hen no Becüido ania mee. feditatem vulnerum in ſam ſoeſt iniquitas. tamen vt nobis vr ban hir ſtanuooiaboloſene
an grauiter i corde do tatis decorem cõmuttet.¶¶ Item peccatuʒ eſt opus iniquitatis: a ini debet Geeminape⸗Gpiin
4 ir 44 . . 7. 7 „J5 , „ .* uern . . D
mminin udoinde gaur . ngn. apologia dauidꝰ. dqutaſo peratrixculpe atqʒ delicei leia ſcriptura charta rema/
Atnfueif. Riſum peccatum. Ille rex tantus ac potens nec pꝛius eſt ergo vt ipſa iniquitas de net. ſimiliter deleta culpa oꝛi
oſliſrſe Tertio qꝛ ſi qñque exiguo quideʒ momento manere leatur: excidatur ⁊ radix ⁊ ſemina Sinali in baptiſmo remanet
r ti⸗ fancti peccant. cre, benes ſe delicti paſſus eſt conſcien rium peccatoruʒ. itaqʒ quẽadmo⸗ ipſa u ultos: tſomes pecca
n gendum eit boceii tid ſed prematura cõfeſſione atrqdʒ dum intrans in aiam ſapientis di / tigct hrnam taunman non ad
nngein contingere potus imenſo dolore reddidit per cõfei“ ſciplina impꝛudẽtiam tollit: a ſci⸗/ c Der ſangninem. ſper
HGnnge frag iliate nature ſionem peccatum ſu . ig ignoꝛätiam: ſi virtn Per ſanguinem.i. per paſ⸗
Auncdrinin 5 di libidi . um domino. 7 tia ignoꝛãtiam: ſic perfecta virtus ſionem.i.per fidem quã quiſ
nn,ſinx — igicti infra. Denique dominum dolor ĩ iniquitatem ⁊ remiſſio peccatoꝛu, hbabet ve paſſione.
* vndeſperi ree, lern affectus mouit: ut nathan di/· deletomne peccaim. NTegitur per charitatem. i
inſ iui, nche n. ceret: quoniam penituit te ⁊ domi Igem in eodem. per bona opera. ſicut enĩunũ
in Ialecuͦda pie voi nus tranſiulit peccaum ruũ. a Alud uero quaadmirabile elſt oncg alterte lic ber. oppoſiti⸗
CCnnuk dꝛiam inter pecco⸗ Iuritas itaq; ueme profundam re qꝙ angelo ferienti plebem ſe ob nez allet, ſie peccatu tegij
ltffuren tum ⁊ iniquilatem. Sis fuiſſe declarauit penitentiam tmlit dauid dicẽs. Grex iſte quid . ſuec dtct Neruetzen⸗
onmmir peccatum. n. opuſ que ſanti erroriſ offenſam rranſdu fecit ſiat manus tua in me ⁊ in d cata⁊ texit brerins vohis. V
nnie , — xerit. 7 infra. Sãcn qui cõſumare mun patris mei. quo facto ſtatiʒ ſa uel rferaſ hoc ad diuerſa pec
— 4K e 8 ndeg mk ns certamen pium geſtiunt ⁊ currere crificio dignus iudicatus eſt: qui cata. ut peccatum quod eſttã
* uer a peccato extir curſum ſalutis ſicubi forte ut om/ abſolutione eſtimabatur indignꝰ. tum in uoluntate dicatur do⸗
ns per tajeem ipains nes corruunt nature magis fragi/ nec mirum ſi tali ſua oblatione p nari. originale gutem deleri.
ul peccatijl. iniqrate, litate quam peccandilibidine for / poopulo peccan ſui adeptus eſt ue/ getnale tegt. vnde pſal. beati
unmmgti iNec exiguo. p⸗ tius ⁊ acriores ad currendum re/ niam: cum moyſes offerendo ſe e Znianitas ndhle aut doa
wel ᷓ redargutus eſt a ſurgunt pudoris ſtimulo maiora domino ꝓ plebis errore peccata tur Anl deletur aut⸗ tegiinr d0
icn ſerbarn ſelantigatn oſranle⸗ certamina ut non ſolũ diluerit. Texit igit᷑ peccata ſua:ꝛan f Iniquitatem.ſic omnisꝗ
— Gs Lientin. nullum attuliſſe eſtimentur lapſt us non ſi quis boc neget:cum ipſe dd ſaeit peccatum ⁊ iniquiſatem
—– modent deccait e5 impedimentum: ſed etiam ueloci cuerit pꝛopheta: ꝙ remittantur ini facit. quia peccatum eſt ĩiqui
dind ientia exqnoiam Atis incentina cumulaſſe. Ergo ſi quitates tegantur peccata: non im tesz ceteern.
a e ed penitalenn. (u¹ rrentlum non ſoluitur'curſus: putentur a domino. delictum meuz 5 A re e.
ſein de ſubire ſecure po cum aliqui forte ceciderunt: nõ lu cognoſco: iniuſticiaʒ meam non hb Opatrix. culpe ſicut cha⸗
hus tuit ſacramentũ. p- crantium contemtio ſʒ ioffenſa ma operui. dixi ꝓnũciabo aduerſũ me ritas bonoꝝ meri . 5
c Tunir ge 1ce. ent elI1 . peru . lume as bonoꝝ meritoruʒ.vt. S.
tiu a U.3 ii. artald?. lʒ nen certamina: quando etiam ple iuſticiam meam domino ⁊ tu remi di. ij. chari ias.
funni eriani ietchnotack rique poſt unum uel alterum lapſũ ſiſti impietatem peccati mei. Si di h Operatrix. culpe innitur
. nin Pyfenenzens duplictk gratia maiore uicerunt: quãto ma xit pronũciabo: ⁊ veniam meruitꝰ ex hac ſerie ꝙ iniquitas non
lcgenp accipitur quadoqz gis agonẽ pietatis ingreſſi ñ debẽt antequam pronunciaret: quantoꝰ eſt peccatũ ⁊ vice verſa qð ali
Ne enim giciiur con.e · Unius prolapſionis offenſa cenſe, magis vbi de ſe pronũci auit dicẽs quib vꝛ abſurdũ ſed nõ eſt ſi
fan entia delicli nt ih ri: cum beatus ſit qui ſe poteſt pꝰ Iniquitatem meam ego cognoſco vocabuli acceptio multiplicit
dilon 5 . lapſum repa ifr. D attendat᷑.dꝛ.n.peccatũ large
ſum qpdoaue dicitur nl em Banare aiſtneuoch pec ⁊ pecca.m. contra me eſt ſemper.· eæſtricte. qcqd ntiqʒa deo S
morſus . cauit:conditi eſt: quor g: 8 gegd .
u⸗ nor udefean, J onis e quod ſup/ Remiſſum eſt ei omne peccaum: large Pcdabpellate otinetur
iwen ic. ſecuduʒ ⸗ vt peccatũ oꝛiginale ⁊ vicium
itsng e A nnc⸗ Nil conſcire ſibi nulla palleſcere culp.. aĩ qð dẽ habitudo mẽtis iniuſte.ſi.n.deꝰoĩpotens dꝛ qꝛ oĩa pone facit pᷣter pcã
itite, rten rerit. .deleuerſ aud ad penam erernam.alias tempo- ſcte quicqd ab eo ñ ẽ peccatũ dici põt.cũ ẽt poſſe peccare ñ ſit aliquid poſſe.vt
igmun mek⸗ IJn uniius fmit. . di.i. ſicut primi. . “ 5. di. ij. charitas. Stricte vo ? ppᷣe dẽ pctũʒ peccãtis actio.⁊ ita hic accipit᷑ ſᷣm
nas . ncrt din per hoc intendit probare ꝙ ntilis eſt penitentia. Iʒ illõ aug. Peccatũ ẽ dictũ vel factũ vel ↄcupitũ qð fit õᷣ legẽ dei.⁊ ſᷣm h̊ iniꝗtaſ
ſunct Ruatur offenſa quedam.ſ.humana ſimilitudine currẽtium iĩ bra- nẽ peccatũ.ꝑſi.n. iniquitas ẽ hitudo mẽtis ininſte.æ hitudo ẽ q̃litas. nulla q̃li
tet d e vgone nom lrcet in cutſu labautur.ſi poſtea viriliter inſiſtãt tas eſt actio. nec peccatũ.vñ ⁊ hic ambꝛo.ait.peccatũ eſt opus iniqnitatis qꝛ
itt P us nullatenus eis imputatur. ſic æ ſpñalis agoniſta ex iniquitate vt ex cã ꝓcedit ſicut eõriobona merita ex charitate puenire vicũ

tur. vt. . di.ij.charitas.vt mihi videtur.h.
i ¶Belet. S.xi.q.iij.eſtimãt.S.xxxij.q.i.cum renũciatur.
I Llud vᷣo.caſus.adhuc ꝑſiſtit ambꝛoſius ĩ excuſatiõe dauid æ⁊ ↄmẽdat eũ
qꝛ moꝛti ſe obtulit ꝓ plebe ⁊ veniã adeptꝰẽ ſicut moyſes ipetrauerat veniã
ꝓ populo pᷣterea dauiq peccatũ ſuũ nõ excuſauit ſed humiliter ↄfeſſus ẽ.pꝛe
terea non fecit hoc dolõ ſʒ errore nõ peccandi libidine.ſed cã myſterij.
l ¶BGrex iſte.ð.i.q.iiij.S.item peccato.
m C Moyſes. S. di. xlv. diſcibllin.

dum cnurrit ad bꝛauium vocatiõis eterne licet aliqñ labatur in via ſi
D poſt reſurgit lapſus non obeſt ei qui etiam ſimmo incuatus pai⸗
ris ad cõſumationem curſus ãplius inardeſcit.l.di.fidelior.
IDI Corruũt.j.xx.q.iiij.procliuior.j.e.inter hec hircum.in auten
de mona. h. hinc. col. i.
0 EEumulaſſe.i. incentiuũ ad bñ oꝑandum augmentaſſe.
Eurrẽtium.i.bñ opantium vel intelligitur ad lr̃am.
q F Soluitur. s. e. di. i. . alij eð. ⁊. c. enenit.
Kuctantium. pt fiat contẽtio ſi illi poſtea obtinuerunt. n Meruit. i. obtinnit.
Aaaiore..di.l.fidelioꝛ. t ¶ Eenſeri.i.dãnari ñti magis obligare Zaut
. o & Quãto.ar. votum de pñti magis obligare ꝙᷓ votuʒ de futuro.ar. j qui cle.
O iiii

vel vo.rurſus.ybi dꝛ ꝙ ſim/
plex votum non minus obli⸗
ſolẽne.
a¶ Be hoc.i.ð peccato homi
cidij æ adulteriiĩj.
b Sed vmbꝛa.S.xxxi.q.i.ꝗ
ſed obiſcitur.
c ¶ Ecce.deliquerit.in populi
numeratione.
d ¶AMultitudo.i.q.iiij.ꝭ. itẽ

peccato.p.item dicendum.

eChab. S.xxiij.q.viij.cõ
nenior.
¶In loco.i.in eadem regiõe
non enim eſt verum in eodeʒ
ſingulariter.
ſrael.ciuitas eſt.
h Unum. i. ſimile.
i ¶ Yezabel. ⁊ ita medicamen
tum fuit vni ad interitum ⁊c.
Fn rxiiyiiiſſ nabucbodono
oꝛ.
ꝑ ¶ Condẽnatur.cũ iehn pre

cepit eunucho ꝙ eam pꝛecipi

larent de turri.qꝛ dixerat ei.
nũquid pax erit ʒamber ꝗ in/
terfecit dñũm ſuũ.i.filinm me
um zarau.
Alis mihi. ſpernit. xxvi.
q.vi. agno.
m CPerueniat maloꝛum. põt
ergo aliquis eẽ ſũme malus.
ſed non repente.vt. ð. di.ij. ß.
egrio.Sed certe ſũme bonuſ
non põt quis eſſe.nec ſumme
malus intenſione malicie vel
bonitatis quin alius poſſit eẽ
melioꝛ vel deterioꝛ.nam dicit
auctoritas.ſuperbia eoꝝ qni
te oderunt aſcendit ſemꝑ ſed
vniuerſitate malorum poteſt
quis eſſe malus vt referas H̊
ad. vij. vicia pncipalia. nã illa
vij. bene poteſt quis cõmitte
vel dic illuʒ perneniſſe ad ſũ⸗
mum maloꝛũ cuius deſpera/
bilis eſt coꝛꝛectio.ita eſt ðſpa⸗
tus qui putat plus deumoffẽ
diſſe ꝙᷓᷓ ſibi poſſit remitiere.
ſicut chain.xc.di.neqʒ.
n· ¶ Snuſcipit. deus eum
o ¶Reſpnit.i. ſatiſſactionem
p Patitur. diligit enim deuſ
bonum qð in peccante plata⸗
nit. j. e. pium.
q ¶ Sanaui. per pniam.
r ¶ Conſolatꝰ.poliſintheton
ideſt pluralitas cõiunctionuʒ
ſ ¶Acũctis.ſed qũo abſoluit
eum ab omnibus peccatis cũ
eins pnia vera non eẽt.nõ.n.
penitebat niſi vi euitaret bõa
temporalia.vt dicit.c.ſequẽs
ſed dic ꝙ abſoluit eum pꝛout
ſequitur hic.non inducã ma
la in diebus eins. vnde expõe
peccatis.i.penis.ᷣ vel abſoluit
eũ ab oĩbꝰ peccatis.ſ.ab ſilla
ꝓcedentibus qꝛ cũ ꝑ fuluos
teſtes eum condẽnari fecerit
perinria ſunt inde ſecuta.ar.
e de teſti. ſicut. Et nota q;

De peni.

licet ſpecialiter de boc'narban p⸗
pheta reſpondit:⁊ dominꝰtranſtu

lit peccatum tuum. ergo ⁊ remiſſi/
onẽ meruit iniquitatis: ? rexit cha
ritate:atqʒ operuit peccata⁊ texit
operibus bonis.nec imputatum ẽ
ei peccatum:quia non fuit in eo do
lus malicie ſed lapſus erroris.de
nique non fuit improbitatis eſtus

ſʒ vmbravmyſterii ⁊ tamen confeſ

ſus eſt delicium ſuum. agnouit ini
quitatem. uidit lauacrum: ? uidit
credidit. dilexit multum: ut ni/
mia charitate tegere errorem quẽ
uis poſſet. Ecce cuiꝰ peniten⸗
tia hic cõmendatur:cui etiam ue/

nia per prophetam data monſtrat

quã grauiter poſtea deliquerit po
puli multitudo proſtrata oſtendit
Achab quoque ut hiero. contra
iouinianum ſcribit: rex impiiſſimꝰ
ut ſententiam dei ſubterfugeret 2
euerſio domus eius deferretur in
poſteros ieiunio iĩpetrauit ⁊ ſacco
de quo ad eundem ruſticum ſcri/
bit idem hiero. dicens.
Khab 'rex impiſſimus uineaʒ
nabute cruore poſſedit:a cum
ieʒabel non tam coniugio ſibi quã
crudelitate coniuncta helie incre/
patione corripitur:ad eundeʒ hec
dicit dominus: occidiſti ⁊ poſſedi
ſti. ⁊ ireruʒ. in loco quo linxerunt
canes ſanguinem nabure:ibi ligẽt
ſanguinem tuum: ⁊ ieʒabel canes
comedẽtãte muroſ iſraelꝰ. Quod
auteʒ cum audiſſet achab:ſcidit ue
ſtimenta ſua:a poſuit ſaccuʒ ſuper
carnem ſuam:⁊ ieiunauit ⁊ dormi
uit in cilitio. Factus eſt ſermo do⸗
mini ad Meliam dicens:quia re/
ueritus eſt achab faciem meaʒ nõ
inducam malum in diebus eius.
Anuʒz ſcelus ⁊ achab ⁊ ieʒabel cõ
miſerunt:ſed tñ conuerſo achab
ad penitentiam pene differtur ĩ po
ſteros: ieʒabel in ſcelere perſeue
rans preſenti condẽnatur iudicio
¶ Itez iohannes chryſoſtomus
de reparatione lapſi.
Allis mihi crede:taliſ eſt erga

bomines pietas dei. nunquã

ſpnir penitentiam: ſi ei ſyncere ⁊ ſi
pliciter offeratur etiam ſi ad ſümũ
quis perueniat malorum. ⁊ inde
tamen uelit reuerti ad uirtunis uiã

ſuſcipit libenter ãplectitur. facit

omnia quatenus ad priorem re/⸗
uocet ſtatum.a quod ẽ adhuc pre/
ſtantius 1 eminentius: etiam ſi nõ
potuerit quis explere in preſenii
ſatiſfaciendi ordinem: quãtulam/
cunque tamen quãalibet breui tẽ/
pore geſtam non reſpuit peniten/
riam. Suſcipit etiam ipſam nec pa
titurꝰ.quãuis exigue conuerſioniſ
perdere mercedem. Hoc.n.mihi
indicat iſaias ubi de populo iude
orum talia quedã dicit. ꝓpter pec
catum modice conturbaui eum ⸗
percuſſi eum ⁊ auerti faciem meã

ab eo contriſtatus eſt ⁊ ambulauit
triſtis: a ſanaui eum a conſolatus
ſum eum. Euidentius autem no/
bis teſtimonium dabit etiaʒ rex il
le ĩpius:qui cupiditatis ſue quidẽ
predam vxoris nequitia queſiuit
ſed perturbatus ipſius ſceleris in
manitate penituit:⁊ cilitio circun/
datus facinus ſuum fleuit:atqʒ ita
erga ſe domini mĩaʒ prouocauit:
uta cuncus eum abſolueret pec/
catis.ſicut.n.ait deus ad heliam:
uidiſti quomodo ↄpunctꝰ ẽ achab

a facie mea:quia fleuit in conſpec⸗

mu meo: non inducam mala in die
bus eius. ¶ Item greg. ĩ home⸗

lia.x.ſuper eʒechielem.
ZBg achab rex iniquus a pro
pheta reprehenſus dum con/

tra ſe diuinam ſentẽtiam audiſſetꝑ
timuit:⁊ in magno merore depre

henſus eſt: uia ut prophete ſuo do
minus diceret:nõne uidiſti achab

humiliatum coram me:quia ergo
humiliatus eſt coram me non idu
cam mala in diebus eius. In qui
bus domini uerbis penſanduʒ eſt
quomodo ei in electis ſuis meror
amaritudinis placeat:qui amitte/
re timet deum: ſi ſic ei:⁊ pemiten/
tia in reprobo placuit:qui timebat
perdere pñs ſeculum:aut quomo
do grata ſit ei ſpõtanea afflictio ꝓp
culpis in eis qui placent:ſi hoc ad
tempus placuit⁊ in illo qui diſpli/
cebat. Niniuite quoqʒ quos do/
minus in euangelio cõmendat pe
nitentiaʒ egerunt in predicatione
ione:⁊ ex miſericordia domini in
dulgentiam conſecuti ſubuerſiõis
interitum ſubterfugere meruerũt
Sed qualis poſt accepiam ueniaʒ
achab uixerit:textus libri regum
declarat:de quo etiam ſcribit am/
bro. ꝙ ieʒebel uxor eius cꝰ inflã/
mabatur arbritrio:cor eius con/
uertit:a nimiis ſacrilegiis execra/

bilem fecit: ⁊K hunc penitẽtie eius

affectũ reuocauit. ¶ De niniuitiſ
gutẽ ĩ pricipio ione ſcribit hiero.
Icut ait erodotus: nimue a
rege medorum ſubuerſa eſt re
gnante apud hebreos ioſia. Un/
de patet illã predicante iona ex pe
nitẽtia meruiſſe ueniã: ſʒ qꝛ poſtea
ad uomitũ r̃diit:ex ira dei ſubuer
ſãa fuiſſe. C. Iẽ i pricipio naũ.
“ Aumpropheta antę aduen
tmum regis aſſyriorũ ꝗ popu
lum iſrael captiuum in ſuas regi/
ones tranſtulerat fuiſie hebreorũ
traditio confirmat.ſiquidem infi
ne huius leciionis predicti regis
aduentum idem prophera ãnume
rare monſtratur. Sed cum hitato
res niniue iona interitum ciuitatiſ
predicãte:ne diuina ira denũciatũ
interitum ſuſtinerent pcõrum ⁊ ipi
etatis penitentiam egiſſent: acce/
pra penuẽtia dei miſericordia gra
uioribꝰ ſe criminibus implicuerũt

eſt triplex peccato
rum venia. Prima

conſiſtit in pene di
latiõe ſicut hic. Se
cũda in culpe aboli
tione que fit ꝑ peni
tentiam. Tertia in
culpe ⁊ pene dimiſ
ſione qð fit per ba/
ptiſmum. de cõ. di.
liij. ſiue ð pᷣma hec
de ſecund a.di.ij.ſi
quis. “

1 .“Aala. cõmina⸗
taalia eniʒ bene in

duxit in diebus eiꝰ

n Oent achab.
mei ca tioris

⁊ ita vr ꝙ ſolo amo

re ſiue timore quus

poſſit veniam con⸗
ſequi ſᷣm quod ſo/
nar videtur illa au
ctoritas ſeruite do
mino i timore ⁊c.
ſed contra.nõne ta
lis eſt malus ergo
nihil boni meretur
ar. S.l.di. vt conſti⸗

tueretur. vbi dicit
ꝙ qui animo recu⸗

perandi honoꝛem
ſuperbe agit peniẽ
tiam ⁊c. Item vera
non eſt penitentia.
que non fit ex fide

per. dilectionẽ oꝑpi

te. vt. .e.ſi apoſto⸗/
lus.iam rnſum eſt
ad hoc in glo. ſed
quomodo.
x¶Miniuite. ſʒ qua
lis oſtenſo qualiter
achab ⁊ nininite ye
ram egerunt pniaʒ
oſtẽdit qualiter po
ſtea peccauerũt mõ
taliter.
y EIcut ait ero/

dotus. biſto⸗

riographus quidã.
a ¶ Subuerſam. a
medicis.

bLRium betb Z

hieremie.

c¶ Regis. ſcilicz ſal

manaſar.

d ¶Aſſyriorum. aſ
ſyriorum metropo

lis erat niniueo.

e¶ Traditio.ſic co⸗
ſtrue traditio be/

bꝛeorum cõfirmat

naum fuiſſe ꝓpphe⸗

tam ante ? c.

Nentlefan
ſerterr
n anfin
busra
Pinoe
lelperen
gerapott⸗
o heccat⸗
Urpeccatt
Geuunch⸗
glorinen⸗
Ilps bo⸗
tolveze
Doſoliun
Cennorn
ooligf
Clenbomt
ln ſon d
onergo
N fnobrt
Ooiens
penterton
innsheea
finnpe
noloonn
ſeicidiet
lre ineo
Nni pe
1deſtne
ſimn
Aherepe
an

Mninveri,

Mbisnon
leiti
ſuoon
nican
Uunn
Movitceen
ſenim
mmbo
nimnrlie⸗
ſoguie
tunſet
maege
Clhont
Pnante

enri,

E
lhi
hpr
l 1
kſe n
aſin
leghnni
le.
n

uin Aen
ntimtnn
*
Mcſe
iin
ſefeinee
oſtpenng
ſgifnn
Ni ent
Cnſinsſnun
toitinri
lonmiien
leeſ nlang
0blbonmet
ölAimen
Gefemr cnu
Galefinoſen
Perunclbeon
ſuettengtet
lamck Yennn
Monctoenrun
Ceſonſtate
Per dlonmiti
leöelint
lvotiungiint
AAbeel
Gonlt
Cnuute
Sokona
Ahivtſmm
lmmegemmg
Cſfltcpur
ſanecaum
lr 8
un
ſogen
rh
ſolce

n
an
CRe
Gapnc.

☛

=—

=

* »III⸗

Yudicium.ſ.qꝙ captinarentur ga medis.
b¶ Elocutus.ſ.naum qui de niniue ꝓphetanit ſicut ⁊ ionas.
c ʒelans.i.exactoꝛ caſtitatis que ſi niolatur imittit penam vt ſic re
nocet᷑ ad caſtitateʒ vnde ſequitur æc̃.
dł UAlciſcens. ⁊c.· vlciſcens vox prophete domini laudantis ꝙ

de aſſyrijs vltus ẽ
miuriaʒ populi ſui
quia captiuati ſũta
medis. .
Bhuc. inſtãt.
eCaſus. dice/
bant quidam here
tici ꝙ deus poſt ba
ptiſmum ſemel dat
ueniam peccati.vn
de ſi quis egit peni
rentiaʒ: ⁊ illam vo⸗
luerit iterare. iuti/⸗
lis erit.⁊ erroreʒ ſu
um confirmabant
duabus ratiõibus.
Primo. qꝛ ſi deꝰ io
tienſ peccata dimit
terer quotiens ho
mo peccat. nidere/
tur peccata diliger̃.
Secundo.qꝛ nõ le/
gitur in euangelio.
ꝙ xps bis illũina⸗
nit aliqueʒ cecũ.uel
bis ſuſcitauerit ali-
quem mortuum. ex
quo colligit᷑ ꝙ bis
eidem homini pec.
cata non dimittit.
Iſtum ergo errorẽ
hbic rprobat ondẽs
ꝙ quotiens homo
penitet. totiens do
minus peccata di/
mittit.uel quod pri
mo loco inducũt he
retici.dicit non ua.
lere. in eo nanqʒ ꝙ
deus ẽ ꝑatus pecca
ta deſtruere.ap pa
ret eum odire ⁊ nõ

dil igere pcã. Itẽ lʒ

chriſtus non bis il
luminanerit aliquẽ
yel bis non ſuſcita
nerit tũ qnqʒ chri
ſtus vno tempore
mũdauit lepꝛoſum
alio tempore illumi
nanit cecuʒ.exquo
ſequitur ꝙ eidẽ ho
mini bis peccata di
mittit.ſi enim chri
ſtus qui ſe dicit me
dicum ſepius nõ ceu
raret egrotũ.medi
co tẽporali qui ſepi
us nonit egrotũ cu
rare minor eſſet.

ſi Perffidi.hẽtici.
g ¶ Sapiũt.i.igrũt.
b ¶Oporteat. ille

dꝛ plus ſaper ᷓ; oʒ
fapere qui diuinnʒ
conſilium nimis al
te ꝑquirit ⁊c. vt ex
de here. cum ex in
iuncto.⁊.xliij.di.ſit
rectoꝛ.

i ¶ Penitẽtia. S. di.

xxiij.qui eps.

Sepe. S. di. e. F.

ſed uerba. c. ſane. ⁊
s.xxiij.q.iiij.eſt in
inſta.

qua de cauſa memoratꝰ propheta
ſpiritu fancio plenus iundiciuʒ dei
anuncians ita eſt elocutusꝰ: deus
ʒelans? ulciſcẽs dominꝰ. ¶ Irẽ
ꝙfrequenter uenia penitenti pre/
ſtetur:teſtatur au.in lib. de penitẽ
tia ſcribens contra quoſdam here
ticos ꝗ peccantibꝰpoſt baptiſmũ
ſemel ianim dicebantutilem eſſe
penitentiam contra quos aug.ſcri
bens dicit.

Ohuc perfidi ĩſtant: quoniã
flſapiunts pluſquã oportear: ñ
ſobrii ſed excedentes menſuram.
dicunt enim ⁊ ſi ſemel peccantibuſ

poſt baptiſmum ualeat penitentia
non tamen ſepe peccanubus pro/

derit iterata: alioquin remiſſio ad
peccatum eſſet incitatio.dicunt eni
quis nõ ſemper peccaret:ſi redire
ſꝑ poſſet.dicunt enim deum incita
torem mali ſi ſemper penitentibuſ
ſubuenit.a etiam ei placere pec/
cata quibus preſto eſt gratia ſem/
per. Errant autem. ĩmo conſtat ei
multũ peccata diſplicere qui ſem/
per preſto eſt ea deſtruere.ſi enim
ea amaret non ita ſcmper deſtrue/
ret:ſed cõſeruaret atque utſua mu
nera foueret.ſemper deſtruit pec/
cata que inuenit:ne ſoluat᷑ quod
creauit:ne corrũpatur quod ama
uit. Sumunt occaſionem bypocri
te iſti ex ſactis domini.quem eniʒ
bis illuminauit: queʒ leproſũ bis
mundauit:quem mortuum bis ſu

ſcitauit: non laʒarum queʒ dilexit:

non filium uidue quem miſerius
matri ſue reddidit: non filium diſ⸗
ſipatorem legitur bis ſuſcepiſſe:ñ
filiaʒ abrae bis a demonio liberaſ
ſe. In nulla perſona iterauit factuʒ
docens ut aiunt a domino non ſe/
pefieri remedium. Dixit multis
uade ⁊ amplius noli peccare: ne
quid tibi dererius contingat:pro
mittens penã non ãplius ueniam.
¶AQuog autem multos cecos
in diuerſo tẽpore illuminauerit 2
multos debiles cõfortauerit: oſtẽ
dit in diuerſis illis eadem ſe pec/
cataPdimitti: ut quem prius ſana/
uit leproſum:alio tempore illumi
nei cecum.iõ enim tot ſanauit clau
dos:cecos:a aridos:ne deſperet
de ſe peccator.iõ non ſcribitur ali/
quem niſi ſemel ſanatum ꝰut quiſ/
que timeat iungi peccaro. Nide/
mus adhuc quotidie in eccleſia ſe
pe febricitantes ſepe languidos:
ſepe paſſonibus captos ſepe libe

rari ut appareat quotiens opꝰ mi

ſerentis quotiens confeſſio fit pe/

I¶Gratia.ideſt per gratiam.
m Soluatur.ꝑ monale peccatum.ex hoe collige mala nõ eẽ creata.iuxta illð

. õ

3 i 7

Dens creauit ola preter peccata. vt dixi. ð. e. ille rex tantus.

nQuod aũt multos.licet pceſſus anguſtini nõ videat efficax. põt tñ lege cõ

firmari.nam dicit lex ꝙ id qð in dnabus ꝑſonis recipitur. hoc ẽt in eadẽ per⸗

nitentis. quomodo enim corpus

quod uiliꝰdeſt ⁊ ab ipſo diſſmiliꝰ
ſepe ſanar et ẽ animam digniorẽ
redemptam non totiens libera/
ret. medicum ſe uocat ⁊ nõ ſanis:
ſed male pabentibus opporiuum
ſed qualis hic eſſet medicus qui
malum iteratum neſciret curare.
Dedicorum enim eit infirmum
centies curare qui ceteris minor
eſſʒ ſi aliiſ poſſibilia ignoraret.me
mor eſt ſui qui promiſit. nolo moꝛ
tem peccaioris ſed ut conuertatur
uiuat. quem enim peccatoreʒ ex

cluſi:qui omnibus promiſit in-

dulgennam:aliis quoque promiſ
ſiombus declarat:qui me confeſ/
ſus fuerit coram omnibus omnis
quãtuſcũque ⁊ quotiens peccator
cuiuſcunqʒ ordiniſa ſi fuerit ſacer
dos confuebora ego eum coram
patre meo. . Mam quicũque in/
uocauerit nomen domini ideſt ſᷣʒ
quod nominat᷑ dominus ideſt qui
inuocauerit eum ad ſe ſeruiendo
non contradicendo ut forſitaʒ ſe
pe fecit omnis ideſt quicũqʒ ſitil/
le peccator ſaluus erit. omnẽ eniʒ
animaʒz iſte pꝛomiſſor ſaturauit bo
nis: etiam ſedentem in tenebꝛisꝰ
vmbꝛa mortis nullam excipiens
animam. HMunc magiſtrum intelle
xit diſcipulus ille ꝗ corĩthios per
epiſtolas ſuas voluit corrigere:
vt ipſe teſtaturꝰter ĩ litteris eos coꝛ
rexit. Oportebat enim vt quotiẽs
videbat eos cadere:totiens iuua/
ret eos reſurgere. Memor enim
erat illius qui dixerat:quoꝛum re⸗
miſerius peccata remittuntur eis.
Scimus auteʒ ⁊ primos patres et
in omni tempore eccleſiaʒ dei ſem
perꝰ.ideſt vſque ſepiuageſies ſep/
nes:quod ẽ ſemper peccata dimit
tere.quam poteſtatem iſti ab eccle
ſia ferre conantur. oportet enim ec
cleſiam ſic credere qui confitentur
ſe peccare.negant enim veritatem

ſeducn': qui ſe abſque peccato au/

dent iactare. in muliis enim offẽ/
dimus omnes.nec iſans vniꝰ diei
abſquę peccato ſuper terram eſſe
poteſt. Quapropcer eliminanduſ
eſt ab eccleſia: qui vnquam penitẽ
tibus negat indulgennam. NMon
enim inquirit quid apoſtolus ſen/
ſerit qui dixit. nihil mihi conſci/
us ſumꝰ.ſed non in hoc iuſtificatꝰ
ſum. ſentiens etiam iuſtis peccatra
ſolere contingere: non ſe confir/
mabat abſqʒ peccato:qui ſe cogno
uit indiſiolubili vinculo charita/
tis iunctum chriſto. niſi enim ſci/
ret iuſtos ſepe venir̃ ad veniã qũo

ſona recipiendũ eſt.ff.ſi cer.
pe.l.ſingularia.ar.xiij.q.i.in
ſcripturis.quia ibi ex ꝑſona
iſaie ⁊ hieremie oſtenditur
vnaqueque ꝑſona que eligit
debeat facere hoc. tamen de
vna ꝓbat qꝛ qui pᷣus lepꝛoſuʒ
mũdauit poſi cecũ illumiauit
o Peccata.i.penas pctõruʒ.
pSanatam. de eadem infir
mitate.plene enim curauit de
ea de qua curauit.vt.ſ.e.ſunt
ſi plures.ſed hic pꝛimo cura
uit lepꝛoſum.poſtea cecum fa
ctum curauit
q& Quod vilius. ar. ᷓ. di. xx
xviij.ſedulo.S.xxiiij.q.iij.ſi
habes.
rO Biſſimilius. nam coꝛpus
ſola ẽ eẽntia ſimile deo. aĩa ye
ro in pluribus qꝛ in eſſentia ⁊
rõnabilitate.ar.S.e.di.ij.pꝛin
cipium. HJ”JJG
ſ¶Redẽptã.ſanguine xpᷣi.
¶Opoꝛtunum.i.vtilem.
n ¶ Centies.artis poſſibilita
te.alias nũquid centies ꝓ eo
dem ſalario ſi centies recidi⸗
uauerit.vel an totiẽſ ↄſtituen
da ſunt ſalaria.quo tiẽs fiunt
curationes.nec.n.vnã penaʒ
bis indulget.ĩmo ſingulas in
dulgẽtias ſingule pueniũt pe
ne.q vt. ſ. e. gppe. ſufficit ſemel
infirmũ curaſſe.ar.ff. de ſo. g
res.ꝭS.areã.ar. .õ.di.ij.qren
dũ.c.radix.nec vtiqʒ liberat
g nõ plene liberat᷑.j.e. ſũt plu
res.ᷣff. de ĩter.acti.de etate.ꝗ.
nihil. ð. di.i.diuoꝛtium S.
x¶Erxcluſit. S.xix.di. ſi rõa⸗
noxꝝ.ar.s.xxviij.q.i.idolat᷑a
y Cõſiteboꝛ. vocãdo eũ ad
resnom venite bñdicti ⁊c̃.
a Fecit.qꝛ ↄdixit ante.
b ¶OQẽm. per dilectionẽ eius
adberentem.
C ¶Sedentem pꝛius.
d In tenebꝛis.peccatis.
e ¶ Nullã.S.di.xix.ſi roma⸗
noꝝ.õ.e.di.S.alij.c.nẽ̃o põt.
f ¶ Per epiſtolas.ſ.p pᷣmam.
g Teſtat᷑. in ſecũda epiſtola
dad coꝛin. vbi dixit. pdixi eniʒ
⁊ pᷣdico vt pñs bis ⁊ nẽ abñs

h Seẽper. ſeptenariꝰ. n. nũe

rus vninerſitatis eſt.

10 Seducti.s.di.ij..itẽ op⸗

ponit᷑.⁊.c.ſi.n.inꝗt.eo enĩ ꝙ
peccatoꝛes nos eẽ n credimꝰ
deteriꝰpeccamꝰ.S.diſt.xlv.lʒ
plerũqʒ vera iuſticia.S. di.xx

v. Snunc aũt.j.de con.di.iiij.

l C. Jactare.cũ ſit ſeriotum ſi

dixerim?qꝛ pcũm nõ hẽmus
noſipoſ ſedueimꝰ. S. di. ij. ſi. n
l¶ Eſſe põt.ſ.de con.di.iiij.a
parnulo ↄ.nã ibi dẽ ꝙ pecca
to nõ ↄmoꝛit᷑ baptiʒatꝰ nõ ẽ
in eo.ſed dic eẽ n põt.i.nõ põt
incipere eẽ. ar.de cõ.di.iiij.fir
miſſime.ẽ tñ ſuꝑficiale.ar. ꝙ
hic iducit ĩfãs vniꝰdiei ⁊c̃.cũ
agat᷑ tãtũ de actuali peccato.
m ¶ Conſcius ſum.i.nullius

De pen.

*

S
„

*4
. 22 . „ 2 „ “ 1 ,2 Laer Gi
zortali iconſclam babeo. ipſe enim dicebat ago quod nolo. S. diſti. peccati cõmiſſi in loco ſancto.i.in eccleſia vt portaretis multitudinẽ ee n/
martaliapecentico ſtrenn lmer uetba end. So⸗ho⸗ dicit in perſona ꝑfec iniquitatum ⁊ rogaretis ꝓ ea in conſpectu dñi pꝛeſertim cum ð ſan un
torum. ibi. de imperfectis. nel. dic. non in hoc iuſtificatus ſum quia poteſt ſux guine illius non ſit illatum inter ſancta ſanctorũ.⁊ comedere debe ſgundl
ripere neniale.i.non ex hoc. ut.ſ.e.ſi quis antem babens.j. di. vij. nullus ex tis ea in ſanctuario ſicut preceptũ eſt mihi. reſpondit aaron. oblaia Emno
pec. uel dic. nibhil mibi conſcius ſum. quo ad mortale.nõ tamen in hoc ⁊c. eſt hodie victima ꝓ peccato ⁊ holocauſtũ coram chno n Piaut acci ⸗ lanel
a ? Bubitaret. non tamen du qð vides quaſi Uumt
bitanit. ſoc ideo hoc dicit. ne „ „ „9 J ., ex perturbatiõe aiĩ untill
daret aliis dubitandi occaſio dubitaret ſe peccar̃: qui ſciebat ſe que dementiam. ¶ Siue autem facium eſt hoc. qũo mngi
nem. . di. i. obrẽ. ſpiritũ dei habere:a intentiõe mũ quis dicat pꝛimam tãtum peniten Potui comedereco lain
õäs poteſt ſere iſſima ei ſeruire. Cur enim domi nam poſt baptiſmũ vtilem eſſe nõ Saberiſermoe / ſelna
ſc aliquis habere cbariaten nus petri pedes lauaſſet: a eccleſ/ ſequẽtem: ſiue contẽdat quis vli / qc aucillermoy gicii⸗
lgl eneamus. ..l. iin. i am boc idez docuiſſet: niſi quonii me tutum veniam dar i non pꝛecex ſes acceptt ſatlſa⸗ vboſ
c Mtantum. oriri.in ſplen quotidiana eſt offenſt io: opoꝛtet vt denti:ſemper tamẽ auctoritani ad. cctionem. pnſel
dore gratie ſue. quotidiana ſit miſſio. Cur docuiſ uerſatur que ſepiſſime veniaʒ peni be ¶ UWer bec bir / eru
d Eis.i.taliter. peccantibuſ et orantes dicere. di mitte nobis renti repꝛomiiut. Que autem ſit .Z cuz. ralus n —
een eccleſia nbi eſt talis cõ debita noſtra. niſi ipſe miſericors vcra pemtentia cni venia nüquam oc. c. miſtica tada orhoc
ſnetudo ꝙ ſolennis pnia non ꝑſuaderet qui nos ab hac petitiõe negatur: a que ſit falſa cui nũquam Tanene Leſſfins ifni
eu, eni non vult deſicere. C JItez Augu. incdulgenria,pmittitur adamatius ilam leutticl de bir Ehiam.
Humilime. i ſolenis vnie. aq macedonianum. eſuius ſuper leuiticum teſtãätur. cooblato. ho
i.ſue miſericordie licet ſemel 1 . Ad . ooolato.qꝛ ꝑ moy
G Siue autem. adhuc repꝛo aliquando progreduur: vt euaiä Nter hec bircum qui oblatus per aaron ⁊ filios aibmn
bat ſniam dicentium poſt ba poſt acitam penitentiã poſt altaris fuerat a cetera. Mon peccare eius ſacerdotes. ꝑ —
pꝛiſmum ſemel tatum pniam recõciliationeʒ vel ſimilia vel gra ſolius dei eſt: emendare ſapientis. bircum pniam ſiue —
eſſe vtilem ſiue dicat de yᷣma uioꝛa cõmittant: æ tamen deus fa- ſed raro inuenias qui ſe corrigat: alam per igne lie Eiru
ſiue de vltima ſi enim ? ibli cit etiam ſuper tales oririſolemſu trara confeſſio beccati:rara penitẽ mlienn virtacoſe Enin
beretic diuer ilunt nter ſe.· unm: nec minus tribuit qua anta tia: repugnat natura æ uerecũdia: glam ſpus ſanct. Piai
non baptiſmũ nullam eſſe be rribuerat largiſſima munera uite quia obnoxia eſt culpe omnis ca/ Primo ergo ponit (Srnn
nitentiam vtilem niſi pmam. ſalutis. quauis eis in eccleſia lo ro:a quiſꝗs erubeſcit pecatuʒ ſuũ mãm loquẽdi ð pe tirtinn
alij dicunt nullam eſſe vtilem cus humilime penitentie non con cõfiteri:dũ magis pꝛeſenna cogi/⸗ nitentia. l. uerba e oman.
niſi vltimã quarum vtraque ceqdatur. deus tamen ſuper eos pa tat quam futura. vult. n. moyſes? uitici. Secũdo oflẽ neſi
obuiat auctoritati qua ſepiſſi tientie ſue non obliuiſct. Ex quo peccati uacuã reperire anima: ⁊ ut dinc. aro perulte pcſel
me renia petenti ꝓmittitr. rum munero ſi quis nobis dicat. exuuias erroris deponat: a culpbe gat vegecmadig e gian
Et inde ſumpta occaſtõe oſlẽ dici 5y mihbi aliquid proſit ad nuda ſine pudore ſui erroris diſce ſar nerecnndia r mn
dit auctoritatibus adamãtij dicite utruz mibi gligind prot 1 puaore. P15 amor rerũ pntium enn
⁊? eſicij que ſit vera penitẽtia uitam futuram:ſi in iſta uita illece dat.ſed ubi irrationabilis impe/ 2 qꝛ nã ꝓna eſt ad N dendn
que falſa broſiſſime uoluptatis blandimen ms preuenit 2 flãma celerrimimo malum. ſic impei⸗ nitlin
b r Adamantius.i.origenen ta contempſero: ſi me penitendo tus exurit animaʒ: depaſcitur eius peeccandi ſupat ra/ NChal
eienim ⁊ hoc nomẽ ꝓnt uebementius quam prius excru/ innocentia .preponderant.n. fu/ tioneʒ. Lertio allu Neft.
ĩ eccleſiaſtica hiſtoria rep. ciauero:ſi miſerabilius ingemue/ turis preſentia: ⁊ ſeriis iocunda: dendo bilorle is rel
Ig Suver leuiticum . leglu i ro: ſi fieuerouberius: ſiuixero me ꝛleta iriſtibus: a properata tardi Aper vmeindde Nee
Mrd T⸗ o hr lius: ſi pauperes ſuſtentauero lar, oribus. uelox eni iniquitas: que delere. que tamoſi. ten
kom e gem dñi poſuit ſuper gius: ſi charitateʒz que operit mul agd nocendum occaſionem ſugge/ cce penitenti non· ins⸗
altare. ⁊ ecce ignis egreſſus a titudinẽ peccatorumiff agrauero ar rii lẽta uirtus ⁊ cũctatrix ante iudi iniungẽda. Qnar/ (Arnn
dno deuoꝛanit bolocauſtum. dennus. quis ueſtrum ita deſpicit cat quã incipiat quid decorũ quid to diẽ ꝙ qui offert Plpune
⁊ adipes que erant ſuper alta ut huic homini dicat nihil tibi iſta boneſtum. iniquitas omnia preci ignem allenuʒ.i. yi neluue
re. arreptis ãt nadab ⁊ abind in poſterum proderunt: uade ſal/ pitat. Migra ergo uerecũda pe ceis ru Eur beb . ſin
ſuns Eron tan rne o teum buiouite ſuauitate fruere: auner nitennia que pfium pudore Pre/ ſceratokferatigne fin
per offerentes corã dño ignẽ tat deus tam inanem ſacrilegam miturſolis enim intendit fururis ſpirit? ſancti. mumm
alienum qð eis pꝛeceptũ non lꝛ ¶ Inter hec. ideſt nteinine
erat.egreſſuſque ignis a dũo dum hec deferũtur Nlen
deuoꝛauit eos ⁊ mortui ſunt coram dom mo. Juſſit ꝙ moyſes pfes eorum?æ extra caſtra ſepelienda ſcilicʒ nadab ⁊ abind.quos pꝛeceperat moy 1Gnen
fratres miʒabel ⁊ belʒephim filijs oribel patrẽ aaron portare cadauera eorũ ſes honoꝛe congruo ſepeliri. . cdeie
extra caſtra ⁊ congruo honore ſepelire.dixitqʒ moyſes ad aaron ⁊ filios eiꝰ lłle ¶ Hircum.i.peccatoꝛem vel oblationẽ penitentie. S l
ut tollerent partes ſuas de hoſtijs ſalutaribus ⁊ oblatis pro peccato. quorn, I ¶ Exuſtum. vicijs qꝛ non bene penituit.i.non vere. ol c
ſanguis non erat oblatus in tabernacnlum ? comederent eas.⁊ cum quere,/ m ¶ Fuerat.quando penitẽtia fuit iniuna. hims
rent hircum oblatum pro peccatis principis inuentus eſt exuſtus.cunque ſn m Fnerat. moyſes exuſtum reperit fupple.alij habẽt hircus ⁊ tũc lineren
per hoc iratus moyſes increpauit aaron ⁊ filios eins.excuſauit ſe aaron dicceſ.ſupple exuſtus repertus eſta moyſe. lluorn
mihi accidit quod uides quaſi ex perturbatione animi facium eſt hoc.locun/ nn ¶Mon peccare. vere exuſtio hirci ſuffocationẽ pnĩe per aduenien nenede
tus eſt auteʒ mopyſes ad aaron ⁊ eleaʒar ⁊ ithamar filios eiꝰ qui reſidui erãt tem culpam ſignificat. nam non peccare ⁊c.⁊ ſic continuatur. luſiff
tollite ſacriſicium quod remanlſit ð oblatione dei ⁊ comedetis illud abſqʒ fer o Mã.i.vicium qð ꝓ nã iolenit.vel nã ipſa.j.e.ſancta.xij.q·i.c.li. gandin
mento.ſ.extranee doctrine que ſancta ſanctorum eſt. comedetis eum in loco p Futura. oẽ futurũ deſpicitur ⁊c.vt dixi.xlvij.di.omnes. eom
ſancto quod datum eſt tibi ⁊ filijs tuis de oblationibus domini.ſicut eſt pꝛe-/ q MÖ.π —1yſes. i. xp̃s alludit ad id qð cum moyſes quereret hircuʒ ob Mein
ceptum mihi. Item ſuper leuiticum. die.viij.erecti tabernaculi ceperunt of -· latum inuenit eum exuſtum.i.animam peccato ſuffocatam vel peni heen
ferre aaron ⁊ filij eius.moyſes eniʒ.vij.diebus continuis offic ium ſacerdotiſ lentiam ãnihilaram. hen
cõpleuerat.⁊ tunc ceſſauit. eodem die miſſus eſt ignis celitus qui ſacrificia x ¶¶ Nudam.i.denudatam ꝑ ↄfeſſionem alias mundam. (un
conſumpfſit. quiqʒ ingiter eſt obſeruatus uſque ad tranſmigrationem baby-lo ſ Dacnam. a peccato. 4 Exnuias. i. indumenta. ſeui
nis.nec licebat alium ignem apponere.eo die cum alijs beſtijs quas accepe- u ¶ Biſcedat. de hac vita. S r
rat a popnlo aaron obtulit ẽt hircum. de quo hic hẽtur mentio.qui totus erat x Impetus. vicioꝝ deſignatus ꝑ ignem ipetuoſe miſſum. Ehrne
ſacerdotibus depntatus ⁊ ab eis tantum in loco ſancto deputatus ad come- y Innocentiam. S. di. l. ponderet. wimn
dendum. intulerunt ergo nadab ⁊ abind ignem alienum. moyſes tamen pꝛi / a DNelox. vtpote ſine diſcretiõe agens. uhhe
mis.vij.diebus igne terreno uſus fuit.ſed dominus precepit ei amonere ſũũ b Suggerit.i.qui cum diſcretione vult agere. Uenfin
terrenum.quia eo die appareret ignis celitus miſſus. c ¶ Judicat.ideſt deliberat. nnli⸗
leᷣ NVter hec bircum.qui oblaius fnerat pro peccato principis.cum quere- d ¶ Pigra. cũ piger eſt hõ ⁊ verecũdus ad penitẽdum. nlrie
ret moyſes exuſtum reperit.iratuſqʒ contra eleaʒar æ thamar filios aar? e ¶ Pudore.qꝛ pudoꝛeſt ea aduertere. n
qui remanſerunt ait.cur non comediſtis hoſtiaʒ ꝓ peccato in loco ſancto qunue f ¶Premitur.i.repꝛimitur. na
