qʒ eniʒ uel moribus recepta ſunt.
uel ſcripturis cõprehẽſa: ſi natura
li iuri fuerint aduerſa:uana ⁊ irrita
habenda ſunt. Ande Aug. ait
in lib.cõfeſſionum.ii.
Aduerſus namiale ius nulli quic
quam agere licer.
e cõtra moreshominum
ſunt flagitia pro morũ diuer
ſitate ſunt uitanda:ut pactuʒ inter
ſe gentis aut ciuitatis cõſuetudine
uel lege firmatũ nulla ciuis aut pe
regrini libidine uiolet᷑. turpis eſt
enim oĩs pars uniuerſo ſuo nõ cõ
gruens. Cum aut deus aliquid cõ
tra morẽ uel cõtra pactum: quorũ
libet iuber fieri.⁊ ſi ibi nunquã fa
ctũ eſt:tamẽ faciendũ eſt.a ſi omiſ
ſum ẽ:reſtaurandũ eſt.⁊ ſi ſtatutũ
nõ erat inſtituendũ eſt. Si eniʒ re
gi licet in ciuitate cui regnat iube
re aliquid: quod neqʒ ante ipſum
quiſquã nec ipſe unquã iuſſerat.et
ſi non eſt contra ſocietatẽ ciuitatis

eius: obrẽperatur ei. ĩmo contra

ſocietatẽ fitſi ei nõ obtẽperemur.ge
nerale quippe pactũ eſt ſocietatiſ
bhumane obiẽperare regibus ſuis
quãtomagis deo regnatori uniuer
ſe creature ſue ad ea que iuſſerit ſi
ne dubitatõne ſeruiendũ eſt. ſicu
enim in poteſtatibus ſocietatiſ hu
mane maior poteſtas: minori ad
obediendum preponitur: ita deuſ
omnibus. ¶ Item Micolaus pa
pa ignaro remẽſi archiepiſcopo.
Radicitus eſt euellenda pernicio
ſa conſuetudo.
Ala' autem conſuetudo non

in reliquo.ut.i.q.iij
ſiquis obiecerit.et
iij.q.vi.hoc quippe
Itẽ ar. ꝙ qui renũ/
ciat vni renũciat oĩ
buſ que ſequunt᷑ ex
illo ⁊ etiã oibus co⸗

herẽtibus.ut.hxxxi

di. ſiquis ſaceꝛdotũ
⁊.i.q.i.ſiquis epᷣus

⁊.ix.q.ij.nullus pꝛi

mas.
o Bignitate. Hic
oſtendit quare ius
nãale ſit dignius qᷓ;
alia iura.nã quecũ/
qʒ cõſtitutio uel cõ⸗
ſuetudo eſt cõtra il⸗
lud ius eſt irrita.et
ad hoc inducit oĩa
c.ſequentia.
p Deↄtra mo
res.bonos.

q¶EFlagitia.i. qua⸗

ſi flagitia. xxxij.q.
vij. flagitia.

r¶ Biuerſitate.i.ad

uerſitate.io.

8 . Aut peregrini.

nunquid ergo pere
grini ⁊ ſcholares te
nent᷑ ſequi cõſuetu/
dinẽ illoꝝ int᷑ quos
cõmoꝛant᷑.ar.vide/
hic ꝙ ſic. ?. xij. di. il
la. ⁊. xli.di.c.i.ar.
qꝛ viatoꝛes nõ ſoꝛti
unt᷑ foꝝ illius loci ꝑ
quẽ tranſeũt.ut.ff.
de iudi.heres.ꝭ.ij.
⁊Z eſt ar.ꝙ ſoli ꝑpe/
tuo hĩtãtes obligã⸗
tur legi ciuitatis.ut
ff. de pig. debitoꝛ.
t C Immo. q. d. nõẽ
cõtra pactuʒ hũane
ſocietatis ei obtẽpe
rare.imo ſᷣm pactũ
qꝛ in oĩ pacto ſemꝑ
intelligitur excepta

maioꝛis auctas.nt
ex.de iureiur.veni⸗

entes.

u1 Bñale. i. geneꝛa

lis lex.
G Sicut. inh facit
ꝓpoſitũ.quia id
qð deus pcipit cum
ſit de iure nali pfer
tur cõſuetudini uel
oſtitutioni.
yMaioꝛ. ᷓ magil

obedit mõchuſepo

qᷓ; abbati.qð falſuʒ
eſt. ut. lviij. di. c. i. et
ij. ſʒ de Hᷣ dic ut nõ.
xi.q.iij.ꝗ reſiſtit.

3 âAla oſuetu
W 0. 2, gic

qð alias eſt illicituʒ

rõe ↄſuetudinis no
fit licitũ.ar. ð..di.
iiij.deniqʒ.ar.O ex.
de ↄſue.c.vlti.etiaʒ
minus rõnabilis cõ
ſuetudo inducit iuſ
e. de in inte. reſtit.

VII.

conſtitutus. Itẽ eſt hic ar. q honeſta conſuetudo inducit priuilegiũ
ut. ix.q.iij.conqueſtus.⁊.hxxxij.di.plurimos. .
a C Mõ minus. hec. vij. capitula de mala ↄſuetudine loquunt᷑.
b Eů‚ritate. ar. ꝙ veritas pᷣiudicat opinioni ut hic.⁊. lxxxi.di.qui⸗
cũqʒ.⁊ ex.de biga.nuper.ex.qui fi.ſint le.per tuaſ. ex.ð pur.

dum. ex.de deci.ad

j. xij. di. nos conſue
tudinẽ. Item rõne
cõſuetudinis cogũ

dubitet ueritati manifeſte conſue

predicãti. Igit᷑ cum chriſtus ueri
tas ſit:magis ueritatẽ quã cõſuetu

IX.

6

iudicet iuri.requirũ ꝙ ſit pꝛeſcripta.nt ex.de cau.poſ.cũ eccleſia.⁊ ex.de con
ſue.c. vlti. IJtem ꝙ obtinuerit in cõtradictoꝛio iudicio populi.ut ex.de ver.ſi.
abbate. ff. de legi.cũ de conſuetudine. Item ꝙ eo aio fiat ut credant ſe ius ha⸗
bere ⁊ in poſterũ illud intendant facere.alioquĩ talis vſus nõ dicit᷑ vſus ut.ff.
de iti.actuqʒ pꝛi.l.i.J.iulianus recte ait. Itẽ ut res illa ſit pſcriptibilis.ut.xciij

relicto errore ſequamur ueritateʒ

Xeges principum naiurali nõpre
ualent iuri. Palea.

vul.ſignificantibus di. c. illud. Item ꝙ poſſit dici
⁊ e.de fri.⁊ male. antiqua ⁊ appꝛobata.ut ex.ð
fraternitatis. ar. ð. minus quã pernicioſa corruptela tualibus ſequendũ quod melius poſtu.pꝛelat.bone.ij.circa fi.
ſ. iij. q. vij. F. tria. et abiicienda ⁊ uitandua eſt:que niſi a ſpũ ſcõ reuelatũ eſt.hoc plane ue Item cõtinere debet natura⸗
e. de iurepa.cõſu / citius radicitus euellat:in priuile rum eſt: quia ratio ⁊ ueritas cõſue E ten Mee.de dorrconm;
mnonivus c. E. de giorũ ius ab impiis aſſumit᷑ ⁊ inti tudini preponẽda ſunt. ſʒ ſi cõſue ie enciopettnns iſnin
C Aanifeſtata. p piunt preuaricationes ⁊ uarie pre tudini ueritas ſuffragat᷑ nihil opõ cla notantü de folerantia. ut
doctrinaz ? reuela⸗ ſumptiones celerrie non cõpreſſe tet firmius retineri. ¶ Nẽ cypria ex. de pꝛeben. cum iam dudũ
tionem. ppro legibus uenerari: priuilegi nus. Rationem conſueiudo tem ꝙ nõ per erroꝛem ſit in
d Bubitet. qnqʒ orum more perpetuo celebrari. impedire non debet. ducta.ᷣ ff. de legi. qð nõ ratiõe
t cõſuetudo pᷣualʒ ¶ Item Auguſtinus de unico ba ( J Suſerne Rque apud quoſ ſ.e.cõſuetudo. gie ꝙ maioꝛ
legi.e. de conſuet ptiſmo lib.ii. Ueritati ra/ dã irrepſerat impedire node ſore Bopu cõ neneriilia cõ
. ⸗ ſuemmdin?s „Aioni coſuemo eſt poſtponẽda. berquo minus preualeat uerins maropopmlinopoſſetinduce
B Reraſeng ne ( . Eritateꝰ manifeſtata cedar uincat.nã ↄſuetudo ſine ueritate „ e öſuetudiné.
.P SS 2 — . re legem:ſic nec coluetu ine.
verbis eſt inheren⸗ ↄſuetudo ueritati:plãe quis uetuſtas erroriſ eſts propter quod Quidã ti dicunt e illa ↄſue

tudo pꝛeiudicat iuri que exce

bus.⁊ ſic eſt contra.j.xij.diſ.
omnia.vbi dicitur ꝙ tantũ iu
dei diuinis ↄſtitutionibus re

tun aliqui eligetf le inẽ ſequi debemus:quia cõſuetu Mperatores quãdo pro falſi guntur. ſed verũ eſt ꝙ oliʒ re
aliena eccleſia nt ex dinẽranio a ueritas ſemper exclu tate ↄtraueritatẽ ↄſtituũt malaſ gebantr cõſtitutionibus bu
de conſne. cum die ir. ¶ Idẽ in li.iiij. de baptiſmo. legeſ:probant᷑ bene credẽtes ⁊ o manis.ſcilʒ ſeribarũ æ phari-
ctus. in fi. Rõne cõ Cõſueiudo rõni fruſtra opponit᷑. perſeuerãtes: quãdo autẽ ſeoꝛum ut hic dicit. ſed hodie
ſuetudinis poteſt e Oni fu bponit. ronant perſeuerãtes: quado autẽ nontibit adoe
piſcopoelig in po 1 Ruſtra inquiunt quidã qui pro ueritate cõtra falſitatẽ: cõſtitu o Vogd antem cõſtitutid
ſitũ. ex de cõcet pꝛe rõne cõuincunt᷑ cõſuetudineʒ unt bonas leges:terrent᷑ ſeuiẽtes Si.in pxima diſti. viij.
ben. cũ noſtris. Ntẽ? nobis obiiciũt: quaſi conſueuldo ⁊corrigunt᷑ intelligentes. Quicũ oſſtendit qualiter ius natura-
rõne cõſuetudinis maior ſit ueritate: aut nõ ſit in ſpiri qʒ ergo legibus imperatorũ que lepꝛenalet conſuetudini. In
eligit minõ eccleſia hac.ix.diſtinctione oſtendit:
cũ cathedrali.er̃.ð qualiter ius naturale pꝛeiudi
cau.poſ.⁊ pꝛopꝛ.cũ cat ⁊ pꝛeualet cõſtitutioni.Et

eccleſia. er. de ↄceſ.pꝛeben.⁊ eccle.nõ vacan.cũ noſtris.⁊.c.litteraſ
Item ratione cõſuetudinis ſolus abbas ſine cõſenſu fratũ cõfert ſti

ſumitur per totam hanc diſtinctionẽ ius naturale pꝛo iure diuino:quod conti

—

audientiiim. mnadinẽ cedere. Itẽ nemo cõſuem/ ſciẽtes quia apud beſdrã ueritas dit hominũ memoꝛi. Illud
¶Aetuſta. i.q.iij. dinem rationi ⁊ ueritati preponat uincitut ſcriptũ eſt:ueritaſ ualer⁊ eni loco cõſtituti habeĩ.ut.ff.
ſiquis pꝛebendas. quia ↄſuetudinẽ rõ ⁊ ueritas ſiper inualeſcit a uiuit ineternũ ⁊ obniet deaqua quoſi.? eſti.hoc iure
ar. 5.f. de legi. deg excludit. JItez greg. Buillimu in ſecula ſeculorüũ. Idem ignoſci F. ductus aque. . ij. q. vi. hoc
bus. Fueterata. ff. qo auerſano epiſc põt ſimplicit ti: ſicut deſe uippe. 10. DHoc baeuiter tene .
cõia pdi.l.venditoꝛ Oaue bicopp. pliciter erranti: licu . as ꝙ ſufficit bʒ canones ꝙ ſit
. ſi conſtat. e. ð cõ Quelibet coniuemdo ueritati eſt ipſo paulus apoſtolus dicit: Qui rõnabilis 2 pꝛeſcripta. ut e. 4
ſue.cum dilectus.⁊ poſtponenda. prio ſui blaſphemus ⁊ perſecutor de cõſue. c. vlti. b. .
er de pꝛeſerip. ſigni 8 Icõſuetudinẽ fortaſſis oppo ⁊ ſiurioſus ſʒ miſericordiã merui i᷑ QIKueruo⸗ pone ca⸗
ſicauit.⁊ ex.de cp. nas: aduertenduʒ eſt quod do quia ignoras ſeci. Moſt inſpira Aſum. ul. ſ. de cõſe. diſ.
mo. c.i.⁊ ex.de iure minus dicit. Ego ſum uia ueritas tionẽ vo ⁊ reuelationẽ ueritatis fa iiſ. ceiiol..
Ju bis g Haſanal⸗ T⁊ uita:nõ dixit: ego ſum ↄſueudo ccam qui in eo quod errauerat per k ir weſra anpnohtbultiu.
mrmtat Eeporih ſed ueritaſ. Et certe ut beati cxpri ſeueratprudens aſciens: iam non vroꝛes niſi eſſet de tribu ſua
ſtinet id qo eſt mi ½ ani utamur ſnia. quelibet cõſuem in uenia ignorantie peccat. preſũ ipſi aũñt duxerunt alienigenaſ
nus rationabile. do quantũuis uetuſta quantũuis ptione eni atqʒ obſtinatiõe quadCa defilijs cananeox. ut. xxviij.
g Ni ↄtempta nulgata ueritati oĩno eſt poſtponẽ nitit᷑ c ratione ſuperetur. ¶ Idẽ q.i. .i.uel tangit qualiter bi-/
L ciꝛcũcidebat da.⁊ uſus qui ueritati eſt ↄtrariuſ Dei ueritatem non hbominum cõ bliotheca ⁊ pſalteriũ fuit a ba
⁊Z ciboſ diſcernebat eſt abolẽdus. ¶¶ Item aug. in li. ſuerudinem ſeaui oportet. bilonijs deſtructa per heſdrã
Eprer quod paulun de baptiſino paruulorum. Iſolus chriſtus audiendus rebarata ſit, velaliter: gueſt.
ntei.q. vij. . pauluf Aeritate reuelata cõſueiudineʒ ſi Jeſtnõ debemus arẽdere quid Küu uas Gunlieng ling re
petrum. bi cedere oportet. aliquis ante nos faciendũ puraue gis: alius viri: alius vini: ali
h¶Ruſtra. cõſue⸗ Vi cõtempta ueritate preſu rit:ſʒ quid primus qui ante omẽs veritatis. Hanc appꝛobauit
tudinẽ. ⁊ his oĩ mit cõſuetudinem ſequi:aur eſtchriſtus prior fecerit.neqʒ eni beſdras.
bus capitulis videt᷑ circa fratres inuidus ẽ ⁊ malignuſ hoĩs cõſuetudinẽ ſequi oportet ſ- l ¶ Quia ignoꝛãs.ar.qꝙ igno
ſemper ius pꝛeiu quibus ueritas reuelat᷑: aut cira deiueritatᷓ. cũ per Iſaiaʒ prophe rantia iuris excuſat. ui hic. et
e cenetmiut. deü ingratus eſt: inſpiranione cu/ ram loquatr᷑ deus ⁊ dicat:ſine cã co debi g ii. J.no
eaerg ius eccleſia eius inſtruitur: naʒ oo lunt me mãdata a⁊ doctrinaſ homi ArieTviilt ier Gn .
cet iuri. ecce innuůtg minus in euãgelio. Ego ſuʒ ĩiquit nũ docẽtes. Liquido igit᷑ ex pe rſum.
in electione cõſuenn leritas:nõ dixit: ego ſum cõſuem miſſis apparet quod ↄſuetudo na Bi. ix.
dinẽ pꝛeiudicare iu do: Itaqʒ ueritate maniſeſtata: ce/ mrali iuri poſtponit᷑. m J ſolus. ideſt nullus
ri. naʒ perſona qng dat conſuetudo ueritati Reuelati q Vod aũt cõſtitutio nam 8 ei contrarius ſit.ſ.viij
alias eſt ineligibiliſ one igit facta ueritatis:ueritati ce rali iuri cedat: mulrtiplici q.i. ſciendum. in fi. .
ſagane gonſhedi dat ↄſuetudo:quia ⁊ Petrus au auctoritate probat᷑. Ait n Hominum. ergo indei re⸗
onſue circhdebat ceſſit paulo ueritare aut Auguſtinus ad bonifacum. gunlur bimanis coſtitutioni

netur in lege ⁊ in euangelio. Item per totã hanc di.vocat canonicã ſcripturã
pendia. ut de dis que fi. a pꝛe.ſine ↄſen.ca.ea noſcitur. Iteʒ in ſacra I nouum ⁊ vetus teſtamentum.
mento baptiſmi pualet cõſuetudo.ut.j.de conſe.di.iiij.c.de trina. p Aperatoꝛes.gꝗcũqʒ.hic incipit ⁊ habes idẽ.xxiij.q.iiij.nõ inuenitur.
Item in matrimonio reſpicit ↄſuetudo.ex.de cog.ſpi.ſuper eo. Ntẽ q ¶Ergo legibus.nõ.ar.a cõtrarijs. nt. xv. q.iij. de crimine.⁊.xxiiij.q.i.qdðcũ
in cõtinentia clericoꝝ.lxxxiiij.di.cũ de quoꝛũdã. Itẽ in alijs caſibꝰ qʒ ligaueris.⁊ ea.cã.q. ij. ſane. xxv. di. qualis.? foꝛtiſſimũ eſt arg. a cotrarijs.
quos nõ.s.i.di.c.oſuetudo. Scias ergo ꝙ ad hoc ꝙ cõſueiudo pꝛe ff. de offi. eius.cui mã.ᷣeſt iuriſ.l.i.⁊.xi.qiij.imperatoꝛes.

rũ patrũ.ut.xix.di.iĩ canõicis
cEgare.iuſto iudicio.vñ
Luarnguſtinuſ multa opera
poſtea retractauit.ut.xxiij.q.
vi.vides.xij.q.i.certe.⁊.xxvi

q.iiij.quodam loco.
d Bo ſcriptoꝝ.i.ſcripto
ribus.

e.¶ Erraſſe.nefas enĩ eſt dicẽ
ꝙ ſcriptura mentiat᷑.ut.xxiij
q.v.quid ergo.immo ꝙ ĩ eis
dicit defendere debemꝰ vſqʒ
aa ſanguis effuſionẽ.ut.xxxv.
q.ſunt quidã.
f ¶Quantalibet. ar. ꝙ nõ eſt
cõſiderandũ quis dicat ſʒ ꝗd
dicat᷑. ut.xix.di.ſecũdũ.⁊ eſt
ar. pꝛo dictis quoꝛundã teſti/
um ꝙ nõ eſt credendũ magiſ
honoꝛabilioꝛi pſone qᷓ; alij.qꝛ
veritas a quocũqʒ ꝓlata ſem/
per pᷣferẽda eſt.ut.ij.q.vij.q3
ritur. ⁊æ. ſ.e.neqʒ. ff. de ſupel.
le.l.labeo.eis eni magis cre/
ditur qui rei apt ioꝛa dicunt.
ut.iiij.q.iij.ꝭ.itẽ in criminali.
v̈ſi. ſi teſtes.nec ſanctitas peꝛ
ſone ꝓdeſt ut citius credat᷑.l.
di. ſiquis ppoſtera. ⁊ arg. ad
idẽ.i.q.i.teneamꝰ.xi.q.ij.pla
cuit.⁊.iij.q.ix.c.vlti.ar. .xi.
g.i.quicũqʒ.xcvij.di.nobiliſ/
ſimuſ.⁊.viij.q.iij.c.i.⁊.xl.di.
c.i.⁊.xi.q.iij.abſit.io.
g ¶ Pꝛobabiles. ar. ꝙ rõ equi
nalet canoni.nt.S.d.i.ↄſuetu
do.⁊.j.c.ſane.io.
hb 0O T veterũ.i.veteris te/
¶ſamenti.
i ¶ Sreci. hyero.in.ij. ꝓlogo
biblie g ait.diceẽs ꝙ emenda
tõꝛia ſunt exẽplaria latina qᷓ;
greca:⁊ greca q; hebrea.ſʒ au
guſtinus ad pꝛmitiuã ecchiaʒ
reſpicit qñ exẽplaria greca et
hebꝛea nõ erant coꝛupta.ſed
ꝓcedente tꝑe cũ populꝰxpᷣia
nus multũleſſet auctus:⁊ he/
reſes multe eſſent facte inter
grecos iuidia xpianox:iudei
⁊ greci ſua exẽplaria coꝛupe/
rũt.⁊ ſic factũ eſt ꝙ exẽplaꝛia
eoꝝ madi coꝛupta ſunt qᷓ; la
tinoꝝ ad qð tpᷣs reſpicit hye/
ro.vel reſpicit ad latina exem
plaria a fidelibꝰ interpᷣtibus
tranſlata.ang. reſpicit ad exẽ
plaria latina a fidelibus ⁊ fal/
ſatoꝛibus trãſlata:in guibꝰ ſi
qnid falſitatis videat᷑:dic eũ/
dẽ eſſe ad oꝛiginalia.vlł dic ꝙ
in H̊ magis credendũ eſt hye
ro.qᷓ; augu.qꝛ inter iſtos tres
aug. hyero. ⁊ greg. auguſtino
magis credendũ eſt in diſpu-
tationibꝰ.hyeꝛonimo in hiſto
rijs ⁊ tranſiationibus.grego
rius in moꝛalibus pᷣponit᷑.qꝛ
nõ oẽs in omnibus: ſj certi ꝑ
certa.⁊c.C. de ve.iu.enu.l.i.
ibi. qꝛ nõ omẽs.⁊ eſt hic ar.q;
q;tũcunqʒ auctẽticũ ſit aliqð
inſtrm.ſi iñ de ipſo aliqnid in
dubiũ reuocet᷑:ſemꝑ exhibẽ⸗/
dũ ſit illð a quo oꝛiginẽ duncit
nt.ſ. hxvi.di.c.ieiuniũ.in pꝛinc.⁊.

Dr.

IMBHli. canonicis.qꝛ de canonicis ſcripturis nõ poſſumus diſputare an iu/
8 ſte ſint uel nõ.ut.ſ.e.quis neſciat.
b·¶ In iſtis.loquit᷑ hic fm illa tꝑa:cũ adhuc ſcripta auguſtini ⁊ alioꝝ ſanctoꝝ
patrũ nõ erãt auctẽtica:ſʒ hodie iubent᷑ oĩa teneri vſqʒ ad vltimũ iota.ut.j.xv
di.c.vl.vel hoc iõ dicit ut oſtẽdat ꝙ maiõ ſit auctoꝛitai veteris teſtamẽti q; ſcõ

pro dei ueritate ferũt᷑ obtẽperare
nõ tulit:acquirit grande ſuppliciũ
Nuicũqʒ vo legibus imperatorũ
que ↄtra uoluntateʒ dei ferunt᷑ ob
tẽperare non uult acquirit grande
premiũ. Nã a tẽporibus prophe
tarũ oẽs reges: qui in populo dei
nõ ꝓbibuerũt nec euerterũt que
contra dei precepta fuerãt inſtimu/
ta culpaut᷑.a qui prohibuerũt⁊ e/
uerterũt ſuper aliorum merita lau

dant᷑. Et rex nabuchodonoſor cu

ſeruus eſſer idalorũ cõſtituit ſacri
legam legẽ:ut ſimulachrũ adora/
ret᷑: ſʒ eius impie cõſtituioni qui
ei obedire noluerũt pie fidelitqʒ
fecerunt. JIJdem tamen rex diuino
correcius miraculo piam ? lauda
bilẽ pro ueritate cõſtituit legeʒ:ut
quicũqʒ diceret blaſphemiã in de
um ſidrac miſach abdenago cuʒ
domo ſua penitus interiret.
LTItem ex uerbis Iſidori.
Uſtlum eſt principẽ legibuſ ob
tṽperare ſuis.iunc eni iura ſua
ab omnibus cuſtodiẽda exiſtimet
quãdo ⁊ ipſe illiſ reuerẽtiã prebet
principes legibus teneri ſuis:nec
in ſe poſſe damnare iura que i ſub
iectis cõſtituunt. Juſta eſt eniʒ uo
cis auctoritas eorũ:ſi quod popu
lis prohibent ſibi licere nõ patian
tur. ¶C Idem auguſt. in prolo. li.
iii.de trinitate.

Scripturis canonicis mractatorũ

littere deſeruiunt.
lQOli meis litteris quaſi cão
niicis ſcripturis deſeruire: ſ
in illis ⁊ que nõ credebas cũ inue
neris incũctanter crede:in iſtiſ au
tẽꝰ quod certũ habebas niſi certũ

intellexeris: noli firmum tenere.

Idẽ ad uincentiũ uictorẽ.li.ii.
In maciaioium opuſculis: multa
corrigenda inueniuntur.

1 Egere nõ poſſuʒ nec debeo

ſicut in ipſis maioribus ita

multa eſſe in tam multis opuſculiſ
meis que poſſunt iuſto iudicio et
nulla temeritate culpari. C Ideʒ
ad hyero.epiſtola.viii.
In ſcripturis canonicis: mẽdacia
nö admirmnmr.
Go ſolis eis ſcriptorum qui

2

nullũ eorum ſcribendo erraſſe au
deaz credere. aut ſi aliquid in eis
offendero quod uideatur cõtrari

um ueritari:nihil aliud exiſtimem

quã mendoſum eſſe codicẽ.uel nõ
eſſe aſſecutũ interpretem quod di

ſ. xxv. q.ij. ſancimꝰ. æ optime extra. de ſen.

⁊q e iu.cũ inter.⁊ hoc õ dñm albꝛi.qui dicit ꝙ ſi vna publica cartha oꝛiginem

liam candnici appellant᷑ didici
hunc timorẽ honorẽqʒ referre:ut

r CHonati. donatns

oncit abalia publica charta. nõeſt neceſſe exhibere oꝛiginale. ar. in

auc.ut fratrũ filij..quia vero.col.vlti.ſecus in pꝛiuata auẽ.ut ſpon.
lar. 5. ⁊ hoc in ſup.coll.viij.ar.pꝛo ipſo.xix.di.ſi romanoꝝ.quid iu⸗/

ris ſit.de hoc dixi. j.c. di. cõtra moꝛẽ.
k. Sermonis.totũ enĩ nouũ teſtamẽtũ ſcriptũ eſt grece pꝛeter enã
geliũ mathei ⁊ epi⸗

ctum eſt:uel me minime intellexiſ
ſe nõ ambigã. alios aut ita lego: ut
quãtaliber ſanctitate: quãtaue do
ctrina polleant:nõ ideo uerum pu
tem quia ipſi ita ſenſerũt: ſed quia
mihi per alios auctores uel canõi
cas nel ꝓbabilesꝰ rationes quod

a uero nõ abborret perſuadere po
merunt. ¶ Idem.

o Libris ne
terũ hebrea uolumina nouis gre/
ca auctoritatem impendunt.
Tueterũ librorum fides de
hebreis uoluminibus exami

nãda ẽ:ita nouoruʒ ueritas greci

ſermonis normam deſiderat.

Idem in epiſtola primaad hye

ronimum. Mibil auctoritanis
canonicis remanebit ſcripmris:ſi
adeas mendacia fuerint admiſſa.

ZBe ad ſcripturas ſacras admiſ

ſa fuerint uel officioſa mẽdacia
quid in eis remanebit auctorita/
ris:que tandem de ſcripturis illis
ſnia proferetur cuius põdere con
tentioſe falſitaris obſeretur impro
bitas. ¶ Idem de unico baptiſ⸗

Litteris omnium epiſcoporum ſa
cra preponitur ſcripmra.
Uis neſciarꝰ ſacram ſcriptu
ram canonicã tã ueteris quã
noui teſtamenii certis terminis ſu
is contineri.:eãqʒ poſterioribus
oĩbus epiſcoporũ litteris iia pre/
poni. ut de illa oĩo dubitari ⁊ diſce
ptariꝰ nõ poſſit:utrũ uerũ uel utrũ
rectũ ſit quicquid in ea ſcriptũ ſit:
uel cõſtiterit eſſe. Epiſcoporũ aũt
litteras que poſt confirmatũ cano

nẽ uel ſcripte ſunt uelſcribuntur.⁊

per ſermonẽforte ſapientiorem in
ea re cuiuſlibʒ peritioriſa per alio
rũ epiſcoporũ grauiorẽ auctorita
rẽ doctiorẽqʒ prudentiã ⁊ per con
cilia licere reprehẽdi:ſiquid in eiſ
forte a ueritate deuiatũ eſt C Idẽ
in epiſtola ad NMincentiũ.
Ex dicns quoruũlivet epiſcoporũᷣ
contra diuina mandara calũnie nõ
colliganmur.

Oli frater cõtra dinina tam
multa tam preclara raʒ indubitata
teſtimonia colligere uelle calũni
as ex epiſcoporũ ſcriptis: ſiue no
ſtrorũ:ſicut hilarii ſiue cypriani et
agrippini antequã pars donati ſe
pararet᷑:primoqʒ boc genus litte
rarũ ab aucioritate canonuʒ diſtin
guẽdũ eſt.nõ eni ſic legunt᷑ taquã
ita ex eis teſtimoniuʒ proferat᷑:ut
cõtra ſentire nõ liceat:ſicubi forte

aliter ſapuerint quã ucritas poſtu

1

ſtolã pauli ad ro.qᷓ

* ſcripta latine. Jo.

Jad. officio⸗
ſa. officõſa di
cunt᷑ que continent
pietatẽ que nulli ob
ſunt ⁊ alicui ꝓſunt.

ſicut inofficioſuʒ di

citur teſtamentum
quod eſt cõtra offi⸗
cium pietatis.ut.ff.
de inoffi. teſta. l. iij.

m C¶Quid ĩ eis.ar.

ꝙ ſi inſtrumẽta uel
atteſtationes ꝓ paꝛ
te inueniuntuꝛ falſe
ꝙ in totũ repꝛoban
tur.ut.ſ.xvi.diſ.ca⸗
noneſ. ⁊.iij.q.ix.pu
ra.⁊.ſ.de cõſe.di.iij
n liceat.⁊.ff. ð edil.
edic.cũ eiuſdẽ.arg.
ↄtra.xxxxvij.di.qui
de menſa. xij. q.ij. ſi
quos.⁊ de cõſe.di.
iiij.ſi nõ ſanctificat
⁊.xvij.q.iiij.queſti
ſunt.et ex.de arbit.
cum tẽpoꝛe.⁊ de pᷣ⸗
ben. dilectus.⁊.C.
de tranſac. ſi ex fal⸗

ſis. Sol. ſi plura ca

pitula ſibi connexa
ſunt:uel vnũ eſt ac⸗
ceſſoꝛiuʒ alteri vno
caſſato:cõnexa ⁊ ac
ceſſoꝛia caſſant᷑.ſe-
cus ſi diueꝛſa ⁊ ſepa
rata ſint.ff.de min.
etiã. 5. fi. ⁊. ff. de ne
go. ge. eum actu. et
.ſ. ij. q. vi. F. diffini⸗
tiua.v. eſt autẽ quã
doqʒ.circa fi.uel di
ſtingue ut diſtingui
tur ex.de.fide ĩſtru.
ex litteris.io. Ego
dico ꝙ ſi aliquid fal
ſitatis reperiat ĩ in
ſtrumento ꝙ totuz
redditur ſuſpeclu
nec ei credit᷑.ut.ff.
de fi. inſtru. l. ij. i fi.
⁊ hoc notaui in que
ſtionibus. bar.

n Põdeꝛe.i.ancto

ritate.

0 Vis neſciat

terminis id
eſt libꝛis.

p Diſceptari. ita

ut in dubium reuo⸗
centur que ibi ſtatu
ta ſunt.ſed diſputa
re licʒ de eis ad ma
ioꝛem intelligentiã
nõ rep:obando.xc/
vi. di. ſalts.
li frater. ca⸗
ũunias. verba
enim iuris nõ ſunt
calũnĩanda.j. xxx-
vij. di. relatuʒ. 2. ff.
ad exhibẽ.l. pe.

pꝛimo fuit catholicus:ſʒ poſtea eſt in hereſim

lapſus:cuiꝰ hereſi adheſerũt cypꝛianus ⁊ agrippinus.

aEqʒ quoꝛũlibet diſputationes.i.expoſitiones.nõ enĩ ex ipᷣo le
D dit᷑ fama alicuiꝰ ꝙ repꝛobat᷑ teſtioniũ ſuũ.ut ex.ð excep.dẽiqʒ

b¶ In ſcripturis.ar.qð quiſqʒ iuris in alterũ ſtatuit ⁊c.ſic.ij.q.vi.ꝗ
e ſcit.xxij.q.v.de foꝛma.ff.qð gꝗſqʒ iur.l.i.ex.de ↄſti.cum omnes.

Ana.alias ſane.

c
2 Cui. rõni.
e¶Cõcoꝛdãt.qñq;
f Secd illa. exẽpla.
hoc iõ dicit.qꝛ non
ſemꝑ imitãda ſunt
exẽpla. C. ð ſen.ne
mo. ſj exemplũ pa/
pe eſt ſequendũ.ut
vi. q.iij. licet.ex. de
ſen. ⁊ re iu. in cais.
Excellẽtioꝛa.nõ
eſt tale exemplũ lu/
cretie.xxxij.q.v.ꝓꝓ
poſito.v. lucretiaʒ.
b Pietate. ar. pꝛo
miſericoꝛdia a iudi
ce impetrãda.ut.xl
v. di. lzʒ plerũqʒ. xx/
vi. q.vlt. alligant.l.
di. põderet.i.q.vij.
diſpenſationes.⁊.c
exigunt.lxxxvi. di.
nõ ſatis.xxxx.q.ix.
venia. de pe. di. i. qꝛ
diuinitatis. ar. O. l.
di. abſit. xxiij.q.iiij
eſt iniuſta.xxxv.q.

ix.loci. .xlv.diſ.ſpʒ
d.ex. de ſoꝛtile.

illu

₰

Kore.

Dler ſecl ariſ cõ
itutio cedit ecchia

ſtice.qꝛ ſacre leges

ñ dedignant᷑ ſequi

ſacros canones.ut
ij. q. iij. F. hinc colli
gitur. ex. ð iudi.cle
rici.
. Ege imperato
₰

rũ.diuiſis pꝛo

nincijs. imperator
diuidit pꝛouincias.
nt. ff. de offi. aſſe. ſi
eadẽ.⁊ papa epatuſ
diuidit ⁊ vnit:epus
eccleſias.ut ex.ð ex
ceſ.pla.ſicut vnire.
Quid aũt iuris ſit
dũ yniunt uel diui⸗
dũt᷑.nõ.xvi.q.i.pꝰ
i.⁊.c.⁊ tẽpoꝛis.lʒ
ergo iperatoꝛ diui/
dat vnã ꝓuinciã in

DN
duaſ nõ iõ eꝛũt due
metropoles.ut hic.
⁊.ci.di.peruenit. et

eſt hic ar. ꝙ ſi pꝛin/

ceps legittimat ali-
quẽ in tẽpoꝛalibus:
nõ ideoẽ legittiatuſ
in ſpũalibuſ.ex.qui

fi.ſint leg. per vene

rabilẽ.niſi vbi pꝛin/
ceps ĩſtituit aliquẽ
qui fuit infanus rõ/
ne paterni criminiſ
nt. vi. q. i. . verum.
¶.Eccleſiaſtica.ec/
cleſia non aſtringit
munganis legibus
xxxiij.q.ij.iter. nec

lat. In eo quippe numero ſumus:
ut nõ dedignemur etiã nobiſdictũ
ab apoſtolo accipere:⁊ ſi quid ali
ter ſapitis hoc quoqʒ uobis deus
reuelauit. ¶ Idem in epiſtola ad
fortunatum. Non debetur
par reuerentia canõicis ſcripiuris
7expoſitionibus earum.

Eqʒ quorũlibet diſputatio
4 nes quãuis catholicorum et
au

atorũ hominũ uelun ſcriptu/
ras canonicas habere debemus:
ut nobis nõ liceat ſalua honorificẽ
tia:que illis debet᷑ hominibus ali
quid in eorũ ſcripturisꝰ improba
re atqʒ reſpuere: ſi forte inuenire
mus quod aliter ſenſerint quaʒ ue
ritas habet diuino adiutorio: uel
ab alis intellecta uel a nobis taliſ
ego ſum in ſcripturis aliorum qua
les uolo eſſe intellectores meorũ
.Igdem ad caſulanum.
Exemplis raiio ſana prefertur.
Ana quippe rõ ẽt exẽpliſ ante
ponẽda eſt cui quidẽ a exẽpla

cõcordant ſʒ illa rantũ que dignio
ra ſunt:imitatione quantũ excellẽ

tiora pietateꝰ. ¶ Cüu ergo in na⸗
turali iure nibil aliud precipiatur
uã quod deus uult fieri: nibilqʒ
aliud uetet᷑ qnã quod deus prohi
bet fieri. Deniqʒ cuʒ in canonica
ſcriptura nihil aliud quã quod in
diuinis ſcripturis ⁊ legibus inuẽi
atur diuine vo leges natura conſi

ſtant. patet quod quecũqʒ diuine
uolũtati ſeu canonice ſcripture cõ

traria probant᷑: eadẽ etiam natura
li iuri iueniunt᷑ aduerſa.unde aue
cũqʒ diuine uolũtati ſeu canonice
ſcripture ſeu diuinis legibus poſt
ponenda cenſent᷑: eiſdeʒ naturale
ius preferri oportet. Cõſtitutões
ergo uel eccleſiaſtice uel ſeculares
ſi naturali iuri cõtrarie probantur
penitus ſunt excludende.
Onſtitutiones vo prin
cipũ eccleſiaſticis conſti
ANmiõibus nõ preeminent
obſequunt᷑. C Unde
Nicolaus pa.ſcribit epiſcopis in
cõci.apud ↄuiciniũ cõgregatis.
Xex imperatorũ eccleſiaſtica iura
diſſoluere nõ poreſt.
Ege imperatorũ nõ in omni
brus eccleſiaſticis controuerſi
is utendũ eſt:preſertim cũ inueni
atur euãgelice ac catholice ſancrio
ni aliquotiens obuiare. Item lex
imperatorũ nõ eſt ſupra legeʒ dei
ſed ſubtus. Imperiali iudicio nõ
poſſunt iura eccleſiaſtica diſſolui
ad quod oſtendendum: duorum
horum.ſ.innocen.grego.ſatis ſuf

ficiunt teſtimonia. Sanciuſquidẽ

.——

7

etiã de rebus eccleſiaſticis põt imꝑatoꝛ legẽ cõdere.ut.xcvi.di.bene.niſi hec⸗
cleſia petat. ut.xvij.di.ꝭ.hinc etiã.⁊ niſi in eccleſie pꝛiuilegiũ ſtatuat᷑ aligd.ut

xvi.q.i.generaliter.⁊.q.iij.nemo.io.

m Biuiſiones.ar.ꝙ eps inuito plebano nõ põt diuidere parrochiã eius:nec

. . „

papa inuito epo diuidere epatum.ut.xvi.q.i.multis.qð eni eſt vnũ diuidi nõ

innocẽtius ĩ decretali epiſtola ſua
ad alexandruʒ anthiocenũ epiſco
pũ ait:Quod ſciſcitaris inquiens

utrũ diuiſis imperiali iudicio ꝓui

ciis:ut due metropoles fiãt ſi duo

metropolitani debeãt noĩari:non
uiſũ eſt nobis ad mutabilirateʒ ne
ceſſiratũ mũdanarũ rerũ dei eccle

ſiã ↄmutari:honoreſq; aut diuiſio
nes perpeti quas ꝓſuis cãis faci

endas duxerit imperator. Bis

greg.ſcribẽſ ad theotiſtã patriciũ

git inter cetera. Si mquit religio

„ 2 „ 7 ſ „
nis cã ↄiugia debere diſſolui dicãt
ſciẽdũ eſt: quia aſi hoc lex hũana
cõceſſit:lex tamẽ diuina ꝓhibuit.
Ecce quẽadmodũ imperiali iudi
cio nõ poſſũt eccleſiaſtica iura diſ
ſolui. Ecce qualiter quod lex hũa
na cõceſſit:diuina lex ꝓbibuit.nõ
quod imperatorũ legeſquibus ſe
pe eccleſia uti᷑ cõtra hereticos ſe
pe ↄtra tyrãnos atqʒ cõtra prauoſ
quoſcũq; defendit᷑:dicamus peni
tus renuẽdas: ſʒ quod eas euãge
licis ⁊ apoſtolicis atq; canonicis
decretis quibus poſtponẽde ſunt
nõ poſſe inferre preiudiciuʒ aſſera
mus.¶ ¶ Iẽ ſymmachus pa.i.vii
ſinodo. Nihbil quod euageli
ceis regulis obuietiperatõi ager lʒ

T BOn licer imperatori uel cui

quã pietatem cuſtodientii ali
quid ↄtra dinina maãdata preſume
re:nec quicquã quod euangelicis
uel ꝓpheticis aut apoſtoliciſregu
lis obuiet agere. ¶ Itez felix pa.

In eccleniaincis cãis regia uolun

ras ſacerdonbus ẽ poſtponenda.
Ertũ eſt hoc rebꝰ ueſtriſ eſſe

ſalutare:ut cũ de cauſis deia/

git᷑ iuxta ipſius ↄſtõem regiã uolũ
tatẽ ſacerdotibus chriſti ſtudeatiſ
ſubdere nõ preferre ⁊ ſacroſancta
precepta potius diſcere quã doce
re eccleſiaſticã per eorũ preſulẽfõ
mã ſequi nõ huic humanitus obſe
quẽdo iura prefigere: neqʒ ĩ eius
ſanctionibꝰ uelle domiari cuiꝰ deꝰ
uoluit clemẽtia ſua pie deuotõnis
colla ſubmittere nedũ mẽeſura ce
leſtis diſpẽſatõis excedit᷑ eat᷑ in cõ

tumeliã diſponẽtis. ¶ Idem.

Bonis moribꝰ? decrens rõano
rum pontificum conſeimittones cõ
Jirgire nõ poſſunt.
Onſtões ↄtra canones de

creta preſulũ romãorũ uel bonos

mores nullius ſunt momenii.
Item nicolaus papa.
NQue ſacerdotũ ſunt regibus uſur
pare non licer N
periuʒ ueſtrũ ſuis publice
rei quonidianis adminiſtratio

nibus deber eſſe ↄtentũ:nõuſurpa

põt.ut.xxiiij.q.i.loquit᷑.⁊.c.
ſciſma.io.Sed cꝛedo ꝙ papa
hoc poſſit facere ex cã ut etiã
epᷣs.ut in e.decre. ſicut vnire
bar.
n Lex hũana.ut hẽs.xxvij
q.ij.ſunt qui dicunt.Sʒ i
eſt cũ iuſtinianꝰ fueꝛit valde
catholicus impꝑatoꝛ: qualiter
illud ſtatuerit ↄ legẽ dni/cum
dñs dixerit ꝙ ob ſolã cauſa,ʒ
foꝛnicatiõis mulier poſſit ſe/⸗
parari a viro. ut.xxxiij.q.ij.
quos deus.ſſʒ dic ut quida di/⸗
cunt ꝙ ignoꝛãter fecit:⁊ ideo
veniã meruit.ut.S.viij.di.cõ⸗
ſuetudo.uel errauit ſicut hye
ronimus. ut.xxvi.diſ.c.i.vel
ideo pmiſit hoc ut grauia vi⸗
tarent᷑:ſicut vſuras permiſit:
ut vitarent rapinas:⁊ ↄiugia
ꝑmiſit diſſolui ut vitaret᷑ vxo
ricidiũ.ut.xxxiij.q.ij.ſiquid
verius.
o Cõtra hereticoſ.⁊ ſic vtoꝛ
ꝓ me qð nõ vtoꝛ contra me.j
xxxvij.di.ſiquid veri.⁊.ij.q.
vij.ſi hereticus.⁊ ſic eſt S.xix

„„ .

di.ſi romano⁊. in fi.iiij.q.
iij. .Fitẽ. l. liquis teſtibꝰ.
pL2 On licet. ar. cõtra illas
leges que permittunt vſuras
exigere.ar.xi.q.i.c.quicunqʒ
litem.⁊.ix.di.c.i.vᷣſi.quicũqʒ
⁊.xcvi.di.bene.xi.q.iij.qui oĩ
potentẽ.xxv.q.i.omne ꝙ.⁊.c
nulli. ⁊.c.generali.xxiij.q.vi⸗
ij.Ouenioꝛ.ar. .di.lxiij.c.ha
rianus.
q Ertũ eſt. hoc. c.⁊.c.ſu
¶bitis. Cequomti.0
quunt᷑ quaſi de eadẽ materia
T Et ſacroſancta.i.pᷣcepta.
989KLuius. ſ.eccleſie.
t ¶ Submittere. imperatoꝛ e/
nim filius eſt eccleſie nõ pᷣſul
ut.xcvi.di.ſi imperatoꝛ.⁊ in/⸗
clinabit caput ſuũ epᷣis.ut.lx/⸗
iij.di.valentinianus.⁊ excõi/
cari põt ab epo.nt.xviij.diſt.
quoniãquidẽ.⁊.xcvi.duo.
n ¶ Mẽſura.i.dũ imperator
excedit menſuram ſuam.
x MOnſtitutiões. nũgd ꝙS
O legibus ſemꝑ derogat
ꝓcanones. abſit. niſi quo ad
cas ſpũales.⁊ h̊ eſt qð dꝛ de
cõ.di.iij.celebꝛitatẽ.ibi.alia ẽ
rõ cãꝝ ſeculariũ:alia diuiarũ
ar. S.e:c.i.vtrũqʒ eni ſuo mõ
rõnabiliter oſtitutũ eſt ſed di
ueꝛſo mõ.ar.S.e.ceꝛtũ.nec pa
pa poſſet leges tollẽ: niſi quo
ad ſuũ foꝝ.imperiũ enĩ⁊ ſa⸗
cerdotiũ ex eodẽ pꝛincipio ꝓ
dierunt.ut in auẽ.qũo opõte
at epos.in pꝛin.col.i.ar.j.ea.
di. quoniã.ſʒ hoc nõ credo ut
eẽ.de pꝛeſcrip.quoniã omne.
PpAoꝛes. nec iuramẽtũ ob
ligat bonos moꝛes.ut et᷑ de
iureinr.quẽadmodũ.⁊.ff. de
le.i.ſigs inquilinos.ꝭ.vlt.
3 TaArs m, ndinuſitrano⸗
nibus. diſtincta eſt enim
ptãs ſua a ptate põtrificali.ut
l.e.quoniã.⁊.xcyi.di.cuʒ ad

D1“
verũ. alionin ſi pſurpat eoꝝ officia lepꝛa percutit᷑ ut cũ oʒias.ij.q.vij.ꝭ.item „»O Ideſ.diſſolui.j.xxv.q.ij.impiali.hec regula ſupplet ꝑ aliã re

dauid. mn inuenit ꝙ reges conferunt decanatus.ut extra.de conſue.cũ inter.

in parte deciſa. Jo.

a ¶ AUAſcipitis.i.accipere debetis.
b BGB ¶ Libertatem.i.verbum pꝛedicationis.

c Perfectioꝛem.ut.xcvi.di.
duo ſunt.
d CSpiritꝰ.i.eccleſiaſtica cõ
ſtitutio.
e Carni.i.ſeculari cõſtõni.
f¶N iin adiutoꝛiuʒ. hoc iõ
B dicit. qꝛ nõ ſuni allegan
de leges niſi in defectũ cano/
nũ.nt ex.de no.ope.nunci.in
telleximus.
C LCiuẽc.ciuẽ ro.appellat ſe.
qꝛ pater eins ſocietatẽ öxerat
cũ romaniſ.⁊ in ſignũ fnit da
ta ei penula.
h O Voniã. hoc.c.eſt ꝑs il
lIluus.xcvi.di.cũ ad reũ
i & Dei.i.diuine ⁊ hũane nãe
k. ¶ Sic actibus.ſ.ipſoꝝ offi⸗
cioꝝ.quedã eni fecit tãq; im
peratoꝛ:cũ vendẽtes ⁊ emen
tes flagellãado de tẽplo eiecit.
i.q.iij.ex multis.⁊.c.emẽtes
qued ut ſacerdos cũ ſeipſuʒ
obtulit hoſtiã diſcipulis ſuis
dicens. Heſt coꝛpus meũ. de
cõ.di.ij.ſacerdos.ſ̊ Sriũ ꝓ/⸗
bat᷑ per auctẽ iſtã.ſ.qꝙ deꝰ no
luit ea eſſe diſtincta:cũ ſeipm
vtriuſqʒ ptãtis actus exercu/⸗
it. Rn.hoc iõ fecit:ut oſtẽde/
ret ꝙ vtraqʒ poteſtas ab eo p
ceſſit nõ ꝙ vna pſona illa duo
officia exerceat uel gerẽ debe
at. hec enĩ duo dona imperiũ
⁊ lacerdotiũ ab eodẽ pᷣncipio
ſunt. nt in auẽt. qũo opoꝛteat
epos. in pꝛin.col.i.
i¶. Diſcrenit. cũ ergo ptãtes
iſte ſint diſtincte eſt hic ar. ꝙ
imperiũ n habet᷑ a papa:⁊
papa nõ hʒ vtrũqʒ gladiũ.nã
exercitus facit imperatoꝛem.
ut.xciij.di.legimus.⁊ imperi
um a ſolo deo habet. nt. xxiij
q.iiij.queſitũ.alioꝗn ſi ab ipo
haberet᷑ licite appellaret᷑ in tẽ
poꝛalibus ad ipſũ.qð ꝓhibet
alex. ⁊ dicit ꝙ illa nõ ↄtingũt
ſuã inriſdictionẽ.ex.de app.
ſi duobus.⁊ eẽ.qui fi. ſint le.
cãm. ⁊.c.latoꝛ. Itẽ eccleſie ſol
nũt tributũ imperatoꝛi.nt.xi.
q.i.magnũ. Sʒ ⁊ celeſtis et
terreni imperij iura ſunt ei cõ
ceſſa.ut.xxij.di.c.i. Itẽ impe
ratoꝛ iurat pape.ut.lxiij.di.ti
bi dno.⁊ papa deponit impe/
ratoꝛẽ.ut.xv.q.vi.alius. Iteʒ
ipſe tranſtulit imperiũ de oꝛi⸗
ente in occidentẽ.ex.de elec.
venerabilẽ. Ego cꝛedo ptãteſ
eſſe diſtinctas:licʒ papa qniqʒ
vtrãqʒ ptãtem ſibi aſſumat.ſ.

re que ſacerdotibus domini ſoluʒ
ↄueniãt. Nẽ greg. nazancenuſ
imperatoribus ↄſtantinopolitãiſ.
Tribunalia regũ ſacerdotali ſunt
poreſtati ſubiecta.

bẽter accipitiſquod lex chriſti
cerdotali uos ſubiicit poteſtati:
atqʒ iſtiſiribunalibus ſubdit.De
dit enĩ ⁊ nobis ptãtẽ:dedit ⁊ prici
patũ multo perfectiorẽ principati
boueſtris:aut nũquid iuſtũ uobis
uidet᷑ ſi cedat ſpvũs carni: ſi a ter
renis celeſtia ſuberent᷑: ſi diuiniſ
preferant᷑ hũana. Ecce quod cõſti
tutiõeſprincipũ eccleſiaſticis legi
bus poſtponẽde ſunt.ubi aũt euã
gelicis atqʒ canõicis decretis nõ
obuiauerint oĩ reuerẽtia digni ha
beant᷑. ¶ Unde auguſtinus ait in
dialogo cõtra petilianũ.
Zeges imperatorũ in adiutoriuʒ
eccleſieę licer aſſumere.
Jin adiutoriũ ueſtrũ terreni
imperii leges aſſumendaſ pu
tatis nõ reprehẽdimus. Mã fecit
hoc paulus cũ aduerſus iiurioſoſ
romanũ ciuẽ ſe eſſe teſtat᷑. ¶ Itẽ
cyprianus iuliano imperatori.
Reges põtificibus pro eterna ui

8 Vſcipitis ne libertatẽ vbi li⸗
9

ta:a põtifices regibuſ pro tempo

ralibus indigent.
Voniaʒ idẽ mediator deitet
bominü hõ chriſtus ieſus ſic
actibus ꝓpriis ⁊ dignitatibus di

gulã ꝙ pᷣncipali deſtructo deſtruit̃ acceſſoꝛiũ ⁊ oẽ qð ſequit

ex eo.ut ex.de fi.inſtr.int᷑ dilectos.in fi.ſʒ hec regula multas recipit

inſtãtias. legẽ eni fit ſi hat᷑ pꝰ ſimplex uotũ tñ gctus tenet.ut.xx⸗

vilj. q.i. nuptiax. Iẽ Phibet ne ſnia ferat ſub

Ecapitulis uel preceptis ĩ

perialibꝰ ueſtris ueſtrorũq,ʒ

etiã põnficũ predeceſſorũ irrefra
gabilit cuſtodiẽdis ⁊ cõſeruãdis:

quãto ualuimꝰ a ualemꝰ chriſto ꝓ

picio ⁊ nũc ⁊ in euũ nos ↄſeruatu/
ros mõis oĩibus ꝓfitemur:⁊ ſi for
taſſe quilibʒ alit᷑ uobis dixerit:uel
dicturꝰ fuerit ſciatis eũ ꝓcerto mẽ
dacẽꝰ. ¶ Itẽ ioãnes.vii.lodoui⸗
co imperatori. Legis auctorita
te diſſoluit᷑ quod cõtra eam ſit.
Id esgeſtli cariſſime quia quic
quid contra leges accipitur:
per leges diſſolui meref. Ntez
gelaſius rufino ⁊ aprilli epiſcopis
Xeges principum uel regulas pa
trũ cõtemni nõ licet.

6 Ais aũt leges principũ aut

regulas patrũ aut admonitõ
nes paternaſ dicardebere ↄtemni

niſi qui ĩpunituʒ ſibi tantũ exiſtiet

traſire ↄmiſſum. ¶. Aẽ theodori
coregi. Se
manorũ principum leges.

Ertũ eſt magnificẽtiã ueſtrã

leges romanorũ principum:
quas in negociiſ hominũ cuſtodi
endas eſſe preceperit. multoma/
gis circa reuerẽtiã beati petri apo
