niſi ſuam uel ſuoꝛũ

iniuriam pꝛoſequa

tur. ſed dic ꝙ in di⸗
uerſis libellis pñt
dno accuſari. ſ ter
tius non põt.niſi ſu
am nel ſuoꝛum iniu
riam pꝛoſequatur
vt hic dicitur. ?.C.
qui accu.non poſſ.
l. cum rationibus.

ſed in vno libello non poteſt duos accuſare.niſi ſuã vel ſuox in uni
am ꝓſequat᷑.nt in illa.l. hos accuſare.niſi cũ crimen cõeeſt. vſ.ff.de
adulte.qui pnpillã.ꝭ.i.ſed in crimine adulterij nõ pnt duo ſimul ac

cuſari.C. de adulte.reos.

8 & Mümoſue. accuſatoꝛi licet nobis dare pecuniã in cã⸗ ſaguinis. ſ
ꝗq dat pecuniã ⁊ nõ in cã ſanguinis. ꝓ cõnicto habet᷑.vt.j.q. iij. .no

tãdũ.ᷣin fi.v.in oĩbꝰ cãis.ſʒ nõ licet accuſati reciꝑe.vt.s.i.q.i.coõcui
ſionis.tñ poſt finitã accuſationẽ qnqʒ remunerat᷑ accuſatoꝛ.ut. 5.
Ern; di. ſigs papa.⁊.j.iij.q.v.accuſatoꝛes.vi.q.i.S. verum.
e .k lʒ nõ ſint infames.vt ex de oꝛ.

MQui falſu teſtimoniũ.iſti repellũt
cog.cum dilectus in fi.

u Pauꝑtatem. ꝓpter hoc repellũt᷑ teſtes.ut.iiij.qiij.teſtiuʒ.dum

Kii

iriuhi

c(de

ilern

7

n
Aene
grphin
ſehono⸗

oſ

(ope⸗

Pgfrods⸗

e woin
btini

Woi⸗
un dehl⸗

zuin

plr
ſo owt
(inige

Henppen
nmßrar
Auuhelen
Uygi oc
Uitſtrvel
.Joo
ltoepo⸗
repeten

ferie
(ſags.e.
s duabe

nint ieg

ogmn

lr halt
iiſr.
eNink
hlpron

emiin

lanſdn
Rahaci
ulcine
Cfmmio
altti
ſunmhin
e ſ
ene⸗
Cnini

ſemn

hei
nnnin.
igden

ſe
e
ntni
füigonn

elide
Perdn
iſiſſn

enbntii⸗
antri
per n
nigtcht
ſen Cltn
nnnn
Eleiggte⸗
enn
6 cn 4
W
ſnd
e
hltes
LAi
NE
libnl
undeinn
Huinittn
W
eniane
dſee
Uiſieln
ognim
Mmenchtnn
ſeigntn
entipole
rohe
dbs tfi
et Mugfrt
Amenctün
clasttn
Atong
poontit

pinikeregr

lepens.
Oleſmt

CkeiNtaa

ieinn
D
nigtalin
Uniungbut
batſnſt
nefenm

tamẽ rõne pauꝑtatis ſit ſuſpectus. vt inſti. de ſuſpec.tu. §F. ylt. pauꝑ

tas eniĩ nõ ẽ de numero maloꝝ.xv.q.i.illa in ul.
a Apoſſeſſiõe.ñ tñ ab eis pñt repetere poſſeſſiõeʒ ꝑ iterdictũ vñ
yi. licet eni nullũ interdictũ infamet.tn diminuit ⁊ ſuggillat: opinio
nẽ eius ð quẽ ꝓponit᷑.vt.ff. de obſeg.l.ij.nec etiã in iniegꝝ reſtitu/

q.iiij..aliqũ. Nec requirit᷑ hic ſcia oĩuʒ ſʒ pluriũ.vt.ſ.e.ð manifeſta.Eſt aũt
qðdã factũ ↄtinuũ ſiue ꝑmanẽs.qðdã interpolatũ.qðdã ſtatiʒ trãſiẽs. J n no
toꝛio facti ↄtinui nullꝰ oꝛdo iuris exigit.vt i decre.tua. In notoꝛio facti int᷑ po

lati ſemiplena ꝓbatio regrit᷑.vt ex ð vſur.cũ in dioceſi. Notoꝛiũ actu nõ ꝑma
nẽs.ꝓbabiliter põt negari.vt ex de ſoꝛtile.ex tuaꝝ. Hotoꝛiũ iuris eſt de quo

nclllite

tio petit᷑ ð pentes.
vel pronoſ. vt. C. 9

caduerſus quos n tamen omnes: ſi ſuam iniuriaʒ exe
inte. reſti. l. vlt. quantur mortemue propinquorũ
b Mõ ytcrimen. defendant: ab accuſanone non ex
niſi aoce iuwtie cludũtur. Liberi libertiqʒ non ſũt
eilere ueniat probibendi ſuarum defendenda/
yt. ff. ð in ins vo. ſʒ rum rerum gratia de facto paren/
eſi. . pe. ? ult. J.xij tum patronorumue queri: ueluti
q.ij. qui manumit⸗ ſi dicant ſe ui a poſſeſſione ab his
tit. Aliter nõ põt a⸗ expulſos ſcilicet non ut crimen in
gere ꝓ iniuria ↄ ta⸗ eis intendant:ſed ut poſſeſſionem
les pſonas. vt. ff. recipiant. Mam a filius non qui/
iniur. nõ ſolum. F. qeʒ prohibitus eſt de facto matris
e Uas poõt. ſine. n. conqueri: ſi dicat ſuppoſituʒ ab ea
gs ſit cõdẽnatus ſi⸗ partum:quo magis eoheredẽ ha

ue abſolutꝰ tñ ſuꝑ

cuſatoꝛe petẽte.anut
ex lege qñ accuſa/

beat:ſed ⁊ eam ream lege cornelia

eodẽ crimine ſepꝛ? ſacere ei permiſſum non eſt. Ab
aind pGrent:e de alio delatum alius deferre non po
1 bolinise publi teſt S eum qui abolitione publi
ca. Triplicit fit ab⸗ ca uel priuata interueniẽte aut de⸗
olitio aut publice ſiſtente accuſatore de reis exempt⸗
ob diẽ inſigneʒ. vel eſt: alius deferre non prohibetur.
ob rem ꝓſpere ge⸗ Mulierem propter publicam uiti
ſtam. aut pᷣuatiʒ ac/ litatem ad annonam pertinentem

audiri a prefecto annone deferen/
tem diuus ſeuerus ⁊ antonius re/

eeſnreiee ſcripſerunt.famoſi quoqʒ accuſan
abolitiõe pot accu⸗ tes ſine ulla dubitatione admittun

ſatoꝛ repetere rem

finitis ferijs.j.xxx.

dies. vt. ff. ad tur/

tur. milites quoqʒ ad hanc accuſa

tionem admittendi ſunt.ſerui quo
qʒ differentes audiẽdi ſũt. ¶ Hiſ

pil.ſigs. .l. ſe. H in omnibus auctoritatibus datur in⸗
dluſs vilab dc telligi quod nullus eſt condem/
miae nell g⸗ nandus: niſi iudicio ordinabiliter

ſiſtit. Haliꝰ bñ ad/
mittu. ſ. xxx. dies.

ſ. e. q. vlt. in i. de illis intelligenda ſunt:quorum
eAd annonã. cũ crimina ſunt occulta. Ceteruʒ que
H crimẽ.ſ.fraudate manifeſta ſunt: iudiciarium ordinẽ

anone ponat᷑ inter
excepta crimina ?

habito aut conuincatur: aut reum
ſeipſum confiteatur: NMerum hec

non requirunt. ¶ Ande ambro/
ius.

iſtud crimen eꝗꝑpat . . anikeſta in Ji
criminl dilapidati⸗· Sine accuſatione manifeſta iudi/
onis. videt ꝙ ibi Lentruůurrr
libet admittat. Na Anifeſta accuſatione non in
feia cuiꝰ nõ inte Idigent. C Aem nicolauſ pa
eſt. ſipietate ducit. pa carolo regi.
admittit᷑ ad crimẽ
e u cri De eodem.
ſuſpecti tutoꝛis iſti. .
veſuſp ſe Ae lotharius rex nepos ue
de ſuſpec. tn. S. Oſe .
quẽs. Nec in Hcr ſter fecit: accuſationem non
mine tener gs iſri indigẽt. manifeſtas enim ſunt teſte
bere. ut ĩ aut. vt iuꝑ apoſtolo opera carnis: fornicatio
di.ſin quoquo ſu. immundicia æc. In manifeſtis eni
eco i. 5 calliditate accuſantium non oppri
Dn ala mitur reus: nec tergiuerſatione
mmr. ? quid ſit noto prium crimen celatur: cum culpa
riũ ignoꝛamꝰ.ſcias

ͤ alið eſt fama aliud manifeſtũ. alið notoꝛiũ. Sama qnqʒ ex ſcia
qnqʒ ex ſuſpiciõe ꝓcedit.qnqʒ ex certo.qũq; ex ĩcerto auctoꝛe.vt ð

2

ſua oculis omnium ſponte ſe inge
rat atqʒ ideo in talibus iudiciari⸗/
us ordo non requiritur: qui ideo
tantum inſtitutus eſt:ut nec inno/
centia inſidiis pateret aduerſantiũ
nec culpa delinquentium ſententiã
effugeret iuſti examinis. ¶ Un/
de ſtephanus pa. leoni epiſcopo/
po thianenſi.
Ordinem iudiciarium manifeſta
non deſiderar cauſa.
E maiſeſta a nota plurimisꝰ
cauſa non ſunt querẽdi teſtes
ut ſanctus ambroſius ĩi epiſtola ad
corinthioſdicit:de fornicatore ſen
tentiam exponens apoſtoli. Judi
cis inquaʒ non eſt ſine accuſatoꝛe
damnare:quia dominus iudam cũ
fuiſſet fur:quia non eſt accuſatus:
minime eiecit. cognito autem ope
re iſto pellendum illum apoſtolus
de cetu fraternitatis cenſuit. om/
nes enim crimen eius ſctebant
non arguebant.publice enim no/
uercam ſuam loco uxoris habebat
in qua re neqʒ teſtibus opus erat
neqʒ tergiuerſatione aliqua pote
rat tegi crimen. Et paulo poſt: ab
ſens facie preſens auteʒ auctori/
tate ſpiritus ſanctus qui nuſquam
abſens eſt iam iudicaui ut preſens
eum qui hoc admiſit.tradi ſatha/
ne in interitũ carnis:a ifra.Sʒ ſciẽ
endũ ẽ:quod eorum que mãifeſta
ſunt:alia ſũt nõ iudici ⁊ icognita a
liis:alia ſũt mãifeſta aliis ⁊ occul⸗
ta iudici. Quedã vo ſũt nõ iudici
2 aliis. Que indici tantũ nõ ſũt: ſi
ne exaĩatõe feriri non poſſũt:qꝛ dũ
accuſatoris perſõa aſſumit᷑ iudicia
ria ptãs amittit. In una.n. eadẽqʒ
cã nullus ſimul põt eẽ accuſator ⁊
iudex. ¶ VUnde aug.in home. de
penitentia. .
Quando aliqui ſũt corrigẽdi quã
do tolerandi.

Vlti corrigunt᷑: ut petrmul

ti tolerãtur:ut iudaſ:multi ne
ſciũt᷑ donec ueniat deus:qui illũia
bit abſcõdita tenebrarum.⁊ infra.
Noſ vo quẽquã prohibere a cõio
ne non poſſumuſ:quãuishec pro
bibitio nondum ſit mortalis ſed
medicinalis:niſi aut ſpõte ↄfeſſuʒ

aligs eſt ↄdẽnatꝰ uel ↄfeſſus
iñ in h̊ notoꝛio qnqʒ õ negã/⸗
tẽ reꝗrit᷑ ꝓbatio.vt ex de ſen.
⁊ re iudi.ſic. Itẽ qñqʒ nõ ſuf/
ficit gs ſit ↄleſſꝰ niſi ſit cõ⸗
feſſus ⁊ cõuictus.ut.j.e.q.vi
§. ſũt etiã quoꝝ..in occultis
Motoꝛiũ pᷣſũptũ ẽ.vt ſi aligs
publice hitꝰ ẽ ꝓ filio alicuius
ibi nõ reꝗrit᷑ aligs oꝛdo iuris
yvt ex de fil. pᷣſ. michael. ⁊.c.
quoniã.̊ eni ꝙ aliꝗs ſit alte/

rius filiꝰ nõ põt vere ꝓbari.

ut. ff. de ↄditio. ⁊ demõ.luciꝰ

g 0 De lotharius manite

ſta. j. xi.q.iij.eoꝝ h.ſʒ
ibi nõ erat notoꝛiũ ſʒ manife/
ſtũ.⁊ ſic nõ obſtat.iij.q.v.qꝛ
ſuſpecti. Etia ſi ſit notoꝛiuʒ.
tñ nihilominꝰ hec citatio foꝛ/
teẽ faciẽda.ſ.e.ꝭ.qn.xxiiij.q.
iij. ð illicita.⁊.j.e.deꝰ oiĩpotẽs
2 ſnia ferẽda eſt.ut er̃ de ap.
cũ ſit romana.in fi.ſed nec ꝓ
batio neqʒ purgatio ẽ reꝗren
da.ut.j.e.deꝰ oiĩpotẽs.vt ex ð
purg.ca.cũ.dilectꝰ.fit tũ ꝓba
tio qnqʒ ex abũdãti er ð elec.
bõe.⁊.ff.de manu.cãm.ĩpᷣn.
⁊.xxiiij.q.i.pudẽda. in fi.nil
enĩ tã indubitatũ ẽ.quin ſolli/
citã dubitatiõem admittat.vt
in auẽ.de tabel.ĩ medio.col.
iiij.

h E maifeſta. plurimis

gnõ regrit oĩum ſciĩa
foꝛte ſufficiunt.x.vt.x.q. iij.
vnio.iudici tñ dʒ eẽ notũ. xxi
ij.q.iiij.cũ quiſqʒ. AUñ põt cõ
tingere ꝙ aligꝗd eſt notoꝛium
apud delegatũ qð nõ ẽ notoꝛi
um apnd delegatẽ ⁊ſi cẽ audi
ret᷑ coꝛã delegãte ille ꝓcede⸗/
ret ſᷣm oꝛdinẽ iuris.ſʒ delega
tꝰ nõ.vt ex de pur.ca. cũ dile/
ctꝰ. Idẽ ẽ i iquiſitiõe.põt enĩ
eẽ ꝙ delegãs poſſet inqnirer
de crimĩe alicuiꝰ.ſi apud enʒ
eſt infamatꝰ.ſʒ delegatꝰ non.
e de accu.cum opoꝛteat.

i ¶ Sine accuſator. Nõ ꝙ ne

mo eſt ↄdẽnãdꝰ ſine accuſa/
toꝛe.ut.ff.de mu.⁊ ho.reſcri-
pto.S.ſigꝗs accuſatoꝛẽ. Sʒ fal
lit in charta ſuſpecta cui fiðᷣs
nõ fit. C. de ꝓba.iubemuſ.⁊
cũ teſtis fraudulẽter æ ꝓcacit᷑
rñdet.C. de teſti.nullꝰ.⁊ ĩ tu/⸗
toꝛe ſuſpecto.ff.de ſuſpec.iu.
l. iij. F. i. . iij.q.ij.qꝛ ea.⁊ quã
do maritꝰ excipiẽdo cõdẽna/
tur de lenocinio.ff. de adult.
l. ij. F. ſi publico.⁊ quãdocalũ
niatoꝛ punitur. C. de calũ.l.i
Addit᷑.vi.caſꝰ quãdõ crimè

ꝓbat᷑ ꝑ inꝗſitiõem ex de accu.qualiter ⁊ quãdo.vii.cũ defic reꝰ ĩ purgatõe.ex

de ſimo.de H.viij.in notoꝛijs ut hic.

lꝛ ¶ Omnes.ſ.coꝛinthij.

cõ.di.iiij.ſanctũ in fi.Maniteſtũ ẽ qð ſꝑ ex ſcĩa ⁊ ex certo auctor p

cedit.? qdᷣ põt ꝓbari. vt. ff. de teſti. heredes palã. Idẽ etiã qnqʒ dr

occultũ qð põt ꝓbari.C. de ap.eos.ꝭ.ij. occultũ dr qð ꝗnqʒ ſciũt
yt de pe. di.i. .. hec aũt ſecreta. Itẽ notoꝛiũ dr manifeſtũ qð pʒ ꝑcõ⸗
feſſiõem vel ꝓbatiõem vel ꝑ euidẽtiã rei.ut ex de v.ſig.cũ oliʒ. No⸗
toꝛiũ triplex?. eſt enĩ notoꝛiũ facti notoꝛiũ iuris ⁊ notoꝛiũ pᷣfũptio/
nis. Notoꝛiũ facti eſt qð exhibet ⁊ offert ſe oculis oĩum.i.qð ita hʒ
facti euidẽtiã. qðᷣ nõ pot negari.ſupple ꝓbabiliter. ut er ð coha. cle.
ua.x ex.e.ti.vra.in tali nõ audit᷑ appellãs er de ap.cũ ſit romana.
⁊?. c.pterea.⁊.c.ꝑuenit ⁊ credit᷑ ſimplici aſſertioni officialis.vt.iiij.

lI ¶ Sciebãt.eo ꝙ publice ĩ domo ſua videbãt eã.⁊ ſic ex ð coha.cle.⁊ mu.tua
m ¶Tergiuerſatiõe.i.diſſimulatiõe. “
n ¶ Abſens.iudicari. abſens excõicat᷑ ut er de ap.cũ ſit romana.in fi.⁊ ex̃ ðᷣ
ſimo.accuſatũ.ſed nũquid abſens abſoluit᷑.ar. ꝙ ſic.j.e.q.v.qto.ar. .ð ſen.
ex.a nobis in fi.ubi certa foꝛma abſolutiõis expᷣmit᷑rñ.ſic nõ eſt abſoluẽdus
ſi m̃ aliter abſoluit tʒ abſolutio.ut er de re.iu.oĩs res.xxx.q.v.obijcitur.
0 (D Vlti coꝛrigunt᷑.nõ poſſumꝰ.noĩatim ſʒ in gñe.ut.x.q.i.quidam.
pQuã nis.interpoſitio eſt.
q Moꝛtalis.ante cõtẽptũ.xxiiij.q.iij.nõndum.,.
r ¶ Medicinalis. ut ſpũs eius ſaluus fiat.ut.xi.q.iij.audi.niſi ſit incoꝛrigii⸗

Lau.

lis.ut.xi.q.iij.nemo epoꝝ.⁊.j.xxiiij.q.iij. coꝛripiat᷑.⸗ notandum in fi.
Q ¶BSeculari. i. de rebus ſecularibꝰ. vel loꝗt de laico.⁊ ſic uõ ẽ S.ex de iudi.at

ſi clerici. ar. hinꝰ.c.vr ꝙ clericꝰ ð crimie ciuilit᷑ ↄuict

2 ifamet ꝑ ſniaʒ latã i ipʒ

a laico ꝑ recõuẽtiõem.vt.vi.q.i.beatꝰ petrꝰ.⁊.c.ifames.ar ex oe teſti.decetero
⁊. iij.q.v.de accuſatoꝛibꝰ.xxxv.q.iij.cõiũctiões.iij.q.viij.cuiꝰ.imo ſi coꝛã quo

cũqʒ ĩ modũ exceptiõis ꝓba⸗
tur crimẽ coget̃ ad pniam.nã
vncũqʒ clarẽt crimina ⁊c.xx
iiij.q.iij.ecce.naã ⁊ iudiciũ he
reticoꝝ certificat eccliam. vt
ſ. xxiiij.q.i.ſbᷣdiaconꝰ.⁊ iĩ aucẽ
de ſan. epi. .ſi vo crimẽ. coll.
ix.⁊ ſnia ĩ vno iudicio lata fi/
ẽ fac ĩ alio.ff.ð iuriu.ſi duo.
C. de libe.cã iubemꝰ. H̊ verũ
E iter eaſdẽ ꝑſonas.qꝛ reſ iter
alios acta ⁊c.ex de re iud.q;;
nis cuʒ ſilibꝰ. ſimilit᷑ fit fides
ſeculari iudici ꝑ iudiciũ eccle
ſiaſticũ. vt. xi. q.i. ſtatuimꝰ. ⁊=
H ſatis põt admitti. Judex tñ
eccliaſticꝰ nõ põt clicũ rõe illi
ns ſnie pũire quaſi cõnicium
ſi t ifamia cre bꝛeſcit. ex tali
ſnia põt eps ipᷣm cogere ad
pvurgatioem.in qᷓ ſi deficeret
puniat. vt ex de ſimonia ð H̊
nec teſtes purgatiõis ſũt Zrij
poꝛibꝰ teſtibꝰ.qꝛ iſti iurãt de
credulitate.⁊ alij de ſcia.⁊ bn
põt eẽ ꝙ iſti credãt eũ inocen
lẽ.⁊ illi ſciãt eũ nocẽtẽ.nec ob
eſt ei illa ſnia quo ad bñficiuʒ
pel quo ad oꝛdinẽ.ex᷑ ð exce.
deniqʒ. de oꝛ.cog.cũ dilectus
iij. Sʒ foꝛte põt ipᷣm cogere
ad pniam.nã etiã in cã coꝛre/
ctiõis tenniſ ꝓbatio ⁊ ſcia ſuf
ficit.ð ſpõſa.pterca.xxij.q.v.
H videt᷑.imo ſufficit vnꝰ teſtiſ
quo ad ſniam medicinalẽ. vt
de teſ.co. puenit.de cõ.di.iiij.
cũ itaꝗʒ.ex ð ↄſangui.⁊ affi.
ſuper co.
b ¶ Accnſatoꝛ ⁊ index ꝙ fie/
ret ſi occultos tales accuſare/
mus. .
Silia. ar. ꝙ lʒ aligd ſpalit
de vno dicat᷑.tñ extendit᷑ ad
oĩa ſilia ut.j.e.deꝰ oĩpotẽs.x
xxij.q.vij.apoſtolꝰ.xvi.q.iij.
lIʒ di.lxi.miramur.ut.S. di.v.
ad eiꝰ.ðff.de fũ.inſtru.queſitũ
§. vlt. ff. de adimẽ. lega.l. lega
ia.ff. ð ali.⁊ ciba.leg.l.vᷣba.ff
ð ſupel.le.legata.xvi.q.i.hĩc
eſt etiã.ar..C.de ꝓcurato.
maritus.
d & Ciũ foꝛnicarijs.indeiſ vel
gentilibus.
et H Foꝛnicarijs.ſ.occultis ni

aut ĩ aliquo ſiue ſeculariſiue eccle
ſiaſtico indicio noĩatũ aut ↄuictuʒ
quis eni ſibi utrũqʒ auderet aſſu
mere:ut cuiuſquã ipſe ſit⁊ accuſa
tor ⁊a iudex. Huiuſmõi etiã regulã
paulus apoſtolus ĩ epiſtola ſua ad
corinthios breuiter inſinuaſſe itel
ligit᷑:cũ quibuſdã ↄmemoꝛatis cri
minibꝰ eccleſiaſticis formã ad oia
ſimilia ex quibuſdã daret.ait enim
Scripſi uobis in epiſtola. Ne cõ
miſceamini cũ fornicariisꝰ: nõ uti
qʒ fornicariis huius mũdi autaua
ris aut raptoribꝰaut idolis feruien
tibus:alioquin debueratis de hoc
mũdo exire. NMõ enĩ poſſũt hoĩes
in hoc mũdo manẽteſ niſi cũ talibꝰ

uiuere:nec eos poſſunt lucrifacere

chriſto ſi eorũ colloquiũ ↄuictũqʒ
uitauerit. unde dominus cũ pecca
toribus publicanis comedẽs nõ
eſt inquit neceſſariꝰ ſanis medicuſ
ſʒ male habẽtibus. nõ eni ueni uo
care iuſtos ſʒ peccatores ad pniaʒ
7 iõ ↄſequẽter apoſtolꝰ etiã adiun
git. Müuũc au ſcripſi uobis:nõↄmi
ſceami ſornicariis. Siquis aũt fra
ter noĩat᷑ fornicator aut idolis ſer
uiens:aut auarus:autmaledicus:
aut ebrioſus aut rapax cum huiuſ/
mõi nec cibũ ſumere. Quid enim
mihi de his qui forisꝰſũt iudicare
nõne de his qui itus ſũt uos iudi/
catis:de his aũt qui foris ſũt: iudi

cabit deuſ. auferte malũ a uobis ip

ſis.quibus uerbis ſatis oſtẽdit: nõ
temere aut quõlibet ſʒ per iudiciũ
auferẽdos eẽ malos ab eccleſie cõi
one:ur ſi per iudiciũ auferri nõ poſ
ſunt:tolerẽtur potius:ne peruerſe
malos euitãdo ab eccleſia ipſe di/
ſcedens: eos quos fugere uide/
tur uinciat ad gehennam: quia ad
hboc nobis in ſcripmiris ſunt exem
pla propoſita: uelut in meſſe ut pa

ſi in caſibꝰ. q. d. nõ ẽ aliqua ꝑs mũdi in qna non ſint tales mali.
¶Signis aũt.q.d.quare hic nõ dicas de alijs q; de fratribus.rñ.

g ¶ Moiĩat᷑.per ſniam.

h¶Qui foꝛiſ.i.qui nõ nii iuris.xvij.q.iiij.ↄſtituit.v.di.xlx.qui ſyncera. dic

vt nõ.xxviij.q.i.ſepe.

i Judicare.qtũ ad excõicatiõem.

ſz coꝛpaliter pñt puniri.vt.xvij.q.inij. cõſti

tuit.ar.ꝙ excõicatꝰ nõ põt iteꝝ excõicari.de h inuenies.iij.q.iiij.engeltrudã.
le ¶ Suſpicionis.ſubaudi temerarie.ſi violente ſecus.xxxij.q.i.dixit.
I“Extraoꝛdinario.agendo contra eum denũciatiue uel inquiſitiue. qui mo⸗
dus nouus eſt ⁊? extraoꝛdinarius ſm quoſdaʒ. Sed dic ex.i.pᷣter hoc uel con
tra oꝛdinem inris ſcʒ qꝛ non eſt de foꝛo ſuo cum ſit occultus vnde ſequit᷑ vſur
patio. Nam vſurpare quis dicitur cum uendicat ſibi qð ad ipᷣm non ptinet.
m &. MNam ſi noiatio.i.infamatio.ſ.xxv.q.ult.c.ult.xxxx.q.vi.ſi duo.arg.
famã nõ ꝓbat᷑ aliquid. er̃᷑ de coha.cle.⁊ mu.tua.extra de eo quicogno.ↄſan.
yx.ſue.ſuper eo.ſed fama cum alijs adminiculis ꝓbat.iiij.q.iij.ſepe.ex de p

ſump.illud de ap.c.i.

n 8 Ipeccauerit in te.ſ.leſum nel te teſte.quidã totam hauc auctoꝛitatẽ in⸗
telligunt de occulto peccato.⁊ exponunt adhibe vnum uel duos teſtes
qui ſint teſtes facte admonitionis.⁊? qð ſequitur.dic eccleſie.i.ſacerdotibꝰ qui

oꝛent ꝓ ipᷣo nel admoneant eum deſiſtere a peccato.⁊ tali qui põt

eſſe ⁊ nõ

obeẽ.xxij.q.v.hoc videt᷑.⁊ qð ſequit᷑.ſit ibi ſicut ethnicuſ ⁊c.qtũ ad pꝛiuatã

cõionẽ ſed non in pubiico. ut. vi. q.ij.ſi taãtũ.ſed huic opinioni cõtra

dicit.xlv.di.ſed illud.⁊ ex de iudi.nouit.xi.q.iij.pcipue.ubi habes
ꝙ etiã i manifeſtis loquitur hec auctas. Alij intelligunt totam de
manitfeſto.ſed eis contradicit augu.ibi ſolus noſti.Tertij dicunt ꝙ
pncipium de occulto ⁊ ſequens de manifeſto loquit.ſed eis cõtradi

lea ſufferat᷑ uſqʒ ad ultimũ uentila
bruʒz. uel intra illa retia ubi piſces
boni cum malis uſqʒ ad ſeparatio
nem:que futura eſt in littore.ideſt
in fine ſeculi equo animo toleren/
tur. Mon enim contrarium eſt il/
lud buic loco:quod dicit apoſtolꝰ.
QZu quis es qui iudicas alienũ ſer
uum:ſuo domino ſtat aut cadit.
Noluit enim hominem ab homi⸗/
ne iudicari ex arbitrio ſnſpiciõisꝰ
uel etiam extraordinario uſurpato

iudicio:ſed potius ex lege dei ſe/

cundum ordinem eccleſie ſiue ul/
tro confeſſum ſiue accuſatum atqʒ
cõuictum. alioquin illud cur dixit
ſiquis frater nominatur aut forni⸗
cator aut idolis ſeruiẽs ⁊ cetera.ni
ſi quia eaam nominationem uoluit
intelligi que fit in quenquam cum
ſentẽna ordine iudiciario atqʒ cũ
integritate profertur. Nam ſi no/
minatio ſufficit: multi damnandi
ſunt innocentes:quia ſepe falſo in
quoquaʒ crimina nominantur: nõ

ergo illi quos monemus agere pe

nitentiam querant ſibi comites ad
ſupplicia: nec gaudeant quia plu/
res inueniant ſibiſimiles. nam ꝓ/
pterea non minus ardebunt quia
cum muliis ardebunt. Ideʒ in

eodem.

Peccaium quod tãtum iudici no
tum eſt ab eo damnari non ualet.
Apeccauerit in te frater mus
corripe eum inter te ipſum
ſolum. Quare: quia in te peccauit
NQuid eſt in te peccauit:? Tu ſcis
quia peccauit: quia enim ſecretum
fuit quando in te peccauit: ſecre/
tum quere cum corrigis quod pec
cauit in te.nam ſi ſolus noſti quia
peccauit in te:⁊ eũ uis coram oĩb⸗
arguere:nõ eris correctoꝛ erroris

cit qð dic. diſtigue
tꝑa ⁊ concoꝛdabis
ſcripturas.io.intel
git ð tali occulioqd

ſcit ab aliquibus ?

poteſt ꝓbari ⁊ uocã

tur teſteſ ut pꝛobet

admonitio facia q
niſi pceſſiſſz admo
nitio accuſare non
poſſet. ut.. e. q. vij

accuſatio.⁊.c.ſigs

erga.nã ſi ad admo
nitionẽ ecclie nollʒ
penitere.iſti poſſũt
eẽ teſtes admoniti⸗

onis facte.⁊ hoc in
nuit ubi dicit foꝛte.
qð tamẽ ſcis ⁊ ego

ſcio ar. ad hãac ſo⸗
lutiõem. extra ð iu⸗

di.nouit. Sʒ iſti op

ponitur. quare er-
go dicit aug. iu ſol⸗
noſti. rn. hic ſolus
nõ excludit pancos
ſed multitudinẽ.ſi.
di. viij. ſi ſoluſ.⁊ ibi

quõ ſedet ſola ciui⸗

tas.i.cũ paucis. ſic
xv.q vij.5.ſi ſolus.
j.e. q. vij. . de his.
Muüc querit utruʒ
hoc ſit pcepium oi⸗
bus videlur eiſto

extendatur ad oẽs

j.e.q.vij.quapꝛopt
xi.q.iij.pꝛecipue.x
xiiij.q.iij.taʒ ſacer/
dotes.xlv.di. ſed il
lud.quod.h.conce

dit. ſed dura ẽ bec

opinio ⁊ conſtituit
omnes traſgreſlo⸗
res.ſed.AH. dic ꝙ
eſt mandatum ad

omnes qui ſunt in
magiſtratu poſitiſi
ne ſint clerici ſiue

laici. arg. xxiij.q.ii
ij.duo iſta.xyxii.q.ii
ij. de pꝛeſbyteroꝛuʒ

ad alios eſt conſili

umm. ⁊ hoc eſt neruʒ
de peccato iã facto
ſed de peccato ad/

huc faciendo omnibus eſt pꝛeceptum. xxii.q.v. hoc videtur. xc.diſ.
diaconi.extra de cog.ſpi.tua.Et intellige pꝛimã ꝑtem quãdo platuſ

ſcit peccatũ per ſe.ſcðᷣaʒ qn ei ab alio denũciat᷑.quicũq; ergo habʒ

ſamiliam tenetur coꝛrigere eã.xxiij.q.iiij.duo iſta.⁊.q.v.no putes.
⁊ ꝙ teneat᷑ preceptine quo ad pᷣlatos.quo ad ſubditos conſultiue.
eſt. ar. xxiij. q. viij.c.i. Itẽ dubitatur an infames ꝑſone admittãt ad
denũciatioem ⁊ criminoſe.⁊ vider ꝙ ſic.qꝛ oẽs ex pcepto ad hocte/
nentur. Nam ⁊ hereticus admittitur.xxiiij.q.i.quiſquis.⁊ aliene
perſone viles.ut extra de ſpon. pꝛeterea.ij.⁊ vbi agitur ad coꝛrecii
onem non requiritur tantus rigoꝛ.ut.xxij.q.v.hoc videtur.de bo⸗
na fide enim agitur. vnde non conuenit de apicibus iuris diſputar.
ff. mandati. ſi fideiuſſoꝛ. . quedam. Econtra videtur. quia tantum
honeſtioꝛes perſone admittuntur.xxxv.q.vi.epiſcopus.in fi.⁊ non
infames.ut de teſti.cog. pꝛeterea.nam etiam ad populares actioes
non admittuntur niſi perſone integri ſtatus.ut.ff. de popuia.ac.po
pularis.ego credo quemlibet admitti.dum tamen bono ʒelo denun
ciet.extra de re iudi.cum.i.⁊.a.ſed lʒ infames admittantur ?⁊ irre/
gulares.non tamen criminoſi. cum enim tales non coꝛrexerint ſua
crimina.credendum eſt ꝙ malo ʒelo denunciẽt crimina alioꝝ.io. ſi
militer eſt in teſtc qui in cimili c non admitut᷑ niſi poſt pniam.ex de

teſti.teſtimonium.b.

D

ſton

en
a

(

iet

(ſ

heg

D

wt

ſug

len

Mn
(G
.
mob

b

(ſne
uocl
ſſi/

ſ

ch
nr

Hren

lurcne

(pti

(hnti

dod
(mif
i hoe

euet

Mävt.
(berge
C
Uberel

0

lun anp
ont
(Li

i ſbi

iinin
Kuſtin
lnimni

uit
iidens

uſhn
Kine
Ulfeſere
hellc
ſrt⸗
piag
Nineci
ſel
lgiſeb
Nidui
hnime
Con

üffnen

nono⸗
a
miſgt
ſhian⸗

—— —
= = =. =
, =:⁊ - =
= =. EE

Cthen
gtött
ked
weſſn
teſetn,
ront
ſföaſige
ponaitn
1 ltſeg⸗
anſnnte
iniſlt⸗
ſtotienien
wimeſir
CAlſirlnn
Cfefaride
Uuiutrte
tmeſche
ſconiki
D
inantget
Poniur n

=

S=

4

E

B

= =

dickng

Noſtiri e⸗
Nberclclhe
ſhnint!
dniſic
Groſcte
uolcigne
wanſe
ſe ſſ
Hicgentr
hoeſetien
Uusnccengt
enencmm
ſeg ffn
giifum

iiſgiſir

esrn
Nvodhen
.uni
nor anſt
ſnes tniei
d Kait
nncunm
nnescn
nughrnnge
veſnl nn
Hiciag
luan
ſdepteln
Pilrge⸗
abetfr
ebauriit
=
xpcer
mngnic⸗
ieht
4 NoN
onſin
oeacnin

egtond

ſlinti⸗
gint iu
encenn
gunhnie⸗

nmd

C Sed proditor. ſed nõne dñs prodidit crimẽ iude cũ dixit. qui i-

tingit manum mecũ

.

in parapſide.S. e. vnus.⁊ paulus crimen iudeo

rũ tribuno:ut.xxiij.q.iij.maximianus.Rũñ.illi poterant tantum ꝓ
deſſe.xxij.q.v.hoc videtur.itẽ ↄtra.ff. de iniur.eum qui.ſed illud ĩ
telligitur qn quis directe vult aliquem accuſare.

b ¶Suſpectus. j.

xxxii.q.i.dixit dũñs

cMon nouerat.
unde ↄceperat.
d ¶ Occulte. i. non
accedere ad eã: nõ
tñ uoluit eã a ſe re
pellere. xxvij.q.ii.

priuſq. uel occulte

i.ſine ꝓbatione qð
hodie nõ licet.xxx/
v.q.vi.multorum.
e C Scriptura. euã

gelica cũ apoſtolo

dicẽte. peccantẽ co
ram oibus argue.
ſ¶Et ſic agendum
vi. q.ij. ſi tantum.
CLiññ in nos. id
eſt vno uel altero

ſciente. ſʒ ẽt qũ nul

lus ſcit. duʒ tñ pre
ſüptio ſit ð eũ g pec
cat:

b ( Mouerit eps. ð

ſe loquitur ang.
i ¶ Hac auctoritate.
.ſ. euãgelica.
k. Jelantibus. ar.
malo ʒelo denũciã/
tẽcrimẽ fratris au

diẽdũ.hoc ẽ uerũ ſi

proſequatur ſuam
liuria. ut.ſ. q. vii.ſi
quis erga.

ICMon prodimꝰ?.

ad querelã earũ.

m O Eus oipo-
tens. deſcen

dam.angelos mit⸗
tendo. ut ꝓſequit᷑.
n Sciã. tanquam
iudex. ſi hẽs ſciam
tũc traſpone lr̃am
ſic. ut ſciã an nõ eſt
ita.i.an ñ hoc ſit ita
⁊ tunc ĩcipit uerſus
ibi. deus omnipo/
tens.ſi habes ſciat

tüc icipies nerſum

an ñẽ ita ut ſciat. ⁊
leges interrogatiue
vſqʒ ad locũ illũ ñ
iõ hec ⁊c̃.
o ¶Prius quiſquã.
preſumẽdũ ẽ enim
quẽlibet eẽ bonũ vt
xi.q.iij.abſit ẽ de
preſũ. dudu.
p Quã pbare. i.
examinare.
q Quoquo mõ.
i.diffinitiue uel in⸗
terlocutorie.

F Audita. . di. lx
xxvi.ſigd vo.j.xi. .

q.ijj.ĩ cunctis.⁊ er
de pſump. dudum.
Inquirat. cum
iſtud.c. locũ habe⸗
at tatum ĩ cãiquiſi
tionis.nt.e de ac/⸗
eu. qualiter.ii.vr ꝗ
tantum honeſti te⸗
ſtes ſint ibi admit
tendi ĩ c ĩquiſitiõiſ
leoꝙ dicit in fi. fi⸗

ſed proditor Attende quemad/
modum iuſtus ioſeph tanto flagi/
tio: quod de uxore fuerat ſuſpe/
ctus tanta benignitate pepercit:
antequam ſciret unde illa concepe
rat:quam grauidam ſenſerat ⁊ ſe
ad illam non acceſſiſſe nouerat᷑.
Reſtabat igitur certa adulterii ſu
ſpicio:⁊ tamen ipſe:quia non no/
uerat quid dicit euangelium: io/
ſeph autem cum eſſet iuſtus:⁊ nol
let eam diuulgare uel raducere:
uoluit occulteꝰ dimittere eam. Er
go corripienda ipſa ſunt coraʒ om
nibus que peccantur coram omni
bus.ipſa uero corripieuda ſunt ſe
cretius que peccantur ſecretius.
diſtribuiie tempora ⁊ cõcordabit
ſcriptura.ſic agamus a ſic agẽdũ
eſt:non ſolum quandosin nos pec
catur:ſed etiam quando peccatur
ab aliquo ut ab altero neſciamr.
Nel. cio quem bomicidam noue/
rit epiſcopus ⁊ nemo alius illum
nouit. Ego nolo eum publice coꝛ
ripere:⁊ tu queris inſcribere pror
ſus nec prodo necitamen negligo
corripio tamẽ in ſecreto.pono an
te oculos eius dei iudiciuʒ:terreo
cruentam cõſcientiam: perſuadeo
penitentiam.hac auctoritate pre/
diti eſſe debemus. Unde aliquan
do homines reprehendunt nos
quod quaſi non reprehendamus
aut putat nos ſcire quod neſcimus
aut putãt nos tacere quod ſcimus
forte quod ſcis ⁊ ego ſcio nõ tamẽ
coram te corripio:quia curare uo
lo non accuſare. Sunt homines
adulteri in domibus ſuis in ſecre/
to peccanres.aliquãdo nobis ab
uxoribus ſuis plerũqʒ ʒelantibui
aliquando maritorum ſaluteʒ que
rentibus produntur.nos non pꝛo
dimusſed i ſecreto arguimus: ut
nbi contigerit malum ibi moria/
tur:non tamenuulnus illud negli
gamus. ante omnia oſtendentes
homini in tali peccato conſtituto
ſautiaramque gerenti cõſcientiam
illud uulnus eſſe mortiferum.
AQuangdo uero crimen eſt no/
mm aliis?⁊ non iudici:nec tuncſi/
ne exaĩatione feriendum eſt: quia
in crimine ſibi occultum iudexſen
tentiam ferre non debʒ. ¶ Unde
euariſtus papa ait.
Sententia non precipitanter ferẽ
da eſt.

Q) ²ρ omnipotens:ut nos a
precipitande ſententie pro
latione compeſceretcuʒ omnia nu
da a aperta ſint oculis eius mala
tamen ſodome noluit audita iudi

care:priuſquam manifeſte cogno/
ſceret que dicebantur. unde ipſe

115

delibus.? eadẽ decretalis dicit de pronidis ⁊ honeſtis.⁊ decreta. dicit ubi ö
ſimonia agitur propter imanitatem ſceleris admittuntur criminoſi.⁊ loqui
tur ibi in cauſa inquiſitionis.⁊ ſic vr ꝙ in minoribuſ criminibus non ſint ad
mittendi criminoſi. ut er de ſimo.ꝑ tuas.ſed ẽ arg. .e de re iudi.cũ.i.æ.a.
Satis poteſt dici ꝙ ſi extranei teſtes inducum tur ĩ cã inquiſitionis.requiri

ait.deſcendama uidebo utrũ cla
morem qui uenit ad me opere cõ/
pleuerint:an non eſt ita ut ſciam.
Deus omnipotens cui nihil ẽ ab
ſconditum:ſed ei omnia manifeſta
ſunt antequam fiant:non ideo hec
⁊ alia multa que ob prolixitateʒ ca
pitulo non ĩ ſeruimus per ſe inqui
rere dignams eſt:nõ quod ea igno
raretſed ut nobis exempluʒ daret
⁊ ne precipites ĩ diſcutiendis ⁊ iu
dicandis negociis eſſemus:⁊ ne
mala proximorum pꝛius quiſquãꝰ
preſumat credere quaʒ probare:
cuius exemplo monemur: ne ad
prof erendam ſententiam unquaʒ
recipites ſimus:aut temere indi
igenterqʒ probata indiſcuſſa quo
quo modo iudicemus dicente ue
ritaris uoce. Nolite iudicare ⁊ nõ
iudicabimini.in quo enim iudicio
iudicaueritis:iudicabimini ⁊ reli
qua. Mala uero audita nullũ mo
ueant:nec paſſim dicta abſqʒ; certa
probatiõe quiſque unquaʒ credat
ſed ante audita diligẽter inquirat
nec precipitanter quicquam agat
aliquis. Si enim deus cognitor
omnium ſodomorum:mala quo/

rum clamor ad celum uſqʒ perue-

nerat:omnia ſciens prius nec cre
dere nec iudicare uoluit:quam ip
ſe ea cum fidelibns teſtibus dili/
genter iueſtigãs:que audiret ope
re comprobaret. nos qui ſumus
bomines ⁊ peccatores quibus in
cognita ſt᷑ occulta iudicia dei. hoc
precauentes nullum ante uerã iu
ftamqʒ probationeʒ iudicare aut
damnare debenns. manifeſte pau
lo apoſtolo dicenie tu quiſ es qui
iudicas alienum ſeruum: ſuo eniʒ
domino aut ſtat aut cadit. Quãdo
gũt crimen notum eſt iudici ⁊ aliiſ
aliquando reus inficiatur factum:
ueluti ſiquis negaret ſe interfeciſ
ſe eum quem ſub oculis iudicis in
conſpectu multorum interfecit:

hic quia ſe reum negat ſine exami

natione feriri non poteſt. Aliquã
do euidentia ipſa operis reum eſ

ſe teſtatur quando opere publico

crimen ſuum confitetur. tunc poſt
ſecundam ? tertiam correctionẽ
ſine exeaminatione damnandus ẽ:
uel puniendus ſi incoꝛigibilis ex
titerit. In hoc itaque ultimo caſu
intelligenda eſt auctoritas illa am
broſii ⁊ nicolai ¶anifeſta aecuſa
tione non indigent.fornicator eni
ille in quem ſine examinationeſen
tentia apoſtolica proceſſerat:pu/⸗
blice coram omnibus nouercam
ſuam pro uxore habebat.Lotha/
rius quoque rex de quo nicolaus

ſcribit ſimiliter publice nxorẽ ſuãũ

tur ꝙ non ſint criminoſi.ſed
in illis qui ſũt teſtes de ipſa
eccleſia ſufficit qualeſcũque
ſint dũmõ nõ ſint inimici uel
corrupti. io.quicꝗd. io. dicat
ego nõ credo ꝙ teſtes crimi
noſi admittantur in cã inqui
ſitionis.niſi eſſent de crimĩe
emendati. extra de teſti.teſti
monium.i exceptis tñ crimi
nibus bene admittuntur cri

minoſi. niſi ſint cõſpiratores

uel capitales inimici.extra ð
ſimo.per tnas.quod itelligũt
quidam ſi ille cõtra quem fit
inquiſitio fuerat male ſame.
alioquin criminoſi nõ admit
terent᷑.ut inuit illa decretalis
per tuas.?. ᷓ. e. in primis. v.
de perſona ſtephãai ibi.quod
autem ⁊c. b.

¶ Quãdo. iudicis.nõ ſedẽ

tis ꝓ tribunali.ſi enim ꝓtri/
bunali ſederet ⁊ cõtigeret te
aliquid ibi fatere poſſet te ſta
tim punire ac ſi ꝓbaretur ꝑ
teſtes coram eo.melius.n. ꝓ
batur aliquid per ipſuʒ factũ
5 ꝑ teſtes.ff.de ferijs.l.ii.in
i. Z extra de ap.dilecti. ⁊æ. ff.
ð mino.minor. ⁊.xxvii.q.i.
nec aliqua. Sed pone ꝙ reꝰ
neget aliquid eẽ notorinʒ.nũ
quid ſufficiunt duo teſtes ad
ꝓbandũ aliquid eſſe notoriũ
ſic.ſicut duo pñt ꝓbare famã
ut e de teſti. tã litieris.⁊ pex
duos teſtes ꝓbatur ꝙ. vii.in
terfuerũt.C. de bo. poſ.bo⸗
norũ.⁊ ꝑ duos ꝓbat᷑ ſubſcri
ptio triu.ut.C. ð fi.iſtru.cõ⸗/
parationes.C. de teſti. l. teſti
um.

u ¶ Correctionem.ar.admo

nitionem debere precedere iĩ
notorijs.nt.j.q.iij.c.ex mul
tis.xij.q.ij.iĩdigne.io.

Queſo *. Lau.
¶Welus.ſi tamen.xxi.diſtin: cleros. Vllus põt.ᷣ oĩa inra. ᷑t icorporalia: ut ex vt lite pẽdẽte.a mo
In duabus. . tebergã repellẽdo gualdradam ſociando ſibi. LXace rõq; iermes non poſſũt reſiſtere inüntcidert ſilvi⸗ . 9
¶EReferebat.hi epi non fuerant depoſiti ꝓpter publicã fama.ſed qꝛ erant c.iij.⁊.c.ſiquis epᷣs.⁊ ẽt cõio hoĩum ẽ reſtituẽda ſi eſt iiuſte excoica 0
confeſſi crimẽ ſuũ:vt.xi.q.iij.tengaldũ.ſola.n.fſama nou fufficit ad depoſiti tus nel ſuſpenſus.arg.j.q.v.ſuꝑ cã.i fi.q; uerbũ reſtituẽdi. plenã ⁊
onem. ut er de coba.cle. tua.nec ꝓpter famã dicitur aliquid manifeſtũ. ut ex plęectã hʒ ſignificationẽ ar. . c. px. ?ar erut. li.nõ cõ acceceo fi. 9
de conſan.⁊ af.ſuper eo.⁊ in ff. ð uſu. l. videamꝰ ſe
ſama requiritur ordo iuris. E. in fauiana. .
ut. 5. e. de. F. q a‚t. dimiſerat aliam ſuperduxerat. Nec conuocari ad ſynodũ nec in I NMheceptũ. ec
Dod i⸗ hecẽ dine ¶Vnde idem nicolaus pa.ſcri/ aliquo debet iudicari ſpoliatus. 1 nan. e de 6
treentia inter qonẽ iſta iepiſcopiſa epiſcopi ipturis ap. ꝗ frõte. ſ. xxiij.
Bälem qae ſeſt da di uit orchiepiſcopiſz epiſcopis per In ſcripturis ueſtris reperi / ab e
. erſerlſ. 1eel⸗ galliam italiam ⁊ germaniam con mus quoſdam epiſcopos ue ii
petitur reſtitutio ĩ modũ ex/ Rinns. ſtris i ib iis dni munitate eccliaruʒ Hi
cehptionis:ibi ĩ modũ actiõis. uuns. 2= is in parubus a ꝓprus ouibus c. i. 0
inauius fructus.ꝑ/ Sine accuſatiõe manifeſta ferien / accuſatos aliquos uidelicet ex ſu/ m (Teſtes. ar. ibi p
Aceptos ⁊ percipiẽdos: da ſunt. üfſpMicione aliquos ex certa ratiöe. cam tractada vbi te ui
yt er de reſti. ſpo. grauis.? re elus quod lothariꝰrex ſi ̃ Eticcirco quoſdã ſuis eſſe rebus ſtelſ poſſũt hꝛiii. q. ir
ſtituendus ẽ ad oẽm cam 3 ex ueracit᷑ dici poſſit: qui nul expoliatos: quoſdam uero a pro ix. hortamur. ut ex
eẽt ſi 1e ſiſe ollawe. f. lo ſalubri regimine corporis ap/ pria ſede depulſos.quos ſciatis keire⸗ de a
Ante lu conteſtata. IJdeo Petius refrenat: ſed lubrica ener necad ſynodũ comprouicialẽ: nec Gcavtt. c. xri . mi
autem or an lit. ↄteſ. qꝛ exce uatione magis illicitis eius moni ad generaleʒ poſſe conuocari:nec ij. ſiue. io. ne
ptio ſpoliationis eſt dilatoria bus cedit:in duabus feminis te/ ĩ aliquo iudicari:antequaʒ cuncta Daaut. 1
⁊ ſic ẽ an lit.ↄteſ.proponẽda berga ſcilicet ⁊ gualdrada commi ue eis ablata ſunt:legibus pote acuſator
t ſi vult directe agere de ſo ſit: omnibus manifeſtum eſt: ſ du ati eorum reintegrentur. CIẽ ĩ gnque l
liatione: ẽt poſt lit. ↄteſ. poc qum epiſcopos teugaldum a1 gun iulius papa. peccare
doteſ ſieere: t er de cã poſ. tarium in tali faco eum habuiſſſe Be eogdem. v aurer are Her
¶Reſtituat. tamen ſi i mo/ —H Euores nenf ins Ens poteſt cõuocari aut E calore iracũdie k
dũ exceptionis ꝓbat᷑ ſpolia orbis undiqʒ ad limia ſen ſedem iudicari antequam omma ad ꝓuocãdũ uenit nf
tio.non ideo fit reſtitutio.ut confluens apoſtolicaʒ referebat . ſibi ablata ⁊ omnia iura ei in inte/ i ĩ oĩbus his caſi⸗ e
er deor. cog. cũ dilectus. di· igitur decernente nobiſcum ſãcta grum reſtimuãtur: quia non bʒ pri bus ſi öſiſtit ipetra uu
co tñ decretalẽ illam hic non ſynodo in preſentia depoſiti ⁊ of—fi uilegiũ quo poſſit exui iam nuda,/ I abolitiõe qcũq; mi
hꝛe locũ.q; ubi excipit᷑ ð ſpo cio ſacerdotali excõicati atrque are tus. ¶ Item zepherinus papa. nõ punit nec iſamil gle
liarione Z illum quicrimen i gimine epiſcopatus alienati indu eeodém. c. item ſi nõ ipetra⸗
tendit.bene reſtituitur.ſi ſpo bitãrer exiſtũt. jergo eſt i itiquis Mit abolitionẽ parci
liationẽ ꝓbat ꝓut ĩtelligo oĩa ur. derdoli P Leceptu ergo eſt i anquis tnr ei. ut. ſ. e. F. no⸗ 6
. Aod autem expoliatus ſtatutis eiectos atqʒ ſuisre tadũ. Secus ſi eſt ht
bec iura. Secus ubi ntraqʒ ante iudiceʒ ſtare nõ poſ bus expoliatos eccleſias ꝓprias uel calũniator uel lum⸗
qõ eſt eiuilis: ut inilla decre. ſu: multis auctoritabus recipcre.⁊ primo ſua oĩa eis red,/ pyuaricator uel tet⸗
tali.cum dilectus.⁊ in hoe ta probatur. ¶ Ait enim di:a demum ſiquis eos iuſte accu giuerſator. Calũni S.
men camus ſis. ſi aduerſa g fſrre uoluerit equo periculo facere Aor punit ad penã n
