conſequẽs uidebitux: ur ei qui ob
tinet bona virtutum : etiam quod
deeſt fidei ⁊ ſcientie conferatur:
in quibus maculari eius vita uide
batur:que eſt in reliquis probabi
lis emẽdetur. Si uero in his que
palaʒ ſunt peccatis inuolutus per
manetꝰa inquinatuſ:non me opor
ter aliquid de ſecretioribus re/
motis diuine ſcientie proloqui:ſʒ
niagis proteſtari ⁊ conuenire eum
ut peccare deſinat: ⁊ actus ſuos a
uiciis emendet.quod ſi ingeſſerit
ſe:⁊ prouocabit nos dicere ea que
eum minus recte agentem non o/
porteat audire: prudenter eum de
bemus eludere: nam nihil omni⸗
no reſpondere auditoruʒ cauſa uti
le non videt᷑:ne forte eſtiment noſ
reſpõſionis penuria declinare cer
tamen:a fides eorum ledat᷑ non in
telligentium propoſitum noſtruʒ.

tatur.b.

3 6

p Recedere.no.qꝙ pꝛopter ſubſannatiõem uel ꝑſecutiõeʒ nõ ceſſabit doctoꝛ

a docendo uel pꝛelatus a pᷣdicãdo.ut hic.⁊.xi.q.iii.nolite.qꝛ ⁊ ſi illi nõ pꝛofici
ant.tñ ipᷣe faciet qð ſuũ eſt.ut.xlvii.di.ꝙ ad nos.⁊.xxiii.q.iiii.ſicut nõ eſt.nec

Item anacletus.
Aerba predicanionis perſecutori
bus ſuis prelati non ſubtrabant.

feſtare dociores ſuos:ut eos ꝑ
nx: ⁊ placita proprie uoluntatii
adimpleant: non propterea tamẽ
docrores inquantum vires ſuppe
tunt:a recta emulationeꝰa bona in
rentione recedere debent ſcienteſ
quia beati qui perſecutionẽ patiũ
tur propter iuſticiam.
¶ Item greg. venanno epiſcopo
Non eſt mundus a ſanguine ſubie
ctorum qui dei conſiliu illis nõ an
nunciat.

8 Cimus auteʒ multos ob id in
4

Pbheſiis paulus dicit müde
ſunt manuſ mee a ſanguine oĩ
um ueſtrum. non enim ſubterfugi
quo minus annũciarem omne cõ
ſilium dei uobis. mundus ergo a

ſanguine eoruʒ non eſſenſi eis dei
cõſiliũ ãnũciare noluiſſet:quia cuʒ

increpare delinquentes noluerit:
eos pr oculdubio tacendo paſtor

occidit. ¶ Item nicolaus papa.
Eterne damnationis penã incur/
rit predicator: qui ſemẽ uerbi dei
non ſypargit.

Iſpenſatioeſt nobis celeſtis
ſeminis iiuncta: ue ſi nõ ſpar

ſerimꝰ.ue ſi tacuerimus:quod cuʒ
electionis uas formidet ⁊ clamet
quanto magis cuilibet exiguo me
tuendũ eſt. proinde ſicut non leue
diſcrimẽ incũbit põtificibuſſiluiſſe
quod ↄgruit:ita hiſ quod abſit nõ

mediocre periculũ eſt: qui cũ de/

beant parere deſpiciunt. ¶MDa/⸗
riter quoqʒ obſeruare debet lacer
dos:ne indignis ⁊ non intelligen
tibus ſecreta myſteria ſua predica
tione reſerare incipiat.qui eniʒ ea
docet:que ab auditoribus non va
lent intelligi:non ad eorum vtili/
tatẽ ſed ſui oſtentatiõeʒ facit.vnde
in expoſitione beati imaculari dici
tur. viciũ animi eſt indignis ſecre
ra vulgare:quod fit vel loquacita⸗/
te incauta dũ ſine iudicio volat ir/
reuocabileꝰverbũ vel adulatione:
vt ei placeat cui ſecreta reuelat:uel
iactatione ſcientie:ut plura ſcire ui
deat᷑. In quibus omnibus profe/
cto datur intelligi:quanta debet eẽ
diſcretio in predicatione ſacerdo/
tis.quaſi forte caruerit: tanquam
torto naſo ſacerdotalis officii iu/
dicatur indignus.
Vm aüut uinolentus eſſe
prohibet᷑: gule intempe
rantiam nequaquã habe
re permittit᷑. neqʒ enim
ebrietas prohibet᷑a uoracitas per
mittit᷑ utrũqʒ enim inter opera te
nebrarũ apoſtolus ↄmemoratſcri

ob.ð.c.ꝓx.ubi dixit ꝙ prudẽ
ter debemꝰ eludere tales.nec
etiã illud ob.xxiiii.q.iii.dixit
apoſtolus.ubi dicit hereticuʒ
hoĩem poſt pᷣmã ⁊ ſcdᷣam coꝛ/⸗
rectiõem deuita.qꝛ utrũqʒ il-
loꝝ obtinet in ſecretioꝛibũſ fi
dei.que nõ debemꝰ pandere
illis.ſed ab illis que faciũt ad
correctiõem nũquã ceſſandũ
eſt. nt.i.q.vii.cõueniẽtibꝰ. io.
Hodie aũt ſi heretici nõicoꝛ/⸗
rigãtur.ſtatim tradẽdi ſũt cn

rie ſeculari ad puntẽdũ.ſi aũt

coꝛrigũt᷑ ⁊ iurent ſtare mada

to eccleſie in ꝑpetuo carcer̃ ðᷣ

bent detrudi ad agẽdã penitẽ
tiã.ut ex de here.c.pe.b.
q Pheſijs paulus.in acti
bus apoſtoloꝝ.
rAſanguine.i. peccato.
8Annũciarẽ.ar.ꝙ ſi ꝑ te nõ
at aligd quo minus fiat. nõ

ẽ tibi ipntãdũ.ut.xxxiii.q.ii.

admonere.⁊.xlvii.di.c.vlt.⁊
H. neceſſe. ⁊. C. de inſti. ⁊ ſub
ſti. l.i. ar. ex de eo qui mitt.ĩ
poſ.cã.rei ſer.c.i.io. Sʒ certe
ibi ſtetit nõ ꝑ petẽtẽ poſſeſſio/
nẽ. ff. de re. iur. culpa.b.
tꝗ Miũdꝰ. ar. a deſtructõe añ
cedentis.ut.xxiiii.q.ii.ſane.
un Tacẽdo.j.lxxxiii.di.erroꝛ
x Iſpenſatio ſcʒ eterna
moꝛs.xi.q.iii. ve qui.
y¶ Ct clamet.infelix hõ quis
me liberabit de coꝛꝑe moꝛtis

huiꝰ.S.vi.di.ſed penſanduʒ.

3 ¶ Quãto magis.ar.a maio/
ri.ut.xxxii.q.v.ſi paulus. viii
q.i.ſi ergo ita.
⁊ His.i.ſubditis.
9 Parere.i.obedire.
2 C. Irreuocabile.oꝛatius.nã
ſemel emiſſuʒ nolat irreuoca/
bile uerbũ.extra de uer.ſi.fo⸗
rus.⁊ ouidius.neſcit nox miſ
ſa reuerti.iuxta illud. uox ſe/

mel emiſſa irreditura nolat.

a ¶ Toꝛto.j.di.xlix.c.i.hinc
etenim naſum cõparat diſcre
nonrch ꝑ eũ ꝑpendit᷑ odoꝛ ⁊
. Ep

Vm aüt. Hec diſ.
ſpectat ad tertiũ.c.
apoſtolice regule.
tractata ẽ. xxxv.
di.oʒ oꝛdinãdũ eẽ ñ vinolẽtuʒ
ſed ſobriũ.ſʒ nõ tractauit ibi
niſi de ſobrietate potus.ideo
reſumit eã hic ⁊ tractat de in
temperãtia ⁊ ſobꝛietate ſibi ã
nectit ꝙ laici ⁊ clerici qui faci
unt magna ↄninia cã laſciuie
delinquũt.itẽ addit ꝙ clerici
non debẽt comedere uel bibe
re in tabernis niſi neceſſitas
cogat.deinde dicit ꝙ cibũ cle
Di. liiii .
ricoꝝ ſemꝑ pcedet ? ſequet
or̃o.itẽ ꝙ in ſacerdotali cõui⸗/
uio ſempꝑ debet legi. lectio ſa⸗
cre Stnt b
c & Vtrũqʒ.ar.ꝙ vno ꝓhibi⸗
Buel ꝑmiſſo.idẽ erit zärnne⸗
xo ſibi.ut.S.di.iiii.deniqʒ.⁊.i
q.i.ſicut xpᷣs.⁊ eſt hic ar.ꝙ ſi
papa uel eps ſciẽter aliquem

oꝛdinat videt᷑ reſtituere ipᷣm
fame.cum fama ⁊ ſacerdotiũ
ſibi ſunt annexa. io.qð falſuʒ
eſt. ut extra de ſciſma.c.ii.vbi
dicitur ꝙ ꝓbare debet ſecum
fniſſe diſpenſatum. b.
a ¶ Viunere. ſufficere debet gᷣ
clerico ꝙ viuat.i.ſola neceſſa
ria habeat.⁊? artat᷑ illa neceſſi
tas tantũ ad victũ ⁊ veſtitum
nt.xii.q.i.epᷣs.qualiter tamẽ

hoc intelligendũ eſt.dixi.xxi

ꝗ.i.c.i. .
b /· Dmeſſatiões.putant
O a ſtultis.
c ¶ Lugendũ.i.nõne unuſꝗl
qʒ hoc lugendũ videat.
d Carneis.ſ.ſpũalibus.
e ¶ Cum multitudine. multi
ſũt.xl.ut extra de cle.exco.la/
toꝛes.aliquando.xxiii.milia
ſũt pauci.ut.xlv.di.diſciplina
⁊ habes hic ꝙ ꝑꝑ multitudi/
nẽ detrahit ſeuerttati.ut.l.di.
ut eonſtitueret᷑.⁊.i.q.vii.quo
tiẽs.⁊.xxiii.q.iiii.ipſa pietas
⁊z.c.nõ põt.quadoqʒ ⁊ cũ pau
citate mitius agendũ eſt.cum
timet᷑ ſcandalum.xxiii.q.iiii.
cum quiſqʒ.ubi ergo aliquid
male fit æ qſi ex auctoꝛitate
defendit᷑.tunc nõ debet doꝛ/⸗
mire ſeueritas.quãdo nero ñ
efenditur. tunc diſſimulari
põt ꝓpter ſcandalũ.ut de pe.
di. vi.c.i.in fi.⁊.lxxxii.di.pln
rumses.?.l.di.dno ſancto.ſed
ꝓpter ſcandalũ nũquã debet
deſeri neritas ipſa. ut extra ð
re.iur.qui ſcandaliʒauerit.ſʒ

ſeueritas penarũ pᷣt deſeri.ut

bic. io. Item vbi nõ habet lo⸗
cum dipenſatiõis remedium

ut in mrimonio ꝓpter multi/

tudinem nõ eſt recedendũ a
ſeueritate canonica.ut extra
de tranſac. ex ꝑte. b.
f On opoꝛtet.uſqʒ impꝛo
Lpꝛie ponitur bic uſqʒ cũ
nulli ſint in medio.
SMui in ꝓpoſito. ut deo de
uoti cõuerſi.xii.q.i.duo ⁊c.
b Vlli licet.aut ergaſteri
Lnrri. ſationem.

i ¶ Quanto magis. cni non li -

cet minus.non licebit ⁊ maiꝰ
ut hic.⁊.xxiiii.q.i.miramur.
2z.lxxiiii.di.geſta.xiiii.q.v.pe
nale ſicut in caſu conuerſo.x/
vi.q.ii. viſis.

DI

bens romanis:non in comeſſatio
oĩbus ⁊ ebrietatibus.uentriſnam
qʒ ingluuies ad luxuriam prouo/
cat facile:a omne opus bonum diſ
ſoluit. vnde hie. uẽter a genitalia
ſibimet ipſis uicina ſunt:ut ex uici
nitate membrorum confederatio

intelligatur viciorum. hinc nabu/
ʒardaʒ princeps cocorum muros

hieruſaleʒ deſtruxiſſe legitur:quia
uenter cui multitudo cocorum de
ſeruit:edificia uirtutum ad ſolum
redigit.ſacerdos itaqʒ de altari ui
uere nõ luxuriari querat.vnde ait
hiero-tibio ſacerdos de altari vi/
uere non luxuriari permittit᷑. Sũt
autem comeſſationes non ſoluʒ ſa
cerdotibus ſed etiam laicis noxie
qui feſtiuos ⁊ ſolẽnes dies non ali
ter ſe digne celebrare putant: niſi

comeſſatiõibꝰ deſeruiãr. ¶ Ande

aug.ſcribit ad aurelium epꝑiſcopũ.
Mon eſt uacandũ comeſſationibꝰ
ebrietatibus.
Omeſſatiõesa ebrietateſ ita
onceſſe licite putantur ut ĩ
honore beatiſſimorum martyrum
non ſolum per ſolẽnes dies:quod
unuſquiſqʒ lugendum uideat qui
bec non carneis oculis inſpicit: ſʒ
etiaʒ quoridie celebrentur: ⁊ poſt
pauca:nõ ergo aſpere quantũ eſti/
mo non duriter non modo imperi
oſo iſta tolluntur: ſed magis docẽ
do quam iubendo:magis monen
do quam minando. ſic enim agen
dum eſt cum multitudine peccan/
tium. Senueritas autez exercenda
eſt in peccata paucorũ ⁊ ſi quid mi
namur cum dolore fiat de ſcriptu⸗
ris cõminando vindictam ſuturaʒ
ne nos ipſi in noſtra poteſtate ſed
deus in noſtro ſermone timeatur.
Itaqʒ prius mouebuntur ſpũales
aut ſpirimalibus proximi:quoruʒ
auctoritate leuiſſimis quidem ⁊
inſtantiſſimis admonitionibus ce
rera multitudo frangatur. ¶ Itez
ex concilio laodiceni.
Nulli clericorum aut continentiũ
licet tabernas intrare.
noporter clericos ſeruiẽ
es a preſbyteris uſqʒ ad dia
cones ⁊ deinceps ordinis eccleſia
ſtici omnes uſqʒ ad miniſtros aut
lectores aut exorciſtas aur hoſtia
rios aut pſalmiſtas aut etiam eos
qui in propoſitoꝰ cotinentie ſunt:
tabernas niſi cauſa neceſſitatis in/
trare. E Item ex. vi. ſynodo.
Deponatur clericus qui tabernal
aut ergaſterium habere uoluerit:
ll i cerico licet tabernam
aut ergaſterium habere. ſi. n.
huiuſmodi tabernam ingredi pro
hibetur:quanto magis aliis mini
ſtrare ĩ ea. Si quis uero tale quid
fecerit:aut ceſſer aut deponatur.
¶Ntem ex conci. cartha.iii.
NMNiſi neceſſitate compulſi clerici
tabernas non ingrediantur.
erici edendi uel bibendi cã
tabernas non ingrediãtur: ni

ſi peregrinationis neceſſitate cõ/
pulſi. ¶ Item greg. natali epõ.
Corripiendus eſt epiſcopus aui
conuiniis occupatur.
Vltis ab urbe tua ueniẽtibuſ
frater cariſſime didici paſto/
rali cura derelicta ſolis te cõuiuiis
occupatum:que audita non crede
rem niſi hec actionnm marum ex
perimentis probarem. Maʒ quia
nequaquam lectioni ſtudeas: ne/
quaʒ exhortationi inuigiles ſed ip
ſum quoqʒ uſum eccleſiaſtici ordi
nis ignoreſ.hoc eſt in teſtimoniũ
quod his ſub quibus es poſitus:
ſeruare reuerentiaz neſcis. ¶ tẽ
ꝗad eundem. De eodem.
ODnuiuia cõia que ex intentio
(N ipendende charitatis fiunt
recte ueſtra fraternitas in ſuis epi
ſtolis laudat. Sed tamen ſciendũ
eſt quia tunc ex charitate ueraciter
prodeunt:cum in eis nulla abſen/
tium uita mordeturꝰnullus ex irri
fione reprehenditur:nec in eiſ ina
nis ſecularium negotioruʒ fabule
ſed uerba ſacre lectionis audiunt᷑
cum non plus quam neceſſe ſit ſer
uitur corpori:ſed ſola eius infirmi
tas reficitur:ut ad uſus exercende
uirtutis habeatur.hec itaqʒ ſiuos
in ueſtris conuiuiis agitis:abſtinẽ
tiumfateor magiſtri eſtis. ¶ Itẽ
ex conci.nanetenſi. PDalea:
TMIns preſbyterorũ quãdo

danniuerſarium diem. xxx

gut. vii. uel.iii.ꝗalicuiuſ defücti aut

quacunqʒ uocatione ad collectam
ueniũt:ſe inebriare nullatenuſpre
ſumat:nec precatus amore ſancto
rum uel ipſius anime bibere aut a
lios ad bibendum cogere: uel ſea
liena precatione ingurgitare: nec
plauſus ⁊ riſus in conditos? fabu
las ianes ibi reſferre aut cãtare pre
ſumat:aut turpia ioca uel urſo uel
tronatricibus ante ſe fieri patiatur
nec laruaſ demonũ anre ſe ferri oſẽ
tiãt:quia hoc diabolicũ eſt⁊ ſacris
canonibus prohibitum. ¶ Item
ex eodẽ· De eodẽ. PWalea.
(ano agtneyiunt preſby
teri ad aliquod conuiuium:
aliquis prior illorum nerſum ante
menſam incipiat:⁊ cibum benedi
cat.⁊ tunc ſecundum ordinem ſe⸗
deant alter alteri honorem prebẽ
tes.⁊ per uices cibum ⁊ potum be
nedicant:⁊ aliquis de illorum cle
ricis aliquid de ſancta ſcriptura le
gat: poſt refectioneʒ ſimiliter bym
nũ dicant ad exemplum domini: ſi
cut in cena feciſſe legitur:a ſe conti
neant omnes preſbyteri maximeĩ
talibus locis:ut non uituperet᷑ mi
niſterium eorum. ¶ Item ex eo/
dem. Deeodem. Palea
Uando preſbpteri per calẽ
das ſimul ↄueniunt poſt per
actum diuinũ miniſterium ad ne/
ceſſariã collectioneʒ. non quaſi ad
plenã refectiõem ſed quaſi ad prã
dium ibi ad tabulas reſideant: ne

Kk ¶ Aut ceſſet. ſic.x⸗

xxv. di. c. i.
Terici. niſi
peregrinatõ
nis. HNota ꝙ pmit⸗
titur viatoꝛi qð alij
non permittit᷑.arg.

ſimile. ifra. xi.q.iii.

quoniam multos.
(TD Vltis actio
nũ.ar. pᷣſu/
mi contra aliquem
quandoqʒ pꝛopter
crimen pꝛeteritum
xviii.di.peruenit.x
xxiiii.q.i.cum ꝑ bel
licam.qnqʒ ex pnti
circa pniſ.ut hic.qn
q; circa futuꝝ.l.di.
ſi quis diaconꝰ.qñ/

qʒ ex pꝛeterito cir

ca pꝛeteritũ.xii.q.i.
nõ eſt.quandoq; ex
preterito circa futu
ruʒ.xxiii.q.v.ſi apð
7. lxxxii.iſt. pluri⸗
wos.
n (In teſtimoniũ
hic unũ factum pꝛo
bat alið. ut. i. q. i. cõ
ſtat ⁊c.

o ODnuiuia moꝛ

detur. vnde
uerſug. Quiſquis
gmat dictis abſẽtis

rodere vitam. Hac

menſam indignam
nonerit eſſe ſibi.
p ¶ Abſtinentium.
Nota ꝙ abſtinens
dicitur qui bene co⸗
medit.⁊ continens
dicitur qui bene co⸗
gnoſcit uxoꝛem ſuã
ut.xxxi. di. nicena.

— —

=œ‚ — —

ſey⸗

nii
nats
hni⸗
dui
in
ii
ſis.
o
i.
gen
hopter
itumn
litx
pbel
rofi
ie
ldi.
ſi⸗
clr⸗
ligi.
hcer
ſen
Kp
pnt

ftonii
moo
gich

mnor
de
ſaeis
wis
bie
lggon
ſbi.

ſinens
enec⸗
Kineno
enec⸗
nid
ſicene.

On oʒ. hic ha

bẽt quidam/c.
nullus. qð eſt. j. de
conſe.di.v. nullus.
b C Ex ſimboliſ.ſim
bolũ eſt qñ plures
cõferunt ad ↄuiuia
facienda.ideʒ eſt cõ
fertum.
cCCLelebrare. naʒ
ut ait iuuenalis.mi
ſerum eſt aliena vi⸗
uere quadra.
d Ko reuerẽ/
tia. j. de cõ.
di.y.in oĩbus.
e DOn liceat him
no.ſj. de cõ. dil.
ii.panis ⁊ calix ⁊.c.

in hac. x/
lv.di. pꝛo
ſequitur
ix.c. aplice regule.
oʒ epʒ nõ eſſe ꝑcuſ/
ſoꝛẽ.⁊ pᷣmo ꝓbat ꝙ
pꝛelati nõ debẽt ali/
quẽ ꝑcuter̃ uſq; ad
. . ſalomõ. poſtea al
egat in Zriuʒ. no. g
ꝙ ẽ ꝑcuſſio ſpũalis
⁊ eſt ꝑcuſſio coꝛꝑa⸗
lis.ſpũalis eſt.ſ.cũ
quis indiſcreto ſer/
mone coꝛrigit ali/
quos.iſta ꝓhibetuꝛ
nt. j. e. c. vlt. coꝛpoꝛa
liſeſt illa que manu
fit. ⁊ iſta ubi fit ex
ira uel odio uel ad
hoc ut magis time⸗/
at peccatũ eſt ut.j.e
c.i.ſed ſi fit cã coꝛre
ctiõis licita ẽ ei qui
habʒ ptãtẽ in eũ.ut
ſ. e.cũ beatꝰ ⁊.xxxv
di. ante oĩa.hᷣ tñ ſci/
as ꝙ eps ſuis mani
bᷣ neminẽ uerbera
bit. ut. hxxvi.di.no
liceat.ſed ꝑ aliũ põt
ut. v. q.v. illi.ñ tñ ꝑ
laicũ ſed ꝑ clericũ ſi
clericus fuerit vᷣbe/⸗
rãdus.ut e de ſen.
excõ. vniuerſuatis
niſi penitus ſit ĩcoꝛ
rigibilis. tũc etiã ꝑ
laicũ põt.nt et᷑ ðſe.
excõ.ut fame.item
diſtingnẽdũ eſt cir⸗
ca qualitatẽ ipſaruʒ
ꝑſonaꝝ que coꝛrigẽ
de ſunt. ⁊ etiã circa
ititatẽ criminũ.nã
qui ſũt in minoꝛibꝰ
oꝛdinibus cõſtituti
licite ᷣberant᷑.etiaʒ
ꝓ minoꝛibus crimi
nibus. ut. ſ. e. .. ſalo
mon.⁊.xxxv. di.añ
ſed maioꝛes nõ ſũt
v̈berãdi niſi ꝓ ma⸗
ioribꝰ uẽl enoꝛmibꝰ
criminibus. ut.ſ.e.
cũ beatus.⁊.xxxyv.
Di.xlv
di. ante. Sũt tñ alij
caſus in quibus lici
te ꝑcutit᷑ clericuſ.ut
no.xvii.q.iiii.ſi gꝗs
ſuadente.

XxLV

per talia inhoneſta conuiuia ſe in/
uicem grauent. quia indecens eſt
oneroſum.ſepe etiaʒ tarde ad ec
cleſiam redeuntes maius damnuʒ
de reprehenſione conſequuntur:
quod de grauedine mutua contra
hunt.quaʒ lucrum ibi faciant. naʒ
de buiuſmodi conuenm pauluſ co
rinthios reprehendit.quia incon
uenienter cenaʒ domini manduca
re conueniebant.ſic ⁊ qui ad cenã
dominicam ideſt collectiõem uer/
bi ſub occaſione conueniũt:a ex in
gluuietate uentris cauſa coiungun
tur:reprebenſibiles coram deo
bominibus habentur ideo pera
ctis omnibus qui uolunt: panem
cum charitate in domo fratris ſui
ſimul cum fratribus frangant? ſin
guli ſingulum bibere faciant:⁊ ma

xime ultra tertiam uicem poculuʒ

non contingant: ⁊ ſic ad eccleſias
redeant. ¶Item ex conci. laodi.
Chriſtiani ex ſymbolis conuiuia
non celebrent.
On oporter miniſtros alta
ris uel quoſlibʒ clericos aut
etiam laicos chriſtianoſ ex ſymbo
lis:que vulgus comeſſalia appel
lat:conuiuia celebrare.¶ Item
ex cõci.tol.ðiii.

Sacrarum ſeripturarum lectio ſa

cerdotalibus ſemper cõuiuiis mi
ſceatur.

Ro reuerentia dei ⁊ ſacerdo

tum id vniuerſa conſtituit ſy/
nodus:ut quia ſolent crebro men
ſis ocioſe fabule interponi in om/
ni ſacerdotali cõuiuio lectio diuina
rum ſcripturarum ĩmiſceatur: per
hoc enim ⁊ anime edificant᷑ ad bo
num:a fabule non neceffarie pro/
hibentur. ¶ Item ex cõci. marti/
ni pape.
De confſertis nec conuiuia facere
nec ante horam diei tertiam cleri/
cis comedere licet.
T On liceat ſacerdotes uel cle
ricos ſed nec religioſos lai⸗
cos conuiuia facere de confertis:
nec oportet clericos uel laicos re
ligioſos ante ſacram horaʒ diei ter
niaʒ inire conuiuia:nec aliquando
clericos non hymno dicto come/
dere panem:a poſt cibos gratiam
auctori deo referre.¶ Si ergo la
icis comeſſationes dãnabiles ſunt
multo niagis ſacerdotibus impu/
tantur ad gehennam. uenter enim
pinguis ut hiero.ait.craſſum ſen/
ſum generat:cum ſacerdotalis ſen
ſus econtra vigil eſſe debeat a te/
nuis.atqʒ ideo edacitatiſ vicio ob
noxii in ſacerdote vngi non debẽt
Hi enim ur ait greg.in moralibuſ
qui adhuc vicioruʒ bello ſubiacẽt
nequaquaʒ per predicationis vſũ
preeſſe mag ſterio ceterorũ debẽt.
quitur non percuſſo/
rem.nõ eni opportet epi
ſcopum ita eſſe iraſcibilẽ
perturbati ſẽſus:ut per

cutiat qui debet eſſe patiens.ſʒ ſe/
quatur eum qui dorſum poſuit ad
flagella.¶Vnde greg.ſcribitio.
epiſcopo cõſtantinopoli.

Merborum correctione non uer/

beribug timeri debet epiſcopus:
Vid autem de epiſcopis qui
uerberibus timeri uolunt ca
nones dicant bene fraternitas ue
ſtra nouit: paſtores enim facti ſu/
mꝰ non percuſſores.egregius pre
dicator dicit. Argue:obſecra in/
crepa in omni pacietia ⁊ doctrina.
Moua uero atqʒ inaudita eſt iſta
predicatio:que uerberibus exigit
fidemꝰ. ¶ Item inquodam cõci.
De eodem.

D Eminem quiſquam peccan

tem clericum cede attingat:
non preſbyter diaconem: non epi
ſcopus clericum uel ſeruitorem ec
cleſie ad cedem perducat.quod ſi

ita cauſa exigit.i.ſi incorrigibilis

extiterit clericus triduo priuetur
honore:ut penitens redeat ad ma

trem eccleſiam. ¶ Idem paſcaſio

epiſcopo neapolitano.
Non aſperis ſed blandis ad fidẽ
uerbis ſunt aliqui prouocandi
Vi ſyncera intentione extra
neoſchriſtiana religione ad
fidem cupiunt rectam perducere:
blandimentis debent non aſperi⸗
tatibusſtudere:ne quorum mentẽ
reddita ratio a plano poterat reuo
care.pellat ꝓcul aduerſitas. NMaʒ
quicũqʒ; aliter agũt⁊ eos ſub hoc
uelamine a conſueta ritus ſui uolu
erint cultura remouere:ſuas illic
magis quam dei cauſas probãtur
attendere. Judei ſiquidem neapo
litani babitanteſ queſti ſunt nobis
aſſerentes.quod quidã eos a qui
buſdã feriarũ ſuarũ ſolẽnitatibꝰir

ratiõabiliter nitant᷑ arcere.ne illis

ſit licitũ feſtiuitatũ ſuarũ ſolẽnia co
lere:ſicut eis nũc uſqʒ ⁊ parẽtibus
eorũ lõgis retro tẽporibꝰlicuit ob
ſeruare:quod ſi huiꝰ rei ueritaſita
ſe habet:ſuperuacue rei videntur
operam dare. Naʒ quid utilitatis
eſt quando ⁊ ſi contra longum uſũ
fuerint uetiti:ad fidei illius cõuer
ſionem nihil proficit:aut cũ iudeiſ
qualiter cerimonias ſuas colere
debeãt regulas ponimꝰ:ſi per hoc
eos lucrari nõ poſſumus.agendũ
eſt ergo ut ponius ranone ⁊ mãſue
tudine prouocati ſequi nos uelint
non fugere:ut eos ex eorum codi
cibus oſtendẽtes que dickmnus ad
ſinuʒ matris eccleſie deo poſſum⸗
auxiliante conuertere.itaqʒ frater
nitas tua eos monitiſ proutpotue
rit deo adiuuante ad cõuertenduʒ
accendat:a de ſuis illos ſolẽnitati
bus inquietari denuo non permit
tat:ſed omneſ feſtiuitates feriaſqʒ
ſuas ſicut hactenus tam ipſi quam
parentes eorum per longa colen/
tes retro tẽpora tenuerũt: liberaʒ
bẽant obſuãdi celebrãdiqʒ lniaʒ

39

g O NVid aũt.canones. lx
xxyvi. diſtin. nõ liceat.

h Fidẽ. ad fidẽ enĩ nemo co

gẽdus c.ut.xxiii.q.v.ad fidẽ.
⁊.ſ.e.de iudeis.ſed fidẽ rece/
ptam cogit᷑ quis retiner.⁊ ſic
nõ obſtat.xxiii.q.iiii.qs nos
⁊.q.yvi.iam uero.
i L Eminẽ peccanteʒ.dum
tñ non nimiſ enoꝛmiter
excedat.uel intellige ꝙ cleri/
cus in ſacris oꝛdinibus cõſti⸗
tutus nõ eſt grauiter ⁊ imode
rate uerberãdus.⁊ ſic nõ ob.
ex de ſen.ex. uniuerſitatis.
lꝛ ¶ Triduo.ſimilis ſuſpenſio
eſt. v.q.iiii.in loco ⁊c.
I 0 Vi ſyncera blãdimen/
tis.uel etiã muneribuſ
ut. xxiii.q.iii.c.vlt.licet ar. ſic
ↄtra.i.q.ii.q;pio.
m ¶Cerimonias.cerimonie
dicũt᷑ ſacrificia indeoꝝ.qꝛ ce/
reis exercebãt᷑.S.di.vi.ꝭ. his
ita.
n Licentiaʒ. ſed nõne iudei
moꝛtaliter peccãt iſta faciẽdo
quõ ergo dat eis licẽtia peccã
di moꝛtaliter? item ſi peccant
moꝛtaliter.quare nõ puniunt
cum ipſi in alijs delictis puni
unt᷑.ut.xvii.q.iiii.cõſtituit.ex
de uſur. poſt miſerabilẽ.ſʒ dic
non dat eiſhic licẽtiã peccãdi
ſed liberatiõem a pena.⁊ ẽ ſi
mile.iiii.diſt.deniqʒ.xxi.q.ii.
placuit.xxiii.q.i.paratuſ.Ad
aliud rſpondeo ꝙ ſi iudei ab
hoc ꝓhiberẽ ur. ergo iã coge
rentur ad fidẽ.⁊ hec nera ſũt
dũ tamẽ ipſi in contemptũ no
ſtre fidei nõ exerceãt talia. ut
C.de iudeis.iudeos ⁊c̃.

a V Icet. beniuolétia. Nazʒ

ſciẽtia que miſericoꝛdiã
uetat. fugiẽda ẽ.l.di.põderet.
b ¶ Sine peccato.ut.lxxxi.di
ſtin. F. nunc autem.
c ¶ Expectãdi.ar.ꝙ ſemꝑ in
dex potius ſequet᷑ miſericoꝛ/
diã qᷓ; indiciũ.uel equitatẽ qᷓ;
rigoꝛẽ.ut.lxxxvi.di.nõ ſatis.l
di.põderet.xxvi.q.vii.alligãt
⁊z.xxv.q.ix.neniam.
d Judicãdi.i.damnandi.
e ¶Scãdaloꝝ.nã ſcandalũ ẽ
clericũ ſtatiʒ puniri poſt deli/
ctũ ſic.xi.q.iii.rurſus.
¶Mõ vult. ſic.ii.q.vi.qui ſe

ſcit.
g O Eiudeis.ſaluãdi ſunt

qꝛ nullus iuitus fit bo
nus.xxui.q.vi.uides.
h Coacti ſũt. coactio cõditõ
nalis de qua hic loquit᷑ nõ im
pedit ſacr̃Dm baptiſmi.nec eti/
am ſacramẽtũ oꝛdinis.ut.xx
iiii.di.vbi ipedit tamen ſactʒ
matrimonij.ut ex de ſpon. cũ
locũ.ſed ſi fuerit abſoluta coa
ctio nullus character iprimit
nt extra de baptiſ.maiores.ſʒ
in doꝛmiẽtibus ⁊ amẽtib di⸗
ſtinguit. ꝙ ſi pꝛius babeãt ꝓ/⸗
poſitũ baptiʒãdi recipiũt cha
racterẽ.aliter non.ut ibidẽ dĩ
in fi. eo qꝛ doꝛmiẽs poſſeſſio/
nem nõ acqnirit.ut.ff.de acꝗ.
poſ.l. i. F. i.

1 QUilis. nota ꝓpter xvilitatẽ

vitandã aliquid fieri.l.di.pꝛi/
ſca. ⁊æ.c ſe.
h INIcet. æ qð ꝓuiſum eſt. ſi
mile eſt qð dicit cre. qð a
licui ꝓ pietate cõcedit᷑ nõ de/
bet redundare in alterius ĩin
riã.ut extra ð ec.edi.c.ii.⁊ ex
ð appel.reprehẽſibilis.
I¶ Loncoꝛdiã.ſ.ut vnꝰ peſſʒ
alijs ne fieret ſciſma.ut.xciii.
di. legimuſ. ⁊. hxxxix.di.ad H.
m O Piſcopũ aut pꝛerſbyte/
rũ dconit.ſed nõne do
minus flagellis ꝑcuſſit.nt.i.q
iii.ſaluatoꝛ. ſic.ſed nõ fecit H
ut timeret᷑ ⁊c.ſed cauſa coꝛre
ctionis.ut.S.e.in ſũma.

4

DI

¶ Item uniuerſis epiſcopis per
galliam a europam ⁊ germaniam
conſtitutis.
Mon ſeueritate ſed beniuolentia
ſubditos prelati corripiant.
Icet plerũqʒ; accidant ſacer/
dotibuſ que ſunt reprehendẽ
da:plus tamen erga corrigendos
agat beniuolentia quam ſeueritas
plus cohortano quam cõminatio
plus charitas quam poteſtas: cuʒ
nemo noſtrum ſine reprebenſione
aut ſine peccato viuat. Nam ſi do
minus ſtatim poſt trinam negatio
nem beatum peirum apoſtolũ pre
ceptorem noſtrum iudicaſſet: non
tantum ex eo frucium ſicut fecit re

cepiſſet. expectandi'ergo atqʒ cor
rigendi magis ſuntrectores eccle

ſie:quam ſtatim iudicandi. unde
neceſſe eſt queque negocia eccleſi
aſtica poſt multarum experimen/
ta cauſarum ſollicirius proſpici
diligentius precaueri:quatenꝰper
ſpiritum charitatis ⁊ pacis omnis
materies ſcandalorum a preſum
ptio inuidoruʒ atqʒ oppreſſio ſim
plicium fratrum de eccleſis domi
ni auferantur: a ſicut non vult quiſ
quam fratruʒſe aliorũ iudicio pre
grauari: ita non audear alii inferre
quod ſibi non vult fieri. ¶ Judei
non ſunt cogendi ad ſidem: quam
tamen ſi inuiti ſuſceperint cogendi
ſunt rerinere: ¶ Ande in tol. con
cilio ſtatutum eſt.

Sicut non ſunt iudei ad fidem co

gendi:ita nec conuerſi ab ea rece⸗
dere permittunur.
Eiudeis autem precepit ſan
ca ſynodus nemini deincepſ
ad credendum vim inferre. cui enĩ
vult deus miſeretur: 1 quem vult
indurat. non enim tales inuiti:ſal/
uandi ſunt:ſed volẽtes:ut integra
ſit ſorma iuſticie.ſicut enim hbomo
propria arbitrii uoluntate ſerpen/
ti obediẽs periit:ſicuocante ſe gra
tia dei propria mentis conuerſio/
ne quiſqʒ credendo ſaluatur. ergo
non vi ſed libera arbitrii ſui uolũ
tate ⁊ facultate ut conuertantur ſua
dendi ſunt non potius impellendi
qui autem iam priqem ad chriſtia
niratem coacti ſunt: ſicut factum ẽ
iemporibus religioſiſſimi princi/
pis ʒiʒebuti quia iaʒ cõſtat eos ſa
cramentis diuinis aſſociatos ? ba
ptiſmi gratiaʒ ſuſcepiſſe ⁊ chriſma
e vnctos eẽ ⁊ corporis domini ex
titiſſe participes:oportet ut ſidem
quam etiam vi uel neceſſitate ſuſce
perunt:tenere cogantur: ne nomẽ
domini blaſphemetur:a ſideſ quã
ſuſceperunt: vilis ac contempribi
lis habeatur. ¶ Itez leo papa epi
ſcopis.
Bemuolentia plus quam ſeueri
tas erga corrigendos agat.
LScarecdoniſtot accidant que
4 in ſacerdotalibus ſunt repre/
bendenda perſonis: plus tamen

erga corrigendos agat beniuolen
tia quam ſeueritas:plus exhorta/
tio quam cõminatio:plus charitaſ
quam poteſtas.ſed ab biſ qui que
ſua ſunt querunt:non que ieſu chri
ſti facile ab hac lege diſcedit᷑:⁊ duʒ
dominari magis quam conſulere
ſubditis placet:honor inflat in ſu⸗
perbiam ⁊ quod prouiſum eſt ad
concordiam : rtendit ad noxam-
¶Item ex canone apoſtolorum.
Heuciatur ab officio preibyter 2
diaconus ⁊ epiſcopus uerberibꝰ ti
meri querens.
Piſcopum aut preſ byterum
aut diaconum percutientem fi
deles delinquentes aut infideles
inique agẽtes ⁊ per huiuſmodiuo
lentem timeri:deiici ab officio ſuo
precipimus:quia nũquam nos do
cuit hoc dominus:ſed econtrario
ipſe cum percuteretur non reper/
cuciebat:cum malediceretur non
maledicebat:cum pateretur nõ cõ
minabatur. ¶ Item ex conci. bra
ca. on uerberibus ſed
uerbis ſubditoſepiſcopi corripiãt
m beatus paulus apoſtolꝰ
arguere obſecrare uel incre
pare in omni pacientia precipiat:
extra hanc doctrinã nouimuſ quoſ
dam ex fratribus tantis cedibus
inhonoratos efferueſcere:quãtas
poterant latrocinantium promere
ri perſone.⁊ ideo qui gradus iam
eccleſiaſticos meruerunt ideſt pre
ſoyteri abbates ſiue leuite qui ex/
ceptis grauioribus mortalibus
culpis nullis debent uerberibus
ſubiacere:non eſt dignum ut paſſiʒ
unuſquiſq; prelatus honorabilio
ra membra ſua:prout uoluerit ei
placuerit.uerberibꝰ ſubiiciat ⁊ do
lori:ne dum incaute ſubdita percu
tiant membra:ipſi quoqʒ debitam
ſibi ſubditorum reuerentiam ſub/
trabant: iuxta illud quod quidaʒ
ſapiens dicit:leniter caſtigaius re
uerentiam exhibet caſtiganti. aſpe
ritatis auteʒ nimie increpatio:nec
increpationem recipit nec ſalutem
Et ideo ſi quis aliter quam dictuʒ
eſt predictos honorabiles ſubdi/
ros licentia precepte poteſtatis e/
latus malicia animi tantum credi/
derit uerberandos:iuxta modum
uerborum quem intulerit excõica
tionis pariter exilii ſententiaʒ ſu
ſtinebit. ¶ Salomon uero econ/
tra ammonet dicens: percute fili⸗/
um tuum virga:a liberabis animã
eius a morte.hinc etiã beams gre
gorius ſcribit in dialogo: beatum
benedictum quendam monachuzʒ
uirga percutiendo ſanaſſe quem
crebra admonitiõe curare non po
terat. hinc etiam dominus flagel/
lo facto de funiculis male uerſan/
tes in templo flagellauit: ⁊ de ora
tioniſ domo eiecit.hinc etiam apo
ſtolus fornicatoremillum ſatha/
ne corporaliter uexandum tradi/

Vm beatas
Qlautebu⸗

hic patʒ ꝙ maioꝛes
clerici non ſunt uer
erãdi. niſi ꝓ maio
ribus culpis.ſʒ mi⸗
noꝛelſ etiã uerberãt
ꝓ minoꝛibꝰ.ut.xxx
v. di. ante. ⁊.xxi.di.
c.deniqʒ.v.q.v. illi
qui.ſunt ⁊ alie ꝑſõe
que habẽt coertõeʒ
uerbeꝝ ſed tẽpera/
ta. ut pater dñs pr̃/
familias magr̃ ma/
ritus.ut.xxiii.q.iiii
duo iſta. æ.q.v.c.i.⁊
vii.q.i.ſic.vñ ſi pat
uerberat filiũ cleri⸗
cũ in minoribus oꝛ
dinibus ↄſtitutũ.ñ
eſt excõicatus. ideʒ
eſt de alijs ꝓpings
uel de his qui fami
liam habẽt. ut e de
ſen.excõ.cũ nolũta
te in fi.io. Lacredꝰ
tñ reſpõdit ꝙ ſi pat
aĩo coꝛrigẽdi uerbe
rat filium in ſacris
oꝛdinibus ↄſtitutũ
ꝙ ñ eſt excoicat? qꝛ
manus illa nõ eſt in
iurioſa cũ nõ faciat
aio iniuriãdi.ut ex
de ſen. ex. c.i.h etiã
notaui in queſtioni
bus. b. .
o Subtrabat. ar.
ꝙ ex quo pᷣlatuſ nõ
ſeruat ruerẽtiã ſub
dito nec ſubdituſ te
net᷑ ei ſeruafr̃. ut.xc

p.di. eſto. xxii.q. v.

ð̊ foꝛma.xxxii.q. vi
iniquum.

p ¶Neniter. ff. ad.l

aqui.pᷣceptoꝛis.

q ¶ Exilij.no. cleri

cũ poſſe relegari in
exiliũ.ut. ii.q.i.ĩ p/⸗

mis.⁊ no.iii.q.iiii.
r ¶ Salomõ flagel⸗

lauit. ut. i.q.ini. ſal/
uatoꝛ.

s (SYoꝛnicatoꝛẽc.j.ii

qi. de manikfeſta. ſ. x
xiii.q.viii.legi.

—
— –☛ — — —-

— —

————— =

f. u.x
rii l

.oc
nis.
cleri
Gari in
gliß⸗
. g ii.
ſugel⸗
in ſi⸗

norei
iteſtaſ
leg.

xLV

a & In canonibꝰ. In hoc libro nõ innenio illos canones.ſed uerba
coꝛrectionis inueniuntur.xxviii. di. de his. 7. xii.q.i.c.i.
b Ergaſtulis. ſ. xxvii.q.i.impudicaſ ⁊.c.peruenit.

ſciplina.i.rigoꝛ ſiue pena.
4 0 Tidinend⸗ eſt.no. ꝙ iudices ſemper ſequentur mediocri

tateʒ.nt ar.extra de
cen.ſi.ex parte.ff.ð
pig. ac. ſi ſernus. ff.
de iur. ⁊ fac. igno.
nec ſupina. er᷑ ð of.
cuſto.c.i.⁊.ff.de vᷣ.
oblig. cõtinuus. 5.
cum ita. arg. Z. ff. ð
neg. ge. nẽſennius.
in fi.io.ſo.iudex po
tius ſequat᷑ equita/
tẽ q; rigoꝛẽ.ut.C.ð

indi.placuit vᷣ. cer/

tum eſt ius ab egta⸗

te diſſentir. ut in re⸗

ſtitutiõe minoꝝ.ni/⸗
ſi ex cã magiſſeque
retur rigoꝛẽ ubi ſcʒ
multis craſſantibui
opus eſt exemplo.
ut. ff. de pe. aut fcã.
in fi.ubi aũt ius ſcri
ptuʒ non eſt. index
ſp ſequet᷑ eatateʒ ut
ex ð trãſac.c.ult.b.
e ¶ Meus nõẽc. ar.
qð vno conceditur
de alio negat. ſic. i.
q.i.per iſaiã.xxxiii.
q.v.qui ſitit.⁊.xxiii
q.iiii.foꝛte.ſic.xxv.
di. qualis. ſimiliter
cum iudicatur rem
meam eẽ.per conſe
quens iudicatur tu
am non eſſe.ut. ff. ð
ꝓcur.põponiꝰ.ꝭ.fi.
Bele. ſed quare
ppetit moyſes. cuʒ
nemo deleri poſſit
niſi per peccatũ.qꝛ
ſpiritus ſanctuſ nul
li ingerit ĩimeritam
pena.ut. xi.q. iii.il⸗
lud.dicunt quidam
ꝙ impetu mentis h
dixit. alij dict ꝙ ex
magna confidentia
hoc dixit.q.d.ipoſ⸗
ſibile eſt ꝙ me dele
as. Auguſtinus th
dixit ꝙ hec dictio
aut ponitur hic con
ditionaliter.i. ſi nõ
dimittis eis hãc no
xam. dele me cũ eis
poſtea deſtrue cõſe

quens.ſed nõ deles

me. ergo dimittes
eis hanc noxam. ⁊?
greg. hic conditio⸗
naliter exponit.alij
intelligunt hoc de
moꝛte tempoꝛali.ꝓ
nt videtur ſonar᷑ lit
tera ſequens.
g Obtinuit. j. l. di
ſiquis pꝛepoſtera.
cõtra. ibi dicitur ꝙ
ueniã petijt ſed nõ
obtinuit. Keſpon⸗
deo.obtinuit ad tẽ-
pus uel ne puniren
tur eternaliter. ſed
non nt nunquaʒ pu
nirent.puniti enim
ſunt pro illo pecca/
lo in romana ⁊ i ba

dit:a magum illum corporali ceci
tate damnauit. Hinc etiaʒ in cano
nibus pueri qui ante rönales an/
nos irranõabiliter uerſantur: uer
beribus caſtigari iubentur. Nirgi
nes quoqʒ ſi religioniſ ueſte depo
ſiia aliis ſe copulauerit ergaſtuliſꝰ

retrudi precipiũt᷑.¶C NHicẽt greg.

in moralibꝰ.xx.li.parte.iiii.c.xi.
Diſciplina nõ eſt ſeruãda ſine mi/
ſericordia: nec miſericordia ſine
diſciplina.
NNceiplina uel miſericordia
multum deſtituitur:ſi vna ſi/
ne altera teneatur. ſed circa ſubdi
tos ineſſe debet rectoribus: iuſte
conſulens miſericordia:a pie ſeui
ens diſciplina. hinc eſt quod ſemi
uiui illius vulneribus: qui a ſama

ritano in ſtabuluʒ ductus eſt: ⁊ ad

bibetur vinum ⁊ oleum: ut per vi
num medeantur vulnera:per ole/
um foueantur: quatenus vnuſquiſ
qʒ qui ſanandis vulneribus pre/
eſt in uino morſum diſtrictiõis ad
bibeat:in oleo molliciem pietatis
per vinũ mundantur putrida:per
oleum ſananda fouẽtur. miſcenda
eſt ergo lenitas cum ſeueritate. ſa
ciendũ eſt igitur quoddaʒ ex utro
q; temperamentum:ut neqʒ mul/
ta aſperitate exulcerentur ſubditi
neqʒ nimia benignitate ſoluantur
hoc nimirum illa tabernaculi arca
ſignificat:in qua cum tabulis nuir/

ga ſimul ⁊ manna eſt: quia cũ ſcri/
pture ſacre ſcientia eſt in boni re

ctoris pectore: ſi eſt virga diſtri⸗
ctionis: ſit ⁊ manna dulcedinis.
Ninc etiam dauid ait. Nirga.t. 27
ba.t.ipſa me conſolata ſunt. virga
enim percutimur ⁊ baculo ſuſten/
tamur ſitergo diſtrictio iuſticieqᷓ
feriat: ſit ⁊ conſolatio baculi que ſu
ſtentet.ſit itaqʒ amor:ſed nõ emol
liens ſitrigor ſed non exaſperans
ſit ʒelus ſed non ĩmoderate ſeuiẽs
ſit pieras ſed non plus quam expe
diat parcens. inmeri libet in moy
ſi pectore miſericordiam ſimul cũ
ſeueritate ſociatam. videamus a/
mantem pie: diſtricie ſeuientem.
certe cum iſraheliticus populꝰ an
te dei oculos pene inueniabilem
contraxiſſet offenſaʒ: ita ut eius re
ctor audiſſʒ: deſcende peccauit po
pulus mus ac ſi ei diuina uox dice
ret:qui in tali peccato lapſus eſt:
meus non eſt atqʒ ſubiungeret:di
mitte me:ut iraſcatur furor meus
contra eos ⁊ deleaʒ eos: faciamqʒ
te in gentem magnam. iille ſemel ⸗
iteruʒ populo cui preerat obicem
ſe ad impemm dei iraſcentis oppo
nens ait:aut dimitte eis hanc no⸗
. f .
xam:aut ſi non facis:dele me de li

4 0

bylonica captiuitate.ut.lxxyvi. di. ieiuninm. obtinnit neniam quoad vitaʒ eter
nam non quo ad tempoꝛalem.ſicut ⁊ dauid remiſſum fuit peccatuʒ quo ad vi

tam eternam.ſed tamen punitus fuit tempo
h & Paucoꝛum.nota.xxiii.milia dici

ſic. ff. de uer.ſig. maioꝛem.

bro tuo quem ſcripſiſti.penſemus
ergo quibus uiſceribus eundẽ po
pulum amauit pro cuius vita de li
bro uite deleri ſe petiit. Sed tamẽ
iſte qui taãto amore eius populi cõ
ſtringitur:contra eius culpas pen
ſemus quanto ʒzelo rectimdiniſ ac
cendatur. mox enim ut culpe ueni
am ne delerẽtur obtinuit: ʒelo re
ctitudinis ſuccenſus inquit:ponat

uir gladium ſuper femur ſuum. ite

redite de porta uſqʒ ad porram
per medium caſtrorum:⁊ occidat
unuſquiſqʒ fratrem uxorem ⁊ ami
cum ⁊ proximum ſuum ceciderunt
qʒ ĩ illo die quaſi.xxiii.milia homi
num.ecce qui uitam hoium etiam
cum ſua morte petiit.paucoruʒ ni
tã gladio extixit. Intus arſit igne
amoris:foris accenſus eſt ʒelo ſe/⸗
ueritatiſ.tanta fuit pieras ut ſe pro
illis coram domino morti offerre
non dubitaret: tanta ſeueritas: ut
eos quoſ diuinitus feriri nimuerat
ipſe iudicii gladio ferirer. Sic a/
mauit eos quibus prefſuit: ut pro
