nõ.nt.ff.ad munic.
ð inre... ult. ad hoc
põt dici ꝙ cũ ſit de
familia ſacerdotiſ ẽ
ð foꝛo eccleſie. ſiẽ ⁊
alij qui ſũt de fami⸗

lia eius.ut.lxxxix.

di. indicatũ.⁊.xii.
ii. eccliaꝝ ſuos.ue
iõ cẽſet᷑ de foꝛo ec/
cleſie.qꝛ deliquit in
ꝑſona ecclie.qꝛ rõe
delicti fit quis ð fo⸗
ro alterius.ut.vi.q.
iii.placnit.
CLCoͤſenſerint. ho
ie deponit. ut ex ð
vi.⁊ ho.cle.ut cleri/
coꝝ moꝛes. ⁊. xxx
iii.di ſi gs epᷣs.⁊ ex
ð ſimo. nẽo.ſʒ illud

neꝝ qñ pᷣce uel pre⸗

cio ↄienſit nt ibi dĩ
in ülla ↄſtitutiõe ut
clericoꝝ.ſi aũt eps
negligens eẽt ſuſpẽ
dat᷑.p.ii.mẽſes.ut.i
q.i.quicquid.
Rubeſcãt ſe⸗
cretoꝝ. ex H
pʒ ꝙ ecclia nõ iudi/
cat de occultis.ſic.x
xxii.q.v.xpiana.ii.
q.v.ↄſuluiſti.⁊.vi.
g.i.nõ oĩa ⁊ eſt arg.
ꝓ opione illoꝝ qui
dicunt ꝙ occultum
ðᷣlictũ nõ irrogat ir
regularitateʒ.io.qð
eſt expſſũ hodie eẽ
de tem. oꝛ. c. ylt. b.

c L Emo vgo. gd

ſi credit ſe con
trahere cũ nirgie ⁊
coꝛrupta.dico euʒ
ꝓmonẽdũ cũ ſit ma
ritꝰ corrupte. ut.li.

di. qui in aliquo.qꝛ

ibi nec erroꝛ nec vi/
olẽtia excuſat.ut.xx
xii..q.v.ille aũt ſicẽ
nec caſus excuſat nt
xv.q.i.c.vlt.quidſi
pᷣmo coꝛrupi nirgi⸗/
nẽ ⁊ poſtea eã ðᷣſpõ

ſaui. arg. ꝙ ꝓmoue

ri ñ poſſũ ſi uolo eã
ducere ut.xxx.q.v.
qualis. ⁊.ſ.di. ꝓxi.
maritũ.̊ᷣ notaui in
queſtionibus.b.

d ) Lacuit etiã

gbſtinere. i.
no contrahere.

e¶Segd nninſcuiuſ

qʒ.no. ↄſuetudinẽ.
buãdã ĩ mr̃imonio
ut hic. ⁊.ſ.e.quoniã
⁊ er ð cog. ſpi.c. ii.
iz ð e ð ſpõ. duoꝝ

iuas. ⁊ ex hoc vr ꝙ

epᷣſi ſua dioceſi poſ
ſit ſtatuer ne acolyti

XXXIII

qʒ atoʒ beneſicio eccleſie carer̃ de
cernimus.quod ſi ab epiſcopo cõ
moniti non ſe correxerint:princi/
pibus indulgemus licentiaʒ ut eo
rum feminas mancipent ſernituti
Si uero epiſcopi conſenſerint' eo
rum prauitatibus:ipſius officii in
terdictione mulctentur. Item
randenſi patriarche dominico.
xcludendi ſunt a ſuoruʒ graduũ
dignitate ſubdiaconi a deinceps ſi
continẽtes eſſe nolunt:

Nubeſcant impii aperte in/

telligant iudicio ſãcti ſpiritus
eos qui modo in ſacris tribus gra
dibꝰ.ſ.preſbyreratu diaconam ſub
diaconatu poſiti mulierculas non
abiecerint ⁊ caſte non uixerint: ex
cludendos ab eorundem graduũ
dignitate: de manifeſtis quideʒ lo
quimur:ſecretorum autema co/
gnitor deus iudex eſt. & Item
meldenſi ſynodo preſidens ait.
Ad ſacros ordines non accedat.
niſi uirgo aut probate caſtitatis.
EEmo ad ſacrum ordinẽ per
mittatur accedere:niſi aut vᷣ/
go aut probate caſtitatis:⁊ qui uſ⸗
qʒ ad ſubdiaconatum unicaʒ ⁊ uir
ginem uxorem habuerit. ¶ Itez
in concilio cartha.
In tribus gradibus conſtimii eti
am ab uxoribus abſtineanr.

O. Voniam in quibuſdam pro

uinciis conceſſum eſt lecto/
ribus ⁊ pſalmiſtis uxores ducere
conſtituit ſancta ſynodus cuiquaʒ
ex his non licere accipere ſecte al/
terius uxorem ¶ Item niceni cõ
cilio capitulo.iii.
Non babitent cum clericis mulie
res:niſi que naturali federe oẽm
ſuſpitionem excludunt.

nodus non epiſcopo non pre/
ytero non diacono non ſubdia/
cono non alicui omnino quiin cle
ro eſt:licere ſubintroductam ha/
bere mulierem niſi forte aut matrẽ
aut ſororem aut amitam aut etiam
eas idoneas perſonas que fugiãt
ſuſp itiones ¶. Item hiero.

Palea.

1 Nterdixit per omnia ſancta ſy

B Oſpitiolum tuum. aut raro

aut nunquam mulierum pe/

des terant:quia nõ poteſt toto cor

de cum deo habitare:qui femina/
rum acceſſibus copulatur: femina
conſcientiam ſecum pariter habi/
tantis exurit.nunquam de mulie/
rum formis diſputes. ſemine no/
men mum neſciant. ſeminam quã
bene uideris conuerſantem:men/
te dilige non corporali frequentia
Si bonum eſt mulierem non tan/
gere:malum eſt ergo tangere.

22772

Lacuit epiſcopoſ preſbyrero ¶ Item greg. iin dialogo. li. iiii.

P diaconos ſubdiaconos ſecũ

dum priora conſtituta etiam abſti
nere ab uxoribus.quod niſi fece/
rint ab eccleſiaſtico remoueantur
officio.cereros uero clericos ad
hoe non cogi:ſed ſecundum uniuſ
cuiuſqʒ eccleſie conſuemdinẽ ob/
ſeruari debere. ¶ Item leo cõtra
epiſtolam micete abbatis.
n minoribus ordinibus conſti/
tuti uxoreʒ ducant.niſi uoto aut re
ligioſo habitu probibeantur.
Eriau ⁊ aperte proſequamur

X quod ſancta ro.ecc. gradibus

clericorum ait:clericos hoſtiarioſ

lectores exorciſtaſacolythos ſi ex

rra uotum ⁊ habitũ monachi inue
niantur: ⁊ continentia profiteri no
luerint uxorem ducere uirginẽ cũ

benedictione ſacerdotali permit/

tuntur:non autem uiduam autre⸗
pudiatam:quia propter hoc dein
ceps nec ad ſubdiaconatũ proue/
bi poterũt:quia nec laicus niſi uir
ginem ſortims uxorem:aut biga/
mus ad clericatum poreſt aſcende
re:uel ſi quis ex prefatis ordinibꝰ
deſiderat ad ſubdiaconatum aſcen
dere non poteſt ſine conſenſu uxo
ris ſue:ut fiat de carnali deinceps
ſpirituale coniugium nemine co/
gente eos. Meqʒ permittitur po/
ſtea uxore iungi eidem marito ſuo
carnaliter nec cuiquam nubere in
uita aut poſt mortẽillius. ¶ Itẽ
ex concilio chalcedon.
Non liceat clericis alterius ſecte
uxorem accipere.

Preſbpter uxorem ſuam quaſi ſo
rorẽ diligat.a quaſi hoſtem fugiat.

P Reſbyter quidam ſibi com/

miſſam regebat eccleſiam cuʒ
magno timore domini:qui ex tem
pore accepti ordinis preſbyreram
ſuam ut ſororem diligens ſed qua
ſi hoſtem cauens ad ſe propius ac

cedere non ſinebat: eamqʒ ſibi ap

propinquare nulla occaſione per/
mittebat: ab ea ſibi cõmunionem
funditus familiaritatis abſcidit.
¶ VPreſbyteram uero quam de/
beamus accipere:laodicenſe con
cilium oſtendit dicens
Vidue uel ſeniores preſbytere ap
pellenur.

0 Alieres que apð grecoſ pre

ſbytere appellant᷑:apud nos
autem uidue aut ſeniores uniuire
a matricurieꝰ appellantur in eccle

ſia tanquam ordinatas cõſtituijnõ

debere.
LLLcevquod in ſacris or/
Aliliinibus cõſtituti uxores
habere nonpoſſunt: uel
ſi bigami aliqui fuerĩt in
uenti:ad ſacros ordines aſcende

re non ualent. Sed querit᷑ ſi quis

preter uxorem concubinam habu

erit:utrum in ſacerdotem promo
ueri ualeat: tales a ſacris ordini/
bus auctoritate canonum apoſto/
lorũ prohibent᷑:in quibus ſic ſta⸗

mium legitur. .
Wrun e nuptiis poſt baptiſma

copulatus: aut ↄoſbinã habẽs ad
ſRcrũ ordinẽ ↄſcẽdere non ualet.

3 0

vant.ſʒ credo hãc ↄſuetudi
nẽ rferẽdã ad bnficia.ut ſi cõ
ſuetudo ſit ꝙ acolythi vxoꝛa/
ti hẽant bñficia ipa ſuet᷑. ſed
hodie coꝛrigit ꝑ decre.ex de
cle.ↄiu.io.⁊.c.cũ decoꝛem.
f G EFKriatim hituʒ.bñ dicit
hitü ⁊ uotũ.qꝛ ſolꝰ hĩtꝰ
nõ ſolẽniʒat uotũ.ut ex ð reg.
rrectum.
oſtmoꝛtẽ.de iſta uxoꝛe pꝛo
moti dic ꝙ eoipſo ꝙ dat lniaʒ
itelligit nouere.ſimiliter etia
ea cuius maritꝰ ſuſcepit habi
tũ religiõis.vnde neutra dʒ ʒ
her.ſi tñ gxerit tenet ſʒ quoſ
dã.nã uotũ nõ fuit ſolẽniʒatũ
diſtigue tñ utꝝ huiꝰ uxoꝛ ſciat
ius uel dicat ſibi.qꝛ tũc noue
re ĩtelligit.nõ tñ ſolẽniʒat᷑ uo/
tũ.ſi vᷣo ignoꝛat nec ei drĩ nõĩ
telligit᷑ nouere in uxoꝛe tamẽ
ꝓmoti ſecus poſſet dici ñ ꝑꝑ
uotũ ſʒ ꝑpↄſtõnẽ ecclie.ſ.nt
nõ ſit mrimoniũ ſi ᷣhat.ut vr
expᷣſſũ.s.xxviii.di.qꝛ ſunt.h.
dicit ꝙ in utraqʒ uxoꝛe ꝓmo⸗/
ti ⁊ igreſſi uotũ ð pñti dirimit
lʒ nõ ſolẽniʒet actũ. JYo.fa.diẽ
alið eẽ in uxoꝛe ingreſſi aliud
in uxore ꝓmoti.quia illa poſt
moꝛtẽ contrahit.ſʒ uxoꝛ ꝓmo
ti nõ.q ẽ rõ diuerſitatis.qꝛ di/
gnioꝛ ẽ clericatꝰ.qᷓ; mõachatꝰ
nã ẽt bigamꝰ põt eẽ mõachuſ
xvi.q.i.legi.ſʒ miꝝ ẽ ꝙ tantꝰ
vir hoc dixerit cũ mãifeſte ob
niet.xxvii.q.ii.agathoſa ⁊.c.
ſi gs ↄiugatus.⁊.xxiii.q.v.ꝗ
nxoꝛẽ.poſſet aũt dici ꝙ uotũ
uxoꝛis ſolẽniʒat᷑ ex uoto viri
pꝛomoti.⁊ ita vir uxoꝛi cõicat
uotũ.nut.xxviii.di.qꝛ ſũt de H
no.in dicto.c.qui uxoꝛẽ.
h NVoniã in quibuſdam
ndncere.i.retinere.
Secte.j.xxviii.q.i.caue.⁊
c.nõ opoꝛtet. L
K ¶Miterdixit. aut ſoꝛoꝛẽ. in
gbus nil ſeui criminiſ exi
ſtimari fedus nãle ꝑmittit.ut
e de coha. cle.c.pe.
I Idoneas ⁊æ nxoꝛes puoꝝ
ſuoꝝ.ut.lxxxi.di.uolumꝰ⁊.c.
cum omnibus.
m ¶Suſpitiões.qꝛ ſuſpectas
mulieres hẽbant. ut e de co⸗
ha.cle. c.i.⁊.ii.
n QAſpitiolũ tuũ malũ eſt
è no. ar. a örijs.ᷣſi vnũ eſt
bonũ:reliquũ eſt malũ. fallit
in ꝓdigalitate ⁊ auaritia. iteʒ
duo gria qñq; iueniũt᷑ bõa ut
nubere ⁊ nõ nubere.quotidie
cõicare ⁊ nõ cõicare.xxviii.q
rene 8 e. dr ii gui digl
ſtus eſt tamen. .
0 Alieres ⁊ matricurie
M.ii. habẽtes curaʒ de re
bus eccleſie.
Cce. ſed queritur.
ic intitulat᷑.xxx
Miii.di.in qua magi⸗
ſter oſtendit ꝙ bi⸗
gami coꝛpoꝛe vitiati uſurarij
publice penitẽtes luſoꝛes ĩ ſce
na ludentes furioſi arrepticij
accipientes meretrices ĩ uxo
res habentes cõcubinas non
poſſunt ꝓmoueri.qñqʒ tamẽ
diſpenſat᷑ in cõcubinarijs.ſ.

DPI

e.c. ult. ? no. p in mis duobus.c.magiſter accipit eoneubinã pꝛo uxoꝛe quaʒ
quis duxit ſine ſolẽnitate.ut.ſ.xxxiiii.di.S.concubinãa.ſed.h.intelligit de uera
coneubina quã ſi quis habuit poſt baptiimũ pꝛomoueri nõ dʒ.ut.xxv. di.c.xl.
4 W◻ quis poſt acceptũ.maxime.idem.n.eſt ſi ante baptiſma habuit vnam
2? poſt aliam uxoꝛem uel cõcubinã.uel determinat uerbum.j.poſituʒ.

b· ¶ Aut cõcubinã.poſt pᷣmaʒ
uxoꝛem.talis tñ ex diſpẽſatio
ne qñqʒ ꝓmouet᷑.j.e.habuiſ/
ſe. ⁊.xxxiiii.di. fr aternitatis.
c Aritum cõcubinã.ar.
ꝙ ſiquis hũit vᷣgineʒ
ↄcubinã licet poſtea ſumat eã
in uxoꝛẽ.ꝙ non põt ꝓmoueri
ut.xxx iiii.di.curãduũ.⁊.c.pᷣci
pimus.?.xxx.q.v.qualis.
d QNel meretricẽ.xxxii.q.i.
c.nõ eſt culpãdus.ar. õ. So.
illud in figura.⁊ ita ex vno eo
dẽqʒ facto punit᷑ quis ⁊ mere
tur. ut. ff.qui.ut ĩdig.l.i.
e ¶ QNel ininſto.i.ex indigna/
tione uel ex nimia coõmotione
ſecus ſi ꝓpter neceſſitatẽ face
ret ut.lv.di.ſi ꝗs a medicis.
ſ¶ Illos. talis etiã deponitux
xlvii.di.ð petro.⁊.c.quonia.
g Pemnuẽtia. ut.li.di. qui ĩ ali
quo.⁊.l.di.de his.
b ¶ In furiã.iñ ꝓmotus non
deponit.ut.vii.q.i.quanis.
i Ommuniter. de his ꝗ
ita uexantur diſtinguẽ
dũ eſt.nã ſi frequẽter cadunt
nõ debẽt miniſtrare.ut.xii.q.
li.c.i.ſi vo raro ⁊ emittũt no/
ces ↄfuſas.ſimilit᷑ n ðbẽt mi⸗/
niſtrar.ut.j.vii.q.ii.c.ii.ſi aũt
raro nec emittũt uoceſ ↄfuſaſ
pñnt.ſʒ hre ðbẽt coadiutoꝛes.
ut. vii.q.i.illud. ꝓmonueri aũt
n pnt taleſ exq paſſit ſt ſemel
nt. S. c. maritũ. ? hec eſt opio
h.nec in hoc habet ↄdictiõeʒ
In demoniacis ſimiliter nul/

eſt dictio inter.h. ⁊ alios

quo ad ꝓmotionẽ.qꝛ oẽs di/

cũt ꝙ nullus talis ðpet pmo

ueri.ut.c.maritũ.⁊. c.clerici.

In ꝓmotis aũt diſtinguitur

inter. hb. ? alios. na dicũt alij
ꝙ ſicut non debet ꝓmouerigꝗ
ſemel ẽ arreptꝰ a demone.ita

nec officiũ põt exercere etiaʒ

ſi ij ꝓmotus ſit.⁊ qui hoc di⸗
cunt illã lram. qui tamẽ aliter

intelligũt q. h.nã dicũt ꝙ H

relatinũ qui refertur ad ꝓxie
poſitum.i.epilenticos ⁊ ẽ ſen

ſus lĩe. epilentici nõ debẽt ſe i

gerere diuinis ſacr̃is exceptiſ
illis qui ſine paſſiõibus.i.qui
ſine uocis cõſuſe emiſſione ⁊
ſpume iactatione.qui tamẽ ⁊
ipſi.i.iſti qui hoc non faciunt
ſed tantum cadunt.debẽt eſſe
tamdiu ſuſpenſi donec appa/
reat eos per annuʒ liberatos
ideſt non occupatos in curſu
demonum. i. appareat. ꝙ illa

paſſio non eſt demoniaca ſed

epilentica. h. uero dicit in de⸗
moniacis ꝓmotis ꝙ ſi per an

num ſteterunt ? non fuerunt

paſſi ſupꝛadicta.poſſunt exer
cere diuina officia. vnde dicit
ꝙ illud relatinum qmi refert
pꝛopꝛie ꝓ demõiaciſ ⁊ ipꝛope
ſᷣm eũ ponit᷑ in fine liberati.
K ¶ Ael indiſcuſſe.i.temere.
¶ Exceptis illis. epilenticis
qui raro cadunt.

m C Paſſiõibꝰ.i.ſinſpuma ⁊c

n ¶ Qui tamen ſcilicet demo

uauia poſt acceptum ſacrum

baptiſma.ſecũdiſ ſuerit nuptiiſ
copulatus:aut concubinam babu
erit non poteſt fieri epiſcopus nec

ſacerdos nec diaconuſ aut prorſuſ

ex numero eorum qui in miniſte⸗

rio ſacro deſeruiunt. ¶ Deſeruiẽ

tes ſacro miniſterio: intelliguntur
ſubdiaconi qui calicem diacono of
ferunt ⁊ acolythi qui cũ cereis dia
conos precedunt. unde cerofera/
rii dicuntur qui etiam uinũ ⁊ aquã
preparando calici ſubminiſtrant.
Concubina itelligenda eſt preter
uxorem ut iſte ſit ſenſus capituli.
Si quis poſt acceptum ſacrum ba
ptiſma ſecundis fuerit nuptiis co/
pulatus aut concubinam habuerit
diſtinguendum eſt antequam uxo
rem duxerit ſiue poſt mortem uxo
ris. ¶ Unde beatus grego. ait.
Suaruʒ matronarũ maruus poſt
baptiſmum cdlericus non ordine/
tur.

Aritum duarum matronarũ

poſt baptiſmum clericum nõ
ordinandum cenſemus: nec eum
quidem qui unam concubinaʒ uel
meretricemin matrimoniũ aſſum
pſerit:nec illum qui ſemetipſuʒ ab
ſcidens quodlibet mẽbrum indi/
gnatione aliqua uel iuſto uel iniu/
ſtotimore ſuperatus truncauerit:
neqʒ illos qui uſuras accepiſſe cõ
uincunt᷑: aut ĩ ſcena luſiſſe noſcun
tur:nec euʒ qui publica penitẽtiaꝰ
mortalia crimina defleuit: neqʒ il
lum qui in furiam aliquando uer/
ſus inſaniuit uel afflictione diaboli
ca uexatus eſt: neqʒ eum qui per
emptionem ad imitationem ſimo
nis magi pecuniam obmulerit.
¶ Item pius papa.
Arrepticii uel epilentici ſacris al
taribus non mimſtrenr.
Hmmuniter diffinimus: ut

. nullus de his qui aut in terra

arrepti a demonibuſeliduntur aut
quolibet modo nexationis incur/
ſibus efferuntur: uel ſacris aude/
ant miniſtrare altaribus uel indi/
ſcuſſe ſe ingerant ſacramentis diui
nis:exceptis illis qui corporum
incõmoditati dedin ſine huiuſmo
di paſſonſibus in terra probãtur
eliſi:qui tamena ipſi tamdiu erũt
ab officii ſui ordine ⁊ loco ſuſpenſi
quouſqʒ unius anni ſpacio per di
ſcretionem epiſcopi inueniãtur ab
incurſu demonum liberati. ¶ Itẽ
nicolaus papa.
De eodem.
2 Lerici qui in adoleſcentia a
demonibus cognoſcuntur ob
ſeſſ:ad ſuperioreʒ ſacri regiminis

CSp

niaci ſecundum.h.

¶Meceſſitatis.i.infirmitatis.

adum aſcendere non poſſunt.
Item gelaſius papa.
. De eodem.

6☛ adeo ſane comperimuſ

illicira queqʒ prorumpere:
uta demõibuſſimilibuſqʒ paſſioni
bus irretitis miniſteria ſacroſan/
cta tractare tribuatur:quibus ſi in
hoc opere poſitiſaliquid proprie
neceſſitatis occurrat:quiſ de ſua ſi
deliumqʒ ſalute confidit:ubi mini

ſtros ipſos curatiõis humane tan
ta perſpexerit calamitate uerſari:

atqʒ ideo neceſſario remouẽdi ſũt
ne quibuſſiber pro quibus chriſtꝰ
mortuus eſt ſcandalum generetur
infirmis.poſtremo ſi corpore ſau
ciatum fortaſſis aut debileʒ nequa
quaʒ ſancta contingere lex diuina
permiſit:quanto magis doni cele
ſtis diſpenſatores eſſe non conue
nit quod eſt deteriuſmente percuſ
ſos. ¶ Item innocentius papa fe
lici epiſcopo cap.iui.
Qui tempore baptiſmi uxoreſ ha
bent. ſi poſtea religioſe uixerit cle
rici fieri non prohibentur.

Aiciqui babẽtes uxores bap

tiʒati ſunt:ac ſic ſe inſtituerũt

ut in nullo eorum opinio uacillet:

gut clericiſ iuncti ſunt aut monaſte

riis ex quo baptiʒati ſunt adheſe/

runt:ſi non concubinam ſi non pel
licem nouerint:ſi in bonis operi/
bus uigilauerint: non prohiben/
tur huiuſmodi ad clericatus ſortẽ
aſſumi. ¶ Ceterum ante ſuſceptũ

ſacrum ordinez quoſdaʒ legimus

concubinam habuiſſe:quos ramẽ
ſacri canones non reiiciunt:ſi poſt
ſacrum ordinem ab eius comixtio
ne ſeſe immaculatos cuſtodiunt.

¶ Ungde gregorius andree taren

tino epiſcopo.
Se quodaʒ epiſcopo qui ante ſui
epiſcopaius apicem concubinam
habuit.
Abuiſſe te concubinam ma/
mfeſtaueritate comperimus
te illius criminis participationẽ
habere de qua etiam contraria eſt
quibuſdam innata ſuſpicio. Sed
quia in rebus ambiguis abſolutũ
non debet eſſe iudiciuʒ:hoc tue cõ
ſcientie committendum eligimus
qua de re ſi in ſacro ordine conſti
tutus eius te recolis permixtione
maculatum:ſacerdotii honore de
poſitoꝰadminiſtrandum nullo mo
do preſumas accedere: ſcimrus
in anime me periculo te miniſtra/
re:⁊ deo noſtro te ſine dubio red.
dere rationeʒ:ſi huius ſceleris cõ
ſcius in eo quo es ordine celans
ueritatem permanere uolueris.

acio.vii.q.ii.c.vlt.contra.ſed ibi fuit dubium:hic certum.
p O Sqʒ adeo.opere.i.in diuino obſequio.
q
r ¶ Me quibuſſibet.pꝛima ratio.

8 Sanciatuz ideſt
debilitatum.ut.xlix
Di. c. i.
t ¶¶ Diuina.ideſt m
ſaica.
u ¶ Quãto.q. d.ex

quo vitiati coꝛpore

remouentur.multo

magis vitiati men⸗
te. arg.xxxviii. diſt.

ſedulo.

x Aici. inſtitue⸗

runt.i.ĩfoꝛma/

y Si non pellicẽ.

pellicem uocat quã
quis ad tempus ha
bet cauſa ſaturãde
iwicini. .
3 H buiſſe. in ã

biguis.S.xiiii

diſtin. ſicut contra.
ſed dic ꝙ triplex eſt
ambiguitas. ambi⸗
guitas iuris. ambi⸗/

guitas facti. ambi⸗

guitas ꝑſõe.ubi ãbi
guitas iuris eſt. ibi
de ſimilibꝰ ad ſimt
lia ꝓceditur.ut.xx.
di. de libellis. ⁊ ð ta
li ambiguitate logꝗ⸗/
tur illud.c.xiiii.di.

ſicut.ſed ubi factuʒ

ambiguum eſt. tüc
nunquam ferenda
eſt ſententia in ali⸗/
cuius piudiciũ.ut.i
q.iii.graue. hoc iõ⸗
dico.qꝛ ſi nulli fit pᷣ
iudiciũ.ut in baptiſ
mo cõſecratiõe uel
oꝛdinatione. bene
fertur in dubio cer⸗
ta ſnia.ſ.ut baptiʒet
uel ecclia conſecref
uel denno oꝛdinet᷑.
ut de ↄſe. di. iiii. p/⸗
nulos.⁊ di.i.ſolẽni/
tates.⁊.lxviii.di.p/
ſoyteri.tñ qnqʒ du⸗
bitat de fcõ ⁊ fertur
ſnia in pᷣiudiciũ al⸗
terius.ut ex de ſpõ.
iuuenis.ſʒ illð ẽ ꝑp
piculũ aie.ubi aũt ẽ
abiguitas ꝑſõe ſed
factũ eſt certũ bene
fert᷑ certa ſnia.ut.v
q.i.quidam.
2 Loõmittẽdũ.ſed
qre nõ indicitur ei
hec purgatio.qꝛ ex
illiſ fuit ifamia. ⁊ ſic
qñqʒ aligꝗſ ꝓpe ↄſci
entie ↄmittit᷑.ut.s.

——

di. iiii.deniqʒ.⁊.xx.

q.viii.c.i.⁊.xxxiii.
q.iiii.vir cũ ꝓpꝛia.
¶ Bepoſito. i. ſu⸗
ſpẽſo ad tẽpus quo
nſqʒ ſatiſfaciat. ſic
ponit᷑.xxi.q.ii.quo
niam.
¶Pꝛeſumas. ar.

O

ꝙ occultũ delictum

reddit hoĩem irre/
gularẽ. ar. S. di. ꝓx.

— — —

—
— - SS ———— — —

—

per

ii.
eni⸗
diß⸗
d⸗
ertur
i1⸗
ſpo.

ite
ſd

I.

ſed
rei
ber
ſe
N
4..
ni.
nie⸗
ſ⸗
60
0

l.
m
ſe⸗

Bi xruüni.
erubeſcãt. dic ut ibi
hoc foꝛte in eo caſt
quado ñ penituit ſu
A¶ crimine.
Smeſticaruz.
in hac. xxxiiii.
di. oſtendit ꝙ cleri⸗
ci etiam domeſticis
ꝑſonis non exhibe/
bũt nimiã familiari
tatẽ. ſcdo ꝙ clerici

non intererüt nena

tionibus aut aucu/
patiõibus. tertio ꝙ
bigami qnqʒ ꝓmo/
Recun ad ciaco
natũ.nt.j.e. lectoꝛ.
b Doꝛüdam.
germanoſ.i.
teutonicos qui ſunt
ueruz germẽ nel ue
re nobiles.ar.exira
de elec. uenerabileʒ
de pꝛeben. ueners

Venatoꝛ? exiſt?

tem venatoꝛẽ.ne ob
ijciat de euſtachio.

lxxxvi.di.eſaun.

d Fama. nõ ꝙ ali
quid ibi ſeui crimis
exiſtimaret᷑ ꝑꝑ ſedꝰ

naturale. ſed qꝛ co/

ram oibus eam ni/
mis oſculabar̃ z po
nebat manuſ in gre
miũ eius.⁊ ideo nõ
fuit ei idicta purga/

tio.ſic extra de pur.

ca.cum in inuẽtute.
e ¶ Epiſcopis.ar.ꝙ
ſolus metropolita⸗
nus non põt audire
cãm epi etiã ciuileʒ
⁊.xi.q.i.ſi clericus
⁊.vi.q.iiii.ſi inter.
f ¶ Beſtiaꝝe.j. lxxxx/
vi.di. qui uenatoꝛi/
bus.

g CExcõicatus. nt

non interſit cuʒ eis
negocijs cõibus.
h ¶ LCocubina. hoc
reſpicit id qð dixi.ð

xi. di. c. i.
i &Racifcitur. am
plectitur.
k C Cex canõica. nt
oj. c. ꝓx. uel etiaʒ lex
ciuilis.qꝛ cõcubina
tus a lege nomẽ ac
cepit.ut.ff. de cõcu⸗
bi. in concubinatu.
1 I S qui.xx.q.v.
I alit᷑ ↄtra.ſed ibi
loquitur quãdo nõ
conſtat ð mutuo cõ/
ſenſu.
m C Cõiunctiõe. bʒ
leges ita eſt ꝙ ſi im
pares ſunt ꝑpſone
bentium nõ pꝛeſu/
mit᷑ mrimoniũ niſi
dotalia inſtra intue
niant. C. de nup. i⸗
perialis.ꝭ.iĩmo.⁊ il
lud.ff.de don. dõa⸗
tiones. ſecus ſi pa/
res.ff.de ritu. nup.
in libere. ᷣm cano⸗
nes ſemꝑ pꝛeſumit
adulteriũ niſi appa

XXXIII

BGmeſticarũ quoqʒ per
ſonarum immoderatam
familiaritatẽ epiſcopum
vitare oportet. ¶ Ande
nicolaus papa ad aluinuʒ archie/
piſcopum.
Etiam conſanguinearum imode/
ratam familiaritatem epiſcopũ vi
tare oportet.
Vorundam relatione fideli
um noſtris auribus innma/
tm eſt.quod lafredus epiſcopus
qui ⁊ iuuenis dicimur uenationi ſit
deditus. quod vicium plurimos

etiam de clericali cathalogo gene

re duntaxar germanos gallos ir
reuerentes implicat. verum iſte ſi
ita eſt ut audiuimus merito iuue/
nis dicitur qui in iuuenilibus deſi

deriis occupatus nulla grauitate

conſtringitur. nam ut beamus dicit
hieronymus uenatorem nunquã
legimus ſancium. nihilominus au
temde hoc epiſcopo relatũ eſt apo
ſtolatui noſtro quod cum quadam
filia ſua imoderatam teneat famili
aritatem. ob id mala ſama ei or

ta ſit.pro qua re a ſanctitate tua ce

teriſqʒ coepiſcopis ſuis ammoni

tus atqʒ correptus eſt:ſed nullare
nus emẽdatus:que res in hoc ma

xime diſplicet magis ac magiſde
teriorem de ſe reddit opinionem
in quo beatudini iue ⁊ ceterorum
coepiſcoporum ſuorũ rationibus
non obedit:a per inobedientiam
in culpam protoplauſti relabitur
oportet ergo fraternitatem mam
ſynodale cuʒ epiſcopisa ſuffraga
neis miis conuocare concilium: =
hunc ſalutaribus eloquiis epiſco
pum conuenire atqʒ illi paſtorali
auctoritate precipere:quatenꝰ ab
omnium beſtiarum uel uolucrum
uenatione penitus alienus exiſtat
atqʒ ab ĩmoderata filie ſue familia
ritate ſemet oĩno coerceat.quod
ſi parere cõtempſerit ⁊ tam pro ue
nationis delectatione quam pro ĩ
moderata filie ſue conuerſatiõe vi
tanda vobis ãmonentibus obedi
re diſtulerit:a ueſtro collegio ex/
cõicatusꝰ abſcedat quod ſiin hoc
contumax adhuc apparuerit: a mi
niſterio ceſſare debebit. ¶ Ex cõ
cilio aurelian.iiii.

„Palea.

B Piſcopum preſoyterum aut

diaconum caneſ ad uenanduʒ
gaut accipitres aut huiuſmodi res
habere nõ licet.quod ſiquis taliũ
perſonarum in hac noluptate ſepi
us detentus fuerit.ſi epiſcopus tri
bus menſibus a cõione ſuſpendat᷑
diaconuſuero ab omni officio ⁊ cõ
munione ſuſpendatur. ¶ Item.
Palea

—0 Mnibus ſeruis domini ue/

nationes ⁊ ſiluaticas uagatio
nes cũ canibus ⁊ ut accipitres aut
falcones habeant interdicimus.
Concubina autem bic intelli/

gitur que ceſſantibus legalibus in
ſtrumentis vnita eſt ⁊ coniugali af
feciu nanciſcitur. hanc coniugem
facit affcctus:concubinã uero lexꝰ
nominat. ¶ De bac dicitur in cõ/
cilio toletron.
Qui non habetuxorem:loco illi/
us concuhinam debeat hahere.
Squi non haber uxorẽ ⁊ pro

vyxore concubinam habet a cõo⸗/

munione non repellatur: tamen ut
unius mulieris aut uxoris aut con
cubine ſit coniuncnõe contentus
¶ Item iſidorus de diſtentia no.
„ Ve. t ce.

C Hriſtiano non dicam pluri/

mas:ſed nec duas ſimul habe
re licitum eſt:niſi vnam tantuʒ aut
vxorem aut certe loco vxoris ſi cõ
iunx deeſt concubinam“. ¶ Ex
dictis auguſtini. Salea,
Udite cariſſmi membra chri

ſti ⁊ matris catholice eccleſie
fili.quod dico competentibus au

diant fideleſ. quod dico fidelibus
audiant competentes. quod dico
fidelibus ⁊ competentibus ? pem
tentibus:audiant ⁊ cathecumini:

audiant omnes a timeant 1 nemo
coniemnat. ſi ſit mihi in conſolatio

ne ueſter audituſ:ne nobis ſit in te
ſtimonium dolor melius.Compe
tentibus dico fornicari vobis non
licet:ſufficiant uobis uxores.audi

at deus ſi uos ſurdi eſtis: audiant

angeli ſiuos contemnins.concu⸗
binas habere non liceruobis⸗ ſi
non habetis vxores.tamen non li
cer vobis habere cõcubinas quas
poſtea dimittatis ⁊ ducatis vxoreſ

tanto magis damnatio erit vobis

ſi volueritis habere vxores ⁊ con
cubinas. Ceterum ſi non talis cõ
cubina fuerita etas illius de quoa
gitur future incontinentie ſuſpitio
nem auferre dignoſcitur: apoſtoli
ca conceſſione ad ordinem diaco/
natuſ prouehi poteſt. ¶ Ande pe
lagius papa ſcribit florẽtino epi/
ſcopo.

Qui poſt mortem vxoris habne/

rit de acilla filios:diaconꝰfleri per
mittatur.

Ecarernin s tue relatione ſu

ſcepta:eius latorem ſecundaſ
quidem nuptias expertum non fn
iſſe didicimus.caſtitatẽ tamen euʒ
priori non ſeruaſſe coniugio deſi⸗
gnaſti quamuis multa ſint que in
huiuſmodi caſibuſ obſeruari cano
nice iubeat ſublimitatis auctoritaſ
tamen quia defectus noſtri tempo

ris:quibus non ſolum merita ſed

corpora ipſa hominũ defecerũt:di
ſtrictiõis illius non patitur mane
re cenſuram:a etas illius de quo a
gitur fumire incontinentie ſuſpitio
nem auferre dignoſcit᷑:vt ad diaco

natꝰ ordinem poſſit prouehi: con

ceſſiſſe nos noueris.micenã vero
ancillam eius de qua ſe poſt vxo/
ris tranſitũ filios habere cõfeſſus

3 1

reant legales ſolẽnitates. u

xxx.q.v.aliter.
n Quaanangtan
lideſt mulierem non ſo⸗
lẽniter ductam.ſed tamẽ mu⸗
tuus conſenſus interuenit qꝛ
alias concubinã non licet ba/
bere.ut.xxxii.q.iiii. nemo.
O Katernitatis. nõ patitur
Ecce caſus ubi plus iuriſ
habet luxuria q; caſtitaſ.qꝛ ca
ſtus repelleretur ſi Zxiſſet cũ
ſecũda.ſed foꝛnicatoꝛ non ad
idem facit extra de bigamis
quia circa.item per iſtud.c.ꝗ
dam dicũt derogatuʒz eſſe illi
xxv.di.c.vl.quia cuʒ iſtud ſit
equitas ⁊ illud rigoꝛ. merito
equitas pꝛeponitur rigori.nt
xlv.di.lʒ.l.di.ponderet.ex᷑ de
fur. c.vlt. C. de iudi.placuit.

„

26 Profeſſura. alibi dr dz

uẽdi.ut.hxxi.di.quidã.albi

xii.di.eos. ſed dic ꝙ diuerſi/
tas penaꝝ epo dat optionem
ut ex ð offi.deleg.de cãis.uel
diſtinguas an ſint publice du
cte quaſi uxores uel nõ.xv.q.

or ꝙ redigit in puitutẽ. ut.xx

ylt. cũ multe. ſʒ qlit pᷣcipit iſii

itrare religionẽ cũ hec res nõ
ſit pᷣcepti.ut.xxxii.q.i.integri
tas.dic ꝙ rõe delicti cogit᷑ in-
trare moaſteriũ qnqʒ aliquis
ad agẽdã pẽitẽtiã.nt.l.di. ſi il
le. xxxi.di.ſi quis clericꝰ.uel
expone iubemus.i.ↄſulimus

ſtricto iure loquit ut il/
lud.xxv.di.pꝛimum.

nõ ualet.qꝛ nũq; maritus coꝛ

rupte promouetur.

d NVrandum. uirginem
xxx.q.v.qualis.

e Kecipimuſ.lr̃as.ſ. ꝓꝛ

ſus.ut.xxxvi.di. illitte
ratos.
fC Diciatum.enoꝛmiter.
g Sed ſi quos.iã oꝛdinatoſ
ſupple aliter repeteret.
b Icuius uxoꝛẽ.admitti
2 ſed nõne hic vr nimiuſ
rigoꝛ ꝙ aliquis ſine culpa ſua
puniat᷑.ppꝑ Rᷣ itelligũt quidaʒ
qð hic dr qn maritꝰpatronus
ẽ turpitudinis ⁊ leno.ſed cer/
te tũc repelleret᷑ ꝑꝑ ꝓprium
delictũ.ut.xxxii.q. i.c.i.⁊.ii.
dic ů̊ ꝙ iõ ꝓhibeĩ qꝛ ẽ maritꝰ
corrupte iñ ſi nõ cognouit ea
poſt adulteriũ ꝑpetratũ bñ ꝓ
mouet᷑.ut.j.e.c.vlt. Sed poe
ꝙ rir accuſet nxoꝛẽ de adulte
rio.nũquid pẽdẽte accuſatiõe
tenet᷑ ei reddere dbitũ ſi talis
eſt qui vult ꝓmoneri. dicũt ꝗ
dã ꝙ nõ.qꝛ ſi reddit fit ei pᷣiu
diciũ.ſiẽ nec cogi᷑ reddere ð
bitũ ei quã aud iuit eſſe ancil/
lã ut ex ð cõiugio ſᷣuoꝝ. ꝓpo
ſuit. ſed tñ ibi alia rõ ẽ.qꝛ cnʒ
ſᷣua nõ eſt mr̃imoniũ. ſʒ hic ẽ
mr̃imoniũ.vn melius vr ꝙ ſi
bi piudicet cognoſcẽdo eã qᷓ;

b NIouis nullatenus. dᷣ

c Qõ g meretricari. hec rõ

ꝙ illi iniuriã faciat.ſ. denegãa

do ei debitũ.⁊? ſm h̊ ſequit ꝙ
aliquis punit᷑ ex eo qð tenet᷑
facere ex nccitate.⁊ eſt õ id.x
xiii.q.iiii. nabuchodonoſoꝛ.
ubi dicit᷑ ꝙ nemo puniẽdus ẽ
ex eo ꝙ neceſſe hʒ facere.iteʒ
ex H̊ ſequeret᷑ ꝙ aligs ꝓ vno
facto mereret᷑ penã ⁊ pᷣmium
qðẽ id.viii.q.i.ſciẽdũ.item
ex h̊ ſequi᷑ ꝙ aliquis ꝓ vno
facto ⁊ meret᷑ ⁊ ðᷣmeret᷑.qð ẽ
id.ff. de nego.geſ.ſiue.me/
ret᷑.n.dũ cognoſcit uxoꝛẽc.ut.

cus nonfi. =èð
P Recipimus ne unquam illici

„ 71

eſt: iubemus ur tua diſpoſitiõe cui
quam monaſterio continentiã pro
feſſura tradatur. ¶Noc ex diſpẽ
ſatone miſericordie. Ceterum ex
rigore diſcipline intelligitur illud
aurelian. concilii.
Mon admittami ad clerũ qui pre
ter uxorem aliam cognouerir.

BAauis de laicis poſt vxorẽ ſuã
aliam cuiuſcunqʒ conditionis

cognouęrit mulierem: in clerũ nul
latenus admittatur. Quod ergo
de pellice meretrice apud greg.
⁊ innocen.ſcribitur.propter ſpem
future incontinẽtie conſtitutũ eſſe

creditur. quia difficile continentiã

ſeruat qui ſe illicito cõcubitn ma/
culare non memit:uel probibetur
ordinari qui pellicem uel meretri
cem cognouerit maritali affecm:
uel quia corrupta florem uirginita
tis amiſerit: uel quia meretricari

non deſinit licet in uxorez ducatur

utrüũqʒ enim impedimentũ cuili/
bet preſtat: quo minus ad ſacros
ordines pertingere ualeat.O. An
de hilarius papa ſcribit dicens.
Qui virginem non duxit uxorem
ad ſacros ordines non accedat.

C UVrandum ergo in primis eſt

ne ad ſacros ordines ſicut ge
ſtis prioribuſ ante ſcriptũ eſt:quii
quam gui in uxorem non duxit uir
ginem aſpiret.¶¶ Item greg. vr⸗
bis romane preſul ſilitano epiſco/

po. M
Bigamus uel penitens: corpo⸗
re uiciatus: litteras ignorans: eu/
rie uel condinoni obnoxius cleri⸗

tas ordinationes facias: nec
bigamum aut qui uirgineʒ non eſt
ſortitus uxorem aut ignoranteʒ lit
teras uel qualiber parte corporis
uiciatum : uel penitentie uel curie
aut cuilibet conditioni obnoxium
ꝗd ſacros ordines permittas acce
dere:ſed ſiquos? huiuſmodi repe
rieris non audeas promouere.
¶ ¶ Item in neoceſarienſi concilio
Mon fiat ſacerdos:cuius uxorem
euidenter conſtat adulterium ad/
miſiſe.

8 Icuius uxorem adulteriuʒ cõ

xxxiii.q.v.c.i.⁊ ꝙ vna res hʒ

Srios effectꝰ.qð ẽ ↄ id. ff. de
ſo. qui hoĩem. 5. vlt. io. poſſet
tñ dici ꝙ ſi maritus reddat ð
bitũ uxoꝛi coꝛrupte nõ pᷣiudi⸗
cet ſibi quin poſſit ꝓmoueri.
qꝛ tũc potius dr cognoſci ab
uxoꝛe q; cognoſcere ipſã.nt.
xxxii.q.v.ita ne. ſicut nec fac
ſibi pᷣiudiciũ quin poſſit eam
accuſar̃ de adulterio. qʒ ſit ar.
ʒ.xxxii.q.i.ſi quis.ff. ſo.ma.
cũ mulier.ff. de adul.ſi uxoꝛ.
H. ult. quid iuris ſit ð H in que
ſtiombus notaui.⁊ ibi videas

miſiſſe cum eſſet laicus euiden
ter ſuerit probamʒ:hic ad miniſte
rium eccleſiaſticum admittiꝰnõ po
teſt.quod ſi in clericatu eo iam cõ/
ſtituio adulterauit: dato repudio
dimittere eã debet. Si uero retine
re eius conſortium uelit: non po/
teſt ſuſcepto miniſterio perfrui.
Item ex concilio martini pape
De eodem.
Jlaici uxor in adulterio fuerit
deprehenſa:hic talis ad mini⸗
ſterium eccleſiaſticuʒ nullo modo
adducaiur. Si autem poſt ordina
rionem alicuiuſclerici uxor adulie
rata fuerit dimittat eam. Si autem
cum ipſa uoluerit permanere a mi

niſterio exiſtat alienus Pre⸗/
miſſis auctoritatibuſ bigami ⁊ qui
uirgines non ſunt ſortin uxores a
ſacris ordinibus probibentur.

¶ SBed queritur ſi quis ante ba/

ptiſma uiduam duxerit uxorem an
poſtea ſu prohibendus a ſacris or
dinibus. De his ita ſcribit inno.
papa uictori rothomagenſi epiſco

Dni ante baptiſmma ſen poſt baptiſ

ma uiduam duxerit uxorem nõ ad
mittatur ad clerum.

DJauis uiduam licet laicus du
xerit uxoreʒ ſeu ante bapiſimũ

ſeu poſt bapnſimum non admitia/
iur ad clerum: quia eodem uicio
uidetur excluſus. In baptiſmate
enim crimina dimittuntur: non ac
cepte uxoriſ ↄſortiü relaxat̃ quod
ſi non putatur uxor eſſe computan
da que ante baptiſmum ducta eſt:
ergo nec filii qui ante baptiſmũ ge
nin ſunt:pro filis habeantur.
WIAProhibentur etiam bigami a
quolibet ordine clericatus. Juxta
illud ambro. ad uercellenſes.
MQui ſecunda coniugia ſoruitur cle
ricus non fiat

C Egnoſcamus non ſolum de

epiſcopo preſbytero apo⸗,/

ſtolum ſtatuiſſe: ſed eniam patres
in concilii niceni tractatu addidiſ/
ſe:clericum quẽquaʒ non debere
eſſe qui ſecunda coniugia ſit ſorti/
tus. Similiter etiam uiduaruʒ
mariti uel ancillarum uel meretri
cum ſi in uxores accipiunt clerici
fieri non poſſunt. ¶ Vnde in ca/
nonibus apoſtolorum legitur.
Spectaculis publicis mancipatã
uel reiectam uel ancillam ducens
uxorem diaconus non fiat.
Jauis uiduam eiectam acce

Aperit aut meretricem aut ancil

lam uel aliquam de bis que publi
cis mancipantur ſpectaculis nõ po

teſt eſſe epiſcopꝰ aut preſbyter aut

diaconus aut ex numero eorũ qui
miſterio ſacro deſeruiũt.l Que
autem ſit uidua que eiecta uel me/
retrix hieronymus ad fabiolaʒ de
ueſte ſacerdotali oſtendit dicens.
NQue ſit uidua uel eiectauel mere
Idua eſtcuius maritus mor
tmus eſt. eiecta eſt que a mari
to uiuẽte eiicit᷑. meretrix que mul
torumlibidini patet. . Sed po
ſtea temporum defectui condeſcẽ/
dens papa martinus in minoribꝰ
ordinibus conſtitui eos permiſit
non regulam prefigendo dicens.
Inter lectores uel oſtiarios depu
temr ſubdiaconus ſecundam du/
cens uxorem.
Iſubdiaconus ſecundam uxo
rem duxerit:inter leciores uel
oſtiarios habeamr ita ut apoſtolũ
non legat: Meceſſitate tamen exi.
gente bigamus uſqʒ ad ſubdiaco/
namʒ poteſt promoueri. ¶ Unde

–

liter dici ꝙ ſibi piu
dicat quo ad legem

ꝓmotõis que factũ

ſolũ r̃quirit nõ qus

ad legẽ moſaycã. ut
xv.q.i.ꝭ.fi.non ob.
ꝙ inuitus h̊ fec uel
paſſus fuit.ar. xxvi
di. acutius.H̊ totum
ð termĩat decret. e
ut lit. pen. c. ii. b.

i JIquis. H bãũ
8 3 habeſin auẽ:

de ſan. epilſ. 5§. cleri⸗

cos aũt nõ alit oꝛdi

nari. S

kiMaicus.·iõ dixit
de laico. qꝛ min? vi⸗

deret᷑ de eo. uel ido
qꝛ ſi cleric?P faceret
nõ ſolũ nõ ꝓmone⸗
ret᷑ ſed oĩ puilegio
eccleſiaſtice digni⸗
tatis pᷣuaret᷑.ut.lxx
xiiii.di. quiſquis.

IVDicio. i. defectu

ter ⁊.xxvi.di.acutiꝰ

mOgnoſcamꝰ
G de pſbytero.
ſupple ⁊? diacono ut

lxxxi. di. c.i.

n Zddidiſſe. au-
guſtinꝰ tñ diẽ ꝗ ʒ

iterptatiõeʒ apoſto
lus itellexit de quo⸗
libet oꝛdine.ut.lxx⸗
xi.di.apoſtolns.
0 JYquis ancil⸗
lI ſed qre hic
ꝓhibet᷑ cũ tñ eoipo
ꝙ aliquis ducit an⸗
cillã ſuã i uxoꝛẽ ipᷣa
libera efficit. ut. C.
de la. li. tol. auc. ad
H.⁊.C. ð oper. li.li-
berte. ſimilit᷑ tʒ mr̃i
moniũ cũ aliẽa ãcil
la. ut.xxix.q. ii.c.i.
⁊.ii.rñdeo ꝑpꝑ pᷣro-
gatiuaʒ ſacerdotij.
nel iõ qꝛ nõ vr ibi eẽ
plenũ mr̃imonium
nt.xxxii.q.ii.ſic̃ nõ
oĩs.⁊ iõ nõ vr̃ ibi eẽ
plenũ ſacr̃m. uel h
iõ ↄtingit.q; vilis ꝑ

ſona pᷣſumit᷑ qui ⸗
hit cum ancilla. *

„O Idua eſt me
retrix. alibi

dr meretrix cuiꝰtux

pitudo publice ne/
nalis eſt.ut.xxxii.

iiii.meretrices.

q Que multox. qᷓ

admiſerit plureſ q;
xxiii.milia hoium.
ut. xlv.di.diſciplina

nel que admiſit.xl.

ut e de clerico ex/
cõ.latoꝛes.

r N ſubdiaco/

nns. collige
caſum ex eo qð ha/
bet. S. xxxi.di. .. ſi⸗
militer in fi.

sInt lectoꝛes. de

iurẽ cõi perdit ſur.
le. clericale.ut.lxxx
iiii.di. quiſquis.iõ
fit hoc ex diſpenſa⸗

— — — — —— U(— —. —

—. — ——ẽæ — —— bLb-— —

oſcamn
ſoytero.
oyont
.
Ge. e
diegß
g apoſo
tdegto⸗
Een tr
kolns.
iganeh⸗
liſehie
ſeoße
neit n
woſhn
ſnC.
Aue
er.lili
eiz mi

dcl

lic. i.
Ppro⸗
rdoti,
hr biet
noniunm
iſeni
yf bbiet
n.nel
ppils⸗
fqni
lle.
geſtme,
..Abi
cuiur
le ne /
ri.
ſces.
lor.
preſih
te .
ſona
iſt.
oc

din/
olige
öbe⸗
45 ſ

es.de

. .
lin
i.10

ſ⸗

tione ꝙ remaneãt
in ſacris minoꝛibuſ
oꝛdinibus.

a V Ectoꝛ fiat. ſic
L3

papa diſper⸗
ſatõ apoſtolum uit
bic.⁊.hxxxii.di.pre
ſbyter. Innocenti?
iñ diẽ no lʒ diſpeſar
cũ bigamo.ut ex de
biga. nup.? ideʒ qðᷣ
bic diẽ martinus.l.
di. ſi quis niduã.lu/
ciuiſ tn diſpẽſauit cũ
panoꝛmitang archi
epo g fuit bigamus
tẽ bẽs hic ꝙ lʒ ſit
diſpẽſatũ in vno oꝛ/
dine. nõ iõ ĩtelligit
diſpẽſatũ in ceteris
