na. 5. pe. qð cõcedo

XXII.

importunitas: nec quadrageſima
li tpꝑe ꝓ defenſione tam ſua quã pa
trie ſeu legũ paternax eſt belloruʒ
pꝛoculdubio preparatiom ꝑcẽdũ:
ne uidelicʒ deũ uideat᷑ hõ tẽtare:ſi
habet quod faciat: ⁊ ſue ac alioruʒ
ſaluti oſulere nõ pcurat: a⁊ ſaãcte re
ligionis detrimẽta nõ precauet.
Item grego. in dialogo.
Petrus ananiaã ? ſaphira increpã
do morti tradidit.
P Etrus qui tabitã mortuã orã
doſuſcitauit:ananiã a ſaphi⸗
raʒ mentiẽtes morti increpãdo tra
didit.neqʒ eni oraſſe in eorũ extin
ctione legit᷑: ſj ſolimodo culpam
quã ꝑpetrauerant iucrepaſſe.con/
ſtat ergo quia aliquãdo talia ex po
teſtate exbibent᷑: aliquãdo ex po/
ſtulatione: dum ⁊ iſtis nitã increpã
do abſtulit: ⁊ illi reddidit orãdo.
Nẽueloci magiſtro.
Beatus gregorius quoſdã horta
tur ut milites congregẽt: ⁊ ↄtra bo
ſtes arma uiriliter parent.

(61 T pridẽ glorie ueſtre notiſi /

cauimus:qꝛ milites illuc erãt
parati uenire:ſʒ quoniaʒ inimicos
ↄgregatos ⁊ huc diſcurrere epiſto
laueſtra ſignificauerat:hec eoſ hic

cã retinuit:nunc vo utile eſt uiſum

aut aliquanti illuc milites trãſmit/
rãtur quos gloria tua admonere 2
hortari ut parati ſint ad iuſticiam 7
ad laborem ſtudeat:a occaſione in
uẽta cũ glorioſis filiiſ noſtris mau
ricio ⁊ uitaliano loquere:a quecũ/
qʒ deo auctore ꝓutilitate reipu. ꝑ
ſuaſerint: facite.⁊ ſi hucuel ad rauẽ
ne partes nec dicendũ arnulphum
cognoueritis excurrere:uos a dor
ſo eius itaſicut uiros fortes ↄde/
cet laborate:quatenus opinio ur̃a
ex laboris ueſtri qualitate ampliuſ
in repu. deo auxiliante ꝓficiar. Il/
lud m pre oĩbus admonemꝰ urfa/
miliã alioim adhonaim atqʒ lugi
difruſim qui cum glorioſo magto
mauricio militũ eẽ noſcunt᷑:ſine ali
qua mora uel excuſatione relaxes
quatenus ueniẽtes illuc hoĩes:pꝛe
dicti uiri ſine aliquo impedimento
cũ eis debẽt ambulare. Itẽ eiſdem
mauricio ⁊ uitaliano. Suppliciter
glorie ueſtre ꝑfiliũ noſtrũ uitalia/
num cũ quo rractaueratis ⁊ uerbo
⁊ ſcripio mãdauimus. vndecĩo au
tem die mẽſis iunii arnulphus hãc
epiſtolã quã uobis direximꝰ tranſ
miſit: ⁊ iõ relegẽtes eam uidete ſiĩ
fide ſuanẽſes quã reipu. ꝓmiſerũt
ꝑſtirerũt:obſideſqʒ dignoſ de qui
bus poſſitis ↄfidere ab eis accipi⸗/
te:a inſuꝑ denuo ſacramentis eos
aſtringite: reddẽtes eis quod lo/
co pignoris ſuſtuliſtis ſermonibuſ
ueſtris eo s ſanãtes.ſi aũt manife/
ſtiſſune cognoueritis eos cũ arnul
pho de ſua ſubiectione locutos eẽ:
uel certe obſides ei dediſſe:ſiẽ noſ
arnulphi epiſtola quã uobis dire/
. „ 5 „12 „ =
ximus dubios reddidit:ſalubri cõ

. ”! “ Z 2.

ſilio ꝑtractãtes ne in aliquo aĩa ue
ſtra uel noſtra de ſacramẽtis gra/
uetur.quicquid utile reipu. iudica
ueritiſ ꝑagite.ſʒ ita faciat gloria ue
ſtra ut neqʒ ſit aliquid vnde poſſi/
mus ab aduerſariis reprehbẽdi: ne
qʒ utilitas noſtre reipub. quod do
minus auertat negligat᷑. Drete/
rea glorioſi filii eſtote ſolliciri: qꝛ
quanium cõperi hoſtis multitudi
nẽ habercollectã ⁊ in marchia dici
tur reſidere:ut ſi huc curſũ deo ſibi
irato mittere uoluerit:uel loca ipſi
us quantũ uos dominꝰ adiuuerit
depredamiĩ: aut certe ſcultas quoſ
mittetis ſollicite requirã ne dolẽs
factũ ad uos diſcurrat. In regiſtro
etiã legit᷑ ꝙ beatns gregorius ciui
bus tuſcie ut ↄtra lõgobardos ar/
ma pararẽt mãdauit:a militantibꝰ
ſtipẽdia decreuit. Hoc ergo ex
emplo ⁊ premiſſis auctoritaubus
claret ꝙ ſacerdotes a ſi ꝓpria ma/
nu arma arripere nõ debeãt: tamẽ
uel his qnibus huiuſmodi officia
cõmiſſa ſunt perſuadere uel quibuſ
liberut ea arripiant ſua auctoritate
ualeãt imperare. Sʒ obiicitur
illud nicolai ad carolũ iperatorẽ.
piſcopi nõ debẽt militaribus oc
cupari negociis.
Eprehẽſibile ualde cõſtat eẽ

Hv. quod ſubintuliſti dicẽdo ma/

iorẽ partẽ omniũ epiſcoporuʒ die
noctuqʒ cũ oĩbus aliis fidelibꝰ iu
is contra piratas maritios inuigi/
lare:a ob id epiſcopi impediantur
uenire: cũ militũ chriſti ſit chriſto
ſeruire.milites vo ſeculi ſeruiãtſe
culo ᷣm quod ſcriptũ eſt:nemo mi
litãs deo implicetſe negociis ſecu
laribꝰ ꝙ ſi ſeculi milites militie ſtu
dent:quid ad epiſcopos a milites
chriſti niſi ut uacẽt orationibus
Itẽ greg. pa. In morte cniaſ
libet hoĩs piſe miſcere formidẽt.

B Jiĩ morte lõgobardoꝝ me mi

ſcere uoluiſſeʒ: hodie lõgobar
doꝝ gẽſnec regẽ nec ducẽ haberet
ſʒ qꝛ deum timeo: in mort᷑ẽ cuiuſli
bet hominis me miſcere formido.
Ecce ꝙ nicolaꝰ papa pꝛobibet
epiſcopos ſeculari militia occupa/
ri:nec etiã contra maritimos pira
ias ꝑminit eos ad pugnã accedere
quomodo ergo leo papa aduerſuſ
ſarracenos urbẽ egredit᷑: ⁊ ut eos
procul a littore arceat populũ vn⸗
diqʒ cõuocat ⁊ ſuoꝝ iniurias preſẽ
tialiter uindicat: atqʒ cuʒ gregorio
milites ad arma inuitat. Sʒ noran
dum eſt quoſdã epiſcopos leuiti/
ca tantũ portione eſſe contẽtos:ꝗ
ſicut in dei ſorte tantũ numerant᷑:
ſic ipſum deũ ſolũmodo in heredi
tatẽ accipiũtdicẽtes: dominꝰ pars

hereditatis mee. his nihil eſt cõ/

mune cum principibus ſeculi quia
tẽporalia penitus abiiciunt: ne eo
rum occaſione legibꝰ imperatorũ
obnoxii teneant᷑.talibꝰ nulla occa
ſio relin ꝗt᷑ occupationis ſecularis

2 4 5

ſi ſubeſt cauſa ſuſpicionis. ſed

certe tantũ ſemel iurauit ⁊ qdð
dicit ibi in decr.duplici.i.dij/
os hñs articulos de auditu ⁊
de credulitate.b. Sed ſi quis
ſemel eſt ꝑiurus. ãmodo nõ
eſt recipiendũ teſtimoniũ illi
us.ſʒ alia cautio eſt ab eo reci
piẽda.ut er̃ de pᷣſump. lr̃as.ĩ
fi. ex quo eni ſemel eſt ꝑiurus
pᷣſumit ꝙ ſemꝑ velit peiera⸗
re.ut.ij.q.vij.nõ põt.de H̊ no
taui.xxij.q.v.paruuli. Itẽ ha
bes hic ꝙ plus credit᷑ iurato
rie cantioni q;ᷓ pignoraticie.
cũ tñ regula iuris dicat ꝙ pl⸗
eſt cautionis in re qᷓ; in ꝑſona
ff. ð reg. iu. plus cautiõis. io.

i ¶¶ Dubios.qꝛ ſcriptũ hoſtis

iducit ſuſpicionẽ qð ẽ g id. xi.
q/iij.in cũctis. adeo nt ſcðo
cogant᷑ iſti iurare.

lꝛ ¶ De ſacr̃is. eoꝝ.eo ꝙ tĩor

eſt ne labant᷑ in piuriũ. ut ex
de coha.cle.⁊ muli. clicos.

lI ¶Culpas.alias ſcultas.i.ex

ploratoꝛes.

m N Eprehenſibile. oꝛatio/

ibaſ. BG. intellexit hoc
c.de epᷣis ꝗ tantũ leuitica poꝛ
tione ſũt ↄtẽti.ut.j.ꝓx.ꝭ. ſed
hec eſt veritas ꝙ iõ tantũ re/

darguunt᷑ iſti epi.qꝛ citati a

papa noluerũt venire.⁊ excu
ſabãt ſe ꝓpter mandatuʒ re⸗
gis.lʒ eni mãdato regilſ ſit po
tiꝰ ob ediendũ qᷓ; metropoli⸗
tani.ut.S.xviij.di.ſi epus.tũ
pape potiꝰ obediant qꝙ regi.
Alij intelligũt de epis nõ ba
bentibus regalia.

Cau.

ſtus reuſ eſſe ſʒ index.cũ ſidei agẽ

imperatoris ſaluni oportet: nec

a O Onnenioꝛ. oĩa. omnia ſunt imperatoꝛis.ut.ð. di. viij. quo iure. C. de ¶In eccleſia.ij. g. ij. cc vl. ZM .
quad. pᷣſcrip.bene a ʒenone.ſʒ intelligas quo ad iuriſditionem. miChriſtus.hᷣ intelligas in caſu in quo loquit᷑ ĩa ſequẽs. ubi.ſ.
b Refragaturũ.ex humilitate ᷣ dicit. alias bñ poſſet refragari. vel dic non agit᷑ cã fidei uel ſpiritualis.nã alias clicus in recõuentione recõne/ uin
refragatuꝝ ſicut ꝓ ipſa ecclia. Sʒ qli᷑ intelligit iſtud. mihi videt᷑ ꝙ nõ poſſit nitur in foro ciuili. . ſn
intelligi de rebꝰ ꝓpꝛijs ipſiꝰ ambroſij. ꝓpter illud qð ſequit̃ ſũt paupeꝝ. Itẽ n In ecclia.S.ij.q.ij.pꝛeceptũ.⁊.xxiiij.q.i.quotiens. lan
nec de rebꝰ ecclie.qꝛ illas nõ o Impiale. eccle⸗ u
poſſz dare ꝓpier h̊ qð ſequit . ſia eni nõ aſtring inin
circa fi. Sj dic ꝙ de ppꝛiſis militie: qꝛ cũ de decimis 1 pꝛmitiiſ dam in eccleſia quis abnuat.ſi gs legibꝰ mũdanis. ut Uu
ambroſij intelligit. qd aũt di viuũt tãquam filii ſũmi regis ĩ om conſidit huc ueniat.⸗ infra: allega xxxiij.q.ij.ĩter. nec ſu
xij giellig. etnteligepe, ni regno a terenis exactionibꝰlibe tur imperatori licere oĩa: ipſius ee pot imperaioꝛ ode ru
beo. de reb⸗ acnte ſuſtenx. ri ſũt: ita ur dicere ualent: uenit pꝛĩ uniuerſa. Reſpondeo: noli graua R—NR hin
debeo mea pauperib' eroga⸗ ceps hꝰm idi: a in nobiſnõ babet reie iperator ut putes te in ea quę· xcyi. di. bñ R m lugn
re.xvi.q.i.quoniã ꝗcquid.xl⸗ quicquã. Doꝛꝛo alii ſũt qui nõ cõ diuina ſunt imperiale aliquod ius infi. nili D 65. ſi.
vij. di. licut hi. ⁊.i.q.ij.c.pen. tẽti de decimis ⁊ pꝛimitiis pꝛedia habere.noli te extollereꝰſed ſi uis tat. ut xvij. di bne (hen
c C Dinina. diuina eni ab ho/ uillas a caſtella a⁊ ciuitateſ poſſidẽt diutiꝰ imperare:eſto deo ſubieciꝰ. etiã. uel nifi aliquid nufn
mine dari nõ pñt.viij.q.i.ple ex ꝗbus ceſari dñ tributa: niſi im / ſcriptũ eſt:que dei deo:que ceſariſ ſtatuat᷑ in puilegiũ in
e e Rrre bla periali benignitate imunitatem ab ceſari. ad imperatores palatia prr ecclie. ut. xxij. qi.
ens morte debeat ſubir e bdo huiuſmodi ꝓmeruerit quibꝰ a do tinẽt: ad ſacerdotes eccleſie.publi Kngralict⸗ . ine
lu vbi ſidles nel ſalus ecclie i.· mMino dicitur: reddite que ſunt ceſa coruʒz ibi meniũ ius cömiſſum eſt b ep regangeſt. mm
pugnat. ſz etiã vbi res uel cla ris ceſari: ⁊ que ſunt dei deo. qui/ non ſacroꝝ. Itẽ dicit᷑ mihi mãdaſ 4 . Insperaiorem tr.
hefeccleſie auferunt. ar. j. vij bus idẽ apoſtolus: reddite omni/ ſe imperaiorem debeoa ego vnã bec dba dueſequgt uie
q. i..F. H obſeruandũ.S.e.q.v bus debita: cui tributũ tributũ: cui baſilicã habere. Reſpõdi non licz xr Aldultera.s. xxi unhe
nonnoſtrum. reectigal uectigal. ¶ AUñ ambro. iibiulla habere. quid tibi cũ adul! . ij. ſicut in yne. lin
e edicat i. deſendat. .i Eccleſie imperatoribus non ſunt tera: adultera eſt eniʒ que non eſt s Hefditatẽ. ita Eir
58 auſto⸗ buſtü dicik cif obnoxie. legitimo cõiugio chriſti copulata. dicit hereclitaſ viuẽ nn
Buſto. cit cũ res D lribꝰ lnfra: nabure ſanctü uirü poſſeſſt tis.ar. S. ff. de her. inme
eſt exuſta. rogus cũ cõburit. CO nuenior ipſe a comitibꝰ ut ꝛinfra:nabuie ſanctũ uirũ poſſeſſo velact. vẽ. li. ff. line
pira eſt cõgeries lignorũ ad per me baſilice fieret matura rem uinee ſue ſcimus interpellatũ de reg. in 1. beredi Dt ti
cõburendũ. traditio dicẽtibus imperatorẽ iure petitione regia ut uineã ſu daret: tias. iinuen
g Morere. ar. ex eo ꝙ pᷣnc ſuo iuſſiſſe tradi debere: uipote in ubi rex ſucceſſis uitibus holus ui t Quid eni ſ. gi mmpin
eps pcipit aliquẽ eligi.ꝙ ẽ& i cuius poteſtate eſſent oĩa:reſpõdi le ſereret:eũqʒ reſpõdiſſe:abſitut peratoꝛ ſit filideecle muf
Racantmorin 5 Smed. ſia me peteret quod meũ eſt.i ſun egopatrü meox trad hereditatẽ. ſie.nt xcyi diſt im micel
de pij fuerüt. *B. dum meũ argentũ meũ buiuſt mo⸗ regẽ contriſtatũ eẽ ꝗꝓſibi eſſet alie/ eror⸗
b Vachryme mee.5. di. xrx di meiũ me non refragaturum qui num ius relatione iuſta negatũ: ſy een ſibiohtan⸗ ikan
vi. c. vlti. S. xvi.q.iij.c.porro. quã oĩa que mea ſunt ſint pauperũ muliebri conſilio deceptũ.morte xiliũñ imperator et Unen
ĩ ¶ Mec debeo. ↄſulendo. ex ueꝝ ea que diuina ſunt imperato/ in agrũ ueniſſe.ſanctus enim nabu ecclia. ut. 5. e. q. x linmci
nimia pfectione loquit.⁊ ẽ ar rie poteſtati non ſunt ſubiecta:ſi pa te uites ſuas uel, ꝓprio cruore de/ pncipes. .xcpi.di. fnine
gu. ꝓ opinione.h. ſʒ non ð fa trimoniũ petit inuadite.ſi corpus fẽdit.ſi ille uineaʒ non tradidit ſu/ cũ ad verum. Ehirn
co hic noge reunere enpe- occurrã. vultis in uincula rapere: am: nos trademuſ eccleſiã chriſti? xQuſtodiẽdũ. et mnin
euonchat le ine dabebat.· vultis in morte: uolũtas eſt mihi. quid igitur a me reſponſũ eſt cõm/ ita Plaralnibi i n
uao ſuß tagit ne buſto . n ego me uallabo circumfuſione maciter. dixi eni conuẽtus: abſit a ar tat adof. i
lꝛ Cõgrueret.⁊ H̊ nõ lʒ.ex ð populorũ:nec altaria tenebo uitaz me uttra dã chriſti hereditateʒ nõ reſarig li . fai
ap.ꝗᷓ fronte. ? per h pʒ e cli obſecrãſ: ſz ꝓ altaribus gratis im tradidit nabute ſuam:a ego tradaʒ rxvij q. iiij. geũgz. Kine
cuscitatꝰ a laico indice nõ te,· molabor. borrebã quippe aĩo cu chhriſti hereditatẽ:ſed hoc addidi: ar. 5 ex de do. c. iij. mine
net᷑ venire ad allegandũ pᷣui/ armatos ad baſilicã eccleſie occu/ abſit ut tradaʒ hereditatẽ dionyſii ⁊7.xij. q. ij.c.terru⸗ ſimm
legiũ. niſi dubiũ ſit an ſu clc pandã miſſos cognoſcerẽ: ne dum qui in exilio cauſa fidei defuncius las. . Ml
ricus. populus baſilicam uẽdicat' aliqua eſt. bereditatẽ euſtorgii confeſſo/ N
ſtrages fieret:qui in perniciẽ toniꝰ ris: hereditatem mirocletis atqʒ iun
ueniretciuitatis. orabã ne tante ur· hereditatẽ omnium fideliuʒ retro in
bis uel potius totius italie buſto epiſcoporum. Reſpõdi ego quod tin
ſuperuiuerẽ.a infra:mandat᷑:rade ſacerdoris eſt faciã. quod impera ant
baſilicam:hoc eſt: dic aliquod uer toris eſt faciat imperator. priꝰ eſt Airn
bum in deum ⁊ morere nec ſolum ut animam mibi quam fidem aufe min
dic aduerſus deum: ſed etiam fac rat.a infra:tributum ceſaris ẽ:non Uflan
aduerſus deum. mandat᷑ trade al/ negatur. eccleſia dei eſt:ceſari uti/ unln
raria dei. urgemur igitur precepni qʒ nõ debetur: quia ius ceſaris eẽ Grt
regalibus:ſed cõfirmamur ſcripiu non poteſt templum dei. quod cuʒ minn
re ſermonibus:que reſpondit: tan imperatoris bonorificẽtia dictum dict
quã vna ex inſipiẽtibus locuta es. nemo poteſt negare. quid eniz ho uen
⁊ infra:quid ergo turbamini:uolẽſ norifſicẽtius quam ut imperator ec unt
nunquã uos deſerã: coactus repu⸗/ cleſie filius eẽ dicatur. quid enim ih⸗
gnare non noui: dolere potero:fle dicitur ſine peccato dicitur:⁊ cum ſt⸗
re potero:gemere potero: aduer / gratia dicitur. Inperator emm in uun
ſus armg milites gothos quoqʒ la tra eccleſiam eſt. bonꝰ enim impe/
chrymeꝰmee mea armaſunt. talia rator querit auxiliuʒ ac eccleſia nõ uen
eniz ſunt munimẽta ſacerdotis. ali refutat.a infra: ſi de me aliquid cõ — n
ter necdebeo nec poſſuʒ reſiſtere. pelleretur a poſceretur: aut funduſ ni
utinã eſſem ſecurus ꝙ eccleſia he/ aut domus aut aurum ⁊ argentuʒ: N
reticis minime traderet᷑ ad pala/ id quod mei uris eſſet libenter of un
tiũ imperatoris irem libẽter ſi boc lerem. templo domini nihil poſſuz ün
congruerer ſacerdoniſofficio ut in nec decerpere nec tradere:cũ illud uh
palario magis certarẽ quã in eccle cuſtodiẽdum non tradendũ acce/ ne
ſia:ſʒ in conſiſtorio non ſoletchri perim. deinde conſulere etiam me ſ

XXIII L. Vin .
* 4 4
Au. Ributü. de exterioꝛibus.i.nõ 9 exar jo 5 i lih ali Smopiaſia faefs ee
ſt 3 T ami . vel⸗ ſci ubrgi megarbekeckte mexno ſunel 1 attue ſul F.G li ali iperſallo. ſoc⸗ ſiñ herde deſecerit.l.vna.li.x. io:
i nioꝛ. Nam qð vj de ſarcina repẽtina. xvi. q· i. placuit. locũ hʒ cu epſ iſ eccliapg. 5,5 rrſiinioutn 5. 7 ſtud depdjo ane bol zaieriin
ſpõte valuert –W clicoꝝ. alias nõ.er de imuni.ec.nõ minus. recdẽptione donant᷑. üllud de his que ieoemnoni lae enr ne
ne 4 d nelii⸗ en 6 L eecclie. uel iſtud ſpaliter de p̃dijs collatis ecclie a pncipe illud gniliter ð alijs.
gien d urt el 1 ͤpi expediret tradere nec illi a· poſita eſt: in aliis quidẽ ꝑſonis ſuũ ecclſie.ar. . e.ↄuenioꝛ. Tam
Nunnn er de cen. ois aia. ſ ipere. accipiat uocẽ liberi ſacerdo robur obtinẽte. in parie autẽ eccle in egro nabute rex ſeruit ho⸗
fit Unckinlaicis. tis ſi vult ſibi eſſe cõſultũ. recedat ſiaſtica uel aliaruz domuũ que his lus. mãaſus vo appellat᷑ vñ ꝑ
iti ¶ Znbutũ. 5. i. Achriſti imuria. bec plena bumili· prils conſortiis depurate ſunt: ſuu, cipit frumentü ? vinũ ad en⸗
liſgt q.i. magnuz. ?.c. ſi latis ſunt: et ut arbitor plena affe- uigorẽ pietatis intuim minigante. cbariſtia pficiendã. ut er de
ſuie tribmtü. cuug eiꝰquẽ imꝑatori dʒ ſacerdos. ¶Ninc enã in pariſiẽſi ↄci. legit enilenu eſ vel manſu;.
Szianrüſtate, (L. Item urbanus pa. Se agro eccleſtaſtico prelbyter i doe tho yeife u cena i
₰⸗ . „ . 27 9
ran en⸗ i are iue e ſuis crierioribns eccleſie ſol cogatur cenſum perſoluere. ſit inde ſuſtẽtari. de 9ſer,.
un didragmatis auri. bumt Ecundũ canonicam auctorita nemo.ſʒmanſus di ſm vulga
nin & Boerterioribe. 1 ibuiũ in ore piſcis piſcante tẽa conſtitmionẽ dñi imperaro re vñ ynus tuſticus cũ ſua ſa
lni qe cũ onere ad enʒ petro iuentũ eſt. quia de exteri ris lodouici de eccleſiaſtico agro⸗ milia poſſit ſuſtẽtari ar. ꝙec
mni peruenit. C. de e oribus ſuis que palam cunctis ꝓ mãſo ⁊ demãcipiis que ipſe ſuis ca (eſia de tato põt ſuſtentari ð
Pe ac. tribu. ſi diuna. parct: eccleſia tributuʒ reddit. nõ itulis conſtimit. uel ſi quilibet p vnio. v d et nſtic).ar. x. . iij
ti t e ge deci. cũ autẽ totum piſceʒ iuſſus eſt dare: ſʒ oco ſepulture aliquid largitus ec/ doteſtecelen delnon obendn
enn . 5 1 en nidi anti aeren qui in ore eius in, (leeſie fuerit de decimis enã obla buta dare. quia nõ debet dotẽ
hiltit befendant non elt Weius eſt: quia nõ eccleſia dari im, tionibus ſideliũ nullus quẽquam reciper niſi libera ſit. ⁊ ſic poſ
ale eiſdẽ dandu tribu· Peratori: non pontificalis apex ꝗq preſbpterorũ aliquẽ cenſ ꝑſolue/ ſit intelligi. x. ꝗ.ij. ius. qꝛ n
ie ar. xcyi di. eſto. in ore capitis eccleſie preeminet: re cogat.nec quiſquã cuiuſliberor dʒ ei dari poſſeſſio oneroſa.
ſilid g C Quãnis etiam. ſubüci poteſt regibus. ſʒ ſane ut di dims uel dignitatis exide quicquã Ilẽ nec de oecimis nec depᷣ-
gilnt emeret. ila no ſüt xrimus quod in ore piſcis inuenit ſubirabat aut redibinonẽ quamcũ mitije dabit decima. gꝛin illil
oĩa imꝑatoꝛis.quia pꝛo petro ⁊ dño dari iubet᷑:quia de qʒ exigat tꝑalẽ.quod ſi fecerit: cõ/ Burlgbenn deen dd⸗
Aiti, nemo põt reʒ ſmm exterioribus eccleſie quod conſti is t Nn butũ habere. de alijs vo pᷣdi-
* emere. ut. ff. de con SeIO Fcelt quod conſti munide uſqʒ ad ſaniſfactioẽʒ priue is tributarijſ cũ onere ſuo ad
ri ui trabẽ. emp. ſue rei. tutu anuiquit eſt: pꝛo pace 7 quie/ ur 7 regia poteſtate dare cogatur. eccliam deuolutis tantũ eccle
mni qð meü eit amoli le qua nos weri a deſẽſare debene ¶ Iltẽ ex conci. guarmaciẽſi. ſia dare debet tributũ.⁊ exau
M—KZũ us nõpõt eẽ menz. imꝑatoribus pſoluẽdũ ẽ. & Quã ◻ Ancitũ eſt ur vnicuiqʒ eccleſie dliin eocaſu. xi. q.i.ſi ributũ.
iſii ut.ff. de excep. ren uis etiã huinſmodi non uideanur- vynus manſus iteger abſqʒ ullo Hecoĩa vera ſunt. maxie cuʒ
* iudi ? an eadem. inmpialibus exactionibus iubiiciẽ ſeruitio atribuatr. 1 pꝛeſbyteri in imperatoꝛ Bidẽ cõſtitua. S;
u actiones. de file di. Mam cũ tpore famis cuncrog eis cõſtituti nõ de decimiſ neq; le biedt cv iundata eſt ecclis in
un nte te. espptiorü terri ſibi emererpha oblanionib ſidelii non dedomi Mo dabitnibnts dic nefetr
in Wredcketetnlonin raoa tqʒ ſub eadẽ fame ſue ſeruitu „ bꝰ neqʒ de atriis uel de hortis iu/ an ſit bone fidei fundatoꝛ an
nn 1E Securitate nue Ii cunctos ſubiiceret: ſacerdotibꝰ xta eccleſiã poſitis neqʒ de preſcri male.⁊ ſi bone fidei de illis
iͤg inhibet tribnti. ſech ſgnecegrin ſubminiſtrauit ut nec pio manſo aliquod ſeruitiũ ſaciant locis que ſunt extra atriũ ba-
RR Hquantũ ad oner poſſeſſionibus nec libertate nuda preter eccleſiaſticum. et ſi aliquid ebit imperatoꝛ tributũ.non
inel pſonalia. rtur: dno exiũc pꝛonunciãte ſacer amplius babuerit: inde maiorib?ꝰ Qutẽ de loco vbi eſt ecclia.ſʒ ꝑ
A, . Attẽtationis.i.. dotes ĩ omni gẽte liberoſ eẽ o ſuis debitü ſeruitium i Hy fit patronꝰ.xvij.q.vlti.qſti.
ſgiiti⸗ eractionis 2. e. opor uis debitũ ſeruitium impendant. Si vo füdatoꝛ et male fidei
Btun 1 Sacim'. C. de rere. Ande cõſtariuſ ⁊ conſtãs häüc ¶ NMinc datur intelligi ꝙ de his tuũc eſt ad eſtimationẽ cõpel⸗
dſen Rerola. eccle e, nunitaté dederunt eccleſie dicẽéteſ aque imperiali beneficio uel a bhuſ lendus. xiiij.q. vi. cõperimꝰ.
grint. In qualibet ciuitate in quolibʒ op libet pꝛo bñficio ſepulture eccleſia ⁊ vbi poſt denunciationẽ fun⸗
m T ERenones. xeno bigdo uel uico uel caſtello uel muni poſſidet: nullius iuri niſi epiſcopi gat ea male fidei fundat.ex ö
dochiũ ẽ locꝰ vene cipio quicũqʒ uoto chriſtiane reli reneatur aſtricta. Oe his vo que a no. ope. n. cũ ex iniũcto. io.
rabilis ubi panpes gionis meritũ eximie ſingulariſqʒ aquibuſliber emerituel uiuorũ do P σ Linc var.i. in illis legib⸗
pegrini recipiunt. uirtutis omnibus intimauerit ſetu nationibus acceꝑit: principibꝰ ccõ s ſub. 5. ecclia coõpꝛehendit.
gochotfochid lo ritate ꝓpetua potiatur. gandere euñ ſueta debet obſequia: ut ⁊ annua a Me o iar. ſüsteseſ⸗
kunm veptotropd gloriari ex fide ſemꝑuolumꝰ.ſciẽ eis ꝑſoluat tributa:a conuocato ex ex de deelm egnonſtt.
um eſt locus nbiſe les magis religionibus quã offici erciiu cuʒ eis pꝛoficiſcat᷑ ad caſtra. r Oo auſu.nulluʒ oĩo.hᷣ
nes ? valitndinarij) 17 labore corporis uel iudore no quod tamẽ boc ipſum non ſine con de illis tantũ ep̃is in-
2 ꝓpter ſenectuteʒ ſtram rẽpu. contineri. Nalẽtinia/ ſenſu romani pontificis fieri debz. telligit g leuitica poꝛtione ſũt
ſola infi mi boaies nus quoqʒ ⁊ ualẽs decreuerut dic ¶Vnge gelaſiꝰ papa elpidio epõ cõtemti. de ceteris näqʒ rega
enrant. oꝛpbanoto tes: Aniuerſos quos ↄſtiterit cu / Abſqʒ auctoritate romani pon/ libc alije hoſſeſſionibus ſuu⸗
phiũ eſt locꝰ vene⸗ ſtodes eccleſiarũ eẽ ⁊ ſanctorũ lo⸗/ ficis ad comitatũ epiſcopi profici is ſenioribꝰſeruire tenent᷑.ut
rabilis in quo pue ligioſig obſe aui profici/ eEe decen. ſanctiũ eſt. hec eni
ri parentib oꝛbati arn c religions 0 uns de / ſci non audeant. . eſt ↄoſuetudo que eſt optia le⸗
palcunt. hierotbo⸗ ſeruire attẽtationis nulla moleſtiã 0 Ao auſu qua temeritate re dgui interpꝛes.io.nel hic louqi
coniũ eſt locꝰ ĩ quo ſuſtinen e decreuim us. Im Pator iu ſcribis ad rauennã te parare tur cũ papa aliquẽ epᷣm ad ſe
infantes pauperuʒ ſtinianus. Sancimus res ad uene proficiſ. ci:cum canones euidenter vocat.ſicut diximꝰ.S.e.repꝛe
aluntur. rabiles eccleſias uel xenones mo precipiant: nullum omnino ponti bendeudũ. cũ eni vocetur ad
ne Lucratinox. ꝗq naſteria uel pothotrochia nel be, ficum niſi nobis ante uiſis arqʒ cõ Maius tribunal obedire öbet
bus quarta pars o photrophia pnnẽtes. uel orppano ſultis ad comitatum deber 5f.dere iudi. otumaciaar. 5
ru q acurialibꝰ reli „ E Orphan 1 ebere conte er̃ de ap.ſi duobꝰ. nel intelli
gee 1 trophia uel hierothoconia:ſi quid dere:quẽadmodum tibi put li 6
quebant᷑ vẽdicabat ad tale aliquod conſornũ de ceds⸗ d putas li/ ge h̊ in eo caſu ĩ quo ⁊ ſequẽs
afiſco exceptis re⸗ AI nſortiũ decẽdẽ/ cere:quod non licet: niſi ꝙ hoc of c.cũ.ſ.ↄtẽpto iudice eccliaſti
lictis curialibꝰ ⁊ cõ tes ex qualicunqʒ curiali libertate ficio carere feſtinas: quo bis ex/ co git ad ſecularẽ.xi.q.i.pla
nictis. Hhabes. C. ſine inter uiuos ſiue mortis cauſa ceſſibus te oſtendis indignum. cuit. b.
qnñ ⁊ ꝗbus quarta ſiue inultimis uolũtanibus habita Item ex ↄcilio annocheno.
dap . a. K. lucratiuorum inſe criptionibus li⸗ Abſqʒ metropolitani cõſilio uel
nca ſebacmenr beras N er imunes: lege ſcilicer cõprouincialium epiſcoporum ad
que ſub huiuſmodi inſcriptionibꝰ imperatorẽ epiſcopi non pergant.

E a

Lau.

8 GB Iquis epᷣs.prexerit.niſi cũ lr̃is ſupioꝛis.in auẽ. quõ opoꝛtet epes. . iut hm canones ut. F. e. q.iiij. illuc.
nmnõ aliter. col.i. uel ꝑrexit ut ſit cuʒ eo in expeditione vocatuſ a papa.ſic eExeunti. s. di. l. ex penitẽtibus.
enim inducit magtr G. c. ſed potiꝰ in eo caſu loꝗtur cũ relicto ⁊ ↄtẽpio eccliaſti t C Ceteri.⁊c. . . ſe
co indice ꝑgit ad imperiale qðᷣ nõ eſt faciendũ. ut.ẽ. xcvi.di.deniqʒ.s.xxi.q. n BG Is mẽbroꝝ inſſerit. ſic ex de ſen. excõ. mulieres. tn
v. ſi 48 4 ꝓpꝛio.⁊. c. ſi epᷣo 2. xi.q.i. ↄtinua. 27. E. placuit.io. * Legaliter. ſʒ quo H. cũ bm.l.liberũ corp⸗ eſtimationẽ nõ n
b G 5 vobis. ad comitaiũ. recipit. ut.ᷣff. ð effu.
FB vbo ſigniſicat cnria . l. ulti.ff. ſiqua. pan. ceni
pᷣncipis cũ oĩbꝰ ſuis officijsĩ Jquis epiſcopus aut preſby/ contra hoc cõmune conſultum di fe. di. ex hac.l. Sed ne
ructa.ut.C.qñ imꝑatoꝛ int ter uel oĩs oĩo qui eſt ſub eccle ſcurſor in alienis periculis extite/ dic ꝙ ad expenſas ſe
Bopalos.l.vna. j iaſtica regula conſtitutus: prerer rit:ſit reꝰ effuſi ſãguinis apud chri medicoꝝ ⁊ ad opaſ Ggi.
e WQocati.nã tũc exeuſat eol conſiliũ uel lr̃as eorum epiſcopo/ ſtũ a apud eccleſià ꝑdat ꝓpriũ gra uds amirtit aia iin
ipſe imperato: in auc.quõ oʒ iſunrin õs 5 il. tol . utilis eſt factus nõ thri
illud aut. col.i. rum qui ſunt intra prouinciã a ma m. . Arẽ ex ↄcil. toleta. i. autröne cicatricnz mng
d In exiliũ. ad tẽpus. xime ſine cõſilio metropolitani ad on debet agitare iudiciũ ſangui vel deformitatiſ.⸗ nnn
e ¶ Vel inſulas.in ꝑppetuũ.ff. imꝑatorẽ ꝑrexerit: hunc abdicari msg quiſacramẽta domini tractat. liberũ corpꝰeſt. ff. W
de interdic.⁊ re.l. relegatoꝛũ ⁊ eũci non ſoluʒ de cõmunione de Isaqubas dfi ſacramenta ge eff.l. vlii. nel dic ng
S. hec dria. qnqʒ iñ exiliũ in, bere:ſed etiã pꝛopria dignitate pri itractanda ſunt: iudiciũ ſãgui legaliter.i.m cau/ rfe
different᷑ ſumit ꝓ tpali nel ꝓ uari decreuimus tanquà moleſtu, nis agitare nõ licet: iõ magnope tionẽ hic ſignatam. ünis
ppetuo. de pe. di.i. an fi. importunũ imperialibus auribꝰ tialibus exceſſibus probibendũẽ:· venitet pannn. i
fNicet g beati gregoꝛij. j. . cotra eccleſiaſtica ↄſtituia. &ρKRe neindiſcrete preſumptionis moti galit renauunelſe lluen
q.v.c.i.⁊.iiij.⁊.c.reos.io. . n in lcrete p P 1¹ galiter. i. m. l. rho.
g ¶Epe. ex H. c. colligit q prebẽduntur ergo gallicani epiſco bus agitati:aut quod morte pleciẽ de vi publica uelp⸗ 6 1
alit᷑ dʒ indicar̃ delegãs Pi9 nicolao:quoniã apoſtolica au/ dum eſt ſentẽtia propria iudicare nata agetur Z eü.et ſſ
qᷓ delegatus. ſic e del acc.cũ ctoritate contẽpta potius arma ſe/ preſumant:aut ꝑ ſe iferant mẽbro eſt dria. qꝛ puata pᷣ u
opoꝛteat.ar. p.xxv.q.ij.c.ſer/ qui elegerant: quã apoſtolico con rum irũcationes' quibuſlibet ꝑſo uat tertia parte bo uif
natis. ſfſfſW2Dpectui ſeſe repreſentarẽt: quůquũ nis aut inferẽdas precipiant. ꝙ ſi Par nrkrd ui pu mii⸗
b Obnonoe er övichtani proficiſcctes ad comitati poſſinti auiſqu imemor borũ preceptoꝝ Deonanton. m man
n Lntam fud aen gdnw telligi nõ ſecuti imꝑatorẽ ur armis aur in eccleſie ſue famulis aut in q it ut inſti de pbu. vifn
ne ꝙ imperatoꝛ iuret ⁊c.quia ſibi auxilientur: ſed ipſum cum ex / buſlibet pſonis tale aliquid fecerit iudi. . itẽ. vñ vſus
imperatoꝛ dicit obnoxios ſup ercitu ſuo quotidianis orationibꝰ conceſſi ordinis honore priuetur Dis pᷣnata reũ de⸗ A
plicijs.ſʒ tu exaudi H̊cum de deo cõmendẽt. In quo caſu aucto ⁊ loco:ſub ꝑpetuo quoqʒ dãnatio ponit ab ordine re⸗/ Md
crimine ciuilit᷑ agebat᷑.⁊ hoc ritas illa ſardicẽſis conci.loqui vi nis teneatur ergaſtulo relegatus: rü. Sʒ depoꝛat ſi une
eſt qo diit. detur. In cuius. viii. c. oſius ep cui tamẽ cõmumo exeunti'ex hbac vis arman pbal. ini
Coõſentiat. ̊ nõẽ index an ſcopus dixiſſe legitunrr. uita non eſt neganda ꝓpter domi E. 5 v ll Bita riitj
c en hal. arg er de ap.ſu Oui ab imperatoribus religioſis ni miſericordiam: que nõ vult pec tes. ar. e gin i uißfn.
l WIJareiurzdo. i. pſtando ſa uocati epiſcopi non fuerint ad co catoris mortẽ: ſzut conuertaiuret ulli.. luin
cramentũ de calũnia. mitatum non proſieiſcãtur. uiuat. ¶ Ceteri etiã abſq; iudicia b Eſſimã ·int/ aſsf
NSupplicijs. a pncipe ð im J uobis fratres chariſſimi pla li auctoritate mẽbroꝝ truncatiões D dicimꝰ. ex h W
punitate quo ad penã ſangui⸗ cet decernite:ne epiſcopi ad co ⁊ domorũ incẽdia facere ꝓhibent videt᷑ ꝙ iſte canon iue
nis. ar. xx. q: iiij. nnllus ess. mitatum accedant: niſi forte bi q Ange in decretis euiciani pa. ſit ca. la ſetetie. nbi nn
⁊ appellabit hic ad forũ dele areligioſis imperatoribus uel in· Mẽbradetrucans domos incen⸗ ſeind g 7 ba ſinn
m . Promittif etiã a iure. n? uitani uel uocan fuerint. Sz quoni dens abſq; iudiciali auctoritate ex Penmionia. r bmn ö5 uſe
enĩ timebit ſuppliciuʒ ex quo am ſep e contingit ut ad miſericor/ Amunkcrur. 5 ⸗ põt intelligi. e d ſe .
inrat᷑.ſʒ pone ꝙ imperatoꝛ pu diam eccleſie confugiant qui iniu/ B Iquis mẽbrorum trũcatiões ten. excõ.iua.ſʒ nõ bei
niat eũ poſt coꝛporaliter.non riam patiuntur:⁊ qui peccantes in 927 domorũ incendia fecerit ſiue credo ꝙ ſit late ſen ſti
umhntal. eo als. ca v e. erilium uel inſeas dalnn⸗ urinr Rerre inlſerit aut facienti conſen teniemonent unen
vnũ.⁊.ff.de bo.li.ꝗ cu maioꝛ certe quãcunqʒ ſentẽtiam ſuſcipi/ erit: quouſqʒ de his vnicuiqʒ le/ lacris. icͤcc no⸗
oeinde ell e etahoe unr. Jdeoqʒ ſnbueniendũ eſt bis galitera amicabiliter corã epõ ci 1 Molteſmnovon ui
HoteeedeSnro⸗ ſine dubiratione eis eſt perẽda ꝑ uitatis aliiſqʒ ciuibus non eméca ſimittdta, 2 Pdiclt an
tüc criminalit dũ tñ iuret æc. eccleſiã indulgẽtia. ¶ QNicet ergo uerit tanquã ethnicus ⁊ publicanꝰ interdicimꝰ.i. phi⸗ mugfn
ar. e de offi. dele. ſuꝑ qõnnz. prelatis eecleſie exẽplo bũ grego. ab omni chriſtianorũ collegio ſe/ bemè. glibet dece⸗ winc
n α Is a ab?. nõ licʒ. olim li ab iperatoribꝰ uel ꝗbuſliber duci paret᷑. De incẽdiariiſquoqʒ in daeẽs in mortali cõ Uunin
Ecnit. s. ij. q. vij. 5. itẽ enz bus defenſionẽ ſidelibus poſtula nocentius ſecundus in vniuerſali ſtet deh ſi enanon unpin
bala. S. dl.l. his clicis æ li. re. licet etiam ⁊ cum beato leone conci. generaliter ↄſtituit dicens: ſit excõicat ie une
di. aliquãtos. .. e. q. v. ynʒ quoſlibetad ſui defẽſionẽ cõtraad Domoͤs incedẽs grana uel odio tur e gid
ſolum. D uerſarios ſancte fidei uiriliter ad, alicuius excõmunicetur. e. d er de da. os. (E
o Exceſſibus.i.taliter exce b . nb, Jolzi; — 2- . ſi gs domu. iglii.
dentibus. ortari: atqʒ ad uim infideliũ pro Eſſimã quidẽ ⁊ depopulatri c Bãno. canonica N
p Trũcatſones. nã vnune- cularcenda quouſqʒ excitari. effu & aborrẽdã icendiario ma pena incẽdiarioꝛuʒ en
rat occidiſſe dr̃.ut.ff.ad.l.coꝛ ſionẽ vo ſanguinis nulli epiſcopo/ iciã auctoritate dei ⁊ beatorũ apo ſtatuif. ex de dam. Urtren
ne. de ſic.l.i.. diuus. rum ſua uel imperatorũ auctorita/ ſtolorũ petri et pauli omnino dete da. ſi gs domů. xij. ungne
q Cut inferẽdas. qð eni n“ re imperare licet. & Unde in to/ ſtamur: a interdicimus. ſi quis er giſectoenorginn⸗ unn
poſſũ ꝑ me nec ꝑ alii.xlvi.d. letano concil.iiii. legitur. go poſt huius noſtre prohibitio) Halia henn e Gſefl
c.vl.ff. de admi. rerũ ad ciui. Sacerdotes ibi cõſentiant fieri i . e o ſi ut ibi notatur. ler
P.l. in. iallit tü in caſib⸗ ſpecra Sacerctes wicolem iin nis promulgationẽ malo ſtudio ſi q lteni.ſ. xl Ann
libus. caA dices ubi iureiurãdo indulgentia ue pro odio ſiue pro uindicta ignẽ? iii.cũ aliquis. ⸗
1 EPrecipiãt. virgiſ tñ poſſũr Promittitur. appoſuerit uel apponi fecerit aut enl
punire.ut. S. e.q.v.c.i.ĩ fi. Et Epe principes contra quoſii/ appoſitoribus conſilium uel auxi IInmn
flagellis ſed non vſqʒ ad ſan ber maieſtatiſ obnoxios ſacer liuʒ ſcienter tribuerit excõmunice mgn
guinis effuſionẽ. ut ex ð rap. dotibus negocia ſua cõmittunt: qꝛ tur. Etſi mortuus fuerit incendia in
in archiepatn. z ad ſi eps hʒ vo ſacerdotes a chriſto ad miniſte rius: chriſtianorũ careat ſepultu/ AEen
iuriſditionẽ de oiby. tuc dele⸗ ri ſalutis electi ſunt: ibi conſenni ra: nec abſoluatur: niſi prius dãno ui
get cãm criminalẽ.lʒ ſᷣm legeſ õs . nec abioluann: nin prins llenl
nõ poſſet delegare. niſi cu co⸗ Aant fieri regibus iudices ubi iure cui intulit ſecundum facultarẽ ſuaʒ e
tingit ipſũ abeſſe.ff. de offic. iurando ſuppliciis indulgẽtia pro reſarcito:a iuret ſe ulterius igneʒ n
eiꝰ.cui mã.ẽ.iuri.l.i.hic enim mittiturꝰ:non ubi diſcriminis ſnia non appoſiturum. penitentia autẽ len
non põt adeſſe vñ licite dele· preparatur.ſi quis ergo ſacerdotũ ei detur ut hieroſolymis aut in hi/ Nn
bi
AN

=

XXIIII. 2 4 5⁵

ueſno .
m ¶ Extra noxam.ſiei ſubnenire non poterant. F. e. q.ijj. e. ult. .
Vidam eps in hereſim lapſus. Supꝛa. xxiij. di. tractatũ eſt dehe
reticis.ſed quoniam hereticoꝝ quidã ſunt manifeſti.quidã occul⸗
ti.⁊ eccleſia excõicat qũqʒ hereticos qnqʒ catholicos.ideo de hu/

Archiep̃s. licet clericis exponere legẽ uel canonẽ de interficien-
do. ſͦ non coſulere pᷣciſe.ut.ẽ.q.v.relegẽteſ.⁊.s.v.q.vi.delatoꝛi.uel
eps dabit ↄſiliũ de pena canonica ĩcẽdiarioꝝ qͥ ẽ ex de dã.da.c.yvl.
b Reſtituat.ð. liiii.di.ſi ſeruus abſente.⁊ hoc de ꝓpꝛio ſi hʒ.alias
nnbi⸗ pnniretur extraordinarie. nã de rebus ecclie non debet.ne velictuʒ

fia⸗ vertat᷑ in damnũ ec Vogd aũ̃t. In hac que
ſng cleſie.xxi.q. vi · ſi „⸗ „ . tione dieut quida *
I epiſcopũ. ſpania in ſeruitio dei per annum in poſſitexcõmunicari. ¶ Tertio an .Dſi hereticꝰ excõicat he
tint e¶ Sane. regibus, tegrum permaneat. ſiquis autẽ ar ,/· ꝓpeccato alicuius tota familia ſit ralnen nr e eiadie S5
n regibꝰ⸗ – chiepiſcopus uel epiſcopꝰ hoc re/ omunicanda. ⸗. Oau ſeamt uchd. aacie m⸗
fec non negak taen de laxauerit: damnum reſtimmar: Uod autemab heretic .i.
lecnciarift conſu annum ab officio epiſcopali gb i⸗. liquis deponi af Krc, gfano diſtinguunt. an veterẽ
ni tis archiepis. vy ide neat. Sane regibus 7 principibu lunicari non pol lt: ac/ hereſim ⁊ iam damnatã ↄſeq̃
rt mr ꝙpncipes ↄſi. faciende iuſticie ſaculrarem conſul robamur. Omnis eni imr. ? tic non valet. an nonaʒ
finke lio eoꝝ poiſint ine tis archiepiſcopis et epiſcopis nõ /peretilus auriam dãnatam here / (fingat. ? tũc põt. ar. . e. aca
gifne diarios vltimo ſny negamus. Item auguſtinus in / ſim ſequitur. aut nouam confingit. uthirſe F laij. in Eialuns
ign plicio afficere. cum libro de ciuitate dei. . . qui vohereſim iam dãnatã ſequit᷑ die malſtenene cectt e, . 1
gli incẽdiarij m lege; Homicida eſt:qui publicã functio eius danationis ſe participem fa⸗ rez ſioe nomd ſeg nar exroi a
el ſecke r aliiiyl,⸗ nez; no habens aliquem occidituel cit. Ande cum acanns abſqz 4 tus eſt. ʒ ſit occultus. iõ ali/
tan .ff de penis.l. ca⸗ de bilirat. „ 5 nodali auctoritate ab apoſtolico ſe nm excoicare nõ põt.ex ð he/
Gnrzii pitalium. Scᷣm ca 0. Vicũqʒ percutitmaloſ ĩ eo damnatum quereretur: contra euʒ re. ad abolendaʒ. alia tñ que
gu nones eſt ſcienduʒ mali ſüt: habet cauſ. a3 in gelaſius ſcribit dicens. . agit tenent dum tolerat. ar.
muzn ꝓiuxta legis teno⸗ terfecnonis: miniſter dei eſt. ꝗ vo NQui in iam damnat hereſim labi S. iij. q. vij. F. tria. ſz T ſnia ex⸗
