſo perperra mur. nt. xi. ili. ab⸗ ſuan
ut. C. de fer. dies. quarta rõo (Item badrianus papa. tũ:niſi accuſatoꝛe ſoꝛie idoneo per ſit. Alii dicũt ꝙ de/ –
eſt: talibus diebus nopre Decoden.. teſtes idoneos approbante. unde logabit purgationn. m
ſtatur iuramentũ niſi pro pa WVWllus epiſcopꝰ uel infra ſi EH AnE. U. Tertii dicũt ꝙ non mſe
ce.nt.xxii.q.v.decreuit.⁊ ſic Allus epiſcop' uelinfra po i examinãte epiſcopo cãm pꝛeſby/ peccat audiẽdo pur lir
nõ poſſet preſtari ſacramẽtũ ſitus die dominico cauſas iu teri uel diaconi niſi fuerit per teſtiũ gationẽ. qꝛ auẽteca nen
calumnie. Sed pone ꝙ papa Waicare pꝛeſumat. appꝛobationẽ pꝛeſbyter uel diaco nonis facit. xxiii q. Imn
ND. v. Argationem vo negan / nus foꝛte cõuictꝰ:nõ eſt ſcelus epöõ iiii.qui peccat. (he
cõmiſit alicui ꝙ infra.xxx.di i eſſe preſtandam: Ste/ legitime manifeſtũ:niſiſua ſponte m Pniam. qꝛ pei / mne⸗
es terminaret cauſa aliquam phanus ſcribit leoni epFi/ ipfſum cõfiteat᷑:quod niſi fecerit in ttia nõ reſtituit ali ſitnn
⁊T illi dieſ incidãt infra dies q copo thianenſi. teriʒ nõ uidemꝰ ſuo debere pꝛeſb quẽ dignitati ſʒ grfe le
drageſimales.uidet᷑ ꝙ cũ reſ PDi ſi de crimine conuinci teru neldi ſoffo pꝛilnari 1 tantũ.nt. ſ. de pe. di. Un
partibus proceder poſſit. qð non poterit: apud epiſcopũ ſeipſũ la ergo ſpõtanea ↄfeſſio ⁊ canõicus qʒ ut qñ crimen oe ſhntn
1 t . . z,7 z ut qn crimen
quidam cõcedunt.ſed nõ eſt ſecreto purificet. nüerꝰ uel qualitas teſtiũ decernẽti cultũ ẽ.ut.l.di. dño hun
nerũ hoc:quia lʒ littere pere 0* crimine ſibi illato diaco/ bus epiſcopis: et accuſatoꝛe qued fſcõ. c.c. q; tua.ſꝑ kang
ant. lis tũ ſalua manet corm Pnustuus ueriſſime fateba? obiecerat cõpꝛobante clericũ pꝛi reſtitutionẽ in inte ut⸗
alio. Sed pone ꝙ index citet ſe ĩmunẽ:uerũtamẽ ſuſpicio baber uatpꝛopꝛio gradu. grũ uel diſpẽſatiõeʒ e
aliquẽ die feriato nunquid te accuſ. idonei ſnnk. g Tod voꝰ cõfeſſi . Q. vi. hee
uer̃ citatus nenire allegDare ? Ccuſatoꝛes i onei reperiunt᷑: et Aod vo cõfeſſio crucia d mirand Wõ
priuilegiũ ſuum.? videt ſic leſtes quales ſacri canones ſanci⸗ tibus extoꝛquẽda nõ ſit: n ec eſtönco n
quia ſi poſt appellationẽ citat Uunt accito tecu certo epoꝛu nuero alexander Papa teſtat᷑ ſcri ſciam iudicandũ.ut gen
aliqueʒ tenetur nenire et ale ueniat accuſatoꝛesꝰ: uocemr ⁊a ipſe bens oibus oꝛthodoxis iii q. vii iudicet. b f
gare priuilegiũ ſuuʒ. ut exrrra aldericꝰ diaconuſ:a ſi negauerituẽ ¶ WMiniſtroꝛum conteſſio non ſit ex boc decretuʒ intelii mu
de appel.i duobus.?.c.cum tilet᷑ cauſa canonice.a ſi uel ſponte toꝛta:ſed ſpontanea. go illud. xxxii. diſt. igi
parati. Iemn ? ſi nõteneatur nullus. intelligo eni ruor
quis reſpõdere die illa:tñ po 12 illud de ſciẽtia iuriſ itii
teſt ad hoc citari ut libellus ei detur.ut.ff.de adult.miles.ꝭ.ſexaginta. Item nõ facti. z allas uerbũ ſciendi large ſumat.ut. xxii ꝗ.v. boc videt.
quid ſi ſub bac forma fiat citatio:mando tibi ut uſqʒ ad diem dnicam hic cõ/ . Aod vᷣo.ab aduerſario nũq; eſt extorquẽda cõfeſſio cruct ich
pareãs.ut extra de dol.⁊ cõtu.cum dilecti Reſpondeo ſi citat ut cõpareat die gAatibus.t.j. e. c. i. .ii.ſed a iudice licite extorquet᷑ cõfeſſio A
feriato bene tenet citatio.ſed ſi citat ut reſpondeat nõ tenet: quia talis citatio tfonnẽtis ⁊ queſtionibꝰ.nã a indice qũnqʒ torquet teſtiſ: qñ r
nulla eſt. ut.ff. de fer.l.i.æ ubi citatio nulla eſt ⁊ hoc liquet ꝙ eſt nulla:nõ tene Zʒ reus: qnqʒ accuſator. Teſtis forquet᷑ tã in ciuili qᷓ in crimiali. ut ſ
tur nenire ad allegandũ prinilegiũ ſuum.ſed ubi dubiũ eſt an teneat tenetur ſieſt ſeruns uel nilis perſona:uel ſi ſit liber ⁊ ſit criminoſus ? infa⸗ n
uenire.ut dixi.iii.q.ii.ſi epiſcopus.io. mis uel obſcurus uel ignotus.tales enĩ nõ recipiunt᷑ ad teſtimoniũ W
DIus. .. B . ſine queſtionibus lʒ ſint clerici.ut.iiii.q.iii.ſi res.⁊.v.q.v. illi qui.et n
Vrgationẽ. Hic queritur:an neganti ſit indicenda purgatio.⁊ eſt di⸗ q. vi. preſbyteri. ⁊.ii.q.i.in pᷣmis.⁊ in auc.de teſti.ꝭ.nos igit. c. F. l N
endũ ꝙ non niſi laboret infamia.vi.q.v.qꝙ auteʒ.hec queſtio dicta cet. col.vii.⁊.C. ð fal.ſi ꝗs decurio.Torquet᷑ etiã libera ꝑſona Hno d
eſt. S. ii. q. v. per totum. io. VM ſit uilis dũ tñ uacillet in teſtio. ut.ff. de qſti.ex libero. e ð pe.ſup bi
E crimine.numero.ſ. e. q. vii.felix. iſẽ reꝰ qñqʒ torqt iʒ raro.ſ.cũẽ ſuſpectꝰ ⁊ ñ põtal res ꝓbari mari· ⸗
Accuſatores.i. accuſator. = ſiẽ nił ꝑſõa. ⁊ H ĩ ciuili cã.ut.xiiii.q.vi.ſi fs alicẽa.ſilit᷑ i criali ſorqt un
b. In publico.ii.q.v.preſbyter.xxiii.di.illud.cõtra.ſed ibi loquit cũ quis pu ut.xxiii.q.v.c.i.actõ po ĩ ciuili cã nũqᷓ torqt. ſ̊ accuſator ĩcrialica in
blice eſt infamatus.hic cũ clanenlo nel a clero eſt infamatus. qnqʒ torqt ut ĩ crie leſe maie.cũ crialit᷑ nõ põt pbari. ut. C. ad. liu. ei

ma. ſigs. ibi. n. qlicũqʒ dignitate ſit pditꝰ ni lo puilegio pt fueri ſine W Wan

ſit accuſator ſiue reꝰ ul teſtis. ut. vi.q.i.ꝭ. porro.?.l. di.null⸗ oio.io. W

i C Me ſacerdotẽ.hic ſacerdotẽ uocat dicaconũ.ſic er de coha.cler.ſi quiſpiaʒ.
k ¶ Cham.ii.q.vii.ſententia. . B

iurmni
nſilinen
futbontin
lpennttle
Miimng
hhirien
eignhen
lembone,
ſhekene
glſierunt
iti
enihinne
cicn
porefciſur
tetſepla
htgociſint
borehinler
nurNtt
1. Nidruen
lpbrrnen
Zniocee
Drurnlilt
rotaw

ſonistetruu

ſinigen.

CDüanenn.

ſinitinit
ihinfe
mmünſer!

gintnid

Gncinun
Clielan
ſteen
nmi
len
fimitn
igninn
rnnth

licki
N

XV. Aieſtio vf.

quiacoacta voluntaseſt voluntas. ut. S.e.q.i.mertto.itẽ quia non vergit in in

4 πσ ſacerdotibus ⁊? auctoribus. ꝑ metũ. dũmodo talis ſit metꝰ.
N gui cadit in ↄſtantẽ viꝝ.ut ex qð me.cau.ad audiẽtiã.Si que
tis qualis met?ꝰ debeat cadere in ↄſtantẽ virũ.dico ꝙ ꝗ ↄtinet me/
tũ mortis vel cruciatũ coꝛporis.ut ex qui cle.vel vo.inſinuante.C.
de tranſac.interpoſitas.ibi meliꝰ dr.ilʒ ſit ar. S.xxxi.q.ij.lotharius.

7.S. di. vij. fuerunt
ff. de acꝗ.here.l.vj
H.vl. vbi dr ꝙ non
ſit heres ꝗ ppt me
tum verboꝛũ adiſt
hereditatẽ. ⁊ nota
ꝙ canð hic tria eg⸗
parat vim. meti. et
fraudẽ. vt.iij.q.i.re
integrãda.metꝰ tñ
reuerentia a lege
accipit ⁊ hec excu/
ſat. ff. ꝗ.re.actio nõ
detur l. i. F. que one
rande.

b ¶ Preiudiciũ. bñ
fit piudiciũ ei ꝗytũ

ad hoc qꝙ ille cui ꝑ
metũ traditur res.
dns fit rei.ſʒ quan/⸗

tũ ad h̊ nõ fit ei piu

diciũ.quin detur ei
actio qð metus ca
ad repetendũ ſi tra
didit vel exceptio
ſi nõ tradidit.ut.ff.
eo. metũ... ſʒ ꝙ pꝛe
toꝛ. x. §. ſz ex h edi⸗
cto.ſi tn pᷣmo coa/
ctꝰ pmiſit.? poſtea
ſpotanee tradidit.
nõ excuſat coactio.
ut. C. qð me. cã.
l. ij. ? ex qui cle.uei
vo. iſinuãte. ibi pa/
tiẽtia tꝑis ⁊c.⁊ ẽ ſi.
e ð eo qui dux. in
matri. ſig niſicauit.

Cc ¶Litteras.in qui

bᷣ fatent aliqua ſe
debere.

d ¶ Regſitione. i. cõ

fiteant ꝙ abſolue⸗
rüt aliquos a debi
lo ĩ ꝗꝰ illi tenebãt.

e ¶ Erroris.i. ꝗ cõ⸗

fitent ſe tenere ali⸗
quã bereſim. ſʒ nõ⸗
ne peccat moꝛtalit
ille qui ↄfitetur h·
rndeo ſic.nec excu/
ſat eũ aliq̃ coactio.
qꝛ talis coactio nõ
eſt abſoluta. ⁊ coa/
ctio ↄditionalis ne
minẽ excuſat. vt.l.

di. pbros.⁊ de ↄſe.di.

Iqnq; a ſacerdotibꝰ ⁊ aucto/
ribꝰ eccleſie quedaʒ ſcripture
quoquo mõ ꝑ metũ aut fraudẽ aut
ꝑ uim extorte fuerint:uel ut ſe libe
rare poſſint quocũqʒ ab eis ↄſcri/
pie aut roborate fuerint ingenio:
ad nullũ eis preiudiciũꝰ uel nocu
mentũ ualere cenſemꝰ: neqʒ ullaʒ
eos infamiã uel calumam:aut ſuis
ſequeſtrationẽ bomis vnquaʒ deo
auctore ⁊ ſãctis apoſtolis eorũqʒ
ſucceſſoribus ſuſtinere pmittimꝰ.
ↄteſſio eni in talibꝰ nõ cõpulſaſed
ſpõtanea fieri debʒ.oĩs eni ↄfeſſio
que fit ex neceſſitate: fides nõ eſt.
Confeſſio ergo in talibꝰ nõ dʒ ex/
toꝛqueri:ſʒ ſpõte ꝓfiteri.peſſimuʒ
eni eſt de ſuſpicione aut extortia cõ
feſſione quẽquã iudicare:cũ magiſ
ſit inſpector cordis dñs quã oꝑiſ.
nõ põt aũt humano condẽnari exa
mine:quẽ dñs ſuo repᷣuat iudicio.
Si oĩa nãqʒ ĩ hoc ſeculo uindica/
ta eẽnt:locũ diuina iudicia nõ ha⸗
berẽt. Itẽ eſt hoc etiã peꝛlatũ ad ſã
ctã ſedẽ:quod pudeo dicere ⁊ non
tantũ ſacerdotali ſʒ etiã oi chriſtia
no noĩ ẽ inimicũ.i.ꝙ nõnulli epõs
uel ſacerdotes aut mem cõpellũt:
aut ui extorquẽt:aut fraude decipi
unt aliquas ↄfeſſionis ſue in alterã
partẽ quã debeãt lr̃as ſcribere:aut
ꝓſuaꝝ nõ reꝗſitione cauſaꝝꝑ:aut
quod deteriꝰ ẽ alieni erroris ſecte
ſcripturas facere ⁊ ꝓpriis manibꝰ

roborare:a corã populis recitare

atqʒ ↄfiteri:alios dicũt carceribuſ
ergaſtuliſ retrudi:ut ſaltẽ his ter
riti inſidiis dñi ſacerdotes ſuis fa
ueant uoluptacibꝰ. Itẽ ↄfeſſio vo
in talibꝰ nõ cõpulſa ſʒ ſpõtanea fie
ri debet. ipſo teſtãte g ait. Ex cor
de ꝓcedũt homicidia:adulteria
cetera que ſũt ad hec periinentia.
NMec tantũ attẽdenda ſunt que

iiij.eos.potiꝰ enĩ dʒ ꝗs pati moꝛtẽ qᷓ; malo cõ

ſentire. ut. xxxij.q.v.ita ne. ⁊ occſioꝛes coꝛpis ñ ſũt õᷣ iuſticiã timẽdi
ut. xi. q.iij.nõ ſolũ.⁊.c.nolite.xxxi.q.ij.lothariũ.So.hic nõ excuſã
tur tales a toto.ſʒ a tãto.metꝰ enim vel coactio ↄditionalis nõ excu
ſat peccatũ.ſʒ attenuat.vt er qð metꝰ cã.ſacris. Et nota hic ꝙ õ ea
que publice facta ſũt admittit᷑ ꝓbatio in ↄtrariũ.ſic.xxxi.q.ij.lotha
rius.er qð me.cꝗ. perlatũ.qð eſt ↄtra regulã generalẽ. viij.q.i. licʒ.
ſ¶ Mue fiat. potiꝰ reſpiciẽda ẽ cã facti qᷓ ipſũ factũ.yt.xxiij. q.viij.
occidit.de pe.di.i.aut faca.
g Vctoꝛitatẽ. abſoluimꝰ.hic ↄſueuit dubitari circa duo.ſ.an iu⸗
ramentũ ꝑ vim extoꝛtũ obliget. Itẽ an papa poſſit diſpẽſare ĩ
illicito iuramẽto. æ nõ obliget tale iuramentu. videt hic. qꝛ dicit

R—„

hic non debet eſſe vinculũ iniatatis.ut.xxij.q.iiij.inter.⁊ ex de
lureiu. veꝑ.⁊ ex de reſti.ſpol.ſollicite.⁊ ex qð me.cã.ꝑlatũ. Iteʒ qꝛ
inconeniẽs eſſet ꝙ malefactoꝛ ex ipꝛobitate ſua ↄſequeret actioneʒ.
nt. ff. de fur. itaqʒ fullo.pᷣterea ſi malefactoꝛ petit rẽ.põt ſe reꝰ tueri
xceptione qð me.cꝗ.cũ illa exceptio ꝑ iuramentũ nõ ſit ſublata.pꝛe
lerea nõ obſtante tali iuramẽto põt petere rẽ ſi eã tradidit cuʒ illud
no iurauerit.nt ex ð iureiu.debitoꝛes.⁊ er̃ qd me.cã.ad audientiã.
Ergo cũ põt rẽ petere.multo foꝛtiꝰ põt ſe tueri exceptione.qꝛ cui da
mus cautionẽ multo foꝛtiꝰ exceptionẽ. ff. de ſuꝑfi.l.i.er de iureiur.

„

quẽadmodũ. Et ecõtra ꝓbat᷑ ꝙ obliget.qꝛ lʒ fuerir coactꝰ tñ voluit

19 3

teritũ ſalutis eterne.eſt ergo obſeruandũ. nt ex de iurein.ſi.vo.nec pꝛodeſt ꝙ
cõpulſus fuit.xxij.q.v.cõpulſus.⁊.c.ſi quis coactus. Sol.quidã dicunt ꝙ ſi
talis fuit metns qui cadit in conſtantem virũ.ꝙ iuramentũ ob talem metuʒ
factũ non obligat.⁊ ſᷣm eos exponitur hic hoc verbum abſoluimus.i.abſolu

fiãt quantũ quo aio fiãt:ãpliꝰ eniʒ
reſpicit deꝰ ad cogitationes ⁊ ſpõ/
taneas uolũtates quã ad aciꝰ: qui
ſimplicitatẽ aut neceſſitatẽ fiunt.
AItẽ nicolaꝰpa.epiſcopiſ gallie.

Apoſtolica auctoritas peniiꝰ illi/

cita in irritũ deducit iuramenta.
Scrrirr⸗ uenerabiliũ pre/
deceſſorum noſtrorum ſecuti
7 nominatiʒ beatiſſimi pape ? mar

tyris alexandri quinti a beato pe/

tro ab omnibꝰ iuramentis ⁊ cuiuſ/
cunqʒ modi obligationibꝰ: quibꝰ
illi ſeſe coacti uiolenna impioruʒ
obligauerant: abſoluimusꝰ.a ne il
la ſeruentur uetuimus tam prefa/
tum archiepiſcopum treuerenſeʒ:
quã eius pꝛepoſituʒ: ⁊ omnes qui
tunc tẽporis captiſe illis quoquo
moõ obligauerũt: neqʒ ulla eos ꝓ
inde infamiã uel calumniã aut a ſu
is bonis ſequeſtrationẽ vnquã au
ctore deo ⁊ ſanctis apoſtolis ⁊ no
ſtris predeceſſoribus ſuſtinere ꝑ/
mittimus:ſicut per prophetã dñs
dicit:diſſolue colligationes impie
latis ⁊ cetera. Qui etiã preſato fra
tri noſtro ſiliiſqʒ treuerenſis eccle
ſie illiuſqʒ defenſoribus hec in mã
datis damꝰut ſpirituali ſimul æ ma
teriali gladio tadiu malignoſilloſ
eorũqʒ ſautores inſequant quouſ
qʒ cuʒ integritate poſſeſſiões uel
quecũqʒ reſ eccleſiaſtice hoc facto
uel quocũqʒ pacto diſtracte ſeu di

repte ſunt reuocent᷑. Aſidelita

tis etiã iuramento romanꝰ põtifex
nõnullos abſoluit:cũ aliquos a ſua
dignitate devonit. Vnde gela
ſius papa anaſtaſio ĩperatori.
Põtiſicalis auctoruias a iuramẽ/
1o fidelitatis nõnullos abſoluit.

AAins item romanus pontifex
zacharias: ſcilicet regẽ franco

rum non tam pꝛo ſuis iniquitatibꝰ

tos oſtendimus. alij dicũt ꝙ;
qualiſcumqʒ ſit metus tenet
ſeruare iuramentũ factum de
rebus pꝛopꝛijs.ſed nulluʒ iu-

ramentum aſtringit ipſum ꝓ

rebus eccleſie non repetẽdis.
quia iſtud eſt illicitum. ⁊ hoc
magis pꝛobabile videtur ex
quo licitum eſt quod iurat.⁊
poteſt adimplere. vt.xxij.q.
iiij.ſi aliquid.qui pꝛioꝛeʒ opi
nionem ſuſtinent.diſtinguũt
inter pꝛomiſſoria iuramenta
⁊ aſſertoꝛia. In pꝛomiſſoꝛijs
iuramentis excuſat metus.in
aſſertoꝛijs non. quia potius
debet quis omnia mala pati
q; falſum aſſerere.ut.xxxij.q
v. ita ne. dicas ergo ꝙ omne
iuramẽtũ obligat. Si tu obij⸗
cis mihi ꝙ iſte habʒ exceptio
onem ꝙ metus cauſa.hoc be
ne cõcedo.non poteſt tamen
vti ea ratione iuramenti. ſi ta
men fuerit vſus ea bene dico
ꝙ repellit agentem.⁊ obtine/
bit in iudicio.nõ obſtante iu/
ramento.peccat tamen vten/
do ea. Si ergo quis iuranit
rem ſuam per metum alij da/
re.petat a iudice ut cogat illũ⸗
non recipere. vel ꝙ abſoluat
ipſum a iuramento. ut extra
de iureiu.ex admniſtratiõis.
ſiad hoc induci nõ poteſt.ſol
nat.⁊ poſtea repetat.ſi anteʒ
iurauerit ñ repetere tũc denũ
ciet eccleſie factũ illius.ſi autẽ

iurauit ꝙ nõ denunciet. illud

iuramentum non eſt ſeruan-
dum. ut ex.e.quemadmodũ.
in fi.quia ex pꝛecepto ad hoc
tenet᷑.ij.q.i.ſi peccauerit.io.

tu breuiter dicas ꝙ iuramen⸗

tũ ſuꝑ re illicita ipſo iure non
ligat. ſiue quis faciat ſponte
ſiue coactus. ut ſi iuraui ho/
minẽ innocentem interficere
⁊ hoc pꝛobatur.xxij.q.iiij.in
malis.⁊.c.ſe.⁊.c.ꝙ dauid. in
ramentum tamen ſuper re li⸗
cita metu extoꝛtum ipſo iure
obligat. ſʒ da tur exceptio nel
actio quod me.cã ad reſcindẽ
dum.nt. ff. quod me.cã. per
totum.⁊.C. e.ti.l.i.⁊.iij.niſi

in caiu.nt. ff.e.l.ſi mulier.ꝭS.ſi dos. Item in matrimonio.extra de ſpon.cuʒ lo
cum. Item in voto.extra quod me.cauſa.perlatum.b. Vtrum autem in iura-
mento papa poſſit diſpenſare queritur.hoc.c. videtur dicere ꝙ ſic per pꝛedi-
ctas decretales.nt extra de uo.⁊ vo.re.magne.ĩmo in omni iuramento eſt ex
cepta auctoꝛitas maioꝛis.vt extra de iurein. venientes.⁊ extra de reſcrip.con
ſtitutus. Item imperatoꝛ diſpenſat in eo.ff. ad munici. imperatoꝛes. Item vi
detur ꝙ non.quia iuramentum eſt de iure naturali.ut.xxij.q.iiij.ſi ad pecca
tum. ſed in talibus papa non poteſt diſpenſare.vt.xxv.q.i.ſunt quidam. Itẽ
ar. ad hoc.extra de ſtatu mo. cum ad monaſterium.h.dicit ꝙ in nullo iuramẽ
to licito poteſt papa diſpenſare.niſi ad hoc ſolũ ꝙ n habeat᷑ infamis qui trãſ
greditur illud.⁊ hic non abſoluit.ſed abſolutos denunciat.quoniam iuraue/
rũt de rebus ecclie nõ repetẽdis nt dicit tu dicas.ꝙ in voluntarijs iuramẽtis
non diſpenſat ſed in coactis bene.ſi tamen abſoluit aliquem tenet abſolutio.
dico eni ꝙ õ ius naturale poteſt diſpenſare.dum tamen non contra enangeli
um vel contra articulos fidei.tamen contra apoſtolũ diſpenſat.xxxiuij.di.le⸗

ctoꝛ.hxxxij.di.pꝛeſbyter.io.

h ¶Aateriali. ar. ꝙ index eccleſiaſticus bene poteſt indicere bellũ.⁊ in bello
inſeqni hoſtes.vt.xxiij.q.viij.igitur.⁊.c.hoꝛtatu.⁊.c.ut pᷣdẽ.⁊.lxiij.di.adria/
nus. Itẽ eſt ar. ꝙ iudex eccleſiaſticus põt pꝛecipere indici ſeculari ut puniat
maleficos.vt.xxiij.q.iiij.ſi quos.⁊.q.v.relegẽtes.⁊.q.viij.vt pꝛidẽ.ar. .xxiij

A q.vlt. his a quibus.
1ALius.quiade alio papa pꝛeceſſerat ſermo qui idem fecerat.

„

a ¶ Inutilis. nõ intelligas inutilis.i.inſufficiẽs.tũc enĩ debuiſſet ei daricoad⸗
iutoꝛ. vt.vij.q.i.q;uis.⁊.c.petiſti.ſʒ diſſolutꝰerat cũ mulieribꝰ⁊ effeminatus.
b Depoſuit.ergo papa deponit iperatoꝛẽ.vt.xcvi.di.duo.⁊.c.ſi ĩperatoꝛ.naã
⁊Z trãſferre põt imperiũ ut ex de elec.venerabilẽ.ar. .xciij.di.legimꝰ. in fi.et
xcvi.di.cũ ad verũ.So.dr depoſuiſſe ꝗ deponẽtibꝰ ↄſentit.
c ¶ Juramẽto.ſupple rõne di/
gnitatis pᷣſtito nõ rõne perſo
ne. io.
d DOs ſanctoꝝ. fidelitate.
Ci. q.iij.quoniã multos
3.ſʒ ibi eſt ſolutũ. Iẽ Z. ar.xj
q.iij.iulianꝰ. ſʒ ibi ẽ ſolutũ.
e ¶ Coõſtricti ſũt.ſʒ gd dices ſi
iuraui me ſolutuꝝ alicui pecu
niã vel ſub pena ꝓmiſi.⁊ ille
poſtea excõicat᷑. nunꝗd tene⸗
oꝛ ei ſoluere?videt᷑ ꝙ nõ qꝛ q
litercũqʒ poſſumꝰ dẽmꝰ vexa
re malos ut ceſſẽt a malo.ut
xxiij.q.vi:iã vo.⁊ vtiliꝰeſuriẽ

quã pꝛo eo ꝙ tann poteſtati erat ĩ
utilis a regno depoſuitꝰ a pipinuʒ
caroli imperatoris patrẽ in eiꝰ lo
cũ ſubſtituit: oẽſqʒ frãcigenas a iu
ramento fidelitatis abſoluit quod
etiã ex auctoritate frequẽti agit ſan
cta eccleſia cũ milites abſoluita ui
culo iuramenti:quod factũ eſt his
epiſcopis qui apoſtolica auctorita
te a põtiſicali gradu deponuntur.
¶Irem grego.vii. romane ſyno

ti ⁊c.vt.v.q.v.nõ ois.⁊ excõi do preſidens dixit.
tis in illo caſu comnnicabim⸗ Excõmunicans uinculo fidelitatii
niſi in his q ſpectant ad coꝛre non tenemur obnoxii.

ctionẽ eꝛouʒ.nt.xi.q.iij. cum DODs ſanctoꝝ predeceſſoruʒ
excõicato.itẽ qꝛ intelligoꝛ in/
raſſe ſub hac ↄditione ſi res
in eodẽ ſtatu ꝑmanet. vt.xxij
q.ij.ne ꝗs.in fi.ff.de ſol.cum
gs. itẽ vbi nulla eſt petitio ibi
nulla ẽ moꝛa.ut.ff.ð ver.ob.ſi
pupillꝰ. itẽ qꝛ male meriti pu
blica egeſtate laboꝛare dñt.ut
ff. depo.bona fides.de h̊ antẽ

q excõicatiſfidelitateꝰaut ſacramẽ
1o ↄſtricti ſunt. apoſtolica auctori
tate a iuramẽto abſoluimꝰ:a⁊ ne ſi/
bi fidelitatẽ obſeruẽt:omnibꝰmo⸗
dis ꝓhibemus:quouſqʒ ipſi ad ſa
tiſfactionẽ ueniant. ¶ Item urba
Depo. bo nus.ii.epiſcopo uapicenſi.
nõ ẽ dubiũ gqn debitum poſſit Antequã reconcilient᷑: fidelitates

ner ieto er die ſen excõicans nullꝰ ſeruare cogitur.

la nõ reddat᷑ ei ſʒ deponat᷑ in
