q.iiij.oꝛigo.tñ ꝓpter bona cõ
iugij minus puniuur.ut.xxxij
q.ij.quicquid.⁊.q.vij.adulte
rij.vel ꝓpter ꝓnitatẽ vicij qo
grauiꝰ eſt.ut mricidiũ qꝰ vxo
ricidiũ minus punit᷑ ⁊ econ/
tra.xxxiij.q.ij. admonere.et
c.laioꝛc. uel ꝓpter ſcandaluʒ
minus.quia minus ſcandali/
ʒat.quia nimia volũtas occi⸗
dendi nel adulterãdi maius
peccatũ eſt quo ad deum q;́
actualis fornicatio.tamẽ quo
ad eccliam minus punitur.qꝛ
minus ſcandalũ ſuſcitat q; ad
nlteriũ.qð ꝓximũ moleſtat.
nam ſepius maius peccatum
minꝰ punit᷑ ꝓpter minꝰſcan/
dalũ ſic æ fractoꝛes voti.qꝛ
minus ſcandaliʒant eccliam
q; adulteri.minus pumunt᷑.
⁊2 ꝓpter fauoꝛeʒ matrimonij
punitur minus.⁊ magis pec/
cat.ſic ergo peioꝛes ſunt adul
teris quo ad culpã.non quo
ad uemã uel penam.uel forte
iſtud dicit᷑ non qꝛ magis deli
quunt. ſed qꝛ a maioꝛi bono
cadunt.uel dicit᷑ eſſe hoc ma
ius peccatũ qð in deũ ſpaliꝰ
cõmittit.ar.xvij.q.iiij.ſicut.
6 G Iqua.

tNYaconiſſam. ideſt ab/
— batiſſam.+
nAnte anos.xl.s.xx.q.i.iu
uẽcnlas.õ.lxxvij.di.placuit.

xxxi. q.i. quõ. ð. ſol. exaudi ßm diuerſã conſuetudinẽ diuerſaꝝ eccleſiarũ.C.

de epi.⁊ cle.nulla.

x¶ Ordinari. videtur obuiare huic ambroſi. qui pceſſit Hociliũ.ait eni ſuper

illũ locũ apli in pᷣma epiſtola ad tymo.mulieres ſimilit opoꝛtet eſſe pudicas
occaſione hoꝝ verboꝝ cathafryge dicunt diaconiſſã debere oꝛdinari: qð eſt
Saucteʒ.xy.q.iij.ꝭ.i.iĩ textu.Rn.qꝙ mulieres nõ recipiũt characterẽ ipediẽte

o 3

VDel monachã. ideſt monaſierio vinenten-

Cau
fexu ⁊ ↄſtitutione eccleſie. vñ nec officiũ oꝛdinũ exercere poſſunt.xxiij.di. ſa m ¶ Religioſam. H appoſuit. G.de ſuo.ut patet in oꝛiginali.xñ ł ſeri r
cratas.nec ordinat᷑ hic.ſed fundebat᷑ ſuper eã foꝛte aliqua benedictio cx qua ptũ eſt in auẽc.de ſanc.epi.in fi.col.ix.tñ in nouella eſt illud ÿbu egn
conſequebat᷑ aliquod officiũ ſpeciale. foꝛte legẽdi bomelias.uel euangeliin ad nn oIn quo.ar.qꝙ illi g cõmittunt enoꝛmia delicta in ecclia Grond r
matntinas qð non licebat alijs. alij dicunt ꝙ ſi monialis ordinet bñ recipit ca eoꝝ ecclie ꝓpter delicia ↄfiſcant᷑.vt.xyij.q.iiij.ſi quis deinceps.et ndon
racterẽ. quia ordinari facti eſt ⁊ poſt baptiſmũ ꝗlibet põt ordinari.er de pᷣlb. c. quiſquis. j.xxx.q.i.ſiꝗs ſacerdos.ſecundũ.i.tñ bona dãnatoꝛuʒ iun
non bap. c. ul. tradent barralud .
NAotquot. inter biga⸗ ut. C. de bo. dam. niine
Amos. ergo nec epiſco/ Inter bigamos reputant᷑ qui ni· tiquiorẽ licentiam uel per impuni auten. bona. viten
pne cumn ta pus Porcſ diſpẽ ginitatẽ pollicitã preuaricantur. tatis prauam conſuetudinem adla o .Oum ſuis. oliz. e
are er vir iga. nup. ſed Z. 5. UWorquot uirginitatẽ polliei pſum adulterii deducta fueritauri enim ipſo ingreſſtn ſlouh
Wehclennee ,ehe ¶ unm preuaricate ſunt: pfeſſo ſtuprifuerit deducta uoraginẽ bůc a iua lacna ſuntec uin
b ¶ Bebebunt. i. repelluntur a mpre . † zti raginoHac cleſie. xix.q.vl. utſi pon
pꝛomotione v accuſatione ſi· ne contẽpia inter bigamos. ideſt poſt compętẽtis ſeueritatemuindi qua mulier. uel ſuis iln
eut bigami. nec femine inter qui ad ſecũdas nuptias tranſierũt cte in aliud diſtrictius monaſteri/ ideſt ſecundo mo⸗ ſmni
virgines conſecrabuntur. ẽ hbaberi debebunt. ¶ Itẽ ex con / um uirginum in penitẽtia uolumuſ naſterio collatis. nulimn
ar. ꝓpter ſimiliindinẽ ⁊ effe/ cilio elibritano. redigi:ut illicorationibus atqʒ ie/ vel poſt ingreſſum ai
ctum dici de numero eorum Uirginibus deo dedicatis nec ĩ fi inuniis uacera ſic penitẽdo profici/ queſitis.uel ſmis.i. ſenin
de Aren aic u. iple nõ eſt. ne dada ẽ cõio ſi libidini ſeruierüt ata metuẽdum ceteris artioris di/ moneſterij ſ ri gmtmn
O erint: ſi pacium pꝑdiderint uir/ qui cum huiuſmodi feminis in ali diceret.⁊ qꝛ oia bo mn
dqt⸗ ſilia per boc.ce. 1 ſe Sinitatis atqz eidẽ libidini ſeruie / gqua fuerit iniquitate reperus om mnaeius ipſo ingrel⸗ iſenl
gquens pꝛobat. h. lectu rint nõ intelligẽtes quid amiſerit: ni cõmunione priuerur ſi laicus ẽ. ſu factaſunt mons
ram ſuã ſnp illo.c. . e. xpo. placuit nec in fine eis dandam eſſe ſi vo clericus aſuo quoqʒ remotuſ ſterij. ? quicqd po⸗ ſut
aꝛ dixit ꝙ li monialis publi ⸗ cõmunionem: ꝙ ſi ſibimet ꝑſuaſe/ officio pro ſuis cõtinuo lugendis ſtea acquiſiuit mo⸗
ce Bubuöng põt acciꝑe coꝛ rint ꝙ infirmitate corporis lapſe exceſſibus in monaſteriũ detruda naſterio acquiſiuit nnnih
denn nig urne vite ſe⸗ fuerint: a toto tẽpore uite ſue peni tur. ¶ Irẽ ianuario epiſcopo. — uble⸗ ürfrl
Dellecu nupli ſt o lornlen tẽtiam egerint: a coimu ſe abſtinune Poſt dignam penitetiam comu/ ” ntnn
tur tũc poſt penitentiã põ rint placuit eas in fine cõmunionẽ nionem recipiant qui in religioſas autioi. ſie müent
ur tüc poſt penitentiã põt ac II Piari. Rnc coin . p ¶ Cautioꝛi. ſic ꝗᷣ ticaun
cipere corpus dñi.⁊ ̊ ideʒ di accipere debere. Iẽ ex concil. mulieres excedunt. delictũ ꝑſone reduũ we 1
nerſũ qꝛ magis cõtẽnit ſolẽni Marnini pape. Os autẽ qui in mulieres que dat ĩ damnũ ecclie. niua ſ⸗
ter ↄtrabẽdo ꝙᷓ;ᷓ ſoꝛnicando. Rogat ad pniĩam filia clerici:ſi de / Aegreſſe ſũt de monaſteriis ex· Lſic eſt Z. xvi. q. i. D
HG. vo aluer intelligit illud. qᷓ; uota marirũ duxerit. “ ceſſerunt ⁊ non dicuntur a commu ſiepm. nam cũ hic D
e Eecepertt erßh volt dicc Oe ſilia epiſcopi uel preſby/ mone ſuſpendi ſi fraternitas tua de ñea et conoen Apni
roaulda w nec paierner ma Arteri uel diaconi ſi deuota ſue tali facinore digne penitẽtes preni j Rerant gno K
ter ilio ex. omunmicatonec vrr rit a maritũ duxerit: ſi eaʒ pater unel derit ad ſacram communioney uo videt delictũ S ſcn
vroꝛi excõicate tenent cõi· lMPater in affectũ receꝑita cõmunio lumus te reuocare. Itẽ ex no / dqũdare in dãnũ ee iiinl
care. ita deoibns ſuperiorib? ne babeantur alieni. pater vo in cõ nuellis Iuſtinia. imperato. cleſie ſ nõ redũdꝛt zin
pſonis reſpectu inferioꝛũ di· cilio cauſas ſe nouerit preſtamri’ũ. De egibus imperatorum. qꝛ ꝓuidebitei utp unit
cendũ videt᷑õ.xi.q.iij.quoni mulier vo nõ añ admittatur ad cõ/⸗ J quis rapuerit uel ſollicitaune ¶us.ii:er de cleri.cõ RKRKHZ
am multos.9.ſo. vxoꝛes virii munionẽ niſi marito deſ rit uel corripuerit aſſiſteriam inga. qote. nec di⸗ nac
⁊ filij parentibus ſubditi ſũt um . nin maro . mct ege ri ue corripuerita 1 eriam cas res dandas ſe⸗ ſofm
pͥyii ab illis coereeri ebhm iunue Vr penite nriã.ſi autẽ uiuete eo ſe eceſ uel diaconiſſaʒ uel monacham uel cundo monaſterio ſingien
debet coripi. ne in cauſa ſerit ⁊ penituerituel petierit cõomn aliam mulierem religioſam uitam iſi auantü D
rripi. ne in cauſã ana i g Pei . On . r niſi quantũ ad vſa/
thematis incidant. vn illoꝛnʒ nionẽ:in ulrimo ſinc uite ſue defi uel habitum habentem bona ipſiꝰ fructũ. ſ. ut inde ſn 4
conſenſus pari pena eſt plecie ciẽs eam accipiat. ¶ Itẽ ex concll. ⁊ eoruʒ qui huiuſmodi ſceleris cõ ſtentet iſta dũ vixe ſitf
dus.ſecus econtra. nel dicat toletano.iiii. munione cõtaminati ſunt a religio rit. nt. xvi.q.vi. de “
receperit.i.adeo dilexit.ꝙ in Seuota niſi deſierit peccare: non ſoloco uendicentur: in quo talis lapſis. poſt moꝛlem a
ndn ſucene n hns eſtꝰ eſt in eccleſia recipienda. mulier habitab at ꝑreligioſos epi vſufructu redeunte n
ni nisi entdels Mnoripeceantẽnontechie, ſeovos itongmnos abretce 6 zurnd n e
per cõtrariũ ꝙ poſſit am eẽ in eccleſia cẽſemus ni vinciarum⸗ officiales eorum. ipſi qnid dicere redi gini
accedere ad cõniuiũ nõ xpia- ſi peccare deſierit: a ſi deſinẽs pnia, autem capitali periculo ſubiician· bit cũ rebꝰ ſuispo/ ulün
ne mulieris.⁊ eſt ar.ꝙ excõi egerit aptam ideſt annos.x.peni/ tur:mulier autem ubiqʒ inueſtige ſſtea acquiſitis.? ſa lmm
catus põt excõicato cõicare. teat:recipiat cõmunionẽ.prius au ur:⁊ cum ſuis ꝰrebus monaſterio cit pꝛo eis in auẽ. mnn
8 οYana monacharu: lic; tẽ quam in eccleſia recipiat᷑ ad ora cautiori radatur. ſi autem diaco / ſuanc.epi..ſi mona milſe
liiam i.ipunitatẽ.vñ qð tionẽ ad nullius conuiuiũ chriſta⸗ niſſa fuerit:legitimos babens fili/ chus. in fi.tl. col. ix ada⸗
ſequitur eſt expoſitio.nec licʒ mulieri . iſſ pars legitima liberis ei j vbi dicit ꝙ res qs en
emm pecrare:ar. ülieſta a ne mulieris accedat: ꝙ ſi admi la os:pars legitima liberis eius pꝛe imn acquiſimit debet Aplen⸗
pellat lnia. . di. inſ. deniqz. fuerit ⁊ bec que eã receperit habea ſtet. ¶ Item ex decreio Eugenii applicari ſco mo/ mi
xl v. di.qui ſincera..xxiiij.q. tur in abſẽtia corruptorẽ etiam par pape. naſterio.ſed illud ũ
i. paratus.xxi.q.ij.placint. pena conſtringat: que autẽ maritũ MWulieres caſte obſeruent religio tenet. vel exauditu: (onn
hIn alind. S. xxxi. di. valʒ. acceꝑit non admittatur ad pniam: ſum babitum que religionis obiẽ cũ pᷣmũ monaſteri lwi
⁊.j.e.q.⁊ qꝛ. .õ.e.ipudicas. niſi autuinẽte marito caſte uiuere muelanmr. um vidit monachuʒ
Soſen r nnlceneenn cepit aut poſtquam iple diſceſſerir. ¶ )Alieres obtentu'religionis ia vagonen noetl an
nuit illud in pꝛin.ꝑ antiquio/ li lem grego. ioan. epiſcopo ca uelare aut in monaſterio re; Puteſs. .⸗ de epi.? R rgn
rem ⁊c̃.cũ aũt monaſterium rolitano. gulariter uiuant: aut in domibus cle. l. ul. 5. H etia. in fn
negligentie non arguit in ſn Se monacha que ad lapſum adui ſuis eti conceptum babitum ca/ fi. ubi or eres lali lun
um retrudi debet.inquo caſn terii deducimr. ſte obſeruent. Item ex concilio un debẽt dari pmo Au
loquunt illa.c.cũ aũt mona JIqua monacharum nel ꝑ an/ aurelianenſi. monaſterio. na illõ N
ſterium de negligẽtia arguit P locum hʒ cũ ille mo ue
ſecus ni an. niales ſernlarif vi⸗ n
Iagnuis.ſollicitauerit.ar. volũtas peccandi.ꝓ operis ꝑpetratione pu⸗/ nunt.cũ aũt i 9 trãſit ad aliud monaſteriũ uelada ia vile N
Nit. Ul. i.g. . g ſuereerh gkevert. boperis poer d i Kai, Nerogre ahagrad auẽ. de ſan. epi...ſi reliquut. N
li¶ Aſſiſteriã. aſſiſteriũ apud grecos eſt locus in qno vnns ſacerdos.v.acoly q Wegitima. aneſitlegitina habes. C. de inoffi. teſta.auc. nouit
ti v. munlieres. que aſſiſtere dicunt᷑ manent. io. vel dic aſſiſteriã.i recluſaʒ ab ſima. æ ꝓbatr ar. puiꝰ ꝙ etiã coꝛrupta pot ordinari diaconiſſa. licz 1
aſſiſtendo.quia quotidie aſſiſtit ofoni. dici ↄſuenit õrinʒ. itẽ olim huiuſmodi diaconiſſa ꝓpꝛiũ habebat.
ar. hic.⁊. C. de ſacroſan.ec.generali. ini

xxvn. — J.

6 G

iet .

e ne. ? con
unt᷑ ſunt eccliaſtice perſo
ni infra pon ci. fraternitatẽ.
cleſiaſticis. ommnes quit uo. ibᷣ hẽg er de deci e n vetant
li ¶ Eccleſiaſtic M s quib⸗ — bere Tnunqdl
vij. di. qd inter q uerſi. quod d differentiã ſeenlanl nõ fuern rronner ſi. R ſüũt cõo⸗
E f. vt. xvij. di. ulares. ad rſi ꝗ pꝛ tC ſi eoipſo ꝙ ſi 4
Ecogunt. v r C Reg rſi. ꝙ pue Es conuer uiſſe
ad eins o . Ere, ibꝰ mo 6 C erſi inte ig ii .Dicunt 9
48 macrune⸗ Mindrn põt et lae bedu is deo conſecras nelie gerſe dia
Ae aſti. ar. O. ib?. ar. ꝙ D vy deo. x de ſ cerdoti ſtimo dam ꝙ ic. 10. regulare
ni Sn ere vori. ͦducés nunauꝗ templa eſſe ſcr 2 ideo uiolato intelligitur von ula
ihed libus Eageer orẽ ducẽs ni n nis nrobantir rieo apoſto innc ſe pꝛijs. ſi ad ſert
devichnis nizat vo Monachus nror arur garunn⸗, niis cõp in ſa gegn uria dr nuncu . an ec alij Kieriet ſn
Ntk no ſo cõ i gradus m ium in mona/ s egrum lacrile oſcunt. . Iẽ. rem non. iſſe. niſi ſit ĩ ma⸗
tn hoe E de ↄuer. ſacri gra rium in mn 51 cs corun. is eẽn ligant voniſſe. renũ
dnn e deꝰt ho oraꝗ nõ li ü filii ꝑditiõ telliga inibus nec
1 ti nter ae⸗ Onac beren fili aleas. lanisns oranm or
4A achao⸗ ſterio uel Sroriſentt RSL Janoiſ Neäntchn, bersclege ae ſein dicat. vöme⸗
gſriin c rariũ.oꝛa 17 1 ſi poſtea uxor. us nuqu 4 ue n⸗ turnuber lũ ine ſint. niſi ſic . renun
rge 2 oli/ ceat: 7 gtionis rei ffi/ rofiten pria olu dine ic ecclie. nam 4
netn ponit ꝓ qu lie te preuaric ſortiatur offi amp nt quos ꝓpria ili⸗ ⁊ mea huice c ꝓpꝛijs.
ieni, n zamel mulis an ſiaſtici gradus ſo uiduitatiſ nt illis nuba maritos. ſim ciare videtur tun contulit ſe
ndn vʒo t ponit par eccleſiaſtic ug. de bono uie nubat ru lint habere irginib? ha itez quid ſi aliquis cleſie.
Mocd oeorcſt en . ciu. ofeſlà cont bec conditi luntat’ parenn. ⁊ ſua alicui ſ oteſt contra
Rupen wueld el peß Ante pro uolunt. tnubãt ter extra uolun aritũ. nunquid talis p atus po
ea Nn ie u ieres ca . uibus inent nu 1 tur. nec cipere m — nunquid! poſtea n .
fünlin uo mulie 2 uidue 9 d ſe contin tinẽ? be antur ac . bdiaco here.⁊ filius oen ortioneʒ
git n quanne enit e que ſe contin lſuã cog io ſu be legitimã portic
ſſin ut velant. in 40 Idu ſe profeſſe ce d- ue égrego. aribem teſt petere leg lt. licʒ videa
N til. nt. . idue namd nantu . 7 ei naſter er id talis p itam. dicũt
l cc. io. re 4 um . nſire v rit
inſſigt d ⁊cẽ.io dan karolo archiep bi uxoribus onachorum liozem iranſire vin⸗ ſe fecerit
uind USau. b⸗ colaus 85 . ſt pro⸗ Tqꝛ aliquo fas proſiluil uidam ꝙ leſie qꝛ li
* 9.70 ftraganeis. uidua poſt p niu neſas Prolt 102 q iſlius eccle de ec
ſenle⸗ . Idu . ar. ſu ermutitur ui⸗ ſerere. uſqʒ ad ta es publice ſoꝛ ſernum cedere de e.
aiunn Nanrsar Honp tinẽtie uotũ de itiſ. : ut uxor omniu ti non poſſuntr ij. li be
enl ine iti la/ nouim “W ut ſub ut. xij.q. 4
rpagt ſumptionẽ ſeſſonẽ ↄt idem: que capitit cog ipimus ut ſub habi/ cleſia ſua. ut. x habes ꝙ m
beeſuind uo facto ꝑ a quidem: it: ſi in/ iantur: precip inuẽtos hat 9 c eẽ. hic habes con
ree ri de aliquo nẽ vel Idu lamẽ impoſuit: tiantur. iras ? inueto uib u Mon let ſi iat con
me impe ec/ ilantia requ ſteriis ꝗq imoniũ non valet ſi fi m.
telig frequentation. ne crum uela feminas in ec/ gilantig in monaſterüs trimoni cleſiaſtical
itiũ eoꝛuũ q . . elatas emit cum ertionei emitti facias. egulam ecclel⸗ dicimꝰ2
exercitiũ conneni⸗ ter ceteras ue blariones c ta coertie ant remi tra reg iij. cõtradici DR
. tel p.1 . O fuer 5 . . „ V. . S O0215
Cnint ahbere wicearerr. leſia orauerit ro⸗ feſſa eſt ſe i 60 monachi Papa. u1. niſ ar ri i ndober
i hrn unt illi fa enitoꝛes Ullis obtulerit ſi pro ere ſpondens Reinno Eabe anenenri rnnibonun me
* i. guẽ n oſt pro ſeparef. ntibus. me
idnnith ſai g e. ſi gs i bitu perma en depo oſt pro tab ea ſer x n vouentib
gull ff. ad mac dem ha igionis uelam 1 ; R Edureri . 0 pla/ eſt no ei vri.
tpi 7.fl. r. . C. de ꝓ ã religioni ſeruantia di/ uis voror pcontinẽtie de . ins eſt enim nuber ecca⸗
nimi a hone ſer nererateligtotar obſen Jrem g Tlexcontin deſaſticis? c, qrc ante pecca.
ki as N xie neren telont o Sr ( medcainerole⸗ dilatet: re negtin kewa ucantr
uitutis. ie eren ico. 5 —☛ is or . ipre / tum ? poſti ,
— f Raaſeſſ wari⸗ Sronalo urrſico⸗ coram eys Boupinsanatnus Tacliprf⸗ Bageldatcnandofd,
ioeſtüe a? ſi gio. feſſio tũ:ni . cipim i ſubdiac . bÿ . iũ quando fr
ielif aneſe tali aio. Pro ſuſcep precipim oni ſubdie⸗ oͤuer/ it legis obſequiũ qu fra
riv abiũ ri diac hi atqʒ cõr it legis o titar ſemẽ
nnnii rm ecedereñ ta poſt habnn = ſbyteri diaco onac en/ bat ſuſcitai H ſpe
rd iceat rec 8 fac ttitur. ſeſſio canonici m ranſgredie ter debe iij. q. i. olim. 7 H ſp
ſeßſütti nt ditur. er de regi epermittin de pꝛoſe res canon i ſacrũ tranige la is. ut. viij. g. i. olim enera
cttet auditur. id at lar itatis ſeruande p. ſecre profeſſi qui ſibi copula tris. nt. ꝛeceptũ. g
wullnen la. vidua. quid lli Iguita iſcopo in ſi pro poſitũ: nxores huiuſ/ cialiter erat p tum erat
cdecni la. ofiteri bñ colli 2 nem coram ep ita corã epi/ s propolſitu: t ſepentur. . lier enim pꝛecep de maledi
gnnntt g canate tario iduali di ſſionis i nãaqʒ copu conſtat e O/ sO erat qui n xij. q.
eſte u is profeſſi modi 1 lam ſſe cẽ ctus terram. xx
nmt O ꝛererarlo lo ſcopo ueſt ſam talis prolef de ſiaſticã regulan non eſſe cẽ einſuher terrain rxrit⸗
Gonin . a ipſam tal andã e ccleſia monium no rati ſemen ſup 7. q.ij. puc
U dee el vbimo niolandã: ito damnana . ercle nairt inuicẽ ſeparaj Sehisttar g ſt contra
iſ 3 e merito; Cl. tole. actam: man abinu di iij. J. Hi itatis.ideſt co 5
itt nache accipiunt deſertric Idẽ ex conc de pfeſ/ Tr. i etiam bus condi/ Infirm incõtinentie c
e us. quieii ceſſibus ce Int tem incorinen t
nun ſtin bitü. . 20 creuimus. ſ. 5 itas faciẽ ſem ntis ex dipſum . irmitat. en oliz era
n 1) Mnes⸗ 1 Wodus: dine ſeruemur. 4 ſampromuris ex alibusfemts nnerne enne nrd nel
. 2 m penitenti ialibus fer . at legis o ſe
Pogfun ◻nanen⸗ ionis hocor nine ueniẽtes a nam p cuimonialit it ob ſed non er⸗ 1. vnde iſe
qua pfireantur ſe ſion femine ui ĩ0ca g de ſan ttẽtauer uibuſdam. vn/ laci
mmmn na ꝓfitean Mnes femi⸗ pallio uoaz dela ubere a ibuſ d &α Inq itatis ſo
nnt qua⸗ ſe vinere ve ligionem 9 dabſit nu nus. his omnibuſ ibus eſt humanitatis ſer
lpmin religioſe vin ſc ſacram re tam ro/ ſi quo us. ibẽ nibus e r ut eis
eligio 9 2 pſcriptam ſiqꝗ ecreuim prohi i. contrahitur u ibus.
niuc bec Pgonnär velle ita ſua cõtegant: faciant. are dee nentes probibe um.1. contt. ceſſiiatibus.
na cõ nem facia ſeruare bus uouentes uidã iatur in ſuis ne ui
inmng nis aſſumere iter pita ſu profeſſio ſinãtur roritati trimonia qu niatur in ſt uo ſenes qui
tnt n mutdlebitet per bo ſcripiuram! daciã. traberen ſepari iu 6 ? eſt a nõ poſſunt 2
ſin inni m icatiõis au tur co rint ſeꝑari! catũ iam aſſurgere frigidꝰ
uiui inuiolabilit poſt qua aricaudis 9 er traxcrint! nes pec iam a ſpado ⁊?
meiſe man rela 3 bis oibus U ſ⸗ reſſio ſt: otra 19 1 . tra imoniũ c n
d pian . ue vo ex in tranſgr d ir ita dicens ſunt diſ / por ij.q. v. , d
Nilct nã. ar. ꝙ aue voe tueſtez in is ſẽ/ ſſeri non ſu xxxiij.q.v. ꝙ d ſpado.
sicl VTPoſt q it votũ gnimi au 2 unication kaI eſſe al ia uonentiü re. Agr. nu inſtituit P
toe⸗ iptura facit y te iſſe excõm to bha niugi . ſthumũ hu. led eſt
ni , R em dediſſe e⸗ rſus mutato b Co . ſemper 2 po libe. ? poſt
ec oſito ſeculari. itu in mo ſnis ar 6 quidem bonum eſt. fuit: ſe oteſt cõtrab bona ma
ni Dba ligioſo. bit dant ſub er EIteẽ gquiden ulo dei fuit: ſee non pe ibi ſint tria bon
to religio i clau ligate. in pop iũ nũc inz niſi i lſpe. j. e. q.
nng alluptore ndũ eſt. muc aneant re ñ eſt ſemꝑ i is obſequ 1 ninz i vel re uel ſp a⸗
ni nn hb Cie i pꝛo⸗ nitẽtie em latẽſi iolãt coꝛ nu en! fuit leg iũ: in gbu 1 trimoni) ſene non eſt ſi.
pnn G per votu p cilio gre 9 * t: quiolãt c liquãdo . remediũ: 84 filio ij. omne. de ſe ſenex quin
tünen . uis per ex concilio ionis ſunt: . alc firmitatis reme ſolariũ fi ij. omn eſt adeo atu
ꝛie. ar. ꝙ q ilii perdit ſecratarum D ſt infi anitatis dare: o enim oſſit natu
ſnien hiie enon po uupera malcecamrum. 0. eſtian bumanitatis era dare: mo an o calere p ſtifri
iũ vonere non feminaru bꝰ ꝙ de m vo tioni op liquandon non eſt
n renſteate ed pora femin. eſt omni da e ꝓcrea ra gelartikicoq ſuf
0ℳ eſt ſicut zuto Cciendume inarum cor/ gop H ra uela abendum. ſuf
. cipere. ut Ccien G feminaru N⸗ rum iligs eſt ad contr . 0οn0
tiam accipere. tari ſioniſ —ʒ bilis e dr exquo n0
liſten . quẽ penitet. nſecra rie ſpõ ideo ſenex habilis eſt energre vrexg r cã
v⸗ E. O. i. quẽ pem co rop .— one. ? ideo ſene ſic enĩ generare trahitur c⸗
uhe Rer n Daliü vo pora per uotum p 1„ .. . wunntnenuerrrrhanl ier ſalact elcher⸗ cut dixi.
1 ℳ lxiij. di. diidio⸗⸗ ⸗ ido. uel in ꝓp ꝛolem non em un dũ. nel dic uens filiorũ æc.
c l n. xxxij.q.ij. em euitat pꝛo ris ſolaciũ eſt.
, ( rantur. Et yerba.Bi.benediction pꝛolis que pat
i, Idue.
ſ 6 0 ◻tqnis.
nng G
i

P 2 j. ordi

xxxij.q.vij.hi qui.

b 4

Cau.

vero
te es . nferiori.i. coniugio. ; 2„ iheie
iſcu. i. indifferentem ? indiſtincte cõmiſcere.ſ.canino more.Ca⸗ nE IJuſer oni tcdtin tia vuo ſuntbona. ni ſuperins nt continẽ ,
C Prom Ketfſe mdͤi indiſtincte cõomiſcenr. tia. æ bonũ inferius.ut matrimoniũ. d dlcenda nhe imin
Nes enindiſſereutci ande ad cultũ dei.xxxij.q.i.non in ſola. Proinde.hic ponit Aug.qð eos inducebat ad dicen n can
b ¶ Aflectus.ſ.pꝑꝛolis ꝓcreande ad o ſt votũ ſimplex erant ſeꝑandi.⁊ durat vſqʒ ad id ꝗ h dicunt Gei
E n. Lagkenun. ſt in carne viuere ? oꝑa carnis nõ facere.qꝛ virgini tes po ubi ponit ſuũ pᷣmaʒ n
d C Eeleſtn naulteeſte “ anrimn dn . as
sO replet paradiſũ.xxxij. q. z= ngâ attédunt am aüt ibi deide coe
15 nuptie, viblenech nubẽt , ſũ pmiſcuuʒz acute mouent gdẽ ſʒ Paxꝝ requnt iertia ibi fit ut ac, wkntr
neqʒ nubent᷑. ſuꝑ qᷓ anẽte di⸗ non canino more ꝑu onin hãc argumeiationẽ quſa rerum 4 p Cu emm. ſalua
cũt theologi ꝙ vita angelica feminarũ ſʒ honeſto or , 8 af quat᷑ abſurditas.cũ eni laudabi i ſua pace Aug. non n w
vinent. gali: nüc eſt in nomiuc pbadu n⸗ ter etiã uiuẽte uiro ex eiꝰ oſẽſu ou/ bñ oppõit iſtis. hic Gcnonten
e ¶ Logitans.i.pfert cõtinen fectusꝰa ipſu tñ laudahilius tra . nẽti femĩa xpououeat: ia m iſto noneſtlimile car e
er ent dã ſeendilz uincitcelcſlia a ſeut air rũ rõneʒ nulla hoc facere debebat nali matrimonio⸗ mmirnope
5 d narerdnead eruimm⸗ dñs: nõ oẽs capiũt nerbo oc. chnj adulteriũ faciat:cui uiuẽte uiro nu dcarnaie e eored —
deir parare os adreiatione. harl caperc cipie⸗ ceiigee bit. deinde cum prime nußmtie me/ ſus ſʒ bñ ð carnali .
de pe. di. ij. ſi eni. er de renũ. net:nubat que non cepit l quer lioris ſint meriti quã ſecunde: ab ad ſpũale ꝓgredit vhztlin
niſi. in pꝛincipio. que egreſſa ẽ pſeu erer nu ſ ſub ſit ut ſactaꝝ uiduarũ ſit iſte ſẽſus ut ⁊ ita doꝛmitauit hic mmbin
h Hon ſolü.ſed etiã.hic eni ſario det᷑ occaſio: nulla chriſto ſu . xpũs eis uideaĩ quaſi ſecundꝰ ma aug. vel dicebat foꝛ inne
emergunt due opi. h. dicit ꝙ trabat oblatio.in Zingali Aopen ritꝰ:ipſũ enĩ habebãt etiã atea an te illi omnimodam gieni⸗
contrahere narms.ſ onohen culo:ſi pudicitia nõ ſeruat᷑: vnn na uiris ſuis fideliter ſubdite puiebait es ſilitudinẽ inter hſ anüene
dir⸗ 20 analboni ſmatri no n inte ur⸗ ietnnend nõ carnaliter ſʒ Ppnalueruix cui ec a Welioris ſint. tnoſn
e di⸗ iduali ↄtinẽtia excellẽétian ſiai i mẽbra ſunt ↄiunx ẽ: Tegſirngz molſtf ii np
nõ eniʒ vult dicere ꝙ uidualiꝰ HSõ cleſia ipſa cuiꝰ mẽbra ſu . ideſt ſignũ melioꝛiſ Unal lice
Exmalo ſeanar bonũ. pꝛo eo amplioris expetitur: rbabte que ackiſp ei charitatis integrita ennien ſecuclen nu
facit.ſ. e. ⁊ ſi nõ nubẽdo.⁊ illð 7 electa: 2 uoto debito ob ſy eria e nõ ſolũ in uirginibꝰſacris:ſj etiã ptie iudeiiũ ſũt iĩcõ nin
nõ ſuſceptio cc.x illud nõ aa non ſolü capeſſere neide, Sbüle in ↄiugatiſ ſidelibus a uiduis tota ninnentie. ut.xxxi.q. —
coniugiu.ſed volũtas ſance ſi nõ nubãt: nubere uelle dãn nce uirgo ?. vniuerſe gppe eccleſie cꝰ? i.d his. ?.c. hac roe ugn
etmen Ron eiple eſt. na ut hoc domöſiraretao Di oĩa mẽbra illa ſũt:apoſtolus dicit: r Girso d ſne gteinmn
Bwptt le ſei berliaclona⸗ luas aitnoch in deliis vegerienu nenonoahrcle urben eunen ae
dicit.nõ ſolũ capeſſere.ſʒ ipſe unt in c C Se . exhiberi xpõ.nouit aũti . xxi. d. quaͤ umninſe
rneſctalg vamnio fra bpabees ſact danatiant. ano mam aiugeſine corruptione fetare: quf tecutfut. xxl. d. qui un nid
gendi votũ in actũ hꝛoducta primã fidẽ irritã fecerũt: a ſi nul ie in ipſa etiã carne pomuit mater ſine ; C Vxoꝛes. bicha un
eſt daͤnabilis ſec et nnbere gqo tame uolédo: nõqꝛ lire nt ſed corruptione pꝛocreare. fitaut per beſqꝙ votü ſimpler –
velle.i. voluntas frangẽdi vo uel qꝛ taliũ danande iuc icen hãc minꝰ ↄſideratã opinionẽ: qua nõ dirimit ex ſui n Kari
rũ contenta ſuis finibus dã dãnat᷑ ꝓpoſini fraus danatur uoti utätl aſcõ ꝓpoſito femina eadẽ roõne nec ſol⸗ Uymtieſ
nabilis. ſed ex velictd le fracti fides:dãnat᷑ non ſoluʒ ſuſce/ nn iirn 6ͤ eſſe ↄiugia nõ par/ ne. ců idem ſint. qꝛ Hin
mr aſtenis maelar ſetnt ñ tio a bono inferioriꝰ: ſ ruina ex rũ ſi nupſerit nõ eſſe ſeparent᷑ uxo folẽnitates nõ ſunt iti i
ale. qꝛ cõtrahendo bñ fa,/ ptio a bono infe uũ malũ ut a maritis ſepa eſba? verueſt. ſ kecha weie
r ſec roeacndon voto ma⸗ bono ſuperiori. wolrern nen res quaſi adultere ſint nõ uxores: daer ecclie dinn D
le facit. : intelligit h.c. no de tur tales nõ qꝛ ↄiugalẽ fi aleri dez cũ uolunt illas ſeꝑatas reddere mit matrimonium ohppur
poro ſoleni pi uelnudo. ai us inierüt: ſy quia onn tbre⸗· cotinẽtie: facit maritos eax adul religio tamen dirr ⸗· iſſſen
fimn eü vtrüzʒ litoqð eꝛab Primã irrita fecer Bans molnit teror neros:c ſnis uxoribꝰ uiuis miit miimoninʒ. e —
Nengene Eätmtvirams uiter inlinuaret abons anone. que alteras ducũt.quapropter nõ poſ/ doner din n ianan
dain. ci noe vicimd, iy dickre li habere anuc on ſum dicere gdẽ a ꝓpoſito mellori Pitc vonend gro⸗ lman
Aunle deen d 1e 5 mplioris, 4 . ſſi nupſeritfeminas adulte/ fr tonex orine⸗ nerg yf⸗
entrahere ⁊ öbereẽ pec poſta ia nõ dänant ſzn lapſas: ſi nupſer . t tenet ↄtine⸗ tngpri⸗
res ſis⸗ ⁊ tñ inde ſeqnitur nubunt:non quia no Keunk⸗ 5 6 re ſſe nõ ziugia. ſz plane nõdu⸗ frahi⸗ zen e pe
matrimoniũ qð eſt bonũ.⁊ in eis ipſe nuptie danari lu . tinne bitaueri dicere lapſus ⁊ ruinas a ca q nõ. qꝛ obligatio umm
telligitur c de voo buſin· cu dixiſſen nubere uolũt: 9 dirt ſtitate ſacniore que nouent deo naa Eminctanonreuiu ſſint
plici.nec eſt mirũ varx addidit dãnationẽ babaesir⸗ ece ulteriis eẽ peiores. ſi enĩ quod nul ſeit. ntde ↄſe. d. iii ninnine
bonis mald.ar. de en a quajr̃: quoniã priorẽfi noſit te, lo mõ dubitädum ad offenſionem querte. kkaͤ loln iniin
iits wen ſentermals bo rugteut noluos waänanc ſie y chriſti ptinet: cum mẽbrũ eius ha en⸗hareg Bhti ikl
ut plorterr. lie Icuti idit appareat eſſe dãnan . ito:quãto grauiꝰo mus. qꝛ no lolli ꝑ Nſcl
nũ.xi. q. iij. quid ergo. ſicuti cicdlit appareat ei int: bide ²* nõ ſeruat marito: quãto gra . funonin niſe voi
Paſäone opus operans ſequant᷑ nuptie: ſiue delen zſice „ fendit᷑ ipſe deꝰ:cũ illi ipſi nõſeruat᷑ ecnto. er decon en
fuit mali.i.crnciſixio iudeo⸗½ gdicunt taliũ Hõ nõ mi lſigeſ ĩ eo quod exigiroblatũ quod uer. ↄiu. quidã. nã glienane
nio at oberau 1 nalſiſu prtias ſed potius adult diligeter nö exegerat offerendu. cu eniz aq volet ille quantuz Ud
benr maln ne: binidentur ſatis acute nefalli. Jpy qsnoreddarquod noimperio c ninſe fuit i poſlea ſnſ
a paſſio bona. ⁊ ſic malũ põt conſiderare quid dicant: kallit go⸗ ſz cõſilio cõmonitus uouit: cõpellit ptinere dd mnii
Pabe bonu ſe a enoe pe eos ſimilitndo ueritatis: qꝛ eni pulſus is andatt uoti auget ini nõ fieret ſi oino eet dunmnin
eſt illud ⁊ ſi nõ nubẽdo.ſʒ die ſi coni aiü dienntur eligere: laco m 298 bſolut? a voto. ſi tñ ener def
ideſt inis ipſũ chriſti coniugiũ dieu er e itatẽ: quanto minus habuit uo/ abſolut? . le oo
ideſt ᷓnis ipſũ nuptũ nõ ſui. Driſtiana ſanctii bunt. quitatẽ: quanto minus ztraxerit tenet mri ti
Chriſtiana lanctitate nin en 23„ — lagius Straxe ner leep
ccatum. que (bri⸗ uẽdi neceſſiiatẽ. Itẽ pelagius. oniũ. ut no. in illa nſe⸗
Rrapon den edtio nir nancsharmatbirc De uiduis que primà fidẽ irriuam decre quidam. d ſnd
I Suſceptio. laeltſulr⸗run; ultera eſt: ſicut domin? ipſe in iſ⸗ lec Æ uiduis ſub nulla? benedi os eſſe non cõ nigin
matrimoniũ. ſʒ in pꝛimã fidẽ gelio diffiniuit. Ninit autẽ chri S . ſuperius la iuges. ⁊ eſt empha irle
irritã fecerũt.item nõ ꝙ apo⸗ rf 1 õ dominabit᷑: que ctione uelandas up l gei illud. dau⸗ en el
ſtolus bic locutus eſt de his Srab⸗ ainginci⸗ elegir: ſi bomi / te ſufficiẽterqʒ vrediximus: nen ont elug. An⸗
. icit i ſefia prum Sed plane. ab rchrid
qui vouerunt per verba de pᷣ . gboc dicut propria uolütate profe nun . Sed plane. al ncin
Srl ebmeda Pu ir, niniibarochalteſgcl. al leitactato voto le
1 eſt. ⁊ B pꝛobat illa . . rin
. . ici , . ptotiũ uato agitur. ee
viro ſuo viuo.et vbi dicit art lẽni ſᷣim quoſdã.ſʒ veriꝰ ꝑ totũ.c.de votopᷣ giſer
viuente marito nubit. nã ſi nubitò xpᷣo vouet.⁊ iõ intelligimuns et de o x Branius.5 viſ c ig ſicut qui. ſoleni ar. F. e ſi g ugn
Seri’meäſugficſalire nek nine s Bi olemtare erceli 4 E viduis.videt aeligendage nae ſine pelagij. æ bec ſran
it. b. ꝙ votũ in ſui nã ↄſideratũ nõ impedit circũ cripta oi ſo le ʒ ece O vbi fit mẽtio de ↄſtitutionibꝰ gelaſij ſiue helagij. ſim cc
ᷓͤmonachi anteq; ↄſtituerent poterat Otrahere. dic ꝙ tun Fnache e ⸗ lici.⁊ ibi facit mentionẽ de alijs ↄſtitutionibꝰ gele Namü pirgieſ. Aneod
K monachus eſſe non poſſit quin aliq ſolẽnitas obſeruet᷑.ſed poſito ꝙ fue⸗ E 25 nulla. qꝛyidua nõ cõſecratur nec bũdicit. ſʒ tanũ virg Uemn
runt poterant ↄtrahere.io.
*

i. de votis.ſʒ accipiũt velũ de altari.vt.S. e.vidue.
hne T ice r rianl oſt pꝛiſtinũ coniugiũ aſſumptã.fides eniĩ
ſeruanda ẽ poꝛi ↄiugio. xxxiiij.d. fraternitatis. ⁊. C. de ſe. nup.l.iij.
i b Dericuli.i.ppt᷑ periculũ eaꝝ vitandũ poterit deliberare ͥ ſi xc.
n cſ Aetabant.ar. ꝙ peccatũ timoꝛe maioꝛis lapſus fieri nõ vetatur
Rriii o eri
Ate a0. Laqueum. eos coniugii caſtitatemmutabili mẽte
fiui ſepando uel eos p⸗ calcauerint periculiꝰ earum inter/
Ai ciſe obie ne erit: quali deu debeant ſatiſſactio/
len bani. rer verdis ne placare: quia iuxta apoſtolũ pꝛi
mnei tanu cömonitoꝛiſſ mã fidẽ irrita fecerunt. ſicut eniz ſi
nnnte diſſnadendus eſta ſe forſuã continere non porerãt: ʒ
igid⸗ mrimonio nõp ex- apoſtolũ nubere nullatenus ueta/
nmn cõicationẽ nt exę aunu batur ſic habita ſecum deliberatio
e dene vekrontſandeohwtcitedgen
Kni nit. ar. xxij. q. i. ꝛ pus laqueum debemus iniicere:
kin dicanduz ſed llud ſz ſolu adhortationes premii ſem
inin eſ. item ar. ex piterni penaſqʒ proponerc diuini
tittn c. ꝙ nõ p quolibet iudicii: ut a noſtra ſir abſoluta con
moꝛtali excoicanda ſcientia ⁊a illarũ pro ſe ratione deo
kei eſt aliquis anregus Eanincrio cauencum eſanpe
W cõmitiat qꝛ ꝓfra / quod de earü moribus: actibuſqʒ
nuun nnepuiſ,en an beaiꝰ paulus teſtatur dicẽs: quod
* eRereonusKcand- 5 lcnid rvonere hrcrcrünus neſe
che qꝛ nondum obligoa· xXus inſtabilis nõ taà deterreri quaʒ
R ms eſt nec poſt po admoneri uideat᷑ . Nẽ theodo.
dung pter bonũ matrio/ rus.
ſgi⸗ nij. tñ qñqʒ induci DBDe eodem
nn mn penitétia volen-⸗ Iguis uotum uirginitatis ba
lipeccgre. mier de bens ⁊c̃. Quod auiẽ uouẽtes
el (on. deillis. remiſſis auctoritatibus iubẽtur
w d Laqueũ.i.ſim/ Premulis
nterſi pliciter vouerũt im abinuicẽ diſcedere: quoru vo con/⸗
heleeli mo permittẽde ſũt iugia auctoritatibus augu.⁊ theo
Gnint coõtrabere. nt ma? dori ſoluẽda non ſunt: in capitulo
hnefae malũ vitet. ex qui de oratione clericorum euidenter
Ini le. vel vo. veniens oſtenditur. Illud aut innocentii

notelen

W gero erlar in, tes illo uiuẽte cui ſe coniunxerant
unmnn lendo. inere 4 prohibẽtur admitti ad penitẽtiaʒ:
finonigd monendo. increpa lligendu eſturali 2
Nenn do. ? coꝛripiendo. nõ ita intelligendũ eſtutaliquo tẽ/
iſhi mn deberet ei imon pore excludant᷑ apnia: que digne
unH ariſi ille non eme⸗ pniam agere uoluerint: ſʒ ꝓhbiben
Ittikx dein. arg. xyi. d. tur admittiad pniam que ab ince
ußiui enas. ns. et ſti copula diſcedere noluerint. poſt
galn ideo aliqᷓ ptermit ,/ Ppoſitũ ſacre religioniſnõ poteſt
nng mnk exponi. neer· deo ꝑ pniam reconciliari: qua ad
roꝛ incntiat ſicut di habinũ ſue ꝓfeſſionis redire negle
it cit beda de pe. d.iiij xerit.tũc enim ille cui ſe iunxerat ei
i renenar. deſfunctus erit: cuͦ ab illiꝰ illicitis
gtüdn 3 Yuis Lots amplexibus hec penitꝰ receſſerit:
ſatln Sndlieckervonen ut iſte ſit ſeſus capituli: que xpõ ſpi
iin poteſt otrabere cI ritualiter nubunt: ſi poſtea publice
lehni alia que ſimpliciter nupſerint nõ eas admittẽdas eẽ ad
üſhr vonit? non videt penitemiam cenſemus: niſi hi qui
innnn teneat matrimoniũ bus ſe iunxerant: de mũdo receſſe
ſah cum neuter poſſit rint: eis ſubaudiẽduʒ eſt nubẽtibꝰ.
dun nebuß erigere. vo. tunc eniz uiri de mdo recedunt:
dn Daee rouiſſe gnũ tuc defungunk cum ab eor concu
uu dybene enet mana piiſcentia ipſe penius ſe alienaue/
in’ monii. quia vterqq rint: ſicut mundus ei dicitur mor/
vſſol⸗ poteſt reddere.ſed
WN quo cum reliquus
1H non exigat. vterqʒ enim ſi ſciat alterũ indigere nec poſſe exigere.re/
els — liquo debet cõmilceri ⁊ vterqʒ reddere dicetur.ſʒ qꝛ ſi quis vouit ꝙ
4 en nunq redderet ſi vxoꝛẽ ↄtingeret eñ ducere.ſi poſt ducat non tene
önen lur votũ tale ſernare. qꝛ pꝛeceptũ eſt apoſtoli de debito reddendo.
xxiij. q.iiij. 5. his. ſed quid ſi aliquis iurauit q nunqꝙᷓ; cognoſceret
4 aliqua mulierẽ. ſi poſtea duxit vxoꝛẽ bñ tenet matrimoniuʒ.nungꝗd
160 ergo peccat cognoſcendo cũ iuranerat non cognoſcere. dicũt quidã
Y pꝛima vice peccat ſed poſtea non.⁊ idẽ dicũt qꝙ poſt votü ſimplex
os eima vice cognoſcẽs vxoꝛẽ peccat. quia ſi ſemper peccaret cogno/
ot cendo tale matrimoniũ illicitnʒ eſſet.ſed hoc nihiil eſt.ſed dico ꝙ

mmnmmmnmnmnmnmm

eVtz noſtra. ar.

XXVI.

quo uirgines ſacre publice nuben

non peecat cognoſcendo.licʒ cõtra iuramentũ faciat. ſed iũc peccat quando
ſidem frangit deo. vel dic ꝙ talis permittat ſe cognoſci ⁊ non cognoſcat.⁊ ſic
ſaluabit iuramentũ cũ potius videatur pati q; agere. Ierum quero cum iu⸗
ramentũ ſii de iure naturali ſicutæ votum.quia ſicut dns pcepit.vouere ⁊ red
dite.ita pꝛecepit reddas domino iurumenta tua. quare votũ diſſoluit mrimo

tuꝰquẽ ſuis illecebris nõ aſtringit:
T ille ꝑbibet᷑ mortuꝰ eẽ mundo ꝗ
nihil in mũdo ↄcupiſcit.hoc auteʒ
ſic intelligẽdũ eẽ ex ſubſequẽti exẽ
plo idẽ Znoccrias oñndit dicens:
quecũqʒ uiro uiuẽte alteri nupſerit
adultera habeat᷑:nec ei.agẽde pnie
locꝰ ↄcedat᷑: niſi vnꝰ ex bis fuerit
de functꝰ.hoc de derelicta intelli⸗
gendũ eſt que ſi uiuẽte uiro ſuo al⸗
teri nubit adultera eſt: nec ad peni
tentiã admittit᷑:niſi uel primus re
uertatur in puluerẽ de quo ſumptꝰ
eſt:uel ſecũdus ab eius copula ceſ
ſando ei moriatur ut ſupra dictũ ẽ.
quia ergo xpũſcui ſpũaliter nubũt
iam non morit᷑:mors illi ultra non
dñabit᷑ reſtat ut ille cui ſecundo nu
bũt ei moriat᷑.in utroqʒ aũt niſi ſic
intelligeret᷑:eẽt ↄtrarius dño dicẽ
ti ꝑ ꝓphetã. In qnacũqʒ hoꝛa pec
cator ↄuerſus fuerit ⁊c. ⁊ cũctis in
terpretibus diuine legis inuenire
