numittat h̊ ſufficit
mihi nt ibi.
f¶Coõoſentiẽdo.di⸗/
cũt aũt quidã ꝙ pa
rtes poſſũt ſoluere
ſpoſalia filioꝝ ſicut
pñt etiam ſacr̃m. j.
xxii.q.v.pueri.qð
nego. qꝛ etas pᷣfixa
eſt infra quã nõ ꝑo
teſt puer iurare.

teſ. ꝓ nuptiiſ

cũ pater alii uellet trad

Cau.

ſeptẽniũ nõ licet aliis nubere.xxvii.q.ii.ꝑ totũ.ſi tũ nupſerit tenet
mrimoniũ.ex᷑ de ſpõ.du.duobus.ſi vo filii nõ cõſenſerint uel ſũt in
fra ſeptẽniũ nõ hñt neceſſario ſpõſalibꝰ ſtare nec illa ſpõſalia tenẽt
xxx.q.ii.c.vnico.cõſulit tñ filiis ut ſtent illis ſalbe⸗ e de de⸗
ſpõ.iĩpu.tua.alias non obligat filiũ ſpõſio pꝛna.

de v̈bo. ob. ſtipu

tani concilii mõſtrat᷑: qua dicit᷑.

De parentibꝰquifidẽ frãgũt ſpõ/
Jqui parẽtes fidẽ ſalioꝛũ.

uel ſponſa in illo graui crimie non

fuerit depꝛehẽſi:excuſati erũt pa

rentes.ſi uero in eodẽ fuerĩt uitio
Tpolluerint ſe conſentiendo ſupe
rioꝛ ſnĩa ſeruet᷑. Ecce non lʒ pa
rentibus ſpõſalia filioꝝ ſuoꝝ fran
gere: uerum hoc de illis intelligẽ/
dum eſt:que illoꝛum coſenfu ↄtra

Vidã nirꝰ cũ nõ
hr̃et uxoꝛẽ quã/
dam meretriceʒ
ſibi in coniugio
copulauit: que
erat ſterilis. Ne
ptis ĩgenui filia
narii quaʒ
er huic auꝰ
eã copulauit cã ſolius incontinẽtie

deinde hic penitẽtia ductus ex an

cilla pꝛopꝛia filios ſibi querere ce
pit. poſtea de adulterio conuiciꝰ ⸗
punitus quẽdã rogauit:ut ui uxo/
rẽ oppꝛimeret ſuã ut ſic eã dimite
re poſſet: quo facto quandã infide
lẽ ſibi copulauit:ea tñ cõditione ut
ad chꝛiſtianam religionẽ trãſiret.
. Hic pꝛimũ querit᷑ an mẽtrix li
cite ducat᷑ ĩ uxoꝛẽ. Secũdo:an
ea que cã incõtinentie ducit᷑: ſit cõ
iunx appellada. ¶Tertio:cuiꝰar
bitriũ aliqua ſequat᷑:an liberi aui:
an oꝛiginarii pr̃iſ. ¶Quarto ſi ui
uẽte uxoꝛe liceat alicui filios ex an
cilla quer ẽ. Quito ſi ea que uĩ

patit᷑: pudicitiã amitter̃ cõpꝛobet

Sexto: ſi adulrer adulteram
poſſit dimitter̃᷑. ¶ Septio ſi niuẽ
ie dimiſſa aliã poſſit accipe.¶ Oc
tauo:ſi ĩfidelẽ ſub pꝛemiſſa ↄditio
ne Iʒ alicui ĩfideliũ in ↄiugẽ ducer

. Ecce.imo ⁊ ſi ſine eoꝝ ↄſenſu pᷣhunt᷑ dare debẽt operã paren/

de deſpõ.impu.c.i.
NDidã vir. Oſtenſuʒ eſt quando ⁊ quis ducere poſſit eam
quã per adulteriũ polluit. in hac cã vult oſtendere vtrum
meretriceʒ quis debeat ducere.⁊ ſi ducta fuerit an ſit vxor
appellanda. adiũgit etiã de duplici inſtitutiõe mr̃imonij.
⁊ de his que aborſum ꝓcurant.ut aũt hec ⁊ alia ?vẽ7.
i Originarij.i.ſerui:ut patebit in ſequentibus.tñ originarios nõ
dica ſeruos nec aſcripticios.io.
Vod aũt.hic depĩgit᷑ ᷣma queſtio. An.ſ.quis ducere poſ
it meretricẽ.⁊ ẽ dicẽdũ ꝙ ſic:ſi ſpes habet᷑ de etꝰ correctio
ne. ut. j. c. vlti. ex de eo qui dux.ĩ ma.ſignificaſti.ĩmo me/
etur qui eã ducit. er̃ de ſpon. int᷑ oꝑa. ſed ſi nõ habetur ſpes de ea

forte nõ licite ducit.tenet tũ mr̃imoniuʒ cũ ea.ſ.e.q.ſi quis vxorẽ.
allegat tñ pᷣus ꝙ duci non poſſit.qꝛ exquo iã dncta dimittenda eſt
ſi ſornicet᷑.ut.j.e.c.i.ii.⁊.iii.ꝗ̊ͥ a maiori nõ eſt de nouo ducenda.h
ar. habes er de iureiur. quẽadmodum.
B Jent. patronus.hᷣ intelligo cũ ipſa non vnlt agere pnĩam. nt
etð· de adulte.ſi vir.itẽ intellige cũ notoriũ eſt adulteriũ.nec
ia ignorantiã ſuã obumbrare põt.C. de adult᷑.ſine metu.⁊ ar.l.ff.

XXXII.

QQueſtio .

2 6 4

de adult᷑.mariti.j.xxxiii.qii.ego.palea t᷑.tũc enĩ leno pᷣſumit᷑ ⁊ de lenocinio
accuſat᷑.j.e.crimẽ.nõ tñ tenetur hoc caſu dimittere eã: ſed denüciare dʒ eiꝰ
crimẽ ad pniam ſiue occultũ ſit: ſiue notoriũ eius crimẽ dũ tñ ꝓbare poſſit. et
nõ ꝙ in oibus iſtis.c.nõ dicit᷑ ꝙ eã debeat expellere uel debitũ denegare.ſed
ſicut dixi denũciabit ecclie crimen eius ⁊ aget ad H̊ᷣ ut illa peniteat uel agat ſi

Vod aũr meretrix in cõ
iugẽ duci nõ debeat: mul
tis auctoritatibꝰ ⁊ rõibꝰ

Mfregeriv ſpõſalioꝝ triẽnii tpe ꝓbat᷑. Alla.n. que adul/
a cõione abſtineãt.ſi vo idẽ ſpõſũſ QNerii rea cõuincit᷑: niſi poſt ꝑactam

pnĩam in cõiugii cõſoꝛtiũ retineri
non dz. ¶Ungde iohãnes chꝛiſo
ſtomus aitſuꝑ matheũ.c.ix.
Patronꝰ turpimdinis ẽ: quxoꝛc
ſuã adulterã dimittere noluerir.
Icut crudelis ⁊ iniquus ẽ qui
caſtã dimittit uxorẽ:ſic famꝰ ẽ
⁊ iniuſtꝰ qui retinet meretricẽ. pa
tronus.n. turpitudinis ẽ: qui ce/

lat crimẽuxoꝛis. ¶ Iẽ hiero.

C foꝛnicationis uir dimittat uxo
rem:non tamẽ adulteram ducat.
0 Ixit dñs in euãgelio:quicũ
qʒ dimiſerit uxoꝛem niſi ob
foꝛnicatiõem ⁊a aliã duxerit mecha

tur:⁊ qui dimiſſã duxerit mechat᷑.

ſola foꝛnicatio ẽ que uxoꝛis uicitꝰ
affectũ:ĩmo cũ illa unã carnẽ ĩ aliã
diuiſerit a ſe foꝛnicatõe a mariio ſe
parauerit:non dʒ teneri ne uirum
quoqʒ ſub maledicto faciat dicẽte
ſcriptura:ꝗ tenet adulterã ſtultꝰ a⸗
ipius ẽ.ubicũqʒ igit᷑ foꝛnicatio eſt
uel foꝛnicationis ſuſpicio libere
uxoꝛ dimittit᷑.⁊ qꝛ poterat accider
ut aliquis calũniã faceret innocẽti
ob ſecũdã copulã nuptialẽ ueteri
copule crimẽ ĩpingeret:ſic pꝛioꝛeʒ
dimittere iubet᷑ uxoꝛem:ut pꝛima
uiuente ſecundã non hẽat. & Idẽ
in epiſtola pau.ad corinthios.
Sola niri ſoꝛnicano uxoꝛem non
maculat.

N cõiugio quis poſitus: que

cunqʒ peccata fecerit:non pꝛo
pꝛiam infuſcant coniugẽ:ſed foꝛni
catio uxoꝛẽ coinquinat:ut iã nõ ſit
uiro ſuo licita ſʒ adultera. Itẽ
iohannes chꝛiſtoſomus.
Qui uxoꝛem ſuam dimittere adul
terã nolnerit: duobus annis peni

vult ad ſepationẽ thori.nun/
quid qᷣ ſniam ecclie tenet

ei reddere debituʒ.h. dicit ꝙ

ſic: qꝛ nunqᷓ; factũ ut dicit: ſʒ

pnia pᷣuat aliquẽ iure petẽdi
ðbitũ.⁊ ẽ ar.ꝓ eo ex ut li.pẽ.
laudabilẽ.viii.q.iiii.nõne.xv
q.vlti.c.vlti.xxxiii.q.ii. ſecu
lares.xxxv.q.vi.multoꝝ.et
ſatis H̊ ꝓbabile vr.qꝛ non dʒ
facere pᷣiudiciũ marito ſi reꝗ
ſitus cognoſcat talẽ vxorẽ ut
poſtea nõ poſſit ipſã aceuſa/⸗
re.quia tũc potius cognoſcit
ab vxore ꝙ; cognoſcat vxoreʒ
alij Zriũ dicunt. ego oſulo ꝙ
nõ reddat niſi ad mandatum
ecclie ne videat᷑ approbare
mores eiꝰ.ut.ff.de adulte.ſi
vxor.in fi.h̊ aũt certuʒ eſt ꝙ
expellere eã nõ dʒ a ſe etiaʒ ſi
notoriũ ſit eiꝰ crimẽ.ut er᷑ de
diuor.porro.niſi publice mo
raret᷑ cũ adultero. nel niſi cõ

Uicta ſit ꝑ ſniam:neloↄfeſſa ſit

crimẽ in iudicio.nt.ſ.e.debe
nedicto.⁊ er de adult᷑.intel⸗
leximus.⁊ et᷑ de diuor.ſigni⸗
ficaſti.qð aũt ĩ hoc.c.dicitur
vr̃ eẽ correctũ.ut.C.de adutł
te.ant᷑.ſed hodie.vbi dicit᷑ ꝙ
dãnatam de adulterio poſſu
mus reſumere.⁊.ſ.e.qꝙ aſt.⁊
c.ſe.ſed illud cũ ſpes ẽ de cor
rectione eiꝰ.ſ.e.c. vlti.

m ¶MQui celat. hoc v̈bũ vici

um notat.aliud ẽ celar. alind
n iudicare.ff. ð fur.ꝗ vas..i

n O Irit. dimiſerit. quod

ſupple nõ licet.

o Vincit.i.ligat.⁊ impedit

affectũ nt vxor etiã ſi velit de
iure nõ poſſit exigere debitũ
2 viro.idẽ eſt de viro.uel vin
cit.i.ſuꝑat:⁊ remonet affectũ
qui debet᷑ vxori ⁊ ſunt heec vᷣ/
r ſũpta ex.l.C.de repudiis
1.

p Suſpicio. hic vident᷑ ex

cipi due cauſe dimittendi vx
orẽ. in euãgelio tantũ execipi
tur vna. ſed qð hic dicit.uel
ſuſpicio ⁊c.nõ eſt cã dimittẽ
di ſed ẽ modus ꝓbandi cãm
dimittendi.quia ꝑ ſuſpitionẽ
ꝓbatĩ foruicatio adeo ꝙ vxoꝛ

q ¶¶Iubet᷑.q̊ͥ vᷣbũ iubet᷑ nõ reſpicit qð pcedit.ſed qð ſequitur.

dimittir̃ ꝓpter ſuſpitionẽ fornicationis.ut hic.⁊ in aut᷑.utli.ma.⁊ auie.ꝭ.vl
ti.vñ ꝓ eodẽ reputat᷑ fornicatio ⁊ fornicationis ſuſpitio.nã ꝓbata ſuſpitione
ꝓbataẽ fornicatio.quid.n.ſi tumeat venter incõgnite a viro nonne certa crit
fornicatiõis ſuſpitio.ii.q.i.ſi peccanerit. ANel ſi vir aliquot annis permãſit in
expeditiõe ⁊ rediẽs ĩueniat puerũ ãniculũ.ff. de his qui ſunt ſui nel alie.filiũ
HGãdulphus dixit Hiero.male excepiſſe hic duas cãs dimiſſionis.ſʒ huic.c.
obſtat.ii.q.i.multi.⁊.q.ii.in ſcripturis.⁊.vi.q.i.oues.in quibus dicit ꝙ oĩs
ſufpitio potiꝰẽ repellẽda qᷓ; ꝓbãda.ſed diſtingue triplicẽ ſuſpitionẽ ꝓbabile
temerariã ⁊ violẽtã.ut dixi.ii.q.i.c.i.hic ̊ de violẽta ſuſpit oe loquit᷑ſʒ qro ſi
5 mulierẽ ꝓbata ſit violẽta ſuſpitio an ipa admittat᷑ ꝙ ꝓbet in Sriũ.ar.ꝙ ſic
xxxv.q/iii.er̃ordinaria.vbi õᷣ violẽtiſſimã ꝓbationẽ admittit ꝓbatio.ĩmo eti
am ſimplex inramẽtũ.Rñ.ꝙ bñ admittit ꝓbatio ꝑ teſtes.ſʒ nõ ꝑ ſimplex iu⸗
ramentũ. ut.S.xxvii.q.i.nec aliq̃.ar.xxii.q.v.hoc videt᷑. S

Moiugio.licita.donec vir egerit pnĩam.⁊ ſic patet ꝙ ſi alter ↄiugũ adul

I .
teratur:reliquus ꝑdit ius exigẽdi.ſed pſᷣm.h.relinquẽs tenet᷑ alteri redde

re debitũ.nõ.S.e.c.i.ſʒobiicio tibi:mulier 4 fornicat᷑ ꝑdit ius petẽdi debitũ
ſimiliter vir nõ hʒ ius petendi debitũ in tali muliere.delinquit ̊ cognoſcẽdo
ut hic dicit᷑. ⁊.j.c.ꝓxi.ſi g̊ mulier petat debitũa viro ⁊ vir excipit õ eã quia
ꝑdidit debitũ ipſa põt replicare ꝙ ⁊ ipſe ſimiliter ꝑdidit debitũ.ex e dlnor.
iii

Rr

Lau.

Gn
ankfkicaſtti. œ cũ effectu poſſit mulier peterc debitũ.ſed nõ eſt itaqꝛ falſũ ẽ.ſ.xxiii.q.ii.admonere.ſʒ poſt baptiſmũ nõ ut vf.qꝛ ibi pte 4 ii
a gttnucene n nNiene iſetered ex tua culpa ꝑdidi. nior fihremiſſio quo ad oẽm penã eti tpal ar. deco di.ii nepe Mer
aIJuis.Hh.c.intelligit.h.cũ adulteriũ vxoris ẽ notoriũ ueletis publicu, nitẽtia.arg.O.ex de diuor. gaudemꝰ. ſed dic ꝙ licʒ excipi poſſit de chruo
HQR ſniam. uel qꝛ in iure ↄfeſſa ẽ⸗ ita ↄdẽnata.nec tñ deſiſtit adulterari? adulterio poſt baptiſmũ.nõ tñ accuſariqꝛ exceptio ẽ fauorabił .ac⸗
vir ei cõmiſcet᷑ incorrigibili.recte igit intelligat cũ crimẽ ita manifeſtũ ẽ ꝙ pᷣ cuſatio ẽ odioſa t. DM p
tertu ignorantie cc. ut dixi.Sẽ LD en 8 ecll in,
be Adulterã.nec ab adulte/⸗ teat: I ei dehitum recdideritrꝛ teros:quos credimus uel bapiſ/ u QE renũci mili
rio deſiſtentem. quis uxoꝛem ſuã inuenerit mate ablutos uel pnia ee ſa natos. , at. ſi enĩ per nrſten
c Zbſtineat. in fequẽti. c. B adulteramꝰa poſtea deinceps hec crimina in ueteri lege nulliſ ſa ianuaʒ peccati itrat ziat.
2. ſʒ legas hic aut ꝓ et.⁊ erit placuerit hre eã in matrionio duo crificiis mundabant᷑ꝰ: que in lege inbolu⸗ ſtati chri⸗ niat⸗
vna pena. uelibilcge ? ꝓaut pbs Iniſ peniteat: iõ qꝛ cũ adultera no. te. ſine mũdatiõe mũdant: 21 üneireroit depe. mmnt
⁊ erũt due pene ub at natlse mixtꝰ ſit que adhuc crimie ſuo nõ tunc oĩno pꝛobibitũ eſt ab aliquo arane Glngonet V
knderipardebith abeoo eelſt purgata: aut abſtineat ſ. ea ma/ cõtaminatã accipere uxoꝛẽ quauiſ gic pcedit remnſſie eil
nec gegerit pniam. trimomo eius donec expleat᷑ ſatiſ dauid ſaulis filiã quã pater eiuſdẽ peccatoxꝝ nãlit. i. in en
d Expleat. uel ſalti inchoe factio criminis pnie ſue: iõ qꝛ poſt mulieris ab eo ſeparatã dederat al iellectu. ſed tñ tpe ſi 70
tur.nã ſi voluerit eã ſibi recõ ſatiſfactionem pnĩe nõ meret᷑ uo/ reri:tanquã noui te.pꝛefiguratoꝛ mul ſunt. ſic ꝗð Pus clege
ciliare etiaʒ infra tps pnie ab cari adultera.ſimiliter ſi uirũ ſuuʒ ſine cũctatõe receperit.nũc aũtpo deſinit quis eẽ vici nat
ea põt exigere debitũ. ut eẽ b uxoꝛ inuenerit adulterũ: nõ adim ſteaquã xpũs ait adulter: nec ego olus Kn ANa — nͤpin
ſur. erlrts. in fl.eỹ de eo qni pariariudicant᷑: ſubauditurniſi bb tecõdemnabo: uade deinceps no lüit guiatoelet ha inm
e Aid para. sand ad debi adulrerio inulier receder uoluerit li peccare. quis non intelligat ma nuseni æmalfimk n
⸗ nõ erigẽdũ donec altẽ pe quo caſu uxoꝛẽ ſuã uir recipere pp ritũ debereignoſcere quod uidet aliquis eẽ nõ põt. ð 1
niteat. ſimilit̃᷑ nõ ad ĩparia iu teſt: nullũ periculũ ei illaturus. ignouiſſe deu amboꝛũ:nec iã ſe de pe. di.ii. .. ſi aũt. ar. atckil
dicãtur quo ad debitũ reddẽ Ungde pelagius papa melleo bere adulterã dicere:cuius penitẽ ff. de here. iſti. quo füna
dũ.quo ad diuortiuʒ.quo ad ſubdiacono. tis crimẽ deletum eſt a deo. tiens.5. ſi gs ita di/ sſeivi
accuſationẽ. ſ. e. q. v. Peepit. Poſt penitentiam adulterii:uro Aẽde adulterinis cõiugiis. e ei egöt ſe mafe
—— ſpicit H̊ ad rem uir poteſt accibere. L On eritturpis Hc eodẽ. Ei cei notil e⸗ anfi
retin3et. or alienã iudicaſti facinoꝛꝛo atq; purgata adulteria reconcilia quicũqʒ aborig. in ntiil
gᷣSE benedicto.mactare ſo ſuſtuliſſe ſpiritu: a in ſuuʒ bacte tio coniugii ubi per claues regni fi.ſed obiſcit. nöne ſinen
0 i. punire. nus pꝛeſumere detinere cõſoꝛtiuʒ celoꝛũ nõ dubitatur fieri remiſſio peccatũ dimittit᷑ pe geui
h¶ECEt caluatos.pãnis abſci ſi hoc rerũ ueritas hʒ: iubemꝰ ex peccatoꝛũ nõ ut poſt uiri diuoꝛtiũ nitẽti qð ſi ẽ ita cuʒ iten
is.i. dehoneſtatos ⁊ tõſora / perientie tue:ut eũ cũ ipſa quoqd; adultera reuocet᷑: ſq utpoſt chꝛiſti babemi peccatũ di filirn
tos ſiẽ moris ẽ in quibuſldam aqdultera diſtricte non differas ma cõſoꝛtium adultera non uocemrr. mittat peccatũ pe it⸗
ä clrare: a caluatos abinuicẽ ſepꝑrre ρItem Ambo. ianlt d wirt o viet geut
2 retro. 8 ⁊ illũ quidẽ ad luciũ defenſoꝛem in cCi foꝛnicationis uitiũ excluditur unm ſimul ſint. ul ali
i ·¶ Sub cautela. cũ nõ dicr apulie pꝛouiĩcie panrĩioniũ ſine diia caſtitatis uirtis aſciſcimr. quo tẽꝑe int᷑medio P
bic qͥ cautio pᷣſtari debeat a tlone migrare. Alã uero ſiquidezʒ Am renũciat᷑ ipꝛobitati ſta ſit gs ſine alterutro nii
viro.vr ꝙ nuda ſufficiat?⁊ ta maritus ſuus ſine dolo aliquo foꝛ tim aſciſcitur uirtus. Egrei ꝗð ſtare ñ põt. lan. xen
liſcautio firmiſſima dicat. ut te accipere uoluerit tua oꝛdiatiöe ſus.n.malicie uirtutiſ oꝑat᷑ ingref/ Ego dico ueſtice r
De ſ ai.lii Phccpium ad- ſub cautela recipiat:nulluʒ ei dũta ſum:eodẽqʒ ſtudio quo crimẽ ex/ neroun ers i lini
ius nmome i cauiidis pe e Halt decerero ſimile cõmitentiperi cludit: innocẽtia copulaf. Jtẽ mittmmn detz. eld
poſitũ nudam ꝓmiſſiouẽ deſi culü illarurꝰ. ſi uero oio egrecipe BGBregoꝛius. . enĩ infuſio ↄpoſita lnſhl
gnat. C. de pbo. ſig. ſancimꝰ. re noluerit: in aliũ quendã locum Mon babetur fallax apud deu qui ⁊ ſimplex ſicut hec ſdn
ſol. ſi mulier nihil allegat de in quo ei nõ liceat male uiuere ꝓui ad vitatẽ penitendo reuertitur. duplex. lup? egre/ nii
ſuſpicione viri dico ſufficere da eã diſpẽſatione cõſtitue.¶ Itẽ Pud miſericoꝛdẽ nãqʒ; iudi dit ſiluam. ſi.n. itel. Ra
nudaã ꝓmiſſionẽ.ſi aũt dic eũ ex penitentiali theodoꝛi. cenm nec illa fallax hẽbitur ꝗ ligar de comvolts uſte
aſnempoerer uriconen Quiadultere debitum reddit: tri adueritatẽ reuertit᷑: etiã poſtquã Franziſtan evel⸗ un
neipighorn uei etis iuramen Pus annis penireer mẽtit᷑: qꝛ oipotẽs deus dũ libẽéter t lupsegredit ſinaz. uni
tũ ſi forte illud magis timet Jauis uxoꝛem ſuãſcit adulte noſtrã penitentiã ſuſcipit: ipſe ſuo lupeingredit ſeci ſi ſcif,
vir. nt. xvii.q.iiii.metuẽtcs.ſi rã nõ vult dimittere eã: ſʒ in iudicio boc quod erraunimꝰ abſcõ de ſimplici egreſſio hn
vo tãta ſit ſeuitia viri ut nula imr̃imonio habere tribus ꝗnis p dit. Quod ſi in adulterio perſe/ ne. ſimiliter vtraqʒ n
cantio videat ſufficere. tũce n niteat: a quaãdiu penitet abſtineet uerare elegerit: patronus turpitu iſtax ẽ vera. iſti ifu bt
eſt ei reddẽda ſ alieni bone-· ſe ab illa. C. Itẽ Auguſtinꝰ ad po dinis lenocinii reus maritus ba dit Sia icireni ie
ſe⸗ m rud ner fſentiülioꝛoſecundo. bebitur niſi eã adulterii reã facere biſtiguednz e chres ieni⸗
ti. lr̃as.in fi.qꝛ ſatiſdatio ma⸗ Agulterio purgato per pnĩampo uoluerit. vnde in. ix. li. C. de adul pſcribit̃an.xxx.an. npu
liuolũ ppoſitũ nõ mutat. ut i teſtfieri reconciliano coniugii. re.⁊ ſtupꝛo. Inꝑatoꝛſeueruſ 1 an x Dud. reuent ſunn
ſti. de luſpe tn. F. ulti. Vod aũt tibi durũ uidet nt tonius. Crimen lenocinii cõtra MHarſi Siura⸗ mi
hk Reciꝑe. nõ eni erit cõpel po ſt adulteriũ recõcilierrr hunt:qui depꝛebenſam in adulte/ ui mead diẽ cerinʒ ul
ſedus eã recipe cũ alli adue⸗ coniunx: ſi fides adſit nõ erit du / riouxoꝛem in matrimonio detinn ſoluturũ pecunia 6 un
ſerit. er de oluor. ſignificaſſi rũ.cur.n. adhuc reputamus adul erunt:non qui ſuſpeciaʒ habuerũt ſtſona non deſe n⸗
⁊ põt monaſteriũ ingredi ea ro. qꝛ i ad veritate er
viuẽte. ut.xxvii.q.ii.agatho redeo ſiẽ ſi ſub pe/ rlri
u4.. na ꝓmiſi aligd.nec ſolni.pena ↄmiſſa ẽ.ſitñ poſt ſoluo ltero⸗ D uh
lIn aliũ. pena adulterij. etiã ſm leges cõmutata ẽ in intruſionẽ monaſterij na.ff. de arbi. l.vlti.qñ pena ↄmittat᷑ nel qñ purget nõ. in diſti. dnt d
C. de adulte. aut.ſed hodie. mei. h. itẽẽ bic ar. aliqs pot mutare ↄfeſſionẽ ſuã. maxic inconti hee
mSi quis uxorem ? e. nẽti.ut er de teſti.cogẽ.pᷣterea.uel anqꝙᷓ ſit ſeripia.ex.de cel olun.
n ¶Vod aũt. ſi fides.i.erudelitas.ſ.ut credant᷑ peccata ꝑ pniam deleri. dũmõ nõ fiat calũnioſe. ut. ff. de int.act. de etate.5. ulti. ar. ). ex de i
nel fides.i.certitudo.⁊ ſpes correctionis ↄtinentie eius. ↄceſ.p. ⁊ ec.nõ va. poſt electionẽ. ?⁊ ex ut ec.bñ.ut nim. ⁊.iiiiq iu. in
o Mudabãtur. quoad penã tẽporalẽ. imo ſola venialia dimittebant ꝑce/ itẽ qui falſo. . 2 Rnn
rimonialia.ᷣ de pe. di. vi. c. i. . AQà . Crimẽ. uxorẽ. nõ tñ penã adulterij ſuſtinet gmrimoniũ ſuü 69
Mundatiox.legali.ſed ſola penitentia. tẽnit.⁊ nxorẽ delinqre patit᷑.ↄtaminationẽ tñ idignat. ut. ff. de ad
Filiam. ſcilicet michol. M ult᷑.l.i.F. lenocinij.crimẽ aũt lenocinij plibꝰ modis Omittit Omitnt En
1 Prefigurator. pfigurauit ꝙ mulier poſt pniam debeat piro recõciliari. lenociniũ ꝗ qſtuaria mãcipia bʒ.qꝛ nõẽ hͥ minꝰ ꝙ; ꝓpo corpe d
ſ&Penitẽtis.vr &̊ nõ poſſit mulier de adulterio accuſari poſt pniam quod facẽ. ut.ff. de ri.nup.lpalã..lenociniũ.itẽ ẽ etiã leno ꝗ ſcient duci m

XXXII. 2 5

c Prinilegiũ.quidã dñi dicũt ꝙ etiã vxor virũ accuſare põt de adulterio iʒ
nõ cũ pᷣuilegio.qꝛ tenebit᷑ ad talionẽ:⁊ hᷓ inuit hic.alii dicũt ꝙ nõ põt.ut io.⁊
intelligũt autẽticas illas ꝑ qs dicũt veteres leges eẽ abrogatas.in aut᷑.ut fra
trũ filii.ꝭ.vlti.col.ix.⁊ in aut᷑.ut li.ma.⁊ auie..qꝛvo.⁊.ꝭ.cãs.col.viii.in ꝗbꝰ
vr̃ ꝙ eque vxor virũ ſic vir vxorẽ põt accuſare ꝑ illãa.l.C.de repu. ↄſenſu.iut

net dãnatã adulterã.uel ꝗ recõciliat ſibi adulterã.ut C. de adul.l.caſti.
l tati. uel qui ſciẽter tenet adulterã ut hic.uel ꝗ recipit pecuniã ꝓad/
unltn ulterio vxoris ſue.ut. ff.de adulte. l. ii. .. lenocinij. .
n⸗ a ¶Publico.accnſationẽ.ſed nõ vſqueqqʒ negat᷑ mulierẽ poſſe vi⸗

rũ accuſare.ſed dr nõ equo mõ cũ viro accuſationẽ de adulterio poſ

Dar ſepponere. vnde re cũ agit ad ſepationẽ thori: ut
ng . cte ſubdit. nõ idẽ p lucret̃ donationẽ ꝓpt᷑ nupti⸗
DNe uilegiũ ⁊c. vir.n.iu adulteram. Hoc in mulieribꝰ nõ dusquãquam in duplici numero as.nõ ut vir ĩ corꝑe puniat᷑ ⁊
i re mariti.l.ſine iſri obtinet. non enim eis permittitur intelligamir a aliud ſacramentum ad & D agit ſm raänones.
tüin Fonenemerten maritos ſuos adulterii reos facer qWuod nec in beſtüs quidem a imũ conenpiſcette epo e⸗
tin⸗ Bae lirie de adn unde in li.eo.⁊ n. eo. Ideʒ ĩpara dis auibuſ bigamia cõpꝛobata ſit funt ᷓ tnor ſpẽsvſus. eſt bo/
ſaſin, ſerio accuſat. ut. iiii. ioꝛ. Publico iudicio non habẽt bina ⁊ bina eni ingrediuntur iĩmũ nus uſus boni: ut ĩtegritas ꝗᷓ
Nüftir⸗ iii Faligñ. qd n mulieres adulterii accuſationem“ da ⁊ ſeptena que mũda ſunt: ut ha So vouet.ẽ ? malevſuſ bõicũᷣ
atttent aẽ mulier. alias vir quãuis de matrimõio uiolato que beret noe poſt diluuiũ quod impa cqꝛptinet ꝑp ianẽ gliaʒ.æ bonꝰ
ſrnikin mulier ad paria in ri uelint:lex iulia declarat: que cũ ri numero ſtatim deo poſſer offer / vſus mali cũ ↄcupiſcẽtia arta
tin dicatur. nr.Pa maſculis iure mariti accuſandi fa, re: uerum hoc ad exhoꝛiationẽ nõ fia mallc go asata nal
iin apre⸗ chr⸗ lize cultatẽ demliſſet: nõidem feminis ad neceſſitatẽobſeruãde uirginiia retricel ut e e g. in. metrierſ
fun vrorezſe poſtelr. Pꝛiuilegiu; detulit. Si ergout er is refert. Ande idẽ ambꝛ. ait e VUptie. virginitas. nioõ
pſb i dies no põt niſi in⸗ his colligitur auctoꝛitatibꝰadulte Virgimtaſ conſilio ſuadetur: non L H dicit ut ſole virgines
kfunz, re cõi accuſare niſi ra retineri nulli permittit᷑: multo ex imgerio pꝛecipiiur. habeat ꝑadiſũ.ſʒ qꝛ facilius.
gitnuſin abſẽs ſit ꝓpt᷑ rẽpu. minus in cõiugiũ duci licebit: cu/ Ntegritas coꝛpoꝛis expetẽda ar. ſ. ꝓxi.cã.q.v.ꝗ ſitit.nel qꝛ
ſciſiit qꝛ tũc admittit ⁊ re ius pudicitie nulla ſpes babetur. a nobis eſt: quã ego pꝛo conſi / virginitas ſoror eſt angeloꝝ
iſttin. ſtituit ad illos r: debet. n. inter ↄiuges ſeruarifideſ io ſuadeo:nõ pꝛo imperio pꝛeci/ liosge⸗ inines ucl tl
riin nies⸗ eſt — ⁊ ſacramentũ: que cũ defuerit: nõ pio. Sola eſt eni uirginitas que ę Sn õ gns
en ſi ehor. 7 R cõiuges ſed adulteri app ellätur. ſuaderi põt:imperari nont dieres bonã bʒ ſignificationem. ſz ſi
Blo in⸗ minores. fl. ex qui. Uñ aug.ſcri.ↄtra iulianũ li. i. magis uon qua pꝛecepti eſt. Kum gnũ diuiſiois ⁊ reprobatiõiſ.
ipwndit cau. ma. ſiqᷓ militi. Veruas nuptiarum no conlſiſtit in ergo in meretrice ut diximus nul g ¶ Immũda.i.ĩmũda uoca
deee ff. de adul miles. 5. cõmixtione maris femine. la ſpes fidei nulla ſit certitudo pu/ uit moyſes ĩ lege.ſ.qͥ non ru
bl quidẽ. ⁊. ff.ð mino. Onenim in ſolaut deliras dicitie:patet ꝙ nõ eſt in cõiugium Heeabattpore q non ha
chſet n. auxiliũ. ſed q h d cõmixtione maris ⁊ feie nu ducenda. Sed obiicit᷑ raab hieri/ bebot nnn lds fiſ ſaen cau.
hünnimig no yr tencle mi⸗ ptiarũ ueritas eſt:quãuis ſine illa conũa quãuis eſſei meretrix:tamẽ mab,nslii ier tet
iline proreie vror ma⸗· Comixtiõe nuptiefilios pꝛocrearre pꝛincipide tribu iuda eſt copulata bibuit.
. ritü licite acenſateet non poſſunt: ſed alia ſunt ad nupti cõiugio:de qua chꝛiſtꝰ poſtea nal h & Müdus.i. ſub ipari nn-
rd inſcribit eũ. ⁊ ob as pꝛopꝛie ꝑtinẽtia: quibꝰ ab adu] cidignatus eſt. Oſee quoqʒ.xii. mero igrediunt᷑ muda ĩarcã
* ligat ſe ad penã tali teriis nuptie diſcernunt᷑.ſ.ſicuti ẽ pꝛophetarũ pꝛimus ex pꝛecepito iEt aliud ſacrm.ab illo ſeʒ
dlut onis ⁊ H qñ coraʒ ſe thoꝛi coniugalis fides ⁊ cura oꝛdi domini choꝛo oꝛdei ꝰmeretricem . quoc⸗ Ec. bata. El 6 dd
iiinn eulari indice agit. 35 nate filios pꝛocreandi: a que maxi emit: quam ſibi in coniugio ſocia- ig aate nea 5
rinn ſiost faraeccliaſti ma eſt differẽtia: bonuſuſus mali uit. ſed aliud ẽ meremicem ducere ichetig in do iuentebat
riſt de emg te cler boc eſt bonus uſus cõcupiſcentie ueladulterã retinere: quã tua con. i ano bigama bipoller i
dlorii dicẽ in al. c(arnis: quo bono adulteri male ſuetudie caſtitate ⁊ pudicitia exo;ꝛ alter cõparu morerct.
hnnſuul ut li. ma. æ auie. J. utunt᷑ . Mec ſunt bona quibꝰ cõ nes. atqʒ aliud aliquã earũ haber ν Haberet. reddit rõnẽ q̃re
men qꝛ vo. ?. .. cãs. col. mendatur nuptie: a ab illicitro uu quã nullo pactoa lnxu carnis 4 ne much ſunt ingreſſa ſub ipari
nd⸗ viij. miror tn quare diſcernũt. Cõtra uero ambꝛo reuocare ualeas. hoc.n. penitꝰ ꝓ —— Vligpocer nlia
woirt nnordirol weoe⸗ ſius ĩpꝛobare nuptias uidet᷑ dicẽs bibetur illud laudabiliter Faei le iolon Portenar dſien e
hu ſeribẽdũ cnʒ hodie PDrꝛime uel ſecũde nupiie bac au Fitur. C Añ hiero. ſup oſee li. i. maſculũ a femina. H
lnn ind pena ſeculariſ omn cioꝛitate pꝛobari nidentur. no eſt pveccatũ meretricẽ ducere m Ntegritas. ſola ẽ. bec di
fdeccno tata ſit ĩ ecchaſticaʒ Aptie terra replẽt Mirgini⸗ On eſt culpã uxem . 1 ctio ſola det᷑minat H verx
ſoeſnin penaz. ut. C. de ad ias paradiſum. ſed hoc in dus oſee ꝓphbeta:ſi meretri bũ ſuaderi.i.ſolũmõ ſnaderi
Gſui ulte. aut. ſed hodie. ruẽdum eſt dumtaxat iuxta hebꝛai cem quã duxit ad pudicitiaʒ cõuer põt niſi aliqui feciſſent ſibip
ctli yn etiã ſm leges di cam neritatem: ꝙ ſcriptura in. i. et tit:ſed potius laudãdus ꝙ ex ma indiciũ uel vonẽdo uel ſumẽ
nhiiti eo ꝙ vxor poſſitac jii.⁊.iiii.⁊.v.die.⁊ vi.expletiſope la bonã fecit.nõ.n.qui bonuſ ꝑyma o ſacrũ ordinẽ.qũqʒ atin
nnuct uſere viru cu tatu ripus ſinguloꝝ dierũ dixit: a uidit net polluit᷑ ſi ſocief᷑ malo:ſed qui en na Eto one ieſi geet
ng canalie e gern deus ꝙ bonũ eſſet. in ſecundo die malus eſt in bonũ cõueriif᷑ ſi boni oſte ur viri 5 ca pri q iil
ſteun iõ⁊ hodie tenet᷑ vir boc omnino ſubtraxit nobis intel exẽpla ſeciet᷑ ex quo intelligimus bn. 7.c. ſicut. B
iiſin inſeribẽ. qꝛ igreſſuſ ligentiã mibuens: nõ eſſe bonũ du nõ,/ꝓphetã ꝑdidiſſe pudicin: foꝛn n Voti. ar. ꝙ monachi uel
ilzit in monaſteriũ mor plicẽ numerũ:qui ab unione Dini nicarie copulatũ ſzfoꝛnicariã ſũp 2 canonici non pnt luiti oↄpelli
innnn. ſicau hat i oie w dat: a pꝛefiguret federa nuptiaruʒ Aiſſe pudicitiã qua antea nõ hẽbat. ad diſtrictiorẽ vit. qr res eſt
doltn 5mutata ſit prnna nundea i arca Moe: omnia anima AVogd autẽ non ſit uxoꝛ que OO. t.
nlen aqulterij quanium ſia quecũqʒ bina ingrediunt᷑ imũ ia cauſa ĩcontinẽtie duci· magis uoticp Pecpti maͤgi
iu ad mulierem. noth qasſunt:impar numerus eſt mun / NAic uidet᷑ phari poſſe: qꝛ c¶ libere uolutatis coactiõis
i owin quãtnʒ ad virũ.ſed Wiuni: P 1 . . ar. diſ. lxxiiii.c.ii.⁊.xx.q.iii.
Hlinone eſto ꝙ vir accuſat — .ᷓ—ʒ fpPpreſens.
adent mulierẽæ ſuccũbat erquo vir obligauit ſe ad penã talionis ?⁊ non ꝓ oc Primus.nõ rõne tpis.ſed ordinis liber pᷣmus ponit᷑ int.xii.ꝓphetas.
ſiiltn bat:ergo vir ↄdẽnabit᷑ ſiẽ mulier odẽnareĩ ſi eẽt ↄuicta ſʒ mulier cõ pOrdei. ⁊. xv. argẽteis ⁊ dimidio choro tritici.io.
glre uicta detrugeret in monaſteriũ.⁊ vir. ⁊ ſic aligs cogit recedere ab On eſt. ſociet᷑.ſocietas.n.int᷑ bonũ ⁊ malũ õhi põt ut ex ſocictate boni
inin vrore ſua abſqʒ cã fornicatiõis ſᷣm H.quicũqʒ vult ſeꝑari ab vxore malus edificet᷑.ſic emptio veneni ualet ſi tale ſit qð adicctiõe alteriꝰma
un accuſabit eã. ut cũ ſuccubuerit poſſit recedere ⁊ ſic alia via ẽ ↄſecu/ terie uſui eẽ põt.ff.de Zben. emp. qð ſepe⸗Feucnen! ſd porisſinnni HM
U tus qð deſiderauit qð ẽõᷣ id.xxxiii.q.v.hec imago.ex de ꝓcur.tue. rx Sectet᷑.ar.ꝙ malũ nn bono nõ corrüiti⸗ nd. Ec voti ſumit naturã
r A Rñ. bñ ↄcedo eodẽ mõ ↄdẽnat᷑ vir quo mulier. mulier.n. ñ cogi i. ar. j. e.q.ii.quicquid.⁊ ex de ↄſe.eccle.quod in dubiis. èG
n tur ĩtrare religionẽ niſi viro placuerit ſic nec vir ↄdẽnatꝰ cogit᷑ in⸗ od aũt. hic depingit ſcða qõ an ſit illa Ziũx ꝗ ca incõtinẽtie ducit.?
1 trare religionẽ niſi mulieri placuerit.uirũ intellige qð dicit decret. dẽẽ nõ ſim pᷣmã inſtitutionẽ mr̃imonij fcãm cꝗ ꝓlis tãtũ.⁊ gra multi
SGH Pdz inſcribere verũ ẽ quãtũ ad h̊ ut lucret᷑ donatiõeʒ ꝓpt᷑ nuptias plicãdi generis hũani.ſʒ ſm ſecũdã iſtitutionẽ fcãm poſt peccatũ vitã
wſe nel dotem. de fornicatiõis cã.⁊ ntraqʒ iſtitutio fcã ẽ in ꝑadiſo.pᷣma añ peccatũ.ſcõa pꝰ.
,N..H

biMõ idẽ.i.iure mariti. uel non idẽ.i.nullũ pᷣuilegiũ apud ſecula.

attribuit᷑ tũ ſcdðᷣa apoſtolo.nõ qꝛ ipᷣam fecit.ſed qꝛ ipᷣaʒ eẽ factã oñdit.⁊ ne in
rem iudicem.

poſterũ ab hereticis ĩ dubiũ reuocet᷑ ĩ ſcriptis redegit.ſicut eniã hiero.ſcdᷣas

Laun-.

catuʒ ꝓpter auctoritatẽ apli. vnuſquiſqʒ habeat ſuã ⁊c. ut.ẽ. s. pxi.

nuptias ↄceſſit.S.xxxi.q.i.aperient. —
a& Hncdictio. æ fuit facta ĩ paradiſo. xxvi. di. deinde. ⁊? tũc fuit pceptũ ut ibi
dr.eodẽ mõ pᷣceptũ fuit cũ dicebat᷑ maledictꝰꝗ nõ reliqrit ſemẽ ſuꝑ terrã.ho

die tñ ẽ ↄſiliũ niſi quo ad reddẽdũ debitũ.xxxiii.q.iiii.apoſtolus.

b . Ador. ſi tñ ꝑeas nõ ſtaret quo minꝰ habeãt nõ ẽcur debeãt pudere.

e ¶Sola. i. pcipua.
d Et gra. vñ dicit lex. quia
magnũ pmiũ ẽ mulieribꝰ cõ/
cipere ⁊ cõceptũ tueri.ff. de
eafil edict. arit §. ſi mulier.
ESFalleret.ex h̊ aũt fuit de/
ceptdiabolꝰgꝗ cũ vidẽt Mο
riã hr̃e filiũ credebat eã mu
lierẽ eẽ. alia rõ reddit᷑.xxvii.
.ii.ĩuẽta.hic patet ꝙ multa
latẽt diabolum ⁊ quotidie di
ſcit ꝑ tẽpoꝝ icremẽta.ut.xvi.
q.iii.ſciendum.
fPricipẽ mũdi.i.mũdano
rũ.i.maloꝝ. nec ꝑ H̊ attribui
nur ei ſuꝑ hoĩes aliꝗs pᷣncipa
tus.ſed dr̃᷑ pᷣnceps eoꝝ.i.pri
mo peccãs.uel maior peccãs
uel ad deriſionẽ dr̃ pᷣnceps ta
liũ:ſiẽ dr rex ſcachoꝝ:uł car
dinal rauẽnas:nõ tn ſimplici
ter ẽ rex uel cardinal.ꝗdã tñ
heretici garriũt euʒ pᷣncipem
mũdi.qꝛ fecit oĩa infra luna/
rẽ globũ.io.

g B Icut nõ oĩs.i.oĩs non.

ſimile ẽ ibi nõ erit ĩpoſ
ſibile apud deũ oẽ vᷣbũ.
h CArimoniũ.i.oiũctio.

iO Adulteriũ.i.fornicaria cõ

iunctio.
ꝑ ¶ His ita.facta.ſolo ↄſenſu
ut ⁊ nũc.⁊ inſtituit dñs mr᷑̃i/
moniũ ex eo ꝙ muliereʒ fecit
dicẽs illi ꝙ uxor ade eſſet fu/
tura.
¶Sine ardore. niſi eniʒ hõ
peccaſſet ita ⁊ ſine ardore et
pruritu eẽt gentaliũ ↄiũctio
ſic eſt alioꝝ mẽbroꝝ ueluti ſi
applices digitũ digito:ul ma
nũ cũ manu.el ſi et pruritꝰ
nõ tñ eẽt peccatũ: ſiẽ nõ eſſet
peccatũ manũ ſcabioſã mitte
re ad ignẽ.
m ¶Eliminãdũ.i.coercẽdũ
n C Sacta cẽ.i.oñſa.facta ali/
as in ꝑadiſo etiaʒ ſcðᷣo facta.
ſed qro ꝑ q̃ vba.nelquãdo.

o Cõinugij. ſed hodie ſacer

dos diaconꝰ magis punit᷑ ſi
Zhat iᷓ ſi fornicetur.nt.diſt.
xxviii.preſbyteri.
p Vnuſgſqʒ. ꝗꝑ notuʒ ſibi
nõ preiudicauit.
q Molite. S. xxp. q.i.noſſe.
T Aſum. i. carnalẽ vſum.
Veniale.i.dignũ uenia.i.
ad mortẽ nõ iputabile.S. diſ.

2222

xiii.nerui.ſ.c.q.iiij.ĩ eo. õ.&.

di. xxv..alias.ar. .j.xxxiij

.liij. vir.
Qõ. ſimplex ẽ relatio.
u ¶ Tripartitũ.i.bouũ nupti
gle ẽ triplet.i.ↄiũctorum nin
ptiis bonũ ẽ triplex.
x Nicꝗd.exactiõe.cã in
cõtinẽtie.nõ cã libidis
a ¶ Ab adulterio.j.e.q.iiij.
origo.õ.ſ.e.q.vii.adnlterij.
ʒ.ſ.e.q.iiii.liberorũ.S.ut ᷣ
c.⁊ eiꝰ õria meliꝰ intelligas.
nõ ꝙ quattuor decauſis cõ/
miſcet᷑ quis uxori.cauſa ꝓlis

iugiũ pꝛopagatõis nõ explẽde libi

dinis cã a deo inſtitutũ eſt. hec nã
qʒ fuit benedictio in ↄiugiis: creſ
cue ⁊ multiplicamini.& AUn am/
bꝛoſius ſuper lucam.
Partus feminarum eſt eis ſola
cauſa nubendi.
Adoꝛ eſt feminis: nuptiarũ
P pꝛemia nõ hẽre quibꝰ hec ſo
a cã ẽ nubẽqi. Idẽ.dũ ↄiugii pꝛe
miũ ⁊ gratia nuptiarũ partuſſit fe
minarũ:nõ mediocris cã ẽ:utuir/
ginitas marie falleret pꝛicipẽ mũ
di.que ergo nõ cauſa ꝓcreande ſo
bolis ſy explende libidinis ſibiin
uicẽ copulat᷑:nõ tã ↄiuges quã foꝛ
nicarii uidẽt᷑. ¶ Mic etiã hiero.
Non coniuges ſʒ adult eri nocãt:
gnõ ᷣm pꝛecepta chꝛiſti ↄiungũt᷑
¶ Icut nõ oĩs congregatio her
ticoꝛũ chꝛiſti eccleſia dici põt
nec caput eoꝝ xpũs eſt: ſic nõ om
ne matrimoniumquo nõuiro ſuo
ſᷣm pꝛecepta chꝛiſti uxoꝛ iungit᷑ ri
te cõiugiũ qppellari põt ſʒ magis
adulterium. ¶ Mis ita reſpõdet᷑
Teune inſtituno cõiugii in paradi/
o facta eſt: ut eſſet imaculatꝰ tho
rus ⁊ honoꝛabiles nuptie:ex qui/
bus ſine ardoꝛe concupiſcentie cõ
ciperent:ſine doloꝛe parerẽt. ſecũ
da pꝛopter illicitũ motũ eliminan
dũ extra ꝑadiſũ facraẽ̃ ut infirmi
tas ꝓna in ruinã turpitudinis bo/
neſtate exciperet᷑ cõiugiiꝰ.vñ apo
ſtolus ſcribens ad coꝛinthios ait.
ꝓpt foꝛnicationẽ unuſquiſqʒꝰ ha
beat ſuã uxoꝛem:a unaqueqʒ hẽat
uirũ ſuũ:ex hac itaqʒ cãſit: ut con
iugati ſe ſibiinuicẽ debent:nec ſe ſi

bi negar᷑̃ poſſũt.unde apoſtolꝰ.no

lite fraudare inuicẽ niſi foꝛte ex cõ
ſenſu ⁊ ad tẽpus ut expeditius ua
cetis oꝛatiõi.⁊ iterũ:reuertimini ĩ
idipſum ne foꝛte tẽtetuoſ ſathanaſ
hoc autẽ dico ꝓpter incõtinentiaʒ
ueſtrã.qui ergo ꝓpter incõtinẽtiã
in naturalẽ redire uſuʒ monent᷑ pʒ
ꝙ nõ ꝓpter filioꝛũ ꝓcreationẽ tan
tũ miſceri iubẽtur:nõ iñ iõ nuptie
male iudicãtur. quod eni pꝛeter ĩ
tẽtiõem generãdi fit:nõ eſt nuptia
rũ malũ ſed ẽ ueniale pꝛopter nu
ptiarũ bonũ quod ẽ tripartitumꝰ:

fides uidelicet ꝓles ⁊ ſacramẽtũ.

VUnde aug. de bono cõiugali.
Immoderaius uſus cõiugatoꝛuʒ
nõ eſt nuptiarum maluʒ: ſed eſt ue
niale pꝛopter nupriarũ bonuʒ.
0. icquid iĩter ſe cõiugatiim
mogeſtũ iuerecũdũ ſoꝛ di⸗
dũue gerũt: uitiũ eſt hominum nõ

itẽ cã reddẽdi debitũ.bis caſibꝰ nõ peccat ĩmo merer᷑. xiii.vt.nerui.⁊.xxxiij.
q.v.ſi dicat.itẽcã incõtinẽtie cũ.ſ.ẽ preuẽtus a uoluptate tunc eſt neniale peci

4— — —

catũ nt hic.⁊.xxxiij.q.iiij.vir cũ ꝓpria.quidã tñ dicũt hoc caſu nullũ eſſe pec

cognoſcit᷑ etiã uxor cã explende uoluptatis.ſ.cum quis puenit no
luptatem uel cogitationẽ uel utendo calidis ut pluries ea cognoſce
re poſſit:tũe ſᷣm.h.peccatmortaliter ut in cõtrario.c.origo.minus
tamẽ punit ꝓpter bonũ mr̃imonij.ut.j.q.vij.adulterii.alii dicunt

culpa nuptiarũ. Jã in ipſa quoqʒ
imoderata exactiõe debiti carnaliſ
quã eis nõ ſᷣm ĩperiũ pꝛecepit ſed
m ueniam concedit apoſtolus ut
etiã pꝛeter cãm ꝓcreãdi ſibi miſce
antur:⁊ ſi eos pꝛaui moꝛes ad talẽ
cõcubitum ipellũt nuptie ramẽ ab
adulterio ſenfoꝛnicatõe defendüt
neqʒ illud ꝓpter nuptias ad mitti
tur ſʒ ꝓpter nuptias ignoſcit᷑.de/
bent ergo ſibi cõiugati nõ ſolũ ip
ſius ſexuſſui cõmiſcẽdi fidẽ libero
rũ ꝓcreãdoꝛũ cã:que pꝛima ẽ hũa
ni generis in iſta moꝛtalitate ſocie
tas:uerũ etiã infirmitatis inuiceʒ
excipiẽde ad illicitos cõcubitꝰ eui
tãdos mutuã quodãmõſeruituteʒ
ut etiã ſi alteri eoꝛũ cõtinẽtia ꝑpe/
rua placeat:miſi ex alterius cõſenſu
fieri nõ poſſit.nõ aũt dat᷑ pꝛeſenna
ſancii ſpũs temꝑe quo cõiugales
actus gerunt᷑. ¶ Unde hierony.
ſuper matheum.

Non datur pꝛeſentia ſancti ſpũs

tempoꝛe quo ↄiugales actꝰ gerüf

Onnubia legitĩa carẽt quidẽ
peccato nõ t tẽpoꝛe illo quo
ↄiugales acius gerũtur:pꝛeſentiaꝰ
ſancti ſpũs dabit᷑:etiã ſi ꝓpheta ui
deat᷑ eſſe qui officio generatõiſob
ſequitur:ſʒ etiã aliaſunt in quibuſ
ſufficit ſibi ſolaᷣuis humana:a ne/
qʒ res indiget: neqʒ decet adeſſe
pꝛeſentiã ſancti ſpũs. Sicut ergo
talis cõcubitus nõ eſt foꝛnicarius
ſʒ ꝓpter bonũ cõiugii licitꝰ: ſic en᷑
am cõiũctio illa de qua querit᷑ non
eſt foꝛnicaria:ſed ꝓpter bonũ con
iugii licita. & Itẽ ſicut auguſ.ait
in li.de bono cõiugail.
Oncubine ad tẽpus adhibi
te nec ẽtſi cã filioꝝ cõcubãt iu
ſt faciũt ↄcubiatũ ſuũ.Sic ecõtra
rio datur intelligi de his qui cõiu
gali affectu ſibi copulãtur ꝙ; etiam
ſi nõ cã pꝛocreãdoꝛũ ſʒ explẽde li
bidinis cõueniũtur nõ ideo foꝛni/
carii ſʒ cõiuges appellãt᷑. ꝓbatur
hoc idẽ auctoꝛitate aug.in libꝛ.de
bono coniugali.
Cõiuges ſunt qui cã ſolius incon
tinẽtie ſibimet inuicẽ copulanmur.
Olet queri cũ maſculꝰa femi
na nec ille maritus nec illa ux
oꝛ alteriꝰ ſibimet nõ filioꝛũ ꝓcreã
doꝛũ cã ſʒ incõtinentie ſolius con
cubitus cã copulantur ea fideme
dia:ut nec ille cũ altera id faciat:
nec illa cũ altero: utrũ nnprie ſint
uocande ⁊ põt quidẽ foꝛtaſſe non
abſurde hoc appellari cõnubiuʒ ſi
uſqʒ ad moꝛtẽ alicuius eoꝝ id iter

6
lex nonit filiũ tꝑalẽ.ut.ff. de adopti.ſi quis.nec heres quis ad tép?

ꝙ etiã in h caſu tan
tu ueniale peccatuʒ
eſt. ar. hic. . . q. vij
adulterii.⁊ ſic ubi
reꝑitur ꝙ mortalit
peccet dic.i.ad mo
dum adulterii agit.
uel dr ad exhortati
onẽ ↄtinentie. nel i
telligit qñ eam co/
