D ſtiguit. aut accepi dinibus ꝓ ittimꝰ. quod Beguocham proqt r duni u- F. nafr,ar wackine
liguit. aut a ita⸗ miniſtrare permitti A De qu n ſcopo ſed un aciũt coactic la⸗
r. dinẽ uel digni eos miniſtr. is träſ ferri nõ po dedit non epile iliũ oꝛdinẽ. I. ſacx ſpon
Aini daſt uel aliqð ias fortaſſis trãſ fer rentuz dedi⸗ i ineeen loonta⸗
—— eckiaſti aden in eis canonice Aiaibo ton )Nelennan vororem u; ſael eonrz barara r,
dingt i. ſi oꝛdinẽ nel pᷣla iſerint: minoribus or e ce Kelentium bortit er pecuni gciut comre lina eccliaſtica
jſte culgamene iſerint:mi ines nõ aſcen/ m incuria per peci 8 diſciplina eccli⸗ 4
bncn tione deponit. 4 nii ad ſacros ordine oſto, ’ paren d cuidã princip l Incuria.i. negligẽtia
ü nerne dʒz ſecũ diſpẽſari.n e 1 ẽin oĩbus apo 4 . m nõ epõ ſe enid ii dignita⸗ x In li noꝛatia iuris.
e B c. c. ſig qant: ſalua tameine ui ta 9 inuitũ ſacerdotii dig e⸗ ſtulticia nel ignoꝛãtt S e. g.
nne. ỹ.q.i.erga.⁊.c.ſi ice ſegi ctoritate. Si qui ta datam ? inuitũ ſace i:lzʒ ſancti ca Cuidã. ideʒ ſi epo. . e. q. V
eqʒ. c. .a. vij ſigs lice ſedis aucrori. blice ordi inuiſſe ſignificaſti: lʒ Cuidã.
giui nachee.ſa vilnge ſto tlöem catholice o i robtinuiſſe ſigniſi f: ra pC Cut 8 .
nue 1.L. ſ. e tlöem r tẽ o ſſe teſtent᷑: i. ſtatnimnns. rẽ⸗
ſiſti oẽm ⁊.c.regritis. ſi mẽ ante emp erũt dimi onendũ e Et inuitũ.i. coactũ a par
ſeſent . e? ue emerut nones dep 7 * neſciens Et inuitũ. poſti; ſeiuit.
noſe Peccliam nel pe nati ſunt cum ea que à egerint: in quia culpam iſtam' nel 5U. linuitũ poſt ſeinit.
eEmi nica eg 151 men quia c . ia ab eo/ tibus. nel in is in pꝛ0
nibet dã nel ſimile bene/ ſerint 1 uitam canon f: niſi ſoꝛ me ommiſit: 1 qu ulpã. nõ monis in pꝛo
jeheech riñ de i 1. kerx ittant : mii t0 coacius co eretur ſup 2 & Eu pa. if̃ culpã.i.
uhech ſriü de lureepai ſuis gradibuſperm ri ü coactius deponere . . nã exponit
5. e. q. i. pſbꝛ ñõ ubi pꝛimũ⸗ dem oridine ut de ſidera/ pꝛietatẽ. na expe ltt.
eaſeſil tur. nt. ð. e. g. i. P ſmõi eccleſia ſit ubi pꝛi demoj ex conſidera/ tũ. 5. di. lvi. c. ult.
iſpeſatione rehuiuſm inere. primũ enĩ icauir: ultroneus ſt oĩ defectu. 5. di. lyi.e õnẽ cuʒ
lentan ſed ex diſpẽſatic ñ debeant obtinere. primi plicauit:ultrone e mater eſt o CIſts. hic collige rõn
iuc dem locũu debeant oſiture lo ione diſcretionis qu 2 Iſts. bic ca id eẽ culpazʒ
ituc poſt renheid fi ngularem uel prep tione diſc is quam ex rigo quis obijcit aliqui
ein eneli⸗ uel ſingularem r is eos habe r m magis quam ex . quis o it ſed ſolet eſſe
aCN põt in eodẽ ben. nei lingulare eccleſiis eos habe um uirtutum magis die uiſcera culpa ſit ſe
ſuß ciomanere. ut. ſ. (¶ u C.Hoc au . e canonum miler ordi/ ſic. xv. q.i.c. mulier. ri⸗
. io. atimur. mi reoce ipſum in eodem ordi ſic. x icauit. vnde miti
41 5 Bicungqz. ,p a eiudiciũ can 1 = ad 91 . tue conſu im 2 CSu f it. ſ. xij.q.i.n
* z⸗ eſatiõe dixiſſe ey ne eſſe fr ſia illa cui deſe cũ eo agendi te. C. ne tu
cchiir muli. bic pᷣſn ſericordie diſp igit miſſa uitali tſi eccleſiꝗ i dgemde dicatis. 5. di. l. qꝛ te. a
irncr mit᷑ ꝓetate. S. q. inij iuſdeʒ colligit᷑ m ita tamen ut ſi iã non patitur dica conducat.l.
nie mit eta iſtola eiuſdeʒ . lat otu penuria nonp⸗ to. uel cura. vec. abat
i . eni i. ben⸗ ti erd Prerdotli eſſcis b vna. ſed ancent oſn
n daſ.? ſic nõ ẽ õ. xxj In dignita impendi ſi eo 4 od ſi fortaſſe ece Ite cum depolitu ſe infa. l. ij. 5. i
inn daſ. ⁊ ſic ⸗ iſericordia poteſt impe mãeat.quod ſiſ mregiminis enm his qui no. infa. i5
ij. ſicut extra ð pᷣ miſerico 180 it:ut curan 5 e de nis depon
nn a. ij. ſient ex . ndar. S litas exegerit: 1 ſſõe ſui minie. nec etiã qᷣ imine
ioꝛibus. nita comme ſt: ſi 8 iceat ei ex conce mimie. ne aximo crimi
nyt pen ma 28 ieccleſiam emerũt: ſſumat:liceat 4 ientia ſa/ beat niſi ꝓ marimo 0 ro
e, 20 magna. Os qui ecc 1e ira a mqʒ obedien lxxxi.di. apoſtolꝰ. dic erg
atalis fuerits epite officio fungi. Xxxt oneretur.i.
ſr ipt iure. cũ iſti. no ſüt perlona talis tin canomis dotali officio fung auit ut dep
CA adi oꝛdinibꝰ ſn⸗ comen 3 lariter uiuat: ecutiõe uẽte fra
eit⸗ bpnadi hac. el monaſteriis 5 põt ſine conſenſu⸗ nirẽdꝰ
ar. ſ. 5. ex u HZ eßs in tali caſn diſpenſaren capituli. requirẽ
⸗ Ebadng nre a C Fratrũqʒ.? ſic eßs eierngens eſenſun orgine na ſ Ppe
ck, omũ locum i intellectum⸗ = ij. epᷣs nullius. iſpẽſari circa ſimoniã c 5 pdterit eps hoc caſu 4
e mu locum io intellectum. v. q. vij. ep õ diſpẽſari circa ſimoni⸗ dterit eps
biate⸗ ßmm ſſit. ? iſtud ſt in fi. .ßm vnum intellectu 3. di. trü. xy. iſtud nõ diſpẽſari circa! tepo nõ poterit e vnge ſtri⸗
wℳ tiner poſſit. ⁊ iſtt iſi qð ſeqnit in fi. c. ij. qui in qualibʒ. 5. di. pterea per. c. i ia uel alius dũ iñ det epo ſi epo eẽt data. vnde ſt
Ube bidem nõ reſpicit niſi q ĩ 3 etatẽ. nt. jce. q. vi gui in qualibʒ. fue eſt. ptere dit pecuniã uela it. nõ epo. q.d. ſecus ſi epo eẽt d bñficio.S.eę.
nſ ibicem nõ reſt ic pſumit etatẽ. nt. ſ. e. ill eccleſiam licite fn dinarius dedit pecu ixit. no e po. q.d iecu eꝛain in bniiclo. .e
D h ¶Si in alijs. bic pᷣſumit ſeudo.ſed ibi illã 0 olanit cum dixit. no epe cõmiſſa in oꝛdine iſſa in oꝛdiue ſi⸗
Ts 3 ¾ a pſeu 2 ſare.?⁊ hoc notanit di in ſimonia cõmiſſe fuerit cõmiſſa in o
mit lxxxj.ualet. .õ.e.q.i.ſiquis 5 „ ſpenſare. h a diſpenſandi in iue ſimonia fuerit co⸗ ſſit diſpenſare.
1 XXXI. u i deberent. nt. 8.E. g. l. h ioꝛ erit epi pta . dico ꝙ ſine 8 no poſti
e deptus. iuris oĩino deponi de e in ctioꝛ admitto.vn dico cunia ꝙ eß icio. 2 tuncnon
Cnihe iMWagna. nã ex rige ſancitũ eſt. ? he de miſe ãit vicio A.C.l. leg n dum tamen epo fuᷣ it data pecunia benel ſiue in alio ᷣm
i ij. q. i. pntiũ. z. c. ſanci igni ſũt qui alieno laboꝛã une beneficio. nten ſi epo fuer iue in illo beneficio 2
ſon yter. 2. vij. q.i. pñj iſericoꝛdia digni ſũt qu in hoc dico eẽ driam. ꝙ ſie iſpenſare ſiue in 0
an, õ põt.⁊ ideo hac miſe tionez ſegd in ilibet ſuperioꝛ poſſit d
a ren lib. legem. inũ. quos tñ poſt empti eßs ſed quilibe
, Ede Mäines 1e miſteriü ſaeroꝝ — ecclaꝝ emptione. .
e, — grauatur eoꝛum peng in eccli
. ec

(Queſho vj

eü modũ qui traditur.S.e.c.i.qʒ ſi fuerit epo data pecunia pꝛo oꝛdine tũc nõ

poſſit ſecum diſpenſari niſi a ſolo papa.ut.S.q.i.ergo.⁊.c.ſiquis neqʒ.⁊.i.q.v

ij.ſiquis oẽm.⁊.c. requiritis.illud aniẽ expeditũ eſt ꝙ epᷣs nel capitulũ põt di

Lau.

l.eos. ? pecuniã ꝓeo dare.ff. de of. pſi. barbariꝰ. ar. viij. i qni ea
tum. ff.de mu.⁊ ho.reus.Ad has leges ruũdent quidã ꝙ publice pe
ti põt non in occulto. Alij ut py. dicunt ꝙ meritis põt quis petere.a⸗
lias nõ.quia lex iul.de ambitu non habet locum rome.ff.ad.l.iul.õ

ſoenſare cũ eo g ignoꝛãter eſtadeptus bnficiũ etiã ſimoniace.ut er de ſi. ex in
ſinuatiõe.io.qd aut iuris hodie ſuet᷑ dixi ꝑ decre.s.q.iij.ex multis.i ul.gl.b.

Nid vero de his.
hoc.c. determina/
tũ eſt ʒ.c.qð.g.ĩdu

—cit. ð. q. i. ſiquis ex ſimõiacis.

r

b ¶ Munc aũt.hic ponit inci/

dentẽ qoõnem que dubia nõ ẽ.

Vid uero de his fieri
debeat: qui ignorãter
a ſimoniacis ordinati
ſũt.quod.vi.loco que
ſitum eſt. ſupra.i.c. ui

ec rũ.ᷣ.q.iij.ſiquis ohie q⸗ i - P4.1. c. u
Eſru.Sa. ii..lauis delicet urbani quod ſic incipit. Si

cerit. L
d¶ Per electiõem.S. di.xl. ſi⸗
cut viri.
e ¶ Clectione.ſi.ſ.xv.q.iij.ſa/

ne.
Iquis pecunia.j.xviij.
G q.ij. c. i. —
gg CSuffragatrices. S. e.q.i.
eſtote.jſ.xvi.q.vij.ſiquis epᷣs
S.di.lv.nullus.
hbCAld ſcribendũ.ſ.cũ proni
ſunt. uel hoc cũ ſpãliter uoca
tur laici ad electioeʒ.lxiij.diſ.
hadrianus.uel dic ꝙ factum
ꝓhibet. non ideo dicit ꝙ ð iu
re ſubſcribere debeant ciues
ar. extra de elec.c.i.Subſcri-

bere debent cines nõ nt eligẽ

tes ſed ut conſentiẽtes.ut.ſ.v
ij.q.i.epᷣs de loco.

.i¶Timoꝛe.ſed nũquid timoꝛ

inducit ſimoniã.dico ꝙ non.

peccat tamen moꝛtaliter ꝗ ꝑ

timoꝛẽ obtinet beneficiũ.ar.
S.q.iij.res ecclie.⁊ eſt hic ar.
ꝙ nõ tãtum timoꝛ moꝛtis uel
cruciatus coꝛpoꝛis ſed etiam
timoꝛ uerboꝛum viciat electi/

onem.ar.xxiij.q.viij. conne⸗

nioꝛ. io.
le HGo aũt.maximi. ð iſto
agit᷑.ij.q.v.qto.lxiij.
di. ſalonitane.

IExquiri.tunc tenetur pᷣla⸗

tus inquirere.cum ad eũ per

nenit clamoſa querelatio. ex

de ſi. lʒ hely.

mC Interceſſionis.iij.q.ðvij.

in granibus.

n S Icut is qui innitatꝰ re/
nuit. dũ tñ nõ eẽt pſeue

rans.qꝛ ſi ſemper eẽt inuolun
tarius.nõ eẽt cognoſcẽdꝰ.ut.
lxxiiij.di.ubi iſta.ſed faciẽdũ
eſt ut de nolẽte fiat nolens.⁊
ſic licite oꝛdinatur.nt.xxiij.q
iiij. diſplicet.xl.di.ãte omnia

viij. q.i.in ſcripturis.⁊.xvi.q

i.uos aũt.
o C Refugit. ſed miꝝ ẽ ꝙ hic
dicit ꝙ fugere debet cum ali⸗
vi ditatur qui epatum ⁊c. nt
viij.q.i.qui epᷣatum ⁊c.naʒ ſi
illud gerit in aĩo ⁊? aliud exte/
rius indicat peccat. nã ita mẽ
titur quis ſimulatis opibus
ſicnt oꝛe.xxij.q.v.cauete.⁊ ꝙ;
peccet patet.xxij.q.ij.cũ hũi/
litatis.dicunt quidaʒ ꝙ iſtud
mendacium non eſt moꝛtale
lʒ non ſit benignitatis uel io/
coſitatis quia caret dolo.⁊ iõ
nõ eſt moꝛtale.dico ꝙ iſte dʒ
eẽ nolens ⁊ debet fugere.i.ti⸗

qui a ſimoniacis non ſimoniace oꝛ
dinati ſunt:requiratur. NMunc au/
tem de illis queritur:qui non pꝛo
ordinatione pecunias offerunt:
ſʒ pro electione: uel ut decretum
electionis fiat:uel ut ſubſcriptione
firmetur uelut electioni non reſi/
ſtatur aliquibus premia largiuũtur
an eorum electio uicioſa ſit iudicã
da. Non eniʒ uidẽtur ſpiritus ſan
cii donum emere: qui non pro cõ
ſecratione ſed pro electione mune
ra largiuntur:cum nullius ſpiritua
liſgratie aliquos faciat electio par
ticipes:ſed ſicut eccleſiaſticarũ re
rum emptores ſimoniaci iudican
tur:quia eccleſiaſticis officiis ita
adiuncte ſunt:ut alterum ſine alte/
ro alicui non proueniat:ita qꝛ per
electionem peruenitur ad conſe/
crationem:perinde ſimõiacus ha
betur qui pro electione pꝛemia lar
gitur ac ſi pro conſecratione mune

bit ceſario epiſcopo.
Se bis qui pro muneribus ordi/
nationem faciunt. .
Iquis autem epiſcopatũ deſi
derat data pecunia potẽteſper
onaſ mĩme ſuffragatricesſibi ad
hibeat:nec ad decretum ſibi faciẽ
dum clericos uel ciues ad ſcriben
dumꝰadbibito cuiuſlibet generis
timore compellat:uel premiiſqui
buſlibet exhortetur. ¶ Item gre
go.ſalonis conſiſtentibus.
Simõiacuseſt qui ut eligatur pre
mia largitur.
Go autem neſtre dilectioni p
uidens ⁊ mee aĩie omnipoten
tis dei iudicinʒ pertimeſcens eiuſ
dem maximii cauſas ſubtiliter ex/
quiri deſidero:ſi nullis criminibꝰ
preſſus que ſacro ordini contradi
cunt:ſi non per ſimoniacam here/
ſim. i. premia quibuſdam ſe eligen
tibꝰ prebendo ad ſacerdorale per
tingere conatur officium. Tũc enĩ
liber pro uobis apud dominum in
terceſſor erit:ſi nõ obligatus de ſu
is ad locum interceſſionis uene/
rit. ¶ Itez greg. ſiagrio epiſcopo
auguſtudinenſi.
Sicut ordinatio ſic electio uel con

mere ne foꝛte non ſit ſufficiens.ut.xl.di. ante oia. vnde mentiri debet yires ſu
as.ð.q.i.non eſt putãda.nel dic ꝙ intelligitur fugere qui dignus eſt. ſi ſe non

ingerit.qui querit᷑ ⁊ non querit.
p ¶Sel ipoꝛtunũ.nã eo ipo ꝙ ſe

in tutoꝛe.ff. de teſta.tu.ex ſnia.ar.õ ꝙ quis põt petere honoꝛem. ff. de decur.

ra dediſſet. unde ſymmachus ſcri/

ingerit eſt ſuſpectus.ff. de ꝓcn.que oia. idẽ

ambitu. l. i. uel dic ꝙ quondam a populo potuer

unt peti. modo nero

ab imperatoꝛe. uel
aliud i dignitatibui
ſenſus ſine mèalitate debʒ prelerri. ſecularibus. vno?
IVcut is qui inuitatꝰ renuit que militia ſecularis e⸗
ſuus refugit ſacris altaribus ẽ n aiſ⸗ de ac. ep.
admouendus: ſic qui ultro ambit arecltror gani ve
uel importunũſe ingerit: eſt pro tradicit ſolutiol bu
culdubio repellenduſ.nam qui ſi ctc.extra de ſi.nobil
nititur ad altiora ↄſcendere quid ubi ſemp nocct da⸗
aliud agit:niſi ut creſcendo decre/ tid pecunie. niſi cũ
ſcat: ⁊ aſcendendo exterius interi datam eſt ab aduer
us in profundo deſcendat. JItaqʒ ſarlo⸗ ideo hic ex⸗
frater chariſſime in ſacerdonbꝰoꝛ nls vecn gidloml.
dinandis ſynceritas uigeat: ſit ſin cturi. ſic extra.e.

plex ſine uenalitate ↄſenſus:pu/
ra preferatur electio urad ſummũ
ſacerdorii uel ponrtificii non ſuffra
gio uenditoruʒ prouectus ſed dei
credatur eſſe iudicio. ¶ Si autezʒ

re:quibus contra nos rebellaue/ n B IJquis. Caſ⸗

runt. ¶ Item ex. vii. ſynodo. imendit. vij.
De his qui pro muneribus ordi/ ſnacna Robne
nationem faciunt: 1 qui redeuntes vemink emllibet pec
ab hereſi in ſuis ordinibus recibi catoꝛ.tamẽ poſt pe

Alitur. 7

Iquis'omnem tradirioneʒe de inre ꝓmonerl i
cleſiaſticam ſcriptã uel non ſcri mo Gpanperran,
Ptam ui it. omnis Pmotus
5 am uiolat anathema ſit. omni Pmoſem pecc,
nit deponendus eſt

ſi qõneſ. ⁊ hoc ſʒ. h.
Vncãt.
recipien
duſ.non
e iut. ſʒ

pecunia promiſſa fuerit uel ſoluna de diſpenſaue. ſi
electo nel ordinato penims igno, iſen amen g
rante: nec eo modo ad electionem dam caſus in ꝗbus
uel ordinationẽ peruenerit: ei nul ecclia non ↄſueuit
latenus obeſſe uidetur-/nec ad rea diſpẽſare. quos nõ⸗
tum criminis pertiet: cuius ↄſcia,z mi.ſ. ix. q.i. in ſũma
nõ habuit:nec ad electõis uel ordi ⁊oᷣterminatur hec
narionis caſſationem pertinet: ald 5: ſ. . . ex bacau⸗
quã alias non per prauam illorum· o i or.
cupiditatẽ perueniſſe docetur. O n ioner .
Ainc aũtde. vii. qõne Q. vi.
tractandum eſt:an re/ xxiij.q.iiij. ipſa pie
nũciãs ſue hereſi ſitre tas.õ ſ illud ex pie
cihiendus in epãli di ſaiemarrts crclte
gnitate uel nõö. SDe iſtud de rigoꝛe bat
his ita ſcribit cyprianus ad ſteppa ne diſcili. 2d
nj. Eiui redeutes ab be net. .
reſi ſuis ordinibus recibviuntur. s Quibus. nõ pu
Iqui preſbyteri diaconi ĩ ec mrialiquem in eoi
Adeeſia catholica prius ordinati quo deliquit.ar.xij
fuerit ⁊ poſtmodũ perſidi rebel qij. aui? bumanil
les extirerit ↄtra eccleſiã uel apnd t Contra noe n
hereticoſa pſeudo epĩs ⁊ antichri clerirus dantn
ſtis contra chriſti diſpoſitiõez pro creleſijo nonpot p
phana ordinatiõe promoti ſunt: ? ſtare patrocinium
ↄtra altare atqʒ diuinũ uerbũ ſacri vni contra aliam:
ficia foris falſa ⁊ ſacrilega offerre ar. xcvi. di ſiimpe⸗
conati ſunt:eos quoqʒ hac condi⸗/ ratoꝛ.iij.q.i. nulli.
tione ſuſcipi cõuenit cum reuertun ſi tamen babet ach⸗
tur ut cõicet laicis: ⁊ ſats habeät miniſtratiez inn⸗
quod admittuntur ad pacem: qui ſalenunelker mint
hoſtes pacis extiterunt: nec debe vo. queſitum. c. ii.
re eos reuertenteſea apud nos oꝛ q. vij. ſi contra. in ſi
dinanionis ⁊ honoris arma retine ne. i 0.

nitentiam non pot

7 dicit hoc regulare fuiſſe tam ante inſtitutiõem baptiſmi qᷓ poſt. ?
hoc ꝓbat exẽplis tã ve.teſt.q; no.⁊ hoc ſonat ira illa.nullũ tñ eoꝝ 9

ante baptiſmũ ⁊c̃.nam illi qui ante baptiſmũ peccũt. pꝓmoneri pnt

ut expᷣſſum eſt. xxvj.di.deinde.

xOem.i.aliquam de omnibus.ſi.xyx.q.i.mulier.

Queſnio vVijſ.

i o 7
n io. ar. ꝙ legitime factũ ſupueniente delicto irritat᷑.j. obtinuit a romanis.
Glrerdorta hleinr, ar . 7.x. ad limia. . S e g r.. mCEt ſi in foꝛnicatiõe.hoc intelligit. D. x. M. c ipo iure infamis eſt puta
i..ſ. xxxij.q.xij. c. hiq ⁊.c.neqʒ. .s. di.xciiij.ſiquis.j.xxx.q.ij.ſig depꝛehenſus eſt in adulterio 5 in allsgue inlamat. .a. .. poꝛro. ar. xxv.oi.
Nu epi.j. xvij.q.iiij.frater.j.xij.q.ij.qui ? humanis. Pfmü. hoc de rigoꝛe luris. ſe ñem ericoꝛ d lecus. xxxiiij. di. fraternitatis
n 3 C rercotio Leccliaſtſci dignitate.ut.S.e.q.i.qui per pecuniã. ut ibi notatur.dicit tamen.h.hoc eſſe veꝝ q dicii hi. liʒ durum ſit. xxv. di.
ftm . Onan gl. de. n CEpm. penitenti. C. ð ſũ.
nd cPniam.? adeo epũs uel preſbyt aut diacon⸗ ↄui / preecuniã diſpẽſatiõem uel curã ſor n luet igitrr.
u hoc rex eſt. gias ctus quod pro mũeribꝰ ordinatri titi ſũt monaſteriorũ uel eccleſiarũ o E nerco. erlerconi:
i enr ne oné dederituel acceperit: a ſacer,/ uel religioſaru domorũ hbieroco/ p: Kehcio 2 XTte ſ c.
lhi niat ei per eniten dotio cadat. Sʒ dicũt quidã guis Mori xenodochiorũ orphanotrro ali com ititur ſimona.
ſenn tiam. ut de pe. di.iij penitẽtiã agimꝰ pro peccato: a de phiorũ cũ depõne expellant᷑ a di⸗ q Oꝛphanotrophio. arg.
pbnon talis.nã in quacun idulget illuc: ita ego dico: qꝛ oẽʒ ſpenſatiõe illa 7cura. NQui poſt ba ſimoniã eẽ dare pecuniã pꝛo
nen qʒ boꝛa igemnerit penitẽtiã recipit deꝰ: a idulget per ptiſmũ cadens in fornicatiõe ordi adminiſtratione pauperumz
etntr peccatoꝛ ⁊c. nec ti- penitẽtiã peccata que iã facta ſunt. natus eſt:ſi poſtmodũ ↄfeſſus fue hoſpitalis.j.xxiij.q.viij.5.
tant bi dico ſepties ⁊c.ð Noui eni quod dauid fornicatorẽ rit ceſſz ab admiſtratõe. Si vo ↄui uis.in auc. de ſan.epi.ꝭ.ſʒ ne
Rin pe di ii adus in⸗ ⁊ homicidã per pẽiſẽtiã receperit cs ab aliquo:deponat᷑ oino. Si 1* r 5xlv. di. gd aüt.
ne att utg dirertt deuſa quod dixerit de eo. Inueni militer percuſſor epũs aut breſoy 8. Oui per ſecnlareteſ. xyj.
en ita ſynodus iducit uirũ ſecũdũ cor men. Moui rur ſul ter aut diacon per ſe nel per aliquẽ q.vij.ſiquis deincepꝛʒs.
bãc auẽtem ac ſi p⸗ eũdeʒ audientẽ a deo. Non ediſi aliũ quaſi per boc timeri uolẽs de
mo peccaſi dauniid cabis mihi domum: quiauir ſan / ponat᷑. Itẽ qui per ſeculares prã/ t Onueniẽtibus. Caſ⸗
⁊ poſtea dñns dixiſ/ guinuʒz es. Scio manaſſen per cõ tes ordinatui fuerit aut eccleſiã ob CLõnenerũt ſancti pa/
EA ſet ei inueni ꝛc. qd fſeſſionem dimiſſam impietatem ſu tinuerit deponat᷑.ſi nero religioſã tres in ſeptima ſynodo.ut tra
ſle tamẽ ſecus fuit. ſel gam. Scio mererices ⁊ theolona domũ: expellat᷑.il Idem ex cõci. ctarẽt qualiter epiſcopi ab he
hiiet Fod ndͦ entalit rios per penitentiaʒ receptos:nul meldenſi. DHDe eodem. cze enapiepaſtnnap, .
un tate. qꝛ dñs ſic ei dd· lum tamen eorum qui ante baptiſ C Auẽdũ ẽ a ſũmopere ſtuden,/ dn natij. Jnſe cua un
nnſe xit ⁊ ille pẽituit. nec mum peccauit ſacerdotibus cõnu uũ ac per vutẽ chr iſti ſaguis ſic eos eẽ recipiẽdos ſicut.vj.
a tñ poſt pniam per-/ meratũ. Scio quoſdam dum eẽnt interdicẽd i epis regib 7 Oĩbus vniuerſales ſynodi recepert
taiti miſſus eſt edificat in mundo in multa fornicatiõe mã ſublimioribus ptatibus atqʒ cun/ poſtea auctibus ſanctoꝝ pa/
nmm X in hoc facit ad. ſiſſe: monachos uero factos quaſi ctis fautoribus electoribus quo trum pꝛobatur ꝙ recipiendi
eſattn olucuel tali . luminaria mũdi reſplenduiſſe: nul rũcũqʒ ↄſenſoribus ſeu ordinatro ſunt niſiubi 83 figei tibue
het ennennade ons lum tamen ad ſacerdotium aſcen, riibus in gradu eccleſiaſtico: ur ne aai. ſunt ab bereticis oꝛdi
dn futuꝝ peccatũ dler. uodaſi rarocötigit: nul moper ſimoniacã ber eſim obrine E Conuenientibus. p̈ba no
unnl dani. a tamen lex eccleſie fui. Nouimꝰ at locũ quacũqʒ funcnone callili tarij quibus credendum eſt.
A. e ¶ Scio manaſſen peccatricem prius mariam poſt cõ tate ꝓmiſſione ſeu ↄmoditate aut ar. ff. quod me. cã. metum. §.
* eʒechie filiũ g acta uerſioneʒ quamuis ſancta ⁊ caſta datiõe per ſe aut ſubmiſſa perſonã ſed ꝙ pꝛetoꝛ. nam ibi inter ü⸗
pnia reſtitut? eſt ad tamen inter diaconiſſas non eſt cõ Item in eadem ſynodo. vi. los ius facdatt.
— ſegni ar de Pe:dl putata:ſed quid hoc dico. ſequenſ Qui redeutes abᷣ berenicis recipi ſk Etioanne. uidirite ine
E Deccauit ar. b ſanctos apoſtolos a nenerabiles poſſtinrueinon. insiuramtem deierare chſa⸗
laiit baptiſmũ nõ abole batres cũ omni fiducia clamo: qui õ nicenaz rum nacemin rugre bl.
ri infamiã. cũ etiaz per ſimoniã ordinatus eſt ſiue epi Abithynie 2 ↄſedẽtibus petro xij. q. iij. actione.
Mienf poſt baptiſmũ ipe/ ſcopus ſiue preſbyter ſiue diaco⸗ grchiepiſcopo ⁊ petro preſbytero xE Bipochrpfanijs. apos nun
mni gqiat ꝓmonuenduz. nus: alienuſ eſt a ſacerdotio. neq abbatre monaſterii ſancte ſabine cius ⁊ chryſis aurum. quaſi
uin qð no ẽ ueꝝ. qꝛ oia eniʒ uenalis eſt gratia ſpiritus ſan locum tenentibus hadriani pape deaurati nuncij. tales hodie
ie e uper ſeria ſeue cti. Cayphe traditio adinuẽtio ⁊ tharaſio archiepiſcopo ↄſtatino non ſunt pape ſed applumba
onre taptiſino⸗nrerxvy. ſimonis a ſancto ſacerdotio eſt ali po. ? ioanne 2 thoma apochryſa 4 Oientalium alexand .
un vi-pPmu rxyj dl d⸗ ena. Et ſi in ſornicatione lapſus riiis apoſiolicarũ ſediũ oriẽtalin! V Qrientali hieroſolymis.
ſonont inde.⁊ ſic nõ eſt ob aliquis poſt baptiſmum: in ſacer/ ceteris epĩs. epi ſicilie dixerurn Item baſilius.nõ videtur
nunnen iectio de paulo qui doriũ non recipit᷑. canões eni hoc Dignũ ẽ ut de futuris inquiramuſ ꝙ ille baſilius debebat loqui
cni ante baptiſmũ pec⸗· prohibent. Siquis vo cum hoc AItẽ baſilius epũſãchire dixit. Ccõ quia erat hereticus.ut.j. per
mng cauit⁊ qð hic dĩẽ e peccato ad ſacerdotium profectus ſtitutio eccleſiaſtica hʒ canõice tra xij. lineas ibi ⁊ iuſſi ſunt ⁊c.
En s enans eſt: cognitus degradetur ¶Iiez dita ab qtiquo a ſanctis apoſtolis ſed dic ꝙ loquebat nt excuſa
n ir viſi vualigs talii Epuũm qui per pecuniã ordinatui ⁊ ſucceſſoribus eorũ ſcis patribuſ eiſe nerſal inenſ.
ld Pmoneret añ ba⸗ e: ↄfiteor q; per penitẽtiã recipit᷑ noſtris apoſtolicis uiris magi/ b es Entne ſalus vniuerſe
ntus ptiſmum. ſic vacat deus bonci oĩbus ⁊ aperta niſce ſtris a ſcis uniuerſalibus.vi.ſyno les ſnoclidieũt Pontlienmet
GNn“ hic ar. nõtũ ab. h. ñ ra eiꝰ oĩ homini penitẽti. ſed quo dis ⁊ localibus:ſynodis orthodo eius legatus. locales quas cõ
ann! aboleri infamiaʒ ꝑ mam iuxta apoſtolum oportet epi xis:ut qui ab aliqua hereſi reuertũ gregant pꝛimates uel metro/
baptiſmum. ſcopum irreprebenſibilẽ eſſe: qui tur ad orthodoxã fidẽ ⁊ traditiõeʒ politani abſqʒ pꝛeſentia do-/
nl 9. . ſ. a fueft cunqʒ per pecuniam uel ordinaue catholice eccleſie ſcripto negare mini pape nel eius le gati. bic
ſtend/ b Rar o.ſiẽ in ma lit aliquem uel ordinatus eſt: ab debeãthereſim ſuã 7 ↄfiteri catho ergo colligitur iſta diſtinctio
unt, theo gfuit theolo,. olnni ſacerdotio alienus ſit. Cha ſicãfidẽ. Itẽ tharaſius patriarcha ſynodoꝛum alla vniuer ſalis
n narius.⁊ tñ poſt fu raſius patriarcha dixit. quicunqʒ dixit:uidet᷑ uobis ut ſedes ſuas re alia localig. r eſ or: q auten⸗
foße irenangeliſ. per pecuniam uel ordinantuel or cipiãt: qui ab bereſi reuertũt᷑. R tice ſunt ocales ſicut vniner⸗
t i. Muſiaarecli dqinauerunt uel ordinati ſunt epi bist: dun 1 reuertf. Ke ſales—
ntt 1 Panc mercch ʒ5 . mat lreſt inau ſunt epi,/ ligioſiſſimi monachi dixerunt. Si c Scripto. hic colligitur ꝙ
on . n ſe - copi uel pre byteri uel diacõi uel cutreceperunt uniuerſales.vi. ſy „ illi qui ab hereſi reuertuntur
oſm e g di, xy 8 mo quilibet de numero ſacerdotali: re nodi ab hereſi reuertẽteſ:ita ⁊ noſ ad fidem catholicam ſcripto
r nachn .dr R pellat oĩno a ſacerdotali honore ſi recipimuſ. Scã ſynodꝰ dixit placʒ debent egare bereſim ſuam
ing ſeis. 5. di. lvj. ceno⸗ c(ut ſimõ magꝰa perro.quicũqʒ prr oib'nobil. aiuſſi ſũt baſilius epũs ecol diag eo berceen
in maneſem. 5.o. li us.j.xxvj.q. vj.his qui tem/
ſſcce . . . . 2 2-— . „V 0e. 8
, le ¶Tex. i. regula nel ius cõe. alibi dr ↄſuetudo vt.. e.q.i. uentũ eſt a Monachi. ⁊ ita monachi ĩtereſſe debent ſynodo.quod uerum eſt iabbati

ſimiliter dicitur regula. xxxj. di. nicena.

dieltur regulg. xxx V . bus.ut.xyviij.di.epiſcopus non debet.
Iraditio.i.adinuẽticia machinatio.qꝛ per ſimoniã ſacerdotium

e ¶ Baſilius. iſti tres reuertebantur ab hereſi.

Lau.

9 oꝛtet. ſed ad quid reſpondet iſte ſic:dic ꝙ reprebendit tharaſium qui
Re videtur vobis ⁊c. ⁊ ideo ſtatim reſpondet iſte tharaſius repꝛehendẽ-

do conſtantinum.

Sed alioꝛũ.ut.S.e.q.i.viliſſimus.⁊ eſt arg. contra ma

los doctoꝛes. Nam qui alios docere debent ⁊c. ff. de eden.ſiquis ex argenta-

rijs.S.pꝛetoꝛ.

va⸗ i aliqua alia.que impe/
iat d

iſpenſationem.
c ¶ BRome exulatus.ideſt per
excõmunicatiõem exilio con-/
demnatus.S.di.xvi. ſexta.
d ¶ MOacharius. pꝛonuncia/

tus.
e ¶ Quotidie.ſ.xxiiij.q.iij.di
xit apoſtolus.
f ¶ Mittebat. S. diſt. xix. ana
ſtaſius.
g Pꝛinceps.i.pꝛomulgatoꝛ
vel actoꝛ canonum.vt di.xvj.
ſexta.v.quarta.io.
h ¶ Item ve. q. d. lʒ parentes
ſcilicet epiſcopi heretici fue/
runt.non ſamen filij in here⸗
ſi ſuſcepti æ oꝛdinaticum ad
eccleſiam redierint minus re
cipiendi ſunt in oꝛdinibus.vt
5. di. xix. anaſtaſins.
i ¶ Moꝛietur.q.d.tãdiu mo/
ritur quãdiu penitentiam nõ
agit. ⁊ ſic facit ad pꝛopoſitum
lꝛ ¶ Oꝛdinatio. facta per he-
reticos.⁊ ideo non eſt reite/
iiij.q.iij.his ita.
I¶Dꝛdinatos.arg. pꝛo opini
onc dicentium ꝙ ille qui reci
pit vltimam manus impoſiti/
onem extra eccleſiam oꝛdies
confert quod eſt cõtra io. fa.
vt dixi.ix.q.i.in ſumma.nam
recipiuntur hic in oꝛdinibus
oꝛdinati ab illis qui receper̃t
in hereſi epiſcopalem vnctio
nem vt a ſergio petro paulo
pyrrho.
m ¶ Mon recipiatur. in caſu
ſequenti.vel de ine.
n ¶ Ex hac auẽte.cypꝛiani.s.
e.ſiqui pſbyteri.
o ¶Siquis..e.q.ſiquis.
p (Et innocentij.S.e.q.iij.c.
yvlt. S. e.q.i. arrianos.
q ¶ Et alioꝛum.S.e.q.i.ſiquiſ
confugerii.c.qui ſtudet.⁊.c.
ſiquis per pecuniam.
tCCquiritis. vendere.i.e⸗/
ere.naʒ neteres indif-
ferenter vtebantur his verbᷣ
ff. de act.emp.veteres.naʒ de
venditoꝛe non videtur dubi/
um quin remanere poſſit.vn
de loquitur de emptoꝛibns.
quia agere pemitentiam non

anchire theodorus epũs miree
ciuitatis tpeodoſius epũs ſede/
re in gradibus ⁊ in ſedibus ſuis.

NItem conſtantinus epũs cypri di

xit. NMon oportet nos qui epi ſu/
mus indigere doctrina:ſed aliorũ
eſſe doctores. Item tharaſius epi
ſcopus dixit. Oalorum doctoruʒ
mala eſt doctrina: eccleſia de ma/
lis docioribus ſacerdotes non re
cipit. Item io. apochryſarius oꝛi
entalium ſedium dixit:hereſis ſe/
parat oẽm hoĩem ab eccleſia. Iteʒ
tharaſiuſ epũs dixit: ecce multi ca
nonici libri ⁊ ſynodici ⁊ paterni le
cti ſunt:a ab hereſi reuertentes do
cuerunt nos recipere:ſi aliquaꝰ a/
lia cauſa nõ eſt in eis. IJem petruſ
apochryſariꝰ pape dixit:rome exu
latus ẽ macharius hereticus a ſan
cta-vi.ſynodo.⁊ quadraginta die
rũ inducias dedit illi pater noſter
benedictus papa ⁊ quotidie mitte
bat ad eum bonifacium conſiliari
um ſuum: ⁊ inſtruebat eum com/
monitoriis uerbis ex diuina ſcri,
ptura:a nullatenus uoluit emẽda
re.hoc autem faciebatut eũ recipe
ret in ordine ſuo. Item tharaſius
patriarcha dixit:quid dicitis de a⸗/
natholio.nonne etiam in.iiii.ſyno
do factus eſt princepsꝰ: ⁊ ecce ab
impio dioſcoro ordinatus eſt. Et
nos igitur ita recipiamus eos qui
ab hereticis ordinati ſunt:ſicut ⁊ a
natolius receptus eſt. Item uereꝰ
uox dei eſt. Et quoniam non mo⸗
riuntur filii pro patribus ſed unuſ
quiſqʒ ĩ peccato ſuo morietur quo
niam ex deo eſt ordinatio. Itẽ tha
raſius patriarcha dixit: Audiuimꝰ⸗
paterna mandata. Quid igitur. o
portet recipere ab hereticis ordi
natos. Sancta ſynoduſdixit. Au
diuimus domine. ⁊ oportet nos
recipere. Tharaſius patriarcha di
xit. Olures eoruni qui in.vi. ſy/
nodo cõuenerunta ſergio pyrrho
paulo petro ordinati ſunt: qui fue
runt ⁊ principes hereſeos mono/
ſcelitarũ quoniã iſti continuatizʒ in
cõſtantinopolitana ſede ſederunt:
ab ultimo eorum petro.ſ.a uſqʒ
ad.vi.ſynodũ nonfuerunt plures
quam.xii.anni. LYhomas vᷣo⁊ io
annes ⁊ ↄſtantinus ab hereticis il
lis archiepiſcopi facti ſũt: ⁊ tamen
propter hoc nõ ſũt reprobati. Sã
cta ſynodus dixit:hoc manifeſtum
eſt. Conſtãtinus epũs cypri dixit
Sufficienter oſtenſũ eſt: quod ab
hereticis ueniẽtes recipiẽdi ſunr.
Si vo quis ſpõte ad hereticũ ua/
dit ⁊ accipit ordinatiõem:nõ reci/
piatur. Itẽ tharaſius patriarcha

poſſũt ĩ oꝛdine empto.niſi purgetur viciũ rei furtiue.i.niſi dimiſſo

quod ſimoniace acquiſierunt.ſed vendentes poſſunt ſi occultuʒ eſt
uel indifferenter de emptoꝛibus ⁊ venditoꝛibus intelligatur ꝙ non
poſſunt agere penitentiam remanendo in oꝛdinibus ſuis niſi ex di
ſpenſatione. ſi crimen ſimonie ſit notum. loquitur enim de conui⸗

dixit: ⁊ ego refuto eos qui ob hu/
iuſmodi cãm ad fidei ſubuerſioneʒ
ordinati ſunt:a maxime cum pre/
ſentes eſſent orrhodoxi epiſcopi a
quibus poterant ordinari: ſicẽ pa
ternus intellectus. Si vo ſynoda
lis ↄſonantia fuerit a unitas eccle
ſiarnz: de orthodoxis qui preſum
pſerint ab imundis hereticis ordi
nari depoſitioni ſubiaceant. San⸗
cia ſynodus dixit: hoc eſt iuſtuʒ in
dicium. ¶ Ex hac auctoritate da
tur ĩtelligi:quod qui ab unitate ca
tholice fidei in hereticorum ſocie
tatem tranſierit:ut de manibus eo
rum eccleſiaſtice dignitatis ſacra/
menta percipiat: uel qui contem/
ptis orthodoxis ab hereticis or/
dinari deſiderauerit: 1 poſtea ſue
abrenuncians bereſi ad eccleſiam
redierit: officio tamen accepto fun
gi non poterit. Auctoritate vo cy
priani probibent᷑ ab adminiſtrati
one eccleſiaſtica qui intra catholi/
cã eccleſiã ordinati ad fidei impu⸗/
gnatiõem dilabũtur. Dorro ſimo
niaci nec ab hereticiſordinãtur ad
fidei ſubuerſionẽ: nec intra eccleſi
am catholicã ordinati aduerſus ſi
dem armãtur. quãuis enim nõnul
los per pecuniã ordinent: non ta/
men fidem ĩpugnãt: nec gratiã ſpi
ritus ſancti uenalẽ predicãt. unde
ueraci penitentia cũ hereſim ſuam
deteſtati fuerint: premiſſis aucto/
ritatibus non prohibent᷑ recipi in
ſuis gradibus.uerũtamen capim/
lo illo nicene ſynodi:ſiquis per pe
cuniã ⁊c.a illo alio.vii.ſynodi:ſi/
quis oẽm traditionẽ: ⁊ innocentii
a alioruʒ multorũ auctoritatibus
irreparabiliter dãnari iubentur.
¶ VNinc etiam leo.iiii.epiſcopis
britanie.
In ordine male accepto ſimoniaci
penitentiam agere non poſſunt.
Equiritis de his qui turpiſſi
d mo lucro columbas ĩ templo
domini uendere non pertimeſcũt
Tſua acta iproba temeritate ſimo/
nis hereſi coniungunt. utruʒ poſ/⸗
ſint in ordine penitentiam agere.
an tantummodo extra ordinem ⁊
ſacerdotaleʒ fieri gradũ. Quibus
nos quidem cõuictis ⁊ his qui taʒ
dereſtabile nefas quod iam multiſ
eſt dãnatum conſiliis peregiſſe no
ſcuntur nulla poſſumus penitentia
ſubuenireꝰ tot ſpiritualibꝰpatribꝰ
obuiare:ſed in illorum patrũ me
ſententia conuenire omnibus cer/
tũ ſit. ¶ Niſi rigor diſcipline quã
doqʒ relaxetur ex diſpenſatiõe mi
ſericordie. multorum enim crimi

na ſunt damnabilia:que tamen ec⸗,/

ctis ⁊ quoꝛuʒ crimi
na ſunt publica. de
talibus quidem in/
terrogatuſeſt papa
⁊ de lalibus reſpon
det.

8 ¶VUtrum poſſint

.i. vtrum poſſint re
tinere oꝛdines poſt
penitentiam.⁊ hoc
notat ſequens litte⸗/
ra. an tatummodo
⁊c.⁊ exaudi de con
nictiſ.ut.ſ.ſequitur

nam cum ſponte cõ

feſſo mitus eſt agẽ

um.
t C In oꝛdine.hinc
collige ſubditũ poſ
ſe accuſare pꝛelatũ

de ſimonia non pꝛe

miſſa pᷣuata admo⸗
nitione. arg.contra
ſ. e. q. vlt. pʒ. ⁊ hec
eſt ratio quia de a/
lijs criminibus po/
teſt quis penitere?
eſſe in oꝛdinibus.
ut dixi. lxxxij. diſt.
pꝛeſbyter. de ſimo⸗
nia vo penitere nõ
poteſt niſi pꝛius di⸗
mittat oꝛdines. ut
S. e.q.i.ſiquiſ neqʒ.
u ¶ Subuẽire. niſi
gradibꝰiſuis uel di⸗
gnitatibꝰ talit᷑ ade⸗/
ptis pꝛius amiſſis.

vt. ð. e.q.i.ſigs om⸗/

nem. ⁊.xj. q.i.ſigs
neqʒ.j.xxxij.q.i.ꝗ

chriſto.⁊.c.nec ali

qua.jſ.xxxij.q. vij.
fidelis.
x COoniare. ſ. xxyx
q.i.ſunt quidã.⁊.c
contra ſtatuta.
y Sec in illox ut
ſ. de iure deponãt
vt.ð.e.ſiquis oẽm.
ʒ ¶ Miſi rigoꝛ. vlili⸗
tatis.ſicut etiaʒ ius
ciuile quedam ad/
mittit pꝛopter vtili⸗

tatem. ff. de pig. ſʒ

an vie.

n iſpẽſatio eſi iuris cõis relaxatio facta cũ cãe cognitiõe ab eo dinationes. ?. lxiij. di. verum.
Tus Rei ſKanenn q.i. .. ex his. Diſpẽſare eſt diuerſa penſare e CMeceſſitate.futura ſed o iam ela. Fdeh 5lib
e MHã oĩa hec de quibꝰ fit mẽtio in hoc.ꝭ.pẽlare dʒ.qui diſpẽſare vut f ¶ õ vꝛgebat. ar. ff.de adopti.in oĩ fere imenr aa be⸗ nöl Pprnſatio
Seas 5 bieucz „ üüeell iuris derogatio ipellit ut
i ſie. nõ põt diſpẽſari cleſia tolerat pro tempore pro prr magna cautelanitendũ eſt ne latẽ ꝓpmoneantbur.
d urſe eii le cr⸗ ſona intuitu pietatis uel neceſſiia rTer auctor ſciſmatiſ irruat: a ab uni b Suler.ordarevr
nune cũt quidã idiſticc· tnis ſiue utilitatis ⁊ pro eueniu rei. ratis radice eos qui ad eam reuer Werino⸗ netc Oi 3
ꝓdð qtuoꝛ ocilia n pro tempore ſicut gelaſius: qui cũ ſi ſuerant: telo iteruʒ erroris abſci ſoꝛmom eccleſie.
m voſſit dlbelan vneceſſitate temporis uideret itali,/ dar. Et ideo poſtquã ego. N. ciuu 8 Iqui voluerit. 5. e. q. i.
i Ern deſze noccon cam eccleſiam propter belli famiſ/ taii illius epiſcopus comperto di ſiquis confugerit.
ine alizabl nt Freij qʒ incurſionem fere omnium cleri uiſionis laqueo quo tenebar: din h Fatholicã. s. e. q.i.ſiquis
q.ij. ſũt qui dicunt. corum officio deſtitutã adeo ut ple tina mecum deliberatione pertra a e i.ſigs oẽm 2.c. con
n vt ibi nõui. Be di⸗ riſqʒ populis ſubſidia regendarũ cians. prona ⁊ ſpõtanea uoluntate . rrrank xxiiſ.g. plti.
u ſpẽſatõe epoꝝ dico t animarũ:conceſſit de mo dad unitatem ſedis apoſtolice diui jj. xxiij.q. vlti.
nbn pealoc epox dic dee ent animaru: , 5 peſſimam.
fi rbien⸗ os is nachis uel de laicis clericos aſſu/ na gratia duce enerſne ſun: nen m Coſẽſu. ali ẽ g iurar ſta
nſtnri bila diſpeſatio. mi:ita dicens. purg meme: led ſimulate reuerſus re madatis eccleſie aliud epi⸗
ſui boſtunt Riſenſare Pro temporuùm neceſſiiate apo/ exiſtimer: ſpõdeo ſub ordinis mei ſcopi. ⁊ ex hᷣ ſoluit ↄtrarietas
H deero eſen er. ſtolice ſedis decreta temperantur. caſu ? anatbematis obligatiõe at / illoꝝ.c. e ð appel. qõni. ?.c.
nebe „L. 1. Eke⸗ . , „» , 7 „2. 7 2 .
ſi nupꝑ. Ju gbuſdã tñ Eceſſaria rerum diſpẽſatio qʒ promitto tibi. M. a per te ſan/ ene is, cante⸗
*ZM caſibus iuenio eis ne conſtringimur: apoſtoli cto petro apoſtolorum principi at O Rabuchtio⸗
nunmn ꝑmiſſã diſpenſatio ce ſedis moderamine cõöuenimur qʒ eius uicario. NH. beatiſſimo 2 ricahtelg iaetnddecnin uo
KUA nẽ. in gbuſdã ꝓphi⸗/ ſic canonum paternorum decreta ſucceſſoribus eius: me nunquam timet regreſſus. 5. di. xxviij.
gen durs ana eni diſpe librare:ut ea que preſentiuʒ neceſ quorumlibet ſuaſionibus uel quo de his. .xx. q i c. vlt. .q iſ.
irt nen pſb. Ite ſiitas temporuz in reſtaurandis ec cunqʒ alio modo ad ſciſma de quo e. i. . di. xxiij. yᷓ.
