rius tuus ↄuenit te ſup re al Ante litem conteſtatã poſſeſſori Judiccs eſſe decernentes cpiſco⸗ ilionis. ul.ſeii. gin
qua ſi uis dicere te ſpoliatuʒ cuncta ſunt reſtimend ſapiẽ . . ⁊.iii. Preuaricator
eẽ. eadeʒ re utilius eſt tibi ut ncta ſund re nda. pos recta ſapiẽtes ⁊ in eccleſia cõ poſten neminẽ pöt dan
directe petas reſtitutionẽ qꝛ Mianius decretum eſt. ur uenientes ubi teſtes eſſent ſingu ccuſare ? erordi- lir
ſi ꝓbas ſpoliationem directe Nosẽs poſſeſſiões ⁊ omnia ſub lorum qui oppreſſiuidebant᷑. nec nẽ pũitur. ut. ſ.e. . ſunl
agẽdo duo cõſequeris.⁊ ꝙ pᷣ lata atqʒ cunctos fructus ante litẽ prius eos reſpondere quã oĩa ſua noiãdũ.i fi. Preua P.
ne e Ealnad reſlisue conteſtatam perceptos epiſcopuſ eis ⁊ eccleſiis eorum legibus ĩte ſiralon melttſgner en
. 7 zr agtor punir in an
Baduerlarins prins ppoſn uelprimas poſſeſſori reſtituar. imereſtiunanunr. ſuor duni in andz in
danen arlus pring ppoI Irem nicol. Va autem penaferienrdi αE ii teſti vee
erit actionẽ ſuã ut ex ð reſti. Be eod . puari.l.iij.i fi. teſtiſ
ſpo. ex ↄqueſtione. Sed ſi ð e eodem. .⸗ ſunt qui in accuſatione . iil. igt
alio agit aduerſarius. ⁊ tu ſu nescgesaan eccleſia⸗ deficiunt. canonuz cenſu t caluniator penã gi⸗
per alio dicis te ſpoliatũ.utili ice quã uulgares ⁊ publi ra diffinit. penaʒenim il taliõis ſuſtinet. iii. ine
ns eſt tibi nt in modum exce precipiunt ut omnia ſibi ablata re lati criminis cũ diſpendio eſtima q. ix. nibilominus 1
ptionis ꝓponas ſpoliationę ſtimãtur ei qui ſuis eſt rebus epo tionis excipient. Unde gelaſi xxxiij. q. v. bec ima nin
ſi aduerſarius te preuenit in liatus. ¶ Item ſtephanus papa He hi 2= go. . C. de leſti. l. n
la. Mam ſi directe nel „.⸗ m ſtephanus papa. us papese. Hehbis quino 77. mierit Cin
querela. kNam ſidirecte ne Puſlid deber aceuiſari: dum ſuis probada obiiciũt. mullu. Siat inlerij 1n
les agere:prius andiretur ad Scerlen probada obuciut. , alias ſalſũ teſtimo⸗ nn
nerſarius qᷓ; tu. ſecus ſi exci rebus fuerit ſpo igtus. auis circa huiuſmodi per, niu punit ex ordi ·
piendo ut ex de or. cog. cum T Allus epiſcoporum dum onas nõ ꝓbãda detulerit: au nẽ. vi.q.i.quicũqʒ. n
dilectus. ſſlſuis fuerit rebus expolia⸗/ ctoritate huius ſãctiõis intelligat de teſte poſuit gra et
8 Snes leges. tus deber accuſari priuſquam om ſe iacturã ĩfamie ſuſtinereꝰ: ut dam tianus i themate.qʒ n
»LR era deno aberins nia ei quecũgue ablata ſunt quocũ no pudoris ⁊ eſtimatiõis diſpẽdio hic omiſit. ſuſtie in
renũciat iur: ſuo. reſtituẽduis ue ingenio legibus reintegren diſcat ſibi aliene uerecũdie ipune 0 ns ier in
c. ſicut ſi eẽt uiolẽtiam paſſuis tur iiaut omnes poſſeſſiones atqʒ iſidiari ſaltẽ decetero nõ licere. iopſo iure pfniam ſin
q;ꝛ ĩ hoc caſu vim ⁊ fraudem oes fructꝰ ãte acceptã accuſationẽ ¶Ntem damaſus papa. ger qur. can.arr 6
equiparat ſibi canõ.xyv.q. vi. primates 7 ſynodus cpiſcapo de Si accuſator i accuſanone defece ro.ifa. ath letas.ꝭ.. fe
e.i.⁊.j.cã ꝓx. q.i.reintegran guo agitur fundims reſtituant. cerit:talionẽ recipiat. calũniator. 7.]. . J.
da c.00. Item euſebius fratribus con/ Alumniatorſi in accuſatio notanddn. 4
ſcripturis neſtris.nec ſtitutis per alexandriam et e ne defecerit: talionẽ recipi Alüniator.
naliquo a ſpoliatore nul rum g r7 ne defecerit: talione recipi/ fallit ĩ vi. ca ſie
lum põt obiici crimẽ ſpoliato Plum. at. ¶ Itẽ ex decreto hadriãi py. (bo. ut. xxxiij. v. inin
ex de reſti.ſpo. in litteris.⁊ bec imago. ⁊?. ſ. v. lin
c.itẽ cũ quis.niſi ſuam proſe q. vi.c. iii. tamẽ ſatil n
quatur iniuriam. nel niſi ſit tale ad qð quilibet admittat᷑.arg.ii.q.i.ĩ pᷣmis. punit᷑ qui amittit ſacerdotium quod recepturus erat.xxiij.qiiije Gn
ſed ab alio põt accuſari de alijs criminibus ſed nõ de illo pro quo ẽ ſpoliatus guilliſarius. item fallit: ex de accu. ſuper his.⁊ in priuaits crimini ſſi
ar. v.q.ij.ſi primates.aↄtrario ſenſu.extra de ap.ad hoc.⁊.c.ꝓpoſuit.alionn dus.ff. ad turpil.l.i.⁊.l.⁊ in priuatis.⁊ forte in denuntiatione.ex n
delictu eius maneret ipunitũ ſi ð nullo crimie poſſet acuſariab aliq.io.Ego de accn. cum dilectus.ſed in inquiſicione nõeſt pena ordinaria ſta A
nõ credo ꝙ ĩ aliqꝰſpoliator admittat᷑ õᷣ ſpoliatũ niſi prius facta reſtitutione. tuta.⁊ ideo in arbitrio iudicis relinquitur. extra de of.iudi.deleg. .
ut ex ð or.cog.cũ dilectus.ut dꝛ ĩ hac qõe ꝑ totũ.⁊.iij.q.i.c.i.ij.v.iij.ubi gene de cauſis.
ralit᷑ vr dici ꝙ nullũ crimen poſſit ſpoliato obijci.b. q ¶Talionem.⁊ aliam penam ſimilem.ut.j.e.c. ꝓx.ff.de iu. delib. d
G

naki
lvc, o
lle.

Dotmennet
it an innt
ſencteti
1A Pgii
Flobsdes
bosſ öſin
meboſſieſ,
nöpunffair
inſtüß
ltsbolnon
reinſet
tidi. Guil
hel alinun
Puanomur
goerinin
Uoronnik,
nlonsnſee
Lii ramu
pofennni,
Mnſnet iiſt
tnüim
iciif⸗ Ne
Punruipi
erpeninga
Pro menf
enlitſttt
41
dlirunp

li. extra de tranſac.c.fi.dic ꝙ pena que alege ſtatuitur:retractariñ
põt:que ab homine bene põt.fl.de ver.ſi.l.pe.
“ Ni non probauerit. MG
6 Iquis epiſcopum. ff. de re mili.l.oẽ.ꝭ.i.⁊ e de ſen.ex.nobiſ.
c

Communionem. niſi reſipiſcat.ut.s.di.l.penitẽtes. .?⁊

iij. q.x.eoſ.xxvij.q.
i.c.uirgines.
d ει Iauis irat?.
2 ira reſcindit
Zctũ.ᷣff. de publica.
licitatio.in prin.⁊
minuit delictum:ut
C. ð adult.grachꝰ.
d¶Pro accuſatiõe.
ſed pro iniuria.ff. ð
iniur. item apud..
i.⁊ per totum.j.xi.
q · i. ſiquis ſacerdo
tum. . ubi deponi
tur ⁊ curie traditur
qni dicit epo cõui /⸗
ciuʒ. Sed ibi loqui
tur de eo qui ex de
liberatione ? ſepe
loquitur ↄnicia.
e¶ Tractãdi.i.deli
be randi.⁊ per hoc
E ar.ꝙ ibi non erra
tur.nbi ex delibera
tione aliquid fit.itẽ
ex hoc eſt ar. ꝙ etiã
accuſatori dãde ſũt
inducie argu. .iij.
q.iij. ..ſpaciũ.
ſ Jratus.quod ꝓ
babit. C. de iniur.
ſi non ↄnicij aĩo.ſi.
erde preſũp.c.i.
gIterare. hoc iõ
dicit. qꝛ ſi iterauerit
ↄniciuʒ non nidet
ex iracũdia ſed ex
deliberatione dixiſ

ſe. ſic. C. ad uelle.

ſi mulier.
D Aulũ. ꝓmiſ
ſione. non ꝓ
miſſione pecunie.
talis.n.non poſſet
petere abſolutionẽ
naʒ ſolus ille petit
qui errore nel teme
ritate uel calore ira
cundie ad accuſan/
dũ nenit nel qui ſu
am iniuriam proſe
quitur nel ſuos con
ſanguineos accuſa
nerit. C. de abol. l.
i deo dic promiſ
ione ſcilicʒ teſtium
qui ei promiſerant
ferre teſtimoniũ g
illum. ſʒ tunc ſequẽ
c.non facit ad ꝓpo
ſitũma giſtri.
iCul pam. ſed nõ
infamiam. ut. ſ. e. ĩ
dulgẽtia.

k Apheminz.
2 pro deſerẽda
qui ex pacto deſiſtit
fortius incidit ĩ tur
pil. quaʒ alter.quia
etiam femina i hoc
caſu incidit que ali
aſñ icideret.ut.C.
ad turpil.ſi femina
ff. ad turpi. muli/
r.

I Binc colligitur.
inſamiam. nõ facti
ſed iuris.ſed nidet
dõt ut. j. vi. q. i.

AVi non probauerit quod
obieeerit penam quam ip

ſe inmlerit: patiatur. Item da/

maſus papa.
De his qui falſis criminibus ali/
quermi impetunt.
Iuis epiſcopuʒ aut preſby
terũ aut diaconẽ falſis crimini
bus impetierit uel accuſauerit:
probare nõ porerit:nec in fine dã
dum ei communionem cenſemus
Aliud eſt accuſationem noni⸗
plere.⁊ aliud eſt conuicium non ꝓp
bare. Illud enim nulli ſine aboli/
tione:hoc omnibus licer. C Un
de fabianus papa.
Conuicium non eſt pro accuſatio
ne babendũ.

80 Iquis iratus crimen cuilibʒ

temere obiecerit:conuicium
non eſt pro accuſatione habendũ
ſed permiſſo tractandi ſpacio ſi id
quod iratus dixit per ſcripturam

ſeſe probaturum fateatur:ut ſi for

te reſipiſcens:que per iracundiaʒ
diĩxerit iterare aut inſcribere nolu
erit nõ ut reus criminis reneatur.
Sed aliud eſt crimen illatum non
oſſe probare:aliud aliqua ꝓmilſ/
lõe accuſationẽ deſerere.huic.n.
qui promiſſione deceptus accuſati
oneʒ deſerit:uenia datur:illi uero
qui crimen illatum probare nõua
luerit infamia irrogatur. An/
de beatus greg.ſcribit io.epiſco
po corinthiorum.
De eo qui promiſſiõe illectus ab
accuſatione deſtiterit.
Aulum itaqʒ diaconuʒ quã
uis culpaſua uehementer cõ
ndat quod deceptus promiſſio/
neꝰab accuſatione ſui epiſcopi de/
ſtiterit:tamen banc ei culpa igno
ſcimus.
—0O Mnis igitur qui crimen ob
iicit ſcribatſe probaturum:
reuera ibi ſemper cauſa agat᷑: ubi
crimen admittitur: ⁊ qui nõ ꝓbaue
rit quod obiecerit. penã quà ĩtule
rit ipſe patiatur. & IJdem.
De bis qui accuſanonem deſe/
runt ut eccleſiaſticos ordines acci
piant.
—◻ Acthemiuʒ atq; thomã qui
pro deſerenda accuſatione
epiſcopi ſuiſacros ordineſaccepe
runt: eiſdem ordinibus priuatos
eſſe atqʒ ſicuti depoſiti ſunt:uolu/

mus permanere. Ninc colligi

tur clericoꝛum ĩfamiam per roma
num pontificem aboleri poſſe:cõ
tra illud gelaſii.quamquam aias
per penitentiam ſaluare poſſimuſ
infamiam tamen abolere non poſ
ſimus: contra illud ſtephani:cum
cauſas enumeraſſet ex quibus infa

mia irrogatur: hos omnes inquit

Quicſo iij.

114

illi. qui. de ſimo. ex diligẽti.j.xx.q.vi. auctoritatẽ. S. i.q.i.ventum. contra.
uel ſupple nõ poſſumus niſi poſt penitentiam:ut.j.x.q.iiij.ↄſanguineoruʒ
uel non poſſumus per penitentjam.ſed ꝑ in integrũ reſtitutionẽ. vnde bene
dico ꝙ eps poſſit tollere ifamia in omni crimine in quo poteſt diſpenſare.na
⁊ ſenatus tollit infamiam.ut.ff.de poſtul.l. i. F. de qua.⁊ eccleſia coparatur ſe

ſub nõ perpetue ĩfamie ad peniam
ſuſcipimus:uel nonfiunt infames
lege canonum omnes quos leges
ſeculi infames pronũciant cũ pau

lus diaconus qui non impetrata

abolitione ab accuſatione deſtite
rit hac auctoritate dignitatem offi
cii ſui recuperauit quem ſenatuſcõ
ſultum turpillianum infamem ꝓ
nunciauit:quod etiam de ea fateri
cogimur:que intra tempus luciuſ
nubit:cum matrimonia hodiere/
gantur iure poli nõ iure fori.a iure
poli mortuo uiro mulier ſoluta ẽ
a lege uiri:nubat cui uult:ſed ideʒ

ſtephanus econtra ſcribit dicens:

infames dicimus quoſcunqʒ legeſ
ſeculi inſames pronunciant. Sʒ
illud gelaſii a ſtephani: quamquã
animas ⁊c.ſub nota perpetue infa
mie ⁊c.de illis intelligitur:quibuſ

per iudicem ciuilem infamia irro

gatur:quorumſicut examinatio ⸗
caſtigatio: ita ⁊ in integrum reſti
tutio non'niſi ad ciuilem iudicem
ſpectat. De ea uero que infra tem
pus luctus nubit:non eſt contrari
um ei quod ſtephanus ait:ĩfames
dicimus ⁊c.cuʒ.n.leges ſeculi pre
cipue in matrimoniis ſacros cano
nes ſequi non dedignentur:nõui

dentur pronunciare infameʒ: que

apoſtolica ⁊ canonica auctoritate
non illicite nubit. & Notandum
ẽ quoque:quod aliudẽ cũ aliqueʒ
penituerit criminaliter accuſaſſe ⁊
inſcriptionem feciſſe:ſi ab innocẽ
te fuerit abſolutus. Aliud ſi pecu
niam a nocente acceperit:ut a pro
batione eius quod obiecerardeſi/
ſtat. ¶ ¶ Ande in lib. capitulorum
clxxv.ca.legitur.
De eo quem penitet criminaliter
accuſaſſe.
DBZauem penituerit accuſaſſe
criminaliter: ⁊ inſcriptioneʒ
feciſſe de eo quod probare nõ po/
tuerit:ſi cum accuſato innocẽte cõ
uenerit:inuiceʒ ſe abſoluant. Si
uero iudex eum qui accuſatus eſt:
criminoſum eſſe cognouerit:a in
tetreum ⁊ accuſatorem per obre/
ptionẽ conuenerit:de colludio pe
nam accipiat legibus conſtitutaʒ.
VNotandum quoqʒ eſt: quod
ſicut dig. li. xlviii. legit. ti. de abo
litionibus criminum:accuſatoruʒ
temeritas mribus modis detegit᷑.
Aut eniʒ calumniantur aut preua
ricantur: aut tergiuerſantur. Ca/
lumniari eſt falſa crimina ſcienter
intendere.preuaricari eſt uera cri
mina abſcondere.tergiuetxſari eſt
in uniuerſum ab accuſatione deſi/
ſtere. Calumniatoribus pẽa legi
time irrogatur. Sed nõ utiqʒ qui
nõ probat quod intẽdit pronnus

natui.ut.j.xvi.q.i.eccleſia.
mC Infamem.i.ĩfamandum
per ſententiam non ipſo iure
vt. ff. ex g.cau. irro.iĩtſa.athle
tas.lʒ. M. hic notauerit.hic
fateor plane te mentitũ grati
ane.qui.n.citra abolitionem
de ſiſtit non infamatur ſed pu
nitur in quinque libris auri:
ut. ff. de preuari.l.iij. ⁊.iiij.ſʒ
tantum per ſniam infamatur
ut.C/ad turpill.l.ii.
n ¶ Sed illud. ſue ſolutiõi
obiicit quod eſt.vi.q.i.infa⸗
mes.
o Quorum. ex qui fi. ſint le
gi. per nenerabilem. cõtra.
pMãõ niſi ad ciuilẽ.niſi ue/
lit dicere ꝙ reges iuriſditio/
neʒ.habeant a puppð..
q&Sequi ĩ aut. ut cle.apud
proprios epi.ꝭ.pe.col.vi.
Tr Motandũ. ſi ab innocen/
te.⁊ uoluntate iudicis.ut.C.
de abol. l.iij. ulti.
8 63 Iquem pẽituerit.dum
tñ nõ accuſauerit falla
citer. ut. C. de abolitio.l.fal
laciter.
tEt iſcriptionẽ.nã añ iſcri
ptionẽ põt deſiſter. ff. e. q̃ſitũ
⁊ e de accu.lʒ.in fi.
u Cõuenerit. imoẽt eo iui
to.j.xxx.dies põt niſi reus iã
ſit paſſus aliq; iiuriã.ut.C.ð
abol. l. ult. ⁊.l.fallaciter.

xL. Tegibus. pena. lx. ſolido

rũ.ut ẽ ĩ lõbardia.nã ſᷣm legẽ
lõbardã qu ideſiſtit ab accu/
ſatõe crimis cõdẽnat i.lx. ſol.
ſz ᷣm lege romanã qui ðᷣſiſtit
ab accuſatione publici crmis
unit in. v. li. auri.ff. de pua.
.iij. Z hac penã nemo pſtat
niſi ꝗ deſiſtit a publico crimi
ne.ff.ad turpil.l.ſigs.ꝭ.ſi ſtel
lionatuſ.ſed qui deſiſtit abac
cuſatioue pᷣuati criminis ifa⸗
mis ẽ.⁊ er ordinẽ arbitrio iu
dicis punit.ut. ff.ad turpi.⁊=
ĩ pr inatis.⁊.C.e.l.ii.Sed ſi
accuſator abſens cẽ.⁊ citatus
noluerit ꝓcedere ĩ accuſatio
ne tũc grauius punitur ꝙ; pe
na.v.lib.auri.ut.ff.de pe.ab
ſentem. §. ij. io.

a Motandũ. calüniari. imo

ſic vr ꝙ calũnietur.ut.S.e.q.
ꝗ non ꝓbanerit.ſed itellige in
his quos excuſat neceſſitas.
pietatis officium.⁊ crminis
enormitas ⁊ inſtus dolor.nt
C.de adult. q;nuis.C.qui a
cuſare nõ poſſunt. l.ij.?. C.
de fal. mo.l.i.⁊.C. de calũ.i.
ij.

bCrimina.i.ꝓbationes.

Lau.

a ¶ Abſoluto.i. abſoluendo:ne ſit contra. C. de calũ.l.i.vel dic abſoluto quo dere ab accuſatione pro pecunia nec tranſigi:quia omne crimen vi 4
ad animum. vt. ff. de ver. ſig. fugitinns. uel dic ꝙ ſi iudex officio ſuo nult pu/ detur ſjm canones eſſe publicũ. ut hic ⁊ extra de collu.c.i.⁊.ij.ar. ſ
nire calũniantem. hoc faeiat ante ſententiam abſolutionis:ut.C.de calũ.l.i. tamen eſt quod poſſit auctoritate indicis.v. q.i ſi priates. 7. extra
ſed aliquo accuſante ipſum de calũnia qucũqʒ põt uel idẽ iudex vel alius.C. de of. archidi.ea que .S.xc.di. diſſidẽtes.ar. .ij.q.vij. qpropter in.
de aduo.diner.iudi.l.i.⁊.ff.ad turpil.l.i.in prin. . extra de ſino.nemo.ſed in cauſa ſpiruuali nullo modo licet pecũia e
bQua mente.i.quo animo accepta deſiſtere qꝛ mn
venit ad accuſandum. in ea nõ licet tranſi ul
C¶ Legis. forte hm diſtincti calumniari uidetur. Maʒ eius rei ex ſenatuſconſulto murpilliano ꝓ ipro pecuuia. ex/ get
onem D eſt. ff. de pe. abſen inquiſitio arbitrio cogoſtentis conuicto aleien infra lib. xlv/ ſi de re. permu. c. l
ren-in . committitur: qui reo abſoluto de ui.ii. de abolitionibus criminum . .. 4
nn urf Per A. accuſatoris ĩcipit cõſilio querere C Preuaricatorem eſſe euʒ oſtẽ Cetron bae
ad. l. iul. de vi pu. ſernuos fi· qua mente ducius ad accuſationẽ dimus qui colludit cum reo: eo n. talis in p. liuni ii
2.fr ad turpil. L.i.in pri. SS proceſſit. æſi quidem iuſtum eius quod proprias quidem probatio auri ff. ad turp.l e
3. C. de infamibus. ⁊ſi ſeue errorẽ repererit:abſoluit euʒ. Si nes diſſimularet. falſas uero exru in priuatis. ff. dep
rior. xlv. diſti. omnis qui. . uero in euidenti calumnia euz de? ſationes admiueret. Siquis au/ uari. L. iij. ff. ad tur ig
⁊. ſ.xxiij.q.x.c.i. ð de pe.di. prebenderit: legiimam penaʒ ei tem ab accuſatione citra abolitio/ prlil.l. i. . abolitio. ff. in
i.5. pene. In omnibus iſtis irrogat quorum alterutrum etim nem deſtiterit: punitur. Abolitio de revir⸗ an ane. d
Et griis dicm incſepne ipſis uerbis pronunciationis ma priuatim a preſidibus poſtulari ac rextra de eneer. e
t nen eai loqui de or nifeſtatur. namſi quidem ita pro, impetrari ſolet. Iez pro rribung ficii. . ff de ap. it
dinariis penis illud de extra nunciauerit:non probaſti: peper/ li non de plano. nec preſeſ hanc co cum ĩ vna. ff. Hope. in
ordinarijs.ſed hoc nihil eſt: cit eiſinautem pronunciauerit: ca gnitionem alteri demandare po/ no.nũ.ð pupillo.ꝭ. ſie⸗
qnia in illo.c.circuncelliones lumniatus es condemnauit eum: teſt. Si plura crimina idem ei, ſipluribus.
xxiij. q.v.c.i.loquitur ð ordi quamuis nibil de pena ſubiece/ dem intulerit: ſingulorum debz 1n tAnimum. preſu at
nario crimine. l. bomiidio. rit: tamẽ legis poteſtas aduerſus abolitionem petere alioquin pro mitur depoſuiſſe: na
Sed dic ꝙ excauſa ex per/ſo eum exercebitur. nam facti quidẽ ur quid omiſerit eius nomineſena quia tempore ſtat Ni⸗
na ⁊ etate ⁊ ratione ſcandali ancſtio in arbitrio eſtiudicantis: iuleonſulti ti to nõ procedit ad iẽ
poteſt index artare nel ampli queſtio in arbitrio eſt in icantis: uſconſulti penam atietur ⁊ ti. o gaccuſationem. ut er
are penam. Ex cã: ut. l. di.uut pene uero perſecutio non eius io dem . ¶Deſtinſſe eum accepi, gquima ac. poſ. cuʒ ſacii
conſtitueretur. ⁊. ff. de penis luntati mandatur:ſed legis aucto nius:qui in totum animum agen/⸗ in tua.⁊. C. qui ac. ſtte
aut facta. §. ult. Ex perſona. ritati reſeruatur. Si autem inter⸗/ di depoſuit. Nõ qui diſtuleru ac nõ poſ. ſi ea. niſi cũ enn
xxiiij.q.i.qui contra. 7. ff. de loquendo dixerit:ticius temere ac cuſationem ſed qui permiſſu impe eſt proteſtatus. nel iig
pe. capitalium. .. vlt ubi viii cuſaſſe uidetur: non calumniatorẽ ratoris ab acuſatione deſtitit: in, eum biennium eſt il.
rae hſerno yi bronunciauit. Temeritas enimfa punitus eſt. Abolitio enim peni cerum teimpnoclit nar
beros. famoſos quaʒ integri Clilitatis ueniam continet: incon remittit: infamiam non tollit. AIn minalis Eſtib lut. us
ſtatus. Etate. lxxxvi. diſ. fata ſultus calor calunnie uicio caret.⁊ de imperatores ualentinus 7 uale o Abolitio. Hic e
nequitia. Ratione ſcandali: ob hoc nullam penam huic irroga rius. ix. lib. cod.e. t. de generali fuit deceptus grati ian
ut. S. q.i. in primis. uel dic uõ ri oportet:ſupra li.xlvii.ti.de ꝑre abolitione dixiſte leguntur. CIn anus exeo egeʒ ſen
põt ſine cae cognitione.ſʒ cũ uaricatoribus. Preuaricator eſt dulgentia paires conſcripti quoſ iſtam reperit inſer⸗ t
ce fogninlone poleſt uul die quaſi uaricator: qui diuerſam par liberat a pena notatx. nec infamiaʒ ſamint ilo angin (de
SH bar hetia tẽ adiuuat prodita cauſaſua. quoeld criminis tollit: ſed pene gratiam brinenut n
. de pelpenoz. vbi dicitur nomen labeo auaria concertatiõe facit. Si autem reſtimo te in in/ ſi propter ſümilitn⸗ 9
ſua dicta preſidi reuocare nõ tractum ait.nam qui preuaricator tegrum princeps dixerit infamia,z dinem. qꝛ ſicut bo (h
licer. ff. de re. indi. cũ quereba exurraqʒ parte conſiſtit quinimo tollit.unde in eodem lib.ti.legi / litioinfamiam tol⸗ ſet
mur. ex altera. JIs autem preuaricator tur de ſentennam paſſis et reſtitu· lit. ſic indulgẽtia pe eyr
e ¶Et inconſultus.ar.non e.· prroprie dicitur: qui publico iudi/ tis cuidam deportato in inſulam nam. G.
ſe imputandum quod ſt ean cio accuſauerit. Ceterum aduoca peraror antonius dixiſſe legirur. P Hotat. 5.i. a.i. uin
impetu mentis. ur..e. ſiquis tus non proprie preuaricator diii ¶. Keſtituo te in integrum pro/ ventdz·. .. bi inB
iratus.C.ſiquis imperatori Quidiaitur de eofiet: ſi . incie tue: jecit. At⸗ ſci colligitur. le
maledix.l. una. . ſ. xvii. q. i⸗ twr. Quidigitur de eofiet: ſiue pri uincie tue: et adiecit. Atautem ſci q Et omnibus ce tk
ij. ſunt qui opes. ? ex de cle. uato iudicio ſiue publico preuari/ as quid ſit in integrum reſtimere r teris. arg. ꝙ reſcri n
lIn . Jerirs-auſii . . 18. ul 9.
maledic. innotuit. carus ſu:hoc eſt prodiderit cauſã honoribus a ordini tuo ⁊ omni, prtũ principis eſt la ina
Preuaricator. quinimmo ſuaz. hic extra ordinem ſolet puni bus ceteris te reſtimo. „ itiſj. ce
correctiue ponitur. ſic.ff. de ri. Sciendum eſt quod hodie hiſ Efſicientibus uero ac tiſſime interpreta lN
bere.inſti. ſi ita fuerit ſcripti qui preuaricati ſunt pena iniungi Acuſatoribus reus non dum. u:.vilij. g nin
alias uel proprie. C.ð ſacro nari d= 1 . manumittitur. ⁊ e Nche
. tur extraordinaria:⁊ infra Accu/ uidetur eſſe cogen/ unr Ker i
ſan. ec. iubemus.ꝭ.iconomoſ õ de dona. cũ dilecti. M
non proprie ſed abuſine. ſator de preuaricatiõe cõuictuſ dus ad purgationem. in fi. Fallit hoc. na lck
r. ſtea nõ accuſei ex lege. 7 infra. In d. BSicut enim poſſeſ/ in al reſtituat d
g Prodiderit cauſã.uel qui omnibus cauſis preterquam iĩ ſan 0r eficiente actore titulum ſue ſane que nubit in/ nn
reuelat ſecreta cauſe aduerſa guine qui delatorem corrumpu: poſſeſſionis probare non cogi/ fra tempus luctus. nf
rio. nt. ff. de re. mil. omne. §. tamen ſemiſſem bo mne
ex ploratores. norum tenetur da an⸗
h Sciendũ. lex ſcõa. re filus prioris ma ſti⸗
i ¶ Accuſator. hec ẽ lex qnteas D trimonii. C. ad turpil. ſiqua mulier. Sed forte boc falſumeſt ſm
le ¶ In omnibus.ſcias ꝙ in omni crimine capitali quod irrogatpenam ſan- ius canonicum cum mulier que nubit infra tempus luctus nõ no/
guinis licet tranſigi preter quam in crimine adulterij.ſed in aliis capitalibus tetur aliqua ifamia. ⁊ in hoc leges non dedignatur ſacros canonei e
que non irrogant penam ſanguinis nõ licet tranſigi: niſi in crimine falſi. ut imitari. de ſecun. nup.c.pe.fi.nec canon aliquam penam imponit
C. de tranſac.l.tranſigere.ſed in priuatis criminibus non innenio prohibi/ ſic nubenti.io.⁊ ſic non punietur aliqua pena ex eo ꝙ nubit infra
tũ ꝗn poſſit trãſigi.ſʒ vr ꝙ ſᷣm canões n poſſit trãſigi.ſuꝑ aliq crimie.q;ꝛ ſʒ ca tempus luctus. 4 9
nões nullũ crimẽ irrogat penã ſaguinis. xxiij.q.viij.his a quibus.⁊? ita ſuper x Eficientibus. Primo probat ꝙ nõ ſit cogendus cleri⸗ 4
publico crimine non licet tranſigi.item nec ſuper priuato quia ſecunduʒ ca/ cus ad purgationem.quia clerici non debẽt iurare. wor
nones omne crimẽ publicũ eſt. In ca ciuililicet qncũqʒ ab accuſatione deſiſte nota ꝙ uulgaris expurgatio prohibetur. quia fabrican me
re etiam ſine iundicis auctoritate ſiuc pecunia accepta ſiue gratis.niſi ſit actio te diaholo eſt inuẽta.ut.j.e.mẽnã. Et cõtraria· c. unt ia
famoſa vbi requiritur iudicis auctorilas.ff. de his qui no.ifa.furti.ꝭ.pactus abrogata cũ ſint contra preceptum domini non tẽtabis r
⁊. S· que iuſſu.in cã criminali an iſ criptionẽ ſemper põt recedere dũ tn gratis dominuʒ deũ tuũ.Canonica purgatio indicitur cum deficiente ac n
fiat.fl.ad turpilli.mulier.⁊.l.queſitũ.⁊ extra de accuſa.lʒ.ſed poſtea non licʒ cuſatore reus laborat infamia. alias non. ut. vi. q. v. quod auteʒ. fa
niſi iudicis auctoritate ⁊ rei conſenſu ſi reus fuerit aliqua tormenta paſſus. ma autem orta a detractoribus nel malis nõ inducit purgationem n
ſed ſi nõ fuerit aliquid paſſus tũc uſqʒ ad.xxx.dies poteſt accuſator eo inuito ut. xi.q.iij.in cunciis.item nec orta ab inimicis.extra de purg. ca. vin
deſerere accuſationem. C. de aboli.l.ij.⁊ ult.ſᷣm canones forte non licet rece c.pe.ſed ſola illa que ex probabili preſumptione eſt orta. quidã im .

ueſlio iiij.

1 15
II icergo aligs põt ſeobligar
. iureiur. nõerit ratũ. Sie Saatenhi ut ibi dĩ
ii. g. v. c. ij. .fl. de iure uotiẽs.? ẽt ſub pena an ordie uel bñficio.
L acch. c. retur. xxii. q. v. ſui. ut. i.q.vii. quotiẽ bñficiiẽ pᷣuadꝰ ordiet
de accu.c rdinis . rdis uel n i dilectꝰ? in fi.
it purgalionem. ar. extra de gce xij. ſubpenao obligat ſe ſhᷣpenao ſicex ð elec.cu dilect.i. 5 ifamatur.
decunqʒ ſit orta mcueir purs fit pnrgtKor d Sz Huiad D illo ad q ſe riſer z vlt. e ult ). ſe die ii 4
neu dicunt rvidere quota ꝛut. ſ. e. . el glibet. inſiur ibi qũ non ifam c. i.
equitu ia ſui ordinis: ut. la manu ſbyter u j· xv.q.v.c.i.
Kdos todus e airon uel rtior ker Pocie ſuntar g. Reſby Niured as lo
ſut orenct,oinnus, õt in crimine. xv. q. vij. felix. nti nonfru S. ſz c. xxiij. di. illud.
ſdſihe ſbyter. ⁊.c.omm dicari põt in crimi i teſtes inuenti non ce ifamatꝰ. ſic.xxiij. abü
NE oloepo ſudi it: certi teſtes inuenti EEHH Aber 5ppnunm er
nama! atio innocen ſueri i criminis illati uerita 5 1 liqua ad ſu-
niß bitrarie expurg be itur ad innoc int qui crimin g. dioꝰfa L afinmalia cia: ut
Ne . mpeti dus erint ꝗq *— dum in me . = nũ maliciã:u
dſoltnn nesut. ſee onmnid⸗ tnrꝰ:ita qui i dam cogendu icant. iuſiurandu in⸗ erandũ homin i
G io fiet pu/ . urgandam cog 0 dicanr. 1 roferat de in perandu tẽ. iubemus.xi.
ſepamm, xpur gatio fiet pu⸗ tiam ſuam p. ritate qu iat: a illum teſtem profer⸗ C. ð iudi autẽ iube lec
mni õõ r. Aucto ciat:⁊ illu . :cui nuda 27 O! rba. e? de elec.
ergn bllce corain cel eſſe nõ creditur. 2 iburienſis ie ſue puritate: cui . iij. inter ue m
elu 2 triburienlis ocentie ſu ia . Iré ex regi g. uj. inte o. contu. cum
bus. ſi eſt pu ſby⸗ ue pape cornelii . rohibẽ „ ſũt omnia.¶ 5 bone. ex de do. ⁊c õ ſolẽt ui
Aumt ans anc pap rdotes iurare probibe rcee r inſt um imperatorẽ l. Et aue abuidir no oeru
ia plebe: ſi apo conci.ſace C Alit. n. ad iuſtin oll. Et que ff. de re. iur.l.non
oen, ter ſi a plebe: ſi a iſi pro rectafide. ſtro greg. iare vctũ. ff. d tri
in u tüc tantũ pᷣua eniſi r0 , C ob. e ex
nlisnnt clerü ne donn nels. ibus non C. Vii. epiſcopo quem beatus ſalcnt fr de d ob 4 abüd
gn E on cogimn ut Farumenmmaſacercot Seleone aroationen prebere eeriele d ita exilis.i.
imng 4 .2 vlti. = egoriu ti.dicũt quida fuit ifamia
liſſfe ſ. vi. q. v. c. i. T vy endum. t gre is uel modica fui
llit i taſbus v. Agi⸗ Auend bart ng aſ fecit. Abet hoc proprium anti/ ſercrait neregari⸗ Arunke
eilr i cum qui de uel pro Ha 0 inime co i hoſtis inuidia: u gatio. Cerle bʒ lſitio: qꝛ iqui
Smn drahece ibo igi niſipro recta fide minimec 1 n im perperrato atio Cer enliirtcr aigri
W ut. C. exigi niſip iſi ſpöte eos iura . borum actuum pen Ac 5Kaciẽda niſi ita publi
enndenn poſſeſſon cogi. Et imus nec niſi ſp improbort ucerenon puc e ins ſine
Kndch i. her. l. cogi. uimus ſiſtente d en ulter ins
geitfin peli. ber.l. cogi. E Knommt Ntiem. deo ſibi re falſa ad ſit infamia ꝙ ,ut
iae ndata int reperimus. ne deo lidir em eorum cal 5 poſſit tolerari. ut
ninufi etiam ſunch⸗ C. ſe eodem. let: opinionem eoꝛ .quo ſcãdalonõ poi Heliꝰ di
fhufig je actoris: ut. De ntes ua lando dilaceret. q F de accur. ciiter. Me
hnldon nioe aa ſiue. Et ſanctorum ſequen ſens ſimula ga ſacer ex de accul. enebat expur
“ „Riue. Os ſanc ſuc prelens lin dam contra iſte nõ tenebat exp
nn de Bledaelrrit im eorumqʒ ſuc iam igitur queda eE as ) iſte no ter iſitio pre-
ud liquid po oſtolorum E niam igi ũ de leone fratr Nã cũ iquiſiti
Minmg arcontra h on Lap f 7 ſacram lle propoſitũ de garé ſe. onẽ. ſi teſtes
B5 com mamus dotale pr or aſper rgationẽ. ſi teſtes
imr tit tir contla in orẽ ſſoruʒ iura firmamt 8. 5 ſiniſter rumor aſpe cedit expurgationẽ. tipſũ
e. c. Di. O m. i e robibemu epõ noſtro . ta diu fit iquiſitio dicũ piu
n enpntn mimse. E. Di⸗, reſũ/ a incauta fieri p coeponolt eſſent diſtric . Pdquos fit iquii ec audit
H St cu iamẽ p ta in t: utruù uera erqui ſtati punitur.n 381
noark! Er ci i. C. de fur C Item. ,, d iſco ſera Si inquiſitione p au reum itatip ſi ſemiple⸗
gnſummu l Et cum Ds eiomenzibed nec tius ſcimus inn his que fucr rn gaug ſue la ſ par⸗
Nimn. n 5t bari ꝙ qn MS nelcimus ob recta ri: « nullaz ine enimus. Sedn ne ꝓbat. r. ca. cũ iter. Se D
nt haeſoxonnepoſe m fieri deber niſi pro dicta culpam inuenim uodno caio. de ſtiä nillacſt ſuſpi
errl lenonomie polie uam fieri ilio tribu/ omiſſum q dicta teſtiũ nulla eſt ſ
öolſtant 4 it e de bſeri. ſi unq tem ex concilio uid uideretur imanereambi ſi ꝑdicta teſt noé onerãdus
fru rirer C. pſcri. fide. C J 4 . t cordi ma Wmſ cioð ipſũ.tũc d
Pcn daligel. bger. . nſi tra laicum: ſtro potuiſſe ſi petri ſacratiſſimũ vrpurgatlone. nt hic. S Ad
gin N. pr cammci or⸗ Siaris P reſbytere⸗ byecrum Jue/ guum: ad gr ten ex abundan ſi ifamat? uult ex Pirce deſt
enun ine dinatus miniſtrat. laicus con i fecimus ſacramẽta prebere: iudex aũt x ur ꝙ iudex po
nlsitel Hõ .* imoniam habear. fecimus ſ. exulta eius. videtur ꝙ iudex 2
in rao er Dane ANane eſbyter — “ breltiae macleraus er ino nus lqnſtere Rotler ur hi
CARdN ex ⸗Pe inet . nitrꝗa aui i: qu , . 0 tra. e. inter. /. ſe
itecgtut uel ſemper obtine el laicus contra tione ga⸗ r enituit:pro extra.c. in d ifamatus ſe
ic dici ◻ℳcumu erimonie ia eins euidenter e dinariũ quo lcium il
nbertogte od hic dicitur. ? habet qu ri centia ein dictum uirũ or beneficium
6 qu 1. vẽ. l. vlti. m aliquam . recipiẽ la ueſtra predi urget. ergo beneficiun .
unnent C. de rei. vẽ. l. v teru 16 iſcopo pr ia regula ueſtr. ipiat 2 re exp auferẽdu. S. e.
e 1. d. rſiam:ep e fi⸗/ q . itate ſuſcip lud non eſt ei auferẽd
Mninntbor ⁊. ff. vti poſ. iuſta. controue . m acceptione omni char dotem ve .circa fi. ſ dic ꝙ ept
inine Ayn ⸗ aru eitum ſine cum omni ch lem ſacerdoten i. multi. circa imẽ
audciſ b Acramentũ te ſine perſon iuramẽtum ſi m ei qua . d gq. i. multl. ere. qꝛ crim
ngi . . er iura uerentia liqua cordi/ ſi vult pot iquirere .
uttini Orintanmm. niatur: laicus p eſbyter ue/ hibeat: nec aliqua ſunt Urolt parlauiter reuelatur
nonerinr .vt. C. pur get. pr decet ex his que iam ſunt qnq; ꝑ iquiſitionẽ cultat
nurſin b ¶ Hacten ñcleri ceſſe ſit ſe expurge er ſanctam con eat de his qu rgationẽ occulta
H reman 5 ſupradi uod ꝑ pur gationẽ e u. iu
Nenceſan de epi. ⁊ cle. cũ c eiuramenti per ſai ſacer bus ietas . Et ira ſup quod ꝑ ia orta ẽ eũ.
etnn o uice uran etur:quia purgata dubieta iſſime oz So . ſi infamia ortai “ãõ
uitinunt cis ⁊.xxij.q. we d ſ. ionẽ iterroge de purg deuotiſſim e ot. ex de accu.
icllie ci ecrationẽ it rare non de⸗ sD epiſcopo de gex iquirere p
linnting ti. Sj forte hoc o ex leui cauſa in cor cco uo⸗ erere: ut congrue ier
iei nte ann clen dercealerie Pricrongaimeen inom nirane her⸗ in ie ber ae. erge Hol ex,
Chorlq calün hibent ſ. is chriſti con decenterqued iniſter. ionẽ non pot accuſa
tief per ſe ngin ſit: cum do . ini cuius eſt m pur gationẽ non ine. ut
nitärft⸗ ci per ſe rd egli pus ? ſa lluetur. abſit: deanuni cu eodeʒz ad bru ſupꝑ illo crim 1
9 ollue iſcipulis ſu Ui ex eodeʒ ab aliquo is crimibus
Kom. preſlare. ed pe dð ramento p lio diſcipulis ſu are. Item ca. . de accu. de his crimibus
r gnteet ſſut. ut ex? . in euange 12, J/ iin nor francorum. ex. de 9 iiij. ſi illic. Nec eni
No NeN iura. calu. c. i. 2. ij. i m uicem icar: noli nigild⸗ ius mẽę x. xxiii. i ẽde delicto
Ai dis. contra. lurg ino iurare: 9 nome iuramenro pur ein H. xxxiij. q.ij.
ſe Unn tamẽ pro recta ſie te Arneſte ſt: ⁊ nõ nõ:quod we⸗ nam epiſcopum iura la epe, prinm.
unn S gemin bis bandannus rkanolee nö n f⸗ amn uero reuerendiſſi * de Batwnez eomuruck
unemn P⸗ b an 5 his auctor nne epiſcopũ ſt abſolutioneʒ cogitur:
teeccleſie. ext VUerum . rohiben fratrem ⁊ coep po ionem. Tu dicas ꝗ,
vnſii eetclaertt imoda iuramenta pre mum de eo di Grgarla Tulens
Clhel elec. ſignifi jii. omnimoda ibus: ſed tan/ ſtquaʒ ea que . expurgat el eſt abſolunus
6 ediuʒ. xxviij. ia ſacerdotibus: . oſtrum poſtqꝗ in nullo inue illum qui ſem ſt accn⸗
r tra meiuz 72=tur fieri a ſa ro qualibʒ 1 irentes in nu ius nullus poteſt acct
io di. de ſyracuſane. ⸗ incauta ? ea que p . ctꝗ ſunt requi ui inſuper amplius ni rimine niſi in
rge is abſoluiñ tum in i iudicio offerũtur ſſe culpabileʒ qui inſu ſare ſuper illo crimi iiu
cum quis abſolui orali iu nimus efle beati pe ie ſibus.ſ.ſi ſuam
u omunicati,e (aquſa temp i infamia ſacer/ iſſimum corpus . obus caſibus. bat
eniir ab excõmunicatiõe 3 opulari infa I d ſacratiſſimu iurando ſaniſ/ du ſequatur. ? pro
nniuin yt e de ſen. excõ. (i autem p pu tunc ad ino 90 i ſub iureiuran 5 riam proſeqꝗ ionem fu
mur: oſtoli ſu iecta fuerãt ignoraſſe accuſationem fu
nnnnn nuper. dotes opprimu iuramenta triap is que obiecta i ſe ignoraſſe acc ut. ff. ð
7 7 7 . utam. „
un⸗ . Lb ſanctori. centie ſue aſler ionen de greg. pao faciens his; g demonſtrauit ali iſſe ab alio Eaſtuutan uult pro
e . ſauif preſbe pa. ait. ulo fuerit accu ſunnnaue permiſtinus: quia ſt bare acorio. meit. de pre
umge . Oauil rey Saarcenon fac ſuam Ginonqu⸗ erat ut ſi in dliauo si nis arnſcd DD
Ku quare bic ſatus iur cut di lpam in eo canon V Ennam. H
cgn te. Sed quare . 1 ſteret culpam õfuit 1 cas uerbum boc
744 ñ ſequitur fo affirmer. ilibet ſacer us exikt :ita dignum nöfi dicas ꝙ
4 actor ñ ſequitur byter uel quilibe 1 remus:1 h. cum quis ex
egtc⸗ 5 rum rei 5id. Reſ 4 accuſatus is nõ proceditobiectio. e admittit
otünen i. experientie. . dos ſi ſauerit ſit preteriti temporis n tunc poſt purg bſente c non ci
n iuriſdi. om. iu. l. xi. q. i. ceſſanerit it p accuſatione tunc poſt ccuſatore abſe —
r de iuriſdi. om. iu. . lia. nt. xi. q. i. n precedente io. Del dic ꝙ ſia culare. nt. C.
Ctnme. iuris ordinẽ. ſʒ dic . iabãtur ab ecclia. nt. urgatur non pr. ceſſit accuſatio. denuo acc
nc, utsorchn a qñ oẽs cqe determĩabãtur mdinẽ quorũdaʒ.er ceicatn ſecus ſi pr agenacdaſgtay poteſt eum
l ſ y logtur hm ii adud uel loquitur ᷣm vſue era andita eſt expurgatio
n relatum. ⁊.q.iii. aPd. —„. liquid glið iu
.ꝙ clericis. S ſiue per aliq
rn, f RE Re Forkie, ſufficit ſiue per ſalutẽ ſiue pe

P 3

Lau.

de accu.l.iiij.ſecus ſi eo preſente.uel loquitur eum ſuam iniuriam vult proſe h 61 Ae de cauſa. de eodem maximo loquit᷑ ̊ capitulum. ſ
qui D ignorabat accuſationẽ ab alio iuſtitutam. ff. de preuari.l.iij. ?.ff. de ac i H euranrn oniieaine ſewir
eu. ſicui e ticut; xciij.Di.c.ult.⁊.ff.ð of. W
a ¶ Arbitrio. delegatur hic laico ſpũale negociũ:ſic.S.xxxii.di.5. verum. FIn pre.preto.l.unica.in fi.ibi.credidit enim princeps eos qui ob ſingu
it iñ hic nimium papaliter diſpenſatum. ꝓepᷣs expurgatus coram papa cogi larem induſtriam explorata eorũ fide ⁊ gratia ad huius officii ma⸗ ii
tur adhuc coram muliercula gnitudinẽ ⁊c. IJTem
ſe purgare:cum tamẽ pleniſſi , . . eſt bic ar. ꝙ genera
mas debeat habere uires ddq ut eum adiuuante innocentia duun ma agere preſumpſerit commirti , li mandato diſpen U
