pere aliquid deberens anmů Fnctificare: a qualia uobis fierin cimanones nobis relinquere ul cxceprione utiniii Au
merende eethere vf noͤcon i is ife neſi is: ur? niuerſaliter omnia in caſibus a iure ex ſiſen⸗
fiterẽt ꝙ aliquid recipere de uultis nobis iferre cauete: neſi „ tis: ur. autem U . in caſibus a iure ex ene⸗
berẽt extra de teſti. ex tenore gitis dicere que uultis: audiatis colligantur:cuucta que pro uobis preſſis. ut.ff. de re imnn
m ¶ In ſinn. hec vᷣba hẽs er que nonuultis. Ad heccalida inductaſunt:ſiue de laborãte agri gu.iur. nemoex his unta
de inde.? ſi indeos. 2 multiplici argumẽtanõe iura no, cola: ſiue de eo qui ſuis ſtipencdais nam ſiquis neget
n. ¶ Vobis. ſie. xxy. q· i. ſie d5 ſira auferre cõteditis: ita ut ſifides non militat. ad bunc articulum de mer i ſmag
ctelexie ii. hruliegium. obis adhiberet᷑ nõ vbap vbisſed ferimus: ut fructum ueſtri operis qum conuictus elk
e i ianif tes ̈bis reportaretis. ſ deo p aquem a deo recipere contemni, erclt ocereſeſol, e
laieng. ũ.ũPpicio ſi voba dediſtis vba recipieni is: in oblationibus et quoridia niſſe nõ andietur. un nſ
D hec. ut aſſeritis hi· Arguitis nos ꝙ ea que uobis de/ nis obſequiis iſtorum recipiatis: vt. C. de non nn. Nie
de una exeptiõe trãſi bẽt᷑ ſurripere querimꝰ: qꝛ nr̃a ꝓſe decimationes uero eorum: que becu in uk contrd ri
aa aliã ſiquis.n.ſucen quimur. ſapiẽn qdẽa philoſophi nobis debentur: intactas nobis dui.? nannchee . i
buerit ĩuna exceptiõe trani coore ꝓlata ſnĩa: ſuũ ꝑſequi alie reelinquite: ne dum queritis uſur½ cnednone tranlit tnit
ad alia põt: æ ct ad ori rran-· naraper᷑: unde ad uos bec ſnia ma pare quod ueſtrum non eſt: iuſta ad contrariam ſir Allin
ſire põt: ut e de preſcrip. aun. nauerit: niſi qꝛ tãto ardore nr̃a cõ animaduerſione etiam illud co/ iiij, g.i. quilnis Vkradn
ditis.ff.de excep.nemo.ſilit uerit: mn qe! ini amirlere: qnog uobig al. xxiiij.q.i.quiſq kirt
de una actiõe põt tranſire ad cupiſcitis:ut ura putetis uob aufer gamini amiitere:quod uobis ali/ extra de teſti. exte e
Zriã qui in una ſuccubuit:ut ri cũ nos nr̃a ↄſequimur.unde cuʒ uomodouidebatur competere. nore. ſicextra deex d
e de iudi.examinata.⁊.C.öð cã nfa debitũ finẽ ſortita fuerit.ex/ unod autem be decimationes ceptio. cum ueners
inof. teſ. maiores.ff.ð euic. clamab ach miſ er crucior tatũ bo nul lo iure nuobis debeantur:faci . bilis.
minor. Sʒ quid ſi iurauit xp fſũ eẽ ereptũ ex faucibꝰ meis.ſʒ ui/ le probabimus. Dicitur enim in inm
oẽs exceptiões ꝓponeret in qete ne dãnũ effuſi unguẽti nobis quodam concilio. Si quis lai/ uz
Zaar poſſtung poſtallaz recõpẽſare queratis: conſtimiſtis cusuel clericus ſiue utriuſqʒ ſex Ltuam
proponer᷑: ut extra de excep. uos plaãtatores uinearuʒ ſoſſores us perſona proprietatis ſue loca . er
poſtoralis.nã ẽt qni unã ex gagrorũ triturarores arearũ rigaio ⁊ cetera.ſicut in eodem capitulo in t
cuſationẽ ꝓpoſuit: ſi piſttno res cãpoꝝ ⁊ multa alia huiuſmodi cauſa monachorum notata inue/
dum cumi illa ſuccubuit nut officia uobis aſſũpſiſtis: ⁊ debira niuntur. Si ergo laicus uel cleri⸗/ in
uobis obſequia a nobis ſbᷣmahi cõ cus uel quelibet perſona loca ſue lſen
queſti eſtis: ſj nõ negamꝰ quod ue proprieratis uendens aut donanſ inn
ſtrũ ẽ.boi trituraãti palee ⁊ integu prouentum deciniationum ab ec/ piut
mẽta Puãtur.ſint hec uobis:⁊ gra cleſia cui legitime aſſignatus eſt: Ein
na nobis reliquite. paſtinatores nullo modo poreſt abſtrabere nec um
nineaxꝝ foſſores agroꝝ rigatores iſti de dioceſi ad dioceſim tran/ ii
capoꝝ diurna mercede accepta ꝓ ſeuntes decimas ſuorum predi/ Auut
ueniẽtes fructꝰdñis reliquũt.uos orum: que inma terminos noſtre
ergo recepta mercede uriopis in parochie continentur nobis au/ Abe
quotidianis oblariõibꝰ a aliis ob ferre poſſunt quantum enim ad irm
ſegis que ꝓ ſpiritualibꝰ que auob ius percipiendarum decimarum nol
accipiũt quotidie deferũtur. pro⸗ attinet: idem eſt poſſeſſorem de clien
ueniẽtes fructꝰdecimationũ ⁊ pri· dioceſi ad dioceſiʒ tranſire:quod hun
mitiarum nobis relinquite. Item oſſeſſionem de dioceſanoad di/ un
precepit dominus diſcipulis ſuis: oceſanum tranffer/ . ij. ir
ut comederent ⁊ biberent ea que ‚XIre. u
apud auditores ſuos erãt:ſed non D bec. decimatio un
iuſſit eis ut dominos de domibus II— nes iſte ⁊ ſi iue uo/ nn
ſuis eiicerent ? rebus ſuis ſpolia/ bis debentur ut aſſe V
—— A
ſiſi

tfrnt Tricdalis. hic tacite ãnectit ſecũdã qõnẽ.ſ.an ins decimaꝝ nel
nn S berbi vCexpeclatinc s Rbertaons dan Sria intelligas qñ ẽ illectꝰ.uel qn ex ↄtẽptu uel temeritate deſerit ſuã eccliam
ünn di decimas a clerico noĩe eccleſie ſue põt pſcribi ut epm: ut ex ð nelqn legitimã portionẽ nõ uult relinqueĩ eccleſie priori:parentes tñ nõ pñt
fintir eſcrip. de quarta Itẽ una eccleſia pot preſcribere decimas infra filiis.ſ.ãnũ diſcretionis eligere ſepulturã:ſi̊ hẽat cõſuetudo:ut ex ð ſepult.
kenm parocbiã alterius ecclie: ut ex de preſcrip.ad aures.ſimiliter ius ſu ðᷣ uxore.⁊ ex.e.ti.in nr̃a.in.fi.ſi ꝗs aũt in cãn nõ cõceſſo receperit corpus ali
inn ſerondi preſcribit enũ:ẽt ſepultũ reddere coger
tin hbm leges. ut. C. de ä . . cũ oibꝰque occaſiõe ipſiꝰ tece
WS reli.monumentorũ rits: tame tricẽnalis obiectio uo in moꝛte C Item grego. perat:ut ex.eo. frnitatẽ.i ſi.⁊
n ſmiliter alia ſacra/ b.is ſilentiũ imponit. omnis enin Soꝛor beati benedicti ſepulta eſt exila. ec. . iſ.
nnnd menta eccleſiaſtica oſſeſſio tricẽnaria pꝛeſcriptiõe tol in ſepulchro quod ipſe ſibi pꝛepa/ S Qsron biiich dno
n leri terdae imr uel quadragenaria:ſicut poſ· rauerat: ut quoꝛum mens una fui uno eepiratur maſant
nnt aer 5 qualiter pre ſeſſiones religioſaꝝ domorũ.uel ſemꝑ in domino:eoꝝ quoqʒ coꝛ/ alio ſemme.
ſcla Eribuni decime: cen centenaria: ſici predia ſancte růa poꝛa ſepulmra non ſeparet. b Preter. hec dictio preter
mimng nocotinue dẽtur: - ne eccleſie. Unde gelaſius p. / Item ioſeph moꝛiens in egyp hic põitur icluſine.ſic. xxxv.
nmand ſeruituteſ pſcribim pa ait. to rogauit fratres ſuos: ut tempo/ q.in.porro. ff. de pig. ac. l.i.
ngitn nt cũ nõ continuo Que.xxx.ãnis ab epiſcopis poſſi re uiſitationis ſue oſſa ſua ſecũ de in fi. . s
lrtnz docndenrurer dent᷑ iure ab eis nendicantur. ferrent: ⁊ in ſepulchro patrum ſuo 1 enPrrd gie
– l⸗ li⸗ etrezs ode Acultates eccleſie nec nõ ? rum ea collocarent. Item dictum ritale dominic i enangelio
u cimapnötitoinmn dioceſes que ab aligbꝰ poſ eſt ꝓphete domini: qui comrapꝛe matbei ĩtelligat æcſimile. xx
nitig lamẽ is percipiẽédi ſident᷑ epiſcopis iure ſibi uendicet ceptum domini comederat in be, vilj. q. i. idolatria.
benaon Lcontinuũ. nel alt quod tricẽnalis lex ocluſit: quia thel non inferetur cadauer mum ĩ
minie· 5 perceptio non ſi filioꝝ noſtrox principum ita ema ſepulcbro patrum tuorum. IJtem łᷣ O MHaqueqʒ. ſequat᷑nũ
förtres inua t cã perci / nauerit auctoꝛitas:ut ultra.xxx. ã de non nullis legitur in libꝛo regũ ads tenet᷑ ſequirũ ua
ſſin piiẽdi.ſ ꝓreceptü do nos nulli liceat ꝓ eo appellareqd obiita appoſiuus eſtad patres ſu/ gate. vr ꝙ nõ ut. xxxiiij. il.
ungſti minanneeen legum tempus excluſu. Et illi os. boc eſt in ſepulchro patruʒ ſu ſiquis.ſic nee Bbertetenei HM
8 Srnauraloe boc Econtra. Cuius auctoꝛitate nobis orum. Nem in nouo teſtamento Pe Par gr pcu .ſ 7 R.
neniet ſufficit ad pſcriptio ſilentium imponitiseiuſdem au/ beatus philippus legit᷑ edificaſſe nõ ſolij.·ff. ð an. le.l.menia. 5.
atin néca ſi perpema croꝛitate ueſtra oꝛa claudimus. ait ſibi ſepulchrum in quo ipſe ⁊ filii i. Sʒ. S. qꝛ etiam tenet ſeg le
cſenioe. 2 naturalis: ui. ff. eni ille gelaſius nulla pꝛeſcriptiõe eius quieuerunt. Item beatus ſe/ proſũ.ex ð coniu. lepro.c.ii.
linmd ſer. urb. pre fomẽ ſtatum parochiarum ⁊c. Si ergo uerus rauennatum. archiepiſcopꝰ ⁊.iii. Credo ꝙ ſiſciret eũ eẽ
n ie bui.n. dicitur ſicim tempoꝛalis obiectio dioceſim ſe/ tumulum fieri iuſſit: i quoſe uxo hiſtrionẽ tenet eũ ſeq. alias
ummm acelo habz cotinnũ mel conſtitutam diuellere non po rem afiliam collocauit. & His oĩ o b.tanne dictt ſe dz iſe
nſin dice.. teſt. patet necuobis parrocina bus exemplis colligitur: ĩ ſehul arogain ſln wieir dy ip⸗
Kune b·Ncultates. li bitur ut ſtatuʒ parochie noſtre m mra parentum coꝛpoꝛafilioꝝ col- ſege ſimittat icarcere nelſi
ſent Hebnſirue ſuut tantes decimationes nobis quon locanda ſunt: Quia ergo parẽtes cogat᷑ ire ĩ exercitũ.ſʒ eadẽ rõ
(lEn ates ecclelie que ab dam legitime aſſignatas nindica/ iſtoꝛum apud pꝛioꝛes eccleſias ſe ne dʒ iym ſeg quotiẽs dñs pe
nnusm aliquibus epis poſ bili uſurpatione uobis uẽdicetis. pulti ſunt: æ hi apud eaſdem debẽéet tita viro. gꝗé ſeruꝰ ut ſeruiat
gtun ſc rur ſupple ipbdd W⅞Ouomogh autem diſtinguẽdee mmulari. C Econtra Adam: ut ſibi lextf dicit poſtc liber
hnnnilin aeoideebve ſunt he auctoꝛitates in cauſa mona aſſeritis:in ciuitate arbee tumula la nuplt volunfetc dzonich
gniu (WAuod.i qꝛtrice choꝛum inuenitur. Nunc que us eſt ſed nüquid omnes filii eiꝰ pler aſperioie ſecl patron
lemm nalts lex cöcluſit. i,. ritur de iure funerandi:que haruʒ ſepulti ſuntibi:tãta multitudo hu Te⸗ põt voneſte ſernire: ur. f.
nſei deannun⸗ illas poai· eccleſiarum habeat ius tumulandi mani generis tam bꝛeui tumulo ñ deoper. liber. ſeurn.
mn ſelſliones eis. uel po iſtos. Sicut bieronymus ſcribit2 tam facile poſſet includi. Itẽ abꝛa I¶ In morte. hoc eſt conſiliũ
gummn neciſem lle eps ingati in uno ſepulchro uidentir ham ibi ſepultus eſt ſed nunquid nt extra.e.ti. de nxore. querit
qui picripſerat res eſſe ponendi. C Ait enim. iſmahel ⁊ madai a alii quos de ce b. pone ꝙ mulier plures ui/
alterdcecidit a poſ J lchro p ſi filii bura it ibi ſepulti ſun ros habnit.quẽ illorũ debe⸗
ſeſſione illarum re/ n epulchro patrum luorum fili thuna genuit wiſepuln unt. Nez at ſequi ĩ ſepultnra ſibi eligẽ
rum tunc eniʒ liciite ſunt collocandi. ttlililaac ibi ſepultus eſt: ſed nunquid da ßmnio noneſt quentio de
poſſit eag uendicatr Hon dicitur eſſe ciuitaſ tri eſau cum eo tumulatus eſt. Itẽ ia poteſt eligere ſepulturaz vbi
apoſſeſſore:ut.xpi. um uiroꝛum:quia in ea ſe/ cob ibi collocatus eſt: ſed nunnlnd noluerit. b. dicit teneiur ul
q.iii. . poteſt. pulti ſunt res patriarche in ſpelũ gliquis filiorũ eius preter ioſeph timũ ſequi ſicut ultima eccle⸗/
CXrr. ciͦ ercleß ca duplici cuni ribus uxoꝛibꝰ ſun ibiſepultus ẽ: Rachelquoqʒ nõ ſia ſuccedit clerico. xviii..i.
eſenbit cära prt i. abrabam ⁊ ſara: iſaac ⁊ rebecca: ĩ ebron:ſed iuxta betbleem tumu c. vno. ſicut ultimum ſe
natum: ſed ſi cccle⸗ iacob a lia: preter ipſum adam et lata legitur. Exeplo igit᷑ iſtorũ li / udmumer ſiltn . onore
ſia preſcribit otrac euagm uxoꝛem ſuam. Th obias di/ quei liberum efiliis ſep eliri ſe m Item ioſe h uiſ itationil
cleſam e priuatus cit adfilium ſuum. cuʒ acceperit de pulchris pairũ ſuorũ liberum rcum Nees biſiraet tedu
5 eccleſiaʒ requirft us animam meam:coꝛpus meum eis alibi pro locorũ ⁊ tẽpoꝝ opor ceret eos de terra egypti.? H
quadragita anni ut ſepelies:⁊ honoꝛem habebis ma tunitate corpori ſuo hoſpitium in petiit quia ignominioſũ erat
ſd fi. tri me omnibus dicbus uite eius: nuenire. NMon ergo hoc exẽplo iſti tũc ꝙ aliquis non ſepeliretur
lilare⸗ re. uer ⁊ cum ipſa compleueru tempꝰ ſun coguntur ſtelui iſepachris pa/ iſepulchro patrum ſuorum.
” ſepelies eam iuxta me in uno ſepul trum ſuorũ. Itẽ que legibꝰ diffini ſtati ſequit.uel qꝛ ĩ ſpũ ui⸗
¶ Nnnc. hic exli chro. IJdem. Quos cõiunxir taſunt: mutari nõ licer: que aũt le/ 5 nenin⸗ Bahirnin Gers de

catur alter articul?

xin Queſho. ij.

cleſie:nt ex.ᷣe.ti.nos iſtituta.ẽᷣt apud locũ minus reiigioſũ:utex.e. ĩnra.⁊ oĩa

unum coniugium:coniungat unuʒ

gibus expreſſa non ſunt: arbitriuʒ
ſequunt᷑ humane uoluntaus. Atr

194

reſurrecturos ibi cũ illo.⁊ ip

prime qonis.ſ. lhi ſepulchrum: quia una caro ſunt. et ſe forte erat unus ex illis.
inr ſepeliendi. quos deus coniunxit bomo nõ ſe· legibus diffinitum eſt quibus deci n ¶ Prophete. abdo. ſ. Hanc
de nnkerlalo⸗ paret. °ρItem auguſtinns. me ſint perſoluende: ideo danti biſtoriam habes. i. q i.ſi quiſ
dicit ; quilierpot U Haqueqʒ mulier ſequatur mutare nõ licer. ubi autem quiſq inquit.
allichſunecki, uirum ſuumſiue in uita ſueumulandus ſit: legibus expreſſuz non? Einhalkenont
4 ndi nuclintdii lippus apoſtolus ſed unus
iꝛnt ex ð ſe W e ſeptem diaconibus.

pul. in noſtra. niſi ĩ trib caſibꝰ ſi uelit trãſire ad epᷣalẽ eccliam: ut. ſ. p Econtra reſponſio defenſorum.

e.. ubicũqʒ. uel ſi elegit ſepulturam i loco magis religioſo: ut ex¶ deſe ꝗq Arbee.i. ebron.
pul.frnitatẽ. uel ſi uelit ſepetiri ĩ ſepulchris parẽtũ ſuorũ:ut.j.e. pla xr. Be cethura. que etiam agar dicitur.
cuit. Ego credo ꝙ libere põt ꝗs eligere ſepulturã vbicũqʒ noluerit: ſ¶ Rochel. uxor iaco.

in ex.e. cũ ſit lide x. dũ tamen legitimã portionẽ reliquat priori ec⸗ t Arbitrium. ſic extra de ofi. dele. de canſis.

Lau.

—

CNKuic ultima uolũtas defũcti: plege ſeruanda ẽ:nt in antẽ. de nupt.

—

5. diſt ponat: col. iiij. ſiquis eã no ſeruat hoc ipſum quod ei ẽ relictum

— .

ab eo aufert?᷑: ut. xi. q.i. ſieſter. - H ĩtelligas cũ uolũtas ẽ roabilis. nã ſi moꝛi
ens exheredare uult filii ſine cã: bec uolutas nõ ẽ ſuãda:ut.j.e.ſiquis.ſilir ſi
quis precipiat corpus ſuũ iactari in mare:ut.ff. de ↄdi.inſti.quidã.ſj̊ ipſe mo

riẽs bene põt mutare uolunta
tem ſuã:nã ambulatoria ẽ uo
lũtas defũcti.vt.ff.ð adimẽ.
le.l.ii. Sed pone ꝙ quis iura
nit ꝗ non ueniret cõtra nolũ
tatem ſuam: nunquid poteſt
uenit Z? videtur ꝙ nõ.qꝛ q iu
ramẽtũ nõ uergit ĩ interitũ ſa
lutis eterne: ſernandũ: ut
e ð inre iurã. ſi vo. Sʒ. ð. ne

mo põt ſibi idicere legẽ.ut n

liceat ſibi receder᷑ a priori no
luntate:ut.ff.de le.iii.ſiquis.
in prin. ⁊ libertatem ſupremi
indicii nemo põt ↄſtrigere.ut
ff. pro ſoc. cũ duobus. 5. papi
nianus.i fi.ar. ex de iureiu.
cũ cõtigat.H̊ plene uotaui in
dQqõibus. b.
bEd ↄductor.ĩproprie
dꝛ ſeruus ↄductor. NHam
nec ſeruus aliquid dʒ nec ali-
quid ei debet᷑: ſed potiꝰper ta
lia nerba reſpicit̃ factũ ; iuſ
ut. ff. de pecul. nec ſeruus.
c ¶Obſtrictũ. nõ itellige ob/
ſtrictũ. i. obligatũ: ꝙ cũ pecu
liũ qð ſeruus hʒ ſit dñi: dno
non põt res ſuas obligare. ut
ff. de reg. iur. negʒ.
d & Coõtradicat. no tacq here
dibꝰ. quia ſeruns nõ põt hẽre
beredẽ. ut. C. cõia dele. uuſ
ſʒ ↄſuetudo ẽ pluriũ locorum
ꝙ filiis reliquatĩ᷑ peculiũ: qð
pater habuit. .
e PBicũqʒ. ſed nõne qui
libet ſepeliẽdus ẽ ubi
recepit ſacramẽta eccleſiaſti⸗/
ca.ut.ſ.c. ꝓx.⁊? ex.e.ti.noſtra
ad quid ẽ diuifa eẽni cimite-
ria. . e. c. i. rñ. ueꝝ ẽ ſʒ iſtd. c.
inſtruit ꝙ ſiquis uult eligere
aliam ſepulturã. q hũc ſerua
pit ordinẽ ĩ eligẽdo. potiꝰ.n.
eligit epalem eccleſiã ꝙ alte

rã. ſi tñ alio mõ eligit ſtadum

E nolũtati ine. dũ tamẽ habe⸗
at iuſtã cam eligẽdi. epo aũt
nõ prefigitur talis doctrina.

nã põt eligere ſepultnrã ĩmi

nori eccha.ut.xii.q.ij.bone.⁊
itellligo gꝙſemper ex temeri⸗
tate nel cotẽptu uel ex exille/

ctiõe mutat᷑ ſepultura.niſi ap

pareat certa ca mutatõis. uel
niſi ſernet hũc ordinẽ qui bic
ſtatnit eligẽdo ſepulturã.
f¶AQuia ergo decimã ꝑſona
lẽ lib̊ factus.hᷣ ẽ uerũ.qn ple/
ne ſe trãſſtulit. ut. xxi. q. ii. ſi

quis iã trãſlatꝰ.ſecus ſi tranſ

ferret ſe ad ſm locũ.nõ tamẽ
aĩo reliquẽdi primũ locũ.tũc
n. retinet primũ locũ ⁊ ſecun
dũ.ut ff. ad municipa. ſi quiſ
iſtructꝰ. Et qð hic dieit itelli
ge ꝙ quis põt ſe traſferre de
uno foro ad alind re itegra.
nã ſiquis in nno loco ẽ cõuen

tus.licet trãſeat ad aliud foꝝ
tñ ĩ priori foro reſpondebit.

ut. ff. ð iu. om. iu.l. pe. ilem ⁊?

nõẽ: ⁊ iõ in uolũtate tumulãdi con
ſiſtit. Ande beatus greg. ait.
Ultima uolũtas defũcu uari dʒ.

v. Ltima uolũtas defũcti mo

dis omnibus ſeruari debet
AQuod de libero non de ſer⸗
uo intelligẽdum ẽ. ſeruus.n. teſta
mẽti paginã cõdere ñ põt. CAn
de gelaſius papa ſcribit honorio
epiſcopo. Seruus ieſtamen
tum facere nõ põt.
Alud etiã ſinceritatem tã uo
lumus nõ latere ad nos fuiſſe
perlarũ ꝗ; ampliatus conductorꝰ:
quẽ non ſolũ ſeruũ ↄſtat eẽ eccleſie
ed ita eiꝰ rõibus a multis tpibus
ĩplicatũ:ut ẽt ſi eẽt igenuuſ: donec
ratiocinia cũcta deduceret: modis
oĩbus obnoxius baberet᷑:auſu te/
merario molitus fuerit cõdere pa
ginã teſti cuius oẽ peculiũ eccleſia
ſtico iuri legibus nõ dubitetur ob
ſtrictũ: quapropter bis preſũptio
nibꝰ uice noſtra iua fraternitas cõ/
tradicat nec fieri ꝓrſus aliqua ſur
reptiõe ꝑmittat:acſi eidẽ quicquã
humanitus forte ↄtigerit.qꝛ gran
deuus eẽ cõmemorat᷑ mox eiꝰ ſine
dilatione ſubſtãtiaz ꝑcipiat buma/⸗
nitas tua: filiis eiꝰ dutaxar quibuſ
patrimoniũ ꝓbat᷑ eẽ ↄmiſſũſbᷣ fi/
deli deſcriptiõe ↄtradi donec uni/
uerſis tꝑibꝰ quibus hoc patrimõi
um gubernaſſe ↄgnoſcit pres dñi/
cas reddere cogat᷑ indemnes.
QAuia ergo vᷣm greg.ultimauo
lũtas defücni cõſeruãda ẽ: ꝓ iſtorũ
uolũtate corꝑa eorũ ſũt tumulãda
nõ ꝓ arbitrio uf̃e diſpoſ itiõis.
¶tẽ in triburieſi cocil. legit.
Vi quiſqʒ decimaſ ꝑſoluerit: ibi
ſepulturã eligere debet.
O Bicũqʒ tpoꝝ uel locorum
facultas tulerit: apud maio

rẽ eccleſiã: ubi ſedes ẽ epiſepultu

re celebrẽt. ſi at ꝓpier tpis uel lo/
ci aſperitatẽ hoc difficile fuerit ui /
ſũ apud eccleſiã quo rcligioſorum

.

canonicoꝝ uel monacboꝝ uelſci /
nonne eü placaremꝰ: nõne ei filiuz

monialiũ religioſa ↄgregatio cõi
ter degerit ſepeliatur.ſi aũt hoc ⁊

ĩeptũ uiſũ fuerit: ubi quis decimal

per ſoluebat uiuuſ: ibi ſepeliatur 2
mortuꝰ. Quia ergo dectmã no
bis ꝑſoluebat uiuꝰ: apud nos ſe
peliẽdus ẽ mortuus. Itẽ ſiquis de

Pnicia ad ꝓuĩciã trãſirer a ibi do
miciliũ ſibi collocaret: lib factusa
ditione prioris iudicis iuriſdiriõi
illiꝰiudicis ſubiiceret᷑: in cuiꝰ ꝓui
cia ſedeʒ ſibi eligeret. Quia ergo

iſti aur̃a dioceſiĩ noſtrã trãſierũt li
beri a ur̃a ditiõe nr̃o iuri ſubiiciũt᷑
nim eſt ergo ius funerandi eos.
Bed obiicit᷑ illud melchbiadis

pap.

hic ſcias ꝙ ſola habitatio non facit aliquẽ eẽ de iuriſditione alicviut

ibi reſpondebit. ut.ᷣ ff. de iudi.beres.

niſi per. x. annos ſteterit ibi. ut. C. de incol.l.ii.niſi quo ad hoc ꝙ .

g Dcireuteln iſtud nerbn ſoluit õria. nã alias põt qui
ae. pot quis
ſibi eligere ſepultura.ut.ex.e.nolumus.⁊.c.cuʒ ſit liberum.?

c.in noſtra.

hb CMiſi infirmit⸗ js

Propria temeritate ſepulturam tis.boc eſt.b. qni u
parẽtũ relinquere non liceo. ditcitcq intribus a u
PD Lacuit per oĩa magno conci ſibus põt mutari ſe 4
lio ut nullus proprii arbitrii pultura. ut dixii ſü n

temeritatesaliam eccleſiam niſi cui ma: hic hʒ locu di⸗
ſtictio decre. ex. eo.

uſus antiquorum parentum cano ti. de his.

4 6
nica inſtitutione ſubiacere perhbi / (Sed alið. S. hie 1
berur: ſepulture cauſa adire procu ( ponit duas ſolutio⸗

ret: niſi infirmitatis cauſa prepedi nes.

tus in aliam fuerirregionem quoli b Seg non nide ſin
tur. Munc oblictt

et negoci . i
bet neg o progreſſus Adhbuc ſi ſolutiõi ſue.

quis prelatus contra boc agere a CVelnti.ſecun à U

tagerit eccleſiaſtico uinculo ſe ſub ſolutio

dicognoſcat. Sed aliud eſtex m CAecdietatem. Un

remeritatis ſuperbia uſuz antiquo quãadoqʒ tertiã:ſm unn
rum parentum nõſequi: atqʒ aliu conlſuetudines di. iin

rõabili occaſiõe nouã ſibi ſepultu uerſas. ut eẽ. e. i.

ram eligere. ↄtra melchiadis pa/ certiſicari.

Iquis iraleai Anh

e auctoritatẽ nititur: qui ſuperbi n 2
qui ſuperbia tur hodie.ꝛ n. Uuln

uel odio duct ſiue pſuaſionibus:. nonpoteſt qniser in
aut uariis munuſculis illect? ſepul heredare fillũſunz i
turã ſuoꝝ parẽtũ ſequi ↄtẽnit. m mnmiſi hẽat iuſt cam Pltt
greg. ãt liberã habeat nolũtatem exberedationis: ? mi

qui certe rõis cã nouũ ſuo corpoꝛi illa dz ſeribi i teſtös: uil

querit hoſpitiũ.uelut quidam di/ ut. C. de libe. pete uſe
ri.autẽ.non licet.ia ohrie

cuiuſqʒ: non ĩ ſepulmura ſibi eligen mecrurch dir
da:ſʒ ĩ teſtõ cõficiẽdo: unde a teſtta duũ tamẽ relinduat 4
mẽtũ appellat᷑: qꝛ eo gſqʒ libere te legitimam filiis. ut
ſtat᷑ quod pꝰ ſuũ deceſſũ de pprüſ xvii. a iii. ſunt qn
rebs fieri uoluit: ſʒ nõ vr libera te opes. Item ſiqnis
reliquit bona ſua ce cblin
cleſie ꝓpter deſectů munl
filiorum:honeſtũ ẽ inee

ſtiguunt libera eſt ultima uoluntaſ

ſtatoris uolũtas cũ ſjm Aug.pro
nũerofilioꝝ debeat fieri teſtamen

taria diſtribuno facultatũ uelutiſi cweecclelia reſtiunt ſanln
quis hʒ unũ filium chriſtum putert eiboa ſi ceperit ba nim
alterum: ſi vo duos chriſtũ faciat berre filios. nt. xrll. lhiu

tertiũ:aſic per ordinẽ: ⁊ ſᷣm leonẽ q.iiij. c. ult.

quſqʒ medietatem eorũ que chri o Appeto. ſicxx/ lnnt
Hac püncan .
. . 2 . prohibetur. ſalſun
pit. Sed illud Aug. nõẽ iubentis dicit. quia etiamio

ſto teſtatur: eccleſie iubetur relin/
quere apud quam fidei ſactr̃a ſuſce

—

lano
Mtſe

ſed dehortãtis: ne quis iratꝰ filiũ mum dare poteſt ec adin

ſuũ exberedaret:atqʒ torũ chriſto cleſie. ut. xix. q. i. ſanni
relinqueret. Ait. n. in ſermöe perlatum. dum ia⸗ An
men legitimam re ⸗ üir
liquat filiis. ut. CE. Eſin
de inoffi. teſta. aut. Kche

ii, de uita clericorum.
BSro numerofiliorum pars bere
ditatis deo offeramur. nöoinſſiina.
Iquis iraſcit filio ſuo ⁊ mo/
riẽs exberedat eũ: ſi uiueret

recõciliare deberem us: quõ ergo
cũ filio ſuo uolo ut babeat pacẽ:cu
ius appeto hereditatem. ſed pla/
neſic faciat ꝙ ſepe bortatus ſum:
gqui unum filium habet: putet chri
ſtum alterum. ſi duos habet: putet
chriſtũ tertiũ. decẽ bʒ: undecimi
chriſtuz faciat: ⁊ ſuſcipio. ¶ NMac
nimirũ auctoritate mẽ ſura teſtato
ri prefigit᷑: nõ quã cogat᷑ exoluere
ſed quã ꝓhibet traſcendere. Ob
lationes ergo deficoEgen redde
re noluerit excõicet. nde in
Rxcõicetur qui defunctorum ob/
lationes eccleſiis negant.

er

ieo
Uine
hend
uun
fri
e

=
=

S 8

r, nH

DL
Hint
nin
1CAl⸗

Cütgne.

Cſkir.
Uoſtei.

Celiſeai.

ſolhocte⸗
Makeii
liberti
Olurlt
unzei
C

fi et

ſadreke

Ninie.

igi

e t.

inim

Cetn.
Mefta,

t
C

4.
8

her

xI CA.zj.

4 Aioblatiões. nõ intelligas h̊ de oblationibꝰ uolũtarüs ſʒ ð
0 illis qᷓ relicta ſunt eccleſiis. ꝗ enĩ debitas oblationes tenet uel
decias uel pᷣmitias excõicat᷑.ut.xxxii.di.pret᷑ H.⁊.xvi.q.i.ſtatuimꝰ

b& Megãt eccleſiis. ſi aũt cõfitet ꝙ dẽant ſʒ exceptionẽ aliquã ꝓpo

nut quare dare nõ debẽt audiẽdi ſunt.ut.ff.de leg.i.ſi domus.ꝭ.qui

cõfitent. ex de offi.
dele. preterea.

Egentiũ. ut. lxx

xvi.di. paſce.⁊.xvi.

g.i.decime. ⁊ ex de

reſcrip. c. ſi quãdo.
d VNi oblatio/
neſ. vñ ⁊ qui
dã. ſ. hieronymꝰ. ut
xii.q.ii.gloria.alibi
dr talis homicida.
ut. xii. q.ii.ꝗ abſtu⸗
jerit.
e Lerici uel ſe
cularel.i.laici exclu
dant᷑.ar.ꝙ ſacrilegi
nõ ſunt ipſo iure ex
coõicati. .
C Peregrina.i.cõ⸗
morabit᷑ int᷑ laicos
uel peregrina.i.cuʒ
recedet:uel ꝑegria
tur de hoc mudo.
g Iteʒ queri. hic
ponit incidentẽ q̃ſti
onem:an ſepultura

poſſit uẽdi. Hu.po

nit qtuor ſignificati
ones huius noĩs ſe
pultura. Qnqʒ dr
ſepultura locus vbi
gs ſepelit. talis loc?
licite vẽdit ſed nõ ẽ

Acer uel religioſus

i.qui nõ ſit in cimi/
rerio aliquo: qꝛ ue/
ſtis ſacra licite uen
dit᷑ ad eccleſiã edi/
ficandã uel ad cimi
teriũ ampliãdũ.ut
xii.q.ii.auruũ.ſecun
do mõ dr ſepultura
ipſa ſepultura iã fa
cta.⁊ hec vẽdi n po
teſt ſpaliter ſi locꝰ ẽ

ſacer. terlio mõ dici
tur ius inferẽdi ĩ ſe

pulchrũ:nec pro H
aligd recipi pot. q̃r
to dr ipſe actus uel
officiũ ſepeliẽdi.et
illud nõ pnt nẽdere
clerici ꝗex offõ ſuo
ad h tenent᷑. ut.j.e.
precipiendũ.⁊.i.q.
i. dictum. ⁊? ex de ſi
mo.nõ ſatis.
b Neſta.ſeor.
ſeor fuit pat
ephron ab eo noĩa
ti ſunt deſcẽdentes
ab eo ꝓpter famaʒ
ipſius.
Renuit. pᷣmo.n.
cõmẽdat᷑ in H.c. po
ſtea tñ cõuictus pci
bus ſüpſit qdringẽ
tos ſiclos argẽti et
inde nituperat ĩ ſe

guti. c.
le Pers co gẽ
te. p preces

populi. ⁊ lʒ Zctꝰ fa
ctus ad clamorẽ po
puli teneat ñ tñ ele
cno.nt ex de electi.
oſiuſ.⁊. lxi.di.mira

0 Ui oblationes defunctoꝛuʒ
aut negant eccleſiis aut diffi
culter reddunt: tanquã egentium-
necatoꝛes excõmunicentur. ¶ Itẽ
ex concilio uarenſi.
At infideles eiiciant᷑ ab eccleſiis:
qui defunctoꝝ oblatiões retinent.
—0 UVi oblationes defunctoꝝ re
tinẽt ⁊ eccleſiſ tradere demo
rantur:ut infideleſ ab eccleſia ſunt
abiiciendi: quia uſqʒ ad exinaniti
onẽ fidei peruenire certũ eſt hãc pi
etatis diuine exacerbationẽ:quia et

fideles de coꝛpoꝛe recedẽtes uoto

rũ plenimdine:et pauperes cõſola
tu alimonie a neceſſariaſuſtentatio
ne fraudant᷑.hi ergo taleſ quaſi egẽ
tium necatoꝛes nec credentes iudi
cium dei habẽdi ſunt. unde a ꝗdã
patruʒ hoc ſcriptis ſuis inſeruit cõ
gruente ſentẽria:qua ait.amico ꝗp
piam rapere furtum eſt:eccleſiã ue
ro fraudare ſacrilegium eſt. ¶ Ite
ex concilio agathenſi.
Qui oblata eccleſiis aut teſtamen
to relicta retiner̃ pꝛeſumpſerint ex
cõmunicenmr.

¶eriei uel ſeculares qui obla
tiones parentũ aut donatas:

aut teſtamento relictas:retinere ꝑ
ſtiterint: aut id quod ipſi donaue/⸗
rint eccleſiis uel monaſteriis credi
derint auferendũ ſicut ſancta ſyno
dus conſtituit:uelut necatoꝛeſ pau

perũ quouſqʒ reddant ab eccleſiis

excludantur.ſi quis auteʒ clericus
furtũ eccleſie fecerit: peregrina ei
cõio tribuat᷑. ¶ Itẽ querit᷑ an pꝛo
ſepultura moꝛtuoꝝ aliquid ſit exi/
gendum. ¶ De his ita ſcribit gre
gorius in regiſtro ianuario epiſco/
po ſardinie.
Pro ſepulmra nibil muneris ex/
igendum eſt
Neſta eſt nobis nereida femi
na clariſſima ꝙ ab ea ſolidos
ꝓfilie ſue ſepulturafrnitas ur̃a ue/
lit exigere. hoc autẽ uicium et nos
poſtquã deo auctoꝛe ad epiſcopa/
tus honoꝛem acceſſimus: de eccle
ſia noſtra omnino uemimus:aper
pꝛauam denuo cõſuetudineʒ nequa
quãuſurpari permiſimus: memo/
reſ qꝛ dũ abꝛahã a filiis ephrõ.hoc
eſt a filiis ſeoꝛ ſepulchꝛum pꝛecio
ad humandũ coꝛpuſcõiugis poſtu
laret:pꝛemium accipere renuit᷑:ne
cõmodum de cadauere uideret᷑ cõ
ſecutus. ſi ergo tãte cõſiderationiſ
paganus uir fuit:quãto magis nos
qui ſacerdotes dicimur hoc facere
non debemns. unde hoc auaricie
uiciũ:ne hic in alienis denuo tẽta/
ri preſumat᷑ admoneo. ſʒ ſi quãdo
aliquẽ in eccleſia ueſtra ſepeliri cõ⸗
ceditis:ſi quidem parentes ipſius

mur.in principio.

i 9 5

I& Pro o. Oeſt ultima lr̃a hebreoꝝ ⁊ a prima.⁊? deſignat o ↄſumationẽ ⁊c per
fectionẽ.a iniciũ ⁊ imꝑ fectionẽ.ipſi ponũt vau ꝓo.⁊ vr hic hierony. nelle
ephron peccauit.ſʒ nũquid abrabã peccauit qui coegit ipſũ vẽdere locũ taleʒ
maxie:qꝛ locus ille iã deputatꝰ erat ſepulture.erãt eni ibi ſepulti Adã ⁊æ eua.

pꝛoximi uel heredes pꝛo luminari

bus ſpõte quid offerre uoluerit:ac

cipere non uetamus.peti uero aut
aliquid exigi oĩno probibemuſ:ne
quod ualde irreligioſũ eſt: aut uẽa
lis quod abſit dicatur eccleſia: aut
uos de humanis nideamini moꝛti
bus gratulari:ſi ex eoꝛũ cadaueri/
bus ſtudeatiſ querere quolibʒ mo
do compendium. Item biero.
nymus ſuper geneſim.
am coacti de ſepultura pꝛemiũ
non debemus aecipere.
9 Gſtquã pꝛecio uictꝰeſt ephrõ
utr ſepulchꝛũ uenderet ⁊ acci/
peret argentũ:lʒ cogente abꝛabaʒ
uau littera que apud illos pꝛo olle
gitur: ablata de eius nomine eſt:et
ꝓ ephꝛon appellatus ẽ ephꝛan:ſi
Skicame ſcriptura non eum fuiſi
e confirmatũ perfecteqʒ uirtutis:

qui pomerit uẽdere memoꝛiã moꝛ
morũ.ſciãt igitur qui ſepulchra u

dunt uoluntarie: nec cogũtur ut ac
cipiant pꝛeciũ ſed a nolentihꝰ quic
quã extoꝛquent:mutari nomenſu/
um ⁊ perire quiddã de merito eoꝝ
cum etiam ille repꝛehendatur oc/
culte qui inuitus accepit. Item
ex concilio triburienſi.
De eodem.
NNeccleſiaſticoꝰ nãqʒ libꝛo ſcri
prum eſt:moꝛtuo non pꝛohibe
as gratiam: ſciens quoniã omnes
moꝛiemur.⁊ item:omia que de ter
ra oꝛta ſunt in terrã ↄuertẽtur. ꝗd
terra rerrã uendis:memẽto ꝙ ter/
ra es ⁊ in terram reuerteris.⁊ alibi
de homine dictũ eſt:terrain teris:
terrã geris:⁊a in terram cõuerteris
qui de terra ſumeris. Et quoniam
moꝛs tibi futura eſt ⁊ appꝛopiquat
ſi tardat:recoꝛdare quia non ho/
minis eſt terra: ſed ut pſalmiſta cõ
memoꝛat. Domini eſt terra ⁊ ple/
nitudo eius.ſi terrã uendis inuaſi
one rei dominice reus teneberis.
gratis accepiſti a deo: gratis da ꝓ
eo.quare interdictũ ſit omnibuſoiĩ
no chꝛiſtianis terrã moꝛtuis uẽde⸗/
re ⁊ debitã ſepulturã denegare: ni
ſi foꝛte pꝛoximi ⁊ amici defuncti/ ꝓ
pter nomẽ ⁊ redemptioneʒ anime
uiri defuncti gratiſ aliquid dare ue
lint. AItẽ ex concilio uarẽſi.
HDeeodem.
Recipiẽdum eſt ſᷣm canonuʒ
auctoꝛitatẽ:ut de ſepulchꝛis
hominibus ſepeliẽdis nihil Ror
ris exigant:niſifoꝛte qui ſepelimr
uiuẽs iuſſerit eccleſie in cuiuſ atrio
ſepelitur aliquid de ſuis rebus tri
buere:aut etiam poſt moꝛtẽ ipſius
illi quibus cõmiſſum eſt eius ele/
moſynã facere de rebus illius ali/
quid ſpõte dare uoluerint:a tamen

—

dicit tñ.p. mãducator ꝙ neu
ter peccauit.ſʒ quare rephben
dit᷑ Hͥ a hiero. Rñ.n ꝓpt᷑ ſuũ
factũ ſʒ ꝓpter futuros.uolẽs
oſtẽdere ꝙ illi peccarẽt ꝗ tali
mõ venderent.
m & Ephron.i. pfectus.
n Ephran.i. imperfectus.
o Mieccleſiaſtico.i.in eccle
ſiaſte.⁊ ille liber ẽ ſalomo
nis:⁊ incipit.vanitas. eſt alt
qui dr eccleſiaſticꝰ qui ĩcipit.
oĩs ſapiẽtia a dño.⁊ ille liber
eſt Yeſu filii ſy rach.
p Si terrã.ſacrã uel religio
ſã. ⁊ dico ꝙ terra ſit ſacra nel
religioſa auẽte põtificis:non
ex eo ꝙ mortuꝰ infert᷑ ad lo
cũ.ut ex de reli.do.ad Hᷣ. ſed
bm legẽ ſecus ẽ.nã ſi tranſter
tur corpus ad aliũ locũ: deſi
nit locꝰ eſſe religioſus.uel eti
am ſi capit᷑ ab hoſtibꝰ. ut.ff.

de reli.cũ in diuerſis.⁊.l.enʒ

loca.⁊ nõ ꝙ ꝗcquid eſt ſacrũ
eſt religioſũ:ſed nõ cõuertit᷑.
ubi eni mortuus infert᷑ fit re
ligioſus ſʒ nõ ſacer ut.ff.ð re.
diui.in tantũ.ꝭ.ſacra. Itẽ dĩ
locus religioſus ubi corpus
eo propoſito ponit̃ ut ibi ꝑpe
tuo remaneat: alias remane
ret ꝓphanꝰ.ut.ff. ð reli.ſigs
eo aio.⁊ remoueri põt qũcũ
qʒ placuerit.nt:C.e.ti.ſi nec
dũ.⁊ lʒ ꝑtes hoĩs in dinerſis
ſepulchris ſepeliant:nõ ideo
oĩa loca fiũt religioſa ſed tan
tũ ubi caput ẽ ſepultũ.ut.ff.e
cũ in diuerſis. Itẽ nec totus
locus deputatus ſepulture fit
religioſus: ſed ille in quo cor
pus eſt humatũ.ut. ff. e.l.ii.
ſepulchrũ.

4
b
c

rietibus.

cus nõ ſanctificat hominẽ.ut
xl.di.non loca.. ZG
d Um grauia. ſepelient

ecce rõ vna qᷓre hoies

potius ſunt ſepeliẽ di apud ec

cleſias qᷓ; alibi. ſecũda ratio:

qꝛ ſpãliter cõmendant᷑ patro
ciniis ſcõꝝ illoꝝ in quoꝝ no
mie dedicata eſt eccleſia illa.
ut. ſ. e. nõ eſtimemꝰ. in fi. ter⸗
tia rõ eſt: quia minꝰ ibi nuexã
tur a ſpiritibꝰ imundis.vñ in
cimiteriis dr eſſe reges defũ
ctoꝝ. ut.xii.q.ii.aurũ. lex tũ
alia cõſideratiõe precepit ne
corꝑa in ciuitate ſepelirent᷑
ne ciuitas corrũpet᷑ fetore ut
Q. de reli.do.monumentorũ
⁊ eſt hic ar.ꝙ ibi potiꝰ ſepeli
endi ſunt holes ubi eſt maior
ↄcurſus populoꝝ ut in cathe
dralibꝰ eccleſiis.ut.S.e.ubi/
cunqʒ. .
e AUllus.fideles. vocant
aici hic fideles a fidei
virtute:ita ut faciat miracula
alii intelligũt a fide baptiſmi
ſm h itellige. l. C. de ſa. ſan.
ec.l.ii.uel dic ꝙ oĩs vpianuſ
põt ſepeliri iu eccleſia ſʒ nõ gẽ
tilis.ut.ſ.de cõ.di.i.eccleſia.
⁊Z ̊ intelligas niſi alias ĩ mon
tali deceſſerit nõ penitẽs.nel
niſi eccleſia int᷑dicta ſit.uel ni
ſi ſint in torneamẽtis gbus ꝓ
pter terrorẽ ĩterdicit eccleſia
ſtica ſepultura. ex de tornea.
c.i.⁊ ex de rap.ſuper eo.
Len eſtinemꝰ. ſacrifici
Eis. aut ieiunio parentũ.
ut. ſ. e. c. anime.
g ¶MQuia ñ diſcernimꝰ.ar. ꝙ
rõe dubitatõis meliꝰ eſt totũ
⁊ ſuꝑfluũ facere qᷓ; nil facere.
uel etiã aligd omittere. ſic.xl
ii.di.quieſcamus.xxiiii.q.iii.
corripiant᷑. Itẽ rõe dubitatio
nis fiũt q alias eſſent illicita.
ut e de ſepul.ſacriſ.ex ð vſu.
in citate.xi.q.iii.nolite.⁊? rõe
dubitatõis poſſũ vẽdicare in
certã partẽ uel rẽ. ff.de rei uẽ
di.q̃ de tota.⁊ nũmos meos
nõ poſſũ uẽdicar ſi ſint mixti
aliis.ff. de ſol.ſi alieni.

peliat. ſi ſint modice ꝑ

Lau.

Dagckrla exedris.exedre dicunt᷑ quedã volte que exteriuſ adhe
rent

dice ꝑſõe. ut.j. e. nullꝰ.æ iõ ꝓhibet᷑ fieri ſepulturaĩ ec
Qa⸗ locus ſpaliter deo dedicatus eſt cui mors ultra nõ dnabit᷑.
Vibus. ſacris.i.ab or̃onibus q̃ in eis fiunt.vel ad lraʒ intelliges:qꝛ lo

nullatenus a pꝛeſbyreris eccleſie il
lius aliquid exigat᷑:ſiue ab illiſ qui
locis ⁊ uillis pꝛeſunt.ꝓhibendum
eſt etiã ſᷣm maioꝛũ inſtituta:ut ĩ ec
cleſia nullatenus ſepeliantur: ſʒ in
atrio aut in poꝛticu aut in exedris
eccleſie.infra eccleſias uero aut ꝓ
pe altare ubi coꝛpus ſanguis do⸗
mini cõficit᷑:nullatenus ſepeliant
¶ Item auguſtinus.
A ſacris locis nõ iuuant᷑ poſt mor
tẽ quibus peccata nõ ſunt dimiſſa.
9 peccata dimiſſa non
64 unt:a ſacris locis poſt mor
tẽ adiuuari nõ poſſũt: qꝛ quos pec
cata grauioꝛa depꝛimũt:ſi in ſacris
locis ſe ſepelire faciũt: reſtatut de
ſua pꝛeſũprione iudicent᷑: quatenꝰ
eos ſacra loca nõ liberant:ſʒ de cul
pa temeritatis accuſant. ¶ Iem
gregoꝛius. Quibus pꝛoſit
in eccleſia ſepultura.
Am grauia peccata nõ depꝛi/
munt: tunc pꝛodeſt moꝛtuis ſi
in eccleſia ſepeliantur:qꝛ eoꝝ pꝛo
ximi quonenſad eadẽ ſacra loca ue
niunt:ſuoꝛũqʒ ſepulturã aſpiciun t
recoꝛdaãtur:⁊ pꝛo eis domino pꝛe⸗
ces fundunt.naʒ quos peccata gra
uia depꝛimunt ad maioꝛẽ cumuluʒ

dãnationis potius quã ad ſolutiõö,

eoꝝ coꝛpoꝛa in eccleſiis ponuntur
Ntẽ ex cõcilio magocienſi.
Qui ſepeliantur in eccleſia.
llus moꝛtuus infra eccleſi
Aas ſepeliat᷑:niſi epiſcopi aut
abbates aut digni pꝛeſopteri uel fi
deles laici. Ani uero moꝛtu
is ꝓſit iuxta eccleſiaʒ ſepeliri:quid
ue ad eos perueniat:auguſtinus in
libꝛo de agenda cura pꝛo moꝛtuis
oſtendit dicẽs. Quare moꝛ
mi iuxta eccleſiam ſepeliantur.
Oneſtimemus ad moꝛmoſ
ꝓ quibus curã gerimus pue
nire:niſi quod pꝛo eis ſiue altaris:
ſiue oꝛationũ:ſiue elemoſynaꝝ ſa⸗
crificiis ſolẽniter ſupplicamꝰ:quã
uis enim nõ pꝛo quibus fiũt omni
bus pꝛoſint: ſed his tantũ pꝛo qui
bus dũ uiuunt cooperant᷑:ut ꝓſint
ſed quia non diſcernimus qui ſint
opoꝛtet ea pꝛo regeneratis omni/
busꝰ facere:ut nullus eoꝝ pꝛeter/
mittat᷑:ad quos hec beneficia poſ
ſint ⁊ debeant ꝑuenire. melius eni
