
ſiuero eas maluerint cedere:ab ea

rum cultoꝛibus ſub cura ſollicitu
dine ſui pontificis reparatio eiſdẽ
eſt adhibẽda baſilicis.quod ſi om
nes eccleſie aut incolumes fuerint
aut que dirute erant reparate exti
terint:ſecundũ antiquoꝛũ canonũ
iſtituta:ſi tertias ſibi debitas unuſ
quiſqʒ epũſ aſſequi uoluerit: facul
tas illi oĩmoda erit:ita uidelʒ: ut
citra ipſas tertias nullus epiſcopo
rũ quippiam pꝛo regiis inquiſitio
nibus a parochianis eccleſus exi
gat: nibilqʒ de pꝛediis ipſaruʒ ec
cleſiax cuiquã cauſa ſtipendii dare
pꝛeſumat. ſed et hoc neceſſarium

e.nec minus. ⁊ forte ſolidus
hic appellat᷑ aureus.ut.C. S
ſportu.l.ii.⁊ ĩſti.de pe.teme.
litigan. in fi.
l¶Eertiã. . e. q. i. de his. c. ð
creuimꝰ.). So. tertiã hʒ cuʒ
nult hoc onus fabrice ſubire
ut.ſ.xii.q.iii.c.ult.⁊.j.e.vnis
contra.
AQ.iii.
m C¶Epᷣo rõ. per archidiaco
nũ de poſſeſſionibus eccleſie
ut.xxv. di. ꝑlectis.
n D Riſcis.tertiã.põt hoe
intelligi de tertia qᷓ de

bet᷑ pſi fabrice.alii dicunt de

tertia illa q debet ipſi epiſco
po ut illã nõ debeat hr̃e exqꝰ
abudat:niſi uelit onꝰ fabrice
ſubire.
0 Mio.ut tertias.h. ĩtel
ligit hoc de tertia oblationuʒ
nõ de tertia decimationũ. ſed
ʒ eũ eſt er de preſcrip. de q̃r
ta.Alii dicunt ꝙ epũs hodie
nullã hẽbit tertiã niſi in duo
bus caſibꝰ. vnus ſi uult repa
rare eccleſiã.⁊ alius ſi incum
bit onus regale ut hic dicitur
Sʒ uerius ẽ ꝙ epũs ad ſuum
cõmodũ habet vnã tertiaʒ
ſe.⁊ aliã quã põt tener ſi uult
ſubire onus fabrice. hẽbit pᷣ⸗
terea partẽ oblationũ tẽpore
dedicatõis.ut.j.e. nec nume
rus.⁊.xviii.q.ii.eleutherius
Seld gd ſi epũs partẽ fabrice
recipit.deinde cuʒ eguerit ec
cleſia reparatiõe uoluit eccle
ſie reddere tertiã. dic ꝙ non
põt io.ſicut nec vſufructuari
us põt in tali caſu vſufructui
cedere.ff.ð uſufruc.ſʒ cũ uſu
fructuarius.⁊.l.ſe.ff. ð aqua
plu.ar.is cũ quo.male dic io.
quoniã reparare debet epũs
eccleſiã poſtꝗ hʒ quartaʒ fa
brice quia res trãſit cũ onere
ſuo.ut.xvi.q.i.ſi ꝗs laicus.
P Omnimoda. hic apparet
cwꝓ illã tertiã põt epũs in ſuoſ
uſuſ cõuertere:cũ eccleſia nõ
eget reparatiõe.ſʒ forte pᷣriũ
eſt. xii.q.ii.nobiſ.vbi dicit
annuatiʒ reſeruabit᷑. So.ibi
loquit᷑ de illa parte q pertiet
ad reparatiõeʒ epiſcopalis ec
cleſie.hic uero de tertia paro
chialis eccleſie.
q ¶ Pro regiis.ar.qꝙ ꝓ itiner
ad papã uel ad regem nõ pnt
epiſcopi ultra ſtatutũ petere.
ut ex de cenſi.cũ apoſtolus.⁊
xvi.q.i.placet.

b ¶¶Mancipia.cũ ꝗ̊ decẽ
c lud. ſup

Laun.

ſitnm. nee cogit᷑ quis cauſam poſſeſſionis ꝓbare.ff. ſi ſer. ven. ſigs
diuturno. So.nec in longa nec in lõgiſſima preſcriptiõe ſufficit al⸗

a ¶ Cõmittant᷑.bic eſt caſus vbi aligs põt habere plures eccleſias. alii caſus

ſunt nõti.xxi.qj.i.in ſũma queſtionis.⁊.c.relatio.

ſi a plebe.

apoſtoluſ.æ hin quoſdã a pau
peribus nihil petet.ui.i.q.ii.
placnit.ar.j.e.cauendũ.ſed h
nõ eſt uerũ: quia ſi aliquis ul
tra uires fuerit granatus fiet
collectio ab aliis niciniſ eccle
ſiis.ut ex de cen.cũ inſtantia.
2.c.ꝓcuratiões.nõ aũt dabit
epo niſi lac ad bibendũ ne ie
iunioꝝ doctrinam rubẽtibus
buccis predicet.ut.xxxv.diſ.
ſexto.⁊.c.eccleſie.nec bibʒ ul
tra tertiã viceʒ.ut.xliiii.di.in
illa palea.qn preſbyter.⁊ cõ/
medet lardũ uel carnes uacci
nas uel uerias cũ aceto.ut.C

de ero. mili. an. l.i. li. xii. ar.

xli.di.nõ cogãt᷑.⁊.xli.di.epᷣs.

d Ec numerus. forte con

ſuetudo fuerit ꝙ bm nuu
merũ baptiʒandoꝝ tantũ uel
plus recipiebat᷑ qð erat ini/

quũ.nt.i.q.i.baptiʒãdis.⁊.c.

placuit.io.

e ¶ Aut in electa. Zriũ eſt. ſ. x

iii. q.i. c. i.ubi dicit᷑ ꝙ ideo pa
rochie ſunt diſtincte ne aligs
iura alteriꝰ uſurpet. Ad hoc
dicunt quidã ꝙ hoc capitulũ
loquit᷑ ſm ea tꝑa qn nõdũ pa
rochie erãt diſtincte.ſed hoc
ſtare nõ põt:quia dionyſiꝰ ꝗ

diſtinxit dioceſes din preceſ/

ſit gelaſiũ cuius iſtud.c.ẽ. Di
cas ̊ ꝙ loquit᷑ de iudeiſ⁊ pa
ganis ⁊ traſeuntibus ⁊ talibꝰ
qui nõ habẽt certũ domiciliũ
ꝙ eni hic de pueris nõ loqua
tur pʒ ex eo qð dicit aut in ele
cta.ipſi enĩ nõ poſſuut eliger̃

f ¶ Cõſuetudinẽ. ſᷣm ꝙ cõue

nit cũ epo tẽpore dedicatõis.
xviii.q.ii.eleutherius.

g /¶DVia cognouimus. qoᷣ

Auneterũ. nihil põt epi

ſcopus petere ab aliquo: niſi

oſtendat per canones illud ſi
bi debitũ. ut. ix. q.iii.cõq̃ſtus

h ¶Preſũpta. nõ ꝙ longinqᷓ

uſurpatio nõ facit ius.ut.xc/

iii. di. illud.c.di. morem.xx

iiii.q.i.ſciſma.ex̃ de ſimo.cnʒ

in eccleſia. z. c.nõ ſatis.i.q.i.

nullus epũs.ex de preſcript.
cauſa. Itẽ ar.nõ ꝙ ſua auc te
quis pot detinere qð iure nõ
preſtitit: Iʒ illud din ſoluerit.

nt. C. de agri. ⁊ cen.litibꝰ. li.

xi. tẽpus enĩ nõ inducit obli
gationẽ. ex de cenſ. peruenit.
ff. de acti. ⁊ obli. obligatonũ
fere. 5.placet.pretor eniʒ nõ
tuet᷑ iniquã poſſeſſionẽ.ff. de
publicia.cũ ſponſus.S.ſi res.
nõ enim ſufficit poſſediſſe ni
ſi cauſam poſſeſſionis ꝓbet.
er de preſcrip. ſi diligenti.ff.
de iti. actuqʒ priua.l.ulti. licʒ
eniʒ longiſſimo tẽpore aliqd
gratis preſtitũ ſit:in hoc non
currit preſcriptio. nt.xvi.q.
iii.clerici.⁊.c.ſi epiſcopus.⁊
C. ð preſcrip.xxx.uel.xl.an.
male.ar. .xviii.q.ii.ſeruitiũ
nã libertas nõ dandi decimã
preſcribit.er de preſcript.de
quarta. Item ar..i.q.iil.q⸗

ra nires. ne uictũ lõgi tꝑis breuis hora cõſumat.ex de cẽſi.cuʒ

faciũt plebẽ. p; intellectus illius.c.S.ii.q.v.preſbyt᷑

inſtituere duximus ut plureſ eccle
ſie uni nequaquã cõmittant᷑ Prel
bytero:qꝛ ſolus per totas eccleſiaſ
nec officiũ ualet perſoluere:nec re
bus eaꝝ neceſſariã curã impẽdere
ea.ſ. ratiõe pꝛecipimus:ut eccleſia
que uſqʒ ad.x. habuit mãcipia ſu⸗
per ſe habeat ſacerdotẽ.que uero
minus:aliis ↄiungat᷑ eccleſus. Si
quis ſane epõꝝ banc noſtrã ↄſtitu
tionẽ paruipẽderit:duoꝝ menſiuʒ
ſpacio ſe nouerit excõicanone mul
ctari. ¶ Item pelagius creſconio
illuſtri. eeodem.
Llud te uolumus modis omni
bus cuſtodire: ne qui epiſco/
rũ ſicilie de parochiiſad ſe pertinẽ
tibus noie cathedratici ãplius quã
duos ſolidos pꝛeſumãt accipere:
neq; cõpellere pꝛeſbyreroſ autcle
rũ parochiaꝝ ſuaꝝ ſupꝛa uires ſu
as eis cõuiuia pꝛeparare. Item
gelaſius papa fabiano epiſcopo.
Babtizandis numerus nõunpo/
natur: nec cathedraticũultrauetuſ
tum moꝛem exigamxr.
Ec numerus baptizãdis iu
ſte credit᷑ imponendus: cum
quãti petierintuel ad regeneratiõʒ
feſtinauerint nõ ſint ꝓ alterius uo
luntate repellẽdi.a iõ frater chariſ
ſime huiuſmõi ſuperfiuã ↄſtitutiõʒ
modis oibus remouebis: ut unuſ
quiſqʒ aut in uicinaſibi eccleſia aut
in electa pꝛo ſue mentis baptiʒet
arbitrio. Cathedraticũ etiã nõ am
pliuſ quã uemuſti moꝛis extiterit ab
eius loci pꝛeſbytero noueriſ exigẽ
dũ:de his que die dedicatõis fu
erint offerentiũ deuotiõe collata:
cõſuetudinẽ que generaliter oĩbuſ
eccleſus eſt pꝛeſcripta ſeruabis.
Cathedraticũ quod hiſ auctoꝛi
tatibus epis permittimr exigrere:
pꝛeter medietatẽ uel tertiã partem
oblationũ que etiã ꝓ uaria eccleſi
axꝝ cõſuetudine ex pꝛemiſſis ancto
ritat bus epiſcopo debet᷑: intelligẽ
dũ eſt.nec illa parſ oblationũ oim
generaliter intelligẽda eſt ſʒ uel an
niuerſarie dedicatõis uel quoꝛũdã
etiã ſolenniũ dierũ ꝓut inter epũʒ
ſacerdotẽ tẽpoꝛe dedicatõis ↄue
nerit. & Se hiſuero epis qui per
parochias ſuas crudeliter deſeui/
unt: ſic eſt ſtatutũ in tertio concilio
toletano. .2G
Altra moꝛem antiquũ a parochia
nis pꝛeſbyteris nihil epiſcopi exi/
gant.
Via cognouimus epõs per
parochias ſuas nõ ſacerdota
liter ſy crudeliier deſeuire: etdum
ſcriptũ ſit:foꝛma eſtote gregi nõ ut
dominãtes in clerũ:qꝛ exactões di
oceſi ſue uel dãna infligũt:ideo cẽ

legare diuturnã poſſeſſionẽ:niſi aliquã cauſam poſſidendi alleget.
ſed allegata cauſa cũ de tẽpore cõſtet preſumit᷑ eſſe debitũ.ar. xii.di.
illa.tñ nõ tenet᷑ probare cauſã ſiue tiiulũ poſſidendi: quia põt eẽ q

ſemus: excepto quod ueterũ cõſti
tutiones a parochiis habere iubẽt
epiſcopoſ. ut alia que ülis hucuſqʒ
pꝛeſũpta ſunt denegẽt.hoc ẽ neqʒ
in angariis pꝛeſpyteri aut diacões
neqʒ aliquibus fatigent᷑ indictioni
bus:ne uideant᷑ in eccleſia dei exa
cioꝛes potius quã põtifices noĩari
hi uero clerici tã localeſ quã dioce
ſani: qui ſe ab epiſcopo grauari co
gnouerit querelas ſuas ad metro/

politanũ deferre nõ differãt: ⁊1 me/

tropoliianus nõ moꝛet᷑ hmõi pre/
ſüptiões auertere. ¶Itez ex con
cilio gabilonenſi. Z
A parochianis ſtipẽdia nõ niſi cũ
charitate epiſcopi exigant.
uendũẽ ſane ne cũ epiſcopi
er parochias ſuas peragrant

quãdã nõ ſolũ erga ſubditos ſʒ er
ga ſocios tyrãnidẽ exerceant: ne

quod abſit nõ cũ charitate ſʒ cum
quadã iactãtie temeritate nec cum
gratiaꝝ actiõe ſʒ cũ quadã iudicia
ria inuẽtiõe ſtipẽdia ab eis exigãt.
obſeruãdũ mõis oĩbus ẽ:ut ſi quã

do eis peragrãde parochie neceſ/

ſitas incũbit:in pfirmãdis hõibus
in inquirẽdis rebus cmẽdatiõe di

gnis:in pꝛedicatiõe uerbi dei:in lu
cris aiaꝝ potius quã depꝛedãdiſa⸗

ſpoliãdis hõibus ⁊ ſcãdaliʒandis

fratribuſ operã dent.a ſi quãdo eiſ

ad peragendũ miſteriũ ſuũ aſubdi

tis autfratribus aliquid accipiẽdũ

ẽ. hocſ Emopet obſeruare debẽt:
ne quẽ ſcandaliʒẽt aut grauẽt. tãta
ergo diſcretio in bac re tenẽdaẽ ut
uerbi dei pꝛedicatoꝛ ubi ꝓpꝛii ſũp

tus deſunt a fratribus accipiat:et

iidẽ fratres illius potẽtia nõ grauẽ
tur exemplo apoſtoli pauli:qui ne
quẽ grauaret:arte ⁊ manibuſ uictũ
querebat. A ex con. tole. viii.
Alna duos ſolidos a parochianiſ
eccleſis epᷣs nõpꝛeſumat accipere

La cetera deniqʒ que cõſen

ſu cõmuniter nos cõferre com/
petenter opoꝛmit: querimõias eti
am parochialiũ pꝛeſoyteroꝛũ gal/

lie pꝛouincie ſolertiſſime diſcerne

re decuit: quas cõtra pontificũ ſuo
rũ rapacitates neceſſitas ut cõperi
mus tandẽ compulit in publicũ ex
amen deferri. hi eniʒ pontifices ut
eoꝛundẽeuidens inquiſitio patefe
cit indiſcreto moderamie parochi
anas eccleſias pꝛegrauantes:dũ in
exactionibus ſuperfluis frequẽter
exiſtunt: pene uſqʒ ad exinanitio/
nẽ extreme uiruns quaſdã baſili/
cas perduxiſſe pꝛobant᷑.ne ergo fi
at decetero quod conſtat hactenuſ.
inoꝛdinate pꝛeſumpiũ: nõ ampliuſ.
quãduos ſolidos unuſquiſqʒ epiſ
copox pꝛefate pꝛouincie per ſingu

nõ hʒ deh inſtrumẽ
ta nec teſtes: nec eſt
h in memoꝛia homi
nũ. ut.iii.q.vi.hot
quippe.io.t.dicit ꝭ
quia ſufficit ſi dicat
preſcripſi: niſi pre⸗
ſumptio ſit õ cum.
i Auẽdũ. ſub
itoſ.ſ. laicoſ
le ¶ Socios. hic di
cunt᷑ clerici ſocii epi
ſcopi.alibi fratres.
ut.xcv.di.olim.⁊.v
iii.q.i.quid autem.
l Scandaliʒẽt. exi
gengdo ultra licitü.
ut.xi.q.iii.nolite.
m ¶ Dumptuſ. vide
tur ergo ꝙ ſi hʒ ſũp

tus vn poſſit expen

dere nõ debet alios
grauare. nã potius
uident᷑ hec peti ex
gratia ꝙ de iure. ut
ex de cen. cũ apoſto

lus.⁊ ea q domi cõ

ſueuit erxpẽdere dʒ
expendere cũ eſt in
uia.ut in auc.ð mã.
prin. §. illud. colla.
iii.⁊ in auẽ.ut iudi.
ſine quoquo ſuffra.
§.q nulli. coll. ii. ſzʒ nõ
eſt ita. ut ex ð ſimo.
cum ſit romana.
n Ut cetera. mo
naſteriũ.j.xvi.
q.· i. c. i. . i. . . xxi
q.i.cũ pro utilitate.
ſ.xviii. q.ii. ᷓ ſit. et
c.ſeruitiũ.contra.

finofea
ſcen
Kili
ſiie
wei
ſüde
l
he!
ſyer
ul⸗
ſpuni
uein
hrn
otis.
iwd⸗

gne
Urpoti
M.
ber,

i
frhn

ſeig

fun
I
Mn
fif
ſyn

ſſaui

ig
hftet
e
ni
i⸗
n
gnt
lide
lite
t
llde
N
ſtian
itie
llu
atef
güſi
hbifn
dnn
ilun
lite
lnikei
linale

mn
enüfn
Kiiin
pbulir
gli
Bicun

a Solutõis. ipſa eni monaſteria a lege dioceſana ſunt exempta. ut
hic. z. xvi.q·i. cũ pro vtilitate.⁊. xviii.q.ii.qᷓ ſit.ſed eoꝝ capelle nõ.
ut er de capel. mo. c.ulti.? pe.⁊ er de preben. de monachis. .
b Quinquagenariũ.hodie numerꝰ ſinguloꝝ in euictõibus ẽtaxa
tus. ut er de cen. cũ apoſtolus.nec numerus ibi taxatꝰ recipiẽdus ẽ

ſi eccleſia grauet ut
ibidẽ dicit.⁊ er ð ex
cel. pre. cuʒ ad quo

rundaã. exr de penis

c. pe. illos ̊qui ſuꝑ
flui ſũt poõt remoue
re ſacerdos: quia ſi
habes ſeruitutẽ ad
aquãdi certũ nume
rũ pecoꝝ:ſi pluſ du
cis ad aquã ꝙ; dẽ̃as

ſupflua poſſũt a do

mino remoueri. nt
ff. de aqua quoti. et
eſti. l.i. . trebatius.
Itẽ ſi cã ꝓprii com
modi uenit ad eccle
ſiã de pprio uiuat.
ut. C. de ſta. ⁊ ima.
l.ulti. hec allegatio
forte hodie ñ tenet
quia ſi aligs fuerit
ſupra nireſ grauatꝰ
alii uicini ſacerdo
tes tenent cõferre.
ut dixi. .. e. illud. et
ex de cẽ. ꝓcuratões
Elatũ ẽ.ſũma
cNS. e. q.i. relata.
ar. ꝙ pactõ interue
nire põt in ſpũalibꝰ
ut hic. ⁊.xviii.q.ii.
eleutheriꝰ.xii.q.ii.
c.quicũqʒ. ex de de
ci. ex multiplici.qñ
qʒ eni ꝓbibet᷑ traſi
gi uel paciſci. ſi tñ fi
at aucte indicis te
net. ut e de prebẽ.
niſi. ff. de his ꝗ not.
infa. furti. S. pactuſ
ff. de tranſac. cũ hi.
§. ſi cui. ſʒ quare re
cipit᷑ pecũia ꝓ actu
coſecradi ut hic dr.
⁊ ex de ſimo. cuʒ ſit
romana.? ñ ꝓ actu
baptiʒandi. ideo di
co ne aliqui ppter
pauptatẽ nel auari
tiam ſe ſubtrahãt a
baptiſmo. ut. i. q. i.
baptiʒandis.
d Pro labore. g.
i. q.ii.c.ulti.j.xii.q.
ii.charitatẽ.
e¶Clericoꝝ.qui la
borant cũ epiſcopo
in viſitatione.
Xlud.pene.nõ
I= aligs ſub pẽa
põt obligari in ſpiri
tualibꝰ. ut. xxiii. di.
. xvi.q.i.ſtatui
mus.i.q.ulti.quoti

ricꝰ. cqu
ſax: alia
eccliaſti
ca.alia ſeculariſ. Ec

las dioceſes uel baſilicas iuxta ſy
nodũ bꝛacarẽſem ãnua illatiõe ſibi
expectet ĩferri:monaſterioꝝ tamẽ
baſilicis ab hac ſolutõis erpeſio⸗
ſeiũctis.cũ uero epũſ dioceſizʒ uiſi
tat:nulli pꝛe mulnitudie oneroſug
exiſtat: nec unquã quiquagenariũ
numexꝝ euectõis excedat:aut apli⸗
quã una die per unãquãqʒ baſilicã
remoꝛãdi Iniaʒ hẽat quicũqʒ uero
põtificũ eoꝛüdem alit quã decreui
mus agẽdũ pꝛeſũpſerit: coꝛꝛectiõi
ꝓculdubio canonũ ſubiacebit:tan
quã ↄſtitutionũ ſynodaliũ trãſgreſ
ſoꝛ ⁊ pꝛiſcoꝝ patrũ edictoꝝ coꝛꝛu/⸗

ptioꝛ. ¶ Itẽ grego. epis ſicilie.

Sacerdotes ab epiſcopis ſuis ul/
tra modum non grauentur.
Elatũ ẽ nobis ſcẽ mẽoꝛie de/
ceſſoꝛiſ mei tẽpoꝛibus per ſer
uũ dei diaconẽ qui tũc eccleſiaſtici
atrimonii curã geſſit:fuiſſe diſpo
itũ ut ſacerdotes per diuerſas ue
ſtras dioceſes cõſtituti quotiẽs a
ↄſignãdos infates egredimi ultra
modũ grauari mime debuiſſent.ſũ
ma eni pꝛefixa fuerat uobis ut au⸗
dio ↄſẽtiẽtibus que ab eis ſacerdo
tibus ꝓ laboꝛe clericoꝝ dari de/
buiſſet:atqʒ hoc quod tũc placuit:
⁊ ſicut nũc dicit᷑ mime cuſtodit᷑:un
de fraternitatẽueſtrã admoneo:ut
ſubiectis ueſtris nõ graues ſtudea
tis exiſtere. AItẽ pelagiuſcreſco

nio illuſtri.

Secundũ loci mediocritatemepi
ſcopis cõuiuia parentur.

T Alud magnitudinez tuã mime

uolumuſignoꝛare quod ſyracu
ſane ciuitatis epũs inter alia que ĩ
cautionũ ſuaꝝ pagĩa ſpopõdit:hoc
etiã ſpaliterſub interpoſitõe pene

legitie pꝛomiſiſſe legit᷑: nũquã ſe a

quolibʒ ſue dioceſis pꝛeſbytero ul
tra duos ſolidoſ cathedrarici noĩe
petituꝝ:necper quãlibet aliã occa
ſionẽ quicquã in eius ſe diſpendio
eſſe geſturù: quod magnimdo ma
non ſoluʒ a pꝛedicto epiſcopo:ſed
de omniũ epiſcopoꝛũ ſicilie perſo
nis competentii ſollicitudine cuſto
dire non deſinat: nec ipſa quoque
pꝛandia enoꝛmia fieri ſed ſecundũ
inediocritatẽ uniuſcuiuſqʒ loci epi
ſcopo ad conſignationem uenienti
ſuſceptionis pꝛeparare conninuʒ:
quia nec eo pꝛetexiu pauperibuſ in
cuti damna uolumus: aut qualibet
ratione permittimus.

cleſiaſticaꝝ: alia ſpũalis: alia crialis: alia ciniliſ. Spũalis eſt illa vbi
agitur de decimis uel matrimoniis. Crialis ubi agit de crimine ec
cleſiaſtico. . here is uel uſuraꝝ:cuius examinatio ſpectat ad iudicẽ
eccleſiaſticũ. ut. ſ. e. ſi quis cũ clerico.⁊.vi.q.ii.c.i.Alia eſt ciuilis ſi
ne pecuniaria ybi agit᷑ de rebus tẽporalibus.ar. ad hac diſ. xyi. q.i.

XI (ueſtio . .

1 6 2

frater. Itẽ ſeculariũ:alia eſt ciuilis:alia crialis.in his omnibus nũqᷓ; cõuenit
clericus niſi ſub eccleſiaſtico iudice.ut.j.e.nullus epũs.niſi in tribus caſibuſ
ut in cauſa feudi.ut er de iudi.ceteꝝ. niſi ſit incorrigibilis. ut.xxii.d. nec licu
it. Itẽ ⁊ in cauſa recõuentois.iii.q.viii.cuius in agendo.alios caſuſ poſui. ſ. e.
clericũ nullus.ſimilii nec laicus põt ↄueniri ſub ccleſiaſtico iudice: niſi in ca

Aericus aduerſus
Adlericũ queſtionem
de pꝛediis agitauit
jquẽ ad ciuilẽ iudicẽ
ꝓducere uoluit.re⸗
nõ niſi ante iudiceʒ

eccleſiaſticũ ſtare uolebat.actoꝛ ue

ro potennia ciuilis iudicis illum a
poſſeſſione ſua deiecit:quo audito

epũs eũ ab officio ſuo ſuſpendit.il

le ↄtẽpta epiſcopi ſnia officiũ ſuuʒ
miniſtrauit.hoc cõperto epũs ſine
ſpe reſtitutõis in eũ ſniam dedit
HNic pꝛimũ querit᷑:utrũ clericus
ante ciuilẽ iudicem ſit ꝓducẽdus.
Secũdo ſi ꝓducẽdus nõ eſt: an
hec culpa ſit digna ſuſpenſione.
Terſnio:ſi digna nõ fuerit:an otẽ
ptoꝛẽ ſnie ſui epiſcopi irreparabili
ter opoꝛteat deponi.
Vod clericus apud ſecu
lares iudiceſaccuſandus
non ſit caius papa ſcribit
dicens. Apud ſecularẽ iudiceʒ
nullus clericus cõneniganr.
VNmo unquã epũm autreli⸗
Tane clericos apud iudiceʒ
ſecularẽ accuſare pꝛeſumat.
Palea.
Vllus iudicũ neqʒ pꝛeſbyte
rũ neqʒ diaconẽ aut clericuʒ
ullü aut eccleſie iunioꝛes ſine lnia
põnificis per ſe diſtringat: aut cõdẽ
nare pꝛeſumat.quod ſi fecerit: ab
eccleſia cui iniuriã irrogare digno
ſcit᷑:tãdiu ſrſeueſtrais quouſqʒ
reatũ ſuũ agnoſcat ⁊ emendet.
Item marcellus papa.
De eodem.
ericũ cuiuſlibetoꝛdis abſ.
qʒ põtificis ſui permiſſu nul/
lus pꝛeſumat ad ſecularẽ iudicem
attrabere:nec laico quẽlibʒ clericũ
liceat accuſare.¶ Item ex niceno
cõcilio. .
Ab eis quiſqʒ; iudicãdus ẽ quos
ſibi judices elęgerit. S
Adices aũt eſſe nõ debent niſi
quos ipſe qui impetitur elege
ꝛit:qut quos ſuo ↄſenſu bec ſcã ſe/
des aut eius pꝛimates auctoꝛitate
buus ſcẽ ſedis delegauerint.
¶ Item ualentinianus theodoſi/
us ⁊ archadius.
Ad ſecularia iudicia nullus cleri/
cus eſt pertrabendus. L
ntinua lege ſãcimus ut nul
(Ji epiſcopoꝝ uel eoꝝ qui ec
cleſie neceſſitanbus ſeruiũt:ad iu/
dicia ſiue oꝛdinarioꝛũ ſiue extra/

ſibus quinqʒ.ut ſi cõueniat ip
ſum ſuꝑ rebus ſpũalibus. ut
ex de iud.c.ii.⁊.iii.uel niſi ru
ſtici eccleſie cõueniant᷑. ut.lx
xxix.di.iudicatũ. ex de ap.ſi
duobus.uel niſialiquis rapu
erit reſ ecche:tũc potiuſex cõ
ſuetudine ꝙᷓ; de iure cõuenit
ſub clerico. er de fo. cõpe. cuʒ
ſit. .c. ſi clericuſ. Itẽ ſi iudex
laicus eſt negligẽs.ex de for.
cõpe.eæx trãſmiſſa. xxiii.q.v.
adminiſtratores.uel ſi ſuſpe
cta fuẽit iudex ſeculariſ.uel ſi
haberet᷑ querela õ ipſũ: põt
adiri eccleſiaſticus iudex. ut
in auc.ut dif.iudi.col.ix.ꝭ.i.⁊
ii. ⁊. .pe.nõ tñ ꝓpter negli/
gentiã eccleſiaſtici iudicis cle
ricus põt cõueniri corã laico

— ut e de iudi.q̃liter.i fi.

mo.
lꝛ U LCericũ.etiã depoſitũ
ut. lxxxi.di.dietũ. nec

etiã cõiugatũ.xxxii.di.ſi ꝗ ue

.2

ro.nec obſtat ex de apoſta.c.
i.quia ibi loquit᷑ cũ talis non
vult gaudere pᷣuilegio cleri⸗
cali:quia forte ſit maritus vi
due. nꝗ tunc perdit priuilegi
um.nt.lxxxiiii.di.quiſꝗs cle
ricus.idẽ dico de ſeruiẽtibꝰ ⁊
mancipiiſ clericoꝝ.ut.lxxxix
di.iudicatũ.⁊ idẽ pᷣuilegium
hʒ familia qð dñs.nt ex ð in
de.ad liberadũ.quia libertuſ
foꝝ patroni ſequit᷑.ff.ad mu
ni.aſſũptio.xii.q.ii.eccleſiax
ſeruos..itẽ uxores clericoꝝ,
quia ſortit foꝝ vxor ex perſo
na niri.ut.ff.de iuri.om iud.
cũ quedã.⁊ eodẽ gaudet pᷣui
legio uxor ⁊ filiuſ quo clericꝰ
nt. C. de epiſ. ⁊ ele. l.i. .ii. ſʒ
illa que nõ eſt legitima nxor
nõ ſortit᷑ foꝝ a ꝑſona viri.f.
ad muni.de iure.ꝭ.ult.io.qð
dicit de cõiugato falſũ eſt.ut
ex de cle.cõiu.iohãnes. ⁊ for
te idẽ eſt in depoſito cũ ſit ex
auctoratus.ut.l.di.accedens

ber.
¶ Abſqʒ põtificis.hodie nec

cum conſenſu epiſcopi põt.
ut extra de for. cõpe.ſi diligẽ
ti. alias ab officio ſuſpendit᷑.
ut.iii.q.vi.nõ liceat.preterea
cauſam perdit.ut.j.e.inolita
⁊?.c.placuit.
m VUdices. qui impetitur.
T arg. iudices eſſe dãdos
ad rbiinm rei ut hic.⁊.xv
q.vii.ſi aunteʒ.⁊.iii.q.vi.pere
grina wlli.. v. intanit ſec
contra.ff. de iudi. obſeruan
dum.vbi dicitur ꝙ ille index
nõ eſt dandus queʒ altera ꝑs
nominati petit.ſed potes ibi
illud altera intelligere ð acto
re nõ de reo.uel dic ſi nõ poſ
ſunt concordare actor ⁊ reuſ
tunc dabunt᷑ ſᷣm petitionẽ rei

nel ſupple in omnibus iſtis iſtud ⁊ actoris.uel dic ꝙ hoc. c. loqut in crimina
li cauſa.tunc enim ex pluribꝰ epiſcopis põt eligere reus quẽ vult.ut.iii.q.viii

accuſatores.

n ¶ Primates.i.epᷣi qui cõciliũ celebrãt auẽte pape.
0 Ontinua.ordinarioꝝ.i.ad ordinarios uel delegatoa ab impatore.

K 2

Lu legibns que dicũt cle
ricũ boſſe trahi ad enil iundi·
cc. ut.ſ. e.ſi gs ců clcrico. nec quicquã his puplicis eſt cõmu
b OQnia ad dei ſolius, i. cle⸗ quiecii his pupicis eſt corn
ricoꝝ qui dii appellant.ut.ſ.

e.ſacerdotibus. „
c LAEe⸗ uel exhibeat. ſʒ
nũqnuid tenet᷑ nẽire ⁊ al
legare foꝝ.ut ex de ap.cũ pa
rati.nõ:quia citatio nulia eſt.
⁊ vbi ꝗs citari nõ põt uel rõe
perſone uel rõe tꝑiſ uel canſe
nõ tenet᷑ uenire.ut nõui.iii.q
ii.ſi epũs.⁊.q.i.c.ii.⁊.ff.ð fe
riis. leii.
d Cinguli. nõ ꝙ eccleſiaſti
cus iudex puat etiã laicũ ſua
dignitate. ut.xxxii.q.v.prece
ptum.in fi.
eEſtimoniũ.recipiat. in
cauſa criali.ut ex ð teſti.
decet ero.
fC. n publico.ſ.foro ſeculari
ne ſit ð di.xxiii.c.illud.ſ.xv.
q. v. c. i.
g ¶Mec honore.i.iure preto
rio.
hb C. Ad teſtimoniuʒ. a iudice
ſeculari. H D
i ¶Erxcepta.ab hac nccitate.
le ¶ Mouella. iureiu. hec ſũt iÿᷣ
ba. B. nec dicit verũ. naʒ epi
bene tenẽt iurare.ut.ii.q.iiii
nulla.⁊.iii.q.ix.hortamur.ſʒ
hoc eſt priuilegiũ eiꝰ ꝙ nõ ta
git euãgeliũ ſʒ tatũ a loge ma
nus eleuat uerſus ipſũ.vr tñ
ꝙ ſm canones tenet᷑ tangere
euãgeliũ.ut.i.q.vii.quotiẽs.
io.ꝙ nõ debeat tãgere hodie
determinat ex de iura.calũ.c
ulti. b.
¶Jugerx mittat. e de teſti.
ſi quis teſtiũ.ff. de iureiu.ad
G perſonas.
n D LCacuit.petierit. ex ſo
la porrectõe libelli per
dit quis cãm.⁊ ſic eſt õ.ff.de
in ius uo.ſi libertus.⁊.ff.rem
ra.ha.l.ãplius.ubi hẽs ꝙ nõ
incidit in penaʒ ſi deſiſtat ab
agẽdo.ſic ꝗ̊ videt᷑ ꝙ qnqʒ cõ⸗/
ſugit᷑ ad ſecularẽ iudicẽ ꝓpt᷑
deſidiã eccleſiaſtici iudiciſ.ut
xvyi. q.vii.filiis. ſicnt ecõner//
ſo recurrit᷑ ad eccleſiaſticũ in
dicẽ a ſeculari.ut.j.xxiii.q.ul
ti. ſepe. ⁊.c.his.⁊.c.ſi nobis.
⁊ er de fo.cõpe.lʒ.⁊.c.ex trãſ
miſſa.ſʒ nõ eſt h uerũ.ut ex ð
iudi.qualiter.in fi.
o ¶Epale.in his qᷓ ſpectãt ad
iudiciũ imꝑatoris.ut ex ð fo.
cõpe.c.uerũ. nel intellige ꝙ
imperator rogat epᷣm cognoſ
cere de cauſa.
p ¶Sic ⁊ ſequẽtes.i.ſiẽ pᷣmiſ
ſe auẽteſ dicuũt ꝙꝙ nõ niſi corã
clericis ſint cõueniẽdi clerici
ſic. ⁊c. —
Oiſtiia cclece. cleri
ci eni milites xpi ſunt.
xxiii.q.vlti.reprehenſibile.

AXg:

oꝛdinarioꝛum iudicum pꝛotraba/

mur. habent enim illh ſuos iudices

tinus imperatoꝛ pꝛeſidens in ſan.

cta ſynodo que apud nicenam con
gregata eſt:cun querelaʒ quorũdã

conipiceret coꝛam ſe deferendam
ait: uos a nemine diiudicari pote/
ſtis:quia ad dei ſolius iudiciuʒ re
ſeruamini. ¶ Ireʒz ex concilio ma
tinenſi.c.ix.
Meeodem. Dalea.«
Allus clericus alium cleri⸗
cum ad iudicem ſecularẽ ac⸗
cuſare aut ad cauſam dicendaʒ tra
here quocũqʒ modo pꝛeſumat ſed
omne negocium clericoꝛum aut in
epiſcopi ſui aut pꝛeſbyteroꝛum cuʒ
archidiacõi pꝛeſentia finiat᷑. quod
ſi quis clericus hoc adimplere diſ
tulerit: ſi minoꝛ fuerit: uno minus
de. xl. ictibus accipiat.ſiuero ho/

noꝛatioꝛ.xxx. dierum concluſione

mulcretur. ¶ Item bonifacius ad
epiſcopos gallie.
BHeecodem. Walea.

chꝛiſtianos oꝛiuntur ad eccle
am deferantur:a ab eccleſiaſticis

(Aebenhan contentiones inter
i

uiris terminentur. ⁊ ſi obedire no

luerint:quouſqʒ obediant:a limi.
nibus eccleſie excludantur.
Ntem marcellus papa.

MNeqʒ pꝛo cauſa ciuili neqʒ pꝛo cri

munali epiſcopus apud ciuilem iu
dicem permrahatur.

Lus epiſcopus neqʒ ꝓ ci/

uili neqʒ pꝛo criminali cauſa
apud quẽuis iudicem ſiue ciuilem
ſiue militaꝛent pꝛoducatur uel ex/
hibeatur magiſtratus enĩ qui hoc

iubereauſus fuerit:amiſſione rerũ

⁊ cinguli cõdemnatione plectetur
¶Item ſilueſter papa.
uilibet clericus non eſt in publi
co eraminandus
Eſtimonium clerici aduerſus
laicum nemo recipiat. nemo
clericum quemlibet in publico ex
aminare pꝛeſumat:niſi in eccleſia.
Item codice libꝛo.i.titulo de epiſ
copis ⁊ clericis. Inperatoꝛ tiheo/
doſius.¶ MNec honoꝛe nec legi/
bus epiſcopus ad teſtimoniũ flagi
tetur. ¶Item epiſcopum ad teſti
moniũ dicendũ admitti nõ decet.
nam ⁊ perſona honoꝛamir:a digni

tas ſacerdotis excepta confundit

Nouella cõſtitutio. Epiſco⸗
pus non flagitetur ad teſtimoniuʒ
iureiurando:ſed euangeliis tantuʒ
coꝛam poſitis. Iẽ. Sed iudex
mittat ad eum exſuis miniſtris: ut
pꝛopoſitis ſacroſanctis euangeliiſ

ecundũ quod decet ſacerdotes di

cat que nouerit. ¶ IJdem.
Clericus ad ciuilem iudicem cle⸗
ricum pꝛoducens anathema ſit.
Jquis clericus accuſans cle
ricum in curiaʒ introierit: ana
thema ſit:ſubaudiendum eſt ſi pu

blicoꝛum iudicioꝛum cognitioneʒ

petierit. epiſcopale nanqʒ iudiciuʒ
nibil obelt ab imperatoꝛe poſtula
re. ¶ Ande in carthaginenſi cõoci

lio octauo legiur. .
Propꝛio pꝛiuetur honoꝛe publi/
ci iudicii cognitionem ab impera⸗
ozepoſtulans.

Pacvirut quicũqʒ ab impera

toꝛe cogninonem publicoꝛuʒ
iudicioꝛum petieri :honoꝛe pꝛo/

pꝛio pꝛiuetur.ſi autem epiſcopaleꝰ

iudicium ab imperatoꝛe poſtulaue
rit:nihil ei obſit. Sic ⁊ ſequen
tesꝰ auctoꝛitates intelligende ſũt:
quibus clericoꝛum cauſas non niſi
clerici cognoſcere iubenturr.
AUnge gelaſius papa ſcribit ʒe
ie com.ti.
A ſeculari iudice clericus non eſt
audiendus.

Hriſtianis gratuʒ ſemper de

bet eſſe quod ab eoꝛum poſci

tur dignitate pꝛeſtanduʒ: quia deo

ſeruientibus beneficiũ negare non

cõuenit. Silueſter atqʒ fauſtinia/

nus qui ſe a cunabulis clericos cõ
fitẽtur:a theodora ſe oppꝛimi per
uiolentiam conqueruntur: quia di
cunt ſe ingenuos atqʒ deo auctoꝛe
pꝛiſtine conditionis nexibus abſo
lutos in ſoꝛtem deterrime iterum

ſeruimtis addici: a per auctoꝛitatt
regiam contra leges publicas cuʒ

clericali cingulo olim dum tenerẽ
tur aſtricti:per archidiaconũ urbiſ

grumentine eſſe conuentos:cuʒ cõ

ſtet eum qui celeſtem militem pul
ſat:non niſi eius foꝛum debere ſe/
ctari:⁊ ideo dilecte depenſe ſalu/
tatiõis affam ſupꝛadictos clericos
tibi cõmendo:ut ſi ad delegatoꝛuʒ
iudicium eoꝛum aduerſarii uenire
cõtempſerint :ſublimitatis muetui
tione uallẽtur:nequid illis aut ſur

reptio aut inimica legibus uiolen

tia neceſſitatis imponat:quia qui
iudicium refugit apparet eum de
iuſticia diffiſum. ¶ Item criſpino
ſabino epiſcopis. =
Non niſiad epiſcopoꝛum iudiciũ
clericus uocetur .,
Aueſter et fauſtinus eccleſi
grumẽtine clerici lachrymoſa
nobis inſinuatione conqueſti ſunt
libertatem ſibi domini ſui benigni
tate conceſſam heredum eius op/
pꝛeſſione pulſari: ſibiqʒ in clerica

tus officio pene a cunabulis ſerui

entibus etiam manumiſſoꝛe uiuen
te in eodem acminihilominus con
ſtitutis diuinis miniſteriis impen
dere non licere:cum ſi petitionem
ueritas ſubſequatur contra patris
auctoꝛis ſui factum uenientibus
ut indignis hereditas legibus au
feratur.nec eis liceat hereditatem
capientibus contra auctoꝛis ſui ꝓ
ſilire iudicium. ⁊ ideo frares cha
riſſimi quoniam ſe eniam ab archi
diacono dicte eccleſie querunt᷑ op
pꝛeſſos:qui per eoꝛum abſentiam

rCotempſerint. ſi

nõ ueniũt ad iudici
um iſti actores ĩop

tione rci eſt an uelit
ut circũducat᷑ edi/

ctũ:uel ꝙ admittat᷑
Dbotiot⸗ ſue. ſed in
ex auditis ꝓbatio
nibus ſuis nõ ꝓnũ

ciabit eũ liberũ ſed

ſeruũ illius nõ eſſe:
niſi euidentiſſimas
ꝓbatõnes hẽat. ut.
ff. de libe. cau. diui
fres. uel iudex põt
imponere actoribꝰ
perpetuũ ſilentium
C. de inge. manu.l.
diffamari.

¶ Refſfugit. ſic. lxx

iiii.diſ.honoratus.
⁊.iii.q.ix.ðcreuim⸗
MAlueſter. viuẽ
tc. H multũ fa

cit pro cis:cũ pater

eos nõ renocauit fi
lii nõ poſſunt reuo
care.nt. ff.de pbat.
procula.

u ¶ Patris. ſm legẽ

antiquã hẽs ꝙ cnʒ

quiſ nõ adimplebat

uoluntatẽ defuncti:
omni ſucceſſione p
uabat᷑. C. de fidei⸗
cõ.l.vlti. hodie aũt
H tenet in er̃neo he
rede. ſʒ ſi filius iſti
tutus heres nõ im
plet uoluntatẽ defũ
cti priuat᷑ ſucceſſio
ne:relicta tn ſibi le
gitima. ut. C. de fi
deicõ.auc.ampliuſ
⁊ forte lex preualet
in hoc caſu huic ca
noni. Inno. tm ideʒ
dicit qð hic dr.er ð
uo.⁊ uo.redẽp. licʒ
in fi. vnde pot dici
canon iſte corri
gat autenticã.

N
Clclen
loit
lin
Norai
ſaxe
ic
ſini
di
oru.

inoe
Girnc
ſchee
adi
ial
if
xñ
or

/
pe

ſinge
Mde
iünſon
füil
ſee

Mnti
ſrd
Ebn
kbeniſt
dſocſe⸗
brtn
dl

Ner

Nctorſ
ſloni
Elncu
.
Rlee
onns
Akeltnh
trnii

ntäi

üne⸗
oennif
neſfenn
Xhu

afnlei
oen
hadr
defupetie
ſtre⸗
deſce,
oeri.
chhenk
elvoft
nsſofn
eniri
lſui

annee

W

XI

a In ueſtro. auctoritate enim epiſcopi uoluntas defuuctoꝝ mãda
tur executioni ex de teſta.ſi heredes.
b Elatũ.chriſtianoꝝ.hoc obtinuit ſᷣm primitiuũ ſtatũ eccleſie.
B ut.ii. q.v.ſi quis preſbyter.⁊.xcv.d.ecce.unde adhuc ſᷣm legẽ
ſi iudex ſecularis e ſt ſuſpectus epũs ei adiungit᷑. uel cauſa tranſter

tur ad iudicẽ eccleſi
aſticuʒ. ut in auc.ut
diff. iudi. F. ſi tamẽ.
col.ix. in crialibus
cauſis tn. ſ. ſanguis
nõ ſunt clerici iudi/
ces.xx iii.q.ulti.his
aquibus.

O ERperiẽtie. pᷣſ

A byterox. H̊ in
telligit. h. cũ cã his
delegat abepo: ali/
as epũs ſoluſ iudex
eſt ordinarius.ut.j
e. de perſona. uel ex
pone uel pro ⁊.ut.x
v. q.vii.eps. uel dic
ꝙ prelatus glibʒ ꝗ
ex electiõe habet pᷣ⸗
laturã habet etiã iu
riſditionẽ. ut ex de
of.or.cũ ab eccleſia
rũ ex de elect.c.i.ſʒ
qui nõ eſt electuſ ab
vniuerſitate uel col
legio nõẽ iudex or/⸗
dinarius. iudicem
eniʒ facit aut cõſen
ſus populi.ut.xciii.
di. legimus. in fi. et
in auc.de defen.ci.
H. ſi uero. col.ii.aut
conſuetudo.ut.ix.q
iii. conqueſtus. C.
de emã.l.i.⁊.l.fi.

4 J quiſq. re

gula que ẽ. õ.
iii.q.vi.neminẽ.C

de iuriſdi. om. iud.

iuris ordinẽ.

ecj Qaies ſecu

larem. niſi ĩ
caſibus exceptis in
ſũma. Itẽ excipit ſi
papa delegat laico
cãm ſpũalem.ut.x.
q.iii.illud. Itẽ fõte
cũ ſuccedit clericus
laico.ut.ff. de iudi.
beres abſenſ.quod
falſũ ẽ. Itẽ ſʒ quoſ
dã cũ tenet᷑ de euic
tione ſequit᷑ forum
emptoris.ff. ð iud.
uenditor.ſed hoc ñ
eſt uerũ quia ꝑ hoc
nõ fit de foro illins
Iʒ preſtet ei auctemn

moderatoꝛis indiciũ pꝛomiſit eos
eſſe ſecuturos calcatis omnibus.⸗
eodem.qui contra leges diuinas ⸗
publicas pulſatis foꝛum ſuum pu/
tauit auferri in ueſtro iudicio quiſ
quis ille eſt qui clericum laceſſerit
adueniat: ut eccleſie iura que uetu
ſti pꝛincipes aſſiduaſanctione fir/
marunt impernitis clericis non ne/
gentur. ¶ Nem allexander omni
bus oꝛthodoxis per diuerſas pꝛo
uincias chꝛiſto domino famulan/
tibus. Z
Ante iudicem ciuileʒ ſacerdotes
non accuſentur.

apoſtolice ſedis apicem: cui
ummarũ depoſitiones cauſaruʒ 7
omniũ negocia eccleſiaruʒ ab ipſo
domio iradita ſunt quaſi ad caput
ipſo dicente. Tu es petrus ⁊ ſuper
hbanc petrã edificabo eccleſiã meã.
quod quidam emuli chuſti eiuſdẽ
qʒ ſancte eccleſie ĩſidiatoꝛcs ſacer

palclen ad huius ſancte

dotes dei ad iudices publicos ac/

cuſare pꝛeſumant: cum magis apo
ſtolus chꝛiſtianoꝛũ cauſas ad ec/
cleſias deferri:a ibidem terminari
pꝛecipiat.quoniam taliter pꝛeuari

cantes pꝛeuaricauerunt in deuʒ ſu

um ⁊ non obediunt pꝛeceptis eius
Item pelagius benegeſto de/

fenſori.

Actoꝛ foꝛum reiſequatur.
Eperientie tue pꝛeſenti auc
toꝛitate mandamus:ut in cau
ſis in quibus quelibet eccleſiaſtici
officii perſona loco petitoꝛis exi/

ſtit quenquaʒ laicũ pulſatura apud

ſue pꝛouincie iudicem: ſuas diſpo
nere actiones non deſerat. In bis
uero negociis in quibuſ eccleſiaſti
ci officii perſona pulſat᷑:totius ſub
moto pulſationis obſtaculo:ad iu
dicium epiſcopi nel pꝛeſbyteroꝛuʒ
in loco ubi queſtiouertitur cõſtitu
toꝛum occurrat indifferenter exa/
men. ¶ Item ſergio cancellario.
De eodem.

B Jquiſquam clericus ſiue infe

Arioꝛis ſiue potioꝛis gradus pe
titoꝛ exiſtat: ⁊ contra laicam perſo
nam ſuas dirigat actiones: iſte mo

dis oĩbuſ non alibi quã apud ꝓui

cie iudicem negocium ſuum dictu

rus occurrat.ſi quis autem laicus
clericum cuiuſcunqʒ gradus duxe

erit eſſe pulſandum:ad epiſcopo/
rum iudicium in eadeʒ ciuitate uel
territoꝛio conſtitutoꝛum pꝛoponat
eas quas ſe habere exiſtiat actiõeſ

quem oꝛdinem legibus per omia

conuenientem atqʒ conſentaneum
demonſtrari illa regula manifeſtat
que pꝛecepit actoꝛem foꝛũ ſemper
ſequi pulſati.clericis uero pulſatis

C2 ..

f G Vel proponat.i.excipiat.
g Iquis.in his tribus.c.ponit ꝙ clericus a laico poteſt iudicari cum eſt
incorrigibilis.
h¶ ontumeliã. ſi illa nõ tantũ epũm ſed etiã eccleſiã eius tangat.alias non
poſſet eũ pro ſua cõtumelia excõicare.xxiii.q.iiii.inter.
i ¶ Mox depoſituſ.ſi ſit ð no
no cõtumax.ut ex᷑ de iudi.cũ
nõ ab homie. uel dic ꝙ iſte ca
ſus eſt ſpãlis ubi aliquis ſtati
rradit᷑ curie. ſicut eſt in falſa
rio.ut ex de fal.ad falſariorũ
uel dic tradit᷑ curie.i.ꝑmittii
tradi: ita ꝙ eccleſia nõ tenet
eũ defendere. Itẽ in tertio ca
ſu tradit᷑ curic.ſ.in crie here
ſis.ut in cõſtitutiõe Inno.ex
cõicamus.qualiter hoc vᷣbuʒ
exponat᷑.habes ex de uerbo.
ſig. nouimus.

16 z

in epiſcopali iudicio foꝛum compe
tere pꝛincipaliuʒ quoqʒ ſanctionũ
deſignat auctoꝛitas. ¶ Item in cõ
cilio agathenſi legitur.
Epiſcopo nõ permittente apud ſe
cularem iudicem clericus pulſari
non debet.
(NMczſeon nullus pꝛeſumat a⸗
pud ſecularem iudicem epiſ/
copo non permittente pulſare.ſed
ſi pulſatus fuerit nõ reſpõdeat nel

pꝛoponat:nec audeat crimiale ne Kiirnns. ſiucia.ian
gocium in iudicio ſeculari pꝛopo-⸗ I Excludat. ar ꝙ ſiquis an
nere. ¶ Item pius papꝛ. ctoritate iudicis mittit᷑ ĩ poſ
Qlericus ſuo inobediẽs epiſcopo ſeſſionẽ: ⁊ aduerſarius eũ nõ
depoſimis curie madatur. adimittat qui nec attendit ex

cõicationẽ:uidet᷑ ꝙ manu mi
litari ei poſſit auferri res.ut
xxiiii.q.v.pᷣncipes.xxiiii.q.
iii.de illicita.xvii.di.nec lieu
it. æ eſt expreſſuʒ. ff. ne vis fi
at ei qui in poſſ.ſi ꝗs miſſus.
ff. de rei vẽ. qui reſtituere.ho
die tñ talis efficit᷑ poſſeſſor

Iquisꝰ ſacerdotũ uel reliquo
rum clericoꝛum ſuo epiſcopo ĩ
obediens fuerit: aut ſi ei inſidias
arauerit:aut contumeliam aut ca
umniam:aut conuicia intulerit:et
cõuinci potuerit: mox depoſims
curie tradatur ⁊ recipiat quod ini/

