. di. ij. deniqzʒ. apud dominos etde uxoribꝰ apud ꝓhibẽti placuerũt.quãdo aũt ĩpe rec pꝛouin. potio/ Rert
9 Tlia obecdiepa J. xy. uiros ⁊ de filiiſapud patreſ: quoed ratores ueritatẽ tenẽt: et ꝓ ipſa cõ ris. h. Kr
q.vi. nos ſanctoꝝ. .c. in in illis tantũ debeãt dominis ⁊ ui / rra errorẽ iubẽt: quod quiſquis cõ m AMperatoꝛes. n
r gtos rra wicnidi i riſparẽtibuſqʒ eſſe ſubiecti que cõ tpſerit: ipſe ſibi iudiciũ acquirit. erſiſtllani ſeu Licin
reties ſtatim valall⸗ eidablo. a dei mãdata nõ ſũt. ¶ Item am nã inter hoies penas luit: 1 apud enni ericwo miiſp
lutꝰ eſt a ſacro.rn. iul. adbuc broſius. Hõ ſunt audiẽdi qui deüũ nõ frontẽ habebit. qꝛ bocface diabolu., ſicſacerdo nian
tolerabat᷑ ab eccleſia. ne ſuſſi contra deũ aliquid iubent. re noluit quod ei per cor regiſipſa ties bereticoꝝ xpy. tanni
taret ſcandalũ aduerſus xpᷣia Alianus iperator quãuis eẽt ueritas iuſſit:ſicut et ipſe nabucho ut. xxiij. q. iiij. qn. 7 ſarmn
nos. Hant verũ eſt. qꝛ excoica apoſtata: habuit tamen ſub ſe donoſor poſt miracula ſalutis triũ de conle. di. iiij. c. utar
rio no tollat obligation eſt chriſtianos milites: quib⸗ cü diccpyerorũ cõmotus atqʒ mutatus p poſtea. A
F doligallons vo bar ꝓducite aciẽ cũ defenſione rei Ueritate ↄtra errorẽ edictũ pꝛopo i
mino abſoluto ſtati teneturei Ppublice: obediebãt ei. cũ aũt dice/ ſuit ut quicũqʒ blaſphemarerdeuʒ
obedire.nt.xv.q.vi.nos ſan⸗/ ret eis:pꝛoducite arma in chriſtia ſidrac miſac ⁊ abdenago ĩ interitũ N
ctoꝛum. nos:tunc cognoſcebãt iperatoreʒ irẽt ⁊1 domus eorũ in diſperſionẽ. E
b Vi oipotẽtem. celi. Item fabianus papa. ⁊nõ uultis quod aliquid tale iu/ nint.
ILA coꝛpoꝛis. ꝓbat.ar. Mon iubet aliquid iniuſtũ: qui de beant ↄtra uoſiperatores chriſtia Kennn
lij mnia lar n Piudicat um timere pꝛobatur. ni cũ ſciãt a uobis in illis quos re/ uß⸗
dilanis Pe ſen etvenucti. Aioĩpotentẽvdeum metuit ¶baptizans chriſtu exſufflari. Ich E
cũ ſup. vbi alter appellãs co⸗ nec ↄtra euangeliũ nec ↄrra in pſalmis Julianus extitit ifide/ wnan
git᷑ pꝛobarecãm appellatiõis apoſtolos necↄtra pꝛophetas uel lis ĩpe rator nõ extitir apoſtata ini iter
ſanctorũ patrũ inſtituta agere ali/ quus ⁊ idolatra: miles chriſtiani inife
quid ullo mõ ↄſentit. & Iẽ nico. ſeruierũt iperatori inſideli. ubi ue gun
papa lothario regi. niebãt ad cam chriſti non agnoſce unm
Ei qui peccat: a qui peccanti con/ bant miſi illũ qui in celo erat: quan ml
ſennit: urerqʒ reus eſt. do uolebat ut idola colerẽt et ihu W
TLG corporis mi cedere moti/ rificarẽt preponebãt illi deũ. quã unl
bus oſenſiſti:a relaxatis uolu/ do aũt dicebat. producite acieʒ ite üs
ptatũ habenis temenpſũ in laccuim coõrra illã gentẽ: ſtan obtẽperabãt: uni
miſerie ⁊ in lutũ fecis pꝛohibitum ⁊ diſtinguebãt dominũ eternum a N
deieciſti:ut qui poſiius fueras ĩ gu domino tẽporali. & Item greg. A

xit.excõico te ſi ille non excõicat te.dic ꝙ fi ambo illa verba ꝓferunt non eſt

fin . . „ 2* . 9 „2„ 2 „ ſe
. AVid j. breuitate.bꝛeue enĩ tẽpus vite huiꝰ.xxiij.q.iiij.ipſa 1 ut lE. Olc
hhen 3 0 Si g. excõicatus.contrariũ credo. Itẽ quid ſi indeterminate dico.excõico alterum

n pietas.? ð pe.di.v.ↄſideret.

n Intermitti.nota ꝓ obediẽtia omitti bonnm.ut hic. ⁊.xxi. di. de illoꝝ.nunquid ambo ſunt vnandi? videtur ꝙ ſic. quia in genere poteſt fieri
Nck b æ.ff. de re mili.l.iij.ꝭ.in bello.⁊.xvi.q.i.monachi. Iteʒ ꝓobe/ Y. excõmunicatio. ex de offi. oꝛ.ſi ſacerdos. è=
dichia bonũ eſt pati etiã qð iniuſtũ eſt.ſi.c.di.ↄtra moꝛẽ.⁊ lʒ iſte¶ in g Ocellemtulimuo⸗quicoicat non intelligas ꝙ hec excõcat io tranſit ĩ ter/
in de facit pcipien⸗ tiaʒ perſonã.quia ipſa cũ ſuis
.R 40 iſte tñ iufte fa/⸗ . cõicatoꝛibus oĩibus fuit excõi
d citparendo. xxiij. Per obediẽtiã bonũ deſerere:ma nec apud eccleſiam eius quẽquam cata. vñ illi cõicantes intelli⸗
DH janid culpatur. i tiniqua ſententia. & Ruod gunf noiatim excõicati. ut er
liſe i quid culpatur. in ſum vo nunquã facere licet. grauat iniqua ſententia. Quo Somen e adn wnns
an fi. adimplere tene⸗ Uid ergo mirũ:ſi peccator autem ſupra cõmunicantes excõ/ ex. q 8.
iN eptũ lʒ vix 3 n C leſia abiici iub h ¶ Abſoluãt᷑.i.abſoluti iudi
c mun hegterti. z. hõ obedlientie in dreſans ui municar⸗ de eecke ia a Aeci iuben ccht ſie. xxitij c. i.audinimto⸗
fi Sʒ ad ſi te breuitate ſe ſubiicit: quãdo hãc tur:nec de quolibet modo cõmu// i Nel no. ex volutate. ſic.ff
1 . 7 . „ — * . 4 . . .le
kad Waoerttet dhat mediator dei ⁊ hominũ tenuit ⁊ te nicantibꝰ intelligendũ eſt. Un qð me. cã. ſi mulier.
ns uf romaz 2 ille nendã precepit: a cũ obediẽtes re de nicolauſ papa ſcribitigmaro re ł 0 Voniã. quidaʒ ſic po/
l ſe excuſat io qꝛ alij munerat non relinquit. Sciendũ morũ archiepiſcopo. nunt reſi liaute ma⸗
kfnen iueniunt melioꝛes. tamẽ eſt: nunquã per obedientiaʒ De his qui cũ excõmunicatis cõ/ een enone umitakem
nu Pi ſannoan mali ſieri: aliquãdo autpero bec municant. g criminis ꝓphibebaĩ tempoꝛe
uu Nibuor n5 ſer entia debet bonũ quod agit inter EXcellentiſſimus rex carolus gregoꝛij ꝙ nec filiꝰ nec vxoꝛ
manckwont. fröle mitti.neqʒ eniʒ in paradiſo arboꝛ apoſtoltinoſirun cõſuluit. necaluisdefamilacicoica
Elun kerchi §. de eteſti mala extitit quã deus hõi ne ↄtin/ uid agendum ſit de his qui com ret. ⁊ hoc licite potuit fieri.ut
lön ſciendũ.ꝭ.pe.et eſt mala exnitit qu⸗ . quid it de Dis t. 2 hoc lici it fieri. ui
4 hic heet geret interdixit:ſed ut melius ber municant cum his qui cũ engeltru dicũt p id qð eſt. xxiiij. q. iij.
in⸗ vouerit iter pegri⸗ obedientie meritũ hõ bene condi da ſepe danata cõmunicant ſemina ſi habes.ſed c eg videret
tu nationis. ꝙ no pit tus creſceret:dignũ fuerat ut etiaʒ Auonian eã cum counlcatori a en eiite 3 mcinee 12
ſn ire innito epo . de bono prohiberet᷑. quatenus tan uis fautoribus pari uinculo ana derauit
fnn õſe. di 3 dp “MR . ⸗ iliã.⁊ ſᷣm hoc expone peri/
mmn coſe. di r. non oz. tonerius boc quod ageret uirtus thematis conſtar eſſe aſtrictã: qua mn pane pe
Qcgentn ſſer quã Sians aucto pꝛopter nũc beatitudini iue iniun, ve peopter contem na e non
baiſi 0 cooperatio Eellet quato ⁊ a bono ceſlans an 2 n petebant abſolutionr.
ne nez btoober⸗ yt ri ſuo ſe nbcding humilẽ exhibe/ –W ut ſuper hoe ar ncls IE Ignoꝛantia. facti craſſa ?
ſuſtd i..gi ñ fi. ¶Item iſido ritate freius curã de biſ ſumere ſtu ſupina.
ſin ij. q.i. notandũ ĩ fi. ret. e . . 8 bil ſi ping.
nug d C Acrius.j.xxiiij Apud deũ maledicitur:qui peccã deas. 7 quia docia diuinitus ſancti m Simplicitate. iuriis.
rn q. iij. qui alioꝛũ. ß.. tibus conſentit. tas tua ualde nouit aliud eſſe exrne n Heretſitate que virzri
NNiſd Wee O Ai conſentit peccantibus.?⸗ ceſſitate aliud ex ignorãtia atqʒ ali terte Jun de pount Panc aue⸗
mii G ens aligs defẽit aliu delinquentẽ: ma ud quod de ſtudio delinquit: iſud ſtioné eum non ſoluit (vty
ſeipfuel ibi ar ledictus erit apud de a hoies: et qʒ poſterius duobus priorib' ſtri pꝛo enoꝛmi delicto tota fami⸗
Clle excõicare poteſt. ut corripiet᷑ increpatiõe ſeueriſſima. ctius eſſe puniendum: iccirco ſo,/ lſaa ſit vitanda. er de ſen. excõ.
kiuann bic. ⁊. xij.q.ij.non hinc etiã quida ſanctiſſimuſ pater lerter inuigilet ⁊ cauta diſtrictione inter. in fi. ?æ pᷣterea ̊ ſtatutũ
eri liceat.xxi. di. nunc ait: ſiquis peccantẽ defẽdit acrius ſinguloꝛum modos diiudicet: qu- nõeſſet generale. ſʒ rann in
u aut. ſy otra par ĩpa quã ille qui peccauit coerceat᷑. hic tenus qui ex neceſſitate aut ignoꝛi vno caſu.Alij ſic ponũt caſũ:
n rez no bʒ imperiũ . gir: ſiani ia deli itate noſtra apoſtol? ait. ſiqui fratres no⸗
. Dz npen. Z glius pater ait: ſiquis alterius er tia delinquunt auctoritate ior ait nlan nar
ttngl nt. xxi. di. inferior. — e eEEE ſi ameipf minant᷑ cũ his nec cibũ ſume
*M er de tralla. intẽ coꝛ ori ↄſẽtit: ſciat ſe cũ illo ſimilimõ per te abſoluantur.ſi tamẽ ipſa eo rellcet e Ula Ententla ad ols
himnt poꝛalia. nec aliqus 2 culpabilẽ iudicãdũ. ¶ Iẽ iſild. rum ignorantia uel neceſſitas uera fideleſ extendebat ut. . e ach
Hnen in ſeipſũ bʒ imperi Mon eſt obediendũ quod contra ⁊ non ſimulata uel non ex uolunta menſam. vñ vſqʒ ad tempus
um. ut.ff. de arbi.l. deum precipitur. re pꝛoceſſerit: quia ut bene noſti: gregoꝛij tenebat᷑ ꝙ ſamilia ex
ln honn D dic ꝙ ꝑ her Jis ani preeſt fecerit:aut cui/ ſunn pleriqʒ quit poſſunt Auacn ſz eato rbertn iei⸗ in ſ
verba non anat quã quod a domino pꝛohibitũ nolunt recta noſcere. vnde pſalmi 3. 80 ½
. . . 4 „ 4 . 0
in mnmathal. ſec tantuz eſt facere iuſſerit: uel quod prece ſtade buiuſmodi: nolueruntqui peerat bic greg nobale Uan
iſen dicit eũ eſſe anathe . . . ad eccleſiã triumphale ligate
ſzatij j tũ eſt pꝛeterierit aut pꝛeterire mã dem intelligere ut bene agerent: 96 ug
Urni matiʒatũ.i.ſepara⸗ biu eſt pꝛcterierit qut pꝛeterire ma i ſtudio ſuo oblig erant tales pſone. nec etia cre
Lble tum ab eis. ut ei nõ dauerit:ſãcti pauli apoſtoli ſnia ei Illos auteʒz qui ſtu ie⸗ no o iga dendi eſt ſm apoſtolũ voluiſ
tiann eſſet credendũ. vell ingerẽda eſt dicẽns:eriã ſi nos aut tur:a contemptu interdicta noſtra ſe vxoꝛem ſeparandã a viro.
D oſtendit ꝑ hoc ꝗd angelus de celo euãgeliʒauerit uo poſtponunt: non niſi dignaſatiſfa/ ⁊ m h expone perire.i.puni⸗
giig fieri debegt. ? eſt ſi⸗ bis preterquã quod uobis euãge ctione preueniente uolumus a te ri ab eccleſia in ſaaramarkig.
eliiſ, mile ꝙ noſemp eſt liʒzauimus anatbema ſi (Idẽ. Si prorſus abſolu. Tertius caſus malio⸗ riger⸗
ſerum. no preceptũ eſt: nel rurſus ĩperat De his que ſine culpa cũ excõomua rrerant cxemptiab exxoinn⸗

ſC Cũ g. cogi non

fieri quod dominus prohibet: exe

nicatis cõmunicant.

nicatione. licʒ cõmunicarent

pñt.quid ſi eps di⸗ crabilis ſit oĩibus qui diligüt deü. O TMoniã multos peccatis no/ excõmunicatis. quidã ſim-
cat ercõico te.⁊ ab Itẽ: 18 qui preeſt ſi preter uolunta ſtris exigentibꝰ pro cauſa ex plices credebãt ſe excõicatos
ſoluo te. an poniꝰ ſit tẽ uel preier quod in ſctis ſcriptu/ cõmunicatiõis perire quotidie cer ſi cõi carent dominis ſuis vel
excõicatus q; abſo⸗/ ris euidenter precipit᷑ uel dicit ali nimus: partim ignorantia: partiz vxoꝛes maritis.nec tamẽ pe

lutus? due hic ſnie
vident. ſicut plura
ſunt pcepia iudicũ
ut ey de do.⁊ cõtu.
cũ dilecti.ſicut plu⸗
res ſunt ſtipulatio⸗
nes cum pꝛomitta⸗
tur hoc ⁊ illud. ff. ð
yerbo. ob. ſcire de⸗
bemus. et. l. quod

quid uel imperat: tanquã falſus te
ſtis dei aut ſacrilegus habeamr.
CCũ ergo ſubditi excõicant᷑ iõ:
quia ad malum cogi non poſſunt.
tunc ſententie non eſt obediendũ.
qꝛ iuxta illud gelaſi nec apud deũ

nimia ſimplicitate: parti timore:
partim etiam ex neceſſitate deuicti
miſericordia anathemansꝰ ſenten
tia ad tempusꝰ:prout poſſumus tẽ
peramusꝰ. apoſtolica itaqʒ aucto
ritate ab anathematis uiculo hos

tebãt abſolutionem. ⁊ ſic pec
cant moꝛtaliter ꝓpter ↄſcien
tiam leſam. quia oẽ quod fit
cõtra conſciertiã edificat ad
gehennã. xxviij. q.i.S. ex hiſ.
⁊ melius extra de ſimo.c.per
tuas. dat ergo hic greg. ↄſti/⸗
tutionem ꝙ tales non ſunt ex
cõmunicati habendi.⁊ expo/
ne perire pꝛopter conſcienti/

dicitur. oic ꝙ nulla eſt excõmunicatio pꝛopter ſui ↄtrarietatẽ. ſi di/
uerſe aũt ſententie ex internallo pꝛoferuniur valet vtraqʒ. Item ꝗd
dices excõmunico te. ael abſoluo:dic ꝙ ſi ante non etat excoicatus.
moeſt excomunmcatus.ſed ſi ante fuit excõicatus. modo eſt abſolu⸗
lus.io.ego dico ꝙ talis pꝛelatus pꝛeſumitur ſatuus.⁊ pꝛo eodeʒ ha
betur ac ſi non tuliſſet ſententiã. pt e de ſuc. ab inte.cuʒ dilectus.b.
Item pone. mandatũ eſt duobus ut excõmunicent aliquẽ.⁊ vnꝰ di

am ignoꝛantia facti.i.ignorauerunt eos fuiſſeexcõicatos.⁊ cũ eis ignoꝛanter
cõicauerunt ⁊ credebant ſe teneri nec petebant abſolutionem.
o ¶ Anathematis.ipꝛopꝛie ponitur.i.ſimplicis excõicationis.
p Ald tempus.ſ.futurum. . s
q Temperamus.i.tꝑata eſſe oſtendimꝰ. Eſt ergo hoc verũ ꝙ nunqᷓ; familia
excõicanda eſt ꝓpter delictũ dni.niſi foꝛte ut dixi ꝓpter enoꝛmitateʒ ſceleris.
ur.xxiii. g. i.! es. vdi dicit aug.niſi grauiſſime comouerer.nũqᷓ; encar
y 4

ℳ

filiũ pꝛo delicto pr̃is.ſʒ nõne
tota familia bonifacij fuit pꝛo
eo excoicata.qꝛ oblatiões fa
milie ſue nõ recipiebant᷑.ut.x
vij.a.iiij.miroꝛ. ſʒ dic ꝙ taãtũ
in ruboꝛẽ dni nõ recipiebant
oblationes familie.ſicut non
recipiunt᷑ oblationes raptoꝝ
Z diſcoꝛd antiũ ⁊ impenitenti
um lʒ nõ ſint excõicati.ut.xc.
di. oblationes.
a Vrxoꝛes. ſʒ nungd vir ex/
cõicaiuſ põt petere debitũ ab
vxoꝛe: dicit.h.ꝙ nõ. ſʒ ipſe te
netur reddere.qð ↄcedo.ſü ſi
petat vir mulierẽ in iudicio ⁊
ipſa obiſcit ei excõicationẽ.in
ex tenet᷑ ex ſuo officio reſti⸗/
tuere mulierẽ. cũ in hoc caſu
poſſit ei cõicare.vñ credo ꝙ;
tenet᷑ ei debitũ reddere. H in
ſcias ꝙ ſi filiꝰ eſt excõicatus
nel ſeruꝰ nõ dʒ prĩ uel dns cõi
care ei.nt.xxvij.q.i.de filia.ſi
filiꝰ ſit in ptãte pr̃is tenet᷑ fili
us cohitare ei. ſʒ ſiẽ emãcipa
t.tũc tenet᷑ filiꝰ vitare preʒ.
huic tñ obſtat.xxij.q.vlti.de
foꝛma. vbi eadẽ fide eſt ſuꝑi/
oꝛ inferiori aſtrictꝰ qᷓ ecõtra⸗
rio.Ea tñ que hic dicunt᷑ nõ
tenent in clericis.qꝛ ſemꝑ de/
bẽt vitare ſuũ epʒʒ excõicatũ.
ut. xciij.di.miratꝰ. qꝛ nõ ſunt
ita aſtricti epo viculo nature
ſicut filius pri.
b¶Scelera.i.li tales ſũt ꝗnõ
ſeruiũt ei ĩ crimĩe in quo nec
filiꝰ nec vxoꝛ excuſat᷑.ut ex ð
ſenten. excõ. inter.
¶ Siue peregrinus.ex eo.ſi
pere.
dC Bare dũmodo nõ ſit eccle
liaſticũ ſtixpẽdiũ.ut er de cle.
ex.mi.poſtulaſti.⁊ eſt.ſi.xlij.
di. geſcamꝰ.qꝛ elemoſyna nul

li ẽ denegãda.lxxxvi.d.paſce

Miteceſſoꝛ.ſacro.ſacrm
AIfoꝛe iõ reꝗſiuit ab eo qꝛ
babuit eũ ſuſpectũ el ad can
telã.
f Aſtipnlatoꝛ.i. ↄfirmatoꝛ.
g Sʒ ⁊ ſpuᷣalit᷑.ar. ꝙ ſuffiẽ

ꝙ gs nõ facit mentẽ reſcri⸗

pti.lʒ faciat õ pᷣba.ſic.xxij.q.
ij. ne gs. ⁊.q.v.hũane.ff.ð in
ins vo.quis.hic eni vᷣbotenꝰ
exceſſit fines mãdati.⁊ habe
mꝰ hic ꝙ iuramentũ ꝓ parte
valet ⁊ ꝓ parte nõ.xxij.q.iiij
inter. ſic donatio. xij.q.ij.ſi

quos.
h O Vogd.ſupple ſcripſiſti
nobis.
i Per fectos.hic hẽs ꝙ ꝑfe/
ctũ ampliꝰ põt ꝑfici.vñ lʒ mr̃i
moniũ dicat᷑ ꝑfici ꝑ carnis co
pulã.nõ iõ pꝛiꝰ fuit impfectũ.
Et ex h eſt arg. ꝙ excõicatꝰ
amplius põt excõicari.
K ¶ Anima tua.ſufficit ́̊ men
talit᷑ aligd impleri etiã ſi non
coꝛpoꝛalit adipler᷑.ut.xxiij.q
iiij. recedite. Itẽ ar.ꝙ in obli
gationibus bonefidei plus ẽ
intelligendũ q; bis expᷣmat
xxiij.q.v.ſinõ ʒ.xxxij.q.iiij.
meretrices.itẽ ar.ꝙ ſi iuraui
ãamodo nõ accedere ad ↄcubi
na meã ꝙ ꝑhᷣ nõ excluditur
mihi liciiꝰ mr̃imonialis coitꝰ
ar. xxxi.q.i.illud. nã ſi liber⸗/
ta iuranit nõ nubere.de illici/

LCau.

ſubtrabimus uidelicetuxoresſili
os ſeruos ancillas ſeu mãcipia nec

non ruſticos ſeruientes necnon

omnes alios:qui nõ adeo curia/
les ſunt ut eorum conſilio ſcelera
perpetrentur: ⁊ eos qui ignoran/
ter excõicatuis cõicãt: ſiue illos qui
cõicant cũ illis qui excõicatis cõi/⸗
cãt.quicũqʒ aũt orator ſiue pere/
grinꝰ aut niator ĩ terrã excõicatorũ
deuenerit: 1 ibi non poſſit emere
uel non habeat vnde emat: ab ex/
cõmunicatis accipiendi licentiam
damus. Et ſiquis excõmunicatis
in ſuſtenrarionem non ſuperbie ſʒ
bumãitatis cauſa dare aliquid uo
luerit non pꝛobibemus. ¶ Item
bonifacius martyr zacharie pape.
De bonifacio quůi excõmunicatis
apſeudo epiſcopis ſe non cõmuni
caturum iurauit.
VWteceſſor predeceſſoris no/
ri uenerãde memorie greg.
dum me indignum ordinauit: a ad
predicandum uerbum dei germa
nicis gentibus miſit: ſacramento
me aſtrinxit: ut canonicis et iuſtis
epiſcopis ⁊ preſ byteris in uerbo
⁊ facto ⁊ in conſenſu aſtipulator et
adiutor fierem. hoc autem cum di
uina gratia implere ſtudui. falſos
autem ſacerdotes ypocritas etſe/
ductores populorum uel corrige
rem ad uiam ſalutis uel declinarẽ
⁊ abſtinerẽ a communione ipſorũ.
quod ex parte ſeruaui: et ex parte
cuſtodire ⁊ implere non potui:ſed
Iſpirimaliter ipleui ſacramentũ:
quia in conſenſum ⁊ in conſiliũ eo
rum non uenit anima mea. corpo/
raliter autem omnino abeis abſti
nere non potui. dum enim ueniſſẽ
ad principem francorum cogente
eccleſiarum neceſſirate non tales
repperi quales uolui: ſed tamen i
ſancta cõmunione corporis chꝛiſti
illis non cõmunicaui. ¶ Item za
charias pa. boniſacio maripri.
Excõmunicatis nõ communicat:
qui eis animo non conſentit.
6 Vodꝰ predeceſſor beate me
morie gre. huius ſedis apo
ſtolice preſul dum ad predicandũ
uerbum euangelu tuaʒ miſiſſetfra
ternitatem in germanie parubus
gentibus illis paganis: ⁊ uerbo

pollicitationis illam uoluit ante eẽ
munitam ita ut orthodoxos epi

ſcopos preſbyreros uel quoſcũqʒ
reperire potuiſſes in uerbo exhoꝛ
rationis perfecios amplius cõfir/
mares: ⁊ eis cõmunicares: quod
7 factum eſt. Si quos uero ſedu/
ctores epiſcopos aut pſeudo pre/
ſoyteros a recio ſidei tramite de/
uiare repperiſſes: nulla nbi cũ eiſ
eſſet cõmunio:quod te deo ſolatiã
te uſqʒ ad preſens ſpiritualiter ſer
uaſſe ↄfeſſus es:uel ſi omnino per
principalem ⁊ humanum fauorem
gentis francorum dum ad eos ac/
ceſſiſſes corporaliter abſtinere nõ

potuiſti cogẽte eccleſiarum dei ne
ceſſitate: ⁊ tamen in eorum conſi/
lio ⁊ cõmunionis conſenſu anima
tua nõ eſt coinquinata. itaqʒ pꝛo/
pter hoc quod cum eis conuerſa/
tus es non conſentiens iniquitati
eorum nullum tibi eſt detrimentũ
coram deo. & Excõmunicationiſ
autem forma ⁊ modus atq; recon/
ciliationis hic eſt.
Dodus a foꝛma excõicationis.

Ebẽn. xii. ſacerdotes epiſco

pum circumſtare: ⁊ lucernas
ardentes in manibus tenere. quaſ
in concluſione anathematis uel ex
cõmunicationis pꝛoiicere debent
in terram ⁊ conculcare pedibus:
deinde epiſtola per parochias mit
ta tur continens excõmunicatoruʒ
nomina cauſaʒ excõmunicatõis.
Item ex con. auraſico.
De eodem.
Anonica inſtituta ? ſanctorũ
partrum exempla ſequẽtes ec
cleſiarum dei uiolatores auctori/
tate dei ⁊ iudicio ſancti ſpiritus a
gremio ſancte matris eccleſie et a
conſortio totius chriſtianitatis eli
minamus quouſqʒ reſipiſcant ⁊ ec
cleſie dei ſanſfaciant. ¶ Item ex
eodem. odus reconci
liationis excõmunicatorum:

CU Am aliquis uel excõmunica
tus uel anathematizatus pe/
nitentia ductus ueniam poſtulat:
emendationem pꝛomittit: epiſco
pus qui eum excõmunicauit ante
lanuas eccleſie uenire debʒ:⁊ xii.
preſbyteri cum eo qui eum hinc ⁊
inde circumſtare debẽt: ſi ille ter
re proſtratus ueniam poſtulat ⁊ de
futuris cautelam ſpondet: tunc
epiſcopus apprehenſa manu eius
dextera in eccleſiam illum intro/
ducat: et communioni chriſtiane
reddatur: et ſeptem pſalmos peni
tentiales decantẽt: ⁊ cum iſtis pre
cibus kyrieleiſon. ⁊ pater noſter
ſaluum fac ſeruum tuum. oratio:
preſta queſumus domine buicfa/
mulo tuo dignum penitentie fru/
ctum:ut eccleſie iue ſancte a cuius
integritate deuiauerat peccãdo ad
miſſorum ueniã conſequendo red
datur innoxiꝰ.per. Preſbyte
ris vo qui excõmunicati ſacruʒ mi
niſterium ↄtingere preſumũt que
penitentia ſit imponenda ioannes
vui.clero ⁊ ordini ſalonitano ſcri/
bens diffiniuit dicens.
Que ſit penitentia ſacerdotũ qui
excõmunicati ſacrum miniſterium
contingere preſumunt.
(. Eillis preſbyteris qui tem/
pore ſancuſſimi predeceſſo/
ris noſtri domini pape nicolai ex/
cõmunicati ſacrum miniſteriũ con
tingere preſumpſerũt.ipſi in ſe dã
nanonis ſicut canones ſtatuerunt
ſententiam inmilerunt: ramen quia
miſeratio apoſtolica ueniam ſolet
preſtare correctis:ob multimdinẽ

tur. ff. de iure pat
achgere. 5. vl.

1 O Ebẽt. ſʒ cum
dicit excõico

te. videt᷑ de mino
ri ſit ĩtelligẽdũ ar.
e de cen. ex parte.
ff. de le. iij. uũmis.
7. ff. de reg. in. ſep i
obſcuris. fl. de pe⸗
nis. ſi pᷣſeſ. Nã ma
ioꝛ ſemꝑ ſpecifican
da eſt. ar. iij. q. iiij.
engeltrudã. io. ſed
certe a verbis non
eſt recedẽdũ.ut. ff.
de le. iij. non aliter.

m Coculcare. nec

poſtea ſument ad
aliquẽ vſum ſed fo⸗
ras ꝓijciẽtur.ut ſal
infatuatũ.ij.q. vij.
non omnes.
n Anonica. vi
olatoꝛes.pi⸗/
detur hic ꝙ oẽs ſa⸗
crilegi ſint ipſo iu⸗
re excõicati.ut ex ð
ſen. ex. cũ pꝛo cau⸗
ſa. bim hoc eſt cõtra
xvij.q.iiij. qſquis.
xij.q.ij.indigne.di
cas ꝙ violatoꝛeſ ec
cleſiaꝝ ſunt ipſo in
re excõicati.alij nõ
ut e de ſentẽ. ex. cõ
queſti. ꝛ. xvij. q.iiij
oẽs.⁊ hic de illis lo
quitur.
0 Vm aligs.
⁊. xij. ar. ꝙ i
reſtitutione epi vel
clerici tot intererũt
epᷣi quot fnerũt in
depoſitiõe. de boc
xxxv.q.ix. veniaʒ.
RP Et de futuris.

ſie. e de ſen.excõ.ex

tenoꝛe.
q Cantelã.ſimili
ter ab heretico re⸗
uertẽte regꝗrit᷑ iura

mentũ qð ð cetero

nõ labet. ut.i. q. vij
quotiẽs.⁊ ab incen
diario.ut.xxiij.q.
viij.peſſimã. ſimili
ter in quolibet hoꝛ/
rẽdo crimie iurabit
penitẽs ſe nunqᷓ ſi⸗
mile cõmiſſux.xij.
q.ij. de viro. nõ tñ
idẽ credo faciendũ
in quolibet moꝛta/
li peccato.ſʒ cũ ho⸗/
die ſimplicit᷑ rerbo
gs põt excõicari.ut
ex ð eo ꝗ fur.oꝛ.re.
c.i.videtur ꝙ ho⸗/

die ſimplici vbo po
teſt abſolui ꝗqſ.quia

ois reſꝑ q̃ſcũqʒ cᷣ
Zhit. ꝑ eaſdẽ diſſol
uit. ut er ð reg. iu.

ois res.
x1 E illis. ſtatu

eruũt.5. eo. ſi
gs ebus. Z. vbi eis
negat ſpes reſtitu⸗
tionis. ſed nõ neg⸗
tur qui a papa pol⸗
ſint reſtutui.

tis nuptis intelligi

üin.

Uenpoet
mni
Indaßk
eſid
onte

Eelline
oer
anbe
umg
Allcen
len

mit

Ahſit

mier

ſient⸗

(ine

gitn

iknn

nlai
ſeten
tüin
Phol
itn
lnr!
fifnil
Rinr
luniſee
onnes
hen
Nnnun
utbege
cginp
eniri⸗

giicer

Giint
3 ſcn

a ¶ Saginati. pingue

XII.

yerbũ de pĩgui ĩtelleetn pceſſit. xliiij. di. .. fi.

b Anctis.ignoꝛãtia craſſa.qꝛ vᷣe ignoꝛãs nõ eſſet excõicatus.
2 vñ lex dicit. ſcientiã nõ ignoꝛantiã volumꝰ obligari.
cCTimoꝛe.ex qð me.ca. ſacrits.. .
d Aut negligent.nota negligentiã cõparari volũtati.ff. de re.iur.

l. late culpe.
e oertione. ſed
ne ꝙ aliquis lai/
cus iurauit ſe alij
laico ſatiſfacere.pꝰ
abſolutionẽ vult ei
ſatiſfacere coꝛã ſe⸗/
culari indice.nũꝗd
uder ecliaſticne
teſt cognoſcere
de iſta ſarlfactioe.
cum illa ſit cã ciui⸗
lis. ſic ar. ex. de do⸗

na. inter vi. ?S⁊ vxxo.

de pꝛudentia. ex ð
coniu. ſer.c.Iʒ. vbi
iudex eccleſiaſticuſ
de libert ate cogno⸗
ſcit ⁊ ꝓnũciat.⁊ iu
dex eccliaſticus de
cauſa natiuitatis co
noſcit. er qui.fi.
int le.l. latoꝛ.

placuit. G. induxit

rene clicos litigates de
RHRZ ppꝛijs rebꝰ. ſed qꝛ
ſdeiniti dubitari poſſet. an
D poſſet clerici habe/
A ree pꝛopꝛia. i ponit
. hãc cãm.in qᷓ que/
Cnt rit an clici poſſint
ꝓpꝛia poſſidere. et
lini an poſſint res eccle
Hürnr ſie aliẽare. ⁊ an poſ
arti ſint ↄdere teſtamẽ
9 An vtriqʒ. i. ec⸗
rin ie 2 ſacerdotil
MZ Lericos.in
hac pᷣma gõ
D ne. ſ. an clici
poſſint ꝓpꝛia habe
Pberne B. alle *
ir nin re. D. allegat p 70
Iddeinge ſoluit in illo
niſn· S. cu g. ? male. die
*M oñt habere ꝓpᷣa
igenn niſi renüciauerit ꝓ
nt pis. j. e. q. i. ſint ma
nimn⸗ nifeſte. iz H nota q;
unn, in pᷣmitiua eccleſia
vanit, oẽs credentes ſiue
iule⸗ clici ſiue laici nihil
hinci pꝛij poſſidebant.
eſitt cõia erat oia ſᷣm
olhtd/ Q.i.
Holbun⸗ loquit. ſ. e. c. ij.
nſcß ſiq capitu la ↄtrari⸗
liit um dicaãt. loquunt
tin, de ↄſilio. nel bm tẽ⸗
olſen pus pᷣmitiue ecclie:
wede uel de his ꝗ tacite
lin ncl expᷣſſe renũcia⸗
N werint ppꝛijs.
i ü Omſ. ab ad
uln oleſcentia in
ſeinz⸗ clicis expectantur.
6 xviij. anni. æ tunc
i querit an velint ĩ ſe
chi culo pſeuerare. ut
i S. di. xxviij.ð his.ĩ
ſet monachis. xiiij. ut
n ſ. xx. q.i. illud.
n

miſericordte illius hanc indulgen
tiã expibemus:ut ſancta cõmunio
ne ſaginati ſtudeant tribus annis
continuis per hebdomadaʒ omni
no ⁊ a carne penitus ieiunare ⁊ ul/
tra lugẽda nequaquam cõmittere.
Nui autem excõmunicatis cõi
cant pro mõ peccgti penitẽtie mo
dum accipiant. Unde urbanuſ
ii. genebaldo conſtantienſi epõ.
Pro modo peccati puniãtur:qui
excõmunicatis cõmunicant.

Quneris quippe canonibꝰ cau

tum conſtat:ut qui cum excom
municatis cõicauerit excõicetur:
ipſius tamẽ penitentie atqʒ abſolu
tionis modos eo moderamine de
creuimus:ut quicũq; ſeu ignorã/
tia ſeu timore ſeu neceſſitate cuiuſ
quaʒ negocii maximi ⁊ maxime ne
ceſſarii eorum ſe conuictu ⁊ ſaluta
tione oratione oſculanione ↄtami/
nauerit:cũ minoris penitentie me
dicina ſocietatis noſtre participa/
tionem ſortiantur. eos vo qui aut
ſpontanee aut negligenterꝰ incide
rint:ſub ea uolumus diſcipline co
ertione ſuſcipi:ut ceteris metuſin
cutiatur.

—
g.

Vidaʒ clerici ꝓpria
reliquere uolunt: de
ſuis ⁊ eccleſie rebus
teſtamentum confici
unt. de rebꝰ eccleſie
nõnulla largiunmr.

*

MWogdo primuʒ queritur utruz

liceat clericiſ ꝓpriũ haber̃. ¶Se
cundo:an res eccleſie que ab eis
date ſunt: poſſint ↄſtare aliquafir/
mitare eis qii eas acceperunt.
Tertio:ſi ante tẽpus ordinatio

nis ſue qui nihil babere nideban/

tur:a poſt ordinationẽ aliqua inue

niſſe noſcunt᷑:an poſſint ea relique
re quibꝰ uoluerĩt an nõö. ¶ Quar
og de ſuis? eccleſie rebꝰ aliqua
acquiſiſſe noſcunt᷑:an utriqʒ com⸗
muniter: an ſingularit eccleſie uel
ſacerdoti iure ꝑueniant. ¶ Quin
to:ſi teſtamemũ liceat eis ↄficere.
Tericos nibil poſſidere

bus iubet᷑ ait enim tolera
mum concilum.
mpuberes ? adoleſcetes in vno
conclaui manentes probatiſſimo
ſeniori deputentur. .
Mnis etas ab adoleſcẽtia
in malũ prona eſt.nibil icer/
tius quã uita adoleſcentiũ.ob hoc
conſtituere oportuit: ut ſiqui ipu⸗
beres aut adoleſcẽtes in clero exi/
ſtunt.omnes in vno conclaui com
maneant: ut lubrice etatis annos
non in luxuria:ſed in diſciplinis ec

debere multis auctoritati

W

aſtio.)

i 7 3

liꝛ Pꝛobatiſſimo.pupillus enĩ apud tales educari debetꝗ nõ inſidient᷑ eius

pndicitie.ut. ff.vbi pu. edu.de.l.pe.vel dic ſenioꝛi.i.pᷣſbytero.lxxxiiij.d.poꝛꝛo
Magiſtrũ.nota ꝙ mgf̃ ꝑhibere dʒ teſtimoniũ de vita diſcipuli.ſimiliter ð
eiꝰ doctrina.ut.C.de aduoca.diner.iudi.l. nemini.ſic domeſtica teſtimonia
qñqʒ admittunt᷑.ſic ⁊ pater ꝑhibet teſtimoniũ de filio.xx.q.iij.pñs.ſic ⁊ aliaſ

cleſiaſticis agant: deputati ꝓbatiſ
ſimo ſeniori quema magiſtrũ do
ctrine et teſtem uite habeant: ꝙſi
gliqui ex his pupilliꝰ exiſtunt: ſa/

cerdotali tutela foueantur: ⁊ urui,/

ta eorũ a criminibus intacta ſit: et
res eoꝝ ab iniuria impioꝝ.qui au
tẽ his preceptis reſultauerint mo
naſterio deputent᷑:ut uagantes ani
me ⁊ ſuperbe ſeueriori regula di/
ſtringantur. Itẽ clemẽs in epi/
ſtola. uii. mnibus clericis
cõmunis eſt nita ſeruanda.
Ilectiſſimis fratribus ⁊ con
diſcipulis hieroſolymis cum
chariſſimo fratre iacobo et coepi/
ſconpo habitantibus clemẽs epiſco
pus. Cõmunis uita omnibus frẽs
neceſſaria eſt: ⁊ maxie hiſqui deo
irreprehenſibiliter milirare cupi/
unt:⁊ uitã apoſtolorum eorũqʒ di
ſcipulorum imitari uolunt. cõmu/
nis enim uſus omniũ que ſunt in
hoc mundo omnibus eſſe hoibus
debuit: ſed per iniquitatem alius

hoc dixit eſſe ſuum:a alius iſtud.⸗

ſic inter mortales facta eſt diuiſio.
deniqʒ quidam grecorũ ſapientiſ⸗
ſimꝰ bec ita ſciẽs eſſe cõia debere:
ait amicorũ eẽ cõia oĩa.in oĩbꝰ aũt
ſunt ſine dubio 1 coniuges ſicut
inquit: non poteſt diuidi aer neqʒ
ſplendor ſolis: ita nec reliqua que
cõmuniter omnibꝰ data ſunt ad ha
bendum diuidi non debere ſed ha
benda eſſe cõmunia: vnde ⁊ domi
nus per prophetã loquitur dicẽs:
Ecce quã bonũ ⁊ quã iocundũ ⁊c̃.
iſtius eniʒ conſuetudinis more re
tenti etiã apoſtoli eorũqʒ diſcipuli
ut predictuʒ eſt una nobiſcuʒ ⁊ uo
biſcuʒ cõmunem uitam duxerunt.
ut enim bene noſtis erat multitudi
nis eorum cor unum a animaunaꝰ
nec quiſquã eorũ aut noſtrũ de biſ
que poſſidebant aliquid ſuum eſſe
dicebat:ſed omnia nobis ⁊ illis cõ
munia.nec quiſqnã egens erat in/
ter eos.omnes vo qui domos uel
agros poſſidebant: uẽdebant eos
precia eoruʒ reliquas reſquas
habebant offerebant ponentes an
te pedes apoſtolorũ:ſicut nobiſcũ
quidam ueſtrũ cognouerunt ⁊ ui/
derunt.a diuidebatur ſinguliſ pro

ut cuiqʒ opus erat. Ananias autẽ

uir auſterus ⁊ ſaphira uxor eiuſqꝛ
niẽtiti ſũt apoſtolis de precio agro
rum ſuorum quos uẽdiderantno/
bis preſentibus in conſpectu om/⸗
nium circumſtantium a conſpectu
apoſtolorum propter peccatũeo
rum ⁊ mendacium quod fecerunt
mortui delan ſint ãbo. Cetera que
de talibus cognouim?ꝰ? nidimus
nec recordanõe nec demõſtratiõe

ij. q.vij. cũ paſtoꝛis.⁊.j.q.e.
manifeſte.ij.q.i.deꝰ oĩpotẽs.

m Pupilli. hic de laicis loꝗ⸗

tur ꝗ ſũt cõmendati eccleſie.

m Pupilli. pupilli oꝛphani

vidue liberti miſerabiles ꝑſo⸗
ne ſpectãt ad indiciũ ecchaſti
cum.ut. lxxxvij.di.c.i.⁊.ij.et
C.qñ iperatoꝛ inter pu.⁊vi.
l. vnica.S.ꝙ ſi pupilli.⁊.xvi.
q.i.generaliter. que hic ꝓcõ
trario ſignat᷑. Sʒ de tutela.i.
pꝛotectione credo ꝙ ſint ð fo
ro vtriuſqʒ.

n O IYlectiſſimis.ſex ratio

nibus ꝓbat oĩia eſſe cõ
munia. ⁊ nota ꝙ papa hic ſe
poſtponit ſic poſtponit᷑.S.xc
vij. di. victoꝛ.

o Omniũ. vñ tullius. dulciſ

ſima rerũ poſſeſſio cõmunis
eſt. ⁊ dicit philoſophꝰ.quietii
ſime viuerẽt hoĩes ĩ hoc mũ⸗
do.ſi de medio ſublata eſſent
duo vᷣ̈ba.ſ.meũ ⁊ tuũ.

p ¶ Sed ꝑ iniquitatẽ.i.ꝑ ↄſue

tudinẽ iuriſgẽtiũ equitati na⸗
turali ↄtrariã.ne ſit cõtra.Sẽ.
di. viij. c.i.uel ꝑ iniquitatẽ.i.
per ſollicitudinẽ ut ibi.facite
vobis amicoſ de mãmona ini
quitatiſ.i.dc pecunia que pex
ſollic irudinẽ eſt queſita.xiiij.
v. S. ſed H̊ multipliciter.

q Et coniuges.non quo ad

1

1

t

vſum carnis.ſed quo ad vſuʒ
obſequij.vel quo ad dilectio⸗
nem.xxxi.di.omnino.Et eſt
ar. ꝙ verbũ generale genera
liter intelligendũ eſt.xix. di.
ſi romanorũ. 2
Aer. aer cõis dicit᷑ quo ad
vſũ.ut inſti. de rerũ diui. .i.
ſed quo ad ius edificãdi cuiꝰ
eſt ſolũ eiꝰ eſt aer vſqʒ ad ce/
lum. nt.ff. qð vi ant clãa.l.ulti.

in fi. põt enim edi ſficare hõ q
alte velit dũ tamẽ nõ excedat

vſitatũ modũ altitudinis.nit
F edi.pꝛi.l.i.
oꝛ vnnʒ ⁊ anima vna.ſ.
ut ſint vniti viculo charitatiſ.
HBe his que poſſidebant.
ergo aliquis poteſt poſſidere
rem cuius nõ poteſt habere
pꝛopꝛietatem.ar. cõtra.ex de
reſcrip.cauſam.ſed dic poſſi/
debãt.i.detinebant.ſicnt ſer-
nus dicitur poſſidere.ff.ð ac
qui.poſ.ꝙ ſeruus.

WEt aphira. ſ. xxiij.q. viij.
egi. æ.c.petrus.
x G

Pꝛopter peccatũ.pꝛopter
peccatum moꝛitur quis citiꝰ.
ut.xxiij.q.iiij.ea vindicta.

y Rec recordatiõe.alias re/

tractatione.

Pꝛecipimuſ. i. monemus.
ſimile.xxviij.q.i.ſic enim.vi/
det᷑ iñ ꝙ h̊ fuit pᷣceptũ qꝛ pꝛi/
mitiua ecclia h̊ potuit pcipere
ſicut ↄtinentiã.ſʒ ſi h hodie pᷣ
ciperet᷑ defoꝛmaret ſtatuʒ ec-
cleſie vlis.qð nõ dʒ ec.i.q.vl.
⁊ ſi illa. vel dic ꝙ pceptũ erat
eis ꝗ tũc renũciauerũt ꝓpꝛijſ
nõ alijs.xvij.q.i.c.i.
bEceſſaria.i.vtilis ⁊ ho⸗/
Leé neſta.
c ¶ Clanſtra.idẽ dr de ↄſe.d.
v.in oĩbꝰ.S.di.xxxij.pter.
d ¶Qflicine. S. di. xxxii. ſi ꝗd
Fo. S.S.i.q.ij.ſacerdoſ. .j.e.
qꝛ tua.ſʒ ibi loquit̃ de ecclijs
collegiatis.hic nõ.vel ↄſuetu
do diuerſaꝝ eccliarum ſoluit

4*

contrariũ.

C. Vlla.in atrio.i. in cimi⸗

terio. qð habebit. xl. paſ
ſus in circuitu ecclie maioꝛis
capelle uel minoꝛis eccleſie.x
xx.ut.j.xvij.q.iiij.ſicut anti/
quitꝰ.ſic palatiũ imperatoꝛis
nõ eſt pᷣuatoꝝ parietibꝰ coar
tandũ. C. de oper. pu. gcũqʒ.
Lericꝰ.nitat᷑.ar.a noiſ
interpꝛetatione.xvi.q.

ĩ.ſi cupis.noĩa enĩ dñt eẽ ↄſo⸗

na rebꝰ.inſti. de dona..eſt ⁊
aliud.
g. Si anxꝝ.nõ tñ eſt peccatũ
hre diuitias ſi adſint bona o/
pera.ut.xxx.di.H̊ ſcripſimꝰ.
z tũc eſt peccatũ ſi ꝓpter eas
iuſticia deſerit.ſ.eo.habebat.
uel cũ hõ ĩ eis ſpem ſuã ponit
ut.viij.q.i.ſunt in eccleſia.

b ¶ Et funiculꝰ.funiculaſ hic

or menſura qdã q̃ diuidebat᷑

hereditas pꝰ funꝰ defũcti hmm

ſllud.funes ceciderũt mihi in
pꝛeclaris.⁊ drĩ a funere.
i Mon accipio.monachꝰ tñ
ſuccedit i hereditatẽ. ut. xix.
g.iij.nõ liceat.⁊ ecclia noĩe ei
us recipit.ut.xviij.q.i.c.i.vñ
ouidiꝰ.alteriꝰvires ſubtrahit
Allter amoꝛ
K« Inter ceteras. ſʒ ſingula/
riter.⁊ eſt ar. ꝙ clerici no dñnt
partiri hereditate cũ fribus.
1 O Di poꝛtio. neceſſitatis
ideſt ſollicitudiis.
m Officia.ſ.ſecularia.
n Decerpit᷑.ðſic.xcix.di.ecce
o Abdicatio.quo ad carna⸗-
lem affectum.
p 9 Do ſunt.videlicet con
uerſi. ↄuerſi oẽs dicun
tur eccliaſtice ꝑſone. ut.xvij.
q.iiij.quiſꝗs.⁊ vᷣberãs talẽ in
cidit in canonẽ. ex de ſen.ex.
nõ dubiũ.⁊ habebũt habituʒ
illoꝝ cũ quibꝰↄnerſantur.nt
xvj.q.vij.in nona.⁊ lʒ ↄuerſi
hic dicant᷑ deo denoti.non tñ
tenent᷑ ↄtinere.nã quidã tali⸗
um ꝓſitent.quidã nõ.nt.xx⸗-
vij.q.i.nt lex. nã accoliti ſunt
eccleſiaſtice ꝑſone ⁊ tñ nõ te⸗
nẽt᷑ cõtinere.ut.xxxij.di.ſi ꝗ
eoꝝ.qꝛ poſſunt ↄtrahere ma⸗
trimonium legitimũ.itẽ lʒ.tẽ⸗
plarij ſint eccleſiaſtice perſo⸗

Lan.

digna ſunt. quapꝛopter hec uobis
cauenda mandamus ⁊ doctrinis ⁊
exemplis apoſtolorũ obedire pre
cipimus:quia hi qui eorum man/
data poſtponunt: non ſolum rei ſʒ
etiam dei extorres fiunt: quando
nou ſolum uobis cauenda ſed om
nibus predicanda ſunt. unde con
ſilium dantes ueſtraʒ prudentiam
hortamur:ut ab apoſtolicis regu/
lis non recedatis:ſed cõmuneʒ ui

tam ducentes ſcripturas ſacraſre

cte intelligentes que bene nouiſtiſ
adimplere ſatagatis. . Item en/
genius papa? leo. ix.
Juxta eccleſiam clericorum clau/
ſtra conſtituantur.
Eceſſaria etenim res exiſtit
uut iuxta eccleſiam clauſtra cõ
ſtituantur in quibus clerici diſcipli
nis eccleſiaſticis nacent.itaqʒ om
nibus unum ſit refectorium ac dor
mitoriuʒ ſeu cetere officine ad uſꝰ
clericorũ neceſſarie. Miniſtri vo
poſt epiſcopũ ſuper eos eligantur
quoruʒ uita atqʒ doctrina ilos po
tius exornet quam dehoneſtet.
NMec in atrio eccleſie alia edifi/
cia niſi clericoruʒ ponant᷑. Un
de nicolaus papa.
Nec in atrio eccleſie niſi clericorũ
ediſicia ponantur.
Alla ediſicia in atrio eecle/
ſie ponantur niſi tantum cle/
ricoꝝ. S Itẽ hiero.ad nepotianũ
Clericus nihil ſeculare poſſideat.
ericus qui chriſti ſeruit ec/
cleſie interpretetur primũ uo
cabulum ſuuʒ ⁊ nominis diffinitio
ne prolata nitatur eſſe quod dicit᷑.
ſi eni cleros grece latine ſors ap/
pellatur: pꝛopterea clerici dicũtur
quia de ſorte domini ſunt.uel quia
ipſe dominus ſors:ideſt pars cle/
ricoruʒ eſt.⁊ quia uel ipſe pars do
mini eſt uel dominũ parteʒ habet:
talez ſe exhibere debet:ut ipſe poſ
ſideat dominũ a ipſe poſſideatur a
