parte dlegat Sranne JI quis nõ dicã raꝑe: ſʒ attẽta⸗/
wrnge alije I re tãtũ mrimonii iſgendi cau

a Etrus.qꝛ er
.ranit.nam io

nõdũ ꝓnũciat oꝛe:a tñ deꝰiã audit

ſa ſacratiſſimas uirgies auſus fuę/
rit capitaliferiet᷑ pena. . De li⸗

pemi exilii ſpecialiter ſuſtinebit.
ſe cituris etiã pꝛouĩciarũ rectoꝛibꝰ⸗
qꝙis ſub cuiꝰ adminiſtratõe aliꝗd

hbmõi fuerit attẽtatũ ꝑtis bonoꝛum

dimidie ꝓſcriptõem ⁊ penã exilii
ꝑ quinquẽniũ ſuſtiebit.Item li
bꝛo ix. tit.ad legẽ iuli. maieſtatis.
—0O Aiſquis cũ militibꝰ cogita

uerit:eadẽ.n.ſeueritate uolũ

tatẽ ſceleris qua effectũ puniri iu
ra uoluerũt. Iteʒ ad legẽ coꝛne.

de ſicca. Si quis cũ telo ambula
uerii hõis necandi cã:ſicut is qui

hoĩeʒ occiderit:uel cuiuſ dolo ma
lo factũ fuerit ↄmiſſuʒ legis coꝛne
lie de ſiccariis pena coerceatur.
¶Inpꝑatoꝛ valeriꝰ 1 gratianus.

ſacerdote.j.e.quem penitet.
in fi.in uoto nirginitatis quo
ad aureolam.ar.xxxij.q.v.ſi
paulus. Iteʒ in caſu.ſ.in cau

tione indicio ſiſti.exira de eo

qui mit.in poſ.c.i. Iteʒ fallit
in malis: quia aliud in nia:ali
ud in iuio.ar.cõtra.j.e.ſi cui.

T in alijs operibus que uolun

tateʒ promouent:ut ſunt mar
tyrium ⁊ predicatio.iteʒ hoc

intelligas in preſentibus: nõ
in preteritis.ſi enim uolo me
bona feciſſe:non tamẽ perin-

de eſt ac ſi feciſſem. Iteʒ nec
in futuris.naʒ ſi ꝓpono paſt
annuʒ me iturnʒ hieruſalem
non perinde eſt ac ſi mõ ireʒ.
Iteʒ i hoc mũdo nõ ĩ futuro.

qꝛ hõ facile coꝛruit. bꝛo eo.ti.de poſtulando.imꝑatoꝛ
ſ. di. iij. ille rex. leo ⁊ an. nicoſtrato pꝛefecto.
b Aui dixerit.x S Emo uel in foꝛo magnitudi
forte cõfeſſus E: uel nis tue uel in ꝓuiciali iudi/
cui cõfiteret᷑ cũ oẽs „„ id quẽquã iudicẽ˖
a fide receſſiſſẽt.vel cio:uel apud quequa iudicẽ acce/
forte tũc nõ erat fac

ta inſtitutio confeſſionis que modo eſt. aliam rationeʒ aſſignat gra
tianus.j. e. 5. bis auctoritatibus.
c Satiſfactioneʒ. interiorem. alias cõtra. s.l. di. vt cõſtitueretur.
d Non lego.? ſia intelligitur obmiſſuʒ qð non inuenit expreſſuʒ

xxiiij. q.ij.legatur.ff.de uer.ob.quicquid.ar.contira de con. di. iiij.
quando a hieroſolymis.

e L Achryme.interiores.i.in quo bʒ tantaʒ erubeſcentiaʒ ut ad la

chrymas uemiat occulte etiaʒ non coram ſacerdote. .
ſ Qð.i.quia.ſ.e.quem penitet.quia pars eſt penitentie erubeſcẽ⸗
lia.ut ibi.uel ad litteram. R
Confiteri.in publico cum ſit occnltum.uel quia cũ pudore ⁊ ne
recundia confitetur quis:quod ſemper debet fieri:qꝛ pars eſt peni⸗/
tentie erubeſcentia.ut.j.e.quem penitet. .
b 8 Acrificium. contritum. non eſt contr tum ſi confiteri con/
temnit. xxij. q.i.c.ulti.j.de con.di.iiij.non dubito.

i Non deſpicies.i.acceptabis.ſicut ſacri non cenſeni canones.i.

prohibent.ij.q.v.conſuluiſti.

1 O Ixi confiteboꝛ. venia eim non concedit᷑ niſi penitenti.xxiiij

A.ij. legatur. ſicut iuramentũ non remittitur niſi iurare volẽ
ti.ff. de iureiur. remittit. nec eiimputatur licet contrarinʒ acciderit.
ff. ne an. lega. menia. ar. xliij. di. epheſis.
mpietatem.hoc exponit gratianus. Ec. H. ſimiliter.
m &. Promiſſionem.i. voluntatem confitendi.hn.
n Bimiſerit.remiſſio tamẽ peccatornʒ precedit cordis cõtritionẽ
non eim põt quiſꝙ uere cõfiteri niſi prius habeat fideʒ per dilectio
nem cooperanteʒ. dicũtur ergo peccata dimitii per cotritioneʒ. hoc
eſt per id quod facit cordis cõtritionem.i.per charitatem.⁊ nota 7
hec oia ſimul ſunt tẽpore.iuſtificatio.conttitio.dilectio remiſſio.ſʒ
quedam tamen ex bis naturaliter precedũt æ priora ſunt natura.

neceſſe eim babeo intelligere ꝙ br ius quis habest gratiam q; con-

teratur. precedit ergo gratia:ſequitur dilectio.quonia qui gratiam
hʒ diligit. j. e. oẽs. dilectioneʒ ſequitur cõtritio:qui eim diligit cõteri
tur.ſequitur remiſſio.qui eim conteritur ei remittitur. Jo.
oc Ipſum.i.quod uult confiteri. . .
p& Pronüciare. S. xvij. q. ij. nos. Hotum eim pro oꝑe reputat᷑.nt
hic L. ſ. di. vi. in prin. x.j.q.v.qð deo.hoc tñ non ẽ ſimpliciter verũ.
naʒ in quibuſdam caſibus ẽt in bono plus eſt ad factum pernenire.
ut in baptiſmo.j.de con.di.iiij.ſine penitẽtia.naʒ ibi plus nalet bap

ar. xiij/q.ij.in preſenti. de cõ
. . ſe. di. i. in preſenti.⁊ eſt ar.ꝓ
aduocatis.non eĩʒ demit̃ premiũ uel ſalariuʒ adnocare nolentinec ualẽti.ut
ff. de uar. ⁊ extraor. cog.l.i.S.pe.ar.xlvij.di ꝙ ad nos.ar.cõtra predicta. ex/
tra de eo qui mit.in poſ.cã rei ſeruã.c.i.ff.loca.ex cõducto.ꝭ.itẽ ſi.di.lxxxvi.
nõ ſatis.⁊ ẽ ſimile buic quia ſufficit ꝙ ſernus bona fide rationes reddat:⁊ ſi
non ad plenuʒ.ff. de condi.⁊ demon.quis.
G Jquis.ꝑ hanc.l.⁊ ſequentes ꝓbat a ſimili ꝑ cõtrariũ peccata ſola nolũ
tate ↄtrita deleri ⁊æ uotuʒ pro opere reputari.nã ſicut in bono remune/⸗
ratur ſola uoluntas.ita in malo dãnatur quis pro ſola nolũtate uel noto.⁊ ſic
inducuntur he leges.
t¶Sed attentare.attentatio non fit ſine actu.j.e.ſi quis tam maſcunlum.vn/
de he leges ⁊ ſequentes ſunt argumenta ẽtpro contraria parte ⁊ opinione.
Emo. catholice.ſimile eſt qð dicit conciliũ carthaginenſe.qꝙ ſi quis ap
pellat ad indiceʒ non catholicũ dʒ excõicari.ij.q.vi.catholicus.ſʒ quar

hoc iſidelibus prohibetur cũ ⁊ indei ꝓ ſe poſtulare pnt.ar.xvij.q.iiij.iudas.
⁊ extra de iude.iudei.Rnñ.ꝙ non prohibetur alicni pro ſe poſtulare.ſed dici

tur ꝙ infideles non poſſunt poſtulare ni gerãt hoc officium.ſ.pro alijs quaſi
ex officio publico ne facultas ledendi xpᷣianos.⁊c.xvi.q.iiij.conſtituit.nel qꝛ
ſunt infames ifamia canonica. ut.vi.q.i.oẽs.
xOfficiuʒ.i.officialis.ſed quare pro peccato iudicis punitur officialis.qꝛ
ibi noluit repugnare ⁊ reſiſtere.ar.C.de appel.quoniam.ar.C.de ma. ſcri.
l.ulti.ax.lxxiiij.di.honoratus.
y Nicũqʒ.partis.ff. de interdic.⁊ rele.relegatorum.ꝭ.ad tempus.con
tra.nam ibi dicitur ꝙ qui relegantur non amittunt partem bonorum
ſed hec.l.C. corrigit illam. uel hoc eſt ſpeciale.
3 C Exilij.ĩproprie.nam exilium proprie perpetuũ eſt. ar. ff. de pu. iu.l.ij. di⸗
citur tamen tripliciter exilinʒ.ff. de interdic.⁊ rele.exilium.
O Niſquis.ð.vi.q.i.ꝭO.uerum.

bVoluerunt. hoc caſu. alias ſecus infra ea. cogitationis.uel hoc cum nolũ
tas ſuis finibus non eſt contenta procedens ad actum exteriorem.hec lex iu

lia punit uoluntatem.cornelia etiam conſiderat eã.ff.ad.l.corneliã.l.diuus.

c Si quis cũ telo.telum eſt generale nomen cuiuſlibet rei que nocere põt.

ar. inſti. de publi.in. .. tem. l. cor.
d Ambulauerit. ⁊ ita noluntas pro facto repntatur in delictis.ut.. di. li. ſi

quis poſt acceptũ.extra de cle.pug.iĩ duel.c.i.⁊.ij.⁊.ff.ad.l.cor.de ſicc.l.diuꝰ

e¶¶ Pena. ſcilicet nltimo ſupplicio.ff.ad.l.cor.de ſic.l.i.⁊ dicitur ſicca quaſi
ſeca a ſecando.⁊ eſt cultellus ferreus.inde ſiccarius qui cultellum huiuſmo
di portat ad interficiendum. B ℳ

“

4 forte.familia. que inſidias non perſenſit.? iõ dominnʒ periclitanteʒ or barleningt nel preaͤtij totius nanciſcor poſſeſſionem. f. de ac/ iu
B non adiuuit.alias ultimo ſupplicio debet puniti.C. ad ſyl.l.ulti.vel ex qui.poſ.po 1 eri. . ſricta ratione ymni Dreien. D
ſeruis tunc temporis infirmis.ffad ſyl.ſi quis in graui. p .Totiens. furtnin. ſtricta ratione hm rigoren ſecus de eqnitate. gure
nuchhoc de iſſe . iſimile eſt ſcire factum. 5 vt eo.ti.⁊ ea.l.in.ff..ſed ſi de naui.uel hoc nbi totum tollere tu⸗ Kn
b Somi. quando hec admiſſa ſunt.nam iſtos neriſimile eſt ſcire factum. Er bitotum auierre non poſſet,utin predtto d dhegien a⸗ ſuhua
xvi. di. ꝙ dicitis. extra de preſump. quanto. it.ſecus ubi totu pollet. ut in p leſt PPdeſar. lac uluni
CCBelenſt one. erapnon ybi dicit ſpſolaco⸗ cmiurd
im poterit excipi qꝛ ſi Ü2⸗— .. 1,, “ o )/ .
nos nelancilla.ulrich in i Iquis necãdi infantis piacu tẽ pernicioſt. e libidinis extra oꝛdi/ Fomiarntuſtgclint r noli
patronos. iteʒ propter hanc lu aggreſſus fuerit: ſciat ſe co⸗ nempuniuntur. Qui puero ſtu 4. P ctulinterher tende
cauſam licitum eſt dare uiro Pitali ſupplicio eſſe puniẽdum. pꝛũ abducio uel conupto comite ſed illud eſt conm zlraſs
libellum repudij uxori. C. d (EYmpatoꝛ gratianꝰ? aualerianꝰ?. perſuaſerit: aut mulierẽ aut puellã quod hic ſequiturs Atbric⸗
repu. l. conſenſu. Jo. Ifoꝛte mulier marito moꝛtis inmterpellauerit: quiue impudici/ armario. Pif
d G Janls aritane ipi paraſſe inſidias: uel quolibet tie gratia fecerit domũ pꝛebuerit q ꝙ Sed nerum ſt fnſrit
nirun anadoqʒ ſola io genere uolũtatẽ occidẽdi ha/ pꝛeciũue quo is perſuadeat dede licet totiuſ rei fu i tünin⸗
tentatio.ut hic.⁊.xxxvi.q.ij. alio genere uoluta e if capite: i miſeritet . .
ſi quis non dicaʒ.ſolus cona⸗ buiſſe inueniat᷑:uel foꝛte maritꝰeo rit: ꝑfecta flagitio puni capite: im vn erir⸗ ninen ne . ſi
tul. ut.xiiij. q.iij. qauonis mul mõ inſequit᷑ uxoꝛẽ ĩ eadẽ qõe ab oĩ ꝑfecia in inſulã depoꝛtat᷑. coꝝupti neri: in itum 13 ſ igchen
ti. ſola uoluntas.ut.xvii.q. i. familia nõ ſolũ mariti ſʒ eiiã uxo/ comites ſũmo ſupplicio afficiunt᷑. pe eim furti comit⸗ nniumn
nuptia⁊. ſola expeciatio.xiiij ris:que tñ tunc tẽꝑis donn fuerit Nem ti. de furtis. . titur: nõ tamen fur⸗ ſmlh
q. iij. kener atore 5,ſola e dtig queredü eſt ine cuiuſquã defenſlio Ulgaris eſt queſtio: an is q niactio naſeitur ff. nſ.
ro. v lae duis lene a ne. ¶ Itẽ. ff. ti. de iniuriis. l. ſed 8. ex aceruo frumẽti modiuũ ſu/ rerũ amo.·i.ar. C. Noco
Tretfio⸗ur depe. di. i. ſi qus 2J eſt queſtionis. ulerit: totiens rei furtũ faciat: an ð noxa.l.i.ſicut ecõ cti,ſini⸗
Beraneltolus auſus. ut ð pe. Jquis tã maſculũ quãfeminã uero tantũ eius quod abſtulit. Of nerloogel ſt S⸗ Uina
diſt. i.ſi quis pulſatus. ſols ſo fine ingenuos ſiue libertinos fidius totius acerui furẽ eſſe putat außinae önn⸗ aeri
licitatio: vt ð pe. di.i.ſolicii Ipudicos facere attẽtauerit iniuri nã a qui aurẽ alicuius tetigit: utin Zauieen Fͤrempi ingſie
.— it iciti it trebatius: totum eum tetigiſ n getn e mate
tores. r tonz grũ tenebit᷑. ſʒ a ſi ſerui pudicitia quit trebatius: totum eum tetig gno. C. de fur. ſigs Unltiernen
enebnr etez en. artentata it imuria loci bʒ. Atten ſe uidetur. pꝛoinde a qui dolium ſemo. mitee
tor lei ult, B.65 ſarenqui tari pudicitia dicitur: cuʒ id agit᷑ aperuit:⁊ exinde paruʒ uini abſtu r Contractauerit Wtmnnde
con1. ultl. C. fur. ut ex pudico ĩpudicus fiat. NHoſo lit: totius furtum uidetur feciſſe. ſy aio furandi.ſecus ſi ineennin
¶ XZAgitur. ergo actus exigi lũ is iniuriarũ tenetur: qui fecit in uerum eſt'eum in tantum acnone tetancht orleuß emn ſn
nt nolũtas puniat᷑.alias qua⸗ iuriã:hoc eſt qui ꝑcuſſit: uerũ ille furti teneri: quantuʒ abſtulerit.nã bo gartulinen eni nſone .
liter probaretur de uolũtate. quoqʒ tenetur qui dolofecit: uel p 2ſi quis armariũ quod tollere nõ nofeoſt furtum niſt Pian
5 Drocurauitar. extra de urauitur maxilla pugno percute poterat: aperuit: omnes res quc eins partis qua,d bb (aunn
ſenrcomemul ere vapua ret᷑: Nẽ li. eodẽ apud labeõeʒ in eo erant ↄtractauerit: atqʒ ita ſulit vt e.l..ſed li urnet
b ◻ P.auis hulſa argmi po (J Jauis pulſatꝰ quidẽnõẽ: ue/ diſceſſerit: deide reuerſus vnaʒ ex de naii.— mimd
teſ inſecutorẽ clerici in cano & rũ manus aduerſus eũ leuate his abſtulerit antequã ſe recepe ſ Beſilnanerle ehmm
neʒ incidere licet non percu ſunt:a ſepe territus quaſiuapulamu rit quo deſtinauerit depꝛehenſus gnodeltinauct ſefnie
ſerit. ar.S.e.quiſquis.j.e.oẽs rusnon taniẽ percuſſus iniuriarũ fuerit:eiuſdem rei manifeſtus⸗ Fe 3 rc eſt mmuiniſt
2. c.ſipropterea.x.c:ſi cui. ſ5 actione tenetur. ¶ Contra libꝛ. non mäfeſtus fur erit ſed a ſi qui) end quod enmſ
vnonmmeiclt arſie F. beran o. ti. depenis. ſegetem ante lucem ſecat conrna t ce m anifeſto quo ttcimt
ſen ede n ronne erdtà 5 Bgitationis penã: nemo pa ctaveius quod ſecat manifeſtus Aa eelenſanez miam
ſenten.exco.nuper.⁊.c.cũ de DKie Heng⸗ 7 Ci ifeſtus'erit. aa depfehenlionez neini
ſideres. in parte deciia. ſs dq . Atiatur. .. Iteti. de exrraoꝛ fur: a⁊ nec manifeſtuserit. ¶ Iteʒ ⁊ ita nõ ſũt hec dio mmi,
de eo qui manuʒ mittit in ne,/ dinariis criminibus. li. ii. ti. quod quiſqʒ iuris. i. contraria. Wõ nuncſiin
ſtem clerici: uel in rem ab oo AOllicitatoꝛes alienarum nup Ec aũᷣt uerba ſtamit qui iu- u egeen. Kaa Pthrurin
detentam. uidetur ꝙ incidat tnirũ itemqʒ matrimonioꝛuz riſditioni pꝛeeſt:cuʒ effectu un nac eteip Girn
in enenern⸗. iigI.. its interpellatoꝛeſ:⁊ ſi effectu ſceleriſ accipimus non nerbaleyus. . 66 menai oluã Aru
opponitur de danid qui prei Maci na⸗ . „ ⸗ pbibi ir. 4 nin
Arora chlamydis. ile ode Potizi no poſſunt: ꝓpter uolunta ſi cuz uellet ſtatuere ꝓbibitus ſit meam uel ſegetẽ ſe, zwnn
qui mannʒ adhibẽs ad arcaʒ cuit tempore op mitn
peꝛcuſſus eſt.ar.xvij.q.iiij.ſi S . tuno 110 tamen ſit ſugnnn
quis cõtumax.qꝛ res eccleſie coherens eius gandet priuilegio.ut ea.q.quiſꝗſ ripiendi ⁊ diſceſſit relicta ſegete. videtur ꝙ non:qꝛ con iat neſecnie
ver. auferendo.⁊. ff. de iniurijs.ſed eſt queſtionis. am meliorẽ fecit cũ mihi impenſas dedit. vnde locum nõ ba ue⸗ Pmng
i. Contra. predictis legibus oſtenditur ꝙ quis punitur pro ſola voluntate quil. f. ad. l. acquil. ſi ſernus ſeruum. 5. ſi oliuam. ego ei Pinlenia⸗ Arennt
mõ ꝓ bat cõtrarinʒ.ſ.ꝙ pro ſola noluntate non punitur quis. S iniungerem. mala eim noluntas nihilominus eſt punienda:licet ex Chhüiͤtan
s Ogitationis.patiatur.ab homine:ſed a deo bene. j. e. ois. cogitationẽ ea bonum ſit ſecutum. xxxiij.q.v.relegentes. ”DdWU i piiein
O eĩm ſi ad cõſenſuʒ peruenit mortalem ⁊ puniendaʒ e oĩo fatendũ eſt 2 Et contractat.⁊ poſtea in luce deprehendatur in factione uel in ſermmn
ſi eĩm in corde conſentitur libidini mors interuenit.ſ. di.ij. ſicut tribus ⁊ ĩ pa itinere cum ſegete anteq; perueniat ad locum deſtinatmm. ſurti Nen
lea. S. di.vi.teſtamentũ.ꝭ.ſed penſandum.ſunt etiam caſus ſpeciales ubi vo y cte Mec maifeſtus. Sʒ qũo põt hoc eſſe ꝙ primo ↄpetat actio uin ufflron
luntas punitur. nam ſola uoluntate incidit quis in hereſim.ar.extra de here⸗ non manifeſti poſtea manitfeſti. cũ lex dicat ꝙ qtũcũqʒ rem (Ainſe
ti.ad abolendam.nam eo ipſo ꝙ quis credit hereticis incidit in excõicationẽ ctem poſtea non oritur alia actio furti.ff. de fur. ei qui.in rn n. iSlbe
vt extra de Pere xcotcamue. Fcredentes per feceptafores. ſic non ſunt cõ ex prima contractatione tantũ agitur nec ex deprehenſione a ia ori ezun
tra.s.di.xix.nulli.⁊.c.anaſtaſius.alias antem hbomo non punit maleficia niſi tur actio furti.ſed prima modificatur ſicut ⁊ per liberam perionen An
cognita:niſi inueneris ſpecialia.imo canon ⁊ lex bene punit noluntatiſ pecca procuratorem.i.meum non acquiritur mihi actio ſi tamẽ heo ib ſumin
tum. vnde ⁊ repellitur a promotione ponderoſus.i.qui mente peccat.necad ne aliquis edificet æ edificatur contra datur actio mihi ex delic c Nen
actum procedit S.xlix.di.ꝭ.hinc.ver.ponderoſus. dificantis ⁊ ita modificatur. ar. ff. qð ui aut clam. l. ij. dic ergo er ekun
IMQ Allicitatores. extra ordinem. ⁊ ita non tantũ qᷓtuʒ ſi effectus eſſet ſecu maiĩfeſtus quo ad primã contractationeʒ.tũc eim de Dricoibre u a
tIus. ſed in hoc facit lex iſta pro gratiano.qꝛ ſicnt pro nolũtate aliter pu tum cõmiſit.non tamen actione furti tunc conueniri poteſt niſi an il
nitur ꝙ pro ipſo facto.ᷣita ⁊ cordis contritio aliter delit peccata q exterioꝛ ſa/ mo furandi rem tunc contractauerit. kei
tiſfactio.aliter iſta lex eſſet contra gratianum ⁊ male eam induceret. 5 Ec ↄautem uerba ſtatuit.ar.qꝙ rubrice ſi unt auctentice. namer Nann
m Qui puero.domum. ff. de adul.qui domum. . D uerbis rubrice argumentatur hec lex.? loquitur in ca un ie
n & Imperfecta.⁊ ita non ſic punitur affectus nt effectus:licet ar. ſit cõtra.j. iudex decernit ius iniquum contra aliquem quo iure poteriti eu . Eunn
e.S.pene.⁊.l.aut facta.in fi.ſed in remuneratione ſecug eſt. eque eim remune contra illum poſt depoſitam adminiſtrationem. ⁊ hoc pꝛopter m ſennn
ratur affectus ⁊ effectus.. ea. magna.? ita aliud eſt in nia: aliud in innio.. liciam conſtituentis.nec eim lex equioꝛ ulla eſt qᷓ “ e
xxx.q.vlti.c.ulti. . te perire ſua.põt etig poni caſus in litteriſ domini pape extra ðmu. dut
Vlgaris.totum.ar.iniuriam factam clerico nel canonico redũdare in pet.pꝛudentiã. C. de iude.die ſab. SS z. xyff. 1 lud
collegium.ar.xij.q.ij.qui mannmittitur. Item ar. ꝙ baptiʒatus reyuta a Accipimus. ar. cum effectu verba eſſe accipienda. ar. .x . .
tur cui quantalibet pars aque infunditur.ar.de cõ.di.iiij.nec quicqᷓ.ar.con⸗ iiij.ſi quis ſuadente.ar.non obeſſe alicni malum nili ad finem e⸗ Eie
nna de conſe.di.iiij.c.i.yer.toto corpore.ar.pro prima parte:quia ſi ingredi ducatur.ar. uolnntatem ſiue conatum non puniri ſine effectu. al.j. in

e.. cogitatio. ? 3.e.cogitationes L 9
meetk a C Pene ſicut. poſila contrarieta 2 3 manſorem. emanſor eſt ille qni di
Nae non punienda. ſubdit duas rgelegmer Reiuneste unbed nel de re milt. l. li. i. tempus diſe. rerntrinremi ar⸗ n adeanig renertſtun d⸗
kirne hic qð regulare eſt qð eſt pro ſola uoluntate quem woalio alian 4 D õ maleficij exercen dieruore Aarolle uil laienter morat
W in ſpecialibus caſibus. dic er 8 n e ³ C Effractorem. efffact ani d calerg.
NeeA .Die ergo ores dicunt
ngl caſibus inuemutur go pene uoluntateʒ punienies in quib? nadant. nelut inde aliquid rripanecdanne nfun eren ualalinci bte⸗
determinate alique lcd allter. dine bunieci ngelurnt. aiie
N leges. Li diurni. vt de effrac. 2 expil. l.
edenfie ⸗ nec . 4
an . Sun mollse neceſfecl decretũ bũit: ceſſat eli ſigderaniõe etatis quoqʒ rõ babeat b . Ei ſſtinguik ei
le ideſtrolerade.? n nã ſtatuituerbum rem per/fe locus facitut idẽuel furtum uel ſa r Biurnmmn diſtingult
ſe ad alios caſus extẽ ctam ſignificat ⁊ cõſumatam iniu/ crilegium ſit capite luendũ uel ne nocturn? a diurno. quia
e dede. : boc ẽ qð di/ riam non ceptam. Pene ſi cui⸗ tcapite luendu uel mi octurni arrociores ſunt ? a
Olin cltur infta in. fk. i. de penig legit: leg int. noꝛe ſupplicio. tpꝰ diſcernit ema cerbius puniũtur. utextra de
Aunicat dorg.“ i. de penis legit᷑:legũᷣ inter/ ſoꝛẽ'a furtiuo toꝛ bromici. ſi qui ls. ff.
intſrii c Exaſperãde. ni pꝛetatione molliende urnu effractoꝛc uel furẽ quis periodiee. ſi.
igtimm ſtexcd propter mn quã nimis exaſt unt' ponus diurnu a nocturno.qualitate factũ . arauſt az.
minne titudineʒ. ut. ff. ð pe mis exaſperande atq; ideo uelarocius uel leuiul eſt: ut furrg d Manifeſta. bec pena qua
dn odani ſes . ul. ueder caum non excedunt. ſed määifeſta non manikeſtis diſcernn d ugerlls dpriir aler
nſniin timo. 7 Dodet rõ/ aeeſt nel nalnoegi ſolent: rixa a craſſaturis expilailo nmale iſterni. v. xil. v. be⸗
einblmin. nem perſonaruʒ. ut e c aieſtatis: uel de ſic 8sa furtis: it n r
nnrin ff. de penis.I. capiia Carus dicta ſunt:fanoꝛe religioni nes a furtis: petulantia a uiolẽtia ⸗ Rira. rixa ẽ it altercates
nhe ficeiatczpeicipaliod Koris gquadere nkinnns nc grecge 'Araſſatori⸗au
wnli d Atoʒ ideo. non rumintroductaſi ccan d GedtGr demoſthenes ſic ait. quãti f.Acraſſaturis. que fiunta
gigiit⸗ excedũt. ſimilia ſüüſt uero uctaſunt. Iniuriaruz ias diſcernit far ab abigeo. nam lamonmuſ in nemore:? vicſt
ken ecal xira dr uer ne earũ ariotate multiplici qui ſuem unü ſurripueritur furen a eraſ craſſaris:qð ẽ ſeuire
nunfi proba.ex litteris.1. quis reus fieri põt. uarietas iia ercebit: qui gregeut abigeꝰ. euen 38 Ce Erbiarianeuralei
nimſſne di. ens. ff. de re iud. 3S nle in ff i inducit pena tuſ ſpectat᷑:ut a dementiſſimo aud nahere. hereditatis ſub
igi 51.6 e u Angde in. ff. ti. . *Ur g .ff. de cri. expil. her
utric rucn arto bri Utfact in. f.ti. de penig. qʒ facta quãquã lex non minus ei“ ſibereditate.nec en ar.
um ubi lex mentio facta puniũtur: utfurta ce qui occidendi homini tum quia non H
PCon nem facit de pena ? deſqʒ:aut dicta ut cõuicia?ꝰa ĩ lelo fuerit i mims cauſa cum quia non tractat res iui
ſgiin gin iorian de minorico falſa charta a famoli libelli: ureo occiderit: punia .aideo guc ere omet e . rei
ſtnimtg gitauerit. preſumen ſilia ut coiuratl i: aut con cos ⁊c̃.exilio uoluntario foꝛtuin . ð effrac.⁊ expil.l.i. ⁊.ij
Bſmntnͤr dum eſt ꝙ de mino tia u iegrurzttoreg antenſtien⸗ caſus luebantur: ut apud pꝛecipuũ b & Petulantia ·i. laſciuia. ali
iimg ri.ff penis. ſi prs 4 atronũ quouſqʒ alios ſua/ poetarum ſcripruz eſt Cogi puß en ein punitur qõ fit per la⸗
bunlimg e Siccarioꝛũ. ?⁊ io Ken o monuiſie ſceleris eſt inſtrr non mereturꝰpenam le ili. . lenriam.e aliter q fit per nio
buttelſei pene nolutatis i eo ed bec quatuoꝛ genera cõſiderã ſuis termims rontenta ſtedil n to. de ſeneexcd. ſi
Xu Ratmte:proprin ma daſunt ſeptez modis: cà pſona. lo niuntur am eſt: diſcer,/ 1 Ee Ah abigeo.ff. abige. li
P Minm ſum non excedunt. co.tẽpe.qualitate.quantitate.euẽ . ena maleficiis ea que lꝛ A ſgee r vabige li.
rag f E Iniuriarnz qn m. carut in uerberibus que ipuni/ dai nn gffectu deſigerant in his ſtennnt. K e alieſe
deegfnim re in crimie iniuna taſunt a magiſtro illatauel 1 nim non ni i animi iudiciũ ſʒ effe os. ut. fi. de abigeie.
4 rum nõ ita aſſignar ſunt a magiſtro illatauel a pare cius conſideratur. oneg.
kits lam wls aligne⸗ resquonii emẽdatõis aio nõ iniu/ ronlicht ur. C. Ande in. ff ¶. Puniat. hic non ſpectatur
ruatt⸗ fatis criminib ſup/ rie gratia uident adhiberi: puniũ . Juoꝛtiũ non ſt . . . (. enen 26:
Anti ponit. qꝛ pro narie. tur cũ quis ꝑirã ab extraneo pul⸗ quod anim tuerum: niſi met Solue io.i. ꝓplio mo
Ainpſitrn tate iniuriarũ ẽ mul ſatur. pſona dupliciter ſpectat: eiꝰ tuẽdi diſceſſionẽ oherpcmus ctli dicis ars m noluntats in⸗
Gnt npler varietas paa qui fecerita eius qui paſſus ẽ: ali iſceſſionẽfit. Naqʒ quicꝗd uraturo. non eim erit
een mmut oltediut et ter. n. puſiütur ex eiſdẽ — lore raeunglefit uel dicitur: nõ ane derermninstum in exi
dhanſ probatur in. l. ſeq ſerni quã liberi dali 4 alirer ratũ eſt quãa ſi perſi . . untario. i.pro mo/
oilnet drodgt eed. erui quã liberi ⁊ aliter qui in dñm ratũ eſt qua ſi perſeuerantie tmu ⁊ noluntate rei qtuʒ ad
fhurigan 8 ſhe n ac. parẽtẽue aliquod auſus ẽ: quã qui V arnerit indicium animi fuiſſe. cum in quo erat ureriho
iimmui Prünoponit quain in extraneũ ⁊ in magiſtratũ quam 6 6ſ aben⸗ eũ caloꝛẽ miſſo repu gendum.
nnne rinnbepunedo⸗ qui in pꝛiuatũ. In buiuſmnodi con diuertiſi uidͤ⸗ reuerſa eſt uxoꝛ nõ n en Portuntt ar contra hane
uumng rum. Sechdo dicit iuertilleui etur. C NMinc etiaʒ eandem.il.⁊.ff.de offi. preſii.
muimn ninqmatmmor gene/ HDM unnce or nnn Saoe
tconci ra eſſe conſideranda ſeptẽ modi SS erat tantus furoꝛ:
— bgranaznl aer nnmncbbexembüfte. anqʒ minus furore punitur. ꝙỹ excuſaret. alias ſatis ipſo
ehen ¶ AUVt conuitia.pro cõnitio deponitur cleric 5. xi. q. i. ſi qui o Cogitatio.ecce ſupponit aliam ſoluti HWSZ
fonentn cerdotũ.æ quid ſit cõuitiũ babes. ff. de iniur Lns aoud ſnane⸗ ſ tatis am ,nolumtus non Rannab d en meliorem precicre contkori
. an ſige. iline ice ur cvz ad .l. iẽ apud labeonẽ. F. ij ta. 7 boe caſu intelliguntur auct n homine cum ſuis finibus eſt cõtẽ
rrn . . 1. ut cuʒ aduocatus puaricatur.ij. q. untur aucioritates que dicunt voluntaten iri
hſt iij. S. preuaricator. ab homine.⁊ ſubauditur hic nel ſic uel cogitatio ⁊c̃ non puniri..
ſumn l ¶ Tatronum. nelnt cum quis ſciens recipit eos qui ita puniũtur p . Von mererur. quo ad boicz. alias ſeche ar⸗ di. hi õderoſi.
ounnde ut ipſi latrones. ff. de receptatoribus.l. peſſimum gq (Biſcernũtur. tamen a maleticijs. q. d. licet i5 ei inc. ver. põderoſus.
itüßfmin I¶Quouſqʒ.hoc.ſ.punit uoluntas q; animus.i.perſeueranti t in maleficiſs magis attendat
iigree B qʒ punitur. untas ꝙ a perſeuerantia.ſecus eſt in illis qui ſorti
gnſit m Sed bec quattuor. facta dicta ſcripta conſilia. de iure in quibus magis animus.i.perſeuerantia urfortiuni reffectam
ſnimrn n Inpunita. S. xxiij. q. iiij. ea vindicta. ff. ad. l. acquil. ſz ali. in fi cit oĩa uſqʒ ad.S.alij econtra.non eim in contr n erendur⸗⸗ ad hoc indu/
eunſrte 0 AVela parente.C. de emenda. liberto l. vna. 5 iij 5 Nrein ſi. luntas ⁊ animi deſtinatio.contra.ff.de fide i actl us conſideratur ſola no/
l.vna. ð.xxiij.· iij. duo tur emptio re integra. ? perinde cſtacinon⸗ u.cortractns. vnde r reſolul
i non eſſet conſenſu utriuſqʒ partis ce

lebrata. C. . i.2 li
a. C. quando licet ab emp. diſce.l.i.⁊ licet milleſies uellitcontrahere ⁊

Limmitt iſta nomina.
etiam hoc declarare nõ tenebit contractius.

Ee E Per dain nelluun norſan de fur. furti. . ultimo.
ſoen, ius. aliter eim punitur nobi is ꝙ; ignobilis:ſernus lib
on xxiiij.q.i.qui Z pacẽ bilis ꝙ, ignobilis: ruue liber⸗ꝛnt r A maleficijs.i cij
pete ⁊c.·ff. ad.l. põp.de par. pena. C. de hbis qui Bre nelpne ockii⸗ Beſiderant mt ſunt contractus:ut matrimonin dinortiũ empti
Ciu⸗ vnica. multo forti? qui ↄtra preʒ ſpaleʒ. ar. vi. ·i. innleeocei⸗. tio ⁊ huiuſmodi.que de iure ſortiuntur effeci d iuortiũ emptio ⁊ vendi
imnnctn iij. pitatium. xxx·q. tiuntur effectum: imo tantũ ey corde Proreannt xr pnein⸗ ians de nuc ſo
egie, Et in magiſtratum. C. de iniur. atrocem. nam in bis e ſt ius t ¶ Jud ciuz.i perſeuerantia effertus deliberatio Kd in maleſieij
eenip blicum. ar. S. di.i. ius publicum. ⁊ qui prepoſito manus intulit tn leratur perſeuerantia nel iudicium animi: ſed ſuffici na eficijs non conſi
ttönit te plectendus eſt.ff.de re mi.omne delictum. capi ſi incõtinenti peniteat.ff e fur. ſiea. xxij. v qui fſor. a auis noluntas
rmmd t Etatis.nt. xv.q.i.c.illud. u O Juortium.non aliter raugeit. ag.non dielchn fare mun.
. E Arreſe con. di. v. c. i. d tarae ſ ri⸗ de ver. ſigni. naʒ ⁊ ego. f. de nouiope mme Arpac f.
8 4 1 15 „ Le . 1 . * 5 .TI.
ele! co ſurripiatur occaſione furti non ſacrilegij “Hl iuati de ſacrolo x Calorem. excuſat hoc caſu calor feminã:licet graniſſi ita eti
L ꝙ ſi minoꝛeſſet non reſtitueretur.ff.de mino.ſiexcã.ꝭ ntbrerttae aa;
. §. . cuſa
M ij

Se

ira.ar.ij.q.iij.ſi quis iratus.? quandoqʒ reſcindit contractum. ff. de publi.li
citatio.quãdoqʒ minuit delictum. C.de adul.grachus..ſimiliter ira ſiue fru/⸗
niculum. ideſt parua ira facit donationem perire niſi inuicem amor ſit re/
conciliatus.ff. de donatio.inter nirum ⁊ uxorem.cum ſtatus.j.ſi poſt diuoꝛ
tium. — .
4 S quis.õ.ij. q.iij.ſi ꝗs
fliratus. D =
b ¶ Ex conſilio.q.d.non ta
tum ex nolũtate tenetur quis
ſed ex conſilio.conſilium au/
tem plus eſt q; noluntas: qꝛi

IJauis iratus:crimẽ alicui ob
iecerit Tc. Ex cõſilio autẽ
uelut ex facto aliquem teneri augu

eo proceditnr ad sctum. ſtinus pꝛobat ita dicens. ,
c Ericuloſe.caſus. Qui Mon ſolum qui manibus occidũt
conſilium dat ad occi⸗- ſedetiam quoꝛum conſilio ⁊ frau

dendum homicida eſt. vnde

iudei probantur fuiſſe homi bantur.
cide chriſti:quia illuʒ ⁊ ſi nõ 7. e decipiuntur: qui
manibus tamen lingua occi⸗ icuoſe deiwan in
derunt. ⁊ magis peccaueruit . elſtimant eos i3

eſſe qui manibus hominem occi/
dunt ⁊ non potius eos per quoꝛuʒ
conſiliuma fraudem 2 exhoꝛtatio
nem homines extinguũtur. naʒ iu
dei nequaquã pꝛopꝛiis manibus
chꝛiſtũ occiderunt: ſicut ſcriptum
eſt:nobis non licer interficere quẽ
quam:ſed tamen illis moꝛs domi
ni imputatur:quia ipſi lingua eum
interfecerunt dicentes. Cruciſige
crucifige eũ. vnde vnus euangeli
ſta dixit dominũ eſſe crucifixuʒ ho
ra tertia alius hoꝛa ſextaꝰ. quia iu
dei crucifixerunt eum hoꝛa tertia
lingua:milites hoꝛa ſexta manibꝰ
NQui ergo hominem tradidit: ille
inter icit eũ:domino dicẽte: maiꝰ
peccatũ habet:qui me tradidit ti/
bi. unde pſalmiſta. Filii hominũ
dentes eoꝛu arma a ſagia lin. eo.
glaꝰ.acutusſubiicianr. ergo ſe pe
nitentie quoꝛum conſilio ſanguis
funditur: ſi ueniam pꝛomereri uo
lunt. Iem ex epiſtola clemẽ.
Interfectoꝛes fratrũ detractoꝛes
eoꝛum eoſqꝗʒ odientes homicide
habentur.
PD HDnmicidioꝛũ uero tria gene
ra dicebat eſſe beats perꝰ:

qᷓ; pilatus uel milites qui euʒ
crucifixerunt.
d I Conſilium. extra de ho
mici.ſicut dignuʒ. S. di. l. ſi g
niduam.
e ¶ Ticet.hoc dicũt propter
diem feſtum. lex enim prece
pit ne parceretur male factoꝛi
bus ⁊ licebat eis interficere.
xxiij.q.v.quid ergo. preſerti
ſeducentes populum ⁊ a deo
detrahentes: qualem iſtuʒ di
cebant ſed propter dieʒ feſtũ
non licebat eis tunc interfice
re quẽquam.uel non licebat ĩ
terficere quẽquam.ideſt hũc
propter quod ſcriptnʒ eſt.tra
detur eim gentibus ad illudẽ
dum ⁊ conſpuendum ⁊ cruci
figendum ⁊c̃.⁊ ſic adimpletꝰ
ſermo ieſu qno ſe predixit a
gentibus occidendum.ipſi ta
men contra ſe hoc dicunt euz
eum interfecerũt lingua ⁊ nõ
manibus.
f¶ Illis.ð. xxiij.q.iij.c.ulti.
⁊ alia ratio ibi aſſignatur.

g ¶Tertia. ſ. de con. diſtin. j.
nocte. .
Hora ſexta. argn. ad te/
ſtes contradicentes ſibi in tẽ
pore concordandos.nt extra
de teſtibus. cum tu fili. argu.
contra.iij.q.ix.nihilominus
in fi.ſed hic nulla eſt contra⸗
rietas quia ſuper diuerſis te/
ſtificantur. vnus ſuper cruci
fixione facta linguis hora ter
tia.alius ſuper crucifixione ĩ
cruce facia a militibus hora
ſexta.
i ¶ Mains.S.xxiiij.q.iij.qui
aliorum.
lꝛ Vnde pſalmiſta. miſerer
mei deus.
IHominum. paranerunt laqueum pedibus meis.
m & Bentes.i. corroſiones ⁊ connitia.
n Et ſagitte. quantum ad conſilia.
o Bladius quantum ad uerba.
Pp . Rcutus. dum clamarent crucifige cruciſige:etiaʒ noces ille incitatiue fe
emr no temn ut gladius Rennug .
q De penitentie. ⁊ irregulares fiunt.l.diſtin.ſi quis ni .⁊ eſt argu. cõ
tra clericos qui fures iudicandos poteſtatibus Baaune Mg ginſſß ſoſs
eſt. dic ut extra de homici. lua.⁊.lxiij.diſtinc.maximianus.ſed nũquid dices
irregnlarem clericum qui homicidium uoluit facere nec fecit quia non potuit
irregularis eſt tanq; de homicidio:licet non ſit homicida.j.e.ſi cui.vbi tamẽ
. beinm⸗ Equunr grauius eſt peccatum.
Homicidiorum.tria genera. dicuntur eſſe precipua.n mici
It. dnn Rienr quilibet Ilcnns Honze ̃ nbeen Rrerrpocgfremhum.
2 .l. quantnʒ ad deũ.alias ei ior pnia iponit᷑ ĩ tori
E Er quis krxpi dillin da 5 3 aſperior pnia iponii ſicrfectori.

bat.ſicut ⁊ homicidas interfecto/
res fratrum ita detractoꝛes quoqʒ
eoꝛum eoſqʒ odientes homicidas
eſſe manifeſtabat:⁊ qui occiderit:
quia ⁊ qui odit fratrem ſuuʒ:a qui
detrahit ei:pariter homicida eſſe

in canonibus.

de alii occiduntur: homicide pꝛo/

penam eoꝛum parilem foꝛte dice

demonſtratur. Item bierony⸗/

peni.

u G. Betrahit. detractores dicuntur homicide. quia quantum in
eis eſt priuant aiam que melior pars hominis eſt uita:dum negant
nirtutes quibus anima uiniteſſe in ea.nam detrahere eſt bona que
alicui ſunt a deo collata negare uel inuertere: ut ſi quis dicat ſapien
tem ſapientiam non habere.nel caſtum caſtitatem: uel ea que bono

ʒelo fiunt inuerten⸗
.„ do aſſerat malo ʒe/
mus in Naia. lo nel ſpũ fieri ſicut
In maleficiis uoluntas pꝛo ope uindeixpm dicebant
re reputatur. i belʒebub demonia
—0 Mnis iniquitas ⁊ oppꝛeſ/ Eiſcere. xxi. di. .i.
ſſio' iniuſticia iudicium ſan ch hoce peecat
guinis eſt: ⁊ licet gladio non occi qs . üs ſanelme
das uoluntate tamen interficis. ligno ſpiritni attri -
Item cypꝛianuns. buunt. vnde in enã
ρ eodem, gelio. qui dixerit fri
Anquidchaim cum domi ſuo fatue: reus erit
DN munꝰ offerret: pereme/ gehene.lv. di.ſiena
ratfratrem: a tamien fratricidium Sdert. 1. 4

menie conceptum deus pꝛouidus
ante dãnauit᷑ utillic cogitatio ma⸗
la⁊ pernicioſa conceptio deo pꝛo
uidẽtepꝛoſpecia eſt:ita ⁊ in dei ſer
uis apud quos cogitatur: ⁊ marty-
riuʒ mente concipitur: animus ad
bonum deditus deo iudice coꝛo/

x Pariter. non e
qualiter pec-. nt. ſʒ
quia dignus eſt pe⸗
no eterna rer
y ADnis. op⸗
QOpemno. Q.
qð metus cauſa.ſi

natur. Aliud eſt martyrio ani/ Eguaſirinne dm
mum deeſſe: aliud animo defu⸗/ punitur. ? eſt digna
iſſe martyrium. Qualem tein/ puniri ut homicidi
uenit dominus cum uocat: talem dium. quia utrũqʒ
pariter iudicat: quoniam ipſe te ſufficitad damna/
ſtatur. a dicit: ſcient omneſecle nonenm
ſie quia ego ſum ſcrutatoꝛ renumꝰ 7 Ls dlrſent o
coꝛdis. tem auguſtinus. dens iuſpieitnolne
Homicida eſt qui fratri ſuo mala tatem anteq; perdu
perſuadet. catur ad acium tam
Bli putare te nõ eſſe homi / bonam ut eam coro

net:qᷓ; malam ut eã

idã quando fratri tuo ma/ damfſetdemala po

la perſuadesꝰ. Si fratri tuo ma/

la perſuades occidis: a ut ſcias qꝛ bat He baini bu
occidis audi pſalmiſtam. Filii hbo mac⸗ manzttatnee
minum dentes eoꝛum arma ⁊ ſag. remunerat᷑:⁊ ſi mar
lig. eo. machera acuta. JIdẽe. Vyrium animum nõ
Occidit qui ad nocendam moę equatur.

Bnmicidium lege uetituʒ ſu vij ĩ grauib boc le
ttabatur nõ aliud eſſe mſi coꝛ Z an Mhlr da
poꝛis peremptio. Aperuit ergo nauit ergo omiſſuʒ
dominus omnem iniquum motũ fuit. nam deus nul-
ad nocendum fratri in homicidii liimmeritam inge⸗
enere deputari. ¶Iteʒz auguſt. rit penam. xi.. iij.
genere dep . 5 auguſt. illud. ſz expone dã/
Furti tenentur:qui ſolo nmoꝛe nõ l. z daͤmnbile
furantur. dſtendliteins nic⸗
Ipꝛopterea non facis furum nmas reſpuẽdo. nel

dãnabile preſciuit.
a Animo ut ibea
to martino. ſufficit
enim affectus.ar.j.
e.importuna.

Aduia iimes ne iudiceris intus

b Qualem. 8. di. xxv. qualis.
Cc ¶ ¶ Aocat. xiij.q.ij.q; prepoſtera.
d Teſtatur. nt in apochalypſi.
e ¶ Renum.i.delectationum.
f Cordis.i.cogitationum.vnde augnſtinus ſuper illum locũ ſern
ne corda ⁊c.corda.i.quod quiſqʒ cogitat.Renes.i.qð quẽcunqʒ
electat.
g Lrl. perſuades.. di ly. ſane alus eiʒ eſt perſuadere q; face
re.ar. ff. de ſer. cor. l.i. . perſuadere. qui eim perſuadet cor⸗
rumpit.non qui cogit ut ibi.

h ¶ Machera.i. gladius.alia tranſlatio eſt

i P Omicidium.putabatur.male ĩtelligẽtibꝰ.naʒ ꝓbibitum erat
⁊ omne vnde malũ orit᷑.extra de conſti.nã concupiſcentiam.
lꝛ ¶ ¶ Aperuit. in euangelio.ubi dicit.qui dixerit fratri ſuo fatue:reuſ
