ſemel in utero miginali a to⸗
ta trinitate perfectum eſſe
non deſijt neqʒ deſijſſe potu
it meritis chriſti exigentibꝰ.
e ¶Alia ſpecies.i.alteriꝰ rei
Keenoet. Ainc ſubſtantiatũ.
fAmen .i.uerũ eſt.ut diſti.
xxxviij.ſedulo.
6 Sermo.s.di.xciij.diacõi
ad hoc enim uerba ſunt inſti
iuta:ut quod quis cogitat ali
is proferat.xxij.q.ij.is auteʒ

hAffectus.i. fideles.
i Muitat. nita mãducatur.
ideſt deus ninens.

lꝛa Viniſficat.i.digna perce
ptione niuificat uel cooperat
ad niuiſicanduũ.
MQuia reſurrexit. non ẽca
ſuale: ſed probatio eſt a maio
ri nã ex quo reſurrexit ⁊c.
m Sacramẽto..e. di.qui
manducat.
n& Quemadmodũ. quia in
ſacramento.
o Teratur. quotidie ſumi
mus corpus chriſti quia
quotidie egemus ut remittãt
nobis peccata licet enim ꝑ ba
ptiſmũ ſublata ſunt tamẽ pro

pter fomitẽ originalis pecca

ti qnotidie recidiuamus. itẽ
alia rõne ut poſteris noſtris
notificemus moꝛtẽ domini?
qualiter dilexerit nos.
pOQnoticie.ſ. di. iij. ſabba
to. DUGW

Se con.
Infirmitas.i. origo peccati. a Et tranſit. ideſt tranſire facit. vorst
. Tndumer ſalienſpennaſtee de peni. di.ij.fi enim. b Sacerdos.i.ad oſtendendum ꝙ nõ ĩ merito ſacerdotis 1c. nhd,
c .Quotidie. pꝛeterqᷓᷓ in die ſcõ ueneris ⁊ ĩ ſequẽti ſabbato. j. di. iij. ſabbato c CJube. ideſt fac. —G .
d mmolatur. chriſti immolatio facta pꝛo nobis in ſacramento corporis ½ d C Inqnuit. per cõſecrationẽ hoc cõtinet̃ in ſecreta.
uguinis eius repreſentatur. e Pertecti.ideſt tranſubſtantiari.uel per ſerri.i. ſurſum efferri. i. (oone
eV qui. due canſe hic no conuerti in ſanctuʒ nenci9
tantur hinua ſacramenti:de/ „ e altare tuũ.ideſt cor hiſi:
etio nenialiũ peccatorum et ſionẽ ſemel ſaluauerit mundum ex veritas dum corpus chriſtia ſan / prus tuum ſupcho/ nuh ß
memoria paſſionis oomini. qua morte idẽ reſurgens ad uita, guis uirtute ſpiritus ſancti in nirumm ros angeloru exal/ pſſn
fC Hecſdia. recidiua deli mors ülli ultra non dominabimur. teꝰpſius ex panis a uini ſubſtãtia ſed contra ui –
Wcieramr. ob öͤmemora qui ꝓfecto ſapientia dei paris ne/ efficitur. Figura uero eſt id quod ſeinoe fnatm he⸗ ſiun
griond o.c di. ci omne, ceſſariũ pro multis cauſis hboc piu exrerius ſentitur. Neratur autem dicitur poſt uerba mmün
b Interdũ.i.interi donec uidit.pꝛimo quidẽ: quia quondie quotidie hec oblatio licet chriſtuſ gquorum mirtute cõ⸗ Aahn
neniat dominus ad indiciũ. peccamus ſaltem in peccatis ſine ſemel paſſus ſit:quia quotidie pec ficitur corpus chri⸗ 7 mmunn
i Hependere. vnde ꝓphe/⸗ quibus moꝛtalis infirmitas uuue camus peccatis ſine quibus mor ſti ⁊ iia de eo quod enens.
ta. Quid retribuaʒ dno pro re non poteſt:quia licʒ omuia pec talis infirmiras uiuete non poteſt iam factum eſt ſuꝑ/ it⸗
oibus que renibni mibücn cata ſint donata in bapiiſmo infi/j· Et ideo qꝛ quotidie labimur:chri ſn eſt oratio. Rn. ſmnb
Neire e ſenna⸗en mitas tamẽ peccati adhucin car ſtus quondie mpſtice pro nobis ĩ ch buinſinoci un, ninſh
lꝛ ¶ Cum eſſemus.i.quãnis ne remaner. vnde pſalmiſta. bene molatur. Intraſ⸗ anctam eccleſiam guſtias temporis: n
nõ dilexerit nos in eo ꝙ eſſe dic anima mea domio: qui pꝛopi catholicam in myſterio corporis ſed ſacerdos cũ nõ *
mus iehenne filij: dilexit ta⸗- ciatur oĩbus iniquitatibus tuis.ꝗ chriſti nihil a bono maius nihil a poſſit multa ſimul ei
men nol in eo ꝙ creatura vm ſanat oẽs infirmitates tuas. Eti? malo minus perficitur ſacerdote: prroferre. ita loquit euin
dieitur. Nbil eoꝛum odiſti qꝛ quotidie labiurꝰ: quotidie'chri quia non in meritoĩ conſecrantis: ac ſi tẽpus ſtaret ? nns.
he Beig. ã ſub figura. cCa ſtus myſtice ꝓnobis ĩmolatur ſed in uerbo efficitur creatoris et Aen adhuc facien 1 Rep
e. dicnt Fio waßs paſſio chriſti in myſterio raditur in uirmte ſpiritus ſancti. Si enim Kranomo nondd nenon⸗
nõ uocamus ſed cũ in myſte ut qui ſemel moriẽdo moꝛtẽ uice 1in merito eſſer ſacerdotis: nequ, errãt facta. ſimile no cnpe
rio ſumimus. eſt tamen nita rat:quotidie recidiua delictoꝛuʒ quam ad chriſtum pertineret. nũc ta.xxxv. diſti. ſexto (Oon
27 ueritas ⁊ figura. Secũdo per hec ſacramenta coꝛporis ſan auteʒ ſicut ipſe eſt qui baptiʒat: ita uerſus princ.⁊ uer- nno r⸗
dicit ꝙ eque cõficit malus ut guinis peccata relaxet.vñ oꝛamuſ ipſe eſt qui per ſpirituʒ ſanciũ hbãc? ba non ad tempus rr
bonus quia onſecrati non dimttte nobis debita noſtra 7c. 2 ſuam e icit carnem rranſit uinuʒ ſue prolationis:ſed z
ſong mmerno oris. Ler ſi dixerimus: qꝛ peccatũ non ba⸗- mangulnem: unae ſacerdos iu Bcl per comtennpig- ſinte tr
tio exponit nerba que dicũt bemus: noſipſos ſeducimus: ue be inquit hoc perferri ꝓer manus tione iochemmat ſinet
in ſecreto miſſe. Quarto di· ri. in no. nõ eſt. Nẽ Iteraiur? boc angeli tui ſancti ĩ ſublime altare iu referenda: ut ſi di/ CNu
cit ꝙ propter deriſionẽ paga myſteriũ:⁊ hoc ob cõmemoꝛanio⸗ um in conſpeciu diuine maieſtatis cam manus mea ẽ ivr
noruʒ non ſumimus in nera nem paſſionis chriſti ſicut ipſe ait tue ut quid deferenda in luceʒ de clauſa ⁊c. uel intelli beun
forma corpus chriſti ? ꝙ vᷣ hoc quotienſcũqʒ feceritis in meã poſcit niſi ut intelligatur: q; iſta fi ge de ſpirituali cor⸗ ſenmn.
bis chriſti ſacramenta con-· cõmemoꝛationem facite. quotienn ant in ſacerdotioꝰ. Hanc igitur ob pore eccleſie ut per 1 X
eianturrellausem, ſunt de ¶(ñ unqʒ ergo hunc panẽ ſumitis et lationem benedictam: per quam hor ſacramentual⸗ ſtal
m &adagnil miracnlum. bibitis buc ſanguinẽ montẽ domi benedicimur:aſcriptam per duaum oetetur umpba e
n Aoꝛari. . e. di. ego berſi ni annũciabitis donec ueniat. non omnes in celo aſcribimur: ratam quotquot inde fũp chſin
garius cõtra.ſed ibi iperboli utiqʒ ſic eſt accipiẽdũ donec morſ per quam uiſceribus chriſti cenſe ſerimus celeſti gra lbenue
ce loeutus eſt ⁊ neritatem ex chriſti ueniat:qꝛ iã ultra nõ moꝛit amur:rationabilem per quaʒ a be repleamur. ini ſc
ceſſit. qʒmõffſſeg donec ipſe dñs ad iudiciũ ueni ſtiali ſenſu exuamur:acceptabilem f Beferenda. id ẽ amnichn
o Bentibus. i.in figura nael et. Interdi aũt ſemꝑẽ mors chri ut qui nobiſipſis diſplicemus: per tranſubſtantianda. uer
ſorma bumen⸗ ideſtiſe ſti per ſeculi uitã poſteris annücia hanc acceptabiles eius unico filio S T In lucẽ. ideſt i vl n
2 my terio.ceſt l lacra qqa: ut diſcant qua charitate dilexit ſimus nibil rationabilius: ut quia Weian corpuschri untſ
a ECreari.i. in uerã carnen ſuos: qui pro eis mori dignatus ẽ nos iam ſimilitudinẽ mortis eius b Sacerdotio.i. ſunc
2 ſanguinem chriſti tranſub cui oẽs debemus uicẽ rependere in baptiſmo accepimus: ſimilitu/ in eins miniſterio (a
ſtantiari. charitatis:qꝛ ad hoc nos prioꝛ di dinem quoqʒ ⁊ ſanguinis ſuma/ uel ſacramento. i. in c
r ¶ Ideʒ corpus.i.ĩ ſacramẽ lexit cũ eſſemus iehenne ſilii:utdi mus:ita ut a ueritas non deſitĩ ſa/ uirtute ſpiritus ſan Coris e
ſs ſub quo latet corpus chri liseremus eũ iam a morte libera/ cramento:a ridiculum null fiata fndl
ti. Item aug. paganis ꝙ cruoꝛeʒ occiſi bominis i ationez. po felpe
an ernog enm rccere Pe S ſub figura: ſed etis inne bibamus. Si eni diſcipuli patien ſulan ſgeercos⸗ le⸗, duiin
? ſanguinẽ domini: ibiẽ ⁊z ne ritate dominici corporis ſangui terferre nequiuerint quod domi⸗ rreus igen facele eche
ritas que coꝛpus eſt æ figuna nis ſacramentũ celebremr. . nus dixit. qui non mandu.me. car digneris. munade
que ſpecies eſt:⁊ eſt res ſact̃i Trum ſub figura an ſub ueri nem ⁊c.ſed dixerunt: durus ẽhic łAlſcriptã. non brcd
ſenrens Fe Rernmeruß ſan tate hoc myſticũ calicis ſacra anmno:⸗qugmoce efo terrentiſt enim anguſ. bi uti edign
guinig? ſacramentu unita/ mentũ fiat:ueritaſ ait.caro mea ue in increduli:credendum eſt ꝙ in ꝰ tur nerbis ut ſuis: i.
1 iit S auia aſſus. vude re eſt cibus: a ſanguis meuſ uere ẽ bis cbriſti ſacramenta conficianf. ſed aſume deſe ni
ſacramentoꝛũ. ut. . e. tribus potus. alioquin qũo magnũ erir cuius enim potentia creantur pri/ Simtirudinem lnhi
Corpus chriſti.i.ſubap panis quẽ ego dabo.caro mea eſt us:eius utiqʒ uerbo adimelius ꝓ ut. ſ. di. iiij. ö tring. ion
pellatione iſta:coꝛpus cbriſt pro mũdi uita:niſi uera ſit caro: ſʒ creantur. reliqua omnia que ſacer m Patiẽter. Col n
ſpecies panis ⁊ vini ⁊ nerum quia chriſtü fas uorari dentibus dos dicit aut cleruſchori canit: ni lige contra quoſdaʒ ſcüte
corpus ebriſti continetur.õ. non eſt:uoluit dñs hũc panẽ ⁊ ui/ bil aliud quã laudes a graxꝝ actio qui maioꝛes docto tinſu
e. boc eett. 4 nũ in myſteriouere carnẽ ſuã ⁊ ſã nes ſunt aut certe obſecratiões 2 res reprebendunt. ſen.
gann ute. c· di. corp⸗ goinẽ ſuii conſecratõe ſpirit ſancti fideliũ petitiões. unde 2 ſacerdos emn adbnc in ſe no N
to conficiendo. munci uita myſtice imolari: utſi/ ſumẽs qui pridie quaʒ pateret᷑ ꝛ. E In nerbis. 5. e. det
yIn merito. ſ.nt tranſub cut de uirgine per ſpiritũ ſanctum n hoc ergo creatur illud corpbus qꝛ corps. . e. panis nnn
ſtamiareunr. veera caro ſine coitu creatur: ita per Itẽ gre. pa. i hoelia paſchali. c.5. e. nõ oĩs. win
3 C Hanc.ſubſtantiã panis ⁊ eundẽ ex ſubſtãtia panis ? uini my In anguine a i cbriſti ſanguis o ¶ Quã landes.ẽ.
uim. ſtice idẽ corpus chriſti conſecret: qui nuncuere ſumitur olim preſ xi. di ecleſaſticari
corpus chriſti ⁊ ueritaſ afigura ẽ. Surabatur. emn⸗ 3

ni

nan
teor

c
fktnn
R.
iaten
limn,
ols:
i rd
innt
nſ⸗
furte
ſtren
neho
oncon
nleno
fiſenn
(Aler
tenpe
iseel
tionen
enpp
nlſi
uſiri
Bmen:
elineti
lico,⸗
entder
entüt
nnhbi
Ulunnt
nce ih
eſigi

da idt
lanch
ideſti
nocht

loto
niſtoro
toltn
uotn

nt not.S.diſlin.i.de
hymnis.
4 Nid ſit ſan
0 guis.caſus.
2 corde ⁊ ore ſu/
mendũ eſt corpus

chriſti: quia ſuper

utrũqʒ poſtem fuit
poſitꝰ ſanguis. Se
cũdo dicit: ꝙ ad uo

cẽ ſacerdotis in ipa

bora immolationis
aperiũtur celi ⁊ ad
eſt choꝛus angeloꝝ
⁊? vniuntur celeſtia
terrenis. Tertio di
cit ꝙ idẽ corpus et
ſanguis qui datus
fuit diſcipulis con/
ficiiur in altari.
b C Poſtem: oris ⁊
cordis.
c ¶ Victima.i.ſacra
mentũ nictime ſalu
taris.

d Reparat. i. ad

memoriam reducit
nel repreſentat.
e¶ Moritur. i. ei
mors repreſentat᷑.

nt. S. e. dũ frangit.

Salntẽ patitur.
leſt paſſio repre/
ſentat᷑: nt moꝛs fcã
ꝓ ſalute populi.

8 Vn manns. infi⸗
eliũ: ut in paſſiõe
b ¶ Imitat. i. repꝛe
ſentat.
i ¶ In ipſa. ſuban
di cotingat.
i Ad ſacerdotes
uocẽ.i.ad ſermõeʒ
chꝛiſii noce ſacerdo
tis enũciatum pais
⁊ nini ſubſtantia in
carnẽ chꝛiſti ſedẽteſ
ad dexterã patris ĩ
celis tranſubſtãtia
ri myſterio angelo/
rum vnde ſubditur
ſuůma ⁊c.
l: ¶ elos.i. per id
qued uerbo ſacer/
dotis conſecrat᷑ adi
tum ad celeſtia fie/
ri uel panẽ uel ninũ
in id quod ſuper ce
los eſt tranſire.
Choros angelo
rum adeſſe.ſ.homi
nibus cõſecrantibꝰ
nel digne uel indig
ne.
m ¶¶ũma. i. paneʒ
⁊ ninũ in cor us et
ſanguinẽ chriſti trã
ſubſtantiari.
n & Nnũqʒ. ſ. ſacri
iciũ.ſ.celebratiõeʒ
⁊ imolationẽ altariſ
fieri.
o ¶Ex inniſibilibꝰ
ideſt ex ipſis ſacra/
mẽtis ſi rebus ſacra
mentorũ. hoc ẽ qð
exponendo ſubdit:
vno inquit.i.uno ⁊

2

O Vid ſit ſanguis agni nõ iaʒ
2

gaudiendo ſed bibendo didi
ciſtis. qui ſanguis ſuꝑ vtrũqʒ po/
ſtem ponitur quãdo non ſolũ ore

corporis ſed etiã ore cordis hau/

ritur. Item. Hec ſalutaris uictia
illã nobis mortẽ vnigeniti per my
ſteriũ reparat: qui licet reſurgẽs
a mortuis iam non mo.m.il.ul.ñ
do. tamen in ſeipſo imortaliter er
incorruptibiliter viuens: iterũ in
hoc myſterio morit᷑:eius quoqʒ
ubiqʒ corpus ſumit᷑: eius caro in
populi ſalutẽ patitur:eius ſanguis
nõ iã in manusinfideliũ ſed fideli
um in ora pꝛofundit᷑. Hic ergo pẽ
ſemus quale ſit boc ſacẽrĩm quod ꝓ
abſolutione noſtra paſſionẽ unige
niti filii ſemꝑ imitaturꝰ. quis emʒ
fideliũ habere dubiũ poſſit in ipſa
immolationis hoꝛa ad ſacerdotis
nocẽ celos aꝑiri: ĩ illo Jeſu chri
ſti myſterio angeloꝝ choꝛos adec
ſũma a ima ſociari vnũqʒ ex iuiſi
bilibꝰꝰ gtqʒ niſibilibus fieri. Idẽ.
Ano inꝗt eodẽqʒ tꝑe ac momẽto
i celo rapitur miniſterio angelorũ
corpori chriſti ſociãdꝰ:a ante ocu
los ſacerdotis in altari uidetur. tã
ta eſt eccleſie unitas in chriſto: ut
vnꝰ ubiqʒ ſit panis coꝛporis chri
ſti ⁊ unus ſit calix ſanguinis eius.
Calix eni quẽ ſacerdos catholicꝰꝰ
ſacrificat:nõ alius niſi ipſe quẽ dñſ
apoſtoliſiradidit:qꝛ ſicui diuinitaſ
uerbi dei uitaẽ que totũ ipler mũ
dũ:ita licet ĩ multis locis ⁊ ĩnume
rabilibus diebus illic conſecretur
corpus:non ſũt tamẽ multa corpo
ra chriſti: neqʒ multi calices: ſed
unuſ coꝛpus chriſti ⁊ unꝰ ſanguis
cũ illo quod ſũpſit in utero uirgi/
nis a quod dedit apoſtolis. diuini
taſ.n. vbi replet illud quod ubiqʒ
eſt ⁊ cõiũgit ⁊ facit:ut ſicut ipſa uox
eſt ita ⁊ coꝛpoꝛi chriſti ⁊ unũ eius
coꝛpus ſit in ueritate. vnde aiad/
uertẽdũ eſt:quia ſiue plus ſiue mi
nus quis inde percipiat: oẽs equa
liter coꝛpus chriſti integerrime ſu
mũt:⁊a generaliter oẽſa ſpecialiter
unuſquiſqʒ. Iẽ. ¶ Pyſteriü fidei
dicitur quod credere debes ꝙ ibi
ſalus noſtra cõſiſtit.pꝛouidens eni
dominus nobis dedit hoc ſacr̃m
ſalutis:ut qꝛ nos quotidie pecca⸗
mus ⁊ ille iam mori nõ põt:ꝑ iſtud
ſacramentũ peccatoꝛũ remſſionẽ
conſequamur. Quotidie enĩ ipſe
comeditur ⁊ bibitur in ueritate ſʒ
integer ⁊ uiuus atqʒ ĩmaculatꝰma
net:a iõ magnũ ⁊ pauendũ eſt my
ſteriũ:quia aliud uideiur ⁊ aliud ĩ
telligitur:ſed cũ myſteriũ ſiſ unuʒ
corpus ⁊ ſanguis dicitur figuram

pams ⁊ uini hʒ faciẽte dño: qꝛ nõ

habemuſin uſu carnẽ crudã come
dere ⁊ bibere ſanguinem. Itẽ
Ambroſius.
Poſt cõſecrationẽ licet figura pa
nis a unini remaneat:tamẽ mibil eſt

ibi niſi coꝛpus i ſanguis cbriſti.

O Dai⸗ quecunqʒ uoluit dñs
fecit in celo in terra:a qꝛ uo
luit ſic factũ eſt ita.lʒ figura paniſ ⸗
uini nideatur nibil tamẽ aliud quã
caro chriſti ⁊ ſanguis poſt cõſecra
tionẽ credendũ eſt. Unde ipſa ue
ritas ait ad diſcipulos:hec inquit
caro mea eſt p mundiꝰuita:a ut mi
rabilius loquar nõ alia plane quaʒ
que nata eſt de aria 2 paſia in
cruce: ⁊ reſurrexit de ſepulchro:

bec inquã ipſa eſt. Et ideo chriſti

caro eſt que pro mũdi uita adhuc
bodie offeriur:a cũ digne accipit᷑:
uitã utiqʒ eternã in nobis operat᷑.
panem quidẽ iſtũ quẽ ſumimnus in
myſterio illũ utiqʒ intelligo paneʒ
qui manu ſancti ſoũs foꝛmatus ẽ
in utero uirginis ⁊ igne paſſiõis de

coctus in ara crucis. panis.n. an//

geloꝝ facius eſt cibus hbominum.
unde ipſe ait.ego ſum panis uiuuſ
qui de celo deſcendit.Et itẽ. paniſ
quem.e.d.c.m.eſt pro mũ.uita.
Ex his nãqʒ duabus ſentẽtiis aꝑ
te datur intelligi qꝛ panis iſte ⁊ il⸗
le nõ duo:ſed unus panis a una ca
ro ꝓculdubio unũ corpus efficit᷑:
illud uere illud ſane quod ſumptũ

eſt de uirgine:quod paſſũ eſt et ſe,/

pultũ:quod reſurrexit ⁊ in celum
aſcendit:a ſedet ad dex:erã dei pa
tris ⁊ quod eſt uenturũ iudicare ui
uos ⁊ mortuos. ¶ Itẽ auguſt. ex
ſermone de uerbis domini.

Quãuis quotidie manducat᷑ chbri
ſtus integer tamẽ permãet uſu?.

VUi mãducat me: uiuit ppt
me.nõ ergo fr̃es nimeamus

mãducatr᷑ panẽ iſtũ ne finiamꝰillũ
poſtea qd mãducemꝰ nõ iuenia
mus.mãducetur chriſtuſ uiuit mã
ducatꝰ:qꝛ ſurrexit occiſus. necqñ
mãducamus parres de illo facimꝰ
⁊ quidẽ in ſact̃oſicfii:a norũt fide
les quẽadmodũ mãducent carnẽ
chriſti.unuſquiſqʒ accipit parrem
ſuam.vnde ipſa gr̃a ꝑtes uocãt᷑:
Ppartes mãducat᷑ ⁊ manet integeꝛ
totus.ꝑ partes mãducat᷑ in ſacr̃o
7 manet integer totus in celo.ma/
net integer totus in coꝛde tuo.to/
tus enĩ erat apud pr̃eʒ. quãdo uẽit
in uirginẽ impleuit illã: nec receſ/
ſit ab illo.ueniebat in carne: ut ho
mĩes eũ manducarent ⁊ manebat
integer apud patrẽ:ut angelos paſ
ceret. ¶ Itẽ hiero. in leui.
Corpus ⁊ ſanguineʒ chriſti ym ſe
nulli edere licer.
O E hac quidem hoſtia que
in chriſti commemoratio/
ne mirabiliter fit:edere licet.de il
la uero quam chriſtus ĩ ara crucis
obtulit:ſᷣm ſe nulli edere licet.
¶ Item in ſermone dominice. v
poſt epiphaniam.
Corpus chriſti in ſingulis poꝛtio
nibus ſinguli ommm accipiunt.

S ĩautem tomm accipiũt

chriſtum dominũ ⁊ in ſinguliſ
portionibus toms eſt nec ꝑ ſinga

3 4 2

eodẽ momẽto panis tranſit

in corpꝰ chriſti myſterio an
gelorũ ⁊ i allari uidet̃᷑ ꝑ ſpe
ciem quaſi quod eſt eius ſpe
cies nidetur eo tẽꝑe ⁊c̃.
p ¶AMomẽto.i. eo tempore
quo chriſtus eſt in quolibet

altari totus in celo eſt nerus

deus ⁊ hõ in preſentia ange
lorũ facta cõmutatione in ue
rũ corpus ⁊ ſangun.
q & Panis. intranſinue. id
eſt unũ corpus chriſti ubiqʒ
eſt:ubi eſt conſecratũ.⁊ ſic ðᷣ
ſangnine.

r Xalix.i. ſanguis qui ĩ ca

lice ↄtinetur.
ſ ¶ Catholiens.hinc collige

ſacerdotem nõ catholicũ cor

pus domini cõficere nõ poſ
ſe. S.e.c.proxi.⁊.xxiiij.q.i.
ſciſma.
t¶Bininitas nerbi que eſt vᷣ
bũ.i.chriſtus qui ſub hiſ ſpe
ciebus latet cũ ipſe eſt ꝗq mira
bilia facit in oculis noſtris.
n ¶Replet. donis ſpirituali
bus.
X Sed cũ myſterinʒ.i. quã
uis ſu myſteriũ nnum quod

ibi latet.i.chriſtꝰ.vel quanio

pamiſ ⁊ ninũ ſit nnius rei my
ſteriũ quod ibi latet.i.chriſt⸗
tamẽ corpus ⁊ ſanguis dicit
propter plnralitatẽ ſpecierũ
y Æο1rnda. 8. e. forte.
5 ¶M—nia qᷣcuqʒ. caſus
O In prima ꝑie probat
uerum corpus ⁊ ſangninem
latere ſub illis ſpeciebus ĩ al
tari. In ſecũda oſtendit ꝙ
ille idem panis qui ante con

ſecrationeʒ eſt cibus angelo

rũ.facius eſt cibus hominuʒ
Tertio dicit ꝙ idem corpus
quod natũ eſt de uirgine qð

pependit in cruce ⁊ poſitum

eſt in ſepulcro ſi ĩ altari.
a ¶Caro.ar.ꝙ paniſ trãſub
ſtantiatur ĩ corpus xpᷣi.
b & Promũdi. aſſumpta.
c ¶ Sẽtẽtijs.i. auctoritatibꝰ.
d ¶ ¶Panis.i.caro chriſti que
dicitur panis humanus.

e —0 Vi manducat. pone

caſum per.c.õ.e. qui
manducat.
f¶Qinit. S.e.ſi iudas.
g .Finiamꝰ.i. coſumamus.
b In ſacramẽto.quia ſacra
mẽtũ per paries diuidit᷑: ſed
non ipſuʒ corpus.
i & Quẽadmodũ. quia in ſa
cramento.
l E hac.

Se

e con.

U Hi ꝑs eſt. dicunt quidam ꝙ quelibet ꝑs hoſtie licet ipſa intetegre con

ſecretur: ↄuertitur iñ in totu corpuſ non pars in partem. naʒ aliter nõ
uideo qualiter in fractione ſumeretur totum corpus lub parte prima. ſed
ßm boc uidetur ꝙ ubi pars eſt ibi eſt ſotũ.⁊ ſim hec uidet ꝙ pes ? naſus ſunt
coniuncti quod nõᷣ credo:ad hoc dieũt quidã ꝙ ſi ubi deſignat locũ nera eſt.

nã in quocunqʒ loco eſt nna
pars corporis domini eſt et
alia ⁊ ita erit in corpore gloꝛi

ficato.ſi uero dicas ꝙ vbi.i. i

quacunqʒ corporis parte eſt
pes:eſt oculuſ: falſa eſt.

b Corporis.i.ſacramenti.

ſub quo latet corpuſ.Sʒ obij

cio:corpus chriſti non eſt pũ

ciabile.non enĩ eſt in puncto

loci. ergo oportet nt reples t

aliquantulũ locũ. aſſignetur

quantũ ſitantũ locum replet
corpus.ergo minoꝛẽ locũ re⸗

plet pars coꝛporis. proptera

melius nidetur dicenduʒ ꝙ&

corpus chriſti non circũſcri-

bitur loco quia nõ eſt taniuus

locus qui in minori eſſe poſ⸗

ſit. 2 ʒ hoc nõ ſequitur &to

tũ ⁊ pars ſint ĩ eodẽ loco. io.

c CEadẽ rõ. non tamen quo

ad oĩa:ſed quo ad hoc qð ſe/
quitur.

d Amplius éᷓ; gomor. id ẽ

una menſuram.

e ¶ Minus. quia recipiebat

ab eo qui abundabat.

f ¶Eſtimanda.nonẽ ſic quã

titas eſtimãda ut ſub minoꝛi
quantitate minus ſit coꝛpus
xpi:⁊ fub maiori maius quia
nbicunqʒ ꝑs.ſiue dicas pars
ſpeciei totũ corpus eſt ſine ꝑſ
corpori chriſti.i.pes uel ma
nus totũ corpns eſt:nõ tamẽ
dicendũ eſt ꝙ oia mẽbra mi
xta ſunt ⁊ ibi caput ubi mi/
xti pes uel manus.ſed ubi ꝑſ
ibi totũ: quia nõ maiorẽ locũ
occupat totũ qᷓ; pars ⁊ econ⸗
uerſo:cuʒ ſit quaſi ſpiritnale
quod eſt de oĩ coꝛpore quod

reſurrexit ad limortalitatẽ.h.
g O Orpus chriſti ⁊c.i.ſa

MAcrificiũ corporis chri
ſti. alias falſum eſt ꝗð dicit.

h UNeritas.j.e.in chriſto.ĩ

i ¶ Epheſino.iij.ſ.nbi neſto

rius dãnatus fuit.nt.xyv.diſt.
c.i.ij.⁊.iij.

lꝛ Ls ceſſarie incruentaʒ
ideſt nõ in ſpecie cruo/

ris.

los minuitur ſed integrum ſe in ſin
gulis prebetr. Aiẽ bilarius
papa. De eogem.
Bi pars eſt coꝛporis eſt et
to ium eadem ratio eſt i cor
poꝛe domini que in manna: quod
in eius figura pꝛeceſſit.de quo di/
citur qui plul collegerat non habu
it amplius neqʒ qui minus para/
uerat habuit minus.non eni quã/
titas uiſibilis in hoc eſtimãda my
ſterio:ſed uirius ſacramenii ſpiri/
tualis. Idem.
Corpus chriſti quod ſumitur:⁊h
ra eſt in ſpecie ⁊ ueritas in ſub/
antig.
Orpus chriſtiꝰ quod ſumit᷑
de altarifigura eſt: dum pa/
nis 1 uinũ uidetur extra: ueritasꝰ
autem dum coꝛpus ⁊ ſanguis chri
ſti in ueritate interius creditur.
Nrẽ ex ſymbolo epbeſino .·
Carnem uiuiſicatricem 2 ipſius v
bi propriam factam in altari acci⸗
cipimus.
Eceſſarie igitur a hoc adiici
us incruentam celebramꝰ
in eccleſiis ſacrificii ſeruitutem: ⁊
ſanctificamur particiꝑes coꝛporis
Tprecioſi ſanguiuis chriſti: nõut
cõem carnem percipientes:nec ui
ri ſanctificati ⁊ uerbo cõiuncti ſᷣm
dignitatis unitatẽ: ſed uere uiuifi/
cantẽ ⁊ ipſius uerbi pꝛopriã factaʒ/
Item Auguſtinus:
NQuo manna 7 aqua de petra fuit
idem cũ noſtro cibo ⁊1 potu.
TLHauit dpoſtolue oẽs eandẽ
eſcã ſoiritualẽ mãducauerunt:
ſpiritualẽ itaqʒ eandẽ: nã coꝛpoꝛa
lẽ aliã qꝛ illi mãna manducauerũt
nos aliud ⁊ oẽs eũdẽ potũ ſpiritua

lẽ biberũt aliud tili aliud nos: ſed

ſpecie uiſibili: quod tamẽ ideʒ eſt

nobis vnũ eſt per ꝓpriam carnẽ quã in ſacro

eins ſumimus hc

ſniam bilarins obicuris uerbia ponit.⁊ ut ait Hiero.inclytus do/
ctoꝛ galiicano coturno extollitur longiſ; periodis inuoluitur = a

locutione ſimplicium fratrũ proculeſt.

In nobis unũ.cũ eni pa ter ⁊ xpᷣs unũ ſint.i.eiuſdẽ ſubſiãtie et

e Humano. q.d. auctoritate dñi nolo probare qð intẽdo nõ meo

nature nnitate:nos
. vnũ cũ xpo per eiꝰ
nirtute ſpirituali. C Itẽ hila. de carnẽ qua occipimꝰ
trinitate. li. viii. ? iple nobiſcũ anuʒ

MNuod ueritate dominici coꝛpo/

ris 1 ſanguinis ſumimus. qu aſſupſit vatz
— 3 — 1. . mediante xpᷣo unũ
Nchriſto pater a chriſtus in ſumcũ patrc.
nobisunũ in bis eſſe nos faalit t ¶ In bis eſſe. id ẽ

unt. Si uere carnẽ coꝛporis noſtri

ſit ꝑ carnẽ noſtram

cũ patre ⁊ filio. per

Goriſtue allnmlit⸗ 7 ncre bomo Be pater eſt i
ille chriſtus ẽ: noſqʒ uere ſub myy chuio Ec.
s V.nCloomo extra de

ſterio carnẽ coꝛporis ſui ſumimus
per hoc unũ erimus :qꝛ pater in

eo eſt: a⁊ ille in nobis:quomõ uo, nã quãdoqʒ ſe ba/
luntatis unitas aſſeritur?: cum na/ bet ad pnñs. ut di.l.
muralis per ſacramentum pꝛopꝛie pongeret. xxi.di.in
tas perfectũ ſacramentuʒ ſit uniia nouo. .ff. de uerb.
tis: nõ eſt bumano ſeculi ſenſu de ſig. uerbũ: ⁊ hoc ᷣ
bis rebus loquendum: neqʒ per büuſit quandoqʒ ſe
. „2 „6. habet ad futurum.
uiolentiam atqʒ imprudenteʒ pꝛe F. ne qvi in lo pu⸗
dicationem dictorum celeſtiũ ſani L.ij. 5. deide. ecouer
tati aliene atqʒ intelligentie impie ſo autẽ ponitur pñs
peruerſitaſ exioꝛquendaeſt. de na pro ſuiuro. ſ. viſtin.
ruraliꝰeniz chriſti in nobiſueritate proxi. peruenit. ibi
que dicimus niſi ab eo didicimus ditit vult. . nolet.
ſtulte arqʒ impie dicemus. ipſe. n. V C KRiſſeritur. ab ip
ait. caro meauere eſt eſca a ſanguii ſis Pticte ib⸗
meus uere eſt potus: qui edit car. quitres ſubſtantiaſ
me. bi. ſan.me.in me ma.⁊ ego in minitate aſſerunt

in eo.de ueritate carnis ⁊ ſanguis
non relicius eſt ambigẽdi locus.
nunc enim ⁊ ipſius domini profeſ

here.cũ chriſtus.

xErimus.i.ſumꝰ2

nt. xxiiij.q.iij.ꝗdã.

per.arriani.

3 “Maturalis. i. na

ſione ⁊ fide noſtra uere caro eſt et H lſunpes⸗
uere ſaguis eſt. æ bec accepta at & Per ſacramẽtu
hauſta efficiunt: ut ⁊ nos in chri / ideſt per ſanguinez
ſto ⁊ chriſtus in nobis ſit. ergo eſt guẽ in ſacramento
ipſe in nobis per carnem. ꝙ aute, ſumimus fit ?ꝛc.
in eo per ſacramentum communi/ b C Perfectũ.perfe

cate carnis ⁊ ſanguinis ſimus: ip/⸗

ſe teſtatur dicens. uos autem me nnike alurt ceigen
idebitis: quia era
uigebitis P e0 nino a uos ui⸗ ſtü P aſſumpta no⸗

uetis:quia ego in patre maneo et

ctuʒ dicit quia ante

ſtra carnẽ: ſed non

uos in me 1 ego in uobis. ſiuolun erat perfecta.nam
tatis tantum intelligi unitateʒ uel per ullã nos ſumus
let cur gradum quendam atqʒ or uniti ei ſed non ipſe
dinem conſumande unitatis expo nobiſ. ſic per ſacta
meutũ altaris perfe
cta unitas eſt inter
nos ⁊ eum.

¶ Saecrilſicij.i.ſacrifictũ in qno deo ſernimus qnaſi dicat licet nos ſeruien⸗
tes deo offeramus ei ſacrificiũ non in forma carnis neqʒ ſanguinis in altari
tamen eſt ibi uera caro ⁊ ſanguis chriſſi.
m Ut non cõem.i.quaſi in cõi uſu habetur ad manducandũ nec percipiẽs
carnem alicuius niri ſanctificati.i.ſancti.
n Et uerbo. non per unionem perſone ut dicebant quidaʒ heretici ſed ſᷣm
charitatis dignitatem ⁊ iuſticie.
o quit.oẽs tam nos q; patres ne.teſt.ſed diſſimiliter. quia illi in figura
nos in ueritate.
p CMO ð tamẽ idẽ.i.ſignificat idẽ hoc quod illud:illi enĩ biberũt aquã de pe⸗
tra que fuit ſignũ ſanguinis chriſti.

q Spirituali.i.ſm ſpiritualè intellectũ idẽ manducauerũt iſti ſpiritualiter

quod nos:non ꝙ ſub manna lateret corpus chriſti ut in ſpeciebꝰ ſacram᷑ia
libus.ſed quia manna illud ſignificabat.
T chriſto pater. arriani dicebãt tres eẽ ſubſtantias ĩ trinitate.⁊ illud qð
dicit in euãgelio. ego c pater unũ ſumus. dicebant non intelligendũ eſſe
de unnitate eſſentie:ſed de unione nolũtatis quaſi filius non nelit cõtraria pa
tri ſicut dicitur nos ſumns unũ cũ chriſto.ſ.unitate noluntatis. cõtra iſtos lo
quitur hic hilarius ⁊ dicit ſimilitudinẽ iſtorũ ſalſaʒ eſſe.⁊ dicit ꝙ alio modo

dicimur nos unũ cum chriſto. ⁊ alio mõ ipſe chriſtus unũ cũ patre.⁊ illam
diuerſuatẽ oſtendit ꝑ hũc ordinẽ nerboꝛũ cũ dixit.ego ſum in patre meo uos
in me ⁊ ego in uobis ut ondatur chriſtum eſſe in patre ſᷣm unitatem ſubſtan

tie.nos uero ſumus unũ cum chriſto.ꝑ humanã carnẽ quã aſſumpſit ⁊ ipſe iĩ

ingenio ꝙ illud ſequiiur curſum nature.
d Per uiolentiã.i.per hac tantã preuaricatõem que recte niolen
tia dicitur. . . S
e ¶ Imprudentẽ.i.incircũſpectã ⁊ ipronidã locutionẽ arrianoꝛum
ue male interpretat᷑ illud ut in nobis unũ ſint ſicut iu pr in me.
f Sanitati.i.ſanitate.nel legatur acquiſitiue.ſ. ꝑuerſe ſanas.
g Extorquẽda. hoc vult dicere: diuerſitas uel peruerſilas interpᷣ
tationis non extorquẽda eſt a ſanctitate dictorum celeſtiũ.i.a ſan/⸗
ctis dictis celeſtibus. .
hb ¶ He naturali.i. qdᷣ dicimus xpᷣi naturã in nobis eẽ hẽmꝰ ab eo.
1 C Accepta.a chriſto. —
lꝛ ¶ Hauſta.a nobis ſumpta.ſed utrũ nerum eſt.ſi enim ipſe in no⸗

bis eſt ꝑ carnẽ aſſumptã a ſe eodẽ mõ ⁊ nos in co. uẽ ſi nos ſumus
in eo per carnẽ cõicatam ſimiliter ⁊ ipſe eſt in nobis. unde dicitur
quia ego uiuo.i.naturaliter:quia eiuſdẽ ſubſtantie cum patte eſt ?
non eſt in eo tanqᷓ; uas uel liquoꝛ in naſe ut mentiuntur quidã here

tici.ut.xxiiij.q ui.quidã.v.me tangi.

EEur gradũ.gradum dixit ego in patre ⁊ nos in me: ⁊ ego in no
bis.ſi eni uoluntate tantum unũ eſſemus non oporteret dixiſſe niſi

quia ego ⁊ pater ⁊ nos nnũ ſumus.ſ.per uolũtatẽ.non feciſſet gra/

dus dicẽdo ſigillati nnũquẽqʒ. ordo eĩ ⁊ di

ſtĩctio noĩnʒ muiliũ ope

ratur. æc ſi.ff.ſi quis cau.ſed ⁊ ſi.ꝭ. quelitũ.xliij.di.ſit rector · cxiſa

Nigins
Liunuit
ſiche
cuur y
panmne
Gnost
herlar,
lunsc⸗
Nicz
übien
ſosee
CA
aturg
thriſto
gnobie
1o.
En
gatvr
. eni
epe
1lln
einſc
ſubſt
Lecol
.
lei.di
Lakiit
10 7P
CV
d
wont
der
w
eine
bib
aſtn
K;

inee

ine
B
gar⸗
gui
hel
bel
mi
Tn
eſt
mnil

ι
di lecta. nã ſi ſeruus cõis diſtinctis noibus domioæ? r Et unũ.expreſſum aũt non eſt ꝙ obtulerit aquã. pꝛeſumimus tamẽ ꝙ et
d, R he — ſtondmgens acquiritur. ſi tacitis nomi ſi nõ aqua vino miſcuiſſet:uinüũ tamẽ lym chatũ obtulit quia prohibituz erat
1in duspio ea tantũ parte qua quiſqʒ dũs eſt.ff. de ſti. ſer.ſi comũis ſacerdotibus in templo ne purũ uinũ biberẽt. unde apoſtolus nolite ebriari
ſernue ita ſtipuletur. uino ⁊c.ſimiliter de chriſto credendũ eſt.quia magiſter eſt abſtinentie.i.q.ij
4 4 —„ . „„ „ „» 2 . io.
. a C Per naura. Lruteniipſe eſt nnũ cum patre natura diuinitatis. quamp I Obrmlit. idco forte qnia
ch mn ais atigatis nõ purum ninum ſʒ
e 1 2 2 „ . „L. ⸗
in duza⸗ ſuit: niſi ut ipſe in patre per natura dech panẽ T uinuʒ obtulit ꝗd ſibi cam aqug mixtũ ſolemus of
hnn b Mos cõtra.id ẽ diuinitatis nos contra in eo' ꝑcor vult admixtio aque: bibebant autẽ E We conleqnent. . futilfa
8 econuerſo. poralẽ eius natiuitatemꝰ: ⁊ ille rur de conſequenti eos petra. perra cnti eis petra. nel licut tra⸗
dis c ¶. In eo. . fllio in ſus in nobis per ſacramentoꝛũ in/ autem erat chriſtus: non imobilis dũt hebrei aqua de petra qnã
dui ſenne. em. æ elſſe myſteriuz crederetur: acſiper peira que populuʒ ſequebatur: ert moyſes bis percuſſit ſallaʒ
lli 4 tartte ſeĩno/ fecta per mediatoꝛẽ untas docere inbibeurte chriſtus ſequatur. ui,/ uſquequaqʒ populum ꝑ de/
camatiuſ e tur: cũ nobis in ſe manennbus i de myſteriũ. Moyſes hoc eſt ꝓ/ ſertum ambuanr lecnnaeſt
refi planus ꝑ id qucd ſe maneretin patre: a in patre ma pbeta : uirga boc eſt uerbů dei. ſa ? de be ra niet ——
ſequitur. ⁊ ſic innni nens mãeretin nobis: a itaad uni cerdos uerbo dei tangit peiram undeſlerto uiuf nite ambuld
n iur hic chriſtum eẽ ratẽ proficiſceremur cũ eo: qui na ſnitadua rhibit opains oci. re/ tes qr deſeritur a ſtabilitate
ln * nos i eo ꝑ carnẽ? quoque in eo naruraliten ineſſe/ mn une na⸗. Ie gleaſple . inaf⸗ſaceros xi
ndl. uigiuis aſſumptaʒ mus plo in nobis naturaliter per un ate beſ etnux aun u Pora .
ſi innurt cotrari manente:ꝙ aũt naturaliter in noę/ ut emũdaret : ſanguis ut redime iü) diit tecton.
n Rinricoguivhtol . ipſe ſtat? e: ret quare de latere qꝛ vñ culpa ide x Virga. uirga in manu ſa
eeb. ibi:cũ eo qui.ubi di bis hec unitas ſit: ipſe ita teſtat“ e: quar re Vn Pa cerdotig eſt uerbuͦ dei in ore
tbeeß citur ꝙ eſt in nobis ui edit carnẽ meã ⁊ bi.ſan.me. in gratia. culpa per feminã: gratia ꝑ g li zit
15. 1)1 . 4 . n iſti. Jé audi pſalmũ. uid ſacerdotis. aliter expõit᷑.xlv
tohſe Ecarnẽ:ibi ꝙ auteʒ me ma. et ego in eo.nõ enim in eo chril u. Itẽ audi pſalmũ. uide quã di. dilciplina.
num. nos ſumus in erit niſi in quo ipſefuerit eius im in aperius ſir celeſtibus ſacramẽis: „Tangit. i predicat xp̃ᷣm.
fen per ſacrametum a ſo ſumptam babens carnẽ: qui ſuũ dominuſpaſcit me: a nibil mibi de uel tangit petr.i. duricia coꝛ
häſel ar eees aſſüpſerat. Ite: ſicut miſit me pa/ erit æc. uirga tua a baculus tuꝰ? ad7. dis.
ru ie unt eadẽ ca/ ter uiuens ego uiuo propter pa/ uirga imperiu baculuſ paſſio eler ¶3 C Salit.i.ſacit nos ſalire.i.
altſi ro.S. e. oĩa. trẽ: ⁊ qui mã. car.m. ipſe uiuet ꝓ na: deitas chriſti paſſiꝗ tẽꝑalis. il fanſie. ite, alia ratioanare
nelt e Qui.ſ.ð filins. ꝑ pter me.quomõ per patreʒ uiuii: la creauit: hec redemit paraſti in C S in ſac ſicio.
r dbir naturã sſſũptam a eo mõnos ꝑ carnẽ eius niuemus. conſpectu meg menſã: ⁊ poculum bq Vremũ daret. ſ.di. iij .
8intn chriſto in uir gie uel hec ergo uite noſtre cã eſt:q ĩ no/⸗ tuũ inebrians quã preclarum eſt. prie. in fi.
maturaliter per babemus uicturi per eü ea condi peccatoꝛũ accipis a inebrians ſpi tere culpa ⁊? de latere gratia.
U natur diuina ineſt tione qua uiuit ille per pairẽ: ſi e/ ritu, vnde a apoſtolus: nolite ine ſnon de eodem latere. uerbi
gu ic enĩ intelligi turaliter m carnẽ ꝑ eu, briari uino in quo eſt luxuria: ſ,y im gratia: de latere ade fuit feĩa
letni reſt Hif⸗ n i naturaͤr nis ſue ade lemini ſpirim ſancto. Itẽ pꝛecla, vngde culpa exiuit. de latere
ſoin der pafer eitin ii⸗ uiuimus. i. natura carn ſpi pP ſt ebrietas: que operatur ſobꝛi uero chriſti ſanguis ⁊ aqua.
bni ⁊T ſilus in patre.i. pti:quomõnõ naturalirer m ſpi ra eſt ebrietas:que operatu vae gaſin. .
mtr eiuſdem nature nel ritũ in ſe pattẽ hẽat cũ uiuat ipſe ꝑ etatẽ mentis. Iẽ. Fiat uolũtaſtua qe- Hec redemit. ſ. paſſio et
nmii mblantic enm iſto patrẽ ¶ Itẽ. hecauteʒ iccirco c ſicut in celo in terra. pa.no. quo. aes eins.
nchng *. Wuc in memorataſunta nobis quia uolũ da no. bo. ſanguine chriſti pacifi/ eMenſaʒ.i.cõionẽ corꝑis
nuntd 5 ts i dininitatẽ que ? tatis tantum inter patrẽa filiũ uni cata'ſunt oĩauelin celo'z in terra tii. .
nie natinitatis. tatem heretici mentiẽtes unitatis ſancnficatũ eſt celum.deiectus eſt f Inebriane. t dane oliui
n hCIn eo. ſ. filio. noſtre ad dñm utebãtur exẽplo ti diabolus: ubi uerſatur bomo quẽ zrewivrurtoln. ut. S. diltt.
uee E Mon enm. boe quã nobis ad ſilliũ a pfilin ad pre,z ille decepit. Dixi uobis ꝙ ante Packficata funt in terra:
Gel vult dicere ꝙ mal⸗? obſequio tantũ ⁊ uolũtate religio ba chriſti quod offertur pams di⸗ keaempti inni homines. pri
hin⸗ non ſ niden eo nis unitatis: nulla per ſacr̃m car/ catur. ubi chriſti uerba depꝛom/ ceps enĩ mundi buius eiect⸗
ſm tborn brane liart nis uel ſanguinis naturalis cõiõis pta fuerint: nõ iã panis ſed coꝛpus eſt foras in celis choras an/
n hu dins i. mali chriſt⸗ pꝛopꝛietal indulget᷑: cũ ⁊ per ho/ dicitur. NQuare ergo in dominica gelorũ qui iam turbatus fue
bſn⸗ babeat in ſe carnez noꝛẽ nobis datũ filii ⁊ permanẽtẽ oratiõe ait. panẽ noſtrũ: paneʒ di rat per paſſionẽ eius ? reſur
voN 8 . iter: it quippe:ſed euphiſion: hoc ẽ ſu rectionẽ ſpe future reparatio
1 aſſumptam. in nobis carnaliter: nos in eo no xit quippe: l ei lc nis ianona gaucka ſelntre⸗
. Aſnnpferar bis corpoꝛaliter a iſeꝑabiliter uni perſubſtantialẽ.¶¶ Idẽ in li. vii. Ninur erif. lcmornee ur

n
lilon

Vcmnn

ine.
ABe. hoc eſt ex
patre habet niuere
qui ex eo natiuuatẽ
habet:hõ nero non
habet natinitatem

tatis myſteriũ ueręa naturalis uni
tanis ſit predicãdũ.i.coꝛpus chri/

ſti quod ſumitur de altari: figura ẽ

dũ panis uinũ extra uidet᷑.vitas
ãt dũ coꝛpꝰ ⁊ ſanguis chriſti ĩ ueri
tate interius creditur. & Nẽ am

Meram cbriſti carnem ⁊ uerũ chri
ſti ſanguine m manducamus ⁊ bi/
bimus. 1. .
Icut eſt uerus dei filius dñs
noſter ieſus chriſtus nõ quem
admodũ homines ꝑ gram ſj qua/

orige dogmatiʒauit ꝓ redẽp
tione diaboli paſſus eſt chri/
ſtus.nec pro angelis ſʒ ut eiꝰ
lapſus in reſt:tutione bomi/

